liũ tuũ me genuiſti:in ipſo baptiʒat ſũ. An . l
Epᷣ. 4. foꝛte ẽ alia ſides: aut aliud baptiſma? Vna Dñica tertia poſt feſtũ ſancte Tri. .Reg. g 8 mtmr
ſides:vnũ baptiſma:vnꝰ deꝰ ⁊ pr oim. Si gS nitatis: De iudicio Salomonis et Ser. Cc. W dur
vna fideſ:imo qꝛ ⁊ vna ſides:vnũ baptiſma duabus meretricibus Sermo I “ t
vnꝰ deus ⁊ pf oiĩm:iã credidi:iã baptizatus E duabus meretricibus dilectiſſimi Ge aen cle
ſũ:iã deũ habeo patrẽ:q̃re homicidã patioꝛ ratres quę ad iudiciũ Salomonis Reg.. Pononenn
Nð.44. arrianũ? Subueni dñie meꝰ ieſu ⁊ accingere venerunt: vnde nobis ad veſperam ngann
gladiũ tuũ circa ſemur potẽtiſſime. Oim po iee o recitanda eſt: ex quibus vna quę erat ue dui⸗
tẽtiſſime egredere:occide eos in ſe:viuãt i te non ſolũ luxurioſa:ſed etiam crudelis et im/ lelir

ſtdabäͤr⸗
Maſfn
enand.

nosepe
cnrzz

–D
Müaudiar zu,
lianin
pünobiſch

Eolpfrz fle

Müſänno
Pſat
nemende eu
ocuit tn s
mitenon,
iͤtcathol

k. Zudiſtis an

flliü idde
is euagel be
Abema ſ.
uimn'nqli
digneponut
:ſeanöeum
netſliodii
teüindls
oraut ten
ns: fangar:
Atetſuba
mau noͤele
orzor/d
ochentas:
inefabllie
nmnitsn
eininic: 1
alor Ani

Ban Ber..]1. Dñica tertia

pia clamabat ad regem vt diuidi iuberet in/
fantem: Hunc ſi libenter accipitis: de ipſis
quid ſancti patres noſtri expoſuerunt: cha/
ritatis veſtrę auribus cupimus intimare.
Illa enim auę clamabat:vt puer integer ſer

uaret᷑: eccleſię catholicę typum gerebat: illa

alia crudelis ⁊ impia quę clamabat vt puer
diuideretur: arrianam hęreſim delignabat.
Catholica enim quaſi mater pijſſima:omni
bus hereticis clamabat: Molite chꝛiſtũ mi/
noꝛem facere patre:nolite vnitatem diuide/⸗
re:nolite vnũ deum diuerſis gradibiis diui
dendo veluti idola gentium in veſtris coꝛdi
bus fabꝛicare: totum nobiſcum poſſidete:ſi
vultis habere pacem: nolite vnitatem ſcin⸗
dere. MNon eniʒ ſi vos totum tenueritis: no⸗/
bis nihil remanet.Tanta eſt illius omnipo/
tentia:vt eum omnes totũ poſſideant:⁊ ſin/
guli totũ. Sed impia ⁊ crudelis hęreſis cla⸗
mat: non:ſed diuidat᷑.QAuid eſt diuidat᷑:ni⸗
ſi nõ fllius ęqualis ſit patri?Dum enim filio
ſubtrahit ęqualitatẽ:⁊ bonum omnipoten/
temq; denegauit patrẽ. Deus enim pater ſi
potuit filium ſibi ſimilẽ gignere ⁊ noluit:nõ

eſt bonus. Si voluit ⁊ nõ potuit:nõ eſt om/

nipotenſ.Certi eſtote fratres mei:quia huic
ſententię nullus vnq; arrianoꝛuʒz poterit re/
ſpondere:ſed quotiens conſtricti fuerint ve/
riſſima ratiõe:velut anguis lubꝛicꝰ ad alias
quaſcunq; queſtiones callidas et toꝛtuoſas

B refugiunt.Ergo fratres chariſſimi: teſtamẽ-
tũ ꝓfero: verba teſtatoꝛis refero. Si habet

qð diuidat᷑:ibi inuenio.Si non habet quod
diuidat᷑:ex ipſo teſtamẽto illis reſiſto.O in/
ſelix heretice: quid habet teſtamentũ audi:

Jo. 14. Pacem meã do vobis: pacem relinquo vo/

bis. Hec eſt chꝛiſtianoꝛũ hęreditas: et quis
eſt ipᷣe teſtatoꝛ? Lege teſtamentũ ⁊ inuenis.

gniſicabit᷑ vſq; ad terminos terrę:et iſte erit

Zudi.⁊. pax.Gloꝛia in excelſis deo:⁊ in terra pax ho

minibus bonę voluntatis: Non diuiſoꝛibꝰ
ſancte vnitatis: ſed hominibꝰ bonę volun/
tatis. Ipſe eſt hęreditas:ipſe teſtatoꝛ:ipſuʒ
quęris diuidere. Quid partiris vnum? Si
vnũ diuiſeris:integrũ nihil habes.O arria/
na hęreſis crudelis ⁊ impia erubeſce. Judi2

5. Regl.s. cante ſalomone:meretrix ne vnum viuũ:ne

vndecũq; conceptũ etiam natum pꝛoderet:

nõ dimiſit diuidi filium ſuum: et tu diuidis

deum tuũ: Illa ⁊ ſi meretrix:tamẽ pia:quia

mater: Zu bęreſis impia:quia nõ mat.ðᷣ·

p'feſtũ C

Michee.õ Cum ꝓpheta de domino loqueret᷑ ait:M a

8

èñ

paris pfocas: a51 non parturts congregas.
Viſcera tua duruerunt: illius tremuerunt.

Quid dicit illa:quę typum gerebat catholi/

cę matris: Date illi puerum: ⁊ nolite diuide/
re eum. Filius meus eſt:ſed melius apud il/

lam migret natus:migret totus:tamẽ apud

me maneat maternus affectus. Hate illi pu/

erum: non auferant᷑ vota: mem bꝛoꝛũ llius

integritas non diuidat᷑:ne mihi pietas aufe
ratur.Qðõ dicit:date illi puerum:⁊ nolite di

uidere:ecce et ego dico: Zotũ poſſide:⁊ noli

diuidere deum. HNon inauit: ſec ſ ſi vis habe/ C

re pacem: diuide hęreditatem. Sine piudi/
cio dico. Et quomodo habeo diuidere? Au/

di: Pater maioꝛ me eſt: filius minoꝛ:ſpirituſ Job.14.

creatura. O partes:o iuſticia: o cquitas. Fa
cio partem: quia diuido pacem: Si em̃ fra⸗/
cta fuerit pax:iam non eſt pax. Sed quomõ
apud te pax illibata eſt: apud quem fides in
tegra non eſt: Unde quia mecũ vis poſſide/
re: ⁊ pacem vis diuidere:hęreditatẽ non vis

diuidere:? Poſtremo ſi moꝛe tuo nõ paci ſecd
perſidię ſtudes:vade interpella iudicem chꝛi

ſtum: videamus quid tibi dicturus eſt. Dic

ei quod in euangelio dictũ eſt: Domine dic Zucl. 132.

fratri meo:vt diuidat mecum hęreditatem.
Sine dubio reſpondet tibi:Amice:quis me
conſtituit iudicem aut diuiſoꝛem? Elis diui
dere pacem:et quęris habere iudicẽ pacem:
iudex tuus nolo eſſe. Pax ſum: cõſentienti/

bus aſſid eo: litigantes fugio. Si enim om/

nibus chꝛiſtianis meis per vnam voluntatẽ

vnum coꝛ habere concedo: quomodo inter Act. 4.

me ⁊ patrem diuido vnitatem: qui omnibꝰ
fidelibus meis:vnum coꝛ ⁊ vnũ tribuo cha⸗

ritatem? Quid ait dominꝰ philipo? Tanto Job. 14.

tempoꝛe vobiſcũ ſum: ⁊ nõ cognouiſtis me:
Philippe: ego veni patri meo te adiungere:

tu noli me ſeparare.Quid quęris quaſi alte

rum pᷣter me: Qui me videt:videt et patrẽ.

Tanta eſt in nobis ſimilitudo:tanta vnitas

tanta charitas:vt ego in pfe ſim:⁊ p in me.

Per quã vnitatẽ vos dñs ſibi iũgere et con
ſeruare dignet᷑:pᷣſtante eodẽ dño noſtro ieſi
chꝛiſto:qui cum patre ⁊ ſpũſancto viuit ⁊ re⸗ H

gnat in ſecula ſeculoꝝ: Amen.

tant᷑ frẽs chariſſimi:frequẽter adno
uivt nõ ſeq̃mur litterã occidentẽ:⁊

4†

viuillcan E ſpm̃ relinquam. Sien aplus

ſica:de Helia:Ser. 11. Ser. CC..
Nlectiõibꝰꝗᷓ nobis diebꝰ iſtis reci/A

Bancti Auguſtini de tempoꝛe ¶W¶.

2. orl. 5. git: Littera em̃ occidit: ſpũs viuiſicat. Si em̃ mi vbi beat belias viduã illã inuenit. Exie/8. ptniE
L cidit: t. S b inuenit. Exie/ 3. Reg. ĩ. Ulotent,
hoc tm̃ volumꝰ intelligere qð ſonat ĩlittera: rat em̃ vt aqua ſe lauaret:⁊ ligna ciigent⸗⸗ . cnn,e Et
aut paruam aut ꝓpe nullam gdiſicationem Quid em̃ aqua ⁊ qͥd ligna ſignificẽt: videa- jnolſeeſtan
de diuinis lectiõibus capiemus. Illa enim mus. Satis em̃ iſta duo ecclię ⁊ amica ⁊ ne/ behtudil
oia ꝗ̊ᷓ recitant᷑: typus erãt ⁊ imago futuroꝝ. ceſſaria eſſe cognoſcimꝰ:id eſt lignũ ⁊ aquã. opnlbealip⸗

B In iudeęis em̃ flgurata: in nobis gfa dei do / Deniq; ſic ſcriptũ eſt:Et erit tanq; lignũ qð Nẽz.i. ſentidenna

mnãte cõpleta ſunt. Geatꝰ em̃ helias txpũ ha plantatũ eſt ſecꝰ decu arũ. Nã in li/ liertacgepu
5. Begl. 19. huit oñi ſaluator.Sic em̃ helias a iudęis ꝑ/ go crucis myſteriũ: —‚—————ê tuinin
ſecutõʒ paſſus e:ita ⁊ verꝰ helias dñs nt᷑:ab tis ſacr̃m. Exierat & vt colligeret duo ligna. 3. Beg..rr . uttſonfat
ipſis iudęis repꝛobatꝰẽ ⁊ ↄtẽptꝰ. elias re¶ Sic em̃ rũdit beato helię:cũ ab ea cibũ pete “ nitoſepien
liqᷣt gentẽ ſuã: ⁊ chꝛiſtuſ deſeruit ſynagoga. ret. Dixit enim: VUiuit dñs:qꝛ nõ habeo niſi httggt
Helias abijt in deſertũ: ⁊ chꝛiſtꝰ venit ĩ mun pugilli farinę:⁊ modicũ olei in vaſe: et ecce mnmiiut
dũ. Helias iĩ deſerto coꝛuis miſtrãtibꝰ paſce/ ego exeo vt colligs duo ligna: ⁊ faciã mihi ci minint
bak: ⁊ chꝛiſt in deſerto mũdi huiꝰ gentiũ ſi bũ ⁊ filio meo: ⁊ mãducabimꝰ et moꝛiemur. “ duteade
Qdervreſicit᷑. Coꝛui em̃ illi qͥ beato helię iubẽte Sicut & ſup:a dixi: vidua illa typũ habebar uimili,
dſño miſtrabãt: gentiũ lm ſigurabãt. Pꝛo⸗/ ecclłię:ſiliꝰ viduę ſigurã gerebat ppli chꝛiſtia ⸗ 4 ſi
Cant].i. pterea ⁊ de gentiũ ecclia dici᷑: Higra ſum ⁊æ ni. Aeniẽte & helia: exijt vidua colligée duo iat
foꝛmoſa ſilia hiern. Vnde ẽ ecclłia nigra et ligna. Videte frẽs:qꝛ nõ dixit tria:nec q̃ttu/ Goſonder
foꝛmoſa? Nigra ꝑ naturã: foꝛmoſa ꝑ gratiã. oꝛ:nec vnũ tmmõ lignũ: ſᷣ duo ligna colligè alihnli
AVnde nigra? Ecce ĩ iniqtatibꝰ cõceptus ſũ: voluit. Ideo duo ligna colligebat:qꝛ ĩ typo “M tiiil
tin delictis pepit me mater mea. Vnde foꝛ/ helieę chꝛiſtũ excipiebat. Duo ligna volebat imu ſ
NPãz. 50. moſa? Aſpes me hiſopo et mũdaboꝛ:lauab colligẽ: qꝛ cruc myſteriũ deſiderabat agno⸗ Reiuſl
me ⁊ ſuꝑ niuẽ dealbaboꝛ. VUñ nigra? Aplus ſcere.Crux em̃ dñi ſaluatoꝛis duobuſ lignis DD
Ro. . dicit: Aideo aliã legẽ in mẽbꝛis meis repu/ aprata ẽ. Ideo duo ligna colligebat vidua ützmles
gnantẽ legi mẽtis meę: ⁊ captiuũ me ducen illa:qꝛ ĩ illũ qͥ duobꝰlignis pepẽdit creditu iſen
tẽ in lege peccati. Vnde foꝛmoſa? Quis me ra erat eccia. Dixit gvidua illa:Colligo duo nſchinſu
liberabit de coꝛpe moꝛtis huiꝰ: Gfa dei pie ligna vt faciã cibũ mihi ⁊ ſilio meo:⁊ mãdu,⸗/ ſb ß
ſum chꝛiſtũ dñm noſtrũ. AVere ecclia gentiũ cabimꝰ ⁊ moꝛiemur. Verũ eſt frẽs dilectiſſi⸗ gnüdf
coꝛuis ſilis erat: qũ viuentẽ dñm ↄtẽnebat: mi. Nemo ĩ xpᷣm cruciſfixũ credẽ merebit᷑:ni/ ütchen
C m ante acceptã gratiã velut moꝛticinis cada ſi huic ſeculo moꝛiat᷑. Hã qcũq; coꝛpꝰ chꝛiſſii ulanmett
„Rg.. 7 Reribetdoll mitrabat. oſt heciube be dignemaducare voluctit: necdr eſt pt mo, iſttch
17. lias ꝓficiſci in ſareptã ſidonmioꝛi: vt ibi pa- riat ſſteritis ⁊ viuat futuris. Tlidua Silla ſi E aunnn
ſcat᷑ a vidua. Sic em̃ ad eũ dñns dixit: Tlade dixim eccliã ſigurabat: filiꝰ viduę typũ gen annimn
in ſareptã ſidonię: ego mãdaui viduę: vt te tilis ppli ſferebat. Fili⸗ viduę defunctꝰ iace- gktünncial
paſcat ibi. Quõ ⁊ ꝑ quẽ mãdauit deꝰ viduę at:qꝛ ⁊ filiꝰ eccłię:id eſt płus gentiũ:mltis m ogleln
cũ ꝓpe nullꝰtũc alius eſſet ꝓpha cũ quo dej¶ ¶peccatis ⁊ crimib moꝛtuuꝰẽ. Oꝛãte helia ſi Mndnnnm
5 maniteſtiꝰ loq̃ret᷑ niſt beatus helias: Quia lius viduę ſuſcitat᷑:veniẽte chꝛiſto ſiliꝰ eccłię Mrneedi
licet eſſent eo tꝑe aliqui de filijs ꝓphaꝝ: ira id ẽ pylus chꝛiſtianꝰde carcere moꝛtj reducit᷑. uniilih
ꝑſecutionẽ ieʒabel metuebãt: vt vix vel ab· Helias inclinat ĩ orone ⁊ viuiſicat᷑ viduę fl 4 bienenanen
ſcõditi euadere poſſent. Ego inqt dñs man/ liuſ:⁊ chꝛiſt ꝓcũbit ĩ paſſiõe:⁊ ſuſcitat plus amigſeßni
daui viduę. Quõ madat dñs:niſi inſpirädo chꝛiſtianꝰ. autẽ tribꝰ vicib beat⸗ helias dnmeſanen
að bonũ ẽ intin aia ꝑ gratiã ſuã? Ac ſic ois ad reſuſcitandũ puerũ incuruatꝰẽ: hoc etiã uleniſcn⸗
hõ qͥ boni aliqd oꝑat᷑: deꝰ illi loquit᷑ intus. anteq; ego dicã:credo qð charitatis vfe ßue ßſlleftlte
i.Corj.i. Nemo & de ſe ſed de dño glie᷑. Nũquid tũc uit intellectꝰ.Nã ꝙ trib⸗ vicib inclinat᷑:my/ rlmning
in iudęa nõ erant multę viduę?:Et qͥd fuit ꝙ ſteriũ trinitatis oñdit᷑. Viduę em̃ ſiliũ:id eſt Gunlinihi
nulla iudęoꝛũ vidua beato helię cibum me· Plm gentiũ: nec ſolꝰpf ſine ſilio: nec pf ⁊ fi/ uanial,
ruit miniſtrare: ad viduã gentilẽ mittit᷑ vt liꝰſine ſpũſancto: tota trinitas ſuſcitauit. enſglign
ab ipla paſcat᷑: Aidua em iſta ad quã ꝓpha Deniq; etiã i ſacto baptiſmatl demõſtraf: igen kan
mittit᷑: typũ ecclię gerebat: ſicut ⁊ coꝛui illi ꝗq vũ tertia vice vetꝰ hõ mergit᷑:vt nou⸗ ſurgẽ inindenu
helie miſtrauerãt: ſigurã gentiũ habuerũt. mereat᷑. Poſt hec oñdit ſe beatꝰ helias regi: ꝗ lunſtaui
Venit & helias ad vidua: qꝛ chꝛiſtꝰ ventur⸗ alten Ra oner ufracer poſuit caput · Bes/.1, nſin i
D erat ad eccleſis. Sed videamꝰ frẽs dilectiſſi/ Aſuũ int genua ſua:⁊ oꝛauit vt dũs daret plu ncktlin
otherare⸗
nalime

Ber.CCII. Dñica quarta pꝰ feſtũ trinitatis: Ger.I.
uiã ſuꝑ terrã. Et dixit ad pueꝝ ſuũ: Reſpice mũda animalia aſſidua cogitatiõe in veſtris
cõtra mare. Et renũciauit puer ſe penitꝰ ni/ coꝛdibꝰ ruminatis: implebit᷑ in vobis illud
Hil vidiſſe.Et ait illi:Nade ⁊ cõſidera ſepti / quod ſcriptũ eſt: Theſaurus deſiderabilis Mꝛouer. 21.
eęxees. Septima aũt vice renũciauit ⁊ dixit: Ui reqeſcit ĩ oꝛeſ apiẽtis: Regnate ipᷣo dño deo
deo nubeculã paruulã quaſi veſtigiũ homis noſtro ieſu chꝛiſto: cui eſt honoꝛ et imperiũ
aſcechente de marlE ſubito Henner wrl ſut cũ patre ⁊2 ſpſiſancto in ſeęcula ſeculoꝝ: Amz
Cccli: et facta ẽ pluuia magna. Helias & ſiẽ di x- — ——
ximus: figurã habuit dñi ſaluatoꝛis. Helias S minica quarta noſt feſt ſan.
cꝛauit ? ſacnſiciũ obtulit: æ chꝛiſt'p vniuer, cte =rIIitacis: de eo q& ſcriptũ efft
ſo mũdo ſeipſum ĩmaculatũ ſacriſiciũ tradi , i euãgelio ᷣm Matthęũ: Nolite iu Manð. 7.
ſo mũdo ſeipſum imaculatũ ſacrificiũ tradi⸗ di ö iudicemi ?
dit. Helias oꝛauit in mõte carmeliyt chꝛiſt“ Qicare vt nõ iudicemi ⁊c. Ser. I

cüinhi in monte oliueti. helias oꝛauit vt pᷣluuia in Vdiuim euãgeliſtã dicentẽ fratres
— ternã veniret: v chꝛiſtus vt in coꝛdibꝰ huma/ ꝗ chariſſimi: Holite iudicare vt nõ iu-
übah en nis gfa diuina deſcẽderet. aũt dixit hel/ d emini.Quid eſt h frẽs cũ ipe dis
lichiſfin as ad puerũ luũ: VUade ⁊ aſidera ſepties:le ine lio loco euãgelij dixerit: Holite fm faciẽ Joꝶ.7.
hligt uo Pltifoꝛmẽ ſanctiſpũs gratia: ꝗ danda erat ec/ iudicare:ſed iuſtum iudiciũ iudicate.Et ali/ Zacharie..
* cieeſię deſignabat. Et ga ipſe dixit ſe vidifſe bi dicatur: Judiciũ veꝝ iudicate? NHõ enim .
mercgt nubeculã paruulã aſcendentẽ de mari:car/ ſibi diuina lectio contraria eſſe põt:ſed intel
maſli⸗ nẽ chꝛiſti ſigurabat:ꝗᷓ in mari mũdi iſtiꝰ na/ lectũ ſobꝛiũ quęerit. In cõöuerſatione hũana
ugitppo ſcitura erat. bzꝛem ne foꝛte aliqͥs dubitet dilectiſſimi frẽs ſunt aliqua ꝗ̊ rõnabiliter re/
N nubẽ illa veſtigiũ homis habuiſſe: dixit:il- pᷣhendunt᷑:Sũt vo quędã ꝗᷓ nõ ſine peccato
burahto⸗ Watth.1, lius vtiq; homĩs q dixit: Quẽ dicũt homĩies iudicant᷑. Aꝑta em̃ mala et iudicari et argui
uſlni eẽ filiũ homis? Sicut gᷣoꝛãte helia poſt tre debẽt. Illa vo ꝗ̊ ignoꝛamꝰ:et vtrũ bono an
baide annos ⁊ ſex mẽſes pluuia de cęlo deſcendit: malo aio fiant ſcire nõ poſſumꝰ:iudicare pe⸗
ltaein ita ⁊ ĩ aduẽtu ſaluatoꝛis tribꝰannis ⁊ ſex mẽ nitꝰnõ debem.ꝰ Verbi gra: Vides hoieʒ fre
ligod⸗ ſibus quibꝰ pᷣdicare dignatꝰ eſt: pluuia vbpi quẽti⸗ ieiunãtẽ:cõgaude ⁊ noli nimis lauda
etmüd dei totũ mũdũ felicit irrigauit. Et ſicut tũc re:qꝛ põt hoc ⁊ ꝓ hũana gloꝛia fieri. Sed et
dlenii⸗ in aduẽtu helię oẽs ſacerdotes idoloꝝ inter noli vituperare: qꝛ põt ⁊ pꝛo deo ⁊ ꝓ animę
Nbleni fecti ſunt ⁊ deleti:ita in aduẽtu veri helię:id remedio ieiunare. Vidiſti aliũ ĩidicto publi-/
pecheiti, eſt dñi nr̃i ieſu chꝛiſti obuatio ſacrilega pa/ co ieiunio velle pꝛandere:cum dilectiõe ad⸗
ſtyeno⸗ ganoꝛũ deſtructa eſt. Mec bꝛeuiter charitattꝭ mone. Si dixerit ꝓ ſtomachi laſſitudine ſe
zllaſel vrę ſenſibꝰ intimãtes: velut pauca capitula ieiunare nõ poſſe:crede⁊ noli iudicare:quia
püͤgen q̃ſi quędã indicula ſidei vre oculis demon / vtrüũq; poteſt ſieri:vt ꝑ gulã vel luxuriã pꝛã-
c iac⸗ ſtramꝰ: ꝑ quę ſancta deſideria vra ad ꝑſcru- gderevelit: ⁊ infirmitate ieiunare nõ poſſit.
ͤ:mitis tanda diuina myſteria ſalubꝛiter incitent᷑: ? Vigdiſti alteꝝ ſoditis ſuis cũ ſeueritate diſci/
ebelian vyt ſpiritale pabulũ ſanctis aiabꝰ vfis iugit plinã imponere: et indulgentiã tardiꝰ dare:
ſpeeche ruminandũ ſalubꝛi cõſilio ꝓcuremus:ne foꝛ noli iudicare crudelẽ: qa foꝛſitan non hoc fa/
educkt. te de memoꝛia excidat:ſi iubetis recapitula cit moꝛbo iracũdię:vᷣ ʒelo diſciplinę ⁊ amoꝛe
idueſ · ¶ Recapitulatio tionẽ ex his ꝗᷓ dicta ſunt ſaciamꝰ. Sicut ſu iuſticię: ꝓpter illud qð ſcriptũ eſt: Zelus do s. 6s.
t ie pꝛa dixim“:ſanctũ helia intelligite typũ hba- mus tuę comedit me. Foꝛte aliquis vicinus
elas buiſſe dñi ſaluatoꝛis. Deniq; ſic dũs poſtea aut amicus tuus dũ animũ ſuũ habet in re⸗
hoi Varci. 15. et 16 q; multas vᷣtutes exercuit: poſtea q; paſſus bus ſatis ſibi neceſſarijs occupatũ:tardij te
rfrie eſt reſurrexit ⁊ aſcẽdit in celũ: ita ⁊ helias pꝰ ſalutauerit: aut tardi occurrerit i; debuit:
ln 4.⸗Begl. 2. Multa mirabilia ꝗᷓ per eum deus fecit igneo noli eũ ſuꝑbũ iudicare:noli malignũ crede:·
iidi! 5. Begj. 19. curru eleuat᷑ ad cęluʒ. c& helias deſeruit iu / mag hoc aut ꝑ obliuionẽ aut bnegligen/
cgtti dęam: ſigniſicauit qð chꝛiſtus reliquerit ſy tiã: qᷓ ꝑ deſpectũ vel ſuꝑbiã factũ crede: qͥa
aut. Begl. 17. nagogam. Coꝛui qui helię miniſtrauerunt: foꝛte ⁊ tibi hoc vt eſt humana fragilitas fre/
öſri ſicut iam dictuz eſt: ſiguram gentilis popu/ quẽter eueni: vt in rebus alijs nimis inten
Sſdi li monſtrauerũt. Vidua illa quę eum in ſa/ tus: aliquid minus caute ac minus ſollicite
„S repta ſuſcepit:typum geſſit eccleſię. DHuo li / feciſſe videar?: ⁊ tñ noluiſti te ꝓ hac re malo
t65 gna quę colligebat: crucis myſteriũ figura/ aio iudicari. In iſtis ergo ⁊ in his ſimilibꝰ ꝗᷓ
unn bant.Hec ergo fratres chariſſimi ſi ſincera ſi vtrũ bono an malo aio ſiant ſcire non poſſu

cut credimꝰ benignitate ſuſcipitis:et velut

mus: melius eſt vt ad partẽ dexterã noſtrũ

ps. 6. ſtã dicentẽ: Turbatus eſt inqᷣt pᷣ

animũ declinemꝰ:qꝛ tolerabilius eſt nos in
oc ſpſiniri: vt eos qui mali ſunt bonos eſſe
credamus: q; ex cõſuetudine iudicandi etiã
de bonis qð malũ eſt ſuſpicemur. De iſtis g
queę ſunt deo nota et nobis incognita:ꝑicu
loſe noſtros ꝓximos iudicamus. De ipſis

Mattð.⁊. em̃ dominꝰdixit: Nolite iudicare:vt nõ iudi

cemini. De illis vᷣo quę aꝑta ſunt et publica
mala: iudicare ⁊ redarguere cuʒ charitate tñ
⁊ amoꝛe ⁊ poſſumꝰ ⁊ debemus:odio haben/
tes nõ hominẽ ſed peccatũ:nõ vitioſum ſed
vitiũ deteſtantes:moꝛbũ potius q; egrotũ.
Na publicꝰ adulter: raptoꝛ: aſſidue ebꝛiol?:
ꝓgitoꝛ:ſi upbe: ſi iudicati vel caſtigati nõ fue
rint: iplebit i in eis illud qo beatiſſi imemartyꝛ
cypꝛianꝰ de talibꝰ dixit: Qui peccantẽ vᷣbis
adulãtibꝰ palpat: peccati fomitẽ ſomiſtrat.
, Ad hanc rem ꝑtinet fratres chariſſimi etiaʒ
illud qð in hac ipſa euãgelica lectione audi/
uimus. Quid em̃ vides feſtucã in oculo fra/
tris tui:⁊ trabẽ in oculo tuo nõ vides: Vidi
ſti hoĩem ſbᷣito iraſci: noli cõtinuo iudicare:
ſ expecta paululũ: foꝛſitan qᷓ;veloci iraſcit᷑
tam celeriter mitigat᷑. Quid tamen feſtuca:
quid trabes ſigniſicet videamus. Subita
em̃ iracũdia feſtuca eſt: ira vᷣo quę in longũ
tempus ꝓtrabit᷑: dum ꝑ odiũ falſis ſuſpiti/
onibꝰ nutrit᷑: trabes efficit᷑. Cito ergo iraſci
⁊ cito placari feſtuca eſt: iracundiã diu ĩ coꝛ/
de tenere ac ſeruare: trabes eſt. Ergo! iracũ/
dia inueterata cõuertit᷑ ad trabẽ. Et q̃ fron/
te ille qui odiũ ſeruat in coꝛde illum iudicare
hſumit: in cuius oculo non trabẽ ſed feſtucã
eſſe cognoſcit: Hã coꝛdis oculũ feſtuca tur/
bat:trabes excecat. Qõ dixi chariſſimi:ſcri/
pturaꝝ debeo teſtimonijs apꝛobare.Quo/
modo ira coꝛdis oculũ turbat: audi pſalmi/
ira oculus
meus.Quomodo autẽ odium Kuiag coꝛdis

SS excecat:iohãnes euangeliſta teſtat᷑: Qui in/

quit odit fratrem ſuũ in tenebꝛis eſt: ⁊ in te/

nebꝛis ambulat:⁊ neſcit quo vadat:quoniã

tenebꝛę obcęecauetüt oculos eiꝰ. Scom hec
ergo ꝑ ſubitaneã iram coꝛdis oculus turba/
D tur: ꝑ odiũ lumẽ charitatis extinguit᷑.Ergo
frẽs chariſſimi capitula vobis quędã ⁊ indi/
cula q̃liter hęc intelligẽ ⁊ acciꝑe debeatis in-
ſinuo. Mã vos deo ꝓpitio meliꝰ hec cape et

obſeruare poteſtis. VUt hęc ꝗᷓ dixi tenaciꝰ ve

ſtris coꝛdibꝰ inſ. ſerant: bꝛeuit repeto qð ſug⸗
geſſi. In his em̃ rebꝰ ſic iã ſupᷣ dixi piculoſe
alios iudicamꝰ: de his ꝗᷣ dubiũ ẽ vtrũ bono
vel malo aio faͤt:1 eſt ieiunare: vigilare:ele

Ber.CC.III. Dñica quarta p' feſt.trinitatis:Ge er. II.

moſy ynas facere:a vino ⁊ carnibꝰ vel abſtinẽ

vel nõ abſtiné᷑᷑:⁊ reliqua his ſilia:ꝗ et ꝓ deo

⁊ ꝓ hũana glłia fieri poſſunt.Et qꝛ ignoꝛam2

q̊ aio flãt: iudicare penitꝰnõ debem. Pꝛopt
ea hec dicit dñs: Holite iudicare vt nõ iudi/ Mattb.7.

cemini. Pꝛopter aꝑtã vᷣo iniqtatẽ dictũ eſt:

Argue obſecra: increpa:cũ oĩ patiẽtia ⁊ do/⁊. Timotb.4,

ctrina. Et illud qð ſupᷣ p̃ memoꝛauimꝰ: Juſtũ J05.7.

iudiciũ iudicate.Hęc em̃ frẽs chariſſimi ſi di E

ligẽter ſicẽ credimꝰ ↄſiderare ⁊ cũ grãdi ſollici
tudine deo donãte obſeruarevolumꝰ:nõ de
paruoctõ cũ dei adiutoꝛio liberamur. M
xima em̃ pars generis hũani indiſcreto iudi
cio ad rephendendũ pꝛompta ⁊ parata eſſe
pꝛobat:cum t tamẽ nõ ita ſe velit ab alijs iu/
dicari quomõ vult alios iudicare. Pꝛopter
hoc ſcriptura diuina admonet dicẽs: Pꝛius Ecẽiit.
q́ᷓ; interroges:ne vituperes quẽq;: ⁊ cum in/

terrogaueris coꝛripe iuſte.Omnis hö pꝛius

ſe vult interrogari: ⁊ poſtea ſi reus eſt patiẽ/
ter tolerat rephendi. Et quicqͥd nobis om̃s

volumus ab alijs flieri: iuſtum eſt vt hocin

alijs ſtudeamus implere. Pꝛius cum patien
tia interrogemus et ſolliciti ſimus:et cũ ali-
quid certius agnouerimus:tunc aut ſi mala
ſunt repᷣhendere: aut ſi bona defenſare va/

leamus: ꝓpter illud qð ſcriptũ eſt: Oia quę/ Matb. .

cũq; vultis vt faciant vobis homies: ⁊ vos
facite illis ſimilit. heęc eſt em̃ lex et ꝓphetę.
Et ideo cõuerſi ad dominũ eiꝰ imploꝛemus
auxiliũ: vt ipſe nobis ⁊ verã diſcretionẽ ⁊ /
fectã charitatẽ pſtare ꝓſi ua pietate dignet᷑:
cui eſt gloꝛia ⁊ imperiũ cũ z pate ſpuͤſaucte
in ſecula a ſeculoꝛũ: Amen.

¶ In ea dominica. De miſerico:- Senmo

ulgentia: Sermo II Cc. II

Nter oĩa quib hũana indiget fragi / A
litas maxie neceſſaria ẽ mĩicoꝛdia:
qꝛ qᷓnto fragilioꝛ ẽ coꝛrupta natura:
tanto maioꝛe indiget ꝓuidẽtia bñficij. Et i iõ
frẽs:qꝛ ſine hac vita nf̃a ſubſiſtere non põt:
diſcamꝰ quomõ in nos pꝛimũ dininã pꝛouo
cemus clementiã:vt ſᷣm multitudinẽ miſera
tionũ ſuaꝝ: noſtrę miſerię ſubuenire digne⸗/
tur: quatenꝰ in pſᷣſentis vitę curſu vitemus
nfę ſalutis damnũ: ⁊ in futuro interitũ poſ-
ſimꝰeuadere ꝑpetuũ. Ad hoc em̃ impetrãdũ
Dilectiſſimi ſiẽ nobis ſcriptura ſacra oſtẽdit:
ſᷣcipuũ eſt miſcðię bonũ: de q̃ ipſe ſaluatoꝛ

ait: Beati miſericoꝛdes: qm̃ ipſi miſcðiã cõ/ Mattb. .

ſequẽt᷑.MNõ põt peccatoꝛ miſericoꝛdiã a deo
ſperare:qui miſericoꝛdiã non facit peccãtibꝰ

Ne

giſe. Es
liwtmen
oltosal
auimie⸗
ls:V
unſe
helſpent
Alts
fegk debi
lüiſpecta
Anle
galodon
luc Gloteen
Prig letismit
ctlupbo
nniuſos.
Mhicuih
Ctmileri
glacbie
moebet
höpoten
Unen tac
Ulnaſen
loͤindenk
deomiſe
ſplodebe
tmilen
ſejoane
sßpar
glepon
niok aum
Lbonüeke
cuitnos
1me Lenlſn
Uitz, Dunitti
leltsho
boopater
elisho
ninetryo
lenkiu
bisuie
ſokeo iue
mong
Urraiud
osdelin
dehobis
ns Ntamt
⸗ Monens
Uueſs
icheſtod

Gkagon

Ger. CC. IIII.

in ſe. Ergo dimittat homo tempoꝛale debi/
tũ:vt mereat᷑ reciꝑe ęternale bonũ. Si aias
noſtras cupimus peccatoꝛũ ſoꝛdibus emun
dari: milſericoꝛdiã in nos peccãtibus nõ ne/
Meyn gemus: vt in die retributiõis ad ꝓmerendã
liſtuidinie⸗ dei miſericoꝛdiã: miſericoꝛdię operibꝰ adiu/
olpaniitdoin uemur.Quomõ miſericoꝛdiã a deo expectat

nangnimtglii vel ſperat:qui crudelis eſt in cõſeruos ſuos:
Schnſiniin Sicut qͥs cupiat deũ ſibi miſereri:ita ⁊ miſe
ichgätiſcle reat᷑ debitoꝛibus ſuis. Certiſſime indulgen/
Nerolungöde tiã ſpectare poterit:qͥ alis iudulgere nouit.
dlbennmn D Ad milericoꝛdię opus optime nos iʒ euan/
Miindiigaguc gelio dominus exemplo roboꝛauit: vbi ait:
nte. Zucj.6. Eſtote ergo miſericoꝛdes:ſicut pat veſter cę
eyeltabaieu Watth. 5. leſtis miſericoꝛs eſt: Qui ſolem ſuũ oꝛiri fa/
lar, Donn cit ſuꝑ bonos et malos:⁊ pluit ſuꝑ iuſtos et
nerdiin ſtus iniuſtos. Omnis miſericoꝛdia faciet locum
gräßtanntn vnicuiq; ſᷣm meritũ operũ ſuoꝛum. Qui fa/⸗
Onnshöin cit miſericoꝛdiã: deo offert ſacriſicium ſatis
lmusetoi⸗ placabile. In iudice miſericoꝛdia et diſcipli/
icieobirdft na debet eſſe:quia vna ſine altera bene eſſe
uneithen nõ poterit. Miſericoꝛdia ſola ſi fuerit:ſecuri
Pusanhnn tatem faciet peccãdi ſubiectis. Iterũ ſi diſci
innsait⸗ plina ſemꝑ aderit: vertit᷑ animus delinquẽ/
Sneutitt tis in deſperationem: ⁊ iudex non merebit᷑ a
u detſeen deo miſericoꝛdiã: ſed hanc miſericoꝛdiã a ſe
gtichtut⸗ ipſo debet homo incige.Quomodo in alijs
Ehonient eſt miſericoꝛs: qui in ſeipſo crudelis eſt: n
igagien ſeißo crudelis eſt: qui ſibi ꝑpetuas peccatis
ji inmon ſuis hᷣparat flãmaſ.Bene miſericoꝛs eſt:qui
ſamreip a ſeipſo incipit:⁊ ſe diligẽter cuſtodit ne pu/
fidlcane niat᷑ cum diabolo: et ſic alis pꝛęſtet qð ſibi
rah C bonũ eſſe ꝓſpicit. Per indulgentiã auũt do/
meihn cuit nos dominꝰ.quomõ poſſimus impetra

re miſericoꝛdiã ab illo: cum in euãgelio ait:

„„ QLud. 6. iamnirei 7 . .
Demienact, Wattõ,s. Dimittite ⁊ dimittet᷑ vobis. IJtem: Si dimi

ſ ſeritis hominibꝰ peccata eoꝛũ:dimittet ⁊ vo
. I.. bis ittcrvo
is pater celeſtis peccata veſtra: Si nõ dimi
muinlgafih ſeritis hominibꝰ:nec pater veſter cęleſtis di/
nuinftut mittet vobis peccata veſtra. Hec quoq; vᷣa
nngtn ulſt ſentẽtia: magnã ſuꝑ nos miſericoꝛdiã ſonat
Enubhich his qui eã recte intelligere poſſunt. Igit᷑ ex
hlieenon noſtro iudicio iudicat nos deus. Quodam/
nüdinnie⸗ modo in poteſtate noſtra eſt:quomõ iudice/
lincitinie mur a iudice. Si miſericoꝛditer iudicemus i
niedie⸗ nos delinquẽtibus:miſericoꝛdit᷑ iudicat deꝰ
nſ nuc de nobis in ſe peccãtibus. Intendamꝰ ergo
muo meni e in exemplũ illiꝰ:ſicut doctoꝛ gentiũ nos ad-
cechinheni Cob.ʒ. monens ait. Donate vobiſmetipſis ſi quis
unlengfil aduerſus aliquem habet querelã: ſicut deus
S ichꝛiſto donauit vobis: ita ⁊ vos facite: hoc
lntci eſt: quomõ deus ĩ chꝛiſto nobis peccata do/
ſauntinn
nhuan

Oñica quarta

¶ In eagem dñica:de eo
II

p' trinitatis: Ber. III
nauit: ſic etiã nos qͥ in nos peccãt dimitta/
mus. Itẽ alibi idẽ aplus ait: Mulli mali ꝓ Ro. 12.
malo reddentes. Et alio loco: Moli vinci a abi.s.
malo:ſed vince ĩ bono malũ.Sciendũ ẽ cer/
tiſſime qð vnuſquiſq; talẽ indulgentiã acce,
pturus eſt a deo:qualẽ ⁊ ipſe dederit ꝓximo
ſuo. Tunc oꝛatio nr̃a ꝓ peccatis nr̃is ad au/
res omipotẽtis dei cito ꝑueniet:ſi delinqu?’/
tiü pᷣces ĩ noſtris auribꝰ acceptabiles erunt.
Qui clement᷑ peccãtibꝰ ignoſcere nouit: cle⸗
mentiã diuinę pietatis certiſſime accipiet.
Vngde ⁊ ſcriptũ eſt:Aui ꝓnus eſt ad miſeri/ NMꝛouer.22.
coꝛdiã:benedictꝰ a dño.Sic em̃ remittit᷑ no⸗/
bis:vt nos remiſerimus eis qui nobis qua⸗
cũq; malignitate nocuerũt. Multa itaq; ge .ſen. diſ.
nera ſunt miſerationũ:quę cũ facimus adiu 15emulta
uamur vt dimittant᷑ nobis noſtra peccata.
Sed ea nihil eſt maius:qua ex coꝛde dimit/
timus qð quiſq; peccauit. Non ſolũ em̃ qui Mattb.25.
dat eſuriẽti cibum:ſitienti potũ:nudo veſti/
mentũ:pegrinantibus hoſpitiũ:⁊ cetera hu
iuſmodi: verũetiã qui dat veniam peccanti
elemoſynã dat:Et qui emẽdatverbere i quẽ q5. dil. et q̃.
poteſtas dat᷑:vel coheret aliqua diſciplina:
⁊ tamẽ peccatũ eius q ab illo lęſus aut offen
ſus eſt dimittit ex coꝛde:vel oꝛat vt ei dimit
tat᷑:nõ ſolũ in eo qð dimittit atq; orat:verũ
etiã ĩ eo qð coꝛripit⁊ aliq emendatoꝛia pęna
plectit: elemoſynã dat: qꝛ miſericoꝛdiã pꝛę/
ſtat. Pꝛoinde fratres obſecro vt ante oĩa mi
ſericoꝛdię operã detis:⁊ in quibuſcũq; poſſi
tis ꝓximos veſtros adiuuetis. Ad indulgẽ/
dum quoq; ꝓximis vfis delicta eoꝝ pꝛom/
pti ſitis: vt peccatoꝛũ vr̃oꝝ veniã ꝓ hoc ab
omnipotente iudice adipiſci valeatis:⁊ vi⸗
tam ęternã cum ſanctis omnibꝰ in celeſti re/
gno ꝑpetualiter habere mereamini:pᷣſtante
domino noſtro ieſu chꝛiſto:qui cum patre et
ſpirituſancto viuit et regnat deꝰ per omnia
ſecula ſeculoꝛũ: Amen. l

A

ee de deo aigtun
elt de lancto LDeulęgo: Atcende cal-
ue ⁊c᷑.Sermo TIII 4. Regl.2.

Vm diuina lectio legerek: audit imꝰ* %
4qð pᷣtereũte beato Hheliſęo: pueri ir -/
ridẽtes: clamauerũt: Aſcẽde calue. 4. Regj. 2.
Ob quã rẽ olãte heliſęo:egreſſi ſũt duo vꝛſi
ð ſaltu:⁊ lacerauerũt quadragitaduos puen
ros. Inimici dei ⁊ hoſtes aię ſuę imũdiſſimi
manichei:qͥ ſcpᷣturã veterl teſtamẽti nõ ſolũ

reciꝑe nolũt: etiã rabido oꝛe blaſpyhemare
hſumũt: ſolent dicere:Quę fuit tanta crude
litas in helięo: vt ꝓpter iocularia verba in/
fantũ: quadraginta duos pueros fecerit la/
cerari:Et ideo qualiter eoꝝ inſanię reſpon/
dendũ ſit:bꝛeuiter charitati veſtrę ſuggere/

B mus. Tempoꝛe illo quo beatus heliſeus in
iudęa fuit:tam ille q; reliqui ꝓphetę:nõ ſo/

lum nõ honoꝛabant᷑ ex maxima parte wli: v
etiã irriſui ⁊ oppꝛobꝛio habebant᷑: ⁊ velut in/
ſani atq; arrepticij credebant᷑:intantũ vt eo
tempoꝛe quo beatus heliſeus vnũ de filijs
ꝓphetaꝝ mitteret:vt iehu vngeret ĩ regem:
4· Beg.ꝰ. pncipes qui ſedebãt cũ iehu dixerũt: Quid
ad te venit inſanus iſte? Pꝛophetã dñi vide

bant:⁊ eum eſſe arrepticiũ blaſphemabant.

Nam illo tempoꝛe ſancti ꝓphetę ita in grã /
di cõtemptu ⁊ opꝛobꝛio habebant᷑:vt etiaʒ
beato heliſęo qui tãta miracula faciebat: ſi/
cut ſupꝛa diximus: pueri indiſciplinati cla/
4. Regl. 2. Marent: Aſcende calue:aſcende calue.Quã
rem etiã parẽtibus ſuis inſtigãtibus feciſſe
credendi ſunt. Manifeſte pueri illi non da/
marent:ſi hoc eoꝛum parẽtibus diſpliceret.

Dolens ergo beatꝰ heliſeus de interitu ppli:

imo ſanctuſſpũs ꝑ beatuʒ heliſęum volens
repꝛimere ſuꝑbiã iudęoꝛũ:fecit venire duos
vꝛſos:⁊ lacerauerũt qᷓdragitaduos pueros:
vt ꝑcuſſis paruulis:maioꝛes reciperẽt diſci/
plinã: ⁊ moꝛs filioꝛũ ſieret diſciplina paren-
tum: ⁊ ꝓphetã quẽ mirabilia facientẽ nole/
bant amare:diſcerent vel timere.Sed ita ꝑ/
ſeuerauerũt iudęi ĩ malis ſuis:vt ſibi de me/
dicamẽtis vulnera facerẽt:⁊ inde acqͥrerent
moꝛtẽ:vnde poterãt obtinere ſalutem. Con
uerterũt enim ſibi lucem in tenebꝛas:⁊ dul-
. cedinẽ ĩ amaritudinẽ cõmutauerũt. Deniq;
Hiere.⁊. impletũ eſt in illis qð ſcriptum eſt: Percuſſi
Cfilios vros:⁊ diſciplinã nõ recepiſtis.Nemo
ergo beato heliſęo oꝛe vipereo derogare pᷣſu

mat:qꝛ hoc qð de pueris illis factum eſt: nõ

tam ipſe ꝓpꝛia virtute q; ꝑ illũ ſpũſſanctus
feciſſe credendus eſt. Sʒ hoc ſiẽ dixi:ꝓ grã⸗
di pietate⁊ ineffabili miſcðoia factũ eſt:vt qꝛ
deo humiliter pꝛędicãtibus ꝓphetis iudęi
nolebãt credere: vel cũ ſeueritate vindictã
irrogatẽ metuerẽt: ⁊ timẽtes moꝛtẽ coꝛpoꝛũ
vel ſic ſalutẽ requirerẽt animarũ. Quã rem
non ſolũ in veteri teſtamẽto:ſed eriã ĩ nouo

Acuj.5. beatũ petrũ apłm in anania et ſaphyꝛa le

imus fuiſſe cõpletã. Quos ideo petri ſen/
tetia damn auit: vr nullꝰ in oblatiõibus vel

muneribus ſuis ſpũiſancto mẽtiri pᷣſumat. Nono bon
Et quidẽ fratres chariſſimi ſm litterã ira re mrli
dendũ eſt: vt ſupꝛa ſuggeſſimus: ꝙ beatus Lbmnn ti
heliſęus non iracũdię moꝛbo cõmotus:ſed acliditu
ʒelo dei ſuccenſus:ad coꝛrigendũ popuium ſrnponne⸗
iudęoꝛum:paruulos illos ꝑmiſit lacerari:nõ ſtici⸗
vt vindicaret ſed potius vt illos coꝛrigeret: tine.20
tamẽ in hoc facto etiaʒ paſſio domini ſalun⸗ cegclenedi
toꝛis ſᷣſigurata fuiſſe euidẽter oſtendit᷑. Mã ꝰ ſcrlalen
quomõ pueri illi indiſciplinati clamauerurrr
beato heliſęo:Aſcende calue:aſcende calue: 4. Beg. 2. den ine
ita et iſenſati populi iudęoꝛũ: heliſeo chꝛi- Neogdſ
ſto tempoꝛe paſſionis voce ſacrilega clama/ eflucir
uerũt: Cruciſge:cruciſige. Quid eſt: aſcẽde Auc.25. te ale
calue: aſcende calue:niſi aſcende crucẽ inlo Gahori
co caluarie:? Et hoc attẽdite fratres:quia ſiẽ V
ſub heliſęo quadragintaduo pueri lacerani iin
ſũt:ita ⁊ poſt quadragintaduos annos paſ/ nuig eienagen
ſionis dñicę:venerũt duo vꝛſi:veſpaſianꝰet entreag
titus.Et hoc cõſiderate fratres:quia in ſolẽ/ Gerno
nitate paſchali facta eſt obſidio iudęoꝛũ: t
iuſto dei iudicio ex omnibꝰ ꝓuincijs cõgre/
gati iudei:in ipſis diebus pęnam ſibi debi/ hril
tam ſuſtinerent: in quibꝰ verũ heliſeum do/ 3
minũ ⁊ ſaluatoꝛẽ noſtruʒ in cruce ſuſpende/ mig Qlberi
rant. Illo em̃: id eſt quadrageſimoſecundo unſeunn
anno:a die paſſiõis domini noſtri:quaſi di⸗ ummetan
uina manu acti iudęi:hieroſolymis ſicut ſo/ äinſen
In hiſtoꝛijs legimꝰ: ꝙ tũc tricies cẽtena mi/ 1
ſia hoĩm ex iudęis hieroſolymis fuerint con uigt
gregata:ex quibꝰ ferro ⁊ fame vndecies cen-ꝰꝛ!“ſ ſtpeſer.
tena milia legunt᷑ eſſe cõſũpta:⁊ centũ milis 4
iuuenum romam ꝑducti ſunt in triumphũ. uiing
Duobus em̃ annis oblſeſſa eſt ciuitas illa:et iti
tanta multitudo moꝛtuoꝛũ de ciuitate ꝓie/ .* lee
cta eſt:vt muni ipſa cadauera coęquarent᷑. drereh
Iſtaʒ ergo vaſtationem figurabant illi duo lalli
vꝛſi:qui quadragintaduos pueros pꝛopter ſch
irriſionẽ beati heliſęi laceraſſe dicũt᷑: Et uni Kowul
pletũ eſt qð dixerat pſalmus:Exterminauit Vs. v9. nunſec
eam aper de ſilua:⁊ ſingularis ferꝰdepaſtus nlen
eſt eam. Quia ſicut dictum eſt: poſt quadra. ſdufte
gintaduos annos a duobus vꝛſis: veſpaſia W
no ⁊ tito:gens illa ſacrilega qð merebat᷑ ex- ſnſgutn
cepit.Et quia infglices iudęiꝓpter ſuperbiã E hoben P
repudiari ⁊ deſpici: ac ꝑ totũ mundũ diſygi nſin ſo⸗
meruerũt: nos quibꝰ tanta beneſicia pietas Pöſllunn
diuina cõceſſit: cum omni hũilitate fidem re ncnpnn⸗
ctam tenentes:⁊ vt ſuꝑbia in nobis locũ in/ ehſi ⸗
uenire nõ poſſit:charitatẽ integrã cum omi⸗ N
bus hominibꝰ?cõſeruantes:vſq; ad finẽ vitę Mtien

Ber. CC. v. Dñica quĩta py feſtũ trinitatis: Ger. I.

nifunn, ftnoſtrę mundo coꝛde et caſto coꝛpoꝛe ſeruire pis. Ante cõſpectũ tanti iudicis: iam te nõ
Nenine domino laboꝛemus:vt poſt laboꝛem bono/ furem reneo:ſed ereptoꝛẽ. Parce tibi: miſe/
eFbennns rum operũ: illam deſiderabilẽ vocẽ audire rere tui. Adhuc vita iſta dat tibi dilationẽ:

noe el Wattb. 25. Wereamur: Euge ſerue bone ⁊ fidelis: intra noli abijcere coꝛreptionẽ. Fuiſti heri fur:no/

ipopolon gaudiũ dñi tui:’“Quia bene adminiſtraſti vi / li ⁊ hodie. Jaʒ foꝛte ⁊ hodie fuiſti:cras noli.
lcenruns tã tempoꝛaneã:accipe ſempiternã. Quia cu Aliqñ fini malũ: ⁊ pꝛo mercede exige bonũ.
corngeren ſtodiſti pᷣciũ ſanguinis mei: ſume conſoꝛtũuũ HBona habere vis:⁊ bonus eſſe nõ vis:Cõ/
Winiſdg, regni mei.Ad quod regnũ vos pietas diui/ traria eſt vita tua votis tuis. Si magnũ bo
encft.BI na pducere dignetur: quę viuit et regnat in num eſt habere villam bonã: quãtũ malum
Unaleln ſecula ſeculoꝛum: Amen. eſt habere animã malã: Diſceſſit diues con /⸗B
— . triſtatus:⁊ ait dñs: & difficile eſt vt qui di / Mattb.19.
elleochi⸗ Item in eadem dñica: Homelia uitias habet: intret in regnũ cęloꝝ.Et q; eet
egang, de eo qs ſe criptum eſt in eua gelio difficile: ſimilitudine ꝓpoſita: oſtendit tam
