mali abundarent bonis. QAuomodo inquit nec intnoeã in ſanctuariũ dei.Quo intrat ſi/ ſac⸗
ſciuit deus:⁊ ſi eſt ſcientia in altiſimo? Vi/ des: ⁊ poſt ſidẽ qͥd? Et intelligã nouiſſiimm. d D
dete adhuc quid adiungat. Videte quẽad Aenient nouiſſima: qñ nulli bono erit ma· IIOed
modũ titubando ꝓpinquet caſui: ⁊ ſit vici- le: nulli malo erit bene. Venient inquã no/ 1 E

nus ꝑditioni. Videte inquã quid adiũgat:
Nũquid vane iuſtificaui coꝛ meũ: et laui in
innocentibus manus meas: Perdidi inqͥt

uiſſima:quãdo diſcernent᷑ pij ab impijs:iu⸗
ſti ab iniuſtis:laudatoꝛes dei a blaſphema/

toꝛibus dei. Venient qñ diſcernent᷑ vt nulli

totum qð bene vixi. Juſtificaui coꝛ meũ:la/ ſicut dictum eſt bono ſit male:nulli malo ſit Greenus
ui in innocentibus manus meas: ad hoc vt bene.Quare && modo nõ ſic? Foꝛte et modo h ſtine aig
mali ſint fęlices:⁊ ego tribuler.Et fui inquit ſic.Sed qð nũc eſt in occulto:poſt erit in ma geann Lun
flagellatus tota die. Saudent illi:et ego fla⸗ nifeſto. Ingredere mecũ ſi potes in ſanctua gelun eut
gelloꝛ. GSaudent qui blaſphemãt deum:fla-/ riũ dei:foꝛte ibi ſi poſſũ docebo te:ĩmo diſce Auua ſiuten veſt
gelloꝛ qui colo deum. Quomodo ſciuit deꝰ* mecũ ab eo qui docet me:etiam nũc nõ ma/ budeme
Hinc titubauit:hinc pene cecidit:hinc puta lis eſſe bene: et melius eſſe bonis qᷓ; malis: Seegone
uit ad deũ res hũanas nõ ꝑtinere. Cũ ergs q́;uis nondũ venerit bonoꝛũ fęlicitas: non/ nienn.
hoc putaret: nõ recto ſed ꝑuerſo coꝛde:⁊ q̃ſi duũq; venerit maloꝛũ pęna nouiſſima: Foꝛte Grodcon
veriſimili ratione duceret᷑ ꝓpter iſtam incõ/ intelliges mecũ:non eſſe bene malis.Rogo lulentlea
uenientiã credere ad deum gubernationẽ re em̃ te ⁊ quęro abs te:tibi quare male eſt: Re Miqvide
rum hũanarũ nõ ꝑtinere:placuerat illi ſic ſjů/ ſponſurus es:Egeſtas angit: pſmit difficu - gee ltüeſeni
dicare: hoc aſſerere: hoc docere. Reuocatus tas: doloꝛ foꝛtaſſe membꝛoꝛũ: timoꝛ ab ini cqmiluiinn
eſt ſanctoꝛũ auctoꝛitate. Videte eniʒz verba mico.Libi ideo male eſt: quia pater mala: Gndüpan
eius: Si dicebam inquit:Si dicebam narra ⁊ bene eſt illi qui eſt ipſum malũ? M.ultum maeni
bo: ſic dicabo:ſic docebo: ſic dicam homi/ intereſt inter malũ eſſe et malũ pati. Tu qð eno n
nibus:ad deum curam rerum humanaꝝ nõ pateris nõ es. Malum enim pateris:ſed tu poniſoacun
S ꝑtinere.Si dicebam:narrabo ſic:Ecce gene malus nõ es. Ille autem malũ non patitur fe Ten
Abi.s. rationẽ ſilioꝛum tuoꝛum repꝛobaui. Quo/ et malus eſt. Noli ergo falli: noli falli. Non edcun
mogdo ꝭ̊ narrabo ſic: MHon ſic narrauit moy / poteſt fieri vt tibi male ſit:quia pateris ma/ angllal
ſes:nõ ſic narrauit abꝛaham:iſaac et iacob: lum:⁊ illi bene ſit qui eſt malus. Cum enim . (dd. O
non ſic narrauit hieremias: non ſic eſaias: eſt malus: putas quia non patitur malum:. Veftue
non ſic cęteri ꝓphetę. Iſti autem omnes fl/ cum patitur ſeipſuʒ? Tibi male eſt:quia ma —
lij tui. Ego ergo ſi narrabo ſic:generationeʒ lum alienum pateris in coꝛpoꝛe tuo: et illi en
filoꝛum tuoꝛum repꝛobabo. Quid ergo fa/ bene qui malum ſeipſum patitur in coꝛde iu
ciam? Suſcepi inquit cognoſcere. Suſcepi ſuo: Tibi male eſt:quia malaʒ habes villã: ian
inquit cognoſcere: ſed magnũ eſt cognoſce/ ⁊ bene eſt illi qui malam habet animã:? Eſto q goc 4
re: difficile eſt cognoſcere. hoc inqt poſtaa bonus:qui habes bona.Bonę ſunt diuitię: an
qᷓ; dixit: Suſcepi cognoſcere: hoc laboꝛ eſt bonum eſt aurum: bonę familię: bonę poſ/ ſe
ante me. Quomõ cognoſcam ⁊ iuſtum deũ ſeſſiones. Omnia iſta bona ſunt: ſed vnde m
eſſe:⁊ res humanas noſſe: et peruerſis bene facias bene:non quę te faciant bonum. Ha/ “ Aul
eſſe:rectis male aliquando eſſe? Quomodo beto bona quę te faciant bonum. Quę ſunt Orne
ſit iuſtum ſuſcepi cognoſcere:et laboꝛ ẽ ante inquis iſta:? Sac iudicium:fac iuſticiam: bo/ Micbeæ..

zai o⸗
Dinrarh

OuiflinMg.
demm,

nmuino⸗
npis:u⸗

ſobens⸗

kytnuli
imaloſt

etmnode b

entinna
ſancn
no diſce
enöna,

Ber. CC. xxXVII. Dñ

na ſunt quę habes. Sac iudicium: fac iuſti/
ciam: Eſto ⁊ tu bonus:inter bona tua.Eru/
beſce bonis tuis: Eſto bonus manſurus in /

li eſſe malus in eis: ne pereas cum eis.Cete /
ra quomodo ſe habeant fratres chariſſimi:

nica

ter bona peritura. Erubeſce bonis tuis.Ho

quomodo ſit ſeruanda iuſticia: ⁊ quomodo
diligenda miſericoꝛdia: 7 quomodo debeat

quiſq; paratus eſſe ire cuʒ domino ſuo: alio
tempoꝛe donãte domino diſputabimus vo
bis. Tenete me debitoꝛem: ne diu habeatis

fatigatoꝛem.
E adem dominica: Senno ba/

Sermo bitus ad menſam ſancti Cypꝛiani

CC.xxxvli in die dñico:de iuſticia:
A 1

Matthᷣ.⁊o. ritatem veſtram vt de iſta vinea et de cõdu/

Bloe:.

s: non
na: Fone
. Rogo
eeſtene

diflH

nebini
mals:
Hulun
Tud
ns:ſetu
npetitur
l. Hon
ensma⸗/
unn enimn

melaN:.

gian
oa li
inat
hes rlli:

nükhe

tdiunte⸗
epe⸗
ſd wnoe
un. be
ur

Umrbo

Michee.6.

II
Ectiones ſanctas plures cum reci
tarent᷑ audiuimꝰ:⁊ de his nos opoꝛ/
tet dicere:qð dominus fuerit dona/

re dignatus. Sed lectionum omnis auditoꝛ

gõð recentius lectum eſt magis meminit: et
vt inde aliquid a tractatoꝛe verbi dicat᷑ ex/
pectat. Cum ergo in vltimũ ſit ſanctũ euan-
gelium recitatum: nõ dubito expectare cha/

cris: ⁊ de mercede denarij aliquid audiatis.
Sed ego memini ſuperioꝛe dominico quid
pꝛomiſerim. Cum enim de ſancto pꝛopheta
quod lectum fuerat aliquid exponere vo/
luiſſem: lectum autem fuerat querenti ho/
mini quibus ſacriſficijs placaret deuʒ: renũ/
ciatũ eſſe nihil ab illo deum quęrere niſi fa/
cere iudicium ⁊ iuſticiam: et dili igere miſeri⸗/
coꝛdiã:paratũq; eſſe ire cũ domino deo ſuo:
tractaui quãtum potui de iudicio: tantũq;
ſermo ꝓductus eſt: vt non remaneret tem/
poꝛi ſpacium quo poſſem de cęteris diſputa
re. Vnde me ꝓmiſi hodierno die de iuſticia
eſſe dicturum. Sed qui expectabatis vt de
euangelio loquerer: nolite vos putare frau/

datos. Opus enim in illa vinea: ipſa eſt iu/

Mattðb.2o. ſticia. Putate ergo vos eſſe cõductos.Qui

puerivenerunt:pꝛima hoꝛa ſe adductos pu/
tent: qui adoleſcentuli:tertia: qui iuuenes
ſexta:qui grauioꝛes:nona:qui decrepiti:vn
decima. De tempoꝛe nolite cauſari. Opus
quod faciatis audite:mercedem ſecuri expe
ctate.Et ſi attenditis:dominus veſter qua/
lis eſt:nolite inuidere ſi merces ęqualis eſt.

Auod eſt opus noſtis: Sed cõmemoꝛabo.

Audite quod noſtis:⁊ facite quod audiſtiſ.

B Diximus opus dei eſſe iuſticiã. Interroga/

tus auteʒ dominus ieſus qð eſſet opus dei:

XIX. p⸗ trinitatis: S er. II.

reſpondit: Hoc eſt opus dei: vt credatis in

Johß 6

eum quẽ ille miſit. Poterat dicere: Juſticia

eſt opus dei. Nũquid ergo nos pſumere ali⸗

mus: Si iuſticia eſt opus dei:ſicut ego dixi:

quid conducti contra patrẽfamilias auſi ſu-

quomodo erit opus dei quod dominꝰ dixitr:

vt credat᷑ in eum:ſi ipſa ſit iuſticia credere in
eum?: Sed ecce inquis:a domino audiuimꝰ:

Hoc eſt opus dei vt credamꝰin eum:a te au⸗
diuimus quod opus dei ſit iuſticia. Pꝛoba

nobis credere in chꝛiſtum: hanc eſſe iuſtici⸗
am? Videtur mihi quoniã iam reſpondeo

queęrenti ⁊ iuſta flagitanti: videt tibi crede/

re in chꝛiſtum nõ eſſe iuſticiam? Quid eſt er/

go? Impone huic operi nomen. Pꝛoculdu/

bio ſi bene conſideras qð audiſti: reſponſu/
rus es mihi: Iſta fides vocatur: Credere in
chꝛiſtũ:fides vocat᷑. Accipio qð dicis:crede⸗/
re in chꝛiſtũ fides vocat᷑. Audi ⁊ tu aliũ ſcri /

pturę locũ: Juſtus ex fideviuit. Facite iuſti/ Ahachuc.2.
ciam:credite: Juſtus ex ſide vimit. Difficile
eſt vt male viuat: qui bene credit. Credite
ex toto coꝛde: credite non claudicãtes: non

heęſitantes: non contra ipſam fidem huma/

nis ſuſpitionibus argumẽtantes. Fides ap

Bo. 1.

pellata eſt ab eo quia ſit qð dicit᷑: Duę ſylla

be ſonant:cum dicit᷑ fides. Pꝛima ſyllaba ẽ
a facto: ſecunda a dicto. Interrogo ergo te

vtrum credas? Dicis: Credo. Fac quod di-

cis:⁊ ſides eſt. Ego enim reſpondentisvocẽ

audire poſſũ:coꝛ credẽtis videre nõ poſſuʒ.

Sed nũquid ego ad vineã cõduxi: qͥ coꝛ vi/

dere nõ poſſum? Nec ego cõduco: nec opus

iudico:nec ego denarium mercedẽ pꝛęparo.
Cooperarius veſter ſum. Pꝛo viribus quas
ille donare dignatur:in vinea laboꝛo.Quo
autẽ animo laboꝛem:qui me cõduxit videt.
AMihi enim: ait apoſtolus: minimũ eſt vt a
vobis iudicer. Et vos vocem meã poteſtis

adhuc tenebꝛas moꝛtalitati huiꝰcircũferimꝰ

⁊ ad lucernã ſcripturę ambulamꝰ: ſicut dicit

C

1. Cor.4.

audire:nõ poteſtis coꝛ videre. Oẽs coꝛ nim
deo videndũ ꝓponamꝰ:⁊ opus ex aio facia/
mꝰ. Cõducentẽ nõ offendamꝰ*: vt libera frõ/
te mercedẽ accipiamꝰ. Et nos chariſſimi vi/
debim inuicẽ coꝛda nr̃a: ſᷣ᷑ poſtea:nũc autẽ

aplus petrus: Habemus certioꝛẽ ꝓpheticũ Petri.

ſermonem: cui benefacitis intẽdentes tanqᷓ;
lucernę in ꝗbſcuro loco donec dies luceſcat:

⁊ lucifer oꝛiat᷑ in coꝛdibus veſtris. Pꝛoinde

chariſſimi ꝓpter ipſam fidem qua credimus
in deũ:in cõparatione inſideliũ dies ſumuſ.

4

—

“ —

N

Bancti Aluguſtini de tempoꝛe

In infidelitate nox cum ipſis fuimꝰ: modo

Epbᷣ.5. ſux:dicente apoſtolo: Suiſtis aliquãdo tene

bꝛę:nũc aũt lux i dño. Tenebꝛeę in nob: luxi

i. Theſſal. 5. dno. Itẽ in alio loco: Oẽs em̃ vos filij lucis
eſtis:⁊ filij diei.Mõ ſumus noctis neq; tene/
Bo. 13. pꝛarũ:Sic vt ĩ die honeſte ambulemꝰ.Dies
ergo in cõparatione infidelium: In compa/
1.Corf.15. ratione vo illius diei quando reſurgẽt moꝛ/

tui: ⁊ coꝛruptibile h̊ induerit incoꝛruptiõʒ ⁊

moꝛtale ̊ iduet᷑ imoꝛtalitate:adhuc nox ſu/
mꝰ. Nobis tanq; iã in die dicit aplus Johã/
1. Jovᷣ.· 3. nes: Dilectiſſimi: filij dei ſumꝰ: Et tñ qꝛ ad
huc nox ẽ:qͥd ſequit᷑:Et nõdum apparuit qð
erimꝰ. Scimꝰqm̃ cũ aparuerit ſiłes ei erimꝰ:
qm̃ videbimꝰ eũ ſicuti eſt. Sed iſta merces
eſt:nõ opus. Videbimꝰ eũ ſicuti ẽ:ipſa mer/
ces ẽ. Lũc erit dies qͥ clarioꝛ eſſe non poſſit.
Nũc & in iſto iã die honeſte ambulemꝰ. In
iſta adhuc nocte nõ de inuicẽ iudicemꝰ. Vi/
ZRo. 13. dete em̃ ⁊ ĩm aplm paulũ qͥ dixit: Sic vt in
die honeſte ambulemꝰ*:nõ reſultare neq; dil-

2. Petri.I. ſonare a coaplo ſuo petro:qͥ dicit:Cui bñfa //

citis intẽdẽtes ſermoni:ſcʒ diuino:tanqᷓ; lu/
cernę in obſcuro loco: donec dies luceſcat:⁊
lucifer oꝛiat᷑ i coꝛdibꝰ vfis. Videte h̊ ipᷣm di/
1. Cor.A. centẽ et aplm paulũ: Itaq; nolite ante tpᷣus
quicq; iudicare.Et qñũ erit tᷣus? Donec ve/
niat dñs ⁊ illuminet abſcõdita tenebꝛarũ: ⁊
maniteſtabit cogitatiões coꝛdis:et tũc laus
erit vnicuiq; a deo. Quid ẽ ante tempꝰ:niſi
anteqᷓ; coꝛda inuicẽ videati? Intẽdite ſi hoc
eſt qð dixi: Oia verba ipſiꝰ ſentẽtię pauliſꝑ
audite. Nolite ante tempꝰ quicq; iudicare.
Et quãdo erit tempus: Donec veniat dñs ⁊
illuminet abſcõdita tenebꝛarũ: ⁊ manifeſta/
bit cogitatiões coꝛdis: et tunc laus erit vni/
cuiq; a deo. Quomõ te repᷣhendent tenebꝛę
quãdo a luce laudaberis? Tũc patebũt coꝛ/
da:modo latent. Suſpectus eſt neſcio quis
quaſi inimicus:⁊ foꝛte eſt amicus. Videt᷑ al/
ter quaſi amicus: ⁊ eſt foꝛſitan occultus ini/
micus. O tenebꝛę:ſęuit ⁊ amat: blandit᷑ et
⁊ odit.Si ex vocibꝰ iudico:trãquillũ vitãs:
ſcopulũ incurro. Fugio amicũ:heęreo inimi/
co. Hoc fecit coꝛ latẽs. Ibi credendũ eſt: ibi
intus:vbi latet: vbi occultũ eſt. Ad hoc ex/
colendũ cõductus es. Ibi credendo cooꝑe-
. tare:vbi te non videt cooperarius tuus:ſed
Abachue.· ꝛ videt te dominꝰ tuus. Juſtus ex ſide viuit.
E hoc age. Jũ de iudicio pꝛioꝛe dominico diſ/
putaui:vt iudicares teipſum:⁊ cum te inue/

nires ꝑuerſuʒ:nõ tibi blandireris:vᷣ coꝛrige/

res te ⁊ fieres rectꝰ ⁊ tibi placeret de rectus.
Nã rectꝰdeꝰ:puerſo nõ placet. Vis vt place
at tibi rectꝰ deꝰ:eſto rectꝰ. Judica teipſũ: no
li tibi placẽ. Qð tibi ĩ te merito diſplicet:ca/
ſtiga:emẽda:coꝛrige.Scptura ſancta ſit tibi
tanq; ſpeculũ.Speculũ h̊ habet ſplẽdoꝛẽ nõ
mẽdacẽ:ſplendoꝛẽ non adulantẽ:nulliꝰ ꝑſo/
nam amantẽ. Foꝛmoſus es: foꝛmoſuʒ te ibi
vides. Fędus es:fedũ te ibi vides.Sed cuʒ
fędus acceſſeris:⁊ fedum te ibi videris:noli
accuſare ſpeculum. Ad te redi: non te fallit
ſpeculũ:tu te noli fallere. Judica de te: ↄtri/
ſtare decua fęditate:vt cum abieris ⁊ diſceſ/
ſeris triſtis:fędus: coꝛrectꝰ poſſis redire foꝛ⸗
moſus. Cum ergo iudicaueris teipſum ſine

adulatione iudica: ⁊ ꝓximũ cum dilectione.

Eſt em̃ qð iudices:ad qð vides. Fieri enim F
põt vt aliquid mali videas vnde ſoꝛdeſcas.
Fieri poteſt vt malũ ſuum ipſe ꝓximus tuꝰ
tibi cõſiteat᷑ et pꝛodat amico qð texerat ani/
mico. Quod videris iudica: quod nõ vides

deo dimitte. Quãdo aũt iudicas:dilige ho⸗

mines:oderis vitiũ. Noli ꝓpter hominẽ di⸗

ligere vitiũ:nec pꝛopter vitium odiſſe homi

nẽ.homo: ꝓximus eſt tuus. Vlitiũ:inimicũ
ꝓximo tuo.Tunc amas amicũ:ſi oderis qBöꝰ

nocet amico. Si credis facis: quia iuſtus ex Roei.

fide viuit.Qð abundat in rebus humanis:
hoc dico. Aliqñ amico tuo chariſſimo inimi⸗
cus eſt aliquis qͥ erat amicus amboꝝ. Inci-

piũt eſſe de tribꝰ amicis duo inter ſe inini /

ci: quid faciat medius qͥ remãſit? Vult: exi/
git: flagitat a te vt oderis cũ illo quẽ odiſſe

cgępit:⁊ hęc verba tibi dicit: Hõ es amicꝰme
qui es amicꝰ inimici mei. Quę vox huiꝰẽ ad

te:ipſa eſt ⁊ illiꝰ ad te.Tres em̃ eratis: Tres
eratis: duo cęperũt eſſe diſcoꝛdes: remãſiſti

tu. Si huic te iũxeris:illũ habebis inimicũ.

Si illi:iſtũ. Si ambobus:ambo murmura/
bũt.Ecce tẽptatio:Ecce ſpinę in vinea q̊ cõ/⸗
ducti ſumuſ. Expectas foꝛte a me audire qd
facias. Permane amicus amboꝛũ.Qui dil/
coꝛdant inter ſe: concoꝛdent ꝑ te. Mala ſi q̃
audis ab altero de altero:noli ꝓdere alteri:
ne foꝛte ſint poſtea amici qͥ modo ſũt inimi/
ci:⁊ ꝓditoꝛes ſuos pꝛodant ſibi.Sed hoc ꝓ/
pter homines dixi:non ꝓpter oculos eius qꝗͥ
nos ↄduxit.Ecce nemo te ꝓdit.Audiſti:deꝰ

videt qͥ te iudicet. Audiſti ab irato verbũ:a Ecti.1is.

dolente:a ſuccenſente: moꝛiat᷑ in te. Quare
pꝛodit᷑:quare ꝓfertur: Hon em̃ ſi in te fuerit
dirumpet te. Dic ſane amico tuo: qui vult

4

aaluidico:

i. Minſciſui
r. Wlatn

eunn
Munten
ili⸗
ſchona
aloltſnin
Ccheo nin
Hiaun: hone
ainheveſe
aouebit:
Ctungun
eleMaiun
oplnüsnn
Utenänon
glunſen
lboncüv.

emeanei
eſdorſia
guawenco
Cned er
nodelligtc⸗
ccllone.

Ap harctu

oalofan
nononise
hendeocrto
ſtandeoe
Aumneb
nbes Jul
Uuniturtr
Ubeoenono

Peehun Dices

Uehencisira
fepchende.
bes Hüſoc
bes Tebes
Ennonlon
Genpei
leltiEmt
tolictgfi
nlzeder:
nuuſt. Ee⸗
manbene
nolocilef
Chhaueſis
oErneſp
ſolſſetg

fanenſti
eſecni

deſfeen
sytpe te facere inimicũ amici tui. Alloquere etiam
teipſinn. gęgrotantem animũ: medicinę lenitate ꝑtra/
ilere cta. Dic illi: Quare vis vt ſim inimicꝰ illiꝰ⸗
aaſtrtb Reſpondet:Quia inimicus meus eſt. Vis
Nltokni ergo vt ſim inimicus inimici tui? Inimicus
mllpſe eẽ debeo vitij tui. Iſte cui me vis ſacere ini/
oſtzteti micum: homo eſt. Eſt alius inimicus tuus:
Selan cui debeo eſſe inimicus: ſi amicus ſum tuuſ.
enono Reſpõdebit: Quis eſt alius inimicus me/⸗
wuteſtli Vitium tuum. Reſpondebit: Qð eſt vitiũ
deie oNi meũ? Odium quo odiſti amicũ tuum. Eſto
nstdſicf ergo ſimilis medico. Medicꝰ nõ amat ęgro/⸗
gielteit⸗ tantem: ſi non odit ęgritudinem. Et liberet
apſune egrotum: pſequit᷑ febꝛem. Nolite amare vi-
Olecnone tis amicoꝛũ veſtroꝝ ſi amatis amicosvr̃os.
feinn S Sed cui dico? Putas ne facio ipſe qð dico⸗
B Fratres mei:facio ĩ me. Pꝛius facio. In me
prinnsd autẽ facio: ſi a domino accipio:facio. Odio
ern ni vitia mea: coꝛ meũ ſanandum offero medi/
niſtie co meo. Perſequar ea quãtum poſſum:ge/
goieis mo de illis: conſteoꝛ: quia ſunt in me: ⁊ ecce
eh abcccuſo me. O qui me rep̃ᷣbendebas: coꝛrige
thonme. Watth. 7, re, Hhec eſt iuſticia: ne dicat᷑ nobis: Stipulã
vaſetenn in oculo fratris tui vides: ⁊ trabem in oculo
uiiemmch tuo non vides: Hypocrita: Eijce pꝛimũ tra/
lodeneld bem de oculo tuo:et tunc videbis eijcere fe/
ninſteg ſtucam de oculo fratris tui. Ira:feſtuca eſt.
sbumans dium:trabes eſt. Sed nutris feſtucam:ſit
ſinonnin, trabes. Ira inueterata: ſit odium: Feſtuca
bor N, nutrita:fit trabes. Vt ergo feſtuca non ſiat
erſeinini trabes: non occidat ſol ſuper iracũdiam ve-
1Dulnen Eph.4. ſtram. Vlides:ſentis te odio liuentem:et re/
ogioaſſe pꝛehendis iraſcentem? Tolle odium ⁊ recte
samione⸗ repꝛehendis. Ira eſt i oculo eius:in tuo tra-
bußitl bes.Nã ſi odiſti tu: quomodo vides qð tra
gunsAn bes: Trabes eſt in oculo tuo.Quare trabeſ
orneniſi. eſt in oculo tuo? Quia feſtucam ibi natam
bisininic. cõtempſiſti. Cum illa doꝛmiſti: cum illa ſur/
omummuns/ rexiſti. Eam in teipſo excoluiſti: falſis ſuſpi-/
vineno⸗ tionibus irrigaſti. Verba adulantiũ ⁊ ad te
enudiee mala verba de amico deferentium credẽdo
i Quidl nutriſti. Feſtucam non auulſiſti: diligentia
e.Oauli tua trabem feciſti. Tolle trabẽ de oculo tuo:
gagenlan noli odiſſe fratrẽ tuum. Expaueſcis: an nõ⸗
Coſituin Expaueſcis: dico tibi: noli odiſſe et ſecurus
.Selbeeh eris.Et reſpondes mihi: et dicis mihi: quid
dalozgi eſt odiſſe:Et quid mali eſt: quia odit homo
Aucſtn/ inimicũ ſuũ:Odiſti fratrẽ tuum: ſed ſi odiũ
neti.“ 1. Job. 5. cõtemnis: audi qð non attendis: Qui odit
Aun fratrem ſuũ homicida eſt. Qui odit: homici
4 hnin da eſt: Nũquid mõ potes dicere: qd ad me
orgu,

Ber. CC.xXXVII. Dñica XIX. py trinitatis: Ber. II.

vt homicida ſim? Qui odit homicida ẽ. Nõ

venenum paraſti: non ad ꝑcutiendum ini/
micũ cum gladio pꝛoceſſiſti: non miniſteriũ
ſceleris ſᷣparaſti: non locum: non tempus:
poſtremo ipſum ſcelus non feciſti:Tantum
odiſti: ⁊ pᷣus te qᷓ; illũ occidiſti. DHiſcite ergo
iuſticiam:vt non oderitis niſi vitia:homies
ametis.hoc ſi tenueritis:et hanc iuſticiã fe/

ceritis:vt homines etiã vitioſos ſanari ma/

litis potius q; damnari:bonum opus in vi⸗
nea feciſtl. Sʒ exercete vos in hoc frẽs mei.
Ecce poſt ſermonẽ fit miſſa cathecuminis.
Manebunt ſideles: venietur ad locũ oꝛati/
onis.Scitis quo acceſſuri ſumus:quid pᷣus
deo dicturi ſumꝰ? Dimitte nobis debita no

ſtra:ſicut ⁊ nos dimittimus debitoꝛibus no

H

Mattð.6.

ſtris. Agite vt dimittati: agite. Veniet em

ad iſta verba oꝛationis: quomõ ea dicitis:

quomõ non dicitis?: Poſtremo interrogo:

Dicitis:an non dicitis?Odiſti:⁊ dicis? Re⸗/
ſoondebis mihi: Ego non dico. Oꝛas:⁊ nõ
dicis? Odiſti:⁊ dicis.Oꝛas:⁊ non dicis? Ci⸗

to reſpondeo:Ergo ſi dicis:mentiris.Si nõ

dicis:nihil mereris.Obſerua te:attende te.

Modo es oꝛaturus: dimitte ex toto coꝛde.
Litigare vis cum inimico tuo: pꝛius litiga

cum coꝛde tuo. Dic coꝛdi tuo: Moli odiſſe.
Jilud autẽ coꝛ tuum: animus tuus odit ad
huc. Dic animę tuę: Moli odiſſe. Quomõ

oꝛabo:quomõ dicam: Dim iitte nobis debi/
ta noſtra? Poſſum quidẽ hoc dicere: Sʒ qð
ſequit᷑ quomõ dicam? Sicut ⁊ nos. Quid:

Sicut ⁊ nos dimittimuſ. AVbi eſt fides? Fac

qð dicis: Sicut ⁊ nos.Et non vult dimitte/
re anima tua:et cõtriſtat᷑: quia dicis ei:mMo/

li odiſſe. Reſponde illi:cQAuare triſtis es aĩa

mea:⁊ quare conturbas me? Quare contur.
bas me:?: Quare triſtis es: Holi odiſſe:ne ꝑ/
das me. Quare ↄturbas me? Spera in deo.
Langues:anhelas:ęgritudine ſauciariſ:nõ

potes tibi tollere odium. Spera in deum:
medicus eſt: pꝛopter te pependit in ligno:

Ps. 41.

⁊ nõdum eſt vindicatus.Quid vis vindica⸗

ri? IJdeo em̃ odiſti vt vindiceris. Vide pen/
dentẽ dominũ tuum: vide pendentẽ:et tibi

deligno tanq; de tribunali pᷣcipientem. Vi⸗
de pendentem: et tibi languenti de ſuo ſan/
guine medicamentũ facientem. Vide pen/

dentem: vindicari vis? Vindicari vis: vide

ℳ „

pendentẽ: Audi pᷣcantẽ: Pater ignoſce illis
quia neſciunt quid faciunt. Sed potuit hoc

BGancti cluguſtini de tempoꝛeꝛ

inimicis oꝛare. Sed paululũ quęſo teo ſan/RK

facere dicis mihi:ego non poſſum. Ego em̃
homo ſum: ille deus: homo ego: homo ille
deus homo. Deus ergo vt quid bomo ſi
non coꝛrigit᷑ homo? Sed ecce tibi loquoꝛ &
homo:multũ ẽ ad te imitari dominũ tuum:
attende ſtephanum conſeruũ tuum. Certe
ſtephanus ſanctus:homo erat an deus: Et
homo erat. Plane homo erat: hoc erat qð
tu. Sed quod fecit:non fecit niſi donãte illo
quem rogas ⁊ tu. Vide tamen quid fecerit.
Loquebatur iudęis: ſęuiebat et diligebat.
Alirunq; oſtendere debeo:qꝛ dixi:ſęuiebat:
dixi:⁊ diligebat. Utrũq; debeo demonſtra/
re:⁊ ſeuientem ⁊ diligentem. Audi ſęuientẽ:
Dura ceruice. Verba ſunt ſancti ſtephani
Actj.7. quando loquebat᷑ iudęis: Dura ceruice ⁊ in
circũciſi coꝛde et auribus: vos ſemper reſti-
tiſtis ſpirituiſancto. Quẽ ꝓphetarum non
occiderũt patres veſtri:? Audiſti ſęeuientem:
alterum debeo: Audi ⁊ diligentem. Irati il/
li facti ⁊ grauius inardeſcen tes:et mala pꝛo
bonis reddentes ad lapides cucurrerunt:
dei famulum lapidare cęperunt. Hic pꝛoba
ſancte ſtephane dilectionem tuam: hic te vi/

deamus:hic ſpectemus:hic victoꝛem diabo

li triumphatoꝛemq; cernamus. Audiuimus
ſeuientem aduerſus tacentes: videamus ſi
diligis ſęuientes. Sęuiebas aduerſus tacẽ/
tes:videamus ſi diligis lapidantes. Si em̃
odiſti et odiſſe potuiſti: nunc eſt tẽpus quã/
do lapidaris. Tunc maxime odiſſe debes.
AVidgdeamus ſi reddis duriciam coꝛdis lapidi
bus duris:lapidibus qui te lapidant. Lapi
des enim mittunt lapides: dura duri. Qui
in lapidem legem acceperunt: lapides mit/

tunt. Videamus chariſſimi: videamuſ:ſpe/

ctemus magnum ſpectaculuʒz. Expectemus
⁊ diei craſtino ꝓponẽdum. Videamus: Ec/
ce ſtephanus lapidat᷑: ſit conſtitutus quaſi
ante oculos noſtros. Eia membꝛum chꝛiſti:
eia athleta chꝛiſti:inſpice illum qui pꝛo te pe
pendit in ligno. Cruciſigebatur ille: tu lapi/
Lucj.235. daris. Ille dixit: Patet ignoſce illis:quia
neſciunt quid faciunt. Tu quid dicis:? Au-
diam:videam:teneam: foꝛte poſſum imita/
ri vel te. Pꝛimo beatus ſtephan ſtans oꝛa/
Actj.⁊. uit pꝛo ſe et ait: Domine ieſu: accipe ſpiritũ
meũ.Deinde poſitis genibꝰꝓ lapidatoꝛibꝰ
oꝛans: Dñe inqͥt:ne ſtatuas illis hoc pecca/
tum. hoc dicto obdoꝛmiuit. O fglix ſomnꝰ
trequies vera. Ecce qͥd eſt requieſcere: pꝛo

cte ſtephane:expone mihi hoc:neſcio quid:

quare pꝛo te ſtans oꝛaſti: ⁊ pꝛo inimicis ge/

nu flexiſti? Reſpõderet foꝛtaſſe quod intel/
ligimus. Pꝛo me ſtans oꝛaui: quia pꝛo me
qui recte deo ſeruiui: oꝛando ⁊ impetrando
non laboꝛaui. Pꝛo me nõ laboꝛaui:qꝛ qͥ pꝛio
iuſto oꝛat:nõ laboꝛat: Ideo ſtans pꝛo ſe oꝛa

uit. Ventũ eſt vt oꝛaret pꝛo iudęis: ꝓ inter
fectoꝛibus chꝛiſti: ꝓ interfectoꝛibus ſancto/

rum: ꝓ lapidatoꝛibus ſuis: attendit nimiã
⁊ magnam eſſe im pietatẽ ipſoꝛum quę diffi⸗
cile doſari poſſet: ⁊ genu fixit. Fige genu in
hac vinea foꝛtis operatoꝛ: Fige inquã genu
in opere huiꝰ vineę:foꝛtiſſime operare.Ma

gnũ opus tuuʒ: egregium laudandũ mul,·

tum. Multũ altum fodiſti:qui odium inimi
coꝛum de coꝛde exuiſti.Cõuerſi ad důim.

PDominica viceſima: De bono diſ Sermo. C

Vlti ſunt qui ſane doctrinę aduer- A
ſant᷑: iuſticiam culpant: ⁊ diſciplinã Ta.l.
Vimperiũ eſſe iudicant: ac rationabi/
gationem ſuperbię aſſignant: cum
non ſit imperium niſi vbi aliquid iubet᷑ in-
iuſtum:nec ſit ſuperbia niſi vbi negligit᷑ diſ
ciplina. Diſciplina igitur magiſtra eſt religi
onis:magiſtra verę pietatis:quę nec ideo ĩ/
crepat vt ledat:nec idco caſtigat vt noceat.
Deniq; moꝛes hominũ irata coꝛrigit: inflã/

mata cuſtodit: Ita ſalomone dicẽte: Fili ne Nrouer. ·

deſicias a diſciplina domini: neq; fatigeris

cum ab eo increparis. Quem enim diligit

dominus increpat:flagellat autem omnèẽ fl/
lium quem recipit. MHihil ꝓfecto eſt qð non
diſciplina:aut emendet:aut ſaluum faciat.
Qus ſi quis ſapiens apꝛehenderit:nec gra/
tiam amicitiarum perdit:nec periculũ dam /
nationis incurrit. Hemo diſciplinam irrati/ D
onabilem putet: ſub qua videt vniuerſis ꝗᷓ Ta·2.
in cęlo ⁊ ſub cęlo ſunt verbo cooperante cõ/
poſitis:omnipotentis dei ſtare conſiliũ. In
pꝛincipio enim operis ſui: deus nihil pꝛius
qᷓ diſciplinam fecit. Nam cum aſſiſtente ſa/ Ræ
pientia cęlum ſuſpenderet: terram pararet:
maria concluderet: et ſuis locis ſuiſq; tem··
poꝛibus curſum ſolis lunęq; globum diſpo
neret:oĩa ſub diſciplina cõſtituit.Quid aũüt
nõ eſſet tenebꝛoſũ: qͥd nõ incõpoſitũ:qͥd nõ

uer. 8.

ciplin· Sermo 1 XXXVIII.

gtuntim
ſecötinen
yentisal
potecto
wundum
ſdeo ppe
cgelcsß
buin perarem
animä
faclepo
tispery

[ cplinee⸗

05 phelam
Pr egexul
diſcplin
Peteatis
ſs umo⸗
ſplogin
insuct
nangeſ⸗
ſoaſtur
ninonp
analit
fſumpt
ſubmer
lilcoſti
ſtofine
tdnod
Cnſent
niatſtan
Gar i⸗
leanirnn
ipinn
Oneyi
lg zihen
feſpcin
ſuintſ
bneſt
m

ſotedſin haberet᷑ abſurdum: niſi conſtitutis legibus vbi pꝛo amoꝛe diſciplinę crimen admiſſi ſce/
eſco cuncta ſtarent elementa: Nũquid ſine diſci leris ſupplicio vindicat᷑ latronis: cum ſenten
ninicse. plina agitur ſolis curſus? Qui qᷓ;uis diurni tia vindicantis iuſtis legibus ſeruiat:=⁊ non
quocdintch itineris neceſſitatem infatigatus impleue/ ſolum pſſentibus ſed etiam futuris maraum
guapoone rit: ad officiũ tũ ſuũ matutinus occurrit: et poꝛrigat. Quis igitur non licite crederet ſe
mnpetnn, ſe in parte cęli quotidie terrarũ ſpacia luſtra debere peccare: ſi impudicis et impijs acti⸗
uig turus oſtendit. Tanta eſt diſcipling ratio: bus iudex non ꝑſcriberet diſciplinam? Ni⸗-
spoſec vt intra tempoꝛũ metas lege cõſcriptas ita deamus quid lex loquat᷑: Non occides: non ro.20.
gs:pine⸗ indefeſſi itineris alternis vicibus ſyderum adulterabis: non falſum teſtimoniũ dices.
dusſina curſus agitetur:vt nec luna defectionis ſuę Ppę ſunt diſciplinę legis: quib etiam diſtri
endt ninii damna effugiat: nec ſolem diurni luminis ctio ſententię ſecularis obſ. equit᷑:impugna/
magheff flamma deſtituat. HNũquid ſine diſciplina ẽ do turpia: reſecando criminoſa. Haʒ adijcir
Fgegenii vꝓꝙvtanti maris fluctus humili terrariʒ litto⸗ ſcriptura: Judex non eſt vindex poſitus bo/ Ko. 15
inglign re cõtinent᷑: ⁊ in ſuo ſinu frequenter incitata ni operis: ſed mali: ita vt etiam vicarium g
Perun ventis altioꝛ aggere vnda cõcludit᷑: Omnia ne genus exigat cum dicat: Oculum ꝓ ocu/ Leuit.24
M pꝛofecto inſipiens natura confunderet: niſi lo: dentem pꝛo dente. Sed iſtam antiquam æE
– mundum diſciplinę ratio gubernaret. Hec ſentẽtięſęueritatem: facile vitare poſſumꝰ: Ca. 5.
Adin ideo ꝓpoſuimus dicere: vt diſceretis euan / ſi flammas ſuturi iudicij cogitemus. Abſo⸗
gelicis pᷣceptis obedire: cęleſtibus obtem/ lute autem docet paulus apoſtolus poſſe cõ
bonodf perare mandatis. Quid autem rationalem temni ſęcularis arma iudicij: q dicit: Si vis
0d animã ⁊ ad dei imaginem factam expediat: poteſtatem non timere: qð bonum eſt fac. Bo. 13
I facile poteſt homo intelligere cũ videt ſacra Sed hec nõ ocioſe tractanda ſunt. Nam cc
e l tis per voluntatem dei cõſtitutionibus diſ/ de his terrenis poteſtatibus apoſtoli doctri
ung ale⸗ 8 Cciplinę etiam elementa ſeruire? Audite pꝛo/ na cõmemoꝛat:ſenſibus noſtris cęleſtis iudi
dſaglmni Ca5. phetam dicentẽ: Seruite domino in timo / cij partes inſinuat. Ham cum docet ſeruien/
Neatonnd Rs, * re: æ exultate ei cum tremoꝛe: Apꝛehendite dum ſeculi legibus:admonet neceſſario ho/
giunnan diſciplinam nequãdo iraſcatur dominus: ? minẽ futuris cauere tempoꝛibus. Si vis in/ ——17
uicd ubein pereatis de via iuſta. Bene i omnibus cau/ quit non timere poteſtarem: quod bonum
inegtgkni ſis timoꝛ obtemperat diſciplinę: qui ꝓ hoc elt fac:hoc eſt dicere: Si vis futurum non ti/
linek ſeig ipſo ꝙ imminentes cauſas periculoꝛum aut mere iudicium: declina a maloꝛ fac bonum. Ns. 56. .
ueneriteoi iras iudicum cauere nouit: poteſtateʒ cõſer Ergo hanc pꝛimam cõſtitutionis foꝛmã quę
a Nrocea uandę ſalutis obtinuit. Quid igitur aduite ſeęculi legibus caret: cauere debemus et vin/
oengin inſti. ro caſtum: quid furi eſſet tutum: quid latro/ cere:vt poſſimus a nobis illud pᷣiudiciũ per
dlcete lie ni non peruiũ? Quis non expaueſceret con/ petuę moꝛtis excludere:quia quos iſta tem-
nech figen caua littoꝛum: ſecreta ſyluarum? Quid non poꝛalis non affligit pgna: hos illa in ęternũ
cnin dit ᷣſumptio poſſideret: niſi furoꝛem animoꝛũ inſatiabili toꝛmentoꝛũ pſequit᷑ doloꝛe. Ne/
Uenontef ſub metu penę diſciplina compeſceret?: Ac mo autem illud homicidij crimen euaſiſſe ſe
goetaoot niſi cõſtitutus eſſet oꝛdo viuendi: nunq; ꝓ/ eſtimet: quem excuſatũ ſęcularis iudicij co-
Auum nan. fecto ſinem poneret natura peccandi. Nihil rupti ſententia abſoluerit. Hec ille adulterij
Genttegn eſt quod non gula ſuadeat: ſi gulę diſciplina facinus ſtermiſſum putet q indulgẽtię lege
englion conſentiat. Hihil eſt quod non perdat luxu depꝛehenſus euaſit. Nemo cum ſanam dex-
glunmi ria: ſi amoꝛe vitioꝛum a te diſciplina diſce / teram videt falſitatis: reo debita iure ſuppli⸗
— dat. Mihil eſt quod non habendi cupidita- cia iudicet fuiſſe cõceſſa.Defunctis coꝛpoꝛi/
oennlth te animus occupet: niſi auaricię vitium diſ/ bus ſalua ſũt crimia: niſi fuerint pꝛius apud
conlli ciplina condemnet. Omnia ſub metu diſci- deum lachꝛymarum interceſſione purgata.
Vrtiſn piinę vitia latent. Jam non eſt in quo ſides Expectat enim reum ſuum gehenna debi⸗
nnh a. 4. vnq; erubeſcat: ſi homo futurum dei iudiciũ tis armata ſuplicijs: ad confuſioneʒ magis
na * reſpiciat: ? cuuſam reddendę rationis inten pꝛęſentis vitę: non ad abſolutionẽ criminis
mnſ ig dat. Hec eſt in quo vindex ſteleruͦ ſaͤma de⸗ pertinet auctoꝛitas ſententię ſecularis. Il/
anſi ſe ſeuiat ſi intuitu diſciplinę: aut res quę ſũt la ergo nobis ſũt ante omnia cogitada ſup-
auti honeſte cogires: aut quę ſũt pudenda caſti / plicia: vbi homo viuet durãte pęna: vbi nec

ltitcin

ges. Multi ibi nomẽ crudelitatis imponũt

Ger. Cc. XxXXVIII. Dñica XX. pꝰ CTrinitatis: Ger. I.

toꝛmenta coꝛpoꝛi: nec deſunt membꝛq toꝛ/

Ro.iz lo: Vis nõ timere poteſtatẽ:qð bonũ eſt fac
tyhabebis laudem ex ea. QAuis ſapiens non

ad bęc diſciplinę bona animũ lętꝰ amponat:

vbi poteſt homo nõ ſolũ criminis pęnaʒ vi/
æ tare:ſed etiam gratiã laudatiõis acquirere:
g a.,6 Audite ꝓphetã dicentẽ: Apꝛehendite diſci
Pð.a. plinã ne qñ iraſcat᷑ dñs et ꝑeatis de via iu/
ſta. In hoc loco ad illos puto ꝑtinet iſta ſen
tentia ad quos nõdum diſciplina ꝑuenit:qᷣ
adhuc in deuijs moꝛant᷑:capti antiquo ſuꝑ/
ſtitiõis erroꝛe. Pꝛobant᷑ em̃ nunq; ſub lege
viyxiſſe qui admonent᷑ ſtudiũ vt apꝛehẽdant
Vbi.ð. diſciplinę. Sequit᷑ in pſalmo: Neqñ iraſcat᷑
vñs et ꝑeatis ð via iuſta:Ergo ſi illos ꝓphe
ta reos ſtatuit ad quos diſciplina nunq́; ꝑ-
uenit:quid de illis iudicandũ putamꝰ quos
diſciplina deſtituit? Inter vtroꝛũq; actꝰ au/
ctoꝛitas ꝓpheticę lectionis incuſat minoꝛẽ
plane culpã nõ ꝑueniſſe ad diſciplinã q; legẽ
Sap.ʒ. diſciplię reſpuiſſe.Ecce diẽ ꝓpha:Qui ſper/
nit diſciplinã: odit animã ſuam. Et vere vt
dixit ita eſt. Nam hoſtis eſt et inimicus ani/
mę ſuę qui ſpꝛetis diſciplinę monitis:diabo
B ſicis occupat᷑ officijs. Dicunt aliquãti diſci/

9.7. plinã ſatis duris legibus cõſtitutã. Loquãt᷑

iſta ſatis miſeri:quos ad omne facinus ille

diabolus auctoꝛ moꝛtis inuitat:quoꝛũ men
tes inſatiabilis gula poſſidet: ſuꝑ quos re-

gnat ebꝛietas:quos turpis luxuria captiuoſ

tenet:et a quibus nunqᷓ; ſuꝑbia ingrata dilſ⸗
ceſſit. Illis auteʒ quibus eſt ſtudiũ honeſte
ſidem ſeruare cõtinentię: hũilitati pietatiq;

Mattb.ii. ſeruire:dulce diſciplinę onus eſt:⁊ leue iugũ

dñi:qð nõ grauat niſi perditos aut ꝑituroſ.
H Erubeſco dicere in cõfuſionẽ humanę negli⸗
Ca. S. gentię: quare apud aliquantos parũ ꝓficiat
dDiſciplina: cuʒ videamus paſtoꝛale magiſte
riũ etiam apud muta aialia nõ ꝑire.Doceãt
nos ecce ſeruare oꝛdinẽ diſciplinę:tam doci/
les equoꝛũ animi cũ in gyꝛũ ducti flexuoſis
greſſibus membꝛa cõponũt:⁊ ſub vnius ha
bensę retinaculo ita ſtudioſe conſentiunt:vt
curredi ⁊ ſtandi modus:ſub quadã legũ diſ/
poſitiõe ſeruet᷑: ita qs natura numero diui⸗
dit: ſtudio diſciplinę cõiungit. Videte qᷓ; foꝛ
ta boũ coꝛpoꝛa plauſtro ſubiaceãt:ꝗ̃ in tan⸗
to imꝑio animũ parãt: vt tumẽtia naturalit
leui iugo colla ſuponãt: ita diſtiplinę cõſti-
tutiõibus ſeruiũt:etiã queę in feritate naſcũ/

tur. AUnde miroꝛ aliquotiẽs hoiem cui ineſt

Bancti Auguſt
toꝛi. Quę tamẽ facile vitare poſſumus ſiba
penas diſciplinę teneamus:dicente apoſto/

ni de tempoeꝛ
ſapientia ⁊ intellectus: pꝛudẽtię paſſim pꝛę
cepta diſciplinę negligere:cum videamꝰ mu
tum animal vitia cauere: iuſſis obtemꝑare:

V

impꝑio deſeruire:atq; ita ad omnẽ obediẽtiã

animos aptare: vt cuʒ opus fuerit armatis
legionibus occurrat:⁊ hoſtilibꝰ ſe telis obij/
ciat iuſſũ. Audite in hoc loco ꝓphetã dicen/

tem: Cognouit bos poſſeſſoꝛẽ ſuũ et aſinus eſo..·

ſſepe dñi ſui: Iſrael autẽ non me cognouit.
Vereoꝛ dicere: ne veſtrã negligentiã pulſet
iſta ſentẽtia.HNõ autẽ cognouit dominũ qui
cõditionis ſuę non cognoſcit officiũ.Oſten/

dam ſane quomõ dñ̃s poſſit aut inueniri:

aut cognoſci:ſi tamẽ eſt animꝰ videntis.Si
vis videre dominũ:require mendicũ: reſpi/
ce ad pauperẽ:ſuſcipe peregrinũ:viſita inſfrr
mũ:curre ad carcerẽ. Si vis videre deũ: vin
cula captiuitatis abſolue: nodos iniquitatꝭ ſa. s.

incide. Audi de hoc dominũ dicentẽ: Eſuri: Wanb.25. lguin

ui ⁊ dediſtis mihi mãducare: Sitiui ⁊ dedi.
ſtis mihi bibere:hoſpes fui ⁊ ſuſcepiſtis me:
nudus fui ⁊ veſtiſtis me:infirmꝰ fui ⁊ viſita/
ſtis me:in carcere erã ⁊ veniſtis ad me.ρ .
neo itaq; ne deſpicias nudũ: ne ceco manũ
ſubtrahas:nec inuolutũ pannis cõtemnaſ.

Asſuli
Ane O
Cotibusn
ſninbun
(hluttn
ſonsomit.
u gglaline
d u
ſuleo ſor
lbeuſe
lucbleta
lcerſin
funghos
hrltepie
nſem
wupenautt
hchſoen

Ctnbialia
Quntüsd
Grlenpeon
Velcettale
Orh iluddie
Clunrent

In hac em̃ veſte pꝛimũ dñs cum a magis ꝗ/ Watth. . (inrern

reret᷑ inuẽtus eſt. Et quia de diſciplina feci-· ꝗʒ

mus mentionẽ ſub qua ſides chꝛiſtiana vi/ Ca.9.
get:neceſſe eſt vt omnia in aures veſtras vi

tę oꝛnamẽta deferant᷑:vt intelligatvnuſqᷣſ;

parum ſibi ꝓdeſſe cõuerſationis famã: niſi
in cõtemptu mundi amauerit diſciplinam.

