ſis enim ſi ſic eruperit ⁊ hoc dixerit:poteſt
illa reſpondere et dicere: Quare maledi⸗
cis:cui pauloante acclamabas? Certe cõ/
iuges ſumus: cum lingua tua diſcoꝛdas
mecum concoꝛditer quomodo viuere po/
teris:? MHos fratres pericula veſtra intue/
mur:nõ voluntates veſtras attendimus.
Nam et medicus ſi voluntatẽ ęgri atten/

dat:nunq; illum curat. Quod non eſt fa⸗/

ciendum:non fiat:qð pꝛohibet deus non
fiat.Qui deo credit ab ipſo audit qð dici-
mus.Certe melius erat quibuſdam nolẽ/
tibus coꝛrigi vt vel huc non veniremus:
ſi iſta dicturi eramus: vel quia iam veni/

S mus non ea diceremus. Nudius tertiano
Ca. 7. die memini me dixiſſe ſanctiſicati veſtrę

quia ſi citharedi eſſemus: aut huiuſmodi

aliquid populariter exhibentes pꝛo ſtu-
dijs nugacitatis veſtrę:quę iã quęſumus

vt relinquatis:tenuiſſetis nos vt daremꝰ
vobis diem et quiſquis pꝛo modulo ſuo

conferret nobis mercedem. Quare ambu

laremus delectati vanis canticis:nulli rei
pꝛofuturis ad tempus dulcibus: in poſte
rum amaris?: Talibus etenim turpitudi⸗

nibuſ cantionũ animi humani illecti ene
uantur et decidunt a virtute:defluentes iĩ

turpitudinẽ: ⁊ ꝓpter ipſas turpitudines

poſtea ſentiũt doloꝛes: ⁊ cũ magna ama/
ritudine digerũt qð cum dulcedine tem/
poꝛali biberunt. Melius ergo nos ama/
ra vobis cantamus ad tempus: quę poſt
ea dulceſcãt in vobis. Mec mercedem ali⸗
quam exigimus niſi vt faciatis quę dici/
mus: Immo nõ faciatis ſi dicimus nos.

Si autem omnibꝰ ille dicit qui neminem

timet:et per quem ſit in nomine ipſius et

in gloꝛia miſericoꝛdię ipſius: vt ⁊ nos ne/

minẽ timeamus: omnes audiuimus:om/
nes faciamus: omnes cum noſtro aduer⸗/
ſario concoꝛdemuſ. Putate me citharedũ
eſſe:quid vobis poſſum amplius canere:
Ecce pſalterium fero: decem choꝛdas ha/

bet:h̊ vos pauloante cantaſtis anteq; in/

ciperẽ loqui:choꝛus meꝰ vos fuiſtis.Hõ/
ne vos pauloante cantaſtis: Deus canti-
cũ nouũ cantabo tibi: in pſalterio decem

P S. 32. .

choꝛdaꝝ pſallã tibi? Ipſas aũt decẽ choꝛ

das mõ ꝑcutio. Quare amara ẽ vox pſal/

terij dei: Pſallã tibi ĩ pſalterio decẽ choꝛ/

darũ? Hõ vohis hoc canto qð vos nõ fa/

ciatis. Decalog em̃ legis decẽ pſᷣcepta ha h
bet:qꝗ̃ decem pᷣcepta ſunt ſic diſtributa:vt Cs. S89.

mines.Tria ad deũ ꝗᷓ iam dixi. VUnus eſt

deus nr᷑:ei nullã ſilitudinẽ debemꝰfacere:

⁊ nõ foꝛnicari poſt deũ qͥ vnꝰ eſt:qui deus
et chꝛiſtus filius dei vnum eſt cum patre.
Et ideo nõ debet a nobis accipi ĩ vanum
vt putemus eum factũ:id eſt creaturã ali-
quã: cum per ipſum facta ſint oĩa. Quia

vo ipſe vnus deus pater et ſilius et ſpiri/

tuſſanctus: in ſpirituſancto hoc eſt in do/
no dei:requies nobis ſempiterna pꝛomit
titur. Inde modo pignus accepimuſ.Sic
enim dicit apoſtolus: Qui dedit nobis

pignꝰ ſpm̃.Si pign accipimꝰvt icipiamꝰ
in dſio ⁊ in deo nfo eſſe trãquilli vt ſimus
in deo noſtro mites:ſimꝰ in deo patiẽtes:
erimus etiam in illo vnde pignus accipi/

mus in ęternum quieti: quod erit ſabba⸗
m 5

tria ꝑtineãt ad deũ:ſeptẽ ꝑtineant ad ho/

2. Cor. 1. et. 5.

Bancti Auguſtini

tum ſ. abbatoꝛum: pꝛopter ipſ. am requiem
pertinentẽ ad donum ſpirituſſancti. Ter

Exo.20. tium itaq; pꝛeęceptum de ſabbato qð dixi

mus: quod carnaliter iudęi celebꝛãt: nos
ſpiritaliter agnoſcamus. Ham quia ſpiri/⸗
tuſſanctus ſeptifoꝛmis dicitur:pꝛopterea

Geñ.⁊. ſeptimũ diem ſanctiſicauit deus:quando

fecit omnia opera ſua:ſicut in Geneſi ſcri/
ptum legimus. MNon ibi habes nominatã
ſanctiſicationẽ niſi illo die vbi dicit᷑: Deꝰ
requieuit ab omnibꝰ operibus ſuis. Hon
ccm̃ fatigat* erat deus vt diceret᷑: Requie/
uit deus ab operibus ſuis: ſed in illo ver/
bo tibi laboꝛãti requiem pꝛomiſit. Vt qᷣͥa

Señ.I. fecit omnia bona valde: ⁊ ſic dicitur: Re/

quieuit deus:intelligas etiã te poſt bona
opera requieturũ et ſine fine requieturũ.
Nam omnia ſuperioꝛa quę dicta ſunt: id
eſt dies ſuperioꝛes habent veſperã: ſepti/
mus iſte dies non habet veſperã: vbi deꝰ
ſactiſicauit requiẽ. Tantũ dictũ ẽ: Factũ
eſt mane:vt inciperet ipſe dies. Non di/⸗
ctum eſt: SFactũ eſtveſpere:vt ſiniretur di⸗
es:ſed dictuʒ eſt: Factũ eſt mane vt fleret
dies ſine fine.Sic incipit ergo requies no
ſtra quaſi mane:ſed non finit᷑:quia in eter

num viuemus. Ad hanc ſpem quicquid

facimus: ſi facimus: ſabbatum obſerua-/

id eſt pſalterij decachoꝛdi. In tribus eniʒ

ga. 3. choꝛdis ad deum ꝑtinent pꝛęcepta. Si di/
Matitb.22. ceret᷑ nobis: Diliges dominũ deum tuũ

ex toto coꝛde tuo:et ex tota anima tua: et
ex tota mente tua: et de ꝓximo noſtro ni/
hil diceret᷑:non eſſet decachoꝛdum:ſed tri
choꝛdum.Quia vᷣo addidit dominus:Et
diliges pꝛoximũ tuum tanq; teipſum: et
contexuit dicens: In his duobus manda
tis tota lex pendet et ꝓphetę:Tota lex in
duobus pꝛęceptis eſt: dilectione dei:⁊ di8
lectione ꝓximi.Ad duo itaq; pꝛecepta:id
eſt ad dilectionem dei et ꝓximi ꝑtinet de/
calogus.Ad pꝛimũ pᷣceptum tres choꝛdę
pertinent:quia deus trinitas:ad alterum
vo pꝛeceptum: id eſt ad dilectionẽ ꝓximi
ſeptem choꝛdę: quomodo viuatur inter
homines. Mam ipſe numerus ſeptenariꝰ

tanqᷓ; ſeptem choꝛdarum incipit ab hono
EYxo.⁊0. re parentum.honoꝛa patrem tuum ⁊ ma

trem tuam. Ad parẽtes enim ſuos homo
aperit oculos: ⁊ hęc vita ab eoꝛum amici/

tia ſumit exoꝛdium. Quiſquis auteʒ ſuis
parentibus non defert honoꝛem: quibus

parcere poterit:Et dicit apoſtolꝰ: hono/ Epõᷣ.s.

ra patrem tuum et matrẽ tuam: quod eſt
pꝛimum mandatuʒz. Quomodo pꝛimum
quando quartum mandatũ eſt: niſi quia
in ſeptenario numero eſt pꝛeimum? Ad di/
lectionem pꝛoximi pꝛimum eſt in ſecunda
tabula. Mam ideo duę tabuleę legis da/
tę ſunt. Deus enim famulo ſuo M.yſi

in monte duas tabulas dedit. In quibus

duabus tabulis lapideis conſcripta erãt
decem pꝛęcepta legis: qð eſt pſalterium
decem choꝛdarum.Tria in vna tabula ad
deum pertinentia:ſeptem in altera tabu/
la ad pꝛoximũ.In altera ergo tabula pꝛi/

mũ eſt: Honoꝛa patrem tuum et matrem Exo. 20.

tuam. Secũdum: Mon męchaberis. Ter/
tium: Mon occcides. Quartũ: Mon fura/
beris.QAuintũ: Non falſum teſtimonium
dices. Sextum: Mon cõcupiſces vxoꝛem
pꝓximi tui.Seꝑptimum: Mon concupiſces
rem pꝛoximi tui. Hęc iungamus ullis tri/
bus ad dilectionem dei ꝑtinentibus:ſi in

pſalterio decem choꝛdarum volumus can

3

tare canticũ nouum. Attendat enim cha/ EK
ritas veſtra vt dicam vel qð deus ſuggeſ. Ca.i0.

facim a/, ſerit. Accepit legem populus iudęoꝛum.
mus. Ipſa ẽ tertia choꝛda huiꝰ decalogi: aa decalogo non obſeruauit.Et qui/

unq; obtemperabant: timoꝛe obtempe/
rabant peęnę:nõ amoꝛe iuſticię: poꝛtabãt
pſalterium:non cantabant.Lantanti em
voluptas:timenti onus eſt. Jdeo vetus

homo aut non facit: aut timoꝛe facit:non

amoꝛe ſanctitatis: nõ delectatiõe caſtita

tis: tẽperantię: charitatis:ſed timeꝛe. Ve
tus enim homo eſt:et vetus homo vetus
canticum cantare poteſt: non nouuʒ. Vt
autem cantet canticum nouuʒz: ſit nouus
homo. Quomodo autem poſſit eſſe nouꝰ
homo:audi non me ſed apoſtolum dicen/⸗
tem:Exuite vos veterem hominem: ⁊ in/⸗
duite nouum.Et ne quis putaret:cum di
xit:Exuite vos veterẽ hominẽ:et induite
nouũ: aliquid deponendũ eſſe et aliquid
accipiendũ:cũ de mutãdo pᷣciperet homi
ne:ſubiecit et ait:Auapꝛopter deponen/

tes mendaciũ loquimini veritatẽ.hoc eſt

qð ait: Exuite veterem hominẽ ⁊ induite
nouum: hoc dixit: mutate moꝛes. Sętu/
lum diligebatis: deum diligite. Nugato/

heme
in inigu
oligebu
one ſuan
auiben-
Giaulen
iun.
ſcae ge
ecntare
enited
laleca
Goreach
farro
itanee
achucfze
(dannet
ſinarn
ſed dia
eutb
nurgbela
ut godl
ſaaultaken
1lldeye
Cncordan
Cann wnde
hommines
lonerpr
hobis mi
pherasla
len ſeay
Atianni
0etnenni
Mulnigu
lede
ſodanf,
ſipenn

ANunu

Ncentn
Ginenn
ſopd
ſocheti
leck
leguale
lequels
rte
nodun.
äni
lnagn
honit

Glsutgt
cden gl
M
oſobd hens
lumnggt
Wochnin
chti 1
Dumune
mnckinlant

—
Ee

—

= S=E

bll lgen

lo ſoo hef
Ntit gber

conſentn

Pck oſclenr
uwmnbell
nmnglennbe
D
munernunen n
echrbense
mü⸗ Honfn
Emteſinonun
pllees oen
on ogales
ganustlss
nnennbustlin
n volumdsc
Endatennce .
gödeusſiggt
glus ucoun
ſuanit Cun
mae cbiene
ticgportti
. Amunnc
t. Neontu

mnorefntn

leanndedhe
ſen inar .
usbono ans
non toug;
ounz aun
poſtcſeſol
tonndian
honunent
uuttnn,
nneanaln
jeſenlili
zahenttn

pten nng
ittiN

ninitini

Nong

e u

BGermo xCvI. Dñica quarta in. xlL.· Ber. I.

ria iniquitatis: tempoꝛales voluptates
diligebatis:pꝛoximũ diligite. Si dilecti⸗
one facitis: nouum canticum cantatis.
Si timoꝛe facitis:facitis tamen: poꝛtatis
quidem pſalcerium:ſed nõdum cantatis.

Si autẽ nec faciatis: ꝓijcitis ipſum pſal⸗⸗⸗

terium. AMelius eſt tamen poꝛtare qᷓ; pꝛo/

ijcere. Sed rurſus melius eſt cũ volupta/

te cantare q; cum onere poꝛtare. Nec per⸗
uenit ad canticum nouũ:niſi iam cumvo⸗

luptate cantans. Mam qui poꝛtat onm ti/
moꝛe: adhuc in vetuſtate eſt. Et quid eſt
fratres qð dico:attendite.Non concoꝛda
uit cum aduerſario ſuo: qui cum timoꝛe
adhuc facit. Timet enim ne veniat deus

damnet illum. Mam nondum delectat

caſtitas: nondum illum delectat iuſticia:

„

Ca. II.

ſed iudicum dei foꝛmidans a factis tem/
perat: Mondũ concupiſcentiã ipſam dam

nat quę ſeuit in eo: HNondum illum dele

ctat quod bonum eſt: nondum ibi habet
ſuauitatem vt cantet canticum nouum:
ſed de vetuſtate pęnas timet: Mondum
concoꝛdauit cum aduerſariol Lales enim

homines plerũq; ſuplantant᷑ tali cogita /

tione: vt dicant ſibi: Si ſieri poſſet: non
nobis minaret᷑ deus. Non talia per pꝛo/

phetas ſuos diceret quę homines deter⸗/

rent: ſed veniret ⁊ daret omnibus indul-
gentiam:ignoſceret omnibus:poſtea ve/

niret neininem mitteret i gehennã. Jam
quia iniquus eſt: iniquũ vult eſſe deum.
Ault te deus facere ſimilẽ ſui:et tu cona/

ris deum facere ſimilem tui. Placeat tibi

ergo deus qualis eſt: nõ qualem ullũ eſſe
vis. Peruerſus enim es: ⁊ talem vis eſſe

deum qualis es: non qualis eſt. Si autẽ
placeat tibi qualis eſt: coꝛrigeris: et diri/
ges in eam regulam coꝛ tuum a qua nunc
alienꝰ diſtoꝛtꝰ es. Placeat & tibi deꝰ qua/
lis eſt: nõ qualẽ illum eſſe vis. Ama qua/
lis eſt. Mõ te ipſe amat qualis es:ſed odit
te qualis es. Ideo tui miſeret᷑: quia odit
te qualis es:vt faciat te qualis nondũ es.
Faciat te dixi qualis nõdum es. Nam il/
lud tibi non ꝓmittit:quia faciet te qualis
es. Nam eris qualis eſt:ſed ad quendam
modum: id eſt imitatoꝛ dei velut imago:

ſed nõ qualis imago eſt filius. Nam etiã liqu
imagines ĩ hominibꝰ diuerſę ſunt. Flius Quanta auiditate ſani maioꝛa perceptu/
rhoen ſunt:vnde ęgri minoꝛa vix accipiũt.Sʒ

ho minis habet imaginẽ patris ſui:et ho

ter eius. lo aut
hoc eſt qð tu. Aliter enim eſt imago tua i

eſt qð pater eius: quia homo eſt ſicut pa/
In ſpeculo autem imago tua nõ
filio:aliter in ſpeculio. In filio eſt imago
tua ſᷣm ęqualitatem ſubſtantię: in ſpecu/

lo autẽ q; longe eſt a ſubſtantia: et taamen

ẽ quędã imago tua: q;uis nõ talis qualis

in ſilio tuo ſm ſubſtantiã.Sic in creatura
nõ hoc ẽ imago dei qð eſt in filio: qui hoc

eſt qð pater:id eſt deus verbũ dei ꝑ qð fa-
cta ſunt omnia. Recipe ergo ſimilitudinẽ

dei quã ꝑ mala facta amiſiſti.Sic em̃ ima

Job. 1.

„

7

go in nũmo imꝑatoꝛis aliter eſt: et aliter ĩ

impꝛeſſa eſt in nũmo: aliter habetur in ſi/
lio: aliter in ſolido aureo imago impera/
toꝛis.Sic et tu nümus dei es ex hoc meli/

ſilio. Mam imago er imago eſt: ſed aliter

oꝛ:quia cum intellectu ⁊ cum quadam vi /Ä §K

ta nũmus dei es: vt ſcias etiã cuius ima/
ginem geras: et ad cuius imaginẽ factus
ſis. Nam nüũmus neſcit ſe habere imagi/
nem imperatoꝛis.Ergo vt dicere cęperam
odit te deus qualis es: ſed amat te talem
qualem te eſſe vult:⁊ ideo ille te vt mute/
ris hoꝛtatur. Concoꝛda cum illo:et incipe
pᷣmo bene velle: ⁊ odiſſe te qualis es:hoc

ſit tibi initium concoꝛdię cũ ſermone dei:

vt incipias pꝛimo tu odiſſe te qualis es.
Cum ceęperis ⁊ tu odiſſe te talẽ qualis es:
ſicut te talem odit deus: incipis iam ipſũ
diligere deum qualis eſt.Egrum attendi/
te.Eger ęgrotantẽ ſe odit qualis ẽ. Inde

incipit cõcoꝛdare cum medico:quia ⁊ me/

dicus odit euʒ qualis eſt. Ham ideo vult
ſanum eſſe:quia odit eum febꝛientẽ:et eſt
medicus febꝛis ꝑſecutoꝛ:vt ſit homis libe

ratoʒ. Sic auaricia: ſic libido: ſic odium:

cõcupiſcentia: luxuria: ſic nugacitas ſpe/
ctaculoꝛũ febꝛes ſunt aĩę tuę: debes illas

.

*

Ca. i2.

odiſſe cũ medico tuo:ita cõcoꝛdas cũ me/⸗

dico:niteris cũ medico:⁊ libẽter audis qð
iubet medicꝰ:libẽter facis qð iubet medi/

cus:⁊ ꝓſiciente iã ſanitate: incipiũt etiaʒ
iam delectare pᷣcepta. &ρα oneroſus ẽ cibꝰ

ęggris quando reficiuntur:et peioꝛem ho/

ram reputant ęgri refectiõis ſuęq; ſuę ac/

ceſſionis: et tamen cogunt ſe concoꝛdan/
tes cum medico:et quauis inuiti et oblu/
ctantes vincunt ſe vt aliquid accipiant.

ℳ

Bancti aKluguſtini de tempole Mn

vnde hoc factum eſt: Quia oderant febꝛẽ bo per pꝛęceps. Vt autem non ſequatur gus ſol
ſuam:et cum medico concoꝛdauerunt: et malum caput ſuuʒ: teneat ſe ad caput ec/ ndedt
ſimul perſequebantur febꝛem medicus ?æ cleſię chꝛiſtum: huic debens caſtitatẽ ſuã: a. Hiaul
ęgrotus. Cum ergo et nos talia dicimus: huic deferens honoꝛem ſuum: Abſens ſit Mſlen
non odimus niſi febꝛes veſtras: immo in vir: pꝛęſens ſit vir: non peccat illa: quia iacil
nobiſipſis ſermo dei febꝛes noſtras odit: nunq; eſt abſens cui debet vt non peccet. lestn
cum quo concoꝛdare debetis. Ham nos hec ergo fratres mei facite:vt poſſitis cõ Matts.5. nonelen.
quid ſumus niſi liberandi vobiſcum: ſa- coꝛdare cum aduerſario. Hec amara ſunt peruen
nangdi vobiſcum? Mοd. nõ me intuami/ quę dico: aut ſi amara ſunt curãt. Potio m:dn
ni: ſed ſermonem dei. Holite iraſci medi-/ iſta ſi amara eſt accipiatur: quia in pericu DFiuumnoh
N camento veſtro:non inueni em̃ aliud qua lo ſuat viſcera: amara bibatur. Melius ſeent peo
Ca.iʒ. tranſirẽ. Veni ergo ad quintã choꝛdã ho/ eſt modica amaritudo ĩ faucibus: qᷓ; ęter⸗ anpbi
mo. Qui tango pſalteriuʒ decem choꝛda- num toꝛmentum in viſceribus. Mutate eremr
rum: nunquid pꝛętermiſſurus eram quin/ ergo vos: Quicunq; non faciebatis hoc £ (lipenne
tam?: Immo aſſidue percuſſurus. In illa bonum caſtitatis: iam facite. Molite dice ca 4. sbo
enim video iacere pene totum genus hu/ re: non poteſt ſieri. Fędum eſt & frarrtes · gkepen⸗
manũ: in illa video plus laboꝛare. Ipſazʒ mei:turpe eſt: vt vir dicat non poſſe fieri HGus Clltan
Exo.⁊o. percutiendo quid dico? Holite męchari quod facit femina.Scelus eſt vt vir dicat Uusners
poſt vxoꝛes veſtras:qᷣͥa non vultis vt mę/ non poſſum. Qð poteſt fſęmina:vir non p un Ee
chentur poſt vos vxoꝛes veſtrę. Nolite ire poteſt?: Quid enim? Illa carnem nõ poꝛ/ us odine
vos:quo eas ſequi non vultis.Sine cau/ tat: Pꝛioꝛ a ſerpẽte decepta ẽ.Caſtę vxo/ peã.ʒ. ſenansan
ſa vos excuſare conamini quãdo dicitis: res veſtrę oſtendunt vobis fieri poſſe qð Gransan
Nunquid eo ad vxoꝛem alienam: ad an / non vultis facere: ⁊ dicitis fieri nõ poſſe. huspug
cillam meam eo. Vis vt dicat vxoꝛ tua ti⸗ ed foꝛte dias ideo illam facilius facere fiinape
bi:Nunquid eo ad virum alienum:ad ſer//apoſſe:quia multa illi cuſtodia eſt:legis pſ/⸗ S
uum meum eo. Dicis:non eſt vxoꝛ aliena ceptum: diligentia maritalis:terroꝛ etiaʒ in

ad quam vado. Hunquid vis dicatur ti- legum publicarũ: Eſt etiaʒ verecundię et Gönn
bi: nõ eſt vir alienus ad quem vado? Ab/ pudoꝛis illius magnũ munimentũ. Mul *M
ſitvt dicat hoc illa.Melius enim dolet te tę cuſtodię faciunt feminã caſtioꝛẽ: viruʒ n
In li. 5o. ho/ qᷓ; imitetur te. Illa enim caſta et ſancra fę caſtũ faciat ipſa virilitas. Nam ideo mu/ me vbis rſ ullode

mel. 49. . mina et vere chꝛiſtiana quę dolet foꝛnicã, lieri maioꝛ cuſtodia:qͥa maioꝛ infirmitas. Ser. 46b. tanue
teeunm virum: ⁊ non dolet pꝛopter carnẽ ſed Alla erubeſcit viro:tu non erubeſcis chꝛi⸗ ian
pꝛopter charitatem. Hon ideo vult vt nõ ſto. Tu liberioꝛ quia foꝛtioꝛ:qͥa facile vin⸗ Mdal
facias: quia ⁊ ipſa non facit: ſed quia tibi cis:ideo tibi cõmiſſus es. Super illam et uſait
non expedit. HNam ſi pꝛopterea non facit diligentia viri: et terroꝛ legum:et conſue/ einl
vt tu non facias:ſi feceris faciet. Si autey tudo moꝝ:⁊ verecundia maioꝛ ⁊ reliqua: ndmn
devo illud debeat: ſi chꝛſto illud debeat qð ſuper te tantũ deus. Inuenis enim facile Wlnin
tu exigis:⁊ ideo reddet quia iubet iſte:⁊ ſi pares viros quibus non timeas erubeſce uuſuze
foꝛnicatur vir: caſtitatem fęmina illa deo re:quia faciunt id multi. Et tanta eſt per⸗ enebe
exhibet. Chꝛiſtus enim loquitur in coꝛdi⸗Mierſitas generis humani: vt aliquando uhane
bus bonarum fęminarum:loquitur intus qmetuendum ſit ne caſtus erubeſcat inter kiton
vvbi non audit vir: quia nec dignus eſt ſi impudicos. Ideo non ceſſo tangere iſtaʒ ubo
talis eſt. Loquitur ergo ille interius ⁊ di, quintam choꝛdam pꝛopter ipſam peruer, uncnn
cit:et filiam ſuam conſolatur huiuſmodi ſam conſuetudinẽ ⁊ labem totius vt dixi enhin
verbis: De iniurijs viri tui toꝛqueris: qð generis humani.Si quis inter vos faciat onoc
tibi enim fecit dole:ſed ipſum noli imita- homicidiũ qð auertat deus: pellere eum uubet
rivt male facias:ſed ipſe te imitetur in bo vultis de patria:⁊ continuo ſi fieri poteſt eoetyen
no. Ham in eo ꝙ male facit noli eum pu- excludere. Siquis faciat furtum: odiſtis imn Ctalay
tare caput tuum: ſed time me deum tuũ. illum:nec videre vultis. Si quis dicat fal n ſeloclio
Nam ſi et in eo ꝙ male facit caput eſt: et ſum teſtimonium: abominamini:nec vo/ umme
ſecuturũ eſt coꝛpus caput ſuum:eunt am / bis bomo videtur. Si quis concupiſcat num
Mipyp

unſen

ensaſtetiſi
ſun Aen
gcatline
ANNger
Cle ſt oſtcin
Rermmnin
un arit ben
nungnunyann
dbann ais

auchesnn

hns An
u bachans
cle Halene⸗

*

unckofune

—
—
S=

A Nolpoleei

hscknnrden
ſeninnprun
Lamentöpe
niLafer
dis ſanpolecd

nsien roe .

mücdus fun
ſooncklegsf
nlignannai,
i rarandea
ninenti 1
ucaſticninnn
Hanind
Mniorilfmnias
Nnadbeſoct
norinclemn
.,Superland
eihmamni⸗
uortelgu⸗
alsanntd
Unessonbet
Aununetpr
ertalgund

zeubeſa un

ſommgrriß

—

Bermo xCvI. Dñica quart
alienas res: raptoꝛ et iniuſtus deputat᷑. Si
quis volutatur cum ancillis ſuis: amatar:
blande accipitur:conuertunt᷑ vulnera in io⸗ c
tangis ſeptimã choꝛdam: cecidit beſtia ra/

ca. Si quis autem exiſtat qͥ dicat ſe caſtum:

non facere adulterium: notum autem ſit ꝙ
non faciat:erubeſcit accedere ad illos nõ ſui
ſimiles:ne inſultent:ne irrideant:ne dicant
non eſſe virum. Ad hoc delapſa eſt huma/
na peruerſitas vt vir habeatur a libidine vi
N4ctus: et vir non habeatur victoꝛ libidinis.
Triumphantes exultant et non ſunt viri:
iacent pꝛoſtrati et viri ſunt? Si ſpectabas
in amphitheatro ſic expectabas vt ille tibi

vigderetur foꝛtioꝛ qui iaceret ſub beſtia qᷓ;

qui perimeret beſtiam. Sed quia diſſimu/

latis a pugna interioꝛe et delectant vos pu/
gnę exterioꝛes:ideo non vultis pertinere ad

Põ.i43. canticum nouum:vbi dicit᷑: Qui docet ma/

nus meas ad pꝛeliũ: ⁊ digitos meos ad bel-

P lum. Eſt enim bellum quod ſecum agit ho/
Ca.I5. mo dimicans contra cõcupiſcentias malas:

frenans auariciam: elidens ſuperbiam: ſuf/

focans ambitionem: trùcidans libidinem.

Has pugnas facis in occulto: et non vince/

ris in aperto. Ad hoc docentur manus ve/
ſtrę ad plium:et digiti veſtri ad bellum. Mõ

eſt hoc in ſpectaculis veſtris. In illis ſpecta
culis non idem eſt venatoꝛ quod cithariſta:
alud agit venatoꝛ: aliud cithariſta. In ſpe/
ctaculo dei vnum eſt. Tange eaſdem decem dicas: ad foꝛnicem vado: ad meretricẽ per/

cis. Tangis pꝛimam choꝛdam qua colitur
vnus deus:cecidit beſtia ſuꝑſtitionis. Tan
gis ſecũdam qua non accipis nomen domi/
ni dei tui ĩ vanum: cecidit beſtia erroꝛis ne/
fandarum hęreſum quę id putauerũt.Tan/

gis tertiam choꝛdam vbi pꝛo ſpe ſuturę qui-
extis facis quicquid facis:interſicit᷑ crudelioꝛ

cęteris beſtjs amoꝛ ſęculi huius. Pꝛopter

enim amoꝛem ſęculi huius laboꝛant homi⸗/
nes in omnibus negocijs. Tu aũt in omni/

bus bonis operibus tuis laboꝛa: nõ ꝓpter

tangis et beſtias occidis: id eſt et cithariſta
es et venatoꝛ.Non vos delectant talia ſpe/ /ↄtinent᷑ decẽ:ibi ↄtinent᷑ duo.Sʒ dicl: S
ctacula vbi non ꝓmeremur oculos editoꝛis
Exo,⁊0. ſed oculos redemptoꝛis. honoꝛa patrẽ tuũ
⁊ matrẽ tuam: tangis quartam choꝛdam vt
honoꝛem parentibus deferas: cecidit be/ H
ſtia impietatis, NHon męchaberis: tangis lo. Si ſim męchus et aliquid tale moliar: id

aamoꝛem ſeculi huius: ſed pꝛopter requiem
ſempiternam quam pꝛomittit deus. Uide

quomodo vtrumq; ſimul facis: et choꝛda

ẽ aũt:Qð tibi ſieri nõ vis alij ne feceriſ. ꝓbꝛ

Non occides: tangis ſextam choꝛdam:ceci⸗
dit beſtia crudelitatis. NHon furtum facies:

pacitatis. Mõ falſum teſtimoniũ dices: tan/
gis octauam choꝛdam: cecidit beſtia falſita,/

ta in. XL. Ber.

quintam choꝛdam: cecidit beſtia libidinis.

tis. Non cõcupiſces vxoꝛem ꝓximi tui:tan

gis nonam choꝛdam:cecidit beſtia adulteri/
nę cogitationis. Aliud enim eſt non facere

aliquid tale pꝛeęter vxoꝛem: aliud non appe ppc-

tere alienam vxoꝛẽ: Ideo duo pᷣcepta ſunt:

Mon męchaberis: ⁊ non concupiſces vxoꝛẽ

pꝛoximi tui. Hon concupiſces rem pꝛoximi

tui:tangis decimam choꝛdaʒ: cecidu beſtia

cupiditatis. Ita cadentibus omnibus be/⸗
ſtijs: ſecurus ⁊ innocens in dei dilectione et

humana ſocietate verſaris: Tangens choꝛ/
das decem quot beſtias occidis: NHam mul-
tę beſtię ſunt ſub iſtis capitibus. In ſingu/

lis choꝛdis non ſingulas beſtiaſ:ſed greges

interſicis beſtiarum. Sic ergo canticum no/

uum cum amoꝛe non cum timoꝛe cantabis.

bas: immo quem manduces: quem bibas.
Abſtine te a foꝛnicationibus. Ne foꝛte mihi

choꝛdas et feras occides: vtrumq; ſimul fa / go:ad pꝛoſtitutã eo:nec illud ſceptum vio⸗/
lo quo dictum eſt: Hon męchaberis: quia
vxoꝛem nõdum habeo: nec poſt illã aliquid
facio. Hec illud pᷣceptum violo quo dictum
eſt: Mon cõcupiſces vxoꝛem ꝓximi tui:qui

ad publicam vado:in quod pceptum incur-⸗

ro? Non inuenimus choꝛdam quam tanga/
mus: non inuenimus choꝛdam quo neruo

Holi dicere tibi quando foꝛte aliquid luxu/ &
rianter vis agere: Vxoꝛem non habeo: face Ca.16.
re poſſum qð volo: non enim poſt vxoꝛem
meam pecco. Jam noſti pꝛecium tuum: iam
noſti quo accedas: quid maãduces: quid bi/

ligemus fugitiuum iſtum? Hon fugiet: ha ⸗-/

bet vnde ligetur: ſed amet et non erit liga⸗

mentum:ſed oꝛnamentum. Mon enim liga/

mentũ ſed oꝛnamentũ in ipſis decem choꝛ/

dis inuenimuſ. DPecem enim p̃ᷣcepta ad duo
la referunt᷑:ſicuti audiuimusvt diligamus
deũ ⁊ ꝓximũ: ⁊ duo illa ad vnũ illud. VUnũ

—

—

facio qð ab altero pati nolo.Si parentibus

meis honoꝛem non deferam quãdo volo vt

tũ ſi faciã id facio qð pati nolo.Si occidã id

deferat᷑ mihi a filijs: id facio quod pati no

— .

Bancti Aluguſtini de tempote

facio quod pati nolo. Ham ſi interrogetur a velles vt ſeruiret tibi ſeruꝰ tuus: Seruis m utuuſti
me dico: Nolo vt vxoꝛ mea aliquid tale fa- melioꝛi domino deo. Seruũ tuum nõ tu fe ſmei
ciat. Si cõcupiſco vxoꝛem ꝓximi mei: nolo ciſti:⁊ te et ſeruũ tuum ille fecit. Vis vt tibi nin ti
quiſqᷓ; concupiſcat meam: id facio quod pa / ſeruiat cum quo factus es:⁊ nõ vis ſeruire ei Ginſoh ti
ti nolo. Cum vo ad meretricem eo:cui facio a quo factus es:? Ergo cum vis vt ſeruiat ti alnnn
qð pati nolo? Reſpõdet᷑ tibi:qð grauius eſt bi ſeruus tuus homo:⁊ tu nõ vis ſeruire do⸗ kel
Mattb.⁊ꝛ. ipſi deo. Intelligat ſanctitas vr̃a:Eteni qð mino deo: facis deo quod tu pati non vis. nnen mn
fleri tibi nõ vis: alij ne feceris. Ad duo ſᷣce Ergo illud vnum pceptum cõtinet duo:illa Cnigan⸗ he
pta ꝑtinet. Quomõ ꝑtinet ad duo ſcepta: duo continent decem: illa decem continent ſerienmi
ſi homini non feceris qð pati non vis ab ho omnia. Cantate ergo in pſalterio decẽ choꝛ Vszꝛ. llucien
mine? Ad ꝓximi pꝛęceptũ pertinet:ad dile/ VYdarumanticũ nouum. Vt aũt cantet can- mmlugiui
5ctionẽ ꝓximi:ad ſeptem choꝛdas. Si aute,y ticum nouũ: eſtote homines noui. Diligite nnuſnen⸗
gõ non vis pati ab homine: ipſi deo vis fa- iuſticiam: habet pulchꝛitudinẽ ſuam. IJdeoo iſutrnt
cere? Quid eſt hoc nõ facis alteri qð pati nõ non vultis illam videre:quia aliud amatis. ltchepeen
vis? Charioꝛ factus eſt tibi homo qᷓ; deus?: Mam ſi aliud nõ amaretis: eam vtiq; vide her ug
Ergo quomodo facio inquis ipſi deo? Coꝛ/ retis. Quare illam videtis quando illã ex ſiginonne
rumpis teipſum. Et vnde iniuriam facio gitis? Illã exigis quare laudas ſidẽ qñ illaz Mntors
deo:quia coꝛrumpo meipſuʒ? Vnde tibi fa/ exigis de ſeruo tuo? & pulchꝛa res ẽ fides:· nnantainan
cit iniuriam qui voluerit foꝛte lapidare tuã ſed tunc pulchꝛa eſt quãdo de ſeruo exigit: etet rtn
tabulã pictam: in qua tabula imago tua eſt tũc videt᷑ quãdo ab altero expetit᷑: quendo Pocclunnca
in domo tua inaniter poſita ad vanum ho/ de te exigit᷑ non videtur. Aurũ vides:fſidem Aſineſante
noꝛem tuũ:nec ſentiens nec loquens nec vi · nõ vides?: Sicut lucet aurum ad oculos coꝛ/ Nnnirunk:
denſ: Si quis illam lapidet:nõne in te facit poꝛis: ſic lucet fides ad oculos coꝛdis. Aꝑis uteluntgut
contumeliã? Cum vᷣo imaginẽ dei qð es tu ad illam oculos coꝛdis:quando vis vt exhi/ ldonusdega
coꝛrumpis in te ꝑ foꝛnicationes ⁊ ꝑ diffluen beat illã tibi ſeruus tuus.Si tibi illam exhi / ſee. Ged dic
tias libidinis: attẽdis quia ad nullius vxo/ buerit:laudas ſeruũ tuum: ⁊ pdicas eum et ſorhebord
rem acceſſiſti: attendis quia poſt vxoꝛẽ tuã dicis: Pꝛęclarũ ſeruũ habeo: magnũ ſeruũ (dens ni
nihil feciſti:quia vxoꝛem non habes:et non u habeo:ſidelem ſeruum habeo. Qð laudas lenpoſuechn
attendis per libidines illicitas foꝛnicatiõöis in ſᷣuo nõ exhibes dño:⁊ eo ſceleratiꝰ:qꝛ vis eElenoſen
cuius imaginem violaſti. Poſtremo deꝰ qui vt melioꝛẽ tu habeas ſeruũ qᷓ; te deꝰ. Jubet Mſuetn
ſcit quid tibi vtile ſit: qui vere non ſic ſuos deus ſeruo tuovt bonꝰ ſit erga te:quõ iubet lepafec
ſeruos gubernat ad vtilitatem illoꝛum: nõ vxoꝛi tuę:vt et ſi tu męchaberis nõ męchet: Qeſonpen
ad ſuam. Mon enim indiget ſeruis quaſi ad Sic iubet ſeruo tuo vt ⁊ ſi tu nõ ſeruis deo: TMiahnter
adiutoꝛium: ſed tu indiges domini auxilio. ſeruiat tibi. Sed hoc totũ vide:vt ad moni/ lin Atglauisig
Ipſe ergo dominus qui ſcit quid tibi ſitvti tionem tuam valeat:non ad perniciẽ tuam. mmulif
le:vxoꝛem cõceſſit nihil amplius:hoc iuſſit: Etenim ſeruus ille ꝙ tibi ſeruit indigno di/ atbneßfn
hoc pꝛęcepit:ne per illicitas voluptates coꝛ: gne:id eſt ꝙ indigno tibi bene ſeruit et ſide/ Aluen
ruat templũ eius quod eſſe cepiſti. Mũquid liter ſeruit ⁊ pure te diligit: deo debet nõ ti⸗ Unnrchnef
1.Corj.z. hoc ego dico? Apoſtolũ audite: Heſcitis qi bi. Juſtum eſt ergo ⁊ tu attendas: quia ſub. M
templũ dei eſtis:⁊ ſpiritus dei habitat ĩ vo/ domino es ad quem ꝛ⁊ ille attendit vt ſerui/ umnnan
bis: Si quis templũ dei corruperit:coꝛrum/ at nibi. Imple ergo quod dictuʒ eſt: Quod DU
pet illum deus. Videtis quomodo minat᷑. tibi fieri non vis: alij ne feceris. Sed ipſum Adnt
Mõ vis coꝛrumpi domũ tuam: quare coꝛrũ/ alij cum dicis: vtrunq; attende ⁊ pꝛoximũ ⁊ AIme
pis domũ dei? Certe non facis alicui qð pa deum. Canta in pſalterio decem choꝛdarü: teinn
ti non vis. Non eſt ergo qua euadat᷑. Cene᷑ canta canticum nouum. Concoꝛda cum ſer/ Maitb. ·. mn ,i
lle qui ſe teneri non putabat. Omnia enim mone dei cum eſt tecum in via: concoꝛda cũ lgiene
peccata hominũ aut ad coꝛruptelã pertinẽt aduerſario tuo cito: ne cum diſcoꝛdia veni/ li ⸗
flagitioꝛum:aut ad facinoꝛa nocendi:qꝛ deo as ante iudicem.Si facis quod audis:con/ menn
noceri nõ poteſt in facinoꝛibus: in flagitjs coꝛdaſti cum eo: ſi autem non facis rixaris inn
eum offendis: in coꝛruptelis illum offendiſ: cum eo:⁊ nondum compoſuiſti quouſq; fa⸗/ ni
R in te illi facis iniuriam. Facis enim iniuriaʒ cias. Vt auteʒ concoꝛdetis: abſtinete vos a 2 i
Ca.17. gratię ipſius:domo ipſiꝰ. Seruũ ſi haberes deteſtabilibus coꝛruptelis: et a deteſtabili/ ca.i1. Weſt

Cemleln

innn bus inquiſitiõibus a mathęinaticis:ab aru- Ad hoc enim ducit᷑ vxoꝛ: nam id etiã tabu/
ben Uon ſpicibus: a ſoꝛtilegis:ab al guribus a ſacri/ le indicant: vbi ſcribit᷑ liberoꝛum pꝛocrean/
nnörtſnne legijs:abſtinete vos quãtum poteſtis a nu/ doꝛum cauſa. Quaãdo tu vti vxoꝛe amplius
nuntnn gatoꝛijs ſpectaculis „Si quę delectationes ? q; neceſſitas ꝓcreandoꝛum liberoꝛum cogit
nöulning ſeculi ſurrepũt in anima: exercete vos in mi volueris: iam peccatuũ eſt. Et ipſa talia pec⸗
iunnmn rcete vos in elemoſynis:in iecata quotidianę elemoſynę mũdat. In iwbis
nenaln quotidiana peccata: quę nõ poſſunt niſi ſur cedis moduũ ⁊ amplius accipi q; necelle eſt:
pſünnti en npere ĩ anima pꝛopter fragilitatẽ humanã. peccas. Quotidiana ſunt iſta quę dico: ſed
ein caß Holi illa cõtemnere: quia minoꝛa ſunt: ſed tamen peccata ſunt ⁊ non leuia: quia plura.
* icn time quia plura ſunt. Attendite frages mei Quia vo quotidiana ? plurima: timeda eſt ⸗
non ig minuta ſunt:non ſunt magna. Non eſt be- ruina multitudinis: ⁊ ſi non magnitudinis.
aniſimt ſtia ſicut leo: vt vno moꝛſu guttur frangat: Talia peccata dimittimus fratres quotidi/
utlum ſed beſtię plerũq; minurę multę necant. Si anis elemoſyms poſſe mundari. Sed facite
iemnſigir pꝛojciat᷑ quiſq; in loco pulicibus plenum: elemoſynas ⁊ nolite ceſſare. Attendue vitã
dcundlig nũquid non moꝛitur ibi? Hon ſunt quidem veſtram quotidian ipſis peccatis ſcaturiẽ/
Abisſtigil, beſtię maioꝛes:ſed inſirma eſt natura huma tem: minutis ipſis dico. Et cum facis ele/ Ca. 20.
Nlchintseſte⸗ na quę etiaʒ a minutiſſimis beſtijs interini moſynã non ſuperbe facias:nec ſic oꝛes quẽ
odeſnotigf poteſt. Sic ⁊ modica peccata attenditis: da admodum ille phariſęus. Sed tamen quid
napen; gnſt modica ſunt:cauete quia plura ſunt.cc&ε mi ibi dixit? Jeiuno bis in ſabbato: decimas Aud 18.
Ai itsin nutiſſima ſunt grana arenę: ſi amplius i na / do omniũ quęcũq; poſſideo:⁊ nondũ fuſus
umnibeglut uim mittant᷑: mergũt illã vt pereat. & mi/ ęærat ſanguis domini. Lantũ pꝛo nobis pꝛe/
lscois ds nutę ſunt guttę plunię: nõne flumia implẽt cium accepimus:et ſaltem nec tantũ eroga/
undoniſſtcdn 2 domus deijciunt? Ergo iſta nolite cõtem2/ mus quãtum phariſęus.Etr habes alio loco
Aabilunct nere. Sed dicturi eſtis: Et quis poteſt ſine aperte dicenteʒ dominũ: Hiſi abundauerit Mattb. 5.
tzceant iſtis? NHe hoc diceres:quia habere nemo po/ iuſticia veſtra plusqᷓ; ſcribarũ ⁊ phariſęoꝛuü:
bo:ugnülni. teſt:deus miſericoꝛs vidẽs noſtrã fragilita- non intrabitis in regnum cęloꝛum. Ergo uli
eo Qdutn tem poſuit contra remedia. Quę ſunt reme· dant decimas:tu ſi centeſimam dederis ali⸗-
oſcclenntgſt dia: Elemoſynarũ: ieiunioꝛum et oꝛationũ. quid magnum te feciſſe gloꝛiaris. Artendis

örng ie Ipſa ſunt tria. Vr autẽ verum dicas in oꝛa- enim quid alius non faciat: non quid te iu/

ngietlilii tione: perfectę implendę ſunt elemoſynę. beat facere deus. Metitis te de comparati⸗
ansſünht. AQusę ſunt perfectę elemoſynę? Vt ex eo qd one peioꝛis: non de iuſſione mehoꝛis. NMon
uröſenis ⸗ T tibi abundat des ei qui nõ habet: et ꝙ telę·/ gquia ille nibil facit: ideo tu magnũ aliquid
teneuonn Xa. 19. dit aliquis ignoſcas illi. Sed ne putetis fra facis: ſed quia gaudet᷑ ad quędam minima
lencing res:quia facienda ſunt quoxidie adulrenia: opera veſtta: quia tanta eſt ſtenlitas veſrra
ceutiupn et elemoſynis quotidianis mũdanda ſunt. vr ad modica gaudeat᷑. Quaſi ſecuri vobis
derniſi Ag illa ſcelera maioꝛa non ſufficiunt quoti- blandimini de minimis elemoſynarum gra/
utiin diang elemolynę vt ea mnundent. Allud eſt nis: zaceruos obliuiſermin hecestoꝛũi. Pꝛo-⸗
igeſi vbi mutes vitam:aliud eſt vbi toleres vira. tuliſti foꝛte neſcio quid paruũ: qð alius aut
m ire Illa mutanda eſt: Si męchus eras:noli eſſe non habuit: aut non pꝛotulit cum haberet:
un n męchus. Si ſoꝛnicatoꝛ eras: noli foꝛnicari. Moli attendere poſt te quis non faciat: ſed
nauje lin Si homicida: noli homicida eſſe. Siibas quid te iubeat deus facere. Poſtremo qrei
ns . ad mathematicũ et ad cęteras peſtes ſacri/ iſtis affectõibus ſęcularibus nõ vobis ſuſñi/
mteinm legas:iã deſine. Arbitraris hęc niſi fleri de- ciunt quos pꝛeceſſiſtis: ſed vultis eſſe diui/
annde ſinant: quotidianis elemoſynis poſſe mun/ tes:ęquales ditioꝛibus vobis?:? Hõ attendi/
Cnnhan NAI dari?: Alla dico quotidiana peccata: quę aut tis quãtos pauperioꝛes tranſcenditis:? Tin
muann per linguam facile cõmittunt᷑: vt eſt verbuzʒ cere vultis ditioꝛes.Sʒ i elemoſynis habet
nolttin, durum: aut cum labit᷑ aliquis in nſum imo/ modꝰ. Hic dicit᷑: iã quouſq; facio: et illicnõ
wluuli deratũ: aut in huiuſmodi nugas quotidia/ dicit᷑: quat diuitibꝰ ditioꝛ ſũ. Mõ attẽdunt᷑
ſon iu nas. In ipſis conceſſis peccata ſunt. Lum egeſtates inumerabiliũ mẽdicoꝝ: nõ reſpi -
inniſi⸗ ipſa vxoꝛe ſi excedit᷑ cõcumbendi modus ꝓ. cuunt᷑ poſterioꝛes młtitudines pauperũ: ſemfd
uimu creandis liberis debitus:iam peccatum eſt. paucitas cedẽtiu diuitũ añ oculos poniX᷑.

Bancti luguſtini de tempoꝛe

Lud. 19.

Cur in oꝑe bono nõ attendit᷑ ille Zacheus:
qui dimidiũ rerũ ſuarũ dedit pauperibus:
Sed optare cogimur vt attendat᷑ ſaltem ille

Zucl.is. phariſęus:qͥ oim ꝗ̊ poſſidebat decimas da/

E*

Ca. 21.

u bat.Holi parcere theſauris caducl ⁊ vanis:
Noli ſub imagine pietatis augere pecuniã:

Filijs meis ſeruo. Magna excuſatio:ſfilijs
meis ſeruo. Videamꝰ. Seruat tibi pf̃ tuus:

In li.Soiho/ ſeruas tu ſllijs tuis:ſilij tui:filijs ſuis: Et ſic

mel. 48. b.

EzS

ꝑoẽs:⁊ nullꝰfacturꝰẽ ſᷣcepta dei.QAuare nõ
ului potiꝰ impẽdis:qͥ oia fecit ex nihilo? Qui
fecit te:ipſe te paſcit ex his ꝗ̊ fecit: ipᷣe paſcit
⁊ fllios tuos. Neq; em̃ melius cõmittis ſilio

