eſt: qꝛ vbi deum i veritate cęperis quęrere:

neceſſe tibi erit ſuꝑboꝛũ vel maloꝛũ homi⸗/

nũ nequicias ſuſtinere: quia non ſic ab illis
colitur chꝛiſtus:quomõ eis quotidie ſdica/
tur: Quoniã et quicqͥd volunt: quicqͥd pe/
tunt a deo:in luxurijs ſuis ⁊ cõuiuijs volũt
ↄſumere: in ſpectaculis:in nugis:in foꝛnica

tionibꝰ:in ebꝛietatibus.In his volũt cõſu⸗ D

mere quo deſiderant abundare:et tunc pu/

tant ꝙ bonus ſit deus quando illis pꝛęſtat

vnde coꝛrumpant᷑. Sed dicit aliquis: Ecce
tempoꝛa aſpera ſunt et aſperioꝛa erũt: Per
iſta aſperioꝛa ꝓficit magis eccleſia:ꝓſficiunt

illi qui ſurſum coꝛ habent:et illi qui ſurſum
coꝛ nõ habent:tumultuat᷑ eis coꝛ in terra:et

diſcunt coꝛdi ſuo locũ mutare:vt etiam ipſi

ſurſum coꝛ habeãt: cantantes nobiſcũ: Ad Ns. 24.
te dñe leuaui animã meã.Tale ẽ dicere:Se/⸗

uioꝛa ſũt tempoꝛa:quale ſi quis dicat: ſeui/

oꝛa eſſe tempoꝛa oliuę cum fructus inde col

ligit᷑: qᷓ; cum in toꝛcular mittit᷑. Quãdo eni

pendebat in arboꝛe:lęta tẽpoꝛa videbant᷑: ?-

non attendũt qꝛ amurca plena erat. Venit
em̃ q̃ſi aſperiꝰtempꝑꝰ: venit tpᷣus toꝛcularis:
veniunt maioꝛes pᷣſſurę. Per peccata em̃ et

crimina ſuperboꝝ:ꝑ auariciã:luxuriãq; ma

loꝛũ:maioꝛes pᷣſſurę flunt generi humano.
Oẽs em̃ mali ⁊ amatoꝛes mũdi q̃ſi toꝛcula⸗
ria ſũt.Siẽ em̃ in toꝛcularibꝰ⁊ vua pꝛemit᷑ ⁊
oliua:vt vinũ ⁊ oleũ reponat᷑ in canaua:ita
ꝑ nequiciam maloꝛũ hominũ: qͥ boni ⁊ iuſti
ſunt multis tribulatiõibus coꝛꝑaliter fati⸗

gant᷑:vt animę eoꝛũ tanq; oleum ac vinum

recõdi in ęterna tabernacula mereant᷑. NMo/
li ergo de dei miſericoꝛdia vel iuſticia deſpe

rare:quotiẽs te videris ab iniquis homini/

bus fatigari:ſed cõſidera ꝙ illi qui te perſe/
quũtur apud deũ velut molę ac toꝛcularia
deputant᷑. Tu vo q̃ſi oliua:⁊ q̃ſi vua legiti/

ma paruo tẽpoꝛe pꝛęſſurã maloꝛũ hominũ

ſuſtinere cogeris. Sed poſtea illis ſine fine
remanebit oppꝛobꝛiũ: tu fęlici cõmutatiõe

trãſibis ad regnũ. Et tũc liberatꝰ ab oĩbus
malis cũ ꝓpheta poteris dicere:Trãſiuimꝰ Nẽ.s5.

ſapiätpaug
ſſoutb'ye
Niapeetie
Atoüſaute
ucterenn
eiſtrede
o iuttre⸗
oti Ae
azn Meooo
raue
tmnpe
4
/ln
b au⸗
Nelocod
Colelupu⸗
Zpis kisdiuni
wusſie
inpeoun
Thonetſt
cit Frad
1pigenn
iſtus be
Hottee
tienecy.
necresal/
hoͤhegrſt,
luturſe
l. Diem
densint
keigictictuc
llflofee
röfuii
getrg
iuſe
nenoritt,
.D
Wiinene
Mn ſͤeenl
ſalnſüͤn
feelire
deleghoe

„
n Homelia
. U
– prignẽ ⁊ aquã: ⁊ induxiſti nos in refrigeriũ.
mini nti Sed vt ad iſtam merearis beatitudinẽ per/
tgltnn uenire:oꝛa ꝓ illis qui te ꝑſequũtur:quia po/⸗
– tens eſt deus vt illos conuertat ad bonum.
midti Et qui nũc paleę eſſe vident᷑: de ziʒanijs in
iuſtcnn⸗ triticum: de amurca in oleũ tranſeãt. Et qui
enmnn modo alios ꝑ nequiciã ꝑſequunt᷑: ipi poſtea
M u ꝑſecutionẽ ꝓpter iuſticiã patiant᷑. Et qͥ nũc
N iein res alienas crudelit᷑ volunt rapere: res ſuus
M incipiãt pauꝑib miſericoꝛdit᷑ erogare: Quã
ult rẽ ſi oꝛãtibꝰ vob ſᷣm ſuꝗ cõſuetudinẽ pietas
aniie diuina pꝛęſtiterit: nõ ſolũ de veſtra ſed ⁊ de
— alioꝛũ ſalute duplicẽ mercedẽ in ęterna bea/
Bitculeni titudine remunerante deo capietis. Quod
nnuganinn ipſe pᷣſtare dignet᷑:qui cũ patre ⁊ ſpirituſan
Nbomitini cto viuit ⁊ regnat deus per omnia ſęcula ſę/
ninenm culoꝛũ: Amen.
ndln Ecxiz1. (De eo quod ſcriptũ eſt: Beatus
aie vir qui poſt aurũ nõ abijt: hec ſpe⸗
ganoneinfe

raiut in pecunię theſauris: Home/
teclein gfunn ” KXK
vetlligrlna A Eatus qui poſt aurũ nõ abijt:Et vt
kascneuon. 4 quicũq; aliquid iuenerit:ei qui ꝑdi/
Nextenuni. dit ſine vlla dilatione reſtituat: Et
ntesnoblci A de illo qui ducẽtos ſolidos inuenit:Et qͥ ad

Leideers ouile lupus venit:⁊ lupus redit. In ſcriptu
ſasdicn in Abi.s. is diuinis legimꝰfratres chariſſimi:ꝙ bea/
nuanente tus ſit qui poſt aurũ non abijt:nec ſperauit
ini Quͤhei in pecunię theſauris. Qui potuit trãſgredi
õ ⁊ non eſt tranſgreſſus:facere malũ ⁊ non fe/
euen V cit. Fratres interrogemꝰcõſciẽtias noſtras:
insmuine ⁊ videamꝰ ſi ita cupiditatẽ cõtemnimus: vt
Rerneleneit iſtius beatitudinis participes eſſe epoſſimꝰ.
lor D Foꝛte aliqͥs intra ſe cogitat ⁊ dicit:NHec fur/
n. un tũ:nec violentiã facio:nec rapinas exerceo:
genen . 6 nec res alienas aliquando negaui. Foꝛte iõ
nini ne. nõ negaſti: quia tibi nemo cõmendare vo/
heſin⸗ 8 luit:aut ſi cõmẽdauit: ſub teſtibꝰ cõmenda/
gtncnu uit. Dic mihi ſi reddidiſti quãdo a ſolo ſol⸗
ͦſhatt vbi deus inter vos fuerat accepiſti? Si tunc
nuln regddidiſti: ſi moꝛtuo eo qͥ cõmendauit neſci/
unnn enti filio reddidiſti:tũc te laudabo:qꝛ pꝰ au⸗
naemnt, rũ nõ iuiſti:qꝛ potuiſti trãſgredi ⁊ nõ es trãſ
Auſtcudihe greſſus:qꝛ potuiſti facere malum ⁊ non feci/
picnson ſti. Aut ſi foꝛte ſacculũ alienũ ſolidoꝝ vbi te
litet nemo vidit in via inueniſti: ⁊ ſine vlla moꝛa
lexr wn cuiꝰ fuerat reddidiſti. Ita fratres redite ad
liſt nultn vos:interrogate vos:reſpicite vos:vera re/-
hon ho, Joꝶ.7. ſpõdete vobis: ⁊ iudicate vos nõ ᷣm ꝑſonã
lli⸗ ſti⸗ ſed iuſtũ iudici iudicate Ecce chꝛiſtianꝰ es
iccnunn frequẽtas eccleſiaʒ: verbũ dei libent audis:
nidinr de lectiõe vbi letiiſime cõmoneris. Tu lau/
S

das tractantẽ: ego quęro facientẽ: chꝛiſtian⸗
es:frequẽtas eccleſiã: verbũ dei amas:et li /

bẽter audis. Ecce h̊ qð ꝓpono ĩ eo te erami ·
na:in eo te apende: in eo aſcẽde ad mentis

tuę tribunal:⁊ cõſtitue te ante te ⁊ iudica te.
Et ſi te pꝛauũ inueneris:coꝛrige te. Cõſide/⸗
ra qð ꝓpono.Deus dicit in lege ſua inuen / Leuiti.s.
tionẽ eſſe reddendã. DNeus in lege ſua dicctt
quã poꝛi pplo dedit: ꝓ quibꝰ chꝛiſtꝰ nõdum
erat moꝛtuuſ: Vt quicũq; rem cuiuſcũq; in/
uenerit:tãqᷓ; alienã cito reſtituat:AQuia ſine
dubio ꝛ⁊ ſi ipſe ꝑdidiſſet:hoc ſibi de alio fieri
voluiſſet. Scõm illud qð ſcriptũ eſt: Oia ꝗᷓ Wattb.⸗.
vultis vt faciant vobis homies:⁊ vos faci
te illis ſimilit᷑. Si quiſq;: verbi gratia:inue/
niat ĩ via alienũ ſacculũ ſolidoꝝ: debet red/
dere.Sed neſcit cui. Se excuſat ignoꝛantia
ſi non dominet᷑ auaricia. Dicam veſtręcha⸗
ritati: quomõ dei dona ſunt:⁊ ſunt in popuu
lo dei qͥ nõ fruſtra audiũt verbũ dei. Picam
quid fecerit homo quidã pauperrimꝰ:eo tẽ/
poꝛe quo ſanctus ambꝛoſiꝰ mediolani erat
epiſcopus:vbi tunc pᷣſens erat etiã auguſti
nus nõdum epiſcopus. Tã pauper erat ille
de quo loquimur vt ꝓſcholaſticus eſſet grã⸗
matici: ſed plane verus et ꝑfectꝰ chꝛiſtianꝰ.
Sʒ melioꝛ fuit ille qui ad velũ ſtabat qᷓ; ille
qui in cathedra ſedebat. Pauper & iſte inue
nit ſacculũ ducentoꝛũ ſolidoꝛum:memoꝛ tñ
diuing legis ꝓpoſuit petaciũ publice: Qui
ſolidos ꝑdidit veniat ad illũ locum vt quę/
rat illũ hominẽ. Ille qui plangẽs circũqua/
qᷓ; vagabat᷑: inuẽto ⁊ lecto petacio venit ad
hoĩem.Et ne foꝛte alienũ quęreret ſed ſuũ:
queſiuit ſigna:interrogauit ſacculi qualita-
tẽ:ſolidoꝛũ etiã ⁊ numerũ. Cuʒ oĩa ſideliter
etiã ille reſpondiſſet: reddidit qð iuenerat.
Ille repletꝰ gaudio ⁊ quęrẽs vicẽ repẽdere:
tanqᷓ; decimas obtulit illi ſolidos viginti:
Noluit acciꝑe.Obtrulit decẽ: noluit accige.
Saltẽ rogauit vt vel quiq; acciꝑet.MNoluit.
Ille ſtomachabũdꝰ pꝛoiecit ſacculũ: Nihil
ꝑdidi ait.Si nõ vis a me aliquid acciꝑe:nec
ego aliquid perdidi. QAuale certamẽ fratres
mei:quale certamen: qualis pugna:qualis
cõflictus. Cheatrũ mũdus:ſpectatoꝛ deus.
Victus ille:qð offerebat᷑ accepit: ⁊ cõtinuo
totũ pauperibꝰ erogauit. VUnũ ſolidũ in do
mũ ſuã non miſit. Conſiderate fratres tam
gloꝛioſuʒ exemplũ ⁊ tam admirabile factũ.
Egit aliqᷣd ĩ coꝛdibꝰ veſtris: ſi verbũ dei re/
quieuit i ais vris: Facite hoc frẽs mei. No/⸗

Sancti Auguſtini
lite putare vos damnuʒ pati: ſi qð a vobis tuũ in hac ꝑegrinatione:ad illũ toto amoꝛe en ann
inuentũ fuerit reddideritis. Credite qꝛ: ma/ ſuſpira:illũ deſidera. Ecce fac quo te ꝓbare aet
gnũ lucrũ eſt ſi feceritis qð ſuggero. Foꝛte vult deus tuus: vt appareat ꝓ quibꝰ rebus m ie
aliquis veniẽs in domo tua ꝑdidit ſolidos. diligas eum: vtrũ pꝛo ſeipſo an ꝓ rebus ter e⸗ hon
Terra cõmunis eſt:in vna domo eſtis ĩ hoc renis quas tibi pꝛeſtitit ⁊ dicat tibi: Fac qð nncien
mũdo:ambo viatoꝛes eſtis huiꝰ vitę. Unũ vis:imple cupiditates tuas:extende nequi nic Eeat
“ ſtabulũ intraſtis. Poſuit ille: oblitus eſt y ciã: dilata luxuriã:quicquid libuerit licituʒ d
Leuitj.6. cecidit ab illo. Inueniſti qui in lege audiſti: puta: MNon te hic punio:nõ te in gehennam nln crt
inuentionẽ eſſe reddendã. Quis inueniſti: mitto:faciẽ meã tamẽ nunq; videbis.Siad rle
qui cuʒ audires verbum dei laudaſti: tu in / iſtaʒ ſententiã expauiſti: amaſti. Si ad hoc ncte 4
ueniſti:ſi ergo veraciter laudaſti: redde qðd quod dictũ eſt: Faciẽ ſuã tibi negabit deus ulat⸗
inueniſti. Si autẽ nõ reddas quod inueni/ tuus:cõtremuit coꝛ tuum: et in non vidẽdo nnnnd
ſti:quãdo laudaſti teſtimoniũ cõtra te dixi deũ tuũ magnã pęnam putaſti:gratis ama gnman
Cſti. Eſtote ſideles inuẽtoꝛes:⁊ tunc iniquos ſti.hoc ideo diximus fratres:quia ſunt ho/⸗D unſnkct
14.q. S.ſiq̃l. vituꝑate raptoꝛes. MHã ſi qͥd inueniſti et nõ mines ita negligẽtes⁊ tepidi:⁊ qð peius eſt n⸗ Ene
reddidiſti: rapuiſti. Quãtũ potuiſti feciſti: etiam infideles qui dicunt: Vtinã hic mihi tͤdaſd
qꝛ plus nõ inueniſti: ideo plus nõ rapuiſti. deꝰ ĩ hoc ſęculo oĩa bona tribuat: nõ ad me
Qui alienũ negat: ſi poſſet ⁊ tolleret:ꝙ nõ ptinet quid ĩ futuro ſeculo de me fieri veit. N t,hn
tollis:timoꝛ te cohibet.Hõ bonũ facis: ſed O infelix anima:etiã ſi te deus nõ mittat in ſkunge
malũ metuis.Et latro timet malũ:⁊ vbi nõ pęnam: ⁊ tantũmodo faciem ſuaʒ te videre ſfnu
poteſt nõ facit:⁊ tamẽ latro eſt. Deus enim nõò pꝑmittat: nũquid nõ melius fuerat te nõ uſme
coꝛ interrogat nõ manum. Lupus venit ad fuiſſe natũ? Cum vo fieri nõ poſſit: vt qͥ fa miſuti,
ouile ouiũ:quęrit inuadere:quęrit lacerare: ciem eius nõ meruerit videre:ignem ęternũ Gmugan
quęrit deuoꝛare. Vigilãt paſtoꝛes: latrant euadere poſſit: quare ſic amas hᷣſentis ſecu/ Qumniil
canes:nihil poteſt: nihil aufert: nõ occidit: li voluptatẽ:vt nõ expaueſcas ęterni ignis Vdeſn
ſed tamẽ lupus venit: ⁊ lupus redit. NMun/⸗⸗ ardoꝛẽ: Si ergo meus ſermo inuenit in coꝛ; Quinſe
quid qꝛ ouem non tulit:ideo lupus non ve / dibus veſtris aliquã ſcintillã gratuiti amo- nnns
nit ⁊ ouis redit: Lupus venit fremens ⁊ ti/ ris dei:ipſam nutrite. Ad hanc augendam flostn
mens. Interroga & quiſquis vis de altero vos aduocate pᷣce humilitatis:doloꝛe pęni/ bigten
iudicare:ſi tunc nõ facis male quãdo potes tentię:delectatiõe iuſticię:operibus bonis: nagno⸗
facere:⁊ ab hoĩe nõ puniris: tũc times deũ. gemitibus ſinceris:cõuerſatione laudabili: ior-
Nemo eſt ibi niſi tu et ille cui facis malũ: et amicitia fideli.anc ſcintillaʒ boni amoꝛis ſisda
deus qui ambos videt: hoc time. Parũ eſt de qua dñs dicit: Ignẽ veni mittere in ter⸗/ Lud n. logth
qð dico: Ibi time malũ: ibi ama bonũ. Nã ram: ⁊ quid volo niſi vt ardeat: Flate in vo Qlien
etiã ſi timoꝛe gehennę nõ facis malũ: nõdũ bis:nutrite in vobis. Ipſa cum creuerit et tmunlto
ꝑfectus es. Audeo dicere: ſi timoꝛe gehẽnę flammã digniſſim fecerit:omniũ cupidita lenno⸗
nõ facis malũ:eſt quidẽ in te fides qꝛ credis tum carnaliũ ligna conſumet. Qůõ ipſe pꝛeę/ lteni be
fururg dei eſſe indiciij gaugco ſei ins ſedd ſtare dignet᷑ qui viuit ⁊ regnat deus v᷑. eßtenpe
adhuc timeo malicię tueę. Quid eſt qð dixi⸗ Dee . „ „ leogunt:
Quia ſi timoꝛe gebenne nõ facis malänois De eo qð Aplus ait:Uidete quõ l
amoꝛe iuſticię facis bonũ. Aliud eſt timere caute ambuletis:non vt inſipiẽtes leitolet
peęnam: aliud eſt amare iuſticiã. Amoꝛ caſtꝰ ſed vt ſapiẽtes:redimẽtes tempus Hulmn.
in te eſſe debet: quo amoꝛe deſideres videre An dies mali ſunt: Homelia Y nogli,
non cęlum ⁊ terrã:nõ campos liquidos ma/ Poſtolũ cum legeret᷑ audiſtis: ĩimo lbeun
ris: nõ ſpectacula nugatoꝛia: non fulgoꝛes oẽs audiuimus dicentẽ nobis:Vli/ abi.ðõ. Wlnen
nitoꝛeſq; gẽmaꝝ:ſᷣ deſideres vidẽ deũ tuũ: H dete quomõ caute ambuletis:nõvt idiesbe
1. Joh. . amare deũ tuuz. Quia dictũ eſt: Dilectiſſi/ Inſipiẽtes ſed vt ſapientes:redimẽtes tem/ Mbonl
mi filij dei ſumus: ⁊ nõdum apparuit qͥd eri/ ſpus quoniã dies mali ſunt. Dies malos fra töͤcnin
mus. Scimus qᷣa cũ aparuerit: ſiłes ei eri- /tres dus res faciunt: malicia ⁊ miſeria. Per· mmach
mus: qm̃ videbimꝰ eũ ſicuti eſt. Ecce ꝓpter /malicia hoĩm ducunt᷑ dies mali.Cęteꝝ dieſ wrmnne
qua viſionẽ fac bonũ: ecce ꝓpter quã viſio/ iſti quãtũ ꝑtinẽt ad ſpacia hoꝛarũ: oꝛdinati ebit
nẽ noli facere malũ.Si em̃ amasvidere deũ ſunt:Ducũt vices ſuas:agũt tꝑa.Oꝛit᷑ ſol⁊ Plpſig

in
ülüimin
eſgurte
el be
ongtt
denthic
gannli
ul butin
nolenghenn
cßnicsg
anaſt. Sthe
nbineghienn
Maintonntäi
Puteſtignenn
Mmes:guuſunde
cidergöans
nn Dnihenn
nborr tün
lodeneigi.
redeusnöu
Menſoßzentn
nehusſtanen
ninöle ir
anns aansſe
neſasgen p
emonnuenunon
Unligemnmnd
rugein
lenisdoeen
Ecpatbuebli⸗
nſenonelnennr
hnlezbonan
peninnoent
Ilent rbt
gCangunt
tomnücht
ma Quhgl
nudabit.

irdeen
. tiſoies
nirpſmhpl
Euudſtiunn
mti neh
utlttn
molnirunn

——
= = =

☛ –☛ =

4
.

Homelia

Ecẽs.i. occidit:Sol iterum oꝛitur ⁊ occidit: Veniũt

tempoꝛa: trãſeũt tempoꝛa. Cui moleſta ſũt
tempoꝛa: ſi homines ſibi moleſti non ſunt:
Ergo dies malos:ſicut dixi:duę res faciũt:
miſeria hominũ ⁊ malicia. Sed miſeria ho/
minũ cõmunis eſt:nõ debet malicia eſſe cõ/
munis.Exquo em̃ de peccato adam omnes
miſeri nati ſumus:cõmunis eſt miſeria. Sʒ

cõtra generationẽ queę nos miſeros fecit: ꝓ/

uidit deus regenerationẽ vnde nos a miſe/
ria liberaret. Generatio mittit in miſeriam:
regeneratio deſignat ad beatitudinẽ. Non
em̃ quia dixi: regeneratio liberat a miſeria:
iam nos cõtinuo vt regenerati ſumus beati
ſumꝰ. Si mox regenerati iam beati eſſemꝰ:
⁊ dies bonos ageremus:nõ nobis apoſtolꝰ
diceret: qui iam regeneratis et fidelibus lo/

Eph.. quit᷑: Redimentes tempus quia dies mali

ſũt.Et regenerati dies malos ducimꝰ:quo/
uſq; finiat᷑ pena moꝛtalitatis ⁊ ſuccedat gra
tia ſummę fęlicitatis.Si nihil nobis ad fu⸗
turũ ſęculũ pꝛodeſt ꝙ colimus deũ: vt quid
colimus eum? Vt hic habeamus felicitatẽ.
Quanti illã habent qui non colunt deum?
Vt bic ſeneſcamus et decrepiti efficiamur.
Quãti ſeneſcunt blaſphematoꝛes dei? Jðo
colendus eſt deus:vt cultoꝛes illius habeãt
filios ⁊ nõ ſint ſteriles? Filios deus et leoni9
bus ⁊ onagris et ſerpentibꝰ dat. Hon & pꝛo
magno ⁊ vero bono petendũ eſt:quo d⁊ iu⸗
dęis ⁊ paganis ⁊ hęreticis:etiam ⁊ ipſis be/
ſtijs datur. Aurũ em̃ ⁊ argentũ:honoꝛes:fi/
lios ⁊ patrimonia multa habẽt etiã ⁊ mali.
Qui em̃ vere chꝛiſtianus eſt: nõ iſta omnia
tranſitoꝛia debet petere:ſed totum pondus
intentionis vel oꝛationis ſuę ad expetendã
ęternã beatitudinẽ debet impendere. Iſta
em̃ tem poꝛalia bona:⁊ quãdo dat deꝰ:gra/
tięg agant᷑: ⁊ quãdo tollit:ſimilit gratig agã-
tur. Iſta quãdo voluerit tribuet:quãdo vo
luerit tollet:tantũ eſt vt ſeipſum nobis non

B auferat. Nemo ergo dicat in coꝛde ſuo fra/

tres quãdo auditis lectionẽ iſtã beati apo/

ſtoli: Redimẽtes tempus quoniã dies mali

ſunt:nemo dicat in coꝛde ſuo: parentes no/

ſtri dies bonos habuerũt: nos malos dies
habemus. Quare?parentes noſtri:nũquid

nõ chꝛiſtiani fuerũt? Iſta lectio non eſt reci/
tata ab ipſis tempoꝛibus apoſtoloꝛũ: ante
tot annos quãdo recitabat᷑ non ad eam ge⸗/
mebat᷑:⁊ qð dicebat non agnoſcebat᷑:ex eo
ꝙ lapſus eſt adã ⁊ de ꝑadiſo ꝓiectus eſt:nũ/

qᷓ; fuerũt dies niſi mali: Iſtos pueros qͥ na/
ſcunt᷑ introgemꝰ: quare a ploꝛatu incipiant
qui ⁊ ridere poſſunt. MNaſcit᷑ ⁊ ſtatim ploꝛat:
poſt neſcio quot dies ridet. Quando ploꝛa/

bat naſcẽs ꝓpheta ſuę calamitatis erat: La

chꝛymę em̃ teſtes ſunt miſerię. Mõdum lo/
quit᷑ et iã ꝓphetat in laboꝛes et futurũ in ti⸗
moꝛe:⁊ ſi bñ bñ. Bene ſi vixerit:et iuſtꝰ fue/
rit:certe in medijs temptationibus poſitus
ſemꝑ timebit. Quid em̃ qͥa iuſtus eſt: Ecce

iuſtus eſt. Quid ait apoſtolꝰ⸗Omnes enim 2. Timot&.ʒ.

qui volũt pie viuere in chꝛiſto ꝑſecutionem
patient᷑. Ecce quia dies mali ſunt:ſine ꝑſe/
cutione hic viuere iuſti nõ poſſunt.Sed di⸗
citis mihi.QAuid:Qñ pax eſt:qñ ꝓuinciaꝝ
iudices honoꝛãt eccleſiã:qũ inimicos reges
eccleſia non patit᷑:qñ oẽs leges ꝓ ipſa ſunt:
quõ qͥ pie viuunt ꝑſecutionẽ patiunt᷑: Qui
int᷑ malos viuũt ꝑſecutõeʒ patiũt᷑.Quare:
Quia oẽs mali ꝑſequunt᷑ bonos:nõ ferro ⁊

lapidibus:ſed vita ⁊ moꝛibus.Nũquid ali/ Señ.i9.

quis ſanctũ loth ꝑſequebatur in ſodomis?:
Nemo illi moleſtus erat: et tñ inter impios
viuebat:inter impuros:imundos:ſuꝑbos:

blaſphemos ꝑſecutionẽ patiebat᷑: nõ vapu

lando ſed inter malos viuendo. Omnis em̃
qui iuſtus ⁊ pius eſt:quando videt aliquos
male viuere:luxurie ſeruirę: iuſticiã nõ tene
re:ſuꝑbiam ſectari:charitatẽ cõtemnere:qũ

iſtos tales vident illi qui boni ſunt dolent:

affligunt᷑ ⁊ contriſtant᷑. Lugent em̃ cũ apo/
ſtolo eos qui peccauerũt ⁊ nõ egerũt pęnitẽ
tiã. Quiſquis me audis ⁊ nondum viuis in
chꝛiſto pie:incipe in chꝛiſto pie viuere.Et ꝓ
quo dico. Nũquid apoſtolꝰ paulus qui eo
tempoꝛe fuit quando adhuc in mũdo ſides
noua ſeminabat᷑: et neceſſe erat vt multos
aduerſarios pateret᷑: quia hoc dictuʒ eſt de

chꝛiſto: In ſignũ cui cõtradicet᷑: Mũqͥd eas Lucj..2.

tantũ ꝑſecutiones cõmemoꝛat:quas patie-/
bat᷑ vel a iudęis vel a gentibus? Hon ipſas

tantũ:nã illas ſic cõmemoꝛat:A iudęis qui/2ꝛ. Corſ.tx.

quies quadragenas vna minꝰ accepi: La⸗/
pidatus ſum: et cetera quę nouimꝰ qñ legi/
mus.Sʒ ille erãt etiã ꝑſecutiões:ſine quibꝰ

in hoc ſeculo nullꝰ iuſtus viuere põt: Foꝛis 2. Cor..⁊.

pugnę: intus timoꝛes. Deniq; cũ cõmemo/
raret ꝑicula ſua:Pericuł inqᷣt ĩ mari:ꝑiculis

in fluminibꝰ:pꝑiculis in deſerto:pꝑiculis a la/ 2. Cori.iI.

tronibꝰ:ꝑiculis iĩ falſis fratribꝰ. Cętera peri
cula poſſunt quieſcere: pericula a falſis fra-⸗
tribus qᷣeſcere vſq; ĩ finẽ ſeculi nõ nouerũt.

BGancti

C Redimamꝰ tpᷣus qm̃ dies mali ſt.Expe/
ctatis a me foꝛte ſcire:qͥd eſt tᷣus redimere.
Quõ habemꝰ redimere tpᷣus: dicturꝰſũ:qð
pauci audiũt:pauci ferũt:pauci aggrediũt:
pauci agũt:tñ dicã qm̃ ipᷣi pauci qͥ me audi/
turi ſũt:int᷑ malos viuũt: qm̃ dies mali ſũt.
Redimere tempꝰhoc eſt:qñ aliqᷣs tibi ĩigerit
litem: ꝑde aliqͥd vt deo vaces nõ litibꝰ per·

de:Ex eo ꝙ ꝑdis pꝛeciũ eſt tempoꝛis.Certe
qñ ꝓ tuis neceſſitatibꝰ ꝓcedis ad publicũ:

das nũmos ⁊ emis tibi paneʒ aut vinũ aut

oleũ aut lignũ aut veſtẽ aut aliquã ſupelle/
ctilẽ: aut qðcũq; tibi opus ẽ:das ⁊ accipis:
aliquid amittis: aliqͥd accipis: hoc eſtima/
re. Nam ſi nihil amittas ⁊ habeas qð nõ ha
bebas: aut inueniſti aut donatum accepiſti
aut hęreditate acqͥ ſiſti. QAñ aũt aliqͥd amit/
tis vt aliqͥd habeas:tũc emis.Qð habebis
emptũ eſt:qð amittis pꝛeciũ eſt. Quõ ergo
ꝑdis nũmos vt emas tibi panes:ſic ꝑde nũ
mos vt emas tibi quietẽ. Et hoc ẽ tempus
redimere. Pꝛouerbiũ notum eſt punicũ:qð
qͥdẽ latine vobis dicã:qꝛ punice nõ oẽs no/
ſtis. Punicũ em̃ ꝓuerbiũ antiquũ: Vt eniʒ
habeas tempꝰ quietũ:pde aliquid. Audi ꝓ
uerbiũ antiquũ vtile ⁊ neceſſariũ. Peſtilen/
tia ante oſtiũ venit ⁊ nummũ quęrit:Duos
illi da ⁊ ducat ſe. Peſtilẽtia eſt homo malꝰ:
qͥ te vult ꝑ calumniã expoliare. Peſtilẽtia ẽ
homo malus calumniatoꝛ: ꝓditoꝛ. Iſte ta/
lis ſic eſt:quõ puſtula mala in coꝛpe. Sicut
em̃ quãdo puſtulã incurrit homo:deſiderat
vt cito ſpondolũ faciat: ⁊ optat vt ſine aliq
moꝛa ipᷣa mala puſtula aliquã ꝑticulã tollat
de coꝛꝑe:⁊ cũ ipſa diſcedat: ne venenũ ipſiꝰ
totũ coꝛpꝰ occupet ⁊ animã petat: Ita etiã
qñ iniquus ⁊ malus homo q nõ vult niſi li-
tibꝰvacare:aliquã tibi calumniã facit:puta
illũ eſſe puſtulã malã: ⁊ acqͥeſce vt qualẽcũ⸗/
q; ꝑticulã de ſbᷣſtãtia tua ꝑdas: ne dũ te ni-
miũ litigãdo occupas: quietũ coꝛ hr̃e ⁊ deo
vacare nõ poſſis. HNũquid nõ ſupꝛadictũ ꝓ
uerbiũ de euãgelio videt᷑ natũ?: Nunqᷣd ali/

Watth.5. ud dixit dñs qᷓ; redime tempꝰ qñ ait: Si qͥs

vult iudicio tecum contendere:⁊ tunicã tuã
tollere:? Auocare te habet litibuſ a deo tuo:
nõ habebis quietũ coꝛ:nõ habebis trãquil/
lum animũ.Euerteris cogitatõibus tuis:ir
ritaris aduerſus ipſuʒ aduerſariũ tuũ: Ecce
tempꝰ ꝑdidiſti. Quãto meliꝰnummũ amit/
D teres ſi tempꝰredimeres.Certe om̃ibus pla

cuit qð dictũ eſt: Venit᷑ ad negocia veſtra ?

—

ibi vos inuenio. Et tñ ffes mei in cauſisvex

ſtris:in negocijs vr̃is:qñ ad nos dijudican/
da veniũt:ſi hoĩ chꝛiſtiano dico vt ꝓ temꝑe

redimendo perdat aliqͥd ſuũ:quãto maioꝛe
cura ⁊ fiducia debeo illi dicerevt reddat alie
num. Ambos em̃ chꝛiſtianos audio. Ille ca
lumnioſus qͥ vult facere alteri cauſã ⁊ tolle/
re ab illo velut ꝓ cõpoſitiõe: gaudet ad iſta
vba. Apls dixit: Redimẽtes tempꝰquoni/ Eob.ʒ.
am dies mali ſũt: SFacio calumniam chꝛiſti⸗
ano:ille velit nolit dat mihi aliquid vt tem
pus redimat:quia apoſtolũ audiuit. Vide

ne foꝛte cũ te putas aſtutũ: inuenias litigi/

oſum: et malit erogare vt vincat te q; per /
dere vt careat te. Tamen ſi illi dicturꝰ ſum:

perde alidd ocioſus:redime tempꝰ:apoſto/
lum audis quoniã dies mali ſunt: ſi illi qui

bonꝰ et iuſtus eſt dico:perde aliqͥd vt ſis ti
bi quietus:nõ ſum calumnioſe dicturꝰ:ꝑde
te fili diaboli:nullã cauſã habes:et res alie /
nas auferre moliris. Cauſã nõ habes:⁊ ca⸗

lumnia plenus es:Chꝛiſtianꝰes tu:Nunqͥd

volo illuʒ acqrere ⁊ te ꝓꝑdere? Si illi dixero:
da illi aliqͥd vt recedat a calũnia:tuvbi eris

qui habebis pecuniã de calũnia: Ille qͥ pꝛo

pter vitandã calumniã tempꝰ a te redemit:
hic tolerat dies malos: tu qͥ calũnijs paſce⸗
ris:⁊ hic habes dieſ malos:⁊ poſt dies ipos

habiturꝰ es ĩ die iudicij peioꝛes. Sed h̊ foꝛ/
te rides:qꝛ nummũ attendis:Ride: ride:et

cõtemne:ego erogẽ:veniet qui exigat.Sed

credimꝰ de dei miſericoꝛdia: qð ſic omibus
nõ ſolũ ſanctis ⁊ deũ timẽtibꝰchꝛiſtianis: ᷣ
etiã illis qͥ multis litibus ⁊ ſe ⁊ alios inquie
tant:ipſe pius dñs inſpirare dignabitur vt
omni cõtentione vel ęmulatiõe ſemota: ita
paci ⁊ charitati ſtudeãt: vt nõ ꝓpter diſcoꝛ/
diã dei iracundiã incurrere:ſᷣ magis ꝓpter
dilectionẽ⁊ pacẽ ad ęterna mereant᷑ pꝛemia
ꝑuenire: Pꝛeſtante dño nr̃o ieſu chꝛiſto:cui
eſt honoꝛ ⁊ imperiũ cũ patre ⁊ ſpirituſancto

in ſecula ſeculoꝛum: AmẽY.
Beee qð ꝓpheta dicit in pſalmo:
Suſtine dnm: viriliter age ⁊ cõfoꝛ NPo. 26.

tetur coꝛ tuñ: Homelia⸗ AX.
QNequẽter ffes cũ pſalmiſta cantaui
mus: Suſtine dñm: viriliter age et Abi.ð.

N confoꝛtetur coꝛ tuũ: ⁊ ſuſtine dñm.
uid ẽ:ſuſtine dñm? Vt tũc accipias quã/
o dabit:nõ tũc exigas quãdo vis. Tempꝰ
andi nondũ eſt: Suſtinuit te: ſuſtine illũ.
AQuid ẽ qð dixi:ſuſtinuit te:ſuſtine illũ:Si

unilſril
bidilcen
tbiciert⸗
ge Gtn
ſtell
1ülens
Hſetgeinfi
uſis
ltmagi
Tutanenq
Paterquut
gstbipn
NCo⸗Ou
Ninumn
(gtiseiscd
lebeh⸗ encied
ſeninonet
ſapelina
Etſpendo
Pon deun
(Ptedgern
au enta oe
Ulennäte
Cbtiouumu
Gddiee
Pnerden
ſperomal
lluddic⸗
liſpenk
deus
orhech
gpotolt
lempas
nos ſati
hucmoo
vecoxet
ditit o
mninpiu
lerſus ſue
ſonaago⸗
Aliüwolo
Ndei,
Pnit den
Uitorſie
Nelangi⸗
mninaͤe
ndrinbi⸗
ores naſ
lasele de

Homelags XI

iam iuſte viuis:ſi iam ad illũ cõuerſus es:ſi ſidiaris alienę impudicitię: qñ fraude cõtri/

— tibi diſplicẽt facta tua ſterita: ſi iaʒ placuit ſtas ꝓximũ tuũ:qñũ cõmẽdata negas:qñ fal
* Ni⸗ tibi eligẽ vitã bonã nouã: noli feſtinare exi · ſum ꝓ nũmo iuras:qũñ exhibes tibi bonum
— gere. Suſtinuit te vt mutares vitã tuã ma/ pꝛandiũ: ideo putas: qꝛ bonũ diem ducis:
kalinte lã:ſuſtine illũ vt coꝛonet vitã tuã bonã.Nẽ VUnde fieri poteſt vt dies bon ſit cũ malus
4 ude ⁊ ſi ille nõ ſuſtineret:nõ eẽt cui daret.Suſti/ ſit hõ? Malos dies vis addere mał diebꝰ⸗
en alit neꝭS qꝛ ſuſtẽtatꝰ es. Tu vo qui nõ vis coꝛri /· NRogo: aliquãtum inquit dim ittetur mihi.
de gaudaglfe gi: quiſqᷣs h es qͥ adhuc nõ vis coꝛrigi:qſi Quare? Quia ꝓmiſit mihi deꝰindulgentiã.
slenpegan vnꝰſit:magis dicere debui quicũq; hi eſtis. Sed craſtino die te victurum nemo tibi ꝓ/
Aumnindit Tu tamen qui hic es qui ſtatuiſti coꝛrigi:ſic miſit.Aut lege mihi:quomõ legis ꝓphetã:
Dtiguinen loquar quaſi ad vnũ: Quiſqͥs nõ vis coꝛri - euangeliũ:apoſtolũ: Quia cum te cõuerte/
iancinn de gi qᷣd tibi ꝓmitt?Deſperãdo peris: an ſpe/ ris: deus delet omnes iniqᷣtates tuaſ.Lege
zemnenivlig rando: Quiſqͥs deſperãdo peris hoc dicis i mihi vbi tibi pꝛomiſſus eſt craſtinus dies:
1menräe anima tua: Iniqᷣtas mea ſuꝑ me eſt: in pec· ⁊ viue craſtino die male? q; frater meus
ildiceſ catis meis cõtabeſco:Qusę mihi ſpes eſt vi non tibi hoc debui dicere: Longa erit foꝛte
nelenpn- Ezech.33 Uendi? Audi ꝓphetam dicentẽ: Molo moꝛ/ vita tua. Si longa erit:bona ſit. Quare vis
gliſunlldoag tem impij: tantum reuertatur impius a via habere longã vitã et malã: Aut longa non
tterlcetntſsn ſua peſſima ⁊ viuat.Sperãdo peris. Quid erit:⁊ illa longa debet te delectari: quę non
noſedaene eſt ſperãdo peris:? hoc dicis in animo tuo: habet ſinẽ. Aut longa erit: ⁊ quid mali erit:
habegansde HBonꝰẽ deus:miſericoꝛs ẽ deꝰ:ignoſcit oia: quia diu bene vixiſti? Tu male vis diu viue
ꝰW nöõ reddet mala ꝓ malis. Audi apoſtolũ di/ re: bene nõ viuis: ⁊ tamẽ craſtinũ diẽ nemo
aniosmburt Ro. 2. centẽ: Ignoꝛas quoniã patientia dei ad pę tibi pꝛomiſit. Coꝛrige te: audi ſcripturã: NHe Ecẽt. 5.
RK nitentiã te adducit.Quid greſtat: Quia ſi tardes cõuerti ad deuʒ. Verba iſta mea nõ
lünamuntis obtinuimus apud te aliqd: ſi intrauit in coꝛ ſunt: ſed ⁊ mea ſũt.Siamo: mea ſũt.Ama⸗
linn fbien qð dixi: Video qͥd mihi reſpondeas. Uerũ te ⁊ vr̃a ſũt. Sermo iſte quẽ modo dico:ſan
pnrint B eſt nec deſpero vt deſperando peream: nec cteę ſcripturę eſt.Si ↄtemnis illũ: aduerſariꝰ
galinent⸗ ſpero male vt ſperando peram. Hon mihi tuus eſt. Sed audi dominũ dicentẽ: Cõcoꝛ / Mattb. 5.
tokdis illud dico: Iniqtas mea ſuꝑ me eſt:iaʒ nul- da cũ aduerſario tuo cito. Audiãt oẽs:ver/
6 guͤbſp lã ſpem habeo. Mec mihi illud dico: Bonꝰ ba recito ſcripturę diuĩę. O male dilatoꝛ:o
etet eſt deus:nemini reddet mala. Mec illud di · craſtini male apetitoꝛ: audi dominũ dicen/
i⸗ co:nec hoc dico: pᷣmit me ꝓpheta:pſᷣmit me tem: audi ſcripturam ſanctam pᷣdicentem.
one⸗ apoſtolus.Et quid dicis: Adhuc modicum SDe iſto loco ſpeculatoꝛ ſum:Ne tardes con
gͤſteil 4 tempus viuam:quomõ volo. Iſti ſunt qui uerti ad deum:neq; differas de die in diem.
dimnne nos fatigant:plurimi ſũt: moleſti ſunt. A d Vide ſi non vidit illos:vide ſi non inſpexit
letupgnn huc modicũ tempus viuã quõ volo:poſtea illos qui dicunt: Craſtino bene viuo:hodie
enntun me coꝛrexero. Vtiq; verũ eſt quod ꝓpheta male viuam:et cũ cras venerit: hoc dicturꝰ
nielnn , dixit: Molo moꝛtem impij: tantũ reuerta / es.MNe tardes cõuerti ad deum: neq; diffe/ Ecẽi. 5.
i in tur impius avia ſua peſſima⁊ viuat.Qñ cõ ras de die ĩ diem. Subito em̃ veniet ira eiꝰ:
efnugs uerſus fuero:delebit oĩa mala mea:Quare ⁊ĩ tempoꝛe vindictę diſperdet te. Mũquid
nuenineni non addo aliquid voluptatibꝰ meis ⁊ viuo ego ſcripſi hoc: Nunqᷣd ego delere illud poſ
icicnſtnan quãtũ volo:quõ volo: poſtea me cõuerſurꝰ ſuʒ?: Si deleuero: timeo deleri. Illud poſſũ
rtpiuin ad deũ: Quare h̊ dicis frat: Quare: Quia tacere: timeo tacere. Pꝛędicare cogoꝛ: ter⸗
ꝓmiſit deus indulgentiã ſi me mutauero. ritus terreo. Timete mecum vt gaudeatis
tinpſiſin, Vigeo: ſcio: pꝛomiſit deus indulgentiam: mecuũ. He tardes ↄuerti ad deum. Domine
getchft per ſanctũ ꝓphetã hanc ꝓmittit: et per me vide quę dico: Domine ſcias:quia terruiſti
N minimũ ſeruũ ſuũ ꝓmittit:verũ eſt qð pꝛo/ me cum tuus ꝓpheta legeret᷑: DHomine no/
mnſnnn mittit: hãc ꝓmiſit ꝑ vnicũ ſuũ. Sed qͥd vis ſti in illa cathedra timoꝛẽ meũ cum tuus ꝓ/
irlue Mattb. 6. addere dies malos diebꝰ malis? Sufficiat pheta legeret᷑.Ecce dico: Me tardes cõuerti
ſukine e diei malicia ſua. Malus dies heſternꝰ: ma / addeum:neq;ʒ differas de die ĩ diem. Subi/
igul 14.Betrac, 18, lus ⁊ hodiernus: malus ⁊ craſtinus. An pu/ to eni veniet ira eius:⁊ in tempoꝛe vindictę
onis tas eſſe bonos dies: qñ ſatiſfacis voluptati/ diſperdet te. Sed nolo perdat te. Nolo mi/
eſotnenn bbus tuis: qñ i luxurijs enutr coꝛ tuũ:qñ in/ hi dicas:perire volo: quia ego nolo. Meliꝰ

inelic

b 2

Gancti

De vbis dñi eſt ergo nolo meũ q; volo tuũ. Si lethargi/
Ser. 59. f. cus pater tuus ęgrotaret inter manꝰ tuas:
⁊ tu adeſſes iuuenis ęgrotãti ſeni:et diceret
medicus:periclitat᷑ pater tuus: Somnꝰ iſte
grauedo eſt quędã lętalis: obſerua eũ: noli
eum ꝑmittere doꝛmire: ſi videris eũ doꝛmi/
re excita eum:ſi parũ eſt excitare:vellica:ſi ⁊
hoc parũ: ſtimula eum ne moꝛiat᷑ pat᷑ tuus:
adeſſes iuuenis ſeni oneroſuſ. Ille in dulcẽ
moꝛbũ reſolutus iret:oculos grauedine illa
pꝛemẽte cdauderet: tu contra clamares pa/
tri:noli doꝛmire.At ille:dimitte me:doꝛmi/
re volo. Et tu: ſed medicus dixit:ſi volue/
rit doꝛmire:non doꝛmiat.Et ille: Rogo di⸗

mitte me:moꝛi volo. Sed ego nolo: dicit fl/

lius patri: qui vtiq; optat ſe moꝛi: Et tamẽ
vis differre moꝛtẽ pr̃is tui: et aliquãto diu/

tius viuere cũ moꝛituro ſene patre tuo.Do/
minus tibi clamat: Holi doꝛmire:ne in ęter
num doꝛmias.Euigila vt mecum viuas:vt

. patrẽ habeas quem nunq; efferes:⁊ ſurdus
D es: Quid ergo feci ſpeculatoꝛ? Liber ſum:
nõ vos grauo.Scio dicturos eſſe quoſdaʒ:
Quid nobis voluit dicere? Terruit grauii
nos:reos nos fecit. Immo a reatu volui li-

berare. Fędũ eſt:turpe eſt. NHolo dicere ma-

lum:nolo dicere ꝑiculoſum:nolo dicere exi/
cioſum. Turpe eſt vt vos fallam ſi deus me
non fallit. DHDominus moꝛteʒ minat᷑ impijs:
nequiſſimis:fraudatoꝛibꝰ:ſceleratis: adul⸗/
teris:voluptatũ inqſitoꝛibus:ſuis cõtẽpto/
ribus:detractoꝛibus: murmurantibꝰ ⁊ mo/
res ſuos nõ mutantibꝰ. DHominꝰ illis moꝛtẽ
minatur:gehennas minat᷑: interitũ ſempit⸗-
nũ minat᷑.Quid volunt? Vt ego ꝓmittam
qð ille non ꝓmittit: Ecce dat tibi ſecuritatẽ
pcuratoꝛ.Quid tibi ꝓdeſt ſi paterfamilias
non acceptet:? Pꝛocuratoꝛ ſum:ſeruus ſum:
vis dicam tibi:viue quomõ vis: dominꝰ te
nõ perdet? Securitatẽ tibi ꝓcuratoꝛ dedit:
MNihil valet ſecuritas ꝓcuratoꝛis. Vtinam
dominus tibi ſecuritatẽ daret: ⁊ ego te ſolli

citum facerem. Domini em̃ ſecuritas valet

etiã ſi nolim. Mea vo nihil valet ſi ille no⸗

luerit. Quę ẽ aũt ſecuritas frẽsvel mea vel

veſtra: niſi vt dñi iuſſa intente diligenterq;
audiamus: ⁊ ꝓmiſſa fideliter expectemus:
In his qᷣbus fatigamur:qꝛ homies ſumus:
ipſiꝰ adiutoꝛiũ imploꝛemꝰ. Ad illũ ingemi/
ſcam:pᷣces nr̃ę nõ ſint ꝓ rebus ſęcularibus
htereũtibꝰ: tranſitoꝛijs:⁊ vice vapoꝛis eua/
neſcẽtibꝰ:Sed ſint pᷣces nr̃ę ꝓ ipſa implẽda

iuſticia: et ſanctiſicatione pꝛo nomine dei.
Non ꝓ vincendo vicino:ſed ꝓ vincenda li/
bidine:nõ pꝛo ſanãda carne:ſed pꝛo domã/
da auaricia. Hinc ſint pᷣces noſtrę:intꝰ nos
adiuuent luctantes ⁊ coꝛonent vincentes.

¶ De eo qð beatus Jacobus dicit: Jacobi.
monſatenini aiterinerß peccata ve⸗
ſtra: ⁊ oꝛate ꝓ inuicèẽ vt ſaluemini:
Homelia xNI

omnibus ſcripturis diuinis fra⸗ A
tres dilectiſſimi vtiliter ac ſalubꝛit
monemur: vt peccata noſtra de/
iugiter ⁊ hũiliter non ſolũ deo: ſed
etiã ſanctis ⁊ deum timẽtibus cõſiteri. Sic

ey per iacobũ apoſtolũ nos admonet ſpiri/

tuſſanctus dicens: Cõſitemini alterutꝝ pec
cata veſtra: et oꝛate ꝓ inuicẽ vt ſaluemini.
Et pſalmiſta: Confitemini dño quoniã bo/õ.iʒi.
nus.Et iteruʒ: Dixi ꝓnunciabo aduerſum s. z1.
me iniuſticias meas dño: et tu remiſiſti im /

pietatem coꝛdis mei. Quomõ enim nobis

peccatoꝛũ vulnera nunq; deeſſe poſſunt: ſic
et ↄfeſſionis medicamẽta deeſſe nõ debent.
Mõ em̃ ideo vult deus vt cõfiteamur pecca
ta noſtra ꝙ ea ipſe ſcire nõ poſſit: ſed quia
diabolus hoc deſiderat: vt inueniat qð no/
bis ante tribunal iudicis ęterni obijciat: iõ
vult vt magis defendere q; accuſare pecca/
ta noſtra velimus.Ecõtrario autẽ deus no/
ſter:qꝛ pius eſt ⁊ miſericoꝛs: vult vt ea cõſi⸗
teamur in hoc ſeculo: ne ꝓ illis cõfundãtur
poſtmodũ in futuro.Si em̃ nos cõfitemur:

ille parcit. Si nos agnoſcimꝰ: ille ignoſcit.

Pꝛimo homĩ nõ dictũ ẽ: Cõſitere peccatũ: geſ.2.
quia nõ fecerat qð fateret᷑: ſed dictum eſt ei
vt nõ peccaret. Hon obtemperauit: pecca/
uit. NHati ſumus moꝛtales ex vinculo pecca
ti: ꝓpagata eſt miſeria noſtra per ſucceſſio/
nem fragilitatis humanę:⁊ dicit᷑ nobis: Fa
temini peccata veſtra. Serpẽs aũt ille quõ Señ.ʒ·
tũc inſtitit vt nõ ſeruaret hõ qð illi dictũ eſt
ne peccaret:ſic nunc inſtat vt non ſeruet hõ
qð ei dictũ eſt:Cõſitere peccatum.Auomõ
em̃ tunc fecit vt caderet qui ſtabat: ſic nunc
agit ne ſurgat qͥ cecidit. Itaq; aduerſus in/
cantationes eius ⁊ inſidias quibꝰ nunc im /
pedire vult reditum noſtrũ:ſuſcipiamus p̊ᷣ/
cepta ſaluberrima aduerſus eum qui nunc
impedire vult nobis confeſſionem peccati.
Quia ſcit nõ nos poſſe redire niſi ꝑ humili⸗

gtenngei
booſpeini
wcnif
leynute
tenk hono
baüed auuhin
unaſl eel
N gperm
nunhit
Guenttind
ldinonvu
delacuſat
Ceſtinun
ogenste
atd Dot
bäͤwpuue
leſesgen
ionepe
alanſen
lſicnt
epote
ſplusga
gipeefue
duabobeho
ſcadacton
racahe
hoccat
twio
mepon
umnod
Conſent
ſplobt
bolusd
guoera
Cſcent
oud
nalin
nogope
lengan
Ltenamnen
lareſath
Mpoſu
ſteſcchan
ahöͤsde
nrmn
d dinbe
Moen
eknee
le oe
nng5
lanteni
lpen

ni

gtpninni, tatem:quiꝑ ſuperbiã lapſi ſumus. Dux no/
ſeſetponni bis iple fuit ad ſuꝑbis: modo ad humilitatẽ
naſtgii B ducẽ chꝛiſtũ ſequamur. Dicit homi ſerpens
nenypneng ille ꝓ. mathematicos ⁊ manichęos:ne conſi/

teat᷑ homo peccatũ. Per mathematicos ſic
obee e ⁊· de Señad loquit᷑: Nũquid hõ peccat: Stelle ſic poſitę
lupeggaye Sie. ct ſunt: neceſſe eſt vt faciat hõ peccatũ. DNicit
Ptlalnenig .
n peccet:Mã ipᷣe nõ peccat. Sic blaſphemias
cõuertit in deũ. Creatoꝛ em̃ ſtellarũ deus ẽ:

mnodilnaf ⁊ dũ non vult hõ ſe accuſare in eo qð fecit:
unerrlitin deũ accuſat a quo factus eſt homo. Item ꝑ
Pelatatotnn quoſdã manichęos ita ſuggerit:Hõ tu pec/
nonſclidentt cas:gens tenebꝛaꝝ peccat:tu nõ habes pec
–Rũ catũ. Dicit heęc animę:⁊ erigit eam in ſuper-
