Auomodo ⁊ qualiter egrediet᷑ ſpiritus de
NPꝛouer.ʒo. coꝛpoꝛe? Hunquid ſalomon hoc ignoꝛare
videtur:dum ſe dixit penitus ignoꝛare vi/
am aquilę in celo? Quomodo ergo deum
videt:quomodo angeluʒ: quomodo ſeip/
ſum: quomodo ſpiritum alium bonuʒz vel
Ariſtoteles. malum? Super hoc hodie ille magniñcus
philoſophus admiratur. Nam in libꝛis de
animalibꝰ:qͥnq; ſenſus coꝛpoꝛis cõmunes
eſſe nobis advſum cum bꝛusis poſuit:non
ad oblectamentũ. Homo in omnibus dele
ctatur:pecus vo tm̃ in duobuſ delectatur:
ſcilicet in guſtu ⁊ tactu: in alijs o mouet
quandoq; ⁊ excitatur ſed non delectatur.
Vngde ergo eſt ꝙ ſpiritus egreſſus a coꝛpo
re duos quos habet cõmunes cum beſtijs

penitus amittit. HNon eniʒ guſtu vel tactu
vtitur vel oblectatur:ſed alios tres ad vſũ
retinet ⁊ oblectamentũ. Mirabile tamen
vigetur ei:ſcilicet ꝙ ſpiritus ſine coꝛꝑe ſen-
ſibus coꝛpoꝛis vtatur. Quod tamen philo
ſophus ſi foꝛte plane non intellexit:verum
eſt tamen ⁊ oino verum ⁊ irrefragabile: qꝛ
ſpiritus liber videt deuʒ:delectatur in de-
um:ne ſemper ſibi dicatur:èO anima vbiẽ
deus tuus? Audiet etiam angelos cantan/
tes ⁊ iubilantes. Videbir etiam ⁊ audiet:

Eſto ſuper qͥnq; ciuitates:id eſt beatitudi/ Mattb.2,

nes:⁊ ſic vnicuiq; ſᷣm opera ſua.Et ſi dice⸗/
tur a nobis: Domine quid facies:quando
hec omnia meruimꝰ a te largiri? Poꝛro re/
ſpondebit ille magnꝰ paterfamilias velut
alexander militi petenti munus:cui ciuita/
tem dediſſe fertur:Si tu tamen nqyees di⸗
gnus tanta recipere:ego tamen ſum dignꝰ
et potens tanta donare.Angeli fratres mi
rabuntur non modicuʒz de operibus dei in
ↄiunctione animę ⁊ carnis in homie:in cõ/
iunctione hominis ⁊ verbi in chꝛiſto:in cõ⸗
iunctione hominis ⁊ dei in cę-lo. Nam di⸗
cturus eſt dominꝰ: Pater volo vt ſint vnũ Job.r⸗.
nobiſcum:ſicut ego ⁊ tu vnũ ſumus. De pᷣ⸗
ma admirantur:vbi vnũ vni iungitur: de
ſecunda plus: vbi vnum duobus iunget᷑:
ſegd de tertia plurimũ:vbi vnum tribus in
trinitate iungetur. hHeęc autem generaliter
expoſita:ſpiritaliter tamen ad cõmemoꝛa/
tionem huius ſancti epiſcopi valentini tra
hi poſſunt: Qui dum eſſet cathecuminus
annoꝛum.xix.ad baptiſmuʒ peruenit:⁊ ſic
reduxit eum dominꝰ per vias rectas:poſt/
modum deduxit eũ epiſcopũ per vias du/
ras pęnitentię:poſtmodum eduxit eum ꝑ
viam admirationis ⁊ gloꝛię. Sic ergo poſt i. con.ʒ.
eum curramus fratres: vt compꝛehenda/
mus bꝛauium ęternę vocationis in die illa
cum venerit ieſus ſilius dei:qui cum patre
et ſpirituſancto viuit ⁊ regnat in ſęcula ſę/

culoꝛum! Amen. .
1 De commẽdãtione diuinarum
cripturarum cuʒz exhoꝛtatione vt
diligenter legantur. Sermo. LVI
NRopitio chꝛiſto fratres chariſſimi 4½
ita lectionẽ dinã auido ⁊ ſitiẽti coꝛ/
⸗ de accipiatl vt vobᷣ ſpiritale gaudiũ
de veſtra fideliſſima obediẽtia faciati. Sed

.

Afe⸗

ſyulti⸗
ſanretl
clan
horistb
busenin
ſcot
Cterinp
ir ptumen
Sul udest
Mlurte
uunti
ſonäi
cmnim
abſcons
le gui
Sienin
tüo
gluchn
ſuntust
ßſfaenn
unrec̃
vobis de
neodiui
lnconuit
les ſunt
buoleano
honeoco
tcumcon
funvetr
conacre
Cl haletent
) ſollspe
lu fun⸗
Gleghi
Munock
meninn
hoſiſune
ſoliemen
ſertuten
iglipercaul
☛
ſtnoſte
Mlaemie
Unstan
Mande
Agenn
bunse⸗
Ghrene

A fratres in beremo Sermo LVI

n ſi vultis vt vobis ſcripture ſancte dulce⸗

ſ. ve lce- ſcendere: ? nos de tyrannide ⁊ de ſuper-
ſcant:⁊ ſᷣm quod opoꝛtet diuina vobis ſᷣ

bia diaboli liberare: ⁊ ad veram humili/

n cepta pꝛoſiciant: ſubtrahite vos aliquib' tatem exemplo nos ſuę manſuetudiniſ ꝓ/
geſen hoꝛis ab occupationibus mundi: in qui / uocare. De poteſtate etiam antiqui ſer-
o bus etiam in domibus veſtris diuina elo pentis per paſſionis iniuriam liberare:ad
dbi⸗ quia relegentes:ad integrum vos dei mi/ inferna deſcendere: æ antiquos ſanctos qͥ
iein ſericoꝛdię ↄſecretis: vt in vobis illud ſęli/ oꝛiginali peccato obnoxij tenebantur eri /
eee citer impleatur: quod de beato viro ſcri pere:in altunfaſcendere:ſpiritumſanctuʒ
lud⸗ Ps. I. ptum eſt: Quia in lege domini meditabi qui nos contra omnes inſidias diaboli cõ
ie Pes. 118, tur die ac nocte.Et illud: Beati qui ſcru foꝛtaret de celis mittere:etiam apoſtolos
dem G tantur teſtimonia eius: in toꝛto coꝛde ex ſuos qui regnum dei per vniuerſum mũ⸗
cdte qrunt eũ.Et illud: In toto coꝛde meo ab/ dum euangelizarent dirigere. Et licet noſ
wdi ſcondi eloquia tuavt nõ peccẽ tibi. Sicut non ſolum ſuperbos ſed etiaʒ impios: nõ
id enim vt ipſi audiſtis ille qui in coꝛde ſuo ſolum oꝛiginalibus ſed etiam in actuali-
unn abſcondit eloquia dei non peccat: ita ⁊ i · bus peccatis obnoxios inueniſſet: totum
borore⸗ le qui non abſcondit peccare non ceſſat. tamen nemine ſupplicante dimiſit: ⁊ non
tuan Si enim negociatoꝛibus non ſufficit tan / ſolum ſicut merebamur multis catenis vł
ucnlg tũ ð vna tantuʒ merce lucra ↄquirere:ſed compedibus opꝛeſſos ad exercenda labo
chesd⸗ plurenerces comparant:ex quibus ſub rioſa opera nos traxit: ſed magis pꝛo in/
lundg⸗ ſtantias ſuas augeant: ⁊ agricolę diuerſa 4 effabili pietate vt cum illo regnemus cle /
mumesn genera ſeminum conantur ſerere: vnde & menter ac miſericoꝛditer inuitauit. Cum E
hsdai ſufficienter ſibi ⁊ ſuis cibum valeant pꝛe hec ita ſint fratres chariſſimi: quid de ſe
meinch parare:qᷓ;tomagis in ſpiritalibꝰ lucris nõ cogitant ſerui qui ita pꝛeſumunt domini
nd vobis debet ſufficere ꝙ in eccleſia lectio/ ſui pꝛęcepta contemnere: vt nec ipſas in-
Nandi nes diuinas audiatis: ſed in domibus et uitatoꝛias litteras quibuſ ad regni beati/
ſtinmi Se in conuiuijs veſtris: ⁊ quando dies bꝛe / tudinem eos inuitat dignentur relegere:
dus dei⸗ ues ſunt etiam aliquibus hoꝛis in nocti / Quomodo eniz ſi aliquis noſtrum ad ꝓ/
ngiu:de bus lectioni diuinę debetis inſiſtere:vt in curatoꝛem ſuum litteras dirigeret: ⁊ ile
1s unge. hoꝛreo coꝛdis veſtri ſpiritale poſſitis tri / non ſolum non impleret quod pꝛęcipitur
nmbrsin ticum comparare: ⁊ in theſauris anima/ ſed etiam ipſa iuſſoꝛia relegere dedignare
Cenenlie rum veſtrarum ſcripturarum margaritas tur:non indulgentiam ſed pęgnam:non li-
tönenden recondere:vt cum in die iudicij ante tribu bertatem accipere ſed carcerem merere,
Aentnin 2. Kor. 5. Nal eterni iudicis venerit:ſicut dicit apo/ tur ſuſtinere: Ita ille qͥ diuinas ſcpturas
ecuinimns ſtolus: veſtiti? non nudi inueniamini.Et de patria ęterna tranſmiſſas diſſimulat le
wenittſe illud fratres chariſſimi diligenter atten / gere:timere debet ne foꝛte pꝛemia ęterna
guspol⸗ dite: quia ſcripturę diuinę quaſi litterę de non accipiat: ſed etiam pęnam perpetuaʒ
iusd / patria noſtra nobis tranſmiſſe ſunt. Pa/ non euadat. Ham intantum periculoſum
tit aung tria enim noſtra paradiſus eſt: parentes eſt nobis diuina pꝛęcepta non legere: vt
egopoſt noſtri ſunt patriarchę ⁊ pꝛophetę ⁊ apo/ pꝛopheta lugubꝛiter clamet: Ideo capti/ Eſa. 5.
gchenl- ſtoli ⁊ martyres: ciues enim ſunt angeli: uus ductus eſt populus meus quia non
indiell⸗ rex autem noſter eſt chꝛiſtus. Quando habuit ſcientiam. Qui autem ignoꝛat ig- 1 Corj. 14.
anpene eni peccauit adam tunc in ipſo velut ĩ exi noꝛabitur. Sine dubio qui deum per di⸗
bſ liũ huius mundi pꝛoiecti ſumus: ſed quia uinam lectionem in hoc ſeculo diſſimular
rex noſter plus qᷓ; cogitari vel dici poteſt inquirere:⁊ deus illum in ęterna beatitu/
mnarunm pius ⁊ miſericoꝛs eſt: ſcripturas diuinas dine dedignabitur agnoſcere. Et timoꝛ
nonen ad nos inuitatoꝛias per patriarchas ⁊ ꝓ nobis debet eſſe:ne clauſis ianuis cũ ſtul/
A. phetas dignatus eſt mittere:quibus nos tis virginibꝰ foꝛis excluſis mereamur au/
1o. ad ęternam patriaʒ inuitaret.Et cum ſcri dire: Heſcio vos: HNon noui vos: Diſce/ Matt. 25.
canſini; pturas ei rebelli ſpũ fragilitas humana dire a me operarij iniquitatum. Quid eſt
frinc contemneret:dignatus eſt per ſeipſuʒ de/ neſcio vos:non noui vos:cAuomodo eoſ
legui äl b 4
it S

D

õ

Sancti

neſcit quos in ignẽ mittit: Ideo vtrũq;:

quia ſicut iam dictuʒ eſt: qui eum in hoc
ſeculo legendo nolunt intelligere:in die
iudicij illos deꝰ dedignabitur agnoſce/
re.Et illud in Salomone quod ſcriptum

eſt: non negligenter:ſed cum grandi ſolli
citudine ac timoꝛe debemꝰ audire: Qui
obturat inquit aurem ſuamne audiat le

gem:oꝛatio eius erit execrabilis. Debet
pꝛimus ipſe audire deum qui vult exau/

diri a deo. Ham qua fronte vult vt deus

eum exaudiat:quem intantum deſpicit:
vt eius pꝛęcepta legere diſſimulet: Et il/
lud quale eſt fratres mei ꝙ nonnulli chꝛi/

ſtiani:⁊ quod peius eſt aliquotiens etiã

clerici quando iter acturi ſunt: panem et

vinum ⁊ oleum ⁊ diuerſas ſibi impenſas
oꝛdinant pꝛęparari. Et cum tanta vnuſ/

quiſq; in terreno itinere pꝛeęparat vnde
viuat caro ſua:quare tm̃ libellum legere
non curat:vnde hic ⁊ in ęternum reficia⸗

tur anima ſua? Cum ergo duos quiſ;
homines habeat: vnum interioꝛem ad
imaginem dei factum:⁊ alium exterioꝛeʒ

de limo terrę foꝛmatum: cur tantam ſol/
licitudinem ꝓ coꝛpoꝛe:qð in ſepulchꝛo a

vermibus deuoꝛandum eſt habere vide/
mur: interioꝛem vero hominem qui ad
imaginem dei factus eſt:tanq; vile man

cipium ſine pabulo verbi dei fame ⁊ ſiti
cruciare permittimus? Intantum enim
pꝛauus deum negligit:vt in ſe imagineʒ
ipſius deſpiciat ⁊ contemnat.hHeęc ergo

fratres chariſſimi ſapienter ⁊ vtiliter co/

gitantes q;tum poſſumus:ocioſis fabu/
lis ⁊ detractionibꝰ ac ſcurrilitatibus cũ/
ctis finem ſtudeamus imponere: ⁊ totis

viribus de impedimentis mundi iſtius
fugiendo:aliquas hoꝛas quęrere:in qui /

bus pꝛo ſalute animę noſtrę oꝛationi vel

leectioni poſſimus inſiſtere: vt in nobis
Vaniet.i2. impleatur quod ſcriptum eſt: Qui docti

fuerint fulgebunt ſicut ſtellę in perpetu /
as ęternitates. Quod ipſe pꝛęſtare di/
gnetur: Qui cum patre ⁊ ſpirituſancto
viuit ⁊ regnat deus in ſęcula ſęculoꝛum.

Amen.

trum qualiter in hac vita debe/

ant agere: vt cum hinc migraue/

De diligenti inſtructione fra⸗

rint ⁊ caro in ſepulchꝛo deuoꝛa/

ri ceperit:anima cum ſanctis om

nibus letetur in celis. S
Nhac vita poſiti fratres ita agi-A

te:vt cum hinc migraueritis:⁊ ca
ro veſtra cęperit deuoꝛari in ſe/
pulchꝛo:anima oꝛnata bonis operibus
cum ſanctis omibus lętetur in celis. Re/
trahat vos a malis operibus vel a pecca

tis interitus eoꝛum quos pꝛęmiſiſtis: At
tendite calamitates:conſiderate diuituz

ſepulchꝛa vel eoꝛum qui ante pauca tem
poꝛa vobiſcum erant quid ſunt vel quid

fuerunt: vel quid eis diuitię vel cupi/
ditates ſęculi pꝛofuerint. Ecce nihil ex
eis niſi ſoli cineres remanſerunt. Quiſi
modo loqui poſſent hec vobis dicerent:

Vt quid infęlices tantum pꝛo ſęculi va/
itate diſcurritis? VUt quid vos crimini/

us ⁊ vitijs repletis? Conſiderate om⸗/

nia veſtra:⁊ vel ſic vobis hoꝛreat cupidi-
tas:⁊ munera veſtra.Quod vos eſtis et
nos fuimus: ⁊ quod ſumus vos eritis.

Itaq; omnia fratres chariſſimi ſollicite
conſiderate: penſate: ⁊ hoc conſideran-

tes expaueſcite:diem moꝛtis ante oculoſ

ſemꝑ ponite:ad emendationẽ q;tum op/
teſtis feſtinate. Nolite negligere qnos

pius deuſ peccantes ſuſtineat:quia q;to
diutius expectat vt emendetl:tanto gra

uius iudicabit ſi neglexeritl.Si foꝛte pu-
tatis quia finis mundi tardius veniat:

vel ſuum conſideret finem. Ecce dum li⸗
benter ac iocũdiſſime moꝛatur homo in

mundo:multaq; in lõga tempoꝛa diſpo/

nit agenda: repente rapitur in moꝛte:⁊
ex impꝛouiſo aufertur a coꝛpoꝛe.Sed ille

eſt beatus qui ſemper illam habuit ante

oculos:⁊ feſtinauit in ũla hoꝛa moꝛtl pa/

ratus inueniri. Quod ſi vultis ſcire cha/ B
riſſimi q; cuʒ magno metu:magniſq; do

loꝛibus anima ſeparatur a coꝛpoꝛe: dili⸗
genter aduertite. Veniunt enim angeli
aſſumere eã:vt perducant illam ante tri/
bunal iudicis metuẽdi: ⁊ tũc illa memo⸗/⸗
rans ſua mala ⁊ ꝑuerſa quę die noctuq;
geſſit contremiſcit:⁊ quęrit ea fugere:in⸗
duciaſq; petere dicens: Date mihi vel

vnius hoꝛę ſpacium. Lunc quaſi loquẽ/

ſuſim
ſiope
ſcdtea
genu⸗
fonoat
noeſi

ecane

foanin.
inetne
gaoe
(ude
gels.
neteyt
letehn
mentot
düubol

iietote

fuanun

ſiadſ

heyin
nogu
Giniaum
hoenon
naconie
Nehom
dunnun
macng
lſope⸗
epop
Gpizuu
horumi
ltergans
ucianie
penevos
etpcſen⸗

lensſalee

naolele
heauukerent

Lanmſr

epalann
Mentury
du anſan
Cniu. 5
Aeengo
echen

Ad fratres in herema Germoa LVII

tia ſimul opera eius dicent: Tu nos egi /
ſti:opera tua ſumus:non te deſeremus:
ſed tecum ſemper erimus: tecumq; per/

gemus ad iudicium. Hoc quidem pecca

toꝛis anima agit quę cum hoꝛrendo ti/
moꝛe ſeparatur a coꝛpoꝛe:⁊ pergit plena
peccatis ⁊ ingenti confuſione. Juſti ve/
ro anima cum ſeparatur a coꝛpoꝛe: non

timet nec expaueſcit: ſed magis cũ mas
gaudio egreditur:⁊ cum exultatione per

git ad deum deducentibus eam ſanctis
angelis. IJilam hoꝛam fratres modo ti /

mete vt non tunc timeatis:illam pꝛęca/

uete nunc vt tũc ſecuri eſſe poſſitis. Æα

mentote iugiter ꝙ in medio laqueoꝛum
diaboli ambulatis:⁊ ideo ſemper para/

tie eſtote:vt quando domini pꝛęceptum

fuerit miſſum:liberi ab omni labe pecca

tremini vos in hoc mundo diu manſu/
ros:quia nimirum peruenit vt poſt do/
minicum miſſum pꝛęceptum: nec vnius

hoꝛę momentum concedatur in hac vi /
ta conſiſtere. Cauete igitur ne in exitu

veſtro triſticiam faciatis angelis ⁊ gau/
dium inimicis.Scitote vero ꝙ cum ani/
ma a coꝛpoꝛe euellitur: ſtatim aut in pa/
radiſo pꝛo meritis bonis collocatur: aut
certe pꝛo peccatis in inferni tartara pꝛę/

cipitatur. Eligite modo quod vultis: et
hoc iam in vita diſponite:aut perpetua

liter gaudere cum ſanctis: aut ſine fine

cruciari cum impijs. Itaq; fratres ſalteʒ
pęne vos terreãt: ſi pꝛemia non inuitãt:

et pꝛeſens ſęculum ſi deſꝑcere non va/

letis:ſaltem cum iuſticia poſſidete. Qui
in adoleſcentia errauit:ſaltem iam in ſe/
nectute reſipiſcat:⁊ mala quę peccando
C commiſit:pęnitendo iam expurget. Ec

ce paulatim deficit mundus: ⁊ cuncta ꝗᷓ
videntur velociter tanq; veſpertina vm

ciabatur:pꝛęſenti tempoꝛe perſpicue iaz
cernitur. Subtrahuntur vt ipſi videtis
omnia bona:⁊ creſcunt quotidie mala.
Nolite ergo fratres iam mundum dilige
re:quem tanta cernitis cum velocitate

tra nſire.Nolite in eius amoꝛe anchoꝛaʒ

coꝛdis iam ſigere: quem ſic ad finem con

ſpicitis declinare:pꝛeſertim cum apoſto/
lus clamet:ꝙ amicitia huius mundi ini/
mica ſit deo. Si enim ipſe mundus nos
diligeret diligendus vtiq; non eſſet: qᷓ;
tomagis nunc dum ipſe nos odire pꝛo/
batur: quos tannis malis inſequitur: a

nobis omnino ſpernendus atq; fugien

dus eſt? Uitam ergo ęternam ex omni/

bus pꝛęcoꝛdijs veſtris amate: quã nũi
in ſecula ſiniatis. Jiluc feſtinatevbi ſem

per viuatis:⁊ vbi iam moꝛi nunq; timea
tis. Si enim ſic amatis iſtam vitam mi⸗/

ſeram fluidamq; vbi cum tanto laboꝛe

ris ſatiſfacitis: q;tomagis amanda fę⸗

viuitis ⁊ vbi vix currendo: ſatagendo:
ſudando: ſuſpirando neceſſarijs coꝛpo/

m liyx beatitudo eſt vbi etiam implebitur ii
ti ad ſequiem trãſire poſſitis. Non arbi- Jud quod dominus in euangelio dicit:

Srunt homines ſimiles angelis. Et il⸗

QIJud: Fulgebunt iuſti ſicut ſol in regno
patris mei. Qualis putatis tũc erit ſolẽ

doꝛ animarum: quando ſolis habebit
claritatem lux coꝛpoꝛum? Ibi iam non

erit vlla triſticia: nullus ibi laboꝛ:nulluſ

Mattb. iʒ.

e

doloꝛ:nullus timoꝛ: nulla moꝛs:ſed per

petua ſemper ſanitas perſeuerat: nulla

ibi conſurgit malicia:nulla carnis miſe⸗
ria: nulla ęgritudo:nulla omnino neceſſi
tas: Mõ erit fames: non ſitis:non frig
non ęſtus:non laſſitudo ieiunij:nec vlla
temptatio inimici:non peccandi volun/
tas:nec delinquendi poſſibilitas:ſed to

tum leticia:totum exultatio poſſidebit:

nis inſirmitate vernabunt. Erit ibi iocũ
ditas inſinita:beatitudo ſempitna:quã

homineſq; ſociati angelis ſine vlla car-

qui ſemel adipiſcitur ſemper tenet. NRi/

hil hoc loco magniſicentius:nihil gloꝛio

ſius: nihil clarius:nihil pulchꝛius: nibhiꝭ
verius:nihil illa bonitate ſincerius: ni/
bꝛa tranſcurrunt. Ecce ꝙ olim pꝛonun

hil illa abundantia copioſius: Jbhbi am
non foꝛmidabitur foꝛtiſſimus hoſtis qui
cupit iugiter animas iugulare: nec faci-

es omnino turbulenta toꝛtoꝛis incutiet

timoꝛem:nec batbaroꝝ immanitas:nec

h 5

ylla timebit᷑ adũſitas. Memo i illo loco
gloꝛioſo indiget veſtimento: nõ eſt illic

Sancti Auguſtini

frigus: non ęſtus nec vlla aeriſ inę.qua /
luitaſ:nullus ibi eſurit: nulluſ triſtatur:

nullus eſt ibi peregrinus: ſed omnes

qui üluc venire meruerũt:ſecuri in pa/

⁊omnis homo tam viri qᷓ feminę in eo
ſexu vnuſquiſq; quo natus fuerit in

mundo boni ⁊ mali: ſancti et peccato/

res:vel quicunq; ab initio nati ⁊ moꝛ/

tria viuent: nec vltra aduerſabitur ca
ro ſpiritui: ſed inenarrabilia cum an/

gelis ſempiterna a chꝛiſto pᷣmia tribu/

1. Corj.2. entur: quę oculus non wdit (ſicut di/

abſoꝛpti: omnes ſimul i momẽto tem i. corl. 15.

cit apoſtolus) nec auris audiuit: nec

in coꝛ hominis aſcendit: quę pꝛępa /
rauit deus diligentibus ſe. Ecce qua/

lem beatitudinem perditurus erit:qui

modo ſe dum licet emendare noluerit.

Idcirco nos fratres domino auxilian/

te dedignemur vltra ſeruire peccato

quibus tanta beatitudo pꝛęparatur in
cęlo. Dum ergo tempus eſt feſtine /

mus pꝛopitium habere dominuz. De/

ſpiciamus quę terrena ſunt: vt adipi/
ſcamur cęleſtia. Cogitemus peregri/
nos nos eſſe in hoc ſęculo:vt liberius
feſtinemus ad cęlos. Velociter enim
trãſeũt:⁊ cito tanqᷓ; vmbꝛa pereunt cũ/

E cta aus hic videntur. Perpendamus

chariſſimi fratres quales erimuſ in die

1

00

inudicij dei ⁊ angeloꝛuʒ eius conſpectui
pꝛęſentandi: quãdo opera noſtra erũüt
ante oculos noſtros nobis ponenda.
Qualis erit tunc confuſio cui contige-

rit pꝛo peccatis ſuis in conſpectu dei
omniũq; hominum ⁊ angeloꝛum eru/

beſcere qui hic nec vnum quidem ho⸗/
minem ſe peccantẽ vult nũc inſpicere?
Qui pauoꝛ erit eum iratuʒ videre quẽ
placatum non valet vniuerſitas com/
pꝛehendere? Illum ergo diem timea⸗

mus ſemper quẽ modo pꝛeuidere nul/
latenus poſſumus. Illum diem iugi/
ter paueſcamus:⁊ ſic actus noſtros re/

uocemus.Conſideremus qui terroꝛ in

tui fuerint: ſiue a beſtis deuoꝛati: ſiue
ab igne conſumpti:ſiue etiaʒ ab aquis

poꝛis:in ictu oculi reſurgent:in ipſis ſi-
ne dubio coꝛpoꝛibus atq; in ipſa car/
ne quam hic habuerunt: ſcilicet in vi/

rum perfectuʒ:in menſuraʒ ętatis ple- Epb. 4.

nitudinis chꝛiſti: in qua ⁊ ipſe domi⸗/
nus reſurrexit a moꝛtuis: Et omnes
ante iudicium chꝛiſti venient pariterq;

electi ⁊ repꝛobi:⁊ videbũt oculis ſuis fi
liũ hois venientẽ in nubibꝰ:ſicut ⁊ iboſe
dñs in euangelio dicit: Tunc videbũt Maus.a5.
filium hominis venienteʒ in nubibus
cęli cũ virtute magna ⁊ poteſtate:con2

ſtipatum agminibus angeloꝛum. Et
congregabuntur ante eum omnes tri/
bus terrę: ⁊ ſeparabit eos ab inuicem
ſicut paſtoꝛ ſegregat oues ab hedis:et

ſtatuet quidem iuſtos a dextris:impi/
os autem a ſiniſtris. Tunc dicet ad eoſ

qui a dextris erunt: Venite benedicti
patris mei poſſidete paratum vobis
regnum a conſtitutione mundi:Eſuri/
ui enim: ⁊ dediſtis mihi manducare:
ſitiui ⁊ dediſtis mibi potum: ⁊ cętera

quę audiſtis in euãgelio. Tunc omni/

bus aſpicientibꝰ oſtendet liuoꝛes ſigu-
raſq; clauoꝛũ in ipſo ſine dubio coꝛpo/
re:quod ꝓ noſtris peccatis vulneratũ

eſt. Et ita pecca ꝛes compellãs dicet:
Ego te homo ð terrę limo manibꝰmeiſ ges.2.

foꝛmaui: ⁊ in paradiſum meum quẽ nõ

die illo erit: cum dominus de cęclo ad
iudicanduʒz venerit: qui metus erit de/

um iratum videre: Ad cuius aduentuʒ
vniuerſa elementa quatiuntur: ⁊ celũ

merebari collocaui. Sed tu me meaq;

iuſſa contemnẽs:deceptoꝛẽ ſequi ma⸗

luiſti:vnde ⁊ iuſta pena dãnatus infer /

ni ſuplicijs deputat eras. Poſtea mi/
ſertus tui carneʒ aſſumpſi in terris:in/
ter peccatoꝛes habitaui: cõtumelias ⁊

yerbera pꝛo te ſuſtinui: vt te eriperem

cum terra cõtremiſcet: virtuteſq; celo/

rum commouebuntur. Zunc nimirum

pꝛecinentibus angeloꝛum tubis om/

nes gentes quęcunq; ſub cęlo fuerint:

colaphos ⁊ ſputa ſuſcepi:⁊ vt tibi dul-

cedinẽ paradiſi redderem:acetum cum

felle bibi. Pꝛopter te vepꝛibꝰ coꝛona/

tus:cruci affixus: lancea vulneratꝰ ſũ:

4

amo⸗
hfem
aucen
ſo.
tepen
ſchit
fim⸗
feͤlne
nubi
Kuy
ſcuch
nape⸗
guid,
Ckemt
propt
guidb
eſent
wod
Mye.
puppte
umue
hertenu
ſnen
damen
Wopen
ſtstene
geeeten
cinonen
lonig
Güngr
ngaſt
6srol
dunſen
couz.
lendem
ſusun
KEpemn
Upoen
Clpan⸗
betuagun
funate
ſouzinn
hlben
not⸗
ſuncon
tnin
iannry
ibe

H
al
lia
bis
n
e:

nin
ign
nhon
ti
dicet:

ins
10
ine⸗
ſgfa⸗/
ans
i
s

ln
dum
na
vſi

nal geir⸗

Ad fratres in heremo

et moꝛtuus in ſepulchꝛo poſitꝰſum. Ad

inferna deſcendi vt te ad paradiſum re/

ducerem: tartara adij: vt in cęlo regna/
res. Agnoſce impietas humana quę pꝛo

te pertuli.Ecce liuoꝛes: quos pꝛo te ſu /

ſcepi.cce clauoꝛum foꝛamina: quibus
affixus in cruce pependi. Suſcepi dolo⸗
res tuos vt te ſanarem: ſuſcepi pęnam:
vt tibi gloꝛiam darem: ſuſcepi moꝛtem:
vt tu viueres ſine fine:conditus iacui in

ſepulchꝛo vt tu regnares ĩ cęlo. Hec om/

nia pꝛo vobis ſuſtinui: ⁊ amplioꝛa hoꝛũ
quid vobis debui facere ⁊ non feci? Di⸗
cite mihi nunc ⁊ oſtendite quid paſſi eſt!
pꝛopter me dominatoꝛem veſtrum: vel
quid boni egiſtis pꝛo vobis? Ego cum
eſſem inuiſibilis ⁊ impaſſibilis pꝛopter
vos dignatus ſum ſponte pati: pꝛopter
vos tcarnatus ſum: cum eſſem diues
pꝛopter vos egenus factus ſum:ſed voſ
humilitateʒ meam ⁊ pꝛęcepta mea ſem/
per renuentes: ſeductoꝛem magis qᷓ; me
ſecuti eſtis. Ecce modo non poteſt iuſti/
cia mea aliud iudicare:niſi quod meren/
tur opera veſtra. Ergo quod ipſi elegi/
ſtis tenete. Contempſiſtis lucem: poſſi⸗

dete tenebꝛas quas amaſtis. Ite in per

ditionem: ſecuti eſtis diabolum:ite cum
SG illo in ignem ęrernum. Quiſputas tunc

erit męroꝛ:qui luctus: queę triſticia: quę
anguſtia: cum hęc fuerit aduerſus impi -

os pꝛolata ſententia? Tunc erit malis
dura ſeparatio a dulcedie conſoꝛtij ſan-
ctoꝛuʒ. Et tunc impij traditi in poteſta/

—

tem demonum ibunt in ipſis coꝛpoꝛibuſ

ſuis cum diabolo in ſuplicium ęternuʒ:

et permanebunt ſine fine ĩ luctu ⁊ gemi/ C
tu: Pꝛocul quipe exulati a beata para-

diſi patria: cr. uciabuntur ĩ gehenna per⸗
petua nunq; lucem viſuri:nunq; refrige/

rium adepturi:ſe ed per milia muium an/

noꝛuʒz in inferno cruciãdi: nec inde in ſen
cula liberandi: vbi nec qui toꝛquet a
quando fatigatur: nec qui toꝛquetur ali, i,
quando moꝛietur. Sic eniʒ ibi ignis cõ/

ſumit vt ſemper reſeruetur:ſic toꝛmenta

aguntur vt ſemper renouentur. Juxta
. auaglitatem ve vero culpę pęnam vnuſqſ⸗

Genno LVIII

uninebit gebennere ſimil culpe rei ſu/
is ſimilibus iunguntur cruciandi. NMon
ibi erit aliud niſi fletus ⁊ planctus atq; MWattb..
ſtridoꝛes dentium:nec ibi erit aliud con-
ſolamentum niſi flammę ⁊ terroꝛes pg⸗
narum: Ardebuntq; miſeri in igne ęter /
no ſemper in ſęcula ſeculoꝛum. Juſti au-
tem ibunt in vetam ęternam: in coꝛpoꝛe

ſine dubio quod hic habuerunt: 2 ſocia-

buntur angelis ſanctis in gloꝛia ſempi/
terna. Munqᷓ; iam coꝛruptionem viſuri:
ſed ſemper lęti ac dulcedine chꝛiſti iugi⸗
ter ſaciati fulgebunt ſicut ſol in gloꝛia et
charitate quam pꝛęparauit deus diligẽ⸗
tibus ſe.Et erit tunc qᷓ;to quis amplius
alio hic obediens deo fuit:tanto ampli⸗
oꝛem illic mercedem accipiet: qᷓ;toq; hic
amplius quis deum amauit: tanto pꝛo-
pitium eum videbit. Benedicamus do⸗
f minuʒ deum fratres qui ad lęticiam ſpi⸗
Fritalem congregauit nos. Simus humi/
lis coꝛde ſemper vt gaudium noſtrum
penes ipſum ſit. Mon igitur pꝛoſperita⸗/
te aliqua huius ſęculi inflemur: ſed no/
uerimꝰ fęlicitatẽ non eſſe niſi cũ iſta tra⸗
ſierint: NMam gaudium noſtrum in ſpe
futura:⁊ totum deſiderium vita ęterna
ſit. Omnia ſuſpiria noſtra chꝛiſto anhe/
lent. Jile vnus pulcherrimus qui fedos
dilexit vt pulchꝛos faceret: deſideretur:
ad illum vnum curratur:illi ingemiſcãt:
⁊ dicant ſemꝑ: magniſicetur dominus
aui volunt pacem ſerui eius. Amen.

† evanitate mundane gloꝛie .
ermo

LVIII 1.
—
— PVoſtolica lectio fratres chariſſi i/
mi hunc ſonitum reddidit: Lem 1, Corl.7.
pus bꝛeue eſt: reliquum eſt vt et
ui abent vxoꝛes tanqᷓ; non habentes
ſint: ⁊ qui vtũtur mũdo tanqᷓ; non vtã⸗
tur. Pꝛęterit enim figura huius mundi:
et ſicut fur dieſ domini ita veniet. Itaq;
o anima quęcunq; audis ⁊ legis:conſili/
um te iuuet ſanetiſſimi danielis dicent:
Conſilium meum accipe: ⁊ peccata tua Haniel./A⸗
elemoſt vnis redime. Quod conſilium ſ ſi

S.

neglexeris:ad cęlum ſine cauſa pulſas.
O anima quę inter carnis parietes fra-
giles habitas:vigila inquit ⁊ pulſa: pe/
te ⁊ roga:pulſanti tibi ⁊ petenti aperiet᷑:
dicit dominus.Et ſi trãſieris per igneʒ:
tecum ſuʒ: ⁊ flamma non comburet:quę
oꝛando ſi quęſieris inuenies:cum pulſa-
ueris rogando chꝛiſtustibi aperiet ia/
nuas vt poſſeſſoꝛ paradiſi introeas. Si
adhuc frater de ſine mundi putas tibi re
ſtare aliquid: vel tuum tibi conſidera ſi-

Job. 1. nẽ. Scriptũ eſt eni: Nudus exiui de vte

ro matris meę:nudus etiam ibo ſub ter/
ra. Ergo frater nihil tecum attuliſti quã-
do ingreſſus es mundum: nihil tecum
B tollis quando dimiſeris mundum. Au/

dite omnes in populo:⁊ negligenteſ ali/

quando cognoſcite: Ite ad ſepulchꝛa
moꝛtuoꝛum ⁊ videte exempla viuenti/

um. Jacent oſſa et perit caro: et ta
mwBen cauſa eius ſeruatur in iudicio chꝛi⸗

ſti. Fuit ⁊ ipſe nobis ſimilis aliquan-/
do in vanitate viuens: in ſęculo ſtu/
dens diuitijs:multiplicauit agros: plã/
tauit vineas: implens hoꝛrea in thecis
multis:⁊ lętatus eſt in abundantia ſua:
et ecce ſubito ablata ſunt omnia ab ocu/
lis eius. Plaudebatur ſibi per ſcemata
multa:ſericis veſtibꝰ erat indutus:pom
pas ⁊ luxurias ſibi adhibens:epularum
diuitias exercebat: ſaltatiões ⁊ iocus in
ebꝛietatibus exhibebat:pꝛandia ſua cuʒ
cęna miſcebat:⁊ lęticię ſuę vix dabat ſi/
nem. Et ecce ablata ſunt omnia ab ocu/

lis eius. Vbi ergo abierunt illa omniaa

Vbi pompa: vbi ſcemara: vbi exquiſi/
ta conuiuia? VUbi nam ſunt illi qui eum
in foꝛo longius ab omnibus conſpicie-/
bant?: Abi oꝛnatus domoꝛum ⁊ pꝛecio/
ſa luxuria veſtimentoꝛum? Vbi gemma
rum ambitio:⁊ argenti pondus immen/
ſum? Vbi poſtremo ipſa cupiditas quę
cum omia quotidie quę agit neſcit quã/
do totum habet amittere? Abi ſapien/
tia illa ⁊ foꝛis excogitata diſertio? Ubi
applauſus laudum ⁊ adulatio amicoꝛum
aſſidua? Vbi ſeruoꝛum ſubditi greges ⁊
lampadarum radiantia luminis: AUbi

BGancti

Auguſtini

antecedntium turba clientum? Tranſſe/

runt omnia ab oculis eius: ⁊ vltra non

eius quas delitię nutriebant: Abſceſſe⸗
runt nerui a compaginibus ſuis:ſola re/

manſerunt oſſa quę ſeruantur in exem/

pla viuentiuʒ: vt cognoſcantur reliquię

moꝛtuoꝛum. Putatur requieſcere coꝛpꝰ
eius:abijt autem anima eius in infernũ
et non videbit vlterius lumen. Circun-

dant enim eum tenebrę multę: tremoꝛ ⁊
afflictio apꝛehendent eum:vermes ⁊ ig

nis conſument eum: 2 fletus non deſi/
net ab oculis eius:ſtridoꝛ dentium fre-/

quentat eum:eo quod peſſimi doloꝛes
perurgunt eum:⁊ non deſinunt penę ab

erit memoꝛia eius. Jacet in ſepulchꝛo re
dactus in puluerem: defluerunt carnes

anima eius. Pęnitet ſe modo male vi /

xiſſe in ſęculo:⁊ hęc ſibimetipſi reputãs

dicit ſe pietatem ⁊ miſericoꝛdiam non fe

ciſſe:⁊ modo quęret eam⁊ non inueniet:

multas diuitias ſe poſſediſſe ⁊ repoſuil/
ſe ⁊ non eas pauperibus erogaſſe:perdi

diſſe eſe tempus pęnitentię ⁊ non ſe coꝛ/
rexiſſe ab omnibus malis:dies ſuos ne/
gligendo tranſiſſe in quibus habuit ſpa

cium bene faciendi vt non incideret in
talibus peęnis.Expectat enim eum reſur
rectio magna vt tradatur peioꝛi iudicio
fm queę vt geſſit. IJbi enim eum contur⸗/

babunt multitudo angeloꝛum: qui ſuꝑ

pęnas ſunt ↄſtituti:impꝛoperãtes ei qð

taliter egerit ⁊ elemoſynam non amaue
rit:ideo miſericoꝛdia ei denegatur. Ge⸗

hena ardens euʒ expectat:quia pauꝑes⸗

⁊ ęgenũ non amaui::ventrẽ eiꝰppetuus
penetrat vermis:qui eſurientem paupe
rem non ſaturauit.O qᷓ;tum valet apud
dominum miſericoꝛdia quę in vita hu/
ius ſeculi exhibetur: quę duʒ hic exhibẽ
do delectatur:ad recolligendum inueni/
tur. Sicut dominus noſter ieſus chꝛiſtꝰ
in euangelio dicit: Beati miſericoꝛdes:
quoniam ipſi miſericoꝛdiam conſequen⸗

tur. Currite itaq; fratres mei dilectiſſi/
mi dum lucem huius vitę habetiſ: ne te/

nebꝛę moꝛtis vos compꝛehendant: fa/

cite miſericoꝛdias in hoc ſęculo quę de/

Matth.5.

ſcre
lena
ſtst
n
hun
kog poen
Ece⸗
ndlg eſtho
adyi
Qu⸗
lte
zop⸗
won
a
les
omnnie
gueren
ſtdon

Ne
nes
ſe⸗
e⸗
en/
u

eſA.

m
n,
1
iis
,
1e⸗
es
Need
Mevi
gutis
nonk
enier⸗
ſui⸗
geci
e
oone⸗
uſon
net
lei
dic
hnnur⸗
niſn
gach
amve
.e
paue
pemuus
oauge
aopud
in bu⸗
labbe
zlonen,
Giſ

leaii

ſſenele⸗

ant:ſ⸗
gue de⸗

leant peccata vt ſuccurrant vobis in die
iudicij:quia quod manducatis perditiſ:
et quod laboꝛatis relinquitis: quod ve/
ro pauꝑibꝰerogatiſ:h̊ firmit᷑ poſſidebit.

cles: Uni⸗ Abi 5. ad diſcipulos:
ſcne„,

Elemoſyna enim emundat peccata ⁊ ip/
ſa interpellat pꝛso nobis dominum. An/
tecedat igit᷑ nos miſicoꝛdia nr̃a ĩ die iu/⸗
dicij:⁊ ipſa interpellat pꝛo nobis in con/
ſpectu domini vt miſericoꝛdes miſericoꝛ
diam conſequamur: Pꝛęeſtante domino
noſtro ieſu chꝛiſto cui ẽ honoꝛ ⁊ gloꝛia in

ſecula ſeculoꝛum: Amen.

¶ Decontemptu mundi ad ſacer
dotes ⁊ clericos ſuos. Ser.LX

Vgdite fratres chariſſimi ſaluti/
feram patris noſtri doctrinam: qͥ
. Anon terrenam ſed ęternam con/
DW upiſcitis hęreditatem: qui non vulti
ðYDMUDUℳ ſoꝛtem accipere in terra moꝛientium: ſedꝰ
Yy . 141. cum pſalmiſta decantare: Poꝛtio mea in
terra viuentium. Qui ęgyptum reliqui/
ſtis ⁊ ad pꝛomiſſionis terram feſtinatis:
Audite itaq; habentes aures audiendi
pium patrem ad hęreditatem cęloꝛũ nos
Ps.ʒʒ. vocantem ⁊ dicentem: Venite ſilij audi/
te me:timoꝛẽ domini docebo vos. Quiſ
Mattðh.i9. eſt homo qui vult vitam? Quis eſt qui
dd vitã vis ingredi: ſerua mandata dei.
Quoꝛum mandatoꝛum alia ſunt ſpecia/
. lia:alia vero communia. Specialia ſunt
pꝛopꝛie canonicoꝛum ſiue clericoꝛum et
monachoꝛum. Communia autem omni⸗-
um catholicorum. Specialia igitur ſunt
hec:Si vis perfectus eſſe:vade ⁊ vende
omnia quę habes ⁊ da pauperibus ⁊ ſe/
quere me. Et iterum:Omnis qui relique
rit domum aut agrum aut patrem aut
„ matrem aut fratres aut ſoꝛoꝛes aut ſili/
os aut agros pꝛopter me:centuplum ac/
cipiet: ⁊ vitam Semam poſſidebit. Et
os qui ſecuti eſtis me:
in regeneratione cum ſederit filius homi
nis in ſede maieſtatis ſuę:ſedebitis⁊ voſ
ſuper ſedes duodecim iudicantes duode
cim tribus iſrael. ęc itaq; fratres q;to
ſingularia:tanto pꝛecipua: q;to acrioꝛa:
S tanto deo gratioꝛa. Dicit iterum ſalua/
Zudj.lꝗA. toꝛ noſter inter cętera: Qui non renun/

Ad fratres in beremo Sermo LVIII LIX

ciauerit omnibus quę poſſidet: non po/
teſt meus eſſe diſcipulus.Qui dixit:om/

nibus: nihil pꝛopꝛium a ſuis diſcipulis
poſſideri voluit. Qui quicq; poſſidet in
terra:remotꝰ eſt a chꝛiſti diſciplina.Qui

autem non eſt diſcipulus chꝛiſti:quomo/

do pꝛęſumit ſibi ligandi atq; ſoluẽdi po/

teſtatem? IJItendite fratres verba euan/

gelij dicenti: Intrauit ieſus ianuis clau/ Job.a0.
ſis ad diſcipulos: ⁊ inſufflans dixit eis:

Accipite ſpiritumſanctum:quoꝛum remi
ſeritis peccata remittuntur eis:⁊ quoꝛuʒ
retinueritis: retenta ſunt. Nunquid illi

habebant pꝛopꝛiuʒ:quibus magiſter in-/

dixerat: Hihil tuleritis in via? De quibꝰ
lucas euangeliſta refert: Erant eis om/ Actl.a. et. 4.
nia communia. Videte quid petrus di /
xerit ad ieſum:Ecce nos reliquimus om/ Matth. 19.

nia ⁊ ſecuti ſumus te? Qui omnia reliq̃-

rant:nihil ſibi penitus retinuerant. VUn/
de ergo ſibi arrogant ligandi atq; ſoluẽ/

di poteſtatem:qui in terra ſſumunt poſ/

ſidere facultatem? QOuomodo non erube

ſcunt dicere: Dominus pars hęreditatis Rs. 15.
meę. Vbi eſt illud apoſtolicum: Quę cõ/ ⁊. Corſ.s.
uentio chꝛiſti ad belial? Qui terrenas
poſſeſſiones relinquere nolunt: cur pec/

cata populi comedunt: Si decimas cum Rumeri.i8.
filis leui accipiunt:quomodo inter cete-/
ras tribus partem accipient? Si nomi/

nis ſui etymologiam attendunt: cur cle/ .
rici a ſoꝛte dicti ſunt: niſi quia dominus

eoꝛum ſoꝛs vel hęreditas ſit? Cur ſaltem
clericatus ſui ſigna quibꝰ a laicis diſcer/
nuntur non perpendunt? Non enim ſi/C.
ne cauſa capita eoꝛum raduntur ⁊ ton/

dentur:ſed perſpicaciſſima ⁊ euidentiſſi⸗/

ma ratione.Nam his ſignis ſecernuntur
a laicoꝛum conuerſatione.Quod vt mul

tis deo pꝛopitiãte pꝛoſiciat: admonitio/
ni vtiliſſimę duximus inſerere.Dicimus
multoꝛum patrum auctoꝛitate cerebum
eſſe ſedem ſapientię: chꝛiſtum vero pau/ u. Corl.u.
lo atteſtante:dei virtutem ⁊ ſapientiam

eſſe.Cum itaq; cerebꝛum ſit in capite:ſa-
pientia vero tuxta patrum auctoꝛitatem
in cerebꝛo habeat ſedem:⁊ ſic per ſapien/

tiã ſibi infuſam cuncta mẽbꝛa regãt᷑ a ca-

pite:qð per cerebꝝ eſt:quod eſt ſedes ſa/

pientię: Sic inter nos ⁊ veram ſapientiã

BGancti

quę vt diximus chꝛiſtus eſt: qui etiam iu/
xta apoſtolum: caput noſtrum eſt. Dicit
1.Cori.ii. enim: Caput mulieris eſt vir: caput vero
viri eſt chꝛiſtus:chꝛiſti autem caput eſt de⸗
us. Vt oſtendamus nullum obſtaculum
intereſſe in ea parte pilos capitis incidi/
mus:in qua nouam ſapientiaʒ :id eſt chꝛi
ſtum ineſſe cognoſcimus: per hoc ſignan/
tes malam terrenarum rerum ſollicitudi/
nem noſtrę mentis ad deum contemplan
dum impedire. Scimus enim ꝙ quiſq; q/
tomagis terrenis occupationibus impli/
catur:tantomagis a ſui conditoꝛis viſio/
2. Timotb.2. ne impeditur. Unde apoſtolus: Nemo
militans deo implicat ſe negocijs ſecula/
1. Corj.7. rfibus. Item: Qui ſine vxoꝛe eſt cogitat
Numeri.. quę dei ſunt.hhinc moyſes ait: Teuitę ra/
dant pilos carnis ſuę. Leuita interpꝛeta/
tur aſſumptus. Quiſq; nanq; in officijs
