re ⁊ erit in requie: poſtea vᷣo recipiet coꝛpus
non ad toꝛmentũ:ſed ad oꝛnamentũ ⁊ viuet
cum deo in ęternum. Mon eſt qð eum dele /
ctet vt redeat:quia ſecũ habet coꝛpus.Ergo
chariſſimi qui ꝓpoſui vobis hodie quid di/
cant etiã philoſophi mũdi huius:quoꝝ deꝰ
ſapiẽtiam tanq; veram ſtulticiam repꝛsoba⸗
uit:craſtino adiuuãte domino exponere po/
terimus.

¶ Item in eodem feſto alius ſermo
de Reſurrectione domini et canta/
tione Alleluia: qui habet᷑ in libꝛo
Quinquaginta homeliarũ.xvj.

EC. eria ſecũda paſchę:de eo quod
ſcriptum eſt in euagelio ᷣm Lucam:

D.oc wih PiſeæC „ α Pn canoνeα Practatn 2

Duo ex diſcipulis ieſu ibant ⁊c· AZud.24.
BGermo 1 SBer. C. XI.
Eſterno die: id eſt nocte lecta eſt ex A
euangelio reſurrectio ſaluatoꝛis.Le .
ta eſt autem ex euangelio 'm Mat Watth. 28.
thęum. Hhodie vo ſicut audiſtis ꝓpnunciare
lectoꝛem: recitata eſt nobis domini reſurre/
ctio: ſicut Cucas euãgeliſta conſcribit. Qð QZucj. 24.
ſepe admonendi eſtis ⁊ memoꝛiter tenere de
betis. Mõ vos debet mouere qð alius euã-
geliſta dicit ſi quid alius pᷣtermittit: quia et
ille quhtermittit qð alius dicit: dicit aliqd

quod ille termiſerit. Aliqua vo ſinguli di-

cũt alij tres non dicunt:aliqua duo dicunt
alij non dicunt: aliqua tres dicunt et vnus
non dicit. Auctoꝛitas autẽ tanta eſt euange
lij ſancti:vt quia in eis loquebatur ſpiritus
vnus:verum ſit etiam qð dixerit vnus.hoc
ergo quod modo audiſtis: qͥa dominꝰ ieſus
poſtea qᷓ; reſurrexit a moꝛtuis:inuenit dues
in via ex diſcipulis ſuis colloquẽtes inui/
cem de his quę contigerãt:⁊ dixit illis:cui aabis
ſunt ſermones iſti quos loquiminivobiſcũ:
⁊ cętera:ſolus dicit Lucas euãgeliſta. Bꝛe/

uiter hͥ attigit Marcus: QAuia apparuit duo/ Marcl.1.

bus i via: ſed quid illi dixerint domino: vel
quid eis dixerit dominꝰ pꝛętermiſit. Quid B

ergo iſta lectio contulit nobis? M0.n agnũ ali/
quid ſi intelligamus. Awaruit ieſus: vide/
batur oculis et non agnoſcebat᷑. Magiſter
ambulabat cum illis in via:⁊ nõdum illi am
bulabant in via. Inuenit em̃ eos exoꝛbitaſ/
ſe de via.Quando em̃ cum illis fuerat ante

paſſioneʒ:omnia pᷣdixerat paſſurũ ſe fuiſſe: Matthᷣ.20.

moꝛiturum:tertia die reſurrecturũ. Omnia
pꝛędixerat: ſed ſermo illius illoꝛum obliuio
fuit:ſic ꝑturbati ſunt quando eum viderunt
in ligno pendentem. Mos inquiũt ſperaba/ LZuej.24.
mus quia ipſe erat redempturus iſrael. O&
diſcipuli ſperabatis: ergo iam nõ ſperatis?
Ecce chꝛiſtus viuit:ſpes moꝛtua eſt i vobis.
Pꝛoꝛſus viuit chꝛiſtus.AMoꝛtua diſcipuloꝝ
coꝛda inuenit: quoꝛum oculis apparuit et nõ
apparuit:et videbat᷑ ⁊ abſcondebat᷑.Nam ſi
non videbatur:quomodo illum interrogan
tem audiebant: interroganti reſpõdebant:
In via cum illis tanqᷓ; comes ambulabat:⁊⸗

ipſe dux erat. VUtiq; videbant:ſed nõ agno/
ſcebant.Tenebantur oculi eoꝛum:ſicut au/

diuimus: ne eum agnoſcerent. Eia fratres: E
vbi voluit dominus agnoſci?: In fractione
panis. Securi ſumus: panem frangimus:

Har
Conini⸗
bipeopter
cameert

Aulauss

Cittanus
ſteaauſsi
Auncret
geobſent
nliet an
Cehilnee
gogedebe
henden
bantmoetu
in.Coll
Gcuosnone
irtacd
oſalcepen
longinqus
tuih venen

1A4, un zun

ſeendi
ſuuore,

obtruin

fecnonep
dilate vbi
gidomi⸗
göelin
Mouerunt.
gnltieſt
pmedunm
ſentaukle
Gſteincgli⸗
flgöne
gönovit⸗
lkſiesre
nnus. Len
nenigt. R
ggado
Gyendun
lerſes
eünen⸗
☛
lesdee
linerver
lanimno.
Gnoge

kſupt
Konaen

1..

dltti

Mhirſun

terteneede

dallsani
uun ine
dict ali
ofoghlid⸗
duodicunt
untetpnus
deſtenange
ur ſpinns
Vnus, bor
dmindſeins
lentduos
leles inui/
llis⸗Quien
nipobicc̃:
liſ. Dee⸗
Mnitdro r
minoee.
ilt.Qud .
Negnüeli
ſus: pide
Daglen
umnilianm
crorbirt⸗
lennt ante
Iſeſiſe Nnn
.‚Onnie
noblui⸗

D

/

Sg. Qxl. Feria ſvà paſche:

X dominũ agnoſcimus. Noluit agnoſci niſi
ibi pꝛopter nos:qui non eum viſuri eramus

in carne:et tamen maducaturi eius carnem.

Quiſquis & fidelis es:quiſquis nõ inaniter

chꝛiſtianus vocaris:quiſquis eccleſiam non

ſine cauſa ingrederis: quiſquis verbum dei
cũ timoꝛe ⁊ ſpe audis:conſolat᷑ te fractio pa/
nis:abſentia dſñii nõ eſt abſens.Ha beto ſidẽ
⁊ tecũ eſt quẽ nõ vides. Illi qñ cũ eis dñs lo
quebat᷑ nec fidẽ habebant:qꝛ eũ reſurrexiſſe
nõ credebant:nec reſurgere poſſe ſpsrabãt.
Perdiderant fidẽ:ꝑdiderant ſpem:ambula/

bant moꝛtui cũ viuente: ambulabãt cũ ipſa

vita. Cũ illis ambulabat vita:ſed ĩ eoꝝ coꝛ/
dibus nondũ erat vita. Tu vo ſi vis habere
vitã:fac qð fecerũt vt agnoſcas dñm:hoſpi/
tio ſuſceperũt.Similis em̃ erat dñs ranq; in
longinqua ꝑgenti:uli vo tenuerũt eũ. Poſt
ea q; venerunt ad locũ quo tendebant dixe/
runt: Jam hic nobiſcũ mane: declinauit in
veſperã dies. Lene hoſpitẽ:ſi vis agnoſcere
ſaluatoꝛẽ. Qð tulerat inſidelitas: reddidit
hoſpitalitas. Dñs ergo pᷣſentauit ſeipſuʒ in
fractione pãnis. Diſcite vbi dñm quęratis:
diſcite vybi habeatis: diſcite vbi agnoſcatis
quãdo mãducatis. Noꝛũt em ſideles aliqͥd
qð meliꝰ intelligũt in iſta lectione qᷓ; illi non
nouerunt. Dñs his cognitus eſt:⁊ poſtea qᷓ;
cognitꝰ eſt nuſq; cõparuit ab eis. Affuit coꝛ/
poꝛe:dum tenebat᷑ ſide. Ideo em̃ dñs nr̃ ab/
ſentauit ſe coꝛpoꝛe ab omni eccleſia ⁊ aſcen/
dit in cęlũ vt fides ędificet᷑. Si em̃ non noſti

niſi qð vides:vbi eſt ſides? Si autẽ credis ⁊

qð nõ vides: cum videris gaudebis. Ediſi-

cat᷑ ſides:qꝛ reddit᷑ ſpecies: veniet qð vide-

Wattb. 21.

mus. Veniet fratres veniet: vide quõ te in⸗

ueniat. Ham veniet qð dicunt homies:vbi

eſt:quãdo eſt:quomõ eſt:quãdo erit:quan/
do venturũ eſt.Certus eſto veniet:non ſolũ

veniet:ſed ⁊ ſi nolis veniet. Vę qui nõ credi

derũt: ⁊ magnũ gaudiũ eis qui crediderũt.
Gaudebũt ſideles:cõfundent᷑ infideles. Fi/
deles dicturi ſunt: Gfas tibi dñie:vera audi
uimꝰ: vera credidimꝰ: vera ſperauimꝰ:vera
cernimꝰ. Infideles aũt dicturi ſunt: Abi eſt

qð nõ credebamꝰ: vbi eſt qð illa ꝗ̊ legebant᷑

mẽdacia putabamꝰ? Ita fiet: vt cõfuſiõi red
dat᷑ ſupliciũ. IJbunt enim illi in cõbuſtionẽ
ęternã:iuſti aũt in vitã ęternam.

Ser. CxII Eodẽ die: dereſurrectiõe: Ser. I

er. II

EEſurrectio domini noſtri ieſu chꝛiſti
r ex moꝛe legit᷑ his diebus ex omnibꝰ
nis anen euãgelij. In hac lectiõe

animaduertimꝰ quomodo diſcipulos ſuos

pᷣma membꝛa ſua hęrentes lateri ſuo obiur/
gauit dominus ieſus: quia quem dolebant

occiſum fuiſſe:nõ credebãt viuũ eſſe patres

ſidei:nõdum ſideles magiſtri: vt crederet to

tus oꝛbis terrarum qð pſdicaturi fuerant: et
ꝓpter quod fuerant moꝛituri:nõdum crede/
bant. Quem viderãt moꝛtuos ſuſcitaſſe nõ
credebãt reſurrexiſſe. Merito ergo obiurga/
bant᷑: oſtẽdebant᷑ ſibi vt innoteſcerẽt ſibi q
eſſet ꝑ ſeipſos: quid futuri eſſent ꝑ illũ. Sic

etiã petrus demõſtratꝰ eſt ſibi quàdo deum Mans. 26,

iminente paſſiõe ſᷣſumpſit: et veniente ipſa

paſſione titubauit. Vidit ſe in ſe: doluit ſeĩ
ſe:fleuit ſe in ſe:cõuerſus eſt ad eum qui fece
rat ſe.Ecce iſti nõdum credebant. Qualis il
liꝰ dignatio qui nobis dedit credere qð nõ/
dum videmus:mon credimus verbis eoꝛuʒ:

illi non credebant oculis. Reſurrectio auteʒ

dñi noſtri ieſu chꝛiſti noua vita:⁊ vita eſt cre
dentiũ in ieſum:et hoc ſacramentũ eſt paſſi/
onis ⁊ reſurrectionis eius: qð valde noſſe ⁊
agere debetis. Non enim ſine cauiſa vita ve
nit ad moꝛtẽ. Nõ ſine cauſa fons vitę vnde
bibit᷑:bibit hũc calicẽ qͥ ei non debebat᷑.Nõ
enim chꝛiſto debebatur moꝛi. Vnde venerit
moꝛs:oꝛiginẽ ipſius queramus. Pater moꝛ
tis peccatũ eſt. Si enim nunqᷓ; peccaret᷑: ne⸗/
mo moꝛeret᷑. Legẽ dei:hoc eſt pꝛęceptũ dei

cum conditione homo pꝛimus accepit: vt ſi

ſeruaret viueret:ſi coꝛrũperet moꝛeret᷑. Non

D

ſeſe credendo moꝛiturũ fuiſſe qð dixerat qui

legem dederat: inde moꝛs: inde laboꝛ: inde
miſeria: inde etiã poſt moꝛtem pꝛimã moꝛs

ſecũda eſt: poſt moꝛtem tempoꝛalem: moꝛs

ſempiterna.huic ergo traditioni moꝛtis ob

noxius:his legibus inferni obſtrictus naſci
tur omnis homo: ſed pꝛopter illum hominẽ

deꝰ homo factus eſt ne periret homo. NHon
enim legibus obſtrictus venit: ideo dicitur
in pſalmo: Inter moꝛtuos liber. Queʒ ſine
concupiſcentia virgo concepit: quem virgo
peperit ⁊ virgo permanſit: qui vixit ſine cul
pa:qui eſt moꝛtuus pꝛopter culpã nõ ſuam:
Nam moꝛtuus eſt pꝛopter noſtram. Pęna
culpę moꝛtis dominus ieſus chꝛiſtus moꝛi
venit:peccare non venit:cõmunicando no⸗

biſcum ſine culpa pęgnam et culpam: ſoluit

Bancti aluguſtini de tempote.

oCX.

etn
⁊ penam. Pęna quã ſoluit quę nobis debe/ nitatẽ et quęritis mendaciũ?: Qð mendaciũ letume
bat᷑ poſt iſtã vitam. Ergo cruciſixus eſt:vti quęriti? Mn Fngdu. Beati eſſe vultl: ſcio. Da Nterlusde
cruce oſtenderet veteris homis noſtri occa⸗ mihi hominẽ latronem:ſceleratũ:foꝛnicato-) uenensnn
ſũ.Et reſurrexit:vt in vita ſua oſtẽderet no/⸗ rem:maleſicũ:ſacrilegũ:omnibꝰvitijs inqui ſeiaude
ſtrę vitę nouitatẽ. Sic enim docuit doctrina natũ:omnibꝰ flagitijs ſeu facinoꝛibꝰ obꝛutũ gitritn
apoſtolica: Lraditus inquit eſt ꝓpter pecoaa qui nõ velit beatã vitã viuere. Scio omnes . ſingai
ta noſtra: et reſurrexit pꝛopter iuſtiſicationẽ vultis beate viuere: ſed vnde homo beate —
Cnoſtrã. Huius rei ſignũ circũciſio data erat viuat:hoc nõ vultis quęrere.Queris aurũ: us⸗
Seſ.i. patribus: vt octaua die circũcideret᷑ omnis quia putas te de auro beatũ futurũ: ſed au/ ſanci
Joſue.. maſculus.Circũciſio ſiebat ex cutellis petri /⸗ rũ te non facit beatũ.Quare quęris menda ſ aie
1. Corj.io. nis:qꝛ petra erat chꝛiſtꝰ. In iſta circũciſione ciũ?iare vis eſſe in iſto ſęculo ſublunatꝰ: ldee
ſigniſicabat᷑ expoliatio carnalis vitę octaus Quia honoꝛe hoim et pompa ſeculi putas Igknun gi
die ꝑ chꝛiſti reſurrectionẽ: Septimꝰ em̃ dies te beatũ futurũ:ſed pompa ſeculi nõ te facit madb) ge
hebdomadiſ ſabbato cõplet᷑. Sabbato dñs beatũ.Quare quęris mendaciũ?Et quicqͥd ule 8
iacuit in ſepulchꝛo: octauo aſit die reſugẽdo hic aliud ꝗ̃ris cũ ſecularit queris: cũ amãdo ſoken
nos innouauit. Hos ergo octauo die reſur/ terrã quęris: ꝓpterea ꝗris vt ſis beatꝰ. Sed eli
gendo circũcidit: nos in ipſo ſpe viuimus. nulla res terrena te faciet beatũ. Quare nõ fundht. 4
cor. ʒ. Audiamus apłm dicentẽ: Si coꝛeſurrexiſtis ceſſas quęrẽdo mendaciũ? Vnde ergo eris oritlin⸗
cü chꝛiſto. Quãdo reſurgemus qui nodum beatus? Filij hominũ vſq;quo graui coꝛde? Ns. 4 Cutnchſm
moꝛtui ſumus? Quid eſt ergo qð voluit di· Mõ vultis eſſe graui coꝛde:qui terreno men nemmiaſt
cere apłus:Si cõꝛeſurrexiſtis cũ chꝛiſto?: Nũ dacio oneratis coꝛ veſtrũ: Quouſq; fuerunt 1rCenigs
quid ille reſurrexit:niſi pꝛius moꝛtuꝰfuiſſet? graui coꝛde homies? Anteq; veniret chꝛiſtꝰ: Nü ggam
Viuẽtibus loquebat᷑: nõdum moꝛiẽtibꝰ iã anteq; reſurgeret chꝛiſtꝰ: fuerũt hoĩes graui Gunſenone
reſurgentibꝰ. Quid ſibi vult? Videte quid coꝛde.QAuouſq; graui coꝛde: vt qͥd diligitis Nechenosam
dicat:Si reſurrexiſtis cũ chꝛiſto:quę ſurſum vanitatẽ ⁊ ꝗritl mẽdaciũ: Volẽtes beati eẽ: ulornon vu,
ſunt quęrite vbi chꝛiſtꝰ eſt in dextera dei ſe- eas res ãritis vnde miſeri ſitis. Fallit vos tum ne.T.
dens: quę ſurſum ſunt ſapite:nõ quę ſupꝛa qð ãꝗritis: mẽdaciũ eſt qð ꝗqritis. Beatꝰ vis Rocozaunt
terrã. Moꝛtui em̃ eſtis. Ipſe dicit:Hõ ego: eſſe? Oſtẽdo tibi ſi vis. Unde habes beatꝰ Mnsmoni mu
Ps. u5. ſed tamẽ verũ dicit:Et ideo dico ⁊ ego:Ere/ eſſe:? Sequit᷑ ibi: AUſq;quo qui coꝛde:vt qͥd E zmoreinoe
didi ꝓpter qð locutus ſum. Si bene viuimꝰ diligitl vanitatẽ ⁊ qritis mẽdaciũ? Scitote. ian nönar
moꝛtui fuimꝰ ⁊ reſurreximꝰ.Qui aũt nondi Quid?: QQm̃ dñs magniſicauit ſanctũ ſuuʒ. Clsglivent
moꝛtuꝰ eſt:nec reſurrexit:male adhuc viuit. Venit chꝛiſtꝰ ad miſerias noſtras: eſuriuit: MSsquiner
Et ſi male viuit:nõ viuit:Moꝛiat᷑ ne moꝛia ſitiuit:fatigatꝰ eſt:doꝛmiuit:mira fecit: ma/ DRDW!
tur. Quid eſt moꝛiat᷑ ne moꝛiat᷑: Mn tet᷑ ne la paſſus eſt:flagellaxꝰ eſt:ſpinis coꝛonatus (Eocen
Coł.ʒ. damnet᷑.Si reſurrexiſtis cũ chꝛiſto:verba re eſt: ſputis illitus: alapis cęſus:ligno flxus —
peto apli: quę ſurſum ſũt quęrite vbi chꝛiſt eſt:lancea vulneratus eſt:in ſepulchꝛo poſi/ 1Ml

eſt in dextera dei ſedens:quę ſurſum ſunt ſa tus: ſed tertia die reſurrexit: Finito laboꝛe:

pite:nõ ꝗ ſuꝑ terrã. Moꝛtui em̃ eſtis:⁊ vita
veſtra abſcondita eſt cum chꝛiſto in deo.Cũ

moꝛtua moꝛte. Ecce ibi oculuʒ habete in ei⸗
reſurrectiõe:qꝛ ita magniſicauit ſanctũ ſuũ

niüs
Uran

letemog
enim chꝛiſtus aparuerit vita noſtra: tunc et vt reſuſcitaret eum a moꝛtuis:⁊ daret ei ho/ ſtig
nos cum illo aparebimus ĩ gloꝛia: hhęc ſunt noꝛem in cęlo ſedenti ad dexterã ſuã.Oſten hnttlien
verba apoſtoli. Et qui nondũ moꝛtuus eſt: dit tibi quid debeas ſapere ſi vis beatꝰ eſſe. ttcinſi
dico vt moꝛiat᷑.Et qui adhuc male viuit:di/ hic em̃ beat eſſe nõ potes:qꝛ nemo hic bea ſehentbe
co vt mutet᷑.Si em̃ male viuebat:⁊ iam ma/ tus eſſe poteſt.Bonam rem quęris: ſed ter⸗ enn
le nõ viuit:reſurrexit. Sed quid eſt bene vi⸗ ra iſta nõ eſt regio eius quã quęris.Quid ꝗᷓ/ ſintg
uere: Quę ſurſum ſunt ſapere:nõ quę ſuner ris? Beatã vitam. Sed nõ eſt hic.Aurum ſi ſenrin
Geñ.ʒ. terrã.diu terra es:i terrã ibis:diu lin / quęreres ĩ illo loco vbi nõ eſt: ille qui nouit: gigec
gis terra? Amando terrã:lingis vtiq; terrã: qꝛ non eſt ibi:nõne diceret tibi:qͥd fodis:qᷣͥd deg 8
⁊ efficieris eius inimicus:de quo dicit Pſal. terram ſollicitas? Foſſam facisq̃ᷓ deſcẽdas: nonl
Nð. 71. Et inimici eius terrã lingent. Quid erratis nõ vbi aliquid inuenias: quid es reſpõſurꝰ bnee
Nð. 4. filij hominũ? Quid eſtis ſilij dei? Filij homi admonenti te: Aurũ quęro.Et ille:Mõ tibi ne⸗ W.
nũ vſq; quo graui coꝛde:vt quid diligitis va dico: Nihil eſt qð quęris: ſed non eſt ibi qð ai

3

fontnn
prſsnnt
boduni

Scdones

homno bente
uganti⸗
ur:ſedat,
lens mend
bſublunar⸗
euliputn⸗
lnöteſnat
Cgu
:amid
beat. get
Quaren
eeigoens

auicorder die

menonen
ſefuennt
etcheiſk:
diesgal
aͤdiligins
obeatiee⸗
fallt vos
Beat vis
es ben⸗
denrce?
Bauote.
aüſuuz.
cunur.
feal: ma⸗
oonatus
ohs
ho pol
lobore:
neine
auſuü
eteibo⸗
Oſten
ohiehan

ul ſe Nn.

Ber. C. XxLII. C. XLIII.
S qWuęris. Sic ⁊ tu quando dicis: Beatus eſſe
volo:bonam rem quęris:ſed non eſt hic.Si
habuit illud hic chꝛiſtus: habebis ⁊ tu in re/
gione moꝛtis tuę.Quid ille inuenit hic attẽ
de:veniens de alia regione: et quid inuenit
niſ qð hic abundat? Æanducauit tecũ: qð
abundat in cella miſerię tuę. Acetum hic bi/
bit:fel hic habuit.Ecce qͥd in cella tua inue/
nit. Sed ad magnã mẽſam ſuam te inuita/
uit: mẽſam celi:mẽſam angeloꝛũ:vbi ipᷣe pa
nis eſt. Deſcẽdens ergo⁊ iſta mala iueniẽs

4

in cella tua:et non dedignatus eſt talẽ men-

ſam tuam: ꝓmiſit ſuam. Et quid nobis di/
cit: Credite credite vos venturos ad bona
menſę meę: quãdo nõ ſum dedignatus ma/
la menſe veſtrę. Malũ tuum tulit:⁊ bonuti
ſuum dabit. Vitã ſuam ꝓmiſit nobis. Sed
incredibilius eſt qð fecit. Moꝛtẽ ſuam pᷣꝛo/
gauit nobiſ:tanqᷓ; diceret:Ad vitam meam
vos inuito:vbi nemo moꝛit᷑:vbi nemo deſi/
cit. Ecce ad qð vos inuito: Ad regionẽ an/
geloꝛũ: ad amicitiã patris et ſanctiſpũs:ad
cgnam ſempiternã: ad fraternitatem meaʒ:
poſtremo ad meipſum. Ad vitam meã vos
inuito:non vultis credere:quia dabo vobis
vitam meã. Tenete pignus: moꝛtem meaʒ.
Mogdo g cum in iſta moꝛte coꝛruptibiliviui/
Uð mus:moꝛũ mutatione cũ chꝛiſto moꝛiamur:
a moꝛte iuſticię cũ chꝛiſto viuamus:beatam
vitam nõ accepturi niſi cum ad illũ veneri/
mus qui venit ad nos:⁊ cum illo eſſe cęperi/
mus qui moꝛtuus eſt ꝓ nobis.

Ser. CxLI Eodem die Serma III

Alutis humang fratres chariſſt immi 1
müdi rediuiua libertas nõ modica
taxatione requit᷑: ſed chꝛiſti ſangui/
hetemꝑat. Sed quãtũ venerabilis diei hu/
ius o fficiũ credentibꝰ cõtulit gaudiũ: tantũ
incredulis interitũ poꝛtauit ⁊ luctũ. Cõfert
lęticiã chꝛiſtianis ex ſide:ingerit pęnã iudęiſ
deſpantib ex cruce. Illis iiuria filij dei ęter/
nam contulit moꝛtẽ:nobis ad perpetua ꝓſi/
cit ſalutẽ.Quis rogo diuinę pietatis exceſ/
ſus eſt: vel quanta amoꝛis amplitudo mon/
ſtrat᷑: Ad hoc deus pꝛopter hominẽ perditũ
de celo voluit deſcẽdere:nõ vt honoꝛẽ in mũ
do accepere videret᷑:ſed vt ſuſpẽderet᷑ in eu
ce. Et dũ voluit deceptũ laqueis moꝛtis exi
mere:ipſaʒ ſubire nõ dedignatus eſt moꝛtẽ.
Et qualẽ moꝛtẽ:Quę deteſtabilioꝛ omi moꝛ

Eodẽ die: Ger. III IIII

te extitiſſet. hoc aplus aſſeruerat dicẽs:hhu Nbil. .

miliauit inqt ſe vſq; ad moꝛtẽ:moꝛtẽ autem
crucis. VUnde poſt moꝛtẽ victrix reſurrectio
parabat᷑.Dicamꝰ fratres:lheęc eſt dies quaʒ Bs.i17.

fecit dñs:gaudeamus ⁊ epulemur in ea:hoc

teritũ redit:hoc voluit᷑ in futurũ.

¶ Eodem die ſermo:de Reſurrecti⸗

eſt paſcha qð colimꝰ: ĩ hoc pegrinamur:hoc

one coꝛpoꝛum contra infideles: Sermo
Sermo IIII C. XIII

—

NRopꝛia fides eſt chꝛiſtianoꝛũ: reſur/A
rectio moꝛtuoꝛũ. Hhanc in ſeipſo: id
Neſt reſurrectionẽ moꝛtuoꝝ caput no/
ſtrũ chꝛiſtus oſtẽdit. Et exemplũ ſidei nobis
pſtitit:vt hoc ſperẽt mẽbꝛa in ſe qð pſᷣceſſit in
capite. Heſterno die vobis inſinuauimꝰ ſa⸗
pientes gentium quos philoſophos dicunt
ipſos qui in eis excellentiſſimi fuerunt ſcru/
tatos fuiſſe naturs: ⁊ de operibus artiſicem
cognouiſſe:pꝛophetã non audierũt:legẽ dei
non acceperũt:ſᷣ eis deus quodãmodo ſilẽs
ipſis mũdi operibus loquebat᷑:et ad eos ad

quęrendũ artiſicẽ rerũ:mũdi ſpecies inuita-

bat. Nec potuerũt in animũ inducere: celuʒ

⁊ terrã ſine auctoꝛe conſtare. De his beatus

paulus aplus ita loquit᷑: Reuelat᷑ inquit ira Bo.r.
dei de cęlo ſuꝑ omnẽ impietatẽ.Quid ẽ ſuꝑ
omnẽ:?: Mõ ſolũ ſuꝑ iudęos q dei legẽ acce/
perunt et legis datoꝛẽ offenderũt: verũetiã
ſuꝑ impietatẽ gentiũ reuelat᷑ ira dei de cęlo.

Et neaulſc aicezet: quare cũ ipſi legem nõ

acceperint?lecutꝰ adiunxit:Et iniuſticiã eo/
rum qͥ veritatẽ dei in iniquitate detinẽt. Jã
tu reſponde: Quã veritatẽ? Mõ em̃ accepe/
runt legem: Hõ em̃ audierũt ꝓphetã. Audi
quã veritatẽ. Qm̃ qð notũ eſt inqͥt dei: ma⸗
nifeſtũ eſt in illis. VUnde manifeſtũ? Adhuc
audi:DHeus em̃ illis manifeſtauit.Si adhuc
ãris:quõ manifeſtauit quibꝰ legẽ nõ dedit:
Audi quõ: Inuiſibilia em̃ eius a cõſtitutiõe
mũdi ꝑ ea ꝗᷓ facta ſunt intellecta ↄſpiciunt᷑.

Inuiſibilia em̃ eius: hoc eſt inuiſibilia dei a

cõſtitutiõe mũdi: id eſt ex quo cõſtituit mũ/

dũ ꝑ ea ꝗᷓ facta ſunt intellecta ↄſpiciunt᷑: illa

ꝑ heęc intellecta cõſpiciunt᷑. Sempiterna q:
verba apłi dico:ipſa attexo: Sempiterna q;
virtus eius ⁊ diuinitas ſubaudis:intellecta
cõſpiciunt᷑ vt ſint inexcuſabiles. Quare in/
excuſabiles?Quia cognoſcẽtes deũ non ſiẽ
deũ głiſicauerũt aut gras egerũt.HNon dicit
₰

ôêc
* . 5 .„
3 .
. .

. Dechαρν⅜ʃh ä— dei P cacaa

BGancti dᷣluguſtni de tempoꝛe.

neſciẽtes deum:ſed cognoſcẽtes. Vnde co⸗

— Ex his ꝗᷓ fecit. Introga pulchꝛi/

2 wm

tudinẽ trę: Interroga pulchꝛitudinẽ maris:

Introga pulchꝛitudinẽ dilatati ⁊ diffuſi ae/
ris: Introga pulchꝛitudinẽ cęli: Introga oꝛ/

dinẽ ſydeꝝ: Infroga ſolẽ fulgoꝛe ſuo diẽ cla

riſicantẽ: Interroga lunã fulgoꝛe ſuo ſequẽ-/

tis noctis tenebꝛas tẽꝑantẽ: Interroga ani⸗/

malia ꝗ mouent in aquis: in terris: ꝗ volãt
in aere latẽtes aias: ꝑſpicua coꝛꝑa:viſibilia

regẽda:inuiſibiles regẽtes: Interroga iſta:
Reſpõdẽt tibi oia:Ecce vide pulchꝛa ſumꝰ:
pulchꝛitudo eoꝝ: ↄfeſſio eoꝝ ẽ. Iſta pulchꝛa

mutabilia quis fecit:niſi incõmutabilis pul

B cher in ſeipſo: Peniq; homiesvt poſſent in/
telligere ⁊ cognoſcere deum vniuerſi mundi
creatoꝛem

iĩipſo homie interrogauerũt hec
duo: coꝛpus⁊ animã: hoc interrogabãt qð ⁊
ipſi geſtabant:videbant coꝛpus:animã nõ

videbant. Sed coꝛpꝰniſi de aia nõ videbãt.

Videbãt em̃ ꝑ oculũ:ſed intus erat qui ꝑ fe
neſtras aſpiciebat. Deniq; diſcedente habi
tatoꝛe iacet domus:Diſcedẽte qui regebat:

cadit qð regebat᷑.Et quoniã cadit: cadauer

dinẽ imaginis coꝛruptibilis hois. Zdola di⸗
cit.Et parũ erat facere idolũ ad ſpeciẽ homi

nis:⁊ ad ſui oꝑis ſimilitudinẽ addicere arti/
ficem:paꝝ fuit hoc.Sed inſuꝑ quid?Et vo⸗

lucrũ ⁊ quadruplũ ⁊ ſerpentiũ. Omnia qͥe

iſta quaſi muta animalia et irrationabilia

illi quaſi magni ſapientes deos ſibi fecerũt.

NRepᷣhendebam quãdo adoꝛabas imaginẽ
hominis:qͥd tibi faciã quãdo adoꝛas imagi
nẽ canis:imaginẽ colubꝛi:imaginẽ crocodi/
li?ꝰ Pevienerũt vſq; ad iſta.Quãtũ ꝗrentes

An ſuꝑna euecti ſunt: tantũ cadentes in ima

demerſi ſunt. Altius em̃ mergit᷑ qð de alto
cadit.Hi ergo ſicut hodie vos cõmonui quę
ſierunt qð poſtea:id eſt qð poſt hanc vitam
ſit futurũ. Quęſierũt ſicut homines: ſed qñ
inuenirent cũ homines eſſent: doctrinã dei
non habuerũt: ꝓphetas non audierũt: non
potuerũt inuenire:ſuſpicati ſunt. Retuli he/

ri vobis ſuſpitiones illoꝛum. Excunt animę D

malę inquiũt: et quia immũdę ſunt: conti/
nuo in alia coꝛpoꝛa reuoluunt᷑. Exeunt ani/
meę ſapientiũ atq; iuſtoꝛũ: ⁊ quia bene vixe/
runt:volant ad cęlũ. Age bene:bñ inueniſti

iſta duo:coꝛpus qð videt᷑:⁊ animã quę non

vocat᷑. HNonne ibi oculi integri:Et ſi pateãt illis locũ:volantes ad celũ ꝑuenerũt.Et qd
nihil vident. Aures aſſunt:ſed migrauit au/

ibi? Ibi erunt inquiũt:⁊ requieſcent cũ dijs:
ditoꝛ. Linguę oꝛganũ manet:ſᷣ abſceſſit mu Sedes eoꝛũ erunt ſtellę. Nõ malũ habitacu
ſicus qui mouebat. Interrogauerunt ergo lũ illis inueniſtis: vel ibi illas dimittite:no⸗
lite illas deijcere.Sed inquiũt: Poſt tẽpoꝛa

videt᷑: ⁊ inuenerũt melius eſſe illud qð non
videt᷑ qᷓ; illud quod videt᷑:maioꝛem eſſe ani/
mã latentẽ: deterioꝛẽ carnẽ awarenteʒ. Vi/

derüũt iſta:intuiti ſunt: diſcuſſerũt vtrũq;: ⁊

inuenerũt vtrũq; mutabile in ipſo homine.
Mutabile coꝛpus ꝑ ętates: ꝑ coꝛruptiões:
ꝑ alimẽta:ꝑ refectiões: ꝑ defectiões:ꝑ vitã:
ꝑ moꝛtẽ.Tranſierũt ad aĩiaʒ quã vtiq; cõpꝛe
hẽderãt melioꝛẽ ⁊ inuiſibilẽ mirabant᷑: ⁊ in
uenerũt et ipſam mutabilẽ:modo velle:mõ

nolle: modo ſcire: modo neſcire: modo me
miniſſe: modo obliuici: modo timere:mo⸗

do audire:modo ire in ſapientiam:modo in

ſtulticiam deſicere. Viderunt ⁊ ipſam muta
bilẽ:trãſierũt et ipſam. Quęſierũt em̃ aliq ð⸗

imutabile.Sic ergo ꝑuenerũt ad cognoſcen

Cdum deũ qui fecit per iſta quę fecit: Sed nõ

Bo.i. ſicut deũ honoꝛauerũt aut gratias egerunt:

vt ipſe dicit aplus: Sed euanuerũt in cogi/
tationibus ſuis:⁊ obſcuratum eſt inſipiens
coꝛ eoꝛũ:dicẽtes ſe eſſe ſapientes:ſtulti facti
ſunt.ſEt quo ꝑuenerunt: Et imutauerũt in/

quit gloꝛiam incoꝛruptibilis dei:in ſimilitu/

longa facta penitus obliuione veterũ miſe/
riarũ incipiũt velle reuerti ad coꝛpoꝛa: 1 de/

lectabit eas venire: Et rurſus veniũt ad iſta

patiẽda: ad iſta toleranda: ad obliuiſcendũ
deũ:ad blaſphemandũ deum:ad ſequẽdas
coꝛpoꝛis voluptates:ad pugnas contra libi

dines. UVeniüt ad iſtas miſerias:vnde et eꝛ

Dic mihi quare:? Quia obliuiſcunt᷑:bliui⸗

ſcunt᷑ ⁊ delectatõeʒ carnis:hoc ſolũ mali ſui

meminnerũt vnde ruerũt. Veniũt.Quare?
Auia delectat eos rurſus in coꝛpoꝛibus ha/
bitare. Vnde delectat eos: niſi ꝑ memoꝛiã:

qꝛ ibi aliqñ hitauerũt? Dele totã memoꝛiã:

⁊ foꝛte reſiduã facies ſapiẽtiã. Mihil fmane/
at qð reuocet. Et hoꝛruit qͥdã auctoꝛ ipſoꝛũ
cui demonſtrabat᷑ vel qui inducebat apud
inferos demõſtrantẽ patrẽ ſilio ſuo. MHoſtis
em̃ ꝓpe oẽs hęc:atq; vtinã pauci noſceretl.

Sed pauci noſtis in libꝛis:multi i theatris:

qaꝛ gneas deſcẽdit ad inferos: et oſtendit illi
pater ſuus aias romanoꝛũ magnoꝛũ ventu/

Peneiusne
nberoensſu
leſcitoohu
lelregiigco⸗

laroiradie

meſmnes
beblemni dics
ncheboto
Gtranſauntt
lſusbudvite
Cwelvens.S
lenns:auö
ocogrtes:
ſeſuntate:
naneſcünn
lügnigenück
nimttent
Nanis Sineſa
micoſüden

Munani

nelbumzene
Ulgteßflin
leeeſedof

pnsfi

nenrede
ſſeſontngy

edluc de

ntentüe
uleſioquis⸗

ras in coꝛꝑa:expauit ipſe ęneas ⁊ ait:O pat᷑ Air.ene.i.⸗ Nenfinte

an ne aliquas ad cęlũ hinc ire putandũ eſt:

„

Umagnne

.

8cis⸗ Prge
nidtcenn
ſpglg
i Q

ainntongg.

dehsſbiiei

hcdusilge
dondengn n

mmagnnigon,
Qäiins
ladentufi

Negigöein

woscönonnigt
poſtbneſun
hommnen ugi
enn daentid
audicitn
iſun, Heulte
üdekauncon⸗

i,Eratoꝛ

agabeteſit

enedäͤinueiti

uenit G⸗
chenini
omaläbettag
1dimniaten⸗
ünpokt⸗
one einl⸗
acopon

snenitgtſkt

cbluleni

mit Quu
apatblsſn

nigneden
enotinnene

7

Dtdini,

duccbn 4
iouo.

imgaie⸗

Ber. C. Xx.III. Feria
Sublimes aias iterũq; ad tarda reuerti Coꝛ
poꝛa. Sentiendũ ne ẽ inquit ꝙ eant ad celũ

pido. Meliꝰ filiꝰ intelligebat qᷓ; pater expo/
nebat. Repᷣhendit cupiditatẽ aĩiaꝝ rurſus ĩ
coꝛꝑa redire volẽtiũ. Dixit dirã cupiditatẽ:
E dixit eas mileras:nec erubuit eaſ.Ad G̊ pꝛhi
ꝑduxiſtis:vt purgẽt᷑ aię:ꝑueniãt ad ſummã
mũdiciã:⁊ ꝑ ipſã mũdiciã obliuiſcant᷑ oia: ?
ꝑ obliuiões miſeriaꝝ redeãt ad miſerias coꝛ
poꝛũ.Dicite obſecro:nõne etiam h& ſi vera
eſſent inquã ꝗᷓ ſine dubio falſa qꝛ fęda ſunt:
nõne melius neſcirent᷑: An foꝛte dicturꝰ es
mihi: nõ eris ſapiẽs ſi iſta neſcieris. AVt qͥd
illa ſciã: poſſum ne eſſe mõ melioꝛ qᷓ; tũc ero
in cęlo: Si ĩ cęlo qñ ero melioꝛ ⁊ ꝑfectioꝛ:ob/
liuiſcar oĩa ꝗ̊ hic didici:⁊ hęc ibi melioꝛ neſci
turus ſum? Sine modo illa neſcire. In cęlo
habitantẽ dicis omnia obliuiſcentẽ:ſine in
terra eſſe hoꝛũ omniũ neſcientẽ. Heinde ro/
go te: an ſciant ſe iſtę aię ĩ celo paſſuras eſſe
rurſus huiꝰ vitę miſerias: an neſciũt:? Elige
qð volueris.Si ſciũt ſe paſſuras eſſe tantas
milſerias:quõ ſunt beatę miſerias ſuas futu
ras cogitãtes: Quomõ ſunt beatę:vbi ſunt
ſine ſecuritate?: Sʒ video qͥd eligas: Dictu/
rus es:neſciũt:Laudas & ibi hanc ignoꝛan⸗
tiã quã me nũc habere nõ ſinis: docẽdo me
in tra: qͥd me neſciturũ dicis ĩ c‚lo: Meſciũt
inquis.Si neſciũt ⁊ ſe non putant paſſuras
errãdo ſũt beatę.&α em̃ paſſurę putaãt ſe nõ
paſſuras:qð falſũ putare:qͥd ẽ aliud qᷓ; erra-
re:Erunt & erroꝛe fęlices:erũt beatę nõ ęter/
nitate ſᷣ falſitate. Liberet nos vᷣitas vt bea
tii vere eſſe poſſimꝰ:qm̃ nõ vacat ſermo redẽ
ↄJopᷣ.s. Płoꝛis nr̃i: Si vos filiꝰ liberauerit:tũc ve li/
beri eritis. Ipſe em̃ dixit: Si mãſeritis ĩ ver/
bo meo: vere diſcipuli mei eritis:⁊ cognoſce
F tis veritatẽ: ⁊ veritas liberabit voſ.DPHeinde
audite aliud peius:aliud dolendũ vel poti
irridendũ: hic ſapiẽs:hic phᷣus:hoc eſt ĩ ter/
ra:verbi gra:pythagoꝛaſ:plato:poꝛphyriꝰ:
et neſcio quis alius ipſoꝛũ.QQuare philoſo/
pharis? Pꝛopter indt beatã vitã. Qñ habe
bis iſtã beatã vitã? Cũ hoc coꝛpus inqͥt reli/
quero ĩ terra:mõ ergo miſera vita gerit᷑: ſed
ſpes eſt beatę vitę: ibi beata vita gerit᷑: ſed
ſpes eſt miſerę vite. Ergo ſi ſpes nię infelici
tatis eſt flix: ⁊ felicitas infclix: abijciamus
hęc:⁊ vel rideamꝰ qꝛ falſa ſunt: vel doleam⸗
qꝛ magna exiſtimant᷑. Sunt em̃ iſta frẽs mei
mag:magnoꝝ delyꝛamẽta doctoꝛũ.Quãto

? iterũ redeãt: Quę lucis miſeris tã dira cu/ .

ſcdᷣa paſche:Ger.IIII
melius tenemꝰ magnoꝝ ſacramenta docto/
rũ? Amoꝛe coꝛpoꝝ dicũt redire aias purga /
rasmücatas ſapiẽtes:purgatas aias amo/
e coꝛpoꝛũ redire ad coꝛꝑa. Ergo aia purga/
ta ſi ſic amat:nõne amoꝛ iſte magnę ſunt ſoꝛ
des? Sed coꝛpus eſt ome fugiendũ: magn“ G
eoꝝ poꝛphyꝛiꝰ philoſophus: fidei chꝛiſtianę i. Getrac.4.
acerrimus inimicus:qꝛ iã chꝛiſtianis tpibus
fuit: ſed tñ ab ipis delyramẽtis erubeſcẽdo:
a chꝛiſtianis ex aliqua parte coꝛreptꝰ: dixit.
Coꝛpus eſt om̃e fugiendũ: Omne dixit: q̃ſi
omne coꝛpus vinculũ erũnoſum ſit animę.
Et ꝓꝛſus ſi coꝛpus qualecũq; eſt fugiendù:
nõò eſt vt laudes eius coꝛpus et dicas: Quõ
deo docẽte fides noſtra laudat coꝛpuſ:quia
⁊ coꝛpꝰ qð mõ habemꝰqᷓ;uis habeamꝰ hinc
de peccato pęnã:⁊ coꝛpus qð coꝛrumpit᷑ ag⸗/Sapᷣ.ꝰ.
grauat anima: tñ habet coꝛpus iſtud ſpecis
ſuã:diſpoſitionẽ mẽbꝛoꝛũ:diſtinctionẽ ſenꝰ
ſuũ:erectã ſtaturã: ⁊ cerera quę bñ ↄſideran/
tes ſtupẽt: Verũtamẽ illud oino icoꝛrupti
bile:oino imoꝛtale: oino ad mouendũ agile
et facile erit.Sed ait poꝛphyriꝰ: Sine cauſla
mihi laudas coꝛpus. Qualecunq; coꝛpus:ſi
vult eſſe beata aia: coꝛpꝰ eſt om̃e fugiendũ.
Hoc dicũt philoſophi:ſed errant:ſᷣ delyrãt.
Cito pꝛobo: nolo diutius diſputare: libꝛos
veſtros lego:qꝛ illa ꝗ̊ͥ dicata ſũt:debẽt ha/
bere ſubditũ.Duo em̃ ſunt inuicẽ ſibi cõne/
xa:hſdicata ⁊ ſubdita.Suꝑat oia deus:huic
cũcta ſũt ſubdita.Et aia ſi habet aliquẽ ho⸗
noꝛẽ apud deũ:debet habere aliqͥd ſubditũ.
Sed nolo hinc diutiꝰ diſputare:libꝛos vr̃os
lego:mũdũ iſtũ animal dicitis:id eſt cęlũ et
terrã:maria: oĩa quę ſunt ingẽtia coꝛpoꝛa:⁊
imenſa vſq;quaq; elementa. Lotũ hoc vni/
uerſum coꝛpꝰ qð ex his elemẽtis omnibꝰ cõ/
ſtat dicitis eſſe animal magnũ:id eſt habere
anim ſuã:ſed ſenſus coꝛpis non habere:qi.
extrinſecus nihil eſt qð ſentiri poſſit:habere
tñ intellectũ:hęrere deo:⁊ ipſam animã mũ⸗/
di vocari iouẽ vel vocari hecatẽ:id eſt quaſi
animã vniuerſalẽ mũdũ regentẽ:⁊ vnũ qð/
dꝗ aĩial facientẽ:Eundẽq; mũdũ ęternũ eſſe
dicitis ſuꝑfuturũ ſinẽ nõ habiturũ. Si ergo
ęternꝰ eſt mũdus:⁊ ſine ſine manet mũdus:
⁊ aial ẽ mũdus: aĩa iſta ſemꝑ tenet᷑ ĩ mũdo:
certe coꝛpꝰ eſt omne fugiendũ.Quid eſt qð
dicebas: Coꝛpꝰ eſt omne fugiendũ?: Ego di/
co beatas aias incoꝛruptibilia coꝛpoꝛa ſem/
per habituras.Tu q dicis:coꝛpꝰomne fugi/
endũ:occide mũdnm. Tu dicis:vt fugiã de

22. de Ciui/
tate dei. ca. 26.

Bancti luguſtini de tempoe.

carne mea: fugiat iupiter tuus de celo ⁊ ter/ eria tertia Paſchę: Sermo I Sermo lnerui

pꝛeeparate.

—

Jꝗ ra. q; inuenimꝰ eundẽ platonẽ magiſtrũ Ce.e. Xl.A AM eelmit
iſtoꝛũ omniũ in libꝛo quodã ſuo quẽ ſcriplit ·yEſurrectio domini nii ieſu chꝛiſti et AR mehnit
de cõſtitutiõe mũdi: inducere deũ factoꝛem r hodie recitata eſt:ſed de altero libꝛo . ocsubien
deoꝛũ:facientẽ ſcilicet deos ceęleſtes: ſtells eceeuangelij qͥ eſt ᷣm Lucã. Pꝛimo em̃ AVletirAn
omnes:ſolẽ ⁊ lunã.Dicit ergo deũ opiſicem lecta eſt ̃m Matthęũ: heſterna aũt die ſm Watth.ꝛ28. ſmutant
deoꝝ cęleſtiũ: dicit ipᷣas ſtellas habere aaas Marcũ: hodie m Lucam. Sic habet oꝛdo Marci. 75. hencch
intellectuales ꝗᷓ intelligũt deũ ⁊ coꝛpoꝛa vi / euãgeliſtaꝝ.Sic em̃ paſſio ipſi ex omnibus Lucj.ꝛ . chelieclin
ſibilia ꝗᷓ cernunt᷑. Dico vt intelligatis: Sol eudgeliſtis cõſcripta eſt: ſic dies iſti ſeptẽ v cpacſomt.
iſte qͥ videt᷑: nõ videret᷑ niſi coꝛpꝰ eſſet. hoc octo durant ſpaciũ: vt ſᷣm om̃s euãgeliſtas litopſeiel
verũ eſt. Stella vlla vel luna nõ videret᷑ niſi reſurreetio recitet᷑. Paſſio aũt qꝛ vno die le/ i honioel
1. Corj. 15. coꝛpꝰ eſſet: verũ dicit. IJdeo dicit ⁊ apłs: Et git᷑: nõ ſolet legi niſi ſm matthęũ. Voluerã Cliesgiens
coꝛpꝑa cęleſtia: et coꝛꝑa terreſtria. Et ſequit᷑: aliqñ vt ꝑ ſingulos annos ſᷣm om̃s euageli/ gethetn
Alia gloꝛia cęleſtiũ:alia ⁊ terreſtriũ. r rur / ſtas etiã paſſio legeret᷑:factũ ẽ: nõ audierũt loer pben
ſus dicẽs de gloꝛia cęleſtiũ coꝛpoꝛum aplus homies qð cõſueuerũt ⁊ ꝑturbati ſunt.Qui rnlcnio
agiunxit et ait: Alia gloꝛia ſolis: alia gloꝛia autem amat lr̃as ⁊ nõ vult ſemꝑ eſſe idiota: cit Pire
lunę: alia gloꝛia ſtellarũ. Stella em̃ a ſtella oia nouit: ⁊ oĩa diligẽter inquirit. Sed ſicut Ro.ꝛ. 1 jiſtent
Differt in gloꝛia: ſic et reſurrectio moꝛtuoꝛũ. cuiq; a deo parata eſt menſura ſidei: ſic qͥſq; ſkiaalt
Vligdetis qꝛ ꝓmiſſa eſt ſanctoꝛũ coꝛpoꝛibus ꝓficit. Nũc attendamꝰ qð hodie cũ legeret᷑ Vasi
claritas: ⁊ diuerſa ſpẽs claritatis qꝛ diuerſa audiuimꝰ. Nãaã qð heri cõmendaui charitati elll
ſunt merita charitatis. Sed illi qͥ dicũt:ſtel · veſtrę expᷣſſimus: hodie audierimus inſide/ un n
lę iſtę quas videtis coꝛpoꝛa ſunt quidẽ: ſed litatem diſcipuloꝛũ:vt intelligamꝰ quãtum r
habeẽt ſuas aias intellectuales ſunt dij ite eius beneſicio nobis pſtitũ eſt. Si credam⸗ a l
R rũ de coꝛpoꝛibꝰ qꝛ coꝛꝑa:verum dicũt. Sed qð nos audiuimꝰ:vocauit eos:iſtruxit eos: nehas a
väy3⸗trtrũ habeant aias ſuas: vt qð diſcutio mõ vixit cum eis in terra: fecit ante oculos eoꝛũ mnnnmn⸗
veniamus ad rem. Inducit᷑ deus a platone.tata mirabilia vſq; ad moꝛtuos ſuſcitãdos. thunnan
ipſo alloqui deos quos fecit de coꝛꝑali ⁊ in /· AMoꝛtuos reſuſcitauit: carnẽ ſuam nõ crede fikuezpen
coꝛpali ſubſtãtia: atq; int cetera dicere illis: bat reſuſcitare. Venerũt mulieres ad monu B nilcſinei
Qm̃ eſtis oꝛti imoꝛtales eſſe ⁊ indiſſolubieſ mentũ:coꝛpus in monumẽto nõ inuenerüt: taſgan.
nõ poteſtis. Jam ad iſtã vocẽ illi intremiſce reſurrexiſſe dominũ ab angelis audierũt:ſę briglgigt⸗
re poterãt.Quare?QAQuia ĩmoꝛtales eſſe cu/ minę viris nũciauerũt. Et quid ſcriptũ eſt:· ücſangu
piebant ⁊ moꝛi nolebant.Ergo vt eis aufer· qͥd audiſtis? Viſa ſũt iſta ante oculos eoꝛũ Aucl.24. nennktinch
ret timoꝛẽ: ſecutꝰ adiũxit atq; ait: Hõ tamẽ quaſi delyꝛamẽta. Magna infidelitas con/ (6P Banch
diſſoluemini: neq; vos vlla moꝛtis fata peri ditiõis humanę. Qnñ locuta eſt eua qð dixe Sef. 5. Enn Mnſuhn
ment: nec erũt valentioꝛa qᷓ; cõſiliũ meũ:qð rar ſerpẽs:audita eſt: cito mulieri creditũ ẽ: MWhlopith
maius ẽ vinculũ ad ꝑpetuitatẽ veſtrã qᷓ; ila fęminis vera dicẽtibꝰvt viueret chꝛiſtꝰ minꝰ ſlitan
quibꝰ colligati eſtis. Ecce deus ſecuritatem creditũ ẽ᷑. Mã h̊ eſt qð egit dñs ieſus chꝛiſtꝰ: ,. ledonthen
dat dijs a ſe factis: Securitatẽ illis dat im· vyt pus illud ſexus femine nũciaret.Quia g (hairtn,
moꝛtalitatis: Securitatẽ illis dat ꝙ nõ relin ꝑ ſexũ fęmineũ cecidit hõ:ꝑ ſexũ femineũ re ſlntilare
quãt globos coꝛpoꝛũ ſuoꝛũ. Certe coꝛpus ẽ paratꝰẽ hõ:qꝛ virgo chꝛiſtũ peꝑit: fęmia re- thiügnbe
omne fugiendũ. Quãtũ exiſtimo rñſum eſt lſurrexiſſe nũciabat:per feminã moꝛs:ꝑ fęmi lihmodede
illis: ſicut intelligere poteſtis:ſicut ⁊ nos lo/ nãvita.Sed nõ crediderũt diſcipuli qð dixe alttguren
qui poſſ. umꝰ: quãtũ hoꝛa ſermonis ꝑmittit: rant fęminę:delyꝛare putauerũt: qñ verita/⸗ Pognedeff
quãtũ capacitas noſtra ſinit: reſponſum eſt tẽ nũciabãt. Ecce alibi:Duo ambulabãt in ſeber n
eis. Jam vo qð ⁊ ipſi dicãt de reſurrectione via ⁊ loquebant᷑ ſecum de his ꝗ acciderãt in Misſelpere
coꝛpoꝛu qſi acute: et non eis ſicut arbitran᷑ hierłm: de iniqͥtate iudęoꝝ:ð moꝛte chꝛiſti: “ waelſachan
etiã nos reſpõdere poſſumus: multũ eſt vðt ambulabãt fabulãtes:⁊ quaſi moꝛtuũ dolẽ/ „ ioſcpler
