nbochtbetzd⸗ eſt poſtulatio. Reſtat vt eos alloquar in äs aliquis in nos peccauit: veniaʒ dare parati
R alij peccauerũt:⁊ illi qui i quos peccauerũt: ſimus:⁊ pꝛo inimicis noſtris oꝛemus:nõ ex-
i. Citho veniam petere noluerũt. Illos em̃ iam ſum pectemus vindicari fratres. Quid eſt vindi
ſan. Dolun allocutus: qui petentibus veniã fratribus cari: niſi malo alieno paſci? Scito quotidie
trdinurfrn dare noluerũt.Hũc ergo alloquoꝛ vos om/ venire hominẽ:genua ſigere: fronte terram
ditſhntiti nes:ne diſcoꝛdię veſtrę remaneãt:quoniam cocutere:aliquando vultum ſuũ lachꝛymis
urgiin dies ſancti ſunt. Credo quia cogitaſtis ali / rigare: ⁊ in iſta tanta hũilitate ac ꝑturbati/
eni grti ququid in coꝛdibus veſtris:qui ſcitis vos ceum one dicit: Domine vindica me:occide inimi
ſancdtin fratribꝰ veſtris aliquas habere diſcoꝛdias: cũ meũ. Plane oꝛa vt occidat inimicũ tuũ:
gic ⁊ inueniſtis qð nõ ipſi vos in eos peccaueri et ſaluet fratrẽ tuum. Occidat inimicitias:
ſtdenſl e tis:ſed ipſi in vos.Et ſi nõ modo mihi loq/ ſaluet naturaz. Sic oꝛa vt vindicet te deus:
utirfin mini:quia meũ eſt loqui in hocloco: veſtrũ pereat qui te ꝑſequebat᷑:ſed man eat qui ti/
nbiſun autẽ tacere ⁊ audire:tamẽ foꝛte cogitãdo lo-⸗ bi reddatur. MMD W
nmiduc, quimini:⁊ dicitis vobis: Volo concoꝛdare: «Jcs
ieann e Sed ille me lęſit:ille ĩ me peccauit:⁊ nõ vult ¶ De vere pęnitẽtibꝰ: Home. xI
etaltuft veniã poſtulare:quid ergo dicturꝰ ſuʒ? Va/ H
iniendhie de ad illũ ⁊ tu pete veniã:Abſit.Nolo men NEnitentes:pęnitẽtes:pęnitentes:ſi A
inen tiaris. Holo dicas: Da mihi veniã:qͥ te no/ tamẽ eſtis pęnitẽtes et nõ eſtis irri/ Dhe pe. diſ.
anbelitnedn ſti nõ peccaſſe in fratrẽ tuũ.Quid em̃ ꝓdeſt dẽtes: mutate vitã: recõciliamĩ deo penitentes.
udnmnn tibi cum tu fueris tuus accuſatoꝛ:? Quid ex Zvos cũ catena paſcetis. Qua inquis cate/ .ane
fkbus folt⸗ petis tibi ignoſci: ab eo quẽ nõ leſiſti:aut in da: Quę ligaueris in terra:erunt ligata ⁊ in
gwartilfli⸗ quo nõ peccaſti? Hihil tibi pꝛodeſt:nolo fa- cęlo.Audis ligaturã:⁊ deo putas facere im/
—B cias:noſti bene:diſcuſſiſti:ſciſti:qꝛ in te pec poſturam? Penitentiaʒ agis: genua figis ⁊
erofut cauit:nõ tu in illũ. Scito inquã in tua ſcien rides ⁊ ſubſannas patientiã dei.Si pęnitẽs
ſs beien tia: ſit tua ſcientia:noli venire ad fratrẽ tuũ es pgnitet te: ſi ñ pęnitet: pęnitẽs nõ es.Si
efint/, q in te peccauit: ⁊ vltro ab illo petere veniẽã. ergo pęnitet: cur facis qð male feciſti: Si fe⸗/
,ſattnal Debẽt int᷑ vos eſſe alij paciſici qͥ illũ obiur⸗ ciſſe pęnitet:noli facere. Si adhuc facis:cer
wlrmnit⸗ gẽt: vt a te pus veniã petat:tu tantũ patus te nõ es pęnitẽs.Equidẽ chariſſimi ęgrotãt
mnibdio⸗ eſto ignoſcere: poꝛ patꝰ eſto ex toto coꝛde di · hoies:mittũt ad eccliã: vł poꝛtant᷑ ad eccłiã
husliißt mittere.Si ꝑatꝰ es dimittẽ:iã dimiſiſti: ha⸗ T¶ baptiʒant᷑ ⁊ renouant᷑: 1 fglices hinc erũt.
Audunie bes adhuc qð oꝛes. Oꝛa ꝓ illo vt petat a te Sʒ nõ ipᷣa ẽ cã penitẽtię. Qui nõdũ accepit
oaſt⸗ veniã:qꝛ ſcis ei nocere ſi non petat.Oꝛa pꝛo baptiſmũ:nõdum violauit ncamerl: Oui

Bancti
glit violauit ſacramentũ male ⁊ ꝑdite viuẽ/
I. Corj.ii. do:⁊ ideo remotus eſt ab altari: ne iudiciuʒ
ſibi mãducet ⁊ bibat:mutet vitã:coꝛrigat ſe
recõciliet᷑. Cũ viuit:dũ ſanus eſt:expectet
etiã tũc recõciliari quãdo incipit moꝛi: Ex/
perti ſumus multos expiraſſe: expectantes
recõciliari. Deinde etiã dico in cõſpectu dei
timoꝛi veſtro:timoꝛẽ meũ. Qui autẽ nõ ti/
met:timentem me cõtemnet: ſed malo ſuo.
B Audi ergo. Certus ſum qꝛ homo baptizatꝰ
ſi vitam nõ audeo dicere ſine peccato: quis
em̃ ſine peccato:vᷣ vitã ſine crimine duxerit:
7 alia peccata habuerit ꝗᷓ quotidie dimittũ/
Mattð.o. tur in oꝛatiõe dicẽti: Nhimitte nobis debita
noſtra:ſicut ⁊ nos dimittimꝰ debitoꝛibꝰ no⸗
ſtris:quãdo diem finierit:vitã non finit:ſed
tranſit de vita in vitã:de laboꝛioſa ad quie/
tam: de miſera ad beatã: ſiue iſta volũtate
ſua currat ad baptiſmũ: ſiue ꝑiculo ↄſtitutꝰ
baptiʒet᷑ ⁊ exeat de hac vita: ad deũ vadit:
ad requiẽvadit. Baptiʒatus aũt deſertoꝛ ⁊
violatoꝛ tãti myſterij: ſi agat pęnitentiã ex
toto coꝛde:ſi agat pęgnitẽtiã vbi deus videt
qui vidit coꝛ dauid:qñ increpatꝰeſt a ꝓpha
⁊ grauit᷑ icrepatꝰpoſt cõminatiões dei terri/
2. Begl. 12. biles:exclamauit dicẽs: Peccaui:⁊ mox au/⸗
diuit: Dñs abſtulit peccatũ tuũ. Tantũ va⸗/
lẽt tres ſyllabę. Tres ſyllabę ſunt:peccaui:
ſed in his tribus ſyllabis:flãma ſacrificij co/⸗
Hepe.diſ. ram dño aſcendit in cęlũ. Ergo qͥ egerit ve/
7· q egerit. raciter pgnitentiã:⁊ ſolutus fuerit a ligamẽ/
to quo erat obſtrictus:⁊ a chꝛiſti coꝛpoꝛe ſe/
paratus:et bñ poſt pęnitentiã vixerit: ſicut

ante penitentiã viuere debuit:poſt recõcili

ationẽ quãdocũq; defunctꝰ fuerit:ad deum
Cyvadit:ad requiẽ vadit:regno dei ñ pᷣuabit᷑:
e pe.diſ. a populo diaboli ſeparabit᷑. Si qͥs aũt poſi
.ſiquis. tus ĩ vltima neceſſitate ęgritudinis ſuę:vo⸗/

luerit acciꝑe pęgnitentiã ⁊ accipit:⁊ mox recõ

ciliabit᷑: et hinc vadit:fateoꝛ vobis non illi
negamus qð petit:ſed nõ pᷣſumimꝰ qꝛ bene
hinc exit.Hõ pſſumo:non vos fallo:nõ pᷣſu/
mo: Fidelis bene viuens:ſecurus hinc exit.
Baptiʒatus ad hoꝛã:ſecurꝰ hinc exit. Agẽs

pgnitentiã ⁊ reconciliatus cum ſanus eſt et

poſtea bene viuens:ſecurꝰ hinc exit.Agens

pęnitentiã ad vltimũ ⁊ recõciliatus:ſi ſecu/

rus hinc exit ego nõ ſum ſecurus. Vnde ſe/
curus ſum dico:⁊ do ſecuritatem:vnde non
ſum ſecurus:pęnitentiã dare poſſum:ſecuri
tatẽ dare nõ poſſum. Sed dicat aliqͥs:bone
ſacerdos tu neſcire ⁊ nullã ſecuritatẽ nobis

*

Auguſtini
dare poſſe dicis:ſi ille ſaluatur ⁊ chꝛiſtũ adi⸗/
re meret᷑ cui moꝛienti pęnitẽtia dat᷑:qui duʒ
vixit dũ ſanus fuit impęnitẽs fuit: Inſtrue
ergo nos rogo quõ bñ viuere poſt pęnitẽtiã

debeamꝰ?. Dico abſtinete vos ab ebꝛietate:
a cõcupiſcẽtia:a furto:et maliloqᷣo:ab imo/

derato riſu: a verbo ocioſo vnde reddituri
ſunt homines rationẽ in die iudicij. Ecce qᷓ;
leuia dixi.Oia tñ grauia ⁊ peſtifera.Et alið
dico: MNõ ſolũ poſt pęnitentiã ab iſtis vitijs
ſe homo fuare debet:ſᷣ et ante pęnitẽtia dũ
ſanus eſt:qꝛ ſi ad vltimũ vitę ſteterit:neſcit
ſi ipſam pęnitẽtiã acciꝑe ac deo ⁊ ſacerdoti
peccata ſua cõfiteri poterit.Ecce quare dixi
qꝛ ⁊ ante pęgnitentiã bñ viuendũ eſt: et poſt

pęnitentiã meliꝰ.Qð dico attẽdite. Debeo D

illud planiꝰ exponere: ne me aliqͥs male in/
tellexiſſe intelligat. Mũquid dico dãnabit᷑:
Nõ dico.Sed dico etiã liberabit᷑: Mon.Et
quid dicis mihi?:? Heſcio: MHõ pſᷣſumo: nõ ꝓ/

mitto:neſcio. Vis te de dubio liberare:vis

qð incertũ eſt euadere: Age peęnitentiã duʒ
ſanus es. Si em̃ agis verã pęnitentiã dũ ſa
nus es:et inuenerit te nouiſſunus dies:cur/⸗
re vt recõcilieri:ſi ſic agis ſecurus es. Qua/
re ſecurꝰ es?: Quia egiſti pęnitentiã eo tꝑe q̊
⁊ peccare potuiſti.Si aũt vis agere pęnitẽ/
tiã ipſam tũc quãdo peccare nõ potes:pec/
cata te dimiſerũt:nõ tu illa.Sʒ vñ ſcis inqᷣſ
ne foꝛte deꝰ dimittat mihi: Verũ didl. Vñ?
Neſcio. Illud ſcio:hoc neſcio. MHã ideo tibi
do pęgnitentiã:qꝛ neſcio. MNaʒ ſi ſcirẽ tibi ni/
hil ꝓdeſſe:nõ tibi darem. Itẽ ſi ſcirem non
tibi pꝛodeſſe non te admonerem:non teter-
rerem. Duęe res ſũt: aut ignoſcitur tibi: aut

nõ ignoſcit᷑. Quid hoꝝ tibi futuꝝ ſit neſcio.

Ergo tene certũ:dimitte incertũ.
Be coõmendatioe oꝛatiõis dñicę
eus erpoſiedendon ke
V*

pᷣhenſa cõtinet᷑ fides. Jam vt antea
dixi vobis quod ait aplłus paulus:

uia ergo quomõ credat᷑ in deum ⁊ acceꝑi
ſtis ⁊ tenuiſtis ⁊ credidiſtis: accipite hodie
quomodo inuocatur deus. Ipſe filius ſicut
audiſtis cum euangeliũ legeret᷑ docuit diſci
pulos ſuos ⁊ fideles hanc oꝛationeʒ.Spem
habemus obtinendę cauſę noſtrę: quando

talis iuriſperitꝰ nobis pꝛeces dictauit:ſicut
confeſſi eſtis:qui ſedet ad dextram patiis:

bolũ reddidiſtis: quo bꝛeuit cõ/ A

Quõ inuocabũt in quem non crediderunt? Go.10·

nui until
,Gteniliteie un
zil Cloclenan
Abc tuee
guoltyenn
Auencömun
Dtohoed
edotſen
Nacnpeae
cholecleßk
gabnodeo⸗
Roels: gr
Pthaltus Sa
Mlenatte
Wekcune
olenpe
ſegiüee
1cnenr
opene
ſoneten
niat
hentuͦe
inh an diat: Ce⸗
ſegnücne
ahemen
(nuo A
hoo nra
hosnosinue
ſostostzce
eZccien
Gorirtenn
ſooſcniann
clin llo
Lliſl ſnci
des
Acdent
eine
Kiinabis
nsn
Dhuseen
ctligton

4

urtchi
irudi
lis iin
gepoſtpa
Noschehian
malloto
ſo meenlin
die lacieu
eſtinghi
ii hißi
tuntepniihnl
Vuefannrt
e dedtſcte
ntSaeguuen
uencückage
anictte Da
menlisggei⸗
iddichdithi

=☛

☛ =

SSe

2

igürninin

Cicſmusdese
5
Cnuennic
risngeegn
Venopotes d
l. ggilͤni
ſo häupn
Riſſaithin
iſamnn
cenmmlec⸗
SS
j iuupſulecn
NnÖ.
uti die
one .
apkut
znnn
1 kupuit

MCd0,

☛É
=
.

denn.

omelia

ipſe eſt aduocatus noſter: qui venturus eſt

iudex noſter. Inde enim venturus eſt iudi-

care viuos ⁊ moꝛtuos.Tenete ergo et hanc

oꝛationẽ quaʒ reddituri eſtis ad octo dies.

Quicũq; autẽ veſtrũ nõ bene ſymbolũ red/
diderũt:habent ſpaciũ:teneant:qꝛ die ſab/
bati audiẽtibus omnibꝰ qͥ aderũt reddituri
eſtis die ſabbati nouiſſimo: quo die bapti/
gandi eſtis. Ad octo autẽ dies ab hodierno
die reddituri eſtis hanc oꝛationẽ quã hodie

Mattð.s.accepiſtis.Cuiꝰcaput eſt: Pater noſter qͥ es
e vbis dñi in cęlis. Inuenimꝰ patreʒ in celis:attenda/
mus quẽadmodũ viuamꝰ in terris. Sic em̃

debet viuere qui inuenit talẽ patrem: vt di/
gnus ſit venire ad eius hęreditatẽ. Dicimꝰ

autem cõmuniter: Pater noſter. Quãta di/

gnatio:hoc dicit imꝑatoꝛ: hoc dicit mẽdicꝰ:
hoc dicit ſernus:hoc dicit dñs eius. Simul

dicũt: Pater noſter qᷣ eſt in cęlis. Intelligũr
ergo ſe eſſe fratres:qñ vnũ habent patrem.

Sed nõ dedignet᷑ fratrẽ habere ſeruũ ſuum
dſis eius: quẽ fratrẽ voluit habere dominꝰ

B chꝛiſtus. Sanctiſicet᷑ nomẽ tuuʒ: Dicimus:

Adueniat regnũ tuũ. Sanctificatio nomis
dei eſt:qua efficimur nos ſancti. Naʒ nomẽ
eius ſemꝑ eſt ſanctũ. Optamus etiã venire
regnũ eius:veniet:⁊ ſi nolumꝰ:Sed optare
⁊ oꝛare vt veniat regnũ eius: nihil eſt aliud
q; optare ab illo vt dignoſ nos faciat regno
ſuo:ne foꝛte qð abſit veniat: ⁊ nõ nobis ve/
niat. Multis em̃ non eſt venturũ: qð tamẽ
venturũ eſt. Eis enim venturum eſt: quibꝰ

Mattð.a⁊5. dicit᷑: Venite benedicti patris mei ꝑcipite

regnũ quod vobis paratũ ẽ ab oꝛigine mũ⸗
di. Illis nõ veniet quibus dicit᷑: Diſcedite
a me maledicti in ignem ęternũ.Cum vo di
cimus:Adueniat regnũ tuũ:oꝛamus vt no/
bis veniat. QAuid ẽ vt nobis veniat? Vt bo
nos nos inueniat. hoc ergo oꝛamus vt bo/
nos nos faciat.Tũc em̃ nobis veniet regnũ

eius: Addimus: Fiat voluntas tua: ſicut in
ccelo ⁊ in terra. Seruiunt tibi angeli in cęlo:
nos ſeruiamus tibi in terra. Mõ te offendũt

angeli in cęlo: non te offendamus in terra.
Quõ illi faciüt voluntatẽ tuã: ſic faciamus
⁊ nos.Et hic quid oꝛemꝰ: niſi vt boni ſimꝰ⸗
Quãdo enim facimus volũtatem dei:nam
ipſe ſine dubio facit ſuam:tũc eius volũtas
eſt ĩ nobis. Et aliter bene intelligimꝰ: Fiat

voluũtas tua ſicut in cęlo:ita ⁊ in terra.Acci⸗

pimus pᷣceptum dei:⁊ placeat nobis:place/

Ro.⁊. at mẽti noſtrę. Cõdelectoꝛ enim legi dei ſᷣm

—

XLII

interioꝛem hominẽ:tunc ſit volũtas eius in

cxlo. Cęlo enim comparat᷑ ſpiritus noſter:

terrę autẽ caro noſtra. Quid eſt ergo: Fiat
voluntas tua ſicut in celo ita ⁊ in terra? At

quomodo menti noſtrę placet tua iuſſio: ſic

ei cõſentiat caro noſtra: et tollat᷑ rixa illa de

medio quę deſcribit᷑ ab apoſtolo:Caro eniz Sat. 5.

cõcupiſcit aduerſus ſpiritũ: ſpiritus autem

aduerſus carnem. Q.uando contra carnem
cõcupiſcit ſpiritus:iam facta eſtvolũtas eiꝰ

in celo. Quãdo contra ſpiritũ nõ cõcupiſcit

caro: iã facta eſt volũtas eius in terra. Erit
hec plena cõcoꝛdia quando ipſe voluerit:ſit
modo pugna vt poſſit eſſe victoꝛia. Etiã ſic
bene intelligi poteſt: Fiat volũtas tua ſicut

in cęlo ita in terra: vt cęlum ponamꝰ eccle/

ſiam: quia poꝛtat deum:terram autẽ inſide/

les quibus dictũ ẽ:Terra es ⁊ in terrã ibis. SGeñ.ʒ.

Quãdo ̊ oꝛamꝰ ꝓ inimicis noſtris: inimi/

oꝛamus vt fiat voluntas eius ſicut ĩ cęlo ita
⁊ in terra:id eſt ſicut in tuis ſidelibus:ſic et R
tuis blaſphematoꝛibꝰ:vt omnes cęlũ flant.

cis eccleſię: inimicis nomini chꝛiſtiano: hoc

Sequit᷑: Panem noſtrũ quotidianũ da no/C

bis hodie. Poteſt ſimpliciter accipi oꝛatio⸗

nem iſtam fundere nos ꝓ victu quotidiano

vt abundet nobis:⁊ ſi non abundet nobis:
non deſit nobis. Quotidianum autem di-
xit:q;diu hodie vocatur quotidie viuimus:

quotidie ſurgimus: quotidie ſaturamur:q̊/

tidie eſurimus. Hhet nobis quotidianũ pa⸗

nem: Quare nõ dixit ⁊ tegumentũ: Victus
em̃ noſter ĩ cibo eſt ⁊ in potu: tegumentũ in

veſtitu ⁊ tectu. Nihil hõ pluſ deſideret:canñ
quidẽ dicit aplus: MNihil intulimus in hunc
mundũ:ſed nec auferre qͥd poſſumꝰ. Victũ
⁊ tegumentũ habentes: his cõtenti ſimus.
Pereat auaricia et diues ẽ natura. Ergo ſi
ad quotidianũ victum ꝑtinet:qꝛ ⁊ hoc bene
intelligi᷑ qð dicimus: Panem noſtrũ quo/
tidianũ da nobis hodie: nõ miremur ſi no/
minato pane cętera neceſſaria intelligant᷑.
Quõ:QAñ ioſeph inuitauit fratres ſuos:ho
mines inqͥt illi hodie mecũ mãducabũt pa/
nẽ:cQuare panẽ ſolũ mãducaturi erãt?Sed
a ſolo pane intellecta ſunt cetera.Sic qñũ ro/
gamus panẽ quotidianũ:quicqͥd nobis ꝓ⸗
pter carnẽ noſtrã in terris neceſſariũ eſt po⸗/
ſtulamꝰ. Sed qͥd ait dñs ieſus? Quęrite pꝛi
mũ regnũ dei ⁊ iuſticiã eius: ⁊ hęc ola appo/
nent᷑ vobis:intelligit᷑ hoc etiã valde bñ:Pa
nẽ noſtrũ qͥtidianũ da nobis bodiereuchs⸗
2

1. Limot. ⁶.

BGancti

riſtiam tuã: quotidianũ cibũ. Hoꝛunt em̃ ſi/
deles quid accipiãt: et bonũ eſt eis accipere
panẽ qͥtidianũ huic tẽpoꝛi neceſſariuʒ. Pꝛo
ſe rogant vt bona faciãt:vt i bonitate ⁊ fide
⁊ bona vita ꝑſeuerẽt.hhoc optãt:hoc oꝛant:
qꝛ qͥ nõ ꝑſeuerãt i bona vita:ſeꝑabunt᷑ ab il-/
Mattð.s. lo pane. Ergo paneʒz noſtrũ quotidianũ da
nobis hodie.Quid eſt? Sic viuamus vt ab
altari tuo nõ ſeparemur: et verbũ dei quod
quotidie nobis aperit᷑ ⁊ quodãmodo fran-
git᷑: panis quotidianꝰ eſt. Et quõ illũ panẽ
ventres:ſic iſtum eſuriunt mentes.Et hunc
ergo petimus ſimpliciter: ⁊ quicqͥd aĩę nfę⁊
carni noſtrę in hac vita neceſſariũ eſt: quoti
diano pane concludit᷑. Dimitte nobis:dici/
mus:debita noſtra:⁊ dicamꝰ quia verũ dici
mus.OQuis em̃ hic viuit i carne:⁊ nõ habet
D debita? Quis eſt homo ſic viuens: vt ei nõ
ſit iſta oꝛatio neceſſaria: Inflare ſe põt:iuſti
Zud.i3. ficare nõ põt. Bonũ eſt illi vt imitet᷑ publi/
canũ:nec tumeſcat ſicut phariſęus qui aſcẽ/
dit in templũ ⁊ iactauit merita ſua:texit vul
nera ſua. Ille aũt ſciuit quare aſcẽderit qui
dicebat: Heus ꝓpitius eſto mihi peccatoꝛi.
Cõſiderate fratres mei: hoc dñs ieſus chꝛi/⸗
ſtus oꝛare docuit diſcipulos ſuos:illos ma/
gnos pꝛimos apoſtolos ſuos:arietes nr̃os.
Si ergo ꝓ peccatis ſuis dimittẽdis arietes
oꝛant:agni qͥd debent facere de quibꝰ dictũ
z. 28. eſt: Afferte dño filios arietũ? Hoc ergo ſcitl
vos i ſymbolo reddidiſſe:qꝛ inter cętera no/
mina audiſtis remiſſionẽ peccatoꝝ. Remil⸗
ſio peccatoꝛũ vna eſt ꝗᷓ ſemel dat᷑ in ſancto
baptiſmate: alia quę q;diu viuimꝰ hic dat i
pſica oꝛatione. Pꝛopter qð dicimꝰ:Dimit/
te nobis debita noſtra. Et induxit nobiſcũ
deus pactũ ⁊ placitũ: firmũq; chirographũ
vt dicamꝰ: Siẽ ⁊ nos dimittimꝰ debitoꝛibꝰ
noſtris. Qui vult dicere efficaciter: Dimitte
nobis debita noſtra: opoꝛtet ꝙ dicat veraci
ter: Sic̃ ⁊ nos dimittimꝰ debitoꝛibꝰnoſtris.
Si hoc qð eſt poſteriꝰ:aut nõ dicit:aut falla
citer dicit: illud qð pꝛius eſt: inaniter dixit.
Abaxime vobis dicimꝰ: Dimittite omia de
coꝛdibꝰ veſtris: qui ad ſanctũ baptiſmũ ac/
ceſſiſt . Et vos ſideles qͥ ꝑ hãc occaſionẽ au/
ditis hãc oꝛationẽ et noſtrã expoſitionẽ:di/
mittite totum quicquid aduerſus aliquem
habetis in coꝛdibꝰ veſtris:ibi dimittite vbi
de videt. Aliqñ em̃ hõ dimittit oꝛe:⁊ tenet ĩ
coꝛde: Dimittit oꝛe ꝓpt᷑ hoĩes:⁊ tenet in coꝛ⸗
de.MHõ tim es oculos dei:? Pꝛoꝛſus dimitti/

Auguſtini

te:qð vſq; ad iſtos dies tenuiſtis: ſaltẽ his
diebꝰ dimittite. HNõ debuit occidere ſol ſuꝑ E
iracũdiam veſtrã: et multi ſoles occiderũt:
trãſeat aliqñ iracũdia vr̃a: dies magni ſolis
celebꝛamꝰ. Illiꝰſolis de quo dicit ſcriptura:
Oꝛiet᷑ vobis ſol iuſticię: et ſanitas in pẽnis Malacb.4.
eius.Quid eſt in pennis eius:? In ꝓtectio/
ne eius. Vnde in pſalmo dicit᷑: Subvmbꝛa ez.ic.

alarũ tuaꝝ pꝛotege me.Aliud autẽ qꝛ in die

iudicij futuri ſũt ſero pęnitẽtes:et fructuoſe
dolẽtes: dicti a ſapiẽtia qͥd tũc dicturi ſũt
penitentiã agentes:⁊ pꝛę anguſtia ſpũs ge/
mentes? Quid nobis ꝓfuit ſuꝑbia:et diui/ gap..
tiarũ iactantia qͥd intulit nobis? Trãſierũt
illa oia tanq; vmbꝛa. Ergo errauimus a via
veritatis:⁊ iuſticię lumẽ nõ illuxit nobis: et
ille ſol nõ eſt oꝛtus nobis. Ille ſol iuſtis oꝛi/
tur: iſtũ autẽ ſolẽ viſibilẽ facit deꝰ quotidie Matts.jſ.
oꝛiri ſuꝑ bonos ⁊ malos.Ad illũ autẽ ſolem
videndũ iuſti ꝑtinent:mõ in coꝛdibꝰnoſtris
habitat iſte ſol ꝑ fidem. Si &̊ iraſceris ne oc/ Epbᷣ.a.
cidat ſol iſte in coꝛde tuo ſuꝑ iracũdiã tuaʒ:
ne foꝛte iraſceris ⁊ occidat tibi ſol iuſticię:et
in tenebꝛis remaneas. MNe putetis autem qꝛ
nihil ſit iracũdia: Turbatus eſt pꝛę ira oculꝰ Nẽ..
meus. Vtiq; cui turbat᷑ oculus ſoleʒ videre
nõ põt:⁊ ſi conatꝰ fuerit videre: pęna illi eſt
non voluptas. Quid eſt ira? Libido vin-
dictę.Et libet hominẽ vindicari?:Et nondũ
eſt xpᷣs vindicatꝰ: nõdũ ſũt ſancti martyꝛes
vindicati:adhuc expectãt patientiaʒ dei vt
cõuertant᷑ inimici chꝛiſti:cõuertant᷑ martvv
inimici. NMos qui ſumus vt vindictã quęra /
mus? Si ꝗreret illã deꝰ de nobis:vbi rema/
neremus? Ille qꝛ nihil nos lęſit:non vult ſe
vindicare de nobis:⁊ nos quęrimꝰ vindica/
ri qui pene quotidie deũ offendimus? Ergo
dimittite. Dimittite ex coꝛde. Iratꝰ es noli
peccare. Iraſcimĩ ⁊ nolite peccare. Iraſcimi

aſi hoĩes ſi vincimini:⁊ nolite peccare vt irã

in coꝛde teneatis: ne in illud lumẽ intretis.

Ergo dimittite. Quid eſt ira: Cibido vindi

ctę. QAuid odiũ? Ira iueterata. Ira iuetera/
ta ſi facta ẽ:iã odiũ dicit᷑.Quid videt᷑ cõfite/
ri ille qͥ cũ dixiſſet: Lurbatꝰ ẽ ſ̃ ira oculꝰ meꝰ
addidit: inueteraui in oibus inimicis meis:
Qð erat ira cum eſſet noua:odiũ factũ ẽ:qꝛ
in vetuſtatẽ cõuerſũ eſt. Ira feſtuca ẽ:odiuʒ
trabes ẽ.Aliqñ repᷣhẽdimꝰ iraſcentẽ:⁊ odiũ
tenemꝰ in coꝛde:⁊ dicit nobis chꝛiſtꝰ: Feſtu / an.r
cã in oculo fratriſ tui vides:⁊ trabẽ in oculo
tuo nõ vides. Vñ creuit feſtuca vt trabẽ fa⸗

genui⸗

air hn

inun
ticellſenn
nbenfeati.

b6. QAioditfun

otetunſti
cpuspan⸗
hojntcnt⸗
Peusesente

. Oun
ſinicate.

ſopionesel
nrcts: tde
fibabltaepe
geincdb'
beatotſeopt
cavekni⸗

Puiecaiek

ſbonfisetſe
Unkuatlned
cko Getein
Uodonäckti
ſeneſealen
unchnecbu

(evereken

Mudinin
Nk Dinine

(tnoodin

eikadiut
wdehende
ſieiindern
enteprano

Dullykmintn
turdict

lihnmeng
CMulgſze
ſnansc
Ulneritn

Gennecin

Dorniſdete
Cbeno.
ſnckccrpt
Gunmmnie
lbans
lleunſen
R
tlexui:
ſcing
Nlanac
mapeten
ieee

1

I

Knukiſii
urocate ſ⸗
luſoles Nin
esngi
Nodakſainn
aſuntns gi

ee

ddickeee

Ausmigine
ukles:aflane
Litücnanii
malſuſieg
furſicucu
tnodietTäli

Goemutnnsen

nöuntnce
Peſcluſtsas
Eſrardegeni
Aslliiſie
ncdbut

Sizirſcansect

giraicüg
unbiſeluntiet
lepgtenisameng
msctencaht
oallusſolgniu⸗
nitarpmulid
tmeAhihhnn
Ndni Ctmi
itſmcimmme
1patennuzdan
cöenuntpu,
rmcigignr⸗
enobistin⸗
Plefenmſ
geine ii
hfendinuct
Nde nd
erne n
gltepaunenn
dluniſtne
Aitipil

Homelia
ceret? Quia nõ ſtatiĩ euulſa ẽ: Quia paſſus
es exire ⁊ itrare ſolẽ totiẽs ſuꝑ iracũdiã tuã:
feciſti illã veterẽ:attraxiſti malas ſuſpitões
⁊ rigaſti feſtucã:rigando nutriſti:nutriendo
trabem feciſti. Expaueſce vel quãdo dicit᷑:
1.Yovᷣ.ʒ. Qui odit fratrẽ ſuum homicida eſt.Gladiũ
non eduxiſti:non vulnus in carne feciſti:nõ
coꝛpus plaga aliqua trucidaſti:cogitatio ſo
la odij in coꝛde tuo eſt et teneris homicida.
Reus es ante oculos dei:ille viuit ⁊ tu occi

diſti. &atum ad te ꝑtinet occidiſti quẽ odi/

ſti. Emẽda te:coꝛrige te. Si in domibꝰ vfis
ſcoꝛpiones eſſent aut aſpides: quãtũ labo/
rarerxis: vt domus vf̃as purgaretis et ſecu/
ri habitare poſſetis:? Iraſcimini:inueterant᷑
irę in coꝛdibꝰ veſtris: fiunt tot odia: tot tra/
bes:tot ſcoꝛpij:tot ſerpẽtes:et domũ dei:id

eſt coꝛ veſtrũ purgare nõ vultis.Ergo facite

Mattb.s.qð dictũ eſt: Sicut ⁊ nos dimittimꝰdebito/⸗
ribꝰ nr̃is:et ſecuri dicite:Oimitte nobᷣ debi/
ta nr̃a:qꝛ ſine debitis i hac tra viuere nõ po/
teſtis.Sed alia ſũt illa magna crimia:ꝗᷓ vo/
bis bonũ eſt in baptiſmo dimitti: ⁊ a quibꝰ
ſemꝑ eſſe alieni debitl:alia quotidiana pec/
cata:ſine qᷣbus hic hõ viuere nõ põt: ꝓpter
quę neceſſaria eſt quotidiana oꝛatio: cũ ſuo
pactu dimittit ac placito: vt quomõ hilarit
icit᷑: Dimitte nobis debita nr̃a:ſic veracit:
S Sic⁊ nos dimittimꝰ debitoꝛibꝰ nr̃is. Dein/
de iſta diximꝰ de peccatis pᷣteritis:qͥd de cę/
tero? Ne nos inferas in tẽptationẽ:dimitte
ꝗ̊ fecimꝰ:⁊ alia non cõmittamus.Quicunq;
em̃ tẽptatione vincit᷑:peccatũ ipſe cõmittit.
Jacobi.j. Etenim inquit aplus Jacobꝰ: Nemo cũ tẽ/
pprtatur dicat ꝙ a dño temptat᷑.Heus em̃ in
tẽptatoꝛ maloꝝ eſt. Je em̃ neminẽ tẽptat.
Vnuſqᷣſq; autẽ temptat᷑ a cõcupiſcẽtia ſua
abſtractus ⁊ illectꝰ. Deinde generat moꝛtẽ.
Vel moꝛtẽ time: ſi peccatũ nõ times. Moli
cõſentire cõcupiſcẽtię tue.Mõ eſt vnde cõci/

pieat niſi de te. Cõſenſiſti: quaſi cõcubuiſtii

coꝛde tuo. Surrexit cõcupiſcẽtia.Cõcupiſcẽ
tia cũ cõceꝑit parit peccatũ. Peccatũ vᷣo cũ
cõſummatũ fuerit: generat moꝛtẽ. Ergo ne
abſtraharis a cõcupiſcentia tu: nega te illi:
noli eam ſequi:illicita eſt:laſciua eſt:turpis

eſt: alienat te a deo. Holi dare cõſenſiones

amplexuũ:ne plangas partũ:qꝛ ſi ↄſenſer:
id eſt ſi amplexatꝰ fueris:cõcipis. Cũ cõcu/⸗/
piſcẽtia cõceperit:parit peccatũ.Nondũ ti/

mes peccatũ? Time qͥ ꝑducit peccatũ. Dul⸗
ce eſt peccatũ: ᷣ amara eſt moꝛs. Jpa eſt in/

fęlicitas hominũ ꝓpter qð peccãt:moꝛiẽtes
hic dimittũt: ⁊ ipla peccata ſecum poꝛtant.
Peccas ꝓpter pecunia:hic dimittenda eſt.
Peccas ꝓpter villa:hic dimittẽda eſt. Pec/⸗
cas ꝓpter mulierẽ:hic dimittẽda eſt.Et qͥc-
quid ẽ ꝓpter qͥd peccas: qñ oculos i moꝛte
clauſeris:hic dimittis:⁊ iᷣm peccatũ qð cõ⸗

mittis tecũ poꝛtas. DHimittant᷑ peccata: di⸗

mittant᷑ ᷣterita:ceſſent futura. Sed nõ põt
hic viuere ſine ipſis:vel minuta ſint: vei le/
uia. Sed ipſa leuia vel minuta nõ ↄtẽnant᷑.
De minutis guttis flumia iplent᷑. Nõ cõtẽ/
nant᷑ vł mioꝛa. Per anguſtas rimulas inſu/
dat a: nauis iplet᷑ ſentina:⁊ ſi ↄtẽnat᷑ ſenti/
na: mergit᷑ nauis.Sʒ nõ ceſſat᷑ a naut:am⸗
bulaãt manꝰ:ſic⁊ tuę manꝰambulẽtvt qͥtidie
deſiciãt ſẽtinę. Quid ẽ ambulẽt manꝰ:Hha:
dent:fac bona oꝑa: ambulẽt manꝰ tuę: Frã Eſa.ꝭs.
ge eſuriẽti panem tuũ:⁊ egenũ ſine tecto in/
duc in domũ tuã. Si videris nudum veſti.
Fac quãtũ potes:fac vnde potes:fac hilari⸗
ter:⁊ ſecurus mitte oꝛationẽ. abebit alas
duas:geminas elemoſynas. Quid ẽ gemi⸗/
nas elemoſynas? Dimittite et dimittet᷑ vo/ Lucl.s.
bis:date ⁊ dabit᷑ vobis. Vna eſt elemoſyna
qꝗ̃̊ fit de coꝛde: qũñ fratri tuo dimittis pecca/
tũ. Altera elemoſyna ꝗᷓ fit de ſubſtantia:qñ
panẽ pauperi poꝛrigas. Ambas fac:ne ſine
vna ala remaneat oꝛatio tua. Ergo cũ dixe G
rimꝰ: Ne nos inferas in tẽptationẽ: ſequit᷑:
Sʒ libera nos a malo. Qui vult liberi a ma
lo:teſtatur qꝛ in malo eſt. Ideo dicit aplus:
Redimẽtes tempꝰ qm̃ dies mali ſunt. Sed Egpð 5.
quis eſt qui vult vitaʒ:⁊ diligit videre dies s. ʒʒ.
bonos: qñ ois homo in hac carne nõ habet
niſi dies malos? Quis nõ vult? Fac qð ſeqͥ
tur: Cohibe linguã tuã a malo:et labia tua
ne loquatur dolũ. Declina a malo ⁊ fac bo-
num:inquire pacẽ ⁊ ſequere eam:et caruiſii
diebꝰ malis:⁊ implet᷑ qð oꝛaſti:Libera nos
a malo.Tres ꝭ̊ petitiões ſuꝑioꝛes: Sancti⸗
fice᷑¶ nomẽ tuũ: Adueniat regnũ tuuʒ: Fiat
volũtas tua ſiẽ in cęlo ⁊ in terra:ęterna ſũt.
Quattuoꝛ aũt ſequẽtes ad iſtã vitã ꝑtinẽt:
Panẽ noſtrũ quotidianũ da nobis hodie:
Nũquid quotidie petituri ſumꝰpanẽ quo⸗
tidianũ:qñ ad illã ſatietatẽ venerimuſ:DNi⸗
mitte nobis debita nr̃a:nunquid dicemꝰ in
illo regno:qñ debita nõ habebimꝰ:? Ne noſ
inferas in temptationẽ:nũquid tunc dicere
poterimꝰ:qũñ nlła erit tẽptatio? Libera nos
a malo: nũquid dicemꝰ: qñ nullũ e⸗ vnde

BGancti

liberemur? Quattuoꝛ & iſta ꝓpter vitã nfaz
quotidianam nobis neceſſaria ſunt:tria vᷣo
illa ꝓpter ęternã. Sed ola petamꝰ vt ad illa
pueniamꝰ:⁊ hic regamur: ne ab uůlla ſepare/
mur.Ofo vobis quotidie dicẽda eſt:cũ ba/
ptiʒati fueriti. In ecclia em̃ ad altare dei qͥ⸗
tidie dicit᷑ iſta oo dñica:⁊ audiunt iſtã fide/
les. Hõ & timemꝰ ne minꝰ illã teneatis dili⸗
gẽter:qꝛ ⁊ ſi qͥs veſtrũ nõ poterit tenere ꝑfe/
cte:audiẽdo quotidie tenebit. Ideo die ſab
bati qñ vigilaturi ſumꝰ ĩ dei miſcðia:reddi/
turi eſtis:nõ or̃onẽ ſᷣ ſymbolũ. Mõ em̃ niſi
teneatis ſymbolũ in ecclia:in lło ſymbolũ

quotidie nõ auditis. Cum aũt tenueritis vt
nõ obliuiſcami: quotidie dicite qñ ſurgitis:

qñ vos collocatis ad ſomnũ: Reddite ſym/
bolũ vr̃jm: reddite dño:cõmemoꝛate voſip/
ſos: nõ pigeat repetẽ. Bona ẽ repetitio: ne
ſubꝛepat obliuio. He dicatis dixi heri: dixi
hodie:quotidie dico:teneo illud bñ. Cõme⸗
moꝛa fidẽ tuã: Inſpice te: ſit tanq; ſpeculũ
tibi ſymbolũ tuũ. Ibi te vide.Si credis oĩa
ꝗ te credere ↄfiteris: ⁊ gaude quotidie i fide
tua.Sint diuitię tuę:ſint quotidiana iſta qͥ⸗
dãmodo indumẽta mẽtis tuę. Nũquid non
qñ ſurgis te veſtis? Sic ⁊ co memoꝛãdo ſym
bolũ tuũ veſti animã tuã: ne foꝛte eã nudet
obliuio remaneas nudꝰ:⁊ flat qð ait apłs:
2. Cor. 5. qð abſit a te: Si tñ veſtiti nõ nudi inuenia/
mur. Veſtiti em̃ erimꝰ fide nr̃a: ⁊ ipſa fides
⁊tunica ẽ ⁊ loꝛica. Lunica ↄtra cõfuſionem:
loꝛica ↄtra aduerſitatẽ. Cũ aũt venerimꝰ ad
illũ locũ vbi regnabimꝰ:nõ opus eſt vt dica
mus ſymbolũ: Heũ videmꝰ:ipſe deꝰ nobis
viſio erit:viſio fidei huiꝰ merces erit: Amẽ.

¶ BPeillumiatione ceci nati: actoti⸗
mũdi cecitate: Homelia xII

geliu legeret᷑ aperuit oculos homĩ qͥ
cęcus erat natꝰ. Fratres ſi attẽdamꝰ

hereditariã pęnã noſtrã: totꝰ mũdus cęcus

eſt. Ideo venit xpᷣs illumiatoꝛ: qꝛ diabolus
fuerat excęcatoꝛ.Oẽs cęcos naſci fecit: qͥ pꝛi
mũ hoĩem decepit. Currãt ad illumiatoꝛẽ:
currãt:credat: accipiãt lutũ de ſaliua factũ.
Saliua quaſi verbũ eſt: terra caro ẽ. Lauẽt
faciẽ in piſcina ſyloa. Pertinuit aũt ad euã/
geliſt exponere nobis qͥd ſignificet ſyloa:⁊
ait:qð interpᷣtat᷑ miſſus. Quis ẽ ipᷣe miſſus
niſi q dixit in ipſa lectiõe? Ego inqͥt veni vt
faciã oꝑa eius qͥ me miſit.Ecce ſyloa:lauate
faciẽ:baptiʒami: vt ⁊ illuminemi et videat:

Ominus ieſus:ſic audiuim cũ eus⸗

Auguſtini

ds ante nõ videbatis. Ecce bmũ ad hocqð

dictũ eſt: oculos aperite. Ego inqͥt veni vt B
faciã oꝑa eius qͥ me miſit. Ja hic exiſtit arri/
anus ⁊ dicit:Ecce videtis:qꝛ chꝛiſtꝰ nõ fecit
oꝑa ſua:ſᷣ patris qͥ eũ miſit. Nũquid ł; dice
ret ſi videret:hoc eſt ſi i ipſo qͥ miſſus eſt:tã/
qᷓ; in ſyloa faciẽ lauaret? Quid &̊ diciſ:Ecce
ipſe inqͥt qͥd dixit: Veni vt faciã opera eius
qͥ me miſit.Hõ & ſua? Mõ. Et qͥd eſt qð ait:
Ipe ſyloa:ipſe miſſus:ipſe ſiliꝰ:ipſe vnicus
quẽ tu ꝗris eſſe degenerẽ. Quid eſt qð ait:
OQOia quę habet pater: mea ſunt? Tu dicis: Job.16.
qꝛ oꝑa aliena faciebat:qꝛ dixit: Faciã opera
eius qͥ me miſit. Ego dico: qꝛ pater res alie⸗
nas habet: ſᷣm coꝛ tuũ loquoꝛ: Vñ mihi vis
Bſcribere:qꝛ dixit chꝛiſtus:venivt faciã oꝑa
eius q̃ſi nõ mea:ſed eius qͥ miſit me? Inter⸗/
rogo te dſie chꝛiſte:ſolue ꝗſtionẽ ſine ↄtenti/

one.Oia inqᷣt qꝗᷓ̃ habet pr̃ mea ſũt:Ergo pi-·

tris:nõ ſunt ſi tua ſũt.Hõ em̃ ait:Qia ꝗ̊ ha/
bet pf dedit mihi:qᷓ;uis ſi ⁊ hęc dixiſſet eqᷣli/
tatẽ oſtẽdiſſet:ſᷣ moleſtũ eſt qð dixit:Oia q
habet pater mea ſũt.Si intelligis:oĩa ꝗᷓ ha
bet pf filij ſunt:oĩa ꝗᷓ habet filiꝰpatris ſunt.
Audi illũ alio loco:Oia mea tua ſunt:⁊ tua
mea ſunt. Finita eſt ꝗſtio:de his ꝗ̊ habet p
⁊ filiꝰ. Cõcoꝛdiã habẽt: tu litigare noli:oꝑa
patris ꝗᷓ dicit oꝑa ſua:qꝛ ⁊ tua mea ſunt:qᷣa
illiꝰ patris dicit oꝑa cui dixit: Oia mea tua gob.17.
ſunt:⁊ tua mea ſũt.Ergo oꝑa mea tua ſunt:
⁊ oꝑa tua mea ſũt.Quęcũq; em̃ pater facit:

ißp̃e dixit dñs: dixit vnigenitꝰ: dixit ſiliꝰ:di-

xit veritas:Dixit.Quid dixit?: Queęcũq; pr
facit:heęc ⁊ filiꝰfacit ſilr. Magna expᷣſſioma
gna vitas:magna ęq̃litas. Oia ꝗᷓ pat facit: Joðd.5·
hec facit ⁊ filiꝰ. Su fficeret oĩa ꝗ̊ᷓ pater facit:
hec facit ⁊ filius: Hõ ſufficit:addo ſilr.Qua
re addo ſiłr: Quia ſolẽt dicere nõ intelligen
tes:⁊ nõdũ apertis oculis ambulãtes:ſolẽt
dicere: Pat᷑ fecit iubẽdo: filius obſequẽdo:
Ergo diſſilit᷑. Si aũt ſiłr:quõ ille ſic: ille ſic:
Qus ille:heęc ⁊ iſte. Sed iubet pater inqͥt vt C
faciat filiꝰ. Carnaliter quidẽ ſapis:vᷣ ſine pſᷣ⸗

iudicio veritatis. Cedo tibi. Ecce pater iu/

bet:filius obſequit᷑. Nũquid ideo n õ ẽ eius
nature ſilius:qꝛ ille iubet: ille obſequit᷑:Da
mihi duos homies:patrẽ ⁊ filiũ:homies ſũt
duo: q iubet hõ eſt: qͥ obſequit᷑ hõ eſt. Qui

iubet ⁊ qui obſequit᷑ vnam habent eandẽq;
naturã. Hũqᷣd ille qͥ iubet nõ de natura ſua
genuit filiũ: Hũquid ille qui obſequit᷑:obſe
quẽdo naturã ꝑdidit:? Accipe ergo interim

quomõ accipis duos homies:patrẽ iuben/

ſvg voügenut

(likiol

delahoe
Vonrtd
gocenaun
Ggedſaius

geoontel

hualel he

Phornteta
Uutonne
ocnarer
hirgtono

itoariau

Efncpoode

rbnema
Würer

bi Torens
Cenpen.
ſenpentgt
eeNeddet
gennite.
Ntenieura
Moftür
Niucligen
Gerwtoo
Hun Bil
eepeog
ſacinkftin
PMerope
lus Eae⸗
lioge
1o Fiege

rntpunrfn

Uiknene
Qlizden
llnrrepot

Ntenar

.
zſlusgue
ßarfl⸗
ospulrpi
ctpnlt
nür
Morfli
Dhun
Cgenitegd
ogere nn
mlos ſi

Mlein
Mleminne
Nelihet
ernudt
nohepucg

. Nne fiyn

depure

uc Dinbins
1.enmtigieg
3cmiitne ⸗
iſtoniſtennn
meglänb⸗
Pöcnaieuir

liherdenkai

ichgöderi
iineligsuſn
ha i pamsſon
meamualuntt
oedebisibebaf
mluigrnenoe⸗
zumamerlurt⸗

dirie⸗QOunatu

ogananrin
cigeühaai

ntrun

iti nief
Orgnucclont

„ 4
.

1 Dnitin

ui aunſr
rui
Noenönndle
ganbllitni
aluschlanic⸗

Homelia
tem:filiũ obſequẽteʒ:tamẽ deum ⁊ deũ:ſed
ſlſimul iſti duo ſunt homĩes: ſimul ille vnus
deus:hoc eſt diuinũ miraculum. Interim ſi
vis vt tecũ agnoſcã obſequiũ: pus mecum
noſce naturã. hoc genuit pater qð ipſe eſt.
Scd ſi aliud genuit pater q; qð ipſe eſt:non
Eõᷓ.109. verũ genuit filiũ. Pater dicit ad filium: Ex
vtero ante luciferũ genui te. Quid eſt ante

IQluaciferu: Per luciferũ ſigniſicant᷑ tempoꝛa.

Ergo ante tẽpoꝛa:ante omne qðs ante dicit᷑:

ante omne qð nõ eſt: vel ante omne qðs eſt.

Nõ em̃ ait euãgeliũ: In pᷣncipio fecit deꝰ v/⸗
bũ:quomõ dixit: In pncipio fecit deus ceę⸗
lũ ⁊ terrã:aut in pncipio natũ eſt verbũ:aut
in pᷣncipio deus genuit verbũ. Sed qͥd ait:
Job.i. Erat erat:audiſ erat:crede. In pncipio erat
vyverbũ:⁊ verbũ erat apud deũ:⁊ deꝰerat ver
bũ.Totiens audis erat:noli quęrere tempꝰ
qꝛ ſemꝑ erat. Ille ergo qͥ ſemꝑ erat:⁊ cũ filio
ſemꝑ erat:qꝛ potens ẽ deus ſine tꝑe genera-
re: Ille dixit ad filiũ:Ex vtero ante luciferũ
genui te. Quid eſt ex vtero? Deus habuit
vterũ? Putabimꝰ deũ ꝑ mẽbꝛa coꝛꝑalia eſſe
diſpoſitũ? Abſit. Et q̃re dixit: ex vtero:niſi
vt intelligeret᷑ de ſua ſubſtãtia genuiſſe.Er⸗
go ex vtero hoc pꝛoceſſit:qð erat ipᷣe qui ge/
nuit. Hã ſi aliud erat qui genuit:aliud autẽ
ex vtero ꝓceſſit:monſtrũ eſt nõ filius.Ergo
faciat filius opera eius qui miſit eũ: faciat ⁊
pater opera filij. Certe voluit pater:efficit ſi
lius.Ecce oſtẽdo:qꝛ vult filius⁊ facit pater.
Abi oſtẽdis inqͥs? M.5 oſtẽdo. Pater vo/
lo. Jã ego ſi calũniari vellẽ:ecce filius iubet
Joh.i2. ⁊ pater facit. Quid vis? Vt vbi ego ſum et
illi ſint mecũ.Euaſimus:illuc erimus vbi ẽ.
Quis dedit:Omipotens volo. Audis vo⸗/
luntatẽ poteſtatis:poteſtatẽvolũtatis.Siẽ
Jobᷣ.5. pater inqͥt: ſuſcitat moꝛtuos et viuificat: ſic
⁊ filius quos vult viuiſicat. Ne dicas illos
viuificat ſiliꝰ quos iubet et pat᷑ vt viuificet:
quos vult viuiſicat.Ergo nõ quos vult pat
ſed qͥs vult ipſe:qꝛ vbi ẽ vna poteſtas: vna
volũtas eſt. Habeamus & in coꝛde nõ ceco:

patris ⁊ filij vnã eandẽq; naturã:qꝛ verꝰ eſt

D pater: verus eſt filiꝰ. Quod eſt hoc genuit:
qꝛ genitꝰ nõ degenerauit. Neſcio qͥd poteſt
monere in verbis illiꝰ q cęcus erat. Et foꝛte
multos nõ bñ intelligẽtes facit deſperare.
Ailit em̃ inter cętera ſuaverba:idem cui ocu⸗
Jobᷣ.aↄe li aperti ſunt: Scimus quia peccatoꝛes de⸗
nõ exaudit. Audemꝰ rogare deũ: ſi pctõꝛes
non exaudit:? Date mihi qui roget: ecce eſt

XLIII

qᷣ exaudiat. Date qͥ roget:diſcutite genꝰhu⸗
manũ ab imꝑfecti ad ꝑfectos.Aſcẽde aver/
no ad eſtatẽ:hoc em̃ cantauimꝰ:Eſtatẽ ⁊ v / Ns. ⸗:.
nũ tu feciſti. Jã ſpiritales ⁊ adhuc carnales
tu feciſti: qꝛ ⁊ ipſe filiꝰ dicit: Inꝑfectũ meũ Ns. 138.
viderũt oculi tui. Imꝑfectũ qð eſt in coꝛꝑe
meo viderũt oculi tui.Et quid deinde? ha-
bent ſpem qui imꝑfecti ſunt: habẽt plane.
Audi qð ſequit᷑:Et ĩ libꝛo tuo oẽs ſcribent᷑.
Sed foꝛte frẽs ſpiritales rogãt ⁊ exaudiunt᷑
qꝛ peccatoꝛes nõ ſunt. Quid faciunt carna⸗
les:qͥd faciũt? Peribũt? heũ nõ rogabũt⸗:
Abſit. Da mihi illũ publicanũ. Veni publi
cane:ſta in medio:oſtẽde tuã ſpem:ne infir/
mi ꝑdant ſpẽ. Ecce em̃ aſcẽdit publicanꝰ cũ LZud18.
phariſęo oꝛare:⁊ deiecta facie in tra dicebat
longe ſtans: tundẽs pectꝰ: Dñie ꝓpitiꝰ eſto
mihi pctõꝛi. Verũ dixit: Et deſcẽdit iuſtiſi-
catꝰ magis qᷓ; ille phariſęus:qꝛ dixit: ꝓpitiꝰ
eſto mihi peccatoꝛi. Verũ dixit an falſũ?Si
verũ dixit:peccatoꝛ erat:⁊ exauditꝰ eſt:⁊ iu/
ſtiſicatꝰ eſt. Quid eſt ̊ qð dixiſti tu:cui dñs
oculos aperuit: ſcimus qꝛ peccatoꝛes deus
nõ exaudit:? Ecce peccatoꝛes deus exaudit.
Sed laua interioꝛẽ faciẽ tuã:ſiat ĩ coꝛde tuo
qð factũ eſt in facie tua ⁊ videbis:qꝛ pecca/
toꝛes deus exaudit. Fefellit umaginatio coꝛ
dis tui. Adhuc eſt qð tibi faciat. Certe ꝓie/
ctus eſt iſte de ſynagoga: adijt ad eũ ⁊ dixit
ei:Tu credis in filium dei? Et ille:EQuis eſt
domine vt credam in eum? Videbat ⁊ non
videbat. Videbat oculis: ſed adhuc coꝛde
nõ videbat.Ait illi dnminus: Et vides eũ:
