ibneri bonis oꝑis ſuis qñ lampades ferre vident᷑: get me iuſtus: qᷓ; impinguet caput meum
4 giſils homib volũt placere:⁊ ideo oĩa iſta lauda/ oleũ peccatoꝛis. Quid eſt ole peccatoꝛis:
tobelis bilia faciũt:oleũ ſecũ nõ poꝛtant.Tu g̊ tecũ niſi blandimẽta adulatoꝛis: Ite Sad ven⸗
ann nes poꝛta:intꝰpoꝛta. Vbi videt deus:ibi poꝛta dentes ⁊ emite vobis:hoc facere cõſueuiſt :
* 44 teſtimoniũ cõſciẽtię tuę. Qui aũt ambulat Mos aũt nõ vobis damꝰ.Quare: Ne foꝛte
nhen 4 ad teſtimoniũ alienũ: oleũ nõ poꝛtat ſecuʒ. non ſufficiat nobis ⁊ vobis. Quid eſt non
nun eg Si iõ abſtines ab illicitis:⁊ facis bona oxpa ſufficiat: Mõ deſperatiõe dictũ ẽ:vᷣ ſobꝛia ⁊
ucin vt ab homibꝰlauderis:nõ eſt intꝰ oleũ.De/ pia hũilitate.uis em̃ bonus habeat bo/D
n niq; cũ ceperit homies: nõ deficiũt lampa/ nam cõſcientiã: vnde ſcit quẽadmodũ iudi/
zoist des. Intẽdat itaq; charitas veſtra: Anteq; cet ille qui neminẽ fallit:abet bonã cõſci/
ni dnn 47 doꝛmirent illę vᷣgines:nõ eſt dictũ:qꝛ extin entiã:non illi titillant crimina in coꝛde con/⸗
mn iule guebant᷑ lãpades illarũ.Sapiẽtiũ läpades cepta:ſed ꝓpter quotidiana quędã vitę hu
ſͤſetaſn ardebãt de oleo ęterno:de cõſcientię ſecuri · manę peccata:licʒ bona cõſcientia ſit:tamẽ
Gnien tate:de interioꝛe gloꝛia: de ĩtima charitate. dicit deo: Dimitte nobis debita noſtra: da Mattb.s.
euni Ardebãt tamẽ et illarũ fatuarũ.Quare tũc fecit qð ſequit᷑:Sicut ⁊ nos dimittimꝰ debi
nplutſan ardebant:? Quia nõ deerant laudes homi/ ta debitoꝛibꝰ noſtris. Fregit panẽ eſurienti
lidinn G nũ. Poſtea vo q;ᷓ ſurrexerũt: id eſt in reſur / excoꝛde: veſtiuit nudũ ex coꝛde: de oleo in/

BGancti Auguſtini de verbis dominn 8

terioꝛe fecit oꝑa bona: ⁊ tamẽ in illo iudicio quãdo tempus eſt miſericoꝛdię: nõ quando .
trepidat ipa bona ↄſcientia. VUide quid eſt: tempus eſt iudicij. Hon em̃ poſſunt cõfun/
Date nobis oleũ: Audierũt: Ite potius ad di iſta tempoꝛa: cum miſericoꝛdiã ⁊ iudiciũ .ο .
vendentes:quia laudibꝰhũanis viuere cõ/ domino ſuo cantet eccleſia. Tempus eſt mi
ſueuiſtis: vobiſcũ oleũ nõ poꝛtatis: nõ aũt ſericoꝛdię:age pęnitentiã. Tempoꝛe iudici
nos damus ne foꝛte nõ ſufficiat nobis ⁊ vo illam habes agere? Eris in virginibꝰ illis:
bis. Vix enim de nobis iudicamus: quãto coõtra quas clauſum eſt oſtium. DHDomine do
minus de vobis poſſumuſ iudicare? Quid mine aperi nobis. Nũquid non pęnitentis
eſt vix de nobis poſſumus iudicare: Quia egerunt:quę ſecum oleum non poꝛtauerũt?

Pꝛouer.⁊0 cum rex iuſtus ſederit in thꝛono: quis glo/

riat᷑ caſtum ſe coꝛ habere? Soꝛte tu nõ inue/
nis aliquid in cõſcientia tua:⁊ inuenit ille qͥᷣ

Et quid illis ꝓfuit ſera pgnitentia: quando
eas irridebat vera ſapientia? Clauſum eſt g
oſtium. Et quid illis dictum eſt?: Mon noui

melius videt: cuius acies diuina penetrat vos. Mon illas nouit: qui oia nouit? Quid mnimdod
altioꝛa. Videt foꝛte aliquid: inueniet foꝛte ergo eſt:Mon noui vos? Impꝛobo vos:re/ ure Rec⸗
Ps. 142. aliquid. Quãto melius iulli dicis: He intres pꝛobo vos. In arte mea non vos agnoſco: Muino deturt⸗
in iudiciũ cum ſeruo tuo? Etiã quãto meliꝰ ars mea neſcit vitia. Hoc eſt autẽ magnũ:⁊ ſernit
Mattðᷣ.s. dicis: Dimitte nobis debita noſtra? Quia neſcit vitia:⁊ iudicat vitia. MNeſcit faciẽdo: Auipos
⁊ dicit᷑ tibi pꝛopter illas faces: pꝛopter illas iudicat arguendo. Sic ergo non noui vos: gütſemo
Mattb.a5. lampades: Eſuriui ⁊ dediſtis mihi mandu/ ierunt: intrauerunt quinq; pꝛudentes. &α tieoxloe⸗
care. Quid ergo?: Et illę non illud fecerũt? multi eſtis fratres mei in nomie chꝛiſti: ſint hoſeneru
Non fecerũt ante ilum. Sed quomodo fe/ in vobis quinq; pꝛudentes:ſed nolite qͥnq; is Gen
Matth.o.cerunt: Quomõ ꝓhibet dũs qui dixit:Ca/ homines. Sint in vobis quinq; pꝛudẽtes: Alxpos
uete iuſticiã veſtram facere coꝛam homini/ ad iſtam pꝛudentiam quinarij numeri per⸗ lehnurvod
bus vt videamini ab eis: Alioquin non ha- tinentes. Veniet enim hoꝛa: et quando ne/ Nehetniob
bebitis mercedẽ apud patrem q in ceęlis eſt. ſcimus veniet. Media nocte veniet:vigila 6lctüne
Et nolite ſimiles eſſe hypocritis quado oꝛa te. Sic clauſit euãgeliũ: Vigilate: quia ner H dhen Vin
tis. Amant em̃ ſtare in platęis⁊ oꝛare:vt vi/ ſcitis diem neq; hoꝛam. Si ergo doꝛmituri ihisreve
deant᷑ ab hominibꝰ. Amen dico vobis:rece ſumus: quomõ vigilamus? Coꝛde vigila: uaminina
perũt mercedẽ ſuam. Emerũt oleum: pꝛeciũ fide vigila:ſpe vigila:charitate vigila:ope⸗/ Vratiet
dederũt.Emerũt: nõ ſunt fraud ati laudibꝰ ribus vigila: ⁊ quando coꝛpoꝛe doꝛmieris: Aponn
humanis.Quęſierũt laudes hũanas:⁊ ha/ veniet tempus vt ſurgas. Cum autẽ ſurre/ ünſoln
buerunt. Iſtę laudes humangę in die iudicij xeris:hſᷣpara lampades.Tunc nõ extinguũ/ 10 ag
non eos adiuuant. Illę autem quomõ fece/ tur: tũc ĩ interioꝛe cõſcientię oleo vegetent᷑: Haſc
Mattbᷣ.S.runt? Luceant opera veſtra coꝛam homini/ tunc ſponſus ille incoꝛpoꝛeis nexibus am- zuun
bus vt videant bona facta veſtra: ⁊ gloꝛiſi/ plectatur: tunc te introducat in domuʒ vbi i . .
cent patrem veſtrũ qui in celis eſt. Hon ait nunqᷓ; doꝛmias: vbi nunq; poſſit tua lãpas r
vos. MHon em̃ de tuo habes oleũ. Jacta te: extingui.hHodie vᷣo laboꝛamꝰ: ⁊ lampades ntai
1. Cor.. ⁊ dic habeo:bᷣ ñ habeo.Quiq em̃ habes qð noſtrę inter ventos ſęculi huius temptatio/ nnnün
nõ accepiſti? Ergo illę ſic fecerũt:ulę ſic.Hõ neſq; fluctuant: Sed ardeat in ruboꝛe flam/ nalez
ẽ aũt mirandũ cũ eunt emere: cũ ꝗrũt a qbꝰ ma noſtra:vt ventus temptationis augeat tir ſ
laudent᷑ ⁊ non inueniunt: cuʒ querũt a qui - ignem potius q; extinguat. “ flulu
bus conſolent᷑ ⁊ nõ inueniunt:aperta eſt ia D—;]R nrifcen
nua:venit ſponſus ⁊ ſponſa. Lũc gloꝛiſico⸗ ſitter
ta eſt cũ chꝛiſto eccleſia:vt ſingula membꝛa ſtbn
ad totũ ſe colligant.Et intrauerunt cum eo ſdel
ad nuptias:⁊ dauſum eſt oſtium. Et illę fa⸗ nnia le
tuę poſtea venerunt: ſed nũquid oleũ eme/ abe⸗
runt: a quibus emerẽt aut inuenerũt: Zðᷣo neigin
ianuas clauſas iuenerũt: Pullſare ceperũt: J emmim
ſed ſero. Dictũ eſt: verũ eſt:non fallaciter di eſier
Watth. 7. ctum eſt: Pulſate et aperiet vobis. Sʒ mõ ſn
Ueminen

gnnn,
intcöain⸗

dtiudci i,

Pusekni
reindiet
nideſliss
omninede
denitentiüä

Nuerüe

Uguando
unet;
Bonnori
uite Quid
dooorte⸗

sagnoſe.

enmmgnin
Gtfacid.
mnouios.
gentes.
cheiſtſnt
nolteqnq;
puudetes:
nunenpa⸗
tquandone
mienvigle

ter quite

odormiu
Rde vigr
eviglache
e dornien
nautiſnn⸗
nöamgd⸗
ſeogeen
nerbusn⸗
ndomuzfbi
ſitmalipes
Tlnhates
glemptano⸗
ubotefan⸗
ſonis ugen

In euangelio ſcom Lucam Sermo XXIIII

¶ De verbis dominiin
euãsgelio ſm LCucam.

ſio Lucam: Qui vos ſpernit me
ſpernit Sermo XxNII
Bminus noſter ieſus chꝛiſtus
dõð diſcipulis ſuis loquebatur
illo tempoꝛe ſcribebat᷑:et no/

X

¶ HMeeo qð ſcriptum eſtin euange
Noom Tacam. u

uimus ergo verba eius.Quid

enim nobis ꝓdeſſet ſi videret᷑ ⁊ non audire/

tur?: Mec modo aliquid obeſt: quia non vi/

Xud.io. detur ⁊ tamẽ audit᷑. Dicit ergo:Qui vos

ſpernit me ſpernit . Si ſolis aplis dixit:

Aui vos ſpernit me ſpernit:ſnite nos.Si

aũt ſermo eiꝰ ꝑuenit ad nos ⁊ vocauit nos:

⁊i eoꝝ loco ↄſtituit nos: videte ne ſꝑnatis
noſ: ne ad illũ ꝑueniat iiuria quã nobᷣ feceri.
tis.Si em̃ noſ nõ timeti:illũ timete qͥ dixit:
Aui vos ſpernit me ſꝑnit. Quid autẽ nos
loqmur voõᷣ q ſyni nolumꝰ a vobis: niſi vt

de veſtris bonis moꝛibus gaudeamus? Pe

riculoꝛũ noſtroꝛũ ſint ſolatia: veſtra bona
opera. Viuite bñ:ne moꝛiamini male. Nec
i his verbis quę dixi: Viuite bene ne moꝛi/
ayjmini male: attendatis eos qui foꝛte male

vixerũt:⁊ ĩ lectulis ſuis moꝛtui ſunt:et acta
eſt pompa funeris eoꝛum ⁊ poſiti ſunt in pᷣ/

cioſis ſarcophagis:i ſepulcris pulcherrime
⁊ operoſiſſime fabꝛicatis:Et qꝛ foꝛte diẽ ſibi

ynuſqᷣſq; vr̃jm: ſic vellẽ moꝛi: putetis me rẽ
vanã dicerevoluiſſe:qm̃ dixivelle me vt bñ

yiuatis ne male moꝛiamini? Contra foꝛte

occurrit aliquis:qͥ ⁊ bñ vixit:⁊ ᷣm opinionẽ
hominũ male eſt moꝛiuus: SFoꝛte a ruinaẽ
moꝛtuus:a naufragio moꝛtuus eſt:a beſtijſ
moꝛtuꝰ eſt: Et dicit vnuſqͥſq; carnalis ĩ coꝛ/
de ſuo: Quid eſt bene viuere? Ecce ille ſic

vixit:⁊ ſic eſt moꝛtuus. Redite ergo ad coꝛ:

⁊ ſi fideles eſtis inuenietis ibi chꝛiſtũ. Ipſe
vobis loquit᷑ ibi: Ego em̃ clamo: ille vo in
ſilentio plus docet. Ego loquoꝛ ꝑ ſonũ ſer/
monis: ille intꝰ loqui ꝑ timoꝛẽ cogitatio/
nis.Ergo ipᷣe aſſerat in coꝛde veſtro verbuʒ
meũ:qm̃ dicere auſus ſum:bñ viuite ne ma

le moꝛiamini. Ecce quõ ſides eſt ĩ coꝛdibus

veſtris: ⁊ ibi eſt chꝛiſtus: ⁊ ipſe habet doce/⸗

LZudi.Is. re qð ego cupio perſonare. Recoꝛdamini in

euãgelio diuitem illũ:⁊ paupꝑerẽ illum. Di⸗
uitem indutũ purpura ⁊ byſſo:et quotidia⸗

bis audiendũ parabat᷑. Audi /

nis epulis ſaginatũ:pauperẽ vᷣo illum iacẽ/
tem ante ianuã diuitis eſurientẽ:⁊ de mẽſa
eius micas requirentẽ: vlceribꝰ plenũ a co⸗

nibus linctũ. Recoꝛdamini ergo. Vnde re/

coꝛdamini: niſi qꝛ chꝛiſtus ibi eſt in coꝛdibꝰ

veſtris: Dicite mihi qð ipſum intus interro
gaueritis:⁊ reſpõderit vobis.Sequit᷑ em̃ ⁊

dicit: Contigit moꝛi inopem illum:⁊ auferri
ab angelis in ſinũ abꝛaę.Aoꝛtuus eſt autẽ
⁊ diues ⁊ ſepultus eſt in infernũ. Cum autẽ
in toꝛmentis eſſet:leuauit oculos ⁊ vidit la/
ʒarũ requieſcentẽ in ſinu abꝛaę. Tũc cama
uit dicens: Pater abꝛaã:mitte laʒarũ vt in/
tingat digitũ ſuũ in aqua vt ſtillet ĩ linguã
meã:quia crucioꝛ in hac flãama.Suꝑbus tẽ/
poꝛis:mẽdicus inferni. Pauper em̃ ille ue
niebat ad micã:illevo nõ ꝑueniebat ad gut
tam. De duobꝰ && iſtis dicite mihi: quis eſt
bene moꝛtuus:⁊ quis eſt male moꝛtuꝰ: No⸗/
lite oculos interrogare:ad coꝛ redite.Si em̃
oculos interrogaueritis: falſa vobis reſpõ/
dent.Multũ em̃ ſplẽdida ſunt ⁊ ſeculariter
fucata: quę illi diuiti moꝛienti exhiberi po/
tuerũt. Quę potuerũt agmina plangentiũ
eſſe ſeruoꝝ ⁊ ancillarũ:quę pom pa clientũ:
qui ſplendoꝛ funeris: qð pᷣcium ſepulturę?
Credo eum aromatibus obꝛutum. Quid ꝗ̊
dicturi ſumus fratres:bene iſtũ moꝛtuũ:an
male moꝛtuũ? Si oculos interrogatis:opti
me moꝛtuꝰẽ: ſi magiſtrũ vr̃jDUm interioꝛẽ reqͥ
ritis:peſſime moꝛtuꝰ ẽ. Si &̊ ſic moꝛiũt᷑ ſup/
bi reꝝ ſuaꝝ ↄfuatoꝛes ⁊ nihil inde pauꝑibꝰ
largiẽtes:quõ moꝛiũt᷑ qͥ rapiũt res alienaſ⸗
Venꝝ ̊ dixi:viuite bñ ne male moꝛiamiĩ: ne
quõ diueſ ille moꝛiami. Nõ ꝓbat malã moꝛ
tẽ:niſi tus poſt moꝛtẽ.Ecõtra attẽdite illũ

pauperẽ:ſᷣ nolite oculis: Mã errabitl. Fideſ
attẽdat:coꝛ videat.Cõſtituite illũ añ ocłos
vyfos iacentẽ in tra vlceroſũ:veniẽtes canes
lingẽtes vlcera eiꝰ.Sʒ cũ talẽ illũ reuocatis
oañ̃ oclos vr̃os:ↄtinuo expuitis:faciẽ auerti
tis:nares obduratis. Coꝛdis oculis videte.
AHoꝛtuꝰ ẽ ⁊ ablat ẽ ab angeł in ſinũ abꝛaę.

Familia diuitis videbat᷑ plãgẽs: angeli nõ
videbant᷑ gaudentes. Quid & rñũñdit diuiti

abꝛaã? Memẽto fili: qꝛ ꝑcepiſti bona ĩ vita
tua. Mihil bonũ putaſti niſi qð ĩ iſtavita ha
buiſti. Accepiſti bona:ſed tranſierũt dies:⁊

totum ꝑdidiſti:⁊ toꝛquẽdus in inferis remã

ſiſti. Opoꝛtunũ ergo eſt fratres: vt hęc vo⸗

bis dicant᷑.Attendite pauperes:ſiue iacen/

tes: ſiue ambulãtes. Attendite pauperes:

e 5

Sancti Auguſtini de verbis dſni

ſum ꝓfert. Res moꝛtui occupant᷑: quaſi nõ

facite bona opera. Qui ſoletis facite:et qui

non ſoletis facite.Creſcat numerus bñ ope

rantium: quoniã ⁊ creſcit fideliũ numerus.
Quod facitis quãtum bonũ ſit nõdum vi/
detis: quia ⁊ ruſticanus quãdo ſeminat ſe/
getem nõ videt: ſed terrę credit: Lu deo q̃/
re non credis:? Veniet meſſis nfa. Puto qͥa
mogdo laboꝛantes agimus: laboꝛantes ope
NPõ.i25. ramur:recepturi ſicut ſcriptum eſt: Euntes
ibant ⁊ flebant iactantes ſemina ſua: veni/

entes autẽ venient cum exultatione poꝛtan

tes manipulos ſuos.

lio ᷣm eũdem Sermo
Zud.i6/£½ riſſimi: ⁊ mecũ vt arbitroꝛ tota men
tis intentiõe ꝑſpexit opulentiã diui
tis:⁊ indigentiã mendicantis: Vnuʒ cibis
ſeſtuantem: ⁊ alium fame deſicientẽ. Ambo
gqauidẽ homines:ambo carnales:ambo moꝛ
C tales: ſed non ambo ęquales. Matura vna:
ſed vita non vna. Nullus eoꝛum a cõditio/
ne moꝛtis immunis:⁊ tamẽ vnus epulatur
ſplendide:⁊ alter in pannis ⁊ in erumna ſoꝛ
deſcit. Ile delicatis eſcis ad inuentionem
coquoꝛũ gaudebat: iſte ſi caderent micę de

menſa eius expectabat. Audiant nũc diui⸗
tes qui nolunt eſſe miſericoꝛdes: audiãt qᷣa
vna omnes naſcimur lege:vnaviuimꝰluce:
vnum ſpiramus aerẽ: vna quoq; extingui/

mur moꝛte:quę ſi nõ intercederet:nec pauꝑ
ipſe duraret. hic vlceroſus ⁊ nudus iacens
laʒarus:ad abꝛaę ſinum angeloꝛũ poꝛtatur
manibus. Ecce diues refectus et ſplendidꝰ⸗
tartareo carcere claudit᷑. VUbi ẽ veſtis byſſi/
na? Abi vita abũdans⁊ affluẽs copijs mul
tis?: Mõne moꝛte omnia trãſeunt tanqᷓ; vm/
8. Timoth. 6. bꝛa? Mihil intulimus in hunc mũdum: dicit
apoſtolꝰ: ſed nec quicq; auferre poſſumus.
Nihil nobiſcũ tollimus aut rapimuſ.Quid
ſi aliquid tolleremus:nõne viuos homines
voꝛaremꝰ? Quę eſt iſta auiditas cõcupiſcẽ/
tię:cum ipſe beluę habeant modũ?Tũc em̃
rapiunt quãdo eſuriunt: parcent vᷣo pꝛedę
cum ſenſerint ſatietatem. Inexplebilis eſt
ſola auaricia diuitum: ſemper rapit ⁊ nunqᷓ;
ſatiatur:nec deũ timet:nec hominẽ reuere/
tur:Mon patri parcit: non matrẽ agnoſcit:
nec fratri obtemperat:nec amico ſidem ſer⸗
uat: Viduaʒ opꝛimit:pupulli rem inuadit:
liberos in ſeruitiũ reuocat: teſtamentũ fal-

ediuite ⁊ Laʒaro: In euange⸗

,Duertit ſanctitas vr̃a fratres cha⸗

⁊ ipſi qui hoc faciunt moꝛiant᷑. QAuę eſt iſta
rogo animaꝝ inſania:amittere vitam:axpe
tere moꝛtẽ: acquirere auruʒ ⁊ ꝑdere cęlum:
Sed quia nemo cogitat deũ:ideo manet in

moꝛte iudicium. Moerito dictum eſt diuiti:
Quia ꝑcepiſti bona in vita tua: et
laʒarus ſilir mala:nũc aũt hic cõſo
lat᷑:tu/vo cruciaris.Audiant iſta diui/
tes:qui nolunt eſſe miſericoꝛdes. Audiant
irrogari ſupplicia:eis qui nolũt crogare ſub
ſidia.Audiãt pauperẽ refrigerantẽ:audiãt
diuitẽ pęnis grauioꝛibꝰ eſtuantẽ. Pater
abꝛaam inquit:dimitte laʒaru vt in/
tingat extremuʒ digiti ſui in aqDus
⁊ refrigeret lingua meã: qꝛ cucioꝛ
in hac flãma. At ille: Memẽto indat
fili qꝛ ꝑcepiſti bona ĩ vita tua:⁊ la/
Harus ſimiliter mala. Penſant᷑ pꝛo di/
uitijs pęne:refrigeriũ ꝓ pauꝑtate:ꝓ purpu
ra flamma: refectio ꝓ nuditate: vt ſalua ſit
ęquitas ſtaterę: ⁊ non mentit᷑ modus illius
menſurę: In qua inquit menſi fueritis mẽ / Mattb.7.
ſura:ita metiet᷑ů obis. Ideo negat᷑ in pęnis
miſericoꝛdia diuiti:qꝛ ipſe dum viueret no/
luit miſeri. IJdeo rogans diues nõ exaudit
in toꝛmẽtis:quia rogantẽ pauperẽ nõ exau
diuit in terris. Diues et pauꝑ duo ſunt ſibi
Iria:ſed iterũ duo ſũt ſibi neceſſaria. Nul⸗

lus indigeret ſi inuicẽ ſuppoꝛtarẽt:et nemo

laboꝛaret ſi ſe ambo iuuarent. Diues ꝓpter
pauperẽ factus eſt: ⁊ pauꝑ ꝓpter diuitem.
Pauperis eſt oꝛare:⁊ diuitis erogare.Dei ẽ
ꝓ paruis magna penſare. De miſericoꝛdia
eius parua: magna naſcit᷑ copia. Fęcũdus
eſt ager paupeꝝ:cito reddit dominatibꝰ fru
ctũ. Via cęli eſt pauꝑ:ꝑ quãvenit᷑ ad patrẽ.
Incipe g erogare ſi nõ vis errare. Patrimo
nij tui qͥ es ligatꝰcõpedẽ in hacvita reſolue:
vt libere ad cęlũ poſſis accedere. Abijce abſ
te diuitiaꝝ onera:abijce vinculavolũtaria:
abijce anxietates ⁊ tedia:ꝗᷓ te pluribꝰin an/
nis inqᷣetãt. Da petẽti vt poſſis ipᷣe acciꝑe:
tribue pauꝑi:ſi nõvis flãmis exuri.Dhaĩ ter
ra chꝛiſto vt tibi reddat in celo. Obliuiſcere
qð es:⁊ attende qͥd futurꝰ es. Pꝛeęſens vita
fragilis ẽ:⁊ in moꝛtẽ ꝓcliuis.Nemo põt ſta
re:ſed oẽs cogimur trãſire. Nolẽtes imꝰ:in/
uiti eximꝰ:qꝛ mali ſumꝰ. Si aũt añ nos ali/
qd mitteremꝰ:nõ ad inane hoſpitiũ venire
mus.Qð em̃ pauꝑi damꝰ ante nos ſᷣmitti /
mus:qð aũt rapimꝰ hic totũ dimittim*

I.

et,

7

ſoßmen

Trs

Mldenus⸗
ginelabors
cginante⸗
tnmin
ſödunfne
gicnalve
guango pe
Munadre!
arneſeg eti
ninocobeſe
Mnlaniconn⸗
narhuban
☛
jencoenm
pnendr.
dominusfot
ſnnaleuuin
honcödtnon
fbpereprhen
(Auntetais
nociu
(pelapol
Dtuscavom
alencodet
burhon.
lglunerbhe
ehat. Si
Mumuhtſhes
.ungon
mteum dean
lhemnsten
puost n
nenyeſüfe

Uegolin
tsgi

„ MWenhntb

ülitten,
teinptinn⸗
bmnn,

qnnn,
Qucki⸗
elunen.
ercaln⸗
eonanan
nck diin
Atatun
Uthicci
tanticadi⸗
es. Auln
kagneſh
nanneruii
i. Pae
4ruyrin
ſuiinagii
qegtan
Denan
katuntl
enſant godi
Nratnpunne
Ue ytſcluſt
Enochsllus

Miiennsn Dr

negꝛinone
unpucun
nes nöcguudl
pari ͤau
odroſunſt
Celſann. hl⸗
uminanen
1. Diucsn
Wolinn.
. nar
Nenianon⸗
po. ins
donininb'hn
iademe,
ur. Punnd
tiritehue⸗
Ne hiuh
Gluelima
Epünbinan;
ſußenuhe

zenm Daicc

In enangelio ſcðm Lucam Sermo XXVI

De Martha ⁊ maria:In euãge⸗
lio ᷣm eũdem. Sermßa XV

—

4 Erba domini noſtri ieſu chꝛiſti quę
y mogo ex euangelio recitata ſũt: ad
nent nos eſſe vnuʒ aliquid quo

tendamus: quãdo in huius ſeculi multitu/
dine laboꝛamus. Tendimus autem adhuc
pegrinantes nondum manentes: adhuc in
via nondum in patria: adhuc deſiderando
nõdum fruendo:Tamẽ tendamus ⁊ ſine pi
gricia ⁊ ſine intermiſſione tendamus:vt ali/
quando peruenire valeamus. Martha et

maria duę ſoꝛoꝛes erant: ambę non ſolum

carne ſed etiã religione germanę:ambę do⸗
mino cohęſerunt:ambę domino in carne p⸗

ZRucj.io ſenti concoꝛditer ſeruierunt. Suſcepit eum
martha: ſicut ſolent ſuſcipi peregrini. Sed

tamẽ ſuſcepit famula dominũ:ęgra ſaluato
rem:creatura creatoꝛẽ. Suſcepit autẽ ſpiri/
tu paſcenda:in carne paſcendũ. Voluit em̃
dominus foꝛmam ſerui accipere: et accepta
foꝛma ſerui in illa paſci a ſeruis: dignatõne
non cõditione. Nam ⁊ iſta dignatio fuit: ſe

Sbere paſcendum.hHabebat carnem in qua

eſuriret quideʒ ⁊ ſitiret: ſed neſcitis quia in
heremo eſuriẽti angeli miniſtrabant: Ergo
qð paſci voluit:paſcenti pᷣſtitit.Quid autẽ

5Begl.17. Mirũ ſi ⁊ de ſancto helia pᷣſtitit viduę quem

pꝛius coꝛuo miniſtrante paſcebat: Nũquid

paſcendo defecerat:quãdo ad viduã mitte⸗/

bat: Mon.Sed religioſam viduam per ob/
ſequium exhibitũ ſeruo ſuo benedicere diſ⸗

ponebat. Sic ergo ſuſceptus eſt dominus

Joh.I. tanq; hoſpes:qui in ſua ꝓpꝛia venit: et ſui

eum non receperunt: Sed quotquot recepe
runt eum dedit eis poteſtatẽ filios dei fieri:

adoptans ſeruos ⁊ liberos faciẽs: redimẽs

captiuos ⁊ faciens cohęredes. Ne quis ta/
men veſtrũ foꝛſitan dicat:ꝰ beati qͥ chꝛiſtũ
ſuſcipere ĩ domũ pꝛopꝛiã meruerunt: MNoli
dolere: noli murmurare: quia tempoꝛibus
natus es:quãdo iam dominũ non vides in
carne:non tibi abſtulit iſtam dignationeʒ:

Matth.25. Cũ vni inquit ex minimis meis feciſtis: mi

hi feciſtis. hec de domino paſcendo paſcen
te in ſpiritu:pauca pꝛo tempoꝛe dixerimus:

B Veniamus ad cauſam quam de vnitate ꝓ⸗

poſui.Martha dominũ paſcere diſponens
⁊pᷣparans:circa frequẽs miniſteriũ occupa/
batur: maria ſoꝛoꝛ eius paſci a domino ma/

gis elegit. Deſeruit quodãmodo ſoꝛoꝛem
ſuam circa multum miniſteriũ laboꝛanteʒ:
⁊ ſedit ipſa ad pedes domini: ⁊ vacans au/
diebat verbum eius. Auris fideliſſima au/

dierat: Ucate ⁊ videte quomõ ego ſuʒ do/ Ns. 4 .
minus. Illa turbabat᷑: iſta epulabat᷑. Illa

multum diſponebat:iſta vnum aſpiciebat.
Vtrũq; officium bonum: ſed tamen quod
ſit melius: quid nos dicamus? abemus
quem interrogemus:patienter audiamus.
Quid ſit melius: iam cum legeret᷑ audiui⸗
mus:⁊ me cõmemoꝛantem audiamus.In/

terpellat martha hoſpitem: ad iudicem de

ponit poſtulationẽ piarũ querelarũ:ꝙ eam
ſoꝛoꝛ deſeruerit:⁊ ſic laboꝛantem miniſterio
adiuuare neglexerit. Mon reſpondente illa:
ſed tamẽ pſente: iudicat dominus. Aaria
cauſaʒ ſuã tanqᷓ; ocioſa iudici maluit com/
mittere:nec in reſpondendo voluit laboꝛa/
re.Si em̃ pararet reſpondendi ſermonẽ: re/
mitteret audiendi intentionem. Reſpondit

ergo dominus qui in verbo non laboꝛabat:

quia verbũ erat. Quid ergo dixit? Mar⸗/
tha martha. Repetitio nominis indiciũ
eſt dilectionis: aut foꝛte mouendę intenti/
onis: vt audiret attentius: Bis vocata eſt
Martha martha: Audiuit:circa mul
ta es occupata: Unũ aũt opꝰe:id eſt
vnũ neceſſariũ eſt. NMon vnum quaſi ſingu/
lare opus:ſed opus eſt:expedit:neceſſariuʒ

eſt. Qð vnum elegerat maria? Vnũ cogita

te fratres mei: ⁊ videte i ipſa multitudine ſi
delectat niſi vnum.Ecce deo ꝓpitio qᷓ;mul⸗
ti eſtis: Quis vos ferret: niſi vnum ſapere/
tis? Vnde in multis iſta quies? Ha vnum:
⁊ populus eſt.Tolle vnũ:⁊ turba eſt.Quid
eſt enim turba:niſi multitudo turbata? Sʒ
audite apoſtolũ: Obſecro aũt vos fratres:
Multitudini dicebat: ſed omnes in vnum

facere volebat:Obſecro aũtvos fratres:vt

idipſum dicatis omnes: et non ſint i vobis
ſciſmata:ſitis autẽ perfecti in eodem ſenſu:

1. Corf. 1.

⁊ in eadem ſciẽtia.Et alio loco: Unanimes Mbil.2.

vnum conſentientes:nihil per contentionẽ
neq; per inanem gloꝛiã.Et dominus ad pa/

trem de ſuis: Vt ſint vnum ſicut ⁊ nos vnũ Joſᷣ.r⸗.

ſumus.Et in actibus apoſtoloꝛũ: Multitu Actj. 4.

dinis aũt credentiũ erat aĩa vna ⁊ coꝛ vnũ.
Ergo magnifſicate dñũm mecũ:⁊ exaltemꝰno
men eius in vnũ:quia vnum eſt neceſſariũ:

vnũ illud ſupernũ: vnum vbi pater ⁊ filius

Nõ. 33

1
GSancti Auguſtini de verbis dſi Fe
⁊ ſpirituſſanctus ſunt vnuʒ. Videte nobis niſtrabit illis. Recũbere quid eſt: niſi vaca/ odonſc
cõmendari vnitatem. Certe trinitas eſt deꝰ re? Recũbere quid ẽ:niſi requieſcere:Quid ſenedicer
noſter. Pater non eſt filius:filius nõ eſt pa/ eſt tranſibit ⁊ miniſtrabit illis? Pꝛius trãſi/ uag⸗Bn
ter: ſpirituſſanctus nec pater eſt nec filius: bit:⁊ ſic miniſtrat. Sed vbi?: In illo cõöuiuio ſetio nuſcn
ſed amboꝛum ſpiritus: et tamen iſta tria ſuꝑno de quo dicit: Amẽ dico vobis: multi Mattb.. tedtrſen
non tres dij: non tres omnipotentes: ſed ab oꝛiente ⁊ occidente venient ⁊ recumbent grendan'
vnus omnipotens: ipſa trinitas vnus de/ cuʒ abꝛaã: iſaac ⁊ i cob in regno celoꝝ. Ibi innla hel
Cus:quia vnum neceſſarium eſt.Ad hocvnũ dñs paſcit: ſed pꝛius hinc trãſit. Naʒ vt no nus nos ſe
non nos perducit:niſi multi habeamus coꝛ ueritis:paſcha trãſitus interpᷣtatur. Venit gicunho
vnum. Bona ſunt miniſteria circa paupe- dũñs: fecit diuina: paſſus eſt humana: Hun⸗ dinbolpin
res:⁊ maxime circa ſanctos dei ſeruitia de· quid adhuc cõſpuit᷑: Mũquid adhuc expal/ ſengebet
bita:obſequia religioſa NNReddunt᷑ enimn nõ mat᷑: Nunquid adhuc ſpinis coꝛonat᷑: Nũ/⸗ ſvenedi
1. Corj. 9. dant᷑: dicente apoſtolo: Si nos vobis ſpiri · quid adhuc flagellatur: Nũquid adhuc cru livunt lbi
talia ſeminauimꝰ:magnũ eſt ſi carnalia vr̃a cifigitur? Munquid adhuc lanceavulnerat᷑: corvocent
metamus? Bona ſunt: exhoꝛtamur ad hęc: Tranſiuit. Deniq; ⁊ euãgeliũ ſic loquitur: ſtoccupen?
et in verbo domini ędificamus vos: nolite quãdo paſcha fecit cũ diſciplłis ſuis. Quid ee ſtquiſe
pigri eſſe ad ſuſcipiendos ſanctos. Aliquã- dicit euangeliſta?: Cum aũt veniſſet hoꝛavt Job.. (uhmneg
Heb.1ʒ. do neſciẽtes:ſuſcipiẽdo quos neſciunt: an/ ieſus tranſiret de hoc mũdo ad patrẽ.Ergo Aslbſen
gelos ſuſceperũt. Bona ſunt hec: melius ẽ ille tranſiuit vt paſcat:nos ſequamurvt pa (Ltoponn
tamẽ qð elegit maria. Illud enim habet ex ⸗ ſcamur. . (Ijpeope
neceſſitate occupationẽ: illud autẽ habet ex l Aunohin
charitate ſuauitatẽ. Vult homo occurrere De eiſdem de quibꝰ ſupꝛa Ser/ üööntbent
quando miniſtrat:et aliquãdo non poteſt mo xxxvvg-g cndnus⸗
Querit᷑ qð deeſt: parat᷑ qð adeſt: diſtendu ennoe
animꝰ. Ham ſi martha illa ſufficeret: adiu/ Anctũ euangeliũ cuʒ legeretur:au/ A (Alſannt
toꝛiũ ſoꝛoꝛis nunq; poſceret. Multa ſũt: di⸗ diuimus a fęmina religioſa ſuſce/ Zud.10. tligsröct
uerſa ſunt: quia carnalia ſunt: qꝛ tempoꝛa/ ptum eſſe dñm hoſpitio: eaq; mar/ beis ſtte
lia ſunt:⁊ ſi bona ſunt:trãſitoꝛia ſunt. Mar thaã vocabat᷑.Et cum eſſet ipſa occupata in luglict
Lucqd.io thę auteʒ quid ait dñs? Melioꝛẽ parte cura miniſtrandi: ſoꝛoꝛ eius maria ſedebat luenomet
elegit.mNon tu malã: ſed illa melioꝛẽ: quia ad pedes domini ⁊ audiebat verbum eius. len Se⸗
non auferet᷑ ab ea. Ate auferetur aliquãdo NLaboꝛabat illa: vacabat iſta. Ylla eroga/ Smultulac
onus neceſſitatis: ęterna eſt dulcedo verira bat:hęc implebat᷑. Verũtamen martha la/ is⸗on .
tis. Mon auferet᷑ ab ea qð elegit: Hon aufe boꝛãs multũ in illa occupatione et negocio ho rt
retur: ſed tamen auget᷑. In hac vita augek: miniſtrãdi interpellauit dominũ ⁊ de ſoꝛoꝛe fatcumm
in alia vita ꝑficietur:nunqᷓ; auferet᷑. Cęterũ ſua cõqueſta eſt ꝙ eam laboꝛantẽ nõ adiu/ nin
tu martha pace tua dixerim: in bono mini- uaret.DHominꝰ aũt ꝓ maria reſpondit mar/ ni un
ſterio benedicta:ꝓ iſto laboꝛe tuo mercedlẽ the:c ipe eius factꝰeſt aduocatus qui iudex iin Nn n
queris quietem: modo occupata es circa fuerat interpellatus. Martha inquit cir onnli
multũ miniſteriũ: paſcere vis moꝛtalia co- ca multa es occupata:quado vnuʒ n
poꝛa: lic ſanctoꝛũ: Nũquid cuʒ veneris ad eſt᷑ neceſſarin. Maria meliorẽ par: unc
illã patriã inuenies peregrinũ quem ſuſci, tem elegit auę non auferet ab ea. gnll,nut
pias hoſpitio: Inuenies eſurientẽ cuipanẽ Audiuimus enim̃ interpellationẽ interpel⸗ nnc
ſrangas: ſitientẽ cui potum poꝛrigas: egrũ lantis: et ſententiã iudicis. Qus ſententia guſmiut
quem viſites:litigantem quem concoꝛdes: interpellanti reſpondit: ſuſceptã defendit. icn
moꝛtuũ quẽ ſepelias: Qð maria elegit: ibi ¶Erat eni maria intenta dulcedini verbi do/ Minea
paſcimur: non paſcimus. Ideo hoc ibi erit mini:intenta erat martha quomodo paſce/ enanin
plenũ atq; ꝑfectuzʒ: qð hic elegit maria. HDe ret dominũ: intẽta maria quomodo paſce/ nlckian
Ala menſa opulẽta: de verbo oñi micas col retura domino A martha cõuiuiũ domino mtoſit
üilggebat. Ham vultis noſſe qd ibi erit?: Do parabat᷑: iĩ cuiꝰ cõuiuio maria iã iocũdabat᷑. ſcingen
Zud.i2. minus ipᷣe dicit ſeruis ſuis: Amen dico vo Cũ & maria ſuauiter audiret verbũ dulciſſi⸗ N
bis:quia facit eos recũbere:⁊ tranſibit ⁊ mi /⸗ mũ ⁊ coꝛde intentiſſimo paſceret᷑:interpella kunaun

nilten
leni
hisni,
Nulhocät

Phobisniibe

Wrn
occer Fi
r hunnn
Dun Dent
Nmunhon⸗
achuane
Cgnniehi⸗
abidecharen
Meapulgani⸗
lüſchgu:
Nlsſuis. Qid

Vmnilſaberut R

dani
ſgrumurnd

ngn

—

Blermern
rigoatit⸗

gino:egnr

a. cs
mennumt
Nioneaneper
miniͦteſune
enitn
uchentuna
werugllit
Uthznnt
gncofnli
znrloten
gen h
oniſiee⸗
Oeend

In euangelio ſcm Lucam Sermo XXVII

to dñi a ſoꝛoꝛe ſua: quõ putamꝰ eã timuiſ-
ſe:ne diceret ei dñs: Surge ⁊ adiuua ſoꝛoꝛẽ
tuaʒ? Mira em̃ ſuauitate tenebat᷑:quę pꝛo/
fecto maioꝛ eſt mentis q; ventris. Excuſata
eſt:ſedit ſecurioꝛ.Quomõ autẽ excuſata eſt
attendamꝰ:inſpiciamꝰ:ꝑſcrutamur qð poſ/
ſumus. Paſcamur ⁊ nos.Quid em̃:? Puta/
mus nos rephenſũ eſſe miniſteriũ marthę
quã cura hoſpitalitatiſ occupauerat:ꝗᷓ ibᷣm
dyjſim hoſpitio receperat:Quomõ recte repᷣ-
hendebat᷑: quę tanto hoſpite lętabat᷑: hoc
ſi verũ ẽ:dimittãt hoĩes ꝙ miſtrẽt gentibꝰ:
eligant ſibi partẽ melioꝛẽ ꝗ̊ non auferet᷑ ab
eis:vacent verbo:inhient doctrinę dulcedi

ni:occupent᷑ circa ſcientiã ſalutarẽ:nihil eis

cure ſit quiſq; peregrinus in vico ſit: quis
egeat pane:quis indumento: quis viſitan/
dus:quis redimẽdus:quis ſepeliẽdus: va/⸗
cent opera miſericoꝛdię: vni inſtet᷑ ſcientię.
Si melioꝛ pars eſt:cur nõ om̃es hoc faciũt:

quando ipſum dominũ in hac cauſa patro

nũ habemꝰ: Mon em̃ timemus in hac re:ne
offendamus eius iuſticiã: cum patronã te/
neamus eius ſententiã: Et tamẽ ita nõ eſt:
ſed ſicut dixit dominus ita eſt. Quomõ in/
telligis nõ eſt: eſt autem quomõ intelligere
debeas. Ecce aduerte:Circa multa es occu⸗
pata:quãdo vnũ eſt neceſſariũ: AMaria me/
lioꝛem partẽ elegit. Hon tu malam:ſed iſta
melioꝛẽ. Sed vnde melioꝛẽ:? Quia tu circa
multa:illa circa vnũ. Pꝛęponit᷑ vnum mul/
tis. Mon em̃ a multis vnum: ſed multa ab
vno. Multa ſunt quę facta ſunt: vnus qui

fecit celum:mare et omnia quę in eis ſunt.

multa ſunt: quis iſta enumeret:? Quis
hoꝛũ multitudinẽ cogitet? Quis hoc fecit:

GSeñ̃.. Heus omnia. Ecce bona valde. Bona val⸗/

de quę fecit:quanto melioꝛ ille eſt qui fecit:
Arttendamus igit᷑ occupationes noſtras cir
ca multa: neceſſariũ ẽ miniſteriũ coꝛꝑa refe/
cturis.QAuare hoc? Quia eſuritur:quia ſiti/
tur:miſericoꝛdia miſeris neceſſaria ẽ. Fran-
gis panẽ eſurienti:quia inueniſti eſurientẽ.
Tolle famẽ:cui frangis panem? Tolle pere
grinationẽ:cui exhibes hoſpitalitatẽ: Tol/

le nuditatẽ:cui ſᷣparas veſtem?: MHõ ſit ęgri/

tudo:quẽ viſitas? Mon ſit captiuitas:queʒ
redimis? Hon ſit rixa:quem cõcoꝛdas: Nõ
ſit moꝛs:quem ſepelis? In illo ſęculo futu/
ro non erunt iſta mala: ergo nec iſta mini⸗
ſteria. Bene ergo martha circa coꝛpoꝛalem

domini:quid dicam: neceſſitatẽ an volũta/

tem: miniſtrabat carni moꝛtali.Sʒ qͥs erat iĩ

carne moꝛtali? In pꝛincipio erat verbum: ⁊
verbũ erat apud deum: ⁊ deus erat verbũ:
Ecce ꝙ maria audiebat: Verbũ caro factuʒ Job. i

eſt: ⁊ habitabit in nobis: Ecce martha cui
miniſtrabat. Ecce maria melioꝛẽ partẽ ele/⸗
git quę non auferet᷑ ab ea. Hoc em̃ elegit qð
ſemꝑ manebit:ideo non auferet᷑ ab ea.Cir/
ca vnum ſe voluit occupari: iam tenebat:
Aihi autẽ adhęrere deo bonum eſt. Sede/ Ns. 72.
bat ad pedes capitis noſtri: Quãto humi/
lius ſedebat:tanto amplius capiebat.Con
fluit em̃ aqua ad humilitatẽ cõuallis:dena⸗
tat de tumoꝛibus collis. Hõ ergo dominus
opus repᷣhendit:ſed munus diſtinxit. Circa
multa es occupata:poꝛro vnum eſt neceſſa/
rium. Jam hoc ſibi maria elegit. Tranſit la
boꝛ multitudinis:⁊ remanet charitas vnita
tis. Ergo qð elegit non auferet᷑ ab ea: a te
autem quod elegiſti vtiq; hoc ſequit᷑: vtic
hoc ſubintelligit᷑:a te quod elegiſti auterel.
Sed bono tuo auferet᷑:vt qð melius eſt de/
tur. Auferetur em a te laboꝛ vt requies de-⸗
tur. Tu nauigas: illa iã in poꝛtu eſt. Vide/C
tis ergo chariſſimi ⁊ quãtũ arbitroꝛ iam in)
telligitis:in his duabꝰ mulieribus que am

be fuerũt dño gratę:ambę amabiles:ambę
diſcipulę: Videt ergo ⁊ magnũ aliquid in/

telligitis quicũq; intelligit:qð audire ⁊ ſci/
re debetis etiã qui nõ intelligiti:in his dua
bus mulieribus:duas vitas eſſe figuratas:
ſſentẽ ⁊ futurã:laboꝛioſam ⁊ quietã:erum/
noſam ⁊ beatã:tempoꝛalẽ ⁊ ęternã.Duę ſũt
vitę:de illis vos copioſius cogitate. Quid
habeat hec vita nõ dico mala:non iniqua:
non nefaria:non luxurioſa:non impia: ſeld
laboꝛioſa: erumnis plena: timoꝛibus caſt

gata: temptationibus ſollicita: hanc ipſam
innocentẽ vitam dico: qualem decebat ha/

bere martham:hanc ergo quãtum poteſtis
inſpicite: ⁊ de hac vt dixi copioſiꝰ qᷓ; loqui⸗
mur cogitate. Vita vᷣo iniqua aberat ab il⸗
la domo:nec cum martha erat: nec cum ma

ria.Et ſi aliquãdo fuit: domino intrãte fu/

git. Remanſerunt ergo in illa domo ꝗᷓ ſuſce

perat dominũ in duabus fęminis dueę vi ⸗
tę:ambe innocẽtes:ambę laudabiles: VUna
laboꝛioſa: altera ocioſa: nulla facinoꝛoſa:
nulla deſidioſa: Ambeę innocentes: ambę
inquã laudabiles:ſed vna laboꝛioſa: alter

GSancti Auguſtini de verbis dñi

Et vbiq; habes ꝙ ſup celos celoꝛũ dñs ſit:

ocioſa:nulla facinoꝛoſa: quazʒ cauere debet

laboꝛioſa:nulla deſidioſa: quam cauere de/
bet ocioſa. Erant ergo in illa domo iſtę du-
vitę: et ipſe fons vitę. In martha erat ima

go ſñ˙ſentiuʒ: in maria futuroꝝ.Quod age/
bat martha ibi ſumꝰ: qð agebat maria hoc

ſperamꝰ. hoc agamus bene vt illud habe/
amus plene.MNã qͥd inde habemꝰ? Inq;tuʒ

habemꝰ: &diu hic ſumꝰ*:quãtũ eſt qð inde

habemꝰ: Mã ⁊ mõ inde aliqͥd agimꝰ:remoti

a negocijs:ſepoſitis familiaribcuris:cõue/

niſtis:ſtatis:audit. Inquãtũ h̊ agitis: ma

rię ſiles eſtis.Et faciliꝰ vos intẽdit qð agit

maria qᷓ; ego qͥ pꝛogo. Si quid tñ dico: xpᷣi
eſt. Ideo vos paſcit:qꝛ xpᷣi:qꝛ panis cõmu⸗/
nis eſt:vnde ⁊ ego vobiſcũ viuo.Nũc autẽ
viuimus: ſi vos frẽs ſtatis in dño: Nolo in

1. Cor.z. nobis ſᷣ in dño: qꝛ neq; qui plantat ẽ aliqᷣd
neq; qui rigat: ſed qui incrementũ dat deꝰ.

NDBPoſtoli ſancti dicebãt ad dominũ
lieſum:Pñe doce nos oꝛare:ſi
cut iohãnes docuit diſcipu/
los ſuos.Zũc ait dñs oꝛationem:

re

nomẽ tuũ: Adueniat regnũ tuum:
per totuʒz. Vides qᷓ;bꝛeuis oꝛatio:et omniũ

plena virtutũ. Pꝛimꝰ ſermo: quantę ſermo

grg. O hõ: faciẽ tuã nõ audebas ad cęlũ at/
tollere:oculos tuos ĩ terrã dirigebas:et ſbi/
to accepiſti gratiã xpᷣi. Oia tibi peccata di/
miſſa ſunt: Ex malo ſeruo:factus es bonꝰſi/
lius: Ideo pᷣſume nõ de oꝑatione tua: vᷣ de
Epð.⁊. xpᷣi gr̃a. Gꝛatia eniʒ ſaluati eſtis:apłus ait.
Mõ g̊ hic arrogãtia eſt ſed fides:pdicare qð
acceperis: nõ eſt ſuꝑbia ſed deuotio. Ergo
attolle oculos ad patrẽ:qui te ꝑ lauacrũ ge/
nuit:ad patrẽ qui per filiũ te redemit:⁊ dic:
Pater noſter. Bona pᷣſũptio: ſᷣ᷑ moderata.
Patrẽ dicis:quaſi filiꝰ:ſed noli tibi aliquid
ſpecialiter vẽdicare. Solius xp̃ᷣi ſpecialis ẽ
pater:nobis omibꝰ in cõmune eſt pater: qͥa
illũ ſolũ genuit: nos creauit. Dic & ⁊ tu per

gratiã: Pat᷑ nr̃: vt filiꝰ eſſe merearis eccłię.

Coõtuitu ⁊ ↄſideratõne teipᷣm cõmẽda: Pat
nmnmnſj qui es in celis. Quid ẽ in cęlis:? Audi ſcri
Põ. 56. pturã dicente: Excelſus ſuꝑ oẽs cęlos dñs.

4

De eo aðs ſcriptũ eſt in euangelio
eũdem: Domine doce nos oꝛa-

Pater nr qui es in celis ſanctificer ¶ ꝙ ante verba xpᷣi qð offert᷑ panis dicat᷑: vbi

nẽ quotidianũ dixit: qꝛ gręci dicũt adueniẽ

quẽ iam modũ gręci in oꝛiente facere cõſue/

retur poſt annũ accipere. Quo mõ ſanctus Job. .

ne foꝛte aliquid vel in coꝛde vel in ſermone

domini: eleuatio domini ſigniſicetur et re⸗

quaſi nõ in celis ⁊ angeli:quaſi nõ in cęlis ⁊
dñatiões: ſᷣ in celis illis: de qͥbus dictũ eſt:
Ceęli enarrãt gloꝛiã dei. Cęlũ eſt: vbi culpa Ns. 18.
ceſſauit. Ceęlũ ẽ:vbi flagitia nõ ſũt.Ceęlũ ẽ:
vbi nullũ moꝛt vulnꝰẽ. Par nr̃ qui eſt ĩ cę⸗
lis:ſanctifſice᷑ nomẽ ſanctũ tuum in nobis.
Quid ẽ ſanctificet᷑:.Quaſi optemus vt ſan-
ctiſicet᷑ ille qͥ ait:Eſtote ſancti: qꝛ ⁊ ego ſan/ Leuitj.i9.
ctus ſum:q̃ſi aliquid ei ex nr̃a ᷣdicatiõe ſan
ctiſicatiõis accedat? Hõ. Sed ſanctiſicet᷑ in
nobis:vt ad nos poſſit eiꝰſanctiſicatio pue
nire. Pf nr᷑ qͥ es ĩ cęlis ſanctifſicet᷑ nomẽ ſcm̃
tuũ ĩ nob:adueniat regnũ tuũ.Quaſi ñ ſlü
