Pꝛopterea taliter linguam noſtrã cęteraq;

coꝛpoꝛis membꝛa reſtringamus:vt mediã/

te diuina gratia ad perpetuũ malũ eſſe nõ
ꝑueniamuſ. Hec de nobis dicat᷑: ꝙ de iuda
ꝓditoꝛe diſcipulo dicit᷑: Meliuſ ei fuiſſet ſi Mattð.as.
natꝰ nõ fuiſſet hõ ille.Quare illi meliꝰ fuiſ⸗
ſet ſi natꝰ nõ fuiſſet: niſi qͥa melius eſt om̃i
eſſe carcere:qᷓ; in inferno iacere. Ibi deniq; F
ſi erit ſtimulus doloꝛis⁊ peęnitudinis:nul
la tamẽ erit ibi coꝛrectio voluntatis:vt nul
latenꝰ a dãnatis poſſit diligivel deſiderari
iuſticia. Ideo illi diuiti qͥ in inferno crucia/ Zucdj.26.
batur:q;uis curam de viuis fratribus ge⸗
rere videretur: non tamẽ eidẽ de iuſticia cu

deſpicere hypocritarum cõditio eſt ⁊ iguo/.xra erat:quia iuſticiam nullatenus diligere

rantium.

Murmurare deniq; et detrahere poſſunt qui in inferno ſunt. Jacebat tamẽ

hypocrita non ſatiatur:de omnibus male/ v diues:⁊ ſepultus erat in inferno:⸗ quid de

dicens vt ipſe ſolus a cunctis pdicet᷑ btũs.
Omnia iudicat:vt nemo ſit qui eum aude
at iudicare. mnia deſpicit: vt ipſe ſolus
ſit qui ab omnbus aſpiciatur. O hypocri/
ta caue ne ad menſam meam peruenias.
Nam ibi anteq; aliquid ſumas:lectio mea
tibi pᷣmo leget᷑. Quid em̃ pᷣmo ĩ mẽſa mea
deſcripſi? Quid pꝛimo in ea habere vel au/
dire deſidero? Quid pꝛimo in ea ſeruare p̊/
cipio:niſi qð Qauiſquis amat dictis abſen
tum rodere famã: hanc menſam indignã
nouerit eſſe ſibi? Quapꝛopter fratres ſi qͥs
murmurare deſiderat:non ſolum ad noſtrã
apoſtolicam congregationem: ſed nec ad
menſam noſtram accedere pꝛęſumat. Mon
enim ad heremum peruenimus vt murmu
remus:ſed vt mundanis om̃ibus cõculca⸗/
tis:in heremo pie: ſancte ⁊ iuſte viuere va⸗
leamus. Quod ſi non fecerimus:qð deus
aduertat:melius fuiſſet ꝙ nati non fuiſſe/
mus.Quare fratres mei melius fuiſſet:ni/
ſi quia melius fuiſſet non eſſe qᷓ; male eſſe:
Nunquid melius eſt carere eſſe: qᷓ; eſſe et
perpetuo cruciari: Mam non eſſe cui poſſit
obeſſe ignoꝛo: Sed habere eſſe ⁊ perpetuo
cruciari:quid aliud eſt q; moꝛtem ſine moꝛ
te ſemper habere? Verum et indubitan-
ter verum vobis fratres mei dicere audeo:
melius eſſet non eſſe:qᷓ; cum eſſe perpetuo

fratribꝰ ſuis eſſet ignoꝛabat:⁊ neſciebat oi⸗
W tamen curam de eis videbatur habe⸗
e:ſicut ⁊ nos viuentes de moꝛtuis: qᷓ;uis
quid agant vtiq; neſciamus. Itaq; fratres
caueamus ne peccemus:ne ad illam flam/
mã ꝑueniamꝰ. Ipſa deniq; flãma ↄcrema/
tionem habet: ſed lumen nullum habet.
Quare:niſi quia quos gehennę flãma cru/
ciat:a viſiõe veri luminis cecat?Etvt foꝛis
eos doloꝛ combuſtionis cruciet:⁊ intus pę
na cecitatis obſcuret: vt qͥ creatoꝛi ſuo coꝛ/
de et coꝛpoꝛe deliquerant:coꝛpoꝛe ſimul et
coꝛde puniantur:⁊vtrobiq; pęnã ſentiant:
qui dum viuerent pꝛauis delectationibus
ſeruiebant.Ecce fratres quomodo puniun
tur peccatoꝛes:quibusvnus ignis omnibꝰ
eſt: non tamen vno modo omnes crucian/
tur:ſed quãto quis in delitis plus permã/ *
ſerit:tanto foꝛtius cruciabitur in ęternum.
Vnus igitur ignis ſingulis ẽ et coꝛpoꝛeus
eſt: ⁊ vt ĩ ſeuiſſimos peccatoꝛes coꝛpaliter
cruciet:nec ſtudio humano accenditur:nec
lignis:picę vel oleo nutritur: ſed poſt pec/
catum ſemel accenſus:in ęternum durare 8
nullatenus dubitare debemus. & inferne G.
tu latus es: et menſuram nõ habes. Pꝛo/
fundus es:⁊ nullum fundum te habere co⸗
gnoſco. Inſatiabilis es:quia oẽs tam pau
peres iq; diuites te libẽter ſuſcipere audio:
d 4

Sancti Auguſtini

Plenꝰ ardoꝛe incomparabili: plenus fcto/⸗ vita filioꝝ qͥ errauerũt ad patrẽ redeuntiũ.
re intolefabili:ptenꝰ om̃i doloꝛe inumerabi Mec eſt domꝰ vbi reconciliat᷑ patri filius: qͥ
li. Ibhi omnis miſeria: ibi tenebꝛę:ibi nul- poꝛtionem ſubſtantig conſumpſerat luxu/
lus oꝛdo:ibi hoꝛroꝛ ęternus: ibi nulla ſpes trioſe viuendo. hanc fratres mei ſi ianua-

boni:nulla deſperatio mali:ſed omne ma, rius noſter cognouiſſet: aurum nobis ignoa

lum qð exiſtimari poteſt: damnatis in eter rantibus nõ retinuiſſet. hanc ſi dilexiſſet:
num erit. Ibi o fratres mei demones flere vineam:agrum ⁊ pecuniam tenere erubuiſ

Lud.I5.

Z. Ser „Fae

⁊ clamare nõ ceſſant:percutere peccatoꝛes ſet.Quare: Quia paupertatẽ aſperioꝛem

nunq; deſiſtunt:nunc ſuperdbum:nunc ela / pꝛeſbyteris meis vos ſponte tenere vidiſ/
tum:nunc gloꝛia mundi plenum:nunc lu/ ſet. Nam ſicut ſilius ille qui peregre pꝛofe⸗
xurioſum:nũc pꝛoditoꝛem: nũc homicida: ctus eſt in regionem longinquam:vbi diſſi
nunc fęneratoꝛem: nunc verboſum: nunc pauit ſubſtantiam ſuam luxurioſe viuen/

Lucl. 15.

adulatoꝛẽ: nunc mendacẽ: nunc detracto / do:ſic ⁊ ipſe vel quicũq; peccatoꝛ:dum car/

rem. Ecce quomodo clamabũt. Sed quid nales voluptates diligit a domio peregri /

clamabunt: niſi percute:dilacera: interſice: natur:⁊ quãto peccando fit diſſimilioꝛ:tan

ſine moꝛte occide: velociter ſpolia: depꝛę to magis a deo elongatur. Subſtantia em̃

dari feſtina: fer pꝛunas:picem para:aurum hois eſt oẽ qð viuit: cogitat:ſapit et loqͥt:
⁊ argentum liqueſce: Et quia dum vixerũůt quę deus ęque diuidit: Quã ſubſtantiam
deum intelligere noluerunt: et ſi in ęternũ peccatoꝛ conſumit: dum conſcientiam ⁊ vi/

vixiſſent ſemꝑ male facere voluiſſent: ideo . tam ⁊ cogitationes ⁊ verba in malis actio/

ſine redemptione merito in ęternum crucia e nibus impendit. De filio etiam o dicitur
buntur. Itaq; fratres obſecro:vt non pec/ cępit egere:⁊ ideo adhęſit vni ciuium re-
cetis. Cuſtodite linguã veſtrã: ſeruate es: gionis:⁊ miſit eũ in villam vt paſceret poꝛ/
claudite eam vecte ferreo:quoniam ſermo cos: piebat implere ventrẽ de ſiliquis
vanus inuacuum non ibit: ſed de omi de? gquas poꝛci manducabant:et nemo illi da⸗
bo ocioſo ĩ die nouiſſimo reddituri ſumus bat.Eget enim peccatoꝛ cum cupit imple/
rationẽ. Adiuuet nos ieſus chꝛiſtꝰdeus no re venteem:non pane vitę ęternę:ſed glan
ſter ad perſeuerandum in omnibus bonis: dibus qui poꝛcoꝛum cibus eſt. JIdeo adhę
qui cũ patre ⁊ ſpirituſancto viuit et regnat ſit vni de pꝛincipibus mundi:ſub cuius fa/
in ſecula ſæculoꝛum: Amen. nore paſcere Poicos demone⸗ Taleet
I6 . ISE Doꝛcus enim immũdum animal eſt: et de
¶ De ſilio pꝛodigo: Sermo xXVII ſoꝛdibus ſaturatur et delectatur. Siliquę
Ax vobis fratres dilectiſſtmi: qui enim ſunt non ſolum glandes: ſed etiam
optimam partem cum maria elegi omne turpe ⁊ immũdum quod poꝛcus co/
ſtis dũ mundũ ⁊ pompas eius cõ/ ere delectatur. Iſtę deniq; ſiliquę ſunt foꝛ

eſpicere. Sanioꝛi enim conſilio ſanctoꝛũ dęmonũ cibi: qͥbꝰ pctõꝛ repleri deſiderat:ſ
ambꝛoſij et ſimpliciani patrũ vitam tutio⸗ nemo dat illi ad ſufficiẽtiam. Peccatoꝛ em̃
rem aggreſſi ſumus: cum paulo mundum ſemper fameſcit: ſemper deuoꝛare quęrit:
. fugiente:timens ne caperetur ab eo. In he nuncluxuriando:nunc ⁊ alia faciendo ſem

temnere voluiſtis: Noluiſtis enim terrena nicatio: ebꝛioſitas ⁊ guloſitas. Iti em̃ ſũt

remo deniq; ſumus iocunditatẽ cõmunica per delectari deſiderat. Sʒ viſitãte domi/E

tionis ⁊ fractionis panis intelligentes: cla no patre per gratiam paſſionis ſuę pęnitet

Ns.iʒ⁊ : mantes cum pꝛopheta:Ecce qᷓ; bonum ⁊ ᷓ miſer peccatoꝛ: dolet iam paſcere poꝛcos:

iocundum habitare fratres in vnum. Tu/ cogitat ⁊ cogitando ſurgit:pergens ad pa/
tioꝛ em̃ hęc vita eſt ⁊ dulcioꝛ:vbi vnus aliũ trem ⁊ dicẽs: Pater peccaui in celum: quia
cohoꝛtat᷑:vbi alter alterius ęxemplo inflã/⸗ aſſumpſi frequenter nomen tuum ⁊ ſancto
mat.O vita ſancta heremitica:vita ſolita,⸗ rum tuoꝛum inuanum. Peccaui etiam co/
ria: vita ꝑfectoꝝ:vita angelica nõ hũůana: ram te: quia in tua humanitate peccaui:
vita pęnitẽtiũ: vita ↄtra mũdũ pugnãtiũ: quia non cognoui opere tuam infirmitatẽ
vita ad deũ fugiẽtiũ:vita deiſica ũ hůana: quaʒ pꝛo me paſſus es. Peccaui coꝛam te:

Abi. Z.

aun
an
g
aic

lun
Ner
les
debi
ſcgt
lon
6s:
ge

e
ln
ſiit
di⸗
lue
K
nl
nent
ſcken
nl
nie

lun:
1me
at
lte
dum
„ o ſe
Lc
hotel
giln
amn
loo⸗
ſuͤrn

4 n
nne
fal
ð
due
n
n⸗

Ad fratres in heremo GSermo XXVII
quia deus et homo es. Peccaui in celum: * quando coꝛpus configuratum erit coꝛpoꝛi
ce quia in patrem et in ſpirituſanctum. Non aaritatis chꝛiſti: quando in die iddicij re/⸗
B igitur ſum dignus voèari ſilius tuus. Sed foꝛmabitur. Eia ergo fratres mei ⁊ coona D
SgH quid fecerit pius pater: audiamꝰ: legamꝰ: matris meę: ſcitote ꝙ poꝛcos iam pauimꝰ
pꝛedicemus: non ſileamus. Ham miſericoͤkꝛ cum multo tempoꝛe demonibus peccando
dia motus videns illum venientem occur/ placuimus. Jam frequẽter eoꝛum ſiliquas
rit:videns lachꝛymantem:lachꝛymatur: vi deſiderauimus:quando mũdo placere vo⸗
dens eum denudatum: ſtolam iubet para- luimus:quando in eo floꝛere concupiuimꝰ:
Auis. rari: vidẽs eũ diſcalciatũ calciat᷑:credẽs ei. quando delect᷑ationibus ſuis toto affectu
45 debilem ⁊ famelicum:occidi iubetvitulum adhęeſimus.Sed nunc dei gratia ſerui chꝛi/
. ſaginatum. O q;ᷓ grandis miſericoꝛdia tan ſti ſumus:clamare non ceſſemus: Peccaui
4 ti patris:o q; inſnita eius pietas:o qᷓ; dul domine:iam non ſum dignusvocari filius
4 cis: o q; pia miſeratio. Ecce em̃ filius per· tuus. Quoꝛum clamoꝛem audiens occur
¹ egre fugit: et tamen patienter expectat. rit nobis oſculando:ſuam pacẽ donando.
4 Omnia bona deſtruxit:⁊ tamen ad ſe reus Stolam donauit: quando animam vitijs
, care feſtinat. Poꝛcos paſcit: et ei iam vitu ſpoliauit. Anulũ donauit:quando in fide
. lum parat. Fame iam fere moꝛitur:⁊ epula nos ſua roboꝛauit. Calciamenta donauit:
n ri iam clamat. Nudus aparet bonis operi quando memoꝛiam moꝛtis nobis impꝛeſ-⸗
bus pꝛiuatus:⁊ ecce ſtola pꝛiſtinę gratię ſal ſit. Vitulum occidit:quando in ſacramen/
N uatoꝛis qiam in baptiſmo recepit induit᷑:. to altaris memoꝛiam paſſiõis eius in men-
1 et anulus ſidei deſponſationis datur: ne te renouauit. Tunc nobiſcum pater man/
3 amplius valeat paſcere poꝛcos qͥ ad domũ v ducat ⁊ epulatur:quando in operibus ſuis
1 patris fugit:ſed tanõᷓ ciuis ſanctoꝛũ et do/⸗ perſeuerando delectamur. Tunc ſic nobis
5 meſticus dei fundetur in domo diuinę ma/Anostis pꝛęcipit angelis deus::vt conuiui/
. ieſtatis in ęternũ ⁊ vltra. Quod bene oſtẽ dũm̃ pꝛęparent:quia moꝛtui eramus ⁊ reſur
dit ille miſericoꝛdię pater: quia videns illũ reximus:perieramus ⁊ inuenti ſumus.Co/⸗ E
1 miſericoꝛdia motus ẽ: ⁊ occurrit: ⁊ bꝛachia gitate ergo fratres ad quid venimus.Ecce
-⸗ extendens ſuper collum eius oſculatus eſt in ſolitudine ſumus: elongati ſumus a ſeę/
4 eum: dicẽs ſeruis ſuis: Adducite vitulum culo:⁊ longo tempoꝛe iam manſimus in io
K. ⁊ manducemus.hic filius meus moꝛtuus litudine: vt ſecundũ apoſtolicam foꝛmam
. erat ⁊ reuixit:perierat ⁊ inuentus eſt.Simi quietius viuere valeamꝰ. Locus enim nõ
1 liter hoc idem fecit ſaluatoꝛ petro:quando facit ſanctos: ſed operatio bona locũ ſan/
n eum negauit:quando illum reſpexit:quan cctiſicabit᷑ et nos. Peccauit enim angelus Eſa.14.
.. do reſpexit mentẽ eius: tunc fleuit am are. in cęlo:peccauit adã in paradiſo: et tamen Seũ.ʒ.
ſ Occurrit peccato:ꝛi ſaluatoꝛ:quia per ſe nõ nullus locus ſanctioꝛ illis erat. Si enim lo
ſ poteſt ad deum accedere:niſi ei ſubueniat: ca habitatoꝛẽ beare poſſent:nec hõ necan/
289 niſi mentem eius reſpiciat. Sed poſtquaʒ gelus a dignitate ſua coꝛruiſſent. Penſate
4 eum reſpexerit: flectitur ſuꝑ collũ eius: qꝛ ergo fratres qͥdveſtis nigra:quid ʒona pel

onus eius leue ponit ſuper collum eius di/

cens:Diſcite a me quia mitis ſum ⁊ humi/

licea:quid coꝛona capitis perſuadeant.Mi

. ia mi gra enim veſtis quę vilis eſt: mundi con/
/6. lis coꝛde.Tunc ſtola induitur: dum anima temptum nobis denunciat et memoꝛiam
2 indumento virtutũ veſtitur. Duę enim ſto moꝛtis. Zona pellicea lumboꝛum refrena/
. le ſunt: Vna videlicet quãdo aia in ſᷣſenti tionem declarat.Capilli raſi de vertice:ſu⸗/
1 indumẽto virtutum veſtitur. Altera vero perfluitatem criminũ ſigniſicant ablatam
4 immoꝛtalitatis eſt: quando coꝛpus in ſne de mẽte. Sic em̃ mihi ſanctus pr̃ ambꝛoſiꝰ
ſeculi etiã reſuſcitabit᷑. Et ideo fratres mei qñ me regeneranit iĩ chꝛiſto anno etatl meę
J licet in heremo ſitis:ſcire tamen debetis ꝙ triceſimo mihi petẽti rñidit.Cogitate & fra/
dus ſtole ſunt duę reſurrectiones: quarum tres qᷓ; repꝛehenſibile eſt ſi ſub tali habitu
. vna eſt animę: quãdo reſuſcitatura vitjs ſuperbia lateat:vel luxuria.Summe neceſ
Anii⸗ in quibus moꝛtua iacebat:altera coꝛpoꝛis: ſaria eſt igitur nobis in heremo demoꝛan/

Bancti

tibus ipſa humilitas quę deſignatur per“ cramentis ⁊ exemplis ⁊ planctu volens eũ

veſtẽ: Qaſtitas quę denotat᷑ per lumboꝛũ
pꝛecinctionẽ: OObediẽtia quę intelligitur ꝑ
ſubiectionẽ. Poꝛtamus etiam baculos: ꝑ
quos intelligit᷑ diſciplina ſub qua ſemper

1. Perri. 2. Parati eſſe debemus. Deus auteʒ qui nos

de tenebꝛis gentiuʒ reuocauit ad gratiam:
confirmet etiam in omni bono:vt abunde/
mus in ſpe et virtute ſpiritus ſancti. Amẽ.

ncena domini: Sermo xxVII

Vdiuimus fratres chariſſimi: ꝙ
cum dominus intinxiſſet panẽ vt
NNLOaret iudę ꝙ poſt buccellam intra/
nit in eum ſathanas. Et ait ieſus: Quod
facis:fac citius. Cũ ergo accepiſſet ille buc
cellam:exiuit cõtinuo. Erat autẽ nox. Cũ

ergo exiſſet:ait dñs diſcipulis ſuis:Surgi

te. Et poſtea ait: Filioli adhuc modicũ vo/
biſcũ ſum. Antequã tamẽ a vobis recedã:

mandatum nouum do vobis vt diligatis . citer inuitauit dicens ſibi poſt petrũ ⁊ cete/

—

inuicem ſicut dilexivos. Satis enim nouit
charitas veſtra ꝙ tota perfectio noſtrę vi⸗

tę et ędiſicationis ex euangelio accipitur./
Eius verba a ſummo noſtro magiſtro no⸗

bis data ſunt:ideo pꝛecioſioꝛa ſunt:⁊ ſati
nos hoꝛtant᷑ noſq; ędiſicãt quotidie: Et ea

vobis modo pꝛęſentamus: ad memoꝛiam

vobis reducimus:non quia nõ bene intel/
ligatis licet in heremo permaneatis et ſe⸗

gregana gentibus ſitis: etiam coꝛpoꝛaliter
antequã eſſem pꝛeſbyter epiſcopus pariter

videre potuiſtis:ſed ideo vobis ad memo
riam reduco: nõ vt docedmus ſed vt et me
et vos fratres moneamus. In euangelio
quo dicitur: quod ad pꝛeſentem diem per⸗
tinet: de patientia ⁊ dilectione ⁊ humilita/
te inſtruimur. Ideo fratres vt ⁊ ego pleniꝰ
valeam vna vobiſcum coꝛrigi ⁊ doceri:re/

linquere volui pꝛeſbyteros meos:quoꝝ vi

ta apoſtolica veſtra ⁊ eoꝛũ vna eſt.Et ſan/
ctum ſenem valeriũ etiam coꝛpoꝛe hodier/

na die relinquere non curaui:cupiens vos
docere ⁊ a vobis doceri: vt frucium aliquẽ

deo in die tantę ſolennitatis offerre digne
B pariter poſſimus. Ideo fratres ad expoſi-
tionem ſancti euangelij accedentes:pꝛimo
audire et ſcire vos volo ꝙ dominus ieſus
diſcipulũ iudam multis modis:minis: ſa/

1
r
coꝛrigere:⁊ pꝛedictig modis ad coꝛrectionẽ N
inuitare:ad vltimũ eũ manifeſtauit in dã/ nn
nationem ⁊ ruinam iam eſſe paratũ: dum n
in cena dixit:Qui intingit mecum manuʒ Mattðb.ac. n
in parapſide:hic me tradet. Cum enim iu/ en
das pꝛauam ſuam vitam nulli patere pu/ 2—ß”M
tauiſſet:magiſtrum audiendo erubuit:ſed ſ
non penituit. Multo enim ante paſſionẽ L
dixit:Monne duodecim elegi ſᷣ vnus ex vo Zob.s. 1i
bis diabolus eſt? Et poſt cęnam ait: Vos JYob.1z. le
mundi eſtis:ſed non om̃es.hoc autem ma
giſter dicebat: volẽs diſcipulum verbo coꝛ⸗/ gen
rigere.Ecce quomodo verbis timoꝛis eum 1
coꝛrexit. Sed videns dominus ꝙ verbis b
eum coꝛrigere:ipſo nolente nõ poterat:ſtu i
duit eum coꝛrigere: et ſibi timoꝛem ęterun
incutere dum ait: Vę homini illi per quem Mattbᷣ.26. e
tradar ego: melius ei fuiſſet ſi natusnõ fu/ le
iſſet. Sed dominus coꝛ diſcipuli nequiter
induratum:ad dilectionem ſacramẽti dul⸗
ris:Accipite ⁊ comedite:hoc eſt coꝛpꝰmeũ. e
acramẽtum enim illud ideo hominibus rin
atur: vt coꝛpus in terris capiti coadune- 4
tur. Sicut enim multa grana vnum panẽ A
conſiciuent: ⁊ ex multis racemis vnum vinũ N
extrahitur:ſic ex multis hominibus chꝛiſti C “
coꝛpus cõſicitur. Obtulit autem dominus dul
diſcipulo ſacramentum vnitatis: vt eum i
inuitaret ad humilitatem dilectionis. Li/
cet etiam pꝛopter alios diſcipulos humili/ ſer
tatis exemplum pꝛębuerit: tamen ouẽ per ſan
ditain recuperare valde cupiebat. Sed vi/ „
dens eum nequiter obſtinatum:ſurgit a cę Jobe. in
na et veſtimenta deponit: linteo ſe pꝛecin- ”MUYZJDMZ
xit: ⁊ ad pꝛincipem aboſtaloꝛum pꝛimo vty⸗ luel
arbitroꝛ fratres peruenit/ Ante eum ſe ge un
nuflexit diuinitas incarnata: deꝰante hodd ün
minem:creatoꝛ ante creaturã:magiſter an/ . 14 (n
te diſcipulum:rex ante piſcatoꝛem: doctus NRp Ai
ante indoctum: ſapientia ante ignoꝛantiäs: hne
pulchꝛitudo ante defoꝛmitatem. Ideo pe/ de
trus diuinitatem incarnatam videns ante iu
ſe incuruari:expauit:exhoꝛruit:⁊ per cena/ fn
culum velut inſenſatus cucurrit et clama- n
uit: Mon lauabis mihi pedes in ęternumc ien
Nam inquit petrug: Homine iã dixi ꝙtu Manb. r.
es chꝛiſtus filius dei viui:et tu mihi lauas an
pedes: Sʒ notare debet fratres qͥ in here/ Keihn
ENn

.

5

Derd

1 vdis

A fratres in heremo

Sermo XXVIII

mo habitati:cur inquã cena facta dicit᷑: cũ⸗ ⁊ conſũmatis ſacrę cęnę ſacramẽtis: factis

poſt ablutioneʒ pedum dicatur buccellam
panis iudę dominũ poꝛrexiſſe. Non debe/
mus intelligere cęnam finitã: cum dicatur
panis eſſe adhuc ſuper mẽſam. Adhuc em̃
cenabatur quando dominus a menſa ſur/
rexit:⁊ tamen cena iam facta dicitur. Intel
ligere hoc nanq; debetis ꝙ non facta erat:
ſed parata: ⁊ ad cõuiuantium menſę vſum
perducta. IJdeo iohannes aquila grandis
iſtam dicit cęnam:omnia diligenter atten/
dens:pꝛius noſtri ſaluatoꝛis celſitudinem
Job.rʒ. voluit cõmendare: dum ait: Sciens ieſus
quia om̃ia dedit ei pater in manus:⁊ quia
a deo exiuit:et ad deum vadit: Magnam
chꝛiſti potentiam expꝛimit iohannes: cum
om̃ia patrem ei dediſſe affirmat. Magnã
celſitudinẽ chꝛiſti pꝛędicat: cum eum a deo
exiſſe gſſerit:Et tamen hodie audiuimꝰ:ꝙ

ille qͥ habet oĩa in manu:veſtimẽta etiã de

⁊ oꝛdinatis in eadem cęnaapoſtolis ſacer/
dotibus:cõmunicatis ⁊ lotis eoꝛum pedi/
bus:iterum intrauit menſam ⁊ ait: Scitis gob.ꝛʒ.
quid fecerim vobis.Si ergo ego dominus
et magiſter laui pedes veſtros: et vos de⸗/
betis alter alterius lauare pedes. Si ſum
magiſter: diſcite a magiſtro. Si dominus:
erubeſcat hec deſpicere ſeruus.Si iam pe/
perci pꝛoditoꝛ? ⁊ vos parcere ſtudeatis. Si
ante eum genu flexi: humiles ante aduer,/
ſarios eſtote. Si me ab eo permiſi oſcula⸗ .
ri: ⁊ vos maxillam pꝛębere dignemini. Si Matth.5.⁊. 26
pꝛoditoꝛem amicum vocaui: ⁊ vos inimi/
cũ amicũ vocare coꝛde ⁊ opere nõ dedigne
mini:qꝛ non eſt ſeruus maioꝛ domino ſuo.

Et poſt pauca de ſilio perditiõis doloꝛem

oſtendens ⁊ dolens: turbatus in ſpiritu et
cõtriſtatus ait: Unus veſtrum me tradet. Job.1z.
OQO q; doluit dominus diſcipulo perdito:oꝰ

ponit. Sel quid mirum: ſi pꝛo diſcipulis ꝰ qᷓ; ſtuduit eum ad ſe reuocare. Dholuit quia

veſtimenta deponit qui etiam carnem pꝛo x

inimicis ſuis dedit:?:Et quid mirum ſi moꝛe
Ohit.2. famuli pꝛęcinxit ſe linteo:qui foꝛmam ſerui
accipiens: habitu inuentus eſt vt homo?
Quid mirum ſi fudit aquã in peluim: qui
dignatus eſt fundere ſanguinẽ pꝛo noſtra
redemptiõe:Et ait iohannes: Venit ergo
D ad ſimonem petrum. Videtur deniq; qui/
buſdã:ſicut fuit martyr ille ſanctiſſimus et
doctoꝛ cypꝛianus:ante petrũ iudam lauaſ/
ſe:volens dominus pꝛędictum diſcipulum
reuocare.Sed non videtur ratio pondero/
ſa:Ex quo enim petrũ iam cunctoꝛũ caput
fecerat: ad eum acceſſit pꝛimo in honoꝛe:
vt ceteri poſtea ſimiliter facerent. Ideo ſic
intelligendum eſt: cum ſummam rei bene
tranſſcripſiſſet dicẽdo:Ceępit lauare pedes
⁊ linteo tergere:redit poſtea ad oꝛdinẽ rei
oſtendendo dicẽs: Venit ergo ad ſimonẽ.
Job.iʒ. Quid eſt etiam qð dſis poſtea dicit: Qui
lotus eſt non indiget niſi vt pedes lauet:
ſed eſt mundus totus? Si mundus eſt to/
tus:quare neceſſe eſt vt pedes lauet: Ideo
fratres attendere debetis:ꝙ hanc mentio/
nem facit dominus de ablutiõe baptiſma/
tis: qui ergo lotus ẽ in baptiſmate totus:
non eſt neceſſe niſi vt pedes venialium pec
catoꝛum lauet:quibus humana mens ob/
Zob.I5. ſtare non poteſt:nec infans cuius vniꝰ diei
E vits regnat ſuper terram. Peractis deniq;

H‚(⸗⸗—

non potuit eum coꝛrigere.Doluit quia ob/
ſtinatũ iaʒ eũ eſſe cũ diabolo cognoſcebat.
Daoluit quia ſuper eum ſententiam ęternę
natiõis daturus erat.Et videntes di/
ſcipuli faciem quam angeli aſpicere deſide 1. Petri.i.
rant eſſe turbatam:dixerũt: quis eſſet ille:
queęrentes quis eoꝝ eſſet maioꝛ.Sed qua-

re hoc:niſi quia arbitrati ſunt vt homines/⸗

ille qui maioꝛ eſt vt dominari poſſit:magi/
ſtrũ pꝛodere pꝛocurat. Aliqui tamen de pe
tro foꝛte ſuſpicabantur: quia plus ⁊ pluri/
ma ſe facturũ iam ꝓmiſerat pꝛo magiſtro:
ſuſpicantes ꝙ ficto coꝛde ſic totiens loque/
retur: Tu es filiuò dei. Sʒ qꝛ petrus inno/ Mattb. 16.
centem ſe ſciebat: innuit iohanni vt pete/
ret.Cui dominus:Cui panem intinctũ poꝛ
rexero: ille eſt: ſed caue ne petro dicas.Et SF
cum intinxiſſet ieſus panẽ:dedit iudę. Mõ
eſt ergo credendũ ꝙ dominus alta voce di⸗ *
xerit:quia ſi petrus hoc ſciuiſſet:dentibus
pꝛoditoꝛem dilaceraſſet. Nec etiam eſt pu-
tandum:ꝙ iudas tunc chꝛiſti coꝛpus ſum-
pſiſſet: quia iam dominꝰ om̃es diſcipulos
cõmunicauerat:⁊ iudam ſicut lucas euidẽ-
ter oſtendit: panem intinctũ tamen domi⸗/
nus diſcipulo poꝛrigere voluit:vt coꝛ intin
ctum veneno ſigniſicaret. Et poſt buccelll
intrauit in eũ ſathanas. Hunqͥd ſathanas
tñ ante coꝛ eiuſ intrauerat:Oino frẽs ante
buccellam coꝛ iudę intrauerat:ſed aſfectu ⁊

voluntate tantum:ſed poſt buccellã intra /⸗ hõ:quia quattuoꝛ modis generant᷑ holes: “

uit ſathenas effectu ⁊ opere: Camen bona

fuit buccella quã chꝛiſtus diſcipulo dedit.

HPo num etiã ſacramentũ quod ei tribuit:
ſed aliquando bona obſunt:a mala quan-
docq; pꝛoſunt. Coꝛpus enim domini qu.d
bonũ eſt: malis malũ eſt.Et carnis ſtimu/

lus malus eſt: et tñ paulo bonus eſt:et qð

Joh.iʒ. malum eſt:ſibi pꝛofuiſſe cognhoſcimus.Si/

cut ſupꝛa diximus fratres:panis iſte poꝛre

ctus a chꝛiſto ⁊ indigne receptus a iuda:fe

cit ex merito chꝛiſtus: vt maioꝛ eſſet licẽtia

ſuper eum diabolo poſt manifeſtationem:
ideo grauioꝛẽ vindictã in eum fecit. Sub/
tracta enim gratia eum dominus ad malũ
Pö. So. dimiſit: ⁊ dimiſit eũ ſcõm deſideria coꝛdis

ſui:⁊ iuit in adinuentionibus ſuis. Et per/

mittens eum in pꝛopꝛia voluntate ⁊ arbi-
Joh.iʒ. trio:ait diſcipulo: Quod facis fac citius.
Quaſi dicat dominus: Quia non poſſum
le: nec moꝛtis o debemus: deinde animã noſtrafn quę no/

ęinę:nec amoꝛe: do tibi poteſtatẽ vt agas ſtra pꝛoxima eſt:deinde coꝛpus:quia factu

te reuocare timoꝛe verecun

3 ,

facto quod iam voluntate feciſti. Q& iuda

aut ſine patre vt eua:aut ſine patre et ma/

tre vt adam: aut ex patre ⁊ matre vt homi /

nes:aut ſine patre ex matre tantum vr chri

ſtus. Bene ergo nouus erat:quia deꝰ ⁊ hõ

erat. Nouũ etiã regnũ ꝓmittebat qð nẽo
vnqᷓ; ꝓmittere auſus erat: IJdeo nouũ mã
datum dedit. In lege aũtveteri dictũ erat:
Diliges amicũ tuũ:⁊ odio habebis inimi/ Teuitj.i9.
cum tuum: Sed chꝛiſtus nouũ mãdatũ de
dit:qꝛ vt amicos inimicoſ diligere mãdat. Mattb.s⸗
Cęterę nãq; virtutes:ſides ſcilicet:or̃o:ele
moſyna:vginitas:⁊ ceterę vᷣtutes coꝛꝑis ⁊
fidelibꝰ ⁊ infidelibꝰ cões eſſe pñt:vᷣ inimicũ
diligere tm̃ chꝛiſtianoꝛũ virtus eſt.Et ideo
magiſter veritatis dixit: In hoc cognoſcẽt Job.iʒ.
hoĩes ꝙ mei eſtis diſcipuli:ſi dilectionẽ ab
inuicẽ habueritis. Scitote tamen fratres hh
ꝙ talis oꝛdo in diligẽdo ſeruãdus eſt. Pꝛi /
mo ſuper nos et ſuper om̃ia deum diligere

ra dei eſt. IJdeo apoſtolus dicebat: Nemo Epðbᷣ.ð.

quid facis: Attende antequã facias. Nam carnem ſuã odio habeat.Ideo nutrire de/
/

poſt factum foꝛte gratiam pęnitendi h

re non poteris: quid cupis tradere qui ti/
bi multa peccata pepercui? Nũquid a moꝛ/ litudo permittit.Sic em̃ vult deus:ſic vult
te te ſepe liberauit: Mũquid tui amoꝛe pa/
trem tuum ſanauit a lepꝛa: ⁊ matrem cum
qua concubueras a paralyſi etiã liberauit?
Nunquid te diſcipulum conſtituit: Nun/

quid te bꝛuſariũ fecit: Nunquid in furto te
ſepe inuenit ⁊ ſemper tibi pepercit? NMun/
quid te poſt petrũ vt plurimũ honoꝛauit:
Nunquid ſemper chꝛiſtuð iuxta ſe te habe/

re voluit? Hunquid ad pacẽ poſtq; te pꝛo/

dituꝝ cognouit ſępe reuocauit? Nunquid

tibi ſuum ſacrum coꝛpus donauit: Mun⸗
quid ante te genuflexit: Munquid pedes
lauit: Nunquid te oſculatus eſt? Cur ergo

pꝛodere vis magiſtrum:a quo tot bona re/

cepiſti: Sed heęc oĩa nõ ↄſiderans: recepta

buccella exiuit ↄtinuo. Et bñ exiuit: qꝛ vᷣe

a deo ⁊ a ↄſoꝛtio diſcipuloꝝ dei exiuit. Et

erat inqᷣt euãgeliſta nox. Merito nox diſci
pulo ꝓditoꝛi data erat:qꝛ cęcitas mentẽ eiꝰ

S caligauerat. Qui diſcipulus poſtqᷓ; ab eis

receſſit nocte:mox magiſter vndecim con/
gregauit:⁊ ait: Filioli modicũ tꝑus adhuc
vobiſcũ ſũ: Ideo mãdatũ nouũ do vobᷣ vt
diligat! inuicẽ ſic dilexi vos. Houꝰ em̃ erat

bemus coꝛpus: nec ipſum occidere ſed ſuſ-
tentare debemus cibo ⁊ potu:quãtum va/

apoſtolus:ſic ⁊ vobis fratres mei pꝛecepi.
Ideo fratres hoꝛtoꝛ vos ⁊ moneo atq; fie-
ri pꝛęcipio:vt tm̃ carnẽ dometis:qᷓ;tũ natu
ra poꝛtare põt. Nã cũ videã inter vos qͥſ/
daã ſexagenarios:quoſdã ſeptuagenarios:
qhſdã centenarios:vidẽs eos dei amoꝛe fer-/
uentes: coꝛpoꝛa eoꝛum cruciſigentes: vi/
num etiam non bibentes:timeo ne potius
deũ offendant qᷓ; placent: Talibus in chꝛi/
ſti nomine pꝛęcipio: vt ſaltem diebus do·
minicis ⁊ ſolennibus vinum vel ceruiſiam
bibant. Juuenes autẽ qui foꝛtes ſunt: ⁊ii
triumphare de inimico cęperunt:in chꝛiſti
nomine pęnitentiam agant ne deuincan
tur ab hoſte.Sic enim volo: ſic ſepe pꝛece
pi ſeruari. Sic non occidemus coꝛpoꝛa no.
ſtra: ſᷣ ſeruiẽt creatoꝛi ſuo. Deinde diligere Matthᷣ.ꝛ22
debemus pꝛoximũ ſicut fratrem noſtrum:
amicum noſtrũ vel inimicum: IJdeo atten⸗
de ꝙ ſi inimicũ videris eſurire: ciba illum: Ro. 12.
da illi potum: cooperias eũ:Et carnẽ tuaʒ Eſa. 58.
ne deſpexeris. Dilectio enim ſpiritalis bo/
noꝛũ eſt:quia om̃is habẽs eam bonus eſt.
Nũquid etiam cum odio aliquando para-

. i4. lepit

1

Unb⸗
ſu
N
N
nöts M
Pere

Nr
l⸗
un iir
Nn
Nnen
ſeon
cüd
hs
ſihn
fun
ns
an
ane,
pacen
lel
e onnn
paee

nn Pea

ius lenp

4

ſof
ſt.
aſc⸗
woere

ſtie⸗

Ad fratre Ginberema Sermo XSIIX

diſum quis intrauit:? Ad infernum ire odi- o latur: vel verbo blanditur: iudę pꝛodito/
um habẽtem ſepe me legiſſe memoꝛoꝛ: ſed ris fratrem ⁊ ſociũ ⁊ ſimilem ſibi eſe quis
J ad cęlum nunquã volare concedam. Cupi dubitare poterit: Sʒ qui amoꝛe chꝛiſti: ve

——

5 us ergo frẽs eſſe ciues cęleſtis ciuitatis: rus filius eſt. Uos enim fratres quoꝝ vita EK

ſeruemus nouũ mandatù nouę ciuitatis. lux mundi eſt:licet mũdus vos nõ videat: Mattb.5.
Illa inquã ciuitas habet pacem:pꝛęcipbit tamen mundi lucem vos appello ⁊ ſal ter·
nes. 13. pacem: ⁊ diligit diligentes pacem. Sequa- rę. Ideo quia lux eſtis: luceant opera ve/
L mur ergo pacem: ſine qua deum nemo vi- ſtra bona. MHos qui videmur gerere in coꝛ/
Aale QNere poteſt. Quęramus pacem: ⁊ poſtea ſe poꝛis noſtri hębitu ſigurã crucis: ⁊ nomen
quamur pacem. In ipſa deus habitat: in religionis ſanc habemus:nigram etiam
Dnz S. 75. ipſa quieſcit ⁊ pauſat:quia factus eſt in pa veſtem humilitatis poꝛtamus: ʒonis etiã
, ce locus eius. Mon ergo habeamus coꝛ in / pelliceis pꝛęcincti apparemus:caueamus

tinctum odio:ne ſilij iudę pꝛoditoꝛis ſimꝰ: ne ſimus ſepulchꝛa dealbata:quę foꝛis pul Mattð.25.
ne cum eo ſuſpendamur: ⁊ a diabolo pari/ cchꝛa et ſpecioſa apparent: ſed intus plena
ter cum eo trahamur ad tartara. Qui odiũ ſunt oſſibus moꝛtuoꝛum occultis. Pꝛoui/
n in coꝛde poꝛtat ſecũdus diabolus eſt:⁊ qui deamꝰ ne nobis dicat᷑: Vę vobis qui clau/
b pacẽ impedit antichꝛiſtus eſt. Et qͥ pacẽ oꝛ ditis celoꝛũ regnũ ante hom ines. Zimeo
8 dinat inter frẽs reuera filius dei eſt. Atten / enim ſatis ne paradiſum intremus:nec ali
Zud.⁊. dite fratres mariã: quoniã multuzʒ dilexit: os intrare permittamus. hHoc autem qua/
dinmiſſa ſunt ei peccata multa. Quid etiaz re dico fratres: non quia credam vos ma/
4. Job. 2. Petro dixił dñs:niſi petre amas me: Et qꝛ ⸗ los eſſe:ſed quia doleo de fratre noſtro per
1 amauit:meruit ⁊ amari: meruit audire: pa v dito ſimplicio:qui ad hunc locum ⁊ ad hãc
6de⸗ ſce oues meas: paſce agnos meos. Quid ſanctam congregationẽ cum tanto feruoꝛe

etiã diſcipulo ait qͥ diligebat chꝛiſtũ: ⁊ quẽ eenit⸗ ⁊ audito patrem interfectũ eſſe:

1 xpᷣus diligebat:? Dilecte mi veni ad me:q.: nõbis receſſit ⁊ mundum intrauit:vt pa/
1 tẽpus eſt vt epuleris. Pacẽ ergo habeamꝰ tris vindictã vindicare poſſet. Qui ergo ſe i. Corj.io.
fratres: ſi pacem cum chꝛiſto habeæ volu / exiſtimat ſtare: vigilãter attẽdat ⁊ videat
mus. Si vis amari a chꝛiſto: ama inimi- ne cadat:⁊ ſic homines videntes illos qui
⸗ cum pꝛopter chꝛiſtum. Si vis ergo amari: columnsę ſanctitatis eſſe videbantur tam
. ama.Hhanc amplectimini:hãc diligite:häc nequiter cadere: nõ ſolum ipſis regnum cę
pacem ⁊ concoꝛdiã vſq; ad moꝛtem ſerua/⸗ loꝛum claudunt:ſed ⁊ in ſeculo demoꝛanti )
tee:ſi vultis cum deo pacẽ habere. Pax em̃̃ bus. Hobis deniq; fratres qui nomẽ ⁊ ha/ .
, LZud.2. omniũ cuſtodia ⁊ cura virtutum eſt. hHhanc bitum ſanctę religiõis poꝛtamus vita ma/
„„—„ pacem annunciari in ſuo oꝛtu angelis pꝛę la periculoſioꝛ oſtenditur: q; in ſeculo de-
6 Lucl.24. Cepit: Pacem annũciauit ſepe apoſtolis: moꝛantibus. Ploͤꝛemus ergo fratres pec⸗
Watth. 10. Dacem pꝛędicare pꝛęcepit hominibus: pa cata noſtra ⁊ fratris noſtri amiſſi: Diliga/ 1. Job.4.
DSob. 14. cem pꝛo teſtamento apoſtolis reliquit:pa, mus ⁊ nos inuicem: quia charitas ex deo
Zud.a2ʒ. cem in cruce pendens poſtulauit: pacem in eſt. Hon erubeſcat alter alteri veniam po/
ſacrificio totiẽs in populo pꝛonunciari vo ſtulare:quia nõ erubuit chꝛiſtus inimicos Zud.23.
“” luit. Hulla deniq; dabitur venia: niſi pa/ ad pacem in cruce reuocare. Hõ erubeſcoat ·
ciſico viro. Pellite ergo a vobis hoc odij facere ſeruus quod pꝛimũ fecit et dominꝰ.
2 moꝛtiferum venenũ:⁊ pacem inter voSs ha Dominus autẽ qui habitare facit nos vni/ Ns. 7.
4 bete: quia eſtis fratres: quia in hac vaſta us moꝛis in domo: qui eſt vera pax qui fe/ Eoð.2.
ſeecn ſolitudine ſimul in vnum eſtis cõgregati. cit vtraq; vnum nos in vera pace perſeue/
Vno em̃ pane:vno indumẽto: vno nigro rare faciat.
coloꝛe: vna aqua om̃es ſimul participamꝰ*. Belingua doloſa Sermo xxxx
on Recducamus igitur fratres ad noſtamme “
g,eſ moꝛiã: ꝙ dominab inimico oſculatus eſt: Apio vos ſcire fratres chariſſimi A
c⁊tamen amicum vocat illum pꝛoditoꝛem: quę ſit lingua doloſa:a qua eximiꝰ
“ Mattᷣ.2c. Amice inquit ad quid veniſti?hate igitur pꝛophetarum dauid poſtulabat a
. reconciliationis pacem:ſed nõ oſculũ pꝛo / dño liberari dum dicebat: Dſñie libera aiaʒ Rs. 19.
e ditionis. Qui enim ficte inimicum oſcu / meãa labijſ iniqs ⁊ a ligua doloſa.Et ideo
—
—
B

Sancti

ſcitote fratres ꝙ non ſolum eſt lingua dolo .

ſa illa qę ſemiat inter fratres diſcoꝛdias:
quę ſuſcitat lites:quę incitat furoꝛes: quę

etiam conuentus conturbat:ſed etiam illã

doloſam linguam dicimus:quę te laudare

adulando pꝛocurat: dicens in facie te eſſe
quod non es. A talibus autẽ deum depꝛe ⸗
cari debemus:vt nos liberet et liberemur.
Quare ab his liberari dedbemus petere?
Quare eos vt moꝛtẽ fugerèꝭ debemus:Mi/
ſi quia adulatoꝛes ſunt:quia mendacia di/

ligunt ⁊ faciunt:quia falſitatis ſunt inuen/⸗

deſtructoꝛes:quia puritatis deuiatoꝛes:

tes:⁊ venenũ aſpidum inſanabile in coꝛda
hominũ conſpuentes. Ecce pꝛopter quod

Der confeſſione peccatoꝛũ: S .

toꝛes: quia diaboli fratres: quia veritatis mo XXX
S 1 eeſe ſolenrbomines fratres cha-A
odioꝛum inuentoꝛes: quia diaboli iocula/
toꝛes:quia ſathanę mediatoꝛes:q; dei per/
ſecutoꝛes:quia animarũ inuectoꝛes: ⁊ om⸗/
nium maloꝛũ inuentoꝛes:mel in oꝛe poꝛtã

Auguſtini

poteſt. Nos vero fratresn nõ ſic: v ſi verbe/

ramini a lingua doloſa:nõ turbato aio:ꝛnö
coꝛde inflato:ſed humili et tranqᷣllo dicite:
Domie libera animã meã a labijs iniquis Ns. ny.
a lingua doloſa. Sic in homine charitatẽ
habente excitatur frequentius amoꝛchari/
tatis. Inflamatur etem̃ coꝛ ⁊ ardet:reuiui /

ſcunt viſcera pietatis:⁊ ſic clamare non caſ

ſant qui tangunt᷑ a lingua doloſa: Deſicit Ns ʒo.

in doloꝛe vita mea: 7 anni mei in gemitib?.

riſſimi: Deꝰ cuncta nouit:apud eũ

videt:⁊ om̃ia ponderat:om̃ia nuda ⁊ aper/

ta ſunt ei. Quare igitur vult vt ↄfiteamur
hominibꝰ peccata noſtra quę nequiter geſ-
ſimus?: Hunquid nõ melius eſt cuncta ma⸗
a domino liberari poſtulare debemns. &ι . la tacere:qᷓ; ea pꝛędicare in tectiõ? Ecce eia

iniqua lingua et doloſa:& iniqua ꝓditio: - quis dicet: peccaui ſuper om̃es homines?:

O peſſima diaboli aſtutia: O grandis ma/⸗
licia: nõ ſolum per amara verba: ſed e
dulcia homines illaqueare pꝛocurat: v

ab homine lęditur: oſpꝛobꝛia: : cõtumelias

iniuras patitur inimicus reputat᷑ ab eo:

credo ꝙ me nõ diligit: oino opoꝛtet me cu/

ſtodire ab eo dicet homo: ſed ſi deo place-
Wattb. 5. re volo:me opoꝛtet alteram maxillarũ ſibi
pꝛębere:⁊ totũ poꝛtare in patiẽtia: vel ma-
lum pꝛo malo non reddere.Ecce quomodo
ad talia remedium eſt. Sed ſi homo beatũ
me pꝛędicet: ⁊ verba adũlatiõis nõ cogno⸗

B uero:qð remediũ habero potero? Ideo fra
rres nõ ſolũ lingua doloſa eſt illa: quę ma/

la inter fratres cõmittit:ſed ⁊ illa quę adu⸗

Jacobi.ʒ. latur.Si quis verbo tamẽ nõ offendit:hic
. perfectus eſt vir. Sed quia nemo perfectuſ

SGal.õ. ĩ via:ideo neceſſe ẽ vt alt᷑ alteriꝰonera poꝛ/
temꝰ. Memo tñ alterius onera poꝛtare põt

niſi qͥ habet charitatẽ. Sed qͥ charitatẽ nõ

habet:nõ ſolũ onera ꝓximi poꝛtare nõ va-

let: ſed nec etiam ſua. Quid em̃ facere de/
bet qui charitatẽ nõ habet Ecce ſtatim de
Matthᷣ.⁊. feſtuca trabem facit:verbũ pꝛo facto repu/
tans factum fuiſſe putat: Et ſic dolet: cla/

