Nõ.u2. diligat quodã loco oſtẽdit:ita dicẽs: Quis
ſicut dñs deus noſter:qui in altis habitat:⁊
humilia reſpicit in cęlo et in terra? Si dñs
altiſſimus cuiꝰ excellentię et magnitudinis
non eſt ſinis:in omni creatura ſua:et ea quę
in ſuꝑnis:⁊ ea quę in infimis eſt conſtituta:
in angelis videlicet ⁊ in hominibꝰ humil

tem conſiderat ⁊ ꝓbat:quãtũ neceſſe eſt no / re:quatenꝰ ille te exaltet in tẽpoꝛe retributi/

bis humilitati ſemꝑ ſtudere:ipſamq; in om/
nibus cõſeruare:vt ſie placeamus conditoꝛi
noſtro? Quãta aũt ſit verę humilitatis vir⸗
tus:facile exverbis domini agnoſcit᷑:qui vt

Zuej.iA.et 13, ſuperbiã phariſeoꝝ damnaret: dixit: O&m/

nis qui ſe exaltat humiliabit᷑:⁊ qui ſe humi/
liat exaltabit᷑.Hhumilitatis quipe paſſibus

limν aaàεουN«nονGν αι ααπι

alta a longe cognoſcit. Alta poſuit ꝓ ſuper-

militatẽ ꝑ quaʒ deo ꝓpinquare poterimus:

to humilia te in omnibꝰ:et coꝛam deo inue/

riie pficere. Eã quipe quã non inuenerit hu/

ante oculos tuos deſpectioꝛ.In ſummo ho⸗

trinitatis
ad ceęli culmina conſcendit᷑:quia deus excel/
ſus non ſuꝑbia ſed humilitate attingit᷑. DHe
quo dictum eſt: Deus ſuperbis reſiſtit: hu- Jacobi. .
milibus autẽ dat gratiã. Unde ⁊ in pſalmis
dicit᷑:Excelſus dominꝰ ⁊ humilia reſpicit:et NRõ.1ʒ7.

bis. Hũilia vᷣo reſpicit vt attollat: alta:id ẽ
ſuperba cognoſcit vt deijciat.Diſcamus hu

ſicut ipſe in euangelio ait: Diſcite a me quia MWattbit.
mitis ſum et humilis coꝛde: ⁊ inuenietis re/
quiem gnimabus veſtris. Per ſuperbiã mi⸗ B
rabilis angeloꝛũ creatura cecidit de cęlo: ꝑ
humilitatem dei fragilitas humanę naturę
afcendit in celum.honeſta eſt em̃ inter ho/
mines humilitatis ↄſuetudo:ſicut ſalomon
ait: Vbi fuerit ſuperbia:ibi erit ⁊ ↄtumelia: Nꝛouer. l.
vbi autem humilitas:ibi ⁊ ſapientia. IJtem·n
alius ſapiens: Quanto inquit maioꝛ es:tã/ Ecei.ʒ.

nies gratiam. Item deus per ꝓphetam aitt
Ad quem autẽ reſpiciã: niſi ad humilem et Eſa.ss.
quietũ ⁊ trementẽ verba mea?Quicũq; hũi
lis ⁊ quietus nõ fuerit:non poteſt in eo habi
tare gratia ſpũſſancti. Deus humilis factus
eſt noſtrę ſalutis cauſa: erubeſcat homo ſu/
perbus eſſe. Quãtũ humilitate inclinat᷑ coꝛ
ad ima: tantũ pꝛoficit ĩ excelſo. Qui em̃ hu/C

milẽ veritas fugit mentẽ.QAuanto quis hu/
milioꝛ erit de ſeipſo:tanto maioꝛ erit in con/
ſpectu dei. Superbus vo quanto gloꝛioſioꝛ
axaret inter homines: tanto deiectioꝛ erit
ante deum. Qui enim ſine humilitate bona
opera agit:inventũ puluerem poꝛtat. Item
ſcriptura dicit: Quid ſuperbit terra ⁊ cinis: Ecẽi.io.
dum vento ſuꝑbię diſpergit᷑: qð ieiunijs et
elemoſynis cõgregare videt᷑: Moli o homo
in virtutibus gloꝛiari tuis:quia alterumpba
biturus eris iudicẽ nõ teipſum. In cuiꝰcon/ 1. Netri. 5.

ſpectu teipſum in coꝛde tuo ſtudeas hũilia

onis ſuę. Deſcẽde vt aſcẽdas: humiliare vt
exalteris: ne exaltatꝰ hũilieris.QQui em̃ ſibi
vilis videt᷑ eſie:ante deũ pulcher ẽ.QAui ſibi
diſplicent:deo placent. Eſto igit᷑ paruus in
oculis tuis:vt ſis magnꝰ in oculis dei. Lan
to em̃ eris apud deũ pᷣcioſloꝛ:quanto fueris

6heaudeiin
a ſelton
codel nenui
od Seulen
iopopte
Natundtune
ans genödenmo
cbionnb'n
ſeeiusuni
inn ltgdeo dic
gewafugi⸗
Porchterl
dei Quinin
igupiglane
lſclcuoneſe
Gtalansten

huntl Benusbo

uſeideit
eAliinen
atponſe
Direhelltpe
giüferdain
lmadeipu
dalinhen

syrrtin
inis Tine
fuunin
N. ſanecien
mobͤſenii⸗
Mlöſecnzit
ſiz ſludeet
ſunieus⸗
wegneft
Möuen
coposd
wentigve

—

bienttnanit

1ſepienn n

uitnaiatsti„

1candetine
erppbeuga
i hunlng
nea Aiighi
ckiacobet
msbunlisſuns

Wheſadonott .

itueitclics
Aucivl

ns ononihi⸗
inee wiin⸗
oinuenenbe
Qumdauohn
miackn
umpgoiin
muodeena
ebuntrebons
Sõ
Himtli⸗
iasiamise
, Mlobon
Auuclenmg
n. Pah
iucen iin

Gn Ber. CC. xIIII. Dñica nona p' Tri

noꝛe: ſumma tibi ſit hũilitas. honoꝛis laus
D eſt:hũilitatis virtꝰ. Sed hac vere hüſilitati⸗
virtutẽ nemo ſine timoꝛe dei habere põt:qͥa

eoꝝ neuter ſine altero eſſe põr.Quid aũt ti /

æct᷑i.i. Moꝛ dei efficiat:frẽs audite: Initiũ ſapiẽtię
timoꝛ dñi.Magna eſt cautela peccati:dei ſꝑ
. pᷣſentiã timere. Qui ꝑfecte deum timet:dili
Abi.j. genter ſe a peccatis cuſtodit. Timẽti deũ in
nouiſſimo die bñ erit: ⁊ merces eius ĩ ęternũ
ꝑmanet. Qui erubeſcit in conſpectu homis
peccare: quatomagis dignũ ẽ ꝙ erubeſcat ĩ
cõſpectu dei iniquitatẽ agere:qui nõ ſolum
Ecẽi.2. oꝑa:ſed ⁊ coꝛda cõſiderat? Qui timoꝛe ſan/
cto deũ metuũt: inquirũt ꝗ̊ beneplacita ſũt
E illi.Alius eſt timoꝛ filioꝝ: alius ẽ timoꝛ ſer-
uoꝛũ. Serui em̃ ꝓpter toꝛmẽta dños timẽt:
filij vo pꝛopter amoꝛẽ patres timẽt. Si filij
dei ſumꝰ: timeamꝰ eũ ex charitatis dulcedi/
Ecẽi.is ne:nõ de timoꝛis amaritudine.homo ſapi⸗
ens ĩi omnibꝰ deũ metuit oꝑibus ſuis: ſciẽs
ſe eius nunq; ſᷣſentia effugere poſſe:ſiẽ pſal/
NRãõ.iʒ33. Miſta deo dicit: Quo ibo a ſpũ tuo:⁊ q̊ a fa/
cie tua fugia?: Itẽ:Quia neq; ab oꝛiẽte neq;
ab occidẽie: ſubaudit᷑: patet locus fugienti
deuũ. Qui timet dñm accipiet doctrinã eiꝰ:
qui vigilauerint in mãdatis eius:inueniẽt
bñdictionẽ ſempiternã. Timẽtis deũ beata
eſt ala:⁊ a tẽptatõe diabolica tuta remanet.
Beatus hõ qui ſemꝑ eſt pauidus:et cui do/
natũ eſt dei timoꝛẽ ſemꝑ ante oculos habe/
re. Qui timet dñm recedit ab itinere pꝛauo:
⁊ ad vtutũ ſemitã vias ſuas dirigit. Zimoꝛ

4
7

dei repellit pctã:⁊ adijcit vᷣtuteſ. Cimoꝛ cau/

F tũ facit hoiem:⁊ ſollicitũ ne peccet. Ubi vᷣo
timoꝛ dei nõ eſt: ibi diſſolutio vitę eſt. Qui
deũ in ꝓſperis nõ timet:timeat vł in aduer/
Pẽs.in. ſis:refugiat ad ulũ qui flagellat ⁊ ſanat.Be
atus vir qͥ tinet dñm:in mãdatis eius cupit
nimis. Timoꝛ dei timoꝛẽ expellit gehennę:
qꝛ facit hoĩem peccatũ cauere:et iuſticię oꝑa

p̃ceptoꝝ dei oĩno fugiatis:illudq; ſedulo co
gitetis:q̃liter timentes deũ:⁊ mãdatis eius
obediẽtes:ad vitã vadũt ꝑpetuã:cõtemnẽ/
tes vᷣo ⁊ ᷣcepta eius ſpernẽtes in pęnã ibũt
ęternã:hũilitatẽq; verã in coꝛde vr̃o intꝰ ha
beatis: ſicq; eã nõ ſicte moꝛibꝰ coꝛã ꝓximis
vfis inſinuetis:vt ⁊ ipſi bonis exemplis ve/
ſtris inſtructi gloꝛiſicent deũ:⁊ vobilcũ ęter
nã in cęlis ſtudeant ꝑcipere remunerationẽ:
hſtante domino noſtro ieſu chꝛiſto:quiviuit
regnat.

n eadem dominica: De timoꝛe 8 R

On dubito dilectiſſimi fratres inſi/A
tum eſſe coꝛdibus vfr̃is timoꝛeʒ dei:
Aquo ad verã et ſolidam foꝛtitudinẽ
ꝑducamini. Cum em̃ foꝛtis ille dicat᷑ qui ne/
minẽ᷑ timet: ꝑuerſe foꝛtis ẽ qui pᷣmo deũ nõ
vult timere:vt timẽdo audiat: audiẽdo dili
gat:⁊ diligẽdo nõ timeat.Tũc erit vᷣe foꝛtii⸗
ſimus:nõ ſuꝑba duricia:ᷣ cura iuſticię.Sic
etiã ſcriptũ ẽ᷑: Timoꝛ dñi:ſpes ſoꝛtitudinis.
Cũ em̃ timet᷑ pęna quã minat᷑: diſcit᷑ amare Mꝛoner.14.
hſmiũ qð pollicet᷑: ac ſic ꝑ timoꝛẽ pęnę bona
vita retinet᷑. Per bonã vitã bona cõlcia cõ⸗
parat᷑: vt ꝑ bonã cõſcientiã nulla pęna time
atur.Quapꝛopter diſcat timere:qui nõvult
timere. Diſcat ad tempus eſſe ſollicitꝰ: qui
ſemꝑ vult eſſe ſecurus. Vt em̃ dixit ioban⸗ B
nes: Timoꝛ nõ eſt in charitate: ſed perfecta r. Jopᷣ.4.
charitas foꝛas mittit timoꝛeʒ. Dixit ſane et
veraciter dixit. Si & hr̃e nõ vis timoꝛẽ: pᷣus
vide vtrũ iam ꝑfectã habeas charitatẽ quę
foꝛas mittit timoꝛẽ. Si vo ante iſtã ꝑfectio/
nem timoꝛ excludit᷑: ſupbia inflat: charitas
ędiſicat. Mã ſic i bona valitudine fames nõ
faſtidio ſed cibo pellit᷑: ita in bona mente ti⸗
moꝛ nõ vanitate ſed charitate pellẽdus eſt.

õ5 vis. Moli ſuꝑficiẽ cõpalpare:deſcende in

augere. Poſt hęc ad illũ ꝑueniet timoꝛẽ qui cute itaq; cõſciẽtiã tuã: quiſqͥs timere iã

Psð.18. diat᷑ ſanctꝰ: ⁊æ ꝑmanet in ſeculũ ſeculi: qꝛ
i dilectiõe. Sic ergo frẽs timeamꝰ deũ vt d
1.Joh. 4. ligamꝰ eũ:qꝛ ꝑfecta charitas foꝛas mittit ti/

moꝛẽ ſeruilẽ:atq; ita abundantiã br̃e poſſu/

mus ſecuritatis ⁊ plenitudinẽ omniũ bono
Nẽ. 3ʒ. i. VUnde et ꝓpheta ait: Timete dñm om̃s
ſancti eius:qm̃ nihil deeſt timẽtibꝰ eũ.Diui
tes eguerũt ⁊ eſurierũt:inquirẽtes aũt dñm
B nõ minuent᷑ omni bono. Quapꝛopter obſe/
cro vos dilectiſſimi:’vt timoꝛẽ dei ſemꝑ ante
mentis veſtrę oculos habeatis:⁊ obliuionẽ

te:penetra interioꝛa coꝛdis tui.Rimare dili/
geter: vtrũ nulla ibi vena venenata tabifi⸗
cũ amoꝛẽ ſeculi ſugat et ſoꝛbeat: vtrũ nulla
carnalis voluptati mouearis ⁊ capiaris ille⸗
ceb:a:nulla inani iactantia tumidus extol/
laris: nulla cura vanitatis exęſtues: ſi iam
iniquitatis diligẽtia nõ fatigat:vtrũ ęquali
tatis negligentia nulla ſurrepat.Si hęc ita
ſunt:recte gaudes eſſe te ſine timoꝛc.lxclu⸗
ſerit eũ charitas dei quẽ diligis 2 toto coꝛ/ Matthᷣ.22.
.

de: z ex tota anima: et ex tota mente tua: ex coꝛpus ⁊ animã in gebennã ignis occidere. teinſon⸗
cluſerit eũ ⁊ chantas ꝓximi:quẽ diligis tã; Eſt autẽ alius timoꝛ dñi caſtus pmanens in ſeionteue
teipſum. Et ideo ꝓ illo ſatagis: vt etiã iboſe ſęculũ ſęculi.Mõ ergo eũ ꝑfecta charitas fo/⸗ e18. cltiruſen
tecũ ex toto coꝛde:ex tota anima:ex tota mẽ ras mittit: Alioquin nõ pmaneret in ſęculũ 9 8,4 Alian
te diligat deu: quia nõ aliter recte diligis ert ſexculi. Nec fruſtra cũ dictũ eẽt: Limoꝛ doimm· mnctpelent
teipſum: niſi quia ſic diligis deũ vt non pio ni:additum eſt: caſtus:atq; ita ↄiunctũ eſt: Kograeſin
pterea minus eũ diligas: qꝛ conuerteris vel ꝑmanens in ſęculũ ſeculi.Quare:niſi qꝛ ile eſignung
Cad teipſum. Si autẽ q;uis intra teipſum nul timoꝛ quẽ foꝛas charitas mittit: ꝓpteres bfä· nla pe
a ir:itaris cupiditate: qð quidẽ de ſe quis git animò ne amittat᷑ aliquid qð in creatura gunchiſtin
5 audeat gloꝛiari:tamẽ ſi teipſũ in teipſo dili / diligit᷑: vel ipſa ſalus et requies coꝛ poꝛalis: ſchtnzete.
gis:⁊ de teipio tibi places:hoc ipſum vehe/ aut aliquid tale poſt moꝛtẽ? Pꝛopterea em̃ geſeännpiru
mẽtius timere debes:quia nihil times. Nõ timent᷑s apud inferos pęnę ⁊ doloꝛes ac toͤꝛ getbus moꝛ
ecm̃ quacũq; dilectiõe foꝛas mittẽdus eſt ti · menta gehennaꝝ. Cum vo cauet animaane unmnonadin
mo:: ſed recta dilectione qua tota diligim deus illã deſertꝰ deſerat:timoꝛ eſt caſtus ꝑ hemmus:coue
pddeum: et pꝛopterea ꝓximũ:vt ſic ⁊ ipſe dili / manens in ſęculũ ſeculi.De quo latius dice ndun inne
gat deũ.Se autẽ in ſe diligere:⁊ ſibi placere rem: niſi ſermo iam longioꝛ et meis ſenilibꝰ lu Ervtbee
nõ eſt iuſticię charitas: ſed ſuꝑbię vanitas. viribus:⁊ veſtrę foꝛtaſſe ſatietate parcere co ſeepaen⸗
Ac ꝑ hoc aplus iuſta repᷣhenſione perculſſt grrrrttte. ꝗ Ctgesſuntan
1. Job. 4. ſeipſos amãtes ⁊ ſibi placentes. Perfectaags — = Ranſg
D charitas foꝛas mittit timoꝛẽ. Sed ea dicen/ ¶ Item in eadem dñica: Homelia de wenmdl
da eſt charitas:quę nõ eſt vilitaſ.Quid aũt eo qð ſcriptum eſt in euangelio hſm cunſuyn
vilius q; homo ſine deo: Ecce quid amat q Lucam: Muidã homo erat Dines qᷓ Zaucl.. mg glenol
ſeipſum non in deo ſed in ſeipſo amar: Re habebat villicu ⁊c. quę habet inter egltoe
Ro. iI. cte huic dicit᷑: Moli altũ ſapere:sᷣ time.Qui ſermones de Uerbis ðnñi.xxxrv. ofne. Erub
eerm altũ ſapit ⁊ ideo nõ timer: vtiq; ꝑnicioſe — è idenlensot
nõ timet. Neq; em̃ mitis ⁊ pius eſt:qui ſeip⸗ fiica decima: De chꝛiſtiano no/ Sermo a doſit⸗
fſWunum in ſeipſo amat ⁊ laudat: ſed elatus ⁊ fe-· mine:Sermo „1 (CLo. XV. onncekbe
d PS. 53. rox non nouit dicere: In deo laudabit iaas 2 unree
. mea:audiant mites ⁊ lętent.Quid em̃ boni NOMOgo vos fratres chariſlimi vt attẽ/ A *R efil
amat: qui foꝛte hocipſum ꝓpter hocipum r tius cogitemus quare chꝛiſtiani ſu/ (oguf
eagmqmat nihil timere:? Põt em̃ hoc ſibi ꝑęuade · Amus: ⁊ crucẽ chꝛiſti in fronte poꝛta⸗ u chaſe
rei: nõ ſanitate ſed imanitate. Verbi gratia: mus. Scire em̃ debemꝰ qꝛ nõ nob ſufficircdd nenllen
Eſt aliquis audaciſſimꝰ latro: quãto puerſe nomẽ chꝛiſtianũ accepimus ſi opera chꝛiſfſi edanin
foꝛtioꝛ: tanto ꝑiculoſe crudelioꝛ. Qui ꝓpter na nõ fecerim: ſiẽ iße dñs in euãgelio digtꝛ: gbenl
ipm amoꝛẽ ſuũ qͥ amat nihil timere: ingẽtia Quid ꝓdeſt ꝙ dicitis mihi: Oñe dñe:⁊ non Lud.X. en duſe
facinoꝛa moliat᷑:vt qð amat exerceat: et ex Ffacitis quę dico? Si te militem chꝛiſtianũ di ſaſ Kti
ercẽdo cono boꝛet: Quãto eiꝰ fuerit maioꝛa cas:⁊ iugiter cruce chꝛiſti te ſignes:⁊ elemo hnlſuntcͤ
* cõmiſſa:tãto maio erit nõ timẽtiſ audacia. ſynã ſm vires tuas nõ feceris:charitatem et binpun
Mõ hoc& ꝙ magno bono amandũ eſt: qað ⁊ iuſticiã vel caſtitatẽ habere nolueris: nihil lilltectl
in homie peſſimo inueniri poteſt. Quapꝛo, tibi ꝓdeſſe poterit chꝛiſtianum nomẽ. Ma⸗ MleNſy
1. Job. . pter timeat chꝛiſtianus anteq; pfecta chari gna res ẽ ſignũ chꝛiſti ⁊ crux chꝛiſti:⁊ ideo X.
z. Cen. . tas ſoꝛas mittat timoꝛẽ: Credat ⁊ intelligar iſto tam pᷣcioſo ſignaculo res magna ⁊ pci⸗ WV
Sap.y. ſe pꝑegrinari a dño:qᷓ;diu viuit in coꝛpoꝛe qõ ſa ſignari debet.Quid em̃ ꝓdeſt ſi de anule T uenmn
coꝛrumpit᷑ ⁊ aggrauat animã. Lanto minoꝛ aureo ſigillum facias:⁊ putridas paleas in 1s Caltneemnn
ſit timoꝛ: quãto patria quo tendimꝰ ꝓpioꝛ. tus recondas:Quid ꝓdeſt ſi ſignũ chꝛiſti in iler hunnguin
Aaioꝛ em timoꝛ debet eſſe ꝑegrinantiũ:mi fronte ⁊ in oꝛe geſtamus:⁊ int in anima ci ankumnrim
noꝛ ꝓpinquãtiũ:nullus puenientiũ.Sic ⁊ ti mina ⁊ peccata recõdimus: Qui enim male nedunen
moꝛ ꝑducit ad charitatẽ: ⁊ pfecta charitas fo cogitat: male loquit᷑:male operat᷑:ſi ſe emẽ/ mminäſaz.
ras mittit timoꝛẽ. Timeat aũt chꝛiſtianꝰnõ dare noluerit: quãdo ſe ſignat:peccatũ illiꝰ MQnuuuſnein
Zud.i⁊. eos qui coꝛpus occidũt et poſtea nõ habent nõ minuit᷑ ſed auget᷑. ulti enim dum ad In li. xo. bo / bidamni.

AQAluid faciãt: ſed eum qui habet poteſtatẽ et funtũ aut ad adulreriũ vadunt:ſipedem im ee

eniſgle
ppreend.
Pugermg
chpanls:
Poopterch
dolcesdetge
Ger znine.
ctalnsg
Lolgtinsdice
meisſenuib⸗

Mepantceo

honelizde
ngelog
aroſnesg u⸗
habeiinte

immm

—

„ .

BGer. Cc. xv. Dñica decima py trinitatis:G

pegerint ſignant ſe:⁊ tamẽ de malo ope
re non reuocant ſe: et neſciunt miſeri qꝛ

includũt in ſe magis dęmones q; exclu /
dunt. Qui auteʒ a ſe cum dei adiutoꝛio
vitia ⁊ peccata repellit:et quod bonum

eſt cogitare ſimul ⁊ implere cõtenderit:

iuſte ſignum crucis labijs ſuis apoonit:
quia talia opera conatur agere quę ſi/

B gnum chꝛiſti mereant᷑ accipere.Et quia

1. Corj. 4. Icriptuʒ eſt: Regnũ dei nõ eſt in ſermo/

Jacobi. 2.

fini trn

echniſtiniſt
lftonnegan⸗
noöufig

lopenchi 4. vos añ oĩa

digelodr
Diedietiet
Uckikindd
rarteicn
chmuuene
lueis:dh
nnnnd
Pitetidco
nugnnt0

De cõſe.diſ.

C
PS. 14.
Exo. 25.
Ecẽci.20.

ne ſed in virtute.Et iterum: Fides ſine
operibus moꝛtua eſt:vt nomen ch iſtia/
num non ad iudiciũ ſed ad remediũ ha/
beamus:cõuertamus nos ad opera bo/
na dum in noſtra ſunt poteſtate reme/

dia.Et vt hęc deo auxiliãte poſſitis im/

plere:pacem ⁊ ipſi habete:⁊ eos qui diſ/

coꝛdes ſunt ad cõcoꝛdiã reuocate:M0en

dacium fugite:periurium velut moꝛtem
ꝑpetuam nolite facere. Ante omnia ſi/
cut iam ſupꝛa dictum eſt:ſcõᷣm vires ve⸗

ſtras elemoſynam pauperibus exhibe⸗
te:oblationes quę in altario conſecrent᷑

offerte. Erubeſcere debet homo idoneꝰ

ſi de aliena oblatione communicauerit.

Qui poſſüũt aut cereolos aut oleum qð
in cicindelibus mittat᷑ exhibeãt. Sym/
bolum vel oꝛationem dominicã et ipſi
tenete: et filijs veſtris oſtendite. Nam
neſcio qua fronte ſe chꝛiſtianum dicat:
qui paucos verſus ĩ ſymbolo vel in oꝛa/
tione dominica parare diſſimulant. Fi/

lios quos in baptiſmo excipitis:ſcitote
vos ſfideiuſſoꝛes pꝛo ipſis apud deum

extitiſſe.Et ideo tam illos qui de vobis
nati ſunt:qᷓ; illos quos de fonte excipi/
tis ſemper caſtigate atq; coꝛrigite:vt ca-
ſte ⁊ iuſte et ſobꝛie viuat. Et voſipſi ita
agite: vt ſi vos filij veſtri imitari volue/

rint: non vobiſcum in igne ardeant: ſed
ſimul vobiſcum ad pꝛęmia ęterna per/

ueniant. Qui cauſas audiunt iuſte iudi
cent:nec munera ſuper innocentes acci/

piant:quia munera excecant coꝛda ſapi

entum:⁊ immutant verba iuſtoꝛum: ne

foꝛte dum acquirunt pecuniam perdant

animã ſuã. Hemo em̃ habet iniuſtũ lu/
crum ſine iuſto damno. Abi lucrum:et
ibi damnũ. Lucrum ĩ arca: damnum in

conſcientia. Hullus ſe inebꝛiet: nemo in

re qᷓ; opoꝛtet: ne per ebꝛietatem et ſuam

et illius animã perdat émni die domi/

nico ad eccleſiam cõuenite. Si enim in⸗
fęlices iudęi tanta deuotione celebꝛant
ſabbatum vt in eo nulla opera terrena
exerceant: quãtomagis chꝛiſtiani in die
dominico ſoli deo vacare ⁊ ꝓ animę ſuę
ſalute debent ad eccleſiam conuenire?

Quando ad eccleſiam conuenitis: pꝛ’o

peccatis veſtris oꝛate. Holite rixas cõ/
mittere:nolite lites et ſcandala concita/
re. Qui ad eccleſiam veniens heęc fece/

rit: ibi ſe litigando vulnerat vbi ſe oꝛan
do ſanare potuerat. In eccleſia ſtantes

conuiuio ſuo co gat alium amplius bibe

nolite verboſari: ſed lectiones diuinas

patienter audite. Qui enim in eccleſſa
verboſari voluerit:et pꝛo ſe et pꝛo alijs

redditurus eſt rationem: dum verbum

dei nec ipſe audit nec alios audire per/
mittit. Et decimas de fructibus veſtris
eccleſijs reddite.Qui fuit ſuperbus ſit
humilis: qui erat adulter ſit caſtus: qui

ſolebat furtum facere:vel res alienas in

uadere: etiam de pꝛopꝛia ſubſtantia in-
cipiat pauꝑibus erogare.Qui fuit inui/
dus ſit beniuolus. Qui fecit iniuriam:
cito veniam petat. Cui iniuria facta eſt
cito dimittat.Quotiens aliqua inſfirmi
tas ſuꝑpuenerit:coꝛpꝰ et ſanguinẽ chꝛiſti
ille qàͥ ęgrotat accipiat: et inde coꝛpuſcu/
lum ſuum vngat: vt illud quod ſcriptũ

eſt impleatur in eo: Inflrmatur aliquis Jacobi.5.
inducat pꝛeſdyteros et oꝛent ſuper eum
vngentes eum oleo: et oꝛatio fidei ſal/

uabit infirmũ:⁊ alleuiabit euʒ dominꝰ:
et ſi in peccatis ſit:dimittent᷑ ei. Tidete
fratres:quia qui in infirmitate ad eccle/

ſiam cucurrerit:⁊ coꝛpoꝛis ſanitatem re

cipere ⁊ peccatoꝛum indulgentiã mere/
bitur obtinere. Cum ergo duplicia bo/
na poſſint in eccleſila inueniri:quare per

ſᷣcãtatoꝛes: ꝑ fontes ⁊ arboꝛes ⁊ diabo/
lica filateria: per characteres et aruſpi/

ces ⁊ diuinos vel ſoꝛtilegos multiplicia

ſibi mala miſeri homines conantur in-
ferre? Sicut iam ſupꝛa diximus filios et

omnes familias veſtras adͤmolete fra⸗

1

RE

Bancti Augul

tres ſemper: vt caſte ⁊ iuſte ac ſalubꝛiter

viuant:Nec ſolü eos verbis ſed etiã ex/

emplis ad bona opera pꝛouocate. Ante
omnia vbicunq; fueritis: ſiue in domo:
ſiue in itinere: ſiue in conuiuio: ſiue in
cõſeſſu: verba turpia ⁊ luxurioſa nolite
ex oꝛe vr̃o ꝓferre: ſed magis vicinos et
ꝓximos veſtros iugiter admonete: vt
ſemper quod bonum eſt ⁊ honeſtum lo⸗
qui ſtudeant:ne foꝛte detrahendo:male
loquẽdo ⁊ in ſanctis feſtiuitatibus cho/
ros ducendo:cantica luxurioſa ⁊ turpia
ꝓferendo de lingua ſua:vnde debuerãt
deum laudare: inde ſibivulnera videã/
tur infligere. Iſti enim infęlices⁊ miſeri
homies qͥ ballationes ⁊ ſaltatiões ante

ipſas baſilicas ſanctoꝛum exercere nec
metuunt nec erubeſcunt:Et ſi chꝛiſtiani

ad eccleſiam venerint: pagani de eccle/
ſia reuertunt᷑: qꝛ iſta cõſuetudo ballan/
di de paganoꝛum obſeruatione reman/
ſit.Et iam videte qualis eſt ille chꝛiſtia/
nus qui ad eccleſiam venit oꝛare: et ne/
glecta oꝛatiõe:ſacrilega verba pagano/
rum non erubeſcit ex oꝛe pꝛoferre. Vi⸗
dete tamen fratres chariſſimi: ſi iuſtum

eeſt vt ex oꝛe chꝛiſtianoꝛum vbi coꝛpus

Lobie.

chꝛiſti ingreditur: luxurioſum canticum
quaſi venenum diaboli pꝛoferat᷑: Ante
omnia quicquid vultis vobis ab alijs
fleri:hoc alijs facite.Qð vobis ab alijs
non vultis fieri:nulli alij feceritis.Quã
rem ſi volueritis implere: ab omni pec-

Cato poteſtis veſtras animas liberare:

5

qꝛ ⁊ qͥ litteras non nouit:iſtas duas ſen

tentias memoꝛiter teneat:⁊ cum dei ad/

iutoꝛio operibꝰ et põt et debet implere.

Et licʒ credã ꝙ illa infęlix conſuetudo ꝗᷓ

de paganoꝛũ pꝛophana obſeruatiõe re-
manſit: iam nobis caſtigantibus et de
locis iſtis fuerit deo inſpirante ſublata:
tamẽ ſi adhuc agnoſcatis aliquos illam

ſoꝛdidiſſimam turpitudinem de hinni/
cula vł ceruula exercere:ita duriſſime ca

ſtigate vt eos pęniteat rem ſacrilegam
cõmiſiſſe.Et ſi quãdo luna obſcurat᷑ ad/
huc aliquos clamare cognoſcitis:⁊ ipos

aghmonete denunciantes eis quod gra/

ue ſibi peccatum faciunt: quando luna

tini de tempoꝛe

quęe deo iubente certis tempoꝛibus ob/
ſcuratur: clamoꝛibꝰ ſuis a maleſcis ſa⸗
crilego auſu ſe deſenſare poſſe confidũt.
Et ſi adhuc videtis aliquos:aut ad fon⸗
tes:aut ad arboꝛes vota reddere:⁊ ſicutx
iam dictum eſt:ſoꝛtilegos etiam et diui/
nos vel pꝛęcantatoꝛes inqrere:filiateria
etiam diabolica et characteres aut her/

bas vel ſuccos ſibi aut ſuis appendere:

duriſſime tanta eoꝛum peccata increpã/
tes dicite: quia quicunq; fecerit hoc ma

luiꝶ: perdit baptiſmi ſacramentum.Et

quia audiuimus quod aliquos viros
vel mulieres ita diabolus circũueniat:
vt quinta feria nec viri opera faciant:
nec mulieres laniſicium: coꝛam deo et

ſanctis angelis eius conteſtamur: quia

quicunq; hoc obſeruarevoluerint:niſi ꝑ
pꝛolixam et duram pęnitentiam tale ſa-
crilegium emẽdauerint: vbi arſurus eſt
diabolus ibi et ipſi damnãdi ſunt. Iſti
em̃ infęlices⁊ miſeri qui in honoꝛe iouis
qnta feria opera non faciunt:non dubi/

to ꝙ ipſa opera die dominico facere nec

erubeſcunt nec metuant. Et ideo quoſK/
cunq; tales eſſe cognoueritis:duriſſime
caſtigate. Et ſi ſe emendare noluerint:
nec ad colloquium nec ad conuiuium
veſtrum eos venire permittite. Si vero
ad vos pertinent: etiaʒ flagellis cędite:
vt vel plagam coꝛpoꝛis timeant: qui de
animę ſuę ſalute non cogitant. Nos em̃
fratres chariſſimi cogitantes periculum
veſtrum paterna vos ſollicitudine ad⸗

monemus. Si nos libenter auditis et

nobis facietis gaudium: et vos fęliciter

peruenietis ad regnum. Quod ipſe pꝛę-

ſtare dignetur: qui cum patre et ſpiritu
ſancto viuit et regnat in ſęcula ſęculo/
rum: Amen.

eadem dominica: De chꝛi/ Senno
ſtiano nomine:Sermo. II Cc. xvI.

R
dele

Enano att
s copote

Itnoluene
Frtoln
Gucſum nun
olal pfe
nenne debe
ſoge Cort

unentnte

Ceſuheami
agunenuee
i, Acnoſa
ſoocn

eiaſolüch
ttp ctepotoluſ⸗

lichinoſpen
ſes umuson
lnnon oos
6ontaanine
bck. Auue⸗

Thesſane
ſoihdeanin
onoclorura
Gan. Nred
loniamise⸗
ſatperdeiurn
Mogtenn
Pocopore l⸗
lolnapeucs
Malten no
ftetegnadit

Mnpatigtur

aßlus poe
mine hbors
nchltute
kungern
5 –
Moennn
lnendi
hundete
dubaleſn
IAſfurunt

.

Pardigh
Mlicis,,
fecorfci
galtatſ,
alarſan
cunetdil
igeſlannn
lans authen
sappendee

enboemn

Awennun. Se.

igos nid

rünenr.

Pera fzcan
an deoe

amur: u

berinenigg

nam neleſ-

larſums e
idiſunr
honoretous
nenondubi
loſacgener
Eideoquoh
ns:danſine
renoluenur:
CoNuiuiun

Me. Slpen

klaggtr
eant:qulde
ut. Bosen

Spenalun

Cmudinens
r Wdins4
tyost
obpeſt⸗
meetſont
n ſu⸗

Decht N
1Dec⸗ 4

1

RR*

X

Audeamas fratres chariſſimi:
⁊ deo gratias agimus: quia ᷣm
Vdeſideria noſtra vos incolumes
inuenire meruimꝰ.Et vere fratres: iuſte
et merito pater gaudet quotiens filios
ſuos ⁊ coꝛpoꝛe ſanos ⁊ in dei timoꝛe de/

uotos inuenerit. Et quia tam de veſtra

q; de noſtra ſalute duplicatum nobis
gaudium nunc pietas diuina conceſſit:
quod ad ꝓfectum animarũ veſtrarum
pertinet debemus charitati veſtrę ſug⸗

gerere.Opoꝛtet fratres chariſſimi to

ta mentis intentione inqrere vel intelli/
gere ſtudeamus quare chꝛiſtiani ſumuſ:
et quare crucem chꝛiſti in fronte poꝛta/

mus. Agnoſcite et intelligite fratres:

nõ ideo chꝛiſtiani facti ſumus vt de iſta
tm̃ vita ſolliciti ſimus. Sicut enim di/

1Corj.iS. cit apoſtoluſ:Si enim in hac vita tantũ

in chꝛiſto ſperãtes ſumus: miſerabilio/
res ſumus omnibus hominibus. Qui

enim non cogitat niſi de iſta tantũmo/
do vita: animalibus et pecoꝛibus ſimi/

un

5

P

lis eſt. Quid em̃ quęrunt animalia: niſi
mãducare: bibere:luxuriari: ⁊ doꝛmire:

Tales ſunt qui plus cogitant de carne
ſua q; de anima: qui plus diligunt gu/

lam ac luxuriam qᷓ; caſtitatem atq; iuſti/
ciam. Scire debetis fratres chariſſimi:
quoniam ideo chꝛiſtiani facti ſumus:vt
ſemper de futuro ſęculo: ⁊ ð ęterno pꝛę/
mio cogitemus: Et plus pꝛo anima qᷓ;
pꝛo coꝛpoꝛe laboꝛemus: quoniam caro
noſtra paucis annis erit in mundo:ani/
ma autem noſtra: ſi bene agimus: ſine
ſine regnabit in cęlo. Si vero qð deus
non patiatur: ſi mala opera exerceamꝰ*:
et plus pꝛo carnis luxuria qᷓ; pꝛo ſalute
animę laboꝛemus: timeo ne quãdo bo/
ni chꝛiſtiani cum angelis accipiuntur in
vitam ęgrernã: nos qð abſit ſᷣcipitemur
in gehennam. Mõ nobis ſufficit fratres
ꝙ chꝛiſtianum nomen accepimus ſi bo/
na opera non fecerimus chꝛiſtiana. Illi
enim ꝓdeſt ꝙ chꝛiſtianus dicit᷑: qui ca/
ſtitatem diligit:ebꝛietatem fugit:ſuper/

bieam deteſtat᷑: inuidiam velur venenũ
diaboli reſpuit. Ille vere chꝛiſtianus eſt

qui furtum non facit: qui falſum teſti/

decima py trinitatis

moniũ non dicit: qui nec mentitur nec

periurat: qui adulterium non cõmittit:

qui ad eccleſiam frequẽtius venit: qui
de fructibus ſuis non guſtat niſi pꝛius
ex ipis deo aliquid offerat:qui decimas
annis ſingulis erogandas pauperibus
reddit: qui ſacerdotibus ſuis amoꝛem

impendit: qui omnes homines ſicut ſe

ipſum diligit: qui nullum hominẽ odio
habet. Ille vero non ſolum chꝛiſtianus
eſt: ſed ipſe chꝛiſtus in illo habitat:qui
ſtateras doloſas et menſuras duplices
velut gladium diaboli pertimeſcit. Ille
bonus chꝛiſtianus eſt: qui quando ad

eccleſiam venit:⁊ oblationem quę in al-

tario mittatur exhibet: et pauperibus
ſcõm ꝙ vires habet argentum poꝛrigit
aut buccellam: Qui peregrinos ĩ domũ
ſuam excipit: Qui hoſpitibus pedes la-
uat:Qui non ſolum lites non concitat:
ſed etiam diſcoꝛdes ad concoꝛdiã reuo/
cat:AQui maioꝛibꝰ⁊ parẽtibus honoꝛẽ ⁊
amoꝛẽ verę charitatis impendit: Qui ⁊
iſe caſte viuit:⁊ filiosvł vicinos ſuos vt
caſte ⁊ ſobꝛie viuãt: ⁊ vᷣbis admonet: ex
exẽplis docet. Ille bonꝰ chꝛiſtianus eſt:
q quotiẽs ſanctę ſolẽnitates veniũt: vt
ſecuriꝰ cõmunicet ante plures dies caſti

tatẽ cũ ꝓpꝛia vxoꝛe cuſtodit:vt ſincera ⁊

ſecura cõſcientia ad altare domini caſto

coꝛpoꝛe ⁊ mundo coꝛde pꝛeſumat acce/

dere:cQui ſymbolũ et oꝛationem domi/
nicam memoꝛiter tenet:et filios vel ſili⸗
as ſuas vt ipſi teneant ſideliter docet.
Ecce audiſtis fratres quales ſint chꝛiſti/
ani boni.Et ideo quãtum poſſumus cũ C.
dei adiutoꝛio laboꝛemus vt nomen chꝛi

ſtianum non ſit falſum in nobis: nec in

nobis chꝛiſti ſacramenta patiantur iniu
riam:ſed ſemper opera chꝛiſtiana ⁊ cogi

temus in coꝛde et impleamus in opere.

Nam ille chꝛiſtianus qualis eſt: qui vix
aliquando ad eccleſiam venit: et quan-
do venerit non ſtat vt oꝛet pꝛo peccatis

ſuis:ſed vt cauſas dicat: aut lites et ri-

xas cõcitet: ⁊ ſi locum inuenerit vſq; ad
vomitum bibit:et poſtq; ſe inebꝛiauerit
ſurgit quaſi phꝛeneticꝰ inſanus diabo/
lico moꝛe ballad ⁊ ſaltare: einit abs

. ẽð . s

.

Be er. CC. xVII. Dñica XI. py trinitatis: S cr..

turpia ⁊ amatoꝛia vel luxurioſa canta- Mon autem eam foꝛtem inuenit: ſed in- ſ hrienn⸗
re. Iſte talis nõ dubitat furtum facere: ueniendo foꝛtem fecit. Ham vt eam in⸗ (coonſtn
adulterium non timet admittere: fal · ueniret: nonaginta nouem dimiſit in Matts. 1. Auaden
ſum teſtimoniũ dicere: maledicere: per· montibus: et quęſiuit vnam quę erra/ lſt.
iurare. Siue viri ſiue mulieres qui talia uerat:⁊ humeris ſuis impoſitã ad ouile Geſaccune
opera faciunt: non ad remedium ſed ad pꝛopꝛiũ reuocauit. Lanam et linum fe/ iin:
iudicium:chꝛiſtianum nomen et baptiſ/ cit manibus ſuis. Lanificam et liniſicã (equidag
mi ſacramenta ſuſcipiunt: ⁊ niſi pęniten matronam iſtam ſanctus ſermo deſcri/ N uine
D tiam egerint:in ęternum peribũt. Ecce bit. QAueris foꝛte a nobis:quid ſit lana: kant
fratres oſtendimus vobis quales ſint quid linum? Lana carnale aliqͥd linũ vo Donrenditl
chꝛiſtiani boni:et quales ſint mali.Et ſpiritale ſigniſicat: quia in oꝛdine veſti,-/ rn enenltpe
ideo quos bonos videtis: imitamini: mantoꝛuũ: interioꝛa ſunt linea veſtimen- iſaunſuma
quos vero malos eſſe cognoſcitis:caſti / ta lanea vo exterioꝛa. Lana etiã de cõ⸗ Gtomtpienu
gate ſemper: increpate: coꝛrigite: vt de mixtione animaliũ naſcit᷑: Linum vero L gemete
pꝛofectu veſtro ⁊ de illoꝛum perfectione ſine carnis voluptate de terra pꝛocreat᷑: zufuhe
duplicem mercedem habere poſſitis. ideo caſtitatis imaginem pferre videt᷑: itenf
OQui ergo boni ſunt:caſti:ſobꝛij: humi/ intantũ vt ſacerdotes veteris teſtamen Exo. 28 4 ſeſtopu⸗
les ⁊ benigni: deo auxiliante ꝑſeuerent ti ex pꝛęcepto legis:ꝓpter caſtitatis in/ ſesdomeſic
in operibus ſuis bonis. Qui vero ope- dicium: lineis ſemoralibus vterentur. lurſeu
ra mala faciunt: cito ſe coꝛrigant anteq Ergo in lana carnale aliqd: in lino vero bchetet
illoꝛũ animę de hac luce diſcedant:quo/ ſpiritale ſigniſicat᷑. Pꝛo laude etiam po enſcnc
. niam ſi ſine pęnitentia moꝛtui fuerint nunt᷑.Inuenis enim hominẽ poꝛrigen/ Eeeitit
non veniũt ad vitam ſed pꝛęcipiant᷑ id tem manu elemoſynas pauperi: necta/ ien
moꝛtem. De qua pęna nos pius domi/ men de deo ibi cogitantẽ:ſed hominibꝰ 3 i
nus liberare dignetur: qui cum patre et placere cupientem: laneam veſtem quę D .
ſpirituſancto viuit ⁊ regnat deus in ſe⸗ videri poteſt: habet: interioꝛem lineam Gcl
cula ſęculoꝛum: Amen. en habet. Inuenis alium dicentem ti/ ſain
Nꝛouer. z1. vominica vngecima: de eo 88 ecckeſtam ire: aut n biliter canns nn
CC. xvI. quis inueniet vc. Sermo mo⸗ ca. Hon nouit neq; commnendak malis
opera mulier iſta. Inuenit heęc mulier la thnnſon
Ccleſia catholica fratres charil⸗ nam er linum et fecit vtile. Multi inue⸗ irtnnl
ſimi non ſolum poſt aduentum miunt: ſed non faciunt vtile manibus llnie
domini ⁊ ſaluatoꝛis noſtri pꝛędi ſuis. Cuʒ libenter auditis inuenitis: cũ Unnſiopen
cata eſt:ſed etiam ab initio mundi mul/ bene viuitis facitis. Bꝛachia ſua flrma/ ſtmolot
tis figuris et ſacramentis ſecretioꝛibus nuit in fuſo. De fuſo iſto quod dominus Eioder. 1. (iam
deſignata.Naʒ ⁊ in ſancto abel eccleſia dederit: dicam:neq; iſta laniſicia ſunta Lathn⸗
catholica fuit: ⁊ in noe:⁊ in abꝛaham:et viris aliena. In fuſo lanificium ſignat: leſt izi⸗
in reliquis vſq; ad aduentum domini in laniſicio bonuʒ opus tanqᷓ; caſte mu/ J en
ſaluatoꝛis. De ipſa enim ait ſalomon: lieris et matronę impigre. Diligenter Cuyloſ
Mulierẽ foꝛtem quis inueniet:cà– tamẽ attende in lanificio duo inſtrumẽ Eenindann
dixit:quis inueniet: difficultatem inue/ ta: colum et fuſum. In colo lana inuo⸗ bſſorpan
niendi non impoſſibilitateʒ opoꝛtet in, luta: quę ſilo ducenda trãſeat in fuſum. lt Dedet
telligi. Mulier iſta foꝛtis: eccleſia eſt. Quod in colo inuolutũ eſt: adhuc in ſi / lagan
Quomodo nũc eſt foꝛtis quę ab initio niſtra ⁊ nonduʒ in fuſo eſt. Quod in fu/ hemure
out mundi tantis tribulationibus fatigat᷑: ſo collectuʒ eſt: iam pꝛeteritũ eſt. Opus Pscen
c.5i.e z tamen non vincit᷑: Mulierem foꝛtem ergo tuum in fuſo ſit: nõ in colo. In co/ üond
quis iueniet: Quis alius niſi chꝛiſtus? lo enim eſt quod facturus es: et in fuſo ſeunn
ttgeſe

nlrüiflin .
Pungieh
Ameii
MkAinnm
edelmpnng
Den öſenenie
Sharitthumg.

ladnlnodn
Noluutegungr
bomnienen
1ooel deetn
umniſckbennir
Wen kene
Tuundnent
ſantenadan
nandicuin
Pbüue nteongd
1bobeeſnemmn
Nentdetnlon
mnie Daliin
mmenneu
nsnnlnaln
awosdonils
Riunicrinn

Pnnöaiz

P 4 —„
5 7. —
. 5

.

Piouer. 1

S .

. ..
M

— 4.

quod feci. Quod pendet in colo ad fu
traijciendum eſt: non autem quod collectuʒ
eſt in fuſum: ad colum reuocandũ eſt. Ergo

vide quid agas: vt habeas in fuſo: vt bꝛa //

thia tua firmes in fuſo: quod te conſoletur:
quod te confirmet: quod tibi det flduciam

depꝛecandi ⁊ ſperandi. Sequit᷑: anus ſu/
as aperuit pauperi. Eia fratres exexcete la-
nificium ſanctum. Si quis habet plènũ cel-
larium: plenum hoꝛreum: Omnia iſta in co
lo ſunt:tranſeant in fuſum. In ſiniſtra ſunt
q;diu pauperibus non erogaueriſ:at vbi c/⸗

peris elemoſynam facere: tra ſerunt᷑ ad dex⸗
terã: ⁊ fit opus vnde veſtis fieri poſſit. Om/

nes domeſtici eius veſtiti ſunt. Mũquid de
nuditate ſeruoꝛum ſuoꝛum ſollicitus erit vir

eius habens coniugem talem? Quis eſt iſte
vir:niſi chꝛiſtus:aut quę eſt cõiunx niſi eccle
ſia? Veſtiti ſunt quotquot in chꝛiſto bapti/
zati ſunt. Et boni ſerui ⁊ mali: veſtiti ſunr.
Non ceſſat illa mulier omnes veſtire:vt ne/
mo queratur ⁊ dicat:ideo nõ ſum bene ope/
ratus:quia non ſum bene veſtitus. Dupli/
cia pallia fecit viro ſuo. Pallia laudes ſi
ſides ⁊ cõfeſſiones. Laudas —
hominem. Dupliciter laudas: ⁊ ſimpliciter

laudas. Dupliciter: quia homo eſt ⁊ deus.

Simpliciter:vt non ſis fictus. Sotinꝰ a quo
heretici fotiniani apellant᷑: q̃ſi ſimplex pal/
liu fecitviro ſuo. Solũ em̃ hominẽ credidit:

chꝛiſtũ deiũ colere noluit. Exiſtit alter tex?s
viro ſuo pannoſũ palliũ. Ait em̃:chꝛiſłèdeꝰ

eſt uñ: oino homis nihil habens: hoc mani⸗
chei dicunt. Fotiniani dicunt:homo tm̃ eſt.

Manichei dicüt: deus tm̃ eſt. Ecce de qli

ecdeſia qᷓ; pᷣcioſa veſtimẽta ꝓcedunt.Et ꝓ/
ptera de illa ſcriptũ eſt: ꝙ duplicia pallia fe/

cerat viro ſuo. DHuplicia pallia.Conſfitemur
enim deum in homine:⁊ hominẽ in deo.De

byſſo ⁊ purpura veſtimẽta ſpiritalia ſᷣpara-
uit.De byſſo candidam cõfeſſionẽ:De pur/
pura gloꝛioſã paſſionẽ. Byſſum: cum deum

cõſitemur:agnoſcimus. Purpuras in mar-
txyꝛibus collaudamꝰ. Hos fratres quibꝰ deꝰ
tim̃ bonũ cõferre dignatus eſt: vt nec de iu/
deis: nec de hęreticis naſceremur: ſed catho
licę eccleſig ſilij eſſe mereremur:quãtuʒ pol/

——, KyNr. W . , „ . 1 :
XVIII. Dnica XI. pꝰ Crinitatis: B
quod feciſti. Vide ergo ſi habes aliquid in
fuſo. Ibi enim firmant᷑ bꝛachia tua: ibi erit
foꝛtis conſtantia tua:ibi ſecurus deo dices:
Da: quia dedi. Dimitte: quia Dimet: Sae

ſumus deo gratias referamꝰ:qui nobis ſidẽ
rectã: ⁊ ſibi placitam inſpirare vel inſinuare
dignar' ẽ: Et totis viribꝰ:qꝛ fides ſine ope/
ribus nos ſaluare nõ põt.Ad ſpiritale lani /
ſicium illud: noſtros aios pareʒ.ꝰ Jugiter
ideo elemoſynas facientes: de colo trahere
