pſtſnln bilẽ deo facit ĩ fratribꝰ: ꝗᷓ charitat idicat te· Dilectio nõ eſt falſiloqua:nõ inflat᷑:nihil de
Kuaſttemnin ſtimoniũ. Pax S dilectiõis mat eſt:oõcoꝛdie decoꝛis admittit:nõ quęrit quę ſua ſunt:nõ
goppſterdt vinculũ ac purę mẽtis indiciũ manifeſtũ:qꝛ exacerbat᷑:non cogitat malũ:non gaudet in
iſanüideme ſibi exigit de deo qð velit:qᷣcqͥd voluerit pe iniuſticia: cõgaudet autẽ veritati. Oia cre⸗
uanedeni Ctat:⁊ quicqᷣd voluent ſumat. Pax ſᷣcept re dit:omnia ſperat:oĩa ſuſtinet. Dilectio ergo
u Zoh. 14. galib oſeruãda eſt: dño chꝛiſto dicẽte: Pacẽ omnibꝰvotis ac deſiderijs amplectẽda eſt: q
meõã do vob: pacẽ meã relinquo vob. Qui tot bona põt habere:qͥt hmia. Cuſtodienda
diſcipulꝰ xpᷣi ẽ:chꝛiſti ᷣcepta ſeruat. Serua / omnib“ viribꝰ pax eſt: qm̃ deus ſemꝑ in pa-
onelu et re mãdatũ:ẽ pacẽ in oibꝰ cuſtodire.Hã diui ce eſt. Non habeat locũ quo obꝛepat inimi/
liofm Job dere vnitatẽ:nõ eſt magiſtꝝ ſeqͥ: eius mãa/ cus: ne in tritici ſegetẽ valeat ʒiʒania ſemi/
Uittee e datũ calcare. Sequi em̃ chꝛiſtũ:ẽ hr̃e pacẽ: nare:et ſecuro iam ruſtico ſpe longi laboris
dtis nõ ſequi qð pacis ẽ:hoc eſt:hoc hr̃e in mgfo eluſus ſpectatus: in ipſa meſſis maturitate
rbos dicn Ex pte qð diligas: ⁊ ex ꝑte qð dãnes. IJllud ẽ ſubducat᷑: Aut vinũ vetuſtate ſuauiꝰ:ĩ acri⸗
4 aunmare doctoꝛẽ: doctoꝛis mãdata in oibꝰ cu / oꝛi ſubito ꝑſidia demutatũ in effuſe fecis ſe
blgdepec⸗ I ſtodire:dicẽtis: Pacẽ meã do vobis:pacem ꝑmixtiõe cõiungat: Aut inter dulcia mella:
meã relinquo vobᷣ. Licet frẽs in pace ꝓtra/ fellis venena amarioꝛa ſuffundat: Aut inter
Uidewan?! here moꝛas:delectat h̊ dixiſſe frequẽter:⁊ ite vernantes floꝛibꝰ copos ac pꝛatozu vanieta-
meyumms r rũ atq; iterũ pconari. Pacẽ meã do vob:pa/ te gemiatos: tribuloꝝ interiectiõe aĩas gra/
itatsöbd cẽ meã dimitto vobiſ.In pace vos dimitto: ti odoꝛis occidat. Pꝛocul cõtentiones: ꝓcul
— in pace vos dimiſi:in pace vos iueniã. Pꝛo/⸗ lites ⁊ odia: ꝓcul maledicta mutant᷑: ⁊ qꝛ la/
a ctſccgvalult enre: gu dendersbattedieng ourngmeriatlingna:ſunto neh uinguis
utdcni in omibꝰ inuenire.Cõſultũ voluit eẽ cui de pareat aię ſueę ne in ſuppliciũ ſuü vincula ſi/
iiarertien derat: vſq; ad regreſſuʒ ſuũ fuare gqao Hſti/ bi moꝛtis adducat. Amate pacẽ:⁊ tranquil/
mniiilnen terat imꝑabat. QAuid ꝗ facturꝰ eſt hõ:cũ ve/ la ſũt oĩa: vt ⁊ vos ſᷣmia ⁊ nob gaudia reſer/
trninbtl nerit deus ⁊ ꝗſitũ nõ inuenerit qð donauit? uetis: vt electa dei vacis vnitate füdata: pfe
i MZ . Qua excuſ⸗ atiõe vſurꝰ: 4 pacẽ ſ⸗ eruare nõ po cta teneat diſciplina: * ieſũ chꝛiſtü dñm no/
Pcci tuit? Pacẽ meã do Vobis pace meã dimitto ſtrũ:cui eſt gloꝛia in ſecula ſeculoꝝ: Amẽ.
eii vobis. In pace vos dimiſi: in pace vos in- .. . eet
un o deyhi mãdatũ ſ. ruatetdigla voy. E: Eadem dominica: De dilectione germo
n ſeui D Inueniã qð dimiſi. Plantare pacẽ:radicitꝰ inimico Sermo H (C. IXx
vun. dei eſt: euellere penitus inimici. Amoꝛ fratt·· MNrengdite fratres mei ad charitateʒ A
an⸗ ani ex deo eſt:odiũ ex diabolo cõſtat. Pꝛopt᷑ qð quam ſic laudat ſcriptura diuinavt
Mafgn 1· Job.5. damnãda ſunt odia:qꝛ ſcriptũ eſt: Qui ode- ¶ niuhil ei coęquet. Cum nos moneat
Cntreiſin rit fratrẽ ſuũ homicida eſt. Cohibeamꝰ iraz: deus vt nos inuicem diligamus: nunquid
it A: Wattß. 5. qꝛ ſcriptũ eſt: Qui iraſcit᷑ fratri ſuo:reus erit hoc tantum monet vt diligas diligentem
ſci iudicio. Amãda eſt pax ⁊ diligẽda cõcoꝛdia. te? hec eſt mutua dilectio hoc non ſufficit
p cn Iſta ſunt quę generãt charitatẽ:et ſcitis hjm̃ deo: Peruenire enim voluit vſq; ad inimi/

nnügen r. Joh. 4 gplin: ꝙ deus charitas eſt. Sine deo eſt: q cos diligẽdos dicens: Diligite inimicos ve/ Mattb. 5.

ezninin nõ habet charitatẽ. Paternus affectꝰnõ põt ſtros:benefacite eis qui oderunt vos:⁊ oꝛa/
Nbelbgaen. nõ amare qð docet. Pax plebis gloꝛia ſacer te pꝛo eis qui vos perſequuntur:vt ſitis fſilij
oleteneib dotis: ⁊ parentũ leticia: ꝑfecta charitas ſili · poatris veſtri qui in cęlis eſt: qui ſolẽ ſuũ oꝛi/
rifleim aoꝛum. Sacerdotis eſt: qð debet admonere: ri facit ſuꝑ bonos ⁊ malos: qui pluit ſuꝑ iu/
vel
ln

Bancti luguſtini de tempoꝛe

.

ſtos ⁊ iniuſtos. Quid diciſ:Diligis inimicũ
tuũ? Reſpõdebis foꝛte ꝑ infirmitatẽ: nõ poſ
ſum. Sed ꝓſice ⁊ age vt poſſis:maxie qꝛ oꝛa
turꝰ es iudicẽ: quẽ fallere nemo põt:qͥ actu/
rus ẽ cauſã tuã. Interpella & hũc iudicẽ:vbi
nullus tabellariꝰcõturbat: nullus officialis
remouet: nullꝰ emit᷑ aduocat: qͥ poſſit ꝓ te
ſᷣces effundere:aut verba dicere:ꝗᷓ nõ didi/
ciſti: Sed ipſe filius dei vnicus ęqualis pfi:
ſedẽs ad dexterã patriſ:illiꝰaſſeſſoꝛ:tuus iu/
dex eſt:docuit te pauca vᷣba q̃ quiuis idiota
poteſt tenere et dicere: et in eis cõſtituit tibi
cauſam tuã:docuit te ius cęleſte quõ pᷣceris.
Sed foꝛſitan reſpondebis: Per quem peto:
per me:an ꝑ aliũ? Qui te docuit oꝛare:ipᷣe ꝓ

te allegat pᷣcẽ: qꝛ tu reus eras. Saude qꝛ ille

erit tũc iudex tuꝰ:qui mõ aduocat tuus eſt.
Jõ ̊ᷣ qꝛ oꝛaturꝰes:acturꝰ es cauſã tuã:paucl

Matth.õ. Ybis venturꝰad illa ba:Dimitte nob debi

ta nr̃a:ſic et nos dimittimꝰ debitoꝛibꝰ nufis.
Dicit em̃ tibi deꝰ:QAuid mihi das:vt ego di
mittã tibi debita tua?: Quale munꝰ offers:
quale ſacriſficiũ cõſciẽtię tuę imponis altari/
bus meis: Cõtinuo docuit te:quid petas:⁊
quid offeras. Petis:Dimitte nobis debita
nr̃a.Et tu offers.Quid: Sicut ⁊ nos dimit-
timus debitoꝛibꝰ noſtris. Debitoꝛ es ei qui

Se vbis dñi falli nõ põt. Habes ⁊ tu debitoꝛẽ: Dicit tibi

Ser.I5S. b.

Oſee.6.
Matthᷣ.9.

deus: Tu debitoꝛ meus es:ille debitoꝛ tuꝰ:
hoc facio ergo tibi debitoꝛi meo:qð tu fece/
ris debitoꝛi tuo. Inde offers mihi munus:
vnde peꝑceris debitoꝛi tuo. Rogas me pꝛo
miſericoꝛdia tua:noli eſſe piger in miſericoꝛ/
dia.Attẽde qͥd ſcriptura dicit:Miſericoꝛdiã

volo magis q; ſacriſiciũ. Moli offerre ſacriſi/

1

ciũ ſine miſcðia: qꝛ nõ remittunt᷑ tibi pecca/
ta tua niſi offeras cũ miſcðia. Sed foꝛte di/
cis:Hõ habeo peccata. Quãaãtũ vis cautꝰ ſis
frater: tamẽ in carne viuens in ſeculo: agis
inter ſſſuras ⁊ anguſtias:⁊ int᷑ numerabilia
tẽptamẽta verſaris:nõ poteris eſſe ſine pec-
cato.Certe dicit tibi deus: Securus eſto de
peccato:noli dimittere ſi non habes qð ego
tibi dimittã:ſed magis exige ſi nihil debes.
Si auteʒ debitoꝛ es:magis gratulare te hf̃e
debitoꝛem:in quo facias qð ſiat in te.Audi
me: et diſcute te:qꝛ vel de paucis ꝓdeſt qui
poſſint veracit᷑ oꝛare:oꝛationẽ dñicã veracit᷑
dicẽ: Dſñie dimitte mihi:ſicut ⁊ ego dimitto.
Nõ fallaciter: non ficte ex coꝛde vero fac: vt
et in te verũ fiat.Si em̃ qui te lęſit: qui in te
peccauit:petit a te veniã:⁊ ignoſcis:iam po
tes ſecurꝰ dicere: Dimitte nobis debita nr̃a

ſicut ⁊ nos dimittimꝰ debitoꝛibꝰ nf̃fis. Nam
ſi reſiſtis roganti:ↄtemneris ⁊ tu cũ rogaue/
ris. Clauſiſti ↄtra pulſantẽ: clauſũ inuenies
cũ pulſaueris. Hã ſi aꝑueris viſcera indul/
gentię roganti te: aꝑiet ⁊ tibi deus cũ roga/

ueris eum. Aõ em̃ illos alloquoꝛ qui petũt C

veniã a fratribus ſuis chꝛiſtianis:⁊ nõ acci/

piũt:Ecce tu ſi cõceſſeris:ſecurꝰoꝛabis. Ille

vo ſi te rogauerit:⁊ ſi nõ cõceſſeris quõ ſecu
rus eris?:Quiſqͥs em̃ es qͥ peccaſti:⁊ veniam
nõ meruiſti:noli timere:interpella deũ ipſiꝰ
⁊ tuũ:aebita em̃ ſunt. Nũquid poterit debi

ta exigere ſeruus:ꝗ donauerit dñs: Si foꝛte

nõ te rogauerit qͥ in te peccauit:ſi veniã non

depcat᷑: ſi peccauerit iſuꝑ adhuc ⁊ iraſcit᷑: tu
qͥd facies? Dimittis an nõ dimittiſ:Ecce nõ

dimiſiſti. Quare:Quia nõ rogauit.Si pꝛo/
pterea nõ dimiſiſti qꝛ nõ rogauit: noli titu-
bare in dñicã ofonẽ:ſecurꝰ illã dic.Hon tibi
pectus ꝑcutias: qꝛ nõ roganti nõ dimiſiſti.
Ergo ille qͥ ũ rogauit remãſit.Exigit᷑ ꝓꝛſus:
exigit᷑ ab illo: Verũtamẽ in te ſit ꝑfecta cha/
ritas:roga ꝓ nõ rogante:qꝛ rogas ꝓ multũ

ꝑiclitante. ic iam attende magiſtrũ ⁊ dũm D

tuũ:nõ in cathedra ſedentẽ:ſed in ligno pen

dentẽ: circũſpectis vndiq; turbis inimicoꝛũ

et dicentẽ: Pater ignoſce illis qꝛ neſciũt qͥd Zud.ꝛ.

faciũt. Vide magiſtrũ:audi imitatoꝛẽ.Nũ/
quid tunc dñs chꝛiſtus ꝓ rogantibꝰ rogauit
⁊ nõ potius ꝓ inſultãtibus ⁊ interficiẽtibꝰ:
MNuũquid deſeruit medicus officiũ ſuũ: quia

frenetic ſęuiebat:? Dic em̃: Ignoſce illis: qꝛ

neſciunt quid faciũt. Saluatoꝛẽ occidũt:qͥa
ſalutem nõ quęrũt. Ecõtra et tu foꝛſitan di/
cturꝰ es:Et qñ ego h̊ poſſuʒ qð dñs potuit?:
Quare h̊ dicis? Attẽde vbi hoc facit:attẽde

qꝛ in cruce h̊ fecit:nõ in celo. Semꝑ em̃ deus

in celo cũ patre:in cruce aũt pꝛo te hõ vbi ſe

imitandũ pſᷣbuit omnibꝰ. Pꝛo te enim miſit

ipſam vocem: vt ab omnibꝰ audiret᷑. Mam

potuit pꝛo illis oꝛare in ſilentio: ſed tu non
haberes exẽplũ.Sed ſi multũ eſt ad te dñs:

non ſit ad te multũ ſeruus. HNon potes imi /

tari dominũ tuũ cũ penderet in cruce: Ste/
phanũ ſeruũ eius cũ lapidaret᷑ attende.Pꝛi

mum ait tanq; ſeruus ad dominũ: Dñe ieſu A

accipe ſpiritũ meũ:⁊ poſt hęc genu flexo ait:
Dne ne ſtatuas illis hoc peccatũ:⁊ cum hoc
dixiſſet obdoꝛmiuit ĩ requie dilectiõis.Pa/
cem pinguiſſimã inuenit: qͥa pacẽ inimicis

optauit.Nũquid et ipſe tunc ꝓ rogantibus
rogauit:⁊ non ꝓ ſeuientibus: pꝛo lapidãti/

bus ⁊ interſiciẽtibꝰe habes exemplũ: diſce:

hunf,
in hoet⸗
ltht hin,
t lie
ceneniſoß
citenad
gomniutnde

6Spſahe
clerk
nen
önanesn

ſſen ſnen

Veblecnone

Plbtoſhen

Nonined
Gos ſun
A Phenne A
ilperi
choſtoner
Gei ſccic
Neeocͤſ
ur Dom ſnt

mnd unti Ger⸗
W./,

Gents Beyc
Naänödesen
nffrensthenie
notirpe
urkuih de
uonl Folede
n Een
Ro⸗ dobenin t
llntonnne
klſienur⸗

bontloſei
all. 7.

Mutopentnn
luti h
imun
hbei nͤn
anantuge
Ponini
utidi

Cherian
6 nucänngn⸗
duinn

ine
bidansii
enngita

Nansrthech⸗

n hdl N

Neſensgtiie
tltſtetpnnen

iapelie

guitormde
distiſer
unſzenätet
chuctmnſchn

dinin⸗Eed

wgrt io
auit:nola⸗

HiderBede

niinöindt.
1. Euges
eſitptenchr
nwgs nnli
enughninin

rbisininian

Nsgniuii

liniunifi
Cnnyngl
innefcabe

ofcüüſria

olellag

õ
atufolend⸗

3isgout
ticrti
Senhei dau
golttiffe
teinnin
duei. un
nnorſeiunn
elatedi
Ponponuin

Ber. C. LxxXI. Feria ſcdᷣa in Roga. Ber. I.

vide quomõ ꝓ ſe ſtans oꝛauit:⁊ ꝓ illis genu
flexit. Putamꝰ fratres qꝛ plus eos diligit qᷓ;
ſeipᷣm? Pꝛo ſe vᷣo ſtãs tanq; iuſtus facile ex/
audiebat᷑. Ham ꝓ iniquis genu figendum
erat. Oſtendite ergo dilectionẽ vſq; ad ini-
micos veniã rogantes. Ergo fratres ꝓpter
ſecuritatẽ dñicę oꝛatõis:rogãtibus ex coꝛde
dimittite: vt et dominꝰ vobis veſtra pecca/
ta dimittat in hoc moꝛtali coꝛpoꝛe et futuro
vſq; in ſęcula ſęculoꝛũ: Amen.
7

Item in eadem dñica alius fermo

De pace:qui habet᷑ inter ſermones

ad fratres in heremo.ij.

C Item in eadẽ dñica alius ſermo
De dilectione inimicoꝝ: ꝗqui habet

rum .VP *

¶ Item in eadẽ dñicã: Homelia de
eo quod ſcriptũ eſt in euãgelio ſᷣm
Zob. 16. SQObhannée: Amen amen dico vohis
Si quid petieritis ⁊c̃.quę habet᷑ in
expoſitione doctoꝛis Ibidem.
CFeria ſecũda in Rogationibus:
de eo að ſcriptũ eſt in euãgelio ſᷣm
Zud.n. Lucam: Quis veſtru habebit ami-
Sermo cum ⁊c̃.Sermo 1
C.U QAauis dñis et mitis frẽs chariſſimi
habet ianuã pietatis:nec repellit in/
de pulſantes:ſed culpat potiꝰ negli/
gentes. Heq; em̃ aliqͥd petit᷑ qð nõ habeat:
vt cũ nõ dederit erubeſcat. Piues ẽ ⁊ pius:
affluens ⁊ benignus:dat et nõ impꝛoperat:
Immo tüc thelauri domꝰ eius triſticiã pa/
tiunt᷑:quãdo deſũt delectabilia faſtidia pe/

titionũ. Ipſe dñs dicit: Vſq; mõ nihil peti/

Lud.iI. ſtis: Petite ⁊ accipietis: pulſate ⁊ aꝑiet᷑ vo/
Job.io. bis.Ego ſuzʒ oſtiũ ⁊ ianua. Quare trepidat
pulſando manꝰ vr̃a:⁊ doꝛmitat in mẽdicita
te cõſcientia vfa:Ego ſum ianua vitę.Mon
hoꝛreſco ſoꝛdidũ pulſatoꝛẽ:non pauperẽ re/
pudio petitoꝛem: tantũ nemo ſuã negligat
pauꝑtatẽ. Pulſate et aperiet᷑. Stant angeli
ad ianuã vt introducãt non vt repellãt: vt
ſuggerãt nõ vt terreãt. Nulla eſt pompa in

ianua mea: Ego ſuʒ ianua:qͥ ſuſtinui crucMis
ignominiã. Quare timeãt petẽtes ęgentiã:
cũ nilłi aliqũ denegauit miſericoꝛdia? Quis

ſperauit in dño ⁊ confuſus eſt:? Si pulſant qͥ

in libꝛo Quinquaginta Homelia/

deſiderãt caſtitatẽ:dat eis cõtinuo gratiã et
ſanctitatẽ: ⁊ dicit eis:Nolite ambulare pol/
luti:nolite incedere maculoſi.Sancti eſtote Leuiti.19.
qꝛ ego ſancxꝰ ſũ.Si accedat pupillꝰ ꝑua ma,⸗
nu pulſare ianuã paternã: nũciant eũ ange/
li dño: Pupillꝰ pulſat: defẽiõis pietatẽ ex/
pectat: Reſpẽ ĩe illi dñe: Tibi em̃ derelictꝰ s.
eſt pauꝑ:pupillo tu eris adiutoꝛ. Reſpõdet
illi q́ͥ diues eſt: miſericoꝛdia plenꝰ:qͥ miſeris
pater eſt: Ego ſũ iudex viduarũ: ⁊ pater otꝛ
phanoꝛũ. Hemo ledat qs ego ſuſcipio: ne-

mo expoliet quos ego defendo. Et qͥ acceſſe

rint ad ipſã ianuã: q;uis diuidãt vocẽ diſpa
ris pᷣcis:tñ ab vnius diuitis patriſfamilias
domo oẽs accipiũt pietatẽ.Hhoc amat ianua
ſaluatoꝛis:vt pulſatoꝛibꝰſemꝑ abũdet opoꝛ
tunis:ipoꝛtunis. Pꝛopterea ipſe dñs vidẽs
ianuã ſuam a petitoꝝ voce:a pulſantiũ cla/
moꝛe ſilere:ĩuitat om̃s ad oꝛationẽ:oitꝰ pa⸗/
ratus tribuere pietatẽ. Petite:⁊ ſi non acce/
periti adhuc petite:⁊ ꝑſeuerate pulſare.Mo/
lite deſficere: qꝛ non necat deus fame animã
iuſti.caui tamẽ voluerit eſſe dulciter humi⸗
lis ⁊ benignus:ſecurꝰ tanq; in tutiſſimo poꝛ
tu cõſiſtit. Opponit g ꝑabolã cuiuſd hoĩs
cuiꝰ hoſpes impꝛouiſus aduenit: et hoſpes
hoſpitẽ excepit.Paſſus eſt verecũdiã:abijt
cõtinuo ad domũ diuitis magnã. Mon ſine
ſacramento tres petit panes:qꝛ vnꝰ hoſpes
erat gra pietatis:ſed ſubᷣa trinitatis. Möne
vnꝰ hoſpes erat in tribꝰ qui venit ad patrẽ
abꝛahã? Hoſpes ⁊ amicus: pꝛãſoꝛ ⁊ mãſoꝛ:⁊
oia illi in trinitate ſunt exhibita hũanitatis
obſeqᷣa:qꝛ trinitatis gloꝛia refulget.Trimũ
attulit vitulũ pr:tres menſuras ſimilaginis
cõſperſit futura mat:paritura filiũ ꝓ quo pr
mactaret agnũ:⁊ ipſa coꝛpꝰchꝛiſti ĩ trinitate
iã fecerat ſacramẽtũ. Ita ⁊ iſte amicꝰ veniẽ/
te hoſpite ꝑgit ad domũ diuitiſ:⁊ triũ panũ
allegat neceſſitatẽ. Pulſat et nullꝰ rũdet de
ianitoꝛibꝰ qꝛ oẽs tenuerat ſomnꝰ.Mõ ãgeli:
nõ archangeli: nõ ꝓphetę:nõ miſtri. Et ille
pulſat:q;uis nemo rñdeat.Aſiq; paterfami
lias ad ipoꝛtunitatẽ pulſantis rñdit illi de
interioꝛibꝰ ſacris:de thꝛono quietis:qͥd pul /
ſas ſine tꝑe:qui piger fuiſti cũ tꝑe:Dies fuit
⁊i lumie nõ ambulaſti.Hox ſuꝑuenit:⁊ pul/
ſare cepiſti. Excuſat tẽpus qð ipꝛobus ꝗrit
affectus. Jᷓ pueri quieſcũt:⁊ non eſt dignũ
vt ꝓpter te iniuri patiant᷑. Anteq; venires

Heñ. 18.

diutiꝰvigilauerunt:modo ꝓ tẽpoꝛe quieue⸗/

ruut: nõ eſt qui poſſit tibi dare reſponſũ.Er

Ber.C.LxXxXII. Feria tertia in Roga. Ber. I

QZucf. 1 Ie
Zob. 10.

ille: Dſie a te peto:ad te pulſo:ĩmo te pulſo:
tu es ianua: tu ſurge: da mihi miſericoꝛdiã

Señ.2. qui nõ es dedignatꝰ de luto limi foꝛmare vi

P3. 120
Mattb.iI.

Apocj. 1.

*

PS. 117.

MNMP ö. 35.

P

Jo. 20. ſis oſtijs in tribulatiõe venit:nõ ſperatꝰ ſed

Apocj.ʒ.

ſcera mea. Miniſterio nõ indiges: quia oĩa
potes.Sed ſi pueri tui doꝛmiũt: tu nõ doꝛ/
mis qui cuſtodis iſrł. Sꝛatis peto: ſbᷣ gratia
mẽdico:non ſub lege ſſumo.Sed ſi lex ⁊ ꝓ/
phetę vſq; ad iohannẽ:ſed tua gratia nõ ha
bet ſinem. Quo euenerũt pueri tui:ꝓphetę
tui:⁊ ego noui.Sed tu dñie qui es initium et

fſinis: pꝛimꝰ ⁊ nouiſſimꝰ: noli ad me tediare

nouiſſima hoꝛa noctis perentem: qui nocte
media captiuã duxiſti captiuitatẽ.Quid fa/

ciet paterfamilias tãti ꝑſeueratoꝛis voce cõ

ſtrictus? Non excitat ꝓphetam: nõ imittit
angelum:nõ archangelũ:ipſe ſurgit ⁊ dabit

illi quãtum deſiderat. Bene ꝑtinax ille peti9

toꝛ ⁊ nocturnus mendicatoꝛ ad hoſpitẽ pꝛo/
pꝛium repedauit: diues factus refecit: nec
hoſpes ab hoſpite irrefectuſ diſceſſit. Quis
eſt iſte hoſpes rogo vos fratres qui in nocte
venit:⁊ imparatũ hoſpitẽ inuenit:ĩmo ideo
nocte venit hoſpes in ꝑpetua et deſiciente
pauꝑtate: In nocte venit hoſpes: gratia in
ſũma ignoꝛantia: in magna ęgentia:imittit
triſticiã:quãdo dicit nocturnus petitoꝛ: In
tribulatione inuocaui dominũ:⁊ exaudiuit
me in latitudine.Et iterum: Multę tribula/
tiones iuſtoꝛũ:et de omnibus his liberauit
eos dñs:qm̃ ꝓximus eſt. Ideo hoſpes ſuꝑ/
uenit impꝛouiſus ſubito:cum quiſpiã tedio
afficitur pſſurarũ. Suꝑuenit illi oꝛandi deſi/
deriũ:flẽdi arripiẽs votũ. Illa hoꝛa hoſpes
venit gratia vt cõpungat conſcientiã: ne in
ſua moꝛiat᷑ ggentia.Sed eat ⁊ petat ad diui
tem:nõ ſuis meritis: ſed merit hoſpitis ve/
nientis: et accipiat tres panes:vt in patre ⁊
filio ⁊ ſanctoſpũ poſſit ⁊ ipſe paſcere cęteros
indigẽtes.Quicqͥd boni cogitauerit homo
ſubito coꝛde ꝑcuſſus: ſciat qꝛ hoſpes ille ve/

nit de cęlo:et bñ venit qͥ nocte venit. In tri /

bulatiõe ſi ubuenit: nõ ingerens tediũ pᷣ affe/⸗
ctũ. Et qꝛ dñs chꝛiſtꝰ ad diſciplłos ſuos cla

optatus:lalutauit ĩ pace:⁊ hoſpes hoſpites
ſuos refecit i pace. HNõne eſt iſte hoſpes qui
diẽ: Ecce ſto ⁊ pulſo:ſi qͥs aperuerit mihi:in/
trabo et cęnabo cũ illo:ego ⁊ pater meꝰ: c&

bona domus:vbi pater ⁊ filius ingredit᷑ ho/
ſpes amicꝰ:qͥ ⁊ ſpũſſanctꝰ. Ipſe ibi exhibet ĩ

domo pauꝑis:in hoſpitio puritatis diuerſa

pulmẽtaria: ꝓpter cęnã dñicã. Quę ſüt iſta

pulmẽtaria:?: GSaudiũ:longanimitas:cõtinẽ⸗ iiimn
tia: fides: caſtitas. Lantũmõ nõ pigeat ho mintepin
ſpitem ſuſcipere dñm:ipſe ſecũ poꝛtat dulce nfinnet
dines delitiarũ: vt paſcat ibi lętantes exer⸗ 4 —
citus angeloꝝ.Cũ illo hoſpite pax eſt ⁊ iocũ igindishe
ditas: qui venit ad hoſpitẽ ſuũ nõ toꝛquere ggiſnlecl
ſed paſcere:nõ expoliare ſed veſtire:nõ pcu ſſerdetpeſun
tere ſed ſanare. Ipſuʒ hoſpitem ſemꝑ aꝑtis nluetn e
coꝛdis nr̃i ianuijs ſuſcipiamꝰ:⁊ nunq; nobiſ leläere⸗
dominet᷑ tyꝛannꝰ inimicꝰ: ⁊ ĩ omnibꝰ chꝛiſto mieig
donãte eius mãdata ſeruemus. Poonena
„ ?V uin fue
ten eadem feria: Homelig de tuin 1
eęodẽ de quo ſupꝛa: quę habet᷑ int R –
ſermones de Uerbis domini. xxix. mgltone
Et libꝛo.ij.de queſtionibꝰ enange/ enrelgſt,
lioꝛũ.ca.xxi.et.xxij. endogi
¶ Item eadem feria alius ſermo de Whc
Epiſtola diei:qui habetur in libꝛo nſene
QAuiĩqua ita homelia.xij.et.xlvi. Tain,
et. xlvij.Et ad frẽs in heremo.xxx. Umsdeten
Eeris tertia in Rogationibus: Sermo minedſl
ermo I C. LXXII (Hifmnu bun
Vomõ ieiunioꝛũ tẽpus eſt frẽs cha⸗ A inleſte
riſſimi: de ieiunio cũ ſanctitate vr̃a Aliäſtii
tractandũ ẽ: vt ſciatis quẽadmodũ ihilanabe
ieiunetis. Jeiunia em̃ chꝛiſtianoꝝ ſpiritalit hrtſtriänn
potiꝰ qᷓ; carnalit obſeruãda ſunt. Fñ a pec unnicani
catis nr̃is pᷣncipalit ieiunemꝰ:ne ieiunia v/ſra nnnfengr
ſiẽ iudęoꝝ ieiunia a dño reſpuant᷑. Quale Afrgmane
em̃ vt a cibis qͥs dñs creauit neſcio qͥs impo uundlanüit
ſtoꝛ abſtineat: et pctõꝝ ſagina pingueſcat: heunaunte
Nõ tale ieiuniũ ego elegi diẽ dñs. MNã ſi fle/ Eſa. s. Gazene
ctas inqᷣt vt circulũ ceruicẽ tuã:ciliciũ auteʒ Heclgelen
⁊ cinerẽ ſubſternas:nec ſic vocabis inqᷣt ieiu ei Aeße
niũ acceptũ.Sed quid? Solue inquit omnẽ oapeiin
nodũ iniqtatis: ⁊ obſtinationẽ maloꝛũ.Di/ ſPefapentage
mitte cõflictos in requiẽ: et omnẽ cõöuentio⸗ Aintherin
nẽ diſſipa. Parũ eſt em̃ ieiuniũ abſtinere tã/ ngkenin
ſmodo a peccatis niſi addamus et bona. Alemritife
Frange eſuriẽti inqͥt panẽ tuũ: ⁊ ęgenũ ſine Abi.s. Uipcners
tecto induc in domũ tuã. Si videris nuduʒ Ulyelra
veſti. Poꝛro aũt ieiunüs vfis etiã illð opoꝛ⸗ ſicenenid
tes accedere:qð dñs in euãgelio pſᷣcipit:Cuʒ Mattb. s. lſle ci
ieiunatis inqᷣr: nolite ſieri ſicut hypocritę tri e Mröliet
ſtes. Exterminãt em̃ facies ſuas vt apareãt Kgelignnt
hominibꝰ ieiunãtes. Amen dico vobis: re⸗ üiſiege
perũt mercedẽ ſuã. Vos aũt cũ ieiunati vn⸗ telienie⸗
gite capitavra: ne apareat hoĩbꝰieiunãteſ: ſnaneſ
? pater veſter qͥ videt ĩ abſcõſo: reddet vob giigt⸗

d Ber. C. LXXIII. In vigilia aſcẽſiõis: Ger. I.

Ree
miningsi „* e
in palã. Quare fratres nõ pᷣuidet ſanctitas iniquitatis ⁊ obſtinationẽ maloꝛũ.Dimitte
ſeienn veſtra aliter ieiunia acceptari non poſſe:niſi quaſſatos in requiem: et omnẽ iniquã con/
bi u contigerit legaliter ieiunare? Scom apli di / uentionẽ diſſipa. Frange eſurienti panem
n ed⸗ Nhil. ʒ. ctum: fratres me quidẽ hec eadẽ vobis dice tuũ:⁊ egenos ſine tecto induc in domũ tuã.
ſid A B re nõ piget:vobis aũt tutiſſimũ. Sed dñs Si videris nudũ veſti: et domeſticos ſemis
inndn MWattb.Iʒ. euãgelio:Ois inquit ſcribadoctus in regno tui ne deſt picias.Tũc erumpet tempoꝛaneũ
W Mem cęloꝛũ:ſimilis eſt homini patrifamilias:qui lumẽ tuũ:⁊veſtimẽta tua cito oꝛient᷑:⁊ hibit
cine. pꝛofert de theſauro ſuo noua 7 vetera. VUt & ante te iuſticia: et claritas dei circũdabit te.
4 uſßt ſciat ſanctitas veſtra fratres:non ſolũ noua Xiũc inuocabis ⁊ dñs exaudiet: dum adhuc DWUU
onncn dicẽda: ſed ⁊ verera repetẽda:legimus ſom̃ loqueris dicet:Ecce aſſum. Hhęc ſũt em̃ qui/
nus. ſanctũ ꝑ Eſaiã ꝓphetã taliter ꝑfectos incre· bus homo ⁊ refectꝰ cibo frequẽter impetrat
Eſa.I. pantẽ: Heomenia veſtra ⁊ ſabbatum: dies qð exoptat:⁊ ieiunãs maioꝛa ſmia cõſequi /
Dorndee magn“ nõ ſit in eo dicit dñs: Jeuiniũ eſt q tur ſanctitat. Tale ieiuniũ delectat chꝛiſtũ: E
e habein ꝓbat altiſſimꝰ: nõ ſolũ intermiſſa coꝛꝑis re ali deniq; delectat᷑ cũctipotẽs:quẽ ad ieiu
dönini m fectio: verũetiã a maliſ actibꝰfacta diſceſſio. nandũ non imaniũ delictoꝛũ frequẽs reat
nibbcunnge Itaq; ſi neq; mens tua grauet᷑ oppᷣſſa pecoca impellit: ad quẽ nõ deniq; adipiſcendę glo/
tis:neq; animꝰtuꝰvitioꝝ illecebꝛis delectet᷑: rię tẽpoꝛalis vel cumulãdi patrimonij cupi/
digna deo exoluiſti ieiunia. Ceterũ ſi top ditas inanis aſcendit:ſed vꝛget ſemꝑ religi-
noſemnode tuũ ieiunia longa cõſumpſerint atq; illi ſub onis affectꝰ ⁊ deuota ſinceritas.Quã cũ fu/
ewrinico traxeris cibũ cũ non detrahis vitia in malis erint comitata plena pietatis officia:quãtũ
ntäerth. perſeuerans: magis hoꝛres qᷓ; placeas deo. ille valebit: tantũ ille ꝓficiet. Taliter agẽdo
creno. Tunc erũt deo accepta ieiunia: ſi operibus merebit᷑ ſtatim pᷣſentẽ dñm ꝓpitiũq; ſenti/
⸗ ſanctis fuerit expiata cõſcientia. Cur em̃ coꝛ re. Imple ergo miſeratiõis officia:⁊ ſanctiſi
onidas on prus fame diſcutias: cui turpiter peccando caſti ieiunia. Sagina pauperũ viſcera: ⁊ aia
l Cblãdiris? Pꝛincipaliter ergo animꝰ ieiunet tua muneribꝰ ſanctitatis pingueſcit. Veſti
ocktiscn a malis:et ſic coꝛpus ſubeat exercendo ieiu/ nudũ:⁊ tua peccata cõtecta ſũt. Peregrinũ
ſanaineft niea. Hã cũ ſit ieiuniũ animę hũiliatio: qua / hoſpitio tuo cõtende ſuſcipere: vt ⁊ te deus
alinmi le ẽ hũiliari cibo ⁊ augeri peccato? Qui igi᷑ in cęloꝛũ regna ſuſcipiat: Per omnia ſęcula
urhr Ccospoꝛi ſuo ieiunta deuot indicit: pꝛincipa/ ſeculoꝛum: Amen.
. Sie liter renuciet viths. Cupiditatũ fomites cõ ́”MUyÿ& . M
eielnire prꝛimat: frangat impet mẽtis: libidines vin ¶ Item in eadem feriga: Homelia de
ui Au (cat: faces auaricięg ardẽtes extiguat: latiuſc eo quod ſcriptum eſt in euangelio
totpih vim dilectiõis extẽdat:atq; in alimẽtis pu bm Mattheũ: Nolite ſanctum Ddare Manß..
R perum abꝛupti aparatus ſtipendia largiat?. canibus ⁊c̃.quę habet in libꝛo.j.de
is Fütd„ Dia eniʒ coꝛpis nefanda peccata animi vir/ſermone domii in mõte ca· xxiij.et
1 dicüun tute calcent᷑:vt ⁊ aia ſanctitate coꝛꝑis adiu- ſequẽtibus.Et inter ſermones de
l es uc en r inperan patertt ͦoprarin UVerbis domini.v.
de⸗ caſto coꝛge aioq; deuoto ici ta⸗ . c
engnndmnm ris vlenaprura obfernortdio aiſoyin/ ¶ In vigilia Aſcenſionis domini: Sermo
enlii cedat.hhęc ſunt quę diuinã cõmouent pieta⸗ M
micuann tem:quę ad impetrandã pᷣcibus ſanctitateʒ Kire debemus et intelligere fratres A
jablinert D ſemꝑ aditũ faciũt.Cęterũ ſi caput ſſſternas chariſſimi:qꝛ dies cõpuctiõis ⁊ pęni
Necbin atq; cineres deſuper ſpargas:ſi deniq; collũ titit?ᷣẽtię celebꝛamꝰ: ⁊ ideo nõ nos opoꝛ:
tegeniii tuũ velut circulũ toꝛqueas: atq; ad exoꝛan/ tet nimio riſu vel in aliquo minus cauto et

ing dãa clementiã dei largos ſletus effundas:ni- cõgruo cachinno diſſolui: timentes illud qd

uſpe 4 hil ꝓſicis. Cõmouere em̃ diuinã nõ poreris dñs in euangelio dixit: VUe vobis qͥ ridetis: Zud.s.
bfhthis⸗ pietatẽ:qui circa ꝓximos tuos debitam ne / qꝛ lugebitis ⁊ flebitis. Et illud qð alibi ſcri ·
bſpeeoꝛ n Elſa. 58. glexiſti charitatem. Scriptũ eſt em: Hõ tale ptũ eſt: Extrema gaudij luctꝰ occupat. NHec Mꝛouer.t .
gin ieiuniũ ego elegi:dicit dñs. Nec ſi flectas vt aliquibuſ durũ eſſe videat᷑: quod magis ad
oben circulũ ceruicem tuã:ciliciũ autẽ ⁊ cinerẽ ſub triſticiã vel planctũ q; ad lęticiã vos ꝓuoca/
tinuiſt ſternas:nec ſic vocabo inqͥt ieiuniũ accepta,/ re videmur. Si enim diligenter attenditis
= bile. Sed quid:? Solue inquit omnẽ nodum fratres:in omnibſcripturis hoc dũs hoꝛtat᷑
nena⸗

Ber. C.LxxXIIII. In feſto Alſcẽſiõis dñi:Ger.I.

⁊ admonet:vt ſic in hoc ſeculo debeamꝰ eſſe

ſolliciti: vt in futuro poſſimus eſſe ſecuri:ſi/

Vs.125. cut ait pſalmiſta: Qui ſeminãt ĩ lachꝛymis:
Mattð.s.in gaudio metent.Et in euangelio: Beati qͥ

Mattð.ꝛ.lugent:qm̃ ipſi cõſolabunt᷑.Quia arta ⁊ an

guſta via eſt quę ducit ad vitam: lata ⁊ ſpa/
cioſa ꝗ̊ᷓ trahit ad moꝛtẽ: Meliꝰ ẽ nobis poſt
paucas anguſtias ad ęternam beatitudinẽ
ꝑuenire:qᷓ; poſt bꝛeuẽ lęticiã ad inferni pꝛo/
funda deſcẽdere. Vnde totis viribus elabo

Zucj.is. rare debemus: vt pęnam prupurati diuitis

poſſimus euadere:⁊ ad beatitudinẽ paupe/
ris laʒ ari ꝑuenire.Quid em̃ illi ꝓfuit ſuper/
bia diuiti: ꝙ hic paruo tempoꝛe luxurioſus
paſcebat᷑ delitis ſuis:⁊ nũc ſine vllo termi/
no inferni flãmã paſcit medullis ſuis? Æne
lius eſt gvt vos paruo tẽpoꝛe ad ſalubꝛẽ tri/

ſticiã ꝓpuocemus: et poſtea vobiſcũ ad ęter/

nam lęticiam puenire mereamur q; ſi vobis
ad tempus falſam dulcedinẽ velimus inge/
rere:et poſtea vobiſcũ ꝑpetuã amaritudinẽ

B ſentire.Et licet omni tẽpoꝛe fratres chariſſi/

mi vobis opoꝛteat dei miſericoꝛdiã coꝛpoꝛe
cõtrito ⁊ coꝛde cõpuncto requirere: ⁊ ab illo
indulgentiam peccatoꝝ fideliter poſtulare:
nũc tamẽ ꝓpter iminentẽ peccatis noſtris
debitã ⁊ grauiſſimã ſęueritatem: cum ingẽ/
ti rugitu vel gemitu aſſiduis oꝛationibꝰ et
largioꝛibꝰ elemoſynis debemus dei miſeri/
coꝛdiã imploꝛare:vt ipſe nobis miſericoꝛdiã
et bñdictionẽ aquarũ cęleſtiũ tribuat: pacẽ
reddere dignet᷑:peccatoꝛũ indulgentiã dare
⁊2 ꝓſpera dignet᷑ ꝓ ſua pietate cõcedere. In
bis pᷣcipue diebus ocioſis fabulis ſinem co/
nemur imponere:⁊ quãtum vires ſuwetunt
oꝛare ſtudeamꝰ ⁊ pſallere. Et ſi pacem tem-/

poꝛũ deſideramꝰ accipere:nõ diſſimilemus
pacem cum ꝓximis cuſtodire. Si em̃ in ve/

ritate vis vt vincat᷑ diabolus inimicꝰ tuus:
cito tibi recõcilie᷑ pximus tuꝰ. Cõtra nullũ

hoieʒz deſęuiat ira tua:⁊ cito a te indignatio

diuina ceſſabit:ſᷣm illam ꝓmiſſionẽ domini

MWattb.6, z ſaluatoꝛis: Si inquit dimiſeritis homibꝰ

C

peccata eoꝛũ:dimittet et vobis pater veſter
cęleſtis peccata veſtra. NHullus ſibi de indu-
ſtria aliquas occupatiões inquirat: ꝑ quas
ſe de eccleſię cõöuentu ſubducat.Sine dubio
peccatoꝛũ ſuoꝛũ vulnera diligit:qui in iſtis
tribus diebus ieiunando:oꝛando ⁊ pſallen/

do medicamenta ſibi ſpiritalia nõ requirit.

Abundant ⁊ nimiũ abũdant negligẽtię:q̃s
ꝑ totũ anni ſpaciũ cõgregauimus: ⁊ ideo vł

in iſtis tribus diebus qð ad nitoꝛẽ vel pur/ iuſin
gationẽ animę ꝑtinet agere ſtudeamus.No honm⸗
lite vos de eccleſię conuentu ſubtrahere: qᷣa gelucen
nõ tam longo ſpacio fatigamur:vt hoc ſuſti Gononn
nere nõ valeamus.Sicut qui in iſtis ſex ho-⸗ ntſal⸗
ris de cõuentu eccłię nõ ſubducit ſe:magnũ H luneel
remediũ animę ſuę noſcit᷑ ꝓuidere:ita econ lſfh
trario qui aut ꝑ cupiditatẽ:aut ꝓ alia quali venbuin
bet minus neceſſaria occupatione adeſie no uſtset
luerint: inde ſibi faciunt crudelia vulnera: ermmd
vnde habere potuerant medicamenta ſalu/ Cunuin
bꝛia: vende ſe grauant vnde ſubleuare po-⸗ Aſuni
tuerãt. Sed credo de dei miſericoꝛdia qð ita man dil
vobis inſpirare dignabit᷑: vt non negligen- ems nue
tiã peccatoꝛũ acquirere:ſed magis ꝑ cõpun/ ſeyosche
ctionem ieiunãdo:oꝛando:pſallendo et ele/ cletſnn
moſynas faciẽdo ad remediũ poſſitis indul ſelsqbed
gentię ꝑuenire: ſſtante domino noſtro ieſu autle⸗
chꝛiſto:cui eſt honoꝛ et gloꝛia in ſecula ſęcu/ Quisno⸗
loꝛum: Amen. letle
S=Sèð Connralu
(Item in eadem vigilia: Homelia MMus
De eo quod ſcriptum eſt in euunge olus
lio im Jobannẽ: Subleua ieſus Joß. . l
oculis ⁊c̃.ꝗuę habet in expoſitione non
Ddoctoꝛis Ibidem. Lulapt
¶ In feſto Aſcenſionis domini: gemo Aluct
Berm 1 En lgord
.oꝛiſicatio domini noſtri ieſu chꝛi⸗/ A 1dicenr
☚ ſti reſurgendo ⁊ aſcendendo cõpleta inn eike
eſt. Reſurrectionẽ ipſius paſchę do/ uuse
minico celebꝛ auimꝰ: Aſcenſionẽ hodie cele/ Node
bꝛamꝰ. Feſtus nobis dies vterq;. Ideo em̃ A aſcendt
reſurrexit vt nobis exemplũ reſurrectionis nnliis, ſeuͤhoc
oſtẽderet.Et ideo aſcendit:vt nos deſuꝑ ꝓ/ Act.. inligne
tegeret.abemus ergo dominũ ⁊ ſaluatoꝛẽ gculsse
noſtrũ ieſum chꝛiſtũ pᷣus pendentẽ in ligng: iltisf
nüc ſedentẽ in celo. Pꝛeciũ noſtrũ dedit cuʒ Matrb27. gun
penderet in ligno:collegit qð emit cum eſſet z ,ſ
in cęlo. Cum em̃ omnes collegerit qͥs vtiq fin
ꝑ tẽpoꝛa collegit:ĩ fine tẽpoꝛis veniet:⁊ quuöö denen
ſcriptũ eſt: Deus manifeſtꝰ veniet: nõ quẽ/ Ns. “. ont
admodũ pꝛimitꝰ venit occultus:ſed ſicut di eſt
ctũ eſt: manifeſtus. Occultũ em̃ opoꝛtebat musz
eũ venire vt iudicaret᷑:maniteſtꝰ aũt veniet 8
vt iudicet. Si em̃ pᷣus maniſeſtus veniſſet: in⸗ P
iudicare manifeſtũ qs auderet?: Qñquidenm Ge
dicit apłs paulꝰ: Si em̃ cognouiſſẽt: nunq; Corl. ſine
dñm gloꝛię cruciſixiſſent. Sed ſi ille nõ occi-B ſut

deret᷑:moꝛs non moꝛeret᷑.Trophęo ſuo dia⸗

Miten

ntniien

acms

munptherſlc
ulmnitisſrtn
Catſemngi
Mderelan

n pelng
Anonesgeſeng

dclanlnen
Gicnmennld
e ſublaune do
ſeitalacdl
Etnonnegigen
magispcipen
Pſallncoate
üpoſinisintn

ninonoſhe ee

ginſccuaſen⸗

i: Ponel

na

bleyat ieſcs

erpoltone

s domini g
voci ech 4

dencocople
lus paſchedo
onehoſech⸗
enqy. epen
reſunecnond
tnosdeilht
mni ſoluaad
geneinloo⸗

oKrüdedechc.

enttaneſch
gent iii
henien a
enieteol
nsſckſunn
eß ghultt
ſaittmi
hnos in
dliſenuf
ſleticu
hgohon

bolus victus eſt. Exultauit em̃ diabolus qñ
hominẽ pꝛimũ ſeducendo deiecit in moꝛtẽ.
Seducendo pꝛimũ hominẽ occidit: occiden
do nouiſſimũ pꝛimũ de laqueis ꝑdidit. Fa-⸗
cta eſt ergo victoꝛia dñi noſtri ieſu chꝛiſti cũ
reſurrexit ⁊ aſcendit in cęlũ:⁊ impletũ eſt qð
Apocj.S. qudiſtis cũ Apocalypſis legeret᷑: Vicit leo

de tribu iuda. Ipſe leo dictus eſt: ipſe agnꝰ
occiſus eſt. Leo pꝛopter foꝛtitudinẽ: agnus
ꝓpter innocentiã. Leo quia inuictus: agnꝰ

quia mãſuetus. Et ipſe agnus occiſus moꝛ/
te ſua vicit leonẽ qui circuit querẽs huẽ de/
Uoꝛet. Dictus eſt em̃ diabolꝰ leo: feritate nõ
1. Petri. 5. virtute. Apoſtolꝰquixpe ait petrus: Vigila/
re vos opoꝛtet aduerſus temptatiões: quia
aduerſarius inquit veſter diabolꝰ circuit:ꝗ̊-
rens quẽ deuoꝛet.Sed quomõ circuit dixit:
Sicut leo rugiẽs circuit ꝗrens quẽ deuoꝛet.
AQuis nõ incurreret ĩ dentes leonis huiꝰniſi
viciſſet leo de tribu iuda? Contra leonẽ leo:
contra lupũ agnus. Exultauit diabolus qñ
moꝛtuus eſt chꝛiſtus:et ipſa moꝛte chꝛiſti eſt
diabolus victus:tanq; in muſcipula eſcã ac-
cepit. Gaudebat ad moꝛtẽ: quaſi ſᷣpoſitus
moꝛti. A quo gaudebat:inde illitenſum eſt.

Muſcipula diaboli crux dñi: eſca qua cape

ret᷑ moꝛs domini.Et ecce ſurrexit dñs noſter
ieſus chꝛiſtus: Abi eſt moꝛs quę pependit ĩ

ligno? Vbi eſt inſultatio iudęoꝛũ? VUbi eſt

typus et ſuꝑbia:caput ante crucẽ agitantiũ
7 dicentiũ: Si filius dei eſt deſcendat de cru

Matth.7. ce: Ecce plus fecit q; illi inſultãdo exigebãt.

DPllus em eſt de ſepulchꝛo reſurgere: q; de li⸗
C. Sno deſcẽdere. Jam vᷣo quãta gloꝛia eſt qð
Actj.i. aſcendit in cęlũ:qð ſedet ad dexterã patris:
Marci.is. ſed hoc oculis nõ videmus:qꝛ nec pendentẽ
in ligno vidimus. Lotũ hoc fide tenemus:
oculis coꝛdis intuemur. hodie em̃ ſicut au/
diſtis fratres: dñs ieſus chꝛiſtus aſcendit in
cęlum: aſcẽdat cũ illo⁊ coꝛ noſtrũ. Audiamꝰ
Cobł.ʒ. ꝗpoſtolũ dicentẽ:Si cõſurrexiſtis cũ chꝛiſto

quę ſurſum ſunt quęrite: vbi chꝛiſtus eſt in

dextera dei ſedens. Quę ſurſum ſunt ſapite
non quę ſuꝑ terrã.Sicut em̃ ille aſcendit nec
receſſit a nobis:ſic ⁊ nos cum illo ibi iam ſu/
mus:qᷓ;uis nondũ in coꝛpoꝛe noſtro factũ ſit

qð pꝛomitti᷑ nobis. Ille iam exaltatus eſt

ſuꝑ cęlos. Neq; em̃ ꝓpterea nobᷣ deſperãda
eſt ꝑfecta ⁊ angelica cęleſtis habitatio:qꝛ di/
Yoð.ʒ. Eit: Hemo aſcẽdit ĩcelũ niſi qͥ deſcẽdit de cę-
lo filiꝰ homis qᷣ eſt i cęlo:vᷣ hoc dictũ ẽ ꝓpter
vnitatẽ q̃ caput noſtrũ eſt: et nos coꝛpꝰ eiꝰ.

er. C. LxXV. In feſto Aſcẽſiõis dñi: Ger. II.

Cum aſcendit in cęlũ:nos ab illo nõ ſepara-
mur. Qui de ceęlo deſcẽdit:nõ nobiſ inuidet
cęlũ: ſᷣ quodãmodo clamat: Mea membꝛa
eſtote ſi aſcendere vultis ĩ celũ. In hoc ergo
ipſi interim roboꝛemur: in hoc votis omibꝰ
ęſtuemur. Hoc meditemur in terris:qð com
putamur in cęlis. Tunc exuituri carnẽ moꝛ
talitatis:nunc exuamus animi vetuſtatem.
Facile coꝛpus leuabit᷑ in alta cęloꝝ:ſi nõ pꝛe·

mat ſpiritũ ſarcina peccatoꝛũ.

in eodem feſto: Sermo II Sermo
Aluatoꝛ noſter dilectiſſimi frẽs aſcẽ A V
dit in cęlũ. NHõ ergo turbemur i ter⸗
ra. Ibi ſit mens: et hic erit requies.

Aſcendamꝰ cum chꝛiſto interim coꝛde: cum

dies eiꝰ ꝓmiſſus aduenerit: ſequemur ⁊ coꝛ-
poꝛe.Scire tamẽ debemus fratres: quia cũ
chꝛiſto nõ aſcendit ſuꝑbia: nõ auaricia:non
luxuria:nullũ vitiũ noſtrũ aſcendit cũ medi/

co nr̃o. Et ideo ſi poſt medicũ deſideramus

aſcendere:debemus vitia vel peccata depo-
nere. Omnes em̃ quaſi quibuſdã cõpedibꝰ
nos ſmunt: et peccatoꝝ nos retibus ligare

cõtendũt:et ideo cũ dei adiutoꝛio ᷣm qð ait

pſalmiſta: Dirũpamꝰ vincula eoꝝ: vt ſecuri Ns.2.
poſſimꝰ dicere dño: Dirupiſti vincula mea: NMs. 15.
tibi ſacrificabo hoſtiam laudis. Reſurrectio B

domini ſpes nfr̃a eſt: aſcẽſio dñi gloꝛiſicatio

noſtra ẽ.Aſcẽſiõis hodie ſolẽnia celebꝛamꝰ.
Si ergo recte:ſi ſideliter:ſi deuote:ſi ſancte:

ſi pie aſcenſionẽ dñi celebꝛamꝰ*: aſcendamuſ

cũ illo: ⁊ ſurſum coꝛda habeamꝰ. Aſcendẽ/
