Bonitatem et diſciplinã et ſcientiam doce
nos domine: quatenꝰ in nobis bonitas ma
liciam vincat: vitia ac voluptates diſcipli/

te vel paganoꝛũ vana perſuaſio: vel arria

noꝛuʒzʒ perſida turbabit impietas. Si futuri

iudicij ſcientia coꝛ tuuʒ mentẽq; repleuerit:
habebis in tuis moꝛibus diſciplinaʒ. Rur/
ſus ſi diſciplinę ipſius menſuram regulaſq;
ſeruaueris:congruam tenebis in omnibus

bonitatem: quia bonitas eſt temperamen/
tum diſciplinę:⁊ diſciplina condimentũ eſt
bonitatis. Caue ergo frater ne ita velis bo/
nus videri:vt abijcias diſciplinã:aut ita ar/

duam ſecteris diſciplinã: vt remoueas bo/
nitatem. Quibus beatus dauid idcirco ſci⸗
entiã pꝛecat᷑ adiungi:vt directa mentis no⸗/
ſtre iudicio ſcire poſſimus qualiter in nobis
eſſe poſſit et diſtrictioꝛ bonitas:et blandioꝛ
diſciplina.

₰

ca verbum: inſta opoꝛtune im-
poꝛtune: argue:increpa: obſecra
cu omni patientia ⁊ doctrina: Ho⸗/
melia VyYVy M
Veguenter in ſcripturis ſanctis au/
diuit charitas veſtra fratres chariſ/
imi:in quo ſint ſacerdotes periculo
onſtituti: ſi noluerint implere illud quod
93 4

2. Timoth. 4.

Bancti

2. Timot. 4. conteſtatur apoſtolus: Pꝛedica verbuʒ in/
ſta opoꝛtune impoꝛtune:argue: ĩcrepa:ob/

ſecra cum omm patientia et doctrina.Et qꝛ

tam graue pondus imminet ceruicibus no/
Eʒech.ʒ. ſtris:quibus dicitur: Si nõ annunciaueris
iniquo iniquitatem ſuam: ſanguinem eius
de manu tua requiram: neceſſe nobis eſt qͥſ/
cunq; negligẽtes aut ſecrete aut publice ca⸗
ſtigare. Sed quando coꝛripimus:ille quem
coꝛripimus ſi malus eſt:attẽdit a quo coꝛri⸗
piatur:⁊ facilius in coꝛreptoꝛe fuo qᷓ; in ſe li/
bẽter agnoſcit quod coꝛrigat. Et ſi vera in/
uenerit quę ⁊ ipſe dicat in eo a quo coꝛripi/
tur:gaudet: quãto melius gauderet de ſua
ſanitate coꝛrectus q; de alieno lãguoꝛe coꝛ/
reptꝰ*: Ecce putas verũ eſſe quod dicis. In/
ueniſti aliquid in homine a quo repꝛehẽſus
es:tamen per illuʒ tibiveritas loquebatur:
per maluʒz: ꝑ iniquũ veritas tibi loquebat᷑.
Quęris: quid repꝛehẽdis in homie? Inue⸗/
ni potius quid repꝛehendas inveritate. Ve
lis nolis illa eſt aduerſaria tua: in qua non
inuenis quod accuſes. Alam fac amicam ſi
potes.Aduerſarius tuus ſermo dei ẽ. Pꝛo⸗
ferat euʒ peccatoꝛ:pꝛoferat eum iuſtus: ſer/
mo dei eſt:inculpabilis eſt. Ipſe eſt aduer/
ſarius tuus:concoꝛda cum eo cum es invia
cũ illo. Via vita iſta eſt. Aduerſariꝰ omniũ
iniquoꝛũ ſermo dei eſt. Parum tibi eſt ꝙ cũ
eſſet manẽs in ſua beatiſſima ⁊ ſacratiſſima
ſede venit ad te:vt eſſet tecum in via:⁊ tecũ
voluit comitari:vt cum ambulas ⁊ in pote/
ſtate habes:componas cauſam tuam et di/
cas:Quando finiturus ſum viam? Et cum
finieris viam:non erit cum quo cauſam tuã
Matth.S. cCom ponere poſſis: et aduerſarius tradet te
iudici: iudex autem miniſtro: miniſter autẽ
in carcerẽ. Hon exibis inde donec reddide/
ris nouiſſimum quadrantẽ. Eſt em̃ verbuʒ
dei:quaſi aduerſarius invia:habes in pote
ſtate:cõpone.Quid a te quęrit aduerſarius
iſte vt concoꝛdes cum illo? Quid: MNiſi ſalu/
tem tuam. Ambulat cum aduerſarijs ſuis
⁊ g?2icit eis vt concoꝛdent cuʒ illo. Fiat. Mõ⸗
dum finita eſt via.Quod heri non eſt factũ
fiat hodie:nondum finita eſt via.Quid ex/
pectatis quouſq; finiatur? Cuʒ finita fuerit
non erit alia vbi cum aduerſario concoꝛde/
tis. Judex reſtat: miniſter ⁊ carcer. Multis
hecvia cum ſibi plures pꝛomitterẽt in ea an
nos: ſubito ſinita eſt. Sed ecce fac quia lon/

ga erit vita tua:vt ſemper tecum aduerſari/

us tuus a mbulet.MHõ erubeſcis tanto tem/
poꝛe cum tali aduerſario habere diſcoꝛdiã⸗
Sermo dei quantum eſt in ipſo amicus tu
us eſt. Aduerſarium tu tibi eum facis. Ipſe
enim tibi bene vult: tu tibi ecõtrario male.
Ille iubet: Mõ fureris:tu furaris: ille iubet
non adulteres:tu adulteras:ille iubet frau/
dem non facias: tu facis: vetat te iurare:tu
falſum iuras: facis omnia contra que dicit.
Tu tibi facis ſermonẽ dei inimicũ: Nec mi⸗GB
rum quãdo tu tibipſe inimicus es. Qui em̃ s. io.
diligit iniquitatẽ odit animã ſuam. Si eniʒ
diligendo iniquitatem odiſti animam tu⸗
am:quid miraris quia odiſti ſermonem dei
qui vult bene animę tuę? Ergo tacebimus
et neminem omnino coꝛripiemus? Coꝛri-
piamus plane:ſed pꝛius nos. Pꝛoximũ vis
coꝛripere: nihil eſt tibi teipſo ꝓpinquius.
Quid is longe? Te habes ante te. Quich
enim per ſcripturam?: Diliges pꝛoximũ tuũ Matt.22.
tanq; teipſum. Si ergo teipſum non dili/
gis: pꝛoximũ quomodo diligis? Regulam
dilectionis in pꝛoximum ex te accepiſti.Di/
ligo eum inquies. IJdeo dico: pꝛius te dili⸗
ge: et dic tibi. Si autem vere ex dilectione

dicis: manifeſtum eſt ꝙ intus egit aliquid:

verbum quod pꝛocedit. Sed timendum eſt
ne te non diligas:⁊ velis alium coꝛripere et

facias hoc cum odio. Si autem odiſti fra/i. Job. „·

trem:leuioꝛa obijcis qᷓ; facis.Qui odit:fra/
trem ſuum homicida eſt. Audiſtis hodie le⸗
cta eſt epiſtola iohannis.Ait ſcriptura. HRNe
cõtemnerent homines quę intus habentinn
coꝛde: ⁊ illa accuſarẽt quę fiunt per coꝛpus:
iam qui odit fratrem ſuum dixit: homicida
eſt. Hondum manus armata eſt: nondum
faucem obſedit:nondum inſidias pꝛępara/
uit:nondum venena queſiuit ⁊ reus in ocu/
lis dei concepto odio iam tenetur. Adhuc
viuit quẽ quęrit occidere:et occidiſſe ſe iam
iudicatur. Si ergo cuʒ odio coꝛripis:audes C
aliqueʒ homicidã coꝛripere? An quia nõ te
tenent homines ⁊ ducunt te ad iudicẽ:ideo
in oculis ſummi dei ⁊ iudicis non agnoſcis
crimen tuum? Si non vis agnoſcere crimen
tuum:agnoſcis pęnam tuaʒ. Mon enim ille
parcit homicidis. Sed coꝛrigo me inquis

cũ ſum in via. Coꝛrige ergo te et tunc pote

ris fratrem coꝛripere. Leuioꝛa obijcis: gra/
uioꝛa committis. Feſtucam vides in oculo Mattb.7·

ulr tasel

fumnon
nices.
honnines
ſen conn
penen
LQuideſ
ſcngdih
ſantektl
labesfin
agtelat
nt
loteku
bes. V.
intenin
diſtle
poteſt
ooſteta
homlue
Pweioran
ſiniſa

icum
dumach
Cundel
puncio
der
Onin
fedli
ſelen
babe glud.
ſenne
fitm
qulen
gbian
deuoin⸗

Marbſletbe
elleittf
anteinnen
unaget
mci Beni,
es Alicit

iſunen.

Kiminann⸗
tiſemmnemndt
Eotrcnn
pienus⸗ or⸗
s Peornige
ſopingui,
Antete, Ali
Seorini kite
plun non
igsRegben
lenntt,
Grprustedi⸗
eerdleaice
sel iguc
Aunenunc
iunconpees

rnodffin

Qliocitſt⸗
dikishociel⸗
ſohn N.
ntushebenn
ntporcons
nt bondd
eſt:nondnn
duus d
ttreuenoch
neun M
ileleun
npisnlis
ngiao
liudcetdn

nagleiG

aroine
Ponenint⸗

4tune o⅞

bdes
golllr

NHomelia

fratris tui: trabem autem in oculo tuo non
vides. Hoc enim dixit dominus pꝛopter
homines qui cum odio coꝛripiunt. Ira ſcẽ/
tem coꝛripis: et tu odio contabeſcis? Aꝑ/
pende in ſtatera conſiderationis irã ⁊ odiũ.
Quid eſt ira:? Feruoꝛ quidã animi: Ad pꝛę/
ſens diſplicet tibi: Jam in te ira iſta inuete/
rata eſt: ideo fecit odium. Ira feſtuca eſt:
trabes futura creſcendo. Sicut enim feſtu/
ca creſcit in trabẽ:ſic ira inueterata ſit odiũ.
Jam tu odiſti et coꝛripis iraſcentem:iam in

bes. Uultis videre quãtum interſit? Sep
inuenimꝰ iraſci patrẽ ſilio: patrẽ odiſſe ſiliũ
difficile inuenies. Filio quem diligit iraſci
poteſt pater: iraſcitur et amat poteſt dici:
odit et amat non poteſt dici. ec dixi ꝓpter
homines qui minoꝛa in alijs puniunt: in ſe
D maioꝛa non puniunt.hęc ergo fratres cha/
riſſimi ſalubꝛiter cogitantes: faciamus ami

illo feſtuca diſplicet: in te adhuc placet e

Zuc.i2. Citias cum aduerſario noſtro dum ſumus in

via cum illo:hoc eſt cõſentiamus verbo dei
dum adhuc ſumus in hac vita: quia poſtea
cum de hoc ſeculo tranſierimus:nulla com/
punctio vel aliqua ſatiſfactio remanebit.
Judex reſtat:miniſter ⁊ carcer. Vt ergo hęc
omnia domino auxiliante poſſimus imple/
re:diligamus toto coꝛde non ſolum amicos
ſed etiam inimicos: vt in nobis impleatur
Gal.5S. illud quod ſcriptum eſt: Omnis lex in vno
ſermone impleat᷑ i vobis: Diliges pꝛoximũ

1. Petri. 4. tuũ tanq; teipſum. Et illud: Charitas ope/

rit multitudinem peccatoꝛũ. Quã rem ipſe
qui eſt vera charitas nobis ſſtare dignetur
qui cum patre ⁊ ſpirituſancto viuit ⁊ regnat
deus in ſecula ſeculoꝛũ: Amen. H
¶ He eo quod dominꝰ dicit in euã/
nefacite his qui vos oderunt:Ho

melia VI
A. NRequenter in euãgelio fratres cha/⸗
f Oriſſimi audiuimus dominũ dicen⸗

en⸗ his qui vos oderunt. Quare auteʒ
dominus dixit:Diligite inimicos veſtros:

cit aliquis: Quis poteſt diligere inimicos:
Pꝛius te dilexit impiũ deus tuus qui nun/
qᷓ; fuit impius. Tu autem etiam ſi iam non
es impius: fuiſti tamen aliquado:quia ne/

tem:Diligite inimicos veſtros:be/

. . ——
. . .
. R 7
. — . . 4. . .

mo fit iuſtus niſi ex peccatoꝛe. Sicut frequẽ

ter cantauimus: Beati quoꝛuʒ remiſſę ſunt
iniquitates: non dixit: Beati qui non fece/
runt peccata:ſed beati quoꝛum remiſſę ſunt
iniquitates. Si enim quęris qui nõ fecerit:
non inuenies. Vnde ergo quiſq; erit beatꝰ
niſi remittat᷑ quod fecit:niſi tegatur qð com

P. 310

miſit? Si ergo iam tibi peccatum dimiſſum

eſt: ille te inſequit᷑ qui nondum eſt iuſtus.
Et iu anteq; iuſtiſicareris alios ꝑſequeba⸗
ris:perieras et inuentus es. Et ille qui tibi
uerſat inuenietur ⁊ non perſequet᷑. Noli

4
ec/cogitare ꝙ tuis meritis talis factus ſis: qͥa

gratia dei te talem fecit.Et bene conſiderãſ
videbis potentem eſſe deum qui talem fa/
ciat eum queʒ iuſte te videris odiſſe. DHicis
enim tu tibi quaſi iuſtus: Magna eſt pati⸗
entia dei quę illum talem viuere ſinit. Atq;
vtinam hoc ſolum dicas:ſed timeo ꝙ inſu/
per repꝛehendas dicens: Quid placuit deo

talibus parcere? Quare tanta mala faciunt

homines ⁊ viuunt: Sic dicat alius: deuſ
quare viuit iſte qui tanta dicit:⁊ tuam iuſti

ciam repꝛehendit? Mon enim attendit quid

ipſe dicat:ſed attendit qͥd alius faciat.Qui
tibi diſplicet foꝛtaſſis non repꝛehendit:nec
effundit iſtas contumelias ĩ deum: quomõ
tu facis. Ecce putas quia deus quomodo
tu vis: nulli malo velit parcere: quid de te
facturus eſt qui ſine peccato eſſe nõ potes:
Non attendis vbi te inueniat. Rogo ergo
vt non ſolum alijs ſed etiam et tibi parcat.
Hoc itaq; fratres habent quaſi pꝛopꝛiũ om
nes iniqui: nolunt vt parcat deus iniquis:
⁊ non vident quid ipſi ſint:etiam ex hocipᷣo
ꝙ ita volunt. Sed ego iuſtus ſum iniquis.
Si tibi non parceret deus cũ eſſes iniquus:

quomodo ad iuſticiaʒ perueniſſes? An foꝛ/

— ü—

Watth/5/gelio:Diligite inimicos aſroſbe⸗ e volebas vt deus vſq; ad te patiens eſſet:

quouſq; tu peruenires ad iuſticiã: qa deus

eextẽdit pontem miſericoꝛdię ſuę vt tu trãſi/

re poſſes? Hoc vis vt iaʒ ſubducat ne alius
trãſeat. Diligamus ergo inimicos noſtros

fratres chariſſimi: Soꝛte qui hodie eſt ami,/

cus tuus talia peccata facturꝰ eſt: vt in vita
eterna tecũ eſſe nõ poſſit. Mõ em̃ ſcis qͥd pa

niſi quia paſſuri eramus inimicos: Sed di/riat craſtinus dies. Et ecõtra qͥ inimicꝰerat:

foꝛte ſic ad pęnitentiã cõuertet᷑:vt ĩ illa cele/
ſti hierim cõciuis tuꝰ eẽ mereat᷑:et foꝛte etiã
maioꝛ efficiat᷑. Mõ vobis h̊ difficile videat᷑.
Introgemꝰ ſcripturas:⁊ ĩipſis hoc euidẽtiꝰ
3 5

Pꝛouer. 27.

BSancti

ggvnoſcere poterimꝰ. Paulus aplus pᷣus ſce / toꝛem. Cum em̃ moꝛtuus fuerit peccatoꝛ:ni C gram
leratus erat inimicus chꝛiſtianoꝛum: rapie / hil tibi aduerſabit᷑:imo conſolabitur viuẽs ſncgen
bat:vaſtabat:ſęuiebat. VUbi? Quando la / qui te in peccatis moꝛtuus perſequebatur. kang
pidatus ẽ martyꝛ ſtephanus:parũ illi erant Mon vobis ergo graue ſit: ꝑ ipſius dñi nf̃i Ph Gin
manus ſuę: manibus omnium lapidabat: miſericoꝛdiã vos obteſtoꝛ:quia ſpes nobis niibey
quia vt illi nõ impedirent᷑ veſtimẽtis ſuis: alia non eſt:niſi dimiſerimus quicquid nos e ic⸗
liberis manibus ſaxa ꝓijcerent:oim veſti leſerint hoĩes. Hemo vos fallat.Aliud ma/ ſpfusdal
mẽta ſeruauit: ac ſic in omniũ manibꝰ illud ius ſacrificiũ non eſt quod debeamus deo: 1u c hoſttimn
ſcelus operabatur. Videte iſtũ virum vna niſi quicquid boni ẽ: etiã malis homibus: ſetdpit
voce dñi ex perſecutoꝛe factũ pꝛędicatoꝛẽ. ſi tamẽ homibus fecerimꝰ. Dicit tibi deus: donint ſ
Pꝛeęceſſit eos quos oderat. Illi em omnes Ego non ex te creſco:ſed tu ex me.Sacrifici homind'
chꝛiſtiani quos inſequebat᷑ tales non erant um volo quod pꝛoſit homini: ſic ad me pue rpekere⸗
qualis ipſe factus eſt. Mon em̃ oẽs illi apo/ nit quod tibi pꝛoſit. Potes mihi dicere:nõ letolrap
ſtoli erant: quod ipſe factus eſt. Videtis fie habeo qðs tribuã indigenti:nõ poſſum ieiu/ ſdcenur
ri poſſe vt inimicus qͥ erat hodie:ſit nõ ſolũ nare frequenter:et avino et carnibus abſti/ fiemit
amicus et frater in gratia:ſed etiã pꝛęcedat nere nõ poſſuʒ. Mũquid potes mihi dicere: oedonit
⁊ melioꝛ fiat.Ergo fratres mei:chꝛiſtiani illi charitatẽ te habere nõ poſſe?: Ipſa eſt cuius nnoſrn.
omnes quos ꝑſequebatur ſaulus: putatis poſſeſſio tanto plus auget᷑: quãto amplius hoſnist
quia non rogabant?: Vtiq; ſi nouerant chꝛi/ erogat᷑.Dimitte ̊ qð tenebas:ne aduerſus nethin
ſtum: ſi chꝛiſtiani erant:ſi nouerãt ipſum do te ille teneat aliquid cui nõ habes qð dimit lor AS
minũ ieſum pꝛo impijs moꝛtuum. NHon em tas.Dimittite ⁊ dimittet᷑ vobis:date ⁊ da/ud.. u Deo⸗
moꝛtuus eſt pꝛo fidelibus: ſed moꝛtuus eſt bitur vobis. Scitote fratres chariſſimi: qͥa q5. diſ. due. leſes
vt faceret fideles. Rogo vos fratres diligẽ/ duę ſunt elemoſ ynę. Vna coꝛdis:alia pecu/ unnue
ter attendite: dominus et ſaluatoꝛ noſter qᷣ nieę. Elemoſyna coꝛdis ẽ: dimittere ei a quo lee.
moꝛtem ſuam pꝛęſtitit infidelibus:quale ſit lęſus es. NHã dare aliquid indigẽti: aliquã⸗
illud quod ſeruat fidelibus? Et hoc conſide do quęris ⁊ non habes. Indulgere peccan⸗
rate: quia quos perſequebatur paulus apo ti quantũ volueris:redundabit tibi. Auruʒ

ſtolus: bene nouerãt miſericoꝛdiã domini: ⁊ argentũ:veſtem:frumentũ: vinum ⁊ oleũ
et ſciebant ꝙ ſaulus ille perſecutoꝛ poterat poteſt fieri vt aliquotiẽs non habeas vnde

fieri pꝛedicatoꝛ: ⁊ ideo oꝛauerunt ꝓ illo:⁊ ex pauperibus tribuas:vt aũt oẽs homies dcdi·· . ago
auditi ſunt. Ille perſequebat᷑: ſed illi vice- ligas:⁊ hoc alijs quod tibijpſivelis:⁊ inimi
runt. Illi eũ magis occiderunt: ⁊ interfece / cis tuis indulgeas: nunq; te poteris excuſa iny
runt rogãdo pꝛo eo. Quomodo: Ecce vna re: Quia ſi in cellario vel in hoꝛreo non ha / uhre
voce pꝛoſtratus eſt ꝑſecutoꝛ. Reſurrexit em̃ bes qð dare poſſis: de theſauro coꝛdis tui Haczz num
iã non perſecutoꝛ ſed pꝛedicatoꝛ. Qui enim potes pꝛoferre quod tribuas.Et quod om/ ſuamel
perſequebatur moꝛtuus eſt. Quęre ꝑſecuto nibus hominibus etiam ſi ſola ſit bona vo edn, Heint
rem et nõ inuenies iam:quia ſurrexit.Ergo luntas ſuſfficiat:et elemoſyna coꝛdis multo polton
illi potius occiderũt eum oꝛando qᷓ; ille per · maioꝛ ſit: q́ elemoſyna coꝛpoꝛis:qͥs eſt qui liglmnt
ſequendo. Et vos ergo fratres ſic oꝛate pio vel vmbꝛam excuſationis poſſit pꝛetende/ hisett
inimicis veſtris: vt occidat eos deus: id eſt re?t illud attendite fratres: quia charita/ gli 6
vt eoꝛum maliciã quę vobis inimicatur oc/ tis elemoſyna ſine terrena ſubſtantia ſuffi- len
cidat.Sic em̃ non occidit quod creauit: ſed cit ſibi: Illa vero quę coꝛpoꝛaliter datur:ſi eſ
Cõcoꝛ.23. quod ipſi ſibi fecerũt.homo em̃ et peccato: non benigno coꝛde tribuitur: omnino non –
q· duo. duo nomia ſunt. In ipſis duobus nomini/ ſufficit.Et qꝛ ſiẽ ipſividetis fratres chariſſiO Encg
bus queęre quid fecerit deus:quęre qͥd ſuaſe mi:ad remiſſionem omnium peccatoꝛum ſi ee
rit diabolus.Homo a deo factus eſt:pecca/ ſubſtãtia terrę nõ fuerit: charitas ⁊ dilectio Nanen
tum ſuadente diabolo ab homie factuʒ eſt. inimicoꝛũ ſatis abundeq; ſufficiunt. Nulla Ciſun
AQuis hoꝛũ duoꝛum te ꝑſequitur: Si em̃ tu nobis excuſatio de hac re ĩ die iudicij rema/ li
bene viuis: non te ꝑſequitur niſi qui malus nebit: Nec dicere aliquis poterit: nõ ſe ha/ ni
eſt. NHon ergo homo: peccatoꝛ te inſequit᷑. buiſſe vnde ſua peccata redimeret. Et ideo Eichl
Roga pꝛo homie vt extinguat deus pecca, omnes homies ſtudeamus toto coꝛde dili- lüi⸗ utn

ohesdurtl
rschanlimitg

cdslpen
dininordtt

incgin⸗alani⸗

dulgeepeee
Gabitab. Nn

ci: rinuntcl
nbibene
Eoesdonieid
joſrcistnnn
tepotnig
nborptattn
cſeuo clesn
s Egoton
iſouſtbonee
nctpun⸗
persthcflu
poſt ertd⸗
8 Clchinn
bfaumubt,
aluroum
romnioho
mscni
petumm
mnnsdlant
fün H
ſeinlejn
Nenktoln
Gent t
Rãõ

Eſa,. 58.

miniſtros eccleſiarũ: in grandi periculo eſſe
cognoſcitis. Ipſis em̃ conteſtat᷑ ſpirituſſan

Nomelia

gere:oꝛantes vt qui boni ſunt melioꝛes fiãt

⁊ in opere bono ꝑmancant: qͥ mali ſunt cito

ſe coꝛrigant:timentes illud quod dominus

Matthᷣ.õ. cõminatus eſt dicens:Si nõ dimiſeritis ho

minibꝰ peccata eoꝝ:nec pater veſter dimit/
tet vobis peccata veſtra: Sed magis cum

ipſius adiutoꝛio laboꝛemꝰ vt illud in nobis
Lud.õ. poſſit impleri: Date ⁊ dabitw᷑ vobis:dimitti/

te ⁊ dimittet᷑ vobis. Cum ergo ſᷣm pᷣfatam

domini ſententiã qua dixit: Si dimiſeritis

hominibꝰ peccata eoꝛũ:dimittet vobis pa/
ter veſter celeſtis peccata veſtra:in poteſta/

te noſtra poſitum ſit: qualiter in die iudicij
iudicemur:dimittamꝰ omnibꝰ inimicis no/

ſtris: vt libera cõſeientia poſſimus in oꝛati/
one dominica dicere: Dimitte nobis debi/
ta noſtra: ſicut et nos dimittimꝰ debitoꝛibꝰ
noſtris: Quod ipſe pᷣſtare dignet᷑ qui cũ pa
tre ⁊ ſpirituſancto viuit ⁊ regnat in ſęcula ſę
culoꝝ: men. ẽ
De eo qð Eſaias dicit: Clama ne

rum: Homelia

mi: omnes ſacerdotes domini:nõ
ſolũ epiſcopos:ſed etiã pſᷣſbyteros ⁊

ctus dicenſ:Clama ne ceſſes: quaſi tuba ex/
alta vocẽ tuã: ⁊ annũcia pplło meo ſcelera eo/
rum:et domui iacob peccata eoꝛum. Et ite/

Eʒecb.ʒ.rum: Si nõ annũciaueris iniquo iniquitatẽ
fſfluam: ſanguinẽ eius de manu tuo requirã.
Heb. 1ʒ. De ipſis etiã apoſtolus dicit: Obedite pꝛę/

poſitis veſtris ⁊ ſubiacete eis: Ipſi enim ꝑ/

uigilant tanq; rationeʒ reddituri ꝓ anima/
bus veſtris. Si ꝓ ſe fratres chariſſimi vnuſ
quiſq; vix poterit in die iudicij rationẽ red/

dere: quid de ſacerdotibus futurũ eſt a qui-
bus ſunt omniũ animę requirẽdę? Et ideo
cõſiderantes periculũ noſtrũ:oꝛate pꝛo no/
bis:vt cõmiſſis nobis gregibus ita ſpirita/

lia paſcua ſtudeamus iugiter pꝛouidere: vt

pꝛo eis rationẽ bonam reddere mereamur.
Cõſiderate ergo fratres chariſſimi: quid ſit
quod volo veſtrę dilectioni ſuggerere:ſi ta/

ceſſes: quaſi tuba exalta vocẽ tuam
⁊ qnnucia populo meo peccata eo/
vVvnIa

Y diligẽter attẽditis fratres chariſſi

debere in doctrina ſana:cõtradicẽtes redar⸗/
guere.Magnum opus:ſed grauis ſarcinat
Sperabo tamẽ in deum: quoniã adiuuãti/
bus vobis in oꝛatione pꝛo nobis: liberabit

nos de laqueo venantiũ ⁊ a vᷣbo aſpo. Nul-

la enim cauſa eſt: quę magis faciat diſpen⸗
ſatoꝛẽ dei pigrioꝛem ad arguendos contra-
dicentes:qᷓ; timoꝛ verbi aſperi.hHũ enim ti
memus detractiões: irriſiones et oppꝛobꝛia
hominũ ſuperboꝛuʒ:dũq; ab eis in terrena
ſubſtãtia metuimus pſᷣgrauari: timentes ꝑp/
dere tempoꝛalia: minus qᷓ; opoꝛtet pꝛedica/
mus ęterna. Et ideo dum ꝑ illoꝛũ nequiciã
aliquid mundanũ perdere foꝛmidamꝰ: pec/
catoꝛũ eoꝛum vulnera medicamẽtis ſpirita/
libus curare negligimꝰ. Vnde timendũ eſt
ne et ꝓ nobis ⁊ ꝓ illis qbus ꝓ amoꝛe terre/
narũ rerum non loquimur dura: rationẽ in
die iudicij reddere cõpellamur. Videamus B
ergo qͥd ſit cõtradicẽtes redarguere. Cõtra
dicentes non vno modo intelligendi ſunt:
Pauciſſimi enim nobis cõtradicũt lingua:
plurimi male viuendo. Quis mõ mihi au ·
det dicere chꝛiſtianus: bonũ eſſe rapere res
alienas:qñ quidẽ non audet dicere:bonum

eſſe tenaciter ſeruare res ſuas? Nũquid em̃ Zug.12.

diues ille cui ſucceſſerat regio:⁊ nõ inuenie/
bat quo reponeret fructus ſuos:et ſe cõſiliũ
inueniſſe gaudebat:deſtruẽdi veteres apo/
thecas:⁊ cõſtruendi nouas amplioꝛesvt im
pleret eas: ⁊ diceret aĩę ſuę:habes młta bo
na ĩ multũ tempꝰ:iocũdare: lętare: ſatiare:
Nũquid ergo iſte diues aliena quęrebat?
Fructus ſuos colligere diſponebat:vbi po/
neret cogitabat: HNulli violentiã facere: nõ
de cuiuſq; vicini agris:nõ limite ꝑturbatoꝛ:
non ſpoliato paupere: non circũuento ſim/

plici:ſed tantũmodo vbiꝓpꝛios fructus re/
cõderet cogitabat. Audite quid audierit qͥ
kenaciter ſeruabat ſua: ⁊ hinc intelligite qͥd
expectent qͥ rapiũt aliena.Cũ ergo pꝛuden/

tiſſimũ ſe cõſiliũ iueniſſe arbitraret᷑ de apo⸗

thecis veteribus anguſtioꝛibꝰ deijciẽdis:et
amplioꝛibus nouis ędificandis:⁊ omnibus
ſuis fructibꝰcolligẽdis ⁊ recõdendis:nõ ali/
enis ↄcupiſcẽdis atq; rapiendis:ait illi deꝰ:
Stulte vbi tibi ſapiẽs videris:ibi ſtultꝰes.
Stulte inqͥt hac nocte repetitur a te anima
mẽ oꝛãtibus vobis merear vt adiuuet meq
tfeerret me. Inter cetera pꝛecepta ſua beatus
Titũ.ij. apoſtolus h̊ etiã ait: Epilcopũ potentẽ eſſe

tua:hęc ꝗᷓ ꝑaſti cui erũt:? Si ſeruaueris tua
non erũt:ſi erogaueris tua erũt.Quid inqͥt

reponis qð relicturꝰes: Pꝛęcedt ergo ma⸗/

Bancti

gis quo ſecuturus es. Ecce increpatus eſt

ſtultus male recondens. Si ſtultus eſt qui

recõdit ſua: vos inuenite ei nomẽ qui rapit
aliena? Si ſoꝛdidus eſt reconditoꝛ ſuarũ:vl/
Lud.iI6 ceroſus eſt raptoꝛ alienarũ: Sed nõ qualis
ille vlceroſus qui iacebat ante ianuam diui
tis:⁊ canes lingebãt eiꝰ vulnera. Ille enim
vlceroſus erat in coꝛpoꝛe: raptoꝛ in coꝛde.
Foꝛtaſſis aliquis reſpõdeat ⁊ dicat:nõ val/

de magna pęna erat illi homi cui dixit deꝰ?: ſti. g tuli
dediſſ⸗ es:nec talia opera diligit deus.Dicit
tibi deus:Stulte:iuſſi vt dares:ſed non de

Stulte. Mõ ſic dicit deꝰ:ſtulte:quomõ dicit
homo.Tale in quẽq; deiverbũ:iudiciũ eſt.
Nũqͥd em̃ ſtult deꝰ daturꝰeſt regnũ cęloꝝ:
Watth.⁊5 Pꝛobãt hoc ille quinq; virgines ſtultę quę
extra ianuã legunt᷑ excluſę.Auibꝰautẽ non
eſt daturus regnũ cęloꝛum: quid eis reſtat
Cniſi pena gehennaꝝ? Conſiderare aũt attẽ/
tius debemus:vt hoc apertius videre poſſi
mus. MHam t⁊ ille diues ante cuius ianuã ia/
cebat pauper ille vlceroſus: non eſt dictus
Zucj.I6. raptoꝛ rerum alienarũ.Erat quidam diues
inqͥt qui induebat᷑ purpura ⁊ byſſo. Diues
inquit erat:non dixit: calũniatoꝛ: nõ dixit:
pauperũ oppꝛeſſoꝛ:non dixit:rerum alienaꝝ
aut delatoꝛ aut receptoꝛ:non dixit:pupillo⸗/
rum expoliatoꝛ:nõ dixit:viduarũ ꝑſecutoꝛ:
Nihil hoꝛũ: ſed erat quidam diues. Quid
magnũ eſt: Diues erat:ſᷣ de ſuo diues erat.
Cui aliquid tulerat? An foꝛte ille auferret ⁊
deus de illo reticeret:⁊ ꝑſonam eius accipe/
ret:ſi crimina eius abſconderet qͥ nobis di/⸗
cit: Molite ꝑſonaliter iudicare? Si vis ergo
audire conſiliũ diuitis illius: noli amplius
quęrere qᷓ; audis a veritate.Diues erat:in/

duebatur purpura ⁊c̃. Quod ergo eius cri

men: niſi iacens ante ianuam vlceroſus et
non adiutus:hoc enim aperte de illo dictũ
eſt ꝙ imiſericoꝛs erat: non qꝛ aliena rapuit:
ſed qͥa de pꝛopꝛijs erogare noluit.NHũquid
enim chariſſimi ſi pauper ille ante ianuam
iacẽs:ſuſfficientẽ panẽ a diuite acciperet:di/
ceretur de illo: qꝛ cupiebat ſaturari ð micis
quę cadebãt de mẽſa diuitis? Pꝛopter ſolã
inhũanitatẽ quia cõtemnebãt pauperẽ an/
te ianuã ſuã iacentẽ:nec cõgrue digneq; pa
ſcebat:moꝛtuus eſt ⁊ ſepultus.Et cum eſſet
apud inferos in toꝛmẽtis:leuauit oculos ſu
os:vidit pauperẽ in ſinu abꝛaę.Quid pluri
bus immoꝛer? Deſiderauit guttã qui nõ de
dit micã. Accepit iuſtã ſententiã qͥ nõ dedit
crudeli auaricia. Si hęc pęgna auaroꝛũ: quę
D pęna ẽ raptoꝝ?:Sʒ ait mihi raptoꝛ reꝝ alie/

Auguſtini
narum: Ergo ſimilis illius diuitis nõ ſum:
Agapem facio:incluſis in carcere victũ mit
to:nudos veſtio:peregrinos ſuſcipio.Dare
te putas:tollere noli:⁊ dediſti.Cui dederis
gaudet:cui abſtuleris ploꝛat:Auẽ duoꝛum
iſtoꝝ exauditurus eſt deus? Dicis ei cui de/
deris: gratias age quia accepiſti: ſed alius
tibi ex alia parte dicit: ego gemo cui ab/

ſtuli: Et pene totũ tuliſti:⁊ exiguũ illi dedi/

ſti. Si totũ quod alteri abſtuliſſes egentibꝰ

alieno. Si habes:da detuo.Si non habes

quod des de tuo: meliꝰ nulli dabis q; alteꝝ
expoliabis. DHicturꝰ eſt dñs ieſus cũ in iudi Matth.25.

cio ſuo ſederit: ⁊ alios ad dexterã: alios ad
ſiniſtraʒ ſeparauerit:bene operãtibus: Ve
nite benedicti patris mei percipite regnuʒ.
Sterilibus aũt qui nihil boni in pauperes
operati ſunt: Ite in ignem ęternuʒ.Et quę

dicturus eſt bonis? Eſuriui ⁊ dediſtis mihi

manducare.Et reſpõdebũt illi:hDomie quã
do te vidimꝰ eſuriẽtẽ?:Et ille ait ad eos:Cũ
vni ex minimis meis feciſtis mihi feciſtis.
Intellige ergo ſtulte:qui vis de rapinis ele
moſynã facere:qꝛ ſi qũ paſcis chꝛiſtianũ:pa
ſcis chꝛiſtũ. Attende qͥd ſiniſtris dicturꝰeſt:
Ite in ignem ęternũ.Quare?Eſuriui em̃ et
non dediſtis mihi manducare:nudus fui et

nõveſtiſtis me. Ite. Quo: In ignẽ eternũ.
Pꝛoꝛſus ite:QAuare? Quia nudꝰfui ⁊ nõ ve

ſtiſtis me. Si ergo in ignẽ ęternũ ibit cui di

cturꝰ eſt chꝛiſtus: Mudus fui et nõ veſtiſtis

me: quẽ locũ habebit in igne ęterno cui di⸗
cturus eſt: Veſtitus fui et ſpoliaſti me:hic E
foꝛtaſſe vt euadas hãc vocem: ne dicat tibi
chꝛiſtꝰ: Veſtitus fui ⁊ ſpoliaſti me: mutata
ↄſuetudine: cogitas ſpoliare hereticum vel
iudęũ:et nõ veſtitũ chꝛiſtianũ. Et hic reſpõ
debit tibi chꝛiſtꝰ:imo nũc reſpõdet tibi ꝑ ſer
uũ ſuũ qualẽcũq; miſtrũ ſuum:reſpondet ti
bi etiã hic: Parce damnis meis.Cũ em̃ tu qͥ
chꝛiſtianꝰ es ſpolias iudęũ: iĩpedis fieri chꝛi
ſtianũ. Et tñ hic adhuc foꝛte reſpondebis:
Ego nõ ex aliqͥ odio pęnã ingero:ſᷣ de dile⸗
ctiõe potiꝰ diſciplinã: Jõ ſpolio iudęũ vt ꝑ
hanc aſpꝑã ⁊ ſalubꝛẽ diſciplinã faciã xpᷣianũ.
Audirẽ et crederẽ: ſi qð abſtuliſti iudęo:red
deres xpᷣiano. Foꝛte ⁊ B; ſecũ cogitat aliqᷣſ ⁊ 14. q. 5· foꝛte
diẽ: Multi ſũt xpᷣiani diuiteſ:auari:cupidi:
nõ habebo peccatũ ſi ilł abſtulero ⁊ paupe/
ribꝰdedero. Vñ em̃ illi nihil boni faciũt:mer

tenpebe
Zero, Etil
neſlitr
gldtnel
gösbfuen
4 Muot Dinn
erglotte
Pitinuste
imavaete

Tünhonnust⸗

entesergu
lantcsinſt
Ninuszt
ſin. Core
Prargon⸗
Dmzas
chbtinete
ſtnetepos
nmunon
Ntuenpt
ufuptotß
ſdcononf
cgbodomt
ſinven
iersnendl
Cinanse
ſeicoe

fe Aner

AlncthDeee

Uiron⸗
gvi

lt giſi
beetqu
dert detn
ug llunct
Aronni
teeſerd⸗
luenktai

Aüscon

Enae eenciren

gliläepe
ſkeneitt
deiberin
glochi
ſuenn
Wmus

—
—
—
=ẽ
—
E=
=
Se—
=

1. Ainonbine
Uidabiöe

ieſisciniten

dentei:dos
operinbus⸗ d
pacoitergn
oniin paupor
1gtenn; Ea
litdecikone
till. Donecri
leaitdcnsi

bsnibifeins.

isdenpnnce
Gochehmnu⸗
insdicnr
GeCiuicie
menudbsfi
gnigiani⸗
znuc fitin
aemüſbätaid
iato efin
Vegenoalde
poianneht⸗

mneteet

ſinenuan
eheniant
i Enrfi
ſötanngſ

mnnſnnin

lo usi
jfniithin
liſt in,
itatah,
nche
laothht
niiis

Homelia

cedem habere potero ſi ego elemoſynas de/
dero. Etiã in hac re parcat vnuſquiſqʒ ani/

mę ſuę: qa huiuſmodi cogitatio ex diaboli

calliditate ſuggerit᷑. Hã etiã ſi totũ tribuat
qð abſtulerit: addit potius peccata qᷓ; mi-
HSSnuat. Diximus cõtra vnum vitiũ rapinarũ:

per quod res humanę vſq;quaq; vaſtant᷑:

Diximus: et nemo nobis cõtradicit.Quis
enim audet cõtradicere veritati? Hon ergo
Citã.i.facimus quod apoſtolꝰmonuit:nõ cõtradi/
centes arguimꝰ:obediẽtes alloquimur:lau
dantes inſtruimus: nõ cõtradicẽtes redar⸗
guimus?: Ita vo non cõtradicũt lingua ſed
vita.Moneo rapit:doceo rapit: pᷣcipio ra/
pit:arguo rapit. Quomõ non contradicit?
Dicam ̊D qð de hac re ſufficere exiſtimo. Et
iõ abſtinetevos frẽs:abſtinete vos filij:ab/
ſtinete vos a ↄſuetudine rapiẽdi:⁊ vos qͥ ſſ

manu raptoꝝ gemitis abſtinete vos a cupi

pitate rapiẽdi.Aliꝰ potẽs ẽ ⁊ rapit:tu ĩ ma/

nu raptoꝛũ gemis: quia rapere non potes:

ideo non facis. Habete facultatem ⁊ ibi lau

dabo domitã cupiditatẽ. hec ergo fratres

ſi ̃m veſtrã conſuetudinẽ fideliter ⁊ diligen
ter attenditis:⁊ impietatẽ auaricię vel cupi
ditatis poteritis euadere:⁊ pꝛo operibꝰ mi/
ſericoꝛdię ad ęterna pꝛęmia feęliciter ꝑueni/

1. Timoth. Deeo quod apoſtolus dicit: Ra/⸗

Hix omniuũ maloꝛum eſt cupiditas:
qua quida appetẽtes naufragaue/
runt a fide ⁊ inſeruerũtſe doloꝛibꝰ
multis-Homelia

4 2 riſſimi:vt nobis vere ac ꝑfecte cha⸗

ritudinẽ cupiditatis nobis expoſuit: et ve/
lut ꝑitiſſimus ac ſpiritalis medicus qͥd fu/
gere et quid expetere debeamꝰ oſtendit. Et

De pe.diſ. quia radi iij jditas: 2 ra
2. qe radix Juia radix omniũ maloꝝ eſt cupiditas:⁊ ra

dix omniũ bonoꝛũ eſt charitas:⁊ ſimulam/
be eſſe nõ poſſunt: Miſi vna radicitꝰ euulſa
fuerit: alia plantari non poterit:ſine cauſa
aliqͥs conatur ramos incidere: ſi radicẽ non
cõtendit euellere. Sic enim idem ait aplus:
Radix omniũ maloꝛũ eſt cupiditas: quam
quidã apetẽtes naufragauerũt a fide: ⁊ in/
ſeruerũt ſe doloꝛibꝰ multis. Tu autẽ homo
dei hec fuge. Audiamus ergo conſiliũ illiꝰi
quo chꝛiſtꝰ dñs loquebat᷑:⁊ quãtũ poſſumꝰ
ſtudeamus amaritudinẽ auaricię fugere:ſi

volu mus ad charitatis dulcedinẽ ꝑuenire.

o Eatus apoſtolꝰ paulus fratres cha/

ritati dulcedinẽ cõmendaret: ama-

Sed quãdo de contemptu diuitiarũ loqui/
mur:reſpondet mihi aliquis diues: Didici
non ſperare in incerto diuitiaꝝ: nolo diues 1i. Timotb.s.
eſſe ne incidã in temptationẽ:Sed qꝛ iã ſũ:
qd facturꝰ ſuʒ de his quę mihi iã cõtigit ha/

bere:?Et ſequit᷑ apoſtolus: Facile tribuãt et

cõmunicẽt.QAuid eſt cõmunicare:niſi cõmu
nẽ rem tuã facere cum illo qui non habet⸗
Si ergo cõmunicare ceperiſ:nõ eris ille pꝛe/
do et ille raptoꝛ qui neceſſarjs pauperum
tanq; rebus alienis incubat.Etenim cõmu⸗ .
nem feciſti rem tuã cum his qui nõ habent:
⁊ ampliꝰ pꝛęſtas qui etiã ſꝛiogatoꝛ paupeꝝ
factꝰes:Tu aliquãtã curã geris vt ad ſecuꝝ
pauperũ victus ꝑueniat:⁊ in hoc miſericoi-
diam pᷣiogas:⁊ ꝓpterea defert tibi deus ho
noꝛẽ: et quaſi dicit tibi: Pꝛioꝛ de re cõmuni
tolle qð ſufficit neceſſitatibꝰ domus tuę:qð
reliquũ ẽ da chꝛiſto. Para te audire: Veni/ Mattb.25.
te benedicti patris mei: ꝑcipite regnum qd
vobis paratũ ẽ ab initio mũdi. Eſuriui em̃
⁊ dediſtis mihi manducare. Foꝛte cõtemne
bas neſcio quẽ pauperẽ aut egenũ:noli cõ/
temnere chꝛiſtũ ĩ celo ſedentẽ:in terra egen
tem: veniet cum retributiõe ⁊ vita ęterna et
ignis eternus.hoc ergo cogitans potes cũ
aliqua ſpe etiã diues eſſe.Si aũt adhuc vis
fieri diues:⁊ nõ ſolũ ea quę ſuꝑflua tibi ia/
cent nõ vis erogare indigẽtibus: ſed etiam
augere vis patrimoniũ tuũ: Vnde vis au/
gere?᷑᷑ mẽdo. Innocens tibi videris: quia
emẽdo vis augere. Foꝛte et de rapinis ali/
quã ſpem habes? MHiſi foꝛte hoc dicas:Scit
de qꝛ non de rapinis volo augere patrimo
niũ meũ?Et de rapina nõ es malus:b voto
malꝰ es.Si quis tibi dicat: Vẽde res tuas:
exhoꝛreſcis: expaueſcis:male dictũ putas.
Cum ergo emere cupis: nõne hoc optas vYt
res ſuas alij vendãt: Nam quomõ poteris
emere:ſi alius non compulſus fuerit venũ/
dare:Et hoc videte frẽs:quãtũ laboꝛet qui x
expoliare vult veſtitũ:Et quomõ ſine labo⸗/
re ſit ille qui veſtire vult nudũ.Si enim ha⸗/
bet pꝛofert ⁊ dat:ſi nõ habet ſuſficit ei coꝛã
deo voluntas bona.Ecce nõ laboꝛat ſi ha-
bet:ſi vo non habet: quia qð valde neceſſa
riũ eſt habet. Pauꝑ eſt in arca:ſed diues eſt
ĩↄſcia. Pauꝑ ẽ in domo: diues eſt in aio.
An foꝛte nihil habes:qꝛ bonã volũtatẽ ha⸗/
bes? Audi nato dño clamãtes ãgelos:Glłia Lucj.2.
ĩ excelſis deo:⁊ ĩ fra pax hoĩbꝰbonę volũta/
tis. &âρ& paruo ↄſtat regnũ cęloꝝ:qᷓ; vili pᷣcio

Bancti

tanta poſſeſſio ꝓponit᷑ Pꝛoponit᷑ em̃ in ter
ra quod poſſideas in cęlo:pꝛoponit᷑ in tem/

poꝛe quod poſſideas in ęternum. HMon po/
tes dicere: Mõ habeo vnde emere poſſim:
quia tanta eſt illa poſſeſſio ꝙ ad pꝛeciũ con/
gruũ inuenire nõ poſſim. Nonne tantũ va/

let quãtum habere potueris:Et hoc ſuper/

Luc.i9.fluũ.Quãtũ valuit zacheo? Dhimidiũ patri

moniũ:Erat enim diues. Dimidium reruʒ

mearũ dixit do pauperibus. Sed quia pᷣoꝛ
emit:foꝛte tu non inuenis qð emas? Emit

em̃ regnũ celoꝛũ.Et ille emit: ⁊ tibi integrũ
ſeruat᷑ qð emas. Holi timere ne anguſtet te
cõpoſſeſſoꝛ: omnibꝰlatum eſt quod chari/

Marei.i2. tas poſſidet. Duobus enim minutis emit

quędã vidua regnũ cęloꝛũ: quę miſit in ga-
ʒophylatiũ duos nummos.Amen dico vo
bis:nullus amplius miſit in domum dei qᷓ;
iſta vidua. Illi em de abundãatia ſua miſe-
runt:heęc auteʒ totũ qð habuit miſit: Quia
enim pꝛębebat ei dominus victum: iam ei

duo nummi ſupflui reſtiterant ad victũ eiꝰ

diei:ideo miſit illos ĩ domũ dei:et emit ſibi

regnũ cęloꝝ. Ecce qð timebas ne charũ eẽt

⁊ non eſſes idoneus: En duobus nummis
valet.Si terrebat te pꝛeciũ quod dedit Za/

cheus:cõſolet᷑ te hoc pꝛeciũ quod dedit hec

vidua. Plus addo chariſſimi: valet ⁊ viliꝰ.

Vilioꝛ eſt calix aquę frigidę: vilioꝛ eſt ſola
Audi clamãtes angelos: In
Zuce.a. terra pax hominibꝰ bonę volũtatis.An foꝛ

bonavolutas.

te nõ bene diximus vilioꝛem bonam volũ/
tatẽ? Immo ipſa eſt omnibꝰ charioꝛ: ⁊ totũ
habet qui bonam voluntatẽ habet:quia in

dimidio rerum ſuarũ ʒacheus ſi bonam vo

lũtatẽ nõ haberet:nihil dediſſet. Bona em̃

voluntas ipᷣa dicit᷑ charitas. Et qͥd ait apo/
1. Corj.ʒ. ſtolus? Si diſtribuero omnia mea pauperi ⸗
bus:charitatẽ autẽ nõ habeã:nihil mihi ꝓ/
deſt. Totũ ergo habet qui bonam volunta
tem habet. Ipſa eſt que poteſt ſufficere ſi cę
tera non ſint.Si autẽ ſola deſit:nihil ꝓdeſt

quicqͥd habitũ fuerit. Sola ſufficit ſi aſſit:

Cętera omnia nihil pꝛoſunt ſi ſola charitas

Cdeſit. Si haberes in domo tua theſauros

vnde ſecurus eſſes: gauderes et exultares:
in coꝛde tuo habes bonã volũtateʒ ⁊ triſtis

es? In arca poſſes timere furem:ĩ coꝛde tuo
quẽ times? Te noli pati hoſtẽ in coꝛde tuo:

bonã voluntatẽ habens nihil times. Foꝛte
aliquis cogitat ⁊ dicit:Si res meas paupe /
ribus dare cępero:⁊ de aduerſarijs meis ꝓ

Auguſtini

dei amoꝛe me vindicare noluero:⁊ hũilis ac

manſuetus eſſe cõtendero: ſtatim mihi ne/
ceſſe erit ꝑſecutiones hominũ maloꝛũ ſuſti/

nere:Qui hęc times nõ legiſti:Quia ꝑ mul Act.14.

tas tribulatiões opoꝛtet nos introire in re/

gnũ dei:Mõ audiſti ſcpturã dicẽtẽ: Fili ac/ Ecẽl 2.

cedẽs ad ſeruitutẽ dei ſta ĩ iuſticia ⁊ timoꝛe:
⁊ pᷣpara animã tuã ad temptationẽ: Veruʒ
