B tari ſcelus eſt: diuinitas ipſa paſſibilis.Hã

etſi in dei filio ex diuinitate ⁊ hũanitatevna
ꝑſona eſt:cum tamẽ audis natum ex homie
dei filiũ:noli cõmunẽ hũc ibi credere natiui⸗/

tatis exoꝛtũ: quo ex opere cõiugali qð qui/

dem a deo eſt conſtitutũ vt humanitas pꝛo/
paget᷑: Aliter inquã ibi fuit humanitatis ex
oꝛtus longe a noſtra natiuitate diuerſus.
Nam etſi in eadẽ qua nos naturaliter ſumꝰ
veritate carnis natus eſt chꝛiſtus:non tamẽ
in eo quo nos moꝛe cõceptus ⁊ natus eſt de
cõiugio:id eſt vnde cęteri exoꝛti ſumus:licʒ
oẽs ꝓcreent᷑ homies.Nam ⁊ mirabiliter ꝓ/

creatꝰ ẽ. Legitima illa cõmixtio homĩs ho/

mini qdẽ: licet iuxta diuinã auctoꝛitatẽ cul/
pa nõ vacet: nõ tñ etiã gloꝛioſa ẽ: In chꝛiſti
vo natiuitate ſine cõmixtiõe ꝓpagatio om/

nus itaq; noſter ieſus chꝛiſtus ab oꝛdine na
tiuitatis excepto:homo verus ꝓcreatus ex

virgine eſt: eodemq; omnipotẽtię ſigno cõ/
ceptus ⁊ natus:virginem habuit matrẽ cuʒ

poꝛtaret᷑ in vtero virginis:⁊ cũ ex vtero fun
deret᷑: Hec tamẽ iſta natiuitas ↄiugia dam/
nauit ſᷣ potentiam diuinitatis honoꝛauit.

Olim huius nouę fecũditatis ſignũ Eſaias C

ꝓpheta pſdixerat: Ideo inqͥt dabit dominꝰ⸗

ipſe vobis ſignum: Ecce virgo in vtero con Eſa.7.

cipiet ⁊ pariet filium:⁊ vocabit᷑ nomen eius

neod em feſto:Se mo.
Odlie fratres dilectiſſimi celebꝛamꝰ emanuhel. & ſignatiſſime de chꝛiſto domi/
no noſtro eſt ꝓphetatum. Emanuhel enim
interpꝛetat᷑: nobiſcũ deꝰ: Ergo ſaluatoꝛ no/
ſter ab effectu rerũ etiã hoc nomẽ accepit vt

vocaretur nobiſcum deus eſt. Et ipſe tunc
deus cum omnibꝰ nobis eſſe dignatus eſt:

quãdo ſuſcepit hãc carnem: vt per hominẽ
qui viſibilis erat deus qui inuiſibilis eſt cõ/
uerſari videret᷑ in terris. Sic enim Hieremi/
as pꝛopheta ꝓmiſerat dicens: hic eſt deus Baruch.ʒ.
noſter: ⁊ non eſtimabitur alius ad eum. Hic
adinuenit omnẽ viam diſciplinę et tradidit

illam iacob puero ſuo: et iſrael dilecto ſuo.

Poſt hec ĩ terris viſus eſt et cum hominibꝰ

cõuerſatus eſt. Vnde ⁊ ipſe dominus ad di/

ſcipulos ſuos in euangelo dicit:Tanto tem Joðs.i4.
poꝛe vobiſcum ſum ⁊ non cognouiſtis me.
Qui videt me videt ⁊ patrẽ meũ:et reliqua
quę ſequũt᷑. Talia enim dei ſilius ꝑ aſſum⸗

ptũ hominẽ opera faciebat: vt ex ipᷣa operũ

claritate ⁊ patris ſimul et filij diuinitas no/

ſcere᷑.Qð ſi diligent᷑ reſpiciamꝰ ad cauſam
ꝓpter quam dominus totum hoc ſacramẽ/
tum ſuſcepti hominis implere dignatꝰ eſt:
tunc vere obtinebimꝰ nobis illud impletuʒ

eſſe ꝓpheticũ.Duplex em̃ pᷣncipalit cauſa ẽ D

ob quã dei ſilius factus eſt filius hominis.
Vna eſt vt ſm hominẽ omnia patiendo ꝓ
nobis:a pctõꝝ nos vinculis liberaret. Sic

em̃ Eſaias ꝓpha ſᷣdixerat:hHic peccata no/ egſa. 5ʒ.

ſtra poꝛtauit:⁊ pꝛo nobis dolet.Et rurſus:
Ipſe autẽ vulneratus eſt pꝛopter iniquita/
tes noſtras:⁊ inſirmatꝰ ẽ ꝓpter peccata no⸗
ſtra. Eruditio pacis nf̃e in eo:Liuoꝛe em̃ eiꝰ
nos ſanati ſumꝰ. Altera vᷣo cauſa eſt domi/

nicę paſſiõis: vt nos quos ſanguine ſuo re-

demit a vitijs atq; criminibus: nõ ſolũ do⸗
ctrinę:auxilio ⁊ greę:ſed etiã exemplo ſuo ad
ſtudiũ ſanctitatis accenderet ne nos vt mõ

pᷣcipientẽ dñm:ſed etiã exẽplo ſuo ad R

Bermo. IX. In Natali oñi Bermo. v.

tis faſtigia ꝓuocantẽ:maioꝛe alacritate ſeqᷓ
remur:⁊ iuſtiſſimũ dfim ac pium patreʒ: ſᷣm
ſententiã beati petri: filij imitatione colere/
1. Petri.2. Mus.Sic em̃ beatꝰ petrꝰ ait: Chꝛiſtꝰ paſſus
E ꝓ nobis: vobis relinquẽs exemplũ vt ſe/
quamini veſtigia eiꝰ: qͥ peccatũ nõ fecit:nec
dolus inuẽtꝰ eſt in oꝛe eiꝰ: Qui cũ maledice/
ret᷑ nõ maledicebat: cũ pateret᷑ ñ cõminaba
tur. Tradebat aũt iudicãti ſe iniuſte:qͥ pec/
cata nr̃a ipſe ꝑnilit ĩ coꝛꝑe ſuo ſuꝑ lignũ:vt
peccatis moꝛtui iuſticię viuamus. Pꝛęſtet
autẽ dñs nf ieſus chꝛiſtus vt gfa eiꝰ adiuti:
ad veſtigia eiꝰ ſequẽda ꝓperetis:⁊ peccatis
oĩbꝰac vitijs moꝛtiſicati:ad ſola viuatl oꝑa
iuſticię exercẽda:gratias agẽtes pfi deo cui
eſt gloꝛia ⁊ imperiũ:⁊ domino nro ieſu chꝛi⸗
ſto ⁊ ſpirituiſancto in ſecula ſęculoꝝ:Amẽ.

vera palmit ſui fructꝰ effici᷑. Adeſt ecce ex--

oĩa virtP ab infirmitate poꝛtat᷑:⁊ qͥ terra ma/
ri celoq; nõ capit᷑:intra vniꝰ coꝛpuſculi mẽ/
bꝛa ſuſcipit᷑.De creatura ſua creatoꝛ omniũ
ꝓcreat᷑:et de riuulo ſuo fons magnꝰ exoꝛit᷑.
Radix omniũ de virgulto ſuo naſcit᷑:⁊ vitiſ

optatiſſimꝰ dies:gr̃a gemiĩata reſplẽdẽs:ca
doꝛe quidẽ cõſueti lumiĩs illuſtratꝰ:ſᷣ pᷣcipue
radiãtis veri fulgoꝛe coꝛuſcus.iO dies dieꝝ
omniũ nouitas: lucrũ lucis ⁊ diſpendiũ cę/
citatis:in quo ęternꝰ ſol de ſumma alutudi/
ne claritatis paternę deſcẽdens:vuluę vᷣgi/
nalis aditũ reſerauit:a totiꝰmundi caliginẽ
fulgida coꝛuſcatiõe repꝛeſſit. Ducite ſideles
chꝛiſti feſtiuiſſima gaudia: res nobis hodie
ꝑfecta eſt noua quę olim fuerat repꝛomiſſa:
vt ſine virginis detrimẽto pudoꝛis:ſfiliũ la/

gimus et fideliter re
ipſo pᷣncipio naſcẽtis mũdi in pᷣmo
homie fecerit nos deus ad imaginẽ
inẽ ſuam. Ecce in hac die mutata
vice factus eſt deus ad imaginem ⁊ ſimilitu
dinem noſtrã. In pꝛimis de ſuis melioꝛa cõ
tulit: In ſecũdis de noſtris inferioꝛa ſuſce/
pit. Per interdictę arboꝛis guſtũ pᷣmi homi
nis incauta fragilitas tẽptauit appetere am/
bitione dãnabili dſii ſui diuinitatẽ:ꝑſuadẽ/
Señ.5. e diabolo ⁊ dicẽte:Si de ligno hoc guſtaue
ritis:aperient᷑ oculi veſtri:et eritis ſicut dij
Ideoq; agnoſcamus pi patris admirabilẽ
bonitatẽ.homo ſollicitãte inimico:deꝰ eſſe
voluit ꝑ ſuꝑbiã:⁊ deus hõ factꝰ eſt ꝑ miſeri/
coꝛdiã. Innouat᷑ i nobis quodãmõ ꝑ chꝛiſti
diuinitatẽ ſpecies illiꝰ antiqui ⁊ incipiennis
Ses.2. ſęculi: qñ pᷣmꝰ adã de limi marxeria figurat᷑.
Ecce etiã nũc ſecũdꝰ adã iqſi de intacta ac ru
di terra virginis de carne foꝛmat᷑. Ecce inq;
iterũ ceſſantibꝰ naturę legibꝰ: nouus hõ in
nouã vitã ſolo deo oꝑante ꝑfici᷑. Pꝛomittit᷑
ergo filius virgini ꝑ viſitationẽ ſpũſſancti.
Qui nõ mirũ ſi ſine coꝛruptione naſcit᷑:q de
ſanctiſicatiõe ſuſcipi?.Mõ em̃ decebat: vt qͥ
nobiſ afferebat ſalutẽ:ſoli matri ſꝛiperet di
gnitatẽ. Spũs inqᷣt ſanctꝰ ſuꝑueniet in te.
Dignũ plane erat: vt regali onuſtanda ꝑtu
B pus cęleſtis regis ſanctiſicaret᷑ ingreſſu. Uñ
dñim ⁊ ſaluatoꝛẽ nr̃Um nõ iðo ſimplicẽ hoĩem
credamꝰ*:qꝛ ex homie naſci videmꝰ. Fas nõ
eſt vt nõ deus credat᷑: cui deſcẽſuro ad tras
a deo habitaculũ ſparat᷑. Diuina itaq; ope
rãte potẽtia credẽtis viſcera fęcũdant᷑: ⁊ ĩ li⸗

gno moꝛtali vitę arboꝛ inſerit᷑:⁊ poꝛtãs in ſe

* *

Hieremię ꝓpherę vaticinio nüciata: Faciet hiere.zr.
inquit dñs nouũ ſuꝑ terrã.Et quaſi quãdã
lucernã huiꝰ obſcuritatis accedẽs: cõtinuo
ſubiecit: Fgmina circũdabit virũ. hocẽ in-
quit nouũ quod ſuꝑ terrã dico dominũ eſſe
facturũ:qᷣa fęmina circũdabit virũ. Aduer/
tite fratres:⁊ me potius veſtro intelleciu ſ̊⸗
cedite. Fgmina inquit circũdabit virum.iO
fęmina ſuper feminas benedicta:quę ⁊ virũ
non cognouit: ⁊ virum in vtero circũdedit:
que cõcubitu carnali non tangitur:⁊ tamen
carnea pꝛole de ſpiritali ſemine gratulatur.
Circũdat maria virſi angelo fidem vando:

2² eſ

ctarent vbera genitricis. Hęc illa ẽ nouitas

.

lun un
ncſen
utlete
ula. munebt
feisd.

o
colss
isive⸗
nig
ne
Olalt
zowe⸗
Müſa⸗
gisang
nön
fnmna
gutli
ſedent
Copin
elolen
ſcheos
Men
motu
ſplene
buart
pfe
hiaſ⸗

quia eua perdidit virum ſerpenti cõſentien/ Geno X. (
do. Faciet inquit dominus nouum ſuꝑ ter/⸗ 1
ram. VEt igitur exhibendę huius nouitatis
tempus aduenix: celeſtis ad virginem pꝛę⸗ J 3
mittitur nuncius. Salutat angelus puellã ſhen
viri ſalutationis ignarã: terret᷑ virgo noui/ litide
tate verboꝛum. Ad quam angelus: Heti- Zucfr. mne
ineas inquit maria:inueniſti enim gratiam pordt
apud dſim. Me inquit ad conſpectũ meum ishoc
mater domini mei terrearis: ego concepti/ Crün
onis tuę miniſter adueni: ipᷣe me miſit ad te nornli
qui eſt naſciturus ex te. Ipſe tibi per me an⸗ u n i de⸗
nunciat gaudium: cui placuit in vtero tuo 669 Nbis
cum humana natura myſticũ ſociare coniu/ ſoni⸗
gium. Inueniſti gratiã apud dominũ:Ecce conri
concipies ⁊ paries filium: nõ cuiuſlibet me⸗ lun ſeiti
riti hominẽ: ſed totius mundi ſaluatoꝛem. abesn
He inquit timeas. Abijce abſte omnẽ me⸗/ l
tum ſęculi:quę conceptura es gaudiũ mun/ de 8
di. Reuolue maria ꝓpheticam lectionem. un. tnet
Meq; enim te ſcientia diuinoꝛũ poreſt pꝛeę- nin

terire libꝛoꝛum:quę ipſaʒ plenitudinem pa/

ernon

Winitenn
nn Eſa.. ritura es ꝓphetarum. Recole in libꝛo Eſaię
zormmi ꝓphetę virginem quam legiſti:et gaude qͥa
frl meſſe meruiſti. Tu ibi ſᷣſignata es virgo:
tomniärt tu ecce concipies in vtero: nõ de viro ſed de
kAlienn ſpirituſancto:et grauida eris:et incoꝛrupta
nngl uc⸗. manebis.Paries ſiliũ:⁊ virginitatis nõ pa
utnr⸗ 8 tieris detrimentũ. At illa: Ecce inqt ancilla
5l 2D dñſi: flat mihi m vbũ tuũ. Moxigit ange/
inhe i lus vginis accepto cõſenſu:celeſtis regiõis
inmin accolas repetiuit:Et ecce ſubito ſecretũ vgi
— nis ineffabilis potentia penetrauit. Intrat
n H artifex mũdi anguſtias vẽtris hũani:efficit
— Ps.i2,. grauida mater intacta:⁊ ecce tanq; ſponſus
dukitinl de thalamo:marię chꝛiſtus ꝓcedit ex vtero.
Wonnbiͤot Occultat᷑ ĩ mẽbꝛis infantis potẽtia maieſta
euſehunſit tis:deꝰ pẽdet ad vbera genitricis. Pãnoꝛũ
utgnaflli⸗ viliũ ſqualoꝛe cõtegit᷑: duriſſimi ſuffert pſe/
Allhipauin pis anguſtias: ⁊ totũ miicoꝛs hũilit᷑ patit᷑:
nücan ndr⸗ dũmõ mũdꝰ q pierat liberare᷑. O beata in/
Kghaignit fantia:ꝑ quã nf̃i generis vita ẽ reparata.O
cedis Sin . gratiſſimi delectabileſq; vagitꝰ:ꝑ qͥs ſtrido/⸗
vii haii⸗ res dentiũ ʒternoſq; ploꝛatꝰ euaſimꝰ.O feli
irodennide ces pãni qbꝰ pctõꝝ ſoꝛdes exterſimꝰ. pᷣle-
burni An, pe ſplendidũ:in qͥ nõ ſolũ iacuit fenũ aialiũ
otnclenu H cibus inuẽtꝰẽ angeloꝝ.Lacta maria crea/⸗
ebininn toꝛẽ tuũ:lacta panẽ cęli:pᷣciũ mũdi.Poſtre/
crgetri mo tu illi vt mat tꝑalẽ miſtra ſubſtantia: vv
RM ipſe nobis ⁊ tibi vna cũ pfe ⁊ ſpũſcõ vitã tri
Cciuntue buar ſempiternã. Qð ipſe pᷣſtare dignet᷑: qͥ
giegeninn cũ pfe ⁊ ſpũſancto viuit ⁊ gloꝛiat᷑ de: pom/
ſdennmt nia ſęcula ſęculoꝝ: Amẽ.
peutcinun Seino. . n eogem S cobl in
ne ¶A) Krucrꝰ exiſtat: q hui diei grati dij/
hi H — Vgnis polſit laudibꝰ ſdicare: Vnde
gtsg ſi h'mõt nullꝰẽ: nõ erubeſcimꝰ etiã ſi nobis
Sntcn nitidioꝛ dicendi ſacũdia deſit: vel mediocri
iñ ſᷣmone ꝑtũ ſacre vᷣginis: ⁊ oꝛtũ dñici coꝛ/
por diſſerẽétes conabimur explicare. Hatał
iannge H ẽ& hodie ſaluatoꝛiſ chariſſimi:in qͥ lumẽ ad
Aruin ditũ mũdo ẽ: æ ĩmoꝛtalitas ꝗᷓ ꝑ pctm̃ ꝑierat
nnn moꝛtalibꝰ reddita ẽ. NHatal ẽ hodie ſaluato/
eneniu Zudg.2. ris: de qͥ angelꝰ paſtoꝛibꝰ dic̃: Natxꝰ ẽ hodie
Cbipeen Eſa, 9. Vobis ſaluatoꝛ:de q̊ͥ ⁊ ꝓpha diẽ: Filiꝰ datꝰẽ
nnuonn nobis:puer natꝰ ẽ nobis.Naſcit᷑ ̊ quẽ regẽ
ſuran gentiũ aliꝰ ꝓpha teſtat᷑:⁊ naſcit᷑ ex vᷣgine ſiẽ
noninl dun Ea., ſcriptũ ẽ: Ecce vgo cõcipiet ⁊ piet ſiliũ: ⁊ vo/
ciultbane cabis nomẽ eiꝰ emanuhel:qð interpᷣtatũ eſt
Pſalunen ex hebꝛaica lingua ĩ latinũ trãſlata:nobiſcũ
ſeonnin deꝰ. DPꝛędicam hodie natũ de vᷣgine ſalua/
guliu Zud.2. toꝛẽ: infantẽ in pſepio poſitũ cũ vigilãtib⸗
1 ⸗ paſtoꝛibꝰ moniti ab ãgelis adoꝛamꝰ. Exhi/⸗
wonent⸗

beamſidẽ virtutibꝰ:reuerẽtiã ſanctl teſtibꝰ

pᷣbeamꝰ:⁊ ſimeoni cognoſcẽti:et annę dñm

cõſitenti:⁊ iohãni baptiʒãti:⁊ ioꝛdanis pur/
gatiõi:⁊ ſanctoſpũi deſcẽdenti:⁊ celis aper/
tis:⁊ patri teſtimoniũ ꝑhibẽti:⁊ vᷣgini ꝑma
nẽti:⁊ ſtellę fulgẽti:⁊ colũbę deſcẽdẽti:⁊ ipi

dſio omnẽ tẽptationẽ diaboli ſuꝑanti. hHo/

die & peꝑit virgo:qͥ deo filios faceret: qͥ ſen-
tentiã huaricatiõis excluderet:pęnã moꝛtis
eriperet:⁊ vitã ꝑpetuã credẽtibꝰcõdonaret.
Poꝛtauit in vtero filiũ mater:omibꝰ ꝗᷓ ſunt
ante nutrimẽta maioꝛẽ:et hunc fudit foꝛma

ſerni in terris:quẽ habẽt angeli imꝑatoꝛẽ in
cęlis. Peperit filiũ mat᷑: a quo ipſa nutriret᷑

potius q; nutriret. Motali aluo imoꝛtaleʒ
ſuſcepit hoſpitẽ:⁊ ĩ terreſtri hoſpitio cęleſtẽ

virgo imꝑatoꝛẽ ſuſcepit. Beata virginitas

deſinit eſſe iã moꝛtis ancilla: qꝛ illũ intra ſe

geſtat in mẽte:quẽ maria poꝛtauit in vẽtre.

Nulli virginitas ſeruituti ſuccũbit:qꝛ illum
diligit:ꝗ hũano generi attulit libertatẽ.Cæ/
leſtis ꝓpago germiabat in vtero:⁊ ĩ eximio
partu virginea viſcera coꝛuſcabãt. ũanis
Greſſibꝰ poꝛtabat᷑ pictura deiſica:⁊ in angu⸗
ſto pudoꝛis cubiculo eũ quẽ celi nõ capiunt
ſancta vᷣgo poꝛtabat incluſum: et peꝑit eũ:
nõ qͥ naſcẽdo polluerit pariẽtẽ:ſed qͥ a pollłi
tiõe ſeæculũ delauaret.Sancta credidit: ſan/

cta cõcepit:ſanctioꝛ effici᷑ poſt partũ. Exti/

tit autẽ ipſi virgini ipſe filius qui erat ſpon/
ſus. pſe genitꝰ:qui erat genitoꝛ. Illic fuit
paranympha credulitas:paranymphus ar/

riant᷑ ꝓpheię: inuitant᷑ ſancti: turbant᷑ ma⸗

changelus. AMater ſponſa:et iple quem pe/
perit᷑ chꝛiſtus ſponſus: quẽ ſanctuſſpiritus
copulauit:Gabꝛiel angelus nüciauit:ange/
loꝛum exercitus decantauit: ⁊ ſtella fulgida
demonſtrauit. Fecit grauidã virginem ipſe
qui erat naſciturus ex virgine. Expauit in
partu ſuo mater:deus per angelũ loquebat᷑
2 virgo auribus impꝛegnabat᷑. Audiatom/
nis ętas quod nunq; audiuit. Virgo partu
ſuo nupſit:virginitatẽ dum parerex dupli⸗
cauit:⁊ filium ques genuit adoꝛauit. Leſſet
omnis ſollicitudo:chꝛiſtus nobis vera ſecu/

ritas aduenit.Ceſſet omnis infirmitas: ho⸗-

die ſaluatoꝛ aparuit. Ceſſent bella: deſinãt
lites:hodie pax vera de cęlo decẽdit.Ceſſet
omnis amaritudo: hodie ꝑ totum mũdum
melliſflui facti ſunt cęli. Fugiat moꝛs: qꝛ vi⸗
ta nobis hodie de cęlo eſt data. Hodie ſuꝑ
terrã canunt angeli:lętant᷑ archangeli: glo⸗

„.

Bermo. XI.

ſurdi:claudi greſſum:lepꝛoſi mundãtur:tri/
ſtes lętiſicant᷑:infirmi ſanant᷑:⁊ moꝛtui reſu
ſcitant᷑: Solus diabolus ⁊ oĩa cũ eo demo⸗
nia cõtremiſcũt: qͥa reſtaurat᷑ genus huma/
nũ ꝑ interitũ diaboli.Chꝛiſtus vobis hodie
redemptoꝛ aparuit. Pꝛobat ergo virtutem
dñi:oꝛdo naſcẽdi:ↄcepit virgo:virilis igna

ra conſoꝛtij. Implet᷑ vterus:nullo humano

Lucle2.

D

Zud. Ie⸗

magoꝛũ manitſeſta cõſeſſio? Quid ꝓpheta /
rum tam ſimilis ⁊ tam cõtinuata ſententia?

pollurtus amplexu. Vide miraculũ matris
dñici coꝛpoꝛis:virgo ↄcipit:virgo grauida:
virgo cũ parturit:virgo poſt partũ. Pꝛęcla/
ra ergo illa virginitas:⁊ gloꝛioſa fęcũditas.
Virtus mũdi naſcit᷑: ⁊ nullꝰ pariẽdi ẽ gemi/
tus. Vacuatur vterus: infans excipit᷑:nec
tñ virginitas violat᷑. Fas em̃ erat:vt dño ex
virgine ſᷣm carnẽ naſcente meritũ creſceret
caſtitatis: ne ꝑ eius aduentũ violaret᷑ inte/
gritas:quiveniebat ſanare coꝛrupta. Naſci
tur & puer:ponit᷑ in pꝛeſepio.heęc ſũt em̃ do
mini pꝛima cunabula:nec regnatoꝛ cęli has

dedignatur anguſtias. Stat maria ⁊ matrẽ
ſe leta miratur:⁊ de ſpũſctũ rnlee ſe gau⸗
r

det:nec qͥa peperit innupta terret᷑: ſed quia
genuerit cũ exultatiõe mirat᷑. Nam cũ ſe
lo debitus ſaluatoꝛis ꝓperaret aduẽtus:ad
mariã virginẽ venit ſpũſſanctus: vt fuerat
ab angelo ante pꝛedictũ dicente: Spũſſan/
ctus veniet ſuper te: et virtus altiſſimi ob/
umbꝛabit tibi. IJdeoq; ⁊ qð naſcet᷑ ex te ſan
ctũ vocabitur filius dei. Recte && in eius ad/
uentu cęleſtia veneramur:quem de celo ve/
niſſe manifeſte cognoſcimus: quẽ natũ pꝛo
noſtra ſalute dei pfis ⁊ ſpũſſanctivirtute cõ
perimus. Multis em̃ ante nunciabat᷑ indi/
cijs: noua cęlo ventura pꝛogenies. Tlides
ergo chariſſime ſaluatoꝛis oꝛtum dei eſſevir
tutẽ:cũ de eo ꝓphete nõ taceãt:⁊ ſpũſſctũs
fateatur.Quid pſclarius ſtellę nũcio?Qauid

Vbiq; notus eſt dũs:vbiq; natus ex virgi/
ne nunciatur.Et quoniã eũ ſcom carnẽ na-
tum ex virgine diximꝰ: nüc ea quę ſpirtali-

E ter ſentire poſſumus diſſeramus. Nideamꝰ

ergo quęe eſt illa virgo tam ſctã:ad quã ſpiri
tuſſanctus venire dignatus eſt:quę tam ſpe
cioſa quã dñis elegit ſponſã: quę tam copio
ſa:cuiꝰ generationẽ cũctus oꝛbis excipiat:
quę tam caſtavt poſſit vᷣgo eſſe poſt partũ.
Nõne in ſigura marię:typum videmus eſſe
ſanctę eccleſię? Ad hãc vtiq; ſanctꝰ deſcẽdit
ſpiritus: huic virtus obumbꝛauit altiſſimi:

In Natali dñi Berm

li:gratulant᷑ boni:viſũ cęci recipiũt: auditũ

hinc potẽs virtute chꝛiſtus egredit᷑.hęc eſt
immaculata ↄcubitu:ſęcunda partu: virgo
⁊ caſta ꝑpetuo.heęc ↄcipit non viro ſed ſpũ:
hec parit nõ doloꝛe ſᷣ gaudio: hęc nutrit nõ
vbere coꝛpoꝛis ſed lacte doctoꝛis.hheęc ẽ igit
ſponſa chꝛiſti ⁊ gentiũ magiſtra: queę ſe ple⸗
nam miratur et fetam lętatur. In hac ͤ die
qua ſaluatoꝛ naſcit᷑: ſplẽdoꝛ lucis augetur:
tenebꝛaꝝ caligo minuitur. In hac die lux cę
leſtis credẽtibus redditur:⁊ in ęterna nocte

diabolica figmẽta damnant᷑. In hac die lux

creſcit ex lumine: virtutũ virtus attolltur.
Mloꝛia ęternitatis erigit᷑:reparationẽ ſuam
dño ſᷣm carnẽ naſcẽte mũdus amplectitur.
Plena ſit ergo diei huius feſtiuitas: in qua
deus noſtri memoꝛ terrena viſitare dignatꝰ
eſt:⁊ amiſſã moꝛtalibꝰ lucẽ aduent ſui dari
tate reſtituit: quia ipſe eſt ſplendoꝛ ⁊ gloꝛia
ęterna: dñs noſter ieſus chꝛiſtꝰ: cui ẽ honoꝛ

O. VII.

5 loꝛia in ſęcula n⸗nen Sermo.
In eodem feſto: BGermo VII Al.
aduentu dñico fratres chariſſimi

ſolutus eſt om̃is paternę pꝛęuarica
tionis metus: quem diaboli duduʒ
fraudibus incurrit circiuenta moꝛtalitas.
Adeſt em̃ nobis ceęli terręq; iudex: qͥ reſciſſo
chirographo delictoꝛũ: reatũ nr̃jm miſeratꝰ
abſoluit.Adeſt ille dñs:qui iugũ captiuita/
tis antiquę a noſtris ceruicibus ſoluẽs: mę/
roꝛem mũdi ęterna libertate lętiſicet.Adeſt
rex ille maſuetus:qͥ ꝑ ſpacia totius oꝛbis cę⸗/
leſtis iuſticię greſſibus incedens:ſuꝑbientẽ

furẽtis inimici cõterat tyrannidem. hodie

nanq; parturiẽte maria natus eſt nobis dei
filius: vt germanęcarnis noſtrę cõceptione
ꝓductꝰ:creato a ſe homini et pietatẽ pat᷑nã
⁊ frat᷑nũ largiret᷑ affectũ. Et natꝰ ſane ab in-
tacta ẽ femia: vt eum parit᷑ ⁊ hoĩem teſtaret
partꝰhuanꝰ ⁊ deũ ꝓbaret ęterna ᷣginitas.
NMã ſiẽ nõ poterat niſi caro ð carne naſci: ita
nõ poterat dei caro de ſęmineovtero:niſi ſi/

ne generãte ꝓdire. Pꝛopt᷑ qð ait angelꝰ bea B

tiſſimę marię: Spũſſanctꝰ ſuꝑueniet in te:⁊
virtꝰ altiſſimi obumbꝛabit tibi: ⁊ qð naſcet᷑
ex te ſanctũ:vocabit᷑ filiꝰ dei. Spũs inqᷣt ſã
ctus ſuꝑueniet ĩ te. Idcirco tibi frat᷑ virtutẽ

ELud. I.

ſanctiſpũs angelicꝰ ſermo p̃texit:ne cõiectu

ris carnalis diſputatiõis hebetatꝰ:cęleſte ti
bi ipſe myſteriũ trena argumẽtatiõe cõfun⸗
das.Aut non putas eũ nouũ puerũ in aluo
vginis potuiſſe ſoꝛmare:qͥ cũ pᷣmũ cõderet
hominẽ:nec ſemẽ patris:nec viſcera mat᷑na
quęſiuit: Dic itaq; quicũq; es ſuꝑnę diſpen

he

ſtonds

ne

ns geate
ſonory
höeck
ſencis⸗
opue
Cameton⸗
uchrt
Unipol
Lſelles
eſeg

vht auet

ſarinee
fomtere
Wumce
dperni
letom
gchitu
folion
ſeſeen
glanes
Gunoäl
lusnec
lstan
Ouster
unusf
Pennis
cme
lannt
Eaf⸗
üürn
ſecge
nnoere

lense
ſnt
heegu
hummi
Uldas
keinge
lune
Enye
lehe⸗
femur
hoea
cbus
tgi
pue
nyrn

ebie⸗

Bermo XII. In NMatali dñi

Ber. vIII.

— ſationis arbiter ⁊ diſcuſſoꝛ:quę tibi videtur Juſticis ſollicite teneam“: qꝛ ad hoc vnige⸗/
oſelii virtus eminẽtioꝛ: partũ dediſſie virgini:aut nitꝰ dei effici dignat eſt homo: vt veritatẽ
NuI Eerzenz. pfectu hominẽ creaſſe de terra? Pꝛimus em̃ ſdicans:vniuerſam mũdi faciem damnata
uͤhri homo: vt ait aplus: de terra terrenꝰ:ſeciũdꝰ iniquitate purgaret.
trgſet hõ de celo cęleſtis. Si cõtra naturã eſſe con/ , =
Rte tendis qð in myſteno redẽptionis nrę ſine ¶ In eodem feſto: Sermo viI Sermo. XI..
as ugan viro puella aſſerit᷑ cõcepiſſe:cui quęſo natu ⸗ . s.
lbereire rę eſt qð in parente generis noſtri caro ſine ius dei idemq; filius homis dñs A
namnme carne foꝛmata eſt: Quę eſt iſta ratio:imo ¶Æ◻MYnoſter ieſus chꝛiſtus: ſine matre de
Rirnin ceca cõtentio: vt nõ credat᷑ deus facere ho patre natus: creauit omnẽ diẽ: ſine
numn minẽ poſſe de femina:quẽ credit᷑ de puluere patre de matre natus cõſecrauit hũc diem:
ii . Cfeciſſe? Si omnipotẽtis o homo tali ĩ nego piuina natiuitate inuiſibilis: hũana viſibi/
nngliim cio eſſe ꝑſpicis voluntatẽ:de opere cur deife Iis: vtraq; mirabilis. Pꝛoinde ꝙ de illo pꝛo/
indluie ã.i34, ccas? Omnia enim: ſicut legit᷑:dñs ꝗᷓ voluit pheta ſdixit: Generationẽ eius qͥs enarra/ Eſae 55.
untgngn fecit in cęlo ⁊ in terra.Et ſi ſollicitiꝰ ꝑſcrute bit: de qua potiꝰ dictũ ſit iudicare difficile
undeur ris:pꝛeter hũc legitimũ humanęcõceptiõis eſt:vtrum de illa vbi nunq; natus coęternũ
hierſuen vſum:tres valde mirabiles naſcẽdi ſpecies habet patrẽ:an de iſta vbi aliquãdo natus
nlhtgei operatã reperies trinitatẽ. Et pᷣma ẽ quidẽ in qua vt fteret iã fecerat matrẽ:vtrũ de illa
Eeaiihon SGei.2. ꝙ adam figuratus ex limo eſt:ſecũda ꝙ mu/ vbi ſemꝑ natus eſt qͥ ſemꝑ erat?Quis enim
ner lier foꝛmata de maſculo:tertia ꝗᷓ ⁊ cęleſtis ẽ: enarrabit quomõ natũ ſit lumẽ de lumiĩie: et
o II ꝙ chꝛiſtus ꝓceſſit ex virgine.Quid hoꝛũ nõ vnũ lumẽ vtrũq; ſit:quomõ natus ſit deus
eci nouũ:quid hoꝛũ nõ mirabile: qͥd hoꝛũ ſwi nõ de deo:nec deoꝝ numerus creuerit:quomõ
mepenena ſidẽ ſequamur:inquiſitio poterit hũana cõ/ velut de re tranſacta dicat᷑ qð natꝰ eſt: cum
duebolln plecti? aũt myſtico hoc cõceptu viſitare tempꝰ iĩ illa natiuitate nec trãſierit qͥ pſᷣterita
anmnlns. mundũ ſuũ dei dignatus ẽ filiꝰ:noſtrę G̊ ſa / ec̃t:nec ſceſſerit qͥ futura eẽt: nec pᷣſens fue/
gerian⸗ lutis neceſſitas flagitabat: nimirum vt cę/ xrit qſi adhuc fieret ⁊ ꝑfecta nõ eſſet:hanc
ininntent leſtis tandẽ generatio repararet: qð natiui - generationẽ qᷣs enarrabit: cũ id qð enarran
Ugüaptuln D tas terrena ꝑdiderat.Sed foꝛtaſſis hũc qui dũ eſt ſupꝛa tẽpoꝛa maneat:ſermo aũt enar
Ns ſolnior natus pᷣdicat᷑ ex femina:dũ vilibꝰ obuolui rtis in tꝑe trãſeat: Iſtã quoq; ex vᷣgine ge⸗
ica. Ad pannis: dũ iacere cõtentꝰẽ in ſᷣſepi: dũ la nerationẽ quis enarrabit:cuiꝰ cõcept C car/⸗
Ptuscbe chꝛymoſis vagitibꝰ cõcrepat: dũ maternis ne nõ carnalit᷑ factꝰ:cuiꝰ oꝛtus ex carne vher
mnalgtini lactat᷑ vberibus:deũ eſſe diffidis. Inmo ꝑ tatẽ nutriẽti attulit: integritatẽ pariẽti non
niten. bet iſta frater aduerte eũ ⁊ vt hominẽ infirma ꝓ abſtulit: Quãlibet itaq; earum: ſiue vtrriq
Pcknebisd inſirmis pꝑtuliſſe: ⁊ vt deũ potentiã exercuiſj/ generationẽ eius qͥs enarrabit:? Hic eſt vůs H
ſrtnt⸗ ſe celeſtẽ.lhic nãq; qͥ ſoꝛdenbꝰ circũdat᷑ pan / deus nj:hic eſt mediatoꝛ dei ⁊ hoim:hõ ſal/ i. Cimotł.a.
tpnini antb.2. nis:regijs ꝑ chaldęos muneribus honoꝛat. uatoꝛ nr̃:qui natꝰ de patre creauit ⁊ matre:·
Uar luecbt⸗ a. Hic qͥ in pſᷣſepi humilis iacet: lumie noui ſy creatus de mje gloꝛiſicauit ⁊ patrẽ.Sine ſꝑ
– deris coꝛuſcat in cęlo. Hic qͥ vagitus reddit mineo partu vnicꝰ patri: ſine virili cõplerua
mnigin infantieę: angelici exercitꝰ vocibꝰ collaudat. vnicus matri. hic ẽ ſpecioſus foꝛma p ſiljs Ns. 44.·
Gmendn Hic qui ſęmineo lacte nutritur: multa homi hoim: ſanctę filimarię: ſanctę ſpõſꝰ ecclię:
WMattb. 14. num milia paruiſſimo pane ſatiauit. Quid quã ſuę genitrici ſimilẽ reddidit. Mã et novᷣ

SS illud adijciã:qð deũ illũ ⁊ verũ dei eſſe filiũ

eã matrẽ fecit:et virginẽ ſibi cuſtodiuit. AX d
hãc quippe diẽ aplus: Aptaui vos vni viro: 2.Corl. le.

i rinn reſurgẽs a moꝛtuis Laʒarus ꝓbat:recepto
– lumie cęcus annũciat:venerandis eius cal/ virginẽ caſtã exhibere chꝛiſto. De q rurſus
i Uti cata veſtigijs maris vnda teſtat᷑:et qð ſᷣcel dicit:matrẽ noſtrã nõ ancillã ſed liberã: cuiꝰ Gal. q
s ni lit hec omnia: reſultãs e cęlo vox paterna cõ multi filij deſerte magis qᷓ; ei ꝗ habet virũ.
ife firmat: Pꝛopter qð dilectiſſimi tam magnũ Eſt ergo ⁊ ecleſię ſicut marię ꝑpetua integti
rng hoc natiuitat dñicę ſacramentũ: dignis vo tas:⁊ incoꝛrupta fęcũditas.Qð em̃ illa me
ute n cibus honoꝛemꝰ. Diligamꝰ pᷣ omnibꝰ caſti / ruit ĩ carne:hęc ſᷣuauit ĩ mẽte:niſi qð illa pe/
ndeun, tatẽ:qꝛ vt placere hanc ſibi chꝛiſtus oſtẽde / xit vnũ: hęc parit młtos cõgregãdos ĩ vnũ
gucuhh ret:pudicitiã vteri virginalis elegit. Secte· ꝑ vnũ. Hic eſt ̊ dies quo venit in mundun ꝑ CE
eii mur miſericoꝛdiã:qꝛ pietatt ẽ qð ſaluamur. quẽ factus eſt mũdus: qͥ carne factus ẽ pꝛę
ſaan peg⸗

ſens:virtute nunq; abſens:quia in hoc mũ/
do erat ⁊ in ſua venit. In mundo erat: ſed
Joðs.i. mundum latebat:quia lux lucebat in tene/
bꝛis: ⁊ eam tenebꝛę non compꝛehendebãt.

Venit ergo in carne: carnis vitia mũdatu⸗/

rus. VYlenit medicina i terram: vnde curaret
interioꝛes oculos noſtros:quos exterioꝛ no
ſtra excęcauerat terra:vt eis ſanatis qui fui-
Epb.S. mus antea tenebꝛę:lux efficiamur in dño:⁊
nõ iam lux in tenebꝛis luceat pꝛęſens abſen
Põ.i. tibꝰ ſᷣ apareat certa cernẽtibꝰ. Ad h̊ ſpõſus
ꝓceſſit de thalamo ſuo: exultauit vt gigas
ad currẽdã viã:ſpecioſꝰ vt ſpõſus: foꝛtis vt
gigas: amabilis ⁊ terribilis: ſeuerꝰ a ſerenꝰ:
pulcher bonis:aſper malis. Manẽs in ſinu
pfis: impleuitvterũ matris. In qͥ thalamo:

id eſt virginis vtero: natura diuina ſibi co/

pulauit hũanã: Vbi verbũ caro factũ ꝓ no-
bis ⁊ a matre ꝓcedens: vbi habitemus pꝛę/
parat nobis. Nüc ergo diem lęti ſolenniter
celebꝛemus:⁊ ęternũ diem ꝑ eum qui nobis
ęternus in tempoꝛe natus eſt ſideliter exop/
temus:ieſum chꝛiſtũ dominũ noſtrũ:qui vi

Ominus noſter ieſus chꝛiſtꝰ fratres
chariſſimi:qui in ęternũ eſt cuncto/
rum creatoꝛ:hodie de matre naſcen/
do factus eſt nobis ſaluatoꝛ. Natus eſt no/
bis hodie in tꝑe ꝑ volũtatẽ:vt nos ꝑducat
ad patris ęternitatẽ. Factus eſt deus hõ:vt
Põ. 77. hõ fieret deꝰ. At panẽ angeloꝝ maducaret
hpoõ:dñis angeloꝝ: hodie factꝰ eſt hõ. Hodie
Ela. 45. impleta eſt ꝓphetia illa ꝗᷓ dicit: Roꝛate ceęli
deſuꝑ: ⁊ nubes pluant iuſtũ:aperiat᷑ terra ⁊
germiĩet ſaluatoꝛẽ. Factꝰ ẽ igit᷑ qͥ fecerat:vt
inueniret᷑ qͥ pierat.Sic em̃ in pſalmis hõ cõ/
Pẽ.18. fitet᷑: Pꝛiuſq; hũiliarer: ego peccaui.Et ite/
Señ.ʒ. rũ:Erraui ſicẽ ouis ꝗᷓ perierat.Peccauit hõ ⁊
Lud.2. factꝰ ẽ reus: natꝰẽ hõ deꝰ vt liberaret᷑ reus.
Homo igit᷑ cęcidit:ſᷣ deus deſcẽdit. Cecidit
homo miſerabiliter:deſcendit deus miſeri⸗/
coꝛditer.Cecidit hõ ꝑ ſuꝑbiã:deſcẽdit deus
cũ gra. Sic nãq; mat᷑ dñi ab ãgelo audiuit:
LZud.i. Aue gfa plena:dſis tecũ. Qui natꝰ eſt pᷣmo
ſine mr̃e ĩ cęlis:hodie natꝰẽ ſine pf̃e ĩterris.
B O miracula:o ꝓdigia frẽs chariſſimi:natu/⸗
rę iura mutant᷑ in homie. De naſcit᷑: virgo
ſine viro grauidat᷑ viri neſcia:ſermo dei ma/
ritat. Simul facta ẽ mat᷑ ⁊ virgo:mat᷑ facta:
ſed incoꝛrupta: virgo habens filium neſci/

Auguſtini de tempoꝛe

ens virum. Sempꝑ clauſa:ſed nõ infęcunda.
Solus enim ſine peccato eſt natꝰ: quẽ ſine
virili complexu nõ cõcupiſcentia carnis:ſed
obedientia genuit mentis. Virgo cõcepit:
ſola vulneri noſtro medicinam parere po/
tuit:quę non ex peccati vulnere germen pię
pꝛolis emiſit.O mira ⁊ inexqͥſita compago:
o noua ⁊ inaudita cõmixtio. Deus qui eſt ⁊
qui erat: flt creatoꝛ creatura. Qui imenſus
eſt capit᷑: diuites cõſtituens pauper efficit᷑:
incoꝛpoꝛeus carneveſtit᷑:ſermo craſſeſcit:vi
detur inuiſibilis:palpat᷑ impalpabilis:com
pꝛehendit᷑ incõpꝛehenſibilis:iĩmoꝛtalis occi
ditur. Quẽ cęlum et terra benedicit: in pꝛę/ AQud. 2.
ſepio anguſto collocat᷑. Numerat᷑ in ſeculo:
qui eſt ante ſęcula.Chꝛiſtus ieſus heri ⁊ ho⸗ Heb.iʒ.
die:idemipſe ⁊ in ſęcula. Heri dixit pꝛopter
moꝛtalitatẽ:hodie ꝓpter ęternitatem. Me/⸗
rito hodie locuti ſunt celi:gratulati ſunt an/
geli:paſtoꝛes iocũdati:magi inuitati:reges
turbati: martyꝛes coꝛonati: demones effu/
gati. Igitur cũ gaudio dicamus ſanctę vir/ C¶
gini Marię matri domini noſtri ieſu chꝛiſti:
dicamus et non cõfundamur: Lacta mater

uit ⁊ regnat ꝑ omnia ſęcula ſeculoꝝ: Amẽ. nearerte dyming aanteg debne ,
ES . chhꝛiſtũ:⁊ dominũ noſtrũ ⁊ cibum. Lacta pa
In eodem feſto Serme K — em de celo venientem: ⁊ in pꝛeſepi poſitũ

velut pioꝛum cibaria iumentoꝛũ. Illic enim Eſa.i.
cognouit bos poſſeſſoꝛẽ ſuum:⁊ aſinus pꝛe
ſepe dñi ſui:Circũciſio ſcilicet ⁊ pꝛeputiũ co/
hęrendo lapidi angulari: quoꝛum pꝛimitię
fuerunt paſtoꝛes ⁊ magi.Lacta eum qui ta/
lem fecit te:vt ipſe fieret in te:qui tibi ⁊ mu/
nus fęcunditatis attulit conceptus:⁊ donũ
virginitatis non abſtulit natꝰ:qui ſibi ante
qᷓ; naſceret᷑ ⁊ vterum de quo naſceret᷑:⁊ ciui/
tatem in qua naſceret᷑:⁊ diem in quo naſce
retur elegit: qui ⁊ ipſe cõdidit quod elegit.
Sic nãq; olim pᷣdictum eſt: Mater ſion di/⸗ Nẽs.Ss.
cit homo:⁊ homo factus eſt in ea:⁊ ipſe fun
dauit eam altiſſimus. O omnipotentia na⸗D
ſcentis:o magniſicentia de cęlo ad terrã d?e
ſcendentis. Adhuc in vtero poꝛtabat᷑: et ex
vtero matris a iohãne baptiſta ſalutabat᷑.
Tunc ille ſimeon ſenex famoſus:annoſus:
ꝓbatus:coꝛonatus: tũc cognouit:tũc ado/
rauit:tunc dixit: Nũc domine dimittis ſer/ ud.2.
uum tuũ in pace:quia viderunt oculi mei ſa
lutare tuum. Differebat᷑ exire de ſeculo: vt
videret natum per quem conditum eſt ſęcu-
lum. Agnouit infantem ſenex: factus eſt in
puero puer. Innouatus in ętate:qui plenꝰ
erat pietate. Simeon ſenex ferebat chꝛiſtü

lecrn lilimlnor

bi
ninech
mbi⸗
ſore
ln R
deſdenun
en
uninven
odlel
Ppidcec
Pi1e Nin
muntſt
gorantsl
Au i
Cbeteceen
anbon
genteen
fumSrnu
ſcluntoren
gtarten:
bahut
gelelnen
Cnpicede
benrel
felllerſo
ſurgenten
Eiis:etin
enimch⸗
bat pu
cheriag
otyer
nonam
nitate:
mretnr
ſte
plo. Pa⸗
fogelis
Ghennon
Uans. Pu
chertiſe

hoiſin
cnäne
n
Pu
an Iimn
tin
carnene
ſenen
lian. P
otuse

NAthlsn
inontlsocs
Geininpt
naniggſeatn

ſusbentlo

ndigtpope
Mügen. He
mlaeiuen
imnmnains
demonescfi
nusſangennl
Ncielci
Lunar
dun Mann⸗
hpetſcpipoſi

tü.AAain

mtalimse⸗
nipepunies
nounmgnn
draunctitn
guithitd⸗
usdoln
euiſbine
lencitahn
nunguont

1gos ce

gue ſon 1 6
nenthemn
ipotenumn)
adtenid⸗
ctubttat
g auurbii
is: molt
olitteti⸗

edimits N 1. Corj. 1.

—

toaline⸗
de lo⸗
Uuunckſc⸗
.faa⸗ n
Ur guhee
ebet Sin

Bermo XIII. In

infantẽ: chꝛiſtus regebat ſimeonis ſenectu/

403.84.

Laud. 2.

tem. Dictum ei fuerat a domino:quod non
guſtaret moꝛtem niſi videret chꝛiſtũ deum
natum. Natus eſt chꝛiſtus:et impletum eſt
deſiderium ſenis: in mundi ipſius ſenectu/
te. Ipſe ad ſenem hominẽ venit: qui mun/
dum inueteratũ inuenit. In iſto quidem ſę/

culo diu eſſe nolebat:⁊ chꝛiſtum in hoc ſęcu/

lo videre cupiebat:cantans cum ꝓpheta et
dicẽs: Oſtende nobis domine miſericoꝛdiã
tuam:⁊ ſalutare tuum da nobis. Heniq; vt
noueritis ita eſſe:iſtius leticiam cõcluſit di/
cens:Nunc dimittis ſeruum tuum in pace:

quia viderũt oculi mei ſalutare tuum. Pꝛo/

phetę cecinerũt conditoꝛẽ celi ⁊ terrę in ter/⸗
ra cum hominibꝰfuturũ:Angelus nüciauit

creatoꝛem carnis ⁊ ſpiritus in carne ventu/

rum: Salutauit iohannes ex vtero in vtero
ſaluatoꝛem: Simeon ſenex deum agnouit
infantem: Anna vidua virginem matrem.
Hec ſunt teſtimonia natiuitatis tuę domi/
ne ieſu: anteq; tibi ſternerent᷑ fluctꝰ maris:
campi cederent imperãti: anteq; ventus te
iubente ſiluiſſet: moꝛtuus te vocante reſur⸗
rexiſſet:ſol te moꝛiente palluiſſet:terra te re
ſurgente tremuiſſet:celum te aſcendente pa
tuiſſet. Ad huc in manibus matris poꝛtaba

E ris: et iam dñs oꝛbis agnoſcebaris. Vbiq;

Apocl. 22.

enim chꝛiſtus dominus ei pulcher occurre⸗
bat. Pulcher in cęlis:pulcher in terris: pul/
cher in patre verbum: pulcher in matre ca⸗
ro ⁊ verbum. Pulcher ĩ vtero virginis:vbi

non amiſit diuinitatem cum ſuſcepit huma

nitatẽ: Quia cum bic eſſet:cuʒ manibꝰ poꝛ⸗

taretur: locuti ſunt cęli: gauiſi ſunt angeli:

magos ſtella direxit: adoꝛatus eſt in pꝛęſe-

pio. Pulcher ergo chꝛiſtus in miraculis: in
flageilis:in ſermonibus: in verberibus pu/

cher:non curans moꝛtem:et moꝛtuos ſuſci-
tans. Pulcher in ligno:pulcher in cęlo:pul⸗
cher ⁊ ĩ ſepulchꝛo. Quis igitur fratres cha/⸗
riſſimi non admiretur:non adoꝛet pꝛimũ et
nouiſſimum:initium ⁊ finem: et o caαιuis
inquã non adoꝛet per quem aſpirauit dies:

effugatę ſunt vmbꝛę? Matus eſt imperatoꝛ
vt ablueret᷑ peccatoꝛ.Sic enim ſcriptuʒ eſt:

Inſirma mundi elegit deus: vt confundat
foꝛtia. ¶ Dominus enim ieſus chꝛiſtus per
carnem quaʒ ſuſcepit tribuit nobis magnã
ſpem:magnam conſolationẽ:magnam gra

tiam. Hatus eſt quod non noueramus:la/

ctatus eſt a matre:ſuxit quod noueramus:

Abercatus eſt a nobis quod hic abundat:
naſci ⁊ moꝛi. Reſurgere ⁊ in ęternum viuere
non hic erat. Inuenit hic viles merces ter⸗
renas:⁊ terreſtribus attulit peregrinas ⁊ cę/⸗

leſtes. Si expaueſcis o quiſquis es auditoꝛ
moꝛtem chꝛiſti: ama reſurrectionem chꝛiſti.

AMulti quidem cõtempſerunt humilẽ chꝛi/
ſtum: ⁊ non ꝑnenerunt vſq;ʒ ad altitudinem

chꝛiſti. Qui autem adoꝛauerunt humilem:

inuenerunt excelſum. Audiüũt iudęi ⁊ dicũt:
Noſter eſt chꝛiſtus. O iudęi cęci: ſi veſtrum
agnouiſtis:quare occidiſtis?: Homninꝰ qui/
dem ſuſcepit circũciſionem: ablaturus ipſã
circũciſionem. Suſcepit vmbꝛam: daturus
lucem. Suſcepit figuram:impleturus veri/

tatem. Ipſe quidem vobis legem dedit:ſed

in qua fuit Heliſeus quando reſuſcitauit
moꝛtuum filium cuiuſdam religioſę: in ea fi

gura data eſt lex. Hoc factum eſt. Huncia/ 4.

tus eſt heliſęo moꝛtuus infans: dedit ſeruo

ſuo baculum: ⁊ ait illi: Nade inquit ⁊ pone
baculum ſuper puerum et reuiuiſcet. Acce/

pit ſeruus baculum: poſuit ſuper p uerum ⁊
non reſurrexit. Pꝛopterea iudęi legem acci⸗
pere potuerunt:bibere illam non potuerũt.

Matali. dñi Ber. IXx

Begl. 4.

O tu iudęę:audi legẽ mutatã ſi vis mutari: G

Si nõvis mutari:ĩvetuſtate habes dãnari.
HNoli amareveterẽ tunicã:pf̃ tuus cruciſixit
chꝛiſtũ:tu odiſti. IJlle manu:tu coꝛde:ambo

facinꝰ impleſtis. Diſpliceat tibi quod fecir
pater tuus: Audi quid dicit dominꝰ tuus:
Pater inquit in me manẽs: ipſe mihi man/

datũ dedit quid dicã ⁊ qͥd loquar:et ſcio qꝛ
mandatũ eiꝰ vita ęterna ẽ. Si mãdatũ pa/
tris vita ęterna eſt: ſi verbum patris eſt vi/
ta ęterna: qͥ loquebat᷑ erat vita ęterna. Mõ
ergo fecit aliquid a ſe: quia nõ eſt a ſe. Sed
a quo eſt? A patre. Pater enim deus ſed nõ
de deo:ſfilius autem deus ſed de deo. Ideo
filius quia de deo genitꝰ eſt: ⁊ ſemper ſilius
ſine initio genitus ⁊ tamẽ genitus.Et quo/
modo hoc intelligat᷑ audite. Expectatis a
me:audite ꝓphetã ꝑ me:Generationẽ eius
quis enarrabit? M0)ulta diximꝰ de eius ge⸗
