fiduciaʒ habeamus in die iudicij:
quia ſicut ille eſt ? nos ſumꝰin hoc

mundo:vſq; ad id: Et hoc manda/
tum habemꝰ ab ipſo:vt qui diligit

—

eũ: diligat ⁊ frẽz ſuũ: Lrac. IEX

hannis apoſtoli:vltimã ꝑtem reſti/
is tracandã ⁊ exponẽdãvobis qᷓ;

tũ deus
moꝛes ſumꝰ: Exactionis aũt vos memoꝛes
eſſe debetis. Eadem quipe charitas quę in
ipſa epiſtola maxime ⁊ ꝓpe ſola cõmẽdat᷑:
et nos facit fideliſſimos debitoꝛes: et vos
dulciſſimos exactoꝛes. Jõ dixi dulciſſimos
exactoꝛes:qꝛ vbi charitas non eſt: amarus
exactoꝛ eſt: vbi autem charitas eſt:et qᷣ exi⸗
git dulcis eſt ⁊ a quo exigit᷑. Et ſi aliquẽ la/
boꝛem ſuſcipit: facit eundẽ laboꝛẽ ꝓpe nul/
lum ⁊leuem ipſa charitas. Mõnne videmꝰ
etiã in mutis animãtibus ⁊ irrationalibꝰ:
vbi nõ ſpiritalis charitas: ſᷣ carnalis ⁊ na/-
talis eſt: exigi tamẽ magno affectu de vbe⸗

ribus matr lac a paruulis. Et q;uis ſugẽs

impetũ faciat in vbera:melius eſt tñ matri
qᷓ ſi nõ ſugat nec exigat qð charitate debe
tur. Sępe videmus vbera vaccaꝝ ena gra/

Eminit charitas veſtra ex e epka Jo/ A

donat. Huius ergo debiti nos me

ne
t

denii
zn

e

iuſalofi
iphenmleun

alenepele

gleen
Aln Cantue

cmoſunpan
nrtuat
gs phee

ſtnioame⸗
ſerenvster
ſcen
iſleg:di⸗

igumond

iolteatah
ungniſten

poſſrihn
nislausn
Magneint
ctochebe

Aiapend
Etguimnan

hetndeus

geeſtodon

Haeuti

dednet
(Corlen. (lapotd

mococ

ſfectae⸗

ainhal

(—,tllle
do. di

inlloy

ſeinche
seſtn
Dſce i
in AMnnng

Eſtluten,

ſortquld

nenſurann
lhocpfe
lcboe

Allgzt
Eitloch

19

acheſfif

(äxenn
Musiſto⸗

mordns,
tunumnd
Iht
Nenuc

Guomo Rrme Dim eſr maαaααπαα
In Eplam beati Johãnis Tractat Ix
oge . inmperu leuari matrũ coꝛpoꝛa: nec eas tam?ẽ· duciam in die iudicij:nondũ eſt in illo per-
nnini calce repellere: ſed ſi deſit flli q ſugat: mu- fecta charitas. Nuquid tamẽ deſperandũ
M gitu ꝓuocari ad vbera. Si ergo eſt ĩ nobis eſt: In quo vides initiũ:cur deſperas ſinẽ:
huzhn I. Theſſał.2. Illa charitas ſpiritalis de q̃ apłus dicit: a Quod initiũ video inquies? Ipſum timo⸗
1. ie⸗ cctus ſum paruulus in medio vrjm tanq; nu rem. Audi ſcripturam: Initiũ ſapientię ti/ Ecter
icte. Ae. trix fouens filios:tunc vos diligimꝰqñ exi· moꝛ dñi.Cępit ergo timere diẽ iudicij:timẽ
hnehenc⸗ gitis. Pigros nõ amamꝰ:qꝛ languentibus do coꝛrigit ſe: vigilat aduerſus hoſtes ſu-
bisgunt foꝛmidamꝰ. Interceſſerũt aũt:vt intermit / os:id eſt peccata ſua:incipit reuiuiſcere in/
en Ous u teremus textũ huius epłę:quędã ꝓ diebus terius:⁊ moꝛtiſicare mẽbꝛa ſua quę ſũt ſu⁊G
ensnn feſtis ſolennia lectionũ: quę non potuerüt terram: ſicut apłus dicit: Moꝛtificate mẽ- Col..
tonisen— niſi legi:⁊ ipſa tractari. Hunc ergo ad ſᷣter b⸗ꝛa veſtra quę ſũt ſuꝑ terrã. Spiritalia ne⸗
tuspeſtn miſſum oꝛdinẽ redeamus:⁊ quę reſtant in / quicię dicit mẽbꝛa ſuꝑ terrã. Nam ſequit᷑ ⁊
nedechnn tente accipiat charitas veſtra. NHeſcio vtrũ exponit: Auaricia: imundiciã: ⁊ cętera quę
nepikoli magnificentius nobis charitas cõmendari ulic exequit᷑. Quantũ aũt moꝛtificat iſte qͥ
adande; poſſit:qᷓ; vt diceret᷑: Deꝰ charitas eſt.Pꝛe / timere cępit diem iudicij mẽbꝛa ſua ſuꝑ ter-
cicaknil uis laus: magna laus. Bꝛeuis in mone:? ram:tantũ ſurgunt ⁊ coꝛroboꝛant᷑ membꝛa
ndocondt⸗ magna intellectu. Cum cito dicit᷑: Deꝰ dile celeſtia. Mẽbꝛa aũt celeſtia:omnia opa bo
ſnsingen ctio eſt:⁊ hoc bꝛeue eſt. Si numeres:vnũ ẽ. na.Surgentibꝰceleſtibus mẽbꝛis:cepit de/
ervniaun. BSie appendas: quantũ eſt? Deꝰ dilectio eſt. ſiderare qð timebat. Timebat em̃ ne veni⸗
faneshe⸗ Et qui manet inqᷣt in dilectione:in deo ma ret chꝛiſtus: ⁊ inueniret impiũ quẽ damna-
policci net:⁊ deus in illo manet.Sit tibi domꝰ de/ ret.Deſiderat vt veniat:qꝛ inuẽturꝰeſt quẽ
us:eſto domꝰ dei. Mane in deo:⁊ maneat. coꝛonet. Jam cum ceperit deſiderare veni⸗
. Abaneat in te deus:vt te ↄtineat. MO nes entem chꝛiſtum caſta anima quę deſiderat
dicit in deo:ne cadas. Quia ſic de charitate di· amplexus ſponſi: renũciat adultero:ſit vir
nobisn n.orj. 3. cit apoſtolus: Charitas nunqᷓ; cadit. Quo/ go interiꝰ ipſa ſide: ſpe ⁊ charitate. Hhabet
ſeinich⸗ modo cadit quẽ continet deꝰ: In hoc ꝑ iam ſiduciã in die iudicij:nõ ↄtra ſe pugnat
moͤinhoe fecta eſt dilectio in nobis:vt fiduci qñ oꝛat ⁊ dicit: Adueniat regnuʒ tuũ. Qui MWattb. s.
enend am habeamꝰ in die iudicij: quia ſi em̃ timet ne veniat regnuʒ dei: timet ne ex/
widilgt cut ille eſt:⁊ nos ſumꝰ in hoc mun/ audiat᷑: Qui aũt oꝛat: quomõ oꝛat qͥ timet
rac. do. Dicit quõ ſe ꝓbet vnuſquiſq; quantũ ne exaudiat᷑:Qui aũt oꝛat cũ fiducia:chari
6 in illo ꝓfecerit charitas: vel potiꝰ quatũ ip tas optat iam vt veniat. De ipſ. o deſiderio
iennt ſe in charitate ꝓfecerit. Ham ſi deus chari dicebat qdã in pſalmo: Et tu dñevſq;quo? Ps. s.
girobo tas eſt: nec ꝓſicit nec deſicit deus.Sic dici· Coõuertere dñe ⁊ erue aiam meã: Gemebat
ditnose⸗ pfſicere in te charitas: qꝛ tu in eam ꝓficis. ſe differri. Sunt em homines qui cũ patien
1.ſen. diſ. 7. Interroga ergo quantũ in charitate ꝓfece- tia moꝛiunt᷑. Sunt aũt quida ꝑfecti:qui cũ GB
snnen ca. vt autem. ris: æ quid tibi reſpondeat coꝛ tuũ:⁊ nouer: patiẽtia viuũt.Quid dixi⸗ Qui adhuc de/
ins ſi menſuram ꝓfectus tui. Pꝛomiſit em̃ oſten - ſiderat iſtam vitã:qũ illi venerit dies moꝛ/
cen 6 ere nobis:in quo cognoſcamꝰ eum et ait: tis:patienter tolerat moꝛtem: luctat᷑ aduer
1 In hoc pfecta eſt in nobis dilectio. Quęre ſum ſe vt ſequat᷑ volũtatem dei:et hoc po/
laſin in quo:?: Vt fiduciã habeamꝰ in die iudich. tius agit animo qð elegit deus:non qð ele/
aan Quiſqͥs fiduciã habet in die iudicij: ꝑfecta git volũtas hũana: ⁊ ex deſiderio vitępſen
aia⸗ eſt in illo charitas. Quid eſt habere fiducia tis ſit lucta cũ moꝛte:⁊ adhibet patientiam
ſalge in die iudicij? Mõ timere ne veniat dies iu· ⁊ foꝛtitudinẽ vt ęꝓquo animo moꝛiat᷑:iſte pa
ni ppehl dicij. Sunt homines qui nõ credũt diem iu tienter moꝛit᷑. Qui autẽ deſiderat:ſicut di/
nenitn dicij: iſti ſiduciã non poſſunt habere in die cit apłs:diſſolui ⁊ eſſe cũ chꝛiſto:nõ patient
Anonibi quã venturam eſſe nõ credũt. Pꝛętemitta- moꝛitur: ſed patienter viuit:delectabiliter
nalit muas iſtos. Excitet illos deꝰ vt viuant. DPe moꝛit᷑. Vide apoſtolum patienter viuentẽ:
an de h⸗ moꝛttuis vt quid loquimur? Mon credũt fu id eſt cum patientia hic non amare vitam
Glisſihi turum diem iudicij: nec timent nec deſide- ſed tolerare. Diſſolui inquit ⁊ eſſe cũ chꝛiſto

nuuede
N

tminen ſen dll 4. rant qð non credunt. Cępit aliquis credere
diem iudicij. Si cępit credere:cępit et time-

multomagis optimuʒ: manere aũt in carne
neceſſarium ꝓpter vos. Ergo fratres date
„

lo eẽt charitas nõ timeret. Perfecta em̃ cha

ritas faceret ꝑfectã iuſticiam: ⁊ nõ haberet
qre timeret: imo haberet quare deſideraret:

yt tranſcat iniquitas ⁊ veniat negnum dei.

Nã ſi ſine timoꝛe es: nõ poteris iuſtiſicari.
Sentẽtia dicta eſt de ſcriptur. Nã qui ſine

timoꝛe eſt nõ poterit iuſtiſcari. Opus eſt

vt intr et timoꝛ bmo:p quẽ veniat charital. .⸗

Hunnναρα GAnta q2 en
Expoſitionis ſancti Aluguſtini y
operam intus agere vobiſcum vt deſidere/ Ergo timoꝛ nõ eſt in charitate. Sean in que zütt
tis diem iudicij: aliter non ꝓbatur perfecta charitate? Non in inchoata. In qua ergo⸗ ll
charitas: niſi cum ceęperit illa dies deſidera Sed pfecta charitas foꝛas mittit ton in
ri. Ile autem eum deſiderat:qui fiducdcim timoꝛem.Ergo incipiat timoꝛ:quia initi/ Ecti.i. ugbe i
habet in illo. Ille aũt fiduciã habet in illo: um ſapiẽtię timoꝛ dñi. Kuz aut cęperit cha / Aumeltlil iſton
cuius conſcientia non trepidat in charitate ritas habitare:pellit᷑ timoꝛ qui ei pᷣparauit Ihl
ꝑfecta atq; ſincera. In hoc ꝑfecta ẽ dilectio locum. Quãtũ em̃ illa creſcit:ille decreſcit. ani
eius in nobis:vt ſiduciã habeamꝰ in die iu Et quãtũ illa fit interioꝛ:timoꝛ pellit᷑ foꝛaſ. . Mane be
dicij. Quare habebimꝰ fiduciã? Quia ſicut MÆ⁰aioꝛ charitas:minoꝛ timoꝛ. Minoꝛ cha/ nuuind
ille eſt:⁊ nos ſumus in hoc mũdo. Audiſti ritas:maioꝛ timoꝛ.Si aũt nullus timoꝛ:nõ Gnni
cauſam ſiucię tuę: Quia ſicut ille eſt int: eſt qua intret charitas. Sicut videmp ſetã Cco depß.. ilt di
Znos ſumus in hoc mundo: Hõne videtur introduci linũ: quãdo aliquid ſuit: ſera pꝛi- ſieſeir Cntne
aliquid impoſſibile dixiſſe: Nũquid em po us intrat:ſed niſi exeat:non ſuccedit linuz: inmun.
SES eſſe homo ſicut deus: Jam vobis expo Sic timoꝛ pꝛimo occupat mentẽ: non autẽ Siont⸗
ſui:qꝛ nõ ſemꝑ ad ęqualitatẽ dicitur ſicut:ß ibi remanet timoꝛ:qꝛ ideo intrauit vt intro lugt⸗
dicit᷑ ad quãdam ſimilitudinẽ. Quõ em̃ di/ duceret charitateʒ. Jam facta ſecuritate in Nenſlut
cis:ſicut aures habeo:ita ⁊ imago: Nunqͥd animo:quale gaudium nobis ẽ: vel in hoc meilun
Señ.i. om̃ino ſic? Sed tñ dicis:ſicut. Si ergo facti vel in futuro ſe eculo: Et i in hoc ſeculo qͥs no/⸗ duustbin
ſumus ad imaginẽ dei:quare nõ ſicut deus bis nocebit plenis charitate: Uidete qu? Iedlolat
ſumꝰ: Mõ ad ęqualitatẽ ſ̊ ꝓ modo noſtro. exultet aplus de ipſa charitate: Quis nos Ro. s. Pnum
Vngde ergo nobis datur ſiducia in die iudi inquit ſeparabit a charitate chꝛiſti? Lribu/ heonin
cij?: Quia ſicut ille eſt:⁊ nos ſumꝰin hoc mũ latio:an anguſtia:an ꝑſecutio:an nuditas: lſonnep
do. Debemꝰ && B; referre ad ipſe az charitatẽe: an periculũ:an gladius: Et petrꝰ dicit: Et i. Petri. ʒ. uſct⸗
⁊ intelligere qͥd dictũ ſit. Dſñs in euangelio quis vobiiſ nocere poterit ſi boni amatoꝛes mukrinpl
dicit: Si diligitis eos qui vos diligũt: qua fueritis: Limoꝛ nõ eſt in dilectione: dunglag
mercedẽ habebitis? Hõne ⁊ publicani boc ſed perfecta dilectio foꝛas mittit ti wulngr
faciũt:Quid ergo vult nos? Ego aũt dio moꝛẽ:qꝛ timoꝛ toꝛmẽtũ habet.Co: fecachn
Mattb.s. vobis:Diligite inimicos vros:⁊ oꝛate ꝓ ꝑ/ quet coꝛ cõſciẽtia peccatoꝛũ: nõdũ facta eſt nnscri
ſequentibꝰ ⁊ calumniãtibꝰvos.Si ergo iu/ iuſtificatio.Eſt ibi quod titillet vł pugnat: ſealäſe
bet nos diligere inimicos ntos: vnde no Igevo in pſalmo de ipſa perfectione iuſticię on.
bis dat explũ: De ipſo deo. Ait em̃: VUt ſitꝭ quid dicit: Cõuertiſti luctũ meũ in gaudiũ Ps. 29. ſrecau
ſilij patris veſtri qui in cęlis eſt. Quõ illud mihi:cõcidiſti ſaccum meũ:⁊ cin xiſti me leti Gite hiſt
facit deus? Diligit i inimicos ſuos:qui facit cia vt cãtet tibi gloꝛia mea:⁊ nõ cõpungar. eſtaite
ſolem ſuũ oꝛiri ſuꝑ bonos ⁊ malos: ⁊ pluitt Quicd eſt:nõ cõpungar: Mõ ſit qð ſtimulet ergoiſto
ſuꝑ iuſtos ⁊ iniuſtos. Si ergo ad hanc ꝑfe cſcientiã meã. Stimulat timoꝛ:ſed noli ti / unham
ctionem nos inuitat deus:vt diligamꝰ ini- mere: intrat charitas quę ſanat qð vulne/ o⸗
micos nr̃os ſicut ⁊ ipſe dilexit ſuos: ea no/ rat timoꝛ. Timoꝛ dei ſic vulnerat:quõ me/ n. Gun
bis fiducia ẽ in die iudicij:qꝛ ſicut ille eſt: ?· dici ferramentũ putredinẽ tollit:⁊ quaſi ĩ vi⸗/ Mlittontur
nos ſumus in hoc mũdo.Quia ſicut ille di detur vulnus augere.Ecce putredo qñ erat Uritn uboloin
ligit inimicos ſuos:faciendo ſolem ſuũ oꝛi/ in coꝛpoꝛe: minꝰ eratvulnꝰ: ſed periculoſũ: unmt
ri ſuꝑ bonos ⁊ malos:⁊ pluendo ſuꝑ iuſtos Accedit ferramentñ medici:m inuſ dolebat ger gie
et iniuſtos:nos qꝛ inimicis noſtris nõ poſ/ illud vulnꝰ q; dolet mõ cũ ſecat᷑:plus dolet fin
ſumus ſſtare tempoꝛalem ſolẽ ⁊ pluuiã:pſj⸗ cũ curat᷑:qᷓ; ſi nõ curaret᷑. Sed ideo plus do nsſedn
ſtemus lachꝛymas cũ ꝓ illis oꝛamus. Jam leet accedẽte medicina:vt nũqᷓ d doleat ſucce e ong
ergo de ipſa fiducia videte quid dicat. AEnn dente ſalute. Occupet & coꝛ tuũ timoꝛ:⁊ in- Cnban⸗
Cuge intelligit᷑ ꝑfecta charitas? Li imoꝛ nõ ẽ ducta charitate ſuccedat cicatrix ferramẽti norc⸗ taf
1 icharitate. Quid ergo dicimus de illo: medici. Talis eſt medicus vt nec cicatrices Uſaben
q cępit timere diem iudicij? Si ꝑfecta in i naͤpareãt: tu tantũ ſubde te dexterę ipſius. hemitt

einiges
kame
Clinoe

wee nia6

eplr tn Mel aſlie e-ſ

In Eplam beati Johãnis Tractat Ix

inte ge
1 — ſ Timoꝛ medicamentum: charitas ſaniie. rat teſſentia eius:amplecteris eũ:ipſo frui
for Qui aũt timet:nõ eſt ꝑfectꝰ in dile delideras. Mo poteſt melius explanari: qd E
mnll ctione. Quare: QAuia timoꝛ toꝛmentũ ha interſi t inter duos timoꝛes:vnum quem fo ʒ. ſen diſ. 34.

llitl .ſen. diſ.54. bet: quõ ſectio medici toꝛmentũ habet.Eſt

jait Sias mittit charitas:alterũ caſtum qui pma ca.nõ potes.
1 ichett ca er autem. aũt alia ſententia:quę videtur huic eſſe 5

net in ſęculũ ſeculi:niſi ponas duas mari⸗

ten uu traria:ſi non habeat intellectoꝛem. Dicitur tatas :quarũ vnã ita conſtituas volentem
* r Es. . em̃ quodã loco in pſalmo:Timoꝛ dñi caſtꝰ: facere adulteriũ: :delectari nequicia: ß tme/
Alkfnt pnpanens in ſeculũ ſeculi: Eternũ quendaʒ re ne damnet᷑ a marito.Timet maritũ :ſᷣ qꝛ
ningn timoꝛẽ nobis oſtẽdit:ſed caſtũ. ille eter/ adhuc amat neqͥciã: iõ timet maritũ. Huic
unlumnni nũ nobis timoꝛẽ oſtẽdit: nũquid ↄdicit illi nõ grata ſed oneroſa eſt mariti bſer entia. Et
anninſſi foꝛte iſta epiſtola quę dicit: Timoꝛ nõ eſt in ſi foꝛte viuit nequiter:timet maritũ ne veni
miiien charitate: ſed ꝑfecta charitas foꝛas mittit at.Tales ſunt qui timent ne veniat dies iu

nſuoritln,

timoꝛem? Interrogemꝰ ambo eloquia dei. dicij. Fac alterã amare virũ: debere illi ca⸗

tnenti:nonai Spũs vnꝰẽ: etſi codices duo:etſi oꝛa duo: ſtos amplexus:⁊ nulla ſe adulterij immũdi
vinmmutrtien ⁊ ſi linguę duę.hoc em̃ dictum eſt ꝑ iohan / cia maculari: optat ſᷣſentiam viri. Et quõ
ſnſemne nem: illud dictũ eſt ꝑ dauid. Sed nolite pu diſcernunt᷑ duo iſti timoꝛes:? Timet illaiti/
obisi: ante tare alium eſſe ſpiritũ. Si vnus flatꝰ inſflat met ⁊ ula. Interroga:quaſi vnũ tibi reſpõ/
tbocſealbeznn duas tibias:non poteſt vnus ſpũs imple/ dent. Reſpõdeat illa:Limes virũ? Timeo.
tue: Narg re duo coꝛda:agitare duas linguas? Sed ſi Interroga ⁊ illã ſi timeat virũ: Reſpõdet:
nurdi n ſpiritu vno:id eſt vno flatu impletę duę ti- timeo. Vna vox eſt: ſed diuerſus animus.
echrit b⸗ bieę:conſonant: implete due lingue ſpũ dei Zam ergo ĩterrogent᷑ quare. Illa dicit: Ti/
tioan ucies diſſonare poſſunt: Eſt ergo ibi quędam cõ meo virum ne veniat. Illa dicit: timeo virũ
Een daärkt coꝛdia:ſed auditoꝛem deſiderat. Ecce inſpi ne diſcedat. Illa ?⁊ diẽ: timeo ne damner. Jl/
tibortanatne rauit ⁊ impleuit duo coꝛda: duo oꝛa:mouit la dicit:timeo ne deſerar. Pone hoc in aio
Tindlecnone duas linguas ſpiritus dei. Et audiuimꝰ ex chꝛiſtianoꝝ: ⁊ inueniſti timoꝛẽ quem foꝛas
Ponsntnt vna lingua: Timoꝛ nõ eſt in charitate: ꝑ / mittit charitas:et aliũ timoꝛem caſtũ pꝑma/
netühthtlt fecta charitas foꝛas mittit timoꝛẽ. Audiui/ nentem in ſeculũ ſeculi. Loqmur ergo huic
Ni:Nödiſrntt mus ex alia: Timo: dñi caſtus ymanẽs in pꝛimo quę ſic timet virum: quõ illa mulier
nlerſturt ſeculũ ſeculi. Quid ẽ hoc: Quaſi diſſonãät. quam delectat nequicia: Timet em̃ virũ ne
RK Non.Excute aures:intende melodiã. Nõ damnet illam. Lalibꝰ em̃ pꝛimo loquimur.
imͤngniiß ſine cauſa hic addidit:caſtus: illic nõ addi/ anima quę ſic times deum ne damnet te
inanin dit: niſi quia eſt timoꝛ alius qͥ dicit᷑ caſtus: deus: quõ timet mulier quã delectat nequi
1 töchuen eſt aũt alius qͥ nõ dicit᷑ caſtus.Diſcernam cia:timet virum ne damnet᷑ a viro:quomõ
un iche ergo iſtos duos timoꝛes:⁊ intelligemꝰcõſo tibi diſplicet illa mulier: diſplice et tu tibi.
if ntnn nantiam tibiaꝝ. Quomodo intelligimus: Si foꝛte habes vxoꝛem:nunqd vis vt ſic ti
tume. yel quõ diſcernimꝰ? Attendat charitas ve· meat te vxoꝛ tua:ne damnet᷑ abs te vt dele
ſnnſon ſtra. Sunt homines qui ꝓpterea timẽt ne ctet illam nequicia? ſed põdere timoꝛis tui
um , mittantur in gehennã: ne foꝛte ardeant cũ repꝛimat᷑: nõ damnatione iniquitatis. Ca⸗
volrigul, in Wartb. 5. diabolo in igne ęterno. Ipſe eſt timoꝛ ille ſtam eam vis:vt te diligat nõ vt te timeat.
kplntto qui introducit charitatem: ſed ſic venit vt Exhibe te talem deo:qualẽvis habere vxo
ſetgenh 4 exeat.Si em̃ adhuc ꝓpter penã times deũ: rem. Et ſi nondũ habes: ⁊ habere vis:talẽ
nnu nõdũ amas quẽ ſic times. Hon bona deſi/ vis habere. Et quid dicimus fratres: Illa
iangun deras:ſed mala caues. Sʒ ex eo qꝛ mala caa mulier quę ideo timet virũ ne damnet᷑ a vi
olideoplen ues coꝛrigis te:et incipis bona deſiderare. ro:foꝛte nõ facit adulteriũ:ne aliquo modo
izee Cum bona deſiderare cęperis: erit in te t· pueniat ad virũ: ⁊ tollat illi lucem iſtam tẽ/
ünnei, moꝛ caſtus. Quis timoꝛ caſtꝰ: MNe amittas poꝛalem. Poteſt aũt vir ille ⁊ falli.hHomo ẽ E
ammrien ni ipſa bona. Intẽdite: Aliud eſt timere deũ em̃ ſicut ⁊ illaquę põt fa llere. Timet ill illa eũ
tnecc gann ne mittat te i gehẽnã cũ diabolo:aliud ẽ ti / extra cuius oculos poteſt eſſ e: tu nõ times
endeh⸗ mere deũ ne recedat a te. Ille timoꝛ qͥtimeſ ſempꝑ faciem ſupꝛa te viri tui? Vultus autẽ NMs.ʒʒ.
nulſfi ne in ignẽ ęternũ mittar cũ diabolo:nõdũ domini ſuꝑ facientes mala. Captat illa ab⸗
u. finn eſt caſtus: Hon em̃ venit ex amoꝛe dei: ſed ſentiam viri ſui:⁊ incitat᷑ foꝛte delectatione
Gag ex timoꝛe pent. Kü aũt times deũ:ne deſe adulterij:⁊ dicit ſibi tamẽ:non faciam. Ab/

enist

D 2

Ee F e tas eſt in hac terra? Mõ poteſt niſi eſſe:ſed

ſedes

è

Gnan αer†ιαι arere,

Exrpoſitionis ſancti Aluguſtini

ſens eſt quidem ille: ſed difficile eſt vt non
dad illum quoquo modo ꝑueniat: Tempe-/
rat ſe ne ꝑueniat ad hominem:qui poteſt ⁊
neſcire:qui poteſt ⁊ falli:qui poteſt bonam
ſuſpicari etiam malam:qui poteſt ⁊ caſtam
ſuſpicari ꝗ̊ adultera eſt. Lu non times ocu-/

ſeculum ſeculi. Nos diligimus:quia
ipſe pꝛioꝛ nos dilerxit. Ham vnde di-
ligeremus niſi ille pꝛioꝛ diligeret nos? Hili
gẽdo amici facti ſumꝰ.Sʒ inimicoſ ille dile
xit:vt amici efficeremur. Pꝛioꝛ dilexit noſ:
⁊ donauit nobis vt diligeremꝰ eũ: nõdum

los eius quẽ fallere nemo poteſt: Tu nõ ti⸗/ diligebamus. Diligẽdo pulchꝛi efficimur.

mes eius pᷣſentiam:qui auerti a te non po⸗

LQuid facit homo defoꝛmiſ ⁊ diſtoꝛta facie

teſt: Roga deum vt intueat᷑ te:⁊ auertat fa ſi amet pulchꝛã: Aut quid facit femina de/

Pð. o. ciem ſuam a peccatis tuis.Auerte faciẽ tu⸗
am a peccatis meis. Sed vnde mereris vt
ille faciẽ ſuã auertat a peccatis tuis:ſi tu nõ
inde auertas faciem tuam a peccatis tuis:

Abi. . Ipſa em̃ vox dicit in pſalmo: Quoniã ini p/·

quitatem meã ego cognoſco:⁊ peccatũ me/
um coꝛam me eſt ſemper. Tu agnoſce:⁊ ille

ignoſcit. Allocuti ſumꝰ eam ꝗᷓ habet adhuc
timoꝛem non ꝑmanentẽ in ſęculũ ſęculi:ſed

quem charitas excludit ⁊ foꝛas mittit. Allo

quamur ⁊ illam ꝗ̊ habet iam timoꝛẽ caſtum

ꝑmanentẽ in ſeculũ ſeęculi. Putamꝰ inueni/
mus illam: vt alloquamur illã? Putas eſt
in hoc populo? Putas ẽ in iſta exedra?Pu

latet. yems eſt:intus eſt viriditas in radi
ce. Foꝛte inuenimꝰ ⁊ aures illius.Sʒ vbi⸗
cũq; eſt illa anima: vtinã illam inuenirem:
⁊ nõ aures ſuas pꝛęberet mihi:ſed ego au/
res meas illi. Illa me doceret aliquid potiꝰ
q́; a me diſceret. Aia quędã ſctã ignea ⁊ de⸗
ſiderans regnũ dei: hanc nõ ego alloquoꝛ:
ſed deus ipſe ⁊ patienter viuentẽ in hac ter

quoniã vis vt veniam. Moui qualis es:v

—

foꝛmis ⁊ diſtoꝛta ⁊ nigra ſi amet pulchꝛum:
Nunqᷣd amãdo poterit eſſe pulchꝛa: Et nũ
quid et ille amando poterit eſſe foꝛmoſus?
Amat pulchꝛã:Et quando ſe in ſpeculo vi/
det:erubeſcit faciem ſuã leuare ad illaʒ foꝛ/
moſã quã amat. Quid facit vt pulchꝛa ſit:
Expectat vt veniat pulchꝛitudo: immo ex·
pectando ſenectus addit᷑: et turpioꝛẽ facit.
Non eſt ergo quid agere:nõ eſt quomõ illi
des conſiliũ:niſi vt cõpeſcat ſe:⁊ non aude-
at amare impar imparẽ. Aut ſi foꝛte amat
⁊ ducere vxoꝛem optat:optet vt illa caſtita
tem amet:nõ carnis faciẽ. Anima vero no
ſtra fratres mei fęda eſt ꝑ iniquitatẽ: aman
do deum pulchꝛa efficit᷑. Qualis amoꝛ eſt qͥᷣ
reddat pulchꝛã amantem? Deus aũt ſemꝑ
pulcher eſt:nunq; defoꝛmis:nunqᷓ; cõmuta
bilis. Amauit nos pᷣoꝛ:qͥ ſemꝑ eſt pulcher.
Et quales amauit:niſi fędos et defoꝛmes
Non ideo tamẽ vt fędos dimitteret:ſed vt
mutaret:⁊ ex defoꝛmi pulchꝝ faceret.Quõ
erimꝰpulchꝛi? Amando eũ qui ſemꝑ eſt pul
cher. Quantũ in te creſcit amoꝛ: tantũ cre/

— —

————

ulchꝛitudo. Hos diligimus: qꝛ ipſe pꝛioꝛ

ra ita conſolat᷑: Jam vis veniã:⁊ ego n ſcit pulchꝛitudo: qꝛ ipſa charitas eſt animę
t
—

ſecura expectes aduentũ meuʒ. Houi quia
moleſtia eſt tibi:ſed magis expecta:tolera:
venio ⁊ cito venio.Sʒ amanti tardũ ẽ. Au/
di eã cãtãtẽ: tãq; liliũ de medio ſpinaꝝ:Au
ꝓ s. 100. di ſuſpirãtẽ⁊ dicẽtem: Pſallã ⁊ intelligã in

via imaculata: qñ venies ad me? MÆerito

non timet: quia ꝑfecta charitas foꝛis mit/
tit timoꝛẽ: ⁊ cum venerit ad eius amplexũ
timet. Sed ſecuriter qui timet cauet: ⁊ ob⸗
ſeruabit ab iniquitate ſua: ne iterũ peccet:

Matth.s. nNon ne mittatur in igneʒ: ſed ne ab illo de-
3. ſen. diſ. 5.. ſerat᷑. Et erit in illa: Quid? Timoꝛ caſtus ꝑ
en. nõ potes. manens in ſęculũ ſeculi. Audiuimus duas

tibias conſonantes. Ille de timoꝛe dicit:et

ille de timoꝛe dicit. Sʒ ille de timoꝛe quo ti

met anima ne damnet᷑:ille de timoꝛe quo ti
met anima ne deſerat᷑. Ille eſt timoꝛ quem
charitas excludit:ille eſt timoꝛ ꝑmanens in

Dilexit nos. Audi apoſtolũ paulum: Oſtẽ / Bo. 5.
dit aũt deus dilectionẽ ſuam in nobis:qm̃
cum adhuc peccatoꝛes eſſemus: chꝛiſtus ꝓ
nobis moꝛtuꝰ eſt:iuſtus ꝓ iniuſtis:pulcher
ꝓ fędis.Quomodo inuenimus pulchꝛũ ie
ſum? Specioſus foꝛma pᷣ filjs hominũ:dif Ns. 44.
fuſa eſt gratia ĩ labijs tuis. Unde itẽ vide⸗-
te vnde ſit pulcher. Specioſus foꝛma pꝛę ſi-
lijs hominũ:quia deus. QAuia in pꝛincipio Job.i.
erat verbum ⁊ verbuʒ erat apud deũ ⁊ de
erat verbum. Quia vero carnem ſuſcepit:

id eſt moꝛtalitatẽ tuam: vt aptaret ſe tibi:

congrueret tibi:⁊ excitaret te ad amandum
intus pulchꝛitudinẽ. Vnde ergo inuenimꝰ
qꝛ fędus ⁊ defoꝛmis ieſus:ſicut inuenimꝰ qꝛ
pulcher ⁊ ſpecioſus foꝛma p̊ filjs hominüf⸗
Vinde inuenimꝰqꝛ ⁊ defoꝛmis:Eſaiã inter/ Eſa.ꝭʒ·
roga:Et vidimus eum ⁊ non habebat ſpe⸗

unduani

cPly ſsfnaß

deieſerno
ſendeo E
gun.Sone
habetſpee
huniutſo
ſebommnn

(cHo. Bonh

dbioaretl
cen⸗Ae
Uans Ata
Geresian
gvodacee
gulcher.
Taätte
ſgeraan

vn ſonne

gmnanen
6 pſepe
quon
ledlig
donaun
leretpia
Alerit⸗
noslla
lanate⸗
Wdeinten
Dligodenn
.'nce,
emnnon’

hodeſtd
kine
nereſ
Mini
Leeſpſi
legioni
nem:iden
6odſen
5 Panlo
de dler
dligt

In Eplam beati Johãnis Tractat x

tAnne Ccisẽ neq; decoꝛẽ. Ille ſũt duę tibie diuerſę ſo Mõ potes dicere: diligo deũ ſed nõ diligo
lgenſng nantes: ſed vnꝰ ſpiritus ambas inflat. Hac fratrẽ. Quõ mentiris ſi dicas diligo deũ:
uncflu WS.44. dicik: Specioſus foꝛma pꝛę filijs hoim: pbac quando non diligis fratrem: Sic falleris ſi
iadlan Eſa. . dicit᷑ in eſaia: Nidimꝰ eum:⁊ non habebat quando dicis diligo fratrem:putas qꝛ non
Kten i ſi ſpeciem neq; decoꝛẽ. Vno ſpiritu implenꝭ diligis deũ: Meceſſe eſt ergo qui diligis fra 1. fen. dit. 1.
lch efin ambe tibię:non diſſonãt. Noli aures auer trem:diligas ipſam dilectionẽ. Nilectio au ne autem.
nlidiinie tere: Adhibe intellectũ. Interrogemꝰ pau tem deus eſt. MHeceſſe eſt ergo vt deum dil /
idſuckienin, lum apoſtolum: exponat nobis conſonã- ligat quiſquis diligit fratrem. Si autẽ non
limelcn tiam duarũ tibiarũ. Sonet nobis: Specio dligis fratrẽ quẽ vides:deũ quẽ nõ vides
ſelcen Pbil. 2. ſus foꝛma p̊ filjs hominũ. Qui cũ in fſoma quõ potes diligere: Quare non videt deũ:
cſeſontſe dei eſſet: non rapinã arbitrat eſt eſſe ſe e/ Quia nõ habet ipſam dilectionẽ. Igeo nõ
Goſenhenie lem deo. Ecce ſpecioſus foꝛma pᷣ filijs homi vigdet deum: quia nõ habet dilectionẽ: ideo
ilnrudlgi. num. Sonet nobis etia: Vidimꝰ eum ⁊1 nj non habet dilectionẽ: quia non diligit fra⸗
rtalte⸗ haꝛabet ſpeciem neq; decoꝛẽ. Semetipſũ exi· trem. Pꝛopterea ergo nõ videt deuz: qꝛ nõ
nuiginmder naniuit foꝛmã ſerui accipiẽs: in ſimilitudi/ habet dilectionem: Nam ſi habeat dilecti/

atniirt.

ne hominũ factus:⁊ habitu inuẽtus vt ho/

onem:deum videt:quia deꝰ dilectio eſt.Et

rröͤckgnnil mao. Hon habebat ſpeciẽ neq; decoꝛem: vt purgat ille oculus magis magiſq; dilectio/
l tibi daret ſpeciem et decoꝛem. Quam ſpe⸗ ne:vt videat illa incõmutabilem ſubſtan⸗
Auſinemnt ciem: Quem decoꝛem: Dilectionem chari tiam: cuius pſſẽtia ſemꝑ gaudeat:qua ꝑfru-
earſtlltci tatis. Vt ames curras: Curris amas. Pul/ atur in ęternũ coniunctus angelis. Sʒ cur⸗
Ammp cher es iam: ſed noli te/ attendere: ne pꝑdas rat modo: vt aliquãdo in patria letet. Nõ
RKRKZZ quod accepiſti: Illũ attende a quo factꝰ es amet peregrinationem:nõ amet viam:Zo

W pulcher. Ideo ſis pulcher vt ille te amet. tum amarum ſit:pᷣter illum qui vocat: quo

Dustͤſe Tu aũt totam intentionẽ tuam in illum di uſch inhgreamus illi: ⁊ dicamus qð dictum
Bse rige: ad illuʒ curre:eius amplexus pete:ab eſt in pſalmo: Perdidiſti omnes qui foꝛni / Nõ. 72.
enel Ps.18. illo time diſcedere: vt ſit in te timoꝛ caſtus cantur abs te.Et qui ſunt qui foꝛnicantur⸗
lengdnn bymanens in ſeculũ ſeculi. Hos diligimꝰ ꝛ: Qui diſcedunt ⁊ amant mundũ. Tu autẽ
dooltn S ipſe pꝛioꝛ dilexit nos. Si quis dixerit: qd: Sequit᷑ ⁊ dicit: Aihi aũt inherere deo
dinnmn n quoniã diligo deuʒ. Quẽ deũ: Qua/ bonum eſt. Totum bonum meü eſt deo in⸗
hruanen re diligimus? Quia ipſe pꝛioꝛ dilexit nos:? herere gratis.MHa ſi interroges 7 dicag: q̃re
uq nmtn donauit nobis diligere. Dilexit ipios vt fa inheres deo:⁊ dicat: vt donet mihi.Quid
Lmcrtmin, ceret pios:Dilexit iiuſtos vt faceret iuſtoſ: tibi donet? Celum ipſe fecit:terram ipſe fe-
muchnu Dilexit ęgrotos vt faceret ſanos. Ergo et cit.Quid tibi donaturus eſt: iam heres il⸗
nus: enign nos diligimus:quia pꝛioꝛ dilexit nos. In/ li?: Inueni melius ⁊ donat tibi. Qui em̃ nõ
ipuim D terroga vnũquẽq;: dicat tibi ſi diligit deũ: diligit fratrem ſuum quẽ videt: deum quẽ
un nnhag Clamat:cõſitet᷑: DNiligo:ipſe ſcit.Eſt aliunul nõ videt quomõ poterit diligere?: Et hoc
emusrauih vnde interroget᷑.Si quis dixerit:quoniam mandatum habemus ab ipſo vte 4
inuks diligo deum: ⁊ fratrem ſuũ oderit: mendax diligit deuʒ: diligat ⁊ fratrem ſuũ.
Hinusſlltin. eſt. VUnde ꝓbas qꝛ mẽdax eſt: Audi.Qui AMagniſice dicebas:diligo deũ: ⁊ odis fr⸗
Uuhminit em non diligit fratrem ſuũ quẽ vi-/ trem: homicida quõ diligis deum? Hon
Mriin det:deum quẽ nõ viqer qugmodo/ audiſti ſuꝑiꝰ in ipſa epiſtola: Qui odit fra-
igſmmnti poteſt diligere: Quid ergo: Qui dili/trem ſuũ homicida eſt: Sʒ pꝛoꝛſus diligo
Munoench’ git fratrẽ: diligit deũ: Heceſſe eſt vt diligat deum: qᷓ;uis oderim fratrem meũ. Pꝛoꝛſus
uldel N deũ:neceſſe eſt vt diligat ipſã dilectionem. non diligis deum: ſi odiſti fratrem. Et mo-⸗
amnenſchn MNMũquid poteſt diligere fratrem: ⁊ nõ dili / do ꝓbo alio documento. Ipſe dixit: DPedit
tinntein gere ipſã dilectionẽ? Meceſſe ẽ vt diligat di nobis pᷣceptũ vt diligamus inuicem. Quõ
Eudmmu lectionẽ. Quid ergo: Quia diligit dilectio diligis eum: cuius odiſti pꝛęceptũ: Quis ẽ
eapotuan nem:ideo diligit deum? Vtiq; ideo diligen qui dicat: diligo imperatoꝛẽ: ſed odi leges
uttuenn do dilectionem: deum diligit. An oblit? es eius? In hoc intelligit imperatoꝛ ſi diligis
lisenii qð pauloante dixiſti: Deus dilectio eſt: Si eũ:ſi obſeruent᷑ leges eius ꝑ ꝓuincias.Lex
sEin! dee dilectio: quiſqs diligit dilectionẽ:deuʒ imperatoꝛis quę eſt: Mandatũ nouum do Zob. 1.
ptrhtß⸗ diligit. Dilige ergo fratrem ⁊ ſecurus eſto. vobis:vt voſ inuicẽ diligati. DNicis ergo te
/.

diligere chꝛiſtuz: ſerua mandata eius ⁊ fra/

Gal. 5.

trem dilige.Si autem fratrem nõ diligis:

quõ eum diligis cuius mandatum cõtem/

charitate in nomine chꝛiſti. Quantũ ⁊ vos

8
78

Erpoſitonis ſnctiäluguſtini

quã currimꝰe Chꝛiſtꝰ dixit: Ego ſum via. Jo 14.
QAQue patria qᷣ currimꝰ: Chꝛiſtus dixit:Ego
ſum veritas. Per ülum curr:ad illũ cunis:

m:extendit ſe vſq; ad nos. Longe enim

nis? Fratres ergo non ſatioꝛ loquendo de . in ipſo requieſcis.Sʒ vt curremus per il⸗

habetis huius rei auariciam: tantum ſpera

mus qꝛ creſcit in nobis ipſa:⁊ foꝛas mittit

timoꝛẽ:vt remaneat ille timoꝛ caſtus yma⸗/
nens in ſeculum. Toleremus mundũ: To-⸗
leremꝰ tribulationes ipſiꝰ: Toleremꝰ ſcan/

dala temptationum. Hon recedamꝰ a via:
teneamus vnitatem eccleſię: teneamꝰ chꝛi/
ſtum:teneamus charitatẽ. Mõ diuellamur
a membꝛis ſponſę ipſius:nõ diuellamur a
fide:vt gloꝛiemur iĩ pᷣſẽtia ipſiꝰ: ⁊ ſecuri ma/⸗
nebimus in eo.Modo per fidem: tunc per

ſpeciem: cuius tantas arras habemus do/

num ſpirituſſancti.

¶De eo quod Johannes ditit:
mnis qui credit ꝙ ieſus ſit chꝛi
ſtus:ex deo natus eſt: vſq; adid:

VHec eſt enim dilectio dei vt pꝛece/

pta eiꝰ ſeruemꝰ: Tractatꝰ. X
Eminiſſe vos credo: qui affuiſtis
heſterno die:ad quem locum in ꝓ/
Ngreſſu huius epiſtolę ꝑuenerit no/
a tractàtio:id eſt: Qui em̃ non diligit fra
trem ſuum quem videt:deum quem nõ vi-
det quomõ poteſt diligere? Et hoc manda/
tum habemꝰ ex ipſo: vt qui diligit deũ:di
ligat ⁊ fratrẽ ſuũ.hucuſq; diſputatuʒ erat.
Quę ſequũtur & ex oꝛdine videamꝰ.Om/
nis qui credit ꝙ ieſus ſit chꝛiſtus:
ex deo natus eſt.Auis eſt qui non cre/⸗
dit ꝙ ieſus ſit chꝛiſtꝰ: Qui nõ ſic viuit quõ
hcipit chꝛiſtus. Multi em dicunt: Credo:
ſed fides ſine operibus non ſaluat. Opus
autẽ fidei ipſa dilectio eſt:dicẽte paulo apo
ſtolo:et fides quę per dilectionẽ operatur.
Opera quidem tua pꝛęterita anteq; crede/

res:vel nulla erant:vel ſi bona videbantur

— —

inania erant. Si em̃ nulla erant:ſic eras q̃/

ſi homo ſine pedibus:aut vexatis pedibus

ambulare non valens. Si aũt bona vide/

bantur anteq; crederes: currebas quidem:

ſed pꝛęter viam currendo errabas poti qᷓ;
perueniebas. Eſt ergo nobis ⁊ currẽdum:
⁊ in via currẽdũ.Qui pᷣter viã currit:inanit᷑

currit: imo ad laboꝛem currit. Tanto plus

errat:quanto pſter viaʒ currit.Quis eſt via

Nramus:⁊ longe peregrinabamur. Parum
eſt:qui longe peregrinabamur: et languidi
nos mouere non poteramus. Medicꝰ v⸗e-
nit ad ęgrotos:via poꝛrecta eſt ad peregri/
nos.Saluemur ab ipſo:ambulemus ꝑ i⸗
ſũ.hoc eſt credere ꝙ ieſus chꝛiſtus eſt:quo⸗/

mogo credunt chꝛiſtiani: qͥ non ſolum noie

chꝛiſtiani ſunt:ſed factis ⁊ vita: Non quo/
modo credunt demones. NHam ⁊ dęmones Jacobi.2.
credunt ⁊ ptremiſcunt: Sictc dixit ſcriptura:
Quid potuerunt dęmones plus credere
v́vyſ dicerẽt:Scimꝰqui ſis:tu es filiꝰ dei? Qð Marciʒ.
dixerunt demones:hoc dixit ⁊ petrus:cum LZud.⸗.
dominus quęreret:quis eſſet:quẽ illum di Matth.1c.
cerent homines: Reſponderunt illi diſcibſu
li:Alij dicunt iohannem baptiſtam: alij he
liam: alij hieremiã: aut vnum ex ꝓphetis.
Et ille: Vos autem quem me eſſe dicitis
Reſpondit petrus ⁊ ait:Tu es chꝛiſtus fili/

(Mdei vinii Eraudie a dño: Beatus es ſy

on bariona: quia nõ reuelauit tibi caro ꝰ
ſanguis.ſed pater meꝰ qui eſt in cęlis. Ni-
dete quęlaudes ꝓſequunt᷑ hanc fidem. Tu
es petrus:⁊ ſuꝑ hanc petram ędiſicabo ec-
deſiam meam. Quid eſt:ſuper hanc petraʒ
ędificabo eccleſiam meam? Super hanc ſi/
dem:ſuper id quod dictum eſt: Tu es filiꝰ
dei viui. Super hanc petram inquit funda
bo eccleſiam meam. Magna laus. Ergo di
cit petrꝰ: Tu es chꝛiſtus filius dei viui: Di-
cũt ⁊ demones:Scimꝰqui ſis:tu es ſiliꝰdei:
ſanctus dei.Hoc petrꝰ:hoc ⁊ demones.Ea
dem verba: non idem animus. Et vnde cõ⸗/
ſtat: quia hoc petrus cum dilectione dice/
bat: Quia fides chꝛiſtiani cum dilectione
eſt: demonis autem ſine dilectione. Quo⸗/
modo ſine dilectione? hoc dicebat petrus:
vt chꝛiſtuʒ amplecteret᷑:hoc dicebãt demo/
nes vt chꝛiſtus ab eis recederet.HNaãq; ante
qᷓ; dicerẽt: Scimus qui ſis: tu es filius dei:
quid nobis et tibi eſt dixerunt:quid veniſti Marcii
ante tempus ꝑdere nos? Aliud eſt ergo cõ/
fiteri chꝛiſtum vt teneas chꝛiſtum: aliud cõ
fiteri chꝛiſtum vt repellas a te chꝛiſtum. Er
go videtis quia quomodo hic dicit: &i
credit: ꝓpꝛia quędam ſides eſt:nõ quomo/
do cum multis. Itaq; fratreſ:nemo hęreti

nc⸗

üdiett

dedenantt
Gennssde
zcayiuenn
„edgen ch

flecthnf

llti
ſetg iſta
onniog

Alictteun

Sunnfiie
ſedleenöef
ſefceschut
fonisAuie
6denonesr
oguiston

eeden

Oiſtoſcto⸗
ſonſcant
Ne⸗bantll
ſbadletnor

Kd dpokolspe

Ohentr.
lenhie
Mumenmen
numaten
cumlocd
ſrgoig
lusetad
etgenien
glidlig
ſcrus
Quidehe
Nlebate
kchine
ſfrobisg
belttert

Aienuitea

ulgenitue

fſrunie

Cgnoſann⸗
ſrnns
ſgm
Nhanar
Unync

uupt

dodeſl
lunde⸗
Nlen
ligrfli
adlige
Konen

glusrtne;
ues eda
irttpenngan

irgilinn

denndidtae
bapitum ide
mune dpbens
nme clediats⸗
Cueschinsil⸗
: Penmscsſ⸗

lelauittbiet

ich incls N
kbanciden
n bichec⸗
uperbanhenn,
neSper hn
nck⸗ Lueſ
mingur ui
lusdau./
eneiin
e nld
Nenmmed,

AIn

In Eplam beati J

coꝛũ dicat vobis:Et nos credimꝰ. Ideo em̃

onmnis qui diligit qui genuit eum:

A: .
. . .
„ .

Sat. 5.

de demonibus exemplum ꝓpoſui:ne gau/
deatis ad verba credẽtium: ſed exploꝛetis
facta viuentium. Videamus ergo quid eſt
credere in chꝛiſto: quid credere quia ieſus
ipſe eſt chꝛiſtus. Sequitur. O mnis qui
credit ꝙ ieſus ſit chriſtus:ex deo
natus eſt. Sed quid eſt credere illud: Et

diligit eum quigenitus eſt ab ipo.
Statim fidei cõiunxit dilectionem: quia ſi/
ne dilectiõe fides inanis eſt. Cum dilectio/
ne fides chꝛiſtiani: ſine dilectione ſides dę/
monis. Qui autem non credũt:peioꝛes ſũt
qᷓ; dęmones:et tardioꝛes qᷓ; demones. Me⸗/
ſcio quis non vult credere in chꝛiſtum:ad/
huc nec demones imitatur. Jam credit in
chꝛiſto: ſed odit chꝛiſtum. habet confeſſio/
nem fſidei in timoꝛe penę: nõ in amoꝛe coꝛo/
nę. Nam ⁊ illi puniri timebant. Adde huic
fidei dilectionem: vt flat fides qualeʒ dicit
apoſtolus paulus: Fides quę ꝑ dilectionẽ
operatur. Inueniſti chꝛiſtianum: inueniſti
ciuem hieruſalem: inueniſti ciuem angelo/
rum: inueniſti in via ſuſpirantem peregri/

num:adiunge te illi: comes tuus eſt: curre

cum illo:ſi tamen ⁊ tu hoc es.Om̃is qui di/
ligit qui genuit eum: diligit eum qui geni/
tus eſt ab ipo.Quis genuit: Pater. Quis
