eſt in celũ:niſi qð ſumptum eſt de terra? J

diſcipulos ait:Palpate ⁊ videte:qꝛ ſpiritus
oſſa et carnem non habet ſicut me videtis
habere.Credamus hoc fratres:et ſi argumẽ
ta philoſophoꝛũ difficile ſoluimus:illud qðᷣ
demonſtratũ eſt in domino ſine difficultate
ſidei teneamus. Illi garriant:nos credamꝰ.
Sed non poteſt inquiũt eſſe terrenũ coꝛpus
in cęlo.Quid ſi hoc velit deus? Reſpõde cõ
tra deum ⁊ dic:non poteſt deus. Noõne et tu

quicũq; paganus: dicis omnipotentẽ deũ:

22. de Ciuita/
te dei.ca.26

Nõne in libꝛo platonis qð heſterno die de⸗
claraui: legit᷑ dixiſſe deus non factus dis a
ſe facti: QAuoniã eſtis oꝛti: ĩmoꝛtales quidẽ
eſſe ⁊ indiſſolubiles nõ poteſtis:nõ tñ diſſol
uemini:neq; vlla vos moꝛtis fata perimẽt:
nec erũt valentioꝛa qᷓ; conſiliũ meũ: qð ma/
ius eſt vinculũ ad ꝑpetuitatem veſtrã qᷓ; illa
quibus eſtis colligati? Totũ ad voluͤratem
ſuam redegit deus: qui poteſt ⁊ qð impoſſi/

7

cther eſt. Qð coꝛpoꝛa ſolida ꝗᷓ tenent᷑ atq;
tractantur: non humida dico quę labunt᷑ et
fluunt:coꝛpoꝛa dico. Tractabilia vnde lũt:
Terrę deputanda ſunt:an aquę:an aeri: an
eri? Reſponſurꝰ es:Terrę.Terrenũ ergo
coꝛp⸗ eſt lignũ? Plane terrenũ. In terra na/
cit᷑: in terra alitur:in terra creſcit. Tractabi/
le eſt nõ fluxibile. Redi mecũ ad illũ oꝛdinẽz
ponderũ.Terra eſt in fundamento. Oꝛdinẽ
ſequere.Quid ſuꝑ terram: Aqua. Quareli
gnũ natat ſuper aquã: Terrenũ eſt coꝛpus.
Si reuoces ad illum oꝛdinem ponderũ: ſub
aqua eſſe debuit non ſupꝛa. Inuenimus in
terra ⁊ liguum aquam mediã: ſubter terram
aquam:⁊ ſuper aquã iterum terram: quãdo
quidẽ lignũ terra eſt. Perdidiſti illum oꝛdi/
nem:tene fidẽ. Ergo terrena coꝛpoꝛa inuen/
ta ſunt ſuꝑ elementũ qð ſecundũ eſt in oꝛdi-
ne elementoꝛum quando natant ligna neq;
mergunt᷑. Attende aliud qð plus mireris.

Aorpa ipſa grauiſſima et tamẽ terrena mox
eſt caro illa: coꝛpus illud: de quo loquẽs ad

vt dimiſſa fuerint ſuper aquaʒ: cõtinuo de/
mergunt᷑ et ad ima ꝓfunda ꝑueniunt: ſicur
ẽ ferrũ:poſtremo ſicut ẽ plumbũ. Quid em̃
plũbo grauius? Accedit tamẽ manus artiſi /
cis ad plumbũ: facit inde aliquod vas con/
cauũ: ⁊ natat plumbũ ſuꝑ aquã.Ergo nenõ
deus dabit coꝛpoꝛi meo: qð dat artifex plũ
bo: Deinde aquam ipſam vbi ponitis? Re/G
dite ad oꝛdinem elementoꝛũ. Certe reſpon/
debitis:ꝙ aqua ſit ſuꝑ terram. Auare ergo
anteq; in terram currat: pendẽt in nubibus
flumina? Reuoca nũc ↄſiderationẽ tuam et
cogitationẽ ad ea ꝗᷓ dicturꝰ ſum:ſi dño adiu
uãte explicare potuero.Quid faciliꝰ moue/
tur:quid velocius agitat᷑: grauiꝰ coꝛpus an
leuius? Quis non reſpõdeat leuius: Leui/
oꝛa enim coꝛpoꝛa facilius mouent᷑:velocius
aguntur: grauioꝛa difficilius atq; tardius.
Certe regulam fixiſti: certe conſideraſti: et
circũſpectis omnibꝰ reſpondiſti: qꝛ facilius

Bancti aluguſtini de tempoꝛe.

mouent᷑: et agunt᷑ velociꝰ coꝛpoꝛa leuioꝛa q tiam in remiſſionẽ peccatoꝛũ ꝑ omnes gen/ Aun
grauioꝛa. Ita eſt dicis. Reſpõdę ergo mihi: tes: incipientibus ab hieroſolymis. Illud naenumnn
QAuare leuiſſima aranea tarde ſe mouet: er non vidimus: ſed hoc videmus. Quando ſünen
grauis equus velocit᷑ currit? De ipᷣis homi/ iſta ꝓmittebant᷑:nõdum videbant᷑. Apoſto tenplön
nibꝰ loquar: maius coꝛpꝰ homis grauiꝰ eſt: li chꝛiſtum ſſentem videbant:ſed toto oꝛbe ,Noort Cen⸗
brꝛeui⸗ coꝛpꝰ qð min habet põderis leuiꝰ?. terrarũ diffuſam eccleſiam non videbant. ni Apen
Ita vo eſt: ſed alius poꝛtet. Si autem ipſe Videbant caput:⁊ de coꝛpoꝛe credebãt:ha ſitonuncdi
homo coꝛpus ſuum poꝛtat: validus currit: bemus vices noſtras:habem gratiã diſpẽ/ cauznun
macer languoꝛe vix ambulat. Awende ma/ ſationis ⁊ diſtributiõis noſtrę ad credendũ Paniumu,
crũ ⁊ robuſtũ hominẽ:illũ languoꝛe vix pau certiſſimis documẽtis:tempoꝛa nobis ivna Ylolnite
cas libellas appendentẽ: illũ ſalubꝛitate coꝛ fſide ſuꝑt diſtributa. Illi videbant caput et ſcogectelle
poꝛis multa pondera in carne ſua gerente. credebant de coꝛpoꝛe:nos videmus coꝛpus ſeiendua
Tempta tu ambos tollere: grauis eſt vali- credamus de capite. ſcidedveno
dus:leuis eſt macilẽtus. Recedat poꝛtatoꝛ: . S crhasl
axareat ambulatoꝛ: ipos dimitte ſibi:ferãt vFerie quarta Paſce:dę eo quod R
coꝛpoꝛa ſua: video validũ robuſtũq; currẽ⸗? ccriptu eſt ĩ eu gelio m Johannẽ: lichikii⸗
tem. Si hoc valet ſanitas: imoꝛtalitas quid Manifeſtauit ſe iterũ ieſus ad ma- Serma i rict
vꝛalebit: Dabit ergo deus mirã facilitarem: re tyberiadis ⁊c. Sermo C.xLVIII u ſunis
hN mirã leuitatẽ. Mõ ſine cã illa coꝛꝑa ſpirita⸗ XT hodie lectio recitata eſt de bis ꝗ (mtiſmunl
lia nũcupata ſunt: nõ iõ dicta ſũt ſpiritalia: a ſunt poſt reſurrectionẽ dñi:ſᷣm airlin
da erũt ſpũs non coꝛꝑa. MHã iſta ꝗ modo ha - euãgeliſtã iohannẽ. Audiuit nobil/ Yob ar. niachen
bemꝰ dicunt᷑ aialia coꝛꝑa:et tñ aię nõ ſunt s cüũ charitas veſtra dominũ ieſum chꝛiſtũ ad öncn
coꝛpoꝛa:ſic illa ſpiritalia dicunt᷑:ſed nõ ſunt mare tyberiadis oſtẽdiſſe ſe diſcipulis ſuis: nrdſaͤpl
ſpiritus: niſi qꝛ ad nutũ ſpũs ſeruiẽt. Nihil Et qui eos iã fecerat piſcatoꝛes hoĩm:inue/ me hocgomn
c⸗ tibi contradicit ex te: nihil in te rebellat ad / nit eos adhuc piſcatoꝛes piſciũ. Per totam in iuion
See. s. uerſus te:nõ ibi erit quod aplus gemit: Ca/ noctem nihil cęperunt: viſo aũt dño ⁊ eo iu/ n
ro cõcupiſcit aduerſus ſpiritũ:ſpiritᷣ aduer/ bente:retia mittentes cęperũt quãtũ nume/ neſrtiln!
Ro.. ſus carnẽ:nõ ibi erit: Video aliã legẽ in mẽ/ rũ audiſtis.Nunqᷓ; hoc dominꝰ iuberet:nilſ . nan
bꝛis meis repugnantẽ legi mẽtis meę. hec aliquid ſigniſicare vellet: qd nobis noſſe ex/ nd 4
bella ibi nõ erũt:pax tibi erit: pax ꝑfecta ibi pedirer. Quid & pꝛo magno potuit ad ieſũ dhchdz
erit. Vbi volueris:eris: ſed a deo non rece / chꝛiſtũ ꝑtinere:ſi piſces caperent᷑:aut ſi non l hai
des. Vbi volueris eris:ſᷣ quocũq; ieris deũ caperent᷑: Sed illa piſcatio:ſigniſicatio no/ Ulgeſenne
tuũ habebis.De quo beatus eris:ſemꝑ cuʒ ſtra erat. Recolamus & vobiſcũ duas iſtas ikenntn
illo eris. Hemo & fallat: nemo argumentet᷑: piſcatiões diſcipuloꝝ factas eſſe iubẽte dño Uniſunen
nemo ſua ſuſpitiõe delyꝛet: Quid nobis ꝓ/ ieſu chꝛiſto: vnam ante paſſionẽ:alterã poſt Muupeſeol
milit deus? ventun eſſe certiſſime teneamꝰ. reſurrectionẽ. In bis &̊ duabꝰ piſcationibꝰ rgni,En
J Quãdo videbat᷑ chꝛiſtus frẽs mei:qñ ſpiri / tota ſigurat᷑ eccleſia:⁊ qualis mõ: ⁊ qlis erit mnenſen
tus putabat᷑: vt ſe coꝛpus eſſe ꝑſuaderet: nõ in reſurrectione moꝛtuoꝝ. Modo habet em̃ muckllt
ſolũ ſᷣbebat oculis videndũ: ſed etiã mani ſine numero multos bonos ⁊ malos:poſt re innuneun
bus cõtrectãdũ.cQuibꝰ ad exhibendã ſidei ſurrectionẽ aũt habebit certo numero ſolos D
veritatẽ in coꝛpoꝛe: dignatus eſt etiã nõ ne· bonos. Recoꝛdamini ergo pꝛimã piſcatio/- cocemonu
ceſſitate ſᷣ poteſtate cibũ ſumere.Tñ adhuc nem: vbi videamus eccleſſaʒ qualis eſt iſto oeſeafen
illis ſ̊ gaudio trepidãtibus:firmamẽtũ coꝛtempoꝛe. hHominꝰ ieſus inuenit diſcipulos Lud. j. Engoletin
.Y dis adhibuit de ſanctis ſcripturiſ:⁊ ait illis: ſuos piſcantes:quando pꝛimũ eos vocauit nkrina
Lud.⁊4. Hec ſunt verba quę locutꝰ ſum ad vos cum vt ſequerent᷑ eum. Tunc tota nocte nihil eę⸗ geütinngn
adhuc eſſem vobiſcũ:qm̃ neceſſe eſt impleri perunt:Eo autẽ viſo audierunt ab illo:mit/ la Mhlsdeiſl
ia quę ſcripta ſunt in lege moyſi ⁊ ꝓphetis tite retia. DHomine inquiunt per totam no/ Wingrngntn
⁊ pſalmis de me. Tũc aperuit illis ſenſũ:ſiẽ cxem nihil cępimus:ſed ecce i verbo tuo mit ittmnen⸗
euãgeliũ loquit᷑ qð mõ lectũ eſt: vt intellige timus.Miſerũt:iubẽte omnipotẽte.Quid mmiͤefeſnne
rẽt ſcripturas:⁊ dixit eis: Quia ſicſcriptũ ẽ: potuit aliud ſieri:niſi qð ille voluiſſet?: Sed ideſclig
⁊ ſic opoꝛtebat chꝛiſtũ pati ⁊ reſurgere a moꝛ tñ codẽ ipᷣo facto:aliqͥd nob vt dixi qð noſſe nnenisgit
tuis die: ⁊ Rᷣdicare in nomie eiꝰ penitẽ expediat ſigninicare dignatus ẽ. Milſſa ſüt Klunn⸗

hns retia. Adhuc dñs nondũ erat paſſus: nõdũ
n Aen reſurrexerat:miſſa ſunt retia: cęperũt tantũ
cent P piſciũ vt duo nauigia implerent᷑: ⁊ ipᷣa retia
nſaltne⸗ eadem piſciũ multitudine ſcinderent᷑. Cunc
mrin. WMarci. 1. llis dixit: Uenite ⁊ faciã vos piſcatoꝛes ho
rcrlaet,· udl.5. minũ. Acceperũt ab illo retia verbi dei: mi/
Vgninſß ſerũt in mundũ tanqᷓ; in mare ꝓfundũ:cępe
d Kotiec runt quãtaʒ multitudinẽ chꝛiſtianoꝝ cerni/
Gunchein mꝰ et miramur. Duo aũt illa nauigia: duos
WWRrl populos ſigniſicabant: iudęoꝝ ⁊ gentiũ:ſy/
ſensc nagoge et eccleſieę:circũciſionis et peeputij.
Illoꝛũ em̃ duoꝝ nauigioꝛũ tanqᷓ; duoꝛũ pa/
rietũ de diuerſo venientiũ: lapis angularis
decogol cſt chꝛiſtus. Sed quid audiuimꝰ:? Ibi ſᷣme-
Jobaonn. boanf nauigia pꝛę multitudine: ſic ſit modo:
ä multi chꝛiſtiani qui male viuũt eccleſiã pꝛę/
o. I mäüt. Parũ eſt quia ᷣmunt: et retia dirum/
Gcfiit punt. MHam ſi nõ eſſent retia ſciſſa: ſciſmata
minegiis. Cnon eſſent cõmiſſa.Trãſeamus ergo ab iſta
Zutiltti N piſcatiõe quã toleramꝰ: ⁊ ad illaveniamus.
innliüi Argdenter optamus: ? ſideliter exoptamus.
Ceiete Ecce dñs moꝛtuꝰ eſt:ſed reſurrexit: aparuit
nlchluu ad mare diſcipulis ſuis: iubet eos retia mit/
s niuu tere. IHô quomodocũq; intendite. Nam in
ni. haun Zob. 21. pma piſcatione nõ ulis dixit: AMittite retia
didt in dexterã aut ſiniſtra. Me ſoli mali vel ſoli
mnaünne boni ſigniſicarent᷑ ſi diceret:in dexterã:ideo
nellbenn nõ dixit: vel in ſiniſtrã: quia ꝑmixti erãt ca⸗
hobisſoſeg piendi boni cũ malis. Jam mõ poſtreſurre/
otuttd ctionẽ qualis erit eccleſia audite:diſcernite:
laufſon gaudete:ſperate:cõpꝛehẽdite.Mittite inqͥt
ignifatoſoO retia i dexterã partẽ. Jam dexteri capiunt᷑:
ſn dusſu nulili mali timeant᷑. Scitis em̃ qui dixit ſeſe
ſeibirdi paratunꝝ eſſe oues a dexteris:dicturũ: Acci/⸗
Nilnimt pite regnũ: Ecce vnde mittit retia? In dex⸗
lannt terã partẽ miſerũt:cęperũt:certꝰeſt numerꝰ:
ot nemo eſt ibi ſuꝑ num erũ. Modo aũt quãti
oℳohbeten ſuꝑ numerũ accedũt ad altare:qui in popu/
mnospoſte lo dei vident᷑: ⁊ in libꝛovitę nõ ſcribunt᷑. Ibi
nunaolip⸗ ergo certus numerꝰ eſt.De quibꝰ piſcibus ⁊
imi land vos eſſe affectate:non audiẽdo tantũ ⁊ lau/
tlgetn dando:ſed intelligẽdo ⁊ bene viuẽdo.Ałit/
r oics tunt᷑ &retia: capiunt᷑ piſces magni. Quis ẽ
eawe Watth. 22. em ibi tunc paruus: quando erunt ęqquales
ocentl. z50 D angelis dei: Capiunt᷑ & piſces magni:centũ
tablen r. quinquaginta ⁊ tres. Dicet mihi aliquiſ.Et
enn O. tot erũt ſancti? Abſit a nobis:vt tantã pau/
otonr citatẽ eſſe ſanctoꝛũ et in illo regno futuroꝛũ
“ etiã de ſola iſta eccleſia ſuſpicemur. Certus
iſctol numerus erit: ſed milia miliũ erunt de popu
u ie Abocl. 14, lo iſraelitico. Yohanes ſanct?i Apocalypſi
lun de ſolo pplo iſrael duodecies duodena milia

Ber.C.XxLvVIII. Feria quarta paſche: Ger. I.

dicit futuros: qui ſe cum mulieribus nõ co⸗
inquinauerũt:virgines em̃ ꝑmanſerunt.At
vo de cęteris gentibus venire dicit cũ ſtolis
albis tanta milia hominũ:quę numerare ne
mo poteſt. Aliquod ergo ſignũ vult iſte nu/

merus:⁊ anniuerſaria ſolennitate ſermonis

huius cõmemoꝛare vobis debeo: qð omni
anno ſoletis audire. Centũ quinquaginta ⁊
tres piſces:numerus eſt ſigniſicãs milia mi/

liũ ſanctoꝛũ atq; ſidelium. Quare ergo iſto
numero tot milia quę futura ſunt in regno
celoꝛũ:dominꝰ ſigniſicare dignatus eſt: Au

dite quare. Scitis legem datã eſſe ꝑ moyſen E

populo dei: ⁊ in ipſa lege pᷣcipuũ cõmemoꝛa
ri decalogũ:id eſt decẽ ſcepta legis: Quoꝝ

eſt vnũ pᷣceptum de colendo vno deo: ſecũ/ Exo. 20.
dum pᷣceptum de obſeruatione ſabbati: qð

chꝛiſtiani ſpiritaliter obſeruãt:iudęi carna/

liter violant. Iſta tria ᷣcepta ad deum ꝑti/

nent:reliqua ſeptem ad homiĩes: ꝓpter duo H
illa pꝛincipalia: Diliges dominũ deũ tuum MWat:5.22.
i toto coꝛde tuo:⁊ ex tota anima tua:⁊ ex to/
ta mente tua:et diliges ꝓximũ tuũ tanq; te
ipſum. In his duobus mandatis: tota lex

pendet ⁊ pꝛophetę.Quia ergo duo ſunt iſta

Scepta in illo decalogo:tria ꝑtinent ad dile-

ctionem dei:⁊ ſeptem ad dilectionẽ ꝓximi.

Qusę ſunt ſeptẽ ꝑtinẽtia ad hominẽ:hHono/
ra patrem tuum ⁊ matrẽ:nõ męchaberis:nõ
occides:nõ furaberis:nõ falſum teſtimoniũ

dixeris:nõ cõcupiſces vxoꝛem ꝓximi tui:nõ

cõcupiſces rem ꝓximi tui. Heęc decẽ pᷣcepta
nemo implet viribus ſuis: niſi adiuuet᷑ gr̃a
dei. Si ergo legẽ nemo implet viribus ſuis:

niſi deus adiuuet ſpũ ſuo: iam recolite quẽ=⸗/
admodũ ſpũſſanctus ſeptenario numero c
mendat᷑: ſicuti ſanctꝰ ꝓpheta dicit: implen/ gſa. iu.
dũ hoĩem ſpũ dei:ſapiẽtię ⁊ intellectus:cõſi

lij ⁊ foꝛtitudinis:ſciẽtię ⁊ pietatis:ſpũ timo/
ris dei. Iſte ſeptẽ oꝑatiões cõmẽdãt ſepte/

nario numero ſpmſanctũ: qui qſi deſcendẽs

ad nos:incipit a ſapiẽtia: finit ad timoꝛem:
Nos aũt aſcẽdẽtes incipimꝰ a timoꝛẽ: ꝑfici/
mur in ſapiẽtia. Initiũ enim ſapiẽtię timoꝛ
pſii. Si ſpũ opus eſt vt lex poſſit impleri:

.

„

accedãt ſeptẽ ad decẽ:fit numerꝰ decem ⁊ ſe/

ptẽ. Si cõputes ab vnovſq; ad decẽ ⁊ ſeptẽ:
fiũt centũ quiq̃ginta et tres. Hõ opus ẽ oĩia
annumerare: apud vos nũerate:ſic cõputa/
te: vnũ ⁊ duo ⁊ tria et q̃ttuoꝛ ſũt decẽ. Quõ
ecẽ ſt vnũ ⁊ duo ⁊ tria ⁊ q̃ttuoꝛ: ſic adde cę⸗

teros nũeros vſq; ad decẽ ⁊ ſeptẽ:⁊ inuenis

Ber. C.XxLIX. Feria quarta paſche:

numerũ ſacratum fidelium atq; ſanctoꝛũ in
cęleſtibus cum dño futuroꝛũ.

em die: Serma I1

Odgie terminatũ eſt de his quę nar/
h erat Johãnes:quomõ apparuerit do/
minus poſt reſurrectionẽ diſcipulis
is. Lompellauit ergo apoſtolũ petrũ illũ
hfhflſumptoꝛẽ ⁊ negatoꝛem cum loqueret᷑: et iã
Joð.ai. viuus moꝛte deuicta et dicebat: Simon io/
hannis. Sic enim awellabat᷑ petrus: Amas
me. Reſpõdebat ille qð erat in coꝛde ipius.
Si petrus reſpõdebat qð in coꝛde habebat:
dominus quare quęrebat qͥ coꝛda videbat:
Deniq; ipſe etiã petrus mirabat᷑:⁊ cum quo
dam tedio audiebat quęrentẽ quẽ nouerat
oĩa ſcientẽ. Semel dictũ eſt: Amas me. Re/
ſponſũ eſt: Diligo te tu ſcis.Et iterũ: Amas
me: Dñe tu oĩa noſti:tu ſcis qꝛ diligo te.Et
tertio: Amas me:Contriſtatꝰ ẽ petrꝰ.Quid
contriſtaris petre? Quia reſpondes amoꝛẽ:
oblitus tuũ timoꝛẽ. Sine interroget:inter /
roget te dominus:medicus eſt qui te inter/
rogat:ad ſanitateʒ ꝑtinet quod interrogat.
Noli tedio affici. Expecta:implet᷑ numerus
dilectionis vt deleat numerũ negationis:
vbiq; tamen idem in ipſo ternario numero
interrogationis ſuę dominus ieſus reſpon /
denti amoꝛẽ cõmendat agnos ſuos: ⁊ dicit:
Paſce oues meas:tanq; diceret: Quid retri
bues:quia diligis me:dilectionẽ oſtende in
ouibus?: Quid mihi pᷣſtas:quia diligis me:
quãdo ego tibi pꝛęſtiti vt me diligeres?: Si
dilectionẽ tuã erga me habes:vbi oſtendas
habes vbi exerceas: paſce agnos meos.
B Quatenus autẽ eſſent paſcendę agni domi
nici oues:tanto pᷣcio comꝑatę:quãta eſſent
dilectione paſcendę:in cõſequẽtibꝰ demon⸗
ſtrauit. Poſtq; enim petrus impleto legiti/
mo numero trinę reſponſiõis: ꝓfeſſus eſt ſe
eſſe domini dilectoꝛẽ: cõmendat ſibi ouibꝰ
eius:audit de ſua futura paſſiõe hic demõ/
ſtrauit dñs ſic diligendas oues ſuas ab eis
AIgbus eas cõmendat vt ꝑati ſint moꝛiꝓ eis.
3. Joh.s. Sic idem iohãnes in epiſtola ſua ait:Sicẽ ꝓ
nobis chꝛiſtus animã ſuam poſuit:ſic ⁊ nos
debemus ꝓ fratribus animas ponere. Re⸗/
ſpongderat ergo dñio petrus ꝑ ſuperbã qua-
Job.iʒ. daʒ ſᷣſumptionẽ:qñ ei dixerat: Animã meã
pꝛo te ponã. NMondũ vires acceperat quibꝰ
impleret ꝓmiſſũ. Modo iã vt poſſit hoc im
plere: charitate implet᷑. Jdeo dici᷑: Amas

„

liſta: ipᷣe qͥ ſcribit de quo dictũ eſt h: Sic euʒ

me. Et reſpõdet: Amo:qꝛ hoc nõ implet niſi
charitas. Quid eſt ergo petre:? QAñ negaſti
quid timuiſti? Lotũ quod timuiſti:hoc erat

moꝛi. Viuꝰ tecũ loquit᷑ quẽ moꝛtuũ vidiſti:

noli iã timere moꝛtẽ: in illo vita ẽ quã time
bas. Pependit ĩ cruce:cõſixus ẽ clauis: ſpi
ritũ reddidit: lancea ꝑcuſſus ẽ: in ſepulchꝛo
poſitus.hoc timuiſti qñ negaſti: ne h̊ pate/
reris timuiſti:moꝛtẽ timẽdo vitam negaſti.

Aodo intellige: ñ timuiſti moꝛi tũc mo.
tuus es. Moꝛtuus eſt em negando: ſed ſur,
rexit ploꝛando. Quid deinde ait illi? Seq̃re Job.ꝛ.

me: ſciẽs eiꝰ maturitatẽ.Si em meminiſtis:
imo meminerũt qͥ legerãt. Dixit petrus:Se⸗

quar te quocũq; ieris. Et dñs ad illũ: Non Job.iz.

potes me ſequi modo:ſequeris aũt poſtea.

Abpodo inqͥt nõ potes: ꝓmittis: ſed ego vi/

deo vires tuas. Ego venaʒ coꝛdis inſpicio:
⁊ qð verũ eſt ęgroto renũcio: Mõ potes me
mõ ſequi:ſeqris aũt poſtea. Sʒ iſta renũcia

tio nõ eſt deſperatio. Adiũxit ⁊ ait:ſequeris

aũt poſtea. Eris ſanus ⁊ ſeãris me iã. Quia
vidit qͥd agat᷑ in coꝛde ipſiꝰ:et vidit ꝙ donũ
dederit dilectiõis aĩę ipſius. Dicit ei:Seq̃re
me.Ego certe dixera: Mõ potes mõ:ego mõ
dico: ſequere me. Reſpexit petrus ad diſci/ Job.au.

pulũ quẽ diligebat ieſus:id eſt ad ipᷣm iohã/

nẽ qui euãgeliũ hoc ſcripſit: et ait dño:Dñe
iſte qͥd? Scio qꝛ diligis eũ:quõ ego ſequoꝛ ?⁊
iꝑſe nõ ſequit᷑: Ait dñs:Sic eũvolo manere
donec veniã:tu me ſequere. Ipſe vᷣo euẽsge,·

volo manere donec veniã:ſecutus adiunxit
verba ſua in euãgelio ⁊ ait:natã fuiſſe famã
inter fratres pꝛopter hoc verbũ:qꝛ diſcipulꝰ
ille nõ eſſet moꝛiturꝰ. Et vt tolleret iſtã opi/
nionẽ adiunxit: Mõ aũt dixit eũ nõ eſſe mo/
riturũ:ſed tm dixit:Sic eũ volo manere do/
nec veniã:tu me ſequere.hhanc ergo opinio/
nem qua putabat᷑ iohãnes non eſſe moꝛitu/
rus:abſtulit ipſe iohãnes verbis ſuis conſe/
quẽtibus:ne hoc credat᷑:et ait:HNon hoc di/
xit dominus:ſed hoc dixit.Quare autẽ hoc
dixerit: iohãnes nõ exponit: ſed nobis reli
quit: pꝛopter qð pulſamus ſi foꝛte aperiaf᷑
nobis: Quãtum mihi dominus donare di/
gnat᷑:quãtum mihi videt᷑. Videt᷑ autẽ ⁊ me/
lius melioꝛibus:ſic puto iſtam ſolui quęſtio⸗
nem duobus modis: aut de paſſione petri
dixit dñs qð dixit: aut de euãgelio iohãnis
qð ẽ de paſſiõe:vt hoc:ſeq̃re me:ſit patereꝓ
me:patere qð ego.Cruciſixꝰ eſt em̃ xpᷣs: cru/

utheanabe

xlatanhar
ineleltensg

NNE

tichinssmuirt

cP gedlir
(ſornmmnſa

Gnnegenmrärg

(ſerca Fapdin

miledei:e
pncpioapue

Qus vide

lſchurquss
wrleligtan
Awonanere

Mkpenettoe

hne
(oclotptur

Ugolnare?

Aintha
1 Neingun

Ber. C. L. Feria quinta paſche: Ber. .

fure verevs eſtaαπ⁵ aſtede ſ 2escde

mgr flixus eſt et petrus. Expertus eſt clauos:ex ſionis patefecit. Iſte eſt inquã qui ſimul vi/
miſge pertus eſt cruciatus. Johãnes autem nihil ctima ⁊ ſacerdos: omnẽ veteris ſacerdotij ⁊
nid Zob.11. hoꝛum expentus eſt: hoceſt: Sic eum volo ſacriſici vmbꝛã dlara luce reuelando ſiguris
ſu⸗ manere:ſine vulnere:ſine cruciatu:doꝛmiat ⁊ gnigmatibus finem impoſuit:nouo auteʒ
Legnimm⸗ et expectet me:tu me ſeq̃re. Patere qð ego: eccleſię populo nouum ſacerdotiũ ⁊ nouum
icaliuſn ſanguinẽ fudi ꝓ te: funde ꝓ me. VUno ergo ſacriſiciũ initiauit: vt videlicet nouũ vinum Mattð.9.
ünſgnen iſto modo exponi poteſt qð dictũ eſt:Sic eũ in vtres nouos mitteret᷑. Quod ſi granũ fru Job.ꝛ2
Aſtrzenp volo manere donec veniam: tu me ſequere. menti cadens in terrã ⁊ moꝛtuũ tam mirabi
hlanent Nolo vt ipſe patiat᷑: tu patere. Scom autẽ liter omnia inouauit: multomagis in ſeipſo
Einaitͤtne, euãgeliũ Johãnis:h̊ modo videt᷑ intelligi: rediuiuũ cum fructu multiplicato reſurgẽs
gmnanſtſe t. qð petrus ſcripſit de dño:ſcripſerũt et alij:b cuncta fęcundauit: et non ſolum ſpiritali⸗
keitlligiſe e ſcripta eoꝝ magis circa hũanitatẽ dñi vidẽ bus rationabilis terrę incrementis: ſed etx
enneninike tur occupata.Dñs em̃ chꝛiſtꝰ et deꝰ eſt ⁊ hö. ipſis quoq; terrenis ſeminibus hoc tempo/
Nntpansn. Quid eſt hõ? Anima ⁊ caro.Quid aũt chꝛi / re amplioꝛẽ ꝓuentũ dedit. Vnde modo in
is dli N ſtus eſt: Verbũ:aia ⁊ caro. Sed qualis aias germina erũpentis terrę tota hilarioꝛ facies
s airpeln. Naʒ ⁊ pectoꝛa habẽt aias. Verbũ: rationa / vario ſuoꝛum fructuũ oꝛnatu omnẽ hactenꝰ
mis:ſelecpnn lis aia ⁊ caro:hoc totũ chꝛiſtuſ. Sed de diui / quaſi moꝛtuã rerum naturam reſurgẽti ſuo
isiipn nitate in litteris petri nõ aliud: In euãgelio domino cõꝛeſuſcitat: vbi arboꝛum ⁊ herba/
Pöporane auüt iohãnis multũ memini: In pᷣncipio erat rum grata venuſtas:diuerſo quidem germi
Gziſaſei v̈bũ. Ipſe dixit: Trãſcẽdit nubes:⁊ tranſcẽ nũ munere pari tamẽ geſtu lęticię:ſingulari
ttaitſtgnns dit ſydera:tranſcendit ⁊ angelos:tranſcẽdit huic ſolennitati feſtiua occurrit. De cęli aüt B
nei Qui omnẽ creaturã: ꝑuenit ad verbũ ꝑ qð facta nunc vſq; quodãmodo triſti: tandẽ vᷣo lęta
4 engdon Job.i. ſunt ola. In pꝛincipio erat verbũ:⁊ verbum facie quid dicã: quę aliquãdiu iam denſa ca
Dictargeſe erat apud deũ: et deus erat verbũ:hoc erat ligine nubium adoperta aeris huius ſpaciũ J
Eöndaeãrki.dd in pꝛincipio apud deũ:omnia ꝑ ipſum facta omne turbauit: Et ecce repente quaſi iuſti/Ns. s4.
demsunid ſuunt. Quis videt:quis cogitat: quis digne cia de cęlo in terram ꝓſpiciente mira ſereni/
tntintti ſuuſcipiat: quis digne ꝓnunciet: Lũc huncq tas mũdo arridet: ⁊ in vnã lęticiã celi ⁊ terrę
taldiein bene intelligit quãdo chꝛiſtus venerit: Sic vota cõcurrunt:vt deũ ⁊ hominẽ chꝛiſtũ cõ⸗
RH cũ volo manere donec veniã: expoſui ſicut muni exultatione excipiant: qui cõmunem
polomener potui: poteſt ipſe melius in coꝛdibꝰ veſtris. vtriſq; pacem afferre venerat:⁊ mediũ pari/
ſezoait⸗ — —„B etem macerię ſoluẽs:fecit vtraq; vnũ. Hinc
eibren ¶ Item eodem die Homelia de eo aſtroꝛum omniũ fomes:ſplendoꝛ ille ſolaris
n uod ſcriptum eſt in euangelio m ſuam frontẽ admodũ rugata iam iamq; ex/
m Bob,ar. Pobanne⸗Wanlteſkaitte iterũ ie / purgat:⁊ quaſi rex cõſpicuus in diademate
iſ le us ad mare TCyberiadis ⁊c̃.que ha capitis ſui:in die deſponſatiõis ſuę:⁊ in die
igdan bet in expoſitione doctoꝛis Jbidẽ leticię coꝛdis ſui cęteris ſtellis velut comiti/
lanin prus ſuis largioꝛa luminis ſui dona impen/
ndin Ser. C. L. ¶Feria quinta Daſchę: Sermo I dit. Luna em ab ipſo oꝛtus ſui die ſempꝑ in

oanerede

quodam ſui diſpendio poſita: ad paſchalia

cgoopind W Gnus ille legalis cuius imolatione gaudia pleno ſe lumine parat. Et vt cuncta
Beſenae Exo.12 antiquus hebꝛęoꝛũ populus ęgyp / bꝛeuiter ꝑſtringã:ſicut omne quod in rebus
ſisſniscte tie ſeruitutis iugum abiecit:quomõ ſubſiſtit diuina diſpenſatione hominis im.
onben ultimodis ſacramẽtis verioꝛẽ ſanctę eccle perio ſeruit: ſic de ſalute humana omnibus
rnliin ſię hoſtiã in ſigura ſui contineat: tunc potiſ Eyna exultatio incumbit. Cum igitur ꝓ ho/
mntel, 1orl-5. ſimu ipſa rerum veritate ꝓbatum eſt: quan- mine omnis creatura tãtis indicijs ſua gau/
ſott dQo paſcha noſtrũ iĩmolatus eſt chꝛiſtus: qui dia monſtret: cõſequens eſt vt ab hominibꝰ
sdenmt Ela. 53 ſicut ouis ad occiſionem ductus eſt: et ſicut ipſis teſtimonia tali leticię nõ deſint. Pꝛe/C
letautit⸗ agnus coꝛam tondente ſe ſine voce: ſic non figurata eſt in ꝓtoplaſto adam chꝛiſti reſur/
oligf aperuit os ſuum. Iſte eſt agnus qui in alta- rectio:quia ſicut ille poſt ſopoꝛem ſurgens: Geũñ.2.
aſoneh ri crucis hoſtia viua deo patri pꝛo nobis in euam de latere ſuo fabꝛicatam agnouit: ita
i⸗ chind odgoꝛem ſuauitatis oblatus: tranſitũ nobis chꝛiſtus a moꝛte reſurgens ex vulnere late /
ſtnnan de regione vmbꝛę moꝛtis ad terrã repꝛomiſ/ ris ſui ędiſicauit eccleſiam. Noe quoq; vir Señ.9.
i s

Bancti Auguſtini de tempoꝛee.
agricola cum plantaſſet vineã: ⁊ inebꝛiatus
vino obdoꝛmiſſet:⁊ diſcooꝑtus iaceret in ta
bernaculo ſuo: expergefactus a ſomno filio
ſuo verecũdiã ſuã nõ celanti maledictũ per/
petuę ſeruitutis imponẽs: chꝛiſtũ ſigniſica/
uit: quivineã ſuam fecit eccleſiã:cuiꝰ amoꝛe
poculo paſſiõis inebꝛiatꝰ:⁊ aſſumptę carnis
tegmine nudatus a moꝛtuis reſurrexit:ſicut
Cantl.S. ipſe ait i canticiſ:Expoliaui me tunica mea:
quomõ induar illa? Jonas vᷣo qualiter ⁊ ipe
in ſe dñi moꝛtẽ ⁊ reſurrectionẽ expᷣſſerit:euã/
D gelicus ſermo aꝑte declarat. Quia igit᷑ fra⸗
tres omnis creatura quodã charitatl officio
noſtrę ſaluti cõgaudet: noſtrũ eſt ex hoc no⸗
bis in vſum viuendi aliquid trahere: ne cõ/
munis omniũ lęticia ius ſuũ in nobis amit/
tat: quos cauſę totius ſumma in capite ſpe/
ctat:et pᷣmũ quidẽ velut oues paſcuę dñi in
Ro. ꝛz ara coꝛdis igne charitati aſſati: noſmetipᷣos
offeramꝰ hoſtiã viuentẽ:ſanctã:deo placen⸗/
Cotł.ʒ. tẽ:⁊ aʒ ymis cõtinentię:moꝛtiſicata iã habẽ/
tes membꝛa noſtra quę ſunt ſuꝑ terrã: id eſt
foꝛnicationẽ:immũdiciã:⁊ cętera vitioꝛũ er/
gaſtula declinemus:⁊ in ſtatione virtutũ ſe/
dem nobis aptemus: moꝛtuis quoq; operi/
bus abꝛenũciantes: fructum optimũ vr ter/
ra bona afferamus:exemploq; bonę arboꝛiſ
in omni bonitate et iuſticia fructiſicemꝰ. Ne
vo ⁊ claritas ſolis noſtrę deſit cõuerſationi:
Watth̊.S. Luceat lux noſtra coꝛã hominibꝰ vt videãt
opera noſtra bona:⁊ gloꝛiſicẽt patrẽ noſtrũ
qui in cęlis eſt.Si igit᷑ ita agentes vltimus
nos dies inuenerit:erit nobis qñũq; in ᷣmio
Cotł.ʒ. jpſa quoq; coꝛpoꝝ reſurrectio:vbi cũ chꝛiſtꝰ
apparuerit vita noſtra:tũc ⁊ nos agparebimꝰ
cũ ipᷣo in gloꝛia: qui viuit ⁊ regnat deus per
omnia ſęcula ſęculoꝛũ: Amẽ.

mala: ſperamꝰ bona. Hoc facit miſericoꝛdia
eius qui creauit nos. Sed tempoꝛe miſenię
noſtrę ⁊ ſicut ſcriptura loquit᷑: diebus nati/
uitatis noſtrę noſſe debemus vnde debeat
eſſe ipſa triſticia. Triſticia em̃ ſiceſt:quomõ
ercus. Stercus nõ loco ſuo poſitũ unmũ⸗
icia eſt. Stercus nõ loco ſuo poſitũ:immũ⸗
dam facit domũ:loco ſuo poſitũ fertilẽ facit
agrum. Videte ſtercoꝛis locum ab agricola

ficet: niſi qui cõtriſtatur ex me?Et alio loco:

tem impęnitenda operat᷑.Qui ſᷣm deum tri
ſtis ẽ: in pęnitẽtia triſtis ẽ de peccatis ſuis.
Triſticia de iniquitate ꝓpꝛiã iuſticiã partu/
rit. Pꝛiꝰ tibi diſpliceat qð es vt poſſis eẽ qð
non es. Queę ſᷣm deũ eſt inquit triſticia:pęg/
nitentiã in ſalutẽ impęnitends operat᷑. Peę/
nitentiã inquit in ſalutẽ.Qualẽ ſalutẽ:? JIm
pęgnitendã. Quid eſt impęnitendã? Cuiꝰ te
omnino pęnitere non poſſit.habuimus em̃
vitã cuiꝰ nos debuimus pęnitere: habuimꝰ
vitã pęnitendã: ſed non poſſumus ꝑuenire
ad vitam impęnitendã niſi ꝑ malę vitę pę
nitentiã.HNũquid fratres vt dicere ccperam
in maſſa tritici purgata iuenies ſtercus:? Lñ
ad illum nitoꝛem:ad illam ſpeciẽ et pulchꝛi/
tudinẽ ꝑ ſtercus ꝑuenit᷑: reipu blicę fſditas
via fuit. Merito etiã dominꝰ dicit in euan/

trienniũ eſt ꝙ venio ad eam: et fructũ in ea
non inuenio: ſcidam illam: ne mihi agrum
impediat. Intercedit colonus: Intercedit
iam ſecuri ĩminente infructuoſis radicibus:
⁊ pene feriente: intercedit colonus: quomõ
interceſſit deo moyſes. Intercedit colonus
Tꝓ dicit: Domine dimitte illam et hoc anno:
Circũfodio ei ⁊ adhibeo cophinũ ſtercoꝛis:
ſi fecerit fructũ bene:ſi quo minus:pꝛęcides
eam. Arboꝛ iſta genus eſt humanũ. Viſita/⸗
uit iſtam arboꝛẽ dominꝰ tꝑe patriarcharũ:
quaſi pᷣmo anno. Viſitauit eam tꝑe legis et
ꝓphetarũ:quaſi ſecũdo anno.Ecce in euan
gelio tertius annus illuxit. Jam quaſi ſcidi
debuit:ſed interpellat miſericoꝛs miſericoꝛ/
dẽ. Qui em̃ ſe volebat exhibere mi᷑icoꝛdẽ:
ipᷣe ſibi opoſuit interceſſoꝛẽ. Dimittat᷑ inqͥt
hoc anno:circũfodiat᷑ ei foſſa: lignũ eſt hũi/
litatis:adhibeat᷑ cophinus ſtercoꝛis:ſi foꝛte
det fructũ:imo qꝛ dat fructũ:ex ꝑte non dat
fructũ: veniet dñs eiꝰ⁊ diuidet es. Quid eſt

Ser.C.. ¶ Eodem die Sermo II

1 Ic ſe habet fratres chariſſimi: Sic
NVabet miſeria noſtrę ↄditionis ⁊ dei
W miſeratio: vt tempus męſticię: tem/
pus lęticię pꝛęcedat: id eſt vt pꝛus ſit tem/
pus męſticię: poſterius tempus lęticię. Pꝛi⸗
ſit tempus laboꝛis:poſterius quietis:pꝛius
ſit tempus calamitatis:poſterius fęlicitatl.
Sic ſe habet miſeria noſtrę cõditionis vt di
ximꝰ⁊ diuina miſeratio. Lẽꝑus em̃ męſticię
laboꝛis miſerię peccata nf̃a nob repererunt.
Tempus vo lęticię quietis fęlicitatis:nõ ve
nit de meritis noſtris:ſed de gra ſaluatoꝛis.

Aliud meremur: aliud ſperamꝰ. MÆ.eremur

pꝓuiſus. Ait aplus: Et quis eſt qui me lęti/ 2. corj.2.

gelio de quadã arboꝛe infructuoſa. JIs ecce LZucj.iʒ.

ge

itcl uuſt
uonir octn
ſtun⸗Ann
Cioloasofott
liatliſi
ſisetegnueni
(rilevlocung

ſenpercic n

XTriſticia inquit ſᷣm deũ pęnitentiã in ſalu/ 2. Con..

WyKafenstuln

ſinüdimon?op
Uetdnzgnapn
Ndgaudiſen
vebigickenun
Pgenenteßent?
loeunquero.
eyeiiperit

ſſiboneſtoniic

MWrgo Aud⸗
ugoten won

fſcunplouram
tlafuewsn
olulgipruns:

ℳbNinacitinme

neccati.
0hſentorante

(.Putendian

niens Egodini
umnini nei gep

6oldegri⸗
ſ Ponolocbe⸗

flcunpemnt

uſeneſtcget

ſreebütni

Pdetatoiüngd

leninia

ſenppennllnen
Nimmhann

Phrgucngn

uuhlmani
nanirgt

Unktbo de

hlsdeolnte

Aftſinodio

wiinl
nefllidzeſe
uthihenne
uunil
MIundadel,
ni Al

====
Se.

rap.
fuctnlenng
Kuenpen
guidech

S

=
☛

usndedn

chlckenn;
ſu Doſtüinri⸗
ſu⸗ doltitnni⸗
oltüfniehe
aun begi
ncktelimeke⸗
Xerltiohe
Aolenänli
„Qufnmnn
e depetenslie
i utcigann
esſetis⸗
inguitofrrg,

Anf.ias
Qualsſuietire

—

n houngei
eninedihin
voſfunnsgeene

Ulemaenir

rnertent

eniss ſtemel
ſpenict tn
publig fii
nin dicrinann
uaneſr ea
meafudine
nenenhtin

nns: ield

ols aru
hcolones: en
Nteretr n
lamaboeme
vpbini ns
omniaus
unmi bt

ne Pamimndn .
Teintheet

=

. .
—

Ber.

doiuidet: Quia ſunt boni ⁊ ſũt mali. Mo0do
autem in vno cętu tanqᷓ; in vno coꝛpoꝛe ſunt
conſtituti. Ergo fratres mei vt dixi: Ster⸗/
coꝛis locus opoꝛtunius dat fructum:impoꝛ/
tunius autẽ locũ facit immundũ.Neſcio qͥs
triſtis eſt?· Inueni neſcio quẽ triſtem: Ster/
cus video:locum quęro:dic amice vnde tri-
ſtis es?: Perdidi inquit pecuniã. Locꝰ imun

2. Con.7. dus: fructus nullus:audiat apoſtolũ: Triſti

cia mũdi moꝛtẽ operat᷑.Non ſolũ fructꝰ nul
lus: ſed magna ꝑnicies. Sic ⁊ de cęteqʒis re/
dus ad gaudia ſęcularia ꝑtinentibus:quas
res longũ eſt enumerare. Uideo aliũ triſtã/
t᷑ẽ: gementẽ flentẽ: Multũ ſtercoꝛis video:
⁊ ibi locum quero.Et cum viderem triſtem:
ſlenteʒ: inſpexi ⁊ oꝛantẽ. Oꝛans neſcio quid
mihi bonę ſignificatiõis ingeſſit. Sʒ adhuc
locũ quęro. Quid eniz ſi iſte oꝛans: gemẽs:
magno fletu moꝛtẽ roget inimicis ſuiſ: Etiã
ſic iam ploꝛat:iam rogat:iam oꝛat:locus im

alltenliller· mMũüdus: fructus nullus. Plus eſt qð inueni/

mus in ſcripturis: Rogat vt moꝛiat᷑ inimic
Võ.ios. ipſiꝰ:incidit in maledictõeʒ iudę.Oꝛatio eiꝰ
fiat in peccatũ. Inſpexi aliũ rurſus gemen⸗
tem:flentẽ:oꝛantem:ſtercus agnoſco:locuʒ
quęro. Intendi autẽ oꝛationi eius:⁊ audito

Põ.40. dicentẽ: Ego dixi domine miſerere mei: ſa/

na animã meã qꝛ peccaui tibi:Gemit pecca/
tũ:Agnoſco agrũ:expecto fructũ:Heo gra/
tias. Bono loco eſt ſtercus: non ibi vacat:
fructum parturit. hoc eſt vere tempus fru/
ctuoſe meſticię:vt conditionẽ moꝛtalitatis
noſtreę: abũdantiã temptationũ: ſurreptio/
nes peccatoꝛũ:adũſitates cuꝑiditatũ:rixas
cõcupiſcentiarũ contra bonas cogitationes
ſemꝑ permultuantiũ doleamus: hinc triſteſ
D ſimus.hoc tem

ſerie noſtreet gemit⸗ itue Hꝛerogatu eſt illi
noſtri: quadraginta dies illi ſigniſcãt ante retribuã dño. Quid e :quid retribuã? Re⸗/

paſcha.Leęticia vᷣo quę poſterioꝛ erit:quiet:

fglicitatis: vitę ęternę:regni ſine fine:qð nõ/ ,

dum eſt: his diebus quinquaginta quibus/
Dieiebus deo laudeſ dicunk igniſtcat. Signi/
ficant᷑ em nobis tempoꝛa:vnũ ante reſurre/
ctionẽ domini:alterum poſt reſurrectionem
domini. Vnũ in quo ſumus: alterũ in quo
nos futuros eſſe ſperamus. Tempꝰmęroꝛis
qð ſigniſicãt dies quadrageſimę: ⁊ ſigniſica
mus ⁊ habemꝰ.Tempus autẽ lęticię ⁊ quie/
tis ⁊ regni qð ſigniſicãt dies iſti:ſigniſicamꝰ
ꝑ alleluia: v nõdũ habemꝰ laudes. Sed nũc
ſuſpiramꝰ ad alleluia. Quid ẽ alleluia? Lau
date deũ. Sed nõdũ habemꝰlaudes iĩ eccle-

a.I. Feria quinta paſche: Ger. I

ſia frequẽtant᷑ laudes dei poſt reſurrectõeʒ:
quia nobis erit ꝑpetua laus poſt reſurrecti/
onem noſtrã.Domini paſſio tempus noſtri
ſigniſicat in quo nũc flemus. Flagella: vin/
cula:cõtumelię:ſputa: ſpinea coꝛona: vinũ
fellitũ:in ſpongia acetum:inſultatiões: op/
pꝛobꝛia: poſtremo ipſa crux: in ligno mem/
bꝛa ſacra pendentia:qͥd nobis ſigniſicãt niſi
tempus qð agimus: tempus męroꝛis:tem/
pus moꝛtalitatis: tempus tẽptatiõis? IJJeo
fędum tempus: ſed fęditas iſta ſtercoꝛis ſit
in agro:non in domo. AMgroꝛ ſit de peccatiſ
non de cupiditatibus fraudatis. Fędũ tem
pus:ſᷣ ſi bene vtat᷑:ſidele tempus.Quid fę/
tidiꝰagro ſtercoꝛato? Pulchꝛioꝛ fuit ager an
teqᷓ; cophinũ ſtercoꝛis haberet: perductꝰ eſt
ager ad fęditatem vt veniret ad vbertatem
fidei. Ergo feditas huiꝰ tẽpoꝛis ſignũ eſt: 5
deamus ergo cũ ꝓpheta quid dicat: Vidi/
mus eum. Qualẽ:? Hon habentem ſpeciem
neq; decoꝛẽ. Quare: Aliũ ꝓphetã interro⸗

ga:Dinumerauerũt omnia oſſa mea.Hinu/ Ns. 21.

merata ſũt oſſa pẽdentis. Fęda ſpecies:cru⸗/
cifixi ſpecies: ſed iſta feditas pulchꝛitudinẽ
parturit. Quã pulchꝛitudinẽ? Reſurrectio⸗/

nis: Quia ſpecioſus foꝛma pꝛę filijs hoim. z. 44.

Laudemus ergo fratres dominũ:quia eius E
fidelia ꝓmiſſa retinemus:nondũ accepim.
NParũ putatis:quia pꝛomiſſoꝛem tenemus:
vt iã debitoꝛẽ exigamꝰ: Pꝛomiſſoꝛ deus de.
bitoꝛ factus eſt bonitate ſua: nõ ſꝛiogantia
noſtra. Quid ei debemus vt eum debitoꝛẽ

teneamus? An foꝛte qo audiſtis in pſalmo:
Quid retribuã dño. Pꝛimo qñ dicit: Quid Pö. 1 5.

retribuã domino: verba ſunt debitoꝛis: nö
debitü exigentis. Pꝛerogatũ eſt illi:Quid

pendã. Pꝛo qua re? Pꝛo omnibꝰ ꝗ retribui
mihi.Quid retribuit mihi:? Pꝛimo nihil er? ¶
fecit me: ꝑieram ꝗſiuit me:quęrẽs inuenit
me:captiuum redemit me: emptũ liberauit
me: de ſeruo fratrẽ fecit me. Quid retribuã
dño? Non habes qͥd retribuas.Quãdo ab
illo totũ expectas:qͥd habes retribuere?Sʒ
expecta. Heſcio quid vult dicere. Cur ꝗqrit?
Quid tribuã dño ꝓ omnibus quęretribuit

mihi: Circũſpiciens vndiq; quid retribuat:

q̃ſi inuenit. Quid inuenit: Calieẽ ſalutaris
accipiã. Retribuere cogitabas: adhuc acci/
pere qrebas. VUnde rogo? Si adhuc acciꝑe

quęris:adhuc debitoꝛ eris quando retribu/

t

nobis ſit iſta fęditas tempꝰ fertilitatis. Vli/ Ela. 55. H

)

Ber. C.LII. Feria ſexta paſche: Ber. I.

