ab his quę in mũdo dicunt᷑ bona:et ſuſtine/
re quę in hoc mundo abundant mala. Illa

cõtinentia: iſta ſuſtinentia vocat᷑. Duę vir/

tutes quę mũdant animã ⁊ capacem faciũt
diuinitatis. In refrenandis libidinibꝰet co/
ercendis voluptatibus: ne ſeducat qð male
blandit᷑: ⁊ eneruet qð ad ꝓſperum dicit᷑: cõ⸗
tinentia nobis opus eſt: non credere fęlicita
ti terrenę:⁊ vſq; ad finem quęrere fęlicitateʒ
quę non habet finem. Vt autẽ eſt continen/
tię fglicitati mundi nõ credere: ita ſubſtinen
tię eſt iniquitati mũdi nõ cedere. Siue ergo

expectandus eſt dominus: qui ⁊ quod vere

bonũ et ſuaue eſt det:et quod vere malũ eſt

auertat a nobis. Bona dei quę ꝓmittit iu/
ſtis:in finẽ ſeruant᷑. Bona et mala quę ver/
ſantur ⁊ miſcent᷑ in ſeculo: nec boni ſoli ha/
bent nec mali. Quicquid boni in hoc mun/
do dixeris:habent boni:habent ⁊ mali. Ve

luti ſalutem ipſam coꝛpoꝛis et boni habent

⁊ mali. Diuitias ⁊ apud bonos ⁊ apud ma/

los inuenies. Succeſſum filioꝛum 7 bonoꝛũ
⁊ maloꝝ donũ videmus eſſe cõmune.Vitã

longam diu viuunt boni: equidẽ diu viuũt

et mali.Mο äos: doloꝛes: damna:oppꝛeſſi/

ones:oꝛbitates:cõmunis hec eſt omniũ ma
teries lachꝛymarũ. Facile eſt ergo videre et

bona ſeęculi apud bonos ⁊ malos:⁊ mala ſe
culi apud bonos maloſq; ꝑferre. Et iõ quo/ C

rũdam pedes ĩ via dei titubãt:⁊ exoꝛbitare
conant᷑. Multi etiã deuiant ⁊ exoꝛbitãt:cuʒ
inſtituerint et ꝓpoſuerint aĩio ꝓpterea fᷣuire
ſe deovt bonis trenis abũdent:et malis ca/
reant eaq; deuitẽt. Cũ em̃ hoc ſibi ꝓpoſue/
rint ⁊ hanc mercedẽ conſtituerint pietatis
religionis ſuę: quãdo viderint ſe laboꝛare ⁊
floꝛere iniquos:quaſi ꝑdiderint ſpem: quaſi
eos fefellerit quivocauit:quaſi fruſtra opus

indixerit qui in mercede decepit:renunciant
deo. Et quo ſe miſeri conuertũt auertentes

ſe ab illo a quo facti ſunt:et inheęrentes illis
quę facta ſunt? Cum perierit quod factũ eſt:
vbi erit amatoꝛ tempoꝛis qui ꝑdidit ęrerni

tatem? Pꝛoinde ꝓpter illa bona quę nõ da/

bit deus niſi bonis: ⁊ pꝛopter illa mala quę
nõ inferent᷑ niſi malis:qꝛ in fine aparebunt
vtraq;:credi ſibi vult deus.Quę enim mer/
ces fidei: aut qð omnino vel nomen ſfidei: ſi

modo vis videre quod teneas: Hon debes
ioſa ſᷣcipiunt᷑ a domino: Cõtinere ergo videre quo credas:ſed credere vt vide/

as: Credere q;diu non vides: ne cũ videris
erubeſcas. Ergo credamus duz tempus eſt
fide: anteqᷓ; ſit tempus ſpeciei. Sic enim di/

cit apoſtolus: diu ſumus in hoc coꝛpoꝛe 2. Corj.5.

pegrinamur a domino.Per ſidem enim am
bulamus.Ergo ꝑ fidem ambulamus:qᷓ;diu

credimus qð nondũ videmus. Ten ebimus
autẽ ſpeciem: cum viderimus facie ad faci
ſicuti eſt. TCempus ſidei:⁊ tempus ſpeciei io G

hannes etiã apoſtolus diſtinguit in epiſto-

la ſua dicens: Dilectiſſimi: nunc filij dei ſu/ I. Jobᷣ.ʒ.

mus:⁊ nõdum apparuit qͥd erimus.Scimus
quoniam cum apparuerit ſimiles ei erimus:
quoniã videbimus eum ſicuti eſt. Laboꝛio/
ſum eſt ſidei tempus: Quis negat:Laboꝛi⸗
oſum eſt:ſed hoc eſt opus cuius illa merces

eſt. Noli piger eſſe in opere: cuius merce

deʒ deſideras. Si enim ⁊ tu ipſe mercenna/
rium conduxiſſes:nõ ante mercedem nume/
rares q; in opere exerceres. Diceres ei: Fac
⁊ accipe.Mon tibi diceret:da ⁊ facio.Sic er⸗
go et deus: Tu non fallis mercennariũ tuũ
timens deum:⁊ te ipſe deus fallit qui iuſſit

ne fallas mercennariũ? Tamen tu quod ꝓ/

miſeris potes ⁊ non dare:et ſi non eſt in coꝛ/
de tuo dolus falſitatis: eſt tamen in fragili/
tate humana inopia difficultatis. Quid de

deo timeamus qui nec fallere poteſt qͥa ve//

ritas eſt: ⁊ abundat omnibꝰqui fecit omnia?
5F Credamus ergo deo fratres: hoc eſt pꝛimũ
Sceptum:boc eſt initium religionis ⁊ vię no

ſitrę: fixum habere coꝛ in fide: et figendo coꝛ
in ſide viuere bene: Abſtinere ab omnibus
ſeductoꝛibuſ: ſuſtinere mala tempoꝛalia.Et
qᷓ;diu illa blandiunt᷑ ⁊ illa minant᷑:aduerſuʒ
vtrũq; in hoc habere coꝛ: ne in illa defluas:

ne in illa frangaris. Habendo ergo continẽ/
tiam: ⁊ habendo etiã ſuſtinentiã: cum bona
tempoꝛalia tranſierint: et mala quę inferan/

tur non erunt: habebis omne bonũ: habe/
G bis nullum malũ. Ideo in lectione:quid vo

Eeẽi.⁊. bis dictum eſt? Fili accedens ad ſeruitutem

dei: ſta in iuſticia ⁊ timoꝛe:⁊ pꝛepara animã
tuam ad temptationẽ. Depꝛime coꝛ tuum et
ſuſtine: vt creſcat ĩ nouiſſimis vita tua. Hõ
vt modo ſed vt in nouiſſimo: vt creſcat in
nouiſſimo vita tua. Quãtum putamus qᷣa
creſcat? Ut fiat ęterna. Modo enim vita hu
mana q;diu videtur pꝛoduci: decreſcit po/
tiꝰ qᷓ; creſcat. Attẽdite et videte: quia decre/
ſcit. Matus eſt homo: Verbi gratia: conſti/

tuit illi deus vitę ſuę ſeptuaginta annos.

Accedit illi vita dicimus creſcendo. Acce/
dit: an decedit? Ecce de ſeptuaginta an⸗
nis vixit annos ſexaginta: remanſerunt de/
cem. Deminutũ eſt quod erat ꝓpoſitum: et
quanto plus viuit: tanto minus illi reſtat.
Ideoq; viuendo hic decreſcit vita:non tre/
ſcit. Lene qð tibi ꝓmiſit deus:vt in nouiſſi /⸗
hh mis creſcat vita tua.Deinde ſequit᷑ quod le

Abi.S. ctum nõ eſt: Omne quod tibi awlicitum fue

rit accipe:⁊ in doloꝛe ſuſtine:⁊ in humilitate
tua patientiã habe: Quoniam in igne pꝛo/
batur anrum ⁊ argentum: homines vo acce
ptabiles in camino humiliationis. Durum
videtur:defeciſti. Monne illud quod nõ de/
ficit perdidiſti? Miulti multa patiunt᷑ pꝛopt᷑
pecuniam perituram:⁊ tu non vis pati pꝛo/

pter vitam manſuram? Sic recuſas laboꝛa-

re pꝛo dei pꝛomiſſis:quaſi non laboꝛares ꝓ
cupiditatibus tuis. Quanta patiunt᷑ ꝓ ſua
iniquitate latrones:quanta patiunt᷑ ꝓ ſuis
ſceleribus perditi:pꝛo ſua nequicia luxurio-
ſi:Pꝛo ſua auaricia negociatoꝛes mare trãſ-⸗

meantes: ventis tempeſtatibuſq; coꝛpus ⁊
anima cõmittentes:ſua relinquentes:igno/

ta quęrentes? Judex ſi pꝛonunciet exilium:
tremoꝛ eſt:deus moꝛtem minatur et lęticia:
Quid ergo magnum tibi imperat ſapientia

imagine dei ambulet homo:tamen vane cõ
turbabitur? Theſauʒzat et neſcit cui ea colli-

qð nõ poſſet imꝑare ⁊ auaricia? Tñ cum im·

perat auaricia facis.Et cũ feceris quod im/

perauerit auaricia quid habebis? Plenam J

„. .

domum auro ⁊ argento.Mõ legiſti:z in Nz. 38.

gat. Quare ergo cãtaſti ⁊ dixiſti deo: Auri/

bus percipe lachꝛymas mgas:? Quare tu nõ

percipis auribus verba eius:a quo vis per/
cipi lachyꝛmas tuas? Si accuſaueris auari/
ciam tuam: inuitaberis ad ſapientiã ſuam.
Sed cum ſuſceperis iugum ſapientię:labo/
rioſa eſtt. Laboꝛioſa plane. Sʒ vide quo ſi-

ne:qua mercede. Nũquid quod ꝑ ſapientiaã

colligis:neſcis cui colligas ea:Tibi colligiſ.

gacc

ccſrnit
utcci
cloguol
(ſerenson.
lovatidt
ſpenellun
fenſalett
igarnon

autoott
ninesdiultie
ſunzennhl
iuoſustt

irfidui

Exꝑgiſcè:euigila: habeto coꝛ foꝛmicę.Eſta⸗ Pꝛouer.s.

tis tempus eſt: collige quod tibi ad hyemẽ

pꝛoſit. HNoli eſſe piger: collige grana ð area:

de area dñica: id eſt vᷣba dei de ecckia dei:et

reconde intus in coꝛde. QAuis em̃ eſt qui di/
cat:bene mihi erit ⁊ nõ moꝛiar?: cuis amet

vitam: moꝛtem timet. Ipſe timoꝛ moꝛtis:

hyems quotidiana eſt.Et tũc maxime pun-

git timoꝛ moꝛtis: quando nobis bene eſt.
Nam quando male eſt: non timemus moꝛ/
tem. Quando nobis bene eſt: tunc magis

timemus moꝛtem. Ideo ille diues quem de

lectabant multę diuitię ſuę: Habebat enim

magnas diuitias: et magnas poſſeſſiones:

credo quod interpellabatur timoꝛe moꝛtis:
et inter delitias contabeſcebat. Cogitabat

enim ſe illa bona relicturum. Congregaue/
rat ⁊ neſciebat cui: et aliquid cupiebat ęter/

num: ⁊ venit ad dominũ:⁊ ait illi:Magiſter

bone: quid boni faciam vt vitam ęternam

conſequare Bene eſt mihi:ſed labitur quod

teneo. Bene eſt mihi:ſed ſubito non erit qð
habeo. Dic mihi vnde habeam quod ſemꝑ
erit? Dic mihi quomodo ꝑueniam ad id qð
non perdam?: Et dominꝰ uli: Si vis venire
ad vitam ſerua mãdata.Quęſiuit: quę mã/

data? Audiuit. Reſpõdit ſe a iuuentute ſuas

omnia ſeruaſſe. Ait dominus conſiliarius

vitę eternę. VUnum tibi deeſt: Si vis perfe/ Abüð.

ctus eſſe: vade vende omnia quę habes: et
da pauperibus:⁊ habebis thelaurum in cę/

lo. Non enim dixit:perde:ſed ſerua:et veni
ſequere me. Ille qui delectabat᷑ diuitijs: et

ꝓpterea quęrebat a domio: quid boni face-
ret vt vitam ęternam cõſequeret᷑:quia a de/
litijs ad delitias migrare cupiebat: et has
quibus delectabat᷑ relinquere foꝛmidabat:

entopti
nuldiues o
ſſtfatbabe
neuar
znanklenu
ſerntinesn
ſugan hietn
bbinon nne
Uus tuus, 6
lenequietno
E Conpara
ſeuuninuen
ſeecnong
letunenpe
lvenapere
Sanarthün
antefactk
Gtönendan⸗
Cud ne pol
PEgoingnirt
MRusſam
leytdares
quandogec
lebat glon

Ei bmnego. D

Nhledpen
heriſidia
ſetplugee
Nugtanen
Coguundeo
füinerenp
glid fecdan
Gfena der
nlſtieten
ne Qiua
Ge Eig
Mede

linlinn abſceſſit triſtis ad theſauros ſuos terrenos.
Sl Noluit credere domino:quia poteſt ſeruari
D hen in cęlo quod periturum eſt in terra. Noluit
nd Grg eſſe verus amatoꝛ theſauri ſui. Male tenen
Nngte do perdidit: multũ diligendo amiſit. Nam
nual ſi bene illum diligeret:migraret quo ipſe po
lidanz, ſtea ſequeret᷑. Domum illi deus oſtẽdit vbi
usQluen L migraret: non locum vbi perderet. Secutus
gdſe Wattb. s. enim ait: Vbi emem fuerit theſaurus tuus:
Naluensau illic erit ⁊ coꝛ tuum. Sed videre nolunt ho/
Kipmniſin mines diuitias ſuas. Fac quod in terra the/
nltgenne he ſauriʒent: Nũquid non timent videri diui-
e Gnitgu tias ſuas? Et cum obſtruxerint ⁊ cooperue
1rol)lpeni rint: Nũquid vident quod habent: Hec iße
SenThalgr videt: ⁊ optat vt lateat: timet ne ꝑeat. Eſſe
R vult diues ĩ opinione: nõ in veritate. Qua/
S ſi ſufficit habere in cõſcientia quod ſeruat in
= ne terra: O quanto maioꝛ tibi ⁊ melioꝛ cõſcien/
eldeecladie tia erat ſi ſeruares ĩ cęlo. Hic cũ opꝛueris in
uisehckgin terra: times ne ſciat leruus tuus ⁊ auferat
nareCene fugiat. Hic times ne auferat tibi ſeruus tuꝰ:
ennamns ibi non times: quia bene tibi ſeruat domi/
RM nus tuus. Sed habeo inquis ſeruum ſide/
hirbszbereh lem: qui et nouerit ⁊ non pꝛodat et non tol
DnmuRr lat.Compara illum domino tuo.Si fideleʒ
eci r⸗ ſeruum inueniſti:dñs tuus quando te fefei-
õ lit: Et ſi non poteſt ſeruus tuus tollere: po-
R— r teſt tamen perdere: dominus tuus nec tol-
ſfn lere nec perdere poteſt nec perire permittit.
nseleſſc Seruat tibi:manet tibi: liberat te: manen/
Wmr u tem te facit. Hec perdet te:nec perdet quod
h. lon ei cõmendaueris. Veni inquit:accipe quod
n Chetn apud me poſuiſti. Abſit.Hõ h̊ tibi dic deꝰ:
ilapenlann Al Ego inquit tibi qui te ꝓhibui fenerare: fene
unl Kucht⸗ rarns ſum a te. Volebas eniʒ fenera creſce⸗
unen e:vt dares homini vt tibi plus redderet:et
ſ dlbinrgt auan0 accipiebat gaudens:et quãdo red/
bipmment debat ploꝛans. Hoc volebas: et pꝛohibe/
hangllem ꝓs. 14. bam ego. Dixi enim: Qui pecuniã ſuã non
anal10 dabit ad vſuram. Pꝛohibebam te a ſęnoꝛe.
Sirisenn Hoc tibi dicit dominꝰ tuus: Pauca vis da/
ueſui i re: ⁊ plura eccipere? Relinque hominẽ qui
raunennute plangit quando exigis: me inueni qui gau⸗
nscolſlum deo quando reddo. Ecce inquit aſſum. Da

8

8 Hinoͤnent 16

peluumnn⸗ Terrena dediſti:celeſtia ſume. Cempoꝛalia
edſeune Ape dediſti:ęterna ſume. AMea dediſti:meipſum
Du une ſume. Qiud enim dediſti: niſi ex eo quod ac

aiin cepiſti? Ergo ne qð dederis non reddo: qui
vnde dares dedi⸗ Qui teipſum aui d dares

u
2 mitn

Ber. CC.xLV. Dñica XXIII. p trinitatis: Be

⁊ ſume:tempoꝛe redditiõis reddam tibi.Et
3 glebttan guid reddam? Pauca dediſti: plura ſume.

dedi:qui tibi chꝛiſtum cui dares dedi qui ti⸗

bi diceret: Quando vni ex minimis meis fe Mattb. 2 5,

ciſti: mihi feciſti. Ecce vt des paſcit et eſu/
rit pꝛopter te. Donat et eget. Quando do/

nat vis accipere: quando eget nõ vis dare.
Eget chꝛiſtus: quãdo eget pauper. Qui om

nibus ſuis vitam ęternaʒ paratus eſt daret

in vno quoq; paupere tempoꝛaliter eſt di/

gnatus accipere: et conſilium dat quo mi/

gres. Dedit enim conſiliũ quo migrare de⸗
beas. Migra enim de terra in celum: ne per

das. &αmulti enim qð ſeruabant perdide/
runt: ⁊ nec ſic coꝛrecti in celo ponere didice/
runt. Si foꝛte tibi aliquis diceret: trãſpoꝛta ;
diuitias tuas ab occidente in oꝛientem ſi nõ

vis vt pereant:ęſtuares: laboꝛares:ſatage
res: attẽderes quę haberes:videres te mul⸗/

tiplicitate rerum tuaruʒz facile in longinqua

migrare non poſſe. Sed ⁊ foꝛte fleres: quia
ire cogereris: ⁊ quomodo tecum tolleres qð

collegeras non inueuires. In longinquioꝛa

te migrare iuſſit:qni non ait: Migra ab oc/

cidente in oꝛientem:ſed ait: Migra de terra
in cęjlum. Eſtuas quaſi difficultatem maio/
rem tibi videris pati:⁊ dicis tibi: Si non in
ueniebam iumenta ⁊ nanes quibus ab occi
dente migrarem ad oꝛientem: quomodo in⸗

ueniam ſcalas quibus e terra migrem in cę/
lum? Moli inquit tibi deus laboꝛare:noli la⸗

boꝛare:qui te diuitem feci:qui tibi qð dares
dedi.Laturarios tibi pauperes feci.Si ver/

bi gratia: inuenires aliquẽ inopem de tranſi

mari: aut quo ire velles inuenires inde ci/
uem neceſſitatẽ patientem: nonne diceres

tibi:ciuis iſte inde ẽ quo ego volo ire? Eget
hic: do illi quod ibi mihi reddat. Ecce eger

hic pauper:q ciuis eſt regni cę-loꝝ.Quid du
bitas facere traiecticium? Sic eniʒ dant qui
hoc faciunt vt plura accipiant:cum ad ea lo

ca venerint:vnde eſt ille qui accepit. Facia/

mus ⁊ nos.hoc fit ſi eredamus:ſi ſidem ex⸗ Q
citemus. Nam vane cõturbamur:quia doꝛ MWatth. 6.
miente chꝛiſto in naui: pene naufragauerũt
diſcipuli. DPoꝛmiebat chꝛiſtus: ⁊ turbaban?!»
diſcipuli. Venti ſeuiebant: fluctus excita/
bant᷑:nauis mergebat᷑.Quare:Quia ieſus
doꝛmiebat. Sic et tu quando tempeſtates
temptationũ ſęuiunt in iſto ſeculo: turba-
tur coꝛ tuum tanq; nauis tua. Quare: niiſi
quia doꝛmit fides tua? Sic enim paulꝰ apo/

ſtolus dicit: Cuia babitatchelſitgpe per ſe Epbez⸗

Bancti Aluguſt

in coꝛdibus veſtris. Excita ergo chꝛiſtum in

coꝛde tuo: vigilet ſides tua: tranquillet᷑ con
P ſcientia:ec liberetur nauis tua.Senti: quo/

niã qui ꝓmiſit verax eſt. NHõdum oſtendit:

qꝛ nõdum eſt tempꝰ vt oſtẽdat.AMulta etiã

tamen oſtendit: chꝛiſtũ ſuum pꝛomiſit ⁊ de/
dit. Reſurrectionem eius pꝛomiſit et dedit.
Euangeliũ eius pꝛomiſit ⁊ dedit.Eccleſiam
ſuam toto oꝛbe diffundendam pꝛomiſit et
dedit. Tribulationes ipſas in rebus huma/
nis pᷣdixit ⁊ oſtendit. Quanta ſunt quę re-
ſtant?:? Implent᷑ quę pꝛomiſſa ſunt: implen/
tur quę pꝛędicta ſunt:et titubas ne non ve/

niat quod reſtat: Tüuc timere deberes: ſi qð
pᷣdictum eſt non videres.Bella ſunt:fames

ſunt:contritiones ſunt. Regnum ſuꝑ regnũ
eſt:terremotus ſunt:abundantia ſcandalo/
rum: frigus charitatis: copia iniquitatis.
hec omnia lege pſᷣdicta ſunt: Lege: vide qͥa
omnia quę vides pdicta ſunt: et crede te vi/
ſurum eſſe quod nondum venit: numerans
quanta venerunt. ZLu auteʒ videndo deum
oſtendere quę pꝛędixit:non credis daturum
eſſe quod pꝛomiſite Ibi credere debes: vbi
Q turbari cepiſti. Si ſinis mundi eſt: migran⸗
dum eſt de hoc mũdo:nõ amandus eſt mũ/
dus. Ecce turbat᷑ mundus: et amatur mun-
dus.Quid ſi trãquillus eſſet mũdus: Foꝛ/
moſo quomodo heęrereſ:qui ſic amplecteris
fędũ: Floꝛes eius quomodo colligeres:qui
ab ſpinis non reuocas manũ. Mõ vis relin/
gquere mũdum: relinquit te mundus: et ſe/
queris mũdum. Coꝛ ergo mũdemus chariſ/
ſimi ⁊ non ꝑdamus ſuſtinentiam: ſed ꝑcipi-
amus ſapientiam:⁊ teneamus continentiã.
Tranſit laboꝛ:venit requies. Lranſeunt fal
ſa delicioſa: ⁊ veniet bonum quod concupi/
uit anima fidelis: cui inardeſcit et ſuſpirat
omnis peregrinus in ſęculo. Patria bona:
patria cęleſtis:patria cum populis angelo/
rum: patria vbi nullus moꝛitur:quo nullus
poſtis admittitur: patria vbi habeas ſempi
ternum deum amicum: vbi nullum timeas
inimicum.

Sermo ¶ In eadem dominica: Ad iuuenes
CC.xLvV vt contineant:Sermo E

II

D vos mihi ſermo o iuuenes: flos
etatis:periculum mentis. Tempus
guidem omne atq; omnis ętas qua

1R . . ,
—
.

coꝛruptibilis caro illa poꝛtat᷑: vacare a tem/

ſuperet᷑: in periculis agit: qᷓ;diu cum illo ſi/
cut in arenoſo quodã ſtadio: ſic in iſta moꝛj
te contendit.Mox enim vt homo ſeęculo na
ſcitur: et vitam plenam miſerię velut pꝛo⸗

pheta futuri laboꝛis ſui pꝛęconio lachꝛr-
moſę vocis ingredit᷑:etidm ſi nondũ in ani

mo ſuo: in animo tamen parentum ſuoꝛum

vel quoꝛũlibet hominũ: in quoꝛũ manibus

nutriẽda eius infirmitas iacet:temptari iaʒ

poteſt diaboli circũuentionibus rapi:aut

per ligaturas execrabilium remedioꝛuʒ: aut
per ſacrilega ſacra gentiũ: aut ſi foꝛte moꝛs

vꝛget negligentia renũciationis in baptiſ⸗
mo ſalutari: Et vt bꝛeui cõplectar: temptat᷑
illa ętas cum a ſuis in mundo diligitur et in

chꝛiſto negligitur. Trahit enim ſecum pꝛo/

paginem moꝛtis:et i illo peccati vulnere ra⸗
dicatur qð pꝛimo homini ex quo coꝛruptio / Señ.5.

nis oꝛiginem duximus:venenoſo dente ſer/

pentis inflictum eſt. VUnde ſanctus iob: ne/ Job. 15.

minem eſſe mũdum dicit a peccati vtiq; ſoꝛ
dibus:nec infantem cuius eſt vnius diei vi/

ta ſuper terram. Sed de iam nato quid lo/
quar: cum dauid luctuoſa voce clamet: In Pð. 50.

iniquitatibus conceptus ſum: ⁊ in peccatis

concepit me mater mea. Suꝑflua enim poſ/

ſent videri baptiſmata recentium paruulo/

rum:niſi omnes homines moꝛerent᷑:⁊ oꝛigi⸗/

nale peccatum per parentũ viſcera vſq; ad

fructum pꝛolis tramite moꝛtalitatis excur/
reret:cũ ⁊ moꝛtalem creaturã dominus om/

nipotẽs lege ſui oꝛdinis foꝛmat: ⁊ imoꝛtali/

tatem renouationis optimus pater miſeri/
coꝛdię gratia ſubminiſtrat. & ſi nec infanB

tia moꝛtalis hominis pꝛopter coꝛruptionis
vinculum a temptationibus vacat:quid de

cęteris ętatibus dicam? An foꝛte ſenectus

excepta eſt: et in carne iam vicina cadaueri
ſanguis ac membꝛa illicitę concupiſcentię
friguerũt:⁊ a feſſo ac pꝛope moꝛtuo iam coꝛ⸗/
poꝛe materies temptationis emarcuit? Im/

mo vero tantus eſt in malis ſenibus plerũ/

q; gurges auiditatis et inſatiabilis voꝛago
ventris et gutturis: vt quanta boni ſenes

pꝛudentia ſerenant᷑:tanta iſti vinolentia ſe-

peliantur:quaſi ad hoc in eis arida viſcera ⁊

ſucco exhauſta curruent᷑: vt ad vigoꝛem pꝛi/
ſtinum reparandum ebꝛietatis inundatiõe

ℳ

H
ptationibus non poteſt. Et tamdiu quiſq; 1· Con.9. d⸗

bonus in agone luctatur ne ab aduerſario

aſict⸗
zin mloru
nſto Ma
ſ guunt⸗
nibllſan
nptbs
genertgao

gis cus n

(gebto⸗

t:clae

gunina
ſhelkal
aalon pal
hot nonen
gituuen
coconſtut
ſgeſſtt:ꝛetn
celitehee
gunonüten

ſtur Peeſu
Gatun pom
fegutexopt
ſpalorum v.

Gedamarit

leſttemen

Numeſt D
ſuarizoſcu
lic Lornip
ſuachabien

itet Rüot

lclismalcen
ſpebinte
Mbenero
oinanii
llenelupe

5 miporus.

ſideylau
thelt ge⸗
feunpenin
Ueickingia
Mnſeneye
deſrenn
Nnband

N onenur
ufeſorer

ſicoſamin
etic ap
ſnann

Khin

dib uctnſtn
eleniſenen
onoſelln
ſnentluz,
Konio hen,
lnoncüitn,

Ber. CC. xLVI. Dñica xXIII. p trinitatis: B

rigãda ſint. Quid auaricia quę radix eſt om

niũ maloꝛum? Honne in frigidis ſenibus
tanto ad acquirendum feruentius inarde/
ſcit: quanto citius relictura eſt qð acquirit

mirabili ſane dementia? Sꝛauioꝛibus enim

ſumptibus ſe onerare feſtinat: cuʒ iam per/

CQ öuenerit quo tendebat.Si ergo puerilis ⁊ ſe⸗

Fnrumnſcen

Aunümanbbs
ennniin

lbdsnee

kenecianza
uionenos
lons ubrpr⸗
Nenantenptn
odiigemen
ninſccunge
ipulneen⸗

guoconugnd ti

nilis ętas non eſa temptationibus libera:

quarum altera: id eſt puerilis nõdum bene
ingredit᷑:altera iam egreditur iſtam vitam:
et altera pauloante non erat: altera paulo
poſt non erit: quid ſentiendum eſ de fla/
grãtia iuuenilis ętatis: quę vtriuſq; in me/
dio conſtituta ⁊ ab infirmitate puericię iam
receſſit: et nondum ad toꝛpoꝛem ſenectutis
acceſſit:?hęc pluribus atq; maioꝛibus tem/
ptationũ tempeſtatibus quatitur. heęc flu/

ctuũ crebꝛioꝛe impetu ſęculi inundãtis ope/

ritur. Pꝛęſumit viribuſ:foꝛmę diꝶnitate ia/

ctatur: pompa rerum tem poꝛaliũ pꝛęfulge/

nolodentelc

nanstbele Sꝗe

eenn ngſ⸗
Rwniusdieli
nnuoqudho⸗

ce caner

m. tnpecen
Pfus eninpol
ltiumanrle

erentecacG

viſcen ſg
lians enan
jdonminuse
nan iinoti⸗
1s pun nin
Olnminen
gconnytoni
ncnngudde
ſtte ſenea⸗

re aut exoptat aut gauder. Itaq; iuuentuti

maloꝛum venenũ eſt quicquid veritas pꝛę
cepit: eſca eſt quicquid diabolus ſuggeru:

Sed amaritudo iuſticię medicamẽtũ eſt vi/
rilis ętatis: Hulcedo auteʒ iuſticię muſcipu/

Pꝛouer. 27.

la eſt temeritatis. Ad hoc pertinet quod ſcri

ptum eſt: Dulcioꝛa ſunt vulnera amici qᷓ; vo
lũraria oſcula inimici.Et illud quod ait da/
uid: Coꝛripiet me iuſtus in miſericoꝛdia et
increpabit me: oleum auteʒ peccatoꝛis non

impinguet caput meũ. Arat veritas ⁊ tamẽ

ſanet. Hã oleũ peccatoꝛis adulatio aſſenta/

7
.

toꝛis mulcet: ſed decipit. IJbi enim lenitur

ſuperbia: ſed labit᷑ vita. Loquit᷑ enim pꝛo/

pheta ex ꝑſona eius qui iam medicũ quęrit:
qui manũ curantis etiam cum doloꝛis acer-
bitate ſuppoꝛtat: qui egritudinem ſuam ſa/

D nari potius q; laudari deſiderat. Periculo/

nncadade

noupileent
ttuoandn
emancuit t
Gnibls ge
büis uc⸗

ſũ vᷣo ẽ vlcus iuuẽtutis qð cupiditatibꝰ cõ/
tabeſcit.Sed ſpes iſta deſperatoꝛũ eſt:ſpes
rerum perituraꝝ:quę animę miſerę non ſol/
uit:ſed inflat a ffectum:facitq; illam tactum
non ferre veritatis:vt etiã de ſua ĩmoꝛtalita
te deſperans:amet dicere:amet etiã iſta ſibi
dici: Manducemus et bibamus:cras enim

Abi.s̊. moꝛiemur. Oderit aũt ⁊ dicere ⁊ audire: So

„ 7 *
————

bꝛij eſtote ⁊ iuſti ⁊ nolite peccare. Amet per/

nicioſam inimici lenitatem: oderit ſalubꝛem
medici aſperitatem. Iſta puerſitas:iſta ve/
ſania in iunuenili ętate maxime foꝛmidanda

eſt. Hinc ille naſcitur ſermo hominũ in flagi

△ .

tia defluentiũ: ⁊ inde ĩ ſcelera crudeſcentiũ.
Dixerunt em̃ cogitantes apud ſe non recte:

Exiguũ ⁊ cum tedio eſt tempus vitę noſtreę:

⁊ non eſt refrigerium in fine hominis:⁊ non

er. II.

Sap. T

eſt qui agnitꝰ ſit reuerſus ab inferis. Ueni/
te ergo fruamur bonis quę ſunt:et vramur

creatura tanq; in iuuentute celeriter. VUino

pꝛecioſo ⁊ vnguentis nos impleamus: ⁊ cę/

tera qua in eodem loco attexent᷑ geſtientis
verba luxurię hominũ de vita ęterna deſpe/
rantiũ: et ſpem ſuam tanq; in arena toꝛren/

tis: ita in tempoꝛali carnis coꝛruptione po/

nentiũ.Ex hac autẽ enumeratione libidinũ
⁊ putredinũ et vermibus flagicioꝛũ: videte

in quę facinoꝛa ⁊ in q́; immania ſcelera pꝛo/

ſilit᷑. Exhauſti enim atq; ſubmerſi immode-⸗
ratoꝛum delictoꝛũ turpiũ coꝛruptela:vel dũ
ſeęueritatẽ veritatis ſibi contradicentis ode/
runt: Oppꝛimamus g& inquiunt pauperem et
iuſtũ ⁊ non parcamus viduę nec ſeni:nec re/
uereamur canos multi tempoꝛis.Sit auteʒ
foꝛtitudo noſtra lex iuſticię. Qð infirmũ eſt
inutile inuenit᷑. Circũueniamus ergo iuſtũ
quoniã inutilis eſt nobis ⁊ contrariꝰ eſt ope

ribus noſtris. Lalia de dño noſtro ieſu chꝛi/

Abi. g.

ſto iudęoꝝ ipietas cogitauit. QAd manifeſti

in verbis cõſequẽtibus inuenit᷑. Paulo em̃
poſt dicẽ: Pꝛomittit ſciẽtiã dei ſe habere:⁊ ſi/
liũ dei ſe nomiat.Deinde rurſus paulo poſt
dicunt: Cõtumelia ⁊ toꝛmento interrogemꝰ

illũ: vt ſciamꝰ reuerentiã illius. M οate tur-

piſſima cõdemnemꝰ eũ. Erit em̃ reſpectꝰ ex
ſermonibꝰ illius. Sed attendite quã de illis
ſententiã ferat ſpũſſanctꝰ: qñ ſtatim ſubiũ⸗
git:Hec cogitauerũt ⁊ errauerũt: Exceęcauit
em̃ illos malicia illoꝛũ.Omnia hoꝛrenda fa/
cinoꝛa quę timent᷑ ĩ ſceleratis hominibꝰ: vi⸗
dete de qua labe cõſurgant. Quid em̃ mol/
lius q; illa luxuria?quid durius q; iſta crude
litas? Jam dudũ dicebant: Fruamur bonii
quę ſunt:⁊ vtamur creatura tanq; in iuuen/

tute celeriter: ⁊ non ptereat nos flos tꝑis:et

vbiq; relinquamꝰ ſigna lęticię: NMũc dicunrt

oppꝛimẽtes pauperẽ: Hõ parcamꝰviduę nee
reuereamur ſenem: Circũueniamꝰ iuſtũ:cõ/

tumelia ⁊ toꝛmẽto interrogemꝰ eum: moꝛte

turpiſſima cõdemnemꝰ eũ. Vinũ ſequit᷑ fu-

roꝛ: vnguẽta toꝛmẽta: ſanguis roſas: ira lę⸗
ticiã. A talibꝰ ligatꝰ:ceſus:interfectꝰ ẽ dñs.

Quis de coꝛonis floꝛẽtibus cruenta vincu/
la foꝛmidaret:Quis de ſuauibꝰ pacalis do/

1
6*
4

2

loꝛes ſeuiſſe imos puideret? Quis de mollib

nulla ętas:nulla luxuria: niſi iuuentus floꝛi
tempoꝛis comparata eſt? Sic enim dixerũt:
AVtamur creatura tanq; in iuuentute celeri/
FC,iter. Vos ergo o iuuenes maxime monemꝰ
et hoꝛta mur vt verę virtutis pulchꝛitudine
capiamini. MNulla ſpecies terrena vl cęleſtis:

vel adhibitꝰ carnis oꝛnat*: nullus quarũli-
bet choꝛdarũ atq; tibiarũ ſonus:nulla odo/
rum iocũditas:nulla ſopoꝛum ſuauitas:nul
li amplexus pulchꝛitudini: inſpiratiõi: dul/
cedini fomentis ſapientię comparant᷑. Ab
his enim quę turpiter amantur non ab ipſo
amoꝛe ꝓhibemur. Amare vultis:amate ſa/
pientiaʒ: ambite vt perueniatis ad eam: vt

ncon vos exboꝛreat eius aſpectus in homiĩe

li oꝛnamẽta coꝛpoꝛis:ſic illa coꝛdis inquirit.
Nec de veſtris diuitüs hęc oꝛnamenta pꝛo/
feratis: quia odit ſuperbos: et quaſi de ſuo
u. Cor. 4. ſe iactare cupientes. Quid autem habes
qð non accepiſti? Ipſa ergo donat vnde illli
placeas. Tantum dilige eam et ſeruabit te.
Nꝛouer. 4. Circũda eam et exaltabit te:ponoꝛa eam et
amplexabitur te: vt det capiti tuo coꝛonam
. Sapᷣ.õ.gratiarum. Clara eſt ⁊ quę nunqᷓ; marceſcet
ſapientia: ⁊ facile inuenitur ab his qui dili/
gunt illam. Pꝛoponite hanc adiungere vo/
bis: in illam ſuſpirate: in illam exardeſcite:

amaritudinẽ conuerſatio illius. Si amato
res eſtis hanc amate:ſi foꝛmoſi eſtis deo pl⸗
. ccete:ſi iuuenes eſtis diabolum vincite. D⸗
. Hanieł.9. niel ab angelo vir deſiderioꝛum appellatus
eſt. Quę illa eius erant deſideria: niſi quib
in ſapientię pulchꝛitudinem ardenter inhia/
bat:quia in iuuenili ętate calcauit laſciuiam
S ⁊ regum ſuperbiã pꝛęſſit captiuus:⁊ oꝛa leo/
num clauſit incluſus. Nec vos feminę ado/
leſcentulę alienum a vobis arbitremini hũc
eſſe ſermonem. Ad vos enim non tamen vt
confundam vos heęc dico: ſed vt filias meas
1.Tnot:. chariſſimas moneo. Juuenilia deſideria fu/
Nucj. a.et.i. Gite: nupte ſuſannã: viduę annam: virgineſ
S mariã cogitate.HNec in publicũ ꝓpterea pꝛo
cedatis vt floꝛem fęni veſtri oculis hominũ
oſtentare cupiẽteſ:ꝛin domo vitę moꝛtẽ quę⸗/

Ea. qo. ratis. Omnis em̃ caro fenũ: æ clariras bomi

Sancti aluguſtini de tem

pꝛatis tã dirũ crueis lignũ ſᷣnoſceret:⁊ tamẽ num erit 0/
mini qð manet in ęternũ cineres veſtros nõ

nullꝰ fulgoꝛ metalloꝛũ: nulla nemoꝝ amęni/
tas:nullę floꝛũ purpurę:nullus vł naturalis

xuria noſera. Qρuomodo ergo parceret chꝛi⸗
vos in timoꝛe componite.Sicut laſciui ocu⸗

in illam deperite. Teipſum abnega tibi:ꝛne
Sap̃.S. illli te abneges dum tibi places. Non habet

dam nõ

. S —= . „ 77.
. —
— . — . . .

nis vt floꝛes feni. Quid ergo facietis cim fe
num aruerit:flos deciderit: VUerbũ aũt do

facile inuenturũ putatis: qð nũc ſuꝑba ęta/

tis viriditate contemnitis.Stricte iterũ di/
co atq; conteſtoꝛ:iuuenilia deſideria fugite.

Si auditis hoc:ſi obtemperatis:ſi tanq; dei
verbũ cum honoꝛe ⁊ timqʒe ſuſcipitis:nõ ſo⸗
lum pulchꝛi ante oculos dei ſed ⁊ ſani eritis.
Si auteʒ de hac admonitione noſtra etiam
iocos foꝛtaſſe amatoꝛios vobis faciatis: de
ipſis fexramẽtis medici moꝛtifera vobis vul
nera inſligitis. Eerte iudęi qui dñm cruciſi-
xerunt:qð cum audimus hoꝛreſcimus et in/
genti execratione ꝓſequimur:ſed tamen illi
cum de ſua luxuria cogitarent delitioſoꝛum
agroꝛum ſolitudines meditabant᷑ dicẽtes:
Nullum pꝛatum ſit quod non ꝑtranſeat lu/ Sapᷣ.a.

ſto ſi cum inueniſſet in terra qui quidem nõ
ſolitaria pꝛata irritandis libidinibus ſuis:
ſed frequẽtiſſimas eccleſias eligit regnãtis
in cęlo? Ecce tertio cõteſtoꝛ ⁊ dico: deſideria
iuuenilia fugite:danielis deſiderijs ęſtuate.
Filij a iuuentute veſtra eligite doctrinam: ⁊ Ecæi.s.
vſq; ad canos inuenietis ſapientiã.

¶ Dominica viceſimaquarta: De Sermo
anleerine habitu viroꝛum ac mu/ CC. X VI
lierum: Sermo

1 Vdiuimus ex parabola euangelica
quẽdam patrẽfamilias nuptias fi/ MWatth. 22.
lio ſuo feciſſe:⁊ ad eas plurimos in/
Inter quos cum ingreſſus eſſet qui/
abens habitum nuptialem:viſus
a patrefamilias iuſſus eſt non tm̃ excludi a

2
2

nuptijs: ſed in tenebꝛas exterioꝛes retrudi.

Hhec parabola inſenſatos homines hui tem
poꝛis euidenter redarguit: q;uis altioꝛi dil/
certione aliquid ſecretius ⁊ ſacratius poſſit
intelligi. Pꝛius ergo quęramus quis ſit iſte
paterf amilias: quis ſit iſte ſilius: quę ſint
iſte nu ptię. Quibus ꝓſpectis faciliꝰ intelli/
gere po terimꝰ: cur ille ab his nuptijs exclun

ſus ſit: qui ad eas cum adulterina veſte ach
ceſſit. Intelligimus itaq; hunc patremfami

lias: deum patrem omnipotentẽ: cui famu/
lant᷑ vniuerſę familię gentiũ:qui coęternum
⁊ cogęqualem ſibi genuit filiũ in cęlis ſub pa/

tre: in terris ſub matre. Cui nuptias fecit:

quando ei eccleſiã ex omni genere bominũ

VCY

ainit

onuocat

llhre

onniseta
lotnitl
mlumnſ
Ateneite
fbectota
gthenlle.
nonͤpion⸗
oronanan

(Mdelasvn⸗

nltota tep
ſelateat:
wo,Aui
Mohretecit.
fonels
enovici

rä gnitinent

negriarr

Irban. Luncman

lpauaele
Upnalis:!
llodeten
nenamial
funnqoiat
lscſtacu
Mbit'coꝛo
nancapll
Afeannn n
nensnece
de. n
etinento
isain
Cdlltennt
lateincion
Dunſ
loßtenie
leodercte

cliets⸗

cuintue
gentiſin
uc Afareco

l leneri
Nanäti
lidnan
(hublin
Maano

SH ſociauit. Ad hanc chꝛiſti T ecclelle ſocietateyʒ tres noſtros doctoꝛes egregios qui ante noſ
nhen conuocati ſunt nobiles ⁊ ignobiles:diuites contra iſta ſcripſerunt:⁊ irrefra gabili aucto/
nitſihng⸗ .* ⁊ pauperes: omnis conditio: omnis ſexus: ritate damnauerũt. Audiamus paulum do
iriein omnis ętas. Inter hos acceſſit vnus:qui ſo ctoꝛem gentiũ:de ſupflua capillatura dicen/
linafti lus excludi meruit:quia habituzʒ talium nu- tem coꝛinthijs: Vir ſi comam nutriat:igno/ 1. Corj. 1.
tis * prtiarum ſanctitati congruentẽ non habuit. minia eſt illi. Cum enim vir ex dei oꝛdinati/
ainn Attendite fratres: iſte vnus multi ſunt: et one pꝛimatũ habeat ſupꝛa mulierẽ:qui con/
tſn ſ⸗ tñ hec tota multitudo vnitatis nomie com / tra honoꝛem ſui ſexus ſuꝑfluitate capilloꝛũ
an pꝛehendit᷑. Multi enim ſunt quãtum ad nu caput velat: pꝛimatum ſuum ſibi abiudicat
du e merũ ꝑſonalis diſcretionis:ſed vnus ſunt ꝑꝓ vt merito de eo dicat᷑: Homo cum in hono/ Ns. 4.
innade conſonantiã vnius pꝛauitatis. Sicut enim re eſſet nõ intellexit: comꝑat eſt: vt vera di/
nbenl eccleſia vna eſt per fidem ſub capite chꝛiſto: camus:non tm̃ mulieribus:ſed etiam iumẽ/
lnünauß, ita tota repꝛoboꝛum multitudo ſide pateat tis inſipientibus. Judicio enim legum iure 11. q.z. uileglũ
mgſämsgn ſiue lateat: vnum coꝛpus ẽ ſub pꝛincipe dia- ab obtenta dignitate deijcit᷑:qͥ pꝛiuilegio ſi/ 74. dil. vbi ita
rſictuneril brolo. Qui ergo per infidelitatẽ manifeſte a bi conceſſo abutit᷑. Audiamus et beatũ Cy⸗ E
1daltoſoun deo recedit:ad has nuptiaſ nõ accedit. Qui pꝛianum egregium martyꝛem et ſuauiſſimũ
abank dlates vo inſidelis eſt accedit coꝛpoꝛe:recedit men/ doctoꝛem: de adulterino habitu diſputan /
npcranleul, te:nobiſcũ intrat eccłiã: cõmunicat nobiſcũ tem. Dicit enim in epiſtola quam ſcribit de Cvpꝛian⸗
oparceretcht⸗ Watth. 13. chꝛiſti menſam. Boni et mali pilces adhuc habitu virginũ. Opus dei ⁊ factura eius t
guiquident latent intra retia: donec diuidant᷑ in littoꝛe. plaſma eius: nullo modo adulterari debet
dindis ſi Matth.3. Adhuc tolerat᷑ palea: donec ventile᷑ area. in habitu flauo coloꝛe vel nigro: vel quoli/
aligt enua Watth. 22. Lunc manifeſte aparebit: quia multi voca/ bet deniq; liniamenta natiua coꝛrumpente
dicordeſcene XC ti pauci electi. Tunc iſte adulteratoꝛ habitꝰ medicamie. Dicit enim deus: Faciamus ho Señ. 1.
ideriseſnnt⸗ nuptialis: iuſſu patriſfamilias et manifeſte minẽ ad imaginem ⁊ ſimilitudinẽ noſtram:
tedoenmantet excludet᷑: ⁊ i carcerem retrudet᷑.J nterim ta / ⁊ audet quiſq; mutare ⁊ conuertere qð fecit
eni. men amici ſponſi talem ſimulatoꝛẽ nõ igno/ deus? Manus deum offendunt:quando id
rant:quia habitus impudicus coꝛpoꝛis:nũ/ quod ille foꝛmauit refoꝛmare ⁊ tranſfigura/
garnde 4 cius eſt adulterini coꝛdis. Inpudicus autẽ re cõtendunt:ſcientes qð opus dei eſt omne
Nrumsce abit coꝛpoꝛis eſt in viris:ſuꝑflua ⁊ inoꝛdi/ qs naſcit᷑:diaboli quodcũq; mutat᷑. Siquis
nata capillatura: veſtimentoꝛũq; muliebꝛi? pingendi artifex vultum alicuius ⁊ ſpeciem
— affectata ſimilitudo: calciamentoꝛũ quo ⁊ coꝛpoꝛis qualitatem ęmulo coloꝛe ſignaſ-
u uunt metas neceſſitatis excedens ſimulata longi ſet: et ſignato iam conſũmatoq; ſimulacro:
snugtiuf ,5hN% tudo. In mulieribus facies fucata:virillum manus alius afferret: z iam foꝛmata: i. iam pi
6unntt,„ veſtimentoꝝ imitatio: capilloꝛum natiui co cta: guaſi peritioꝛ refoꝛmaret:grauis pꝛioꝛis.
eluseſee 6 loꝛis adulteratio. hic habitus i vtroq; ſexu artificis iniuria et iuſta indignatio videret᷑.
enntas adulterinus eſt: ⁊ ſanctarũ nuptiarum ſocie Et in ſequẽtibus. Non metuis ne cuz reſur/
hin ianiu⸗ tate indignus: ⁊ a conſpectu tanti ſponſi:et rectionis dies venerit: artifex tuus nõ te re/
ncne nd. D tante ſponſę pꝛoꝛſus amouendus. Hec ſilẽ nxcognoſcat:⁊ ad ſua ſᷣmia ⁊ ꝓmiſſa venientẽ
e n tio Rterire hoc debent amici ſponſi:diligen / remoueat ⁊ excludat: increpans vigoꝛe cen-/
. En tes decoꝛẽ domus dei. DHebent huiuſmodi ſoꝛis ⁊ iudicis dicat: Opus hoc meũ nõ eſt:
plinſ. adulterijs publice oblatrare: ne dicat᷑ ð eis: nec imago hęc noſtra eſt: cũ te flauo medica
wnnee Eſa. 6. Canes muti latrare nõ valentes. Qui enim mine polluiſti: cũ foꝛmã quã dederã tibi:mẽ
uagluſ ſ quãtitatem vel foꝛmã quã omnipotẽs ⁊ piu dacio defoꝛmaſti: facies coꝛrupta eſt: mẽbꝛa
flus⸗ di dentiſſimus plaſmatoꝛ finxit:in aliam traſfi aliena ſunt:deũ videre nõ poteris:qm̃ ocuii
