gines ſanctę quę terrenas nuptias cõtem/
nẽtes eſſe etiã carne virgines elegiſtis gau-
dentes celebꝛare ſolẽniter hodierno die vir
ginis partum. Ille quiwe eſt natus ex femi E
na:qui non eſt a maſculo ſatus in femina.
Qui vobis attulit qð amaueriti: matri nõ
abſtulit qð amatis.Qui ſanat in vobis qð
extraxiſtis ex eua:abſit vt vitiaret qð dile/
xiſtis ĩ maria. Illa igit᷑ cuiꝰ veſtigia ſctã ſe
ctamini ⁊ vt ↄciperet cũ viro nõ mãſit:⁊ vt
pareret virgo permãſit. Imitaini eã quã
tũ poteſtis: non fecunditate:qꝛ hoc nõ po⸗/
teſtis ſalua virginitate. Sola vtrũq; potu/
it quę omnipotẽtẽ peperit:qui ⁊ vtrũq; poſ
ſe cõceſſit. Solum em̃ vnicum dei filiũ: iſto

vnico incoꝛrupto partu fieri opoꝛtebat ho/
minis filium. Mec tamen ideo nõ eſt vobis
aliquid chꝛiſtus: quia vnus eſt virginis fl
lius. Mã ⁊ vos eũ ⁊ ſi filiũ edere non potui/

ſtis in carne:ſponſum tũñ inueniſtis in coꝛ/

de.Et talem ſponſum quem redemptoꝛem
ſic teneat fęlicitas veſtra:vt pemptoꝛem nõ

timeat vᷣginitas veſtra. Qui em̃ mf̃is virgi

nitatẽ nec coꝛꝑali abſtulit partu:multoma/
gis in vobis eã ſpiritali ſeruat amplexu.

1

¶ In eodem feſto:de eo qð ſcrigtũ
eſt in euangelio ᷣm lucam: Miſſus Zud..

eſt angelus ⁊c̃. Sermo lI

Luden Auesin

mnion
loſtt
deali
umn:
plaſo
llude
oun Ndol
adon
Ultauit
lnyent
edidit
qguia v.
iacena⸗
luliher
uyirge
lomil
nisexo⸗

nelks
ledicria
ne⸗Aui
dis igc
teciine
kexecal
palttisi
Beneq
nnty
generis
dominie
peccatie
gendo⸗
lapcat
obecie
Patur.)
Ultäsa
bak. HB
firpun
chuſtun
keryol
gepen
bomno⸗
alte ig

domin
lutari
ſue⸗
nesge
quipe
nserr

er. xVIII. De Annüciatione dñica Ber. II

ſie Ser. xyVIII. Beſt nobis dilectiſſimi: optatꝰ di / euę planctum marię cantus excluſit. Deni/C

ore A es beatę ac venerabilis ſemꝑ virgiꝰ q; poſt illius benedicibile angeli pꝛęſagiũ:
ck nis Marię: Ideo cum ſumma exul dum tacita ſecum virgo mentis alt ercatio-
naäad tatione gaudeat terra noſtra: tãtę virginis ne conflixit:qualis eſſet iſta ſalutatio:nun/
GüH illuſtrata die ſolẽni. Hec eſt em flos campi: cius interim cęleſtis exequitur: Ne timeas
ſer⸗ de qua oꝛtum eſt pꝛecioſuʒ lilium conualli maria: inueniſti gratiam apud dñm: Ecce
HNx um: per cuius partum mutat᷑ natura ꝓto / cocipies in vtero ⁊ paries filium: ⁊ vocabis
NENE plaſtoꝛum: delet᷑ ⁊ culpa. Pꝛęciſum eſt in aa nomẽ eiꝰ ieſum. At illa:Quomodo inqdui
lee. illud euę infęlicitasis elogium: quo dici᷑: fſiet iſtud:quoniã virũ nõ cognoſco? Et an-
nans Señ.· In doloꝛe paries ſilios tuos: qꝛ iſta in leti· gelus ad eã: Spirituſſancrꝰſuꝑueniet in te:
nny cia dominum peperit. Eua em̃ luxit:iſta ex· ⁊ virtus altiſſimi obumbꝛabit tibi. Ideoq;
cun⸗ ultauit. Eua lachꝛymas: maria gaudium Pnrana ex te ſanctũ: vocabit᷑ filius dei.
noh in ventre poꝛtauit.Quia illã peccatoꝛẽ:iſta am audiſti quomõ ſiet hoc:reſpõde nunc
l coidit innocentem. Virgo quippe Zenuit: verbũ. Elitam quid tricas mũdo?: Audiſti
Gchein quia virgo concepit. Inuiolata peperit: qꝛ quõ ſiet hoc: qꝛ ſpirituſſanctꝰ ſupueniet in
a in conceptu libido non fuit. Vtrobiq; mira te: vt ꝓlem gignas:⁊ virginitatẽ nõ ꝑdas:
*l culũ et ſine coꝛruptione grauida :2 in par⸗ filiü ꝓferas . 7 poſt partũ icoꝛrupta ꝑmane
zunn tIu virgo puerpera.Deſcẽdit angelus de c/ as. QO beata maria:ſęculũ omne captiuum
hon lo miſſus a patre deo in noſtrę redemptio/ tuũ depcat᷑ aſſenſum: te apud deũ mundus
ulloin nis exoꝛdium: ad beatam ſalutãso mariã: ſuę fidei obſidẽ fecit. Moli moꝛari virgo: nü .
naſcid⸗ Luc.i. Aue ait gratia pꝑlena dominꝰ tecũ. Imple/ clio feſtinanter reſponde verbũ ⁊ ſuſcipe ſi-
eonia ta eſt &̊ gratia: ⁊ euę vacuata eſt culpa.M ß luũ: da fidem ⁊ ſenti virtutẽ. Ecce inquit an
niſet ledictio euę:in benedictionẽ mutatur ma/ clilla dñi:ſiat mihi ſᷣm verbũ tuũ. Nec moꝛa
neaten rię. Aue inqᷣt gr̃a plena:dominꝰ tecũ.Cecũ reuertit᷑ nũcius:⁊ virginalẽ thalamũ ingre
ienn dñs in coꝛde: tecũ in ventre: tecũ in vtero: dit᷑ chꝛiſtꝰ.Efficit᷑ ſubito pꝛegnãs beata dei
ſtisgen tecũ in auxilio. Gratulare btã virgo:chꝛiſt genitrix:⁊ cũcta ꝑ ſecula ſdicat᷑ felix Cõce⸗/
odeeyt rex e celo ſuo incarnat᷑ in vtero tuo: ex ſinu pit mox ad credulitatẽ verbi:virilis ignara
erime .patris in vterum dignat᷑ deſcẽdere matris. cõſoꝛtij: Implet᷑ vterꝰ nullo hũano pollutꝰ
lſenmn. Benedicta tu inquit in mulieribus:quę vi amplexu.Extat itaq; vᷣgo cũ concepit:vᷣgo
mamih tam ⁊ viris ⁊ mulieribus peperiſti. M0ter grauida: virgo cũ parit:⁊ virgo poſt partũ.
pobisc generis noſtri pęnã intulit mũdo: genitrix Pꝛeclara & illa virginitas: ⁊ glioſa fęcũdi/ 9
tgdle domini noſtri ſalutẽ attulit mũdo. Auctrix talſ.Exultat maria ⁊ matrẽ ſe lęta mirat᷑:⁊ ð
uſcile peccati eua: auctrix meriti maria. Eua occi / ſpũſancto ſe ꝓtuliſſe gaudet:nec qꝛ peperix
niſnd dendo ebfuit: maria viuiſicando ꝓfuit. Il-· inupta terret᷑:ſed qꝛ geſuerit cm exultati/ *
niiti la ꝑcuſſit:iſta ſanauit. Pꝛo inobediẽtia em̃ one mirat᷑.Gaudeamus ergo ⁊ nos fratres
heſöo obedientia cõmutat᷑:ſides ꝓ ꝑſidia cõpen/ in die annũciatiõis ꝗͥ ꝑ angelũ hodie factaꝰ
figpon⸗ B ſatur. Leta igit᷑ maria geſtat infantem: ex/ eſt ad aures virginis: quę dum deſponſare
HK ultãs amplexat᷑ filium: poꝛtat a quo poꝛta- tur fabꝛo:cęli nupſit architecto. Pꝛomittit᷑
ilüͤrli⸗ bat᷑. Nec foꝛtuitu vt ſingũt ſabelliani repe eqm̃ ei filius per viſitationẽ ſanctiſpiritus. .
R— rit ꝑuulũ: ſed decurſis nouẽ mẽſibꝰ peperit hhec illa audiens gaudet:cupitq; effici ma⸗
ck es chꝛiſtum. Plãdat nũc oꝛganis maria: ⁊ in/ ter. Quid igitur muum ſi ſine coꝛruptione
ireinis⸗ ter voloces articulos tympana puerperęcõ naſcitur: qui de ſanctiſicatione cõcipit᷑: Nõ
rce crepent. Cõcinãt lętãtes choꝛi: ⁊ alternãti enim decebat vt ille qͥ nobis afferebat ſalu/⸗
nonh 4 bꝰ modulis dulciſona carmia miſceãt᷑. Au/ tem:matri pꝛeriperet integritatis dignita/⸗ .
ſadt dite igit᷑ quẽadmodũ tympaniſtria noſtra tem. Mam qui terra mari cęloq; non capit᷑:
— ncj.i.cãtauerit.Ait em̃: Magniſicat anima mea intra vnius coꝛpuſculi membꝛa ſuſcipitur.
nyn dominũ.Et exultauit ſpiritꝰ meꝰ:in deo ſa/⸗ Hhec eſt illa nouitas:hieremię ꝓphetę vati/ E
ßoe, lutari meo. Quia reſpexit humilitatẽ ancil/ cinio pᷣnunciata. Faciet inquit dñs nouum Hiere.1.
umulone lę ſuę:ecce enim ex hoc beatã me dicent om ſuꝑ terram:fęmina circũdabit virum. OQè f/
nunpen. nes geuerationes. Quia fecit mihi magna mina ſupꝑfęminas benedicta:quę virũ om/
W qui potens eſt ⁊c. Cauſam igitur inualeſcẽ.⸗ nino nõ nouit:⁊ virum ſuo vtero cirkumde
niſfrn tis errati:miraculum noui partus euicit: et dit. Circũdat virũ maria asgelo ſidẽ dan-

D

Geñ.ʒ. do:quia Eua perdidit virũ ſerpenti cõſen/
tiendo. Salutat angelus puellam viri ſalu
tatiõis ignarã: Terret᷑ virgo nouitate ver/
boꝛum. Ad qu angelus vt ſuperius p̃tuli-
mus dixit: He timeas Maria: inueniſti em̃
LZucji.i. gratiam apud dominũ.HNe inquit a cõſi pe/
ctu meo terreari mater domini mei: ego cõ/
ceptionis tuę miniſter adueni: nõ vt virgi/
nitatẽ amitteres interueni. Ipſe me miſit
ad te:qui eſt naſciturus ex te. Cõcipies em̃
⁊ paries filium:nõ cuiuſlibet meriti homi/
nem: ſed totius ſeculi ſaluatoꝛem. Recole
Eſa.⁊. AMaria in libꝛo eſaię ꝓphete virginem quã
pariturã legiſti: æ gaude atq; exulta:quia tu
eſſe meruiſti. Tu ibi Hſigurata es vᷣgo: Tu
Maith.i. ecce cõcipies in vtero:mõ de viro:ſed de ſpi
rituſancto: ⁊ grauida eris ⁊ incoꝛrupta per-
manebis. Paries quidẽ filiũ: ⁊ virginitat:
nõ patieris detrimentum. Efficieris graui/
da ⁊ eris mater ſemꝑ intacta.Senties pon/
dera ventris:⁊ pudoꝛem nõ ꝑdes caſtitati.
Intumeſcẽt vbera tua:⁊ intacta manẽt ge

Ludq.I. nitalia tua. At illa dixit:Ecce ancilla domi

F ni:ſiat mihi ſᷣm verbum tuũ.O fęlix obedi/
entia: O inſignis gratia: quę dũ ſfidẽ dedit
humiliter:cęli in ſe opiſicẽ coꝛpauit. Imple
Oſee.o. uit in ea dñs:quod dudũ pᷣdixerat.Obedi⸗/
entiã inquit malo q; ſacriſiciũ: ⁊ ſciẽtiã dei
plus qᷓ; holocauſta.heęc fuit vera obediẽtia
omniq; ſacriſicio gratioꝛ:hec volũtas cũcti
hoſtijs acceptioꝛ:hinc ꝓmeruit gloꝛiã: quã
Lucj.i. ipſa poſtmodũ hauſit.Ecce ait:Ex hoc bea
tam me dicent omnes generationes. O be⸗/
ata maria:quis tiꝑi digne valeat iura gra/
tiarũ ac laudũ ſᷣconia rependere:quę ſingu
lari tuo aſſenſu mundo ſuccurriſti perdito⸗
Quas tibi laudes fragilitas humani gene⸗/
ris pſoluat: quę ſolo tuo commertio recupe
G randi aditũ inuenit: Accipe itaq; quaſcũq;
exiles:quaſcũq; meritis tuis impares gra/
tiarũactiones:⁊ cũ ſuſceperis vota: culpas
nᷣas oꝛãdo excuſa. Admitte nr̃as pᷣces ĩtra
ſacrariũ exauditiõis: ⁊ repoꝛta nobis anti/
dotũ recõciliatiõis. Sit ꝑ te excuſabile qð
te ingerimꝰ:ſiat impetrabile qð fida mẽte
poſcimus. Accine qð offerimꝰ: redona qð
rogamꝰ:excuſa qð timemꝰ:quia tu es ſpes
vnica peccatoꝛũ:ꝑ te ſperamꝰ veniam deli/
ctoꝛũ: et in te beatiſſima: noſtroꝛũ eſt expe
ctatio ᷣmioꝛũ. Sctã AMaria ſuccurre miſe/
ris: igua puſillanimes:refoue flediles: ꝛa
ꝓ populo:interueni ꝓ clero:intercede ꝓ de

men:quicũq; celebꝛant tuã cõmemoꝛatio

Auguſtini
uoto femineo ſexu. Sentiant oẽs tuũ iuua//
nẽ. Aſſi iſte parata votis poſcentiũ: ⁊ repen *
de omnibus optatũ effectum. Sint tibi ſtu
dia aſſidue oꝛare ꝓ populo dei:quę merui/
ſti benedicta redẽptoꝛem ferre mundi:qͥ vi/
uit ⁊ regnat in ſecula ſęculoꝛil.

VOꝛruptũ peccatis oꝛiginalibus et
attualibꝰ:mundũ mũdi cõditoꝛ ſe-
ceto ⁊ mirabili ↄſilio ꝑ myſterium

verbi incarnan eiuſdẽ mũdi lapſum voluit
reꝑareq eo verbo quo potuit de nihilo cũ/
cta creare: potuit quę ꝑdita fuerãt refoꝛma/ s. 2.
re. Ipſe nãq; dixit ⁊ facta ſunt: ie manda.
uit ⁊ creata ſunt. hãc eius potẽtiã nẽcredi
mꝰ iminoꝛatã: non credimꝰ imutatã: apud acobi..
quẽ nõ eſt tranſmutatio nec viciſſitudinis
obumbꝛatio: quo minꝰ eſſet potẽs ⁊ ſapiẽs
in refoꝛmado: qᷓ; fuerat ĩ plaſmando. m/ Pãs. 24.
nipotentis quipe figuli manꝰ: cuiꝰ vniner,
ſe vię miſericoꝛdia ⁊ vitas ꝗᷓ lutũ ð terra le/

uatũ rõnalis naturę dignitate ſublimaue⸗
rat: ſic voluit ruinã vaſis fragilis refoꝛma/
re vt nec peccatũ homis dimitteret impu⸗
nitũ qꝛ iuſtus eſt: nec inſanabile qꝛ miſeri/ Saß. .
coꝛs eſt. Si tm̃ iuſtus eſſet: cuiꝰ ſapia attin⸗
git a ſine vſq; ad finẽ foꝛtiter ⁊ diſponit oiꝭ
ſuauit᷑:potuit ſua foꝛtitudie aduerſus ſedu/ Lucjſ.i.
ctoꝛe gener hũani ↄtẽdere: ⁊ ouẽ ꝑditã ad
gregè reducrã ſuo dñio reſtituere. Sʒ h̊ mõ
videt᷑ eminentiã tantũ ſuę virtutis oſtẽdilſ -
ſe:non medicinalẽ miſericoꝛdiã impendiſſe
redemptis: nec appareret quana charitate
creatoꝛ creaturã diligebat:a qua ſe diligen/
dũ eſſe multiplici beneſicio expetebat: qua
tenꝰ miſer homo pᷣcedente gratia obtineret

etiã ꝑ meritũ:qð ei male merito rependeba
tur indebitũ. Qð ergo dei ſapientia potuit

facere ſapienter ⁊ foꝛtiter: voluit facere ſua-
uiter: vniens ſibi infirmitatẽ carnis noſrrr

quã pꝛimo in ſe ſanaret:⁊ ꝑ hãc quaſi medi

cinalẽ confectionẽ generi humano ſanitatẽ

reſtitueret: nõ ꝙ nõ potuerit aliter fieri quã
tũ ad pitiã ⁊ potẽtiã medici:ſed quia nõ pa.
tuit cõmodius antidotũ ꝓcurari quatũ ad 1. corf..
cõplexionẽ ęgroti. Quodq em̃ infirmũ ẽ dei
foꝛtius eſt hominibus:⁊ quod ſtultũ eſt dei B
ſapientiꝰ eſt hominibus. Meęc cauſa nobis

12 –—

ſpecialis eſſe videt᷑ cũ dei filiꝰ hominẽ indu

ere voluerit ⁊ inter hoĩes cõuerſari:vt moꝛ-

SermoX.

1 Linot 2 ulit
bg⸗ hon
vteb
tione
eg Al
nei
11.
corpe
Nris dod
illi⸗
CLon
Virn
boni
mare
Poſui

ſuſa

4

* Bermo XIX.

De Annũciatione dñica

D ⸗I⸗õ⸗tk,aalitatem quã a nobis accepit moꝛiendo ſu ſcoꝛpionum carnes oleo coctę ꝑcuſſionibus
kihier peraret: ⁊ naturs noſtrã ſup pꝛimę oꝛiginis medentur ſcoꝛpionum: ſic tiriaca de ſerpe.·
Nen, dignitatẽ reparatã ſecum ad immoꝛtalita/ tis carne cõfecta:moꝛſibus ſerpẽtinis occur
d t? E reuocaret:vt eo ſequeret᷑ humilitas gre/ rit:⁊ potiones veneno infectas in potu ſũ⸗
ðUMUD is: quo pceſſit celſitudo paſtoꝛis. Siradi pta expellit. Ad hanc ſimilitudinem medi⸗
I NA ꝗ/, us ſolis humoꝛem quẽ ad ſe trahit exiccat: cus noſter moꝛtẽ carnis noſtrę de ſerpente *
ſugd ipſe tamen virtutem ſui caloꝛis ⁊ ſplendo/ venientẽ:carnis ſuę moꝛte ſanauit:⁊ ad inm /
n⸗ rris nec minoꝛat ne? immutat.Sic ignis ma moꝛtalitatis ſuęg ſpeciẽ in tꝑe reſtitutiõis cõ
ſ„ein teniã que aſſumit in ſe cõuertit:ngturam ve plenda refoꝛmauit. Vbi diligentius atten/

* ro ſuam ideo nec mutat nec minuit: Multo//dendũ eſt: ꝙ moꝛs ꝗᷓ ꝑ lignũ venit:ꝑ lignũ Señ.·s.
Nt Deutj.a. foꝛtius ille ignis dequo dio᷑: Deus noſter ſuperata eſt. Et ipſa ligni foꝛma longitudi/ Epbᷣ.ʒ.

bbod ignis cõſumens eſt: moꝛtalitatẽ nogram in ni ⁊ latitudini ⁊ altitudini hũani coꝛꝑis cõ/
enmn,, ſe aſſumpſit: ⁊ inde gratia ſanitatis totum figurata eſt:quoꝛum ſicut totũ coꝛpus mo/
ſa coꝛtis reſumpſit.Mirabile ⁊ incomꝑabile tum eſt vt manus ad vetitũ extenderet᷑: ita 2. Retrat. 56.
N genus medicinę: ꝓpter quã medic voluit coꝛpus ꝑ omnia membꝛa ſua in cruce diſten
Riapllzu ęgrotare:et ęgrotos quibꝰ ſalutis remediũ deret᷑:⁊ totũ qð reatu paterni delicti confra
tucetk pPptcurabat: ſua decreuit infirmitate ſanare. ctũ fuerat: hoc emplaſtri malaxatione cõſo
fn,· In B apparet q; incom ꝑabili chaxitate nos lidaret᷑. Sed huic medicamẽto ꝑ ſimilia cõ⸗ ⸗
HEDilexerit: qꝛ ingo ꝙ delertoꝛes ſuoòs qſiuit: poſito:admixtũ eſt ⁊ medicamentũ factũ ꝑ
Pes. 2. ſemen abꝛaheg apphendit: errãtes reduxit: opoſitũ. Nã hic ſanauit obedientia: quod
ee. ſaucios curauit:nihil ſibi addidit: Mon eſt ibicoꝛruperat iobediẽtia.Et qð ibi cõtãmi⸗
unenʒe. inge factꝰ altioꝛ:nõ ẽ fact' inde beatioꝛ. Co nauit gulę oblectamentũ: hic refoꝛmat cauu„, f D
cfnmnn ta hec diſpenſatio noſtrę vtilitati cõſuluit: ꝙcis toꝛmentũ.Continet᷑ in hac crucis ſigura
Timpn⸗ noſtrę ſaluti militauit:diuinę potẽtię nil cõ altius ſacramentũ:qð quãto eſt altiꝰ:tanto .
mien 2. Timot.2. tulit. Hã ⁊ cũ eſſemꝰ vaſa cõtumelię:omni/ attẽdendũ diligẽtius. Intelligit᷑ ncq; in la⸗/ ðð
Danm. Bo. .. pꝓotẽtis ſiguli manũ effugere nõ potuimꝰ: titudine crucis dilectio ꝓximi: quę nõ tãtũ ”
onitoi vtebakt vaſis irę ꝓut volebat ad manifeſta vſq; ad amicos ſed etiam extendẽda eſt vſ/
nsſed uu tionẽ ſuę gloꝛię.Sic em̃ dictũ eſt pparaoni: q; ad diligẽdos inimicos. Intelligit᷑ quoq; Ju li.ʒo. ho⸗
i Exo. 93. In h ißm excitaui te vt oſtẽdã in te virturẽ in eiuſdem longitudine: longa ⁊ pleuerans ic. .
zbn meã: ⁊ annunciet᷑ nomẽ meũ invniuerſa ter laboꝛũ ⁊ ꝑſecutionũ ſuſtinentia: quã patiẽ⸗
Oſtekt H ra. Honne ⁊ demones cũ a dño eijcerent᷑ de ter ferre debet ad patriã ſuſpirãs noſtra pe/
pencſſe coꝛpoꝛihus obſeſſis dũm gloꝛiſicabãt quã/ regrinatio: tam ꝓ dileciõe ꝓximoꝛũ q; pio .o
nmie Vattb. 5. do dicebagt: Quid nobis ⁊ tibi ieſu ſili dei exhibitiõe omniũ bonoꝛũ operũ. Figurat᷑
diigen viui: Quid veniſti ante tempꝰ toꝛqre nos? ſimili ratiõe in altitudine eiꝰ eminẽtia ſpei. 4
dtgnn. CLonſtat ergo ex his ⁊ hmõi alijs:q: diuina penetrans vſq; ad interioꝛa velaminis:vbi Peb.s.
heimnatnt virtus noſtra reparatiõe nõ eguit: ſed tů ea viſione pacl ꝑfruẽt᷑ q hica ciuibꝰ babylonie Ba.5
Ndeg bonitate qua nos cõdidit:eadem nos refſoꝛ multipliciter exercẽt᷑ donec in libertatẽ glię Ro. . .
F poſuit:ſed q; lenius complexiõi ęggrotantis tur. Signiſicauit hãc charitatis latitudinẽ
ak 8 X cõpetere perſpexit apoſuit. Solent quippe ds ieſus ĩ cruce caput ad oꝛiẽtẽ erigẽs: pe⸗
n VVmedicinę periti ęgritudines quas curädas des ad occidẽtẽ ſubmittẽs: manꝰ ad aqᷣlo/
lin⸗ ſuſcipiũt aliquãdo curare ꝑ cõtraria:aliqus nẽ ⁊ auſtrũ extendens: vt adimpleret qð 6G6
ſnin do ꝑ ſimilia. Hoc fecit dñs noſter ieſus chꝛi/ ſe ante paſſionẽ ſuã ſᷣdixerat:Cũ exalatꝰ fu Zob.ia?
inn IAſfſus: ſua paupꝑtate nos ditãs:ſua humilita/ ero a terra: id eſt cũ crucmxus fuero:oĩa tra
nO te nos ſubleuãs:ſua inſirmitate noſ ſanãs: hã ad meipᷣm:id eſt vocabo ad me totũ mũ
dätidu ſua moꝛte nos viuiſicãs. Sicratione medi· dum. Hhoc ſacramẽto crucis ſanctꝰ heliſęeus 4. Regl. 4.
niide cinę ſicca humidis:humida ſiccis:calida fri ſunamitis ſiliũ os oꝛi:manus ſuas manibꝰ
ickhat gidis oponunt᷑: ⁊ minꝰ foꝛtia cõtraria a foꝛ eius applęans oꝛando ſuſcitauit:⁊ viuũ ma
nobſ tioꝛibus cõtrarijs ſupueniẽtibus ſuperant. tri reſtituit.Eiuſdẽ vittute ſacramẽts moy/ MNumeri.20.
geivtt Simili rõne:ſimilia ſimilibus aponunt᷑:cã ſes in deſerto bis ſilicẽ virga pcuſſit: ⁊ ſitiẽ
n ſm quãtitatẽ vulnerũ vel tumoꝛũ mẽſura/ ti populo aquam de petra pꝛoduxit. Bina
iiur longitudo vel latitudo epitematũ. Sic quipe percuſſio:duũ lignoꝛũ ſigurate intel
c
, —

Bancti

uigit᷑ in cruce facta cõpactio. Bis ergo petra

Corj.io. percutit᷑:cũ chꝛiſtus de quo dicit aplus: Pe
tra aũt erat chꝛiſtus:in duobus lignis cru/

K 2„

—.—

cis extenſus lancea perfoꝛat᷑. De hac petra
aqua pꝛofluxit:cũ ſanguis redemptionis ⁊
aqua baptiſmatis: qbus in nouũ hominẽ
tranſfoꝛmamur de latere chꝛiſti manauit.
Pꝛeterea inter has crucis dimẽſiões ſollert
attendenda eſt crucis pꝛofunditas: qꝛ pꝛo/
fundũ eſt myſteriũ crucis:in quo multoꝛũ qͥ
ſapiẽtes dicebant᷑ ingenia defecerũt:ꝙ hoc
auſi ſunt repꝛehendere:qð nõ potuerũt hu/

verbũ deo patri coęternũ oĩa continẽs: oĩa

Mans ratione compꝛehendere:videlicet cur

implens in aſſumpto homine totũ ſe cõclu⸗
ſit:⁊ tamẽ totũ mũdũ regere:cõplere ⁊ cõti/
nere non deſierit: nõ ſatis conſiderantes ꝙ
valet in minoꝛi: multomag poſſe valere in
maioꝛi:cũ vox vna ⁊ tota de oꝛe loquẽtis ꝓ
deat:⁊ tota ad multoꝛũ hominũ aures ꝑue
niat.Qui de hac queſtione ſtrupuloſius di
ſputant: ⁊ tanq; clauſo oſtio ad parietẽ pal

Ro. ʒ. pãt:audiant pꝛimũ dicentem aplm:O ho-⸗

mo tu quis es qui reſpondeas deo? DPemũ

initeſc?nt ⁊ cũ pietate pulſent vt aperiatur

cis:⁊ iuſtũ fuiſſe cõditoꝛẽ in cõdẽnando: et

miſericoꝛdẽ in redimẽdo credãt:nec potuiſ/

ſe ſanari ſine miſericoꝛdia:qð iuſte cõdem/

hauerat omnipotentis iuſticia. hinc conſe
quẽter aduertant cur vſq; ad captiuati ho/
minis pauꝑtatẽ ⁊ crucis ignominiã ſe hu⸗
miliauerit diuina omnipotẽtia: quę in pa/
radiſo reũ hoiem cõdemnauerat iuſta ſentẽ

otia. Cum em̃ de ꝑpetrata a dño argueret᷑ in

obedientia:nõ ſe humiliter vt culpa exige/
bat accuſauit: ſed auctoꝛẽ ſuꝑbe accuſauit

Geſ.ʒ. Dicens: Mulier quã dediſti mihi:dedit mi/

hi fructũ ⁊ comedi.heęc dicendo ſe putauit
excuſatũ:⁊ creatoꝛẽ mulieris cõditoꝛẽq; ad

peccãdũ virũ traxerat inculpatũ.Qui ſi hbu

milit ſe accuſaſſet:⁊ in auctoꝛẽ ſuũ culpã nõ
retoꝛſiſſet:a paradiſo nõ exulaſſet.Erat au-
tẽ cõtra diuinã iuſticiã ſi reũ impęnitentem
in pꝛiſtinũ gradũ eſtitueret:⁊ nõ vſq; ad di
gnũ pęnitẽtię fructũ qua vellet rõne cõpel/
leret. Diuina itaq; ſentẽtia moꝛti eſt iudica
tus: ⁊ cũ tota poſteritate q̃ de lũbis eiꝰ erat

ꝓceſſura:eiectus eſt ð paradiſo ⁊ erumno/

ſo cõsẽnatus exilio.Et qꝛ ſine penitẽtia in
ſtatum ſuũ redire nõ poterat: monẽdus et
admonẽdus erat ad pęnitẽtiã: vt refoꝛma/

ret volũtania ⁊ ſubiecta humilitas qð coꝛru

Auuguſtini

perat male erecta iniquitas. Nõ em̃ cõueni
ens erat:vt inuitꝰ traheret᷑ ad pęnitentiäs dq
ſpontaneꝰ coꝛruerat in pęnã:ne itidẽ inrng

tus exiſteret ſuę refoꝛmationi ſicut ingratꝰ

extiterat pꝛimę cõditioni. Pꝛouiſum ẽ igit
tale medicamẽtũ quale cõueniebat ęgroto:

ꝙ duritiã tumoꝛis ſic emolliret vt molle fa/
ctus ſponte moꝛtiferũ virus effunderet:di/
cente pſ iſtaSaundite coꝛam illo coꝛda
veſtra:id eſt ꝑ ↄfeſſionẽ eijcite de ↄſcientüs

veſtris oia immũda. Qð quãdiu tardaut
ol

facere nũdus:tãdiu remãſit imũdus. Vt &̊

Hoctc ſieret miſit medicus noſter ſᷣcones ⁊ te/
ſtes ſuos ante ſe legiſlatoꝛes ⁊ ꝓphetgs:qᷣ

coꝛda auditoꝝ ad pęnitẽtiã ſpararẽt dei in
tꝑe gratię teſtimoniũ ꝑhiberẽt. Venit ipſe
medicus in tꝑe plenitudinis publice:pſdica

uit cauſam aduentus ſui: factꝰ doctoꝛ me/
8: Pgnitẽtiã agite:appꝛopinq/ Matb

dicinę diken

⁊ baptiʒatꝰ fuerit ſaluus erit: hoc ↄſiliũ me
dicinę acceperũt multi. Contẽptoꝛibꝰ pla/

cuit adhuc magis ſibilus ſerpẽtis perimẽ

tis: q; perſuaſio medici redimentis. Filius
adoptionis audiuit:et obaudiuit voci pꝛo/
mittentis qͥ in paradiſo non obedierat ſce/

pro moꝛtẽ cõminantis. Expleta diſpenſattb·

one doctrinę ſuę:⁊ cęcitate in iſrael ex ꝑte ꝑ Ro.u.

durante: tadẽ exhibuit ſe medicũ ⁊ fecit de
ſeipſo medicamẽtũ. Exhibuit ſe ſacerdotẽ:

⁊ fecit ſeipᷣm ſacriſiciũ: vt cõpleret ad qð ve

nerat:et ꝓbaret quãta dilectione dilexerat
eos ꝓ qͥbus coꝛpus ſuũ in ara crucis offere/

bat. Vnde ⁊ in euãgelio ſuo ant ſdixerat:

Aaioꝛem charitatẽ nemo habet:qᷓ; vt ani/
mã ſuam ponat qͥs ꝓ amicis ſuis. hinc eſt
quod apłs dicit: Cõmendat charitatẽ ſuaʒ
deus in nobis:qꝛ cũ inimici eſſemus recon/
ciliauit nos ſibi per moꝛtẽ filij ſui.Et qꝛ na/
turale eſt vt homines diligentes ſe diligãt:
hac humilitate ⁊ charitate humiliata eſt et
liq̃facꝛa duricia mundi:vt agnoſceret bene
ſiciũ ſuę reparationis:quę nõ agnouerat ex
cellentiã ſuę ↄditiõis. Vnde pſalmiſta: Ho

Bo. 5.

mo cũ in honoꝛe eſſet nõ intellexit: cõpara/

tus iumẽtis inſipiẽtibus: ⁊ ſimilis factus ẽ
illis. Poſtq; vero ad ſe reuerſus eſt:⁊ per di

lectionẽ redimentis:⁊ eruditionẽ admonen
tis cognouit ð quãta coꝛruiſſet glia:⁊ in q̃n

ta verſaret᷑ miſeria: expertus eſt q́ magna

indigeret miſericoꝛdia: ⁊ impletũ eſt qð di-
cit pſalmiſta: M. ultiplicatę ſũt inſirmitates

PE. ℳ

4.
bit em̃ regnũ cęloꝛũ.Et itẽ: Qui crediderit Marci.is.

Winn

ſanp
gulte
ſen
quce
Ickan
nuyſte
ſonst

fgcal
liede
achi
Sen
oudies,
ſaſat

naufra
cete
liſalut
Auinigit,l
camine
hocage
6* .
ſteoia
ſedigit,
ſtißßſent
noische
moria. .
voneren
portar
Meto ce
human

Bermo xXxX.

eoꝛũ:poſtea accelerauerunt. Pꝛędicata eſt

exin virtꝰcruc ꝑ vniuerſum mũdũ:ꝗ̊ ꝑtibꝰ

ſuis ꝑ quattuoꝛ mũdi ꝑtes eſt extenſa: ⁊ to/
tũ mũdũ ſua malaxatione cõplexata. Nec
iam potuit mundus ex toto eſſe ingratus:
qui tanta fuerat charitate ſanatus. Cruci-
fixꝰ noſter a moꝛte ſurrexit ⁊ celos aſcendit:
crucẽ nob in memoꝛiã ſuę paſſiõis reliquit:
crucẽ reliquit ad ſanitate.hhoc ſignũ pᷣſidiũ
J eſt amicis:obſtaculũ ẽ inimicl.Huiꝰ crucis
myſterio rudes cathezizant᷑:eodẽ myſterio
fons regeneratiõiscõſecrab:eiuſdẽ crucis ſi
gno ꝑ manꝰ ipoſitionẽ baptiʒati dena gra/
rũ accipiũt:Cũ eiuſdẽ cruc charactere baſi/
lice ꝓedicãt᷑:altaria cõſecrãt᷑:altarl ſaccamẽ
ta cõ interpoſitiõe dñicoꝝ verboꝝ cõſiciũt᷑:
Sacerdotes et leuitę ꝑ hoc idem ad ſacros
oꝛdies ꝓmouent᷑. Et vniuerſalit᷑ oia ecclłia⸗
ſtica ſacramenta:in huiꝰ virtute ꝑficiũtur.

Ps. 103. fuihoe maremagnũ ⁊ ſpacioſùm in quo

unt reptilia quoꝛũ non eſt numerus:abſq;
naufragio trãſire deſiderat:crucẽ ſequatur:
crucẽ teneat:⁊ eã nõ deſerat donec ad opta
tũ ſalutis poꝛtũ ꝑueniat. hoc curſum nr̃m
dirigit:hoc ad agonẽ nos inſtruit: hoc i lu/
ctamine adiuuat: hoc ad victoꝛiã ꝓuehit:
hoc ad coꝛonã ꝑuehit:hoc maleficia deſtru/
it:⁊ oĩa demonũ machinamẽta ad nihilum
redigit.Et qð faciebat in terris coꝛꝑis chꝛi/
ſti ᷣſentia:hoc facit cum fideli inuocatione
noĩs chꝛiſti victoꝛioſę crucis inſignita me/
moꝛia. Lõgũ eſt ꝑ ſingula virtutẽ crucis ex
ponere:Qui vero in angaria chꝛiſti crucem

poꝛtat:prerit plura de eius virtute experi

mẽto coghoſcere:qᷓ; poſſit ſᷣmo retexere vel
humana cogitatio comphendere.

¶ Itẽ in eodẽ feſto: Sermo: Nog

inquã cõuenio o iudei ⁊c̃.qͥ inſertꝰ

eſt in ſermone quarto de tẽpoꝛe in
ter. eet. Kk.
¶ Ite in eodẽ feſto:Sermo:
mꝰ et fideliter retinemꝰ ⁊c̃.qͥ h
tur inter ſermones de tepoꝛe . ix

De ſanctis quoꝛũ feſta inter pa-⸗
ſcha et pentecoſten oc currunt.

¶ He ſanctis Philippo etiacobo¶
¶ In feſto ſanctoꝛũ Philippi etia

cobi apoſtoloꝛũ: Homellia de eo

Joõ.iꝛꝗ. qð ſcriptũ ẽ ſm Johãnẽ: Nõ turbe

tur coꝛ veſtrũ neq; foꝛmidet ⁊c̃· in/

— anrn o ce oide en lflca
Daan Tonns de! H Fgatn. 7.

De B. Johãne baptiſta Ber.

ſũmata vltimi diei merita celebꝛant᷑:in hoc
etiã pꝛima dies ⁊ ipſa ettam hois initia ↄſe

nõdũ nat de ſecreto materni vteri ꝓphe⸗

. HW .
.

1

4

18 α—ς none afmiore ane
, õ 4 ee

cipieb. Erigẽda ⁊c.ꝗᷓ ſũpta eſt ex ex/
poſitiõe doctoꝛis ꝗbidę. Et exſer/
monibus de Uerbis oni. liiij.et ſe
quentibus.Et ex libꝛo Quinqua/
ginta homeliarum. xxxiiij.
¶ De inuentione ſanctę crucis. S
In feſto inuentiõig ſancte Cru/
cis: Homelia ð eo qð ſcriptum eſt
in euangelio ſm Johanẽ:Erat ho- Job.3.
mo ex phariſęis ⁊c.incipies: lico
demus ex his erat ⁊c̃.quę ſumpta
eſt ex expoſitione doctoꝛis ibidẽ.
Et exſermonibꝰ de Terbis apo⸗

homeliaꝝn. iij.
De ceteris ſanctig quoꝝ feſta eo
dẽ tem oꝛeoccurrut. Domelia de
eo qð ſeriptum eſt in euangelio m
iohannẽ: Ego ſum vitis pera ⁊c.in Jod.5.
cipiens: Iſte locꝰ euagelicus ⁊c.
ſupta eſt ex expoſitione doctoꝛis
ibidẽ.Et ex ſermonibus ð Tclerbis

Domini. lix. „,
¶ Deſancto Johanne baptiſta.

ſtoli. xiiij. Et ex libꝛo Quinqginta

¶ Iu vigilia ſancti Johãnis bapti

ſte: Homelia de eo qꝗqð ſcriptum eeft
in euãgelio ſm Luca: Fuit in die/ Yud.i. „
herodis regis iudeę ⁊c̃.que ha/
betur in libro Quinquaginta ho-
meliarum.xliiiij . ⸗

n feſto Natiuitatis ſancti Jos Sermo. xx.
annis bhaptiſtę:Serm —
AOſt illü ſacroſanctũ dñi natalis dꝰ A
em: nulliꝰhoĩm natiuitatẽ legimꝰ
celebꝛari: niſi ſoliꝰ beati iohãnis ba *

—

—

Aptiſte. In alijs ſctis ⁊ electiĩ dei nouimꝰ illũ

dilẽ coli: qͥ illos poſt ↄſũm ationẽ laboꝛũ et

deuictũ triũphatũq; mũdũ ĩ ꝑbetuas eter

nitates pᷣſens hęc vita parturit. In alijs cõ

ant᷑: pꝛo hac abſq; dubio cauſa:qꝛ ꝑ hune
dñs aduẽtũ ſuũ:ne ſubito hoies inſperatũ
nõ agnoſcerẽt voluit eſſe teſtatũ. Johãnes

aũt figuia fuit veteris teſtamẽti:⁊ in ſe foꝛ/

mã ſtulit leg: Et ideo iohãnes ᷣnũciaut ⸗
ſaluatoꝛẽ:ſicut lex gram pᷣcusurrit. Qdð aũt

c 2

tauit:⁊ expers lucis iã teſtis eſt veritstts:⸗p ciatoꝛ 7 p̃dicatoꝛ erat.ic iã ſollicite reqra- ri⸗
eſt intelligendum:ꝙ latens ſub velamine ? rcc inter vᷣbũ ſit ⁊ vocẽ.Scripture ſacte ib
carne litterę: ⁊ redẽptoꝛẽ mundo ſpũ pᷣdica 5 vbũ eẽ diffiniũt:qð intra amini ſilẽtiũ me/ i
uit: ⁊ nobis dũm noſtrũ de quodã legis vte te cõcipimꝰ: Vexbü eſſe diffiniũt ipam co/ iiin
ro ꝓcdlamauit. Ergo qꝛ iudęi errauerũt a v· gitationẽ quę adhuc intra cõſciẽtię ſecreta oe
PS5.57. tre: id eſt a lege ꝗᷓ a chꝛiſto grauida erat: Er retinet᷑: vocẽ vero ꝑ quã verbũ ꝓfert in me a
. rauerũt a vẽtre locuti ſũt falſa:iõ hͥ venit in diũ. Vox ſonꝰ eſt iudex cogitationis: ver/ Qn
Job.i. teſtimoniũ:vt teſtimoniũ ꝑhiberet de lumi bũ vero ipſa cogitatio.Sicut em̃ qũ verbũ l⸗
B ne.Quod autẽ iohãnes in carcere cõſtitutꝰ coꝛde cõcipimꝰ neceſſarià eſt vox quaſi qd, cii
Martb. 11. ad chꝛiſtum dilcipulos ſuos oꝛdinat:lex ad dã vehicuſ verbi: ⁊ quãlibet verbũ ipᷣm ꝑ ..
euãgelia trãſmittit. Quę lex iuxta typũ io/ oꝛis ſonũ ad aliũ tranſferamꝰ:tamen illud er
hannis quaſi ignoꝛãtię dauſa carcere ĩ ob integrũ etiã intsa nos: eſt clauſum a lo/ niͤc⸗
ſcuro ⁊ in occulto iacebat:⁊ iudaica cęcitate quẽte iaaffert᷑:vt tñ in ſua ſede teneat᷑: Ita fütr
ſenſus intra lram tenebat᷑ incluſus.DHe hoc ⁊omnipotẽs pater inoteſcere nobis volẽs reld
Joõ.5. beatꝰ euãgeliſta ꝓloquit᷑. Ille erat lucerna ſapiẽtia ⁊ verbũ illud q in pꝛincipio grat Zob.r. bgii
ardẽs:id ẽ ſpũſſancti igne ſuccẽſus:vt mũ/ deus apud deũ:ſicut ipſe teſtat᷑: Eruciuit NPõ.44. Me
do ignoꝛantię nocte poſſeſſo:lumen ſalutis coꝛ meũ verbũ bonũ:beatũ iohannẽ quaſi l.
oſtenderet:⁊ quaſi inter dẽſiſſimas delicto/ vocẽ ꝑ quã ad nos verbũ ſuũ ꝓferret aſſũ/ Augn
2 rũ tenebꝛas ſplendidiſſimũ iuſticię ſolẽ: lu/ pſit.Quod quidẽ verbũ de illa ſede ita ad litut
cis ſuę radio demõſtraret:⁊ de ſeipſo dicẽs: nos deſcẽait: vt in ſinu:id eꝭ in ꝓfundo aa ſi
Mattb.ʒ. Ego vox clamantis in deſerto. Videamus terni pectoꝛis ꝑmaneret:terrena viſitãs: et leter
in quo deſerto:id eſt in gẽtiliũ populo. Va celeſtia non relinquẽs.Hanc itaq; gloꝛiam E eeens
aa em̃ timoꝛe dei pectoꝛa:⁊ ſpũſancto carẽ beatꝰ iohãnes baptiſta nõ de longinquo ſi nnite
tia:deſerto ſqualentis heremi comparant᷑. cut reliquę ꝓphetę:ſed vicinꝰ⁊ ꝓximꝰ an/ ullit
Deſert⸗ em̃ erat h mũdus ab omni cultura teceſſit. Illi aduentũ regis ante multa tem/ ſeri
fidei ⁊ ſmoꝛis dei:⁊ peccatoꝛũ ſpinis obſi / poꝛa ſdicauerũt:alij dixerũt quãdoq; vẽtu myit
tus ſqualebat tanq; ager icultꝰ:⁊ nullã pe trus eſt:alij ecce cito venit:iſte autẽ quẽ vůÜ2⸗ . ſerita
nitus bonoꝛũ operũ fęcunditatẽ attulerat: turũ pᷣdixit: digito oſtendit: ⁊ ꝓphetiã ſuã Job.r. hoiein
nullũ imbꝛem gratię ſpiritalis acceperat. per ipᷣm quẽ annũciabat aſſiſtẽtẽ cõpleuit. dei a9
. Mitrit᷑ beatꝰ iohanes ꝗ eũ ꝑ ꝓpheticã anttz Adhuc ixaq; in vtero matris ſue ſpirituſan doteſt⸗
apoſtolicã ſᷣdicationẽ annũciando pęnitẽ cco eſt repletꝰ:⁊ ſuã ipſius natiuitatẽ ꝓphe negare
tiã: qua ſi rudẽ campũ ꝓſcinderet: fecunda/ tando pᷣuenit. Ad ſimilitudinẽ dñiſe anctiſi⸗ D
— ret ⁊ excolext: diuini verbi ſeminibꝰ imple catus anteò; nat: intra viſcera exultans:: eateg
ret: ⁊ ad maturã frugẽ: id eſt ad regenerario ſaluatoꝛis aduentũ materno oꝛe pteſtans. wris
C.nis gratiã ppararet. Jam illud quantę glię Vere lucerna ardẽs in quo tam ſingularis ſpinta
LZucj.i. eſt:quod ʒacharię ſacerdoti ſeni ⁊ heliſabet gratia diuinę dignationis effulſit:vt iã iã⸗ faeltef
ſterili.a gabꝛiele:id eſt ab illo angelo ꝓmit · q; affoꝛe redemptoꝛẽ ſanctę genitricis voce loüre
tit᷑ a quo marię natiuitas dñi nuciat᷑: ⁊ qᷣſi narraret: ⁊ ꝑ eã velut ꝑ quadã veritatis lu- ggeſtan
* ex aliquo ſimilis dñi pmittit᷑ filiꝰ ſterilis an cernã:nõdũ in lucẽ ꝓlatus oſtẽderet. Hic ẽ Wõ
te ſiliũ virginis: neſcio qð maius miraculũ ille qui noui ⁊ veteris teſtamẽti idoneꝰ me⸗- nc
ipſa natiuitate declarãs. Inſperata ꝓle po diatoꝛ: ⁊ gloꝛioſi agni dignus oſtenſoꝛ:qui fpore
ſteritas munerat᷑:qꝛ nouo partu erat mune dñm ſuiſi ⁊ annũciare vno tꝑe meruit et vi/ guafe
rãda ⁊ ditanda virginitas. Pꝛęmittit᷑ ante dere:vna eadẽq; ſuę natiuitatl ętatę ⁊¶D nooo ſeſios
* ieſum chꝛiſtũ iohanes:quaſi teſttamentũ ve ua incipiẽs ⁊ vetera cõcludens. De ꝑſona 5§ 6ann
Ps 44. tus ante nouũ: vties diei eructet verbũ:⁊æ / MHuiꝰ euãgeliſta teſtat᷑. A diebus iohãnis re Mauß.ii. bpiſer
ſacramentoꝝ obſcura ꝓfunditas euidẽtio nũ celoꝝ vim patit᷑. Mouimꝰ qꝛ familiarit ddin
ribus nouę doctrinę myſterijs reuelet. Pꝛemẽs hũana ĩ diuerſis huiꝰ mũdi illecebꝛis ⁊ ndir
mirxtit lucerna ante ſolẽ:ſeruus ante wdim cõcupiſcentijs deuicta fugit laboꝛẽ: expetit ſuſee
amicus ante ſponſum: pᷣco ante idicẽ: vor voluptatẽ: ⁊ vix adducit᷑ vt ↄſuetudinẽ a ſe .
„, r -geori e vl flpopr
Watteb.z. ante verbum: Et iõ de ſe dicit: Ego vox cla vitę poꝛis excludat:S cũ cgperit cogitare vl Onkig lau⸗
mantis in deſęrto. Quid eſt ꝙ beatꝰ iopan timi diei neceſſitatẽ: ac futuri iudicij põdꝰ: .(ebe
nes vocẽ ſe eſſe dixit:id eſt quia verbi annũ incitata ⁊ ſtimulata vel ſpe ᷣmq vel timo/ tin
„

Ber. XXI. De B.

Johãne b

ert . H
re ſupplicij: voluntariũ bellũ indicit paſſio Vsobis inquiunt pꝛius opoꝛtuerat verbum Actj. 1z.
liͤnie nibꝰ:⁊ vim facit pꝛiſtinis ſuis deſiderjs: et dei loqui:ſᷣ qꝛ vos indignos iudicaſtis ęter
töen violenter ſe vincere ipe cõtendit. Nõ em̃ ſi ne vitę:ecce cõuertimur ad gẽtes. Ergo cũ
ineſene ne violentia ſieri poteſt: vt de abundantia iudęi munera ſibi parata reipuerent:publi/
Ninune ? delitijs ad famẽ ⁊ ſitim: 24 abſtinentiã ? cani ⁊ peccatoꝛes ex gẽtibꝰcrediderũt:ac ſic
oniszden crucẽ trãſeat: vt ſomno pꝛiꝰatq; ocio amicã rapit eccleſia ſynagogę regnũ. Regnũ em
iiti carnẽ cõtritione vigilijſq; cõſiciat. NHon in / noſtrüũ chꝛiſtus eſt. Rapimꝰ itaq; eüũ:cũ a iu
tguſce quã ſineviolẽtia ſeipot wt vnuſquiſq; ira deis occidit᷑:ſepelit᷑ a nobis. Rapimꝰ itaq;
ddiiinn cũdiã patiẽtia:ſup iã humilitate comuter: eü illis doꝛmiẽtibꝰ:ſicut ipᷣi ĩ euãgelio ↄſftit’ieü2“5
unglui amoꝛe pauꝑtatis diuitiarũ ac ſifficiẽtie af⸗ tur. Dicite inquit qꝛ diſcipuli eius nocte ve Mattb. 28.
— ſiuentiã ſuperet: vinolẽtiã ſobꝛietate: luxu neerũt: ⁊ furati ſunt eũ nobis doꝛmiẽtibus.
ih ria caſtitate cõdemnet: ⁊ homo ſubito in vi Surgat ergo qui doꝛmit: ne foꝛte chꝛiſtũ ꝑ
te rũ ranſfoꝛmet᷑ pfectũ: æ quodãmoslo alter negligentiã reiolutꝰ amittat: dum mẽs ei⸗
iingle reddat᷑ ex alrero:ac ſic a talibꝰ ꝑ violẽtiq re/ in inſidelitate ⁊ in coꝛpoꝛe doꝛmitat. Rapit᷑
— S gnũ cęleſte diripi. Duo aũt ſũt abſtinẽtięx¶itaq; regnũ celoꝛũ:dũ negat᷑ a domeſticis:
c ⁊cracis genera: vnũ coꝛpꝑale:aliud ſpirita- ⁊za geutibꝰadoꝛat᷑. Rapit᷑ cũ alijs ad ſalutẽ
. le. Vnũ a potu atq; epulis tẽperare appeti mittit᷑ ab alijs iuenit᷑. Cũ em̃ ſui eũ recuſãt:
ne tu gule: a delectationibe molliſſimis ſua/ ſuſcipiũt alieni. Inſectant᷑ ꝓpꝛij:cõplectun
ſckil uitatibus coercere: ab his ꝗ ꝑ tałtũ ⁊ guſtũ tur inimici.Quãdo heęreditatẽ ciuis reſpu/
nhintn viſũq; decipiũ ſenſũ virilit reuscare:ac vi it:peregrinus inuadit: Filius repudiat: ſer **
unisg olẽter abſtrahere. Alterũ abſtinẽtię: ⁊ aud uus recognoſcit. Adhuc ⁊ alio oꝛdie: regnũ
aachint genꝰ eſt pcioſius atq; ſublimius: motani-/ celoꝛũ vim patit᷑:quãdo illud hoies acqui/
nangu mi regere: ⁊ ꝑturbationes illiꝰmodeſtię tra rũt qð angeli pdiderũt:quãdo illuc adop/
gunim qquillitate placare: irę ac ſuꝑbię impetus q tati humiles aſcẽdũt: vnde ſuꝑbi incolę cę/
enulann ſi ferã beſtiã refrenare: litigare quotidie cõ ciderunt. Ergo cũ inter tantos inuidos:in/
nitoen tra vitia ſua:increpare ſe quadã cenſura au ter tantos latrones et inuiſibiles iſſidiato/
ieG. ſteritatis ⁊ virtutis: ⁊ rixvĩ quodãmodo cu res viuamꝰ: qͥbꝰ tãdẽ viribꝰ cęloꝝ regna ca
beniſü Hoſe interioꝛe cõſerere. Pꝛecioſa in ↄſpectu piemꝰ:? Quis inquã niſi obediẽdo doctori-
lie cgant dei ⁊ gloꝛioſa crux:cogitationes malas in bꝰ: 2 vitijs ⁊ iniuſticijs ex cupiditate naſcẽ/
ſtehhüinin poteſtatẽ redigere: voluntates ꝓpꝛias ab / tibꝰ reſiſtẽdo:deflẽdo peccata ⁊ ea ieiuuijs *
mun negare:eaſq; mtortoꝛi amimalie iſn⸗ atq; elemoſynis redimendo: HWZ
iidnaid⸗ tere:⁊ regẽtis imperio ſubiugare. A ſermo 4,◻ 2 .
