zininc. Joh. 1c, vbi ait de ſpũſancto:cũ eum ſe miſſurã eſſe
irmini⸗ ꝓmitteret:ille arguet mundũ de peccato et
ſorung delluſticia 2 de iudicio. De peccato quidem
morh qꝛ nõ crediderũt in me:tamẽ ſi nõ dixerit il⸗
eaa lacoꝛdis impęnitétis duricia verbũ contra
me od ſppmſanctũ: etiã hoc qð dictũ eſt cõtra filiuʒ
u N homis remittet᷑. hic foꝛtaſſis aliqs quęrat
ſatg vtrũ tmmõ ſpũſſanctus peccata dimittat:
Dhenalif an ⁊ pater ⁊ filius: Reſpõdemus ꝙ ⁊ pater

nin nle Matth. 6. ⁊ fllius. Ipſe em̃ filiꝰde patre dicit:Si dimi
iaſeeritis peccata homib“: dimittet vobis 2 pa
gban ter veſter peccata veſtra. Cui nos quoq; di⸗
lud Abiõz cimus in oꝛatiõe dominica: Pater nr̃ qui es
in celis:Atq; inter cętera ⁊ hoc petimꝰ dicẽ/
nncn tes: Dimitte nobis debita nr̃a. De ſeipᷣo au
uhle, Matth.9. tem ait: Vt ſciatis ꝙ habeat ſiliꝰ homiĩis po⸗
teſtatẽ in terra dimittẽdi peccata.Si & inqs

In euangelio ſcõm Oattheñn Sermo XI

⁊ pater ⁊ filius ⁊ ſpũſſanctus dimittunt pec
cata:cur illa impenitẽtia quę nunq; dimitte
tur:tm̃mõ ad ſpũs blaſphemiã dicit᷑ ꝑtine⸗
re: tanq; ille qͥ hoc impęnitẽtię peccato fue/
rit obligatus:dono ſpũſſancti reſiſtere vide
atur: qð eo dono fiat remiſſio peccatoꝛum?

Abi ⁊ ego ꝗro:vtrũ xpᷣs eiecerit demonia:

an ⁊ pat᷑ ⁊ ſpirituſſanctꝰ? Si em̃ tmmõ xpᷣs:
q̃d eſt qð ipᷣe dicit: Pat᷑ autẽ in me manẽs: Job.i4.
ipᷣe facit oꝑa? Ita em̃ dictũ ẽ: Ipſe facit ope
ra:tanq; filius nõ faciat: ſed pater manens

i filio. Cur & alio loco dicit: Pater meꝰ vſq; ↄob. 5.

modo operat᷑: ⁊ ego operoꝛ? Et paulopoſt:

Ausecũq; em̃ ille fecerit:hęc ⁊ ſiliꝰ eius ſimi/ abis
liter facit. Qð alio loco dicit: Si opera non Job. i5.

feciſſem ĩ eis ꝗᷓ nemo alius fecit:ita dicit q̃ſi
ſolus faciat. Si autẽ hec ita dicunt᷑ vt tamẽ
inſeꝑabilia ſint opera patris:qͥd credenduʒ

eſt de ſpũſancto:niſi quia ⁊ ipᷣe pariter ope/

rat᷑: Ham in eo ipᷣo loco vnde exoꝛta eſt iſta

quęſtio quã diſcutimꝰ: cũ filius eijceret dę/

monia:ipᷣe tamen ait: Si ergo in ſpũſancto
eijcio demonia: igit᷑ puenit in vos regnum
dei. Hic foꝛte qͥs dicat ſom̃ſanctũ dari potiꝰ
a patre ⁊ filio q; ſua volũtate aliqͥd operari:
⁊ ad hoc ꝑtinere qð dictuʒ eſt: in ſpũſancto

eijcio dęmonia: qð non ipᷣe ſpũſſanctus ſed

xpᷣs id faceret ſpũ: vt ſic intelligat᷑ qð dictũ
eſt: i ſpũſancto eijcio:tanq; diceret᷑:ſpũ eij⸗
cio. Solent quippe ita loqui ſcripturę: Int/

fecerunt in gladio:id eſt gladio. Succende-
runt in igne:id eſt igni.Et accepit ieſus cul/ Joſue.O.

tros petrinos in qͥbus circumciderat filios
iſrł.Sed qui ꝓpterea demunt in ſpũſancto
ꝓpꝛiam poteſtatẽ:illud attendãt qð a wdf 0
dictum legit᷑: Spũs vbi vult ſpirat. IFllud Joᷣ.ʒ.
vo quod apoſtolꝰ ait: Omnia autẽ hęc ope i·Corj.ix.

rat᷑ vnus atq; idem ſpũs:verendum eſt ne
quiſq; arbitret᷑ ꝙ ea nõ operet᷑ pater ⁊ filiꝰ:
cum in eis operibus cõmemoꝛauit donatio

nes curationum ⁊ operatõnes virtutũ: vbi
eſt vtiq; ⁊ expulſio demonioꝝ. Cum vo ad/

—

iungit ⁊ dicit: Diuidẽs ꝓpꝛia vnicuiq; ꝓut Abis

vult:nõne manifeſtat etiam ſanctiſpũs po/
teſtatem: p a patre ⁊ filio plane indiuidua:
Si ergo hęc ita dicunt᷑:vt tamẽ inſeparabi/
lis intelligat᷑ operatio trinitatis:ita vt cum
operatio patris dicit᷑: non eã ſine ſilio ⁊ ſpi/
rituſancto intelligat᷑ operari: vt cum opera
tio filij non ſine patre ⁊ ſpũſancto:⁊ cũ ope⸗/
ratio ſpũſſancti non ſine patre et filio:ſatis

—

notũ eſt recte credẽtibus: vlł etiã vt poſſunt

c *

Gancti Auguſtini de verbis dſii

dñs ieſus ĩ ſpũſancto dęmones eijcit.Neq;

. loose
intelligẽtibus:⁊ illud ideo dictũ eſſe de pa/ em̃ ⁊ ſolꝰhoc implere nõ poterat: atq; illud iu
Job.l.· tre Ipᷣe facit oꝑa:ꝙ ab illo ſit etiã oꝛigo ope adiutoꝛiũ tanq; huic operi nõ ſufficiẽs aſſu/ uron
rũ:a quo ẽ exiſtẽtia cooperantiũ ꝑſonaꝝ:qꝛ mebat: ſed ſpm̃ diuiſuʒ in ſemetipᷣm eo ſpũ hn
⁊ filius de illo natus eſt:⁊ ſpũſſanctus pᷣnci- cõgruebat expelli: quẽ pater ⁊ filius indiui⸗ nop
paliter de illo ꝓcedit de quo natus eſt ſiliꝰ?: ſi in ſemetipſis cõiter habent.Sic ⁊ peccata Oicu
⁊ cũ quo illi cõis eſt idẽ ſpũs.Et illud quod quia pᷣter eccleſiã nõ dimittunt᷑:in eo ſpũ di Ntin
Johᷣ.I5. ait dñs:Si opera nõ feciſſem in eis nemo mitti opoꝛtebat:quo in vnũ eccleſia cõgre⸗ ſonar
alius fecit: non ad patrẽ vel ſpm̃ retuliſſe ꝓ gat᷑. Deniq; ſi quẽq; extra eccleſiã ſuoꝝ p/ ais ſihes
ei nõ ſint in illis operibus cooperati:ſed ad niteat pctõꝝ: ⁊ huiꝰ tanti peccati qð alienũ lepet
homies a quibꝰ legunt᷑ multa facta miracu/ eſt ab ecclia dei coꝛ impęnitens habeat: qͥd oter
la: ⁊ tamẽ a nullo quę filius fecit. Et qð ait ei ꝓdeſt illa pęnitẽtia:cũ iſto ſolũ verbũ di/ cin
1.Corj.I2. apłus de ſpũſancto:Oia autẽ hęc oꝑat᷑ vnꝰ cat ↄtra ſpmſanctũ:qð extraneũ ẽ ab ecclia: ife
atq; idẽ ſpũs:nõ ideo dictũ:qꝛ nõ ei coope // ꝗ accepit hoc donũ vt in ea ĩ ſpũſancto fiat 8 tei
rat᷑ pater et filiꝰ:ſed quia in his oꝑpibus non remiſſio pctõꝝ:Quã remiſſionẽ cũ trinitas .ſen.diſ. . u
ſunt multi ſed vnus ſpũs:⁊ in diuerſis ſuis faciat: ꝓpꝛie tamẽ ad ſpm̃ſanctũ intelligit᷑ rkertin vo 4
O oꝑationibus non eſt a ſe ipſe diuerſus.Hec ptinere. Ipᷣe em̃ eſt ſpũs adoptionis filioꝛũ Bo.S. ei
tamẽ inaniter ſed rationabiliter ⁊ veraciter in quo clamamꝰ:Abba pater: vt ei poſſinꝰ Ug⸗
dicit᷑ patrem dixiſſe:nõ filium ⁊ ſpm̃ſanctũ: dicere: Dimitte noſ debita nr̃a.Et in h̊ co/ Matth.. ccon
Zud.ʒ. Tu es filiꝰ meꝰ dilectꝰ: ĩ quo mihi cõplacui. gnoſcimꝰ:ſic dicit apłlus iohes:qm̃ xpᷣs ma / i. Joh.ʒ. bonſe
Sed hoc miraculũ de cęlo ſonabilis verbi: net in nobis de ſpũ quẽ dedit nobis: Ipſe So.S. hult
qᷓ;uis ad ꝑſonam patris tmmodo noſcamꝰ ſpuũs teſtimoniũ reddet ſpũi nr̃o:qꝛ ſumꝰ fi huete
ꝑtinere:cooperatos eſſe filium ⁊ ſpmſanctũ lij dei.Ad ipᷣm em̃ ꝑtinet ſocietas qua effici/ Urann
nõ negamus. Neq; em̃ quia tunc ſilius car- mur in vnũ coꝛpꝰ vnici filij dei. Vñ ſcriptũ tartg
nem poꝛtans cum hominibꝰ cõuerſabat᷑ in eſt:Si qua igit᷑ exhoꝛtatio in xpᷣo:ſi qð ſola Nbit.2. tmdie
terra:ideo nõ erat etiã ĩ ſinu pr̃is tanqᷓ; vni / tiũ charitatis: ſi qua ſocietas ſpũs. Pꝛopt 1n
genitũ verbũ:quãdo illa de nube vox facta hanc ſocietatẽ illi in quos pᷣmitus venit:lin atöͤ
eſt:aut ſapiẽter ⁊ ſpiritalit᷑ credi poteſt: deũ guis omniũ gentiũ ſunt locuti:qꝛ ꝑ linguas hunin
patrem operationẽ verboꝝ ſuoꝛum ſonan / conſociatioꝛ eſt ſocietas generis hũani.Sic eſſeag
tiũ atq; tranſeuntiũ a ſuę ſapientię ſuiq; ſpi opoꝛtebat ꝑ linguas omniũ gentiũ ſigniſi Uckin
ritus cooperatiõe ſeparaſſe. Eodem modo cari iſtã ſocietatẽ filioꝛũ dei membꝛoꝝ xpᷣi gebon
cuz rectiſſime dicamꝰ: non patrẽ nec ſpiritũ futurã in oĩbꝰ gentibꝰ:vt quẽadmodũ tunc ſuitab
Matth.i4. ſanctũ:ſed filiuʒ ſuꝑ mare ambulaſſe:cuius ille apparebat accepiſſe ſpmſanctũ qͥ loq̃bat᷑ Geſun
vnius caro erat illa ⁊ plantę fluctibꝰ innitẽ linguis oĩm gentiũ: ita ſe nũc ille agnoſcat leptöe
tes: illud tamẽ opus tanti miraculi patrẽ et accepiſſe ſpm̃ſanctuʒ qͥ tenet᷑ vinculo pacis bates.
ſomſanctum cooperatos eſſe quis abnuat? eccleſię:ꝗ̃ diffundit᷑ in oibꝰ gentibꝰ. Vñ diẽ ſaeneo
Sic em̃ ⁊ ſolũ filiũ veriſſime dicimus:ipſam aplus:Studẽtes ſeruare vnitatẽ ſpũs ĩ vin Epbv.⸗. Hheccki⸗
ſuſcepiſſe carnem: nõ patrẽ aut ſpmſanctũ: culo pacis. aũt ſit ipᷣe ſpũs patris:ipᷣe fi- Pp Unlest⸗
⁊ tamẽ hãc incarnationẽ ad ſolũ filiũ ꝑtinẽ/ lius dicit: De patre ꝓcedit.Et alio loco:Nõ s.ns. „
tem: quiſquis negat cooperatũ patrem aut em̃ vos eſtis qͥ loqͥmini: ſed ſpũs pfis veſtrito.. (enty
ſpm̃ſanctũ nõ recte ſapit. Iteʒ dicimus: nec qloquit᷑ ĩ vobis. vo ipſe ſit ⁊ ſpũs ſilij: eenni
Matttʒ. ʒ. Patrẽ nec filiũ:ſed ſolũ ſpmſanctũ ⁊ in colũ/ aplus dic: Miſit deꝰ ſpm̃ filij ſui ĩ coꝛda ve/ Sal. 4 icgohil
Actj.⁊. bę ſpecie:⁊ in linguis velut igneis aparuiſ ſtra:clamantẽ abba pater:hoc ẽ clamare fa⸗ kinsdin
ſe ⁊ ſediſſe:ꝓnunciare illis in quos venerat cientẽ. Nos em̃ clamamꝰ:ſ in illo:id eſt ipo toit⸗
multis⁊ varijs linguis magnalia dei:a quo diffundente charitatẽ in coꝛdibꝰ nr̃is:ſine q̃ lintcs
tamẽ miraculo ad ſolũ ſpmſanctũ ꝑtinẽte: inanit clamat quicũq; clamat. Vñ itẽ dicit: lllimen
cooperationẽ pf̃is ⁊ verbi vnigeniti ſepara Quiſqᷣs aũt ſpm̃ xpᷣi nõ habet: hic nõ ẽ eiꝰ. Ro. S tehgte⸗
re nõ poſſumꝰ. Ita quoq; ſinguloꝝ in trini, Ad quẽ & in trinitate ꝓpꝛie ꝑtineret huiꝰ cõ pallan
tate opera trinitas operat᷑: vnicuiq; operã/ munio ſocietatis: niſi ad eũ ſpm̃ qͥ eſt pfi fi/ izinaepi⸗
te:cooperãtibus duobus: cõueniente in tri lioq; cõis: hũc ſpm̃ ꝙ illi nõ habeãt qͥ ſunt ſpüsdei
bus agendi cõcoꝛdia:non in vno deſficiente ab ecclia ſegregati: Judas aplus aꝑtiſſime nönce
efficacia pagendi. Quę cũ ita ſint: hincẽ j declarauit dicẽs: Qui ſeipᷣos ſegregãt:ani/ Jnde.:. ſiͦni
males:ſpm̃ nõ hñtes. Vñ in ipᷣa ecclia etiaʒ

:mgl
ſcintin
iöneri
flusinri
Bigan
nedhhni
eſi 6
eiſung,
Cngtli
shebent
dlcpeniz
Meüitha
ilpülmepi
imnicämminder
nniinulct
pronsfiei
Naieſn

ni. Einbode
4

1
1

egütien N
rwobis: en
iiinglini
Ccnsclrefic⸗
der Viſcion⸗
ntzolglrt
nsſpis Pon
mimsvenrin
migglug
nenshüan Ne
ügmi ſgi
atwenvorpe

gintntim.

itnnietihi
riülleh
ni naloha⸗
amid⸗Giol
nihieſnint/
inmoff/

taiiaa fii⸗ ,.

Gifie
uicrſe⸗N
thriamtn
Sünͤckii
ulriiuſl

u Nitieim

In euangelio ſcðm attheũ Sermo XI

illos qui ꝑ noĩa hominũ qᷓuis invnitate eiꝰ

ↄſtitutoꝝ quędã ſciſmata moliebant᷑: Pau

1. Corj.2. lus aplłus arguẽs iter cętera ait: Aialis aũt

1. Corl.5.

hõ nõ ꝑcipit ꝗ̊ ſi ſpũs dei: ſtulticia em̃ ẽ illi
⁊ nõ põt intelligere qm̃ ſpiritalit᷑ dij-udicat᷑.
Oñdit qͥd dixerit:MHõ ꝑcipit:id ẽ ſciaʒ nõ ca
pit vᷣbi. hos ĩ ecclia cõſtitutos ꝑuulos diẽ:
nonduʒ ſpiritales adhuc carnales: ⁊ lacte
alẽdos nõ eſca: Quaſi paruulis inqͥt in xpᷣo
lac vobis potũ dedi nõ eſcã.Nonduʒ enim

poteratis:ſᷣ nec adhuc quidẽ poteſtis. Vbi

dicit᷑: Mõdũ vel nõ adhuc: ꝓfecto nõ deſpe-
rat᷑:ſᷣ eo tendit᷑ vt ſit aliqũ qð nõdũ eſt. Ad
huc em̃ eſtis inqͥt carnaleſ.Et oñdẽs vñ ſint
carnales:Cũ em̃ ſit inqͥt iter vos ęmulatio:
nõne carnales eſtis:⁊ ſ̃m carnẽ ambulatis:
Atq; idipᷣm planiꝰ aꝑiens:Cũ em̃ qᷣs dicat:

Ego inqᷣt ſum pauli: alius aũt apollo:nõne

homies eſtis? Quid &ůᷣ eſt apollo? QAuid aũt

paulꝰ? AMiſtri xpᷣi ꝑ às credidiſtis.hhi g:id ẽ⸗

paulꝰ apollo:cõcoꝛdes erãt in vnitate ſpi/

ritꝰ: ĩ vinculo pacl:⁊ tñ qꝛ eos iſti int᷑ ſe diui

dere ⁊ ꝓ altero inflari aduerſus alterũ cępe-/
rant:dicunt᷑ ⁊ homies carnales ⁊ animales:
nõvalẽtes ꝑcipere q ſunt ſpũs dei:Et tamẽ
qꝛ nõ ſunt ab ecclia ſegregati:paruuli axel/

lant᷑ in xpo: quos vtiq; vel angelos vl deos
elſſe cupiebat quos arguebat:qꝛ hoĩes erãt:

id eſt in his cõtentiõibus nõ ꝗᷓ dei ſunt: ſed
quę hominũ ſunt ſapiebãt. De illis vᷣo qui

ſuunt ab eccleſia ſegregati:nõ dictum eſt: ea

quę ſunt ſpũs nõ ꝑcipiẽtes:ne ad ſciẽtię per
ceptõeʒ referrent᷑:ſed dictũ eſt:ſpm̃ non ha/
bẽtes. Mõ eſt aũt cõſequẽs:vt qͥ habet etiã
ſciendo ꝑcipiat qð habet. habẽt & iſtũ ſpm̃
in eccłia cõſtituti paruuli in xpᷣo:adhuc ani/
males:adhuc carnales:qͥd habeant ꝑcipere
nõ valẽtes:id eſt intelligere⁊ noſſe.MNã quõ
eſſent paruuli in xpᷣo: niſi renati ex ſpũſctõ⸗
Mec mirũ videri debet ꝙ qͥſq; aliqͥd habet:

⁊ qð habet ignoꝛat. At em̃ taceã de omipo/

tẽtis diuinitate atq; incõmutabilis trinita/
tis vnitate:quis facile ſciẽtia ꝑcipit quid ſit

aĩa:⁊ qͥs nõ habet animã? Poſtremovt cer-

tiſſime nouerimꝰ ꝙ paruuli in xpᷣo nõ ꝑcipiẽ
tes quę ſunt ſpũs dei:habẽt tamẽ ſpm̃ dei:
paulopoſt intueamur quẽadmodũ eoſipos

Abis increpãs ait:Heſcitis qꝛ templũ dei eſtis: ⁊

ſpũs dei habitat in vobis: hoc vtiq; nullo
mõ diceret ab eccłia ſegregatis: qͥ dicti ſunt

QA ſpm̃ nõ habẽtes.Sed nec ille dicẽdꝰẽ eſſe in

ecclłia:⁊ ad iſtã ſocietatẽ ſpũs ꝑtinere:qͥ oui

X

bus xpᷣi coꝛpoꝛali tm̃ cõmixtione ficto coꝛde

miſcet᷑. Sanctꝰ em̃ ſpũs diſciplinę fugiet fi / Sap̃.t·

ctũ. Quapꝛopt qᷣcũq; iĩ ſciſmatic vł heretic!
cõgregatiõibus vel potiꝰ ſegregatiõib re/
eli ſimiles qui ᷣm carnẽ nat ẽ abꝛaę:nõ ſᷣm
iſaac qͥ ̃m ſpm̃ qꝛ ꝑ repꝛomiſſionẽ: tñ cũ ad

catholicã fidẽ veniũt ⁊ ſocietati ſpũs aggre

gat᷑:quẽ foꝛis ꝓculdubio ñ hẽbãt:nõ eis re/
petit᷑ lauacrũ carnis. Hõ em̃ defuit etiã fo⸗
ris poſitis iſta foꝛma pietatis: ſᷣ accedit eis
queę niſi intꝰ nõ põt dari vnitas ſpũs i vin/

culo pacis. Tales quippe erãt anteq; catho/

lici eſſent: de qualibꝰ dicit aplus: Habẽtes
foꝛmã pietatis:virtutẽ aũt eius abnegãteſ.

nati baptiʒzant᷑:q;uis ñ ſint ſpũ:tãq; hiſma / SGał.A/

2. Timotb. z.

Poteſt em̃ eſſeviſibilis foꝛma palmitis etiö

Ster vitẽ: pᷣ iuiſibilis vita radicis haberi nõ .
poteſt niſi in vite. Pꝛoinde coꝛꝑalia ſacra i·q.i. coꝛpalis

mẽta quę poꝛtant ⁊ celebꝛant etiã ſegregati

ab vnitate coꝛꝑis xpᷣi: foꝛmã poſſũt exhibe⸗/

re pietatis. Virtus em̃ pietatis inuiſibilis⁊
ſpiritalis: ita in eis nõ põt eſſe:quẽadmodũ
ſenſus nõ ſequit᷑ homis mẽbꝛũ qñ amputat᷑

a coꝛꝑe. Que cũ ita ſint: remiſſio peccatoꝛũ
qm̃ non dat᷑ niſi in ſpũſancto:in illa eccleſia

tantũmõ dari põt:quę habet ſpmſanctum.

Hoc em̃ fit remiſſione peccatoꝝ: ne pᷣnceps
peccati ſpũs qͥ in ſeipᷣm diuiſus eſt regnet in
nobis:vt eruti a poteſtate ſpũs ĩmundi:tẽ/

plũ deiceps efficiamur ſanctiſpũs: ⁊ a q můũ
damur accipiẽdo idulgẽtiã: ipᷣm accipiam2

habitatoꝛẽ ad faciendã:augendam: ꝑficien
dãq; iuſticiã.Hã ⁊ in pᷣmo eiꝰ aduẽtu cuʒ hi
q eũ acceperãt linguis oĩm gentiũ loq̃rent᷑:

⁊ ſtupentes eos qͥ aderãt alloqueret᷑ aplus

petrus:cõpuncti ſunt coꝛde:⁊ dixerũt ad pe
trũ ⁊ ad apłlos:Quid g faciemꝰ frẽs:mõſtra
te nobis?:Et dixit petrꝰ ad eos:Agite pęni/
tentiã:⁊ baptiʒzet᷑ vnuſqᷣſq; vr̃m in noĩe ieſu
xpᷣi in remiſſionẽ pctõꝝ: ⁊ accipietis donuʒ
ſpũſſancti. Vtiq; in eccłia vtrũq; factũ:id ẽ
⁊ peccatoꝝ remiſſio:⁊ doni huiꝰ acceptio in
qua erat ſpũſſanctꝰ. Ideo aũt in nomie ieſu

pater. Inſeꝑabilis quippe eſt habitatio quo

rum inſeꝑabilis operatio: ſed ſigillatim plę
rũq; ꝑ creaturę ſigniſicationes non ꝑ ſuam

ſubſtantiã demonſtrant᷑: ſicut ſua tempoꝛũ
ſpacia ſyllabis occupãtibꝰ ſeparatim voce

xꝑpᷣi:qꝛ cũ eundẽ ſpmſanctũ ꝓmitteret:queʒ Jobᷣ.iA.
mittit inqᷣt pr̃ in nomie meo. Neq; em̃ habi
tat ĩ quoq; ſpũſſanctus ſine patre ⁊ filio: ſic
nec filiꝰſine patre ⁊ ſpũſancto: nec ſine illis

Gancti Auguſtini de verbis dſii

pꝓnũciant᷑: nec tamẽ a ſeipſis vllis interual/
lis momentiſq; tempoꝛũ ſeparant᷑.MNon em̃
vnq; dici poſſunt ſimul: cum eſſe nõ poſſint
niſi ſemꝑ ſimul. Sed vt iã nõ ſemel diximꝰ:
ideo remiſſio peccatoꝝ qua in ſe diuiſi ſpũs
euertit᷑ ⁊ expellit᷑ regnũ:ideo ſocietas vnita
tis eccleſię dei extra quã nõ fit ipſa remiſſio
peccatoꝝ: tanq; ꝓpꝛiũ eſt opus ſpũſſancti:
patre ſane ⁊ filio cooperãtibus: quia ſocie/
tas ẽ quodãmõ patris ⁊ filij ie ſpũſſanctꝰ.
Nã pater nõ cõmuniter habet᷑ pater a filio
⁊ ſpũſancto:qꝛ nõ eſt pater amboꝛũ.Et filiꝰ
nõ cõmunit habet᷑ filiꝰ a patre ⁊ ſpũſancto:
dqꝛ nõ ẽ filiꝰ amboꝝ. Spũs aũt ſanctꝰ cõmu
niter habet᷑ a patre ⁊ filio: qꝛ ſpũs eſt vnus
amboꝝ. Quiiqͥs igit᷑ reus fuerit impęniten
tię cõtra ſpm̃ in quovnitas ⁊ ſocietas cõmu
nionis cõgregat᷑ eccłię: nunqᷓ; illi remittet᷑:
qꝛ hoc ſibi clauſit vbi remittit᷑: ⁊ merito dã/
nabit᷑ cũ ſpũ qui in ſeipᷣm diuiſus eſt: diuiſꝰ
⁊ ipᷣe cõtra ſpm̃ſanctũ qui in ſeipᷣm diuiſus
R nõ eſt. Hocipſũ ⁊ euãgelica teſtimonia nos
admonent:ſi ea ꝑſcrutamur attẽtius. Ham
⁊ ſm lucã quidẽ nõ ibi hec dicit dñs: vbi re⸗
ſpõdet eis qͥ dixerũt ꝙ in pncipe demonio/
rũ eijcit demones:nõ ei remitti qui blaſphe
mauerit in ſpmſanctũ. Vnde aparet nõ ſe /
mel a dño dictũ hoc:ſed ibi quoq; nõ negli/
gent ſᷣtereundũ quo loco dictũ ſit. Loqbat᷑

enim de his qui eũ cõfeſſi eſſent vel negarẽt

Zud.i2. coꝛã hominibꝰ:vbi ait:Dico aũt vobis:qui

cũq; ↄfeſſus fuerit me coꝛã hominibꝰ: ⁊ flliꝰ
homis conſitebit᷑ illũ coꝛã angelis dei.QAui
aũt negauerit eũ coꝛã homibus:denegabit
coꝛã angelis. Et ne ex h apli petri deſpera/
ret᷑ ſalus qui eũ coꝛã homibꝰ ter negauit:cõ
tinuo ſubiecit: Et ois qui dicit verbũ ĩ filiũ
homis remittet᷑ ei:ei autẽ qui in ſvmſanctũ

blaſphemauerit non remittet᷑: illa ſcʒ blaſ/
phemia coꝛdis impęnitentis qua reſiſtit᷑ re

miſſioni peccatoꝝ quę fit in ecclia ꝑ ſpiritũ⸗
ſanctũ.Quã blaſphemiã petrus nõ habuit

Matth.26. queʒ mox pęnituit qñ amare fleuit: victoq;

ſpũ qui in ſeipᷣm diuiſus eſt:⁊ qui eũ veran/

Zudj.22. dũ popoſcerat:cõtra quẽ ꝓ illo dñs rogauit

ne deſiceret fides eius. Accepit etiã ipſũ cui

nõ reſtitit ſpm̃ſanctũ: vt nõ ſolũ ei remitte-

ret᷑ peccatũ:ſed ꝑ eũ pᷣdicaret᷑ ⁊ daret᷑ remiſ/
ſio peccatoꝝ. Apud duos aũt alios euange
liſtas qð narrat᷑ vt de blaſphemia ſpũs hęc
ſentẽtia diceret᷑: cauſa extitit ex cõmemoꝛa/

tione ſpũs immũdi: qui in ſeipᷣm diuiſus ẽ.

Dictũ enim erat de domino: in pᷣncipe deę
monioꝝ eijceret demones. Jpße ſe dñs ait in
ſpũſancto eijcere demones: vt ſpũs qui nõ
eſt in ſe diuiſus:eum qui in ſe diuiſus ẽ vin/
cat atq; eijciat: Alle aũt homo in eius ꝑditi
one maneat:qui in hui?qui in ſe diuiſus nõ
eſt pacẽ ꝑ impęnitentiã tranſire detractat.

lhoc em marcꝰ ita narrat: Amẽ dico vobis: Marci.ʒ.

qꝛ oĩia dimittunt᷑ hominibus peccata⁊ blaſ/
phemię quibꝰ blaſphemauerint: qui auteʒ

blaſphemauerit in ſpm̃ſanctũ nõ habet re/
miſſionẽ in ęternũ: ſed reus erit ęterni deli⸗

cti. ęc verba dñi cũ dixiſſet: ſua deinde cõ
iunxit dicẽs:qm̃ dicebãt ſpm immũduʒ ha/
bet: vt oſtẽderet hinc fuiſſe exoꝛtã cauſam:
vt hoc diceret:eo ꝙ dixiſſent eũ ĩ beelʒebub
pᷣncipe demonioꝝ demones pellere:non qꝛ

eſſet blaſphemia quę nõ remittit᷑:cuʒ ⁊ hec

remittat᷑ ſi recta pgnitentia cõſequat᷑:ſed ꝙ

o hinc vt dixi cauſa extitit:vt a dño illa ſentẽ

tia ꝓferret᷑: facta mẽtiõe ſpũs immũdi quẽ
aduerſũ ſeipᷣm diuiſũ dñs oſtẽdit ꝓpter ſpi/
ritũſanctũ:qui nõ ſolũ aduerſum ſe diuiſus
nõ eſt: ſᷣ᷑ etiã quos colligit efficit indiuiſos:
peccata ꝗ̊ adũſum ſe diuiſa ſunt dimittẽdo:
eoſq; mũdatos inhabitando: vt ſit quẽad/

modũ ſcriptũ eſt in actibꝰ apłoꝛũ: multitu/ Actj.4.

dinis credentiũ coꝛ vnuʒ ⁊ anima vna. Cui
dono remiſſionis nõ reſiſtit:niſi qui duriciã

coꝛdis impęnitẽtis habuerit.Mã ⁊ alio loco Zob.s.

dixerũt iudęi de dño: ꝙ dęmoniũ haberet:
nec tamẽ ibi aliqᷣd dixit de blaſpemia ſpũſ/
ſancti:qm̃ nõ ita obiecerũt ſpm̃ imundũ:vt
in ſe diuiſus ex oꝛe ipᷣoꝝ poſſit oſtendi:ſicut

beelʒebub a quo eijci demones poſſe dixe⸗
runt. In hac vo lectõne ſᷣm matthęũ multo
manifeſtius aperuit dñs qð hic vellet intel/

ligi: id eſt ꝙ ipᷣe dicat verbũ ↄtra ſpm̃ſanctũ
qui vnitati eccleſię coꝛde impęnitẽti reſiſtit:

vbi in ſpũſancto fit remiſſio peccatoꝝ. hHũc g

em̃ ſom̃ nõ habẽt:vt iam dictũ eſt:qui etiaʒ
xpᷣi ſacramẽta poꝛtãtes atq; tractantes: ab
eius cõgregatõe ſeiuncti ſunt.MNã vbi dixit
de diuiſione ſathanę aduerſus ſathanan: ꝙ
ipſe in ſpũſancto eijceret demones: vtiq; in
ſpũ qui nõ eſt aduerſus ſeipſum:ſicut ille di
uiſus:ibi cõtinuo ne ꝑ illos qui ſub nomine
xpᷣi extra eius ouile cõuenticula ſua congre/
gant:quiſq; putaret etiam regnũ xpᷣi aduer

.

egico
i ſub
eblel
hlſpe
ſuſi⸗
ſſtch
umi⸗
t
habe
ſoo nol
etani
gnbeß
ſungoc
lusſpie
tuudl
rerſedt
göl,
nicus
6phn
gloſcan
Mllleen
aitio⸗
xgric
Mudinun
püſane
gegupi⸗
Aeftne
ſor
Pirſin
logvetin
6ſoei
luitde
ehzy herſnsſi
(Kiſnoi
deaſtenn
geccrade
hucdone
Uatirä⸗
„ (nßtir
Gtti:at
berdion
Wene
fnai⸗
ſrit
icie⸗ M
fequoy⸗

1

ſum ſe eſſe diuiſum: Qui nõ eſt mecũ inqt õ Mattb.i2. itnl

me eſt: ⁊ qui non cõgregat mecũ ſpargit: vt
illos oſtẽderet ad ſe nõ ꝑtinere:qui extra cõ⸗

mlan
Ren 4

In euangelio ſcðm Oattheũ Sermo XII

ſchen gregãdo nollent cõgregare ſᷣ ſpargere. De/
sun inde ſubiũxit: Ideo dico vobis:om̃e pecca
ſglin tũ ⁊ blaſphemia remittet᷑ homibꝰ:ſpũs aũt
igeſſp blaſphemia nõ remittet᷑. Quid eſt hoc? Jõ
shot ſola ſpũs blaſphemia nõ remittet᷑:qm qͥ nõ
uſiani eſt cũ xpᷣo ↄ ipᷣm eſt:⁊ qͥ cũ illo non cõgregat
mct. ſpargit:? Ideo vtiq;. Qui em̃ nõ cũ illo con/
pobis Prtg gregat:quomõolibet ſub eius noie cõgreget
Nbu non habet ſpmſanctũ.hic oĩno:hic cõpulit
iaute; nos nõ alibi intelligere fieri remiſſionẽ oĩs
bette⸗ peccati:oĩſq; blaſphemię: niſi in xpᷣi congre
nidl⸗ gatiõe ꝗ̊ nõ ſpargit. Cõgregat᷑ quipe ĩ ſpũ
indec ſancto qͥ nõ eſt õ̊ ſeipᷣm diuiſus:ſic ille imun
uzba dus ſpũs.Et ꝓptea oẽs cõgregatiõs vel po
ulam: tius diſꝑſiões ꝗᷓ ſe xpᷣi ecclias apellãt:et ſũt
hebud inter ſe diuiſę atq; ↄtrarię vt vnitatis cõgre
nongt gatiõi ꝗᷓ vera ẽ ecclia eius inimicę: nõ qꝛ vi-
gther dent᷑ eius hr̃e nomẽ:idcirco ꝑtinent ad eius
ſel cõgregationẽ: Pertinerẽt aũt ſi ſpũſſanctꝰ i
ſente quo ſociat᷑ heęc cõgregatio aduerſus ſeipſuʒ.
liqne diuiſus eſſet.hoc aũt qꝛ nõ eſt: qui em nõ ẽ
lerſoi⸗ cũ xpᷣo ↄtra ipᷣm eſt: 2 d cũ ille non cõgregat
uiſos ſpargit:ideo peccatũ om̃e atq; oĩs blaſphe-
los: mia dimittet᷑ hoĩb in hac cõgregatiõe quã
nico: in ſpũſancto ⁊ nõ aduerſus ſeipᷣm diuiſo cõ/
ccx gregat xpᷣs. Ipſiꝰ aũt ſpũs blaſphemia illa
ltitu'Ae,4 quę fit vt coꝛde impęnitẽti huic tãto dei
„di no vſq; in finẽ viteiſtiꝰreſiſtat᷑:nõ remittet᷑.
s Nã ⁊ ſi quiſq;ᷓ ita ſit ↄtrariꝰ veritati: vt deo
olocd 500 loquẽti nõ ꝓphetis ſed vnico filio:cũ ꝓpter
H nos eũ vt nobis in eo lodret᷑ ſiliũ homiĩs eẽ
ſb voluit reluctet᷑:remittet᷑ ei:cũ pęnitẽdo con
. Beech. 3z uerſus fuerit ad dei benignitatẽ:qͥ cum moꝛ
iin tẽ impũi nollet quãtum vt reuertat᷑ ⁊ viuat:
ſau dedtt ecclię ſuę ſpmſanctũ: vt cuicũq; in eo
dire⸗/ peccata dimitteret: dimitterent᷑ ei. Qui vᷣo
nule j huic dono extiterit inimicus:vt non illud ꝑ
nil psggnitẽtiã petat: ſed ei ꝑ impęnitentiã ↄtra/
nctu dicat:fit irremiſſibile:nõ quodcũq; peccatũ
ſtiͤi: „ ſed ↄtẽpta vel oppugnata ipᷣa remiſſio pec/
hit g I. a. uita fit caroꝛũ: atq; ita dicit᷑ verbũ ↄtra ſpmſanctũ
leluz cũ ex diſꝑſione ad ↄgregationẽ nunq; veni/
s:lb tur: quę ad remittẽda peccata accepit ſpiri/
idivt tũſanctũ. Ad quã cõgregationẽ etiã ſi ꝑ ma
an⸗ lü qclericũ ſed tamẽ catholicũ miniſtrũ repꝛo
nichin bũ ⁊ fictũ aliquis acceſſerit coꝛde non ficto:
ted in ipſo ſanctoſpũ remiſſionẽ accepit pecca/
oniie 2. q.u.ſpſſſãctꝰ coꝛũ:qui ſpũs in ſancta ecclia etiã iſto tẽpo
onho ree quo velut area cũ palea triturat᷑: ſic ope/
iddlr rat᷑ vt nullius verã ↄfeſſionẽ aſpnet᷑: nulliꝰ
tdt; ſimulatione fallat᷑: atq; ita repꝛobos fugiat
gn

. vt etiã ꝑ eoꝛum miniſteriũ pꝛobos colligat.

SWJ”

blaſphemia coꝛ imp

(te

Vnü ergo ſuffugiuz eſt: ne ſit irremiſſibilla

gnitens caueat᷑: nec alit
pęnitentia ꝓdeſſe credatur:niſi vt teneatur
eccleſia vbi remiſſio peccatoꝛũ dat᷑: et ſocie/
tas ſpũs in pacis vinculo cuſtodit᷑. VUt po⸗
tui difficillimã quęſtionẽ: ſi tñ aliquatenus
potui:dño miſerãte atq; adiuuante tracra/
ui:quicqͥd tamẽ in eius difficultate appᷣhen
dere nõ potui: nõ imputet᷑ ipſi veritati qdauugse
ſalubꝛiter pios etiã cũ occultat᷑ exerceat:ſed

infirmitati meę quę vel intelligẽda cõſpice/

re vel intellecta explicare nõ potui. De his
autẽ quę foꝛte potuimꝰ ⁊ cogitãdo iueſtiga/
re ⁊ dicẽdo expedire:illi ſunt agendę gratię

a quo queſiuimꝰ: a quo petiuimꝰ:ad quem

pulſauimꝰ: vt haberemꝰ vnde ⁊ nos medi⸗/
tando aleremur: ⁊ vobis loquẽdo miniſtra/
remus.

De eo qð ſcriptũ eſt in euangelio
m eudem: Aut facite arboꝛẽ bonã
⁊ fructũ eius bonũ ⁊ Sermo xvA¶1
NBDmonuit nos dñ̃s nf ieſus xpᷣs vt A)
bong arboꝛes ſimus:⁊ fructꝰbonos .
abere poſſimꝰ. Ait em: Aut faci⸗ Mattb. 12.
oꝛẽ bonã ⁊ fructũ eius boſnu
ut facite arboꝛẽ malã ⁊ fructũ eiꝰ

malũ.De fructu enim arboꝛ cogno

ſcit. Vbi ait: Facite arboꝛẽ bonã:⁊ fructuʒ
eius bonũ:hoc itaq; nõ eſt admonitio ſᷣ pꝛę
ceptũ ſalubꝛe:cui obediẽtia neceſſaria ẽ.z2
aũt diẽ̃: Facite arboꝛẽ malã ⁊ fructũ eiꝰ ma⸗/
lum:nõ pᷣceptũ eſt vt facias:ſed admonitio
ne facias. Cõtra hos em̃ dixit qͥ putabãt ſe
cum mali eſſent loqui bona poſſe: vel bona
oꝑa habere. Hoc dñs ieſus dicit non poſſe.
Pꝛius eſt em̃ mutãdus hõ vt opera muten/
tur. Si em̃ manet homo in eo ꝙ malus eſt:
bona oꝑa hfe nõ põt.Si manet i eo ꝙ bonꝰ
eſt:mala oꝑa habere nõ poteſt. Quis aũt a
dſio bonus inuẽtus eſt: cũ chꝛiſtꝰ* ꝓ impijs
moꝛtuus ſit: Omnes gmalas arboꝛes inuue
nit: æ⁊ dedit poteſtatẽ filios dei fieri credenti Job.r⸗
bus in nomie eius.Quiſquis igit᷑ hõ hodie
bonus eſt: id eſt arboꝛ bona:mala inuẽta ẽ
⁊ bona facta eſt. Et ſi quando venit malas
arboꝛes eradicare: vellet vtiq; remanere ꝗ̊
nõ digna eſſet eradicari: ſed venit ſꝛogare
miſericoꝛdiã: vt poſtea exerceret iudiciũ:cui

dicit᷑: Aiſericoꝛdiã ⁊ iudiciuʒ canta bo tibi Nõ.ioo.

dñie. HNedit ergo credẽtibus remiſſionẽ pec/
catoꝛũ: noluit cum eis ⁊ de pſteritis erratis

Gancti Auguſtini de verbis dſi

rationẽ habere. Remiſſio em̃ peccatoꝛũ fa/⸗
cit arboꝛes bonas. Diſtulit ſecurim: dedit
ſecuritatẽ. DNe hac ſecuri iohãnes loquit᷑ di-

Mattðᷣ.ʒ. cens: Jã ſecuris ad radicẽ arboꝝ poſita eſt.

Ois arboꝛ ꝗᷓ nõ facit fructũ bonũ excidet᷑:et
i ignẽ mittet᷑. De hac ſecuri cõminat᷑ pater/

Zud.iʒ. familias in euãgelio dicẽs: Ecce trienniũ ẽ

ꝙ venio ad hanc arboꝛẽ ⁊ fructũ in ea nõ in/

uenio. Hã debeo locũ euacuare:ꝓinde am/

putet᷑. Et intercedit colonꝰ dicẽs: Homine
dimitte eã hoc anno: circũfodiã eam ⁊ adhi
bebo cophinũ ſtercoꝛis:ſi fecerit fructũ:bñ:
ſi minꝰ:venies ⁊ amputabis eã.Zaqᷓ; ꝑ tri⸗
enniũ dñs viſitauit genꝰ hũanũ:hoc ẽ tribꝰ
tẽpoꝛibꝰ:Quibꝰ: Pꝛimũ tempꝰante legeʒ:
ſecũdũ tẽpus ĩ lege:tertiũ qð mõ eſt:tpᷣus ẽ
gęę. Mã ſi nõ viſitauit genꝰ hũanũ añ legẽ:
vnde abel:vnde enoch:vnde noe:vñ abꝛaã
vnde iſaac: vnde iacob:quoꝛuʒ dñm ſe dici
voluit: ⁊ cuiꝰ oẽs gentes erãt quaſi triũ ho/

Exo.ʒ. minũ deus eſſet: Et ego ſũ inqͥt deus abꝛaã
Matth.⁊ 2. iſaac ⁊ iacob. In lege autẽ ſi nõ viſitaret:

ipſam legẽ nõ daret. Poſt legez venit ⁊ ipſe
paterfamilias:paſſus eſt:moꝛtuꝰ eſt ⁊ reſur/
rexit:ſpm̃ſanctũ dedit:euãgeliũ ꝑ totũ oꝛbẽ
terrarũ pdicari fecit:⁊ adhuc quędam arboꝛ
infructuoſa ꝑmãſit. Eſt quędaʒ adhuc pars
gener hũani:ꝗᷓ adhuc ſe nõ coꝛrigit: Inter/

Epbᷣ.ʒ. cedit colonꝰ: ꝓ plebe oꝛabat apłus: Flecto

iquit genua mea ꝓ vob ad patrẽ:vt i chari⸗/
tate radicati ⁊ fundati: valeatis appᷣhende/
re cũ oĩbꝰ ſanctis ꝗᷓ ſit latitudo: longitudo:
altitudo ⁊ ꝓfundũ.Cognoſcere etiã ſuꝑemi
nentẽ ſciẽtiã charitatis xpᷣi: vt impleami in
omnẽ plenitudinẽ dei. Flectendo genua ꝓ
nobis intcedit apud patrẽfamilias: ne era/
dicemur. Ergo qꝛ neceſſe eſt vt veniat:aga/
mus vt fructuoſos nos inueniat. Circũfoſ/
ſio arboꝛis: eſt hũilitas pęnitẽtis. Ois eniʒ
foſſa hũilis.Cophinũ ſtercoꝛis:ſoꝛdes pęni

B tẽtię.Quid em̃ ſtercoꝛe ſoꝛdidiꝰ: Sit g̊ vnuſ

quiſq; arboꝛ bona: nõ ſe arbitret᷑ hr̃e fructꝰ
bonos: ſi manet arboꝛ mala. Mõ erit fructꝰ
bonꝰ:niſi arboꝛis bonę. Muta coꝛ:⁊ muta/
bit᷑ opus.Extirpa cupiditatẽ:plãta charita

1. Timot .6. cẽ. Sicut em̃ eſt radix omniũ maloꝝ cupidi⸗

tas: ſic eſt radix oim bonoꝝ charitaſ.Quid
ergo homies muſitãt int ſe vel cõtendũt: di
cẽteſ:Quid ẽ bonũ? O ſi ſcireſ:qͥd ſit bonũ.

NAOõ habere vis nõ eſt valde bonũ:qð eẽ nõ

vis hoc eſt bonuʒ. Vis em̃ hf̃e ſanitatẽ coꝛ⸗
poꝛis:hoc eſt bonũ:nec tamẽ putes magnũ
bonũ eſſe qð habet ⁊ malus. Aurũ ⁊ argẽtũ

habere vis:ecce ⁊ hoc dico bonũ c: ſed ſi bñ
vſus fueris. Bene aũt nõ vteris ſi malꝰ fue/
ris:ac ꝑ hoc aurũ ⁊ argentũ malis maluʒ ẽ:
bonis bonũ eſt:nõ qꝛ eos bonos aurũ ⁊ ar⸗
gẽtũ facit:ſed qꝛ bonos inuenit:invſum bo

nũ cõuertit᷑.honoꝛẽ habere vis:bonũ eſt:vᷣ

⁊ hoc ſi bene vtaris. multis honoꝛ occa⸗

ſio exitij fuit. Diſcernamꝰ bona opa ſi poſ/⸗
ſumꝰ: qꝛ de bonis arboꝛibꝰ loqmur. Et hic

nihil ẽ qð ſic quiſq; cogitare debeat:niſivt i
ſemetipſũ oculos ↄuertat:in ſe diſcat: ſe in/

ſpiciat:ſe diſcutiat: ſe quęrat:⁊ ſe inueniat:

et qð diſplicet necet: qð placet optet ⁊ plan

tet. Cũ em̃ ſe homo inanẽ inuenerit melioꝝ

bonoꝝ: vt qͥd eſt auidus externoꝝ bonoꝝ?
Ecce qͥd ꝓdeſt plena bonis arca:inanis con
ſcientia?: Bona vis habere:⁊ bonus nõ vis
eſſe. Mon vides te erubeſcere debere bonis

tuis: ſi domꝰ tua plena ẽ bonis:et te habet
o malũ: Quid em̃ eſt qð velis habere malũ?:

Dic mihi.Nihil oino.MHõ vxoꝛẽ:nõ filiũ:nõ
filiã:nõ ſeruũ:nõ ancillã:nõ villã:non tuni⸗
cã:poſtremo non caligã: ⁊ tamẽ vis habere
malã vitã. Rogo te: pᷣpone vitã tuam cali⸗/

gę tuę. Omnia quę circa iacent oculis tuis:

elegatia ⁊ pulchꝛa tibi chara ſunt:⁊ tibi ipᷣe
vilis es: fedꝰ es.Si tibi poſſẽt rũdere bona

qbus ẽ plena domꝰ tua:ꝗ habere optaſti:ꝗᷓ

ꝑdere timuiſti:nõne ⁊ tibi clamarẽt: Siẽ tu

nos bona vis hr̃e: ſic ⁊ nos volumus bonũ
habere dñm? Tacita voce interpellant ↄtra
te dñm tuũ:Ecce bona tanta dediſti huic:⁊

ipᷣe malus eſt. Quid ei ꝓdeſt qð habet: qñ

eũ qui oĩa dedit non habet?Querit &̊ aliqͥs
admonitus his verbis meis: ⁊ foꝛte cõpun/
ctus quęrit qͥd ſit bonuʒz:quale bonũ:vnde
bonuz? Bñ intellexiſti:hoc te ꝗrere debere:
Reſpõdebo querẽti ⁊ dicã.hoc eſt bonum:
qð nõ potes inuitꝰ amittere. Potes em̃ au·
rũ ꝑdere ⁊ noleus:potes domuʒ:potes ho⸗

noꝛes:potes ipſã carnis ſalutẽ.Bonũ vᷣo qͥ

vere bonus es:nec inuitꝰ accipis:nec inuitꝰ
amittis. Quęro ergo quale ſit hoc bonum?
Pſalmꝰ quidam admonet nos rem magnã

foꝛte quã quęrimꝰ.Ait em̃: Filij hoĩm:quo / Nõ.4.

uſq; graues coꝛde: Quid eſt graues coꝛde:
Vr qᷣd diligitis vanitatẽ ⁊ quęritis menda

ciũ: Et a tergo ait qð quęrendũ eſt: Scitote

qm̃ dñs magnificauit ſanctũ ſuũ. Jã etxpᷣs

venit:iã magniſicatꝰ ẽ:iã ſurrexit ⁊ aſcẽditi
cęlũ:iã nomẽ eius toto mũdo pᷣdicat᷑:qͥuſq;

graues coꝛde:? Suſfficiant pᷣterita tempoꝛa.

Zam magniſicato illo ſancto: quouſq; gra⸗

ſesor
ſe Au
yanitans
achneit
lrar
ganunt⸗
mntas:
ſonterfu
u an verb⸗
spolu
gowyu
luntne
lehocc
aüſuü.
ſulrtie⸗
ſpolunt
gi⸗
woluntate
. üſin
ſcensvol
go. Hoe
Nöultan
ſempalns
Mlartſep
Mkoch
anpane
ed

ofnacte
ſoloporct
nuorbpe
. idioiel
ereiie

hlls,
ucneſnte 1

tſſi
nlns
mle
Monnge
Datene
egodioon
inmibid
. L espen
hocait
ypoßtü⸗
Au

In euangelio ſcðm attbeũ Sermo XIII

ues coꝛde: Poſt trienniũ qͥd reſtat niſi ſecui ¶ Petra enim pꝛincipale nomen eſt: ideo pe⸗/
smig, ris:? Quouſq; graues coꝛde? Vt q diligitt trus a petra: nõ petra a petro:quomõ nõ a
– vanitatẽ ⁊ quęritis mẽdaciũ?: Adhuc vana: xbpiano xpᷣs: ſ᷑ a xpᷣo xpᷣianus vocat᷑. Tu es
enning adhuc inutilia: adhuc pompatica ⁊ volati/ ergo inqt petrꝰ: ⁊ ſuꝑ hãc petrã quã ↄfeſſus
dbni 6 ca: ita xpᷣo ſãcto magniſicato: adhuc iſta re- es: ſuꝑ hac petrã quã cognouiſti dicẽs: Tu
bonna quirunt᷑: Jam clamat veritas: ⁊ adhuc qrit es vps filiꝰ dei viui: ędificabo eccleſiã meã:
gan vanitas? Quouſq; graues coꝛde? Mſrito id eſt ſuꝑ meipᷣm filiũ dei viui: ędificabo ec/
ki ffoꝛtiter flagellat᷑ hic mũdus. Cognouit em̃ cleſiã meã. Suꝑ me ędificabo te: nõ me ſuꝑ

. eN Lend. 12. iam verba dñii mũdus. Et ſeruus inqᷣt neſci

emgn dus. Et ſi te. MHã volentes homies ędiſicari ſuꝑ hoies
Aniin eens voluntatẽ dñii ſui ⁊ faciens digna: pla/

edlanſe dicebant:Ego quidẽ ſũ pauli:ego aũt apol 1. Corſer.
Kleiw⸗

gis vapulabit paucis. Quare? Vt ꝗrat vo/

lo:ego vᷣo cephę:ipſe eſt petrꝰ. Et alij qͥ no/

itiuein luntatẽ dñi ſui. Seruus ́neſciẽs volunta / lebant ędificari ſuꝑ petrũ ſed ſuꝑ petrã: ego
nchigtgn tẽ: hoc erat mũdus anteq́; magnificaret ſan aüũt ſum xpᷣi. Aplus aũt paulꝰvbi cognouirt
mannan ctũ ſuũ. Seruus erat neſciẽs voluntatẽ dii ſe eligi ⁊ xpᷣm còtẽni: Diuiſus eſt inqͥt xs:
mordcnen ſui:⁊ ideo vapulabat paucis. Seruus autẽ Mũquid paulꝰ ꝓ vobis cruciſxus ẽt aut in
mnmnan iã voluntatẽ ſciens dũi ſui: hoc eſt mõ ex àᷣ noie pauli baptiʒati eſtis? Quõ nõ ĩ pauli:
honlsnüns magnificauit deitas ſanctũ ſuũ:⁊ nõ faciẽs ſic nec in petri:ſed ĩ noĩe xpᷣi vt petrꝰ ędifica/⸗ ,
dedardons voluntatẽ eius vapulabit multis. AQuid ꝙᷓ ret᷑ ſupꝛa petrã:nõ petra ſuꝑ petrũ. JIJdem &̊ 1Beirac. ,.
isrdtteda mirũ ſi mũdus multa vapulat: Seruus eſt petrꝰa petra:cognomiĩat beatꝰ: ecclię figu // .!
dahee nli⸗ ſciens voluntatẽ dñi ſui:⁊ faciẽs digna pla/ rã poꝛtas:apoſtolatꝰpncipatũ tenẽs:conti⸗
enoͤfluͦd gis. Nõ ergo recuſetvapulare multis:qm̃ ſi nuo poſt paululũ iã audito ꝙ beatꝰeẽt: iam
Miontuni nõ vult audire pᷣceptoꝛẽi niuſte patiet᷑ vlto/ audito petrꝰ eſſet:iã audito ꝙ ſupꝛa petrã
insbebee rem:vel nõ murmuret ↄtra caſtigatoꝛẽ:cum eędiſicatꝰ eẽt: pꝰeaqᷓ; audiuit futurã dñi paſ/
imunc w vigdeat ſe plagis dignũ: vt miſericoꝛdiã me/ ſiõʒ:qꝛ pſᷣdixerat eã cito futurã diſciplis ſuis
tolis reat᷑ ꝑ chꝛiſtũ dñm noſtꝝ:qui viuit ⁊ regnat diſplicuit ei.Limuit ne ꝑderet moꝛiẽtẽ:quẽ
ſuar inbiie cum patre ⁊ ſpũſancto: Amen. FIfkeſſus fuerat viteę fontẽ: Turbatꝰẽ: Abſit a Matth. 16.
Küten e dño chꝛiſto ambulãte ſuper te inqᷣt dñe ne ſiat iſtud. Pꝛopitius eſto tib
barcheiti aquas maris:⁊ petroꝗ titubãte: J dyte:nolo te moꝛi. Petrꝰ dicebat xpᷣo:Nolo
mmihain ell gelio ᷣm endem. Sermo VuI te moꝛi: H meliꝰ dicebat xpᷣs: Volo ꝓ te mo⸗
nca A Vangeliũ qð recentiſſime recitatũ ri.Deniq; ↄtinuo repᷣhendit:quẽ pauloante
tapclunm eſt de dño xpᷣo qui ſuꝑ aquã maris laudauerat: ⁊? quẽ beatũ dixerat: ſathanan
dellihirt ambulauit.⁊ de aplo petro qͥ ambu apeellat. Redi inqᷣt poſt me ſathana: ſcãda⸗
oöbebenct lans timẽdo titubauit ⁊ diffidẽdo merſus: li mihi es:nõ em̃ ſapis ꝗᷓ dei ſt:b ꝗ ſt hoim.
toöheba an⸗ ag meiS . 90 *3
Cuenttuic coõſidendo rurſus emerſit: admonet nos in- Quid nos vult facere ex h qð ſumꝰ:q ſic cul
ciorrahpn telligere mare pᷣſens ſeculũ eſſe: petrum vo pat qꝛ hoĩes ſum: Uultis ſcire qͥd nos velit ⸗
benünnt aplim ecclię vnicętypũ. Ipſe em̃ petri apo/ faceret Audite pſalmũ: Ego dixi dij eſtis: et Ns. Si⸗
gerrchn ſtoloꝝ oꝛdine pᷣmus: in xpᷣi amoꝛe ꝓmptiſſi ſilij excelſi oẽs.Sʒ hũana ſapiẽdo: Voſ aũt
daäboun mus:ſepe vn reſpõdit ꝓ omnibꝰ. Ipſe de/ ſic hoĩes moꝛiemi.Idẽ ipᷣe petrꝰ pauloañ be
a, niq; dño ieſu xpᷣo reqᷣrenti: quẽ naz homies atꝰ poſtea ſathanas. In momẽtovno:infra
an dicerẽt eũ eſſe: ⁊ opiniones varias hominũ pauca verba mirar:differẽtias attẽde caꝝx.
