¶ De ſancto Uincentio
¶ In fe k9 ſancti Cincentij marty/
no 1

Npaſſione quę nobis hodie recita
ta eſt: fratres chariſſimi euidenter
oſtenditur iudex ferox:toꝛtoꝛ cruen
tus:martyr inuictꝰ*. In cuiꝰ coꝛpoꝛe pęnis
varijs exarato:iam toꝛmenta defecerant:et
adhuc membꝛa durabant.Tot cõuicta mi⸗/
raculis ꝑſiſtebat impietas:tot vexata ſup/
plicijs nõ cedebat infirmitas. Agnoſcat᷑ er/
go operata diuinitas.Quãdo em̃ coꝛrupti/
bilis puluis contra tã imania toꝛmenta du

B raret:niſi in eo chꝛiſtus habitaret? In his

em̃ omnibus ille agnoſcendus: ille gloꝛiſi-
candus: ille laudandus eſt qui et in pꝛima
vocatione dedit fidẽ:⁊ in ſupꝛema paſſione
virtutẽ. Vultis noſſe qꝛ vtrunq; donatum

NVhitl.i. eſt? Audite apoſtolũ paulũ: Vobis inquit

datum eſt ꝓ chꝛiſto nõ ſolum vt credatis in
eum: verumetiã vt patiamini ꝓ eo. Acce/
perat vtraq; hęc beatus vincentius leuita:
acceperat ⁊ habebat.Si em̃ non accepiſſet:

equid haberet:? habebat ĩ ſermone fiduciã:

habebat in paſi ione tolerantiã. Nemo er/
go de ſuo coꝛde ſᷣſumat quãdo ꝓfert ſermo
nẽ:nemo de ſuis viribus ↄſfidat quãdo ſuf⸗/

fert temptationẽ:qꝛ vt ⁊ bona pꝛudẽter lo/

quamur:ab illo eſt nõ noſtra ſapientia:⁊ vt
mala foꝛtiter ꝑferamus ab illo ẽ: nõ noſtra

C eſt patientia. Recolite dũm chꝛiſtũ ſuos in

euangelio diſcipulos admonẽtẽ: Recolite
martyrũ regẽ cohoꝛtes ſuas armis ſpirita/
libus inſtruentent:: bella monſtrantẽ: adiu/
toꝛia miniſtrantẽ:ſmia pollicentẽ: quia cũ
dixiſſet diſcipulis ſuis: In hoc mũdo pᷣſſu/
ram habebitis: mox vnde territos ↄſolare/

S.18. tur adiunxit dicens: Sed cõſidite quia vici

mundum. Quid ergo miramur chariſſimi
ſi in illo vincẽtius vicit:a quo victus ẽ mũ/

dus: In hoc inquit mundo pꝛęſſurã habe/

Pavſſuacα miνι ναρα ůõ ge natſtcta

De ſancto vincentio Ber.i

bitis:vt ſi ᷣmit nõ oppꝛimat:ſi oppugnat

nõ expugnet.Duplicem mundus aciem ꝓ/

ducit contra milites chꝛiſti. Blandit᷑ vt de/
cipiat terret vt frangat. Hõ nos teneat vo/
luntas ꝓpꝛia:nõ nos terreat crudelitas ali
ena:⁊ victus eſt mundus.Ad vtroſq; aditꝰ

occurrit chꝛiſtus ⁊ non vincit᷑ chꝛiſtianꝰ.Si

cõſideret᷑ in iſta paſſione humana patiẽtia:
incipit eſſe incredibilis:ſi agnoſcat᷑ diuina
potentia deſinit eſſe mirabilis. Tanta graſ
ſabat᷑ crudelitas in martyris coꝛpoꝛe:⁊ tan

ta tranquillitas ꝓferebat᷑ in voce: tantaq;

pęnarümſperitas ſęuiebat in mẽbꝛis: vt mi
ro modo putaremus vincentio patiente ali
um loquentẽ non toꝛqueri.Et vere frasres
chariſſimi ita erat. Pꝛoꝛſus ita erat. ANius
loquebat᷑. Pꝛomiſit em̃ ⁊ hoc teſtibus ſuis
chꝛiſtus in euangelio:quos ad hmõi certa/

mina pᷣparabat.Sic em̃ ait: Molite pᷣmedi/xx

tari quomodo aut quid loquamini. Mõ em̃

vos eſtis qͥ loquimini:ſed ſpiritꝰ patris ve/

ſtri qͥ loquit᷑ ĩ vobis. CLaro &̊ patiebat᷑: ⁊ ſpi
ritꝰloãbat᷑.Et loquente ſpiritu nõ ſolũ cõ/
uincebat᷑ impietas:ſed etiã cõfoꝛtabat᷑ infir

mitas. Clarioꝛem nobis martyrem tot toꝛ/

menta faciebant. AMultiplici em̃ vulnerum

varietate cõfoſſus nõ deſerebat pugnã:ſed

acrius iterabat. Putares ꝙ eũ duraret:flã/

ma nõ vreret:⁊ tanq; figuli foꝛnax lutũ mol
le ſuſcipiens:durã redderet teſtam? Pote⸗/E

rat martyr noſter dicere daciano: Jam non
vret ignis tuus carnẽ meã:quia exaruit ſi/

cut teſta virtus mea:⁊ quomodo ſcxiptũ eſft
veraciter: Vaſa figuli ꝓbat foꝛnax:⁊ hoĩes Ecẽi·27.

iuſtos tẽptatio tribulatiõis:ꝓbatꝰ atq; de/
coctus illo igne vincentiꝰ:dacianꝰ vero ar/
ſit ⁊ crepuit.Si em̃ nõ ardebat:vnde crema

bat:Quid em̃ erãt verba iraſcentis:niſi fu

mus ardentis? Ergo martyri noſtro refrige
rium in coꝛde habenti: flammas extrinſecꝰ
admouebat:ſed ipſe facibꝰ furoꝛis accẽſus
tanq; clibanus intus ardebat:⁊ habitatoꝛẽ
ſuũ diabolũ cõcremabat.Per furioſas em̃
daciani voces:ꝑ truces oculos ⁊ minaces
vultus ⁊ totiꝰ coꝛꝑis motꝰ ille habitatoꝛ eiꝰ
interioꝛ mouebat᷑:⁊ ꝑ hęc ſigna viſibilia tã/
qᷓ; ꝑ ſigna ſui vaſculi qð impleuerat crepã/
tis rimula ꝓuidebat᷑. Mõ tantũ martyrem
cruciabãt plurima toꝛmẽta: quãtũ illũ va/
ſtabat inſania. Sed iam fratres illa oĩa trã/

ſierũt: ⁊ ira daciani ⁊ pena vincentij. Nunc
aũt pęna daciano: coꝛona vero manet vin⸗/

atth. 1. pzig

P öõ. 2 Ie=

Hen
4 lentio.
Yetrbu
nunn
ſegoia
mabun
aitunn
tij dloe
cianian
Oo ver
cpus
haſſeſe
ni⸗ V
vicitan
noxuu
uer nc
gulimnte
Poͤſer
ſtaqus
uſcnodt

Aaudo

ii⸗
NI. Ne⸗
4

WN
es facl
Merabie
onis obt
(eſla de
(patroce
beztum
tmoue.
eragne
Aulyt
mena
fectuen
vielz
ſiofune
necno⸗
plurih⸗
tutum
Bne
ergog
fegrin
exhibe
cogno
leyber
effectu
tumm
officio
eſſeti
ſtu id

Der

dppugn
onten 3

Ber. XIII. De ſancto?

F centio.Heniq; his ſᷣmiſſis futurę videlicet
retributionis finibus:etiam in hoc mundo

Stenentpo⸗
Wdlts

noſgidt
buſin g
napatön
kk duin

Tunein

Nerdlen

Re:tunnng L

Khisn
penentest
here fanes
an. Nus
eſbos ſus
bnöicang

lteönelde

min. Röei
woamse
Niehet iſn
unöſoli⸗
drtabrtinin
entiot
öwneun

upogniſe
jdurenſi
nurlͤn
ſane pot
no: nton
s aaniſ
alcnti
hntboi .
bar nigde
n peot⸗
wncoen
annaniin
bon enge
6 amitie⸗
nis attiſi
babine
funoſtscn
bienat
liblals
nen e
Snunmnm
züli ⸗
ucinni
mni⸗kun
pane

martyrũ gloꝛiã demõſtremus. Quę hodie

regio:quę ve pꝛouincia vlla quouſq; vel ro

manum imperiũ vel chꝛiſtianũ nomen extẽ

ditur: natalem nõ gaudet celebꝛare vincen

tij diaconi? Quis autẽ hodie vel nomẽ da/

ciani audiſſet:niſi vᷣincẽtij paſſionẽ legiſſet:

AQð vero tanta cura ſeruauit dñg martyris

coꝛpus:quid aliud demõſtrauit niſi guber/

naſſe ſe viuentem: quẽ non reliquit exani/

mẽ? Vicit ergo dacianũ viuens viucẽtius:

ſ△

vicit ⁊ moꝛtuus. Viuens toꝛmẽta calcauit:
mouus maria tranſnatauit. Sed ipſe in/
ter vndas gubernauit cadauer extinctum:
qui inter vngulas animũ donauit inuictũ.
Nõ flexit flamma toꝛtoꝛis coꝛ eius:nõ mer-/
ſit aqua maris coꝛpus eiꝰ. Sed in his ⁊ hu/

Ps.n5. iuſmodi nihil eſt aliud:niſi pcioſcin conſpe

ctu domini ſemꝑ moꝛs ſanctoꝝ eius:cui eſt

Honoꝛ ⁊ imperiũ in ſecula ſeculoꝝ Amen.
Ser. 4 (Bne⸗ 8 eculoꝝ Ame

atq; in chꝛiſtum ſeuientis inſaniã interritꝰ

adijt: modeſtus ſuſtinuit:ſecurus irriſit:ſci
ens paratus eſſe vt reſiſteret: neſciens ela⸗
tus eſſe quo vinceret:qꝛ cuiꝰ amoꝛe ſpirita-
libꝰ armis ſmunitus reſiſtebat:eiꝰ adiuto⸗
rio quicquid pęnarũ in illũ ferientis ira exx

cogitabat: inſuperabilis foꝛtiter patiendo

vincebat. Ideo nõ hũc laminę ignitę ſarta
ginis:nõ eculei:non vnguleę ferreęq; man⸗:
nõ vires pauendę cedentiũ:nec doloꝛ ſciſſo
rũ membꝛoꝛũ: nõ foci fragoꝛ ⁊ ſtrepentis in

patientis viſceribꝰ ſalis iniectio daciani qͥᷣ

uerunt aliqtenꝰ ſubdere iuſſioni:Sed dum
intãtũ eiꝰ vecoꝛdię tumoꝛ excreſceret: vt tã

tis paſſionũ ſubactum doloꝛibꝰ aut viciſſe

aut interemiſſe ſe lętabundus extolleret:ſu

ſcepta ſpe fruſtratus:vnde victoꝛ viſus eſt

apparere:inde victus cõpulſus eſt erubeſce
re:quoniã quo dei martyr durioꝛi vrgebat᷑
peęna: eo amplioꝛi cõfeſſionis exultabat cõ
ſtantia. Vnde ipſius paſſionis vel vltima

eodem feſto Sermo IIÄBuidere ſeu moꝛari fratres euidentius pla-

Vnctoꝝ licet dilectiſſimi gloꝛioſas cet quatenꝰ animaduertat ſanctitas veſtra

martyrũ paſſiones:quos diſtincta
regionibus loca meruerunt: vna ſi/

des faciãt omnibus indiſcreto honoꝛe ve/⸗
MNerabiles: ꝓpꝛiã tamẽ ſibi in hoc venerati-

onis obſequio vendicant dignitatẽ:qui ec/

cleſiã dei ⁊ documẽtis pᷣ ceteris erexerunt:

6

45

⁊ patrocinijs adiuuerũt. Inter quos iuſte

beatum leuitam vincentiũ cuiꝰ confeſſione

„

/

⁊ moꝛte chꝛiſtũ incredulis pſᷣdicatũ incũctan
. „ 49 . „ „ 9.
ter agnoſcimꝰ catholicis ſtudijs celebꝛamꝰ:
Qui vt fideliũ deuotionẽ deo ſtudioſiꝰ cõ/

mendaret:altioꝛi charitatis flãmaſcens af/

fectu:moꝛti ſe ſe tãdẽ fideliter obtulit: quo
videlzʒz robur fidei in ſolidiſſima petra chꝛi/
ſto fundatum ſequacibꝰimitandum daret᷑:
necnõ ⁊ ſemen apoſtolicę pſᷣdicationis ꝑ eũ
pluribus diſſeminatũ opę ſuę interceſſiõis
tutum ac ꝑfectę cõſummationis fruge refer

tũ in ceęleſtibꝰ demũ hoꝛreis cõderet᷑. NMunc

ergo ampliꝰ ꝓpꝛia venerentur:quẽ etiã pe/
regrina mirant᷑: quatenus eis ſe largioꝛem

exhibeat in beneſicijs:quibꝰ ſe amabilioꝛẽ

eelſſet in paſſione: eiuſdẽ chꝛiſti calicẽ creden

cognoſcet in gaudijs:fiatq; in eiꝰ ſolennita
te vberioꝛ leticię ambitus de qᷣ fidei creuit

effectus. uius deniq; ſpiritus tãto virtu/

tum munere claruit:vt ſacri miniſterij fultꝰ
officio:qͥ filium dei dñm noſtrum ſecuturus

tibꝰ pꝛius miniſtraret in ſalutẽ.Cuius hau/
ſtu fcliciter mente debꝛiatus rabidi hoſtis

quo diabolus ſuũ ꝑduxerit dolis miniſtrũ

vel quõ chꝛiſtus ſuũ in finẽ vſq; qulaq; ſer⸗
uauerit famulũ. Ex quo illud ſane erat mi/
rabile:qꝛ quantũ iſte extrinſecus multipli/
ci pęnarũ genere cõtritus artabat᷑:tantũ in
trinſecus exultante interioꝛi homine dilata

bat᷑:quãtũq; ille exterius iactantia tempo/

ralis potentię inflabat᷑:tantũ interius de/
ſpici ſe ꝓꝑpendens intenoꝛi vexatus homie
pfocabat᷑. Contemni igitur ſe videns ſeęuie
bat:nec in quẽ iam vindictã inferret inueni
ebat. Videbat namq; de ſeuientiũ manus

carniſicũ plus ĩ eo inuenire vulneris qᷓ; coꝛ⸗/

poꝛis:ſolũq; ingentẽ ſpiritũ eo ſtulticiã ex/
ꝓbꝛare ſuã qð ꝓuocabat veritatis noꝛmã.

MNQuapꝛopter credens ꝙ cauſam cõfuſionis

auerteret:ſi ꝓꝑſonam quę ſe ſpꝛeuerat abſen
taret:minuſq; dacianꝰ erubeſceret ſi vincẽ/
tiũ płus nõ videret: iuſſit eum a publico re
moueri. Sed nec ſic qͥdẽ caret ſupplicio.Cõ

tuſa q̊ iacebat teſta ſubernit᷑: vt vis acu/

minis cõciſam molẽ ſuꝑiecti coꝛpoꝛis plus

diſcinderet atq; reddita toꝛmẽtis mẽbꝛa q
ſecarẽt obuia ſuſciperẽt fragmẽta. Fallit᷑ tñ

vincẽdi opinione ceca crudelitas: Hã diui/

na bonitas dilectũ ſuũ ampliꝰ in ↄfeſſione

comitata infert nouã tenebꝛis lucẽ:⁊ taber⸗/

naculũ ſplendidũ obſcuꝝ redit ergaſtulũ.
Fouebat laceros artꝰ medica dei manꝰ: et
venuſtioꝛi pꝛiſtinę ſanitatis augmẽto:foſſi b ʒ

Bancti
lateris dãna ſupplebat. Inſolita igit᷑ hui⸗
lumiĩs claritate ꝑculſi:obſtupuere cuſtodes
quin ⁊ vocẽ angelis hymnũ deo cõcinẽtib⸗
mẽs paliidi ianitor expauit. Currit exami
nis miniſter ad pᷣſidẽ:quẽ grauiꝰ relatio nũ
cij q; ictus ꝑcuſſit gladij:⁊ cũ non poſſet ex
magnitudine rei tacere qð viderat: tremoꝛ
iudicẽ occupat:doloꝛ lacerat:furoꝛ inflam/
mat:⁊ ne in penis vincentiꝰ vincens gloꝛiã
martyrij obtineret: citiꝰ inqᷣt dacianꝰ ꝓdu
cat᷑ e carcere:ne dũ inſiſtimꝰ rebellem puni/
re:videamur eũ potius victoꝛia coꝛonare.
Pꝛofert᷑ itaq; ex illo tetri carcerl baratro cę
leſti qͥdẽ gratia pulchꝛioꝛ:⁊ ſi adhuc eẽt paſ-
ſurꝰ robuſtioꝛ. Sed vbi deſideriũ ad regni
vocationẽ tendentis nullo pęnarũ vel moꝛ
tis genere frãgendũ intelligit:iubet inuida
mẽs lenioꝛis ſtrati fulcra ſubſtitui:ac blan/
dioꝛi eũ requie ↄfoueri:ſcʒ vt ſi amoto pau/
lulũ carniſice aiam qͥetꝰ exhalaret: diceret
nõ eſſe occiſus ſed moꝛtuꝰ:quaſi non eũ p/
na ꝑemerit:cum quo ⁊ pena ſimul perierit.
Interea beatũ vincẽtiũ cęleſtis aula ſuſce/
pit:ac beatę feęlicitatis munere donat. Ad
cuiꝰ ingreſſum angelici lętant᷑ ſpũs: omneſ
q; ſimul cõciues gratulantur ſancti: MNoſq;

tibi gratias agimus dñe ieſu: ꝙ anima tuo

digna ↄſoꝛtio ꝗ̊ ꝑtinax tulit ſuppliciũ: men
dax fugit obſequiũ: Et ꝗᷣ fuit cõtẽta ꝑſecu/⸗
. E toꝛ qͥ fureret:ſit dedignata qð parceret. Co
⸗ gnito igit᷑ iudex inſanꝰ: et qꝛ chꝛiſt*ꝰ viciſſet
in vincentio:neſciꝰacianꝰ ſctõ eiꝰ abſceſſu
illius ſibi ꝓmittit cadaueris expoſitiõe vin
dictã:cuiꝰ gemit ex virtute victoꝛiã. Feris
nãq; ⁊ canibꝰ decepta furoꝛis ſuꝑbia abſu/
mẽdũ ꝓijci mãdat lictoꝛibus: vt tali paſtu
eoꝝ impleret ventrẽ:q̃rũ ipᷣe gerebat mẽtẽ.
Sed vt diuinis excreſcẽtibꝰ beneſicijs ma⸗
ioꝛis victoꝛię vincentio gratia cõferat᷑: mit/
tit᷑ coꝛuꝰauis inimica cadaueribꝰ:expoſitas
coꝛꝑis dapes ſᷣuatura ieiuna. hinc fratres
Dilectiſſimi: hinc aduertite diſtincta merito
rũ obſequia. Helias quõdã impias achab
vel ieʒabelis maꝝꝰ caute declinãs in deſer/
to coꝛuis miniſtrãtibꝰpaſcit᷑:aſſertoꝛ aũtve
ritatis vincẽtiꝰ daciani rabie pemptꝰ feris
exponit᷑ cõſumẽdus:ſed coꝛuo famulãte ſer
Beg. 17. uat᷑ illeſus. Obtinuit ergo helias diuio nu
tu coꝛiis pᷣſtantibꝰ quo aleret᷑:pᷣſtitũ ẽ vin/
cẽtio obſeqnte quoq; coꝛuo ne comederet᷑.
Qui vt celitꝰ ſe cuſtodẽ deſignatũ oſtende/
ret: aduẽtantes reliquas aues eminꝰ nõ ſe-
Ini impetu ꝑturbabat:inter quas imanem

Auguſtini

quoq; lupũ ꝓpius accedentẽ: veluti qᷣ cõ⸗

miſſum theſaurũ ſacrilega audacia attãmi/

nare ſſumeret:pennis ⁊ alis deuerberãs ꝓ
cul abegit.Sed ille ꝙ non tã ad inferẽdam

veniſſet iniuriã q́; ad augendam miraculi

pompã qdã ſui habitudine ſtupidus indi/
cabat.OQ impudens furoꝛ ⁊ ſtulta veſania:
Coꝛuus obſequit᷑:lupua venerat᷑: dacianꝰ

ꝑleqt᷑: nec ſubeſe velle ſe adhuc ferox ꝑde

re:quẽ mãluefacta beſtialis feritas ſatage/
bat ꝓtegere. Vnde ad occulendã martyris ?
laudẽ nõ iam ſecretũ ſed ꝓfundũ elegit:cre
dẽs ſibi ad deliteſcendã eiꝰ gloꝛiã non clau/
ſtra fidẽ ſeruatura ſed maria:quaſi non idẽ
elemẽti dñs eſſet:ꝑ quẽ dudũ ei carcerig ab
dita ceęleſti fulgoꝛe radiata micuiſſent. Da⸗
tur nautis mergendũ coꝛpus in fluctibꝰ: vt
ad auxiliũ ſaltem ęquoꝛa ꝓficerent: cui ad
vincẽdũ ꝛiſti militẽ terra gefeciſſet. Ena/
uigatis itaq; magna ex ꝑte freti gurgitibꝰ
ꝓiectũ inter ſoꝛbentes vndas pᷣpotẽs ẽ dei
dextera cõſecuta:⁊ ꝗ̊ ſpm̃ intulerat in cęlũ:
coꝛpus mox retulit ad ſepulchꝛũ.Sic ſdica
toꝛ veritati chariſſimi nec toꝛmẽtoꝝ vincit
peęnis:nec tenebꝛoſi carceris ſuperat᷑ angu/
ſtus. Non beſtijs dilaniat᷑:non ꝓfundo ce-/
lat᷑: ſed litoꝛi reddit᷑:pᷣconio diffam at᷑:vt qͥ
vere cõfeſſus fuerat nomẽ deitatis: verita/
te ſibi adeſſe experiret᷑ diuine ſuffra gia bo/
nitatis.Cuiꝰ gloꝛioſam virtute vitã ita pꝛe
cioſę moꝛtis gratia decoꝛauit:vt qð viuen/
do docuit: moꝛiendo cõſtãter aſtrueret:erat
q; ↄſequẽs q̃tenꝰ ad eiꝰ viſionẽ ꝑ moꝛtẽ at-
tingeret:quẽ ꝓbabilis vitę cõuèrſiõe ſemꝑ
atteſtatꝰ fuiſſet: ſciẽs qð ð cõtẽptu pᷣſentis
vitę gloꝛia ſurgit beatitudinis ęternę: pᷣſtã
te dño nr̃o ieſu chꝛiſto:qͥ viuit ⁊ regnat ⁊cc.⸗

¶ Deſoncti Dauli cõuerſione
Un

eſto conuerſionis Sancti

auli; Sermo 1I .
BSgdie de actibus apoſtoloꝛũ lectio A
h Mbec pᷣnðciata eſt:vbi paulus apius
ecxexvr ꝑſecutoꝛe chꝛiſtianoꝝ annũciatoꝛ
facł êchꝛiſtianoꝛũ. Percutiẽs eũ chꝛiſtꝰ et
ſanãs:occidẽs ⁊ viuiſicãs:occiſus agnꝰ a lu
pis:⁊ faciẽs agnũ de lupis. Ita em̃ erat: vt
ait ſᷣclara ꝓphetia:cũ iacob patriarcha bñ⸗
diceret ſilis ſuis:ſᷣſentia tangẽs:futura ꝓ/
ſpiciẽs. Pꝛędictũ em̃ erat qð in paulo conti

git. Erat aüt paulꝰ ſicut ipſe teſtat᷑ de tribu Vbil. .

beniamin. Cũ aũt iacob bñdicens filios ſu/

os: veniſſet ad bũdicendũ beniamin ait de Seß 45.

Som

hes

As ſtendil

Ser. xIIIlI. A

ſlo
pust
gaa
Ppallol
ſolce

ſtelun

inquit
ſbat vt
crlote
endos.
el. ane
geic
eetel
eiſuſi
Vten
oim vet
gesach
Auciu
füql
poece
endice
poſten
näus
iuſſtoc
gl s oſtr
D
Quise
nazaren
poſitis
dicebe
„ K
Pleäi
pgrat
plege
torer
²½a᷑̃ duarq
ferlo⸗
thsſa

ſeſa
adm
dici
leſca
nns
mi

.

cieb⸗
ſui
ſerg
cötn
. ſaſt

Aui

Gain,
nabgi
ninien

NNidn

ins i
Mlnin

k:acde
ſerge

B paulo impletũ eſt:qꝛ ⁊ de illo dictũ erat. Jã

nolinge

Hinane 4

ſchegrer
noncen
nlnoniti
ngßed
ilen. Dr
ucnben

nt:isdd.

lſet. EN
igrge
poliside
nuin ii
.Seie
or inck
atang
Pfuncoc⸗
funaun
ns: ſenun
fnge be
uiiape
gs pen
nnn
nond ar
öeſen⸗
mfſan
taneifſi
wirti⸗
ſne
Sanc
Puͤlin
lus vla
unücns
4 ci 6
vihel
enn
ſatche
futut A
Alocon
tnenh

de.
N,

Bermo xXIIII. De B. P

illo: Beniamin lupus rapax. Quid ? Lu-⸗
pus rapax ſemꝑ ẽ: Abſit:ſ̊ qͥ mane rapit p̊/
dã:ad veſperas diuidit eſcas. Hoc in aplo

ſi placet audiamꝰ illũ mane rapientẽ:ad ve
ſoeras eſcas diuidẽtẽ.Aane ⁊ veſpere po/
ſiteę ſunt ꝓ eo:ac ſi diceret: Pꝛius rapiet:po

Actj.9. ſtea diuidet eſcas Attẽdite raptoꝛẽ. Saulꝰ

inquit acceptis eplis a pᷣncipibꝰ ſacerdotũ
ibat vt vbicunq; iueniret chꝛiſtiànos ad ſa/
cerdotes attrahereꝑ:⁊ adduceret vtiq; puni
endos. Ibat ſpirãs ⁊ anhelans cędes:h̊ eſt

Actj.⁊7. mane rapiens.H ⁊ qñ lapidatꝰ eſt ſtepha

nꝰ ꝑꝛimꝰ martyr ꝓ noiĩe chꝛiſti:euidentiꝰ ad
eraꝑ ⁊ ſaulus: ⁊ ſic aderat lapidãtibꝰ vt nõ
ei ſufficeret:ſi tantũ ſuis manibꝰlapidaret.
Vt em̃ eſſet in oĩim lapidantiũ manibꝰ:ipᷣe
oim veſtimẽta ſeruabat: mag ſeuiens om/

nes adiuuãdq q; ſuis manibus lapidãdo.

Audiuimꝰ mane rapiet:audiamꝰ ad veſpe-
rũ qᷓliter diuidat eſcas. Voce chꝛiſti ꝓſtra/
tꝰ de ceęlo:⁊ accipiẽs deſuꝑ interdictũ iã ſeęui

endi: cecidit in faciẽ ſuo: pꝛius ꝓſternendus
poſtea erigendus:pꝛiꝰ ꝑcutiẽdus:poſtea ſa

nãdus. Hõ em̃ in illo poſtea chꝛiſtꝰ vineret
niſi occideret᷑ ĩ eo qð male añ vixiſſet.Quid

Atct. 9: O ꝓſtratꝰ audit:? Saule ſaule:qͥd me pſeque

ris? Durũ ẽ tibi õ̊ ſtimulũ calcitrare. Et ille

Quis es dñe? Et vox deſuꝑ. Ego ſũ ieſus

naʒzaren quẽ tu ꝑſequeris. Mzbꝛis adhuc
poſitis in terra caput clamabat ĩ cęlo: ⁊ nõ
dicebar qͥd ꝑſequen ſideles meos: qͥd me

ꝓſeqris? Et ille:Auid me iubes facere? Jã

parat ſe ſd obediendũ:q pꝛius ſęuiebat ad

plequẽdũ. Jam foꝛmat᷑ ex ꝑſecutoꝛe p̃dica⸗

toꝛ:exlupo ouis:ex hoſte miles. Ouis au/⸗
diat qͥd facere debeat. Cęcus ſane factꝰ*: vt
iterioꝛe luce fulgeret coꝛ eiꝰ.Exterioꝛ lux ad
tpᷣs ſubtracta ẽ ꝑſecutoꝛivt iterioꝛ redderet᷑

pᷣdicatoꝛi:⁊ tũ in eo tꝑe q̊ͥ cęetera nõ videbat

ieſũ videbat:ita ⁊ ipᷣa cęcitaſ eiꝰ ifoꝛmabat᷑
ad myſteriũ credẽtiũ.uiſqͥs in chꝛiſtũ cre
didit:ipᷣm itueri debet.Cętera creatura vi/
leſcat:vt creatoꝛ in coꝛde dulceſcat. Videa/

mꝰ g. Adductꝰẽ ad ananiã: ananias int/

pᷣtat᷑ ouis.Ecce lupꝰ rapax adducit᷑ ad ouẽ
ſequẽdã nõ rapiendã:⁊ ne rapientẽ ouis ex

paueſceret lupũ:ipſe paſtoꝛ de cęlo qͥ oĩa fa

ciebat: nunciauit lupũ venturũ oui: ſed nõ

ſeuiturũ:⁊ tñ tã imanis fama lupũ illũ ſᷣceſ
ſeerat: vt nõ poſſet ouis audito eiꝰ noĩe non
cõturbari. Hã cũ dñs ieſus eidẽ ananię nũ/
ciaſſet ſaulũ veniſſe:iam vt crederet ad euʒ

diui a multis de viro hoc ꝙ multa mala in

ananias ire ſe debere:ait ananias:Hũe au

ſanctis tuis operatꝰẽ:⁊ nüc litteras accepit
a pncipibꝰ ſacerdotũ vt vbicũq; inuenerit
tui noĩs ſectatoꝛes ꝑtrahat. Dñs aũt ad il/
lũ:Sine:ego illi oſtẽdã quãta illũ opoꝛteat
pati ꝓ nomine meo. Mira ⁊ magna res ge

auli cõuerſiöe Ber. 1

rit᷑. Lupo ſęuitia interdicit᷑. Lupus ad onẽ

captiuꝰ ducit᷑. Tanta aũt pᷣceſſerat fama lu/
pi raptoꝛis:vt eiꝰ noĩe audito timeret ouis

etiã ſub manu paſtoꝛis.Confoꝛtat᷑ ne iã pu

tet ſęuientẽ:ne timeat timẽtẽ.Ab agno pꝛo

inquit illi oſtẽdã:quanta illũ opoꝛteat pati
ꝓ noĩe meo. Abi terroꝛ? Vbi ſaulus? að

faciebat nomẽ paſtoꝛis:patit᷑ ꝓ noĩe pa⸗

ſtoꝛis. O ſęuitia:o miſericoꝛdia. Vides illũ
pᷣparare ferrũ: ſecaturꝰ ẽ nõ pempturꝰ.Cu
raturꝰ ⁊ nõ occiſurꝰ.Chꝛiſtus dicebat: Ego
illi oſtẽdã quanta illũ opoꝛteat pati ꝓ noie
meo. Sed q̊ ſine? Ipſũ qͥ patiebat᷑ audite.

ouibꝰ moꝛtuo:ſit ouis ſecura de lupo. Ego F

Nõ ſunt cõdignę paſſiones huiꝰ tꝑis ad fu Bo.S.

turã gloꝛiã ꝗ̊ reuelabit᷑ i nobis. Ac ſi dicat:
Sęuiat mũdus:fremat mũdus:ↄcrepet lin
guis:coꝛuſcet armis:qð põt faciat qͥd faci/
et rei quã accepturi ſumꝰ? Appendo qð pa/
tioꝛ cõtra id qð ſpero.hhoc nũc ſentio:illud

credo: ⁊ tamẽ plus ẽ qð credo qᷓ; qð ſentio.

Quicquid eſt qð ſeuit ꝓ noie chꝛiſti: ſi po/
teſt viuere tolerabile eſt: ſi nõ poteſt viue/
uere migrare hinc facit. Hon extinguit ſed

accelerat ipſum pᷣmiũs ipſam dulcedinem.

Quę cum venerit:ſine fine erit.Opus cum
fine:merces ſine fine.HNam ⁊ operarius de⸗
ficeret in via: niſi attenderet qõ accepturus
eſſet.Cum em̃ attenderis quid ſis acceptu-

rus:omnia tibi erunt vilia quę pateris: nec

digna eſtimabis ꝓ quibus illud accipias.
Abixaberis tantũ dari ꝓ tanto illo laboꝛe.

Vita nf̃a chꝛiſtus eſt:Chꝛiſtũ attẽdite.Pa

ti venit ̊ głlificari. Cõtẽni: ſᷣ etiã exaltari.
Aoꝛi:ſed etiã reſurgere. Iſta cogitãtes fra
tres chariſſimi nõ deſperemꝰ: qꝛ ⁊ ſi pecca/
toꝛes ſumus:magnũ medicũ habemꝰ: ipᷣm
medicũ audite. Hon em̃ veni vocare iuſtos Mattb.9.
ſed peccatoꝛes ad pęnitentiã. Vtilitas aũt
rei geſtę huiꝰ hec ẽ.Apoſtolus ipᷣe cõmemo

rat in epiſtolis ſuis. DNicit em̃ ad hoc ſibi ve
niã dat peccatoꝝ ſuoꝛũ:vt nemo de ſe de/

ſperet ꝗͥ fuerit magnis pctis inuolutꝰ:⁊ in
magnis ſceleribꝰ irretitꝰ:quaſi veniã nõ ſir
accepturus ſi cõuerſus fuerit ad cũ qͥ pẽdẽs
in cruce ꝓ ꝑſecutoꝛibꝰ oꝛauit dicẽs: Pater Zud.23.

4

G

Ber. xv. xvI. De cathe. B. P

ignoſce illis qꝛ neſciũt qͥd faciũt. Factꝰ ẽ ille
1. Timoth.i. ex ꝑſecutoꝛe ᷣdicatoꝛ ⁊ doctoꝛ gentiũ. Qui
pꝛius inquit fui blaſphemus ⁊ ꝑſecutoꝛ ⁊ in
iurioſus. Vides ꝙ meritũ ꝓ pena ↄſequit᷑.
Gratia em̃ ſalui efficimur de pctis nr̃is:lar⸗-
giente ipᷣo dño noſtro ieſu chꝛiſto:qui viuit

⁊ regnat in ſæcula ſęculoꝛũ Amen.
Sen eodẽ feſto alius ſermo:qui
abet de Uerbis apoſtoli.ix.et.x.

¶ Item in eodẽ feſto alius ſermo
qui inſertus eſt i ſermone.xvij.in li
bꝛ0 quinquaginta homeliaꝝ: litte
ra B etſequentibus.

¶ Item in egdẽ feſto Homelia de
eo 98 ſcriptũ eſt in euãgelio ſᷣm lu/
cã: Homo quidã erat diues q̊ ha-
bebat villicũ ⁊c̃.ꝗ habet᷑ libꝛo.j.de
queſtionibꝰ euãgelioꝝ.ca.xxxiiiij.⁊

*

ſequentibus.
emarie virginis purificatiõe.
n feſto purificationis ſanctiſſi/
me virginis marie: Se
nus dees ⁊c̃.qͥ habet᷑ inter ſermo/
nes de tempoꝛe.ij. ναWιeutnt dn J.

e cathedra ſancti Detiit·
Ser.xv. ¶ In feſto cathedre ſcti petri:Ser.i
.

ſtitutio ſolẽnitatis hodiernę a ſe
nioꝛibnfis cathedrę nomẽ accepit:
3 ideo ꝙ pꝛimꝰ apłoꝛũ petrus hodie
epiſcopatꝰ cathedræſuſcepiſſe referat᷑. Re-
cte & ecclie natalẽ ſedis illiꝰ colũt: quã apłs
Matthᷣ.15. p eccliarũ ſalute ſuſcepit dicẽte dño:Tu es
petrus ⁊ ſuꝑ hãc petrã ędiſicabo eccleſiam
meã. Petrũ itaq; fundamentũ eccleſię dñs

nomiauit: ⁊ ideo digne fundamẽtũ h̊ eccle

ſia colit: ſupꝛa qð eccliaſtici ędiſicij altitudo
cõſurgit. VUnde cõuenienter pſalmꝰ qͥ lectꝰ
Nõ.106. eſt dicit: Exaltẽt eũ in eccłia plebis:⁊ in ca/
B thedra ſenioꝛũ laudẽt eũ. Benedictꝰ deꝰ qͥ
. exaltari in ecclia hoc ſᷣcepit:qꝛ dignũ eſt vt
fundamẽtũ hoc in ecclia honoꝛet᷑ ꝑ qð ad cę
lũ aſcẽdit᷑ Qð natalis Scathedrę hodie co
lit᷑: ſacerdotale honoꝛat᷑ officiũ.Sibi hoc ec
cleſię inuicẽ ſſtant:quia tanto neceſſe plus
habet eccleſia dignitati: quãto ſacerdotale
officiũ plꝰ honoꝛis.Cũ ſolẽnitatõhhãc eccle/
ſijs mèrito religioſa obſeruatio introduxe-
rit: miroꝛ cur apud quoſdã infideles hodie
tã ꝑnicioſus erroꝛ increuerit: vt ſuꝑ tumu/
los defũctoꝛũ cibos ⁊ vina cõferãt:q̃ſi egre

teę ĩnocentiã purę ſunt:aat pęnitentię ſatiſ/

go fratri parẽtũq; nroꝛli minime cibis car

er. Hodier¶

etri Ber. I. II
ſę de coꝛpoꝛibus animę carnales cibos re
quirant. Epulas em̃ ⁊ refectiones caro tan
tũ reqͥrit:ſpũs aũt et aĩa his non indigent.
Parare aliquis ſuiſ char dicit qð ipe deuo C
rat:qð pᷣſtat ventri imputat pietati. Ceſſa/
te & fratres ab hoc gentili infidelitatis eroo
re.Animę em̃ ſanctę quę ĩ h̊ ſęculo aut ꝑx. vi,·

factiõe purgant᷑:a ſaluatoꝛe nro recipiunt᷑:
⁊ cũ eo eẽ cedẽdę ſũt: ſcðm apoſtoli dictũ:
Cupio diſſolui ꝗ eſſe cũ chꝛiſto. Animę er/ Nhil..

nalibꝰ delectant᷑. Offendi his mag poſſũt

HFola, ſruel

Je
ei
petus
enimn ⸗
nigebe
tans
amoree
lbetes
ſtüreſp
ge: etla
gertz
llr: no
ductae
nus
Ccdtt. .

q́;ᷓ delectari: ſi cum ille in ſacris ſedibꝰ ſint: ſetad!
vos eas in terra eẽ credati.Ceſſate & abhis Ndeit
erroꝛibꝰ:⁊ ſicut ſcpᷣtũ ẽ: Quę ſurſum ſũt᷑ ſa/ Coł.ʒ. mbu
pite:nõ ꝗᷓ ſuꝑ terrã:vt ſuꝑſtitiones ſidei ve turtetf
ſtrę ↄ̃nias repudiantes:dũ ea ꝗᷓ deo placita gli pb
ſunt faciteetiã vos cũ chꝛiſto in ęternũ eſſe biieg
mereamini. Qð ipe pſtare dignet᷑ qui ⁊c. —
¶ In eogem feſto no II Ser. xylI. (ͤun
Hſtis fratres chariſſimi beatiſſimũ ne
Wpetrũ in ſaluatoꝛis paſſiõe ſuis er/ peran⸗
rroꝛibus ꝓfeciſſe: ⁊ poſtea qᷓ; nega- Anis ſpxiie
uit dñm fuiſſe apud dñm melioꝛẽ. Fidelioꝛ aſendi
em̃ factꝰ ẽ poſtea qᷓ; fidem ſe ꝑdidiſſe defle/ lanair
uit:atq; ideo maioꝛem gratiã reperit q; ami: Pf ſien
ſit. Tanq; bonꝰ em̃ paſtoꝛ tuendũ gregẽ ac⸗ antb⸗
cepit:vt qͥ ſibi antea infirmꝰ fuerat:fieret oĩ neeg
bꝰ firmamẽtũ.Et qꝛ ipᷣe ĩterrogatiõis tẽpta mrnn
tione negauerat:cęteros ſidei ſtabilitate fũü ee
daret. Deniq; ꝓ ſoliditate deuotionis eccle 1. Betrac ⁊0 M
ſiarũ petra dicit᷑:ſicut ait dñs: Tu ès petrꝰ Mattð.is. . uin
⁊ ſuꝑ hãc petrã ędiſicabo ecclianmeã. Pe li⸗
tra em̃ dicit᷑: eo ꝙ pᷣmꝰ nationibꝰ ſidei fun/ efe
damẽta poſuerit:⁊ tanq; ſaxũ ĩmobile totiꝰ noa
opꝑis chꝛiſtiani cõpagẽ molẽq; ↄtineat. Pe⸗ blare
. rL e an, Uub . Gcript
tra & ꝓ deuotione petrꝰ dicit᷑: ⁊ petra ꝓ vir⸗ n 4
tute dñs nuncupat᷑: ſicut ait aplus: Bibe/ , Corl. 0. Mehi
bãt aũt de ſpiritali ſequẽte eos petra: petra R-
aũt erat chꝛiſtꝰ. Recte cõſoꝛtiũ meret᷑ noĩs rin
q cõſoꝛtiũ meret᷑ ⁊ opis. In eadẽ domo em̃ uay
petrꝰ fũdamẽtũ ponit:petrꝰ plãtat: dñs in 1. Corl.ʒ. ſoege
cremẽtat:dñs irriguũ ſubminiſtrat. Petrꝰ gaſt
gtẽptationibꝰ ſuis ꝓfſicit: fletibꝰ ſuis gau/ fuen
det:piculis ſuis creſcit. hic nãq; ĩ mare dũ B iltae
ſuꝑ vndas temerariꝰviatoꝛ ingredit᷑:nutat ſyen
inceſſu: ſᷣ cõualeſcit affectu. Periclitat᷑ coꝛ- Ad
poꝛe:ſᷣ deuotione nõ labit᷑. Aergit᷑ pedibꝰ Itti
ſed chꝛiſti dextera ſuſtentatur. Suſtenta/ foolt
bat enim fides:quem vnda mergebat: Et
quem fluctuũ pꝛocella turbabat:ſaluatois 22ðð
dilectio cõfirmabat. Ambulabat em̃ imari

6eaαμRn⁊ꝛ᷑⸗ ne m xrde Frinuy Nan Ounatuiα PPXBα Xvn

uando quod negligunt. Serua inquit iuſti
ciam:et pꝛębebit tibi dominus qua cõcupi

e Annũciatione dñica Ber.

bit: ieſus dñs noſter qui cũ patre ⁊ ſpiritu/
ſctõ viuit ⁊ regnat in ſęcula ſęculoꝛũ Amẽ.

De nnũciatione dominia
¶ In feſto Annũciationis domini

omini zc Bermo IÄʒ Ser. XVII.
Alta nobis fratres de dei timoꝛe A
hncepta ſũt: ⁊ q; ſit vtile timere dei’u
inumera biliter diuina eloquia ſo/

ce: de eo quod ſcriptũ eſt in Eſaia: ſa.n.
Et requieſcet ie⸗ eu ſpiritus timo
19

noꝛantem: ad ea quantũ ꝓ tẽpoꝛis
bꝛeuitate potuero diſſerentẽ libenter aduer
tite. Quis non ſapientẽ ſe eſſe lętet᷑: aut ſi
nõdũ eſt eſſe deſideret? Sed quid dicit ſcri UvBg
ptura? Initium ſapientię timoꝛ dñi. Quẽ Ecẽi.i.
nõ regnare delectet? Sed audiamꝰ quid in
pſalmo ſpiritus moneat:Et nũc reges intel Ns. 2.
ligite:erudimini qui iudicatis terram. Ser/
uite domino in timoꝛe:⁊ exultate ei cũ tre
moꝛe. VUnde ⁊ apoſtolus dicit: Cum timo ꝓ hit. 2.
re ⁊ tremoꝛe veſtram ipſoꝛum ſalutem ope/
ramini. Legimus etiam ſcriptum. Concu Ecci..
piſti ſapientiam: ſerua iuſticiam: dominus

pbebit illam tibi. Multos em̃ repenmꝰ ne/

gligentiſſimos iuſticię: ⁊ auidiſſimos ſapi-
entię.hos docet ſcriptura diuina perueni/
re non poſſe ad id quod appetunt: niſi ſer/

ſti ſapientiam. Quis autem poteſt niſi deũ
timeat ſeruare iuſticiã M ſ icit em alio loco:

Nam qui ſine timoꝛe eſt nõ poterit iuſtiſca
ri. Poꝛro ſi dominus non pᷣbet ſapientiam.

niſi ſeruãti iuſticiam: qui aũt ſine timoꝛe eeft·

nõ poterit iuſtiſicari. Recurrit᷑ ad illam ſen
tentiam: Initium ſapientię timoꝛ domini.

Eſaias etiam ꝓpheta cum ſeptem illa no B
tiſſima dona ſpiritalia commendaret: inci/
piens a ſapientia peruenit ad timoꝛem dei:
tanq; de ſublimi deſcendẽs ad nos: vt nos
doceret aſcendere. Inde ergo cępit quo vo
lumus peruenire:et illuc peruenit vnde de
bemꝰ iucipere. Requieſet in eo inquit ſpi- gſaai.
ritus dei: ſpiritus ſapientię et intellectus:
ſpiritus conſili et foꝛtitudinis:ſpiritus ſcẽ
tię et pietatis:ſpiritus timoꝛis domini.Si⸗/

cut ergo ille non deficiendo ſed docendo a

ſapienti? vſq; ad timoꝛem deſcẽdit: c nos
non ſuꝑbiendo ſed ꝓficiendo a timoꝛe vſq;

ad ſapiẽtiã opoꝛtet aſcẽdere? Initiũ em̃ ſa Ectl.t·

ia perrus magis dilectione q; pedibus. Non
ül n enim videbat vbi pedũ veſtigium fſigeret:
z n. videbat autem vbi figeret veſtigium chari/
Pbean tatis. In naui em̃ poſitus cõſiderat dñm: ⁊
un lae amoꝛe elꝰ duct deſcẽdit i mare.Hõ cogitat
lnntsn labẽtes aqᷓs:nõ fluẽta currẽtia:⁊ dum chꝛ/
oaltn ſtũ reſpicit:nõ reſpicit elemẽtũ: dũ credit fi-
tuneſt⸗ de: eriã int vndas ſplidũ iuenit veſtigiũ Ja
adg ctet᷑ lʒ fluctibꝰ mare:vẽtis pelagus pↄturbe/
Ntolid tur: non tamen turbabat᷑ perri mita quę
Auinen tt ducit ad dñm. Ambulat igit᷑ ſuꝑ aquas pe-
lechiscgt trus:⁊ ſub pedibusæius mollis vnda non/
1ug oſin Ccedit. LCegimus in veteri teſtamenio filios
ſettyeſn Exo.ilAX. iſrael ꝑ mare rubꝛũ ſiccis itineribꝰ ambulaſ
nezog ſe.: ad ſecuritatẽ gradientium ne laberent᷑
funſitinc vnda iter ſolidatũ: quanto hic melius vbi
Nesſd e. ambulante petro nec mutat᷑ vnda nec la bi
den n tur nec ſolidat᷑ aqua nec refugit: Mel in/
aeniͤeſ quã vbi eadẽ vnda quę fluctuat ſuſtẽtat:
iguii⸗ ibi idẽ gurges aui mergit᷑ et famulat᷑. Illic
l vyt poꝛtaret᷑ mare populus ilrael meatum
ſlbenlin; ſuũ natura pdiderat: hic dũ poꝛtat᷑ iaquis
eſsc⸗ petrus:curſum ſuũ fluẽtem nõ ꝑdidit. Te⸗
nie Wate. 14. merarius ergo viatoꝛ apoſtolus noui itine/
Fict ris viã carpit: modo curuan gurgitis molẽ
iledet aſcendit: modo ſublabentes ſinus vndę de
en⸗ ſcendit: a inter marinos fluctus aſcenſus il
Nengin D li itineris deſcẽſuſq; nõ deeſt. Sed vbi tur⸗
ügnli bantibꝰ ventis exagitant᷑ ꝓcellę:incipit ti⸗
nrinnd mere qð credidit: ſtatim eir gurges ſubtrahi
ioſh tur: vnda ſubducit᷑. Mox em̃ deſiciẽte ſide:
biruf. defecit ſemita. Lũc exclamãs ad dñm ieſuʒ
ansetline ſaluum.ſe fieri dep̃cat᷑. Quẽ appᷣhenſa ma⸗
Llc en Nen „ g . . ⸗
uiß, avi.ã. nu ſaluatꝙ liberat: ⁊ ſubiungit dicẽs: MÆι09
nei ſe. diceę ſidei:quare dubitaſti? Hoc eſt: cur tam
ſaifn, modicę ſidei es: vt qui credẽdo in mare am
vobleo bulare cęperas:nõ id ꝑſeuerando trãſires?
lnen. h Watt. 10. Scriptum eſt em̃: Qui ꝑſeuerauerit vſq; in
A . finẽ:hic ſaluus erit.Sed dũ cunctaris ⁊ du/
1: Pbe⸗“ bitas:iter quo ingreſſus fueras perdidiſti.
etmpens Cur inquã tã modicę ſidei es: vt nõ ea ſide
gerei ſoß qua venire cęperas puenires? Intellige er ·
donden go:quia in mare credulitas te poꝛtabat:ꝑxſi
tt:dionun dia ſubmergebat. Igitur ſanct* petrus dũ
u. en fluctuat: dum mergit᷑: dũ periclitat᷑:ſic ꝑue/
ſusher nit ad dominũ: oſtendens nobis ꝙ non mi/
zinnen ſi per pericula ꝓberet᷑ ad chꝛiſtum Multi
cinuun em̃ diaboli fluctus ſunt in hoc mundo: tem
claic ptationũ multa naufra gia: a quibꝰ ita libe-
tdelh ri poſſumꝰ:ſi clamantibꝰ manũ ſuam ſalua
ſſenen toꝛ extenderit. Nos ergo clamare ad domi
uß nũ nõ ceſſemus:ille auxiliũ ſolitũ nõ nega/
Nsteen

teßſen

Bancti

pientię timoꝛ dñi. Ipſa eſt em̃ illa couallis
ploꝛationis:de q̃ pſalmꝰ dicit: Aſcẽſiones
in coꝛde eiꝰ diſpoſuit in cõualle ploꝛatiõis.

Nöð. 2ʒ· Per conuallẽ quippe humilitas ſigniſicat᷑.

Quis ẽ aũt humilis:niſi timẽs deũ: Et eo
timoꝛe conterens coꝛ in lachꝛymis cõfeſſio/

NPs. o. nis ⁊ pęnitẽtię: Quia coꝛ contritũ ⁊ humi⸗

liatum deus nõ ſpernit.Sed nõ timeat: ne

in cõualle remaneat. In ipᷣo em̃ coꝛde cõtri

to ⁊ humiliato qð deꝰ nõ ſpernit: aſcẽſiões
ꝑ quas ĩ illũ aſſurgeremꝰ ipᷣe diſpoſuit. Nã
ita pſalmꝰ dicit: Aſcẽſiões ĩ coꝛde eiꝰ diſpo/⸗
ſuit in cõualle ploꝛatiõis: in loco quẽ diſpo
ſti. Vbi flũt aſcenſiones? In coꝛde inquit.
Sʒ vnde aſcẽdẽdũ eſt? Vtiq; a cõualle plo
rationis.Et quo aſcendendũ eſt: In locum
inquit quẽ diſpoſuit. Quis iſte locus eſt:ni
ſi quietis ⁊ pacis? Ibi em̃ eſt illa clara ⁊ quę
nunq; marceſcit ſapiẽtia: EUnde ad nos ex/
ercitãdos quibuſdã doctrinę gradibꝰ deſcẽ

Egſa. 11. dit eſaias a ſapientia vſq; ad timoꝛẽ: A lo/

co ſcʒ ſempiternę pacis vſq; ad cõuallẽ plo

rationis:vt nos in cõfeſſione pęnitentię do

lendo:gemẽdo:flẽdo nõ remaneamꝰ in do/
loꝛe ⁊ gemitu ⁊ fletu:ſed aſcendẽtes ab iſta
conualli in montẽ ſpiritalẽ vbi ciuitas ſan-
cta hieruſalẽ mater noſtra ęterna fęcunda/
Cta eſt:imꝑturbabili lęticia ꝑfruamur. Ergo

ille cũ pᷣpoſuiſſet ſapientiã: lumẽ ſcʒ mẽtis

indeſiciens:adiunxit intellectum:tãq; quę⸗
rentibꝰ vnde ad ſapientiã veniret᷑:reſpõde
ret:ab intellectu: vnde ad intellectũ a con/
ſilio: vndead cõſilium a foꝛtitudine: vnde
ad foꝛtitudinẽ a ſcientia: vnde ad ſcientiã
ea pietate:vnde ad pietatem a timoꝛe.Ergo

Ecẽi.i.ad ſapientiã a timoꝛe:qꝛ initium ſapientię

timoꝛ dñi. A conualle ploꝛationis vſq; ad

Matthᷣ.S. montẽ pacis. Beati em̃ pauperes ſpiritu:

quoniã ipſoꝛũ eſt regnũ celoꝛum. Ipſi ſunt
in conualle humiles:ipſi in timoꝛe coꝛ cõtri
tum ⁊ humiliatũ ſacriſicãt deo. Vnde aſcẽ/
dũt ad pietatẽ vt nõ reſiſtant volũtati eiꝰ:
ſiue in ſermonibꝰ eius vbi non capiunt ſen/
ſum eius:ſiue in oꝛdine ipſo ⁊ gubernatiõe
creaturę cũ pleraq aliter accidunt qᷓ; pꝛiua/
ta hoĩs voluntas expoſcit. Ibi quipe dicẽ/
dũ eſt: Verũ nõ qð ego volo:ſed qð tu vis

Matth.5. pater.Beati em̃ mãſueti:qm̃ ipſi heredita⸗

te poſſidebunt terrã. Mõ terrã moꝛientium
ſed terrã de qua dictũ eſt: Spes mea es tu:

Ns.41. poꝛtio mea inj terra viuentiũ. Ab iſta quip/

pe pietate merebunt᷑ ſcientię gradũ:vt no-

R
“=èð“D

Aluguſtini
uerint nõ ſolũ mala ſ̃teritoꝝ peccatoꝝ ſus
rũ de qͥbꝰ in pᷣmo gradu pęnitentię dolore
fleuerũt:ſᷣ etiã pᷣſentia ⁊c. In chꝛiſto videt᷑
fuiſſe diuinitati. Poꝛro ſi ſides dũm natũ D
credit in carne:deo nõ dubitet eſſe vtrunq;

poſſibile vt ⁊ coꝛpꝰ maioꝛis Sian nõ reſera-

to aditu domꝰ intꝰ poſit ſſentaret:⁊ ſpõ/
ſus infans ð thalamo ſuo:hoc eſt vtero vir
ginali illeſa matris virginitatę ꝓcederet.
Alic nãqꝝdei filius humanã ſibi dignatus
eſt coniungere naturã:vt ſibi capiti imma/
culato immacilatam oõſociaret eccleſiam:
quã paulus apoſtolus virginẽ vocat:nõ ſo
las in ea cõſiderãs coꝛpoꝛe virgines:ſed in⸗

coꝛruptas deſiderans omniũ mentes ⸗De/ 2. Cor.. n.

ſponſaui inquit vos vni viro virginem ca/
ſtã exhibere chꝛiſto. Ergo ⁊ eccleſia imitãs
domini ſui matrem: qm̃ coꝛpoꝛe nõ potuit
mente: tamẽ ⁊ mater ⁊ virgo eſt. Nullo ita
q; modo virginitatem manis ſuę naſcẽdo
chriſtus ademit:qui eccleſiã ſuã de foꝛnica/
tione demonum redimendo virginẽ fecit.
Ex cuiꝰ incoꝛrupta virginitate ꝓcreate vir
