pit᷑:oſtendit᷑ ſibi:diſplicet ſibi: ↄfitet᷑ fędita
tem:deſiderat pulchꝛitudinẽ: ⁊ quę ibat ef⸗
fuſa:redit cõfuſa.Cõtra illã videt᷑ oꝛare: an
pꝛo illa qui dicit: Imple facies eoꝝ ignomi/
nia. Aduerſarius aparet:inimicus apparet.
Audi qð ſequit᷑:⁊ vide vtꝝ oꝛare poſſit ami

cus. Imple inqͥt facies eoꝝ ignominia et ꝗ/⸗

rent nomẽ tuũ domine. Oderat eos quoꝛũ
facies ignominia implere cupiebat. Vide
quẽadmodũ amat eos quos vult ꝗ̃rere no/
men dñi. Amat tantũ: an odit tantũ? An ?⁊
odit⁊ amat? Immoꝰ odit ⁊ amat.Odit tua

amat te.Quid ẽ odit tua amat te? Odit qð

feciſti: amat qð fecit deus. Quę ſũt em̃ tua

Señ.i. Niſi peccata?Et quid es tu niſi qð fecit deus

Auguſtini

hoĩem ad imaginẽ ⁊ ſilitudinẽ ſuaʒ? Negli/
gis qð factus es:et diligis qð feciſti. Amas
extra te oꝑa tua: neglig ĩ te opus dei.Me/
rito is:merito laberis:merito ⁊ a teipſo per
gis:merito audis: Spũs ambulãs ⁊ nõ re / Nb./.
uertẽs. Audi potiꝰ vocantẽ ⁊ dicentẽ: Con⸗
uertimini ad me ⁊ cõuertar ad vos. Mõ em̃ C
deus auertit᷑ et conuertit᷑: manens coꝛripit
incõmutabilł coꝛripit. Auerſꝰẽ:qꝛ tu te auer⸗
tiſti. Lu ab illo feciſti caſum: nõ ipᷣe ante fe
cit occaſum. Ergo audi dicentẽ tibi: Cõuer / Zacharie.i.
timini ad me ⁊ cõuertar advos: hoc eſt eni:
cõuertar ad vos: quia conuertimini ad me.
Fugientis doꝛſa ꝑſequit᷑: faciem redeuntis
illuminat. Quo enim fugies a deo fugiẽs:
Quo fugies fugiens ab illo qui nullo loco
continetur ⁊ nuſq; abſens eſt? Qui conuer/
ſũ liberat: punit auerſum. habes iudicem
fugiens: patrem habeto rediens. Cumu,
erat aũt ſuꝑbia: et ipſo tumoꝛe ꝑ anguſtam
redire nõ poterat. Clamat ille qͥ factꝰẽ via:

Intrate ꝑ anguſtã poꝛtã.Conat᷑ igredi: im Matt.-.·
pedit tumoꝛ: ⁊ tantomag pernicioſe conak:

quãtomagis impedit tumoꝛ.Tumidũ autẽ
vexat anguſtia:vexatus autẽ ampliꝰ tume⸗
bit. Amplius tumẽs quãdo intrabit:Ergo
detumeſcat. Vñ detumeſcar? Accipiat hũi⸗
litatis medicamentũ:bibat cõtra tumoꝛem
poculũ amarũ ſed ſalubꝛe. Bibat poculum
humilitatis.Quid ſe artat? Hon ſinet mo⸗
les: non magna ſed tumida. M.agnituo
em̃ ſoliditatẽ habet:tumoꝛ inflatiõʒ.MNõ ſi⸗
bi magnꝰ tumidꝰvideat᷑:detumeſcat vt ma
gn ſit: vt certꝰ ſit: vt ſolidꝰ. Mõ iſta deſide/
ret: nõ de iſta põpa rerũ labẽtiũ coꝛruptibi/
liũq; gloꝛiet᷑. Audiat euʒ ipᷣm qui dixit: In/
trate per anguſtã poꝛtaʒ: dicentẽ: Ego ſum Job. 4·.
via.Quaſi enim quęreret tumidus qua in/
trabo? Ego ſum via inquit: per me intra:
non niſi per me ambulasvt intres ꝑ ianuã.
Nã ſicut dixit:Ego ſum via:ita etiam:Ego gob.ie
ſum ianua. Quid quęris qua redeas: quo
redeas:qua intres? Ne alicubi erreſ:ipᷣe tibi
oĩa factꝰ ẽ. Bꝛeuit & dicit:hũilis eſto:mitis
eſto. Audiamꝰ hoc apꝑtiſſime dicentẽ:vt viè/
deas qua ſit via:quę ſit via:quo ſitvia:quo
vis venire.Certe foꝛte auaricia oĩa vis poſ/

ſidere. Omia mihi inqͥt tradita ſunt a patre Mattb. in.

meo. Foꝛta ſſe dicturꝰ es: Chꝛiſto ſũt tradi⸗
ta:nõ mihi. Audi apim dicentẽ:Audivt di/
xi iãdudum:ne deſperatiõe frãgaris. Audi
quõ amatus es: turpis:fędus: anteqᷓ eſſet

„

ltegdan

5 Nnguſe

ſarirpo
Abore mp
Luidneeb
ſes ſhaſi
Ececinth
Alitlmnti
fupfmie
nnapoſid
mnenhoeau
Gieninltaq
Geunpera
onniap⸗
Chandodian

Ps cQuifi

ſbisonuc
güonloo
tehibesol
eüinurch
Copoſison
Gasnthüte
fentcghor
ettunäzre⸗
Coodhpep⸗
bibeannef
ſocleſe
detſgens
Miigeßen
nushune
hunlsd

irh n liatdiſe

Apateme
bebiuſde
lannehebe
☛☚
Gleuin
Dicbegon
s Honpog
lenstaan
Ueſi,g
Uenrngn
mnckigtete
eiſahen 1

glesonne
busreſce
1dietdc
nsete
aituntn

ſetii
uncpe⸗
nang
rubs Hiij

znunekne

gnen,
WN

og ack
uanimnintre
iden cants
dess der igi

Nogni leen

eke Quicnun
. bibesiuden
lcciens. Dn,
wmegangrin
lle ſgki
Conni gcrind
pemicneon⸗
. Duniia

tianplen

donmdub
.Raapiatti⸗
ucömum
Pbbarppain
1. Ronhnune
n Mayint
uſniz hi⸗
auneſanin
.,Höikiin

benicongi

nguntrAH

enbp

Homelia

in te:qð amari dignũ eſſ et. Amatus es pᷣus

So. 5. vt dignus ſieres qui amareris.Eteni chꝛiſtꝰ

ſicut ait apoſtolus:pꝛo impis moꝛtuus eſt.
An foꝛte impius amari merebat᷑?: Quare:
Quid merebat᷑ impius:Damnari: reſpon/
des. Chꝛiſtus tamẽ ꝓ impijs moꝛtuus eſt.
Ecce quid tibi pꝛeſtitum eſt impio:iam pio
quid ſeruat᷑: Quid ſſtitum eſt impio: Chꝛi/
ſtus ꝓ impijs moꝛtuꝰ eſt. Deſiderabas aũt
omnia poſſidere:noli per auarciaʒ:per pie/
tatem hoc quęre:per humilitatẽ hoc quere.
Si enim ita queſieris: poſſidebis. Lenebis
em̃ eum per quem facta ſunt omnia: et cum
ipſo omnia poſſidebis. HNõ hec quaſi ratio/
cinando dicimus:Audi apoſtolũ ipſum di/

Bo.S. centẽ:Qui filio ꝓpꝛio non pepercit:ſed pꝛo

nobis omnibus tradidit illũ. Quomõ non
etiã cum illo omnia nobis donauit? Auare:
ecce habes oĩa.Omnia quę amas vt nõ im
pediaris a chꝛiſto cõtemne: ⁊ ipſum tene in
quo poſſis omnia poſſidere. Ipſe ergo me/
dicus nihil tali indigens medicamento: ta/
mẽ vt exhoꝛtaret᷑ eggrotũ bibit: qð opus nõ
erat tanq; recuſantẽ alloquẽs:⁊ trepidũ eri/
gens bibit pꝛioꝛ. Calicem inquit quem ego
bibiturus ſum: qui in me non habeo qð ab
illo calice ſanet᷑:bibiturus ſum tamen ne tu
dedigneris bibere cui opus eſt vt bibas. Jſã
videte fratres ſi amplius ęgrotare debet ge
nus humanũ accepta tanta medicina? Jaʒ
humilis deus:⁊ adhuc ſupbus homo. Au/

Matthii. diat:diſcat:. Omnia mihi inquit tradita ſũt

a patre meo.Si deſideras omnia:mecũ ha-
bebis:ſi deſideras patrẽ:per me habebis et
in me habebis.Nemo cognoſcit patreʒ niſi
filius:MNoli deſperare. Veni ad filiũ. Audi
qð ſequitur:Et cui voluerit filius reuelare.

E Dicebas non poſſum. Per anguſtã me vo⸗

cas. HNon poſſum intrare per anguſtã. Ve/
nite inqͥt ad me omnes qui laboꝛatis ⁊ one/
rati eſtis. Sarcina vobis tumoꝛ veſter eſt.
Venite ad me omnes qui laboꝛatis et one/
rati eſtis: et ego reſiciã vos. Tollite iugum
meũ ſuper vos:et diſcite a me.Clamat ma/
giſter angeloꝛũ:clamat verbũ dei: quo rati-
onales omnes mẽtes ſine defectu paſcunt᷑.
Cibus reficiens ⁊ integer pmanens clamat
⁊ dicit: Diſcite a me.Exaudiat populus di/
centẽ: Diſcite a me. Reſpondeat:quid diſci
mus a te? A magno em̃ artiſice neſcio quid
audituri ſumꝰ:cũ dicit:Piſcite a me. Quis
eſt qui dicit:diſcite a me:cui foꝛmauit ter/

XXXIIII

ram: qui diuiſit mare et aridam: qui creauit
volatilia: qui creauit animalia terrena: qui
creauit omnia natantia: qui poſuit in cęlo

ſydera:qui diſtinxit diem ⁊ noctẽ:qui firma

uit ipſum firmamentũ: qui luceʒ a tenebꝛis
ſeparauit:ipſe dicit: Diſcite a me. Mũquid
foꝛte hoc nobis dicturus eſt vt iſta cum illo
faciamꝰ? Qui hoc poteſt: ſolus deus facit.
Noli inquit timere:non te onero.hoca me
diſce qð ꝓpter te factꝰ ſum. Diſcite a me in-
quit non foꝛmare creaturam quę ꝑ me facta
eſt:nec illa quideʒ dico diſcatis:quia qͥbuſ⸗
dam donaui quibus volui nõ omnibꝰ: ſuſci
tare moꝛtuos:illuminare cęcos: aperire au/
res ſurdoꝛuʒz:nec iſta pꝛo magno velitis di⸗
ſcere a me. Gauiſi diſcipuli ⁊ exultantes re/

dierunt dicentes: Ecce in nomine tuo ⁊ dę/ ELucdj. 10.

monia nobis ſubiecta ſunt. Ait illis ieſus:
Holite ĩ hoc gaudere:quia demonia vobis
ſubiecta ſũt:gaudete potius: quia nomina
veſtra ſcripta ſunt in cęlo.Quibꝰ voluit do
nauit expellere demonia:donauit quibꝰ vo
luit moꝛtuos ſuſcitare. Facta ſunt ⁊ hec mi/

racula ante incarnationẽ domini.Suſcitati 4. Regl. 4.c.

ſunt moꝛtui:mundati ſũt lepꝛoſi. Legimus
hec:Et quis fecit tũc niſi ille qui poſtea hõ
chꝛiſtus poſt dauid: ſed deus chꝛiſtus ante
abꝛaã:ipſe donauit hęc omnia: ipſe ꝑ hoĩes
fecit:nec tamẽ oibꝰ hęc dedit? Mũquid qui/
bus hec nõ dedit deſperare debẽt: dicere ſe
nõ ꝑuenire ad eum: quia hęc dona accipere
nõ meruerũt? In coꝛpoꝛe mẽbꝛa ſunt:aliud
poteſt illud mẽbꝛũ: aliud illud. Compegit
coꝛpus deus:nõ tribuit auri vt videat: nec
oculo vt audiat: nec fronti vt olfaciat: nec
manui vt guſtet:MHon dedit hęc:ſed omni/
bus mẽbꝛis ſanitatẽ dedit: compagem de⸗
dit:vnitatẽ dedit: ſpiritu oĩa pariter viuiſi/
cauit ⁊ vniuit. Sic ergo dedit cuidã moꝛtu/
os ſuſcitare:alij dedit diſputare:c mnibus

tñ quid dedit: Diſcite a me qꝛ mitis ſum et Mattõ.ii.

hũilis coꝛde. Qm̃ audiuimꝰ dicentẽ: Mit?
ſum ⁊ hũilis coꝛde: Fratres mei tota medi/
cina noſtra iſta eſt:Diſcite a me qꝛ mitis ſuʒ
⁊ hũilis coꝛde.QAuid ꝓdeſt ſi miracula facit
⁊ ſit ſuꝑbus:nõ ſit mitis⁊ non hũilis coꝛde⸗
Nõne in illo numero deputabit᷑ eoꝝ qͥ ven/

turi ſunt in finẽ et dicturi:MHNõne in noĩe tuo Matthᷣ.ꝛ.

ꝓphetauimꝰ:⁊ in noĩe tuo virtutes multas
fecimꝰ? Sed qͥd audiẽt:Mõ noui vos. Rece
dite a me oẽs qͥ opamini iniqᷣtateʒ. Quid ̊ F
ꝓdeſt vt diſcamꝰ: qm̃ mitis ſũ ⁊ hũilis coꝛ/

Bancti

de? Charitatẽ inſerit ?⁊ germaniſſimã chari/
tatem: ſine confuſione: ſine inflatione: ſine
elatione: ſine fallacia: Hoc inſerit qui dicit:
Diſcite a me:quia mitis ſum ⁊ humilis coꝛ/
de.Quãdo poteſt ſinceriſſimã habere chari
tatẽ ſupbus ⁊ inflatꝰ: Meceſſe eſtvt iuideat.
An foꝛte qui inuidet amat:⁊ nos erramus:
Abſit vt quiſq; ſic erret vt inuidũ dicat ha/
bere charitatẽ.Ergo quid dicit apłus:Cha/
ritas nõ ęmulat᷑:CQuare nõ ęmulat᷑: Mõ in/
flatur: Cauſaʒ ſtatim ſubiecit vnde abſtule
rit ęmulatiõʒ charitati. Quia nõ inflat᷑:nõ
1. Corl.13. ęmulat᷑. Pꝛimo quidẽ illud dixit: Charitas
non ęmulat᷑:ſ tu quaſi quęreres:quare non
ęmulat᷑:addidit:non inflat᷑.Si & iõ emulat᷑
quia in flat᷑:ſi nõ inflat᷑ nõ ęmulat᷑. Si chari
tas non inflat᷑ ⁊ ideo non emulat᷑:charitatẽ
Matt. ix. inſerit qui ait: Diſcite a me: qꝛ mitis ſum et
hüilis coꝛde. Jam quilibet habeat qð vult:
iactet ſe vnde vult.Si linguis hoim loquar

⁊ angeloꝝ:charitatẽ aũt nõ habeã:ſfactꝰ ſuʒ

vt ęramentũ ſonans aut cymbalũ tinniẽs.
Quid ſublimius munere linguarum diuer/
ſarum:Eramentũ eſt cymbalũ tinniens.Si
auferas charitatẽ: audi alia munera. Si ſciã
oĩa ſacramẽta. Quid excellentiꝰ: Quid ma
gniſicẽtius? Audi adhuc aliud: Si habeam
omnẽ ꝓphetiã ⁊ omnẽ fidem: ita vt mõtes
tranſferã:charitatẽ aũt nõ habeã:nihil ſuʒ.
G Acceſſit ad amplioꝛa fratreſ:Quid aliud di
xit: Si diſtribuã oĩia mea pauꝑibus: Quid
poteſt fieri ꝑfectius: Quãdoquidem diuiti
ꝓpter ꝑfectionẽ hoc dominꝰ imperauit di/
Matt 19. cens: Si vis ꝑfectus eſſe:vade vende oĩa ꝗ̊ᷓ
habes 1 da pauꝑibꝰ. Jã & pfectꝰ ẽ:qꝛ vendi/
dit oĩa ſua ⁊ dedit pauꝑibꝰ: Maʒ ideo addi-
dit:Et veni ſequere me. Vende oia inqͥᷣt da

pauperibꝰ:⁊ veni ſequere me. Quare te ſe-

quoꝛ? Jã venditis omnibꝰ diſtributis pau/
peribꝰ: nõne ꝑfectus ſum: quid opus eſt vt
te ſequar? Sequere me vt diſcas quoniã mi
tis ſum et humilis coꝛde. Poteſt em̃ quiſq;
vendere omnia ſua⁊ dare pauꝑibus nõduʒ
mitis:nõ hũilis coꝛde? Certe põt. Si enim
omnia mea diſtribuero pauꝑibꝰ. Et adhuc
audi. Nã quidã relictis omnibꝰ quę habue/
runt:iam ſecuti ſunt dñũm:ſed nõduʒ ad per
fectũ ſecuti.Ad ꝑfectũ em̃ ſequi eſt imitari.
Non potuerũt ferre tẽptamentũ paſſionis.
Abi.5õ. Jã petrus fratres erat ex his qui dimiſerãt

omnia et ſecuti erant dominũ. Nam diuite

illo cũ triſticia recedente:vbi cõturbati diſci

Auguſtini

puli interrogauerũt: ꝙ quis tandem poſſer
elſſe ꝑfectus: ⁊ eos cõſolatus eſt dominꝰ:di/

xerant dño: Ecce nos dimiſimꝰ oia et ſecuti
ſumus te:quid ergo nobis erit:Et dixit do/
minꝰ qͥd cis hic daret:qͥd in futurũ reſerua⸗/
ret: Lñ iſte iã ex eoꝝ numero qͥ hec fecerãt.
At vbi ventũ eſt ad articulũ paſſiõis:ad vo

riturũ eſſe ꝓmiſerat. Intẽdat & charitas ve
ſtra: VUade inqͥt oia tua vende ⁊ da pauperi

bus:⁊ habebis theſaurũ in cęlo:⁊ veni ſeq/

re me. Perfectus eſt petrus iam dño in celo
ſedente ad dexterã patris:tũc ꝑfectus eſt et
maturus factus.Ad paſſionẽ ergo cũ ſeque

ret᷑ dñim nõ ꝑfectus erat.At vbi non eſſe cę/

pit in terra quẽ ſequeret᷑ tũc ꝑfectus ẽ:ĩmo

vSo ſempꝑ ante te habes quẽ ſequari: dñs ex

emplũ in terrã poſuit cũ euãgeliũ ibi reliqt:
in euãgelio tecũ eſt.Hõ em̃ mentitꝰ ẽ dicẽs:

Ecce ego vobiſcũ ſum omnibꝰ diebus vſq; MWatth.23.

ad ↄſummationẽ ſęculi.Ergo ſequere dñũm.

AQuid ẽ ſequere dñm: Imitare dñm. Quid
eſt imitare dũm? Diſcite a me qꝛ mitis ſum Mattb. n.

⁊ hũilis coꝛde. Quia ſi diſtribuero oĩa mea i.Con.1z.

pauperibꝰ: ⁊ tradidero coꝛpꝰmeũ vt ardea:
charitatẽ autẽ non habeã nihil mihi ꝓdeſt.
Exhoꝛtoꝛ ergo charitatẽ veſtrã ad ipſã cha/

ritatẽ. Hõ autẽ exhoꝛtarer ad charitatẽ niſi

aliqua charitate. Qð ergo inchoatũ eſt exx·
hoꝛtoꝛ vt impleat᷑:⁊ qð cęptũ eſt rogo vt ꝑ/

ficiat᷑. Et ꝓ me a vobis rogari quęſo vt ⁊ in

me pficiat᷑ qð vos moneo.Oẽs em̃ imꝑfecti

ſumus: et ibi ꝑficiemur vbi ꝑfecta ſunt oia.

Paulus apłus dicit: Fratres ego me nõ ar⸗

bitroꝛ appᷣhendiſſe. Ipᷣe dicit:MHõ qꝛ iaʒ ac/
ceperim:aut iam ꝑfectus ſim. Et quiſqs ho
minũ ſe audet de ꝑfectione iactare: Immo
cõfiteamur imꝑfectionẽ vt mereamur perfe
ctionem. ⸗ .B
De pᷣdictione tempoꝛũ chꝛiſtia⸗
noꝛũ in diuinis ſcripturis: Home⸗/
lia XXXV
J Nn omibꝰ ſcripturis diuinis fratres 3
chariſſimi:chꝛiſtianoꝛũ tẽpoꝛa hᷣdi/
cta ſunt. Hoc iõ qꝛ futuꝝ erat:vt re⸗/
ges terreqᷓ ꝓpter idola ꝑſequebant᷑ chꝛiſtia
nos: ꝓpter chꝛiſtũ idola delerẽt:⁊ ſubiuga/
ret᷑ omis poteſtas iugo chꝛiſti:vt implet᷑ qð
dictũ ẽ: Vltus ſum eas.Quid ẽ em̃ vltꝰ ſuʒ Nõ.i7.
eas? Vindicaui me de ipᷣis. Coꝛpꝰ chꝛiſti lo
quit᷑: Vidicaui me de inimicis meis. Quõ
me vindicaui?:Occidẽdo in eis erroꝛẽ:ſuſci/

cẽ vniꝰ ancillę:ter negauit eũ cũ quo ſe mo/ Matth.26.

Hunnen

Phoſe
lotguot⸗
boͤchcin
ungunt
Girunden
ſantuen
eushude
otcbusr t
looregta
lteneſria
gboresten
geuuitſue
lucantder
fizauutle
glicobia
nutſhüu
ſouiaehe
Eatdeund
landedet
herleuer
eereS
Getuitden
banadeie
Prcicaſt
hrs nol
Qoni
duboli⸗
pugnane
dediabe
petd⸗
deacooe
onbus
eh
eſtleory
gohs cftli
dennbua
ſonouẽ
Düpban
Atnet no
Mluqne
ſenetſen
latacntt
entani
anhvinit
☚
in Böne
Momonif
morsnig
Salpin
Cecſusef
1g er

lnden N

=

=,.e

ingigſen
etdin-
innnen
obin
ialiäsnd,
cücägoſenvt
tnzchnnnr
tetdegun
nalerreiſi
Sandionch
nüͤcpiemsct
Nnigociſe
Urbinoneſetg

iegiecusdin

= S=e

— —
=—

iſegun dien

ligelüibinl
inenagidiis

nib'dichsig

oleguardin.
tuedinn Qi
egntsn
Pbreocünan
Nnei nti
Plaiigi4

riadipdic
Achantni i
inchonticke⸗
tückrogon⸗
nigncſoin
Dischinpen
igeeuſundi
oegonenon⸗
e Nocuzr
UacereYN
maeame t

oniggitn
s Lone
dlits fndg
giipui⸗
nnpcmni
Pitmbin
gir tlhhle

S=—

*

Homelia
tãdo fidẽ. Quicqͥd em̃ erat qð in oibus ma/
lis ⁊ ꝑuerſis ꝑſebat᷑ chꝛiſtianos:deletũ eſt.
Hhõ em̃ qñ te ꝑſequit᷑: noli attẽdere illã figu/
ram quam fecit deus: aut animã illam quã
ſpirauit deus: Nõ te perſequit᷑ qð fecit deꝰ:

ſed mala quę fecit homo. Omnia quę fecit

deus laudant deum. Audiſtis in benedicti⸗
onibus: ⁊ auditis omni ſolẽnitate quando
legunt᷑: quomõ omnia laudãt deũ: celeſtia
⁊ terreſtria:angeli: homies: luminaria ceęli:
arboꝛes terrę:flumina: maria: quicqd deus
creauit:ſiue in celo:ſiue in terra:ſiue in mari
laudant deum. NMũquid aliquãdo ibi audi/
ſtis:quia laudat deũ auaricia? Nũquid ali/
quãdo ibi audiſtis:quia laudat deũ ebꝛioſi
tas: Mũquid audiſtis ibi: qͥa laudat deum
luxuria? Nũquid aliquãdo audiſtis:qꝛ lau/
dat deum hereſis?ceèmnia iſta quare nõ lau
dant deũ:
boꝛ ſeruauit qð creata eſt: homo deleuit qð
erectꝰ ẽ.Si em̃ ſeruaret in ſe bonũ qð in illo
creauit deus:id eſt imaginẽ ſuam: ſemꝑ lau
daret deũ:non ſolũ lingua ſed ⁊ vita. Ergo
pꝛędicta ſunt tempoꝛa noſtra. Sed in tẽpo/

ribus noſtris p̃dicta ſunt futura ſciſmata.

Quomõ ergo pugnauit illa eccleſia contra
diabolũ:ſic ⁊ iſta pugnat. Mũquid ceſſatur
pugnare aduerſus diaboluʒ? Sed dictũ eſt

de diabolo: qꝛ leo ⁊ dꝛaco eſt. Leo ꝓpter im/

petũ:dꝛaco ꝓpter inſidiaſ.Leo aꝑte iraſcit᷑:
dꝛaco occulte inſidiat᷑. Pugnauit eccłia pꝛi/
oꝛibus tempoꝛibꝰ aduerſus leonẽ: pugnat
modo aduerſus dꝛaconẽ.Sed quomõ victꝰ

eſt leo: vincit᷑ ⁊ dꝛaco.Qusę foꝛtitudo leonii

AVpocj.si cõtra illũ leonẽ de quo ſcriptũ eſt: Vicit leo

Numeri. 21.

de tribu iuda?Et quę foꝛtitudo dꝛaconis cõ
tra moꝛtẽ dñi qui ſerpentẽ ſuſpẽdit ĩ ligno:
Triũphauit em̃ de moꝛte quã diabolus pꝛo
pinauerat ꝑ aſtutias ſuas homini.Et cũ ex/
altaret moyſes ſerpentẽ in heremo ĩ ligno:

ſplus qͥ moꝛdebat᷑ a ſerpente:attẽdebat ſer⸗/

pentẽ ⁊ ſanabat᷑: Sic ⁊ mõ quẽcũq; momoꝛ/

derit aſtutia ſathanę: intueat᷑ chꝛiſtũ ĩligno
pendentẽ. Ibi em̃ moꝛs occiſa eſt:dominus
ſemꝑ viuit. Sed vt occideret moꝛtẽ veſtitꝰ

eſt moꝛte.Nõ em̃ potuit moꝛs moꝛi niſi ĩ vi/

ta. Hõ moꝛit᷑ amaritudo niſi in dulcedine:
nõ moꝛit᷑ frigus niſi in caloꝛe: nõ eſt moꝛtua
moꝛs niſi in vita. Quis eſt vita:? Chꝛiſtꝰ nf̃.

Sed vita induta erat moꝛtẽ.Cruciſixus eſt:

occiſus eſt: moꝛtuus eſt: ⁊ reſurrexit tota vi/
ta. Interfecta moꝛte ⁊ deglutita moꝛte iam

uia nõ ſũt creata a deo. Et ar/

XXXV
vita ſurrexit:vt diceret ð illo aplus: Scimꝰ Bo. s⸗
quia chꝛiſtꝰnõ moꝛit᷑: ⁊ moꝛs ei vltra nõ vo
minabit᷑.Quia aũt dominata ẽ pᷣmo homi/
ni moꝛs: volẽti dominata eſt:inflauit ſe ad,
uerſus eũ ſatelles leonis. Tũc iudex a qͥ iu-
dicabat᷑ erexit ceruicẽ ⁊ ait:Mõ mihi reſpon ZJoõv.19.
des?: Rugitus ſeuit leonis:tument colla ſer
pentis:Sedant᷑ ad reſponſionẽ agni:qͥ no/
uit occidere leonem. Audi quia volenti do/

minata eſt moꝛs. Cum em̃ hec ab illo audi-

uit: reſpõdit: Nõ haberes in me poteſtatẽ: Abi.Tõ.
niſi data tibi eſſet de cęlo. Quis dedit hanc
deſuꝑ poteſtatẽ: Deus.Quis eſt deus? Pa
ter ⁊ filius ⁊ ſpũſſanctꝰ. Vt ergo eſſet homi
poteſtas in deũ:ab ipſo deo accepit poteſta
tem homo vt iudicaret deũ: deum occultũ:
hominẽ manifeſtũ. Vt ergo leonẽ ⁊ dꝛaco/C
nem de quo ſupꝛadictũ eſt poſſimus cũ dei
adiutoꝛio vincere: cum grãdi timoꝛe ac tre
moꝛe ante oculos habeamus illud quod ait
apoſtolꝰ petrus: Aduerſarius veſter diabo⸗i· Netri. 5⸗
lus tanq; leo rugiens aliquid deuoꝛare que/⸗
rens circuit. Et illud qð de dꝛacone apoſto/
lus nos admonet vt euʒ omni ſollicitudue
caueamus. Aptaui vos inquit vni viro vir/ Korſeir.
ginem caſtã exhibere chꝛiſto. Sed timeo ne
ſicut ſerpens ſeduxit euam aſtutia ſua:ita ⁊
ſenſus veſtri coꝛrumpant᷑ a ſimplicitate quę
eſt in chꝛiſto ieſu. Quando ergo tibi aliqua
publica tribulatio nata fuerit:rabiem ac ſe/
uitiam leonis intellige. Quãdo te male coͤ/
cupiſcẽtię ad auariciã vel luxuriã callida ſe⸗
ductione ſollicitant: dꝛaconis blandimenta
cognoſce. Si ergo ſidem rectam cupis fide/
liter cuſtodire:in aduerſis foꝛtis eſto contra
leonis ſeuitiam. Si vero virginitatẽ animg
integram ſeruare deſideras:quãtum potes
obſerua blandimenta dꝛaconis: Ne foꝛte ſi
incaut fueris qͥnq; ſenſus q in te ſunt quaſt
quinq; virgines ꝑmittas a ſerpẽte coꝛrũpi.
Quicqͥd em̃ pulchꝛeſcit viſu: quicqͥd dulce⸗
ſcit guſtu:quicquid blandit᷑ auditu:quicqͥd
lenocinat᷑ odoꝛatu: quicquid molleſcit a ta-
ctu: in his omibus ſi incauti fuerimus: ſur/

repẽtibꝰ cõcupiſcentijs malis: animę virgi/

nitatem coꝛrumpi ꝑmittimus: et impletur ĩ
nobis illud quod per ꝓphetam dictum eſt:
Intrauit moꝛs per feneſtras veſtras. Per Piere..
hos enim quinq; ſenſus quaſi per quaſdaʒ
ianuas aut moꝛs aut vita ad animã noſtrãa
ingredit᷑. Simus ergo aurxiliãte domino de

illis quinq; virginibus ſapientibꝰ:quę ſicut Matib.25.

e 4

Bancti

in euãgelio legim“: poꝛtauerũt oleũ in lam/

padibus ſuis: Et quãtum poſſumus obſer/
uemus ne inter illas ſtultas inueniamur: ꝗᷓ
ſibi de ſola coꝛpoꝛis integritate plaudẽtes:
virginitatẽ animę per coꝛruptioneʒ quinq;
ſenſuuʒz ꝑdiderunt: quę nõ poꝛtauerũt oleũ
ſecum. Quibus dictũ eſt: Ite emite vobis
a vendentibus oleũ. Oleum enim hoc loco

adulatio eſt et laus hũana. Vendũt oleum

om̃s adulatoꝛes.Ergo ſtultę illę dictę ſunt:
quę foꝛinſecus quęrebant laudẽ. Nõ intus
in cõſcientia habebant: ideo nõ poꝛtabant
oleum ſecũ:id eſt qui laudẽ in aliena lingua
nõ in cõſcientia ſua volebãt habere. Tamẽ
quid reſponderũt illis ſtultis: NHe foꝛte non
ſufficiat nobis ⁊ vobis:cAuomõ apoſtolus

. Corſ. 4. dixit: Sed neq; ego meipſuʒ dijudico.Si &

ↄſcientia noſtra ſub examine iudicij dei tre/

pidat ⁊ qᷓ;uis ſibi recta putet:tamẽ timet ne/

exeat iuſticię regula de theſauro illiꝰ:⁊ inue/
niatur toꝛtũ qð videbat᷑ rectũ:quãto minus
curare debemꝰ aliena iudicia de nobis cha/
riſſimi ſiue mala ſiue bona: nec valde gau/
dere debemus quãdo laudamur: nec cõtri/
ſtari quãdo vituperamur:nec coꝛonare nos
poteſt laus falſa: nec damnare vituperatio
falſa.& diu autẽ viuimus hic: de nobiſipᷣis
noſipſi iudicare non poſſumꝰ. Non dico qͥd
cras erimus:ſed quid hodie ſimus: quanto
minus debemus moueri iudicijs alienis:qᷓ;
de cõſcientia noſtra quę nobis ꝑhibet teſti/

z. Corj.I. moniũ. Nam gloꝛia noſtra debet eſſe cõſci/

D entia noſtra. Itaq; fratres paululũ aduer/
tat charitas veſtra vt dicã qð volo:⁊ ſi non
ſicu tvolo: ſicut dominꝰ dederit ⁊ voluerit.
Qð maxime neceſſariũ eſt quotidianis tem
ptatiõibꝰ ⁊ eccleſię catholicę qꝛ int᷑ tempta/-
tiões viuit:et int᷑ tẽptatiões creſcit:⁊ int᷑ tẽ/
ptatiões ꝑdurat: et in temptatiões ꝑuenit.
Sed cum ꝑuenerit ſuccedet quies laboꝛi:re-/
cedit temptatio:manet bñdictio.Sed rogo
vos frẽs ne ſine cauſa audiatis:iſta tenete:
ruminate:paſcimini inde:nõ recedat de oꝛe
vfo qð modo memoꝛię cõmendat᷑. Memo /
ria homis ſic ẽ: quomõ venter pecoꝛis: HNo/
ſtis quia in lege immũda dicta ſunt anima⸗

LZeuitj.Ir. lia quę nõ ruminãt:ꝗ aũt ruminant munda

ſunt:⁊ quecũq; habent vngulã ſiſſam:perti
nent ad diſcernendũ verum ⁊ falſum. Fiſſa
vngula ꝑtinet ad diſcernendũ quid dextrũ
quid ſiniſtrũ. Ruminatio em̃ ꝑtinet ad eos
qui cogitant poſtea quod audierint ⁊ tenu⸗
erint. Mam mõ moducamus: ⁊ in memoꝛioõ

Auguſtini

tanq; in ventre mittit᷑. Sed quid facit pec

quãdo ruminat: Illud qð in pſᷣſepe iactatuʒ
fuerat ⁊ in ventre repoſitum:reuocat ad os:
⁊ i ipſa dulcedine cõquieſcit.hoc dixi vt cõ/
mendarẽ vobis ne ſitis imundi tanqᷓ; peco/
ra. Accepit illud in ventre:poſtea non rumi⸗
nat: et tranſit tota dulcedo: Et nihil vobis
pꝛodeſt quod reconditũ eſt: quia non redit
ad os dulcedo.Audite illud expꝛene:⁊ aper

te dictum alia ſentẽtia: quod obſcure ⁊ my/

ſtice de ruminantibus animalibus dictum:
alio loco aperte expoſitũ eſt: vt intelligamꝰ
quid ſit: Theſaurꝰ deſiderabilis requieſcit

in oꝛe ſapientis:ſtultus autẽ glutit illud.
De eo quod in Eſaia ſcriꝑtuʒ eſt:

ſcendei ſicut vixrgultũ:⁊ ſicut ra/æſa. s.

ome. KxXVI

dix de terra ſitiẽti:

⁊ ſicut radix de tra ſitienti.QAuare vt radix:
Ideo qꝛ nõ eſt illi ſpecies neq; honoꝛ. Paſ/

ſus eſt:hũiliatus eſt:cõſputus eſt:nõ habe /

bat ſpeciẽ:homo apparebat cum deus eſſet.
Sed quomõ radix nõ eſt pulchꝛa: ſed intus
habet vim pulchꝛitudinis ſuę. Attẽdite fra-

tres mei:videte miſericoꝛdiã dei.Attendis

arboꝛem pulchꝛã: amenã: folijs virentem:
fructibus opulentam:laudas.Delectat ali/
quid de fructu carpere:ſub vmbꝛa eiꝰſedere
⁊ requieſcere ab ęſtu: Laudas totã illã pul-
chꝛitudinẽ. Si radix oſtendat᷑ tibi nulla pul
chꝛitudo in ea eſt. Noli cõtemnere qð abie/
ctum eſt: inde pꝛoceſſit quod miraris:vt ra⸗/

dix ſit in terra ſitiẽti. Attẽdite modo chari-

tatẽ arboꝛis:creuit eccleſia: crediderũt gen/
tes:victi ſunt terrę pᷣncipes ſub nomie chꝛi/
ſti: vt eſſent victoꝛes in oꝛbe terrarũ. Poſi/
tum eſt collum eoꝛũ ſub iugo chꝛiſti. Perſe⸗
quebant᷑ ante chꝛiſtianos ꝓ idolis:ꝑſequũ/
tur idola ꝓpter chꝛiſtũ. Oèmnes cõfugiunt

ad auxiliũ eccleſſę: in omni pꝛeſſura: in omi
tribulatiõe ſua.Creuit illud granũ ſinapis: Mattb.i·

factũ eſt maius ſuꝑ oĩa olera. Veniũt vola⸗
tilia celi:ſuꝑbi ſęculi:⁊ requieſcũt ſub ramis
eius. Uſi pe tanta pulchꝛitudo? MNHeſcio de
qua radice ſurrexit:⁊ iſta pulchꝛitudo in ma
gna gloꝛia eſt. QAuęramus radicem. Cõſpu⸗
tus eſt:hũiliatus eſt: flagellatꝰ eſt: cruciſixꝰ
eſt: vulneratus eſt: cõtemptus eſt. Ecce hic
ſpecies non eſt:ſed in eccleſia gloꝛia radicis
pollet. Ergo ipſum deſcribit ſponſum: illu⸗ʒ

E domino ⁊ ſaluatoꝛe noſtro fratrel A)
dilectiſſimi ante multa tempoꝛa p-
phetatũ eſt: Aſcẽdet ſicut virgultũ abi.x.

contemptũ: inhonoꝛatum:abiectum. Sed HD

nodo ſi
deitanm⸗
deſel
lug herktn
ſo
Amonid
nnan
gaß hubes 9
habebet
Phu usintun
gocrat

tNu mnred

intotma
Gelele⸗
nbeelg

lgy ſhecbſe

ſonnoe
pogur

lraen
AMenn
hodis
corf⸗
Aer
uci
lſt ⸗ mag
poete
maut
enp
Pecca
gulta
eum:
oueser
Propea
Pberiz⸗
nemin
ſturle⸗

dapon
Ubn

ni

iſſce lan
eenoengt
bee d nto⸗
oſennaning
Sthice
gulront

RSZ

dedſarmn,
nelbasdan
lis autin
Eſutiut
ſaigaptk

ltüt ſoittre⸗

Nme. W
Renoſofatt

ulalenpeng

ſan ngli

Qurnentndr
eq; bone p
tuseſknohehe
andeuscht.
lichn ſaluns
e. Anütteſn

de. Anende

folis mMenm.
16. Dckenti⸗
nbencrſelet
lslotilihl⸗
atibinlent
nnercdn
minnanh
tenococh
geileiige/
ſubnon
enmi
ochit ol⸗
Colisge
Hnesciſlenn

Homelia

mogo videre habetis arboꝛem quę ſurrexit

de iſta radice: ⁊ impleuit oꝛbem terrarũ.Ra
dix de terra ſitiẽti:nõ eſt ſpecies illi neq; ho/

Eſa. . noꝛ:Et vidimꝰillũ ⁊ ñ habuit ſpeciẽ neq; de/

coꝛẽ. Nõne hic eſt fabꝛi filius qui nõ habuit

Joh.sð. decoꝛem:vt diceret᷑: Mõne verũ dicimus qꝛ

demoniũ habes? In nomie autẽ ipſius dę/
monia fugiebant: ⁊ illi obijci᷑: qꝛ demoniũ

Eſa:Sð. habes.Sed quare hoc? Vidimus eũ:⁊ non

habebat ſpeciẽ neq; decoꝛẽ.Que ſpecies il/

Job.i. lius intus erat vbi non videbat᷑: In pꝛinci/
pio erat verbũ:⁊ verbũ erat apud deũ ⁊ deꝰ
Nhil.a⁊. erat verbũ.Qusę eſt ſpecies illius? Qui cuʒ
in foꝛma dei eſſet: non rapinam arbitratus

eſt eſſe ſe ’qualem deo.Et vbi viſus eſt non
habere ſpeciem neq; decoꝛẽ:Et non habuit

Eſa. e ſpeciẽ:ſedvultus eius abiectus:⁊ de foꝛmis
doſitio eius ab omnibꝰ hominibꝰ:homo in

plaga: in plaga homo: ante plagam deus:

poſt plagam deus homo: homo in plaga et

q ſciat ferre infirmitates. Infirmitates quo

rum: Ipſoꝝ a quibꝰpatiebat᷑. Mdicus fe-
rebat infirmitates phꝛeneticoꝝ: ⁊ cũ ipe cuu
Zucj.23. ciſigeret᷑:oꝛabat ⁊ dicebat: Pater ignoſce il/

lis:qꝛ neſciunt quid faciunt. Attendite quõ
amemus: ſponſus quantomagis defoꝛmis
nobis cõmendat᷑:tanto charioꝛ: tanto dul/

cioꝛ factus ſponſę: ꝓpter quod ⁊ auertit ſe.

Auertit ſe ne illum intelligerẽt illi qui eum
cruciſigebant. SFacies eius iniuriata eſt:nec

Eſa. ʒi magni ęſtimata ẽ.hic infirmitates noſtras
poꝛtat: ⁊ ꝓ nobis ĩ doloꝛibꝰeſt: ⁊ nos exiſti/

mauimus illũ in doloꝛibus eſſe et in plaga:

⁊ in pęna: ipſe autem vulneratus eſt ꝓpter

peccata noſtra: ⁊ infirmatus eſt pꝛopter ini/
quitates noſtras. Eruditio pacis noſtrę in

eum: liuoꝛe eius ſanati ſumus. Omnes vt

oues errauimus: ⁊ dominus tradidit illum
pꝛo peccatis noſtris. Euangeliũ eſt an pꝛo/
phetia?Quid dicunt contra iſta iudęi:Mõ⸗/

ne mirum eſt audire eos iſta: habere illos

iſta: legere illos iſta? Mon inueniri de quo

dici potuerunt: niſi de illo vno qui in euan/

gelio pꝛedicat᷑ per oꝛbem terrarum: ⁊ adhuc
non eſſe chꝛiſtianos:ᷣ ſic eſſe illos cęcos ad⸗
nerſus euidentiſſima eloquia pꝛophetarũ.

HNoli mirari cecitatẽ iudęoꝝ ð chꝛiſto. Ecce

tranſit quod dicit᷑ de ſpõſo:incipit dici ⁊ de

Cſponſa.Et quomõ in ſponſo mirabaris cęci

tatem iudęoꝛũ:ſic ĩ ſponſa miraberis cęcita/
tem hereticoꝛũ. Jam modo miremur cęcita
tem iudęoꝛũ.Pominꝰ tradidit illum ꝓ pec/

catis noſtris:⁊ ipſe quoniã traditus eſt non
aperuit os. Vt ouis ad imolandum ductus

eſt: vt agnus ante eum qui ſe tonderet fuit
ſine voce: ſic nõ aperuit os ſuũ. In hũilita/

te iludiciũ eius ſublatũ eſt:⁊ ne contemnas:

Generationẽ eius quis enarrabit?:Quã ge/⸗

nerationem? Ante luciferum genui te.Ecce Mãë. 109.

vna generatio:Ante luciferum:ante omnia

quę facta ſunt: ante omnes angelos: ante
omnẽ creaturã.Quare: Quia omnia ꝑ ipᷣm JZob.ꝛ.

facta ſunt. Sed foꝛte ſecũda eius generatio
narratur. Quis illaʒ narrat: Fide concipit᷑:
maſculꝰ nõ accedit: vterus virginis tumet:
ꝓcedit tanq; ſponſus de thalamo ſuo. Mi/
rabilis iſta generatio: mirabilis iſta hũana
quia ſine patre: mirabilis illa quia ſine ma/
tre. Vt ouis ad imolandũ ductus eſt:et vt
agnus ante eũ qui ſe tõderet: ſic nõ aperuit

os ſuũ. In humilitate iudiciũ eius ſublatũ
eſt: Generationẽ eiꝰ quis enarrabit? Quo⸗

niã tollet᷑ de terra vita eius. Reſurrectionẽ
eius pꝛędicat. Videtis qꝛ verus dominus
quaſi potẽs nõ poſſit:niſi vere charitas hęc

pati ⁊ reſurgere. Audiſtis et reſurgere. Mõ
audiſtis:quoniã tollet᷑ de terra vita eius:et
hdicari in nomie eius pęnitentiã ⁊ remiſſio⸗
nem peccatoꝛum per omnes gentes: incipi/

ens ab hieruſalẽ. Audietis ⁊ illud ab iſto ꝓ/

pheta:nõ quia debemus ꝓphetam pᷣpone/
re deo:pꝛęco pꝛeęceſſit:iudex ſecutus eſt.Mõ
ſua ſed iudicis verba pꝛęco dicebat: ⁊ iudex

cõſequẽs verba ſua in pᷣcone firmauit: Qm̃
tollet᷑ de terra vita eius. Ab iniqᷣtatibꝰ ppłi Eſa.53.
mei ductus eſt ad moꝛtem. Audiebatis mõ
dicentẽ illis:Quid vobis feci? Si inueniſt Job.s.

in me peccatũ:arguite me.Et illi: Cruciſige
cruciſige: vt putabant hominẽ tamen nocẽ-
tẽ. Ergo ab iniqᷣtatibꝰppłi mei ductus eſt ad

moꝛtẽ. DHabo & malos ꝓ ſepltura eiꝰ.Quid 1

eſt hoc: dabo malos ꝓ ſepultura eiꝰ:⁊ diui/
tes ꝓ moꝛte eiꝰ:AMalos ꝓpter ſepulturã eiꝰ
⁊ diuites ꝓpter moꝛtẽ eiꝰ. Diues ille ab ari⸗
mathia ioſeph:cũ dñs pẽderet ĩ cruce intra/

uit ad pilatũ ⁊ petijt coꝛpꝰ cius:obſecutꝰ eſt

vt ſepeliret:dati ſunt diuites ꝓ moꝛte eius.
Sepeliuit paupereʒ in qͥ̊ diuitias reqͥrebat.-

Ergo diuites ꝓpter moꝛtẽ eius. Qð poſtea
dixit pꝛimo factũ eſt: qð pꝛimo dixit poſtea
factum eſt: malos pꝛo ſepultura eius. VUbi

oſtendimꝰ: Intrauerunt iudęi ad pilatum

dicebat: Quę ſcripta ſunt in lege ⁊ in ꝓphe/ Luc.24.
tis ⁊ pſalmis de me:quia opoꝛtebat chꝛiſtũ

E 5
. ð

Mattð. 27.

Sancti
et dixerũt ei: Homine audiuimus quia ille
planus: id eſt ille impoſtoꝛ dixit diſcipulis
ſuis:quia reſurrecturus erit occiſus:iube cu

ſtodiat᷑ ſepulchꝛũ: ne foꝛte veniãt diſcipuli
eiꝰ nocte ⁊ auferant eum: et fiat erroꝛ maioꝛ

Anguſtini
peccamꝰ ⁊ parcit:nõ eſt negligẽtia ſed patiẽ

tia. Hõ ille potentiã ꝑdidit: ſed nos ad pęni
tentiã reſeruauit. Cimeamus &̊ iuſticiã cuiꝰ

miſericoꝛdiã deſideramꝰ. Parcit em̃ mõ ſed
nõ tacet:ſed ſi tacet nõ ſemꝑ tacebit. Audi /·

ſitcecd

nerſsane
eus.⸗Gl
banor
Cuicodl

poꝛe. Ait illis pilatus: habetis milites: ite amus ergo eũ dũ nõ tacet in ſcepto: ſi volu ſguan
cuſtodite ſicut vulti. Acceperũt milites:po/ mus vt nobis parcat cũ nõ tacuerit in iudi/ gen⸗ Qlinit
ſuerũt ibi. AMali ſunt iſti:ipſi ſunt dati pꝛo⸗ cio. AModo em̃ ſꝛogat᷑ nobis miſericoꝛdia: Cuͤtun
pter ſepulturã eiꝰ ad cuſtodiendũ. Sed vñ tũca nobis exiget᷑ iuſticia:⁊ reddetvnicuiq; Matthr. n oommn
ꝓbamus qꝛ mali ſunt? Milites innocentes m opera ſua: ac ſiet illud quod apls dixit: hiſui nh⸗
erãt miſſi:iudex eis pꝛęcepit:venerũt ad ſe- Judiciũ ſine miſericoꝛdia illi qui non fecit Jacobi. 2. ſceun.
pulchꝝ:cuſtodierũt. Audi qꝛ mali ſunt.Ce· milericoꝛdiã. ſantnultü
ge euãgeliũ: Poſtea q; reſurrexit dñs et vi/- 8 Ntei Au
derũt angelũ: ↄterriti ⁊ cõſternati ſunt. Qñ . De eo qð dñs dicit in euãgelio: biCüfue
dictũ eſt alijſ: Holite timere vos:iſti timoꝛe ui amat animã ſuam perdet illã: JYob. 12. Atantilu
ꝑcuſſi:qꝛ ſide ſubleuati nõ ſunt:Et tñ cũ iſta VHomelia XxXXVIIE Agoeutam
ſcirent: venerũt ad iudęos:dixerũt illis iſta . — — 4 mnanai..5
oĩa. Dixerũt iudęi:Hamus vobis pecuniã. Odo fratres chariſſimi cum diuina A hanporke
De vbis di Ergo mali erãt: veritatẽ abſcõderũt: mẽda/ lectio legeret᷑ audiuimꝰ dñm dicen/ näingtent
ſer. 45. a in fi. ciſ vẽdiderũt.Et quõ mẽdaciũ vẽdiderũt: tẽ: Qui amat animã ſuã: ꝑdet illã. Job.i2. ls Ee
Nõ mirũ:mẽdaciũ vẽdiderũt: mẽdaciũ ceci Puic ſenfẽtię quaſi contrariũ videt᷑ eſſe qoð ſamerab
Mattpᷣ.2að. cecis. DNicite dictũ eſt illis:quia doꝛmiẽtibꝰ ait aplus:HNemo vnqᷓ; carnẽ ſuam odio ha/ Epb.5⸗ ſgenlani
nobis venerüt diſcipuli eius ⁊ ſubtraxerüt buit. Si ergo nemo eſt qui carnẽ ſuã oderit: femmsl
illũ. Oο vanitas vendẽs vanitatẽ: vanitatẽ quãtomagis nemo ẽ qui oderit animã ſuãs nüfſene
auditur vaniſ ⁊ crediturl. hodieq; ̊ ẽ apud Multũ quippe aia carni ponit᷑: qꝛ ipſa eſt mupe
iudęos: ſichabet᷑ ia fama q; vana: q;ᷓ falſa: habitatrix: caro habitaculum. Et aia dſat᷑: Gfons
qᷓ inanis. Teſtimoniũ martyꝛũ nolũt audi/ caro autẽ ſeruit. Anima ſuperioꝛ eſt: caro ſb hezen
re vtviuãt:a teſtimoniũ doꝛmientiũ audiũt iecta eſt.Si ergo nemo vnq; carnẽ ſuã odio onninc
vt pereãt. Si doꝛmiebãt cuſtodes:vnde ſci- habuit:quis eſt qui animã ſuã oderit?: Pꝛo/ nmiſes
re potuerũt qͥs illũ tulerit de ſepulchꝛo? Aut pter hoc non paruã queęſtionẽ nobis intulit ſctnt
quid vigilabas male? à& male de quo nõ ſi ßſſſens euãgelica lectio: vbi audiuimꝰ: Qui Qunre:
Eſa. Sʒ. ne cauſa dixit ꝓphᷣa: habo malos ꝓ ſepul/ amat animã ſuã perdet illã.Periculoſuʒ eſt *
tura eius. O mali: O peſſimi: aut vigilaba- homini animã amare ne ꝑdat.Sed ſi ꝓpte- nugſin
tis et cuſtodire debuiſtis: aut doꝛmiebatis rea ꝑiculoſũ eſt vt ames animẽ tuã ne ꝑeat trton
⁊ qͥd ſit factũ neſcitis. Impletũ ẽ em̃ qð ſpi / anima tua:ideo nõ debes ill̊ amare: qͥa nõ ſinti
ntuſſanctꝰ ꝑ pſalmiſtã młtũ ante ſdixerat: vis illã perire. Si autẽ nõ vis illam perire: anee
Ps.ꝛ0o. Cogitauerũt conſiliũ qð nõ potuerũt ſtabi- amas illã. Quid ẽ hoc ſi amo perdo: Ergo cus
lire. NHos & fratres chariſſimi ꝓ quoꝝ ſalute nõ amem ne perdã. Sed quia timeo perde- nun
iſta oiĩa ⁊ dicta ſũt ⁊ ipleta: gratias agam re ideo nõ amo: vtiq; eo qõ timeo. Dicit et “W tit⸗
diuinę miſericoꝛidię: æ quãtũ poſſumꝰ totis alibi dñs: Quid ꝓdeſt homi ſi totũ mũdũ Matthis⸗ ini
viribꝰ laboꝛemꝰ:vt᷑ bñficia dei nõ nobis iu/ lucret᷑:animęvo ſuę detrimẽtũ patiat᷑: Ecce r
diciũ pariant ſed ꝓfectũ:vt cũ tremẽdus iu-⸗ quia ſic eſt amanda aĩa vt lucro totius mũ/ Rrkan
dicij dies et tempꝰ reddendę rõnis aduene/ di p̃ferat᷑:⁊ tamẽ obſeruet qui animã amat: Ptun
rit: quicqͥd nobis dñs ⁊ ſaluatoꝛ noſter cõotu qꝛ ſi amat perdet illã. Hõ vis perdere eam: ehauc
lit iudicatus: integrũ inueniat iudicaturus. noli illam amare. Sed ſi non vis eam per- uenan
