cõtemnat: Pꝛędica verbũ. Si ſermo deeſt:
pete ⁊ accipies. Mõ em̃ vos eſtis qui loqui/
mini:ſed qð donat᷑ vobis:hoc miniſtrat᷑ no
bis. his coartatus anguſtijs: quo me cõfe/
ram niſi ad ſancta veſtigia charitatis: eãq;
depcer vt donet mihi aliquid dignum de ſe
dicere:quo ⁊ meũ ſuppleã miniſteriũ: et vr̃o
ſatiſfaciã deſiderio. Int cęteras vtutes eiꝰ B
quas cõmemoꝛat apłus paulus:ꝙ charitaſ i.Cor iz.
nõ ęmulat᷑:nõ agit ꝑperam: non irritat᷑: nõ
cogitat malũ: ⁊ cętera: in vltimo q̃ttuoꝛ eiꝰ
virtutes bꝛeuiter cõpꝛehendit dicẽs: Omia
tolerat: oĩa credit: omia ſperat:oĩa ſuſtinet
charitaſ nunq; excidit.Ex his igit᷑ quattuoꝛ
virtutibꝰ ſanctę charitatis:loqui cõuenit ſã
ctitati veſtrę:delectatq; pᷣmitus intueri quẽ
admodũ velut quattuoꝛ cardines oꝛbis cõ/
tinens: totũ poſſederit mũdum. Requira/
mus igit᷑ ſi placet aliquoꝝ exempla ſanctoꝝ
eoꝛũ ſcʒ qui his virtutibus ſanctę charitat
poſſeſſi ſunt:⁊ eis ſingulis ita ſingula tribu
amus:vt omnes in omnibꝰ eſſe noſcamus.
Qm̃ oĩs qui pie tolerat: recte credit: et oĩs
qui recte credit:aliquid ſperat:et qui ſperat
ſuſtinet ne ab ſpe cadat. Sed iam qui nam

bonian cõcupiſcẽdo.Et mente legi dei:et carne legi
ſanong peccati. Et hac delectoꝛ: ⁊ ibi cõcupiſco:ſed
i n, nõ vincoꝛ. Titillat:inſidiat᷑:pulſat: trahere
dagtm⸗ conat᷑: Miſer ego homo:quis me liberabit
guang de coꝛpoꝛe moꝛtis huius: Holo ſemꝑ vince/
mmluneg re:ſed aliquãdo volo ad pacẽ venire.MNunc
deloekt⸗ ergo fratres teuete iſtũ modũ.Alente ſerui /
deinni te legi dei:carne legi peccati:ſed ex neceſſita
nahunt. te quia cõcupiſcitis: non qꝛ cõſentitis. Ali/
ugnaſan, quãdo iſta cõcupiſcẽtia ſic inſidiat᷑ ſanctis:
ercltut vt faciat doꝛmiẽtibus qð nõ poreſt yigilan/⸗
nmun tibus. Vnde omnes acclamaſtis:hiſi quia
nocdi omnes agnouiſtis?: Pudet hic ĩmoꝛari: ſed
eLuncAe non pigeat inde deũ pꝛecari.
nemons rr -
n Tor IRẽieadẽ oñica Homelig d5 eo að
stuſe fſIſcriptũ eſt in enãgelio ᷑m Matheũ
iushun, Cũ deſcendiſſet ieſus de monte ſe/
ſcopt cutę ſunt eũ turbę ⁊c̃. que habet in
Seugi opere dequęſtionibꝰ euãgelioꝝ li.
orculeo ij. ca.ll. H
bodicl S ,—
dttcGd; ¶ Dñica quarta poſt octa.feſti Epi
enit: da .
tecx phanie De ganino⸗ ſpeciebusvel
uons Ser. MVI. virtutibus charitatis; Sermo I
unce Eſideriũ charitatis vre a nobis exi/
niſgreß ⸗ git debitũ ſermonis officiũ.Sʒ tan
netane Wta ſunt quę terrent et reuocant ani/
ctoe mũ noſtrũ:vt ſi velimꝰ parere deſiderio vro
eTbi non ſit ſine periculo noſtro. Pꝛimũ:ꝙ iuue/
Mc nis loqui cogoꝛ pſᷣſentibus ſenibus: deinde
n remerariuʒ eſſe arbitroꝛ loqui velle imꝑitia
. iter eos quos roboꝛauit antiqua doctrina.
te . Optabã ergo ſilentio ſterire:⁊ illũ locũ tu/
mn hoſ z tiſſimũ eligere: audire potius qᷓ; aliqͥd dice.
nihcls dn re. Sʒ quid facio? Inſtat veſter amoꝛ:reuo/
nuan, cat noſter pudoꝛ:cogit ſanctoꝝ patꝝ iuſſio:
tannets: a quibꝰſi velim obſecrans veniã petere di/
lunguo/ cens: Ignoſcite patres ignoſcite:parcite no
elben⸗ ſtre verecũdię:parcite noſtrę ętati: maxiĩe cũ
nniſib⸗ gcẽi.2. recolãvobᷣ fuiſſe ſᷣceptũ:Loqͥmini ſenioꝛes:
zaligdh decet em̃ vos:ipᷣi ſancta charitate q̃ ſualẽt:
Auund rñdebunt mihi: Loquere iuuenis: delectat
ennae em̃ nos. Quib ſi repetã: ſancti pr̃es qͥd lo/
ir ine, n quar: Rurſum mihi reſpõdebũt:Qð a nobᷣ
ni Co. ſepe audiſti:AMemẽto fili:qꝛ ab infantia ſa/
eſtnons cras litteras didiciſti. Sʒ nec ſic vobis excu
1/A ſatꝰ eſſe potero: quoꝛũ coꝛda ita iſta me ſua
ddien di voce pulſabunt:Quid metuis ꝓferre vᷣbũ⸗:
legide⸗ Si gtas reuocat:paulꝰ:timotheo iuueni pꝛę
peai 1. Cimoth. 4. Cipiebat dicens: Hemo adoleſcentiam tuaʒ

i ſint videamꝰ: quoꝛũ fidem inquãtũ de-/
ſuꝑ adiuuamur aſſequi valeamus. Virtus
charitatis quę omnia tolerat eminuit ĩ ſan-
cto noe:quę omnia credit in ſancto abꝛahã:
quę omnia ſperat in patribꝰ noſtris:id ẽ in
populo iſrael: vnde ipſe noſter exoꝛtus ẽ do
minꝰ: quę omnia ſuſtinet in ipſo capite no⸗/
ſtro dño ieſu chꝛiſto qui eſt vera charitas ꝗᷓ
nunq; cadit. Mec cęteros ſanctos ab his vᷣ/
tutibus veſtra charitas deputet alienos:q̊ͥs
ꝓ bꝛeuitate tẽpoꝛis:et ꝓ ſermone ſuſcepto
ita pᷣtermiſſos eſſe cognoſcite: vt tamẽ cer/
tiſſime noueritis oẽs eſſe in chꝛiſto:⁊ in om/
nibus chꝛiſtũ. Sed iam videamꝰ quẽadmo/ C
dum ſanctꝰ noe poſſederit vel poſſeſſus ſit Geñ.s.et.⁊.
virtute charitatis quę omnia tolerat. Pꝛę⸗/
dixit ei deus: ꝙ iniqᷣtate hominũ creſcente
diluuio ꝑderet mundũ.Statim illeadmoni
tus ↄfugit ad lignũ:⁊ poſt campoꝝ amęno/
rũ faciẽ: ãguſtijs ſe recluſit arcę: tolerat cęli
fremitũ:ſonitũ aquaꝝ: fragoꝛem nymboꝝ.
Et poſt iſta oĩa:qui ſolet gaudere conſoꝛtio
hominũ: ſocius quodãmodo efficit᷑ ſerpen/
tũ ac ferarũ. Nec expaueſcit vir iſte:ꝙ cũ eo
ſint ferę:n arca:ĩmo ibi agnoſcit oꝛdinẽ ſuũ
fe ritas:quia ſe cognouit humanitas:Et iu/
benti homini obediũt: qꝛ hominẽ ſuncriorl

quid adam ſceptum cõtemnẽdo ꝑdiderit:⁊
demonſtratũ eſt poſſe homies beſtijs etiam
dominari ſi ſubdant obedientiã conditoꝛi.
Expectat ⁊ tolerat ſanctꝰ iſte finem diluuij:

nec anteqᷓ; finiat᷑ cauſa ferarũ:arca reliquit᷑᷑.

Tolerat bonus mala:⁊ donec in ſine etiam
coꝛpoꝛe ſeparent᷑ intmanens coꝛde nõ coꝛ/

D poꝛe ſeparat᷑.Si qua es anima ꝗ̃ cupis poſ/

Matth. 25.

Seh. 3.

E la ad ſacriſiciũ dei nõ ꝑuenerũt.Sed iã hinc

ſidere virtutẽ charitatis quę oia tolerat:re/
linque mundũ:cõfuge ad crucis lignũ: non
metuas ꝓcellas⁊ turbines huiꝰ diluuij:non
mergeris ſi ligno poꝛtaberis: nouit guber/
nare qui dignatꝰ eſt creare:tantũ aſſit vᷣtus
charitatis quę oĩa tolerat. Mulla res te ab
arcę ſoliditate euellat: Permane bonꝰ:⁊ to/
lera malos. Melius em̃ eſt vt intus poſitus
ꝓpter bonos toleres malos: qᷓ; foꝛas exiẽs
⁊ periens:⁊ bonos relinquas ⁊ malos.Si g̊
ſunt tecũ ferę: id eſt ſi ſũt tecũ ĩ eccleſia pꝛa/
ua docẽtes:falſa ſentientes hęretici vel ſciſ/
matici: aut etiã ipſi mali catholici: moꝛe fe/
rarũ animas deuoꝛare quęrentiũ: tolerent᷑
vſq; ad finẽ ſeculi:tanq; finẽ diluuij. Rugi/
ant:licʒ fremãt dentibꝰ: atq; ipſam arcã cõ/
fringere conent᷑ nõ expaueſcas: finito dilu/
uio: illas rapiet inanis ac ſpinoſa ſylua:te
fertilis ſuſcipiet terra. Poſt finẽ ſecłi: impij
rapient᷑ ad tenebꝛas exterioꝛes: vbi eſt fletꝰ
⁊ ſtridoꝛ dentiũ: pios ſuſcipiet tra viuẽtiũ.
Nam ꝛ⁊ ipſe ſanctꝰ noe poſt finẽ diluuij ob/
tulit ſacriſiciũ deo:ſed de animabus mũdis
nõ de immũdis.Simul enim ⁊ mũda et im/
mũda aĩalia in arca natare potuerũt: ſᷣ ma/

aliqñ tranſeamꝰ: vt cętera ꝑſcrutari valea/

mus. Pꝛocedat in medio ſanctꝰille abꝛahã

⁊ ſuo nos doceat exemplo poſſidere virtutẽ
charitatis ꝗᷓ oĩa credit:qͥ nõ eſt cũctatus ad

vrvnã vocatõeʒ reliquere patriã:ſedẽ:domũ:

. Seß. 12.

Señ. I3.

familiã:omnia relinquunt᷑ vt dño pſcipienti
pareat᷑. Exi inqͥt ei deus de cognatiõe tua:
⁊ de domo tua:et veni in terrã quãcũq; tibi
oſtendero. Nec apud ſe iſte ſanctꝰ cogitauit
aut dixit:Quo eam:cui me cõmittã: in quã
terram vadam:ſed ſtatim audit:ſurgit:cur⸗/
rit:feſtinat:accelerat: terram ꝓmiſſam non
videt:ſed credẽdo eam firmiter retinet: am/
bulat recto itinere: nec aberrantibus veſti/
gijs alibi qᷓ; debuit declinauit:quia qui euʒ
ad ignotam terram mittebat: non dimitte/
bat:nec eum ipſe fefellit. Redditur merces

Bancti dluguſtini de tempoꝛe

dño obediſſe cognoſcũt. Oſtenſũ eſt in noe

credenti:ad terram peruenit:dilatat᷑:multi/

plicat᷑:ex paupere efficitur diues:ex ignobi/

li potens:ditat᷑ omnibꝰ bonis: Et in illo im
pletur qð dominus in euangelio ſuis diſci/

pulis ꝓmiſit dicens: Si quis dimiſerit do/⸗ Mettð.i9.

mu: aut agrum: aut parentes cauſa nomis
mei:in hac vita centuplũ accipiet:⁊ in futu/

ro ſęculo vitam conſequet᷑ ęternam. Cumu/

latur adhuc huius ſidei merces:⁊ ſeni ꝓmit
titur filiuſ:Adeſt virtus charitatis quę om/
nia rche: audit: exultat: amplius diligit:
ſuſcipit filium ex coniuge ſterili quã ſpe pa/
riendi deſtitutam ſterilitas ętaſq; iam fece-
rat:atq; in illo benedictionẽ omniũ gentiũ
ꝓmiſſam firmiſſime tenet. Sed adhuc eum

charitas pꝛobat: pꝛobatumq; cõmendat:et

quẽadmodũ nihil deo pᷣferat poſteris mon⸗
ſtrat. Vocat eum dominus de celo dicens:
Abꝛahã abrahã.Et ille tanqᷓ; ſeruus obedi/
ens:Ecce aſſum ait.Et dominus:Accipe ſi/
lium tuũ illum quem diligis iſaac:⁊ vade in
terram excelſam et offeres eum holocauſtũ
in vnum montiũ queʒ tibi dixero. Nec hac

5

Heñß. 18.

SGeñ.22.

quidem iuſſione turbat᷑ aut frangit᷑ ſeruus

fidelis: Adeſt ei virtus charitatis quę omia
credit:ſurgit: domũ pergit: aſinam ſternit:

ligna concidit:gladiũ ⁊ ignem ſumit:puerũ

ſimul adducit ⁊ pergit ad locum. Tunc intẽ

tus factus iſaac:patrem interrogat dicens:
Pater ait.Et ille. Quid eſt fili? Et filius.
Ecce ait ignis ⁊ ligna:vbi eſt ouis quã imo/
laturꝰ es ad holocauſtũ? Et pat rñdit: Deꝰ
ꝓuidebit ſibi ouẽ ad ſacriſiciũ fili. Magnũ
hic ⁊ grãde video ſacramentũ. Aliud abꝛa/
ham coꝛde geſtabat: aliud ſfilio ꝓmittebat.
Sed neq; quę ꝓmittebat filiũ fallebant:ne-/
ꝙ; aliqua infirmitas coꝛ eius a ꝓpoſito imu
tauerat. Quid pluribꝰ? Pergit viam:videt
locũ de lõge:et ſtatuẽs pueros ſuos ibi:eis

talia verba pꝛofert dicens: Sedete hic cum

aſina: ego aũt ⁊ puer ibimꝰ vſq; illuc:⁊ cum
adoꝛauerimꝰ: reuertemur ad vos. O ſancte
abꝛaham quid eſt quod dicis: cum aliud ti/

bi de puero agẽdum ſit: Nũquid aut te aut

tuos fallis? Hon inquit:ſed quod ꝓphetice
vel dico vel gero:virtꝰ charitatis in me ma/

nens quę omnia credit⁊ facit ⁊ dicit.Audio

enim eam ſine ſtrepitu vocis intus ad coꝛ lo

quẽtem et dicentem mihi: Tu quidem licet
reſurrecturũ credens:pleno ⁊ perfecto voto

puerum ducas immolanduʒ: filius tuus in

iſto ſacriſicio non crematur:quia reſurrectio

ucg ſeeſe uit

onubrs n⸗
ſionmnpe,
Macubde
an 6
Gatemunno
nuleſtn
bͤen peti

Hitu ſcjpotran

greonpon
Amiaant
meickati
ſicoſtannu
Quidpiden
linushunne
Uinl.Gete
feguithart
ſeennebatt

ockertan
Meſcnon
ſacigcican
ſnmun. P⸗
dunspane
munolag
nmneco
Colngun. D
Ulnsroſe
ſilus⸗
Külumen
Waoftet
mlh
Muinctoc

h

nn wuti

Cnninnen

umttli

lanpisten
Wnerd
nſtenge

nlkon

ktdlnin
ueggtig

grloſusdi
ESdinſen
arſenne
hientin

Woönentr
Apotenonn
decglo dien

Sſennscdei

nls: Aegpen di
luoteein
un doeauti
Nren. Berdee
fugklem
innscteoni
AAnunſtenr

nſumirped

n. Tenm
mogatdiens
ſlieflus
kousgliine
gatich e/

zii D

i. Aud che
Mo pnincht⸗
ileymen⸗
1 ppolt inr
grſunnith
aſoͤhicß
edarhl
ſglueton
ws Eiute
ramneluti

Bermo XL.vVI

ſilio dei ſeruat᷑. Merito huius viri fidem cõ

gaeobi.ꝛ. memoꝛans Jacobus apoſtolus ait: Credi/

dit abꝛaham deo:⁊ deputatũ eſt illi ad iuſti
ciam: et amicus dei appellatus eſt. Amicos

vt nouimus coniũctio animoꝝ facit. VUnde

quidã ſapiens huius mundi ait: Idem vel/
le atq; idem nolle: ea demum ſirma amici⸗/
tia eſt. Ergo amicos vt nouimus coniũctio

animoꝛũ facit. Quẽadmodum iſte ſanctus

animũ cõiunxerit deo:vt eius amicus appel

Vo.S. laret᷑: vultis noſſe? Sicut enim deus pater

vnico ſuo ſilio non pepercit: ſed pꝛo nobis
omnibus tradidit illum: Ita et iſte vnico
filio non pepercit:ſed iubentevt immolare/

tur ei qui dederat eum: deuoto coꝛde obtu⸗/

lit eum. Sed quę ſequũtur videamꝰ. Dele/
ctat enim nos adiuuãte domino deo noſtro
huius hiſtoꝛię plenã vobis reddere notio/

SG nem. Poſt q; relictis pueris ad locum ſacri-/
SGeñ.22. ficij pater cum ſilio venit:aram conſtruit:li-

gna componit: manus filio ligat: imponit
eum ĩ aram ſupꝛa ligna:deponit hũana pa/

ternę pietatis indicia: induit ſacerdotis di/

Ela. 5ʒ.

rã cõſtantiã:educit gladiũ vt perimat filiũ.
Quid videtis frẽs chariſſimi? Mihil hic ſen/
timus humanũ:quia totũ cognoſcimus di/
uinũ.Sed et ille ſilius qui pauloante ouem
requirebat:ſub ingenti ſilentio talia fieri in

ſe ſentiebat:Et ita patiẽs inuenit᷑:tanqᷓ; iaʒ

ille eſſet qui ſicut ouis ad imolamodum du

ctus eſt:⁊ tanq; agnus coꝛã tondente ſe ſine

voce:ſic non aperit os ſuum. Oet tu ſanctę

iſaac:indica nobis ſilentij huius tam grãde

ſecretum. Pauloante nihil in te fieri ſentie/
bas:⁊ a patre arietẽ requirebas: nunc autẽ
manibus ligaris:in ara imponeris:ligno qͥʒ/
dammodo ſuſpenderis:⁊ modo taces? La⸗
ceo inquit. Dic q̃re obſecro vt nouerimus.
AVultis noſſe ait:quare modo taceo?Quia
figurã illius geſto:qui volunrate ponit ani/
mã ſuam: nõ neceſſitate. In hoc tam grãdi
myſtico fidei ſacramẽto ⁊ abꝛahã ſanctꝰap/
paruit ꝓbatus: et filius in pᷣſenti eſt libera/

h tus:in quo chꝛiſtus eſt nunciatus.Si qua

es anima:quę cupis ſequi veſtigia fidei pa/

Seſ.i2. tris noſtri abꝛaham:exi de terra tua ⁊ de co⸗

gnatiõe tua:relinque populũ tuũ:et domũ

patris tui:id eſt fideliter renuncia diabolo:

pompis ⁊ angelis eius: ⁊ ſequere viã rectã:
quę te perducat ad terram in qua diteſcas ⁊
emineas:⁊ efficiaris ſocius abꝛaham. Sed
cum iſta omnia feceris: ſi virtus charitatis

Do. IIII. poſt oc. Epi. B

Ber. I
quę oĩa credit eſt in te:adhuc temptabitter:
7 pꝛobatã coꝛonabit te: ⁊ expetit a te ſacrifi /
cium dilecti tui. Quid a te expetit? Quod
abꝛaham illi dictum eſt: DHa mihivnicum di
lectum filium tuũ:Tibi dicit ſapientia: Da
mihi fili coꝛ tuum. Ipſe eſt dilectus vnicus:
Quid metuis offerre coꝛ tuum? ffer ſacri
ficium:contritionẽ coꝛdis domino deo tuo:
7 dic ei cũ/ ꝓpheta:holocauſtis non delecta Ns. do⸗
beris. Sacriſiciũ deo ſpiritꝰ cõttibulatꝰ:coꝛ
contritum ⁊ humiliatum deus non ſpernit.
Nihil metuas tali ſacriſicio oblato: et tibi
acceptum erit:⁊ qð obtuleris integrum per/
manebit. Aliã virtutẽ charitatis:quę om/ J
nia ſperat: placet inſpicere. Hanc ſuperus

Pꝛoner. 23.

plebi iſrael ⁊ patribus noſtris aſſignaſſe co/

gnoſcimus.Eius namq; virtutis vox eſt in
verſu illo ꝓphetico: In te ſperauerunt pa- zs. 21.

tres noſtri:ſperauerũt ⁊ liberaſti eos.Er iſßi

ex ęgypto fugere iubent᷑:terra eis lac et mel Exo.ʒ.
fluens ꝓmittit᷑. Per mare rubꝛũ tranſeüt: Exo.i4.
ad heremũ veniunt: ducebat eos ſpes cha⸗
ritatis:vt diſcerent deũ amare gratis. Red⸗
ditur et his merces fidei:Mõ em̃ poreſt non
reddere qui ſe dignat᷑ facere debitoꝛẽ. Poſt
heremum mella de petra ſuxerunt: panem Exo. 16.
celi manducauerũt:non ſunt pꝛiuati a deſi/ Ns.77.
derio ſuo. Quod ſperauerũt: terram etiam
ꝓmiſſionis acceperũt. Exurgat anima quę
huius charitatis virtute compꝛehẽſa eſt: ef/⸗
fugiat ex egypto: id eſt ex huius ſeculi deſi/
derio:pergat ad mare rubꝛum:ſcilicet chꝛiſti
baptiſmũ:ideo rubꝛum:quia chꝛiſti ſangui/
ne purpuratũ. Perſequant᷑ hoſtes: peccata
cum ſuo auctoꝛe diabolo:tanqᷓ; ęgyptij cum
ſuo rege pharaone ſęuiant:ſequant᷑ fugien/
tes.Quid metuis? Vſq; ad aquaʒ ſęuiant.
Ingredieris tu:ingredient᷑ ⁊ illi poſt te:ſed
aqua cõuerſa:illis erit in ꝑniciẽ:tibi pꝛofici/
et ad ſalutẽ. Illos obꝛuet:te abluer. Illos
damnabit: te liberabit. Poſt hęc ſuſcipies
mel de petra: quo ſitim tuam ſaties. Petra 1. Cor.ro.
enim erat chꝛiſtus: ex cuius pꝛęceptis tan·
q́ᷓ; ex fontibus dulcedinis ſatieris. Guſtabiſ
et panẽ illum ſcilicet qui dixit:Ego ſum pa. Jopᷣ.s.
nis viuus qui de cęlo deſcendi. Guſtabis et Ns. 33.
videbis quoniã ſuauis eſt dominus.Et ſi
in te eminet virtus charitatis quę omnia
ſperat:per heremũ te neceſſe eſt tranſire:id
eſt vtaris hoc mundo tanq; nõ vtens:Et in
hac vita peregrinũ te noueris eſſe:ſi terram
ꝓmiſſionis cupis intrare. hęc ſene eſt de

veſtra. Ipſe autẽ dominꝰ quem vos intere/
miſtis:nõ vos ſeruos ſed liberos eſſe cupie/

erunt: viam quam timebas:tritam tibi fece
runt. Ambula ergo viam: ſecurus ambula:

PS.20. qua pꝛopheta cantat et dicit: Credo videre bat:quãdo dicebat: Si vos filius liberaue/ Job. . Adchn
kk bona domini in terra viuentiũ. ltima rit:tũc vere liberi eritis. VUos autem deum aorenn
u1.Corj.iʒ. virtus charitatis reſtat:quę omnia ſuſtinet dominũ et regem ⁊ ipſam verã libertatẽ nõ 2I otsben.
⁊ nunq; cadit.hanc ipſi capiti noſtro domi/ ſolum repudiaſtis:verũetiam necare cupiẽ/ uuuclr
no ieſu chꝛiſto conuenire nouimus: Ideo in tes clamaſtis: Mon habemus regem niſi ſo/ Jobh. 19. e Anbn
Bo. vo. vltimo:quoniã ſinis legis chꝛiſtꝰ ẽ. Quãta lum cęſarem. Sed ne in hoc quidem gloꝛie Mefurn
autẽ ipſe ꝓ nobis ſuſtulerit: puto charitatẽ mini ꝙ chꝛiſtum occidiſtis:actum eſt de vo/ gu. Nlinſic
veſtrã ignoꝛare nõ poſſe:Tamẽ exinde ali/ bis potius et neſcitis. Audite ipſum domi⸗/ odeon
AQquid dicam: ſi tamẽ de tanto aliquid digne nũ dicentẽ per ꝓphetã: Ego doꝛmiui ⁊ ſom/ Ps ʒ. ndicete
Joð.i. dicam.Pꝛius illud qð deꝰ hõ: qð verbũ ca / num ceęepi:Somnũ apeellans moꝛtẽ a vobis Pis Peluedon
ro factum eſt: qð multa bona fecit et mala illatam. Cęterũ qualis moꝛs potuit eſſe tti Mntetus
peſſus eſt:quod moꝛtuos ſuſcitauit ⁊ moꝛ duana: daxime illius qui ꝑ eundẽ pꝛophe ſhinenn
tuus ẽ:qð ſingularis illa patientia pertulit tam alio loco dicit: Muũquid qui doꝛmit nõ Nõ. 40. frodlen
diabolũ temptatoꝛẽ: diſcipulũ traditoꝛem: adiqiet vt reſurgat? Ego inquit doꝛmiu: ſodianſüt
qð ipſum iudam pꝛiuſq; oſtẽderet tradito⸗ Ego qui poteſtatẽ habeo ponẽdi aiaʒ meã: Job. ro. hgent das
rem pertulit furem: er ante exꝑimentũ vin / Ego doꝛmiui:nõ quia ſęuiſtis:nõ quia inſa lenplch⸗
culoꝛũ crucis ac moꝛtis: labijs eius doloſis niſtis:Ego impleui qð volui:vos aũt in ſce Npeiendte
non negauit oſculum pacis. In ipſa autem lere remanſiſtis. Quis exigit tanta de deo
moꝛte quãta ſuſtinuit: pertulit odioꝛũ flam noſtro fratres ꝓ noſtra ſalure ac redempti/ (Weuden
mas: miniſtroꝝ peſſimi coꝛdis linguas.Cla one:niſi charitas quę nunqᷓ; cadit: chari/ i. gor.z. lodiet:
mauerunt iudęi:Cruciſige cruciſige: ⁊ ne rei tas q; magnas vires habes: de cęlo deum VN inrenore
remanerent iudęi:innocens ab eis cruciſixꝰ depoſuiſti.O& chara ſanitas:o ſancta ac ve/ “
eſt filius dei. Ad crucẽ ducit᷑: expalmat᷑ qui ra charitas:quętãta es in terris:quãta eris
eſt vera palma victoꝛię. Spinis coꝛonat᷑: qͥ ſanctitas in cęlis. Quę tantũ potes in hac
ſpinas peccatoꝛũ venit cõfringere: Ligat᷑ pugna moꝛtalitatis adhuc ſollicita:quaãtuʒ .
qui ſoluit compeditos: Ligno ſuſpẽdit᷑:. qui poreris in illa perfecta pace ſecura.Euigila a ictenedee
erigit eliſos: Aceto potatur fons vitę:diſci· itaq; omnis anima chꝛiſtiana: ⁊ ſi in te emi/ eeltss
plina cęditur:ſalus vulnerat᷑:vita moꝛitur: net virtꝰ charitatis quę omnia ſuſtinet: oo nnt
occidit᷑ ad tempus vita vt in ꝑpetuo a vita mini tui imitare veſtigia. Chꝛiſtus em̃ (ait 1. Netri.a. ſpenisch
occideret᷑ moꝛs: Quia hic iudęi ĩ hac moꝛte apoſtolus petrus) ꝓ nobis paſſus eſt: relin Ranan
chꝛiſti exultauerũt quaſi victoꝛes:⁊ cum ter/ auens vobis exemplũ vt ſequamini veſti⸗ lncntbei
renum ⁊ caducũ regnum timuerũt perdere: gia eius.Et ſi ille ꝓpter te de ceęleſti ſede ad DRKH
regem cęli et terrę non dubitauerũt occide- terrena deſcẽdit:tu pꝛopter te fuge terrena: wine
re. Sed nec ſicut putauerũt victoꝛes extite- apete celeſtia. Si dulcis eſt mũduſ:dulcioꝛ nlinal
munt. Si enim vicerunt: regnum quomodo elit chꝛiſtus. Si amarus eſt mundus:omnia dent du
perdiderũt? Quomõ nũcvſq; ſerui reman / ꝓ te ſuſtinuit chꝛiſtꝰ. Via tibi factus ẽ ipſe *
LN ſerunt: Iſta nãq; cauſa eſt qua ab eis chꝛiſt ſaluatoꝛ:Surge ambula:pigreſcere noli:ha hein
occiſus eſt. Dixerunt apud ſe pꝛincipes iu/ bes quo.Sed foꝛte queęris qͥ. Vides em̃ viã guude
JYobd.ii. qęoꝝvt euãgeliſta narrat: Videtis inquiũt et ꝗ̃ris quo ducat hęc ipſa via? Ad veritatẽ gnanek
quia totus mũdus poſt eum abijt:ſi dimiſe et ad vitã ducit. Si amas veritatẽ: ſi amas upe
rimꝰ eum viuere:venient romani: et tollent vitam:⁊ cupis ad veritatem ⁊ ad vitam ve/ 1 Elonn
nobis locũ ⁊ gentem.Et chꝛiſtũ occiderunt: nire:a via noli errare. Video inquis viam: alun
locum ⁊ regnũ gentẽq; perdiderunt. Quid ⁊cupio ambulare:ſed amara eſt: aſpera eſt. lubge
vobis pꝛofuit o inſani iudęi ꝙ tantũ ſcelus Arta enim ⁊ anguſta via quę ducit ad vitã. Mattbᷣ.r. z teſne
cõmiſiſtis: Hũquid qꝛ chꝛiſto dño vt decuit Chꝛiſtus tranſiuit:ſed adhuc aſpera eſt. Cca tennß
ſeruire noluiſtis: iõ eius dñio caruiſtis?: Hu put tranſiuit:⁊ membꝛa dubitant? Sed chꝛi gliſten
illi ſeruiũt reges:qͥbꝰvos ſeruitis:facti eſtis ſtus inquis deus et homo:ego autẽ homo. ſkonm
mali ſerui bonoꝛũ ſeruoꝛũ chꝛiſti. Per ibpſos Tot milia martyꝛum tranſierunt: et adhuc alecna
conterit contumaciã veſtrã:p ipſos diſſipat tibi aſpera eſt? Tranſierunt ſenes: tranſie/ hhſſeted
cõſilia vr̃a: ꝑ ipſos retribuet ſcelera ĩ capita runt iuuenes:tranſierũt pueri: puellę trãſi⸗ tunman

fenen
i kuige

bernne Ni

ndeumn
Nnaren
re ci⸗
nnidſo⸗ Nn,
nee
ſtdeyo⸗
n domi⸗
itſon e;
yobis
eſſem⸗
Nophe⸗
mitno ie
oumiut⸗
izmei: John
lainſa
ſtintee
dedeo
enpti⸗

ye⸗
nens
abac

nalcz

Uigla .
eeni⸗
en do /
ai nbent
kerelin⸗
iveſti⸗
ſdead
mene:
dulcoo:
onmnia
zeiple
oliha
eñ nii
eilate
amas
an ve
ian:
etacl.

Kala
eachi
hon.
achu⸗
manſe
leni⸗
lbiſete
Ubul:

Bermo xLvII Do. III. poſt oc. epi. BGer. II

Quid em̃ metuis in hac via? M.0.0ꝛtem? Et

moꝛtem times:qui ad vitam curris: Si bo/

nus es:bene in hac vita curris: moꝛs tibi ia

nua erit:quę te repꝛęſentet:non quę auferat

vitę. Ambula ergo viam: immo ipſe qui ꝓ/
pter te factus eſt via:ipſe te ducet ꝑ ſeipſuʒ

Job.4. ad ſeipſũ. Ipſe em̃ ẽ via:vitas ⁊ vita.Dicg
OSDdlſlio deo tuo O&ο anima fidelis et pia: dic ſe⸗

cura dic: et cum ꝓpheta veraciter exclama:

Põ.iʒs. Deduc domine me in via tua:⁊ ambulabo ĩ
veritate tua: Tunc ad te ſecurus pgrueniä:

ſi in ſinem vſq; tua gratia non deſèrat.qhęc
fratres dilectiſſimi quę dono ipſius charita
tis dicta ſũt ſanctitati ⁊ charitati veſtrę: ita
hęreant coꝛdibus et ſenſibus veſtris:vt ea/

dem ipſa charitas:fructũ in vobis inueniat

operis:nõ folia laudis: Amen.

In eadem dñica de eo qð apoſto⸗/

us dicit: Delectoꝛ em̃ legi dei m

n Ser. X. VIl interioꝛẽ hominèe ⁊c. Serino I

VUm ergo ſemetipſos quotidie ſen/
tiant ſancti:terrenę cogitatiõis põ/

limitate decidere:⁊ inuitos immo vᷣo etiam
neſcientes in legem peccati moꝛtiſq; tradu/

Bo. 7· ci: atq; vt cętera pᷣtermittã illis ſaltem quę
ſuperius cõpꝛehendi bonis quidẽ ac iuſtis

ſed tamen terrenis a cõſpectu dei operibus
auocari: habent ꝓfecto pꝛo quibus ad deũ
iugiter ingemiſcant: habent pꝛo quibus in
veritate humiliati atq; cõpuncti:nõ verbis
tantũmodo: ſed affectu ſemetipſos pꝛonũ⸗
cient peccatoꝛes: ⁊ veniam ꝓ omnibus quę

quotidie ſuꝑati fragilitate carnis incurrunt

a gratia domini iugiter poſtulantes: veras
pgnitentię lachꝛymas indeſinenter effun/
dunt:quippe qui videant hiſdem ipſis ſe ꝓ

quibus continuo doloꝛe vexati ſunt: etiam

vſq; ad deum iugiter ingemiſcant ęſtibus

inuolutos: etiam ipſas ſupplicationes ſuas
fferre ſe ſine cogitationũ anxietate nõ poſ/
B ſe. Experti igitur ſe humanis viribus deſi /

deratã fidem ob ſiſtente carnis ſarcina non
poſſe contingere:neq; illi ſᷣcipuo ſummoq;
bono:ſcðm coꝛdis ſui deſiderium poſſe con
iungi:ſed ab eius intuitu captiuos ad mũ/

dana traduci: ad gratiam dei qui impios

iuſtiſicat conuolantes:cum apoſtolo pꝛote⸗

Bo. 7. ſtant᷑: Infęlix ego homo: quis me liberabit
de coꝛpoꝛe moꝛtis huius:Gratia dei ꝑ chꝛi/

ere ſgrauatos ab illa mentis ſub

ſtum ieſum dominũ noſtrũ. Sentiũt enim

ſe bonũ iſtud qð volunt nõ poſſe perſicere:
ſed illud quod nolunt quodq; oderunt ma⸗

lum:id eſt cogitationũ motus et curam coꝛ/

ctantur quidem legi dei ſcõm interioꝛem
hominem: qui viſibilia vniuerſa tranſcen-

dẽs: conatur deo ſoli ſemper vniri. Sed vi/
dent aliã legem in membꝛis ſuis:id eſt in na

tura humanę conditionis inſertam: quę re/

pugnat legi mentis eoꝛum: pertrahit ſenſũ
violenta lege peccati: compellẽs ſcilicʒ eos
relicto illo pꝛincipali bono terrena cogitati/

one ſubmitti. Quę qᷓ;uis neceſſaria atq; coꝛ

poꝛi vtilis videat᷑:cum diſpenſatione religi⸗

oſe cuiuſpiam neceſſitatis impendit᷑: com/
paratione tamẽ illius boni quod ſanctoꝛũ
omniũ oblectat intuitum:malavtiq; ab eis

ac fugienda decernit᷑: qui per eam quoquo
modo vel ad modicũ tempus ab illius per/
fectę beatitudinis gaudio retrahunt᷑. Ve/
rree em̃ lex peccati eſt:quã humano generi ̊/

uaricatio ſui induxit auctoꝛis:per illius no/
xam in quem lata eſt ęquiſſimi iudicis illa
ſententia: Maledicta terra in operibꝰtuis:
ſpinas ⁊ tribulos germinabit tibi: et in ſu⸗
doꝛe vultus tui edes panem tuum. hhęc inqᷓ;

eſt lex membꝛis omniũ inſerta moꝛtalium:

quę repugnat legi mẽtis noſtrę:eamq; a di/
uino arcet intuitu:ꝗᷓ̃ maledicta terra in ope/
ribus noſtris poſt agnitionem boni acma/
li cogitationũ ſpinas cępit ac tribulos ger/
minare:quarũ aculeis carnis obtunſis ſemi
na ſfocantur:ne illum panem noſtrum qui
de celo deſcendit:quiq; confoꝛtat coꝛ homi/
nis:edere abſq; vultus noſtri ſudoꝛe poſſi-

mus. Omne igitur humanũ genus huic ge⸗

neraliter legi ſine vlla exceptione ſubijcit᷑.
Nullus enim eſt q́;uis ſanctus: qui ſupꝛadi

ctum panem non cũ ſudoꝛe vultus ſui ⁊ ſol/

licita coꝛdis intentiõe percipiat: Ceterũ cõ/
muni iſto pane multi vt videmus diuites:

ſine vllo vultus ſui ſudoꝛe veſcunt᷑. Quam
etiã legem beatus apoſtolus ſpiritalẽ aſſe/

rit dicens: Scimus autẽ quia lex ſpiritalis
eſt: ego autẽ carnalis ſum: venundatus ſub
peccato. Spiritalis enim eſt lex quę iubet

nobis vt in ſudoꝛe vultus noſtri comeda/

mus illum panem verũ qui de cęlo deſcen/
dit: ſed nos carnales fecit venundatio illa
peccati.Qð rogo iſtud:cuiꝰ ve peccatũ eſt:

Sine dubio adę:cuius pᷣuaricatione atq;vt

f 3

poꝛalium rerum ſemper incidere:æ condele/

C

BGeñ̃.ʒ.

D

Ro. 7.

N

Bancti luguſtini de tempoꝛe

ita dicam:negociatione damnoſa fraudulẽ/

toq; cõmertio venditi ſumus. Omnẽ enim
pꝛolem ſuam: ſerpentis ꝑſuaſione ſeductus
illiciti cibi ꝑceptione diſtractam:iugo perpe
tuę ſeruitutis addixit.Hic namq; mos ſolet
inter vendentem ementemq; ſeruari: vt is
qui ſe alieno cupit dominio mancipare: ali/
quid pꝛecij pꝛo iactura pꝛopꝛię libertatis et
addictione ꝑpetuę ſeruitutis a ſuo cõſequa/
tur emptoꝛe. Quod etiam inter adam atq;
ſerpentẽ manifeſtiſſime videmus impletũ.
Ille enim a ſerpente pꝛecium libertatis ſuę
eſu interdictę arboꝛis capiens:a naturali li/

bertate diſceſſit:illiq; maluit ſemetipſum ꝑ

petua vendere ſeruitute:a quo vetiti pomi
lętale pꝛeciũ fuerat aſſecutus:qua deinceps
conditione conſtrictus: nõ immerito omnẽ
poſteritatis ſuę pꝛogeniem:perpetuo eideʒ
cuiꝰ effectus eſt ſeruus ſubdidit famulatu.
Quid enim aliud ſeruile coniugium poteſt
pꝛocreare q; ſeruos? Quid ergo? Nunquid
emptoꝛ iſte verſutus ⁊ callidus domino ve/
ro atq; legitimo ius dominationis eripuit:
Non ita eſt: MNeq; enim ſic ille omne pecu⸗
lium dei vnius fraudis doloſitate peruaſit:

vt potentiam dominij ſuiverus dominatoꝛ

amitteret:qui ipſum quoq; emptoꝛem quã/
uis refugum vel rebellem:tamen iugo repꝛi

E mit ſeruitutis.Sed qꝛ oĩbꝰ rõnabilibꝰ crea/

turis arbitrij libertatem creatoꝛ indulſerat:

eos qui ſe contra fas edacis concupiſcentię

tranſgreſſione vendiderãt:inuitos ad inge/
nitam libertatem reuocare non debuit. Ab/

horꝛret ſiquidem ab illo iuſticię ⁊ pietatis au

Ea. 50.

ctoꝛe:quicquid bonitati ęequitatiq; contrari
um eſt. Malũ enim fuerat ſi conceſſę liber/
tatis beneficiuʒ reuocaſſet: iniuſtũ ſi liberũ

hominem potentia ſua oppꝛimens atq; ca/

ptiuans:libertatis acceptę pꝛiuilegiuʒ exe/
qui non ſiuiſſet: cuius ſalutẽ in futura tunc

ſecula reſeruauit:vt recto oꝛdine compleret᷑

ſtatuti tempoꝛis plenitudo. Opoꝛtebat em̃

eius ſobolem tamdiu ſub auita conditione
durare: quouſq; eandem oꝛiginalibus vin⸗/

culis liberatam:in antiquum libertatis ſta/
tum:pꝛioꝛis domini gratia pᷣcio ſui ſanguis

refoꝛmaret: quam pietatis inſtinctu potuit
etiam tunc ſaluare:ſed noluit:quia eum de/

creti ſui irrumpere ſanctionẽ ęquitas non ſi⸗/

nebat. Vis noſſe cauſam venditionis tue?z

Audi ipſum redemptoꝛẽ tuum per Eſaiam
ꝓphetã apertiſſime ꝓclamantẽ:Quis ẽ iſte
liber repudij matris veſtrę: quo dimiſi eaʒ:

Aut quis eſt creditoꝛ meus cui vẽdidi vos:

Ecce in iniquitatibus veſtris venditi eſtis:

et in ſceleribus veſtris dimiſi matrẽ veſtrã.

Vis etiam euidenter agnoſcere cur te iugo ꝙ

ſeruitutis addictum redimere potentię ſuę

virtute noluerit? Audi quid ad ſuperioꝛa
quibus eiſdem famulis cauſam voluntarię

venditionis expꝛobꝛat:adiecerit:Nunquid Abi.s.

abbꝛeuiata ⁊ paruula facta eſt manus mea:

vt non poſſim redimere: aut non eſt in me

virtus ad liberandum? Sed quid huic po/
tentiſſũmę miſericoꝛdię eius ſemper obſtite/

rit:idem pꝛopheta demonſtrat: Ecce inquit gſn.5.

non eſt abbꝛeuiata manus dominivt ſalua/

re nequeat: neq; aggrauata ẽ auris eius vt
non exaudiat:ſed iniquitates veſtrę diuiſe/
runt inter vos ⁊ deum veſtrum:peccata ve/
ſtra abſconderũt faciem eius a vobis ne ex/

audiret.Quia ergo carnales nos fecit:⁊ ſpi S

nis ac tribulis condemnauit illa pꝛima dei
maledictio:noſq; ita iniquo pater noſter cõ
mertio venundedit: vt bonum quod volu/
mus agere nequeamꝰ*:dum diuiſi a memo/
ria ſummi dei: ea quę humanę fragilitatis
ſunt cogitare compellimur: dum puritatis
amoꝛe flagrantes: incentiuis naturalibus
quę penitus ignoꝛarevelimus:etiam inuiti

—— *

plerũq; cõpungimur: Scimꝰ quia non ha/x
bitat in carne noſtra bonũ:id eſt huius qus

diximus theoꝛię atq; puritatis perpetua iu-
giſq; tranquillitas: ſed factũ eſt iſtud peſſi/

mũ ac lugubꝛe diuoꝛtium:vt cum mente le⸗/

gi dei ſeruire velimus: nunq; ſcilicet volen/
tes a claritate diuina dimouere conſpectũ:

tamẽ carnalibus tenebꝛis circũfuſi:quadaʒ

lege peccati ab eo quod bonum nouimus
cogamur auelli:ſcilicet ad curas cogitatio/
neſq; terrenas: ab illa mẽtis celſitudine de/
cidentes: ad quas nos lex peccati: id eſt illa
ſententia dei non imerito cõdemnauit quã

pꝛimꝰ delictoꝛ excepit.Et inde eſt quod bea

tus apoſtolus cum apertiſſime fateatur in/
euita bili ſe vel omnes ſanctos peccati huiꝰ

neceſſitate conſtringi:tamen neminẽ eoꝛum

ob hoc eſſe damnandũ audenter enunciat
dicens:Mihil ergo nunc damnatiõis eſt his

0.7.

qui ſunt i chꝛiſto ieſu: Lex enim ſpiritus vi / Ro. .

tę in chꝛiſto ieſu:liberauit me a lege peccati

⁊ moꝛtis:id ẽ quotidiana gratia cheiſti:om/

nes ſanctos ſuos ab hac lege peccati ⁊ moꝛ/

tis in quã iugiter vel nolẽtes cogunt᷑ incur-

rere:cum remiſſione debitoꝛũ ſuoꝛum a do/
mino pᷣcantur abſolui.

—
— —
. =☛
S=
—

hendeher
o Gerin
Aaponend
nobülonn
(bustuni
göfsae
goͤſonuitaa

A ge

Coraͤrpen
loannpener
grepagatd
ſteröft
ſccſetris
Cſencnii
haninl
Uiluta
lodelſe
nmngciſen
bEſtrpegen
ſülfepen
ſetluei
lnien
de
thtt
Eint
in gn
lletn

amnen⸗
lltnen

1

LVIII Do. v. poſt oc. Epi

nne emin eadem dominica Home⸗-
Menalteke
lia de eo

ctũ eſt ab apło: Pꝛopter qð deus eũ exalta/ Wbil. 2.
uit:ſ etiã dñs ſeipᷣm:id eſt coꝛpꝰ ſuũ ſuſcita/

=2

linnint 8ð ſcrittum eſt in euange/ ui 5 . ſcita
ſerh i fſfio attheũ: Simile eſt regnũ uit. AUnde dic: Soluite templũ hoc: ⁊ in tri/ Job. 2.
nenn hin cęloꝛum homini qui ſeminauit o⸗ duo ſuſcitabo illud. Moꝛtuus eſt autẽ pec/
ſnti rium ſemen ⁊c̃.quę haber in opere catoꝛ: maxie ille quẽ moles o uetudinis pꝛę/
intcn de quęeſtionibꝰ euangelioꝛũ libꝛo mit:q̃ſi ſepult Caʒarꝰ. Paꝝ em̃ erat qꝛ moꝛ
Enpoln j.ca. xj. ß tuus:etiã ſepultꝰ. Quiſqͥs igit᷑ malę ↄluetu
rrkun N — .⸗ 11 „„Qinis: malęvitę ſcʒ terrenaꝝ cupiduatũ mo
tnmune Dominica quinta poſt octauas lepmit᷑: ita vt in illo iã factũ ſit: ſic in quodãa
unmckiine ſti Epiphanie de eo qð ſcriptum pſalmo mirabilit dicit: Dixit ſtultus in coꝛ/ Po. 13. et. 52

eutn Bermo eſt in euan gelio A Lon de ſuo nõ eſt deꝰ: Fit talis: de qli dictũ ẽ: A . ſen. dil 17
Ntättigtgg A ¶V Anctü euangeliũ cum legeret᷑ fraſuſcitauit: niſi qͥ remoro lapide clamauit di⸗
Nnuünſin tres: audiuimus dominũ ieſum ex/ cens: Laʒare pꝛodi foꝛas.Quid ẽ aũt foꝛas
ultaſſe in ſpiritu: ⁊ dixiſſe: Cõſiteoꝛ ꝓdire niſi quod occultum erat foꝛas ꝓdiree

Joh.II

indeon Waontb. 11.

sneindule tibi pater domine cęli et terre:quia abſcon / Qui pↄfitet᷑ ſoꝛas pꝛodit:foꝛas aũt ꝓdire nõ
mex Aiſti hec a ſapientibus ⁊ pꝛudentibus:et re/ poſſet niſi viueret: viuẽ nõ poſſet niſi reſuſci
adisſen lAelaſti ea paruulis.Hhucuſq; interim verba tatꝰeẽt.Ergo ĩ ↄfeſſiõe ſui accuſatio:dei lau
Snsſeitthle odñni. Si digne: ſi diligenter: ſi qð pꝛimũ eſt datio ẽ.DNiẽ ̊ aliqs: Quid ꝓdeſt ecclia ſi iã
tlupimd pie conſideremus:inuenimus pꝛimitus:nõ cofeſſoꝛ voce dñica reſuſcitatꝰ ꝓdit: Quid
ppuurnoſni ſemper cum in ſcripturis legimus confeſſio / ꝓgeſt ecclłia cõſitẽti:cui dũs ait: Qusę ſolue/
ungognn nem:debere nos intelligere vocem peccato ritis ĩ terra:ſoluta erũt ⁊ i celo? Ipſũ laʒarũ
Diuii neno⸗ ris.Maxime autẽ hoc dicendũ fuit: et hinc attẽde:cũ vinculis ꝓdijt. Jã viuebat cõſit·
ane ſaglius agdmonenda charitas veſtra: quia mox vt h do:ſed nõdũ liber ambulabat vinculis irre/
znpmi verbũ ſonuit vox lectoꝛis:ſecutus eſt etiim ticus.QAuid & facit eccłia:cui dictũ eſt:cAuę Matth.S.
is naturnlbs ſonus tunſionis pectoꝛis veſtri: audito ſcʒ ſolueritis terra ſoluta erũt: niſi qð dñs ait
reruanini qð dñs ait: Conſiteoꝛ tibi pater. In hocißo coõtinuo ad diſcipulos: Soluite illũ er ſinite Yob.ri.
— qðs ſonuit cõſiteoꝛ: pectoꝛa tutudiſtis. Zũ/ abire.Siue nos accuſemꝰ:ſiue deũ laude/
detbuusgi dere aũt pectus quid eſt: niſi arguere qð la,⸗ mus: ſemꝑ illi gratias agere ſtudeamꝰ: a q;
openenui⸗ tet in pectoꝛe:⁊ euidenti pulſu occultũ caſti· gratia gratis datk cuicũq; dat. Bis deum
ickfupel gare peccatũ: Quare hoe feciſtis:niſi qꝛ au/ laudamꝰ: ſi pie nos accuſemꝰ: deüq; laude⸗
tannatel diſtis: Cõſiteoꝛ tibi pater⸗ Cõſiteoꝛ audiſtt: mus. Qñ deñ laudamꝰ:tanq; eũ qͥᷣ ſine pctõ
ſtnni, qꝛ cõſitet᷑ nõ attẽdiſtis.Nũc &̊ aduertite:hi eſt ᷣdicamꝰ.Qñ aũt noſmetipſos accuſa m⸗
ralhel cõſiteoꝛ chꝛiſtus dixit a quo longe eſt omne ei o quẽ reſurreximꝰ gliã damꝰ:hoc ſi feceri
