rum: ſiue aliqua imbecillitate etiam ſiue fe/
bꝛibus laboꝛãtium:vni alicui debet iniun⸗

gi: vt ipſe de cellario petat quod cuiq; ooꝰ
eſſe ꝑſpexerit iue autem qui cellario ſi/ Ca. 34.

ſtiebatur:hinc vos pꝛobate quãtum vobis. ue qui veſtibus ſiue qui codicibus pꝛępo/
.Deſit in illo interioꝛe ſancto habitu coꝛdis e nunt᷑: ſine murmure ſeruiãt fratribus ſuis.

qui pꝛo habitu coꝛpoꝛis litigatis.Lñ ſi ve/
ſtra toleratur infirmitas vt hoc recipiatis
quod poſueritis:in vno tamen locos ſub cõ⸗
munib“ cuſtodibus habete quod ponuis.
ca2. 6 Ita ſane vt nullus ſibi aliquid operetur:
ſed omnia opera veſtra in vnum fiant: ma⸗
ioꝛi ſtudio ⁊ frequentioꝛi alacritate qᷓ; ſi vo/
bis ſingulis faceretis pꝛopꝛia.Charitas em̃

uon. . de qua ſcriptum eſt: ꝙ non quęrat quę ſua

ſuunt: ſic intelligitur: quia cõmunia pꝛopꝛijs
noõ pꝛopꝛia cõmunibus anteponit. Et ideo
gquanto amplius rem cõmunem q; pꝛopꝛia
veſtra curaueritis:tanto vos amplius pꝛo/
ſficere noueritis:vt in omnibus quibus vtit
trãſitura neceſſitas:ſuperemineat quę per/
Cs. 2³, manet charitas:Conſequens ergo eſt:vt
eęetiam qui ſuis filijs aut aliqua neceſſitudi/
ne ad ſeꝓertinentibus in monaſterio cõſti/
tutis aliquã contulerit veſtem ſiue quodli⸗
bet aliud inter neceſſaria deputandum: nõ
occulte accipiat᷑: ſed ſit in poteſtate pꝛepo⸗
ſiti: vt in rem cõmunem redactum:cui neceſ
Ca.22, ſarium fuerit pꝛębeat᷑. ¶ & ſi aliquis rem
ſibi collatam celauerit:furti iudicio cõdem/
Ca. z0. netur. Indumenta veſtra ᷣm arbitrium.
pꝛepoſiti lauẽtur:ſiu e a vodis: ſiue a fu llo⸗
nibus: ne interioꝛes animę ſoꝛdes contra-
Ca. ʒJ. hat mundę veſtis nimius appetitus. ¶a-
uacrum etiam coꝛpoꝛi cuiꝰ infirmitatis ne/
ceſſitas cogit: minime denegetur. Fiat ſine
murmure de cõſilio medicinę:ita vt etiam

.

¶( „„x(

trem ſuum homicida eſt.
uitio vel maledicto vel etiã criminis obie-

Codices certa hoꝛa ſingulis diebus petã/ &a. 35.
ues er xtra hoꝛam qui petierit non accipiet.

eſtimenta vero ⁊ calciamenta quando co. ʒ6.

indigentibus fuerint neceſſaria: dare non
differant ſub quoꝛum cuſtodia ſunt que po
* ſcüt Lites aut nullas habeatis: aut q;ce/ Ca. 57.
lerrime ſiniatis: ne ira creſcat in odium et Wattbᷣ.⸗:
trabem faciat de veſtuca: animam faciat
homicidam.Sic enim legitis:

uicunq; con/ Ca. 58:

ctu aliquem leęſit: meminerit ſatiſfactione

quãtotius curare quod fecit:⁊ ille qui leſus
eſt ſine diſceptatione dimittere. Si autẽ in⸗
uicem ſe lęſerint:inuicem ſibi debita relaxa
re debebunt ꝓpter oꝛationes veſtras:quas
vtiq; quanto crebꝛioꝛes habetis:tanto ſa/

nioꝛes habere debetis. Moelioꝛ eſt autẽ qui

q́ᷓ;a is ira ſepe temptatur: tamen impetrare
feſtinat vt ſibi dimittat cui ſe feciſſe agnoꝰ
ſcit iniuriã:qᷓ; qui tardiꝰ iraſcit᷑:et ad veniã
petenda tardius inclinatur. Qui autẽ nuqᷓ;
vult petere veniam: aut nõe ex aio petit: ſi⸗/
ne caulſa eſt in monaſterio:etiã ſi inde nõ ꝓ/

üiciatur ¶ Pꝛo inde vobis a verbis durioꝛi/ Ca. z3

bus parcite:quę ſi emiſſa fuerint ex oꝛe ve⸗
ſctro: non pigeat ex ipſo oꝛe pꝛoferre medica,/

menta vnde facta ſunt vulnera. uãdo Ca. 40. .
autẽ neceſſitas diſciplinę in moꝛibus coer / 36· dil. q

cẽdis dicere vos verba dura cõpellit:ſi etiã

ipſi modum vos exceſſiſſe ſentitis: non a

ui odit fra 1. Joh.ʒy.

0 „
vobis exigitur.vt a vobis ſubditis veniã
poſtulctis:ne apud eos quos opoꝛtet eſſe
ſubiectos:dum nimium ſeruatur humili/
tas:regendi frangatur auctoꝛitas.Sed ta/
men petenda eſt venia ab omniũ domino
qui nouit etiam eos quos plus iuſto foꝛte
coꝛripitis:quanta beniuolentia diligatis.
Non autem carnalis: ſed ſpiritalis inter

¶ Forma ſcᷣm quam Beatus Au
guſtinus communem ſocietatem
Dedit eis qui ſuo fratrumq; ſuoꝛũ
conſoꝛtus cõiungi optabant.

Anes qᷓuis per gratiam baptiſmi
fratres ſimus in chꝛiſto:et vnũ pa/
trem habeamus in ceęlo:ſi eius pꝛę/

Ca. 41. vos debet eſſe dilectio ępoſito tãq; pa ceptis pꝛout poſſumꝰ obſequimur: procul.
trtri obediatur: multomagis pꝛeſbytero qui dubio tũc maxime vnimur: quãdo oꝛatio/
Ca. 42. omnium veſtrum curã gerit. At ergo cun- bus et beneficijs inuicem noſmetipſos co/
cta iſta ſeruentur: et ſi quid ſeruatum min“ pulamꝰ: Quẽadmodũ ⁊ in pꝛimitiua eccle/ Actj.4.

fuerit:non negligenter pꝛeętereatur: ſed vt
emendandum coꝛrigendumq; curetur: ad
pꝛępoſitum pꝛęcipue pertinebit: vt ad pꝛe/
ſbyterũ cuius eſt apud vos maioꝛ auctoꝛi/
tas referat qð modum vel vires eius exce/

ſia:quibꝰ coꝛ vnũ erat et anima vna:Quo/
rum amoꝛe plures accenſi mente:poſſeſſio/
nes et facultates rerum vendẽtes: congre/

gatis cum matre chꝛiſti ieſu in vnũ: pꝛecia

deferebant gaudentes.Sicq; iſte nihilomi/

Ca. 43. dit ¶ Ipſe vero qui vobis pꝛęeſt: non ſe ex nus deo inſpirante eoꝛum exemplo cõmo⸗/
iſtimet poteſtate dominante:ſed charitate, nitus: noſtris optat coniungi cõſẽtijs: Id
ſeruiente fęlicem. hhonoꝛe coꝛam vobis pꝛę . circo damus ei communẽ ſocietatem viuen .

latus ſit vobis:timoꝛe coꝛam deo ſubſtra/
tus ſit pedibus veſtris. Circa omnes ſeip⸗/
ſum bonoꝛum operum pꝛeębeat exemplum:

di nobiſcum: quãtum a domino pꝛomereri
poſſumus et noſtrum eſt largiri: quatenus
ꝓum elestis a remuneratoꝛe omniũ bonoꝝ

1. Theſſal. ꝭ. Coꝛripiat inquietos: conſoletur puſiani/ valeat pꝛęmia repꝛomiſſa ꝑcipere: Per eun
mmes:ſuſcipiat inſirmos:patiens ſit ad om- dem chꝛiſtum dominũ noſtrũ: Amen.
nnevs. Diſciplinã libens habeat: metuendus*
imponat. Et q́ᷓ;uis vtrũq; ſit neceſſariũ: ta⸗ Finis H
mẽ plus a vobis amari appetat qᷓ́; timeri:·
ſemper cogitans deo ſe pꝛo vobis redditu/
rum eſſe rationem. VUnde vos magis obe⸗/
diẽdo:nõ ſolum veſtri ſed etiam ipſius mi/
ſeremini:qui inter vos quãto in loco ſupe/
Ca. 44· rioꝛe:tanto in periculo maioꝛe veſtlat᷑. Do
net dominꝰ vt obſeruetig hec omnia tanqd *
ſpiritalis pulchꝛitudinis amatoꝛes: et bo/
no chꝛiſti odoꝛe de bona cõuerſatione fra-

gräãtes:nõ ſicut ſerui ſub lege:ſed ſicut libe/ =ð
Ca. 45. ri ſub gratia conſtituti ¶ Vt autem vos in .
hoc libello tãqᷓ; in ſpeculo poſſitis inſpice⸗ =ðð ”
ve:ne per obliuionẽ aliquid negligatis: ſſſe . „ARʒ
mel in ſeptimana vobis legat᷑. Et vbi vos
inueneritis ea quę ſcripta ſunt faciẽtes:agi
te gratias domino bonoꝝ omnium largito —
ri. Vbi autem ſibi quicunq; veſtrum videt
aliquid deeſſe: doleat de ꝑꝛęterito: caueat
Mattð.s. de futuro: oꝛans vt ⁊ debitum dimittatur

,. ⁊ in temptationem nõ inducatur: Amen.

¶ Explicit tertia Regula
Sancti Auguſtini.

De obedientia ad ſa

Sc obedientia.

Annotatio ſermonũ ad fratres in heremo

Sermonũ diui Auxrelij Auguſti
Epiſcopi ad fratres ſuos in he/

* ſus enarratione.

remo cõmoꝛates:qͥuoſdaq; alios::

cum ſuma
poſitione:

ꝛeuis annotatio.

Einſtitutiõe regularis vitę:Ser..
De pace: Sero I
De ſilentio: Sermo I
BDe pꝛudentia: Ser. III
cerdotes ſuos.

.

De miſericoꝛdia.

De ira fugienda. NX

De puritate conſcientieę:amoꝛe tribulatio
num: ⁊ ſpe qua per illas ad celeſtia inuita

tur: Sermo

De lachumis:cõpunctiõe ⁊ pęnitẽtia. X¶K

De ſuperbia ⁊ humilitaate. xXII
De foꝛtitudine tenenhnd. XII
De iuſticia ⁊ coꝛrectiõe fraterna. XIIIi

De fide trinitatis a ſimplicibus nõ hnueſti⸗

da: Et ſeptem donis ſpirituſſancti cõtra rum Sermo

ſeptem vitia.
De inobedientia: negli
caſtitate.
De vigilatiõe ⁊ ocioſitate vitãda.
De inuidia cauenda. XVIII
De vigilia natiuitatis chꝛiſti. xx
De natiuitate dñi. xX
De triplici genere monachoꝛum in ęgypto
Sermo. AXxI
De ↄſolatione fratrũ in heremo a quibꝰſan
ctus Auguſtinus receſſit: cũ exhoꝛtatiõe
ad oꝛationẽ ⁊ lachꝛymas. XXII
De ieiunio. XXII
De exhoꝛtatiõe ad ſolitudinẽ exemplo ſan
cti hierdnymi: Ac de ieiunio: ⁊ quid ſit
ieiunium. XXIIII
He ieiunio:⁊ vbi fuit inſtitutũ. xXxxv
De murmuratiõe ⁊ detractiõe: ⁊ de pęnis
damnandoꝛũ. XXVI
De filio pꝛodigo. XXVII
In cgna dñi. XXVIII
De lingua doloſa. XXNX
De ↄfeſſione peccatoꝝ. XXX
De fallacia mundi ⁊ eius deteſtatione pꝛo/
pter tria pꝛeęcipue mala quę in eo ſunt:
Sermo: XXXI
Ad lepꝛoſos vt patiẽtiã tenest. xxXXIIi
De deteſtatione ebꝛietatis:cũ terribilis ca

entia:

nate materiaꝝ ſuarum ex·

e perſeuerantia in bono inchoato. VIII

.„
—

De obſeruantia clericoꝝ

XXXIMIAI
De duobus generibus hominũ mundũ de

relinquentiũ: qui in ſancto loth et vxoꝛe
ſua deſignank. XXXIHI—

Aag iudices vt caueãt ne odio: amoꝛe: pꝛe⸗

cio: pꝛecibus vel timoꝛe coꝛrumpant᷑:cete
raq; vitia declinẽt ⁊ iuſticiã ſeruẽt.xxxV
Ad pꝛeſbyteros ſuos malã vitam eoꝛũ re
pꝛehendens. xXXxXVI
Q ſacerdotes ſe debeãt exhibere ſicut dei
miniſtros: et cauere ne dona ſanctiſpũs
vYendere pꝛocurent: Patientiã quoq; ⁊ ca
ſtitatẽ ſeruare: Ac de foꝛnicationis dete/
De ſacrę ſcripturę ingentibus pꝛeęconijs cũ
exhoꝛtatione ad diligentem ipſius lectio⸗
nem: Ser. XxxXXVII
De vita ſolitaria ⁊ ↄtemplatiua. XXXIX
De obſeruãtia ieiunij qdrageſimalis.x. ¶⸗
De vita ⁊ moꝛibus clericon. x;I

He modo quęrẽdi xpᷣm ĩ epiphania. XL. I

patientia ? “ ta: Sermo

XVII

De pietate:charitate ⁊ ſuffragijs defuncto
De pęnitentia agenda ⁊ detractiõe vitan/
De angelis ⁊ hoſpitalitate. xL VUI
De vehementi peccati ſodomitici deteſta/
tione:Sermo XLVII
De cura animę. XLVIII
De miſeria carnis ⁊ falſitate pꝛęſentis vi-
tę: Sermo XLN
De ſalute animę.

L
Contra falſam ſecuritatem ex pſalmo qua/

dinatione.

drageſimonono. LI
De cõmuni vita clericoꝛum ex ſui diſpoſi/
tione:Ser. LI
Item de cõmuni vita clericoꝛum ex ſui oꝛ
LIII

De kenenda obedientia ⁊ euitanda ſuper/

bia: Sermo LIII
De obitu Valentini epᷣi Carthagineñ.. V
De cõmendatiõe diuinaꝝ ſcopturaꝝ cum
exhoꝛtatiõe vt diligẽter legant᷑. LVI
De diligenti inſtructõe fratrũ q̃liter in hac
vita debeant agere: vt cũ hinc migraue/
rint ⁊ caro in ſepulchꝛo deuoꝛari cęperit:
aĩa cũ ſanctis oĩbus lętet᷑ in celis. Lvii
De vanitate mũdanę gloꝛię. LVINI
De contemptu mundi ad ſacerdotes ⁊ cle⸗
ricos ſuos. LIX

De ꝑſecutiõe chꝛiſtianoꝝ. LX

De obedientia.

LI „ (Annotatio quoꝛũdam ex diuer
De timdꝛe dñi ? auaricia vitanda. LCxI ſis collectoꝝ:dquę ad gloꝛiam diui i
De die iudicij ⁊ penis inferni. LXI Auguſtini pꝛeaſnotatis ſermoni/ ð

De exhoꝛtatiõe ad ſacerdotes vt docannt bus ſubiuncta ſunt.
quid populum chꝛiſtianũ ſcire ⁊ obſerus j De vita: ↄuerſatõe ac mnoꝛte ſanctę

re opoꝛteat. LXIIUI Albonicę matris bti Auguſtini:
De exhoꝛtatiõe ad generalem hominũ in/· Marratio.
ſtructionẽ pꝛo deſiderio vitę ceęleſtis:⁊ cj/ ij Relatio Calixti de ↄuerſiõe:perſe /
temptu pꝛęſentis. „ LxXxvV uerantia ⁊ quibuſdã dictis ſancti
De agenda peęenitẽtia. LXVIVI Auguſtini.
De fuga vanitat ⁊ vᷣtutũ adeptõe.LxVI iij Erxr Sigeberto in epiſtola ad Mra⸗
Quõ per virtutes obuiandũ ſit vitijs: Et cedoniũ de oꝛtu:ↄuerſione ⁊ vita
de miſeria infernali. LXVII . ſancti Auguſtini.
De exhoꝛtatione ad oꝛandũ: cum exemplo iiij SDe obitu atq; cõmendatiõe ſancti
cuiuſdã defuncti in ęgypto:Et de miſerian Auguſtini. .
animg. LXIxX v Be tranſilatiõe coꝛpis ſancti Augu
. De cõmendatiõe humilitatis. LXX ſtini de Sardinia ad Papiis.
De nõ tardando ↄuerti ad wNſm. LXX vj— Ex Antonino archiepiſcopo Floꝛẽ
De moꝛte. LXXNAIAI tino de habitu ⁊ ↄuerſatine ſan⸗
De illo qͥ irã diu ĩ pectoꝛe retinet ⁊ nõ vult· cti Auguſtini.
humiliaai. LXXII ° vij Oeatio de paſſiõe dñi nit ieſu chꝛ /
De futura vita diligẽter cogitãda.XXIIII / ſti: quã ſctũs Auguſtinꝰ fert᷑ edi
De diuite. Lxy diſſe: pꝛo qua diligẽtius dicenda:
De cogitationibſus. LXxxIIDI *⁹à' Bonifkacius octauus ſpeciales in
. 2ð dulgentias dediſſe narrafß.
Finis Annotatiõis Sermonü. · FSinis.
* .
—
—.
ſ△
.
—
. —
— .
* *

Gancti Auguſtini ad fratres in heremo Germo I
Senno nes diui Aurelii Augu/ neceſſe ei fuerit. Scit em̃ pater celſti:qui/ Mattb.s.
tini ad fratres ſuos in heremo cõ⸗ bus indigeamus. Quęramus igit᷑ pꝛimũ
moꝛantes:⁊ quoſdam alios: fęli regnũ dei:⁊ hec oia adminiſtrabunt᷑ nobᷣ.

citer incipiunt. In oꝛatoꝛio nemo aliquid agat:niſi ad qð 24. diſ in
— . factũ eſt:vnde ⁊ nomen accepit. Oꝛationi⸗oratorio.
Ze inſtitutione regularis vite: bus inſtate a mane vſq; ad ſextã tantũ cir/

Sermo 1

ca miſſaꝝ ſolẽnia. A ſexta vero vſq; ad no/
XKgtr. es nam oẽs vacen lectiõibus ⁊ pater noſter.
Ad nonã vero seddant codices:⁊ ſᷣm natu/
m ei et C rę ↄditiones ſine tumultu reſiciant:audien
El tes verbũ dei. Poſtquã aũt refecerint:ſiue
ticia coꝛdis mei:co in hoꝛto:ſiue in heremo: vel vbicũq; necelſꝰ-
rona mea ⁊ gaudiũ ſe fuerit operent᷑.Nihil em̃ dei ſeruis ocioo
meũ qð eſtis vos: ſitate peius.Operent᷑ ergo in nomine dñi
Pax vobis ⁊ chari ſacrũ oꝛdinem:non habentes vſq; ad hoꝛã
s cũ fide ſp inter lucernariã. Nemo tamẽ ex opere ſuo aliqd .*
vos adimpleat᷑. Quia mæ putatis matrey ſibi appꝛopꝛiet. Apoſtolica em̃ vita optamꝰ —
eſſe animaꝝ veſtraꝝ:ideo deſidero ita vos viuere.Si quis autẽ ↄtrafecerit: furti iudi/
Epð.s. comporſere: vt in vobis neq; macula ne cio ↄdemnet᷑: ⁊ ſi coꝛtreptus nõ emendaue/
. ruga poſſu ante tribunal iuſti iudicis awa e rit:de veſtra ſocietate pꝛoijciatur. Non em̃
rere. Animabus em̃ veſtris nõ ſolum oꝛna hoc fit crudeliter:ſed miſericoꝛditer: ne ↄta /
menta:ſed etiã medicamenta deſidero pꝛo 3 gione peſtifera plures ex vobis perdat.CLũ
uidere. Studeo em̃ diſſuta ↄſuere d⁊ cõciſ. aũt aliquid fit per vos:cauete ne cum mur
ſa ſartire: vulnerata curare: abluere ſoꝛdi,/ murt fiat: ne murmuratoꝛes in conſpectu
da:reparare perdita:⁊ ea quę ſunt integra: deivocemini. Alum qui vobis pꝛęeſt:poſt
ſpiritalibus margaritis oꝛnare. Ego enim deum omnes ſicut decet dei famulos ho/
margaritas de paradiſi patria vobis dona noꝛate. Ipſe vero qui pꝛęeſt: ſuper omnia
re cupiens:nullam mercedẽ in ſeculo opto ſollicitus ſit de veſtra ſalute:de quibus de
recipere: niſi ꝙ quę vobis inſinuare inten - bet reddere rationẽ. Hominica autẽ die ꝗͥ
do:patienter audire ⁊ cũ dei adiutoꝛio ſm volunt vinũ cum dei gratia bibant: ſed qꝗ
vires operibus adimplere ſemꝑ ſtudeatis. antiqui ſunt⁊ debiles:vinũ bibere compel
Sał.ꝗ. Sed ante oĩa fratres chariſſimi:quos iteꝝ lantur:carnẽ tamen domantes quantũ va
parturio donec refoꝛmet᷑ in vob chꝛiſtus: litudo permittit. Quando neceſſe eſt vt ali
Wattð. 22. diligat᷑ deus:deinde pꝛoximus:qꝛ iſta pꝛaj qui ad ſęculũ vadant: caueant ne vadant
. cepta ſunt pꝛincipaliter nob data.Et ideoo minus q; duo vel tres. Et ſi oculi ſeruoꝛuʒ
fratres dilectiſſimi:cõmoꝛãtibus nobis in dei iaciant᷑ in aliquã feminaꝝ:cauete ne in
heremo:in noie dei noſtri placeat ſᷣm apo/ illã figant᷑.Deus aũt qui habitat in vobis
ſtolicam vitã vnũ ſentire: ⁊ oĩa cõmuniter etiam iſto modo cuſtodiet vos ex vobis.
poſſidere:ſicut ſcriptũ eſt in actibus aplo, Mæęmo cum ſecularibus extra monaſteriũ
„ Actj. 4, Tum: Quia erãt illis oĩia cõmunia: ⁊ diſtri / manducare niſi panẽ: vel bibere niſi aquäd—
bryvuebankt᷑ vnicuiq; ſicut cuiq; opus erat. In hpſumat:vel aliqͥd etiã intꝰ mãducare extra
hac aũt vita permaneamus:⁊ noſipſos in hoꝛam pꝛandij:niſi caſus infirmitatis acci⸗
ipſa deo auxiliante foꝛtiter teneamus: q: derit. Qui ⁊o infirmant᷑ exvobᷣ cũ om̃i di-
Mattũᷣ.io. qui perſeuerauerit vſq; in finẽ ſaluus erit. ligẽtia pertractent᷑: etiam ſi de humillima
B Si quis aũt de ſeculo ad noſtrã ↄgregatio ſeculi paupertape venerint. Mec debet ſa⸗
nem venire deſiderat:pꝛimo pꝛęcipio vt ꝓ nis moleſtũ eſſe ſi aliter tractent᷑ in victu:
bet᷑ an voluntas ex deo ſit. NHon em̃ debet ſed magis congratulent᷑:deo gratias agen .
eſſe violẽta: nõ coacta:nõ mobiił:ſᷣ ſẽpiter· tes:quiavalent quod nõ valent illi.Si ve/⸗ D
na:virilis:vtilis: ↄſtãs ⁊ om̃i ſpũ charitatꝭ ro vt fieri ſolet ab hereticiſ ſuperuenerit in/
Mattb.is, plena atq; ꝑfecta. Tunc em̃ ꝓponat᷑ ei qu? curſio repentina:vel ab inſidelibꝰ: aut ho/

4 abneget voluntatẽ pꝛopꝛiã:⁊ ſponte ſequa ſtilitas:ita vt neceſſe ſit fratribus fugã ar/⸗
tur me. Nec volo ꝙ cogitet amplius quid ripere:ſi deo fauente cusleingmorad ne/
* — .₰ .

—
4
R

3 1 .
9 .

—
£
D —
2

Bancti. Auguſting
Begi.19. mus cum helig redire feſtinẽt: cogitãtes vniuerſis: tu hoies dei filios facis. pax
nullo modo poterit ſeparari quos dei cha / ſine teregeſ nõ regũ:ſine te regna ſi valẽt.
ritas ſociauit.Si quis aũt ↄptumaci animo Mundd ſine te ieiunia:oꝛatões:elemoſyn 4
hec obſeruare ↄtempſerit:capiat᷑ ⁊ ſubijjcia⸗ ceteraq; bona nobis pꝛodeſſopñt? Abſit. .
tur monaſterij diſciplinę.heęc aũt quę dio Oο monache habeto pacẽ in cunctis: nam
vobis:ſępe ꝑ vos legant᷑ ne obliuioni tra / ſi fratri iraſceris:ſi pꝛoximũ odis:tibi ↄtra⸗/
dant᷑. Et vbi hęc om̃ia ſeruaueritis: nobis dicis in oꝛatione dñica.Llamat em̃ mona/
nõ parua lęticia de filioꝛum ſalute erit. hec chus:Dimitte nobis debita noſtra: ſicut ⁊ Mattb.s. .
igit᷑ ſunt quę obſeruetis pꝛecipimus in mo nos dimittimus debitoꝛibꝰ noſtris. Omo⸗ 1
naſterio ↄſtituti:pꝛopter qð in vnũ eſtis in nache ſi pacẽ nõ diligis:ſi ꝓximũ odilſ:qͥ iu
. heremo ↄgregati:vt vnanimes habitetis i re:quo pacto:qua fronte tibi petis dimit/ .
Acij.ꝗ domo:⁊ ſit vobis aia vna ⁊ coꝛ vnũ in deo ti:qͥ ꝓximo rancoꝛẽ nõ dimittis:habete &̊
⁊ dño leſu chꝛiſto:qui vos dirigat ad perſt- pacẽ cũ oĩbus:oĩm tñ vitia odiẽtes.habe/
ciendũ mirabilia de lege ſua: AmẽYẽ. tein coꝛde: in oꝛe ⁊ in oꝑe pacẽ. Mã ſi cain Señ.4·
¶ De pace Sermo proeacẽ habuiſſet in coꝛde: nõ irruiſſet in frẽm
* 4S¾ Ratres chariſſimi: Oà ſi ſciretis än ſuũ. Si abſalon pacẽ habuiſſet in oꝛe:non 2. Begl.15.
2 ta ſit virt?ꝰ pacis:⁊ quantũ vobis iĩ impugnaſſet patrẽ.Si iudas habuiſſet pa Mattõ.27.
lolitudine demoꝛãtibus neceſſaria cem in ope:nõ fugiſſet ad laqueũ. qᷓ; bo/HG
t. Tanta em̃ eſt virtus pacis ꝙ in eius di- num:o qᷓ; iocundũ:o qᷓ; diuinũ eſthabitare Rs.rz2
Initate apoſtolus oẽs ſuas epiſtolas ſcri / fratres in vnũ: vt vnũ ſit coꝛ: vna volun „ 6
I. pebat dicẽs: Pax vobᷣ et gratia a dño deo tas:vna oiĩm ala ⁊ vna foꝛma viuẽdi: Naz 4
noſtro. Hanc aũt ſalutãdi foꝛmã nobis pꝛi diabolus intrare non põt domũ vel mentẽ 4
AZudl.24. mitus donauit chꝛiſtus dicens: Pax vo/ in qua ꝓax dñiat᷑.O q; ergo iocundũ eſt hba
Joh.I 4. bis. Hanc pꝛo teſtamento chꝛiſtus apoſto-⸗ bitare fratres in vnum. Tanta em̃ eſt emi/ enh.
lis dereliquit tanq; ſummũ bonũ:ſine quo nẽtia iſtius virtutis:ꝙ de ea ꝓpheta pꝛius
nullus viuere debet. Sic etiam pater cęle⸗-ꝰ miraret᷑: q; oſtenderet qͥd eſſet: vel qͥd vti/ b
ſtis elemẽta: planetas ceęteraq; inuiſibilia litatis haberet. q́; grandẽ admirationẽæ
oꝛdinauit:vt vinculo pacis ſimul cõplecte / pꝛępoſuit qñ dixit:Ecce.O qᷓ; mirabilẽ vti 4
rent᷑.Sic etiã oꝛdinauit gloꝛioſos exercituſ litatẽ pꝛędicauit qñ ſubiũxit:cece bonũ ⁊ G ſh⸗
angeloꝝ: vt poſt eoꝝ deſcẽſum nulla eſſert iocundum. Sʒ ſcire debetis fratres mei ꝙ
inter eos diſcoꝛdia:ſed pax plena atq; ꝑfe/ quędã ſunt bona quę nõ ſunt iocunda: ꝗq d
. cta. Hec eſt illa gloꝛioſa pax ꝗ̊ fruxtus mala dam iocũda quę nõ ſunt bona. Verbi ga. P
rum cogitationũ eructat: mentẽ fluctuan / Bona ſunt ieiunia:vigilię:macerationes ⁊
tem illeęſaʒ reſeruat:ↄſcięntiã purgat. Qui ſimilia. Hęc em̃ bona ſunt nõ iocundag· „
pacẽ coꝛdis:oꝛis⁊ operis nõ habet:chꝛiſtia caro in his nõ iocundat᷑ ſed lędit᷑. Jocũda
nus dici nõ debet.Qui in hac nõ ſperat:in qᷣe ſe comeſſatões:ebꝛietates:ſᷣ nõ bona.
lubꝛico vitã ⁊ pedẽ ponit:in tempeſtate na heęcagentes lętant᷑ cũ malefecerint:⁊ exul/ Nꝛouer. D. x
uem collocat:in pꝛecipitio ſe illaqueat:ĩ ha tant in rebus peſſimis.aO monache vix po
rena ſemẽ ſeminat.hec eſt illa perfecta pax teris inuenire in pꝛęſenti vnũ qð ſit bonũ
quę menten a vitijs purgat: vermem con / ⁊ iocũdũ. Cupis tamẽ illud vnũ inuenire-·ꝰ L
ſcientię rodit.O pax heremitaꝝ mater:cę/ Perquire pacẽ:⁊ amplectere eã.hęc eſt em Nẽ.ʒ. 6
nobitarũ pf:monachoꝛũ ſoꝛoꝛ:Tu patriar ſolavirtꝰ:ꝗ̃ bonũ hʒ ⁊ iocundũ.hhęc eſt illa 1
chaꝝ vinculun:tu pꝛophetaꝝ vehiculũ:tu bonitas: nos habitare facit vnius moꝛis Ps.s⸗. .
apoſtoloꝛũ refugiũ: tu martyrũ ſolatiũ: tu in domo:vt ſil viuere ſimulq; moꝛi ſemter D
cõfeſſoꝝ balteũ:tu virginũ tripudiũ:tu vi / optemꝰ. In pꝛeſenti em̃ ſił habitamus:⁊ĩ
duaꝝ ſpeculũ: tu ↄiugatoꝰꝶ ſpectaculũ: tu* futuro capiem bꝛauiũ iocũditatis ęterne.
. maloꝝ pꝛęſidiũ:tu tyrannoꝝ odiũ:tu laro O pax tu mẽtis ſerenitas:animi tranquilli 1
num ſuſpendiũ.O pax dei ędiflciũ:te non tas:coꝛdis ſimplicitaſ:amoꝛis vinculũ:cha d
poſſunt deſtruere pꝛincipũ fulmina: inſul/ tritatis ↄſoꝛtiũ.hheęc eſt illa ſũma fęlicitas ꝗᷓ 1
tus dęmonũ te in nullo lędere poſſunt.Tu ſimultates tollit: bella cõpeſcit:iras cõpii
pauperẽ diuitẽ facis:tu diuitẽ mendicantẽ mit:ſuperbos calcat:humiles amat:diſcoꝛ 7 bo
perducis:tu contenta in cunctis:tu ditio: des ſedat:inimicos ↄcoꝛdat:cũctis placet:
* 4

t,6.

44

ege.

t5a,,

ct. .

5,55,

Ad fratres in beremo Sermo II III

acũctis optat᷑:p a cũctis malis illa ꝗᷓ bona cet diſcoꝛdia inter bonos:ita valde dolen/

ẽ pax fugit᷑ ⁊ odit᷑ vt moꝛſ.O pax tu nõ ſcis

extolli:ignoꝛas inflari. Btũs qͥ te hʒ:male

dictus qͥ te adit ⁊ qͥ te impedit ⁊ frangit in/
ter hoĩes:qm antichꝛiſtus ẽ ⁊ filius ꝑditio/
nis.O pax qͥ te habet:teneat:qͥ te nõ hʒ te
perquirat: qͥ te perdit te requirat ſi filiꝰ dei
eſſe ꝑoptat.O pax tale bonũ es in rebꝰcre/
atis: tã miriſicũ: tã gloꝛioſum ꝙ nil dulciꝰ
ſolet audiri:nil delectabilius cõcupiſci: nil
vtilius poſſideri. Spũs em̃ humanus ſicut
nunq; viuificat mẽbꝛa niſi fuerintvnita:ſic
ſpũſſanctus nunq; nos viuiſicat niſi pace
vniti fuerimus. HNemo em̃ eſt vt diximus:
q̊ͥ nõ velit pacẽ habere. Interroga omẽs ſi
pacem deſiderẽt: oẽs vna voce dicẽt: Hoc
amamus:hoc optamus:hoc ↄcupiſcimus:
hocvolumꝰ.Si & fratres hoies pacẽ amãt:
amẽt ⁊ Aſticiã:qꝛ duę ſunt amicę chariſſi/

. s4. mę. Juſtieia em̃ ⁊ pax ipe ſe oſculant᷑: ſed ſi

amicã pacis nõ amauerl: nũqͥd ipſa pax te
amabit:⁊ tecũ habitare volet? Abſit. Ama
te igit᷑ pacẽ diligentes iuſticiã.Hę em̃ pax
Lad.2a. hoibꝰ bonę volũtatis dat᷑ ab angelis.Hũ/
quid pꝛauę voluntatis pacẽ offerũt angeli
hoĩbus? Abſit. Et qͥ ſunt pꝛauę volũtatis
tm̃ q;tum illi qͥ ſuperbo oculo ⁊ inſatiabili
coꝛde nunq; dicunt:ſufficit:tales nũqᷓ;ᷓ pñt
Chabere pacẽ. Pꝛopterea fratreſ mei ex quo
mundũ calcare cępimus: ⁊ terrena cuncta
deſpicere:diuitias nõ apetamꝰ:nec nos qͥ
pauperes in heremo ſumus: ad ſuꝑbiã di/
uitiaꝝ extollamur. Nullo em̃ modo decet
nos vt in hac vita ſolitaria vbi ſenatoꝛes
fiunt laboꝛioſi:fiant opiſices ocioſi: ⁊ qͥ ve/
nimus relictis diuitijs: qͥ fuimus pꝛędioꝛũ
dñii:hic ſimꝰ ruſtici delicati. IFlle deniq; fra
tres vere pacẽ habet:qͥ nil apetit de ſeculo
poſſidet᷑e.hic trãquillus eſt:hic gaudet de
onis cunctis:pagano illo dicẽte:Quietil
ſimã vitã agerẽt hoies i tra:ſi hęc duo vᷣba

veenlum n.
¶ De ſilentio: Sermo

a natura reꝝ oim tollerent᷑: ſcʒ meũ ⁊ tuũ.

O btã paupertas:vberibus pacis plena:
vbiq; ſecura:vbiq; illęſa: vbiq; cunctoꝛuʒ
amica. Nam qͥ te amat: verã pacẽ amat: qͥ

te nõ amat: trãquillitatẽ oẽm ignoꝛat.Sʒꝰ

dicet qͥs ſeruoꝝ dei:Ecce diuites video:ſu

perbos:elatos:impios:⁊ om̃i bonitate p-
fecta carẽtes: vnum tñ aparet:qꝛ pacẽ ha/

bent ad inuicẽ. Quid &? NHunqͥd gaudere

debeo de eoꝝ nequã ↄcoꝛdia neſcio vel tri/
ſtari? O monache ſcias ꝙ ſicut multũ no/

dũ eſt dũ vel qñ paxẽ inter inalos Lũc em
augẽt᷑ oĩia peſſima ꝗ̊ fierivł cogitari pñt int᷑
hoies:qñ mali paciſice viuũt:cAñ vero di/
ſcoꝛdant: tũc mũdus aliqlr trãquillat᷑. Hãa
ſicut ↄcoꝛdia maloꝝ ↄtraria eſt ↄcoꝛdię bo/
noꝝ: ita optandũ eſt ꝙ boni pacẽ habeãt:
⁊ mali diſcoꝛdęs ſint.Naʒ ꝑ diſcoꝛdiã mali
aliqñ optimi eticiunt᷑:cognoſcẽtes qͥd ſint
⁊ qͥd erũt. Nam dũ tribulant᷑: ⁊ eoꝝ facies Nẽ.S2.
ignominia replent᷑: aliqũ quęrt nomẽ dñnii:
qð tñ tꝑe pacis nunq; amabile erat in coꝛ/
de eoꝝ.Oꝛandũ tñ eſt:vt ⁊ boni ĩ bono te/
neant᷑ vſq; ad finẽ:⁊ mali ↄuertant᷑ anteqᷓ;
ad finẽ ꝑueniãt. Vos aũt fratres ad inuicẽ

pꝓacẽ amate: ꝗᷓ quidẽ pax cuſtodiat coꝛda Nbil. 4.

veſtra:⁊ intelligẽtias veſtras quę exuperat

IIII
Alentiũ fratres chariſſimi: inter cæx
tera vobis in heremo ſũme neceſſa
riũ eſt. Om̃e em̃ qð nõ ędificat:i pe
riculũ vertit᷑ dicentiũ ⁊ audientiũ.Lingua
em̃ noſtra ſenſum noſtrũ ſequat᷑ ⁊ rationẽ:
nõ voluntatẽ. NHon em̃ debemꝰ tm̃ oculos
clauſos ſeruare:ſed ⁊ linguas infra dentes
reſeruare illęſas:ſermo em̃ vanus:vanę cõ
ſcientię iudex eſt.Qualis em̃ es: tales ſer/
mones loqueris:talis ⁊ mens cõpꝛobat᷑: ⁊
qualis fueris in factis: talis cõpꝛobaberis
in verbis. Stultus em̃ valde eſt qͥ nõ pꝛius
verbũ ducit ad linguaʒ rõnis qᷓ; educat ad .
linguã oꝛis.Qualis eſt hõ in mente:talem
verboſitas depingit in oꝛe. Verboſitas ho
minẽ ↄducit in ioculatoꝛẽ:humanę naturę
dignitatẽ deponit:honoꝛes ſibi rapit: ini/
micos infinitos acquirit. Inflãmat deniq;
linguę mobilitas in adoleſcẽtia ad iocoſa:
in virili ęcate ad fraudulenta: ſed in ſenii
ad detractoꝛia. Reſtringẽda ẽ igit᷑ hec par
ua fauilla ne in magnã vertat᷑ flãmã:ſurcu
lus ne creſcat in ſiluã:gutta ne tumeſcat in
fontẽ. Maius eſt deniq; frgatres linguã re-⸗
frenare q; capere ciuitatẽ: qꝛ illud inſultret
exterius:ſed iſtud interius. Hhic ſumunt᷑ ar
ma ↄtra teipſũ:ſed ibi de alieno. Sũma tũ

verecũdia eſt ⁊ depꝛeſſa deiectio: nõ poſſe .

linguã refrenare:⁊ vile nõ poſſe ligare mẽ/
bꝛũ. Ecce lingua egredi querit.motũ perqͥ-
rit. Lu vero o monache ꝑ temꝑantiã ipſazʒ
refrena: appone ei peſſulũ ratiõis:circũcide
eã maturitate diſcretiõis. Olingua tu pe/

BSancii· Augnſtini

riculũ imittis:tu luctũ pꝛoducis: diſcoꝛdiã ꝰ ni coꝛde:extendite bꝛachia: vt extendami/ “”Rd
ſepe ſpartis: ⁊ pꝛoditiõis venenũ ⁊ detra/ ni toto coꝛpoꝛe volãtes ad cęlũ:ad qð ꝑdu 4
ctiõis paris:⁊ ad infernũ qͥ tibi credũt ↄdu nse chꝛiſtus deus noſter: Amẽ. DUDỹW

cis. O monache cognoſce linguã nequã:fu epꝛudentia: Serma ll U
B ge eã:deſpice eã:ſi potes ↄfunde eã.Sʒ vo Rẽs chariſſimi nõ ſolũ ſilentiũ te/AA U

— lo inſtruere tuã linguã bene loqͥ. Vis bñ lo MnNere debet i heremo: ſᷣ etiã pꝛudẽ/ 6
qui: Da ei moderatũ motũ:pꝛecioſa em̃ lin D tisã rape feſtinare. Pꝛudẽtia em̃m ”vo
is neceſſaria eſt:qꝛ docet quid fugiendũ:

gua nõ nouit niſi verba dree ſemꝑ ↄfer/⸗

re.O q; ſanctũ eſt os vnde ſ celeſtia erum quid tenendũ ſit. Pꝛudentia em̃ docet te

punt eloquia. O monache ↄſidera te re vt non ſuperbias:nec inniteris rebus tem -

adi
Matthᷣ.ia. turũ rationẽ de om̃i verbo ocioſo: utanto

£
.*

Matth. 5

magis:qᷓ;to minus mũdo es obligatꝰ. Mõ
em̃ in foꝛo:ſed in cella habitare debes: nõ
familiã ſed familiaꝝ aĩas ofone paſcere de
bes.Mon ẽ igit᷑ tibi neceſſe multũ loqͥ: nec
inter hoĩes ↄuerſari:nec mercantias ꝑtra/
ctare vnde viuas. Mã mercantiã in mona

cho vſurã occultam exiſtimamꝰ. Ama igit

o monache ſolitudinẽ: fuge multitudinẽ:
ne compꝛehendaris in verbo:ne confunda
ris in facto.Et ſi interrogatus fuen:: meliꝰ
eſt ad ſingula rñũdere bꝛeuiter: qᷓ; diutiꝰ im/
moꝛando verba curioſa ⁊ ꝓlixa extendere.
Verboſitas em̃ qͥd aliud eſt q; ſemẽ qð fru
ctũ nõ facit? &O& verboſe erubeſce: ⁊ ↄſidera
tuã grãdẽ miſeriã.Quid em̃ aliud es q; ſal
infatuatũ qð ad nullũ valet ↄdimẽtũ: Ve/
re infructiferus es:⁊ infructiferos facis qͥ te
libẽter audiũt.O verboſe mẽdax: qͥ verita

tẽ raro dicerevoluiſti. O eloquax cognoſce

* .

teipſum:nã loqui nunq; erubeſcis:nec ↄſi /

deras qͥd:ſed q́;dtum dicere poſſis. Hõ mẽ⸗

ſuras verboꝝ ſententias:ſed tm̃ M ſatierl.
O verboſe erubeſce:qꝛ omino cognoſceris
qͥd agis. Hã tua ↄditio ẽ occulta manifeſta
re:nota in cõuentibꝰ pꝛędicare: pᷣ ſi neſcis:
ſõnias inaudita:ſingis te ſcire qð neſcisvt
libẽt᷑ audiar a cũct. O artifiex mẽdacioꝝ:

PT. 159. 0 faber fabulaꝝ:lege qð dicit᷑:Quia vir li-

Jacobi.I.
Pꝛouer. I0.

PsS .3 8.

Epb. 2.

—

guoſus ñ diriget᷑ ſuꝑ trã:nec diriget᷑ ĩ teĩra
ꝓmiſſiõis. O monache ⁊ tu diligẽter attẽ/
das. Nam qͥ nõ refrenat linguã ſuã: huius
vana ẽ religio. Qui nõ cuſtodit linguã ſuã
monachus nõ eſt:qͥ aũt moderat᷑ linguã ſu
am pꝛudentiſſimus eſt:veruſq; monachus
eſt.Eia & fratres mei amatte ſilentiũ:poni/
te cuſtodiã oꝛi veſtro.Eſtote ſolitarij:vt ſi⸗
tis angelis ſociati:eſtote ruſtici vt ſitis ci/
ues ſanctoꝝ ⁊ domeſtici dei:eſtote muti vt
ſitis loquaces:loquimini deo vt ſitis vera⸗
ces:ↄtemplate in heremo:vt ↄtemplemini
a ſanctis in cęlo: eleuate capita vt eleuemi

poꝛalibus: nec mireris de rebus tranſito “

rijs:cum ſint caducę:⁊ ea ꝗᷓ poſſides: tanq;
aliena poſſidere aduertas. Pꝛudentia do/

cet te:vt quę nõ potes perpetuo tenere:fru

ctuoſe ꝑmittaſ abire. Pꝛudẽtia docet te vt
in cunctis ſemꝑ idem ſis: tã in pꝛoſperis qᷓ;
in aduerſis: ſicut manus quę eadẽ eſt ⁊ cũ
in palmã extendit᷑ ⁊ cũ in pugnũ oſtringit᷑.
Ipſa te docet quõ repꝛehẽſibilis ſo nimia
laudatio: ⁊ imoderata vituperatio. Illa qͥ/
dem adulatiõe:ſed iſta ſuſpecta malignita
te. Pꝛudentia teſtimoniũ veritati:nõ ami/
citię redqit. Pꝛudẽtia cũ diſcretiõe pꝛomit/

tit: ⁊ pꝛomiſſa accelerat: ⁊ amplius q́; pio-

miſerat pꝛęſtat. Pꝛudẽtia docet quõ pſen/
tia oꝛdines:quõ pꝛęteritoꝛũ recoꝛderis: et
quõ fufura pꝛouideas. O beatus qui pꝛu⸗
dens eſt:⁊ fęlix:⁊ vere fęlix qͥ pꝛudens inue
nit᷑. Mam ſi cuncta quę habet amittit: cla-
mat:oĩa mea mecũ ſũt.Quę ſunt iſta ꝗᷓ ſũt
mea:niſi iuſticia:temꝑãtia:foꝛtitudo ⁊ pꝛu
dẽtia: Obtẽpera teipᷣm o pꝛudẽs. Oiĩa em̃
ꝗ̊ eripi poſſunt:bona nõ eſſe putes.Cũ igi
tur pꝛudens ſic in ſe ↄtentus ſit: om̃ia ſecũ
habet:in oibus ſibi ſufficiẽs eſt: Impꝛudẽ⸗/

ti vero nihil ſufficit: qꝛ i nullo ↄtent eſt: dꝛ

oĩia ſine ſine ſperat poſſidere:ideo om̃ibus

eget.Eſtote igit᷑ frẽs mei pꝛudẽtes ſicut ſer Matts.ie.

pẽtes:⁊ ſimplices ſicut columbę. Duo em̃

ſunt quę ↄnexa ad inuicẽ ſunt: vt vnũ ſine
altero:aut parũ aut nihil om̃ino pꝛoficiat.
Simplicitas em̃ ſine aſtutia ſtulticia repu/

tat᷑: aſtutia ſine ſimplicitate ſuperbia appꝛo
bat᷑. Aſtutia em̃ ſerpentis in quattuoꝛ diui B

dit᷑ partes. Pꝛima eſt:ꝙ totius coꝛpoꝛis ve
nenũ in gutture colligit:⁊ ibi pꝛudenter do
cente natura ſeruare ſtudet: vt ſi aliquãdo
ſibi neceſſe fuerit:in pꝛomptu habeatvnde
ſe defendere poſſit.Sed in hac ꝑte ſerpens
quandoq; decipit᷑. Muſtela em̃ ſemꝑ ſerpẽ
ti aduerſat᷑: ⁊ ante foꝛamẽ cauernę ſerpẽtis
ſe ponit:⁊ eũ ꝓuocãdo tãdiu vmbꝛa caudę

6

—

il
an. .
l
n 6
V
i
.

—,

7
*

Ad fratres in heremo

H Bermo IIII

ſue ſollerter illudit: donec ipſũ egredientẽ e tus: ſicet ſtephanus lapidibꝰ vulneratus:
agnoſcit. Tunc vero muſtela deſuꝑ aſcen/

dit: inſidias tendẽs:t cũ ſerpẽt caput vi⸗

derit: capitalẽ vindicta ſumat de hoſte qu?z
nunq; diligere potuit. Pꝛouocatus itac;
ſerpens:extra cauernę foꝛamẽ caput emit/
tit:⁊ cũ nihil deoꝛſuʒ videat:verſo gutture
reſpicit ſurſuʒ. Sʒ muſtela cernẽs tempus
optatũ dentes impꝛimit citra venenũ:ſicq
abſq; periculo inimicũ occidit. hęc eſt em̃
pᷣma ſerpentis aſtutia: in qua frẽs mei mũ
di ſapiẽtes notant᷑:q̊ͥꝝ pꝛudẽtia nõ in cę-le-

ſtibus ſed in terrenis tota verſat᷑: quibus

foꝛte valeãt aſpirare ĩ ipſis terrenis cupidi⸗

ſed recedẽs ab aquis iteꝝ reſumit venenũ.
Hec em̃ veſtigia ſerpẽtis miti ſequunt᷑:qui
poſt abrenũciationẽ mũdanę ↄuerſatiõis:
poſt habitũ ſanctę religiõis:poſt iuramẽtũ

tatibus: ſepe eos cogit expirare. Scða pꝛu
dentia in ſerpẽte eſt: ꝙ qñ in aquã deſcẽde
re cupit venenũ reponit in loco tutiſſimo:

denter in ofone. Ham ſicut angeli pure lau
dant deũ in regiõe viuoꝝ: ita ⁊ nos qͥ die

ſic ⁊ laurẽtiꝰin craticula aſſtꝰ:ſic ? vgo illa
ſanctiſſima agatha retoꝛta ĩ pectoꝛe:ꝗᷓ glo/

riant ſic amputata: ſic vulnerata: ſic affli /
cta perducebat᷑ ad carcerẽ: ⁊ q̃ſi ad epulas
inuitata pꝛecibus dño agonẽ ſuũ ſolẽniter
cõmendabat. Eſtote fratres mei pꝛuden,
tes: ⁊ vigilemus in ofone:patiẽter oia toꝛ/

menta poꝛtãte; amoꝛe illius in qͥ ſalus:vi/
ta ⁊ reſurrectio noſtra ↄſiſtit. Stemus pꝛu⸗

nocte pſallimus dño:debemus cũ ſanctis

diabolus in vmbꝛa mutabiliũ reꝝ alludit:
alludẽdo decipit: decipiẽdo occidit. Et ne

angelis puritatẽ habere: qꝛ ⁊ qd angeli p

agunt in celis:ita ⁊ nos monachi facere de
bemus in terris. In hac igit᷑ fratres mei ſo
litudine ↄſtituti:toto affectu oꝛare debemꝰ2

⁊ pati. Patiẽter em̃ poꝛtare debemus oia:
nec dicerere pieſumamus: Ecce legumina
ventoſa ſunt:caſeus ſtomachũ grauat: lac

capiti nocet: aquę potũ nõ ſuſtinet pectuſ:

3cauleſ melãcholiã nutriũt: cholerã poꝛri ac

2. Petri.2. ſãctę ꝓfeſſiõis:poſt agnitionẽ ſaſttę ver-
tatis:reuertunt᷑ ad venenũ pꝛauę ↄſuetudi

nis:quibꝰ melius eſſet veritatẽ nõ agnouiſ.

ſe:qᷓ; poſt agnitionẽ retroꝛſum abix. In B

em̃ vno fratres imitari debemꝰ ſerpentẽ:qꝛ
venenũ deponit:ſed nõ qꝛ iteꝝn venenũ re

ſumit.Tertia pꝛudẽtia ſerpẽtis eſt:q vete /
rem pellẽ ꝑ ſingulos annos exuere didicit:
quã depoſiturꝰ anguſtũ foꝛamẽ inquirit:p
qð tranſiẽs cũ doloꝛe pellẽ derelinqᷣt:ſciẽs

qꝛ pelle depoſita pulchꝛioꝛ apparebit. Per

hoc em̃ frẽs mei dat᷑ intelligi: vt ⁊ nos pel/
lem vitioꝝ deponamus:⁊ ꝑ foꝛamẽ ſtigmma
tü chꝛiſti trã ſeamus:⁊ tunc pulchꝛioꝛes ap
Zud.19. parebimus. Per h̊ foꝛamẽ diues ille ʒache

us intrauit:qñ oĩa bona ſua pauꝑibus ero/

. Zud.⁊. gauit. In hoc foꝛamine maria illa meretrix

n domo ſimonis:meretricis habitũ depo/

ſuit: ⁊ ploꝛãs ad pedes ſaluatoꝛis: veſtẽ ſi/
bi innouauit. Quarta ſerpẽtis natura eſt:
dũ ledi quęrit᷑ in capite:vt vitã cõſeruet

coꝛpus ꝑcutiat᷑:ſi caput illęſum ſeruare po/

cũcta nobis aduerſantia amoꝛe capitis ſu/

totũ coꝛpus ad ꝑcuſſionẽ exponit: qꝛ licet

terit:damna tñ moꝛtis nõ patit᷑.Sic ⁊ nos

ſtinere nõ timeamns:vt i btã vita quieſce /

re valeamus. Sic enim fecit petrus pꝛo eo

in cruce ſuſpenſus: ſic ⁊ bartholomęus vi/

uus decoꝛiatus:ſic ⁊ paulus capite trunca

illis quibus viſitamini a ſancto ſene epiſco

cendũt:piſces mihi nõ ſapiunt.Nolite hec
dicee fratres mei:nolite etiã cogitare. MHõ
em̃ ſecłm reliquimꝰ vt delicate paſceremur
in heremo. Et licet in heremo nõ ſpꝑ comeßä Ö‚u
