ſeretur veaner : hic poꝛrigit manũ cadẽti.

In celo ſedet iudex:qͥ ad ↄuerſionẽ nos ad
monet. Beati qui faciunt iuſticiã. Juſtus NRꝛouer. 24.

ſepties cadit in die de cogitationibus ſuis
gut de ſermonib ſuis:et iteꝝ ſurgit.Inq/ Eʒecb.i.

cunq; die cõuerſus fuerit peccatoꝛ et egerit

peęnitentiam: miſerebitur ei deus. Heq; iu-

ſtus debet eſſe ſecurus:nec peccatoꝛ deſpe/

rare. In vtroq; timoꝛ ſit ⁊ ſpes. Fęlix ẽ cui
hãc vitã xpᷣs notã fecit:Et pat᷑ ⁊ mater eſt:

AQui ſic agit ſe liberat:⁊ alios ſuo exemplo

ad vitã ęternã perducit. Lex em̃ eſt quę cũ

euangelio partem habet. Haptiʒzatus ho/

mo ſi peccat ⁊ agit veram pęnitentiã: cito
ei remittunt᷑ peccata. Impius eſt qui chꝛi-

ſtum negat:neq; hic neq; in futuro remit/

B tetur ei. Diximus de impietate: dicamꝰ de

pietate: Pꝛimꝰ gradus eſt humilitas: ⁊ in

bono opere perſeuerare. Secũdus gradus

eſt ieiunare:et elemoſynas facere.Tertius

gradus eſt charitatẽ ſectari: ⁊ patientiã ha

bere. Quartꝰ gradꝰ eſt oia derelinq̃re ꝓpi
chꝛiſti amoꝛẽ. Quintꝰgradꝰ ẽ vitia dimitte
re.Maioꝛ virtus eſt vitia dimittere q; res.

Mihil pꝛodeſt dimittere terrrenas ſubſtan/ lij audite me:timoꝛẽ domini docebo vos.

Auguſtini

* poli laqueus ẽ. diu in ſctitate ſumꝰ:aię
nfe in oꝑe dei ſũt. diu ĩ pctis ad peccã-
dum voluntatẽ dirigimꝰ: animę noſtrę tur
bant᷑. Vbi em̃ maioꝛ pęna: maioꝛ victoꝛia
eſt. Sed quod aures carneę nõ intelligũt:
aures chꝛiſti in cęlis intelligunt. Juſtus et
peccatoꝛ ęqualiter habent carnẽ:ęquale pa
tiunt᷑ naufragiũ: ſimiles exitus: ſᷣ diuerſa
pꝛęmia. Juſti ducũt᷑ ad pꝛęmia ęterna:pec/
catoꝛes ad gehennã ſempiternã. Mõ opoꝛ/⸗
tet conſentire detrahẽti. Zanta em̃ diſtan /
tia eſt inter foꝛnicantẽ ⁊ detrahentẽ: vt ille
qui foꝛnicatur tantũ ſe occidat: ille autem
qui detrahit: ⁊ ſe et eum qui audit perdat.
Abaledictus homo qui facit opus dei ne / Hiere. 48.
gligenter: ſicut dicit pꝛopheta: Filij gehen /
nę:filij perditionis:⁊ filij diaboli:⁊ filij dei:
quia vnuſquiſq; cuius opera facit:eius ſt/
lius awellat᷑.Et in alio loco dicit: Venite ſi

NS. 33.

tias: ſi vitia non dimittimus. Multi diui/ s Declina a malo ⁊ fac bonũ: inquire pacẽ et
tias derelinquũt:vitia nõ relinquunt. Po ſequere eã. Oculi dñi ſuꝑ iuſtos:⁊ aures eiꝰ
num eſt ieiuniare et elemoſynã facere. Je-

iuniũ ſine elemoſyna parũ valet: Jeiunia
vero cum alijs virtutibꝰ pꝛoderunt. Quid
mihi pꝛodeſt cuʒ ieiuno ſi luxurioſus ſum:
ſi iracũdus ſum: ſi detractoꝛ ſum? Maioꝛa
vulnera ſunt linguę q; gladij.Gladiꝰ coꝛpꝰ
interficit:animam autẽ non interſicit. Vi
dete fratres quanta mala habet lingua:in

bono magna ẽ: in malo moꝛs eſt. Diabolꝰ

Ela. I4*

Pꝛouer. 18. 1 .
Cbus linguę moꝛs ⁊ vita eſt.Detractio gran

vnde cecidit: Nũquid furtũ fecit: NMunꝗd
homicidiũ fecit: Hunquid adulteriũ fecit:
Diabolus nõ pꝛopter hoc cecidit: ſᷣ ꝓpter
linguaʒ:quia dixit: In cęlum aſcendã: ſuꝑ

ſidera ponam thꝛonũ meum: et ero ſimilis

altiſſimo. Quid dicit ſalomon:? In mani/

Elſa. 6. de vitium eſt. Pꝛopheta dicit: VUę mihi mi

ſero:quia immũda labia habeo. Igit᷑ qui

immũda labia habet:nõ poteſt pꝛopheta/
re. Vę mihi miſero ſi dimiſi matrẽ: ſi dimi/
ſi fratres:ſi dimiſi ſoꝛoꝛes:ſi dimiſi res peri
turas:ſi reliqui ſeculũ:⁊ hic pꝛopter res pe/
rituras ſollicitoꝛ. Pacẽ labijs pꝛomittimꝰ:
⁊ in coꝛde nõ tenemus. Chaſtianoꝝ arma
pax chꝛiſti eſt. Meipſum occido:ſi alijs de/
traho. Salomon interpꝛetat᷑ paciſicus:ſan
ctę cõuerſatiõis opere pꝛęclarus. Vxoꝛ tua

dicit᷑ ſapiẽtia:ſoꝛoꝛ ⁊ ſpõſa.Multos habet

diabolꝰlaqueoſ:hõicidiũ diaboli laqueꝰẽ.

Auaricia diaboli laqueꝰ eſt. DPetractio dia

in pꝛeces eoꝝ:pꝛęſtãte dño noſtro ieſu chꝛi/
ſto: qͥ viuit in ſęcula ſeculoꝝ: Amen.
IE eangelier hoſt. pitalitate: Ser
moe =
Viaa Ratunsangels ſemꝑ de⸗/ A

fendimur ne demergamur fratres
dilectiſſimi: ideo de eis ad eoum
honoꝛem ſermonẽ facere ne pigreſcamus.
Sed quid de angelicis ſpiritibus loque⸗/
mur:cum de eis loqui imundi ſimus? Cre/
dimus tamen ſane:⁊ indubitata fide tene/

mus:diuina eos pꝛęſentia ⁊ viſiõe beatos „

ſine fine lętari bonis domini:quę nec ocu-⸗
lus vidit:nec auris audiuit:nec ĩ coꝛ homi/
nis aſcẽdit. Quid ergo miſer peccatoꝛ pul/
uis ⁊ cinis vobis loquar: quia nec ego eo/
rum gloꝛiam valeo cogitare:nec vos audi/

re ſufficitis? Pꝛofecto ſi ex abundantia coꝛ Mattb.iꝝ

dis os loquitur ad dei laudem:qui nos di/
gnatur ad amoꝛẽ ſuum inflãmare: dicamꝰ
qð poſſumus. In ſupernis ſpiritibꝰ nõ tm̃
admirabilis dignitas eſt:⁊ dignatio ama/
bilis inuenitur: ſed tanta gloꝛia eſt ꝙ lin/
gua vel coꝛ humanũ nullatenus dicere va⸗
let vel cogitare. Ipſi enim deo ſemper aſſi/
ſtũt:domeſtici dei ſunt:cęli ciues: pᷣncipes
paradiſi:ſciẽtię magiſtri:doctoꝛeſ ſapiẽtię:
illuiatoꝛes aiaꝝ:cuſtodes eaꝝ:coꝛpoꝝ ʒela
toꝛes:et defenſoꝛes bonoꝛum.Quod bene
teſtatur ille doctoꝛ doctoꝛum: et veritatis

uß

. .
mayauni

e
wls

aosſ
ſiun
gurg
ſo
lelhe
Nenp
Hide
An
mmur.
Nhan

(bient

ſucen
ip⸗
licen
gunns
me

„

n
l
on
lngſnn
dne
noce
lſt
hange
laes
date

l;

nie
i⸗

etur
tnis
gün
uset
lehe
erſs
epec
dpor⸗
iſtan
Vtlle
Uuen
cnt.

eie/beH

Gchen
lide
dus ſ
Nneſ
os.
ee
l
nchen

G

ne de⸗
fanes
couun
amus.
lague⸗
ele
jetene
bealos
doa/
honni
Npol
ed
34udi

hosd
dian⸗
nond H
ana⸗
glin⸗
gen
craſi
napes
gieng
5
bene
juns

6 G

Ad fratres in heremo

tiũ cęlũ ⁊ beatę illi curię intereſſe meruit: ⁊
videre deũ ſicuti eſt:atq; ſuꝑ oẽs hoĩes me
ruit noſſe ſecreta. Lunc em̃ ait: Tunc em̃ di

heb.i. xit ⁊ exclamauit:ꝙ oẽs erant adminiſtrato

res ſpũs miſſi in miniſteriũ noſtrũ: Ipſi ꝓ/
uinciaꝝ cuſtodes dignitateſq; noſtras tam
ſpiritales q; tempoꝛales om̃i diligentia cu/
ſtodiẽtes: Ipſi ſunt ↄtra fomitẽ impetran/
tres: Ipſi ſunt pꝛo nob ↄtra demonẽ victo
riã obtinẽtes: Ipſi ſunt per quos ad fletũ
ↄtritiõis pęnitentię ⁊ oꝛatiõis inducimur:
Ipſi ſunt ꝑ qs nr̃a facta vel cogitata ad cę/⸗
lũ hilariter poꝛtat᷑: Ipſi ſũt fratres noſtri:
q̃ valde nos diligũt: nos vbiq; inſtruũt:in

cunctis nos pꝛotegunt:noſtrũ aduentũ ex/

pectantes ad cęlũ: ⁊ ſedes paradiſi ꝑ nos
repleri affectant: Iſti ſunt ſanctiſſimi ſpũs
q nobis doꝛmiẽtibus aſſunt cuſtodes:nov
oꝛantidug aſſunt tripudiãtes.QAuis & frẽs
angeloꝝ mMmoꝛia in mente carebit?: Quis
eos nõ diliget? Quis non veneretur eos:qͥ
in ↄſpectu dei ſemꝑ aſſiſtunt? Iſti ſunt per
quos ſuſtentamur:ꝑ quos in mari ⁊ in ter⸗
ra iuuamur:ꝑ quos mẽte ⁊ coꝛꝑe illumina/⸗
mur:ꝑ quos in tribulatiõibus ⁊ anguſtijs
ↄſolamur:ꝑ quos ab inſirmitatibꝰ frequen
ter liberamur:ꝑ quos ⁊ a ꝗbus in extremis
ↄtemplamur:ĩ fide ſolidamur: ⁊ a maligno
ſpũ defenſamur:⁊ obtenta victoꝛia ad pa/⸗
radiſum vel ad purgatoꝛiũ ꝑ eoſdẽ depoꝛ/
tamur:⁊ dũ purgamur ab eis ſępeviſitari ⁊
ↄſolari nõ dubitamus:pꝛomittẽtes celeſtẽ

Chieruſalẽ ciuitatẽ igreſſuros. Eia ̊ fratres

ſtudeamus ſanctos angelos imitari:⁊ non
ſolũ ipſos ſed etiã angeloꝝ amicos.Circũ/

ſpiciamus em̃ iutegra mẽte:perlegamꝰ ſcri

pturas vt poſſumus:⁊ inueniamꝰangeloꝝ

amicos: qbus inuentis petamus qͥd fece-
„ rũt:quõ angelis placuerũt: in bus eos ſe/
Inact ri Sen. 18. et 19 curi imitati ſunt. Veniat ſanctꝰ pater ab/

raã: ⁊ qͥd fecit innoteſcat. Veniat ⁊ nepos
eiuſ loth:⁊ dicat pꝛopter qͥd vel quomodo

a ſodoma ꝑ angelos liberari meruit. Ve/
Tobie. 5S. niat ⁊ tobias ducens ſecũ filiũ: ⁊ ꝓpter qͥd

ꝑ angelũ illuminari meruit ⁊ filiũ cuſtodi/

Hanieł.ʒ. ri doceat. Veniant ⁊ tres pueri:⁊ quõ acti/

uis ⁊ paſſiuis apꝛoximatis:nõ ſequat᷑ ne/

Actj.i2. ceſſario actio:ſcribãt. Veniat ⁊ petrꝰ⁊ quõ

ꝑ angelũ liberari meruit audiamꝰ:vt ⁊ au
diẽtes magna magnalia ꝗ̊ᷓ ſancti angeli fe⸗

D cerũt eos ſequi ⁊ imitari valeamꝰ.Dic nos

Sermo XLVI

2. Corj. 12. pꝛędicatoꝛ: quando raptus fuit vſq; ad ter . ſancte pat dꝛal qͥd feciſti: vel qͥd facere

docuiſti vt ſanctis angelisã iocunde pla/
ceres? Dic vt a te diſcamꝰ:doce vt nos a te
doceri valeamus: nã pf es:⁊ qꝛ oẽs filij tui
ſumus: te decet nos docere. O fratres qͥd
aliud dicere poterit:qͥd aliud vel docere:ni
ſi ꝙ hoſpitalitatẽ ſꝑ ſeruare voluit: ſan/
cta veraq; hoſpitalitas ꝗᷓ nõ ſolũ angelos:
ſed etiã ipſumveũ aliqñ recipere meruiſti.

Ecce pꝛopter qͥs abꝛaã dei angelis placuit.

Ecce pꝛopter qͥd loth liberari meruit. Ecce
pꝛopter qͥd tobias illuminat᷑ ⁊ filius illęſus
reſeruat᷑.Ecce pꝛopter quid tres pueri ⁊ pe
trus illeſus reſeruat᷑ in carcere. Diſcite er/

go chꝛiſtiani: diſcite hoſpitalitatẽ exphibere

in cunctis:ne foꝛte cui domũ clauſerit: cui
hoſpitalitatem negaueritis: ipſe ſit deus.

Obuiã em̃ iuit loth angelis tanq; peregri-

nis: qui ex ſua laudabili ↄſuetudine iã ſo/
domitico vitio liberatus eſt: et inter peſſi/

mos optimus ↄſeruat᷑:a periculo ciuitatis
5„ eripitur: coꝛpoꝛale euadit incendiũ:et ad

ęternũ ↄſeruatus eſt pꝛemiũ. Nunqͥd ⁊ ab/
raꝗ deũ vidit quando tres vidit ⁊ vnũ ado
rauit: Igit᷑ o fratres recipere peregrinos fe
ſtinate. Tu em̃ neſcis an chꝛiſtus dignet᷑ te
viſitare:licet chꝛiſtus ſemper in hoſpite ſit.
Pateat enim peregrinis ianua tua:ſuſcipe
eos alacrit᷑: ablue pedes: laua eoꝝ capita:

7

purga eoꝝ imundicias: ⁊ noli auertere ma/ Ecei.4.

nũ tuã ab vllo paupere. Et ſi cuncti ſubue
nire nõ vales:ſaltẽ voluntas bona ſit circa
cos. Suſcipite & fratres peregrinos: quia
qualẽ mercedẽ habemꝰ peregrinando:talẽ
habebimus peregrinos ſuſcipiẽdo. Fiunt
em̃ ambo ęquales:⁊ qͥ pꝛopter deũ refrige/

rat:⁊ qui pꝛopter deum laboꝛat. O ſancta E

nãq; hoſpitalitas angeloꝝ amica:charita/

tis ſoꝛoꝛ:humilitati coꝛona. Nam qͥ habet

te:habet verã humilitatẽ:⁊ qui te o humili
tas habet verã hoſpitalitatẽ habet:nã ſine
te:hoſpitalitas nulla eſt. Diſcamus & frẽs
non ſolũ a patribus hoſpitalitatẽ ſeruare:
F a chꝛiſto humilitatẽ aſtringere. Diſcamꝰ

ab eo nõ mundũ fabꝛicare: nõ cuncta viſi/

bilia ⁊ inuiſibilia creare:nõ in ipſo mundo
miracula facerd moꝛtuos reſuſcitare: non
ſiccis pedibus ſuper aquas ambulare:nõ

heęc om̃ia: ſed tantũ quia mitis eſt ⁊ humi/v

lis coꝛde.hoc eſt ꝑfectũ hoſpitalitatis fun/⸗
damẽtũ.O ſctã nãq; hũilitas hoſpitalitat:
ſoꝛoꝛ⁊ amica ſuauis:qui te in cũctis magis

67

Sancki
indignioꝛẽ ſe alijs arbit:R
ſuperioꝛ aparere:pꝛimatꝰ ⁊ cathedras oẽs
fugit:om̃e dominiũ abhoꝛret:ſolã hoſpita

litatẽ amplectit᷑:ſolã eam poſſidere deſide

rat.Eia & fratres excelſa eſt patria: ſᷣ humi

1( delderat⸗

lis eſt via.Aenſuremꝰ eam:perquiramꝰ
Geñn. 18. et. 19. ea: ambulemus per eã. Sic em̃ fecit abꝛaã ⁊

loth dum peregrinos ſuſcipiebãt: Sic to/

bias dum moꝛtuos ſepelie Rt. Sic em̃ ⁊ an
Mattðbᷣ.I. geli de quibus ait ſaluatoꝛꝙ ſempervidẽt

varns qui eſt in cęlis:Amẽ.

e vehemẽti peccati ſe odomitici

teſtatiõe: Germo XLVHI
VUdite nõ fratres chariſſimi ſᷣ pꝛin
cipes ſodomitaꝝ: percipite auribꝰ
lege dei veſtri populus gomoꝛrę.
udite ⁊ auditũ facite filijs veſtris o gens
plena pctõ:graui iniquitate:ſemini nequã
filijs ſceleratis.Ecce dereliquiſtis deũ:blaſ
phemaſtis ſanctũ iſrael:⁊ alienati eſtis iaʒ

Eſa.i. retroꝛſum.A planta em̃ pedis vſq; ad ver/ „
ticem non eſt in vobis ſanitas: ideo terra.

veſtra deſerta:ciuitates veſtrę ſuccendun/
tur igni:regionẽ veſtrã coꝛam vobis alieni
deuoꝛant:⁊ deſolabit᷑ ciuitas ſicut in vaſti/
tate hoſtili. Quare hoc patimini:niſi quia

ſimiles ſodomitis iam eſtis? Audite ergo

principes ſodomoꝝ:audite eſaiã vobis di

Abi. S. centem: Multitudine victimaꝝ veſtrarũ

1. Retrac. Mẽtis ⁊ coꝛpoꝛis ſpurcitia.Et hec ſpurcitia
8:et. v?.· nõ ſolũ peccatũ eſt:ſed ⁊ pena peccati.Cuʒ
em̃ deus videt om̃ino ſe ↄptemnẽtes:⁊ man

plenus ſum:eo ꝙ indigne mihi offertl. Ne
offeratis igit᷑ vltra ſacrificiũ:qꝛ ſabbata ve
ſtra:incenſum veſtrũ:⁊ ſolẽnitates veſtras
odiuit aĩia mea:⁊ omia facta ſunt mihi mo/
leſta. Cũ extenderitis manusveſtras:auer
tam oculos meos a vobis:⁊ cũ multiplica⸗/
ueritis oꝛatiões nõ exaudiã:pꝛo eo ꝙ turpi

B tudinẽ oꝑamini. Quęẽ illa turpitudo: ni/

ſi illa quę immũdicia per apoſtolũ appella/

Auguſtini

ſtolus:Quia nõ pꝛobauerunt deũ habere Ro.i.

i noticia: tradidit eos dñs ignominię: Mã
maſculi relicto naturali vſu fęmineo: exar/
ſerũt in deſiderijs ſuis:id eſt maſculi in ma
ſculos turpitudinẽ operãtes. O q; abomi/
nabile vitium:o qᷓ; deteſtabile crimen: o qᷓ;

moꝛtiferũ damnũ:o q; peſſimũ ſcelus:o qᷓ;

inaudibile malũ. Ecce em̃ membꝛũ chꝛiſti
nõ ſolũ foꝛnicat᷑:ſed etiã meretrix efficitur.
lhec eſt em̃ illa imũdicia: quã deus odio ſũ-
me habet:quã deteſtant᷑ ſancti:quã odiũt

beati:quã fugiunt illi qui regnũ dei conſe/

quunt᷑ ęternũ:quã diligunt illi qui crucian
di ⁊ maledicendi ſunt cũ diabolo ⁊ angelis

ſuis. O peſſimi ſodomitę ⁊ vi peccatoꝛes: ¶
o peſſimi atteſtante ſcriptura: Erant ſodo/ Geñ̃.iz.

mitę peſſimi ⁊ peccatoꝛes coꝛã dño. Pecca
toꝛ em̃ dicit᷑ coꝛã dño: cuius peccatũ deus
nõ dimittit impunitũ:⁊ nõ differt qui diffe

rens ẽ pęnã. Vnde ait:Clamoꝛ.odomoꝛũ Geũñ.is.

⁊ gomoꝛreoꝝ multiplicatus eſt: ⁊ peccatuʒ
eoꝝ grauatũ eſt nimis.Clamoꝛ em̃ dicitur
peccatũ: quãdo nõ ſolum cogitat᷑:ſed abſ2

q;f omi timoꝛe ad actum perducit᷑:⁊ in ↄſue/

tur: Alla deniq; eſt turpitudo:illa ſũma im

mundicia:illa ſũma miſeria: a qua angeli
fugiunt:quã dęmones vidẽtes oculos clau
dũt. Illa eſt em imundicia ⁊ miſeria quam
maſculi in maſculos operant᷑. De quibus

Ro. I. ait apoſtolus:Mon ſolũ qui faciunt:ſed et

qui facientibus ↄſ. entiunt: digni ſunt moꝛ/
te.hHec eſt merito immundicia:qꝛ eſt nimia

data ſua ↄculcantes:vertit eos in repꝛobũ
ſenſum:vt illã abominationẽ exerceant:et

nõ intelligãt ⁊ animaduertãt:ſicut ait apo

tudine multiplicat᷑.Et tunc dñs gladiũ fu/
roꝛis ſui extendẽs: pluit ignẽ ⁊ ſulphur de
cęlo:⁊ combuſteę ſunt ciuitates ⁊ ſubmerſeę.

Aerito igit᷑ per ſulphur ciuitates illę ſub/

merſę ſunt ⁊ deſtructę: qꝛ tam eoꝝ feminę

qᷓ; eoꝝ maſculi fetenti luxuria ardebant.&à

luxuria peſſima: virtutũ deſtructio:vitioꝝ
augmentatio:delectatiõis combuſtio:cha
ritatis diminutio:burſaꝝ euacuatio: Dul/
cis es:ſed ecce om̃is dulcedo in amaritudi
nẽ grandẽ mox ↄuertitur. O luxuria per te
pax deſtructa eſt:per te homicidiũ factũ ẽ:
per te ciuitates combuſtę ſunt: ꝑ te regna

ꝓdita ſunt:per te oĩa fere mala facta ſunt:
per te dauid exulat᷑ a deo:ꝑ te ſamſon mo/ . Begfſ.in.

Judic .16.

ritur: per te ſalomõ expellit᷑:per te loth pa/ 7. Begi,
tit᷑:relinquẽs patriã ⁊ vxoꝛẽ amittẽs.Et iõ hᷣeñeiꝰ.

pᷣuaricatoꝛes legis attẽdite:legite legẽ.ꝰ D

gomoꝛreoꝝ ſeqces qᷣeſcite iã agere ꝑuerſe:

diſcite iã bene facere:diſcite iã deũ timere. Eſa. 1.

Fugite ſodomitas vt moꝛtẽ. MNolite ↄuer-
ſari cum eis:ne foꝛte cũ eis depereatis. Ve

niet em̃ tem pus ⁊ nõ tardabit:⁊ inſurget il

le ſanctus ioſeph:qui de hoc crimine peſſi/ geñ.ʒ7.

mo ſuos fratres incuſare patri nõ timuit.
Surgat ⁊ nunc hoc caſtitatis exemplũ:⁊ in
terſiciat oẽs tales operantes iniquitatem.

Veniat ille magnus ſanctus Paulus:vas

ſimnitan
loernert
lnllaene
ntatien
hinono⸗

Bi
ar,
nwa
onni⸗
noc
o
dheii,
cltur.
dioli⸗
odiüt
(onle⸗
Wcian
ngals
otes:
tſocdo baig
Pera
üdas
diſte

wuz
Niur
gabl⸗
nolle⸗
düfa
hurde
eſe.
leſb⸗
fmnine
n.O
witoy
korche
D,

nmide „
Exo. 32.

ut
ſacche:
ſalun.
ſonno⸗
lotbpe ;agtn

s Et bh

onobchſß

electionis:⁊ cõfundat om̃es tales talia dili ꝰ mittit gloꝛiã:male vero penã eternã. Eru⸗ F

Ad fratres in heremo

gentes: vt nullus reperiat᷑ in oꝛbe. Veniat
ille dilectus dei virginitatis imago ſctũs

Johãnes:⁊ ſuavirginali pꝛeſentia tales cõ
fundat. Veniat etiã illa lucerna mũdi ⁊ /

curſoꝛ dilectus: et ſua grandi audacia:oẽs
tales interficiat ſpiritu oꝛis ſui. Veniat et

E

loth nepos ſancti abꝛaę cũ nepotibꝰ ſuis:
⁊ oẽs tales expellãt de terra viuentiñn. Ve⸗
niant om̃es ſancti angeli:⁊ cõburãt omneſ
qui oꝑantur iniquitatẽ gomoꝛreoꝛũ. Eia g̊
quieſcite iam agere ꝑuerſe:diſcite cũ loth ⁊
ioſeph bene facere: anteqß adimpleãtur ꝗᷓ
diximus. Memẽtote frequẽter ⁊ nolite ob
liuiſci:quid fecerit illa femina romana tar/⸗

peia. Quid em̃ fecit: Mam luxuria magna

regnabat in ea:tamẽ ipſa pagana caſte vi/

uere volebat. Quid em̃ fecit: Oculos ſibi
eruivolit⁊ pᷣcepit:⁊ delitijs cũct depoſitꝭ

—

panẽ tan cũ aqua ſumere voluit ad men

lſurã. OQ frẽs mirabilis cõditio mulieris:mi

rabilis bonitas: mirabilis foꝛtitudo: quia
ꝑ hoc nõ paradiſũ expectat: nec ꝑ hoc lau/

dari deſiderat: nec beatã pꝛędicari affectat:

nam ꝓpter qͥd hoc fecerit ignoꝛamꝰ:qa pa⸗

ganã eã fuiſſe pꝛędicamus: VUnũ tamẽ ſcio

ꝙ ſi ↄſiliũ ab auguſtino petiſſet: ego tanq;
fideł nihil aliud dicere potuiſſẽ:niſi ꝙ tan/
tũ panẽ ⁊ aquã ſumpſiſſet determinato põ

dere ⁊ menſura. Hos ꝙ frẽs ſcire debemus

⁊ nNullatenus dubitare:ꝙ caſtitas cũ abun/

dantia ⁊ fertilitate ſtare non poteſt. Sed ſi

mihi non creditis:gomoꝛrenſibus credite.

Abundabant em̃ valde in cũctis bonis: et

poſtq; comederant ⁊ biberãt: ſurrexerũt lu
dere.Sic ⁊ vos oꝑantes video: naʒ fertili⸗

tatẽ habetis:pane vino ⁊ cũctis bonis om
nibus qbus indigetis:ideo timeo ne perea
tis. Quare? Quia nõ eſt malũ qð in vobis

nõ regnet. Nunqͥd ſuperbi? nunqᷣd auari:

nunauid guloſi:nunqd pueroꝛũ cõcubito/
res? O miſeri membꝛa diaboli: cur nõ eru/

beſcitis:cur nõ deſiſtitis talia operari?Cõ/

fundoꝛ ego epiſcopus talia loqui: ↄfundoꝛ
talia enarrare.Sed etſi tacuero moꝛs mi⸗

hie eſt: etſi hoc pꝛedicauero:nõ effugiaʒ lin/

guas veſtras. Audaci igit᷑ pꝛedicabo:qͥa ⁊
vos publice oꝑari nõ erubeſcitis.Emenda
te igit᷑ vitã ⁊ emẽdabo verba:quieſcite age

re ꝑuerſe:et ego quieſcã mala veſtra vobis
impꝛoperare.Sic etiã dñs facit: qꝛ mutata

vita mutat ſententiã:bene oꝑantibus pꝛo

Bermo

diamus igit᷑ frẽs noſmetipſos in ſcientia ⁊
caſtitate: vt ſtudẽtes ⁊ intelligẽtes ſimus

cta. Mam ſi luxuriari volueritis:nunq; cha
ritatẽ habere poteritl. Charitas em̃ eſtvir/
tus quę cõſũmatio ⁊ ꝑfectio aliarũ virtutũ
dicitur: ſic ⁊ liuria deſtructio. Nam nulla

virtus: nulla bonitas:nulla ſapientia cũ lu
xuria ſtare põt? nulla iuſticia: nulla laus:

ſed om̃is ꝑuerſitas:et ꝑſonarũ acceptio in

ea regnat. Ideo attendite:qᷓ; neceſſaria eſt
ipſa caſtitas. Maʒ ſi caſte vixerimꝰ:rixe in/

tus nõ erũt: nõ verba mala. Etſi mibi non

creditis:qͥd loth acciderit legite. MNam ſan/ SGeũñ.19.
cti angeli domũ eius intrauerũt: quo facto
ſodomitę domũ eiuſ circũdederunt:⁊a foꝛſi

tan non ſoluʒ ꝑoſtiũ: ſed ꝑ feneſtras intra⸗
uerũt. Nunqͥd ⁊ loth cũ nepotibꝰ ſuis ver/
berauerũt? Omnino vt arbitror nõ ſolum

verba: verbera receperũt. Et foꝛſitan fra⸗
o tres:ideo vxoꝛ loth cõuerſa fuit in ſtatuam

ſalis:qꝛ ſodomitis non ꝓcurabat reſiſtere.

In ſimili etiã ſcelere:in eodẽ crimine mulie
res etiã erant:⁊ foꝛſitan in maioꝛi: qͥa pꝛin⸗

cipiũ tanti crimĩs in illis ciuitatibꝰ mulie/

res fuerunt:⁊ hoĩes poſtmodũ ipſę peſſime

docuerũt. O mulieres luxurię matres:non

ſufficiebat pꝛimũ hoieʒ decepiſſe. Ideo cõ/

uertamur ad dñm: ſimus pęnitẽtes: vna/
nimes in dilectiõe dei:⁊ vt mẽbꝛa vnita ſi⸗

mul laboꝛemꝰ. Nam ſicut odiũ diſſipat ec-
cleſiaã:ita vinculũ dilectionis edificat eam.
NOgdiũ em̃ generat detractionẽ et inuidiã:ꝗᷓ
peſtilentia ⁊ pernities eſt eccleſię. Per odi/

um amittitur illa ſancta vtilitas ⁊ iocundi/

-

SGermo. xL VIII.

g

—
——,

S

ſuaues: affabiles ⁊ mites in charitate nõ fi ,·

LVII XLVIII

Is
£

3

tas de qua dicit᷑: Ecce q; bonũ et qᷓ; iocun/ Ns. 132.
dum habitare frẽs in vnũ. Per odiũ expel-
litur chꝛiſtus qͥ eſt vera ſapientia:qꝛ in ma/ Sap̃ᷣ.
liuolã aiam nõ introibit ſapientia. Et ideo
rogo vos vt vitã veſtrã emendetis docen/
tes filios veſtros ⁊ filias quõ caſte viuãt et
mature incedant:abſtineant a cibo ⁊ potu:
ſit eoꝛũ ſermo pudicus:inceſſus honeſtus:
vult inclinatꝰ*:lingua affabił: mens plena
dilectiõe: maneplena oꝑatiõe:vt ſi ſic feceri
tis frẽs:cũ ſctõ Loth liberami ð inferno fu
giẽtes ⁊ volãteſ ꝑ gratia ad gloꝛiã: Amen.
(Becura anime:
X Nima humana frẽs chanſſimi om A
niũ creaturaꝝ naturam participat:
ambit ⁊ capit:et tanto ampliꝰ qte·

Sandti

gloꝛioſiꝰ eſt dei imagine iſignita. Oẽ eniꝰ

ſpiritale ſuũ eſt᷑:qꝛ cclũ habet ad manẽdũ:

angelos ad ↄgaudendũ:gloꝛiã ad haben

2. deli. ar. q: æ trinitatẽ ad fruendũ. In ipſo deniq;

C4*α*

hoĩe repoſita erat etiã coꝛꝑalis creatura:ct
oĩum coꝛꝑaliũ natura in ſe ⁊ ad ſe ⁊ ꝑ ſe: et
tanto ꝑfectiꝰ qᷓ;to mirabiliꝰ erat oĩ coꝛpo/
reo. QOia em̃ poſii igchartoiglbi obediebãt
qꝛ oĩa ei ſubiecta erãt:aſtra ſcʒ vt lucerent:
elemẽtavt alerẽt:aĩalia vt ſubirent:⁊ ciba/

ria vt nutrirẽt:oues⁊ boues:leones ⁊ aueſ

omia obediebãt hoi ſine vlla rebelliõe. Et
q̃d plura:? Etiã hͥ qð maius eſt. Quid ẽ qð
maius eſt:niſi qð diuinũ eſt? Quid eni in
hoĩe diuinũ eſt:niſi qð imagine ſanctę tri/

Geñi. nitatl ipſe hõ decoꝛatꝰẽ: Saciamꝰ inqͥt ſan

cta trinitas: hoĩeʒ ad imaginẽ ⁊ ſilitudinẽ
nf̃am. Quęẽ imago dei ĩ nobis: niſi id qð
melius reꝑit᷑ in nobis: Quid ẽ qð meliꝰ re/
perit᷑ in nobis:niſi ratio:intellectꝰ:memo/

re:bꝛeui viuẽs tꝑe: repletꝰ mult miſerijs:
qui q̃ſi flos campi egreder ⁊ ↄterer: ⁊ fug
velut vmbꝛa:nec in eodeʒ ſtatu ꝑmanens:
nũc diues:nũc pauꝑ:nũc ſanꝰ:nũc langui/
dus:nũc gaudẽs:nũc triſti:nũc ſciẽs:nunc
ignarꝰ:nũc vidẽſ:nũc cęcus:nũc ciuis:nũc
exul:nunc bonꝰ:nũc malus:ecce quõ ſtabi
lis:ecce quõ ꝑmanẽs. & hõ an ignoꝛas qꝛ
potuiſſes non moꝛi?:? Vtraq; eni potẽtia in
manu tua erat:poſſe ⁊ nõ poſſe moꝛi:Con/⸗
tempſiſti pᷣmã ⁊ elegiſti ſcõöam: ↄtempfſiſti
vitã ⁊ elegiſti moꝛtẽ: ↄtempſiſti dulce ⁊ ele
giſti amarũ: ↄtempſiſti vitã ęternã ⁊ moꝛ⸗
tem ęternã eligere voluiſti.Et vnde h̊ hõ⸗
Nunqd bonꝰ:rectꝰ:ſctũs ⁊ deo dilectꝰcrea

Deutj. 32. tus es:Et tñ miſrime incraſſatꝰ:impigua/

tus:dilatatꝰ:recalcitraſti ↄtra deũ factoꝛẽ
tuũ.Et ecce elatꝰ in ſuꝑbia:ignarꝰ dei gra

Nðs.39. tia:inſciꝰ ð iuſticia cecidiſti in lacũ miſerię:

De aĩe quã/
titate.ca.I.

in luto fecis:⁊ in vmbꝛa moꝛti. Ideo attẽ/
de qͥd ſequit᷑: Putas ꝙ deuſ mẽtiat᷑:vel vt
filiꝰ hoĩs mutet᷑: Statuit eni ipſe ⁊ ſenten/
tiaʒ poſuit:vt quotiẽſcũq; comedereſ ex li/
gno:moꝛi debuiſſes. Hundqd ludẽdo h̊ edi
xit:vł ridẽdo h̊ aſſeruit: Omino h̊ tñ mihi
nõ aparet.Quare ñ aparet: niſi qꝛ exꝑien
tia didici:⁊ oculata fide ꝓbaui? Munqᷣd ex
perioꝛ ꝙ poſt peccatũ elemẽta ꝗᷓ in ſũma ⁊
optima qlitate erant: mox ꝓpter peccatuʒ
pugnare cęperũt: Eſt eni ratio terrę in car/

B ria ⁊ volũtas? O hõ audiuiſti tuã gloꝛiaz:

Job.Iꝗ. qudi nũc tuã miſeriã.O hõ natꝰ de mulie/.⸗

ne:ratio humoꝛis in ſanguine: ratio aeris
in ſpũ:ratio ignis in caloꝛe: Et hęc q̃ttuoꝛ

mox poſt peccatũ adinuicẽ pꝛliari ceęper̃t:
et ſic noſtri pᷣmi parentes infirmitatibꝰ ag/
grauant᷑:⁊ doloꝛe capitl:ſtomachi:epatis:
oiumq; mẽbꝛoꝝ vexant᷑: ſicq; moꝛiuntur:
ſicq; ad ſepulchꝛa deducunt᷑.Sed dicet qͥſ:
Quid eſt hõ poſt moꝛtẽ? Certũ eſt ꝙ non ẽ

homo:⁊ tñ eſt aliqͥd q́;dtũ ad duas partes.

Qusę ſunt illę partes:niſi aĩia ⁊ coꝛpꝰ:mate
ria ⁊ foꝛma? Anima enĩ nõ moꝛit᷑:nec ſuccũ
bit ꝑ moꝛtẽ cum oino ſit imoꝛtal:nec coꝛpo
ris materia cũ ſit vna numero: qꝛ licet coꝛ/

pus reſoluat᷑:nõ tamẽ deuenit ad tantam
reſolutioneʒ ꝙ oĩno nihil ſit:⁊ qð cedat in
non ens. Manet eadẽ aia ſemꝑ ⁊ tanq; qͥd

diuinũ:deſicit tamẽ homo qᷓ;tũ ad eẽ.Oẽs

enĩi aĩę ſpũs ſunt: ⁊ oĩa coꝛꝑa terra ſunt et

erunt qͥuſq; aia induet ſe ſuo coꝛꝑe vt totꝰ

homo gloꝛificet ehe ieluer r. i er/

go petis qͥd eſt homo moꝛtuꝰ: qͥd aliud di/
cere poterimꝰ niſi ꝙ terra:putredo cadauer
⁊ fetoꝛ eſt? Si petis de ſuo eſſe: vides ꝙ

delſicit. Si petis de coꝛꝑe: interroga terrã.

Euntes vos o iuuenes ⁊ potẽtes ad ſepul/

chꝛa patrũ veſtroꝝ:ↄſiderate qͥd fuerunt et

quid ſi unt. Monumẽta eoꝝ aperiamꝰ ⁊ vi/
deamus qͥs dñs ⁊ quis ſeruꝰ: qͥ pulcher:
quis turpis:qͥs rectus:qͥs curuꝰ inter eos

fuerit. Aperiamꝰoculos ment ⁊ coꝛpoꝛis:⁊

noſtrã grandẽ miſeriã frequent᷑ nõ pigeat
5 9 * A1
ↄſiderare. Intremꝰ ſepulchꝛa:⁊ quid inue/
nmiemus diſcamꝰ. Quid fratres inueniemꝰ
vel quę: MHã ſi reſpexerimꝰ inueniemꝰmoꝛ/
tuoꝝ capita:renes⁊ ventrẽ. Verũ et indu/
bitanter verum: mihi exꝑto credite ꝙ ĩ ca/
pitibus inuenietis bufones ſaltãtes gene/

vrratos ex cerebꝛo. In renibus ſerpentes ge

neratos in lumbis ambulãtes. In ventre

vmes ſcaturiẽtes generatoſ ex viſceribuſ.
Ecce qͥd ſumus ⁊ quid iam erimus: ecce in

quo reſoluimur: Quid & inflaris o diues?
Cur non attendis quę audis: Cur turbarl

cum ꝓſpicis?: Cur nõ ↄuerteris:cũ hoc qͥti/

C

10. de Beñ̃.

die expeririſ? M.iemẽtote fratres hęc oĩia et

agite pęnitentiã in fletu ⁊ lamẽto: anteq;
veniant dies illi amari pleni miſerię ⁊ tri/

ſticix. Audiſtis iaʒ quid eſt homo moꝛtuꝰ:

reſtat nunc dicere quid ſit de anima. O fra
tres mei quid de hoc dicere poterimus ni-
ſi ↄcoꝛdauerimꝰ cuʒ vetulis noſtris?Quid
eni dicunt niſi ꝙ vlł in paradiſo cũ gauden⸗

ſbrs.
gurgoto
(Kunt
umtan
henieni
nleu
g⸗
aactü
iusſa
ſbicpon
niget⸗
unnss
ndepl⸗
Mntorni
eltiätue
ſapene
fepater
Neopuc
Unere⸗
lugtad
Fulan
lltzgr

fuscend

ifälthon
Grearu
leneogr
vi goplenns
hlurr
Gunczd
nunidiet
lr gutt e
Colamte
nesalor
Oeuuncn
dicgsſufe
lſtnsin
Mlitodia
ttroupen
iſepſoich
lenbis6
bicenen
luuant
fheleneſa
Oni⸗
nelnth
ſtannee
iinanee
6 Ayet
noSei
ten n nn
nbisthp
Mepauen

eris
tos
heit:
80
dans:
nrur.
cetcſe ſ.
none
Mes.

amnate loleßi

Xlucei ule
ccoo
etcoꝛ⸗
antam
dnin
M
ai G
ln
eyter
Sie
di
W
gwi.
on
nannc
unedN
pulche:
iuercos
npons
ſͤhiet
uidtue⸗,
guenen⸗
ien non
jaind
liegicg
es ane
enlesge
oenne
lcu.
us:ecenn
zodilcs:
Uruuban
ibocqi⸗
e di⸗ 4
h:anleh
ſeienn
9 mornl:
nn O
rinusr,
imnine

Ad fratres in heremo

purgatoꝛio:in via eundi ad patriã ſunt:et

dum tamẽ ꝓ eis eſt: ⁊ eis toto affectu ſub/
ueniendũ eſt ofonibꝰ: elemoſynis: ſacriſi/

niq; illi afflicti:qui ad dũm qᷣtidie clamant
et ad illũ recurr̃t cuiꝰ ſciẽtia vbiq; allegat᷑:

vbiq; ponderat᷑:cuius potẽtia vbiq; pꝛo⸗/
mulgat᷑.Iſti qͥtidie clamãt vnuſqᷣſq; per ſe
ſuam mificoꝛdiã imploꝛãtes:⁊ ſuaʒ miſeri
am deploꝛãtes ⁊ dicẽtes: Dñe ſcias ꝙ vim

entiã tuam:non auertẽdo tuã ſapiẽtiã:ſed
interpello tuã clementiò. Mõ eni dñe iniu/
ſte patioꝛ:quia non alieno delicto: ſed pꝛo
meo patioꝛ:vim tm̃ dñe patioꝛ: quia foꝛtit᷑

tias ⁊ di qas ↄgregado: nec pauperibus
vt iuſſeras ſufficient᷑ tribuẽdo.Sed mulra
infelix ↄgregaui cum doloꝛe⁊ meęroꝛe:neſci
Eens cui ea dimitterẽ amico vel ꝓximo. O&

infęlix homo ↄſidera ⁊ diligent᷑ aduerte qͥd
aagi,s:quid cogitas:dum cunctl diebus vi -

tę tuę ↄgregare nõ deſinis.O homo auari

Vꝛouer. zo. cia plenus: an ignoꝛas ꝙ tria ſunt inſatia

bilia: ⁊ quartũ nunqᷓ; dicit ſufficit? Et qͥd ẽ
ꝙ nunq; dicit ſufficit:niſi animꝰhomis qui
nunq; dicit ſatis eſt? O&O homo an ignoꝛas
Lol.,. ꝙ radix oium maloꝝ auaricia eſt ſeruit

idolatrię: mat vſurę: genitrix ſymonię: fo/

mes culpe:xternę pęnę via: nutrix gehẽneę⸗
.» O auaricia abyſſus inſatiabilis:quę nũqᷓ;

dicis ſufficit:ſemꝑ fameſcl: ſemꝑ doles:ſꝑ

triſtaris in cunctl. Nam ſi ſol q tidie oꝛitur
dolẽdo dicis:ſiccitas erit. Si pluuia deſcẽ
dit:oĩa periclitari aſſeris. Si temperiẽ ad/
eſſe ꝓſpicis:ſolem vel pluuiã adeſſe deſi-
.ĩ derabis.O peſtis intermiabił: o famelica
rabies:nam omia ſuis terminis claudunt᷑:
ſola auaricia nullo claudit᷑ fine. Oia in ho/
mine ſeneſcũt vitia: ſola auaricia iuuene/
ſcit. O rabies oĩ fine carens. NMunqͥd terra
ſuis limitibꝰ terminat᷑: aqua ſuis ſinibꝰli⸗
mitatur:aer ſuo fine ↄcludit᷑:celum ſuiſ ter
minis artat᷑: ſola auaricia terminũ neſcit.
OQ auare ſi terra tibi cuncta dat᷑:mare quę/
ris. Sed ſi terra ⁊ mare:aerem petis. Sʒ ſi
.— terram: mare ⁊ aerẽ poſſedert:adhuc celuʒ
ambis ⁊ ipſuʒ penetrare affectas.Et ſi cęlũ
penetraueris: adhuc non quieuen:: donec

tibus:vel in inferno cum dolentibꝰ:ſed ſi ĩ

iſti iam bene ſunt:quia ſecuri ſunt. Oꝛan/
cijs: ieiunijs ⁊ maceratiõibꝰ. Iſti ſunt de ⸗/

cuius ſapiẽtia demõſtrat᷑: cuius clementia

patioꝛ:ideo ad te recurro:nõ ↄtemnẽdo ſci

patioꝛ e uſte patioꝛ. Peccaui dñe ſubſtan/

ſidelitas: ecce maritꝰ dilectꝰ ab vxoꝛe dile/
cta relinquit᷑: filius a mr̃e ꝓijci᷑:⁊ pater a ſi
lijs: ⁊ filij a pr̃e ſub terra recondunt᷑. Solui

Serug, XLVIII

te deo adęquauerl:vel fuerl ſuperioꝛ altiſſi

mo. O peſtis demone ſeęuioꝛ: nam dęmon Eſa.4.

ſimilis altiſſimo eſſe voluit:ſed auarus ſu/

per deũ ſi poſſet aſcendere vellet. Aerito
auaris in die nouiſſimo loquet᷑ dũñs dicẽs:
Q homo ſine honoꝛe mũdũ intraſti in pel/

licula ſanguine cruentatus: ſine diuitijs
natus:ſine aumicia genitus:⁊ tu in auari/

cia vixiſti ⁊ dilatatꝰ es in auro ⁊ argẽto: et peu.ꝭ 2

oblitꝰes dei creatori tui. Vbi eni eſt fructꝰ

⁊ lucrũ laboꝝ vr̃oꝝ? Ite ergo maledicti in Mattt.25.

ignem ęternũ:⁊ ſicut voluiſti:ita fiat.Ecce
ſententiã ſummi regis. Itaq; frẽs nolite
amare plus coꝛpus q; animã: ⁊ plus filios
q; voſipſos.Ecce enĩ in ianua dies moꝛtis

eſt. Tunc enim quilibet a ſuis excludit᷑: ab

vxoꝛe dimittit᷑: a cognatꝭ ſeꝑatur ⁊ ab eiſ/
dem ad ſepulchꝝ ducit᷑. O magna crudeli
taſ. Omagna admiratio. Oà admirabikin/

ille dimittit᷑: quilibet ad ꝓpꝛia reuertitur:
et cito obliuioni tradit᷑:tanq; moꝛtuꝰ a coꝛ
de.Ecce fratres mũdi amicitia q;ta vel q̃⸗

lis eſt. Mõ eniĩ eſt aliqs qui tantũ amicum

vel cognatũ diligat:ꝙ ꝑ noctem vnam ſe-
cum moꝛari cupiat. Vide ergo o homo q̃/

les amicos habes:ꝓ quubus animã ꝑdis:

ꝓ quibus deũ offendis. Oẽs dimittẽt te:
oẽs ſe abſcondẽt:oẽs cito fugient a te:⁊ in
foueam triũ bꝛachioꝝ collocabũt te. Mam
cũ eſſemꝰ apud oſtia tyberina matre chani⸗/
tatis ſociati:expectãtes tꝑis trãquillitatẽ:

cauſa remeãdi ad africã: ⁊ gratia illius cui

terra ⁊ mare obediunt:cõpulſi a pontiano
hfecto viro clariſſimo qͥ de roma ad nos vi

dendũ venerat: cum eodẽ iterũ reuerſi ſu⸗

mus romã ad intuendũ diligentiꝰ magni/

ſica ędiſicia ⁊ opera paganoꝝ.Et ductꝰ ſuʒ
cũ cęteri ad vidẽdũ cadauer cęſarl in ſepul

chꝛo: Et vidi ꝙ oĩno eſſet liuido coloꝛe oꝛ/
natũ:putredie circũdatũ:ventrẽ eius diru

ptũ:⁊ vermiũ ꝑ illũ cateruas trãſeũtes pꝛo
ſpexi: Duo q; famelici in foueis oculoꝛum

paſcebant᷑:crines eius nõ adhęrebãt capi/

ti: dentes eius aparebãt labijs ↄſumptis:

et reuelatũ erat nariũ fundamẽtũ. Et intu

ens mr̃em chꝛiſtianiſſimã dixi: Vbi namẽ

cęſaris coꝛpus ſclarũ:vbi magnitudo di/

uitiarũ:vbi aparatꝰ delitiarũ: vbi multi⸗-

tudo dñoꝝ:vbi caterua baronũ:vbi acies

s 2

P . 30.

4

militum: vbi canes venatici: vbi equi ve/
loces:vbi aues cantãtes:vbi thalamus pi
Kus:vbi lectus eburueus: vbi thoꝛus re/
galis:vbi thꝛonus imꝑialis: vbi mutato/⸗
ria veſtimẽtoꝝ: vbi capilli ſolares: vbi fa/
cies decoꝛa: vbi oia quę ſub cęlo ſunt? Te
nanq; verebant᷑ hoiĩeſ:te timebãt pᷣncipes:
te colebẽt vꝛbes:ie timebãsocẽs. Abi nas
quęſo ſunt hęc oia: a quo xeceſſit tanta ia/
ctantia? Quo iuit tua magniſicẽtia:Et re/
ſpondit mater pietate plena: Illi oĩa ſibi
pariter defecerũt qñi defecit ſpũs eius⁊ reli
querũt eũ captiuatũ in ſepulchꝛo triũ bꝛa/
S chioꝝ plenũ fetoꝛe ⁊ putredine.ia & fide/
les chꝛiſti ↄſiderate quid ſumus:aiaduerti
te ad quid venimus: ꝓſpicite qͥd iaʒ ſumꝰ*.
Sał 4. Agite ergo pęnitentiã fllioli mei qͥs iteruʒ
parturio donec refoꝛmet᷑ in vob chꝛiſtus.
Agite ergo pęnitentiã anteqᷓ; moꝛs inimi⸗
ca naturę vos aggrediał. Statuatis vobiſ:.
ſimplicẽ:humileʒ:vtilẽ:ſecretã:frequentẽ: o
ꝓmptam:amara: lachꝛymoſam ⁊ feſtinam
ↄfeſſionẽ:cum exciam hoꝛã moꝛtis oino ig-
noꝛemus. Mam cum in extrema ęgritudie
fuerit frẽs: o q; foꝛte ꝛo qᷓ; durũ:o qᷓ; pęno
ſum:o q; lachꝛymabile erit vobis pęnitere
et dolere de malis cõmiſſis ⁊ ð bonis omiſ
ſis.QAuare hoc erit:niſi qꝛ illic capitur to/
ta intentio menn vbi ẽ vis doloꝛis? Ænl/
ta eni occunũt impedimẽta coꝛdi. Nã coꝛ/
pus dolet:pęna affligit qꝛ moꝛs awꝛopin/
quat:intrare filios quos pfes ſumme dile/
xerunt ꝓꝙ quibus eniã ſe dãnatoſ exiſtimãt
tenebꝛoſo oculo aſpiciũt:vxoꝛeſ iaʒ lachꝛy
mantes ↄſiderãt:mũdus adhuc eis fiduci/
am pꝛęſtat:diabolus ne de peccat doleãt
fidem tribuit: ⁊ chirographũ inſirmantibꝰ
pꝛębet: caro nõ deſſicere adhuc ſat ſperat:
medici vt lucrent᷑ ipſum ↄfoꝛtãt: parentes
applaudunt:ſacerdotes alliciũt: ⁊ ſic diui/
tes moꝛiũt᷑ in inferno. O homo audiſti q̃ͥd
locutus ſum:oĩno crede ꝙ hęc oia cito ex/
perieris. Obſecro igit᷑ te vt anteqᷓ; inflrmi/
tate graueris:agas pęnitentiã: diſponas
domũ tuam. Fac qðo flendum eſt:fac teſta/
mentũ dum ſanus es:dumſapiens es:dũ
tuus es: Nam ſi expectaueris inſirmitateʒ
oĩno minis vel blandiment duceris q̊ tu
non vis.O homo duz iuueneſcis diſpone
dDdomü tuam: age vairentazꝛoilige deum
1. Yob.ʒ. non ſolum verbo ſed opere ⁊ veritate.Etſi
ꝓximũ offendiſti verbo:placa eum verbo:

Nʒꝗũ paupꝑ fere nunqᷓ; occidi ꝗrc᷑: diuiti

ſi facto placa eum facto: quia eadẽ menſu/

ra parcet᷑ nodis qua peꝑcimus alijs.O ho hh

mo fac pynitẽtiã: Oẽoꝛare nouiſſima tua Ecẽi..
vt i ęternũ nõ pecces: Reuertere ad teipſũ
memoꝛãs ꝙ fuiſti ſperma liddum: æ mo⸗
do eſt vas ſtercoꝝ: ꝙ eris cibus vermiũ.

Heęc eni ſũt nouiſſima quę cogitare debet
quotidie qui ſidelis eſt.O homo memoꝛa/
re nouiſſima tua:qꝛ poſt moꝛtẽ vermis na

ſcetur tibi de lingua ꝓ peccato linguę: de

ſtomacho ꝓ peccato gulę:ð ſpermate renũ
ſcoꝛpiones ꝓ peccato luxurię: de cerebꝛo
bufones ꝓ peccato ſuꝑbię. Memoꝛare no

uiſſima tua o iuuenis qͥ floꝛide ambis ⁊ /

gis capite eleuato cuncta ꝗ̊ᷓ dei ſunt deſpi/

ciendo. Memoꝛare nouiſſima tua:qꝛ terra Señ.

es ⁊ in terram idis. MO emoꝛare nouiſſima
tua: qꝛ ↄcept es in culpa:natꝰ in pęna:vi/

uens in miſeria: ⁊ neceſſario moꝛię vᷣin an⸗

guſtia.O hõ cur te iactas foꝛtiadie? Ecce
nunc poſt modicũ inflrmanl: ⁊ deſicd: Cur

inflaris mũdi ſapiẽtia?Ecce ꝙ ſtulticia ẽ et i.Corl...

eam ꝑdes ⁊ tuã pꝛudẽtiã repꝛobabo: dicit
dſñis.Cur inflari ſcia? Nunqd philoſophis Ro..
obſcuratil eſt coꝛ: ⁊ i cogitatiõibꝰ ſuis eua/
nuerũt: Nunqd traditi ſunt ĩ repꝛobũ ſen/
ſum? Cur te iactas generi nobilitate? Nun
q̃d oium naſcẽdi ↄditio vna eſt? Nunqͥd ⁊
