Ergo hoc dixit: Vidimus ⁊ teſtes ſumꝰ:au/
diuimus ⁊ martyres ſumus. Teſtimonium
em̃ dicendo ex eo qðviderunt:⁊ teſtimoniũ
dicendo ex eo quod audierũt ab his qui vi-
derunt: cum diſpliceret ipſum teſtimoniuzʒ
hominibꝰ aduerſus quos dicebat᷑:paſſi ſũt
omnia quę paſſi ſunt martyres. Teſtes dei

paſſi ſũt. Deus teſtes habere voluit hoĩes:

vt ⁊ homines habeant teſtem deum. Vidi⸗-
mus inquit ⁊ teſtes ſumus. Vbi viderunt:

In manifeſtatione. Quid eſt in manifeſta/

tione?: In ſole:id eſt in hac luce. Vnde autẽ
potuit videri in ſole qui fecit ſolẽ: niſi quia

xSs. 18. in ſole poſuit tabernaculum ſuũ:⁊ ipſe tãqᷓ;

ſponſus ꝓcedens de thalamo ſuo: exulta⸗/

uit vt gigas ad currendaʒ viam? Ille ante
1. olem:qui fecit ſolem: Ille ante luciferũ:an
te omnia ſydera:ante omnes angelos:verꝰ

Joh.i. creatoꝛ:qꝛ oĩa ꝑ ipſũ facta ſũt:⁊ ſine ipſo fa/

ctum eſt nihil: vt videretur oculis carneis qͥ
ſolem vidẽt: ipſum tabernaculũ ſuũ in ſole
poſuit:id eſt carnem ſuam in manifeſtatiõe

huiꝰ lucis oſtẽdit. Et illius ſponſi thalamꝰ

fuit vterꝰ virginis:qꝛ in illo vtero virginali
coniuncti ſũt duo:ſponſus ⁊ ſponſa. Spõ/
ſus verbum:⁊ ſponſa caro: Quia ſic ſcriptũ

Sejñ. 2. eſt: Et erunt duo in carne vna. Et dominus
Matth.i9. in euangelio: Igit᷑ iam non duo ſed vna ca⸗/

ro.Et eſaias optime meminit vnum eſſe ip
ſos duos.Loquitur em̃ ex ꝑſona chꝛiſti ⁊ di

Eſa.ii. cit:Sicut ſponſo impoſuit mihi mitrã: ⁊ ſi/

Job

cut ſponſam oꝛnauit me oꝛnamẽto. Vnus
videtur loqui:et ſponſũ ſe fecit ⁊ ſponſaʒ ſe
fecit:qꝛ non duo ſed vna caro:Quia verbũ

caro factũ eſt ⁊ habitauit in nobis. IJlli car⸗

ni adiungit᷑ eccleſia:⁊ ſit chꝛiſtus totus:ca⸗/

put ⁊ coꝛpꝰ. Et teſtes inquit ſumus: æz

anunciamus vobis vitam eternã:

viderunt? Et quomõ adiũgit:

quę ęrat apud patreʒ: ⁊ manifeſta/

ta eſt in nobis.hocẽ: manifeſtata ẽ in⸗
ter nos. Quid apertiꝰ diceret᷑ q; manifeſta/

ta eſt in nobis? Quę ergo vidimꝰ ⁊ audiui
mus:nunciamus vobis. Intẽdat charitas B

veſtra: Quę ergo vidimus ⁊ audiui
mus nunc̃iamꝰ vobis. lli viderũt ip

ſum dominum pꝛeſentẽ in carne:⁊ audierüt

verba ex oꝛe domini:⁊ ãnũciauerũt nobis:
Et nos ergo audiuimꝰ:ſed nõ vidimꝰ: Mi⸗/
nus ergo ſumus fcliceſ qᷓ; illi qui audierũt ⁊
diugit: It 7 vos
ſocietatem habeatis nobiſcũ. Illi vi
derunt: nos nõ vidimus:⁊ tamẽ ſocij ſumꝰ:
quia fidem cõmunẽ tenemus. Ham quidã
videndo non credidit et palpare voluit: et

ſic credere:Et ait: Non credam niſi digitos Job.20

meos miſero in locũ clauoꝛũ:⁊ cicatrices eiꝰ

tetigero.Et pſbuit ſe ex tempoꝛe palpanduʒ

manibus hoĩm:qui ſemꝑ ſe pꝛebet vidẽduʒ
aſpectibꝰangeloꝛũ.Et palpauit ille diſcipu
lus ⁊ exclamauit: Dominꝰ meꝰ⁊ deus meꝰ:
Quia tetigit hominẽ:ↄfeſſus eſt deum. Et

domin?conſolans nos qui ipſum iam in ceę/

lo ſedentem manu contrectare nõ poſſumꝰ:
ſ fide cõtingere:ait illi: ᷣAuia vidiſti ⁊ credi
diſti:beati qui non viderũt ⁊ credunt. Nos
deſcripti ſumus:nos deſignati ſumus. Fi/
at ergo in nobis beatitudo quã dominꝰpᷣ/
dixit futurã. Firme teneamus qð non vide/
mus:quia illi nunciant qui viderunt. Vt ⁊

vos inquit ſocietatẽ habeatis nobiſcũ. Et

quid magnum:ſocietatẽ habere cum homi⸗/
nibꝰ: Moli ↄtemnere:vide qͥd addat:Et ſo
cietas noſtra ſit cũ deo patre ⁊ ieſu
chꝛiſto filio eiꝰ. Pec inquit ſcribimꝰ
vobis:vt gaudiũ veſtruʒ ſit plenũ.
Plenũ gaudiũ dicit in ipſa ſocietate:in ipᷣa
charitate: ĩ ipſa vnitate.Et hęc inquit eſt
anunciatio quã audiuim̃ꝰ ab eo et

qnunciamꝰ vobis. Quid eſt hoc: Ipſi

viderunt:cõtrectauerũt manibus verbum
vitę: ab initio erat: ad tempus viſibilis et
palpabilis factus eſt vnicus filius dei? Ad
quã rem venit:vel quid nobis nouũ nũcia/
uit:qͥd docere voluit?Quare fecit h̊ qð fec̃:
vt verbum caro fieret:vt deus ſuꝑ oĩa indi/
gna ab hominibꝰ pateretur:vt alapas eoꝛũ

ſuſtineret ð manibꝰ q̃s ipᷣe foꝛmauit?: Quid
voluit docere:quid voluit oſtendere:qͥd vo
luit ꝗnunciare? Audiamꝰ. Nam ſine fructu
pꝛeęcepti auditio rei geſtę:quia natus ẽ chꝛi

tuonglil
tunnens
voſcäfu
decnetil

letſaller
Ceituiddea
Gehiſfunun
Andels
Stcnegun
Ktoſppii.
ſa ktbore
gouennn
Neripeauln
Ukſunus:
tnond
fncdtnr,
ſecogneſc
funcineg
Cbilallu
kenebrart
Rig adilan.
euntilu
beſent
lolbie⸗
Hotlert
ſctognn
ſlgnosde
glind.
ſſtotign
lunplee
Wonhave⸗
ſtanpme
ſdanlrc
ſcenen
heplgti
lnme
Pooſin
ſdei
neo⸗
blinn

ete

lenus. angi
1paharſpli
Geluntinan
crietcanne
lenporephnt⸗
lepgbariit
Naloautledian
m'ne tdaun
eſnseidan.
gitpininne⸗
nectuenöheſus:
Quisyiüihtari
nittoetmn k
ſgnanſuns 9
Ndogri nnß
nnsnn
cinitemn d
ennslehliͤ

—
—
=
—
☛

deopghet
Ningitſcbir
etruztnen
glaſanenſe

d ͦͦ”M? ẽ MMVl
sè ”Mẽ 8
D

ſtus:⁊ quia paſſus eſt chꝛiſtus: auocamen/
tum mẽetis ⁊ nõ firmamentũ. Quid magnũ
audiſ:qͥ fructu audias? Vide. Quid voluit

Cdocere:quid ãnunciare:? Audi.QAuia deꝰ

lux eſt inquit: ⁊ tenebꝛę in eo nõ ſũt

yVlle.Adhuc lucẽ quidẽ nominauit:ſed ob⸗/
ſcura ſunt verba. Bonuʒ eſt nobis vt ipſa
lux quã nomiauit illuſtret coꝛda noſtra ⁊ vi·
deamꝰ quid dixit. hoc eſt qð ãnunciamꝰ:.

quia deus lux eſt:⁊ tenebrę in eo nõ ſunt vl

lę. Quis em̃ auderet dicere:quia ĩ deo ſũt
tenebꝛę: Aut quid eſt ipſa lux:aut quid ſürt
teneb:ę: He foꝛte talia dicat ꝗᷓ ad oculos
iſtos noſtros ꝑtineãt: Deꝰlux e:Ait neſcio

quis:⁊ ſol lux eſt:⁊ luna luxẽ:⁊ lucerna lux

eſt:aliquid debet eſſe longe his maius:lõ⸗
geq; pᷣſtantius:longe ſupeminẽtius.Quã⸗
tuym deus a creatura:quãtũ conditoꝛ a cõ/
ditione:quantũ ſapientia ab eo qð factum
eſt ꝑ ſapiẽtiã:longe vltra oia debet eſſe lux

iſta. Et foꝛte vicini ei erimus:ſi ꝗ ſit lux iſta
cognouerimus:⁊ ad eaʒ nos aplicauerimꝰ

vt ex ipſa illuminemur:quia in nobis tene-⸗
bꝛę ſumus:⁊ ab illa illuminati poſſumꝰeſſe

lux:⁊ non cõſundi de illa:quia de nobis cõ
fundimur. Quis eſt qͥ de ſe cõfundit᷑: Qui
ſe cognoſcit peccatoꝛẽ.Quis de illa nõ con

funditur:?: Qui ab illa illuminatur. Quid ẽ

ab illa iluminari? Qui iã videt ſe peccatis

tenebꝛari: ⁊ cupit ab illa illuminari:accedit
N.ʒʒ. ad illam. Vnde ⁊ dicit pſalmꝰ: Accedite ad
eum ⁊ illuminamini:⁊ vultus veſtri nõ eru

beſcent. Sʒ non erubeſces de illa: ſi quan /
do tibi te fędũ oſtẽderit:diſpliceat tibi fedi
tas tua:vt ꝑcipias pulchꝛitudinẽ illiꝰ.hoc
eſt quod vult docere. Et foꝛtaſſe pᷣpꝛopere

illud nos dicimus:ipᷣe hoc manifeſtat in cõ

ſequẽtibus. Memento in pꝛincipio ſermo⸗

niſ noſtri:quia epiſtola iſta charitatẽ cõmẽ
dat. Deus lux eſt inquit:⁊ tenebꝛę in eo nõ
ſunt vllę.Et quid ſuꝑius dixerat? Vt ſocie
tatem habeatis nobiſcũ: ⁊ ſocietas noſtra
ſit cum patre ⁊ filio eius ieſu chꝛiſto. Poꝛro
ſi deus lux eſt:⁊ tenebꝛę in eo nõ ſunt vllę·
⁊ ſocietatem cũ illo habere debemꝰ:⁊ a no/
bis pellendę ſunt tenebꝛę vt fiat in nobis

lux:nam tenebꝛę cum luce ſocietatẽ habere
non poſſunt: Ideo vide quid ſequat᷑. O&

ſi dixerimus qð ſocietatẽ habemꝰ

cum eo:⁊ in tenebꝛis ambulamuſ:

meæetimur. habes ⁊ apoſtolum paulũ di/

2. Corj. 6, centeʒ: Aut quę ſocietas luci ad tenebras?

Dicis te ſocietatẽ habere cum deo: ⁊ in tez

nebꝛis ambulas: et deus lux eſt: ⁊ tenebꝛę
in eo non ſũt vllę:quomodo ergo eſt ſocie⸗

tas luci ad tenebꝛas: Ja ergo dicat ſibi hö:

Quid faciam? Vnde ero lux? In peccatis

⁊ in iniquitatibꝰ viuo:quaſi ſubrepit qu⸗

dam deſperatio et triſticia. Salus nulla

eſt niſi in ſocietate dei.DHeus lux eſt:æ tene-
bꝛe in eo nõ ſunt vllę. Peccata aũt tenebꝛe
ſunt: ſicut dicit apoſtolus: DHiabolum ⁊ an
gelos eius rectoꝛes tenebꝛaꝝ haꝝ eſſe. Nõö
diceret rectoꝛes tenebꝛaꝝ:niſi diceret recto

res peccatoꝛũ:domiatoꝛes iniquoꝝ.cQuid

Epb. 6.

ergo faciemus fratres mei:? Societas cum

deo habenda eſt: alia ſpes vitę ęternę nul-
la eſt. Deus autẽ lux eſt:⁊ tenebꝛę in eo nõ

ſũt vllę:iniquitates autẽ tenebꝛę ſũt. Ini?e

qluitatibꝰ pꝛęmimur: ne ſocietatẽ cum deo

habere poſſimus. Que ergo ſpes: Nonne

ꝓmiſeram me aliquid locuturũ iſtis diebꝰ
dð gaudiũ faciat:Quod ſi nõ exhibeo:triꝰ
ſticia eſt iſta:Deus lux ẽ:⁊ tenebꝛę in eo nõ
ſunt vllę. Peccata tenebꝛę ſũt:quid erit no

bis? Audiamus ne foꝛte cõſoletur: erigat:

det ſpem: ne deficiamus in via. Currimus
em̃:⁊ ad patriam currimꝰ:etſi nos puentu-

ros deſperamus: ipſa deſperatione deſici /

mus.Ille autẽ qui nos vult puenire vt cõo⸗/

ſeruet in patria:paſcet in via. Audiamꝰer/
go. Qð

ſi dixerimꝰquia ſocietatem

D

pabemꝰcũ eo:⁊ in tenebꝛis ambu⸗/
lamus: mẽtimur ⁊ nõ facimꝰ peri-
tatem. Mon dicamꝰ qꝛ ſocietatẽ cũ illo ha

bemus:ſi in tenebꝛis ambulamus.Qð ſi
in lumine ambulamus:ſicut ⁊ ipſe
eſt in lumine:ſocietatem cuʒ eo ha/
bemus: cũ inuice in lumine ambu⸗/
lamꝰ:ſicut ⁊ ipſe ẽ in lumne:vt poſ/

ſimus ſocietatem habere cum illo.

Quid facim de peccati? Audi quid ſequit᷑.

Et ſanguis ieſu chꝛiſti filij eiuſpur/

abit nos ab omni delicto.Magnã

ecuritatẽ dedit deus: merito paſcha cele/

bꝛamus:vbi fuſus eſt ſanguis dñi:quo pur

gamur ab omni delicto:Simꝰ ſecuri.Cau⸗

tionem contra nos diabolus ſeruitut tene

bat:ſed ſanguine chꝛiſti deleta eſt.Sãguis
i,nquit fili eius purgabit nos ab omni deli
cto. Quid eſt ab omni delicto? Attendite.

Ecce iam in nomie chꝛiſti ꝑ ſanguinẽ cruck

dñi: quem nũc ↄfeſſi ſũt iſti qͥ apellãt᷑ infan
tes:mundata ſũt oĩa peccata ipſoꝝ. Vete/
6 7

Erpoſitionis ſancti luguſting

res intrauerunt: ⁊ noui exierũt. Quid eſt: Non quia ſum: ſed ne arrogãtia odioſꝰ in-

veteres intrauerunt noui exierunt?: Senes
intrauerũt:infantes exierũt: Senectus em̃
veternoſa vetuſta vita:infantia autẽ rege/

nerationis noua vita. Sed quid facimus?

Pꝛeterita peccata donata ſunt:nõ tantum

ipſis: ̊ ⁊ nobis. Et poſt donationẽ ⁊ abo /
litionẽ omniũ peccatoꝛum viuendo in hoc

ſeculo inter temptationes:quedã foꝛte con

tracta ſunt: ideo qð poteſt hõ faciat. Ipſe

conſiteatur quod eſt:vt ab illo curet᷑ qͥ ſem/
per eſt quod eſt. Ipſe em̃ ſemper erat ⁊ eſt:
nos non eramns et ſumus. Vide em̃ quid
dicat: Oð ſi dixerimꝰ:quia peccatũ
non habemꝰ: noſimetipſos ſeduci/
mus:⁊ veritas in nobis nõ eſt.Er⸗
go ſi te ↄfeſſus fueri peccatoꝛẽ:ẽ ĩ te vᷣitas.
Nã ipſa vitas lux ẽ. Nõdũ ꝑfecte ſplẽduit

vita tua:qꝛ inſunt peccata tua:ſᷣ tamẽ iam

illuminari cępiſti:qꝛ ineſt confeſſio peccato

rum. Vide em̃ quid ſequat᷑: Oð ſi cõfeſ-

ſi fuerimus delicta nr̃a: fidelig eſt
⁊ iuſtus vt dimittat nobis delicta
noſtra:⁊ purget noſ ex omi iniqta
te.Mon tantum pterita: ſed ⁊ ſi qua foꝛte

contraximꝰ ex hac vita: quia nõ põt hõ qᷓ;;

diu carnẽ poꝛtat nõ habere vel leuia pecca-
ta.Sʒ iſta leuia quę dicimus noli cõtemne

re. Si contemnis:quãdo appendis: Expa/

ueſce qũ numeras. Leuia młta faciũt vnũ

grande. Multę guttę implent flumẽ. Mul
ta grana faciunt maſſam. Et que ſpes eſt:
Ante omnia confeſſio. Nec quiſq; ſe dicat
iuſtum: et ante oculos dei:qui videt qð ẽ:
erigat ceruicem ſuam homo qui nõ erat et

eſt. Ante omnia ergo confeſſio: deinde di /

lectio: Quia de charitate quidẽ dictuʒ eſt:

Charitas cooperit multitudinem peccato/
rũ.Jaʒ videamꝰ:ſi ipſã charitatẽ cõmẽdat

ꝓpter ſurrepentia delicta: quia ſola chari/
tas extinguit delicta: ſuperbia extinguit
charitatẽ.Humilitas ergo roboꝛat charita
tem:charitas extinguit delicta. umilitas
ꝑtinet ad confeſſionẽ:q;̃ cõfitemur nos pec/

catoꝛes. Ipſa eſt humilitas:nõ vt dicamꝰ

illud lingua:q̃ſi ꝓpter arrogantiaʒ: ne diſ⸗
pliceamus hominibus ſi nos iuſtos dixeri
mus.aciũt hoc impij ⁊ inſani: Scio qui/
dem quia iuſtus ſum. Sed qͥd dicturus ſũ
ante homines?: Si me iuſtũ dixero:quis fe/
rat: quis toleret: Apud deum nota ſit iu/
ſticia mea:ego tamen dicam me peccatoꝛẽ:

ueniar. Dic hominibus qð es: dic deo quiſ
es. Quia ſi ñ dixer deo qð es:damnat de⸗

qð in te inueniet.Nõ visvt ille damnet:tu

dãna. Vis vt ille igſcat:tu agnoſce:vt poſ/

ſis deo dicere: Auerte faciem tuã a peccat: Vs. 5e.

meis.Dic illi etiã illa verba in ipo pſalmo:

Quoniã iniquitatem meaʒ ego cognoſco.

Qõ ſi cõfeſſi fuerimus delicta noſtra: ſide/
lis eſt ⁊ iuſtus:qͥ dimittat nobis delicta no
ſtra: ⁊ purget noſ ex omni iniquitate. QS E
ſi dixerimꝰ quia nõ peccauimꝰ:mẽ/

dacem facimꝰ eum:⁊ verbum eius
nõ erit in nobis.Si dixeris:non pecca
ui: illum facis mendacem:cum te vis face/
re veracem. Vnde fieri poteſt vt deus men
dax ſit:⁊ homo verax:cum contradicat ſcri

ptura: Omnis homo mẽdax:⁊ deus ſolus Nõ. u5.

verax.Ergo deus per ſeipſuʒ verax:tu per
deum verax:nam per te menda⸗
te impunitateʒ videret᷑ dediſſe peccatis:qꝛ

dixit: Fidelis eſt ⁊ iuſtus qͥ mũ⸗

omni iniquitate: ⁊ dicerẽt iaʒ ſibi homies:
Peccemꝰ:etiam ſecuri faciamus quod vo/
lumꝰ:purgat nos chꝛiſtus: fidelis ẽ ⁊ iuſtꝰ:
purgat noſ ab omni iniquitate.Tollit tibi
malam ſecuritatẽ: ⁊ inſerit vtilem timoꝛẽ.
AMale vis eſſe ſecurꝰ:ſollicitꝰ eſto. Fidelis
em̃ eſt ⁊ iuſtꝰ:vt dimittat nobis delicta no/
ſtra:ſi ſemꝑ tibi diſpliceas:⁊ muteri donec
perſiciar: Ideo quid ſequit᷑
hec ſcribo vobisvt nõ peccetis.Sʒ
foꝛte ſurripit de vita humana peccatũ: qͥd
ergo ſiet?: Jam deſperatio erit: Audi.Si
quis inquit peccauerit: aduocatum
habemus apud patrẽ ieſũ chꝛiſtũ
iuſtũ: ⁊ ipſe ẽ ꝑropitiatio pro pec/
catis nortris. Ille eſt ergo aduocatꝰ:da
operam tu ne pecces. Si de infirmitate vi/
te ſurꝛepſerit peccatum:cõtinuo vide: con/
tinuo diſpliceat:continuo damna.Et cum

damnaueris:ſecurꝰ ad iudiceʒ venies. Ibi
habes aduocatum: Moli timere:ne perdaſ

cauſam confeſſionis tuę.Si em̃ aliquando
in hac vita cõmittit ſe homo diſertę linguę
⁊ non perit:cõmittis te verbo et periturus
es? Clama: Aduocatü habemus apud pa⸗
trem. Videte ipſũ iohãnẽ ſeruantẽ humi/

.Et ne foꝛ

det nos ab

85

Filioli mei ca.2.

litatem. Certe vir iuſtus erat ⁊ magnꝰ:qui Job.iʒ.

de pectoꝛe domini myſterioꝛum ſecreta bi/
bebat. Ille ille qui bibendo de pectoꝛe do/

mini diuinitatẽ ructauit: In pꝛincipio erat Job.·

Gebomn
ſoninan⸗
oummns
vgurbeha
hrbensd
riittc
Arniteb
naopeadte
ſumißpon
Uentiint de
ſon ciſün
unck une
u ſoroui
fatdocgui
aGirnlont
enßesl
ſos tman
npcans⸗
bunesaud
leltcetacn
Cnchltun
ſnitonpe
ipocans
ſehuunst
tſepope
(04 Ounnesſin
ghlcere
bosf
Ueenpot
ponnibu
functſe
Ubrscec
lſübehe
Epeccttot
ellorn
ltoit⸗
ſſſganr
nuciA
flgennine
nnon
Munoett
Ungotron
eceſan
⸗ ber
rit

dunggi
Mnpaſten
giunit
Qinbo
muden

n

padundns
Reisnmngen
Mankeysſee
Meknrdasnen
ncnmndruſ
auntdels guß⸗
güznene

nmnig EHa
Nllezeriegn

ziniengn
ſtuz ſbibonis
camuslod

: ſdelsett .

uitate Taint
t wüen ame’
iar eto
nobisdetcano
Sumuen don
ut. Fliolna

löpecrens

Enn geuni /
. lg
AAounn
riſti hin
into he
Ngelal
deinünmtue⸗
nnuo ietddn
ddunn un
iuzmu

oee n

ooſen nal
aponmm.

emus od

ſnnnn,

48 nugegn
um ſogen .
dep r 4 6

ninhen

verbum:⁊ verbum erat apud deũ. Ille ta-/
lis vir non dixit: Aduocatũ habetis apud
patrem:Sed ſi quis peccauerit: aduocatuʒ

inquit habemus. Mõ dixit habetis:nec me

habetis dixit:nec ipſum chꝛiſtũ habetis di
xit: ſed ⁊ chꝛiſtũ poſuit non ſe:⁊ habemus
dixit:nõ habetis. Maluit ſe ponere in nu/
mero peccatoꝛũ vt haberet aduocatũ chꝛi⸗
ſtum:qᷓ; ponere ſe ꝓ chꝛiſto aduocatũ ⁊ in/
ueniri int damnãdos ſuꝑbos.Fratres: Je
ſum chꝛiſtũ iuſtum: ipſũ habemꝰ aduoca⸗
tum ad patrem:ipſe ꝓpitiatio eſt peccato⸗/
rum noſtroꝛũ. Hoc qui tenuit:hęreſim non
fecit:hoc qui tenuit: ſciſma nõ fecit. Vnde
em̃ facta ſunt ſciſmata? Cum dicunt homi/
nes: Hos iuſti ſumus:Cũ dicũt homines:
nos ſanctiſicamꝰ imũdos: nos iuſtiſicamꝰ
impios: nos petimꝰ: nos impetramꝰ. Jo/
hannes autẽ quid dixit? Et ſi quis pecca/
uerit:aduocatũ habemus apud patrem ie
ſum chꝛiſtum iuſtũ.Sed dicet aliqͥs: Ergo
ſancti non petunt ꝓ nobis? Ergo epiſcopi
vel pᷣpoſiti nõ petũt ꝓ płlo? Sed attendite
ſcripturas ⁊ videte: quia ⁊ pꝛeępoſiti cõmẽ-
dant ſe populo. Nam apoſtolꝰ dicit plebi:

ofl. 4. Oꝛantes ſimul ⁊ ꝓ nobis. Oꝛat apoſtolus

ꝓ plebe:oꝛat plebs ꝓ apoſtolo. ODꝛamꝰ ꝓ
vobis fratres:bᷣ ⁊ vos oꝛate ꝓ nobis. In-
uicem pꝛo ſe omnia membꝛa oꝛent: caput

pꝓ omnibus interpellet. Pꝛopterea nõ mi/

rum qꝛ ſequit᷑ ⁊ hic: et claudit oꝛa diuiden/
tibus eccleſiam dei: Quia dixit: Jeſũ xpᷣm

iuſtũ habemꝰ aduocatũ: ⁊ ipſe pꝛopitiatio

ẽ peccatoꝛũ noſtroꝛũ: ꝓpter illos qui ſe di/

Marci.iʒ.liſuri erant ⁊ dicturi: Ecce hic eſt chꝛiſtus:

ecce illic: æ velle oſtendere eum in parte qui
emit totũ ⁊ poſſedit totũ: ↄtinuo ſecutꝰeſt:

F,er/lon tantũ noſtroꝛũ: ſed ⁊ totius

mũdi.Quid eſt hoc frates?: Certe inueni⸗
mus eam in campis ſaltuũ:inuenimus ec⸗

cleſiam in omnibꝰ gentibus. Ecce chꝛiſtus

ꝓpitiatio eſt peccatoꝛũ noſtroꝛũ: non tan⸗
tum noſtroꝛum:ſed ⁊ totius mũdi.Ecce ha
bes eccleſiam ꝑ totũ mũdũ: Moli ſequi fal/
ſos iuſtiſicatoꝛes et veros pꝛecipitatoꝛes.

In illo mõte eſto qui impleuit oꝛbẽ terra⸗

rum: quia chꝛiſtus pꝛopitiatio eſt peccato-

rum noſtroꝛũ:non tantum noſtroꝛũ: ſed et
totius mũdi:quẽ ſuo ſanguine comꝑauit.

Et in hoc inquit cognoſcimꝰ eum:ſi

madata eius ſeruauerimꝰ. Quęmã
data: Qui dicit quia cognouit eu:

bis: vt vos inuicẽ diligatis. J
ghos cimus quia in ipſo ſumꝰ: ſi in
1

et mandata eius nõ ſeruat: mẽdax
eſt:⁊ in hoc veritas nõ eſt. Sed ad-/
huc querl: Quę mandata:?: ui aũt inqͥt
ſeruauerit verbũ eius:vere in hoc

Johãnis Tractatus I

perfecta eſt dilectio dei. Uideamꝰ ne

ipſum mandatũ dilectio dei vocet᷑. Quxre/⸗
bamus em̃ quę mãdata:⁊ ait:Qui aũt ſer/

uauerit verbũ eius:vere in hoc perfecta eſt

dilectio dei. Attende euangeliũ ſi nõ ẽ hoc

mandatũ: Mindatũ inquit nouũ do vo/ Job.1z.

n hoc co/
lllo pfecti fuerimus. Perfectos in di/

Et inimicos diligere: ⁊ ad hoc diligere vt
ſint fratres. Hon em̃ dilectio noſtra carna/
lis eſſe debet. Optare alicui ſalutẽ tempo/
ralem:bonum eſt: ſed ⁊ ſi deſit:aia tuta ſit.

Si optas alicui amico tuovitã:bene facis.

Gaudes de moꝛte inimici:male facis.Sed
foꝛte ⁊ amico tuo vita illa quã optas inuti/

lis eſt: et inimico tuo moꝛs de qua gaudes

vtilis fuit. Incertum eſt vtrũ alicui ſit vti-
lis vita iſta an inutilis: vita vero quę eſt

apud deum ſine dubio vtilis ẽ. Sic dilige

inimicos tuos vt ffes optes: ſic dilige ini-

micos: vt in ſocietatẽ tuã vocent᷑. Sic em̃

dilexit ille qui in cruce pendens ait: Pater
ignoſce illis: qͥa neſciunt quid faciũt. Ne⸗/
q; em̃ dixit: Pater viuãt iſti multo tempo/
re:me quidem occidunt:ſed ipſi viuãt. Sʒ
quid ait:? Ignoſce illis:quia neſciunt quid
faciunt.Moꝛtem ſempiternã ab eis expel-
lebat prece miſericoꝛdiſſima: ⁊ potentia pᷣ/

ſtatiſſima. Mlti ex eis crediderũt:⁊ dimiſ⸗

ſus eſt eis fuſus ſanguis chꝛiſti. Pꝛimo fu⸗

derũt cũ ſęuirent: biberunt cũ crediderũt.

In hoc cognoſcimus qꝛ in ipſo ſumꝰ: ſi in
ipſo perfecti fuerimus. De ipſa ꝑfectiõe di/

ligendoꝛum inimicoꝛũ dominꝰ admonens
ait: Eſtote ergo perfecti:ſicut ⁊ pat᷑ veſter Mattb.5.

eleſtis perfectus eſt. Nui ergo dicit ſe
auit:⁊ ipſe ambulare.QAuõ ffes:

in ſaſa manere:debet ſicũt ipſe am
mn

lectione vocat. Qus eſt ꝑfectio dilectiõis?

Lud. 23.

uid nos monet? Qui dicit ſe in ipſo ma-

nere:id eſt in chꝛiſto: debet ſicut iße ambu-
lauit et ipſe ambulare: foꝛte ̊ nos monet:
vt ambulemꝰi mari: Abſit.hoc g: vt ambu
lemꝰin via iuſticię. In q̃ via? Jã cõmemoꝛa
ui. Fixꝰ in cruce erat:⁊i ia via ambulabat
ipſa via charitat: Pr igſce illis qꝛ neſciunt
qd faciũt. Si &̊ didicerl oꝛare ꝓ inimic tu/

Job. 13.

Col. ʒ.

.

Exrvpoſitionis ſancti Aluguſtini

S is:ambulas viã dñi. Dilectiſſini ñ ma

datũ nouũ ſcribo vobis:ſed man/
datu vetus qð habebat ab initio.
QAuod mandatiuũ vetus dixit: Quod habe
batis inquit ab initio. Ideo ergovetus:qꝛ
iam illud audiſtis. Alioquin cõtrarius erit
domino vbi ait: Mandatũ nouum do vo/

bis:vt vos inuicem diligatis. Sʒ mãdatũ

vetꝰquare? MNon quia ad veterẽ hominem
ꝑtinet. Sed quare: Qðõ habebatis ab ini/
tio. Mandatũ vetus eſt verbuʒ qð

audiſtis. Ideo & vetus: qꝛ iam audiſtis.
Et idipſũ nouũ oſtẽdit dicẽs: JIteꝝ maã/

datũ nouũ ſcribo vobis. Mõ alteꝝ:
ſed idemipſũ quod dixi vetus:idẽ eſt ⁊ no/
uum. Quare? Quod eſt verũ in ipſo
in vobis.Ham quare vetus audiſtis:

Quia iam illud noueratis.Quare aũt no/
uũ: Quia tenebꝛę tranſierũt: ⁊ lux tent
eſt: Qui diligit fratrẽ ſuũ in lumine manet
2 ſcãdalũ in eo nõ cẽ̃.Qui ſũt qͥ patiũt᷑ ſcan/

Ha iaʒ lucet. Ecce vñ nouũ: Quia tene-
bꝛę ad veterem hominẽ: lux vero ad nouũ
hominẽ pertinet.Quid dixit aplus paulꝰ⸗

Exuite vos veterem hominẽ:⁊ induite no/

uum. Et iterum quid dicit: Fuiſtis aliquã/

do tenebꝛę: nunc aũt lux in domino. Qui

dicit ſe eſſe in lumine. Modo manife-
ſtat totũ qð dixi. Qui dicit ſe eſſe in lu
mine ⁊ fratrẽ ſuũ odit:in tenebꝛis
eſt vſq;adhuc.Eia fratres mei:qᷓdiu di⸗

MWattvᷣ.5. camꝰ vobis:diligite inimicos? Videte qð

peius ẽ: ne adhuc fratres oderitis. Si fra/
tres ſolum amaretis: nondũ eſſetis ꝑfecti:
ſi autẽ fratres oditis quid eſtis: VUbi eſtis:
Reſpiciat vnuſquiſq; coꝛ ſuum: nõ teneat

odium cõtra fratrem ꝓ aliquo verbo duro:

ꝓ contentione terrę:ne ſiat terra. Quiſqͥs
em̃ odit fratrẽ ſuũ:nõ dicat quia in lumine

ambulat. Quid dixi:Mõ dicat qꝛ ĩ xᷣo am K

bulat: Qui dicit ſe eſſe in luce ⁊ odit fratrẽ

ſuum:in tenebꝛis eſt vſq;adhuc.Neſcio qs
em̃ ex pagano factus eſt chꝛiſtianꝰ: Inten /

dite:Ecce tenebꝛę erat quãdo paganꝰ erat:

modo iam chꝛiſtianus factus eſt:Deo gra-
tias. Omnes gratulant᷑. Recitat᷑ apłs gra-
Epb.5. tulans: Fuiſtis em̃ aliqũ tenebꝛę: nũc autẽ
lux in domino. Adoꝛabat idola:adoꝛat de/

um.Adoꝛabat quẽ fecit:adoꝛat qui eum fe

cit. Mutatus eſt: deo gratias. Oẽs gratu /
lant᷑ chꝛiſtiani. Quare: Quia iaʒz adoꝛatoꝛ

patrt ⁊ filij ⁊ ſpirituſſancti: Etiã deteſtatoꝛ

deęmonioꝛũ ⁊ idoloꝛũ eſt. Adhuciſte iohban
nes ſollicitus eſt:multis gratulatib adhuc

ſuſpectus eſt. Fratres: maternã ſollicitudi/
nem libenter amplectamur. Mõ ſine cauſa

mater ſollicita ẽ de nobis:cũ alij gaudent.

Abatrẽ dico charitatẽ. Ipſa em̃ habitabat

in coꝛde iohãnis cum iſta diceret. QAuare:

Miſi quia aliquid timet in nobis.Et cũ iaʒ

nob hoies gratulẽt᷑:quid ẽ qð timet: Qui

dicit ſe eſſe in lumie.Quid eſt hoc:? Jam di

cit ſe eſſe chꝛiſtianũ: ⁊ fratrẽ ſuum odit: in

tenebꝛis eſt vſq;dadhuc.Qõðõ exponere nõ ẽ:
ſed qð gaudere ſi nõ ſiat: aut qð plangere
ſi fiat. Qui diligit fratrẽ ſuũ i lumie h

— —☛

manet:⁊ſcandalũ i eo nõ e. Obſecro

per xpᷣm: paſcit nos chꝛiſtus. Refecturi ſu/
mus coꝛpoꝛa in noie xpᷣi: ⁊ aliquantũ refe/
cta ſunt: ⁊ reficienda ſunt: mẽs noſtra paſ-
catur:nõ qꝛ diu dicturus ſum dico: nã ecce

iam finitur lectio. Sʒ ne foꝛte ex tedio mi-

nus attente audiat᷑ qð maxime neceſſariũ

dalũ aut faciũt: Qui ſcandaliʒant᷑ in xpᷣo ⁊
in eccleſia. QAui in xpᷣo ſcandaliʒant᷑: tanqᷓ;

a ſole vꝛũt᷑.Qui in eccleſia:tãq; a luna.Di/⸗

₰

cit aũt pſalmꝰ: Per diẽ ſol nõ vꝛet te: neq; vᷣ
luna ꝑ noctem: id eſt ſi tenueris charitatẽ:

nec in chꝛiſto ſcandalũ patieris nec in eccle
ſia:nec chꝛiſtũ relinques nec eccleſiã. Qui
em̃ eccleſiam relinquit: quõ eſt in chꝛiſto qͥ
in membꝛis xpᷣi nõ ẽ?: Quõ eſt in xpᷣo qui in

coꝛpoꝛe chꝛiſti nõ eſt: Illi &patiunt᷑ ſcanda
lum:qͥ relinquũt aut chꝛiſtũ aut eccleſiam.

Vnde intelligimus qꝛ inde dixit pſalmus:

Per diẽ ſol nõ vꝛet te:neq; luna ꝑ noctem?

Quia ipſã vſtionẽ ſcandalũ vult intelligi.
Pꝛimo ipſam ſimilitudinẽ attẽde: Quõ 4ᷣ

vꝛit᷑ dicit: nõ tolero: nõ fero et ſubducit ſe:
ſic qui quędã nõ ferũt in eccleſia et ſubtra⸗-

5.120.

hunt ſe vel nomini chꝛiſti vel eccleſię: ſcan-

dalũ patiũt᷑. Videte quõ paſſi ſũt ſcãdalũ
tãq; a ſole illi carnales qbꝰ p̃dicabat carne

carnẽ filij hoĩs ⁊ biberit eius ſanguinẽ:nõ

habebit ĩ ſe vitã. Septuaginta ferme holeſ

dixer̃t: Durꝰ ẽ hic ſmo:⁊ receſſerũt ab eo:⁊

remãſerũt duodecim. Oẽs illos vſſit ſol et
receſſerũt:nõ valentes ferre vim bi. Re/

mãſerũt &̊ duodecim. Et ne foꝛte putarent

hoĩes:qꝛ ipſi ſᷣſtant deo credẽdo in xpᷣm:et
nõ ab ipſo illis ᷣſtat bñficiũ: cũ duodecim
remãſiſſẽt: ait illis dĩũs: Mũqͥd ⁊ vos vultt

ire? VUt nouerit qꝛ vobis neceſſariꝰego ſũ:

ſuã chꝛiſtꝰ ⁊ dicebat: Qui nõ mãducauerit Job.s.

udilecno.4
gs:aue r
gonmals:
ſectioefran
clantak
anobel
Geiavobi
(aretoft⸗
fns Audiphin
ſbuslegen
con mulio
ſeonoͤcse
lunpanüt
Ptiſancal
gendel⸗
Nckaliguis
Nis Böfumes
Ml do
Qusck
Mmäkſen
54 Galtpen
elione:
ipunauo
it / bpoſoli
onern yfa
pz go
J l
le O
amorlar
hyeercee
Aitinn⸗
occ
Nerotteſ
lgaüfn
egteir
Nu, nn
ſodbit
nnont
b gi
chſte

ðõ
M D HZ

Aſe=⸗ t †Nſem α Nale Pteer ðõ TPaffeua chα ρν.οa PeLρο

—/ð

beati Johãnis Cractatus II

Etiieei ſpõderũtvoce petri: Oñe: vbũ vite einę ha tendlif illis digi n Alan du ci
ſau : quo ibimꝰ: Quos aũt vꝛit ecclia tan / beſcũt: ne ceci putent᷑: dicunt ſe vidiſſeq õd
Mlcie bes: quo ibim. ſt: audi i 5 ũqᷣd ſic oſtendimꝰ eccleſiam
ciite q́ᷓ; luna ꝑ noctẽ:qͥ ſciſmata fecerũt:audi i/ nõ viderüt. ſqd ſic oſ õ
tAn cor. . ſũ vbũ poſitũ ĩ aplo: Quis infirmat᷑ ⁊ ego fratres mei: Hõne apta eſt: one manife⸗
anedar Conz,1. i. Ph adalizat᷑ ⁊ ego non vꝛoꝛ: ſta? Honne obtinuit oẽs gẽtes: Nõne im/
id 4 epirmoꝛe ſerdalezak r Kaie frẽm? let᷑ qð añ tot ãnos ꝓmiſſũ ẽ abꝛaę ĩ ſemie
icen Quõ Enõ eſt ſeadall ia eo d dilieit fen: pibdqa c tot gẽtes: Vni fideli ꝓmiſſum Señ.22.
utefhezmn Quia ꝗ diligit fratrẽ: tolerat ola ꝓpter vni ei⸗ bokqelmrmögennzlu a Aan
mfuntct tatem: quia in vnitate charitatis ẽ frater · &ẽ:i mili ͤſeaz facietre Erce nesvℳ.
Wanmii na dilectio. Offendit te neſcio qͥs: ſiue ma/ un vnin ſabte gabltonalſn note Wartb. 5.
riſ ius: duc t tu puras malug: mucen en⸗ in nta illetfeahttmer. Et cũ en dicikk::
ſumeſuiſni is malus: ⁊ deſeris tot bonos: qualis di· ↄſtuuta. ꝗlli offedũt i mõtẽ. Et cũ eiſ dicit:
eo itge baͤt fraterna: Qualis apparuit i iſtis: ea’“ Aſcẽdite:nõ ẽ mõs dicũt:⁊ faciliꝰ illuc ſact⸗
lns Nam ſt oꝛbẽ taꝝ. Hũ/ em impin gũt q; illic habitaculũ ꝗqrũt. Eſai-
Arninn acuſant aftos: deſerucrü en ina heſterna die lectꝰ ẽ: Quiſqs vrjm vigila⸗
Einikniſ qd in oꝛbe terraꝝ ſancti nõ erqt: Aut inau- as he zockistſ: aure: nec aure coꝛpis: ſefkd
:misnein⸗, diti a vobis damnari potuerũt? Sʒ o ſi di bat:nõ oclis ane ri nouiſſi is dieb* Eſa. 2.
Vundid:i ligeretis fratres:ſcandalũ in vobis nõ eẽt. aure coꝛdis a⸗ ũtit. Erit i noui imis dieb? Ela. 2
RW 5 ũ qͥd dicat: Pax multa diligen manifeſtꝰ mõs domꝰ dñi: parat? i cacumie
Niutati Wz. 18. Audi pſalmũ qd dicat: mõ d tã manifeſtũ q́; mõs? Sʒ ſũt
nunnentelti tibus legẽ tuã: ⁊ nõ eſt illis ſcandalũ. Pa mõtiũ.Qui ne. vn lattn poſiti ſũt.
üitlunnenmn cem multã dixit eis qui diligũt legẽ dei: et Mores ienotizo. ymphmnste⸗ Yns ibi /
uiſäti enütſen ideo nõ eis eſſe ſcandalũ. Illi &̊ qui ſcanda Quis vrjm tolympu moͤtẽ?: 4
l iüt: pacẽ ſt. Et quos dixit nõ habitãt:giddabã nr̃jm nõ nouerũt? In pti⸗
Cncalzminn lum patiũt᷑:pacẽ perdũt. Et quo⸗ 3 7 Sta .
mlld ti ſi: aut nõ facere: Diligentes le bus ſüt iſti mõtes. Ille aũt mons nõ ſic:qꝛ
mtinin patiſcandalũ: aurno facetez Dilig inmpleuit vniũſaʒ faciẽ irc. Et de illo dicit:
irtiö n em dei. Ergo in charitate poſiti ſunt. Sʒ impleuit vniũſaʒ faciẽ treę. Tde ulo dieit:
gakenul Hõ dixit diligentib?*.. Parat' i cacumie mõtiũ. AMõs ẽ ſuꝑ cacu⸗
Slclnönur ee e dicit aliquis: Legem dei dixit diligentib?*. Paratꝰ i cacumi geeae⸗
mmehin 3b.. Hlé fratres. Audi qd ds dicat: Mandatũ ming oim moͤtiñ. Et gegabiſ inar ac eß
unu H nouũ do vobis: vt vos inuicem diligatis. oẽs gẽtes.Quis erat ĩ qͥ mõte:Quis fran /
Maums Quid eſt lex niſi mandatũ:? Quõ aũt non git faciẽ offendẽdo in illũ:Quis igrat ciui/
ungi patiut ſcandalũ: niſi dũ ſufferũt inuicem? tatẽ ſu mõtẽ ↄſtitutã? Sʒ nolite mniri
gichn ui Ephp.4. Sicut paul“ dicit: Sufferentes inuicẽ in di ignoꝛat᷑ ab iſt qͥ oderũt ffes: qꝛ in ene ris
Micknt lectione: ſtudentes ſeruare vnitatẽ ſpirit? ambulant ⁊ neſciũt qͥ eũt:qꝛ tenebꝛe exceę/
Utpenmtlent ieer C. Et qꝛ ipᷣa ẽ lex xpᷣi: eũdẽ audi cauerũt oculos eoꝝ. Montẽ nõ vidẽt: Ho
6imnalch ĩ vinculo pac.Et qꝛ ipᷣa ẽ lex xpᷣi:eũdẽ aud ruro 5ͤ bñt. Unde ockos ſi bñt?
SS apoſtolũ cõmẽdatẽ ipſã legẽ: Inuicẽ inqt lo mirerl:ocłos nõ hñt. VUn s ñ hte
tenniſin Salké. onera vr̃a poꝛtate:⁊ ſic adiplebit legẽ x-xi. Quia tenebꝛę excecauer̃t eos. Unde ꝓba/
eg lunsglue. q odit frem ſuũ in tenebꝛis ẽ: mus? Quia ffes oderũt: qꝛ cũ offendũt᷑ in
Naʒ qͥ odit frem ſuũ in tenebꝛis Sete
lü itinng Zi tenebzꝛis ambulat ⁊ neſcit quo afris: ſepant ſe ab oꝛbe traꝝ: quia nõ tole-
imnii eat. AMagna res fres: Attendite oom,. rant ꝓ pace xpᷣi qs mlamarer tolerant pꝛo
Goctſhtnn 5 vos. it frem ſuũ in tenebꝛiſ parte donati quos damnlt.
ultiche blane grnit uo egt: am tene ( Pe eo að iohanes dic: Scribo vo
iwclarfin bꝛe excecauef̃t ocłos eiꝰ.Quid tq c bis filioli:qꝛ remittut᷑ vobig gctz
nrſiſtſitil cCciũ qᷓ iſti qͥ oderũt frẽs: Mã vt nouerit qꝛ cę enene eiꝰ: vſ; ad ig: Et nn⸗ ne
Phdufnen caiſut: in mõtẽ offenderũt. Eadem dico:ne ſiet ⁊ deſideria eiꝰ. Qui eut ecerit
linoinruen/ vobis excidant. Mõne lapis iſte qͥ pciſus ẽ volütatẽ Dei manet in eternu: e 7 —
cus lgliſil de monte ſine manibus: chꝛiſtẽ de regno ipe manet ieternu: Pfactar ae 2
unſenetil iudęoꝛũ ſine oꝑe maritali? Hõne ille lapis Ania ꝗ legũt᷑ ĩ ſcptunt ſ. Sad n A e
rittben r ai raꝝ: id ẽ oẽs dñatiões ſtructionẽ ⁊ ſalutẽ nf̃aʒ intẽte opoꝛ
elaut ↄꝓfregit oĩa regna terraꝝ: id ẽ dnatioes ire. Maxie t méoꝛle com⸗
los iti idoloꝝ ⁊ demonioꝝ? Hõne ille lapis ccuit tet audire. Maxie tñ m . scame HßMUD
ninth h naniek.2. Tfactus eſt mos magn: ⁊ impleuit vniuer,· deanda ſũt:ꝗ aduſus Wevaſch rneol eti,
ſteglen ſũ oꝛbẽ traꝝ:? Hũqᷣd digito oſtẽdimꝰ iſtum mũ:qͥn inſidie infirmioꝛes R negligeti
ninnq4 montẽ: quõ oſtẽdiẽ hoibꝰ tertia luna: Ver · oꝛeſ circũuenire nõ ceſſat. Memẽote Inm
idmmn bi grã: Qñ volũt hoies videre lunã noug im ſaluatour, neäronnaenontu 65 icts Roe
giitenent dicũt:ecce luna:ecce vbi eſt.Et ſi ſunt ibi q bis T reſurrexil e. d 1 denetg Bo⸗
nuſniin ðJYDU

Exrxpoſitionis ſancti luguſtini

nr̃a:reſurrexiſſe ꝓpter iuſtiſicationẽ nfam. ipſe ſenſũ nr̃m aꝑiat.Quid aũt oſtẽdit do⸗ Gupth
Sicut modo audiſtis: qͥa diſcipuloꝛũ duo/ minꝰ ſcriptũ de ſe in lege moyſi ⁊ ꝓphetisꝰ gſen e
rum quos inuenit in via:tenebant᷑ oculi ne pſalmis? Quid oſtẽdit: Ipſe dicat.Pꝛenit auc
eum agnoſcerent:iuenit eos deſperãtes de hoc euangeliſta poſuit:vt nos noſcemꝰ qͥd Cauimi
redemptiõe quę erat in chꝛiſto: ⁊ exiſtimã/ in tanta latitudine ſcripturaꝝ credere ⁊ in/ Nriſe
tes iam illum paſſum: ⁊ moꝛtuum fuiſſe ſi / telligere debeamus.Certe multę ſunt pagi vi 8
cut hominem: nec tanq;; filium dei putaſ//⸗? nę: et multi libꝛi:hoc habent omnes quod gehaa 6
ſe ſemꝑ viuere:⁊ in carne ita moꝛtuũ vt n, dixit dñs bꝛeuiter diſcipulis ſuis. Quid ẽ eſt
reuiuiſceret:ſed tanq; vnũ ex ꝓphet: ſicut hoc?: Quia opoꝛtebat pati chꝛiſtũ: ⁊ reſur/ l⸗
verba eoꝝ pauloante qui intẽti eratis:au/ gere tertia die. Habes iam de ſponſo:quia guns
diſtis. Tunc aperuit illis ſcripturas:incipbi opoꝛtebat chꝛiſtũ pati ⁊ reſurgere.Cõmen⸗ unnd
ens a moyſe:ꝑ omnes ꝓphetas oſtendens datus eſt nobis ſponſus:de ſponſa videa/ nance
eis omnia que paſſus erat pᷣdicta fuiſſe: ne mus quid dicat:vt tu cũ cognoueris ſpon/ anlsͤl
illi magis mouerent᷑ ſi reſurrexiſſet domi/- ſum ⁊ ſpõſam:nõ ſine cauſa ad nuptias ve anellise
nus: et magis ei nõ crederent:ſi de illo iſſa nias.Celebꝛatio em̃ nuptiaꝝ omis celebꝛa lnfi
ante dicta non eſſent. Firmitas enim fidei tio.Eccleſię em nuptię celebꝛant᷑. Ducturꝰ eclüdo⸗
in eo eſt: quia omnia ꝗᷓ euenerunt in chꝛi/ eſt vxoꝛem filius regis:⁊ ipſe filiꝰregis rex: (onunlei
ſto pꝛeędicta ſũt. Diſcipuli ergo nõ eũ agno ⁊ dui frequẽtant ipſi ſunt ſpõſa. Non quõ noſten ph.
uerunt:niſi in fractione panis.Et vere qui in nuptüs carnalibꝰ alij frequentant nupti ſocanma
non ſibi iudicium manducat ⁊ bibit:in fra- as:⁊ alia nubit. In eccleſia qui frequẽtãt: hoſen
ctione panis chꝛiſtũ agnoſcit. Poſtea ⁊ illi ſi bene frequentant:ſponſa fiunt. Ois em̃ len teuuf
vndecim putabãt ſe ſpiritũ videre:pꝛebu⸗/ ccleſia ſponſa chꝛiſti eſt:cuiꝰ pꝛincipiũ ⁊ p᷑/ peckes: gu
it ſe palpandũ: qui ſe pꝛebuit cruciſigẽdũ. Imitię caro chꝛiſti eſt. Ibi iuncta eſt ſponſa Unbant:⸗
Crucifigendũ inimicis:palpandũ amicis: ¶ſpõſo in carne:AMerito carnẽ ipſã cũ cõmẽ Cenand
Abedicus tamẽ omniũ:⁊ illoꝝ impietatis: daret:panẽ fregit: ⁊ merito ĩ fractiõe panis ſteran
2 iſtoꝛum incredulitatis. NHam qð audiſtis apti ſũt ochi diſciploꝝ ⁊ aguerũt eũ . Quid daſusif
cum actus apoſtoloꝝ legerentur: quot mi / S dixit dũs ſcriptũ eſſe de ſe ĩ lege ⁊ ꝓphis ⁊· lundden
lia crediderunt ex interfectoꝛibus chꝛiſti: ſi pſalmis:? Quia opꝑtebat pati xpᷣm.Si ñ ad/ anmn
crediderunt poſtea qui occiderũt:nõ erant deret ⁊ reſurgẽ:recte illi plãgerẽt:quoꝝ ocu Aultlen
credituri qui paululũ dubitabãt: Et ipſos li tenebat᷑. Sed ⁊ reſurgere pſdictũ ẽ. Et vt cheente
tamen qð maxime debetis animaduertere quid hoc:? Quare h opoꝛtebat pati chꝛiſtũ uen.
⁊ memoꝛię veſtrę mandare:qꝛ cõtra inſidio ⁊ reſurgere: Pꝛopter illum pſalmũ quẽ vo/ epom
ſos errores deus voluit ponere firmamen / bis maxime cõmendauimꝰ:quarta ſabbati tonein
tum in ſcripturis:cõtra quas nullus audet ſtatiõe pma nouiſſimę hebdomadis. Qua/ Ausoci
loqui qui quoquo mõ ſe vult videri chꝛiſti- re opoꝛtebat xpᷣm pati ⁊ reſurgere? Pꝛopt· mn ſuot Eſt⸗
anum: Cum ſe palpandũ pꝛębuiſſet: nõ il · pſalmũ: Cõmemoꝛabuntur ⁊ cõuertent᷑ ad Ps.ꝛr. nir nn
lis ſuffecit:niſi de ſcripturis cõfirmaret co2ꝛ dominũ vniuerſi ſines terrę:⁊ adoꝛabũt in ltioe
credẽtiũ. Pꝛoſpiciebat em̃ noſ futuros. In cõſpectu eius vniuerſę patrię gentiũ. HNaʒ ſawes
q; palpemus nos nõ habemꝰ: ⁊ qð legam vt nouerit: qꝛ oꝑtebat pati xpᷣm ⁊ reſurge/ ſtoisite
habemus. Si em ꝓpterea illi crediderunt re. Et hic qͥd addidit: vt poſt cõmẽdationẽ glloscede
quia tenuerunt ⁊ palpauerũt:nos quid fa/ ſponſi cõmẽdaret ⁊ ſponſã:Et pſᷣdicari inqͥt Zud.2 lientesinck
