genus eſt om̃i affectuvitandũ. Ipſi denic heremo::ᷣ vt ſolitarie etiã in ciuitate viuẽ/
in ęgypto erant in foꝛaminibus petrarum tes: habitare poſſemꝰ in palatio ſãcto.Sʒ
habitantes:induti poꝛcoꝝ ⁊ boum pellibꝰ ecce noluerunt venire tanq; de ſeipſis timẽ
tantũ:cincti funibꝰ palma?:ſpinas ad cal / tes:ne a ſęculo caperent᷑.Noluerũtvenire:/
canea poꝛtãtes ad cingulũ ligatas: diſca Quare noluerũt? Non quia nõ digni:ſed
ciati ⁊ ſanguine cruentati: cauernas exeun qꝛ nõ ſolum pauperes eſſe voluerũt: ſᷣ etiã
tes:ad feſtũ ſcenophegię ꝑgebant hieroſo / ſupꝛa id quod in ſpeculo noſtro edidimus
lymãaã: ⁊ ſanctaſanctoꝝ intrantes: pauper/ facere voluerũt calcantes per om̃ia ſęculũ
tatem et abſtinentiã pꝛedicabant omni a K/ ⁊ pompas eius.De q̊ munere ſummũ gau⸗/
fectu ſeruare:barbas poſtmodũ in ↄſpectu dium om̃s habere debemus: qꝛ facere vo/
. hominũ ſine redemptione euellere feſtina / luerũt ea quę deo ⁊ mihi facere pꝛomiſer̃t.

bant:⁊ ſic acquiſita fama et lucro ad ꝓpꝛia

remeabãt ſolitarie gaudẽtes et epulantes
ſuupꝛa id qð explicare poſſumus. Hos frẽs

Et qꝛ ſolus ſtare nõ potera epiſcopus:ideo
rogaui ſanctũ ſenem epiſcopũ valeriũ:qui
mihi iam poteſtatẽ pꝛędicandi ⁊ ovᷣſecran/

mei et ſilioli mei quos quotidie parturio ĩ. di in populo dederat:vt infra domũ epiſco
viſceribꝰ charitatis nolite obſecro imitari: pi monaſteriũ clericoꝝ ↄſtituerem. Et pla/

quia nõ beatos ſed damnatos eos eſſe pꝛęſcuit ſancto epiſcopo mihi ↄdeſcendere:⁊ ſic nnud

AdA, kaſe
dicamꝰ. Amate igit᷑ paupertatẽ: amate cum eiſdem in omi paupertateviuere cepi: “ noſs
omni affectu ⁊ nolite deſicere: vt ſitis gẽn ucans carnes:niſi dũ hoſpites ve ulic
. Petri. ꝛ. electũ non abiectum: gens ſancta non ob niunt: ſed tm̃ olera ⁊ legumina abſq; olos r
ſtinata: populus acquiſitionis ſed nõ per/ Avel butyro:ſicut ante vobiſcũ cum gaudio ammn
ditionis: regale ſacerdotiũ ſed non venale faceresſueuerã. Igit᷑ fratres mei licet in ca . Un
D pꝛeciũ. Vos eſtis illa apoſtolica foꝛma ſan thedra epiſcopali me videatis: pauperta⸗ fin
ctaq; congregatio a mundo coꝛde et opere tem tñ mihi charã ſponſam tenere ↄgratu/ NKunide
ſegregata: q dei virtute iam ꝑcuſſiſtis du / loꝛ:qꝛ ipſa eſt etiam chꝛiſti ſponſa:ſanctoꝝ mon
ces moab: ſatrapas ⁊ tyrannos hieruſalẽ: poſſeſſio:beatoꝝ vita:fideliũ ſecuritas:cle aulnd
. ⁊ ęgyptioꝝ hypocritas iam vulneraſtis ad ricoꝝ oꝛnamentũ:monachoꝝ vita:nobilün Alled
moꝛtẽ. Vos eſtis vinea mea electa ĩ medio pulchꝛitudo:diuitũ magniſicẽtia. heęc em̃ ulen
eccleſię paradiſi plantata:chꝛiſti redempta eſt illa ſancta paupertas: quã qui tenet et „ (de
ſanguine ⁊ irrigata. Ad hanc vineã ego ſo/ amat:nulla indigẽtia laboꝛare poteſt. NHec hfina⸗
lus dei virtute vos ↄgregaui: ⁊ operarios mirũ fratres:qꝛ ſibi dat᷑ omniũ dñm poſſi/ ulch
meos vos feci:vt laboꝛantes in ea vſq; ad ere. Ipſe eſt em̃ ſperantibus in ſe theſau/ ultet
ſinẽ: dignũ fructũ recipiati in tempoꝛe ſuo. rus in paupꝑtate:ſolatiũ in ſolitugine: glo eſig
Ad hanc vineã vos elegi:ad hanc dei hęre ria in abiectiõe:honoꝛ in ↄłmpi: vmbꝛa/⸗ Allch
. ditatem vos ↄuocaui:licet fauoꝛatus a ſan culum in om̃i pꝛotectiõe.Eſtote igit᷑ pauupe . 4 unen
cto epiſcopo valerio: qui de bonis epiſco/ res fratres mei:qm̃ deſideriũ paupeꝝ exau Ml
patus vt monaſteriũ in heremo ędificarẽ diuit dñs:⁊ pꝛęparationem coꝛdis eoꝝ au- Vs. 9. ſlae
mihi multa donauit. Hon em̃ ſatis fuit pa diuit auris ſua.Tunc em̃ vere paupꝑes eri⸗ fncn
trimonium młèum: niſi etiam ipſe me cond tis ſpiritu: tunc vere beati: tunc benigni: Ei
iuuaſſet. Ad hanc igitur ↄgregationẽ vos tunc obedientes:tunc veraces:tunc nõ ſi-⸗ hene
Joh.15. elegi:nõ vos me elegiſtis: ego elegi vos. cti: tunc om̃is mali ignari: ſi vero coꝛde et it llte
Et ecce poſtq; epiſcopus factus ſum: vita / opere pauperes inueniemini: Quã gratiã huen
liem: nicolaũ:ſtephanũ:doꝛotheũ: pauluz: nobis impetrare dignet᷑ beatus pꝛimiceriꝰ hlen
iacobũ ⁊ cyrillũ frequẽter rogaui:vt me ſoꝰ martyrũ ſtephanus:qui pꝛo ſuis perſecuto denn
lum in epiſcopatu non dimitterent:qꝛ licet ribus exoꝛauit dñm noſtrũ ieſum chꝛiſtuʒ: lien
epiſcopus eſſem:nõ tamen credebam pau/ qui cũ patre er ſpirituſancto viuit ⁊ reengat· dad
pertatẽ deſpicere:ſed cum abꝛaã:iſaac ⁊ ia in ſęcula ſeculoꝝ:Amẽ.
.
„
— ıὤ

V

le

⸗

e:

he
au

ri⸗
1:

tĩ

Ad fratres in heremo

De conſolatione fratrum in he⸗
emo a quibus ſanctus Auguſti-
nus receſſit: cum exhoꝛtatione ad

oꝛati

„ A Ratres mei ⁊ lęticia coꝛdis mei:tẽ/

S bo em̃ patrẽ vt ipſe vos cuſtodiat:⁊ mane/
)at vobiſcum in ęternũ ſpũs veritatis. Ite/

trum etiam dico: Holite de meo receſſu am/
Jacobi.ꝭ e plius ↄtriſtari: ſed ſemper oꝛate pꝛo inuicẽ
vt ſaluemini. VUalde em̃ ſeruis dei ⁊ ſolita /
rijs eſt neceſſaria ipſa oꝛatio:per quã deus

placatur: per quam deus ad nos inclinat᷑.
Exo.32. Adoꝛauerat em populus iudaicus vitulũ
aofſflatilem:⁊ ait dñs moyſi: Dimitte vt ira/
ſcatur furoꝛ meus cõtra eos. Cui moyſes:
AQuęſo o dſie quieſcat ira tua:⁊ eſto placa/
bilis ſuper maliciã populi tui. Et ecce pla/
catus eſt ds. OQ q; grandis eſt ipſius oꝛa/
tionis cauſa:o qᷓ; grande myſterium. Ecce
Egxo. v. moyſes oꝛabat in monte: ⁊ ioſue amalech

4. Begj·20. deuincebat. Per oꝛationẽ nege Nen vnuſquiſq; pꝛo ſe:ſed pꝛo om̃ibus oꝛa

⁊ ſalutem amimęg ⁊ coꝛpoꝛis adipiſcit᷑. Per
Actj.7, oꝛationẽ ſaulus effici᷑ paulus:⁊ doctoꝛ gẽ/
tium:⁊ pꝛędicatoꝛ oꝛbis terrę. Obſetro er/
Icobi.ꝭ. go fratres vt oꝛetis ꝓ inuicem vt ſaluemi/
1. Cimoth.a. Ni. Depꝛecoꝛ fratres mei cum apoſtolo: pꝛi
mũ omniũ fieri obſecratiões:oꝛatiões:po/
Lud.is. ſtulationes et gratiarũactiones. Oꝛate et

nolite deſicere: ⁊ ſi poſſibile eſt lachꝛymas
fundatis. O qᷓ; magnũ veſpertinũ ſacriſi/

ciũ deo obtuliſtis: lachꝛymas cum oꝛatiõe
effundere. DHiuina em̃ ſcriptura aliqñ nos
ad lachꝛymas: aliquando ad gaudiũ nos
inuitat. Sępe em̃ dicebat ſaluatoꝛ diſcipu-

Nattb. 5. lis ſuis: Beati qui lugent in hac vita:quia
gaudebune ireierna vita. Pꝛius em̃ dolẽ/
„A dum eſt:ſed poſt doloꝛẽ gaudiũ ſubſeque/

tur:quia beati qui lugẽt. Sed poſtea dicit

Abi. S. ſaluatoꝛ: Gaudete? exultate qm̃ merces ve

ſtra copioſa eſt in cęlis. Quæę quidem mer/
ces per lachꝛymas ⁊ oꝛationes acquiritur.

B Oꝛate igit᷑ fratres mei in heremo: oꝛate et

Zucj.iSᷣ. nolite deſicere:Nam ſicut pꝛopꝛiũ eſt cani/
bus latrare: ita pꝛopꝛiũ eſt heremi cultoꝛi/
bus oꝛare. Bonoꝝ em̃ oꝛatio locutio eſt ad
deum.Quando em̃ ſerui dei legunt: deus

ſine dubio eis feruẽter loquit᷑: ſed dũ oꝛãt

cum deo ſuauiter loquunt᷑. Ipſe em̃ ſapiẽs

eſt:q; ſub paucis verbis multa compꝛehẽ/

—.

onẽ ⁊ lachꝛvmas Ser. xXXII
pus eſt vt reuertar ad eum qui eſt

⁊ qui miſit me ad vos:vosvero no
te cõtriſtari nec turbet᷑ coꝛ veſtrũ. Roga/

Licet em̃ medu

Sermo XxXII

.dit: a quicquid necelſe eſt: bilariter tribuit:

⁊ abundãtius atq; perfectius q; homines
ſciant vel valeant cogitare. O fratres mei

dilectiſſimi clamate in heremo: vlulate in
Bacvaſta ſolitudine: vociferari nõ quieſca/

tis: clamate oꝛando ⁊ nolite deſicere: Cla/
mate nõ ſolũ voce ſed maxime mẽte. Ecce
em̃ ſemꝑ auditis aues in deſerto cantãtes
⁊ laudantes desm factoꝛẽ ſuum. Et ſi can /
tare non poteſtis:qꝛ ſenes multi iam eſtis:
mente ſaltẽ nolite tacere. Nam ⁊ tacentes
oꝛe:mente aũt oꝛãtes exaudit dñs. Nec in

ofone locutio tantũ quęrit᷑: q́;dtum ſenſus.

Ecce em̃ hieremias cõfoꝛtat᷑ in carcere:da/ hiere.⁊0.

niel inter leones exultat:tres pueri ĩ foꝛna/ Panietł..et.ʒ.

ce tripudiaãt:iob in ſterquilinio nudus triũ Zob.2.
phat:paradiſum de cruce latro inuenit:ſu⸗Lud.aʒ.
ſanna inter ſenes defendit᷑:ſtephanꝰde toꝛ Naniet.iʒ.
rente in cęlum ſuſcipit᷑: ⁊ inter lapidantes Acij.⁊.

.pꝛo ſaulo exaudit᷑. Non eſt igitur locus in
oquo oꝛare nõ debeamus: quia deus vbiq;
ſ vbis nos exaudire dignat᷑. Oꝛate igit᷑

emper ⁊ in om̃i loco vt ſaluemini:Mon ſo⸗

e debemus.Nam vt ait pater ambꝛoſius:

ISi pꝛo te tantũ rogaueris:ſolũ tuũ meritũ

poſſidebis:ſed ſi pꝛo om̃ibꝰ rogaueris:oẽs
pꝛo te rogabũt.Oꝛatio ſancta:colũna ſan⸗
ctarum virtutũ:deitatis ſcala:viduaꝝ ma

ritus: angeloꝝ cognata:fundamẽtũ fidei:

mõachoꝝ coꝛona:ↄiugatoꝝ lauamẽ. Bea/
tus qui te amat:beatioꝛ qui te frequentat.
Beatus aui te aſtringit: ſed beatioꝛ qui in
te perſeuerat. Beatus qui tecũ lachꝛymas
fundit:qm̃ holocaaſtũ ſanctũ deo ⁊ imma/
culatum offerre nõ dubitamus. Flete igit
fratres oꝛando ⁊ nolite quieſcere: vt digni
efficiamini gra dei.Sed dicetis.Ecce mul/C

ti ſumus:⁊ pꝛeter euodiũ:alipium ⁊ pontia

num qui de ſcriptura ſancta multũ nouerf̃t: .
om̃es groſſi ⁊ idiotę ſumus: igit᷑ doce nos
oꝛare.O fratres mei licet groſſi ſitis: ⁊ ſub/
tilia nõ capiatis:nõ tñ debilioꝛes vos repu
to:ſed charioꝛes vos teneo ignaros ⁊ humi
les:qᷓ; ſapientes elatos ⁊ ſuperbos: Dei tñ
gratia avegta lute ſufficit qð habetis.
5 ſcripturaꝝ non intelliga
tis:ſicut euodius:alipius⁊ pontianus:qui ꝰ
romę diu mecũ cõmoꝛati ſunt:tamẽ ſcriptu
raꝝ coꝛticem vos intelligere nõ dubitamꝰ.
Diximus em̃ pꝛimo vobis:ꝙ pſallere: oꝛa/
re ⁊ manibus laboꝛare debeatis qñ neceſſe
„ 9

BSBoeonczi
fuerit: a ſi vobis tempus ſuperſuerit: dice /.
Matt.s. re Pater nf̃ nõ differatis. Ipſa em̃ domi/
nica oꝛatio appellatur: in qua ſeptem peti/
tiones reperniunt᷑: in quibus om̃es ſpecies
oꝛatiõis compꝛehenduntur: quibus deum
interpellamus pꝛo apetendis bonis ⁊ pꝛso
vitandis malis:aut pꝛo delendis cõmiſſis.
Tres em̃ pꝛimę petitiões pertinẽt ad ęter/
nitatem: Reliquę vero quattuoꝛ ad hanc
vitam tempoꝛalẽ pertinere videntur: quia
2 panis quoridianus: ſcilicet ſpiritaliſ licet
ſit ſempiternus:ad hoc tamẽ tempus etiã
pertinet inquantũ miniſtratur animę qui/
buſdam ſignis:dictis vel ſcriptis.Et ideo
panis dicit᷑:quia laboꝛãdo ⁊ diſſerendo di/
ſcitur: ⁊ ita quaſi manducando deglutitur.
Nunc quoq; peccata dimittunt᷑ nobis: et
nos dimittimus alijs: quę petitio eſt inter
quattuoꝛ ſecũda.Et temptatões quę nunc
noſtrã vitã infeſtant:⁊ ipſa liberatio a ma-
lo:ad hanc vitam pertinent:quia dei iuſtie
cia moꝛtem incurrimꝰ: vnde dei milſericoꝛ/ 7

.

dia liberandi ſumꝰ. Quę cum ita ſint ipſa/

rum petitionũ verba diligenti pertractaſ 7eroromuolicę deuincunt᷑ virtutes. O ſacrũ

da ſũt: vt intellecta maioꝛẽ generẽt codis
affectũ: 2 qð petitur ad velocioꝛẽ perduca
D tur effectũ. Oꝛate igit᷑ fratres dicentes Pa
ter noſter:referentes gratias largitoꝛi oim
bonoꝝ:qui dulcedo noſtra eſt: vita ⁊ reſur/
rectio noſtra eſt:ſpes noſtra eſt:⁊ lumẽ ocu
loꝛum noſtroꝛũ:baculus ſenectutis noſtrę:
donans nobis ſeuſum vt eum agnoſcamꝰ:
2 ſecreta ſecretoꝝ ſuoꝝ intelligamus. Ipſe
em̃ nobis dedit efficaciam in opere:gratiã
inter electos:effectum in ſuis ⁊ ſuoꝝ pꝛęce/
ptis:ſolamen ⁊ cõſtantiã in aduerſis: cau/
telam in pꝛoſperis ⁊ timoꝛẽ:⁊ quocũq; ver
timur ſua grandis miſericoꝛdia nos pꝛeue/
nit. Oο fratres mei non negligamus oꝛare:
, non carnẽ domare: nõ vigilare.Et tamen
quid ei retribuemus:qui non permiſit nos
ſubmergi cũ in mari magno eſſemus:Ecce
em̃ conſumpti eramus ⁊ nos liberauit:Er/
rantes eramus in ſęculo: ⁊ reduxit nos ad
viam: Ignhoꝛãtes eramus:⁊ docuit nos ve
nitatis viam. Non igit᷑ tedęat nos oꝛare:qꝛ
non familiã regere:ſed tantum deo placere
doebemus.Et vt bene pſallere ⁊ oꝛare poſſi
tis:abſq; magno coꝛpoꝛis impedimẽto:de
ponis epiſcopatus eccleſię hiponenſis cen
tum et quinquaginta veſtimenta cum cal/
Qamentis vobis dilectis fratribus depoꝛ/

munt in medio turrẽ: quę vocata eſt babel. „ 2
NHoſtea vero venit nabuchodonoſoꝛ ⁊ am
pliſicauit eã ⁊ ditauit: ⁊ inlatus ſuperbia

in roboꝛe foꝛtitudinis meę: et in gloꝛtã de/⸗
coꝛis mei?: Et dum rex ſic exclamaret: vox

ris:⁊ cum beſtijs feriſq; erit habitatio tua:
feęenum vt bos comedes: ⁊ ſeptem tempoꝛa
ſuper te mutabunt᷑ donec ſcias ꝙ excelſus

Augnuſtini n

tari pꝛecepi:vt tempoꝛe frigoꝛis quantum ohin
neceſſe fuerit vnuſquiſq; recipiat reponen- gben
tes ea et cuſtodientss in communi veſtia- lurg
rio cum omi diligentia ⁊ charitate:ſcientes kka
ꝙ vera charitas nõ quęrit quę fua ſunt ſed 1. Cori.1ʒ. gupeen
quę dei. Sic autẽ facientes non deſiciatis. iiiuin
Deus autẽ pacis qui eduxit de moꝛtuis pa heb.rʒ. Eß mmtst
ſtoꝛem magnũ ouiũ in ſanguine teſtamen/ lope
ti ęterni dñm noſtrũ ieſum chꝛiſtum: aptet ſcnnn
vos in omi bono: vt faciatis voluntatem num
eius: faciens in vobis qð placeat coꝛã ſe ꝑ ins.
chꝛiſtũ ieſũ: cui eſt honoꝛ ⁊ glia in ſecula ſe⸗ one
culoꝝ: Amẽ. Oꝛate pꝛo nobis fratres:⁊ an rſtu
te meũ receſſum cupio vos ſalutare in oſcu en
lo ſancto: Amen. =ðUè ſvee⸗
eieiunto: Sermo XxxII nnn
Requenter audiſtis fratres charii- A Flant
ſimi ꝙ ieiuniũ eſt res ſancta: opus
eceleſte:ianua regni:futuri ſęculi foꝛ Cpin
a:qð ſi quis iuſte perfecerit dei ſo ius exi
ſtimabit᷑: ſibi cõiungitur: ⁊ ſpiriealis effici⸗ .*
tur. Per ieiuniũ fratres mei pꝛoſternuntur wan
vitia: augmentant᷑ virtutes: humiliat᷑ c⸗ un
ieiuniũ:tu coꝛpꝰ refrenas ne ſurgat:tu vir/ ltihn
tutes incitas vt reſurgant:tu reum illumi⸗ hlie
nas ⁊ ſanas vt viuat.O ieiunium tu ſuaue remnca
es bonis:tu odihile es malis:tu delectabi hfnn
le es ſanctis: ſed deteſtabile pꝛauis. O ſa- deo
crum ieiuniũ:tu diuina myſteria pandis:qᷣ eckn
ſapientig ⁊ pꝛudentię ſunt agnoſcis: recoꝛ⸗ agn⸗
dari pꝛeterita facis:oꝛdinare pꝛęſentia non ſenien
negligiſ: ⁊ pꝛęuidere futura feſtinas.Sʒ ca ſier
uete fratres mei:ne ieiunando ſuperbi effi- lein
ciamini: ne cupidi: ne auaricia vel hypocri⸗ ſen
ſi pleni. Mam ſepe audiſtis ꝙ babylon ci/ nen,
uitas magna et populoſa eſt inimica chꝛi/ B Goome

ſtianis: idolis ſeruiens: diuerſis erroꝛibus tuin
nin
glietb

mancipata:quã vt dicunt ałque gigantes
eam ędiſicauerũt:ſed ſuperbia inflati fece/ Señ.ii.

eser li Daniel. 4
clamauit ⁊ dixit:Honne heęc eſt ciuitas ba⸗
bylon quam ego ędiſicaui in domſi regni

irruit ſuper eum dicens: Tibi dicit᷑ rex: Re
gnũ tuũ tranſiet a te:ab hominibus eijcie⸗

—

— w — —

+☛ =

1
9
/
⸗
le
wi
ſar
36
N
lon
effi⸗
al⸗
15
os
72 bẽlt⸗
“D

i Panid4

;
mi
de/
or
ße⸗
i
19
1

deig.

ꝙ ſuperbiendo regnũ terrenũ amiſit ⁊ ſen/
ſum: quia cum beſtijð habitare volebat.

qui plenus eſt confuſione:plenus erroꝛibꝰ:

regnat in eo:dum regnat ambitio:dum do

citas. Et ideo fratres hęc om̃ia agnoſcen /
tes caueamus a cunctis malis: ſcientes ꝙ
per ſolam humilitatem om̃ia mala vincere
valemus:ſine qua noſtra ieiunia nobis nõ
pꝛoderũt.hęc eſt per quã ad vitam intrare
poterimꝰ. Non ergo extolli debemꝰ ſi bene
viuamus: ſed humilitatem ſeruantes ſem/
per philoſophari nõ deſiſtamus. Quid em
eſt phioſophari niſi moꝛtem pꝛęmeditariꝰ
Ad regnum em̃ celoꝝ nõ conducit nos glo
ria mundi: nõ multitudo diuitiarum: non

dominatur in regno hominũ. Et ſic videt

Ad fratres in beremo Sermo XXIII XXIIII

nuta:romã tandem egreſſus eſt: æ cũ pau/

la ⁊ euſtochio:quas i ſide chꝛiſti nũtriertt:
abitare volebat. Eearum patre rogante: vt nobis per epiſto/
Babylon hec fratres mei mundus iſte eſt:

lam ſcripſit:aſperrimã vitã ſanctus pf hie-

eꝛple oꝛib: ronymus duxit: in tantũ vt neminẽ legere
iniquitatibus:⁊ veneno malicię. Ecce nũc audiam ſidelium modernoꝛũ auſterioꝛem
1. Jo.. fratres mei quomodo totus mũdus in ma
ligno poſitus ẽ: Ecce quomodo diabolus
o cum hieronyt
minatur perfidia: dum conculcatur ſimpli-

fuiſſe. Itaq; fratres etiam nos vt vidiſtis
mundũ deſeree voluimus: et ad nemoa
. fugere concupiuimus: et
perſeuerare ſcòm apoſtolicam vitam deſi /

deramus: pꝛopterea diligenter attendamꝰ2
vt ſancte et iuſte in heremo conuiuamus.
Scire enim debetis ꝙ demoꝛantibus in ſo B

litudine ieiuniũ valde neceſſariũ eſt. Seccd

pꝛimo videamus quid ſit ieiunium. Quid
em̃ eſt ieiuniũ: niſi cunctoꝛum membꝛoꝛrũ- *
debita ſatiſfactio? MÆembꝛa enim ſatiſfſace
re debent pꝛopter peccata quęcõmiſerunt.

Vngde ſi quis ĩ gula peccauerit: ſatiſfaciat
ieiunando:nam qui ſolus eſt ſine culpa: ſo
lus eſt ⁊ ſine pęna.Sed quoniã nullus ẽ ſi

nobilitas generis:nõ ſcientia: non ſapien/ o ne culpa:ideo nullus ſine pęna viuere de

tia:nõ facundia verboꝛum: ſed ſolꝗ gratia
Chchꝛiſti ⁊ virtutes ⁊ opera.Eia igituł fratresꝰ
conſiderate ad quid hucveniſtis:⁊ quid he
remũ concupiſtis:quid agere voluiſtis:qð
officium habere deſideraſtis. Omnes vno
oꝛe dicetis: deo ſeruire optamus. Et quia
ſic eſt:pꝛopterea attendere feruenter debe/
tis:ꝙ veſtrum officium eſt non ſolum car/
nem ieiunijs ⁊ abſtinentia eſcę ⁊ potus af/
fligere quantũ valitudo naturę permittit:
ſed etiam mundũ contemnere: peccata de/

. flere:⁊ nõ doctoꝛis apetere cathedram:ſed

in cinere ⁊ cilicio perſeuerare in heremo vſ /
q; ad moꝛtem debemus:Adiuuet nos chꝛi
ſtus filius dei quẽ credimus ieiunaſſe qua/
draginta diebus ⁊ quadraginta noctibus:
qui eſt benedictus in ſęcula: AmYẽz.

¶ De erxhoꝛtatigne ad ſolitudinz
exemplo ſancti Hieronymi:Acde
ieiunio: ⁊ quid ſit ieiunium: Ser/
Egimus em̃ fratres chariſſimi ſan/
cctum patrem hieronymũ cardina
‚Alem fuiſſe in eccleſia ſancti lauren-
tij martyris:⁊ quia romanos de auaricia ⁊
feętida luxuria foꝛtiter repꝛehẽdebat:ab eis
per veſtem muliebꝛẽ:vt iam audiſtis: eum
pꝛoclamare in populo voluerunt: ſed deo
auxiliante ſanctitatis fama minime dimi/
— .

bet. Oculus enim meus frequenter pecca/

uit: quia per eum moꝛs intrauit in animã hiere.?-.
meam. Claudatur ergo oculus ⁊ patiatur

ne qð eum delectat videat. Sic em̃ de ſin/
gulis coꝛpoꝛis membꝛis faciendum eſt fra

tres. Tunc enim magnũ: tũc deo acceptüũ:
tunc ſibi deuotum ieiuniũ reddimus: dum Pe coſe. diſ.
ab iniquitatibus ⁊ voluptatibus abſtine/ ieiunium.
mus. hoc eſt magnũ ⁊ perfectum ieiunuu.
Sic enim agentes ſancte ⁊ iuſte ⁊ pie viue/Titũ.ꝛ2. o
re dicimùr. Pietas enim eſt cultus deo red
dere quod debet. Sic talis iuſte viuere di·
citur:quando deo reddit quod reddere de- Matth.22.
bet:⁊ cęſaris ꝗᷓ ſunt cęſari. Impietas quid
aliud eſt qᷓ; idolatriaʒ committere? MÆ.ulti
tamẽ dicunt ꝙ impietas eſt: quãdo paupe C
ribus quis ſua non elargitur. Pꝛoptera

fratres mei ſcire vos volo:ꝙ aliud eſt flagi

tium:aliud facinus:aliud impietas. Flagi
tium eſt dum peccando noſipſos offendi,/
mus. SFacinus quando pꝛoximum. Impie
as quãdo idolatriam cõmittimus. Simi/

liter aliud eſt miſericoꝛdia: aliud clemen-

tia:aliud pietas. AMiſericoꝛdia circa natu/
ram:clementia erga iuſticiã: ſed pietas er/
ga deum verſatur. Et quia groſſi eſtis fra-⸗
tres:veniat verbi gratia: Miſericoꝛdia eſt
dum ſi quis videndo aliquem iuſte dam/
natum duci ad ſuſpendiũ: naturaliter mo/
uetur eiq; compatitur: et ita motus a ſu-
„, 9 2

Sancti Auguſtinn

ſpendio eũ liberat.Similiter ſi quis rapuit in veteri lege faciebant. hecimas em̃ deo Exo.22. ue
pauperialiquid boni: ⁊ veniat alius ⁊ ra/ dabant: ⁊ pꝛimitias de oĩbus bonis ſuis: ge
ptoꝛi eripiat ea et pauperi reddat: talem Sic et nos deo pꝛinfitias dare debemus. 4 .
dicimus habere miſericoꝛdiam. Clemẽtia Quas tunc pꝛimitias deo damus: quãdo ſnn
ero eſt vt ſi quis iniuſte hominem puni/ coꝛꝑe quidem a cibis elemoſynas etiã dan e
tum videat:⁊ obijciat ſe periculis vt illum do:⁊ mente a vitijs ieiunamꝰ:Et tunc deo
eripiat: talem dicimus clementiã poſſide/ tales pꝛimitię acceptę ſunt.Sed ſcitote fra H· um
re. Pietas autẽ quid aliud eſt: q́; deum pu tres mei ꝙ antiquitus patres noſtri fidelei uen
ra mente colere:quę alio noinine latria nũ ieiunare conſueuerunt:in vigiljs magna/ h
cupatur: Bene enim tunc dicimur ieiuna- rum ſolennitatũ vſq; ad noctem: quod lau mn
re quando pietate: miſericoꝛdia et clemen / dandum erat ⁊ bonum. Sed hoc non ſolũ tt
tia refloꝛemus: Adiuuet nos chꝛiſtus: qui ſed etiam vigilabant per noctẽ: ⁊ ad eccle/ ffui
cum patre ⁊ ſpirituſancto viuit ⁊ regnat in ſiam ludendo⁊ choꝛizando conueniebant: ſile
ſecula ſeculoꝛum: Aamen. Ao dereltable eraramslum. Tales nõ ler
Ah Ré a& in Hiene“ ſolum romani erant: non ſolum papienſes Ur
„ ð bi fuit inſtitutũ: ⁊rauẽnates:ſed etiam mediolanenſes. H e fuan
eu turpi conſuetudine dolebat mediola- inen
Qire nanq; debetis fratres dilectiſ ni mater illa quę me carne ⁊ ſpiritu in chꝛi/
ſimi: ꝙ hoc ſolenne ieiuniũ quod ſto regenerauit: et inſtitutum eſt igſa inſti⸗ fens
Ialma mater eccleſia hodierna die ß· gæate a pfe nr̃o ſctõ ambꝛoſio vt vigilię caſ/ ſun
cLipir obſeruari: a creatiõe hominis in ipſo * ſarentur vel ceſſarent a cunctis:vt homici/ ſnin
geñ.2. mundi pꝛimoꝛdio pꝛęcepit deus in paradi/e dia ⁊ foꝛnicationes a ſidelibus deponeren/ ien⸗
ſo adę ⁊ euę vt a fructu arboꝛis abſtinerẽt. tur. Solum tamẽ ieiuniũ mentis ⁊ coꝛpo/ men
Exo.⁊4· Hoc etiam ante legem moyſes ſanctug ob vris cMelemoſyna mediolanenſis eccleſia rannes
5. Regl.19. ſeruauit ⁊ legem ſuſcepit. Hoc ſub lege he/ fidelibus reliquit. Sed dicetis: MNunquid Nre
Iliiieias aſtrinxit: et ad cęlum in curru vola / in vita noſtra ſemper ieiunare debemus: ⸗
Señ.5. uit.Eua qᷓ;diu abſtinuit:virgo fuit:⁊ in a O fratxes mei legem meã recepiſtis:⁊ audi Peedebe
radiſo permanſit:ſed dum ieiunium viola/ ſtis frequenter inter cętera ꝙ carnẽ veſtrã lnne
uit: in miſeria coꝛruit: libidinis coꝛruptio/ dometis abſtinentia eſcę ⁊ potus quantũ nin .
nneeuym perſenſit: ſub domino cõſtituta remãa valitudo permittit. Nolo enim meipſum in
Exo.ʒ4.· ſit ⁊ de paradiſo expulſa fuit.AMoyſes etiã ligare.Molui onera veſtra poꝛtare:ſed hoc hnne
- poſt ieiunium cum deo facie ad faciem lo / ſolum ſuper vos ponere volui:vt ieiunetii nuil
cutus eſt: qui ante ieiuniũ deũ nec videre ⁊abſtineatis quantum facere deo fauente en
4. Begl.I9. nec ad eum accedere auſus fuerat.hieroſo poteſtis. NHolo tamẽ ꝙ diebus dominicis . .
lyma a ſennacherib temde eʒechię regis et ieiunetis: hoc enim heretici ⁊ inſideles fa⸗ *ꝰ
eſaię per ieiuniũ liberatur: ⁊ centũ et octo⸗ ciunt.Om̃e autem ieiunium exceptis die/ en
gintaquinq; milia cęlitus interfecti ſunt in bus dominicis bonum eſt et laudanddun r il
nocte vna: Et ne fęterent eoꝛũ coꝛpoꝛa:in / ſi bene ſit. Aliquod tamen eſt ieiunium de uett
Jone.·s. cinerati ⁊ in puluerem redacti ſunt. Tem/ uotionis:vt ieiunare vigilias ſanctoꝛũ cy⸗ hAn
proꝛe etiam ionę ieiunium pꝛędicantis in ci pꝛiani compatrioteę noſtri: ⁊ geruaſij ⁊ pꝛo/ „ ecbit
SZolue: io nere ⁊ cilicio veniaʒ impetrauit. Hũquid æ thaſij ⁊ ſimilia. Aliud eſt ieiunium inſtitu/ ſagce
ioſue ſiliꝰ naue ieiunauit plus qᷓ; ꝑ diẽ ⁊ cur tionis:vt aſſumptionis ſanctę marię:⁊ na untl
ſum ſolis ⁊ lunę temperauit:⁊ hoſtes ſupe/ tiuitatis ſancti iohannis baptiſtę:ſanctoꝝ ſeli
rauit: O ieiunium conuiuiũ animarũ: bea aploꝝ petri ⁊ pauli: ſimõis ⁊ iudę:matthęi ind
tus qui te amat:ſed beatioꝛ qui te freqduen ⁊ andreę ⁊ iacobi maioꝛis. Iſtoꝛũ enim vi ⸗ lten
tat. Qui enim ieiunat vt bonus appareat: gililias ieiunare ſemper debemus:vt ſicut ie me
vt conſeruet᷑:vt ſanioꝛ flat: ⁊ vt ne coꝛpoꝛe iunando cum eis patimur:ita ⁊ in futurum 4 tunet
ninmis impingueſcat:nõ beatus ẽ ille:quia cum eis pariter gloꝛiemur. Sed mox mihi D 6fiie
ieiunium quod facit non virtutis eſt: ſed fratres dicetis: Cur feſtum natiuitatis ſan ihtne
pꝛęſumptionis: non virtutis eſt ſed atte ccti iohannis celebꝛamꝰ: NHunquid in pecca tt
nuationis. Ideo non mundo: ſed deo ie to cõceptus eſt: Et ideo attendite ꝙ pꝛius enſſa
iunare debemus. Sic enim ſancti patres ſeminatur homo:poſtea concipitur in vul lalohe
*
—
OW △

Ad fratres in heremo Germo XXV xXxXxVI

ee ua: ⁊ ihi caro foꝛmatur: deinde poſt dies q/ nem domantes quãtum poꝛtare noteſtis.
. draginta ſeptem creatur anima et coꝛpoꝛi Adiuuet nos chꝛiſtus filius dei qui pꝛo no
infunditur: ſcᷣm ſanct patrem ⁊ martyrẽ bis naſci ⁊ moꝛi dignatus eſt: Amen.
cypꝛianum:cui in om̃ibus compelloꝛ crede CSe
1 re:quia per ſpiritũſanctum optime locutuſ De murmuratione ⁊ detractio
ffelt. Celebꝛatur tamen natiuitas ſancti io ne :Et de pęnis damnandoꝛum:
a4 b hannis baptiſtę:nõ pꝛima ſed ſecũda. Pi Sermo XxXVI

lJ⸗ ma em̃ natiuitas fuit in vtero:quando ani Emoꝛantibꝰ nobis in heremo frẽs A

3 ma in vtero fuit infuſa.Alia vero ex vtero ⸗ dilectigſimi: murmuratoꝛes:detra
du quando venit ad lucem: ⁊ hęc ſine pecato & coꝛes: vel ſuſurroꝛes nullatenus
M fuit:qꝛ ſanctiſcatus fuit in vtero. Hec autẽ eſſe debemus:ſcientes ꝙ tales regnum dei HGal. 5.
ke. feſtiuitaſ nõ ſolũ apud fideles ſed apud in / non conſequent᷑. Mon igitur ſtulta loqua-
u: ſideles vigiliã haber. In hoc feſto maxime mur lingua doloſa: ſed cum dei adiutoꝛio
no pagani inſideles ad eccleſiã ſuam cõöuenie/ ſine cuius voluntate et nutu folium arbo/
ſs bant vigilantes vt ſupꝛa diximus.Sed de ris nõ mouetur:om̃is murmuratio vel de⸗/
De ſtructis vigilis ilis: adhuc tamẽ antiqui/ tractio pꝛocul ſit a nobis: cõſiderantes q̃d qumeri. a1.
o⸗ tatis nomen tenemus:quia dũ ieiunamus marisę ſoꝛoꝛi aaron moyſi:quia murmura
hri vigiliã nuncupamus. Vel aliter dicamus uit acciderit. Ham murmurauit:quia morx
ſti fratres⸗ NHam dum illa ſancta heliʒabet ꝗᷓ ſes vxoꝛem ęthiopiſſam duxerat:⁊ ea mur /
25 filia fuit ſapctę iſmarę: quę quidem immara . Murante iratus ẽ dñs valde: eo ꝙ moyſes
i/ ſoꝛoꝛ fuit carnalis ſanctę annę matris do/ eſſet mitiſſimus ſuper om̃es homines qui
, minę noſtrę:dum grauida eſſet de iohäne ⸗ moꝛabant᷑ in terra. Et ait dominus aaron
9/ ante aduentum virginis ſanctiſicaus io/ et marię:Egredimini ad tabernaculum fę⸗
1 . Zucl.I. hannes non fuit: ſed ſalutata helizaber a Keris. Quibus peruenientibus ait domi⸗
id⸗ virgine:mox iohãnes ſanctiſicatus fuit in nus:Quare non timuiſtis detrahere ſeruo
. vtero.AMerito ergo eiꝰ natiuitatẽ celebꝛa-/ eo morl cui loquoꝛ facie ad faciẽ? Ser/
udi E re debemus. Sed nunc de apoſtolis: quo/ uus etem̃ meꝰẽ: ⁊ in domo mea ſideliſſimꝰ
ſhi rum vigilię nõ habẽtur:dicamus. Feſtum eſt.Et ecce maria ſtatim repleta eſt lepꝛa:
ntiü enim philippi ⁊ iacobi ieiuniũ non habet: cadęens ſuper eam quaſi nix. Quã videns
ſunn eo ꝙ inter paſcha et pentecoſten eſt: qued mopſes exclamauit ad dominũ dicẽs:Deꝰ
hoe tempus eſt gaudij: lęticię et exultationis: meus obſecro ſana eã. Cui reſpondit dñs:
heiil quia ſaluatoꝛ ſurrexit a moꝛtuis. Jacobus Separetur ſeptem diebus extra caſtra: et
lente etiam zebedei apoſtolus apud quoſdã vi/ poſtea reuocabitur maria ad pꝛiſtinã ſani/
””s giliam nõ habet:eo ꝙ occiſus fuerit in die/ tatem. Ideo attẽgite fratres ꝙ maria hec
oH½⁴- . bvus aʒymoꝛũ: nec diẽ moꝛtis eius celebꝛa / quę peccauit:animã ſubditoꝛum ⁊ diſcibpu
ePBe obler.ie/ mus ſed potius tranſlationis. Bartholo⸗ loꝛum ſigniſicat: quando ſuo pꝛępoſito vel
lin ca.1.ct. 2u4 meus etiam vigiliã nõ videtur habere: eo pꝛeibytero obedire recuſat: ⁊ recuſãdo mur
nde vna dienũ fuerit decoꝛiatus: et ſequenni murat ⁊ murmurãdo lepꝛoſa efficit᷑:qdð ap
lxQo die obit:et ſic ſi haberet vigiliam: opoꝛte · paret dum culpa eius publicatur. Sed bo .
o A. ret ꝙ eſſet in tertia die:quod eſt contra noꝛ nus paſtoꝛ qui omniũ veſtrum curam ge,/
eu mam alioꝛum ieiunioꝛũ. Thomas autem nit: quęrens ſalutem animarũ compatitur
ena vigiliã nõ habet: eo ꝙ tꝑe aduentuſ venit. peccanti: ⁊ auxilium diuinę medicinę pꝛeci
top Barnabas ieiunium non habet: quia de bus poſtulat infirmãti: clamatq; quotidie
bei duodecim non fuit. Matthias ieiuniũ nõ indefeſſa voce paſtoꝛ bonus:qui animã ſu
H habet: eo ꝙ tempoꝛe ieiunij ſit. Johannes am ponere non deſiſtit pꝛo ouibus ſuis di
tie euangeliſta ieiuniũ non habet: eo ꝙ in glo cens: Obſecro vomine ſana eam:ſana con
* ud.a2. ria in excelſis ſimꝰ: ⁊ gloꝛiã in excelſis deo tritiones eius:quia cõmota eſt.Sana ecam
nbti 9 cantare debemus. Rogo tamẽ vos fratres quia lepꝛa murmuratiõis plena eſt. Reuo / .
ſon licet ieiunia iſta ſeruare nõ teneamini: pꝛo ca eam: quia a conſoꝛtio fidelium tuoꝛũ ſe-
remiſſione peccatoꝛũ veſtroꝛum vel p-o pe parata eſt. Ygitur fratres attendite ne mur
is riculo hoſtium ieiunare non deſiſtatis: car· muratoꝛes ĩ heremo ſitis: NHNam ſicut lepꝛa
0 H d 5
ℳ
— . . —

1

Bancti
pꝛopꝛium coꝛpus deuoꝛat: et ſibi adhęren /⸗ catum in homine refrigeratus eſt amoꝛ cha ſna
tes inficlt: ſic ⁊ murmuratoꝛ non ſolum ſe / ritatis.hoc enim penſate ⁊ cim adamvos ſen
ipſũ deſtruit:ſᷣ etiam cũctos audiẽtes infi peccaſſe cognoſcite ⁊ dicite:DHomine audi/
cit et occidit. Ideo fratres attendite vt nõ ui vocem tuam in heremo ⁊ timui: eo ꝙ bo .
murmuratoꝛes vel loquaces ſimus ſed ve, nis operibus nudus eſſem: ⁊ abſcondi me
Pꝛon er. 10. races:quia in ſuperſluo eloquio peccatum per humilitatem: cognoſcens ꝙ peccaui in Lud.16. Dlon
deeſſe nõ poterit: nec oino veritas adeſſe. cęlum ⁊ coꝛam te. Sed ⁊ contrarium facien nisl
1. Retrac. O q;ᷓ grande periculum eſt non ſolum dice tes:murmurantes ⁊ detrahentes pꝛoximo gale
in pfatiõe re falſa:ſed ⁊ vera pꝛedicare pęnoſum ⁊ du ſuo:a mala poꝛtantes in coꝛdibus ſuis:erx ſeen
bium eſt. Loquaces deniq laudare nõ au / pellet eos dominus de paradiſo: ſed tamẽ
deo:ſed tacentes beatos pꝛędicare pꝛęſu/ faciet eis dominus miſericoꝛdia motus tu/ tetal
B mo. Attendite o fratres mei: attendite ne nicas pelliceas:ne tempoꝛe frigoꝛis perpe/⸗ t
ſimul cũ pꝛeſbyteris meis murmurantibus tuo moꝛiãtur. O grandis dei miſericoꝛdia: loq
capiamini. Mã ad vos perueni: et in diebꝰ o inſinita dei clemẽtia: o magna? admira/ ſnn
paſchalibus vobiſcũ in hac ſolitudine emſſe bilis eius dilectio circa nos. Ecce em̃ quoti un
volui: qꝛ murmurauerf̃t ⁊ auguſtino detra / die peccamus: frequẽter eum offendimus: s
reft pꝛeſbyteri:⁊ noluer̃t diuinis obedire 5 ⁊tamen nos derelinquere non vult:ſed tu/ ſſo
cepti: ideo lepꝛoſi murmurãdo facti ſunt: ? nicas pelliceas contritionis ⁊ venię nobis nee
immũdicia pctõꝝ ꝑcuſſi ſũt:⁊ a domo mea quotidie donat ⁊ largitur. Ecce quanta eſt nn
expulſi ſunt: qꝛ vocati nõ fuert digni mecũ. miſericoꝛdia noſtri ſaluatoꝛis. Igitur fra / C eh
perſeuerare. Ideo ſeparati ſunt ⁊ expulſi: “ tres mei 2 lęticia coꝛdis mei:receamus ad mnt
quia nõ potuerũt ſine murmure ſtare. oſ ꝙ mentem: et eam diligenter diſcutiamus: e
autem quoꝛũ officium eſt ſemper oꝛare:fer / ſcientes ꝙ nunc in paradiſo pęnitentię et li
nentius nũc oꝛare vos depᷣcoꝛ: vt tanq;ᷓ ſa delitirum poſiti ſumus:et in ecdleſia eius Gun
natos ad cõmunionẽ ecdeſię hippone ſ& poſiti et collocati ſumus. Dedit enim no/ ta
reuocare gaudenter poſſimus illos: quog bis pꝛęcepta: vt toto coꝛde et tota mente Matt. 22. tgl
tales inuenire credidi quales inuenireno? eum duigamus: 2 pꝛoximũ noſtrum. Sed na
potui. Hęc tamen expulſio eſt ad ſalutẽ nõ quomodo diligere eum poſſumus:ſi ſuſur⸗ *
ad perditionẽ:ad coꝛrectionem nõ ad dam rones ⁊ detractoꝛes ĩ heremo facti ſumus? i⸗
Seſᷣ. 3, nationem Sic enim expulſus eſt adam de Oρà& peſtis miſera moꝛtalis eſt ipſa mur/ i
paradiſo:vt ĩ hͥ exilio miſerię coꝛrigeret᷑: vt muratio:o q; venenoſa. Hęc enim eſt quę ie
in hac pęna tempoꝛali per gratiã adipiſcea conuentus clericoꝛum et ciuitates multas i
ret᷑ ęternã ꝓmiſſionẽ. Nã licet ads peccaue deſtruxit.Et quia grande periculum eſt in/ unn
rit:dñs tñ eũ nõ deſeruit:bᷣ ad pęnitẽtiã eũ ter murmuratoꝛes habitare:ideo expellen/ ſn
⁊ ſuos ſemper inuitauit. Poſtq; em̃ adam di ſunt taleſ:ne cęteri coꝛrumpant᷑ per eos. nun
peccauit: latere ſevoluit:⁊ abſcondit ſea fa Tertia enim lingua multa mala cõmittit: Ecci2 8S te
cie domini:quod erat ſignum doloꝛis ⁊ eru ideo ſi ſemel coꝛrepti nõ ſe emendauerin: fmpmi
beſcentię.Sic em̃ vos facere cupio fratres. de veſtra ſancta ⁊ ſingulari ſocietate expel/ an
Nam ⁊ ſi aliquando murmuraſtis vel pec/ lantur.MNec cudele hoc eſſe credatis:nec il
caſtis:quod eſt conditio cunctoꝛum viuen/ li qui expulſi ſunt ad tempus: de hac expul .
tium:erubeſcite ⁊ abſcondite faciem veſtra ſione dolere debent:ſed cum om̃i humilita kr
per humilitatem a facie ſaluator: vt dum te eam ſuſcipiant: dolentes tamen et flen/ zmu
viſitauerit vos in ſolitudine paradiſi:⁊ vo tes ꝙ nondum intellexerunt apoſtolum di tunn
cauerit vos dicens cuilibet: Adam vbi es: centem: Si quis ſe putat religioſũ eſſe non Jacobi.r. iu⸗
conſideretis in quanta peccatoꝛum miſe/ refrenans linguã ſuam: huius vana eſt re⸗ dlln
ria poſiti ſitis. Per hoc em̃ ꝙ vos pꝛopꝛio ligio. AMelius eſt em̃ a congregatione pꝛeę/ fu
noĩevocat:ſignũ dat ꝙ ad pęnitẽtiãvocat. ſenti expelli ad tempus:qᷓ; a cęleſti regnog ce
Per h̊ ꝙ diẽ: Abi es: oſtẽdit ꝙ viã pctõꝛis petuo exulari.Sic enim vt ſupꝛa diximus: Seũñ.ʒ. e
ignoꝛat: non tñ ꝙ ignoꝛet: ſed ꝙ repꝛiobet. expulſus eſt adam de paradiſo:non ad dã Cuan
Poſt meridiẽ aparet:oſtendens ꝙ dñs ab nationẽ ſed ad coꝛrectionẽ.Coꝛrectus vero keſan
amoꝛe peccatoꝛum refrigeſcit:quia per pec ⁊ emendatus frater qui peccauerit ⁊ qui ꝓ/ n
* —
D
£ „

nut

0
ne

e⸗
:

Ad ſratres in beremo SGermo XxVI

ximo detraxerit: volo vt inter vos fraterne affligi vel ęternaliter cruciari. Studeamus

recipiatur. Aelius eſt em̃ vt redarguamur
de miſericoꝛdia:qᷓ; de trudelitate in die no/
uiſſimo. Nam pium hominem quando pe
riſſe legimus ignoꝛo:ſed impium et crude/
D lem frequenter periſſe audio. Igitur o fra/
tres mei ⁊ leęticia coꝛdis mei: obſecro vt nõ
peccetis: vt in die nouiſſimo nec crudeles
nec nimis miſericoꝛdes inueniri poſſitis:
Deeponite murmura: claudite infra den/
Vs.ʒ8. tes linguam: ponite cuſtodiam oꝛi veſtro
⁊ ſilete:nõ ſolum a malis:ſed etiam quan/
doq; a bonis ſilere laudabile eſt. Ait enim
ſanctus pꝛopheta:Silui a bonis. NHam bo
num vbiq; pꝛoferre nõ debemus: ſed tem/
pus pꝛoferendi agnoſcamus in cunctis.
Eſtote igitur fratres non loquaces:ſed ve/
races. Calcate murmuratiões:⁊ fugite eas
vt moxẽ. NHam murmurare: detrahere vel

igitur fratres ſemꝑ bene viuere: vᷣt ⁊ ſemꝑ
bñ eſſe poſſimus:⁊ ſemꝑ bñ nos eſſe poſſi/
deamꝰ. Eſſe em̃ dei gratia habere nos ſci/
mus: ſed ſemꝑ bene eſſe om̃ino ignoꝛamꝰ.
