em̃ dicto admonemur vbi vitã noſtrã ⁊ ſub/ ſuos ſideles faciat in ſęculo manifeſtos: ſicẽ A i
ſtantiã ⁊ regnũ ſperare debeamꝰ. Similiter ſcriptũ eſt: Vaſa figuli ꝓbat foꝛnax:homies ecei.ꝛ. i
dicimꝰ: Fiat volũtas tua ſicut in cęlo ⁊ĩ ter- aüt iuſtos tẽptatio tribulationis. Sic abꝛa/ ranus
ra. Quis em̃ obſtat deo:quo minus ſiat vo / ham temptauit in filio ⁊ honoꝛauit: ſic Job ſe haent
luntas eius vbiq;:? Sed hoc oꝛamꝰ: vt ſitut dando ĩ tẽptationes varias ꝓbauit:ſic ſan- uedhe
in celo ſit voluntas dei vbi nullus offendit: ctos apłos:ſic beatiſſimos martyꝛes ꝑ ignẽ nueg⸗
ita virtutẽ nr̃is animis tribuat: vt eius voę quoq; et gladios coꝛonauit.Ex quo awaret ano
lũtatẽ nos qui ſumꝰin terra facere ⁊ implere a deo tẽptatiões huiuſmodi ꝓuenire: ⁊ dia/ leno
poſſimꝰ. Vel certe cũ dicimꝰ: Fiat volũtas bolum nihil ſine dei ꝑmiſſione valere.Ergo W
tua:docemur ſemꝑ ad dei nõ ad noſtrã reſpi deus ſolus adoꝛand“ eſt:qui põt educere de Marnrani
cere voluntatẽ:qꝛ in nr̃a volũtate aliquoti- temptatiõe.Educit vo cũ liherat a malo.A gerſei
ens cõtraria ſunt: in dñi autẽ volũtate vita malo aũt liberat:quãdo ſuꝑ id qð poſſumꝰ luthud
Cueſt ſemꝑ ⁊ bonitas. Cõſequẽter iã poſt cele· nõ nos ꝑmittit tẽptari.habetis fratres oſtẽ SF gikit⸗
ſtia etia terreſtria poſtulamꝰ*: ſed tñ neceſſa, ſum:⁊ quẽ debeatiſ oꝛare:⁊ cui gratias age/⸗ krſöhide
ria.Mã dicimꝰ: Panẽ noſtrũ quotidianũ da re:⁊ cuiꝰ cupere regnũ vel expectare volun/ naſcnneg
nobis hodie. ſapiẽtia vera ⁊ diuina ꝓui/ tatẽ:Deindecõtra tẽptationes et malũ cuiꝰ fuctſen

dentia:ꝗᷓ docuit ⁊ panẽ ſolũ petere:et hodie

nomiare. hHoc em̃ dicto:⁊ auiditas cũ auari/

ſit auxiliũ ſſtolandũ.Ecce in paucis oia:⁊ i

bꝛeuitate cõpleta ſunt.QAuia g non difficile

leitsdei
ſnnenn
agimn

übebeenln
luealtui⸗
Maüzmin
hrgda
bisden

oan. Dap

ℳ

„.

tunkn Dunh

Hidchticon
iQuosde⸗
Ahecelech e

„
1

ebiea nobod

eneyſcotntd

. Biuids
ninattnos
Vieschanli
Pſamopiin⸗
. bebesd⸗
griſoteno⸗
nllgepeſen
gas picaen

ni. Fizon

ſckorunchc
Pen⸗ Beinir
nnsan
ſencätchen
Tenpmuadt

Jo. . Johannẽ:
Sermo ve
gnotdenge cXXEI

managſat

nanitelonſe

Gmarbonies ti

H
altſtſn⸗
nmes ih

nis tbnn i⸗

men

diſcitur: immo facile retinet᷑: omnes hoꝛtoꝛ

tam viros q; feminas diſcite retinere:vt cuʒ
fueritis gratiã domini quam cupitis conſe/

cuti: inter omnes ſanctos hanc pꝛecem oꝛe
conſono ꝓferre poſſitis: et coꝛde mũdo dili/

gere:vt chꝛiſtus ſedens ad dexteram patris

in oꝛe vro vᷣba ſua videns et ĩ coꝛde vro ſua

ſcepta:⁊ hic vos cuſtodiat:⁊ futuro ęuo di⸗

gnos efficiat. Ipſi gloꝛia in ſecula ſeculoꝛü:

Amen.
G —

¶ Feria quinta In cęena domini:de

eo quod ſcriptũ eſt in euãgelio ſᷣm
it a cena et ponit

. Sur
ſtimẽta ſua ⁊c. Serio I

S&Addie fratres chariſſimi audiuimus
euangeliſtã dicentem: Quia cũ ſur/

nenta ſua ⁊ ſcinxit ſe lintheo:⁊ cępit lauare
pedes diſcipuloꝛũ. Quid nos dilectiſſimi in
hoc loco dicturi ſumus?:Quã excuſationem
ſᷣtendere poterimꝰ:qui dedignamur impen
dere peregrinis:qð ille dignatus eſt impen/
dere ſeruis ſuis: Sed ſũt foꝛte aliqui viri po
tentes ⁊ nobiles:ſunt aliquę delicatę matro

nę quę dedignant᷑ ſe inclinare vſq; ad veſti /

gia ſanctoꝛum in hoc mũdo peregrinantiũ:

hoſpitum pedes nõ ſolum ipſi nõ dedignã/

tur abluere:ſed nec ſuoꝛũ quidem cuiqᷓ; vt ꝓ
ſe faciãt imꝑare.Erubeſcũt foꝛſitan nobiles
delicatis manibꝰ viri vl mulieres chꝛiſtianę
in hoc mũdo ſanctoꝛũ contrectare veſtigia:
quia hoc natalium pᷣꝛogatiua non patitur.
Mala nobilitas: quę ſe per ſuperbiã apud
deũ reddit ignobilem. Erubeſcũt ergo nobi
les ⁊ potentes ſanctis ⁊ peregrinis abluere
pedes in hoc ſęculo: ſed ſi ſe nõ coꝛrexerint:
plus habẽt erubeſcere ⁊ dolere cum ab illo⸗/

rum cõſoꝛtio ſeparati fuerint in futuro. Lũc

ſine vllo pęnitentię remedio affligent᷑: cum
illos quos deſpexerant ꝓpter humilitatem
viderint accipere regnum:ſe ꝓpter ſuperbiã
meruiſſe ſupliciũ. TCimeamus ergo fratres
illud quod beatꝰ petrus aplus timuit quã/
do audiuit dominũ dicentẽ: Si non lauero
te:nõ habebis partẽ mecũ: Et dum petrus
recuſat:negat illi chꝛiſtus regnum niſi acce/

piſſet obſequiũ:ne foꝛte et nos ſi ſanctoꝛum

pedes dedignamur abluere: partẽ cum illis
non mereamur habere. Inclinemus nos po

tius ad ſanctoꝛũ vel peregrinoꝛũ veſtigia:

rexiſſet a cęna dominꝰ: poſuit veſti -

quia cũ hoc ſancta humilitate complemus:
illoꝛum quidẽ pedes manibꝰ noſtris tangi /
mus: ſed animarũ noſtrarũ ſoꝛdes et macu/
las ꝑ ſidem ⁊ humilitatẽ abluimus:et nõ ſo/

lum m inuta ſed etiã capitalia peccata pur/

gamus. Gaudete ergo dilectiſſimi ⁊ exulta/B
te in dño:qui nobis in hac die ſalutiferę con
ſolationis myſteria cõſecrauit. Vnde a uteʒz
cõmendauit dominus coꝛpus ⁊ ſanguinem
ſuũ? Vnde niſi de humilitate ſua? Niſi em̃
eſſet humilis: nec manducaret᷑: nec bibere.
Reſpice altitudinẽ ipſius: In pꝛincipio erat Job.i.
verbũ. Ecce qualis eſt cibus ſempiternuus..
Sed manducant angeli:mãducant ſuperng
virtuteſ: maducant celeſtes ſpiritus. Man/
ducant ⁊ ſaginant᷑:et integrũ manet qð eos
ſatiat ⁊ lętiſicat. Quis autẽ homo poſſet ad
illum cibum aſcendere? Quia ergo ad illum
panem homo nõ poterat aſcendere: digna/
tus eſt panis ipe deſcendere ad hominẽ. Et
hoc cum ineffabili pietate factum eſt: quia
opoꝛtebat vt mẽſa illa angeloꝛũ lacteſceret:
ad paruulos ꝑueniret. Sic ergo fecit ſapi/

entia dei:ſic nos ꝑ carnis aſſumptionem pa

uit pane cęleſti:Quia verbũ caro factũ eſt ⁊
habitauit in nobis. Vide ergo humilitatẽ:
quia panem angeloꝛũ mãducauit homo:id
eſt verbũ illud vnde paſcunt᷑ angeli ſempi-
ternum quod eſt ęqquale patri manducauit:
homo.Et ideo fratres chariſſimi:qꝛ nos do C
minus noſter patientia docuit:pęna libera⸗
uit:moꝛte redemit:ſperemus ſemꝑ in dño:⁊
nihil ſine eius voluntate ⁊ adiutoꝛio ᷣſuma
mus. Hoſtis em̃ quid temere beatuſ petrus RM
ꝓmiſerit chꝛiſto:Et ſi omnes inqͥt ſcandali-Mattb.6.
ʒati fuerint in te: ego nunq; ſcandaliʒaboꝛ.
Dñs qui nouerat fragilitatẽ humanã:⁊ ſcie,.
bat nõ eſſe in ꝓmiſſione ſed in cõſummatio/
ne virtutẽ: Amen inqt dico tibi ꝙ in hacno/
cte anteq; gallus cantet ter me negabiſ. DHi/
cit ei beatus petruſ:Etiã ſi me moꝛi opoꝛtu/
erit tecũ:non te negabo. Videte fratres re/
ſponſionẽ diſcipuli: ⁊ intelligite dilectionis
eſſe qð dixit.Sed qꝛ ꝑ ſolum ſui amoꝛis ſtu/
dium nõ addito etiam adiutoꝛio dñi voluit
eſſe ꝓmiſſum:ſtare nõ potuit ꝑ hominẽ:qð
ſub diuinitate pendebat. Fuit quidẽ in vo/
luntate:ſed nõ fuit in virtute: ſicut ipſe dñs
dicit: Spiritus ꝓmptus eſt:caro autẽ infir, eabi.q
ma.Et iterum: Sine me nihil poteſtis face/ Jołᷣ.15.
cere. Vſq; ad moꝛtẽ ꝓmiſit: ⁊ i timoꝛe nega/
uit.hHabuerat confeſſionẽ mirabilem: ſi ha/
gq 4

Ber. C.xxvIII. Feria quinta in cena dñi: GBer. II N.
D buiſſet in cõſummatione virtutẽ. Vnde di/ culoꝛum: Ammmhmen. I. D nuſe
lectiſſimi fratres rogo et admoneo vos: vt 4ðððJM .

i v zodem die de Juda ſcariothb: mago
vnuſquiſq; recurrat ad teſtem idoneũ:id eſt Eode ee Zud vrd Sermo nſefi

olſcientiã ſuam: ⁊ ſi ibi aliqua vulnera inue/ — C-XXVII ioeis
nerit peccatoꝛũ:confugiat ad remedium la⸗ Etinet ſanctitas veſtra fratres nos A ne
chꝛymarũ. Peniteat ſe feciſſe qð fecit: inci·¶ xr. vobis hoc ꝓxima dominica pꝛedi⸗- iugtn
piat vigilantiſſimo coꝛde ſterita curare:pieꝛ· caſſe: ꝙ iudas ſcarioth ꝓpꝛia ſenten Manb.27. flulere
ſentia vitare:futura ꝓſpicere:⁊ deo auxiliã ctia cõdemnatus:ad phariſęos dominici ſan i Fitci
te omnia mala repellere: quia q;diu quis in guinis mercedem repoꝛtaret:et actus pęni- afane
hoc ſęclo viuere poſſit ignoꝛat:nec licet eua- tentia refuderit venditionis pꝛeciũ:ſed con- tune u
dere niſi pęnitentia pꝛęcurrente. Alud ante ſcientiaſuę nõ reſoluerit ſcelus.DHeniq; poſt kin ne
onmnia dilectiſſimi fratres qð ſpecialiter per redditum pꝛeciũ laqueo ſe ſuſpendit:vt qui uu n⸗
tinet ad fideles:pia ſide et tota animi deuo/ ſe multauerat pecunia: multaret ⁊ vita. In/ *
uotione cogitate. Acceſſuri ad altare domi/ telligens enim quãtum ſcelus admiſerit:nö A Nein
ni dei noſtri inſpicite vniuerſa latibula coꝛ/ ſuffecit ei ſacrilegij carere mercede:niſi caree nſunſun
dis veſtri: ne foꝛte ſint ibi aliqua peccata ꝗᷓ ret ⁊ ſalute.DPignum enim ſe moꝛte iudicat e(fummll3
nõdum curata ſint elemoſynis atq; ieiunis: ꝙchꝛiſtum vitam omniũ tradidiſſet. Sęue- ß Aeitinneg
1. Corj. I. Z timete illud apoſtoli: Qui manducauerit riſſimus igitur iudas ſui iudex:vel in vlciſcc· Cmſdn
coꝛpus domini ⁊ biberit ſanguinem eius in - do confitet᷑: quem negauerat in tradendo. nonnſeqn
digne:reus erit coꝛpoꝛis ⁊ ſanguinis domi- Reſtituit ergo pecuniam phariſęis: ſed nec Eicnibuen
ni. Pꝛobet autẽ ſeipſum homo:et ſic de coꝛ; phariſeęi eam libenter accipiunt. Dicunt em̃ nicenng
poꝛe illo edat ⁊ de calice bibat. Nullꝰ ex vo / illicitum ſibi eſſe in ſuis eam habere theſau/ yſluzinis⸗
bis contra vllum hominẽ odium reſeruet in ris. Vide igitur quãta vis dominice ſit pe/ pineck
coꝛde ſuo: vt ſecuri poſſitis dicere: Dimitte cunię quã inde iudas reijcit:hinc phariſei in Pp Gaſduaßh
nobis debita noſtra:ſicut ⁊ nos dimittimuſ loculos nõ recludunt. Juſti enim ſanguinis bngoren
debitoꝛibus noſtris. Caſtitatẽ aũt ante olia pꝛeciũ ꝑtimeſcit iniquitas poſſidere: conſi⸗ lid non beb
cuſtodite:gulam refrenate:ebꝛietatem fugi- liũ tamen ineunt phariſei:vt ex ea ager ſigu alennuaf
te:pauperibus ſᷣm quod vires ſupetunt ele li comparet᷑:in quo ꝑegrinoꝛum coꝛpoꝛa col/ (emaluc)
moſynas date. Et hoc ante omnia rogo fra- locent᷑.Qð quidẽ ꝓuidentia dei factum pu⸗/G limitocor⸗
tres chariſſimi:vt gaudiuʒ quod nobis huc to:vt pꝛecium ſaluatoꝛis non peccatoꝛibus ſtosſingrlon
uſq; de veſtra deuotione feciſtis:in die cra- ſumptũ pꝛębeat:ſed pereginis requiem ſub/ Aosſcleuat
ſtina:id eſt in paſſione domini compleatis. miniſtret:non ſacrilegis ſit ad luxũ: ſed de/ Uerehnſtiin
Mattb.io· Non enim qui cęperit ſed qui perſeueraue/ functis ſit ad ſepulchꝛũ:vti iam exinde chꝛi/ cienn
. rit vſq; in finem: hic ſaluus erit. Et ideo ſic ſtus ⁊ viuos ſanguinis paſſione redimat:et Obeenies
agere debetis: ne per vnius diei negligen, moꝛtuos pcioſa poſſeſſione ſuſcipiat. Pꝛe/ elitenr.
tiam perdatis:quod per totam quadrageſi/ cio ergo dominici ſanguinis ager figuli com Pbpoleſiotbe
mam acquiſiſtis. Sic eſt enim tota quadra / parat᷑.Legimus in ſcripturis ꝙ totius gene iprr
geſi ma abſtinere:oꝛare vel pſallere:⁊ in paſ/ ris humani ſalus redempta ſit ſanguine ſal/ . uonſinoo
ſione domini: id eſt in paraſceue de eccleſia uatoꝛis:ſicut ait apoſtolus petrus: hoc ſci/ 1· Petri. · Alentbi,
ſe ſubtrahere: quomodo ſi aliquis cum grã/ entes quia non coꝛruptibilibus auro vel ar/ nninn
di laboꝛe ſtudeat terram colere:⁊ meſſem nõ gento redempti eſtis de vana veſtra cõuer/ ülnti
mereatur accipere.Et ideo rogo vos vt nul- ſatione paternę traditionis: ſed pᷣcioſo ſan / Unnen
lus ſe de eccleſia ſubtrahat: niſi foꝛte quem guine quaſi agni immaculati ⁊ incõtamina/ llarun
aut coꝛpoꝛis infirmitas:aut grandis ⁊ publi ti ieſu chꝛiſti. Igitur ſi pꝛeciũ vitę noſtrę ſan ietndn
ca neceſſitas tenuerit occupatum. Ipſe em̃ guis eſt domini: Vide ergo quia illo non tã tnihn
in paſchali ſolennitate legitimum gaudium redempta ſit agri terrena fragilitas: qᷓ; totiꝰ iſ ſen
poterit celebꝛare:qui in paſſione domini ſe mundi incolumitas ſempiterna. Ait namq; Ene
noluit de eccleſię conuentu ſubtrahere.AQui euangeliſta: Hon enim venit chꝛiſtus vt iu/ JYob̃.5. mi W
me in hac ſuggeſtione libenter audierit: con dicet mũduʒ: ſed vt ſalue᷑ mũdus ꝑ ibſum. ſhaſei

fido ꝙ illi deus et in hoc ſęculo et in futuro

Vide inquã ne pecunia illa nõ tam compa/

otelsd

„ — „ „» 1 „ „ . 4 „ — * N
gloꝛioſa pꝛęmia recõpenſabit: qui cum pa⸗/ rati ſit agri parua poꝛtio:qᷓ; totius mũdi co/ numn
tre ⁊ ſpirituſancto viuit ⁊ regnat in ſęcula ſę/ pioſa poſſeſſio:ſicut ait dauid ꝓpheta:Po/ Ps.2. eun n

5,

“

2
E

fnmse
unicrpet⸗
ODpr ſanen 1
dodinaen
shgl⸗
üͤtſesen⸗
Daliggl

Dendei

fatpin
Adniſemd.
leceniſan⸗
nortelucier
Cila Sa⸗
nyeliani.
inmadente
nleis:lalte
1. Dionten
Abegethetuh
hninceſtpe
inepomin
ninſanguns
ſicen coſ⸗
reaageſo
ncopornl
eifnnnzb
geccancbes
regtienſi⸗
utieſcde
nerintechn
geſelinae
piu. pe

–—
=

ſtula a me et dabo tibi gentes hereditatem

tuam: ⁊ poſſeſſionem tuam terminos terrę.
ChAger ergo iſte mundus hic totus eſt:in quo
nos diſperſi et diſſeminati domino fructum
voni operis germinamus. Sed ſi foꝛtaſſe ꝑ/
quiras a me: ſi ager mũdus eſt:quiſ nam ſit
figulus qui mũdi poſſit habere dominatũ:
MNMöBiſi falloꝛ:ipſe eſt figulꝰ:qui vaſcula coꝛpo/

ris noſtri fecit ex limo: de quo dicit ſcriptu/

Seſ.2. fa:Et fecit deus hominẽ de limo terrę. Ipſe

eſt ſigulus qui carnium noſtrarũ ænoſum

lutum vapoꝛe ſui ſpiritus animauit: ⁊ mate-

riam fluidam atq; terrenam igneo caloꝛe de/
coxit. Ipſe inquã eſt figulus qui nos ꝑ ma/
nus ſuas foꝛmauit ad vitam:per chꝛiſtũ ſuũ
refoꝛmauit ad gloꝛam: ſicut ait apoſtolus:

2. Corj. 3. Ad eãdẽ imaginẽ refoꝛmamur de gloꝛia ad

gloꝛiam: ſcilicet vt qui a pꝛioꝛe factura pꝛo/
pꝛijs vitijs coꝛruimus: in ſecnuda natiuita/
te figuli huiꝰ materia reparemur:hoc eſt qui
per adę tranſgreſſionẽ in moꝛtem cecidimꝰ:
per ſaluatoꝛis gratiam denuo reſurgamus.
Ipſe plane eſt ſigulus: de quo dicit beatus

Ro.9. apoſtolus: Hũquid dicit ſigmentũ ei qui ſe

finxit: quare me feciſti ſic:Et iterum: Mun/

quid non habet poteſtatem ſigulus luti ex

eadem maſſa facere aliud quidem vas in ho

noꝛem: aliud vo in cõtumeliam? Ex eodem

enim luto coꝛpoꝛis noſtri deus tamen ꝓ me⸗
ritis ſinguloꝛum alios cuſtodit ad regnum:
alios reſeruat ad pgnam. Juſte itaq; figuli
ager chꝛiſti ſanguine emptus eſt:peregrinis
inqᷓ; qͥ erant ſine domo ⁊ patria:⁊ his qͥ toto
oꝛbe exules iactabant᷑ reqͥes chꝛiſti ſangui-
ne ꝓuidetur. Et quibus non eſt in mundo

D poſſeſſio: his in chꝛiſto fit ſepultura. Iſtos

autẽ peregrinos quos eſſe dicimus: niſi de/
uotiſſimos chꝛiſtianos: qui renũciantes ſę/
culo:⁊ nihil poſſidentes in mundo:in chꝛiſti
ſanguine requieſcũt. Chꝛiſtianus enim qui
mũdum nõ poſſidet hic: totum poſſidert ſal/
uatoꝛem. Ideo autem peregrinis chꝛiſti ſe/

pultura pꝛomittit᷑:vt qui ſe a carnalibus vi/
tijs tanq; peregrinũ et alienum cuſtodierit:
is chꝛiſti requiem mereat᷑. Sepultura enim

chꝛiſti quid eſt aliud niſi requies chꝛiſtiani:
Mos ergo peregrini in hoc mundo ſumus:⸗
tanqᷓ; hoſpites ĩ hac luce verſamur: ſicut ait

2. Cor.S. qpoſtolus dicẽs:Etenim dum ſumus in coꝛ/

poꝛe ꝑegrinamur a domino. Peregrini inq;
ſumus:et nobis ſaluatoꝛis empta eſt ſepul⸗

Ro. s.tura.Conſepulti enim ſumus:ſicut ait apo/⸗

il Ber. C. xXIX. Feria quinta in cena dñi: Ger. III

ſtolus:cum illo per baptiſmum in moꝛtem.
Baptiſmus igitur chꝛiſti nobis eſt ſepultu/
ra:in quo peccatis moꝛimur: criminibus ſe/
pelimur:⁊ veteris hominis conſcientia reſo/
luta in alteram natiuitatem rediuiua infan/
tia reparamur. Baptiſmus inquã ſaluato/
ris nobis eſt ſepultura: quia ibi perdidimuſ
qð ante viximus:et ibi denuo accipimus vt

viuamus. AMagna igitur ſepulturę huiꝰ eſt
gratia: in qua nobis ⁊ vtilis moꝛs infert᷑: et

vtilioꝛ condonat᷑. M.agna inquã ſepulturę
huius gratia:quę ⁊ puriſicat peccatoꝛem: et
viuiſicat moꝛientem. L

¶ Eodẽ die: De fide recta: Ser. ill Sermo

⁊ hanc vnam eſſe diuini nominis trinitatẽ:
patrem nõ eſſe filium:ſed habere filium qui
pater non ſit:filium nõ eſſe patrem:ſed filiũ
dei eſſe natum: ſanctũ quoq; paraclitũ eſſe

q̃ nec pater ſit ipſe nec flliꝰ:ſed a patre filioq;
ꝓcedat. Eſt ergo ingenitus pater: genitꝰ fli /
lius: nõ genitus ꝑaclitus: ſed a patre ⁊ filio

ꝓcedens. Pater eſt cuius vox hęc eſt audita

a patre exiui et veni in hunc mundũ. Para/

clitus eſt ipſe de quo ſiliꝰ ait: Miſi abiero ad Abis

patrẽ paclitꝰ nõ veniet ad vos. Hhãc eſſe tri-

nitatẽ ꝑſonis diſtinctã: indifferentẽ. Pꝛęter

illam nullã diuinã eſſe naturã vel angeli vel

ſpũs vel virtutis alicuiꝰ ꝗᷓ deus eſſe credat᷑.

Hhüc igit᷑ filiũ dei deũ natũ a patre:⁊ eſſe pᷣn/

cipiũ: Patrẽq; illũ ſanctiſicaſſe in vtero ma/
rię virginis:atq; ex ea vnũ hoĩem ſine viri ſe
mine generatũ: Id eſt:ſuſcepiſſe dũm noſtꝰ

ieſum chꝛiſtũ nõ imaginariũ coꝛpus: aut foꝛ
ma ſola cõpoſitũ:vᷣ ſolidũ:Atq; hũc ⁊ eſuriſ-

ſe ⁊ ſitiſſe ⁊ doluiſſe ⁊ fleuiſſe:et oĩa coꝛpoꝛis
exercitia ſenſiſſe. Poſtremo cruciſixũ: moꝛ/ Mattß. 27.
tuũ ⁊ ſepultũ: Tertia die reſurrexiſſe:cõuer et.28.

ſatũ poſtmodũ cũ diſcipulis: Quibꝰ ſanctũ
paclitũ miſit dũ ad cęlos aſcẽdiſſet.hhunc ſi/

lium homiĩs nũc vocari.Reſurrectionẽ verã
humanę credimus carnis. Animã hominis
non diuinam eſſe ſubſtantiã vel dei patris:
ſed creaturã diuina voluntate ꝓlapſam. Si B

quis ergo dixerit atq; crediderit a deo om-
nipotente mũdum hunc factum non fuiſſe:
ag 5

Regimus in vnũ deum patrem ⁊ fi- C·
lium ⁊ ſpiritũſanctũ:viſibilium ⁊ in-
iſibilium factoꝛem: ꝑ quem cretta
ſunt omnia in celo ⁊ in terra. hũc vnũ deũ:

de celis: Hic eſt filius meus dilectus:in quo Matth. z.
mihi bene cõplacui. hic ſilius eſt qͥ ait: Ego Job.16.

4

Bancti luguſtini de tempoeꝛeꝛ·

thema ſit.Si qͥs nõ dixerit pr̃is ⁊ filij ⁊ ſpũſ/

occaſiõe ſalutis erecta eſt.hhęc em̃ crux inuu
merabiliũ nobis bonoꝛuʒz extitit cauſa.hęc

. eecnil
atq; eius omnia inſtrumenta: anathema ſit. ſanctivnam diuinitatem: parem maieſtatẽ· ennsll
Si quis dixerit atq; crediderit deum patrey potentiã: vnam gloꝛiaʒ: dominationẽ:vnũ cpugnune
eũdem filium eſſe vel paraclitũ: anathema regnum atq; vnam voluntatem: anathema (ciitude
ſit. Si quis dixerit atq; crediderit deum ſi/ ſit.Si quis tres perſonas non dixerit veras Mtrden
lium eũdem eſſe patrem vel paraclitũ: ana patris ⁊ filij ⁊ ſpirituſſancti ęquales:ſemper inicnni
thema ſit.Si quis dixerit atq; crediderit pa viuentes:omnia cõtinentes viſibilia ⁊ inui⸗ nmmii
raclitũ ſpiritũ eſſe patrem ſeu ⁊ filium:ana/ ſibilia:omnia potentes:omnia iudicantes: urunti
thema ſit. Si qͥs dixerit atq; crediderit ho/ omnia viuiſicantes: omnia facientes: omia miubmn
minem ieſum chꝛiſtum a fllio dei aſſumptũ queę ſaluanda ſunt ſaluantes:anathema ſit. ümiͤc
nõ fuiſſe:anathema ſit.Si quis dixerit atrc Si quis non dixerit adoꝛandum ſpiritũſan)/?q dttcte
crediderit filiũ dei deum paſſum fuiſſe:ana ctum ahomni creatura ſicut filium ⁊ patrẽ: oenit
thema ſit.Si quis dixerit atq; crediderit ho anathema. ſit. Si quis de patre et filio bene edin
minẽ ieſum chꝛiſtũ hominẽ impaſſibilẽ fuiſ/ nmſenſerit: de ſpiritu auteʒ ſancto nõ recte ha/ hnel aß
ſe:anathema ſit. Si quis dixerit atq; credi-/ buerit: hęreticus eſt. omnes hęretici de uhinn .
derit alterum deum eſſe pꝛiſce legis alteruzʒ filio dei et ſpirituſancto male ſentientes: in Menſhein
euangelioꝛũ:amathema ſit. Si quis dixerit ꝑfidia iudęoꝛũ ⁊ gentilium inueniunt᷑. ſi e
atq; crediderit ab altero deo mundũ fuiſſe quis patiatur deum patrem et deum filum ngün t
Señ.ᷣi.factum qᷓ ab illo de quo ſcriptuũ eſt: In pn / ⁊ deum ſpiritumſanctũ deos dici ⁊ non den ippmamnk
cipio fecit deus cęlum ⁊ terram:qui ſolus ve ꝓpter diuinitatem ⁊ potentiam vnam quã ngkegen
rus deus eſt: anathema ſit. Si quis dixerit credimus eſſe ⁊ ſcimus patris et filij ⁊ ſpiri- ℳsfuanſfnl
atq; crediderit coꝛpa hũana nõ reſurectura tuſſancti: anathema ſit. Si quis ſubtrahẽs unneg
poſt moꝛtẽ:anathema ſit.Si qͥs dixerit atq; aut filium aut ſpiritũſanctuzʒ:ita ſolum exi⸗ (Atiſeznie
crediderit animã humanã dei poꝛtionẽ vel ſtimet eſſe deum patrem dici aut credi vnũ (glüigntel
dei eſſe ſubſtantiam:anathema ſit. Si quis deum:anathema ſit. Mrpſni
aliquas ſcripturas pꝛęter eas quas catho/ ⸗ Mlauemſa
lica eccleſia recepit: vł auctoꝛitatẽ habẽdas ¶ Item in eadem feria: Homelia de naoumbine
eſſe crediderit:vł fuerit veneratꝰ:anathema eo quod ſe/ criptum eſt in euangelio Eetcungin
Cſit. Si quis non dixerit ſemꝑ patrem: ſemꝑ m Johanne⸗Andee diem feſtum pa zos. . zmoenie
fllium ⁊ ſempꝑ ſpiritũſanctũ eſſe: anathema ſchęſciens ieſus ⁊c̃.quę habetur in volinsek
ſit. Si quis non dixerit filium natum eſſe de expoſitione doctoꝛis bidem. Cthrnaltiuc
patre:id eſt de ſubſtãtia paterna:anathema UGMdUʒ Eücſbuiege
ſit.Si quis non dixerit verbũ dei filium dei tem eodem die alius ſermo de ſe. Ppeen
eſſe et deum patrem eius:et omnia poſſe:et ſalmo ſexageſimotertio:Exaudi Poͤ. 63. ucifnann
omnia noſſe:⁊ patri ęqualeʒ: anathema ſit. deus oꝛationem mea ⁊c̃.qui ſum⸗/ Plerofid
Si quis dixerit ꝙ in carne conſtitutus ſiliuus ptus ẽ de expoſitiõe doctoꝛis eiuſ- Mkofnan
dei cũ eſſet in terra ĩ cęlis cũ patre non erat: dem pſalmi. ð Rphenme
anathema ſit. Si quis dixerit ꝙ in paſſione 38 tosglier
crucis doloꝛem ſentiebat filius dei deus et 1 Item eodem die alius ſermo fa⸗ fiekrrnde
VYbil.2. non caro cum anima qu induerat foꝛmam ctus ad fratres i heremo: qui inter ealen
ſerui quã ſibi acceperat: ſicut ait ſcriptura: ſermones ad eoſdem habẽt.xxviij. haſtüche
anathema ſit. Si quis non dixerit ꝙ in car/⸗ Ga Aheſted
ne quam aſſumpſit ſedet in dextera patris eria ſexta In paraſceue:de cru/ Sermo Gne Serid
in qua venturus eſt iudicare viuos et moꝛ ce et latrone:Sermo I C. XXX peanntes
tuos:anathema ſit.Si quis non dixerit ſpꝛi ½Sä/ “OèGM MM Peginn
ritũſanctũ de patre eſſe vᷣe ac ꝓpꝛie ſicut filiꝰ Odierna die dominꝰ noſter fratres A futſiate
de diuina ſubſtantia: ⁊ deum verũ: anathe/ pependit in cruce: et nos epulamur Wattb.27. Abei ſ
ma ſit.Si quis dixerit ſpiritũſanctũ facturã diſcatis qm crux chꝛiſti ferię ſũt e n
D aut per filium factuʒ:anathema ſit.Si quis nũdinę ſpiritales.Antea nãq; crux nomẽ cõ hetn
non dixerit omnia per filium ⁊ ſpiritũſanctũ dẽnatiõis erat: nũc vᷣo facta ẽ res honoꝛis.
patrẽ feciſſe:id eſt viſibilia ⁊ inuiſibilia: ana Pꝛius in dãnatiõe maledicti ſtabat: nũc in tl

Uin NKoncgin
Vbhoeſe
MRerezdon

.

Natnondei
mangi
aflitton⸗
isſuboth
uuſolunet⸗
uci

vonelede
euungelo
gfeſtunpe
babeweln
biden.

ſemod

oEudi

guiſun,
worss el⸗

ſenmo ſn
gniihen
häi

Ber. C.xxx. Feria ſexta in paraſceue:G

nos de erroꝛibus liberauit: hecnos ſedẽtes
in tenebꝛis illuminauit: hęc nos ex diabolo

expugnatoꝛe recõciliauit deo: ⁊ ex alienatis

reſtituit in domeſticos: De longinquis ꝓxi/
mos fecit:de ꝑegrinis reddidit ciues.hheęc ẽ
inimicitiarũ interemptio:pacis firmamẽtũ:

⁊ omniũ nobis bonoꝝ theſaurus. Pꝛopter

hanc iam nõ erram in ſolitudinibꝰ: viã em̃

veritatis agnouimꝰ*:nec iam extra regnũ ſu/

JZoh. I0.

B

1.Cor. 5.

Pös. 117.

mus: ianuã em̃ regis intrauimꝰ. Jam igni/
tas diaboli ſagittas non timemꝰ. Vntẽ em̃

viteę quo extinguerent᷑ inuenimus. Pꝛopter
hanc iã in viduitate nõ ſumus:ſponſum em

recepimus. Nõ expaueſcimꝰ lupũ:qꝛ bonũ
paſtoꝛẽ inuenimꝰ.Ego em̃ ſum ait paſtoꝛ bo
nus. Pꝛopter hanc nõ foꝛmidamꝰ tyꝛannũ:
regi em̃ adhęremꝰ. Pꝛopter hanc diẽ feſtum
agimus:crucis memoꝛiã celebꝛantes. Ita ⁊

magiſter gentiũ docet ꝓpter crucẽ annua fe

ſta conſtitui.Epulemur inquit nõ in fermen
to veteri:neq; in ſermẽto malicię ⁊ nequicię
ſed in aʒymis ſinceritatl et veritatl. DPeinde
cauſã agendę ſolẽnitatis adijciens ait: &m̃
paſcha noſtrũ ꝓ nobis imolatus ẽ chꝛiſtus.
Vbi autem ſacriſicium:ibi ⁊ interẽptio pec/
catoꝛum:ibi reconciliatio dei fiet. Nox lęti/

cigę ⁊ ſalutis:in tabernaculis iuſtoꝛũ.Sed et
oñimnis terra letetur: paſcha noſtrũ ꝓ nobis

Heb. 9.

imolatus eſt chꝛiſtꝰ. Et vbi ĩmolatꝰ eſt: Di/

cito:in alritudine crucis. Mouũ eſt altare ſa
criſicij huiꝰ:qm̃ ⁊ imolatio noua ⁊ admirabi
lis. Ipſe em̃ ⁊ hoſtia erat ⁊ ſacerdos.hoſtia
quidẽ ſᷣm carnẽ:ſacerdos vo ſᷣm ſpm̃. Idem
ipſe ⁊ offerebat quidem ſe ſᷣm ſpiritũ:offere/⸗

bat᷑ vo ᷣm carnẽ. Audi igit᷑ nic quõ vtra;

hęc manifeſtauerit paulus.Omnis inqͥt ſa/
cerdos qui ex homibꝰ accipit᷑: ꝓ homĩb cõ/
ſtituet᷑: vnde neceſſariũ eſt:vt ⁊ ipſe habeat
qð offerat.Ecce ipſe offerebat ſeipſum.Ali/
bi dictũ eſt: QAm̃ dñs ſemel oblatꝰ eſt ꝓ ob/
latione ſui: deinceps vt multoꝝ auferat pec
cata. Secũdo vo ſine peccato videbit᷑ his:qͥ
expectant eũ in ſalutẽ. Ecce iſtic oblatus ẽ:

Cibi ſeipſum obtulit. Vidiſti quõ ſimul ⁊ ho/

Eſa. S5ʒ.

Zucj. 22.

Heb. 13¾⸗

ſtia ⁊ ſacerdos factus ẽ:⁊ altare erat crux.Et
cuiꝰ rei cauſa nõ in templo offert᷑ hec hoſtia:
ſed extra ciuitatẽ ⁊ extra muros:vt illud ad/
impleret᷑ qð ſcriptuʒ eſt: Am̃ inter iniquos
deputatꝰ eſt. Cuiꝰ igit᷑ rei cauſa in altitudi⸗

Hb hoc ſcilicet vt aeris naturã mũdaret: ꝓ/
pterea non in altari:nec tecto ſuꝑpoſito:ſed

ne crucis ĩmolat᷑:et nõ ſub tegmine ędiſicij-

ſub celo. Aer em̃ purgabat᷑: cũ in altitudine
imolaret᷑ ouis. Terra etiã purgabat᷑:qꝛ ſtil⸗

er.J

labat ſanguiſ dñi ſuꝑ eã: Ideo nõ ſſ tegmie

neq; in templo iudęoꝝ: vt nõ ſubtraherẽt ſa

criſiciũ ſalutare iudęi. Neq; exiſtimes ꝓ illa
tantũmodo gente hanc hoſtiã offerri. Pꝛo/⸗
pterea em̃ extra ciuitatem ⁊ extra muros:vt

intelligas qm̃ cõmunis eſt hoſtia ꝓ genere
humano oblata:⁊ ideo cõmunis eſt puriſica

tio: non ex aliqua parte quẽadmodũ fuerat

in iudęis. MNã iudeis ideo pᷣcepit deus relin/
quere vniuerſam terrã: ⁊ in vno loco offerre

ſacriſcia ⁊ vota reddere: qm̃ ĩmũda erat tũc
vniuerſa terra fumo ararũ nidoꝛe buſtoꝛũ:
cęteroꝛũq; coinquinatoꝛũ: eoꝛũ quę de pꝛo/

phanis gentiliũ ſacrilegijs inferebant᷑ ſuper

eã. Nobis vo iã quõ chꝛiſtꝰ adueniens vni/
uerſam terrã expiauit:oĩs locus oꝛatoꝛiũ fa/
ctũ eſt:Et idcirco beatꝰ paulus hoꝛtat᷑ ⁊ ſci/
pit ſine intermiſſiõe oꝛare vbiq; dicẽs: Vo⸗/
lo oꝛare viros in omni loco leuãtes manus

ſanctas. Vides quõ mũdatus eſt oꝛbis ter/

rarum. Et ideovbiq; ſanctas manus leuare
poſſumꝰ: qm̃ vniuerſa terra ſanctiſicata eſt:
vt ſanctioꝛ ſit qᷓ; illa quę ĩ interioꝛibꝰ templi
veteris erãt ſanctaſanctoꝝ. Ibi nãq; irratio
nabile aĩal ouis offerebat᷑:hic aũt ſpiritalis

eminẽtioꝛ ſãctiſicatio:idcirco feſtiuitas epu⸗/
lationis eſt crux chꝛiſti. Vis diſcere et aliud
crucis beneſiciũ? Paradiſũ ante quinq; mi/
lia vel ampliꝰ fere annos clauſum:hodie no
bis aperuit. In hac em̃ die ⁊ in hac hoꝛa la/
tronem introducẽs chꝛiſtꝰ:duplex beneficiũ
oꝑatus eſt: vnũ quidẽ qꝛ ꝑadiſum aperuit:
aliud vo qꝛ latronẽ introduxit. odie reddi
dit nobᷣ patriã pᷣncipalẽ: hodie reduxit nos
in ciuitatẽ paternã: ⁊ ęternã domũ redona⸗
uit cõmuni hoĩm naturę. Hodie mecũ eris ĩ
ꝑadiſo.Quid dicis?:Crucifixꝰ es:⁊ clauis cõ
fixus: ⁊ ꝑadiſũ ꝓmittis? Ita inqͥt vt in ipſa
crucevirtutẽ meã agnoſcas:qm̃ res heęc triſti
cię videbat᷑: vt nõ in crucis lignũ attẽdas:vᷣ
virtutẽ eiꝰ qͥ cruciſixꝰ ẽ diſcas. In cruce hoc
miraculũ oꝑatus ẽ: vnde maxiĩe potẽtiã ſuã
declarat ompᷣs. Mõ moꝛtuũ reſuſcitãs: non
mari ⁊ ventis imperãs:nõ dęmones eijciẽs
cruciſixꝰ ⁊ cõſputat i facie: clauiſq; cõſixꝰ:
cũ iiurias ⁊ maledicta ſuſciꝑet: deriſus atq;

cõtemptꝰmalignã illã atq; longo ſceleꝝ vſu

obduratã latronis mentẽ ĩimutare ᷣualuit:

D

oblata eſt. Et quãto maioꝛ ẽ oblatio: tãto ⁊

E

Lucj.23.

vt ex vtroq; virtutẽ eiꝰ inſpicias. In eodem

Bancti luguſtini de tempoꝛe

em̃ tempoꝛe paſſionis cruciſxus vniuerſam
creaturã turbauit: et ſaxa dirupit: durioꝛem
vo lapidibus animã attraxit pariter ⁊ hono

Lucj.23. rauit dicens:hodie mecũ eris in ꝑadiſo. Et

F certe cherubin cuſtodiuit ꝑadiſũ:ſed hic etiã

Señ.ʒ cherubin dñs eſt. Flãmea rhomphęa obuol

uit᷑:ſed ipſe ⁊ flammę ⁊ gehẽnę ⁊ vitę ⁊ moꝛ/
tis poteſtatẽ habet. Et quidẽ nemo regum
aliquando paſſus eſt latronẽ homineʒ: aut
quẽq; alium eiuſdẽ naturę conſeruũ ſecum
aſſumens ita ĩ ciuitatẽ introducere:ſed chꝛi/
ſtus hoc fecit qui moꝛtis ⁊ diaboli victoꝛ:et
ſacratiſſimã ingrediens patriã ſecum latro/
nẽ introducit:nõ cõculcans paradiſum iſtiꝰ
pietatis opere ſed honoꝛans: neq; ↄfundẽs
latronis introitu illuſtrãs.HHonoꝛ nãq; ꝑa
diſi eſt:talẽ dominũ habere qui etiã latronẽ
dignũ facere poſſet paradiſi delitiaꝝ.Eteni
cum publicanos et meretrices introduceret
in regnũ cęloꝛũ: non confudit ſed extulit re/
gnum cęloꝛũ:neq; deiecit ſed potius hono/
rauit ꝑadiſum. Honoꝛ enim vt dixi eſt para/
diſi talem habere dominũ: qui et latronem
dignũ facere poſſit delitijs ⁊ poſſeſſione pa/
radiſi. Lalis eſt em̃ domini regnũ cęloꝛũ:vt
⁊ meretrices ⁊ publicanos ita ꝓbabiles red
dat:vt digni apareãt gratia et gloꝛia ꝗ̊ illic
eſt.Quẽadmodũ enim medicũ tũc maxime
admiramur: cum viderimus eum difficiles
hominũ valitudines curantẽ:moꝛtiſq; peri/
cula medendi arte vincentẽ:ita ⁊ chꝛiſtũ ad/

mirari iuſtum eſt:quãdo inſanabilia vulne/

ra in coꝛpoꝛibus ⁊ mentibus curat: quando
publicanũ ⁊ meretricẽ ad tantã ſanitatẽ per
ducit:vt etiã celo dignos oſtendat.Et quid
tali dignum quiete egerat latro:vt poſt cru-
cem quã meruerat: repẽte paradiſo dignus
iudicaret᷑i Vis bꝛeuiter dicam virtutẽ fidei
eius? Quãdo petrus negauit deoꝛſum: tũc
ille cõfeſſus eſt ſurſum. Et hęc non vt accu⸗
ſans beatiſſimũ petrũ locutus ſũ: qð abſit:
ſᷣ latronis magnanimitatẽ oſtẽdere volẽs.
Nam ille diſcipulꝰminas abiectę puellę nõ
ſuſtinuit: latro vᷣo multitudinẽ totiꝰ populi
vidẽs circũ ſtantẽ:⁊ clamantẽ inſanas blaſ/
phemias ⁊ owꝛobꝛia atq; maledicta iaculã-
tem:nõ attẽdit illis:nõ cogitauit viſibilẽ ab
iectionẽ eius qͥ cruciſigebat᷑: ſed oculis fidei
hec cũcta trãſcurrens:⁊ vt abiecta ⁊ leuia ve
ritatis ipedimẽta pᷣteriẽs ⁊ reliquẽs:cogno⸗/

Lucj.23. uit dñm cęli:⁊ ait dicens: M0nmẽto mei dñe

in regno tuo.Ne ergo bꝛeui cõmemoꝛatione

dimittamꝰ latronẽ iſtũ:neq; ↄfundamur do
ctoꝛẽ accipere:quẽ dñs nr᷑ nõ erubuit pꝛimũ

in ꝑadiſũ introducere: He inq; erubeſcamꝰ

magiſtrü habere hoiem: qui ante omnẽ ge/
neris humani naturã meruit dignus haberi

regno cęloꝛũ. Sed ſingula intentiꝰ diſquira
mus vt virtutẽ crucis agnoſcamꝰ. Nõ dixit
ad eũ dñs quẽadmodũ ad petrũ: Veni poſt Matth. 4.
me faciã te piſcatoꝛẽ hominũ. Nec dixit ad
eum quẽadmodũ ad duodecim diſcipulos:
Qm̃ ſegebitis ſuꝑ duodecim thꝛonos:iudi⸗ Mattb.19.

cantes duodecim tribus iſrael:ſed ne quale-
cũq; verbũ dignatꝰ ei dicere:nullũ miracu/

lü oſtẽdit:nõ moꝛtuũ reſuſcitatũ: nõ demo

nẽ expulſũ:nõ mare obediẽs:nõ deniq; ali-
quid aut de regno cęloꝛũ ei locutus: aut de
gehẽna cõminatꝰ eſt:⁊ pꝛioꝛ omniũ latro cõ

feſſus eſt eũ:⁊ hoc alio expꝛobꝛãte fecit. Im/
pꝛoperat ei ⁊ ille alius latro. Audiſti latronẽ

⁊ latronẽ:ambos in cruce:ambos cõuerſati/
one latronũ: ambos ex eadem malignitate
veniẽtes:ſed iã nõ ambo in hiſdẽ mẽtibus
⁊ meritis ſunt cõſtituti.Mã aliꝰquidẽ regnũ
adipiſcebat᷑:alius vᷣo in gehennã mittebat᷑.
Ita ⁊ pꝛidie in diſcipulis ſile diſcrimen fuit.
Nã ⁊ iudas quidẽ diſcipulus fuit vt illi vn/
decim: ſed illi quidẽ dicebant dño: AVbi vis

paremꝰ tibi paſcha mãducare: iſte vᷣo ſe ad

tradendũ dñm pſparabat et dicebat: Quid
vultis mihi dare:et ego vobis eũ tradã: Et

illi quidẽ ad miniſteriũ diuinũ ſe ſ̃parabãt:

bic aũt ad tradendũ feſtinabat. Ita⁊ in hoc
loco latro ⁊ latro:ſed vnꝰ quidẽ impꝛopera/
bat:alius adoꝛabat. Alius blaſphemabat:

alius laudabat:⁊ blaſphemantẽ coꝛripiebat

dicẽs: Nec times dñim tuũ? Vidiſti ſiduciã
latronis: vidiſti liberam volũtatẽ in cruce.
Audiſti philoſophiã in tribulatiõe: ⁊ reuerẽ
tiã diuini timoꝛis in ſuplicio. Qm̃quidẽ in

ſemetipſo erat et clauis cõfixus:nõ ſaucium

intellectũ neq; cõſixũ ſenſũ habebat. Quis
nõ admiret᷑ ⁊ cõpungat᷑: Hõ ſolum em̃ qð in
ipſo erat:ſᷣ ⁊ ea ꝗ̊ circa ſeipᷣm erãt relinquẽs:

de alto curã gerebat ĩ cruce:doctoꝛ effectꝰ:et

coꝛripiẽs ⁊ dicẽs:Hec times dñm tuũ? Noli
inquit attendere iudicio huic qð deoꝛſũ eſt:
alius iudex inuiſibilis eſt. Me ergo conſide/
res:qꝛ deoꝛſum a iudice moꝛtali cõdemnatꝰ
eſt:non enim talia ſunt ſuperna iudicia.hic
aũt in terreno iudicio:⁊ iuſti cõdemnabunt᷑:
? iniuſti effugiũt:⁊ rei dimittunt᷑:⁊ innocen/
tes puniunt᷑. Volẽtes nãq; ⁊ nolẽtes multũ

Anbun

nunglutn
untenclen
lttinhi
otonbit
ſialotmß
tusneg M⸗
nur deni
eountans
ſ helpeete
tonogene
Cruprotune⸗

Pemeludcin

loricliiore
Toalldecn

ligoüiſti⸗
Cesncrnqn

geudencöten

Pameteik.
Pneteyiun;

WVlleñs
Colgeſapſu

Ciineunna;
usopobart
ghinctinpto

pororniſae

ſeäſiehöͤn

obleotende

Nnnendtsce
ſent dimc
Cunosgliie
geecimine

66 Mikgron

nngninluig

1 Penoin

ſelllguut
Alläüted
ſblinaigeſt
o Höckan

gizoch

lipenati
ſtconieſio
leſugen
Ndeledvenn
Aitaopdone
mhilhre⸗ D
Geggnoe
Gockedane
Cpipann
gad igrl
uunnge

.

Dincnnn
delltmn
ncenheen
ameonni,
tdigusdihn
hunpnign

n inn
cüAer⸗

Bentn
ndſchlen

hNthonesiute

elſed gecte
tanienödenn
8Nodenigl⸗

lanms de —. .

ommniülgndch
dritefenn n
Audiſtilnoni
nboschvanten
en mulgnine
nbilce gäubus
tanidingi⸗
Nenni ninc,
edlainenfin.
sfuitytin
rdio TDie
eririoſet
lebat Al

seüadeen

üſeipedi
u. Zanübe
ideingopen
huſohenahn
metonen

Didifiiiſ

fötatiſnane,
ride n
Qügutin
monöſwcun
Nchl C
imati
grittelnge⸗
vantichi
düͤn nicht

errant qui iudicãt. Ignoꝛãtes em̃ iuſticiã ſe/
ducunt᷑: vel certe ſciẽtes ꝑ auariciã coꝛrum/
punt᷑ vt ſanguinẽ inocentẽ vendãt. In ſuꝑ/
nis vo nihil taie. Judex em̃ iuſtus eſt:⁊ iudi
ciũ eius tanq; lumẽ ꝓdijt non habens tene/
bꝛas neq; ignoꝛantiã. Vt & nõ diceret: qm̃
damnatꝰ deoꝛſũ in terris: ⁊ abiudicatꝰ ẽ pę/
ne: ꝑduxit eũ ad iudiciũ ſuꝑnũ: cõmemoꝛa/
ult tribunal üllud hoꝛribile tantũ nõ dicens
ſibi: Reſpice te et nõ poꝛtabis ſententiã dã/
nationis ęternę: nec ſtabis in ſoꝛte ndicum
coꝛruptoꝛuũ: reſpiciens ad ſalutẽ futurã in ſu/
R pernis iudicium. Vidiſti philoſophiã latro/
nis:vidiſti intellectũ ⁊ doctrinam: ſubito in
ictu oculi de cruce in cęlũ tranſiliuit:ita iã ex
abundatia receptę iuſticię ꝓximũ illũ vel ſo
ciũ quõdã ſuũ arguens vr diceret ei: Mõ ti-
mes inquit qm̃ in ipſo iudicio ſumus: id eſt
in eadem cõdemnatione? Bõne inqᷣt ⁊ tu in
ipſa cruce es? & obꝛẽ in quo ſociũ increpas
penę:teipſum ꝓ illo reum ſtatues?: Quẽad/
modũ em̃ is q in peccatis eſt:ſi alios audeat
