cęloꝛum. Reſponde ſi potes:ſed rationem
affer: hac em̃ te gloꝛiari delectat. Ego iſtã

quęſtionẽ pꝛofundam ſentio:⁊ ad eius fun

dum rimandum vires meas idoneas non
agnoſco. Libet me et hic exclamare quod
paulus: O altitudo diuitiarũ. Paruulus Go. 1i
non baptiʒzatus pergit in damnationem:
apoſtoli em̃ verba ſunt: Ex vno in cõdem/ So.5⸗
nationẽ. Mon ſatis inuenio dignam cau/
ſam:quia non inuenio: non quia non eſt.
Vbi ergo nõ inuenio in pꝛofundo pꝛofun/
dum:attẽdere debeo humanã infirmitatẽ:
non damnare diuinam auctoꝛitatem. Ego
pꝛoꝛſus exclamo: nec me pudet: O altitu/ So.ni⸗
do diuitiarũ ſapientię et ſcientię dei: q; in⸗
ſcrutabilia ſunt iudicia eius:⁊ inueſtigabi/
lesvię eius.Quis em̃ cognouit ſenſum do
mini:aut quis cõſiliarius eius fuit:aut qᷣs
pꝛioꝛ dedit illi:⁊ retribuetur ei? Quoniã ex
ipſo ⁊ per ipſum et in ipſo ſunt omia: Ipſi
gloꝛia in ſęcula ſeculoꝛum amen.Ego infir
mitatem meã his verbis munio: ⁊ hac cau
tela circũſeptus:aduerſus ſagittas ratio
cinationum tuarum miratus aſſiſto. Sed
tu bellatoꝛ:hoc eſt foꝛtiſ ratiocinatoꝛ:huic
reſponde qui tibi dicit: Pꝛoꝛſus innocens

—

Pene

muſuee
opriot
nubrn
hocckilfi
Eeulguͤbe
Vuteſett⸗
yention
Auvonin
unckſt
ſenſngsed
ſbopobo.
goutaten
ſenineerpe
aunplegor.
usineaſin
Cuucnmp⸗
oetinegu
Nigküͤmn
bepiung
guuncrun
lschonid
poſaanus.
nnonshun

ta. Bunire

NEceſen
ſtannsere
Ceumur
winaeinre

Pes lumt hid

ſpitrnſane
fun. Don
llnocht
nerenbhite
ſibono
Huncven
ſihalen
musintenn
lloſtenter
mnbiring
llhronbe
inein
ln lce
chint
ſukerdede
ainii
hndhn
enangt
dpenaſen
detlente
kloan
ngkpann

umlnctt
euten ſölnntt
ekdepenair
Ackdefnntug
uſpenßen
1alhꝛck. bee
Wweyegnngnn
orulun nuu
nniüunae⸗

Nn bapcz

xein weſten
ereücin n
lpotenſchmnnn
an denn l
nſnotaicuis
õ
tbranumrgt
gtin nuii

1 tondin

umnd en
rluhi
Emwinchgri
unmiſinin

umlun i/
iein

.

N

De verbis Apoſtoli

paruulus et immunis ab omni peccato: et
pꝛopꝛio ⁊ oꝛiginali:non ſolum vitam ęter/
nam habebii:ſed etiam regnum cęloꝛum.
Hoc eſt iuſtũ. Qui nihil mali habet: qua/

E re aliquid boni nõ habet:?Sʒ ſcio inquis.

Vnge ſcis? Quia dominus dixit. Tandẽ
veniſti. Non ergo quia tu ratiocinaris:ſed

quia dominꝰdixit.Laudo hoc plane:quia

ſanum eſt: ſicut homo non inueniſti ratio/
nem:ſugis ad auctoꝛitatem. Aꝛobo:pꝛoꝛ
ſus apꝛobo.Bene facis:non inuenis:ad
auctoꝛitatem fuge: non ibi te perſequoꝛ:
non inde expello:immo fugientem recipio
et amplectoꝛ. Pꝛofer ergo auctoꝛitatẽ: ſte/
mus in ea ſimul contra cõmunem inimicũ.
Quia enim paruulus non baptiʒatur: nõ
intrat in regnum celoꝛum: ⁊ tu dicis ⁊ ego.
Illi igit᷑ cõmuni aduerſario qui dicit non
baptizatum paruulum intraturum in re/
ghnum cęloꝛum reſiſtamus ambo: ⁊ aduer-
ſus eius inſidioſiſſima iacula ſcutum fidei
pꝛoferamus.Cedant pauliſper coniecturę
rationis humanę: aſſumantur arma diui/

Epbᷣ.s. na. Aſſumite inquit apoſtolus: armaturã

dei. Ecce ſimul dicamus huic homini. Chꝛi
ſtianus es: Chꝛiſtianus inquit. Audi euã-
gelium qui vis non baptiʒatos paruulos

mittere in regnum celoꝛum: audi euange/
Joõ.ʒi lium: MNiſi quis renatus fuerit ex aqua et

ſpirituſancto:non intrabit in regnum celo
rum.Domini ſententia eſt:huic nõ reſiſtit
niſi nõ chꝛiſtianus. Repulſus eſt ille:rema
net mihi tecum certamen: ⁊ foꝛte vnde vi⸗
ciſti bono illius: inde bono vinceris tuo.

Mam quem viciſti:ſi durus non eſt docui/

ſti. Holi ergo eſſe durus ⁊ tu:ſimul tenea/
mus interim ſententiã iſta: Miſi quis rena-
tus fuerit ex aqua et ſpirituſancto: non in/
trabit in regnũ cęloꝛum. Ideo inquis:par/
uulo non baptiʒato polliceri regnum dei
non poſſum:contra domini ſententiã aper
tam.Ecce quare dico:regnum dei non ha⸗-⸗
bebunt: Ecce quare dico:ideo baptizandi
ſunt vt habeant regnum dei. Ideo dicis⸗
Ideo inquit. Vide tamen pꝛopter illa quę
ſupꝛa diximus:ne foꝛte non inuenias vitã
gternam pꝛęter regnum dei. Multũ enim

aperta ſunt dicta de duabus illis partibꝰ:

dextera ⁊ ſiniſtra: vbi nullum in medio de/
dit locum vitę ſine regno. Parũ te hoc coꝛ
rigit:parum admonet:ipſam mecũ lectio⸗

nem vnde hanc ſententiam pꝛotuliſti pau/
lulum aduerte. Dixiſti enim te ideo regnũ
cęloꝛum non baptizatis pueris nolle pꝛo/
mittere:quia ſententia domini aperta eſt:
Niſi quis renatꝰ fuerit ex aqua et ſpiritu:
non intrabit in regnum celoꝛum. Mon ibi
aduertiſti cũ quęreret nichodemꝰ quomo/
do iſta fierẽt: id eſt quomodo renaſceretur
homo:quomodo denuo naſceretur:quoni
am non poteſt vtiq; iterum introire in vte/
rum matris ⁊ denuo naſci:quid audierit a
domino: quid audierit a magiſtro bono:
quid audierit erroꝛ a veritate? Inter cete-
ra enim oſtendens quẽadmodum fiat:etiã
ſimilitudinem poſuit:ſed pꝛius ait: Nemo F
aſcendit in cęlum niſi qui de cęlo deſcendit

fillius hominis qui eſt in cęlo. In terra erat
⁊ in celo ſe eſſe dicebat:⁊ quod eſt maiuſin

celo filium hominis:vt vnam demonſtra/
ret in vtraq; natura perſonã: et in eo ꝙ dei

filius erat ęqualis patri:verbũ dei in pꝛin/ Job..

cipio deus apud deum:⁊ in eo ꝙ filius ho⸗
minis erat aſſumens animã humanam et
carnem humanã:⁊ indutus hominem exi⸗
ens ad homines: quia in hoc vtroq; non
duo chꝛiſti ſunt:nec duo filij dei:ſed vna ꝑ-
ſona:vnus chꝛiſtus dei filius:idemq; vnuſ
chꝛiſtus: non alius filius hominis: ſed dei
filius ſcõm diuinitatem: hominis filius

ſcõm carnem. Quis autem noſtrum qui

parum aduertimus: aut parum ſapimus:
non potius ita vellet diſtinguere:filius dei
in cęlo:⁊ fllius hominis in terra?Sʒ nec ſic
diuideremus:⁊ ita diuidendo duas perſo-/

nas induceremus. Mon aſcendit in celum Job.z.

inquit niſi qui de ceęlo deſcendit filius ho/
minis. Filius ergo hominis deſcendit de
cęlo? Mõne ſilius hominis in terra factus
eſt? Honne filius hominis per mariam fa-
ctus eſt? Sed o homo noli inquit ſeparare
quem volo copulare. Parum eſt quia fili⸗
hominis deſcendit:chꝛiſtus enim deſcen/
dit:idẽq; filius hominis qui filius eſt dei.
Sed eſt in cęlo:qui ambulat in terra.In c
lo erat:quia vbiq; chꝛiſtus:idemq; chꝛiſtu
⁊z filius dei ⁊ filiꝰhominis:Pꝛopter vnita/
tem perſone in terra filius dei:pꝛopter ean
dem vnitatẽ perſonę eſſe pꝛobauimus in
cęlo filium hominis:ex his verbis domini:
Filius hominis inquit qͥ eſt in celis. Pꝛo/
pter vnitatem perſonę: nõne in terra con/
d 3

—

Matth. 16. ſtituto atq; conſpicuo petrus dicit: Tu es

chꝛiſtus filius dei viui: Ergo diſcat nicho⸗

demus quomodo ſiat illud quod ei minus
intelligenti: incredibile ⁊ quaſi impoſſibi/
le videbatur:Hemo aſcendit in cęlum:niſi
qui de cęlo deſcendit.OOm̃es autem qui re/

naſcunturvtiq; aſcendunt in cęlum:cęterũ
nemo pꝛoꝛſus. Et omnes qui renaſcuntur
per gratiam dei aſcendunt in cclum: et ne-
mo aſcendit in cęlũ niſi qui de cęlo deſcen/
dit filius hominis qͥ eſt in cęlo. Unde hoc:
Quia om̃es qui renaſcuntur membꝛa ipſi-
us fiunt: et ſolus chꝛiſtus de maria natus

vnus eſt chꝛiſtus: ⁊ cum coꝛpoꝛe ſuo caput
vnꝰ eſt chꝛiltꝰ. Hoc ergo dicere voluit: Me⸗

mmo aſcendir niſi qui deſcendit: Hon ergo

aſcendit niſi chꝛiſtus.Si vis aſcẽdere: eſto
in coꝛpoꝛe chꝛiſti. Si vis aſcẽdere:eſto mẽ/

Ro. 12. bꝛum chꝛiſti. Sicut em̃ invno coꝛpoꝛe mul-

£

Numeri. 21.

ta membꝛa habemus:omnia autem mem/
bꝛa coꝛpoꝛis cum ſint multa:vnum eſt coꝛ/
pus:ſic ⁊ chꝛiſtus:quia capux ⁊ coꝛpus chꝛi
ſtus.Et quomõ fit hoc:adhuc quęramus.
Latet quęſtio:exaltatur illa pꝛofunditas.
Chꝛiſtus peccatum non habet:nec oꝛigina
le traxit:nec ſuum addidit: extra volupta/
tem carnalis libidinis venit:nõ ibi fuit cõ/
plexus maritalis:de virginis coꝛpoꝛe non
aſſumpſit vulnus ſed medicamentum:nõ
aſſumpſit quod ſanaret ſed vnde ſanaret᷑:
Quãtum ad peccatum pertinet dico. So⸗
lus ergo ille ſine peccato: quomodo erunt
membꝛa eius:quoꝛum nullus eſt ſine pec-
cato? Auomodo? Audi ſimilitudinez quę
ſequitur. Et ſicut moyſes exaltauit ſerpen/
tem in deſerto: ita opoꝛtet exaltari filium
hominis: vt qui credit in eum non pereat
ſed habeatvitam ęternam. VUnde tibi non
videbatur peccatoꝛes homines poſſe fieri

mem bꝛa chꝛiſti:id eſt illius qui nullum om
nino haberet peccatum? Serpentis moꝛſu

mouebaris:ideo cruciſigitur chꝛiſtus:ideo
fundit ſanguinem chꝛiſtus in remiſſionem
peccatoꝛum:quia pꝛopter peccatum: id eſt
ſerpentis venenũ: Sicut exaltauit moyſes

ſerpentem in heremo vnde ſanarẽtur qui

in üllo deſerto a ſerpentibus moꝛdebantur
7 illum exaltatum attendere iubebantur: ⁊
quiſquis attenderet ſanabatur:ſic opoꝛtet
exaltari ſilium hominis:vt omnis qui cre/

dit in eum:id eſt qui attendit exaltatũ:qui

F.

non erubeſcit cruciſixum:qui in cruce chꝛi⸗
ſti gloꝛiatur:non pereat:ſed habeat vitam
ęternam. Mon pereat. VUnde? Credendo
in eum. VUnde non pereat? Attendendo ex
altatum:alioquin periſſet. hoc eſt: Om̃is
enim qui credit in eum non pereat:ſed ha/

beat vitam ęternã. Pꝛofers paruulum mi⸗

hi:⁊ iubes vt attendat exaltatũ: quem ne/

gas habere ſerpentis venenum. Immo ſi
faues ei: ſi mouet te innocẽtia in vita pio-

pꝛia:noli negare tractum aliquem reatum
de vita pꝛima:nõ ſua:ſed parentis ſui.No
li negare:cõſitere venenum:vt poſcas me/⸗
dicamentum: aliter nõ ſanatur. Aut vt qð
ei dicis vt credat᷑.hoc enim reſpondetura
poꝛtante paruulum. Ad verba aliena ſana
tur: quia ad factum alienum vulneratur.
Credit in ieſum chꝛiſtum: fit interrogatio:
reſpõdit: credit. Pꝛo non loquente:pꝛo ſi/
lente: pꝛo flente: et flendo quodãmodo vt
ſubueniatur oꝛante: reſpondetur et valet.
An etiam hoc ſerpẽs ille perſuadere cona/
tur: quia nõ valet: Abſit a coꝛpoꝛibuſ qua⸗
liũcunq; chꝛiſtianoꝛum. Ergo reſponde⸗/
tur ⁊ valet.Conſpiratione quadam cõmu/
nicat ſpiritus:credit in altero: quia pecca/
uit in altero. An vero inuenit vitaʒ pꝛęſen
tis ſeculi:quem parturiuit infirmitas:⁊ nõ
inuenit vitam futuri ſęculi: quem parturi-

uit charitas:? Ergo moyſes exaltauit ſerpẽ
tem in heremo:vt omis a ſerpente percul/
ſus intueretur exaltatũ et ſanaret᷑ Adam Señ.z.

pꝛimus accepit moꝛſum ſerpentis cum ve/⸗

neno: Ergo natus eſt in carne peccati: fit

ſaluus in chꝛiſto:per ſimilirudinem carnis

peccati.AMiſit enim deus filium ſuum: nõ Ro.

in carne peccati:ſed ſicut ſequitur qui ſcri/
bit: In ſimilitudine carnis peccati: qꝛnõ

de complexu maritali:ſed de vtero virgina

li. AMiſit in ſimilitudinem carnis peccati.
Vt qͥd hoc? Vt de peccato damnaret pec/
catum in carne:de peccato peccatũ: de ſer⸗
pente ſerpentẽ: Sed de ſimilitudine:quia
in chꝛiſto nullum peccatum:ſed ſola ſimili/
tudo carnis peccati. Ideo exaltatus eſt ſer
pens:bᷣ ęreus. Exaltata eſt ſimilitudo car/
nis peccati: vt ſanaret᷑ oꝛigo peccati: quia
miſit deus filium ſuum in ſimilitudinẽ car/
nis peccati: non in ſimilitudinem carnis.

Nam vera caro eſt:ſed in ſimilitudinẽ car/

nis peccati:qꝛ moꝛtalis caro ſine vllo om̃i/

Dev

gopcs:
incane
auonnch
ſtit Peran
anſlat
Apehanlan
Urin
ditantQu
eßanamur.
gocofütid
oni. N
ſent Auler

iis⸗ Giaute

venenatos⸗

odenſe
0isquit
legaeur
(quighten
hel. Ehcen

1diſponset

gecltineum

getucatiin
micn
unpode

foſoimn

inetan
mnde

e, Ninng

Gonenyt
ctonezſu
tepoli

b, leueſei

(. Molo
pnzets,
langemnan
Ceatpanu
Ne. Sed ril
nelulset
delmaner
ſoetenun
aiſemt
lbantze
hnnng;
henten
clegi
lo ginn
hblos nun
60 gliter n
hgenage,

ngciniſu
miihntn
alhueneſit

unngirn

öſm in
Keniniehonte
Atnehint
un:in Mtcnegre
Gdogobinte
chondamen
nonegudnin
inalon guue⸗
dinncnrrun
ſorl:aenger

5

isseent n

nialum
mſapantan
zi anepaunt

õ

t ſer npb
amseul in
bſchde mn
onunnl
ungeeti N
einimire
ntoſe ſil

wenlann

cinlu
unmgen
ndtnen,
noſrſhe

.

äl
M.

no petõ: ꝓpter ſilitudinẽ damnaret pctm̃
in carne: ꝓpter verã iniquitatẽ. Vera ini/
qtas in chꝛiſto nõ fuit: F̊ moꝛtalitas in illo
fuit. Peccatum nõ ſuſcepit:ſed pęnam pec

cati ſuſcepit. Suſcipiẽdo ſine culpa penã:

⁊ pęnam ſanauit ⁊ culpaʒ. Ecce quomodo

fiunt iſta. Quod admiratus nichodemus

dixerat: Quomodo poſſunt iſta fieri? Sic
em̃ ſanamur: nõ quia meremur. Ecce quo/
modo fiũt iſta. Modo vbi mihi paruulos
ponis. Jam dicis: nullo veneno ſautiati
ſunt: Aufer eos a conſpectu exaltati ſerpẽ/
tis. Si autem non aufers:ſanandos dicis:
venenatos cõfiteris. Deinde ipſe domin⸗

in eodem ſermone ad nichodemũ non au/

diſtis quid dixerit: cum eadeʒ lectio hodie

legeretur: Qui credit in eum nõ iudicatur:

qui autem non crediderit: iam iudicatius

H eſt.Et hic quęris medium homo de medio

diſputas et attẽderis nec attendis: Qui
qedit in eum non iudicatur: qui autẽ non
crediderit: iam iudicatus eſt. Quid eſt aũt

iam iudicatus eſt? Damnatꝰ eſt. Nam iu/

dicium pꝛo damnatione plęrumq; poni no
ſtis: ſcripturę teſtes ſunt: maxime illo vno
teſtimonio apertiſſimo cui nemo eſt qui cõ

tradicar. De reſurrectione cum ageret do/
Yeb.5. minus: Qui bene fecerũt inquit in reſurre/

ctionem vitę: qui male egerunt in reſurre/
ctioneʒ iudicij:vtiq; iudicum pꝛo damna⸗
tiõe poſuit:et tu aliter audes diſſerere aut

Zgob. z. credere: Qui non credit: iam dijudicatus
ęelſt. Alio loco: Qui credit in filiũ habet vi /
tã ęternã:quã tu paruulis ꝓmittebas non

baptizatis.Qui credit in filium habet vi⸗

tam ęternam. Sed habet inquit ⁊ qui non

credit paruulus: q́;uis non habeat regnũ

deli. Sed vide quod ſequitur: Qui autem
incredulus eſt filio: non habet vitam: ſeld

ira dei manet ſuper eum. Vbi ponis par/⸗

uulos non baptiʒatos:? Pꝛofecto in nume
ro credentium. MHam ideo et conſuetudine
eccleſię antiqua canonica fũdatiſſima: par
uuli baptiʒati fideles vocant᷑:Et ſic de his
quęrimus: Iſte infans chꝛiſtianus eſt: Re

ſpondet᷑: chꝛiſtianus. Cathecuminꝰ:an fi⸗
delis? Fidelis vtiq; a fide: fides a creden-
do. Inter credentes igitur baptizatos par
uulos numerabis: nec iudicare vllo mo⸗
do aliter audebis: ſi non vis eſſe apertus
hereticus. Ergo ideo habẽt vitam eternã:

quia qui credit in filium:habet vitam eter
nam. Molo eis ſine iſta fide ⁊ ſine iſto ſacra
mento huius fidei pꝛomittere vitam gter/
nam. Qui autem incredulus eſt filio:æ qui
non credit in filium: non habet vitam: ſed
ira dei manet ſuper eum. Mõ dixit: veniet
ſuper eum:ſed manet ſuper eum. Reſi pexit
oꝛiginẽ cum ait: Ira dei manet ſuper eum.

Qua reſpiciẽs ⁊ apoſtolus dixit: Fuimus Epb.2.

7 nos aliquando natura filij irę.Non accu
ſamus naturam: Maturę auctoꝛ deus elk.
A deo bona eſr inſtituta natura: ſᷣ per ma/
lam voluntatem a ſerpẽte vitiata eſt: ideo

qð fuit in adã culpę nõ naturę:nob ꝓpaga

tis factũ eſt iã naturę. Ab h vitio naturę cũ

quo naſcitur homo: nõ liberat niſi qui na
tus eſt ſine vitio. Ab hac carne peccati:nõ
liberat niſi ille qui natus eſt ſine peccato
per ſimilitudinem carnis peccati. Ab hoc
veneno ſerpentis: non liberat niſi exalta⸗
tio ſerpentis. Quid ad hęc dicis? Satis

ne hoc eſt? Eſt vnum aliquid acutiſſimũ: q
quod ab eis pꝛofertur. Paululum attendi

te. Cum cęperint vrgeri verbis apoſtoli di

centis: Per vnum hominem peccatum in⸗

trauit in mundum:et per peccatum moꝛs:
⁊ ita in om̃es homines pertranſijt: in quo
om̃es peccauerũt: Quę verba neſcio quis
nõ intelligat:in quibus verbis neſcio vtriſ

quiſquã expoſitoꝛem requirat:conãtur re⸗

ſpondere ⁊ dicere:ideo dictum hoc ab apo
ſtolo quia pꝛimus peccauit adam:⁊ qui po
ſtea peccauerunt:illum imitando peccaue/

runt.hoc quid eſt aliud:qᷓ; conari tenebꝛaſ a. ſen. dil. 0.

aperto lumme offendere? Peccatum per bo⸗

vnum hominem intrauit: et per peccatum
moꝛs: ⁊? ita in om̃es homines pertranſijt:
in quo omnes peccauerunt. Pꝛopter imi/
tationẽ dicis: quia pꝛimꝰ peccauit adam.

Reſpondeo pꝛoꝛſus:non pꝛimus peccaui

adam. Si pꝛimum peccatoꝛem requiris:
diabolum vide. Sed humani generis maſ
ſam volens oſtendere apoſtolus de oꝛigi⸗

ne venenata:ideo eum poſuitvnde nati ſa

mus:mon eum quem imitati ſumus. Dicl/
tur quidem ⁊ pater tuus:quem fueris imi⸗

ocautte

tatus. Filij mei quos iterũ parturio. Qui Sal. 4.

itidẽ dicit: Jmitatoꝛes mei eſtote. Et pꝛo/ 1. Corj. 4. . I.

a patre diabolo eſtis. Mã cõſtat hic in ca⸗-
tholica ſide: ꝙ diabolus nec generauit no/
d 4

pter ipſam imitationem dicit᷑ impijs: Uoſ Zↄos. .

Saß. 2*

Bancti

ſtrã naturam nec cõdidit: ſola in illa ſedu/
ctio eſt pꝛecedentis: imitatio conſequen/
tis. DHeniq; quomodo dictuʒ eſt de adam:
in quo omes peccauerunt:legatur mihi ali
cubi: om̃es in diabolo peccauerunt. Aliud
eſt illo pꝛęcedente ⁊ ſeducẽte peccare:aliud
in illo peccare: Quia ſcm pꝛopaginẽ car/
nis in illo eramus omnes anteq; nati eſſe⸗-
mus tanq; in parente: tanq; in radice ibi
eramus:ſic venenata eſt iſta arboꝛ ibi era/
mus. Nam qꝛ ad diabolũ:hoc eſt pꝛincipẽ
peccati:⁊ vere pꝛimum peccatoꝛem nõ per/

tinet oꝛigo:ſed imitatio:cũ de illo ſcriptu/

ra loqueret᷑: Inuidia inquit diaboli moꝛs
intrauit in oꝛbem terrarum. Imitãtur aũt
eum qui ſunt ex parte ipſius. Imitãdo eũ
fiunt ex parte ipſius. Nunquid dictum eſt

in illo peccauerunt? Cum vero de adam di

ceretur:pꝛopter oꝛiginem:pꝛopter poſteri /
tatem: pꝛopter pꝛopaginem viſcerum: In
quo om̃es inquit peccauerũt. Nam ſi pꝛo/

pterea pꝛimus conſtitutus eſt adam: quia

pꝛimus peccauit:tanqᷓ; exemplo ſit:non in

oꝛigine:vt quid tam in longinquo:poſt tã

pꝛolixa tempoꝛa cõtra adam quęritur chꝛi/
ſtus? Si omnes peccatoꝛes ad adam pꝛo/
pterea pertinẽt:quia pꝛimus peccatoꝛ: om
nes iuſti debuerũt ad abel pertinere:quia
pꝛimus iuſtus: Quare chꝛiſtus quęritur?
Quia in adam damnata eſt generatio: in
chꝛiſto quęritur regeneratio. Pꝛoinde ne/

R mo nos fallat. Scriptura euidens eſt: au/

ctoꝛitas fundatiſſima eſt:ſides catholiciſſi/
ma eſt. &O mnis generatus damnatus:ne/
mo liberatus niſi regeneratus. Unde ⁊ al-
teri verſutię illoꝛum iam vos inſtructi: re/
ſpondete chariſſimi. Quando dicũt ⁊ par-
uulos turbant: ſi de peccatoꝛe peccatoꝛes
nati ſunt:quare nõ de baptizato iam fide-
li cui remiſſa ſunt om̃ia peccata iuſti naſcũ
tur?: Cito reſpõdete: Ideo ð baptiʒato nõ
iuſtus naſcitur:quia non eum generat vn/
de regeneratus eſt:ſedvnde generatus eſt.

1. Netri.ʒy. De chꝛiſto dictũ eſt: Mooꝛtiſicatus carne:

viuiſicatus ſpiritu: ſic de homine dici po/
teſt: Labefactus carne: iuſtiſicatꝰ ſpiritu.

Job.ʒ. Quod naſcitur de carne: caro eſt. Queris

vt de iuſto iuſtus naſcatur:cum videas iu/
ſtum eſſe niſi regeneratum omino non poſ
ſe: Nec attendis domini ſententiã quã tu/

Abi.S.c ipſe in oꝛe habes: Siquis nõ renatꝰ fuerit

Auguſtini

ex aqua⁊ꝛ ſpiritu. Puto quia non hoc factũ
eſt in concubitu. Airaris quare peccatoꝛ
naſcatur de ſemine iuſti:nõ te delectat mi⸗
rari quare oleaſter naſcatur de ſemine oli⸗
ue: Accipe aliam ſimilitudinẽ. Juſtum ba
ptiʒ atũ: pone granũ purgatum. Mon at/
tendis quia de grano purgato frumẽtum
cum palea naſcit᷑:ſine qua ſeminatur: De-
inde cum ſit in pꝛopagine natoꝛum ſpirita
lis generatio:viſ vt ð baptiʒato baptiʒatꝰ
naſcat᷑: cũ videas de circũciſo nõ naſci cir/

cũciſum? Carnalis ẽ certe iſta generatio: ⁊

carnalis eſt circũciſio: et tamen de circum-⸗
ciſo non naſcitur circũciſus:ſic ergo de ba/
ptiʒzato non poteſt naſci baptiʒatus: quia
nemo renatus anteqᷓ; natus. Aliud eoꝛum
quaſi acutiſſimum.Sed quid acutum non

obtunditur ſcuto veritatis:? Aliud dicunt: L¶

videte quale.Si adam inquiunt nocet his
qui non peccauerunt:ergo et chꝛiſtus pꝛo⸗
deſſe debet etiam his qui nõ crediderunt.
Videtis certe qᷓ; hoc acutum ſit contra ve/
ritatem: audite quantum adiuuet verita-
tem.Qui em̃ hoc dicit:nihil aliud dicit:ni/
ſi chꝛiſtum nihil pꝛodeſſe nõ credentibus.
Hoc eſt verum. Auis non accipiat: Quis
nõ conſentiat: quia chꝛiſtus nõ credentibꝰ
non pꝛodeſt:credentibus pꝛodeſt: Sed dic
mihi obſecro te: Paruulis baptiʒatis chꝛi
ſtus aliquid pꝛodeſt:an nihil pꝛodeſt: He/
ceſſe eſt vt dicat pꝛodeſſe. Pꝛęmitur mole
matris eccleſię:foꝛte quidem vellẽt hoc di/
cere. Ham ratiocinatiões eoꝛum ad hoc vi
dent᷑ compellere:ſed auctoꝛitate repꝛimun
tur eccleſię: ne non dicam ſputis hominũ
obꝛuantur:ſed ipſoꝛum infantium lachꝛy⸗
mis tanq; fluuio pertranhantur. Si em̃ di/
xerint nihil pꝛodeſſe chꝛiſtum baptiʒatis
infantibꝰ:nihil aliud dicũt qᷓ; ſuperfluo ba
ptiʒantur infantes. VUt aũt non ſuperfluo
baptiʒentur quia hoc dicere non audent:

pꝛodeſſe chꝛiſtũ baptizatis infantibus cõ/
fitentur.Si pꝛodeſt baptiʒatis:quęro qui⸗/

bus pꝛoſit: credentibus an nõ credentibꝰ:
Eligant quod volunt.Si dixerint non cre/
dentibus: vbi eſt ergo quod calumniaba-
ris:quia chꝛiſtus non credentibus nõ pꝛo/
deſſe non poteſt? Ecce tu pꝛoſiteris pꝛodel-
ſe infantibus: nõ tamen credentibus. Ad
quodlibet pꝛodeſt? Non putas ad vitam
ęgternam? Hon putas ad ſalutem ętern⸗

*

⸗

Pen

ipnn
Vtc el
Pocetah
ſtyt egodn
ZPunſopen
gipacn
iturfece
betauc

Aumsyeni

fobur:conn
ſuison
enn
ſionſiaute
geſadicte
podekiu
ghodyeru,
guugolen
nonrgut
dirensgen

Klerwun

Ateon neci
Pallonte d
busnbapeo
acanmnöpe
icusno
teunfnen
baptigs⸗
ſoedenrid
ciogeduͤt
mocdoged
fentumon
lununt,
busgenen
lein poſte
liteos ie

Btenn rero

aingurde
ſardicken
uncleſen
llcpio⸗ An
naiptbe
talbazen
Canodiſan
wnafen⸗

egHmmur

ſotnden
dundeit
oſnlne
un ſce
Ubpglt
ſnſife

hnegt

I

n nonbri

E

1

knöneden
Gur deleni 4
Dngaun. Pap
guſemmnnng⸗
Wenantnfel
zuodeze
ücſonätie
meiſegnont
dunmenamn

—,fjß

inisitngee

äduynzngg
nans Aulmn
dqriszanmnn

iuns⸗ Dutnaet

ningnunnan
pbachtirsn

gini grean.
tumcee

un Miueſet⸗
kubltiutnat
norahir
trinetöcnien
hrs olcſtth
ls innznitt
Uublowtchch
pnm
utn Mühn
un
maitteſg
nſus dtl

Gitanunbt

tihn hens
chz ihetun
iinn t
n⸗ Eens
inte
* mlam

dlum
enbun 1
goſiens ng
Crlandi

—
guncn

1

Nichee e.

datus veritatis obtinet canon: contra hoc
robur: contra hùc inexpugnabilem murũ

A

1. Corl. 7.

6 mmnmn, I·Cimoth. 4.

De verbis Apoſtoli

Ad ipſum regnum ceęloꝛũ percipiendum?

Vtiq; ꝓdeſt chꝛiſtus paruuliſ baptiʒatis.

Pꝛodeſt ergo non credentibus? Sed ab/

ſit vt ego dicam non credentes infantes.
Jam ſuperius diſputaui: credit in altero:
qui peccauit in altero: dicit᷑ credit ⁊ valet:

⁊ inter ſideles baptizatos computat᷑. Hoc

habet auctoꝛitas matris eccleſię: hoc fun/

quiſquis arietat ipſe confringit᷑. Ergo pꝛo/
deſt chꝛiſtus aliquid infantibus baptiza/
tis:⁊ ſicut ego doceo:⁊ ſicut mecuʒ tota ec/

cleſia dicit credentibus pꝛodeſt: fidelibus
pꝛodeſt:tu quod vis elige. Volo quidẽ vt
quod verius eſt eligas:vt nobiſcum dicas

quia credentibus pꝛodeſt. Sed ſi dixeris:
non credẽtibus pꝛodeſt: ↄtra te dixiſti. Si
dixeris credẽtibus pꝛodeſt:mecum dirxiſti.

Elige vtrum contra te dicas quod falſum

eſt:an mecũ dicas quod verum eſt. Lu em̃

pauloante dicebas chꝛiſtum nõ credenti-
bus nihil pꝛodeſſe: volens efficere quia ſic

⁊ adam nõ peccantibus nihil nocuit: quõ
chꝛiſtus nõ credentibus nihil pꝛodeſt. Ec/

ce iam fateris infantibus nõ credentibus

baptiʒatis aliquid pꝛodeſſe chꝛiſtum. Sed
ſi credentibus dicis:bene dicis:mecum di/

cis:credũt ⁊ infantes. Vnde credũt? Quo
modo credunt: Fide parentum. Si ſide pa

rentum purgantur:peccato parentum pol
luti ſunt.Coꝛpus moꝛtis in pꝛimisparẽti/
bus generauit eos peccatoꝛes:ſpiritus vi/
te in poſterioꝛibus parentibus regenera/
uit eos ſideles. Tu das fidem non reſpon/
denti: ⁊ ego peccatum nihil agenti. San/⸗
cti inquit de ſanctis naſci debuerunt: quia
ſicut dicit apoſtolus: Alioquin filij veſtri
imundi eſſent:nũc autẽ ſcti ſunt.Et quõ hGʒ
accipis:? Quõ itelligis de fidelibꝰ natũ ita
ſanctũ:vt baptiʒari nõ debeat? Quomo⸗/
do libet accipias iſtam ſanctitatẽ. Multi
em̃ modi ſunt ſanctitatis:⁊ multi modi ſũt
ſanctiſicationis. Non em̃ om̃e quod ſancti
ſicatur ad regnum ceęloꝛũ mittitur. DNe eſca
noſtra:dixit apoſtolus: Sanctiſicat᷑ ꝑ ver/
bum dei ⁊ oꝛationem. Nunquid quia eſca
noſtra ſanctiſicatur: nõ ſcimus quo mitta-
tur? Diſce ergo eſſe aliquem modũ:⁊ quaſi
vmbꝛaculũ quoddã ſanctiſicatiõis: quod

non ſufficiat ad perceptionem ſalutis. Di-

ſtat:⁊ quid diſtet deo notũ eſt. Tamen cũ

ſanguine redimẽdus? u

Bermo XIIII

ſilio fidelium curraturad baptiſmũ: nõ ſie

errent parentes vt putent eum iam ſidelẽ

natum. MHatum em̃ poſſunt dicere: non re/

natum. Nam vt noueris quomodo intelli-
gas ſanctiſicatos filios fidelium: vt modo
nõ quęram quia longum eſt modũ ſancti⸗
ſicationis huius:ibi ⁊ maritũ habes infide
lem:ibi habes ⁊ vxoꝛẽ ſidelem. Sanctifica-
tur inquit vir infidelis in vxoꝛe:ſanctifica/
tur mulier inſidelis in fratre.HNũquid quia
eſt ibi foꝛte modus aliquis ſanctificatiõis:

vt vir inſidelis ſanctiſicetur in vxoꝛe fideli:

ideo iam ſecuritatem debet accipere ꝙ in
regnum ceęloꝛum intraturus eſt: ⁊ non ba/
ptizandus:mon regenerandus: non chꝛiſti
odo ergo ſan
ctiſicatur vir inſidelis in vxoꝛe:⁊ tamen pe
rit niſi baptiʒet᷑:ſic filij fideliũ:⁊ ſi ad quen

dam modum ſanctiſicati: pereunt tamen ſi

nõ fuerint baptizati. Rogo vos vt paulu/
lum acquieſcatis. Lego tantum. Sanctus
Cypꝛianus eſt quẽ in manus ſumpſi:anti/
quus epiſcopus ſedis huius: quid ſenſerit
de baptiſmo paruuloꝛũ: immo quid ſ. emꝑ
eccleſiam ſenſiſſe monſtrauerit:paululũ ac
cipite. Parum eſt em quia iſti diſſerunt et
diſputant neſcio quas impias nouitates:

⁊ nos conantur arguere ꝙ aliquid nouum

dicamus. Ad hoc ergo lego ſanctũ cypꝛia/
num vt videatis quomodo ſit intellectus

canonicus et catholicus ſenſus in his ver-
bis quę pauloante tractaui. Interroga/ ½

tus eſt vtrum infans baptiʒzari debeat an⸗/

1. Cor. 7.

te octauũ diem:quia in veteri lege non lice Geñ.i

bor circũcidi infantẽ niſi octauo die. Quę/

ſtio inde erat nata de die baptiʒandi:nam
ð oꝛigine peccati nulla erat queſtio: ⁊ ideo
ex ea re vnde nulla erat quęſtio: ſoluta eſt
exoꝛta quęſtio. Sanctus cypꝛianus dixit
inter cetera quę ſuperiuſ dixit. Pꝛopter qð

neminẽ putamus ad gratiã conſequendaã
impigendũ eſſe a lege quę iam ſtatuta eſt:

nec ſpiritalem circumciſionẽ impediri car⸗

nal circumciſiõe debere:ſed omnẽ om̃ino

admittendum eſſe ad gratiã chꝛiſti:quãdo
⁊ petrus in actibus apoſtoloꝛũ loquatur?

dicat: Hheus mihi dixit neminẽ hominẽ cõ⸗ Acte

munẽ dicendum ⁊ immundũ. Cęterũ ſi ho

mines impedire aliquid ad cõſecutionem

gratię poſſit:magis adultos ⁊ pꝛouectos ⁊

maioꝛeſ natu poſſint ĩpedire guioꝛa pcta.
Poꝛro aũt etiã grauiſſimis delictoꝛibꝰ ⁊ in

dſñio multũ ante peccãtibꝰ cũ poſtea credi/
derit remiſſio pctõꝝ dat᷑:⁊ a baptiſmo atq;
gratia nemo pꝛohibetur: quãtomagis nõ
debet pꝛohiberi infans: qui recens natus
nihil peccauit:niſi ꝙ ſcõm adam carnaliter
natus cõtagium moꝛtis antiquę pꝛima na
tiuitate cõtraxit:qui ad remiſſa peccatoꝛũ
accipiẽda: hoc ipſo facilius accedit: quod
illi dimittuntur nõ pꝛopꝛia ſed aliena pec/
cata. Videte quemadmodũ de hac re ni/
hil dubitans:ſoluit illam vnde dubitaba/
tur:Hoc de fundamento eccleſię ſuppꝛeſſit:
ad confirmandũ lapidem nutantẽ. Impe/
tremus ergo ſi poſſumus a fratribus nr̃is:
ne nos inſuper awellent hereticos:qð eos
talia diſputantes nos appellare poſſimus
foꝛſitan ſi vellemus:nec tamen appellamꝰ.
Suſtineat eos mater pijs viſceribus ſanã
dos:poꝛtet docendos:ne plangat moꝛtu/
os. HNimium eſt quo pꝛogrediuntur: mul/-
tum eſt: vix ferendum eſt: magnę patien/
tię adhuc ferri. Hon abutantur hac patien
tia eccleſię: coꝛrigantur bonũ eſt: vt amici
exhoꝛtamur:non vt inimici litigamus.De
trahunt nobis:ferimus:canoni detrahũt:
veritati nõ detrahant:Eccleſię ſanctę pꝛo
remiſſione peccati oꝛiginalis paruuloꝛum
quotidie laboꝛanti nõ cõtradicãt. Funda/
ta iſta res eſt: ferendus eſt diſputatoꝛ er/
rans in alis quęſtionibus nõ diligenter di
geſtis:nõdum plena eccleſię auctoꝛitate fir
matis:ibi ferendus ẽ erroꝛ:non tantũ pꝛo/
gredi debet vt etiam fundamentũ ipſum
eccleſię quatere moliatur. Mõ expedit:ad/

huc foꝛte noſtra nõ eſt repꝛehendenda pa/

tientia: ſed debemus timere ne culpetur
etiã negligẽtia.Sufficiat charitati veſtrę:
habete ad illos qui noſtis illos:habete cũ
illis amice:fraterne:placide: amanter: do/
lenter:quicquid poteſt faciat pietas: quia
poſtea diligenda non erit impietas. Con/

uerſi ad dominũ. „
everbhis Apoſtoli: Nos em̃ ſu

—

us circuũciſio qui ſpiritui dei ſer/
imus: Serme xVy —
— Poſtolicam lectionẽ aure ⁊ animo
intendat ſanctitas veſtra:adiuuã
Ado nos affectu apud dominũ deũ
oſtrum:vt ea quę illic nobis reuelare di/
gnetur: ad vos apte atq; ſalubꝛiter pꝛo/
ferre poſſimus.Ergo cum legeretur: audi/
ſtis dicentẽ apoſtolũ paulum: Nos em̃ ſu/

Aluguſtini

mus circumciſio qui ſpiritui dei ſeruimus.
Scio plęroſq; codices habere: qui ſpiritu
deo ſeruimus. Quantũ autẽ inſpicere po/
tuimus:plures gręci hoc habent: qui ſpiri
tui dei ſeruimus. Sed non ibi quęſtio eſt:
Aaniktfeſtũ eſt enim vtrũq;:⁊ congruum re
gulę veritatis:quia ⁊ ſpiritui dei ſeruimꝰ:
⁊ nõ carne: ſed ſpiritu deo ſeruimus.Car/
ne em̃ ſeruit deo qͥ de rebus carnalibus ſpe
rat ſe placere deo.Cum vero ⁊ ipſa caro ad
bona opera ſpiritui ſubditur:ſpiritu ſerui/
mus deo:quia carnem domamus vt ſpiri/
tus obtemperet deo.Spiritus em̃ regit:ca
ro regitur:nec ſpiritus bene regit: ſi nõ re-
gat᷑. Cum ergo ait: Nos ſumus circũciſio:
videte quid voluerit intelligi in illa circũ
ciſione quę in vmbꝛa data eſt:ſigniſicante:
quę remota ẽ luce veniente. Cur autẽ non
dixerit:Nos habemus circumciſionẽ: ſed
nos ſumus circũciſio? Sic accipite hoc vo/
luiſſe apoſtolũ dicere:Nos ſumus iuſticia.

CLircumciſio em̃ iuſticia eſt. AMagis em̃ cõ/

mendat cum dicit dicendo nos eſſe iuſtici/
am:qᷓ; dicendo nos eſſe iuſtos: ita tamẽ vt
cum iuſticiã dicit:eſſe iuſtos intelligamus.
Non em̃ illa incõmutabilis iuſticia cuius
participes facti ſumꝰ:ſᷣ quẽadmodũ dicit᷑:
magna ibi iuuentꝰeſt:ꝓ multis iuuenibꝰ:
ſic dicit᷑ iuſticia vt intelligant᷑ iuſti. Audite
hoc ipſum euidentius:eodem dicente apo
ſtolo: Vt nos inquit ſimus iuſticia dei in
ipſo. Nos ſimus iuſticia nõ noſtra ſed dei:
ab illo accepta non a nobis aſſumpta:im/
partita non vſurpata:donata non rapta.
Cuidam em̃ rapina erat eſſe ęqualis dei: ⁊

quoniã quęſiuit rapinã:inuenit ruinã.Do Pbil.2.

minus autem noſter ieſus chꝛiſtus:cum in
foꝛma dei eſſet: nõ rapinam arbitratus eſt
eſſe ęqualis deo. Cui em̃ ęqualitas dei na/
tura erat:rapina nõ erat:ſed tamen ſemet/
ipſum exinaniuit foꝛmã ſerui accipiens:vt
nos eſſemus iuſticia dei in ipſo. Si em̃ ille
paupertatem vitaret:nos paupertate non

careremus. Pauper enim ille factus eſt: 2. Cor:..

cum diues eſſet:vt illius paupertate:ſicut
ſcriptum eſt: nos ditaremur. Diuitig illi⸗
us quid nos facturę ſunt: cuius pauper/
tas nos diuites facit? Apoſtolus ergo non
tibi negauit circumciſionem: ſed expoſu/
it:lucem pꝛętẽdit: vmbꝛam remouit. Nos
ſumus inquit circumciſio: qui ſpiritu deo
ſeruimus:⁊ gloꝛiamur in chꝛiſto ieſu: et nõ

geno⸗

Per

ganneie
gefentes
ſonegoick
xc: Cuard
lidiscor⸗
achaſonm
uslekonil
m fuſtn ocan
larpennn
erg Culelisen
eio o: Dena
octuuo die!
pumusun
debusrett
disſepuln
ius. Donmt
bisttenum
ſinuchoi⸗
etpoopne
minustein
cane guir

Ciaſo⸗

ſeluneritg
ſa ſtäcatonu.
falghifaat
dosdado
Naschon
ſepneid⸗
gcceplſes.
Gearaern
ſigate⸗

iuß pſi. e

Quidett
eisinuen
liodog
giordor
Potlsg
Mlvens
t; Meedann
nnao
Age –
ſckbrnai⸗
tteltane
nalübbe
Ausnnenn
Bcope
kennine
ſtſbone

R ne ſidentes:ipſi erant qui de carnis circũci habere ſiducia: magis ego. Et audi in car⸗
nni rigiin ſione gloꝛiabant᷑.De quibus alio loco di/ ne fiduciam circumciſiõe octaui diei: id eſt
euriſtng Vbil.ʒe cit: Quoꝝ deus venter eſt: ⁊ gloꝛia in pu/ nõ pꝛoſelitus:nõ aduena ad populuʒz dei:
edibhengf Qdẽdis eoꝝ. Intellige tu circũciſionẽ: ⁊ eſto nõ maioꝛ circũciſus: ſed a parentibus na⸗
wnbiggih Ps.iio. circũciſio:intellige ⁊ eſto. Intellectꝰ em̃ bo tus iudęus. Habeo circũciſionem octaui biłʒ.
nnen nus: ſed om̃ibus qui faciũt eum. Hõ vti; diei ex genere iſrael: de tribu beniamin:pbe
prmigine Beß. 17. fruſtra octauo die iuſſus ẽ infãs circũcidi: bꝛeus ex hebꝛxis: ſcm legem phariſęus. ¶
Nhſannn, niſi qꝛ petra qua circcidimur chꝛiſt'erat. Pꝛimarij qdẽ erant: ⁊ qſi ad nobilitatẽ iu⸗
D Zoſue.5. Cultellis em̃ petrinis circũciſus eſt popu- daicã ſegregari: nõ antombeloit plebi cõ⸗
dtel Corj.-10. us: Petra autẽ erat chꝛiſtus. Quare ergo mixti: qui dicebantur phariſei. Nam dicik
hünrhenn octauo die? Quia in hebdomadibus idẽ hoc verbum: quaſi ſegregationẽ interpꝛe⸗
dommſt pꝛimus qui ⁊ octauꝰ. Completis em̃ ſeptẽ tari:quomodo in latina dicitur egregius:
Shrnstiſet diebus redit᷑ ad pꝛimũ: finitus ſepytimus: quaſi a grege ſeparatus. F uerunt autẽ iſ/
usbanengrſti dñs ſepultus:redit᷑ ad pꝛimũ:dñs reſuſci- raelitę:id ex genere iſrael:etiam illi qui ſe⸗
Bosſumnsdict tus. Domini em̃ reſuſcitatio pꝛęmiſit no/ parati fuerant a templo. Remanſit autem 5. Regl. 12.
unuelgnluai bis etenum diem:et conſecrauit nobis do ad templũ tribus iuda: ⁊ trib beniamin:
aduchighian minicũ diẽ.Qui vocat᷑ dominicus: ipſe vi Tribus leui in ſacerdotibus:tribꝰ iuda re
nante ſurine det᷑ pꝛopꝛie ad dñm pertinere:qꝛ eo die do gia:⁊ tribus beniamin: hoc ſolum reman/
” minus reſurrexit. Redadita eſt petra:circũ/ ſit in hieruſalem:⁊ ad templũ dei:quando
Arruirde⸗ cidant᷑ qui volunt dicere: Hos em̃ ſumus facta eſt ſeparatio illa in ſeruo ſalomonis.
thaimuaaa Ro⸗4. circũciſio. Tradit eſt em̃ ꝓpter pctã nrfa: Mon ergo leuiter accipiatis quod ait:tri⸗
ud Grgrii ⁊ reſurrexit ꝓpter iuſtiſicationẽ nrf̃am. Ju/ bus beniamin inherens ine:nd rerrdens H
ahnmdm Abpb. 2. ſtificatio tua: circũciſio tua: nõ eſt a te. Oꝛa a templo: hebꝛeus ex hebꝛeis: ſcõᷣm legem NPhit. „·
Fidt uns tia ſalui facti eſtis ꝑ fidẽ: ⁊ hoc non ex vo/ phariſeus: ßm emulationẽ perſe equens ec⸗
. küirimi bis:ᷣ dei donũ eſt: Mõ ex operibꝰ:ne foꝛte deſiam dei. Inter merita ſua cõmemoꝛat
kinnsinlinn dicas: Pꝛomerui:⁊ ideo accepi. Nõ putes ꝙ fuerit perſecutoꝛ: ſcõm ęmulationẽ in/
