Hogie vobis dicã. Sed qꝛ ſemel ꝓmiſi vob: tes:reſurrexiſſe neſcientes. Apparuit ⁊ ip̃is: ddnisfug
ꝑ iſtos dies iſtã de reſurrectione carnis ꝗſti/ factus eſt tertiꝰ viatoꝛ: miſcuit cũ eis amica ahllop
onem eſſe verſandãa: ad ea quę reſtant adiu/ colloquia: oculi eoꝛum tenebant᷑ ne agno/ uneh
uante domino: ⁊ aures ⁊ coꝛda in craſtinum ſcerent eum. Opoꝛtebat enim vt melius coꝛ dlntken
inſtrueret᷑. Cognitio differtur:quęrit ab eis ſis tnenhe

4

Gane 1 quid inter ſe loquerent᷑: et qð ipſe neſciebat
. Cilli faterent᷑.Et ꝙ audiſtis:mirari ccperunt:
fiſuchike qꝛ de re dara ⁊ tam maniteſta velut a neſci⸗

eilmn Zucl.24. ente interrogabant᷑: Lu ſol inquiũt pegri⸗

uci Pinde nus es in hieruſalẽ:et neſcis ꝗᷓ ibi geſta ſũt:
Maitdende At ille dixit: Quę? De ieſu naʒareno qͥ fuit
Abihel. pPppheta potens factis ⁊ dictis. O diſcipuli:
Reronnbus u. ꝓpheta erat chꝛiſtus dñs ꝓphetarũ: iudici
Nesſilgter nomen pᷣconis imponit:ad alienigenaꝝ ver
is aigis ba deuenerant. Quid eſt qð dixi? Recolite
lgmoele MWattt. 16, quãdo ipſe ieſus ait diſcipulis ſuis: Quẽ
hei Alri. dicũt homies eſſe filiũ homis: Reſpõderũt
moßscligl opiniões alienas: Ali dixerũt ꝙ helias es:
ienödtee alij qꝛ iohes baptiſta: alij qꝛ hieremias: aut
tbanfun vnus ex ꝓphetis. Verba iſta alienoꝝ erãt:
myeleit non diſcipuloꝝ. Ecce ad iſta verba diſcipuli
nin, Setfa venerũt. Nüũc ergo vos quẽ me eſſe dicitis:
nſcenſtic Reſpõdiſtis mihi opiniones alienas:fidem
glecilrt veſtrã volo audire.Tũc petrꝰvnus ꝓ omni
Utatichnini bus: Tu es chꝛiſtus ſiliꝰ dei viui. Mon qui/
d cũq; vnꝰex ꝓphetis:ſᷣ flliꝰ dei viui:adimple
inmusnite⸗ , 5
antgunn toꝛ ꝓphetaꝝ: creatoꝛ angeloꝝ. Z.l es chꝛiſt
a. Darhm filius dei viui. Audiuit qð decuit eum audi/
intoe re ex hac voce ⁊ tali voce: Beatus es ſimon
lemesi bariona:qꝛ nõ tibi reuelauit caroꝛ ſanguis:
licnin ſed parer meus qui in cęlis eſt. Et ego dico
8 nr tibi: Tu es petrus ⁊ ſuꝑ hanc petrã ędiſica-
enſi ut bo eccdleſiã meã: ⁊ poꝛtę inferi non ſualebũt
lgeb guin aduerſus eam. Tibi dabo claues regni cęlo
nante ruũ: ⁊ quęcũq; ſolueris ſuꝑ terrã: ſoluta erũt

um, ⁊ in cęlo: ⁊ quęcũq; ligaueris ſuꝑ terrã liga⸗
nitſaiticke ta erunt ⁊ in cęlo. Fides hoc meruit audire:
eoaloznl ns hõ. Ham ipe homo quid erat niſi qð ait
hitdiddi Ps. 15. pſalmiſta: Omnis homo mendax: Deniq;

Kteugd cõtinuo poſt hęc verba denũciauit eis paſſi
leicttli onẽ ſuã ⁊ moꝛtẽ: Expauit petrꝰ et ait:Abſit
uchnſen . a te domine: nõ ſiet iſtud. Tunc dominus:
elsc: Mat: 6, 16. Redi poſt meſ. athanas. Petrus ſathanas:
eunt Al vbi ſunt illa verba: Beatus es ſimon bario/
tüfgnnche na:?: Hũquid beat ſathanaſe? Beat de deo:
ehiefent⸗ ſathanas de homie. Deniq; ipſe dominꝰ ex/
incsi poſuit quare illũ dixerit ſathanã. Mõ enim
Cpricöen ſapis quę dei ſunt:ſed ꝗᷓ ſunt homis. VUnde
iregi in tũc beatꝰ:? Quia nõ tibi reuelauit caroꝛ ſan/
Unbabän guis:ſed pater meus qui eſt in cęlis. Vnde
acitaiit poſtea ſathanas? Hon ſapis quę dei ſunt:ꝗᷓ
notectit quãdo ſapueras beatus eras:ſed ſapis quę
omiO D homis ſunt.Ecce quomõ alternabat anima
gunttiß diſcipuloꝝ quaſi ex oꝛtu ⁊ occaſu:modo ſta/
cicome bat: modo iacebat:modo illuminabat᷑: mo/
t enmn Qdo tenebꝛabatr᷑: q; de deo illumiabat᷑:de ſuo
endlun Ps.3ʒ. tenebꝛabat᷑. Unde illumiabat᷑: Accedite ad

Ber. C. XL. IIII Feria tertia paſche: Ger.

eũ ⁊ illuminami. Unde tenebꝛabat᷑: Qui lo Jod.s.
quit᷑ mẽdaciũ de ſuo loquit᷑. Flliũ dei eũ di/

xerat et timebat ne moꝛeret᷑ cũ ſiliꝰ dei eſſet.
Miſi ille veniſſet vt moꝛeret᷑:nos vnde viue

remus? VUnde nos habemꝰvitã:inde illeba
buit moꝛtẽ: Ipſũ euãgeliũ attende: In pn/ Zob..
cipio erat verbũ:⁊ verbũ erat apud deum:⁊
deus erat verbũ. Quęre ibi moꝛtem?: Ubieę
Vnde: Quomõ: Erat verbũ: verbũ apud
deũ:deus verbũ.Si inuenis ibi carnẽ ⁊ ſan
guinẽ:inuenis moꝛtẽ: Ergo ille verbũ. Vñ
illi moꝛs? A nobis hominibus in terra poſi-

tis: moꝛtalibuſ:coꝛruptibilibꝰ: peccatoꝛibꝰ.
AVnde vita?: Nõ erat illi vnde haberet moꝛ/

tem: non eramus nos vnde haberemꝰ vitã:
Accepit ille moꝛtẽ de noſtro:vt daret nobis
vitã de ſuo.Quomõ ille moꝛtem de noſtro?

NVerbũ caro factũ eſt ⁊ habitauit in nobis.
Accepit hinc a nobis qðs offerret pꝛo nobiſ.

Vita autẽ vnde nobis?:Et vita erat lux ho/
minũ. Ipſe nobis vita: nos illi moꝛs. Sed
qualis moꝛs: Dignatiõe non cõditione:qa
dignatꝰ ẽ:qꝛ voluit: qꝛ miſertꝰ eſt: Poteſta/Job.io.
tem habeo ponẽdi animã meã:⁊ iterũ ſumẽ
di eam. Hęc petrꝰ neſciebat:qñ audita moꝛ/
te dñi expauit. Sed ecce iã dixerat dominꝰ
moꝛituꝝ ſe ⁊ reſurrectuꝝ tertia die: Sactum
eſt qð pᷣdicabat:⁊ nõ credebãt qð audierãt.
Ecce iam triduũ eſt ex quo iſta facta ſunt:et E g.2
nos putabamꝰ⸗ ꝙ ipſe erat redempturꝰ iſrr. . 4.
Sperabatis: iã deſperatis: de ſpe cecidiſt::

leuat vos qui vobiſcũ ambulat. Diſcipuli

erant:ipſum audierant magiſtrũ: nouerant
ipſuʒ: ab illo inſtructi erant ⁊ non potuerũt

imitari ⁊ habere fidem latronis pendentis

in cruce. Sed foꝛte aliqui veſtrũ neſciũt qͥd
dixi de latrone:nõ audiendo paſſionem ſᷣm
omnes euangeliſtas. Iſte enim euangeliſta LZucj.23.
lucas narrauit qð dico: quia duo latrones
cruciſixi ſunt cũ chꝛiſto:dixit ⁊ hoc matthęꝰ:
Sed vnus eoꝛum latronũ qui inſultauit do⸗
mino:⁊ alter eoꝛuʒ qui credidit chꝛiſtũ:mat/
thęus nõ dixit: lucas dixit. Recolamus fidẽ Matth. 27.
latronis quã nõ inuenit chꝛiſtus poſt reſur-
rectionẽ in diſcipulis ſuis. Pendebat in cru
ce chꝛiſtus:pendebat ⁊ latro. In medio ille:
illi a lateribus. Inſultat vnus: credit alter:
iudicat mediꝰ ille. IOlle enim qui inſultabat
H dixit: Si filiꝰ dei es libera te.Et alius ad
illum: Lu non times deum. Si nos pꝛopter
facta noſtra merito patimur:ipᷣe quid fecit?
Et cõuerſus ad eum: Memento inquit mei Zucj.a25.

Bancti Aluguſtini de tempoe

domine dum veneris in regnũ tuum. Maα Quid vobis dicam? Laudo vos:in hocnõ in
gna fides: huic ſidei qͥd addi poſſit ignoꝛo. laudo: ſed gemo ⁊ plango. Et quid faciim 8 ſinit
Titubauerũt qui viderunt chꝛiſtũ moꝛtuos fratres:ĩmutate vitam in melius. Mutate: dis .
ſuſcitantem:credidit ille quem videbat ſecẽ quia finis incertus eſt. Omnis homo cum –
in ligno pendentẽ. Quãdo illi titubauerũt: caſu ſuo ambulat.Quid differtis bene viue 8. igtintuin
tunc ille credidit. Qualẽ fructum chꝛiſtꝰde re:cum putatis quia longa erit vita? Lõgã De vbis dſi icnotu
arido ligno ꝑcepit: Quid em̃ dominus dixe vitam putatis:⁊ moꝛtem ſubitaneam nõ ti / Ser.16. g. nn guſuaini
rat: Amen dico tibi hodie mecũ eris in pyra metis.Sed ecce longa ſit:Et quęro vnũ pe,/ nn
diſo. Lu differs te: ego agnoſco te.Quãdo nitentem:⁊ nõ inuenio. Quãdo melius bo⸗/ A obonieg
hoc ſperaret latro:adductus de latronicino na longa qᷓ; mala vita erit?: LCõgam cęnã ma uu c
ad iudicem:a iudice ad crucẽ: de cruce ad pa lam feræ nemo: longã vitam malaʒ omnes
radiſum. Deinde ipſe attendens merita ſus habere volunt. Vtiq; ſi grãde quod viuimꝰ⸗ nu
non dixit: Memento mei vt liberes me ho / bonũ ſit ipſum grande.QAuid enim vis ma/ —
die:ſed cum veneris in regnũ tuum:tũc me/ li dic mihi in oĩbus actibus tuis:cogitatio⸗ r .
moꝛ mei eſto:ſi mihi toꝛmenta debent᷑:vel à nibus:cupiditatibus: In terrã nõ vis ſege- nuu
uſq; veneris in regnũ tuũ.Et ille:non ſic in- tem malã:non vis vtiq; malam ſed bonam lit
uaſiſti regnum cęloꝛũ:vim feciſti:credidiſti: arboꝛem:equum:ſeruũ:bonum amicũ: bo⸗ Maͤſi
rapuiſti:hodie mecũ eris in paradiſo.Nõ te num ſilium:vxoꝛem bonã. Et quid hęc ma/ Kran
differo. Tantę flidei hodie reddo qð debeo. gna cõmemoꝛem:quando nonvis veſtẽ ma (NEn
Latro dicit: AMemento mei dñie cum vene/ lam habere: ſed bonam: caligam poſtremo Glifulen
ris in regnũ tuũ:Non ſolũ credebat reſurre/ ipſam non vis niſi bonam? Aut da mihi ali/ numnſi
ctionẽ: ſed etiã regnaturũ: Pendenti cruci · quid te velle qð malũ eſt: nec te velle aliqᷣd uelioins⸗
ſixo cruenti ligno hoꝛrenti:cuʒ veneris int bonum: Puto villam malã non vis:ſed bo/ (etdei
in regnũ tuum: et illi:nos ſperabamꝰ. Ubi nam:ſolã animã malaʒ vis? Quid te offen/ eh Eae
Flatro inuenit:diſcipulus ꝑdidit.DPeinde iazʒ diſti? Quid de te tuipſe male meruiſti? Int Phlescan
chariſſimi magnũ ſacramentũ qð cognoui/ bona tua non vis eſſe malum niſi te ſolum. walgib
Qucj.24. Mus: audite. Ambulabat cum illis:ſuſcibitẽ Puto:quia dico qð ſoleo:et facitis qð ſole/ litchih
hoſpitio:panem frangit ⁊ cognoſcit᷑.Et noſ tis. Ego coꝛam deo excutio veſtimẽta mea. Aſcotidig
nõ dicamuſ:qꝛ chꝛiſtũ non cognouimꝰ: No⸗/ imeo ne mihi imputet᷑ quia nõ dico: offi/ Aanmndt
uimus ſi credimus. Verũ eſt: NHouimꝰ ſi ore cium meũ impleo: fructum veſtrũ quęro:de Alcetnai
dimus: habemus ſi credimus. Habebãt illi bonis operibus veſtris gaudiũ habere vo/ riuntun
chꝛiſtũ cõuiuio:nos intus in animo. Plus ẽ lo:non pecuniã. Non em̃ qui bene viuit di/ ſoem Slenge
chꝛiſtũ habere in coꝛde qᷓ; in domo. Coꝛ em̃ uitem me facit:et tamẽ diuitię megę non niſi Picketö
noſtrũ interius nobis eſt q; ſit domꝰ noſtra. ſpes veſtra ẽ: in chꝛiſto gaudiũ meũ:ſolatiũ ſfocbieiſoi
Jam vo vbi debet eum fidelis agnoſcere? meũ:⁊ reſpiramentũ periculoꝛũ in his tem/ ron Qne
Agnoſcit qui ſidelis eſt:qui autẽ cathecumi ptationibus nullũ eſt niſi bona vita veſtra. (EylſtäTuE
nus eſt ignoꝛat. Sed ianuam cõtra eum ne· Obſecro vos fratres ſi obliti eſtis veſtri:mi/ öunelue
mo claudat:vt nouerit.hHeſterna die admo⸗/ ſeremini tamẽ mei. “ igödice
nui charitatẽ veſtrã: quia reſurrectio chꝛiſti ⸗ ogtfunceni
elt in nobis ſi bene viuamuſ. Si vita noſtra Eodem die:de Reſurrectiõe do/ germo uid
S mala moꝛiat᷑: ⁊ quotidie noua ꝓfciat. Abũ/ mini:Serme I C. XLV. ͤſtſtis⸗
dant hic pęnitentes.Quando illis imponit᷑ .?.ͦ.èů . (Etßflſe
manus:ſit oꝛdo longiſſimus.Oꝛate penitẽ/ E reſurrectione dñi qðò ſequebat᷑ in AR ies
:? eunt oꝛare pęnitentes. Quomõ pęni euangelio ſᷣm Cucam:hodie ternmiu·· ☛
tet qð ſit:ſi pęnitet non fiat.Si autẽ ſit:ꝛnon natum eſt: vbi audiuimꝰ apparuiſſe nenen
nomẽ erat: crimẽ manet. Aliqui ipſi ſibi pę dominũ in medio diſcipuloꝛũ ſuoꝛũ diſcre/ nneſo
nitentię locũ petierunt: aliqui excõmunicati pantiũ et non credentiũ. Lam vᷣo inopina/ acnl
a nobis in pęnitentię locũ redacti ſunt: no / tum fuit ⁊ incredibile: vt nec videntes vide/ fortntcig
lunt inde ſurgere:quaſi electus ſit locus pę rent. Videbant enim viuũ quẽ planxerant ns,
nitentiũ. Qui debet eſſe locus humilitatis: moꝛtuũ:videbant in medio ſui ſtantem quẽ i ng
ſir locus humilitatis. Vobis dico qui voca- doluerant in cuce pendentẽ. Videbãt ergo u n
mini pęnitentes et non eſtis: Nobis dico. ⁊ quia ſuis oculis non credebant:vt verum Eein

wsne

Etaucse
us n

4

n⸗ dreſſen

eittn lie

ngeromi
i⸗
engin
nnagen
eqtodruir
Gtennnenn
sigtnin
ninöneſer
lanſelbonn
mamcid,.
quidbene
nnsrelem
Sunpoſbenn
idanhiah
liereleu
mnisſeld
Qud eoſtn
lenenik N

Dnidteſn.

ſtcinsſ⸗

Fehiniand.

iunöicgoß
eſnügogode

ü baberſo

ibeneruutd⸗
ienetonni
iͦ neitſalni
ni ubiolen
ania ſehn

.

AKseIhn

ſecnoe do
1

eeuchn⸗

eholelan,
innanli⸗
ſon oin
1Sonni
identes ii⸗

Lucl.ꝛ4. viderẽtifalſũ putabant.Eſtimabãt ſicut au

diſtis ſe ſpm̃ vidè. Qð poſtea crediderũt de
chꝛiſto peſſimi hęretici: pᷣus hoc crediderũt
titubãtes apli.Sũt em̃ hodie qui nõ credũt
carnem habuiſſe chꝛiſtũ:qꝛ ⁊ partũ virginis
deſtruüt ⁊ nolũt eũ natũ ex fęmina credere.
Job.i. Verbũ caro factũ eſt: Pꝛoꝛſus a ſua ſide vel
potius a ſua inſidelitate: totã iſtã diſpenſa/
tionẽ ſalutis noſtrę:ꝙ facius eſt hõ ꝓ inue/
niendo homie qui deus fecerat hominẽ: to/
tum boc qð chꝛiſtus in remiſſionẽ pęccatoꝝ
noſtroꝛũ verũ nõ falſum ſanguinẽ fudit: et

got:.a. de vero ſuo ſanguie chirographũ peccatoꝝ
noſtroꝝ deleuit: hoc totũ hęretici damnabi

les euacuare conant᷑: totũ hoc manichęi nõ
credũt.Ecce loquit᷑ ⁊ euangeliũ: Stabat do
minus inter diſcipulos ſuos:nondũ creden
tes ꝙ reſurrexerat. Videbãt eum ⁊ putabãt
ſe ſpiritum videre. Si nihil mali eſt credere
chꝛiſtũ fuiſſe nõ carnem:ſi nihil mali eſt: di/
mittant᷑ in iſta opinione diſcipuli. Attẽdite
vt intelligatis qð volo dicere:heus autem
donet vt dicam: vt ſic dicã: quõ vos audire
B expedit. Ecce hocipᷣm repeto.Aliqñ ipſi de/
teſtabiles carnẽ dereſtãtes:⁊ ᷣm carnẽ viuẽ/
tes:aliqñ h̊ dicunt ⁊ ſic decipiũt:Qui meliꝰ
credũt ð chꝛiſto:illi qͥ dicũt qꝛ carnẽ habuit:
an nos qui dicimus:deus erat ſpũs:et ocu/

lis hominũ nõ coꝛpus ſed deus aparebat⸗

AQuid eſt melius:caro an ſpiritus: Quid re/
ſponſuri ſumus: niſi ſpiritũ carne eſſe meli/
oꝛem: Si ergo dicis: Conſiteris qͥa ſpiritus
melioꝛ eſt q; caro. AMeliꝰ ergo de ſpiritu ſen/
tio:qui eũ ſpm̃ fuiſſe dico:nõ carnẽ.O infe/
lix erroꝛ.QAuare ergo ſpm̃ ⁊ carnẽ dico fuiſie
chꝛiſtũ?: Tu dicis ſpiritũ:ego ſpm̃ ⁊ carnem.
Mõ tu melius dicis: ſed minꝰ dicis. Audi ꝙ
totũ qð dico ego:id eſt catholica fides:⁊ qð
dicit fundatiſſima ſides et ſereniſſima veri/
tas.Tu qui dicis ſpiritũ tm̃ fuiſſe chꝛiſtum:
qð eſt ⁊ ſpũs noſter:id eſt aia noſtra:hoc di/
cis tm̃ fuiſſe chꝛiſtũ. Audi quid dicas:Dico
qð dicas. Erat ipſe ſpiritus ex ea natura ex
ſubſtantia vnde ⁊ nr̃ eſt ſpũs. Quãto minꝰ
dicas:attende.Erat ibi verbũ:Tu dicis hu
manus ſpiritus ſolus. Ego dico:verbũ ſpi/
ritus coꝛpus deus et hõ.Si duo nolo dicere
iſto vtoꝛ cõpẽdio: Deus ⁊ hõ:⁊ verus deꝰ ⁊
verus homo.Sed de ipſo homie ſi quęris a
me.Duo iterũ dico:Anima hũana:caro hu⸗
mana. Tu homo es pꝛopter animã ⁊ carnẽ:

ille chꝛiſtus ꝓpter deum ⁊ hominẽ.Ecce q

Cnon explico:fatigoꝛ hęſico:ſuccũbo:nõ poſ/⁊ dee pa Pak
Frrc

er. II.
dico. Sed tu melius te dicere putas: quia
dicis:ſpũs erat:ſpũs aparebat:ſpũs vide-
bat᷑:ſpũs ĩ homie ↄuerſabat᷑.Hoc dicis:hoe
dixi:hoc putabãt et diſcipuli.Si nihil malũ
dicis: ſi bonum eſt quod dicis: bonum erat
qð diſcipuli putabãt:Si dominꝰ eos dimit/
tit vt ſic putent: dimittendus es et tu. Hoc
em̃ credebat qð ⁊ tu: ſi bonũ ẽ qð tu credis:
bonũ erat qð illi credebant.Sed nõ erat bo
nũ: Ait illis dominꝰ: Quid turbati eſtis:et Lud.24.
cogitationes aſcenduũt in coꝛ veſtrũ: Cogita
tiões iſtę terrenę ſunt. Si em̃ ceęleſtes eſſent
deſcenderent in coꝛ:non aſcenderẽt. Quare
enim dicit᷑ nobis:Surſum coꝛ veſtrũ:niſivt
terrenę cogitatiões nõ ante ſe inueniant coꝛ
noſtrũ qð ſurſum poſueramꝰ: Ergo qͥd tur/
bati eſtis:⁊ cogitatiões aſcẽdũt in coꝛ vim?ę
Videte manus meas ⁊ pedes meos:palpa/C
te ⁊ videte. Parũ ẽ vobis attendere: Manꝰ
mittite: ſi parũ eſt attẽdite.Nec ſufficiat at/
tendere:palpate: Nec rãgere ſolũ dixit: ſed
palpate ⁊ cõtrectate. Pꝛobent ſibi manꝰvfę
ſi mẽtiunt᷑ oculi veſtri:palpate ⁊ videte:ocu
lios ⁊ manus habete. Quid palpate: ⁊? quid
videte:quia ſpiritus carnẽ ⁊ oſſa non habet
ſicut me videtis habere.Errabas cũ diſcipu
lis: Coꝛrigere cum diſcipulis. Humanũ eſt:
cõcedo. Putatis ſpiritũ chꝛiſtũ:hoc ⁊ pettrꝰ:
hoc ⁊ cęteri qui ſpiritũ putauerũt ſe videre:
ſed in iſto erroꝛe non remanſerunt: vt ſcias
pꝛoꝛius hoc fuiſſe in coꝛdibus eoꝝ:medicus
nõ dimiſit: acceſſit: medicamẽtũ adhibuit:
vulnera ĩ coꝛdibꝰ videbat: et vnde vulnera
coꝛdiũ curaret in coꝛpoꝛe cicatrices ferebat.
Si ergo credamus: ſcio quia creditis ſic:ſed
ne foꝛte in agro iſto domini ſit herba mala:
etiaʒ eos alloquoꝛ quos non video. Nemo
credat de chꝛiſto: niſi qð de ſe credi voluit
chꝛiſtꝰ: Anteq; nobis expedit vt credamus
qð credi de ſe voluit:qui nos redemit: qͥ ſa⸗
lutem noſtrã quęſiuit:qui pꝛo nobis ſanguia
nem ſuũ fudit: qui pꝛo nobis qð nobis non .
debebat᷑:attulit: hoc credamus qð chꝛiſtus
eſt filius dei:verbũ dei.Auid eſtverbũ dei? DO
Q Ziccre 2⁵ poteſt verbũ Hampelr hocẽ Pe uts ge
verbũ dei.Quęris a me:quid ſit verbũ dei? SPe vbis dut
Si tibi vellem dicere quid ſit verbũ homis: Se 3, c. Aehev .

»
.:

ſum explicare vim verbi hũani.Ecce anteq́; Pijora
dicam vobis: quod volo dicere iam verbũ
eſt in coꝛde meo:nondum a me dictum eſt:⁊
apud me eſt: Dicit᷑ a me ⁊ ꝑuenit ad te et nõ

Bancti dᷣluguſtini de tempoꝛe.

Job. 10.

JZob. 1.
E

recedita me: Intẽditis vt audiatis verbũ a
me: mentes veſtras paſco cũ loquoꝛ.Diui/
deritis inter vos cibũ ſi afferrẽ ventribꝰ:nec
totꝰ ꝑueniret ad ſinglos. Sed quãto plures
eſtis: tanto in plura fruſta qð ponerẽ diui⸗
deretis:⁊ tanto minꝰquiſq; acciperet:quãto
maioꝛ eſſet multitudo accipientiũ. AModo
autẽ cibum attuli mentibus:Dico accipite:
ſumite ⁊ comedite.Accepiſtis:comediſtis:⁊
non diuiſiſtis. Quicqͥd loquoꝛ:et omnibus

totũ eſt: ⁊ ſingulis totũ eſt. Ecce quomõ nõ

poteſt ſatis explicari quãtam vim habet ho
minis verbũ:et dicitis mihi:quid eſt verbũ

dei? Verbum dei paſcit angeloꝝ tot milia.
Mente em̃ paſcunt᷑:mente replent᷑. Implet

angelos:implet mundũ:implet vᷣginis vte/

eſt verbum dei? Ipſe bꝛeuiter de ſe dicit:ſed
magnũ eſt qð dicit: Ego ⁊ pater vnũ ſumꝰ.
Nolo murmures vᷣba apẽde.Quid g: Plu
ra verba de vno verbo nõ ſufficiũt explicã/

do verbũ. Ergo qð nõ poteſt explicari ver/

bum: caro factum eſt et habitauit in nobis.
Suſcepit totũ quaſi plenũ hominẽ: animã
et coꝛpus hominis. Et ſi aliquid ſcrupulo/

ſius vis:animã ⁊ camnẽ habet ⁊ pecus.Cum hocipſum alijs verbis dixit:ſed ab eadẽ ſen

dico animã humanã ⁊ carnem humanã: to/

Marci. 16.

Sermo
C.XLVI.

cutũ e

tam anim humanã accepit. Fuerunt enim
qui hinc hęreſim facerent ⁊ dicerent: qꝛ ani/
ma chꝛiſti nõ habuit mentẽ: nõ habuit intel

lectũ:non habuit rationẽ: ſed verbũ dei illi
fuit ꝓ mente ⁊ ꝓ intellectu ⁊ ꝓ ratione.No/

lo ſic credaſ. Lotũ redemit qui totũ creauit:

totum ſuſcepit: totũ liberauit verbum. Vbi

mens homis ⁊ intellectus:ibi anima viuiſt/

cans carnẽ. Caro vera ⁊ integra erat ibi:pec

catum ſolum nõ erat ibi.
Egodem die: de eo quod ſcriptum
hec autem duobus ex his am
mo M
. Odierno die iam ecce tertio audiui/

h mus ex euangelio dñi noſtri reſurre/

ctionẽ: quẽadmodum me vobis lo/

vt ſᷣm omnes euãgeliſtas reſurrectio domi-

ni recitet᷑. Marci euangeliũ eſt:qð modo cũ
legeret᷑ audiuimus. Marcus autem meruit

iſtam diſpenſationẽ: cuʒ in numero illoꝛum

duodecim non fuiſſet: quẽadmodum ⁊ Lu⸗

eſt in euangelio 'm Marcu: 4
bu a.
„Be

e meminiſtis: quoniã hoc moꝛis eſtt

.

buͥs apparuit in alia efigie⸗

7

cas. Nam cũ ſint quattuoꝛ euangeliſtę:mat
thęus:iohannes:marcus et lucas:duo ſunt
ex illis duodecim apoſtolis:id eſt mattheus
iohannes. Sed illoꝛũ pᷣceſſio infęcũda nõ
fuit:vt conſequẽtes comites non haberent.

AMarcus ⁊ lucas apoſtoloꝛũ non pares: ſed

ſupares fuerunt. Ideo iam voluit ſpũſſan/
ctus etiã ex his qui inter duodecim non fue/
rũt eligere ad euangeliũ cõſcribendũ duos:
ne putaretur gratia euangeliʒandi vſq; ad
apoſtolos perueniſſe:et in illis fontem gra/
tię defeciſſe. Eum enim dicat dominus de

ſpiritu ſuo: ⁊ de verbo ſuo: qð ſi quis pcepe/ Job. A

rit digneq; habuerit: fiet in eo fons aquęſa/
lientis in vitam ęternã: fons vtiq; manãdo

iniſnaci e‚ſe indicat: nõ remanando. Per apoſtolos ꝑ/
rum: nec ibiſpaciat᷑: nec hic anguſtat᷑. Quid uenit gratia ad alios:et miſſi ſunt euangeli /
ʒzare:quoniã qui vocauit pꝛimos:ipſe voca⸗

uit ſecũdos:ipſe vocauit etiã vſq; ad nouil/
ſimũ tempus coꝛpus vnigeniti ſui:id eſt ec
cleſiã toto oꝛbe diffuſam. Auid ergo audiui
mus marcũ dicentem? &Æμ awaruerit domi/

B

nus in via duobus:ſicut dixit ⁊ lucas:cuius

duobus in via in alia effigie. Lucas autem

tentia nõ deuiauit. Lucas enim quid dixit:

Tenebant᷑ oculi eoꝛum:ne eum agnoſcerẽt.

Marcus quid dixit? Apparuit eis in alia effi

gie.Qð ille dixit: Cenebant᷑ oculi eoꝛum ne
eũ agnoſcerẽt: hoc iſte dixit: In alia effigie.

euangeliũ heri audiuimus. Aparuit inquit WMarcſels.

lusineigede

Alia enim effigies viſa eſt:retẽtis oculis nõ
apparẽtis. Quid ergo fratres:quoniã lucas
dixit: qð credo vos de leccione heſterna re/

centiſſime meminiſſe: qð cum benedictũ frã
geret panem: aperti ſunt oculi eoꝛum? Ergo
clauſis oculis in via cum illo comitabant᷑:⁊

poterant ſcire vbi greſſus ponerent: ſi caau⸗

ſos oculos haberẽt? Aperti ſunt ergo ad co/
gnitionem:non ad viſionem. Dominꝰ itaq;

noſter ieſus chꝛiſtus:ante panis fractionem

ignotus loquit᷑ cum hominibus: in panis
fractione cognoſcit᷑: quia ibi percipit᷑ vbi vi

ta ęterna percipit᷑ hhoſpitio ſuſcipit᷑: qui do C

mum parat in cęlo. Ait enim ſᷣm euangeli⸗

ſtam iohannẽ: Multę maſiones ſunt apud Job.i4.

patrem meũ: alioquin dicerem vobis: ibo
parare vobis locuʒz. Sed ſi iero ⁊ parauero:
iterum veniens aſſumã vos.hoſpes in ter/
ra eſſe voluit dominus cęli: peregrinus in
mundo: per quem factus eſt mundus. hho⸗

ſpes eſſe dignatus eſt:vt tu haberes ſuſcipi-

lbeheberett
Magenszain

genetdi

ufllumnm⸗
hucdconiun
Cun Hepon
emmanintait

b lunen

letckonen
Peteclut ſa
Uplacemolei
Gnendum
Muäniendun
ſatbelaunita
Ehonsoleir
Loluperutt.

woſciprun
Gquospote
Cennesztinn
bangniden
Penoſge
fushalgesf
cpiets:din
gpiebatan
loaidaba

(coltperdi

ler nödicn
El Egofut
Genſſape
Ueinnre.,
Munigi
uctecpin

icet deus

us wbi N
ii
Cnigtueen
Rucergn

ſguisgepe N

Mignnicn

1

Dſonsegleu

BGer.C.XxL.vI. Feria tertia paſche: Ger.III

De v̈bis dñi

Ser. 26. 9.

endo benedictionẽ: non quia ille indigebat:

cum hoſpes intrabat.Heliam ſanctũ famis
tempoꝛe per coꝛuum dominus paſcebat: et

quem ꝑſequebant᷑ homines: ei ſeruiebant
aues. Afferebat ſeruo dei coꝛuus mane pa/
nes:ad veſperam carnes. Hon indigebat g

ille quem deus miniſtris auibus paſcebat:

apoſlt .

luntangt
nostioſennen
Vſcgadorl
niſniigcke⸗
idaponuclis
gawendont

⁊ tamẽ q;uis helias non indigeret:mittit᷑ ad

viduam ſareptanã:et dicit᷑ ei: Nade:illa vi⸗/
dua paſcet te. Defecerat ei deus: vt ad vidu

am mitteret᷑: Sed ſi deus ſeruo ſuoſine hu/

mano miniſterio ſemꝑ pberet paneʒ: vidua

vnde haberet mercedẽ? Mittitur ergo non

indigens ad indigentẽ: non eſuriens ad eſu
rientem: et dicit ad eam: Vade ⁊ affer mihi

puſillum vt manducem. Illa modicũ habe/

bat qð conſumptura erat:⁊ moꝛiendo defe /
ctura. Reſpondit:quãtum haberet:ꝓphetę
intimauit:⁊ ait illi ꝓpheta: Vade pus affer

mihi. Illa non dubitauit ſed obtulit. Obtu

lit refectionem: ſed meruit benedictionem.
Benedixit ſanctus helias hydriam farinę:
capſacem olei. Illud in domo repoſitũ erat

tlnasne
antingtnn.

Luasaneen
dabetie

ingritn.

eisin diueh

Nculieotunde

Naluefe
insollsſ
guoniildes
ebeſeni
chun

nib,c

enulch⸗

D

cõſumendum: ⁊ illud oleum in palo pende/
bat ſiniendum. Acceſſit benedictio: et vaſa

illa theſauri facti ſunt. Laguncula olei facta

eſt fons olei: farina parua vberrimas ſege⸗
tes ſuperauit.Si helias non indigebat:chꝛi
ſtus indigebat: Ideo fratres mei admonet
nos ſcriptura ſancta:quia plerũq; ſeruos ſu

os quos poteſt paſcere deus:ideo facit indi

biar:quia dat pauperi:chꝛiſtuſ pauper fuit.
HNemo ſuperbiat:quia hoſpitẽ ſuſcipit: chꝛi

regde

Donin ſag

Gfciecn

us:in
gch kwhn
ſcli. ſe

mnaumgi
cs unt 4

nwohoth

lgnun

nchs. H
unzliß⸗

geghs

gentes: vt inueniat operantes. Nemo ſuꝑ/

ſtus hoſpes fuit.Melioꝛ eſt ſuſceptus q;ᷓ ſu/
ſcipiens: ditioꝛ accipiens qᷓ; tradens. Qui
accipiebat cuncta poſſidebat:qui dabat ab

illo cui dabat acceperat quod dabat. Hemo
ergo ſuperbiat fratres mei quãdo dat pau/
peri:nõ dicat in animo ſuo: Ego do:ille ac /
cepit. Ego ſuſcipio:ille indiget tecto. Foꝛte
quem ſuſcipis iuſtus eſt: ille indiget pane:
tu veritate. Ille tecto: tu ceclo. Ille indiger

pecunia: tu iuſticia. Fgneratoꝛ eſio: eroga

iudicet deus. Pꝛoꝛſus eſto feneratoꝛ: ſed
deus tibi dicit: Quid vis? Fęnerari vis.
Quid eſt fenerari? inus dare ⁊ plus acci/
pere.Ecce mihi da:ego accipio minus:⁊ do
plus. Quẽ queęris cui des: vnde creſcat pe
cunia tua:hominẽ quęris: quando accipit
gaudet:quando reddit ploꝛat. Vt accipiat

quod recipias: noli timere: ne te fgneratoꝛẽ

pꝛecat᷑: ne reddat calumniat᷑. Da quidem et
homini: ⁊ noli te auertere ab eo qui mutuũ

petit.Sed tu dediſti:nõ ploꝛat cui dediſti:⁊

ſi hocipſuʒ quod daturus eſt:vel quod acci/

pit exigit᷑:foꝛte ad manũ nõdum habet:per
tuliſti petentem: expecta habentẽ: cum ha/
buerit reddet tibi. Sed auarus es:dicit tibi
deus: Me cõueni:ego filium diuitem: pau⸗
perem ꝓpter te feci. Pꝛopter nos em pauꝑ

factus eſt cũ diues eſſet. Aurum quęris:ille

E

1. Corſ. 8.

fecit. Familiã ꝗris:ille fecit. Pecoꝛa quęriſ:
ille fecit. Poſſeſſiões ꝗqris: ille fecit. Argen,·
tũ queris: ille fecit.CQuid quęris tantũ quę

fecit:? Ipſum accipe qui fecit:cogita quẽad/

modum te dilexit. Omnia per ipſum facta
ſunt:⁊ ſine ipſo factum eſt nihil.Omnia per

ipſum:⁊ ipſe inter omnia.Qui fecit hominẽ

factus eſt homo:factus eſt quod fecit:ne pe
riret quod fecit. Qui fecit omnia: factus eſt
inter omnia. Attende diuitias:
eo ꝑ quem facta ſunt omnia?Et tamẽ ille cũ

Quid ditiꝰ

diues eſſet: moꝛtalem carnem accepit ĩ vte⸗/

ro virginis. Infans natus eſt:pannis inſan

tilibus inuolutus eſt: in ᷣſepio poſitus eſt:

patienter expectauit ętates: patienter tem/

poꝛa ꝑtulit: ꝑ quem facta ſũt tempoꝛa. Su/
xit:vagiuit:infans aparuit.Sed iacebat et

nũciabat᷑:⁊ ſtella fulgente declarabat᷑. Ta/

les diuitię:talis paupertas: diuitię vt crea⸗/

reris:paupertas vt reſtituereris. Quod ille
ergo pauper ſuſceptus ẽ hoſpitio quaſi pau

per:dignatio fuit ſuſcipientis: non miſeria

egentis. SFoꝛte dicis tibi: beati qui meru/
erunt chꝛiſtũ ſuſcipere.Si ego tunc fuiſſem:
O ſi vnus fuiſſem de duobꝰ illis quos inue
nit in via Tu eſto in via:non deerit hoſpes
chꝛiſtus. Putas enim iam non tibi licere ſu/

ſcipere chꝛiſtũ:? Unde inquis licet?: Jam re,

ſurgens manifeſtatꝰ eſt diſcipulis ſuis:aſcẽ-

regnabai:a matre nutriebatur:⁊ ab angelis

,

Zucj. 24.

dit in cęelum: ibi eſt ad dexteram patris:non
eſt venturus niſi in vltimo ſęculo ad iudicãa

dum viuos ⁊ moꝛtuos. Venturus eſt auteʒ
in daritate:nõ in infirmitate:daturꝰ regnũ:

nõ ã̃ſiturus hoſpitiũ. ñ dabit regnũ:exci

cidit tibi qð dicturꝰẽ: Cum vni ex minimis Matth.25.

meis feciſtis: mihi feciſt? Ille diues:egẽs ẽ
vſq; i finẽ ſeculi.Eget ꝓꝛſus:nõ ĩ capite ſᷣ in

le qͥd me ꝑſequeris:Obſequamur chꝛiſto.

Nobiſcũ eſt i ſuis:nobiſcũ eſt ĩi nob:nec fru⸗

mẽbꝛis ſuii: vbi dolebat qñ dixit: Saule ſau Acj..

ſtra dixit: Ecce ego vobiſcũ ſũvſq; ad ↄſum/ Mattd.28,

s 5§

*

ſum in bonis operibus: nõ coꝛpoꝛe ſed coꝛ-/
de:non oculis carnis ſed oculis ſidei. Quia/⸗
yvidiſti:credidiſti: ait cuidã diſcipulo ſuo in/

J0. 20.

Sermo

C.XxLVII oꝛu c

A/NV Zebus his ſanctis reſurrectionẽ dñũi uit ⁊ reliqas dedit eis. DNicit᷑ em̃ nob: Si coꝛ
d dedicati: quãtum donãte ipſo poſ/ ruptio coꝛꝑis nõ reſurget: quare mãducauit

Zucj.24· Quid turbati eſtis:et cogitatiões aſcendũt poteſtatis ſuit nõ neceſſitatis.Sic reſurger
in coꝛ veſtrũ? Putauerũt enim ſe ſpiritũ vi/

B

rinen⸗ homines. Quid em̃ aliud face

. 9

ſeculi. hec ſa

ciẽdo agnoſcimꝰ chꝛi⸗

credulo:qͥ dixerat: Non credo niſi tetigero:
Veni tange: ⁊ noli eſſe incredulꝰ. Tetigit ⁊
clamauit: Dominꝰ meus ⁊ deus meꝰ.Quia

vidiſti credidiſti:ipſa eſt tota ſides tua:quia

credis qð vides: laudo eos qui non vident
⁊ credunt:quia cum viderint gaudebũr.

odem die: de Reſurretione coꝛ⸗
õtra gentiles: Sermo IIII

ſumus de carnis reſurrectiõe tracte/
mus.heęc em̃ fides eſt nra: hoc donum i dñi
noſtri ieſu chꝛiſti nobis carne ꝓmiſſum eſt:
⁊ in ipſo pſᷣceſſit exemplũ. Voluit em̃ nobis
qð ꝓmiſit in fine nõ ſolum pꝛonũciare: ſed

eætiã demonſtrare. Illi quidem qui tunc fue-

runt cum illũ viderẽt: ⁊ cum expaueſcerent:
⁊ ſpiritũ ſe videre crederẽt:ſoliditatẽ coꝛꝑis
tenuerũt. Locutus eſt em̃ nõ ſolũ verbis ad
aures eoꝛum:ſed etiã ſpecie ad oculos eoꝝ:
parũq; erat ſe ᷣbere cernendũ:niſi etiã offer
ret ꝑtractandum atq; palpandũ. Ait enim:

dere. Quid turbati eſtis inquit ⁊ cogitatio/

meas⁊ pedes meos:Palpate ⁊ videte:quia
ſpiritus oſſa et carnem non habet ſicut me
videtis habere. Contra iſta

1 euidentiam

rent homines qui ea quę ſunt hominũ ſa-

piunt:qᷓ; ſic diſputare de deo contra deum⸗

Pẽ̃. 9ʒ.

Ille em̃ deus eſt: iſti homies ſunt. Sed de⸗
nouit cogitationes hominũ qm̃ vanę ſunt.

ↄſu
dunt: qð nõ ſolent non credunt. Pꝛeter cõ/⸗
ſuetudinẽ facit deus miracula: qꝛ deus eſt:
Aaioꝛa quidẽ miracula ſũt tot quotidie ho
mines naſci qui non erant: qᷓ; paucos reſur⸗
rexiſſe qui erãt:⁊ tamẽ iſta miracula nõ con⸗/
ſideratione compᷣhenſa ſunt:ſed aſſiduitate
viluerunt. Reſurrexit chꝛiſtus:abſoluta eſt

MWatthᷣ.⁊7. res. Coꝛpus erat:caro erat:pependit in cru⸗

:emiſit animã: poſita eſt caro ĩ ſepulchꝛo.
Exhibuit illã viuã:qui viuebat i illa: Qua/
re miramur:? Quare nõ credime Deus eſt qͥ

In homie camnali tota regula intelligẽdi ẽ:
o cernẽdi. Quod ſolent videre cre/

„
. 4
. . „
— . ,
4 . 4 .

fecit. Cõſidera auctoꝛẽ:⁊te
Queęrunt ergo homies: vtrũ coꝛruptio iſta

in relurrectione moꝛtuoꝝ? Dicimus non fu/
turam. Reſpõdent nobis: Si coꝛruptio non
erit:quare mãducabit᷑? Aut ſi non mãduca/
bit᷑: quare poſt reſurrectionẽ dominꝰ mãdu/
cauit? odo euangeliũ cum legeret᷑ audiui
mus:qꝛ cum exhiberet ſe viuũ oculis mani/

tolle dubitationẽ.

oꝛpoꝛis quã ſentiüt in carne ſua: futura ſit

buſq; diſcipuloꝛũ ſuoꝛũ: parũ illi viſum eſt

ad demõſtrãdã euidẽtiã coꝛꝑalẽ:ᷣ addidit:

lerũt ei ꝑtẽ piſcis aſſi fauũ mellis:mãduca/

dñs chꝛiſtus? Legiſtis qꝛ manducauit:nun/

Jad legiſit: qꝛ eſunuit? maducauit ieſus:

poteſtatis fuit: non egeſtatis. Si deſidera/

ret mãducare: egeret. Rurſus ſi manducare

nõ poſſet:minus valeret. NMũquid ⁊ angeli Señ.rs.
qñ ſuſcepti ſt hoſpitio a patribꝰnfis nõ mã / Tobie. .

ducauerũt:⁊ tñ coꝛruptibileſ nõ fuerũt: Rur
ſus dicunt: Reſurgẽt vitia ꝗᷓ erãt in coꝛpoꝛe
ſano cũ quib?ꝰmoꝛit᷑ homoe Reſpondemꝰ:
Nõ reſurgent vitia. Et dicit᷑ nobis: Quare

3 ergo dñs cum ſuoꝝ vulnerũ cicatricibus re/

ſurrexit?Quid adhuc dicimus: niſi qꝛ ⁊ hoc

*

voluit:ſic voluit quibuſdam dubitantibus

exhibere in illa carne cicatrices vulneris:vt

ãꝗt ⁊ quęrũt a nobis: Paruuli qui moꝛiunt᷑:
paruuli reſurrecturi ſunt an ętas erit plena
reuiuiſcentiũ quoꝛũ erat parua moꝛientiũ:
Hoc quidẽ in ſcripturis deſinitũ nõ inueni/
mus. Incoꝛruptibilia coꝛꝑa ⁊ imoꝛtalia re/
ſurrectura ꝓmiſſa ſũt.Sʒ ſi parua ętas red/
dit᷑:ſi ſtatura puſilla rcuocat᷑:nũquid ⁊ pꝛo/
pterea infirmitaſ reuocat᷑: Si parui erũt:nũ

gquid iacebũt ⁊ ambulare nõ poterunt: Cre⸗

dibiliuſ tñ accipit᷑ ⁊ ꝓbabilius ⁊ rõnabilius
plenas ętates reſurrecturas: vt reddat᷑ mu/
nere qð acceſſurũ erat tꝑe. Nec em̃ redditu/
ri ſumꝰ ſenectã reſurrecturã anhelã ⁊ curuã.
Poſtremo coꝛreptiõeʒ tolle: ⁊ qð vis adde.
Sed inqs:Quõ erit terrenũ coꝛpus in celo:
Philoſophi eniz gentium illi valde magni:
uoꝛum vobis iam vel inſanas certe vel hu
manas ſententias intimaui: quęſierũt qpe
iſta non ſpiritu dei ſed cõiectura coꝛdis hu/
mani. Hhinc maxime faciunt quęſtionẽ: tra/
ctant ſubtiliter de momẽtis pondeꝝ ⁊ oꝛdi:

Habetis hic aliquid qð mãducet᷑: Et obtu/ Zucſꝛ4.

nes aſcendunt in coꝛ veſtꝝ? Videte manus a vulnꝰ incredulitatis. Adhuc diſpu

mnannit
ſcſenſ⸗
lfut⸗ austl⸗
Elange .
otcAu
iheluni,
ſeronenüch
Gin.⸗Senn
ewouaniau
Cettenere in
Lrcniundepen
Mnoerntrbive
ſhus, Ban

ecltpeponde
l

(aetinumsde

H
Pekioaungus
(eclngti⸗
nile Moroſtizgu⸗

iduregte

ltabebꝛetſ⸗
ginus Quilter
Cuidoninus
lbeshomine.
hidei alih
loſetquanen
Uncstcopue
EChoncerade
Ns ſebünon
linepenenno
ehltenüdn
Kunncuniie
Gendllnc

s dſchliein

oſaanen
labge in

yiſode

ANeponſtutäe
itenennis
Aikſonpoe
ndauntd
Mlügpzgn
a üelin
Aa nlelegte
tſccl Alo⸗
ſerneiſol
ltkintteh
fubngcis
unnte

.

pdoit
Nfuuuntt
Gnae
lupgonon
nidln
Rekandii
ulsman,
iylunet
addd :
LCoben lucne
midacan
ob⸗icor⸗
Nöducauit
auitinun⸗
uutleſus:
deliders⸗
anducare
it angeli baͤn

—

jsömi’ Nen

aüte Bur
nnce
vonden“
6:Quare
laahot
reine
anäbis
neniecdte
noriunt:
plena
olentiü⸗
Ginueni⸗
lalia /e⸗
gaste/
dapro/
erüt:nu
nte Cie⸗
nabiius
daima⸗
eantu/
16 4002.
zng5
mo.
evelbu
nutape
disbi⸗
one: ns/

7

. 4 udi

ne elementoꝛũ:⁊ dicunt ꝙ etiã videmus mũ
dum ſic eſſe diſpoſitũ: vt ima ſit terra tanqᷓ;
in fundo eius:ſecũda aqua ſuperfundat᷑ ter/
rę:tertius aer veniat: quartus ęther cuncta
cooperiat. Illud elementũ ſupernum quod

ether apellant:ignem dicunt eſſe liquidum

⁊ purum: inde ſydera eſſe foꝛmata: ibi nihil

poſſe terrenũ:quoniã oꝛdo ponderũ non ad

dere enim debemus talia coꝛpoꝛa nos habi /

E

Marci.16.

mittit. Si dicamus eis noſtra coꝛꝑa in terra
eſſe noua victura ⁊ in celo non futura: auda

citer ⁊ temere ĩmo inſideliter dicimus. Cre/⸗

bile eſt. Nam quid eſt aliud:nõ poteſtis eſſe

imoꝛtales: ſed vt non moꝛiamini ego facio:
niſi ⁊ qð fleri non põt ego facio? Volo tamẽæę
aliquid etiã de diuerſitate diſputare. Rogo F
dic mihi: Terra terra eſt: Aqua aqua ẽ: Aer
ger eſt: Ether eſt celum: Et ignis ille liquidꝰ
cęlum eſt. Quattuoꝛ nempe iſta grauida q̃ſi
cõſtruxerunt ⁊ ediſicauerũt mũdum: hoc eſt
ex his quattuoꝛ ędiſicatus ẽ mũdus.Quod
in imo ſit:terra eſt. Qð deſuꝑ:aqua.Quod

Cre ſuꝑ aquam: aer eſt. Qð ſuꝑ aerem:celuʒ eſt:

turos:vt vbi velimus quando voluerimus
ibi ſimus. Nam ſi reſpondemꝰ abſoluendã
de oꝛdine ponderum quęſtionẽ:in terra nos
eſſe victuros:de ipᷣo coꝛꝑe domini nobis eſt
quęſtio cum quo aſcẽdit in c-lum. Audiſtis

.

gð de euangelio modo recens ſonuit in auri

bus noſtris:quia eleuatis manibus ſuis be/

nedixit eis: ⁊ factũ eſt vt benediceret eis:re/⸗
Leſſit ab eis:et ferebat᷑ in cę-lum chꝛiſtus do/

minus.Qui ferebat᷑ icelum? Dñs chꝛiſtus.
Qui dominus chꝛiſtus: Quid enim ſeꝑatu
rus es hominẽ a deo:⁊ facturus es alia per/
ſonã dei: aliã hominis:vt iam non ſit trini/

tas ſed quaternitas?: Quomõ tu homo ani/

ma es ⁊ coꝛpuſ:Et ſicut anima ⁊ coꝛpus vnꝰ
eſt homo: ita deus ⁊ homo vnus eſt chꝛiſt?.

Sed verbũ non receſſit a patre:⁊ ad nos ve

nit:⁊ patrem non deſeruit: et in vtero carnzʒ

Zud. 24,

accepit ⁊ mũdum rexit.Quid ergo leuatum
