Puuntegeiſe
Dlletogcb

Laeſa
. laemg
Ne

Upꝛne, .
6, Detpentus
A.
uEenoſfmnen
fns pr
Acenoßfnit
ſhikusarcte
. (ſpiatest
in Eere ppꝛieq
heChieveipnde⸗
aupi.
olco quoe
ſeturgueren
fnmckbun⸗
epelena⸗
Sraceckte
6. Ceqgudw
wi A.
4u Eunonius
en Ceegliepon
osſolan
Eunnen
Uri.Lat
Narglisd
Ai
OAan
1 goꝛſod
1
netken
Ab.
Anmn

Mir A

hckgreie
Gky
ſn

gedeh
umet.

iisgliti
areni⸗
müürezs ſe⸗ ſne
uie⸗
calſabii
zileer
W

nclit
Ahinn ineitin
rimkafur
ai i Tii
i Mmnarössckte
mn..
Dõ
s . Ani.
s ürrdo s

Saniſtfnani⸗
Gat n L.de
ndonds.
huccridnd

id gibuit⸗

igaloti.
mueſunndioit
rmduntaltnie

Gonechra

AOND.
mini E

ummli

. el
D
iucli,
. tinh⸗

nn,

s

t debttes dir

precipuarum ſe ententiarũ

pta perhibet᷑. vj. B. C. xiij. J.
Diſcere a chꝛiſto qͥd debemꝰ.xij.E. xxij. C.
De diuite cuius ager vberes fructus attu/
lit:⁊ de diuite epulone.xix.B. C.
po. Oe ſolus deus docet hoĩes.iiij. A.
Domus dei quę nos ſumus modo ędiſicat
7 qñ dedicabit᷑.iij.A.in fi. B. C. xx. A.
Honatiſta qd de xpᷣo ſentit. xxxj.D.i fl. E.
Doꝛmire qd ĩ ſcripturis ſigniſicat.xxxij. A.
Dulcedo qdã bona eſt ⁊ ꝗdã mala.iiij.E.

la ruga.xxix.B. C. D.E.
Eccleſia eſt in toto oꝛbe diffuſa nõ
in parte.xxxj. D.in fl.et.E.
Eg. Deſperatius egrotat qui ſe neſcit egrotu.
ix. A. B.
Ele. Elemoſyna non eſt facienda de iniuſtis ac/
quiſitis.xix.D.E.
Ad elemoſynã faciendã hoꝛtak. xxij. D.
Chꝛiſtus cur elegit piſcatoꝛes ⁊ idiotas: et
nõ ſapiẽtes ⁊ potẽtes.xxvij.C.poſt me.
Em. Emere ꝓpꝛie quid ſit.xxiiij.B.
Epi. Epicurei vnde dicantur 7 que ſi ſit eoꝛum ſe⸗
cta.xiij. F.
Epiſcopũ quõ opoꝛtet eos qui cõtradicũt
redarguere.xix.A.et.E.circa pꝛin.
Er. Errare eſt humanũ: ſed diabolicũ eſt in er⸗
roꝛe perſeuerare. xxij. F. in me.
Erroꝛ qñ eſt tolerandus.xiiij.H.in fi.
Eſ. Eſſe quadruplex in om̃i re creata reperitur
xxvij. A. B.
Eu. Eunomius qͥd de chꝛiſto ſentiat. xxxj. .
Ex. Exeguie pompoſe nõ pꝛoſunt moꝛtuis ſed
viuos ſolant᷑.xxxij.A.in fi.
Exrequie quõ pie ſint adhibendę defunctis
xxxij.C. et.xxxiij.A.in f.
In exequijs Dn ſunt attendenda et que.
xxxiij. A.

cio: ſed quod nolo malũ hoc ago:
uõ exponit᷑.v. B. C.E.et.xij.B.
Iopſe fecit nos 7 non ipſi nos: exponitur.
xj. A. B. C.
Jallere boni nolunt: falli aũt nec boni n nec
mali. xxx. A. in me.
Fi. Eidei catholicę eminẽtia.. B. in f.
Fides eſt credere qð non vides:cuius mer
ces eſt videre qð credis.xxvij.A.

Fides eſt maximũ dei donũ: ipſa pꝛę⸗

cedere debet intellectũ. rxvij. 2 A. et. . B. .
in medxio.

Ccleſia quomõ dicit᷑ eſſe ſine macu

On enim quod volo bonũ hoc a N

Fides ⁊ veritas vel ſpẽs differũt. xx. C. .
Fides cõcepta quomodo nutrienda eſt vt
perſiciat᷑.xxvij.D.
Fides imperfecta quomodo cognoſcatur
a perfecta:⁊ quando perfſiciatur:exemplũ
de fide petri ⁊ demonioꝝ.xvj.C. D. E.
Fides quę per dilectionẽ operatur non eſt
ſine ſpe.xvj. D.
Fides cum ſit inuiſi bilis viſibilibus tamẽ
melioꝛ eſt:exemplũ de ſeruo turpi ⁊ fideli
⁊ pulchꝛo inſideli.xvij.C. D.
gides plus fulget q; aurũ.xxvj. A. B.

Fides petri ⁊ demonioꝛũ differüt. xxxj. G.

xiij. D.in fl.xvj.K.
Nunc manent ſides ſpes charitas tria bee

cc.exponit᷑.xvj.C.in fi.D.E.

Fidelis ſermo ⁊ omni acceptione dignus:

qqm̃ chꝛiſtus ieſus venit in hunc mundũ

peccatoꝛes ſaluos facere: quomodo expo

nitur. viij. ix.et.x.per totũ.

An nõ habeat poteſtatẽ ſigulus luti ex ea⸗
dem maſſa foꝛmare ⁊c̃.xj.lh.in me.J. ·
De filio dei quõ ſentit Arrius.xxxj.B. C.
quid Eunomius ⁊ Sabellius: quid SFo/

tinus ⁊? Donatꝰ. D. E. quid Pelagiꝰ. F.

Hhic eſt filius meus dilectus in quo mihi be
ne cõplacui:quõ intelligat᷑.xxvij. C.
Filius hominis quõ aſcendit in celũ qᷣ de
cęlo deſe cendit. xiiij. F.

A foꝛnicatione maxime retrahit conſide- For.

ratio dignitatis noſtrę ⁊ pꝛęſentia dei: et

coõm inatio ſupplicij e eterni. xviij. A. B.

* *△n*

QR deus flagellat omnẽ filiũ quem recipit Fla.

quõ exponit᷑.xxiij. B. in fi.
Fraternitas xpᷣi maioꝛ ẽ qᷓ; ſanguis. xxv. Fra.
Furtũ cõmittit qͥ inuẽtũ nõ reſtituit.xix.?F Sur.
Egratia dei ⁊ libero arbitrio.Ser. SGra.
xj. A. B. C. D.
De gratia dei cooperate libero ar⸗
bitrio. xiij. G. in fi. et. H. in ſi.
Stꝛatia dei ideo qͥdã dicũt aponi libero ar/

bitrio vt faciliꝰbonũ pſiciat: Exẽplũ de re
migãte ⁊ veliſicãte.xiij.h.in me. et. J.

Gfa dei cedit oĩa bona merita nf̃a.xv. HP
Gꝛatia dei non ſaluat hoiem ſine volunta/
te hominis ipſius.xv. .
Gꝛatia dei ſumus ſaluati ⁊ nõ ex nobis. ij.
C. D. E. et. xj. J.
HGꝛatia dei qͥd ↄtulit nobis.iij. A.
De gfa dei nos pꝛęueniẽte.x.C. et.xj. h.
b 5

Annotatio

Ante iudiciũ noſipſos iudicare debemus 4

gratie dei totũ tribuere debemꝰ qð ſu⸗/
mus 7 poſſe umus. YJbidẽ.
maioꝛ gratia eſt ꝙ chꝛiſtiani ſumus q;
hoĩes ſumus.xj. C. D.

„ deambulat. iij. A.
Mhabitatiões due ſi unt poſt hancvi
tam ⁊ quę.xviij. B. in fi.
Ho. Homo bene conditus eſt ſed a ſerpente vi⸗/
tiatus.xiiij.H. in fi.
Homo factꝰ eſt nõ ipſe ſe fecit. xj. A. B. C.
Homo ãqlis factꝰ eſt a deo ⁊ qlis a ſe. xj. B.
Homo vt fleret hõ ⁊ nõ bꝛutũ animal:chꝛi9
ſtianus nõ paganus: non hoc meruit. xj.
Homo pticipat cũ oĩbꝰ creatis:⁊ in quo il⸗
lis eſt pꝛeſtantioꝛ.xxvij. A. B.

Homo ſicut creatoꝛe opus habuit: ſi caſal⸗

uatoꝛe.xxvij. A.in pein.

Homo chꝛiſtus non hoc meruit vt a verbo

ſuſciperet᷑.viij. B.
he. heęredes ⁊ hereditas dei ſumꝰ. xiij. k.i fi.
Contra hereticos et ſciſmaticos agit.xxij.
E. F. et.xxix.per totũ.
Heretici multi ↄfitent᷑ chꝛiſtum in carne
niſſe ⁊ tñ errãt.xxx.E.et.xxxj. .
Hhereſes plures de xpᷣo. xxxij. B. C. D. E. F
Heęretici nõ ſunt in eccleſia.xxix.B. in fl.
ct. D.circa finẽ.
hu. Humanus ſermo ⁊ fidelis quẽ ẽ̈ apls pꝛędi-
cat quis ſit. viij. ix. et.x.ꝑ totũ.
Humanũ dico ꝓpter infirmitatẽ carnis ve
ſtrę ⁊cc.quõ intelligat᷑.xvij.E. F.

Je. ſus interpꝛetat᷑ ſaluatoꝛ: 1 qᷣbus
i eſt ſaluatoꝛ.viij. E.
Jg. gnis inferni non omes ęqualiter

toꝛquebit. xviij. B. in fine.
Heus quõ dicit᷑ quoſdã ignoꝛare.v. F.
melioꝛ eſt ſidelis ignoꝛantia temera/
. ria ſcientia.xx. B. in fine. &
In. War inſirmitas i duob ſi vno ace d at tꝑe
ſe nõ ferunt.xxj. B.
Inſirmitas ꝓximi eſt aliquãtulũ ſuſcipien
da ad auxiliũ ñ ad ęqlitatẽ miſerię.xxj.C.
Iniqᷣtas qbus dñat᷑ ⁊ qũ.xij.ꝑ totiI.
Intellectus differt a rõne.xxvij. B.
Inuentio eſt reddenda: cum exẽplo cuiuſ/
dam. xix. F.
Ju. Judiciũ ꝓ damnatiõe ponit᷑. xiiij. H.
Quales in iudicio erimus quotidie cogita
re debemus. Xxxv. D.

Eus quomodo habitat in nobis 7

⁊ fedata cõponere.xxxv.C.
Citius pꝛoximoꝛum mala q; bona iudica/
mus. xxj.E. F.

Judiciũ temerariũ cur ſit vitandũ.xxj. D.

Judicia dei occulta ſunt ⁊ inſcrutabilia:et

qre. vij. C. E. xj.h. J. xiiij. D. xx. 2.

R 4 vd9

In iudicio reddet vnicuiq; ſm opera non

ſᷣm miſericoꝛdiã. xxxv. A.
De iugo chꝛiſti ſuaui tollẽdo. xxij. C.

Nolite iurare omino: neq; per celum neq;
per terrã ⁊cc.Et quod dominꝰ ait:Dico aũt
vobis nõ iurare omino ⁊cc.quomodo intel/

ligat. xxviij. per totũ.

Jurare nõ videtur eſſe peccatũ ſed peiera/
re: quia legimus deum a ſanctos iuraſſe.

xxviij. A.

De eo qui Higs um iurat quod putat eſſe ve⸗

rum.xxviij. B

AMultoꝛum plura ſunt i iuramẽta q; verba.

Ibidẽ in ſine.
Venꝝ iurãs vtrum peccet: 7 hõ difficulter
iurat ſine pctõ: nõ ſic deus.xxviij. C. D.
& falſa iuratio exitioſa eſt:vera periculo⸗
ſa:vᷣ nulla ſe ſecura. JObidẽ. D.
In neceſſarijs veꝝ iurare nõ eſt peccatuz:
exemplo apli.xx viij. D. et. lh.
An ſit iuratio quando dicitur: per deũ:aut

teſtem deum inuoco:aut per animã meã.

xxviij.E.

Plures t timent iurare per filios ſuos 1non .

per deũ. Ibidem.

Falſum iurãs ⁊ ſi coꝛpoꝛe viuit in aĩa tamẽ

moꝛtuus eſt ⁊ punit᷑.xxviij. FYX.
Cum iurare non ſit peccactũ ſed periurare:

cur apoſtolus pꝛohibuit dicẽs: Ante ola

nolite iurare. xxviij. G. H. J.

Jurandi ↄſuetudo nõ facile ſuperatur niſt
cuſtodia linguę ex timoꝛe dei: ⁊ ꝙ nõ ex/

cuſat oↄſt uetudo. xxviij. G. et. J.
3 n neceſſitate cũ nobis alias nõ 6 credit᷑ iu-
rare licet:ſi aũt credit᷑ ⁊ nemo exigit vix a

iurio ſanus es.xxviij. hh.
An peccet qͥ iuramentũ exigit ab eo quem .

neſcit falſum iurare.xxviij.h.in me.
De his qui per deos falſos iurant: aut ſu /
per lapidẽ:⁊ ſe periurij crimine nõ teneri

putant. xxviij. J. ante me.

Hei in iurãdi ↄſuetudinẽ alids labakf pꝛoxi⸗
mus:pꝛoximũ admoneat. Ibide.

N lteine ni

Conn⸗
uenuf
iktanu
Au zdiammu
VUteinuene
metlee
cikian
Niiſn
edeitöſi
kcndei
nobis 65
p. ante
Zuſicaave
dumilun
tſocetate
tellgek ty
Cunkmus
ſticiz ur⸗
i Beri
Oruſiaſt
(qsprnus
Scogsiuſti
Larius ſi
i4.
OQaude⸗
nan pe.
Qliteee
hete..

Qono⸗
anine
e Dedecen
ßaen
ſohikeer
. .
enye
tüͤeuang
Zinfne.
lervonen
ünſtne
hun
lmnte
Lerßet

non⸗
Qudſt

homins
Dentl
gulgt

Miigedene.
A Nen

Eptandi

l ann 4

3 N
iün
enneinm

ni Dori

Kggonoteint⸗

Denüſelcon

Nſongos une

god uuclene

1 igbödifale
deus wii..
Gehkrcnpenul
..
renöckpaung
ab.
cinrgg in
utperannine,

Kiosſddt

e fiinun
mi .
güͤͦſ un
Anirni

nan
5 49 „.

34lus0 ki

vn. b. is
vosi M un 6
ſie⸗ 1
le.

h
euigt e gien

precipuarum ſententiarũ

Zul. Juſticia dei ꝗᷣ ſit.ij. E. circa pꝛin.

Contra eos qͥ dicũt: ꝙ hoĩes ſumus a deo
habemus:ſ iuſticiã a nobis.xj.B.
Juſticia tua ſicut montes dei qͥd ſit. vj. E&.
Quõ dicimur iuſticia in chꝛiſto. xv. A. 4

Vt ⁊ inueniar in illo nõ habẽs meã iuſtici

am ꝗgex lege eſt: ſed illã que ex ſide eſt ieſu
chꝛiſti:quõ intelligat᷑.xv.D.E. F. G. hh.
Juſticiã ſuam volentes ſtatuere:quõ iuſti/
cię dei nõ ſint ſubiecti.xv. H.
Juſticia dei ſine voluntate nr̃a eſſe pöt: b
in nobis nõ põt niſi per voluntatẽ noſtrã
xv. Hh. ante me.
Zuſſtici quę ex deo eſt in fide ad cognoſcẽ/
dum illum: ⁊ virtutem reſurrectiõis eius
⁊ ſocietatem paſſiõis illius: quomodo i. in/
telligat᷑.xv. J.
Cum ſimus iuſtiſicati gratis: ipl. a tamẽ iu⸗
ſticia cur adhuc in nobis imperfecta ſi ſit.
xvj. B. xvij. A.

ꝛ iuſticia ſit ꝓpter ſe amãda ? delectat:

qs pꝛimus gradus eius.xvij. B. C. D.
Scöus iuſticię gradus qͥs ſit.xvij. E.
Tertius ⁊ ſũmus iuſticie gradus quis ſit.

xvij. F.

A aliud ẽ amare iuſticiã 2 aliud timere g

nam. xix. G.

Qui te creauit ſine te: non te iuſtifcabit ſa,

ne te. xv. h.
Vomodo chꝛiſtus dicitur lapis an
gularis. xiij. R. ante me.
De illo qͥ incidit in latrones.ij. D.
Quomodo laudat᷑ peccatoꝛ in deſiderijs
animę ſuę.iiij.C.

Xe. De decem lepꝛoſis curatis: ⁊ vno gratias

referente.x. A. et. C. in fine.
LCex ſubintrauit vt abundaret delictũ: ex/
ponit᷑:⁊ de eius vtilitate. iij. 5. S. vj. B.
xiij. C.

Legem veterem dicunt manichei contra/

riã euangelio ⁊ non datã per moyſen. iiij.
A. in ſine. P. C. xj. F.
Lex non eſt mala 90 malũ pꝛohibet. i iii.
PB. iin fine. et. F.
Lege humana plura licite perpetrant᷑:quę
diuina lege pꝛohibent᷑. iiij. C.
Lex ſpiritalis ẽ:ego aũt carnalis: exponit
v. D. xij. A. B.
Quid ſit legi dei condelectari fm interioꝛẽ
hominẽ. v. F. vj. A.
Abente ſeruire legi dei:carne autẽ nelegi bert
quid ſit.v.E.

Qualis ſit lex pcti in mẽbꝛis: 40 qñ ſu/
perat᷑. iij. iiij. v. vj. per totũ. SS
Lex ſpũs vitę in chꝛiſto quõ liberat a lege
pcti ⁊ moꝛtis.vj.B. .
lex pctĩ ⁊ moꝛtis nõ dicit᷑ illa ꝗᷓ q̃ p moy/
ſen data ᷑: ⁊ cur data ſit quę non liberat.
Ibidẽ.et.xiij.B.
Cur ſcripta ſit in tabuklapideis: data die
quinquageſimo poſt celebꝛationẽ phaſe
⁊ tranſitũ maris rubꝛi:⁊ de ↄcoꝛdia ac di /
ſtatia pleb legis vtriuſq;.vj.C.et.xiij. J.
Q impoſſibile erat legi in quo inſirmaba-
tur per carnem: deus miſit filium ſuũ i in ſi
militudinẽ carnis:exponit᷑.vj.D.E.

Lex vetus cur dabat᷑ quę nõ potuit viuiſ-

care.xj.E. xiij. B. C.

Lerx data ẽ ꝑ moyſen:gr̃a rventas p ieſum

chꝛiſtũ:exponit᷑.xj. F. G.
Lerx vetus comparatur baculo heliſei fi non
viuificanti.xj.HD.
Lex fruſtra minat᷑ qñ iniqᷣtas dſiak. xij. A.
Lex peędagogus noſter fuit in chꝛiſto c. ex
ponit᷑.xiij.C.
Lex bona ẽ legitie ea vtẽti: exponit᷑. Ibidẽ
Legẽ fides implet nõ no ſtrũ libeꝝ arbitriüũ
Ibidẽ in me.
Alter alteriꝰ onera poꝛtate ⁊ ſic adim plebi
tis legẽ xpᷣi:exponit᷑.xxj.et.xxij.ꝑ totũ.
Libero arbitrio qͥdã nimiũ tribuẽtes erra/ ⁊4.
uerũt a via iuſticię.ij. B.in fine.et..
der arbitrij vires adam peceando ami⸗
ſit.ij. D.

Liberũ arbitriũ ſic habemus vt tñ egeamꝰ

gra dei. vj. G. in fine.xiij. G.in fine.et.N
De libero arbitrio. Ser. vij.et.xj.ꝑ totũ.
Quantum valeat ſine gratia dei :oſtendit᷑
xj. B. xij. A.
& ex libero abitrio ſe quidã ad chꝛiſtü ve
nire gloꝛiant᷑.xij.E.in fine.
Per liberum arbitrium homo cadere po⸗
tuit non autẽ reſurgere:exemplũ de hoie
intemperanter viuẽte.xiij. B.
Per liberũ arbitriũ ſe qͥdã bonũ poſſe age
re dicunt:licet cũ difficultate:ſed awoſita
gfęa facilius.xiij.hh.in me.et.J.
ex libero arbitrio nihil boni agere pol⸗ 7
ſumus ſine gratia dei:ſed bene malum: ⁊
ꝙ liberum arbitrium pꝛopꝛie nõ ſit niſi in
bono.xiij. h. in fine.
liberũ arbitriũ cooperat gratig:et Sla
libero arbitrio.xiij.H. J.
Littera occidit:ſpiritus autẽ viuiſicat: ex⸗

Annotatie

In mundum chꝛiſtus venit qui nuſch de⸗ wo.

ponitur. iij. F. H.
wa. Alum non eſt malu natura ſed⸗ vi⸗
m tieo. xxx. C. D. .
Mala pꝛoximoꝝ ſunt toleranda: 7
AMWali perl⸗ equunk bonos nõ facto tantum
ſed moꝛibus.xxiiij. A.

Aanichei ponunt duas naturas:vnã bo/

nam ex deo: alteraʒ malam ⁊ ex gente te/
nebꝛarum: quod defendere volunt ex ver

bis apli.vj.G. xj. F.xij.C. xiij. E. xiiij. bH

in fine. xxvj. B. et. D. xxx. B. C. D. E.

Martyri iniuriã facit qui ꝓp martyre oꝛat.

xvij. A. in me.
MWe. Mediatoꝛ vnus eſt: ſicut vnus eſt deus: t
quoꝝ·xiij. D.
Medicus magnus chꝛiſtus aduenit: cu
totus mundus iacebat ęgrotus:qui

ſolum ſanitatem: ſed ⁊ mercedem donat.

xiij. A. B. et. E.in fine.
AMedicus ad qd diligit ęgrotũ.ix. C.
Non ẽ opus medicus ſanis vel male habẽ
tibus:exponit᷑.x.A.in fine.B. D
Neſcitis quia coꝛpoꝛa veſtra membꝛa ſunt

ſpirituſſancti:Zollens ergo membꝛa chꝛi

ſti:faciam membꝛa meretricis:exponitur
xviij. A. E.
Mentiri bumilitatis cauſa nemo debet.
xxix. E.
MWo. Quis me liberabit ð moꝛte coꝛpoꝛis huiꝰ:
exponit᷑.v. G. in fine. hh.

Cui vult miſeretur: ⁊ quem vult indurat:

exponitur.xx. B. C. D.
Moꝛtem coꝛpoꝛis quidam S timent 6
animęe. xviij. C. D. E.
Moꝛtem quidam differunt non effu/
giunt. xviij. E.
AMoꝛs iuſtoꝝ comparat᷑ ſomno. xxxij. A.

Moꝛtẽ hoꝛret nõ opinio ſ̃ natura. xxxij. A
De moꝛte amicoꝛũ triſtari naturale eſt: ſed ⸗
debet vincere in nobis ſpes reſi unectioig⸗

xxxij. A. C. xxxiij. A. C.
Aoꝛtuis non pꝛoſunt pompeę exequiarũ.
Ibidem.
Aoꝛtuis quibus pꝛoſt unt oꝛationes ⁊ ele⸗
moſyng. xxxij. B.
Aoꝛtuis quomodo ſit cura ſepeliendi ex⸗
hibenda.xxxij.C.in me.
Aelius eſt dolere moꝛtẽ amicoꝛum ; nõ.
xxxiij. B.
Moꝛs non eſſet ſi peccatum non peecellil⸗
ſet. Jbidem.

eſt. viij. A.
In mundũ cur chꝛiſtus venit. ix. A.

M„M 2n5 ſint dus naturg ſibi contra /

— See dus erant in chꝛiſto. viij. B. na.

Mon omnis qui negat: verbo negat. xxrj. ne.

E. et. F. in fine.
Quomodo chꝛiſtus nota fecerit om̃ia diſci ci
SS quę a patre audiuit:cum tamen di/
cat: Multa habeo vobis dicere: b nõ po
eſtis poꝛtare modo.xx.C. D.

nit᷑.xxj.et.xxij.per totũ.
QAQusę ſint onera paoximoꝛũ ⁊ quẽ/
admo poꝛtanda. xxij. A.
OQQ alia ſint onera pꝛopꝛia in quibus quil/
q ſuum poꝛtabit:alia in quibꝰ pꝛoximũ.
xxij.A.poſt me.et.E.
De diuerſis oneribus ſub quibus huma⸗
num genus poꝛtat: quoꝛum pꝛimum eſt
auaricia.xxij. B. C.ſecũdum paupertas .
⁊ diuitig. D. tertiũ hereſes. E. F.
QA aliud eſt onus paupertatis:aliud diui/
tiaꝝ.xxij. D.in fine.
Venite ad me qͥ laboꝛatis ⁊ onęrati eſtis:
exponit᷑.xxij. B. C.

Oꝛationẽ dominicã vere nobiſcũ heretici GSr.

nõ oꝛant. xxix. D. E.
Chꝛiſtus oꝛans pꝛo peccatoꝛibꝰ ſi ſit exau /
ditus.ix.B.
Cur oꝛantes non ſemper exaudiuntur. ii.
E. v. C. in fine.
Oꝛatio beati Auguſtini quã dicere cõſi ue⸗
rat poſt ſermones.iij. in ſfne.
Oꝛnamenta coꝛpoꝛis quantomagis appe⸗/
tuntur: tãto ſunt detrimẽta pominis in /
terioꝛis.xviij. B.
Hariſcei qui dicant᷑.xv.C.
Paruuli cur quandoq; moꝛiantur Na.
ante baptiſma ⁊ damnetur cum ta
men ipſi non peccauerint.vij. D. E. xj. HH
in me. xiiij.D.
Paruuli etiam nati a fidelibus contrahüt
peccatũ oꝛiginale. viij. E. in ſine.x. A. B.
Cur baptiʒãdi ſint qͥ nõ peccauerf̃t.xiiij.A.
Eos ideo quidã baptiʒari dicunt non pꝛo/
pter vitam ęternam ſed pꝛopter regnu c/
loꝛum. xiiij. A. in fine. B.
Quidã rurſus paruulis non baptiʒatis ex
miſericoꝛdia ⁊ iuſticia vitã ęternã ⁊ regnũ
cęloꝝ deberi greudunt ril. C.D. E.

Lter alterius onera poꝛtate:expo/ n.

Pha.

ungtmnun
mredinqg
etatusfien
Siatas faan
erigen ofte
4 enteeneo
nen iil
tpiichin
Cuncntnian
kilcel
Unndun
tii.
gnnt

Peitaucor

ſalninsd
ktöpolum

ſe ſe⸗ iuem

i,.
. aliaeſen
Menscnn
legeckre
Cilttpate
mnonalis
Cureidane
Poflltii
Curſepere
1A.
Decuscon
ſanslt
Aun
Mlktrn.

* leunng

Lacemne
Matinpe
glol Gatie
naaä
Abnii
AI
ſiin⸗ *
Whenz
Eſtue
nslan⸗
um

n keant

nr i.

. in

wunchegt
Annguc'enti

anmn
ſcütn es
gles . .

Pennnsintni
mis tongnn ch

ge obii yrot

Ccatond'ſ

a ninm

niqnidinri
iaie.

nnde

ldihuinti

ucui
ieapt

nonbe N Gnpn

tigen⸗ o

r

precipuarum ſententiarũ

Reſpõſio Auguſtini ↄtra vtroſq;:vbi oſtẽ/
dit ᷣm ſcripturas paruulum baptizatum
in fide offerentiũ ſaluari: nõ baptizatum

condemnari. xiiij. F. S. H. xxxj. F.

Quę ſit pena decedẽtium ante baptiima. H

xiiij.D.in pꝛincipio.

Paruulum non baptiʒzatũ ideo quidã vi⸗/
tam ęternam ſed non regnum cęloꝛũ in/
trare dicũt:quia dominus ait: Miſi quis
Pctõꝛ ⁊ uaricatoꝛ differur. Ibidẽ in fi.

renatus fuerit ex aqua ⁊c̃.xiiij.E.in me.
Sicut ad factum alienũ vulnerabãtur: ſic

per fidem offerẽtium ſanant᷑: exemplũ de

ſerpente eneo.xiiij.G. L.

poſt baptiſmü inter ſideles cöputandi

ſunt.xiiij. h.in me.et.L.in me.
Cur non naſcant᷑ ſancti a parẽtibus ſideli⸗
bus: ſicut mali a malis.xiiij. A.

Vtrum baptiʒãdi ſint ante diem octauũ.

xiiij. H.
CQur ſtatim nati ploꝛant. xxiiij. A.

Yaſ. Paſcha iudęoꝝ qͥd ſiguret.vj. .
Paſſionibus chꝛiſti ſine amoꝛe cõmunica/

re nõ poſſumus.xv. J.

VNat. Patientię exemplum nobis chꝛiſtus muit.

xxiij. P.

PHanu. Pauli apoſtoli nominis interpretatione:
⁊ de eius emulatione ſcom iuſticiã que in

lege eſt. xv. C. D. E. F. G.
e fuit paulus iuſtꝰ vt angeli: licet adhuc
moꝛtalis.v.B. in fi.et.C.in ll.

Curei datus fuit angelus ſathanę: dd ei ei

pꝛofuit.iij.E. et.v.C.
Cur ſe peccatoꝛem pꝛimũ aſpellauit. i ix. C.
x. A. B.

Peeius conuerſione: cur miſenicoꝛdlo co/

ſecutus ſit.x.B.

E&Oρ„paupertati chꝛiſtianoꝝ regni clor p⸗

mittit᷑.xxvj.B. in me.

NPe. Peccatum oꝛiginale quomodo pertranſi jt
ab adam in omnes:⁊ cur pꝛo illo moꝛiun /
tur etiam paruuli qui non peccauerunt: ⁊
ſola gratia chꝛiſti nos liberat ab illo in
quo peccatũ nõ fuit.iiij.F.in fi.vij. D.E

x. A. B. xiiij. G. ante me.

Aur nati a fidelibus illud connabunt. vih.

E.in fine.x.A. B. xiiij. EK.

Pctm̃ oꝛiginale a parẽtibus ptrahi cur aui Z

dam negãt.xiiij.A.in fl.xxxj.F.
ſtris ſatiſfecit. xiij. G.

ne. xiiij. J.

Cur naſcimur pctõꝛes ab ada 2 nõ iuſti ab

abel. Ibidẽ in fi. et. KR.

Quõ pctm̃ intrauit in mundũ: eperillud 1

moꝛs.xiiij. J.in me.

Argumẽtũü: ſicut pctm̃ adę nocuit his qui
noõ peccaueft:ſic chꝛiſtus pꝛodeſſe debuit
his qͥ nõ crediderũt.xiiij. D. .

Peccatũ non cognoui niſi per legem: expo W
nitur.iiij. C. v. A. L

Quõ pctm̃ occaſione mandati ſeducit 7 oe H
cidit.iiij.C. D.et.v. Ad. H
Peccandi infirmitas cur remanet poſt ba⸗

prtiſma.ij. D. vj. FꝓF.
Peccatum chꝛiſtus non habuit:factus pꝛo HM

nobis peccatũ:in ſimilitudine carnis pec
cati:exponit᷑: nomine peccati ſigni
ficatur. vj. D. E.
Peccatum nõ eſt natura: ſed vitium natu⸗
re. xxx. C.

„ . .

Peccata nõ debemus dimittere timoꝛe be

nę ſed amoꝛe iuſticie. xvij. E. xviij. E. 5.
xix. G.

Peccatũ duobus modis cmittit timoꝛe

ſcʒ 2 delectatiõe. xvij. E.

Si dixerimus quia peccatũ non habemus H

noſipſos ſeducimus: exponitur. xxix.per
totum.

Auidã dicũt homiĩes iuſtos nullũ babere

pctm̃.xxix.A.in me.B. C.

De peccatis ſine quibus hecvita non per/ .

agitur.xxix. D. E.
Peccatũ quãdo ẽ aut qñũ regnat in noſtro D
moꝛtali coꝛpoꝛe.xij.D.
Peccatoꝛ nõ ideo debet velle eſſe beccatoꝛ D
quia deus amat pctõꝛes.ix.C. et.D.in fi ·

Quomõ aliquis dicitur pꝛimus peccatoꝛ.

ix. C.x. A. B.

Pedagogio officiũ qle ſit. xiij. C. ante me.

Pęnitere nõ debemꝰ de bene actis.xxij.
Pelagianoꝝ oꝛigo ⁊: diſputatio de libero
arbitrio ↄtra gratiã dei. xj. D. in me.

PHelagiani ceęleſtiani dicũt hoĩes poſſe vi H

uere ſine om̃i pctõ. xxix. A. B. C.

Paruulos dicunt nõ habere oꝛiginale bec/ D

catum. xxxj. F.

Differẽtia penan gehẽnę. xviij. B. in fine.·
D Poerfectus quiſq; quomõ de ſe ſentire de⸗
ey ſolus chꝛiſtus ab illo liber fuit: 27 no/

beat.xv. EH. L.

AVe aliquis ſimul pertectus zimperfectus
traducitur pꝛopa gatiõen non imitano⸗

eſſe poteſt. xv. C.

Peierarevel periurare grande peccatũ eſt.

Annotatio

xxviij. A.

Periuriũ tribus mois cõmittit. xxviij B
Qui vult non peierare debet non iurare.

xxviij. C.

Preriuros cur nõ 5 ſtatim vindicat deus:

Sic poꝛtandus eſt pꝛoximus vt diſciplina

Auos pꝛędeſtinauit hos ⁊ vocauit: ques
vocauit hos et iuſtiſicauit: quos iuſtifi-/

plures viuunt coꝛpoꝛe: in auima moꝛtui.

xxviij.E. in fine. er. F.
A periurio vix ſanus eſt cui cũ ũ credit ⁊ non
exigit᷑ iurat.xxviij.hh.
Periurus eſt qui ſuꝑ lapidem aut ꝑ falſos
deos falſum iurat.xxviij. J. ante me.

Perſecutionẽ pati opoꝛtet pie volentẽ vi⸗

uere. xxiiij. A.
vna pſona eſt chꝛiſtus cũ ſñ verbo. xiiij. F
Pignus ⁊ arra quõ differũt.xiij. k. i me.
Poꝛtandus eſt pꝛoximus:⁊ in quibus ⁊ /
re. xxj.et.xxij.per totũ.

nõ doꝛmiat.xxij.E.
Cur dñs dedit pꝛęceptũ adę.xiij. B.

cauit hos ⁊ magniſicauit: exponitur. xvj.
per totum.
Qui pꝛedeſtinatis vult reluctari: paret ſe ſi
põt bellare aduerſus deũ.xvj.A.

Pꝛedeſtinatio pꝛeęcedit vocationẽ. xvj. A.

in fine.et. B.
Pꝛedeſtinatiõis veꝝ ſignũ.xvj. D.
Pꝛędeſtinationẽ diuinam velle perſeruta/
ri laboꝛioſum eſt:quia eſt occulta.vij.C.
D. E. xj. H. J.
Pꝛedicatoꝛ loquit᷑: ſed deus ſolus mouet
coꝛ.iiij. A.

Pꝛęiudicare nõ debet cauſa cauſę: ſe: nec ꝑſo

na perſonę.xxij. F. circa pꝛin.

Actus pꝛimiani cum maximianiſtis cõtra

cecilianũ.xxij. E. F.
Contra pꝛopꝛietarios invita cõmuni agit.
xxv. A. B.

Pꝛudẽtia carnis quõ dicit᷑ nõ poſſe ſubijci

legi dei. vj. F.in fine.et.G.
Pꝛudentia carnis cur inimicat᷑ deo.vj.G.
De pſalmo nonageſimoqnto: Cantate do
mino canticũ.xx. A.

Pfſeudo ꝓpheta eſt pꝛopheta fallax: quõ
cognoſcat᷑.xxx.A.in medio.et.B.

N Aptoꝛum qualis erit pęna oſi dera
ii põt. Ser. xix. B. C.
De rapina nõ ſunt faciendę elemo

9*

Hon eſt rapiendũ pagano aliquid vt der

chꝛiſtiano.xix. g.

Rapina ẽ ẽ cũ qͥs aliqͥd inuenerit nõ reddi/

derit: cũ exemplo de quodã ainueniſ ſac/
culũ ſolidoꝝ.xix.F.

KRatio differt ab intellectu. xxvij. B.

Regnũ peccati qñ deſtruek. vj. A.

Regnum celoꝛum ⁊ vita ęterna idem ſunt.
xiiij. A.in fine. D.
Niſi quis renatus fuerit ex aqua 2ſ. piritu/
ſancto non intrabit in regnum celoꝛũ: ex/
ponitur. xiiij.E.

Relurrectio chꝛiſti cauſa eſt noſtre reſurre⸗

ctionis.xv. . xxxiiij. D.

Relurrectionem carnis futurã quidam ne⸗

gant:⁊ eam ſperãtes irrident. xxiij. A. in
medio.et.D.

Exremblis. oſtendit᷑ reſurrectionẽ carnis fu
turam nõ eſſe impoſſibilem apud deum.

₰

Salutare dei chꝛiſtus eſt: ⁊ de deſi
derio patrũ vt ipſũ viderẽt.i iij. K.

D.
bellius qᷣd ſentit de xp̃o. xxxj j. D

anctitatis vel ſanctificatiõis multi ſunt
mogdli.xiiij. =D.
Scripture ſacrę vtilitas eminẽtia. j. A.

ÆO ponat tempꝰ futuꝝ ꝓ pꝛęterito. xx. C.
Scripturę ſacrę obſcuritas exercet ſtudio /
ſos nõ denegat intellectũ.xiij. A.

De officio ſepulturę:⁊ cur libẽter exhibẽda
⁊ qᷣbus pꝛoſit.xxxij.C.et.xxxiij.B.

Sermo fidelis ⁊ oĩ acceptiõe dignꝰe qꝛ xpᷣs

venit in hũc mũdũ pctõꝛes ſaluos facere:

exponit᷑.viij.ix.x.ꝑ totũ.
rur magis apls dicere voluit: Sermo hu⸗

manꝛid eſt fidelis q; ſermo diuinr om̃i L

acceptiõe ⁊c̃.viij.A.
Serpens eneus Zaltatusi in heremo quid
figurabat.xiiij. O
Sicomoꝛ qͥd ſit:⁊ d ſignificet. viij. C.

Si em̃ qð nõ videmꝰſperamus ꝑ patientiã 1

expectamus: exponit᷑.xxiij. A. B. C.

Spes viatoꝛi neceſſaria ẽ ẽ:nõ aũt in patriã

ꝑueniẽti.xvj.D.in ſfine.
Spe em̃ ſaluati ſumꝰ expõit᷑. xx. C. xxiij. A

Spes mũdi Enn fallit: ſed nõ ſpes ęterno

rum. xxiij. A.C
Spũſſctũs cur dicat᷑ digitus dei. vj. B. C.
Cur nõ venit ſuꝑ diſcipulos niſi die quinq̃
geſimo: ⁊ cur in igne ⁊ in lin guis. vj. C.

MAuõ dicat᷑ hitare ĩ coꝛdibꝰ nr̃is.vj.G.i.fi.

QQ ſit cõis pfis ⁊ filij ſoũs.vj. Hh.

Siquis ſom̃ chiſtin nõ habet:hic nõ eſt ey:

rikkie
Qlorintch
hnbtni
Poocey chlin
ſeßt ccyln
aponini
goui nirdiohl
Cuoelcoflo

Gbuſnoß

iiinn
Sooacfiune
gulnstbi es⸗
ſort .
r ulided
Zlgoesfnuia
Ciilpenuine

den nfne

it ſisi⸗
uc 4
ſanemnee
E
stenplüde
Wseront.
„ us

ſt uiſce

Mdektenp
tonisepruin
Curnilivoe
. Dinſn
Tsfaſus
Mläün
Palkenne
itnoir
nr,
Deduplattn
Ulltarſto
Uumnͤki

numnentniiti

lucigingt

ntpiß
Wek.) 8

ugemiinin

Werignutftn
Nlegnunetgi

tärin

D.
Efirignint⸗
mden n Zi

ſunagigiengt
ſbiensgasden.

nnderzo mn

ciinschetdene

tpͤricei il
zicnösnliur

stemininn .

zgogenngt.

insereru ſcn
ii. àq.
riibatceni⸗
„Ai. D.
tiengtif⸗

görsſtostuat

A.
ewolbinsenetr
ſmdtunric

nmnusgjun

,

bintͤutn

.
wiigln

ſetuiſwwnmn

pllnite
in ngiſe
binuit

„,3 *
bechli

precipuarum ſententiarũ

exponit᷑ ibidẽ.

inhabitantẽ ſpm̃ eius in nob. Ibidẽ.
Nõ accepiſtis ſpm̃ ſeruitutis iteꝝ in timo/
re:ſᷣ accepiſtis ſpm̃ adoptiõis filioꝝ dei:
exponit᷑.xiij. J.in me.et. K.
Seruire deo ſpũ ⁊ carne differũt.xv.A.
Quõ aliqs ſil dicat᷑ ſpiritał ⁊ carnał.v.D.
q chꝛiſtus ſpõſus eſt: ⁊ ecdeſia ſponſa: ⁊
quõ a ſponſo cognoſcit᷑ ſpõſa.xxxj.E.
Stoici qͥ ſint:⁊ de eoꝝ erroꝛe.xiij.F.
Stultus ibi es deo vbi tibi ſapiens vide/
ris.xix. B.
Vtuꝝ ſtulti deꝰdabit r̃gnũ celoꝝ.xix.HB.i ſi
Suꝑioꝛes inuicẽ arbitrari debemꝰ.xxj.D.
Omi ſpiritui nolite credere ̊ ꝓbate ſpũs
ſi ex deo ſint: exponit᷑.xxx.A.

ODim̃is ſpũs qͥ ↄfitet᷑ chꝛiſtũ in carne veniſſe

ex deo eſt: ⁊ oĩs qͥ non ↄfitet᷑ ieſum chꝛiſtũ
i carne veniſſe ex deo nõ eſt:exponit᷑.xxx.
B. C.D. E. et.xxxj.ꝑ totũ.
Si qͥs templũ dei violauerit:diſperdet illũ
deus:exponit᷑.xviij. G.
Empus pꝛeteritũ ſępe ꝓ futuro po
ni ſolet.xx. C.
Tempus redimere qᷣͥd ſit.xxiiij. B

Aliud eſt tempus laboꝛis:aliud remunera

tionis.xxxiii.A.
Cur mali vocant᷑ tenebꝛę:⁊ illuminati lux.
xxx.N.in fine.et.E.
Teſtis falſus ↄtra ſe: non feret teſtimoniũ
ↄtra aliũ.xxix. C.
Nolite timere eos qͥ occidũt coꝛpus: aiam
aũt nõ pñjt occidere:expõit᷑.xviij.C.D.E
Aindeſt timere pęnã:aliud amare iuſticiã
xix. G.
De duplici timoꝛe: ſcʒ vano ⁊ vtili:aut ſer
uili ⁊ caſto.xiij. J.in ſi.xviij.E. F. xix.G.
Timoꝛ nõ eſt in charitate:bᷣ pfecta charitaſ

foꝛas mittit timoꝛẽ:exponit᷑. IObidẽ.

Chꝛiſtus quõ ẽ traditꝰ a pr̃e ⁊ aſ e. xxiij. B.
Tyriacũ cũ ſiat ex veneno: quõ curet vene
nũ.iij.E. in medio.
Deus trahit aliquẽ nõ cogẽdo ſed inſpirã/
do.ij. B.
Peto ne deſiciatis in tribulatiõibꝰ meis ꝓp
vob ꝗeſt glia veſtra: exponit᷑.vij.A.
Tributũ cur xpᷣs ſoluẽ voluit.vj.D. ĩ me.
De trina vnitate ⁊ vna tnitate.j.A.circa ſi
Trinitatis vnitas demonſtrat᷑ exemplis ⁊
ſcripturis.j.B.

Q in trinitate ſit diſtinctio ꝑſonalis ĩ vna

eſſentia:mõſtrat᷑.xiij.E.

Auõ viuiſicabit moꝛtalia coꝛꝑa nr̃a ꝓpter Turba chꝛiſtũ videre impedit ⁊ mala ſua⸗

Elle adiacet mihi:pficere aũt nõ in
vV uenio: exponit᷑.v.F.in me.

ellus gedeonis ⁊ area:quid figu
rent.ij.E. in fine. .
Ad chꝛiſtum nemo venire põt niſi fuerit ei
datüũ deſuꝑ: exponit᷑.ij. B.

Venite ad me omnes q laboꝛatis ⁊c. expo

nitur.xij. E.
Q nõ ſtatim vindicat pctõꝛes deus:patiẽ
tię eſt nõ negligentię.xxxv.A.
Virginitas ſacta qð liceat reſpuit:vt plus

placeat cui ſe deuouerit.xviij. G.

Virtutes ⁊ vitia nõ ſũt coloꝛatę aut coꝛpo
reę: ⁊ ꝓpter ſe amant᷑ aut vitant᷑.xvij.
Quid ſit viuere ſᷣm carnẽ aut ſᷣm ſpm̃.xiij.
D. in fine.E. F. G.
vita alę ſit deus:⁊ aia vita carnis: ⁊
nõ ſit viuendũ ſ̃m carnẽ. Ibidẽ.et.xviij.
D. xxviij. F. xxxiij. .
Vita ęterna ⁊ regnũ cęloꝝ idem ſunt.xiiij.
A. in fine.et.B.
Vita pᷣſens eſt mediũ quoddã inter ſũma
bona ⁊ ſũma mala.xxxiij. A.in medio.
De vocatiõe dei gratuita.xvj.A.
QQO vna ſit voluntas patris ⁊ filij.xxiij.P.
Vnũ aũt:queę quidẽ retro ſunt obliuiſcẽs:
in anterioꝛa me extendẽs:⁊ vnũ eſt necel⸗
ſariũ:exponit᷑.xv. K.L.

De zacheo. viij. C. D.

Finis Annotationũ.

4 .
. . —— D S 6 2 . * 4
. OWOW =IJèM . . 2 =IðèòðUMGUãꝛ “ 2
. .
. .
... .
. .- —— . —
—
, . .
.
1
.
2
. 4 .
. — „*
.
. .
. 3 .
„
. .
. .
.
.—.
. .
4 . .
.
.
.
.
.
. . .
.
.* 6
— .
5
. .
N. „ „
.
.
.*
4
W.
1.
.
.*
.
.
⸗ ⸗ê . 4 5
. .

X M D . . *“D SS
.
W
8
4
*
„ . .
.
.
R .
. 4
„
. .
. *
.
„
3
. *D
.
*
„
5
4
.
. .
.
.
.

revgiküne
GStoluinet
Peeo oc idem
ia Lugas
oocidedi⸗
ekuan
””ñů ctie⸗
afnn
.„R . Cde onofaatp
W ðM Doalttndt
“ i iun
„ i niis
Peoncdſcedii
ô Eun

Ene

. hlinepſte
. manmnech
dtginch,

S= lui ſeuu
gelitat
flfns. Kun
ffninſeni
läeſnn
sdonare led
Mende
taatenge
Palllliine
Wagbeon
hili 1
Mneplnt

—

Expoſi

¶Tractatuũ expoſitiõis diui Au/
relij Auguſtini in epylam beati Jo/
hbannis: quos quidam homelias:
alij ſermones nominãt:ſũmaria ac

7

bꝛeuis annotatio.

De eo qð iohãnes diẽ: Qð erat ab initio:
qð audiuimꝰ:⁊ qð vidimꝰ⁊c: Tractatꝰ I.

tiõis. S. Auguſtini ĩ Epiſtolã btĩ Johãnis Tractatꝰ I
⁊ ſatis memoꝛabili in ſãcta eccleſia dei:ma:
xime charitas cõmendatur. Locuturus eſt
multa: ⁊ pꝛope omnia de charitate: Q&uiha
bet in ſe vnde audiat:neceſſe ẽ gaudeat: ad

quod audit.Sic em̃ illi erit lectio iſta:tanqᷓ;

oleum in flãma. Si eſt ibi qð nutriatur:ꝛnu-

tritur ⁊ creſcit ⁊ vmanet. Item quibuſdã ſic

eſſe debet tanquã flãma ad fomitẽ:vt ſi nõ

De eo quod idem dicit:Scribo vobis filio/
li z: Cractatus JI.
De eo qð idẽ dicit: Pueri nouiſſima hoꝛa
eſt æc: Tractatus II.
De eo qð idem dicit: Et verax eſt ⁊ non eſt
mendax ⁊cc: Tractatus IlI.
De eo qð idem dicit: Omnis qui natus eſt
ex deo:nõ facit peccatum ⁊c̃:Tractatꝰ vV.
SDe eo qð idem dicit: Et in hoc cognoſcimꝰ
quia ex veritate fumus ⁊c:Tractat?ꝰ VI.
De eo qð idem dicit: Jam vos ex deo eſtis
filioli:⁊ viciſtis mundũ ⁊c: Tractatꝰ vIli.
De eo qð idẽ dic: DHeũ nemo vidit vnq; ⁊c:

ardebat:accedẽte ſermõe accẽdat᷑. In qͥbuſ
dꝗ em̃ nutrit᷑ qð eſt: in qᷣbuſdã accẽdit᷑ ſi de-
eſt: vt oẽs ĩ vna charitate gaudeamꝰ. Vbi
aũt charitas:ibi pax: ⁊ vbi hũilitaſ:ibi cha
ritas. Jã ipſũ audiamꝰ: ⁊ ad eiꝰ ꝓbũ ꝗᷓ dñs
ſuggerit etiã vob vt bñ ĩtelligatt loq mur.
E xblicit pꝛecfatio.
¶ De eo að Johanes diẽ: Qð erat
ab initio: qdð audiuimꝰ ⁊ qð vidi⸗/
mꝰ⁊ manꝰ nr̃e tractauerũt de bo
vite:vſq; ad id: Qui odit freʒ ſuũ:
ĩ tenebꝛiſẽ ⁊ ĩ tenebꝛis ambulat:⁊
Tractatus vIIlII. nreſcit quo zat: qu tenebre exccca, –
De eo qd idem dicit: In hoc pfecta eſt dile· uerũt oculos eiꝰ: Kracatu .·
ctio in vobis ⁊c: Tractat? II. ]7 N od erat ab A 1
De eo qð ideʒ dicit:Oiĩs qͥ credit ꝙ ieſus ſit 1J Pnn r. Joh .7
chꝛiſtus:ex deo natus eſt ⁊c᷑: Tractat* xXx x⸗ D initio:qð gu⸗
R— 3 diuim? 21 q vidiè

2 SBFinils. . vidi ⸗·
¶ Expoſitio diui Aurelij Auguſte⸗ fracrauergt 8 ver.
ni in epiſtolã beati Johanis: In ꝗ bo vite. Quis e qul
maxime charitas cõmendatur: feli mand afackerverhn
citer incipit. Hſniſi qꝛ bũ caro factũ eſt ⁊ habitauit ĩ no?
¶ e intentioneę auctoꝛis ⁊ huiꝰ hoc aũt verbũ qð caro factũ ẽ: vt manibus
epiſtole cõmẽdatiõe:Pꝛęfatio tractaret᷑:cepit eſſe caro ex vᷣgine maria:ſed
non tunc ceępit verbum:quia:qð erat ab ini

Eiminit ſanctitas veſtra euangeliũ non tunc cep
tio:dixit. Videte ſi non atteſtatur epiſtola

ſim Johãnem ex oꝛdine lectiorum 1non .
nos ſolere tractare. Sed quia nunc ſua euangelio ſuo: vbi modo audiſtis: In Joh.r.
interpoſita eſt ſolennitas ſanctoꝛũ dieruʒ: pꝛincipio erat verbum:⁊ verbum erat apud
quibus certas ex euangelio lectiones opoꝛ / deũ? Foꝛte de verbo vitge ſic quiſq; accipi-
tet in eccleſia recitari: quę ita ſũt annuę vt at: quaſi locutionẽ quãdam de chꝛiſto:non
alię eſſe nõ poſſint: oꝛdo ille quẽ ſuſcepera- ipſum coꝛpus chꝛiſti qð manibus tractattui·
mus neceſſitate paululũ intermiſſus eſt:nõ eſt:vide quid ſequat᷑: Et ipſa vita mair
omiſſus. Cum autẽ cogitarẽ quid ᷣm hila/ feſtata eſt.Chriſtꝰ vero verbum vitę. Et
ritatẽ pꝛeſentiũ dierũ ꝑ hanc hebdomadã vngde ergo manifeſtata eſt: Erat em̃ ab ini/
vobiſcũ de ſcripturis agerem: quãtũ domi/ tio:ſed nõ erat manifeſtata hominibꝰ.Ma
nus donare dignat᷑ quod poſſet in iſtis ſe- nifeſtata autẽ erat angelis videntibus ⁊ tã/
ptem vel octo diebꝰ finiri:occurit mihi epi· quã pane ſuo cibantibus.Sed quid ait ſcri
ſtola beati Johãnis: Vt cuius euangelium ptura? Paneʒ angeloꝛũ mãducauit homo. Nõ:.

paululũ intermiſimus:eius epiſtolã tractã/
do:ab eo nõ recedamus: Pꝛeſertim quia in
ipſa epiſtola ſatis dulci omnibꝰ quibus ſa/
num ẽ palatũ coꝛdis vbi ſapiat panis dei:

Ergo manifeſtata ẽ ipſa vita in carne: quia

in manifeſtatione poſita eſt:vt res quę ſolo

coꝛde videri poteſt videret᷑ ⁊ oculis:vt coꝛ/
da ſanaret.Solo em̃ coꝛde videtur verbuʒ:
4 2

— — 4 1 —SL 3 „ * EE “ 2 R
õ X «äl EE
E E Sð 1 .
. .

Expoſitionis ſancti Aluguſtini

caro aut ⁊ oculis coꝛpoꝛalibus videt᷑. Erat
vndevideremus carnem: ſed non erat vnde
videremus verbũ. Factũ ẽ verbũ caro quã

videre poſſemus: vt ſanaretur in nobis vn

de verbum videremus.E t vidimꝰinquit
⁊ teſtes ſumus. oꝛte aliqui fratruʒ ne/
ſciunt:qui gręce non noꝛũt quid ſint teſtes:
gręce ⁊ vſitatũ nomen eſt omnibus ⁊ religi/
oſum. Quos em̃ teſtes latine dicimus: grę/
ce martyres ſunt. Quis autem nõ audiuit
martyres: Aut in cuiꝰ oꝛe chꝛiſtiani nõ qͥti/

die habitat nomẽ martyrum? Atq; vtinam

ſic habitet ⁊ in coꝛde:vt paſſiones martyrũ
imitemur:non eos calcibus perſequamur.
