Ser.liiij.et.lv.ꝑ totum. “
Juxta viã:ſed nõ in via nobis inſidiat᷑ dia -/
bolus.liiij. A.circa pꝛin. 4“””

Sine via multi currũt: ⁊ quãto plus currũüt

tanto plus errãt.ly.A.in fi.

Annotatio

Aiſio Deus videt omnia facta noſtra:ſiue bona: &a quidã non vocati ad chꝛiſtũ veniũt alij a..
ſiue mala.x. B. vocati venire renuunt.vj.A. circa pn.vij.
Videre ſub ficu quid ſit.x.B. et.xl.ꝑ totũ. A.B. “èBYVM
Videre ponit᷑ ꝓ omiĩ ſenſu coꝛpoꝛeo.xxxij. &ùa bonę volũtati nihil facilius qᷓ; ipſa ſibi.

C.ante mediũ. ir. B. in fi.
Viſio dei erit beatoꝝ gaudium.lxiiij.F. Voluptates carnis cur non ſint apetende.
&O mali videbũt ſolam foꝛmẽ ſerui in iudi / xxxiij. C. ð
cio. JͥDpidem. Vnũ quõ ſint pater ⁊ filius.lj.ꝑ totuʒ.lvj. An.
Viſus nõ totũ qð videt aſpicit: ſed in par /½ A.in medio.
te.xxx viij.C. Chꝛiſtus aliter eſt vnũ cum patre q; nobiſ-

ai. Vigilię noctis ſunt quattuoꝛ ⁊ ꝗ.xiiij. B. cum. lxj. B. in meglio.
Vincula iniuſta dirumpit iuſticia.xvj.. De vnitate ſeuvno quęrẽdo:qð ſolũ eſt ne/

in medio. ceſſariũ.xxvj.A. B. .
Vineę oꝑatoꝛes cõducit paterfamilias ꝛ. Anum pᷣponit᷑ multis:quia abvno multa.
quõ exponit᷑.lix.B. C.D. xxvij. B.

Rir. He virginibꝰ decem.xxij.et.xxiij.ꝑ totũ. AVulpes foueas habent et volucres cęli ni / gul.
virginis noĩe eccleſia vniuerſalis ſigni /· aqdum ⁊c̃.quõ exponat᷑.vij.A.circa pᷣn.

ficet᷑.xxij.C.in fl.xxiij. A.poſt mediũ. Vvxoꝛ ſivere amet maritum ſic pꝛobat᷑.xlix. Ax.
Virginitas vñ dicat᷑:⁊ ꝙ ꝓpꝛie ſit inuptaꝝꝰ E.circa fi. SM
xxiij.A.circa fi. De ʒzacheo euãgelico ⁊ eiꝰ iuſticia.xxxv.B.
Virginitas ęquat᷑ angelis.xlvj. Kc.
Melioꝛ eſt virginalis ſanctitas qᷓ; pudicitia ðSòð Finis

cõiugalis:Et melioꝛ eſt hũilis maritata qᷓ;
virgo ſuꝑba.liij.B. in medio.C. E.
Aita. Vitã quõ dedit pater ſilio.lxiij.C.E.
Sicut vita coꝛpoꝛis eſt aia: ita vita animę
eſt deus. vj. A. in fi. 4
Qρ qualitas vitę futurę ↄſiderari põt ex mi/
ſeria vitęſᷣſentis.j.B.in medio.⁊.xvij.xꝑ
totũ
Vita beata qualis erit.lxiiij. A.B. F.
. Vita ęterna quo pᷣcio acquirit᷑.lxxiiij. B.
Vitę duę figurãt᷑ ĩ martha ⁊ maria.xxvij.C
Vita pᷣſens cõparat᷑ vię que omnibus non
eque cito ſinit᷑.j. B. xvij. A.ĩ medio.xxv.
A..in fl.xxix. A.in medio.
EÆ ſpes vitę longioꝛis non ꝑmittit multos
emẽdare vitã ſuam malã:⁊ ꝙ multi volũt
habere vitaʒ longã ⁊ nõ bonã.xij.B. xvj.
EF. G. xlvij. D. lix.C.ĩ medio.D.E. xxxix.
B. et.xlij. B. in fl.
Vite pᷣſentl bꝛeuitas ⁊ incertitudo.xlij.B.
in ſi. lix.C.
Æ ꝓ vita tempoꝛali plus laboꝛãt homies
qᷓ; ꝓ ęterna.lxiiij. A.in fl.
Pꝛo vita tꝑali plus laboꝛãt iniqui:qᷓ; iuſti ꝓ
vita ęterna.ix.B.
Ego ſum vitis vos palmites:⁊ pater meus
agricola:quõ exponit᷑.lix. AJ.
Aiuere bene debemus ne male moꝛiamur.
xxiiij.ꝑ totũ. L

thgzſtüg

admonln
eanhlun
l.Aan 1
unſepohiht
Picicums

ns

Han

Din.

enſse

bios Ape

fümoris

Oeingiui
tate:Am

populont
ger Sen⸗
Lecorpo⸗
dehummd
a: Le
Devebbi
deſigeri
Devetbi
neipaſſi
fabamun
ſicheon
Peyebe⸗
Sypen
Perebis
egdeia
Deverbis
balationt
bedarbt
Ryabs
Aceyti

Lexodt
(ception

Deeide
Depſal
nonep
Deyerb
Geſua
Veyobi
voſltpi
Debopei,
nos:

. deyebi⸗

(ſote⸗
Reyebbis
Gntang

Neyebis

Bancti qluguſtini de verbis Apli Germo

Biui Aurelij Auguſtini Pippo/

nenſis epiſcopi ſermonum de Tler
bis Apoſtoli:quoꝛundãq; alioꝛũ:
ſũmaria ac bꝛeuis Annotatio.

De indiuidua Trinitate ⁊ inſeparabili vni

tate:Arrianoꝛũq; cõfutatiõe:ac ſidelium
populoꝛum de ſide catholica cõfirmatio⸗
ne: Sermo I. D
De coꝛpoꝛe ⁊ ſanguine dñi Jeſu chꝛiſti: Et
de humilitate tenẽda arrogantiaq; vitan
da: Serme I.
De verbis Apoſtoli: Spiritu ambulate:et
deſideria carnis ne ꝑfecerit: Sermo III
De verbis eiuſdẽ:Cum em̃ eſſemus in car/
ne:paſſiones peccatoꝛũ ꝗᷓ ꝑ legeʒ ſũt ope/

rabamur in membꝛis noſtris ⁊c:Cum ma

nicheoꝛũ confutatione: Ser. III.
De verbis eiuſdẽ: Lex peccatũ eſt:? Abſit.
Sʒ pctm̃ nõ agnoui niſi ꝑ lege: v

De verbis eiuſdẽ: Igitur ego mente ſeruio ꝰ

legi dei v: YI
De verbis eiuſdẽ:Peto nõ infirmari in tri/
bulationibus meis ꝓ vobis ⁊c̃: Et de li /
bero arbitrio: VII. JMß
De verbis eiuſdẽ:humanus ſermo et om̃i
acceptione dignus ⁊c: VIII.

De verbis eiuſdẽ: Fidelis ſermo ⁊ omni ac

ceptione dignus c: N
De eiſdẽ verbis eiuſde: x.

De pſalmo nonageſimoquarto: Et cõfuta/

tione pelagianoꝛũ XI.

De verbis pſalmi centeſimi decimioctaui:
BGreſſus meos dirige ᷣm vᷣbũ tuũ ⁊c.xil.

De verbis Apoſtoli:Si em̃ data eſſet lex ꝗᷓ
poſſit viuiſicare ve:· II.
De baptiſmo paruuloꝛum contra pelagia/
nos: XIII
De verbis Apoſtoli:MNos em̃ ſumus circũ/
ciſio c: XvV.
De verbis eiuſdem:Si deus ꝓ nobis quis
contra nos: XVI. H
De verbis eiuſdẽ:hhũanũ dico ꝓpter inſir/
mitatem carnis vye?: xVI.

De verbis eiuſdẽ: Heſcitis qꝛ coꝛpoꝛa vt̃a

mẽbꝛa chꝛiſti ſũt: XVIII

Deybis eiuſdẽ:Mõ ſic pugno quaſi abrẽ ca

dens:Et ↄſtituẽdis epiſcopis: xXxIxXx
De pſalmo nonageſimoqͥnto ⁊c: xX
De verbis Apoſtoli: Inuicẽ onera veſtra
poꝛtate ⁊c: XXI

De eiſdẽ vbis eiuſdẽ: XXII.

R

De verbis eiuſdem: Spe ſalui facti ſumꝰ.
Spes aüt q videt ꝛre. X XI;I
De verbis eiuſdem: Videte quõ caute am
De verbis ſancti Lucę in actibus a poſto⸗/
loꝛũ: Nemo quicq; ex eo qð poſſideat:ſu⸗

De verbis eiuſdẽ in actibꝰ apoſtoloꝝ: Pe⸗/
trus ⁊ Johanes aſcendebãt in templum:
De verbis beati Petri: Audiuimus voceʒ
delatam de celo: Hic eſt filius meus dile⸗
ctus:Et habemus certioꝛem ꝓpheticum
ſermonem: XXVII.
De verbis beati Jacobi: Ante omnia no⸗
lite iurare: XxVII
De verbis beati Johãnis: Si dixerimꝰ qꝛ
pctm̃ nõ habemꝰ noſipſos ſeducimꝰ et ve
ritas in nobis nõ eſt: xxXx
De verbis eiuſdem:Chariſſimi nolite om/
ni ſpiritui credere cc: Cum ↄfutatione ma
nichpoꝛjhj: xxxExzSÜSũSe
De verbis eiuſdẽ: Ois ſpũs qͥ ↄſitet᷑ ieſum
chꝛiſtũ in carne veniſſe:ex deo eſt: xxxI-
De verbis Apoſtoli: Vt de doꝛmiẽtibꝰ nõ
cõtriſtemur ſicut ⁊ ceteri v: xxxiI
De celebꝛatione dierũ fratrũ defunctoꝛum
⁊ reſurrectione moꝛtuoꝝn: XxXIIlIe
De verbis apoſtoli:Om̃es nos manifeſta
ri opoꝛtet añ tribunal xpᷣi vc: xXxXIIII.
De eiſdẽ verbis eiuſdem: xxXV

Hini Aurelij Auguſtini Hippo
nẽſis epiſcopi Liber Sermondde
UVerhisg Apoſtoli:quoꝛũdaãq; alio
rum feliciter incipit. ——

De indiuidua Trinitate et inſe-⸗
parabili vnitate: Arrianoꝛũq; con A
utatione:ac fidelium populoꝝ de
fide catholica cõfirmatiõe: Ser. I

nina eloquia

tres iugiter: ĩmo qͥ/
ticlie nobis ſalubꝛiter
recitant᷑: vt aĩę noſtrę
vpyraſcant᷑:i futuro autẽ
(eculo eternis epulis .
ſaginentur:dicẽte ꝓpheta: Satiaboꝛ dum Ns. 16.
a 2

Bancti

manifeſtabit᷑ gloꝛia tua.Qualis ſit aũt hec

gloꝛia futura: et quibꝰdiuitijs floꝛeat:quã-⸗

toq; ſplẽdoꝛe pꝛęfulgeat:laudare poſſumꝰ:

explicare non poſſumus.Quare? Quia le/

Eſa.oꝗ. gimꝰ: Nec oculus vidit:nec auris audiuit:

nec in coꝛ hominis aſcendit ꝗ̊ pparauit deꝰ
diligentibus ſe.Si igit᷑ tanta ⁊ talia ſũt bo

na ęterna ceęleſtia ꝗᷓ dñs om̃ipotens ſᷣpara

uit ſanctis ſuis catholicis ⁊ fidelibꝰ popu⸗

lis:quid eſt ipſe deus qui talia ⁊ tanta pꝛe/

parauit? Quid eſt inqᷓ; omnipotens deus?
Quid niſi ineſtimabilis:ĩeffabilis:incõpꝛe
henſibilis:vltra om̃ia:extra om̃ia: pſᷣter om
nia? Oèmnẽ em̃ creaturã ſuam excedit: om/
nem facturã p̃terit:vniuerſa pᷣcellit. Si em̃
quęras magnitudinẽ:maioꝛ ẽ:ſi pulchꝛitu/
dinẽ:pulchꝛioꝛ:ſi dulcedinẽ dulcioꝛ:ſi ſplẽ/
doꝛem:fulgidioꝛ:ſi iuſticiam: iuſtioꝛ: ſi foꝛ/
titudinem:foꝛtioꝛ:ſi pietatem: clementioꝛ.

Nulla em̃ ratio patit᷑:vt vel factura factoꝛi
ſuo ęquet᷑:vel opus artifici comparet᷑: ſicut * uidi non poteſt:hoc eſt:motum: lucẽ ⁊ fer ⸗

Sap.iʒ. legitur in ꝓpheta: Qui fecit foꝛtia: foꝛtioꝛ

eſt: et qͥ fecit pulchꝛa pulchꝛioꝛ illis eſt. Sic

autẽ huius vniceę deitatl pᷣcelſa inſignia pᷣ⸗

dicamꝰ: vt tñ nõ ſicut iudęi ſᷣ ſicut chꝛiſtia /

ni: trinitati diuina myſteria ꝑit᷑ fateamur.

Sicut em̃ om̃ipotẽs ⁊ ineffabilis pater eſt:

ita omnipotẽs ⁊ incõpꝛehenſibilis filiꝰ: ita

etiam ſpirituſſanctꝰ in patre ⁊ filio indiſcre

te cõnexꝰ:ineffabilis atq; imenſꝰeſt. Pater/
em̃ ⁊ filius ⁊ ſpirituſſanctus:vnus omnipo
tens deꝰ:vnus in trinitate:vnꝰ in poteſta/
te:vnitas trinitas:ſẽpiterna maieſtaſ:vnũ/
potens ꝑ om̃ia:⁊ trinitas in vnitate:⁊ vni/

tas in trinitate conſiſtit:ſed nec trinitas di/

uiditur:nec vnitas ſeparat᷑. Hac igit᷑ catho
lica fide armati atq; inſtructi chariſſimi:ne⸗/
fandos arrianos hęreticos qui ſe hoc tem/
poꝛe ipie iactitãt: ⁊ mitos chꝛiſtianos nr̃os
ſeducendo coꝛrũpũt atq; decipiũt:bꝛeuiter
ꝑcõtemur:quõ oꝛant dũm:qui ſentiunt cõ/
tra dñm. Reſpondẽt nobis dicentes:za-⸗
mus dñm vtiq; in trinitate:ſed vt legimus
patrem maioꝛẽ:filium minoꝛẽ: ſpiritũſan⸗
Zohᷣ.14. ctum inferioꝛẽ:quia ipſe chꝛiſtus dicit: Pa
ter maioꝛ me eſt.his reſpondemꝰ. Sic inqᷓ;
oꝛatl ⁊ colitis deum? Sic plane:ſic legimꝰ:
ſic colimꝰ:ſic oꝛamus.Ad hos dicimꝰ.Si qg̊
ita deũ colit ⁊ oratis: hoc nõ ẽ deũ magnũ
vnum colere ⁊ rogare: ſed tres deos facere:
Deutj. S. Et vbi eſt qð in lege diuina legit᷑? Audi iſ-
rael: dñᷣis deus tuꝰ deꝰ vnꝰ eſt. Et iteꝝ alibi

ait: Dominũ deum tuũ adoꝛabis: ⁊ illi ſoli abi.
ſeruies.Si em̃ aliud eſt pater: aliud filius:
aliud ſpirtuſſanctꝰ:iam nõ eſt vna trinitas
ſᷣ diuiſa poteſtas. Quõ aũt diſcrepans po
teſtas ſtare poteſt: Juxta euãgeliũ legimꝰ: Msttbe2.
Domus in ſemetipſa diuiſa vel regnũ ſta⸗
re non poteſt. Quõ aũt diuinitas a ſemet⸗B
ipſa diſcernit᷑:cum lucis ſplendoꝛ aut ſolis
caloꝛ nullatenꝰ ſeparat᷑? Ecce em̃ ſicut vidi /
mus: in ſole tria ſunt: ⁊ ſeparari om̃ino nõ
poſſunt.QAuę autẽ tria ſunt videamꝰ:Cur/
ſus:ſplendoꝛ ⁊ caloꝛ. VUidemꝰ em̃ ſolẽ in cę⸗
lo currentem:fulgentem:calentẽ. Diuide ̊
ſi potes arriane ſolem: ⁊ tum demũ diuide
trinitatem. Sed foꝛtaſſis de ſole diſcernen⸗
do difficilis eſt ratio:qꝛ in cęlo eſt:⁊ a nobiſ
longe poſitus eſt. Ecce aliud ꝓponimꝰ ele/
mentum qð minus eſt:⁊ in terra nobiſcũ ẽ:
Ignẽ dico qui in manibus noſtris habet᷑:-
tñ non diuidit᷑. Et ignis em̃ tria habet:⁊ di

uoꝛẽ. Si igit᷑ nefande heęretice diuidere nõ
potes creatum ſolem ⁊ ignẽ: quõ potes di/
uidere deum omniũ creatoꝛẽ:? Audi autẽ et

diſce hãc magnã ⁊ vnicã trinitatẽ ab exooꝛ ·

dio generis humani fuiſſe oſtenſã: Audi in
lege ⁊ in ꝓphetis: in pſalmis ⁊ in euãgelio:

Audi in apło ꝓculdubio declaratam: Au/

di inq; in geneſi: Fecit deꝰ hominẽ ad ima- Señ.r.
ginem dei. Vt ſimul oſtẽderet inſeparabi/
lem trinitatẽ:ait in eo libꝛo:Et ſpũs dei fe/ Ab..
rebatur ſuꝑ aquas. Audi ꝓphetam dicen/
tem ex ꝑſona chꝛiſti: Spiritꝰ dñi ſuꝑ me ꝓ/ Egſa. er.
pter qð vnxit me: euangeliʒzare pauperibꝰ
miſit me. Audi in pſalmis: Verbo dñi celi Ns. z2.
firmati ſũt: ⁊ ſpũ oꝛis eius om̃is virtus co/
rum.Et iterũ: Redde mihi lęticiam ſaluta/ Ps vo.
ris tui:⁊ ſpiritu pꝛincipali cõfirma me. Au/
di hoc idem in euangelio ↄfirmatũ. Domi⸗
nus chꝛiſtus apoſtolis dicit: Data eſt mihi Mattb.2˙8
omnis poteſtas in cęlo ⁊ in terra:Eũtes ba
ptiʒate om̃es gentes in nomine patris ⁊ fi/⸗
lij ⁊ ſpũſſancti.Audi apoſtolũ: O altitudo Ro.ii.
diuitiaꝝ ſapientię ⁊ ſcientię dei:qᷓ; inſcruta
bilia ſunt iudicia eius:⁊ inueſtigabiles vię
eius. Quis em̃ cognouit ſenſũ dñi:aut qͥs
conſiliarius eiꝰfuit: Aut quis pꝛioꝛ dedit il/
li ⁊ reddetur ei? Qm̃ ex ipſo ⁊ ꝑ ipſum ⁊cin
ipſo ſunt omia: ipſi gloꝛia in ſęcula ſęculoꝝ
Amẽ. Si igitur tam veteribꝰ qᷓ; nouis ſcri/
pturi ſati aꝑteq; ꝓbatũ eſt diuinã vnitatẽ:
trinitatẽ inſeparabilẽ:ſpertis penitus hęre⸗

urſat⸗
“

chartfn

dubistlſl

te⸗ lutfl⸗
eknnttn
Kdſonn

laMArgi

unlestſeng.

S
Atiſarc⸗
Parmcünons
utem ,
aleni dt
undemni uie
deſolediſene
lockuncl
und pponint
ntemgobtä
Snoſtnsbehet
cümaheern
notum.ͤtcr
mine duge
e: iggendn
ugti: Mimie
imatui hac
ſeckaii Ain
mstinenigdr.
odetanumn

Nhoniniggit 11

taannd
boeC isdat
digdamdid,
ni iſonryi
Fint uhnt
is Demoniciß

Dlntumin,,

ſcimme N.
vimmani D.

onnnegn
kiihlntd

ui Nistol

Pattb. 23.

ſanctis cõmunicat: Sicut ipſe dñs ꝓmittẽ/

de verbis lpi0

rus. . ticis bm aplm dicentẽ: hereticũ poſt vnam
Coꝛreptionẽ deuita:iam fideles noſtros po

bulo⸗ de ipſa fide catholica ↄfirmemꝰ.Nul

mol curat: cathecuminos baptiʒat:ſideles
uſtiſicat: pęnitẽtes reparat: iuſtos augmẽ/
martyres coꝛonat: virgines:viduas et

inat: ſacerdotes conſecrat: regnis ceęleſti/
us pᷣparat:i ęterna hęreditate cũ angelis

onſirmat: In reſurrectione neq; nubẽt

ꝑxpᷣm dñm nr̃jm: q cũ pr̃e ⁊ ſpũſctõ vi⸗

ult z regnar de p oia ſecula ſeculoꝝ Amẽ.

Decoꝛpoꝛe ⁊ ſanguine dñi ieſu
Et de humilitate tenẽda ar-
4 Sermo II

—⏑

ANnum redemptoꝛẽ: humanũ ſalua/

teſt au
. „„½ — E⸗

rent: T talia cogitare deſincrẽt. Quid ergo
reſpodit: Hoc vos ſcandaliʒat? Si & vide⸗

coꝛpoꝛe ſanguine ſuo: qð coꝛpꝰ dixit eſcãẽ:

anguinem potũ: ſacramẽtũ fideliũ. Agno/
idiut? Cum ergo cõmẽdans talẽ eſcã
1potũ diceret: Hiſi manducaueritis
carnem meã ⁊ biberitis ſanguinẽ meũ:non
habebitis vitam in vobis:⁊ hoc diceret de
vita: quis alius q; ipſa vita:Erit aũt illi ho
nini moꝛs non vita: qui mendacẽ putaue/
tvitam. Scandaliʒan ſũt diſcipuli eiꝰ:nõ

mer

om̃es:ſed plurimi:dicentes apud ſe/
ſos: Durus eſt hic ſermo: quis eũ po
dire: Cum aũt hoc dñs apud ſemet/
m cognouiſſet: ⁊ murmur ac cogitatio/
audiſſet: cogitantibꝰ nec ſonantibꝰ vo/

ce reſpondit: vt ſe auditoꝛes eſſe cognoſce/

.

itis fili hois aſcẽdẽtẽ vbi erat pus.QAuid
ſibi vult: hoc vos ſcãdaliʒat:? Putaſt qꝛ de

he C Rpoꝛe qð videtis partes facturꝰ ſũ: ⁊
videritis filii homis aſcẽdentẽ vbi
2ſuminõ poruit. Ergo ⁊ de coꝛpe acde ſan-
uine ſuo dedit nobis ſalubꝛem refectionẽ:

Ttam magna bꝛeuiter ſoluit de ſua integri⸗

Hte quęſtionẽ. Manducent ergo qui man/

gales caſto pudoꝛe ↄſeruat:clericos oꝛ-

Adiuimus veracẽ magiſtrũ:diui

t fideles. Audientes aũt quid aliud qᷓ;

ius: Certe qui integer aſcẽdi potuit:

ię quipe ſunt maioꝛes diuitię: nulli theſau/
ſi: nulli honoꝛes: nulla mũdi huius maio:
ubſtantia:qᷓ; eſt ſides catholica:ꝗᷓ peccato/
res homines ſaluat: cecos illuminat: inſir/

vxoꝛes ducũt: ſ erũt quales angelis

mea ↄſciſurꝰ ⁊ vobis daturꝰ? Quid

ducant:⁊ bibant qui bibũt: eſuriãt ⁊ ſitiãt:

ducare reſici eſt: ſed ſc reſiceris: vt nõ deſt/
ciat vnde reficert. Illud bibere quid eſt ni-
ſi viuere: Maduca vitã: bibe vitam: habe/
bis vitam: ⁊ integra eſt vita. Tunc aũt hoc
erit: id eſt vita vnicuiq; erit coꝛpꝰ ⁊ ſanguis
chꝛiſti: ſi qð in ſacramento viſibiliter ſumi⸗
tur: in ipſa veritate ſpiritaliter manducet᷑:
ſpiritaliter bibat᷑. Audiuimus em̃ ipſũ do⸗
minũ dicentẽ: Spiritꝰeſt qui viuificat:caro
aũt non ꝓdeſt quicqᷓ;. Verba ꝗq̃ locutꝰ ſum

vitã manducẽt: vitam bibant. Illud man-

vobis:ſpũs ⁊ vita ſunt.Sʒ ſũt inquit qui/

dam qui nõ credũt: Ipſi dicebant: Hurus

eſt hic ſermo:quis poteſt eum audire? LHu/

rus eſt: ſ duris: id eſt incredibilis ᷣ incre/
dulis. Sed vt doceret nos etiã ipſũ credere
doni eſſe nõ meriti:Sicut iquit dixi vobis:

nemo venit ad me niſi cui datũ fuerit a pa/

tre meo. Vbi aũt hoc dñs dixerit: ſi ſuꝑio/
ra euangelij recolamus:inueniemꝰeũ dixiſ/
ſe:HNemo venit ad me niſi pater qͥ miſit me
traxerit eum. Non dixit duxerit:ſᷣ traxerit.

oꝛem cõmẽdantẽ nobis pᷣciũ no. Iſta violentia coꝛdi fit:non carni. Quid g̊

miraris? Crede ⁊venis:ama ⁊ traheris.Ne
arbitreris iſtam aſperã moleſtãq; violenti/
am: dulcis eſt: ſuauis ẽ:ipſa ſuauitas te tra
hit. Nõne ouis trahit᷑:cum eſurienti herba
monſtraf: Et puto qꝛ non coꝛpoꝛe impelli/
tur: ſed deſiderio colligat᷑: Sic ⁊ tu veni ad
chꝛiſtum: noli longa itinera meditari. Vbi
credis:ibi venis. Ad illũ em̃ qui vbiq; eſt
amando venit᷑:non nauigando. Sed quo/
niã etiã in tali itinere abũdant fluctus ⁊ tẽ-
peſtates diuerſaꝝ temptationũ: in crncifi-
xum crede:vt fides tua lignũ poſſit aſcẽde⸗/
re. Hon mergeris:ſᷣ ligno poꝛtaberis. Sic
ſic in huius ſeęculi fluctibꝰ nauigabat ille q
dicebat: Mihi aũt abſit gloꝛiari:niſi in cru
ce dñi noſtri ieſu chꝛiſti. Miirũ eſt autẽ ꝙ p⸗

dicato chꝛiſto cruciſixo: audiunt duo: vnus

cõtemnit:alter aſcendit.Qui cõtemnit im/

B

Sal. s.

putet ſibi:qui aſcendit nõ arroget ſibi. Au./

diuit em̃ a veraci magiſtro: NHemo venit ad

me: niſi datũ fuerit ei a patre. Saudeat a

datũ eſt:gratiaſ agat dãti coꝛde humili:nõ
arrogãti:ne qð humilis meruit:ſuꝑbꝰ amit
tat. Nam etiã qui iam in ipſa via ambulãt:
ſi ſibi eaʒ tribuerint ⁊ viribus ſuis: ꝑeũt de
illa. Ideo humilitatẽ docens nos ſãcta ſcri
ptura:ꝑ apim dicit: Cum timoꝛe ⁊ tremoꝛe

veſtrã ipſoꝛũ ſalutẽ oꝑamini.Et ne ſibi ali /

quid inde darent qꝛ dixit:oꝑamini:ↄtinuo
ete ”sü à à

Bancti

ſubiunxit:Deus em̃ eſt qui oꝑat᷑ in vobis:
⁊ velle ⁊ oꝑari ꝓ bona volũtate. Deus eſt
q̃ operat᷑ in vobis: ideo cũ timoꝛe ⁊ tremo/
re vallẽ facite:imbꝛẽ ſuſcipite:depᷣſſa implẽ
tur:alta ſiccant᷑. Gfa pluuia eſt.Quid ergo
Jscobi.⸗. miraris: ſi deꝰ ſuꝑbis reſiſtit: humilibꝰ au/
teunm dat gratiã? Ideo cũ timoꝛe ⁊ tremoꝛe:
Ro.i1. jd eſt cũ hũilitate.Noli altũ ſapere:ſᷣ time.
Time vt implearis: noli altũ ſapere ne ſic-
ceris. Sʒ iam inqͥs ambulo viam iſtã: opꝰ
erat vt diſcerẽ: opꝰ erat vt ꝑ doctrina legis
ſcirem quid agerẽ. Habeo liberũ volunta/
tis arbitriũ: Quis me ab iſta via ſeꝑabit:
Si legas diligẽter: inuenies quẽdã de ſua
q̃dã abũdantia quã tñ acceperat extollere
ſe cepiſſe:dñm autẽ miſericoꝛdẽ vt doceret
humilitatẽ:qð erat abſtuliſſe:illũ vero ſub/

ito inopem remanſiſſe: ⁊ miſericoꝛdiam dei

NxS.29. recoꝛdatiõe cõfeſſũ dixiſſe: Ego dixi in abũ
dantia mea:nõ moueboꝛ in ęternũ. Ego di
xi ĩ abũdãtia mea. Sʒ ego dixi:homo dixi:
NðS.iI5. Omnis homo mendax.Ego dixi.Ego ̊ di
xi in abũdãtia mea.Tanta erat abũdantia
vt hoc dicere auderẽ: Mõ moueboꝛ in eter⸗
P?. 29. num. Quid deinde? Dñe in voluntate tua
pᷣſtitiſti decoꝛi meo virtutẽ:Auertiſti aũt ſa
ciem tuã: ⁊ factꝰ ſum conturbatꝰ. Oſtẽdiſti
inquit mihi: qꝛ illud qð abundabã de tuo
erat. Oſtẽdiſti mihivnde peterẽ:cui tribue/
rem qð acceperã: cui gratias agere deberẽ:
ad quẽ currerẽ ſitiẽs vnde implerer: ⁊ quo
impletus eſſem ad quẽ cuſtodirẽ. Foꝛtitu/
dinem em̃ meam ad te cuſtodiã. Qð te lar/
Nx. S58. giente impleã:te ſeruatoꝛe non ꝑdã. Foꝛti/
tudinẽ meã ad te cuſtodiã.Hoc vt oſtende/
res mihi:auertiſti faciẽ tuam:⁊ factꝰ fũ con
turbatus. Cõturbatꝰ*:qꝛ ſiccatus:ſiccatus:
quia exaltatꝰ.Dic ergo ſiccus et aridus:vt
Pv. 142. rurſus impleari: Aia mea velut tra ſine aq
tibi. Dic aia mea velut terra ſine aqua tibi.
NS.29. Tu em̃ dixeras: non dñs dixerat: HNon mo
ueboꝛ in ęternũ: Tu dixeras ſſumẽs de te:
ſ non de tuo:⁊ quaſi putabas de tuo. &ρ &
Px.a. dſis dicit: Seruite dño in timoꝛe:⁊ exultate
Nbił.a. ei cum tremoꝛe:ſic apoſtolus:Cũ timoꝛe et
tremoꝛe:veſtram ipſoꝛũ ſalutem oꝑamini.
Deꝰ eſt em̃ qui oꝑatur in vobis.Ergo exul/
tate cũ tremoꝛe:ne quãdo iraſcat᷑ dñs. Vi/
deo qꝛ clamaãdo pᷣuenitis. Quid em̃ dictu/

rus ſũ ſcitis:clamado pᷣuenitis. Et hoc vn-

de habeti: niſi qꝛ docuit ad quẽ credẽdo ve
niſtis? Hoc & dicit: audite qð noſtis:nõ do/
ceo:vᷣ cõmẽoꝛo pᷣdicãdo: imo nec doceo qꝛ

Auguſtini

noſtł:nec cõmẽoꝛo qꝛ memiſt: ſimul dico⸗
m qð nobiſcũ tenetis. Hoc dñs dicit: Aöb /·
hendite diſciplinã et exultate: ſᷣ cũ tremoleꝛ
vt ſemꝑ hũiles teneat qð accepiſtis: ne qñ
iraſcat᷑ dñs:vtiq; ſuꝑbis ſibi qð habẽt tri-
buentibꝰ:nõ illi a quo habent gratias agzÜü3⸗
tibus. Ne qñ iraſcat᷑ dñs: ⁊ ꝑeatis de via iu es.a.
ſta. Nunquid dixit:ne qñ iraſcat᷑ dominꝰ
nõ veniatis ad viam iuſtã. Nũquid ne qm
iraſcat᷑ dñs:⁊ nõ vos ꝑducat ad viã iuſtt:
aut nõ vos admittat ad viã iuſtã? Jã in li-
la ambulatis:nolite ſuꝑbire:ne etiã de ila
peatis. Et ꝑeatl inqᷣt de via iuſta:cũ exar/re
nit in bꝛeui ira eius ſuꝑ vos. Hõ in longi:
Vbi ſuꝑbis: ibi qð acceperas perdis. hDis

territꝰ homo q̃ſi diceret: Quid ergo faciä?z

Segquit᷑.Beati om̃es qui cõſidunt in eum:
non in ſe ſᷣ in eũ.Gratia ſalui facti ſumꝰ:nõ Eps.a.
ex nobis:ſᷣ dei donũ ẽ. Foꝛte dicatl:Quid
ſibi vult qð hoc ſępe dicit:? Iterũ hoc:et in
tertio hoc:⁊ ꝓpe nunqᷓ; loquit᷑ niſi qũ dicit.
Atinã non ſine cauſa dicã. Sunt em̃ hoies
ingrati gratię: multũ tribuentes inopi ſau/
cięq; naturę. Veꝝ ẽ:magnas arbitrij liberi
vires hõ cũ cõderet᷑ accepit:ſᷣ peccãdo ami/

ſit. In moꝛtem lapſus eſt:infirmꝰ factꝰ eſt: Lud.10.

a latronibꝰſemiuiuꝰin via relictꝰeſt: In iu/
mentũ ſuũ leuauit eũ tranſiẽs ſamaritanꝰ:
qð interpᷣtat᷑ cuſtos:ad ſtabulũ adhuc ꝑdu/
ci᷑. Quid extollitur? Adhuc curat᷑. Sʒ ſuffi
cit inquit mihi ꝙ in baptiſmo accepi remil/
ſionẽ oim peccatoꝝ. Nũqᷣd qꝛ deleta eſt ini
quitas:finita eſt inſirmitas: Accepi inquit
remiſſionẽ omniũ peccatoꝛũ. Pꝛoꝛſus verũ
eſt:deleta ſunt cũcta peccata in ſacramẽto
baptiſmatis: cũcta pꝛoꝛſus:dicta:facta:co
gitata: cũcta deleta ſũt. Sed hoc eſt qð in/
fuſum eſt in via: oleũ ⁊ vinũ. Retinetis:ſe-
miuiuus in via ille a latronibus ſauciatus
quõ ſit conſolatus:accipiens oleum ⁊ vinũ
vulneribꝰ ſuis. Jam vtiq; erroꝛi eius indul
tum fuit: ⁊ tamẽ ſanat᷑ languoꝛ in ſtabulo.
Stabulũ ſi agnoſciti: eccleſia eſt. Stabulũ
modo qꝛ viuẽdo tranſimꝰ: domus erit vn-
de nunq́; migrabimꝰ cum ad regnuʒ cęloꝛũ
ſani ꝑuenerimus. Interim in ſtabulo liben
ter curemur: nõ adhuc languidi de ſanitate
gliemur:ne nihil alið ſuꝑbiẽdo faciamꝰ niſſ
vt nunqᷓ; curãdo ſanemur. Bſidic aia mea Ps. io2.
dñm: dic aię tue:dic: Adhuc in hac vita es:
adhuc carnẽ fragilẽ poꝛtas:adhuc coꝛp qð Saß..
coꝛrũpit᷑ aggrauat aĩiaʒ:adhuc pltegritatẽ
reſurrectõis accepiſti remediũ oꝛõis:adhbuc

tic dil
. tenobdeh

hn nclo

(n.Qücormu

der

ſeteetlo

nnbitie⸗
nbordes
hochui
gatocslig
zeubſ:
zuoſeen
ns Poſt

falehina
⸗Abſorp
notuae?
islochel
Quid ck:
Ppeccutuzt
nortiset
ſit Lunc:
Muſyent;
leipognet

uube e: Debitn

lub daſfhace
hichpoſtre
Unb eſtunie
(gtäinipa
fechiurc⸗
Econuz
netocon
hicdictur
nerf
hotidpſa
Auct de⸗
Ohermmiſ⸗
lantöete⸗
ceer. po

Ginitgfn⸗
tn. Hiag

Mulgzſel

lencnett

(cündia

;—— Rno⸗

8 mmaych

ſm

alclukr
deighe
10 luſp⸗
ſooftif
edicſpol
wolänt⸗

4,

eine Wans. 5. vtiq; dicis: donec ſanent la guoꝛes tui: Dimit

dica.⸗

drengidl
lkclere
s Mnlng
neeis h
QAuileg ici
cöcdantnan

luſinig

4

medicni Aul,
2Neibet;
uäniiciu
Suncti
duenezirpiia⸗

usrhrildan

inßuht

inäm AOu

sz. io2. ñ erect collis:dic aĩę tuę:

te nobᷣ debita nr̃a. Dic ꝗ̊ ais tuę:hũilis vallis:
:Bñdic aia mea dũm
⁊ noli obliuiſci oẽs retributiões eiꝰ.Quas re/
tributiões?:Dic:enumera:grãſ age.Quas re/
tributiões?Qui ꝓpitiꝰſit oĩbꝰiniqᷣtatibꝰ tuiſ.
Hoc factũ ẽ ĩ baptiſmo. Quid fit mõ? Qui ſa-
nat oẽs lãguoꝛeſ tuos.hoc fit mõ:Asſco.Sʒ
qᷓ;diu h ſũ:coꝛpꝰqð coꝛrũpit᷑ aggãuat aiaʒ. Dic

⁊ qð ſequit᷑: Qui redimit de coꝛruptiõe vitã
tuãs. Poſt redẽptionẽ de coꝛruptiõe qͥd reſtat?
1.Corj.I5. Qñ coꝛruptibile h̊ iduerit icoꝛruptionẽ:⁊ moꝛ

tale h̊ induerit ĩmoꝛtalitatẽ:tũc ſit ᷣmo qͥ ſcptꝰ

ẽ: Abſoꝛpta ẽ moꝛs ĩ victoꝛia. Vbi ẽ moꝛſ ↄtẽ/

tio tua? Ibi recte. Vbi ẽ moꝛſ aculeꝰtuꝰ:Quę

ris locũ eiꝰ ⁊ nõ iuenies. Quid ẽ aculeꝰmoꝛt.?
MAuid eſt:vbi eſt moꝛs aculeus tuus? Vbi eſt

peccatuʒ? Quęris: ⁊ nuſq; eſt. Aculeus enim

moꝛtis eſt peccatum. Apoſtoli:non mea ba
ſũt.Tunc dicetur: Vbi eſt moꝛs aculeus tuꝰ⸗

Nuſq; erit peccatũ:nec quod te capiat:nec qð

te ipugnet:nec qð ↄſciazʒ tuã titillet. Tũc ñ di /
Matth.õ,: cet᷑: Debita nr̃a dimitte nob:ſ qͥd dicet᷑t Zñe

a.26. deyꝰnr̃ pacẽ da nob: oia em reddidiſti nob. De/
niq; poſt redẽptionẽ ab om̃i coꝛruptiõe: quid

ritd t ².Timotb. 4. reſtat niſi coꝛona iuſticie? Ypſa certe reſtat: S

ſes ſun
adolidu
–
alinon
Gduchtn
u. Migl
mmi pwien
Cns olomt
Cs darin
Geltofi

õ

ntn
–

:
Dl
Hi o,

etiã in ipſa vlł ſub ipᷣa nõ ſit caput turgidũ: vt
recipiat coꝛonã. Audi: attẽde pſalmũ qᷓ; nolit
E coꝛonaʒ turgidũ caput.Cũ dixiſſet: Qui redi

met ð coꝛruptõe vitã tuã: qͥ coꝛonat te iqͥᷣt. JYꝗ
hic dicturꝰeras: Coꝛona te: merita mea fat:·

xtꝰ mea fec h: debitũ reddit᷑: nõ donat᷑. Audi
potiꝰ pſalmũ: Mã ⁊ h̊ tu diciſ:cois hõ mẽdax.

Audi deꝰ qͥd dicat: Qui coꝛonat te ĩ miſerati
one ⁊ miſcõia. De miſcðia te coꝛonat: de mi,/
ſeratiõe te coꝛonat. Hõ em̃ dignꝰfuiſti quẽ vo
caret:⁊ vocatũ iuſtificaret: ⁊ iuſtiſicatũ gloꝛiſi

Eo. In. Caret. Reliqę ꝑ electionẽ gfę ſaluę facte ſunt.

Si aũt gra:nõ ex oꝑibꝰ:alioqᷣn gfa iã nõ ẽ gra

tia. Hã ei qͥ oꝑat᷑:merces ñ iputabit᷑ ̃m gr̃aʒ:
ſed ſcom debitum. Apoſtolꝰ loquit᷑.HNõ ſcom

gratiaʒ:ſed ᷣm debitũ. Te aũt coꝛonat in mi⸗

ſeratione ⁊ miſericoꝛdia: Et ſi tua merita pꝛę⸗
ceſſerũt:dicit tibi deus: Diſcute bona merita

tua:⁊ videbis quia dona ſunt mea.hheęc eſt iu

NPs.· z. ſticia dei. Quomodo dicit᷑: Dñi eſt ſalꝰ: non

ꝗ ſaluꝰẽ dñs:ſᷣ quã dat eis qͥs ſaluos fac᷑:ſic x

dei gra ꝑ ieſũ xpᷣm dñũm nr̃m iuſticia dei dicit᷑:

o. 4. nõ qᷓ iuſtꝰẽ dñs: q̃ iuſtificat eoſ qs ex ipijs iu
ſtos fac. Quidã vo qm̃ aliqñ iudęi ⁊ xpianos
ſe dicivolũt:⁊ adhuc ignoꝛãteſ dei iuſticiã:ſuã

Bo. o. volũtoſtitue:etiã tẽpoꝛibnfis:tꝑib aptę gfę:

uerſi a

ritis:

Bermo III

tẽpoꝛibꝰ nũc reuelateę:pꝛiꝰ occultatę gre: nunc

in area manifeſtę grę ꝗ aliqũ latebat i vellere:
paucos intellexiſſe video:plures nõ itellexiſſe
neqq; tacẽdo fraudabo.Quidã ð antiqs iuſt? Judid..
gedeon:petiuit a dño ſignũ ⁊ dixit: Peto dñe
vt vellꝰ qð in area pono cõpluat᷑: ⁊ area ſicca
ſit. Factũ ẽ:cõplutũ eſt vellus:area tota ſicca Zacobi
erat. Expᷣſſit mane vellꝰin peluim: qm̃ hũilib?ꝰ cobi 4·
dat᷑ gfa:⁊ ĩ pelui dñs noſtis qͥd fecerit diſcipu Judicdl.
lis ſuis. Itẽ petiuit alteꝝ ſignũ: Volo inquit lc..
dñe: vt vellꝰ ſiccũ ſit:area cõpluta. Et h̊ factũ
eſt. Repete tẽpꝰveteriſ teſtamẽti:gr̃a occulta/
ta ẽ ĩ nube tãq; imber in vellere. Attende mõ
tẽpꝰ noui teſtamẽti:diſcute gentẽ iudęoꝝ:q̃ſi
vellꝰ ſiccũ iuenies:oꝛbis vᷣo totꝰ tãqᷓ; ũla area
plenꝰẽ gr̃a:nõ occulta:ſᷣ᷑ manifeſta. Vñ mul/

tũ plãgere cogimur frẽs nr̃os:qͥ nõ ↄtra occul

ta:ſᷣ 3 aptã grfam manitfeſtaq; ↄtẽdũt. Jgſci c
iudęis: Quid xpᷣiani:? Quare inimici grę xpᷣi:
Quare ð vob pᷣſumẽtes:Quare igrati:xaua/
re em̃ xpᷣs venit: Nũqͥd natura h̊ ñ erat: NMa/
tura nõ erat:quã młtũ laudãdo decipiti:⸗ Nü⸗
qd lex hic nõ erat? Sʒ ait apłs:Si ꝑ legẽ iuſti/ Salł.a.
cia: xpᷣs grat moꝛtuꝰẽ.Qð ait aplłs de lege:
H nos iſtis dicimꝰð natura.Si ꝑ naturẽã iuſti/
cia: xpᷣs grat moꝛtuꝰẽ.Qð &̊ dictũ ẽ ð iudę/
is:h̊ oĩno ĩ iſtꝭ videmꝰ.Zelũ dei hñt: ſᷣ nõ ſᷣm Ro.ꝛ0.
ſciẽtiã.Quid ẽ nõ ſᷣm ſciẽtiã? JIsrãtes em̃m dei
iuſticiã ⁊ ſuã volẽtes ↄſtituè: iuſticię deiñ ſũt

ſiecti. Frẽs mei:cõpatimini mecũ. Vbi taleſ

iuenerit:occultare nolite:nõ ſit ĩvob ꝑũſa mi
ſericoꝛdia: ꝓꝛſus vbi tales inueneriti occłtare
nolite. Redarguite ↄtradicẽtes: ⁊ reſiſtentes
ad noſ ꝑducite. Jã em̃ ð hac cauſa duo cõcilia
miſſa ſũt ad ſedẽ apłicã: inde etiã reſcpᷣta ve/
nerunt.Cauſa ſinita eſt: vtinam aliquãdo fi/

niatur erroꝛ. Ergo vt adutãt monemꝰ: vt in/
ſtruant᷑ docemus: vt mutentur oꝛemus. Con

.

De verbis Apoſtoli Spiritu am/ SGal. 5.

bulate: 7 deſideria carnis neperfece/⸗

Bermo II.

ↄſideremꝰ fres: añ grz dñi qͥd fueri/A
m: 2 ꝑ grãzʒ dſi qͥd eẽ cęperimꝰ: ꝓfecto
iueniemꝰ:ſic hoĩes i meliꝰ cõmutaãt᷑:ita
tiã traꝝ loca ꝗᷓ pꝛiꝰ ↄtra dei grãm fuerũt: dei
gẽe dicat᷑. Nos em̃:ſic dicit apls: tẽplũ dei vi 2. Corj.s
ui ſumꝰ: ꝓpt᷑ qð dicit deꝰ: inhabitabo in illis
⁊ deambulo. Quę aũt hic ſimulachꝛa fuerũt:

lat aũt ĩnob pᷣſetia maieſtati:ſi latitudinẽ iue

a 4

Bancti

nerit charitatis. Adhucnos exhoꝛtãs aplus:

ait: Dilatamini: ne ſitis iugũ ducentes cũ in/
fidelibus. Si dilatemur: deambulat in nobiſ

deus: ſed vt dilatemur oꝑetur ipſe deus. Si
em̃ latitudinẽ charitatis facit: quę non nouit

anguſtias:videte quia deus ſibi in nobis la⸗
titudinem facit: ipio dicente apoſtolo: Cha/

ritas dei diffuſa eſt in coꝛdibus noſtris: per

ſpiritumſanctũ qui datus eſt nobis. Pꝛopter

poc latitudinem inquã: in nobis deambulat

Hal. 5.

deus. AModo apoſtoli epiſtola cum recitaret᷑
audiuimꝰ:Spiritu ambulate:⁊ deſideria car-
nis ne ꝑfeceritis: Caro em̃ cõcupiſcit aduer/
ſus ſpiritum: ⁊ ſpiritus aduerſus carneʒ. Heęc
inuicem aduerſantur: vt non ea quęcũq; vul/
tis faciatis. Baptizatis dicebat: ſed templũ
dei ediſicabat adhuc: nondũ dedicabat. Vi⸗/
dete fratres mei quẽadmodũ cũ loca ipſa ter/
rena in melius conuertant᷑:alia diruũtur atq;
frãgunt᷑:alia in melioꝛes vſus cõmutant᷑:ſic ⁊
nos ſumus. Opera carnis fuerunt in nobis.
Audiſtis cum cõmemoꝛant᷑: Manifeſta ſunt

inquit opera carnis: quę ſũt foꝛnicatiões:im/

mũdicię: idoloꝝ fuitus: veneſicia: nõ bñficia:
id ẽ nõ a bonis dicta a venenis: ↄtentioes:
iimicitię:hereſes:iĩuidię:ebꝛietateſ:⁊ his ſilia:

deijciẽda ſũt nõ mutãda:qꝗ̃ pᷣdico vob ſiẽ ſᷣdi/

xi:qm̃ qͥ talia agũt:regnũ dei nõ poſſidebũt.
Iſta ĩ nob tãq; idola frãgẽda ſũt: in vſus aũt
melioꝛes vᷣtẽda ipſa coꝛꝑis nr̃i mẽbꝛa:vt quę
fuiebãt imũdicię cupiditati: ſuiãt gr̃e chari/

B tatis. Sʒ videte qͥd dixerit:⁊ diligẽt᷑ adutite.

Oparij dei ſumꝰ:adhuc ędiſicat᷑ tẽplũ dei:ĩ ca
pite ſuo iã dedicatũ ẽ:qm dñſ reſurrexit a moꝛ
tuis: deuicta moꝛte: moꝛtalitate ↄſũpta: aſcẽ/
dit ĩ cęlũ:qꝛ ſcriptꝰ de illo erat pſalmꝰ dedica⸗

Põ. 29. tiõis domꝰ. Jõ pꝰpaſſionẽ dic᷑:Cõũtiſti luctũ

meũ ĩ gaudiũ mihi:ↄcidiſti ſaccũ meũ:⁊ accin
xiſti me iocũditate:vt pſallat tibi glia mea:et

nõ cõpũgar. Facta ẽ & illa poſt paſſiõeʒ dedi/

catio ĩ reſurrectiõe.Ergo ⁊ nr̃a mõ ſit ędiſica/

tio ꝑ fidẽ: vt fiat ⁊ ipſa dedicatio ꝑ vltimã re-
ſurrectionẽ. heniq; poſt iſtũ pſalmũ dedica/
tiõiſ domꝰ:vbi oſtẽdit᷑ reſuſcitatio capitl nfr̃i:
aliꝰẽ pſalmꝰ poſt iſtũ: i añ iſtũ.Sic hʒ titulꝰ:

Es. 95. Qñ domꝰędiſicabat᷑ poſt captiuitatẽ. Recoli

te captiuitatẽ: vbi añ fuerimꝰ qñ totũ mũdũ

velut maſſã iſideliũ diabolꝰ poſſidebat.Pꝛo/

pter hãc captiuitatẽ redẽptoꝛ aduenit: pᷣcium
nr̃m ſaguinẽ ſuũ fudit. Fuſo ſuo ſanguine:ca/⸗
ptiuitatis nr̃e inſtrumẽta deleuit. Cex inquit

Ro. ⁊. ꝗplus ſpiritalis ẽ:ego aũt carnalis ſũ venũda

Auguſtini

tus ſb pctõ. Antea ſbõᷣ pctõvenũdati:ſᷣ poſtea

gfa liberati. Poſt iſtã captiuitatẽ domꝰ mõ

ęgdiſficat᷑:⁊ vt ędiſicet᷑ euangeliʒat᷑.Sic em̃ in-

* 59 .

cipit pſalmꝰ iſte: Cantate domino canticum
nouum.Et ne putes domum iſtam in vno an

No. 555.

gulo ediſicari:ſicut ediſicant ſciſmatici vel hę/
retici: attende quod ſequit᷑:Cantate domino

omnis terra. Cantate domino canticũ nouũ:

ↄtra cãticũ vetꝰ:teſtamẽtũ nouũ:qꝛ pꝛiꝰ teſta /

mẽtũ vetꝰ. Nouꝰ homo: vt deponat᷑ vetꝰ ho⸗

mo. Exuite vos inqͥt veterẽ hoĩem cũ actibus
ſuis:reinduite nouũ qͥ ̃m deũ creatꝰ ẽ:i iuſti/

cia ⁊ ſãctitate vᷣitati. Ergo cãtate dño canticũ
nouũ: cantate dño ois tra.Cãtate ⁊ ędiſicate:
cãtate ⁊ bñ canite.Anũciate diẽ ex die ſaluta/
re eiꝰ: annũciate diẽ ex die xpᷣm eiꝰ. Quid eſt
em̃ ſalutare eiꝰ: niſi xpᷣm eiꝰ? Pꝛo iſto ſalutari
oꝛabamꝰ i pſalmo:Oſtẽde nob dñe miſericoꝛ/
diã tuã:⁊ ſalutare tuũ da nob. Deſiderabãt h̊
antiqͥ iuſti ſalutare:de qͥbꝰ dñs dicebat diſci/
pulis: Multi voluerũt videre ꝗ̊ᷓ vos videtis:
⁊ nõ potuerũt.Et ſalutare tuũ da nob. Dixe/
rũt h̊ antiqͥ iuſti:Salutare tuũ da nobis:xpᷣm
tuũ cũ in hac carne viuimꝰ videamꝰ:videamꝰ
i carne qͥ nos liberet a carne: veniat caro mũ/
dans carnẽ:patiat᷑ caro:⁊ redimat aĩaʒ ⁊ car/⸗
nẽ. Et ſalutare tuũ dñe da nobᷣ. In h deſide/
rio erat ille ſanctꝰ ſenex ſymeõ: In h̊ inq; deſi-
derio erat ſenex ille ſanctꝰ et de deo bñ meritꝰ
ſymeon:ſine dubio ⁊ ipſe dicebat: Oſtẽde no
biſ dñe miſcðiã tuã:⁊ ſalutare tuũ da nob.In
H deſiderio:i talibꝰpᷣcibꝰreſpõſũ accepit:qꝛ nõ
guſtaret moꝛtẽ niſi videret xpᷣm deũ. Natus

eſt xpᷣs:veniebat ille:ille ibat:vſ donecveniret

ille ire nolebat. Jã ſenectus matura exclude/

bat:pᷣ ſincera pietas detinebat. At vbi venit:

Cok. z.

C
Põ. 84.

Lud. s

Ps. 84.

at vbi natꝰ eſt:at vbi eũ poꝛtari mr̃is manibꝰ

vidit:⁊ diuinã infantiã pia ſenectꝰ aguit:acce

pit eũ i manꝰ ſuas ⁊ dixit:mũc dimittldñe ſer
uum tuum in pace: qꝛ viderunt oculi mei ſa/

lutare tuũ. Ecce vnde dicebat:Oſtẽde nobis

domine miſericoꝛdiam tuam:⁊ ſalutare tuum
da nobis. Impletum eſt deſideriũ ſenis:mũ /
di ipſius ſenectute vergente. Ipſe ad ſenem
hominem venit:qui mũdum veterẽ inuenit.
Ergo ſi mundũ veterem inuenit: audiat mũ/

dus: Cantate dſio canticũ nouũ:cantate dño
oĩs terra. DHeſtruat᷑ vetuſtas:nouitas ſurgat.

7

Ludj.2.

Pz3.55.

Cãtate dño canticũ nouũ:cãtate dño. Vide- -

te certamẽ ędiſicantiũ. Catate dño: bñdicite
nomẽ eiꝰ:bñ nũciate: qð ẽ grece euãgelizate.
Quid: Diem ex die. Quem diem ex die: Lu⸗

der

fſenerlun
Annücia
nlbus pop
godon
eſtſupon
oſnes o
eni fet ne
(ggarrantg
ones quc
onnnenten
ſerracanta

nquitar
nusero
8ale Ktuentez.
Oinguttam
concuplſa
cſtiſta den
aguerusl
Herenin!
AVlii ficun
deckcamin
Vulnise
1ictapd
lusznoe
i. Leo
adüſascan
Vlltl ſee
ap up⸗
ſituambe
ſcariasc
bPichnk.
nireertin
vobisre
leginenn
Plecenns.
(tocuptſ.
Gömwlt:
. lt Aud
Miſcttg
ſoeme⸗
ſöſatinpe
Rfatant
Mpblin
clieg⸗
lb⸗
nemns⸗

1
lo,
cumcom

verbis Apoſtoli

ermo III

ni men ex lumine:ſilium de patre:ſalutare eius. tentio tua:?Triũphantiũ iſta vox eſt:non pu,/-
Ni.Seii, Annũciate in gentibus gloꝛiam eius: in om / gnãtiũ. Pugnantiũ autẽ vox eſt: Miſerere Nẽ. s.
nino Gnmne nibus populis mirabilia eius. Ecce quomo/ mei dñe qm̃ infirmꝰ ſũ:ſana me dñe qm̃ ↄtur⸗
tkninmn do domꝰ ędiſicat poſt captiuitatẽ.Terribilis bata ſũt oſſa mea: ⁊ aĩa mea turbata ẽ valde:
nruirte eſt ſuꝑ omnes deos.Super quos deos: Qm̃ ⁊ tu dñe vſqqͥ. Vide laboꝛãtẽ in certamie.Et E
nrnnin oimes dij gentiũ dęmonia: dominꝰ aũt celos tu dñe vſq;q: Quid ẽ vſcha: Quouſq; ꝓbes
vamini⸗ 4P3. 18. fecit. Sanctos fecit:aplos fecit: Quoniã cęli qꝛ ego ſubuenio. Si em̃ cito ſubuenirẽ:lucta⸗
diggtt enarrant gloꝛiã dei.Nõ ſunt loquelę neq; ſer/ mẽ nõ ſentires: taq; de tuis viribꝰ ſuꝑbires:⁊
+ mones quoꝛũ non audiant᷑voces eoꝛum. In piſtã ſuperbiã nũq; ad victoꝛiã puenires.Di/
gend 6 onmnem terram exiuit ſe onus eoꝛum: qꝛ omnis ctũ ẽ quidẽ: Adhuc te loquẽte:dicã:ecce aſſü. Elſa. 538.
