exercere oꝑa pietatis: qꝛ ſola beniuolẽtia
ſufficit amãti.viij. C.in.fi.
Opꝑa etſi aliqũ vident᷑ bona:ſine ſide ⁊ cha
ritate inania ſunt.x. A. B.
Oꝛantes cur aliqͥ exaudiũt᷑:ſ̃ malo ſuo:alij
vero ꝓ qͥ oꝛãt nõ ſtatim ꝑcipiũt.vj.C.D.
ODꝛare debemꝰꝓ inimicis:exemplo chꝛiſti.
v. B. in fi. vij. A. in fl. viij. G.
Epiſcopi oꝛant ꝓ plebe:⁊ plebs ꝓ epiſco/
pis:⁊ chꝛiſtus ꝓ omnibꝰ.j.E. in ſi.
Ater a nullo ẽ.vij. B. in fi.
Pauli apli humilitas ex noiĩs ei ſi
gniſicatiõe iſinuat᷑:⁊ de eiꝰ cõũſiõe.
Pctm̃ ẽ iniqͥtas.iiij.E. circa pn. (viij. BP.
BDe eo:qͥ peccat nõ videt deũ neq; cosſcit.
Auod dicit᷑: Ois qͥ natꝰ eſt ¶(iiij.E.i ſi.
ex deo nõ peccat:Et ſi dixerimꝰ qꝛ peccatũ
nõ habemꝰ noſipſos ſeducimꝰ: nõ ſũt cõ/
traria.iiij. G.in fl.et.v. A.B. C.D.
Peccata oẽs habemꝰ.j.D. et.iiij. G.i me.
MQ qᷣ peccat in ꝓximũ peccat i deũ:qꝛ cõtra
charitatẽ: ⁊ deꝰ charitas ẽ.vij. B. añ me.
Pctõꝛes quõ diligat deꝰ.viij. G.circa pꝛin.

Pecotnnden
Podehen
ieiE0
Deeb bn
antun⸗
PeloC
gil 6 A
eni dist
gegauarat
6 Pn
Pelaro
Pemcpen
tenprn
Chttuud

loptin
ltusa
ſecone.
Perbue

D

N

nech
Seuen
vh..
Scida
vaeti
Schpn
plene
gpinnu
Fnpr
gpuſic
Gpüſane
ſeust
luls geci
ſofto
Ghisyn⸗
ſotepb⸗
Zhis aus
Shorſus
inns.
Lian⸗
Rn
get⸗
Sbe
cgt.. pi

Netiüßin
1 ala i he
ayl.
egnihedisltain
Kard.
Dnenomwign

nſenihite
neniane Eii
ude Junge.
miats Fn
niies lal
lacr tonnnts

4

.j. Aunn be

fſütereraatl

6e1

ſemiſaoenri
eſubangin

precipuarũ

ſententiarũ

Peccata nõ remittunt᷑ niſi ꝑ nomẽ filij dei. perd ia confoꝛmat ſe charitati. viij.F.

Nõ debem ꝰpeccare in ſpe ve (ij.D.ĩ pꝛin.⸗

De eo: Si nõ veniſſem ⁊ locutꝰ eis fuiſſem

pctm̃ nõ haberẽt.vj.C.ĩ me.
De eo: Quicqͥd petierimꝰ accipiemꝰab eo:
qm̃ mãdata eiꝰcuſtodimꝰ:⁊ ꝙ milc pie ne/
gat᷑ qð alijs ad ꝑditionẽ ↄcedit᷑.vj.C.D.
Petrũ dñs ter itrogat ſi eũ amat: qꝛ ter eũ
negauerat:⁊ cur ei dicit᷑:vt paſcat oues ſu
as. v. B. in fi. C.
Pꝛędicatio euãgelij cur incepit ab hieroſo/
lymis. ij. B. C. .
Pꝛinceps mũdi eur dicat᷑ foꝛas eiectus cũ
tñ temptare non ceſſat.iiij. A.circa pꝛin.
Chꝛiſtus eſt ꝓpitiatio apud patrẽ ꝓ pecca/
tis totius mundi.j.F. in pꝛin.
Emiſſio peccatoꝝ nõ fit niſi in vni/
tate eccleſię.ij. D.in pꝛin.
NReſurrectionẽ ſuã cur chꝛiſtus pꝛi-
us ꝑ feias manifeſtauit.iij. A. in me.
Chꝛiſtus cur ſe palpandũ tribuit poſt reſur
rectionẽ.ij. A. B.
Retribuere nõ poſſumus deo niſi ab eo ac/
ceꝑta.v. B. in fl.
4 nguis chꝛiſti delet peccata tã oꝛi/

gminalia q; actualia.j. D. in pꝛin.

Sacramẽta mali habere poſſunt ſi⸗
ne charitate.vij. B. in fi.
Sęueritas non eſt exercẽda ſine charitate.
vij. C.circa fi. D.poſt me.et.x.E.añ me.

Scãdalũ qͥ patiũt᷑ vel qͥ faciũt.j.hh.in pꝛin.
Sciẽtia ſine charitate inflat ⁊ dãnat.ij. E.
Scripture ꝗᷓ ð chꝛiſto erãt cur im (circa pᷣn.

pleri opoꝛtebat.ij. A.B.
Spirituſſanctꝰ nomine aqueę ſignificat᷑.vi.
F.in pꝛin.et.vij.B. circa ſi.
Spũſſãctꝰ dicit᷑ vnctio.iij.C.ĩ pᷣu.lh.iĩ pᷣn.
Spũſſanctus agit vt in nobis ſit dilectio:⁊
qð eius ſignũ: ⁊ cur modo nõ loquunt᷑ lin
guis accipiẽtes ſpiritũſãctũ ꝑ manuũ im/
poſitionẽ.vj.E.et.viij.lh in pꝛin.
Spũs vnꝰ fuit ꝓphetaꝝ ⁊ apłoꝝ:licet diũ/

ſis tẽꝑibꝰ locuti ſint.ix.D.i pᷣn.vF.circa fi.

Spũs quõ asſcant᷑.vj. F.et.vij.B. in pᷣn.
Sponſus chꝛiſtꝰ:ſponſa eccleſia:⁊ qͥſ thala/
mus.j.A.in fi.et.ij. B.circa pꝛin.
Sicut:nõ ſemꝑ omimodã dicit ęq̃litatẽ:ſed
ꝓpoꝛtionatã. iiij. F. et.ix.B. in me.
Societas xpi lux eſt.j.C.ĩiu me.

Subbia quõ dicat᷑ eſſe initium omnis pec⸗

cati. viij. D.i pᷣn.

Abernaculũ ponere in ſole qd ſit.j.
t Tangere chꝛiſtũ eſt i ipſũ ( A.i fi.
ecredere: et cur magdalena a tactu

eius ꝓhibet᷑.iij. A. in me.

Tẽpoꝛa variãt᷑ de deo ſ nõ ipſe.ij.D.circa
Chꝛiſtꝰꝑmittit nos tẽptari de trib?ꝰ ( me.
de quibꝰipſe tẽptatꝰfuit.ij. G.ĩ me.et.qh.
Tenebꝛę ſũt peccata quę in chꝛiſto nõ erãt.
j.C.in pꝛin. G.in me.
In tenebꝛis ẽ qͥ odit frẽm.j.G.in me.
Teſtes dicunt᷑ martyres:⁊ cur chꝛiſtꝰ teſtes
habere voluit.j.A.in me. V
Traditꝰ eſt xpᷣs a pre:a ſe ⁊ a iuda.vij.C.
Trinitas eſt vnꝰ deus.vij. B. circa fl.
Timere debemꝰ deum:non mundũ aut ho
minẽ.iij. G. añ me. H
Timoꝛ dñi initiũ ſapientię.ix.A. cirea ſi.
C. circa pꝛin. .Hr
Timoꝛ quõ nõ eſt in charitate.ix.C.in pᷣn.
Quẽ timoꝛẽ charitas foꝛas mittit. JbidẽY.
Timoꝛ pꝛeęparat charitati viam:ſicut ſeta li
no. IJbidem.
Timoꝛ ſtimulat ſicut medici ferramentum.
Ibidem.
dicit᷑: Cimoꝛ domini ſanctus pmanens
in ſeculum: Et qui timet nõ eſt ꝑfectus in
charitate: nõ contrariant᷑.ix. D.
Timoꝛes duo demõſtrant᷑ ſimilitudine du/
arum mulierũ maritataꝝ.ix.E. GBꝗB
BEeo qð dicit᷑: Et man'nfe tractaue
rũut de verbo vitę: Et qð vᷣbũ caro
auafuactũ eſt.j.A. i pn.et.B. in fil.
Victoꝛia nõ ẽ ex nobis ſ᷑ ex deo.vij.A.i fl.
De eo qð dicit᷑:Deũ nẽo vidit vnq;.vij.D
De eo: Et videbimꝰ eum ſicuti eſt.iiij. D.
O viſio dei pꝛęcellit ois creaturę (iĩ pꝛin.
pulchꝛitudinẽ ⁊ voluptatẽ.iiij.D.añ me.
Qꝛ in iudicio extremo mali ſolũ videbunt
humanitatem chꝛiſti. iiij. D.in pꝛin.
Via eſt chꝛiſtus:⁊ qͥ ambulat pter illã plus
deficit qᷓ; ꝓficit.x.A.in me.
Vnctio quõ docet oĩa:⁊ qͥd nomie vnctio/
nis ſigniſicet᷑.iij. C. . iiij. A. in pꝛin.
De eo qð dicit᷑: Per dieʒ ſol nõ vꝛet te neq;
luna ꝑ noctem.j.h.in pꝛin.
Acheus fuit curatus a moꝛbo aua/
ricię.v.C.in me.

4 4 Z “ —WZ 4
1 “ . l 3 “ Rzr – 3 S . 1. 2* S HZ
„ 2 9 . 4
4
.
1
.
.
—
. „
. „* – 5 . 7.
5 6*
1
.
. 4 .
2 . . . . „ „. . 1
.
. „
. ,—
4
. .
.
)
.
. 16
1
. 4
*
1
5
1
.⸗
*
.
„.
4
. 4
» „ .
*
.
1
.
——G
„
..
.
/
.
. .
. .
.
. . .
. . .
.
. .
4
.
4 * .
. 1
1 ℳ * . .
. .V
. .
₰
„
.
.
.
. .
.
. — . . .
. . . . . .
.
. . 1 .
.
. . . . . X .
. . „ . . . . . . .
. . „ 2:. ——— £

. D
— *ZB ?M SS 4 õ M D
“ . 2 . 4 õ
4
4
4
. . 4 . .* „ .
. 3 . „. . — - 3 r *
. 3 „— . —Y . . 8 — —,„ — * .
. . . — — . . . . , . — .— 4
. . .— .
. õ . — 2 5 2. . — 7 . . „ . „
„₰ . * .
.
. * .
. .. . . . „ . . — „ . . .ẽð .
. . . . . . . . . . . .
. .
. — .
. . . .* . . .
. . 1 . . . 2*„— .
„ . . — . * 4 .—„ *
. . 4
„2
1 . - .* . . .
. . rN „ .
„. . H — . . .
2 . . . . » 7* .
* 1. „
„½* — . —
. . — . — .
. — . .
2 7 . * —
. . . . 7.
. . —
1 —.
. . -
— — .
. * 1* — . . *
. . . . . —
. . . „
— . 2 .
.„ — . .
—- . . .— . . .
. . . . * .
.
. . —2
1. .
.
. . . . .
. .
—
— R—
. .
. .
.
.
4
„ . . — . S .
2
. . ₰
.
. 3
„₰ .
. 4 .
„ . . .
. . . .
B . .
. 4
4—
. „
. . . . . —
. .
. . . .
. . . —
5 7 . 3
. . .
„ . .
.
. . „
— . .
—
„ „
. 2 . *
— . „ . .* .
7 — . . 4 4
. .
— 2
. . . . .
. . .
. — . .
. — —
. „* — .
„ . . . . .
. 1 „ .
.
. .
„
4
. „
.
— .
—5
.
. . .
. . .
. . .
. . .
. . . * .
... . . . . .
☚ .— W S

Annotatio Thematũ Quinquaginta Homeliax

NQANuinquaginta Homeliaꝝ diui
Aurelii Auguſtini cum ſuis Che/
matibꝰ:oꝛdinata ac bꝛeuis Anno/
tatio.

De eo qð ꝓpheta dicit in pſalmo: Quis eſt
homo qui vult vitã:et diligit videre dies
bonos:homelia 1
De eo qð idẽ dicit:Sedens aduerſus fratrẽ
tuũ detrahebas ⁊c̃. Homelia II
De eo qð Aplus ait: Vt poſſitis cõpꝛehen/
dere cũ oĩbꝰ ſancti ꝗᷓ ſit latitudo ⁊?. IIi
De eo qð ꝓpheta dicit ĩ pſalmo: Bonitatẽ
diſciplinã ⁊ ſcientiã doce me. UiI
De eo qð Aplus dicit: Pꝛędica verbũ:inſta
opoꝛtune impoꝛtune ⁊c̃. V
De eo qð dñs dicit ĩ euãgelio: Diligite ini/⸗
micos vr̃oſ:bñfacite his qvos oderũt. vVl
De eo qð eſaias dic̃:Clama ne ceſſes⁊c.vVII
De eo qð Aplus dicit: Radix omniũ malo/

rũ eſt cupiditas ⁊c̃. VII
De eo qð ſcriptũ eſt: Beatus vir qͥ poſt au/⸗
rum non abijt ⁊c̃. RX

De eo qð Aplus ait: Videte quomõ caute

ambuletis ⁊v?7.
De eo qð ꝓpheta dicit in pſalmo: Suſtin
dominũ:viriliter age ⁊c̃. XxNX⸗
De eo qð beatus Jacob“ dicit: Cõſitemini
alterutrũ peccata veſtra ⁊c̃. XII
De eo qð ſcriptũ eſt:Me tardes conuerti ad

deum . XIII
De eo qð dñs ait in euãgelio: Capillus de
capite veſtro non peribit. XIIII

De mõ qͥ nos inuicẽ diligere debeamꝰ. xvV
De reſurrectiõe dñi:⁊ cantatiõe Alla. XxyVI
De eo qð Aplus dicit: Pax fratribꝰ ⁊ chari9

tas cum fide magna. XVII
De eo qð in Eſaia ſcriptũ eſt: Frange eſuri/
enti panem tuũ ⁊c̃. XVIII

De exhoꝛtatione ad elemoſynas faciendas
Homelia XX
De eo qð beatus petrus dicit: Depoſita g̊
omni malicia ⁊ omni dolo 7. xX
De caſtigatiõe filioꝝ quos cognoſcimꝰ ire
vanitatẽ ⁊ inſanias mẽdaces. Xx
De eo qð dñs ait in euangelio:Sicut pater
ſuſcitat moꝛtuos ⁊c̃. XNI
De remiſſione peccatoꝛũ. XIII
De die anniuerſario epᷣalis oꝛdinatiõis:qͥd
i eo attẽdendũ ac recolendũ ſit. xxIi
De eadẽ re qua ſtatim ſupaa xXXV
De ꝑmiſſione ac ꝓhibitiõe ſedendi in ecde/

ſia:quãdo vel lectiones legunt᷑: vel verbũ
dei pꝛedicat᷑. XXVI

De eo qð ꝓpheta dicit ĩ pſalmo:Auerte fa/

ciem tuã ⁊ peccatis meis ⁊c̃. Ac de vtilita⸗
te peęnitentię. XXVI

De eo quod idem: Deus manifeſtus veni⸗

et ⁊c.Homelia XxVIII
De eo qð dũñs ait in euãgelio: Remittite et
remittet᷑ vobis ⁊c̃. XXNX

De eo qð in Aggeo ſcriptũ eſt:aMeüũ eſt au/
rum:⁊ meũ eſt argentũ. XXX
De monomachia golię ⁊ dauid. XXXI
De eo qð dñs dicit in euãgelio: Nõ poteſt
filiꝰ a ſe facere quicqᷓ; ⁊c̃. XXXI
De eo qð ꝓpheta dicit i pſalmo:Coꝛ meũ ⁊
caro mea exultauerũt ĩ deũ viuũ: xxXXIIi
De eo qð dñs ait in euãgelio:Ego ſum via
veritas ⁊ via. XxXXIII
De pſᷣdictione tempoꝛũ chꝛiſtianoꝝ in diui/
nis ſcriptuüris. XXXV
De eo qð in Eſaia ſcriptũ eſt: Aſcẽdet ſicut
virgultũ ⁊c. XXXVI
De eo qð dñs dicit in euãgelio: Qui amat
animã ſuã perdet eam. XXXVII
De eo qð dñs ait in euãgelio: Niliges ꝓxi9
mũ tuũ ſicut teipſum. XXXVIII
De eo qð ꝓpheta dicit in pſalmo: Beatus
qui intelligit ſuꝑ egenũ v. xXXXN
De fraterna cõcoꝛdia ⁊ offenſionis relaxati⸗

one:Homelia XxA
De vere pęnitentibus. XLI
De cõmendatiõe oꝛatiõis dominicę:⁊ eius
expoſitione. XLI
De illuminatiõe cęci nati: ac totius mundi
cecitate. XLII

De teſtimonio chꝛiſti de Johanne baptiſta

dicẽtis: Inter natos mulieꝝ ⁊c̃. X IIii
De eo qð ſcriptũ eſt in actibꝰ aploꝝ: c&% pe
trus circa hoꝛam ſextã aſcẽdit in cęnaculũ
⁊c̃.Homelia XL

V
De eo qð ꝓpheta dicit in pſalmo: Conſfite⸗

mini domino quoniã bonꝰ ⁊cc. VI
De remedijs peccatoꝛũ. XLVII
De eo qð dominus ait in euãgelio: homis
cuiuſdam diuitis vberes attulit poſſeſſio
fructus c᷑. XLVII
De eo qð Apoſtolus dicit:Legatiõe fungi-
mur ꝓ chꝛiſto. XLIX
De vtilitate ac neceſſitate pęnitẽti?. ¶

Finis

unpe

Pegs anencot⸗

Othonoin
dicsbonos
gualpoſit
Möltrita
boroſeu
Gobonno
heinen
Nelocgan
numegon
nücgen
fnpeenie
ſträanm
declnen
qberam

Puamur

hnif
Alenitg
niecop⸗
cnnn
lanetod
leeptsci
lisnony
luagnizet
nncporett
Unodinn
Quinne
aitalaris
eittaniä
geſchrn⸗
ſsigkes
e ;
lanoner

Uen

miteee

eüeſt

W.
Höporen

Pindin
WV

detſou

Quiamat
WI
lges pri
N
: Penus
WMW
s relaraa⸗
I.
UI
nicetels
UI.B
usmunci
WI.
ebagtitt

: ,
teenal⸗

— g

iui Aurelij Auguſtini Liber

ter incipit.

. ¶ Deeo að ꝓpheta digit in pſalmo:
s.5. Muis ẽ homo qui vult vita: ⁊ dili-

tvidere dies bonoſ: Homelia..

Ocãs genus
humanũ ſpi

ritus dei:iubẽdo quid
facere ⁊ ꝓmittẽdo qͥd

mentẽ noſtrã inflam/
qð pᷣcipitur magis bonũ

mat ad pꝛemiũ:vt

PS. 533. amando: q́; malũ timẽdo faciamus. Quis

eſt homo inquit qͥ vult vitã:⁊ diligit videre
dies bonos? Sic interrogans quis iſte ſit:
quaſi poſſit inueniri qui nõ ſit. Quis enim

nõ vult vitam? Quis nõ diligit videre dies

bonoſ?Audi &̊ qð ſequit᷑:quicũq; h̊ vis⁊ di
ligis homo:audi qð ſequit᷑: Omnis homo:
cohibe inqͥt linguã tuaʒ a malo: ⁊ labia tua
ne loquant᷑ dolũ.Declina a malo et fac bo/
num:quęre pacem ⁊ ſequere eam. Hoꝛũ om
niũ ceętera ſuperioꝛa ſunt in ſᷣcepto: vltimũ
in pꝛemio. Nam vt cohibeamus linguã no/
ſtrã a malo:⁊ labia noſtra ne loquant᷑ dolũ:
declinemus a malo ⁊ faciamus bonum. Vt
quęramꝰ pacem pcipitur nobis: vt autẽ ſe⸗

B quamur eam ꝓmittit᷑ nobis. Quę iſta pax

eſt:niſi quã nõ habet mũdus? Quę iſta pax
eſt:niſi quã non habet iſta vita:quę in huiꝰ
vitę cõparatione nec vita eſt: Neq; eniʒ de
hac vita diceret:Quis eſt homo qui vult vi
tam: ⁊ ad iſtã vel retinendũ vel ꝓducendã
hᷣceptis cõſequẽtibus hoꝛtaret᷑: qᷓq; et iſtaʒ
quis non velit.Mã ⁊ hęc ſaltem optatur ꝓ/
lixa:quia eſſe non poteſt ſempiterna: et per
hanc poteſt homo ꝑuenire ad illam: ſi quẽ⸗
admodũ vult eam longã: ſic velit et bonã.
Quãtum eſt auteʒ in hac vita longũ: quod
erit aliquãdo ſinitum? Et quod erat longũ
erit nullũ: quia ⁊ quando erat nõ ſtabat: et
quãdo ꝓducebat᷑ nõ augebat᷑: nec addẽdo
creſcebat:quia veniendo recedebat. Quilſ/⸗
qͥs igit᷑ es amatoꝛ lõgeę vitę:eſto potiꝰ bonę
vitę.MNaʒ ſi male viuere volueris:longa vi⸗
ta non erit verũ bonũ:ſed erit longũ malũ.
Vigde autẽ q; ſis abſurdus atq; ꝑuerſus: cũ

Auinquaginta Homeliarũ felici-

ſperare debeamꝰ:pus

NHomelia I

te villam fatearis pluſ amare q; vitã. Villã
vis potius bon habere q; vitam? Mam vt
inhiando ⁊ male cõcupiſcendo adipiſcaris
villam bonam: fraudando efficis vitam ma
lam. Zamẽ ſi tibi diceret᷑:ſi a te ꝗreret᷑:vtrũ
malles villa bona carere perdendo: an vita
mala moꝛiendo:reſpõderes: te ſi vtrũq; re/
tinere nõ poſſes: paratioꝛẽ eſſe vt villa tibi

auferret᷑.Cur igit᷑ nõ ſic amat᷑ vitavt ſit etiã

bona: quę abs te omnibꝰtuis bonis pꝛefer
tur etiã mala? Cupis certe vt longa ſit licet
mala ſit:immo fac vt bona ſit:⁊ noli timere
ne bꝛeuis ſit. Mam ſi te ſollicito bene agit᷑:
te ſecuro cito finietur. Succedet ei nãq; vita
ęterna:ſine metu beata: ſine fine longa.De
illa quipe vita interrogat qui dicit: Quis ẽ
homo qui vult vitã:⁊ diligitvidere dies bo

nos?: In hac aũt vita iubet nos aplus redi/Ephᷣ.5.

mere tempus:quoniã dies mali ſunt.Et qͥd
eſt redimere tempus: niſi cum opus eſt etiã
detrimento tempoꝛaliũ cõmodoꝛũ ad ęter/
na quęrenda ⁊ capeſſenda ſpacia tempoꝛis
cõparare? Vnde ⁊ dominꝰ pꝛęcepit dicens:

Si quis voluerit tecũ iudicio contendere et Mattbᷣ.5.

tunicã tuam tollere: dimitte illi ⁊ pallium:
Vt ſcʒ amiſſa re aliqua tempoꝛali:impẽdaſ
ad quietem:qð eras impẽſurus ad litẽ.Qð
itaq; nõ de vita ⁊ diebus huiꝰ tempoꝛis lo/
quat᷑ ſpiritus dei dicens: Quis eſt homo qͥ
vult vitã:⁊ cupit videre dies bonos:ſequẽ/
tia docent. Lalia enim pꝛęcepta ſubiungit
quibꝰ obaudiendo vitam ⁊ dies bonos ha-
bere poſſimus: vt hęc vita quã nunc agimꝰ
⁊ hi dies:pꝛo eiſdem pᷣceptis implẽdis plę/
rũq; amittendi ſint. Pꝛoinde ſi hanc vitam
in qua nũc ſumus intellexerimꝰ in eo qð di/
ctum eſt:Quis eſt homo qui vult vitã:⁊ ꝓ/
pter hanc habendã quę cõnectunt᷑ pꝛęcepta
faciamꝰ:quid acturi ſumus cum aliquis in
malicia potens moꝛtẽ nobis fuerit cõmina-
tus:niſi falſum teſtimoniũ dixerimus? Pꝛo
fecto em̃ ſi fecerimꝰ qð h̊ iubet᷑: Cohibe lin/
guã tuam a malo: vt pꝛopter hoc pꝛęceptũ
teſtimonij fallaciã recuſemuſ:quaſi decepti
videbimur:quia ꝓpter habendę vitę cupi /
ditatem pręceptũ ſeruare ſuſcepimus:⁊ eaʒ
magis pſceptũ ſeruãdo ꝑdidimus. Poꝛro ſi
vitam intellexerimus in ęternũ beatã: quã

poſt iſtã deꝰ dabit obediẽtibꝰ ſibi: De qua
dominꝰ dixit ad quẽdam:Si vis venire ad Matthᷣ.i9.

vitã: ſerua mandata: Lũc vo interrogati:

Quis eſt homo qui vult vitã: ⁊ reſpõdem

g 2

BSancti

nes velle vitam: etiã ſub ipᷣo ꝑcuſſoꝛis ictu
veritatẽ ſeruabimus in teſtimonio: moꝛteʒ
cõtemnimus in mundo:vitam cõſequimur
in cęlo. HHec de diebus bonis intelligamus:
Nam ſi ꝓpter dies pſentis ſęculi qui boni
D dicunt et nõ ſũt: i ſepultura coꝛdis ꝑ epula/

rũ aggeres:in luxuria vinolẽtię gurgitibꝰ:⸗
turpiſſimis ingluuium voluptatibus: Si S

ꝓpter iſtos dies quaſi pꝛopter dies bonos
ſuſceperimꝰ pᷣceptũ vt labia nr̃a nõ loquãt᷑

dolum: plęrũq; tales dies cogũt amatoꝛes
ſuos loqui dolũ:⁊ tales dies negant᷑ eiſ qui
nõ loquũtur dolũ.Quid eſt em̃ aliud loqui

dolũ:niſi aliud labijs ꝓmere cũ aliud dlau/
datur in pectoꝛe:? Ad hoc maxime adulato/
rum exarſit negocium:qui pene ſemꝑ ne ꝓ/
hibeant᷑ ab opimis menſis aparatiſq; con/
uiuijs:blandiẽdo nõ tacent falſũ:ne ab his
ꝓhibeant᷑ ſi amãdo deũ dixerint verũ. Er/
go pꝛopter iſtos dies quos putant bonos:
vt eis exhibeant᷑ loquũt᷑ dolũ:⁊ eis negant
ſi non loquũtur dolum. Alij ſunt igit᷑ dies
boni de quibꝰ admonemur:vt ſi eos videre
diligimꝰ cohibeamus a malo linguam: nec
dolum loquamur. MNon ſunt de iſto ſeculo
dies illi:nõ eos habet celũ qð tranſiet:ſᷣ qð
ꝑmanebit. Hon eos nouit terra moꝛientiũ
ſᷣ tra viuẽtiũ.hos quiſq; intellexerit et dile
De cõtinẽtia rxerit: linguã cohibet a malo.Et ſi iaʒ terroꝛ
anime, ca.i3. Moꝛtiſ cogat ad malũ:labia eius nõ loquũ/
tur dolum:⁊ ſi diebus fallaciter bonis inui/
tetur ad dolum declinat ⁊ a malo:etiã inter
bona facit bonum: etiam inter mala querit
pacem quę non eſt ſuper terram:et ſequitur
E eam in illo qui fecit celum ⁊ terrã. Pꝛoinde
fratres concupiſcite vitam et diligite vide/
re dies bonos: vbi nulla nox erit: vitam in

qua dies malus non timeat᷑:dies bonos in

quibus nunq; finiat᷑. Sed ſi hanc mercedeʒ
diligitis: cauete ne opus cuius ea merces ẽ
recuſetis. IJllam enim pacem querendo ſe⸗
S. 76, quimini: quęretis autem manibus veſtris
nocte coꝛam deo et non decipiemini.Quid
eſt autem manibusveſtris nocte:niſi etiam
in tribulatione:? Quid eſt coꝛam deo:niſi in

cõſcientię puritate? Sic viuendo ⁊ hoc amã

do habebitis deũ ĩ cõtemplatione:et in illo

vitam ſine defectiõe:dies bonos ſine conte

nebꝛatiõe:pacem ſine diſſenſione. „—
. Eeo qð ꝓpheta ditit in pſal-/
Ps. 49. Mo: Sedeñns aquerſus fratrẽ tuuʒ

detrahebas: vſq; ad hoc: Cõſtitua

Auguſtini

te ante faciẽ tuã. Homelia. I A
lHeauẽter fratres chariſſimi cũ pſal
miſta cantamus verſiculũ illuʒ:per
quem detractoꝛes ſpiritali gladio
eriunt᷑. Sic eniʒ ait: Sedens aduerſus fra⸗/s. 49.
trem tuũ detrahebas:et aduerſus filiũ maa⸗
tris tuę ponebas ſcandalũ.â auteʒ dixit:
Sedens:oſtẽdere voluit ꝙ nõ trãſitoꝛie de/
traxerit:nec ei ſurreptum ſit vt male de ꝓxi
mo loqueret᷑.Sedẽs:id eſt ex ocio:quaſi ad
hoc vacans vt derogaret pꝛoximo ſuo.hec
feciſti et tacui ⁊c. Nemo fratres chariſſimi
falſa ſecuritate ſe decipiat: et putet ſe ante
tribunal chꝛiſti nõ eſſe venturũ:nec redditu
rum de factis ꝓpꝛijs rationẽ. Veniet enim
dominꝰ deus noſter et non ſilebit. Mρα ddo
enim ſilere dicit᷑:quia adhuc vindictã ſuſpẽ
dere videt᷑. hęc feciſti et tacui. Quid eſt ta⸗
cui:niſi nõ vindicaui? Seęueritatẽ meã diſtu
li:patientiã tibi ꝓlongaui:pęnitentiã tuaʒ
diu expectaui.Hhec feciſti ⁊ tacui.Ego auteʒ
cũ adhuc expectarẽ vt te pęniteret: tu aũt ⁊
me cõtẽpſiſti:⁊ apłm audire noluiſti: Et ſᷣm Ro.⁊.
duriciã coꝛdiſ tui ⁊ coꝛ ĩpęnitẽs:theſauriʒa⸗/
ſti tibi irã in die irę ⁊ reuelationis iuſti iudi⸗/
cij dei. Suſpicatꝰ es inique ꝙ ero tibi ſilis.
Parũ eſt qꝛ mala facta tua placent tibi:pla

cere putas ⁊ mihi. Deũ quia non ſtatim pa

terl vltoꝛẽ:vis tenere participẽ:⁊ tanq; coꝛ/
ruptũ iudicem pꝛędę ſociũ vis habere. De
multis quę rapuiſti paruas elemoſynas fa
ciẽs: ⁊ adhuc peccata nõ deſerẽs:quaſi coꝛ/
ruptũ iudicẽ putas te poſſe redimere:cuʒ ſi

etiam totũ dares ⁊ peccata ipſa nõ deſere⸗

res:teipſum deciperes pecuniã perdendo ⁊
peccata nõ redimẽdo. Suſpicatꝰ es inique

wero tibi ſimilis. Arguam te:Qñ: Veniet

em̃ dominꝰ deus noſter ⁊ nõ ſilebit. Arguã
te.Et quid faciã arguẽdo te? Quid tibi fa/
ciã? Mõ te nõ vides:facio vt videas te: qͥa
ſi videres te ⁊ diſpliceres tibi: placeres mi/
hi. Quia vo te nõ videns placuiſti tibi:diſ
plicebis⁊ mihi ⁊ tibi. Mihi cũ iudicaberis:
tibi cũ ardebis. Quid em̃ tibi faciã inquit? BG
Cõſtituã te ante faciẽ tuã. Qð em̃ vis late/
re teipᷣm: in doꝛſo tuo tibi eſt. Mõ te vides:
facio vt videas te.Qð tu poſt doꝛſũ tuũ po
ſuiſti: ego añ faciẽ tuã ponã. Videbis fedi/
en tuã:nõvt coꝛrigas:ſed vt erubeſcas.

dodo em̃ fratres chariſſimi: oẽs amato/
res luxurię:⁊ qui cuʒ delectatiõe faciũt ini/
quitatẽ:peccata ſua poſt doꝛſum ꝓijciunt.

golnt
etoccnſone
ſicnegee⸗
ſibife
ſacbeoo⸗
icus un
Cent Icle⸗
nogueunte
n gait
geflotenmt
düvincent
Neecuilen⸗
czfuun⸗
anetcog
ciczſteemn
gigin
düdeipes
nenouet
laoetouf
iiccſene
alteſpceel
genprlit
epottde
Dethes cüturd
mäiparn
idnnn
Achocnn
etinde
laciuit
Zoneq. Achuc
ircu nen
ncg 44, getet
elccis el⸗
P49 letocen
lieten⸗
Ahuer
Gntnin
goſcutia
ſegötbi
Nlono⸗
ituis:
hunn nin
ptmrcun
ſaninn
gellanten
Nantete,
tte:n
lig. unnen
Utheran
Llu⸗ N
eodonnin
ſtanien

Thöhiſte
utnnuxg
keroangg
tprineſab
faunrschnſin
Aaplletſen
mmmrünertc
ni Aenirnan
on ſlebt e⸗
4

—

S = S=S E =

hucynigiſc
mani Qlitck⸗
Wennle neid
mepentennin
1na Ceotue
muan:t

irenolkkeend

iigthtuun⸗

nonistuind

Negevtbiſte
1alacntdig
urorkann
napattma⸗
nsbabe

deſeisrgalcc
ſerinoragi

—,
—

mniſatn
hi

vſir
reCiNo

,Nsgae
ntoizhn
niefuin
ſun in⸗

Homelia
Si vᷣo aliquid boni caſu aliquo vel ꝑ quãli⸗
bet occaſionẽ fecerint:ante ſe ponũt et inde
aſſidue gloꝛiãtur ⁊ dicũt: Ego illũ liberaui:
ego illi bñfeci: ego illi tantũ dedi.Et dũ bo
na quęꝑ illos deus fecit ſibi aſſignant:ꝑ va
nitatẽ pdunt qð per elemoſynã acqrere vi/
dent᷑.Ac ſic ante tribunal chꝛiſti ꝑditis bo/
nis quę ante ſe habebãt:peccata ꝗᷓ poſt doꝛ
ſum ꝓiecerãt ante faciẽ eoꝛũ reuocãtur:⁊ ſi⸗
nevlilo termino ſuſtinebũt ſuppliciũ:qui ſibi
dũ viuerent noluerũt ꝓuidere remediũ.Et
heęc quidẽ faciũt illi qui plus diligunt pſſen/
tia q́; futura. Qui vero de animę ſuę ſalute
attẽtiꝰ cogitãt:ecõtrario faciũt. Bona queę/⸗
cũq; fecerint poſt doꝛſũ ꝓijciunt: mala aũt
quęcũq; ſurrepſerint ante oculos ponũt: et
dũ de ipſis in pᷣſenti ſeculo erubeſcũt:⁊ vul
nera curare⁊ moꝛtua reſuſcitare⁊ ſoꝛdida ab
luere tota fidei deuotiõe cõtendũt:cũ in die
iudicij ante tribunal chꝛiſti venerit: mala ꝗᷓ
ante faciẽ ſuã poſuerant ⁊ bonis opꝑibus re
dempta ſũt:auferent᷑:bona quę ꝓptervani
tatẽ poſt doꝛſũ ꝓiecerant:ante oculos collo
Matth.a5 cabũtur:⁊ merebũtur audire: Venite bene⸗/
dicti patris mei ꝑcipite regnuʒ. Et licet hec
ita ſint: nõ tamẽ de illis deſperandũ eſt qui

adhuc mala ſua nõ ſolũ coꝛrigere nolũt:ſed

etiam defenſare nõ erubeſcunt: ſicut nec il⸗
la ciuitas deſperata fuit:de qua dictum eſt:
Jone.ʒ. Adhuc triduo ⁊ niniue ſubuertet᷑: In ipo ta
18. de Ciui. Men triduo idonea fuit cõuerti: oꝛare:plan/
dei. ca. 4. gere: ⁊ de pgna imminẽti miſericoꝛdiã ꝓme
ct. 21. ca. iS rerj. Audiãt ergo qͥ tales ſunt dũ licet audi
Ps. 49 re tacentẽ: id ẽ in pſenti nõ vindicantẽ. Ve
niet em̃ dñs deus noſter ⁊ nõ ſilebit. Et tũc
arguet: quãdo coꝛrectiõis locꝰ nullus erit.
Statuã te inquit ante faciẽ tuã. Modo er⸗/
go ſicut iam ſupꝛadictũ eſt:quiſqs talis es:
fac qð tibi minatur dñs facere: tolle te de
doꝛſo tuo vbi te videre nõ vis diſſimulãs a
factis tuis:⁊ ↄſtitue te ante te. Aſcende tri/

bunal mẽtiſ tuę:eſto tibi iudex:toꝛqueat te

. o timoꝛ:erumpat cõfeſſio:dic deo tuo:Quo/
niam iniquitatẽ meã ego agnoſco:⁊ delictũ
meũ ante me ẽ ſemꝑ. Quod erat poſt te:fi-
at ante te.Et cũ factũ fuerit ante te: punia/
tur a te: ne tu ipſe poſtea a deo iudice fias
PSz.49. ante te:⁊ nõ ſit quo fugias a te. Intelligite
aũt hęc qui obliuiſcimini deũ. Non cogita/
Cbas devita tua mala:Intellige qui oblitus
es dominũ: Hequãdo rapiat ſicut leo ⁊ nõ
ſit qui eruat. Quid eſt ſicut leo? Sicut po/

tens:ſicut foꝛtis:ſicut ille cui reſiſtere nemo

poteſt. Illi em̃ qͥs ſupꝛa diximꝰ: id eſt ama/
toꝛes mũdi:in oꝛe ſuo deũ laudarevidẽtur:
ſed longe aliud operibexercere ꝓbant᷑. Se
cundũ illud qð ait ꝓpheta: Populus hic la ſa.29
büs me honoꝛat: coꝛ aũt eoꝝ lõge eſt a me.

Sed clamat illis ſpũſſanctus: Peccatoꝛi au Nõ.49

tẽ dixit deꝰ: Vt qͥd tu enarras iuſticias me/

as:⁊ aſſumis teſtamẽtũ meũ ꝑ os tuũ? Tan

quã ſi diceret ei:nihil tibi pꝛodeſt ꝙ laudas
deum. Illis em̃ qui bene viuũt ꝓdeſt ꝙ lau
dant: tu aũt ſi laudas ⁊ peccata nõ deſeris:
nihil tibi ꝓdeſt. VUt quid me laudas? Audi
ſcripturã dicenteʒ: Hon eſt ſpecioſa laus in Ecẽi.i
oꝛe peccatoꝛis.Si em̃ male viuis ⁊ bona di-
cis:nõdũ laudas.Sʒ rurſus ſi cũ cęper be/
ne viuere:meritis tuis tribuis: nonduʒ lau
das.Molo te eſſe latronẽ ĩſultantẽ cruci do/ Lud.ꝛ3
mini: ſed nec te illũ volo eſſe in templo ia/ LZud.I8
ctantẽ merita ſua: ⁊ occultãtẽ vulnera ſua.
Si fueris iniquus ⁊ ꝑſeuerãs in illa iniqͥta⸗
te:nõ dico tibi: nõ ꝓderit laus:ſed non me

laudas:iſtam laudẽ non deputo. Rurſus ſi

fueris q̃ſi iuſtus:id ẽ humilis⁊ pius⁊ de iu/
ſticia inflatus inceſſeris: ⁊ alios in tua cõpa

ratiõe cõtempſeris:aut ſuꝑextuleris te:tan

quã gloꝛiãs de meritis tuis:nõ me laudas.
Nec ille me laudat qͥ male viuit: nec ille me
laudat qui q̃ſi de ſuo:bene viuit.Sed nun⸗/
quid ille phariſęus q̃ſi de ſuo talis erat cum
diceret: Gfas tibi ago quia nõ ſum ſicut cę/
teri hoĩes? Gratias deo agebat ex eo qð bo
num ĩ ſe habebat.Quãuis ergo boni aliqͥd
in te ſit:nõ ex te eẽ qð bonũ eſt: ſed a deo te
accepiſſe ꝓfitere. Lamẽ in eoipſo ſi te extu/⸗
leris ſupꝛa aliũ nõ habentẽ:elatꝰteneberis:
nondũ laudatoꝛ meus eris. Pꝛimũ & coꝛri/
ge te a via peſſima: incipe bene viuere: in/
tellige qͥa nõ coꝛrigeris niſi dono dei. A do⸗ Ps.ʒs
mino em̃ greſſus hoĩs dirigentur.hoc cum
intellexeris:faue ⁊ alijs vt ſint qð ⁊ tu es:qꝛ
hoc eras ⁊ tu qð ⁊ illi ſunt. Faue quantũ po
tes et noli deſperare.Hon em̃ vſq; ad te di/

ues eſt deꝰ. Qõð em̃ tibi dedit:crede ꝙ etiã ⁊

alis ⁊ velit ⁊ poſſit dare. NHon ergo laudat
qui cũ iam cęperit beneviuere:de ſuo putat
eſſe ꝙ bene viuit:nõ acceptũ a deo. NHec ille
laudat:qui cũ ſciat ſe ꝙ bene viuit accepiſſe
a deo: tantũ vſq; ad ſe vult eſſe diuitẽ deũ:
⁊ nõ vult vt alijs ſit miſericoꝛs deꝰ. Ille ita/
q; qui dicebat:Gratias tibi ago deus qꝛ nõ
ſuz ſicut cęteri homies iniuſti:raptoꝛes:ad/
4 3

Sancti Auguſtini Nomelia III IIII 4

ulteri: ſicut ⁊ publicanus iſte: Monne et ibi ganimiter ꝑmanere. In altitudine ab ipſo ki
potuerat dicere: Domine dona et publica / tranſuerſo ligno ſurſum verſus quo caput euerghi
no huic qð mihi donaſti: ſuple et mihi queę eminet: pꝛopter expectationẽ ſupernoꝝ:ꝛne ndbi
nõdũ dediſti: Sed etiã quaſi ſaturatꝰ eru // illa opera bona atq; in eis ꝑſeuerantiã pꝛo⸗ ſchen i
ctabat. Pauper vo ille:id eſt publicanꝰ qd pter beneficia dei terrena ac tempoꝛalia fa- hana⸗.
dicebat? Dñe ꝓpitius eſto mihi peccatoꝛi. cienda credant᷑:ſed potius pꝛopter illud qõ ct
Ideo deſcendit iuſtificatꝰ publicanꝰ magis deſuper ſempiternũ ſperat ſides quę ꝑ dile/ Sal.5. hnisdlan
q́; ille phariſeus. Ergo audite qui bñ viui/ ctionem operat᷑. In ꝓfundo auteʒ pars illa nnahee
Ps. 49. tis:audite qͥ male viuitis.Sacriſiciũ laudiſ ligni quę in terrę abdito defixa latet:ſed in-/ gmadeß
gloꝛiſicabit me. NHemo mihi offert hoc ſacri de conſurgit illud omne quod eminet ſicut ſems
ſiciuʒ ⁊ malus eſt: Mõ dico:nõ mihi hoc of/ ex occulta dei volũtatevocat᷑ homo ad par⸗ holunbi
fert malus: ſed nemo mihi hoc offert malꝰ. ticipationẽ tantę gratię:alius ſic: alius aũt mulſtn,
Qui enim laudat bonus eſt: quia ſi laudat ſic. Suꝑeminentẽ vᷣo ſciẽtię charitatẽ chꝛi⸗ Eph... ſeftime
etiam bene viuit. Qui ſi laudat nõ ſola lin ſti: eam ꝓfecto vbi paxilla eſt quę pꝛęcellit bil. Miſufl
D gua laudat:ſed ⁊ vita cuʒ lingua conſentit. omnẽ intellectũ. MI. Pünn
Et ideo rogo vos fratres chariſſimi:quan/ 4 Nug geu led
mum poſſumus cum dei adiutoꝛio ſtudea- ¶ De eo qð ꝓpheta diciti pſalmo: tagnn
mus:vt quomõ deum laudamus vocibus: Bonitatem et diſciplinã ⁊ ſcientiã Ns. us. cnoiunen
ſic etiam bonis moꝛibus collaudemꝰ. M Doce me:? Domelia I finpene
lius eſt em̃ tacere ⁊ benefacere:q; deum lau“ O Dahſ hauenrt
dare ⁊ peccata cõmittere. Qui enim laudat Nter cetera quibus beatus dauid A slſyyb
deũ vita ſimul ⁊ lingua: vocibus pariter et infirmitatibus noſtraꝝ medet᷑ ani/ geneno⸗
bonis operibꝰ: dupliciter in ſe ꝓuocat gra⸗ narũ:ſub quadaʒ trinitatis regula entiunk⸗
tiã dei. Si vᷣo nõ ſualet deũ laudare voci oꝛandi nòs foꝛmã tenere tanq; ꝑitiſſimꝰ ma cilunt.4
bus:laudet bonis oꝑibuſ:aſſiduis oꝛatiõi⸗/ giſter erudit dicens: Bonitatẽ et diſciplinã Nerus in
bus: cogitatiõibꝰ ſanctis.Si em̃ hęc diligẽ ⁊ ſcientiã doce me.Sollicitius itaq; fratres Wtened
ter attẽdimꝰ: ⁊ in hoc ſęculo cũ ſecura cõſci intẽdite quas ſibi potiſſimũ virtutes tribui ſonude⸗
entia laudare deum poſſumus: ⁊ in futuro rex ꝓpheticꝰ depꝛecat᷑:Bonitatẽ et diſcipli⸗ lelancn
ad ęternũ gaudiũ fęliciter veniemus. nã inqt ⁊ ſciẽtiam me doce dñe. Vere nouit cſtenci
— recte viuere qͥ recte nouit oꝛare. Nõ em̃ pe- Danh ic gmbige
Epb.ʒ. ¶ Deeo qð aplus Dicit: Vt poſſiß tit mũdanarũ diuitiarũ theſauros:non re/ eſedec
cõpꝛehendere cũ omnibꝰ ſanctis ꝗᷓ gna finitiua: non tempoꝛa ꝓlixioꝛa viuẽdi: cggiabo
ſit latitudo:longitudo:altitudo et F bonitatẽ ſe doceri ſił ⁊ diſciplinaʒ poſcit. bavefgh⸗
ꝓfundũ:Homelia III Bonitas em̃ fac amabilẽ diſciplinã:⁊ diſci,⸗ cllas.
plina efficit inculpabilẽ bonitatẽ. Nec quẽ/ gotot
Vi enim cognouit inquit latitudi - q́; latere puto:qꝛ bonitas ſine diſciplina de/ n dla
em ⁊ longitudinẽ:altitudinẽ ⁊ pio lictoꝝ mater ẽ:⁊ diſciplina ſine bonitate tri tiun
fundũ:⁊ ſupeminentẽ ſcientię chari ſtis quędã amaritudo viuẽdi.Scientiã pꝛeę⸗ Nergt⸗
Beatem chꝛiſti:vidit et chꝛiſtũ:vidit et patrẽ. ſtari ſibi pariter imploꝛat:vt nouerit ſciẽter holinr⸗
Ego hec verba apoſtoli pauli ſic intelligere ſapiẽterq; diſtinguere qͥ ſint termini bonita minrr
ſoleo. In latitudine bona opera charitatt: tis:⁊ quã debeat habere diſciplina mẽſurã: lg de .
In longitudine ꝑſeuerantiam vſq; in finẽ: ne foꝛte aut nimię remiſſiõis vitio bonitas main
In altitudine ſpem cęleſtiũ pꝛemioꝛuʒ: In incoõſulta fędet᷑: aut diſciplina durioꝛ ipa ſuu cine
pꝛofundo inſcrutabilia iudicia dei: vnde auſteritate crudeleſcat. Vis frater bonꝰeſſe elen d
iſta gratia in homies venit. Et hunc intel- peccãti? Benigne qͥdẽ fac et vt xe ſis bonꝰ: ennlu
lectũ poſſumus coaptare etiaʒ ſacramento vigoꝛẽ ei adhibe diſciplinę: vt tua illi boni⸗ uc
crucis: vt in latitudine intelligat᷑ tranſuer· tas pꝓficiat in ſalutẽ. Quẽ vtiq; ſi nulla co/ tin
ſum lignum quo extendunt᷑ manus ꝓpter ercentis cenſurę increpatiõe terrueris: ꝑni/ 8
operum ſigniſicationẽ. In longitudine ab cioſa erit ei hęc bonitas tua q̃ ꝑmittis ꝑire W,, ren
ipſovſq; ĩ terrã: vbi totum coꝛpus crucifſxũ peccantẽ quẽ poteras ſaluare coꝛrectũ. Rur d
ſtare videt᷑:qð ſigniſicat ꝑſiſtere:hoc eſt lon ſum ſi nimio diſciplinę rigoꝛe nullã ſcientis ſpten

Ue, nſafin

s benus deudz

ſru necaind
mininsnegt⸗
mößgilien
nsdlagini
tisitagians
äninneni
nineadiahl
die Veerpnt
ee, Föcine
Aſuuvarontn

uno tit
laglaupele.
ſcplnidla⸗
giti had
gediſcglnd
neboninen
iAeni
tnouentiin
ommnboſi⸗
pinninni
riiobonis
Adunaßhli
fundnt
tieſob:
tuulibey
niluhti
Inlennil
jomins,t
leii

=

gali n

Nomelia

bonitatis pᷣtenderis medicinã: dũ rigoꝛem
tuũ refugit peccãs:peccati ęgritudinẽ nõ cu
rabis. Et ꝗᷓ tandeʒ viuẽdi ratio erit:q̃vę iu
ſticia erit:vt ſolutioꝛ lenitas cohibentia pꝛe
beat pctõꝛi:aut imoderata ſeueritaſ a lapſu
B nõ reuocet delinquentẽ? Vt autẽ bonitatiſ
huius diſciplinęq; magiſteriũ in nr̃is fuiſſe
maioꝛibus plenius perfectiuſq; diſcamus:
pauca de pluribus venerabiliũ patrum re/⸗

cenſeamus exempla. Impleuit ſine dubio

bonitatis ac diſciplinę iſtiꝰ foꝛmã beatꝰ pe/
trus:cũ ſiẽ vere bonus oblatos ſibi dicit᷑ cu
raſſe infirmos: ⁊ vt diſciplinę cęleſtis ama/
toꝛ: iuſta vltione puniſſe mẽdaces perhibe⸗
tur. Nimirũ bonitatis eius gratiam teſtat᷑
Act..9. eneas ille debilis qui claudus ab infantia
ſedens in poꝛta templi domini: atq; mendi

cans in nomine chꝛiſti ieſu: apoſtoli curan K

tis imperio antiquã recepit ſanitatẽ. Pꝛo/
Actj.ðbauerunt ⁊ diſciplinę eius ſeueritatem ana

nias ⁊ ſaphyꝛa: q diſtrahẽtes agrũ quẽ ven
dere nemo cogebat:duʒ de pꝛech quãtitate
mentiunt᷑ apoſtolo:moꝛtẽ ſibi falſitate mer

cati ſunt. Quo facto edocuit gloꝛioſiſſimuſ
petrus ineſſe ſibi bonitatem ac diſciplinã:
dũ remediũ pꝛeſtat inſirmo: et competentẽ
ſumit de mendacibus vltionem:ꝙ eum re/
cte ſancteq; feciſſe cęleſtis iudicij conſenſus
oſtendit. De ꝑfectione vero ſcientię eiꝰquis
Matth.is.ambigat:qui chꝛiſtũ dominũ viui dei filiuʒ
eelſſe de celo ſibi patre reuelãte cognouit:Et
q uia bonitas ac diſciplina ſcientiaq; nõ de/
Job.2ꝛi.erat: paſcẽdas illi dũs ſuas cõmẽdauit oui-
culas. Tenuit bonitatem ac diſciplinã etiã
gloꝛioſiſſimꝰpaulus:qͥ vt eius ſcripta teſtã/
tur: diſcipulis ſuis ⁊ virgam coꝛrectionis ⁊
ſpiritum manſuetudinis pꝛetendebat:pꝛo/
pter qð faciebat eum omnibus amabilem
bonitas: et diſciplina terribilem. Nam eti/
am inter ipſa mundi pꝛimoꝛdia vt᷑ bonitatẽ
2. Theſial.ʒ. qc diſciplinam chꝛiſti doceret eccleſias: et
remoueri iuſſit peccantẽ a cõmunione ſan/
ctoꝛũ:⁊ eundem recipi coꝛrectũ.De ſcientia
autem eius quid nos dicemus:cum omnes
eum nouerint in cęleſtibus didiciſſe quę do
ceret in terris? Ibi talia ſe memoꝛauit edo⸗
ctum:qualia loqui moꝛtalibus non liceret.
Habuit nihilominus bonitatẽ et diſciplinã
teſtis dominicus ⁊ baptiſta Johãnes: qui

reſipiſcentes a peccatis ſuis ꝓphetice pieta

Deeo quod apoſtol dicit: Dꝛe⸗

vt vere legaliũ pꝛeceptoꝛũ cuſtos ĩmobilis

⁊ herodem regem de illicita accuſabat vxo/ Matth. 14.

re:⁊ cunctis ad ſe concurrentibus purgati/
oꝛis vitę pcepta mãdabat. Scientię autem
illius plenitudinem quis poteſt agnoſcere:

qui qð ꝓ ſalute mundi venit e cęlo:pꝛimus

omnibus reuelauit. Videtis itaq; fratres q DO

oꝛandi compendio ⁊ qua paucitate verbo⸗
rum ꝑfectionem viuendi venerabilis ꝓphe

ta quęrebat. Bꝛeuiſſimo nãq; ſermone con

cluſit: quotquot ſpiritaliuʒ haber multitu/
do virtutũ.Si ergo ille ꝓphetarũ pᷣcipuus

doceri ſe a deo ad ſanctioꝛes vias tãtopere

pꝛecabat᷑:quid facere nos opoꝛtet qui ⁊ tar/
di ſenſus infirmitate toꝛpemus: ⁊ noxia re/
miſſioꝛis vitę conſuetudine depꝛauamur?
Nos inquã magis oꝛare debemus dicẽtes:

na caſtiget:et ignoꝛantię cecitatem ſcientia
veritatis illumiet.Si enim ſcieris omnipo/
tentẽ deum filiũq; eius vnigenitum vnius

eſſe ſubſtantię: ſpiritũ quoq; ſanctum pari

credideris ęternitate regnantẽ: nulla vnqᷓ;

