pater ⁊ tanqᷓ; nõ ſit moꝛtuus. Quare nõ eſt
moꝛtuus? Similem enim reliquit ꝓ ſe.Ecce
ꝓpheta dicit: ſapientẽ filium hominis eſſe
ſimilẽ patri: ⁊ tu heretice audes dicere ipſã
ſapientiam dei filium patri eſſe diſſimilem.
Pꝛopheta dicit:moꝛtuũ hominẽ patrem in
eo ꝙ filium ſimilem reliquit viuere in filio:⁊
tu audes ipſam ſempiternã vitã: qð eſt dei
filius:ſeparare ab illo qui nunqᷓ; moꝛit᷑ pa-

h tre: Et quid inquit facturus ſum? Jpſe di/
a. S, xit: Pater maioꝛ me eſt. Quia nõ intelligis
Joð.I. ideo tibi male ſonat qð dixit. Nam ipſe di/

xit:iĩmo⁊ ↄfirmauit. Pꝛoꝛſus ipſe dixit:Pa/
ter maioꝛ me eſt:ipſe filius dixit. Vide quã/
do hoc dixit:in ſuſceptione humanę naturę
poſitꝰ hoc dixit.Tũc dixit: Pater maioꝛ me

Mattb.ꝛ6. eſt:quãdo dixit:Triſtis eſt anima mea vſq;

ad moꝛtẽ.Tũc dixit:pater maioꝛ me eſt: qũ
fleuit: quado laſſatus eſt: quando eſuriuit:
qñ ſitiuit: Tunc dixit pater maioꝛ me eſt:qũ

Nr.S. et dicit ſcriptura:minoꝛatũ paulominus ab

angelis: Mũquid inſan ſuperbia ita
irreuerens pꝛogredit᷑ veſtra vt verbum dei

manens apud patrem audeatis dicere in

illa diuinitate angelis eſſe minoꝛẽ? Si non

audes heretice

etice hoc dicere: ſerua hos gradꝰ
⁊ periet erroꝛ tuus: Filiꝰ apud patrẽ:ęqua/

lis cum patre: quoniã ſempiternus cũ ſem/

piterno: ſemper manens cum ſempiterno:
manet ęqualis miſſus ⁊ veniẽs: in ſuſcepti/
one hominis minoꝛ non ſolũ patre: verum
etiã angelis:ęqualis in foꝛma dei:minoꝛ in
foꝛma ſerui.Equalis cũ patre creans ange/
los:ęꝓqualis cum patre homines faciẽs: cq̃/

lis cum patre nouum conſtituens mũdum:
minoꝛ patre perditũ repans mundũ.Equa/

lis cum patre vitam largiens ęternam: mi/J
noꝛ patre moꝛtẽ ſuſcipiẽs noſtrã. Hũc itaq; Ca.9

filium credimus in ſuſceptione hominis mi

noꝛẽ:in diuinitate patri ęqualẽ: factũ: ſicut

abpoſtolus dicit: ex ſemiẽ Hauid: quẽ virgo

maria de ſpũſancto cõcipiẽs:⁊ in cuiꝰ vtero

verbũ carnẽ ſuſcepit:nobis factꝰ eſt media
toꝛ homo totus⁊ deus:verbũ:anima ⁊ caro
vn chꝛiſt?. Hoc quipe nobis etiã oꝛdo hu/
ius ſacramẽti declarat: ꝙ poſtea qᷓ; credimꝰ

in deum patrẽ omnipotentẽ: Credimꝰ et in

ieſum chꝛiſtũ ſiliũ eiꝰ cõceptũ de ſpũſancto
natũ exvgine maria.Et hec natiuitas ꝑtur/

bat omnẽ cogitationẽ hũanã:qm̃ virtus eſt
eã oꝑata diuina.HNaʒ qñ admittit ratio nr̃ę
generatiõis vt virgo cõcipiens: virgo poſt

partũ ꝑmanẽs: fili videat᷑:integritaſ iuiola
ta ſeruet᷑: Et hoc nõ põt implere qͥlibet na⸗

tus hõ: ille autẽ potuit:qꝛ nõ erat ſolꝰ hõ:vKᷣ

perierat oĩis hõ. Pꝛimũ itaq; miraculũ ma/
ghũ huiꝰ meditatoꝛis ac ſingulare fuit:ꝙ ſic

natꝰẽ:vt ille qͥ veniebat multos docere facẽ
miracula: qꝛ ipſe ꝑ ſe ⁊ ꝑ illos faciebat:habe

ret iñ aliqd ꝓpꝛiũ qͥ nihil vſurpauerat alie/
nũ.Solus em̃ de vᷣgine natꝰẽ: qꝛ ſolus ſine
amplexu viri ⁊ femieę ð ſpũſancto cõceptꝰẽ:
ſolꝰ ſine coꝛruptiõe ipleuit vterũ matris: qꝛ
ſolꝰ ꝓ nobis ſuꝑ cęlos aſcẽdit vt ſederet ad
dexterã pf̃is. Acceperũt ab illo diſcipuli vt
facerẽt młta ⁊ magᷓ miracła:⁊ fecerũt: nectũ
quiſpiã pᷣdicat᷑ aut credit᷑ deᷣgine natꝰ:aut
de ſpũſcõ cõceptꝰ*: niſi üle vnꝰqͥ creatoꝛ tᷣm
inuẽtꝰ:in tꝑe ẽ etiã ipᷣe creatꝰ: ſuſcipiẽs quã

deꝰ ⁊ homo:qui ꝓpterea voluit naſci hbõ qꝛ

itegrã foꝛmauerat huanã naturã:vt ꝑ ißam

quodãmõ redẽptoꝛ nr̃aʒ reꝑaret ruinã.Et h
dei flliꝰ ⁊ homis filiꝰ:Dei filiꝰ de coꝛde pr̃is:

hoĩs filiꝰ ex vtero mr̃is. Jdẽ ipſe vnꝰxpᷣs qͥ

ꝓceſſit ex vtero vᷣginali tanq; ſpõſus ð tha/⸗
lamo ſuo. In qͥ vtero ſpiritales nuptię cele/

RPz. 18.

bꝛatę: deus cõiunctus ẽ carni: ⁊ caro adhę⸗ EK

ſit deo vt eſſet vnꝰ chꝛiſtꝰ ⁊ totus hõ. hic ̊ Caais.

egec⸗
füegn
ͤſen⸗
Pleno⸗
lepn
eepenn
mntin
noang⸗
edech,
nüdtn.

umeN)
hicinn
nisi.
ü:ſn
wepig⸗
apen
hnei⸗
mta
ntobo⸗
Peiin
einan
hülona⸗
insg⸗
wirmsct
morit
go
iuliuc⸗
bemn
ſobo⸗
gſabög
lünn
efuieg⸗
Neteind
dbanbrre
enntlo
ſlusſte
gyt
nis
leund
ſeyuln
iunemn
utant
unihn

=

Bermo. IIII. In vigilia Mati. dñi

ꝓcedẽs velut ſponſus de thalamo ſuo: Ad

cuiꝰ nuptias cõmota vniuerſa exultare viſa

Zudl. 2.

eſt creatura. Naãq; angeloꝝ choꝛꝰ ex his nu⸗
ptijs pacẽ deſignat homibꝰ bonę volütat!:
qꝛ qͥ erat dei filiꝰ:factus eſt homis filiꝰ:ſuſci⸗

piens qð nõ erat:nõ amittens qð erat.hhis

WMWatt. 2.

lumen illo ipſo ſponſo operãte pꝛoducũt vt
lumẽ verũ ſedẽtibꝰ in vmbꝛa moꝛtis nücia-

nuptijs cęli nouã ſtellã:nouũ atq; ſplẽdidũ

rẽt natũ: ⁊ velut in lingua ſua laudarẽt hũc

ſpõſum ꝓcedentẽ quẽ ſciebant ad hoc ſuſce

piſſe hoĩem moꝛtalẽ vt faceret ĩmoꝛtalẽ.Ad
hunc ſpõſum magi ab extremo terrę veniũt

vocati:munera offerũt: infantẽ natũ necdũ

Abi, J.

quidẽ vidẽtes ſed ſtella indice regẽ adoꝛare

cupiẽtes.Ex his nuptijs regis nati: turbat᷑

herodeſ:ꝑturbati iudęi:⁊ regẽ totiꝰcreaturę

nõ intelligẽtes:querit herodes quem audit

regẽ natũ infantẽ ꝑdere:ne illo creſcẽte poſ⸗
ſet regnum amittere. Judei nolẽtes habere
dei filiũ regẽ:vbi xpᷣſ naſceret᷑:herodi ꝓdũt:
atq; de vniꝰinfantis nece vtroꝛũq; volũtas
aſtringit᷑. Poſtq; em̃ herodes iudęis narra/

nbꝰdidicit vbi xpᷣs occidẽdꝰpoſſet inueniri:

vocans ad ſe magos: tempꝰ ab eis reqſiuit
ſtellę:miſſoſq; in bethleẽ ait: Ite diligenter

guęrite de puero: vt ⁊ ego veniẽs adoꝛẽ eũ.
Labia doloſa: qͥd ĩ oꝛe ⁊ coꝛde loqris mala?

Aliud em̃ habet tua lingua:aliud clamat cõ

ſcia: Teipᷣm decipis talia cogitando. Erras
falleris ⁊ fallis. Fruſtra ĩ malo vigilat falſi⸗
tas:nõ a te ſicut de te inquirit᷑ veritas.lcce

audiũt magi: aliud quidẽ foꝛis dicentẽ: ſed
neſciũt te int aliud cogitantẽ:et pergũt ita

vt ampliꝰ ad te nõ reuertent᷑. Ale enim eos

admonebat qͥ ſapiẽtiã tuã deridẽſ:h magoſ

facere hᷣcepit qð rex iuſſerat verꝰ: nõ qð ſub

dolo ꝑſuaſerat falſus. Per aliã inqᷣt euãge/

liſta vis regreſſi ſunt in regionẽ ſuaʒ. Verũ
cũ te a magis deluſũ ſenſiſſes herodes:vo/
luiſti oẽs infantes terrę illiꝰꝑdere:vt vnum

Ps. 8.

quẽ ꝗrebas poſſis occidere.Sed ille ſpõſus
ni qͥ ꝓceſſit de thalamo ſuo: vt ex oꝛe infan
tiũ ⁊ lactentiũ ꝑſiceret laudeʒ: ſinit implere

voluntatẽ tuã: vt ętas ꝗ lingua ꝓpꝛia xpᷣm
nõ poterat ↄſiteri:teſtimonio moꝛtis ſuę:et
crudelitas imanis demõſtraret᷑ tua:⁊ ad nu
ptias cęleſtis ſpõſi infantũ cõgregaret᷑ tur/

ba.Dic herodes ſi te chꝛiſtꝰ iõ offẽdit:qꝛ ei⸗

magis annũciãtibꝰ audiſti regnũ: Quid te
offenderũt hi qͥ tecũ aduſus xpᷣm ſentiebãt

pᷣncipes iudęoꝝ:qͥꝝ filios intſiciẽs ipos ma

gis atrociſſima pena in ſuis filijs afflixiſti⸗

Nã xpᷣm minie iuenire potuiſti: Sʒ qͥd tecũ

diutiꝰagã:ipᷣos ↄueniã iudęos qͥ dũ infantẽ

chꝛiſtũ noluerũt agnoſcere: filios ſuos pꝛo
illo cõpulſi ſũt amittere:qͥs qͥdẽ occidit moꝛ
tiq; ꝓpinauit herodes veſter amicꝰ: Sʒ his

imoꝛtalitatẽ ęternãq; vitã donauit xp̃ᷣs:quẽ¶

— * — „ — —

veſtrũ etiã nüc dicitis inimicũ. Vos inqᷓ;

CaII.

cõuenio o iudęi:qui vſq; in hodiernũ diem

negaſtis filiũ dei. Hõne vox vfa illa ẽ qñ eũ
videbatis miracula faciẽtẽ:atq; temptãtes
dicebatis: quouſq; aias nr̃as ſuſpẽdis? Si

tu es chꝛiſtꝰ:dic nobis palã. IJille aũt ad cõſi

derationẽ miraculoꝝ vos mittebat dicẽs:

Opera ꝗᷓ ego facio ipſa teſtimoniũ de me ꝑ/

hibent: vt chꝛiſto teſtimoniũ dicerẽt nõ ver
ba ſed facta. Vos aũt nõ agnoſcẽtes ſalua/
toꝛẽ qñ oꝑabat᷑ ſalutẽ in medio vfę terrę:adij
ciẽtes in malo aiſtis: Tu de teipſo teſtimo/
niũ dicis:teſtimoniũ tuũ non eſt verũ.Sed

Joh. 10.

PS. 75.
Joh. 8.

ad heęc ille qͥd vobis reſpõderit adutere no-

luiſtl. Monne ſcriptũ eſt in legevr̃a:ꝙ duoꝝ
Hoſm verũ ſit teſtimoniũ: Pꝛeęuaricatoꝛes
leg intẽdite legẽ. Leſtimoniũ ꝗritis ð xpᷣo:

⁊ in legevr̃a ſcptũ ẽ:ꝙ duoꝝ hoĩm teſtioniũ

verũ ſit. Pꝛocedãat de lege vr̃a:nõ tm̃ duo ſ
etiã plures teſtes xpᷣi: ⁊ cõöuincãt auditoꝛes

legis nec factoꝛes. Dic eſaia teſtioniũ xpᷣo.

Ecce inqͥᷣt vᷣgo ĩ vtero cõcipiet ⁊ pariet ſiliũ:
⁊ vocab nomẽ eiꝰ emanuhel: qð ẽ ĩterpᷣtatũ
nobiſcũ deus. Accedat ⁊ aliꝰ teſtis.Dic ⁊ tu
Hieremia teſtimoniũ xpᷣo. hic ẽ inqͥr deꝰ nr̃

⁊ nõ ęſtimabit᷑ aliꝰ abſq; illo: qͥ inuenit oẽm

viã ſciẽtie:⁊ dedit eã iacob puero ſuo:et iſił

dilecto ſuo. Poſt hec in tris viſus ẽ: ⁊ cũ ho
minibꝰ cõuerſatꝰ eſt.Ecce duo teſtes idonei

ex lege vr̃a: ex quoꝝ teſtionio nõ ſũt cõpun

cta coꝛda vr̃a. Sʒ alij atq; alij ex lege xpᷣi te/⸗

ſtes introducant᷑: vt frõtes duriſſimę inimi⸗
coꝛũ ↄterant᷑. Veniat ⁊ ille daniel ſanctꝰ:iu/
uenis qͥdẽ ętate: ſenioꝛ vo ſciẽtia ac mãſue/

tudine:cõuincat oẽs falſos teſtes:Siẽc cõui/

cit ſenioꝛes iĩpudicos:ita ſuo teſtimonio xpᷣi
conterat inimicos. Dic ſancte daniel:dic de
xppo qð noſti.Cũ venerit inqᷣt ſctũſſctõꝝ ceſ⸗
ſabit vnctio. Quare illo pſente cui inſultã-

tes dicebat: Tu de te tel

iomiũ dicl:teſtio/

niũ tuũ nõ ẽverũ:ceſſauitvnctio vr̃a:niſi qꝛ

ipe ẽ qͥ venerat ſctũſſcrõꝝ? Si vt vos dicitl
nõdũ venit:ſᷣ expectat᷑vt veniat ſctũſſictõꝝ:
demõſtrate vnctionẽ.Si aũt qð ven ẽ ceſſa

uit vnctio vr̃a:agnoſcite veniſſe ſcmſancto⸗

Eſa..

Baruch. z.

A

rũi. Ipſe eſt em̃ ⁊ lapis abſciſus ille de mon/
te ſine manibus concidentiũ: id eſt chꝛiſtus
natus de virgine ſine manibus complectẽ/
tium:qui tantum creuit:vt mons magnus
fieret: et impleret vniuerſam faciem terrę.
Egſa.ꝛ. De quo monte dicit ꝓpheta: Venite aſcen
damꝰ ad montẽ domini. Et de quo Dauid
Ps. s7. dicit: Mons dei:mons vberrimus:vt quid
ſuſpicamini montes incaſeatos: montẽ in
Mattb.ibõ. quo placuit deo habitare in eo?: Cum enim
ipſe dominus chꝛiſtus diſcipulos ſuos in/
terro garet quem dicerent eſſe homines ſi/
lium hominis: Reſponderunt: Alij hHeliã:
alij Hieremiã: aut vnum ex pꝛophetis. Et
ille: VUt quid ſuſpicamini montes incaſea/

Bancti eAuguſtini de tempoꝛe
re me feciſti:qꝛ verbũ ꝑ quod facta ſunt om/
nia:in pꝛeſepe iacuiſti. Agnouit poſſeſſoꝛẽ Eſa.i.

bos ſuum: ⁊ aſinus pꝛęſepe dñi ſui. In me-
dio duũ animaliũ cognoſceris. Quid eſt in
medio duũ animaliũ cognoſceris: niſi aut

in medio duum teſtamentoꝛum: aut in me / Lurſ. ꝛ23.
dio duoꝛum latronum: aut in medio moyſi Mattb.r2.
⁊ helię cũ eo in monte ſermocinantiũ? Am B·
bulauit inquit verbum:⁊ exiuit in caampis.
Verbũ caro factum eſt ⁊ habitauit ĩi nobis. Joh.i⸗
Hoc ⁊ hieremias ait: Poſt hęc in terris vi/ Baruch. ʒ.
ſus eſt: ⁊ cum hominibus conuerſatus eſt.

Ecce quomodo cõueniũt ſibi teſtes verita-

tos: montẽ in quo placuit deo habitare in
ipſo:Hhuũc cognouit Petrus dicens: Tu es
chꝛiſtus filius dei. Agnouit montẽ:⁊ aſcen /
dit in montẽ. Teſtimoniũ dixit veritati: et

dilectꝰẽ a veritate. Supꝛa petrã fundatus
eſt Petrus:vt moꝛtẽ ſuſciperet illum aman
N do:quẽ ter negauerat timendo.
Ca. 13. Moyſes legiſdatoꝛ: dux populi iſrael teſti/

Dic et tu

Peus.iö. moniũ chꝛiſto. Pꝛophetam vobis excitabit

deus de fratribus veſtris. Omnis anima ꝗ
non audierit ꝓphetam ulum:exterminabi/
tur de populo ſuo. Pꝛophetã autem dictuʒ

chꝛiſtum: ipſuʒ audi in euangelio chꝛiſtum:

MWattb. 13. Mon eſt inquit ꝓpheta ſine honoꝛe niſi in
patria ſua. Accedat autẽ Dauid ſanctus

teſtis fidelis: ex cuius ſemine pꝛoceſſit ipſe:
cui lex ⁊ ꝓpheteę teſtimoniũ dicunt:dicat et

s.. ipſe teſtimoniũ chꝛiſto. Adoꝛabunt inquit

eum omnes reges terrę:omnes gentes ſer/

uient illi. Cui ſeruient:? Dic cui ſeruiẽt?: Vis
Ss. 109. audire cui ſeruient? Dixit dominꝰ domino
mBeo: ſede ad dexteram meã: donec ponam
inimicos tuos ſcabellũ pedum tuoꝛũ.Et ex

Ps.⁊2. pꝛeſſius atq; nominatim: Quare inquit tu/

multuatę ſunt gẽtes: ⁊ populi meditati ſũt
inania? Aſtiterũt reges terrę ⁊ pꝛincipes cõ
uenerunt in vnum: aduerſus dominũ ⁊ ad/

uerſus chꝛiſtũ eius. Accedat et alius teſtis.

Abachuc.ʒ. Dic ⁊ tu Abacuk teſtimoniũ chꝛiſto.DPomi
ne inquit audiui auditũ tuum ⁊ timui:cõſi/
deraui opera tua ⁊ expaui. Quę opera dei

iſte miratus expauit: Nũquid fabꝛicã mun/

di iſte miratꝰ expauit? Abſit. Sed audi qͥd
expauit. In medio inquit duum animaliũ
innoteſceris. Opera tua deus: Verbũ caro
factum eſt. In medio duũ animaliũ cogno/

ſceris. Qui quouſq; deſcendiſti: expaueſce⸗

tis: ecce quomodo cõuincunt filios falſita/
tis. ¶ Sufficiunt vobis iſta o iudei: An ad
huc ad veſtrã cõfuſionem ex lege ⁊ ex gene
veſtra alios introducemus teſtes:vt illi te/
ſtimoniũ phibeant:cui perdita mente inſul
tantes dicebatis: Tu de teipſo teſtimoniũ Job..
phibes:teſtimoniũ tuum non eſt verũ:ð
ſi velim ex lege et ex ꝓphetis omnia quę de
chꝛiſto dicta ſunt colligere: faciliꝰme tempꝰ O

ũ; copia deſerit: Verũtamẽ ſenem illum ex ca4.

gente vr̃a natũ: ſed in erroꝛe vr̃o nõ relictũ
Simeon ſanctum in medio introducã: qui
meruit decrepitus teneri in hac luce:quoad
uſq; videret veram lucem. Quem quidem
iam ętas compellebat ire:ſed expectabat ſu

ſcipere quem ſciebat venire. Cum iſte ſenex Zud. 2.

admonitus eſſet a ſanctoſpiritu ꝙ nõ ante
moꝛeret᷑ qᷓ; videret chꝛiſtũ dei natum:quem
cognoſcens venit ad templũ. Vbi vxo eum
poꝛtari manibus matris vidit: ⁊ diuinã in-
fantiã pia ſenectus agnouit:tulit infantem
in manibus ſuis. Ille quidẽ chꝛiſtũ ferebat
ſed chꝛiſtus ſenem regebat. Regebat qͥ poꝛ/

tabatur:ne ille ante ꝓmiſſum a coꝛpoꝛe ſol/

ueretur. Quid tamẽ dixerit: quem tamen
confeſſus fuerit:aduertite inimici:non chꝛi/
ſti ſed veſtri. Benedicens deum exclama/
uit ſenex et dixit: MNũc dimittis dñe ſeruum
tuum ſcom verbũ tuum in pace: quia vide/ .
runt oculi mei ſalutare tuum. Illi etiam pa Zud.i.
rentes Johannis: Zacharias ⁊ Hheliſabet:
iuuenes ſteriles: in ſenecta fęcundi: dicant
etiam ipſi teſtimoniũ chꝛiſto. Dicãt de chꝛi⸗
ſto qͥd ſentiãt:⁊ teſtẽ idoneũ chꝛiſto nutriãt.
Aiunt em̃ ſuo paruulo nato:Tu puer ꝓphe
ta altiſſimi vocaberis:pꝛęibis em ante faciẽ
dñi pararevias eius. Ipſiq; matri ⁊ virgini
heliſabet ait: Vnde mihi vt veniat mater
domini mei ad me: Ecce em̃ vt facta eſt vox

WWtn

ſtoido

p aunci⸗

ſdlutot
Ugen
gin9
AAluut
chucyp
poent

loug
ſhulci
ſeröta

ſercuu

ſstar
llesſt
candi⸗
fötedi
gaces
nidees
huwls
ſtateb
hopece
ſrggel

Aulagn

deboce
Uuadn
bapti
Utpee⸗
onnin
lcti.
Mran⸗

Knſunter.
doſelnie

Mhileu
Prtigne⸗ lg

necio Noſſ oe

ntü: Nn
unange
ultinobis. K

mienisri dur

neſas t,
deſesennn⸗
Ulos aſtn
iuder Aund

Kter gene

keseſtllt⸗
umenteiric

oteſtinoni K

tyei
mnagnede
metenp'e

nen Uunes du

Ffonoici
mnoctcirl
Nlveegtont
en gucen
aenthn

CumiſteſenetA n

nm gnömte
Uutum nen
Vblzvan
tmuinii⸗
wlitinianten
Cuitüfethi
egenuce⸗
ncapoeſe
gen un
nicenonchl
sdieſclun
uequu

Alicunln⸗

thalſthc
undt Nn
Dicndeth

—

—
S=
=

Bermo IIII. In vigilia
noua pꝛogenies cęlo dimittit᷑ alto dicebat:
chꝛiſto teſtimoniũ ꝑhibebat: In dubiũ hoc
yeniet: niſi alios ex gentibꝰ idoneos teſtes
pluraq; dicentes in mediũ introducã. Illũ
regem qui veſtram ſuperbiã captiuãdo per
domuit: Habuchodonoſoꝛ regẽ ſcʒ babylo
nis nõ ptermittã. Dic nabuchodonoſoꝛ dd.
in foꝛnace quo tres viros iuſtos iniuſte imli·
ſeris:dic dic qͥd tibi fuerit reuelatũ: Nonne Daniel. 4⸗
inqͥt tres viros miſimus in foꝛnacẽ ligatos?
Et aiũt ei: Vere rex. Ecce inquit ego video
quattuoꝛ viros ſolutos deambulãtes ĩ me-
dio ignis:⁊ coꝛruptio nulla eſt in eis:⁊ aſpe

ſalutationis tuę in auribus meis:exultauit
in gaudio infans in vtero meo. Intelligẽs
enim Johãnes matrem domini ſui veniſſe
ag ſuam matrẽ: inter ipſas anguſtias vteri

. adhuc poſitꝰ: motu ſalutauit quẽ voce non
poterat. Qui poſtea ipſe Johãnes pᷣcurſoꝛ
⁊ amicus:humilis ⁊ fideliſſimus ſeruus:te/

ſtis idoneus factꝰ:tanto maioꝛ in natis mu
lierũ: quãto exiſtimabat᷑ eſſe quod nõ erat.
Chꝛiſtũ enim eum eſſe iudęi credebant: ſed
ille nõ ſe eſſe clamabat dicẽs: Quẽ me ſuſpi
Zud.ʒ. camini eſſe non ſum ego:ſed ecce venit poſt
me: cuius pedibus nõ ſum ego dignus ſol/

dAere coꝛrigiã calciamenti eius. O ſidelis te/

ſtis ⁊ amice veri ſponſi:quanto te humilia/
uiſſes ſi ad coꝛrigiam calciamẽti eius ſoluẽ/
dam dignum te eſſe dixiſſes. Sed dum hoc
noõ te dignũ dicis:iudęis falſis teſtibus con

tradicis. Et hec a te dicta ſũt anteq; chꝛiſtũ

videres: qui cum ad te ipſe venit excelſus ⁊

humilis implendę diſpenſatiõis ſuę gratia teca
teſtimoniũ filio dei? Sed quia in oꝛe duoꝛũ Peut.17.

vta te baptiʒaret᷑:qui nullũ habebat omni/
no peccatũ: quid reſpõderis: quẽ cognoue/⸗
ris:quale teſtimoniũ ꝓtuleris:audiant ini⸗/

Jobᷣ.i. mici qui audire nolũt: Eccecinquit) agnus

dei:ecce qui tollit peccata mũdi.Et adiecit:

Tu ad me venis baptiʒari?Ego a te debeo

baptizari. Agnouit ſeruus dominũ: agno⸗/

uit peccati oꝛiginalis vinculis obligatus ab
omni nexu peccati liberum. Agnouit pꝛeco
iudicẽ: agnouit creatura creatoꝛẽ: agnouit
paranymphus ſponſũ. Nam ⁊ hec vox Jo/
Zoð.ʒ. hannis eſt: Qui habet ſponſam ſponſus ẽ:
PD Amicus autẽ ſponſi ſtat ⁊ audit eum:⁊ gau
Ca.ij. dio gaudet ꝓpter vocem ſponſi. Sufficiũt
vobis iſta o iudęi:ſufficiunt vobis tanti te-
ſttes et teſtimonia ex lege veſtra et ex gente
veſtra: An adhuc impudẽtia nimia audebi/

tis dicere: qð alterius gentis vel nationis

Homines chꝛiſto deberent teſtimoniũ ꝑhi/
bere: Sed ſi hoc dicitis: reſpondet quidem
MWatthᷣei e ille vobis: Hon ſum miſſus: niſi ad oues ꝗᷓ
perierunt domus iſrael. Sed ſicut vos in

AVctjeiʒ. qctibus apoſtoloꝝ increpat Paulꝰ: Vobis

pꝛimũ opoꝛtuerat annũciari verbũ dei: ſed

qꝛ expuliſtis illud:nec vos dignos viteę ęter

nę iudicaſtis:Ecce inquit conuertimus nos

ad gentes. Pemõſtremus etiam nos ex gen

tibus teſtimoniũ chꝛiſto fuiſſe pꝛolatũ:quo/

niã veritas non tacuit clamando etiã ꝑ lin/

guas inimicoꝛũ ſuoꝛum. Nonne quãdo po/
QAirgilius eta ille facundiſſimꝰ inter ſua carmia: Jam

ati. dñi B er. I.

ctus quarti ſilis eſt filio dei. O alienigena:

vnde tibi hoc? Quis tibi annũciauit filium

dei:Que lex:qs ꝓpheta annũciauit tibi ſi/
liũ dei? Hondũ quidẽ mũdo naſcit᷑:⁊ ſilitu/

do naſcẽtis a te cognoſcit᷑. Unde tibi hoc:

Quis tibi iſtud annũciauit: niſi qꝛ ſic te di /
uinus ignis intꝰ illumĩauit: vt cũ illic apud
te captiui tenerent᷑ inimici iudei: ſic diceres

vel trium teſtium ſtat omne verbum: Sicut
ipſe dominus confutans veſtram contuma Joy..
ciam: In lege inquit veſtra ſcriptum eſt:qB⸗
duoꝛum hominũ teſtimoniũ verũ ſit:Etiaz
ex gentibus tertius teſtis introducatur: vr
teſtimonium veritatis omni ex parte robo/ Mια
retur.Ruid Sibylla vaticinando etiam de Ca. 16.
chꝛiſto clamauerit in mediũ pꝛoferamus:vt
ex vno lapide vtroꝛũq; frontes percutiant:
iudęoꝛum ſcilicet atq; paganoꝛum:atq; ſuo
gladio(ſicut Solias)chꝛiſti omnes percuti/ KReg. 1
antur inimici. Audite quid dixrirt..
Judicij ſignũ:tellus ſudoꝛe madeſcet.
Ecęlo rex adueniet per ſecla futurus.
Sclilicet in carne ſᷣſens:vt iudicet oꝛbõð.
Vngde deũ cernẽt incredulꝰ atq; fidelis

Celſũ cũ ſanctis:ęui iã termino in ioſo

Sic aĩę cũ carne aderũt q̃̊s iudicat iboſe.
Cũ iacet incultus denſis in vepꝛibꝰ oꝛbis.
NReijciẽt ſimulacraviri:cũctã quoq; gaʒzam.
Exuret terras ignis pontũq; polũq;
Inquirẽs:tetri poꝛtas effringet auerni.
Sanctoꝝ ſed em̃ cũctę lux libera carni
Tradet᷑:ſontes ęternaq; flãma cremabit.
Occultos actus tetegẽs:tũc quiſq; loquet
Secreta:atq; deus reſerabit peetoꝛa luci..
Tüc erit ⁊ luctus:ſtridebũt dentibꝰ oẽs.
Eripit᷑ ſolis iubar:⁊ choꝛus interit aſtris.
Voluet᷑ cęlũ:lunaris ſplendoꝛ obibit.
Deijciet colles:valles extollit ab imo.

Bancti aluguſtini de tempoꝛe

Mon erit in rebꝰ hominũ ſublime vel altũ.

Jam ęquant᷑ campis mõtes ⁊ cerula ponti. dixit nodan
do natura ſui liquidus humoꝛ ſoliditate ſu/

Omnia ceſſabũt:tellus cõfracta peribit.
Sic pariter fontes toꝛrent᷑:fluminaq; igni.
Et tuba tũe ſonitũ triſtẽ demittet ab alto
Oꝛbe:gemẽs facinꝰmiſeꝝ varioſq; laboꝛeſ:
Tartareũq; chaos mõſtrabit tra dehiſcens.
Et coꝛã hic dño reges ſiſtent᷑ ad vnũ.
Recidet e cęlo:igniſq; ⁊ ſulphuris amnis.
ęc dechꝛiſti natiuitate:paſſione ⁊ reſur/
rectione atq; ſecũdo eius aduentu ita dicta
ſũt:vt ſi quis in greco capita hoꝛum verſuũ
diſcernere voluerit:inueniet n& οανοονXai/
Cos Viog εοοωοαοTIρ Id Jeſe chꝛiſt
ſiliꝰ dei ſaluatoꝛ.Qð et in latinũ tranſlatis
eiſdem verſibꝰ aparet:pꝛęter ꝙ gręcarũ lit/
terarum pꝛopꝛietas non adeo potuit obſer/
uari. Alios verſus ſibyllinos chꝛiſti paſ⸗
ſionem apertius demonſtrantes intentiſſi-
me audiamus.
In manꝰ iniquas ⁊ infideliũ poſtea veniet.
Dabunt deo alapas manibus inceſtis.
Et oꝛibꝰ imũdis expuẽt ſaliuasvenenoſas.
Dabit aũt in vᷣbera oĩno innocẽs doꝛſum.
Et colaphos accipiẽs tacebit: ne qͥs agᷣſcat
Qð verbũ ⁊ vnde venit:vt moꝛtuis loquat᷑
Et coꝛonam poꝛtabit ſpꝛinaam.
In cibũ aũt fel:⁊ in ſitim acetũ dederũt
Inhoſpitalitatis hanc mõſtrabãt mẽſam.
Ipſa em̃ ſtulta:deũ tuũ nõ cognouiſti
Ludentẽ moꝛtalibꝰ mẽtibus:ᷣ ⁊ ſpinis
Coꝛonaſti coꝛona:hoꝛridũq; fel miſcuiſti.
Templi vero velum ſcindet᷑:⁊ die
Abedio:nox tenebꝛoſa nimis tribꝰhoꝛis.
Et moꝛtis fatum finiet trium dierũ ſomno
ſuſcepto: S
Et tũc a moꝛtuis regreſſus in lucẽ venit.

R Pꝛimꝰ reſurrectiõis initiũ reuocatꝰ oſtẽdit.
Ca. 17. R iam vos o inimici iudęi tantis te-

ibus ita obꝛutos cõfutatoſq; eſſe ipſa ve/
ritate:vt nihil vltra repugnare: mihil ꝗrere
debeatis. Qui ⁊ ſi iᷣaveritate cui nimia in/
ſipientia vel potius amentia: cũ oĩa noſſe/
tis ꝗᷓ de chꝛiſto eẽnt dicta atq; cõſcripta: in/

Job.S. uerecũda etiã fronte dicebatis:Tu de teipᷣo

teſtimoniũ dicis: teſtimoniũ tuũ nõ eſt ve/
rũ: Verũtamẽ vt diuinę maieſtatis veritas
luceſcat:ſupꝛa tot teſtiũ ſᷣclaros voces
vniuerſa creatura teſtimoniũ diryriſſe
vniuerſa ꝓclamat. Nõne cęlum teſtimoniũ
dixit:qñ nouũ ſydus i noua homis ꝓgenię
velut lingua ⁊ digito quo potuit natũ deũ

hominẽ gentibus demõſtrauit: HNonne ma
re teſtimoniũ dixit:quãdo oblitꝰ quodãmo

ſcepta ſui domini poꝛtauit impᷣſſa:vt imple Matib.14.
ret᷑ illud quod dictum eſt: In mari em̃ via Ns. 76.
tua: T ſemite tuę in aquis multis:qñ eleua/
tum ſeruuni chꝛiſti ſupꝛa ſe capientẽ: vt de/ Mattb.14.
monſtaret quãtum intereſſet inter creaturã
⁊ creatoꝛẽ:limphis vnda petꝝ abſoꝛbuiſſet:
niſi dominus rerum mergenti petro manũ
poꝛrexiſſet? Mõne terra teſtimonium dixit:
quando eius cõſperſa ſaliua ex ea cęci nati Job.9.
oculos inungẽs: lumẽ non vidẽti reſtituit:

⁊ fabꝛica qð minus habuit e limo terrę arti⸗

fex reꝑauit:qui totuʒ hominẽ de terra ante Geũ.2.
foꝛmauit: Mõne inferna chꝛiſto teſtimoniũ
ꝑhibuerũt:qũñ vita ſua perdita Laʒarũ quẽ Zobᷣ.ii.
diſſoluendum acceperant integrũ ꝑ quatri/
duũ reſeruauerũt:vt incolumem redderent

cum vocem domini ſui iubentis audirent:
NMQuid in ipſa eius paſſione actum ſit?: Non

ne contra veſtrã impudentiã ferocẽq; amẽ/

tiam ipſam quodãmodo publicam lucem
teſtem citabo:ſicut putabatis:homo tantũ

avobis interficiebat᷑ chꝛiſtꝰ? ⁊ ſi tm̃ eſſet
vobis parcere debuiſtis: vt manus veſtras
alienas reddereti a ſanguie innocẽtis.Quę
cecitas infuſa eſt in coꝛdibus veſtris: vt nec
illa tãta terreret medio die ſolis obſcuritas:
⁊ int᷑ e radios claros amputata lux:nox re
cõdit in diẽ:imo nox vſurpauit ĩ diẽ:nec cur
ſũ oꝛdinis ſeruauit:⁊ obtenebꝛat᷑ celũ:luget
tra:velũ tẽpli ↄſcindit᷑:petrę reſcindunt᷑:in/
ferna reſerant᷑:ois pene creatura expaueſcit
moꝛtẽ chꝛiſti: Mec tamẽ in his tantis aper/
ti ſunt oculi vri?O iudęei: demones qui vr̃a
coꝛda poſſederũt dixerũt: Scimus qui ſis: MWarci.i.
quid veniſti ante tempus ꝑdere nos:⁊ vos
dixiſtis: Tu de teipſo teſtimoniũ dicis:teſti Job.S.
moniũ tuum non eſt verum. Sed nõ intelli S
gentes actiones veſtras:egiſtis cauſas ve/ Xa.1.
ſtras. Deniq; noſtrę ſaluti militabat veſtra
malicia. Ille enim qui ad hoc venerat vt ꝓ
nob moꝛeret᷑:inſanas voces:Crucifige cru/ Lud.aʒ.
ciſige clamantiũ vt homo nõ expauit:quia
vt deus ante eas pᷣuidit. Quãtum laboꝛa/
ſtis vt diſcipulũ Judam pecunia coꝛrumpe Mattðb.26.
retis:⁊ a malo venditoꝛe alij emptoꝛes chꝛi
ſtum nõ poſſidendũ comparetis: nũdinas

malas agentes animę veſtrę quãdo fũde/

batis pꝛecium ſalutis noſtrę: Quãtũ labo-
raſtis vt iudicẽ a vro ſcelere manꝰ lauantẽ Mott.ꝛ7·

be

lumnn
ſstit
Pboutt
ſereuun
peliam.
ſſen⸗
peſtiore
ſtonete
ſer Len
feiußsri
ooonn
fiodſ
nnistn
Cochriſti
Ctacee
baunte
eyopon
gudireno
lugenen
pamnool
noNn
peſiöer
leen e
ſucrei
lalacun
gacoe⸗
ſaſvie
ſonen
i dararde
dbluiea
laviren
Md moni
teteſti
veuumn
fügti⸗
Gesse
hyale.
Eepoten
ſerecpe
naete
niug,
ſeni⸗
ipnn
lonügn
Kym
Uiſi
ſopaf
fmncin
Munb⸗
luſane
tatis
noi

Mehennen
dipengein
aſolcitin
niſrpinetn
nsgiin
Menteot
tingnne
1abule
penomari
monunditt
cencga na
ntäincfinn
inotnen,
Ndelenane⸗
Ktotchinoni
nalunigih
Ngüggun
nemneoceen
niszucin
cumkubon
ſocigzene
blcam en
Scbononmi

Qiltiea

nannsvetr⸗
mocins C
peſnse⸗
isoblantr:

mlornorw

itidienatcn
digg⸗
cſanank

wnegtad

slunns ihe⸗
noncsun
imusu P
genosN
niünstii
ulͦnn ,
isllisſ
innbunetn
enmt.
Cuaigen
hupa
imnn han
scomnpe .

. α

calumnijs cęſaris noĩe owoſito oppꝛimere/
tis vt id impleret qð fieri volebatis: quãtũ
laboꝛaſtis vt chꝛiſtꝰ occideret᷑ ⁊ latro dimit/
teretur:quãtum laboꝛaſtis vt chꝛiſtus cõtu
meliam pateret᷑: ſpinis coꝛonaret᷑: in ligno
ſuſpenderet᷑:lancea perfoꝛaret᷑: quãtum cla
maſtis: quãtum ſudaſtis: quãtum laboꝛa/
ſtis:ſed omnis iſte laboꝛ veſter fructus ẽ no
ſter. Deniq; a vobis chꝛiſtus occidit᷑:nobis
reſurgit:a vobis in ligno ſuſpenditur: cla/
uis confixus in cruce detinet᷑:⁊ a ducibꝰ no/
ſtris diſcipulis ſuis in medio eoꝛum clauſis
ianuis inuenit᷑. Pecunia milites coꝛrumpẽ/

do chꝛiſti reſurrectionẽ opꝛimere voluiſtis:

Et ecce eius reſurrectio toto mundo iã cele/
bꝛatur:⁊ qð dediſtis iã perdidiſtis. Imple/
re nõ potuiſtis qð voluiſtis:audite iam qð
audire non vultis. Die tertio a moꝛtuis re/
ſurgens:aſſumptus in cęlũ:ſedet ad dextrã
patris:diſperſit vos per nos vniuerſas ter/
ras: vt vbiq; pꝛophetias de eiꝰ natiuitate:
paſſiõe: quęcũq; dicta ſũt vos ꝑferall: atq;
lucernã legis tanq; lignea candelabꝛa ſen/
ſu carẽtia gentibꝰ miniſtretis. Qð pꝛopter
ea factum eſſe cognoſcite:ne gẽtes hec om/
nia quę agunt᷑ dum pꝛędicat᷑ a nobis dice
rẽt fuiſſe ↄficta. hãc etiã ipſã veſtrã diſper/
ſionem fuiſſe dictam: Dauid ꝓpheta de/

LS. 58. clarat dicens: He occideris eos nequando

obliuiſcant᷑ legem tuam: ſed diſperge eos
in virtute tua. Diſperſio hęc & veſtra teſti⸗

Job.S. moniũ perhibet chꝛiſto cui dixiſtis: Tu de

te teſtimoniũ dicis:teſtimoniũ tuum nõ eſt

verum ⁊c̃. vbi ex veſtro teſtimonio inimico

rũ alij inimici confundant᷑:qui chꝛiſtum ma
gicis artibus feciſſe dicunt quęcũq; fecit mi
racula. Nam ⁊ hoc ꝙ moꝛtuus colitur magi
cę potentięg deputanda eſſe contendũt:pꝛo/
ferte codices ꝓpheticos O iudei chꝛiſti ini⸗
mici:vt ex ipſis alij pagani conuincant᷑ ini-
mici: ꝓphetas anteqᷓ; longe naſceret᷑ ante

ſe miſit: qui omnia quę ſuperius diximus

Hpdixerunt.Hinc iaʒ iudicate quę recta ſapi/
tis:nũquid ſi magicis artibus fecit vt cole/
ret᷑ vt moꝛtuus: magos miſerat anteqᷓ; na/
tus: Cõfundimiĩ:coꝛrigimini qͥ talia de chꝛi⸗
ſto vel ſentitis vel creditis vel dicitis:Con/
fundimini ⁊ vos iudeęi qui lucernam legis ĩ
manibꝰ habẽtes:alijs lumẽ pꝛeębetis:⁊vos
in ſanctis intendere nõ curaſtis: ſed expec-
tatis quidem ⁊ vos vt veniat qui ventu/
rus ẽ.Et veniet:vᷣ nõ ſiẽ vultis venite:veni

Bermo. III. In vigilia

*£

et excelſus ille qͥ a vobis interfectꝰ eſt: nul⸗

lius criminis reus: manifeſtus veniet deus

⁊ videbitis iudicantẽ quẽ ↄtempſiſtis mira
cula facientem. Qualis erit tunc ⁊ veſtra cõ

ſcientia: cum vobis ille nullam iam exhibet
patientiã: quia vos inuenit in anima moꝛ/

tuos: qui venturus eſt iudicare viuos et E
redimus iĩ ſpiritũſanetü: quẽ Ca. 19.

moꝛtuos.
nos credimꝰdeum: ęqualem patri ⁊ filio ma

nentẽ in patre ⁊ filio:regnantẽ cum patre et
ſilio:trinitas vna et tertia in vnitate ꝑſona
ſpirituſſanctus:qui operatur omnia in omm
nibus.hunc et arriani blaſppemantipatri
filioq; eſſe minoꝛem:hũc eoꝛum erroꝛem ille
euangeliſta reuocat dicens: Si quis dixerit Matthᷣ.12.

verbum in filium remittet᷑ iili: ſi quis dixe/

rit verbum in ſpiritũſanctũ non remittetur

illi nec in iſto nec in futuro ſeculo. QAuid eſt

arriane quo ꝓgreſſa fuerit imanitas tua: di-
cis verbum in filium hominis:qꝛ ᷣm diuini

tatem ſiliũ dei aſſeris eſſe minoꝛẽ:dicis ver/
bum in ſpirituſanctũ in ipſa illa indiuidua

vynitate etiã filio eſſe minoꝛẽ: dicendo tale

verbum de verbo:tale verbũ de ſpirituſan/

cto:non remittũtur nee hic nec in futuro ſę/
culo peccata tua:et tu rebapti do pollice-
ris dimittere aliena. DHonum ſpirituſſancti
agnoſcimus eſſe remiſſionem omniũ pec/
catoꝛum ſuffragante nobis ipſa veritate

poſt reſurrectionẽ ſuam ait diſcipulis ſuis:

Accipite ſpiritũſanctũ:ſi cui remiſeritis pec goꝶ.20.
cata:remittunt᷑ illi: NHos aũt ſacrilego auſu
quibus iam chꝛiſti dono et ſpirituſſancti
baptiſmũ ⁊ oꝛiginalia ⁊ ꝓpꝛia cuncta dimi/

ſit omnino peccata: in iam baptiʒatis ex/

ufflatis chꝛiſtum:reſpuiſtis ſpiritũſanctuzʒ:

renatum non abluere ſed ſoꝛdidare: nõ li/

berare ſed obligare: non viuiſicare ſed moꝛ/
tiſicare cõtendiſtis. Hec mirũ ſi has ruinas

quotidie fabꝛicatis: qui petram integram

chꝛiſtũ in füdamẽto habere noluiſtis:q ave
ſtro erroꝛe ſeparat veritatis filios quos ſic
fouet vt nutriat:nõ ſix vt tu blandiẽdo de/
cipiatvt occidat.¶ Apud catholicã fidẽ dile Ca. 20.
ctiſſimi noueritis tm̃ eſſe verã fidẽ: germa⸗
nã pacẽ:pꝑpetuã ſalutẽ.Hõ em̃ ĩ angulo ẽ:ſᷣ

vbiq; tota eſt. Siqͥs ab ea diſceſſerit atq; in

hereticoꝛũ erroꝛi ſe tradiderit: vt fugitiuus

ſeruꝰ iudicabit᷑: nõ vt filiꝰ adoptiuꝰ: nec ad

vitã ęternã reſurget ſᷣ potiꝰ ad dãnatõʒ:qm̃
bonis maliſq; ꝓmittit᷑ reſt urrectio. Oẽs qͥdẽ n. Corj. 15.
reſurgemꝰ ait aplus:bᷣ nõ oẽs imutabimur.

Bancti luguſtini de tempore

Et quid pꝛodeſſet fratres mei reſurgere et

nõ ĩmutari?: Qui em̃ in illavita nõ fuerit im

mutatꝰ:a iuſto iudice inuenit᷑ eſſe damna /

tus. Damnatus aũt ęternam non cõſequit

vitam:qui de aduerſario diabolo victricem
nõ valuit accipere palmã. Quid em̃ ꝓdeſt
dilectiſſimi ꝙ vel illis vinculis i idoloꝝ cul/
tu inherere:ꝗ̊ᷓ diabolus ⁊ iuſte hęreticoꝝ ca
put ñ decẽterq; poſſidet: Qui vult ad ęter/
nã vitã ꝑuenire: cõtra oẽs diaboli laqueos

- —

X debet foꝛtit᷑ inuigilare.Nã em̃ qlis cuiuſq;
Ca.⁊21. h̊ eſt vita: ita inueniet᷑ in illa. ¶ Quãtũ aũt

diſtat inter hanc ⁊ illam: debet noſſe chari/

tas veſtra.hic falſitas:ibiveritas.hhic ꝑtur
batio:illic fida poſſeſſio.hic peſſima amari

tudo: illic ſempiterna dilectio. ic pericu/
loſa elatio: illic eſt ſecura exultatio. hic ti/
met᷑ ne q erat amicus: efficiat᷑ ſubito inimi⸗/
cus:illic ſemper manet amicus:quia nulluſ

illuc admittit᷑ inimicꝰ: Hic quicqͥd eſt bonũ

timet᷑ ne geat: illic quicqͥd acceperis ab illo
ſeruaberis qui fecit vt ne tu tranſeas:et qð

acceperis non amittas.hhic moꝛs:ibi vita.

1. Corj.I5. Hic omnia quę creauit deus:illic iſße ꝓ om/

nibus ⁊ in omnibꝰ deus: ⁊ quę digna dicũ /

tur:ſi tamẽ aliqua dicunt᷑. Mõ enim ſufficit

humana lingua laudare qð ſenſus moꝛta/

lium non valet compꝛehendere. Veniemꝰ

1. Corſ.2. illuc fratres:vnde et ibi videbimꝰ ꝙ oculus

hic nõ vidit: Ibi audiemus ꝓꝙ auris hic nõ

audiuit: IObi intelligemꝰ ꝙ coꝛ humanũ cõ/
pꝛehẽdere hic non valebit:videntes ſinien/
1. Netri.i.teſq; exultabimus inenarrabili gaudio.Et

quale gaudiũ eſt vbi nullꝰ timoꝛ erit: Qua/
le gaudium erit cum te videris eſſe ſocium

angeloꝛũ:participem regni celoꝛum:regna/

2

Ca. 22.

re cũ rege: nihil cõcupiſcendo omnia poſſi/
dere:ſine auaricia diuitem:ſine pecunia ad/

miniſtrantẽ:ſine ſucceſſoꝛe iudicantem:ſine
metu barbaroꝛũ regnãtem: ſine moꝛte ęter/
na vita viuentem. Sed vt ad iſtam venia/

mus viam tutiſſimam queę illuc ducit non
amittamus: Quę eſt via: chꝛiſtus ex toto:
ex capite:ex coꝛpoꝛe.Ex capite qualis filius

i manente manens: ex coꝛpoꝛe minoꝛ viam

iſtam vt gigas velociter tranſiens:caput et

coꝛpus chꝛiſtꝰ ⁊ eccleſia. Nec ab illo ſepare/

mus aliquid aliud de illo: ſicut heretici cre⸗

dendo:nec ab iſta pꝛauis noſtris moꝛibꝰ de

clinãdo. heęc eſt mater vera: pia mater ⁊ ca
ſta: intrinſec ſui viri ⁊ dignitate oꝛnata: nõ
foꝛinſecus mẽdacio fallente turpiter coloꝛa-

eccłlię nomẽ impoſuit iudeo

ta. Non nos ab iſta matre ⁊ nomen cõſictũ
ſeducat alienũ:vbi nos eccleſię ⁊ ſpecies ali
ena decipiat. Sponſa nõ eſt quę virum ſuũ

non cognoſcit: turpis eſt ꝗᷓ tanti viri ſpeciẽ

ſuis ſermonibꝰfuſcare cõtendit. Fruſtra tũc
ſpelũca ſub
doloſa decipiẽs:qꝛ decepta iudeo qͥdẽ ꝙ ca/
ptes foꝛmã tuã ſub ſpecie aliena: quid te cõ
ponis:quid tantũ te exoꝛnas:quid ſub fim/
bꝛias tuas expandis:qui te cõtra verã ſpon
ſam ęquare cõtendis:non te reſpicit ſpõſus
quia non es ſponſa: ſed pulchꝛam te dicis
eſſe:⁊ de auro atq; oꝛnamẽtis plurimis glo
riaris:reſpõdet tibi ſponſus: Foꝛma pꝛeę fi/
lijs hoĩm ſpecies foꝛnicarię facta ẽ tibi: irre/
uerẽs facta es ĩ omnibꝰ: O& ſi dixeris: qua/

re:reſpõdet:qꝛ ſub ſpecie cõponis te et mẽ/

tiris ſponſum tuuʒ eſſe me: ſpecies foꝛnica/

rię facta eſt tibi:irreuerẽs facta es ĩ oĩbꝰ:nõ

ſicut patrẽ appellãs me ⁊ pꝛincipẽ virginita
tis tuę. Verba ſunt chꝛiſti per ꝓphetã. Si

ego eſſem pꝛincepsvirginitat tuę:ſeruares

integritatẽ ſic tuã:ſicut integrã ſeruaui ma/
trẽ meã. Quia & nec pꝛincipem virginitati
tuę:nec patrem:nec agnoſcis ęqualem: nec
ego te agnoſco virginem: noli te ampliꝰ ia/

ctare eſſe qð non es:agnoſce turpitudinem

tuam: Mon es igit᷑ ſponſa:quia nõ es inte/

gra. Fruſtra enim illum ſponſuʒ vocas qui
non eſt tuus. Turpẽ enim viduam non ac/

cepit chꝛiſtus Redi:redi: redi: repudiata

redi:cõfuſa redi:ſerpentinis fraudibus vio

lata redi:non diuinitate cęleſti compoſita:
ſed humanis aſſertionibus reconuenta re/
di: fallere temetipſam potes. NHouit enim
ille quã quęrat: agnoſcit enim quaʒ vocat.
ſemper enim viuit mater nouerca:quid te ſi
ſuwonis non potes excludere pulchꝛã. Mã

cum turpis ſis ancilla:ſpecies foꝛnicarię fa⸗
cta eſt tibi. Mõ enim ſeruas vni viro fidem:
