porehe nis ſpeciem iam videmus: reſurrecturũ eſſe
donunken. humanũ genus in ſęculi conſũmatione poſt
ume moꝛtem:nunc reſurgit in baptiſmo: ſuſcitã⸗
Mouiſtn dus eſt tunc dei populus poſt ſopoꝛẽ: nunc
edgeee ſuſcitat᷑ poſt inſidelitatẽ: liberandus eſt tũc
ii iin a moꝛtali conditione: nunc liberat᷑ ab igno/
Nlalinifs rantię cęcitate: renaſciturus eſt ad ęterni/
aunapee tatem: nunc naſcit᷑ ad ſalutem. Omnes em̃
nus Dicdr qui olim in chꝛiſto baptizati aſſumere non
gorhcä poſſunt candidam veſtem: conuerſationem
ngenso. ſaltem candidam nõ relinquant. Solet ſub
ece nigro habitu aia ſat pura latitare: nec mul⸗
nusaeꝛ Go. tum interelſt: ſi quis non habet candidã ve/
dus:adſ⸗ ſtem. Talis latro fuit ille qui in euangelio
nurchcit cruciſixus cum ſaluatoꝛe clamaſſe dicitur:

idſebe A Zuc. 23. Memento mei domine dum veneris in re/

iclbreren gnum tuum. Attendite ergo chariſſimi ⁊ vi/
Sponenu dete:quid fidelis obtinet: quid meret᷑? Re/
us icai gnum laluatoꝛis latro poſcit in cruce: ⁊ duʒ
tann penę multitudinẽ patitur: ad pꝛęmia eterna
W perduci᷑. Imitamini ergo eius deuotionẽ:
imuamini amare regnũ chꝛiſti:quod poſcit
o latro moꝛiendo:vos deſiderate beneviuen/

do. Illiꝰ credulitati paradiſus aperit᷑: ⁊ no/

epunct ſftræ ſpei eternoꝝ monſtrat᷑ firmitas pꝛęmio/

eni rum. Letemur ergo ⁊ exultemus in hac die:
D in qua dominus reſurgens intulit pacẽ: in/
in Ze 5 tulit ſalutem. Hoc itaq; admoneo fratres
nne Decide.dil. dilectiſſimi: vt quotiens paſchalis ſolenni/
nmn tas venit:quicũq; viri:quęcũq; mulieres de
utu⸗ 4 ſacro fonte ſilios ſpiritaliter exceperunt:co⸗
ſnte gnoſcant ſe pro ipſis ſideiuſſoꝛes apud deũ
ges 9, extitiſſe: ⁊ ideo ſemper illis ſollicitudinẽ ve/
gud⸗ 4 ręcharitatis impẽdant: et admoneãt vt ca/
i ſtitatẽ cuſtodiant:virginitatem vſq; ad nu/
n ptias ſeruent: a maledicto vel periurio lin/
nſn

7

Ber. C.LxIII. Dñica in octa. paſche: Ger. vII.

guam refrenẽt: cantica turpia vel luxurioſa

ex oꝛe non ꝓferant: nõ ſuperbiant: nõ inui/
deant: iracundiã vel odium in coꝛde non te/
neant: auguria non obſeruent: philateria ⁊

characteres diabolicos nec ſibi nec ſuis ali⸗
quãdo ſuſpendãt:incantatoꝛes velut mini/

ſtros diaboli fugiant: ſidem catholicam te/
neant:ad eccleſlam frequẽtius currant:con/
tempta verboſitate lectiones diuinas attẽ/

tis auribus audiant: peregrinos accipiant:
et ſcm ꝙ ipſis in baptiſmo dictum eſt: bo.
ſpitum pedes lauent: pacem ⁊ ipſi teneant:

diſcoꝛdes ad concoꝛdiam reuocare conten/

dant: ſacerdotibus et parentibus honoꝛem
amoꝛeverę charitatis impendant.heęc ergo
oinnia et his ſimilia ſi ſilios ⁊ filias veſtras

admonere contenditis: cum ipſis ad ęrernã

beatitudinẽ feciliter puenietis. Nemo ſe cir/

cũueniat fratres chariſſimi: nuilꝰ homo ſibi

ſolũmodo viuat: Et ſicut frequẽter ſuggeſ/
ſi:quãtoſcunq; aliquis exemplo ſanctę vitę
ędiſicauerit: cum tantis et pꝛo tantis merce/
dem beatę vitę retributionis accipiet: Et
quatiſcunq; exemplum male conuerſatio/

nis etiam ſi non eum illi ſequant᷑: ᷣbuerit:

ꝓtantis ſe malis rationẽ nouerit redditu⸗
rum. Et ideo ſicut iã ſupꝛa ſuggeſſi:neophi⸗
tis noſtris auxiliante domino exemplũ bo/

nęe cõuerſationis quãtum poſſumus debe/
mus oſtendere: vt non ꝓ illoꝛum deſtructi/
one pęnam recipere:ſed potius ꝓ ędiſicati/
one ad indulgentiã peccatoꝛũ mereamur ꝑ/
uenire:hſᷣſtante dno noſtro ieſu chꝛiſto.

¶ Eadem dominica: ad haptizatooꝛ
eſia imi/ Sermo
lI C. LXIII
Odierna die qᷣ baptiʒzati ſunt ixpᷣo A

vt bonosg nõ malos in ece
tentur: Sermo v

⁊ regenerati:alloqmur eos ⁊ vos in
is 1 ipſos in vobis. Ecce facti eſtis

milis tibi. Non enim digne cogitari poteſt
illa dignatio dei. Deſecit omnis ſermo ſen/
ſuſq; humanus veniſſe vobis gratuitã gra⸗

tiam nullis meritis pꝛecedentibus. Ideo et
gratia dicit᷑: quia gratis dat᷑. Quã gratiã:

Vrt ſitis mem bꝛa chꝛiſti filij dei:vt ſitis frẽs

vnici. Si ille vnicus:vnde vos fratres: nii

qꝛ vnicus natura: vos gratia fratres facti?

=
M

. ꝛiſti. Si cogitet quid facti eſtis:
ommia veſtra oſſa dicent: Domine quis ſi/

Ber. C.LXIIII. Dñica in octa. paſche: Ger. viI

AQuia ergo mem bꝛa chꝛiſti facti eſtis:admo/⸗/
neo vos: timeo de vobis: non tantũ a paga
nis: non a iudęis:non ab hęreticis: quãtum
a malis catholicl. Eligite vobis de populo
dei qͥs imitemini. Nam ſi turbã imitari vo⸗
lueritis:int paucos anguſtã viã ambulãtes
nõ eritt. Abſtinete vos a foꝛnicatiõe:a rapi/
nis:a fraudibꝰ:a ꝑiurijs:ab illicitis rebuſ:a
iurgijs. Ebꝛietas repellat᷑ a vobis. Adulte/⸗

rium ſic timete quomodo moꝛtem: moꝛtem

non quę animã ſoluit a coꝛpoꝛe:ſed vbi ani/
B ma ſemper ardebit cũ coꝛpoꝛe. Fratres: Fra

tres mei:ſilij mei:filię meę:ſoꝛoꝛes meę: ſcio

agere diabolũ partes ſuas:nec quieſcere lo/
qui in coꝛdibus eoꝛum quos obligatos ſuis
vinculis tenet: Scio foꝛnicatoꝛibuſ:adulte/
ris qui contenti nõ ſunt coniuge ſua: dicere
diabolũ in coꝛdibus eoꝛum: nõ ſunt magna

carnis peccata. Lontra hanc diaboli ſuſur /
rationem debemus habere chꝛiſti incarna- gitimat
eſt illa: iam dixi: meretrix eſt. Sʒ ſeruat tibi

tioneʒ. Hoc eſt vnde chꝛiſtianos decipit ini-
micus per carnis illecebꝛas: cũ eis facit leue
quod graue eſt: leue quod aſperum eſt:dul/

ce quod amarum eſt. Sed quid ꝓdeſt quia

ſathanas facit leue: quod chꝛiſtus oſtendit
graue: Hũquid nouum aliquid facit diabo/

lus dicere chꝛiſtianis ſidelibus: nibil graue

eſt qð facis in carne tua peccans:? Rundqd in
ſpũ facile delet᷑ carnis peccatũ: facile a deo
venia dat᷑? Quid facẽ magnũ?: Artiſiciũ ſuũ
Señ.5. facit: qð ⁊ i ꝑadiſo dixit: Mnα£ducate ⁊ eritis
ſiẽ dij:nequaqᷓ; moꝛiemi. Deꝰ dixerat: Qua
die maducaueritis: moꝛte moꝛiemi.Monet
inimicus ⁊ ait:Mon moꝛiemini:ſed aperien-

tur oculi veſtri et eritis ſicut dij. Dimiſſa eſt
iuſſio dei: ⁊ audita eſt pſuaſio diaboli.Cũc
inuenta eſt vera iuſſio dei: et falſa deceptio

diaboli. Nũquid pꝛofuit obſecro vos: quia
dixit mulier: Serpens deduxit me? Mũquid

valuit excuſatio? Si valuit excuſatio:quare
Cuſecuta eſt damnatio? Ideo vobis dico fra⸗

tres mei: fllij mei qui habetis vxoꝛes:vt ni/

hil aliud noueritis: ⁊ qui non habetis et du

cere vultis: integeri vos ad eas ſeruate: ſi/

cut integras vultis inuenire. VUos qui con-

tinentiam deo vouiſtis: nolite retroſpice/
re. Ecce dico vobis: ecce clamo vobis: ego
me abſoluo: Erogatoꝛẽ me poſuit deus:nõ
exactoꝛem:ſed tamẽ vbi poſſumus:vbi da/
tur locus: nõ ceſſo:vbi ſcimus:coꝛripimus:
obiurgamus: anathematizamus: excõmu/

nicamus: ⁊ tamen non coꝛrigimus. QAuare:
Quia neq; qui plantat:aliquid eſt: neq; qui

rigat:ſed qui incrementũ dat deus. Modo

qui loquoꝛ: quia moneo: quid opus eſt niſt

exaudiat me deus pꝛo vobis: hoc eſt in coꝛ/

dibus veſtris? Bꝛeuiter dico:et vobis com/
mendo:⁊ fideles terreo:et vos ędiſico.Mẽ-/

membꝛa meretriciſ? Sed dicit aliquis:Me⸗/

retrix ron eſt quam habeo: concubina mea

bꝛa chꝛiſti eſtis: nolite me:ſ apoſtolũ audi,·
te: Tollens inquit membꝛa chꝛiſti: faclam 1. Cor.s.

eſt. O ſancte epiſcope:meretricẽ feciſti cõcau⸗/

binã meã. NMũquid ego dixi: Apls damatr:⁊

ego icurri calumniã? Ego volo te eſſe ſanũ:
quare in me furis ſicut inſanus?: Habes vro
rem qui hoc dicis.Habeo inquiſ. Bene: ve
lis nolis ulla quę pꝛęter vxoꝛem tecum doꝛ/

mit: meretrix eſt. Ecce vade et dic ei qᷣa iniu/
riam tibi fecit epiſcopus.habes vxoꝛem le⸗
gitimã tuam: ⁊ alia tecum ꝛmit: quęcũq;

vxoꝛ tua fidẽ:nec nouit aliũ niſi te ſolũ:⁊ nõ

viſpoſuit ſe noſſe alteꝝ.Cũ & üla ſit caſta:tu

ꝗ̃re foꝛnicaris? Si illa te vnũ: qre tu duas?
Sed dicis:ancilla mea cõcubina mea ẽ: Nũ
qͥd ad vxoꝛẽ alienã vado? Nũquid ad mere-
tricẽ vado publicã? An nõ licet mihi facere
in domo mea quę volo? Dico tibi: Mõ licet.
In gehennã vadunt qui hoc faciũt:in ſem/
piternũi ignem ardebunt. Vel hic liceat mi/

hi loqui 1 dicere: Coꝛrigant ſe qui tales ſũt
dum vinunt: ne poſtea velint et nõ poſſint:

quia ſubito venit moꝛs et non eſt qui coꝛri/

gatur: ſed vt in ignem mittat᷑. Nam quãdo

veniat illa nouiſſima hoꝛa neſcit᷑ et dicitur:
coꝛrigo. Quando coꝛrigis: quando muta/

ris? Cras inquis. Ecce quotiens dicis:cras

cras:factus es coꝛuus.Ecce dico tibi cum fa
cis vocem coꝛuinam:occurrit tibi ruina. Haã

D

4

ille coꝛuus cuius voceʒ imitaris: exijt de ar/ Señ..
ca ⁊ non redijt. Tu autem frater redi i eccle/
ſiam quam tunc illa arca ſigniſicabat. Sed

vos me audite: O baptiʒzati audite me:per

ſanguinem chꝛiſti qui eſtis renati: Obſecro
vos ꝑ nomẽ quod ſuꝑ vos inuocatũ eſt:per
illud altare ad quod acceſſiſtis: per ſacra/
menta quę accepiſtis: per iudiciũ ſuturum

viuoꝛum ⁊ moꝛtuoꝛũ. Obſecro vos:obſtrin

go vos ꝑ nomẽ ieſu chꝛiſti: vt nõ imitemini

eos quos infideles eſſe cognoſcitis: ſed iluꝰ

ſacramentũ maneat in vobis qui de ligno

—
õ * R1

00

getol
en

ere
deeoquo
raga
nna⸗
enewot

cmn ſponinie

4
4

Ulſceepec

Nolseuen
degs nden⸗
enieunus.
Naso camusnos
neyedäde
hetgſcye
ſenaumiegen
ſangtan⸗
Aluabt ipe
fntiamusp
aperg
n

n ſeſclos Büͤn

Gröſepaſch
tulneſtqun

ſpſoopeſan

eſivelaſin
nnonea
fumrann

MMoqne⸗

bchlinie

Nange
ltgoroſ,
nnsn
ſärguigen

thegetnnn
uninoet
ge

Ger.C.Lxv. Dñica pᷣma voc.

Den paſche: Ber. I.

deſcendere noluit: ſed voluit de ſepulchꝛso dimus deo de vita noſtra:ſumus etiam pꝛę/
tdas reſurgere: Amen. poſiti: vnde rationẽ reddimus deo de diſpẽ/
* 1 ßMUDVä Aſaltiõe noſtra. Ad hoc iſtam difficultatẽ pꝛo/
* en (Ziem in eadem dominica: Home ponimus: vt cõpatientes nobis: oꝛetis pos
rnin is de eo quod ſcriptum eſt in eugn nobis. Venit em̃ dies quo cũcta adducunt᷑ Ecẽs.12.
Pei, 23oß. 20. gelio 'm Johanne: Cum ſero eſſet in iudiciũ. Et ule dies ſi ſculo longe ẽ: vni-
ites die illa vna ſabbatoꝛũ ⁊c̃.quę ha/ cuiq; homini vitę ſuę vltim ꝓpe eſt.Lamẽ
a l bet in expoſitiõe doctoꝛis IJbidẽ · vtrüũq; latere deus voluit: ⁊ quando veniat
i Akan —R finis ſęculi: ⁊ quando ſit in vnoquoq; homi
Sermo ¶ Dominica pma poſt octauas pa/ ne huius vitę ſinis. Vis non timere diem
nn C. LXV ſchęg: De paſtoꝛibus: Sermo I occultum: quando veneritinueniat te para/
nüſthic tum. Cum ergo pꝛeępoſiti ad hoc ſint vt eis
bum A Pes tota noſtra quia in chꝛiſto: et quibus ſſint conſulant: in eo ꝙ pꝛęſunt nõ
õ quia omis vera ⁊ ſalubꝛis gloꝛia no vtilitatem ſuam attendant: ſed eoꝛum qui
nechedeen ſtra ipſe eſt: non nunc didicit pꝛimũ miniſtrãt. ſi quis ita pꝛępoſitus eſt:vt in
gulſ barn ſcharitas veſtra. Eſtis enim in eius grege:qᷓ eo ꝙ pꝛępoſitus eſt gaudeat: ⁊ honoꝛem ſuũ
nunde intendit ⁊ paſcit iſrael. Sed quoniã ſunt pi quęrat:⁊ cõmoda ſua ſola reſpiciat:ſe paſcit
1dhr ſtoꝛes qui paſtoꝛü nomine gaudere volunt: non oues dei. Videte quẽadmoduʒ vos ſe-
basoent paſtoꝛis autem officiũ implere nolũt.Quid curos fecerit deus.Qualeſcũq; ſunt qui no/
Nnit gaui ad eos ꝓpheta dicat: ſicut lectũ audiuimꝰ: bis pꝛęſunt:qualeſcunq; nos ſumus nobis.
Glnutct recenſeamus. Audite vos cum intentione: Securitatem dedit qui paſcit iſrael. Nam

ilteſclien

Aſtelen ad me verbũ domini dicens: Fili hominis: pęnas debitas luent:⁊ oues pꝛomiſſa perci/⸗
Piſen Ane ꝓphetiʒza ſuper paſtoꝛes iſrael.hanc lectio-⸗ pient. Videamus ergo quid loquat᷑ paſto/ C
numnüͤfi nem cum legeret᷑ audiuimus. hinc cum ve nibus ſeipſos paſcentibus: non oues:ſermo Ta.j.
guididne⸗ ſirę ſanctitati aliquid loqui decreuerimus: domini nemini palpans. Lac conſumitis: ⁊ Eʒecv.34.
nhiht aciuuabit ipſe vt vera dicamꝰ: Si nos no- lana vos tegitis:⁊ qð craſſum ẽ interſicitis:
abi öla. ſtra dicamus:paſtoꝛes erimus: paſcẽtes nõ ⁊oues meas non paſcitis.Quod inſirmatũ
cürtnien oues ſed nos. Si autem illius ſunt quę dici- eſt non confoꝛtaſtis:⁊ quod ęgrotat non co⸗
lbielceunig mus.:per quelibet ipſe nos paſcet.hhoc dicit roboꝛaſtis: et qð contribulatũ eſt non colli⸗
Clirid B dominꝰ deus: Veę paſtoꝛibꝰ iſrael qͥ paſcunt gaſtis:⁊ quod errabat non reuocaſtis:et qð
RKH Ca. 2. ſe ſolos. Nũquid oues paſcunt paſtoꝛes: id perijt non inquiſiſtis:⁊ qð foꝛte fuit confeci/
RK eſt nõ ſe paſcũt paſtoꝛes ſed oues:? hhęc pᷣma ſtis:Et diſperſę ſũt oues meę:eo ꝙ nõ ſit pa
Pimauin cauſa eſt quare arguant᷑ paſtoꝛes iſti: quia ſtoꝛ. Dicunt᷑ enim paſtoꝛes paſcentes ſemer
icdun ſeipſos paſcunt non oues. Qui ſunt qui ſe· ipſos non oues:qui diligunt:qui negligũt.
mignm Pbil.a. ſipſos paſcunt:? De quibꝰ dicit aplus: Om̃s QAuid ergo diligũt: Lac cõſumitis:et lanis
dlsen em̃ quę ſua ſunt quęrũt: nõ quę ieſu chꝛiſti. vos tegitiſ. Apoſtolus dicit: Quis plantat
ethtana Nam enim quos in loco iſto de quo pericu/ vineã:⁊ de fructu ei nõ ſumit? Quis paſcit
ui loſa ratio reddit᷑:dominꝰ ſi non digniratem gregem:⁊ de lacte gregis non ſumit? Inue/
– ſuam:ſi non meritũ noſtrũ conſtituit:habe / nimus ergo eſſe lac gregis quicquid a plebe
uc⸗ mus duo quędam plane diſtinguẽda. VUnũ dei tribuit᷑ ſpoſitis ad ſuſtentandũ victum
n t ꝙ chꝛiſtiani ſumus: Alterum ꝙ pꝛępoſiti ſu/ tempoꝛalẽ. Inde enim loquebat᷑ apoſtolus
ſichn mus. Illud ꝙ chꝛiſtiani ſumus pꝛopter nos cum hec diceret quę cõmemoꝛaui.Et ꝙ apo
uinu eeſt. Qð autem pꝛepoſiti ſumus pꝛoptervos ſtolus q;q; eligeret manibꝰ ſuis laboꝛare:et
mn g eſt. In eo ꝙ chriſtiani ſumus attendit᷑ vti / nec ipſum lac ꝗqreret ab ouibus:tamẽ lactis
alidnn litas noſtra. In eo ꝙ pꝛępoſiti: non niſi ve/ poreſtatẽ pcipiendi habere ſe dixit: ⁊ ſic do/
ſsit E ſtra. Sunt autẽ multi chꝛiſtiani ⁊ non ppo minum expoſuiſſe: vt qui euangeliũ annũ⸗
iaß n ſiti: qui ꝑueniunt ad deum facilioꝛe foꝛtaſſe ciant᷑: de euangelio viuant. Er dicit alios
ath . itinere:⁊ tanto expeditius ambulãtes: quã, coapoſtolos luos vſos fuiſſe hac poteſtate:
iumm/ to minoꝛẽ ſarcinam poꝛtant. Nos autem ex/ nõ vſurpata ſed data: Plus llle fecit vt nec
nti cepto ꝙ chꝛiſtiani ſumus: vnde rationẽ red/ gquod debebatł᷑ acciperet. Ipſe ego A⸗

Eʒee.4. qudiamus nos cum tremoꝛe. Et factum eſt

deus non deſerit oues ſuas:⁊ mali paſtoꝛes

Bancti dluguſtini de tempoꝛte

uit et debitum: ſed alius non exegit indebi/ nunciant vnde viuant.Si enim ſic vendũt: onen
tum. Ille plus fecit. Foꝛtaſſis enim ipſum magnam rem vili pꝛecio vendunt. Accipiãt utont
Lud.i0. ſignificabat: qui ęgrum cum adduceret ad ſuſtentatiouem neceſſitatis a populo: mer- mig anͤ
ſtabularium dixit: Si quid amplins eroga cedem diſpenſationis a domino. NHon enim Untetert
ueris: ĩ redeundo reddam tibi. De his ergo eſt idoneus populus reddere mercedemii⸗-⸗ “ 4 eieuch⸗
dui non indigent lacte gregis:quid plura di lis qui ſibi in charitate euangelium ſernaii··· ne
camꝰ: Mliſericoꝛdioꝛes ſunt: vel potius ipſi unt: non expecrent illi mercedem niſi vnge –—
miſericoꝛdię officium largius impendunt. etiſti ſalutem. Quid ergo iſti increpantur: nagiſimnn
Hoſſunt enim: ⁊ quod poſſunt faciũt.Lau⸗ vnde arguantur:qui cum lac ſumerent:æ l⸗ lu- mane:
dentur hi:neq; damnentur illi. Nam et ipſe nis ſe tegerent:oues negligebãt: Sua ergg ᷣ iſeun
apoſtolus qui hoc nõ quęrebat: fructuoſas tantũ quiæ querebant non quę ieſu chꝛiſti. Rbil. . kan obl
tamen oues eſſe cupiebat: non ſteriles ſie Sed quoniam diximus quid ſit lac ſumere: ſau d
lactis vbertate. Itaq; cum eſſet quodã tem quęramus quid ſit lanis ſe tegere.Qui pꝛę Ce. 4. d .
poꝛe in magna indigentia victus in confel bet lac: victum pꝛebet:qui pꝛebet lanambo utfern
ſione veritatis: miſſum eſt illi a fratribus noꝛem pꝛębet. Iſta ſunt duo quęa populis gunnaſtun
vnge neceſſitati ⁊ indigentię miniſtraretur. quęrunt: qui ſemetipſos paſcunt non oueſ. ſennunt
Reſpondit autem ullis:gratias agens et di / CLõmodum ſupplendę neceſſitatis: et fſauoꝛ Kepacunu
xit: Bene feciſtis cõmunicare neceſſitatibus honoꝛis et laudis. Etenim veſtimentũ pꝛoo⸗ 4 wnſen⸗
Pbit. . meis. Ego enim didici in quibus ſum ſuffi/ pterea bene intelligitur in honeꝛe: quia nu⸗ e atlwni
caens eſſe. Scio ⁊ abundare: ⁊ penuriam pa itatem tegit.Etenim vnuſquiſq; homo in/ nmnunond
ti. Omnia poſſum ĩ eo qui me cõfoꝛtat. Ve/ firmus:⁊ quid eſt quiſquis vohis pꝛęeſt:ni/ ſnglallun
rütamen vos bene feciſtis vſibus meis mit ſi quod vos eſtis: Carnem poꝛtans moꝛtta⸗ (d fens.
tere. Sed vt oſtenderet in eo qð illi benefe / lis eſt: manducat: doꝛmit:ſurgit: natus eeſ: caunnNpe
cere: ꝙ non ipſe quęreret: ne inter illos eſet moꝛiturus eſt. Si ergo cogitatis quid ſit: ee feeonni
qui ſeipſos paſcant non oues: non tam ſuę ipſe homo eſt:tu tamen honoꝛando eum ve Wan dedi
gaudet ſubuentum neceſſitati: q; illoꝛũ gau lur angelum contegis quod infirmum eſt. uongepebi
debat fecũditati. Quid ergo ibi querebat? Huiuſmodi indumentum acceperata bona Eiimgui
Non requiro inquit datum ſed requiro fru / dei plebe. Idem paulus cum diceret: Sicix Neunsnonn
cctuũ.Mon ergo inquit vt explear:ſed ne vos angeilum dei ſuſcepiſtis me:teſtimoniũ vo/ Sal. 4. lnns⸗ Qoͤ
inanes remaneatis. Qui ergo non poſſunt bis perhibeo: quia ſi fieri poſſer oculos ve⸗ myedache
facere qð paulus:vt in mambus ſuis tranſ/ ſtros eruiſſetis:et dediſſetis mihi.Sed cim Cnnspeſten
igant: accipiant de lacte ouium: ſuſtentent tantus honoꝛ exhibitus eſſet: nunquid pꝛ (icndutg
ſuam neceſſitatem:nõ hoc ſibi quęgrant tan / prer ipſum honoꝛem ſibi exhibitum: ne fo p ſcitſtiate
q; cõmodum ſuum: vr ex neceſſitate ſuę pe- te cum argueret negaret᷑:et minus ipſe apo/ Uuennno
cunię videant᷑ñ annunciare euangelium: ſed ſtolus laudaretur pepercit errantibus? Hiaʒ ueshepan
hominibus illuminandis pꝛebeant lucem ſi hęc feciſſet: eſſet inter illos qui ſeipſos pa/ bopeiuts.
verbi veritatis. Sint enim tanq; lucernę: ſi ſcunt: non oues: diceretapud ſeipſũ: Quid nuneedei
Rud.i2. cut dictum eſt: Sint lumbi veſtri pꝛecincti:? ad me pertinet? Quiſq; quod velit agat: nunenle
Wansßb. 5. lucernę ardentes: Et nemo accẽdit lucernã: victus meus ſaluuſ erit:⁊ lac ⁊ lana ſatis eſt Nentsti
et ponit eam ſub modio: ſed ſuper candela- mihi:eat quiſq; q põt: Ergo integra tibi ſüt nsnmnanmn
bꝛum:vt luceat ominibus qui i domo ſunt: omnia: ſic eat quiſq; quo põt: nolo te gᷣpo/⸗ Aalent
ſit luceat lumen veſtrũ coꝛã homibvt vide/ ſitũ facere: vnum te conſtituo de ipſa plebe: natdente
ant bona oꝑa vfa ⁊ gloꝛiſicẽt patrẽ vrm q¶ in Si patitur vnũ membꝛ:ũ compatiunt᷑ om/ n.cona. Adltag
cęlis eſt. Si ̊ tibi lucerna accẽderet᷑ idomo: nia membꝛa. Pꝛoinde ipſe apoſtolus cum elyendon
nõne adijceres oleu ne extingueret᷑?e Poꝛro eos cõmemoꝛat quales fuerint erga illum: AUffuin
ſi lucerna accepto oleo non luceret: non erat Me quaſi oblitus eoꝛum honoꝛiſicentia vi⸗ iißt nentie
plane digna quę in candelabꝛo poneretur: deretur: et teſtimoniũ perhibet: ſicut ange/ iſnd
ſed quę continuo frangeret᷑. AUnde enim vi/ lum dei ſuſceperunt eum: et ꝙ ſi fleri poſſet n.
uitur: neceſſitatis eſt accipere: charitatis eſt oculos ſuos vellent eruere ⁊ illi dare: Et ta/ Rdn n⸗
pꝛebere: HNon tanq; venale ſit euangeliũ vt men accedis ad ouem languidam: ad ouem iiune
iſtud ſit pꝛecium eius quod ſumunt qui an / putridam: ſecare vulnus: non pacere pune u

“

un dini. Ergo inimic factus ſũ vobis verũ
delate pꝛedicans? Ecce ⁊ accepit de lacte ouiũ:
dinhe, ſicut pauloante memoꝛauimus:et indu
renenin, mBentũ ex lanis ouium: ſed tamen oues
WK Pbil.a2, non neglexit. Non enim ſua quęrebat:
Zl ſed quę ieſu chꝛiſti. Abſit ergo vt dica/
Rinmn mus vobis: Viuite vt vultl: ſecuri eſto/
tünnnt te: deus neminem perdit: tantũmodo ſi
RMWH dem chꝛiſtianam tenete: Hõ perdet ille
Ninn n quod redemit: non perdet pꝛo quibus
Uülinnz ſanguinẽ ſuum fudit. Et ſi ſpectacslis
kar volueritis oblectare animos veſtros:
S ite:QAuid mali eſt: Et feſta iſta quę cele
Plund bꝛant᷑ per vniuerſas ciuitates in lęticia
— conuiuantium et publicis menſis ſeip/⸗
W ſos vt putant iocũdantium: reuera ma/
ansciun gis pereuntium: ite celebꝛate: magna
hniſe eſt dei miſericoꝛdia: quę totum igno⸗
ner uun SBaß. 2. ſcat: Coꝛonate roſis vos anteq́; marce/
uighemt ſcant: in domo dei veſtri quando volu/
hepetn eritis cõuiuamini: implemini cibo ⁊ vi/
umns a⸗ no cũ veſtris. Ad hoc enim data eſt iſta
Grns creatura vt perfruamini. Non enim im/
sgoſte pijs et paganis eam dedit deus:ſed vo/
mnchanen bis eam dedit. ſhęc ſi dixerimus: foꝛ/
Ginud te congregabimus turbas amplioꝛes.
Hausbe Et ſi ſunt quidam qui nos ſentiant hoc
ennSa dicentes non recte ſapere: paucos oſtẽ/
ſinoniio dimus: Qð ſi fecerimus: nõ verba dei:
lls non verba chꝛiſti dicentes:ſed noſtra:⁊ꝛ
tiSalan ſumus paſtoꝛes noſmetipſos paſcenteſ
—R E non oues.Cum autem dixiſſem quę di/
RK Ca. 5· ligãt iſti paſtoꝛes: dicã et quę negligãt.
Gusec itia enim ouium late patent. Craſſe
RK oues perpauceę ſunt: id eſt ſolidę in ci⸗
iſareehe bo veritatis: vtentes paſcuis bene de
cſitui munere dei. Sed mali illi paſtoꝛes non

parcunt talibus. Parum eſt ꝙ illas lan-
guentes ⁊ inſirmas ⁊ errantes et perdi/
nguthiin tas non curant: ſed iſtas foꝛtes et pin/

gloteſr⸗ gues necant quãtum ĩ ipſis eſt. Illę vi/
Pſaper uent de miſericoꝛdia dei: tamẽ quãtum
en u ad paſtoꝛes malos attinet occidũt ma/
— le viuendo: malum exemplũ pꝛębendo.

u An fruſtra dictum eſt ſeruo dei eminẽti
eLſus. 2. in membꝛis ſummi paſtoꝛis: Circa om̃s

–— teipſum bonoꝛum operum pꝛębe exem-
ſnͤ plum: et foꝛma eſto ſidelis? Attendit
ſion enim ouis etiam foꝛtis plerũq; pꝛępoſi
2 tũ ſuum male viuentem:ſi declinet ocu

ninſ B er. C. LXV. Důnica pma pe 0 c. paſche: .

los a regulis domini: etintendat in ho/
minẽ: incipit dicere in coꝛde ſuo:Si pꝛę/
poſitus meus ſic viuit: ego quid ſuʒ qui
non faciam quod ille facit? Si foꝛtem er/

go occidit ouẽ: iam de cęteris quid faci⸗

et: qui illud quod non ipſe foꝛtiſicaue/
rat: ſed foꝛte aut robuſtũ inuenerat ma/
le viuendo interſicit: Dico charitati ve/
ſtrę et ſi viuunt oues:⁊ foꝛtes ſunt oues
in verbo domini: et tenent iſtud qucd
audierunt a domino ſuo: Quę dicũt fa/ MWattb. 5
cite:quę autem faciunt:facere nolite: ta
mẽ qui in conſpectu domini male viuit:
quãtum in illo eſt eum a quo attenditur
occidit.Non ſibi ergo blandiat᷑:quia il⸗
le non eſt moꝛtuus: ſed homicida eſt:
quomodo cum laſciuus homo intendit
in mulierẽ ad concupiſcendũ eam: Ecce
illa caſta eſt: er męchus eſt iſte. HPomi

ni em̃ vera ⁊ aperta eſt ſententia.QAuil. Wattb. 5⸗

quis viderit mulierem ad concupiſcen/
dum eam:iam męchatus eſt eã in coꝛde
ſuo: NHNon peruenit ad illiꝰ cubiculũ:⁊ in
terioꝛe iam ſuo cubilivolutatur. Sic om
nis qui male viuit in conſpectu eoꝛum
quibus pᷣpoſitus eſt:quãtum in ipſo eſt
occidit et foꝛtes oues. Qui ergo imita⸗
tur pꝛepoſitum malum moꝛitur: qui nõ
imitatur viuit: tamen quãtum ad illos
pertinet ambos occidit.Et qð craſſum Ezcchᷣ.ʒ
eſt interficitis: et oues meas non paſci⸗
tis. Jam audiſtis qui diligant: audite
qui negligant. Quod infirmum eſt non Ta.s.
cõfoꝛtaſtis:⁊ quod tabuit nõ coꝛꝛoboꝛa/
ſtis:⁊ quod contribulatum eſt:id eſt cõ/
fractum non colligaſtis:⁊ quod errabat
non reuocaſtis: ⁊ quod perijt non inqui
ſiſtis: ⁊ quod foꝛte fuit confeciſtis: id eſfr
interfeciſtis⁊ occidiſtis. Infirmũ quime

animũ gerit ouis:quando temptatiões

ſibi pꝛofuturas non credit. Paſtoꝛ enim
negligens: quando ſic credit talis inſir/

mus:nõ illi dicit: Fili accede ad ſeruitu⸗ Ecẽi.a.

tem dei: ſta in iuſticia ⁊ timoꝛe: et pꝛepa
ra anim tuam ad temptationem. Qui
autem hoc loquit᷑: cõfoꝛtat infirmum:⁊
ex infirmo facit firmum:vt non eum cre
diderit pꝛoſpera huiꝰ ſeculi ſperare. Si
autem doctus fuerit ſperare pꝛoſpera
ſęculi:ipſa pꝛoſperitate coꝛrumpit᷑:Su/
B V 4.

Bancti aluguſtini de tempoꝛe

peruenientibus autẽ aduerſitatibꝰ ſau/
Matthᷣ.. ciat᷑: aut foꝛtaſſis extinguit᷑. Hõ & eum
ędificat ſuꝑ petrã qͥ ſic ędificat: ſed ſuꝑ
1.Corj.io. arenã. Petra aũt chꝛiſtus ẽ. Chꝛiſti aũt
paſſiões imitãdę ſũt:nõ chꝛiſtiano deli/
tię cõquirendę.Cõfoꝛtat᷑ inſirmus cũ ei
dicit᷑: Spera quidẽ temptatiões huius
ſeculi: ſed ab ominibus eruet te domi/
nus:ſi ab illo non recedet retro coꝛ tuũ.
NMNam ad confoꝛtandum coꝛ tuum venit
ille pati:venit ille moꝛi:venit ille ſputis
Mattðᷣ.22. liniri:venit ſpinis coꝛonari: venit oppꝛo
bꝛia audire: venit poſtremo ligno con-
figi. Omnia hec ille pꝛo te: tu nihil pꝛo
illo ſed pꝛo te. Quales autem ſunt qui
timent eos ledere quibus loquuntur:

non ſolum non pꝛęparant ad imminen/

tes temptatiões:ſed etiã ꝓmittunt fęli/
citatem huius ſeculi:quã deus ipſi ſecu
lo nõ ꝓmiſit. Ille pꝛędicit laboꝛes vſq;
in finem venturos ipᷣi ſęculo:⁊ tuvis ab
iſtis laboꝛibus exceptuʒ eſſe chꝛiſtianũ:
quia qui chꝛiſtianꝰ eſt aliquid plus paſ/
ſuurus eſt in ſeculo. Etenim ait apoſto/
Timotb.ʒ. lus: Oẽs qui pie volunt in chꝛiſto viue/
re:ꝑſecutionẽ patientur: Tu dicis ſi vo⸗
lueris in chꝛiſto pie viuere:abundabũt
tibi omnia bona:et ſi filios non habes:
ſuſcipies et nutries omnes. Nemo tibi
moꝛitur:heęc em̃ eſt ędiſicatio tua. Attẽ/
de quid facias:vbi ponas: ſuper arenã
eſt quod cõſtituis: venturus eſt imber:
influxurus eſt fluuius:flaturus eſt ven/
tus:⁊ impingent in domum iſtam: ⁊ ca/
det:⁊ fiet ruina eiꝰmagna.Leua de are⸗
na ⁊ pone ſupꝛa petrã: in chꝛiſto ſit quẽ
vis eſſe chꝛiſtianum. Attẽde ad paſſio/
nes chꝛiſti. Attẽde ad illũ ſine vllo pec/
PS.õs. cato:quę non rapuit exoluentem. Attẽ/
Heb.i2. de ſcripturam dicentem: Flagellat au⸗
tem omnem filium quem recipit:Et pa/
ra te flagellari: aut certe non queęras re/
cipi. Flagellat autem omnẽ inquit filiũ
quẽ recipit:Et tu foꝛte exceptus a paſſi/
one flagelloꝛum: exceptus a numero ſi/
lioꝛum. Ita ne inquies: flagellat omnẽ
filium vt vnicum?Et vnicus ille de pa-
tris ſubſtantia natus: ęqualis patri in
foꝛma dei:verbum:per quem facta ſunt
omnia: non habebat vbi flagellaretur:
ad hoc carne indutus eſt vt ſine flagello

Yoh. 1.

non eſſet.QAui ergo flagellat vnicũ ſine
peccato: nũquid relinquit adoptiuum
cũ peccato: In adoptionẽ vocatos nos
eſſe:apoſtolus dicit: Adoptionem ſilio/ Sał. X.
rum accepimus:vt eſſemus vni cohęre/
des:eſſemus etiam hęreditas. Poſtula z. 2.
a me ⁊ dabo tibi gentes hęreditatẽ tuã:
Exemplũ nobis pꝛopoſuit in paſſioni /
bus ſuis. Sed ne futuris temptationi-
bus deficiat infirmuſ:nec falſa ſpe deci/
piedus: nec erroꝛe frangendus ſit: dic
ei:Pꝛepara animã tuam ad temptatio/ Ecci.2.

nẽ. Sed foꝛte incipit labi: cõtremiſcere:

nolle accedere: habes aliquid: Fidelis
de qui non vos ſinit temptari ſupꝛa qᷓ;
ferre poteſtis. Illud autem pꝛomittere
et pꝛędicare futuras paſſiones: infirmũ
ↄfirmare ẽ. Timenti aũt nimiũ ⁊ exhoc
deterrito cũ polliceris miſericoꝛdiã dei:
nõ qꝛ tẽptationes deerũt: ᷣ qꝛ nõ ꝑmit/

I.Corj.lo.

tit tẽptari ſupꝛa qᷓ; poteſtis ferre: fractũ

colligare eſt. Sunt em̃ qui cum audie/
rint venturas tribulationes: armant ſe
magis:⁊ quaſi potum ſuum ſicut paruã
ſibi eam putant fidelium medicinam:
Sed queęrẽt martyꝛis gloꝛiam. Sũt alij
qui auditis futuris ⁊ neceſſario venien /
tibꝰ temptationibꝰ:quas pꝛopꝛie opoꝛ/
tet venire chꝛiſtiano: quas nemo ſentit
niſi qui voluerit eſſe vere chꝛiſtianus.
Imminẽtibus ergo ſibi aliquibus:fran
gitur ⁊ claudicat:affer conſolationis al/

ligamentum: alliga quod fractum eſt:

Dic ne timeas:nõ deerit i temptationi/
bus ille in quem credidiſti: Fidelis deꝰ Abi.s.
qui non ſinit te temptari ſupꝛa qᷓ; potes
ferre. Mon hoc a me audis:Apoſtolus

dicit: qui etiam dicit: An vultis experi/ 2.co

mentũ eius accipere qui in me loquitur
chꝛiſtus? Hoc ergo cum audis ab ipſo
chꝛiſto:audiſ ⁊ ab illo paſtoꝛe qui paſcit
iſrael. Ili enim dictũ eſt: Potabis eos Nõ.· 79.
in lachꝛymis in menſura. Quod enim
ait apoſtolus: Mon ſinit temptari vos
ſupꝛa qᷓ; poteſtis ferre:hoc ait ꝓpheta:
In mẽſura tm̃.Tu noli dimittere coꝛri/
gentem:adhoꝛtantẽ:trementem: ⁊ con/
ſolantem: ⁊ ſanantem. Quod infirmuʒ S
eſt inquit non confoꝛtaſtis: paſtoꝛibus Ta.7.
malis dicit:paſtoꝛibꝰ falſis: paſtoꝛibus
ſua quęrentibus:non quę ieſu chꝛiſti:ex Rbil.2.

4
glol cönd

NC1.

6nogobecns
ontioonch
ebebutno
Gckronftm.
gotun 6
Piinetine
oſnnbee
ſepolums
itngveret:
Cisplener
Uinsrabe
ioloner N
toluun fun
Cnsuteian
nrapidrue
Uancrvioden
ende o
Mltaelantt⸗
us Goneos
bonabeore.
lanſrmirate
honglunt:lee
QAliago vid
Noſosimmit
olerautnon
oliapia
cbipſsbon
Uoriäleteg
lngucretan

Mdaſtt
n ganiſtigsi

fenenong
legun gpen
Unizſinan
unopens
Mini pant
onenbes
reborogan
Klungtene
Liagodito
ictparini
elſcun
hoektien
Pocalns
ſpnt
benegli
Auin

lendr ten

gencnsſd

nadtenprngot,

Ecötentee

laui c

nyeniign
en gonio
lones nini
niwtütahe

lenconciäde

esgenögri
ſͤſene fini
icun uge⸗
önman.

unſatnmi.
n Dedaon .

un. i
ſanoyenten
Noprie ⸗
8nemo ſaur
echnitunas⸗
iqublsfn
ſolbnonisdr

iunc .

enplanot⸗

eciedeb

rncho
Aool

sthen 4

veloquan
ls bipe⸗

enigai
otmppen

Quodan
empten ſo⸗
it e
niraeann
em:Lch⸗

eten
ſrin

dnnce,
hus

cõmodo lactis ⁊ lanę gaudẽtibus:oues
omnino non curantibus. Et quod ma/
le habuit nõ coꝛroboꝛaſtis:aut inſirmũ:
id eſt non firmum. Mam dicunt᷑ infirmi
etiam ęgrotantes: ſed inter infirmum
et ęgrotum: id eſt male habentem: hoc
mihividet᷑ intereſſe.Etenim iſta fratres
que diſtingere vtcunq; conamur:foꝛte ⁊
nos poſſumus maioꝛe diligẽtia melius
diſtinguere:⁊ alius peritioꝛ vel lumine
coꝛꝑis plenioꝛ: interĩ ne fraudemi quã/
tum ad verba attinet ſcripturę qõ ſen-
tio loquoꝛ. Infirmo ne accidat tempta/
tio ⁊ eum frangat:timendum eſt. Lan/

guens autẽ iam cupiditate aliqua ęgro⸗

tat: cupiditate aliqua impeditur ab in⸗/
tranda via dei:a ſubeundo iugo chꝛiſti.
Atltendite illos homines volẽtes bene
viuere:iam ſtatuẽtes bene viuere:⁊ mi/

nus idoneos mala pati ſicut parati ſũt

bona facere. Pertinet auteʒ ad chꝛiſtia/

nam firmitatem non ſolum operari quę

bona ſunt: ſed ⁊ tolerare quę mala ſũt.
Qui ergo vident᷑ feruere in operibꝰ bo/
nis:ſed imminentes paſſiones tolerare
nolle: aut non poſſe: infirmi ſunt. Qui
vo aliq̃ cupiditate mala amatoꝛes mũ/

Aii ab ipſis bonis operibus reuocantur:

languidi et ęgroti iacent: quippe in ipſo
languoꝛe tanq; ſine vllis viribus nihil
boni poſſunt operari. Lalis in anima
Marci.2. paralyticus ille fuit quem cum domino
inferre non poſſent qui eum poꝛtabant:
tectum aperuerunt ⁊ depoſuerũt: id eſt
tanq; ſi in anima hoc velis facere vt te/
ctum aperias:⁊ deponas ad dominum
animã paralyticam: diſſolutam omni/
brvus membꝛis:⁊ vacantem ab omni ope
re bono:grauatam vtiq; peccatis ſuis:
et languentem moꝛbo cupiditatis ſuę.
Si ergo diſſoluta ſunt membꝛa omnia:
⁊ eſt paralyſis interioꝛ: vt peruenias ad
medicum. (Foꝛte enim latet medicus:
hoc eſt iſte verus intellectus in ſcriptu/
ris occultus)eſt aperire tectum ⁊ depo/

nere paralyticum.Qð qui nõ faciunt:⁊

facere negligunt:audiſtis quę audiant:
Quod male habuit nõ coꝛroboꝛaſtis:⁊

Szech. 3 44 quod cõtribulatum eſt non colligaſtis:

iam hinc diximus. Fractus enim erat
terroꝛe temptationis. Accidit aliquid

Dñica pᷣma p' oc. paſche: T

er. I

vnde quod fractum eſt colligetur conſo
latiõe illa: Fidelis deus qͥ nõ vos ſinit · Cor.i0.
temptari ſupꝛa qᷓ; poteſtis ferre: ſed fa-
ciet cum temptatione etiam exitum vt
poſſitis ſuſtinere.Et quod errabat non hh
reuocaſtis: Ecce vnde inter bęreticos a. S.
ꝑiclitamur.Et quod errabat non reuo
caſtis: et quod perijt non inquiſiſtis.

Hainc inter manus latronum: et dentes

lupoꝛum furentium vtcumq; verſamur.
Et ꝓ his periculis noſtris vt oꝛetis oꝛa/
mus.Et cõtumaces oues quia quęrunt᷑
errantes:alienas ſeſe a nobis dicũt: er/
roꝛe ſuo ⁊ ꝑditione ſua dicunt:quid vos
vultis: quid vos quęritis?quaſi nõ ipᷣa
cauſa ſit vt quęrere eos velimꝰ.Et qua/
re quęrimꝰ? Quia errant ⁊ pereunt.Si
in erroꝛe inquit ſum: ſi in interitu: quid
mevis?quid me quęris?:? Quid in erroꝛe
es? Reuocare volo: qꝛ periſti: inuenire
volo. Sic volo errare:ſic volo ꝑire. Sic
vis errare:ſic vis perire:quanto melius

ego nolo: Pꝛoꝛſus audeo dicẽ: Impoꝛ/

tunus ſum. Audio enim dicentem apoo
ſtolum: Pꝛeędica verbuzʒ: inſta opoꝛtune 2. Timothᷣ.4.
impoꝛtune.Quibꝰ opoꝛtune:quibꝰ im/
poꝛtune? Opoꝛtune vtiq; volentibus:
impoꝛtune nolẽtibus. Pꝛoꝛſus impoꝛ/
tunus audeo dicere:tuvis errare:tu vis
perire:ego nolo. Mon vult poſtremo il/
le qui me terret. Si voluero:vide quid
dicat: vide quid increpet: Quod erra/ Sʒech. 34.
bat non reuocaſtis:⁊ quod perijt nõ in/

dqſiſtis. Te magis timebo qᷓ; iÄßm? Opoꝛ ꝛ. Cor.5.

tet nos omnes exhiberi ante tribunal
chꝛiſti. Mõ te timeo:non em̃ potes euer-/
tere tribunal chꝛiſti. Reuocabo erran/
tem:requiram ꝑditum. Et ſi me lanient
inquirentẽ vepꝛes ſiluaꝝ:ꝑ oia anguſta
me coartabo: oẽs ſepes excutiã quantũ
mihi viriũ dñs terrens donat: oĩia pera⸗/
grabo:reuocabo errãtẽ:requirã ꝑeuntẽ:

timeo negligentẽ:etiã qð foꝛte ẽ occidã.

Vigde em̃ qð ſequit᷑:Et qð foꝛte fuit ↄfe/ Eʒecb.ʒ4.
ciſtiſ. Si neglexero errantẽ atq; ꝑeuntẽ:
et eũ qui foꝛtis eſt delectauit errare atq;
perire. Cupio lucra exterioꝛa: ſed timeo
plus damna interioꝛa. Si indifferenteʒ
habuero erroꝛem tuũ: attendit qui foꝛ/
tis eſt: putat ire in bęreſim quando ali⸗
quid cõmode ſęculo reluxerit vnde imi/
v* 5

Banti Auguſtini de tempoꝛe

tetur: ſtatim mihi dicit foꝛtis ille peritu
rus:cuʒ te perditũ nõ requiro:⁊ via hac
deus eſt: quid intereſt? homies inter ſe
litigantes hoc fecerunt: vbicũq; colen/
dus eſt deus. Si foꝛte illi dxerit aliquis
donatiſta: non tibi do filiam meam ni/
ſi fueris de parte mea. Ille opus eſt vt
attendat et dicat: ſi nihil mali eſſet eſſe
de parte eoꝛum: non contra illos dice/
rent tanta paſtoꝛes noſtri: pꝛo illoꝛum
erroꝛe ſatagerent. Si ergo ceſſemus et
taceamꝰ:contraria locuturuſ eſt:vtiq; ſi
malũ eſſet eſſe ĩ parte donati loquerent᷑
cõtra: redarguerẽt eos: ſatagerẽt lucra/
ri illos:ſi errant reuocarent illos. Mon
fruſtra ergo cum iam dixiſſet ſuperius:
Quod craſſum eſt interfeciſtis: Ipſa eſt
enim repetita ſententia:niſi ex his quę
