Si enim frater tuuſ in te peccauit: vade ad Mattb.ʒ.
eũ ⁊ inuita eum ad pacẽ: da ei oſculũ et lu/
cratus es fratreʒ. Tu vero qui offędiſti nõ
differas ꝑgere:nõ differas fratrẽ recõcilia/
ri:vade ad eum: pete veniam. Et ſi vernlo
offẽdiſti:et tu verbo recõcilia:ſi vero facto
qð deus auertat: placa eum facto. Sic em̃
decet ſeruos dei facere:ſic decet eos demo⸗/
nes expellere et ſanctos angelos introdu/

– 4

pꝛinceps diabolus erit: nec inde aliquid
boni exire poterit. Fugiamꝰ igit᷑ iram fra/
tres mei:ꝗᷓ rationẽ ſuffocat:mẽſurã iuſticię
ignoꝛat: ſolẽ iuſticię neſcit:amicitias rum/
pit:de facili aufert pacẽ mentis: ſapientiã
calcat:ſapiẽtes infatuat: monachos deui⸗/
at:ſacerdotes ſuffocat:caſtitatem euacuat:

Il⸗

„. Regl. 10.

grauitatẽ in paſtoꝛibꝰdilacerat. Hec ira re/
pletus:ↄſilij poteſt eſſe capax.O monache
intuere caput tuũ: nan᷑ in cruce poſitus ꝓ
ſuis crucifixoꝛibus exoꝛauit.Et pꝛimiceriꝰ
martyr ſtephanus pꝛo ſuis lapidatoꝛibꝰge
Actj.7. nua flectẽdo clamauit: Dñe ne ſtatuas illł
hoc peccatũ.Sed ſi nõ tantę perfectiõis ſu
mus vt bonũ pꝛo malo ſoluamus: ſaltem
Bo. I2. pꝛo malo malũ non reddamus. Mon tamẽ
Pper puſillanimitatẽ remittẽdę ſunt iniurię:
ſed per ſapientiã quę eſt in chꝛiſto ieſu. O
quãta fratres mei huius peccati labes. O
;ß; grandis ⁊ lata miſeria tam coꝛpoꝛis qᷓ;
animę:nam coꝛpus quietẽ:ſomnũ ⁊ alacri/
tatem amittit:ſed ⁊ anima vitã perdit eęter
nam. Veniunt em̃ ⁊ reuertunt᷑ ad nos per
iram pꝛiſtina peccata: ⁊ ſic ↄfundimur ⁊ dã
namur. ¶ Hos vero fratres qͥ chꝛiſtiani ve/
ryruaciter ſinus: relinquamus vindictã illi qͥᷣ
Deutl.ʒ2. gqit: Mihi vindictã: ⁊ ego retribuã. Quic/
. quid em̃ ackte pertinet: dimitte illi. Nun/
ig ipſe mirabilioꝛes vindictas facit qᷓ; nos
imaginari poſſumus? Nõ tñ hoc ſihi ꝑęte/
re debemus:nec affectare:ſed pꝛo eſ̊ menꝰ

te ⁊ puro coꝛde oꝛare. Ham dũ noſtras in-

iurias facere petimus:quod dei eſt vſurpa
mus.Oꝛare tamen ſine intermiſſiõesdebe-/
mus:vtvindicet ſanguinẽ ſuoꝝ ſeruoꝝ:nõ
ad damnationẽ:ſed ad coꝛreptionẽ qui eſt

benedictus in ſęcula: Amen.
A De 5 uritate conſcientięg: amoꝛe
ribulationũ: 2 ſpe qua gillas ad
cęleſtia inuitat᷑: Germo
D ſpiritale gaudiuʒ hodierna die
fratres dilectiſſimi intendo vos in
. uitare. Quod quidẽ gaudium non
operat᷑ diuitiaꝝ copia:nõ fallax mũdi glo/
ria:nõ pꝛolis fęcunditas:nõ coꝛpoꝛis ſani/
tas:ſed tanfũ ↄſcientię puritas. O fęlix cõ/
ſcientię puritas: O fęlix ſanctę ↄſciẽtię io/

a carcere doloꝛis liberas Hõ oĩ
immũdicia purgas mentẽ. O mẽs ſancta:
paradiſus delitiaꝝ:varijs bonoꝝ operum
virgultis ↄſita:varijſq; virtutũ floꝛibꝰ pur
purata:⁊ ſuauiter celeſti gra irrigata.hęcẽ
Señ.2. frẽs mei ꝑadiſus ĩ q̃ plantat᷑ lignũ vitę ⁊ cę
leſtis ſapiẽtię. hec eſt thalamus dei: pala/
ciũ chꝛiſti:habitaculũ ſanctiſpiritus.hhęcẽ

in quo ipſa ↄſcientia bona optime delecta/
tur ⁊ requieſcit cum ſponſo ſuo.O ↄſciẽtia
Geũ.⁊4. in te:⁊ tibi occurrit rebecca cum iſaac veni/

Ad fratres in heremo

cũditas:quę vermẽ interioꝛẽ excludis:queę

thꝛonus ſalomonis:lectus ſponſi cęleſtis:

Sermo IXNX X

Ente de agro. In te delectat᷑ iacob cum ra/
chelis ↄiugio: In te ſunamnis abiſac regẽ 5. Regl.ꝛ.
dauid iocũdis fouet amplexibus. O ↄſciẽ/
tia ſancta:in terra adhuc es ⁊ in cęlis habi
tas. Gaude o anima ſancta:ſancta ↄſciẽtia
decoꝛata. Gaude ceęleſti ⁊ ęterna gloꝛia. In
ea fratres chariſſimi magdalena illa ignife Lud m.
ra:chꝛiſto pꝛecioſa offert vnguẽta. IJbi ma/ Zucj.ic.
ria optimã vartgn elegit quę nõ auferetur
ab ea.Eia ergo fratres ſi ad hanc gloꝛiã cu
pimus peruenire:pꝛedictã noſtrã ↄſcientiã
diligenter nunc diſcutiamus:⁊ ibi litteram
luxurię perlegamus:apicẽ ſuperbię:notaʒ
auaricię ⁊ thecam inuidię pꝛoſpiciamus:⁊
deleamus ea per ↄfeſſionẽ:per coꝛdis ↄtri⸗/
tionẽ:per verã ſatiſfactionẽ:⁊ tunc merebi
mur per gratiã adipiſci gloꝛiã illã quã nec
oculus vidit: nec auris audiuit: nec in coꝛ
hominis aſcendit:quę deus pꝛęparauit di
ligentibꝰ ſe. O fratres mei ⁊ lęticia coꝛdis
mei: feſtinemꝰ ingredi hãc ſanctãſanctoꝝ.
ũc em̃ habebimꝰ bonũ qð nõ ꝑdemꝰ:tũc
lgabiemus perfectũ bonũ quod nõ amit/
em̃ug. Amare tamẽ debemus ſi ad hanc B
loꝛiã peruenire cupimus:temptatiões:fa
mes tribulatiõeſq; ſingulas. Nam ſicut in
foꝛnace purgat᷑ aurum: ſicut lima purgat
ferrũ: ſicut flagellũ ſeparat a grano paleã:
ſic in foꝛnace tribulationũ patientia exerce
tur:foꝛtitudo roboꝛat᷑: conſtantia ſolidat᷑:
ſpes ad cęileſtia inuitat᷑. O ſpes ſanctoꝝ ex
turris foꝛtitudinis eoꝝ quę nõ ↄfundis: vᷣ
te expectantibus gratiã infundis:nõ cęcas
ſed illuminas:nõ famelicas ſed reficis. O
fęlix ſpes cęleſtis:ili timoꝛem ſeculi expu/
gnas: ↄſolatiões mũdanas extirpas. Per
te timoꝛ nõ auget᷑: ꝑ te falſa cupiditas non
ſomniat᷑:per te luxuria ↄq̃ſſat᷑:per te ſuper/⸗
bia auellit᷑:per te inuidia nõ dominat᷑: per
te cuncta vitia terminant᷑. O ſpes ceęleſtis
curię:in te regnat charitaſ:quę credit omia
quę ad ſalutẽ pertinẽt: om̃ia ſperat quę ꝓ/
miſſa ſunt. O fratres mei: qͥ hominũ põt
mentẽ ſeruoꝝ dei infirmare:ſi apud deum
ſpes celeſtis pꝛo eo allegat? In quo noce/
bũt eis tyrannoꝝ fulmina: foꝛtunę pꝛecipi
tia quid agent:?& ſpes tu cogitatiões diri
gis:tu in charitate altitudinẽ ponis: vt in
ea perſeueremus vſq; ad moꝛtẽ:tu in chari
tate latitudinẽ extẽdis vſq; ad inimicũ.O
ſpes celeſtis glłię:ꝑ te prfiarchę mala patiẽ/
ter ſuſtinuerũt: per te ꝓphetę cuncta mala
poꝛtauerũt:per te apli ad moꝛiẽ gaudẽter

2. Corl. 1.

Bancti
perrexerunt:per te martyres afflicti ſunt:e⸗ .
te virgmes com buſtę ſunt:per te ↄfeſſoꝛes

vituperati ſunt:pꝑ te viduę caſtitatẽ aſtrin/
gunt:per te maritatę lumbos pꝛecingunt: .

per te pupilli: languentes ⁊ oꝛphani ſperãt

ridere:per te pauperes ↄfidunt gaudere: ꝑ
te peregrini ſperat terminũ ⁊ ad finẽ labo/
ris ꝑuenire. OQà ſpes tu om̃ia poꝛtare facis
dulciter ⁊ ſuauiter. Eia ergð frẽs hãc ama/
te:hanc tenete:nõ tamen ſne timoꝛe: quia
qui ſperat ⁊ nõ timet:negligẽs eſt:qui aũt
timet et non ſperat: depꝛeſſus eſt ⁊ deſcen/
dit in pꝛofundũ quaſi lapis.A quo deſcen /
ſu liberet nos ille qui de cęlo deſcendit: vt
nobis vitam donaret ⁊ aſcenſum chꝛiſtus
deus noſter: Amen. .
e lachrymis: nn ee⸗ 7
T

mũdi gaudia ſeqnt᷑ ę eterna laneta⸗ .
qꝛ nemo poteſt hic ⁊ in futuro gau /
gdeo neceſſe eſt vt vnaʒ amittat:qui
aliam voluerit poſſidere. Si ergo o mona4
che hic gaudere cupis: ſcias iam te exi⸗
lem eſſe patrię celeſtis:ſed ſi hic ploralteng
Mattb.s. iam patrię cęleſtis ciuis cõſtitueris. Beati

inqͥt qui lugẽt:qm ipᷣi ↄſolabunt᷑. Sʒ dicet

quis: Quid flere opoꝛtet: ⁊ quare flere de/
bemꝰ: Ego aũt filioli ⁊ fratres dico ꝙ flere
debemus peccata qauę cõmiſimus. Iſte emim
fletꝰ ſit panis noſter:quẽ quotidie comede
re debemꝰ die ac nocte. Flere etiã debemꝰ
populoꝛũ peccata: q̃ſi noſtra vulaera. Sic
2. Corj. 11. em̃ paulus faciebat: dum clamabat: &ρs
infirmat᷑ ⁊ ego non infirmno:? Flere etiã de
bemꝰ de dilatiõe regni gterni: qd bñ oñde/
Ps. 119. bat ille ꝓpheta dauid dũ dicebat: Heu mi
hi qꝛ incolatꝰ meꝰ pꝛolõgatus eſt. Iſte em̃
Thꝛeñ.i. ſunt tres miſerię:quibus texit᷑ liber hiere⸗
—mnmig:quibus plangit peccata animę inſul/
tum miſerię:⁊ dilationẽ patrię.hhoꝝ fletu/
um imbꝛibus debemus irr igare terrã men/
tis noſtrę: vt pariat fructus bonoꝝ opeꝝ
Exo.. diuerſoſq; floꝛẽs virtutũ. Iſti quoq; fletus
ſunt tres fluctus per quos ſilij iſrael trãſie/
runt ad terrã pꝛomiſſiõis. Vere peccatoꝛeſ.
ex ęgypto vitioꝝ exeunt: mare rubꝛũ trãſ-
euntes: dũ ſubmergunt᷑ hoſtes:⁊ vitia ſuf/
focant᷑. Vere cantant dño gloꝛioſe:dum in
trantes cęleſtẽ hieruſalem:depoſita coꝛru/
ptibili veſte: ſanctis angelis ſunt ſociati.
O monache fac igitur vt mens tua ſit liber

quem vidit czechielkin quo ſcriptę erant la Ezecb.x.
mentatiões ⁊ vę.O monache ad has lamẽæ

tationes te ↄuertas hos doloꝛes amplecte

re cunctis diebus vite tuę: flendo tua pec-
cata: ⁊ nõ ſolum vt diximus ta: ſed ⁊ pꝛo/

ximi. Caueto tamẽ ne fleueris moꝛtẽ coꝛpo

ralem alicuius:nec ſubſtantiaꝝ amiſſionẽ:
nec coꝛpoꝛis infirmitatẽ. Om̃ia em̃ neceſſa
ria ſũt euenire: oĩa hęc valde cõia. Ponas
ergo te in dei volũtate:relinquens ſibi oiaꝰ
⁊ ipſe te reducet ⁊ ↄducet:quicquid tibi ac/
ciderit:libenter ſuſcipe:deum inlomnibus
lauda: omnẽ honoꝛẽ ſibi exhibeas gr̃as ei
ſoluendo. Quotidie fleas pctã ꝗ̊ cõmiſiſti:
⁊2 ꝗᷓ cõmittere pꝛoximos videas: quaſi tua

ſint vulnera. Sic em̃ peccatrix illa maria ñ Lud.⁊.

ſolum in domo ſimonis:ſed etiã poſt aduẽ
tum ſanctiſpiritus hoc idem ardenter per⸗
fecit. Semper em̃ dolebat: ſempeꝑꝶ in vita

ſua peccata flebat: quia nullũ peccatũ ha/
bebat: ſed flebat non tantũ filij paſſionẽ:

ſed iuęoꝝ damnationẽ. Sʒ dices: Moꝛ B
tuum fratrẽ vel amicũ video:naturalis in
firmitas me inuitat ad plãctũ.Ego aũt di/
co tibienonache:tempera luctũ tuum. Mõö
em̃ tuum eſt moꝛtuos flere:ſed ſeculi.Non
tamen pꝛohibeo lachꝛymas naturales:q̃̊s
naturalis neceſſitas expꝛimit. Nam multi
lachꝛymas fundũt: ⁊ q́;uis natura nosad
hoc frequẽter inuitet:animus tamẽ ſapiẽ/
tis ĩmobilis perſeuerat. O tu qui ſapiens

videris eſſe in ſęculo:caue ne ↄſentiat ani/
mus tuus moꝛtuos deploꝛare.Studevt lu
ctus vincat᷑ ab animo. Caue ne abſoꝛbeat᷑

animꝰ tuꝰ ab infirmitate mẽtis:⁊ extenuet
ſpiritus carnẽ vitio ſenſualitatis.OèO mona
che ſi moꝛs imin et:noli dolere? pꝛępara te
ad moꝛtem per mentis ↄſtantiã. Zalem te
pꝛeępara vt moꝛtẽ timere nõ poſſi is: vt poſt
moꝛtem viuere incipias qui ante moꝛtem
moꝛiendo viuebas:vel viuendo moꝛieba⸗

ris. Cupis ergo o monache ſemper viuere:
depone fletum pꝛo terrenis:noli ploꝛare ꝗᷓ
mundi ſunt:⁊ quę neceſſaria ſunt euenire.
Depone oino fletũ pꝛo terrenis: ⁊ aſſume

ligamus igitur lachꝛymas: quia ſuaues

ſunt diligentibus deuũ. Delectemur igitur

ſempi in hac tinfirma vita fortes mei 1 ſetu

4

ſua flebat quę cõmiſerat. Sic fecit ⁊ maria Job.19. 3
mater dñi:quę dum iuxta crucẽ aret:non

lamentũ pꝛo cęleſtibus: Beati inquit qui MWattb.
lugent: beati qui fletis: quia nidebitis. Di B

N
le

dot
hn⸗
lle

Sere

Ad fratres in heremo
C ⁊ lamento. Simus tantũ pꝛoni ad lamen/
tum ⁊ fletuʒ: q;tum fuimus ad culpam au/
daces. Qualis fuit nobis intentio ad pec/
candũ:talis ſit ad penitendũ deuotio. Gꝛa
uia peccata grauiſſimis lamentis indigẽt.
Accipite fratres mei compunctionẽ: qꝛ ſa⸗
nitas aĩaꝝ eſt:remiſſio peccatoꝝ eſt:ſacriſi
cium ſpiritale eſt: quod deo ſumme placet.
Holocauſtũ medullatũ:ẽ coꝛ peccatoꝛis hu
miliatũ: ⁊ quotidianis lachꝛymis rigatũ.
O monache punge oculũ mẽtis:vt lachꝛv/⸗

ma pꝛodeat compunctõis. O compunctio
qᷓ; ſancta ⁊ mirabilis pꝛeędicaris:tu ſpirita/

le lauacrũ es:tu flagellum dei es per quod

deus mutat᷑: tu ſtimulus per quẽ deus ad
hominẽ inclinat᷑: tu ligamen per quod deꝰ
foꝛtiter aſtringit᷑. O compunctio ſancta ⁊ i/

maculata: ſine qua adultis nõ valet baptiſ
mus:ſim qua ad iudiciũ dñi coꝛpus recipi
tur:ſine qua infructuoſa ẽ oĩs ↄfeſſio: ſine
qua om̃is ſatiſfactio inanis eſt. O compũ/
ctio lachꝛymoſa:o lachꝛyma mentem pur/

gans:intentionẽ fecundans:ↄfeſſionẽ ixrxi/

gans: animã ſanctiſicãs. HHęc eſt latp?ꝰi
ſanctę compunctiõis ſoꝛoꝛ:quę motus illi/

citos extinguit:paradiſum aperit: infernũ

claudit:mundũq; deſpicere in cũctis facit.
O felix lachꝛyma:tu carnalẽ cogitationem
extinguis:peccatoꝝ moꝛbũ expellis:virus
culpę euomis.O felix tabula:o vitalis na/
uicula:per quã naufragus redire poteſt a
poꝛtũ ſalutis.O aqua ſalutaris:per qua
om̃e peccatũ deſtruit᷑. O via:ꝑ quã ad
radiſum gradimur. O ſpiritale cõductſuim⸗
per quod de inuio ad viã tranſit᷑.O feli

uacrũ penitentię lachꝛymaꝝ:qð totiẽs va/

les ad purgandũ:quotiẽs purgatiõe indi/

D get coꝛ humanũ. heęc eſt fratres mei herba
celeſtis iliũs fũllonis: qua veſtes ſeruoꝛũ

ſuoꝝ derurpatas a ſoꝛde quotidie purgat.
Hoc eſt cęleſte nitrũ:qð de roꝛe diuinę gra/
tię ↄfectum: abſtergit maculas peccatoꝝ.

Hoc eſt lixiuiũ: quo interioꝛis hominis ca⸗

put optime abluit᷑.O lachꝛyma tu ↄtra rui
nas hoim ſuaue ſolatiũ: quę paſſiõis chꝛi /⸗
ſti es vicaria:ↄtra peccatũ ponẽs remediũ:
vt per te totiens cogat᷑ chꝛiſtus moꝛi:quo/
tiens labit᷑ homo in abyſſum peccatoꝝ.O
monache ergo a lachꝛymis quis ↄtinere ſe

poterit: Intremus obſecro ↄſcientias no/
ſtras:diſcutiamus eas:⁊ ſi riſimus in iuuẽ=⸗

tute:ſaltẽ in ſenectute fleamus: cogitãtes

●

Germo XII

quid chꝛiſto et qͥd diabolo tempoꝛe noſtre
iuuẽtutis perſoluimus. Et ſi anteq/ad he-/
remũ peruenimus:viſus nos incuruauit gp
ↄcupiſcentiã:ſi guttur per gulã:ſi auditus
per enoꝛmitatẽ verboꝝ vel ſpontaneãẽ de-
tractionis audientiã:ſi lingua claudicauit
in verbo:ſi olfactꝰ errauit in odoꝛamẽto:ſi
tactꝰfefellit ĩ ſuauitate:ſi greſſus ad furtũ:
Si in his vl aliquo iſtoꝝ te inueneris cul ·
pabilẽ:ablue culpam per lachꝛymã: Juxca
quantitatẽ ſoꝛdis menſura lachꝛymaꝝ co
piam:aſſumendo peęenitentiam: quę mater
eſt omniũ bonoꝝ.Timoꝛ aũt qui pęniten./
tiam ↄcupiſcit: ↄtritionẽ parit. Pęnitentia
ceqcm̃ illa digna ⁊ bona eſt:quę pctã peracta
deploꝛat:ſic vt deploꝛata iteꝝ non cõmit,· 5
tat.Quid ergo pęnitẽtia eſt: niſi anteacta pepe.diſs.
dDeflere: ⁊ flenda iteꝝ non cõmittere? Mam ca. r ⁊ penitẽ
qui ſic peccata deploꝛat vt iteꝝ peccata cõ an7.
.mittat:adhuc pęnitentiam agere ignoꝛat. 4. ca.i.
²° Nunquid ⁊ q diſſimulat irriſoꝛ eſt:⁊ nõ pę/ De pe. dil.
itens qui adhuc agit quod penitet? Pę/ irriloꝛ.
ceamini igit᷑ fratres mei:⁊ pęnitentes pę
ltenxiã agite in fletu ⁊ lamẽto:vt digne ri
ere poſſitis in gloꝛia beatoꝝ: Amẽz.
ſne ſuperbis bumilitate :Ber/
tres chariſſimi vbi ſuperbia fue A
rit:ibi diſcoꝛdia ⁊ ↄptumelia dñabi
tur. Mõ ergo decet ſeruos dei in he
emo ↄſtitutos ſuperbos eſſe ſed humiles:
õͤ elatos:ſed mãſuetoſ:caſtos:benignos:
72 om̃ibus virtutibus oꝛnatos. Cauete em
fratres et vigilanter ſemper attendite: ne
ſuperbia inflemin? de bonis cõmiſſis:ſcien
tes ꝙ ſuperbia ex angelis dęmones fecit:Fᷣ
humilitas hoiĩes ſimiles angelis cõſtituit.
Superbbia gloꝛiã de celis deiecit angelica
ſed humilitas ad ceęlos aſcendere fecit inſrr
mitatẽ humanã. O fratres mei cauete: ne·
oꝛantes:vel legentes:vel ſtantes:vel ſedjʒ.
tes:vel vigilantes dicatis oꝛe vel coꝛde:pba
bitantes in cinere ⁊ cilicio cũ phariſęo:Gꝛa Ludl.is.
tioas tibi ago dñe:qꝛ nõ ſum fſicut ceteri hbo-)
mines.heęc em̃ ſolitariã vitã ducentes dia
. bolo inſtiganteiſępe cogitant:ſępe hoc di,/
cere temptant᷑ ab inimico ſeruoꝝ dei. Po⸗/
tiꝰem̃ volo vos heremũ exire: q; talia dice.
revel cogitare:Sed dũ temptamini hoc al
ſerere vel de vobiſipſis hoc cogitare: mor
clamate:mox vlulate ⁊ dicite:Ego ſumver Ms. zi.
mis ⁊ nõ homo: oppꝛobꝛiũ hoĩm ⁊ abiectio

—
—

Sancti Auguſtini
plebis: Et cũ publicano dicite: quibuſcũq; vltra qᷓ; verũ ſit: ↄtumacia ſe erigẽs in pꝛe/ ug
Lucj.is. virtutibꝰ ſitis dꝛnati:eꝰ ꝓpitiꝰ eſto mihi latũ.Iſti ſunt quattuoꝛ fabꝛi:qui totũ mũ / Zacharie.i. n ſ
pctõꝛi.Attendat igit᷑ charitas veſtra:quid dum ↄcutiunt:⁊ coda filioꝝ dei diſſipant: her
Lud.22. dixerit veritas noſtra: Qui maioꝛ eſt vrjm: us nos cuſtodiat deus: AmẽẽZz. nul
fiat ſicut minoꝛ: ⁊ qui pꝛeceſſoꝛ eſt ſicut mi / ¶ De foꝛtitudine tenẽda: Ser.XII ſſanea
niſter. O monache qᷓ;to maioꝛ es: hũilia e·Aia ĩ hac vaſta ſolitudine dei gra / A) glan
Eccxi.5. in oibus: ⁊ inuenies gratiã coꝛã deo ⁊ ho⸗j⸗ ¶ q tia ſumus in vnũ ↄgregati:vtvna/ nueſo
B bus. OQ ſancta venerabiliſꝙ; humilitas: utuu nimes habitemus in domo: ⁊ ſint Acu.a. et. 4. hin
filiũ dei de ſinu patris deſendere feciſti in nobis omiĩa cõmunia: pꝛopterea inter cete/, hen
vteꝝ ſanctę marię virginiꝰ.Lu eum feciſti ras virtutes foꝛtitudinẽ opoꝛtet nos rape/ uunun
inuolui vilibus panniculis:vt nos indue/ ret: ſequi ⁊ imitari. Ham ſi hanc virtutẽ am ſien
ret virtutũ oꝛnamẽtl. Tu circũcidiſti eũ in plexi fuerimus fratres:iacula foꝛtunę nõ ti ſenn
carne:vt nos circũcideret in mente. Tu e,u mebimꝰ:deridebimꝰ diaboli blãdimẽta: ⁊ ſnnd
permiſiſti coꝛꝑaliter flagellari:vt nos libe- ſpernemus illata. O fratres mei ligate hęc nbun
raret a flagello pcti.Lu eũ coꝛonaſti ſpinis in coꝛdibꝰ veſtris:qm̃ qui foꝛtis eſt:liber ẽ. ſont⸗
vt et nos coꝛonaret ſuis ęternis roſis. Lu Mon enim ſeruit foꝛtunę:nõ vanitati mun ssd
eũ infirmari feciſti:qͥ medicus cũctoꝝ erat: danę. fratres mei ⁊ leticia coꝛdis mei cõ⸗ ane
et ſolo verbo ſanat vniuerſa: vt nos infir. ſiderate q;ta fuerit in martyribꝰ foꝛtitudo: mmyee
mos ſanaret. OO& ſancta humilitas: qᷓ; diſſi · gquivelut impaſſibiles toꝛmẽta deiciunt: Anon
milis es ſuperbię. Hã ipſa ſuꝑbia frẽs mei. tyrannos ↄfundũt:cuncta quę pundi ſunt lienchn
luciferũ de celo deiecit: ſ̊ hũilitas dei filiũꝰ deſpiciunt:qui licet decoꝛiati:licet cõbuſti: „ En
Señ.ʒ. incarnauit. Ipſa ſuꝑbia adã de ꝑadiſo ex licet in cunctis mẽbꝛis afflicti:licet in om̃i- ſtud
Zud.aʒ. pulit:ſed humilitas latronẽ in paradiſũ busg coꝛpoꝛe ſint pꝛoiecti:nõ tamẽ legimus futt
Señ.ii. troduxit.Superbia gigantũ linguaa dn/⸗ eſſè mente mutatos. Sʒ ſcire debetis Unſei
Actj.2. ſit ⁊ ↄfudit:ſed humilitas cunctas ↄgreg frẽs mei ꝙ miłtis modis dicit᷑ foꝛtitudo:hy/ e
Panieł.a. uit diſperſas. Superbia nabuchodonoſoꝛ pocritaꝝ videlicet ⁊ philoſophoꝝ ⁊ bono/ gn ſzn
Señ.ꝗ in beſtiã trãſmutauit: ſᷣ humilitas ioſepp rum faleliũ.hypocrita deniq; multa ſuſti/ ndibeſol
Exo.ia. pꝛincipẽ iſrael ↄſtituit. Suꝑbia pharaonẽ nert:multa poꝛtat: ⁊ foꝛtis in cunctis appa/ ſpig nele
Exo.a. ſubmerſit: ſᷣ humilitas moyſen exaltauit. ret.Sed vę hypocrite:qꝛvenãdo mũdi glo aumn
Hec eſt illa ſancta humilitas:quę fecit nos riã:ęternã pęnã meret᷑:hic ſic trahit gloꝛiã fizcſ

fecit nos in ↄuentu ſolitarios oĩbus virtu /

ſolitarios:quę fecit nos pꝛiuatos ſęculo: ꝗᷓ

tibus floꝛere ꝑfectis.Heęc eſt illa tincta hu/⸗
militas quę philoſophos tradidit in repꝛo
bum ſenſum: excęcauit᷑iudęos: ſuffocauit
paganos: inſiammat chꝛiſtianos: perimit

ꝙ nõ habeat gloꝛiã. hęc em̃ foꝛtitudo non
virtꝰ ẽ ſed vitiũ: nõ magnanimitas ſed in/
firmitas:nõ bonitas ſed imbecillitas appel
lat᷑.Hanc pꝛetendũt hęretici:hanc rapiunt
falſi frẽs:de qͥꝝ numero dei gr̃a vos nunq;
eſſe cognoui. Quędã etiã foꝛtitudo ẽ phi

n
an

lonii

.

obſtinatos:deijcit potentes de ſede:⁊ exal
tat humiles.Sed ſuperbia fratres mei nõ
ſic.Sed qͥd:? Pꝛęlatos percutit:diuites tu/

loſophoꝝ: q calcauerũt diuitias:honoꝛes:
pompas:dignitates:⁊ aliqñ mẽbꝛa ꝓpꝛio/

rũ coꝛpoꝝ: ſᷣ hęc foꝛtitudo Iniiiirties erat

mur oſos efficit: religioſ decipit.hec hoies ad ęternę vitę meritũ. Quare:? Quia care- . „ in
cęcat ne ſe agnoſcãt quid ſunt. hęc em̃ fru- baãt charitate ⁊ timoꝛe dei. Jpᷣa deniq; cha oan
ctum perdit operis:mentẽ hominis ligat: ritas ẽ foꝛma oĩs bonę actiõis. O q;tus ri/ ſe⸗
ꝗꝛ ab ea pandit᷑ ome malũ. hęc eſt illa fer· goꝛ foꝛtitudis fuit ĩ platone:O. qͥt ⁊ qᷓ;ta pa nf
Hiere.i. uens olla:qu hieremias vidit: in q̃ deco/ tiebat᷑ ↄꝛia:ſᷣ qꝛ fundamẽto ſidei caruit:ꝓ/ Au
quunt᷑ oẽs pᷣncipes ⁊ paſtoꝛes tenebꝛaꝝ:ſe prea ſpes eã foꝛtitudinẽ ñ erexit: Et qꝛ cha ter
ctatoꝛes bonoꝝ tẽpoꝛaliũsveneratoꝛes di/. ritate nõ ꝓfec:ideo virtuti meritũ oĩo ami hnn
Matts.25. uitiaꝝ:qͥ pᷣmas cathedras appetũt in ſyna / ſit. Sʒ ẽ ⁊ alia foꝛtitudo q̃ boni qͥtidie cer B hau
gogis:⁊ ſalutari ĩ foꝛo:⁊ vocari rabbi. Hãc tãt vſq; ad moꝛtẽ.TLales ſũt fundati ĩ deo: fſit
ollã ſuccendit diabolus: dum coꝛda patrũ ideo vt ſupꝛa diximꝰ frẽs:nec verba nec im in
anieł.⁊. inflat ad altioꝛa.Iſti ſũt quattuoꝛ venti: q pioꝝ verbera timẽt.qhec ẽ illa mirabitł foꝛ⸗ lepſ⸗
tteotũ oꝛbẽ perflant: arrogãtia ſibi aſcribẽs titudo:q̃ moyſęs aſperitatẽ vię deſerti vi/ nae
qð nõ habet: inſollertia ſibi apꝛopꝛiãs qð cit:hicẽ panis cęleſtis:qͥ heliã ĩ deſerto pa/ cner
alteri debe?: ſuperbia multa de ſe ccedens uit.ęc ẽ foꝛtitudo ꝗᷓ moꝛtẽ ſpernit: hec eſt fhen
4 n

t. Regi.i. acta fuerit: totũ ediſiciũ bonoꝝopeꝝ ti
yſſi danid tenuiſſet: homicidiũ ⁊ adulteriũ no co/

Ad fratres in heremo

clauis qua dom dei pateſcit ⁊ aperit᷑. hhęc eſt ꝗᷓ
habenas voluptat: ſub ſjeno rõis iacere cogit.

paulus heremitaꝝ foꝛma beatiſicat᷑. hęc anto⸗/

mare nõ ceſſat. O foꝛtitudo:heremitaꝝ baculꝰ:
cęnobitaꝝ cingulus:monachoꝝq; oim ſacramẽ
tum: tu õ pauꝑtatẽ vales:vt nõ frangat᷑ animꝰ
pauptatẽ amãtis: ſᷣ amplioꝛ ſit interiꝰ ⁊ magis
vireſcat ĩ mẽte. to minꝰ abundat ĩ rebꝰ foꝛtu
nę:tãto plus valet foꝛtitudo ↄ mũdi inſultũ.O
foꝛtitudo ſi doloꝛẽ paterl:tu ĩ oĩbꝰ grãs agis:tu
ĩ tribulatiõe diuitias ſpiritales ⁊ delitias inue/
nis:vt potiꝰ moꝛbi cedãt in mentis cõmodũ qᷓ;
coꝛꝑis detrimẽtũ. O foꝛtitudo oẽm crudelitatẽ
euacuas:carcerẽ reſpuis:crucẽ ñ metuis: eculeũ
amplecteri:optas vincula: ſpontanea ſꝑ curris
ad moꝛtẽ. O monache nihil valet curſus tui bꝛa
uij:nihil tua aꝑatio:niſi colũna foꝛtitudis robo⸗
ret᷑. Mihil valet ędiſiciũ boni oꝑis:niſi columnã
foꝛtitudinis amplexert. Sʒ ſi colũna foꝛtitudis

Yudic 16.
. Re gl. II.
Matth.2 6.

miſiſſet. Si ſamſõ hãc ſeruaſſet:fęia eũ inimicis
nõ tradidiſſet. Si ſalomõ hanc dilexiſſet: idolæ
nõ adoꝛaſſet.Si petrus hanc tenuiſſet: ad vocẽ

ſent:minime in deſerto murmuraſſent. Eia igit
frẽs eſtote ſoꝛtes in bello temptationũ: tribula/
tionũ:infirmitatũ:iniuriaꝝ:⁊ pugnate cũ antiqͥ
ſerpsẽte: accipietis regnũ ęternũ: Amen.
De iuſticia ⁊ coꝛrectione fraterna:
erino Xxlululull—
Cbene noſtis frẽs chariſſimi:tria mona
ſteria apud hipponã dei gr̃a merui lau/
dabilr ad honoꝛẽ ſanctę trinitatisↄſtrue

aſſociati: auibꝰ miſtrati: ciboꝝq; ſpernẽtes deli-⸗
tias ⁊ viſus hoiĩm fugiẽtes. Et ideo nõ ego mi/

Aliud q́; monaſteriũ ĩ hoꝛto:quẽ ſctũs nr̃ pr̃᷑ va
leriꝰ mihi dedit:ędiſicatũ eſt.Et qm̃ poſtq; pꝛeſ/⸗
byter epᷣs factꝰ ſum:nec ſꝑ hic vobiſcũ habitare

ti ſũt: ꝓpterea infra domũ ep̃i mecũ habere vo/

ptinet verbũ iſtud audire ⁊ intelligere: atq; oꝑi/
Sap.i. bus adimplere:qͥ dicit᷑: Hiligite iuſticiã.Ad frẽs

£

Hec eſt q̃ iohãnes in deſerto decoꝛat᷑.hęc ẽ quas

nij alioꝛũq; ſctõꝝ patrũ loꝛica ẽ ⁊ zona qᷓ pꝛęcin /
cti ⁊ armati in excelſis indefeſſa voce qͥtidie cla /

tibꝰ: Qui ſine pctõ ẽ vrm pᷣmꝰ in illã lapidẽ mit/ Job.
tat. Q& monache in qͥ aliũ iudicas: teipᷣm cõdem Go. 2.
nas. Qua frõte frẽs mei poterimꝰ arguere aliozs

XTxo. 15. ancilleę fidẽ nõ negaſſet. Si filij iſr hãc habuiſ⸗

re. Quoꝝ TN eſt: in q iãẽ annis multis mo/
dico pabulo ↄtenti hilariter comoꝛami: beſtijs

ſer:ᷣ vos ſepe angeloꝝ aſſueti eſtis colloquis.

potui:nec cũ fribus qͥ in pᷣdicto monaſterio poſẽꝛ
lui monaſteriũ clericoꝝ:⁊ cũ eiſdẽ pariter viuere

cępi ſᷣm regulã ⁊ aplicã traditionẽ. Advos ergo
tmn qui in heremo laudabiliter viuere voluiſtis:

aũt nrosxrclericos qͥ in vꝛbe habitãt: qᷣbus etiẽ

Sermo- XIII XIIII

expedit pſdicare qtidie verbũ dei:ꝑtinet nõ ſoll
diligere iuſticiã qͥ ad ſeipſos:ᷣ etiã iudicare: re⸗
pꝛehẽdere: obſecrare:increpare in oĩ patiẽtia et
doctrina plm electũ dei. Et licet frẽs nr̃i qͥ col/

locati ſunt in hoꝛto ſcti epᷣi valerij ſatis diſtẽt ab
vꝛbe:qꝛ eoꝝ tñ fama diuinitꝰ diuulgata ẽ: oꝛdi/

naui vt verbũ dei pplło ſalubꝛit ſdicarẽt:aĩęq; fi-

deliũ ſuã vits:doctrinã ⁊ exẽpla audiẽdo ⁊ vidẽ

do ſponte redirẽt ad illũ qͥ ex nihilo cũcta cre.⸗

uit. Ecce quõ terrã iudicãt: ligãt ⁊ ſoluũt ꝗᷓ vo/
lũt: ſꝑ deo fauẽte. Vos vero qͥ ſegregati eſtis a
ſecło: qͥ etiã vitã tutioꝛẽ eligere voluiſtis:audite

ꝙĩ cũctis maxie iuſticiã diligere debeatl. O frẽs B
mei ⁊ lęticia coꝛdis mei: vultis ſcire quõ vos ſo/

litarij iuſticiã diligere debeati? Cauete ne ſic ab
alterius oculo feſtucaʒ eijciatis: vt in oculo vro
trabẽ nõ videatis: Mec ſic alterius velitis reue
lare lapſũ:vt vr̃ʒ nõ videat caſũ: Nec ſic alteriꝰ
curare debet moꝛbũ: vt ⁊ voſipſos poſtponat
estos:ne cuilibet vrjm dicat᷑: Aedice cura pᷣmo

teipſũ.Cura & pᷣmo teipᷣm o monache:vt curatꝰ
alteri⸗ vulnera curare poſſis. Audite frẽs mei:
udite qͥd dñs dixerit phariſęis adulterã accuſã 3 ,8,
ob,4

de eo qð in nob grauiꝰ inuenimus: Ad nos igit
frẽs ꝑtinet mũdos eſſe ⁊ ſctõs:⁊ ſi tũc fratrẽ nrjm
deuiare videmꝰ: repᷣhẽdere eũ cũ oĩ mãſuetudie
ſine moꝛa debemꝰ: ne ꝑ noſtrã negligẽtiã peat.
Charitas em̃ nõ odij:nõ rancoꝛis:ſᷣ ʒelo iuſticię

gladiũ coꝛrectiõis euaginare dʒ: Tñ ſꝑ miſcoa o

ligata ſit ĩ coꝛdibꝰ vfis: ne velut iudas ille qͥ pec Mattb.27
cauit:deſperat ad ſuſpẽdiũ pergat.hoc aũtad
vos maxime ꝑtinet frẽs. Sʒ qͥd ad frẽs in vbe
habitantes ꝑtineat audiamꝰ. Certe nõ ſolũ h: C
ſ etiã ſpectat ne iudiciũ odio exaſperẽt: ne cru/
delitate inflãment:ne amoꝛe pecunię emolliãt:

qꝛ pauperesvere ſumꝰ:⁊ ſpectaculũ facti ſumus i. Cor.4·.
angelis ⁊ hoĩbꝰ:ne timoꝛe iuſticiã relinquãt: ne
eos moueat res purpurea: nec diuitl munera:ſᷣ
magis ſaccꝰ paupis:oꝛphani ⁊ puplli eos moue

re dʒ dei iuſticiã cũ laboꝛe exercere. Regia via q
terrã iudicãt icedere debẽt:nec declinare ad dex
terã molliẽdo iudiciũ:nec ad ſiniſtrã exaſperan-
do ſupliciũ. Mõ em̃ crudelitas ẽ punire reatũ Fᷣ
iuſticia:nõ tyrãnicũ ſᷣ diuinę rectitudis iudiciũ.
Nõ tñ volumꝰ: nec ↄſiliũ damꝰ vt mox iudicẽt:
ſᷣ cũ om̃i maturitate incedãt:⁊ inuẽta diſcuſſaq;
rei cã in xpᷣi noĩe iudicẽt delinquẽtes:⁊ ſi publi
ce peccauerint:publice puniant᷑ vt ⁊ cęteri iuſti⸗ i.Timotb.ʒ̊.

ciam diligẽtes foꝛtius diligant:⁊ iuſticiã odien/

tes metut ⁊ caueãt ne delinquãt.O ſctã lauda/⸗H
c 2
ſD
— „
⸗

Mattb. 3.

7

.

Numeri.asðis dotum peccatoꝛum.hhec eſt pugio:quo phinees
tranſfixit coeuntem cum madianitide iudęũ: et

Bancti.

biliſq; iuſticia: ſub te ⁊ ꝑ te pudicitia regnat:pax
te triũphat ⁊ ſecuritas: dignitas ꝑ te floꝛet: et

fructũ affert in patiẽtia. O iuſticia qͥ te amaue/
rit: qͥ te ſtrinxerit: cũ moyſe mare mũdi vitioꝛũ
ſanguine rubꝛicatũ:ſicco veſtigio ꝑtrãſibit.hęc

eſt virga qua petra ꝑcuſſa manat in fluẽta: qꝛ la

pidea ſubditoꝝ coꝛda iudicio iuſticię tacta: i vir

tutũ exuberãt flumia. Hęc ẽ virga aarõ: ꝗᷓ fron/
duit:floꝛuit ⁊ fructũ peperit:qꝛ iuſicia quaſi frõ
det dũ mẽte ↄcipit᷑:floꝛet dũ viriliter exercet᷑:ſru
ctiſicat dũ ſubditus coꝛrigit᷑.heęc ẽ ventilabꝛũ:q̊
granũ diuidit᷑ a palea: ſanies a moꝛbo eijcit᷑: qꝛ
3 moꝛbũ pcti oponendũ eſt moꝛdax emplaſtrũ:
ne in maius vitiũ tabes exuberet ineurata: ⁊ in
augmentũ facinoꝛis redundet iniqtas impuni-
ta. heęc eſt mẽſura:qua debemꝰ metiri pęnas:et
merita ponderare.Attẽdite tñ frẽs:attẽdite pa⸗

ſtoꝛes qͥ terrã iudicare debetis:ꝙ aliqñ iuſticia ẽ

relaxanda ꝓpter ſcandalũ multoꝝ:aliqñ exagi/
tanda vt ſit cautela reliquoꝝ. Tũc vere iuſticia
dicit᷑ gladiꝰ ex vtraq; ꝑte acutus:qꝛ hoĩs defen/

dit coꝛpus ab exterioꝛibꝰ iniurijs: ⁊ aiam a ſpiri /

talibus moleſtijs.hęc eſt medicina vitioꝝ:ant

1. Regi. . ceſſauit quaſſatio. heęc eſt lapis quo dauid per/

E ne miſcðia: gladius ẽ in manu tyrãni.Cũ ſũma

cuſſit philiſteum: ⁊ a ſeruitute iſił liberauit.hhęc
aut ſine diſcretiõe:gladiꝰ ẽ in manu furioſi.hęc
ſine pꝛudẽtia:eſt moꝛs ⁊ bonoꝝ ꝑſecutio.hhęc ſi⸗

em̃ diſcretiõe frẽs mei tenẽda ẽ iuſticia:cũ ſũm
deliberatiõe inferẽda ẽ pęna:nõ iudicãdo ex ſu/
ſpitõe:ſᷣ ex om̃i certitudine veritatis. Att᷑endite
frẽs mei ⁊ ante pꝛobate: poſtea łecte iudicate:ñ
ſᷣm faciẽ:ſᷣ recto iudicio.O qᷓ; facile eſt iudicare:

ᷣ o q; amaꝝ eſt qð iudicatũ eſt retrahere. Jdeo

nõ puer:nõ inſenſatus vobis pꝛęeſſe dʒ:vᷣ anno⸗/

ſus:pꝛudẽs:caſtus:ſobꝛius:vt in pꝛogreſſu ⁊ ſta
qui ſublimia. Quę ſunt iſta ſũbd
noõ licet multũ loqͥ:niſi ð dei oipotẽtia:de vnige
niti eius coęternitate:de ſanctiſpũs magniſicẽ-
tia?O frẽs mei ⁊ lęticia coꝛdis mei ſi volumꝰ ſci/
re q;tum pf imenſus ſit:appꝛehẽdere nõ valemꝰ.
Si imaginari cupimus quõ filius coęternus ſit
⁊oſubſtãtialis:mẽs hũana oĩs naturalis ſuccũ/
pit.Si ſcire deſideramus qualiter ſpũſſctũs oĩa
otinet ⁊ nõ ↄtinet᷑:ois humana xõ
hec oĩa diſcutere nõ curemus
qꝛ? nullo mõ valemus:(

tu ſal terrę ⁊ lux mügicuc galparcat: Lolis iu⸗
Niciã nõ poterit ignoꝛare ¶Cũc em̃ regnũ roma
roꝝ paciſice tãdiu ꝑſeuerauit: q;diu ſapiẽtes re/
gere ꝑmiſerũt:Sʒ dũ iuuenes ⁊ inexpertos rege
re ꝑmiſerũt: tanq; iuſticiã ignoꝛaãtes:acceptoꝛes
ꝑſonaꝝ facti ſunt:⁊ ſic iuſticiã pdentes dñium oꝛ
bis terraꝝ ꝑdiderũt. Juuenes & impꝛudẽtes:du
cesvel eccleſiaꝝ paſtoꝛes nõ ↄſtituẽdi ſũt:ne ipſi
ſił cũ gło ꝑeãt.Lales em̃ ſi pᷣſũt: nõ ſolũ pſᷣterita
⁊ futura nõ cogitãt:ſᷣ audire qð bonũ ẽ ⁊ veꝝ au
res ſuas obturãt. Taliter etiã nõ ſolũ iuuenes:
ſ etiã antiquos in diebug malis:h̊ facere freqn/
ter minime dubitamꝰ¶ ¶Vita em̃ paſtorl oĩibꝰꝓ
deſſe dʒ. Et quõ h̊ qͥſ facẽ poterit:ſi iuſticiã igno

aliqͥd ſcire ſy pꝛocurabãt.

ſr

Auguſtini

⁊ pCᷣncipes romanoꝝ ſclentiã de pſteritl habebãt:
in qbus⁊ certiſicari optime poterãt:⁊ de futuris
n h̊ aũt exercitiũ eo
rum cõſiſtebat:ꝙ iuſticiam vſq; ad moꝛtẽ ſeque/

bantur: ⁊ pꝛo ea moꝛiẽdo fęlices ſe eſſe putabãt.

Zu vero o monache qui pꝛęes: obſecro memo/
rare quid es:quid fuiſti: ⁊ quid eris:tunc iuſtus
reputaberis a deo:⁊ in ęternũ nõ peccabis.hęc

Moꝛari nouiſſima ſua nõ pñt:qꝛ in ęternũviuere Ecẽi.ꝛ.
credũt.O frẽs ſicut frequẽter diximus:paſtoꝛes

aũt frẽs mei ſit ſꝑ nr̃a exercitatio: ⁊ ſi hęc feceri/F

mus:vere ſideles ⁊ iuſti erimus.Sʒ ſunt aliq:li-
cet dei gfa nõ inter nos: qͥ ſpũ libertatis viuere
volũt: vt ſuꝑbi: auari:diſcholi:guloſi:adulti:qͥ
ſi ab aliquo repꝛehẽdũt᷑:latrãt vt canes:moꝛdẽt
vt ſerpẽtes:deuoꝛãt vt leones:dolent vt ꝑturiẽ
tes:dicẽteſ malũ bonũ:⁊ bonũ malũ.Tales aꝑ/
ta facie:viuoq; ſermone:negare iuſticiã ſᷣſumũt

dicẽtes: Ecce quõ me ꝑſequit᷑ hypocrua: qͥ iuſti/

isã tenere videt᷑. Talis deniq; frẽg oĩibus peioꝛ
eſt: ⁊ melius illi fuiſſet ſi in ſeculo remãſiſſet. Et

ideo ſi in nr̃a ↄgregatõe aliquẽ talẽ inuenerimꝰ:
— rtat: qͥ ſic iuſticiã calcare voluerit: nõ
edus eſt ſ expellẽdus: tanqᷓ; viuere volẽs in
ſpũ libertatl ſuę. A qͥbꝰ tñ nos liberet deꝰ ſic ha⸗/

Vtenus fecit ꝑ gratiã ſuã:vt nr̃a ſctã ⁊ imaculata

religio debono in melius ſy augmẽtet᷑: ꝑ ieſum
chꝛiſtũ ſaluatoꝛẽ noſtrũ: Amen.

7

¶Be ſide trinitatis a ſimplicibug non

inueſtigada:Et ſer donis ſpũſſancti
cotra ſe

tem vitia: Sermo xV

loqui ſublimia: tanq; ſapiẽtes mũdi glo

are loqui ſublimia. hHoc aũt verbũ ad vos ma/

xime dirigit᷑ qͥ ruſticani eſtis in ſiluis habitãtes:
licet ciues ſctõꝝ⁊ domeſticos dei vos nullatenꝰ

dubitare debeamꝰ. Molite igit᷑ mul iplicare lo/
miæ oe quibus

fecit. IJdeo
uare non:niſi
Hꝛoptea frẽs mei ſcia /
tis: ꝙ vbicũq; quęrit᷑ de vnitate trinitatis:ma/
gna ẽ adhibẽda cautela: qꝛ nec ꝑiculoſiꝰ alicubi

rauerit: ⁊ regnare inęternũ crediderit: Iſti me/ ſius alidd iuenit᷑. Nẽiat igit᷑ ↄ volẽteſ cre vltra

riãtes. Ait em̃ ꝓpheta: Molite multipli .

riptũ eſt frẽs chariſſimi: ꝙ nõ debemꝰ A

errat᷑:neq; laboꝛioſius aliqͥd quęrit᷑:nec fructuo/

1

4

ſſond
Clun
e
Puurfe
gooft
gopo⸗
leß
glͤie
ghoa
od
Pree
lse
ſoen
mueki
lati
laſun
ſicle
ümt

Aude

Regl. 3. kge, un

guſte
ſeag⸗
Nhonen
Cati
Nlen
burde
dingbe
lief
zrene
zfig
iede
Ulsſ

wnne
Mlanp
vnnre
mi
Uhi
zi
npoli
Won
icu

Ad fratres in heremo
te dhn id q; neceſſe eſt: ſctũs ille ſalomõ:⁊ repꝛehẽd
8 gcẽi. z. do atqʒ docẽdo dicat: Altioꝛa te ne quęſieris:
2 foꝛtioꝛa te ne ſcruteris. Surgat etiã paulus
85 columna ſideliũ ⁊ lumẽ oꝛbis terrę:⁊ ſua voce
ↄſundat oẽs philoſophãtes:nomẽ xpᷣi poꝛtã/
Bo. 12. tes:volẽtes ſaꝑe plus qᷓ; opoꝛtet ſaꝑe.Mõ tñ
. dico frẽs: ꝙ oĩo nõ quęrati: ꝗſtiões in diui/
nis vos qui groſſi eſtis multiplicare non de/
9 betis. Quęrite tantũ voſ qui ſpiritales eſtis:
quõ pcepta dei ſeruare poſſitis:quõ diabolũ
,5 in heremo ſuꝑare debeatis:quõ patiẽtiã quã
xpᷣs docuit amplecti valeatl.hec em̃ ſerudei
e ſp legere ⁊ adiplere dʒ. Natura deniq; nfa fra
4 gilis ẽ:⁊ ea rõe cõpꝛehẽdi ñ põt. Phłs etiã ari
ſt ſtodemꝰ annis multis inſudauit naturã apis
ne inueſtigare:nec finałr potuit.Quõ &̊ nos tri/
. nitatẽ caꝑe valemꝰ: Cur miramur o frẽs qͥ lu/
tei ſumus:⁊ ventrẽ ſtercoꝛibꝰplenũ poꝛtãtes:
i ſi neſciæ poſſimꝰ dei naturã: Nunqd ⁊ angeli
ſlo ipſam in cglo inueſtigare pñt: Certũ eſt ꝙ nõ.
Quid em̃ ſciũt:niſi ꝙ deꝰ trinus ⁊ vnus eſt:
6 oĩa ſine laboꝛe ⁊ pęna creauit⁊ gubernat: N
1 lite ergo frẽs loqͥ ſublimia:nolite ſi
in opoꝛtet ſaꝑe. In die em̃ iudicij nõ danabiin
chꝛiſtiani:nec rõem reddẽt qꝛ philoſophiã v
dialecticã: aſtrologiã vel muſicã ignoꝛauer̃t:
un H nec de h̊ ꝙ naturã dei ſcire ñ potueſlit: ideo
vdãnabunt᷑:qꝛ deo obedire neglexerũt ¶ Jeo
on ſcitote frẽs ꝙ melius ẽ pie ↄfiteri ignoꝛantiã:
i qᷓ; temere ſciẽtiã vẽdicare: qꝛ temeritas pęnã
hʒ: ᷣ ignoꝛãtia ꝓmeret᷑ veniã. Sufficiat nobᷣ
en ſcire de myſterio trinitatis tm̃ qᷓ;dtũ dñs diſci-
go pulis ſuis expoſuit. NHemo em̃ nouit ſic de na
tli/85 MWattb. 28. tura ſua dicere ſicut ipſe qͥ ait: Baptiʒate gen
nal tes in noĩe pf̃is ⁊ filij ⁊ ſpũſſci. Tres aperte ꝓ
es: nũciat perſonas: ſed vnitatẽ oſtẽdit dicẽs:in
en g5. nomine:nõ em̃ dixit in nominibus.Trinitas
oo. em̃ duigunrin diuiſbiner: rconiungitur di/
968s uiſibiliter. Singulariter em̃ vnaquęq; ꝑſona
ge A deus ẽ ⁊ vita vł deitas indiuiſa in oꝑe:ↄcoꝛs
ce⸗ in volũtate:par in potẽtia:ęqualis ĩ glłia: nec
ſch minoꝛat᷑ in ſingulis:nec auget᷑ in tribꝰ ¶ San
. RBo.ii. cta & trinitas vnꝰdeus ẽ:ex quo oĩa:ꝑ quẽ oĩa
ſt in q̊ͥ oĩa ſunt ¶ Et ne tres deos putaremꝰ eſſe:
ci⸗/ ait apłs: Ipſi glia:nõ ipſis. Ipſi qͥdẽ glia ſꝑ
oi, Señ.i.ſit: qui ait: Faciamꝰ hoĩem ad imaginẽ ⁊ ſili⸗
e⸗ tudinẽ noſtrã.Cũ em̃ ſingularit᷑ dic:imaginẽ:
nit oſtendit vnã eſſe naturã eiꝰ ad cuius ſilitudi/
/ nẽ hõ ſieret. Cũ vero pluraliter dixit:noſtrã:
, demoöſtrat deũ nõ vnã eſſe ꝑſonã:ad cuiꝰ ima
ginẽ hõ flebat. Si em̃ eſſẽtia pr̃is ⁊ filij ⁊ ſpũſ/
, ſcti vna eſſet ꝑſona:nõ dixiſſet noſtrã:ſᷣ meã:
—

tres ꝑſonas abentẽ: ita aia intellectus: aĩa

BGSermo XV

nec faciamꝰ: faciã. Si yero in ilis tribꝰ pſo⸗

nis treſ eſſent eſſentię:nõ dixiſſet nr̃a:ſ nr̃as.
Et ideo cum dicit ad imaginẽ noſtra: indicat
