1. Corj.15. Manducemꝰz bibamꝰ*: craſ em̃ moꝛiamur.

Sʒ videte qͥd ipſe cauẽdũ monuerit:Coꝛrũ
pũt inqͥt moꝛes bonos colloqͥa mala. So⸗
bꝛij eſtote iuſti:⁊ nolit peccare.Cauete er/
go fratres: ne talibꝰ colloquijs moꝛes ve/
ſtri coꝛrumpant᷑: euertat᷑ ſpes:eneruet᷑ pa/
tientia: ⁊ diuertatis in vias pꝛauas. Im/
mo vero mites atq; mãſueti tenete vias re
ctas:quas vos docet dñs:de quibꝰpſalmꝰ

Pv.ꝛ4. dicit: Diriget mites in iudicio: docebit mã
D ſuetosvias ſuas. Patientiã quippe in labo

ribꝰhuiꝰ vitę ſine qua nõ poteſt cuſtodiri
ſpes futuręvitę:nemo põt ꝑpetuo retinere
niſi mitis atq; mãſuetꝰ:qui nõ reſiſtit volũ

Matth.iI. tati dei:cuiꝰ iugũ leue eſt:⁊ ſarcina leuis:ſ

credentib“ deo et ſperãtibꝰ in eũ ⁊ diligen/
tibꝰeum. Ita quipe mites atq; mãſueti nõ

ſolũ ↄſolatiões eiꝰamabitis:ſed etiã flagel

la eiꝰ tanq; boni ſilij tolerabitis: vt qm̃ qð
nõ videtis ſperatis:ꝑ patientiã expectetl.

R— . õä ððð .ſ.l ä
4 1 “M“ä õä 7 HS ”ẽ 3
“

Aluguſtini

nobis ſcriptũ eſt: Vos aũt eſtis coꝛpꝰchꝛi-i.Con.i2.
ſti ⁊ mẽbꝛa.Si aſũt qð nõ videmꝰ ſperamꝰ:
ꝑ patientiã expectamꝰ ſecuri:qm̃ qͥᷣ reſurre/
xit caput noſtrũ eſt:ſeruat ſpem noſtrã.Et
qꝛ pꝛiuſq; reſurgeret:flagellatũ ẽ caput no⸗
ſtrũ:firmauit patientiã noſtrã. Scriptũ eſt
em̃:Quẽ em̃ diligit dñs coꝛripit: flagellat heb.ix.
aũt omnẽ filiũ quẽ recipit. Non itaq; in fla
gello deficiamꝰ:vt in reſurrectiõe gaudea⸗
mus. Ita em̃ ven ẽ: ꝙ flagellat omnẽ filiũ
quẽ recipit: vt nec vnico ſuo peꝑcerit: ᷣ ꝓ Ro.s.
nobis oĩbꝰ tradiderit eũ. Intuẽtes &̊ eũ qᷓ
ſine pcti merito flagellatꝰ eſt: q moꝛtuꝰ eſt Ro.4⸗
pꝛopter delicta noſtra ⁊ reſurrexit pꝛopter
iuſtiſicationẽ noſtrã:nõ timeamꝰ ne abijci⸗
amur flagellati:ſed potius ↄfidamꝰ qꝛ reci
piemur iuſtiſicati.uis em̃ nõdum vene/

rit noſtri gaudij plenitudo:nec modo tũ ſi/

ne gaudio relicti ſumꝰ:qꝛ ſpe ſalui facti ſu-

mus: Ideo ⁊ ipᷣe apls qͥ ait: Si qð nõ vide- Ro..

mus ſperamꝰ:ꝑ patiẽtiã expectamꝰ: Dicit
alio loco. Spe gaudẽtes:in tribulatiõe pa Roeia.
tientes. Habẽtes ergo talẽ ſpem: multa ſi/

— .—

Sic agite:ſic ambulate. In chꝛiſto em am / ducia vtamur: ⁊ ſermo noſter in gra ↄditꝰ Col. 4.

Job.iX4. bulatis:qͥ dixit:Ego ſum via. Quõ in illo

ſit ſale:vt ſciamꝰquẽadmodũ opoꝛteat vni

aopqpbulandũ ſit diſcite: nõ ſolũ eiꝰ verbo: vᷣ iq; reſpõdere.Nicendũ eſt em̃ eis qͥ cum
Ro.S. ętiã eiꝰ exemplo. huic em̃ pꝛopꝛio filio ent vel nunq; ſuſcepiſſent ſuſtinẽ-

nõ pepercit pater:ſed pꝛo nobis om̃ibꝰ tr

tiã:nobis ſuſtinẽtibus dñm:qꝛ qð nõ vide

didit illũ:nõ vtiq; nolentẽ:neq; recuſantẽ: mus ſperãtes ꝑ patientiã expectamꝰ: etiã

ſed pariter volentẽ:qꝛ vna eſtvoluntas pa
tris ⁊ filij ſᷣm ęqualitatẽ foꝛmę dei: in qua

Phil.a. cũ eſſet nõ rapinã arbitrat eſt eſſe ęqualis

deo ⁊ ſingulariter obedientẽ:ſᷣm qð ſemet-
5 ipſum euacuauit foꝛmã ſerui accipiẽs. Nã
ipſe dilexit nos:⁊ tradidit ſemetipſum pꝛo
nobis oblationẽ ⁊ hoſtiã deo in odoꝛẽ ſua/
uitatl.Sic &̊ pater ꝓpꝛio filio nõ pepercit:
ſed pꝛo nobis om̃ibꝰ tradidit eũ: vt ⁊ ipſe
filiꝰ traderet ſemetipſum pꝛo nobis. Tradi
tus eſt ergo excelſus:ꝑ quẽ facta ſunt oĩa:

Ps.a1I. Traditꝰ ꝓpter foꝛmã ſerui in oppꝛobꝛiũ ho

minũ ⁊ abiectionẽ plebis:in ↄtumelias: in
flagella:in moꝛtẽ crucis. Docuit ergo nos
exemplo paſſiõis:cũ quanta patiẽtia in il/
lo ambulemꝰ:⁊ firmauit nos exemplo ſuę
reſurrectiõis:quid ab illo patiẽter ſperare
debeam. Si em̃ qð nõ videmus ſperamꝰ:
ꝑ patientiã expectamꝰ. Quod nõ videmꝰ
quidẽ:ſperamꝰ:ſed coꝛpꝰſumus illius capi

tis in quo iã perfectũ eſt qð ſperamꝰ. De il

Col.. lo em̃ ſcriptũ eſt: ipſe ẽ caput coꝛꝑis eccle

ſię:pꝛimogenitꝰ:ipſe pꝛimatũ tenẽs.Et de

inſultare audẽt:cum imitari deberẽt: Abi
ſunt delitięg veſtrę:pꝛopter quas ambulat:
ꝑ vias pꝛauas? HNon dicimꝰ vbi erũt: cum
hec vita trãſierit:ſed modo vbi ſunt:Cum
heſternũ diẽ hodiernꝰ abſtulerit: ⁊ hodier/
nũ craſtinꝰablaturꝰ ſit:quid eoꝝ queę diligi
tis nõ trãſcurrit ⁊ trãſuoluat?:Quid nõ fu-
git pene anteq; capit᷑: cũ ex ipſo hodierno
die nulla poſſit vel hoꝛa retineri? Ita em̃
ſcðᷣa excludit᷑ a tertia: ſicut pꝛima excluſa ẽ
a ſcða:ipſiꝰ hoꝛę vnius ꝗᷓ pꝛęſens videt᷑:ni
hil eſt pſens:oẽs em̃ ꝑtes eius ⁊ oia momẽ
ta fugitiua ſunt. Pꝛopter qͥd peccat hõ: ſi

—

nõ cęcat᷑: Cũ peccat vel cũ peccaret atten/
dat:poterat videre qꝛ voluptas tranſitura
ſine pꝛudentia deſideratur:vel cũ trãſierit:
cum pęgnitentia cogitatur. Nos irridetis
quia ſperamus ęterna quę non videmus:
cum vos eis quę videntur tempoꝛalibus
ſubditi:neſciatis qualis vobis dies craſti/
na illuceſcat. Quem ſepe bonum ſperan/
tes malum inuenitis: nec ſi bonus ſuerit:
eum ne fugiat tenere poteritis. NHos irri/

epeb

ganſyenmn
lenſtiis
ganernottit
nii diaum ſtn
Aycbieneon

D

naſun⸗

geyenicnnn
eineger
eannrail
ſofn pereg
anoͤiness
n ls benubus
hocnnüdotan
Adeungnife
neumusteis
ctautcdie
apudinſos⸗
on Cultihine
39 glanodei
sdietenone
glelonune
as pultertett
Nieardenen
Cüngeidicite
Pednrosſey

—../—

Munn mnſoopreuin
guiſpenſuip
höfzansme
urüeſetde
aekerdeon,
leecceſtafi
oclloseope

, Mihominit

gelldinyri
ego misbe⸗
aanuoinpte⸗
Nkootinde⸗
nmncꝛdlcit
llin morienn
Miuospen,
Gntifuenitnn
iteſunecöis⸗
Uries tppi
Gliansſoerid

as gtinugfe

nunpmmpehe
anbllanes
noſtneten

labpenin

De verbis Apoſtoli Bermo xXIIII

eende detis qꝛ ſperamus ęterna:quę cũ venerint tis: quia veracem pꝛomiſſoꝛẽ chꝛiſtũ ſide⸗
r nö tranſibt: qꝛ nec ipſa veniũt: ſed ſemꝑ liſſimeretineteis. .
uuncüſin manẽt: nos aũt ad illa veniemus: cum pr· ¶ Deverbis Apli: Uidetę quomõ æod.5.
Wnnit viã dñicam iſta quę tranſeũt tranſierimꝰ** caute ambuletis:nõvt inſipientes
unichtn A vobis vero tempoꝛalia nec ſperari aliñ ſed vt ſapientes Ser XXIII
naſzi Snni deſinunt᷑: ⁊ tñ crebꝛo ſperata vos fallunt: Voſtolũ cum legeret᷑ audiſtis: imo
anhllen . mnec ceſſant vos inflãmareventura: coꝛrrum ¶ a oẽs audiuimus dicentẽ nobis: Tli
Nhontgn, pere veniẽtia:toꝛquere tranſeuntia. HõneIQete quõ caute ambulet: nõ vt in-
mecdegglte ipſa ſunt quę ↄcupita inardeſcunt: adepta piẽtes ſᷣ vt ſapiẽtes:redimentes tꝑs:qm̃
fagelrenii vileſcunt: amiſſa vaneſcunt: Vtimur eis dies mali ſunt. Dies malos fratreſ duę res RE
lopanmnſ nos ᷣm peregrinatiõis noſtrę neceſſitat?:· faciũt: malicia? miſeria. Per maliciãs hoim
agmma ſed nõ in eis gaudia noſtra ſigimus: ne il · ⁊miſeriã ducũt᷑ dies mali. Cęteꝝ dies iſti
kcknan 1. Corj. 7. lis labentibus ſubꝛuamur. Vtimur enim q;tũ ꝑtinet ad ſpacia hoꝛaꝝ oꝛdinati ſunt:
durünmtnn hoc mũdo tanq; nõ vtentes:vt veniamus Ducũt vices: agũt tꝑa: oꝛit᷑ ſol:occidit ſol:
önnenmteihß ad eum qui fecit hunc mundũ: ⁊ in eo ma/ trãſeũt tꝑa.Cui moleſta ſũt tꝑa:ſi hoiĩes ſi/
sine D neamus:eius eternitate perfruẽtes. Quid bi non ſint moleſti: Ergo dies malos ſicut
ischn⸗ eſt aũt qð dicitis:quis huc indevenit:⁊ c. dixi duę res faciũt: miſeria hoĩm 7 malicia
RRMM apud inferos gerat᷑ quis hominibus indi- hoĩim Sed miſeria hoĩm cõmunis ẽ:nõ de

hellli. Yob. . cauit? Et hinc vobis os clauſit qui moꝛtuũ/bet malicia eſſe cõmunis.Ex qͥ em̃ lapſus Geñ.3.
ingiednen Bo. 6, quarto die reſuſcitauit: ⁊ vltra nõ moꝛitu/ eſt adã ⁊ de paradiſo expulſus: nunq; fue-
Biapenmne rus die tertio reſurrexit: et anteq; moꝛere runt dies niſi mali. Iſtos pueros q naſcun
wenpölti⸗ qualis vita moꝛiẽtel excipiat tanq; ille qu? tur interrogemꝰ: quare a ploꝛatu incipiũt
lienA V.16. nihil lateret et in paupere quieſcente: et in qa ridere poſſunt. Maſcit ⁊ ſtatim ploꝛat:
* diuite ardente narrauit. Sed illi iſta nõ cre poſt neſcio quot dies ridet. Qſñ ploꝛabat

Ginſfnüſt⸗ dũt:qui dicũt: Quis huc inde reuerſus ẽ? naſcens: pꝛopheta ſuę calamitatis erat:la
nociſpuenm Credituros ſe volunt videri: ſi quis pèren chꝛymę em̃ teſtes miſerię. Mondũ loquit᷑:
Mückeieeln Piere. 17. tum ſuoꝝ reuiuiſceret. Sed maledictus hõ ⁊ iã pꝛophetat.Quid pꝛophetat:? In labo
itnlaitn qui ſpem ſuã ponit in hoĩe. IJdeo ergo deꝰ re ſe ventuꝝ vel in timoꝛe: ⁊ ſi bene vixerit
dingſifi hõ factus:moꝛi ⁊ reſurgere voluit:vt et qd ⁊ iuſtus fuerit:certe in medijs poſitus tem
mägheme futurũ eſſet homini in hominis carne oſtẽ/ ptatiõibꝰ ſꝑ timebit. Quid ait apłs?es 2. Timotð.ʒ.
— deret᷑:⁊ deo tñ nõ homini crederet᷑. Et cer·gmtui volũt in chꝛiſto pie viuere: ꝑſecutionẽ
Genguunl te eccleſia fideliũ toto oꝛbe diffuſa: iã ante· patiunt᷑.Ecce qꝛ dies mali ſunt:ſine ꝑſecu/⸗
duan hicigan oculos eoꝝ eſt. Legãt eam ante tot ſecula tioneviuere hic iuſti nõ poſſunt.Qui inter
ortiinlu Ro. 4. vni homini pꝛomiſſam: qͥ ↄtra ſpem in ſp? malos viuũt:ꝑſecutionẽ patiunt᷑. Oẽs ma
hlen ch credidit: vt ſieret pater multaꝝ gẽtiũ. Qð liꝑſecunt᷑ bonos:ſi nõ ferro ⁊ lapidibꝰ: ſed
õ ergo vni abꝛaę credenti ꝓmiſſum ẽ:iam vi vita ⁊ moꝛibꝰ. Nunqd aliquis ſanctũ loth 2. Netri.2.
glun Olii demus impletũ: ⁊ qdð vniuerſo oꝛbi ꝓmit / ꝑſequebat᷑ in ſodomis?: Hemo illi moleſttꝰꝰ½
ccpi im tit᷑ credẽti:deſperamus eſſe ventuꝝ? Eant erat:⁊ tñ inter impios viuebat:⁊ inter imũ
mnen hudh nunc ⁊ dicãt: Manducemꝰ ⁊ bibamꝰ:cras dos:ſuperbos:blaſphemos pſecutionẽ pa
iannemnli enim moꝛiemur. Illi ſe adhuc cras dicunt tiebat᷑: nõ vapulado: ſed malos videndo.
ilenitl moꝛituros:veritas aũt illos iam cũ iſta di · Quiſds me audis: ſᷣ nõdũ viuis in chꝛiſto
vain tul cunt inuenit moꝛtuos. Vos aũt fratres: ſi⸗ pie:incipe in chꝛiſto pie viuere:? ꝓbas Gd
cgetlil lij reſurrectõis: ciues ſanctoꝝ angeloꝝ:dei dico. Deniq; apls cũ cõmemoꝛaret ꝑicula 2. corli
ſſtunemn heredes ⁊ xpᷣi cohęres: cauete imitari eos ſua: Periculis inqͥt in mari:ꝑiculis ĩ flumi

unns qui cras ſperãdo moꝛiunt᷑:⁊ hodie bibẽdo nibꝰ:piculis in deſerto:ꝑiculis ĩ latronibꝰ:
dcdniinte 1. gorl.15. ſepeliunt᷑: ſᷣ ſicut dicit idem apłs: Ne coꝛ/. iculis ĩ falſis fratribꝰ.Cętera ꝑicula quie-
. Rsimin rumpant veſtros moꝛes bonos colloquia ſcere pñt:ꝑicula a falſis fratribꝰvſq; in ſinẽ
,N mala: Sobꝛij eſtote iuſti et nolite peccar (cul⸗ nõ noꝛunt. Redimamꝰ tꝑs: qm̃ dies

rmmn he ambulantes anguſtã: certã viã ducentẽ mali ſunt.Expectatis a me foꝛte ſcire:qd ẽ? d
n eh ad altitudinẽ hieruſalẽ cęleſtis: quę mater tꝑs redimere. Dicturꝰ ſũ qð pauci audiũt:
eu⸗ en noſtra ęterna ẽ:firmiſſime ſperate qð nõ vi pauci ferũt:pauci aggrediunt᷑:pauci agũt:
dmmrͤi detis:patiẽter expectate qð nõdum habe / tñ dics:qm̃ ipſi pauci qͥ me audituri ſũt int

Banct Auguſtinn dey

’— f f ——

B malosviuũt. Redimere tꝑs h ẽ:qñ aliqͥs ti q de calumnijs paſceris:hic habebis dies uyt wtctog
i infert litẽ: perde aliqd vt deo vaces:nõ malos:⁊ poſt iſtos habiturus es in die uiuu- Ißßeeſinl
litibus perde. Ergo ex eo qð perdes pꝛeciũ dicij peioꝛes. Seęd hoc foꝛte rides: qꝛ pecu/ Aun pptac
ẽ tempoꝛis.Certe qñ pꝛo tuis neceſſitatibꝰ niam rapis. Ride ride ⁊ cõtemne:ego ero⸗ (dihoniet
ꝓcedis ad publicũ:das nũmos⁊ emis tibi Ferni qui exigat. (rorte
. panẽ:aut vinũ:aut oleũ:aut lignũ: aut ali De verbis ſancti Lucę in actibꝰ ſeilͤne
quã ſupellectilẽ: das ⁊ accipis: aliqd amit apoſtoloꝛum: Nemo quicqᷓ; ex eo Acl. . p ncld Ae
4 tis:aliquid acquiris:hoc eſt emere. NHam ſi qð poſſidebat:ſuum pꝛopꝛiũ eſſe Crechtiust
nihil amittas ⁊ habeas qð non habebas: dicebat rmo Xxxx iaitebis
9 aut inueniſti:aut donatũ accepiſti:aut he⸗ gimus in libꝛo qui apłoꝝ actib* Eehe
=, reditate acquiſiſti. Quando autẽ aliquid aſſcribit᷑:tantã ſub memoꝛatlviris alnono.
amittvt aliqͥd habeas:tũc emis:qð emis: deuotionẽ plebis fuiſſe:ita populi iogiurn
qð habeſ emptũ eſt:qð amittis pꝛeciũ eſt. chꝛiſtian:ſoꝛuiſſe pꝛimitias: vt poſt acce Ahin lieneinn
Quõ ergo perdis nũmos vt emas tibi ali ptã fidem nemo domũ pꝛopꝛiã ſibi defen/ ſeinte
quid:ſic perde nũmosvt emas tibi quietẽ. deret:⁊ nemo ſuũ aliquid vendicaret: ſed einisſ
Ecce hoc ẽ tempꝰ redimere. Pꝛouerbiũ na iure fraternitatis eſſent illis cuncta cõmu/ 6 int⸗
tum ẽ punicũ:qð quidẽ latine vobis dicã: nia:ſcilicet vt qui eodẽ ↄſoꝛtio religiõis te/ olibioli
qꝛ punice nõ om̃es noſtis. Punicũ em̃ pꝛo/ nebant᷑:eodẽ ↄſoꝛtio fruerent᷑ ⁊ vitę:hoc ẽ ſari, *
R uerbiũ eſt antiquũ. Nummũ querit peſti- vr quibus erat vna ſides:eſſet vna ſubſtã/ Pris nulhnon
lentia:duos illi da ⁊ vt ducat ſe.Nunquid tia:quibꝰ erat cõmunis chꝛiſtus: cõmunis tnecze
nõ hoc pꝛouerbiũ de euãgelio videt᷑ natũe eſſet ⁊ ſumptus. Nefas em̃ putabant reli/ inn
Nam quid aliud dixit deus:q; redimen/ gieoſi viri eũ ſibi participẽ nõ aſſcire in ſub/ lineaſee
Mattðᷣ.S. tes tempus qñ ait:Si quis vult in iudicio ſtantia:qui particeps erat in gr̃a:atq; ideo . ton
tecũ ↄtendere: ⁊ tunicã tuã tollere: dimitte charitate fraternitatis oia cõmuniter vte / Nn ge
ei ⁊ palliũ: In iudicio vult tecũ ↄtendere ? bantur:niſi ꝙ maioꝛ ẽ fraternitas chꝛiſti q Knob
tunicã tuam tollere: auocare te habet liti- ſanguinis. Sanguinis em̃ fraternitas ſimi iſtane
bus a deo tuo:nõ habebis quietũ coꝛ:ꝛnon litudinẽ tmmodo coꝛpoꝛiſ refert:chꝛiſti aeallt n
habebis tranquillũ animũ:euerteris cogi / fraternitas vnanimitatẽ coꝛdis aĩęq; de/ NAlmnlam
tatiõibus tuis:irritaris aduerſus eum ad/ monſtrat:ſicut ſcriptũ eſt: Erat aũt creden et
uerſariũ tuũ:Ecce tempꝰ perdidiſti. Quã/ tiũ coꝛ atq; aia vna. Vere ergo frater illeẽ: dloni
to ergo melius ẽ vt nummũ amittas ⁊ tem qui tam coꝛpoꝛe qᷓ; vnanimitate germanꝰ Annhz⸗ rhnha
4 pus redimas: Fratres mei in cauſis et ne / eſt:verus inqᷓ; frater eſt:cuiꝰ idẽ ſpũs ⁊ vo/ Lamnſer
. gocijs veſtris:qñ ad nos iudicãda veniũt: luntas in fratre eſt. Melioꝛ ergo ẽ ſicut di⸗ id
ſi homini chꝛiſtiano dico vt pꝛo tempoꝛe re xi fraternitate ſan guis chꝛiſti fraternitaeaes pchcft
dimẽdo perdat aliquid ſuũ:quanto maio /⸗ qm̃ illa iterdũ ſibi inimica ẽ:xpᷣi aũt frater⸗ cCtenllr
2 re cura ⁊ fiducia debeo dicerevt reddat alie nitas ſine intermiſſiõe pacifica eſt. Illa in/ ſſoonta
num? Ambos em̃ chꝛiſtianos audio. Jam ter ſe cõmunia cum ęmulatiõe diuidit: hęc lenhtlug
ille calumnioſus qui vult alteri facere cau- etiam cum gratulatione communicat. Il/ Aluanmoin
ſam ⁊ tollere ab illo:vel pꝛo ↄpoſitiõe gau/ la in ↄſoꝛtio ſepe deſpicit germanos:hęcafl ſpgigns
det ad iſta verba: Apls dixit: Redimẽtes ſumit frequẽter alienum. Tanta ergo ſicut egeſiin
tempus qm̃ dies mali ſunt. Facio ergo ca / diryxi illo in tempoꝛechꝛiſtianę plebis deuo/ topdo
lumniã chꝛiſtiano illi: velit nolit:dat mihi tio fuit: vt nemo domũ ſuã diceret: nemo eckontn
. aliquid vt tempus redimat:qꝛ apim audi/ pꝛopꝛiũ aliquid vendicaret:ſicut ait ſanctꝰ mcieana
uit. Dic mihi: Si illi dicturus ſum: perde lucas dicẽs: Hemo quicqᷓ; ex eo qð poſſide bäg, ntfenet
aliquid vt ſis ocioſus: tibi nõ ſum dicturꝰ bat ſuũ pꝛopꝛiũ eſſe dicebat.Non em̃ inqᷓ; ſkaitrö
calumnioſe: perdite: fili diaboli quare res erat quiſqᷓ; egẽs inter ipſos. Beata igitur lußit
. alienas auferre moliris? Cauſã nõ habes: plebs quę dum plures in chꝛiſto habet di⸗ mucinen
⁊ calumnia plenus es.Si ergo illi dixero:il uites:nuilũ in ſeculo habet indigentẽ:⁊ ꝗ̃ᷓ liſg⸗ nisn⸗
li da aliquid vt recedat a calumnia: tu vbi dum ęternas cogitat diuitias:a fratribus fldün
eris qui habebas de calumnia pecuniã:? JIJI tempoꝛalẽ repulit paupertatẽ. Vendebãt Etpeani
le qui pꝛoptervitandã calumniã tempus a em̃:ſicut ait ſcriptura:pᷣdia ⁊ domos ſuas: üiſaneti
. te redimit:hic tolerat dies malos: tu autẽ ⁊ pꝛecia venditoꝝ ante pedes aplłoꝝ pone/ ſkteki
mnpr⸗

bis Apoſtoli Ber. XXV xxVI

bchsden
esindiei, bant:vt erogaretur pꝛout cuiq; opus erat. dis.Sacrilegij: qð deũ in pollicitatiõe fe/
lcgen Uidete ſanctoꝛũ viroꝝ ſidem: quẽadmo/ fellerit. Fraudis:quod integris muneribꝰ
nneegden dum ꝓpter chꝛiſtum toto ſe expoliabãt pa poꝛtionẽ quandã putauerit ſubtrahendã.
R trimonio:⁊ nihil ſibi relinqui faciebãt: nõ Ait em̃ apoſtolus petrus:MNon es mentitꝰ Abi. v⸗
eatd em̃ verebant᷑ ne eſuriẽt ipſi: dum timebät hominib ſed deo.Si ergo fratres ananiaſ
licchexre ne alieſuriret. Hec igit᷑ ſõ apłis fuit plebis ↄdẽnat᷑:q nõ totũ dederit qð de ſuo ipſe ꝓ
opꝛü eſe B deuotio. Modo quid ſimile reperimꝰ: Et miſerat: quid cenſemus de eo qui nõ vult
certe chꝛiſtus in nobis:id eſt quidem chꝛi- reddere quod alius repꝛomiſit? Videte er-
ot aain ſtus in nobis: ſed nõ idem animus in no- go ⁊ vos fratres quid pꝛomilſeritis deo:cũ
monatpins bis. Eadẽ plebis ſides: ſed nõ in plebe eſt pꝛimũ fidei grãm percepiſtis.Ecce abũdãt
erikapopli ipſa largitio. Ita alter de alterius inopia in ciuitate noſtra hoſpites:facite quod pol
npoſtaae 1. Cori.11⸗ nõ cogitat: vt illud ſit qð dicit aplłs: Alius liciti eſtis:ne dicat᷑? vobiſ qð ananię dictũ
Uſibi deea⸗ quidem eſurit:alius ebꝛius ſſen etiã di / eſt: Non mentiti eſtis hoĩbꝰ ſed deo.
nari nbunt ienaen lo lum ingua colligente ¶ De verbis ſancti Lucę in actib?
10nl pecunias luas ad pedeſ aploꝝ nõ deferũt: . 2– Actj.z.
; ↄfugientes fratres ſuos pertrahür poſtoloꝛum: Petrus Z iohanes
nigoon enatugienteg arto ſioa aſcendebat in templu Ser. XXVI
tnitebe,; a pedibus ſacerdotum. Hunc eſt illud tem Slcengen 1 SEl AAA —
n ſoſ imothz pus: qð deſcribit beatus apłs dicens: In Qlſt reſurectionẽ chꝛiſti:quoꝝ ope/A
s:cnni mnouiſſimis dieb abundabit iniquitaſ mul rum patrocinio pꝛędicatio apoſto⸗
Uubantign toꝝ:⁊ refrigeſcet charitas. Modo abũdat loꝛũ muniat᷑:lectio quã audiſtis ex
ſereinſcb auaricia ⁊ iniqtas: quę ante largitatis bo/ hoſuit. Aſcendentes inquit petrus ⁊ iohã / Abi. s.
ncgiie nitate ceſſabãt: ⁊ refrigeſcit charitas frate. nes in templũ: Materiã ſermoni:id eſt ̊/
nierne nitatis: quę pꝛius chꝛiſti amoꝛe feruebat. dicatiõi ingreſſum:per ſigna pꝛepararunt.
achitii Tanta em̃ ſub aplis fraternitatis dilectio Pꝛecedere quippe ſtupoꝛ debuit:vt mirãde
eniasſi fuit: vt tunc in ↄuentu ſuo nõ inueniret᷑ in / rei expoſitio ſequeret᷑. Fulgoꝛ ergo ſignoꝝ
Ncnſtiͤi digẽtia: Tanta autẽ modo chꝛiſtianitatis populoꝝ coꝛda ꝑcuſſit. Ham erat quidã a
n diſſimulatio eſt:vt in cętu noſtro vix inue· natiuitate ſua claudꝰ qͥ poꝛtabat᷑ manibꝰ:
l nias locupletẽ:locupletẽ aũt nõ tam facul Et mendicabat inquit ad ſpecioſam poꝛtã
alta⸗ tatibus dico vix inueniri ſed operibꝰ. Ait templi. Qui cum ingrediẽtes vidiſſet apo⸗
fune lel 1. Timot. é. ein aplus: Diuites ſint in bonis operibus. ſtolos: elemoſynã ex moꝛe poſcebat. Sed
te gaman Locupletem em̃ in eccleſia intelligi voluit: cũ in eũ ↄuertiſſent intuitũ: nihil ille clau/
ſpisto qui diueſ in chꝛiſto eſt. Nam ⁊ ibi quod ait dus vltra notũ ſolamen operiẽs: credidit
iſing, ſub apoſtolis neminem indigentem fuiſſe affluiturã vilem de apoſtoloꝝ manibꝰ lar/
fatenlas oſtendit vtiq; tota eos gr̃a fuiſſe ſidei pꝛę gitatem. Sed petrus apoſtolus ait ad eũ:
iauͦtfine⸗ ditos:vt om̃es cęleſtium diuitiaꝝ abunda Intẽde in nos. Quos cũ reſpexiſſet:Argẽ
at. Aun uerint largitate. Raro igi᷑ hoc tempoꝛe in / tum inquit ⁊ auꝝ nõ eſt mihi:quod aũt ha
biuidiuhe⸗ uenimus in chꝛiſtiano populo locupletẽ: ? beo hoc tibi do: In nomine ieſu chꝛiſti na⸗
unicat , ſi plęriq; in domibus auro ſint diuites: tñ zʒareni ſurge ⁊ ambula. Vlerboꝝ ipſoꝝ oꝛ⸗
– in eccleſia ſunt mendici.Hum em̃ circa puu dinẽ debemꝰdiligenter exponere. MNeq; em̃
zergoſau peres nõ pꝛo eo qð pꝛęualent operant᷑: nec pertinebat ad rem:cum virtutũ diuitię ſe⸗
ebisden hoc eſt gratum quod offerunt: nec illud eſt querent᷑:vt cenſus pauperies narraret᷑: ni
ant:nen ſaſtiabile quod reſeruãt. Dicit dñs ad Cain ſi ipſam virtutẽ voluiſſet aplus cum ſui at/
taitſand Señ.ꝗ. cum offerret munera: Si aũt recte offeras: teſtatiõe ꝓferre.Ne em̃ mirareris poſſeſſo⸗/
abpoſte recte aũt nõ diuidas:peccaſti:Sic ⁊ tu chꝛi rem virtutũ:ante ꝓfeſſus eſt abꝛenuncia⸗
on eñn inc ſtiane nõ recte diuidis: qͥ de tãto auro tuo toꝛẽ diuitiaꝝ. Juſte nãq; ſequebat᷑ vt largi
eatn igua. maioꝛẽ partem mãmongę ſeruas q; deo lar ret᷑ ſigna:qui opes ↄtempſerat. Quid hac
obabend Actj.. giris. Sic nãq; ananias in actibꝰ apoſtolo paupertate ditius:Quid hac virtute pau/
igenit rũ: dũ putat ſe recte offerre: ⁊ nõ recte diui perius: Teſtimoniũ ergo virtutis ſecutura
fumii⸗ dit: pecuniã quã obtulit ꝑdidit: ⁊ quã do/ eſt ꝓfeſſio paupertatis. VUnde apls loque
Vancchi⸗ mi ſeruauit amiſit: pecuniã inqᷓ; parit ꝑdi/ bat᷑: Tanqᷓ nihil habentes: om̃ia poſſdẽ/ 2. Corl.ẽ.
nozlus dit ⁊ ſalutẽ. Dũ em̃ ex eo qð ꝓmiſerat ꝑtẽ tes. Quid igit᷑ hac paupertate ditius:argẽ
beper ſubtraxit: ſacrilegij ſimul ↄdemnat᷑ ⁊ frau,/ tum ⁊ aurũ nõ habeo: Sed quid habet qui

8

SLeelIe
—

in ꝑxniciẽ dñi fulget? Aurum qð ꝑ tenebꝛas

Colez.

B

Bancti
argẽtum nõ habet: Eloquiũ vehemẽs:elo
um igne purgatũ. .ui aurum nõ ha/
ets ſidem habet. WMideamus quid ampli/
us coꝛuſcet:aurum quod ita eſt in abſcon/
dito vt ülud videatur ꝓuidẽs hominibus
natura damnaſſe:nec expoſuiſſe in rem ſuc
ceſſurã oculis cupidoꝝ: atq; vt adiuuaret᷑
paupꝑtas:difficultate parãdarum diuitiaꝝ
cum Iaboꝛe fecit quęri:qð noluerat inueni/
ri. Ergo videamꝰ qui aurũ nõ habet: quid
habet. Fidẽ habet: virtutẽ habet. Expẽda⸗
mus qð diximus: quid amplius coꝛuſcet.
Aurum qð erumna ꝑquirit:qð auaricia cu

pit:qð ſollicitudo cuſtodit: aurum materia

laboꝝ:pꝑiculoſa res poſſidẽtium:aurũ ener
uatio virtutũ: aurum malus dñs: ꝓditoꝛ
ſeruus. Ergo qui aurũ nõ habet: quid ha/
bet: Fidẽ habet. Videamus vt diximꝰ:qͥd
amplius coꝛuſcet. Aurum qð nemo tutum
habet:niſi qui ſemꝑ abſcondit? Aurum qð

quęrit᷑: ꝑ tenebꝛas cuſtodit᷑: Aurum cuius
inquiſitio daãnatos habet:cuius amoꝛ Ju/
dam facit:⁊ ne alicui ſit nomẽ ignotum:de
aplo pꝛoditoꝛẽ? Aurũ qð apud auarũ ani/
mũ pꝛefert᷑ chꝛiſto? In cuiꝰ apetitu ↄgrua
magiſter gẽtium auctoꝛitate detonuit di⸗
cens:Auaricia quęẽ idoloꝝ ſeruitꝰ.Quid
Samplius refulget: aurum qð ſoꝛdidus do
minus habet: aurum qð amplius cruciat:
apud quẽ largius fuerit: aurum qð amãti
ſe nihil de ſua poſſeſſiõe ꝑmittit:refundẽs
ei reatum ſuum:cui vſum ſuum negat gra/
uis accuſatio:erumnoſa poſſeſſio? Nec tñ
cum hęc dicimus: dei creatura damnatur:
ſ quoniã obcecata pꝛudẽtia hominũ id in
magnũ pꝛecium receptum ẽ:iam in infami
am rei redundat:quicquid de mala cupidi
tate ſuſcipit᷑. Ideo & res illa vituperat᷑:vt
auaricia cõtemnet᷑. Ceterum dominus ait

Aggei.2. ꝑ pꝛophetã: Aurum ⁊ argẽtum meũ eſt.At

ſi ꝑ ſe mala res eſſet:dei eſſe nõ poſſet. Ve⸗/
rum pꝛebet materiã miſericoꝛdię apud bo/
nos animos:⁊ nouo genere:tunc magis ꝓ

deſt quãdo cõtemnit᷑:vt ipſa ſua conditiõe

teſtet᷑:quia mala ẽ rei huius poſſeſſio: cuiꝰ
abdicatio fructuoſa ẽ. Pꝛebet g̊ materiam

NS.uI: ſubueniẽdi. DNiſperſit dedit pauꝑibus: iu/

ſticia eius manet in ęrernum. Vis & noſſe
quoniã iuſti iudicis res ſint aurum ⁊ argẽ/
tum: Auarus inde toꝛquet᷑:inde miſericoꝛ
adiuuat᷑.Exerceatur rei cõtemptus:ꝑ cõ/

5

Auguſtini

temptum vtilis. Ad poſſeſſionẽ eius non
omnes idonei:ad cõtemptum eius omnes
idonei. Hemo g& non põt inter eos reputa⸗

ri qui diſperſerunt tribuerũtq; pauꝑibus:

iuſticia eoꝛum manet in ęternũ: Nemo nõ
inter eos reputari põt:qui bene voluerit ꝑ

fugatium rerũ deſpectũ placere deo. Mℛ ⸗

gnę felicitatis ẽ conditio chꝛiſtianoꝝ:qui⸗

bus claritudo regni in pauꝑtate poſita eſt.

NPoſſidere qð cum laboꝛe requirit᷑:paucoꝝ
eſt:cõtemnere quod cum fructu cõtemnas
omniũ eſt. Fęlicitas & magna chꝛiſtianoꝝ:
quibus datum ẽ vt pauꝑtate faciant pꝛe/
cium regni cęloꝛũ. NHon tibi diſpliceat pau
pertas tua:nihil ea poteſt ditius inueniri.

Vis noſſe q; locuples ſit:Cęlũ emit.Qui/

bus theſauris cõferri poſſit: quod videmꝰ
pauꝑtati indultũ? Vt ad regnũ cęloꝛũ ve/
niret diues:poſſeſſiõe ſua obtinere poſſit:
nunc obtinet vt cõtemptu ꝑueniat. Mul/
to & plus fulget fides q́; aurum: aurum la-
tebꝛis tenebꝛeſcit animũ:ſides ĩgenito ſplẽ
doꝛe cõſpicuat. Aurum tuto pꝛodi nõ pꝛo/

deſt:fides bono publico ſemꝑ fulget:digni

tatẽ fidei fiducia ipſa teſtat᷑. Aurum nõ in/
ter cõueniẽtes tutum eſt: fides etiam inter
pugnantes ſecura ẽ.QAuid g̊ donauit apłs
pauꝑ cenſu:diues fide:lectiõis oꝛdo pꝛolo/
quitur. Aurum ⁊ argẽtum nõ eſt mihi. Sʒ
pꝛo his quid habet:cuod habeo:hoc tibi
do. In nomine ieſu chꝛiſti ſurge ⁊ ambula.

aurum donabãt:implebãt pauꝑis ventrẽ:
maius onus pedibus debilibus futurum:
ſolabant᷑ infirmitatẽ:ſanitatẽ reddere non
valebãt. Ille autẽ qui aurum nõ poſſidet:
ſanitatẽ dedit. DNheo diues eſt: inops auri.

De effectibus:pꝛecia rerum eſtiment᷑.Qui C

Aurum ⁊ argẽtum nõ habeo. Ideo igitur Ac.·

tantas virtutum opes pꝛętulit.Quod ha/
beo hoc tibi do: In nomine ieſu chꝛiſti ſur⸗
ge ⁊ ambula.hoc plane nõ in marſupio:ſᷣ
in animo tenebatur.Quid ei dedit:? In no
mine ieſu chꝛiſti ſurge ⁊ ambula. Pauperẽ
hominẽ expauit infirmitas: ęqua lege ⁊ ęq̃
potẽtia reges captiuoſq; cõſtringẽs. Non
potuit ſuſtinere iuſſionẽ pauꝑis regibꝰ do
minans. Parum ẽ qð infirmitatẽ nomina/

mus: Pauꝑis imperium:etiã natura nõ ꝑ⸗

tulit. Ille em̃ claudus erat ex vtero matris
ſuę. Debilitas itaq; quã ei inuexerat nati/
uitas:vi pauꝑis iubẽtis excluſa eſt.Quod
ꝓfecto nõ fieret: niſi pauꝑ apls plen eſſet

Hev⸗
ſodeo
ſusha
ee Gini
Cuidemnt
letanbuu
aeſituen
doglenp⸗
iotmal⸗
6 ochu
ſnbluaenm
olunitin
ll Eiiun
a Aiinbinn
nqut gyh⸗
Quin vee
Aresdebll
Göuinuon
frmitrerin
reocorin

ulnig linteſnrgen

unouicima
liteluggitet
ſetledefact
Uickctente

Ae. Gs Sunern

ſeopeluntl
iuwunden
tgketeſtni
ſadcöſeli⸗
ſewapiunt
Dlensnan
etiſanss
gespige⸗
coliaet
ntdlhen
igtinirnt
glutapau
hoeſpſoinc
ener C
Ulichetau
Mpunkteſt
Dendiin
ſinide
Nnuniie
ton ab⸗
tuſer or
1

4

Mlor
anbun.
Pſangne
ltiesde

einsonn
dotehlt,

Spanphn

eſollen
r ded ⸗
epoſtnet,
unkepac
n Gtenns
chiſinor⸗
ſacant pe⸗
ſpleentpen
s inuenii.
Uemit Qu⸗
Nodyiten⸗
nüͤcelüne

inere poſn

eniat. Gel
maumnlo
igenttolpe
godi noheo⸗
fulgendigui
lumunnö in
seniamine
vonauttats
0rdopeole
eſtmihi.6
beorhocth
getanbuh.

inent Qi

los enni.
ns fuworun.
recherenen
hopoſica
mnopsaun.

Zieoign

.Quodhe⸗
ſuchikiluſ⸗
narſupie⸗
dediehoo
. hune
lalege?
s⸗ on
6 regb'd
Aenomind
natuaro
tero
ereet t
ſ4 4t
nerc

.

illo deo qui ẽ auctoꝛ naturę. Nihil 8 hacdi
tius pauꝑtate.Quid donat qui ęs nõ ha/

bet? Virtutes largitur: ⁊ gratis confert.
Quid enim põt: In nomine ieſu chꝛiſti ſur
ge ⁊ ambula.Obediẽtię ſubditur:quod ex

neceſſitate veniebat. Dicit᷑ homi: Surge:
quod ſemꝑ optabat: ſᷣ quoniam naturali/
bus vinculis impeditus erat: non poterat
qð volebat. Nunc autẽ tanta facilitate in/
ſenſibilia ſeruiũt:vt ad nutum iubẽtis illa
pedum infirmitas auolaret. Surge ⁊ am/

bula. Et ſurrexit inquit continuo ⁊ ſtetit.

Walachie.4. Animo imperat᷑: ⁊ pedes ſeruiunt. Exiliẽt
inquit ꝓpheta:tanq; vituli de vinculis la/
Aet .ʒ. xati.Et ↄſolidatę ſunt baſes pedum eius.
Quãta velocitate res agat᷑ attẽdite. Vix

aures debilis ſermo intrauerat iubentis:
cõtinuo vis ſanitatis irrupit: ⁊ excluſa in/
firmitatevſui mẽbꝛa reddunt᷑. Ceſtimoniũ

velocis reſurrectiõis eſt:velocitas ex debi⸗

1. Cor. 15. litate ſurgẽtis. In momẽto: in ictu oculi:-:

in nouiſſima tuba. Canet enim tuba ⁊ moꝛ
tui reſurgẽt:⁊ nos immutabimur. Futura
metire de factis. In quanto momẽto moꝛ/
tui excitent᷑:debilibus a natura crede veſti
Acil.ʒ. gijs.Surrexit.Cõſolidatę ſunt inquit ba/
ſes pedum eius. Parum erat qð dicebatur

in vſum claudus rediſſe:virtus ei cum ſani

tate reſtituit᷑. Mõ em̃ dixit:Reſtitutę ſunt:
ſed cõſolidatę ſunt baſes. Tam abundan/
tẽ recipiunt ſanitatẽ:vt ferant laboꝛẽ. Exi/
D liens inquit ambulabat.Saltus frequẽter

etiã ſanis grauis eſt. Mon ſenſerunt illi pe/

des pigra remedia:nec velut vnguenti mo

medicinę irrumpẽtis oſtenditur: ſignat;
fuga infirmitatis excluſę. Sic exilit qui ſa/
natur a paupere.Sanatur& ab aplis caro:
Hoct ipſo indicans quid a deo ſuo cõditoꝛe
mereatur. Conuicant᷑ itaq; ſignis om̃ibus

gna em̃ diuino oꝑe cõpꝛobantur: quęnon
credunt᷑ indigna beneficijs. NMomẽ aucto⸗

In nomie ieſu ſurge ⁊ ambula. Si eſſet ca/
ro a diabolo:nomen chꝛiſti foꝛmidare po/
tuiſſet. Obſequium ſanatoꝛũ: teſtimoniũ
ↄditoꝛis eſt. In nomine ieſu chꝛiſti ſurge ⁊

ambula. Intulerat natura debilitatẽ: ad
ipſam quodãmodo inuocati nominis au⸗/

ctoꝛitas deſtinatur.Cognoſcit qui iuſſerit:

uit ⁊ reg

trris ſui mẽbꝛa cognoſcunt: cum eis dicitur:

Bermo xXXVII

obſequitq; ſuo domino: refragatur cõtra⸗

rio. Si caro a diabolo eſt: expugnanda eſt

a chꝛiſti diſcipulis nõ curanda. Si rationẽ
interroges: obligandum eſt quicquid ini-
micum eſt. Nolo hoc ſolum cogitatiõi cre/
das:diuina ad hunc ſenſum ſuccumat au-

ctoꝛitas. Dominus ait in euãgelio: Nemo Wanb.120
ingreditur in domũ foꝛtis vt vaſa eius di-
ripiat:niſi pꝛius alligauerit foꝛteʒ. In ſuis
ergo erat operibus diabolus alligandus:
nunc autẽ non colligatur diabolus ſed ho-

noꝛatur:ſi res eius per ſigna curatur. Ma
gni beneficij debitoꝛ chꝛiſtuſ carni eſt:ſi qð
poſſit in eius ſalute monſtrauit. Mon eſſet

materia loquẽdi: niſi teſtimoniũ miſericoꝛ
disę caro curata feciſſet. Suffragatur pꝛędi/
cationi chꝛiſti caro: in ipſa eſt adminiſtra/

tio ſignoꝛũ.Claudus ſurgit:vt apoſtoli lo

gquant᷑.Diximus quoniã ſi huius dei opꝛuł/
caro non eſſet:ille claudus nõ erat in pedi /
bus ſanandus:ſed in bꝛachijs colligãdus.
Nunc aũt ſurgit claudꝰ: vt apoſtoli loquã
tur:pꝛeitoꝛq; fit pꝛędicatõis. VUt chꝛiſti euã
gelium ſonet: claudus exilit. Impudenter
apoſtoli fecerũt: ſi dei eoꝛũ opus caro non
eſſet:nũc aũt qm̃ id dicere ſacrilegiũ eſtꝛnö⸗
faciũt aplłi ipudẽter. Caro igit᷑ opus dei e?:

Cum foꝛmat᷑ opus dei eſt:cũ cõditur opus

Dei eſt: cũ ꝓducit᷑ dei opus eſt:cũ regenera
tur opus dei eſt: cum ſignat᷑ opus dei eſt.

cum curat᷑ opus dei eſt.Quid debet diabo

lo:totiẽs opus dei? Irrideant᷑ ergo mani-

chei:⁊ pꝛopter honoꝛem dei carnis natura
laudetur: atq; om̃e vitium in voluntatem

ponatur. Spes emendatiõis hominibus

ſuggeratur: vt ſe intelligant nõ carnis ne/

ceſſitate:ſed tantum voluntatis pꝛauitate

delinquere. Nos aũt carnem diuino aſſcri/

bimus operi:quã videmus in chꝛiſti reſur/
rectiõe diuini cõſoꝛtij gloꝛiam cõſecutam:
manichęi:cuncta ſalutis genera quę carni
deferunt᷑ teſtimoniũ bonę nature ſunt. Di

quam a chꝛiſto ſuo cõditoꝛe ſuſcepit:qui vi
nat in ſecula ſeculoꝝn.

De verbis beati etri: Audiui/ 2errt.

41

mus vocem delata de celo: hic eſt
filius meus dilectus: Et habemuſ

emn p kꝛophetlcum ſermone:
2 N;IHlI
Hitium boneę vite culivita etiã eter A
na debetur:recta fides eſt. Eſt aũt
Jides credere qð nõdum vides:cu/

ins fidedmerces eſt videre qð credis. Tem

poꝛe igitur fidei tanq; tempoꝛe ſemẽtis:nõ
g 2

Bancti

deſiciamus: ⁊ vſq; in finẽ non deſiciamus:
ſed ꝑſeueremus donec qð ſeminauimꝰme/

tamus. Cum em̃ auerſum eſſet genus hu/
manũ a deo ⁊ iaceret in delitijs ſuis: ſicut
creatoꝛe opus habebamus vt eſſemus: ſic
ſaluatoꝛe vt reuiuiſceremus. Juſtus dam/⸗
nauit hominẽ:miſericoꝛs deus liberat ho⸗/

Ys.s. minẽ. Deus iſrael ipſe dabit virtutẽ ⁊ foꝛti

tudinem plebi ſuę benedictus deus. Sed

accipiunt credẽtes:nõ accipiunt cõtemnen

tes. Mec de ipſa ſide tamẽ ita gliandum eſt
quaſi aliquid nos poſſimus. Mõ em̃ fides
nihil eſt: ſed magnũ aliquid:quã ſi habes
ꝓfecto accepiſti. Quid em̃ habes qð nõ ac
cepiſti?: Videte chariſſimi: vnde dño deo
gratias agatis ne in aliqͥ dono eius ingra/-

ti maneatis: ⁊ ꝓpter hoc qð ingrati eſtis:
qð accepiſtis perdatis. Laus fidei explica/

ri a me nullatenus põt:ſed a fidelibus co⸗
gitari põt. Poꝛro ſi ex aliqua ꝑte vt dignũ
eſt cogitet᷑:quis digne cogitet qᷓ; multiſ do
nis dei ipſiꝰ pꝛęferat᷑:Et ſi minoꝛa dei do/

na in nobis debemus agnoſcere:quãtoma
gis illud quod ea ſuperat debemus agno/
ſcere? A deo debemus eſſe quod ſumus?

Quia nõ nihil ſumus:a quo niſi a deo ha/

bemus?: Sed ſunt ⁊ ligna:ſunt ⁊ lapides:a

q̊ niſi a deo: Hos & quid plus? Nõ viuunt
ligna ⁊ lapides:nos aũt viuimus.Sed ad
huc nobis idipſum viuere: cum arboꝛibus

frutectiſq; cõmune eſt. Dicunt᷑ em̃ ⁊ vites

viuere.Nam ſi nõ viuerẽt:nõ ſcriptũ eſſet:

NPẽð. 77. Occidit in grandine vineas eoꝝ. Viuit cũ
viret:areſcit cum moꝛit᷑.Sʒ vita iſta nõ ha

bet ſenſum. Quid nos amplius ſentimꝰ⸗

Quinq;pertitus coꝛꝑis notus eſt ſenlus:

Videmus:audimus:olfacimus:guſtamꝰ:

tactu etiã per totum coꝛpus nf̃m mollia di
iudicamꝰ ⁊ dura:aſpera ⁊ lenia: calida ⁊ fri
gida. Eſt em̃ in nobis ſenſus quinq;perti/

tus:ſed hunc habent ⁊ beſtię. hHabemus g
aliquid ampliꝰ nos.Et iſta tũ quę enume/
rauimus fratres mei:ſi cõſideremus in no/

bis:quantã de his gratiarũactionẽ: quean-

tam creatoꝛi laudẽ debemus: Sed tñ am/
plius quid habemus? Mentẽ:rationẽ: cõ⸗/

ſilium:qð nõ habent beſtię:nõ habent vo⸗

lulucres:nõ habent piſces:in eo facti ſumus

ad imagnẽ dei. Deniq; vbi ſcriptura nar-/

rat: ꝙ facti ſumus:ibi ſubiungit vt nos pe⸗/
coꝛibus nõ ſolũ anteponit:ſed ⁊ pꝛeęponat:

Señ/i. id eſt vt ea nobis ſubiecta ſint. Faciamus

inquit hominẽ ad imaginẽ ⁊ ſimilitudinẽ

luguſtini

noſtrã:⁊ habeat poteſtatẽ piſcium maris ⁊
volatiliũ celi:⁊ omniũ pecoꝝ ⁊ ſerpentiũ ꝗᷓ
repunt ſuꝑ terram. Vnde habeat ptãtem⸗
Pꝛopter imaginẽ dei. Vnde quibuſdã di/

citur increpando: Nolite eſſe ſicut equus ⁊ s. ʒi.
mulus in quibus nõ eſt intellectus. Sed B

aliud eſt intellectus: aliud ratio. Nam ra/
tionẽ habemus: anteq; intelligamus:ſed
intelligere nõ valemus niſi rõnem habea⸗

mus. Eſt & animal rõnis capax. Verũ me/
lius⁊ citius dicã:animal rõnale cui natura

ineſt rõnalis: ⁊ anq; intelligat iam rõnem
habet. Nã ideo vult intelligere:qꝛ rõnem

pꝛeęcedit.hoc & vnde beſtias antecedimus

maxime in nobis excolere debemꝰ ⁊ reſcul⸗
pere quodãmõ ⁊ refoꝛmare. Sed quis po/
terit:niſi ſit artifex qͥ foꝛmauit: Imaginẽ ĩ

nobis dei refoꝛmare potuimus?habemuſ
Syt cuncta bꝛeuiter retexamus:ipſum eſſe
cũ lignis⁊ lapidibus:viuere cũ arboꝛibus

ſentire cũ beſtijs: intelligere cum angelis.
Dijudicamus g oculis coloꝛes:auribus ſo
noꝛes: naribus odoꝛes: guſtu ſapoꝛes:ta/
