ijciat.Diſcamꝰ hũilitatẽ ꝑ quã deo ꝓpinqᷓ

re poterimꝰ:ſicut ipſe ĩ euãgelio ait: Niſci/Mattb.n⸗

te a me qꝛ mit ſũ ⁊ humił coꝛde. Per ſuper
biã mirabilis angeloꝝ creatura cecidit ð cę
lo:per humilitatẽ dei fragilitas hũanę na/
turę aſcẽdit ĩ cęlũ.honeſta eſt eni int hoĩeſ

hũilitatl ↄſuetudo:ſicut ſalomon ait: Vbi Nꝛouer. i1.

fuerit ſuꝑbia:ibi erit ⁊ ↄtumelia:vbi auteʒ

humilitas:ibi ſapia. Itẽ aliꝰ ſapiẽs:ſto Ecẽi.ʒ⸗

magn“ꝰ es humilia te ĩ oĩbꝰ:⁊ coꝛã deo iue/

nies gr̃am. Itẽ dñs ꝑ ꝓpham: Ad quẽ re- Eſa.õs,

ſpiciã niſi ad humilẽ ⁊ qͥetẽ ⁊ trementẽ ver/
ba mea?Quieũq; hũilis ⁊ quietꝰ nõ fuerit
nõ põt ĩ eo habitare gra ſpũſſcti. Deꝰ hu⸗
milis factus ẽ nf̃ę ſalutl cã.Erubeſcat ̊ hõ
ſuꝑbꝰeẽ.ta hũilitate ĩclinat᷑ coꝛ ad ima:
tantũ ꝓficit in excelſo. Qui eni hũił fuerit
exaltabit᷑ in gloꝛia. Pꝛimꝰ hũilitat graduſ
eſt veritat ſermonẽ audire hũilit:memoꝛir
4 4

fratres facile ex verbis dñi cogno
ſcitur: qui vt ſuperbiã phariſęoꝝ damna⸗
ret dixit: iĩs qui ſe exaltat humiliabit᷑: et Lud.i4.
qui ſe humiliat exaltabit᷑.hhumilitat paſſi

ctu tuo:ſicut in pꝛomiſſione tua. Pꝛo/

vis malam:inter omnia bona tua eriſ

N

Bancti Auguſtini 1
retinere:voluntarie ꝑſicere: eam qͥp / miſſio indulgentię quã habemꝰa deo nin
pe quam non inuenit humilem veri /⸗ lachꝛymaſ pęnitẽtię excitat ĩ coꝛde no/ de
tas fugit mentem. &ato quis humi/ ſtro: Theſaurum deſiderabilem in coꝛ 1l
lioꝛ fuerit de ſeipſo: tanto maioꝛ erit de hominis compunctionis dulcedo. .
in conſpectu domini. Superbus vero Anima hominis que in oꝛatione com “ü
ito gloꝛioſioꝛ aparet inter homines: pungitur:valde illi pꝛoſicit ad ſalutẽ: a
tanto deiectioꝛ erit ante deum. Qui cum per oꝛationem compunctio effun 6
ſine hũilitate bona opeza agit:in ven / ditur :ſpirituſſancti pꝛęſentia coꝛdibꝰ 2
Ecẽi. Ioe to puluerem poꝛtat. Quid ſuperbit naſtris illuſtratur. u
terra et cinis:dum vento ſuperbia dii/ 1De non tardando conuerti
pergitur: qð ieiunijs vel eiemoſynis qad dominum. S mu
congregare videtur: Holi o homo in ECEgitur in litteris diuinituſin/) in
virtutibus gloꝛiari tuis. Quia iteruʒ ſpiratis dictum: Fili ne tar/Ecẽi.5. .
habiturꝰ es iudicem non teipſum: in des conuerti ad dominuʒ: qꝛ un
cuius conſpectu teipſum in coꝛde tuo neſcis quid futura pariat dies. Qui e
humiliare debes:quatenus ipſe te ex/ tardat conuerti:periculum facit ani/ bo
alter in tꝑe retributiõis. Deſcende vt me ſuę: quia moꝛs non tardat: quę ſi .
aſcẽdas:hũiliare vt exalteris:ne exal- tardentem conuerti inueniet:ad toꝛ⸗/ il
tat humilieris. Qui eni ſibi vilis ẽ:tan. menta deducit eum. DZiſſoluta ⁊ a⸗ 9
te deü pulcher eſt: Et qͥ ſibi diſplicẽt: ralytica cogitatio eſt de craſtina cogi/ ſed
deo placẽt.Eſto ergo pꝑuus ĩ oculis tu tare conuerſione ⁊ hodiernam neglii / hon
is vt ſis magnꝰin oculis dei. Lãto enĩꝰ gere. Quid tu peccatoꝛ cõuerti diſſi 8
eris apud deũ pꝛecioſioꝛ: q;to fuer an mulas:æ non metuis ne moꝛs repenti
te oculos tuoſ deſpectioꝛ. In ſũmo ho naſſubꝛipiat diem conuerſionis? Hõ⸗
noꝛe: ſũma ſit tibi hũilitaſ:honor lauſ ne homines ſubito moꝛiuntur? Si
Ceſt humilitatis virtꝰ*. Cõpunctio coꝛ bonum eſt peccata dimittere ⁊ ad de/
dis ex humilitatis vᷣtute naſcit᷑:de cõ⸗ um ſe ↄuertere:cito ſiat.Deus tibi ꝓ⸗ ſas
punctione ↄfeſſio peccatoꝝ:de ↄfeſſio mittit remiſſioneʒ conuertendo a pec/ 1c
ne pęnitẽtia:de pęnitẽtia vera perue/ catis: ſecuritatem tibi non pꝛomiſit ſon
niet delictoꝝ idulgẽtia. Cõpũctio coꝛ diu viuendi. Ideo conuertat ſe vnuſ⸗ Eſa. 55. Puas dict
dis eſt humilitas mẽt cũ lachꝛymis ? quiſq; citius ad dominum:et derelin/ N
recoꝛdatiõe pctõꝝ ⁊ timoꝛe iudicij. Ex gquat impius viam ſuam. Si ſubito nr
gemino fonte cõpũctionis ſolẽt ꝓflue intrat dies extremꝰ:perit dilatio ⁊ re/
re lachꝛymę:vna dũ mens operũ ſuoꝝ ſtat damnatio. Perire nõ vis:redi ad gui
. mala ↄſiderat:altera dũ deſiderio eter deum et viues. Noli de venia pecca- nen
Nõ.·1. nę vitę ſuſpirat. VUñ ꝓpheta ait: Siti/ toꝛuʒ nec de vita longioꝛe conſidere. lan
uit anima mea ad deũ viuũ: qñ veniã Conuertere ergo et penitentiam age. uſ
Pö. 83. ⁊ apparebo añ eũ. Itẽ: Cõcupiſcit?⁊ de Eras inquis me ↄuertã. Quare non B *“
ſicit aia mea ĩ atria dñi. Quattuoꝛ ſüt hodie? Quid male dicam: ſi cras di hebe
qualitates affectionũ: qͥbꝰ cogitatio cam? Quid male: ſi hodie? Foꝛte di/ hot
iuſti tedio ſalubꝛi cõpungit᷑:hoc ẽ: me cis:Lõge erit vita mea. Dico. Si lon⸗ iui
moꝛia pᷣteritoꝝ facinoꝝ:recoꝛdatio fu ga erit bona ſit: ſi bꝛeuis ⁊ ipſa bona e⸗
turarum pęnarũ: cõſideratio peregri / ſit. Pꝛandiũ ⁊ ſi longũ non tamẽ vis ie
natiõis ſuę in huiꝰ vitę miſeria: ⁊ de,· habere malum:⁊ vitam longam vis . nl
ſideriũ ſuynę patrię: qtenus ad eam habere malam? Villam emis: bonaʒ n
qᷓtotius valeat peruenire. Añ giſta deſideras:vxoꝛem vis ducere bonam e
in coꝛde hominis fiunt: ſignũ eſt tunce quęris:filios tibi naſci bonos optas. un
eelſſe deũ per gratiam pꝛęſentẽ. Vñ in Et vt etiã de rebus viliſſimis loquar:
Nð.ðð. pſalmo dicit᷑: Deus vitaʒ meã nuncia Caligas emis ⁊ non vis malaſ.Quid h⸗
ui tibi: poſuiſti lachꝛymaſ meas ĩ ↄſpe ergo vitam amas malam: ſi vitam i

fyf⸗

Ad fratres in beremo BSermo LXXI LXXII

H Ecki. 5. malus. Ne tardes conuerti ad domi⸗ ſum coꝛda? S non in celo: vnde apo/
en RMZ nũ: ⁊ ne differaſ de die in dieʒ. VUerba ſtolus paulus dicit: Hoſtra enim cõ/ Nbil.z.
. domini ſunt non mea: non a me hęc uerſatio in cęlis eſt? Coꝛpoꝛe ambu/
on audiſti: ſed ego tecum audio a domi/ lemus in terra: coꝛde habitemus in
ni no. Foꝛte reſpondeſ: cras cras. O vox celo. Habitamus ibi: ſi illuc aliquid
tin Señ.ꝰ. coꝛuina: Coꝛuus non redijt ad arcaz; mittamus quod ibi nos teneat. MHe-/
columba redit.Si tunc vis pęniten / mo enim habitat coꝛde niſivnde cogi⸗/
tiã agere quãdo peccare nõ poteſ: pec tat. Inde anem cogitat vbi theſau/
cata te dimiſer̃t non tu illa. Sat alie- riʒat. Theſaurizʒauit in terra:coꝛ ipſi/
dein nus eſt a fide qui ad agendam pęnitẽ us a terra non recedit. Theſaurizauit
. tiam tempꝰ ſenectutis expectat.Me in celo: coꝛ ipſius de celo non deſcen/
ln⸗ tuendum eſt ne dum ſperat miſericoꝛ dit: domino aperte dicente: Ubi eſft
n ⸗ diam: incidat in iudicium. HNon enim theſaurus tuus:ibi eſt ⁊ coꝛ tuũ. JIpſi B
ig tunc veniam inueniet qui modo aptũ ergo quibus moꝛs paſtoꝛ eſt: viden/
Q venię tempus perdidit. Ibi a deo nõ tur ad tempus floꝛere: ⁊ iuſti laboꝛa /
kani poteſt mereri quod petit qui h̊ nolutt re.Sed quare? Quia nox eſt adhuc.
u audire quod iuſſit. Qui tempus pgj AQuid eſt nox eſt? mNon aparent me/
dn nitẽtię datuzʒ negligit: fruſtra ante tri rita iuſtoꝛum:⁊ quaſi nominatur fęlici
iſ lvinal chꝛiſti pꝛeces effundit.Feſtina/i tas impioꝛum. Lamdiu videtur her/
cog reę debet ad deum conuertendo dum, ba letioꝛ:q́;diu hyems eſt. herba eniʒ
neg⸗ proteſt vnuſquiſq;: ne ſi duʒ poteſt no? per hyemem viget: arboꝛ aüt ꝑ hyemẽ
dn ·lluaerit: cum Voluerit non poſſit. quaſi arida eſt:cum ſol exierit feruen⸗
Gen Pe morte) ermo L tioꝛ ęſtatl tempoꝛe:arboꝛ que perhye
Ai⸗ 2R Oꝛs aũt vera ans timent ho/ Imem arida videtur:expletur folijs:ꝓ/⸗
us mines elt ſeparatio aie a deo. fert fructus:herba autez areſcit: vide/
zudde Et plerunq; cũ timent homi / bis honoꝛem arboꝛibus:herba auteʒ
übi, nes monem iſtam quę ſeparat animã arida eſt. Sic ⁊ modo iuſti laboꝛãt an/
ee a coꝛpoꝛe incidunt in illaʒ vbi anima teq; veniat ęſtas:vita in radiceẽ: nõ/
Noniſt ſeparatur a deo. hęc eſt moꝛs de qua dum aparuit in ramis. Radix autem
ſernul⸗ng 5. 48. dicitur: Et moꝛs depaſcet eos.Cuius noſtra charitas eſt. Et quid ait apoſto
derein paſtoꝛ ẽ diabolus. habemus autem lus:vt ſurſum habeamus coꝛ ⁊ vitam
iubie multis locis in ſcriptura:quia vita eſt in radice:vt paſtoꝛ noſter ſit chꝛiſtus:
lotſe chꝛiſtus: moꝛs autem diabolus: non quia habitatio noſtra non debet rece/
cias quia ipſe moꝛs eſt ſed quia per ipſum dere de celo:⁊ in hac terra debemus ſi
peuc⸗ moꝛſ introiuit in hũc mũdũ.Siue eni cut moꝛtui ambulare:vt ſb vmbꝛa vi⸗
iee. illa in qua lapſus eſt adam ipſius per- uenentes infra moꝛtui ſimus:non vt
nage ſuaſione homini ꝓpinata eſt:ſiue iſta ſupꝛa moꝛtui infra viuamꝰ. Quia er/
reimn vbi anima ſeparatur a coꝛpoꝛe:ipſum go non debet recedere vita noſtra et
mdi habet auctoꝛem qui pꝛimum per ſu/ coꝛ noſtrum deſuper:quid ait apoſto/
tedi perbiaʒ cadens inuidit ſtanti:⁊ moꝛte lus? Moꝛtui enim eſtis ⁊ vita veſtra gorz.
Sion inuiſibili deiecit ſtantem. Mos ergo abſcondita eſt cum chꝛiſto in deo. Ec/
lben q de futura iĩmoꝛtalitate cogitamus: ce vbi eſt radix noſtra. Quando apa⸗
hin⸗ non ſine cauſa in fronte ſignum cru / reat honoꝛ noſter tanq; in folijs ⁊ fru/
1 cis poꝛtamus: ⁊ non habebimus pa/ ctibus:ſequitur ⁊ dicit: ECum chꝛiſtus
ſtoꝛem niſi vitam. Fidelium enim pa/ aparuerit vita veſtra tunc ⁊ vos apa
bong ſtoꝛ vita eſt: infidelium autem paſtoꝛ rebitis cum alo in gloꝛia. Et erit ma/
onan moꝛs eſt. Si ergo ĩ inferno ſunt oues ne. Nam modo non mane. Tumeant
chuis quibus paſtoꝛ moꝛs eſt: ⁊ in celo ſunt modo ſuperbi aut diuites huius ſę/
n oues quibus paſtoꝛ vita eſt: Quid i igt culi: Impij bonis inſultent: infideles
A tur dicam? Jam in cęlo ſumꝰ: In clo fſidelibus: ⁊ dicant: qͥd vobis pꝛodeſt
. fe ſidem. Si enim nõ in celo: vbiſ r⸗ quia acditis: in eſhonegnt ſ ſideles:

NPö. 76.

Nðᷓ. 4 ³. Sicat oues in inferno poſiti ſunt:moꝛs pa

Bancti

et dicant:ſi vere fideles ſunt: Mox eſt non/
dum videt᷑ qð tenemꝰ: nõ quieſcant manꝰ*
bonis oꝑibus laboꝛare. VUnde alibi dicit᷑:
In die tribulatiõis meę deum quęſiui ma
nibus meis:nocte coꝛam eo ⁊ non ſum de/
ceptuſ. Awarebit laboꝛ noſter mane:⁊ erit

.
—

Aluguſtini

cit: hhoꝛremus iudęos: qui dixerũt dño ie⸗

fructus mane:vt illi qͥ modo laboꝛant:po/

ſtea dñent᷑:⁊ illi qui modo ſecactant ⁊ ſupꝑ/
bi ſũt:poſtea ſubijciant᷑.Quid eni ſequit᷑:

Cſtoꝝ eſt eis:⁊ dñabunt᷑ eis recti mane. Pu/

Saß.5.

nos inſenſati vitam illoꝝ eſtimabamꝰ in/

to iam planũ eſſe illud verbũ:quia pꝛęlocu
ti ſumuſ:dñabunt᷑ eis recti mane.Expecta
mane:deſidera mane: ne putes qꝛ nox ha/
bet vitam ⁊ mane non habet vitam:Ergo
qui doꝛmit viuit: ⁊ qͥ ſurgit nõ viuit? Mõ/
ne qui doꝛmit:moꝛte moꝛtuuſ eſt:Et qͥ ſũt
qui doꝛmiũt ? Quos excitat apłs paulus:
Si tñ velint euigilare.Quibuſdã enim di/
cit:Surge qui doꝛmis ⁊ exurge a moꝛtuis

dimus recitari euangeliũ: tundimꝰ pecto/
ra dicẽtes:ſceleratã rem dixerũt iudeęi chꝛi/

ſto: Hęmoniũ habes.Age tu chꝛiſtiane qañ D
videris de coꝛde hominis expulſuʒ diabo/

lum ⁊ inhabitare in eo chꝛiſtum: ne dicas

quid pateris. Dictũ eſt quidem ⁊ de ipſo

dñio qð inſaniret:quãdo loquebat᷑ verba ꝗ̊
illi non capiebant. Et tamen aliqui euigi/
labant a ſomno dicentes:Mon ſũt iſta ver
ba demoniũ habentis.Sic ⁊ modo fratreſ

mei qᷓ;diu iſta verba audiũt ⁊ gentes ⁊ qui

habitant oꝛbem ⁊ terrigenę fili hominum
diues ⁊ pauper: id eſt ⁊ qͥ pertinet ad adaʒ
et qui pertinet ad chꝛiſtũ.Alij dicũt demo/

ſu chꝛiſto: Hęmoniũ habes.Et quãdo au / Zoð.7.

nium habes.Alij dicũt: Mõ ſũt iſta verba Joð.ie.

demoniũ habentis:Alij enĩ viam ſeęculi et

iſta ad tempus audiunt: Alij fruſtra audi/
unt:ſed faciunt qð dictum eſt:Auribꝰ per/

et illumiabit te chꝛiſtus. Qui ergo illumi/ o cipite qui habitatis oꝛbem. Et cum agunt

nantur a chꝛiſto iam vigilant:ſed nondum
awaret fructꝰ vigiliarũ. Mane axwparebit:
id eſt cũ ſeculi huiꝰ incerta tranſierint. Ip/
ſa eſt eni nox:non titubet:videt᷑ eni q̃ſi te-
nebꝛe. Facit aliqͥs maleviuit:floꝛet:terret:
honoꝛat᷑:facit aũt aliqͥs bñ repᷣhẽdit᷑:blaſ⸗
phemat᷑:accuſat᷑:laboꝛat:terret᷑ quaſi tene

bꝛe ſunt. In radice autẽ vigoꝛ fructus opu

lentia: vita nõduʒ eſt in ramis.Sed radix
non aruit: ſimiliſ eſt quidẽ areſcenti:ſᷣ tpᷣs
venit:veſtit᷑ honoꝛe ſuo:fęcundat᷑ fructibꝰ

ſuis. Lunc illi de quibꝰ dictũ eſt vt nõ eos

ʒZelemꝰ:qͥd enĩ addet ilł pſalmꝰ? Qm̃ ſicut
fenum cito areſcent:⁊ ſicut olera pꝛati cito
cadent:cum viderint ad dexterã maieſtat:
iuſtos:quibus laboꝛantibꝰ inſultabãt ſta/
re:⁊ dicent inter ſe penitentiã agentes: hhi
ſunt quos aliquãdo in riſum habuimꝰ ⁊ in
ſimilitudinẽ impꝛoperij. Sed tũc iam pęni
tentiã infructuoſam agunt: Dicentes eni:

ſaniã. Quia cũ ceperit qͥs deo viuere: mũ/

dum ↄtemnere:iniurias nolle vlciſci:nolle

hic diuitias:nõ hic quęrere fęlicitatẽ terre⸗
nam:oĩa ↄtemnere:deũ ſolũ cogitare: viã
chꝛiſti non deſerere:nõ ſolum ei a paganis
dicit᷑ inſanit:ſed qð magis dolendũ eſt:qꝛ
et intus multi doꝛmiũt ⁊ euigilare nolunt:
a ſuis chꝛiſtianis audiunt:Quid patimini

fratres mei: Momine inuẽti ᷣm viam chꝛi⸗

ſti: qui dicit: quid pateris: putamꝰ qð di-

iſta:incertus eſt fructus. Sed qͥ maleagũt

et viam ſeęculi eligunt:moꝛs paſtoꝛ eſt eis.
Qui autem eligunt viam dñi: vita paſtoꝛ
eſt eis. Veniet ipſa vita iudicatura? dam-
natura cum paſtoꝛe ſuo eos quib dicitur:

* —

Ite in ignem ęternũ:qui pꝛęparatꝰ eſt dia Matt

bolo ⁊ angelis eius. Illis autem quibꝰ in/
ſultatum eſt⁊ qui irriſi ſunt quia credebãt:

audient ab ipſa vita quem habent paſto/

rem: Venite bñdicti patris mei: percipite
regnũ qð vobis paratũ eſt ab oꝛigine mũ/
di. Dſia bunt᷑ eis recti mane. Nemo dicat
quia ſum chꝛiſtianus:quare non imperem
iniquis. Moli feſtinare:dñaberis:ſed ma⸗/
ne:quia auxilium illoꝝ veteraſcet in infer/
no a gloꝛia eoꝛum: auxilium de pecunia:
auxilium de amiciſ:auxiliũ de virtute ſua.
Sed cum moꝛtuus homo fuerit:in illa die
peribũt omnes cogitatiões eius.tã vi/
ſus eſt gloꝛiam habere inter hoĩes cum vi/
ueret:tantã vetuſtatẽ ⁊ coꝛruptionẽ ſuppli-

cioꝝ habebit in inferno. ⸗
(Be ulo qᷣ irã diu ĩ pectoꝛe retinet

Z nõ vult huiliari. LXXII

Anis ho qui vult de inimico ſuo A
vindicari ꝓuocat in ſe vindictam

oddei. Sed hoc facite fratres qð dicit

b. 25.

apoſtolus: Nulli malum ꝓ malo redden/ Ro.12.
tes. Hhoc eſt enim vinci de bono malum.

QAñ enim vindicari vis ſine dubio vincere
vis:vide ne dum vis hoĩem vincere:ab ira

otdeüt

Aſ⸗

ent
ſoeuirri⸗
Nusnal
lnini
uuſfie
Ettolen
6 ſenot
Ubonon
ſaginann
Cuiele⸗
ſgcoela.
utegets
Pemdlennlun
ſürpoun
Pesionis
gis:
kanq
MMesgl
Gtasun⸗
Anoeni
r. old
oſpec
lncprsm
ſepcutte
Qöago⸗
Geonunen
latend
lagonnc
lensdiclt
gen pilo
malofaenn
ledunlen
fennopt
nöchin⸗

Ad fratres in beremo Se XIIII LXXV
. vincaris. Quia leſit: vis ⁊ tu lędere: quia* q̃ris? Ecce ego h ſũ in celo ⁊ ĩ tena pſeqᷣris
– 4 nocuit: vis ⁊ tu nocere: ⁊ vt tu vincas am/ me. Quare dixit: Me: qꝛ qſi de mẽbꝛis ſuiſ
ari plius magis ille nocuit: quõ vincis ma/ dicebat. Mõne ſi aliqs calcet plãtã tuã: nõ
lum in malo: Hon hoc dixit apłs:non hoc dlamat lingua tua? IAlle Sꝑ quẽ factũ ẽ co⸗
d id audiſtis: Ego nolo vinci a malo audiſtis? lũ⁊ terra: ꝓpt eũ quẽ fecit ð terra: ſine terra
dihe, Et foꝛſitan reſpondebis: hHoc ⁊ ego volo. deſcendit in terrã:⁊ in cęlo leuauit terrã:id
edicg Szʒ nemo me vincit.Dixit enĩ apłs: Vince eſt carnem quã ꝓpter nos dignat“ eſt aſſu
ne in bono malum. Hoc eſt eni: vt qui teleſit mere. Deus fagtus eſt hõ: vt hõ poſſit eſſe
ſabef ſua iracundia:tu illum vince tua patiẽtia. qð deus eſt: nam quę ꝓmiſit dabit nobis.
lcuig⸗ Qui te leſit ſua auaricia:vince illũ tua mi / Securi eni ſum quia cautioneʒ nob fecit:
ilne ſericoꝛdia. Ecce qui te ſua auaricia expolia quam cautionẽ euangeliũ ſcripſit: ⁊ iõ red/
ofmnn uit:ecce ęget:ecce eſurit:ecce ſitit:ecce men didit nobiſ.CQAuid putat frẽs non eum no
uti Bo. 12. dicat: inimic'tuus ẽ. Sʒ ſi eſurit ciba illũ: bis redditurũ vitam ſuaʒ qui ꝓ nobis de-
Wmun ſitit potum da illi.hhoc eni faciens:carbo/ dit moꝛtem ſuã:humilitatẽ: iniurias: ↄtu
niu .. B nes ignis congeres ſuꝑ caput eius. Si hoc melias: paſſionẽ in terra ſuſcepit ꝓ nobiſe
tütdog. cogitas: quaſi ad maliciam nos hoꝛtatus Ergo regnũ: fęlicitatẽ: etnitateʒ nõ dabir
hpeizin eſt: tanq; dixerit vt plus ei noceas vt car/ nobis qui ꝓpt᷑ nos mala ꝑrulit? Ergo bo⸗
nſenl bones ↄgeras ſuper caput eiuſ. Si hocco/ na ſua nobis negabit: Ad hanc ſpem fra
ſtzanc gitas in malo: vis vincere malum: z ioſam tres qꝛ ꝓmiſſoꝛ verax eſt ſecuri ambulemꝰ.
cee elemoſenã vt faciaſ:amoꝛe vindictę vis fa ò Sʒ ſic viuam vt ſemꝑ viuamꝰ:vt cuʒ ante
amzgn cere. Sed dico qᷣd eſt carbones ignis ↄge/ ipſum venerimꝰ: bona frõte dicamꝰ: Red/
mlegi res ſuper caput eiuſ. Carbones ignis ſunt o de qð ꝓmiſiſti: quia fecimus qð iuſſiſti:et
lncics. in qbus vꝛit᷑ vt pęniteat illuʒ contra te ini⸗ viuere cum illo valeamꝰ in ſę.ſę. Amen.
npehe micitias habuiſſe.homo es:homo ẽ:lede-/ ¶ De dipite.· GSexrmo LXxY
mnden⸗ re voluit:lędere vis.Ecce duo mali eſtis: Udite ita; qui eſtis in populo: et
dn Quõ ergo dicis ⁊ ego odio maluʒ quiau- ꝗ ulti aliquãdo ſapite: Accedite ad
mecknabeig ges numerũ maloꝝ? Vis vincere inimici Jepulturã moꝛtuoꝝ ⁊ videte exem/
ucrici as qð vincere debeas.Et dum iſta ↄſidera cauſa eius ſeruat᷑ in iudicio chꝛiſti. Fuirer
tainin uenis diciſ tibi: homo ẽ quid melęſit: Ro· iple ſimil nobis viuens in vanitate: reple/
nerw gem ꝓiillo dñʒ vt pęnitear eü: Et ſi leſſt ex tus diuitijs multis: multiplicauit agros:
nigteni⸗ malo factus fuerit bonꝰ: Mec defendi an / plantauit vineas: implens hoꝛrea in thech
RKüRZ re dñm ſerui inuerecũda feſtinatiõe ꝓpe· multis:lętatul eſt in abüdantia ſua:⁊ ecce
nimen remus: vt cum dies illevindicte aduenerit ſfſubito ablata ſunt ab oculis eiꝰ: Plaude-⸗
se nõ cũ impijs petõꝛib puniamur ſᷣ cũ iu/ batur ſibi per ſcemata multa:pcioſis veſti⸗
cninie⸗ ſtis ⁊ deũ timẽtibꝰ honoꝛemur in ſę.ſę. A. bus erat indutus:pompas ⁊ luxurias ſibi
panu: De futura adhibens: epularũ diuitias exercebat: ſal-
nrin. * „ Ig. Den L tationes ⁊ iocus in ebꝛietatibꝰ exhibebat:
rilade 2, a res chariſſimie ð audiui ‚pꝛandia ſua cũ cena miſcebat: ⁊ lęticię ſuę
Ai ci: Vt ſurſũ coꝛ habeamꝰ:ſpe ſit vt vix dabat finẽ: Et ecce ablata ſunt oia ab
mni de illa futura vita cogitemus. Hic ocuł eiꝰ. Abi g abierũt illa oia: Ubi pom/
ciogl⸗ ſic agamus vt illuc ſemper viuamꝰ. Ecce pa: vbi ſcemata: vbi exqſita ↄuiuia? Vbi
Mcent enim q;ta dignatio dñi nr̃i qui fecit nos: nam ſunt illi qui euzʒ in foꝛo longiꝰ ab oĩbꝰ
l ſe deſcẽdit ad nos. Si ergo deſcendit ad 2ſpiciebãt? Ubioꝛnatus domoꝝ veſtis
er nos: leuauit nos:iam in coꝛꝑe ſuo leuauit pcioleę luxuria?. Ubi gẽmarũ ambitio ⁊ ar⸗
nos. Caput nr̃5m ibi ẽ: ſequant᷑ membꝛa. genti pondus imẽſum⸗ Vbi poſtremũ ip/
Pinco, Ille eſt in cęlo:nos in terra quaſi longe ſir ſa cupiditas qͥuę cuzʒ oia quotidie quęagit
enncſenn a nobiſ. Si interroges longe:charitatẽ in / nelſcit qn totũ poſſit amitte? Abi ſapiẽtia
nsgini terroga ⁊ nobiſcũ eſt. Si eni ille non eſſer illa ⁊ forl excogitata diſſertio? Vbi atplau
oſelin nobilſcũ: non clamaret de celo ſaulo perſe⸗ ſus laudum ⁊ adulatio amicoꝛuz aſſiduaz
vnuaiu· gueri: õ ipſu leruos ei :Er vt familla⸗ Vbi fuox ſubditi gregesalapadan radcias
ung Act. a. riꝰ dici: mẽbꝛa eiꝰ: Saule ſaule qͥd me ꝑſe / tis lumis: Vbi añcedentiũ turba clientůæ

„

Bancti

Tranſſierũt oĩa ab ocułeius:⁊ vltra nõ erit
memoꝛia eius. Jatet i ſepulchꝛo redactꝰin
puluere:deſfluerũt carneſ eiuſ q̃̊s delitię nu
triebãt:ſeꝑati ſũt nerui a cõpaginibꝰ ſuis:
ſola remãſerũt oſſa ꝗᷓ ſeruant᷑ in exẽpla vi/
B uentiũ:vt cogſcant᷑ reliquię moꝛtuoꝝ. Pu

Aunguſtini

to ſuſpirio ad dñm mente ↄuͦſa ne ꝑmittas

accedere ↄſiliũ qð ſenſum poſſit inqnare.
Sicut enĩ veſtimẽtũ candidũ:ſi fuerit ſan/
uine aſperſum:ſi mox fuerit lotũ candoꝛẽ
ſuũ recipit:ſi autẽ inſederit ⁊ incoxerit ma/

S

aglect
ibi

Derl
lige

uien cula vix lauat᷑:ſic ⁊ mens humana:ſ . li
tat᷑ reqͥeſcere coꝛpus:abijt aũt aia ei in in/ tem coiatlone mox delenarittpaet An
fernũ ⁊ nõ videbit lumẽ.Circũdãt eni eum um retinere candoꝛẽ:ſi autẽ diutiꝰ reſidere
tenebꝛę multę: męro:ꝛ ⁊ afflickio apꝛehẽdẽt pmiſerit: vix cuʒ magno laboꝛe purgatur.
ei: vermes ⁊ ignis ↄſumẽt eũ:⁊ fletꝰnõ de hec eſt autẽ pᷣma victoꝛia ſecreti certamis
ſinit ab ocuł eius:ſtridoꝛ dentiũ frequẽtat noſtri qð dñs expectat ⁊ angelus:cũ cogi-
ei eo qð peſſimi doloꝛes perurgunt eum et tatiõibus maligni mens humana ſideliter l⸗
nõ deſinũt pene ab aia eius.Tunc ſe pęni/ occurrit: ⁊ bonis oꝑibus malos ſuꝑat cogi nan
tet male vixiſſe iĩ ſeculo:⁊ hęc ſibimetipſi re tatus.Hinc laus naſcit᷑:hinc creſcit gloꝛia: dun
putãs dicit ſe pietatẽ ⁊ mificoꝛdiã nõ feciſ/ Qicut apls ait:Cũ venerit inqᷣt dñs villumi 1. Cor tuoleae
ſe vt quęrat eã ⁊ nõ inueniat: multaſ diuiti nabit occulta tenebꝛarũ: æ maniteſtabit eõ Rei
as ſe poſſediſſe ⁊ nõ eas pauꝑibꝰ erogaſſe: ſilia coꝛdis:tunc laus erit vnicuiq; a deo. dan
ꝑdidiſſe ſe tpᷣs penitẽtię ⁊ non ſe coꝛrexiſſe AManifeſtũ eſt enĩ apud fidelioꝛes: qꝛ non P dct
ab oibꝰ malis: dies ſuos negligẽdo trãſiſ/⸗ dſiolũ de factis ſed etiã de cogitatl aut laus Eerin
ſe in qbus habuit ſpaciũ bñ faciẽdi vt non è aut vituꝑatio a deo iudice tribuat᷑. Itẽ qo Moin
incideret in talibꝰ pęnis. Expectat enĩ euzʒ inuiti patimur cogitationes frequent:non henntl
reſunectio magna vt radat᷑ peioꝛi iudicio o nos lateat frẽs: qd maligni frequent cogi⸗ Maliri,
em que vt geſſit. Ybi eni e ↄturbãt multi/ tatiões ſuſtinemus:qñ alit ↄtingit:de apo lluirſe
tudo angeloꝝ: q ſupꝑ penas ſunt aſtituti: ? ſtolo dicamꝰ: Mõ qð volo h ago: qð odi ün
d talit egerit elemoſynã nõ amauerit: iiõ illo facio: Etvideo aliã legẽ in mẽbꝛis meiſ Phr
miricoꝛdia ei denegat᷑: Gehẽna ardẽs eum repugnantẽ legi ment: meę: ⁊ captiuanteʒ facdn!
expectat: q:ꝛ pauperẽ ⁊ ęgenũ non amauit: me in lege peccati.Et reuera vnũ ꝓpꝛiũq; ſmnnt
ventrẽ eius ppetuus penetrat vermis:qui ſtudiũ eſt ſatbanę:bumanam menteʒ pꝛa/ huge
eſurientẽ pauꝑem nõ ſaturauit. O qᷓtũ va uis grauare ↄſilijs. Si qdẽ hanc iniuriã ab nahan
let apud dñmmificoꝛdia ꝗᷣ in h ſeculo exhi exoꝛdio ſoꝛtiti ſumꝰ vt nos ſerpentiſ caput hnnhaoht
bet. Sicut dñs n ieſus chꝛiſtꝰ in euãgelio obſeruem:ille aũt nrjm calcaneũ:vtiq; nõ ſignunt
dicit: Dii mif̃icoꝛdes:qm̃ ipſi miſicoꝛdia, nfi pedũ calcaneũ:ſᷣ mentis ſinẽ obſeruat: ehum⸗
ↄſequent᷑. Irẽs mei dilectiſſimi exhibete vt ſi quõ poſſit currentẽ ad celeſtia animã lr li⸗
mificoꝛdiã dũ lucẽ huiꝰvite habetl ne tene moꝛſu ſuo ad terreſtria retinere. Aduerſus tchode
bꝛę moꝛt vos cõpꝛehẽdãt. Elemoſyna eni has ̊ obſcuritates maloꝝ vt ſinceris men- Cnikatan
emũdat pctã ⁊ ipſa interpellat ꝓ nob dñʒ: tibus viuere poſſimꝰ: coꝛdiſ oculi bene cu⸗ ſnen
q; q habemꝰ relinmꝰ⁊ qð pauꝑibꝰ dedi randi ſunt.Et vt vincamꝰ:arma nob ſur- teit
mus ipſum integre poſſidemꝰ. Dies enim valde neceſſaria. Arma inqt militię nfenõ 2. Con.l0. Aimnlin
i ngueriotz migicondeg molieo, carnalia ſed potentia deo ad deſtructionẽz mmtne
9le lo ie qui e munitionũ: ia deſtruẽtes. Amẽ Clenk
Arecuein ſenla Eonlo aenen. è un malopo alia de 8. Amẽ inn
ecogitationibꝰ⸗. er. LKXVI Bermones dini elii Anan, –
&Rimũ quidẽ cogitatiõibꝰ malis re Iſtini ad fratres ſ⸗ al ae, ian
p pugnandũ eſt: vt c aliqd carnale moꝛantesg ⁊ quoſdam alios felici⸗ mpol
aut ſoꝛdiduũ ſuſurrauerit aduſariuſ ter expliciunt. Eride äi
ꝛius q; ſautiet mẽtẽ ſagitta deleat᷑ ⁊ excu E ertete tin
clat᷑. Solet enĩ triſticia a fferre ⁊ dubitatio .
nes de ꝓpoſito ⁊ deſperationẽ bonoꝝ ad-⸗ nri
ſpirare: ⁊ varias cupiditates igerere:⁊ eos VVV ““
oĩno ſagittas acuere:vt ſicut in.x.pſalmo cad
PS. i. ſcriptũ eſt: Ut ſagittẽt ĩ obſcuro rectos cos· “ .R Nnmn
de.Zu S mox cũ ſenſerꝭ iſta:moliri gemia/ v l finn

Mins
[Sequuntur H
ak ollect⸗ untur gueg er vigert
gnnn md tS grore 5 bes inerſis⸗ r
ling De vi diuncta. ati Augu/ * MM:obortta ce. s
Nertſu⸗ ſanc ita: cõ or is unijs ace. tis 5t falutar
nlie ſts Waoren atione ae morte vidua e eiſcr Brl dlaurrana⸗
lni e natris daenere un KZanngodme⸗ oms dbt won az
mmis Onich * „ Wu⸗ vead müdi t oẽ oſt moꝛtẽ vii iſ dotauit:
* nircui⸗biſto⸗ ſanen zintih⸗ roem arnar S vitt Ptepilt:og
iin taie alann der Zugunt te anclli Etn d nari ctuſteſut ot
Nn ſeltionl: attehcerel⸗ temg Phel Eck na der Snneln vocaret:
r ppet augunkinuon dunde eyls as aen lagte tni piteus viuebat. ii⸗
ulanus Deietes 8 1g lhana ſcrio rſe s ds vritrwrn ſolũ tibuebar Len eemolb
dr6 us placer ſa chꝛiſti: v eint auguſti prerge acicatric ynas large ſtea iia
ignd ciſſe glaccreſieut ch t deo ſtudea uſtin⸗ ter g ei vñ ices pauperũ urgit tribue/
ach c. . eo ſtudeas in oi ei i co ns centuplũ rũ liniret. ue⸗
Biagna bar du 4dͦ eliet puella: wrem 0 . n ol/ Die oꝛde ei? inf tuplũ reddi ret. Pꝛo⸗
luuthu⸗ nega in angulo yr dfem wonlten die pꝛeuenta⸗ ſixit ⁊ paſſi lidit: dũ crucẽ
7 ½; chꝛiſtü 1 pmanẽs: elia; fugi quęe tu i a27 viſitat onẽ. DHũ ã uce
ſi de rediret 1füdebat eger ugnne 6 dErsnttc ta ate vñe: bf at qjda
uitmm detedlter dbatale Diũ aſt don 9ofo ta iſti ancilla mano ge ꝛbſiſcia tua
tra domiͦ ſin ua verb domũ tar antam a tua ↄſi neri cemẽ
nen aog; ipſa puella e pediſſeqᷓ erabak:e è/ (Lx q; lach ideraret: tã mẽes ex⸗
rabar: eo& rucis expꝛ hꝛymarũ ret: tata x⸗
Er nſ elta vantet a receſſilſet:te ex⸗ Berpreſanginpaliet tãt grati
ericia ſua nt poꝛtab :2 totu ꝙ veſtigia ei m in paſſio azʒ toꝛcula gug
fcded miſcuit:iſ. nunq ců at. In tor im „ per gia eins alloe tua culari tug
ionel 4 ricia d el ed frequent puellis lude a aute palmentu der eccleſiã la . adinueni
— ecko ſurge in noct dentib“ ſe ² q;to plꝰ aj defluente achꝛyme d it:
runmn nes qs a! ſurgebar:2 te adhuci!: e tu ab efflu luentes oſten. ie deſa⸗
— a mfe noie r: geni dpucipue/ . tur deſiſtere uentia lachꝛyn eiidehat. Et
ii nes asamnenoie menn nibeſteris ofo⸗ da Dan tertel em au hoerahe
0 be flexis ofo⸗ i ak. Tan oplus fluui ari bostabz
enn ſeratio: an b infantia dia didicer e ieiung Tanta aute uuius lacl zꝛtaba
nini bat. Se aturali aüt cue erat: no jeiunado ali autez grarl lachꝛymarũü
mnalagu et de pfn bane vemela rſtnn eol ir mi-⸗ n gnam vocab. ellebat ꝙ di cilla chꝛiſti
diöct bat:ho a domo fi eſa in ſin vilige, 1 am accedebe bak: tanq̃ ebus quibul
unng. D thoſpites 2 fugiẽs p nu collocabat in coꝛd egebat. Er qᷓ; ad amara ibul
litigã tes i paupibus cabat ti ꝛde tanq̃ rat autez ei arã medici
g5 8 infl pibus tri 6 anq; faſci tez ei tim edic
a Heluabar⸗ eeri ibuc:, guann adus
An at. Cü aü⸗ eis yt puel s inſirmnon ſe⸗ pigri repmeret: e ꝛe tanch cogita
Inbus aüt parẽ puella pote⸗ mon ſe⸗ gricia to rin ope tañ frenũ ᷣ li
nisnnen⸗ us delicat Etes eiꝰ terat ſerui ne modũ ꝛperet: in ane ſtimul lin/
lübenean emilata reſp am oꝛn⸗ cculariũ ſcopa xcedere mnctis ta nu us ne
ecim: puebat. are volui iu ve⸗ opa pur⸗ ret. Timoꝛ nq; regula
nobn lecim: eaʒ bat. Et cũ uiſſent: ipſa te:os gabat coꝛ vi oꝛ autẽ iſte gula
ſteriens diderũt.i nobili p tcũ eſſet an ꝛipſa ꝛos a falſitat 2 vidu ute iſte ta
R tiam ſumn aũt timoꝛ carthaginẽſi diuiſi ſeculare ab b o vanit plictta-
Wumlt uerit:q; ma pulchꝛi ꝛe 2 honeſt nen a uiſſe:b in oib⸗ oꝛe eius reco. ate. Nuq;
An j. tqta etiã ꝛitudie vſie ſtate: q; chꝛiſtu on ibe verbis recoꝛdoꝛ G
auerit: ce ia pudiciti eohsenndara, en bᷣmo noiab ec ine ver
MWfi ꝛcerte in bꝛeul ia eam dſis n dota / m eiꝰ occu oiabat. Tm̃ ti act ſem
g, eimonil iß oꝛ ii tan ofie magein tem citoccunducrar⸗ An⸗ fimot ofn men⸗
timore dfi optime nllacen ponſet. nü i cauebat: nõ ſolu ſii men⸗
cula oꝛe dſil ſuffici e ↄſeruant poſſet u ꝓna erat.s at:bᷣ ſpũ pi ab oi ſpecie
daſcſe culath i ſufficient lanit: fili t. tatl rat. Sa pietat ſpecie
sſelc⸗ mag cuſtodiu erudiui os in ti ꝓ poſſe tagebat mi ad omẽébo⸗
agno l it: 2 mari uit: tho mi e coꝛdialit᷑ i at mirabili SEbo/
viro ſuo f. ne lucrata ẽ ciſſimũ cu phanoſc e: ſepultura plere:ſuꝑ oĩia i pie
ere annis a . Cu ad⸗ 5 tas ſ. cuſtodire v. 3 moꝛtuis ſ ia infir⸗
ecim reſpe⸗ leſtibus d :quapꝛopt vidua : 0;ͤ⸗ͤ
e 1 us dñ opt m 87 marit
123 kbug dio eneie unsantace⸗
ebera etan/⸗

chꝛym
vx dein usg: nam i
4 ince am inſpirauit
ctu carnalla eſſet ferociſſin ſernar
nonio ſi oen diuiſ⸗ us Nem chto er⸗
vtuagitadu .

X

ea fere ꝑ
fere ꝑ totu
rerlachbitu en dlem qui
ſus in pitnet coꝛdis: leſcen:dem eſſet
audiebak. Rech min oxneq; ſen⸗
a illa

bat vid
at vidue ſenl.
def manon⸗ noſt coꝛpoꝛales inte
entes exatare vole ddelen inrannn
tare valerent. J u5 eam pun/

bti cypꝛiani duz hec chꝛiſti ancilla mererek e catholici chꝛiſtianũ viderem pꝛiuſq; moꝛe

accige ſlacramẽta: duʒ eſſet in domo:fere a

terra per cubitũ eleuata fuit: caamãdo quęg

quietiſſima eſſe ↄſueuerat dicẽſ: VNolemus
ad cęlũ:volemꝰ ad cęlũ fideles. Quã cum
poſt interrogaremꝰ quid ſibi acciderat:nõ
rñdebat:ſed tanto gaudio replebat᷑ ꝙ oẽs
ad feſtũ ꝓducebãt cantantes cũ ꝓpheta:
Coꝛ meſũ ⁊ caro mea exultalłerũt in deũ vi/
uum.Dũ etiã in die pentecoſtes eſſet refe/
cta refectionce illius panis qͥ de ceęlo deſcen
dit:poſt ſumptionẽ ſacramẽti tanta ſatie/
tate repleta fuit:ꝙ per diem ⁊ nocteʒ abſq;
coꝛꝑali cibo perſeuerauit. Cum apud oſtia
tyberina infirmaret᷑⁊ ſacramentũ a nobᷣ fi-
deliter peteret:nec doloꝛe ſtomachi vexa⸗
ta valeret retinere:viſibilit᷑ infantulus no⸗/
cte media ad lectũ dei famulę venit:eamq;
in pectoꝛe amplectẽs:aia illa ſancta ad cę/

rer:⁊ ecce cumulatius mihi deus pᷣſtitit:vt
te ↄtempta etiam feęlicitate terrena videaʒ
dei ſeruũ.uid iam ãmodo hic faciaʒ ne-
ſcio. Quid ſibi tunc rñũderim: non ſatis re/
colo: ſed poſt dies qͥnq; decubuit febꝛibꝰ:
et ſubtracta a ſᷣſentibꝰ:cucurrimus:a poſt
modicũ reddita ẽ ſenſui:⁊ intuẽs nos ait:
Ponetis hic matrẽ veſtrã.Ego flebã:ᷣ fle
tum ſiniebã: frater autẽ meus lęetus: ꝙ nõ
pegre cõmoꝛi:ſed in patria cũ viro ſepeliri
debebat. Quo audito: vultu turbato re/
uerberans cum oculis ꝙ talia dixiſſet: ait:
Ponite hic coꝛpus meũ: nihilq; cura eius
vos ↄturbet. Rogo tamẽ vos:vt ad altare
dñi memineritl mei vbi fueritl.Dñs auteʒ
illud reſuſcitabit vbicũq; ſepultũ fuerit in

nouiſſimo die. —⸗
Relario Calixti ð ↄauerſiõe:per⸗

lum volauit.Ergo die nona ęgritudis ſuę a ſeuerantia ⁊ quibuſda dictis ſi an/

qͥnqgeſimoſexto anno ętatiſ:triceſimoter⸗/
tio anno ętatis meę:aiĩa illa pia ⁊ religioſa
carne ſoluta eſt die q̃rta maij. Flebã ⁊ effũ/
debã tibi dñe pᷣces ꝓ illa famula tua:vt nõ
intrares cum ea in iudiciũ. Gꝛatulabar tñ
teſtimonio eius:qꝛ apellabat me pium: et
cõmemoꝛabat grandẽ deuotionis affectu:
commemoꝛãs nunq; ſe audiſſe ex oꝛe meo
verbũ durũ aut ↄtumelioſũ ſermonẽ. Illa
famula tua dñjie ↄtinue ſatagebat virũ ſuũ
lucrari tibi:quẽ amabilẽ ⁊ reuerentẽ facie/
bat ſibi. Expectabat enĩ ipſa mĩicoꝛdiam

tuam ſuꝑ eũ:vt ĩ te credẽs caſtigaret᷑. Erat

enĩ iracũdus:ſed illa famula tua nõ tm̃ fa/
cto ſed nec verbo viro tribulato rñdebat:
ſed quieto rationẽ facti reddebat: quẽ tibi
dñe in extrema vita ceꝛꝑali lucrata ẽ.Erat
enĩ ſerua ſeruoꝝ dñe:⁊ oẽs qͥ eam videbãt
laudabãt te dñe:ſcientes ⁊ credẽtes pᷣſenti
am tu eſſe in coꝛde eius. Fuerat eni vniuſ
viri vxoꝛ:⁊ filios totiẽs parturiebat: qͥtiẽs
a te dñe deuiare cernebat. Imminẽte autẽ
die quo ex hac vita erat exitura: nobis ig-
noꝛantibꝰ dſie: ipſa ⁊ ego ſoli ſtabamꝰ in/
cumbentes ad qndã feneſtrã:⁊ terrena ob/
liuiſcẽtes:loq bamur ſoli valde dulcit qlis
eſſet ſctõꝝ vita:quã nec oculus vidit: nec
auris audiuit:⁊ inhiabamꝰ oꝛe coꝛdis pari
ter ĩ ſuꝑna fluenta font vitę: vileſcebatq;
mũdus iſte inter verba cũ delectatiõibus
ſuis.Liũc ait illa: Fili vnũ eſſet ꝓpter qð

in hac vita aliq;tulũ moꝛari cupiebã.vt te

ſcti

b s medi
omni he

Auguſtini. ii

guſtinus:qͥ vere fuit noꝛma⁊ ſpecu
lũ in natura: dũ eſſet annoꝝ. xxx.
maternis ofonibus ⁊ ambꝛoſij ſdicationi/
a
eſi purgatuſẽ:⁊ apud liguriã ita/
lięgadueniẽtibꝰ diebus paſchalibꝰ baptiʒa
tus eſt.Et tũc exultat liguriẽſis ecclia:pia
eius mater gaudet:ambꝛoſiꝰ deuzʒ laudat:

auguſtinus iam ↄſitet᷑: ⁊ fideles omẽs ſibi

tanq; ciui ſideliſſimo de babylonica ſerui-
tute redempto:vna voce oẽs aplaudunr.
Pꝛotinus in ſide catholica ↄfirmatꝰ: ſpem
oẽm quã habebat in ſeculo dereliqᷣt: ⁊ ro/

manonꝝ ⁊ ligurienſiũ ſcholas:⁊ cuʒ euodio

et alipio ſocijs: viro pᷣclariſſimo ſolitario
ſimpliciano ſe cõmiſerunt: ibiq; cum pſdi-
cto famoſiſſimo viro apoſtolicã vitam te/
nere cęperũt:⁊ ſimul cũ multis erant habi/
tantes in placito ſctõ. In diebꝰ auteʒ illis
duz fama auguſtini crebꝛeſceret apud oẽſ:
ↄgregatis fribus ait:dũ in hac valle miſe

rię ſumus ↄſtituti:vtrũ boni ſiue mali ſimꝰ

de nobis ſſumendũ nõ eſt:etiã qͥbuſcunq;
vtutibus cogſcamus dei gra nos eẽ oꝛna/
tos. Nam ſi qͥs nrjm bñũ oꝑat᷑:btũs tñ dicẽ/
dus nec pꝛędicãdus eſt:cum ſimiles ſimus

nauibus omnibꝰ bonis oneratis: de qui

bus tamen incertum eſt vtrum ad poꝛtum
ſalutis perueniaãt. Nunquid iudas in apo/
ſtolatu optime incepit: ⁊ peſſime ſiniuit:⸗

Agnus ille doctoꝛ ⁊ egregius au/

utibꝰ 2 fama antonij audita: ab

⁶☛

nnle
Aectolsd

Gudaren

nonee
oniude

id
ſanea

I

uns
N
1

nebiq
Creſergo⸗
heniteden
ſnoxoco
husment
ereuste⸗
catoemu
augutin
iuſron
getühehe
Huolanti.
Nintdopnn
.qne
Dbanſint
ctntinpf
nterevstnt
lelcetintad
Nieo voen
Ppkoreuer
gudofuat
Nniannoe⸗
Gltin'cäa
gedſidee⸗
batigogoe
cieſögaud
Clenſiifei
luteaugul
Agaſtin
Penobrbi
nmbaſm
nennüfene
Uueſlinn
naitſin
nlitpno
whabeane
ſchtſeho⸗
ſchharlbee
nſlaä

ſner
tere
nunidnz
nutgn,
ſuns e
Lſcheh⸗,
nlandn
Enosait
febise

ſeydlt
dbangre⸗
alek a
Hamnens
Nadale
Disaun;
luüfuentn

ſöͤee⸗
ictsſen

gigos a⸗
matſpenn
ziciandni
ziaudtre
liganäit
ib'bepnn
ſocahapn
danzluon
esonisſb
gonia ſn,
aglavten.
imatihen
tlct:e
azaudtſ⸗
no ſlund
anf⸗
äyumme⸗
gcanubeb
hiauezl
mumti⸗
ennlenie
Nepitin
ichaſcunch
ooceni⸗
eistidic⸗
nuesſinn⸗
nis:degi
uhronn⸗
ſineinuu.

Nunqᷣd etiã paulus male incepit:⁊ tñ vas ⸗ ſub obediẽtia auguſtini ↄcoꝛdit viuebant:

electiõis digne vocatus ẽ? Molite obſecro
laudare me:ſed oꝛatevt valeamus vſq; ad
moꝛtẽ ꝑſeuerare:qm̃ finẽ nrjm de attẽdit.
X Sigeberto in epla ad Mace

oniũ de oꝛtu: conuerſione ⁊ vita
ſancti Auguſtini.) I

