accuſare:ſeipſum ante illos accuſat:ita et is

qui in erumna poiſtus eſt:ſi alijs eã ſui obli/

tus expꝛobꝛat:ſibi ante illoſ dicir opꝛobꝛiũ:
qm inqᷣt in ipſo iudicio ſumus.Quid agis o
latro? Satiſfacere incipiẽs:ſocium tibi dũñm
feciſti: Nõ inqᷣt emẽdo hãc de me opinionẽ
in ſubſequẽtibus. Nam neeſtimes ꝙ ꝓpter
damnatiõis cõſoꝛtiũ criminis quoq; cõſoꝛtẽ
fecerit dñm: ſubtexuit emẽdationẽ dicens:
Et nos quideʒ iuſte: digna em̃ patimur bis
quę cõmiſimus. Vidiſti cõfeſſionẽ ꝑfectam:
Eſa. 4. Vldiſti quõ in cruce ſe exuit a peccatis. Dic
inquit ni iniquitates tuas pꝛioꝛ vt iuſtiſice-
ris.MNemo cõpulit: nemo vim fecit: ſed ipſe
ſe diuulgauit: ipſe cõdẽnauit dicẽs: Et nos
quidẽ iuſte digna factis recipimus: hic aũt
nihil mali geſſit:Memẽto mei dñᷣe in regno
tuo. Mõ eſt auſus ante dicere: memẽto mei
deus: qᷓ; ꝑ cõfeſſionẽ iniquitatis pterite ſar/

cinã peccatoꝛũ deponeret. Vides quãta res

ſit confeſſio.Lõfeſſus eſt et paradiſum ape/
ruit:ↄfeſſus eſt ⁊ tantę fiducię robur accepit

vt de latrocinio regnũ depoſceret: ↄſiderãas

quãtoꝝ bonoꝛũ nobis cauſa ſit crux. DLicito
mttſhi latro regnũ petens: quid in eo tale vi/
des ex quo petis? Dhic mihi:nã qð in conſpi/
cuo eſt: clauos et crucẽ cernis. Sed hęc inqᷣt

crux:iplſa regni inſigne eſt: ⁊ ꝓpter eã ieſum

regem awello: quia video cruciſixuũ. Opus
enim regis eſt vitam luam ꝓ his quibus re-

gnat opo !
nus animã ſuam ponit ꝓ ouibus. Igituret H

nere. Vnde ⁊ ait: Ania paſtoꝛ bo/ Jobao

rex bonus animã ſuam ponit ꝓ his quoꝛũ
pꝛinceps eſt. m̃ igit᷑ animã ſuam poſuit:
ideo eum regẽ cognoſco:et dominũ awello:
Aemẽto mei inquit domine in regno tuo. LZud.a3.
Cõſideraſti quomõ et regni inſigne ſit crux.
qð ſi aliunde vis dicere:hocipſum: non reli/
quit eum ſolũ ſuꝑ terrã: ſed attraxit in cęlo.
AVnde hocipſum ſcire potes:quia pariter cGd·4⁴h
ipſo veniet in ſecũdo ⁊ gloꝛioſo eius aduen/
tu: vt diſcas quõ vera et magniſica eſt cux.
Vngde et gloꝛioſam eam dixit:in ea gloꝛiãte
aplo. Sed videamus quõ cum cruce veniet.
Hieceſſariũ eſt em̃ ⁊ hocipſum oſtendere. Si Watth. 24.
dixerint inquit ecce ĩ ꝓmptuarijs eſt chꝛiſt:

ecce in ſolitudine eſt:nolite credere: de ſecũ/

da pſſentia ſuę gloꝛię dicens:pꝛopter pſeudo
chꝛiſtos:et pꝛopter fallos ꝓphetas:pꝛopter
antichꝛiſtũ:ne aliquis erroꝛe ſuentus in fai-
ſos incidat chꝛiſtos:qm chꝛiſti ſaluatoꝛis ad
uentũ pꝛeęueniet antichꝛiſtus. Ideo ſollicite
hſᷣcauendũ eſt:ne quis paſtoꝛẽ quęrens lupũ
inueniat. Ob hoc ſdico tibi:vnde dinoſ caos
veri paſtoꝛis aduentũ. HMã q mus aduen/
tus eius latent᷑ factus ẽ: ne eſtimes quoniã
ſecidus aduentus eius talis erit: hoc dedit
ſignũ. hHęc em̃ fuit volũtas eius vt pꝛimus
aduẽt latẽter fleret et quęreret qað periemat:
Secũdus vᷣo aduẽtus: nõ ita ſimplicit: au: J
Quẽadmodũ inquit fulgur exiens ab oꝛien Matts. 24.
te aparet in occidente:ita erit aduentus fili
homis.Subito omibꝰ awarebit:nec erit in/
digens quiſq; inrerrogare: ſiue hic: ſiue illic
eſt chꝛiſtus.Quẽadmodũ em̃ cũ fulgur emi/
cuerit: nõ egemus inqrere ſi facta ſit coruſca
tio:ita cũ reuelatio ſſentię eiꝰ effulſerit non
indigebimꝰ interrogare an venerit chꝛiſtus.
Sed qð queęrit᷑: ſi cũ cruce veniet:nec em̃ ꝓ/a⸗
miſſę expoſitiõis oblitus ſum. Audi igit᷑ ſubd
ſequẽtia. Lũc inquit quãdo venturꝰ eſt: ſol abi. s.
obſcurabit᷑: ⁊ luna nõ dabit lumẽ ſuũ. Lan/
ta enim erit eminẽtia ſplẽdoꝛis in chꝛiſto:ꝛvt
etiã clariſſima cęli lumiaria ̊ fulgoꝛe lumis
diuini abſcõdant᷑.Tũc ſtelle cadent: quãdo
aparuerit ſignũ filij hoĩs i cęlo. Cõſideraſti
quanta virtus ſit ſigni: hoc eſt qucis. Sol
obſcurabitur: luna non dabit lumen ſuum.
Crux vᷣo fulgebit:⁊ obſcurabit luminaria cę
li:delapſiſq; ſyderibus ſola radiabit: vt dil⸗
cas quoniam crux: ⁊ luna lucidioꝛ:⁊ ſole eit
pclarioꝛ: quoꝛum ſplendoꝛẽ diuini luminis

E .
l „.
. . ——= 5
. * 4 2 * V .
5 . .

Alluſtrata fulgose ſuperabit. Quẽadmoduʒ
enim ingrediente rege in ciuitatẽ:exercitus
antecedit:pſ̃ferens humeris ſigna atq; vexil
la regalia: et ambitu ſparationis armiſonę
annũciat regis introitũ:ita domino deſcen/
dente e cęlis ſcedet exercitus angeloꝛũ: qui
ſignum iullud:id eſt triumphale vexillũ ſubli

mibus humeris pferentes diuinũ regis cęle/

ſtis ingreſſum:terreſtriũ mẽtibꝰ nunciabũt.
MWatthᷣ.2a 4. Tunc inquit cõmouebunt᷑ virtutes cęloꝛũ.
De angelis dicit: Tremoꝛ em̃ illos apꝛehben
det et timoꝛ magnꝰ.Cuius igit᷑ rei cauſa dic
mihi? Quia tũc tã terribile erit iudiciũ illud

vt etiam ab angelis timeatur. Omnis enim

natura generis humani incipiet iudicari: et
aſtare terribili iudici. obꝛem g̊ tũc angeli
cõtremiſcent:⁊ vnde tremoꝛ appꝛehẽdet eoſ:
Non em illi habent iudicari:Sed quẽadmo
dum pꝛincipe iudicante:non ſolum rei ſed ⁊
officia quę nihil ſibi cõſcia ſunt: timoꝛe ⁊ tre
moꝛe compꝛehẽdunt᷑ ꝓpter iudicis terroꝛẽ:
ita ⁊ tunc cũ genꝰhumanũ iudicabit᷑ etiã cę/
leſtes miniſtri pauebunt:⁊ terribili apparatu
de iudicis intuentis hoꝛrenda foꝛmidine cõ/
N tremiſcent. Sed quare crux aparebit tunc:
⁊2 quã ob cauſam in eius pſᷣlatu dominus ad/

ueniet:ratio ꝑſpicua eſt:vt agnoſcant conſi/

liũ iniquitatis ſuę qui dominũ maieſtatis
cruciſixerũt. Per hoc enim ſignũ impudens
iudęoꝛum redarguit᷑ impietas:et quomodo

ꝓpter hocipſum habens crucẽ veniet: audi

Abi.s. lpſum in euãgelio ꝓteſtantẽ: Quia tũc plã/
gent omnes tribus terrę videntes accuſato/
rem ſuum:id eſt ipſaʒ crucẽ:⁊ ipſo arguente
cognoſcẽt pctm̃ ſuũ ſero: et fruſtra fatebunt᷑
impiã cęcitatẽ. Quid aũt miraris ſi crucẽ af/

Zacharie.i⁊. ferẽs veniet:vbi ⁊ ipſavulnera oſtẽdet: Tũc

Joh.iꝰ. videbũt inquit in quẽ compunxerũt. Quẽ/

admodũ enim in thoma fecit: volens incre⸗/

dulitatem diſcipuli coarguere erroꝛẽq; coꝛri

gere ꝓ multoꝛũ ſide:⁊ ingerens oſtendit illa

ſigna clauoꝛũ:⁊ ipſa de dauis vulnera et di/
Joðdᷣ.⁊0. xit: Mitte manũ tuã: ⁊ vide qm̃ ſpũs oſſa ⁊
uqᷣ. carnẽ nõ habet quẽadmodũ me videtis ha/
bere:tũc oſtẽdet vulnera ⁊ crucẽ manifeſta/
OQ bit: qm ipſe eſt qui cruciſixus eſt. Mõ ſolum
aũt de cruce:ſed de verbis ipſis quę in cruce
habuit: ĩmenſã pietatem eius poſſumꝰ con/
ſiderare. Hã cũ adhuc in cruce confixus eſſet

Lucj.⁊ʒ. dicebat: Pater dimitte illis peccatum: non

em̃ ſciunt quid faciũt.Et cruciſixus ꝓ illis qͥ
cruciſxerant oꝛabat:⁊ quidẽ illi e diuerſo di/

cti Rluguſtini de tempoee

cebant: Si filius dei es: deſcende de cruce.
Sed ꝓpter hoc nõ deſcendit de cruce:qm fi/
lius dei eſt. Pꝛopter hoc em̃ venit vt cruciſ/
geret᷑ ꝓ nobis. Deſcende inquiũt de cruce:
⁊ credimus ĩ te.hęc verba ſunt ⁊ occaſionis
et incredulitatis. Hã plus fecit qᷓ; ſi de cruce
deſcẽdiſſet.Aultũ em̃ maius fuit lapide ad
monumentũ appoſito reſurgere qᷓ; de cruce
deſcẽdere.Laʒaꝝ etiã quatriduanũ iam fu/ Joh.n.
nere fctidũ de ſepulchꝛo reſuſcitaſſe magis
fuit q; ge cruce deſcendere.Et illi quidẽ dice
bant:Si filius dei es:ſalua temetipſũ.hhęc
autẽ omnia faciebãt: ⁊ impꝛoperabãt ei pa //
riter. Dimitte inquit illis peccatũ. Vtiq; di/
miſit ſi vellent pęnitere.Si em̃ nõ dimiſiſſet
illis peccatũ: nõ vtiq; ſtatim poſt aſſumpti/ Acij.2ꝛ· et. 4.
onẽ ei tria milia ⁊ quiq; milia credidiſſent:
AQm̃ inquit multa milia iudęoꝝ crediderũt.
Audi quid dicunt Paulo apoſtolo: Vides Acij.ar.
inquiũt frater: quot milia ſunt iudęoꝛũ qui
crediderũt? Imitatoꝛes ergo dñi eſe debe / P
mus:⁊ ꝓ inimicis oꝛare exemplo ipſius:qui Lucl.23.
cũ eſſet cruciſixus ꝓ cruciſigẽtibꝰ ſe patrem

poſtulabat vt dimitteret illis pctm̃.Et quõ
indqs poſſuʒ dñm imitari? Si volueritis:po/

teritis. Si enim impoſſibile erat imitari eꝗä:
quõ dicebat: Diſcite a me qm̃ mitis ſum et Mattb.ii.
huũilis coꝛde? Mã ſi impoſſibile eſſet imitari
eũ nũq; paulꝰ dixiſſet: Imitatoꝛes mei eſto/ 1. Cor.4·
te ſicut ⁊ ego xpᷣi. & ſi dñm imitari nõ vis:
imitare ſeruũ eius ſtephanũ:quẽ ⁊ aplm di/
co: nã ille dñm imitatꝰ eſt.Et quẽadmoduʒ
chꝛiſtꝰ inter cruciſigẽtes ſe relinquẽs crucẽ:
relinquẽs ꝓpꝛiã ꝑſecutionẽ: ꝓ cruciſigẽtibꝰ
ſe depᷣcabat᷑ patrẽ:ita ⁊ ſeruꝰ eius int᷑ lapidã
tes ſe ſuſcipiẽs iacula ſaxoꝛũ et doloꝛes qͥ ex
ipᷣis fiebãt dicebat: Dñe:ne ſtatuas illis pec
catũ B. Audiſti quõ ſᷣm dñm locuteſt ſeruꝰ.
Ille ait: Pater dimitte illis peccatũ:neſciũt Lucj.ꝛʒ.
em̃ qͥd faciunt.At iſte dicit: Dñie ne ſtatuas
illis q̊ pctm̃. Et vt diſcas qm̃ cũ omni ſolli-
citudine oꝛauit: Poſitis inqͥt genibꝰ oꝛabat Aci.7.
dicens: Dſie:ne ſtatuas illis hoc peccatũ:qᷣ
viuis ⁊ regnas in ſęcula ſęculoꝝ: Amẽ.

. Eodem die:De expoſitiõe Sym/ Sermo
oli ad Gpetentes Bermo II C. XxXXI.
Veſo vos frẽs chariſſimi vt nobis AR
reſerãtibꝰ expoſitionẽ ſymboli attẽ/
tius audiatiſ.Quę doctrina ſymbo
li virt eſt ſacramẽti:illumiatio aĩę:plenitu/
do credẽtiũ:in eo qð docet᷑ aut diſcit᷑ et vni/

Act. 8.

nsonoßf
6ſtonl dtnc
oestfenpen

lopmnors⸗

oittsAuic⸗

Itnanuan

Kaneria
Cgetuogterd
&1
ſchieneibon
Ldpninrien
eulerunao⸗

(aopanercöfte
Enmſinichlen
(tsnſctenün

fpfſrdoli oe

ſcnanin
Gaunpanen
lmpthieſean
NMürofrüign

Ms rmans
Muonanchpn
Uenurte
Mndtadgl

Mbonmoaten

Mostmotu

ſngiereſen

mlenilint

mnenonin

Enabisdlen
ltaane

wweimnnn
Ueniepoli

hinineciftt

ſbciſgen

tgſndbelne

Wnlsſe
ulniglen

letisden
RE
Ulanee

ndeemn

Nanre

Pntauß

Mitdene

traanign
aröldenng
diulgt
Nri Nan
nniinin
ſarſeng⸗
iigucide
menpie
pendiree
nödiniſe
poſtaſunpn
iagetidſen
opgeicoi.
oſtolo. Taa e
n deig
pdi eiedehen
pbpſusni
iiſepanm
spamn. Si
lvands,
ntimtaned
ünisined⸗

lecſeiniun

Wrsniiei
mitanröns
gitannnn
gtangnen
dcs

ngräien
hcuiſſth
ausirli⸗
adolnagid⸗
vatekle
Acti ait⸗

tas trinitatis:et trinitas diſtincta ꝑſonis:et

opulẽtia creatoꝛis:⁊ redẽptio paſſiõis.hhoc

nexus inſidelitatis abſoluit᷑:hoc vitę ianua
pandit᷑:hoc gloꝛia ↄfeſſiõis oſtendit᷑. Sym⸗/

boluũ dilectiſſimi bꝛeue ẽ verbis:ſed magnũ

eſt ſacramẽtis. Paruũ oſtendẽs iĩminutione

latitudinis:ſed totum cõtinens compendio

bꝛeuitatis.Exiguũ ẽ vt memoꝛiã nõ obꝛuat
ſed diffuſum vt intelligentiã ſuꝑcedat: cõſir
mans omnes ꝑfectione credendi: deſiderio

cõſitendi:ſiducia reſurgendi.Digne q̊ ⁊ attẽ
tioꝛes ⁊ frequẽtioꝛes:et ꝓ ratione tempoꝛis

ipſius purioꝛes ad audiendũ ſymbolum cõ/

ueniſtis. Quicquid em̃ ſſiguratũ eſt in pa/

triarchis: quicquid nunciatũ eſt ĩ ſcripturis:
quicquid pꝛędictũ eſt in ꝓphetis vel de deo

ingenito:vł ex deo dei vnigenito:vel de ſpi

rituſancto:qᷓ;uis latenter oſtenſum ſit:vł de
ſuſcipiendi hominis ſacramẽto:vel de moꝛ/
te domini reſurrectiõiſq; myſterio: totũ hoc
bꝛeuiter iuxta oꝛaculũ ꝓpheticũ ſymbolũ in
ſe continet cõſitendo. Lenendo ergo fratres
chariſſimi collationem ſidei ⁊ gratiã: ꝓfeſſi/

onis myſteriũ memoꝛię cõmodatũ: iam ad

iſtiꝰ ſymboli ꝓfeſſionis ſacramentũ textũq;

„. . ..

veniamꝰ:Qð in hunc modũ incipit: Credo

in deum patrem omnipotentẽ creatoꝛẽ cęli

⁊ terrę:⁊ in ieſum chꝛiſtũ filiũ eius vnicũ do/

minũ noſtrũ:qui cõceptus eſt de ſpũſancto:
natus ex maria virgine: paſſus ſub pontio

pilato:cruciſixus:moꝛtuꝰ⁊ ſepultꝰ.Deſcẽdit

ad inferna: tertia die reſurrexit a moꝛtuis.

Aſcendit ad cęlos:ſedet ad dexterã dei pa/
mis omnipotentis: inde venturus iudicare

viuos ⁊ moꝛtuos.Credo in ſpiritũſanctum:
ſanctã eccleſiam catholicã:ſanctoꝛũ cõmuni

onẽ: remiſſionẽ peccatoꝛũ: huius carnis re

ſurrectionẽ: vitam ęternã amẽ. Repetẽdus

eſt nobis dilectiſſimi ſermo ſymboli huius:

qualiter ea quę dicimus veſtris ſenſibꝰ me/
lius inſeramꝰ. Credo in deũ patrẽ omnipo/
tentẽ:creatoꝛẽ cęli ⁊ terrę. Tertia igitur vice
repetitur: vt ad reliqua capiẽda fideli curſu
ꝑuenire poſſimꝰ. Et quia lex ſidei noſtrę in
trinitate cõſiſtit: vt ipſe numerus repetitio/

nis cũ ſigno veniat trinitatis: tertia vice oꝛ/
do ſ ymboli recenſendus eſt. Impꝛimis dile⸗
ctiſſimi qᷓlis ſermo ſit in capite ſymboli dili/

ſollicitius pertractate. Ergo in piimo habet

genter aduertite: et quali pꝛincipio inchoet᷑

Credo. Vide ꝙ dominus noſter nõ nos iu/

bet diſcutere diuina iudicia ſed credere: nec

rationẽ requirere: ſed fidẽ ſimpliciter ⁊ imo/

XXXI. Feria ſexta in paraſceue Ger. II

biliter exhibere. In deũ patrẽ. Aduertite
cum dei patris nomẽ in cõfeſſione cõiungit:

ſtea pater:ſed ſine vllo initio ⁊ deus ſemꝑ et

oſtendit ꝙ non ante deus eſſe cęperit et po/

pater eſt. Quia ergo ſemꝑ fuit pater: ſemꝑ

habuit ſilium cui pa ter eſt. O&mnipotentem
vo ideo dicit:quia omnipotens eſt:cuiq; ni/

hil impoſſibile eſt: qui cęlum: terram:mare:

homines:atq; omnia animalia ⁊ reptilia nõ
aliquo operis actu ſed ſolo verbi creauit im
perio: Et ideo nõ nob veniat in cogitationẽ
quomodo hoc aut illud potuit fieri:qui om/

nipotentẽ pꝛęcipimur confiteri. Creatoꝛem
ceęli ⁊ terrę.hoc ait quod ſuperius dixi:quia

omnia ſola verbi poteſtate perficit. Credo ⁊

in ieſum chꝛiſtum filium eius. Aduertite ꝙ
gquomodo in patrem: ſic et in flium creden⸗

dum ſit. Et quia cum patre ęqualis eſt ma/
ieſtate: tantũ ipſi quãtum et patri honoꝛis

nos debere nouimus⁊ ſeruitutis obſequiũ.

Jeſum chꝛiſtũ. Jeſus ſaluatoꝛ interpꝛetat᷑:
chꝛiſtꝰ vo a chꝛiſmate dicit᷑: quia ſicut anti⸗
qui reges a ſacerdotibus oleo ſacro ꝑfunde/
bant᷑:ſic dominus noſter ieſus chꝛiſtus ſpiri
tuſſancti infuſiõe repletus ẽ. Qui cõceptus

eſt de ſpirituſancto. Non poterat aliunde qᷓ;

de deo cõcipere: quę deum meruit ꝓcreare.
Natus ex maria virgine. Non potuit nõ ta/
lem habere conceptũ:quę virgo erat ꝑman/

ſura poſt partum. Paſſus ſub pontio pila / Mattð. 27.

to. Iſte pilatus iudex erat ĩ illo tempoꝛe ab
imperatoꝛe poſitus in iudęa:ſub quo domi/
nus paſſus eſt:cuius mentio ad tempoꝛis ſi
gniſicationẽ:nõ ad ꝑſonę illius ꝑtinet digni
tatem. Cruciſfixus eſt ⁊ ſepultus. Crucẽ illã
in qua ille cruciſixus eſt ĩ coꝛpoꝛe:nos geſta/
mus in fronte. Sepultus eſt. Sicut in veri⸗
tate natus:ita in veritate moꝛtuus ⁊ ſepul/

tus.Tertia die reſurrexit. Triduanę ſepultu

Xucj. Le⸗

Lucf.

rę moꝛa euidenter oſtendit: ꝙ dum coꝛpus

in ſepulchꝛo iacuit:anima illa de infernis tri

umphauit.Aſcendit ad cęlos:id eſt conditi/ Marci.ic.
onem naturę noſtrę quam de homine matre Actſ. 1

natus aſſumpſit: ſuper cęlos in dexterã dei

patris collocauit. Inde venturus iudicare
viuos et moꝛtuos. In ipſo coꝛpoꝛe ventu⸗

rus eſt ad iudicium:in quo aſcendit ad celũ.
Chꝛiſtianos iudicat ⁊ paganos:iuſtos ⁊ pec
catoꝛes:fideles ⁊ impios. Credo⁊ in ſpmſan
ctũ. Aduertite ꝙ ſicut in patrẽ:ita et in ſiliũ
et ĩ ſpmſanctũ ſit ccedendũ.Hã qͥ vel invnã

Ber. C.xxXII. In vigilia Paſche Ber.

de trinitate pſonam non crediderit: in dua/
bus illi credidiſſe non ꝓderit.Sanctã eccle
ſiam catholicã.Sciendũ eſt ꝙ eccleſiã crede/

re non tamen in eccleſiã credere debeamus:

quia eccleſia nõ eſt deus:ſed domus dei eſt.
Catholicam dicit toto oꝛbe diffuſam: qꝛ di-
uerſoꝛũ hęreticoꝛũ eccleſię ideo catholicę nõ
dicunt᷑:quia ꝑ loca atq; ꝑ ſuas quaſq; ꝓ
cias continent᷑: hęc vo a ſolis oꝛtu vſq; ad
occaſum vnius fidei ſplendoꝛe diffunditur.
Sanctoꝛũ cõmunionẽ:id eſt cũ illis ſanctis
qui in hac quã ſuſcepimus ſide defuncti ſũt:
ſocietate et ſpei cõmunione teneamur. Re/
miſſionẽ peccatoꝛũ. Opoꝛtet enim vt poſt
remiſſionẽ quę nobis pꝛeſtat᷑ munere redem
ptoꝛis in baptiſmo:plenę credulitatis tene/
amus affectum. Carnis huiꝰ reſurrectionẽ.
Carnem quã in hac vita ſub moꝛtali condi/
tione poꝛtamus: reſurrecturã eſſe immoꝛta/
lem ac rationalẽ rediturã ꝓ animęconſoꝛtio
credamus. Vitam ęternam. Abſq́; vlla du/
bitatione fatemur vos vitam ęternã conſe⸗
cuturos:ſi hęc quę vobis exponimus ſacra/⸗
mẽta fideliter teneatis:ac bonis actibus cõ/
ſeruetis. hunc bꝛeuem ſermonẽ de vniuerſo
ſymbolo vobis debitũ reddidi.Quod ſym/
bolum cum audieritis: totum iſtum ſermo/
nem noſtrũ bꝛeuiter collectũ recognoſcetis:

ngec vt eadem verba teneatis vllo modo ſcri

bere debetis:ſed audiẽdo ꝑdiſcere:⁊ memo/
ria ſemꝑ tenere atq; recolere. Quicquid em̃
in ſymbolo audiſtis iam: diuinis ſcripturaꝝ
ſancrtarũ litteris continet᷑. Cõmemoꝛatio ſit
ꝓmiſſionis dei: vbi ꝑ ꝓphetam ꝓnunciãs

Hiere z1. teſtamentũ nouũ dixit: hoc eſt teſtamentũ

quod oꝛdinabo eis poſt dies illos dicit do/
minus:dans legem meã in mente eoꝛũ: ⁊ in
coꝛde eoꝛũ ſcribam ea.huius rei ſigniſicãdę
cauſa: audiendo ſymbolũ non in tabulis vł
in vlla materia:ſed in coꝛdibus ſcribit᷑: Pꝛę/
ſtabit ille qui vos vocauit ad ſuum regnum
vt eius gratia regeneratl vobis etiã ſpiritu

ſancto ſcribat᷑ in coꝛdibus veſtris: vt quod
Sał.S. creditis diligatis: ⁊ fides in vobis ꝑ dilecti/

onem operetur: ac ſic domino deo largitoꝛi
bonoꝛũ omniũ placeatis:nõ ſeruiliter timẽ/
do pęnam: ſed liberaliter amãdo iuſticiam.
Hoc ergo ſymbolum quod vobis ꝑ ſcriptu/
ras ⁊ ſermones eccleſiaſticos inſinuatũ eſt:
ſub hac bꝛeui foꝛma fidelibus confitendum
ꝓpfitendum eſt.

¶ Sabbato in vigilia paſchę: De

a Dilato ⁊c. Sermnmo 1

chꝛiſti ⁊ reſurrectiõe in qua fidei no⸗
ſtrę omnis ſumma conſiſtit:emergit
uidam ioſeph olim quidem amatoꝛ ⁊ dilſci
pulus domini:⁊ qui ꝓ ratiõe tẽpoꝛis defun/
cto exequias occultas impendat:quia ⁊ no
ti miſexicoꝛdiã furoꝛ ꝑſequentiũ ꝓhibebat.

Quocd factũ:ita iohãnes euangeliſta narra⸗

Joſeph qui coꝛpus domini petijt Sermo
C. XKXXII.

Eracta paſſione domini noſtri ieſu A

nighabe⸗

ngſunroln

uit. Rogauit inquit pilatum ioſeph occulte Job.19.

ꝓpter metũ iudęoꝛũ:⁊ petiuit coꝛpus ieſu:⁊
ꝑmiſit pilatus.Cum in animo religioſo me/
tus cum deuotiõe certaret:excogitat ſtatim
qð ⁊ fidei ſatiſfaceret ⁊ timoꝛi:et occulte po/
ſtulans vt ⁊ humo mãdaret occiſum:⁊ decli/
naret inſaniam iudęoꝛũ. Judex vo eundem
ſeruans animũ moꝛtuo quem impendit au/
dito:nam quẽ coactus dederat penę:libens
tradit ſepulturę. Poſtqᷓ; vᷣo coꝛpus ieſu hu/
matũ eſt:ſtatim potentiã ſuam repetit:qua

venerat reditura maieſtas. Mam cuiꝰ nati

uitas hominis oſtenderat filiũ: moꝛs pꝛodi/

dit deũ.Cum em̃ maria magdalenę veniſſet Job.a0.

ad monumẽtũ quã memoꝛẽ ſaluatoꝛis amiſ

ſi ſida deuotio in lachꝛymas cõpellebat: vi /
dens reuolutũ a foꝛibus lapidem: cum non

inueniſſet in ſepulchꝛo dominũ:cępit acriuſ
dolere qð ꝑdiderit ⁊ defuncrũ. M.ox aũt ad
petrũ eius diſcipulũ ꝑuolat:quem ꝓ meriti
qualitate vel fidei:maioꝛ de eius obitu cura
tangebat. Nunciat inane ſepulchꝛũ: quęrit᷑

coꝛpus ablatum. Petrus vᷣo reſurrectionis G

filij dei ⁊ ante crucẽ cõſcius quã pdixerat ipᷣe
paſſurus:ſub tali nũcio nõ fleuit aut doluit
ſed moꝛẽ ſuũ in diuinis virtutibꝰ ſeruãs:/
perat experiri quod credidit. Ad ſepulchꝛũ
itaq; domini celeri curſu feſtinat:letioꝛ redi/
turus ſi nõ inueniret quẽ quęrebat. Beatus
autẽ euãgeliſta ⁊ ex cõſequẽtibus ꝓbat po/

Cuziinn
tnettcut
ginminuint
uicuſizon
dinponds
Pnunpguntgu
naonodannn
tütiicnit
orenalaleti
nena lchrmas
Cuispensaut
renecenela

feailepicho⸗

Gifchaneecc
Ponoconlcn

Mpentehnd

ebisalogik⸗
uqricgnse!

DPAoouuola

m ſEogendie
ſcen

ſtegiguens⸗

mcogneſcis:d

enaruin
nteünchitä
henegenunn

1t ſedoſte

4 annn
1e

üypruſvat

(oſpelilena

tentiã reſurgentis. Venit inquit ſimon pe/ Abi.s.

trus ⁊ introiuit in monumentũ. Et cum nõ

inueniſſet dominũ: vidit lintheamia poſita

⁊ ſudarium qð fuerat ſuꝑ caput eius. Nam
manifeſtius deus ꝑlaturus quẽ viuiſicaue/⸗
rat in cęlũ: ⁊ moꝛtẽ vacuat ⁊ ſepulchꝛũ.Nã
lintheamine quo funꝰ tegebat᷑ expoſito: re/
liquit terrę exuuias:vitali iam coꝛpoꝛe indu
ta maieſtas. Petrus igitur videns reſurre⸗
ctionẽ quã dei filius ꝓnunciauerat implets:

Mmsfien.
ſoſtitlichih
tl ketlgi
harntiuſtca⸗
lutoſpun
Ulled nun⸗
Mmnoretin
etögtin,
unnnarbi

(ahinne

Afconln
noſtgſante
Nnöpe

inntitſ
luſceino⸗

Ser. C.xxXXIII. In vigilia paſche: Ber. II

tna tamẽ reſurrectionis ignara non ceſſat la⸗

ort dſ

os defun,
kquiztno⸗
Ppbibehat.
lſanan,
ephocellte en
Ppusieſuer
ligioſo ne,/
Natſtatin
Ncultepo
umerdecli
deunden
penditan,
nerlibens
gieſuhu⸗
petin eus
ncuina⸗
lotsptod⸗
leveniliet Ku
torisannil
llebat: r
amnon
Mlmnil
rküted
npnert
bitucun
itgugii
mecnonis bö
treutthe
i dolult
uas: /
epulchii
tioꝛred⸗
Beats
pbat po/

Sermo Eodem die: De ſepulchꝛo domi⸗/
C. xxxiiii ni: Se II

Joh. 1

ſnonpe a

tnno
ſiapoſtss
us. Ham
iuitcaue⸗
cnu. NR
oſto:te⸗
pcreilcn
6 ſciune
ipia

qui ſollicitus venerat: ſecurꝰ abſceſſit. Ma/

chꝛymas fundere: neſciens hanc eſſe domi/

nici coꝛpoꝛis gloꝛiã quã putabat iniuriam.

Cuius inanes męroꝛes angelus magis pꝛo/
hibet q; conſolat᷑:vt euangeliſta teſtat᷑:a
ria inquit quid ploꝛas? Si ſpiritali pꝛudẽtia
intẽtionẽ diuini ſermonis intelligas: lachꝛy
marũ cauſaʒ non tanq; ignarus interrogat:
ſed impoꝛtunos fletus dolentis obiurgat.
Aaria inquit quid ploꝛas:cũ vacuaso mo/

numẽto nõ damno funeris: ſed merito reſur
gentis ieſu chꝛiſti coꝛpus virtus ſibi nõ faci-

nus vendicaſſet: Culpat eodem tempoꝛe a
maria lachꝛymas fũdi quo debuit gloꝛiari.
Quid ploꝛas:aut quẽ quęris? Angelus in/
ſtruit neſcientẽ ſano cõſilio:ne viuentẽ quę/
reret ĩ ſepulchꝛo. Quę mulier quia reuixiſſe
quẽ flebat nec coꝛrecta cognouit:a ſuꝑfluis

poſtmodum lachꝛymis reuocatur: vocibus
reſurgentis ſimilibus. Etenim ieſus mariã

verbis alloquit᷑: Mulier inqͥt quid ploꝛas:
aut quẽ quęris? Hhoc eſt dicere:me iã viuẽte
ꝓ quo moꝛtuo lachꝛymas fundis:aut me p̊/
ſente quẽ quęris? At ula ieſum ſecũdo appel
lata cognoſcẽs:diuinę maieſtatis operante
potentia viuũ inuenit:quem quęrebat occi/
ſum ieſum chꝛiſtũ dominũ noſttũ: cui ſemꝑ
in patre gloꝛia in ſecula ſęculoꝝ: Amẽ.

rmo

Ideamus fratres de domini coꝛpo/⸗
re poſtea qᷓ; de cruce deponit᷑ qͥd ge/
Accepit illud Joſeph ab arima/
thia vir iuſtus:ſicut ait euãgeliſta:⁊ in nouo
ſuo ſepeliuit monumẽto:in quo nondũ qͥſq;
poſitus fuerat. Beatũ ergo coꝛpus domini
noſtri ieſu chꝛiſti: qð cũ naſcit᷑ ex vtero virgi
nis gignit᷑:cum recedit iuſti tumulo cõmen/
dat᷑. Beatũ plane coꝛpus qð virginitas pe/
perit: ⁊ iuſticia cuſtodiuit. Cuſtodiuit enim
illud ioſeph tumulo incoꝛruptũ: ſicut ſerua
uit illud marię vterus illibatũ. Sicut enim

pollutione ibi nõ tangit᷑: ſic moꝛtis coꝛrupti

one nõ lęditur. Vbiq; beato coꝛpoꝛi defert᷑
ſanctitas: vbiq; vᷣginitas. HNouus illud ven
ter cõcepit: nouus tumulus cõcluſit. Dñica
Set vᷣgo vulua: ⁊ virgo eſt ſepultura:AQuin
potiꝰ ipſam ſepulturã vuluã dixerim:eſt em̃
ilitudo nõ parua. Sicut em̃ dñs de matris

vulua viuus exiuit: ita et de ioſeph ſepultu/
ra viuus ſurrexit: Et ſiẽ de vtero tũc ad pᷣdi/
candũ natus eſt:ita ⁊ nũc ad euãgeliʒandũ
renatus eſt de ſepulchꝛo: Miſi ꝙ gloꝛioſioꝛ ẽ

iſta q; illa natiuitas. Illa enim coꝛpus moꝛ/

tale genuit:hęc edidit imoꝛtale. Poſt illam

natiuitatẽ ad inferos deſcẽdit᷑:poſt hanc re/
meatur ad celoſ.Religioſioꝛ eſt plane iſta qᷓ;
illa natiuicas. Illa em coꝛpꝰ moꝛtale genuit

totius mũdi dñm nouẽ mẽſibꝰ in vtero clau
ſum tenuit: hęc autem triduo tantũ tumuli

gremio cuſtodiuit. Illa cũctoꝛũ ſpẽ tardius
ꝓtulit: hęc omnuũ ſalutem citius ſuſcitauit.

Foꝛtaſſe qͥs dicat de pꝛioꝛi dñicę natiuitatis B

ſdicatione:in qua ſdicauimꝰnõ minoꝛẽ eſſe
gloꝛiã ꝙ tumulus Joſeph ſuſcitauerit dñm
q; ꝙ euʒ ſanctę marię vterus ꝓcrearit: QAuę
cõparatio ventris ⁊ tumuli:cũ ex intimis vi

ſceribus illa ediderit filiũ:hic aüt ſolũmodo

locũ ſſtiterit ſepulturę? At ego dico: nõ mi/
noꝛem ioſeph affectũ fuiſſe q; marię. Siqui⸗
dem illa vtero dñm:hic coꝛde concepit. Illa
ſaluatoꝛi membꝛoꝝ ſuoꝝ ſecretũ pſtitit: hic
ſecretũ ſui coꝛdis nõ negauit. Illa dominũ
pannis inuoluit cũ natus eſt:hic lintheis cũ
receſſit. Alla ꝑunxit beatũ coꝛpus oleo: hic
aromatibus honoꝛauit. Cõueniũt ergo ſibi
obſequia:cõuenit ⁊ affectus: Inde neceſſe ẽ

ertis meritũ conuenire:niſi ꝙ mariã ad obſe/

quiũ angelꝰ admonuit: ioſeph autẽ iuſticia

ſola ꝑſuaſit. Igit᷑ ioſeph ĩ ſuo ſepulchꝛo po/

ſuit dominũ. Legimꝰ ĩ ꝓpheta:Sepulchꝛũ C·
patẽs eſt guttur eoꝝ.Si ergo ſepulchꝛũ pa/⸗/ Nõ.ð. et iz.

tens ẽ guttur hominũ:vide ne foꝛte ſᷣm hãc
ſimilitudinẽ dñm ioſeph nõ tã i terrena po/
ſuerit ſepultura qᷓ; in monumẽto ſui coꝛdis
collocauerit:⁊ cuſtodiendũ illum ſuſceperit:
non tã memoꝛia fragili moꝛituroꝝ q́; memo
ria ſancta virtutũ.HhHeęc em̃ virtutũ fidelis eſt
memoꝛia: quę intra ſe cõtinens chꝛiſtũ:lędi
eũ hereticoꝛũ coꝛruptiõe non patit᷑. De qua
memoꝛia in ſacramẽtis dñs dicit: Quotiẽſ/
cunq; feceritis hęc: in memoꝛiã mei facietis

donec veniã. Quotiẽſcũq; em̃ chꝛiſtũ loqui/

mur:totiens eũ ſanctioꝛi memoꝛię cõmẽda-
mus. Sepulchꝛũ patens: guttur hominũ
recte plane dicit ꝓpheta. Sepulchꝛũ enim
chꝛiſti patẽs eſt euãgeliſtaꝝ beatũ guttur:ꝑ
qð illud ętno lr̃aꝝ theſauro cõdiderũt. Pa/
tens aũt ſepulchꝛũ iõ dicit᷑: qꝛ qͥ vult ad xpᷣi
ꝑuenire myſteriũ: non ingredit᷑ ad illud niſi

ꝑ euãgelicę ſcripturę ſecretũ. In litteraꝝ em̃

T

1. Cor. 11

Ber. C. xxXIIII. In vigilia paſche: Ser. III

ſecreto quaſi quodã nouo vaſculo cõmẽda/
tus eſt dñs. QAulſq; igit᷑ illum videre deſide
rat:ibi ⁊ paſſiõis eius ſacramentũ inueniet:
⁊ reſurrectiõis gloꝛiã recognoſcet. Patens S̊
guttur ſanctoꝛũ eſt. Unde aplus ad Coꝛin/
2. Corj. s. hios ait: Os noſtrum patet ad vos o coꝛin/
thij:inuitans eos vt ꝑ pᷣdicatiõis ſuę aꝑtam
ianuã:ingrediamur chꝛiſti ſecreta myſteria.
Inn hac igit᷑ pectoꝛis memoꝛia collocat᷑ oñs
AZuej.9. a ioſeph:vt in iuſticię ſede requieſcat: et ha⸗
H beat fllius homis vbi caput reclinet. Videa
mus igit᷑ quare ſaluatoꝛ in aliena ſepultura
ponat᷑: ac ſuam nõ habeat ſepulturã. IJdeo
in aliena ſepultura ponit᷑:qꝛ ꝓ alioꝛũ moꝛie/
bat᷑ ſalute. Moꝛs em̃ iſta nõ illi accidit: ſed
nobis ꝓſicit. AMoꝛs iſta nõ illi illata eſt:ſed
nobis delara. VUt qᷣd ergo ei ꝓpꝛia ſepultu/
ra:qui in ſe moꝛtẽ ꝓpꝛis nõ habebat?:ct qͥd
illi tumulus in ternis:cuiꝰ ſedes manebat in
cęlis? Vt quid illi ſepultura:qui tridui tan/
t tempoꝛis ſpacio nõ tam in ſepulchꝛo moꝛ
tuus iacuit:qᷓ; veluti i lecto cõquieuit? Ipſa
em̃ tempoꝛis bꝛeuitas declarat potius ſom/
nũ fuiſſe q; moꝛtẽ.Sepulchꝛũ aũt moꝛtis eſt
habitaculũ. Neceſſariũ ergo nõ erat moꝛtis
habitaculũ chꝛiſto qui vita eſt:nec opus ha/
bebat ſemꝑ viuens habitaculo defunctoꝛiſũ.
Recte aũt hanc vitã nos ĩ noſtro ſepulchꝛo
cõdimꝰ:vt viuificet moꝛtẽ noſtrã: vt cũ ipſo
E a moꝛtuis reſurgamus. Vnde et illa maria
magdalenę ꝗᷓ dñũm int᷑ cęteros defunctos in
Luejſ.2 4 ſepulchꝛo reqᷣrebat arguit᷑:⁊ dicit᷑ illi: Quid
Aq̃+LQusris viuentẽ cum moꝛtuis?: hoc eſt quid
quęris in tumulo:quẽ adoꝛare debes ĩ cęlo⸗
Quid queęris apud inferos: quẽ rediſſe iam
cõſtat ad ſuperos?Quẽ illa adhuc nõ intel/
ligens nec cognoſcẽs: reſpondit illi:hũñe:ſi
tu ſuſtuliſti eum:dicito mihi:vbi poſuiſti eſũ
⁊ ego eum tollã.Eſtimabat em̃ eum ſicut di/
cit ſcriptura hoꝛtolanũ eſſe.Sancta &̊ ⁊ ſim/
plex fęmina chꝛiſtũ reqͥrit a chꝛiſto: ac deuo/
tione mentis ꝓphetat ⁊ neſcit.Ait em̃ domi
Job.⁊o. no de ſemetipſo:Si tu ſuſtuliſti eum: dicito
mihi. Recte interrogat: ſi tu ſuſtuliſti eum.
Ipſe em̃ tulit coꝛpus ſuũ: qui illud pꝛotulit
de ſepulchꝛo. Ipſe tulit coꝛpus:qui illud ia/

cens ⁊ doꝛmiẽs ſua aſpiratiõe collegit. Ipſe

tulit coꝛpus ſuũ:qui illud diuinitatis virtu/
te geſtꝗs poꝛtauit ad cęlos: Atq; ideo muli/
er ſapiẽter interrogat ⁊ requirit:Si tu ſuſtu/

liſti eum dicito mihi vbi poſuiſti eum: hocẽ

ſi ilud auferens de ſepulchꝛo ad paradiſum

e

1
tmaſtuliſti. Audierat em illi dicentẽlaron: mn
Hodie mecum eris in ꝑadiſo. Aur certeſi de Tucſ. „ al ſ hl
inferno in patris dexterã collocaſti:ſicut ait D ſeſten
aplus:Auę ſurſum ſunt quęrite: vbi chꝛiſtꝰ cor-. M lugt
eſt in dextera dei ſedens. Beatus & qui ita nd la ſ
quęrit chꝛiſtũ dominũ:vt credat eũ et in ꝑa⸗ Amsn
diſo conſtitutũ ⁊ in celeſtibꝰ collocatũ.Naʒ ne
qui eum in inferno requirit aut ĩ tumulo: di/ Auur!
citur ei:Quid quęris viuentẽ cũ moꝛtuis? nugen
¶Item eodem die alins ſermo de an
eodem de quo ſupꝛa:qui habet᷑ in ulektchl
libꝛo Quiñnquaginta Homeliaru: mutlmtcl
Homelia.xxxvi. DũU Pau
2 W uiſplee
¶ Eodem die de eo quod ſcriptum guak
eſt in Beneſi: In incigio creauit in
deus celum et terrã ⁊c.· Ser. III Senno zleen
Vlta ſunt ⁊ magna veneranda pa/ ſlbrn,
ſchę myſteria quę diuinis libꝛis ſüt mnnacog
cõſecrata:⁊ ĩ antiquis iudęoꝝ archi/ 1 dens:
uis fuerant reſeruata: quoꝝ admirabilis ra/ glan.
tio ⁊ mira: fides pura: religio ſincera veluti Uetisg
quodã velamie tecta ſuã ſanctitatẽ in abdi/ ſuit
tis ocu lebant:⁊ pꝛiſci antiſtites adumbꝛata Aauparllt
cernebant: ⁊ ſacriſicia cruenta munerib offe ſdfait
rebant.Hanc artifex non terrenis coloꝛibus ſofſtnhece
ſed cęleſtibꝰ virtutibꝰ clypeo deuotiõis au/ lufſofuct
ro coꝛuſcante depinxit: ⁊ animũ tenaciter di in ſlherabf
ligens in ipſo teinplo humam coꝛꝑis dedica Muas. Sl
uit: integris ⁊ acerrimis ſenſibꝰ officia diſtri Hplinnot
buit:⁊ amoꝛẽ in eius coꝛde cõcluſit. Et cum Midelse
ille clarus rectoꝛ aſtroꝛum:poli genitoꝛ: dux hiius
diei:luminis imperatoꝛ:intiectoꝛ germinis: Mmelliget⸗
autũni temperies anni curſuʒ ⁊ quadriꝑtita onnnis ſo
tempoꝝ ſpacia cõpleuerit:diei huiꝰ ſolẽnita deidictus
tem nos docuit celebꝛare.Quãta nobis bo/ tesdeir
na dñiicę paſſionis admirabiles triũphi con daihien
tulerint:moꝛtali ⁊ humana voce nec ſdicare (Mginarius
nec memoꝛiter valeo numerare.Ex illo iaick munlete
beneſicioꝝ aceruo quę celeſtis muniſicentia lrsquan
humano generi largita eſt: vnũ granũ fſidei mnlih
qð in ſe cõtinet multiplicẽ vitę rationẽ ĩ gre/ mnfuge
mio ſapientię collocabo: vt in ipſo pꝛudẽtię unſo
ſulco coaleſcat diuini ſermonis imbꝛe ſatũ: slncie,
magnaq; ⁊ admiranda ex modica pſᷣbeat ſtir uusſpi,
pe:⁊ oꝛatiõis opacitate exuberantia pꝛęſtet. Mbeky
In pᷣncipio inquit fecit deus cęlum ⁊ terrã. S Aidens
Excluſit omniũ infęliciũ erroꝛes:vnũ impe/ donin⸗
ratoꝛẽ deũ patrẽ oſtendit: vnũ conditoꝛem u
vniuerſitatis ſilium indicauit. Fiat lux. Er u

BGer.C.xxxv. In vigilia paſche: Ber. IIII

facta eſt lux.Et vidit deus lucem quia bo/ tus. Fecit ergo in pꝛincipio cęelum ⁊ terram. D

Dern

Nälanent
— na eſt: non ꝙ deus lucem ante nõ noſſet qus Celum ſpiritũ: terram carnem: hoc eſt homi
nan non niſi viſam laudaret:cũ ſit lux ſolus om / nem ſpiritalẽ. In pᷣncipio:hoc eſt in chꝛiſto.
ſchf⸗ ZJo5. 8. niu ipſe: ſicut euangeliſta teſtatur: Ego ſum Interrogauerũt eum iudęi: Quem re diciſ·
ign 1. Timotb.s lux mundi: Et apoſtolus: Qui habitat lucẽ Reſpondit: Pꝛincipiũ:qui ⁊ loquoꝛ vobis. Josd.8.
kigte inacceſſibilem: quã nemo hominũ vidit nec Terra inquit inuiſibilis ⁊ incõpoſita: c Auia
Natd hr videre poteſt.Hhanc lucem dixit in ſęculo:qꝛ: carnem hominis chꝛiſtus aſſumere diſpone
umllad, bona eſt m hominẽ: non m deum. Heus bat: incompoſita dicebat᷑. Compoſita nec
mornise enim non tantã hanc lucem tribuit quã po/ dum erat:quia necdum gabꝛielis angeli an/
terat ipſe largiri: ſed quãtum moꝛtalis ocu- nunciatione compoſita: necdum aſſumpti-
ſemno de lus capere potuit: Hec qui vniuerſũoꝛbem one domini viſibilis facta: necdum virtutũ
habetin illuminat tribueret ſplendoꝛẽ: niſi quẽ moꝛ frugibus plena. Diuiſio aquarum: iudęoꝛũ
mella. Ses. u. talitas cape aut ſuſtinere vtiq; poſſet. Ter· populoꝛũ ⁊ chꝛiſtianoꝛũ: ſicut apocalypſis:
ra erat inuiſibilis ⁊ incompoſita. Sed terra Aquas quas vidiſti populi ſunt z natiöes. Apocj.17.
inuiſibilis eſſe non poterat:Cui ergo inuiſi- Cum aquas dicit ſuꝑ celos impoſitas: chꝛi
ſctiptun bilis erat? Si angelis: vbi tanta moles ab/ ſtianum populũ nunciat. Tertia die germi/ Señh.1.
ogeall, ſcondi poterat: Si hominib: adhuc homo nat terra herbam pabuli m ſuum genus: et
r. Ul gg Ws. 1555. non erat. Deus quippe fundauit terram ſuꝑ ommne lignum faciens fructum. Cum igitur
aquas:⁊ medietatẽ aquarũ ſuper cęlos im terram germinare iubet:in eccleſia cathecu/
uncn o, poſuit: ⁊ medietatem abyſſis demerſit: et in mini ſunt quaſi herbę. Cum credunt:velut
iollbꝛolit maria cõgregauit: ⁊ ſic terra aparuit. Et di in culmo ſe erigunt. Fideles quoq; in ſpice
Ceoparchi xit deus: Fiat firmamentũ inter aquam et maturi accreſcunt: vnde et ſanctoꝛũ grana:
iubeisre aquam. Et vocauit deus firmamentũ cęlũ. in hoꝛreis celeſtibus recondunt᷑. Lignũ em̃
een weln Videtis quia aquam ſuꝑ firmamentum cęli fructiferum:diuerſa ſunt genera ſanctoꝛum.
Ms nab impoſuit: ⁊ ꝑ ſeparationẽ aquarũ arida ter · Quas arboꝛes nec turbineſ cupiditatũ poſ-
dunbu ra aparuit: ⁊ recedentibus aquis viſibilem ſunt euertere: nec ardẽtis libidinis flammę
mnerid'ofe ſigniſcauit. autem inuiſibilis et incom / exurere. SFiat inquit luminare marin incho
stololb⸗ poſita: necdum fuerat oꝛdinata: necdum di/ atione diei: ⁊ luminare minus in inchoatiõe
Votsed ¶C¶uerſis fructibus plena. Tenebꝛeę inquit erãt noctis.Sol chꝛiſtus eſt. Luna eccleſia in oꝛ/
end Señ. . ſuper abyſſos: ſpiritus dei ferebatur ſuper be completa: ſolis claritate quotidie illuſtra
modele aquas. Si enim faculam ĩ tenebꝛis inferas: ta. Stellę quoq; lucentes: ſanctoꝛũ ſunt mi/
ofosdict continuo illuminant᷑ vniuerſa: quotomagis lia:id eſt apoſtoli: patriarchę:martyꝛes:vir/
l. Kan ybi deus erat: tenebꝛę eſſe nõ poterant: hic gines: ſacerdotes: cuncti iuſti pariter ⁊ fide-
nirdl ſpiritus quidẽ res eſt dei:non tamẽ ipſe deꝰ les virtutũ ſuarum flãma radiantes.Quin/
Gemins intelliget eſſe. Mam etſi ſpiritus dici: non ta die fetus ſuos piſces ⁊ aues factum eſt vt
8 ucſi omnis ſpiritus deus eſt. Sic enim ſi piritus ꝓducerent. In comparatiõe piſciũ ſa anctos
ſn dei dictus eſt: quomodo ⁊ angelus dei:hoc dicimus qui in aqua baptiſmatis viuunt.
ebo eſt res dei: non tamẽ ipſe deus qui ſpiritus Ideo piſces benedictionẽ pꝛimo conſequi
1nd hicnt dei. Hic ergo ſpiritus qui ſuꝑferebat᷑ aquas meruerunt:quia ſideles in ſacramento bap/
mu enr ſeminarius eſt animandę cõditionis. Vnde tiſmatis benedici potuerunt. Sexta vᷣo die
necg i ⁊ aquę ⁊ terrę mox iuſſu dei emerſerũt: quia fecit deus hominẽ ad imaginem et ſimilitu/
idn nec aqua nec terra viueret aut aliquid gene,-· dinem ſuam. ” H H
