C ſticia cum ꝓficimus creſcit.Et quomõ cre-
ſcit dicam:⁊ vobiſcum quodãmodo confe-/
ram:vt vnuſquiſq; veſtrũ iam in ipſa iuſti
ficatiõe conſtitutus: accepta ſcilicet remiſ-
ſione peccatoꝛũ per lauacrũ regeneratiõis:
accepto ſpirituſancto: pꝛoficiens de die in
diem: videat vbi ſit:accedat:pꝛoficiat ⁊ cre
ſcat donec conſumet᷑:nõ vt finiatur: ſed vt
perficiat᷑. Incipit homo a fide.Quid perti

net ad fidẽ? Credere. Sed adhuc iſta fldes

diſcernatur ab immũdis ſpiritibus. Ad ſi-

dem quid pertinet: Credere.Sed ait apo/
Yaeobi. 2. ſtolus iacobus:Et demones credunt:⁊ cõ⸗/

tremiſcũt.Si tantũ credis ⁊ ſine ſpe viuis:
vel dilectionem nõ habes:⁊ dęmones cre/
dunt ⁊ cõtremiſcunt.Auid magnũ eſt:Di
cis chꝛiſtum fllium dei:hoc dixit petrus: et
Mattð.is. audiuit: Beatus es ſymõ bariona: hoc di-
xerunt⁊ dęmones: audierũt:obmuteſcite.
Ille beatus.Dicit᷑ ei:dQuia nõ reuelauit ti
bi caro ⁊ ſanguis:ſed pater meus qui in cę

Marci.I. lis eſt: Illi autẽ audiũt:obmuteſcite:⁊ hoc

dicũt ⁊ repellunt᷑. AUna vox eſt:ſed dominꝰ
radicem interrogat:nõ floꝛem. Vnde dicit᷑
Heõ.i2. ad hebꝛęos: Ne q̃ radix amaritudinis ſur/

ſum germinans moleſtet: ⁊ per illam cõta⸗

minẽtur multi. Pꝛius ergo diſcerne fidem

tuam a fide demonis. Vnde eã diſcernis?

VPęmones hoc dixerunt timendo: petrus

amãdo.Adde ergo ſidei ſpem.Et quęſpeſ
eſt niſi de aliqua cõſcientię bonitate? Spei

qʒ; ipſi adde charitatem. Deſuper eminen/
.. Corl. 1. tem viam habemus:dicẽte apoſtolo: Su/
Vväyyvypccreminentẽ viã vobis demonſtro.Si lin/
guis hominũ loquar ⁊ angeloꝛũ: charitatẽ
autem nõ habeã:factus ſum velut ęgramen
tum ſonans:aut cymbalum tinniẽs: et cę/
tera narrat bona:⁊ ſine charitate nihil pꝛo/
deſſe cõſirmat. Maneant ergo hęc: fides:
ſpes:charitas: Maioꝛ aũt hoꝛum eſt chari

Auguſtini

tas. Sectamini charitatem. Diſcernite er-
go ſidem veſtrã. Jam eſtis de pꝛędeſtina-
tis:vocatis:iuſtiſicat. Paulus apoſtolus
dicit: Neq; circumciſio aliquid valet: neq; Salł.⸗.
pꝛęputium:ſed ſides. Dic adhuc apoſtole:
adde:diſcerne:quia ⁊ dęmones credunt et
cõtremiſcunt:ergo adde:PPęmones em̃ cre Jacobt.2.
dunt ⁊ cõtremiſcunt quod oderunt.Oiſtin
gue apoſtole ⁊ circũcide fidẽ meã: ⁊ diſcer / Nõ. 42.
ne cauſam meã de gente non ſancta. Pla-
ne diſtinguit: diſcernit: circumcidit. Et fl/ Sal.5.
des inquit quę per dilectionem operatur.
Vnuſquiſq; ergo fratres mei iſpiciat ſe in/D
tus:appẽdat ſe: ꝓbet ſe in oibꝰ factis ſuis:
bonis oꝑibꝰ ſuis: ꝗ faciat cũ charitate:nõ
expectãs retributionẽ temꝑalẽ: ſᷣ ꝓmiſſũ
dei:faciem dei.Non em̃ quicquid deus ti-⸗
bi ꝓmittit: valet aliquid pꝛęter ipſum de/
um.Om̃ino me non ſatiaret deus: niſi pꝛio
mitteret mihi ſeipſum deum. Quid eſt to/
ta terra? Quid eſt totũ mare: Quid eſt to/
tum cęlũ:QA& uid ſunt omnia ſydera? Quid
ſol:quid luna:quid exercitus angeloꝛum:
Omniũ iſtoꝛum creatoꝛẽ ſcio:ipſum ſitio:
ipſum eſurio: ipſi dico: Quoniã apud te ẽ Nẽ.ʒ5.
fons vitę. Quid mihi dicit? Ego ſum pa / Zob.s⸗
nis vitę qui de cęlo deſcendi. Eſuriat et ſi/
tiat peregrinatio mea vt ſatietur. Pꝛeſen/
tia mea arridet mundũ:multis rebus pul/
chꝛis:foꝛtibus:varijs:pulchꝛioꝛ eſt ille qui
fecit:foꝛtioꝛ ⁊ clarioꝛ ille qui fecit:ſuauioꝛ il
le eſt qui fecit. Satiaboꝛ cum manifeſtabi/ Ps. ic.
tur gloꝛia tua. Fides ergo quę ꝑ dilectio / Hal·
nem operatur ſi eſt in vobis: iam pertine-⸗
tis ad pꝛedeſtinatos: vocatos:iuſtiſicatoſ:
ergo creſcat in vobis. Fides enim quę per
dilectionem operatur:ſine ſpe eſſe non po/
teſt. Cum autem venerimus:iam erit ibi fl⸗
des? Dicetur nobis:crede: Non vtiq;. Vi

debimus em̃:contemplabimur enim. Dile 1. Job.„.

ctiſſimi filij dei ſumus.⁊ nondum apparuit
quod erimus. Quia nõdum aparuit:ideo
fides. Filij dei ſumus pꝛędeſtinati:vocati:
iuſtificati. Filij dei ſumus:⁊ nondum awpa-
ruit quod erimus. Modo ergo ſides:ante/
quã appareat quod erimꝰ. Scimus ꝙ cum
apparuerit ſimiles ei erimus. Nunquid qꝛ
credidimus? Hon. uare ergo? Quoniã
videbimus eum ſicuti eſt. Quid ſpes erit
ibi? Spes iam nõ eri::quando erit res.Etè//
em̃ ipſa ſpes peregrinatione neceſſaria eſt:
ipſa eſt quę cõſolatur in via. Viatoꝛ enim

De⸗
auantolte
olemungpe
venienatce
lanci e
gerinether
zes foumautl
eninobi
Vhis genin
ltodequul
leniuo Eg
Ponngenin
ſestedenone
Cnlinus.
ſuo. Gpesa
Seß wideta
fonvidenus
Ehecums.
Gonedanu
hanrcötenne
Niebandn
GhuitiiLibe
Ctorantar
AQuuapopte
RcAapopt⸗
MWn Ndie dron
Mianunre
Ohegigrſn
Enbg hosapo
perſicen
ſdemnn
Con dil in vin
nlunue
nino.pe
ſeni g

Calis Auchqia

☛
huignice
(bientegi
ubabrn
laſſe
Chuutſmit
din ſd
(rebao⸗di
äride
nahntbi
Koingie
Uumeil
guamnte
Uhcentde
io Gekinn
Ueringte

Mächmne
tengali:fii
acgilduri
idneiunn
uadelsgin

dan.Quidc

nurr. Quitckt⸗
Gnia ſtend
wns ngm
lſacpisſi:
OQlonitutnit

dau:Ectn?

end. Kunual
—
nulus ehlet

Nutrucklag
tanirniunin

an nunii
Cbis un on
tvsiſtien
geseninchft
heſyetlemnen
usuneti,/
e banel
binmand

RBo. 3,

De ver

quando laboꝛat ambulãdo: ideo laboꝛem
tolerat:qꝛ peruenire ſperat.Tolle illi ſpem
veniendi:continuo frangũtur vires ambu
landi.Ergo ⁊ ſpes quę hinc eſt: ad iuſticiã
pertinet peregrinatiõi noſtrę. Ipſum apo/
ſtolum audi:Adoptionẽ inquit expectan/

tes: in nobiſmetipſis ingemiſcimꝰ adhuc.

Vbi ẽ gemitus iam nõ poteſt dici illa feli/
citas de qua ſcriptura dicit:Trãſut laboꝛ ⁊
gemitus.Ergo adhuc inquit in nobiſmet/
ipſis ingemiſcimus: adoptionẽ expectan/
tes redemptionẽ coꝛpoꝛis noſtri. Adhuc ĩ/
gemiſcimus. Quare? Spe em̃ ſalui facti ſu
mus. Spes autẽ quę videtur nõ eſt ſpes.
Si em̃ videt quis quid ſperat:? Si autẽ qð
non videmus ſperamus:per patientiã ex/

E pectamus. In hac ergo patiẽtia martyres

coꝛonabantur: deſiderabant quę nõ vide/
bant:cõtemnebãt quę ferebãt. In hac ſpe
dicebant: Quis nos ſeparabit a charitate
chꝛiſti? Tribulatio: an anguſtia: an perſe/
cutio: an fames: an nuditas: an gladius:
Quia pꝛopter te.Etvbi eſt pꝛopter quem:

Nðs.Aʒ3? Quia pꝛopter te inquit moꝛtificabimur to
Job.2ꝛo. a die. Pꝛopter te.Etvbi eſt:Beati qui nõ

viderunt ⁊ crediderunt:? Ecce vbi eſt: In te
eſt:quia ⁊ fides ipſa in teipſo eſt. An fallit

Eph.ʒ. nos apoſtolus:qui dicit habitare chꝛiſtum

per fidem in coꝛdibus noſtris? Modo per
fidem: tunc per ſpeciẽ: modo per fidem qᷓ;/

2. Cor. S. diu in via:qᷓ;diu in peregrinatione. &cdiu

em̃ ſumus in coꝛpoꝛe: peregrinamur a do/

mino. Per ſidem em̃ ambulamus:non per

ſpeciẽ. Si hoc eſt fides: quid erit ſpecies:

1.Corj.i5. Audi quid erit: Vt ſit deus om̃ia in omni/

bus. Quid eſt omia? Quicquid hic queęre-
bas:quicqͥd hic pꝛo magno habebas: ipſe
tibi erit: quicqd hic volebas:quicquid hic

amabas: manducare ⁊ bibere:ipſe tibi erit

cibus:ipſe tibi erit ⁊ potus: quicqͥd hic vo/

lebas: ſanitatẽ coꝛpoꝛis fragilem:tranſeun

tem: ipſe tibi imoꝛtalitas erit: quicqͥd hic
quęrebas:diuitias amare.Quid enim tibi
ſufficit: ſi deus ipſe non ſufficit?: Sed quid
amabas: Gloꝛiazʒz:honoꝛes. DNeus tibi erit

gloꝛia: cui et modo dicit᷑: Gloꝛia mea ⁊ ex/
altans caput meũ. Jam enim exaltauit ca
put meũ.Caput noſtrum chꝛiſtus eſt. Sed

quia miraris:quia caput ⁊ cetera membꝛa:
tunc erit deus om̃ia in omnibus. hoc mo⸗

do credimus: hoc modo ſperamus: cũ ve⸗

nerimus:tenebimus:⁊ iam viſio erit: non

bis Apoſtoli

Vsſtrę

noh

ermo xvII

fides:cũ venerimus tenebimus: ⁊ iam res
erit:nõ ſpes. Charitas quid? Nunquid et
ipſa modo eſt:⁊ tunc nõ erit? Si amamus
credendo ⁊ nõ videndo:quomodo amabi/
mus videndo ⁊ tenẽdo?: Ergo charitas erit
ſed perfecta erit:ſicut apoſtolus ait: Fides i. Corj.1ʒ.
ſpes:charitas: tria hęc:maioꝛ aũt hoꝝ cha
ritas. anc habentes et in nobᷣ nutriẽtes:
ſecuri illo adiuuante perſeuerãtes in eo di/
camꝰ:Quis nos ſeparabit a charitate chꝛi Ro S.
ſti:donec ipe miſereat᷑: Tribulatio:an an·
guſtia:an fames:an nuditas: an periculũ:
an gladius?: Quoniã ꝓpter te moꝛtiſicabi NMõ.43.
mur tota die:deputati ſumus vt oues occi
ſionis.Et quis ſupoꝛtat? Quis om̃ia tole
rat: Sed in his om̃ibus ſuperamꝰ. Vnde?
Per eum qui dilexit nos.Ergo ſi deus pꝛo

nobis quis contra nos:

¶ De verbis Apoſtoli: Humanũ Ro. 6.

Dico pꝛopter infirmitatem carni
Dermo XVvVI

Eſterno die de iuſtiſicatiõe noſtra A
quę nobis ẽ a domino deo noſtro
ſermo pꝛoductus eſt: miniſtrãtibꝰ
s donante illo:audientibꝰ vobis:⁊ cũ
ſimus in hac vita onerati ſarcina coꝛrupti/
bilis carnis:nõ vtiq; ſine peccato: Quia ſi I.Johᷣ.I.
dixerimus quia peccatũ nõ habemus:noſ⸗
ipſos ſeducimus:⁊veritas in nobis nõ eſt.
Juſtiſicatos tamẽ nos eſſe ſcõm modũ pe/
regrinatiõis noſtręviuẽtes ex fide quouſq;

fruamur ſpecie:claruit quãtũ arbitroꝛ cha-

ritati veſtre. Incipit᷑ ergo a fide: vt perue/
niatur ad ſpeciem: via curritur:patria quę/
rit᷑: In peregrinatiõe dicit anima noſtra:
Quoniã ante te ẽ om̃e deſideriũ meũ ⁊ ge/

— * 1eE ͤPõ.32.
mitꝰ meus a te nõ eſt abſcõditꝰ: In patria

vero nullus oꝛãdi locus erit:ſed tantũ lau⸗/

dãdi. Quare oꝛãdi locꝰ nullus erit? Quia

nihil deeſt. Quod hic credit᷑:ibi videt᷑: qð

hic ſperatur:ibi tenebit᷑:quod hic petit᷑:ibi
accipitur. Perfectio tamen in hac vita nul
la eſt:ad quã ſancti martyres peruenerũt:
Ideoq; habet eccleſiaſtica diſciplina qð ſi-
deles nouerunt:cum martyres eo loco re/
citãtur ad altare dei:ibi nõ pꝛo ipſis oꝛet᷑:
pꝛo ceteris aũt cõmemoꝛatis defunctl oꝛe/
tur. Iniuria eſt em̃ pꝛo martyre oꝛare: cuiꝰ ¶ leu. dif.
nos debemus oꝛatiõibus cõmendari:Cer / 45. eſt qdẽ
tauit em̃ contra peccatũ vſq; ad ſanguinẽ.

e 4

Quibuſdam vero adhuc imperfectis ⁊ ta /
men ex parte iuſtiſicatis: ad hebꝛęos dicit
Heb.i⁊. apoſtolus:Nondum em̃ vſq; ad ſanguinẽ
pugnaſtis:aduerſus peccatum certantes.

Si & illi nõdum vſq; ad ſanguinẽ: pꝛocul⸗

dubio aliquivſq; ad ſanguinem. Qui vſq;
ad ſanguinem? Vtiq; ſancti martyres: de
quibus lectio ſancti apoſtoli iacobi modo
Jacobi.i. audita eſt: Omne gaudiũ exiſtimate fra-

tres mei cũ in temptatiões varias incideri

tis. Perfectis iam dicitur qui etiã poſſunt
NPöõ. 138. dicere: Pꝛoba me domine ⁊ tẽpta me. Sci⸗
RBo.S. entes inquit quia tribulatio patientiã ope

ratur: patientia autẽ opus perfectum ha-
B bet. Amãda ẽ em̃ iuſticia: et in hac iuſticia

amãada gradus ſunt pꝛoſficientiũ. Pꝛius ẽ

vt amoꝛi iuſticię nõ pꝛeponant᷑ omnia quę
delectant:ipſe eſt pꝛimus gradus. Quid ẽ
quod dixi: vt inter omnia quę delectant:

prulus te delectet ipſa iuſticia: nõ vt alia nõ

delectent: ſed pꝛiꝰ ipſa delectet? Dhelectãt
em quędam naturaliter infirmitatẽ noſtrã
vt cibus:vt potus:delectant eſurientes at
qᷓ; ſitientes:vt nos delectat hec lux quę de
celo fundit᷑ ſole exoꝛto: vel quę ſyderibus
⁊luna fulget: vel quę in terra accẽdit᷑ lumi
nibꝰ ↄſolantibꝰ tenebꝛas oculoꝝ: delectat
canoꝛa vox et ſuauiſſima cãtilena:delectat
odoꝛ bonus:delectant etiã tactum noſtrũ
quęcunq; pertinent ad carnis aliquã volu
ptatem:⁊ hęc omnia quę nos delectant in
ſenſibus coꝛpoꝛis aliqua licita ſunt. Dele/
ctãt em̃ vt dixi oculos ⁊ ſpectacula iſta ma/
gna naturę: ſed delectant oculos etiã ſpe/
ctacula theatroꝛum: hec licita:illa illicita.
Pſalmus ſacer ſuauiter cantatus delectat
auditum:ſed delectant auditũ etiam canti

ca hiſtrionum: Hoc licite:illud illicite.De/

lectant olfactũ floꝛes ⁊ aromata: ⁊ hęc dei
creatura:delectãt olfactum etiam thura in
aris demonioꝝ:Hoc licite:illud illicite.De
lectat guſtatum cibus nõ pꝛohibitus: dele
ctant guſtatum etiam epule ſacrilegoꝛũ ſa/

crificioꝛũ:Hoc licite: illud illicite. DHelectãt

coniugales amplexus:delectant etiam me
retricum: Hhoc licite: illud illicite. Videtis
ergo chariſſimi in iſtis coꝛpoꝛis ſenſibus li-
citas eſſe et illicitas delectatiões. Juſticia

ſic delectet vt vincat etiam licitas delecta
tiões: ⁊ ei delectatiõi qua licite delectaris

pꝛeępone iuſticiã. Conſtituamus ante ocu-

Aluguſtini

los pꝛopter hoc quod dixi exemplum certa
minis. Interrogo vtrum ames iuſticiam:

reſpondebis:amo. Quod nõ reſponderes

veraciter: niſi te aliquatenus delectaret.
Nõ em̃ amat᷑ niſi quod delectat. Delecta⸗/
re in domino: ſcriptura dicit: DHominꝰ aũt
iuſticia eſt. Mon em̃ tibi fingere debes deũ
quaſi idolum. Inuiſibilibus ſimilis eſt de-

NPõ. 3c.
.

us:⁊ ea in nobis ſunt melioꝛa quę ſunt in
uiſibilia. Melioꝛ eſt ſides q; caro:melioꝛ ẽ
fides q́; aurum:⁊ melioꝛ eſt fides qᷓ; argen/

tum:qᷓ; pecunia:qᷓ; pꝛedia:q; familia:qᷓ; di/

uitię:⁊ iſta omnia videntur:ſides nõ vide/

tur. Cui ergo ſimilioꝛẽ putauimus deum:

viſibilibus: an inuiſibilibus: an pꝛecioſis
inuiſibilibus? De vilioꝛibus loquar. lha/
bes duos ſeruos: vnum defoꝛmẽ coꝛpoꝛe:
alium pulcherrimũ:ſed illuʒ defoꝛmẽ fide/
lem:alterũ infidelem. Dic mihi quem plus

diligas: ⁊ video te amare inuiſibilia.Quid

ergo? Quãdo plus amas ſeruum ſidelem:
licet coꝛpoꝛe defoꝛmẽ:qᷓ; pulchꝛum inſidelẽ
erraſti: ⁊ feda pulchꝛis pꝛeępoſuiſti? Vtiq;

nõ: ſed pulchꝛioꝛa feędis pꝛępoſuiſti. Con/
tempſiſti enim oculos carnis:⁊ erexiſti ocu

los coꝛdis. Interrogaſti oculos carnis: et
quid tibi renunciauerũt: Ille pulcher eſt:il
le fedus. Repuliſti eos: eoꝛum teſtimoniũ
repꝛobaſti:erexiſti oculos coꝛdis in ſeruuʒ
fidelem:⁊ nõ in ſeruũ pulchꝛum. Illum in/
ueniſti fedum carne: illum pulchꝛum: ſed
pꝛonunciaſti ⁊ dixiſti: Quid fide pulchꝛiꝰ⸗
Quid infidelitate defoꝛmiꝰ:Ergo pꝛę om/
nibus voluptatibus:hoc eſt delectatiõibꝰ

etiam licitis:amanda eſt iuſticia. Si enim

habes ſenſus interioꝛes:om̃es illi interio/
res ſenſus delectantur delectatiõe iuſticię.
Si habes oculos interioꝛes vides iuſticię

lumẽ:OQuoniã apud te eſt fons vitę:in lu⸗ Ns. 5·

mine tuo videbimus lumen. Ne illo lumi⸗/

ne dicit pſalmus: Illumina oculos meos Pẽ.12.

ne vnquã obdoꝛmiã in moꝛte. Item ſi ha/

bes aures interioꝛes audis iuſticiam. Ta-

les aures quęrebat qui dicebat: Qui ha/ Aud.s

bet aures audiendi audiat. Si habes olfa

ctum interius:audis apoſtolũ:Chꝛiſti bo/· Corſeꝛ
nus odoꝛ ſumus deo in omni loco. Si ha/
bes guſtatũ interius audis: Guſtate ⁊ vi/ Põ. ʒ.
dete quoniã ſuauis eſt dominꝰ. Si habes
tactum interius: audi quid ſponſa cantet
de ſponſo: Siniſtra eius ſub capite meo: ⁊ Canti.2.

Heve

etteneus
Nenni
onanus⸗
ſtinrenoget⸗
(n: umnt
ne al o⸗
busdelegano
gatteumunt.
getelunck,
Cnr:puicni
gzuero:
ogotenpte
olgnifdire
ſoutedirens
ledclelatd
Plponusgu
oltas: aunun
hoe lcetcllu
upcotetine
letenbee
basinlenom
Ncumenan
(uistuibyno
iſcel⸗auen
omchiiuke
nenkäͤfut
deleiſalen
ibus tus
Uunnfacen
Goquidpe
lunnäpen
Peomnitteba
tenporlen
nlenteznoe
Cherigebas
dannumen
Plitrit ktemta
woagpolsſe
hlodiibon
holedelegn
ſolamen
eſalnns:
ſtloprc
ölltauytn

5 lelmnmagen

lannhen
eßendei

nd
nis ehr 5
Uehnſenir

Ahbeene

nt De

verbis Apoſtoli Bermo xvI

mer JMM
– D derxtera eius amplexetur me. Exemplũ er/ ſanctificatione. Quid dixi:humanum di/
tnöhnin go vt dicere cęperã huius certaminis pꝛo/ co:quod poteſtis poꝛtare dico. Quando
enns NAenn ponamus. Videamus fratres mei quis nãa exhibuiſtis mẽbꝛa veſtra iniquitati ad fla-
ienn Nen ſit: interroget ⁊ reſpondeat:quod dicturus gitia perpetrãda:timoꝛe adducti eſtis: an

8
)

ſum: vtrum ſic delectemur iuſticia vt eam
cteris ad hos ſenſus coꝛpoꝛis pertinenti/

delectatiõe inuitati? Quid dicitis? Reſpõ

rten 51 gete nobis: quia et qui bene viuitis male
– bus delectatiõibus anteponat. Ecce dele galiquando foꝛtaſſe vixiſtis. Quando pec/
R ctat te aurum tuum: oculos tuos delectat: cabatis delectabamini in beccatis veſtris:
zannin metallum eſt pulchꝛũ:fulgentiſſimũ: dele· timoꝛvos adducebat ad peccandũ:an ſua/
. * 4 ctat: pulchꝛũ eſt nõ nego: nam ſi pulchꝛũ uitas peccati: Reſpondebitis . ſuauitas. .
ar * negauero: creatoꝛi iniuriam facio. Uenit Ad peccatum ſuauitas adducit: ⁊ ad iuſti
Emlr ergo temptatoꝛ ⁊ dicit tibi: Lollo tibi au ciam timoꝛ impingit? Pꝛobate vos: in⸗
nunfictint⸗ rum niſi dixeriſ pꝛo me falſum teſtimoniũ: ſpicite vos:tollat aurum qui minatur:ſua⸗
uuumum ſi autẽ dixeris: addo tibi. Delectãtur in te uioꝛ eſt iuſticia: lucidioꝛ ẽ iuſticia. Non det
os: pant due delectatões. Modo interrogo te quid aurum qui pꝛomittit:pꝛęponenda auro iu/
aehisanh pꝛęponas:quid te plus delectet: aurum an ſticia: delectando pꝛęponenda eſt: fulgen/
ndchmnr veritas: aurum an verum teſtimoniũ: an tioꝛ eſt: lucidioꝛ eſt: ſuauioꝛ eſt: dulcioꝛ eſt.
lzdeieniit⸗ hoc lucet ⁊ illud nõ lucet:? Fides quęritur Jam ergo ſiquis ſe pꝛobat ⁊ in hoc certami
enhigungs in vero teſtimonio. Aurum lucet:ſides nõ ne ſuperauit:audiuit apoſtolum dicẽtem:
ennuibl A lucet: Erubeſce:habeto oculos:quod ama Hhumanum dico pꝛopter infirmitatem car⸗
sſanun icden. bas in ſeruo tuo: redde domino tuo. Jam nis veſtrę: ſine dubio pepercit infirmita/
SNichungiic dudum em̃ cum interrogarem de duobus ti:⁊ neſcio quid gratius minus idoneis di
nmpemit. oeiux¶ ſeeruis tuiſ: vno defoꝛmi fideli: alio pulchꝛso cere temptauit. Ecce inquit hoc dico quod
pelin. liu infideli: quem magis diligeres:reſponde/ capere poteſtis: Exhibuiſtis mẽbꝛa veſtra
Qms:tccunia beas mihi iuſte:⁊ pꝛeponebas quod pꝛępo/ delitijs illicitis: peccatoꝛum ſi uauitate du⸗/
Hi oalosani nendũ fuit. Redi in te: quia modo agitur cti eſtis vt illa faceretis: ducat vos ad re/
in Neltrtl de teipſo. Certe amaſti ſeruũ ſidelem. DHo/ cra facta ſi uauitas⁊ dulcedo iuſticię:amate
ccunttnni minus tuus indignus eſt ſi te habeat ſer iuſticiam quomodo amaſtis iniquitatem.
losconsatun uum ſidelem: ⁊ tu ſeruo tuo fideli pꝛo ma- Zigna eſt a vobis iuſticia que impetret vt
lchun. Tns⸗ Ano quid pꝛomittebas:vt multũ diligeres exhibeatis illi quod exhibuiſtiſ iniquitati:
—– ſummũ pꝛęmiũ libertatis. Quid magnuʒ hoc eſt humanum dico: hoc eſt quod infir⸗
Auſirniti pꝛomittebas fideli ſeruo tuo? Libertatem mitas veſtra tolerare adhuc poteſt. Quid

=

nmi Sorn

tempoꝛalem. Mõne videmus multos ſer/

ergo ſuſpendit apłs: Quid diſtulit dicere?:

— uientes nõ egentes:⁊ liberoſ mẽdicantes? Quid diſtulit: Dicam ſi potero. Apende
uim 10n n exigebas ab eo ſidẽ cui pꝛomittebas li- iuſticiam et iniquitatem. antũ ne digna
ic itnn⸗ bertatem:nec ei ſeruas fidem qui tibi pꝛo/ eſt iuſticia: quatũ digna fuit iniqᷣtas: Sic
Sach rlit⸗ mittit eternitatem: Longum eſt per ſingu amãda eſt iſta iuſticia: quomõ amata eſt il
n los coꝛpoꝛis ſenſus excurrere:ſed quod de la:Abſit vt ſic:ſed et vtinam vel ſic. Ergo
nnrin⸗ 16 oculis dixi:hoc de ceteris intelligite: ⁊ pię plus? Plus om̃ino. In iniquitate ſecutus
tſasi ponite delectatiõi carnis delectationẽ mẽ es voluptatem: pꝛo iuſticia tolera doloꝛẽ.
mna d g tis.Carnem quipeveſtram delectant illiei In iniuſticia inquã ſectatus es delectatio/
miudals 4 tę voluptates:mentẽ veſtram delectet in/ nem:pꝛo iuſticia tolera doloꝛẽ:hoc ẽ plus.
nonr 6 uiſibilis: pulchꝛa: caſta: ſancta: canoꝛa:dul Ecce neſcio quis ętatis lubꝛicę impudicus
is g cis iuſticia: vt non ad eã timoꝛe cogamini. adoleſcens ſuauitate illiciente illexit ocu⸗
intn n E Si enim ad eam timoꝛe cogimini:nõdum los in coniugem alienã:amauit:cupit per/
ut Gnin Ddelectat. Peccare nõ debes:nõ timoꝛe bę/ genire: quęrit tamen latere. Sic em̃ amat
Nhüſtnin ne: ſ̊ amoꝛe iuſticię. hinc apoſtolus dicit: voluptatẽ:vt plus timeat doloꝛem. Qua/
ommien So. o. Humanum dico pꝛopter infirmitatem car- re quęrit latere: Timet appꝛehendi: liga⸗
ubin nies veſtre. Sicut em̃ exhibuiſtis membꝛa ri: adduci: includi: ꝓduci: toꝛqueri: occidi.
nin:5 . 4 veſtra ſeruire iniuſticię ⁊ iniquitati: ſic nũc hhęc em̃ omia timendo:illa appetitiõe ſua-
ſulti⸗ 6 exhibete membꝛa veſtra ſeruire iuſticie in uitatis ſuę latebꝛas quęrit: aucupatur ab/

Ro.6.

5§

ſentiam mariti:ipſum adiutoꝛẽ flagicij ſui
timet inuenire:quia cõſcio ſe foꝛmidat im/

plicare: Et vidimus eũ ſuauitate duci: ſed

ſuauitas illa nõ eſt tantavt vincat etiam ti
moꝛem ⁊ doloꝛem timoꝛẽq; pęnarum. Da
mihi pulchꝛam iuſticiã: da mihi fidei pul/
chꝛitudinem. Pꝛocedat in mediũ: oſtẽdat
ſe oculis coꝛdis: inſpiret feruoꝛem amatoꝛi
bus ſuis. Jam tibi dicit᷑: Frui me vis:con/⸗
temne quicquid te aliud delectat: ↄtemne
pꝛo me. Ecce cõtempſiſti:parum ẽ illi:hhu/
manum eſt hoc pꝛopter infirmitatẽ carnis
veſtrę. Parum eſt vt cõtemnas quicquid
te delectabat:contemne quicquid te terre-
bat:cõtemne carceres: contemne vincula:
cõtemne aculeum:contemne toꝛmenta:cõ/
temne moꝛtẽ. heęc viciſti: me inueniſti. In
vtroq; gradu amatoꝛes iuſticię vos pꝛoba/
te. Inuenimus foꝛſitan aliquos qui pꝛępo
nant iuſticię delectationẽ voluptatibus et

Ddelectatiõi coꝛpoꝛis ſui: Qui autẽ pꝛo illa

Jacobi. Io⸗

Matth. 00.

penas: doloꝛes moꝛtẽq; contemnat: pu⸗/

tas eſt aliquis in vobis? Saltem cogitemꝰ

quod pꝛofiteri nõ audemus.Quid cogita/
mus? Vbi cogitamꝰ? Milia martyrũ ad/
iacent oculis noſtris:ipſi veri amatoꝛes ꝑ/
fectiq; iuſticię:de illis dictũ eſt:Omne gau

diũ exiſtimate fratres mei cum in tempta⸗/

tiones varias incideritis: ſcientes ꝙ pꝛo /
batio ſidei veſtre patientiam operatur: pa
tientia autẽ opus perfectum habet. Quid

Auguſtini
fratres mei plangite quod eratis: vt quod
nõdum eſtis eſſe poſſitis: hoc eſt quod lo/
quoꝛ.Magnũ eſt.Et vnde nobis magnũ:
Summũ eſt:perfectũ eſt:optimũ eſt. Vn⸗
de nobis? Audite vnde nobis. Omne da⸗
tum optimũ:⁊ omne donum perfectum de
ſurſum ẽ:deſcendẽs a patre luminũ: apud
quem non eſt tranſmutatio:nec viciſſitudi
nis obumbꝛatio. Inde eſt quod nondum
habemus bonũ:inde eſt quod nõdum ha/
bemus. MNon habetis: petite ⁊ accipietis.
Si vos:ait ſaluatoꝛ:ſi vos cũ ſitis mali no
ſtis bona data dare filijs vr̃is:qᷓntomagis
pater veſter celeſtis dabit bona petẽtibus

Jacobti. 1.

Mattb.7.

ſe. Examinet ſe ergo om̃is homo:⁊ quicqͥd

in ſe boni inuenerit:quod pertineat ad iu/
ſtificationẽ noſtrã:agat gratias illi qui de/
dit:⁊ agendo gratias illi qui dedit: ab illo
petat ⁊ quod nõdum dedit. NHon enim tu
in accipiẽdo ꝓficis:⁊ ille in dando defecit.
Quantũlibet capaces fauces:capacẽ ven/
trem afferas:fons vincit ſitientẽ.

De verbig Apoſtoli: Neſcit qꝛ
coꝛpoꝛaveſtra inẽbꝛa chꝛiſti ſunt:
ermo XVIII
—

Poſtolum audiuimus cũ legeret᷑:
q corꝛripientẽ et coercentẽ humanas

poꝛa velſtra mẽbꝛa chꝛiſti ſunt: Tollens er-

libidines ⁊ dicentẽ: Meſcit qꝛ coꝛ/

A
Abi. ð.

addi poteſt vt opus perfectum habeatur: go mẽbꝛa chꝛiſti: faciãõ membꝛa meretricis?:

amat:ardet:feruet: calcat omia quę dele
ctant ⁊ tranſit: venit ad aſpera:hoꝛrenda:

truculenta:minantia:calcat:frangit ⁊ tran
ſit.O amare:o ire:o ſibi perire:o ad deum
peruenire. Qui animã ſuam amat perdet
illam: ⁊ qui perdiderit animã ſuã pꝛopter
me: in vitã ęternã inueniet illã. Sic armã/
dus eſt amatoꝛ iuſticię:ſic armãdus ẽ ama
toꝛ ĩuiſibilis pulchꝛitudinis.Quę dico vo⸗
bis in tenebꝛis:dicite in lumie:⁊ quę in au
re auditis: ſuper tecta pꝛedicate. Quid eſt
quę dico vobis in tenebꝛis:dicite in lumi⸗
ne? Quę dico ⁊ audietis mente:dicite pꝛę/
ſumẽtes. Et quod in aure auditis: ꝑ tecta
pꝛędicate.Quid eſt in aure auditis? In ſe/
creto auditis:quia pꝛoſiteri ⁊ confiteri ad/
huc timetis.Quid eſt ergo ſuper tecta pꝛę/
dicate::Hhomus veſtrę coꝛpoꝛa veſtra: do/
mus veſtrę carnes veſtrę. Aſcẽde in tectũ:
calca carneʒ ⁊ pꝛedica verbum. Sed pꝛius

Coꝛpoꝛa ergo noſtra mẽbꝛa chꝛiſti eſſe di⸗
xit:quoniã chꝛiſtus caput noſtrũ eſt: eo ꝙ
homo factus eſt ꝓpter nos. Caput de quo
dictũ eſt ipſe ſaluatoꝛ coꝛpoꝛiſ noſtri:coꝛpꝰ
aũt eius eccleſia eſt. Si dñs noſter ieſus

chꝛiſtꝰ tm̃modo aiam humanã ſuſciperet:

mẽbꝛa eius nõ eſſẽt niſi aĩę noſtrę: qꝛ vero

⁊ coꝛpꝰſuſcepit:per qð etiã caput eſt nobis

q ex aĩa ⁊ coꝛpoꝛe ↄſtamus: pꝛofecto illius
mẽbꝛa ſunt ⁊ coꝛpoꝛa noſtra.Si ergo vnuſ/⸗

quiſq; cupiẽs foꝛnicari vileſcat ſibi:⁊ in ſe⸗
ipſo contemnat ſeipſum:vt non in ſe con/

temnat chꝛiſtum: Mon dicat: faciam: nihil
ſum: Om̃is caro fenum: ſed coꝛpus tuum
membꝝ eſt chꝛiſti. Quo ibas?: Redi.Quo

Eſa. 40⸗

te pꝛecipitare cupiebas? Parce ĩ te chꝛiſto:

agnoſce in te chꝛiſtũ. Zollens &̊ mẽbꝛa chꝛi
ſti:faciam mẽbꝛa meretricis? Meretrix eſt

em̃ quę tibi adulteriũ conſentit: ⁊ cum foꝛ/

te ipſa chꝛiſtiana tollit mẽbꝛa chꝛiſti:⁊ facit

Hepe
genbinetn
chnſüne
neccogluns
llevontus⸗
ſvooede
ſetnende 1
ucnOustan
honnaſenb
furanuhre
Gechutipen
ee opons⸗
Poranisdiet
unobietori⸗
Popterohn
uſunchti
Uuncniktcn
ſiuſſnnct
ſumansne
Cluotenpli⸗
enttodn
Aucreinabit
nun augele
adomonase
Whers. De
wigne
inrocucsin
betandun
plundeit
detchabe
ſeroieſus
genittenn
Llenoca
auerptnon

Pöy dun Oau

Prwcusa;
Mnnitevs
Giſbidich
unupu
1 daulſgle
cangie⸗
hcfce
W

lemisn
docck 1

ſoprimäͤc,
obis

=

—
== =

=

=☛

SS
=
=.
BE
=

Nlethtt
dociſsnain
Sfung
bonn agide
shonangut
Apenmnenatt
Gruusliuid⸗
iguident ch
WI. Bonann
eundandoden.
ts: oriſ
tſiunti.

oli eiete
tchꝛiſilur
—

nimuscilat!

enibune
6—
Ne: Bcoi

iſune⸗Laene
enbanem
en curded
u wericko
woiN
disnuin in
mani er
jenotpoenn
niuin
1or oic
n. Sahen

lcanbenn

4

nmnſel
utumni

S=
= =
=☛S Q ☛ ‚E =☛

—
—

4

S
—

4
4

4

6

De verbis Apoſtoli

membꝛa adulteri:inuicẽ in vobis ↄptemni -/
tis chꝛiſtũ:nec agnoſcitis dominũ veſtrü:
nec cogitatis pꝛeciũ veſtrum. Qualis aũrt
ille dominus:qui ſeruos ſuos fecit fratres
ſuos: Sed parũ erat fratres ſuos:niſi face-
rret membꝛa ſua. Ita ne tanta dignitas vi /
luit:cQuia tanta benigne pꝛeęſtita eſt: non
honoꝛ ei retribuit᷑:Si nõ pᷣſtaret᷑:deſidera-
rretur:quia pꝛeſtita eſt cõtemnit᷑: hhęc autẽ
1.Corj.o. coꝛpoꝛa noſtra: quę dicit apoſtolis mẽbꝛa
eſſe chꝛiſti pꝛopter coꝛpꝰ chꝛiſti quod ex ge/
nere coꝛpoꝛis noſtri ſuſcepit: hęc ergo coꝛ/
poꝛa nfr̃a dicit idem apoſtolus:templũ eſſe
in nobis ſpirituſſancti quẽ habemꝰa deo.
Pꝛopter coꝛpus chꝛiſti coꝛpoꝛa noſtra mẽ-
Ro. S. bꝛa ſunt chꝛiſti:pꝛopter inhabitantẽ ſpiri/
tum chꝛiſti coꝛpoꝛa noſtra ſunt templũ ſpi/
rituſſancti.Quid hoꝛũ in te ↄtemnis?Chꝛi
ſtum cuius membꝛũ es:an ſpiritũſanctum
cuius templũ es? Ipſam meretricẽ quę ti/
bli ↄſentit ad malũ:nõ audes foꝛtaſſe intro
ducere in cubiculũ tuum:vbi habes lectu⸗ʒ
tuum ↄiugalẽ:ſed quęris aliquẽ abie ctum
in domo tua et turpẽ locũ in quo turpiter
volueris. Defers ergo honoꝛem cubiculo
vxoꝛis tuę:⁊ nõ defers templo dei tui: Hõ
introducis impudicam vbi doꝛmis cũ cõiu
ge tua:⁊ tuipſe is ad impudicã cũ ſis tem/
plum dei? Puto quia melius eſt templum
dei:q; cubiculũ vxoꝛis tuę. Quocunq; em̃̃
ieris ieſus videt te qui fecit te:⁊ perditũ re/
demit te:⁊ pꝛo moꝛtuo moꝛtuus eſt pꝛo te.
Tu te nõ cognoſcis:ſed ille a te oculos nõ
auertit:non ad adiuuandũ ſed ad punien/
PS.ʒ33. dum.OQOculi em̃ domini ſuper iuſtos: ⁊ au/
B res eius ad pᷣces eoꝝ. Cõtinuo ſubiecit: ⁊
terruit eos qui ſibi malã ſecuritatẽ dabant
qui ſibi dicebãt: Faciam:Mõ em̃ deus me
tam turpia facientẽ dignat᷑ attendere.Au/
di quid ſequit᷑: cuius ſis attẽde: quoniam
quocunq; ieris ieſus videt. Vultus auteʒ
dñi ſuper facientes mala: vt perdat de ter/
ra memoꝛiã eoꝛũ. Sed de qua terra?: Vbi
Ns.i (1. dicit᷑. Spes mea es tu:poꝛtio mea ĩ tra vi⸗
uentiũ. Foꝛte em̃m malus:iniquus:adulter:
impudicus:foꝛnicarius gaudet quia facit:
⁊ lſeneſcit in qͥ libido nõ ſeneſcit:dicit apud
Nðs. 33. ſe:Certe verũ eſt: Uultus aũt dñi ſuper fa
cientes mala: vt perdat de terra memoꝛiXã
eoꝝ.Ecce ego iam ſenui:qͥ ab ineunte ęta⸗/
te vſq; ad hodiernũ diẽ tanta cõmiſi:mul/
tos caſtos ante me ſepeliui:multoꝝ caſto/

Abi. 5.

Germo xVIII

rum funera iuuenũ ad ſepulchꝛũ ipſe dedu

xi:⁊ pudicis impudicus ſuperuixi.eQuid ẽ
quod dicit᷑: Uultus dñi ſuper faciẽtes ma/⸗

la:vt perdarx de terra memoꝛiã eoꝛum? Eſt

alia terra:vbi nõ eſt impudicus:eſt alia ter

ra in regno dei. Molite errare: neq; foꝛnica/ 1. Con.s.

toꝛes: neq; idolis ſeruientes: neq; adulte/
ri:neq; molles:neq; maſculoꝝ concubito⸗/

res:neq; fures:neq; auari:neq; ebꝛioſi: ne
q; maledici regnũ dei poſſidebũt:hoc eſt:
Perdit ð terra memoꝛiã eoꝝ. Multi em̃m ta
lia cõmittentes:ſpem ſibi ponunt pꝛopter
eos qui perdite viuentes ſpem ſibi ponũt
in regno dei:quo nõ acceſſuri ſunt. Hictuʒ Nẽz. zʒz.

eſt: Perdit de terra memoꝛiã eoꝛũ. Erit em̃ Apocl.2t.

cęlum nouũ:⁊ terra noua quã iuſti inhabi-
tabũt: Ibi impi:ibi mali: ibi neqſſimi ha⸗
bitare nõ ſinunt᷑. Eligat modo qui talis
vbi deſideret habitare cum tempus eſt v·
poſſit mutari.DPuę quippe habitatiões ſũt:
vna in igne ęterno:alia ĩ regno ęterno. Pu
ta quia in igne ęterno aliter ille: aliter ile
toꝛquebunt᷑:vbi erunt:tamẽ ibi om̃es cru/
ciabunt᷑:minus ille:plus ille:qꝛ tolerabiliꝰ Matt.io⸗
erit ſodomę in die iudicij qᷓ; alteri ciuitati:
⁊ quidã circũeunt mare ⁊ terraʒ facere vnũ Matts.a3.
pꝛoſelitũ:quẽ cum fecerint:faciunt eũ filiũ
gehennę duplo q; ſint ipſi.Puta quia alij
duplo:alij ſimplo:puta qꝛ alijs plus: alijs
minus. MNon eſt regio vbi tibi eligas locũ.
Quxęcunq; ibi mitioꝛa toꝛmẽta ſunt: peio/
ra ſunt q; quę foꝛmidas in iſto ſęculo.Logi C
ta quomodo tremebas ſi tibi aliquis calũ⸗/
niet᷑ ne mittaris in carcerẽ:⁊ tuipſe õ̊ te ma
le viuis vt mittarl in ignẽ:cõtremiicis:cöo⸗/
turbaris:palleſcis:ad eccleſiam curris:epi
ſcopũ videre deſideras: ad pedes eius vo⸗
lutaris. Quęrit:quare:? Libera me. Quid
agit᷑: Ecce ille mihi calumniatur. Et quid
tibi facturus eſt:DHomine concutioꝛ:domi
ne in carcerem mittoꝛ: miſerere mei:libera
me.Ecce quomodo timetur carcer:quomo
do timetur concluſio:⁊ non timetur gehen
nę exuſtio. Poſtremo quãdo augetur cala⸗
mitas: et pꝛęſſura ſęuit atrocioꝛ: et vſq; ad
moꝛtem ſęuit:quando bonum videtur ho⸗/
mini ne moꝛiat᷑: ne occidatur: debere ſuc-
curri: om̃es clamant:aduitoꝛia cuncta im/
ploꝛantur: ſubuenite: currite pꝛopter ani-

mæã. Tota exaggeratio calamitatiſ eſt quia
dicitur pꝛopter anima. Succurrendum eſt

quidem:nec huic timoꝝ adiutonum dene/

Bancti
gandum: faciendum quod fleri poteſt a
quo poteſt. VUerumtamen ego interroga⸗

re volo periclitantẽ: ⁊ iſto nomine mea vi⸗/

ſcera cõmouentẽ:quoniã dicit:currite pꝛo/

pter aiam. Facile huic ego reſpõdeo. Ego

gquidem curro pꝛopter carnem tuam: vti/
nã tu curreres pꝛopter animã tuam. Et vt
noueris qꝛ pꝛopter coꝛpus tuũ curro nõ ꝓ/

pter aiam tuã: meliꝰ audio chꝛiſtũ vera di /

centẽ:qᷓ; te timoꝛe falſo murmurantẽ. Ipſe

Mattb.ic em̃ dſñis dicit: Nolite timere eos qui coꝛpꝰ

occidũt:aĩam aũt nõ poſſũt occidere. Cer/
te pꝛopter aiam tuam me vis currere: Ecce
quẽ times ⁊ ſub cuius cõminatiõibus ex /·

palleſcis: nõ poteſt occidere aiaʒ tuã: vſq;

dad coꝛpus ſęuit:tu noli ſęuire in alam tuã.
Ab illo occidi nõ poteſt:a te poteſt: nõ lan

cea:ſed lingua. Inimicus qui te percutit ſi
Sapᷣ.i. nit hãc vitam: Os autẽ quod mentit᷑ occi/

dit animã. Ex his ergo quę in hoc tempo/

re homines timent: cõnijciant quę timere
debeant. Timet em̃ carcerẽ:⁊ nõ timet ge/

hennã: timet quęſtionarios toꝛtoꝛes: ⁊ nõ
timet infernales angelos:timet cruciatum

tempoꝛalẽ: ⁊ nõ timet pęnas ignis ęterni:
poſtremo timet ad modicũ vꝛi: ⁊ nõ nimet

in ęternũ moꝛi. Ille qui te occiſurus ẽ quẽ

times:quem exhoꝛreſcis:quem fugis:a cu

ius timoꝛe non ſineris doꝛmire:⁊ ipſum in
ſomnis ſi vides cuʒ doꝛmieris expaueſcis:

Quid eſt facturus tibi: Excluſurus de car/

ne tua animã tuã. Anima tua excluſa quo
vadit: Nec em̃ poteſt ille aliter carnẽ tuam
occidere:niſi inde excludat animã tuã: per

D quam viuit caro tua. Pꝛęſentia quippe aię

tuę caro viuit:⁊ q;diu in carne tua pꝛeſens
eſt anima tua:neceſſe ẽ vt viuat caro tua.
Ille aũt qui tuaʒ moꝛtẽ quęrit:eijcere vult
de carne tua vitã tuam qua viuit caro tua.
Putas:non eſt aliqua vita qua viuit ipſa
anima tua? Eſt em̃ anima vita quędã:qua
viuit caro tua. Putas nulla alia vita eſt:q̃
viuit ip̃a anima tua:? Aut quomõ habet ca
ro tua vitã:aĩam qua viuit caro tua? Fit et
ipſa anima tua vt habeat aliquã vitã ſuã:
⁊ quomodo caro cum moꝛit᷑ expirat animã
vitam ſuã:ſic ⁊ anima quando moꝛit᷑ expi/
rat aliquã vitã ſuam. Si inuenerimus quę
ſit hęcvita:nõ coꝛpoꝛis tui quod eſt anima
tua:ſed vita vitę coꝛpoꝛis tui:hoc eſt vita
animę tuę.Si inuenerimꝰ eam ex hac moꝛ-/

te qua times ne de carne eijciat᷑ aia tua:pu

Auguſtini

to quia plus debes timere illam moꝛtẽ: ne
vita animę tuę pꝛoijciat᷑ de aia tua. Bꝛeui/

ter ergo dicam.Et quid multis teneoꝛ? Ai
ta coꝛpoꝛis anima eſt:vita animę deus eſt.
Spiritus dei habitat in anima:⁊ per aiam

in coꝛpoꝛe:⁊ vt coꝛpoꝛa noſtra templũ ſint 1. corj..

ſpirituſſancti quem habemus a deo. Ve⸗
nit enim ſpiritus ad animã noſtram: quia

per ſpiritũſanctum qui datus eſt nobis: et
totum poſſidet qui pꝛincipalẽ tenet. In te
quippe illud pꝛincipat᷑ quod melius eſt.Te
nens deus quod melius eſt: id eſt coꝛ tuũ:
mentẽ tuam: animã tuam: ꝓfecto per me/
lioꝛẽ poſſidet ⁊ in ferioꝛem quod eſt coꝛpus

charitas dei diffuſa eſt in coꝛdibus noſtris Ro

5.

tuum. Seuiat igitur inimicus: minet᷑ moꝛ:

tem: faciat ſi permittit᷑: excludat de carne
animã tuam: anima tua nõ excludata ſe vi
tã ſuã.Si recte plangis:⁊ putas te miſera-

biliter dicere inimico tuo: Noli ferire:ꝑce
ſanguini meo:nõ tibi dicit deꝰ: Miſerere Ec&π.ze

animę tuę placẽs deo? Anima tua foꝛte di⸗/

cit:Roga illũ ne feriat:nam dimitto te.Si

em̃ percuſſerit: manere tecum nõ poſſum:
Roga ne feriat:ſi vis vt non te dimittam.
Qusę tibi dicit:ſi vis vt nõ te dimittã? Tu
ipſe.Lu em̃ qui loqueris:anima es.Si em̃
percuſſerit carnem:tu fugis:tu exis:tu mi/
gras:iacet terra in tra. Abi erit qð anima/
uit terraʒ:quod flatu dei tibi datũ eſt: vbi
erit? Si nõ efflauit vitã ſuã:id eſt deũ ſuũ:
in illo erit quem nõ perdidit:in illo erit quẽ
nõ a ſe excluſit.Si autẽ obtemperas infir/
mitati animę tuę:dicẽti tibi: Ferit ⁊ dimit/

to te:non times deũ dicentẽ tibi: Peccas:

dimitto te. De timoꝛe vano timoꝛẽ vtilẽ

capiamus.Timoꝛ vanus eſt omniũ homi/E

num timentiũ amittere tempoꝛalia::quan
doq; migraturoꝝ ⁊ migrare trepidãtiũ:vo
lentium ſemper differre quod non poſſunt

