Figurat᷑ ſili rõne in altitudine eius eminen- moꝛtẽ carnis detulit:duaſq; nr̃as ſoluit.Si
tia ſpei:penetrãs vſq; ad interioꝛa velamis: em̃ ipe vtrãq; ſuſciꝑet: a niła nos liberaret.

vbi viſione pacis ꝑfruent᷑ ꝗͥ hic a ciuibꝰ baK/q Sepultꝰ eſt: vt ad cõſolationẽ ſepultoꝝ be/ qh Suniden
bylonię multiplicit rercentvoncein ubert, nedictionẽ coꝛꝑis eiꝰ ⁊ terra ſuſciꝑet. Inſir, Ea: ů. nndt
tatẽ guię ſilioꝝ dei a ſeruitute coꝛruptiõis hů ma incarnati vᷣbi cõmemoꝛant᷑:de qᷣbꝰ apls üinmnai .
ius liberent᷑. Attẽdenda eſt etiã crucis ꝓfſun dicit: Qð infirmũ eſt dei:ſoꝛtius ẽ homibꝰ. i. Corlr. Ietoldeſcen
ditas:qꝛ ꝓfundũ eſt myſteriũ crucis:in quo Matus!᷑ſt ex virgine:vt nos naſceremur ex Zud.ꝛ. eutnde
multoꝝ qᷣ ſapiẽtes dicunt᷑ ingenia defecerũt/eccleſię ↄginis vtero.Temptatꝰc:vt a tem/ Matt. A. iblu d
qð hoc auſi ſũt rephendere qð nõ potuerũt ptatiõe liberaret.Zentuſ:vt dimitteremur. Matth.26. Mlgttlole
hũana rõne cõpꝛehẽdere:videlicet cur vᷣbũ Ligatus:vt nos a nodo maledictiõis abſol 4 in ſnestupſin
deo parri coęternũ oĩò cõtinẽs: oĩa implẽs: ueremur. Illuſus eſt: vt nos ab illuſiõibus uy ſiftſanipe
iin aſſumpto homie totũ ſe cõcluſit:⁊ tñ totũ dęmonũ liberaret. Nenũdatus eſt: vt nos alenen
mundũ regere:cõplere ⁊ cõtinere non deſie- redimeret. huũiliatus eſt: vt nos exaltaret. Ea ad der
rit. Nulla g ſit nobis de cruce chꝛiſti cõfuſio: Capt? eſt:vt nos a captiuitate demonũ au· ((cdgriudci
Gqꝛ habemꝰ de eiꝰ paſſiõe victoꝛiã. Sicut em̃ ferret.Spoliatꝰ eſt: vt nuditas pᷣmi homis ceguonnhllt
Ca.5. ſempitern dei filiꝰ nõ ſibiſed nobis natus: ꝑ quã moꝛs ingreſſa ẽ tegeret᷑. Spinis coꝛo/ iuamntür
ita imaculatꝰ dei agnus nõ ſibi ̊ nobiſ paſ- natus eſt:vt nos liberaret a ſpinis peccato-) A gepenturusiiu
ſus eſt.Quis autẽ nõ miriſicũ aduertat eſſe rũ:vel potiꝰ vt mõſtraret ſe cũ eis coꝛonan/ ocepore
myſteriũ vbi ipſe hõ ſdicat᷑ qͥ deus eſt:⁊ vvi dũ:illoſq; caput ⁊ coꝛonã ecclię futuros:qui MU eitauceii
idẽ dũs annũciat᷑ qͥ aſcribit᷑ cruciſ̃xus: Nec ſpinoſi erãt amãdo vitia. Aceto eſt potat: Aagnln iltos
incogitata ei qð ꝑemptuſ eſt: aut impꝛouiſa vt nos inebꝛiaret dulcedine cęleſtis deſide/ us Cisefe ſtait
res accidit qͥ diuinitatis ſuę conſilio idcirco rij ⁊ ęterni gaudij. Poſtremo in altare cruc iIcritt
ſuſcepit hoĩem vt ꝓ hoĩe poſſet occidi. Sup ſacrificatꝰ eſt:vt totiꝰ mũdi peccata deleret. ougat
pliciũ aũt crucis elegit:vt ſublimioꝛẽ victo⸗ AMoꝛtuꝰ eſt: vt moꝛtis captiuaret imperiũ. ALiſmcti
riam pararet pęna deterioꝛ: ⁊ d vniuerſitatꝭ· Seꝑultꝰc:vt ſepulturę ſanctoꝝ bũdiceret: uns fisde
bono patiebat᷑:q̃ſi in cõſpectu mũdi in altiẽ ⁊ vt nos ſibi vitijs ⁊ cõcupiſcẽtijs ſepeliret. eunniſt
ſublatus occũ beret: ſimul vt qᷣ cruciſixũ vi/ heęc & infirmitas chꝛiſti ſupauit omnẽ infir/ in diee
Aebant mirabilia cernerẽt cruciſixi. NHa ſatꝭ „ mitatẽ mũdi. Deſcẽdit ad inferna: vt adam ꝗ antene
abundęq; gloꝛiã patigtis oſtẽdit repentina/⸗ pꝛotoplaſtũ: et patriarchas: ⁊ ꝓphas: oẽſq; E.7. .
ſolis obſcuritas: tremoꝛ terraꝝ:ſaxoꝛũ diui/⸗ uſtos qͥ ꝓ oꝛiginali peccato ibidẽ detinebã⸗ hecin P
Lucj.23. ſio:reſurrectio moꝛtuoꝝ. Illud aũt quãti eſt tur liberaret:⁊ vt de vinculis peccati abſolu n
teſtimonij ꝙ etiaz pariter cruciſixꝰ latro me- tos de eadem captiuitate et inferni loco:ſuo lhin
. moꝛiã ſui in celeſti regno ſieri a ſoꝛte ſuplich ſanguine redemptos ad ſuꝑnã patris: erald 1 u pe
pᷣcabat᷑.hHinc eſt chariſſimi ꝙ üluſiones ⁊ ꝓ ppetuę vitę gaudia reuocaret. Reliqui d ſu/ Kencüe
bꝛa ꝗᷓ ꝑtulit chꝛiſtꝰ: crucẽ moꝛtẽq; eius non pꝛa oꝛiginale peccatũ pᷣncipalẽ culpã cõmiſe euü
ſuſpirijs ingemiſcimꝰ: ſᷣ cõtinuis celebꝛamꝰ rũt:vt aſſerit ſcptura:ĩ penali tartaro rema/ –
audibꝰ. Moꝛtuug. Moꝛs dñi nfi ieſu chꝛi- ſerũt:ſicut in ꝑſona chꝛiſti dictũ eſt ꝑ ꝓphe/⸗ Magnl
O ſti nõ fuit in aia: ſed in ſola carne : moꝛs Ho taã: Ero moꝛs tua o moꝛs: id ẽ moꝛte ſua chꝛi⸗ Oſee. 1· ſhlchende
nfr̃a non ſolũ in carne ſed etiã in aia. In aia ſtus hũani generis inimicã moꝛtẽ interfecit: umu mi⸗
ꝓpter peccatũ:in carne ꝓpter pęnã peccati. ⁊ vitã dedit. Ero moꝛſus tuꝰ inferne. Parti Mgienn
1. Petri. 2. Ille vo qꝛ peccatũ nõ fecit:nec habuit i aia: momoꝛdit infernũ ꝓ parte eoꝝ qs liberauit: benali
nõ eſt moꝛtuus niſi carne tm:⁊ hoc ꝑ ſiimili- partẽ reliqᷣt ꝓ ꝑte eoꝝ qͥ ꝓ pᷣncipalibꝰ crimi /G hoſtutt
Bo.S. tudinẽ carnis peccati quã de adam traxit. nibꝰ in toꝛmẽtis remãſerũt.Tertia die reſur Mattb.a. cpiyri
Igit᷑ ſimpla eius moꝛs pꝛofuit duplę moꝛti ert a moꝛtuis. Si credidiſti de chꝛiſto qõ nehotöſin
nfeę: et ſimpla eius reſurrectio:reſurrectioni dedecoꝛis eſt:crede qð głię eſt. Si credidiſti echgiten
alisę et coꝛpis. Reſurrectio quipe eius dues qð moꝛtis eſt:crede qðo vitę eſt. Sicut em̃ in uuſinise
moꝛtes nr̃as ſoluit:⁊ duas reſurrectiões no/ paſſiõe myſteriũ pietatis Eꝛita ĩ reſurrectiõe —

Ber.C.LxxXI. In vigilia Pentecoſtes: B

dnntann Bob. 10. oꝑatio poteſtatis:vt ipſe ait: Poteſtatẽ ha/ illa ipſü ante ſe hominẽ cõſtituendũü:et ibpſã
Ctnsen heo ponẽdi animã meã:⁊ iterũ ſumẽdi eam. ſibi vitã in coꝛdis ſpeculo demonſtrandã:et
Unang Warcl. 16. Aſcgdit ad cęlos: id eſt cõditionẽ naturę no teſtes cõtra eã nõ defoꝛis aliqñ ſed intus de
nmnaſung Actʒie Nrę quã ex hbomie matre nat aſſumpſit: ſup ipſa aia ꝓferendos. Adijcienda erut nõ ali
Eligſoui Acelos in dextera dei patris collocauit.Aſcẽ/ peregrina:ſed nimiũ nota teſtimonia: id eſt
undslbamnm — damꝰ ⁊ nos cũ xpᷣo interim coꝛde:vt cũ dies opa ſua. Oꝛdinabunt᷑ ante infeęlicẽ aiaʒ pec/
S eius ꝓmiſſus aduenerit ſequamur et coꝛpe. cata vel crimia ſua: vt eã ⁊ couincat ꝓbatio:
1itan inaa Saretñ debem ſres:qꝛ cũ chꝛiſto nõ aſcen· ⁊cõſundat agnitio: ſjm illud qð ſcniptũ etſif:··
Ni dit ſupbia: no auaricia: no luxuria: nullũ vi· Arguã te ⁊ ſtatuã cõtra faciẽ tuã. Quicũq; Wo. 45.
takiniͤ ti nim aſcẽdit cũ medico nfo: gdeo ſipoſt ſemõ vu licet emẽdare neglexerit: ante illuz.
Griimmel medicũ veſideram aſcendere: veb m vitia celeſtẽ populũi pᷣmũu exceptur ent decõſuſi⸗
Wrenmnte Vl peccata deponere. Oẽs em̃ qſi buſdam one ſupliciũ: æ aia ꝗͥ mõ p penitentiã cõpen
nnninnu cõpedibus nos pᷣmunt ⁊ peccatoꝛũ retibus dioſã traſactas pctoꝝ ſuoꝛũ putredines cu⸗
gieg „;: nos ligare cõtendut: zx ideo cũ dvei adiutoꝛio rare diſſimulat: ante illud tribunal metuen⸗
osrhiliäine Ns. v. ſm qð ait pſalmiſta: Dirũpam vincula eo / dũ ſine vllo remedio in ꝑpetuo tartaro ma
Cauchnn Nõ.i5ð. rũ:vt ſecuri poſſumus dicere dño:Dirupiſti 7½ nebit. Quę cum ita ſint:bñ nobiſcũ ageret᷑:

ensgan. vincula mea: tibi ſacriſicabo hoſtiã laudis. ſi iam nüc ſic pęniteremꝰ ſuꝑ malis nfis quõ Ca.5.
unsc⸗ Seget ad dextera dei patris omnipotẽtis. tuũc ſine vllo remedio pęnitebimus:ſi fędita
ar ntſi . Saie iudicãtis eſt:Et qꝛ redẽptoꝛ nr̃ aſſũ/ tes ⁊ cõfuſiões nr̃as quẽadmodũ tüc viſuri
An ni m. . (Vptus in cęlũ: æ nũc oia iudicat: ⁊ ad extremãa ſumꝰ:ſic iam eas nũc videre ⁊ hoꝛrere poſſe/
N. MNc RmpR iudex omniũ veniet: ſedere deſcribitur. In/ mꝰ. O ſi iã nũc faciẽ peccatrict aĩę liceret ocu
bnegund cs. S. de venturus iudicare viuos ⁊ moꝛtuos. In lis coꝛpis intueri:⁊ ↄſciẽtię nr̃e vultũ in ocu⸗
= pio coꝛpoꝛe venturus eſt ad iudiciũ: in quo loꝛũ ſſentiã ꝑmitteremur adducere:qð ſi li-
l innagl aſcẽdit ad cęlũ: chꝛiſtianos iudicaturꝰ ⁊ pa ceret: nec dici põt quãto ſtudio: quãto metu
Nuncg : ganos: iuſtos ⁊ pctõꝛes: ſideles et impios. vꝛgeremur fędata componere: maculata ter
negetsſea 2.,or. 5. Oẽs em̃: vt ait apłlus: aſtabimꝰ ante tribu/ gere:vulnerata curare. Ideoq; qꝛ nõ poſſu/

ninnent nal chꝛiſti: vt referat vnuſquiſq; ꝓpꝛia coꝛ mus oculis coꝛꝑis: inſpiciamꝰ nos inquaãtũ
ieuradelt poꝛis ſui ꝓut geſſit ſiue bonũ ſiue malum. poſſumꝰ oculis coꝛdis:et vnuſqͥſq; cõſciẽtiã
uum inpeni. Quã rem etiã dñs in euãgelio denũciat di / ſuã ante cõſpectũ interioꝛis homĩs ↄſtituat:
aor bidam WMattb. 26. cens: Filius homis venturꝰ eſt in gloꝛia ſua ipſi noſmetipſos caſtigemꝰ*: ipſi nobiſcũ ra-
leins ſocin. cum angelis ſuis: et tũc redder vnicuiq; ᷣm tionẽ de ſtilane cõuerſatione ſaciamꝰ:ipſi
Mutonliffn oꝑa ſua.Hiligẽter quęſo attẽdite frẽs:⁊ me/ nos accuſemꝰ quoridie iudici nro:⁊ dũ ĩ car/
ninnznann cũ pariter expaueſcite:qꝛ nõ dixit:vt reddat ne ſumꝰ cõtra ipſã carnẽ auxiliãte dno quo⸗
1banih“ vnicuiq; 'm miſericoꝛdiã ſuã: ſed im opera. tidie dimicemꝰ. Qα5 q fecerit: ab auditu ma-
vibidennehi Hic em̃ eſt miſericoꝛs:ibi iuſtus.Nã qð non lo liberabit᷑. Qui aũt cõtemnit: qͥd faciet inn·
elnnthdl ſtatim in pctõꝛes vindicat: patiẽtia eſft non illo metuẽdo iudicij die: cum tremẽte mũdo Maud.25.
tnſenio negligẽtia. Mo ille potentiã ꝑdidit: ſed nos dñs pcinẽtibus angeloꝝ buccinis in fllo ma
wrihumud⸗ ad pęnitẽtiã reſeruauit. VUnde valde timen ieſtatis ſuę thꝛono circũdatꝰ cęleſtis milttig *
. Raaudl⸗ dũ ẽ:ne quãto diutiꝰ ſpectat vt coꝛigamur: luce cõſederit: ibiq; de trę gremio ⁊ antiquo
ichichle tanto grauiꝰvindicet ſi emẽdari noluerimꝰ. puluere ſuſcitato hũano genere:aſtate teſti/
Mliunmdreb Scire et intelligere debem frẽs chariſſimi: monio cõſciẽtię ſinguloꝝ:poſitis in ↄſpectu
icick ee nihil eſſe nobis ſalubꝛiꝰ qᷓ; vt damnatis oim peccatoꝝ pęnis iuſtoꝛũq; ᷣmijs:rationẽ vi/
inctelutit⸗ hßlſentiũ rerũ voluptatibꝰ: id potius cogite· tęcęperit poſtulare:⁊ plus ia iuſtus q;; miſe/
tenerm mus qñ̃ erimꝰ de hoc ſeculo traãſituri: vel qm ricoꝛs ſeueritate iudicis cõtempte miſericoꝛ;
⸗ 1. tabernaculũ coꝛpis vltimo die ſupueniente dię:reos cęperit accuſare ⁊ dicere:xgo tehö
nieſbemm depoſituri: ⁊ iterũ illud reſurrectiõis tꝑe re/de limo manibꝰ meis feci: ego terrenis artu Señ.2.
⸗ . . cepturi:vt cũ eodẽ recivbiamꝰ ꝓut geſſimus bus infudi ſpm̃:ego tibi imaginẽ noſtrã ſili/
na⸗ S ꝙ ſiue bonũ ſiue malũ.Et ideo rogo frẽs vt / tudinẽq; cõferre dignatꝰ ſum: ego te int ꝑa/
age tidie cogitemꝰ: quales erimus in die iudicij diſi delitias collocaui:tu vitalia mãdata cõ-
ecn puriſſimis angeloꝝ ↄſpectibꝰofferẽdi:⁊ ęter temnẽs:deceptoꝛẽ ſequi qᷓ; deũ maluiſti.Cũ
n no iudici rationẽ de libꝛis aicię reddituri:re- expulſus de pꝑadiſo iure peccati moꝛtis vin/
denne motis omnibꝰ ꝓbatiõibus. Certũ eſt in die culis tenereris: virginalẽ vterũ ſine diſpen⸗
aiſcnc, * 5

iutoꝛio in poteſtate nr̃a eſt:cõſideremꝰ cõſci/
entias nr̃as:et ſi aliqua crimina vel peccata
capitalia: necdũ elemoſynis et oronibꝰ pur/
gata nobis adhuc dñari cognoſcimꝰ: poꝛtũ
pęnitẽtię deuictis peccatoꝛũ fluctibꝰ chꝛiſto

1

cta ſunt intellecta cõſpiciunt᷑: ⁊ p crearuram
creatoꝛ intelligit᷑ fm has cõparatões ⁊ alias

ꝙ; plures. Sol: candoꝛ ⁊ caloꝛ: ⁊ tria ſunt vo-
cabula: ⁊ tria vnum. Qð candet hoc calet: 2
qð calet hot candet: tria hęc vocabula: res

Bancti dluguſtini de tempoꝛee Vxl
uqd·. dio vginitatis pariẽdus introiui. Inſſepio iuuante feſtinemus intrare. Et ſi quidi na, nime⸗
expoſitus: æ pannis obuolutus iacui:infan / uicula anime nr multis tempeſtatibꝰ pec· nnſte
tie cõtumelias hũanoſq; doloꝛes qbus tibi catoꝛũ fluctibꝰ: aut ꝑ ſupbiã fractũ: aut per ſſteſat.
ſimilis fierẽ: ad hoc ſcilicet vt te mihi ſimilẽ auariciã ruptũ: aut ꝑ luxuriam reſolutũ eſſe hafuiu⸗
Mattb.27. facerẽ ꝑtuli: irridentiũ palmas ⁊ ſouta ſuſce cognoſcimꝰ:cõponere vel repare bonis ope⸗ funnun
pi: acetũ cũ felle bibi: flagellis ceſus: vepꝛi- nibus feſtinemꝰ. Studeam iugiter vitioꝛi iſnan
bus coꝛonatꝰ: cruci affixꝰ: vulnere ꝑfoſſus: exhaurire ſentinã. Hõ em̃ nocẽt peccata ſte ꝰ ſariohonn
yt tu eripereris moꝛti:anima in toꝛmẽtis di⸗rita:ſi nõ placent ſſentia. Sicut em̃ nulli iu. otaane
miſi. En clauoꝝ veſtigia quibꝰ affixus pep ſtoꝛũ ſufficit iuſticia ſua ſi non pſeuerauerit lbns in
. di:en pfoſſum vulnerib latus. Suſcepi do/ v—ſq; in finẽ: ita nulli peccatoꝛũ nocere pote- igeſai
loꝛes tuos:vt tibi gloꝛiã darẽ:ſuſcepi moꝛtẽ rit iniage ſua ſi anteqᷓ; de coꝛpoꝛe iſto diſce gtilu
tuã vt in eternũ viueres. Conditus iacui in datad emoſynarũ remedia vel ad penitẽ/ n u
ſepulchꝛo: vt tu regnares in cęlo. Cur qð ꝓ tię medicamẽta cõfugerit. Sed quia qũ vel fſibtün
te ꝑtuli ꝑdidiſti? Cur ingrate redẽptiõis tuę q̃ hoꝛa de hoc ſeculo rapiamur ſcire nõ po/ Anſunpt
munera renũciaſti? Hõ te ego de moꝛte tua ſumus: ſine vlla dilatiõe vl moꝛa de ſiniſtra laſtiEtli
Nætande Eie quęro:redde mihi vitã tuã ꝓ qua meã dedi. fugere feſtinemꝰ ad dexterã. Hõ ſanitatiꝛnnõö⸗ ninſii
Redde mihi vitã tuã: quã vulneribꝰ pctõox ętati credendum eſt. Hõ in remediũ ſalutis ſienyadoꝛ
indeſinent᷑ occidiſ. Cur habitaculũ qð mibi ſuęſemꝑ ſinis tardãdus eſt: qͥ vite ſue ſe in⸗ lanktan
in re ſacraueram: luxurię ſoꝛdibus polluiſti? certus eſt:qꝛ qui nos ſecuros facit dicendo: ofenii
Eur coꝛpus meuũ illecebꝛaꝝ turpitudine ma- Peccatoꝛ in q die ↄuerſus fuerit:oẽs iniqui/ Eʒech. z.et:3 ſoleshi
culaſti: Cur me grauioꝛe criminũ tuoꝛũ cru/ tates illiꝰ obliuioni tradunt᷑:ipſe nos etim ſerolae
ce: q; illa in qua quõda pependerã afflixiſtie cautos eſſe voluit dicens: Molite tardare Eci. ũODpD. ſutirne
Hꝛauioꝛ em apud me peccatoꝝ tuoꝛũ crux ẽ? conuerti ad dominũ:nec differatis de die in ingelg
in qua inuitus pendo: q; illa in qua tui mi- diem. Cõuertamur & ad melioꝛa: dũ in nr̃a ſiſtczetli⸗
ſertus moꝛtẽ tuã occiſurus aſcendi. Cũ eſſẽ ſint poteſtate remedia. hic extinguamꝰ mo-ꝛ Nbricn
impaſſibilis ꝓ te pati dignat ſuzʒ:ſed tu de/ tem moꝛiendo peccatis: hic viã viteę meritis Altt fti
ſpexiſti in homie deũ:in infirmo ſalutẽ:⁊ da acquiramus. heęc & frẽs dilectiſſimi ſapiẽter ntnten
poſt oia mala tua ad medicamẽta pęnitẽtie ac ſideliter cogitãtes: ad penitẽtię remedia etntzegt
cõfugere noluiſti: ab audito malo nõ mere- cõfugere feſtinemꝰ: ⁊ ꝑ caſticatẽ vel hũilita/ WMRZ
Mattð.25. beris liberari.AQui tüc erit ſtridoꝛ dentiũ:cũ tẽ:ꝑ opera iuſticię ac miſericoꝛdię ęterna no Saneien
ſanctoꝝ multitudine ad dexterã regis et ad bis apud deũ cõparem. Sed vt ad id redea Pacnlumt
gloꝛiã ſegregata: peccati ꝓlus ĩ ꝓfundo rar, mus vnde digreſſi ſumꝰ: ſequit᷑ i hoc ſancto ins Plpflb
tari ſine vlla miſeratiõis ac venię ſpe demer ſymbolo. Mredo in ſi mſanctũ.Aduertite ꝙæ N An ann
ſus:excludi ſe tenebꝛis ſuis a beata ſanctoꝝ/lſicut in patre: ita ⁊ in filiũ ⁊ in ſpm̃ſanctũ ſit ca.ꝛn. u Aunn
Iluce viderit: ⁊ in ꝓfundi ſinũ ſine ſine deſce⸗ credendũ.NNã qui vel in vnã de trinitate ꝑ nu ndli
NPs. 6s. dens vꝛgẽte os ſuũ puteo ęterna ſuplicia ? ſonã nõ crediderit:in duabꝰilli credidiſſe nõ andi i
ppetuã moꝛtẽ nõ moꝛiturus aſpexerite ru / ꝓgerit. Fides nãq; catholica hec eſt: vt vnũ . Klih
. ſtra aũt a pauꝑe quẽ in hac vita deſpexit mi deiü in trinitate: ⁊ trinitatẽ in vnitate vene/ ſguan
Zuej.ic. ſericoꝛdi poſtulabit:fruſtra extremũ laʒari remur: credamus ⁊ colamꝰ ⁊ cõſiteamur. Et Wephenit⸗
digitũ quo ardens refrigeret᷑ ardentibus la- in hac trinitate nibil pᷣus aut poſteri: quia N Wem P
bijs rogabit apponi. vellet miſer cũ pau ſicut nunqᷓ; pater ſine filio:nec filius ſine ꝑpa/ Pinen
perũ gloꝛiã viderit duris quondã pauperta/ tre:ſic ⁊ nunq; fuit pater et ſilius ſine ſpiritu tutne
2 tis ſubiacuiſſe laboꝛibꝰ: illa vita ꝗᷓ cum vi/ ſancto. Coeęterna ergo eſt ſancta trinuas: er W
ta moꝛeret᷑ mala poꝛtaſſe: ne ad illa ęterna inſeꝑa bilis vnitas: ſine initio ⁊ ſine ſine.Hi lieran
OContr Al mereret᷑ ſuplicia ꝑuenire. Vt gtã dura er ta hil maius aut minus. Equalitatẽ ꝑſonarũ Nnenep
. Ca. 1o. rerribilia añ illud tribunal ęterni iudicis nõ dicit:qꝛ ſancta trinitas ęqualis eſt:æ⁊ vna erk Uhlboie
mereamur audire: dũ adhuclicet ⁊ cũ dei ad deitas:aplo dicẽte atq; docẽte: Per ea ꝗ fa⸗ VBe. 1. ſopſelcrn

ubhͤn

„
.

6/ 4 end
HAär
usdez,

u. Ber. C. LXXXI. In vigilia Pentecoſtes

— . 4 — 2 — —
ontanatnone o& ee MM ν α ℳ πnας

Prra

Ber. I.

etprn vna cognoſcit᷑: Ita pater ⁊ filꝰ ⁊ ſpũſſancrꝰ tinent᷑: hec vo a ſolis oꝛtu vſq; ad occaſum
tunn tres ꝑſone in deitate vnũ ſunt et indiuidua vnius ſidei ſplendoꝛe diffundit᷑. Nullę ſunt
nick⸗ vnitas recte credit᷑. Item de terrenis:vena: Znalazer diuitię:nulli theſauri:nilli honoꝛeſ:
Aebonizenn fons:fluuius:tria hęc vocabula: et tria vnũ qnulla huiꝰ mũdi maioꝛ ſuba q; ẽ catholica ſi/
ore ini tin ſua natura: ita triũ ꝑſonarũ patris et ſiij des: ꝗᷓ pctõꝛes hoiĩes ſaluat: cecos illumiat:
hgungr ſpuſſancti ſubſtãtia ⁊ deitas vnũ eſt. Neq inſirmos curat: cathecumios baptizat:ſide/
entullin patris ꝑſona neq; ſpirituſſancti:ſed ſola ſilij les iuſtiſicat:pęnitẽtes repat:iuſtos augmẽ/
1Mamnut ſuſcepit carnẽ.Et vt hoc intelligas cõparati tat:martyꝛes coꝛonat:clericos oꝛdinat:ſacer
Unoegedete onibus vtar. Certe vt intelligas ex creatura dotes conſecrat:regnis cęleſtibꝰ pᷣparat ⁊ in
Weiodice c(eatoꝛẽ:i aia ẽ ⁊ ratio: Et cũ ſint vnũ:aliud eterna hęreditate cũ angelis ſancti cõmuni⸗
ntlateni⸗ agit aia:aliud ratio. Anima viuinm:ratione cat.Quiſqᷣs ille eſt ⁊ q̃liſcũq; ille eſt:chꝛiſtia⸗
igugit ſapimꝰ. Ita pr̃ ⁊ filius ⁊ ſpũſſanctꝰ cum ſint nus nõ eſt qͥ i chꝛiſti ecclia nõ ẽ. Sola we ẽ
rſrnd⸗ vna ſubſtãtia:tora trinitas oꝑata eſt hoĩieʒz: ꝑ quã ſacriſiciũ dñs libent accipiat:ſola
ndeſſin quẽ aſſumpſit nõ tota trinitas ſed ſola ꝑſo/ errãtibꝰ fiducialit intcedat. Vñ eriã de agni
ölmntnni na filij. Et licet ipſe dei filiꝰ deus ⁊ hõ eſſet: boſtia dñs pᷣcepit dicẽſ: In vna domo come Ero. a.
R— hõ tĩ paſſiõi ſubiacuit.Sicut verbi gratiag: deti:nec efferet de carnibꝰeiꝰ foꝛas. In vna ⁊4. q.ꝛ.qᷣ·
wuſuſge⸗ vigdemꝰ arboꝛem ſplendoꝛẽ ſolis in ſe habẽ nãq; domo agnꝰ comedit᷑: qꝛ in vna catholi ex ſola
rnntr tem: Er cum incidit᷑: videmꝰ q: ictus ferien / ca ecclia vera hoſtia redẽptoꝛis imolat᷑. De
dbit tis feri ſplẽdoꝛẽ ſolis excipit huſq; ptinga? cul camib diuia iuſſio effem ſoꝛas phibet:
Nünean lignſi: H ſplendoꝛ cu ibi ſt: nõ põt nec incidi ꝛ dari ſanct canib vetar. Sola ẽ in à opꝰ Wattö. 7.
rtna necca dolete ſeparari: Sic etia diuinitas nec boni fructuoſe pagit: vnde mercedẽ dena/ MWartd.20.
muekNet ſepari põt nec incidi: Yllud aũt paſſiõi ſia, tij nõ niſi qͥ intra vineã laboꝛauerãt accepe/
iniiui cuit: qð ſiẽ lignũ ⁊ ligari poſſit ⁊ teneri. Igit rüt.Sola eſt intra ſe poſitos valida chanr
– ſiẽ i pr̃eʒ ⁊ ſiliũ:ita ⁊ i ſomſanctũ credẽ debe/ tatis cõpage cuſtodit. VUñ ⁊ aqua diluuij ar Seß.7.
nuh· m'. Hecchariſſimi loſfenſa regula vitatis: cã quidẽ ad ſublimioꝛa ſuſtulit: om̃s aũt
inivi äy39f„lttt quoꝝ vnũ eſt ⁊ vnũ ſunt:a nobis non ſe / extra arcã inuenit extinxit.Sola eſt in my/⸗
nin mi⸗ parent᷑ in terris. Mã ſicut diuinitati nibil de ſteria ſuꝑna veracit ↄtẽplemur. Vñ ad mopy
creaturis ęquari põt: ita omnẽ diuiſionẽ et ſen dñis dicit:Eſt locꝰ apud me:⁊ ſtabis ſupᷣ Exo.ʒʒ.
Eebe “Hr inęqualitatem natura diuinitatis excludit. petrã.Et paulo poſt:Zollã manũ meã ⁊ vi
dgenen Scom em̃ euãgelicã veritatẽ: ſiẽ filiꝰ a parre debis poſterioꝛa mea. Quia em̃ ex ſola ca/ 2 4. q. i.qꝛ
itihrte Zo .16. exiuit:ita ⁊ ſpũſſanctꝰ a pfe ꝓcedit:⁊ ſiẽ vni/ tholica ecclia vᷣitas cõſpicit᷑:apud ſe eẽ locũ exſo
linmſim Zob. 15. genit⸗ flli dei eſt: ita 2 ſpuſianctꝰ dei ẽ: et ſi dñs pꝛohibet de qͥ videat᷑. In petra moyſes
aliam i Exo.33. Pf cui vult miſeret᷑: ? flliꝰ cui vult patrẽ reue ponit᷑ vt dei ſpeciẽ ↄtemplet᷑:qꝛ niſi qs ſidei
Hͤlnciht⸗ rd⸗ ir. lat:ita etiã ſpũſſãctꝰ ⁊ iſpirare legi ꝓut vult ſoliditatẽ tenuerit:diuinã pſſentiã nõ asſcit.
denmulateh dona ceęleſtiũ graꝝ diuidere ꝓut vult. Uñ q Auelle inqᷣt radiũ ſolis a coꝛꝑe:diuiſionẽ lu⸗
ordcſelkéd Eſa.ii. bſi eiuſdẽ ſpũs gr̃a ſeptifoꝛmis a ꝓpha de 2/· cis vnitas nõ capit. Frange ramũ ab arbo,.
ecknmn ſcribit᷑:quia nimirũ ⁊ ꝑ eiꝰ inſpiratõezʒ ad re/ re:fractus germiare nõ poterit.AA fonte pᷣci/ „.ͦ)
ineſche quiẽ ꝑuenit᷑:⁊ in eiꝰ plena ꝑceptiõe ac viſiõe de riuſi: pᷣciſꝰ areſcit. In his Cvpꝛiani vᷣbis
iamur. reqes vera poſſidet᷑. De quo recte ꝓmittit᷑: intelligimucẽ nõ cape diuiſionẽ:niſi in ſan
Nſer gus Joðd.iꝙ. IYpſe vos docebit oĩa: qꝛ niſi iſdẽ ſpũs coꝛdi ctis regno dei ſdeſtinatis:qͥ diuidi ab ecclia
ueſle⸗ aſſit audiẽtis:ocioſus ẽ ſermo doctoꝛis.He⸗/ nullo mõ poſſũt:⁊ nõ germiare ramũ fractũ
1sſpehhrin mo docẽti homi tribuat:qð ex oꝛe docẽti in / ſalutiſ ęternę germie accipimꝰ: Ariditatẽ vᷣo
nimun telligit: qꝛ niſi intꝰ ſit qͥ doceat:doctoꝛis lin riui a fonte pᷣciſi:in eo ꝙ ſpũſancto vacuank
ineinen gua exteriꝰ inuacuũ laboꝛat. Vñ qꝛ ſine eo q; abvnitate ſepant᷑:agnoſcimꝰ.Saãctoꝝ cõ⸗/P
tti onun nihil boni agè poſſumꝰ:ipſo opitulãte tales/ munionẽ: id eſt cũ illis ſanctis qͥ in hac quã s. 13.
ckumd nos reddamus ad qͥs ſpũſſanct? aduenire: uſcepim ſide defuncti ſunt: ſocietate ⁊ ſpei
beaſi⸗ O in qbꝰ habitare dignet᷑. Sanctã eccliã catho cõmunione teneamur. Si igit᷑ cũ ſanctis in
geuum ca:n. licã.Sciendũ eſt ꝙ ecclia credere:nõ tũ in ec· eęterna vita cõmunionẽ hfe volumꝰ: de imi⸗
cstii⸗ = Aleſis credere debemꝰ: qꝛ eccłia nõ de: do/ tatiõe eoꝝ cogitem Debẽt em̃ iĩ noð aliqᷣd
nulurni mus dei ẽ. Catholicã diẽ toto oꝛbe diffuſã: recognoſcere de ſuis virtutibꝰ:vt pꝛo nobis
orgiei qꝛ diuſoꝝ hereticoꝝ ecclię iõ catholicę nõ di dignent᷑ dño ſupplicare. Si em̃ toꝛmẽta quę
Ntln cunt᷑:qꝛ ꝑ loca atq; ꝑ ſuas qſq; ꝓuincias cõ, ſancti ꝑtulerũt ferre nõ poſſumꝰ:vłõ malas

* 6

cõcupiſcẽtias ipſis intercedẽtibus repugne⸗/
mus. Hã nec abꝛahã nec iſaac nec iacob occi
ſi ſunt: et tñ fidei ⁊ iuſticię meritis honoꝛati
int pfiarchas pᷣmi eẽ meruerũt. Ad qͥꝝ cõui/
uiũ cõgregat᷑: qͥſqͥs fidelis ⁊ iuſtꝰ ⁊ laudabit᷑/
inuenit. Vñ et nos frẽs chariſſimi etiã ſi ni.
tale ꝑpetiamur:ſi nõ vincula:nõ vᷣbera:non
carceres:nõ ſupplicia coꝛꝑis alia:nullã hoĩm
ꝓſecutionẽ ꝓpt᷑ iuſticiã toleramꝰ: ſocietateʒ
tamẽ ſanctoꝝ obtinere valebimꝰ:ſi caſtiga/
re coꝛpus noſtrũ ⁊ ſeruituti ſbᷣjcere curamꝰ:
ſi in ſpũ hũilitatis et in aĩa cõtrita dũo ſupſ/
plicare aſſueſcimꝰ:ſi illatas a ꝓximo contu/
melias placida mẽte ſuſcipere ſatagimꝰ: ſi ꝰ
os q nos odio habẽt qui iniurias nobis in/
ferũt:diligere:his bſñfacere: ⁊ ꝓ hoꝛũ vita ⁊
ſoſpitate gaudeamꝰ exoꝛare:ſi cũ virtute pa
tientię bonoꝝ quoq; operũ fructibꝰ adoꝛna

Bo. 12. ri cõtendimꝰ. Lalit etem cõuerſantibꝰ nobᷣ:

⁊ coꝛꝑa nf̃a: iuxta aplivocẽ:hoſtiã viuentẽ:
ſanctã: deo placentẽ exhibentibꝰ: celeſti di/
gnatiõe donabimur:vt cõmuni cũ eis qͥ mẽ/
bꝛa ſua in moꝛtẽ ꝓ dño dederũt gloꝛia remu
neremur:qꝛ ſicẽ moꝛs illoꝛũ: ſic et vita noſtra

Vs nz. pcioſa ſit in ↄſpectu dñi: diruptiſq; vinculis

4
„ 1.

carnis ⁊ ipſi atria ſuꝑnę ciuiat intrare atq;
inter choꝛos beatoꝝ martyꝛũ vota gratiarũ
. Tedẽptoꝛi nfo reddere merebimur. Hec ſunt
2α veſtigia ꝗ nobiiſ ſcti qͥq; reuertẽtes in patriã
„ reliquerũt: vt illoꝛũ ſemitis inherẽtes ſeq̃re/
mur ad gaudia. Cur nõ ꝓperam ⁊ currimꝰ:
vt patria noſtra videre poſſimꝰ? Magnus
illic charoꝝ numerꝰexpectat:parentũ:frat-
filioꝝ frequens nos ⁊ copioſa turba deſide⸗
rat:iã de ſua incolumitate ſecura: adhuc de
nr̃a ſalute ſollicita. Ad eoꝝ cõplexũ ⁊ cõſpe⸗/
ctũ venire: quãta illis ⁊ nobis in cõmune lę/
ticia ẽ? Illic aploꝛũ gloꝛioſus choꝛꝰ: Illic P/

Sancti Tuguſtini de tempoe

his cito eſſe:⁊ cito nos ad chꝛiſtũ ↄuenire cõ
tingat: ad eũ quẽ huiꝰ itineris ducẽ habea-
mus ſalutis auctoꝛẽ:lucis pᷣncipẽ: lęticię lar
gitoꝛẽ. Remiſſionẽ pctõꝝ.Credenda eſt ſᷣci Q
bue frẽs pctõꝝ remiſſio: qͥa h̊ vnũ remediũ Ca. 14.
eſt:qð hoĩm genꝰ a ſnia ꝑpetuę moꝛt abſol/ x
uat. Idcirco vnigenitꝰ altiſſimi dignatus ẽ
carnẽ aſſumè: ↄtentꝰ eſt cruce:vt te qͥ cimnia
tua euadẽ nõ potas:indulgẽtia faceret ino/
centẽ. Ideo imaculatꝰ occiſus ẽ agnꝰ:vt eiꝰ
cruoꝛe hnᷣani generis macula tergeret᷑. Mi⸗/
roꝛ aũt qſdã ſic obſtinatos eſſe vt dandã nõ
putẽt lapſis pęnitẽtiã:aut pęnitẽtibꝰ exiſtię
mẽt veniã denegandã:cũ ſcnptũ ſit:emẽ Abpoel.2.
to vnde excideris ⁊ age pęnitentiã:⁊ fac po⸗
ra oꝑa. Vtiq; ei dicit᷑:quẽ cõſtet excidiſſe:et
quẽ dñs hoꝛtat᷑ ꝑ oꝑa rurſus exurgẽè: qꝛſcri⸗

ptũ ẽ: Elemoſyna a moꝛte liberat:Et nõ vti/ Tobie.

q; ab illa moꝛte quã ſemel xpᷣi ſanguis extin
xit ⁊ aqua nos ſalutaris baptiſmi et redem/
ptoꝛis nr̃i gr̃a liberauit: ſᷣ ab ea ꝗ̊ᷓ x delicta
poſtmodũ ſcpᷣſit.Mã cũ ſcptũ ſit: Dñs moꝛ/
tẽ nõ fecit: nec lętat᷑ in ꝑditiõe viuoꝛũ: vtiq;
qui neminẽ vult ꝑire: cupit pctõꝛes pęnuẽ/
tiã agere:⁊ ꝑ pgnitẽtiã denuo ad vitã redire.
Ideo ⁊ ꝑ iohei ꝓphᷣaʒ clamat ⁊ dicit:Et nũc
dicit dſis deꝰveſter: Reuertimi ad me ex to/
to coꝛde vfo: ſimulq; i ieiunio ⁊ fletu et plã⸗
ctu:⁊ ſcindite coꝛda vr̃a ⁊ nõ veſtimẽta vfa:
⁊ reuertimi ad dũm deũ vfm:qꝛ miſericoꝛs ⁊
pius ẽ ⁊ patiẽs ⁊ multę miſeratiõis: ⁊ qͥ ſen-
tẽtiã flectat aduerſuſ maliciã irrogatã.Dſs
q; in euãgelio pietatẽ dei pr̃is oſtẽdens ait:

Quis ẽ ex vobis hõ quẽ ſi petierit filiꝰ eius Matð.

panẽ:nunqd lapidẽ poꝛriget ei: Aut ſi piſcẽ
poſtulauerit: nũquid ſerpentẽ illi poꝛrigit ??
Si ergo vos cuʒ ſitis mali:ſcitis bona data
dare filijs vris: quãtomag pfr vf de cęlo da⸗

phetaꝝ exultãtiũ numerꝰ iſignis: bimar⸗ bit ſpm̃ bonũ petẽtibꝰ eũ? Cõ arat hic dſis
tyꝛũ plus inumerabilis ob certaminũ victo⸗ Hcarnalẽ patrẽ: ⁊ dei pfis ęternã largãq; pieaas
riam coꝛonat᷑. Alic clariſſima virginũ turba tτι. Qð ſi iſte in terris nequã pf offẽſus gra⸗

letat᷑: illic etiã ↄfeſſoꝝ foꝛtitudo laudat᷑. Sʒ
Eetiã illoꝝ remuneratio cenſet᷑:qͥ ſ̃cepta dni-/

ca ſeruates: ad celeſtes theſauros trena pa-

trimonia trãſtulerũt. Quę aũt lingua dice⸗
re:vel qᷣs intellectꝰ caꝑe ſufficit illa ſuꝑnę ci/
uitatis quanta ſint gaudia:angeloꝝ choꝛis
intereſſe cũ heatiſſimis ſpiritibꝰ: glię ↄdito/
ris aſſiſtere: ſſentẽ dei vultũ cernẽ᷑: incircũ⸗
ſcriptũ lumẽ videre:nllo moꝛtis metu affici:
incoꝛruptiõis ꝑpetuę munere lętari:Ad hoſ
electos dei auida cupiditate ꝓperemꝰ:vt cũ

uiter a filio peccatoꝛe ⁊ malo:ſi tñ eũ poſtmo
dũ viderit refoꝛmatũ: ⁊ depoſitis pᷣoꝛis vitę
delictis: ad ſobꝛios ⁊ bonos moꝛes: ad ino/
centię diſciplinã pęnitẽtię doloꝛe coꝛrectum
gaudet ⁊ gratulat᷑:⁊ ſuſceptũ quẽ ante ꝑdi/
derat cũ voto patnę exultatiõis amplectitii:k·
quãtomagis vnꝰ ille ⁊ verus pf bonꝰ: miſe /⸗
ricoꝛs: pius: imo ipſa bonitas et miſcðia et
pietas:letat᷑ ĩ pgnitẽtia filioꝝ ſuoꝝ: Nec irã
pgnitẽtibꝰ aut plangẽtibꝰ et lamẽtãtibꝰ nec
pęnã cõminat᷑: ſᷣ veniã magis et indulgẽtiã

Atin

Gruntd gert ſi⸗

Johel. z

lics
Ccellsi
famaor⸗
gbonop
fucenel

garudias
Uugosdon

pundl
penentin,
sckdeh
niünet
ennoſniut
jecedil
Göuenſse
zoſloat
nlcktöc
leluinich
liablcee:

mindb dio
dieſuen⸗
mierninn
wulcire
weibisz
Pniſonen
wllegrtt
ſunidehen
finm audi
ff. Berze
mepaor
finsaie

“ Erdegſa

eenleref
Wnngss,
ruge
lihn. ugügtn
äͤlting

RM pollicet᷑: Si em̃ tantũ potuit diabolusvt de ſi cũ lamẽtatoꝛes coꝛpoꝝ moꝛtiſq; cõmunis
na excelſis virtutũ faſtigijs in ꝓfundũ te duce- tã dure ⁊ tq vehemẽter hoc faciãt:cũ ſciant ?
nlcitg ret maloꝝ:quãtomagis poterit de te ad ſů / certi ſint nihil ꝓdeſſe fletus ſuos ad vitam
iactt mũ bonoꝝ verticẽ reuocare:⁊ non ſolũ in id defuncti: nos nihil tale ꝓ aię lamẽtatiõe fa⸗
N fieuocare qð fuiſti: ̊ ⁊ beatioꝛẽ multo q; pus ciamꝰ q reſtitui in ſtatũ ſuũ ꝑ pęnitẽtiã no
N RR vigdebaris efficere: Tantũ ne cõcidaſ animo uerimꝰ. Scimꝰem̃ plures ꝓlapſos ab itinere G
dga Ca.ʒ. neq; ſpem tibi abſcidas bonoꝝ: ne ꝗſo acci recto ⁊ pcipitatos ab ingreſſu vię anguſtę:⁊ Ca. 16.
ſonn dar tibi qð impijs ſolet. Mõ em̃ pctõꝝ multi ita rurſus reꝑatos eſſe: vt poſterioꝛibꝰ poꝛa
uerin, tudo adducit in deſꝑationẽ ſᷣ᷑ ipietas.Et ꝓ/ trãſierit: atq; ad palmã ꝑuenerint ⁊ coꝛonã:
ginc NHaꝛouer.18. prerea ſalomon nõ dixit: quia oĩs qͥ venerit numeroq; rurſus ⁊ choꝛo aſcripti credant᷑ eẽ
i. NH in ꝓfundũ maloꝛũ cõtemnit: ſᷣ imviꝰ inqᷣt ſi ſanctoꝝ.Et nolo putes:qꝛ de his ſermo mi /
unmti venerit in ꝓfundũ maloꝝ ↄtemnit. Impio/ hi ſit tantũ qui in paucis ⁊ leuibus peccaue-.
AE rũ & eſt deſpare ſalutẽ ⁊ cõtemnere cũ in pꝛo / runt: de illo loquoꝛ qͥ oibꝰ ſuccubuit malis:
iſt Geni fundũ venerit maloꝛũ:nõ pctõꝝ. Impietas qͥ imanitate ſcelerũ viã ſibi excluſeritr reoni
uütſahn em̃ nõ ſinit eos ad deũ reſpicere:⁊ illuc redi / ceęloꝝ: ⁊ nõ de inſidelibꝰ ſᷣ de fidelibꝰ fuerit:
addſen re vnde dilapſi ſũt. Iſta Scogitatio ꝗͥ ſpuem et ex his qͥ pus placuerũt deo: poſt hęc autẽ
e gcccx cõuerſiõis abſcidit ab impietate deſcẽdit: er ceciderũt:vel in adulteria: vł in oẽs impudi/Eov. 2.
1ENid O lſicut lapis grauiſſimꝰ ceruicibꝰ aię incũbẽs: citjas:ꝗ vt aplus ait: turpe eſt dicere. Nũqᷓ;
ngiscn ſſeumpꝑ eã deoꝛſũ in trã cogit aſpicere: ad deũ/ em̃ ſpernit pęnitentiã ſi ei ſincere ⁊ ſimplicit:
hletkrien vo ſuũ oculos nõ ſinit leuare.Sʒ virilis ani ʒofferat᷑: ſuſcipit:libẽter accipit:amplectit᷑:fa
Ndda. mi eſt ⁊ ᷣclarę mẽtis deicere a ceruicibꝰ aię cit oĩa q̃tenus eũ ad pꝛioꝛẽ ſtatũ reuocet:qð
Diste e ſuę inimicũ pondꝰ:imo depᷣmentẽ ſe diabo / qꝛ eſt adhuc pᷣſtantiꝰ ⁊ eminẽtiꝰ:etiã ſi qs nõ
füning lũ abucere: ⁊ imꝑare alę ſuę vt canẽs verba potuerit explẽ oẽm ſatiſfaciẽdi oꝛdinẽ:quã⸗
ſagii⸗ Nõ.1a22. ꝓphetica dicat ad dnm: Sic oculi ſeruoꝝ in tulacũq; tñ ⁊ q̃ibet bꝛeui geſtã non reſpuit
R maniboſioꝝ ſuoꝝ: ⁊ ſiẽ oclłi anculę ĩi manibꝰ pęnitẽtia: ſuſcipit etiã ipſam nec patit᷑ q;uis
iubti dññj ſuę: ita oculi nri ad dñm deũ nrᷣn: done? exiguę auerſiõis ꝑire mercedẽ.hoc em̃ mibi
umratn milereat᷑ nri. Miſerere nri dñe miſerere nfi: videt᷑ indicare Eſaias: vbi de pplło iudęoꝛũ
ien ali gaꝛ multũ repleti ſumꝰ deſpectiõe. Pꝛęclara quędã talia ait: Pꝛopter peccatũ modice cõ Eſa. 54.
R—Kõq vere ĩ his vᷣbis ⁊ celeſtt phię doctrina ẽ. Re/ triſtaui te:⁊ ꝑcuſſi te: ⁊ auerti faciẽ meã a te:
R pleti ſumꝰinqᷣt deſpectõe: H ẽ qð docere nos ⁊cõrriſtatus es:⁊ ambulaſti triſtis:⁊ cõſola/
ertſc voluit: qꝛ ⁊ ſi pctõꝝ nr̃oꝝ młtitudine repleti ꝙ tus ſũ te. ec igit hñtes exempla peęnitẽtie
—KH ſum⸗/deſpectõe atq; opꝛobꝛijs cooꝑti: oculi non ꝑſeuerem in malis:nec deſpemꝰ recõci-
ſihnetn tñ nfi ad vñm deũ nr̃m ſint donec miſereat᷑ liationẽ ̊ dicamꝰ: Etiã nos redeamꝰ ad pa-
uniren nr̃i. Nec pus ab obſecratiõe ceſſemꝰ: qᷓ; ixe- trẽ ⁊ apꝛoximemꝰ deo. Nuq; crede mihi ad/
aufii trare pctõꝝ vemã mereamur. hoc em vere ũülſabit᷑ ad ſe cõuerſũ. Ipſe em̃ dic: Deꝰ apꝛo
ipenet cõſtatis aĩę eſt ⁊ pꝑtinacis:vt nequaq; repel piãs ego ſũ:⁊ nõ de de lõge.Et iteꝝ ꝑ eůdẽ
4 6 na luat de pſeueranda poſcendi deſꝑatõe impe· ꝓphetã: Peccata inqͥt ſeꝑant int me ⁊ vos. Eſa. 59.
ah trãdi: ̊ pſeueret ac ꝑſiſtat i obſecratiõibꝰ do Si & peccata ſũt ꝗᷓ nos ſeꝑant a deo:aufera/
n ene nec miſereat᷑ ei. Et ne ſoꝛte arbitreris te off?ᷣ mus mediũ iſtud obſtaculũ:a nihil ẽ qð nos
Nanch ſam magis ↄtrahere apud deũ ſi cũ nõ mere ꝓhibeat ↄiũgi deo. Pꝛoptea em̃ creauit nod
nis aris audiri impoꝛtunꝰ ꝑſiſtas in pᷣcibꝰ: recoꝛ deꝰ:⁊ eſſe nos fecit qͥ nõ eramꝰ:vt ęrna ĩ nos
ifing⸗ dare euãgelij ꝑabolam:⁊ ibi inuenies ꝙ ꝑſe-· ↄferat bona:⁊ ſᷣſtet regna cęloꝝ.Nõ em̃ nos
icn Eucj.i. Vveraãtes ⁊ impoꝛtunos pcatoꝛes dñs nõ ſibi ad hoc fecit vt gehennę nos tradat ignicd xx
is nngti oſtẽdit ingratos. Ait em̃: Et ſi nõ dabit ei ꝓ petuo. Regnũ cęloꝝ ꝓpt᷑ nos:gehenna ꝓpt
atset) pter qð amicꝰ eiꝰ ẽ: ꝓpter ipꝛobitatẽ tñ eius diabolũ facta cẽ.Et hęc ita eẽ ex euãgelijſ do
rumg, ſurget:⁊ dabit ei qutũ opus habet. Intelli ceã. Jpᷣe em̃ dñs diẽ his qͥ a dextris ei erüt:
nimti ge chariſſime &̊ qꝛ ꝓpterea diabolꝰ deſꝑati· Venite bñdicti patris mei ꝑcipite regnũ qdð Maus.a2.
is e onẽ ſubijcit impetradi:vt ſpẽ bonitatis dei vobis paratũ eſt ab oꝛigine mũdi.Illis aũt
tai i nobis abſcidat:q̃ ẽ dux itineris qͥ itur ad c· quia ſiniſtri eius erũt: dicet: Diſcedite a me
S lũ.Sicut aũt ꝓ moꝛte cõmuni philoſophicũ maledicti iĩ ignẽ ęternũ 4 parat ẽ diabolo er
on:hun eſt a lachꝛymis temꝑare:ita in aię moꝛte cõ⸗ ãgelis eiꝰ. Si gehẽna ignis ꝓpt᷑ diabolũ:
maunt ſolationẽ reciꝑe et inſipiẽs et irreligioſũ du / ꝓpt hoieʒ aſt regnũ cęloꝝ a aſtitutõe mudi
– co.Quinimo ⁊ ignauię nos arguẽdos puto v1 7

Bancti aluguſtini de tempoee· gnl⸗

Sbparatũ eſt: Lantũ eſt ne noſmetipſos ab rint reſediſſe: ita ⁊ diues ille ãſi ſomniũ ha/ nnn
ingreſſu bonoꝛũ:pſiſtendo in malis ꝑtinaci/ buit huiꝰ vitę: vbi diſceſſit nihil cũ l⸗ n iin
ter excudamus. Donec enim ſumus in hbac ßteritoꝛũ pęnitudo a pſentiũ pgna pmanſit. En
vita quãtacunq; nobis acciderint peccata: Heęc recoꝛdare: et ignẽ illi gehenne his qᷣſe I an
poſſibile eſt omnia ablui ꝑ penitentis. Cum nuũc exagitant flamis libidinis ⁊ cupiditatis Ta.. nhen
aũt abducti fuerim ab hoc ſeculo:ibi iã etis opone. Ignis hic qͥ in ſenti ẽ vita abſumit ge
ſ pęnitebit nos: Valde em̃ nos pęnitebit:b cũcta ꝗᷓ recipit:ille vo quos ſuſcepit ſꝑ cruc· hi⸗ .
nita erit vtilitas pęnitẽtię. Et licet ſit ſtrido: at:⁊ pęnę ſuę ſꝑ integros ſeruat. Pꝛopterea ſnnd
dentil: licetvlularus t flerus: licet ſundamꝰ em ⁊ inextinguibilis dicit: nõ ſolli qꝛ ipſenõ i
pᷣces ⁊ inumeris obſecratiõib ꝓclamemus: extinguit᷑:ſed qꝛ nec eos quos ſuſceꝑit extin uhiſu
nemo audiet: nemo ſubueniet: nec extremo guet autvimet. Scriptura etenĩ dicit: quia innni
q̃dẽ digito aquã qᷣs infundet linguę nfe po / ⁊ pctõꝛes induãt icoꝛruptionẽ: ſcʒ nõ ad ho⸗ nmeſi
ſitęi flãmis: ᷣ audiem illud ꝗð diues ille au noꝛẽ vitę: ad diuturnitatẽ ſupplicij ꝓfutu/ emmun
ucj.is. diuit ab abꝛahã:Quia chaoſ magnũ ſirma rã.Huiꝰ aũt pęnę ⁊ ignis illiꝰ potentiã: nul⸗ wuak
tũ eſt inter nos ⁊ vos:⁊ neq; hinc illuc trãſi/ la vox exponeè᷑:nullꝰ poterit ſermo explana/ W
„ Z te ds põt: neq; inde huc. Heſipiſcamꝰ gtan/ re. Nihil eſt em in rebus coꝛruptibilibus qd bhſtert
A a. . dé: 2 recoꝛdemur qd ꝓfuerit illis qͥ in luxuria cõferri poſſit incoꝛruptibilibꝰſiue bonis ſiue ſülui
D coꝛpꝑis et ſentis vitę voluptatibus vſq; ad malis. Ibi qͥd agemꝰ: Quid reſpõdebimꝰ: fnorun
diem vltimũ pmaſerũt. Antuere nüc ſepul · Rihil enit niſi ſtridoꝛ dentiſ: niſi vlulatus ? Mattb.s. Ml il
