tunent. cat᷑ ꝙ illã ñ poſſit tollere:qꝛ potẽs hõ ẽ:⁊ nõ iuſſit? Mõ ergo de mulieribꝰ ꝗ iuſte ↄcipiũt
cänen Hualet ſe ʒ illũ defẽdere:nec cõcupiſcit: nee ⁊ pariũt hoc credendũ eſt: ſed de illis qͥs ſu/
nocogt⸗ impᷣgnat᷑: nihil ſperãs ñ cõcepit:nõ eſt pꝛę pꝛa diximꝰ:qui iniuſte cõcupiſcendo rẽ alie/⸗
gnãs aio. Si vo iut᷑ aliqs vicinꝰ ſit pauꝑ: ꝗq naã impꝛegnati eſſe vident᷑. De quibſcriptũ
Z vel in neceſſitate poſit eſt vt poſſit vẽdere: legimꝰ: Cõcepit doloꝛẽ: ⁊ peperit iniqtatẽ. Nsõ.⁊.
tangelo vel poteſt owꝛimi vt cogatur vendere:ini Ois em̃ hõ ↄcipit:nec vlius põt eſſe ſine ↄce
2onn citur oculꝰ:ſperat ſe poſſe tollere aut villazʒ ptu.Sed alij cõcipiũt de xpᷣo:alij de diabo/

aut coloniã vicini pauꝑis: et ĩmittit illi ali- lo. Sicut em̃ de illis qͥ a diabolo cõcipiunt

loffuns quas tribulatiões: Verbi gr̃a: Agit ſecreti⸗ dicit: Concepit doloꝛẽ ⁊ peꝑit iniqtatẽ: Ita
duzinboe apud eos qͥ poſſũtvt illũ exactoꝛes aut affli ⁊ de illis qͥ a ſpũſancto cõcipiũt:ſcriptũ eſt:
deeſenan . ctũ aut in aliqᷓ publica admiſtratiõe cõſttrin Atimoꝛe tuo in vtero cõcepimꝰ: ⁊ peperimꝰ gſa. a2s.
scötete ? gant: ex quibꝰ cõtractis debitis multis ne- ſpm̃ ſalut: tuę.hheęc em̃ ꝗᷓ diximꝰ frẽs charil⸗
epiuarit,Tadt ceſſe habeat infglix vẽdere caſellã vnde aut ſimi q diligẽter attẽdit:et ſupꝛadicta mala

Permitas Zen

aueg affligit᷑: ⁊ neſciens ꝙ ipius ĩmiſſiõe hoc pa/ rita ſi nõ placent: Adhuc em̃ eſt pęnitendi⁊
ſaurdict tit᷑:dicit ad eum: Da mihi dñje roso te pau/ coꝛrigẽdi locus.HNondũ facta eſt illa diſiun
ugent rn cos ſolidos:patioꝛ neceſſitatẽ:vꝛgeoꝛ a cre/ cCctio alioꝝ ad dexterã: alioꝝ ad ſiniſtrã. Nõ Matth. 25.
Wr ditoꝛe. Et ille: Mõ habeo mõ in manibus. dum apud inferos ſumus: vbi eſt diues ille Aud. 16.
gliteinehut Ideo ſe diẽ in manibꝰ nõ habere:vt ille o ſitiens ⁊ ſtillã deſiderãs.Audiamꝰ:dũ viui
binn⸗ pᷣſſus calũnia:neceſſe habeat vendere. De/ mus coꝛrigamur. Rõo cõcupiſcamꝰres alie/
ſuonnid niq; cũ ei dixerit:ꝙ ꝓ nimia afflictione ſua nas ⁊ impᷣgnati tumeamꝰ: nec velimꝰ pue/
edn cõpellat᷑ diſtrahere:ſtatim ille rũdet: Et ſiũ niread illas: ⁊ eas adipiſcendo tanqᷓ; filios
N , habeo pecuniã ꝓpꝛiã: vndecũq; ſtudeo mu oſculemur.Anñ em̃ cõcupiſcit aliqͥs rem alie
ueen tuarevt tibi amico meo ſubueniã:⁊ ſi ita ne na: ſicut iã dictũ eſt:anima ſua q̃ſi cõcepiſſe
mechl ceſſe eſt etiẽs argẽtelum meũ diſtraho ne tu videt᷑. Si vo qð cõcupiſcit ꝑ aliquã callidi/
ns ſli, iniuriã patiaris. Qñ bñſiciũ petebat:ꝓfeſ/ tatẽ aut nequiciã potuerit obtinere: q̃ſi na/
umtüin ſus eſt penitꝰ nõ habere: at vbi dixit ꝙ poſ/ tũ filiũ oſculari ac nutrire cognoſcit᷑. Mon &ᷣ
non ſeeſſionẽ ſuã venderet:q̃ſi amico ſe ſubueni- ſic amemꝰ iſta terrena frẽs:vt ꝑdamus cęle/
ſblonno/ re dixit:⁊ cũ eum ad hanc neceſſitatẽ addu/ ſtia.Mutandũ ẽ coꝛ:leuandũ ẽ coꝛ:nõ h̊ ha
nilmb xerit: dicit illi vt venditionẽ facere debeat: bitemꝰ iã coꝛde. Mala regio ẽ amoꝛ mũdi:
Mend ⁊ caſellã ꝓ qua pꝛius:verbi gra:foꝛte centũ ſufficiat ꝙ hic adhuc in carne eſſe videmur.
igſee ſolidos offerebat vt eũ opꝛimi viderit: nec Audiamꝰ aplm dicentẽ: Si reſurrexiſtis cũ coł.ʒ.
mn hibe N meldietatẽ pᷣcij dare acquieſcit. Iſtis em̃ ta- xpᷣo quę ſurſum ſunt ſapite:quę ſurſuʒ ſunt
chtt libus:ſicut iã ſupꝛa dictũ ẽ: euãgeliſta pꝛo/ quęrite:nõ quę ſuꝑ terrã.MNõ apparet qð vo
eiinin QQlamat: Ve pᷣgnãtibus ⁊ nutrientibꝰ. Iſtis bis ꝓmiſſũ eſt. Jã em̃ ꝑatũ eſt: ſᷣ nõ videt᷑.
ene inpe Mattðᷣ.⁊5. em̃ vę erit ĩ die iudicij: ⁊ ab auditu malo nõ Cõcupiſcendo impᷣgnari vis:hinc impᷣgna/
anötb'ch . proterũt liberari:ſed audituri ſunt:Diſcedi / re.Cõcupiſce vitã ęternã:ad quã vitã te in/
Negnat /r te a me maledicti in ignẽ ęternũ: qui ꝑatus uitat deꝰ:ipa ſit ſpes tua.Certus erit partꝰ
tesſunti eſt diabolo ⁊ angelis eiꝰ: qꝛ eſuriui ⁊ nõ de- tuꝰ:nõ erit aboꝛſus. Mõ tꝑaliter amplecte-/
c elx ·P diſtis mihi mãducare:ſitiui ⁊ nõ dediſti mi/ ris qð pegeris:ſᷣ in ęternũ poſſidebis. Qð
.upienn, hi bibere. Hhoc loco diligẽter attẽdat chari · em̃ ꝓmiſſũ ẽ:ſine dubio dandũ ẽ:ſed adhuc
etflien tasvfa:Si in ignẽ mittit᷑ qͥ nõ dedit rem ꝓ/ retro eſt.Mõ dabit᷑ mõ:ſᷣ dabit᷑ poſtea. Vi/
anmhe⸗ pꝛiã: putas vbi mittẽdus ẽ qui inuaſit alie· gdete iam quãta data ſint frẽs. Quis illa vł
, nsdi nq? Si cũ diabolo ardere habet qᷣ nudũ nõ enumerare pᷣualet: De oibꝰ em̃ rebꝰꝗ nobiſ
ehun veſtiuit: putas vbi arſurꝰ eſt qͥ expoliauit? i ſcripturis diuinis ꝓmiſſa ſunt:vna tmmo
ſnp e—
ainepe

ipᷣe aut filij ſui ſuſtẽtabant᷑. MHeceſſitate &̊ cõ
pulſus venit ad illũ ꝑ cuiꝰ nequiciã pmit᷑ et

aut fuiſſe in ſe aut foꝛſitan adhuc eẽ cogno/

ſcit:cito ſe coꝛrigat.Hõ em̃ nocẽt mala pſᷣte⸗

Bancti Auguſtini de verbis domini

remãſit. DPeus em̃ qͥ nobis ĩ tantis rebꝰ veꝝ
dixit:ĩ vna nos fallit? Scpᷣtũ ẽ de eccłia: qꝛ
erit:⁊ videt᷑ qꝛ ẽ.Scriptũ eſt de idolis:qꝛ nõ
erunt:⁊ videt᷑ quia non ſunt.Scriptũ eſt:qꝛ

ꝑdituri erant iudęi regnũ:⁊ videt᷑. Scriptũ

eſt de hereticis:quia futuri erant: et videt᷑.
Scriptũ eſt ⁊ de die iudicij: ſcriptũ eſt et de
pᷣmijs bonoꝛũ ⁊ de pęna maloꝛũ: Memo ſe
circũueniat fratres. Quomõ illa omnia ve/
nerũt ꝗᷓ ꝓmiſſa ſunt:ſic ⁊ dies iudicij:⁊ ma/
loꝛũ pęna: ⁊ iuſtoꝛũ pmia ſine vlla dubita/
tione ventura ſunt.Et ideo vnuſquiſq; no⸗
ſtrũ dum licet ⁊ cũ dei adiutoꝛio in poteſta/
te noſtra conſiſtit ⁊ peccata vitare et qð bo/
num eſt exercere contẽdat: vt cum ille dies

terribilis ⁊ metuẽdus aduenerit: nõ cũ im/

pijs ⁊ peccatoꝛibꝰ penni incendio cõcreme-
tur: ſed cũ iuſtis ⁊ deũ timẽtibꝰ ꝑuenire ad
ęternũ pᷣmiũ mereat᷑: qð ipſe pſᷣſtare dignet᷑

riemini:⁊ ſicut vnus ex pnciꝑibus cadetis.

⁊ eſſe potius voluerũt homies:id eſt ᷑mho
minẽ viuere: Vos aũt indqt:ſicut hoies mo/

Etenim ꝙ moꝛtalis eſt homo:ad diſciplinꝰz

illi debet valere:non ad iactantiã. VUnde ſe
iactat vermis craſtino moꝛiturꝰ? Dico cha/

ritati veſtrę fratres:de diabolo debent eru/
beſcere moꝛtales ſuꝑbi. Ille em̃ ⁊ ſi ſupbꝰ*.q

tamẽ imoꝛtalis eſt:ſpũs eſt etſi malignus.
Illi dies nouiſſimꝰ pęnalis ſeruat᷑ in finem:
tamẽ moꝛtẽ quã nos patimur:ille nõ patit᷑.
Audiuit autẽ homo: Moꝛte moꝛieris:vtat᷑

Heñh. 2.

bene pęna ſua.Quid eſt ꝙ dixi: Vtatur bi
pęena ſua? Non inde eat ad ſupbiam vnde

accepit pęnã: agnoſcat ſe moꝛtalẽ: ⁊ frãgat

elatiõeʒ: audiat ſibi dici:Quid ſuꝑbit terra Ecẽi. is
⁊ cinis:Etiã ſi ſuꝑbit diabolus:nõ eſt terra

⁊ cinis. Ideo dictũ eſt: Vos aũt ſiẽ homies
moꝛiemini: ⁊ ſicut vnꝰ de pncipibꝰ cadetis.

cui ẽ honoꝛ ⁊ imperiũ ĩ ſęcula ſęculoꝝ: Amẽ . Mõ attenditis qꝛ moꝛtales eſtis: ⁊ ſicut dia
bolus ſuꝑbi eſtis. Vtatur ergo homo pxna

He eo qð ſcriptum eſt in euange⸗/

lio pſᷣm eũdeʒ:De die illo ⁊ hoꝛa nʒe/

ne
ter. Aot quidẽ magna qu

mo ſcit: nec; angeli celoꝛ 2c Ser

ABVatres qð audiſtis monentẽ ſcptu
ram atq; dicentẽ vt ꝓpter diem no/
uiſſimuʒ vigiemus:vnuſquiſq; de
ouiſſimo ſuo die cogitet:ne foꝛte cũ ſenſe⸗/

ritis vel putaueritis longe eſſe nouiſſimuʒ

ſeculi diem: doꝛmitetis ad nouiſſimũ veſtꝝ
diem. De die nouiſſimo ſeculi huiꝰ:
audiſtis quid dixerit: quia neſciũt eum
angeli cęloꝛũ neq; filiꝰ niſi pa
eſtio ẽ:ne carna/
liter ſapiẽtes putemꝰ aliquid patrẽ ſcire qð

neſciat filius. Hã vtiq; cũ dixit: Pater ſcit:

ideo hoc dixit:qꝛ in patre ⁊ filius ſcit.Quid

ecm eſt in die qð non in verbo factũ eſt:pꝑ qð
factus es dies? Hemo inqͥt quęrat nouiſſi/
mũ diẽ quãdo fauturus ſit:ſed vigilemꝰ oẽs
bene viuendo:ne nouiſſima dies cuiuſcũqʒ

noſtrũ nos inueniat imparatos: ⁊ qlis qͥſq;
hinc exierit ſuo nouiſſimo die:talis inuenia
tur in nouiſſimo ſeculi die. Hihil te adiuua/⸗
bit: qð hic nõ feceris. VUnũquẽq; opera ſua
iuuabũt:aut oꝑa ſua pᷣſſura ſunt.Et quõ in

NPẽ.ꝭssS. pſalmo cantauimꝰ dño: AMiſerere mei dñe

qm̃ cõculcauit me homo: homo dicit᷑ qͥ ſᷣm
hominẽ viuit.heniq; illis qui ᷣm deum vi⸗

Půõ.S1. uunt dicit᷑: Dij eſtis:⁊ filij excelſi om̃s. Re/⸗

pꝛobis aũt qui vocati ſunt vt eſſent filij dei

ſua fratres: bene vtat᷑ malo ſuo vt ꝓſiciat
bono ſuo. Quis neſcit qꝛ pgna eſt neceſſe eẽ

moꝛiamur:⁊ qð eſt grauius quãdo neſci/

mus: Pęna certa eſt hoꝛa incerta: ⁊ de iſta

NPöz. 81.

pęna ſola certi ſumus in rebus hũanis.Cęg

tera noſtra ⁊ bona ⁊ mala incerta ſunt: ſola
moꝛs certa eſt. Quid eſt qð dico? Cõceptus

eſt puer:foꝛte naſcit᷑:foꝛte aboꝛſũ facit. YIRta

incertũ ẽ: Foꝛte creſcit:foꝛte nõ creſcit. Foꝛ⸗

te ſeneſcit: foꝛte non feneſcit. Foꝛte diues

erit:foꝛte pauꝑ. Foꝛte honoꝛatꝰ:foꝛte hũili⸗

atus. Foꝛte habebit filios: foꝛte ñ habebit.

Foꝛte ducet vxoꝛẽ:foꝛte nõ ducet. Quicqᷣͥd
aliud nomiaueris in bonis:reſpice ⁊ ad ma

la. Foꝛte ęgrotat: foꝛte nõ ęgrotat. Foꝛtea

ſerpente ꝑcutit᷑: foꝛte nõ ꝑcutit᷑. Foꝛtea be/
ſtia deuoꝛat᷑: foꝛte ñ deuoꝛat᷑.Et reſpice oĩa

.
.
“?M

mala: vbiq; eſt foꝛte erit: foꝛte nõ erit.Hun⸗/
quid potes dicere:foꝛte moꝛit᷑:foꝛte nõ moꝰ

ritur? Quomõ medici qñ inſpexerũt valitu
dinẽ ⁊ moꝛtiferã eſſe cognouerit: hoc ꝓnũ/

ciant:moꝛit᷑: inde nõ euadit. Ex quo naſciIL[᷑u

homo: dicendũ eſt nõ euadit. Quãdo natꝰ
eſt:ęgrotare cępit.Quãdo moꝛtuus fuerit:

finit quidẽ ęgritudinẽ: ſed neſcit vtrũ ꝑgat

in peioꝛẽ. Finierat diues ille ęgritudinẽ de/

licioſã:venit ad toꝛtuoſam: Pauper vᷣo ille

finijt ęgritudinẽ:⁊ ꝑuenit ad ſanitatẽ. Sed

Zud. 16.

qð poſtea haberet hᷣ elegit:⁊ qð ibi meſſuit
hic ſemiauit. IJdeo cũ viuimꝰ vigilare debe

mus:⁊ eligere debemus qᷣd in futuro tenea

ev unſetai
ss Appoſtie

N a

is Mt
ſootnoco⸗
ſtineopon
Et Eaeen
adthi n
o num
Suubef.
ſooCunetn
ſobisnick
gruſt A
Kr Monena:
fnmiſeni⸗
ſüftensn
Pbilngame
Uen binotn
goentret
deuscnett
ohcic
Gucfgen
lenten
Clan/ hic
Ukutitape
ſapalustel
ſiſß ctapusſeun
Gsegode:.
litnebo⸗
nſoubo e
Cetetan
grachn⸗
Galcautne
Witis:a
Gallca Et
onulcarte
hoedez
ſinnei
die
husbonnie

een

j
Kofmen

lanſeneen
peniug
neln
lgerang

In euangelio ſcðm Oattheũ Sermo XXI XXII

inde mus. Mũdũ nõ amemꝰ. Pꝛemit amatoꝛes tamẽ expoſitiõe temere nihil audeo iudica⸗
agens ſuos: nõ eos ad bonũ adducit. Laboꝛandũ re:ne foꝛte nõ eius incõueniẽtia mibhi angau
ilpplinz eſt in eo potiꝰ ne capiat: qᷓ; timendũ ne ca- ſtiã fecerit: mea tarditas in eãẽ ↄuenientis
Urcele dat. Ecce cadit mũdus:ſtat xpᷣianus qꝛ non nõ venerit. Quid aũt mihi videat᷑ nõ ablſur
Mochy Job.16. cadit xpᷣs.Nam quare dicit dñs: Gaude qꝛ de de hoc loco accipi: quãtuʒ potero bꝛeuit
R ego vici mũdum? Reſpõdeamꝰ ei ſi placet: ⁊ diligẽter exponã.Interrogatꝰ igit᷑ dñs nr
ſiugbe⸗ Gaude:ſᷣ tu. Si tu viciſti:tu gaude.Quare a diſcipulis de cõſummatiõe ſęculi:int muul·
Alignus nos: Quare nobis dicit: gaudete:niſi quia ta ꝗ eſt locutus:hoc quoq; dixit: Nũc ſile Manb.25.
nünen:. nobis vicit: nobis pugnauit: Ubi em pu/ eſtimabit᷑ regnũ cęloꝛũ decẽ virgi/
ͤt gnauit: Quia hoiem ſuſcepit. Tolle ad de nibꝰ: ꝗq acceperũt lapades ſuas: et
orrtei i⸗ Phit.2. virgine natꝰ: tolle qð ſemetipᷣm exinaniuit venerut obuiã ſt põſo. Quiq; ex eis
murdi foꝛmã ſerui accipiẽs: in ſimilitudine homi- erãat fa tue: ⁊ quiq; pꝛudetes. Sed
umte nũ factus:⁊ habitu inuẽtus vt hõ. Tolle Ph: quiq; fatue acceptis lapadibꝰ ſuis
figt vbi luctamẽ: vbi certamẽ?: vbi temptatio- nõ ſumpſerũut oleũ ſecũ. Dꝛudẽtes
gitn en ob. 1. Ybi victotia quꝗ noõ ceſſit pugna:? In pncei autẽ acceperũt oleum in vaſis cum
cktm pio erat verbũ:⁊ verbũ erat apud deum: et lãpadibꝰ. Tardãte auᷣt ſpõſo:doꝛ/
iwie g deus erat verbũ. Oia ꝑ ipᷣm facta ſũt:⁊ ſine mierũt oẽg. Medigꝗ autẽ nocte cla/
en ipſo factũ eſt nihil. Nũquid h̊ verbũ iudęzun moꝛ factꝰ ẽ: Ecce ſpõſꝰ venit: ſurgi⸗
3 crucifigeret: Nunquid huic verbo impius te obuia ei· Tũcſurrexerũt illę vgi½
latdia inſultaret: Nũquid hoc verbum colaphis o nes ⁊ aptauerũt lãpades ſuas.Et
opens ccegeret: Ruũquid hD vbũ ſpinis coꝛonare=?: dixerũt ille ſtulte ad ſapiẽtes: Da/
6 re J narer ut ille ſtultę ad ſapietes: Da
Pnet Vt aũt iſta pateret᷑:verbũ caro factũ eſt: et te nobis de oleò veſtro:qꝛ lampa⸗
eli iſta paſſus reſurgẽdo vicit. Ergo nobis vi / des ufr̃ę extinguunt᷑. Rñderũt aut
lone⸗ Ys. 55. cit bus ſecuritatẽ reſurrectiõis oſtẽdit. Di ſapietes dicẽteſ: Ne foꝛte nõ ſuffici
ꝛdelſe cis ergo deo: Miſerere mihi dñe:qm̃ cõcul/ at nobis ⁊ vohiſiite potiꝰ ad vẽdẽ-
nisH cauit me hõ. Tu te noli conculcare:⁊ non te tes ⁊ emite vobis.Et dũ eunt eme/
nn ſo⸗ vincit hõ. Ecce enim homo potẽs terret te. re:venit ſpõſus:⁊ ꝗᷓ ꝑate erat intra/
deehmns Vnge te terret: Spolio:dãno: toꝛqueo:oc-/ nerũt ch eo ad nuptias: ⁊ clauſa eſt
at. cigo: et clamas tu: Miſerere mihi dñe: qia ianua. Nouiſſime aũt venerũt reli/
it For coculcauit me homo. Si verũ dicis: teipſuʒ quę gines dicẽtes: Dñe dnę:ape/
tedites attẽdis: qꝛ times minas homis: moꝛtuꝰte ri nobis. At ille rñũdens ait: Amen
nehilu coculcat. Et qꝛ non timeres niſi eſſes homo dico vobis:neſe cio vos: vigilate er .
habedt. conculcat tehomo. Qõ eſt &remediũ o hö: go qꝛ neſcitis diẽ neq; hoꝛa.Decem
Qulcid . Here deo a quo factꝰ eſt hõ:illi here: in ibſo vtiq; virginũ ꝙ quinq; admittunt᷑: quinq;
adma pᷣſume:ipſuʒ inuoca:virtus tua ipſe ſit. DHic excludunt᷑:bonoꝝ ⁊ maloꝝ diſcretiõʒ ſigni/
centen b li: In te dñe virtus mea:et a cõminationi/ fſicat.QAuapꝛopter vᷣginitatis nomẽ qð ho/
oneade⸗ bbus hominũ cantabis: et q̃d poſtea cantes noꝛabile eſt:cur receptis excluſiſq; cõmune
ſpice ipſe dñs dicit: In deo ſperabo:non timebo eſt: Deinde: qͥd ſibi vult numerꝰ in vtraq; —B
it. Bx· qduid faciat mihi homo. ꝑte ganarite ei autem ſnincar oleB··
enomo⸗ e 11, „ mirũ videt᷑ qð ſapiẽtes petẽtibus nõ cõmu
itvali S ſ. e decemn virs inibus: In an nicãt: cũ inuidere fas nõ ſit eas ꝗᷓ ita ꝑfette
voc ni , gelio m eudem. Sermo. RXI ſunt vt ab ſpoſo recipiant᷑: quo nomie nllo
Nonuſc MNter parabolas a dño dictas:ſolet dubltãte dñs ieſus xpᷣs ſigniſicat᷑:et miſeri/
tonr quęrẽtes multũ mouere iſta:quę de coꝛdes eſſe opoꝛteat ad pᷣſtandum ex eo qð
usfueni decez virginibꝰ poſita eſt. Et multi habẽt: pſcribẽte illa ſentẽtia eiuſdẽ dñi di/⸗
—RKH multa ſenſerũt ꝗᷓ nõ ſunt p̃ter fi centis: mni petẽti te tribue.Quid eſt aſũt Zuc. S.

Uanedo 1u he qſtionib⸗ dem: ſed uõ ꝑtibus eius omnibꝰ cõueniat qð poſſit dando non ſufficere vtriſ;: hec
rholt . li. n.ca. 45, Expoſitio: id elaboꝛandũ eſt.Legi etiã ĩ quas maxie augẽt gſtionis difficultatẽ: Quãq; ⁊z=

i. 6 dam ſcriptura: ex earuʒ genere ꝗᷓ apocriphę cetera diligẽter ↄſiderata vt oĩa in vnã rati /
. neſut nominant᷑: ꝙ nõ ſit cõtra catholicã fidẽ: ſed onẽ cõcurrãt: nihilq; i vnã ꝑtẽ dicat᷑ qͥ inpe
urdce huic loco nihil mihi minꝰ cõgruere viſũ eſt diat᷑ alia:magna cautio ẽ adhibẽda. Vidẽ/
ma conſideranti ois huiꝰ ſilitudinis ꝑtes.De ᷓ tur itaq; mihi qnq; vᷣgines ſigniſicare:qᷣnq;
e 2

Sancti Auguſtini de verbis domini

ptitã ↄtinẽtiã a carnis illecebꝛis. Cõtinẽdꝰ
eſt em̃ ai apetitꝰ a voluptate oculoꝝ: a vo/
luptate auriũ:a voluptate olfaciẽdi:guſtã
di:tãgẽdi.Sʒ qꝛ iſta ↄtinẽtia ꝑtim coꝛã deo
fit vt illi placeat᷑ interioꝛe gaudio ↄſcientię:
partim coꝛã hoĩbꝰtm̃ vt glia hũana capiat᷑:
quiq; dicunt᷑ ſapiẽtes ⁊ quiq; ſtultę: vtręq;
tr̃i virgines:qꝛ vtraq; ↄtinẽtia ẽ qᷓ;uis diuſo

fomite gaudeat. Lãpades aũt ſunt:qꝛ ma/

nibꝰ poꝛtant᷑:oꝑa ꝗᷓ ̃m iſtã ↄtinentiã fiunt.
Mattð.ðS. Dictũ eſt autẽ:Luceãt oꝑa vr̃a coꝛã hoĩbꝰ.
OPẽs vo acceperũt lãpades ſuas:⁊ venerũt
obuiã ſpõſo. Intelligendũ & xpᷣi noie cenſe-
ri: de qͥbꝰ agit᷑: Mõ em̃ poſſunt qͥ xpᷣiani nõ
ſunt: ſpõſo xpᷣo venire obuiã. Sed qͥnq; fa/
tuę acceptis lãpadibus ſuis nõ ſumpſerũt
oleũ ſecuʒ. Multi em̃ qᷓ́;uis de xpᷣi bonitate
plurimũ ſperẽt:gaudiũ tñ nõ habẽt dũ cõti
nent᷑ viuũt: niſi in laudibꝰ hoĩm. Hõ & hñt

oleũ ſecũ. Nam ipᷣam lęticiã oleo ſigniſicari⸗

eSs. 44. Arbitroꝛ. Pꝛopterea:inqͥt:vnxit te de deus
tuus oleo lęticię. Qui aũt nõ ꝓpterea gau/
det:qꝛ deo intrinſecꝰplacet:non habet oleũ
ſecũ. Pꝛudẽtes aũt acceperũt oleũ ſecũ i va
ſis cũ lãpadibꝰſuis:id ẽ lęticiã opeꝝ bonoꝝ
in coꝛde atq; ↄſciẽtia poſuerũt. Sic ⁊ apłus
SGal.o. monet: Pꝛobet ſe inqͥt hõ:⁊ tũc in ſemetipᷣo
habebit gloꝛiã ⁊ nõ in altero. LTardãte ergo
ſpõſo doꝛmierũt oẽs:qꝛ ex vtroq; genere cõ
tinentiũ hoĩm: ſiue eoꝝ qͥ coꝛã deo exultãt:
ſiue eoꝝ qͥ in laudibꝰhoĩm acqeſcũt: moꝛiũ
tur hoc interuallo tꝑis: donec ſub aduentu
dñi fiat reſurrectio moꝛtuoꝝ. Media auteʒ
nocte: id eſt nullo ſentiẽte aut ſperãte: qͥpe
Mattðhᷣ.24. cũ ipᷣe dñs dicat: De die autẽ illa ⁊ hoꝛa ne/
1.Theſſał.S. mo ſcit:Et aplus dicat:Dies dñi ſiẽ fur ita ĩ
nocte veniet:Ex quo ſignificat penitꝰlatere
cũ venit:Clamoꝛ factꝰ ẽ: ecce ſpõſus venit:
1. Corj.15. ſurgite obuiã ei. In ictu oculi:nouiſſima tu
ba:oẽs reſurgemꝰ. Ergo ſurrexerũt oẽs illę
vgines ⁊ aptauerũt lãpades ſuas:id eſt ra/
2. Corj.S. tiones reddẽdas operũ ſuoꝝ. Opoꝛtet nos
exhiberi ante tribunal xpᷣi: vt illic recipiat
vnuſquiſq; qð geſſit ĩ coꝛꝑpe:ſiue bonũ: ſiue
malũ.Et dixerũt ſtultę ad ſapientes: Date
nobis de oleo vro:qꝛ lãpades nr̃e extinguũ
tur. Quoꝝ em̃ facta aliena laude fulciunt᷑:
eadẽ ſubtracta deſiciũt:⁊ de cõſuetudine id
ſemꝑ inqͥrit vñ animꝰ gaudere ſolet. Itaq;
hominũ qͥ coꝛda nõ vidẽt teſtimoniũ volũt
habere apud deũ:qͥ coꝛdis inſpectoꝛ ẽ.Sed
qqd rñderũt ſapiẽtes: Ne foꝛte non ſufficiat

nobis. Vnuſqſq; em̃ ꝓ ſe rõneʒ reddet: nec
alieno teſtimonio qᷣcq; adiuuat᷑ apud deũ:
cui ſecreta coꝛdis aparẽt:⁊ vix ſibi qͥſq; ſuffi

cit:vt ei teſtimoniũ phibeat conſciẽtia ſua.

Quis em̃ gloꝛiabit᷑ mũdũ ſe hf̃e coꝛi Inde Nꝛouer. ꝛe

eſt qð aplus dicit: Mihi minimũ ẽ vt a vo⸗ · Corl.

bis dijudicer: aut ab hũano die:ſᷣ neq; me

ipᷣm iudico. Quapꝛopt cuʒ de ſe quiſq; aut
nõ oino: aut vix poſſit verã ꝓferre ſentẽtis:
quõ põt de alio iudicare: cuʒ ſciat nemo qͥd 1. orj.2.

agat᷑ in homie:niſi ſpũs hois:? Ite mag ad
vendẽtes ⁊ emite vobis. Mõ ↄſiliũ dediſſe
putãdę ſunt:ſᷣ crimẽ eaꝝ ex obliquo cõme⸗/
moꝛaſſe. Vẽdũt em̃ oleũ adulatoꝛes:qͥ ſiue
falſa:ſiue ignoꝛata laudãdo in erroꝛes aias
mittũt:⁊ eis vana gaudia tanqᷓ; fatuis cõci
liãdo aliquã de his mercedẽ ſiue ciboꝝ:ſiue
pecunię:ſiue honoꝛis:ſiue alicuiꝰ cõmodi tẽ
poꝛalis accipiũt:nõ intelligentibꝰ qð dictũb-
eſt: Qui vos fglices dicũt:in erroꝛẽ vos mit Eſa. ʒ.
tunt. AMeliꝰ ẽ aũt obiurgari a iuſto q; a pec Ecẽs.
catoꝛe ſe laudari. Emẽdauit me iuſtꝰ inqͥt i Rõ. 140.
miſericoꝛdia ⁊ arguit me: oleũ aũt peccato-

ris nõ impinget caput meũ. Ite g advendẽ
tes magis ⁊ emite vobis: id ẽ videamꝰ nũc

qͥd vos adiuuãt:qͥ vobis laudes vẽdere cõ/
ſueuerũt ⁊ vos in erroꝛẽ inducere: vt nõ co/
rã deo ᷣ ab homibꝰ gloꝛiã ꝗreretis. Eũtibꝰ E
aſũt illis emerevenit ſpõſus:id eſt inclinãti/
bus ſe illis in ea ꝗᷓ foꝛis ſũt: ⁊ ſolitis gaude/

re ꝗrentibꝰ: qꝛ gaudia int᷑na nõ nouerãt:ve

nit ille qͥ iudicat.Et ꝗᷓ parateę erãt:id eſt qͥb⸗
bonũ coꝛã deo teſtimoniũ coſcientia ꝑhibe/
bat: intrauerũt cũ eo ad nuptias:id eſt vbi
mũda aia ſempitno dei vᷣbo fęcũda copula
tur. Clauſa ẽ ianua:id eſt receptis illis qͥ ſüt
in angelicã vitã imutandi: Oẽs em̃ reſurge / i· Corj.i5·

mus inqͥt:ſ nõ om̃s imutabimur:clauſus ẽ

aditus ad regnũ celoꝝ. MNõ em̃ poſt iudiciũ
patet pᷣcum aut meritoꝝ locus. Nouiſſime
aũt veniũt ⁊ reliquę virgines dicẽtes: DLñe
dñie:aꝑi nobis. Mõ dictũ ẽ ꝙ emerint oleũ:
⁊ iõ intelligẽdę ſũt nilo iã remanẽte de alie-
nis laudibꝰ ⁊ magnis afflictatiõibus redire

ad imploꝛationẽ dei: Sed magna eſt eiꝰ ſe/

ueritas poſt iudiciũ:cuiꝰ ante iudiciũ ineffa

bilis miſcðia ſꝛogata eſt. IJtaq; rſdens ait

Amẽ dico vobis:neſcio vos:ex illa ſcʒ regu
la quã nõ habet ars dei:hoc ẽ ſapiẽtia dei:
vt intrẽt in gaudiũ eiꝰ qͥ nõ coꝛã deo: ſed vt
placerẽt homibꝰviſi ſũt aliqͥd ſᷣm pſcepta ei
oꝑari.Atq; ita ↄcludit: Vigilate qꝛ neſci/

hatgumnig

1
iodien
nitenpe
leaſc
glisoit
ſſczod 1
uenct⸗
ſteguzo
ſortob
Azpato⸗.
Nckſponl
ichan
aleci
donmnat
ſarnngo
ſechcnen:
lporenud
Anwuneinn
ſuiwonn
heetio
ſuglnex
ſurenigs
ctp epoltic
ſcaütfuae
Go. Piun
filciouns
encandolc
cceptyig
ſſulguen
clantaten
Cn cotuebik,
ſcutdicit
etüinnu
giucier
luennt
(deeſce

ſeüthe

ſagtncg
kimif
ninfen
tintftie
nbipca
eis ſlls
Eee

eſppein
hliuco⸗

puddei:
ſitaſcn.

Iile huu

fnegne
guiſchaun
eſentii⸗

tnemo AnC.

temaglad
lü dolſe
guocönne⸗
Wresſve
motesties
famis ic
ecbop ſue
Pcönocidi
begödii

Neeposmit eu
ltoihaper ti⸗

R

In euangelio ſcðm attheũ Sermo XXIII

tis diem neq; hoꝛã: Mon modo illius vlti/
mi tempoꝛis quia venturus eſt ſpõſus: ſed
ſuę qͥſq; doꝛmitiõis diẽ ⁊ hoꝛã neſcit.Quiſ⸗
quis aũt paratus eſt vſq; ad ſomnũ: id eſt
vſq; ad moꝛtẽ quę om̃ibus debet᷑: paratus

inueniet᷑ etiã cũ illa vox media nocte ſonue
rit:qua oẽs euigilaturi ſumus.& vo ſpon

ſo dixit obuiã venire virgines: ſic intelligẽ/
duʒ puto:vt ex ipſis virginibꝰcõſtet ea quę

dicit᷑ ſponſa: tanq; ſi omibus xpᷣianis in ec-
cleſiã cõcurrẽtibꝰ fili ad matrẽ ↄcurrere di/
cant᷑: cũ ipſis filijs ↄgregatis cõſtet ea quę

dicitur mater. Mũc eni deſponſata eſt eccle

ſia ⁊ virgo ẽ ad nuptias deducẽda: id eſt cũ
ſe cõtineat a coꝛruptione ſeculari. Illo autẽ
tẽpoꝛe nubit: quo vniũſa moꝛtalitate pter/

2. Corl.II. eunte immoꝛtali cõiunctiõe fctat᷑. Deſpon/

ſaui vos inquit vni viro virginẽ caſtã exhi⸗
bere xpᷣo. Vos inquitvirgineʒ:a plurali ad

ſingularẽ ↄcludẽs:ideo ⁊ virgines dici poſ/.

ſunt ⁊ virgo. Cur aũt quinq;:vt mihi videt᷑

eiuteincti kii 21. Con. 13 expoſitũ eſt. Sedvidemus nũcĩ gnigmate:

ürperend.

ezadyenc⸗
ideam nie
3edetch
: vno

nis. Eünb'

eſtinctiniti⸗
litisgaude
noucränce
rideka
jennadte
no:idet

ſpttt
1s. Houſine
lurn ie
ummlt
unaedes 6
hituun
8
ℳehe
rncciͦe
gſice
crluſnin
iſninnnn
niͦenln
inithen,
lurzfnei

nerüt
Mattꝑ.25. decem virgines:quarũ ſunt quinq; pꝛuden
tes:quinq; ſtultę:nõ facile indagari poteſt.
Verũtamẽ ſᷣm ea quęↄtinet ipᷣa lectio:quã
caritati veſtrę etiã hodie volui recitare:qua

Ae

tũc aũt facie ad faciẽ:⁊ nũc ex ꝑte:tũc aũt ex

toto. Ipſum aũt in gnigmate ⁊ ex ꝑte nunc
in ſcripturis aliquid cernere: quod tamẽ ſit
ſᷣm catholicã fidẽ:ex illo pignoꝛe cõtigit qð
accepit virgo eccleſia humili aduentu ſpon/
ſi ſui:quę illo vltimo aduentu cuz veniet in

claritate nuptura eſt: cũ iam facie ad faciem
2. Corj.I. cõtuebit᷑. Dedit eni nobis pignus ſpiritũ:

ſicut dixit apłs: Et ideo iſta expoſitio nihil
certũ intuetur:niſi vt ſᷣm fideʒ ſit:neq; alijs
hiudicat quę nihilominꝰ ſᷣm fidem eſſe po/

¶ Deeiſdem dequibus ſupꝛa. Ser

Eſterno die qui affuiſtis ꝓmiſſionẽ

vobis: ſed pluribꝰ etiam qui cõue/
ſio adiuuante reddẽda eſt: Quę ſint

tũ mihi dñs intellectũ donare dignatur:nõ
mihi videt᷑ iſta parabola vel ſimilitudo ad
eas ſolas ꝑtinere ꝓpꝛia ⁊ excellentioꝛi ſan/

ctitate virgines quę in eccleſia nominãtur:

quas etiã vſitatioꝛi vocabulo ſanctimonia
les appellare ↄſueuimus:ſed niſi falloꝛ: hec

ſimilitudo ad vniuerſã eccleſiã ꝑtinet. E,

noſtram tenetis:quę hodie nõ ſolis

uis ⁊ ſi illas ſolas intelligeremꝰ quę ſancti/

moniales vocant᷑: nũquid decẽ ſũt: Abſit:

vt tanta virginũ multitudo ad tam exiguũ
numerũ reuocetur. Foꝛte aũt dicat aliquis:

Quid ſi multę ſunt noĩe ⁊ tã paucę ſunt ĩ ve

ritate vt vix decem inueniant᷑:? Non ita eſt.
Nam ſi ſolas decem intelligi vellet bonas:

nõ ibi oſtenderet quinq; fatuas.Si eni mul

tę ſunt virgines quę vocant᷑: quare ↄ qͥnq;
oſtia domus magnę claudũtur? Intelliga/
mꝰ Sͤchariſſimi ad oẽs nos:id eſt ad vniũſã
oino eccliã iſtã ꝑtinere parabolã: nõ ad ſo/
los ppoſitos de qͥbꝰ heſterno die locuti ſu/
mus:nec ad ſolas plebeſ:bᷣ pꝛoꝛſus ad oẽs.
Quare ergo quiq;? Quinq; iſtę ⁊ qͥnq; vir/
gines:om̃es omnino ſunt animę xpᷣianoꝝ.
Sed vt dicamus vobis quod deo inſpiran
te ſentimꝰ:nõ qualeſcũq; animę:ſᷣ tales ani
mę quę habẽt catholicã fidẽ:⁊ habere vidẽ/
tur bona oꝑa in eccleſia dei: ⁊ tamẽ ex ipſis
quinq; ſunt pꝛudẽtes ⁊ quinq; fatuę.Qua/

re ergo apellatę ſunt quinq;: ⁊ quare virgi/
nes pꝛius videamꝰ*: ⁊ deinde cętera cõſide/

remus. Omnis anima in coꝛpoꝛe ideo qui⸗
nario numero cenſet᷑:qꝛ quinq; ſenſibꝰvtit᷑.
Nihil eſt eni qð ſentimus in coꝛpoꝛe niſi ia/
nua quinq; ꝑtita: aut videndo:aut audien/
do: aut odoꝛãdo:aut guſtando: aut tangẽ
do. Qui ergo ſe abſtinet ab illicito viſu:ab/
ſtinet ab illicito auditu:ab illicito odoꝛatu:
ab illicito guſtatu: ab illicito tactu:pꝛopter
ipᷣam integritatẽ virginis nomen accepit.
Sed ſi bonum eſt abſtinere ab illicitis ſenti
endi motibus:⁊ ideo vna quęq; anima xpᷣia
na virginis nomẽ accepit: quare quinq; ad
mittuntur: quinq; aũt repelluntur? Et vir/

gines ſũt ⁊ repellunt᷑. Parũ eſt qꝛ virgines

ſunt et lampades habent: virgines ꝓpter

abſtinentiã ab illicitis ſenſibus: lampades
habent ꝓpter oꝑa bona. De quibus operi/
bus dñs dicit:Luceãt oꝑa vr̃a coꝛã homĩbꝰ Matth.5
vt videãt bona facta vr̃a:et gloꝛificẽt patrẽ

veſtrũ qui in ceęlis eſt. Iteʒ diſcipulis dicit:

‧° –— 9

In lübis accinctis virginitas: in lucernis

ardẽtibꝰ oꝑa bona. Mõ ſolet dici vᷣginitas

vtiq; in cõiugatis:tñ etiã ibi eſt fidei vᷣgini⸗

tas ꝗᷓ exhibet pudicitiã cõiugalẽ. Nã vt no⸗
uerit ſãctitas vr̃a: nõ impoꝛtune ᷣm animã

⁊ ſᷣm integritatẽ ſidei q̃ etiaʒ ab illicitis ab/

ſtinet᷑ ⁊ bona oꝑa fiunt: vnũquẽq; vel vnã⸗

quãq; animã virginẽ dici:tota ecclia ꝗ ↄſtat
e 3

Sint lumbi vr̃i ſᷣcincti:⁊ lucernę ardentes. Lud.i2⁊.

BGancti Auguſtini de verbis domini

ex vᷣginibus ⁊ pueris:⁊ maritatis fęminis:

ſpõſo: Coꝛde ire:expectare eiꝰ aduẽtũ:ſ ille

tardabat. Dum tardat ille: doꝛmierũt oẽs.

S

enont

2 vxoꝛatis viris:vno noie virgo eſt appella/ Quid ẽ oẽs?Et fatuę⁊ ſap iẽtes:doꝛmitaue gtn
ta. Vnde hoc ꝓbamus?: Aplm audi dicen / / rũt oẽs ⁊ doꝛmierũt. Putamꝰbonꝰ ẽ ſomnꝰ d
tem:non ſolis ſanctimonialibꝰſed vniuerſe iſte: QAuid eſt ſomnꝰiſte? Ne foꝛte tardante Lalc
2. Cori.1I. ꝓpꝛſus ecclię: Deſpõſaui vos vni viro virgi / ſpõſo:qm̃ abũdat iniqtas:refrigeſcet chari/Mattb.24. nun⸗
nẽ caſtã exhibere chꝛiſto.Et qꝛ huiꝰvᷣginita tas multoꝝ?: Siccine intellecturi ſumꝰ iſtuʒ ſuno .
tis coꝛruptoꝛ diabol cauẽdus ẽ:cõtinuo iöße ſomnũ? Mõ mihi placet: dico q̃re:qͥa ſũt ibi n lehhe
aplus cũ dixiſſet:eſponſaui vos vni viro pꝛudẽtes:et vtiq; qñ dixit dñs: m̃ abun/ ffnſere⸗
Sginẽ caſtã exhibere chꝛiſto:adiunxit ⁊ ait: dauit iniqᷣtas refrigeſcet charitas multoꝛũ: Mldſtne e⸗
Timeo aũt ne ſiẽ ſerpẽs euã ſeduxit in ver / ſubiecit ⁊ ait: Qui aũt ꝑſeuerauerit vſq; in npene
ſutia ſua: ſic ⁊ veſtri ſenſus coꝛrũpant᷑ a ca ſinẽ:hic ſaluꝰ erit: Abi vultis eſſe iſtas pꝛu/ fiſonm
ſtitate ꝗᷓ eſt ĩ chꝛiſto. In coꝛpoꝛe virginitatẽ dentes: Mõne in his ꝗᷓ ꝑſeuerauerũt vſq; i albns
pauci habẽt:in coꝛde oẽs habere debẽt. Si finem? Nõ ob aliud frẽs:nõ ob aliud ꝓꝛſus cn echume
& ab illicitis abſtinẽtia bona ẽ:vnde vᷣgini- admitterent᷑ ĩtro:niſi qꝛ ꝑſeuerauerũt vſq; i ,unl olliint
tas nomẽ accepit:⁊ opera bona laudabilia finẽ. Mõ g eis obꝛepſit frigus charitatis:nõ 6u gortulre
ſunt ꝗᷓ ſigniſicant᷑ lãpadibꝰ:q̃re qͥnq; admit in eis refriguit charitas: ᷣ feruet vſq; ĩ finẽ. nur. e
tunt᷑ ⁊ qᷣnq; repellunt᷑: Si ⁊ ᷣgo ẽ ⁊ läpades Quia feruet vſq; in finem: ideo ſpõſi ianuę Aambf
fert ⁊ tñ nõ admittit᷑: vbi ſe videt qͥ nec vir· patuerũt:ideo eis dictũ eſt vt intrarẽt:ſicut Peg kerait
ginitatẽ ab illicitis ſeruat:nec oꝑa bona vo uli optimo ſeruo: Intra in gaudiũ dñi tui. Mattb.2 5. roit
lens habere:ĩ tenebꝛis ambulat: De iſtis ᷓ Quid eſt g̊ doꝛmitauerũt oẽs?Eſt aliꝰſom/ Nenocul
frẽs mei:de iſtis potiꝰ diſputemꝰ.QAui non nus quẽ nemo euadit.Mõ recoꝛdami aplim houlſini
vult videre qð malũ eſt:qui nõ vult audire dicentẽ:De doꝛmiẽtibꝰ aũt nolo vos igno / i. Theſſal. . lhlei
qð malũ eſt:ab illicitis ſacrificioꝝ nidoꝛibꝰ rare frẽs: id eſt de his qͥ moꝛtui ſũt: Quare ſollenon
auertit odoꝛatũ:ab illicitis ſacriſicioꝝ cibis em̃ doꝛmiẽtes vocant᷑:niſi qꝛ ſuo die reſuſci lbitaeit
auertit guſtatũ:fugit cõplexũ alienę: fran / tant᷑: Ergo doꝛmiũt oẽs. Putas:qꝛ pꝛudẽs 6llistid
git panẽ eſuriẽti: hoſpitẽ inducit in domũ: eſt:ideo nõ habet moꝛi? Fatua ſit vᷣgo:pꝛu/⸗ CNn Blrantn
veſtit nudũ:cõcoꝛdat litigioſũ:viſitat ęgro/⸗ dens ſit virgo: ſomnũ moꝛtis oẽs patiunt᷑. Picleunn
tũ:ſepelit moꝛtuũ:Ecce vᷣgo:ecce habet lãa Aliqñ aũt dicũt ſibi homĩes:Ecce iam dies Nlei Deni
pades.Quid ꝗ̃rimꝰ ampliꝰ: Adhuc quęro. iudicij venit:tanta mala fiũt:tantę tribula/ (holu
Quid adhuc ꝗqris inquis: Adhuc ꝗͥro:intẽ/ tiones crebꝛeſcunt: Ecce oia ꝗͥ ꝓpherę dixe / Ai ſi
tũ me fecit euãgeliũ ſctm̃.Etiã ipᷣas vᷣgines runt pene cõpleta ſunt: iam dies iudicij in/ Pabes
⁊ ipᷣas ferẽtes lãpades:alias dixit:pꝛudẽteſ ſtat. Qui hoc dicũt ⁊ fidelit dicũt:tanq; ob eciehee⸗
alias ſtultas: Vnde intuemur:vñ diſcerni- uiã eunt ſponſo cogitatiõibus talibꝰ. Sed ſrigne
mus?: De oleo. Aliquid magnum ſigniſicat ecce bellũ ſuꝑ bellũ: tribulatio ſuꝑ tribulaiit (ci gbſen
oleũ: valde magnũ. Putas nõ charitas ẽ?s onẽ:terręmotꝰ ſuꝑ terręmotũ: fames ſuper bonsoe
Quserẽdo dicimꝰ: nõ ſentẽtiam pᷣcipitamꝰ. famẽ:gens ſuꝑ gentẽ:⁊ nõdũ venit ſpõſus. lonipre
z.Corj.12. Vñ mihi videat᷑ oleũ charitas ſigniſicari: Cũ g expectat᷑ vt veniat: doꝛmiũt oẽs illi qͥ hlatcit
dicã vobis. Aplus dicit: Adhuc ſupeminẽ dicunt:Ecce venit dies iudicij:ecce hic nos uninre
tioꝛẽ vobis viã demõſtro. Suꝑeminẽtioꝛẽ inuenit.Cũ dicit:doꝛmit: Ergo obſeruetad inonit
1. Corj.1. viã quã demonſtrat:? Si linguis hoim loqr ſomnũ ſuuʒ: ⁊ ꝑſeueret in charitate vſq; ad eino
⁊ angeloꝝ: charitatẽ aũt nõ habeã:factꝰſũ ſomnũ ſuũ:expectantẽ illũ inueniat ſomn. öedlti
gramẽtũ ſonans aut cymbalũ tinniẽs. IpPba Puto em̃ qꝛ doꝛmit. Nũqͥd q doꝛmit ñ adij Nẽ.t⸗ bhon
eſt ſuꝑeminẽs via:id eſt charitas ꝗᷓ merito ciet vt reſurgat:?Doꝛmierũt & oẽs:⁊ de illis igcſe⸗
oleo ſigniſicat᷑. Omnibꝰ em̃ hũoꝛibus oleũ pꝛudẽtibus ⁊ de illis fatuis dictũ eſt:doꝛmi Dl
ſuꝑeminet. Mitte aquã ⁊ ſuꝑinfunde oleũ: erunt. Ecce media nocte clamoꝛ factus eſt. 4.ſen. dil. 43. doni
oleũ ſupeminet. Mitte oleum: ſupinfunde Quid ẽ media nocte? Qñ nõ ſꝑat᷑:qñ oĩno media noce gance
aquã: oleũ ſuꝑeminet. Si oꝛdinẽ ſeruauer nõ credit᷑. Noctẽ poſuit ꝓ ignoꝛatõe:ne ali⸗ “
Abi s vincit:ſi oꝛdinẽ mutaueris vincit.Charitas quis q̃ſi cõputet ſibi ⁊ dicat: Ecce ab adam nt
nunq; cadit. Quid & frẽs? Jã diſceptemus tot anni trãſierũt:⁊ ecce complent᷑ ſex milia E* din
de qͥnq; virginibꝰ pꝛudẽtibꝰ: ⁊ qqnq; fatuis. annox: ⁊ ↄtinuo quomõ quidã tractatoꝛes achee
Voluef̃t obuiã ire ſpõſo: Quid ẽ ire obuis cõputauerũt:continuo veniet dies iudicij: nt
Et veniũt ⁊ trãſeunt cõputatiões:et adhuc poſe

In euangelio ſcm Oattheũ BGermo XXIII

— remoꝛat᷑ ſponſi aduẽtus:⁊ doꝛmiũt vᷣgines rectione a moꝛtuis:ceperũt aptare lãpades
dapiſe quę obuiam ierant. Ecce dum non ſperat: ſuas: id eſt parare deo operũ ſuoꝛũ reddere
ſartmin dun dicitur ſex milia annoꝛũ expectabant᷑: rationẽ.Et qꝛ tũc nemo eſt qͥ laudet:omnis
ʒ—MZ ⁊ecce tranſierũt: VUnde ſcimus iam quãdo homo cauſe ſuę vacat: nemo eſt tunc q non
min K4 veniet? Media nocte veniet. Quid eſt me / de ſe cogitet. Mõ ergo erãt qui oleũ vende/
dörgfi dia nocte veniet? Duʒ neſcis veniet. Qua/ rent:cęperũt deſicere lampades: ⁊ cõuerte
bie Acti.i. re dũ neſcis veniet: Ipm dñm audi:MNõ eſt rũt ſe fatuę ad qͥnq; pꝛudẽtes: Date nobis
— ſar vrm ſcire tẽpoꝛa:ꝗͥ pater poſuit in ſua pote / inquiunt de oleo vro:qꝛ lãpades nr̃ę extin/
aunnſ 1·Cbeſſal.5. ſtate. Dies dñi:ait aplus:tanq; fur in nocte guunt᷑.hHoc quęrebãt qð ↄſueuerant: id efſr
. idn ita veniet. Eccevigila nocte ne furẽ patiarl. alieno lucere:ad alienas laudes ambulare.
ltuſ Nã ſomnꝰ moꝛtis velis nolis veniet. Sed Date nobis de oleo veſtro:quia lampades
enneüſſe cũ factus fuerit clamoꝛ media nocte: Quis noſtrę extinguunt᷑.At ille:MNe foꝛte inquiũt
dchtltgi⸗ Con..rʒ. iſte clamoꝛ: niſi de quo aplus dicit: In ictu nõ ſufficiat nobis ⁊ vobis:ite potius ad vẽ
auiſe . ſen. diſ. oculi in nouiſſima tuba: Canet em̃ tuba: ert dentes ⁊ emite vobis. Non cõſulentiũ: ſed
n 45.ca. 2 motui reſurgẽt incoꝛrupti: nos imutabi, irridentiũ eſt iſta reſponſio. Quare irriden/
naſſglii mur. Deniq; clamoꝛe facto media nocte à tiũ? Quia ſapiẽtes erant:quia ſapiẽtia erat
apſfien clamabit᷑:ecce ſponſꝰ venit:qͥd ſequi᷑:Sur iillis.HNõ em̃ ſapiẽtes de ſuo erãt: ſed illa ĩ
Mnnniin Joꝑ.5. rexerũt oẽſ. Quid ẽ ſurrexerũt oẽs? VUeniet illis erat ſapiẽtia:de qua ſcriptũ eſt in quo⸗
ti zin. du hoꝛa:dixit ipe dñs:qñ oẽs qui ſunt ĩ monu dam libꝛo:quę dicit cõtemptoꝛibus ſuis cũ
diettlebn mẽtis audiẽt vocẽ eius ⁊ ꝓcedũt. Ergo ad, venirẽt ad mala:queę illis minuta ẽ: Et ego Nrouer.i.
adnigtn nouiſſimã tubã ſurgẽt oẽs. Pꝛudẽtes autẽ veſtrę perditioni ſuꝑridebo.Quid mirũ eſt
Endo wſe,1 le tulerũt oleum ſecũ in vaſis ſuis:Stulte qꝛ ſapiẽtes irridẽt fatuas? Quid eſt irride/
iiu vo ille nõ tulerũt oleũ ſecũ.Quid eſt nõ tu- re? Ite advendẽtes ⁊ emite vobis:quę non
igindetiſi lerũt oleũ ſecũ in vaſis ſuis:Quid eſt in vaꝓ ſolebatis bene viuere:niſi qꝛ vos homines
taagfuis ſis ſuis? id eſt ĩ coꝛdibꝰ ſuis. VUñ dicit apkts: laudabant:quia vobis oleum vendebant.
uli'u 2. Corj. 1. Bloꝛia nr̃a hec eſt: teſtimoniũ cõſciẽtię nfe. Quid eſt oleum vendebãt:Laudes vende
R— Ibi oleũ:magnũ oleũ:De dono dei eſt hoc bant.Qui vendũt laudes niſi adulatoꝛes:
seunds oleũ. Deniq; homies oleũ mittere intro poſ Quãtomagis nõ acquieſceret adulatoꝛibꝰ
irnntendn ſunt:oliuam creare nõ poſſunt.Ecce habeo ⁊ intus oleũ poꝛtaretis:⁊ ꝓpter bonã cõſci/
i ue oleũ: Nũquid tu creaſti oleũ? De dei dono entiã oia bona opꝑa faceretis: Tũc diceret!:
R eſt. !habes oleũ:poꝛta tecũ. Quid eſt poꝛꝛta Emẽdauit me iuſtꝰ in miſericoꝛdia ⁊ arguit Nõ.1ꝛ40.
uncärtuuͦ tecũ: Int⸗ habe:ibi place deo. Etenim ecce me:oleũ aũt peccatoꝛis nõ impiguet caput
rsice iſte vᷣgines ſtultę quę nõ poꝛtauerũt oleum meũ.Melius inquit emẽdet me iuſtus: ar/
rlyntuin ſecũ: abſtinẽtia ſua qua vᷣgines apellant᷑:? guet me iuſtus:colaphiʒet me iuſtus: coꝛri/
