iuſtũ:aperiat᷑ terra ⁊ germiet ſaluatoꝛẽ: ⁊ iu/
ſticia oꝛiat᷑ ſił: ego dñs creaui eũ. Iteʒ: Ecce
Eilſa.p. paruulꝰ natꝰ ẽ nobis: ⁊ filiꝰ datꝰẽ nob: ⁊ fa
ctus ẽ pᷣncipatꝰ eiꝰ ſuꝑ hũeros eiꝰ: ⁊ vocabit᷑
nomẽ eius admirabilis: cõſiliariꝰ: deus foꝛ.
tis:pater futuri ſęcul:pnceps pacis. Item:
Eſa.. Ecce virgo cõcipiet in vtero ⁊ pariet ſiliũ:et
MWartb.i. Vocabit᷑ nomen eius emanuel. Dicit aliqs:

pbbag: Quid agis de paulo aplło:qᷣ in exoꝛ
dio eplłſtolę ſuę ad Romanos ſcribens ait:

gatus in euangeliũ dei:qð ante ꝓmiſerat ꝑ
ꝓphetas ſuos in ſcripturis ſanctis de ſilio
ſuo qui factus eſt ei ex ſemine dauid ſᷣm car/
nẽ?: Audis quia euangeliũ nõ exhiberet᷑ niſi
ꝑ ꝓphetas antea ꝓmitteret᷑: Audis dei ſiliꝰ
quia ſᷣm diuinitatẽ factus eſt filiꝰhomis ſᷣm
carnẽ:Quid eſt em̃ in quo ꝓphetę contrarij

li deſuꝑ ⁊ nubes pluant iuſtũ. Veniat ange
lus pᷣdicet verbũ:aꝑiat᷑ terra:audiat maria:
germiet ſaluatoꝛẽ: pariat ieſum. Pꝛopheta

filio qui factus eſt ei de ſemine dauid ſᷣm car
nem. Qð ꝓphetę ſuiderũt ⁊ pᷣdixerũt:hoc
apli viderũt ⁊ ᷣdicauerũt: Quia erat: factꝰ
eſt.Quid erat: quid factus eſt? Deus erar:
homo factus eſt: ſuſcepit humanitatẽ: non
amiſit deiratẽ:factus humilis:manſit ſubli/

libidinis cõceptus cupiditate:Ego matrem
de qua naſcerer feci: Ego viã meo itineri h/

nichęe: mater ẽ mea: ſed manu fabꝛicata eſt
mea:Si potui inquinari cũ eã facerẽ:potui
inquinari cũ ex ea naſcerer. Siẽ trãſitu meo
illiꝰ nõ eſt coꝛrupta virginitas:ſic ⁊ mea non
eſt ibi maculata maieſtas. Si ſolis radius
cloa carũ ſoꝛdiciem deſiccare nouit:inquina
ri nõ nouit:quãtomagis ſplendoꝛ lucis ęter
nę in quo nibil inquinamenti occurru quo/-

loquẽs de euãgelio nõ ſileã de ꝓphetis.Sʒa
ego inqt manichę: nec moyſen accipio nec Ca. j.

Q

paraui atq; mũdaui.hanc quã deſpicis ma

Paulus ſeruieſu chꝛiſti vocatꝰapłus ſegre/ Bo.a.

opeg An

.
üöntonoc

iulinniusg
6amnachume

ſunt euãgelio? Dixit em̃ ꝓpheta: Roꝛate cę/ Eſa.A5.
dixit: Ecce virgo in vtero concipiet ⁊ pariet Eſa.r.

dicens: Nobiſcũ deus. Fruſtra manichęe co Mattð.i.
naris aduerſari ꝓppᷣis:Ecce aplus dicit:De Bo.i.

eſt qð te ꝑmouet in mea natiuitate: HNõ ſum Ca. 14.

46hunminüͤgri,
hlynadiuci
WCititlireſe
monti
(annscol
a lspotensois
Ceſrunaccre⸗
toeiesfu
(lsröecn
Obolegitete
EVaeis go
ſonebenen
eilten
onsſenigt
euſtutti
Selehteecd
i i
Mlalsoenoe⸗
8 –
Npletſinsinnen
Wlüdedhln
Celen A
lit Cunſentherc
lthie
ſhngleti
buznde
R lei
e Wtingat

—à.

Z

ſunde cuũq; radiauerit mundare põt: Stulte: vnde
nonyeng ſoꝛdes ĩ virgine matre vdi nõ eſt cõcubitus
umnypnlg cũ homie patre:? Vnde ſoꝛdes in ea ꝗ̊ᷓ nec cõ/
nr neeſe⸗ cipiendo libidinẽ: nec pariẽdo eſt ꝑpeſſa do/
tbeftbecg loꝛem? VUnde ſoꝛdes in domo ad quã nulluſ
tltaporen hoſpes acceſſerit?: Solus ad eã dñs ⁊ fabꝛi⸗
coneddi⸗ catoꝛ venit: veſtem quã nõ habebat induit
nanseſn ea.anm quã ſicut inuenit clauſã reliquit. Sicut
hets ag Ps. 87. ille nat eſt ſolus inter moꝛtuos liber:ſic iſtiꝰ
Accipio net dig ex qua natus eſt matris pudoꝛ ſolus eſt inte
lorqtnern ger. Eua inobediens meruit pęnam: maria
nbens SBeüñ. z. Oobediendo cõſecuta eſt gratiã. Illa Niſtauit
plisſegt dꝛ» Ppbibitum maledicta: hęc credens angelo eſt
pnniſen) Aucj. 1. benedicta. Illa nobis moꝛtẽ cõtulit:hęc vi/
ciis deſlo. tã nobis peꝑit.Quid agis manichęee?: Chꝛi⸗
uidfne, ſtianũ pᷣmis:nõ chꝛiſtũ defendis. Laceat im
biberetni. mũda vanitas:qꝛ mũda nata eſt diuinitas.
disdeifl. PVellem adhuc manicheęeũ ꝑſequi:ſed infeſtũ
Pbotnisſn a.ið. patioꝛ arrianũ:qui cõſidit i virtute ſua:et in
arconen abundantia diuitiarũ ſuarum gloꝛiat᷑. Jam
Rorntetg i quidẽ cũ alijs reſpõderemus:nec ipſi tacui-
Nenutnng mus. Scd iam nũc ſeruato ipſi oꝛdinis mõ
Ciatmana⸗ videamus ꝗᷓ ſpicula iaciat. Mulliꝰ terreat p/
peonan Ela. 40. ſona potentis: ois caro fenũ. Vides quoti/
etepane die fenum creſcere:vides floꝛere:quid expa/
danueban ueſcis? Lales fructus deſerta germiet terra:
Leyoſi agricolas nõ accuſo ſed qro. Vbi mihi eſtis
unchgt o boni agricole: Quid agitis: Quare vaca⸗
s diclen⸗ tis: Videtis quo malo iſta plena ſit terra:
uidtnoan Hinc ſpinę:hinc tribulꝰ:hiĩc fenũ ſurgit. Spi
. te nas intẽdite ⁊ tribulos eradicate: fęnũ ſeca/
uan tei:noua ſemia ſpargite:nõ terreat byems:⁊
nane Wattb. 24. ſi abundat iniqtas: tñ ferueat vr̃a charitas.
Deucli Serite hyeme qð metiat ęſtate. Sed quibꝰ
nalel dico? Abi eſtis fontes lachꝛymaꝝ? Quibus
nſtiue agricolis loquoꝛ?: Alij ſunt moꝛtui:alij fuga/
knanen Zob.9. ti: Terra tradita eſt i manu impii:tribulatio
arne s. 59. 7 neceſſitas inuenerunt nos dñe. Da nobis
emishaſlt auxiliũ de tribulatiõe:vt ſalus homis nõ ſit
vie Qud Q vana ſed vera. Quid dicis arriane? Interro
nerhoͤſun a. 16. ganti ꝗſo reſpondeas. Molo deſpicias par/
Egomammn uulũ:nõ te grãdis foꝛma iuuabit:nõ magna
Noitnei 1. Regi. 17. ꝓtegunt arma: vniꝰ lapidis ictu frontẽ pe/
jdetpcen netrat galeatũ. Dhic mihi ergo qð te interro/
fbllang go. Credis in deũ patrẽ omnipotentẽ: Cre/
faccepotl AQo inquis. Credis in filiũ eius ieſum chꝛiſtũ
riſune deü ⁊ dñm noſtrũ? Credo inqͥs. Credis deũ

ſeineiq Zud. uet 2 T hoiem ieſũ xpᷣm: cõceptũ de ſpũſãcto:natũ

ſolotqH . . ervx virgine maria? Credo inquis. Bñfacis.
Ninindkn Adhuc interrogo: Sicut pat᷑ deꝰ eſt: ita ⁊ fi-
loluabee lius deus eſt: an aliꝰ eſt pater:alius ſiliꝰ?
aung maxime ęqualis eſt patri fſilius: Equalis in/

Ber. C. xCIX. Dñica ſcoᷣa

4

py feſt. trinitatis: Ger. II.

quis. Quid reſtat? Ecce ad omnia ꝗᷓ inter-
rogaui reſpodit. In eo e credere ſe diẽ deu
patrẽ ⁊ deum filiũ: cõtrarius eſt mecũ paga/
no. In eo ꝙ chꝛiſtũ deü ⁊ hoiem cõceptũ de

ſpũſancto natũ ex virgine maria:mecũ eſt

iudęũ ⁊ manichęũ.In eo ꝙ credit patrẽ et ſi/
lium: mecũ eſt cõtra ſabellianũ. Age: ſi me⸗
cũ eſt in omnibus:quare litigamus?: Sivna
nobis eſt hęreditas:ſimul poſſideamꝰ. Ecce
q́ᷓ; bonum et q; iocundũ habitare fratres in

vnũ. Si bonum ⁊ iocundũ eſt habitare fra⸗

tres in vnum:quę eſt noua fabꝛica ante mu/
rum? Simul ad cuſtodiã noſtrę hęreditatis
vigilemus. Ecce em̃ hęreditas mea pclara:
habemus inuidos: habemꝰ inimicos. Ipſi
poſſidere volunt:nõ nobiſcũ ſed cõtra nos.

Pö. 131.

Põ. i5.

Nemo ſibi vſurpet aliqͥd: hęreditas iſta ſic

eſt nobis dimiſſa vt indiuiſa poſſideat᷑:non

partibꝰ diſſipet᷑. Smul colligamꝰ ne diuidẽ/

do ꝓꝑdamus. Paupertas ſollicitũ me fecit:
rogo te noli foꝛas ſter te colligere:ne incipi/
as ſpargere. Qui aũt nõ colligere vult ſpar/
git: quia ſi oblitus ſum cũ quo agebam:ſed

non ſum oblitus: interrogo arrianũ quẽ de⸗

ſidero eſſe catholicũ chꝛiſtianũ. Nicit aliqs.

Ad oĩa quę voluiſti reſpondit:in reſponſio/

nibus illius nihil inuenit᷑ aduerſum. Quid
amplius quęris? Expecta frater: noli facile
iudicare:habeo adhuc qð interrogẽ:nolici/
to te illi cõmittere:reſpõſio claret:virtus la/
tet. Quid dixiſti?: Equalis eſt patri ſilius:
Equalis indqs.Eia modo vigila:modo ma/
nifeſtat᷑ qð latebat.Quomõ dicis ęqualem
patri fili? & peratiõe an oꝛigine? Potèſta/
te an ęternitate? An foꝛte in vtroq;? Abſit
inquis. Operatiõe et poteſtate ęqualis eſt:
nõ ęternitate:quõ em̃ fieri poteſt vt genituſ
ſit ę’qualis ingenito? && adeſto ĩ illo qͥ mecũ

R
Ca. 17.

quaſi cohęres ambulabat: dolus apparuit
qui latebat:mecũ poſſidere putabatur:vult

diuidere ſed non ꝑmitto. Pꝛoꝛſus reſiſto vt
teſtatoꝛis volũtati in omnibꝰpareat᷑.Si qͥs
cõtra volũtatẽ teſtatoꝛis facere voluerit:ca/
ret hęreditate: ſed nõ ſilẽt leges ſub armis.

Ad hoc pꝛoꝛſus laboꝛat᷑:ad hoc pugnat᷑ vt

ſeruiat᷑. LCeſtamẽtũ ꝓfero:verba teſtatoꝛis
recito: ſi eſt qð diuidat᷑:ibi iuenio.Si nõ eſt
qð diuidat᷑ de ipo teſtamẽto:ibi reſiſto. Au/⸗/
di quid habet teſtamentũ. Pacẽ meã do vo

bis:pacẽ relinquo vobis. hec eſt hęreditas

qui eſt ipſe ſaluatoꝛ. Lege teſtamentũ et in/

uenis. Cum ꝓpheta de domio loquere ait:

Bancti oauguſtini de tempoe
dſio: dic fratri meo vt diuidat mecũ hęredi- Zucj.12
tatẽ. Audi rñũſum diuinũ:audi iudicẽ iuſtũ:

Michee. y. Magniſicabit᷑ vſq; ad termios oꝛbis terrę:
Zucj.⁊. ⁊ erit ipſe pax.Gloꝛia in excelſis deo:⁊ in ter
ra pax hominibꝰ bonę volũtatis:nõ diuiſo/
ribus ſanctę vnitatis. Ipſe hereditas: ipſe
S teſtatoꝛ:ipſum quęris diuidere.Quid parti
Ca.18, ris vnũ? Si vnũ diuiſeris:integrũ nihil ha/
. bebis. O arriana hęreſis:o crudelis et ipia:
3. Regl.z. Meretrix ne vnũ viuum:ne vndecũq; cõce/
ptũ iãq; ꝑtü ꝑderet: nõ permiſit diuidi filiũ
ſuũ:⁊ tu diuidiſ dñm deũ tuũ: Illa ⁊ ſi mere
trix tñ pia:qꝛ mat᷑: tu aũt et meretrix ⁊ ipia:
nõ vt mater qð paris pfocas:qð nõ ꝑis con
gregas. Quomõ alienũ lactas: quę tuũ ne/
cas? Viſcera tua duruerũt: illiꝰ tremuerũt.
Quid dixit:? Date illi puerũ:ne diuidat eũ:
filius em̃ meus eſt. Sed melius apud illam
gaudeo viuũ: qᷓ; diuiſũ lugeã moꝛtuũ. Filiꝰ
meus eſt inqͥt:ſed pꝛodero mater puero ſi vi
tã quã nõ cõfero affero: volo illiꝰ crudeles a
ꝑuulo afferre vberas:ſᷣ magis cogoꝛ iudicis
timere macherã. Date illi filiũ meũ: meus ẽ
natus:ſed migret ad illã totus:apud mema
neat affectus. Date illi puerũ: verũtamẽ nõ
auferat᷑ vita membꝛoꝛũ: nõ diuidat᷑ integri/

tas:mihi nõ eripit᷑ pietas.Quid dixit:Da⸗

te illi puerũ nolite diuidere eũ: Ecce ego di⸗
co:totũ poſſide et noli diuidere hęreditatẽ.
Sine pᷣiudicio quomõ habeo diuidere:Pa⸗-⸗
ter maioꝛ ẽ:filiꝰ minoꝛ? O partes:o iuſticia:
o ęqᷣtas. Una pars maioꝛẽ: alia minoꝛ.Mõ
cõſentio: non facio partẽ: non diuido pacẽ.
Si enim facta fuerit pax: iã non eſt pax: ſed
quomõ apud te pax illibata eẽ poteſt apud
quẽ fides integra nõ eſt? Quare? Quia me/
cũ nõ vis poſſidere:hęreditatẽ nõ potes ob/
XT tinere. Poſtremo ſi moꝛtuo nõ parcis:ᷣ ꝑfi/
Ca.19. dię ſtudes: vade interpella iudicẽ: videamꝰ
quid tibi dicturus eſt.habes iudicẽ oꝛdina⸗
riũ:nolo mihi adductas ex diuerſis partibꝰ
alias atq; alias poteſtates. Mõ mihi armi/
ger ſed legifer neceſſariꝰeſt: ⁊ vbi inqᷣſitũ in/
uenio. Vbi autẽ eũ inuenies: Audiꝓphetã
dicentẽ:Nominꝰ iudex noſter: dominꝰ legi-
fer nr̃. NHec cõtemnẽdũ iudicem putes: audi
q̃d ſequit᷑: Dñs rex noſter:dñs ipſe ſaluabit
nos.Ecce habes iudicẽ.Si paꝝ eſt:⁊ rex no
wi ſter ante te eſt: Sic eſt in celo vt non deſerat
iere. ꝛ3. xerrã? Cęlũ inqͥt et trã ego impleo. Vobiſcũ
MWatth.ꝛ8. ſum omnibꝰ diebꝰ vſq; ad cõſũmationẽ ſecu
li.Nobiſcũ eſt:⁊ cũ patre eſt:qꝛ nec patrẽ di/
miſit cũ ad nos deſcẽdit:nec nos deſeruit cũ
ad patrẽ aſcendit.Ipſum interpella:ipſi dic

Eſa.ʒʒ.

Abi. F.

audi pacẽ: fugientẽ litẽ:quid ait: Amice qͥs
me conſtituit iudicẽ aut diuiſoꝛẽ inter vos:

Vis diuidere pacẽ ⁊ queris adire iudicẽ pa⸗

cem? Judex tuus nolo eſſe:Ego pax ſum:li/
tigare nõ noui:ↄſentiẽtibꝰ aſſideo:litigãtes
fugio.Si tu cũ eſſes inimicꝰ patri meo recõ/
ciliaui te ꝑ me: quomõ ergo a patre ſeꝑabis
me? Ego cũ eſſes longe veni vt reducerẽ te:
Cũ inter mõtes ⁊ ſiluas errareſ:ãſiui te: Int
lapidis ⁊ ligna inueni te:in lapidibus offen·
debas:ipſis adhęrebas:qꝛ ligna et lapides
adoꝛabaſ.Et ne lupoꝝ feraꝝq; auido oꝛe la

patri meo reddidi te: laboꝛaui: ſudaui: ca/ Prethead
put meũ ſpinis ſupoſui: manꝰ meas clauis

obieci:lancea latus meũ aperuit: quãtis nõ Job.19.

dicã iniurijs ſed ⁊ aſpꝑitatibꝰlaceratꝰ ſũ:ſan-⸗-
guinẽ meum fudi:animã meã poſui vt mihi
cõiungerẽ te ⁊ tu diuidis me.Audi qͥd reſpõ A
deat᷑ diſcipulo qui filiũ nouerat ⁊ patrẽ q̃re/ Ta·20.
bat. Ait philipꝰ dño: Dñe oſtẽde nobis pa/ Job.14.
trẽ ⁊ ſufficit nobis. Nũquid nõ ⁊ ipᷣe filiũ ſe-
ꝑauit a patre? Jã te inqͥt nouimꝰ:patrẽ tuũ
nõ nouimꝰ. Et quid vis:? Oſtẽde nobis pa/
trẽ ⁊ ſufficit nobis.Et dñs ad eũ: Si velis ⁊
tu arriane audire cum aplo erraſti: redi cum
apło. Sit illiꝰ obiurgatio: etiã tua curatio.
Quid ait dñs? Tanto tꝑe inqͥt vobiſcũ ſum Abi.b.
⁊ nõ cognouiſtl me:Philipe ego veni patri
meo te applicare:et tu noli me ſeꝑare.Quid
queris q̃ſi alterum ſter me? Qui me videt:
videt ⁊ patrẽ:tanta in nobis eſt vnitas:tan
ta ſimiltudo:tanta charitas: et ego in patre
7 pater in me.Sentio ſabelliane quid muſi/
tas:aut in arriano me cõcludere:aut ab arri
ano auocare feſtinas: ſed in noie patris ⁊ fij /
lij ⁊ ſpũſſancti:nõ triũ ſed vniꝰ dei:cũ illi re/

ſpõdeo te nõ ſtereo. Quid dixit dñs? Qui

me videt:videt ⁊ patrẽ.Nũquid dixit:Ego
ſum filiꝰ ⁊ pater: Sed dixit: Ego in patre et
pater in me:qͥ me videt:videt ⁊ patrẽ. Uniꝰ
ſpᷣe qui dicit:⁊ patrẽ diſcernit ⁊ flliũ:teq; de⸗/

möſtrat nec patrẽ habere nec filiũ.Dic mihi ⸗

arriane patrẽ dicis deũ: ⁊ maxime qᷣd filiũ? Ca.ar.
Ipſum quoq; deum ꝓfiteoꝛ:bene agnoſciſ:
qꝛ cũ ꝓnũciaret᷑ in carne venturꝰ:de ipſo ꝓ/
pheta dixit:Nicite puſillanimes: ↄfoꝛtami: a.ʒ·
nolite timere:ecce deus noſtervltionẽ addu
cet retributionis:deꝰ ipſe veniet et ſaluabit
nos. Agnoſce in eo qð te agnoſcere dicis:

ludihelli
ſenoen wni

e obemesdi
Sunmnionnad
enlſeht
Neuvesibäne

nireris colligi te:humeris meis poꝛtaui te: uCreniCuuf

gtebunnedate
gicznonche
aintnepoen
ſoneensdiidic

lchurgret

Nasenteanus,
Nigebiern. Bo
ſgenamsekrn

₰
4

itaiqons⸗

lsznleeden
Kgnertücfut⸗
ſinnb'ercudat

ain holedica? Dist
fulhutiesbͤdo.
Gpotpauca

gia Egoenig

bmpeiian
uigl:vrüfue

Mipeapyt
Eichneinavit

(eſetenpt

köſeſctern
nAgein
ni daus⸗
Wmeſedäſen
gemanͤg
Aftiedenn

iiftfilei
ſing leſupets

ſßinadetre

enkpebi,

ſihirggapen

lflieſede

1

Nenihtfli
nnigin

Npenl

Ar
d
N unn
rili
d min
ſieninzin
Oumintonei⸗
aneſcehi⸗
Iylnecucgtitr. ite
ifirt
Gpldbleeſn
inelene
genicocen
Nsolnir

i. ituiat 4

nſnepgni⸗
Mik glinsro
leenp ſiſ.

anni

Adgeril
n un u
Kitenchon
nitieflüͤſ⸗
in peninl
Nitenobo
dei⸗ Sinc
maſietelar

vphete nõ aduerſaris. Quid ergo dicis de
patre:? Deus eſt.Quid ſilius Deus eſt. Ko⸗/
ktem⸗ eſt patri filius? Non er
qñ nõ erat filiꝰ ſᷣm te. Si St, nõ erat
ſilius:ergo fuit tempꝰ qð non fecit filius.Si
fuit tempus qð nõ fecit filius: nõ oĩa ꝑ ipſũ

facta ſunt. Jam em̃ erat tempꝰ qñ nõ erat ſi/

uus. Si erat tempꝰ qñ nõ erat tempus: Jo/
hannes euãgeliſta non debuerat dicere: In

Joh.i. pᷣncipio erat verbũ:ſed in pncipio erat tem/

pus. Johannes dicit: QOia ꝑ ipᷣm fa E ſunt:
Et arrianꝰcontradicit. Dic arriane: Uñ ſcis
quia erat tẽpus qñ non erat filius? An foꝛte
dicturꝰ es:⁊ iohãnes vnde ſcit:qꝛ in pᷣncipio

Zop.1z. erat verbũ: Quia ſuꝑ pectꝰ dñi diſcũbebat:

⁊ inde hauriebat qð in cõuiuio chꝛiſti bibe⸗
bat᷑:qꝛ in pᷣncipio erat verbũ. Zamẽ dic mi/
hi:qñ in pᷣncipio erat verbũ:vel qñ iohãnes
ſuꝑ pectus dñi diſcũbebat: ⁊ a verbo domi/
ni diſcebat:qꝛ verbũ erat in pᷣncipio:et vᷣbũ
deus erat: arrius vbi erat:? MNHeſcio ſi audes
dicere:ibi erat. Notum eſt enim et legit᷑ quo
tẽpoꝛe natus eſt: merito meritoq; ſit damnat*. Mo/
tũ eſt etiã quomõ moꝛtuus fuerit: ideo non
audes dicere de arrio:ſicut de verbo ? fuit ⁊
eſt:qꝛ nec tũc fuit arrius: nec mõ eſt.Sʒ vt ĩ

omnibꝰ excludat᷑ arrianꝰ: audi quid ꝑ ſalo-
Ca. a2. monẽ dicat᷑. Dñs fecit regiones ⁊ ſines inha

nimanm. Peꝛouer. s. bitabiles ſ celo. Cũ ꝑaret celũ aderam illi.

iwbiclin
ego ipen
aini
Quinerids
tnui

ne uu,

lgenten
noiennbt z
nedctäli⸗
diri dist
uis nut⸗
1
t

Et poſt pauca: Erã ego apud illũ cũcta dil/
ponẽs. Ego erã qñ faciebat foꝛtia fundamẽ
ta trę. Ego erã cui aggaudebat. Sʒz dicis de

tpe agit᷑: vtrũ fuerit ſiliꝰ anteq; eſſet tempꝰ:

Audi ipſuz ꝑ ꝓphetã dicentẽ. Ex tempoꝛe:

Ex tẽpoꝛe inquit: QAuid eſt ex tꝑe: Nũquid

quo eſſe tempus cepit: 2Mõ ſic impie arria
e:nõ ſic: ſed ex tꝑe anteq; fleret tempus ibi
erat. Wagel iaʒ qñ nõ erat: In pᷣncipio erat

verbũ. Melius ⁊ gręci dicũt logos. Logos

quippe verbũ ſigniſicat et rationẽ. Vides g

qꝛ ſemꝑ erat ð quo tu audes dicere:nõ erat.
Aut ſi dicis deum aliqñ ſine verbo aut ſine

ratiõe fuiſſe:iam non ſilio tm̃ ſed ⁊ patri ad/

Ccẽi.24. erſariꝰ eris. Ego inquit ex ore altiſſimi ꝓ/

dij:quis dicit verbũ ⁊ verbů:ergo verbũ:et
cuiꝰ erat verbũ? Mõ duo ſed vnũ ſunt. NHon
inquit: quia verbũ poſteriꝰ eſt eo cuiꝰẽ ver/
bum:vnde aparet filiuʒ eſſe minoꝛẽ: negas
itaq; filiũ eſſe deũ. Nõ nego inds: ⁊ patrem
deũ dico ⁊ filiũ deũ:ſed patrẽ maioꝛẽ:ſilium
minoꝛẽ. diu pater maioꝛ:ſfiliꝰ minoꝛ? Dic
mihi: a video te calculari velle giemitatez:

Ser. . xCIx. Dñica ſcðᷣa pyfeſt. trinitatis:B er. II.

quot annis hcedit deus pater filium ſuum?
Vbi diẽ natiuitatis filij dei legiſti: Filij di⸗
co:nõ dico ſilij dei ⁊ momis. VUbi ergo diem
natiuitatis legiſti: Cum quo mathematico
creationis ſyderũ cõſtellationẽ quęſiſti atq;
tractaſti: Quę tempoꝛa: quas hoꝛas:ꝗᷓ mo/
menta: quos numeros: quas minutas mo/
mentoꝛũ natiuitatis illiꝰ qui ea cõdidit col⸗
legiſti? Quieſcate ergo heretica non religio vᷣ
ſuꝑſtitio: de chꝛiſti initio deſicit calculatio.
Quia cum audit᷑: ſine initio ęternitas:nulla
ibi quęrit᷑ ętas.Si pater deus: et filius deꝰ: Z

Pater maioꝛ:filius minoꝛ:iam nõ vnꝰ deus Cs.254

ſed duo dij.Quid eſt g̊ qð dicit dñs ꝑ ꝓphe

tam: Ante me nõ ẽ foꝛmatꝰ deus:et poſt me Eia.4.
nõ erit:Quid dicis arriane: Cui iſtas depu/

tas voces: Si patris ſunt: dicẽdo: Ante me

nõ eſt foꝛmatus deus: et poſt me nõ eſt aliꝰ:

aut ipſe pater nõ erit: aut filius nõ erit deꝰ.
Si em̃ hoc diceret:Ante me non eſt foꝛmatꝰ
deꝰ: nec adderet: poſt me nõ erit:liberũ tibi
erat hec verba patri tm̃modo applicare: Cũ
aũt ſequit᷑ ⁊ dicit: Poſt me nõ erit: ſm te vt
dixit:⁊ ſe patrẽ ⁊ filiũ negat deũ. Item ſi ſi/
lij ſunt hęc verba: patrẽ ſuũ ⁊ deum negat ⁊
patrẽ. Si e em̃ non diceret:ante:ſᷣ tm̃ diceret:
poſt me nõ erit:poſſet foꝛſitan dici filiũ illud
fuiſſe locutũ. Mõ autẽ cũ dicit: Ante me nõ
eſt foꝛmatꝰdeus:⁊ poſt me nõ erit:patrẽ ſuũ
nec deũ dicit eſſe nec patrẽ. Itẽ ſi patris ſũt

hęc verba:quis dicit: cui dicit: Filius meus ꝓes. 2,

es tu: ego hodie genui te? An foꝛte qð abſit
mendacio arguẽdus eſt deꝰ: Sed ſi filij ver /

ba ſunt:quis dicit:cui dicit: Pater meꝰvſq; goꝶ.5

mõ oꝑat᷑: An foꝛte ⁊ iniurioſus patri iudicã/
dus eſt ⁊ ingratus: Sed nũquid ingrato di/

ceret᷑: Poſtula a me ⁊ dabo tibi gẽtes heredt Pös. 3.

tatẽ tuã ⁊ poſſefſionẽ tuam terminos tenee
An foꝛte ꝓpheta:aut quid diceret:neſciuit:
aut fallere voluit:aut vt mitiꝰ aliquid de ꝓ/
phetis dicamꝰ ſinxiſſe credo ſibi duos cõfa/
bulãtes:id patrẽ dicentẽ:⁊ filiũ patrẽ:Ante
me nõ eſt foꝛmatus deus:adiũxit ſilius dicẽ
do:Et poſt me nõ erit.hhumana ſunt ꝗ̊ agi/ S

mus: an diuina? Pꝛochdoloꝛ: parce: parce a. 24.
hęretica impietas.Cuʒ tu deum nõ capias:

nos quoq; ad blaſphemiã ꝓuocas.Nõ hoc
docer ſancta eccleſia. Pater:pater eſt: filius
filius eſt:⁊ ille nũq; nõ fuit pater: ⁊ iſte nũqᷓ;
nõ fuit fllius: ambo ęterni: nec cęperũt eſſe:
nec deſierunt: qð pater loquit᷑ filius loquit᷑:
n vᷣbũ patris ẽ: et qð ſiliꝰ loquit ari loquit

õ „ ,

Bancti luguſtini de tempoꝛe ꝗ
carniſices pilati non ſunt auſi cõſcindere: et Zobᷣis.
vos conami charitatem dei in ceęlo ſedẽtis:
imo deũ ipſã charitatẽ diuidere? Sed cona/

J05. 14. quia pater verbi eſt. Im verbü dicit: Ver⸗

ba ꝗ̊ᷓ ego loquoꝛ a meipſo non loquoꝛ. Cõce/
Aite ꝗſo creatoꝛi:⁊ in creatura ſi poteſtis ca-
pite creatoꝛẽ. Ecce igtis ⁊ ſplẽdoꝛ: duo ſũt:
alter ex altęro: nec ſine altero alter ẽ. Ignis
pater:ſplendoꝛ ſiliuſ. Ipſe ſi poſſit dicit:qð
luceo nõ a meipſo luceo: ſed qͥ me miſit ipſe

mihi dedit vt luceã. Ignis em̃ ſplẽdoꝛẽ mit

Job.ic: tit:⁊ ſic fllius de pf̃e dicit: pat᷑ mecũ eſt:ita ⁊

——

gltero. Hoc em̃ poſſe a creatoꝛe tributũ ẽ cre/

ſplẽdoꝛ dicere põt:ignis mecũ eſt.Extingue
ignẽ: ſplẽdoꝛ nuſqᷓ; parebit. Iſte & igniſ pf ⁊
ſpꝓlẽdoꝛ filiꝰ: vnꝰ ſine cõiuge pf: aliꝰ ſine mr̃e
filiꝰ. HNec diuidi alt᷑ ab altero põt: ⁊ cũ ſit alt
ex altero:initiũ tñ alterius eſſe non põt ſine

aturę. QAQuid põt ipᷣe creatoꝛ:? Accedat paga/
nus:accedat ſabellianꝰ:videat arrianꝰ. Vli/
deãt qð in deo videre nõ poſſunt.Mõ facio
iniuriã ſi aliqua ꝑte tanti creatoꝛis cupiens
oſtẽdere poteſtatẽ: ignis ſiue lucernę offerã
8. ante illũ ſilitudinẽ.Scriptũ eſt em:Lucerna
pedibꝰ meis verbũ tuũ dñe:et lumẽ ſemitis

eutj.4. Meis. Et de deo dictũ eſt: Ignis cõſumens.

ZJob. 14. in me: ſic ⁊ filius dicit: Ego in patre: ⁊ pat in hec dicit dñs chꝛiſ
me? Accedat arrianꝰ:videat et ipſe alterũ ex

ſtraſq; fatuas tenebꝛas remouete/ Paganꝰ
intueat᷑ ſine cõiugio eſſe patrẽ:et ſi cęcus nõ
es diſce filium: ⁊ ibi vide:inter ignẽ ⁊ ſplen/
doꝛẽ ꝗqre mediũ:ſi nullũ eſt mediũ: nuillũ eſt
coniugiũ.MNoli velle ſcrutari mediũ:ne ma⸗
gnũ patiaris incendiũ. Accedat ſabellianus
videat duos ĩ vnũ:ignẽ ⁊ ſplẽdoꝛẽ.Nũquid
nõ recte dicè põt ſplẽdoꝛ:ego in igne ⁊ ignis

altero: nec tñ naſci poſſe alteruʒ ſine altero:
Nemo eoꝝ pᷣoꝛ:nemo poſterioꝛ.Coęui ſunt
pr̃ ⁊ filiꝰ:ſplẽdoꝛ ⁊ ignis. Nec ignis ſne ſplẽ
doꝛe: nec ſplẽdoꝛ ſine igne. Aut certe ſi pla/
cet mitte manũ:diuide alterũ ex altero:oſtẽ-
de mihi ignẽ ſine ſplẽdoꝛe:vł ſplendoꝛẽ ſine
igne. Abſit:abſit:ardere tmmõ poter:ſeꝑa/
re alterũ ab altero nõ poteriſ. Sic em̃ ignis
⁊ ſplẽdoꝛ alter ex altero eſt:nec eſſe alter ſine
altero põt. Mõ illis oꝛtꝰ qui nõ eſt: ſᷣ eterni-

tas vna eſt: vna ſuba. Ignis ⁊ ſplẽdoꝛ tpa/

les ſunt: pat᷑ aũt ⁊ filiꝰ eterni ſũt.Sũt dico qͥ
patrẽ ⁊ filiũ deũ dico:dualitas in pꝛole:vni/
tas in deitate. Alterũ facit vniꝰ natiuitas:p
vnũ oſtẽdit eſſe diuinitaſ.Cũ dico ſiliꝰ:alter
c.Cũ dico deꝰ:vnꝰẽ. Aliꝰẽ: qꝛ filiꝰẽ.Aliud
quidẽ non eſt:qꝛ deꝰ eſt.Erubeſcite arriani:
Tunicã homis iã iudicati in cruce pendẽtis

mini quãtum poteſtis:vos iam in infernuʒ
ruiſtis: nã illã tunicã nunqᷓ; rupiſtis. Iteʒ ꝑ 9
ꝓphetiã dñs dic: Mõ ẽ vltra abſq; me deꝰ. Ca. 25.

Deus iuſtus ⁊ ſaluãs nõ eſt ſᷣter me.hic ſa⸗ Eſa. 45. v

bellianꝰ exultat: AUt em vnũ eundẽq; patrẽ

oñdat ⁊ filiũ:talibꝰſe teſtimonijs credit mu,
niri. Et cõtra arriani vt ꝓbẽt aliũ eſſe patrẽ?
alteri filiũ:alia ꝓferũt teſtimonia in qͥbꝰ di
cãt: Alter eſt pater: alter ẽ ſiliꝰ: alter maioꝛ::
alter mino:: vt pf̃ dicat ſfilio: Dedi te in lucẽ gſa. 42.
gentiũ: Et filiꝰdicat: Pr miſit me:quãtũ in/ JZoh.s.

4, „☚

telligo:lucẽ iſtã gentiũ cõpꝛehendẽ nõ valéet

atq; ꝑſpicere: vnde cecati nõ mecũ poſſunt
ambulare: potiꝰ oberrare. Arrianꝰ aliud:

ſabellianꝰ aliud. Quale bellũ? Quid ad hęc
catholicus? Arma inqᷣt ꝗᷓ poꝛtat mea ſũt:mi
hi militant ambo:cõtra ſe pugnãt:ſed ꝓ me
vtinã ambo deſiciant:⁊ nõ alter ad alterum
trãſeat.ſed ad me ꝓperẽt: ⁊ ego aliqͥd vnge
vtriq; ꝑcutiant᷑ ꝓferã. Tu arriane dicis ma/ AA
Accedite & lucernã diligẽter cõſiderare: ve ⸗ioꝛẽ eẽ qui mittit:minoꝛẽ qͥ mittit᷑. Interro/ Ca. 26.

go te ⁊ ego:quis eſt maioꝛ:cui pſparat᷑ aliqͥd
veniẽti:an qͥ ᷣparat: Cui exhibet᷑ officiũ an
qui exhibet? Atiq; ſi hoim genꝰinterroges:
rñdebit illũ eſſe maioꝛẽ cui ſparat᷑. Tu aũt
inde vis pꝛobare minoꝛẽ ſiliũ: qꝛ miſſus ẽ:⁊
ego oſtendã eũ qui miſit pcedere illũ quem
miſit: nec vnũ dico eoꝛum maioꝛẽ: qꝛ nõ au/
deo dicere vel minoꝛẽ. Eſaias ꝓpheta dicit:
. dño meo:cuiꝰ appꝛehẽ/ ſa. 4
di dexterã:vt ſubijciã ante faciẽ eius gẽtes.
Eccce iaʒ filio miſſo quõ pſcurſoꝛ ẽ pr. Adhuc
ſedre: Et doꝛſa regũ vertã:et aperiã coꝛã eo
ianuas: ⁊ poꝛtę nõ claudent᷑. Ecce ille qͥ mi/
ſerat pꝛęcurſoꝛ factus eſt. QAuis enim:maioꝛ
aut ſuperioꝛ:ante minoꝛẽ ianuas aperit:vel
quomõ ſiet niſi paululũ ſceſſerit: Audi ad
huc: Et poꝛte inquit nõ claudent᷑.Quomõ:
Ego ante te ibo. Audis qꝛ qͥ miſerat ⁊ comi/
tant᷑ ⁊ cedit:qui mittit᷑ nõ diſcedit. Jam tu
diſcerne qͥ ſit maioꝛ:qͥ potioꝛ: ego em̃ nullaz
diſcretionẽ video:ſed potius ęqualitatẽ cõ/
ſpicio. Filiꝰ dicit de patre: Miſit me. Pater
filio dicit: Ego ante ibo. Recedit de medio
diſcoꝛdioſa calamitas: ęq̃litas h exhibet nõ
diſparilitas. Adhuc ſequere vt clarius awa
reat qͥs cui dicat:ego ante te ibo:et glioſos
trę hũiliabo.hic eſto ⁊ tu pagane. Audiqͥd
dicat ꝓpheta: Nõ mihi ego qð volui ſcnpſi:

s

loeraonslen
ethoonone
leler De⸗ did
loetnͤck⸗
. mltudusde
eſiecger
ineinehect
e tli: Arene
lrunbik
Pnuconuͤdi
Aners venob

uifaacliü mu.
Cnipeſtechn
ſſen cpecabe
n itennäfoꝛna
Mherepöperet

(ppolanbäͤen

fiſöngelen
igflänuzde
he Uretfi
(hummwflii
aAKagcänngün
4n lunttdeſlio
nutahin
deſonnsdun
(ztniſie
flceseb c
Aluntebaſtn
Glchsclen
ſoltetentl
Mmnantkrdi⸗

—

“ Ber. C. XCIX.

ſnteree

nlkoleiis

Aeegele

mininſenn
wtishn

d neden a
terne hee⸗ li

ancicotti
nsgeuitn

talüͤeſeeae.

oniane
E:aliernie

Delitelllcis
emegritiig e

7

hentenori
meci voſun
Amm alct:
6Quisah
Närnerſüngt
ugnänſcse
lrerzaslenun
egorlqdnee

manensn A
nini ten“

dlßoaakaic
thibekofcün
gen intenoge
Ppani. Luti⸗
r gemiſusen

tage ü gen

niiͦ glotd
1 ppbensd

.
deciſgntn

fckeis etn
re⸗A
aapenicclien
. Earleein⸗
uis cnimmntiot
Glusthtirſe
eſete Aul 4
centQuond
inianttc
cgoent 4

seclalutic⸗

Giitne pen
cceͤrdeſne

Codex in quo hec ſcripta ſunt i armario iu⸗
dęi habet᷑. Inimicus meꝰ teſtis meꝰ:ab ipſo
Eſa. 45. quęre: Aꝑi lege ⁊ crede. Doꝛſa inqͥt regũ ver
tã:⁊ gloꝛioſos trę hũiliabo. Mõne reges erę

vides: qͥ ante ꝑſequebant᷑ chꝛiſtianos:nunc
integros eſſe chꝛiſtianoſ: Hõne vides eos q

hjyüiliabãt eccliã:hũiles introire ĩ eccłiã: Hõ⸗/
ne ipſos hfr̃e defenſoꝛes:qͥs ante habuit ꝑſe/
cutoꝛes: Ego inqᷣt ante te ibo ⁊ glioſos terrę
hũiliabo. Poꝛtas ęreas cõterã:⁊ vectes fer/

reos ↄfringã.Et dabo tibi theſauros abſcõ⸗/

ditos⁊ arcana ſecretoꝝ: vt ſcias qꝛ qgo ſum
deꝰ:qͥ voco nomẽ meũ qm̃ deꝰiirł.Audiat ſa
abi. s. bellianꝰ. De dic: hõ dic. Audiat ⁊ arrianꝰ:
BB Ego deꝰ ⁊ nõ eſt aliꝰ extra me. Diu ẽ ex quo

ca.17. kra iſtas duas hereſes certãdo laboꝛo: ⁊ pe

ne ſũ fatigatꝰ: Veni dñe meꝰ ieſu ſᷣliatoꝛ foꝛ
uiulſſime:pnceps exercitꝰdſii:qͥ diabolũ viciſti
Põ.34. ⁊ ſęculũ: Aꝛehẽde arma ⁊ ſcutũ:⁊ exurgeĩ
dadgiutoꝛiũ mihi. Pꝛoceſſurꝰ ad pliũ ⁊ victurꝰ
in mũdo mũdũ:oꝛauit:nõ tanq; vᷣtutis im/
potens: ſ vt nobis ꝓpter qð venerat hũili/

JJb.17. tatis miniſteriũ exhiberet. Et qͥd dixit: Pr

clariſica filiũ tuũ. M arrianꝰ dicit: Vides
qꝛ minoꝛ eſt: ⁊ claritatẽ nõ hfr̃et niſi patrẽ pe/
tiſſet? Expecta hõ:quid feſtinas:tu hominẽ
Ps.S. vides: in q̃ foꝛma nõ ſolũ patri: ſᷣ ⁊ angelis
minoꝛ ẽ:hõ paret:deus latet.Lu mihi oſtẽ/
dis hoĩem hũilẽ:aꝑi oculos ⁊ vide deũ ſubli
mẽ:nõ angelis minoꝛẽ ſᷣ pr̃i coęqualẽ. Pat᷑

inqͥt filiũ tuuʒ clariſica: ecce minoꝛẽ. Adhuc

ſere: Vt et filiꝰ tuꝰ clariſficet te: ecce ęqualẽ.
CEC Inuenim⸗ filiũ agnoſcentẽ patrẽ atq; oꝛan/
ca.a6. F eiq; cõiunctũ nõ vt putabat᷑ ingratũ. Ai/

MWartb. 17. deam?qͥd de filio dicat ⁊ pr: Aſſumpſit ieſus

petrũ ⁊ iacobũ ⁊ iohannẽ fratrẽ eiꝰ: euãgelij
verba ſunt: ⁊ duxit illos in montẽ excelſum
ſeoꝛſuʒ: ⁊ trãſſiguratꝰ ẽ ante eos:Et reſplen
duit facies eiꝰ ſicut ſol: veſtimẽta aũt eiꝰ fa/
cta ſunt alba ſicẽ nix. Ecce apparuit illis moy-
ſes ⁊ helias cũ eo loquentes.Qui ſunt mov
ſes ⁊ helias:niſi lex ⁊ ꝓphetę:Loqbant᷑ cuʒ
illo:qꝛ locuti erãt de illo: oſtẽdebãt ꝗ̊ ſdixe/
rãt:manifeſtabãt ꝗᷓ ꝓphetauerãt.CLoqbãt᷑.
OPutas qͥd loãbant᷑: Vr iudęi cõuincerent᷑:
pagani cõuerterent᷑:manichęi cõfunderent᷑:
heretici cõpꝛimerent᷑:catholici cõfirmarent᷑.
Codbat᷑ lex ⁊ gra:lenitas ⁊ aſꝑitas:terroꝛ et
mãſuetudo: pſceptũ ⁊ adiutoꝛiũ: ferramẽtũ
2 medicꝰ: vm bꝛa ⁊ lux:pᷣco ⁊ iudex:ſentẽtia ⁊
miſcia. Et quid poſtea? Reſpõdens petrꝰ
Abi.s. dixit ad ieſũ: Dſie bonũ eſt nobis hic eſſe:ſi

Dñica ſcdᷣa py feſt. trinitatis: Ger. II.

vis faciamus hic tria tabernacula:tibi vnũ:
moyſi vnũ:⁊ helię vnum. Quid dicis ſancte

petre? Müdus ꝑturit ⁊ tu ſecretũ petis? VUi

des tot gentes in vnũ cõueniſſe et tu requiẽ
ꝗris: Vides tenebꝛas mũdi:⁊ tu lumen ab/
ſcõdis? Nemo accẽdit lucernãꝛ ponit eã ſub
modio ſed ſuꝑ candelabꝛũ vt luceat omnibꝰ
qui in domo ſunt. Iſta domꝰ totꝰẽ mũdus:
lucernę accẽſio: vᷣbi incarnatio: candelabꝛũ
aũt crucis eſt lignũ: lucerna in candelabꝛo
lucẽs chꝛiſtꝰ in cruce pendẽs.HNemo accẽdit Matth. 5.
lucernã ⁊ ponit eã ſub modio:ſᷣ ſuꝑ candela
bꝛũ vt luceat omnibꝰ qͥ in domo ſũt. Vides
tu:videamꝰ ⁊ nos:Tenebꝛę ſũt nõ offenda⸗/

mus in paganis: nõ erremꝰ cũ hęreticis:lu/
ceat nobis lucerna: doceat nos verbũ in car
ne. Videamꝰ qͥd dicit euãgeliſta:videamꝰ ſi HOD

admiſſũ eſt cõſiliũ petri. Adhuc inqᷣt eo lo/ Ca.29.
quẽte:ecce nubes lucida obũbꝛauit eos:Et Mattb.r7.
ecce vox de nube dicẽs.Om̃s audiamꝰ: ne/
mo aures claudat. Audiãt pagani irriſoꝛeſ:
audiãt iudęi ꝑſecutoꝛes:audiãt manichęi fã
taſma ſomniãtes: audiãt heretici erronei liti

gatoꝛeſ:audiãt⁊ maxie audiãt etiã catholici

ſideles dei cultoꝛes. Iſti audiãt ne ſeducãt᷑:
illi vt puniant᷑. Quid dicit vox ð nube:hic api. ů.
eſt filiꝰmeus dilectꝰ in quo mihi cõplacuit:
Vbi eſtis qͥ aduerſami filio dei? Or dic:hhic
eſt filiꝰ meꝰ:⁊ tu dicis nõ habet ſiliũ deꝰ.Lu
pagane quid ſtas foꝛas ⁊ murmuras? Intra
huc in ſcholã dei: api aures coꝛdis tui: audi
vocẽ dſii tui ⁊ diſce ſiliũ dei.Quo fugieti iu-
deęi qui occidiſti filiũ dei? Quo fugietis: vbi
vos abſcõdetl?cQui mõtes:ꝗ̊ petrę ſuꝑ vos
caſurę ſũt? Et ſi i cauernis petrarũ vos abſ/
cõderitis:inde extrahã vos dic dñs.Sed et
vos venite:intrate: cõſiliũ meũ audite: de⸗/
ſperare nolite: qm̃ ſũt relie homi paciſico. Ns.ʒ6.
Seęuiſtis:occidiſtis:ſanguinẽ chꝛiſti fudiſtt:
increduli fuiſtis:in ꝑiculo poſiti eſtis:Quid
facere nüc habetis:niſi vt credẽtes baptiʒe/
mini ⁊ viuatis? Sanguinẽ quẽ fudiſtis nõ ẽ
qð hoꝛreatl: Fuſus eſt ſanguis medici:factꝰ
eſt medicamẽtũ freneticis. Quid dubitatl?:
Guſtate ⁊ videte qm̃ ſuauis ẽ dñs.Quid tiu Ns.ʒ3.
manichęe:qᷓ;diu fantaſma ſomniaberis? Nii·
gila ⁊ vide:nubila tonãt. Quid tonãt: hhic Manb.i7.
eſt filiꝰ meus dilectꝰ. Vide i terra hoĩiem ve/
rũ:audi de cęlo deũ verũ. Vide ĩ tra homis
filiũ:audi de cęlo dei eſſe filiũ. Vtrũq; verũ
eſſe cognoſce:id ẽ deũ ⁊ hoĩem: filiũ dei ⁊ ſi⸗
lium bomis:vnũ eundẽq; eſſe denn hoiem

””

”Mð
4
—

trinitatis: B er. I. . .

B er. Cc. Dñica tertia p⸗ feſtüt C

Agnoſce bominẽ: et placabis deũ. Caue ne ⁊ deſinãt ꝑſequi te: Sabelliani te ſᷣtrabũt: i
offendas in petra:ne moꝛtis patiaris ruinã: arriani te minuũt.Tu qᷣͥd dicis de te: Pf di⸗ uui, par
qꝛ qð tu ſomniaris vanitas eſt:qð deus to/ xit vt te audiamꝰ:Cũ te audimus:ipᷣm auni 1 eſeau
nat veritas ẽ. Audi tu ſabelliane:audi de cx mus:vno ictu vtroſq; ꝑcute aduſarios.Pe/ lec⸗
lo patrẽ:vide in terrã filiũ:⁊ noli dicere idey reant inqͥt vaniloqui:⁊ mẽtis ſeductoꝛes:at alc a
pf̃ qͥ filiꝰ. Audi ⁊ tu arriane:⁊ in pfe ⁊ in fili rianꝰ ⁊ ſabellianꝰ.HNõ ego ⁊ p vnꝰ ſumꝰ:ſed miucin
noli errare: ſᷣ ſeäre vnitatẽ:⁊ vide diuinita- egoꝛ pat᷑ vnũ ſumus.Qð dico: vnũ:audiat da. nt
tẽ.Dſie audiuimꝰ:qͥd dic de filio tuo: hHic ẽ arrianꝰ:qð dico:ſumꝰ:audiat ſabellianꝰ:nõ ſſtn nine
filiꝰ meꝰ dilectꝰ in qͥ mihi cõplacuit.Et quid diuidat arrianꝰvnũ:nõ deleat ſabellianꝰ ſu⸗ ſobſlaa
aliud? Jpm audite.Gfas tibi deꝰętna virtꝰ m:ſed ambo veniãt et ſint etiã ipſi nobiſcũ elgntd⸗
gras tibi pr ompᷣs:qui ⁊ filiũ tuũ oſtẽdiſti:- in vnũ:ſicuti ego ⁊ pr̃ vnũ ſ ſumꝰ. Ergo ſi pr 2 Joh.1. nnſunze
mihi doctoꝛẽ dediſti. Recedat ſabellianus: filiꝰ vn ſũt:imo qꝛ indubitater vnũ ſũt: nõ ulinie
recedat arrianꝰ:recedãt ceterę peſteſ:recedar duo ſᷣ vn⸗ deꝰ. Mõ i. iniquũ aliqͥd ꝓpha ſcri/ oin
ini doctrina. Zoceat deus: no iniqu artia bit: ſed verũ dixit deũ dicentẽ: Ante menõẽ ela.5 i humein
EE nus:doceat dei filiꝰ:non aduerſarij filꝰ. Pic foꝛmatꝰ deꝰ ⁊ poſt me nõ erit. DPocuit itas llutbdalſin
Ca.o. dſie meꝰ ieſus:doce:diſcã.Quid doceã? Sa Sitatẽ: et gladio ſic acuto oĩm ꝑemit errorẽĩ. uhmnauil
bellianꝰicit: ipſe eſt pr qᷣ filiꝰ. Arrianꝰdicit: Si adhuc heęretici reluctant᷑:audiãt catholi⸗?FF elhlnnma.
alius pf: aliꝰ filiꝰ:pater maioꝛ: filiꝰminoꝛ:ad ci diffinitiuà ſentẽtiã: quã ſequãt᷑. Audiſtis a1. Mnann
uerſat᷑: clamat:litigat: chꝛiſtũ dimicat. J patrẽ qͥd dixerit de ſilio: audiſtis filiũ qd Äde gllwi Seuin
le ſãguinẽ fudit vt redimat:tu pecuniã ſpar / patre dixerit vel de ſe.Si qͥs vobis euãgeli/ Salr HuNNonſaldi
gis vt ꝑimas: Spelũcã fabꝛicat: illic catho / ʒauerit p̃ter id qð accepiſtis:anathema ſit. ſöſtustavale
licũ pᷣfocat: chꝛiſtianũ vocat paganũ:bapti/ Diximus de patre ⁊ filio qð potuimꝰ: quã/ prbtcaualit
zato ingerit baptiſmũ: ↄtra id qð ſcriptũ ẽ: tum potuimus:ſi tamẽ aliquid digne potii ngdenegmuit
Job.iʒ. Qui ſemel lotꝰẽ:nõ indiget denuo lauari. mus.De ſpirituſancto tacuimꝰ: ſed nõ eum ſomrfluunſbi
Clamat hõ chꝛiſtianꝰ ſũ:qͥd me dicis eſſe qð ſtteriuimus.Quicqͥd em̃ de patre filio dixi Cbonus.Gipol
nõ ſũ? Clamat fidelis ſum:⁊ ille dicit:accipe mus: de ſpũſancto diximus.Eſt em̃ in illis ⁊ ſhotnl Cenien
aurũ. Quid das aut qͥd aufers: Das pecu/ cũ illis vnꝰ ⁊ verus deꝰ: nõ minoꝛ aut terti* (ennebultusn
niã vt auferas gratiã: das pᷣcium vt auferas deus. Quid adhuc dicã fatigatis: fatigatꝰ: ſchlaeſenpon
qð emꝑt ſũ.Quid emis ab empto:? Pꝛeciũ Qui ſpm̃ſctm̃ a pfe ⁊ ſilio etnitate ⁊ ſuba vlł ſiounnöerenn
meũ nõ auꝝ ſᷣ ſanguis xpᷣi ẽ: nõ me ſeducis: cõione ſeꝑant:eũ qͥ negat ſpm̃ſanctũ nõ eſſe Alungucſti⸗
nõ me decipis: quãtũcũq; mihi cõferas: nõ patris ⁊ filij:plenus eſt ſpũ imũdo:vacu eſt anden
Actj.S. mihi tollis pᷣ Pciũ meũ: NPecunia tua tecũ ſiti a ſpũſancto. Ideo em̃ dicit᷑ deus charitas: 1. Jo . ℳ. o vebate
pditiõe. Hã pᷣciũ meũ nõ habet eſtimatõey. qꝛ ꝑtibꝰ nõ diuidit vnitatẽ: ſed ineffabiliter uüttitlint
Elamat hõ:fidelis ſũ ⁊ exufflat᷑:clamat:ĩ no coagulat trinitatẽ. Ipſa eſt em̃ trinitas vnꝰ Nlkkeripſote
mine pfis ⁊ filij baptiʒatꝰ ſũ: ⁊ tu irritũ facł.· deus:turris foꝛtitudinis a facie inimici: qui uboencequs
Quid & chꝛiſtiano reſeruas:in qͥ patrẽ ſiliũ iſe credẽtes Nodiklſt Kenlor Amẽ. Mntiidb
Enſaneen geetgelornu ſidem: ttn
noui aptiſma: nouũ deũ de tran marinis . uinn
langa ſ. uetteegset vnitatẽ aner tri gnazc. ꝗᷓ ſ habẽet int foe nes de 5n4. ulg Kakl e
nitatẽ diuidit: ſibi nõ ↄſentiẽtẽ rebaptiʒare bis Somintexnxtak. Et li.ij de queſti/ u n
1.Cor.. cõtẽdit.Quid facit: In chꝛiſto ieſu ꝑ euige onibus euagelioꝛu ca xxx. enen
