licę lectionis ꝙ quidam fecerit nuptias filio uendo ꝑ elemoſynarũ largitatem tranſmiſe iorserch
ſuo: ⁊ intrauerit vt videret ſimul recũbẽtes: rit.hęcęrgo cogitantes fratres chariſſimi: ltatstnd
— ⁊ videns ibi hominẽ non habentem veſtem tam caſti: ⁊ tam ſobꝛij: ⁊ taʒ pacifici ad iſtud Nnandcten
nuptialem: dixit ad eum: Amice quomodo altare deo auxiliãte ſtudeamus accedere:vt uttd nnl Ve
huc intraſti nõ habens veſtem nuptialem? ab illo ęterno altari non mereamur excludi. tmon. K
Et illo obmuteſcente:dixit miniſtris: Liga / Qui em̃ ad iſtud altare caſto coꝛpoꝛe et mũ/ naingeud
te illis manus ⁊ pedes ⁊ pꝛoijcite eum in te· do coꝛde cum munda ⁊ ſecura conſciẽtia ve/ gosdomnint
nebꝛas exterioꝛeſ:ibi erit fletus ⁊ ſtridoꝛ dẽ nit: ad illud altare qð in celis eſt felici tranſ⸗ itrregn
tium. Ecce qualem ſententiã merebit᷑ audi- migratione ꝑueniet. Ad extremum fratres WUM
re qui ad conuiuiũ nuptiale: id eſt ad altare chariſſimi non eſt graue nec laboꝛioſum qð Veno (Eolen
domini:aut ebꝛioſus: aut adulter: aut odiũ ſuggero:hoc dico quod vos frequẽter facere

foꝛte ſi cum peccatoꝛum vulneribus ante tri as.Similit᷑ et mulieres quomodo nitidũ ex liu an
bunal ęterni iudicis venerimus:ab illa ęter- hibent lintheolũ vbi coꝛpus chꝛiſti accipiãt: ninrit
na eccleſia: ⁊ ab illa cęleſti hieruſalem perve ſic coꝛpus caſtum et coꝛ mũdum exhibeant s uemc
tua excõmunicatione ſeparemur. Cõſidera vt cum bona ↄſcientia chꝛiſti ſacramẽta ſuſ/⸗ unn
te fratres:rogo vos ſi hodie aliquis a cuen cipiant. Rogo vos fratres: nũquid eſt ali⸗ ſtan
tu eccleſię huius pꝛo aliquo crimine pꝛoijcia quis qui in arca ſoꝛdibus plena velit mitte/ n nhefn⸗
tur foꝛas:in quanto doloꝛe vel tribulatione re veſtem ſuam? Et ſi in arca ſoꝛdibus plena Rels
erit anima ſua? Et ſi intolerabilis doloꝛ eſt veſtis non mittitur pꝛecioſa: qua fronte in Uheſe
dee illa eccleſia foꝛas pꝛoijci: vbi ille qui pꝛioij anima quę peccatoꝛum ſoꝛdibus inquinat᷑ nſer
citur et manducare ⁊ bibere et cum homini/ cchꝛiſti euchariſtia ſuſcipit᷑: Et quia iſtis ve / unſene
bus loqui poteſt: ⁊ habet ſpem vt iterũ me/ riſſimis exempiis loqui cepimuſ: etiã et hoc 66 deqnel
reatur ad eccleſiã reuocari: quãtus putatis quod non noſtis inſinuo. Non puto eſſe ali/ detnnoll
doloꝛ ille erit ſi aliquis pꝛo criminibus ſuis quẽ hoĩem qᷣ in arca ſua vbi pcioſas veſtes n Nnekne
ab illa eccleſia que in celis eſt a cõuentu an / habet repoſitas acqeſcat aut carbonẽ viuũ oReyn
geloꝛum vel ſanctoꝛũ omniũ cõgregatione aut qualẽcunq; ſcintillam includere.Quare hunſbus
fuerit ſeparatus: cui nec hoc ſolum ſufficiet hoc fratres? Quia timet ne comburant᷑ ve/ ni;,Sel
ad pęnam ꝙ foꝛis pꝛoijcit᷑:ſed inſuꝑ in tene/ ſtimenta quibus in feſtiuitate induit᷑. Ro⸗ Migerſig

b.ꝛꝛas exterioꝛes ęterno incendio concreman/

„

go vos fratres: qui in arca ſua non vult ſcin/

a huenit⸗
Nchn, tun heg

.

noktiglet

Sguenktnen
Nouenl:
nderſenl,
nhieno ae
inenin. D
lnedltiee
crdiunie
fläenernint
blperencrin
Ahectüteyi
Nennanſnie
rs cheſiſint
Gaſcladiſ
us Medeen
Gamurau
coporetni⸗
onſaitade
tſgann⸗

nmun fuantz

labougfanc
frgragiun
Gnuncnrde
,tonncsnul⸗

ning biNns

nve gtos N
Ntagornans
Nnſaeniuſt
Codoniti

lun anben
lionniuſi
ligninckii
mavelemn
ſtinnshen
ufoltn
bus ni
ueeiht
nouncſen
ctleſi⸗
aarvone ſi
minnt
–
non nuß⸗

tillã ignis includere:q̃re in anima ſua flam/
mã iracũdię non timet accendere? Sed qua/
re hoc fiat: manifeſte ⁊ euidenter cognoſci-
mus. Ideo enim in arcã ignem nõ mittimꝰ:
quia diligimus veſtem noſtrã: Flammã o
iracundię ideo non extinguimus: quia non

ſolũ nõ diligimus: ſed etiaʒ odio habemus

gnimã noſtram: ſcõm id quod ſcriptum eſt:
P xs. 10. Qui diligit iniquůltatem odit animã ſuam.
Et ideo fratres chariſſimi exempla iſta attẽ/
tius cogitantes:arcellas interioꝛes:id eſt cõ
ſcientias noſtras quãtum poſſumus cũ dei
agdliutoꝛio cuſtodire diligentius ſtu eamuſ:
v́vt cum dies iudicij aduenerit: in illa ęterna
C beata eccleſia: vbi nunq; habitare poterit

malus:vnde nunq; exiturus eſt bonus:non

eum pannis veteribus foꝛas in tenebꝛas ex/
terioꝛes excluſi apareamus: ſed ſtola ĩmoꝛ/
talitatis induti: caſtitat vł iuſtig gemmis
oꝛnati: elemoſynaꝝ luce veſtiti audire mere
Wattb. 25, amur: Venite benedicti patris mei ꝑcipite
regnum. Et illud: Serue bone et ſidelis in-
tra in gaudiũ domini tui. Ad quod gaudiũ
nos dominus ſua ꝓtectione perducat: Qui
villit ⁊ regnat in ſęcula ſculoꝝ: Amẽ.

Sermo ¶ Eodem die:Sermo II
A/, eEcte feſta eccleſię colunt:qui ſe eccle

ſię filios eſſe recognoſcũt.hheęc enim
omnium credentium mater eſt: quę
natos a moꝛte regenerat ad ſalutem. hęc eſt
poſt ſynagogam quideʒ vocata:ſed ante ſy-/
nagogam pꝛomiſſa. hęc enim iam in pꝛimo
Señ.a. homine pᷣſigurata eſt. Nam ſicut ex adę late
re fabꝛicata eſt eua:ita ex chꝛiſti coꝛꝑe et vul/
Geñ.. nere redempta creuit eccleſia.Hec intra arcã
diluuio exundante ſeruata: crucis beneficiũ
et baptiſmatis myſterium pᷣſignauit. Hanc

Geñ.⁊i. ſara ſterilis et deſperata in ſenectute vnico

pignoꝛe fęcundata pꝛęcinit: qð eccleſia vni/
cum: id eũ dilectiſſimũ deo populum ſeculo
B iam ſeneſcente ꝓgenuit. hheęc eſt regina illa:
PS. 44. de qua ad dominũ dicitur: Aſtitit regina a
dextris tuis in veſtitu deaurato circũamicta
varietate: id eſt diuerſarũ circũdata pᷣcioſo
· Regl. 10. decoꝛe virtutũ.hęcẽ illa regina:quę venit a
partibus ęthiopię audire ſapientis ſalomo/
nis. Sed heęc non tam ex vna regione q; ex
vyniuerſis mundi partibus reges paritura
conuenit: ſicut etiam euangeliſta cõmemo/
Matth.12. rat: Regina auſtri venit a ſinibus terrę au/

Ber. CC.LIII. In Anniuerſario dedicatiõis tẽpli:Ger. II.

dire ſapientiã ſalomonis. Venit eccleſia ad ðèZJMGDUẽ
redemptoꝛem ⁊ eruditoꝛem ſuum:vt de ſtul .
ticia erroꝛis doctrinam ꝑciperet veritatis.

De qua plenius ſicut audiuimus regnoꝛum

ſcribit hiſtoꝛia ita dicens:Et ingreſſa regina 3· Regl.io
hieruſalẽ cum multo comitatu ⁊ diuitijs cũ
camelis poꝛtantibus aromata et aurum in-
finitum nimis ⁊ gemmas pcioſas: venit ad
ſalomonem: ⁊ locuta eſt ei vniuerſa quę ha-
bebat in coꝛde ſuo.Ergo in figura reginę hu C
ius eccleſia venit ex gentibus: ⁊ a finibꝰ ter/
rę: imponens finem cupiditatibus vitijſq;
terrenis:vt audiret ſapientiã ſalomonis: id
eſtveri paciſici domini noſtri ieſu chꝛiſti:qui
fecit vtraq; vnum:ſoluens inimicitias inter Epðs.a.
deum ⁊ hominẽ in carne ſua. Venit poſt ve/
teres ⁊ ꝓphanas ſuꝑſtitiones audire ⁊ diſce
re de fidei illuminatione ⁊ iudicio futuro:de

animę immoꝛtalitate: de ſpe reſurrectionis
gloꝛię. Venit ergo in hieruſalẽ cum multo ʒ. Regj.10.

comitatu:id eſt non iam cum vna tantũ gen
te iudęoꝛum:ſicut pꝛius ſynagoga ſolos ha/
buit hebꝛęos: ſed totius mundi gentibus

diuerſiſq; nationibuſ. Venit ergo exhibens H

munera digna chꝛiſto:aurum et gemmas p̃ᷣ/
cioſas:et hoc camelis poꝛtantibus: id eſt ex
gentili populo venientibus qui pꝛius fue/
rant vitioꝛum fęditate diſtoꝛti: et maloꝛum
onere curui:ac peccatoꝛum pꝛauitate defoꝛ/
mes.Cum his tanq; muneribus regina hęc

ingredit᷑ ad pacificũ regem chꝛiſtũ exhibens
ſidei aurum: puritatis incenſa pᷣcioſa:ſplen/
doꝛeſq; gemmarũ: moꝛum ſcilicet inſignia

⁊ oꝛnamenta virtutũ: ⁊ locuta eſt ei vniuer/
ſa quę habebat in coꝛde ſuo:id eſt aperuit 4
coꝛ ſuum: manifeſtauit ei occulta conſcien-

tię ſuę in cõfeſſione ⁊ pęnitudine ſcedentiũ

delictoꝛum. Videamus quid agat hęc regi/ =
na. Videns inquã regina ſaba omnẽ ſapi/ Abi. 5.
entiam ſalomonis:⁊ domũ quam ędiſicaue
rat:⁊ cibos menſę eius:⁊ holocauſta quę of/
ferebat in domo domini:nõ habebat vltra
ſpiritum. Quid erat rationis:vt pꝛępotens
regina: domus expenſas:⁊ cibos regios tã/

topere miraret᷑: Ergo hoc loco aliqua maio-

ra nos opoꝛtet ĩquirere. Vidit ergo eccleſia
ex gentibus congregata ſapientiam chꝛiſti:
id eſt poſt carnalia inſtituta gentilium:poſt
humanã ⁊Tanimalẽ doctrinam philoſopho/
rum:accepit intellectũ ſalutis:et vitę inſpe/

xit ſpiritalium mẽbꝛa bonoꝛũ:agnouit verũ

fabꝛicatoꝛem ceęli ⁊ terrę:⁊ votentigl imũ hu⸗
II5: em H

mani generis conditotem: de cuius ſapien/
Sap.ij. tia dicit᷑: QOmnia in menſura ⁊ pondere ⁊ nu
FCiemero conſtituiſti. Uidit ⁊ domũ quam ędi/
ficauerat:id eſt incarnationẽ homis aſſum/
Col.⁊. pti:in quo habitat omnis plenitudo diuini/
tatis coꝛpoꝛaliter. Vidit ⁊ cibos menſeę ſalo
monis:id eſt illos de quibus dominus dice
Johᷣ.4. bat: Meus cibus eſt: vt faciam volũtatem
eius qui me miſit patris.Cibus enim chꝛiſti
eſt ſalus noſtra:reſicit᷑ cęleſtibus epulis:pꝛo
fectibꝰ noſtris. Cibus eius ſumus:dum ac/

quiſiti eccleſię i membꝛa eius coꝛpuſq; trãſi/

mus. Vlel cibus eius altaris ſacramenta cę/
Nõ.77. leſtia ſunt:de quibus dicit᷑: Panẽ celi dedit
eis:panem angeloꝛum manducauit homo.
Vidit ⁊ holocauſta eius: oꝛationũ ſine du/
bio ſuplicationumq; myſteria:et obſtupuit
vbi vidit ineſtimabiles diuitias domini ſui
35. Begl.I0. dixitq; ad regem: Verus ſermo eſt quẽ au/
dieram in terra mea ſuper ſermonibus tuis
⁊ ſuper ſapientia tua: et non credebam nar/

rãatibus donec ipſa veni ⁊ vidi oculis meis:
⁊ pꝛobaui ꝙ media pars nunciata mihi non

fuiſſet. Maioꝛa ſunt ſapientia ⁊ opera tua:
D qᷓ; rumoꝛ quem audiui. Cum ergo pꝑuenerit
regina hęc ſiue eccleſia ſiue quęcunq; anima
ſancta in ęternam hieruſalẽ: id eſt viſionem
pacis:⁊ ingreſſa fuerit beata requiem ⁊ glo/

riam ceęleſtium ꝓmiſſoꝛum: multo plura et

magniſicentioꝛa pꝑſpiciet qᷓ; ei ſunt in hac ter
ra per ſacra eloquia:per ꝓphetas atq; apo⸗
ſtolos nunciata. Hunc enim tanq; in ſpecu/
1. Corj.i3. Io ⁊ in ęnigmate:tunc autẽ oculis ſuis vide⸗/
bit:id eſt facie ad faciem. Lunc beata ⁊ illu/
Aris anima inter ſtupendas remuneratoꝛis
ſui conſtituta diuitias:ineffabilibus reginę

huius verbis vti ad deum poterit dicens:

Begl. 10. Verus eſt ſermo quem audiui in terra mea
ſuper ſermonibus tuis: maioꝛa ſunt opera
tua qᷓ; rumoꝛ quẽ audiui. Et reuera id quod
1. orl. 2. parat deus diligentibus ſe:fide nõ compꝛe/
hendit᷑: ſpe non tangitur: charitate non ca/
pitur:deſideria ⁊ vota tranſgredit᷑. Acquiri
poteſt:eſtimari non poteſt. haber de perce/
ptione fructum:non habet de ſacietate faſti

dium:Ad quę vos bona ꝑducat:qui viuit .

regnat in 1 ecula ſęculoꝛũ: Amẽ.

¶Eode Gem die: Sermo habitus in
Sermo regiõe tertia: In baſilica ſancti Pe/
CC. LIII. tri Carthagin. III

Auguſtini de tempoꝛe

Ecoꝛem domus dei: et locum taber/
naculi claritatis eius diligimus:ſi NPð. 25.
noſipſi ſumus. Quis ergo decoꝛ eſt
domꝰ dei ⁊ locus tabernaculi claritatis eiꝰ:
niſi templum eius: de quo apoſtolus dicit:
Templũ enim dei ſanctũ eſt: qð eſtis vos? i. Cor..ʒ.
Sicut ergo in fabꝛicis manufactis cum ele-
ganter et magnifice conſtruunt᷑:coꝛpoꝛalis
noſter mulcet᷑ aſpectus:ita cum lapides vi/
ui: id eſt coꝛda fidelium charitatis vinculo

continent᷑: decoꝛ eſt domus dei: et locus ta/
bernaculi claritatis eius. Diſcite ergo quod

amare debetis:vt amare poſſitis. QAui em̃

diligit decoꝛem domus dei: non eſt dubium

quia eccleſiam diligit. Mõ i in fabꝛefactis pa/
rietibus ⁊ tectis:non in nitoꝛe marmoꝛum ⁊
laquearibus aureis: ſed in hominibus fide/
de ſuo:⁊ es tota anima ſua:et ex tota mente
ſua:⁊ pꝛoximũ ſuum tanq; ſeipſum. Sed in B
congregatione chꝛiſtiana quãtum pertinet
ad participationẽ et cõmunionẽ ſacramen/

toꝛũ:multiplicati ſunt ſuper numerũ. Alius s. ʒ.

eſt ergo numerus: alij ſuper numerũ. Nume

rus eſt: de quibus dicit apoſtolꝰ: Mouit do/ 2. Timoth2.

minus qui ſunt eius. Super numerũ autẽ:
Quoniã in magna domo non ſolum vaſa abi..
ſunt aurea 2 argentea: ſed 2 lignea ⁊ fictilia:·
alia quidem in honoꝛem: alia in contume,
liam. Mumerus ergo vaſoꝛum in honoꝛem:

Super numerũ autem vaſa in contumeliã.

Cum ergo ſint iſta duo genera vaſoꝛum:nũ
quid dubitamus vbi ſit decoꝛ domus dei?
Si ergo vis diligere: agis quod cãtaſti: de⸗ C¶
coꝛem domus dei:⁊ locum tabernaculi clari Põ. 25.
tatis eius: Quęre vaſa in honoꝛem: et no/
lo dicas: Queſiui ⁊ non inueni. IJdeo enim
quęſiſti et non inueniſti:quia quod queſiſti

tu non fuiſti. Similis ſimili cohęret: diſſi i⸗

milis diſſimiles refugit. Si fueris vas in cõ
tumeliã: pꝛoculdubio vas in honoꝛem gra/
ue tibi erit ad videndum. Hon audis quo/
modo quidam de quodã dicant: Gꝛauis eſt Saß⸗a.
nobis etiam ad videndum?: Qõ tibi graue
eſt ad videndũ: quando erit apertũ ad inue
niendũ: Vaſa enim iſta interioꝛuʒ hominũ
ſunt. Mon vtiq; cum viſus fuerit iuſtus: iaz
agnoſcit᷑ iuſtus.Eüdem aſpectum habet iu/
ſtus ⁊ iniuſtus. VUterq; homo:ſed nõ vterq;
domus dei.Et ſi ambo chꝛiſtiani apellant᷑:

vtrũq; vas:ſed non vtrũq; in honoꝛem: ſed
aliud in honoꝛem: aliud in contumeliã. Nũ/

libus:ſanctis:deum diligentibꝰ ex toto coꝛ/ MWattt. ꝛ.

s v
nan

,cnunl
cunboll:

Nenller .

4 ſmien

ſegloin⸗
nrte

hkleginnd

ne cikunen
Daganionin
Allen, P⸗
NIyiunn

Mpintscon

kalatencck

oryund
Iusn Iurininde

ſluntnonn
Hwvengn

Mun genencun

Abantu
nocoesbe
Uunſonpe
lienmnanz⸗
eni ilenn

nan

Z llaens:

uincogn
flanngeis
fentnafi
nioin
lhü er
otercane
ungl
depeſoin
llamoe
Chnete

fakune

unng

nis 1 Ri
ddeec
atisep,
Ausdict

mus magna?: Nouit vti deus:id eſt dominꝰ
magneę domus et vaſis in honoꝛem et vaſis

in contumeliã. Sicuti eſt maloꝛum male vti
etiam bonis: ſic econtra dei bene vti etiam

tonun E1I. Timoth. 4. malis. Quantis bonis vtuntur mali? om/

s uncle
oponls
Ppidesy,
1s pihaul,
thast,
ergoquod
QAlic
ſtdubiun
eſuctisp
hnmorum:
nibus ide⸗

ota nente
n. Sedin 5
mpernnet
ſocamen

eri. Alus pen

eü. Bune

Bonuitdo r

nerü aute:
olum vln is
11ficila:
contume
honoꝛen.
ntumeli,
ſoummnd
omus dei⸗
citaltude

aculican ti

en: an
eoenin
od quelti
get: dil⸗
zsinch
norem gea
zudisuo⸗
ianisti
nbigene
rtäastue
u; honni
iulus:iej
nlubctin
no teng
1 mpelni
no ene 4 1

cli

nis enim creatura dei bona eſt: Quomodo

ea male vtuntur ꝓali⸗ Quomodo eos incre

Zacobi4 pat ſcriptura dicẽns: Petitis et non accipi/

tis: eo ꝙ male petatis:vt in concupiſcentijs
veſtris inſumatis. Quod nomen accepe⸗/
runt iſti male vtentes bonis dei? Sequi/

bi.s. tur et dicit: Adulteri. Vnde adulceri: RNe-

(Ciis quis amicus huius mundi inimicus
deo conſtituit᷑: Adulteri inquit. Sunt ani/
mę adulterę: ſunt foꝛnicarię. Diſcutiamus
eas. Foꝛnicarię animę ſunt:multis dijs fal/

ſis quodãmodo pꝛoſtiturę. Adulterę au⸗

tem tanqᷓ; legitimo iam coniugig copulate:
⁊ ipſi legitimo coniugio non ſeruantes ani/
mę caſtitatem. Ut hoc dicam expꝛeſſius:
pagani anima foꝛnicaria eſt: chꝛiſtiani mali
adultera. Pasgani anima ſoꝛnicaria: legiti/
mũ virum nõ haber:ſed ꝑ diuerſa dęmonia
pꝛoſtituta coꝛrumpit᷑ Chꝛiſtiani aũt aliqua
re adultera eſt: quia nec caſtitatem diligit:

E nec virum deſerit. Non ergo dicas: Quare
2. Timoth. 2. ſunt iſti in domo dei? Reſi pondet᷑ tibi: Va/

ſa ſunt in contumeliazʒ. Mouit eis vti deus.
Mon errat qui creauit: quoniam qui potuit

2. Betrac.18. creare:nouit oꝛdinare. Habent in domo ma

gna locum ſuum. Si autẽ quęris a me:quo/
modo eis bene vtatur deus?: fateoꝛ dei cõſi/
lium ſicut homo explicare non poſſum. Ho⸗/
ui enim cuʒ paulo apoſtolo expaueſcere: qð
etiꝗ ille cum conſideraret ⁊ expauit:et expa/

Bo. II. ueſcens exclamauit: O altitudo diuitiarum

ſapientię ⁊ ſcientię dei: q inſcrutabilia ſunt
iudicia eius: inueſtigabiles vię eius.Quis

enim cognouit ſenſum domini: aut quis cõ/

ſiliarius eius fuit:aut quis pꝛioꝛ dedit illi et
retribuet᷑ illi :Quoniam ex ipſo ⁊ per ipſum

⁊ in ipſo ſunt omnia: Ipſi gloꝛia i ſecula ſe/

culoꝛũ. Mobis conſideratio:admiratio:tre/
moꝛ:exclamatio: quia nilla penetratio. Ipſi

autem quid: Gloꝛia in ſecula ſeculoꝛũ. Siue

de vaſis in honoꝛem:ſiue de vaſis in contu
meliam: ipſi gloꝛia in ſecula ſęculoꝛũ.Alios
coꝛonat: alios damnat: nuſq; errat. Alios

F pꝛobat:de alijs ꝓbat:om̃es oꝛdinat. Quid

faciunt inquit in hoc mundo homines ma⸗

lie Reſpõde mihi:in foꝛnace auriſicis palea

quid facit? Puto non ibi eſſe ſine cauſa pa⸗

leam: vbi aurum purgatur. Videamus quę
ibi ſint omnia. Foꝛnax eſt:palea eſt: aurum
eſt:ignis eſt: artifex eſt. Sed illa tria: aurũ:

palea: ignis i in foꝛnace:artifex ad foꝛnacem.

Attende etiam iſtum mundum. Mundus:
foꝛnax eſt. Palea:homines mali. Aurũ:ho/
mines boni. Ignis:trbulatio.Artifex: deꝰ.
Attende et vide: Aurum non purgat᷑ ſi pa-
lee non vꝛatur. Vide aurum in hoci ipo pſal
o:vbi diligimus decoꝛem domus dei:⁊ lo
cuen tabernaculi claritatis eiꝰ. Vide ibi au/
rum:vide vocem auri. Purgari cupit:Pꝛo/

quit dñe ⁊ tempta me:Et vide ſi non ignem
quęrit. Pꝛoba me et tempta me: vꝛe renes
meos ⁊ coꝛ meum. Mon times nein igne de/

ficias? Hon inquit. Quare?Quia miſericoꝛ

dia tua ante oculos meos eſt. Ecce inquit

quare ſecurus dico: Pꝛoba me domine ⁊ cẽ/ Ps. 25.

pta me: vꝛe renes meos et coꝛ meum: non
quia idoneus ſum viribus meis ignem ſuſti

P öz. 25.

Abi. 5.
ba me domine et tempta me. Pꝛoba me in/

nere temptatiõis:ſed quia miſericoꝛdia tua

ante oculos meos eſt. Qui mihi inquit do/
naſti vt aurum pꝛobatũ eſſem:in foꝛnace pe

rire ꝑmittis? Pꝛoꝛſus mittis purganduꝛ:
eijcis purgatuʒ. Cuſtodiat dominus introi- s. 120.

tum tuũ ⁊ exitum tuũ. Vige ipſum exitũ:vi

de ingreſſum in foꝛnace. Omne gaudiũ exi- Jacobi. 1.

ſtimate fratres mei:cum in temptatiões va-/
rias incideritis.Ecce audiſti ingreſi uz: que⸗
re exitum. Facile enim eſt intrare: exire ma/
gnam eſt. Sed noli timere. Fidelis deus.

Nempe quia ingreſſus fueras:de exitu cogiꝰ

tabas. Fidelis deus qui non vos permittit 1. or.10.

temptari ſupꝛa id quod poteſtis: ſed facier

cum temptatione etiam exitum. Quid eſt

exitum? Vt poſſitis ſuſtinere. Intraſti: inci

diſti: ſuſtinuiſti: exiſti. Maαa materies eſt
purgationis bonoꝛũ: abundantia maloꝛũ.
Nam in multitudine maloꝛuʒ q;uis ꝑmixti

lateant boni:nouit dominus qui ſunt eius.
Sub manu tanti artiſicis:auri mica in ma //
gna palea perire non poteſt. Quanta ibi pa
lea q; modicũ aurum.Sed noli timere: tan/

tus eſt artifex vt purgare poſſit: ꝑdere non

poſſit. Tide aurum beatuʒ apoſtolũ in iſta

foꝛnace myndi huius quẽadmodum pericu
lis pꝛobat᷑:vt veniamus ad vaſa inhonoꝛa/

2. Timoth. 2.

ta quęintus ſunt: qubus nouit bene vtido

5

Ber. CC.LIIII. In ãniuerſario dedicatiõis repli: B. er. III

quid pꝛopter mala vaſa deſerenda eſt do/

—

Bancti luguſtini de tempoꝛe

. WC1

tibi relicturus eſt:quod binc non eſt ablatu-

—H ziner
minus magnę domus. Apoſtolus ergo cuʒ dicit falſa: plerumq; illi creditur. Quid fa- d.
2. Corj.II. periculis pꝛobaret᷑:quid dicebat? Periculis cit aurum? Vndiq; palea eſt. Ignis ſoꝛdes zeee
in mari:periculis in deſerto:periculis ex ge· punit:non fidem. Eſto mundioꝛ ipſa exerci/ e ame
nere:periculis ex gentibus. Iſta omnia fo/ tatione: eſto mũdioꝛ: valeat tibi ille qui au/ ch ien
ris ſunt. Intus attende: Periculis in falſis ferat quo ſoꝛdidioꝛ es: non qui opꝛimat qðᷣ e mucr
h fratribꝰ. Alloquoꝛ ego aurum dei: alloquoꝛ aurum es.Eteni ſi defeceris:peris in palae.. Alon 1
vaſa facta in honoꝛem: alloquoꝛ grana ĩ tri- Et ſi peris in palea:aurum non eras:ſed au an dis
tura areę:inter paleam laboꝛantia. Tibi di/ rum eſſe te fingebas. Nauit dominus qui 2. Timotsᷣ 4e *
co quiſquis audis:non me:ſed per me:Eſto ſunt eius. Illi autem qui ſunt mali: de qu/
bonus: tolera malum. Nolo dicas quis eſft bus erubeſcis quando es inter malos qui ene⸗
bonus:immo hoc volo dicaſ:quoniã quan/ ſunt foꝛis: memẽto quod non ſint in domo ine
tumcunq; fueris bonus: non eris ſine ali / magna vbi es vas in honoꝛem: ſed in cõtu/ im⸗
Zud.18. quo malo. VUnde rectiſſime dicitur: Nemo meliã. Inſtruxit te apoſtolꝰ: regat te deus. “ lemd
bonus: niſi ſolus deus. Sed bonus ille qui Si mali non eſſent pꝛo quibus oꝛaremus: RK wan⸗
fecit bona: deus eſt. Si ergo bonus deus qñ nobis diceret᷑: Oꝛate ꝓ inimicis veſtris? Mattb.5. snd
qui facit bona:et ſolus ille bonꝰ effectoꝛ bo- An foꝛte vellemus bonos habere inimicoſ⸗ Nabenmk⸗
noꝛum: quomodo eſt effectoꝛ bonoꝛũ:ſi nul· Vnge ſieri poteſt: Non habebis bonũ ini⸗ . S
lus eſt hominum bonus:? Scõðm modulum micũ:niſi fueris malus. Si autem fueris bo ed
ergo pꝛoximũ:eſt ⁊ homo bonus.Qui ſi nõ nus:inimicus tuus nõ erit niſi malus.Oꝛa/ neam
Mattb.ia. eſſet: deus ipſe non diceret:homo bonus: te pꝛo inimicis veſtris. Ergo boni oꝛate pꝛo ice h
de bono theſauro coꝛdis ſui pꝛofert bona. malis. Redi ad coꝛ tuũ: O tu qui in iſta foꝛ R
Eſto ergo bonus:⁊ tolera malum.Eſto ſim/ nace purgaris:ſi potuit eſſe vox tua:Pꝛoba Mã.ꝛ5. ee
pliciter bonus: et dupliciter tolera malum. me domine ⁊ tempta me:vꝛe renes meos et Naicer⸗
Bonus:non niſi intus. Nam ſi non intus: coꝛ meum: quoniam miſericoꝛdia tua ante Mee
nuſq; bonus. Eſto ergo bonus intus: ma/ oculos meos eſt:⁊ ecce redi ad coꝛ tuũ.Sub K E
lum tolera ⁊ foꝛis ⁊ intus. Foꝛis tolera hęre deo es:oꝛationem fuſurus es. Occurrit tibi i
— ticum:tolera paganum:tolera iudęum: tole qui te lęſit: occurrit tibi qui te pꝛęſſit: occur/ Lann
Michee.7. a ⁊ intus malum chꝛiſtianuʒ: Quia inimici rit tibi qui te ſpoliauit:occurrit tibi qui te¶e in mmm
. hominis domeſtici eius. Patiens moleſtos carcerem miſit.Eia attende coꝛ tuum: reſpi/ A
multos intus malos ſtomacharis:indigna,/ ce dominũ tuum.Ecce malus inimicus tuꝰ: Aim
ris:quaſi iam venerit tempus ventilatiõis. ecce bonus dominus tuus.Mocet tibi iniim umm
In tritura poſitus es: in tritura es adhuc: cus tuus malus: oꝛa pꝛo inimico tuo dicis ti inm
area triturat᷑ adhuc: adhuc grana et mani/ bi dominus tuus bonuſ. Inter inimicũ tuũ Gunamd
puli cum gentes credunt ad aream colligũ malum ⁊ dominũ bonum:quid tu facturus lick. Can
tur. Putas eſſe te poſſe in area triticum ſo- es?Contra hunc oꝛaturus:aut huic obtem/ lenprenn,
lum: Erras. Geme in area vt gaudeas in peraturus?: Suſcipis ex ſᷣcepto domini tui NR
J hoꝛreo. Fiunt multa mala a chꝛiſtianis ma/ oꝛare pꝛo maligno inimico tuo illo: Quid R
. lis. Illi qui foꝛis ſe unt et nolũt eẽ chꝛiſtiani: facturus es? Dominu ſ iuſſit:dura iuſſit:ſed anlr
inueniunt occaſiões ad excuſatiões.HHoꝛta,/ magna pꝛomiſit. Quę dura iuſſit? Diligite Mattð.. Hcken
toꝛi ſuovt credant:iſta reſpondent: Uis me inimicos veſtros: benefacite his qui ode- —*RZL
eſſe qð eſt ille et ille? Et nominat illũ et illũ: runt vos:⁊ oꝛate pꝛo ꝑſequẽtibus vos.Du⸗
aliquando et verum dicit. Cum autem non ra ſunt:ſed pꝛopter verba labioꝛum tuoꝛum s. 1. —
poteſt inueniri:quid magnũ eſt calumniari? ego cuſtodiui vias duras. Vnde tibi viri/ .
Cum ille non trepidat calumniari: facit alũ bus tuis cuſtodire vias duras:niſi quia mi/ “r
quod non videt ſuſpicari? Tu cum hominẽ ſericoꝛdia tua ante oculos meos eſt:? Ecce N
audieris iſta dicentem: foꝛte quia noſti fra- dura iuſſit: amara iuſſit: vide quę pꝛomi/ e
tres tuos malos: dicis apud teipſuʒ: Terũ ſite Orate pꝛo perſequentibus vos: vt ſitis .
dicit: Periculis in falſis fratribus. Sed no flij patris veſtri qui in celis eſt. Si tibi dice⸗ bi⸗
li deſicere: quod ille quęrit: tu eſto.Eſto bo/ ret: Oꝛa pꝛo inimico tuo: vt ſis filius patris
nus chꝛiſtianus: vt cõuincas calumnioſum tui: ne exhęreditet te pater carnalis: qa hoc D
paganum. Sed ille calumniat᷑: et de bonia den

Md,.
Sſondes
Lereti
equia⸗
inares

Seſelun

8

nsrekm
deguaux

los gui
ludono
Hincön
tiedens.
menue:
Seſhnse du
nimnicol⸗
vonüin⸗
fuensbo
lus. Ora,
ratepeo
miſaſee

uepohn

eoset
maame
us. Sub
curmt nbi
ſitoctu
biquiten
um:keipi
nicuste:
tibiinim
wodict
limicimd
ufactunse
uicobtenn
domminituu

lo:Qud

1iuſtſead
Diigtede
S iole
zvos u

getihifn
iſiqui⸗
6
aue gon

os Kſns

Zinbiote⸗

nennn

lercnde
lctebaep

cipe ergo oꝛare pꝛo inimico tuo illo magno

qui tibi multa mala fecit: qui in te multa
dura congeſſit. Incipe pꝛo illo oꝛare:⁊ vide
coꝛ tuum litigare tecum. Quod ergo vis:
quod tibi placet:quod delectaris ſcõm inte/
rioꝛem hominẽ: quod obtemperas domino

tuo ⁊ oꝛas ꝓ inimico tuo:aurum eſt. Quod

Lte vult deus in foꝛnace purgare. Exercere
ergo in medijs malis o bone: ſi quis es bo/
nus:nõ de tuo bono qꝛ fuiſti malus: ſed de

vo cum oꝛare cęperis: incipit recuʒ carnalis
inſfirmitas litigare: ipſe ſunt ſoꝛdes a quibꝰ

dei bonus qͥ nunq; ẽ maluſ. Exercere in me/
dis malis. Hec mihi volo dicas: Saltem ſi

neceſſe eſſet pꝛopter exercitationem noſtrã

vt eſſent mali:pauci eſſent mali:sboni mul⸗/

ti eſſent. Non attendis:quia ſi pauci eſſent:
multis non nocerent. Vltiq; conſidera vir

pꝛudens: quia ſi multi boni eſſent: et pauci

mali eſſent:pauci mali multis honis nocere
non auderent. Si non auderent: non exer/
cerent. Nunc vo quia multi ſunt mali:labo/

ratur a paucis bonis inter muitos malos.

Et cum laboꝛatur: ſudatur:et cum ſudatur:

aurum purgatur. Eſto ergo in decoꝛem do/
mus dei. Jam tecum in coꝛde tuo litigauit

infirmitas: inuoca vt vincas: aſſit tibi deꝰ:

adiuuet qui iubet. Jam factus es victoꝛ in-

firmitatis tuę: iam ſuſcepiſti animo et fru/

ctum oꝛandi pꝛo inimico tuo: vide quid bo/

ni eſt. Compara illum tibi. Iile meditatur

temptationes: tu fundis oꝛationes. Ille ſi

nocet:palam nocet. Zu quod pꝛo illo oꝛas:
deus nouit. Ille non credit: quia coꝛ tuum

non diſcutit. Cum ergo palam nocet: tu oc/
A culte oꝛas. In iſto toꝛculari eccleſia compa/
rata eſt. Uide ſi non ille qui palam nocet

amurca eſt currens per publicum. Amurca
per publicum currit: oleum autem ad ſedem
ſuam occultos tranſitus habet. Vt occulte

tranſeat:in magnitudine aparet. &ρ& multi

enim o fratres mei:qᷓ; multi in iſta conflicta⸗
tione rerum:in huius mundi malicia:in iſta
maloꝛum abundantia ſubtraxerunt ſe ⁊ con
uerſi ſunt ad deum:et valefecerunt mundo:
et ccperũt pauperibus res ſuas donare:qui
pauloante rapiebant alienas.Sed multi ra
ptoꝛes:inuaſoꝛes:ſpoliatoꝛes:publice axa/

CC.LV. In anniuerſario dedicatiõis tẽpli: Ger. IIII.
rus: timeres et faceres: pꝛomittitur tibi pio re
is duris: vt ſis filius altiſſimi: cogita pa/
trem: ⁊ agnoſce hęreditatem. Dic ergo: In/

rent: amurca illa eſt per plateam currens.
Illi autem vnus hinc:vnus inde coꝛde con/
iuncto mala faciens:mala pꝑmanere erubelſ/
cens:dei monita cogitans: ſpem ſeculi irri/
dens:ſpem celeſtẽ expectans:mutans amo/
res ⁊ moꝛes: oleum ſanctitatis eſt:vas i ho/
noꝛem eſt in domo magna:aurum eſt in foꝛ/
nace:granum eſt in hoꝛreo: Ibi eſt decoꝛ do
mus dei: qui viuit et regnat in ſęcula ſęcu/
loꝛum: Amen. “
Sermo

¶ Eodem die:Sermo IIII
R Cc. LV.

Jeut optime nouit ſanctitas veſtra A
frẽs ↄſecrationẽ altaris hodie cele/
bꝛamus: et iuſte ac merito gauden⸗
tes celebꝛamꝰ feſtiuitatẽ:in qua bñdictꝰ vel
vnctus ẽ lapis: in q̊ nobis diuina ſacriſicia
conſecrant᷑. Sed quando feſtiuitates iſtas
colimus fratres chariſſimi:diligenter debe/
mus attendere: ⁊ totis viribus laboꝛare:vt
quod in templis vel altaribus viſibiliter co/
litur: in nobis inuiſibiliter compleat᷑. Quia
qᷓ;uis ſancta ſint templa quę videmus de li/ .
gnis ⁊ lapidibus fabꝛicari: tamẽ plus apud
deum pꝛecioſa ſunt templa coꝛdis et coꝛpo/
ris noſtri: qꝛ illa fiunt ab homie carnali:iſta
ab artiſice mundi. Templa de lignis et lapi-
dibus humano ingenio componũtur: tem/
pla coꝛpoꝛum ipſius cęleſtis artiſicis manu
fabꝛicantur: ſicut ſcriptum eſt: Manus tuę
fecerunt me ⁊ plaſmauerunt me.Et iterum:
Pꝛius q; te foꝛmarem in vtero noui te. Haʒ Hiere..
qð templa ſuccenduntur:ita econtrario qui
charitatis luce repletus eſt:ſi negligens fue
rit: cito refrigeſcit charitas: et cupiditas in/
ardeſcit. Ergo nec ille deſperet qui malus
eſt:quia cito poteſt reſurgere:nec ille qui bo
nus eſt aut negligẽs remaneat:aut aliquid
de ſua virtute pꝛęſumat: ne gaudium ſuum
conuertatur ad luctum. Et ideo dilectiſſimi
fratres: caſtitatem coꝛpoꝛis: puritatem coꝛ⸗
dis cum dei adiutoꝛio ſeruare quãtum poſ-
ſumus ſtudeamus. his enim rebus ignis
in nobis charitatis vel compunctionis ſem ßMM
ſemper accenditur et nutritur. Qui enim
nec caſtitatem cuſtodit in coꝛpoꝛe: nec pu/
ritatem tenet in mente: quotiens ſanetę
ſolenitates adueniunt: in coꝛpoꝛe videtur
habere gaudium: in coꝛde non cclebeat

Bancti luguſtini de tempoꝛe

Apocl.ʒ.

niſi luctum. QAuale enim gaudium conſcien
tia illa poteſt habere: in cuius anima mul-
tis vitis occupata magis diabolus pꝛobat᷑
habitare qᷓ; chꝛiſtus: Quale gaudiũ poteſt
habere anima:quę iracundię furoꝛe ſuccen-
ditur: cupiditati nigredine obſcurat᷑: ſuper/
bię amariſſimo felle repletur: inuidię vene/
no percutit᷑: luxurię ſoꝛdibus inquinatur:
Nos vo fratres chariſſimi etiã ſi nobis ali/
qua vt ſolet fieri peccata ſurrepunt: quantũ
poſſumus cum dei adiutoꝛio laboꝛemus:ie/
iunijs: vigilijs:oꝛatiõibus:elemoſynis mũ/
dare ſoꝛdida:lapſa conſtruere:templum dei
viui regdiſicare:vt veniens dominus in no/
bis nihil inueniat qð oculos ſuę maieſtatis
offendat:quia de ipſo ſcriptum eſt.Ecce ſto
ad oſtium et pulſo:ſi quis ſurrexerit et ape/
ruerit mihi: intrabo ⁊ cęnabo cum illo: ⁊ ille

Job.14. Mecum. Et iterum: Ego et pater veniemus
2à manſionem apud eum faciemus. &α bea-/

ta eſt illa anima:in qua pater et ſilius veni-
entes:non ſolum habitare vel manere: ſed

etiam cęnare dignant᷑.Qð autem dixit: Cg/

nabo cum illo ⁊ ille mecum: ſcimus euiden/
ter:quiaapoſtolus paulus oſtendit dicens:

1.Cor 5. Templũ dei ſanctũ eſt: quod eſtis vos. Et
Leuitj. 26. per ꝓphetã dominus dicit: Et habitabo in/

2. Con.b. quit in eis:⁊ inambulabo. Et quia ſicut ipſi

vidiſtis fratres habitare ⁊ inambulare deſi/

derat in nobis deus: cum ipſius adiutoꝛio

ita coꝛ noſtrum ſtudeamus bonis ſemꝑ co/

gitationibus occupare: ⁊ coꝛpoꝛa noſtra ab

omni ſoꝛde luxunig munda vel caſta iugiter

DD
3. Begl. 6.

cuſtodire:vt deum in nobis delectet habita
re. In templo enim a ſalomone ędiſicato le/
gimus duo altaria fuiſſe conſtituta: vnum
foꝛis:aliud intꝰ. In illo qð foꝛiſ erat:anima-
lium ceędebat᷑ ſacrificiũ. In illo vᷣo altari qð
intus erat: thimiamatis offerebat᷑ incenſũ.
Videamꝰ fratres:ne foꝛte i nobis duo ſint
altaria conſtituta: coꝛpoꝛis ſcilicet et coꝛdis
noſtri. DHeniq; duplex a nobis ſacriſiciũ quę
rit deus:vnumvt ſimus caſto coꝛpoꝛe:aliud
vt mũdo coꝛde eſſe debeamus.Ergo in exte
rioꝛe altari: id eſt in coꝛpoꝛe noſtro offerant᷑
opera bona: in coꝛde odoꝛem ſuauitatis re/
doleat cogitatio ſancta. In altari coꝛdis no
ſtri iugiter quod eſt deo placitum oꝑpemur.
Tunc enim oꝛdinem legitimũ copſecratiõis
altaris cum gaudio celebꝛamus:quando al/
taria coꝛdis vel coꝛpoꝛis noſtri munda ⁊ pu

ra in cõſpectu diuinę maieſtatis offerimus.
Nam neſcio qua fronte: aut qua conſcien-

tia optat in altaris conſecratione gaudere:

qui in coꝛdis ſui altari non ſtudet mundici/

tiã cuſtodire. Hos vo fratres chariſſimi:ita

agere ſtudeamus vt ſemper feſtiuitatẽ du/

plicem celebꝛare mereamur: ⁊ quomodo de

templi vel altaris cõſe ecrgtione gaudemus:

ſic inuiſibiliter de coꝛpoꝛis caſtitate vel ani⸗

meę puritate ſpiritale gaudiũ habere merea/

mur. Et h cõſiderate fratres: ꝙ in illo altari E
qð a ſalomone iegimꝰ dedicatũ:iugiter quo
tidianu& ignis ardebat: qð vtinam ⁊ in no

bis pietas diuina perſiciat. Vnde non ſolũ
oꝛationibus ſed etiam bonis operibus pla/

candus eſt deꝰ: vt ĩ altari coꝛdis noſtri ignẽ

ſuum ſemꝑ accendat:illuʒ de quo ipſe dixit:

Ignem veni mittere in terram: ⁊ quid volo Tucj. a.
niſi vt acendat᷑: Quia duo ſunt ignes:cupi

ditatis ſcilicet ⁊ charitatis: ⁊ vnus de parte
dei: alter de parte diaboli: vnus deuoꝛans
omĩa mala: alter vniuerſa bona conſumẽs:
conſideret vnuſquiſq; conſcientiã ſuam: et

ſi in ſe videt ignem cupiditatis ardere: cum

dei adiutoꝛio feſtinet extinguere:quia nihil
in illo boni remanere poterit: quẽ ignis cu/

piditatis accẽderit:ſicut econtrario nihil in

eo mali remanebit:in quo ignis arſerit cha/

ritatis. Flamma enim cupiditatis in coꝛde

peccatoꝛum velut in altari deuoꝛans omnia

bona:diabolo odoꝛẽ ſuauitatis exhalat: in

anima vo ſancta velut in ſacroſancto altari
flamma charitatis quęcũq; ſuꝑuenerint ma

bet.Et quia vniuſcuiuſq; coꝛ altare eſt: aut

vnuſquiſq; conſcientiã ſuam: er ſi cupidita-
tis igne conſumit᷑:elemoſynarum refrigerio

mitigetur:quia ſcriptum eſt:Sicut aqua ex Ecẽis.

tinguit ignem:ita elemoſyna extinguit pec
catum.Qui ergo cupiditate conſumit᷑: ſub/
trahat a ſe opera mala:⁊ quod bonum eſt ex

accendit᷑:ſemper bonis operibus augeatur:

⁊ nutriat in ſe ignem quem in eo chꝛiſtus di
gnetur accendere. .

Eodem die: Sermo v

la cõſumens: deo odoꝛem ſuauitatis exhi/

dei:aut aduerſarij: ſicut iam dixi: attendat

ercere conetur. Qui vo flamma charitatis

M

eunml

ß

Kn. binana

ancongre⸗
oncoenim
gaetlepi
lapthank:
brotum cop

gunteniſiq
Lignaiſat
Gbererent
ſeinicecoh
fennnenoh
Ceoinaliqu
herereſen
Volens eng
hobis habit

Phig Handatün

dligans. 4
bis Vetere
gun tacieb⸗
Cgovten
wosinuicen
moyetrag
ſautßaſcuu
Lunenize⸗

ſig athabete

nino antic
nitena 6
domninusd
hbercane
Cantueamn

Peoteſanc

ns Domm
luofneni
ſPpumrne
ehin penc
mammiconn
heeſtyen⸗
Umus:ode

Norum ſ
eſanockt
neguicee
animne
amlie

ie
–
igne RAuNgen.

e mnuncii

N

1ignondode

mrgutm

bint palmn n⸗
udahgengen
grlhiut
Ctiügtgan

Ninunen

Diteronſal

Wanu

Nadis oſtiigi
egnnt

NumtquNAnn
untigesa

zinnnsdepan
Vnnsdenanns
honaconſonin
ſaenni ſume

misnienn
Aeregrand

nir greignisa⸗
Conmrano uhlit
ignisntſencn
vidiuns inat,

dencunsonnu.

nansehrlnn
ſaooſangoeen
Pſuguenamn
—– n
altuechdl
untt
nannt ttn
. gament
Lerringalce⸗.
utimaii 1
cbonuncle at
ma caun
nbusaugenn
nannimn

R N

B cr. Cc. .vI. gi n ãniuerſario dedicatiõis tẽpli:B er. v.

Sermo
CC. LVI.
A

Elebꝛitas huius cõgregationis:de/
dicat tio eſt domus oꝛationis. Homꝰ
ergo noſtrarũ oꝛationum iſta: dom⸗
