nus ſigniſicat humanũ.xliu.A.
Certũ tene:dimitte incertũ.xlj.D.
Co. Qui cogitatiões bonas habet facta mala
hahere nõ põt:qꝛ facta de cogitatiõis iuſ
ſiõe veluti ð imperatoꝛe ꝓcedũt:bona de
bona: mala de mala.xvj. A.
Non eſt colẽdus deus ſolũ ꝓpter vitã iſtã
ixx. D. x. A. in me.
Colendus eſt deus gratis ⁊ nõ niſi ꝓpter
ſe.xxxviij. C. D. E.
Competẽtes a qᷣbus cauere debeãt ⁊ q̊s in
eccleſia imitari debeãt.xlix. A. D.
Cõicare eſt rẽ pꝛiuatã cõem facere.viij. A.
NHon eſt ↄceptus ꝑ maſculũ ⁊ feminã qui fe
cit maſculũ ⁊ fcminã.xxxij. D.
Cõcubinas habere nõ licet nec eas poſtea
ducere vxoꝛes.xlix.A.circa fi.
Cõcupiſcẽtijs cur nõ eſt ↄſentiendũ.xlij. S
Cur deus vult vt ↄfiteamur pctã nr̃a:⁊ dia
bolus vt celemus.xij. A.
Sic ↄfeſſiõöis medicamẽta deeſſe nõ debẽt:
quomõ nobis pctõꝝ vulnera deeſſe non

Alumniatoꝛes cõparant᷑ vlceri pe

Lantare debemus deo voce:vita ?

ſententiarũ

Ne ↄfſiteat᷑ pctã ſua:diabolus ꝑ tria hoĩem
decipit.xij. B. .
Qui pctã ↄfiteri diſſimulat nõ ſolũ indul⸗
gentiã nõ accipit ſed ⁊ geminat peccata.
Deus cõſitenti tanq; in apertũ ſinũ indul/
gentiã paratus ẽ dare:ſed qͥ excuſat clau/
dit ſinũ:includit pctm̃: ⁊ excludit pcti in/
dulgentiã.xij.C.in ſi. MM
Cõſfeſſio pcti initiũ eſt ſanitatis.xij.DP.
Niſi cõfeſſi fuerimus noſtra facinoꝛa aliter
veniã habere nõ poſſumꝰ: nec erubeſcat
ↄfiteri qui in pctis nõ erubuit coinquina⸗
ri. xlvj. dà1àJ. ł
Deus qͥ ↄfiteri perſuadet: vlciſci nõ deſide
rat: qꝛ optat ſoluere ↄfitentes ne cõtuma
ces punire cogat᷑.xlvj.A.
In cõiugio ſola generãdi cauſa inculpabi/
lis eſt. I. S.eniil.
Cõiugia adulterina ꝗᷓ ſint.xlix. A.
Conuerſio ⁊ auerſio dei ad hoĩem queę ſit:
Exxii. k.
Conuerti quidã nolũt deſperãdo:quidam
Cõtra eos qͥ ↄuerti nolũt niſi poſt expletio
nẽ oim voluptatũ ſuaꝝ.xj.B. .
Cõuerſis deus indulgentiã repꝛomiſit:ſed
craſtinũ nõ ꝓmiſit.xj.B. xiij. A.
Ne tardes cõuerti ad dũm nec differas de
die in diẽ:exponit᷑.xj.C.xiij.A.

Coꝛ ſurſum habẽdũ eſt nõ deoꝛſũ.xlviij. C Coꝛ.
HNemo coꝛrigit᷑ niſi dono dei: ⁊ ideo nulliꝰ

coꝛrectio eſt deſperãda.ij.C.

Deus vult coꝛrigere ſeueritate temptatio/

num quos ſua patientia viderit depꝛaua
tos: qꝛ gaudet ſi coꝛrectos viderit quos

Quẽ coꝛrigere nõ vult deꝰ in hoc ſęculo eũ

ſupplicio deſtinabit poſt ſeculũ.xlvj.B.
Deꝰ cũ coꝛripit imutabił manet.xxxiiij.C.
Aliqᷣ ſunt coꝛrigẽdi aliqͥ tolerãdi.l.a.
In coꝛrectiõe duo eſſe debent:bonitas ſcʒ
⁊ ſciẽtia.iiij. A.qð ꝓbat᷑ exẽplł.ibið.B. ¶
Coꝛrigere debemus pꝛoximũ arguẽdo:cõ/
ſolari alloquẽdo:⁊ exemplũ pꝛebere viuẽ
do.xxj.A.circa ſi.

De coꝛrectiõe fraterna exponit᷑:Si pecca/

uerit in te frater tuꝰ ⁊c.xxviij.DH.in me.
Coꝛrigi quidã nolũt deſperãdo:quidã ma⸗
le ſperãdo.xj. A.
Malus coꝛreptus facilius in coꝛreptoꝛe qᷓ
in ſe agnoſcit qð coꝛrigat.v.A. b 2

Annotatio

Co. Pꝛoximũ vis coꝛripere:nihil eſt tibi teipſo

pꝛopinquius.v. B.

Qui coꝛripit cũ odio homicida ẽ.v. P. C.

Cõtra eos qͥ coꝛripiũt leuioꝛa in alijs: ⁊ ipſi
Guioꝛa cõmittũt.v.C.xl.A.xlij.E. cir.ſi.

Juſtus quãdo coꝛripit ⁊ ſi ſeuit miſeretur.

Qui coꝛripit nõ facit pctm̃ ſed oſtendit pec
catum.xxxiij.D.

Deus cũ coꝛonat merita noſtra nihil coꝛo/

nat niſi dona ſua.xiii.B. C. D.

Cre. Creatura oĩs ad creatoꝛis laudẽ:bonoꝝ ꝓè/

bationẽ ⁊ maloꝝ ſupliciũ eſt.xxx.B.

Credere poſſe donũ eſt dei:auctoꝛitate pꝛo

batur. xvij. A.
Nemo ſibi dedit vt credat.vij.C.
Si nõ credis nõ amas.xvij.A.in ſi.

Contra eos qᷣ credere nolũt niſi quę vidẽt.

xxxij. A. B. E. ʒòèòMU
uis iubet deus credere ꝗᷓ nõ vident᷑:nõ
tñ te dimiſit nihil vidẽtẽ vnde poſſis cre/
dere qð nõ vides.xxxij. D.
In chꝛiſto nobis oĩa ſunt.xxxiiij.DOD.
Chri. Chꝛiſtũ nihil ampliꝰ quidã putãt q; purũ
hoĩem nõ deũ.xliij. B M

Chꝛiſtus q́;to ꝓ nob factus ẽ defoꝛmioꝛ: tã

to nobis dʒ eſſe ſpecioſioꝛ.xxxvj. A. D.

Qðõ in xpᷣo ↄtemnit᷑ nõ ẽ ↄtemplatio ſana/

ti ð medicamẽtũ ęgroti.xxxij.D. circa fi.

Chꝛiſtianoꝝ tꝑa in oibus ſcripturis pꝛeędi/
cta ſunt.xxxv.ꝑ totũ.

Cru. Crucis figurę pꝛęceſſerũt in ſignis.xviij. P

xx. D. xxvij. E. —
Qui cruce ſe ſignat ⁊ ad malũ currit:potiꝰ
dęmonẽ in ſe includit q; excludit.xxj.A.
Non crucis pictoꝛẽ ſed imitatoꝛem quęrit
deus. xxxj. B. in fi.

Crucis latitudo:lõgitudo: ſublimitas ⁊ ꝓ⸗
fundũ que ſit.iij.per totũ.

—ä

Cu. Cupiditaſ ſił cũ charitate eſſe ñ põt. viij 2A

Cupiditateſ accuſant᷑ nõ facultates.xiij.A
Cupiditas q;tumcũq; radices ſuas extẽdit
⁊ rapit:vna hoꝛa totũ dimittit.xlviij.A.

Ha. Amnabile erit nõ ſolũ malũ feciſſe
F etiã bonũ nõ egiſſe.xvj.B.cir.fi.
. DHZYZauid nõ cadendi ſed reſurgẽdi ſi

cecideris ꝓpoſit tibi eſt exemplũ.xxj.B

Dauid cecidit lapſu cupiditatis nõ patro/

cino ſanctitatis. Jpbide
Dauid adulteriũ ⁊ homicidiũ nõ perpetra

uit cũ ſaulẽ inimicũ ꝑtulit: ſed cũ ſecurus

ab hoſtibus quieuit.xxj.DOD.

Sicut ad dauid nathan ꝓpheta:ſic dauid
Pꝓpheta ad nos a deo mittit᷑.xxj.E.
Monomachia dauid cũ golia quid ſigniſt
cet.xxxj.ꝑ totũ.
Debita pctã recte dicũt᷑.xxvij.F.l. F. G. h e.
Quia decimę nõ reddunt᷑:indictio ſiſci ac/
Qui deſperãt ð indulgẽtia dei:ipſa deſpe /
ratiõe ſe ſuffocãt vt eos ſpũſſctũsviſitare
nõ poſſit.xxvij. J.in fi.xxviij. C.et.l.QO.
Deus ſicut cautos fecit qͥ nõ cecider̃t:ſic de
ſperatos eſſe nõ vult qͥ cecider̃t.xxj.E.
Detractio nõ eſt niſi moꝛdatioꝛ qᷓ; veracioꝛ
repꝛehenſio.xx.A.in l.
Detractio vulnerat famã. Ibidẽ.
Detractoꝛes ſpiritali gladio feriunt᷑.ij. A.

Deo nihil delectabiliꝰ:nihil pulchꝛius ⁊ ni

hil dulciꝰ inuenit᷑.xxxviij.C.in me.
Deus oim excellentiſſimus:nõ elatiõe ſed
humilitate ↄtingit᷑.l.A.
Deus coꝛ interrogat nõ manũ.ix. ..
DHiabolus ſuadere poteſt ad malũ: cogere Zi⸗·
nõ poteſt. xij. B.

Mõ extoꝛquet a nob ↄſenſũ ſed petit. xij. C

Diabol quõ dicit᷑ leo ⁊ dꝛaco.xxxv.B. Et
ſic ſuperat᷑.xxxv.cc.
Diabolũ in nullo citius ꝓſternimus qᷓ; cũ
humilitate deũ ſequimur.l.hh.in fi.
Dies huiꝰ vitę boni dicunt᷑ ⁊ nõ ſunt.j.D.
Dies boni qui ſint ⁊ quomodo acquirant᷑
j. E. xlij. S. (ſeria. x. A.

Dies malos faciunt duę res: malicia ⁊ mi⸗/

Dies malos addere diebꝰ mal qd ſit.xij.B
Dies iudicij ⁊ ſi longe eſt:omibus tamẽ ꝓ/
pe eſt. xxviij.E.
Dilectio vnicuiq; a ſe icipit: ideo nõ mone
tur homo ſe diligere.xxxvij. I.
Dilectiõis tres ſunt gradus. xxxvij.C.D.
Qui ſeipſum nõ diligit pꝛoximũ veraciter

noõ poteſt diligere: ⁊ qᷣd ſit diligere ſeipſũ.

In dilectione pꝛoximi tres ſunt gradus li/
citi.xxxviij. A.
In dilectõe ꝓximi duo ſt᷑ gradꝰ.xxxviij. B
Diligere debemꝰ ꝓximũ in deũ ⁊ deũ ꝓprt
ſe nõ ꝓpter aliud.xxxviij.C.D.E.

&M diligẽdus ſit deus qui nõ videt᷑: exem /

plo oſtendit᷑xxxviij.C. in me.
ÆO„ diligẽdus ſit amicus:⁊ inimicus ꝓpter
vitã ęternam.xxxviij. F.

õis in pꝛoximũ homo exſe

Regulã dilectiõis i
ſuſcepit.v.B.

Pligee
chitu⸗

Aligee

itentl
ſanes
Pliigin
Vtois
cont
Olaeot
lone

Etletpe

ſideo
t tam
Püdim
winestn
ludſaea
Auipeor
lehabe
Dinitte

Aimrn

/

ſtrpt.

ß

Meeg
Dapei
Diopen
mant
Aapl

glnl

Diſco
Diſcoꝛ
Dede
lityt
Dedi
Duen
po

ihl⸗

LQuipun

(ceen

fyolit
Dlesy
mhaccat
lumd
leroge
ſunn
Qipe
cCunte
Pae
ſcyee
Afien
Diue

beinſeden
ine
aqtiſg

il
nai⸗ ſ

—

di t 1Np⸗
iiani
Ni. lal
ckutinſen
dachn.
ne

☛+rð¶

i
loſenunk,, .
Aulchistn
Lune.
nö chteld

mü e A.

Amali:eek.

iſelpentgi
No.. 56

ſeminrs4
Lb.ni.
1nöſund.
000 Aur
gemalczin/
nlctlen⸗
ibesume

iconon

min nann
nlimtini

2.
ſung s

e⸗ mmn. is
De.
briͤckeun

ſe.
inias

ni rgt

Notabiliũ
Diligere ideo debemus inimicos: qꝛ nos
chꝛiſtus pꝛius impios dilexit.vj. A.

Hiligere debemꝰ inimicos: qꝛ foꝛſan ad pg
nitentiã ouertent: ⁊ fiãt nõ ſolũ amici ſᷣ̊ ⁊

fratres in gr̃a: ſcripturis oſtendit᷑.vj. B.
Diligẽdi ſt hoĩes:⁊ pctã odiẽda.vj. B.i fl.

Vt oẽs hoies diligas ⁊ inimicis nõ indul-
geas nunq; te poteris excuſ are. vj. C. D.
Dilectiõis foꝛmã accipere debemus ex di/
lectione mẽbꝛoꝝ.xv. A. B. C.

Et ſi expedit plus diligere deũ q; minꝰ:nõ

dinittimus debitoꝛib nfis: exponit᷑.vj.

tiiñ ideo pluſ peccãdũ ẽ vt plus nob dimit
tat᷑ ⁊ amplius diligat᷑. xxiij.E. D.
Niſi dimiſerimꝰ quicqͥd in nos leſerint ho/⸗

mines:nõ eſt nobis ſpes ſalutil. e mai⸗

aliud ſacriſiciũ.vj.C.

Qui pꝛoximo dimittit nihilo minus in coꝛ
de habet. xxvij. G.
Dimitte nobis debita noſtra ſicut et nos

.in fi.xvj. B. C. xix.B. xxiiij. A.ĩ fi. P.
fi.xxvij. F. G. . xxviij. D. xl. A. B. i me.

xlj. B. D. C. l. H. in me.

Ziſcere ꝗᷓ debemus a chꝛiſto. xxxiiij E. F.
Diſciplina xpᷣiana ipſa ẽ humilitas.l.E.

Diſciplina ſine bonitate triſtis qued ent
amaritudo viuẽdi.iiij. A.
Diſciplineę rigoꝛ ſine bonitatis ſcientia pcti

egritudinẽ nõ curat. iiij. A. pꝛobat᷑ exem⸗/
plo. vj. C.
Diſciplina ↄdimentũ eſt bonitatis. iiij P.

Diſcoꝛdię remittedę ſunt.xl.E.

De diuite cuius ager vberes fructus attu/
lit. vij. B. xlvij. C. xlviij. A.
De diuite epulone ⁊ purpurato.vij. K.
Diues pꝛius tollet de re cõmuni ꝓ neceſſi/
tatibus domus ſuę ⁊ quid reliquũ eſt det
chꝛiſto in paupere. viij. A.

ANui vult eſſe diues 2 patrimoniũ ſuũ au/

gere emẽdo nõ erit innocẽs:qꝛ nõ rapina
ſᷣ volũtate eſt malus.viij. A.in me.
Diues ve eſt q volũtatẽ bonã hʒ:⁊ ſi ĩpauꝑ
in arca tñ diues in ↄſciẽtia. viij. B.
Contra diuites qͥ nolunt diuitias vendere
⁊ erogare:ne impꝛoboꝝ perſe ecutiones ſu
ſtinent. viij. C. D.

AQui volunt diuites eſſe in hoc ſeculo i inci⸗

dunt ⁊c.exponit᷑.xiij.B.
Pꝛecipe diuitibus huius mũdi nõ ſ ſuperbe
ſapere ⁊c.exponit᷑.xiij.B. K.
Difficile ẽ vt nõ ſit ſupbꝰ qͥ diues .xiij. B
Diues quaſi in ſomnis hic viuit:⁊ euigila/

ſententiarũ

turus i in moꝛte nihil diuitiarũ in manib?
ſuis inueniet.xiij. .
Diuites deus pꝛobat ꝑ pauperes. xiij. D.
xviij. A. in fl. B. xlvij. B.
Diuites ſuꝑflua ſua dare debẽt paupꝑibus
nõ vt ipſi patiant anguſtias. xiij. D.
Diuites dimittẽdi inanes qͥ ſint.xliiij.D.

Diuiti ideo deus plus dedit vt haberet vn

de pauperi daret. xlvij. B.
Diues diuitias gira dei voluntatẽ ſe eruare
nõ põt.xlvij. KNc.
Letatur diues vna hoꝛa totü hic dimiſi u⸗
rus. xlviij. AàA.
Contra diuites qͥ diuitias pꝛo filijs ſ uis cõ
gregant. xlviij. B.

Dei eſt ditare ⁊ pauꝑes facere. xlviij. B.

Diues opꝑarius dei eſſe debet. xxvij. SG.
Diuitisg iſte ñ ſt vę diuitię qꝛ pauꝑtate ple⸗
ne ſunt ⁊ obnoxie caſibus ⁊ ſecuritatẽ nõ
pꝛeſtãt:ſed ved diuitie ſunt quę perdi nõ
poſſunt.xxx.
Diuitię tanto plus augent ẽ q;tum charita⸗
te erogank. vj. C.xlvij. B.
NRõ diuitię ſᷣ cupiditates accuſant᷑.xiij. B.
Diuitiaꝝ vermis eſt ſupbia. Ibidẽ.

Diuitię ſũt dei nõ diuitis. xxix. B. xxx. A.

Diuitiaꝝ nemo põt eſſe ↄtemptoꝛ niſi qui
earũ effectus fuerit poſſeſſoꝛ.xxx.A.
Diuitię bonis ſunt cauſa bñficioꝝ: malos
toꝛquẽt timoꝛe damnoxꝝ. xxx. A.
Diuitiarũ copia nec bonos extollit necl2/%

dit inopia: malos autẽ cũ ſ offert᷑ excęcat ⁊

cũ aufert᷑ excruciat. xxx. B.
Diuitias veras nõ niſi iuſti = boni poſſide⸗
re poſſunt et quiſquis 2 habuerit non
egebit. xxx. D.
Non ſunt diuitię quibus creſcentibus cre,
ſcit inopia. Ibidẽ.
Diuitie amatoꝛibꝰſuis nõ afferũt latietatẽ
ſ infläãmant cupiditatẽ. IJbida.
Hõ diuitię ſᷣ᷑ eaꝝ abuſio culpat᷑. xxx. C.
Diuitię pauperibꝰ erogate creſcuũt: licer vi⸗
deant᷑ minui. xxvij.G.xxxix. B.
Dolus eſt aliud agere ⁊ aliud ſimulare. xx.
Holus eſt aliud pꝛomere lbis: aliud dau Do⸗
dere pectoꝛe.j.DD.
Dolus duplicat coꝛ.xx. A.
Domus chꝛiſti eccleſia eſt.xxxiij. B.

+ bet doloꝛẽ: qꝛ nec ſalutẽ.xxviij. B.
Eccleſia per tempoꝛa aſbertor⸗ ꝓ / Ec.

Bꝛioſoꝝ coꝛ perdit ſenſum: nõ ha/ b-

7
. .
.

Annotatio

ſcit. viij. D. xxxv. A. BD.
Eccleſia cõparat᷑ grano ſinapis. xxxvj. A.
Eccleſia ꝑ qttuoꝛ ꝑtes oꝛbis terraꝝ diffu/
ſa figuraliter oſtendit᷑.xlv. B. C.
eg. Seruos ſuos qñq; deus egere ꝑmittit vt
eos pꝛobet qui abundant. xiij. D. xviij.
A.in fine. B.

Egritudo perpetua E in iſta ragilitate car⸗/

nis.xxxviij. F.
Ele. Elemoſynas ð rapinis faciẽs ⁊ pctã nõ de

ſerens pecuniã perdit 7 peccata non redi-

mit.ij. A. vij. D.
Elemoſ⸗ yne faciẽdę ſi unt de iuſtis laboꝛib:
nõ de rapinis ⁊ fenoꝛe.xlvij. A.
Elemol vnę duę ſunt: vna coꝛdis alia pecu/
nię: ⁊ ideo ab elemoſynis dandis nemo
ſe excuſare põt.vj.C.xxix.A. B⸗
Elemoſyna charitatis ſine ſubſtantia ſuffi
cit:ſed coꝛpoꝛalis ſine charitate oino non
ſufficit.vj.E.
Elemoſynã fac de tuo nõ de alieno. vij. D.
Elemoſyvnę illis pꝛoſunt qͥ vitam mutaue/
rũt:nec ideo dandę ſunt vt liceat ſy impu
ne peccare.xiij. D. c circa fi.xix. B. C.

Elemoſynis omnia crimina redimunt.xix

A.ʒin fine.
B Que peccata elemoſynis redimunt᷑ rque
nõ. xix. B. C.
Elemoſynis deus illis pctis ſit ꝓpitiꝰ ſine
Abus hec vita nõ agit᷑.xxix.A.
Elemoſynaꝝ duo ſũt genera: ſcʒ erogãdo
⁊ remittẽdo.xxix.⁊.xlij.?F.cir.ſ.xxvij.qh

Elemoſyna cũ dat᷑ egeno ei dat qͥ dedit qö

donat.xxix.B. xxx.A.xxvij.G.
Elemoſynaꝝ cultoꝛ fęlix eſt operarius: qꝛ
deum habet debitoꝛẽ ſpiritüſanctü pa-
tronum. xxxix. A. =
Elemoſyna ꝑfecta ẽ vt pꝛius occurrat egẽ/
ti cibus q́; roget mendicus: exemplo do⸗
mini.xxxix. BD.
Elemoſyna neminẽ ſinit i intrare in gehen⸗
nam. xxxix.C.
Elemoſyna patrocinat᷑ i in die iudicij homi
yt flãmas ęternas nõ timeat.xlvij. A.

Elemoſyvnas chꝛiſt“ fleri iuſſit: nõ rapinas

lieri mandauit. Ibidẽ.
QAuia de bonis dei non facimus elemoſy⸗
nas: ideo quotidie flagellamuri in ſrugi⸗
brvus. xlvij. B.
AQAui facit elemoſynã nihil perdit. bidẽ.
ex. xxvij. G.
. Elemofbns tribuendę ſũt pꝛo modo ꝛſan⸗

ctitate.xlvij. c.
Aliud ẽ ſe eleuare ad deũ: aliud eleuare ,
tra deum. l. B.

Epiſcopoꝝ periculũ.v. A. vij. Ad. pt.

Quid reddit epiſcopũ pigrũ ad argiadlos
ↄtradicentes. vij. A.

QAuid ſit ↄtradicẽtes redarguere. vij. B.
Epiſcopus om̃i die ⁊ hoꝛa ⁊ cura ↄtinua co

gitare deber q;tę diſpenſatiõis ſarcinam
gerat: ⁊ cũ dies anniuerſarius ſi uę oꝛdina

tionis oꝛit᷑:tunc honoꝛ officij tanq́; pꝛimo

imponat᷑ intẽdit᷑: ac nõ ſolũ futura ſᷣ pꝛę⸗
terita ſollicite curabit.xxiiij. A.xxv.A.
Epiſcopalis gradus ſi bene poꝛtat᷑ gloꝛiã
comparat:ſi male ad imaniſſi imã pipcipi/
tat penã.xxv. A.

Epiſcopus ſi peculato: dicik. xxv. BD.
Eps dʒ eſſe erogatoꝛ ñ exactoꝛ vᷣbi.xxv. g.
Epiſcopus nõ ſolũ de ſe ſed etiã de ſubie/

ctis ſibi rationẽ reddat.xxv. A. C.

. Ei uriẽtes implẽdi bonis qͥ ſint.xliiij D. Eſu.
Ethnicus gentilis dicitur ⁊ qͥ in chꝛiſto nõ Et.

credit.xxviij.D.in me.
Euchariſtiã ſcelerati ꝓhibẽt pcipere niſt ꝑ Eu.
pęnitentię ſatiſfactionẽ recõcilient᷑ eccle⸗

ſię.xix. B. l. J. xxvij. J.

Euchariſt ięg figura ſceſit iĩ mãna. xxvij. B
Euangeliſte boni nunch interpꝛetant. l. K

ante medii.
Quõ nõ exaudit deus pctõꝛes. xliij. D. eæxr.
Excõmunicatio cum magua deliberatione
eſt ferienda.xxviij.B.

Excõmunicatio ⁊ ſi medicinalis nõ moꝛta/

lis fieri nõ debet niſi in ſ põte vfeſſt um aut
ↄuictum.l.AMl. (xx. D.

Exitus filioꝝ iſrael ð ęgypto qᷣd ſigniſicet.
Quãado exultat coꝛ ⁊ caro ſimul in deũ vi⸗
uum: 1 qñ caro ſola.xxxiij. A.

Eus nõ fallit: videat igi᷑ homo ne ga.
ſe fallat.xl.A.
Aduerſus fęlicitates acrius vigilã ve.
dũ eſt qᷓ; ↄtra miſerias.xxj.D.xlvj.C.
Fgnerari debemus deo qꝛ minus accipit ⁊

plus reddit.xlviij.C.
Aulti fenꝰ nõ exigũt ne feneratoꝛes iudi⸗

cet deꝰ pꝛęmunt ſuffocãt exigũt.xviij.C.
Fidei diffinitio ſm aplm exponit᷑.xxxij. B Fi.
Fides miſcðię dei donũ eſt: auctoritatibe⸗

pꝛobat᷑.xvij. A. B. C. D.

Fides vt habeat᷑ oꝛandũ ẽ fide.xvij.P.
Vt fidẽ habeãt oꝛandũ eſt pꝛo inſidcli
exemplo. xvij. C. in me. D.

Gespee
gesd
n
gestnn
hesge
tercin
Ptuns
Ollust
lurchp⸗
lusu
genpan
larfiett
nioſeen
lunekt⸗
noet.
ſastol
Fugelad
nocet:
petemae
Tinen
göpoſit
a Lugelad
lanione:
u uuus
tgalbue
ſn, Homicar
Kommici
ſe Freneri
zn Fugere
bonit.
gager
con
bin
Quifu
e

ut⸗
Qganu
han
gnarg
6 Veggl
n. Qgn
mato⸗

ſog
Vueh

Miy

Auldtnn

Niadagi

gleri,
a Lnm
ſtisſ

ne kri wnigi
niſi ni Nh

odb.
ſderüde ihe⸗
m.
int.kis,9. 41
iqiachitonus⸗

t aheenlge
öclietteaſe

nin. . D
uanamil

delbartoe

n snönotn/
0te ore,tſintl
ad.

wall ſgtie.

inulin daiſß

..
tigkhemntf⸗

Notabiliũ
Fides plena ⁊ ꝑfecta eſt ꝗ credit ex deo eſſe e

oĩa bona nr̃a: etiã ⁊ ipſam fidẽ.xvij.P.
Fides demonũ ⁊ ſides ſanctoꝝ ſola chari/

tate diſcernit᷑.xvij. A.in me. H

Fides tunica eſt ⁊ loꝛica.xlij.H.in ff.
Tides gradus eſt intelligendi.xxxij. A.
Fides quoddam ſuum lumẽ habeti in ſ. cri⸗
pturis. Ibidẽ.

filius nõ ſit minoꝛ patre ſed vnius na⸗

turę cũ patre ⁊ coęternus.xliij. B. C.
Filius quõ non põt facere quicq; niſi qs vi

derit patrẽ facientẽ S tñ eadẽ ſi cut 7 pa-

ter facit. xxxij. E. F. G

Finis ſeculi vtrũ hic aliquẽ inueniat incer,
tum eſt:ſed finis vnicuiq; noſtrü in pꝛoxi .

mo eſt. xxij. A.
Fiſcus tollit qð nõ accipit xps. xlviij. B.

Flagella dei beneſicia ſunt nõ verbera:nec

nocẽt: quę ideo adueniũt vt hominibus
paterna clemẽtia ↄſulãt.xlvj.A.poſt me.
Timeat qͥ non flagellat᷑ a deo vt f lius eſſe
nõ poſſit.xlvj. D.

Fla. Flagella dei ſicut ſunt pctõꝛibus ad emen/
dationẽ:ita iuſtis ad pꝛobationẽ.xlvj.B
Flu. IFluuius ſigniſicat płm fluxibilẽ ⁊ deditũ H

tꝑalibus ⁊ trãſeuntibꝰ rebus.xxxj. B.

Foꝛnicari nõ licet.xlix.A.in me.
K. Freneticus ridẽs ploꝛat᷑ a ſanis.xxiij.E.

bonitatem. l. O.

H. in fine.

tenetur.xxviij.C.

enarrabilis.xxxyvj. C.

Hoc genuit pf qð ipſe eſt: ſi aliud .
genuit qᷓ; ipe ẽ nõ veꝝ genuit ſiliũ.xliij.¶

QQ genuit eũ ante oia tꝑa.xliij. C.xliij. P

Generatio mittit iĩ miſeriã: regeneratio de /

ſignat ad beatitudinẽ.x. A. circa pꝛin.
So. De goliath philiſtęo.xxxj.A.

Sra. gra dei nullis pꝛęcedẽtibus dat᷑: : aucto

ritatibus pꝛobat.xiiij. D.
Igeo gfa dicit᷑ qꝛ gratis ↄſtat. xxxviij. E..

Tunc habere quiſq; aliqᷣd d dicit᷑ qñ eo bene

vtit.xxx.A.in me.

Qmo ⁊ pctõꝛ duo ſũt noia:vnũ fe
cit deꝰ: alterũ fecit diabolus.vj.C
5 95 fragilioꝛ vaſevitreo. xxviij. E

ris.xlix.

ſententiarũ

homicida qͥs efficit᷑ in oculis dei etiã ſi eü
hoĩes nõ teneãt ⁊ ad iudicẽ ducãt.v. B.

Hoſtis facit ſecuros quos cupit eſſe e capti/

uos. xlvj. C. xxj. DD.
Humilis eſſe nõ poteſt nocẽs: ſi upbus eſſe hu.
non põt innocẽs.Nec malũ cuiuſqᷓ velle
põt q̊ͥ nequaqᷓ; bonũ eiꝰ auget᷑.xx. B.
Hhumilitatis chꝛiſti cauſa eſt infirmitas no/
ſtra. xxxiiij. A.
Humilitas ẽ ẽ diſciplina chꝛiſtiana.l. E.
Nihil pꝛodeſt humiliari ſi non te mutaue/

Eſus naue qui pꝛius auſes vocaba Ye.
tur:figurã geſſit veri ieſu:qͥ głm in
terram pꝛomiſſionis eſſet introdu/
cturus.xxvij. C. in me.

Ignis inextinguibilis crematio expiabit 7g.

quicqͥd hic medicabilis ſatiſtactio ⁊ ſalu-/

tifera neglexerit ſanare ↄuerſio. xvj. C.

Tanta erit in ꝑtranſeũdi moꝛa: qnta fuerit
peccati materia. xvj. D.

Deus nõ ignoſcit qð hõ dedignatur agno
ſcere.l.J.in fi.

Non ignoſcit alienę iniquitati qͥ ſuam nõ

agnoſcit. xxj. G.

D Imitari debemus ſupꝑioꝛes noſtros in bo / Im.
For. Foꝛnicari a deo qͥd ſit.xxxiiij. B. xxxviij. 8 Dð

no:⁊ ſi nihil imitabile habuerint: tũc chꝛi

ſtũ ⁊ ſanctos eius imitari debemꝰ.l.M.

Imperatoꝛ bonus bona iubet: malus ma
Fu. Fugere debemus a leueritate dei ad eius

la.xvj. A.circa fl.

Mõ increpat deus vt inſ⸗ ultet ad ↄfeſſio/ zn.
Fugere ab illo nemo põt q nullo tinet lo⸗

co ⁊ nuſq; abſens eſt.xxxiiij. C. l. O. xxyh

nẽ vult ꝑducere vt faciat.xxxiij.B.
Ad ĩferos deſcẽſus erit:reditꝰ ñ erit.xvj.C¶

. Inimicos habere niſi cogente iuſtici on
Qui ſurtũ nõ facit aꝛ timet: intus turti ren 5 Bente uincia non

Iniquoꝝ hoc ꝓpꝛiũ eſt velle ne deus par⸗
Eneratiões chꝛiſti due vrraq; in /

debemus. xxiiij. A. in fi.

cat iniquis.vj. AA.
Vtrũ vtilis ſit multa iniquitas ne tepida
ſit charitas.xxiij.C.D.

Innocẽtia ſctitatis filia ẽ charitatis. xx. G

Innocẽtia ſancta ſecura eſt de beatoꝝi im/
moꝛtalitate.xx. B.
Contra eos qͥ ſe putãt circa deũ ⁊ ꝓximos
ſeruare innocẽtiã ⁊ ſibi ita noceãt vt deo
careãt habitatoꝛe ⁊ puniant᷑ vltoꝛe.xx..
Intellectus meritũ eſt fidei.xxxij. A.
Inuentio eſt reſtituẽda ⁊ nihil eſt inde N

piendũ: exemplũ.ix.A. B.

Si qᷣd inueniſti⁊ ñ reddidiſti:rapuiſti.ix.C¶
Inuidia eſt odiũ felicitati alienę.xx. A.i ſi
Qui inuidet ſic eſt quõ tabes:quõ vulnus
qus opoſtema! in poꝛc. xy. B.

b 4

Amnnotatio

Zo. Johãnis baptiſte idem fuit oꝛdo naſcendi
quõ chꝛiſti·xliij.A.cc. “—
Johis natiuitas cur ſola celebꝛet᷑.xliij.B.
Johãnes dicẽdo ſe indignũ ſoluere calcia/
mẽta xpᷣi fecit ſe dignũ.xliiij. B. circa .
Pater iohãnis cur nõ credẽs angelo:loq̃-
lam perdidit.xliij. c.
Ir. Ira eſt feruoꝛ animi ad pꝛęſens: ⁊ inuetera
Ira eſt libido vindictę.xlij.E.
Ira feſtuca ẽ:trabes futura creſcẽdo.v.C.
xlij. E. circa l.
Ira in cõparatiõe odij feſtuca eſt.xl.A.
Jraſci patrẽ filio ſepe iuenimꝰ:patrẽ odiſſe
filiũ difficile inuenies.v. C.xl. A.
Iraſci humanũ eſt:ſed nõ debet iracundia
veſtra natos ſurculos diuerſis ſuſpitioni
bꝰ irrigare ⁊ ad trabẽ odij ꝑuenire.xl. A.
gu. Judam traditoꝛem non tam ſcelus quod
cõmiſit: qᷓ; indulgentię deſperatio fecit in

terire.xxvij. J. in me. S
Judei per quę ſepe recuſant ſieri chꝛiſtiani
vlj. E. (xxvij. C.

Judicium extremum certiſſime erit.ij.A.
Ad iudicij diem qualiter nos pꝛęparare de
bemus. xvj. B. .
Vt in die iudicij non iudicemur: dimitta⸗/
mus inimicis noſtris.vj.D.
In iudicio quõ exiget ab homine rationẽ
qui ſeipſum pꝛo homine dedit.xvj.C.D.
In iudicio ſuo cur ſola opera pietatis non
facta vel facta iudicãdis ĩputabit.xix.A.
In iudicio extremo vix cuiq; pꝛopꝛia ↄſciẽ/
tia ſufficit.xxxv. C. poſt me.
Judicabit cũ iuſticia qui cũ miſcðia nos re
demit:⁊ cũ patientia expectauit.xxxvj.E
Eſto iudex tuus: accuſet te ↄſciẽtia tua:toꝛ
queat timoꝛ vt erumpat cõfeſſio:⁊ dicas.
Non debemus moueri de iudicijs alienis
quia qᷓ;diu vinimus de noſipſis iudicare
nõ poſſumus.xxxv.cC.in fl. S
Judicare ex ſuſpitione vel extraoꝛdinario
vſurpato iudicio ꝓhibemur:ᷣ potiꝰ ex le
ge dei ᷣm oꝛdinẽ eccleſię ſiue vltro ↄfeſſũ
ſiue accuſatum atq; ↄuictũ.l. M. circa ſi.
Judex ⁊ accuſatoꝛ ſimul aliquis eſſe nõ po
teſt. l. MÆ.
Jure foꝛi nõ ceęli quędã licẽt.xlix.A. cir.ſi.
Juſtus nemo ſit niſi ex pctõꝛe.vj.A.
Contra eos qui ſe iuſtos eſſe ex pꝛopꝛia vir
tute putant.xliiij.D.circa fl. J

Nemo iuſtiſicat᷑ ex ſuis meritis ſed ex gra⸗/
tla. vj. A. =M
loꝛis.x. B. l. B. circa fi.
Lapides dauid quinq; quid ſigni/

Achꝛymeę ſunt teſtes miſerię ⁊ do⸗/ Ze.

Latro timet malũ ⁊ vbi nõ poteſt nõ facit

⁊ tamen latro eſt.xxxv.B. in ii.
Non laudat deum qui male viuit et bona

ne viuit: exemplum de phariſeo ?⁊ publi

Nõ malus laudat deũ. Ibidẽ in ſi.

Qui laudat deũvita ⁊ lingua dupliciter in

ſe pꝛouocat gratiã dei.ij.D.

Laudare nõ debemus deũ ſolũ voce ⁊ lin/

gua ſed ⁊ ↄſcientia ⁊ vita.xvj.A.

Ille laudare ceſſat q a iuſticia et quid deo
Vr deũ toti ⁊ ſemꝑ laudare valeamus qui

bus oꝑibus inſiſtere debeamus.xvj. B.

Omnia laudant deiſũ pꝛeter vitia.xxxv.A.
Cum laudare a malis ſit deteſtabile: vtrũ
a bonis laudari ſit optabile.xxv. A.in fil.
Laus falſa nec coꝛonare nos poteſt:nec vi

tuperatio damnare.xxxv. C.in fi.

Laʒari reſuſcitatio et ſolutio quid ſignifi/ 8

cet. xxvij. J.

Lethargici doꝛmiẽdo periclitantur ⁊ figu⸗xe..

rãt myſtice.xj.C.in me.

* 7

Lex figuratur in quinario ⁊ denario nume

OÆSSlex tranſiuit ad gratiã: oſtenditur flgu/
raliter.xxj.B. xxvij. C.

Lex ad hoc data eſt vt ſuperbo inſirmita⸗/
tem ſuam notam faceret:infirmo pęnitẽ/

tiã ſuaderet.l.B. circa fl.

Liberum arbitriũ pꝛimoꝛũ hominũ ſic con
ſtitutũ erat vt ſi nollet conſentire ſerpen⸗

ti:diſcederet ſerpens in ſua falſitate con/

fuſus: ⁊ remaneret homo in creatoꝛe ſuius

firmatus.xij.C. in me.

tare magis qᷓ; eleuare conant᷑.xiiij.D.

Liberũ arbitriũ quidã extollentes pꝛeęcibſi

Sic ꝑde litẽ vt emas tibi quietẽ.x. C. cir. f

Pꝛo litis redemptione non licet calumnia/
toꝛi accipere: qᷓ;uis licet calumniato do/
nare. x. D.
Longum nõ eſt qõ flnẽ habet.j.B.
Deus quõ loquit᷑ animę ratiõaliter ſugge
rendo ⁊ ſuadendo qð vtile eſt.xviij. B.
Loqui dolũ quid ſit.j.D.

Lo.

.

amen
Zuterl
gtere

tau
Helin⸗
Halite
ſtarvn
Pelos
Hilf⸗
Nes
Halin
geler
lucdtcl
bentp
Dolaae
Lala⸗
Linor
Pemann
ſty.
Danna
amner
MDaun⸗
ſlad
Hann
ſuit⸗
Deus
Men
Min
Dar
Her

Pen
de
Cr 1
puls;
deſenea
ſonis
Dai
ſt
Her
(ae
Cende
Ne
Nnes
ſe
i
llcit

ſneſelag

aninemnn

bgultgn
horktü
Kyuta hn
uldeſigbe
duſcntpihl

inf.
Vunhlind

ſühetl⸗
r..3.
lsa guidde

eyaleamns
anns b.
rrin urr.
Ceſtablerni
lem Tut.
Csotckheeſi
Li.
no gid ſgin

Cicanmur tſo
1denarotune
oſenduſ

eboitümi,
inämopen
ontiſen
ſenmelnen
uſliar ain
inoetorſt⸗

lt ni.
igit
lsddmnn

ſiri

bent potius.l. M.

Notabiliũ

Zu. Lupus veniẽs ad ouile et ſi timet lacerare
tamen lupus manet. x. c.
Inter lucẽ iſtã viſibilẽ ⁊ lucem iuſticię hoc
intereſt.xxx. C. in me.
Lucifer tempoꝛa ſignificat.xliij.E.
Aggnitudo ſoliditatẽ habet: tumoꝛ
inflationẽ. xxxiiij. C. circa fi.

eſt lauqabile. ix. E.

AWali n

ſtat vnde coꝛrumpant᷑.viij.D.
MWMalos mali pati nolũt.xxix.C.

AMali faciendo malum mittunt ad bonum

AMali non remere ſed per iudicium ab ec/
cleſię cõmunione auferendi ſunt: ⁊ ſi per

iudicium auferri non poſſunt tolerari de
AMalicia ẽ nocendi amoꝛ.xx.A.in fl.
Malicia malo delectat᷑ alieno. Ibidẽ.

Mãmona iniquitatis quid ſit.xxx. D.
De mãmona iniquitatis facere amicos d

ſit. xvj. A. in fi. xlvij. A. in fi.

am. xxvij. B.

Manna quidã olim ſpiritaliter in populo

iſraelitico intelligebãt.xxvij. C.
Manna non cibus vere celeſtis ſed figura
fuit.xxvij.C.circa fi.

Deus mãdat nõ in aure ſ in coꝛde.xviij. A
Manichei dicunt gentẽ tenebꝛarũ:non ho

minẽ peccare.xij.B.

Manichei ſolẽ vt partẽ dei adoꝛãt. xxx. C.
Maris rubꝛi tranſitus chꝛiſti baptiſmum

peefigurabat.xxvij. B.

O in mari rubꝛo egyptij ſubmergunt᷑ qͥd

figuret.xxvij.D.

Cur iam per mare rubꝛum traductus p./
pulis dei longa itinera ⁊ temptamẽta in
deſerto patiebat᷑ ⁊ non ſtatim terrã ꝓmii phetatum ſit. xxxvj. D. . Dn
H 20: nõ moꝛit᷑ niſi in vita. xxxv. B5.
At moꝛiis ſuę diẽ qͥſq; ignoꝛaret: deꝰ vti /

ſionis intrauit.xxvij.E.

AMaria angelũ interrogauit de modo ↄci
piẽdi:nõ de pꝛomiſſo dubitauit.xluij. .
Maria magdalena cur aceſſit nõ ad caput
ſed ad pedes ieſu rigando:oſ. culando: ter

gendo et vngendo.xxiij. A.

&O cceſſit imunda vt rediret mũda: ęgra
yt rediret ſana:confeſſa vt rediret pꝛofel,

Eν ielum plus q; purum eſſe hominẽ cre/

didit.xxiij.E.

Mon facere malũ timoꝛe pęnę non

contaminat bonos.xxiij. F. —
AMali tunc putãt deũ eſſe bonũ qñ illis i/⸗

ſententiarũ

Martyres debent habere voluntatem pa/

*

ratam in martyrio.xiiij. J.
Mathematici aſſerunt homines poſitio
ne ſtellarũ nõ de volũtate peccare.xij. B
Aatrimoniũ: de hoc vide xo
Miracula dei quotidiana nõ facilitate ſed Mi.
aſſiduitate vileſcunt.xxxi. N.
Inter om̃ia miracula dei maximũ miracu/
lum eſt homo. Jbidẽᷓ. ððÿJðU
AMiraculũ tꝑale chꝛiſtus fecit:vt tu eũ quę
ras ⁊ mireris ęternũ.xxxij.D. H
Facere miracula nõ eſt apetẽdũ.xxxiiij.E
Miſeria hominũ ⁊ ſi cõmunis ſit:nõ tamẽ
debet malicia eſſe cõmunis.x. A.
Miſericoꝛdiã dei quidã nõ niſi ad ſe exten
di volunt.vj.A.xxj.A.in fi.
Miſericoꝛdiam dei magnã depꝛecatur qui
magnã miſeriã ↄſitetur:⁊ paruã qui par-
uam qꝛ neſcienter peccauit.xxj. YF.
Aiſericoꝛdia dei imploꝛãda eſt qꝛ iuſticia
ab eo auferri nõ põt.xxj. B.
Chuis de miſericoꝛdia dei multũ pꝛeſume/
re debeamus:nõ tamẽ negligere debemꝰ
eius iuſticia.xxxvj.cKc.
Alſericoꝛdia non niſi miſeris eſt neceſſa-
ria. xviij. A. H
Milericoꝛdia perfecta nõ eſt quę pꝛecibus
extoꝛquetur.xxxix.B.

Miſericoꝛdia eſt quaſi ſcᷣus baptiſmus.

xxxix. C.

Aiſericoꝛdia talis eſſe debet ꝗᷓ ſuſcipiat

non repellatur: peccata purget non aiam
grauet.xlvij. A.

Miſericoꝛdia irã dei auertit: pctã dimittit

ignes futuros extinguit.xlvij.B.

De imiſericoꝛdia noſtra: pericula: calum/⸗/
nis ⁊ ſterilitates nob ꝓueniũt.xlvij. B.
Moyſi dubitatio ad petrã oꝛta: ⁊ m9 eſt in Wo.

mõte moꝛtuus qᷣd ſigniſicet.xxvij.C.

Piꝛo moꝛte chꝛiſti quomõ diuites dari pꝛo/

Mãõ ſufficit moꝛes in melius cõmutare eta
factis malis recedere:niſi etiã de his ug
facta ſunt ſatis fiat domino per pęnitẽtie

doloꝛem. l. P. in me.

Alulier longe: eſt libido pꝛope.xxj. c. wu.
Aulieꝝ incauta familiaritas nõ ſolũ par-
uos ſed ⁊ ſanctos ⁊ ſoꝛtes vincit.xxj.C.

Mulieres vt in eccleſia taceãt:de hoc vide
b §

Annotatio

ſermonẽ. xxvj. per totũ.
Aulier curua decẽ ⁊ octo ãnis ⁊ a dño cu/
rata quid ſigniſicet. xlix. A.
Vr naſci voluit chꝛiſtus per ſolam
matrem qui fecit hominẽ ante pa/

Rs.
trem matrem. xxxij. D. in me.

delectat:ſᷣ nõ vitã illoꝝ ſequi.l.M.in fi.
Ne. Neophiti quales eſſe debẽt.xx.ꝑ totũ.
Nu. De numero ternario⁊ q̃ternario.xlv. B.C
Numerus duodenarius ad quãdã vniuer/
ſitatẽ refert.l.R.ante me.
DOc.

idit inanima. xxvij. J.circa fl.
— detur. xxxij. D.

nis alienę:nec ſe faciant de peruerſa ſim⸗
plicitate ſecuros.xxj.B.KE.
Deus odit nos ⁊ amat.xxxiiij B. in fi.
Od. Qdiũ eſt ira inueterata.v.C.xlij.E.
Nemo odit ⁊ amat.v.C.in fl.xl.AX. ⸗

Odiẽs fratrẽ ⁊ ſi nõdum inſidias Perpafa,

uit nõdum faucẽ obſedit aut venena p;⸗
parauit reus erit.v. B.
Odiũ rectũ ab amoꝛe eſt. xxxvi. A.
Odiũ eſt remittendũ.xl.B. “
Odium fraternum ⁊ bomicidiũ comparu⸗
tur.xlij. E.

tatis obturat.xxvij. G.

C.in medio.

xliij. B. xxxij. E. F. G.

Vtrum pater operet᷑ iubendo ſlius ob / . 18
Patientia quomodo dicit᷑ nf̃a cuma deo

ſequendo.xliij. D.
vna ſit operatio trinitatis. xxxij. H.

Opera miſcdie in vita iſta tantũ neteſſar aria S 5
Prf nihil faẽ niſi ꝑ filiũ.xxxij. S. xliij. B. E

ſunt nõ in vita beata. xviij. A.

:. Mon oꝛat niſi ſides: ⁊ tamẽ oꝛatio ⁊ ſes

deo donank. xvij. C.

Oꝛatiõis intentio debet eſſe beatitudo nõ 3

tempoꝛalia iſta.x. A.

Oꝛatio dominica omnibus eſt neceſa aria.

xlij. D. xliij. E.

In oꝛatione tres pꝛimę petitiones eterng

ſi unt quattuoꝛ ad iſtam vita pertinent.
xlij.
Oꝛatio dñica quotidie dicenda eſt. xlij. b.

Natalicia ſanctoꝝ multi ↄuiuijs celebꝛare

Vi ſe occidit in coꝛpoꝛe etiã ſe oc/
DOculi nõ vident ſed per oculos vi·

Oculi nõ ſunt figendi in pulchꝛitudine car
Dꝛnamẽta aĩe quę ſunt.xxvj. B. circa fi.

Oꝛatio dominica: debita quotidiana ⁊ le/
uia non criminalia tollit. xix. B. C. xlj. B
xlij. D. F. l. H.
Quotiens oꝛatur: totens peccata dimittü
tur.xliij.E.

In oꝛatione pꝛoficientibus: peccata defi⸗ L

ciunt.xliij.D.
Oꝛatio habebit duas alas ſcʒ. xlij. F. in fl.
Qui Zercte nouit oꝛare recte nouit viuere.
iiij.
Oꝛare debet ſacerdos peo populo: et po⸗
pulus pꝛo ſacerdote.xliij. E.
Oꝛare demus pꝛo inimicisvt deus occidat
eoꝛũ maliciã quã ipſi fecerunt:nõ qð ipſe
creauit:exemplo pauli apoſtoli.vj. BD.
Oꝛandum eſt pꝛo infidelibus vt fidem ha/
beant. xvij. C. D.

Anis nomine cetera neceſſaria In/ Nan.
telliguntur. xlij. C.
Panis quotidianus cur quotidie

petitur ⁊ nõ victus.xlij.KC. 4
Panis quotidianus quomodo noſter dici
tur: et tamẽ a deo donari petit᷑.xiiij. A.
Hanis quotidianus verbum dei intelligi⸗ D

tur. xlij. ¶

Si deus nõ parceret iniuſtis nemo ad iuſti par.

ciã ꝑueniret.vj.A.in ſi. pꝓbat᷑ exẽplo. B.

Add hoc parcit homini vt conuertat᷑ et non

Qui tenet odium contra fratrẽ fontẽ chari
Parentes debẽt pꝛohibere ſilijs ne ad ſpe

Sl. Oleum peccatoꝛis nõ eſt aliud niſi blandi⸗
mentum adulatoꝛis. xij. D. in me. xxxv.

ſit qui damnet᷑.xxij. A. xlvj. A. B.

ctacula ⁊ poſt vanitates eant.xxj.A.

Deus paſcit ſeruos ſi uosvnde 7 quomodo ver

voluerit.xiij. D.xviij.B.

p. Quomõ opera patris facit fllius cum oĩa In paſſere chꝛiſtus figurat᷑.xxxiij. B.

queę facit pater hęc ⁊ ſimiliter filius facit.

Patientiã ſuam deus in hoc tempoꝛe cõê/ ,Var.
mendat vt in futuris exerceat ſeuenitate
ſuam.l. J.

nobis donatur.xiiij. A.
aſſio xpi ꝓbat᷑ in verb eſaie. xxxvj. A.

Pater impioꝛum diabolus dicitur nõ pꝛo/
pter creationem aut generationẽ ſed pꝛo/
pter imitationẽ. xvij. B. in fi.
Paulus a paululo: id eſta mogico nomi/ Nan.
tur.xvij. D.
Paulus apls in celis didicit quę in terris
doceret.iiij.C. Cciiij. C.
De paulo exponit᷑:beniamin lupuſ rapax.

Pauperes quidã ſunt beati: quidam ſunt

milſeri. xxx. B.

Huleini
hunll
tuun
Uloſcl.
(itince
Palie
cegle
Nthon

Petcriͤ
Atpo

uuubkrit

ſrmant
bamer
Egoy
Qulno
peccan
haia
graſ
Parn
.

Pane
et,
Peine
Algen
hoo
(tions
Pecer
ſneid
an
Minen
bann.
Ahe⸗
Dlect
Pco⸗
boin⸗

Nhlt

Nnnd

aan de

kenoutie

Nhlhgpe
.

Ndensoit
mrrögine
0kolr.
usitenbr

Nbani.
1narelul
Pargunde
odouſrde
i
ndainnlig,
6nenoedtiſite
bakip..

ueſtet adn.

.Ab.
isnerte

eD..
Getgronec

emprri
tent aannn

f ant N

Nicuurtopd⸗
ione ſu
ner Gni
genm
ge aiil
.
hnſcen
lmin

dit in cęlũ.xlj.B.in fi.·
Nullũ pctm̃ eſt qð fecit hõ qð nõ poſſet fa⸗/
cere alter hõ ſi deſit rectoꝛ a quo factus

Notabiliũ

Nau Pauperes aliquos cur de⸗ eſſe voluit.xiij.

D. xviij. A.in fi.xlvij. B.

Pax fratribus charitas cum ſide magna:

exponit᷑.xvij.per totũ.

Nax. Pax eſt finis omniũ deſiderioꝝ noſtroꝛũ.

xvij. A. in fi.

Pec. Quidã dũ peccãt nõ ſibi ſed ↄſtellatõibus
aut genti tenebꝛarũ vel diabolo peccatũ

imponũt.xij.B. C.

Qui ſcienter peccat exitialiter peccat. xxj.

A.in fine. F.

Abulti peccare volũt cũ dauid ⁊ nolunt re-

ſurgere cum dauid.xxj. B.

Q nõ ſit plus peccandũ vt plus nobis di⸗/
mittet᷑ ⁊ plus deus diligat᷑xxiij.C.D.

Multi nõ erubeſcunt peccare ⁊ erubeſcunt
humiliari. xl. C.

Peccaui tres tm̃ ſyllabę ſunt: ſed in his tri

ous ſyllabis flãma ſacrificij coꝛã dño aſcẽ

Peccatũ ineſt cum delectaris:regnat cum

oſenſeris.xxj.KK.

Sicut pctã futura negligẽdo iuſticiã cõmit

tunt᷑: ita pꝛęterita iniuſticiã defendendo

firmant᷑.xxiiij. A.

Pctm̃ ex iuſticia dei impunitũ eſſe nõ põt:

Ergo vt ignoſcat tu a&ſce ⁊ puni.xxj.G.

Qui non timet pctm̃ timeat quo perducit

peccatũ.xlij. F.

Pctã quoſdã relinquũt nõ ipſi pctã.xlj.E.
DpPctm̃ ome ↄſuetudine vileſcit ⁊ fit homini
quaſi nullũ ſit.xxviij. B. YUMU:
Peccatum cũ deſperatione certa moꝛs eſt.
xxj. E. xxvij. EK.
