Fgua neſciat? Sed plus habet delectari iuſticia: miles penę:ſed diſcreta cauſa. Abi ergo di
AMlni delectare diuitijs cũ iuſticia. Vbi aũt talis ſcreta eſt cauſa:certa eſt victoꝛia. Si &̊ cau/⸗
ſio Oif articulus temptatiõis inciderit:vt duo hec ſam intuemur: ſolennitates martyrũ ama/
Naolamen veniant in tẽptatiohẽ: diuitię ⁊ iuſticia: et mus. Am am in eis nõ paſſiones: ſed cau/
nnzſl⸗ nãõ poſſis habere vtrũq; equalę: ſed ſi dimi ſas paſſionũ.Hs ſi amaremꝰpaſſiões:mul
cd ht⸗ ſeris manum ad iuſticiã pereant diuitię: ſi tos inuenturi ſumꝰ qͥ peioꝛa patiunt᷑ in cau .
Ukirgea dimiſeris manum ad diuitias neceſſe eſt vt ſis malis. Sed ſi cauſam attẽd amꝰ:crucem Anci s.
en Pan⸗ anmwittas iuſticiam: modo elige:mõ pugna: chꝛiſti attendite. ꝓbi erat chꝛiſtus: vbi ⁊ la/ nci251
mnhgizn, Ns.ʒi. modo videamꝰ ſi nõ ſine cauſa cantaſti: Le trones. Similis pena: ſed diſſimilis cauſa.
intrt tamini in dño ⁊ exultate iuſti:modo videa/ Vnus latro credidit: alius blaſphemauit.
tmmmuis Ro. s.mꝰ ſi n ſine cauſa audiſtiꝭ Quis nos ſeꝑa/ Dñs tqᷓ; de tribunali inter ambos iudica/
rcötntn, D bit a charitate chꝛłſti:Equidẽ pᷣtermiſit oĩa uit. YAlü qui blaſphemauit in tartarũ dam
Gßuden quuibꝰ blànditur mũdus: ⁊ te vollit cõme nauit: aliũ in paradiſo ſecũ cõſtituit. Qua⸗
tndl moꝛare cui blandit᷑ mũdus. Quare:Quia re hoc: Quia et ſi equalis pena: ſed impar
saectn cegamina martyrum ſᷣnũciabat: illa vti erat cauſa Eligite ergo martyrũ cauſas ſi .—
iboien non ceſtamina:vbi vicerũt ꝑſecutionẽ: famẽ: ſi⸗ vult puenire ad martyrũ palmas: ꝑ domi/ —
lemtetin tim: ęgeſtatẽ: ignominiã: ad exrremũ timo / num noſtrum ieſum chꝛiſtũ: cui eſt gloꝛia in
. nan rem morte bodennauicklnc, Ged Vloͤese ſecula ſeculoꝛum Amnnlen.
fratres:totũ ars chꝛiſti facit. Achnoner ape ê= . . e
lidau ſtolus: vt ſfeamus charitatem dei můdo. ¶ Item in eiſde feſtis: homelia Ro
anin las patiunt᷑: qui volũt ra eo quod ſcriptũ eſt in euãgelio im
nſtüͤch Su s Parſunt dArAt. Mattheum: Qidẽs ieſus turbas MWantb. 5.
3 pere res alienas? An perſecutio ait: Et ipſa? Mattheum: Cid F heg. . Deter
ran nõ frãgit: Auaricia terret᷑: auarus rapit ac ⁊c̃.quę ſumpta eſt ex e.. deler
o N Sen timer pęnã: ęſtuat in rapinã. Multi em fa⸗ mone domini in monte. J„.
Hiänd . mem parinnt di acauſunt : ciſt lucts: De vno confeſſoꝛs
ene Auibus hſcipim ieiunare: ⁊ excuſant ſe ſto⸗ eſtis vniug cõfeſſoꝛis: de ſer
eeodne, .. fmacho. Llacet illis tota die ſolidos nume/ 8 Zai ui talẽtuͦ acceptu nolut
dllund rare: et ieiuni doꝛmiunt. An nuditas aitt. are ertme Sccehen nolnit ne.
c i euadunt: ASWe . P
. i aaiga rac beccuig. Vngde quotidie per ſentia qᷣdẽ ſua nos viſitare ⁊ exhi⸗
nauigant dd pericin- iuiti ui · A larare dignati ſunt: ſed neſcio qua/
an ſnes clitant᷑ homines: niſi ꝓpter diuitias acqui, A Aürmereſſucgacimm. Pelccon
Austgn rendas: Hec gladius ꝓhibet. Capitale cri re nolũr me feſſum adluuare. Hoc deo cha
fapun n mẽ eſt falſitas: ⁊ tamẽ comitat᷑ hereditas. ritati veſtrę dixi ipſis raictit bs zwe uns
lonis. SO1 Si ergo h̊ meret᷑ tẽpoꝛalis cupiditas: qua- dãmodo audientia veſtra interce at pme
Zadlent . rens k chꝛiſti hereditas? Auarus di/ apud illos:vt qñ eos rogo faciãt ⁊ ipſi ſer/
ai eir coꝛdeſtoedfoꝛtens audet lingua ſua:: monẽ. Erogent qð acceperũt: operari ma/
n Aui abir a cupiditate auri? Tra gis q;ᷓ excuſare dignent. A me aũt fatigato
Aei 44 Ziian oniabgbſtia an glecutio Poſſunt ¶ ⁊ vix loquente:pauca libenter accipite. Pa
iue H s. 45. dauarid : Pꝛopter te occidimur bemus em̃ ⁊ libellũ de beneficijs dei ꝑ ſan /
Elct Nö. 4;. r auaridicetc duto : Pꝛoht marty · ctũ martyrem datis: pariterlibentius audi
in rern ielisdt Meimeg eesttsemnstau airad. ud ergoeſs ao vers voben: Auigt aert .
gut uin MPö. 42. es ip mo⸗ Indics Pancia Bieeanan ſtis in euan gelio et bonoꝛũ ſeruoꝛũ mertuii·
eß de an imes or. zrrri ri. Di ⁊ pęnã maloꝛũ. Et malitia tota ſerui illius
intane tribulationẽ med:teibulant ranlatt. Eiſcer cgobaer grauiterch Nnarliſta üit gua.
ammnil ne guͤſtige ſe i romneae, . patrunt et noluit erogare. Seruauit ad integrũ qo ac⸗
nlichen . erne plechtior meã: ꝓ auro acquirẽ/ cepit:ſed dominꝰ eiꝰ lucra quęrebat. Aua/
nunn go eſuriüt ? auani Diſcerne nuditatẽ meã: rus eſt deus ad ſalutem noſtram. Si ſic da-
zinntin A oliant᷑ ⁊ auari. Diſcerne moꝛtẽ nat᷑ qui non erogauit: quid debẽt expecta⸗
ann mez: d atomonm zauani. Auid eſt di⸗ requipdunt? Mos ergo diſpenſaidꝛes ſu⸗
hiigen ſcerne cãm meã? Pꝛopter te moꝛtiſicamur mus. MHos erogamus: voaccipitis. Lu/
int F tota die. Ille ꝓpter aurũ:nos ꝓpter te.Si/

cra quęrimꝰ: bene viuite.Lucra em̃ croga⸗
2

Wan.25. ehangelio m Mattheum: Simi⸗

SB tionis nfeiſta ſunt. Sed etiã ad nos noſte

Mattb. 5.

exiſtimare nõ ꝑtinere erogationẽ. Non po/
teſtis erogare de iſto loco ſuperioꝛe:ſed po/
teſtis vbicunq; eſtis. Vbi repᷣhendit᷑ chꝛi⸗
ſtus defendite. M. urmuratoꝛibus reſpon/
dete:Blaſphematoꝛes coꝛripite:ab eoꝛum
vos ſocietate alienate. Sic erogatis:ſi ali/
quos lucramini. Agite vicem noſtrã in do/
mibus veſtris.Epiſcopus inde appellatus
eſt:quia ſuperintendit: qꝛ intendendo cu/
rat. Vnuſquiſq; ergo in domo ſua ſi caput

eſt domui ſuę. debet ad eũ ꝑtinere epiſcopa

tus officiũ:quomodo ſui credant:ne aliqui
ipſoꝛũ in hęreſim incurrãt: ne vxoꝛ:ne ſiuꝰ:
ne filia:ne ipſe ſeruus:qꝛ tanti eſt emptus.
Diſciplina apoſtolica pᷣpoſuit dominũ ſer/
uo:⁊ ſeruum ſubdidit domino:chꝛiſtum ta

men pꝛo ambobusvnum pꝛeciũ dedit. t

nimos veſtros nolite contemnere:domeſti
coꝛum veſtroꝛum ſalutem omni vigilantia

ꝓcurate.hhęc ſi facitis:erogatis. Pigri ſer⸗

ui non eritis: damnationẽ tam deteſtandã
non timebitis.

Itẽin eiſdem feſtis: homelia de
eõ quod ſcriꝑtũ eſt in euãgelio ᷣm
Mattheũ: Uos eſtis ſal terre ⁊c̃.
quę ſumpta eſt ex libꝛo.j.de ſermo⸗/
ne domini in monte.ca.ij.

¶ De Tlirginibus

In feſtð ſancka rum virginum:
homelie de eo quod ſcriptũ eſt in

le eſt reguum celoꝛum decem virgi
nibus ⁊c̃.quę habent᷑ de Uerbis

Domini.xxij.ẽt.xxiii.Et de queſtio/

nibus euangetioꝛum lib.j.ca.xliii.
Et in.libꝛo.lxxxiij.queſtionũ:que/
ſtione · lir ··

„ Explicitum eſt opus ſermonum de ſan/

ctis:diui Aurelij Auguſtini: Baſileę ꝑ ma⸗
giſtrũ Joannẽ de Amerbach: Anno laluti

feri virginalis partus: nonageſimoquinto

ſupꝛa milleſimũ quaterq; centeſimum.

☛ n hN„5òæ? Ce 22 -.,.

zI e e

(1 Dateriarũ atq; ſententiarũ no⸗
tatione dignarũ ex ſermonibꝰ de

nrü:ſuomaris ac bꝛeuis a anotatio.

Bſtinẽtię duo ſunt genera: vnũ
2 coꝛrpoꝛale aliud ſpiritale. xx. G.
Adam cũ a dño argueret᷑ de in/
obedlentia:ſe exculando aucto/
rem ſuꝑbe accuſauit. xix. G.
De caula aduentus domini id carnę:er qd
mũdo vtilitatis cõtuliaxix.G. H. ix. C.
Adulatio vendit veritatẽ.xxxvji. C.
Ag In agone certantes cur ab omnib abſti⸗
nere debeant. xxxvij. FYF.
agone ſanctoꝛum duo nobis conſiderã
da ſunt. xlv. A. B.
In chꝛiſtiano agone maniteſta eſt pena et
occulta victoꝛia. xliiij. F.
Al Sub altari quõ animę ſanctoꝛũ requieſce⸗
relegunt᷑:⁊ quare.xj.A.B.
Ap Eũ apoſtoli oẽs parem gratiã ⁊ ſanctitat
obtineãt:cur alij alijs hferãt᷑.xxvij. A.B.
Auomodo intelligendũ ſit qð ſcipit domi
nus apoſtolis nõ ferre ſaculum neq; perã
aut calciamenta: ⁊ neminem ꝑer viam ſa/
lutare.xlij. F. S.
Apoſtoli ideo ſũme ſunt venerãdi.xliij. A.
Supꝛa cęteras turbas ſideliũ ⁊ iuſtoꝝ:apo
ſtolos ſuos chꝛiſtꝰ eſſe oſtendit.xliij.B.
Qur dicant᷑ lux mundi: ſal terrę:lapides pᷣ/
cioſi:et duodecim poꝛtę hieruſalẽ: Ibidẽ
cirea finem.
In qbus apłos imitari debeam⸗ xliij. C.
Aſ Chꝛiſtuð alcẽdens ſupꝛa ceęlos: in eadẽ car/

nis natura quã de matre ſuſcepit omnem

humanã honoꝛauit naturã.xxxiiij.hh.
Aſcenſiones in coꝛde diſponere quid ſit.
xvij. B. C.
An Auarus eſt deꝰ ad ſalatẽ noſtrã. lj. A. .
Auarus hydropico cõparat᷑.x. FYF.
Auguſtinus iam epiſcopus multis futuris
epiſcopis loquit᷑.xlij.E.
In pſentia coepiſcopoꝛum ſuoꝛum cogit᷑ ſ
cere ſermonem. lj. A.
Licet minus valeat dicere:vera tñ ſemꝑ o
tat dicere.xxxiiij.C.et.xlij. E.
De veris gratias deo agit:ſi aũt aliqd dixe
ꝰ rit qð nõ debuit ignoſci petit.xxxiii. M.
Lucrum auguſtini eſt bona vita ſubdito/
rum. lj. A. in fine.iij. C. (ligari. vj. A.
Diſputationes ſuas graphio et cera videt

Annotatio pꝛincipaliũ ſententiarũ

ſactis Diui Aurelij Auguſtini colle 17

Hona terrena nõ te faci

Diteit ſe loqui nõ ranqᷓ; magiſtrũ: ſed tanS
miniſtrum. xxiij. A.
Aptiʒzari chꝛiſtus voluit ppter hu/
militatem non ꝓpter imniquitatem.
QNVrxxiu.E. in ſine. H
Beãti quos in iſto ſęculo culpa aliqua ecu Be
tit et nullũ crimen vuluerat.xxij. A.

Beatitudo hic parani poteſt poſſideri non

poteſt. xxx. D. et. xlvj. B.
Beatoꝛum leticia qta ſit.xxxvij. C. D. E.
Beatoꝝ numerus nos FEbectat. xrpů- P.
(cxlvj. E.
bonũ niſi inde feceris na.x. . S B6
HBonoꝛum copia bonos nõ extollit ec de/
ijcit eoꝛum inopia.x. E.
Alrlrlciamenta quę de coꝛio moꝛtuon
aialiũ fiüt qͥd ſignẽt.xlij.SF. Imedio*
ine charitate nemo de caſtitate:

—
nemo de elemoſynis:nemo de oꝛationib

⁊ ieiunijs cõſidere debet. v. D. in ſine.
Cathedra petri inde nomẽ accepit. xv. A.

Ciuitas cęleſtis qnto gaudio excipit repoꝛ æi

ttes ð hoſte trophea. xxxyij. B. xlvj. E.
Quãta ſit huius ciuitatis fęlicitas.xxxvij.

Ad ciuitatem celeſtem quibus (C. D. E.

veſtigijs puenit᷑.xxxvij. G.

Hhuius ciuitatis icitatem nemo enarrare

ſufficit. xliiij. E.

Quomodo conciues noſtri nos illic expe/
ctent.xxxviü.h.

Claues eccleſię duę ſunt:ſcʒ ſcientię ⁊ potẽ/
tię.xxvij. B.

Gxux. B. Tla
Juſtoꝛum comes ſemꝑ debe vſſe cõfeſſio. co
Bene oↄſueuiſſe pudebit diſſueſcere. vxyj.

L.in fine.

Sicut boni ex coꝛrectione dura interduũ coꝛ

rigunt᷑: ita ſuꝑbi leniſſima admonitione

ad peioꝛa ꝓuocant᷑.xxxvj.C.

Credere impoſſibilia ſieri:facta ſi milia per &re

ſuadent. xxxij. A.
Qui credũt ⁊ opa bona nõ faciũt: ſdem de
monũ vident᷑ habere:qu vero nõ credũt
peioꝛes dęmonibꝰ cõpꝛobant᷑.xxxviij.D.
Crux chꝛiſti non ſoluũ ligni eſt patibulũ: ſed æ

vite virtutiſq; Pꝓpoſti. xxxij. D.

Chꝛiſtus eſt granũ ſinapis dum patit᷑:⁊ ar,
boꝛ dum relurgit.xxxii.C.

Crucis duo ſunt genera.xx. G.

Ipſa ctucl foꝛma longitudini: :loticuclini
altitltudini bumani coꝛꝑis cõfigairata eſt.

Quid ſigniſicet crucis latigudo: (xix.D.

lõgitudo:altitudo rꝓfuiiditas xix. E. F.
3

. 4 .. . .
... .

Anno tatio

Crucis myſteriũ olim figurabat᷑.xix.E y
Cur ſe ad cucis ignominiã hu⸗ (ca fine.
miliauerit diuina potentia ãꝑ aliũ modũ
hoiem liberare potuit. xix. A. S.
Crucis memoꝛiã ſuę paſſiõis reliquit ad ſa-

nitatẽ:qð ſignũ ᷣſidiũ eſt amicis: obſta //

3 culũ inimicis.xix.H.
In huiꝰ vᷣtute oĩa ſacramẽta eccłiaſtica pſi/
Qð faciebat in terris coꝛpis (ciũt.xix.ꝗ.
chꝛiſti pᷣſentia:h̊ facit cũ fideli inuocatiõe
noiĩs chꝛiſti victoꝛioſe crucis inſignita me
. Nihil ꝓdeſt chꝛiſtianũ di/ (moꝛia. xix. J.
ci in noie ſi hͥ nõ oſtẽdet in oꝑe.xxxviij. D.
Amnatl nõ ſola tollet᷑ ſpecies qua
gaudebãt: ̊ dat᷑ etiã qdi eęternum
cruciat. xlv. Ma. medio.

e Delſerti noĩe mũdus intelligitur.xx. B. in

Nemo deſperet de magnitudine criminis
aut de humilitate generis.xxv. C. in fl.
Deũ vnũ eſſe cõis natura teſtat᷑:qꝛ vn eſt
mũdus.viij. A.

di De diligẽdis vinimicis nullus ſe vno in

ritate excuſare poterit.xlvij. B. C.

Qui inimicũ diligere noluerit: ꝓpitiũ de deü

Habere no poterit. xlvij. D.
* At diligss inimicos nõ extra te ſed in e
in tua poteſtate poſitũ eſt.xlvij.E.
Diligere inimicos ⁊ ſi ſit laboꝛioſũ: multũ
tñ ẽ meritoꝛiũ:⁊ grãde pᷣmiũ parat.v.F.
Conuincimur rõne ꝙ ꝓpter deũ poſſumꝰ:

. ſed nolum inimicos diligere aut iniurias
ſuſtinere.v. F. in fine. O.
Diligite inimicos veRlos ⁊ benefacite his:

exponit᷑.iiij. B. v. C.in fine.DP.F.
Nulectio carnalis ĩ ſcipitiũ trahit ⁊ odio cõ cõ
* parat᷑.xliij.C.
Si dimiſeriti hoib petã eoꝛũ dimittet pat
veſter cęleſtis pctã vr̃a: exponit᷑.xlvij. E.
. Fruſtra petit ſibi gimitti a deo multa qͥ nõ
vult dimittere ꝓximo pauca.xlvij.F.
Zilcere a chꝛiſto ꝗᷓ debeamꝰ.xlvij. B.

De diuite purpurato et laʒaro ꝛexponitur.

xxxvj. D. in medio.xlvj. F.
* Piuitię falſam lęticiã tribuũt ⁊ verã triſti/
Nõ ſunt verę diuitię ꝗ amato (ciã.x.E.
ribꝰ nõ afferũt ſacietatẽ ſᷣ inflãmãt cupi/
duatẽ:⁊ quę ſint verę diuitię.x.E.
no Qui nos docet magiſter: eiꝰ chola i in terra
ſt in celo cathedra. xxiij. A.
Ecleſia eſt mater virgo. xvjj. D.
Mater ecclia pariendo nõ diſcernit
tates. kxv. A.

larerrn duobꝰ populis: ſez ludkoꝛſi g
ti x. A.
Eccdeſia nõ ſolſi reſpuere: ſed etiẽ ignoꝛare

dicit᷑ apocripha.xxxv. P. (xxxvij. A.
Eccleſia roboꝛata eſt ꝑferẽdo nõ reſiſttdo.
Ealfea rſgiazetend: nd⸗aup e getũ Ea
quid ſit.xlj.ꝑ totum.

Ab dem.na ſpiritali faciẽda null vr 55
ſe excuſare poterit.xlvij. c.
Elemoſyna nõ ẽ faciẽda ð rapina.xxxix.C.

Epiſcopus ad eo appellatus eſt: qꝛ ſgoint è

dit:qĩ intendendo curarlj. D.
Epiicopat officiũ vnuſquͤiſq; in damo ſua
exercere debet. Jbidem.

=
“
S
.
”JÿMMß
.
DW
òè
“”ä
=
* „

Euchariſtiã indigne ꝑcipit qͥ odiũ in coꝛde g

Euãgeliũ nõ eſt ꝓpter lu/ (ſeruat.v.V.
crũ annũciandũ: ſed germana charitate:
oſtẽdit᷑ ex vᷣbis chꝛiſti.xlij. h. J. (M. O.
Exultare i deo ſalutari zantc ſit.xxxv. M. Ex
AElidtas nulla in hoc Fulo poſſide Fe
ri poteſt. xxx. G. xlvj.
Zunc feſta ſanctoꝛũ in veritate cele
bꝛamꝰ: cũ ipſoꝝ exẽpla ſequimur.xlvij. A.
Eâ vna ſit fides veteris ac noui teſtamẽti. Fi
Fidẽ pſᷣterita cõfirmãt.xxxij.A. (viij.A.
Nihil ꝓdeſt verbis ꝓferre fidẽ ⁊ factis de/
ſerere verltatẽ.xxxviij. D. (xxxiij. A.
Fides recte grano ſinapis cõꝑat᷑.xxxj.HD. ⸗
Filius dei ideo fact eſt hois filiꝰ: vx fllios
hoĩm faceret filios dei.j.A. (in ſine.
Eius ſfiliꝰquiſq; ẽ cuiꝰ oꝑa facit.xxxix.B.
Fuga chꝛilti ĩ ꝓgyptũ qͥd ſignificet.viij. D. Fn
Fundamentũ aliud nemo põt ponereę ſter
id qð poſitũ eſt: Si qs gdiſicat ſux 8 fun⸗

ibi quęrũt gaudiũ vbi opoꝛtet inqᷣ/
ri. xxx.G. xlvj.C. (xxxv. M.l. B.

damẽtũ ⁊c̃. exponit᷑.xlj. ꝑ totum?
. (Ni⸗ oẽs deſiderant: ſed nõ oẽs gau
9

Deſduplici gaudio laudabili et vituꝑabili.

Neruerſe gaudẽt qͥ in voluptate ſęculi gau
Eρ nõ ſit gaudẽdũ ĩ ꝓſperl (det. xlvj. F.
mũdi ſ aduerſis: ꝓbat᷑ auẽtatib.xxv.O.
GSaudiũ verũ in hoc mundo nec fuit nec eſt
nec eſſe poterit.xxx.G. xlvj. B. C.
GSaudiũ verũ eſt gaudere in illo qui ſuꝑ oĩa
eſt: ⁊ quare.xxxv. M.
Gaudidl verũ cõꝑari hic põt: poſſideri non
poteſt. xxx. G. xlvj. B. D.
Nüc gaudendũ eſt in ſpe:poſtea in re.xlvj.
C.in fine.
Gaudiũ beatoꝛũ quo pᷣcio acqᷣr atur. xxxvij.
F. xliiij. D.

—

ND

—
. .

In Innocẽtib beatis nũq;

B ꝛincipaliũ

Gaudiũ beatoꝝ quale ſit: xxxvij.E. D. E.

xxxix.C.in fi.
Nemo illud enarrare põt. xliiij. C.

inhonoꝛationẽ damnat.xxxiiij. G
hu Hummilitatis cõmendatio.xxxv. P.

Quoꝛũdam humilitatem deus reſi vicit et

quoꝛandã nõ. xxxv. P.

ſa non faciũt: qualẽ ſpem habituri
ut q mala faciũt.xxxviij.C.circa ſi.

B. duplici igne:mũdi ⁊ ſaluatoꝛis.xxx. D.
„ .E. xxxj. B. circa ſinẽ.

Ignis purgatoꝛiꝰ nõ criminalia ſed venia-
lia purgabit:oſtẽdit᷑ exvᷣbis apli.xlj.A.
Qusę ſint ꝗ̊ᷓ purgabit.xlj.C.F. H. „J.
Isnis ille pia gabit quicqͥd hic nõ fuerit
oꝑa pietatis redemptũ.xlj.D.

Q ſit durioꝛ q́; quicqͥd in hoc ſeculo pęna/

rũ videri vel cogitari poſſit. xij. E.

Cruciat coꝛpus cũ aĩa ꝑ lõgũ vel bꝛeue ſpa/

ciũ tꝑis ſcõm qualitatẽ culpę.xlj.E.
Qui ab illo igne liberari deſidesat:crimina
„ capitalia nõ admittat: aut ſi iam cõmiſe/
rit: ructuoſam habeat pęnitẽtiã: ⁊ illa par
ua vel quotidiana petã bonis operibꝰ re/
dimere nõ deſiſtat Ibidẽ.
i hoſtis tãtũ pdeſt. e
potuit obſequio quaru ꝓfuit odio.x.A.
Digne natalis eoꝝ colit᷑ s beatius ęternę
vitę mudus edidit:qᷓ; quos maternoꝛum
viſcerũ partꝰ effudit.x.A. in medio.

Ipſe eis fuit cauſa pęnę qͥ extitit et coꝛonę:

ipſe odij cauſa qͥ ᷣmij.viij. B. x. A.in fi.

Ideo chꝛiſto nato debebãt imolari.viij. A.

In moꝛte inocẽtũ matres quõ ſint lamẽta/

Quõ herodẽ in iudicio accu (txg. viij. B.

ſabunt. viij. C.

De cauſa cur ab herode occidant᷑ infantes.

Beata etas ꝗ̃ chꝛiſtũ nõdũ po/ (ix.A.C.
tuit loqͥ ⁊ iã ꝓ chꝛiſto meret᷑ occidi.ix. B.
R ſint pꝛimitię martyrũ.xj. A. (cxj. A.
Nõ loquẽdo ſed moꝛiẽdo chꝛiſtũ ↄfeſſi ſũt.

ʒo Johãnis baptiſtę natalis cur ſingulari cele

bꝛitate veneret᷑.xx.A.xxxvj. A.
Pe laude parẽtũ iohãnis.xxij. A. B.

O iohannis natiuitas cũ chꝛiſti natiuita-

te cõparet᷑.xx.C.xxj.A.B. xxxvj.A.HB.
Ideo natiuitas iohãnis ſicut ⁊ chꝛiſti cele/

Hꝛa De rano ſinapis.xxxj.A. xxxiij.p totum. H
Idropicus quãtũ plus bibit:tãto
— h magl ſitit:⁊ ſigniſicat cupidũ.x..
— ex ſicut honoꝛẽ parẽtũ ſ Kapi: ita
in

ignẽ eeernü ſi mittedi ſint bo⸗

ſ. ententiarũ

deak: e vipi plena eſt myſterio. xx. g.
Cur eiꝰ natiuitas potius celebꝛet᷑ qᷓ cuiuſli
bet apli vel martyris vel ꝓphete aut pa⸗
triarchę. xxiij. BD.
Quid figuret ꝙ invtero materno adhuc ex
pers lucl:teſtis eratveritati.xx.A.circa ſi.
Johãnes venit deſperata generatione ꝓ
ſterilẽ:⁊ chꝛiſtus natura obſtupẽte ꝑ virgi
nem.xxxvj. B *
Johãnes foꝛmã venturi dũñi natiuitate et
cõuerſatione ſignauit.xxxvj.B.
Hinc ꝓbat᷑ maioꝛ hoie qui oꝛtu ſuo ercede⸗
bat leges natiuitatis humanę.xxij.C.

AMQ pꝛi puenit ad celũ q;; tãgeret terrã: an·

te accepit diuinũ ſpm̃ q; hũanũ.xxij. D.
Ferueus nũcius qͥ ante geſtiuit nũciare q;ᷓ

viuere:⁊ anteqᷓ; pꝑueniret ad coꝛpus perue

nit ad regẽ. Ibidẽ.
AMagniſicẽtia laudis ei ex dignitate chꝛiſti
laudãtis attendit᷑.xxxvj. A.

CLũ inter natos mulierũ iohãnes ſit maio:

cur nõ maioꝛ ſaluatoꝛe. xxj.B. xxiij.D.
Cur eũ chꝛiſtꝰ lucernã dixerit: ⁊ añ ſe mitti
voluerit.xx.B. E. xxj. D.
Cur dicat᷑ vox clamãti in deſerto/xx. B.in
medio. D. et.xxj. E. xxxvj. D. xkiij. SB.
Johãnes ſuã ꝓphetiã ꝑ ipᷣm quẽ annũcia/
uerat aſſiſtentẽ cõpleuit.xx.E.
c fuit noui ⁊ veteris teſtamẽti mediatoꝛ
idoneus. Ibidẽ.
Johãnes par angelis: tuba celi:ßco chꝛiſti:
arcanũ patris: ſilij gunciꝰ: pctõꝛũ venia:
iudęoꝝ coꝛrectio:vòcatio gentiũ:legis et
gratię ſibula:ꝗᷓ diploidẽ ſũmi ſacerdotis
ſancto patri iũgebat in coꝛꝑe.xxij. B..

Zohãznes chꝛiſt⸗ putari potuit: ſed ideo no

Cur iohãnes nõ inter di / (luit.xxiij.D.
ſcipulos dñi iueniat᷑: ſed potiꝰ diſcipulos
habuiſſe cũ dño inuent.xxiij.C.D.
Figurã legis geſſit in eo ꝙ duos ad chꝛiſtũü⸗
diſcipulos miſit.xx. H. xx;. E.
Foꝛmã legis tulit qꝛ Hnüciauit ſaluatoꝛtẽ?
ſicut lex gratiã ſcucurrit.xx. A.in medio.
Quid ſit qð dicit: Illi opoꝛtet creſcere me
aũt minui.xxxvj.A.In ſine.

Piꝛopter iuſticiã pdidit vitã ſed lucratꝰ eſt

gloꝛiã.xxxvj. B.
Aaluit ex pfecta libertate iniuſta ſuſtinere
q́; iuſa nõ dicere.xxxvj.C. in fine.

MNemo iudex eſſe debet coꝛdis tetein. 34

Judex neminẽ ꝑ ſe occidit⸗ Slu. xxiiij. C.
ſed ꝑ miniſtrũ.iiij.F.

4

De ſignis iudiciũ extremũ pᷣcedẽtibꝰ.xl. As⸗

Annotatio.

pter tria.xxxij. A. »

Judiciũ extremũ ideo ſemꝑ eſt timendũ.x. x Ideo flamma ſuſcepit martyrem: nõ vtei eũ

Ad iudiciũ nõ veniẽt paga /ü/ ( C.xxxix.A.
ni nec hęretici nec iudęi: ſed chꝛiſtiani: et

quales. xxxviij. C.

In iudicio fiet retributio non ſcom ſidẽ ſed
ſcpᷣm operationẽ: ꝓbat᷑ ſcriptunt. xxxviijj.

D. E. xxxix. A.

In poteſtate noſtra eſt qualiter iudicabi⸗

mur. v. D. xlvij. E.

Sententia iudicis bonis eſt iocunda 7 ma/

lis foꝛmidanda. xxxviij. A.
eꝛ erit irreuocabilis. IJbidem.

Cur ſolũ opera pietatis facta vel non facta

cõmemoꝛenk. xxxviij. D.

ſed mercedẽ ĩ celo ſine ſine.iiij. B.
AI ASunt lachꝛyme vituperabiles: ſt
et laudabiles.xlv. H.

Fuerunt mihi lachꝛymę meę panes die ac
nocte dũ dicit᷑ mihi vbi eſt deus tuus .

exponit᷑.xlv. J. ERK.

In dei laudibꝰ⸗ ppetuo coſiſtere: nõ eſt la

boꝛioſa ſed amabilis ⁊ optabilis ſeruitꝰ.
AMali dum erubeſcunt falle lau/ (xj. E.

dari: quãdoq; ad emendationẽ pꝓpuocant᷑.

xxxvj. C. circa ſinem.

Sicut laus vera oꝛnat: ita laus falſa caſti⸗

gat. xxxvj. E.

Laurentius cõparat᷑ grano ſ inapis ppter

multa.xxxj.et.xxxiij.ꝑ totum.

TZanta erat ſancti laurentij gloꝛia martyrij

vt paſſione ſia mundum illuminaret vni
uerſum.xxx. A. xxxj. C.
Quis nolit ad hoꝛam vri laurentij igne: vt

eternũ gehennę nõ patiat᷑ incẽdium.xxx.

Beati laurentij exem plo ꝓuo (A.in fine.

camur ad martyrium: accẽdimur ad ſfidẽ:

incaleſcimꝰ ad deuvtionẽ.xxx. B.

igne diuino accenſus flãmarũ nõ ſenſi

incẽdiũ.xxx.Ni ſine.C.xxxj.C.i medio.

Mõ bꝛeui vel ſimplici paſſiõe perinmit᷑.xxx.
(C. in fine.
cõſumit᷑: vñ nec minoꝛi glia ẽ tribꝰ pueris

MQ in crate ferrea lento igne

in camino ignis icleſis pᷣferẽdus.xxx. D.

Duplici igne ſe poſrulat vri: vt oſtẽdat pl?»

in ſe poſſe amoꝛẽ chꝛiſti q; pgnam tyrani.
xxx. E. xxxj. C. in fine.

Dum rhꝛiſti cepta cogitat: irigidum eſt il⸗
li omne gquod patit᷑.xxxj.C.poſt mediũu.
HBeatus laurentuis inter omnes martyres

cipua deuotione eſt venerandus pꝛo⸗/

boꝛem deus hic poſuit cum fine:

a fide ignis mutaret: ſed vt ꝓbatum do /
mino redderet.xxxij. B.
Quę fuit cauſa paſſionis eius.xxxij. e/8

Si iuſti in domino letent᷑:iniuſti (medio e

nõ nouerunt lętari niſi in ſeculo.l. B.

Lex vetus gratiã pᷣcucurrit xx.A. imedio.
Lex mittit ad euangelium.xx.B. xxj. E. .ů ““
Loculos cur ꝛiſtꝰ iudę cõmiſerit.xlij. F. 2.

Nemo honũ ſeu veꝝ loquit᷑ ex ſe.xlij. E.

ctum.xxxvj. C. in fine.

Dum bona loquinfur tranſt ſermo in affe/ 8

Lucrum iniuſtũ nemo habet ſine iuſto dä/ Za

Lugere debemus animas no (no. x. B.
ſtras peccat extinctas:potius q; coꝛpoꝛs

chariſſimoꝛum. xlj. G.
Agnificat᷑ a nobis deus duob? mo a

dis.xxxv. EK. L.
Malis non eſt bene:ne bonis ma
in fine.DP.

le. x.
Intern
Aali tolerãdi ſunt:exemplo chꝛiſti.xlij.F.

Aaria impleta eſt gratia: et euę vacuata

eſt culpa:quia maledictio eue i bened icti/
onem mutat᷑ marię.xviij. A.

Igeo benedicta in mulieribqꝛ vitã viris

mulierib peperit. Eua pęnãa intulit mun/

do: maria ſalutẽ attulit mũdo ⁊c. Jbidẽ.

nõ foꝛtuitu reperit paruulũ: ſed decur/
ſis nouẽ mẽſibꝰ peperit chꝛiſtũ.xviij.B.

Marię cantus euę planctũ excluſit. xviij. .

Igeo ſuꝑ eã ſpuſſanctꝰ venit vt (B. uſ
ꝓlẽ gigneret et ᷣginitatẽ nõ amiteret: ſi
liuũ ꝓferret ⁊ icoꝛrupta pmaneret.xviij. .

Aari aſſenſum omne ſeculũ depꝛecat᷑ ca/

ptiuũ.xviij.C. in fine.

Concepit ad credulitatẽ verbi:virilis igna

ra cõſoꝛtij. Extat vgo cũ cõcipit:vᷣgo gra
uida:virgo cũ parit 2 poſt partũ.xviij.D.

Aaria dũ deſpola re᷑ fabꝛo:cęli nupſit ar/

chitecto. xviij. D. in fine.

Aaria ſupꝑe oẽs feminas bñdicta: ꝗ virum

omnino nõ nouit:⁊ virũ ſuo vtero circü⸗
dedit.xviij.E.

Aaria circũdat virũ angelo fidẽ dando: q:
eua pdidit virũ lerpẽti ↄſentiẽdo.xviij.E.

Angelus cõceptionis miniſter aduenit:nõ
vt virginitatẽ amitteret maria inter uenit

Sentit pondera ventr is 1 pudo (Ibidẽ.

rem nõ amiſit caſtitat::intumeſcunt vbe⸗/

ra ⁊ intacta manẽt genitalia. xviij. E.id⸗

(x. D.
alũ pati ⁊ malũ eſſe multũ intereſt.

ss

eci
nN

i ba
ſit

E.
16.
utſe

1
un⸗ i
nrh

e

beo

Nismn
innark.
lini.
netci

M.
Adaa⸗
i.

I.ii.

6 gi.
ire
naantc⸗

lsge
co
gn⸗.
o 1

aenn
oa

ning
.
gent,
nnn “
ri.
Urtr⸗
4. wei

4

4

Aaria quomo

Dunrpumiliter ſem dn geiergli opiſicẽ in

ſe coꝛpoꝛauit:⁊ mundo ſuccurrit perdito.
Sit per te excuſabile quod per (xviij. F.
te ingerimus:ſit impetrabile quod ſide et

mente poſcimus:accipe quod offerimus:
redona quod rogamus: excuſa quod ti⸗

memus. xviij. G.

ſit: exemplis oſtendit᷑.xvij. D.E.

Si omniũ membꝛa in linguasyerterent᷑:e
ludaære ſufficeret nullus: qꝛ altioꝛ elo

2⁊ ꝓfundioꝛ abyſco. xxxv: D. R.

Hec pꝛimę matris damna reſoluis:et homi/

ni ꝑdito redemptionẽ adduxit.xxxv. .

Agctrix peccati eua: auctrix meriti maria:
Eua occidẽdo obfuit: maria viuiſicando

ꝓluit.xviij. A. xxxv. E.
Aderito a nobis ſi ngulari ſ pᷣconio extollit
ſingulare cõmertiũ mũdo ſbuir vxrv. 4.

auctoꝛensſuum cõcipiens genuit in tẽ⸗
poꝛe puberem: quẽ habuit ante tempoꝛa
cõditoꝛẽ.xxxv. D. .
QMuicquid de ea dicit᷑: minoꝛ laus eſt ; di⸗

gnitas ſua mèret᷑:qꝛ eius virtutes nõ luffi

cit ligna enarrare carnis.xxxv. BP.
Marię humilitas facta eſt ſcala cxlip qus

dñs deſcendit ad ter as. xxxv. P.
Marię que magna fecit dñs.xxxv...

Aaria ſuccurre miſerl:iuua puſillanimes:

refoue flebiles: oꝛa pꝛo populo. xviij. G.
xxxv. R.
AMarię gloꝛia in celis hec eſt. xxxv. S.

Mihil ꝓdeſt eã in terpellare vocibꝰ:niſi hu/
militaus eius exempla teneam. xxxv. T.
De marię tẽpoꝛali reſolutione ⁊ aſſumptio⸗/
ne genni: venerabile eſt manũ linguã o

cupare. xxxiiij. A4A.
De ea nemo digne loquit᷑ niſt diuinitus ad
iutus.xxxiiij. B.

Poſt; chꝛiſtus in cruce mariã diſcipulo cõ

mẽdauit:nihil de ea legit p Hter id qð lucas
in actibꝰ cõmemoꝛat: dicẽs: Oẽs vnani⸗
miter in oꝛatione ꝑſeuerãtes cũ maria ⁊c̃.

xxxiiij. C.

AQugrendum eſt ratione quod conſentiat

yeritati vbi nihil ſcriptura cõmemorat de
marię moꝛtevel aſſũptione.xxxiii.D.

QOQj ſcõm cõditionẽ humanam moꝛtua eſt:
ſed vtrũ excipiat᷑ ab illa generali ſentẽtia
ã dictũ ẽ: Puluis es ⁊ ĩ puluerẽ ibis ſicut
⁊ caro chꝛiſti de natura eiꝰ aſſũpta ꝗᷓ coꝛ
muptionẽ nõ vicir:laboꝛzau E. xxxiiij. E.

ſecũda fuit ⁊ virgo ema/,

ſei enientiarũ

gSiau chꝛiſt⸗ excipit᷑ a ſentẽtia adę: ita ma⸗/
ria a cõditione euę:qꝛ licet cõicet erumnis
euę:nõ tñ cõicat parturiẽdo cum doloꝛe.

MAuia ſine peccati colluuione- (xxxiiij. F.

⁊ viri admixtione concepit:ſine doloꝛe ge
nuit: ſine integritatis violatione cũ pu/
doꝛe virginitatis itegra ꝑmãſit.xxxiiij.F.
Hoc ꝓmeruit ſingularis eius ſanctitas et
gratia: ꝙ ſuſceptione dei eſtimata eſt di⸗
gna.xxxiiij. F. in fine.
Quantũ poſſit gratia marię: mõſtrat inte
gritas:quę ſicut diuerſa ẽ a natura:ita di /
uerſa eſt ab vſu. xxxiiij. DBD.
Qui ĩ vita ſ̊ ceter illã gra ſui ocept⸗ hono
rauit:piũ ẽ credere ſingulari ſaluatiõe eã
in moꝛte ⁊ ſpãli gr̃a honoꝛaſſe.xxxiiij. G.
Potuit eã tam a putredine qᷓ; a puluer e fa-
cere alienã q ex ea naſcens virginẽ es po-
tuit relinquere.xxxiiij. D. ⸗—R
Cum chꝛiſtus carnẽ quã de maria ſuſcepit
ſuꝑ cęloſ trãſuexit:honoꝛauit oẽm hũanã

naturã: multomag materna. xxxiiij. lhh.

Si vnitas gratię quę cunctis in chꝛiſtũ cre⸗
dẽtibus ſ. eruat᷑: marię nõ tollit᷑: quãaroma/
gis ſpãlitas naturę cũ grę vnitate efficit
vnũ matrẽ ⁊ filiũ: ſiliũ ⁊ matrẽ.xxxiiij. J.
Marię aia claritate chꝛiſti fruit᷑ dũ excellen
tioꝛi quadam ⁊ ſpeciali rogatiua a filio
honoꝛat᷑:poſſidẽs in chꝛiſto coꝛpus ſuum
quod genuit ⁊ per qð genuit:qꝛ dignũ eſt
ibi eſſe vbi ipſe ẽ: Et tã pcioſum theſaurũ
dignius ẽ cęlũ ſeruare q; terrã. xxxiii. K¶.

Alarig coꝛpus in eſcean verneid traditum

qꝛ ſentire nõ valeo:dicere ꝑtimeſco: MHam
eſtimationẽ ꝓcul ꝓpellit munus incõpa⸗/
rabilis gratię.xxxiiij. R. in fine.

Aaria fide ⁊ opere chꝛiſti miniſtratrix ⁊ de

uota vle q; ad moꝛtẽ eius ſecutrix: nõ plus
greſſu q; imitationis æffectu:ſi ibi nõ fue-
rit vbi chꝛiſtus ſuos miniſtros vult eſſe:
vbi ergo erit: Et ſi ibi: nũguid ęquali gra
tia:Et ſi non ęquali: vbi eſt dei cenſuraz-
xxxiitj. C.
Aariam in chꝛiſto et apud chꝛiſtũ eſſe:nec
ad communem humaitatẽ putredinis et
puluer is poſt moꝛtem adductã quę ſuũ ⁊

onpmnium genuit ſaluatoꝛem: vera ratione

confitendum eſt:et exemplis oſtendhatur.
xxxiiij. Alb.

Indignũ ẽ marię aſſumptionẽ peyagere ſi ſi⸗

ne maximo honoꝛe:per quã meruimꝰ au-
croꝛem vite ſaſcipere. xxcy. A. .
5§

ſuperna regnà: nulla hoc narrat catholica
hiſtoꝛia. xxxv. B. .
Abarię aiam quõ gladiꝰ dicat᷑ ꝑtranſiſſe cũ
hoc de ea nõ legat᷑.xxxiiij. F. xxxv.C.

Quotiẽs martyria ſanctoꝛũ celebꝛamꝰ:to⸗

o riens chꝛiſti gloꝛiã pᷣdicamꝰ.xj.A.

Quãdo martyria ſctõꝝ veneramur de ęter /

na eoꝝ ꝗᷓ in cęlis eſt feſtiuitate cogitare de

Si ad martyrũ cõſoꝛtiũ vo/ (bemꝰ.xj.D.
lumꝰ ꝑuenire:de imitatione ipſoꝛũ cogite .
Mõ tolerarent niſi in eis chꝛiſtꝰR habitaret.
(xij. A. in i.
beãt ſidẽ ⁊ in paſſionevirtutẽ:eis donatũ
CQLlarioꝛẽ martyrẽ toꝛmẽta fa⸗/
ciunt.xij. D.
Mõ tm̃ martsres cruciabãt toꝛmẽta illata:

mus.debẽt em̃ in nobis aliqͥd de ſuis vir/
tutibus recognoſcere vt ꝓ nobis dignent᷑
dño ſupplicare.xxx.F. xlvj.A.
Si toꝛmẽta eoꝛũ ferre nõ poſſumꝰ vel ð ma
las concupiſcentias repugnemus.xxx. F.
MNõ ſolũ eos martyres ſuiſſe c (xlvj. B.
paſſi ſint credendũ eſt:ſed etiã tũc cũ vi⸗
uerent.xxxij.C.

Aartyr grecę:latie teſtis dicit᷑:Et quotiẽſ /⸗

cunq; mãdatũ chꝛiſti bonis actibꝰ facimꝰ:
totiẽs chꝛiſto teſtimoniũ phibemꝰ. xxxij.
Tota vita ꝛiſtiani hoĩs ſi ſcm (C.in ſi.
euãgeliũ vixerit: crux eſt atq; martyrium.

Cũ martyrũ creuit pugna:cre/ cxxxij.O.

uit ⁊ pugnantiũ gloꝛia.xxxvij.A.
In martyrijs ſanctoꝝ duo cõſiderãda ſunt
ſcʒ ſęuitia toꝛtoꝛis ⁊ patia martyris.xliiij.
Quot ante moꝛtẽ ꝑtulerũt ſupli (A. B.
tia:tot deo obtulerũt ſacrificia.xliiij. B.
De martyribꝰ exponi
ſeminãt in lachꝛymis ⁊c̃.xlv.per totũ.

CÆe impenderũt cõfitẽdo chꝛiſtũ ⁊ imple/

rũt illud: Ad mẽſam potẽtiſediſti.xlv. B.
Ideo ſe impẽderũt qꝛ ſecuritatẽ a dño acce
perũt.xlv. C.
Quareĩ lachꝛymis ſeminaſſe dicũt᷑.xlv.D.
Aartyrũ ꝑſonã chꝛiſtus in ſe ſuſcepit.xlv.
Nõ martyriũ ſola effuſio ſanguis (D. E.
cõſũmat ⁊ flãmarũ exuſtio: ſed etiã cõtem
ptu carnis ad coꝛonã ꝑu enit᷑.xlvj.A.
AMartyrũ ſolennitates exhoꝛtationes ſunt
martyrioꝝ. xlvij. A2“
Qui martyres ſctõs inquãtũ potuerit imi/
tari noluerit:ad eoꝛũ beatitudinẽ nõ pote
rit puenire.xlvij. A. M

Nõ ſotũ martyres ſed ⁊ dñm ipᷣm cũ ipſius

adiutoꝛis poſſumꝰ imitari.xlvij.B.
Martyrũ vox eſte Si deꝰ ꝓ nobis qͥs cõtra
nos.xlviij.ꝑ totũ. “è

OOW .

Cũ moylſi coꝛpus ab hoie nõ inueniat᷑ ĩ trꝰ Triũp
ris:non cuiq; ſit dubium mariam ſuper cę
los eleuatam: ſed quo oꝛdine trãſierit ad

kᷣ Serſus pſalmi: QAui

nõ moꝛit᷑.xlix.A

Aartyriũ eſt indulgẽtiaxriminũ: virtutũ
caput:occaſio iuſticię:dominicę paſſionis
Inter martyres deuo/ (imitatio.xlix. A.

tiſſime feminę ſimul ſeculũ ⁊ ſexũ vicerũt:

⁊ foꝛtioꝛes viris toꝛquentipus extiterüt.
Elix. B.

De mareyribꝰ exponit᷑: Quis nos ſegꝑabit
a charitate chꝛiſtl: Et ꝓpter te moꝛiſica

Ab omnibꝰ deꝰ fidẽ magis qᷓ;
moꝛtem expstit.xlix.B.

mur tota die.l. A. *

Vt in pꝛima vocatione ha

quãtũ toꝛtoꝛes vaſtabat inſania.xij. E.

Qui martyres honoꝛat:honoꝛat ⁊ chꝛiſtũ.

Aartyrib chꝛiſt?ᷣ ᷣmeditari (xxvj.D.
vetuit ⁊ cõſiteri pᷣcepit:vt in ſemetipſis ti⸗
midi ⁊ mũdo eſſent audaces.xliij. A.

AMirabile medicinę genus ꝓpter quã me/ Me

dicus egrosat: vt egrotis ſanitatẽ cõferat

Aedici quãdoq; curãt ꝑ ↄria:qũq; ꝑ ſimi /

lia.exemplũ.xix.C.
Aerces bonę vite nõ eſt ſperãda in hac vi

Abeſſis multa:operarij aũt pauci: Rogate

dñm meſſis:exponit᷑.xlij. A.

Abeſſes duę ſunt:vna tranſacta:altera fu/

tura. xlij. C.

IIges IIg&* „ E Wi
Ailitia ſęculi ⁊ militia dei in hoc differunt

Aliracula chꝛiſtꝰ facit ſine ſan/ (xliiij. F.
ctis: ſᷣ ſãcti nõ ſine chꝛiſto.j. A.ĩ fi.iij. A.

Cũ moꝛtalitatẽ noſtrã in ſe chꝛiſtꝰ aſſũpſit O
⁊ inde gratia ſanitat totũ coꝛpus reſum /
pſit:nõ ideo factus eſt altioꝛ vel beatioꝛ:

ſed tota hęc diſpenſatio noſtrę vtilitati cõ
ſuluit ⁊ militauit: nihil ſuę diuinitati con
tulit.xix. B.

Cur moꝛi voluit chꝛiſtus ꝓ genere huma-

no:qð ꝑ ſapientiã vel potẽtiam potuiſſet

ÆO moꝛte carnis ſuę moꝛtem noſtrę carnis·

de ſerpente venientem ſanauit:et ad im-

moꝛtalitatis ſuę ſpeciẽ in tempoꝛe reſurre

ctiõis cõplẽdã reſoꝛmauit:exẽplũ.xix.C.
&O moꝛs quę per lignum venit per lignum

hantes in chꝛiſto ſua moꝛte pctꝗ lu/
crantes:quãqᷓ; qui in illo patitur omnino

(eſt. xij. BD.

Maln ð ſupeuata eſt. xix. D. (Cccxlj. G.
mmin ” AMoꝛs animę plus dolenda eſt qᷓ; coꝛpoꝛis:
l2.0.ℳ.ℳ,⸗ Quid infęlicius q; timẽdo moꝛtem cadere
m ’” in moꝛtem. xlij. D. circa ſfinen.
enn Wn AMulier ſamaritaua pꝛima credidit ex geti/
un bus. xlij. C. in medio.
Nok Müdus dupliciter ꝓducit aciem 3 milites
meii cchꝛiſti: ſcʒ blãdiẽdo vt decipiat:⁊ terrẽdo
E5. . vt frãgat.xij. E.
⸗ Aſcit chꝛiſtus ſine coꝛruptiõe qꝛ de
er n ſanctiſicatiõe ↄcipit᷑:nec decebat vt
g ã nobis afferebasſalutẽ: mſri hri-
peret iutegritat dignitatẽ.xviij.D.i fine.
tt. Snaltes vginitatẽ mfis ſuę nõ ademit
An · eccleſiã ſuã de foꝛnicatione dęmonũ re/
ec imẽdo virginẽ fecit. xvij. D.
b,; Hatus eſt ex femina qᷣ nõ eſt a maſculo ſa⸗
tus in femina.xvij. E.
AA. a n naſeimur trãſim*.xlv. G.
⸗ um qͥ nõ vult ſuſtinre cũ capite
end. . 0 Pi at eſſe in coꝛpoꝛe.xlvij. A.i fi.
d. Oꝛ Oꝛatio pꝛioꝛ aſcẽdit ad celũ q; vola
apien Vroꝛarem imhimicis chꝛi⸗ . vi. *

4 ſtus ⁊ ſanctenobis exempla reliquerunt.
gli ne d * 1. B. iij. B. . iiij. E. D.
oꝛauit ꝓ inimicis ĩ hoie qͥ exaudiuit cũ

üm ꝛare ꝓ inimic ⁊ ſi ẽ labo/ (ꝓgatre.iii.C.
HM rioſũ:multũ ẽ tſi meritoꝛii.itij. B. 7. v. F.
Nim Contra eos quioꝛat deũ vt occidat eoꝝ ini
. micos.iiij. F.
nban Patr Atrẽ nõ nouit qͥ filiũ negat.viij. A.
Ideo chꝛiſtus pati voluit vt nobis
Nen patientię exẽplũ pᷣberet.ij. B.
NNYNVai Paſſus eſt chꝛiſtus qꝛ voluit nõ qꝛ iudeus
Nn potudt. xlv. E.
„ Nõ ſunt cõdign banion es ad futurã glo⸗
Nrnm riã ⁊c.Exponit᷑.xiiij.F
i5 au Paulus a paululo: id eit modico noiatur.
i4 PHaulus ex lupo fact'eſt agnus: (xlij. B.
t ⁊ cũ factus eſt magnꝰ: baptiʒatꝰa matre
eun illuminatꝰa patre:cepit defendere matrẽ.
dac „ Cõtra pauli ſęuitiã mi/ ( xiiij. D.xxv. A.
ArtitGd litia cęli conqrit᷑.xxv. B. xiiij.C.xxviij.C.
uuncnn Paulus patit᷑ qdð ſaulus fecerat.j.C. gin.

Dum intrat lupus ſtabula pe (SF. xxv. C
H cudis: factus eſt ouis. xxv. C.
gulu O veſtimẽta ſeruabar vt oĩm manib“ ſte⸗
phanũ lapidaret.j.C.xiuij. B.
— Elii us eſt ꝑſecutoꝛ ⁊ ereciꝰgentiũ ſdicatoꝛ:

S,
o iiij. E. xxv. B. C. xxviij. D.
Arinte Cum queęrit minuere numerũ chꝛiſtianoꝛũ
inl. etiã acceſſit ipᷣe ad nuexꝝ cõfeſſoꝝ.xxv.C.
ioun

P ꝛincipaliũ ſ. ententlarũ

rcus factus eſt vt interioꝛe luce fulgeret.

tas cõuerſiõis ſãcti pauli Ciiij D.
apoſtoli her fuit. xiiij. G.

Bonũ vas electionis paulus in quo pᷣcio/
ſa mãdatoꝛum chꝛiſti ſᷣcepta cõdunt᷑:⁊ de
