latis lac: butyrũ: caules vł legumina:licet

iõ ſumatis niſi tm̃ diebus ſolẽnibuſ: ⁊

po valerio:ſed cunctis diebus alijs herbaſ
crudas:panẽ oꝛdeaceũ ⁊ aquã ſumatis:nõ
tñ ſufficit tm̃ coꝛpoꝛe abſtinere:ſed etiäẽ me
tem illeſam ſeruare debem. Eia & frẽs mei·
dilectiſſimi:qͥꝝ vita vtputo ſctã eſt:vt mul
ti ex vobis videriũt ⁊ audierũt:veni ad ciui
tatẽ hipponẽſem:⁊ ſecure ꝑueni:qꝛ ibi ebs
erat ſanctus hõ ille valerius. Non em̃ cre
debã epiſcopari: idee ſecure pueni cũ cha/
riſſimis meis amicis euodio:ſimplicio:ne/
bꝛidio ⁊ alipio: nil mecũ diuitiaꝝ poꝛtãs:
et dei gratia me coadiuuante fauoꝛatꝰnon
modicũ a ſᷣdicto epo ſene valerio fui:q mi / .
hi dedit hoꝛtulũ in heremo ꝗ gẽtibus ſegre
gatũ:vbi multo laboꝛe fatigatus ędiſcare
cępi monaſteriũ:⁊ cũ longioꝛi anxietate cõo
gregaui in vnũ ſeruos dei ꝑ nemoꝛa habi/
tantes:⁊ ſic vobiſcũ pariter viuere cępi jm ·
regulã apoſtolicã oĩia cõmuniter poſſiden/ Actj. 4.
tes. Deinde placuit ei qui me ſegregauit ᷣ Sal.i.
vtero matris meę:mihi dicere: Aſcende ſu
perius:⁊ cũ magna moleſtia factꝰ ſum eps

p̃ſbyter. Et qm̃ vobiſcũ eſſe hic nõ poterã:

b 4
*
7 2

ssss ss
6 „

in domo epiſcopi pꝛeſbyteroſ mecũ habere ⸗

volui:⁊ eum eiſqẽ pariter viuere cępi: vos
vo tales inueni quales deſideraui:caſtos:
benignos: modeſtos:hũiles:oĩ voluntate

pauperes:obediẽtes:ſolitarios:miſericoꝛ⸗

des:mundũ cũ om̃i ſua pompa calcantes.

Sʒz qd hęc oĩa ſine ꝑſeuerãtia?:Eſtote Opꝛu
dentes: pſeuerantes in bono: ? vigilate in
ofonibꝰ: qꝛ diabolus adueſſariꝰ regnat: a

7 4
7 ⸗ 4
. 6 . . ,—
* 4

Auguſtinii

qñ hãc mediatoꝛ dei ⁊ hoĩm etiã ĩ moꝛte nõ
deſeruit: ⁊ ei ſe ſubiecit qͥ per oĩa erat patri

ęqualis. Hos aũt pꝛopter petm̃ alüis homi
nibus ſubiecti ſumus. Nam natura omes
ęquales genuit: ſed inęqualitæs ꝗᷓ acceſſit

ex vitio: eſt oꝛdinata ex dei iudicio: vnde
nos opoꝛtet obedire hominibus. Sed per

obedientiã nunq; debet fieri malũ: etiaʒ ſi
angelus vel archangelus:cherubin vel ſe/

raphin tibi pꝛęcipiat. Hec etiã ipſe deus:qͥ 1
eſt benedictus in ſęcula: poteſt nobis pꝛę/
cipere ꝙ toto affectu eũ nõ diligamus. Sʒ B
ſcire debetis ſacerdotes dei: quia pꝛopter H
obedientiã aliqñ debet bonũ qð agimꝰ in/

quo vos liberare dignet᷑ dſo ompᷣs: Amẽ.
D Suplico vob frẽs mei vt nõ turbemĩ de re
ceſſu meo. Hecreuerã em̃ diu inter vos ↄſo
lari:⁊ vobiſcũ habitare vſq; ad feſtũ dñiceę
15. aſcenſiõis:ſed qꝛ aduerſarius noſter foꝛtu⸗/

natꝰad partes ꝑuenit: ideo redire hiponã
oĩno cõpelloꝛ:cupiẽs illũ videre:⁊ cũ eo pa
riter diſputare. Ipſe em̃ toto affectu diſſi/
pare conat᷑ ſilios quos peperi in viſceribuſ
charitatis. Oꝛate ꝓ me fratres: ⁊ nolite de
ficere:vt foꝛtunatũ ſicut publice ſãctę fidei

inſidiat᷑:ita ⁊ nos ipſum cũ ſuis cũ dei gra⸗
tia coadiuuãte publice ſuperare ⁊ ↄuertere
ad viã veritatis poſſimus. “

termitti. Verũ qꝛ nõnunq; nobis iſtiꝰmun
di ꝓſpera: nõnunq; iubent᷑ aduerſa: Pꝛo/
pterea ſciendũ eſt ꝙ obedientia aliqñ ſi de
ſuo aliquid habeat nulla eſt:aliqũñ ſi de ſuo
aliquid nõ habeat minima eſt. Ham cũ hu
ius mũdi pꝛoſpera pꝛęcipiunt᷑ cũ lòcus ſu-

perioꝛ imperat᷑:is qͥ ad hęc percipiẽda obe/

dit:virtutẽ obediẽtię ſibi euacuat:ſi ad hęc

ex ꝓpꝛio deſiderio anhelat. Rurſũ cũ mũdi

A “ delſpect ecipit᷑:cũ pꝛobꝛa adipiſci ⁊ ↄtume/
Ve obealentig nd ſater dotes ſu lięiubent: niſi hęc ex ſemetipſo animꝰ aſpe⸗
o8s Der ,tat: obediẽtię meritũ ſibi minuit: qꝛ ad hec

8.q.1.ſciẽdũ.

ꝗ̊ in hoc mũdo deſpecta ſũt iuitus nolẽſq;
deſcendit. Debet ergo obediẽtia in aduer/
ſis ex ſuo aliqͥd habere: ⁊ i pꝛoſperis ex ſuo .
aliqͥd nõ habere. Quod bene oſtendimus:
ſi duoꝝ amicoꝝ dei facta in medio pꝛofera
mus. Moyſes em̃ deo iubente vt iſraeliti/ Exo.5.
cę plebi pꝛęeſſet:apud ſe humilis fuit:⁊ glo
riã tanti regiminis ↄſiderãs ⁊ expaueſcens

N om̃ibus operibus veſtris ſacer⸗
dotes dei altiſſimi ſemꝑ meme es
eſtote mandatoꝝ dei:⁊ in oĩbus ſi/
tis obediẽtes:vt digni repꝛomiſſiõe ꝑ eius
65 gratiã inueniri poſſitis: ſciẽtes ꝙ ſine obe/
.¹. Vetri. 2. dientia omnia vacua: et cum obedientia
omnia plena charitate reperiuntar. Obe/
dire igit᷑ nobᷣ neceſſe eſt:nõ tm̃ bonis ⁊ mo/

tute inſtruimur:vt ſi obediẽtię palmã com

deſti: etiã diſcholis ⁊ malis:nõ tñ qꝛ mali ne hoc reciperet:ſe humiliter excuſauit.Sʒ „
ſunt: ſed qꝛ bona obſeruare pꝛęcipiũt: qbꝰ* paulus apls dei reuelatiõe admonitus vt
obedire debemus. OQà venerabilis ſanctag hieruſalẽ ꝑgeret: nec ignoꝛabat ea que ibi
obediẽtia:ſalus oĩm fideliũ: cuſtodia oim pati deberet:vnde cũ ſideles vellent eũ te/ .— H
vtutũ:Tu ceęlũ aꝑis ⁊ infernũ claudis:Cu nere exclamauit: Ego aũt nõ ſolũ alligari: Actj.ꝛr.
etiã filiũ dei ad terrã poſuiſti: ⁊ venit inter ſed ⁊ moꝛi paratus ſum pꝛo noie leſu. Ecce
Job.ẽ. hoĩes: nõ vt faceret voluntatẽ hoĩs: ſᷣ vo/ hieroſolymã pergit:ꝑ reuelationẽ aduerſa/ 7
luntatẽ patris eius qͥ eũ miſit. Voluntas cognoſcit:⁊ tñ hec libẽter apetit. Moyſes
em̃ patr fuit: vt redimeret humanũ genꝰ: aütad pꝛoſpera de ſuo nihil habuit qꝛ pꝛe/ en
vt recõciliaret et creaturã ſuã quę perierat. cibus ſupplicauit:ne populo pꝛeeſſet. Pau/
bik. 2. Et vt hęc voluntas ꝑſiceret᷑:filius fuit obe lus etiã ex ſuo voto aduerſa ſuſcepit:qꝛ ma
diens vſq; ad moꝛtẽ. Vt engo nõ eſſet nob la imminẽtia cognouit:⁊ ad acrioꝛa ſe pꝛę/
obediẽtia laboꝛioſa:exitum pꝛeſentis vitę parauit.Moyſes aũt gloꝛiã poteſtatis vo
5. ſaluatoꝛ ꝑ obedientiã terminauit. Jure er/ luit declinare: paulus dura ⁊ aſpera volu
go obediẽtia om̃i ſacrificio pꝛeęponit᷑:qꝛ de it ſuſtinere.Ergo vtroꝛũq; ſeruoꝝ dei vir⸗ Peen

proteſtate diaboli nos eripuit: qð nullũ le/

gale ſacrificiũ facere potuit.Nec miꝝ ſi noſ
pctõꝛes obedientię in hac vita ſubijcimur:

1

pꝛehendere nitimur: pꝛoſpera mũdi ex ſola
iuſſiõe ſuſcipiamꝰ:⁊ aduerſa ex deuotõe cõ

P 1SH
4 .

,„, .

. *
.*

. WMattðb.20. diebꝰvitę meę. Hec vt miniſtrari deberem

dDei gratia coadiuuãte fauoꝛatuſ etiã a ſctõ

Ad fratres in herema Sermo V

Cplectamur.go aũt ſacerdoteſ dei altiſſimi e eſt:⁊ qui poteſtati reſiſtit:deo reſiſtit.Non
ä8⁰strt multi veſtrũ videfr̃t ⁊ audire potuer̃t: ve tamen veni vt ſuper vos poteſtat haberẽ
ni ad hãc ciuitatẽ cũ chariſſimis meis ami / ſed tantũ vt cum fratribus meis viuerẽ in
cis euodio:ſimplicio:alipio:nebꝛidio⁊ ana ſolitudine.Et ecce nunc epiſcopus ſum: et
ſtaſio. Securꝰ deniq; veni: qꝛ ſciebã pꝛeſuę- pauperẽ me eſſe ñ erubeſco.Quare:? Quia
lari ſanctũ ſenem valeriũ. Pꝛopterea ſecu / pauper:paupertatẽ ſeruare ꝓmiſi.Cauete
rus acceſſi:nõ vt haberẽ in vos poteſtatẽ: igit᷑ ne me pauperẽ relinq̃tis. Pauꝑes me⸗/
Ps.Sʒ. ſed vt abiectꝰ eſſem in domo dñi omibus cum eſſe voluiſtis: cauete ne a diuitijs ca/
piaqmini. Voluntas mea fuit: vt ſemꝑ toto
o ſed miniſtrare: ⁊ paciſice viuere optabã in affectu pauperes ſimus. Quod ⁊ ſi nõ fue/
ſolitudine: Mihilq; diuitiaꝝ mecũ detuli:ß rimus: hęc paupertas quã foꝛis gerimus:
non paupertas: ſed grandis mileria eſti⸗
ſene epᷣo valerio monaſterium in heremo a mangda eſt. Holite ergo mihi reſiſtere:quia
gentibus ſegregatũ: multo laboꝛe fatiga / om̃is poteſtas a deo eſt. Hon etiã contem/
tus ędiſicaui:⁊ cũ lõgioꝛi anxietate ſeruos nẽdę ſũt poteſtates ſiue mũdi ſiue eccleſię
dei ꝑ nemoꝛa habitantes in vnũ ↄgregaui: ſint. Poteſtates em̃ oẽs a deo oꝛdinatę ſt.
⁊ cũ eis pariter viuere cępi: ſᷣm modũ ⁊ re· nam dñs dum lepꝛoſos curaſſet:eos ad po
Achj.. gulã ſub ſanctis aplis ↄſtitutã:oĩa cõmuni teſtatẽ miſit dicens: Ite oſtendite vos ſa/LZuc..i.
ter hahentes ⁊ poſſidentes: viuẽtes in vi- cerdotibus. Et ad ſamuelẽ cum ſpernere/
gililijs ⁊ oꝛatiõibus vltra id quod explicare, tur a iudęeis:ait dñs: Hon te ſpꝛeuerũt ſed i. Regl.S.
⸗ poſſumꝰ Quoꝝ fama ad aures ſancti epi/ me.Et ad moyſen: hHomo quicunq; fecerit Zeutj.i7.
ſcopi valerij ꝑuenit:⁊ placuit ſibi nos in he ſuperbiã in ſacerdotẽ aut ĩ iudicẽ: moꝛiet᷑.
remo viſitare:⁊ ſtetit nobiſcũ tredecim die / Cauete ergo ſacerdotes:ne aliquis veſtrũ
bus:donãs mihi hoꝛtũ amęnitatiᷣus pls/ audeat inſurgere contra pꝛępoſitũ vel pꝛeſ
num in planicie poſitũ.Et qꝛ a gẽtibus ſe bytèrum:qui omniũ veſtrum curam gerit.
gregatus erat locus:libẽter illũ ſuſcepi:vt· Ipſi em̃ poſiti ſunt in eccleſia ad noſtram
ędiſicarẽ etiã monaſteriũ fratrũ:quos taleſ vtilitatẽ:vt pꝛouideant quid agere debea/
inuenerã: quales inuenire deſideraueram. mus:vt etiam pꝛo nobis rationẽ deo red/ heb.13.
SGał.i. Quo ędiſicato: placuit ei qͥ me ſegregauit dant:⁊ vnitatẽ eccleſię cuſtodiant: de qua
de vtero matris meę ⁊ vocauit me ꝑ gratia diis nos voluit eſſe ſollicitos:ne tãq; oues
ſuã: mihi dicere: Aſcende ſuperiꝰ.Et ſic c nõ habentes paſtoꝛẽ per diuerſos erroꝛes
moleſtia ⁊ cũ grandi anxietate factus ſum abvnitate fidei diuiſi eſſemus.Sicut enim
epᷣs pꝛeſbyter.Et qꝛ cũ fratribꝰ meis vt ha / vnus eſʒ dñs ⁊ vnus paſtoꝛ:ſic ⁊ vnũ ouile Zoh.ro. ꝰ
cctenus fecerã:ſemper coꝛpoꝛe habitare nõ eſſe voluit. Pꝛopterea noluit dſis ſcindi tu Jobᷣ.19.
proterã: pꝛopterea infra domũ epᷣi vos cleri nicam inconſutilem quę integra erat: quia
cos habere volui:⁊ mox vobiſcũ ſᷣm foꝛmã noõ patit᷑ eccleſię violari vnitatẽ. Ideo pau

apoſtolicã viuere ceępi. Placuit aut vobis
om̃ibꝰ vnũ in deo ſentire: ⁊ omia cõmuni/
ter poſſidere.hec aũt facere voluiſtis non

lus ait: Obſecro fratres per nomen domi/ n gorſ.r.
ni ieſu chꝛiſti: vt non ſint in vobis ſciſma/
ta:ſed ſeruate vnitatẽ ſpũs in vinculo pa/

coacte ſed ſponte:⁊ vſq; ad moꝛtẽ viuere ſi
e pꝛopꝛio pꝛofiteri voluiſtis. O pꝛeſbyter
attende: et vigilanter attende ꝙ pꝛomit/
1. Corj. 7. xere tuũ fuit:ſed dimittere nõ eſt tuũ.Alli/
gatus es vxoꝛi:noli iam quęrere ſolutionẽ.
Abſolut es ab vxoꝛe: noli iã ꝗq̃rere vxoꝛẽ:
quia mecũ habes cauſam.Ligaſti te mihi:
nunquid te compuli? Nunquid te rogauiꝰ
vt venires: Nunquid applauſi pꝛomittens
Apod.⁊. hęc ⁊ illa? Abſit om̃ino. Igit᷑ eſto fidelis:et

cis. Mã ſicẽ multi radij ꝓcedũt ab vno ſole: —
⁊ tũ vnũ lumẽ ẽ:ita ⁊ nos młti ab vno capi
te ꝓcedẽtes:oĩa pacifſice ⁊ cõiter poſſidere
debem. Inſurgũt em̃ freqnter int᷑ nos tẽ/ E
peſtates inimicoꝝ volentis nr̃as ↄcoꝛdias
rumpe:⁊ diſcoꝛdias ſeminãdo vnionẽ pac:
extinguere. Aggrediuntur nos frequenter
leones teterrimi:vt caput feriendo: mẽbꝛa
ſaltem moueantur terroꝛe.Et quod grauiꝰ ꝰ
mihi eſt:nõ ſolũ a malignis ſpiritibus ſepe
dabo tibi coꝛonam vitę. MHoli mihi reſiſte / mala patimur:ſᷣ etiam a domeſtic dilania⸗
NPhit.⁊. re:ſed eſto vſq; ad moꝛtem obediens. NHo⸗/ mur: ⁊ freqnter peioꝛa ſũt inteſtina bella:a
Ro. 13. li mihi reſiſtere: quia om̃is poteſtas a deo quibus nõ cauet᷑:q;; foꝛinſeca:ꝗ̊ͥ pꝛeuident᷑.

● ₰ 5

Aur“unnotatio

ZSei. 4. Ecce em̃ abel iuſtus a domeſtico fratre occi o ipſi pauxillũ aquę recipiunt. Vos balteis
Een. 27. dift Eſau fratrẽ fugientẽ ꝑſequit᷑: Joſeph militũ mũdo aparere deſiderati: ⁊ ipſi ʒo / 4. Begl. .· 4

Matth.26,

a fratribus vendit᷑: et a diſcipulo ſaluatoꝛ

tradit᷑.heęc oĩa mala facta ſunt: qꝛ obedire

neglexerũt.Silr accidit ianuario noſtro: qͥ
colũna obediẽtię ⁊ pauꝑtat inter nos eſſe
videbat᷑:cuius perditionẽ frequẽter flere ⁊

vlulare debemus: nã ad nos cũ lachꝛymis
venit:⁊ pauꝑtatẽ qᷓ;diu viueret ſeruare ꝓ/

miſit:⁊ tñ vineã ⁊ agrũ nobis ignoꝛãtibus
ſeculo poſſidebat. à pꝛofeſſio moꝛtifera:

o pꝛoditoꝛia ꝓmiſſio: oꝛe dicebat qð coꝛde

odiebat. Sanctũ credebamus:qᷣ oibus pe/
ioꝛ erat.Et ſic annis duodecim⁊ ampliꝰ ia/
nuarius noſter vt vidiſtis ⁊ audiſtis: male
vixit ⁊ male moꝛit᷑. Quarevel quõ male vi

xit: niſi qꝛ qð ſuum nõ erat: ſecrete tenuit-
Quõ etiã male moꝛit᷑:niſi qꝛ in fine ſe non

cognouit:a obſtinatus in ſuo ſenſu: nobis

ignoꝛãtibus teſtamentũ fecit:⁊ filiũ quem

habebat in ſęculo ditauit: vtinã ſaltẽ in

Act. 8.

.

.

ſine hoc nobis dixiſſet: vt oꝛãtibus nobis

veniã impetraſſet:ſed nec ↄfeſſus fuit: nec
eũ feciſſe pgnituit:ꝓpterea de meis nõ eſt:
nec dũ viueret erat.Ligate igi᷑ manus ca
daueris eius:ponẽtes in panno ligatos cẽ
tũ ⁊ vndecim ſiclos:quos in pariete cellulę

retinebat:flẽtes ⁊ dicẽtes: Pecunia tua te/
cũ ſit in ꝑditionẽ. Mõ em̃ licet nobis ſeruis

dei eã collocare vel ponere in victu vel in
veſtitu vel in oꝑe monaſterij: qꝛ pꝛeciũ dã/

natiõis ẽ.Eia igit᷑ ſacerdotes dei cauete ne

deficiatis in temptationibus:causte ne re/
belles mihi ſitis publice vel occulte. Sitis

mihi fideles:ſitis mihi ⁊ bedientes.Et ſi
vob graue eſt ⁊ moleſtũ:egredimini foꝛas:

pergite ad frẽs meos:⁊ diſcite ab eis:qꝛ mi

tes ſunt ⁊ humiles coꝛde:pauꝑes ſpũ ⁊ filij
obediẽtię. Egredimi foꝛas:⁊ qͥd eſtis: ⁊ qͥd
ipſi ſint ↄſiderare vos volo. Hunqͥd ⁊ vos
tales eſtis q̃les ⁊ ipſi ſũt? vtinã tales eſ/

ſeti:q̃les ⁊ ipſi ſi. Vos em̃ voꝛatoꝛes eſtis:

⁊ ipᷣi ſũmę ſobꝛietatl. Vos diſcurſoꝛes ciui
tati:⁊ ipſi viſushoĩm fugiũt. Vos impudi
ci:⁊ ipᷣi caſti. Vos deriſoꝛes:⁊ ipᷣi feruẽtiſſi
mi oꝛatoꝛes. Vos pellibꝰ cuniculoꝝ vel va
rioꝝ oꝛnati iceditl:⁊ ipſi ouino coloꝛe niger

rimo aſperrimoq; induti ſũt:pꝛęter ea ꝗ̊ in/

trinſecus ſunt. Vos delicate paſci ſũme cu
ratis: carnes varias affectates: ⁊ ipſi poſt/
q́ᷓ; heremũ intrauer̃t nunq; carnes ſumpſe/

rũt. Vos vina electa ⁊ inebꝛiãtia quęrit(:⁊

ante iudicẽ audiet᷑ vox rebellionis veſtrę

iohãnis ſunt decoꝛati.QO vinea mea electa hiere.2.
ego te plantaui: caue te depꝛecdꝛ ne ↄuerta
ris in amaritudinẽ: ne me pauperẽ dimit/

tas:⁊ ianuariũ diuitẽ ſeq̃ris. O vinea mea

fęlix:cuius botrus ſũme pertimeſco ne ſit iĩ
fine amariſſimꝰ. O qͥd faciemꝰ tunc i die il-
la calamitatis: in q̃ deus pater dicet filio:
Voca oꝑarios ⁊ redde illis mercedẽ? Tũc Mattbᷣ.⁊e.
quid ꝓmiſeriti:⁊ quõ ea ſeruare voluiſtis.
Fugere mundũ ⁊ ꝗ̊ mũdi ſũt ↄtemnere pꝛo
miſiſtis:⁊ ecce iã rebelles totis affectibꝰ in
mũdanis pꝛęoccupati eſtis.Cur &murmu⸗/G
raſtis:ſi in his paſchalibꝰ diebꝰ pꝛeęſentia/
liter vobiſcũ nõ fui: Placuit em̃ mihi ſegre
gare me a vobiſ:⁊ pergere ad fratręs meos
in ſolitudine:quos vt frequẽter dixi: tales
inueni q̃les inuenire deſideraui.Cur g tur/ .
bamini? NHunqᷣd ipſi vere pauꝑes:?: NMũqͥd
obediẽtes? Nũquid mundũ ⁊ pompas eiꝰ
ↄculcauerũt? Nũquid in foꝛma viuẽdi vos
multo tꝑe pꝛęceſſert: Mũquid vere fratres
mei ⁊ patres ſunt? MNũquid ꝑ eoꝝ exempla
ad viã veritatis ꝑueni: NHũquid eos ſemꝑ
dilexi:⁊ eoꝝ ſanctã ↄuerſationẽ ſemꝑ deſi/
deraui? Mũquid etiã ꝑ ſimplicianũ liguriẽ
ſem in fide inſtructꝰ ſum? Cur &̊ murmura/
tis: Cur de mea abſẽtia doloꝛẽ habere oſtẽ
ditis? Facite ꝗᷓ placita ſunt mihi:⁊ tũc vbi⸗/
cunq; fuero: vobiſcũ erovſq; ad ↄſũmatio/ Mattðᷣ 2 8.
nẽ ſęculi. Dhecreuerã em̃ cũ eiſdẽ ruſticanis
meis in charitate hũiliter habitare vſq; ad
feſtũ ſanctę aſcenſiõis dñi:nec ad vos redi
re optabã:quouſq; vos emẽdatos eſſe co/
gnouiſſẽ:Sʒ qm̃ foꝛtunatũ aduerſariũ ad
ꝑtes occulte velut lupũ ꝑueniſſe iã.ſentio:
ideo cõpulſus reuerſus ſum advos:cupiẽs
illũ videre:⁊ cũ eo pariter diſputare: ⁊ illũ⸗
ↄculcare dño auxiliãte:qui totis viribꝰ diſ
ſipare conat᷑ ⁊ iugulare filios:quos perpe/
ri in viſceribꝰ charitatis. Oꝛate igit᷑: ⁊ nos
vobiſcũ oꝛare volumus: deſinẽtes de mea
abſentia amplius litigare. Oꝛate et nolite
deſicere: vt foꝛtunatũ manichęeoxꝝ pᷣſbyteꝝ
ſiẽ publice ſanctę xpᷣianęe fidei inſidiat᷑:ita ⁊
nos cum ſuis dei gratia coadiuuante pu/
blice eum ſuparare poſſimus. Oꝛate ſine
intermiſſione: vt manere digne poſſitis in
vocatione clericoꝛum:qua per gratiam dei

ι

FR

nis cameloꝝ renibus ſuccincti moꝛe helię ⁊ Matthᷣ.ʒ. amfe

— — — S„☚

egt
tth.
re..

115 35

erac⸗

die nouiſſimo acciperę mereamini: ⁊ nõ ſiẽ
Watt. 21. ficus abſq; fructu maledicamini ⁊ ſuccida/
mini ⁊ in igyẽ mittamini: tanq; deſtructo/
res legis terrã occupãtes ⁊ pereũtes ĩ iniqͥ-
tatibus veſtris. Adiuuet aũt vos ipſe deꝰ

nedictus in ſecula: Amen.

audiũ magnũ:qm̃ foꝛtunatũ ma/
N nicheoꝝ pꝛeſbyteꝝ dei gra ſuꝑaui⸗/

filius perditionis a plebe noſtra receſſit cõ
fuſus. Poſt cuius receſſum baptiʒzaui fe/
re ſexaginta paganos:qͥ ſibi aliqualiter ad
herebãt. Et ecce modo reuerſus ſuʒ advos
Mattð.5. cupiẽs ꝑficere opus qð incepi. Beati igit
miſerieꝛdes: qm̃ miſericoꝛdiã cõſequent᷑.

O ſi diligẽter ↄſideraremꝰ mĩicoꝛdiã dei:.
in nobis poſſemus habere miſerẽdi foꝛmã.

. O frẽs mei qͥd chꝛiſtũ incarnauit niſi miſe/
ricoꝛdia? Quid eũ ſubiecit noſtrꝭ miſerię:
niſi ſola clemẽtia? O beata miſericoꝛdia: ꝗ
ſola cõmerciũ noſtre ſalutis agnouit. So/

deũ deducit hoĩem:ſola deũ dedułit ad ho
minẽ. hęc eſt ſola mediatrix: auerſos ↄſo⸗/
lans:hęc diſiunctos copulat: hęc ſola deũ
humilians nos ſublimat.QO q; pia fuit dei
deſcenſio: vt noſtra eſſet gloꝛioſa aſſum/
ptio. Oè grandis miſcòia:o infinita:tu ſola
potuiſti trahere deũ de cęlo ad terrã:⁊ nos
. de exilio ad regnũ erigere.O magnũ miſe-/
ricoꝛdię vinculũ:quo deus ligari voluit et
potuit: ⁊ hõ ligatus vincula iniqͥtatis di/
rumpit.O monache ſi tuã ↄſiderares miſe
riã:⁊ oꝑa dei erga te:nõ inuenires niſi mi/
ſericoꝛdiã. AMiſcðia eſt ſi flagellat deus vt
emendet:ſi a pctõ ꝑ tribulationẽ liberat: ſi

N * . . . „ 7 „
Bypocritas ⁊ tyrãnoſ regnare ꝑmittit.qhęc

em̃ oĩa deus cũ miſcðia facit:cupiẽs nobis
vitã ęternã donare. Attẽdite & fratres mei
attendite: nam in paſtoꝛe vel iudice debẽt

eſſe ſim: miſericoꝛdia ⁊ iuſticia. Miſericoꝛ/
dia em̃ ſine iuſticia deſtruit᷑ ⁊ in crudelita/

tem ↄuertit᷑.Et iuſticia ſine miſcdᷣia nunqͥd
accepta ẽ apud deũ? Abſit. Juſtis em̃ ⁊ in/⸗
iuſtis: beatis ⁊ damnatis miſericoꝛdiã cuʒ
iuſticia ſemꝑ agit opᷣs deus: qꝛ beatis dat
gloꝛiã quã non merent᷑ habere quibuſcũq;
bonis cõmiſſis:⁊ malis dat pęnõ:quã ma/
G

—

Ad fratres in heremo Sermo

vocati eſtis:vt dũ vocabimini:mercedẽ inꝰ

ad pficiendũ mirabilia de lege ſua: qᷣ eſt be

De miſericoꝛdig Sermo VI
2 Ratres chariſſimi: annũcio vobis

us: ⁊ obſtinatus in ſuo ſenſu velut alter

la em̃ miſcðia ad deũ dirigit hoieʒ:ſola ad

VI

ioꝛẽ merent᷑ habere ð malis cõmiſſis.Eſto/ Zucdi.s.

te & fratres mei miſericoꝛdès:ſicut pr̃veſter
miſericoꝛs eſt.Eſtote miſericoꝛdes penſan/
tes q́;dtum moyſes in miſcðia floꝛuit ꝓpter
lłm:pꝛo cuiꝰ ſalute petijt deleri de libꝛo vi Exo.ʒ2.
te:⁊ q;to iteꝝ zelo rectitudinis cũ obtinuilſ9
ſet veniam: ait ad lm: Ponat vir gladiũ
ſuꝑ femur ſuũ. Ecce qͥ vitã oĩm cũ ſua moꝛ/
te petijt:paucqꝝ vitã gladio deſtruxit: in/
tus igne amoꝛis:⁊ foꝛis accenſus ʒelo iuſti
cię ⁊ ſeueritatis:vtrobiq; foꝛtis legatꝰ:cau
ſam populi apud deũ pꝛecibus:⁊ cauſã dei
apud ꝓplm gladijs allegauit. Studeamus B
igit᷑ fratres mei: miſericoꝛdiã dũ viuimus
rapere.Cibet᷑ a nobis eſuriẽs:veſtiat᷑ a no/

bis nudus:recipiat᷑ a nobis peregrinus:cõ

ſolet᷑ ꝑ nos pupillus: viſitet᷑ a nobis inſir/
mus:ſepeliat᷑ a nobis defunctus. Iſta em̃
ſunt oꝑa miſcðię: de qͥbus interrogari de/
bemus in die nouiſſimo. Sed dicetis: Ec/
ce in heremo ſumus:pauꝑes videre nõ poſ

ſumꝰ:⁊ oꝛphanos: pupillos ⁊ viduas quõ

ↄſolari valemꝰ? Moꝛtuos ſepelire quõ poſ
ſumꝰ:O frẽs mei bene ſcio vos in heremo
eſſe:nec pauꝑes vos videre credo:nec vos
monaſteriũ exire cupio vt matres vel ꝓxi/
mos ↄſolari poſſitis. plures em̃ cogno/

ui ꝓ hac cauſa monaſteriũ exiuiſſe:qͥ tñ ad

monaſteriũ nunq; reuerſi ſũt. Sub ſpẽ eſã̃
boni multa mala flunt. Ecce em̃ diabolus
dicit: O monache an ignoꝛas tuam matrẽ

dolere? Ecce nuꝑ maritũ amiſit:ſfiliũ ſepe/

liuit:polſſeſſionẽ perdidit:infirmat᷑ ad moꝛ
tẽ:vellet foꝛſitã ꝗfiteri:qͥd in heremo agis:
Quid cogitas:? Surge velociter: egredere
monaſteriũ: igredere ciuitatẽ: penetra do⸗/
mus parentũ:exerce in eis opera miſcðię.
Hoc em̃ deus vult:hoc fieri ſᷣcipit. hũ em̃
ſeruꝰ dei h̊; cogitat: aliqñ exit monaſteriũ

credẽs bñfacere.Et ecce em̃ dũ apꝛopinqt
mater: filiũ oſculat᷑:pr amplectit᷑:parentes

applaudũt dicẽtes:Moli nos derelinquere:

Frẽs em̃ ſumꝰ:pf nr̃ antiquus ẽ:tibi incũ⸗

bit familiã regere. Quid ꝙ̊ ampliꝰ ad mo/

naſterium redire pᷣſumis? Et ſic audito cõ/

ſentit: ⁊ conſefitiendo remanet: ⁊ in ſeculo
remanẽdo oiĩbus peioꝛ efficit᷑:⁊ quicqͥd bo⸗/
ni fecit amittit. Cauete igitur fratres mei:
cauete a malicia diaboli: Exercere vos vo/
lo opera miſcðię: ⁊ ſi in ſeculo non habita/
tis:nec inter gẽtes:exercere tñ oꝑa miſcðię
bene poteſtis oꝛãdo: obſecrãdo ⁊ depꝛecã⸗
₰

C*“

Ao p oꝛphanis et pupillis. Et ſi ̊ nõ vide ꝰ Hhoc eſt lignũ:quo moyſes aquas dulcoꝛa/ Exo. 1z.

vobis ſufficere:penſare debetis quõ cen?ũ
⁊ plures in monaſterio ſił habitatis:⁊ ſepe
infirmamini: ſepe a diaholo affligimi:ſępe
patimini: nũqͥd ⁊ ſępe moꝛimini? Exercere
poteſtis etiã inter vos oꝑa pietatis. Sed
dicet qͥs ex vobis: Patrẽ in ſeculo habeo:⁊
ego vſq; ad moꝛtẽ in mõaſt io viuere deo
pꝛomiſi.Ecce em̃ pr̃᷑ infirmat᷑: non põt ſine
me viuere:Quid agoꝛqͥd eligo? Si exiero:
votũ frango:ſi ſtetero patrem moꝛi permit
to:Quid &? O fratres mei attendite quid
agere debeatis ſiẽ ꝓnũc mihi occurrit.Nã
ſi pater alicuius ſine filio monacho viuere

nullatenus põt: ꝓcurare debet filius quö

de bonis monaſterij patri ſubueniat᷑. Et ſi
monaſteriũ impotẽs fuerit:filius toto affe/⸗
ctu videat quõ patri nõ deficiat.Et ſi nõ vi
derit:cũ dei benedictiõe monaſteriũ de licẽ
tia maioꝛis exeat: ⁊ verbo ⁊ oꝑe patri ſub/
ueniat vt nõ deſiciat ex negligẽtia:nec vo
tũ frangere credat.Si poſt eius patrẽ viu
do remãſerit:ſtatim ad pꝛiſtinã vitã redi:
nõ pigeat:ſancte ⁊ iuſte viuendo:ſicutine

perat:⁊ tanto foꝛtius qᷓ;to ſenſerit ſe lus n
paterno miniſterio vltra neceſſitatẽ graua/

tũ. MNullus igit᷑ erit qͥ ſe a miſcoia excuſare
poterit: nec diues qꝛ hʒ: nec pauꝑ qꝛ ſaltẽ
Matthᷣ.io. calice aquę frigidę nõ caret: nec monachꝰ:
qꝛ ſaltẽ ⁊ oꝛare dʒ. O hõ qͥ crudelis es in al
terius iuſticia: teipſum pꝛius agnoſce. Mã
ſi bonus es o monache:cadere faqliter po
tes: ſi diues es: donũ foꝛtunę eſt nõ natu/
re:ſi ſanꝰ es ecce infirmitas inſtat:ſi ſapiẽs
es:nõ habes ↄſtantiã. Igit᷑ circa oẽs tã ſa/
piẽteſ q; iſipiẽtes:tã circa ſanos qᷓ; iſirmoſ:
tã circa nobiles qᷓ; ignobiles miſericoꝛdiaʒ
habe. O hõ quid de te erit:ſi ſaluatoꝛ tuus
clemẽs ⁊ pius fuerit:⁊ tu miſericoꝛdiã igno
raueris? Naſcat᷑ fratres mei miſcðia inter
vos:nõ tñ ex negligẽtia:nõ ex puſillanimi/
tate:nõ ex indiſcretõe:nõ ex animi ifirmita
te:ſᷣ oibus modis ſit circũſcripta:vt ſic ſuũ
retineat pꝛopꝛiũ:qð iuſticię nõ auferat de/
bitũ. Omonache vide ſancti ioſeph miſeri
Geñ.45. coꝛdiã: quę fratrũ ſuoꝝ ẽ oͤblita iniuriam.
2. Beg. 13. Legite fratres dauid clemẽtiã: qͥ fili perſe/
quentis deflebat dementiã. O monache ſi
clauſeris viſcera miſcðię indigenti: om̃ino
NPs.n7. claudet᷑ tibi ianua chꝛiſti. Heęc eſt em̃ poꝛta
oñi: ⁊ iuſti intrabunt in eã. Hęc nouũ teſta/
mentü illumiat: ⁊ veteris rigoꝛẽ extenuat.

uit: hoc eſt ſal quo hehiſeus aquaꝝ ſterilita 4. Regl.2.
tem ſanauit: heęc eſt farina q̃ heliſeus moꝛ/ 4. Reg. 4.

tẽ quę in olla erat extirpauit: hoc eſt oleũ Zud.io.
qð ſamaritanus infudit vulnerato: hęc eſt 4. Regl.S.
aqua ioꝛdanis qua curat᷑ lepꝛa naamã ſyri:
Hhec ſola virtus ẽ quę diuidit inter crudelẽ
⁊ piũ:inter regẽ ⁊ tyrannũ.O monache vbi
eſſes:ſi tibi dei miſcõia nõ ſubueniſſet?Si
em̃ deus tecuʒ ageret diſtricta ſentẽtia: nö

poſſes cogitare pęnã:ꝗᷓ coꝛrũderet tuis me

ritis. Oĩa em̃ attribue dei miſcðię:⁊ ſi a ſi-
mili miſericoꝛdiã expẽdas in vſum ꝓximi:
nõ ſis auarus in miſerẽdo: cũ ſis expertus
largitatẽ eſſe ĩ deo. Amate ̊ frẽs mei miſe⸗/
ricoꝛdiã:qꝛ nũqᷓ;vidi piũ hoĩeʒ mala moꝛte
finiri: quã miſcoiam faciat vob deꝰ: AmẽỸ.
eobedientia: Serma vu —=
Rẽs mei dilectiſſimi obedit᷑e opoꝛ A
tet deo in oĩbus:ſi ſaluani cupimuſ .
Wiin heremo. Et ſi difficile nob videt᷑
ſiderare debemꝰ obedientiã filij dei:⁊ no/

ſtram dsponere ↄtumaciã nõ differamus.

Ipſe em̃ dei filius obediẽs fuit vſq; ad ↄtu
meliã crucis:⁊ nos ↄtemnimus eius obedi
re pꝛęcepti? Chꝛiſtus em̃ obediẽs fuit vſq; Nbit.2.
ad moꝛtł᷑ẽ:nõ pꝛo ſua:ſed pꝛo noſtra vtilita·
te Eſtote & nõ pꝛo ſua: ſed ꝓ veſtra vtilita
te ⁊ ſalute in oibus ſibi obediẽtes.Ecce em̃
fratres angeluſ in oibus obedit deo:⁊ tu qͥ
cinis es ⁊ vermis ↄtradicis deo? Inſenſibi
lia obediũt deo: ⁊ tu rõnalis reſiſtis deo⸗
Sol a ſua ſemita non deuiat:nec luna: nec
ſtellę. Oia em̃ cęlica ſuis indulgẽt officijs:
tu vᷣo dei volũtati ĩ oibꝰ quaſi reſiſtis. Ad
nutũ dei cãpi floꝛibꝰ decoꝛant᷑:terra imbꝛi/
bus fęcũdat᷑:frõdibꝰ criſpat᷑ ſilua:iĩ nemoꝛi
bus cithariʒat auicula:oia deo obędiũt:ſo
lus hõ dei volũtati reſiſtit. & monache le/

ge qð dicit᷑: Melioꝛ ẽ obediẽtia q; victimg.i. Regl.12. oο

Quę cã eſt:niſi qꝛ i victimis aliena imolat
caro:ſed in obediẽtia volũtas ꝓpꝛia ⁊ caro
mactat᷑.Eſtote obediẽtes: vt deũ placa/
re poſſitis de pctis cõmiſſis. Tãto em̃ citiꝰ
placat hõ deũ:q;to repꝛeſſa arbitrij ſui ſuꝑ⸗

* bia gladio pꝛęcepti ſe imolat. Cauete tñ in B

obediẽtia frẽs mei.Sub ipſa em̃ põt latere
fel dꝛacõis ſbᷣ ſpẽ melł:lupꝰ ſᷣ pelle ouina:
ĩ potu dulci venenũ ſepe latitat: ⁊ i olla ſę/A. Regl.4.
pe moꝛs ponit᷑.Attẽdat &̊ qͥ pcipit: ⁊ qͥ obe
dire intẽdit: ꝙ obediẽtia ſit honeſta:⁊ om̃i
diſcretiõe oꝛnata ſeu decoꝛata. Nam ſi di/

an⸗

li.

ll.1.
644 N Beñ. 22.
DMB

Ad fratres in heremo Sermo VIII

bemus. Verbi gra. Si nob pꝛecipit᷑ ꝙ deũ
nõ diligamus:vel ꝙ deũ odio habeamus:

nunquid obedire debemus? Nunquid vel
ipſe deꝰ hoc pꝛecipere poteſt? Honeſta igi /
tur fratres debent pꝛęcipi ⁊ iuſta:⁊ ſi hone/
ſta vei iuſta nõ fuerint:nullatenus obedire

debemꝰ:etiã ſi apoſtolus nobis hoc indi

uerit. Tenete igit᷑ fratres ⁊ in coꝛdibus alli
gate: ꝙ obedientia ſine diſcretiõe caſſa eſt

7 vana: nõ ex parte obediẽtis:ſed pꝛęcipiẽ/

tis: ⁊ obedientia honeſtate pꝛiuata ſuper/

bia eſt: æ venit ex vtriuſq; parte:ↄſentiẽtis

⁊ pꝛęcipientis:⁊ in die nouiſſimo pari pxna

punient᷑.Cuſtodite quod pꝛęcipitis: caue/
te ⁊ ponderate qð imponitis.m quotiẽſ-
cũq; obediẽtia honeſta ⁊ iuſta nõ fuerit:to

tiẽs ad Rregularitatẽ ſe deueniſſe paſtoꝛes
agnouerint. Obedientia igit᷑ fratres mei

tunc vera: tunc ſancta: tunc meritoꝛia eſt:

quando dicata eſt diſcretione: honeſtate: 1 tenemur reddere deo ⁊ offerre. heęc ẽ calco⸗
iuſticia ⁊ humilitate. Iſtę enim ſuꝑʒt ſocię.
ſanctę obedientię:ſine quibus om̃ino obe/
Aientia vana eſt ⁊ inutilis.ec eſt illa obe/

dientia quę ↄcoꝛdiã ↄſeruat in angelis:pa/

ſcreta nõ fuerit: crudelitas exiſtimãda eſt. ſeuerare nobis de pꝛeſtare digner in eter⸗
Si honeſta nõ fuerit:nullatenꝰobedire de- nũb 3

edictus: Amen.

eperſeuerantia Sermo VIII
Ratres mei ſicut ait aplus: nõ po/

Writ. Nullus em̃ legitime certat niſi
in campo vſq; ad finẽ certat:⁊ ſi certat vſ/

nat᷑.Non eſt igtur magnũ bonũ inchoare
qð bonũ eſt: ſed ↄſũmare: hoc ſolũ ꝑfectũ
eſt. AMulti em̃ magna aggrediunt᷑:ſed deſi
ciũt in via:multi exeunt in deſertũ:ſed pau
ci perueniunt ad terram pꝛomiſſionis. O
fratres mei nõ tedeat incipere magna: nec

rantia infoꝛmat meritũ:coloꝛat boni ꝓpo/
ſitü:remunerat currentẽ:coꝛonat pugnan/

l

A

q; in finẽ legitune certat: ideo merito coꝛo-

faſtidiat tenere inchoata:ſcientes ꝙ ꝑſeue

tẽ:ducit ad bꝛauiũ:ↄducit cunctos ad poꝛ⸗/

tũ. Hec eſt tunica talarl ſancti ioſeph vſq;

ad finẽ ↄtigẽſ.hheęc ẽ tunica ſacerdotał vſq; Señ.57.

ad pedes ꝑueniẽs.hhęc ẽ cauda hoſtię quã

neũ bonę oꝑatiõis:qð ↄtra ſerpẽtis moꝛſũ

debemus obſeruare. hec eſt virtus ꝗᷓ deuʒ

cem nutrit in monachis: tranquillitatẽ ge-

nerat in ciuibus.hhęc eſt illa obedientia:ſi⸗/

ne qua reſpublica ſtare nõ poteſt: ſine qua

fanmilia aliqua regi nõ poteſt. O q; enoꝛme

vitiũ:qð obedientię ↄtrariũ fuit:ꝑ qð dia-
bolus cęlũ perdidit:per hoc hõ paradiſum

awmilſit: ꝑ hoc ſaul regnũ:ꝑ hoc ſalomõ amo

rem diuinũ. Oſancta dei ſponſa obedien-

tia: tu perfecta ſcala qua cęlũ aſcẽdit᷑:iu q̃⸗
Ariga q̃ helias vectus ẽ in paradiſũ:tu poꝛ/
ta paradiſi fideliũ ⁊ cauſura reoꝝ inferni.
O ſancta obediẽtia:tu humilitatẽ nutris:

ligat.heęc eſt ꝗ̊ om̃e bonũ infoꝛmat. hec ẽ
pſeuerãtia:q̃ laureant᷑ martyres:q̃ virgine
coꝛonant᷑:q̃ ſacerdotes ſublimant᷑ ⁊ ↄfeſſo/
res.heęc eſt veſtis ſine ruga:tunica ſine ma

4 *

cula:bonitas ſine malicia. O monache qui
bñ incepiſti:caue ne cadas: caue ne ad ts

vireſcas:⁊ ĩ tꝑe afflictõis marceſcas. Caue

ne feno cõparerl:qð nũc naſcit᷑ ⁊ ſtati mar,
ceſcit. Laboꝛemꝰ& frẽs:⁊ laboꝛãtes ꝑſeuere

m: laboꝛemꝰ vt pſeuerãtiã habeamꝰ. La/
boꝛẽt mõachi oẽſ vt retineãt:laboꝛẽt vᷣgĩies

vt ſe infoꝛmẽt:laboꝛẽt viduę vt in ipſa ꝑſe-
uerẽt. Attendite tñ frẽs:nã diabolus qñq; B

tu patieũtis pꝛobas:tu manſuetudinẽ exa /
inas.Eſtote ergo fratres cũ abꝛaã obedi

entes:reddẽtes ꝗ ſunt cęſaris cęſari:⁊ quę
ſunt dei deo.Lunc vero reddimꝰ ceęſari de⸗/

bitũ ſuũ:quãdo duliã pꝛelatis noſtris red

dimus.hęc em̃ dulia ↄſiſtit in reuerẽtię ex
hibitione ⁊ dilectiõe.hoc aũt facere debe/
mus nõ ſolũ paſtoꝛibus: ſed ⁊ ſanctis dei:

⁊ tunc reddimus ꝑ obedientiã ꝗ̊ ſunt cęſa,.
ris cęſari.Sʒ tunc reddimus quę ſunt dei
deo: qñ ĩ latria ꝑſeueramꝰ.heęc em̃ ſoli deoo

ↄuenit.Hec em̃ ↄſiſtit in oꝛatiõe:⁊ gratiaꝝ/

actiõe:cultus exterioꝛis exhibitiõe: ⁊ inte-
rioꝛis mẽtis deuotiõe.cð facere nos ⁊

fuos dei ad bonũ incitat ⁊ ↄducit:vt de bo
no grauiꝰ eliciat malũ.Contra hũc diaboli
inſultũ valet ſola ꝑſeuerãtia: vt bono fine

bona ↄcludant᷑ initia: vt pꝛincipiũ medio:

—

mediũ ne diſcrepet vltio. Gonũ em̃ inchon

re ⁊ malo fine ↄcludere:qͥd aliud eſt q; mon
ſtruoſas resoſicere? IAla em̃ actio q̃ſi chime
ra ẽ: ꝗ̊ initiũ hʒ a rõne: ſᷣ finẽ a ſẽſualitate.
Cũ em̃ ſic agi᷑ hũano capiti ceruicẽ pictoꝛ
equinã iũgit:⁊ ſuꝑinducit ifructuoſas plu/

mas. Caue gòo mõache ne actio tua möoſtꝝ

maneat. Enoꝛmis em̃ erit fetꝰvẽtris ſi cpi

ti nõ coꝛrũdeat finis.Quidã em̃ habẽt ini/

tiũ bonũ: qͥꝝ vita monſtrũ eſt mirabile qſin
hois pꝛetendẽs caput: mediũ in luxuniã

teſt coꝛonari niſi qͥ legitime certaue · Timotb.2.

Gancti

deſcenqit: ventrẽq; ouinũ habet ⁊ ad vlti/
mũ in rapacitatem lupi pedes oſtendit. &
monache: quid tibi pꝛodeſt bonũ inchoa/
re ⁊ nõ finẽ concludere? Si donũ virtutis
amittis:damnũ incurris: ⁊ grande ſuxpli-
cium pꝛomereris.O qᷓ́; tibi melius fuiſſet
viã veritat nõ agnoſcere:qᷓ; poſt agnitã re
troire ꝑ incõſtãtiã. O monache leuis repu/
taris per tuã apoſtaſiã: cuen iuda incurris
mentis inſtabilitatem: poſtponis deum:
amittis amicos:ſpiritum et ſpem perdis:
odio a cũctis haberis: ⁊ velut oĩbus peioꝛ
apoſtata cõpꝛobaris in vita. O monache
attende quia niſi perſeueraueri: moꝛieris.
Igit᷑ ſi incepiſti ędiſicare perfice:ſi nõ ince/
piſti incipe.Si obtuliſti floꝛẽ iuuẽtutis tuę
diabolo:ſaltem fecem ſenectut tuę immo/
lare non differas chꝛiſto. Ipſe enim miſeri/
coꝛs eſt ⁊ recipiet te libẽter:⁊ dabit tibi ſto/
lam candidã: ⁊ anulũ in manu tua: et cal/⸗
ciamẽtum in pedibꝰ tuis. Tũc inueterate
olim diebus malis:renouabit᷑ vt aquilę iu
uentus tua durãs in ęternũ. Incipite erso
fratres mei ⁊ ꝑſeuerate reducẽtes vobis ad
memoꝛiam a quãto bono receſſit iudas: ets
quõ feruẽter bene agere cępit: lingua vob ꝰ
expꝛimere nullatenꝰ poſſem: quomõ tamẽ
3. Regl.II. pſeuerauerit:ſcitis. Ecce enim ſalomõ per
BBegi.I5. inconſtantiã coꝛruit:ſic et ſaul: ſic et multi
alij:qꝛ multoꝝ incipere fuit:ſed ꝑſeuerãtiũ
ꝑuus eſt numerus.Cauete ergo qũo caute
ambulet: cõſiderãtes quod qͥ ſe ęxiſtimat
ſtare: caueat ne cadat. Fęlix ergo eſt qͥ be/
nefaciendo ꝑſeuerat vſq; in finem. Quod
donum ſſtet nobis ille qui pꝛo nobis moꝛi

dignatus eſt. Amen
Peira fugienda: Zermg NK.
Ratres mei dilectiſſimi:ſicut om̃i⸗
f Dd habere memoꝛiã et in nullo er/
rare nõ humanitatis ſed deitati ſo
um eſt:ita turbari:obliuiſci et pati:ſolum
ſanitatis eſt:et nõ deitatis. Ham deꝰ nõ
mentit᷑ vt homo: nec vt filius hominis irri
tat᷑. hHumanũ eſt ergo fratres mei turbari
,—„ et iraſci et iram incurrere: bonoꝝ ⁊ maloꝝ
cõmunis eſt conditio:ſed in ira vel odio ꝑ/
„ ſeuerare diabolicũ eſt. IJdeo vos qui ſpiri-
Ecẽs.⁊. tales eſtis maxime attendere debetl:ne ira
NPꝛouer.i2. in ſinu ſtultoꝝ requieſcat. Fatuꝰ enim ſta-
tim iram ſuã indicat. Foꝛtiter tamẽ ſpiritũ
iraſcibilem cõtinere magnę pꝛudẽtię eſt et
ꝑfectiõis. O monache noli iraſci:nam no/
●D

Ps. 102.

0 1. Corj. 10.

7
7

mus ergo fratres mei iram quę recte ſigni/

naſcitur: mox refrena eã:allide eam ad pe/

frẽs mei ab illo qͥ dixit ſe eſſe humilẽ et mi/

cere: Nam vbi ira regnauerit: ibi omnino

Auguſtini

men ⁊ habitũ ſanctę religiõis in hac vaſta ſ
ſolitudine poꝛtamꝰ. Cuſtodite igitur vos
ab omni turbatiõe.Mõ enim decet ſeruos
dei turbationẽ incurrere. NMũqd em̃ ꝓder̃t n
nob nr̃a ieiunia: nr̃a abſtinentia:nr̃a ſacri⸗/ n

ficia? Ab ira deniq; fratres mei ꝓcedit ran h⸗
coꝛ: a rancoꝛe odiũ quod eſt ira inueterata
in animo: inde naſcitur homicidiũ et ſi nõ
opꝑe ſaltem volũtate:inde cõtumelia: inde
detractio:inde ſuſurratio: ſuſpitio et iniu/
ria:quę ſunt opera carnis ⁊ diaboli.O mo
nache depone iram: deſtrue rancoꝛem:mi/
tiga furoꝛem ne filius ꝑditionis efficiaris.
O q; melius eſſet monacho ĩ ſęculo viuere .
pacifice qᷓ; ĩi monaſterio cunct bonis oꝛna/
tus in ira et furoꝛe litigare et odiũ in coꝛde
tenere. Nec deũ laudare nec ab eo exaudiri
meret᷑ qͥ odiũ ſeruat ĩ coꝛde.Qua fronte O& .
monache:quo affectu:qua deuotide a deo uzn
potes veniam poſtulare ſi fratre dũ odis
petis ꝙ tibi dimittat: ſicut ⁊ tu debita di⸗
mittis:? Crede igit᷑ mihi ꝙ tantũ tibi dimit-
tet:qu⸗

Oum et tu dimittis alteri. Dimitta/

ficatur per LCaʒarũ quatriduanũ fętidum: Job.ii.
quia qui iram in coꝛde poꝛtat infamie feętoꝛ
ſtatim cũ coꝛrumpit. Si ergo ira in animo B

tram:ſuffoca eam exemplo tui ſaluatoꝛis:
qui percuſſus in vnã maxillarũ mox pꝛebu Mattb.ʒ.
it alteram. Mam ſi hoc pꝛioꝛ ipſe nõ feciſſet
mihi nunq; facere pꝛecepiſſet. Eia & diſcite

— 5*

Matth. tn

tem.Diſcite opere: quod ſepe legiſtis oꝛe:
Sol nõ occidat ſuper iracũdiam veſtram. Epvᷣ4.
