nis eſt creatura:non potuit in heremo ꝑ an/
gelum pꝛandiũ mittere:ſicut danieli in lacũ
leonũ ꝑ abacuk miſit: Sed ſciebat deꝰ pꝛo/

phetã ſuum temptantẽ diabolũ aliter ſupe/

rare non poſſe:in ieiunijs eruditus inſidian
tis inimici temptamenta repelleret. Daniel

quoq; ille futuroꝛum gnarus: et aduentus
domini cõſcius: et euerſionis hieruſalẽ ma/

nifeſtiſſimus pdicatoꝛ: ideo vir deſiderioꝛũ

appellatus ẽ:quia panem deſiderij nõ come/

cu
mur aut agimus:ſed nos aliter ſalui fieri nõ
poſſumuſ:niſi ↄſiteamur pęnitentes qð ini/
quę geſſimus negligentes. Qui ſeipſum ac/
cuſat in peccatis ſuis:hunc diabolus nõ ha/

dit: ⁊ potum cõcupiſcentię nõ bibit: qꝛ ma/
gis chꝛiſtũ qᷓ; epulas deſiderabat. Johãnes E
quoq; ſᷣ curſoꝛ domini locuſtis in heremo et Matth.ʒ.
agreſti melle nutrit᷑: nõ animaliũ carnibus:
nõ volucrum ſuauitatibus paſcitur. Pote/
rat vtiq; iuxta ioꝛdanẽ poſitus piſcium ſibi

exhibere delitias:ſed pęnitentiã pdicaturꝰ

rigoꝛem ieiunij exemplo ſuo magis debuit

⁊ factis oſtendere qᷓ; voce. In euangelio q Mattb. .
cum quidã dęmone plenus domino fuiſſet
oblatꝰ*:guẽ apoſtoli curare nequiuerant:in/
terrogantes audiunt a domino iſtiuſmodi
genus non poſſe eijci niſi oꝛationibus et ie/
lunijs. Videte ergo chariſſimi quãta ſit ie/
iunioꝛũ virtus:vt id facere ieiunia valeant:
quod apoſtoli nequiuerãt. Omitto cętera: D
ſed vnuſquiſq; cõſideret quanta ſit inter ie/
iuniũ ⁊ ſaturitatẽ diſtantia:inter ventrẽ va/⸗
cuum ⁊ refertum: inter rubentẽ faciem ⁊ oꝛa
pallentia: inter os ieiunum et labia crapula
diſſoluta: int opꝛeſſũ epulis ⁊ inedię tenui/

tate vigilãtẽ. Hõ dico hebdomadas:nõ du De cõſe. dll.
plicata:nõ młtiplicata ieiunia: ſed vł ſingu/ non dico.

los dies abſq; ciboꝛũ nimietate tranſeamꝰ.
Ceſſent lauacra:vina vel carnes:nõ qð crea

turam dei iudicemus eſſe damnãdã:ſed qui
toto anno nobis viximꝰ:ſaltem vel paucos
dies viuamꝰ ⁊ domino. Sed ieiunia noſtra
vt plena ſint ⁊ ſuffarta:miſericoꝛdię pingue⸗
dine ſaginent᷑:demus eſurientibus pꝛandiũ
noſtrum. MNec putes ieiunia ſola ſu fficere ad
ſananda vulnera peccatoꝛũ:in medicamẽto
elemoſynę recreent᷑. Jeiunium ergo tuuʒ te
caſtiget:ſed letiſicet alterum: ⁊ ita fructuoſe
erunt anguſtię tuę:ſi alteri latitudinem pꝛ/
ſtent. Sic ieiuna vt in alio manducãte pꝛan
diſſe te gaudeas. Hilarem em̃ datoꝛem dili / 2. Cor. 9.
git deus.Mam manducante paupere de bo
nis tuis:pꝛandet chꝛiſtus qui ſe in paupere
eſurire teſtatur.

¶ In eadem dominica De cõfeſſio/⸗
ne peccatoꝛũ:Sermo I

deus indigeat cõfeſſiõe noſtra
pꝛęſto ſunt quę cogitamꝰ: loqui/

BDOeꝛtatur nos ſepius ſancta ſcriptu/ A
»N medicamẽta fugere ↄfeſſiõis:
mii

Ser. LxXV

.

he
alenna
,eton
vn ſtlat
Pſtuen
en tonshr
Man lſconon P
ſbonutſe⸗
Ceſnsti
ſenc,4
atonue⸗
gaocmnces
Sr Ncr Pobn
Nannofn
lkutode⸗
Hnninid
nn Pfer

Pdiceewunn

Ubcnecel

to tantatſan
glsſauus⸗
don Lipus
unpuse
ſgigent

letiilene
Cſigentate
glaspatiunk
ſepcauee
Keroltriea
ſanppin
aapllane
albacerdde
Mültunbe
tanſu
ſindang
lhen
ſelncſten
Unlanbe
onnioe
Undanüne
Manut 6
ſpente
ſcliſone
ſiutet
löneln

n ſeilnn

. 4
ing khgn

ieſn

adet Migt

dsnbene

Müanir
hnſn hen
spiſaun f

Knäßtinn⸗

fomgsdebrt
Naungloc
nid iuſe
negliuentrig
nino ſpuſne
nonirscte
lmniqninſte⸗
lcunavaene
OQOnmnocand
ntaſtintee

ntervene

i izcienton

lan
5tincde aad
Honacasnoöon ANi

inſi ing
ne munlem⸗
mesnöce
mnätiſeig
kem wpmc
d icinnunoh
ncoraepge
Nubus unti
ſouſofiuras
zuneiunin
unatotuz
etlafucne
ntudinenn

Andcien

Inutnundi
llenpepen

—

calonn .

Ber. LxXVI Dñica pꝛima in. xL. Ger. II

bet iterum accuſare in die iudicij:ſi tamẽ cõ/
fitens pęnitendo deleat quę fecit:nec iteruʒ
Jacobi.S.renouet quę egit. Cõſitemini: dicit Jacobꝰ

apoſtolus:alterutrũ peccata veſtra:et oꝛate
pꝛo inuicem vt ſaluemini. Iterũ beatꝰ apo/

Ro. 10. ſtolus: Oꝛe autẽ confeſſio fit ad ſalutẽ.Sed
Pꝛouer. 28, 2 ſalomon de cõfeſſiõe peccatoꝛũ dicit: Qui
abſcondit ſcelera ſua non diriget᷑: Qui autẽ

confeſſus fuerit ⁊ reliquerit ea:miſericoꝛdiã

cõſequet᷑. AMagnũ eſt ſalutis medicamen-/
tum non iterare quę impie geſſimus:nec pꝛi
oꝛũ cicatrices vulnerũ reſauciare.Sicut aũt
1. Job.I. dicit Johannes euangeliſta: Si cõfiteamur
peccata noſtra: fidelis ẽ deus ⁊ iuſtus vt re/
mittat nobis peccata noſtra: ⁊ emũdet nos
ab omni iniqtate.Similit᷑ et Pſalmiſta ait:

Nõ.ʒi. Dixi cõſiteboꝛ aduerſum me iniuſticiã meã

B dño:et tu remiſiſti impietatem peccati mei.
Viuens cõſiteat᷑ peccatoꝛ queę fecit:quia nõ

Ecẽi.r. eſt fructuoſa cõfeſſio apud inferos:nec pęni

2. Corj.6, tentia ad ſalutem ꝓficiens. Ecce nunc tem-/

pus ſalutis: Ecce tunc tempus acceptabile
deo. Tẽpus eſt nũc remiſſionis pęnitẽtibꝰ:

ſed tempus erit poſt moꝛtem vindicationis
negligentibus confiteri ſcelera ſua. Omnes
enim impij amarã habent in toꝛmẽtis pęni/
tentiã: ſed non ꝓficit eis ad remiſſionẽ: ſed
conſcientia toꝛquet ad augmentũ pęnarum
quas patiunt᷑. Potuerũt em̃ ſibi per confeſ-⸗
ſionẽ ſᷣcauere toꝛmentoꝛũ imanitatem ⁊ ne/
glexerũt: ita ſicut foꝛis flãmis:ita intus cõ/
ſciẽtia ꝓpꝛia toꝛquent᷑. Quomõ poteſt me/
dicus vulnus ſanare qð ęgrotus oſtendere

erubeſcit:DNeus cõfeſſionẽ noſtrã deſiderat

vt iuſtam habeat cognoſcẽdi cauſam. Qui
peccata ſua occultat et erubeſcit ſalubꝛit᷑ cõ/
ſiteri:deum quẽ iudicẽ habebit: habebit et
vltoꝛem. Optime ſe iudicet homo in hac vi/
ta ne iudicetur a deo damnatiõe perpetua.
CDuplicem habere debet fletum in peniten⸗
tia omnis peccatoꝛ: Siue quia ꝑ negligen/
tiam bonũ non fecit:ſeu per audiciam malũ
ꝑpetrauit. Qð em̃ opoꝛtuit non geſſit:⁊ qð
no opoꝛtuit egit.Cõfeſſio iuſtiſicat: cõfeſſio
veniam peccatis donat:omnis ſpes venięĩ
confeſſione conſiſtit. Confeſſio opus eſt mi⸗
ſericoꝛdię:ſalus ęgroti:vnicũ eſt viribus no
ſtris medicamentũ cum pęnitentia. Cuius
ipſe ſaluatoꝛ in euãgelio virtutem oſtendit
Vatth. .. dicẽſ: Pgnitentiã agite:appꝛopinquabit em̃
Wand. ʒ. regnum ceęloꝛũ.Et iohannes baptiſta:

₰

£☛
.*

cite fructus dignos pęnitentię. Fructus di

⁊ eadem iterum non agere: ſicut ſcriptũ eſt:

trinę negationis culpam. Pęnitentia qᷓ;uis

iudicio cogitando? Sermo I

gnus eſt penitentię:tranſacta flere peccata:
Ne adijcias peccatũ ſuper peccatum. Laua H
mini:dicit dominus per Eſaiam ꝓphetam:
⁊ mundi eſtote. Lauat᷑ itaq; et mũdus eſtti
⁊ pᷣterita plangit ⁊ iterum non admittit.La

uatur et non eſt mũdus qui plangit qð geſ/

ſit nec deſerit: ſed poſt lachꝛymas flẽda hęc
quę fleuerat repetit. De his beatus petrus
terribiliter ait. Canis reuerſus ad vomituʒ 2. Petri. 2.
ſuuʒ. SFili peccaſti: dicit ſcriptura ſancta: ne gcẽei. 21.
adijcias iterum: ſed de pꝛiſtinis depꝛecare
vt dimittantur tibi. Pęnitentia vera nõ an D
noꝝ numero cenſetur:ſed amaritudine ani,/
mi. Vnde beatꝰ petrus: mox a domino in/ Mattb. 26.
dulgentiam recepit: quia amariſſime fleuit·
ſit exigui tempoꝛis ſi intima coꝛdis amari/
tudine agitur:non deſpicitur apud iudicem
iuſtum deum:qui coꝛdis ſecrera conſiderat.
Non enim longitudinem tempoꝛis tantuʒ
requirit deus: quantum a ffectum ſincerita/⸗
tis pęnitẽtis penſat. Qui enim in chꝛiſtum
tota mente conſidit: etiam ſi multis cõmo⸗
riatur peccatis:ſides ſua viuet in ęternum.
Sicut ipſe dominus in euãgelio dicit: Ego Jobᷣ.ii.
ſum reſurrectio et vita: Qui credit ĩ me etiã
ſi moꝛtuꝰ fuerit viuet: Et omnis qui viuit ⁊
credit in me nõ moꝛietur in ęternũ: De moꝛ/
te animę dixit:quę pꝛopter peccatoꝛuʒ ęgri/
tudines eueniet illi. Oeus in natura milſeri/
coꝛs eſt: paratus eſt ſaluare ꝑ miſericoꝛdiaʒ
quos nõ inuenit ſaluare per iuſticiam. Qui 1. Timoth.2.
vult omnes homines ſaluos fieri:⁊ neminẽ
perire. Qui per pꝛophetã ait: In quacunq; Eʒecdᷣ. 3.
die conuerſus fuerit peccatoꝛ: vita viuet et
nõ moꝛiet᷑. uis qͥſq; ſit peccatoꝛ et impiꝰ:
ſi ad pgnitentiam conuertitur: conſequi per
miſericoꝛdiam veniam non dubitet. In hoc
ſęculo pęnitentiam facientibus dei miſeri/
coꝛdia ſubuenit: In futuro autem pęniten/
tia non pꝛoficit:ſed rationẽ noſtroꝛum ope
rum reddituri ſumus. In hac vita tantum
pęnitentię patet libertas:poſt moꝛtem nul-
la coꝛrectionis eſt licentia. H

ceria ſecunda poſt pꝛimã domi-
in quadrageſima: De extremo

◻

Ser.LXvVII.
Ogo vos fratres chariſſimi et cum A
grandi hũilitate admoneo:vt mihi
ullus ex vobis ſuccẽſeat:aut foꝛte

BGer.LxvIl. Feria ſcdᷣa poſt pꝛimã do.in.x. Ger. 1 U

incõgruũ me ſuꝑfluũq; iudicet:quarevobis
tã frequẽter tremendũ ⁊ vtiliter expaueſcẽ/

ehm̃ eſt cui foꝛte in hac parte diſpliceã: conſi/

Eʒeed. . phetã ſacerdoti terribiliter cõminanteʒ: Si

dum diẽ iudicij inſinuare cõtendo. Si quis
deret periculũ meũ:⁊ audiat dominũ ꝑ pꝛo/

nõ annũciaueris iniquo iniquitatẽ ſua: ſan/⸗
guinẽ eius de manu tua requirã-Et iterum:

Ela. 58. Clama inqͥt ne ceſſes:quaſi tuba exalta vo/

28E

cem tuã: ⁊ annuncia populo meo ſcelera eo/
rum. Sed foꝛte aliquis dicit: Quare nobis
tã dura aſſidue pᷣdicant᷑: Quia meliꝰ eſt hic

paru amaritudinẽ ſuſtinẽ ⁊ poſtea ad ęter/
nãã dulcedinẽ ꝑuenire: qᷓ; hic habere falſum

gaudiũ: ⁊ illic ſuſtinere ſine ſine ſupplicium.

Audite fratres nõ me ſed dominũ in euãge

Mattð. 5Fe
Lud. 6.

lio dicentẽ: Beati qui lugent: qm ipſi conſo

labunt᷑: Et vę vobis qui ridetis nunc: quia

lugebitis ⁊ flebitis.Et hoc attẽdite fratres:

quia om̃es carnales medici quotiẽs ad eos

qui in coꝛpoꝛe ęgrotare vident᷑ veniunt:oia

queę eis delectabilia eſſe videbant᷑ abſcidũt:

2 q5ð dulce eſt ad integꝝ interdicũt. Aliquo/

tiẽs etiã frigidũ accipere nõ ꝑmittũt: inter/

dũ et amariſſimas potiones bibere cogũt: ⁊
aſperrimis ferramẽtis eoꝛũ vulnera frequẽ-/
ter incidũt.hoc ergo qð ꝓ ſanitate coꝛpoꝝ

carnales medici faciũt: ꝓ animaꝝ ſalute ſpi

ritales medici exercere contendũt. Hęc ego

cogitãs fratres chariſſimi ⁊ tam ꝓ mea qᷓ; ꝓ

veſtra ſalute rationẽ me redditurũ eſſe ante
tribunal ęterni iudicis non ignoꝛans: eligo

aſpera quidẽ: ſed ſalubꝛia vobis medicamẽ

ta ingerere:vt vobiſcum poſtea in angeloꝝ

C

D

conſoꝛtio ꝑpetua merear incolumitate gau/
dere.Et hęc quidẽ nõ ideo ſuggero qð vos
admonitiones noſtras ſenſerim non libẽter
accipere:ſed qꝛ me neceſſe ẽ ⁊ ꝓ vr̃a ⁊ ꝓ mea
ſalute frequẽtius ſdicare:ſtudeo vr̃os aios

⁊ ad timendũ iudiciũ:⁊ ad deſiderandũ pꝛe/

miũ excitare: vt exceptoꝛia ſancti pectoꝛis

veſtri ad recõdendã ſpiritalẽ vindemiã ſicut

ſemꝑ feciſtis:auxiliante: dño ſideliter pᷣpare

tis. Quotiẽs vobis durũ aliqͥd pᷣdicamꝰ:nõ

hoc ideo dicimus qð a vobis tale aliqd fieri

ſuſpicemur: ſed ideo iterũ illa quę nõ facitis

denũciamꝰ:vt illa in quibꝰ foꝛte pᷣuenti fue/

ritis:ſanare poſſimꝰ.Solet em̃ fieri:vt dum

maioꝛa timent᷑: minoꝛa celerius caueantur.
Quõ em̃ tiriaca bibit᷑ ne coꝛpoꝛibꝰ poſſint
pualere venena:hoc auſtera pᷣdicatione ge/
ritur: vnde animaꝝ pᷣparent᷑ antidota. Cer-

tũ eſt fratres chariſſimi: ꝙ ſi ſemꝑ beneficia

dei noſtri quę nobis nullis ſᷣcedẽtibus me
ritis noſtris collata ſunt aſſidue cogitamꝰ: .
peccata nr̃a nobis aut nõ dominant᷑: aut ſi
foꝛte ſurrepſerint cito ꝑ penitentiã coꝛrigun
tur. Quis em̃ vel mente cõcipere:nõ diccoam
verbis poſſit exponere:quãta circa nos ſint

dei noſtri beneficia? Fecit enim nos cum nõ
eſſemꝰ:reparauit nos poſtea cũ periſſemus.

Ahoꝛtẽ ſuſcepit: pᷣcioſo nos ſanguie libera /
uit:ad lyferna deſcẽdit:de faucibꝰ nos ęter/
ne moꝛtis eripuit: ceęloꝛũ nobis etiã pꝛemia
Pꝓpmiſit. Hec oĩa fratres dilectiſſimi pio ⁊ be

nigno animo cogitãtes:quãtum poſſumus

cuũ ipſius adiutoꝛio beneficijs ſuis vicẽ repẽ

dere feſtinemꝰ. Hon reddamus mala ꝓ bo/

nis:ſed quãtum poſſumus voluntati illuius

obtemperare ſideliter ſtudeamꝰ: totis viri/

bus innitẽtes vt ſcepta ipſiꝰ magis nobis
pariant de ſequacitate remediũ qᷓ; de trann/
greſſione iudiciũ. Nam quid faciemus cha⸗E
riſſimi in illo metuẽdo iudicij die:cũ tremẽ-

te mũdo dñs pᷣcinẽtibus angeloꝛũ buccinis
in illo maieſtatis ſuę thꝛono circũdatus cęle

ſtis militie luce cõſederit: ibiq; de terre gre/

mio ⁊ antiquo puluere ſuſcitato hũano ge⸗/
nere: aſtante teſtimonio cõſciẽtię ſinguloꝝ:
poſitis i i cõſ. pectu peccatoꝝ pęnis iuſtoꝛũq;

h̊ᷣmis:rationẽ viteę cęperit poſtulare: plus
iam iuſtꝰ qᷓ; miſericoꝛs:ſeueritate iudicis cõ/
temprę milſericoꝛdię reos cęperit accuſare et
dicere:? Ego teo homo delimo manibꝰmeis
ſeci: ego terrenis artubꝰinfudi ſpm̃:ego tibi

imaginẽ noſtrã ſimilitudinẽq; ↄferre digna⸗
tus ſum:ego te inter paradiſi delitias collo/⸗
caui:tu vitalia mãdata cõtemnẽs:decepto/

rẽ ſequi qᷓ; deũ maluiſti:Cũ expulſus de pa/

radiſo iure peccati moꝛtis vinculis tenere/
ris: virginalẽ vterũ ſine diſpendio virginita

tis pariẽdus introiui:in hᷣſepio expoſitus et

pannis obuolutus iacui:infantię cõtumeli/
as hũanoſq; doloꝛes quibꝰ tibi ſilis fierẽ ad
hoc ſcilicet vt te mihi ſimilẽ facerẽ ꝑtuli:irri/
dentiũ palmas ⁊ ſputa ſuſcepi: acetũ cũ fel/
le bibi:flagellis cęſus: vepꝛibus coꝛonatuſ:
cruci affixus: vulnere ꝑfoſſus: vt tu eripere⸗
ris moꝛti:animã in toꝛmẽtis dimiſi?En cla/⸗
uoꝛũ veſtigia quibuſ affixus pependi:En ꝑ
foſſum vulneribus latus. Suſcepi doloꝛes
tuos:vt tibi gloꝛia darem: Suſcepi moꝛtem
tuam:vt in ęternũ viueres. Conditus iacui
i ſepulchꝛo:vt tu tegnares in celo. Cur qð ꝓ

lie e
nündp
nuun
enoluct⸗⸗
ftanun
fönulimdn
ſmnpe
wlai
Clcletene
ſanein,

a neeneos u

Nuinortin
menapaup
un nſeincü
Puihre
Mohbis wo
mpnei
Nagenoſch

(gonnin

lugnnee
undman
bmin
hbelete
urefii
ſſtigunan
naemf
nuen
Pdalse
üin⸗
ue ſem
N
ln e
diugt
and
nfſna
Graſu
unllde

Necinblsn,
ſcnechgn
Ommnank n
Nennächninn
Gherenen.
acheanosſt —
nnmosant⸗
cähaſſen
lngleiben
uch nsge
Cſinipotte⸗
umpoſum
sſus ſiiti
mnusm
volunntiis
eamitotsri
ſonagsnede
cdiü ödenen
dſagenvsct
iedieni⸗
geübucens
ctüdemsc
bicdetanzge⸗
uo bümnoge
gitieſngle
penis oi⸗
ſtulareng
nunteindis
ennmulned
nonmbtnes
iäeht
ig nedign
irainneh⸗
mniswelent⸗
llissdep
nalstenee
doruonus
ocholust
nietöunh
ſibleſeit
cienimn
eutii

g Ber

te ptuli ꝑdidiſti? Cur ingrate redemptionis
tusę munera renuiſti: Hon te ego de moꝛte

mea quero: redde mihi vitam tuam ꝓ qua

me;ã dedi. Redde mihi vitã tuã:quã vulne/

ribus peccatoꝛũ indeſinẽter occidis.Cur ha
bitaculũ qð mihi in te ſacrauerã luxurię ſoꝛ/

dibus polluiſti: Cur coꝛpus meũ illecebꝛaꝝ

turpitudine maculaſti? Cur me grauioꝛe cri/
minũ tuoꝛũ cruce qᷓ; illa ĩ q̃ quõdã pepẽderã
afflixiſti?: Gꝛauioꝛ em̃ apud me peccatoꝝ tu/
oꝛũ crux eſt in qua inuitus pendeo: illa in
qua tui miſertꝰ moꝛtẽ tuã occiſurus aſcẽdi.

Cũ eſſem impaſſibilis: ꝓ te pati dignatꝰ ſũ:

ſed tu deſpexiſti in homĩe deũ: in infirmo ſa
lutẽ:in via reditũ:in iudice veniam:in cruce
vitã:in ſuwlicijs medicinã.Et quia poſt oĩa
mala tua ad medicamẽta pęnitentię cõfuge
re noluiſti:ab auditu malo nõ mereberis li/

F berari.Qui tũc erit ſtridoꝛ dentiũ:cũ ſancto
rũ multitudine ad dexterã regis ⁊ ad gloꝛiã

ſegregata: peccati pplus in ꝓfundo tartari
ſine vlla miſeratiõis ac venię ſpe demerſus:
excludi ſe tenebꝛis ſuis a beata ſanctoꝝ luce

viderit:⁊ in ꝓfundi ſinũ ſine ſine deſcẽdens
NPs.ss. vꝛgente os ſuũ puteo:ęterna ſupplicia ⁊ per/

petuã moꝛtẽ nõ moꝛiturꝰ aſpexenit: Fruſtra
autem a paupere quem in hac vita deſpexit

Zudj.Iõ. miſericoꝛdiã poſtulabit: fruſtra extremũ la/

ʒari digitum quo ardens refrigeret᷑ ardenti/
bus labüs rogabit awoni. &ÆO vellet miſer
cum pauperũ gloꝛiã viderit duris quõdam
pauꝑtatis ſubiacuiſſe laboꝛibꝰ:⁊ in illa vita
quę cum vita moꝛerent᷑ mala poꝛtaſſe:ne ad

GBS illa eętna mereret᷑ ſuplicia ꝑuenire. Vt g hec
tam dura et tam terribilia ante illud tribu/
nal ęterni iudicis audire nõ mereamur: duʒ
agdhuc licet ⁊ cum dei adiutoꝛio in poteſtate

noſtra eſt cõſideremus cõſcientias noſtras:
⁊ ſi aliqua crimina vel peccata capitalia nec
dum elemoſynis ⁊ oꝛatiõibꝰ purgata nobis
adhuc dominari cognoſcimꝰ:poꝛtũ pęniten
tię deuictis peccatoꝝ fluctibꝰ chꝛiſto iuuan/
te feſtinemus intrare:Et ſi quid in nauicula
animę nr̃e multis tẽpeſtatibꝰ peccatoꝝ aut
ꝑ ſuꝑbiã fractũ:aut ꝑ auariciã ruptũ: aut ꝑ

luxuriã reſolutũ eſſe cognoſcimꝰ: cõponere

vel reparare bonis operibꝰ feſtinemꝰ. Stu/
deamus iugiter vitioꝛũ exhaurire ſentinaʒ.
Non cem̃ nocent peccata ſterita: ſi non pia/
cent pſᷣſentia. Sicut em̃ nulli iuſtoꝛũ ſufficit
iuſticia ſua ſi nõ ꝑſeuerauerit vſq; in finem:
ita nulli peccatoꝝ nocere poterit iniquitas

moſynarũ remedia vel ad pęnitentię medi/
camẽta cõfugerit.Sed quia quãdo vel qua
hoꝛa de hoc ſeculo rapiamur ſcire nõ poſſu/
mus:ſine vlla dilatione vel moꝛa de ſiniſtra
fugere feſtinemꝰ ad dexteram. Mõ ſanitati:
nõ ętati credendũ eſt. MHon in remediũ ſalu/

—

tis ſuę ſemꝑ tardã

iniqᷣtates illius oblinioni tradunt᷑:ipſe nos

idus eſt: qui vitę ſuę ſemxꝑ
incertus eſt:qꝛ qui nos ſecuros fecit dicẽdo:
Peccatoꝛ in qua die cõuerſus fuerit:omnes Eʒecdᷣ.iS.

LxvIII. Feria tertia poſt pꝛimã do.in. xL. Ber. I

ſua:ſi anteqᷓ; de coꝛpoꝛe iſto diſcedat: ad ele-

etiã cautos eſſe voluit dicens: Holite tarda Ecẽi.ð.

re cõuerti ad dominũ: nec differatis de die ĩ
diem. Sed foꝛte quãdo generaliter om̃s ad
pęnitentiã ꝓuocamus:aliquis intra ſe cogi
tet dicẽs: Ego iuuenis homo vxoꝛẽ habẽs:
quomõ poſſũ aut capillos minuere:aut ha/
bitũ religionis aſſumere? Mec nos hoc dici/
mus fratres chariſſimi:nõ hoc pᷣdicamus vt

iuuenes qui cõiugia habere vident᷑ habitũ

magis qᷓ; moꝛes habeant cõmutare. Quid
em̃ homini vxoꝛẽ habẽti nocet:ſi moꝛes ꝑdi
tos voluerit ad opera bona vel honeſta con
uertere:ſi peccatoꝝ ſuoꝛũ vulnera elemoſy/
nis:ieiunijs ⁊ oꝛatonibꝰad ſanitatẽ pꝛiſtinã
ſtudeat reuocare? Vera em̃ cõuerſio ſine ve/
ſtimẽtoꝝ cõmutatiõe ſufficit ſibi. Veſtimẽ/

ta vo religioſa ſine bomis operibꝰ nõ ſolum
remediũ habere nõ poterũt: ſed etiã iuſtum

dei iudiciũ ſuſtinebũt.Cõuertamur ergo ad
melioꝛa:dum in nr̃a ſint poteſtate remedia.
Hic extinguamus moꝛtẽ moꝛiẽdo peccatis:
hic vitã vitę meritis acqramus:hſtante do/
mino nfo ieſu chꝛiſto:cui eſt honoꝛ et impe/
rium cum patre ⁊ ſpũſancto in ſęcula ſęculo/
rum: Amen.

¶ Feria tertia poſt pꝛimã domini/

ca i quadrageſima:de beato Abꝛa/
ham: Sermo I

Redidit abꝛahã deo: ⁊ deputatũ eſt
illi ad iuſticiã. Ecce ſine opere iuſtiſi
F ex fide:⁊ quicqͥd illi legali poſſet

Sermo

LXVIII.

A
Heñ. 15.

obſeruatiõe cõferri:totũ credulitas ſola do/

nauit. Ipſe ſibi fuerat lex qui legẽ nõ acce/
perat: natura tñ quicqd legis fuerat obſer/
uabat. Abꝛahã pater nf̃ radicẽ fidei nomi⸗
niſq; chꝛiſtiani habebat:qui cũ ex ꝓpꝛietate
genuina ad incerta atq; peregrina iuberet᷑
exire: tota deuotiõe cõpleuit: Cui in re tam
dura nulla dubitatio fuit: ſed ſententiã dei
i 2

Jemna, A.

]——

Bancti dᷣluguſtini de tempoꝛeꝛ

SGeh.i⁊. tanq; qui optare videret᷑ accepit.Exi inquit

α 1Puaͤ Dora rſt

dominus de terra tua:⁊ de cognatione tua:

B ⁊ veni in terrã quã monſtrauero tibi.Nouũ

ꝓbatiõis genus:habẽti ꝓpꝛia exilia indice/

pe ꝑegrina: ingerere laboꝛẽ itineris qͥ eſcẽti:

imꝑare penuriã poſſidẽti:⁊ tantarũ faculta/
tũ dño:neceſſitatẽ imponere ꝑegrinãdi.Li⸗
benter tamen fides accepit:quicqͥd arduum
videbat᷑ incredulis. Cui nõ eſt magis dulce
pꝛopꝛium tugurium q; palacia peregrina: ⁊
voluntaria caſa qᷓ; digeſta pꝛętoꝛia? Leue
cuiqᷓ; non eſt dimittere ꝓpꝛia et ſectari alie/

na incerta: dimitrere quod ſciaſ:quęrere qð
ignoꝛas.Quis enim pꝛopꝛia ſine doloꝛe de

ſeruit:aut ſine lachꝛymis dereliqͥt? Cui nõ ẽ
durum illos conſcios nataliũ parietes:dul/
cia illa limina atq; amabilem larem: quem
⁊ parentum memoꝛia:⁊ ipſius infantię rudi⸗/
menta cõmendant: vbi cunabula illa noui ⁊

mox oꝛientis hominis famulabant᷑: vbi ſe/

cura alludẽs infantia inter lucis pꝛimoꝛdia:
aut pueriles anni ſimplicitate fęliceſ:qͥs ſibi
inter laſciuos atq; ipi? ętatis luſus vᷣnaculo
genuina ſola neceſſitas exhibebat:? Int hęc
ergo tam blanda:tam dulcia:quę omni fue⸗/
rant difficultate relinquẽda:Exi ait de terra
tua. Quis hoc ſine fidei viribus libẽter au-
diret? Leuius pꝛobaret᷑:ſi vł nomẽ loci quo

Cęperrexiſſet audiret. Pꝛoſiciſcit᷑: pergit ſocia

ſcilicet credulitate:coniuge comite it ſecurꝰ:
it fretus: ꝓmiſſum ſibi fidei laboꝛibꝰ exactu
rus: plus ſperans de incerto qᷓ; fuerat ſecu/
rus de pꝛopꝛio. It ergo per deſertas ſolitu/
dines: ꝑ inuias ſedes: ꝑ naturę ſecreta: vbi
homnis veſtigiũ necdum rudis terra cogno
uerat:⁊ inter illa omnia ꝗᷓ dei imperio dere/
liquerat:non tuguriũ: non caſam: ſed inter
ipſa campoꝛũ ſileſcentiũ foꝛmidoloſa ſecre/
ta hoſpes tantũmodo ceęli terreq; nullũ ſuf/
fugium quo diuerteret inueniebat. Excepit
tamen abꝛaham peregrinum quercus arboꝛ
humana:quę venientem abꝛaham atq; eſti-
uo ſole decoctum amęnitatis ſuę vmbꝛacu/
lo refoueret:cuius ſylueſcentis nemoꝛis co/
mata luxuries in ęſtiuum tempus diem et
vꝛentis ſolis vapoꝛiferos radios ramoꝛum
frequentia ſuſpẽdebat: vt quicquid iniuria
tempoꝛis irrogabat: omne auferret ⁊ ramo/
rum ⁊ folioꝛũ dẽſitas. Ingredit᷑ ergo lucum
arboꝛis abꝛaham:ſub qua conſtruit᷑ quale/
cunq; ſuffugium: anguſtũ quidem homini:
ſed ſufficiens maieſtati. DPignum tamẽ deo

Sg*: ſ & Por6 uiean

palatium fides deuota pingebat:in quo fu-

iſſet maieſtas ſuperna pꝛanſura. Cum ergo D

illic poſitus curioſis oculis cęlũ intentaret:
ecce ſubito in trium viroꝛũ ꝑſona maieſtas
incoꝛpoꝛea deſcendit.Accurrit:ꝓperat:ma/
nus ſupplices tendit: ⁊ tranſeuntium genua
oſculat᷑.Domine ait ſi inueni gratiã coꝛã te: Seũas.
ne tranſieris puerum tuum. Vlidetis:abꝛa/
ham tribus occurrit ⁊ vnum adoꝛat. Trina
vnitas:⁊ vna trinitas. Sumat᷑ aqua:lauẽ/

tur pedęs veſtri: ⁊ refrigerate ſ arboꝛe iſta:

⁊ afferam panem ⁊ manducabitis:et poſtea

tranſibitis in viam veſtram. Et dixerunt ei:

Fac vt dixiſti. Seruat ſemꝑ in bonis tenoꝛẽ

ſui perfecta iuſticia: offert peregrinis hoſpi/

tium qui non habet tectũ:et cũ ſit omni do/
micilio viduatꝰ: domiciliũ quale neceſſitas
ꝓcurabat exhibuit tranſeuntibꝰ.Et licʒ illa
minoꝛa fuerint quę offerebant᷑:locoꝛũ angu
ſtjs magnitudinẽ dederat fides:ꝗᷓ contem/
ni nõ meruit a deo.Diuertũt ad arboꝛis ho/
ſpitium: qð abꝛahã deo iam fecerat dignũ.
Interea cõſpergit᷑ ſimilago: fiunt engriſię:
macrtat᷑ et vitulus. Et ſi ilis diuinitas non

eguit:iuſticia tamẽ quod optabat impẽdit.

Ecce ad humanã mẽſam ceęleſtis ſublimitaſ
recũbebat:cibus capit᷑:pꝛanſitat᷑ ⁊ cõtuber/⸗
nali colloquio inter hominẽ et deũ familia /
ria verba miſcent᷑. Et quia apud deũ infru/ E
ctuoſa hoſpitalitas eſſe non potuit: ſtatim
pꝛeciũ mercedis accepit. Datur ſilius ſeni:
datk poſteritas deſperanti: accepit ſenectus
qð minime potuit habere iuuẽtus. Ad hoc SGeñ.18.
inquit tempus veniã:⁊ erit ſarę filius.Cũqʒ
ſeniles anni ⁊ emoꝛtua ſarę vilcera hoc poſ-
ſe fieri denegarent: dedit tamẽ diuinę pꝛo/

miſſioni credulitas fidem. Patrẽ inqͥt mul/ Seſñ.r.

tarũ gentiũ poſui te. Repletus eſt bonis:qꝛ
qð ei ꝓmiſit impleuit.Ecce in ipſo vitę mar
gine ſenectutis nondũ ꝓlatis legibuſq; reci
tatis:aſſerimus abꝛaha ꝙ fuerat religioſuſ:
⁊ qui fuerat in cultura iuſtioꝛ:fuerit in credu
litate ꝓbatioꝛ. Ecce em̃ ſenex ille maritus:qͥ
cũ adhuc vnũ non habebat:in vno tñ deus
innumerabiles ꝓmittebat. Ecce exhauſtis

viſceribus dixit deus ad abꝛahã: Suſpiceĩ Seſ.15.

cęlü et numera ſtellas:ſic erit ſemen tuũ.Et
credidit abꝛahã deo:⁊ deputatum eſt illi ad
iuſticiã. Defecerũt ſarę venire muliebꝛia: qꝛ Señ.iS.
iam laſſa deſccerant membꝛa. Totũ coꝛpus
ſulcat᷑ in rugas: fit ꝑarata fronte ⁊ exhauſta
ſenectute. DNeſiciẽte ſanguie in venis triſtis

.

W

ſneensd
ofent⸗
pnſſon⸗
ate Naen⸗
nugtenpe
huunmmn
ehuniit
Poaurten
Citepe
urcaond
linetaal
loftuft
nies ſni⸗
ſonendp
daletns
Grustunii⸗
ſungen
balnentpe
ncrene
ſrninr
aosſole
lanntelae
hoterinpea
futergocan
Gespetuſtis
ſacaealu
Noenecnan

ſſeue

ſäinga⸗

W Ctnceſno

nquoſ⸗
unege
entaren
naieſtzs
enauma,
gene.
ichäte hit
lsraben⸗
.Tiin
rhui⸗
e iſt
1poſten
eunte:
stenot
ihoſpi⸗
mnldo⸗
Neſſias
ligzila
ange
onten,
nis ho/
digni.
grile:
asnon
npedͤt.
limital
ötuber/
ilia⸗
inſiu
:ſtatin
usſent:
eneaus
Z hot 5gs
15.Cgg
hocpob
lne peo⸗/
atmul
onis:g⸗
nltenmar
uſchrea
igoli.
ingear
antus:
tüdels
Muſi⸗

an

Suſpicei
Kliu ,,
Chtirci 1
üͦcop⸗
ahnuſt
isnic⸗

6

ſenectus delaſſatur: ſed diuino iudicio ęta/

tis feruoꝛ accendit᷑. M. elioꝛem facit diuina

ꝓmiſſio matrem: quã ętas nõ fecerat gene/
rare. Accepit genitrix nomen quod ei ſterili/
tas tempoꝛis ſubtraxerat: Longe deſiciẽti⸗
bus membꝛis iſaac concipit᷑: ſubito inanes
ac marceſcentes venę rediuiuo ſanguine fer
buerũt:⁊ emoꝛtua ſeni viſcera calefacto ſan/⸗

guine vapoꝛata vſq; ad partum iniquilinis

ſunt caloꝛibus animata. Juuenilis ętas in/
caluit: et calefacto ſanguine vapoꝛquit. Fit
anus fęta:fit ſenex grauida: creſcit᷑ venter ꝑ
dies ſingulos:⁊ cõualeſcẽte partu tumeſcen

tis vteri capax ſinus extendit᷑. Fit ſarcina ⁊

deſideratus affectus ex viſceribus laſſis:
onus nimiũ exoptata poſteritas. Poꝛtabat
vterum grauem talis mater:quę inanis am

bulare vix poſſet. Sed quia credulitatis fue

rant quę acceperat:defecta viſcera ſides va/
lidioꝛ animabat.Marcidę mammę quas in
vacuos folles ſubducti ſuci detrimẽta laſſa/
uerant: lactei fontis vbertate tendunt᷑. Fit
mater in pectoꝛe: fit mater ĩ partu:fit inquã
mater quę auia fuerat per ętatem. Dedit ſi/
des vetuſtis nouoꝛũ viſceribus ignes. Sic
iſaac credulitate naſcitur: vt eoꝛum ſides in
ꝓgenie enarret᷑ in ſęcula:Amen.

E. Feria quarta poſt pꝛima domi-
nicã in quadrageſima:deę Jeiunio:
cataclyſmo ⁊ arca Noe; Sermo

Os ſanctę quadrageſimę dies fra/
tres chariſſimi debemus omni cum
veneratione ſuſcipere:nec longioꝛẽ
uius tempoꝛis faſtidire:qͥa quãto

plures dies ſunt ieiunij: tanto maioꝛ eſt cau

ſa remedij. Quanto pꝛolixioꝛ abſtinẽtię cur//
ſus: tanto redemptio co pioſioꝛ eſt ſalutis.
Quanto auſterioꝛ cura vulnerũ: tanto me/
dicina eſt ſalubꝛioꝛ p eccatoꝝ. Deus em̃ qui
eſt noſtrarũ medicus animarũ: congruens
tempus inſtituit:qð ⁊ iuſtis ſatis ſit ad ado
randum:⁊ peccatoꝛibꝰſufficiat ad rogandũ.
Illi requiem poſtulantes:hi veniã depᷣcan/
tes. Congruens enim tempus eſt quadrage
ſimę nec bꝛeue eſt ad exoꝛandũ:nec longum
eſt ad pꝛomerendum. Quadraginta enim
dierum ieiunijs: quęuis iniquitas pecca/
toꝛis exoꝛari poteſt: et quantauis ſęueritas
iudicis mitigari. Illi longum ⁊ faſtidioſum
foꝛte ſit tempus: qui nec oꝛat de culpa: nec

ſperat de venia. Deſperatio enim nec conſi/
teri de ſcelere:nec indulgentiã nouit ſperare

de iudice. Sanctus igit᷑ ⁊ ſalutaris quadra⸗/B

.

geſimę curſus eſt:quo adducit᷑ ad miſericoꝛ/
diam peccatoꝛ per pęnitentia: iuſtus ad re-
quiem. his enim diebus ſolito amplius et

diuinitas miſeret᷑ et delinquentia depꝛecat᷑

⁊ iuſticia ꝓmeretur. Patent enim omnia:et
celi ad indulgentiã: et peccatoꝛ ad confiten/

dum: ⁊ lingua ad poſtulandum. Salutaris

inquã ⁊ myſticus eſt quadragenarius nume

„ —

rus. Nam pꝛimũ cum mundi faciem iniqui/ Se

tas hominũ poſſideret: tot dierum curricu-
lo deus effuſis de cęlo imbꝛibus:vniuerſam
terrã diluuio ſuꝑfudit. Vides ergo iam illo
tempoꝛe myſteriũ in ſigura diſpoſitũ. Nam
ſicut tunc quadraginta diebus pluix ad pur
gandum mũdum: ita et nunc quadraginta
diebꝰ müeret᷑ ad hominẽ puriſicandũ: q;;
⁊ illius tempoꝛis diluuiũ miſericoꝛdia dicẽ/
da eſt: quo iniquitas oppꝛeſſa eſt: et iuſticia
conſeruata. Pꝛo miſericoꝛdia enim factum

peccarent. Pꝛo miſericoꝛdia plane vidimus
illud fuiſſe diluuium: quo veluti baptiſmo
quodã totius eſt mundi facies innouata:ſci

licet vt qui perditoꝛũ hominũ ſcelere ſoꝛde/

bat ad crimina: beati Moe habitatione flo/

reret ad gratiã:⁊ qui iniquitatis erat purga

toꝛium tunc:modo ſieret domiciliũ ſanctita

eſt:vt ⁊ iuſti euaderent:⁊ iniqui amplius nõ

tis. Diluuium inquã illud:huius noſtri fuit

ſinmilitudo baptiſmatis. Hoc em̃ tunc geſtũ

eſt quod nunc agit᷑:hoc eſt vt exuberantibꝰ
aquarum fontibus periclitarent᷑ vitia:iuſti/
cia ſola regnaret:mergerent᷑ in ꝓfundũ pec/
cata:ſanctitas vicina cęlo poꝛtaret᷑. M0. 0do
enim ſicut dixi hoc quod nunc agit᷑ in eccle/
ſia chꝛiſti:ſicut Noe arca ſubmerſis omnibꝰ
vitijs peccatoꝛũ:ita baptiſmatis fonte celo
vicina poꝛtat᷑ eccleſia:et deletis omniũ ſuꝑ/
ſtitionibus idoloꝛum: fides regnat i terris:
quę de ſaluatoꝛis arca ꝓcedit.Sanctũ ergo
⁊ ſacratum quadrageſimę tempus eſt:quod
ſtatim ab initio cępit inter iuſtos ⁊ iniuſtos

diſcernere: bonos a malis quodam iudicio

ſeparari. Quod quidem ſimiliter fieri etiam
in hac noſtra quadrageſimę obſeruatione
ꝑſpicimus.Mam per hos quadraginta dies
ſeparant᷑ mali a bonis: hoc eſt luxurioſus a
caſto:a ieiuno intemperãs:a chꝛiſtiano gen
tilis. Separatur inquã malus a bono:hoc
eſt peccatoꝛ a iuſto:diabolus a ſancto:hęre/
1 3

BGer.Lxx. Feria quarta poſt pꝛimã do.in.xL. SGer.i

ticus a ſideli. Relictis enin his omnibus ad
ſimilitudinem diluuij tanq; in naufragio ſe⸗
culi: ſola ad inſtar arcę illius in altum cum

D ſuis virtutibꝰ eleuatur eccleſia. Nam etnos

etſi peccatoꝛes: ad imitationem ſancti Hoe

annũciamus vobis mundi futurum eſſe ex/
cidium: ⁊ illos tantũmodo dicimus pericu/⸗
lis euaſuros: quos triplex arca inter ſe gre⸗
mio religionis incluſe erit. Triplex enim arca
eſt eccleſia: quę trinitatis continet ſacramẽ/

Geñ.o.tum. Nam cum dicit ſcriptura: Bicameratã

et tricameratam eam fuiſſe:vtiq; demõſtrat
tripliciter diuinitatis illam gratiam eſſe di/
ſtinctam. Annũciamus igitur ſicut noe mũ/
di futurum eſſe naufragiũ: ⁊ ad hanc domũ
confugere omnes homines admonemus.

Et ſicut noe fllios ſuos in arca recepit:ita et

nos ſilios noſtros optemus in iſta arca ſuſci
pere. QAuiſq; enim in hac domo vult habi/
tare nobiſcuz:noſter eſt filius.Sed dicit ali/
quis: ſancti noe ſdicationis vocem in ſcri/
pturis minime eſſe deſcriptam. Audi igitur
Noe ⁊ ſi tacebat voce: opere loquebat᷑: ſile/
bat lingua: fabꝛicatione clamabat. Mã vti-
q́ᷓ; cum operaretur opus nouum ⁊ nulli ali/
quando compertũ: admonebat cunctos no

uis periculis: noua tabernacula pꝛęparari.

Loquebat᷑ ergo opere:⁊ dicebat illud euan-

Job.io. gelicum domini dictum:Si mihi non credi/

tis:operibus credite:⁊ credendo periculum
euadere poteritis:pꝛęſtãte domino nfo ieſu
chꝛiſto qͥ viuit ⁊ regnat cum patre ⁊ ſpũſan/
cto in in ſecula ſeculoꝛl: Amen.

Siem eodem die de Jeiunio ali⸗

ſermo factus ad fratres in heremo:

qui inter ſ. ermones ad eoſ. dem ba-
betur. xxv.

tem eodẽ die Pomelia de euaã⸗

gelio diei:que habet᷑ de quęſtioni-

bns euangelioꝛũ libꝛo.j. capi. vij.

. ¶ Feria quinta poſt pꝛimam domi
nicã in quadrageſima: de tribus vi
ris qui beato ꝛsg apparuerunt:
Dermo

Bancti Aluguſtini de tempoꝛe

ſia recitantur: non hoc tantũ attendere de /
beamꝰ quod ex littera ſonare cognoſcimꝰ:

ſed remoto velamine litterę: viuiſicantẽ ſpi

ritum fideliter requiramus. Sic enim dicit
apoſtolus: Littera occidit: ſpiritus autem 2. gorl.5.
viuiſicat. Deniq; inſclices iudęi ⁊ plus infę
lices heretici: dum ſolum litterg al piciunt
ſonum:quaſi coꝛpus ſine anima: ita ſine vi/
uiſicante ſpiritu moꝛtui remanſerunt. Nos

audiamus apoſtolum dicentem: Quia hęc ·Corj. 10.

omnia in fligura contingebant illis: ſcripta
ſunt aułem pꝛopter nos. Videamus ergo G
quid ſit quod modo cum diuina lectio lege/
tur audiuimus. Viſus eſt inquit deus abꝛa Beñ. 18.
hę cum ſederet ad oſtium tabernaculi ſui
ad ilicem mambꝛę.Ecce inquit tres viri aſti
terunt ſuꝑ eum:⁊ exijt in occurſum eius. At/
tendite fratres ⁊ videte qualiter deus appa⸗
ruit abꝛahę:⁊ qualiter apparuit loth. Ad ab
raham tres veniunt et ſtant ſuper eum: ad Señ19.
loth duo veniunt ⁊ ſedent in platęa. Vide/
te fratres: ſi non diſpenſatione ſanctiſpiritꝰ
pꝛo meritis res geruntur. Etenim loth lon-
ge inferiot erat abꝛaham.Miſi enim inferioꝛ
fuiſſet:a beato abꝛaham ſeparari non meru
iſſet: nec ei ſodomoꝛuʒ habitatio placuiſſet.
Veniunt ergo ad abꝛaham tres viri in me-
ridie: venerunt ad loth duo ⁊ veſpere veni/

unt. Hon enim ſuſtinebat meridianę lucis

magnitudinẽ loth:abꝛaham vᷣo poterat ple
num fulgoꝛem lucis excipere. Nunc videa/ C
mus qualiter abꝛaham: ⁊ qualiter loth ſuſce
perunt venientes. Pꝛeſumpſit abꝛaham et
occurrit obuiam eis:⁊ cum occurriſſet: feſti⸗
nat ad tabernaculũ:et dicit ad vxoꝛem ſuã:

Feſtina inquit et conſperge tres menſuras Señ.18.

ſimilaginis: ⁊ fac ſubcinericios panes:qð

gręce engriphias dicit᷑:occultos videlicet et
abſconditos indicans panes. Ipſe autem

abꝛaham ad armentũ cucurrit:et accepit vi
tulum. Qualem vitulum? Foꝛte qui potuit

pꝛimus occurrere: non ita eſt:ſed vitulũ bo/

num et tenerum. Lulit ergo vitulum:et de/⸗/
dit puero. Puer inquit feſtina facere eum.
Vigdete fratres:attendite qᷓ; feruenti animo
hoſpites debeatis excipere. Ecce ipſe abꝛa-

ho currit: vxoꝛ feſtinat:puer accelerat. Nul⸗

lus eſt piger in domo ſapientis.Ecce ęqua/

lia ſunt abꝛahę et ſarę hoſpitalitatis officia.
Loth vero excepit quidem: ſed duos tm̃ et

nõ integram trinitatem:nec in meridie: ſed

ad veſperum. Et quid eis appoluit⸗ Coxit

ſoiciuſit I. Betrac.1ʒ.

lnnepetb

fölia

V u

giin

–
lunſegnen
irti
t rnn
igonine
nlun
alueun⸗
ſtangbe⸗
londonmunm
Giabrodet
uum
humakue
ararnel
mnenn
ſeant
gullcpere
cuntsſ
osſden
tAurt
Cuutunsit
ulusnon
unnn

W Mitul
gio hltenehl
tdas wun
Undere.
Aynum oo:
ſatundic
llerr
Nonornün
Nis Detin
Elenupete
Pohanhe
Gouncäbe
u rckutt
initl

icunpe

ehune g
hllcee

hiilt
M

R loleg

e gnſan

famit

Stenna
prtlgnn
W
lnapthiin

mn laſte
Nanlaun Hor

nen Qubei

mr lisſace

tensne,

imegobegr
Ugeurdeusede
ubemagliſl
guettrespiigct
Grinnens
Aerdans on
mitlot. We

1ſupereun:u

npleten D⸗
bneſanenhin
Sminlochlon⸗
lenininfene
oarannonnen
tanopaule.
mes vin ün⸗
1ycſogeſen
neridunelus
ndoponpe
. Kucnidas!
ulurelle⸗
ltebahmne
cuumleriet⸗

avrrenſt:
