latine coꝛona appellat᷑. Jam coꝛona nomYæ
habebat:⁊ ideo palmã martyrij ſuo nomie
ferebat. QAui eum lapidaret᷑:nõ ſolum nõ B
expectabat de ꝑſecutoꝛibus repoꝛtare vin/
dictam:ſed eis potius de deo veniã poſtu/
labat. Meminerat em̃ dixiſſe dũm: Aihi Ko. 12.
vindictã ⁊ ego retribuam dicit dominꝰ.Et
iterum: Me dixeris vlciſcar me de mimicis
meis:ſed expecta dominũ vt tibi auxilium
ſit. Expectare nos iubet dominꝰ deus: vti
die futur retributionis cũ ſanctis martyri
bus vindicemur. Beati em̃ qui expectãt do Matth. .
minũ:quoniã ipᷣi hereditate poſſidebũt ter
ram: Illam ſcʒ terram que iuſtis eſt ſpara-
ta.Tu aũt o chꝛiſtiane quęris vindicari de
aduerſario tuo qui tibi foꝛſitã iniuriã fecit:
eſtuas: furis: anhelas: feſtinas vindicari:
attende chꝛiſtũ medicum egritudinis tuę:
attende redemptoꝛẽ animę tuę. Pꝛopter te
pepẽdit in ligno:⁊ nõdum eſt vindicatus:
⁊ tu vis vindicari:⁊ nõ vis tãtũ ⁊ talẽ magi
ſtrũ imitari? Ideo pati voluit:vt tibi patiẽ
tię ſuę demonſtraret exẽplum. Vide pendẽ
tem:⁊ tibi languenti de ſuo ſanguine me
dicamentum cõſicientem. Vide pendentẽ:
⁊ tibi de ligno tanq;ᷓ de tribunali pᷣcipiẽtẽ.
Audi pꝛecantẽ: Pater inquit ignoſce illis Lucd..ꝛʒ.
quia neſciunt quid faciũt.Sed potuit hoc C.
chꝛiſtus: dicis mihi: ego non poſſum. Ego
em̃ homo ſum:ille deus homo. Deus ergo
vt qͥd homo:ſi nõ coꝛrigi᷑ homo? Sed hęc
tibi loquoꝛ Oà homo: Multum eſta te imi/
tari dominũ tuum. Attende ſtephanum cõ
ſeruum tuũ. Certe ſtephanꝰ homo erat an
deus? Plane homo erat:hoc erat quod tu.
Sed quod fecit: non fecit niſi donante illo
quẽ rogas ⁊ tu. Vide tamẽ quid fecit: Co/
quebat᷑ iudęis:ſęuiebat ⁊ diligebat. Vtrũ/
q; debeo demonſtrare:⁊ ſeuientẽ ⁊ diligen/
tem. Audi ſęuientẽ:Hurę ceruices. Verba Actj..
ſunt ſancti ſtephani quando loquebat᷑ iu/
deęis:Dure ceruices ⁊ nõ circumciſi coꝛde ⁊
auribꝰ: vos ſemꝑ reſtitiſtis ſpirituiſancto.

Deutl. ʒꝛ.·

Pꝛouer. 20.

1

ſ

germo

co Qus pp
4 Zuciſti

el⸗

unctiſte
rictoꝛed
Audiuim
lemust
leſſustac
le Eleel
auaſante
chittlecce
gendtul

Aigk

utnl

ſelauntq
gusilum
funobe
n ſetait De
Peindeg
neneſtar
obdoꝛmi
ECcequo

honenob
Guaſtlag
ſetſotaſ

ANl

*

Gotinpe
ſoorgtn
Venrum
coubus
plpida
Umgni
edonar
heſtatu⸗
miſtno⸗
ſeuiiin
nionnee
(ervid
nakiſed
fegnat

ull (

nres
lene

tobisain
mminn heſti⸗
4prorſcan
ochelun.
it tichſi⸗

se gae

Ona nons
ſuoni
eſcun niß
tare vinl
enüäpoke,

gm A Denks
im:Gbiz

donig.

de mines
biguxliun
Pdeusi
nsmum,

ſicchünte
seſtöpan
findicenide
unö ſtet
SVindien:
udinis ne
Popterter
nnacans:
nieneg
nubipani
uine nie
pendenli:
Golelis
hotutkal
ſſun
Dauseh
Sedbet
ſtateini
anund
nocmd
tgoet,
hunet
ſutte
n Vri,

7 Nn

Pr

Be

numeralis Audiſti ſeuientẽ: audi ⁊ diligentẽ. Irati il⸗
ordinis ſer li facti ⁊ grauius inardeſcentes ⁊ mala pꝛo

monũ hurꝰ bonis reddentes ad lapides cucurrerunt: z
operis

dei famulũ lapidare cęperũt. hHic ꝓbemus

ſancti ſtephani patientiã ⁊ dilectionẽ. hHic

victoꝛẽ diaboli triumphatoꝛẽq; cernamus.
Audiuimꝰ ſęuientęg aduerſus tacentes: vi/

tes.Ecce ſtephanus lapidatur: ſic cõſtitutꝰ
quaſi ante oculos noſtros. Ecce membꝛum
chꝛiſti:ecce athleta chꝛiſti. Inſpice alũ qᷣ pe

pendit in ligno. Crucifigebat᷑ ille: iſte lapi/

Lud.25. dalaat᷑. Ille dixit: Pater ignoſce ũlis: quia
neſciunt quid faciũt:iſte quid dicit? Audia⸗
mus illum foꝛte vel ipſum imitari valemꝰ.
Pꝛimo beatus ſtephanus ſtans oꝛauit pꝛo
Actl.2.ᷣ ſe ⁊ ait: Homine ieſu accipe ſpiriſiĩ meum.
Deinde genu fꝑexit:⁊ flexo genu ait: Domi
ne ne ſtatuas illis hoc peccatum: ⁊ B dicto
obdoꝛmiuit. Felix ſomnus ⁊ requies vera.
Ecce quod ẽ requieſcere: ꝓ inimicis oꝛare.
D Sed paululũ queſo te ſancte ſtephane ex/
pone nobis hoc neſcio qͥd:quare ꝓ te ſtans
oꝛaſti:⁊ ꝓ inimicis genu flexiſti? Reſpõde/
ret foꝛtaſſe quod intelligimꝰ. Pꝛo me ſtans
oꝛaui:quia pꝛo me qui recte deo ſeruiui oꝛã
do ⁊ impetrando nõ laboꝛaui:quia qͥ ꝓ iu⸗
ſto oꝛat nõ laboꝛat: Jdeoꝓ ſe ſtans oꝛauit.
UVentum eſt vt oꝛaret ꝓ iudęis: ꝓ interfe/
ctoꝛibus chꝛiſti: ꝓ interfectoꝛibus ſanctoꝝ:
ꝓ lapidatoꝛibus ſuis: attendit tam multã

2 magnã eſſe impietatẽ ipſoꝛum quę diffici
le donari poſſet: genu flexit ⁊ ait: DHomine

ne ſtatuas illis hoc peccatũ. Ergo chariſſi/
mi ſi nõ poteſtis imitari onñm:imitamini cõ
ſeruũ:imitamini ſanctũ ſtephanũ: imitami

ni omnes martyres ſanctos.homies erat:

cõſerui tui erant.Sicut tu nati erãt:ſicut tu

nati ſed a chꝛiſto ſunt coꝛonati:qui viuit et

regnat in ſecula ſ⸗ eculoꝛum Amen.

Sermo. III. ¶ In eodem feſto Sermo II

ſalubꝛiter:qͥ donauit ſtephano tan
Tta dicere foꝛtiter. Sic cępit ad ſuos
ꝑſecutoꝛes loqͥ: quaſi timeret eos: Viri fra/
tres ⁊ patres audite. Quid lenius? Quid
clementius? Conciliabat auditoꝛẽ:vt com/

De ſancto
Annotatio Quẽ ꝓphetaꝝ nõ occiderũt patres veſtri?
cnin

deamus ſi diligat leuientes. Seęuiebat ad/
uerſus tacẽtes: videamus ſi diligat lapidãa

Onet mihi dominus pauca dicere

mẽdaret ſaluatoꝛẽ. Blande cepit vt diu au
diret᷑. Et quia hinc fuerat accuſatus ꝙ ver/
ba dixerit cõtra dominũ ⁊ legem:ipſam le/
gẽ expoſuit:vt eiꝰ legis eſſet pᷣdicatoꝛ: cuiꝰ
accuſa bat᷑ eſſe vaſtatoꝛ.Et audiuimꝰ ⁊ au/

diſtis: nõ ſunt noſtra multa neceſſaria: qꝛ

multa audiſtis: hoc tantum exhoꝛtandã vi 2
deo charitatem veſtram ⁊ ędiſficãdã:vt ſcia
tis ſanctũ ſtephanũ honoꝛẽ chꝛiſti queſiſſe:
vt ſciatis ſanctum martyrẽ teſtem chꝛiſti fu
iſſe:vt ſciatis tãta eum tunc miracula in no
mine chꝛiſti feciſſe.oc em̃ ſalubꝛiter ſcitis
ſanctũ ſtephanum feciſſe mirabilia in nomi
ne chꝛiſti:nullũ aũt miraculum feciſſe dñũm
chꝛiſtũ in noie ſtephani: vt diſcernatis ſer/
uum a domino: cultoꝛem a deo: adoꝛatoꝛẽ
ab adoꝛando. Quãado em̃ diſcernitis: tunc
vos amat. Non em ille ꝓ ſe ſanguincẽ:ſed ꝓ
chꝛiſto fudit. Videte cui animam ſuã cõmẽ
dauerit: Ecce inquit video cęlos aꝑtos:⁊ fi
lium hois ſtantẽ ad dexterã dei. Vidit chꝛi
ſtum: cõſitens chꝛiſtũ:moꝛiturus ꝓ chꝛiſto:
precturus ad chꝛiſtum. Dñs in cruce pẽdẽs
ꝓ inimicis ſuis ait: Pater ignoſce illis qꝛ LZuc 253.
neſciunt quid faciunt: ſtephanus ſup lapbi-⸗nù,q
dibus genu flexo ait: Homine ne ſtatuas il Acuj..
lis hoc delictum. Secutꝰ eſt veſti giapaſto/
ris ſui: tanq; bona ouis. BHonus agnus ſeo⸗
cutꝰ eſt agnum:cuiꝰ ſanguis tollit peccata
mundi. Impleuit quod ait apoſtolus Pe- *
trus: Chꝛiſtus ꝓ nobis paſſusẽ: relinquẽs 1. Netri.2.
vobis exẽplum vt ſequamini veſtigia eiꝰ.
Sequunt᷑ ergo martyres veſtigia domini.
Chꝛiſtus in cruce ait: Pater ĩi manus tuas
cõmendo ſpm̃ meum: Stephanꝰ ſub lapidi⸗
bus: Dñe ieſu accipe ſpom meũ. Chꝛiſtus ĩ
cruce: Pater ignoſce illis qꝛ neſciunt quid
faciũt:Stephanꝰ ſub lapidibus: DLñe ieſu
ne ſtatuas illis hoc delictum. Quomõ non *
poſſet ibi iſte eſſe vbi erat quẽ ſecutus eſt:
vbi erat quẽ imitatꝰ eſt? Triũphauit: coꝛo
nat“ eſt. Sane coꝛona nr̃a eſt ęediſicatio ve/
ſtra.Et gaudium nr̃m ſalus vra:ſalus ⁊ tẽ/
poꝛalis ⁊ ſempiterna. Pꝛomiſſionẽ em̃ ha/ i. Timoth. 4.

demus ſicut dixit aplus vitę p̃ſentis ⁊ futu
re:ſed ſalutem pᷣſentẽ donat deus ⁊ homini
bus ⁊ pecoꝛibꝰ:donat deꝰ ⁊ bonis ⁊ malis.

Hanc autẽ ſalutem tempoꝛalẽ: ꝓ ęterna ſa

lute martyres cõtempſerũt.Gaudetis ſine
dubio quia ſaluos nos videtis:⁊ nos i chꝛi
ſto ð veſtra ſalute gaudemꝰ:ſed ſatagite vt

Bermo III De ſctõ Gtephano Ger. II B

etiam in illo die de vobis gaudeamꝰ:qꝛ qd ſicexige repꝛomiſſiones. Pꝛius inquã audi ſal
ait aplus:ꝓ ſua diſpenſatione tã magna et iubentẽ:⁊ tũc exige pollicẽtẽ. Jubet em̃ no/ iN biſt
ampla vt eiꝰ vix veſtigia cõſectemur: hoc bis ⁊ dicit: Diligite inimicos veſtros: bene Watts. i. hnden
nobis loquebat᷑ qð dicebat. Ei quem ędi/ facite his qui vos oderũt:⁊ oꝛate ꝓ ꝑſequẽ M
Obil. 4. ficabat dicebat: Gaudium et coꝛona mea. tibus ⁊ calũniantibꝰ vos.Audiſti opus:ex orheſt
. Quicunq; ergo ꝓficiunt in chꝛiſto de labo pecta mercedem: Vt ſitis inquit filij patris Aebalu
ribus noſtris: gaudiũ ſunt ⁊ coꝛona noſtra: veſtri qui in cęlis eſt:qui ſolẽ ſuũ oꝛiri facit o nſo
quia noſtrũ eſr ſideliter diſpẽſare nõ noſtra ſuꝑ bonos ⁊ malos: ⁊ pluit ſuꝑ iuſtos ⁊ in/ oen
ſed dominicã pecuniã:veſtrũ eſt cũ cura et iuſtos. Attendite iſm dñm qͥ hoc iuſſit qð C ittunch
ſollicitudine ſuſcipe. Ego em̃ poſſum eẽ da fecerit. MNonne poſt tanta quę in eũ cõmile/ gionn
toꝛ:nõ exactoꝛ. Et datoꝛ nõ q̃ſi meę rei: ſech rũt impij iudęi:q retribuebãt ei mala ꝓ bo/ (Ccooten
do vnde ⁊ ego viuo: quia ad vnã domum nis: pen Es in cruce ait:Pater ignoſce illis Lucj.ꝛʒz. nullema
magnã oẽs ꝑtinemꝰ: vnũ patremfamilias quia neſciunt qͥd faciũt: Oꝛauit in homine aumene
dſim habemus. Cellariũ habet amplũ: vn / q exaudiuit cũ patre. Nam ⁊ mõ oꝛat ꝓ no Gnneſzu
gde nos ⁊ vos viuere poſſumus. Tantũ em̃ bis:oꝛat in nobis: ⁊ oꝛat᷑ a nobis. AVt ſater / Utis gicneki
rogem faſtidiũ detergat: pꝛius donet eſu/ dos noſter oꝛat ꝓ nobis:vt caput noſtrum zmonib
riem: ⁊ poꝛrigat panẽ. VUnde viuo: inde di / oꝛat in nobis:vt deus noſter oꝛat᷑ a nobis. ſcnoſt⸗
. co. Vnde paſcoꝛ: hoc miniſtro.NHam vobi·Quãdo & in cruce pendẽs oꝛabat: videbat ratot
ſcũ pauꝑ ſum. Diuitię oẽs deus noſter: vi- ⁊ ſuidebat oẽs inimicos:ſed multos ex il- Ppoyio⸗
i.Corſei. ta omnium noſtrum beata ęterna. Ergo qͥ lis futuros amicos puidebat:ideo omnibꝰ G hienuſal⸗
gloriatur in dño gloꝛiet᷑:qui viuit et regnar veniã poſtulabat. Illi ſeuiebant: ⁊ ille oꝛa/ fetin vi
deus ꝑ immoꝛtalia ſęcula ſeculoꝛum Amẽ. ban Nl diecbaun daeta aneisge:du⸗ cla⸗ Nelo:t
- mabat: Pater ignoſce. Ina peri clauis p⸗e-⸗ Ahlöſbl
Sermo. IIl. ¶ Ine vogem ienlo Berm debat: ſed lenitatẽ nõ amittebat. Illis iam lleĩ
= gra Sſus filius naue in heremo pugna petebat veniã: a quibꝰ accipiebat iniuriã. eEgot
xo.17. bat: ⁊ moyſes oꝛabat: Hõ qꝛambo Slli ſeuiebãt:illi circũlatra bãt: illi inſultan lelens.
ugnabãt:nec ambo oꝛabãt: bᷣ vnꝰ do caput agitabãt qð ſanũ nõ habebãt:qꝛ mlerg
5 pugnabãt ⁊ aliꝰ oꝛabat.Merito qͥ pugna/ caputr quod eſt chꝛiſtus nõ habebãt: 2 qu⸗ *etras
bat nõ deficiebat:qꝛ ille oꝛando vincebat. ſi in vno ſummo medico in medio cõſtituto Clarenn
Ita ⁊ ego loqͥ qdẽ videoꝛ:ſᷣ alijs oꝛãtibꝰ lo phrenetici circũquaq; ſeuiebãt: pẽdebat il- mnene
E ceb. anond pᷣcibus eoꝛũ cõtingat mihi qð dñs le:⁊ ſanabat: Pater inquit ignoſce illis.At niti
* zech. 2. ait: Aperi os tuum ꝗ eso adimplebo illud. tendite fratres: Magna pietas: Pẽdebat (ſenbe
Pẽ. So. 5 ilte ab vno tm̃ oꝛate iuuabat᷑ ⁊ nõ ſupa/ ⁊ tamẽ petebat.Et non deſcendebat: qꝛ de Ne
Panndriäüweehe “ e nõ vnꝰ ſᷣ multi ro/ ſanguine ſuo medicamẽtũ phꝛenetic facie/ öMigee
f. 44. Relea lande duil quẽdo iã nõ timebit coꝛ bat. Deniq; fratres poſt reſurrectionẽ ſana Actlꝛꝛ. meltl
aned te Ednilsques de meu. Dñs no/ uit:quos pendens inſaniſſimos tolerauit: Aams
. ue ens . D pe⸗ nobis aliqᷣd: ⁊ ꝓmit· ⁊z ſãguinẽ quẽ fuderũtſꝭ euiẽtes:biberũt cre/ aten
nite ldini ic⸗ Quog iubet hic eſt: qd ꝓ dentes:⁊ facti ſunt ſequentes qui erant per (ck
itrit alibi eſt. Qẽð iubet finit᷑: qꝛ tẽpoꝛale ſequentes. Ecce quare venit chꝛiſtus non ð”?”Z B
eſt: qdð ꝓmittit nõ finit᷑: qꝛ ęternum eſt. à pgere quod inuenerat: ſed quęrere? ſalua/ Zuc.9
iubet opus eſt: qð ꝓmittit merces eſt. Hinc re qð perierat:vt diligẽdo ſeęuientes inimi/ ſt
aduertat veſtra ſanctitas quãta eſt eiꝰ miſe cos: faceret credẽtes amicos. Sʒ ne multũ D nal
lcoꝛdia erga nos:vt laboꝛẽ hic poſuerit cũ graue eſſe dicas imitari dñm tuũ qui ꝓpter an
Kiiteeß 9 celo ſine hnc. Et ideo debe te paſſus eſt: relinquens tibi exemplũ vt ſe/· Vert. x ant
R claboꝛare ⁊ poſtea in celo merce quaris veſtigia erꝰ: attẽde ſtephanũ cõſer/ en
dẽ ſumere:qᷓ; hic mercedem velle accipere:? uũ tuũ.hhomo erat ſicut ⁊ tu: de maſſa pec⸗ ud
Mattb. ð. poſtea laboꝛare. De q̃buſdã em̃ dicit: Atmẽ cati creatꝰ ſicut ⁊ tu:eo pᷣcio redẽptus quo ⁊ i⸗
dico vobis: ũt dẽ ſuã.S S e reſi⸗ . quo? Deus
duiqus e⸗ geere⸗ t mercedẽ ſuã. Sʒ foꝛte tu.Diacon erat:euãgelia legebat:quęleg n
fr⸗ s es ad mercedẽ et piger as laboꝛẽ: ̃ vel audis ⁊ tu. Ibi ĩuenit ſcpᷣtũ: Diligite ini Manb... leik
ronte poſtulas qð ꝓmiſit deus:ſi nõ facis micos veſtros.Zidicit legẽdo: fecit implẽ K
iuſſit deus? Pꝛius audi ti . ri gin gedo: p m! Ne
9 ius audi monitiones: et do.Qui cũ a iudęis ſaxoꝝ grãdine cęderet᷑: lg.
Nce

gnännd
lbet eino⸗
kostderne
keptſenie
ſioptse
kflignn

nſe

lkos tin
N ultg.
leücönie
mubo
noſellszu
tinhomne
dornt fo
. Bſeeen
nokrun
ta nobi.
1 midche
ultos eri⸗
Nd onad
rtlecu
ge Pech
Ncus
1,Asun
bat niuni.
liinſun
habehing,
cbäntcte
ocöſimd
hetchl⸗
teilss A.
:Picchn
Nca:cde
metifN
ionilnn
slolenun
bibentce
uicnfe
l

Nes inmn
gi
mlite
nmüche⸗
. nnine
Gusl
urltee 4
Pugten,
ſctinpl

er

uõ ſolũ nõ cõminabat᷑:ſed inſuꝑ lapidatoꝛi

Act .7. bꝰ ſuis veniã pᷣcabat᷑. Poſitl em̃ genibꝰ oꝛa

bat dicens: Dñ̃e ne ſtatuas illis h̊ delictũ.
Ali lapidabant: ⁊ ille oꝛabat. Illi eum fu/
roꝛe perſequebantur:ille pacatus chꝛiſtũ ſe

quebatur. Illi malicia cęcabant᷑:ille aperto

celo viſo filio dei ſapientia illuſtrabat᷑. Illi

lapides mittebans:ille oꝛationes pꝛęmitte/

bat tanq; dixiſſet: Domine ſi iſtos modo oc
cideris inimicos: quos poſtea facies ami/

E cos:Deniq; fratres vt noueritis quantum

valuerit oꝛatio ſantti martꝭris ſtephani: re
currite nobiſcum ad illũ adoleſcentem no/
mine ſaulum. Qui cũ ſanctus ſtephanꝰ la-

Abi.S. pidaret᷑:omniũ veſtimenta ſeruabat: ⁊ tan

q́; manibus omnium lapidabat. Et poſtea
ſicut noſtis accepit epiſtolas a pꝛincipibus
ſacerdotũ:vt quoſcunq; inueniſſet chꝛiſtia/

nos viros ac mulieres:vinctos adduceret i
Acij.ꝰ.hieruſalẽ toꝛquendos ⁊ puniendos. hic cũ

iret in via: ſubito circumfulſit eum lumen
de celo: cecidit in terrã:⁊ audiuit vocem di/
centẽ ſibi:Saule ſaule:quid me ꝑſequeris:
Et ille:Tu quis es domine?Et dominꝰ ad
illũ:Ego ſum inqͥt ieſus naʒarenꝰ: quẽ tu ꝑ
ſequeris. Durum eſt tibi contra ſtimulũ cal
citrare:quia nõ ſtimulũ:ſed pedes quibus
calcitras vulnerabis. Quid mihi et tibi?
Quare me ꝑſequeris? Quare te erigis con/⸗

tra me malo tuo? Sed contra tanta mala ꝗ̊ᷓ

cõmittis in me:olim quidẽ debui ꝑdere te:
ſed ſtephanus meus oꝛauit ꝓ te. Eliſus eſt
ſeuiens:erectus eſt credens. Eliſus eſt lu/
pus:erectus eſt agnus. Eliſus eſt perſecu/
toꝛ:erectus eſt pꝛedicatoꝛ. DHicam planius:
dicam aꝑtius.Eliſus eſt filiꝰ ꝑditionis:ere/
ctus eſt vas electiõis.Eliſus eſt ſaulus:ere
ctus eſt paulus. NHam ſi martyr ſtephanus

nõ ſic oꝛaſſet:eccleſia paulum nõ haberet.

Sed ideo de terra erectus eſt paulus: quia
in terra inclinatꝰ exauditus ẽ ſtephanꝰ. Ec/

ce qᷓre dominꝰ dicit: Diligite inimicos ve/

ſtros: quia diligendo inimicum:facis ami/

Fcum.Sed cõtra tata ⁊ talia hęc: tu quis es

qui nõ diligis? Figis genu:collidis frõtem
i terrã ⁊ dicis: Oꝛo vt moꝛiat᷑ inimicꝰ meꝰ.
Deus ſi quid te ꝓmerui: occide inimicum
meũ.Et vtiq; tu qui oꝛas vt homo moꝛiat᷑:
malus oꝛas ↄtra malũ:⁊ facti eſtis duo ma

li. Jile male agẽdo: tu male oꝛãdo. Tu ma

lus oꝛando incipis eſſe quãdo dicis: Deus
occide malum. Reſpondet tibi ipſe:cuem

veſtrum? Aduertat ſanctitasveſtra. Judex
homo per ſeipſum reum non occidu: ſed
iubet:⁊ ſpiculatoꝛ occidit. Judex dicit:c

cide:⁊ toꝛtoꝛ occidit.Et tu quãdo dicl:cc/

cide inimicum meum: te facis iudicem: et

deum qusęris eſſe toꝛtoꝛem. Reſpondet tibi

deꝰ: Mon ero pꝛoꝛſus:nõ ero peccatoꝛis toꝛ

toꝛ:ſed liberatoꝛ:quia nolo moꝛtem pecca / Eʒecb.33.

toꝛis:ſed vt conuertat᷑ ⁊ viuat. Nam ſi vo/
luntatem tuam haberem: te pꝛius occiderẽ
anteq; inuitat“ venires. NHõne me blaſphe

maſti? Mõne me in tuis malis operibꝰ irri /

taſti: Nõne nomẽ meum de terra delere vo
luiſti? Nõne me ĩ ſceptisvel in ſeruis meis

contempſiſti? Si tunc te occidiſſem inimi/

cum:quem modo facerem amicum? Quid
ergo male oꝛando doces me:qð non feci in
te? Immo ergo dicit tibi deus: Doceam te
vt imiteris me. In cruce pendens dixi: Pa
ter ignoſce illis quia neſciunt quid faciunt.
Docui hoc milites meos: docui martyres:
Pꝛius eſto ⁊ tu martyr meꝰ: tyro meus ad

uerſus diabolum: aliter inuicte nullo mo/

do pugnabis niſi pꝛo tuis inimicis oꝛaue/
ris. Conuerſi ad dñũm deum patrem⁊c̃.
n eodem feſto: Sermo Vv

e veneramur ſancti martyris ſte/

germo-V. D
Eſterno die natalem habuimꝰ dñi A
ſaluatoꝛis: hodie ſumma deuotio/

phani baſſionẽ. Heſterno quo redimimur
ad pᷣmiũ:hodierno q̊ ꝓuocamur ad exem/

plũ. Bene ergo heſternę ſolennitati feſtiui/

tas hodierna cõiunctaæſt: vt llla credentes
eueheret ad vitã:heęc cõfitentes duceret ad

coꝛonã. Omni ergo eccleſię beatus ſtepha⸗

nus datus eſt ad ꝓfectũ. Adhuc laicus dia/
conij meruit electionẽ: ⁊ leuita martyrij op/
tinuit pꝛincipatũ. In plebe adhuc poſitus
erat:ſed iam virtutibꝰ eminebat. humilis
erat:ſʒ celſus fide. Diſcipulus erat oꝛdine:
ſed factus eſt magiſter exemplo. Quo ſeq̃/

bat᷑ deuotione ſidei:pᷣceſſit velocitate mar/

tyrij. Scriptũ eſt em̃ de eo in actibus apło⸗/
rũ:ꝙ ad miniſterium viduarum ſit ab apo/
ſtolis deputatꝰ. In hac etiã re ꝙ ſᷣpoſitus
eſt feminis:teſtimoniũ meruit ſinceriſſimę

caſtitatis. Beatus ergo erit fratres chariſſi
mi: qui hunc ſectatꝰ:qui hũc imitatus fue/

rit: ⁊ pudicitię palmã ⁊ martyrij conſequit

coꝛonam. He quo ⁊ lectio apoſtoloꝛũ actuũ

quę nobis hodie lecta ẽ dilectiſſimi fratres:

cũ plurimũ habeat in ipſa ſpecie aomirati

Act. 6.

nis:non minus tamen cõtinet in myſterio
Acu.. dignitatis.Ecce inquit beatꝰ ſtephanꝰ: vi⸗
deo celos aꝑtos:⁊ filium hois ſtantẽ a dex/
tris dei. Conſiderate attentius dilectiſſimi
fratres:cũ beatus martyr dñm ieſum chꝛi/
ſtũ ad dexterã dei patris ſtare vidiſſet: cur
ſe filium hois videre teſtatus eſt: ⁊ nõ potiꝰ
filium dei:cũ vtiq; plus delaturus honoꝛis
dño videret᷑ ſi ſe dei potius qᷓ; homis filiũ
videre dixiſſet? Sed certa ratio poſtulabat
vt hocita ⁊ oſtenderet᷑ in cęlo et ſdicaretur
in mundo. Ommniũ em̃ iudęoꝛũ ſcandalum
in hoc erat: cur dominꝰ noſter ieſus chꝛiſtꝰ
qui ſᷣm carnẽ erat ſiliꝰ hominis: eſſe etiam
dei filiꝰ dicerek. JIdeo ergo pulchre ſcriptu/
ra diuina filiũ hominis ad dexterã dei pfis
ſtare memoꝛauit: vt ad cõfutandã iud ęoꝛũ
incredulitatẽ ille martyri oſtenderet᷑ in celo
qui a ꝑfidis negabat᷑ in mũdo:⁊ illi teſtimo
niũ ceęleſtis veritas daret:cui fidem terrena
impietas derogaret. Vnde licet iuxta pſal
Põ.iS. mũ qui lectus eſt: pꝛecioſa ſit in conſpectu

domini moꝛs ſanctoꝝ eiꝰ:ſi quid tamen di/

ſtare inter martyres poteſt: pᷣcipuus videt᷑
Actj. 6. eſſe qui pꝛimus eſt. Mã cum ſanctꝰ ſtepha⸗
nus diaconꝰ ab apoſtolis oꝛdinat“ ſit:apo/
ſtolos ipos beata ac triumphali moꝛte pſᷣceſ
ſit:ac ſic qui erat inferioꝛ oꝛdine:pꝛimus fa/
ctus eſt paſſione:⁊ qui erat diſcipulus gra/
du:magiſter cępit eſſe martyrio:cõplens il⸗-
lud quod beaiꝰ ꝓpheta in pſalmo qui lectꝰ
Pöõ.II5. eſt dixit:Quid retribuã dño ꝓ omnibus ꝗ
retribuit mihi? Remibuere em̃ voluit pꝛimꝰ
ſtephanꝰ martyr dño:qð cũ omni humano
e gen ere accepit a dño. Moꝛtẽ em̃ quã ſalua
toꝛ dignatus eſt ꝓ omnibꝰ pati: hãc ille pꝛi
C mꝰ reddidit ſaluatoꝛi. Poſt hęc ſubiecit ſcri
Actj.⁊. ptura ſacra quę ait: Poſitis inquit genibꝰ
clamauit dicens: Dñe:ne ſtatuas illis hoc
peccatũ. Videte dilectiſſimi affectũ beati
viri:videte magnã ⁊ admirabilẽ charitatẽ.
In ꝑſecutione poſitꝰ erat: ⁊ ꝓ ꝑſecutoꝛibꝰ
depᷣcabat᷑:atq; in illa lapidũ ruina quando
aliꝰobliuiſci poterat etiã chariſſimos ſuos:
tunc ille dño cõmendabat inimicos. Quid
em̃ dicebat cũ lapidaret᷑: Dñe:ne ſtatuas il
lis hoc peccatũ. Plus itaq; tunc illoꝝ dole/
bat peccata: qᷓ; ſua vulnera. Plus illoꝛum
impietatẽ:qᷓ; ſuam moꝛtẽ dolebat. Et recte
plus. In illoꝛũ quippe ipietate erãt multa
quę plãgi potuiſſent:in illius aũt moꝛte nõ

Aluguſtini

erat qð debuiſſet doleri. JIlloꝝ impietatẽ
moꝛs ſequebat᷑ ęterna: huiꝰ autẽ moꝛtẽ vi /·
ta ꝑpetua. Imitemur ergo in aliqͥ dilectiſſi
mi fratres tanti magiſtri fidem: tam pᷣclari
martyris charitatẽ. DPiligamꝰ nos hoc aio
in eccleſia fratres nr̃os: quo ille tũc dilexit
inimicos. Sed qð peius eſt aliquotiẽs non
ſolũ inimicos nõ diligimus: ſed ne amicis
quidẽ ſidẽ integrã cuſtodimꝰ. Sed dicit ali D
quis: Non poſſum diligere inimicũ meum:
quẽ quotidie velut hoſtẽ patioꝛ crudeliſſi⸗/
mũ.O quicũq;aille es:attendis quid tibi fe
cerit homno:⁊ nõ conſideras quid tu feceris
deo. Cũ em̃ tu multũ grauioꝛa in deũ pecca
ta cõmiſeris:quare nõ dimittis hominꝭ pa
rũ:vt tibi deꝰ dignet᷑ dimittere multũ? Re/
cole quid tibi in euãgelio veritas ipa ꝓmi/
ſerit:⁊ quã tibi quodãmodo cautionẽ fece
rit:Si em̃ inquit dimiſeritis hominibꝰ pec WMantb..
cata eoꝛũ:dimittet ⁊ vobis ꝓater veſter ce
leſtis peccata vr̃a.Si autẽ non dimiſeritis:

nec pater veſter dimittet debita veſtra. Vi

detis fratres:qꝛ cũ dei gratia ĩ poteſtate no
ſtra poſitũ ẽ qualiter a dño iudicemur. Si
inquit dimiſeritis:dimittet᷑ vobis. Hã ſę⸗
pe dixi fratres:⁊ frequẽtiꝰ dicere debeo:ne⸗
mo ſe circũueniat: nemo ſe ſeducat.Qui vlł
vnũ hominẽ in hoc mũdo odio habet:quic
q̃ͥd deo in oꝑibꝰ bonis obtulerit totũ ꝑdet:
quia nõ mentit᷑ paulus apoltolus dicens:
Si dedero omnes facultates meas ĩ cibos 1. Corſiʒ.
pauperũ: ⁊ ſi tradidero coꝛpus meũ ita vt
ardeã:charitatẽ aũt nõ habuero nihil mihi
ꝓdeſt.Quã rem etiã beatꝰ iohannes ↄſir/
mat dicens: Omnis em̃ qui nõ diligit fra/ 1. Job. z.
trem ſuum: manet in moꝛte. Et iterũ: Qui
fratrem ſuum oderit: homicida eſt. oc lo/
co fratrem: omnẽ hominem opoꝛtet intelli,
gi:omnes enim in chꝛiſto fratres ſumuus.
Nemo em̃ ſine charitate de virginitate ſſu
mat:nemo ð elemoſynis: nemo ð ieiunijs:
nemo de oꝛationibus ↄfidat:qꝛ quãdiu ini⸗
micitiã in coꝛde tenuerit:neq; in iſtis neq; i
alüjs qͥbuſlibet bonis operibus placare ſibi
dñm poterit.Sed ſi vult habere ꝓpitiũ do E
minũ:nõ dedignet᷑ audire cõſiliũ meũ.Au⸗/
diat nõ me:ſed ipᷣm dñm ſuũ:Si offers in/⸗ Matth.ð.
quit munus tuũ ad altare:⁊ ibi recoꝛdatus
fueris qꝛ frater tuꝰ habet aliqd aduerſum
te:relinque ibi munus tuũ ante altare:⁊ va
de pꝛius reconciliari fratri tuo:⁊ tunc veni-

sfee
bemnus in
lesrrgul
ſummme⸗

. ſrhtüet

idie ib⸗
lioblan
plſeuton

ſaloſes
znorsen
iInn
Urbß aipſedie
beneicctel
nigyelna
diesiube
cteqghoͤfn
Atäfuotl
lensetin
Acaduci
ſcoQoc
lEerrend:tu
Auuincinure
Aealpoſuu
Pflinere. De
uitiutüͤf
iopecreſp
iredden
lperlona
watiamn
inordebea
gizpoten
ilihldia
autfonei
lanee
ligacline
Wnns:rar
amus:ar
loſtrüan
licopo
paneera
foreſuci
bideit
quanti
apati
hominit
hoipſe
habeamn
welioꝛg
cations
fügant
le digne

Bermo vI. De Bancto Gtephano Ger. vr.

in ens offeres munꝰ tuũ. Et nos pugnas ha/ ⁊regnat in ſecula ſeculoꝝ Amen.
iln bemus intrinſecus:⁊ dolos in coꝛdeverſan H
tn .“ tes:⁊ quaſi qui bonã cõſcientiã habeamus In eodem feſto Sermo V Sermo. VI.
En hᷣſumimꝰ accedere ad altare:nõ timẽtes qð ———=

n nCorj.iI. ſcriptũ eſt: Qui manducat ⁊ bibit indigne:

F iudiciũ ſibi manducat ⁊ bibit.Sed dicit ali

Voniam video noſtras diſputatio R
nes graphio ceęraq; ligari ⁊ neq̃q;

onisen

lnencne uſumè idonei lectitare: adiuuate me
* H ꝓ ꝑſecutoꝛibus ſu plicare. Mec nos nega/ ipſum quęſo interceſſu vr̃o apud martyrẽ
* R mus fratres:nõ pru quidẽ laboꝛ eſtĩ hoc iſtũ:quẽ gamaliel ſtolatus reuelauit: Sau / Actj. 7
tc ſeculo: ſed grande erit pᷣmiũ in futuro. Per lus ſi poliat⸗ lapidauit: 2 chꝛiſtus pãnis in/ Zucj.s.
auhalft amoꝛẽ em̃ hominis inimici: efficieris amicꝰ uolutus ditauit:a pᷣcioſo lapide coꝛonauit.
Authie dei: Immo nõ ſolũ. amicus:.ed etiã filius:ſi Triumphalis eſt dies iſte beatiſſimi:trium
dn cEh. Watth. 5. cut ipſe dñs dixit:Diligite inimicos vfos: phalis eſt dies ſancto ſtephano martyri: a
ndeupee benefacite his qͥ oderũt vos:vt ſitis ſilij pa lapidibus moꝛtuis cõdẽnato:extra ciuita⸗
dominn tria veſtri qui in celis eſt.Si te aliqs homo tẽ lapide pᷣcipitato:coꝛpoꝛe ꝑnecato:capite
nuiehe⸗ diues in hoc ſeculo vellet adoptiuũ filiũ fa vulnerato:lapide cõquaſſato:⁊ angulari la
rn cere:quõ ſuires:qs ei dignitates ipẽderes: pide coꝛonato. Pulcher erat miniſter: quia
noleſe. etiã fuoꝛũ eiꝰ quę ſeruitia duriſſima ⁊ aliqͥ pulcher erat ⁊ magiſter. Pulcher erat vbi⸗/
minb'geee tiens etiã turpiſſima ſuſtineres cõuicia: yvt q; ſtephan iſte:in coꝛde ⁊ i coꝛpoꝛe. HhHe ma
Aeſteree ad caducã ⁊ fragilẽ hereditatẽ ipᷣiſis pueni/ giſtri pulchꝛitudine cantat᷑ in pſalmo: Spe Ns. 44.
dinlenns. res: Quod & ille ſuſtinet ꝓpter ſubſtantiãs cioſus foꝛma pꝛę filijs hoĩm: diffuſa eſt gra
yeln terrenã:tu ſuſtine ꝓpter vitã ęternã. Con/ tia in labijs tuis.Et ipᷣi cãtamꝰ in pſalmo:
wlekaeno uincimur em̃ certiſſima ratione: quia ꝓpter Specie tua ⁊ pulchꝛitudie tua:ĩtẽde ꝓſpere
cenor, S deũ poſſumꝰ quidẽ ſed nolumꝰ iniuriam ſu ꝓcede ⁊ regna. Stephano S martyri ⁊ pul/
s. iſ S ſtinere. Deniq; ſi nobis aliqua potens ꝑſo / chꝛitudo erat coꝛꝑis:⁊ flos ętatis:⁊ oquẽ⸗/
rdebebee na iniuriã facit:ſi nos etiam in faciẽ maledi tia ſermocinãtis: ⁊ ſapiẽtia ſanctiſſimę mẽæ
at QAuif cit: nec reſpondere aliquid aſperũ: non dicã tis:⁊ oꝑatio diuinitati. Inuidia magna ob B
hebengi yicẽ reddere auſi ſumꝰ.Quare h: Ne ab il/ ſtiterat iudeęis ob chꝛiſtianę cauſam ꝓfeſſio
tricen la perſona potente adhuc maioꝛa q; ꝑtuli- nis. Videbãat em̃ ſtephanũ iudęei iudęũ:in
us das mꝰ patiamur. Qð a nobis extoꝛquet hois medio iudęoꝝ ĩ ciuitate metropolitana pa/
as icbosaUS timoꝛ: deberet a nobis exigere chꝛiſtiamoꝛ. rentũ ſuoꝝ diſputantẽ cõtra ſacra iudęoꝛũ:
nei i n Sig potens bſona cõtra nos ſeuit tacem 23 ſacriſicia: ⁊ cõtra legem: ⁊ ↄtra circũciſi/
nibl nb ⁊ nihil dicere auſi ſumus: Si vero ęqualis onẽ:ↄtra ſabbata: exungentes in iracũdiã
nnes i aut foꝛte inferioꝛ vel leuem nobis cõtume⸗ ⁊ↄcipientes venenata ſenſa:loquebant᷑ ad
ligtſ S liam fecerit: quaſi ferę beſtię ſine vlla patiẽ. 21inuicẽ ſibi talia verba: Quid eſt iſtud:quid
teri C tia:ac ſine aliqua dei cõtẽplatione cõſi urgi/ eſt hoc qð agimꝰ: qͥd facimꝰ: quid dicimꝰ⸗
tborb⸗ mus:⁊ aut in ſſenti noſtrã iniuriam vindi- qͥd vult ſibi iſte homo ⁊ iuuenis ⁊ pulcher:
maintl camus: aut certe ad maioꝛẽ vicem reddẽda ⁊ eloquentiſſimus ⁊ ſapientiſſimus homo:
ſinu. noſtrũ animũ ſᷣparamus. Quid eſt hoc ꝙ Nam ſigna magna ⁊ mirabilia facit iſte ho
iuneß quãdo potens ꝑſona nobis iniuriã intulit mo: et ſine cauſa chꝛiſtus moꝛtuus eſt ho⸗
ziant⸗ patiẽter accepimꝰ: quãdo inferioꝛ nimio ſu mo: Venite inquiunt fratres ſimulq; cõue
ſiui roꝛe ſuccẽdimur? Quia ibi timuimꝰ hoiem: niam in vnũ: faciam cõſiliũ: cõſirmemus
u hic deũ timere nolumꝰ. VUnde ergo fratres falſum teſtimoniũ. Fecimꝰ cõtra deũ:facia
ſiß d quantũ poſſumus cũ dei adiutoꝛio coꝛ nrfm mus ⁊ contra famulũ.iximꝰ cõtra domi w K K
ni ad patientia pᷣparemꝰ:⁊ in omnibus malis nũ: Expedit vt vnus moꝛiat᷑ q; tota gens Joꝑ.n.
in hominibꝰ medicoꝝ vicẽ agere ſtudeamus: pereat:dicamꝰcõtra famulũ: Exterminemꝰ Miere.ii.
imd 1 ⁊ nõ ipſos homines:ſed ipoꝝ maliciã odio eũ de terra viuentiũ: ⁊ nomẽ eiꝰnõ memo/
offas habeamus. Pꝛo bonis oꝛemus vt ſemꝑ ad ret᷑ amplius. Quãdo ↄſiliũ contra ieſum fe
eotlams melioꝛa cõſcendãt:ꝓ malis vt cito ad emẽ, cimꝰ: multũ nobis ꝓfuimꝰ qꝛ ſualuimus:
Meſun dationẽ vitę ꝑ pęnitentię medicamenta cõ/ circũuenim̃ꝰ:dedimꝰ:accepimꝰ:ligauimus:
laret fugiant.Quã rem oꝛãtibus vobis ipſe pᷣta tradidimus:ſuperauimꝰ:oppᷣſſimus: cruci/
e re dignet᷑:qui cũ patre ⁊ ſpirituſancto viuit fiximus.Amatoꝛi cupiditat dedimꝰ pecu⸗

quis:Grandis laboꝛ eſt inimicos diligere:

Bancti
niã:quã ð mãmona iniquitatis diſtraximꝰ
vnuſquiſq;. Ligauimꝰ incapabilẽ ſiliũ vir/
ginitatis: tradidimꝰ iudici iudicẽ ęquitat:
ſuperauimus ſuperãtẽ imperiũ vanitatis:
oppꝛeſſimus oppꝛimentẽ ſuꝑbiã calamita/
tis: conſpuim faciẽ ſanctitatis ⁊ cruciſixi-
6 mus cęci filiũ maieſtatis. Occidimꝰ tñ:ſepe
liuimꝰ:eiuſq; ſepulchꝛũ anulo noſtro ſigna
uimus:ſed ab angelo reſignatũ inuenimꝰ.
Zicamus:iudicemꝰ ſepulchꝛũ ſignatum cu
ſtodientibus cuſtodibus:⁊ miraculũ reſur⸗
rectionis videntibus: tantã pecuniã vt pi/

lato mentirent᷑ cõtulimꝰ:teſtimoniaq; ꝓdu

ximus:et confuſione vigilantes caruimus.
C Sed ⁊ nunco viri quid agemus: quid facie
mus: quid dicemus:qui vnũ chꝛiſtum occi
dimus ⁊ multos chꝛiſtianos cõſpicimꝰ? Ec
ce inquiũt in vno chꝛiſto a nobis occiſo: du

centi ſunt diſcipuli eius de ipſo numero no

ſtro trãſlati:⁊ nicodemꝰ ſacerdos noſter eſt:
⁊ tria ⁊ quinq; milia hominũ ad eoꝝ baptiſ
mum cucurrerũt: multas iudęas ⁊ gręcas ?

barbaras nationes baptizauerũt: ⁊ ſuis ſa

crarijs ᷣpoſuerũt.Ecce adhuc quod eſt no/
. Act.s. bis peigs ac deterius:ſeptem diacones oꝛ/
dinauerunt:inter quos vnus qui vocat᷑ ſte
phanꝰ ⁊ iuuenis ⁊ pulcher ⁊ eloquentiſſimꝰ
⁊ ſapientiſſimus eſt pꝛę omnibꝰ:⁊ ſignis mi
raculoꝝ eſt plenus: ⁊ ſi eſt plenꝰ neceſſe eſt
. vt cõfluat ad eũ noſter populus: ⁊ in nfam
cõfuſionẽ apud omnes iudęos ſit magniſi-
catus:niſi noſtris manibꝰfuerit lapidatus.
Cur ergo iquit adhuc ſtamꝰ? Quẽ expecta
mꝰ? Quare tardamꝰ ſtephanũ iſtũ nr̃e cõ/
efuſionis demõſtratoꝛem? Publicum publi
ce rapiamus ad cõciliũ: in noſtro ſtatuamꝰ
medium: põtificali ꝑturbemus ſynodo: te/
ſtimonio oppꝛimamꝰ falſiſſimo: faciamꝰ mi
niſtro quod fecimꝰ ⁊ magiſtro.Si em̃ nõ du
bitauimꝰ magiſtrum lanceare:non debemꝰ
dubitare ſtephanũ lapidare.Conſenſerunt
q; omnes iudęi impij viri: ad homicidium
ſemꝑ parati. Rapiũt ſtephanũ:ad ſuũq; ꝑ/
ducunt cõciliũ.Exagitant ⁊ ꝑturbãt: ⁊ int/
rogant: audiũt ⁊ attendũt. Audiunt ſapiẽ/
D tiſſimũ:⁊ cõſpiciunt ſpecioſiſſimũ.O iudęi
ſemꝑ inimici dei:intendite bene:qui iudica
Ps. 5ö7. tis non bene.Si ergo iuſticiã loquimini: re

cta iudicate filij hominũ. Intendite ſimul

põtiſices ⁊ miniſtri: ſacerdotes ⁊ ꝓpli oẽs:ſi/
mul iudęi intẽdite faciem miniſtri dei: intẽ/

Exo.ʒ4. dite faciẽ ſtephani ſi poteſtis. Moyſes em̃

Auguſtini
ꝓpter excęcationẽ veſtrã cõtra faciẽ ſuã po

ſuit velamẽtũ:ſtephanꝰ vero ad cõſuſioneʒ
veſtrã cõtra veſtrũ cõuentũ reſurrectionis

annũciat ſacramentũ. Sed o iudeęi fidẽ nul

latenꝰ miramur in vobis: ꝑ multa cõgruiti
iniqͥtatibꝰ veſtris. Qui em̃ faciẽ deſpicitis
legiſlatoꝛis:pſonã ſuſcipitis delatoꝛis:ꝑſo/
nã iudęi ſuſcipitis delatoꝛis.Qui deſpexi/
ſtis faciem moyſi legiſlatoꝛis: ꝑſonã iudęi
ſuſcepiſtis crudeliſſimi delatoꝛis:⁊ ad dede
cus veſtrũ ſemꝑ additis crimen veſtrũ. Et
moyſes veſter auãdo vęlamentũ poſuit cõ
tra ſanetã faciẽ ſuã:nolebat videre crimino
ſam faciẽ veſtrã: Stephanus vero reuelata
facie ſua:ſpeculabat᷑ in cęlũ gloꝛiã dei Eili:

ideo videbãt vultũ eiꝰ iudęi tanq; vultum Acj.s.
angeli dei. Et nũc tãtũmodo beate martyr

ſtephane terrã deſpice:cęlũ cõſpice:⁊ ponti
ficem ſperne:patrem attẽde.Deſpice iudę/
um ⁊ ſacdotẽ ⁊ populũ:cõſpice in celo pa
trẽ ⁊ filiũ ⁊ ſpiritũſanctũ. Indica tñ iudęo
quid ſit illud quod diu contẽplaris in cclo.

Ecce inquit ſtephanꝰ:video cęlũ aꝑtum: et Actj..

ieſum quẽ crucifixiſtis:quẽ illuſiſtis moꝛiẽ/
tem:quẽ ſignato ſepulchꝛo poſuiſtis iacen /
tem:video ego ad dexterã patris ſtantem.
Quid g& vobis ꝓfuit iudęi:quia cruciſixiſti E
filiũ dei:⁊ filij dei martyrẽ lapidatis? Ecce
duplo labefacti eſtis:qꝛ ciuitatem veſtram

anmiſiſtis: ⁊ ipᷣm lapidatoꝛũ pꝛincipẽ ꝑdidi/

ſtis:⁊ de ciuitate ſancta eradicata eſt veſtra
planta. Impleta eſt em̃ in iudęa maledicta
maledictio illa dauitica: Pꝛopterea deꝰ de Ps. 5r.

ſctruet te in finẽ: euellet te ⁊ emigrabit te de

tabernaculo tuo: ⁊ radicẽ tuã de terra viuẽ
tiũ. Silentiũ aũt fecerunt turbę iudęoꝛum
damnabili animoſitate ſua: ⁊ ſuy martyrẽ
ſtephanũ dentibus colubꝛinis ſtridebant:
quẽ quaſi ſerpentẽ in coꝛde habebant: ſci/
pitantq; martyrem ſanctũ extra ciuitatem
ſuã:ꝑmittentes teſtimonia dicentes falſita
tem: ꝓijciuntq; veſtimenta ante ſauli veſti
gia:⁊ currunt cũ lapidibꝰ:vlnas erigũt:bꝛa
chia dirigunt:petras iaciũt: lapidantq; iu-
ſtum iniuſti ꝓcũbentẽ:moꝛientẽ:oꝛantẽ at/
q; dicentem: Dñe ieſu meꝰ:oſtẽſoꝛ meꝰ:de/
fenſoꝛ meus: ꝓpter quẽ ſęuit in me nudus
lapidatoꝛ meus:exaudi me: exaudi ſancte
meus: virginis filius.lapis viuus: ad exau
diendũ me vnus: intende in me ipſum tui
fontis lauachꝛo mũdatũ: tui ſalutaris gra/
tia ſine macula ↄſecratũ: ꝓ tuo nomie ſpo/

leiati

laretof
canon
Leumin
Pper.
moꝛbo
cicim
ſoopus
notbo⸗
Neiian
memno
ſeport
ZPipluus
biyirt
lseuo
gligeon
flame
QAuic
chenni
ſusabi
ſubmno
tnemoꝛ
umpe
honam
eeth
lerare
gens de
ltult
1Tu

lſin⸗
aleng
Nnons
Aitel
dgu
ſchuns
lalsg
deſpen
Nni ude
taddete
hi. .
oſutch
eginnn⸗
ofeudun
de

nemann
cetpone
eiute
ncgo
Aiute⸗
nsincco.
iumade⸗
fisncni,
ſtisncen
Skmm.
ncinit
lnigtt

— — ,

möuten
en M⸗
riuccdn
nmt
nichn
chneſo⸗
Cuinnen
Uesſlin
ſulef
cngürku
dangy⸗/
ctunin
ſened
ne l⸗
e a
Aernn
huntl
ans

Mund

.—

6

bãt ma

ðZ ̃ 1ää EEEE= õ
..ùẽE
ð

ermo vII. De ſancto Stephano: Ger. vi

liatum:humanis lapidatum manibus: ſed
ab amoꝛe ſauli non ſeparatũ:Et ne ſtatuas

illis hoc peccatũ miſericoꝛs vſq; in finem:
Stephanus ſanctus moꝛiens: et in ęterna
pace doꝛmiuit.

tem in eodẽ feſto: Relatio ſan/
cti Auguſtini de miraculis ſancti
Stephani: VII

V Daquas tibilitanas epᷣo afferente
piecto reliqas martyris gloꝛioſiſſi-
mi ſtephani ad eiꝰ memoꝛiã venie/
ę multitùdinis cõcurſus occur/
ſus:vbi cęc ⁊ muliervt ad epᷣm poꝛtatẽ pig/
noꝛa ſacra:duceret᷑ oꝛauit:floꝛes qͥs ferebat
decht: recepit:oculis admouit: ꝓtinꝰ vidit.
Stupẽtibꝰ cũctis qͥ aderãt:pᷣibat exultãs:
viã carpẽs: ⁊ vię ducẽ vlteriꝰ nõ requirẽs.

P Memoꝛati memoꝛiam martyris quę poſi /

ta eſt in caſtello ſynicenſi qð hipponẽſi co/
lonię vicinum ſt:eiuſdem loci lucillius epi
ſcopus populo pᷣcedente atq; ſequente poꝛ
tabat: fiſtula cuiꝰ moleſtia iam diu laboꝛa/
uerat:⁊ familiariſſimi ſui medici qui eã ſe/
caret operiebat᷑ manus: illiꝰ pię ſarcinę ve/
ctatione repente ſanata eſt: Ham deinceps

Ceam in ſuo coꝛpoꝛe nõ inuenit. Euchariꝰ p/
Abpter ex hiſpania:calame habitas: vetere

