— fideliter credimus?: verũetiã ſalubꝛiter confi,/ aliquid admittat᷑:ſiue flagitium qð legibus n ſic l
temur. Sed dei patiẽtia qualis ⁊ quãta ſit: ꝓhibet᷑ humanis: putant᷑ ad innocẽtiã pꝑti⸗ geniach
quẽ nihil patientẽ nec tamẽ impatiẽtẽ: imo nere: imo etiam qui ſine fraude cuiuſq; aut lrshotſe
etiã patientiſſimũ dicimꝰ: verbis explicare ꝓ habenda vel augenda pecunia: aut ꝓ adi innmatquut⸗
quis poſſit:? Ineffabilis eſt ergo ila patien / piſcendis vel retinendis honoꝛibus: aut in aunpoſtn
tia:nõ tamẽ nulla: ſicut zelus eius: ſicut ira agone ꝓrtando ſeu venando: ſeu theatricũ Astaniolin
eius:⁊ ſi quid huiuſmodi eſt. Na ſi tanq; no aliqᷣd plauſibiliter exhibendo: magnos la/ ſufflnue
ſtra iſta cogitemꝰ:in illo nulla ſũt.Nihil eim̃ boꝛes doloꝛeſq; ꝑtulerit: parũ eſt qdð popu/ Apoſiebiti⸗
hoꝛũ nos ſine moleſtia ſentimus. Abſit aũt lari vanitate nulliſq; repᷣhenſiõibꝰ cohibet᷑: fneluules k
vt impaſſibilẽ dei naturã ꝑpeti vllam mo/ ſed inſuꝑ extollit᷑ laudibus: Qm̃ laudat᷑:ſi/ Ps.. ns Siergot
leſtiã ſuſpicemur. Sicut autẽ zelat ſine ali, cut ſcriptũ eſt: peccatoꝛ in deſiderijs animę meyeenk
MAiuoꝛe:iraſcit᷑ ſine aliqua ꝑturbatione:miſe- ſuę. Vis em̃ deſiderioꝛũ facit tolerantiã la/ llerthlu
Pret᷑ ſine aliquo doloꝛe:pęnitet eũ ſine alicuiꝰ boꝛũ ⁊ doloꝛũ:et nemo niſi ꝓ eo qð delectat Aeſuſfert o
ſuę pꝛauitatis coꝛreptiõe: ita eſt patiẽs ſine ſponte ſuſcipit ferre qð cruciat. Sed iſtę vt (cubkäſren⸗
— Vlla paſſiõe. Hũc itaq; hũana patiẽtia aus dikl cupiditates ꝓpter qs explẽdas qͥ eis fla (feneimer
capere poſſumꝰ ⁊ habere debemꝰ: cuiuſmo/R grãt młta dura ⁊ acerba patientiſſime ſuſti / 6pecanee
di ſit:quãtũ dũs tribuit ⁊ quãtũ patit᷑ bꝛeui nẽt: licite eſtimãt᷑ legibuſq; ↄceſſę. Quid ꝙ E (ilantzinin
B tas pᷣſentis ſermonis expediat᷑. Patientia etiã ꝓ apꝑtis ſceleribꝰ nõ vt ea puniãt ſᷣ vt ꝑ/⸗Ca. ,-. (pnuncort
QLa. 2. homis ꝗᷓ recta eſt atq; laudabilis ⁊ vocabu/ petrent:multa homies grauiſſima ꝑferunt?: (iiinpelan
„. Pe⸗ enere F ſt lo digna virtutis:ea phibetur qua ęquo aio Mone de quodã nobiliſſimo patrię parrici -/ öſelatt
mala toleramus:ne aĩo iniquo bona deſera da ſeculariũ lf̃aꝝ loquũt᷑ auctoꝛes:ꝙ famez: Cennakerpe
mus:per quę ad melioꝛa ꝑueniamus. Qua/⸗ ſitim: frigus ferre poterat: eiuſq; erat coꝛpꝰ Puktcrſufe
„ pꝛopter impatiẽtes dũ mala pati nolũt: nõ patiens inedię:algoꝛis:vigilię:ſupꝛa qᷓ; cu fureare
efficiunt vt a malis eruant᷑:ſed vt mala gra / ; credibile eſt? Quid de latronibus dicam: ichinent
uioꝛa patiant᷑. Patientes autẽ qui mala ma quoꝛũ om̃s cũ inſidiant᷑ viatoꝛibus:noctes fiuidctepy
lunt non cõmittendo ferre:qᷓ; nõ ferendo cõ/ ppetiunt᷑ inſomnes: atq; vt trãſeuntes exci di Zerteſici
mittere:⁊ leuioꝛa faciũt quę ꝑ patientiã pa/ piant innocẽtes:ſub qualibet celi aſperita/ Boͤir
tiunt᷑: et peioꝛa euadunt quibꝰ ꝑ impatien / te nocentẽ animũ coꝛpuſq; deũgunt:.Qui/ 6ethen
tiã mergerent᷑. Gonavo ęterna ⁊ magna nõ dam vo eoꝛũ inuicẽ toꝛqueri ꝑhibent᷑:ita vt bopereni
AAdunt: dũ malis tẽpoꝛalibꝰ bꝛeuibuſq; non exercitatio cõtra pęnas nihil diſtet a pęnis. at Waal
VBo. S. cedũt: Am̃ nõ ſunt cõdignę paſſiones huiꝰ MNon em̃ tantũ foꝛtaſſis excruciant᷑ a iudice ſao
» tempoꝛis:ſicut apoſtolus dicit: ad futuram vt a dolẽtibus veritas inquirat᷑: quãtum a Vuu Dhen
gloꝛiã quę reuelabit᷑ in nobis. Et iterũ ait: ſuis ſocijs vt a patientibꝰ nõ pꝛodant᷑. Mi⸗/ K ler
2.· Corl.4. Qõ eſt tempoꝛale leue tribulationis noſtr:: randa eſt porius qᷓ; laudãda patientia: imo icte henn
in incredibilem modũ ęternę gloꝛię pondus nec mirãda:nec laudanda quę nulla eſt: ſed HKH an
Coperat᷑ nobis. Intueamur itaq; chariſſimi miranda duricia: neganda patientia. Mihil 2 inetn
Ca.ʒ.quãta in laboꝛibꝰ ⁊ doloꝛibus homines du/ autem illic iure laudandũ:nihil vtiliter imi/ i au⸗
ra ſuſtineant ꝓ rebus quas vitioſe diligüt: tandum. Tantoq; rectius maioꝛe ſuplicio HWð chäft
2 quantũ ſe his fęlicioꝛes fierſ putant:tanto dignũ iudicaueris animũ:quantomagis ii n kauuſcn
infęlicius cõcupiſcunt.Quãta ꝓ falſis diui/ tioſus odit inſtrumenta virtutũ. Patientia nepnit
tijs: quãta pꝛo vanis honoꝛibus:quãta pꝛo comes eſt ſapientię:nõ famula cocupiſcen- oblier
ludicris affectiõibꝰ ꝑiculoſiſſima ⁊ moleſtiſ tię.Patientia amica eſt bonę cõſcientię: nõö⸗ dſeut
ſima patientiſſime tolerant᷑. Ptcunieę ⁊ glo/⸗ inimica innocentię. Cum ergo videris quẽ 5 ulmg⸗
rię cupidos videmus: vt ad deſiderata ꝑue/ V qᷓ; patienter aliquid pati:noli continuo lau ?*tů. petten
niãt:adeptiſq; nõ careãt:ſoles:imbꝛes:gla / dare patientiã: quã non oſtendit niſi cauſa flunnen
cies:fluctꝰ⁊ ꝓcelloſiſſimas tẽpeſtates:aſpe / patiendi.Quãdo illa bona eſt:tũc iſta vera nan
.⸗ C

Ser. CC.xxIII.

ñ̃ica XIII. pꝰ Trinitatis: Ber. III

tim tamẽ ea vtitur animus in ſeipſo:partim

quando illęſo et intacto coꝛpoꝛe aliquid qð
nõ expediat vel nõ deceat facere aut dicere:
quibuſlibet aduerſitatibus aut ſęditatibus
rerum ſeu verboꝛũ ſtimulis incitat᷑:⁊ patien
ter mala omnia tolerat:nec ipᷣe mali aliquid
opere vel oꝛe cõmittat. Per hanc patientiã ꝓ
ſuſtinemꝰ etiã cũ coꝛpoꝛe ſani ſumꝰ:qð inter Ca.s.
huiꝰ ſeculi ſcãdala beatitudo noſtra difſfert᷑:
Inde dictũ eſt qð pauloante cõmemoꝛaui:
Si qð nõ videmꝰ ſperamus: ꝑ patientiã ex/
pectamus.Hhac patientia ſanci“ vauid cõui/
tiantis oꝛobꝛia tolerauit:⁊ cũ facile poſſet
vlciſci:nõ ſolũ non fecit:verũ ⁊ aliũ ꝓ ſe do/
lentem cõmotũq; compeſcuit:⁊ poteſtatẽ re

ek v in coꝛpoꝛe ſuo. In ſeipſo vtit᷑ patientia:
’N u

RBo. 8.

ſtras. Si ergo tanta ſuffert aia vt poſſideat ¶giam magis adhpibuit ꝓhibendo qᷓ; exercen

do vindictam. Heq; tũc eius coꝛpus aliquo
moꝛbo affligebat᷑ aut vulnere:ſed humilita/
tis tempus agnoſcebat᷑ ac ferebat᷑ voluntas
dei: ꝓpter quã patientiſſimo animo amari⸗
tudo cõtumelię bibebat᷑.hac patientiã dũs Matth.i,
docuit:quãdo cõmotis ʒiʒanioꝛũ ꝑmixtiõe
ſeruis volentibus ea colligere:dixit reſpon/
diſſe patrẽfamilias: Sinite vtraq; creſcere
vſq; ad meſſem. Opoꝛtet em̃ patiẽter ferri:
qð feſtinãter non opoꝛtet auferri. Huius et
ipſe patientię pꝛebuit ⁊ demonſtrauit exem /
pluũ:qð ante paſſionem coꝛpoꝛis ſui diſcipu
lum pꝛiuſq; oſtenderet traditoꝛem ꝑtulit fu/
rem:⁊ ante experimentũ vinculoꝝ ⁊ crucis ⁊

moꝛtis: labijs eius doloſis nõ negauit oſcu/ Matts. 26.
lum pacis. Hheęc omnia ⁊ ſi qua alia ſunt quę D
cõmemoꝛare longũ eſt: ad eũ patientię mo⸗
dum pꝑtinent: quo animus non ſua peccata
ſed quęcũq; extrinſecus mala patiẽter ſuſti /
net in ſeipſo ſuo pꝛoꝛſus coꝛpoꝛe illęſo. Aliꝰ E

Job̃. 12. et tz.

eſt autẽ patientię modus quo idemipſe ani Ca. 10.

(mus quęcũq; moleſtia ⁊ grauia in ſui coꝛpo/

ris paſſionibus perfert: non ſicut ſtulti vel
maligni homines ꝓpter adipiſcenda vana
vel ſcelera perpetranda: ſed ſicut a domino hatib. 5.
diffinitũ eſt ꝓpter iuſticiam. VUtroq; mogo
ſancti martyꝛes certauerũt. Nam ⁊ impioꝛũ
oppꝛobꝛijs ſaturati ſunt: vbi animus a coꝛ/⸗
poꝛe intacto quaſdam veluti plagas ſuus
integer ſuſtinet: 2 in coꝛpoꝛibus vincti ſunt: Peb.it.
incluſi ſunt: fame ac ſiti affecti ſunt: toꝛti
ſunt:: execti ſunt: dilaniati ſunt: incenſi ſũt:
trucidati ſunt:⁊ pietate immobiles ſubdide
runt deo mentẽ cum paterent᷑ in carne:quic/
quid exquirenti crud clitat venit in mente.

lgenn eſt. Quando illa nõ polluit᷑ cupiditate: tũc
dultabllige, a falſitate iſta diſtinguit᷑. Cum vo illa tene
ſene De⸗ crimine:tũc multũ huiꝰ errat᷑ in nomie.
urinlant cæqm ſicut oẽs d ſciũt ſunt ꝑticipes ſciẽtię: ita
erici D oẽs qui patiunt᷑ ſunt ꝑticipes patiẽtię:ſed ᷣ x
llafncnls di⸗ paſſiõe recte vtunt᷑: hi patiẽtię veritate lau/
Cölgag . G dant:hi patiẽtię munere coꝛonant᷑. Verũta
Noeiniͤhe a.7. mẽ cũ ꝓ libidinibꝰ vel etiã ſceleribꝰ:cũ deni/
ainſgan q; pꝛo iſta tẽpoꝛali vita ac ſalute multa ho/
1 ltici mines hoꝛrẽda mirabllit ſufferũt: ſatis nos
brs:nin admonẽt quãata ſufferẽda ſint ꝓ vita bona:
Aibemni vt etiam poſtea poſſint eẽ ęterna: ⁊ ſine vllo
RZ tis termio:ſine vtilitatis vllius deimẽto
o n Aucj.21. vera felicitate ſecura. Dñis ait: In vfa patiẽ
echbbe tia poſſidebitis aias vr̃as.Hõ ait: villas ve
☛—ꝰ ſtras: laudes vr̃as: luxurias vr̃as:ſᷣ᷑ aias ve
ndn vnde pereat: quanta debet ſufferre ne ꝑeat:
Pdalnt Deinge vt illud dicã qð culpabile non eſt: ſi
liſen tanta ſuffert ꝓ ſalute carnis ſuę inter man
16 4 ſecantiũ ſiue vꝛentiũ medicoꝝ: quãta debet
ſineſt⸗ ſufferre inter furoꝛes quoꝛũlibet inimicoꝛũ:
Cuie cuũ medici ne coꝛpuſ moꝛiat᷑ ꝑ penas coꝛpoꝛi
AUdt conſulant: inimici aũt pęnas ⁊ moꝛtẽ coꝛꝑis
ufn⸗ Ecöminandovt anima ? coꝛp in gehenna oc/
abſeun cidat᷑ impellant:qᷓq; ⁊ ipſi coꝛpoꝛi tũc ꝓuidẽ
Meparnch tius cõſulat᷑: ſi tẽpoꝛalis ſalus eiꝰ ꝓ iuſticia
ngſni cõtemnat᷑:⁊ pena vel moꝛs ei patientiſſime
ent oy ꝓ iuſticia ſufferat De coꝛꝑis qͥpe redẽptiõe
racha⸗ Ro. S. in fine futura ẽ loquit᷑ aplus vbi ait:Et ipᷣi
us dican: mmn nobiſmetipſis ingemiſcimus adoptionẽ
us:nockes fiilioꝛũ dei:expectãteſ redẽptiõeʒ coꝛꝑis nf̃i.
unesete Abi,. heinde ſubiſxit: Spe em̃ ſalui facti ſumuf:
laſpentu⸗ Spes aũt ꝗᷓ videt᷑ nõ eſt ſpes.Qõð em̃ videt
n. Qn qͥs:qͥd ſperat: Si aũt qð nõvidemꝰ ſperamꝰ
denkitnſt h ꝑ patientiã expectamꝰ. Cũ ergo toꝛquẽt ali-
etapchio. Ca. S. qua mala: ſed nõ extoꝛquẽt opera mala: nõ
t aludie ſolũ aia ꝑ patientiã poſſidet᷑: verũetiã Tein
gliums ꝑ patientiã coꝛpꝰ ipſum ad tempus affligið
lank. ⸗ vel amittit᷑: in ęternã ſtabilitatẽ ſalutẽq;ᷓ re/
ntia imo ſumit᷑:⁊ ei ꝑ doloꝛẽ ⁊ moꝛtẽ inuiolabilis ſani
laeſkſe tas.: feęlix imoꝛtalitas cõparat᷑. VUnde ⁊ do/
gtia.Rbi minꝰ ieſus ad patientiã exhoꝛtãs martyꝛes
lterir ſuos:etiã ipſi coꝛpoꝛis integritatẽ futuram
ſiglco ſine cuiuſq; nõ dicã membꝛi ſed capilli amil/
omago⸗ri Eael2r, ſione ꝓmiſit: Amen dico vobis inquit capil
Patat Enh.5. lus capitis veſtri non peribit: Ut qm̃ nemo
Haugleen vnq;: ſicut aplus dicit: carne ſuam odio ha/
ennen buit: magis homo fſidelis ꝑ patientiaq; per
ol inpietatem pꝛo ſtatu ſuę carnis inuigilet: et
uolu“ futurę incoꝛruptiõis ineſtimabili lucro qua/
iiat. 5 talibet eius ſᷣſentia damna com pẽlet. Par⸗
cim

Bancti Auguſtini de tempoꝛe

Maius ſane patientięg certamen eſt: quãdo
non viſibilis inimicus perſequẽdo atq; ſeui/
endo vꝛget ĩ nefas:qui palam ⁊ aperte ante
cõſentiẽte vincat᷑: Sed ipſe diabolus qᷣ etiã
per filios inſidelitatis tanqᷓ; ꝑ ſua vaſa filioſ
lucis inſequit᷑: per ſeipſum occultus im pue
gnat: ſęuiendo inſtans vt contra deum ſiat
Laliquid vel dicat᷑. Lalem illum iob ſanctus
Ca. ai. expertus eſt: vtraq; temprtatiõe vexatꝰ: ſed
in vtraq; ſtabili patiẽtię roboꝛe ⁊ armis pie/
PpPmo tatis inuictus. Ham pꝛius illęſo coꝛpoꝛe cũ/
Job. 1. cta que habebat amiſit: vt animus ante ſuę
carnis cruciatũ ſubtractis rebus quas ma-
gnipendere homines aſſolent frangeret᷑: et
aduerſus deum loqueret᷑ aliquid:his amiſ/
ſis ꝓpterq; illũ dolere putabat: Percuſſus
etiaʒ omniũ ſubita oꝛbitate ſilioꝛũ: vt quos
ſingillatim ſuſceperat ſimul perderet: tanqᷓ;
eoꝛum numeroſitas nonvnde fęlicitas oꝛna
retur extiterit:ſed vnde calamitas augeret.
AVbi autẽ iſta ꝑpeſſus in deo ſuo manſit im
mobilis: eius affixus eſtvoluntati:quẽ non
poſſet amittere niſi pꝛopꝛia voluntate: et ꝓ
his quę perdidit eum qui abſtulit tenuit: in
quo inueniret qð nunq; periret. Neq; enim
ille abſtulerat qui nocendi habuit volunta/
M tem:ſed ille qui dederat poteſtatẽ. Aggrel/
Ca, 12. ſus eſt inimicus ⁊ coꝛpus:nec ea quę homi/
ni extrinſecus inerant: ſed ipſum iã hominẽ
zoba. in qua potuit parte ꝑcuſſit.A capite vſq; ad
pedes ardebant doloꝛes: ſcatebãt vermes:
ſanies deſluebat: manebat ĩ putrido coꝛpo/
re animus integer:hoꝛrendoſq; cruciatꝰ car
nis cõtabeſcentis inuiolata pietate ⁊ incoꝛ/
rupta patientia ꝑferebat. Aderat vxoꝛ nec
ferebat opem aliquã viro:ſed in deum blaſ/
phemiam ſ uggerebat. Etenim eam diabo/
lus cum etiam filios abſtuliſſet tanq; no-
cendi peritus reliquerat: qui quãtum eſſet
neceſſaria temptatoꝛi:iam in eua didicerat:
ſed modo alterum adam quem per mulierẽ
caperet non inuenerat. Cautioꝛ fuit iſte in
doloꝛibus:q; ille in nemoꝛibus. Ille victus
eſt in delitijs: iſte vicit in penis. Conſenſit
iülle oblectamentis: non ceſſit iſte toꝛmen-
tis. Aderant amici non vt in malis conſola/
rent᷑:ſed vt mala ſuſpicarent᷑. Neq; enim euũ
qui tanta patiebat᷑ innocentem eſſe crede/
bant:nec tacebat eoꝛum lingua qð illius cõ/

ſcientia non habebat:vt inter immanes

ciatus coꝛpoꝛis: :etiã falſis animus cechete 2

ſuis diabolicę crudelitatis effugeret. Mon
autẽ fecit. Abſit enim vt in ſe cõmitteret ipᷣe

oppꝛobꝛijs. At ille ſuſtinẽs in carne doloꝛes
ſuos:coniugis coꝛripiebat inſipientiã:ami⸗
cos docebat ſapientiam: ſeruabat vbiq; pa/
tientiam. Hunc intueant᷑ qui ſibi ingerunt n

ona quando quęrunt᷑ ad vitam: ⁊ ſibi au⸗ Ca.1ʒ.

ndo pſſentem: abnegant ⁊ futuraʒ. Qui
ſi ad chꝛiſtũ negandum vel aliquid contra
iuſticiam faciendũ ſicut veri martyꝛes coge/
rent᷑:omnia potius patienter ferre:qᷓ; ſibi im

patienter moꝛtem inferre debuerunt. Qð ſi

fugiendoꝛum maloꝛum cauſa recte fieri poſ/
ſet: iob ſanctus ſe ipſe perimeret: vt tanta
malann rebus ſuis:in filijs ſuis:in membꝛiſ

vir ſapiens: qð nec mulier ſuggeſſit inſipi/
ens:quia ⁊ ſi ſuggeſſiſſet:merito et hic illud

audiſſet qð audiuit ſuggerẽdo blaſphemiã:

Locuta es tanq; vna ex inſipientibus muli/ Job.2.

eribus: Si bona ꝑcepimus de manu domi/

ni:mala nõ ſuſtinemus: Et ipſe quippe pa/
tientiam ꝑdidiſſet ſiue blaſphemando ſicut
illa voluerat:ſiue ſe interſiciendo qð nec illa

auſa fuerat dicere: moꝛeretur: atq; eſſet iter
illos de quibus dictũ eſt: VUę his qui ꝑdide Eccl.a.

runt patientis: ⁊ augeret potius qᷓ; euaderet
pęnas:qui poſt ſui coꝛpoꝛis moꝛtem ſiue ad
blaſphemoꝛũ ſiue ad homicidarũ ſuxplicia
raperet᷑. Si enim parricida eo ſceleratioꝛ eſt
ᷓ; quilibet homicida: quia non tm̃ hominẽ
verũetiã ꝓpinquum necat:in ipſis parrici⸗
dis quanto ꝓpinquioꝛem quiſq; ꝑemerit:

tanto iudicat imanioꝛ:ſine dubio peioꝛ eſt qͥ

ſe occidit: quia nemo eſt homini ſeipſo pꝛo⸗
pinquioꝛ. Quid ergo miſeri faciunt: qui cũ
⁊ hic ſibimet ingeſtas ⁊ poſtea nõ ſolum im
pietatis aduerſus deum: ſed etiã ipſiꝰ quã
in ſe exercuerunt crudelitatis luant debitas
pęnas: inſuꝑ quęrunt ⁊ martyꝛũ oreasich
etiã ſi pꝛo vero chꝛiſti teſtimonio ꝑſecutionẽ
paterent᷑: ⁊ ſe interficerent ne aliquid a ꝑſe/
cutoꝛibus paterent᷑:recte illis diceretur: Aę Abi.b.
his qui ꝑdiderunt patientiã: Quomõ enim

iuſto pꝛemiũ patientię reddit᷑:ſi ⁊ impatiẽs
paſſio coꝛonat᷑: Aut quomõ innocens iudi/

cabit᷑ cui dictum eſt: Diliges ꝓximũ tuum Wattb.22.
ſicut teipſum:ſi homicidiũ cõmittit in ſeipo
qõ cõmittere pꝛohibet᷑ in ꝓximo? Audiant Audiant
rgo ſancti de ſcripturis ſanctis hcepta pa/
Sticntis⸗ Fili accedens ad ſeruitutẽ dei:ſta in gcd.2.
nuſtiia⸗ timoꝛe: 1 para animã tuam d t⸗

0

tinen.

(A tinnon

ſhneneit
mieutena
e hoͤbat⸗
cotecvptb
e Kiinlcosle

Hben Minſc n dont

ep⸗ nns.
ſyirfagela
Nt Clodt
iſ
e⸗ geptibit
nſunfglcc.

. nime

npoletun
(nnalafecie

Padlven p

4 gayhuns:
Auan
(umenögun
ſigustelb
broclt E
fer dkin
imnnetdeſpe

y nenenupel

bieipruper

Rers gidck⸗Den⸗
ſin ſlbe ges Ze

edonü
negui

ngti g apult

Redenmm
untsringu
Uneſesnne
du mae
vebblloett
glantesrc
logfidioßo
esſcirſt
+

n

fnn

Ber. CC. XXIII. Dñica XIII. p' trinitatis: Ger. III.
käigmin . ptationem. Depꝛime coꝛ tuum ⁊ ſuſtine:vt rũ falſa ſapientia? A quo eſt autẽ vera ſapi⸗
beudt cr eſcat in nouiſſimis vita tua. Om̃e qð tibi entia:ab illo eſt ⁊ vera patiẽtia.Huic em̃ cã-
iringn ſuꝑuenerit accipe:⁊ in doloꝛe ſuſtine:⁊ ĩ hu-⸗ tatille ſpũ pauper: Deo ſubiecta eſt anima s. ét.

nunetſiigi. miilitate tua patientiaʒ habe: Quoniam in mea: qm ab ipſo eſt patientia mea. Sed re- OQ

tſinng 4 igne pꝛobat᷑ aurum et argentum: homines/pondent ⁊ loquunt᷑ dicẽtes: Sicutvolũtas Ca.16.
Aalgit vyvero receptibiles in camino humiliationis. 5 hominis ſine vllo dei adiutoꝛio viribꝰ liberi
nimmg 3 NVꝛoner. z.: Et in loco alio legitur: Sili ne deſicias in di arbitrij tã multa grauia ⁊ hoꝛrẽda pfert ſiue
4

eiröi Heb. 12. ſciplina domini: neq; fatigeris: cum ab illo in animo ſiue ĩ coꝛpoꝛe:vt moꝛtalis vitę hu-
Sü increparis. Quem enim diligit dominꝰ coꝛ ius ⁊ peccatoꝝ delectatione ꝑfruat᷑: cur non

lnnin ripit: flagellat autem omnẽ filium quem re, eodem mõ eadem ipſavolũtas homis eiſdẽ
r cipit. Quod hic poſitum eſt: filium quem re viribus liberi arbitrij nõ ad hoc ſperans ſe
Pfigngain cipit: hoc ĩ ſupꝛadicto teſtimonio eſt: homi/ diuinit adiuuari: ſed ſibi naturali poſſibili/
teg nes receptibiles. Hoc em iuſtu eſt t qui dex tate ſufficiẽs quicdd laboꝛis vel doloꝛis in/
c 4 pꝛiſtina ſęlicitate paradiſi ꝓpter cõtumacẽ gerit᷑ pꝛo iuſticia vita ęterna patientiſſime
anmn⸗· . delitiarü aperentiã dimiſſi ſumus:ꝑ humi/ ſuſtinet:? An vo inquiüt idonea eſt iniquoꝝ
ruglſtiiß lem moleſtiarũ patientiã recipiamur. Fuga volũtas deo nõ adiuuãte: vt ſe ipᷣi in crucia/
nnnatd ces mala faciendo: reduces mala patiendo. tibus ꝓ iniqtate: et anteqᷓ; ab alijs crucient
ſin⸗ aſteni NPSed vera patientia quę huiꝰẽ nomine di / exerceant:idonea ẽ volũtas moꝛas vitę hu⸗
ſpendusmk Ca. 15. gna virtutis: quęrẽdũ eſt vnde ſumat᷑. Sũt ius amantiũ vt deo nõ adiuuãte inter atro⸗
5 denualldent enim qui eam tribuant viribꝰ volũtatis hu//ciſſima ⁊ longa toꝛmẽta in mendacio pſeue⸗
egnen mmangę:nõ quas habent ex diuino adiutoꝛio: rent:ne ſua facinoꝛa cõſitentes iubeant᷑ oc⸗
Wbenntoſen ſed quas ex libero arbitrio.Erroꝛ aũt iſte ſu- cidi:⁊ nõ eſt idonea iuſtoꝛũ voluntas niſi ei
Genchca . per bus eſt. Eoꝛũ eſt enim qui abundant: de vires deſuꝑ ſuggerant᷑ quaſlibet pęgnas vel
m ngeſan Ps. 122. quibꝰ dicit᷑ in pſalmo: Oppꝛobꝛiũ eis qͥ abũ/ ipſius decoꝛe iuſticię vel ęrernę vitę amoeꝛ
Gebogrihtct Qant: et deſpectio ſuꝑbis. Hon eſt ergo iſta pferre? Qui hec dicunt: nõ intelligũt quẽq;.
neiein Ps. 9. Patientia pauperũ: quę non perit in ęternũ/⸗ niquoꝛũ tanto eſſe ad quęcũq; mala ꝑpferen ECa. 17.
ncnen ſten Hi em̃ pauperes:ab illo eã diuite accipiunt qda durioꝛem: quanto in eo maioꝛ eſt cupidi⸗
tiniſn PS. 15. cui dicit: Deus meꝰ es tu: qm̃ bonoꝛũ meo/ tas mũdi: ⁊ quẽq; iuſtoꝛũ tanto eſſe ad que⸗
oldd Zacobi. 1. rũ nõ eges. A quo eſt omne datũ optimũ: ? cũq; mala ꝑferenda foꝛtioꝛem:quanto in eo .
nontüboni omne donũ ꝑfectũ: Ad quẽ clamat ęgenꝰ et eſt maioꝛ charitas dei. Sed cupiditas mun/
nunpps eni bpauper qui laudat nomen eius:et petendo: dlinitiuʒ haber ex arbitrio voluntatis: pꝛo/
lmi MS.70. quęrede: pulſando dicit: Deus meus eripe greſſum ex iocũditate voluptatis:firmamẽ⸗
dubiopececkt me de manu pctõꝛis: et de manu legis pter/ mentũ ex vinculo conſuetudinis. Charitas Ro. 5.
min ſehſenn euntis ⁊? iniqui: qm tu es patientia mea do / autem dei diffula eſt in coꝛdibus noſtris:nõ
ſacuntqec mine:ſpes mea a iuuentute mea. Iſti aut q vtiq; ex nobis: ſed per ſi piritũſ⸗ anctum qui
ſeanöſtndgx. abundant et egere ad dominũ dedignant: datus eſt nobis. Pꝛoinde ab illo eſt patien/
Beii p ne ab illo aecipiãt verã patiẽtiã:de ſi ua falſa tia iuſtoꝛum: per quem dffundit᷑ charitas
undhah Wo. 1.. gloꝛiantes: conſiliũ inopis volunt cõfunde⸗ eoꝛum. Quam charitatem laudans atq; cõ-
nnigonutl re: qm dñs ſpes eiꝰ eſt. Nec attendũt cũ ho/ mendans apoſtolus:inter cętera eius bonas
eniri mines ſibi ⁊ ſuę:id eſt humanę volũtati tan dixit eam ⁊ cuncta ſufferre.Charitas inquit i. corf.rz.
ilkil tũ tribuũt: in illud ſe incurrere qð ſcriotum magnanima eſt. Paulopoſt ait: Omia tole

cgenneb, Hiere. 17. eſt: M aledictus homo:qui ſpẽ ſuã ponit in rat. Quanto ergo maioꝛ eſt in ſanctis cha-
amnit homine. Vnde etiã ſi eis cõtingatvt aliqua ritas dei:tantomagis ꝓ eo qð diligitur: Et

unnt dura ⁊ aſpera vel ne diſpliceant hominihbus quanto maioꝛ eſt in peccatoꝛibus cupiditas
limn vl ne grauioꝛa patiant᷑:vł ſibi placẽdo amãa, mundi: tantomagis pꝛo eo qð cõcupiſcitur
neen QAdoc ſſumptionẽ ſuã eadeʒ ipſa ſuꝑbiſſima omnia tolerant᷑. Ac per hoc inde eſt patien·
sgendm voluntate ſuſtineãt:hoc illis dicendũ eſt de tia vera iuſtoꝛũ: vnde eſt ĩ eis charitas dei.
zmimunſen patiẽtia: qð de ſapiẽtia beatꝰ iacobꝰ aplus Et inde eſt patientia falſa iniquoꝛum:vnde

n Ml Zacoblt. dicit: HMo eſt iſta patiẽtia de ſurſum deſcen / eſt in eis cupiditas mũdi. Pꝛopter qð dicirn
aißfun 4 dens:ſed terrena: aialis diabolica. Cur em Johãnes apoſtolꝰ: MNolite diligere mundũ: 1. Job. 2.
ni non ſit ſuꝑboꝛũ falſa patientia:ſicut ſuꝑpo⸗ nec ea quę in mundo ſunt⸗Si quis dilexerit
ninmmin E 4 M

Bancti ᷣluguſtini de tempoꝛe

mundũ:dilectio patris nõ eſt in ipᷣo: qꝛ om̃e
qð i mũdo ẽ:cõcupiſcẽtia carnis ẽ ⁊ cõcupiſ/
centia oculoꝝ: ⁊ ambitio ſęculi:quę nõ eſt a
patre:ſed ex mũdo eſt.hęc igit᷑ cõcupiſcẽtia
qus nõ eſt ex patre ſed ex mũdo:quanto fue
rit in homine vehemẽtioꝛ ⁊ ardentioꝛ:tanto

fit quiſq; pꝛo eo qð concupiſcit omniũ mo/

leſtiarum doloꝛũq; patientioꝛ. Idcirco ſicut
ſupꝛa diximus:nõ eſt iſta patientia de ſurſũ
deſcendens: patientia o pioꝛum de ſurſum
Jacobi.ʒ. eſt deſcẽdens a patre luminũ. Itaq illa ter⸗/
rena eſt: iſta celeſtis. Illa animalis:iſta ſpiri
talis. Illa diabolica:iſta deiſica: qm concu/
piſcentia qua fit vt peccantes omnia ꝑtina/
citer patiant᷑:ex mũdo eſt.Charitas autem
qua fit vt recte viuentes omnia foꝛtiter pa/
tiantur: ex deo eſt. Et ideo ulli falſe patiẽtię
poteſt ſine adiutoꝛio volũtas humana ſuffi
cere:tanto durioꝛ quanto cupidioꝛ: ⁊ eo tole
rabilius mala ſuſtinens quo ipſa fit peioꝛ.
Huic autẽ quę vera patientia eſt:ideo volũ
tas humana niſi deſuper adiuta ⁊ inflãma/
ta nõ ſufficit: quia ſpũſſanctus eſt ignis eiꝰ:
quo niſi accenſa diligat impaſſibile bonuʒ:
S ferre nõ poteſt qð patitur malũ.Sicut enim
ga. 18. diuina teſtant᷑ eloquia: Deus charitas eſt:
. Job.. qui manet in charitate:in deo manet ⁊ deuſ
n eo. Quiſquis ergo cõtendit haberi poſſe
. dei charitatẽ ſine dei adiutoꝛio: quid aliud
RÖcontendit niſi habere deum poſſe ſine deo?
Quis autẽ hoc dicat chꝛiſtianꝰ:qð nullꝰ au/⸗
det dicere inſanus? Exultãs ergo apud apo
ſtolũ vera:pia ſideliſq; patientia dicit in oꝛe
Ro.S. ſanctoꝛum: QAuis nos ſeparabit a charitate

chꝛiſti? Lribulatio? an anguſtia:an perſecu/

tio:an fames:an nuditas:an periculum:an
s. 43. gladins? Sicut ſcriptũ eſt: Quia pꝛopter te
moꝛtiſicamur tota die: deputati ſumꝰ ſicut
oues victimę.Sed in his omnibꝰ ſuꝑuinci⸗
mrmmus ꝑ eum q dilexit nos. Deinde ſequit᷑ et
Ro. 8. adiungit: Certus ſum em̃: quia neq; moꝛs
neq; vita: neq; angelus: neq; pꝛincipatus:
neq; poteſtateſ:neq; pꝛeęſentia:neq; futura:
neq; altitudo:neq; pꝛofundũ: neq; creatura
glia poterit nos ſeꝑare a charitate dei quę ẽ
Ro. 5. in chꝛiſto ieſu dño noſtro.hheęcẽ illa charitas

dei ꝗᷓ diffundit᷑ in coꝛdibꝰ nf̃fis:nõ ex nobis:

ſed ꝑ ſpm̃ſanctũ qͥ datus eſt nobis. Maloꝝ
adutt cõcupiſcẽtia ꝓpter quã in eis ẽ falſa pa/
2. Job. 2. tiẽtia: nõ eſt ex patre: ſic dicit apls iohes:ſᷣ
T ex mũdo eſt. hic dicit ⁊ aliqs: Si ex müdo ẽ
SH cẽtia maloꝝ ꝑ quã fit vt mala oia ꝓ
*

eo ꝙ ab illis cõcupiſcit᷑ ꝑferant: quõ ex eoꝛũ
dicit᷑ voluntate? Quaſi vo nõ ⁊ ipſi de mũ/
do ſint cum ab eis diligit᷑ mũdus:deſerẽtes
eũ ꝑ quẽ factus eſt mũduſ.Seruiũt em̃ crea Bo.i.
turę: potius qᷓ; creatoꝛi: qui eſt bnñdictus in

*„

ſecla. Siue itaq; mũdi vocabulo iohes apłs

dilectoꝛes ſignificauerit mũdi: volũtas qauYg
ex ipſis eſt vtiq; ex mũdo eſt: ſiue mũdi no/
mine cęlũ ⁊ terrã ⁊ quęcũq; in eis ſunt:hocẽ
vniuerſã cõplexus ſit creaturã:volũtas ꝓ/
culdubio creaturę ꝗᷓ nõ eſt creatoꝛis ex mun
do eſt. Pꝛopter qð talibꝰ dñs dicit: VUos de Jↄob.S.

deoꝛſu eſtiſ:ego de ſurſũ ſuʒ. Vos de hoc

mũdo eſtis: ego nõ ſũ de hoc mũdo. Aplis
autẽ dicit: Si de mũdo hoc eſſetis: mũdus Job.ij.
qð ſuũ erat diligeret. Sed ne ſibi ampliꝰ ar /
rogarent qᷓ; eoꝝ mẽſura poſcebat:et hoc qð
cos nõ eſſe dixit ex mũdo: naturę putarent

eſſe nõ gratię: Quia vᷣo inqt: De mũdo nõ

eſtis: ſed ego elegi vos de mundo: ꝓpterea
odit vos mũdus: Ergo de mũdo erant.Mã
vt et de mũdo nõ eſſent:electi ſũt de mũdo.
Hanc aũt electionẽ non pᷣcedentiũ in bonis U
operibus meritoꝛũ: ſed electionẽ gratię de/ Ca. 20.
monſtrans aplłus ſic inquit:Et in hoc tẽpo/ Go.u
re reliquię ꝑ electionẽ gratię ſaluę facte ſũt.
Si aũt grfa:iã nõ ex operibꝰ: alioqͥn gra iaʒ

nõ eſt gra. heęc eſt electio gratię:qꝛ oia bona

merita pueniunt᷑ hũana. Si em̃ vllis bonis
meritis dat᷑:iam nõ gratiſ donat᷑ ſed debita
reddit᷑:ac ꝑ hoc nõ vero nomie gra nũcupa/
tur:vbi merces:ſicut idẽ dicit apłus:nõ im/ Bo. 4·
putat᷑ ſᷣm gratiã ſed ſᷣm debitũ. Si auteʒ yt
vera ſit gratia:id eſt gratuita:nihil inueniti
homine cui merito debeat᷑: qð bñ intelligikt
etiĩ eo qð dictũ eſt: Pꝛo nihilo ſaluos facies Ps.· 55.
cos: ꝓfecto ipſa dat merita:nõ meritis dak.
Pꝛeuenit ergo etiã fidẽ:ex qua omnia bona

opera incipiũt. Juſtus em̃: ſicut ſcriptũ eſt: Abachuc. „

ex fide viuit. Poꝛro aũt gratia nõ ſolũ adiu/“·
uat iuſtũ:verũctiã iuſtiſicat impiũ. Et ideo
etiã cum adiuuat iuſtũ et videt᷑ eius meritis
reddi:nec ſic deſinet eſſe gratia:qm id adiu/
uat qð ipſa ẽ largita. Pꝛopt᷑ hanc itaq; gra-
tiam quę cuncta bona merita humana ſce/
det: non ſolum chꝛiſtus ab impijs occiſus ẽ: o..
verũetiã ꝓ impijs moꝛtuꝰẽ.Et anteqᷓ; moꝛe/
retur non vtiq; iuſtos ſed iuſtificandos ele/

git apłos:qͥbꝰ ait: Ego vos de mũdo elegi. Job.r·

Quidus em̃ dixit: De mũdo nõ eſtis:ne pbu
tarẽt ſe nunq; fuiſſe de mũdo:mox addidit:
Sed egovos de mũdo elegi. Pꝛofectovt de

CN.
. . Cuoarea
iulcheenn
gido un h⸗
ncteſ pien
aemmßitore
otitlegss

NNN
4 min Quifoct

inclnai
1 Ultetannigu

u lubacſgech

ppochuſtu
Szetofuigo

—
(penbuonef

Geneop oͤt
Aunſent Zpl

ſiibonge antee

ep ochaai
pocalnier

o bartaniopoſ

opolins neq;
Preni vor
SKänlainamer
kietne A

ſſtecntan

föcamsektch
Ulipeefuiten
ſtiltuerie
Glepeusilu
bennneii
lufactie, r
legltisſee
Ve ſolus iohäne
Alipſedle
r, wno ſensin
lepelgatede
Quidet
Ceſurmnig⸗
Agtange
bokalgaeye
uſgane
luguord
nglöde⸗
lifcanci
esiihtnti,
Ulindet
ebr
Wagonn
8. dlube
enobions

5
0
W

de

1Nt ideni

Unnsdeſti

enüͤteie
tkimn
dothern

.
D

E

arwliget
kienicſcd
Nasſunnbit
Wügglne.
Retsn
d Dornee
1.Vosdee

Xnido N

eſens nid

lchnnabec
Aue uenn

: Denicenu
ndo: ran

nicoem H.
mlürdenih,

Gannännbon h

migenede u
Einbectih⸗he
kſuueiug:ſi.
loctgeri⸗
nnegcuden
en nobons

untſaldchi⸗
ecfni
taphsro⸗

Eubhlnettt
.

Pͤbi uli⸗
loſaluos is
Konnudeu
ugnnich .
niſoisdi⸗
nni Eltel
aicnaneni⸗
vant tu
hummmn ſe,

anthni⸗
S
ockuneft
rulitn
Peſanmn

. Ber. CC. xXIII. Dñica

mũdo nõ eſſent: ipſius iĩ eos electione colla
tũ eſt. Quocirca ſi ꝑ ſuã iuſticiã nõ ꝑ gratiã
eius eligerent᷑:nõ de mũdo electi eſtent:qm̃
de mũdo iam non eſſent ſi iam iuſti eſſent.
Deinde ſi ꝓpterea ſunt electi:quia iam iuſti
erant:ipᷣi poꝛes iã dominũ elegerant.Quis
enim poteſt eſſe iuſtus:niſi eligẽdo iuſticiã?-
Ro. 10. Finis aũt legis chꝛiſtus ad iuſticiã omi cre/

1.Corj.I. denti: Qui factus ẽ nobis ſapiẽtia a deo et

iuſticia ⁊ ſanctiſicatio. Ipᷣe eſt & nr̃a iuſticia.
X Vnde ⁊ antiqui iuſti ante incarnationẽ ver
Ca.⁊1. bi:in hac ſide chꝛiſti:⁊ in hacvera iuſticia qð
eſt nobis chꝛiſtus:iuſtificati ſunt:hoè credẽ/
Eph.2. tes futurũ qð nos credimꝰfactũ: Gꝛatia ſal/
ui facti ꝑ fidẽ: nõ ex ſeipſis ſed dei dono:nõ
ex operibus ne foꝛte extollerent᷑. Gona qͥpe
opera eoꝝ nõ puenerũt miſericoꝛdiã dei:ſed
ſecuta ſunt. Ipſi quipe audierũt:ipſi ſcripſe
rũt longe anteq; chꝛiſtus veniſſet in earne⸗
Exo.ʒʒ. Miſereboꝛ cui miſertus ero:et miſericoꝛdi⸗
Sltabo cui miſericoꝛs fuero.E quibꝰ dei ver
Ro. 9. bis: tanto poſt apłus paulꝰ diceret: Igitur
nõ volẽtis neq; currẽtis:ſed miſerẽtis ẽ dei.
Ipſoꝝ etiã vox eſt longe anteõ; chꝛiſtus ve/
Ps. 58. niſſet in carne: Heus meus: miſericoꝛdia eiꝰ
pᷣueniet me.Quomõ autẽ poſſent alieni eſſe
a fide chꝛiſti:quoꝛũ charitate etiã nobis pꝛę/
nũciatus eſt chꝛiſtꝰ:ſine cuiꝰ fide quiſq; moꝛ/
taliũ nec fuit: nec eſt:nec eſſe aliquãdo pote
rit iuſtus? Si ergo iã iuſti a chꝛiſto eligerent᷑
abpli: pꝛius illum ipſi elegiſſent: vt iuſti eligi
poſſent:ſine illo iuſti eſſe poſſent. Sed non
ZJ05.15. ita factũ ẽ. Ipſe quipe illis ait: HMõ vos me
elegiſtis:ſed ego vos elegi. Unde dicit apo
1 Joß. 4. ſtolus iohanes: Mõ qò dilexerimꝰ deũ: ſed
qbuia ipſe dilexit nos. Qð cũ ita ſit: quid eſt
Ca. 22. homo vtens in hac vita ꝓpꝛia volũtate an/
teq; eligat ⁊ diligat deũ: niſi iniuſtus et im/
piꝰ? Quid eſt inq; homo aberrãs a creatoꝛe
creatura: niſi creatoꝛ eius memoꝛ ſit eius:et
eligat eum gratis ⁊ diligat gratis:quia non
põt eligere vel diligere:niſi pᷣus electus dile
ctuſq; curet᷑:qͥ cęcitate eligenda nõ cernit:et

Bedhoc que? Aeqir απαπαιςε hal es α

X III. ppe 1

—

rinitatis: Ber. III
nis charitas dei eſt ꝗᷓ tolerat oia:ſi in malis I. Cori.⁊5
mũdi cupiditas. Sed heęc charitas ꝑ ſpiritũ Go.S.
ſanctũ eſt in nobis:qͥ datꝰẽ nobis. VUndea
quo nobis eſt charitas:ab illo eſt patientia.
Mundi autẽ cupiditas qñ patieter ſuſtinet
onera cuiuſlibet calamitatis:gloꝛiat᷑ de viri·
bus ꝓpꝛię volũtatis: tanq; de ſtupoꝛe moꝛ/
bi:non de roboꝛe ſanitatis. Inſania eſt iſta
gloꝛiatio:nõ eſt patiẽtię ſᷣ demẽtię. Volun⸗

tas iſta tanto videt᷑ patiẽtioꝛ acerboꝝ malo

rũ:quãto ⁊ auidioꝛ tẽpoꝛaliũ bonoꝝ qꝛ ina/
nioꝛ ⁊ ęternoꝝ.Qõð ſi eã exagitat ⁊ inſlãmat
fallacibꝰ viſis ⁊ ſuaſionibꝰ imundꝰ ⁊ diabo/
licus ſpũs:⁊ maligna cõſpiratiõe ſociatꝰ effi
cit homis voluntatẽ vel erroꝛe dementẽ:vel
appetitu cuiuſlibet mũdanę delectatiõis ar/
dentẽ:quęcũq; vident᷑ intolerabilia mirabi/
liter ſuſtinere.Mõ tñ ideo etiã volũtas mala &

ne inſtigatiõe alteriꝰ imundi ſpũs: ſicut vo Ca. 24.
lutas bona ſine adiutoꝛio ſãctiſpũs nõ põt

eſſe. Hã eſſe poſſe voluntatẽ mals etiã ſine
aliquo ſpũ vel ſeducẽte vel incitante in ibſo
diabolo ſatis oſtendit᷑:qui ꝑ nullũ aliũ dia⸗
bolũ ꝓpꝛiavolũtate factus diabol inuenit᷑.
Volũtas itaq; mala ſiue cupiditate rapiat᷑t
ſiue timoꝛe reuocet᷑:ſiue lęticia diffundat᷑:ſi/
ue triſticia cõtrahat᷑:atq; in his omibꝰ ꝑtur⸗
bationibꝰ animi quęcũq; ſunt:alijs vel alio
tꝑe grauia cõtemnat ⁊ ꝑferat: põt ⁊ ſine alte
rius ſpũs inaictu ſeipſã ſeducere:et defectu
a ſupꝑioꝛibus in inferioꝛa lapſando: quanto
iocñdius eſtimauerit qð adipiſci apetit vel
amittere metuit: vel adeptum gaudet: vel
amiſſum dolet:tantũ tolerabilius ꝑferre qð
ſibi minꝰ ẽ ad patiendũ q; illud ad fruendũ.
Quicqͥd em̃ illud eſt:ex creatura eſt:cuiꝰ no/
ta voluntas eſt. Quodãmodo em̃ familiari
cõtactu atq; cõnexu ad experiendã eiꝰ ſuaui
tatẽ adiacet amanti creaturę amata creatu/
ra. Volũtas aũt creatoꝛis de q ſcriptũ ẽ: Et Za. 25.
toꝛrente voluptatis tuę potabis eos: longe NMõ. 35.

alteriꝰgeneris ẽ. Neq; em̃ ſiẽ nos creatura ẽ.

Niſi &ᷣ amoꝛ eiꝰ det᷑ inde nobis: nõ eſt vnde

languoꝛe diligẽda faſtidit: Sed foꝛte ds di eẽ poſſit in nob. Ac . 6 volũtas bona q̃ dili⸗
cat: quõ deꝰ pᷣus eligit ⁊ diligit iniquos aut git᷑ deꝰ i homie nõ põt eſſe: niſi in q̊ͥ deꝰ ope/ Phil. 2.

iuſtiſicat:cũ ſcriptũ ſit: diſti dñe oẽs oꝑan
tes inidtatẽ.Quõ putamꝰ:niſi miro ⁊ ineffa
bili mõ? Et tñ etiã nõ poſſumꝰ cogitare: qð
medicꝰ bonꝰęgrotũ ⁊ odit ⁊ diligit.Odit em̃
quia ęgrotat: qui diligit ita vt ęgritudinem
Z pellat.hHec ꝓpter charitatẽ dicta ſint:ſine
Ca.23. n nobis nõ põt eſſe vera patiẽtia: qꝛ in bo/

rat᷑ ⁊ velle.heęc igit᷑ volutas bona:id eſt vo/
ſtas deo ſideliter ſubdita: volũtas ſancti⸗
tate ſuꝑni ardoꝛis accẽſa: volũtas ꝗᷓ diligit
deum ⁊ ꝓximũ ꝓpter deum: ſiue amoꝛe de
quo reſpondit aplus petrus: Dñe tu ſcis qꝛ
amo te:Siue timoꝛe:de quo dicit apoſtolu/
paulus: In timoꝛe et tremoꝛe veſtra ipſoꝛũ Ebib2.

Yob. 21.

OIl⸗ſia er rorp'οh
Ber. CC.XxXIIII. Dñica XIIII. p?' trinitatis: Ger. I.
ſalutẽ operamini:Siue gaudio:de quo diẽ: gendũ eſt alia eſſe dei dona filioꝝ illius hie/
Bo. 12. Spe gaudẽtes:iĩ tribulatiõe patiẽtes:Siue ruſalem quę ſurſum libera eſt mater noſtra. Satł.4.
triſticia: q̃lẽ ſe dixit habuiſſe magnã ꝓ fra- Mhec ſũt em̃ quodãmodo heęreditaria in qͥbꝰ
tribꝰ ſuis: Quęcũq; amara ⁊ aſꝑa ſufferat: ſumꝰ hęredes dei: cohęredes autem chꝛiſti. d·
1. Corj.is. charitas dei eſt ꝗᷓ oia tolerat: que nõ diffun / Alia v ꝗᷓ poſſunt acciꝑe etiã filij cõcubina/
*.5: qit᷑ in coꝛdibus noſtris niſi ꝑ ſpmſanctũ qui rũ:qᷣbꝰ iudęi carnales ⁊ ſchiſmatici vel here⸗
AA vatus eſt nobis. AUnde nequaq; dubitante tici cõparant᷑.uis em̃ ſcriptũ ſit:Eijce an Señ.2r.
Ca. 26. pietate: ſicut charitas ſanctę amantium: ira cilla⁊ filiũ eiꝰ: Meq; em̃ hęres erit fili cõcubi
patientia pie tolerantiũ dei donũ eſt. Ne ne cũ filio meo iſaac: Et abꝛaę dixit deꝰ: In
etĩ ſcriptura fallit aut fallit᷑: quę non ſolum
in vereribus libꝛis habet huirei teſtimonia
NPs.iie cũ deo dicit᷑: Patiẽtia mea tu es: et ab ipſo
eſt patientia mea:Et vbi alius ꝓpheta diẽ:
accipere nos ſpm̃ foꝛtitudinis: verũetiaʒ in
Nhil.i. ꝗpoſtolicis litteris legitur:Quia vobis da/
tũ eſt ꝓ chꝛiſto nõ ſolũ vt credatis in eũ:ſed
vt etiã patiamini ꝓ eo.MHõ ̊ quaſi de ꝓpꝛio
faciat animũ elatũ: qð ſibi audit eſſe dona/
tũ.Si quis autẽ nõ habens charitatẽ ꝗͥ ꝑti/
Ephᷣ.ꝗ. net ad vnitatẽ ſpũs ⁊ vinculũ pacis:quo ca
tholica ecclia cõgregata cõnectit᷑: in aliquo
ſchiſmate cõſtitutus: ne chꝛiſtũ neget patit
tribulationeg: anguſtias: famẽ: niditatẽ: p/
ſecutionẽ: picula:carcéres: vincula: toꝛmen/
ta:gladiũ vel flammas:vel beſtias:vel ipſã
crucẽ timoꝛe gehennaꝝ ⁊ ignis ęterni:nullo
modo iſta culpãda ſunt:imo vo⁊ hic laudã/
da patiẽtia eſt. Mõ em̃ dicere poterimꝰ me/
lius ei fuiſſet vt chꝛiſtũ negãdo nihil eoꝛum
pateret᷑ quę paſſus eſt cõfitendo: ſed exiſti/
mandũ foꝛtaſſe tolerabilius ei futurum q; ſi
chꝛiſtũ negãdo cũcta illa vitaret:vt illud qð
