eſuriunt ⁊ ſitiunt: ſed quia ipſi ſaturabunt᷑.
Ibi erit beatitudo ĩ ſaturitate: nõ in fame.
Sed ſcedat ſaturitatem fames: ne faſtidiũ
non ꝑueniat ad panes. Ergo diximꝰ a quo
petamus:qui petamus:quid petamus.Sʒ
petit᷑ ⁊ a nobis. Meendici em̃ dei ſumꝰ: Vt

agnoſcat ille mendicos ſuos: agnoſcamus

nos noſtros.Sed ⁊ ibi etiã cogitemus quã-
do petitura nobis:qui petunt:a quibus pe
tunt:qͥd petũt. Qui petũt:homies.A qᷣbꝰ

petũt:Ab hoibꝰ. Qui petũt? Moꝛtales.A

qbus petũt:? A moꝛtalibꝰ. Qui petũt: Fra-
giles. A qbꝰpetũt: A fragilibꝰ.Qui petũt:
Miſeri. A qbus petũt: A miſeris.Excepta

Lucj. 18

Matth.5.

2 . „ „ ð „ 9
Sancti Auguſtini de verbis domini
ſubſtantia facultatũ: tales ſunt qui petunt: tes. hic cupiditas accuſatur: non aurum: . nch
Cquales ſunt a quibus petunt. Quã frontezʒ non argentum: non diuitię: ſed cupiditas. uur
habes petendo ad dominũ tuum: qui non Nãꝗ qui volunt diuites fieri:vł qui non cu⸗ 1. l⸗
agnoſcis parem tuum?: Hon ſum inquit ta/ rant:vł qui non ardent cupiditatibus: non nor
lis: abſit a me vt talis ſim. Inflatus obſe· auaricię facibus accendunt᷑:ſed diuites ſũt. ſnde oe
ricatꝰ iſta loquitur de pãnoſo. Sʒ ego nu· Audiant apoſtolũ: hodie lectum eſt: Pꝛeci H ane
dos interrogo:Non interrogo in veſtibꝰ:q̃/ pe diuitibus huius mũdi. Pꝛęcipe: Cuid i.Timotbᷣ.. ſla
les ſitis:ſed quales nati fueritis. Ambo nu Pꝛecipe ante omnia: non ſuperbe ſapere. ſcdrd
di:ambo infirmi:ambo miſerã vitã inchoẽ Mihil eſt enim qð ſic generent diuitię:quo/ mnh
tes:ideo ambo ploꝛãtes. Ecce recole diues modo ſuperbiã. Omne pomum:omne gra/ Aetub
pᷣmoꝛdia tua:vide vtrum huc aliquid attu- num:omne frumentũ: omne lignum habet mnuͤſc⸗
leris. Jã veniſti: ⁊ tanta inueniſti: Dic & ro⸗ vermem ſuum. Et alius eſt vermis mali: ſöſn
go te quid attuliſti? Dic quid attuleris? aut alius piri: alius fabeę: alius tritici: Nermis Rl
l⸗

ſi dicere erubeſcis: aplm audi: MNihil intu-

limus in hũc mũdum. Mihil inqᷣt intulimꝰ
in hunc mũdũ.Sed foꝛte qꝛ nihil attuliſti:⁊

diuitiarum ſuperbia.Ergo ſᷣcipe diuitibus
huius mũdi:non ſuꝑbe ſapere.Excluſit vi⸗/
tium: non ſuperbe ſapere. Doceat vſum de
eo qð ſequit᷑: Heq; ſperare ĩ incerto diuitia-

ſnnn 6.
gohcot
Ulbrse

hic multa inueniſti: aliquid hinc tecũ abla/

turus es? Et hoc foꝛtaſſe amoꝛe diuitiarum rum.Qui non ſperant in incerto diuitiarũ: ſo ter

Vigeo facultates: non interrogo volupta-⸗

Quę adundantia tanta hois in omi laboꝛe

Nepap⸗

. Timoth.o. trepidas conſiteri: Audi ⁊ hoc: ⁊ hoc aplus non ſuperbe ſapiunt. Qui altum ſapiunt: lanae
dicat: qui te nõ palpat: Mihil intulimus in timeãt.Si timent:non ſapiũt. &Oμ multi he nnen
hunc mũdum:vtiq; quãdo nati ſumus.Sʒ ni diuites:hodie pauperes. multi doꝛmi oxrnlo:
nec auferre aliquid poſſumꝰ: vtiq; quãdo ð unt diuites:⁊ venientibus latronibus ⁊ cũ/ ſcens:
mũdo eximus. Hihil attuliſti:nihil hinc au cta auferentibus euigilant pauperes.Ergo cun
feres:quid te inflas ↄtra pauperẽ: Quãdo non ſperare in incerto diuitiarũ: ſed in deo (mnrnig
naſcunt᷑ infantes:recedant de medio paren viuo qui pꝛeſtat nobis omnia abundanter Nbecb⸗
tes:ſerui:clientes:recedant de medio turb?g ad fruendum ęterna: ad vtendum tempoꝛa Sununtn
obſequẽtes:⁊ agnoſcant᷑ pueri diuites flen- lia. Tempoꝛalia tanq; viatoꝛibus: ęterna anbopel
tes. Pariant ſimul diues ⁊ pauper:pariant tanq; habitatoꝛibus.Tẽpoꝛalia: vnde bo/ lleagaut
ſimul mulier diues⁊ mulier pauꝑ:nõ atten / na faciamus: ęterna vnde boni efficiamur. ſpnarz⸗
dant qð pariũt:diſcedant paululũ:redeant Ergo hoc faciant diuites: non ſuperbe ſa/ tani ſeſcs
⁊ cognoſcãt. Ecce diues nihil intuliſti ĩihũc piant: neq; ſperent in incerto diuitiarũ: ſed unſehed
mũduz:5 nec auferre hinc aliqd potes. Q in deo viuo qui pꝛeęſtat nobis omnia abun/ leri
dixi de natis:hoc dico ð moꝛtuis. Certe qñᷓ danter ad fruendum.hoc faciant.Ex eo au ußnmnitn
caſu aliquo vetera ſepulcra frangunt᷑: ofſa tem quod habent quid faciãt:? Audi quid. ſe Heliu
diuitis agnoſcant᷑: Ergo diues audi aplm: Diuites ſint in operibus bonis: facile tribu abið ngg
Nihil intulimus in hũc mũdum:Agnoſce: ant. Facile:habent em̃ vnde.Quare nõ fa migin
veꝝ ẽ.Sʒ nec auferre aliqͥd poſſumꝰ: Agno ciunt? Paupꝑtas: difficultas eſt. Facile tri⸗ ſbiet
Abi s. ſce:⁊ hoc veꝝ eſt.Quid ergo ſequit᷑: Victũ buant:habent vnde.Cõmunicent:id eſt pa .
⁊ tegumentũ habẽtes:his contenti ſimus. res ſuos moꝛtales agnoſcant. Cõmunicent ihuin
Nam qui volũt diuites ſieri:incidunt in tẽnpãheſauriʒent ſibi fundamentũ bonum in fu iſcn
ptationẽ ⁊ deſideria multa⁊ noxia:quę mer turum. Hon em̃ quia dico inquit facile tri/ Rend
gunt hominẽ in interitũ ⁊ ꝑditionẽ. Radix buant:cõmunicẽt:expoliare illos volo:nu/ le an
eſt em omniũ maloꝛũ auaricia: quã quidam dare illos volo:inanes reliquere volo: Do/ uc
ſequẽtes:a fide perrauerunt. Attende quid ceo lucrum:cum oſtendo:theſauriʒent ſibi. 4 nchee
dimiſerunt. Doles ꝙ hoc dimiſerunt: vide NMon em̃ volo vt pauperes remaneat. The ſtunein
quo ſe inſeruerunt doloꝛibus multis. Sed ſauriʒant ſibi: Hon vt perdant dico: ſᷣ quo nmnin
qui? Qui volunt diuites ſieri.Aliud eſt eſſe migrent oſtendo.Theſauriʒent ſibi funda/ unand
diuitem: aliud velle diuitem fieri. Diues eſt mentũ bonũ in futurũ:vt aſpꝛehẽdantverã nnn
qui a diuitibus natus eſt:nõ qui voluit.Di vitã. Heęc & falſa vita ẽ:appꝛehẽdant verã vi W
ues eſt: quia multi hereditates dimiſerunt. tam. Vlanitas em̃ vanitatũ et oĩa vanitas. Eeẽs.i. ann
n

Gmoneo⸗

um:
lies,
dac
dhon
esſüt.
beef

pere.
quo/
egra
haber
mali:
ermis
lubus
tyi⸗
unde
1
tiar:
unt:
ude
dormi
3c
Eigo
indeo
lanter
mopona
Ktemna
gebo⸗/
amur.
bela⸗
güſed
abun/
eda
liquis.

letmba i;

eno in
cletn⸗
ſdckpe
unicent
minſu
Lletn⸗
lo:nu⸗
ho: Do⸗
ut. The

cogantur

õ

In euangelio ſcðm Oattheũ Sermo VI

E ſuo:quo ipſe laboꝛat ſub ſole? Appᷣhenden/
da ergo vera vita:migrãdę ſunt facultates
noſtrę ad locũ verę vitę:vt hoc ibi inuenia-

mus qð hic damus.Mutat illa: qui mutat
2⁊ nos. Date ergo pauꝑibꝰ fratres mei: Vi/

ctum ⁊ tegumentũ habentes his cõtenti ſi⸗
mus. Mihil diues habet de diuitijs ſuis:ni/
ſi qð ab illo poſtulat pauꝑ:victũ ⁊ tegumẽ/
tum.Hinc tu quid plus habes ex omnibus
quę habes?: Accepiſti victũ:accepiſti neceſ-
ſariũ tegumẽtũ. HNeceſſariũ dico:nõ inane:
nõ ſuꝑfluũ. Quid plus de diuitijs tuis ca/
pis:Dic mihi: Certe oĩa tua ſuꝑflua erunt.
Qusęſunt tua ſuꝑpflua:ſint pauꝑibus neceſ/
ſaria. Sed ego inquit pᷣcioſas epulas acci/
pio:pᷣcioſis cibis veſcoꝛ.Pauꝑ qͥd? Vilibꝰ.
Vilibus cibis veſcit᷑ pauꝑ:ego inquit pᷣcio/

ſis. Interrogo vos quãdo fueritis ambo ſa

tiati:pᷣcioſus cibus ad te intrat:quid fit cuʒ
intrauerit? Honne ſi peculiaria iĩ ventre ha⸗
beremus: de omnibus cibis pᷣcioſis erube/⸗
ſceremus: quibꝰ ſaturatus es? Eſurit pau/
per: eſurit diues. Saturari quęrit pauper:

ſaturari quęrit diues. Saturat᷑ pauper de
vilibꝰ cibis: ſaturat᷑ diues de pᷣcioſis cibis.

Saturitas equalis eſt: poſſeſſio vna ẽ:quo
ambo volũt ꝑuenire.Sed ille ꝑ cõpendiũ:
ille circuit. Sed melius inquit mihi ſapiunt

Aparata pꝛecioſa. Vix faſtidioſus ſatiaris:
4I. diſ.nõ Neſcis quõ ſapit:qð fames accendit.Neq;

ita hoc dixi: vt diuites cogã epulis et cibis
pauperũ veſci. Vtant᷑ diuites cõſuetudine
infirmitatis ſuę:ſed doleãt aliter ſe nõ poſ/
ſe. Melius em̃ poſſint:ſi aliter poſſint.Si g&̊
non extollit᷑ pauper de mẽdicitate:tu quare
extolleris ð infirmitate? Vtere cibis electi:
pᷣcioſis:quia ſic cõſueſti: quia non aliter po
tes:quia ſi cõſuetudinẽ mutas ęgrotas.Cõ
ceditur tibi vrere ſuꝑfluis: da pauperibus
neceſſaria. Vtere pᷣcioſis: da pauperibꝰ vi⸗
lia.Expectat a te:expectas a deo.Expectat
ille manũ quę facta eſt ſecũ:expectas tu ma

num quę fecit te. Sed non ſoluʒ te fecit:ſed

⁊ pauperẽ tecum. Dedit vobis vnam viam
iſtam vitam. Inueniſtis vos comites: vnã
viam ambulaſtis. Ille nihil poꝛtat: tu ni/
miũ oneratus es. Ille nihil ſecuʒ poꝛtat:tu
iterum plus poꝛtas q; opus eſt. Oneratus
es: da illi de eo qð habes:⁊ illum paſcis: et

pondus minuis. Date ergo pauperibus:ro

go:moneo:pᷣcipio:iubeo.Quicquid vultis
date pauperibus. Mõ enim occultabo cha/

*

ritati veſtre: quare hũc ſermonẽ neceſſe ha/
bui vobis ꝓmere.Ex quo hic ſumus eũtes
ad eęccleſiã ⁊ redeuntes: pauꝑes interpellãt
nos:⁊ dicunt vt dicamꝰ vobis vt aliqͥd acci
piant a vobᷣ. Hos mouerũt loqui vob: ⁊ ſe
vident nõ accipere a vobis: Inaniter arbi⸗
trant᷑ nos lahoꝛare in vobis. Expectant et

aliquid a nobis. Damus quãtũ habemus:

damus ſicut poſſumus. HNũquid tñ ad eoꝝ
neceſſitatẽ implendã idonei ſumus? Quia

ergo ad eoꝛum neceſſitatẽ implendã idonei

nõ ſumꝰ:vł advos legati ipoꝝ ſumꝰ.Audi/
ſtis: laudaſtis:deo gratias. Semen accepi/
ſtis:verba reddidiſtis. Laudes iſtę vr̃e gra/
uant nos potius ⁊ in ꝑiculum mittunt.To⸗/

leramus illas ⁊ tremimꝰ inter illas. Camen

fratres mei iſtę laudes veſtrę folia ſũt arbo/
rum:fructus quęrit᷑.

eius indignũ ſe pᷣſentia dũi iudica⸗

☛

is:iĩ eus gelio hm eũdẽ) Sermo vi

AEldiuimus cũ euãgeliũ legeret᷑: fi/
de‚m noſtrã in hũilitate laudari.Ad
domũ quippe Cẽturionis cũ ſe pꝛo/
ñis ieſus iturũ vt puerũ eiꝰ ſana/

nitter

ret: ille ridit: Nõ ſum dignꝰ vt ſub te/
ctũ meu intres:ſʒ ti dic verbo⁊ꝛ ſa/

nabit᷑.Dicendo ſe indignũ:pᷣſtitit dignũ:
Nõ in cuiꝰ parietes: ſᷣ in cuiꝰ coꝛ xpᷣs intra/
ret. Neq; h̊ diceret cũ tanta fide ⁊ hũilitate:
niſi iã illũ quẽ timebat intrare domũ ſuam
coꝛde geſtaret. Mã nõ erat magna felicitaſ:
ſi dñs ieſus intraret in parietes eiꝰ: ⁊ nõ eẽt
in pectoꝛe eiꝰ. Magiſter quipe hũilitatis ⁊

vbo ⁊ exemplo diſcubuit:⁊ ĩ domo cuiuſdã Luc.⸗.

phariſęi ſuꝑbi noĩe ſymonis.Et ſi in domo
eius recũberet:nõ erat ĩ coꝛde eiꝰ vbi caput

filiꝰ homis reclinaret. Ita em̃ quẽdã ſupbbu
quãtũ ĩtelligit᷑ ex ᷣbis ipſiꝰ dñi: vltro ſe ire Matth.S.

cupientẽ a ſuo diſcipulatu reuocauit: Seqr

te dñe quocũq; ieris.Et dñs in coꝛde eiꝰ in ⸗

uiſibilia videns: Vulpes inquit foueas ha
bent:⁊ volatilia celi nidos:ſilius aũt homi/
nis non habet vbi caput ſuũ reclinet:hoc ẽ

habitãt in te inſidię ſiẽ vulpes:habitat ſuꝑ/

bia ſicut celi volatilia:filiꝰaũt hoĩs ſimplex
ↄtra inſidias:hũilis ↄ ſuꝑbiã:nõ habet vbi
caput ſuũ reclinet.Et ipᷣa reclinatio capitis
nõ erectio: humilitatis magiſtra. Reuocat

ergo iſtũ ire cupientẽ:trahit alterũ recuſan /

tem. Eodeʒ quippe loco ait cuidã:Sequere

3 ¶ Depuero Centurionis ⁊ verbig Pattb. .

—

9*

Bancti Auguſtini

Matth.S.me. Et ille. Sequoꝛ dñe: ſᷣ ſine me pᷣmo ire
a ſepelire patrẽ meũ. Pie quidẽ excuſauit:⁊
ideo dignioꝛ cuiꝰ excuſatio remoueret᷑: vo/
catio firmaret᷑. Piũ erat qð volebat facere:
ſed docuit magiſter quid debuiſſet ᷣpone⸗
re. Volebat em̃ eum eſſe viui verbi pᷣdicato
rẽ:ad faciẽdos victuros. Erat aũt alij ꝑ s
Abi S. illa neceſſitas impleret᷑. Sine inquit moꝛ⸗
tuos ſepelire moꝛtuos ſuoſ. Infideles cada
uer qñ ſepeliunt: moꝛtui moꝛtuũ ſepeliunt.
Illius coꝛpus animã ꝑdidit:illoꝛũ aĩa deũ.
Sicut enim anima eſt vita coꝛpoꝛis:ſic vita
animę deus. Sicut expirat coꝛpꝰ cũ animã
emittit:ita expirat anima cum deũ amittit.
Deus amiſſus:moꝛs animę:Anima emiſſa
moꝛs coꝛꝑis.AMoꝛs coꝛpꝑis neceſſaria:moꝛs
Lucj.⁊. animę voluntaria. Diſcũbebat ergo dñs in
domo cuiuſdaʒ phariſęi ſuperbi. In domo
eius erat:vt dixi:⁊ in pectoꝛe eius non erat.
In huiꝰ vo centurionis domũ nõ intrauit:
Lud.i9. ⁊ pectus poſſedit. Zachęꝰ vᷣo dñm ⁊ domo
ſuſcepit ⁊ animo. Huiꝰ tñ fides in hũilitate
B laudat᷑.Dixit enim: Mõ ſum dignus vt ſub
tectũ meũ intres. Et dñs: Amen dico
vobis:nõ inueni tantã fidẽ in iſrł
fſᷣm carnẽ. Nam ⁊ iſte iam iſraelites erat ſᷣm
ſpm̃. Venerat dñs ad iſraelẽ carnalẽ: id eſt
ad iudęos: ibi pꝛimũ quęrere oues ꝑditas:
in quo populo et de quo populo etiã coꝛpꝰ
aſſumpſerat: Mon ibi inuenit tantã fidem:
ipſe dicit:Poſſumus nos metiri fidẽ homi/
nũ ſicut homiĩes: Ille qui iterioꝛa cernebat:
ille queʒ nemo fallebat ꝑhibuit teſtimoniũ
coꝛdis hominis: audiens verba hũilitatis:
ꝓnũcians ſententiã ſanitatis. Vnde auteʒ
hoc pᷣſumpſit: Et ego inqͥt homo ſum
ſub poteſtate cõſtititus:habẽs ſub
me milites:et dico huic vade et va⸗/
dqit:⁊ alio veni ⁊ venit:⁊ ſeruo meo
fac hoc ⁊ facit. Poteſtas ſum quibuſdã

ſub me poſitis: ſpᷣ poteſtate quadã ſuꝑ me.

Si ergo ego inquit homo ſub poteſtate:iu/
bendi habeo poteſtatem:quid tu poſſis cui
omnes ſeruiũt poteſtates? Erat autẽ iſte de
gentibus: erat quippe centurio. Jam iudęa
gens ha bebat militẽ:habebat romanũ im/
periũ. Ibi iſte militẽ agebat:quãtum agere
centurio poterat. Et habens poteſtatem et
ſub poteſtate: ſubditus obediens: ſubdi⸗
tos regens.Dñs aũt qð intendat pᷣcipue ne
ceſſario charitas vr̃a:q;uis in populo iudai

co eſſet:iã ꝓnũciabat eccleſiã toto oꝛbe ter/

de verbis domini

rarũ futurã:in qua erat miſſurꝰ apłos:Ipſe
a gentibus nõ viſus ⁊ credit᷑:a iudęis viſus
⁊ occiſus. Quõ em̃ domũ huiꝰ dñs coꝛpoꝛe
nõ intrauit:⁊ eius tñ fidẽ atq; ipſam domũ
abſens coꝛpoꝛe:pᷣſens maieſtate ſanauit:ſic
⁊ idem dñs in ſolo iudęo populo coꝛꝑe fuit:
apud alias gentes nec devirgine natus eſt:
nec paſſus eſt: nec pedibus ambulauit: nec
hũana ptulit:nec diuina mirabilia fecit.Mi
hil hoꝝ in ceęteris gentibꝰ:⁊ tñ de illo imple
tũ eſt qð qͥdeʒ dictũ erat:Populꝰ quẽ nõ co Nõ.i⁊.
gnoui ſeruiuit mihi.Quõ ſi non cognouit:
In auditu auris obediuit mihi. Judęa gẽs
cognouit ⁊ crucifixit:oꝛbis terrarũ audiuit

⁊ credidit. Hanc quodãmõ abſentiã coꝛꝑis

ſui ⁊ pꝛeſentiã virtutis ſuę in omnibꝰ genti⸗/
bus: et in illa muliere ſignificauit quę fim/
bꝛiã veſtimẽti eius tetigerat:cũ requirit di/
cens: Quis me tetigit? Tanqᷓ; abſens reqͥ/ Lud.S.
rit:tanq; pᷣſens ſanat.Turbeę te inquiũt diſ/
cipuli cõpꝛimũt:⁊ dic qͥs me tetigit? Qua/
ſi em̃ ſic ambularet vt a nullo ꝓꝛſus coꝛpo/

re tangeret᷑: ita dixit: Quis me tetigit? Et

illi: Turbę te cõpꝛimũt. Et tanqᷓ; diceret do
minꝰ: tangentẽ quęro nõ pſᷣmentẽ. Sic etiã
nũc eſt coꝛpꝰ eius:id ẽ eccleſia eius. Langit
eã fides paucoꝛũ:pꝛęmit eã turba multoꝛũ.
Coꝛpus em̃ xpi eſſe eccleſiaʒ tanq; filij eius
audiſtis:⁊ ſi vultis ipſi eſtis. Apłus multis
locis hoc dicit: Pꝛo coꝛpoꝛe inqᷣt eius ꝗᷓ eſt Col.r.
eccleſia. Et iterũ: Vos aũt eſtis coꝛpꝰ xpᷣi ⁊ i. Corſ.i⁊
mẽbꝛa. Si ergo eius coꝛpus ſumus:qð tũc
coꝛpus eius in turba patiebat᷑: hoc patitur
eccleſia ipſiꝰ.A turbis pꝛemit᷑:a paucis tan
gitur. Caro em̃ pꝛęmit:fides tangit. Erigi-
te quippe oculos obſecro vos:qui habetis
vnde videatis.habetis enim qð videatis.
Erigite oculos ſidei: tangite extremaʒ fim/
bꝛia veſtimenti: ſufficiat ad ſalutẽ. Videte
qð audiſtis ex euãgelio tũc futurũ:nũc pꝛeę⸗
ſens ẽ. Ideo inqͥt dico vobis ꝓpter lauda/
tam centurionis fidem tanq; alienigenę car
ne:domeſtici coꝛde. Pꝛopterea iquit: mul⸗/C
ti ab oꝛiente ⁊ occidente venient. Nõ om̃s
ſed multi: tamẽ ipſi ab oꝛiente ⁊ occidente:
iſtis pꝑtibus duabus: totus oꝛbis deſignat᷑.
Multi ab oꝛiẽte ⁊ occidẽte veniẽt:
⁊ recũbẽt cũ abꝛaã ⁊ iſaac ⁊ iacobi
regno cęloꝝ:filij autẽ regni eücient᷑
in tenebꝛas exterioꝛes. Silij regni:iu

deęi ſcʒ. Vñ filij regni? Quia legẽ acceperũt

ad qs ꝓphe miſſi ſunt:apud q̃s templũ ſa

4

tonifu
nnor
untſſen
gitbut
fegibicn
gi Ni
ſmseb
goclican
nliatt
loſopieta
choephe
1o Debis,
tetoccd
intiploid
facopons)
gbotungar,
annalirol
ugripekin
ſonpune⸗
hginsluen
fonbeumini

l anegoiu

Ulinätmin

1ia tihuiſ

hmebeiͤe
colpbizn
Götenpndiie⸗
lloeriepum
Uere nde

t creoceaplo

guibabetſh
Netig eius
ducmncijid
tuaſcenuf
Quhurzti
ſeoileatie
Unctdeuscen
ui Giine
ſeHiincmn

* Alpcenti

Letifn
anhnsi

Aglere
Pdes 1
i
mneidti
ügtgi

Rneſtalin

Phloove cerdotiũ fuit: qui celebꝛabãt ſiguras omniũ rẽ: Uide ne foꝛte maioꝛ ſit iſto quẽ times of
ucesns futuroꝝ.QAuarũ em̃ rerũ figuras celebꝛaue/ fendere.aMaioꝛẽ certe noli offẽdere.hhęc ti
discahnee⸗ runt:hᷣſentiã nõ agnouerũt. Filij ergo re/ bi regula ꝓponit᷑. Nõne mamifeſtü eũ mini/
pandmni gni ihũt inquit in tenebꝛas exterio- me offẽdẽdũ:qͥ maioꝛ eſt ceter!: Diſcute nũc
l⸗ DKWZũK tiũ. Videmꝰ iudęos repꝛobatos:videmus Si recte educãtes: ſi in xp m nutriẽtes:audi
nennnch xpᷣianos ab oꝛiente ⁊ occidente vocatos ad endi in omibꝰ: obtẽperandũ eis in omi iuſſi
dbllninne quoddã cõuiuiũ celeſte:vt recũbãt cũ abꝛa / one contra maoꝛẽ ſi nihil iubeant ⁊ ſeruiat
blafenci am: iſaac ⁊ iacob: vbi panis iuſticia: vbi po- illis. QAuis ẽ inqs maioꝛ eo qui me genuit:
tellint tus ſapiẽtia. Attẽdite Sfrẽs: Hoc em̃ eſtis: An ille qᷓ teip̃m creauit:? Sen erat em̃ homo:
bioge ex hoc plo eſtis: iaʒ tũc ſᷣdicato:nũc ſſenta creauit deuſ. Unde generat hõ neſcit: quid
W to. De his vtiq; eſtis qui vocati ſunt ab oꝛi generaturꝰ ſit neſcit. Ille qͥ te vidit vt face⸗
di le⸗ ente ⁊ occidẽte recũbere in regno ccloꝛũ: nõ ret anteqᷓ; eſſet quẽ fecit: certe maioꝛ eſt pfe
mrünt in tẽplis idoloꝝ.Eſtote coꝛpꝰ xpᷣi:nõ Hſſu/ tuo. Maioꝛ ſit patria ⁊ ipis parentib⸗ tuis:
W ra coꝛpoꝛis xpᷣi.habetis veſtimenti ſimbꝛiã vt quicqᷣd iuſſerint paretes cotra patria nõ
. –, quã tangatis:vt a ꝓfluuio ſanguis: id eſt a audiant᷑:et quicqᷣd iuſſerit patria ↄtra deũ:
–RW carnaliũ voluptatũ fluxu ſanemini. habet nõ audiat᷑.Si em̃ ſanari vis: ſi poſt fluxum
wum inquã veſtimẽti fimbꝛiã quã tangatis. Ve/ ſanguis: ſi poſt.xij.annos in illo moꝛbo: ſi
6ehanstbu ſtem putate aplos: ſub textura vnitatis ad/ poſt ↄſummata oĩa in medicis ⁊ nõ recepta
6 nei herẽtes lateribꝰxpᷣi. In his aplis erat tanq; ſanitate aliquando vis ſana fieri o mulier:
enllcl fimbꝛia minimꝰz nouiſſimꝰ paulus:ipſo di ·/ quã alloquoꝛ in typo ecclię: iubet illud paer
enen, 1.corj.I5. cente: Ego ſum minimꝰ apłoꝝ. In veſte no tuus:⁊ illud iubet ppłlus tuꝰ. Sed dicit tibi
Alsgeac uiſſimũ ⁊ minimũ fimbꝛia eſt. Fimbꝛia cum diis tuus:Obliuiſcere populũ tuũ:⁊ domũ
nenieu 1. gorj. 4. cõtẽptu aſpicit᷑: cũ ſalute tangit᷑. VUſq; ad patris tui.Quo bono:quo fructu:qua mer
i;dlend⸗ hanc hoꝛã:⁊ eſurimꝰ ⁊ ſitimus ⁊ nudi ſumꝰ: cede: Qm̃ cõcupiuit inqͥt rex decoꝛem tuũ. s. 44.
ent. Rci ⁊ colaphiʒamur. Quid tã extremũ? quid ta Cõcupiuit qð fecit:qm̃ vt pulchꝛã faceret fe
zeins Lng cõtemptibile? Tange ſi fluxũ ſanguis pite dam amauit. Pꝛo infideli ⁊ feda ſanguineʒ
ubamlloie ris:exiet virtus de ullo cuiꝰveſtis eſt:⁊ ſana/ fudit: fidelẽ ac pulchꝛã reddidit: dona ſua ĩ
tunchfldaö bit te. Fimbꝛia mõ tangẽda ꝓponebat᷑ qũ te amauit. Quid em̃ ſponſo tuo contuliſti:
Mlusni „gon:s. ex eodẽ apto legebat᷑: Si em̃ qͥs viderit eum Quid in dotẽ a poꝛe patre ⁊ pᷣoꝛe pplo acce-
ntanſe⸗ q¶qui habet ſcientiã in idolio recũbentẽ:nõne piſti? Mõne luxurias ⁊ pannos peccatoꝛũ?
an n ↄſciẽtia eius cũ ſit infirma ędificabit᷑ ad mãa Abiecit pannos tuos:diſcidit ciliciũ tuum:
lumsdlt ducandũ idolothita? Et peribit infirmus ĩ miſertus eſt vt oꝛnaret: oꝛnauit vt amaroer.
Mihoemin tua ſciẽtia frater: ꝓpter quẽ xpᷣs moꝛtuꝰeſt?ꝰ Quid plura frẽs xpᷣiani:? Audiſtis qꝛ peccã / · Cor. S.
itpuot Quõ putatis decipi poſſe ſimulacris homi tes in fratres ⁊ ꝑcutiẽtes cõſciẽtiã eoꝝ inſſirr
ungt i⸗ nes:quęa xpᷣianis honoꝛari putant᷑: HNHouit mã:in xpᷣm peccatis.Nolite ↄtemnere ſi nõ
au hlben inqt deus coꝛ meũ:ſed frater tuus nõ nouit ¶vultis deleri de libꝛo vite. diu conamur
naMnns. coꝛ tuũ.Si infirmꝰ es:caue maioꝛẽ egritudi luculẽte ⁊ delectabilitvobis dicere:ꝙ doloꝛ
reamennzin nẽ. Si infirmus es:cura infirmitatẽ fratris. n cogit quõcũq; dicere ⁊ tacere nõ ꝑmittit?
i HlAu Qui vident iſta edificant᷑ ad idolia: vt non Quicũq; voluerit iſta ↄtẽnere ĩ xpᷣm peccãt
imit K1 tII ibi mãducare ſed ⁊ ſacriſicare deſiderẽt. videst qͥd agãt. Paganos reliqͥs colligi vo
8 rludy/ KEcce ꝑit infirmꝰ in tua ↄſcia frat. Audi frat: lumꝰ. Lapides eſtis in via: venire volẽtes
aidd ⸗ SBi ↄtẽnebas infirmũ: etia fratrẽ cotemnis. offendũt ⁊ redeũt.Dicũt em̃ in coꝛdibꝰ ſuiſ:
nuininnl/ Expgiſcere.Quid ĩ ipᷣm xpᷣm peccas: Attẽ· Quare nos relinqmꝰdeos:quos xpᷣiani ipi
en ois de em ꝙ nllo pacto poſſis cõtẽnere.Sic aũr nobiſcũ colunt? Abſit a me inquis: vt ego
uetocigente peccãtes inqᷣt i frẽs ⁊ ꝑcutiẽtes ſciazʒ eoꝝ deos gentiũ colam. Noui:intelligo: credo.
oreſgi firmã: ĩxpᷣm peccatt.Eãt nũc qᷣ iſta ↄtẽnũt: Quid facis de cõſcientia infirmi quã percu
ſirpenit ⁊ recũbãt ĩ idolio: nõne erũt ſᷣmẽtes nõ tãa/ ris:Quid facis de pᷣcioſo? Si cõtemnis qð
ide⸗ od gẽtes:Et cũ recubuerint ĩ idolio veniãt ⁊ i, emptũ eſt: vide quãti emptũ ẽ. Peribit inK⸗ abis
tn pleãt eccliã: nõ ſalutẽ accepturi:ſᷣ ſᷣſſurã fa- quit infirmꝰ in tua ſciẽtia quam te dicis ha,
gleii cturi. Sed timeo inqes:ne offendã maioꝛẽ. bere vt ſcias quia nihil eſt idolum:⁊ animo
ui Time ꝓꝛſus ne offendas maioꝛc: ⁊ nõ offẽè cogites deũ: ⁊ ſic recũbas in idolio. In hac
lgrn lie⸗ gis deũ.Quid em times:ne offẽdas maio/

mrli

In enangelio ſcõm Oattheũ Sermo VI

ſcientia perit infirmꝰ. Et ne ↄtẽnas inſirmũ

Gancti Auguſtini de verbis domini

San

E addidit: Pꝛopter quẽ xpᷣs moꝛtuus ẽ. Quẽ xpᷣi. Fratres:ad nos ꝑtinet vobis dicere:ad lolaen
vis cõtemnere pᷣciũ eius attẽde:⁊ cuʒ moꝛte nos pꝑtinet xpᷣianis loqui. Quid em̃ mihi ð ·Corj.5. Ciud inh⸗
xpᷣi totũ mundũ apende.Et ne adhucte pu his qꝗ foꝛis ſunt iudicare:? Ipᷣe aplus ait.Il/ Soluenn
tares in inſirmũ peccare ⁊ leue duceres pec· los alloqmur aliter: tanq; inſirmos. Blãdi/é rſch i
catũ ac paruipenderes: In xpᷣm inqᷣt pecca⸗ endũ eſtillis vt audiat veritatẽ: in vobis ſe- dhben
tis. Solent em̃ homies dicere: In hominẽ canda putredo ẽ. Si quęritis vnde vincant᷑ cenllet
pecco: nũquid in deũ: HMegas deũ chꝛiſtů. pagani:vnde illuminent᷑: vnde ad ſalutem 664 nenrck
Audes negare xpᷣm deũ: An aliqd in idolio vocent᷑: deſerite oẽs ſolẽnitates eoꝝ: deſe/ uſſvellih
cũ recũberes didiciſti? Mõ admittit iſtã do / rite nugas ipᷣoꝝ:⁊ ſi nõ ↄſentiũt veritati no eSdinſc
ctrinam xpᷣi doctrina. Quęre vbi didiceris ſtrę: erubeſcũt paucitati ſuę. Bon⸗ ſi fuerit Clipngeca
xpᷣm nõ eſſe deũ. Pagani hoc ſolent dicere. ꝗ tibi heſt: nutritoꝛ tuus ẽ. AMalus ſi fuerit: 6 lan. C⸗
Vigdes quid faciüt mẽſę male? Vides qu?à tẽptatoꝛ tuꝰ eſt: ⁊ nutrimẽta libẽter accipe: atrounel
coꝛrumpũt moꝛes bonos: colloquia mala? ⁊ in tẽptatiõe apꝛobare. Eſto aurũ: attẽde Cpotetisn
Zu ibi ð euãgelio loq nõ potes: ⁊ de idolis mundũ iſtũ tanq; foꝛnacẽ aurificis.In vno ſonadmin
loquentes audis. Amittis ibi ꝙ xpᷣs de eſt. anguſto loco tria ſunt:auruʒ: palea: ignis. 4 linno
Et qð ibi bibis:in ecclia vomis. Foꝛte h au ¶ Ad illa duo ignis apponit᷑ palea vrit᷑: aurũ wtſeen
des loqui: foꝛte inter turbas audes murmu purgat᷑. Ceſſit quis neſcio minis ⁊ adductꝰ
rare. Nũquid xpᷣs nõ homo fuit:? Mõne cru/ eſt ad idoliũ: Vę mihi qꝛ paleã plango:cin a
ciſixus eſt? A paganis hoc didiciſti: ſalutem rem video. Mõ ceſſit minis:no piango: ciſe uflum
ciſixus eſt: Apaganis hoc didiciſti: lalutem rem video.Mõ ceſſit minis:non ceſſit terro/ Uatol
ꝑdidiſti: fimbꝛia non tetigiſti. Tange ⁊ in B a ribus:adductus ad iudicẽ ſtetit in cõfeſſ iöe un .
ſimbꝛiã:recipe ſalutẽ: ſicut eã te tangere do/⸗ ſua:nõ eſt flexus ad idoliũ: Quid facit flam zürer
1. Corj. 8. cuim in eo qð ſcriptũ eſt: Qui viderit frm ma? Mõne aurũ purgat? State in dño frẽs. den⸗
in idolio recuͦbentẽ. Tange ill de diuinita pootẽtioꝛ eſt qui vocauitvos: minas impio⸗ etl
tteee xpᷣi. Et de iudeis dicebat eadem fimbꝛia: rũ ne timueritis:iimicos patimini. hHabetil tül
o.ʒ. Quoꝛũ patres ex qᷣbus xpᷣs ſm carnẽ: quiẽ ꝓ qᷣboꝛetis. Pꝛoꝛſus nõ vos terreant.hhęc nirdn
ſuꝑ oĩla deus bñdictus in ſecula. Ecceĩ quẽ eſt ſanitas: haurite hinc in iſto cõuiuio: hic hnſſctll
yeꝝ deũ peccas: dũ diſcübis apud deos fal bibitevnde ſatiemini: nõ illicvnde inſania/ dlſcnt
ſos. Hõ eſt inqᷣt deus: qꝛ geniũ eſt carthagi tis.State in dño.Aurũ eritis:argẽtei eſtiſ. wa
nis: quaſi ſi mars aut mercuniect: der emſet. Iſta imilitudo non a nobis eſt: de dining n
Sed quõ ab ipſis habeat attẽde: no dd ſit. feriptura eſt. Legiſtis: audiſtis: Sicut ifon Saß.. ienil
Nam ⁊ ego tecũ ſcio: qꝛ lapis eſt. Si geniũ nace aurum ꝓbauit illos: ⁊ ſicut holocauſti unchil
oꝛnamentũ ẽ aliqð:ciues carthaginis bñ vi hoſtiã accepit illos.Ecce quid eritis ad the⸗ ivan
uuant: ipſi erũt geniũ carthaginis. Si autẽ ſauros dei:? Eſtote diuites de deo:nõ eü fa/⸗ Nllilk.
1. Corl.io. geniũ dęmoniũ eſt: audiſti ⁊ ibi: Quęimo/ ccuri diuitem:ſed de illo futuri diuites.m Vinobllh
lant gentes demonibus imolant: ⁊ nõ deo: pleat vos:aliud nõ admittatis ad coꝛ vyfm. nonchßt
Nolo vos ſocios fieri demonioꝝ. Nouimꝰ Mũquid in ſuꝑbiã vos erigimꝰ: aut dicim nnſun
qꝛ nõ eſt deꝰ: vtinã ⁊ illi ſic noꝛint. Sed ꝓpt vobis vt aduſus poteſtates oꝛdinatas ↄtẽ- W
eos qꝗ hoc nõ noꝛint infirmos:nõ debet pcu ptoꝛes ſitis? Hõ bᷣ dicimꝰ. Qui ⁊ hinc ęgro/ W
ti cõſcientia ipſoꝝ. hoc moner aplus. NHaʒ tati: taãgite ⁊ hinc ſimbꝛiã illãveſtimẽti. Jpᷣe nnnlttas
⁊illi ꝙ numẽ habeãt et ꝓ numine accipiant diẽ aplus: Ois aia poteſtatib ſublimioꝛib Rois. rfimta
illa ſtatuã: ara teſtat·. Quid illic faciat ara: ſſdita ſit: nõ ẽ em̃ poteſtas niſi a deo. Quę a. tun
S ſi ill ſ habet ꝓ numie: Nemo mihi dicat: aũt ſüt: a deo oꝛdinate ſũt. QAui em̃ reſiſtit rr q:aui aſine
Mõ eſt numẽ: nõ ẽ deꝰ. ꝗJã dixi: vtinã ſic ifi poteſtati: dei oꝛdinatii reſiſtit. Sʒ q ſi il⸗ reſitir a Miniorn
noꝛint hoc: quõ nouim omnes nos. Sʒ dd lud iubeat qð nõ debeas facere- hic ſane cõ nt ui
habeant: ꝓ qua re habeãt: qd ibi faciat: ara tene poteſtatẽ. Limẽdo poteſtatẽ ipos hũa Apiu
e ktegae Komael omnii colentiũ mẽtes: narum rerum gradus aduertite. Si aliquid ciſki
annſt zennne entes: 5 nõ pꝛemant᷑ xpi/ iuſſerit curatoꝛ: nõne faciendũ eſt: Tamen nanain
rhoc dir ebe unt pagani. Coꝛp xpi eſt. Nõne ſi contra ꝓconſul iubeat: non vtiq; contem ſhanuen
7 mentes: ꝗqrebat tangẽteſ: hinc debet minoꝛ iraſci:ſi maioꝛ pꝛel ita eſt. nesfc,
arce ven wanezavaganis Smar co⸗ꝛdus URurſum ſtallauid ioſe roconſuliubestrer nin
e Rrere: dopmarcoso- aliud iubeat imperatoꝛ: nũquid dubitat᷑ in Eiſoltent

ſllnon

üme illo contemptu illi eſſe ſeruiendum: Ergo ſi Noluit venire ad aras meas: noluit venire
Vs . aliud impatoꝛ ⁊ aliud deꝰ: quid iudicatis? ad templũ qð veneroꝛ. Hoc dicat. Non au⸗
nnti Solue tnibutũ: eſto mihi in obſequiũ. Ne· get dicere: ſed alia machinat᷑ voloſe. Dara
finthst cte: ſed nõ lidolio. In idolio ꝓhibet. Quis capillos: nouaculã acuit: ablaturꝰ ẽ ſuꝑflua
ntentut pꝓhibet? aoꝛ poteſtas. Da veniã: tu car· tua:raſurus quicquid relicturus es. Tollat
Eenſinn S cerem: ille gehennã minat᷑. Hinc iaʒ tibi a quicqd pmanebit ſi poteſt. Quid tulit po-
ane 2bb. 5, ſumenda eſt ſides tua tanq; ſuutum in qus tens nocens? Quid magnũ tulit: Qb fur:
füatuin poſſis omnia ignita iacula inimici extingue qð effractoꝛ: vt multũ ſeuiat qð latro. Si et
bviimn re. Sed inſidiat᷑ ↄtra te potens: acuit noua/ ad ipſum coꝛpus occidendũ pmiſſus fuerit:
uufin culã vnde capillos radat: nõ vnde caput in quid tollit niſi qð latro: honoꝛaui cuʒ dixi
lirune Ps⸗5u cidat. Qõ Pixim: audiſtis in pſaimo: Di⸗ latro. Hã qualiſcũq; latro:homo eſt. QAõ fe
heninie cut nouacula acuta feciſti dolũ. Quare do/ bꝛis: q ſcoꝛpius: qð fungus mal: Iſta to/
tiüts gne lũ potẽtis malę nouaculę cõparauit:Quia ta potentia ſeuientiũ eſt: facere qõ fungus.
— non agmittit niſi ad ſuꝑflua noſtra. Sicut AMaãducãt homies fungũ malũ: ⁊ moꝛiunt᷑
am capilli in coꝛpoꝛe noſtro tanq; ſuꝑflui viden Ecce in qᷓ fragilitate eſt vita humana: quaʒ
ninstnic⸗ tur ⁊ ſine detrimẽto carnis radunt᷑:ſic quic/ quãdoq; relicturꝰ es:noli ꝓ illa ſic pugnare
W quid poteſt tibi facere iratus potens: inter vttu relinquaris. Via noſtra xpᷣs eſt: xpᷣm
dk ncſſi nũquid tollit diuitias tuas: Pauptas tua: temni: ſed etiã exaltari. Moꝛi: ſed etiã reſur
Quiitt diuitie tuę in coꝛde tuo. Suꝑflua tua potu- 9 gere. Opus te terret: mercedẽ vide. Quare
uſatin it tollere:damno potuit afficere:pmiſſus et vis ꝑuenire delicatus ad eã rem: ad quã nõ
meinifiß vſq; ad lędendum coꝛpus. Etiã iſta vita co pducit niſi laboꝛ? Sed times ne ꝑdas argen
ngsn gitãtibus aliam vitã: iſta inquã vita inter tum tuũ:qꝛ ad argentũ tuũ cum magno la⸗
umnmnan. ſuꝑflua deputanda eſt: Mam ⁊ martyꝛes cõ boꝛe ꝑueniſti. Si ad argentũ tuum qð qũq;
mmh teumpfſerüt illã: Mõ vitã ꝑdiderunt: ſed vitã vel moꝛiens amiſſurus es non pueniſti ſine
ſtocöniun⸗ aacquiſierunt. Certi eſtote fratres inimicos laboꝛe:ad vitã ęternã ſine laboꝛe vis pueni /
emntenin non amitti aduerſus infideles: niſi quĩẽtum re? Charioꝛ ſit tibi illa ad quaʒ poſt ommne2n
nsragani, pꝓgeſt temptãdis ⁊ ꝓbandis fidelibus. Cer laboꝛes ſic peruenies vt nunq; amittas. Si
sek:dedunn ti eſtote fratres:nemo aliud dicat: Oẽm cu/ hoc tibi charum eſt ad quaʒ poſt omnes la/
ſns Sln ini⸗ ram veſtrã ſuꝑ dominũ mittite: pꝛoꝛſus voſ boꝛes ſic perueniſti vt aliquãdo amiſſurus
ſutbatau ipſos totos ꝓijcite in eum. Mõ ſe ſubducit ſis: quatomagis illa ꝑpetua deſiderare de/⸗
nidanuntr vt cadatis: ille qui nos creauit: et de ipſis bemꝰ: Verbis ipſoꝝ ne credatis: nec time/E
dedelidlu MWattb. 1o caplllis noſtr ſecuritatẽ nobis dedit: Amẽ atis:hoſtes nos dicunt idoloꝝ ſi uoꝛuz. Sic
uidiins / dico vobis inquit:⁊ capilli capitis veſtri nu pꝛęſtet deus ⁊ det omnia in poteſtate: quõ
mnsnarfft, merati ſunt. Capilli nfi numerati ſunt deo: dedit qð fractũ eſt. Hoc em̃ dicimus chari/
en mnn quãtomagis moꝛes noſtri: cui noti ſunt ſiẽ tati veſtrę ne faciatis iſta:quãdo in poteſta
Minnns N capilli noſtri? Videte: quia minima nõ con te veſtra non eſt vt faciatis illud. Pꝛauoꝛũ
Cuitbinege⸗ temnit deus. Nam ſi cõtemneret:nec crea hominũ ẽ:furioſoꝝ:circũcellionũ:⁊ vbi po/

Utknin F .

Gb ſtinitd 7 uit: numeratos habet. Sed mõ cum ſunt perant ſine cauſa. Audiſtis quę vobis legi/
iin A inquis:foꝛte peribũt:⁊ hinc audivocẽ eius: mus:omnes qͥ nuꝑ in mapalibus affuiſtis.
Aucitii Aucg.2 Amẽ dico vobis: capillus capitis veſtri nõ Cum data vobis fuerit terra in poteſtatem Deutj..et. 12
ie ziil . peribit. Quid times hominẽ: homo in ſinuu (Pꝛius ait in poteſtateʒ: ? ſic dixit quę faci/
theſnea dei poſitus:? Tu de illius ſinu noli cadere: enda ſunt) Aras eoꝛum inquit deſtruetis:
etutioe quicqͥd ibi paſſus fueris: ad ſalutẽ valebit: lucos eoꝛum cõminuetis: et omnes titulos
ir non ad ꝑniciem. Laniatus membꝛoꝝ mar/ ecoꝛum confringetis. Cum acceperitis pote⸗
icheLnn tyꝛes ptulerunt:⁊ timent xpᷣiani iniurias te/ ſtatem hoc facite: vbi nobis nõ eſt data po
e vnczoNn poꝝ xpianoꝝ?: Qui tibi facit iniuriãõ modo: teſtas non facimus: vbi data eſt non pter/
m. ſent timẽs facit: Hon dicit aꝑte veni ad idoliũ’: mittimus. Multi pagani habent iſtas ab/
zn us. ſi dic aꝑte veni ad aras meas: ibi cõuiuare. ominationes in fundis ſuis:nunquid acce/
t Et ſi dixerit ⁊ nolueris: hoc cõquerat᷑: hoc iĩ dimus ⁊ cõfringimus? Pꝛius enim agimꝰ:
. nttn poſtulationẽ: hocin querimoniã deponat: vtidola in eoꝛum coꝛde frangamus. QAuã/

In euangelio ſcðm Oattheũ Sermo VI

ret. Mam ⁊ capillos noſtros ipſe vtiq; crea/

teſtatẽ non habent ſeuire:⁊ velle moꝛi:Pꝛo

Gancti Auguſtini de verbis dñi

do chꝛiſtiani ⁊ ipſi facti fuerint: aut inuitãt tus eſt:Aliꝰnõ audebat ⁊ excitatꝰ?:

nos ad tam bonuʒ opus:aut pᷣueniũt nos:

Abodo oꝛandũ eſt ꝓ illis: nõ iraſcẽdũ illis.) Sermo
Si mouet doloꝛ magnꝰ: aduerſus xpianos

mouet:aduerſus frẽs nr̃os mouet:qͥ ſic vo⸗
lũt intrare ĩ eccleſiã vt h coꝛpꝰ habeãt: alibi
coꝛ. Totus int?eſſe debet.Siintꝰẽ qð videt
hõ:q̃re foꝛis eſt qð videt deꝰ? Sciatis auteʒ
chariſſimi murmura eoꝝ ↄiungere ſe cũ hę⸗
reticis: cum iudęis.Heretici:iudei ⁊ pagani
vnitatẽ fecerũt ↄ vnitatẽ:qꝛ cõtigit vt qͥbuſ
da locis diſciplinã acciperẽt iudęi ꝓpter im-/
pꝛobitates ſuas: criminant᷑ ⁊ ſuſpicant᷑ aut

2. Betrac.5. fingũt:qꝛ talia de illis ſemꝑ qramꝰ: qꝛ cõti⸗/

git vt alicubi heretici pęnas darẽt legib?ꝰꝓ
impietate ⁊ furoꝛe violentiaꝝ ſuarũ:iã nos
dicũt ꝑ oĩa ꝗrere aliquã incõmoditatẽ ipoꝝ
ad ꝑniciẽ. Rurſus qꝛ paganos placuit vt
leges ferrent᷑: imo ꝓ paganis ſi ſapiãt. Siẽc

em̃ pueris inſenſatis ad lutũ ludẽtibꝰ ⁊ ma/ ⸗
nus coinqͥnantibꝰ pędagogꝰ cũ venit ſeue/

rus:lutũ de manu excutit: codicẽ poꝛrigit:
ita voluit deꝰ ꝑ pᷣncipes ſubditos ſibi t᷑rere
coꝛda inſenſata puerilia: vt abijciãt lutũ de
manibꝰ ⁊ aliqͥd vtile faciãt.Quid ẽ vtile de

Eia.Ss. manibꝰ: Frãge eſuriẽti panẽ tuũ:⁊ egenum

ſine tecto induc ĩ domũ tuã.Et tũ pueri eua
dũt ab oclłis pędagogi ⁊ redeũt ad lutũ fur/
tim:⁊ qñ inueniunt᷑ abſcõdũt manꝰne vide
ant᷑. Quia &̊ voluit deꝰ: putãt nos vbicũq;
ꝗrere idola:quę cũ inuenerimꝰ in oĩbꝰ locis
frãgere. Quare? Mõ ante nos ſũt loca ĩ qͥbꝰ

ſunt? Aut vere ignoꝛamꝰvbi ſint iſta?Et tñ

nõ facimꝰ:qꝛ nõ dedit in poteſtatẽ deꝰ. Qñ
deꝰ ĩ poteſtatẽ:qñ xpᷣianꝰ erit cuiꝰ res ẽ: mõ
factum voluit cuiꝰ res ẽ.Si nollet ipᷣm locũ
dare ecclię:⁊ tantũ iuberet in re ſua: nõ rem
idola puto:qꝛ deberet ſũma deuotione fieri
a xpᷣianis:adiuuaret᷑ abſẽs.xpᷣiana aia qꝗᷓͥ ð
terra vult deo gras agere: nõ vult ibi aliqᷣd
eſſe in ↄtumeliã dei.Huc accedit: qꝛ eccleſia
dedit ipᷣa loca:⁊ ĩ re eccłię idola futura erãt.

Ffes: ecce qͥd diſplicet paganis? Parũ ẽ ik

qꝛ ðvilliſ ipoꝝ ñ illa tollimꝰ:nõ illa frãgimꝰ
⁊ nr̃is volũt ea ſeruari.Contra idola pᷣdica/
mus:de coꝛdibꝰ illa tollimꝰ: ſumus ꝑſecuto
res idoloꝝ: Pꝛofitemur. Nunqͥd uatoꝛes:
Mõ facio vbi nõ poſſũ:nõ facio vbi cõque⸗/
ret᷑ dñs rei. Vbi autẽ vult fieri ⁊ gras agit:
reus ero ſi nõ fecero.
3 De tribus quoꝝ vnꝰ dixit: Dñe
equar te quocũq; ieris ⁊ repꝛoba/

Tertius differebat ⁊ culpatus eſt.
VII.

nauit audite.Lectũ ẽ em dñm ieſuʒ
differẽter egiſſe: cũ obtulit ſe vnus

vt eũ ſequeret᷑ ⁊ repꝛobatꝰ ẽ: alius nõ aude/

bat ⁊ excitatꝰ eſt:tertiꝰ differebat culpatꝰ ẽ.

capitulo euãgelij ꝗð dñs do/ A

A eniz dixit: Dñe ſequar te quocũq; Panb..
