MWattb.ʒ. em̃ deus:hic eſt ſilius meus dilectꝰ: in uo Per ſimplex officiũ: ſpiritale reuelat᷑ arcao,
ihi cõplacui. Pꝛęclarioꝛ plane eſt ſecunda nũ.Hnmanitas cernit᷑: ⁊ diuinitas adoꝛafk.
q pᷣma natiuitas. Illa em̃ ſine teſte ſientio Exhibent aurũ:thus ⁊ myꝛrhã:plus in mm·
chꝛiſtũ genuit: iſta cu diuinitatis ꝓfeſſione ſterijs qᷓ; in conſcientüis offerentis. In auiiii
1ĩ. dominũ baptiʒauit. Ab illa ſe ioſeph qͥ patꝭ munere regia dignitas:i thuris vapoꝛe di
putabat᷑ excuſat:in hac ſe pater qui non cre· uina maieſtas: in myꝛthę ſpecie ſepelienda
debat᷑ inſinuat. IJbi laboꝛat ſuſpitiõibꝰma,/ demoõſtrat᷑ humanitas: ac ſic trinitatẽ obla⸗
ter:qꝛ pꝛofeſſioni deerat pater:hic honoꝛa tionũ numerꝰloquit᷑: vnitatẽ deuotio vna
genitrix:quia diuinitas ſiliũ ꝓteſtatur.ho/ teſtat᷑. Per hoc ̊ puigili intentiõe coꝛdis ce
oꝛatioꝛ inq; ſecũda q;; pꝛima natiuitas. Si lum ſemꝑ ſtudeamꝰ aſpicere: ſi ad chꝛiſtũ cu
8 5, quideʒ pater hic deus maieſtatis inſcribif: pimus ꝑuenire. Dirigat ergo nobis ſemitaia
ilic ioſeph artifex ęſtimat᷑.Et licet in vtra vitę:ꝑfecta ſtella iuſticię:que dixit:MNõ appa gxo. 25.
dominꝰ ꝑ ſom̃ſanctũ ⁊ natꝰ ſit et baptiʒatꝰ: rebis in cõſpectu meo vacuus. Offeramꝰ ei
tamẽ honoꝛatioꝛ eſt qui de cęlis clamat: q; aurũ ſidei:pietatis aromata: caſtitatis ho/
WMattb. 13. qui in terris laboꝛat. Joſeph ergo faber in locauſta. Spiritalẽ quoq; myerhã habeam⸗
terris pater putabat᷑ eẽ domini ſaluatoꝛis: ĩ nobis:ꝗ̃ ita animas nr̃as cõdiat vt illęſas
nec ab hoc opere deus qui vere eſt pat᷑ dni a peccati coꝛruptiõe cuſtodiat: qð ipſe pᷣſta/
noſtri ieſu chꝛiſti excludit᷑: Mam eſt ⁊ ipſe fa/ re dignet᷑:qui viuit ⁊ regnat ꝑ omnia ſęcula

ber. Ipſe em̃ eſt artifex: qui huius mũdima ſeculoꝛũ: Amen. Serno
chinã:nõ ſolum mirabili ſed etiaʒ ineffabili In eadẽ dominica Sermo II XXXVII.
potentia fabꝛicauit.Lanq; ſapiens archite/ Icet frẽs dilectiſſim de folennitate

ctus celũ ſublimitate ſuſpẽdit:terram mole
fundauit: maria calculis alligauit. Ipſe arti 2 na tñ ſancteę deuotõis eſt fides.Et
fex:qui ĩ noſtris moꝛibꝰ pſᷣcidit ſuꝑfſlua opa: q;qᷓ; nõnulli hodie dñm noſtrũ ieſuʒ chꝛiſtũ Mattb.ꝛ..
vtilia quęq; cõſeruat. Ipſe eſt artifex:cuius ſtella duce veniẽtibꝰ ab oꝛiẽte magẽ ęſtimẽt
Mattb.5. ſecurim ad radicem noſtrã poſitã iohannes adoꝛatũ: A gar aſle gr cl aquas in vina Joõ.2.
boaptiſta cõminat᷑:vt omnis arboꝛ quę noꝛ/ mutaſſe: Quidã vero baptiʒatũ illũ a iobã Maub.ʒ.
mã iuſtę diſcretionis exceſſerit: exciſa radici ne cõſirmẽt: In oĩbꝰ dei filiꝰ credit᷑: in omi/
tus tradar᷑ incendio: Quę aſũt menſurã ve/ bus eſt vera feſtiuitas. Nã qð magis vtiich
Curitatis habuerit:cęleſti fabꝛicę deputet᷑.ho⸗/ gentibꝰ et adoꝛare dñm ⁊ munera offere tcãõ⸗
. aie ego Bantlza⸗ dñs i ioꝛdane. Quale eſt cedit᷑:gentiũ ẽ ſſigurata vocatio.Qð aqug
hoc baptiſmũ:vbi pꝛioꝛ eſt fonte ille qͥ mer, xjo trãſfoꝛmant᷑ in vinũ:religionis nfeę deſi/
gitur: vbi dum ſuſceptũ aqua deluit:nõ ſoꝛ gnat᷑ arcanũ.Qð vᷣo fluẽtis ioꝛdanis bapti
dibus inſicit᷑ ſed benedictiõöibus honoꝛat᷑: ʒ3at᷑ ieſus: aquę nr̃o baptiſmati conſecrant᷑.
Auale inq; ſaluatoꝛis eſt baptiſmũ:in quo Pabrlinatei chariſſimi:vt aliq̃ nũc de io B

purgant᷑ potius fluenta q́; purgant: Mouo/ baptiſmate ſanctitati vrę ꝓut dñs donaue
em̃ ſanctiſicatiõis genere chꝛiſtũ nõ tam la /Writ ꝓferamꝰ: vt ſił ⁊ hũilitatẽ ſaluatoꝛis nr̃i:
itvnda q; lota eſt. Nam ex quo ſaluatoꝛ in ⁊ myſterioꝝ gliã cognoſcatis. Pꝛędicabat i
aqua ſe merſit:ex eo omniũ gurgitũ tractus deſerto iohãnes baptiſmũ pęnitetię pło:in
cunctoꝛũq; fontium venas myſterio baptiſ/ remiſſionẽ pctõꝝ:nõ quo crimia cõmiſſa de/

7
28

e
nummtii
tatigei
en⸗ ſnin
lenumni⸗

s mitet

lesbiumt
peliteng
Pku tubiseli⸗
gitolitpe
kumceſe
D
ninuntd
bapazenr
ſügube
üetuen
ſplepe
kerapl
ſsteſtne
lain
ſiſeppedt

uiz llt iti

atedebes
aſnego
tu diis.
Sineme
ne uſtia
Ppoſitu
Luncilt
O baruith
ſeſusno
lin 4
tis
elcal
dehisge
gninpote
Nniati⸗
ſondomnin
Nthnr
, ehnvno
Alhere
hente ſuo⸗
tiin
cibene
lanodis

matis cõſecrauit. Et quiſqs ibi in noĩie do leret:ſed qͥ emẽdaret errãtes. Mam remiſſio
mini baptiʒari voluerit: nõ tam ilũ mundi pctõꝝ chꝛiſti gr ſeruabat᷑.Conſfluebat Sad
aqua diluat q chꝛiſti vnda puriſicat. Sal/ ioꝛdanẽ deſidenio lauacri diuſoꝝ copioſiſſi

ſinuen
inltuef
ngheef

3 er. XXXVIII.

Do. intra oc.epi.dñi

ma multitudo: quarũ erãt tã ſcelerati actꝰ: ſanctus dinoſcit᷑ in colũba. miriflco aũt
myſterio dominus noſter ieſus chꝛiſtus vel

taetu coꝛpoꝛis ſui:vel tranſitu gloꝛię ſuę om

nẽ ad momentũ creaturam ſanctiſicat:viui/

ficat ⁊ illuſtrat. Aquas em̃ cõſecrat dũ bah/

tiʒat᷑:terram ſanctiſicat duʒ ſepelit᷑: moꝛtu/
os ſuſcitat dum reſurgit: ceęleſtia gloꝛificat

dum aſcendit ad cęlum ⁊ ſedet ad dexteram

patris.
62 neademd

In ominica de Trinita:
columba Sermo I

—

Sermo
VIII.
Vãnuis fratres ĩ huiꝰ exilij erumno/⸗ A
ſam cęcitatem ꝓ oꝛiginalis peccati
Niuſtiſſima pęna a gaudio beate feli/
citatis deiecti ſimus: nõ tamẽ ita inde pᷣciſi
atq; abꝛupti ſumus vt nõ etiã in iſtis muta
bilibus ęternitatẽ: veritatẽ: beatitudinẽ ꝗ⸗
rere vel deſiderarę ignoꝛemus. Qð ex ee ꝑ/

ſpicuũ eſt: ꝙ nec moꝛi: nec falli: nec miſeri eẽ/⸗

voluntatẽ habemus. Vnde ex hoc naturali
inſtinctu beatos eſſe velle qui eſt omnibus
licʒ diuerſo modo in animis ſinguloꝛũ bea/

— —

titudinis apetitus fiat. Quidã em beatum

exiſtimãt eſſe regno potiri terreno:alii diui /

tus abundare:alij honoꝛibus exaltari: QQui
dam vo laudibus celebꝛes eſſe gaudẽt: alij
tatibꝰ inhiant carnalibꝰ. Sed nequa/

volu

in huius vitę volubilitate vera inueniri
poterit beatitudo. Quocirca tota ſacta ſe⸗

S

Mries ſcpᷣturaꝝ nos a terrenis ad cęleſtia eri.

7

oluir
enhein vita tã ꝑdita:vt eos venerabił baptiſta vi/
enieen pereo ſemini cõꝑaret. Int huiuſmodi hoiel
iedinen ille virtutũ celeſtiũ dominꝰ: ille qui reſpicit
Duben. Pö. 103. terrã æ facit eam tremere: chꝛiſtus ieſus:nõ
enchente dedcignat᷑ humilis et quietus ad ſeruuli ſui
aempneg baptiſmũ ꝓperare.Sed quid mirũ de man
nigcigin, ſuetudine ſi ſe ꝓphetę manib inclinauit q
Pmmsgeitt Cſe ab inimicis ſuis paſſus eſt cruciſigi?Quo
lenalien ꝓperãte ad fluuiũ:talẽ Johes circũſtantib
Untgg Dob. 1. turbis erupir in voce: Ecce agnus dei: ecce
ſniglain q‚ui tollit peccata mũdi:hoc ẽ dicere Meſſa/
RKrK te iam: ceſſate a baptiſmo meo quo pęniten
RK tia incepit: Ecce baptiſta ꝑ quẽ crimina di/
RKZ mittunt᷑: deſinite vlterius a cõſeruo veſtro
Ennttit⸗ baptizari velle:pᷣſens eſt domin omniũ no
W ſtrü qui baptiʒat ad vitã. Illuʒ ſequimini:
S illi credite: ab illo lauacrũ ſalutis tota mẽte
iutctin ſuplices poſtulate:a quo ⁊ egoipſe baptiſta
Elaac. veſter cupio baptiʒari. NHõ renuit quidẽ ie/
nheſnlt ſus teſtimoniũ vocis huiꝰ: ſed qui ꝑ oꝛdinẽ
gnufif vellet vniuerſa cõplere:nihilominꝰbaptiʒa
Hinm rni ſe expedit a iohãne: ⁊ a baptiſta deuotus
Raſun Waetb. 3. baptizãdi ſui potentia tremefactꝰ ait: Ego
mwibhan a te debeo baptiʒzari:⁊ tu venis ad mendẽ:
aunli qm̃ ego creatura ſum: tu creatoꝛ. Ego ſeruꝰ:
uncdipeiſn tu dſñis. Ego ſigura: tu veritas. At ieſus ait:
onnuſei⸗ Sine modo. Sic em̃ decet nos implere om/
4 nẽ iuſticiã: id eſt quid nũc iſta cõmemoꝛas:
Serno I pPꝓpoſitum ſuſcepi hũilitatis:implendũ eſt.
lumn Tunc ille qui ſſumere foꝛmidabat: velocit
iuaſamndn OD baruit ſᷣcipientis imperio. Baptizaat᷑ ergo
zockſt ieſus nõ ſibi: ſed nobiſ. Baptizat᷑ vt nõ pu/
tieipchfitr riſicet᷑ aquis: ſed vt aquas ipſe ſanctificet.
venagickne Paptiʒat᷑ nouus homo:vt noui baptiſma/
gsn tis cõſtituat ſacramentũ. Aperti ſunt inqͥt
itliritil⸗ ei celi. Eſtimo vt in cęleſtibꝰ eſſet miraculũ
ctii:i de his ꝗ gerebant in terris:ſicut ait ſcriptu/⸗
nmun 1. Petri.1. ra: In quẽ cõcupiſcũt angeli ꝓſpicere.QAuõ
Menofeni enim poterant non mirari virtutes celoꝛũ ⁊
ͤnt dominatiões: cherubin ⁊ ſeraphin:cũ vide/⸗
ninfn rent dominũ ſabaoth in fluuio a iohãne ba
viani ptiʒari: VUt aſt iohanis teſtatio etia celeſti
enlo. Audj.3. teſtimonio cõſirmet᷑: vidit ſpmſanctũ coꝛpo
u⸗ lenriet rali ſpecie:quaſi columbã deſcẽdentẽ ⁊ ma/
8 dotue nentẽ ſuꝑ ieſũ: Audit et patrẽ dicentẽ:hic
f eſt ſllius meus dilectus: in quo mihi cõpla/
bln iti cui bene.Aduertite dilectiſſimi fratreſ quaã/
P . ta nobis in baptiſmate dñi noſtri ieſu chꝛi⸗
hintſi, ſti patefacta ſit gratia: qᷓ; ſubtili ſacramẽto
iuch 4 trinitas ſe homi reuelauit. Pater em̃ audit᷑
nn m voce:ſilius manifeſtat᷑ in homie:ſpirituſ/

n

gi adhoꝛtat᷑:vbi vera ⁊ ſempiterna eſt beati

tudo:ad quã niſi ꝑ fidem catholicę pacis co

operãte charitate dei et ꝓximi neminẽ pue/
nire poſſe certiſſimũ eſt. Heniq; ad verã beę⸗
atutidinẽ ꝑuenire volentibꝰ:pmo omniũ fi/

des neceſſaria eſt:ſicut apoſtolica docet au/
ctoꝛitas dicens:Sine ſide impoſſibile ẽ pla/ hepᷣ.in.
cere deo Conſtat ergo neminẽ ad verã ꝑpue
nire poſſe beatitudinem:niſi deo placeat:et
deo neminẽ poſſe placere niſi per fidem. Fi/
des naq; eſt bonoꝛum omniũ fundamentũ.
Fides eſt humaneę ſalutis initiu ʒ. Sine hac
nemo ad filioꝛum dei conſoꝛtiũ poteſt gue/
nire: quia ſine ipſa nec in hoc ſęculo quiſq;

iuſtiſicationis exequit᷑ gratis: nec in futuro
vitam poſſidebit ęternam.Et ſi quis hic nõ
ambulauerit per fidem: non ꝑueniet ad ſpe/

ciem beatę viſionis domini noſtri ieſu chꝛi·

ſti. Pꝛoinde ois anima rationalis ętate cõ/

catoꝛes chꝛiſtiani:et eccłiaꝝ dei doctoꝛes vt

2. Cor 22

B

grua diſcat fidẽ catholicã: maxime ppli pᷣdi-

Bancti dᷣluguſtini de tempoꝛe

.

amãtibus pacẽ ꝓdeſſe.Quõ em̃ docet quis narũ trinitatẽ: in eo vᷣo qð ſemel dicit᷑:dñs munnn
qð nõ didicerit:vł qualit paſtoꝛ eſſe poterit deus ſabaoth: diuinę naturę cognoſcimus ſponne
ſi pane vitę gregẽ ſibi cõmiſſũ paſcere igno/ vnitatẽ. Plane ergo et abſq; omni dubita⸗ E b athehol⸗
rat: Hõ erubeſcat diſcere neſciens qð igno- tione credendũij eſt patrẽ ⁊ ſiliũ ⁊ ſpm̃ſanctũ henlit
rat:nec ſciẽſ tardꝰſit docere qð nouit. Sciat vnũ eſſe deũ gmipotentẽ:ęternũ:ineõmuta ſſio tu
vterq; ſuo dño acceptę pecunię rõneʒ ſe reÄe bilẽ:⁊ ſingulus hoꝛũ deus: 2 ſimul oẽs vnꝰ: nuneflie
diturũ: Zũc deſiderabilẽ fidelis ſeruus au / ⁊ ſingulꝰ quiſq; hoꝛũ plena ⁊ ꝑfecta eęterna elali
Mattð.⁊5. diet vocẽ dñi dicẽtis: Euge ſerue bone et ſi/ ſubſtãtia:⁊ ſimul om̃s vha ſubſtãtia.QAuia ſochun,
4 delis:qꝛ ſuꝑ pauca fuiſti fidelis: ſupꝛa mlra quicqd eſt pater quo deus ẽ: quo ſubſtãtia licnun
= Chte cõſtituã:intra in gaudiũ dñi tui. Omnis eſt:quo cternitas eſt:hoc ſilius:hoc ſpũſſan ſuusſeat
itaq; ſcptura veteris ac noui teſtamẽti diui - ctus.Ita etiã quicqd eſt ſilius ĩ eo qð deus Geſchnn
nitꝰ inſpirata ſi catholice intelligit᷑: hoc in / eſt:qud ſubſtãtia eſi: quo ęternitas eſt: hoc Gnunog
ſinuat:ꝙ pater et filius ⁊ ſpũſſanctus vnus pater:hoc ſpũſſanct eſt.Et quicqᷣd eſt ſpuſ⸗ Alctten
4 ſit deꝰ: euiſdẽ ſbᷣſtãtię vniuſq; eſſentię: at; ſanctus ĩ eo qð deus eſt:quo ſubſtãtia eſt:q Iſlopon
inſeꝑabilis in diuinitatevnitas. Ideoq; nõ ęternitas eſt: hoc pater eſt ⁊ filiꝰ. Vna ergo hunnils.
ſunt tres dij ſed vnus deus:pater ⁊ ſilius et in tribꝰ diuinitas:vna eſſentia:vna omipo/ oßbonus
ſpũſſanctꝰ. &ι0is pat filiũ genuerit et ideo tentia: ⁊ quicqͥd ſubſtãtialiter poteſt dici de Mlinsde
ſilius non ſit qui pater eſt: filiꝰ qꝛ a patre ſit deo.Si foꝛte de ſolo patre interrogatꝰ fue/⸗ Nenne
genitus ⁊ ideo pater nõ ſit qui ſiliꝰ eſt:ſpũſ/⸗ nris:Quid ſit patere Reſpõde:deus.Inter⸗ onigit
ſanctus nec pater ſit nec filius ſed tm̃ patriſ rogat de filio:Reſpõde:deus. Interroga/ ſtyadie
⁊ filij ſpũs: patri ⁊ filio etiã ipᷣe coęgqualis et tus de ſpũſancto: Reſpõde:deus.Si inter/ paler:de
ad trinitatis ꝑtinẽs vnitatẽ:Et hęc trinitas rogatꝰ fueris ſimul de patre ⁊ filio ⁊ ſpũſan/ ſbihpuſe
. vnus deus eſt ex quo oĩa:ꝑ quẽ oia: ⁊ĩ quo ccto:nõ deos:ſed deũ reſpõde vnũ: omnipo Adalam,
Ro. I. olĩa: beato paulo atteſtante vbi ait: Qm̃ extentẽ:incõmutabilẽ.Sciendũ eſt vo ꝙ quę/ õS ucqe
ipſo ⁊ ꝑ ipſum ⁊ in ipſo ſunt omnia:ipſi glo//dã de deo ſubſtãtialiter dicunt᷑: vt deus eit dotane
1.ſen. diſ. ꝛ. ria in ſecula ſęculoꝛũ: amẽ. Teneamꝰigitur· nagnꝰ:ompᷣs:⁊ quicqͥd ad ſe dicit᷑:id eſt ſſ/ göſade
ca.omnes. firmiſſime patrẽ ⁊ filiũ ⁊ ſymſanctũvnũ eſſe ſtantiã diuinitatis ſigniſicãs.Quędam vo ial
naturalit᷑ deũ: neq; tñ patrẽ ipſuʒ eſſe qᷣ filiꝰ relatiue dicunt᷑:vt pater ad filiũ: filiꝰ ad pa/ f
eſt:nec filiũ ipſum eſſe qui pater eſt:nec ſojm̃ trẽ:⁊ ſpũſſanc relatiue ad patrẽ ⁊ filiũ: ad kde
. D ſanctũ ipſuʒ eſſe qͥ pater eſt aut filius. VHna ſe aũt ſiue pat᷑ ſiue filiꝰ ſiue ſpũſſanctꝰ dicit᷑. indit
eſt em̃ patris ⁊ filij ⁊ ſpũſſancti eſſentia:in Itaq; Bater eo qð deꝰ eſt:hocipſo ſubſtãätia ebo
nõ eſt aliud pat᷑:aliud filiꝰ:aliud ſpũſſanctꝰ: eſt:qꝛ eiuſdẽ ſubſtãtię ꝓculdubio ⁊ filiꝰ deꝰ r
uis plonaliau ſit pater: alius filiꝰ:alius ⁊ ſpũſſanctꝰ deꝰ.At vᷣo de eo qð pf eſt rela/ deessd
ſpuſſanctus.Qðõ nobis maxime in ipſo ſan tiue dicit᷑:qꝛ nõ ſubę nomẽ eſt:vᷣ refert᷑ ad ſi/ dicakde
ctarũ ſcripturarũ initio demõſtrat᷑: vbi de liũ deũ eſſe. Mec ita dicimꝰ filiũ patrẽ eẽ:ſic ſmuliu
. Señ.i. dicit: Faciamꝰ hominẽ ad imaginẽ ⁊ ſimili · dicimꝰ deũ eẽ:qꝛ de ſoõſtãtialit᷑ dicit᷑:pr̃o ⁊ uumude
tudinẽ noſtrã. Cũ em̃ ſingulari numero dic: ffliꝰ ⁊ ſpũſſanctꝰ relatiue ðꝛ.Siẽ em̃ relatiue mendel
1.ſen. diſ.?2. Imaginẽ:oñdit vnã naturã eẽ:ad cuiꝰ ima / pater ⁊ filiꝰ dicunt᷑:ita ⁊ ſpũſſanctꝰ ad patrẽ delsen
ca. ꝓponamꝰ ginẽ hõ fiebat:nõ vnã eſſe ꝑſonã. Si em̃ illa ⁊ filiũ qdamodo relatiue dicit᷑:qꝛ patris ⁊S/ nbif⸗
vna eẽntia pfis ⁊ filij ⁊ ſpuũſſcti vna eẽt ꝑſo// lij ſoũs eſt.Sed ipſa relatio ſpũſſiancti non boſed
na:ñ diceret᷑ ad imaginẽ nr̃aʒ:ſ ad imaginẽ/aita recipꝛoca rõne cõuerti poterit ſicut pater Pperls
meã: nec dixiſſet: faciamꝰ ſed faciam. Si vo ¶ filius. Hã parer ſilij pater dicit᷑: ⁊ filiꝰ pris ſidei
in illis tribus pſonis tres eſſent credẽdę vel filius dicit᷑: ſpũs vᷣo ſanctus vnifoꝛmiter di ndei
intelligẽdę ſubſtãtię:nõ diceret᷑ ad imaginẽ cit᷑ ad patrẽ ⁊ filium: qꝛ patris ⁊ filij ſpũůs ẽ. pi
noſtrã ſed ad imagines nr̃as.Sed ad vnaz Dicimus em̃ ſpm̃ſanctũ ſpiritũ patris: ſed lunn
imaginẽ vniꝰ dei homo factus dicit᷑:vt vna nõ viciſſim dicimus patrẽ ſpũſſancti: ne fi in
ſanctę trinitatis eſſentialiter diuinitas inti/ lius eius intelligat᷑ ſpũſſanctus. Itẽ dicimꝰ 5.de Crin⸗/ a n
maret᷑.hanc quoq; trinitatem ꝑſonarũ atq; ſpiritũſanctũ ſpm̃ filij: ſed nõ dicimus filiũ tate ca.. Ran
vnitatẽ naturę ꝓpheta Eſaias reuelatã ſibi ſpũſſancti:ne pater eius intelligat᷑ ſpũſſan/ Mn gie
nõ tacuit:cũ ſe dicit ſeraphin vidiſſe camã/ /ctus.Dicit᷑ ⁊ icẽ ſpſs donũ dei:qꝛ donatoꝛ W
Eſa.o. tia: Sanctꝰ ſanctꝰ ſanctꝰ dñs deꝰ ſabaoth. eſt deꝰ doni ſui. In quibꝰ nominibꝰ circũfer Auen
Vbi pꝛoꝛſus in eo qð dicit᷑ ter ſanctus:ꝑſo/⸗ ri poteſt viciſſim ralatiõis regula:vt ſi dica/ lef,

r gnen
üͤrſif
Ennlun
Nlecngen
egloſchi
lunfi
lusicgöda
Amnsckte
anrisckſi⸗
Noſebſfüch

f Ann
nupnnen

Uerpoletdoen

einrendgn.

Aedas. u
s Inmne
edang gine

retiotha.

emionnie

auni: Adasck
ſenckidc
iQledunn
liö: A'as,
pamitftüa

14

Hülanc d,

„

wapſlbin

—

ldubiotfl=.

wocͤpfcktd⸗

Engnuti
pülenen on

„7

uk Aen

.

minnin
ot flihhie⸗
ii geni 6

1

Tes meKte
lunc .

licthin
Ginu
ino'n⸗
unſn

n Pinane

zoialofl

ercht

BGer. xxxVIII Do. intra oc. epi. dñi Ger. III

mus donatoꝛ doni: æ donum donatoꝛis: qꝛ

ĩ his vocabulis potuit inueniri vſitata huic

S cathegoꝛię ꝗᷓ dicit᷑ ad aliqᷣd circũlatio. Ergo
Hoc donũ dei: id eſt ſpũſſanctꝰ qui de patre

⁊ filio ęqualiter ꝓcedit:ineffabilis quędam

patris ſilijq; cõmunio eſt. Et idᷣo foꝛtaſſe ſic

axpellat᷑: qꝛ patri filioq; poteſt eadẽ appella⸗
tio conuenire. Nam hoc ipſe . pꝛie dicit᷑ qð
illi cõmunit᷑ dicunt᷑: qꝛ ⁊ pat᷑ ſpũs ⁊ filiꝰ ſpi/
ritus recte dicit᷑. Ergo vt nominibꝰ iunctis
quę ſeꝑatim vtriq; ꝑſonę cõueniũt Feriut⸗ q;
cõmunio ꝓpꝛie ſigniſicet᷑: vocat᷑ ſpũſſanctꝰ:
quę eſt tertia in ſancta trinitate ꝑſona patri
⁊ filio ꝑx omnia ęqualis:coxternus et cõſub/

ſtantialis.Et hęc trinitas vnus eſt deus ſo/

lus: bonus:magnꝰ:ęternus:ompᷣs:ipſe ſibi
vnitas:deitas:magnitudo:bonitas:omni/

potẽtia: et quicqͥd ad ſe ſubſtãtialiter dici᷑.

Non ita ĩ relatiuis vocabulis intelligendũ
eſt vel dicendũ: qꝛ dici non poteſt pater ſibi
pater: vel filius ſibi filius: vel ſpũſſanctus
ſibi ſpũſſanctus: ſed hęc relatiua vocabula

ad aliam ꝓculdubio ꝑſonam referri debẽt.

Quicqͥd ergo ad ſe dicunt᷑ pater et filius:nõ
dicit᷑ alter ſine altero:id eſt quicquid dicunt᷑
qð ſubſtantiã eoꝝ oſtẽdat ſimul dicunt᷑. Si
heęc ita ſunt: iaʒ ergo nec pater eſt deus ſine
filio:nec ſilius deus ſine patre:id eſt non ita
dicit᷑ deꝰ pater quaſi filiꝰ nõ ſit deꝰ: nec filiꝰ
ita dici᷑ deus quaſi pater non ſit deus: ſed

ambo ſimul deus:etiaʒ ⁊ vnus deus. Quo

circa quicqͥd ſᷣm ſubſtantiã vel ęternitatem
de eis dici põt: ambo ſimul ſũt:⁊ qð de filio
dicat᷑ deus de deo:lumen de lumine:ambo
ſimul lumen: ſed nõ pater deus de deo: nec
lumẽ de lumine:ſed ſilius deus de deo:⁊ lu/
men de lumine: ambo tñ ſimul et ſemꝑ vnꝰ
deus ⁊ vnũ lumẽ.Sic etiã de alijs axellati/
aniei fim ſubſtantiã dicunt᷑: id eſt qð ſimł
ambo ſt dici debet: vt ompᷣs:magnꝰ: bonꝰ:

h ęternus ⁊c.quę ad ſe dicunt᷑.Qð ſi ita eſt G

ſolũ de eis dici non poteſt illud de illoqð ſił
ambo nõ ſunt: ſicut verbũ de verbo dici nõ
poteſt:qꝛ nõ ſimul ambo verbũ ſed ſolus ſi/
lius:nec imago de imagine:qꝛ nõ ſimul am/
bo imago ſed ſolus filiꝰ imago:nec filius de
filio:qꝛ nõ ſimul ambo filiꝰ:nec pater de pa/

tre:qꝛ nõ ſimul ambo pater.Et iðo qð euã/
Job.i. geliſta ait:Et verbũ erat apud deũ:multũ ẽ
vt ſic intelligat᷑:verbũ qð ſolus eſt filiꝰ erat
abpud deũ qð nõ ſolꝰ eſt pater ſed pater ⁊ fi-

lius ſimul deꝰ. In quo ꝑfecte intelligit᷑ ꝙ nõ

ſceſſit genitoꝛ illud qð genuit. Et að ipein

euãgelio ait:Ego ⁊ pater vnũ ſumus: Vnũ Jobð.ĩo.

ſumꝰ em̃:id eſt qð ille: hoc ⁊ ego ſᷣm eſſentiã

— —

nõ ſm relatiuũ. Qð dicimꝰ lumẽ de lumie:
nõ duo lumina intelligẽda ſunt vel ſepꝑatio

luminis: ſed intelligendũ eſt ꝙ filiꝰ effulgẽ/
tia ęterna lumiĩs eſt ęterni:ſicut imago ſem/
piternę ſubſtantię ſempiterna ẽ imago. Ex/⸗

empli gr̃a: Si quęris quid ſit abꝛahã iuxta

ubſtantiã: Reſpõdet᷑:homo. Si quęris de
abꝛahã cur pat᷑ ſit: Relatiue reſpõdet᷑: quia
filiũ habet iſaac. Si quęris de iſaac cur ſit ſi
liꝰ: Relatiue reſpõdet᷑: qꝛ patrẽ habet abꝛa/⸗
ham. QOis vo relatio ad aliqͥd aliud refert᷑.

Et heęc regula relatiõis in ꝑſonis ſanctę tri-

nitatis intelligẽda eſt. Si ergo interrogatꝰ
fueris de deo: cur dicat᷑ pat᷑:Relatiue reſpõ
de:qꝛ habet ſiliũ. Ita etiam de filio reſpõde
relatiue ideo eſſe filiuʒ qꝛ habet patrẽ. Si
dictũ de deo tibi fuerit: quõ pater hocẽ ꝗq

flilius:aut fili hoc ẽ qð pater? Reſponde ᷣm

ſubſtantiã hoc eſt filius qð pater:hoc pater
qð filius: qꝛ vnꝰ ẽ deus ⁊ vna ſubſtãtia pat᷑
et filiꝰ. Ad ſe em̃ deus ſubſtantialiter dicit᷑:
Ad patrẽ filiꝰ: vel filiꝰ ad patrẽ relatiue di/
cit᷑. Juxta ꝑſonę ꝓpꝛietatẽ nõ eſt pater q ſi-
lius:nec ſilius qui pater:iuxta ſubſtãtię vni

tatẽ hoc pater qð filius:id eſt deus vnꝰ om/

nipotens. Quicquid ergo ad ſeipſum dicit
deus ⁊ de ſingulis ꝑſonis dicit᷑ de patre ⁊ ſi⸗
lio ⁊ ſpũſancto:⁊ ſimul de ipſa trinitate non
pluraliter ſed ſingulariter dicenduʒz eſt: qm̃
quixe nõ aliud eſt deo eſſe ⁊ magnũ eſſe: vł
aliud eſſe vel aliud bonũ eſſe: ſed hoc idem

eſt illi eſſe I magnũ eſſe et bonũ eſſe: ꝓptea

3

ſicut nõ dicimꝰ tres deos: nec tres eſſẽtias:

ſic nõ dicimus tres magnitudines:nec tres

bonitates:ſed vnũ deũ: vnã eſſentiã: ⁊ vnã
magnitudinẽ et vnã bonitatẽ: Abſq; oĩ ſcʒ

dubitatiõe credi neceſſariũ ẽ: ꝙ pater plenꝰ

deus ⁊ ꝑfectus eſt: filius plenꝰ ⁊ ꝑfectus eſt
deus:ſpũſſanctus plenus ⁊ ꝑfectus ẽ deus:
nõ tamẽ tres dij pater et filiꝰ ⁊ ſpũſſanctus:
ſed vnꝰ deus plenꝰ et ꝑfectꝰ: Hec aliqͥd ma/
ius tres ſimul dici pater ⁊ filius⁊ ſpũſſactus
q́; vnꝰquilibet vel pater vel ſiliꝰ vel ſpiritus
ſanctus: qa eadem natura eſt in vnaquaq;
ꝑſona ſimul dicta ꝗᷓ eſt in tribꝰ ꝑſonis ſimul

nomiĩatis.Hõ ita dicimus in hominibꝰ fieri

poſſe: Abꝛahã plenꝰ homo: iſaac plenꝰ hõ:
iacob plenus homo: ⁊ hi oẽs vniꝰ ſubſtaãtię

quãtũ ad hũanã ꝑtinet naturã:non tamẽ hi

E

— —

9

Ser.

Bancti luguſtini de tempoꝛte

tresvnus homo:ſed tres omimodis hoĩes: ſanctus autẽ hoc habet ꝓpꝛiũ ꝙ ex patre et hluin
⁊ aliqͥd maius in tribus cognoſcit᷑ q; in qli- filio ęqualiter ꝓcedit:⁊ eſt amboꝛũ ſpiritus uſu
bet vno eoꝛũ. Item abꝛahã vnus homo:nõ eiuſdemq; ſubſtãtię ⁊ ęternitatis cũ patreꝛ un
tamẽ tres ꝑſonę in eo: ſicut in vno deo tres fllio. Sed heęc tria vere etiã tria ſũt ineffabi/ “ al
. ꝑſonę plenę ⁊ ꝑfectę:Sʒ vna ꝑſona in abꝛa/ liter:quę tria ⁊ eſſentialit tria habẽtia ꝓpꝛi⸗ i
R ha ſicut in vno ſolet homie eſſe. An deo altt etates ſuas: Et hectria vnũ ⁊ vere vnii: xbᷣ ſeaſe⸗
ihil quidẽ ᷣm accidens dicit᷑: qꝛ nihil in eꝓ vnũ tres:ſed nõ tres pfes: nec tres filij: nec niet
murablecſt ner tamẽ omne qð de deo di/ tres ſpũſſancti: ſed tres ꝑſonę: AUnus pater gnte
4 8 cit᷑ jm ſubſtantiã dicit᷑: vt in ſuꝑioꝛibꝰ dixi/ vnus filius: vnus ſpũſſanctꝰ:et hi tres:id ẽ dan
mus. uis em̃ dicit᷑ pater ad filiũ: filiꝰ ad pater ⁊ filius ⁊ ſpũſſanctꝰ vnũ ſũt in natura ſnen .
patrẽ ſm ad aliqd: nõ eſt tũ accidẽs patri pa omnipgtẽtia ⁊ ęternitate. Sed hocetiã atq; wnin
trẽ eſſe:nec filio filiũ eſſe:qꝛ ⁊ ille ſemꝑ pater/etiã firmiter tenendũ eſt: nihil in ſancta tri⸗ eaal
⁊ ule ſemꝑ ſilius:qꝛ ęternitas ⁊ incõmutabi Onitate ad ſe dictũ plurali numero eſſe dicen / ſtatue
litas negat alicuiꝰ accidẽtis in deo inſtabili dum:qꝛ ſimplex illa diuinitatis ſummę na. onnſpod
tatẽ: qꝛ omne accidens ſᷣm tempus vel eſſe tura ſingulari numero dici debet nõ plura/ anf N
vel non eſſe poteſt vel potuit vel etiã pote / li: ac ideo nõ tres deos: nec tres omnipotẽ/ Gentet
ODWW ritiqꝛ pater nunqᷓ; nõ pater:ſfilius nunq; nõ tes: nec tres bonos: nec tres magnos: nee uenleen⸗
filius: nec cępit vnq; pater eſſe pater: nec fi- tres cſſentias in deo dicere fas eſt.Cũ enim ſtdelse
lius eſſe filius. ſi aliqñ cępiſſet pater eſſe pſonaliter aliꝰ ſit pater:alius filius:aliꝰ ſpi/ Oiſcheb
pater:vlł filius eſſe ſiliꝰ:vel deſineret eſſe qd rituſſanctꝰ: his tñ vnũ eſt naturę nomẽ qð ſumelig
erat: ſᷣm accidẽs diceret᷑ pater vel filius. Si dicit᷑ deus vel ſubſtãtia vel eſſentia vel om- antnon⸗
vo ꝗsð dicit᷑ pater ad ſeipſum diceret᷑ nõ ad nipotẽtia: vel alia multa ꝗᷓ ſubſtãtialit non uidbe
filiũ: et qð dicit᷑ filius ad ſeipſum diceret᷑ nõ Aatiue de deo dicunk. Indubitãter ſiq deʒ A sſoh
ad patrẽ:ſᷣm ſubſtantiã diceret᷑: Sed pat᷑ nõ/credere debemꝰ ipſaʒ ſanctã trinitatem eſſe ſibett
dicit᷑ pater niſi ex eo qð eſt ei filiꝰ:⁊ filus nöl inſeꝑabilis ſubſtãtię: eſſentię inſepabilitq; Nona.5
dicit᷑ flliꝰniſi ex eo qð habet patrẽ. Nõ ergo opꝑari quicqͥd a ſingulis ꝑſonis legimꝰ oꝑa/ munasß
ſm ſubſtantiã vt dictũ eſt in poꝛibus: qꝛ nõ tum eſiſe.uis em̃ certiſſimũ ſit patrẽ eſſe alcuie
quiſq; eoꝝ ad ſeipᷣm ſed ad ſe inuicẽ atq; ad ſolũ q dixit: Hhic eſt filiꝰmeus dilectus in qͥ Mattb.ʒ. pams
D alterutrũ iſta dicunt᷑: Heq; ſ̃m accidẽs: qꝛ ?I mihi bene cõplacui: Et filiũ eẽ ſolũ ſuꝑ quẽ mnus:g
dõ dicit᷑ pater ⁊ filiꝰ: ęternũ atq; incomuta/ iüla vox ſolius patris ſonuit: qñ in ioꝛdane mynag
bile eſt eis. uis em̃ alius ſit pater: aliꝰ ſl - fm iohannẽ baptizatꝰ eſt:idem vnigenitus busſin
lius:nõ eſt ti diuerſa ſubſtãtia patr et filj: deus qui carnem ſolus accepit:⁊ ſpm̃ſanctũ Winus
quia hęc nõ ᷣm ſubſtantiã dicunt᷑ ſed ̃ᷣm re/ patris ⁊ filij ſolũ eſſe:qui in ſpecie columbę Wetun
latiuũ:qð tamẽ relatiuũ nõ eſt accidens:qͥa ſuꝑ eum baptiʒatũ aſcendentẽ de aqua de/· lelign
Lnõ eſt mutabile.Cũ itaq; tantꝰ ſolus eſt pat ſcendit:⁊ quiquageſima die poſt reſurrecti/Acj.ꝛ. O bline
vel ſolus ſilius vel ſolus ſpũſſanctꝰ:quãtus onẽ chꝛiſti ſideles in vno loco poſitos in lin dunye
eſt ſimul pater et filius ⁊ ſpũſſanctus: nullo guarũ ignearũ viſione adueniens repleuit: genitu⸗
mõ triplex dicẽdꝰ eſt deꝰ: qꝛ nõ eſt q̊ͥ creſcait Illaz tñ veriſſime vocẽ qua ſolus locutꝰ eſt lidici⸗
illa pfectio ſummę trinitatis. Perfectus aũt deus pater: ⁊ illã carnẽ qua ſolꝰ homo facxꝰ ltſeag
ſiue pater ſiue ſilius ſiue ſpũſſanctꝰ:⁊ ꝑfectꝰ eſt vnigenitꝰ deꝰ: ⁊ illã columbã in cuiꝰ ſpe⸗e- Gfert.
deus pater ⁊ filiꝰ ⁊ ſpũſſanct*: ideo trinitas cie ſpũſſanctus ſuꝑ chꝛiſtũ deſcendit:illaſq llfnne
potius q; triplex dicẽda eſt: habẽt ſingulei linguas igneas in quarũ viſione ſideles in genttüde
E ꝑſonę aliquid ꝓpꝛiũ qð inſeꝑabili vno loco cõſtitutos repleuit: oꝑa eſſe totiꝰ ſgik
tggqualitate aliquã in ſe oſtendãt ꝓpꝛietatẽ. ſanctę trinitatis:id eſt vniꝰ dei qui fecit ĩ cę/ Nams.
Pater ſolus pater:⁊ filiꝰ ſolus ſilius:⁊ ſpũſ/ lis ⁊ in terra viſibilia ⁊ inuiſibilia veriſſime luggn
ſanct ſolus ſpũſſanctꝰ. Et pater hoc habet credendũ eſt. Heus ergo ꝑ imenſitatẽ natu/ bettie
ꝓpꝛiũ:qð ex omibꝰ ꝗ ſunt ſolꝰ eſt:qꝛ ab alio rę ſuę totã creaturã ſuã ⁊ implet ⁊ ↄtinet: ac dlſope
nõ eſt: ac ꝑ hoc ſolus eſt in paternitatis ꝑſo per hoc totũ quicqͥd eſt implet pat᷑: totũ ſi- ug haig
na:no in diuinitatis eſſentia. Unigenitꝰ ο lius:totũ ſpũſſanctꝰ:qꝛ pater ⁊ filius ⁊ ſpũſ.⸗ lnpanet
dei ſilꝰ hoc habet ꝓpꝛiũ ꝙ ex ſolo id cõſub/ ſanctꝰnaturslitervnus ẽ deus. Inſeꝑabilis nius⸗
ſtãtialiter: id eſt patre: et coeſſentialiter ſolꝰ ergo naturę vnitas nõ põt ſeꝑabiles habe/ tsͤigy
genitꝰ ẽ: ⁊ in hoc ꝑſonę ſuę ꝓpꝛietas. Spũſ/ reꝑſonas. hec vo ſummę diuinitatis at; Epi

ðð R

Ger. xxxvVIII Do. intra oc. Epi. dñi Ber. IIj

6 ⸗ . „ „
ie indiuiduę vnitatis natura ꝗẽ ſola vbiq; to Sicut pater habet vitam ĩ ſemetipſo:ſicta/ Joh. 5.
Wl ta:ſicut vbiq; inſeꝑabilẽ habet vnitatẽ na/ lem filiũ genuit:qͥ vitã haberet i ſemetipſo.
tuſcrin, ture vel oꝑpis:ſic ſeꝑationẽ non põt accipere Spirit ſiquidẽ ſctũs nec ingenitus nec ge⸗
dhii⸗ ꝑſonaꝝ. HNoiant᷑ ddẽ ille pſonę aliqñ ſingu / nitus alicubi dicit᷑: Ne ſi ingenitus dicerek
— le: Sʒ ita le voluit ipſa de trinitas inſeꝑa / ſicut pater: duo patres ĩ ſancta trinitate in/
angi bilẽ oñdere in ꝑſonis:vt nullũ ibi nomẽ ſit telligerẽtur: Aut ſi genitus diceret᷑ ſicut fili ·
Nens ii in qlibet ꝑſona qð ad aliã ᷣm relationis re- us:duo itidẽ ſilij in eadẽ eſtimarent᷑ eſſe ſan
– gulã nõ referat᷑. Sic pater ad flliüũ: vel filius cta trinitate: Sed tantumõ ꝓcedere de pa /
iende ad patrẽ: vel ſpũſſctũs ad patrẽ ⁊ filiũveriſ tre ⁊ filio:ſalua ſide dicenqꝰc. Qui cũ nõ de
lunnmn ſime refert᷑. Ea vᷣo noĩa ꝗᷓ ſubſtantiã vel po/ patre ꝓcedit in filiũ: ⁊ de filio ꝓcedit ad ſan
ggin tentiã vel eſſentiã dei ſigniſicãt: vel quicd ctiſicandã creaturã:ſicut quidã male intelliꝰ
Auninun⸗ pꝓpꝛie ad ſe dicit᷑ deus: oibus ꝑſonts ęqua/ gentes credendũ eſſe putabãt: ſed ſimul de
nceſenn. liter cõuenit:vt deus magnꝰ: bonꝰ: ęternꝰ. vꝛtroq; ꝓcedit: qͥa pater talẽ genuit filiũ:vt
sſinmen omnipotẽs:⁊ omia ꝗᷓ naturaliter de deo di / quẽadmodũ de ſe:ita ⁊ de illo q; ꝓcedat ſpoi
Nhelo ln cunt᷑. Mõ eſt aliqð naturę nomẽ qð ſic prfi rituſſanctus. Decẽ ſũt genera locutiõis:qui P
NsonncD cõuenire poſſit vt aut filio aut ſpũiſctõ con us hoĩes ſuos ſenſus ſolẽt inter ſe cõferre.
Sagos: uenire nõ queat. Deus em̃ pater naturali ꝭtHõ de illis dico:quas grãmatici partes oꝛa
sel Cimn eſt deus:equaliter ⁊ filiꝰ ⁊ ſpũſſctũs. Idcir/tionis vocãt:bᷣ de illis quas philoſophi grę
lus co inſepabilis eſt ſctã trinitas in ꝑſonis ſen ce cathegoꝛias: latine ſpicamẽta appellare
me tonic⸗ ſu intelligẽda:q;uis in voce ſeꝑabilia habe/ ſolẽt.Quę quidẽ ſic noiant᷑: Subſtantiaã:q̃/
ſentnMor⸗ ant nomia: qꝛ pluralẽ numerũ in naturę no litas:quãtitas:ad aliqͥd: qð genꝰ locutiõis
btint minibꝰ nullatenꝰ recipit. In hoc oñdit᷑ ꝑſo/ relatiuũ dicit᷑. Itẽ habitus:ſitus: tẽpus:lo/
btigicie nas non poſſe diuidi in ſctã trinitate:qꝛ cu/ cus:facere: pati.hhęc ſũt igit cauſę locutõis
Unetanee iuſlibet ꝑſonę nomen ſemꝑ ad alterũ recibit noſtrę.Aut em̃ de ſubſtãtia cuiuſlibet rei lo
jeinetblig ꝑſonã. Si patrẽ dicis ſiliũ oñdis: ſi filii no quimur: vel de quãtitate:id eſt magnitudi⸗
nsleonion- minas patreʒ ſᷣdicas: ſi ſpmſanctũ apellas ne:aut etia de qualitate:in quo genere locu
lleicl alicui eſſe ſpm̃: neceſſe eſt intelligas id eſt tionis bonos dicimus qͥ boni ſunt. Aut o
3dllemsnie patris ⁊ filij. Et hoc regulariter tenere debe/ ad aliqd:id eſt dũ pſonę quęlibet inter ſe cõ
ſoliſgi mus: ꝙ omis natureę noia vel eſſentię: ſicut ferunt᷑: vt dñs nõ dicit᷑ niſi ſeruus intelliga/
ginte invna ꝑſona ſingulariter: ſic etiã ſemꝑ in tri tur:nec iteruʒ ſeruus niſi reſpiciat᷑ ad dim.
mnnignu bus ſingulari noie dici debẽt. Si quis vero Itẽ de habitu animi vel coꝛpis: aut de ſitu
irtſpiuel minus eſt in talibꝰ exercitatus myſters ſũ/ i quo cõſiderabit᷑ ſtare:ſedere:iacere.De lo⸗
ſiß it mę trinitatis: votis agat apud deum vt in / co ⁊ tẽpoꝛe:id eſt qͥd in qͥ loco vł tẽpoꝛe ſiat.
henech 4 telligat ꝗᷓ dei ſũt:nõ mecũ querelis ꝙ ea ſcri Itẽ qͥs qͥq faciat vel patiat᷑ ſępe loquela no
4 r O pſi quęin ſctõꝝ dictis doctoꝝ legebã. Sciẽ ſira oñdit.hhis ꝗ̊ omibꝰ modis:ſolet ſancta Q
lo nn dum vᷣo eſt ꝙ ꝑ omiĩa idẽ eſt patrẽ dicere ⁊ n, iihun⸗ de deo loqui:ſed aliter ꝓpꝛie: aliter
dhoſeſi genitũ:qꝛ ⁊ ſiliũ non genuiſſet niſi ꝑhiberet Itranſlatiue:aliter relatiue. Pꝛopꝛie deus di
nnsnu eũ dici ingenitũ: qꝛ dũ dicit᷑ ingenitꝰ:nõ qð cit᷑ ſubſtãtia vna:ſũma: ineffabilis: ꝗᷓ ſemꝑ
uslar ſit ſed qð nõ ſit ille de quo dicis ingenitꝰ ſi/ idẽ eſt qð eſt: qꝛ nihil ei accedẽs vel recedẽs
Neſ gniſicat᷑. Pat itaq; ſᷣm affirmationẽ: ingeni ineſſe poterit: quę ſemꝑ eſt: qꝛ ſemꝑ immu,
hinan ſ⸗ tus ſᷣm negationẽ dicit᷑. NHegat᷑ itaq; eũ eſſe tabilis. Itẽ deus magnus dicit᷑: nõ aũt ma
ſmditilis genitũ de qͥ h dicit᷑: nec tñ aliqd eũ genuiſſe gnitudine:niſi q̃ ivſe magnꝰ eſt et imenſus.
ne icttel ſigniſicat᷑ dũ dicit᷑ ingenitꝰ. Patrẽ itaq; dũ Ea igit᷑ magnitudine magnus eſt: qua ipſe
Meſeſon dicimus: ſignificamꝰ eum filiũ genuiſſe: da eadem eſt magnitudo:⁊ ea bonitate bonus
iguiſeclic/ filius ꝓpꝛie de eo genitus dicit᷑: qꝛ patrẽ ha quę ipſe eſt. Hec deo aliud eſt eſſe:aliud ma
lavenſme bet qui eũ genuit.Sed nõ inter patrẽ ⁊ filüi gnũ eſſe:aliud bonũ eſſe:ſed eo quo magnꝰ
tateſun h diuiſio vlł ſciſſio:qꝛ alter in altero eſt: Sicut eſt ⁊ bonus eſt:ideo nec tres ſubſtãtias:nec
tinn Job.4. in euãgelio legimus ipſũ dñm dicentẽ: Ego tres magnos: nec tres bonos de deo dicere
atrlol in patre ⁊ pater in me eſt. VUnus ab vno ge/ fas ẽ. Qð aũt facere icit᷑: de deo veriſſune
iius ti⸗ nitus:pꝑfectꝰ a pfecto. Plenitudo diuinita/ dicit᷑:ꝑ quẽ oĩa facta ſũt ꝗ̊ ſũt: dño dicente:
lendli tis in vtroq;: nihil differens alter ab altero: Pater meꝰ vſq; modo oꝑatur ⁊ ego operoꝛ. Johᷣ. 5.
nioni qꝛ vita a viuẽte eſt ſilius a patre:ſic ipſe ait: heęc quipe in pᷣdicamẽtis ſupꝛa noiatis de

“W

ec 2

Deod dicunt᷑: ſi tñ pꝛopꝛie de illo aliquid dici

P S. 79.

oꝛe homiĩs põt. Relatiue aũt de deo dieitur
pater ⁊ filiꝰ⁊ ſpũſſanctꝰ:ſicut ſupꝛa abundã/
ter docuimꝰ. Situs vo ⁊ habitꝰ ⁊ loca ⁊ tem
poꝛa ⁊ pati nõ ꝓpꝛie ſed trãſlatiue ꝑ ſilitudi
nes dicunt᷑ ĩ deo. Mã ⁊ ſedere ſuꝑ cherubin

Põ.103. dicit᷑: qð ad ſitũ: Et abyſſus taq;ᷓ veſtimẽtũ
Ns.ioi. amictus eius:qð ad habitũ:Et anni nõ de/
NPð.138. ficiẽt:qð ad tẽpus:Et ſi aſcẽdero ad cęlũ tu

Geñ. 6.
Hiere.ð.

2. Corj. 1.

R

illic es:qð ad locũ ꝑtinet. Dicit᷑ ⁊ 5 deo: Pe
nitet me hoĩeʒ feciſſe:vł etiã: Laboꝛaui ſuſti
nens: Heq; em̃ aliqͥd deus patit᷑ quãtuʒ ad

eius ſubſtantiã ꝑtinet:qꝛ deꝰ eſt: qꝛ incomu

tabilis ⁊ impaſſibilis ſubſtantia eſt: dũ alię
omnes ſubſtãtię capiunt accidẽtia quibꝰ in
eis fiat vel magna vel quãtacũq; mutatio:
deo autẽ eiuſmodi aliqͥd accidere nõ põt: et
ideo ſola eſt incõmutabilis ſubavel eſſentia
quę deꝰeſt:cui ꝓfecto ipᷣm eſſe vnde eſſentia

noiata ẽ maxie ac veriſſime cõpetit. Cui ſo⸗/
li optime id cõgruit nomen qð gręci dicunt

on:latini eſt:ſicut aplus ait:Mõ eſt in illo ẽ.
Jam vo ſublimitas huiꝰ tã arduę diſputa/

tionis reſpirare aliquãtulũ dictante admo/

net vt liberioꝛi ſenſu ea quę deinceps dicen/
da ſũt ingrediat᷑ explanare.Ois itaq; ſctõꝝ
auctoꝛitas libꝛoꝝ hoc nobiſcũ agit vt recte
de deo credamꝰ:eũq; tota animi intentione

amemꝰ: Sed acies mẽtis hũanę inualida ẽ

ad aſpiciẽdã diuinę maieſtatis excellentiſſi/
mã lucẽ niſi iuſticię ſidei ⁊ dilectiõis diuina
donãte gr̃a illuſtret᷑ ſpẽldoꝛe:q̃ ꝓpter diui/
na votis omibꝰ poſtulãda eſt gr̃a vt mũdet᷑
oculus coꝛdis ad videndũ qᷓ; ꝓpꝛie trinitas

ſit vnus ⁊ ſolus ⁊ verus deus: ⁊ qᷓ; recte pat᷑

Matthᷣ.S.

E.

⁊ filiꝰ ⁊ ſpũſſanctꝰvniꝰeiuſdẽq; ſubſtãtię vel

eſſentię dicat᷑: credat᷑:intelligat᷑. Ad huius
ſacratiſſimę beatitudinis viſionẽ nemo niſi

ꝑ fidẽ mũdato coꝛde attingere poterit:dicẽ/
te ipſa veritate. Heati mũdo coꝛde qm̃ ipſi
deũ videbũt.hhęc vo viſio nõ carnalibꝰeſti/

mãda eſt oculis cerni poſſe: ſed purę mẽtis

intuitu ↄſideranda ẽ: ſᷣm qð ſanctiſpũs gr̃a

noſtrę mẽtis aciẽ illuſtrare dignabit᷑. Eoꝛũ

igit᷑ ꝗᷓ ſunt vel fuerunt vel futura ſunt:cã eſt

deus:⁊ eoꝝ datoꝛ ẽ ⁊ creatoꝛ: ⁊ nõ eſt dicere
hoc eſt ipᷣm quibꝰ vt eſſent dedit: nec alicui
creaturę partẽ ſuę ſubſtantię dedit:⁊ cũ ipſe
ſit imutabił: mutabilia ſine ſui mutabilita⸗
te creauit. Ideo iĩ illo hymno laudabili:quẽ

ꝑacta cęna myſtica coꝛã diſcipulis in laudẽz

patris dei filiꝰ decãtauit:nõ dixit de ſidelihꝰ

ſuis:vt vnũ ſint nobiſcũ:ſᷣ vt vnũ ſintĩ no/ Job.rr.

bis:qꝛ diuerſa ſubſtãtia eſt creatoꝛ ⁊ creatu/

ræg. Mec etiã dixit: Ego et ipſi vnũ:qᷓuis ꝑ id

qð eccleſię caput eſt: ⁊ coꝛpus eius eſt ecclia
poſſit dicere:Ego ⁊ ipſi non vnũ:ſed vnus:
qꝛ caput ⁊ coꝛpus vnꝰ eſt chꝛiſtꝰ:Sʒ diuini/
