mat:triſtatur: minatur vitã pꝛoximo dila /
cerare:⁊ ſic conſumitur ille qui charitatem
non habet:⁊ onera alterius poꝛtare neſcit:
moꝛi etiã frequent deſiderans:ſed moꝛi nõ

cũ eos perducat ad tartara. Mam ſi homo

Sed ſi cuncta hominibꝰ pꝛędicauero: om̃i/

bus hominibus peioꝛ reputaboꝛ a cũctis:
exemploq; meo multi multa mala cõmit /
tent.Quomodo ergo cõſiteri debet homo

alterunũ peccata ſua?:&O homo an ignoꝛas

ꝙ om̃es peccatoꝛes ſumus: Et ſi dixerimꝰ 1. Yo5. 1.

peccatum nõ habemus:noſipſos ſeduci„-
mus:⁊ veritas in nobis nõ eſt. Om̃es pec-/
camus:om̃es cũ peccato naſcimur: omnes

in peccatis demergimur:etiã infans cuius Job.i5.
eſt vnius diei vita ſuper terram: Cur ergo
timemus peccata conſiteri? Camen opoꝛ⸗
tet cõſiteri deo:quoniã bonus eſt:⁊ in ęter·
num miſericoꝛdia eius. Vult enim deus -
conſiteamur:non ꝙ ignoꝛet peccata noſttra
ſed vt diabolus audiat quoniã confitemur
⁊ pęnitet nos peccaſſe:⁊ peccatis confeſſis
cum doloꝛe ⁊ lachꝛymis:nõ habet amplius
vnde nos incuſet. Ecce em̃ fratres diabo/

lus vult vt taceamus: deus vult vt conſt/

teamur: ⁊ cui magis obediendum ſit: certe

conſtat ꝙ deo qui ſalutaria pꝛecepit. Hon
em̃ ſufficit ceſſare a malo: niſi peccata queę
fecimus conſiteamur cum doloꝛe. MNec ſoli

deo ſufficit conſiteri:ſed alterutrum pecca,
ta noſtra conſiteri debemus. Non igit᷑ tar
des conſiteri deo. Hon tardes conuerti ad Ecẽi. „.

deum:nec differas de die in diem. Subito
em̃ veniet ira dei:⁊ temꝑe vindicet deſtruet
te.O fratres mei qui vſq; nunc doꝛmiſtis:

nec pꝛęteritũ nec futurum eſt:om̃ia

oe

vlin
Gae
Griet
alee
lot
una
lonas⸗
en
ſoi
6 al
oeun
hantl
ſer
Pe ttip
ofane
ſcuite
lenell
rede
n
akto
s
Nonpe
wost
untad
uſa
Goden
godp
cined
gomnun
doneſt
ſrus:
lalape
onte
geeg
acclſi

be⸗
10
nis Ling
ri⸗
cal
ſc in
dbe.

cha⸗4
dei
i
er,/
mur
gel⸗
ma/
eeſ⸗
es:
chi/
nis:
mit/
onmo⸗
onas

erim Pbe

du⸗
pec⸗
nnes

a
opor
lle⸗
log.
ſa.
mur
ſſis

ſus ſ

bo/
nſi⸗
erte
gon
que
ſoli
cch
n

io.
fet
ns

—

Agd fratres in beremo Sermo XXX

Zohetł. 2. Lõuertimini ad deum in toto coꝛde veſtro

in ieinnio planctu ⁊ fletu.Ecce em̃ quia di/
cit: in toto coꝛde:nos docet pꝛopheta:ꝙ in

coꝛde eſt ſons pęnitẽtię:fletus vero ad ocu
lum:planctus aũt ad os:ſed ieiuniũ ad to/

tum coꝛpus refert᷑. Ohomo ne tardes con⸗
uerti ad deũ:diſcute mentẽ tuam:pꝛoſpice
ſingula ſecreta coꝛdis:ↄſidera anteq; ad cõ

feſſionẽ accedaſ:ꝙ coꝛ peccauit mala awetẽ

do:oculꝰvanitatẽ vidẽdo:os falſitatẽ dicẽ

do:auris mendacia audiendo: manus ver-
bera ⁊ homicidia perpetrando:⁊ ſi nõ ope-

re ſaltem voluntate. Quis ſe excuſare po/

Ro. 6. terit: pedes etiã veloces ad malũ? Igitur
o fratres mei ſic exhibuiſtis membꝛaveſtra
ſeruire immũdicię ⁊ iniquitati ad iniquita/
tem: illa ⁊ nunc exhibete mẽbꝛa veſtra ſer⸗
uire deo in ſanctiſicatiõe.Pꝛimo em̃ coꝛ q̃ͥd
mala cogitauit ⁊ ↄcupiuit:pęniteat ⁊ dole/

at:⁊ occhus fleat: os ſine intermiſſiõe oꝛet:

aures audiant verbũ dei:manus elemoſy/
nam poꝛrigant:peregrinos ſuſcipiant: in/

firmos foueant:nudos induant:pedes ve/

niant ad eccleſiã: genua flectant᷑ ⁊ laboꝛẽt:
quia ſicut nullũ fuit membꝛũ quod peccan
do deo nõ diſplicuerit: ita nullũ ſit mẽbꝛũ
quod pęnam nõ patiatur condignã edit
em̃ nobis deus membꝛa:vt ſibi ſeruiamus

noõ mundo. Sed heu fratres:cęloꝛũ ciues ?

domeſtici vei: facti ſunt amatoꝛes mundi:
foꝛtius diligentes terrena q; cęleſtia:tranſi
toꝛia plus q; ęna:res ſuas plus qᷓ; ſeipſos.
MNon ſic fratres mei nõ ſic:qꝛ ecce iam tem/
PS.126. Pus pꝛope eſt:ecce iam nobis minat᷑. Sur⸗
ite ergo qui panẽ doloꝛis comeditis:⁊ ad
ceccleſiã pergere feſtinemus: ⁊ flẽtes pecca/
ta noſtra cum doloꝛe cõſiteamur. Sed pꝛi/
mo talis oꝛdo tenendus eſt:vt peccata pꝛę
meditent᷑:vt pꝛoſerendo taliter modũ ⁊ cir
. cumſtantiã peccatoꝝ deo ⁊ ſacerdotibꝰ cõ/
Calleuiati diſcedere valeamus.Et nolite fra
tres mei differre cõſiteri peccata veſtra: nã
qui vſq; ad vltimũ diem quadrageſimę vlł
vite ſuę diſtulerit cõſiteri:dat ſignũ ꝙ hoc
libẽter nõ facit: Hon gratioſe:nõ puro coꝛ/
de:ſed coactus hoc facere videt᷑:ſed coacta
ſeruitia quantũ deo vel hominibꝰ placeãt

cõſiderate. Mon ergo de die in diem diffe/

ramus pandere coꝛdis noſtri ſecreta. Pꝛo/
miſit em deus veniꝗ penitenti: ſed nõ pꝛo/
miſit vſq; in craſtnũ differenti.gitur non

fiteamur:vt a pedibus ſuis nõ onerati ſed

cos nequaq; a verbo confeſſionis exterrea/

odifferamus:ſed cum ad confeſſionẽ acceſſe
ris tu homo vel fęemina:caue nerideas:veld
oꝛnate incedas:ne fabulas pꝛimo ꝓferas:
ſed cum humiliato capite et doꝛſo cinere et
cilicio infuſo:conſiteamini alterutrũ pecca Zacobi.5.
ta veſtra. Sed depꝛecoꝛ te o homo vt con/
fiteri nõ paueas. Frequenter em̃ diabolus
coꝛ tuum aſtringit: ne conſitearis dicens:
Quomodo coniteboꝛ hec ⁊ illa? O homo
quandocunq; hec perſenſeris:diaboli tem
ptationẽ eſſe non dubites:q cupit te aſtrin
gere nequiter: vt in peccatis poſitus ſine
magna temptatiõe ſemper agas quę placi
ta ſunt ei. Holite ergo timere peccata conſi
teri o fratres:nam illud quod per confeſſio
nem ſcio minus ſcio q; illud quod neſcio.
Cur cõſiteri times peccata? Peccatoꝛ eſt qͥ
audit peccata ſicut ⁊ tu ⁊ foꝛſitã maioꝛ.Ho
mo eſt nihil differt a me:nihil alienum ha⸗
bet a me.Cur ergo times o homo peccatoꝛ
o hoĩ peccatoꝛi ↄfiteri: Elige quod vis:ſi nõ
oↄfeſſus lates incõfeſſus dãnaberl. Ad hoc
em̃ deus exigit confeſſionẽ vt liberet humi

Aem. Ad hoc damnat nõ conſitentem:vt ſu

Pvũ puniat in ęternũ.Conſitemini o fra
tres mei ⁊ nolite differre: ad ſacrã meſſem
confeſſiõis accedere feſtinate.hhec eſt enim
ſalus animaꝝ: diſſipatrix vitioꝝ:reſtaura⸗
trix virtutum:omugnatrix dęmonũ:pauoꝛ
inferni:obſtaculum diaboli:angeloꝛũ tuni
ca: eccleſiarũ fiducia: ſalus: dux: baculus:
lumen ⁊ ſpes omniũ ſidelium.Oſancta at/
qᷓ; admirabilis confeſſio:tu obſtruis os in/
ferni ⁊ aperis paradiſi poꝛtas.O confeſſio
ſine te iuſtus iudieat᷑ ingratus: ⁊ peccatoꝛ
moꝛtuus reputabitur.O confeſſio vita iu/
ſtoꝛum:peccatoꝛũ gloꝛia:tu ſola neceſſaria
es peccatoꝛi:⁊ nihilominus iuſtus ſi qͥs re/⸗
putabit᷑ te aſtringere ⁊ frequentare debet.
Nihil deniq; remanebit ĩ iudicio quod fue .
rit per cõfeſſionẽ purgatum.O cõfeſſio illi
bata tanto pondere apenſum eſt: tantũq;
valuit apud deum: ꝙ homo nouit appen/
dere latroni qui in cruce cõfeſſus eſt domi/
ni:crucifixũ quantũ ſi fuiſſet pꝛo dñio cruci/
fixus. Ecce quantũ pꝛofuit bꝛeuis cõfeſſio
peccatoꝛis. Sed nos qui ſacerdotes ſumꝰ:
⁊ vtinam boni ſimus:caute nobisvigilare

neceſſe eſt et ſollicite: quatenus ſic delin⸗

quentiũ coꝛdibus tanto moderamine ver-
bum timoꝛis et contritionis inſigamus:vt

.

.

Sancti
2
mus:vt ſic coꝛda aperiãt ꝙ oꝛa nõ obſtrua/
mus. Sed nec abſoluere debemus etiã cõ/

ZBo. i0. punctum:niſi viderimus ↄfeſſum.AQuoniã

N

A
1. Joh. 2.

quidẽ coꝛde credit᷑ ad iuſticiã: oꝛe aũt fit cõ
feſſio ad ſalutẽ. Qui ergo verbum pↄfeſſiõis

in oꝛe habet ⁊ in coꝛde nõ habet: aut dolo⸗/

ſus eſt aut vanꝰ.Qui vero in coꝛde ⁊ nõ in
oꝛe: aut ſuperbus eſt aut timidus. Decet
igit᷑ ſacerdotes eſſe tales: vacognoſcant et
ſciant quã: qualẽ ⁊ quãtã isfirmãtibus ex/
hibere debeant medicinã: Adiuuante dño
deo noſtro:qui viuit ⁊ regnat in ſęcula ſęcu

emllat
De fallacia mũdi ⁊ eius deteſta/

tione pꝛopter tria pꝛęcipue mala
quę in eo ſunt:Sermo xxXI

dum nõ diligamꝰ: quoniã mũdus
tranſit ⁊ ↄcupiſcentia eius.QO mun
nmũde qui homies illaqueare nõ deſi/

.
2

dit: beatus qui tibi reſiſtit: ſed beatioꝛ qui

a te illęſus recedit.O munde pꝛoditoꝛ

cta bona pꝛomittis:ſed cuncta mala ꝑfers.
Pꝛomittis vitã ſed donas moꝛtẽ: pꝛomit/
tis gaudiũ ſed largiris męroꝛẽ: pꝛomittis
quietẽ ſed ecce turbatio: pꝛomittis floꝛem

ſed cito vaneſcit: pꝛomittis ſtare ſed cito re
cedis. Hon ergo es diligendus:qm̃ om̃ino

tranſis:⁊ ↄcupiſcẽtia tua velut fumus eua/
neſcit. Alloquant᷑ oẽs amatoꝛes tui o mun

de immũde:quibus aliquãdo floꝛẽ ſereniſ/
ſimę iuuentutis pꝛęſtarevoluiſti:vitã diu/

turnã: diuitiaꝝ copiã: familiariũ abundã/
tiam:pacis amęnitatẽ:dicant oẽs: loquan
tur cuncti: ſurgat venerabilis pater adam
cum om̃ibus filijs ſuis:⁊ vno oꝛe loquant᷑:
vtrũ in hac vita gaudiũ habuerint ſine do/
loꝛe:pacẽ ſine diſcoꝛdia: quietẽ ſine metu:
ſanitatẽ ſine infirmitate:lumen ſine tene⸗
bꝛis:panẽ ſine doloꝛe:riſum ſine fletu. No⸗/
lite igit᷑ fratres mundũ diligere:qm̃ tranſit
⁊ ↄcupiſcentia eius.iO mũde ĩmũde:fallax
⁊ pꝛoditoꝛ.Nunqᷣd nõ periculoſioꝛ es blan
dus qᷓ; moleſtus: Hunquicknõ magis timẽ
dus es dum allicis q́; dum ſpernis? Mun⸗
quid nõ magis odiendus dũ diligere diſſi⸗
mulas:qᷓ; dum odire te oſtendis:cò mũde
imũde: in te habitare ⁊ nõ dolere impoſſi-
bile eſt. In te ſperare ⁊ nõ timere vanũ eſt.

Mriptũ eſt fratres chariſſimi ꝙ mũ⸗

quieſcere nõ permittis:rapere oẽs ap /⸗
petis:occidere om̃es quęris. Vę qͥ tibi cre/ꝰ

Auuguſtini

In te tua amare ⁊ non periclitari impoſſi/
bile eſt. OO fratres mei nolite ergo eum dili
gere:qm̃ tranſit ⁊ cõcupiſcentia eius. Sed
ecce mundus tranſit ⁊ nos turbat ⁊ amat᷑:
fallit ⁊ fidelis reputat᷑: occidit ⁊ velut vita
deſiderat᷑:flectit ⁊ amplectit᷑. Oà munde im
munde:⁊ ſi floꝛeres quid facerẽt amatoꝛes
tui. Sed vere nõ floꝛes: ⁊ ſtabilitatẽ nullã
habes:ſed mella tua ⁊ dulcedo tua aſperi-/
tatem habent:iocunditatẽ falſam: certum
doloꝛẽ:incertã leticiã: durum laboꝛẽ: timi⸗/
dam quietẽ:rem plenã miſerię:⁊ ſpem bea/
titudinis inanẽ. Nolite ergo diligere mun/ P
dum:qꝛ om̃e qð eſt in mundo aut eſt ↄcupi 1. Job.2.
ſcentia carnis: aut ↄcupiſcentia oculoꝛum:
aut ſuperbiavitę. Agamus fratres ſi poſſu
mus hodierna die de ſingulis. Voluptas
em̃ carnis dicit᷑ quã per modũ illicitũ miſe/
ra caro appetit:vt guloſitas:ebꝛietas:luxu/
ria:nimia doꝛmitio:⁊ vanuſ riſus.Et quia
caro vicinioꝛ eſt: per vitia eius ꝓꝛimũ nos
aggredit᷑.Aundus em̃ quãto familiarioꝛ
eſt:tanto periculoſioꝛ eſt: ⁊ multi per vitian
eius coꝛruunt. Ecce adam per gulam: loth SGeſ..
per ebꝛietatẽ:ſalomõ per luxuriã. Ideo fra ʒ. Reg..1I.
tres guloſitati per abſtinentiã occurrere fe/
ſtinanter debemus:Conſiderate ꝙ nõ pꝛo/
pter potũ ſed pꝛopter pomũ homo pꝛimitꝰ Señ. ʒ.
moꝛtẽ inuenit. Eſau nõ pꝛopter gallinam Señ.25.
ſed pꝛopter lenticulã pꝛimatũ ſuum perdi/-
dit. Scio em̃ Noe om̃e genus carnis qð ci Señ.9.
bo eſſet viſum:mãducare ↄceſſum eſſe:hhe/ . Regl.17.
liam cibo carnis refectũ legimus: Johan/ MWattb.z.
nis mirabilẽ abſtinentiã pꝛędicamus. Sic
nos facere debemus:ſed nõ ſicut eſau lenti Geñ.2 5. *
culę ↄcupiſcentia deceptus:Mon ſicut da/ 2. BKeg.25.
uid pꝛopter aquę deſideriũ repꝛehenſus:ſ
ſicut rex noſter qui nõ de carne ſed de pane Mattð.q·
temptatus: temptatoꝛẽ ſuperauit teterri/
mũ.O magna ⁊ admirabilis abſtinẽtię vir
tus:per quã homines filij dei excelſi efficiũ
tur:per quã vitia expellunt᷑ et demones:ꝑ
quã nõ ſolum animaꝝ ſalus agit᷑:ſed etiaʒ
coꝛpoꝛũ ſanitas poſſidet᷑. Ecce em̃ fratres:
ↄcupiſcẽtia carnis qualis ⁊ quãta eſt. Ipſa
em̃ fomentũ ⁊ mater aliaꝝ voluptatũ eſt:
qꝛ qͥ bene comedit:libidines carnis frequẽ/
ter ſentit:doꝛmire quęrit: inde verboſitas
⁊ rixę quę ſunt oꝑa carnis: inde ↄſumptio
pecunię. Holite ergo fratres diligere mun/x.
dum:qꝛ in eo ſũma ↄcupiſcentia eſt carnis.
Sed quid aliud niſi ↄcupiſcentia oculoꝛũ:

*

me
ſne
unlau
lsbe
onn
neni
ſclun
i
, Hadam
eii
dexenn
keor
Nenden
ſlſeut
ſinlnt
ſoninte
ndior
atoe
Gpea
ſcloen
Csann
Cendus
ncs.
vondiri
udd/
lofu

Gmaupli

(lli

lehe Aude⸗

ging netre
ſſeuin
Audn
Nud
umn
galita
lales
Meti
Uene
Padtes
Wlndtg
bang hidt
Ennge
Dhioe
eſen
ledu
Ulgi
kunde
nocun
woon
mmpe
henan

D Ad fratres in heremo Sermo XXXI
li O fratres mei:fecit em̃ deus nobis oculos mica humilitate dignatus eſt habitare in⸗ Aucl I—
d videntes:qui fecit magnalia:vt toto coꝛde ter bouẽ ⁊ aſinũ:⁊ ſubditus eſſe voluit ma ¶c.
t eum laudemus: ploꝛantes ſi qua mala feci risę ⁊ ioſeph. Quid & agis inter nos⸗ Ram
its mus.Ecce in miſeria ſumus: et in miſerjs te natura nõ oſtendit qua vno modo gene
im nõ ridere ſed flere debemꝰ. Cum em̃ naſci rant᷑: vno modo viuunt et moꝛiunt᷑ omßßes.
1es puer nõ ridet ſed ploꝛat. Quare ploꝛat:ni· Quid g agis inter ſeruos dei? Quid oſten,
l; ſi quia voce teſtatur ⁊ confitet᷑ ploꝛando:ſe dis eis? Cur eos inflas? Cur inflare eos de
ei⸗ ad miſeriam deueniſſe: Maſcuntur enim fi monſtras?: Honi ꝙ eis ęternã vitam pꝛęſta
un gcti. 4o lij adam ad laboꝛẽ ⁊ doloꝛẽ: quia iugũ gra/ re nõ poteris. Quid eis demonſtras ꝓpter
win ue poſitũ eſt ſuper filios adam a die exitus quod eleuent᷑ ſuper aſtra cęloꝝ: cupientes Eſa.14.
ea/ de ventre matris eoꝝ vſq; in diem ſepultu eſſe ſicut deus:⁊ ſuper eũ aſcendere vellent
un/B rę eoꝝ.Mon igit᷑ ridere ſed flere debemus: ſi poſſent? O ſuperbia nouerca virtutum:
upinzn attendentes ⁊ ſcientes ꝙ dñm nunq; riſiſe mater vitioꝝ:poꝛta inferni:magiſtra erro/
m: ſed fleuiſſe legimus. Sed quõ fleamus pec ris:caput diaboli: vitioꝛum pncipiũ:quid
oſſu NPꝗ.iac. cata: quõ eleuemꝰ oculos ad montẽ vnde inter homines facis: quid eis pꝛomittis ꝙ
ns veniat auxiliũ:audiamus iohannẽ. Quid te tm̃ diligere demonſtrãt? Ecce amatoꝛes
nile⸗ em̃ dicit: niſi ꝙ oẽ qð eſt in mũdo eſt ↄcupi- tui tam cito de altitudine cadunt. Ecce ef?
r ſcẽtia oculoꝝ Coõcupiſcẽtia oculoꝝ diciik:: nabuchodonoſoꝛ quẽ tantũ diligere vide Daniet. A.
ai qꝛ per oulos deſideria auri ⁊ argenti:poſ/ baris:⁊ tm̃ te diligebat:tã foꝛtiter te aſtrin
nos ſeſſionum ⁊ cunctoꝛum terrenoꝝ intrinſe xit: vt credere ei faceres qꝛ nullus eo maioꝛ
nio cus anime intimantur. Ideo ſũme cuſto / oeſſet in oꝛbe: ⁊ ecce mox deſlectit᷑ ⁊ cadit: et
Hiri diendus eſt oculus: quia ianua coꝛdis eſt ? demergit᷑ in pꝛofundũ:⁊ quaſi bos fenũ co
loth ban⸗ nuncius. Ham claude oculũ: ⁊ volũtas ha medit. Ecce quid accidit te diligentib? Sz
ufn nn bendi nõ erit:ceſſet voluntas ⁊ ecce infern amãtes de ſtercoꝛe penitus eleuankt:
ge. claudit. Ecce em̃ fratres quot mala per ocu 2 collocant᷑ cum pꝛincipibus li dñi: ſoliü
n llos ſiunt: ⁊ quot bona per eoſdem poſſunt gloꝛię honoꝛis ⁊ dignitatis tenẽtes in ſciẽ/
inibe, 2. Begl 11. adipiſci. Si em̃ dauid oculos clauſiſſer: fe· tia. Eia ergo fratres diſcite humilitatẽ ha /
um bda, minaã nõ vidiſſet: adulteriũ nõ cõmiſiſſet. bere:diſcite ſuperbiã cõculcare:diſcite ⁊ e
i.· Wattb. 26. Si ludas pecuniã nõ vidiſſet: magiſtrũ mi deuitare: velut moꝛtẽ eã ↄculcare:o q; diffi
ac b Señ. 19. nime tradidiſſet. Et ſi ſ.domitę oclos clau cile diuitibꝰ: o qᷓ; penoſum: o q; meritoꝛiũ.
tozun ſiſſent:iuuenes nõ vidiſſent nec perüſſent. Eſtote g pauꝑes ſi vere hũiles eſſe cupitis.
4 Pat Claudamus igitur oculos ne videant va/ MNam deſtructis diuitijs ⁊ ↄculcatis:facili /
dhan nitatẽ: cuſtodiamus ianuã coꝛdis noſtri ne ter ſancta perfectaq; humilitaſ acquirit᷑:cũ
. 4 .. latro qui quotidie pꝛocurat intrare veniat quibꝰvere poterũt.habitare.O diuitię dul
iun 4 ccucta bona valeat depꝛędari. Claude em̃ ciſſimę et ſuauiſſimę hoĩbus inſipientibus
zr 4 4 oculũ ⁊ amittt vitiũ:claude ianuã ⁊ latronẽꝰ aparetis: ſᷣ᷑ om̃i veneno moꝛtalioꝛes eſtis
u; DR occides:claude oculum ⁊ voluntas nõ erit om̃ino. Venenũ em̃ quis ſumere poterit:
de aH habendi:claude oculũ et infernũ clauſeris niſi fuerit aliqua dulcedine copulatũ? Sed
den in ęternum. Licet tñ multi cęci mali ſint: 5 cõmixtũ dulcedini faciliter ſumit᷑: Sic em̃ .
en e peioꝛes eos foꝛe nõ dubitamus ſi hęc que qᷣ recipit moꝛit᷑.Sic qui diuitias amat dul/
ficel mundi ſunt viderent. Ipſa em̃ viſio cauſa cedinẽ videt᷑ guſtare. Sed ecce moꝛs inter
s: hiere.9.cupiditatis eſt ⁊ pꝛincipiũ appetitus.Clau/ diuitias latẽs:hoĩem ſuperbũ ⁊ elatũ:diui
enez damus ergo ianuã: ne moꝛs intrare poſſit tem:inflatũ aggredit᷑:⁊ aggreſſus occidit᷑:
nes: D ꝑ feneſtras noſtras.Quid em̃ aliud in mũ⸗- ⁊occiſus ad infernũ perducit᷑.Ecce quantũDn
Zpſa do eſſe legimus:niſi ſuperbiam vitę: ſu/ pꝛoſunt nobis diuitię mundi huius per q̊s
jch perbia cunctaꝝ virtutũ nouerca:qͥs te ccea occidimur:per quas mutamur quotidie:.: g
eque⸗ uit: quis te ad nos miſit:quis te ad conuẽ⸗ quas inſidiamur frequenter: per quas ele-.
ſitas tum diuitũ ⁊ pauperũ tam mirabiliter in- uamur in vanitatẽ:ꝑ quas veneramur mẽ/
pn⸗ troduxit:? Scio ꝙ deus te nõ fecit:nec tead daciter:per quas aiam ſuperbã ad infernũ
nuol. nos miſit:nec ad ↄuẽtũ monachoꝝ paupe⸗/ diabolus ſemper expectat ↄducere.Tollite
nis. rum vel diuitũ introduxit: nec te dum car/ ergo fratres mei diuitias vt facilius tolla/
i nem aſſumpſit aſſumere voluit:ſed tua ini tis ſuperbiã:tollite diuitias ? infernus nõ
e „

— . .

* . . 6 ₰
Zudj.1I. erit. Date elemoſynã ⁊ oia munda dabun? Matres mei dilectiſſimi ſcio ꝙ per / A nen
E vobis. O frattes mei an ignoꝛatis ꝙ pau/ cuſſit vos deus ⁊ lepꝛoſi facti eſtis 4 4
peribus nõ dare:tuliſſe ẽ: Et merito qñn js E vſq; ad diẽ moꝛtis veſtrę: Ideo ob o⸗
poteſt eſurientibus ſubuenire ſi nõ paſcit: ſecro vos in dño noſtro ieſu chꝛiſto cuiusb lne⸗
merito vitã extinguit ⁊ eos moꝛi permittit. cioſo ſanguine redempti eſtis:vt non deſi- Epb.s. n
Pudeat ⁊ erubeſcat chꝛiſtianꝰ tollere pau / ciatis in tribulatõibus quę ſunt pꝛo gloꝛia aaen
peribꝰ qᷣbus iubemur ſemꝑ offerre. Vltra veſtra: ſcientes ꝙ per carnis afflictionẽ: mẽ ui
oẽm iniquitatẽ eſt diuitem, velle fieri de exi tis infirmitatẽ occidimus. Spũs em̃ deſi- Aunan
guitate paupeꝝ vel viduaꝝ. Itaq; fratres cit: dũ miſera caro gaudendo quieſcit. Er2- htl
amãda ſunt honeſta lucra: ſed hoꝛreant᷑ vdᷣ go ſi pauptas vꝛgeat: ſi luctus meſtiſicat: ſunt
noſa cõpendia. Nullus audeat inde tolle ſi ſtomachus doleat: ſi pectus vel venter nle
re vbi debeat collecta diſpergere. Adden/ inſlet᷑: ſi totius coꝛpoꝛis doloꝛ vos inquie/ iihm
do perdit qui retinendo collegerit: pauper/ tat: ſi calamitas vos vndiq; vexat:ſemper el
tatem potius ad ſe trahit qui paupertate,ʒ vos letificet in omibus laboꝛibus ⁊ pericu tant
ſe exigentium pecunia non repellit. O fra lis vitę huius amoꝛ veſter in deũ ⁊ pia pa , Ecin
mees mei veniet dies illa: veniet ⁊ nõ tarda tientia ⁊ certa ſpes ſupernoꝝ. Deſpiciamꝰ en⸗
Mattb. 25. bit: quãdo nobis dicet᷑: Eſuriui ⁊ nõ dedi ergo diuitias coꝛde: et erimus locupletes.
ſtis mihi manducare: ? vltimo dicet᷑ illis: Deſpiclamꝰ inimicoꝝ ſupplicia ⁊ erim/ ſem iun
Ite maledicti in ignẽ ęternũ.O fratres ſi per victoꝛioſi.Deſpiciamus coꝛpœis ſani⸗ ten
in ignẽ mittent᷑ illi qui nõ ſunt elargiti:ꝛnec tatem et ęternam quietem et ſanitatem re/ (Alir
quę cũ laboꝛe lucrati ſunt pauperibus do cipiemus. Igitur vobis infirmnantibus et upone
nauerũt: quid dicet᷑ illis qui aliena rapere- languentibus patientia ſumme neceſſaria Ap
nõ timerũt:? Cum diabolo ardent: qui nu/ eſt. Hullus em̃ beatus eſſe poterit: nullus ttt
dum nõ induerũt: vbi putamus arſurgas’ cxcloꝝ ciuis efficit᷑: nullus amicus dei cõſti/ ſ
viduas ⁊ oꝛphanos ſpoliauerũt: hõ ergo tuit᷑:qui inter mala patiẽs nõ inuentus ſue ſorüſe
ſpoliare debemus pauperes vt denudati rit. O patientia tu oĩa vincis aduerſa:non ſoſedc
abundemus in ſuperbia vitę: ſed elemoſy/ colluctando ſed ſufferendo: nõ murmuran bo Nſtee
nas dare vt pauperes ⁊ humiles ſimus nõ do ſed in oibus gratias agendo. Ipſa em̃ tſhain
F§ differamus. Sed heęc nõ ſolũ facere nobis patientia eſt quę fecem totius voluptatis leoqjin
ſufficit: ſed ⁊ pꝛoximũ etiã ad hęc inducere abſtergit: ipſa ꝗͥ limpidas aias deo reddit: *
feſtinemꝰ: dicẽtes ptãteʒ habẽtibꝰ ⁊ terraꝝ ipſa nauis ꝗᷓ ad poꝛtũ cunctos ſuos amato Erbr
* rectoꝛibus ꝙ nõ ſolũ elemoſynã poꝛrigãt: s res ꝑducit. Ipſa eſt per quã infernus clau/ scii
⁊ regna ſua in pace cuſtodiãt: ſcientes ꝓ dit᷑:et paradiſus aperit᷑ ſuis amatoꝛibus. ſinſ
remota iuſticia regna latrocinia efficiunt. Ipla eſt per quã oĩs et ſine qua nullus iu⸗ . une
Aulti em̃ ſunt rectoꝛes: ſed pauci iuſticie ſtiſicabit᷑.O ſi graue vobis eſt quia lepꝛoſi B diein
amatoꝛes inueniunt᷑. NHNam cũ quęſitũ fuil eſtis:patientiã in cunctis habete. Eleuate Mattb.a7. ien
ſet a ſocrate ridente: cur ſic foꝛtiter rideret: capita vfa: ⁊ coꝛde aſpicite vulnera ſalua- l
Reſpõdit: Video magnos latrones ad ſu / toꝛis noſtri in ligno pendẽtis:pęnas moꝛiẽ 4 no
ſpendium duci facere paruos.Et alta voce tis: pꝛeciũ redimẽtis:cicatrices reſurgẽtis: nou⸗
clamaſſe refert᷑: O qᷓ dignioꝛes eſtis ſuſpẽ’· qd aliud videre poterimus niſi caput incli/ Möͤl
di qui in cathedris? domibus habitatis la natũ ad vocandũ ⁊ parcendũ:coꝛ apertum he
trocinia maioꝛa cõmittẽtes:qᷓ; qui in ſiuis ad diligendũ: bꝛachia extenſa ad amplexai⸗/ Nnüde
cum tremoꝛe quotidie demoꝛari videntur. dum: totũ coꝛpus expoſitũ ad redimendũ. hunpnn
Quapꝛopter fratres nolite rapere: nolite Hec qta ſint cogitate vos qͥ doletis:hęc in ants
fenerari vt abundetis in ſuperbia vitę: Sʒ ſtatera veſtri coꝛdis appendite: vt totus vo nſeg
Ps. er. diuitię ſi affluãt nolite coꝛapponere: ſed di- bis figat᷑ in coꝛde:qͥ pꝛo vobis totus fixus Mtirp
ſpergite eas vt humiles ſitis: ⁊ imitari va tfuit in cruce.Et qͥd plura ſaluatoꝛ noſter ꝓ an ndi
leatis illũ qui ſequẽtibus ſe dicet: Nenite nobis ſuſtinuit: qͥd plura patienter poꝛta/ ſonn
Mattb.25. benedicti patris mei poſſidete regnum qð uit:?Tota em̃ vita ſua plena fuit doloꝛe: et thniee
vobis paratũ eſt ab oꝛigine mũdi: Amẽ. tandẽ ad crucẽ perueniens ꝑ paſſionẽ ludi/ ſken
Aa pꝛoſos vt patientiam tene bꝛijs exponit᷑: qui eſt vere palma victoꝛię. . idſei
ant: Sermo xXxXNII Soinls coꝛonak: 4 ſpinas pctõꝝ vẽit ↄfriꝰ- uen
* noe

„
1

— £„

„*

2 geere. Ligat᷑ qͥ ſine laboꝛe⁊ pena ſoluit cõpe
. ditos.Ligno ſuſpẽdit᷑:qͥ erigit eliſos. Ace/
b to potat᷑ fons ęternę vltę:diſciplina cedit᷑:
6 vulnerat᷑ ſalus:vita moꝛit᷑. Occidit ad tem
⸗ enbs pus vitã moꝛs:vt in perpetuũ ad vitã occi
V deret᷑ moꝛs. Ecce frẽs chꝛiſti patiẽtia: ecce
ne chꝛiſti bonitas ⁊ clemẽtia.Et ſi placet etiã
i⸗ plura audire: poſſumꝰ z adhuc plura ð chꝛi
H ſto pꝛędicare.NHon igit᷑ tedeat vos audire.
M NMam ⁊ ſi fatigaremini:vobis nõ amplius
nee pꝛeędicarẽ. Eupio em̃ ↄſolari vos ⁊ nõ triſta
bie ri. Nam ſi tediũ eſt dicite:ſi vero gaudium
her audite.Ecce enim venit ſaluatoꝛ regens ſi/⸗
l dera: ⁊ ſugere voluit vbera. Ipſe qͥ panis
. eſt:eſurire voluit:ipſe fõs ſitire:ipᷣe lux doꝛ
mire:ipſe quies fatigari: ipſe veritas occul
tari:ipſe iudex viuoꝛũ ⁊ moꝛtuoꝝ a moꝛta/⸗
ſen li iudice ↄdemnari: ipſe iuſticia ab iniuſtis
ſni⸗/ iudicars:ipſe vnitas mutari. Mihil enĩ tam
nre⸗ ſalutiferũ nobᷣ eſt:qᷓ; quotidie cogitate q̃n/
iset ta pꝛo nobis ꝑtulit deus ⁊ hõ.Ecce em̃ ſal/
ſris uatoꝛ paſſus eſt:lepꝛoſus in cruce factus ẽ:
llus patiẽs factus eſt nobis relinquẽs exemplũ
vt ſequamini veſtigia eius. Quod ſi feceri
sſne tis:nõ ſolũ infirmitatẽ nõ moleſte poꝛtabi
non tis:ſed cũ pꝛopheta clamare voce ⁊ oꝑe nõ
tuaun NS.30. deſiſtetl: Deſiciat in doloꝛe vita men: z an/
ſuen⸗ Cni mei in gemitibus. Sʒ dicetis: O q; gra⸗
Punl ue:o q; inbumanũ:o qᷓ; foꝛte eſt inter hoĩes
ait: habitare nõ poſſe.Ecce em̃ ſeparati ſumus
mato ab vꝛbibus:gentes nos ſpernũt: parentes
cau⸗ nos odiũt:ↄſãguinei fugiũt:amici nos de/
nirs. ſerũt: ſeparati ſumus a caſtris ac ſi ex hoĩ
gns⸗ „ bus nati nõ eſſemus. O fratres mei atten-
Ged O dite patiẽter ⁊ nolite turbari: nam veꝝ eſt
Teuete Dri as dicitl:ſ⸗ ed nolo vos ignoꝛare qðò legitis.
ſluau/ Ait em̃ dñs moyſi: Habitabit ĩ domo mea
noni⸗? plenus lepꝛa: Cur ergo turbamini ſi inter
gets: hoĩes habitare nõ poteſtis? Nunqͥd mũdi
tind ciues hoc pꝛeſtare nobis potuer̃t: Munqͥd
dauoan domũ deivobis aperire potuerũt: Hunqͥd
la⸗ ꝑ eoꝝ ↄuerſationẽ efficiemini melioreſe An
di. ignoꝛatis quid dictũ fuerit ſancto viro an/
cn tonio: Si cupis ſaluari fuge homiĩes: fuge
o mũdũ ⁊ pompas eius: Cur turbamini ſi
fts inter hoĩes cõuerſari nõ poteſtis? Ecce em̃
ſa Zob. 1. ſanctus iob iuſtus:ſapiẽs: diues: rectus ⁊
hotn timẽs deũ:⁊ tñ lepꝛoſus efficit᷑:tñ nõ ↄque/⸗
era rit: extra caſtra pꝛoijcit᷑:ab hoĩbus deſpicit
van delerit᷑. Ab vxoꝛe blaſphemat᷑:tñ nõ con
ge dquerit᷑:nec labijs ſuis ↄtra deũ moꝛtaliter
i locutus eſt: ↄſiderãs aliã vitã cito eſſe ven⸗

Ad fratres in hberemoa SGermo XXXII XXXIII

turã. Nõ ergo turbemini:ᷣ ↄſiderate quia
pꝛopter peccataveſtra ꝑcuſſit vos deus:v
vt examinet vos.Ecce em̃ maria quia mur Numeri.i2.
murauit in fratrẽ ſuũ movſen:lepꝛoſa ẽ fa/
cta. Aʒzarias rex qꝛ pꝛęſumpſit:lepꝛoſus fa 4. Regl.i5.
ctus ẽ:⁊ gieʒi qꝛ ſymoniã cõmiſit:⁊ naamã 4. Regl. 5.
qꝛ ſe gloꝛiſicauit. Vos etiã quocũq; modo
percuſſi eſtis:patiẽtes eſtote: ⁊ gratulanti
aĩo ſuſcipite illam: ne pariter hic ⁊ in futu/
ro ęterna toꝛmẽta patiamini. Confoꝛtami/
ni ergo ⁊ nolite timere.Ego vobiſcum eſſe
credidi tertia die paſchę:ſed qꝛ valentinus
noſter migrauit a ſecuio: ꝓpterea vobiſcũ
eſſe nõ potui. Sed nũc fractis argenteisva

ſis de bonis eccleſię hiponẽſis:vobis ĩ ne/

ceſſitatibus ⁊ pꝛo captiuis ꝓuidere volui.
Conſolet᷑ aũt nos deus qui ſuos ↄſolat᷑ in
ohi tribulatiõe: Amẽ. ”M
De deteſtatione ebꝛietatis:cum
terribilis caſus enarratione:Ser/
, mo XXXIII ””M

On miremini fratres chariſſimi ſi A
hodie ter ſermonẽ deo auxiliante
ꝑfecero.Accidit hodie terribilis ca
ſus vt omes audiſtis:pꝛopter quẽ non ſo/
lum ad eccleſiã hiponẽſem om̃es antiquio
res habere volui:ſed etiã om̃es fęminas et
infantes in vnũ ↄgregari pꝛecepi.AQuibus
ↄgregatis cũ doloꝛe ⁊ anxietatevobis enar
rare intẽdot:anqᷓ; pater in plebe:quid acci/
dit pꝛęclariſſimo ciui noſtro hiwonẽſi cyril⸗
lo.Ecce em̃ vt ſcitis potens erat inter nos
opere ⁊ ſermone:⁊ fere dilectus ab om̃ibꝰ.
Filiũ vt ſcitis habebat ⁊ eum vnicũ poſſi
debat:a quia vnius erat eum ſuperſiue ii
ligebax ⁊ ſupꝛa deũ. Ideo ſuperfluo amo/
re inebꝛiatꝰ:filiũ coꝛrigere negligebat: dis
etiã poteſtatem faciendi om̃ia quę placita
eſſent illi.O doloſa libertas: grandis ſi/
lioꝝ perditio: o paternus amoꝛ moꝛtiferꝰ.
Ecce fllios ſe dicunt diligere:quos iugula,
ri pꝛocurant. Dicũt eos amare:quibus iã
ſuſpendia parant. Dicunt patres ſfilios ſe
nutrire:ſed ecce iam pater ⁊ filius ambo in Mattð. 15.
foueã cadunt.AQauare pater cũ ſilio cadit in
foueã:niſi quis pf̃ cecus eſt:qꝛ malus: ⁊ qꝛ
ſalutem ſuã ⁊ filioꝝ ſuoꝝ videtur neglige/
re?Quo ⁊ quomõ pater hęc neglexerit:niſi
quando filio libertatẽ donauit:quando ei
coꝛrigere neglexit: quando virgę pepercit: Nꝛouer.15.
quando ei ſemper ſerenã faciẽ demonſtra⸗
uit: Cupitis audire nunc quõ pater ⁊ ſilius
6 2

—

Banci

Auguſtini
in foneꝗ cadunt. Licet em̃ ſciatis:tñ qꝛ ne·ꝰ nus:ſanctus ⁊ iuſtus ꝑmanſit.Sic ⁊ helias ꝭ. Regl.r· nnen
ceſſe eſt vtvos qdiu viuitis timeatis:ideo tamdiu miracla fecit:q;diu pane ⁊ aqua re/ hutgt
quę hodie facta ſunt iterũ dicere nõ erube / fectus eſt: ſed poſtq; carnes comedit: ⁊ vi- lh
ſco.Ecce em̃ cyrillus veſter ſiium habebat num bibit in ſaturitate: miracula nõ legit hcheif
vävt ſcitis quem coꝛrigere negligebat: ⁊ lurvu feciſſe.Eia ergo fideles:caſum ſuperiꝰ aſſi/ nunn
rioſe viuẽdo ↄſumpſit partem bonoꝝ ſuo⸗ gnatum inter cętera conſiderantes deum ſont
rum: ſed ecce hodie ebꝛietate perpeſſus ma timete: et timentes eum feruenter rogate bi
trem pꝛegnantẽ nequiter opꝛeſſit:ſoꝛoꝛem xvt ab his ⁊ ab omnibus malis liberet nos di
violare voluit:patrem occidit:⁊ duas ſoꝛo ſemper:Amen. s fut
res vulnerauit ad moꝛtẽ. Omagna diabo / ¶ Be puobus generibus hominũ bonon⸗
li dñatio:patrẽ quem poſt deũ reuereri de/ mundum derelinquentiũ: qui in Uſan
bebat occidit:matrẽ a q̃ poꝛtabat᷑ ůgnantẽ ſancto Loth ⁊ vxoꝛe ſua deſignan hent.
oppꝛeſſit: ſoꝛoꝛes quas tenerrime diligere tur: Sermo XXXII atodu
debebat voluit violare:⁊ duas vulneraut diſtis fratres chariſſimi: ꝙloth Clddi⸗
B ad moꝛẽ. O doloꝛoſa ebꝛietas oim malo/ 1 nepos abꝛaę inter peſſimos ſodo⸗/ bentd
rum mater: om̃is luxurię ſoꝛoꝛ:om̃is ſuper/ Mmitas et gomoꝛreos ſancte et iuſte Señ.i9. Cin
bię pater.O ebꝛietas tu mentẽ cęcas:iudi/ moꝛatus eſt.Quas ciuitates volẽs ſubuer holit⸗
cio recto cares: ↄſiliũ nullũ habes: blãdis) / tere dñis:ad ſeruũ ſuum loth angelos miſit N
demõ es: venenũ dulce es: petm̃ ſuaue es. vxt cum malis nõ periret.Qui cũ exaet: di/ an
9ebꝛietas nũqͥd nõ ꝑ te inflat᷑ ſtomach' xerunt ei angeli:Salua aiam tiã. Axoꝛ ve nitgn
MNunquid non per te putreſcit anhelitus? ro loth qꝛ retro reſpexit: mox mutata eſtin igran
Nunqd nõ oculos cęcas:? Hunquid nõ cũ/. ſtatuã ſalis. Igit᷑ fratres mei quęcũq; ſcri/ Ro. Eß mml
cta mẽbꝛa debilitas: NHunquid non moꝛtẽ pta ſunt: ad noſtrã doctrinã ſcripta ſunt: nabi⸗
acceleras: NHunquid nõ burſam euacugga⸗ vt inde fructũ aliquẽ capiamꝰ. In loth em̃ s iusin
Nunquid nõ dominiũ recipis ab homimne? et vxoꝛe ſua: duo genera hoĩm deſignant: ene⸗
Nunquid beſtialẽ ⁊ irrationabilẽ te diligẽ fſcilicet mundũ derelinquentiũ: quoꝝ vnũ ckittnn
tem tecũ ducis:ò ebꝛietas:diſcant te dili perfecke deſerit:aliud quoq; tepide:⁊ reſpi tenf⸗
gentes agnoſcere:diſcant te deuitare: iten ciendo retro venit ad moꝛtẽ. Sodoma q en i⸗
diſcãt te deuitare: diſcãt te velut moꝛtẽ esſj⸗ gquęcęcitas vel muta vel aſperitas interpꝛe tan
fugere:qm̃ qui te dilexerit:regnũ dei nõ cõ tatur:mũdus eſt in quo ſunt hoies muti et rii
Eoðᷣ.ꝭ. ſequetur.Ergo o ſideles abſtinete et nolite ceci:ad quoſ mittunt᷑ ſancti angeli:⁊ ſancti mend
inebꝛiari vino. Mon em̃ ſufficit abſtinere: ſdicatoꝛes: vt dicãt: Salua aiam tuã: ⁊ in Aan
ſed abſtinentes alios abſtinere doceatis. monte te ſaluũ fac. Fugere em̃ ſodomã qͥd ſenul
Be.i9. Docentes quomodo loth inebꝛiatus cum aliud eſt qᷓ; incendiũ libidinis: luxurię: ſu⸗ . ian
Zudid.ic. filiabus iacuit.Samſon etiãvino repletus perbisę ⁊ auaricię fugere:cQuibus ⁊ pꝛęcipi And⸗
per meretricẽ inimicis tradit᷑. Audite ſide / mur nõ retro reipicere:quia victoꝛ mũdi et umu
Eſa.5. les:audite eſaiam dicentẽ: Ve qui cõſurgi - montẽ ſanctę religiõis ingreſſus:nõ deber nnmmi
tis mane ad ebꝛietatẽ ſectandã ⁊ potandũ retro reſpicere. Quare? Quia melius eſſet 2. Netri. 2. ſinier
vſq; ad veſperã vt in vino ęſtuetis. In ve / viam veritatis nõ agnoſcere:q; poſt agni/ ſeguin
teri etiam lege pꝛęceptũ erat: ꝙ ſacerdotes tam retro abire.Quid eſt dicere:niſi ꝙme/ ⸗ dcgr
Leuitj.10. Cum ingrederent᷑ templum miniſtrare do / lius eſſet ꝙ i vita ſęculari ⁊ laicali mãſiſſet: niun
mino: om̃ino nõ vinum biberent. Si ergo ᷓ; poſtmodũ ſolitariã vitã deſereret: Apo/ bonon
hoc erat dum templũ tantũ ingrederent᷑: ſtatare em̃ nequã eſt: moꝛtale eſt: cũ dãna/ menei
⁊dquid nos miſeri facere debemꝰ: O q;ᷓ plu/- tione ſemper viuere eſt. Lales em̃ femine ́‧Zö hnetpe
res ſunt ex vobis qui pꝛius tabernã viſitẽs vxoꝛi loth comparant᷑:qꝛ moꝛientes: rero U⸗ henface
qꝙ; templũ:pꝛius coꝛpus rehciũt q́; animã: aſpicientes:ↄuertunt᷑ in ſtatuã ſalis. LCoth doröſt
pꝛius dęmonẽ ſequunt᷑ q; deum. O fideles pꝛęcipit᷑ vt in montẽ ſe ſaluũ faciat: ꝑ quez tmennn
nõ ſideles:quid vobis cũ vino: Nunquid ↄtemplatiuavita deſignat᷑.Tu vero homo inetn
vinũ factum eſt vt deſiciatis maledicentes aſcende in montẽ pęnitentię:aſcende ĩmõo⸗ manane
nomẽ dñi? Abſtinete ergo a ſuperſluo po/ tem diuinę ↄtemplatiõis. In hunc montẽ porrare
Señ.ʒ. tu ne rebelles efficiamini.cdiu em adam te ſaluũ fac:in hunc montẽ volando tranſ/ Ns. . . pſane
obſtinuit: tamdiu obediẽs fuit: tãdiu bo ę migra ſicut paſſer: ⁊ ibidẽ ſalua aiam tuam (ltr

— 2

Ad fratres in heremo SGermo XXXIIII XXXV
1s Regen curis ⁊ ſęculi dignitate denudatus. Sic em̃ coꝛpoꝛa noſtra verberibus: vigilijs: abſti-
, fecit gloꝛioſus ille adoleſcẽs nathanael: de nentia eſcę ⁊ potus.Sed timeo ne coacti h
Mattb.9. quo legit᷑. Ait em̃: Maiſter quid faciãõ vyt agamus:⁊ coꝛpoꝛa macerãtes: mũdo ſaltẽ
lt habeã vitam eęternam? Cui dſs: Si vis ad voluntate viuamus. Ideo fratres in hunc
ſi vitam ingredi: ſerua mandata.Cui adole- montẽ obediẽtię aſcendamus:⸗ qð deo ꝓ/
m ſcens:Quę ſunt mandata? Cui dñũs:Hili- miſimus attendamus.Mihil eſt em̃ maius
Ae ges dñm deũ tuũ ex toto coꝛde tuo:Nõ ho obedientia: nihil peius inobediẽtia. Adã Geſ..
18s micldiũ facies: Hon adulterabis: Hon fa/ perijt qꝛ inobediẽs fuit: chꝛiſtus reſurrexit Obi.ꝛ.
- Cceaiies ſurtũ: Mon falſum teſtimoniũ dices: qꝛ patri obediuit. Jonas inobediens a pi JZone..
hu Honoꝛa patrẽ tuũ ⁊ matrẽ tuam: ⁊ ꝓximũ ſce abſoꝛptus eſt. Saul inobediẽs a demo⸗ 1. Begl. 18.
n tuũ ſicut teipſum.heęc oĩa ad tuã vitã per ne coꝛreptus eſt. A qua coꝛreptione liberet
en tinent. Cui dixit adoleſcẽs: Dñe hęc om̃ia nos ipſe chꝛiſtus:vt digne ad montẽ ↄtem
cuſtodiui a iuuentute mea: qͥd mihi deeſt⸗ platiõis volare poſſimus: Amẽ.
bd. Cui dñs: Si vis pfect eſſe vende ola ꝗq ba ¶ Ad iudices vt caueant neodio:
bes ⁊ da paupib :⁊ ſequere me.Et ſecutus qmoꝛe:pꝛecio:pꝛecibus vel timo/
ſenu eſtieſum adoleſcẽs ule: 2 nunc retro poſt- re coꝛrumpant᷑ cęteraq; vitia de⸗
duer modũ reſpiciẽs:reliqᷣt patrẽ ⁊ matrẽ ⁊ vxo clinent et iuſticiam ſerüent; Ser⸗
niſt rem: filios ⁊ ſoꝛoꝛes ⁊ aiam ſuã. Tunc puu/ mo xxXXV —
d SGeſ.i9. dens nmoleſcens montẽ dei aſcendit: ſodo ⸗ Ogatus a vobis o iudices:licet cũ A
ve mã ⁊ gomeꝛrã reliquit: incendiũ libidinis// foꝛtunato manichęoꝛũ pꝛeſbytero
in fugit:curã ſeculi ſuffocauit: ⁊ montẽ ſũme .¶ Mlonga diſputatiõe grauatꝰ: ſermo/
i S Wattb. 13,. ↄtemplatiõis aſcendẽs: emit ĩ agro theſauꝰ* nẽ ve ilectiõe deuictus facere deo au/
nt: rum abſconditũ:charũ eum tenens in vita xiliante nõ diſtulimus. Ecce em̃ nüc ↄgre/
enñ Mattb.i9. ſua.Similiter hoc idẽ fecit petrus:qñ vo/ geei eſtis in domo epᷣi.Lonueniſtis oẽs in R
k: luntarie oĩa deſeruit:oia relinquẽs ⁊ ſecutꝰ vnũ:nõ vt ſophiſmata audiatis:nõ vt poe
wi eſt ieſum. Sic ⁊ maria illa laʒari ſoʒoꝛ cum tarũ curioſitatẽ intelligatis: nõ vt beatos
ſchi lalaz3aro fratre ſuo ⁊ maria virgine pꝛudẽtiſ/ vos eſſe pꝛędicẽ:pᷣ ſolũ vt qͥd pꝛo veſtra ſa/
