tot regiones:vbi tantę ſolẽdidiſſimeę ciuita/
tes.Lugẽdo poti iſta dicta ſunt qᷓ; inſultan

do. AMagno affectu iſta deputarent᷑ ſi tantũ

mõ audirent᷑.At cũ oculos nr̃os dira calami

tas ⁊ obſidionis ꝑcuſſerit:æ nunc te moꝛta-

litatis affligat moꝛtuoꝛum hoim ſepeliẽdis
coꝛpoꝛibus: vix illi qͥ remanerevidebant᷑ oc/
currerent. Conſiderãtes etiã illa mala ꝗᷓ iu-
ſto dei iudicio illata ſunt: quando totę pꝛo/

uincię in captiuitatẽ vuctę ſũt:ſuſtinuimus

matreſſa milias abductas: pꝛęgnãtes abſci/
ſas et nutrices auulſis e manibus paruulis
atq; in vias ꝓiectis: nec viuos ipſos filios
retinẽ: nec moꝛtuos ꝑmiſerũt ſepelire. Cr.

ciatus magn z doloꝛ: timoꝛ et hoꝛroꝛ toꝛto⸗

2*

res coꝛdis pariter inſiſtebãt: maxime cuma

talibꝰſeminis hoc impia barbarica exigebat

potennia: vt quę ſe ſciebat multoꝝ mcipio/
rũ ſuiſſe dominã:barbaroꝝ ſe ſubito ſinevl⸗
lo pᷣcio lugeret ancillã.Sic impletũ eſt i nopſᷣ

illud qð dictũ eſt ꝑ ꝓphetã dauid: Uendi/ Nã 4.

diſti populũ tuũ ſine pꝛecio: ⁊ nõ fuit multi-
tudo in cõmutatiõibꝰ eoꝛũ. Dura a delicatt
et a nobilibus mulieribus ſeruitia ſine vlla

miſeratione humanitatis a barbaris exacta

ſunt. Strepitus clamoꝛis huius in auribus
noſtris vrget:dum talia audimus atq; vide
mus. Mũquid ferreę ſunt carnes hominũ:
etiã ſi ſeruus ferreus ĩ aliquibus inueniat?
NQuis iſta audiẽs vidẽſq; nõ doleat? Unde

cum ꝓpheta dicere poſſumus: Quis dabit Hiere 9.

capiti meo aquam aut oculis meis fontem
lachꝛymaꝝ:⁊ ploꝛabo die ac nocte intfectos
filię gli mei? HNõ ſolum moꝛtẽ coꝛpoꝛũ:verũ
etiã aĩiaꝝ.Chꝛiſtianis loqmur: multos cog/
uimus in iſta vaſtatione ſine ſacramẽto ba/
ptiſmi ex ipſa vita fuiſſe ereptos atq; inter
vaſa irę relictoſ. Quis luctus idoneoꝛ: quis
planctus celſioꝛ inueniri poteſt:quando ſic
exarſit ira omnipotentis vt repelleret etiam
tabernaculũ ſuum in quo habitauit ĩi homi/

nibus?Et ille etiam qui vnico filio ſuo non Ro.s.

pepercit: ſed ꝓ nobis omnibꝰ tradidit ülũ:
nec pꝛeciũ tanti ſanguinis attenderit: nulli
eccieſię:nulli clero:nullę ſacratę virgini:nul

li parcere ciuitati. Nos vᷣo fratres chariſſi / D

mi quibus dominꝰ non pꝛo noſtris meritis
parcere: ſed adhuc ad pęnitentiã reſeruare
dignat᷑:nõ ſine grãdi timoꝛe debemꝰ cõſide/
rare ꝙ hęc omibꝰ nobis ſbent᷑ exempla.Et
ideo illoꝝ moꝛs ꝓſiciat ad nfaʒ ſalutẽ: eoꝛũ
tribulatio ſit nfa coꝛreptio. De alioꝝ plagiſ

lucen

Bo. 9

4 iihnh⸗

ſchoednatin

tailuegt⸗
Geäceinu
Ubonitndan
nspoltſere
Asleteddicimn

Allicimin
Dthnn

Ulucibee h
Adeuuetuc
ſpentrſielie
lchusyfisdun

cuiugi crikli
ln netenfna

liesincgll:

eiratier vos

Pbepeedi

Gnende
Wſ
ar ſoge
ienign
Muonsdo
Satſere
ſiedeſue

nehgeden

eta
Nltee

Matſſinn
ienenitden
paven

halntdi

Cſchter

) — νισαſndn ſNere ſpe Ode anes Ax vrj ßn. 2 Nt 88 .

441

Feria ſexta pꝰ do.paſſiõis Ber.I

Cktutn aciamus medicamenta vulneribus noſtris. ſit vera ſciẽtia: veraq; ſapientia: qꝛ ſapien i Cor! .

— Et ſemper timeamus quod dominꝰ in euã/ tia huius ſeculi ſtulticia eſt apud deũ. Sciẽ
RD Lucj.iʒ. Selio dixit: Putatis ꝙ hi galilei pꝛę omni/ tia vera eſt a diaboli ſeruitio qð ſunt pecca-
— dus pctõꝛes fuerint quoniã talia paſſi ſunt: ta recedere: ⁊ ſapientia perfecta eſt deſ cole
*MW Non dico vobis ſed niſi penitentiã egeritis reſcõm mandatoꝝ illius veritatẽ: qꝛ in his
ile omnes ſimilit᷑ peribitis.Et ideo qui ſolebat duobus vita beata acquirit᷑:ſicut pſalmiſta V
ntoe eſſe luxurioſus ſit caſtus: qui ſuꝑbus ſit hu/ ait: Diuerte a maloꝛ fac bonũ.MNec etiã ſuf/ Nõ.ʒ.
malgin milis:qui erat inuid ſit benignꝰ:qui ꝑ frau/ ficit cuiq;; mala nõ facere niſi etiam bona fa/
note g des vel calunias ſolebat res alienas rapere: ciat: nec bona facere niſi etiã mala omittar.
fiuums incipiat de ſuis largioꝛes elemoſynas dare. Om̃is ergo qui ſic ſapiens eſt: pꝛoculdubio
esabſc Nimis delicatũ eſt qð a nobis requirit dñs beatus erit in ęternũ.Beata ſiquidẽ vita ẽ:
hanuls noſter frẽs chariſſimi:nõ dixit nobis ieiuna cognitio diuinitatis.CLognitio diuinitatis:
ſostlie⸗ ge plus q; poteſtis:⁊ pluſ q; vires veſtrę ſuf/ virtus boni operis eſt: virtus boni operis:
ie n ferunt vigilate. Mõ nobis dicit:a vino vel a fructus eſt erernę beatitudinis. Adhucergo B 6
mtlono⸗ carnibꝰabſtinete.Hõ a nobis iſta requirũt᷑: onũ habemus ſolatiũ diuinarũ lectionem
meams ſed hoc dignat᷑ iniungere qð oẽs hoĩes poſ J ſcripturaꝝ:qꝛ ſacraꝝ lectio ſcripturaꝝ diui/
neugebat ſunt cũ ipſius gra ſine grãdi laboꝛe cõplere. njç eſt pꝛęcognitio non parua beatitudinis.
mäapio⸗ Sed qð peſſimũ eſt:młti ſunt qui duriſſimũ In his em̃ quaſi in quodã ſpeculo homo ſe⸗/
ſtoſterl ⁊ amariſſimũ auaricię iugũ cũ multis labo / ipſum conſiderare poteſt qualis ſit: vel quo
Getitoeh rimꝰ volũt ferre:⁊ dulce iugũ chꝛiſti ⁊ onus, tendat.Cectio aſſidua puriſicat om̃ia: timo
Denci pig eius leue:diſſimulãt hũeris ſuis imponere: Sem incutit gehennę:ad gaudia ſuperna coꝛ
ultmulr⸗ Malũt cũ multis peccatis ſub ſarcina gra ainſtigat legẽtis. Qui vult cum deo ſemper
delen WMatth. 11. ui ſuccubere q; iugũ chꝛiſti qð eos poteſt in elſe:frequẽter debet oꝛare ⁊ legere. Nam cũ
3üney⸗ cęlũ eleuare ſuſcige. Uos vᷣo frẽs nobiſcum oꝛamus:ipſi cum deo loquimur: cũ vo legi⸗
nsctag ſapient᷑ ⁊ ſideliter cogitãtes dirũpatis a cer/ ns ͤdeus nobiſcum loquit᷑. Seminũ con-
zaunbus uicibus vfis durũ ⁊ aſperũ auaricię iugum:⸗ert donũ lectio ſanctarũ ſcripturarũ:ſiue
rqz te et iugũ chꝛiſti ſuauiſſimũ vfis humeris im/ Jintellectũ mentis erudit: ſeu qꝛ a munch va-
honmini: Nbiłʒ. ponẽtes: ſᷣm apim: conuerſationẽ veſtrã le nitatibus abſtractũ hominẽ ad amoꝛem dei
nuenick: uãtes in cęlũ: vt cũ chꝛiſtus aparuerit vita pducit.Caboꝛ honeſtus eſt lectionis:⁊ mul/
Ande Colł.ʒ. veſtra tũc ⁊ vos cũ ipſo apareatis ĩ gloꝛia: tũ ad emundationẽ animi pꝛoſicit. Sicut em̃
isdabit bin qð ipſe pꝛeſtabit in ⁊c. ex carnalibꝰ eſcis alitur caro: ſia ex diuinis
ſolten — eloquijs interioꝛ homo nutrit᷑ ⁊ paſcit᷑: ſicut
gifeans ¶ Item eodem die: Homelia de eo pfſalmiſta ait: &W dulcia faucibus meis elo/ Nsz. ns.
—MZ nodg ſcriotum eſt in euangelio m , quia tua dſe:ſuꝑ mel æ fauum oꝛi meo. Sed
oohß Lucj.7. L ucã: Rogabat ieſum RurgPh Ale beariſſim eſt qui diuinas ſcripturas ver
nüobe⸗ riſęus ⁊c̃.quę babet᷑ in libꝛo Quin. ꝭtit in opera. Omnes plane ſcripturę ſanetę C
giten quaginta bomeliarũ.xxiij. ad noſtrã ſalutẽ ſcripturę ſunt: vt ꝓficiamus
nb ¶ Feria ſexta poſt dominicã paſſio eie ventatagttone eſen ,nn,
nooſe I dit q; vidẽs: ſic ignoꝛãs legẽ dei ſepiꝰ igno/
rant᷑ peccat q; ille qͥ ſcit. Siẽ cęcꝰ ſine ducto/

nis: De ſtudio ſapiẽtig meditatio/

detun Ser. C. XI. ne legis dei: Sermo

tibom

re:ſic hõ ſine doctoꝛeviã rectã vix gradit᷑ Er
ideo frẽs chariſſimi quicũq; ex vob lectiões

ſiotot sq¹ Poꝛtet frẽs chariſſimi vt mũdo coꝛ/ imi ꝗ ex vob
aitui o de ⁊ caſto coꝛpoꝛe ſapientiã diuinẽ ſacras legere et intelligẽ poſſint:ĩ his ſtudiũ
nuli V diſcere diligatis: et intelligere abe impẽdãt:vt eaꝝ frequent meditatõe vtant᷑.
nüit tatis:qꝛ ipſa cognitio dei ſe ſideliter ꝗrenti · Qui vo ſenſum locutiõis ſacrę ex lectiõe nõ
bus et inſtanter meditãtibꝰ tribuit. Cogni/ poſſint ꝑcipere:attentiꝰ audiat interpᷣtantẽ:
chan 5 tione aũt dei nihil meli eſt:qꝛ nihil beatius vt recipiãt ſaltẽ inde ędiſicatiõʒ.Eũ vᷣo ma-
ma eſt:⁊ ipſa vera beatitudo eſt. Vnde ⁊ ſalua/ giſterio celeſti inſtructi quid faciendũ:qᷣd ve
an ↄohᷣ.iꝛ toꝛ ad patrẽ ait: Heęc eſt aũt vita ęterna: v vitandũ ſit dilectiſſimi accipiatis:nõ ſit mo
c cognoſcãt te vnũ verũ deũ: ⁊ quẽ miſiſti ie- ra in faciẽdo:qð intꝰ ſapiatis intelligẽdo:qꝛ
lr „ſũ xpᷣm. huiꝰ ſapiẽtię noticia aliter adipi- yt beatus paulus aplus ait: Hõ auditoꝛes Ro. 2.
i 2 ſcat audite. Pꝛimo oim ãqrendũ eſt homini legis iuſti ſũt apud deũ: ſed factoꝛes legis.
zMes 0

esnitn mdtale eal. wech. Se veß. 6& Br Pgst, griene Nxy „

Ser. CxIII Babbato pe dnicã paſſiõis Ger.1 le⸗
Lucj.2. Et ipſa veritas ait:Seruus qui ſcit volũta / ſicut dicit pꝛopheta: diligat videre dies bo / Ps. zʒ. ſen

tem domini ſui ⁊ non facit: vapulabit mul/ nos. Nam in diebꝰ malis moꝛs potius op⸗ baune:
JZacobi.. tis. Item alibi ſcriptũ eſt: Scienti bonum æ tatur q; vita.Nonne audiuimus⁊ vidimus H ne lihi⸗
non facienti: peccatũ eſt illi. Ytaq; omni dili homines in aliquibꝰ tribulationibꝰ ⁊ angu/ habe
gentia ſtudete vt cognoſcatis voluntatem ſtijs: cõfliccationibus ⁊ ęgritudinibus dum 1 biͤen⸗
dei.Poſtq; aũt cognoueritis voluntatẽ eiꝰ: ſunt cõſtituti ⁊ vidẽt ſe laboꝛare:nihil aliiud ie
ſummo niſu cõtendite:vt hanc faciatis im/ dicere: HNeus mitte mihi moꝛtẽ: accelera di,· o nic
plẽtes mandata illius:⁊ inſtanter depoſcite es meos?Et quãdo venit ęgritudo: currit᷑: nn don
vt in hoc ꝑſeuerantes ꝑueniatis ad ꝓmiſſa adducunt᷑ nelieieſolichi munera ꝓmittun W. ſone
illius. Ad qð nos adiuuare dignet᷑ ipſe qui tur. Dicit tibi ipſa moꝛs:Ecce aſſum quam Drone
ꝑ ſuam bonitatem nos vocauerat:⁊ ꝑ ſam pauloante a domino petebas: Quid mihi ennie
gratiq liberauerat: quiq; bene certantibus modo fugere vis: Inueni te falſatoꝛẽ et mi/ de⸗
cęleſtia regna ꝓmiſerat ieſus chꝛiſtus domi/ ſerę vitę amatoꝛẽ. De his aũt diebus quos (E.
nus noſter: qui viuit et regnat cum deo pa- agimus apoſtolus ait: Redimẽtes tempus Epb.ʒ. * cn
tre ⁊ ſpũſancto:ꝑ oĩa ſecula ſculoꝝ: Amẽ. quoniã dies mali ſunt. Non ergo ſunt mali 3 nnau
. . dies quos agimus in coꝛruptela huius car/ 7 nidein
Item eodem die Homelia de eo nis i tanta vel ſ tanta ſarcina coꝛruptibilis ine 1
uod ſcriptum eſt in euangelio ſm coꝛpoꝛis: inter tantas temptatiões: int tan/ Anſindiſ
Job. u. Johannẽ: Lollegerunt pontifices tas difficultates: vbi falſa voluntas: nulla ſünhumtd
æt phariſęi conſiliũ aduerſus ieſum ſecuritas gaudij: timoꝛ toꝛquẽs: cupiditas unk
⁊c̃.quę habet᷑ in expoſitione docto auida:triſticia arida? Ecce q́ malos dies et unilton
ris Ibidem. nemo vult ſinire ipſos dies malos:multũ Muin tten
—— . hinc rogant homines deum vt diu viuant. uſe ſhgtt
¶ Sab bato poſt dominicã paſſio/⸗ AQuid eſt autẽ diu viuere: niſi diu toꝛqueri? mnidſnent
nis: Devita moꝛtali et immoꝛtali: MWtuid ẽ aliud diu viuere q; malos dies ma iAlepon
Ser. CII. Germo 1 8 lis diebus addere:Et cuʒ creſcunt pueri:q̃ſi ehkeutal
. — B cabccedunt illis dies:et neſciunt qꝛ minuunt᷑: Mnnbuscen
A Ixit dñs cuidã adoleſcenti: Si vis et ipſa eſt falſa cõputatio.Creſcentibus em̃ ctiſtueon
— venire ad vitam ſerua madata. NHõ decedunt dies potius qᷓ; accedunt. Conſti/ Aleppdei
Matth.19. NQ dixit: Si vis venire ad vitã ęternã:5 tuit alicui homini nato: verbi gratia: octo Muhetglini
ſi vis venire ad vitam: eam deſiniens vitã ginta annos: quicquid viuit de ſumma mi/ Aaenanobis
quę fuerit ęterna vita.huius ergovitę amo nuit: ⁊ inepti hoĩes gratulant᷑ plurimis na- hd ſtes,
rem nos pᷣmitus cõmendemꝰ. Etenim amat᷑ talicijs:tam ſuis q; filioꝛũ ſuoꝛum. virum C euchindii
et qualiſcunq; vita iſta:⁊ ipſam qualẽcunq; pꝛudentẽ:ſi tibi vinum minuat᷑ in cuppa tri/ intbnotgen
erũnoſam: miſerã finire homines timent et ſtaris:dies ꝑerdis ⁊ gaudes? Mali ergo ſũt neininen:
pꝓꝓpaueſcunt. hinc videndum eſt: hinc cõſide- dies:⁊ eo peioꝛes:qꝛ diligunt᷑. Sic blandit Smuhnrofrnn
4tandun eſt quẽadmodum amanda ſit ęter· hic mundus vt nemo velit finire erůònoſam Algmmei
na vita:quando ſic amat᷑ miſera iſta:⁊ qñ; vitam. Vera em̃ vita vel beata hęc:cum re hkeaonn.
finienda vita: conſiderate fratres quãtum ſurgimus ⁊ cum chꝛiſto regnabimus. Nam . yolebono
amãda ſit vita vbi nunqᷓ; finies vitã. Amas ⁊ impij reſurrecturi ſunt:ſed in ignem ituri. Nbeigtdun
ergo iſtam vitam: vbi tantũ laboꝛas:curris: Vita itaq; non eſt niſi beata.Et beata vita diglintei
ſatagis:anhelas: et vix enumerant᷑ quę ne/ eſſe nõ poteſt niſi ęterna: vbi ſũt dies boni: mianenn
ceſſaria ſunt in miſera vita:ſemingre:arate: nec muiti: ſed vnus. Ex cõſuetudine huius ligen
nouellare: nauigare: molere: coqũere: texe / vite apellati ſunt dieſ. Dies ille neſcit oꝛtũ: ſni .
re:⁊ poſt hęc om̃ia finire habes vitã. Ecce ꝗ neſcit occaſum. Illi diei non ſuccedit craſti/ W Kiinnn
pateris in miſera iſta quã diligis vitã:⁊ pu/ nus:quia eum non ſcedit heſternus.hhunc Peizs
tas ee ſemꝑ victurũ ⁊ nunqᷓ; moꝛiturũ. Cem diem vel hos dies ⁊ hanc vitam ⁊ verã vitã akinn den
plxea: marmoꝛea: ferro plũboq; conſoli / in ꝓmiſſis habemus.Alicuius ergo operis uten
dara tamen cadunt:⁊ homo ſe nunq; putat merces eſt. Si enim mercedem amamus:in WD geann gu
moꝛiturũ: Diſcite ergo fratres querere eter / opere non deſiciamus ⁊ in gęternũ cum chꝛi / i d
nam vitã:vbi iſta nõ tolerabitis:ſed in ęer ſto regnabimus. i ſüen
B num cũ deo regnabitis. CAui em̃ vult vitã: Ketscift

Maſnhn

s od⸗
ltinns
zang⸗
1odun
☛
lendin
cumt:
nitrun
quam
Enbi
ketmi⸗
Squos

empus 6,ö

ntmalt
lscar⸗
nbilis
nttan⸗
ulla
ſcitas
les et
llüq
want.
gueri⸗
esmna⸗
enq
uunt:
s eß
Lonſti
ocko/
mam⸗
nis na⸗

nunt

n
roſit
Mandi
noſam
unte⸗
PBanm
nitur.
lavin
gbonti
ehuius
tond:
cati
,bun
nin
opens
nusin
ncen

Bel Ber. (

esbo Ne

Ser. C. xiiil paſſione domini: Sermno

Dmonet vos fratres chariſſimi ad

¶ Item eodem die Homelia de eo
Poaͤſeriptn eſt in euangelio vᷣm
ohannẽ: Subleuatis ieſus ocu/
lis in cęlũ dixit: Pater venit hoꝛa
⁊c̃.que habet᷑ in expoſitiõe docto⸗
ris Jbidem. ðDͤͤ

Dominica in Ramiſpalmarũ de
I

Dſolennitatẽ dominicę paſſionis:ipᷣe
in quo eam nec muta elementa ta-
cuerunt. Celebꝛet eam lux fidei linguis ho/
minũ quã cõclamauerunt etiã ſilentia tene/
bꝛarũ.Hodie dñs noſter i ſtatera crucis pꝛę
ciũ noſtrę ſalutis apendit:⁊ vna moꝛte vni/
uerſum mundũ ſicut omniũ cõditoꝛ:ita om/
niũ reparatoꝛ abſoluit. Indubitanter enim
credamus ꝙ totum mundum redemit: qui
plus dedit qᷓ; totus mũdus valeret. M⸗eri/⸗
tum enim redemptę mercedis dignitas inſi-

gnis pᷣcij ſuꝑgreſſa eſt. Inter redemptũ ⁊ re/

dimentẽ diſpenſatio fuit: compenſatio non
fuit.Qui ergo non habebat peccata ꝓpꝛia:
digne deleuit aliena. Solus hic pia victima
ꝓ omnibus cecidit:vt omnes leuaret.Et qꝛ
debitũ ſolus non habuit:recte fſcnus miſeri/
coꝛdię pꝛo debitoꝛibus erogauit. Perpende
inter hęc qui talẽ pꝛo nobis dedit pecuniaʒ:
qualem a nobis ſit exacturus vſurã. In hac
itaq; die fides ꝓpheticę annũciationis im/

Eiſa. So. pleta eſt:ita dicẽtis: Coꝛpus meũ dedi ꝑcu/

tientibus ⁊ genas meas vellẽtibus: faciem
meã nõ auerti a feditate ſputoꝛũ. Suſcepit

B mala noſtra:vt tribueret bona ſua.hhinc in⸗

telligamus quãtũ hominẽ diligere dignatꝰ

ſit ante culpam: quẽ ſic diligit poſt ruinam.

Agnoſce homo quãtum valeas:et quãtum
debeas:⁊ dum tantã redemptiõis tuę ꝑſpi-

cis dignitatẽ:ipſe tibi indicito peccandi pu-

doꝛem. Ecce pꝛo impio pietas flagellat᷑:pꝛo

ſtulto ſapientia illudit᷑: pꝛo mẽdace veritas
necat᷑. Damnat᷑ iuſticia ꝓ iniquo:miſericoꝛ/
dia afficitur ꝓ crudeli. Pꝛo miſero repletur

ſinceritas aceto:inebꝛiat᷑ felle dulcedo. Ad/
dicit᷑ innocẽtia ꝓ reo:moꝛit᷑ vita ꝓ moꝛtuo.
Expauit ſcelus hominũ natura rerũ: ⁊ queʒ
creatura rebellis non agnoſcit: eum mundi
dominũ tremens terra teſtat᷑: et celi regẽ ſol
fugiens cõſitet᷑. Chlamyde coccinea induit᷑:
quia ſanguine martyꝛũ ſuoꝛũ eccleſię coꝛpꝰ

XIIII. Dñica in ramis

one ſymboli: Sermo 1

oꝛnat. Coꝛona ſpinea capiti eius imponit᷑:
quia punctio peccatoꝛũ noſtroꝛũ quoꝛũ re/

almarũ Ber. I

miſſione redemptoꝛis gloꝛia ſtruitur: aridis

tribulis comparat᷑. Studeamꝰ nunc e diuer/
ſo:vt membꝛoꝝ vita capitis ſit coꝛsona.Qð
vo ſitire ſe ĩ cruce poſitus dicit: fidem incre/
dulę gentis concupiſcit. Sed ecõtra acetum

deo acceperaãt peccando coꝛruperãt. Velum

Obſeruatio antiqua diſſoluit᷑: eccleſię vni/
tas pᷣmonſtrat᷑. AMonumenta aperiunt᷑: qͥa
moꝛtis iura iure ſuperant. Laxata ſede tar/

tarea a domino rerũ ꝓfundęnoctis clauſtra
reſerant᷑: ⁊ quẽ homines nõ recipiunt: inferi
deũ eſſe cognoſcũt. autẽ triginta argen⸗

teos iudas venditoꝛ ꝓphanꝰ refudit:indica

Videamus quid hoc refuſo pꝛecio emptũ

eſſe eloquia diuina teſtant᷑. Emerunt inquit
ex eo agrũ ſiguli in ſepulturã ꝑegrinoꝛũ. Fi/
gulus chꝛiſtus eſt:ager chꝛiſti eccleſia:acqui

ſitio peregrinoꝛũ populus gentiũ. Suꝑeſt
chariſſimi vt agri huiꝰ quotidiani atq; per/

petui ſtudeamus eſſe cultoꝛes:ſeminemus ĩ
eo frugem bonę cõſcientię: vt cum tempus

meſſis:id eſt cõſummationis ⁊ dies redden/

dę rationis aduenerit: cum ſecuritate ⁊ exul

malicię poꝛrigunt:quia vinũ ſapientię qð a

tteumhpli ſcindit᷑: qa ſynagoga honoꝛe nudat᷑.

bat nihil ſibi chꝛiſti pꝛeciũ ꝓfuturũ: ſed ſalu
tis beneficiũ ſcelere ſuo alijs conferendum.

tatione bonoꝛũ operũ manipulos repoꝛte

mus:⁊ poſt cõtritionem ieiunioꝛũ pꝛeſentis
quadrageſiimę laudabiliũ actuum candoꝛe
veſtiti ⁊ indumẽto caſtitatis oꝛnati:ad feſta
futura ꝓcedamꝰ:⁊ paſcha illud ęternũ pioꝝ
inſerti concilijs cclebꝛemus: pᷣſtante domi/
no noſtro ieſu chꝛiſto qui cum patre ⁊ ſpiritu

ſancto viuit ⁊ regnat i ſecula ſeculoꝝ: Amẽ.

¶ In eadem dominica: De traditi⸗

VYmbolũ qð vobis tradituri ſumus
fratres chariſſimi cõpꝛehenſio eſt ſi-
dei nfr̃e atq; ꝑfectio. Simplex: bꝛe/
enũ:vt ſimplicitas conſulat audientiũ

ue: p

ctrinę. Qð enim gręce ſymbolũ dicit᷑: latine
collatio noĩat᷑.Collatio itaq; deo:qꝛ collata
in vnum totius catholice legis fides ſymbo/
li colligit᷑ bꝛeuitate.Cuiꝰ textũ vobis modo
deo annuente dicemꝰ. Petrus dixit: Credo

in deuũ patrẽ omnipotentẽ. Johanes dixit;

P

A

uſticitati:bꝛeuitas memoꝛię:plenitudo do/

Ber. C. xv. Dñica i in Kamis palmarũ⸗

ieſtatis aduentũ:neceſſ e fuit vt dumahgi in⸗
firmitati diuinũ adeſſet auxiliũ. Sancta efri

Creatoꝛem cęli ⁊ terrę. Jacobus dixit: Cre/
do ⁊ in ieſum chꝛiſtũ fllium eius vnicum do/
minũ noſtrũ. Andreas dixit:Qui cõceptus
eſt de ſpirituſancto: natus ex maria vᷣgine.

Philippꝰ ait: Paſſus ſub pontio pilato:cru/

cifixus: moꝛtuus et ſepultus. Thomas ait:
Deſcendit ad inferna: tertia die reſurrexit a
moꝛtuis. Bartholomeus dixit: Aſcendit ad
celos ſedet ad dexteram dei patris omni-
potentis. Mattheus dixit: Inde venturus
iudicare viuos? moꝛtuos. Jacobus alphei:
Credo et in ſpiritũſanctũ ſanctam eccleſiam
catholicam. Simon ʒelotes:Sanctoꝛũ com
munionẽ: remiſſioneʒ peccatoꝛũ. Judas ia-
cobi:Carnis reſurrectionẽ. Matthias com/
B pleuit: Vitam ęternam amen. Audite ergo
fratres chariſſimi redemptoꝛis noſtri vocẽ

Vs.5z. per ꝓphetam dicentem: Venite filij audite

me:timoꝛẽ domini docebo vos. Fllios vo-
cat: quos ĩ gremio eccleſię collocat. Mec em̃
poteſt mater vocari: niſi filios pꝛocreauerit.
Ergo chariſſimi ad ꝑenne pꝛęmiũ vos inui-
tari cognoſcite:qui ſideliter cum dei adiuto/
rio lauacrum aquę vitalis accepiſtis vel qui
expetitis: vt cum ad ſacrum fontem vel ve/

ram pęnitentiã pueneritis: per ſpiritũſan⸗/

ctum ſalutaris ⁊ cęleſtis vos vnda ꝑfundat.
Igeoq; chariſſimi huius myſterij ſacramen/
tũ ſicut fide cõcepimus ⁊ coꝛde credimus: p/-
g fectis vocibus declaremus. Credo in deum
patrem omnipotentẽ: ⁊ reliqua ſi cut ſupꝛa.
Ergo dilectiſſimi hec verba non humana
ſed domini ſunt cęleſtia ſacramenta: quę in
yveſtris coꝛdibus ipſius miſericoꝛdia Hſtante
reſideant:vt gratiã domini incoꝛrupta im/

maculatã vſq; ad finem ꝑcipiatis. Repeti/

mus adpucchariſſimi ſymvolſi: vt aun my⸗

ſterio cõueniat trinitatis. Lredo in deũ.Cre

dendũ nobis eſt fratres chariſſimi in deum
patrẽ:ita ⁊ in ieſum chꝛiſtũ filiũ eius. Pater
ſine filio credi nõ poteſt: quia licet diſtincta
ſit in eis ꝑſonarũ ꝓpꝛietas: tamẽ vna eſt et

indiſcreta maieſtas.Sicut totũ ergo potuit
ſemꝑ pater:ita totũ poteſt ſemꝑ filius.Aui

cõceptus eſt de ſpirituſancto: natus ex ma/
ria virgine. Sacramentũ hic ſuſcepti coꝛpo⸗
ris demonſtrat᷑:vt quẽ ante ſecula pater ge/
nuit:in ſine iã ſeculi maria virgo ſpirituſan/

cto inſpirante cõcepit.Et ideo de ipſa domi
Lucj.i. ni matre angelus gabꝛiel dicit: Spirituſſ an
ctus ſuꝑueniet in te:⁊ virtus altiſſimi obum
bꝛabit tibi. Ad excipiendũ em̃ dominiceę ma

libus baptizatis admonitio noſtra cõueni/

maria vt virgo peperit: ita virgo concepit.

Qualiter hęc aut quomodo ſalua virginali

integritate ꝑfecta ſit:credere magis qᷓ; enar⸗
rare poſſumꝰ. Fidei in his plurimũ licet:ſer⸗
moni parũ. Paſſus ergo ſub pontio pilato:
cruciſixus: moꝛtuus ⁊ ſepultus. Deſcẽdit ad

inferna:tertia die reſurrexit a moꝛtuis. Aſcẽc

dit ad cęlos ſedet ad dexterã dei patris. Se/

dere ad dexterã patris dicit᷑: nõ vt dicat᷑ ma-
ioꝛ: ſed vt oſtẽdat᷑ qualis.hec omnia teſti/
monia ſunt dominiceę paſſionis:vt dominũ
ielum chꝛiſtũ ſicut vere paſſum et vere moꝛ/
tuũ:ſic vere reſurrexiſſe ⁊ triumphaſſe. ecreda
mus. In quo nobis chꝛiſtus dominus reli/
quit exemplũ:vt ſicut eum non dubitamus
natũ ⁊ moꝛtuũ ⁊ reſurrexiſſe et viuè:ita nos
quoq; ſicut natos ⁊ moꝛtuos eſſe nouimus:
ſic poſt moꝛtẽ reſurrecturos et in ęternũ eſſe
victuros noſcamus. Sequit᷑: Inde venturꝰ

iudicare viuos et moꝛtuos. Credo et in ſ pi⸗/

ritũſanctũ: Vtiq; vt ęqualis credulitas dei

patris ⁊ filij ⁊ ſpũſſancti ęqualem oſtẽderet

poteſtatẽ. Credo ſanctã eccleſiã catholicaʒ.
Bene ſymbolũ eccleſiam catholicã nomia/
uit ⁊ ſanctã:quia multę eccleſię hereticoꝛum

ſunt:ſed quę non eſt catholica nec ſancta di⸗
ci poteſt. Sequit᷑: Sanctoꝛum cõmunionẽ.

Credentes ergo ſanctã eccleſiam catholicã

ſanctoꝛũ habentes cõmunionẽ:quia vbi eſt

fides ſancta:ibi eſt ⁊ ſancta cõmunio:crede/
re vos quoq; in coꝛpoꝛe reſurrectionem ⁊ re/
miſſionẽ peccatoꝛũ opoꝛtet.Omne ſacramẽ
tum baptiſmi in hoc conſtat: vt reſurrectio/⸗
nem coꝛpoꝛũ ⁊ remiſſionẽ peccatoꝛũ nobis
a deo pᷣſtanda credamus.Supꝑeſt vt cuiꝰau/⸗

diſtis paſſionẽ: audiſtis aſcenſionẽ:audiſtis

iudiciũ: quotidie expectetis aduentũ. .

Anſcequag

ſſpiſgan

gui nuc
Ea vtchiſ
Frdn Eenini
otchnoneo⸗
kaſvelzan
gitisdiedsr
ſauennncon
e msbono
gekenertis,
(bacüciam
Ncolſeoge

Nie goeſenim: D

ſatevosdin
lbocineof
lheetnißgn
Nuindinirrn
Gel ſent Dae
Dimineurpob
ſonmnſein
Uedenco
ſaltnosdin
ſtmcnpen
iniocdiobed
ſennsſin
Mhrininun⸗

Mperfunti

ſeralariant
Vell .

En eadem dominica: Ad compe/ germo iutie

tentes Dermo III

Odie fratres charilfimi ſpecialiter
ad cõpetentes hũilitatis noſtrę ſer⸗/
mo dirigit. Et q;;uis omibꝰ etiã fide⸗

at:⁊ vnuſquiſq; qui de animę ſuę ſalute ſol/
licitudinẽ gerit vnde ꝓficere poſſit:credimꝰ

2

ꝙ in iſta humili ſuggeſtione noſtra reperiat:

peculiariter tamẽ eos qui nunc baptiſmi ſa-

cramenta deſiderant volumus admonere.

intg
n neſio
ul ſkeoet
noqlaone
lrgalfent
e lideyt
N Gofunn un.
lleantſ
mnadit
n aſlio

rhin
in
nrpang
llnnntgt

=
=☛ =

„

Nötdickn,
beconnaneti
nis ytdonni
umetyeenen

umpbaſegk

domninus e,

on dabimns

teinas

eſſenouins
aingenicke
Zudeyenun
Lchetnhhi
Ccclltusde
mlenokilan
Aſäcatholcz.
olici nonin
ſeheaetamn
necſancad⸗
ncönunn.
ſun aaholci
negluwie
nunocet
regionentie
Onnelaam
ptteſeneg⸗
Cutaui nob
ckrroltn
ſnienucſi⸗
Cuenth.

Adconpe
ll
—

niſtuin
is nottſi
nih aiſit⸗
orrconen
ſeſluſ,
doircetn
Ntunnete
lbmiul
S

—
S ——

— L—

. —

=

—

Pꝛimũ ergo competentes iſti:quare hoc no
mine vocent᷑ agnoſcant. Competentes di/
cunt᷑ ſimul petentes: quomodo conſedẽtes
nihil eſt aliud niſi ſimul ſedẽtes:⁊ colloquẽ/
tes nihil aliud eſt:niſi ſimul loquentes:con/
currentes ſine dubio non intelligunt᷑:niſi ſi/
mul currentes: ita ⁊ competẽtes nõ poſſunt
aliud intelligi niſi ſimul petentes. Ecce iam

quare hoc nomen cõpetentes habeant: di⸗

dicerunt. Nunc vo iſti qui ſimul petunt:de⸗-/
bent ſcire quid petunt.Quid ergo ꝑgetunt qͥ
baptiſmi ſacramenta deſiderant? Quid vti/
q; niſi vt qui erant vaſa diaboli mereantur
effici vaſa chꝛiſti? Lotum in nobis ſpiritali/
B ter implet᷑ miniſterijjs angeloꝛũ. IJdeo rogo
vos ⁊ cõmoneo omnes competentes:⁊ con/
teſtoꝛ ſimul ⁊ annũcio:vt cum dei adiutoꝛio
in iſtis diebus vſq; ad paſcha:diligenter ꝑ/
ſcrutemini conſcientias veſtras: ne foꝛte ſit
vel vnus homo contra quem odium in coꝛ/
de teneatis. Si enim ille qui baptizandus
eſt: iracũdiam vel odium in coꝛde reſeruat:
neſcio ſi ĩ eo gratia diuina pꝛoſiciat. Dictu/
Matthᷣ.õ. rus eſt enim: Dimitte nobis debita noſtra:
ſicut et nos dimittimus debitoꝛibꝰ noſtris.
Et ſi hoc in eo futurum eſt qð ipᷣe oꝛat: quid
ſupereſt niſi quõ ipſe dimiſerit:ſic ei iuſticia
diuina dimittat? Scõm illud quod dominꝰ
LZucj.õ. ipſe dixit:Date ⁊ dabit᷑ vobis: Dimittite:⁊
dimittetur vobis. Ac ſic qui non dimiſerit:
ipſe contra ſe ianuã diuinę miſericoꝛdię clau
dit:dicendo: Dimitte nobis debita noſtra:
ſicut ⁊ nos dimittimꝰ. Pꝛimo ergo hoc ſpe/
cialiter competentes attendant:ne vllũ ho⸗/
minẽ odio habeant.Secũdo interrogent cõ
ſcientias ſuas:⁊ ſi alicui vt euenire ſolet fece
runt iniuriam:cito veniam petant.Tertio ſi
aut per furtũ aut per falſum teſtimoniũ aut
per aliquã calliditatem aut per ſtateras do/
loſas vel menſuras duplices cuicũq; aliqͥd
Aud.19. abſtulerũt:ſi ſcõm exemplũ Zachęi nõ poſ/
ſunt in quadruplum: vel ſimplo reſtituant.
Nam neſcio qua fronte gratiã diuinę miſe/
ricoꝛdię ſe credit poſſe accipere:qui res alie/
nas quas male abſtulit diſſimulat refoꝛma/
Cre.Sed foꝛte hoc etiã opoꝛtet competentibꝰ
obſeruare:vt ſi agnoſcunt ſe ꝑſuadente dia/
bolo furtum: homicidiũ: aut adulterũ com/
miſiſſe: aut ſi aliqua mulier competens po/
tiones diabolicas aliquãdo ad aboꝛſum ac/
cepit: et filios ſuos adhuc in vtero poſitos

aut etiã natos occidit: quia ſatis graue pec/

ñica in Ramis palmarũ Ber. III

catum eſt: ꝓ omibus his cum gemitu ⁊ com
punctione dei miſericoꝛdiã quęrant:⁊ ad ba
ptiſmi ſacramenta ꝑ pęnitentiã mundati ꝑ/
ueniant. Et hoc ante omnia quicũq; ſe has

culpas habere vident: obſeruent vt caſtita/

tem ⁊ ante baptiſmũ cuſtodiant:et poſt ba⸗/
ptiſmũ non paruo tempoꝛe ſe a voluptate
cuſtodiant. VUenenũ inuidię fugiant:ne imi
tatoꝛes diaboli eſſe videant᷑: de quo ſcriptũ
eſt: Inuidia diaboli moꝛs intrauit in oꝛbem Sap.2.
terrarum: imitantur autem eum qui ſunt er
parte illius. Superbiã etiam per quam ipſe
diabolus cecidit vitare contendant: quia
chꝛiſtus quem ſequi deſiderant: mitis fuit ⁊ Matth.ii.
humilis coꝛde. Et ſatis timendum eſt illud
quod ſcriptum eſt: Deus ſuꝑbis reſiſtit:hu/ Jacobi.4.
milibus autẽ dat gratiam. Mendaciũ etiaʒ
de oꝛe ſuo nõ ꝓferãt: ꝓpter illud qð ſcriptũ
eſt: Perdes omnes qui loquunt᷑ mendaciũ. Ns.ð.
Et iterum:Os quod mentit᷑:occidit animã. Sapᷣ.i.
Nec ſolum a ꝑiurio ſed etiam a iuramento
abſtineant: quia non mentit᷑ qui dixit: Vir Ecẽi.25.
inultũ iurans implebit᷑ iniquitate: ⁊ nõ diſ/
cedet de domo illius plaga. Vinum vᷣo et D
iſtis diebus parum accipiãt: ⁊ cum dies pa/
ſchę venerint:cum grandi ſe cautela a crapu

la vel ebꝛietate cuſtodiant: ne foꝛte quod ꝑ

ſacramentũ baptiſmi mundatũ vel illumi-
natuʒz fuit: ſi crapula ſurrepſerit ꝑ intempe/

rantiã obſcuret᷑. Et ideo etiã ſi aliquis eos

per inimicã anicitiamad bibendum cogere
voluerit:omnino refugiãt ⁊ nunqᷓ; penitus
acquieſcant: ſed quod decet et expedit chꝛi/
ſtianis in cibo vel in potu ꝑcipiant.Et quia

omnes competentes vterus matris eccleſię
chꝛiſto inſpirãte concepit: nihil iniuſtũ aut

inhoneſtum exerceant: ne foꝛte male agen-
do viſcera materna cõcutiant:et ante legiti/
mũ partum velut aboꝛſum eos mater ſan⸗/
cta ꝓnjciat: ſed magis omnes competentes
benigni ſint:humiles:mãſueti:ſobꝛij: vt ad
ſalutaris baptiſmi ſacramentũ oꝛdine legi/

timo cõuenientes: de hedis conuertant᷑ ad

agnos:de ſiniſtra tranſferant᷑ ad dexteram:
cum illis qui ad dexteram erunt: illam deſi /·
derabilẽ vocẽ fęliciter audituri: Venite be/ Mand.
nedicti patris mei:percipite regnum qð vo/

bis paratũ eſt ab oꝛigine mũdi. Si ſᷣm con /
ſuetudinẽ ſuam charitas veſtra diligẽter at/

tendat: agnoſcere poteſtis admonitionẽ no

ſtram:licet ad cõpetentes dicta ſit: poſſe ta/
men omnibꝰ baptiʒatis fidelibus cõuenire.

P 2

BGer. C.xvII. Feria ſcdᷣa pꝰ do.palmarũ Ge. MN

E Et ideo nos qui iam ante multa tempoꝛa in diſpergent᷑ oues gregis. Triſtis erat: quia incn

chꝛiſto renati ſumus: iſtis qui baptizandi nos paruulos relinqᷓbat. Anima triſtis erat glmm
ſunt exemplũ ſanctę cõuerſationis in omni / nõ pꝛo ſua paſſione: ſed ꝓ noſtra diſperſio/ ianubi
bus ſbeamus: vt ſi nos imitari voluerint: ne. Pꝛoditoꝛẽ oſculo libenter ſuſcepit: non iranizon
Mattð.⁊. non ꝑ latam et ſpacioſam viam trahant᷑ ad quia deus dei filiuſ moꝛtẽ timebat:ſed quia tncu eig
moꝛtẽ:ſed per artam ⁊ anguſtã ꝑuenire me/ nec malos ꝓ ſe perire volebat. Juda oſculo nl̃ tind⸗
reantur ad vitam. Et ideo non ſolum exem / filiuʒ hominis tradis? Fungebaris diſcipli / len. ope
plis ſed etiã verbis eos ad omne opus bo/ na virtutis:⁊ diſcipulus factus es cõſilij ini⸗ Cupeninnt
num admonere debetis:hſᷣcipue tamẽ qui f gquitatis. Officio ſanguinem fundis:pꝛo pi/ cpoutmmn
lios aut filias exciꝑe religioſo amoꝛe deſide/ gnoꝛe amoꝛis vulnus infigis:pacis argumẽ P nuners Ac
rant:⁊ anteqᷓ; baptiʒent᷑ ⁊ poſteaqᷓ; baptiza to moꝛtlem imittis: ſeruus dominũ tradis: Nenſtonenon
ti fuerint de caſtitate: de humilitate: de ſo diſcipulus magiſtrũ pꝛodis. Vtilioꝛa ſunt Pꝛouer. 27. narninc. .
bꝛietate vel pace eos admonere vel docere vulnera amici qᷓ; voluntaria oſcula inimici. an tldvehtiat
nõ deſinant:⁊ agnoſcant ſe fideiuſſoꝛes eſſe Signo dato:ab his qui cum fuſtibus vene/ lcitenpi
ipſoꝝ. Pꝛo ipſis enim reſpõdent:ꝙ abꝛenũ / rant detinet᷑. Inijcit manus turba: nectunt᷑ Matb.2c. Urnredernt
cient diaboli pompis et operibus eius. Et vincula: detinet᷑ iuſticia et tradit᷑ ab iniuſti / Ne Ceiusta
ideo tam illi qui excipiunt qᷓ; qui excipiunt᷑: cia. Percuſſit ergo petrus aurem pueri pꝛin/ auu Coonan
id eſt tã patres qᷓ; filj pactũ qð cũ chꝛiſto in cipis. Quare petrus? Quia ipſe accepit re/ geles aoune
baptiſmi ſacramento conſcribunt cuſtodire gni cęloꝛum claues:⁊ ſoluendi ligandiq; ipᷣe Wn Ur
contendant:nec vnq; aliqͥd de diaboli pom adeptus eſt poteſtatẽ. Abſciſa eſt pueri au- (cuidast
pis vel mundi iſtius luxurioſis oblectatio/ tricula male audientis: aure interioꝛe chꝛiſtũ altanacendit
nibus cõcupiſca t: vt deo adiuuante et illi male intelligentis: qui paſſus non eſt ſe pꝛo/ woteentt
qui filios ſuſcipiũt ſi caſte aut iuſte vixerint: phetam eſtimari: ſed dei filium docuit ſideli ſcnnt nntun
⁊ illi qui excipiuntur ſi eos imitari voluerint cõfeſſione ſignari. Limus ſuum agnoſcit o igti Ven
ſicut credimus pariter ad pꝛęmia ęterna per / operatoꝛẽ: ⁊ caro ſuam ſequit᷑ operatricem. exbonusren
ueniant: pᷣſtante domino noſtro ieſu chꝛiſto Jubere potuit: operari maluit qͥ e limo ter- Ppelsqui dn
qui cum patre ⁊ ſpirituſancto viuit ⁊ regnat rę coꝛpoꝛis membꝛa foꝛmauit:qui hoſtes ſu- lieheſanas
in ſęcula ſęculoꝛũ:Amen. o.s nõ paſſus eſt vulnerari. Illi iuſto moꝛtẽ thiezcien
è ZM inferebant: ꝑſecutoꝛũ vulnera iſte ſanabaot. urbeteigttn
ten in eadem dominica deeo/ Petr ſequebat᷑ a longe. Neq; enim negare ſcolle
dem alius ſermo: qui habeĩ i libꝛo potuiſſet:ſi xo dño adheſiſſet.Ter me inqᷣt llunttesde
Nuinquaginta Homeliarũ.xlix. negabis. In domo pᷣ̈ncipis ſacerdotũ ignis muh.
”ců e uauargdebat: vbi petrus occultus ſedebat. Fri/ —
¶ Item in eadem dominica aliug gus erat vbi chꝛiſtus nõ erat. Petrus ab an dbinntin
ermo de ꝑpꝛimo verſu pſalmi viceſi alla ꝓditus negat. Mallem petrũ dominũ iuitinn
s. F. Mipꝛimi: Deus deus meus reſpice negaſſe q; iuã dominũ vendidiſſe. Inter⸗ —
in me:qui ſumit᷑ ex expoſitione do/ rogatus petrꝰ: Et tu inquit ex illis es qui cũ ſurinnr
ctoꝛis Jbidem. 5. galileo erant. Hon em̃ erat quia iĩ pꝛincipio inine
— 2 eerat:hominẽ negauit: hominũ conſoꝛtiũ re⸗ s
CD eeodem etiã pſalmo tractat᷑ in futauit. NHon em̃ hominis erat apoſtolꝰ: qui kitna
libꝛo de gratia no teſta.ad honoꝛa fuerat chꝛiſti diſcipulus.Ergo fleuitama: 4 l
tum.ca.uj.et ſequẽtibus. maluit ipᷣe ſuũ accuſare peccatũ: vt iuſtiſica/ uchnd
rr . ret᷑ fatendo qᷓ; grauaret᷑ negando. Lachꝛx/ nitt
¶ Feria ſecũda poſt dominicã Dal mas lego:ſatiſfactionẽ nõ lego. Petrus ne/ W
Sermo marũ:De paſſione domini et Juda gauit in nocte: ſed confitet᷑ in die. Habebat nannin
C.xvII. traditoꝛe:Sermo IHhachꝛymas petrus quas pio fundebat affe/⸗ ikd
cctu:non habebat ꝓditoꝛ fletus quibus cul/ nſonſ
A AVſcepit dominus triſticiã noſtram pam ablueret:vt dum reus ſuo iudicio dam Wznel .
vt nobis largiret᷑ lęticiam ſuam. Et nat᷑: ſpontaneũ facinus expietur. Peccaui u lfanms
veſtigis noſtris deſcendit vſq; ad inquit: ꝙ tradiderim ſanguinem iuſtum. Et ſtupenl
oꝛtis erumnã: vt nos ſuis veſtigijs reuo/ iudęi:QAQuid ad nos: Tu videriſ. Pertinaci/ Bninlliae
1 caret ad vitam. Percutiã inquit paſtoꝛem ? bus ſtudijs funeſtã ſibi vendicãt ſanguinis wihun
Z en

nBe
ven
Anii
n dibeſ
ſct
dadſetgi
Julroglie
Mnsdſa
escſlin⸗
ndtspo
Nsargune
nini mdts
Diin ſun
ſalainine.
uſthusdene t
Ebadennt d
Cäabinuch
enpoenpen
Nſeacteptn
ligancigß⸗
Zektpueinn
lenorechiſi
onetſege⸗
ndocritial

mgeſeten

openmum.

rqelno⸗

uibeſtefn
i iuſonan

liſteſenea .

geninnegnr
ceotiſhi
M
uhn
Gdona
le zwt
liscguii
luipincpe
jconotü
1poſtobeq
⸗Niuchin
900⸗ Ut
,Ponte
die hite
ndchtii
gutebl
iucio⸗ 4
u. Peun
nfunß
pemmn
ilnpun⸗

Ser. C.xvIII. Feria ſcdᷣa p' do.

auctionem: cum refunderet venditoꝛ ſacrile
gij quãtitatem. Pꝛeciũ ſanguinis a iudęo/
rũ gaʒophylacio ſeparat᷑: et ager ſiguli chꝛi/
ſti pecunia comparat᷑: locus humandis pe/
regrinoꝛũ reliquijs ꝓphetię teſtimoniũ ad/
implet᷑: ⁊ ſurgentis eccleſię myſterium reue/
latur. Ergo pꝛecio ſanguinis emit᷑ mũdus:
Venit enim vt ſalue᷑ mundus. Non enim
cognouit mundus eum qui fuerat in mũdo
D mundus. Accuſat᷑:et tacet. Bene tacet qui
defenſione non eget. Ambiant defendi:qui
timent vinci. Non vt reus excuſat ſe tacen/

Matt. 27. do: ſed deſpicit falſidicos refellendo . Ma/

