hoc eſt oculis:⁊ qui loquitur tecum ipſe eſt.
Tũc ꝓſtratus adoꝛauit eum. Tunc lauit fa/
ciẽ coꝛdis. Incũbite &ᷓ ofonibꝰ peccatoꝛes:
cõſitemini peccata vr̃a: oꝛate vt depellant᷑:

oꝛate vt minuant᷑:oꝛate vt vobis ꝓficiẽtibꝰ

ipſa deſiciãt. Tamẽ nolite deſt perare ⁊ pecca
toꝛes oꝛate.Quis em̃ nõ peccauit: A ſacer⸗ E
dotibus incipe.Sacerdotibus dixit: Pꝛius

offerte ſacrificia ꝓ peccatis veſtris:⁊ ſic pꝛo
populo.Sacrificia cõuincebant ſacerdotes

vt ſi qͥs ſe iuſtũ ⁊ ſine peccato diceret: rñdet᷑
ei: Mõ attẽdo qð loqueris ſᷣ qͥd offeras. Vi
ctima tua cõuincit te. Quare offers ꝓ pecca

tis tuis:ſi nlla habes peccata? En offers ſa⸗
crificiũ: an in ſacriſicio tuo mẽtiris deo? Sʒ

foꝛte ſacerdotes veterl pli peccatoꝛes erãt:
noui populi nõ ſunt peccatoꝛes. Certe fra/
tres qꝛ deus voluit:ſacerdos ipſius ſũ:pec/

catoꝛ ſum: vobiſcũ pectus tundo: vobiſcuʒ

f 4

veniã rogo: vobilcli d deũ ꝓpitiũ ſpero.Sed
foꝛte apoſtoli ſancti: pꝛimi: ſummi arietes
gregi paſtoꝛes:mẽbꝛa paſtoꝛis: foꝛte ipi nõ
habebãt peccatũ: Vere ⁊ ipſi habebãt:non
iraſcunt᷑:qꝛ cõſitent᷑. Ego nõ auderẽ:ipᷣin pᷣ/
mũ dñm audi dicentẽ apoſtolis ſic: Oꝛate.
AQuõ illi ſacerdotes ſacriſicijs ↄuincebant᷑:
ſic iſti oꝛatiõe.Sic oꝛate.Et inter cetera que
Matthᷣ.o. iuſſit oꝛari: et hoc ꝓpoſuit: DNimitte nobis

debita nr̃a ſicut ⁊ nos dimittimꝰ debitoꝛibꝰ

nr̃is. Quid dicũt apłi? Quotidie ſibi debi/
ta petũt dimitti: Dhebitoꝛes intrãt: abſolu/
ti exeunt: ⁊ ad oꝛationẽ debitoꝛes redeunt.
Iſta vita non eſt ſine peccato: vt quotiens
oꝛat᷑:totiẽs peccata dimittant᷑. Sʒ qͥd dicã?⸗
Illi foꝛte qñ didicerũt oꝛationẽ:adhuc infir
mi erant. SFoꝛte dicet hoc aliqᷣs qñ illos do/
cuit dñs ieſus oꝛationẽ adhuc paruuli erãt:
infirmi erãt: carnales: nõdum erant ſpirita/
les qui nõ habẽt peccatũ? Quid &̊ fratres:
Facti ſpiritales oꝛare ceſſauerũt: Debuit g
chꝛiſtꝰ dicere: Mõ talia oꝛate:⁊ daret ſpiri/
talibus alterã oꝛationẽ:vna eſt:ipſa eſt: ipᷣe
eſt qͥ dedit ipſam. Ergo oꝛate ꝓ eccleſia.Sʒ

tollamꝰ cõtrouerſiã: qñ dicis ſpiritales eſſe
ſanctos aplos: quouſq; pateret᷑ dñs carna

les erãt: hoc es dicturꝰ. Deniq; qð verũ eſt:
illo pendente trepidauerũt: ⁊ tũc deſperaue
Marci I4. rũt apli qñ credidit latro. Petrus auſus eſt
ſequi qñ dñs ad paſſionẽ ductꝰ ẽ: auſus eſt
ſequi: quia domũ peruenit ⁊ ĩ atrio fatiga/
tus eſt:ad ignem ſtabat et friguit. Ad ignẽ
ſtetit: timoꝛe frigido cõgelauit. Interroga-⸗
tus ab ancilla negauit chꝛiſtũ ſemel:interro
gatus iterũ:negauit:interrogatꝰ tertio:ne⸗/
gauit:Dheo gr̃as: qꝛ ceſſauit introgatio.Si

nõ ceſſaret interrogatio:diu repeteret᷑ nega

tio.Ergo poſteaq; ſurrexit:tũc eos cõfirma⸗/
uit:tũc facti ſunt ſpiritales. Jã & non habe/
bant peccatũ.Spiritales apli ſcribebãt ſpi/
ritales epłas:ecclijs mittebãt.Nõ habebãt
peccatum.Hhoc dicis: Mõ tibi credo: Ipſos
interrogo. Dicite ſancti apli:poſtea q; ſurre
xit dñũs ⁊ cõfirmauit vos ſpũſancto miſſo ðᷣ
cęlo:ceſſaſtis hr̃e peccata:? Dicite nobᷣ obſe/
cro. Audiamne deſperẽt peccatoꝛes:ne de/
ſinãt rogare deũ:qꝛ nõ ſũt ſine peccato.Di/
cite nobis: Ait vnꝰ ipoꝝ.Et quis?Quẽ do⸗

minꝰ amplius diligebat: ⁊ qͥ ſupꝛa pectꝰ dñi

diſcũbebat:⁊ regni iceloꝝ qð ructuaret ſecre
tũ bibebat. Ipſe eũ interrogo. abebatis

1.Joh.i. pPeccatũ an nõ: Reſi ſpõdet ⁊ dicit: Si dixeri/

mus: qꝛ beccatu nõ habemꝰ: noſipſos deci⸗

Auguſtini

pimet veritas in nobis nõ ẽ. Johãnes aũt

ille eſt qͥ dixit: In pncipio erat verbũ:⁊ ver/ Joh.r.
bũ erat apud deũ:⁊ deus erat vbũ. Videte
quãta trãſcẽderat vt pueniret ad vᷣbũ. Ta/
lis ac tantus qͥ volauit ſicut aquila ſuꝑ nu/
bes:qui mẽtis ſerenitate cernebat: In bnci
pio eratᷣbũ:ipᷣe dixit:Si dixerimꝰ:qꝛ pcim
nõ habemꝰ:noſipſos decipimꝰ:⁊ veritas in

nobis nõ eſt. Si aũt cõfeſſi fuerimꝰ peccata I.Joð 1.

nr̃a:fidelis ⁊ iuſtus ẽ vt dimittat nobis pec
cata noſtra: et mũdet nos ab omi iniqͥtate.
oꝛate:Amen.

eteſtimonio chꝛiſti de Johan⸗

lierũ nõ unteri maioꝛ J
ptiſta:Teſtimonio no JZohäniſ
dechꝛiſto dicehtig ui Lenit poſt Zob.r.
me maioꝛ me eſt:cuiꝰ nõ ſũ dignus
coꝛrigiam calciamẽti ſoluere: 0

nctus Johanes euãgeliſta b A
baptiſta:miſſe us eſt ante faciẽ chꝛiſti
ppararevias eiꝰ.Teſtimoniũ chꝛiſti
ãane eſt: In natis mulierũ nõ ſurrexit

ohane ba⸗/

maioꝛ iohe baptiſta. Teſtimoniũ ie his de

chꝛiſto eſt: Qui venit poſt me maioꝛ me eſt:
iꝰ nõ ſũ dignꝰ coꝛrigiã calciamẽti ſoluere.
Vtrũq; teſtimoniũ ↄſideremuſ:qð ꝑhibuit
dominſeruo:⁊ qð ꝑhibuit ſeruus domino.

ANMð eſt teſtimoniũ domini de ſeruo? In na/

tis mulierũ non ſurrexit maioꝛ iohanne ba/
ptiſta.Qõð eſt teſtimoniũ ſerui de domino?-ꝛ
Qui venit poſt me:maioꝛ me eſt. Si ergo in
natis mulierũ nõ ſi/ urrexit maioꝛ iohe bapti/⸗
ſta:qͥ maioꝛ ẽ illo?: Quid ẽ ioes? Mragnus
hõ.Ambo mirabilit᷑ nati:pᷣco ⁊ iudex:lucer⸗
na ⁊ dies:vox ⁊ vᷣbũ: ſeruꝰ ⁊ dñs. De ſterili
ſeruꝰ:de vᷣgine dñs. Ipſe dũs fecit ſibi fuũ
ĩ vtero ſterili:de ſene pr̃e: ⁊ de anicula mfe.
Et idẽ ipſe dñs fecit ſibi carnẽ:in vtero vᷣgi⸗
nis:ſine homie pf̃e:qui pᷣmũ fecit hoĩeʒ ſine
patre et matre. Quo nemo ſurrexit in natis
mulierũ maioꝛ. Lã magnꝰviſus ẽ iohãnes:
vt a nõnullis etiã chꝛiſt putarek: :ec in ſ ſup/
bia alienũ ſecutus eſt erroꝛẽ:nec auſus ẽ di /
cere: ſum qð putatis: ſed qð bonũ erat eii
ſe agnouit vt ad pedes dñi:⁊ ad coꝛrigiã cal
ciamẽti ſeruꝰ hũiliaret᷑: ne vento ſuꝑbię ela
tus lucerna extingueret᷑. Deniq; qꝛ i magno H
ſacramẽto natꝰ ẽ iohes:ipᷣiꝰ ſoliꝰ iuſte ecclia
natalẽ diem celebꝛat:⁊ natalis dñi celebꝛat᷑:
ſed tanq; domini. Hate mihi aliũ ſeruũ ſ̃ter
iohannẽ inter patriarchas:ſic inter ꝓphᷣas:

r nmst

ia u
ahunn
bunni-Aud
odo fintn
ninnmist

ſhumne,lie
gindunc
gtitorſen

(hiaten

geuitchiſt
nunogesto:

As deioentoroi
nebaptiſta Sentlo; natis mnu, wead. ki

Mutraungel
gtiintend

Melelitten-

umnuſn
unltiöͤes

rluenone

fenepbünd
ſbi. hocent
önkcnlirt
ſſbligrinun
fnauarvig
Coenefacn
ongeſt ben
ſfremagtun
Cäͤtqvipan
bleignn
Gomeot
onüäſobi

Wrhz, tis Ynqui

Conigäcala
larAnmnat
auni 1A⸗
glpnne
Laoralehun
finect on
Hannlirfue
Pnnisflidet
epnniso

Mru Ma

nehine⸗
lund

ae e
nin digne
ſthten
tenſſen

e

Dobineseit
tnahüren ze

rtbi Dtae.

tad pb T
gulaſoon⸗
eht nc
mimipen
Perhentasin
ann pereatalge
mnnobispee
doniiniͤtue.

Nunansnde
ohnebn
6 ohinf
upentpokte
nöſüdichus
oluereſ ſpo⸗

0
–
non andgelſab3

uteſbchitl
Aſinoniciti
liei nöſuneri
inoni ho
nemaiornect
ianeriſln.
mul⸗gchben
ſeruusdonnine
deſeno⸗unn
Aioriobannedy
ſenidedonine
geck.Siee
naiorioheban⸗
ſohes AMagn
otilderlun

io ſectſtifi
tdemiluſſe
nein nuo
iſearoeſi
ſuneutitan⸗
luseiohitei
nckmaiſt
neralſthil
boliginn
1adconigi
anoſiin
nicin
ſlelitan⸗
vdſicte⸗
ciner t

Ludl.i.

Job. ?.

Homelia

inter apoſtolos:cuius natalẽ diẽ celebꝛet ec/
cleſia chꝛiſti? Paſſionũ dies ſeruis plurimis
celebꝛamus:natiuitatis diẽ nemini niſi Jo/
hanni. Audiſtis em̃ qñ euãgeliũ legebat᷑: qͥ
oꝛdo fuerit amboꝛũ naſcẽtiũ pᷣcurſoꝛis⁊ do/
minatoꝛis:⁊ qð pauloante dixi ſconis ⁊ iu/
dicis:vocis et verbi. Angelꝰ gabꝛiel nciat
iohannẽ:idem ipſe angelus gabꝛiel nüciat
dñm ieſum chꝛiſtũ. Pꝛecedit ille: pᷣcedit ob/
ſequẽdo: ſequit᷑ ille regẽdo.Sequit᷑ em̃ na/
ſcendo: antecedit regẽdo:qꝛ ⁊ ißm iohannẽ
creauit chꝛiſtꝰ ⁊ creatoꝛ et creatꝰ. Creatoꝛ añ
matrẽ:creatoꝛ matris:creatꝰin matre.Et qͥd
dicã creatoꝛ añ matrẽ? Añ abꝛaã ego ſuʒ ipᷣe

diyxit: euangeliũ loquit᷑:audite vł legite.Sʒ

parũ ẽ ante abꝛaã creatoꝛ:ante adã creatoꝛ:

ante cęlũ ⁊ terrã creatoꝛ: ante omnes ange/

Job. 1.

C

los:vniuerſãq; creaturã ſpiritalẽ: thꝛonos:
dominatiões:pᷣncipatus ⁊ poteſtates:ante
oĩa creatoꝛ: qꝛ in pᷣncipio nõ eſt factũ verbũ
ſ erat vᷣbũ:⁊ vbũ erat apud deũ: ⁊ deꝰ erat
vbũ. Hoc erat in pᷣncipio apud deũ.QOlĩa ꝑ
ipᷣm facta ſt:⁊ ſine ipᷣo factũ eſt nihil. Si oia
viſibilia ⁊ inuiſibia:cęlũ ⁊ terra ⁊ virgo ma/
ria:quia ⁊ virgo maria de terra: ⁊ chꝛiſtꝰ fa/
ctoꝛ terrę:factus in terra:qꝛ veritas de terra
oꝛta eſt. Bꝛeuiter ergo cõmẽdo charitati ve
ſtrę magnum ſacramentũ:quõ multi futuri
erãt qui putarẽt chꝛiſtũ nõ eſſe niſi hominẽ:
nihil eẽ ampliꝰq; hoĩem. Jdeo magnus hõ
quo maioꝛ in homĩbꝰnõ fuit ꝑhibuit ei teſti
moniũ iohãnes: ſubditus: inclinatꝰ:hũilia
tus. Inquãtũ ſe hũilẽ reddidiſſet: ſi ſoluere
coꝛrigiã calciamẽti eius:dignũ ſe eſſe dixiſ/
ſet? Attendite in magno chꝛiſto:coꝛrigã cal/
ciamẽti.Quãtum hũilis extitiſſet:ſi ſe iohã
nes dixiſſet dignũ: qð dicendo fecit ſe indi/
gnũ?: Pꝛopterea notat eſt dies natiuitatis
eius:⁊ celebꝛationi eccleſię cõmendatꝰ. Ve⸗/
rũ intereſt plurimũ in matribꝰ:ꝙ illa virgo:
illa mulier fuerit ſterilis: illa de ſpũſancto
pariẽs filiũ dei dñm noſtrũ:illa de viro ſuo
ſene pariẽs pᷣcurſoꝛẽ dñi:miracło ⁊ hũili:Et
attẽdite. Nõ credidit zacharias. Quõ non
credidit? Quęſiuit ab angelo ꝑ qͥd cognoſce

ret qð ꝓmittebat:quoniã ipſe erat ſenex:et

vxoꝛ eius ꝓceſſerat in diebus ſuis. Et dixit
ei angelꝰ: Ecce eris tacens:⁊ nõ poteris loqͥ
vſq; in diẽ quo hęc fiant: ꝓpter qð nõ credi/

diſti verbis meis:quę implebunt᷑ ĩ tꝑe ſuo.

Igem ipſe angelus venit ad mariã: nũciat

chꝛiſtũ venturũ de maria virgine in carne:⁊

maria tale aliqͥd dicit. Ille em dixit:Per qd

cognoſcam hoc? Ego em̃ ſum ſenex: et vxoe
mea ꝓgreſſioꝛ in diebꝰ ſuis.Et dixit ei:Ecce
eris tacẽs ⁊ nõ poteris loquivſq; in diẽ quo
hec impleant᷑: ꝓpter qð nõ credidiſtiverbis
meis. Et accepit ſupliciũ taciturnitatis me
rito infidelitatis. Quid dixerat ꝓpheta de
iohanne? Vox clamãtis in heremo. Tacet
ʒzacharias generaturꝰ vocem. Quia nõ cre/

didit tacuit: merito obmutuit quouſq; vox

naſceref. Si em̃ recte dictũ ẽ:qꝛ valde recte

Eſa.40.

dictũ eſt in pſalmo ſancto: Credidi ꝓpt qð Nõ. ii5⸗

locutꝰſum: qui nõ credebat:merito nõ loq̃⸗
bat. Sed rogo domine cum audiẽtibus me

pariter pulſo:aperi nobiſ:expone nobis qͥd

ſibi velit hęc quęſtio.Cauſas querit ʒacha/⸗
rias ab angelo: per quid cognoſceret quod
illi nunciatum eſt:qð ſenex erat:⁊ vxoꝛ eius
ꝓgreſſa in diebus ſuis:dicit᷑:Et quoniã nõ
credidiſti eris tacens. Nunciat᷑ chꝛiſtus vir/
gini marię:⁊ ipſa cauſas querit:⁊ dicit ange
lo:Quomõ fiet iſtud quoniã virum non co/
gnoſco?Et ille:Per qͥd cognoſcã h̊?Ego em̃
ſum ſenex:et vxoꝛ mea ꝓgreſſioꝛ in diebus
ſuis: Illi dicit᷑: Lacebis:quia nõ credis:illi
autem cauſa exponit᷑:ſilentiũ non imponit᷑.
Quomoõ fiet iſtud: dum virũ nõ cognoſcã:
Et angelus ꝓfeſſus ẽ virgini: Ecce quomõ
ſiet qð quęris: Spũſſanctus ſuꝑueniet ĩ te:
⁊ virtus altiſſimi obumbꝛabit tibi. Non ti⸗
meas ęſtum libidinis:ſub tanto vmbꝛaculo

ſanitatis. Quare hoc? Si verba attendamꝰ

haud ambo crediderũt: ʒacharias ⁊ maria.
Sed nos verba audimus:deus poteſt ⁊ coꝛ
da interrogare. Intelligimꝰchariſſimi quo/
niã zacharias quãdo ait: Per qͥd cognoſcã
hoc:ego em̃ ſum ſenex:⁊ vxoꝛ mea ꝓgreſſioꝛ
in diebus ſuis deſperãdo dixit nõ inquiren
do:Aaria vᷣo quãdo econtra ait: Quomõ
flet iſtud:quia virũ nõ cognoſco:inquirẽdo
dixit nõ deſperando. Dũ interrogauit:non
de ꝓmiſſione dubitauit.O vera gr̃a plena:
ſic ẽ em̃ ab angelo ſalutata: Aue gf̃a plena.
O vere gratia plena:QAuis hanc gratiã ex ·
plicet? Quis huic gratię gratias agẽdo ſuf-
ſiciat? Fit homo: ⁊ per liberũ arbitriũ perit
homo:⁊ inuenit᷑ homo factꝰ qui fecit: vt nõ
periret quem fecit. In pꝛincipio verbũ deꝰ
erat apud deum:per quod omnia facta ſũt:
fit caro: Verbũ caro factum eſt ⁊ habitauit
in nobis.Caro fit verbum: ſed caro accedit

ad verbũ: nõ pit in carne verbũ. O gra:vt

B haberemꝰ qͥd digni eramꝰ? Sʒ videte qͥd
dicat ſcã maria:plena ſide:plena gra:mr fu/

Lucl.1.

Sancti
tura virgo ꝑmãſura. Quid dicit iter cętera:
De qᷣbus ſingulis loqͥ:valde młtũ ẽ. Quid
Lud.i.qit: Eſuriẽtes impleuit bonis et diuites di/
miſit inanes.Qui ſunt eſurientes:hũiles:
idigẽtes.Qui ſũt diuites? Suꝑbi ⁊ inflati.
Non vos longe mitto:oſtẽdo vobis in vno
tẽplo diuites de his qͥ dimittunt᷑ inanes: et
Zud.i?. pauꝑes de illis qui implent᷑ bonis.Aſcẽde/
rũt duo in templũ vt oꝛarẽt: vnus phariſęꝰ
⁊ alter publicanus. Phariſeus dicebat: At/
tende diuitem indigeſta ructuantẽ:crapula
exultantẽ:ſed ſuꝑbie nõ iuſticie: DHeus inqͥt
gratias tibi ago:qꝛ nõ ſuʒ ſicut cęteri homi⸗
nes:raptoꝛes:iniuſti:adulteri:ſiẽ publicanꝰ

iſte. Jeiuno bis i ſabbato: decimas do om - magnũ ⁊c elia

niũ ꝗᷓ poſſideo. Rogare veneras an te lau-
dare? Totũ te hfe dixiſti: nihil tanq; egenꝰ

petiſti: Quõ & oꝛare veniſti? SGꝛatias tibi

ago dſie. Mõ dicit: Domine da mihi gratiã:
qꝛ nõ ſum ſicut ceteri homĩes: raptoꝛes: in/
iuſti:adulteri.Ergo tu iuſtus:qꝛ nõ ſum ſiẽ
publicanus iſte. Inſultas:nõ exultas. Jeiu
no bis in ſabbato: decimas oo omniũ quę
poſſideo. O diuitẽ exinaniendũ. Veni: ve/
ni pauper:eſuriens publicane:immo ibi ſta
vbi ſtas. Publicanꝰ em̃ de longinquo ſta/
bat: ſᷣ dñs hũili apꝛopinquabat. Nec ocu/
los ad cęlũ audebat leuare. Quo ocłos nõ
leuabat: coꝛ ibi habebat: Sʒ ꝑcutiebat pe/
ctus ſuũ dicens: Domine ꝓpitius eſto mi/
hi peccatoꝛi.O eſurientẽ:bonis implendũ.
Audiſti domine ↄtrouerſiã:ꝓme ſententiã.
Audite ſententiã inter partes ꝓlatã. Mon
Joõb.ʒ. appellat victus:quia nõ eſt ad quẽ.Non em̃
appellat a filio ad patrẽ. Heus em̃ pater non
iudicat quẽq;:ſed omne iudiciũ dedit filio.
Dicat ergo ſententiã int᷑ ꝑtes veritas:Amẽ

inqᷣt dico vobis:quia deſcẽdit hic iuſtificatꝰ

de templo:magis q; ille phariſęus. Quare
hoc?: Rogo te qui iuſticiã vis audire: Quo/
niã ois qui ſe exaltat humiliabit᷑: ⁊ qͥ ſe hũi
liat exaltabit᷑. A quo iſte exaltabit᷑:⁊ qͥ ſe ex/
altat humiliabit᷑: Quia eſurientẽ impleuit
bonis:⁊ diuites dimiſit inanes. VUade nũc
⁊ ventila diuitias tuas: iacta te ⁊ dic:diues
ſum. &Oα diues?ſi volo iuſtus ſuʒ:ſi volo iu/
ſtus nõ ſum. In poteſtate habeo iuſtũ eſſe:
NPãẽ. 42. ⁊ iuſtũ nõ eſſe. Non audis in pſalmo: Qui
cõſidunt in virtute ſua.Ergo deus tibi car/
nem:deus tibi ſenſuʒ: deus tibi animã:deꝰ
tibi mentẽ:deus tibi intelligentiã dedit: tu
das tibijpſi iuſticiã?Quid eſt caro:quid ſũt
ſenſus:qͥd eſt aia:qͥd ẽ mẽs:qͥd ẽ intelligẽtia

Auguſtini

ſine iuſticia: Mõne oĩa iſta ſi iuſticia careãt:
ad pęnã valebũt: Ergo tam diues es:vt cũ
de tibi dederit inferioꝛa:des tibi potioꝛa:
Male diues:exinaniende diues:ſi tamẽ ha
bes qð te dixiſti habere.QAuid habeſ qð nõ i. corj. A. ylt⸗

Nſerhn
ſuin⸗
iobſe
ſachifunt
leudtnefin

accepiſti: Hec ſaltẽ a ſuꝑbo diuite illo ppa manmno⸗
riſęo:ſᷣ ex his queę te habere dixiſti: gratias W
domino aege digteiſa: umẽ. e
e eg qð ſcriptũ eſt in actibꝰ apo engon
ſtoloꝛũ:Qð petrꝰ cixca hoꝛã ſen Acij.i. Mh el
aſcẽderat in cenaculn: 2 cu eſuriret miniin
voluit guſtare. Paratibꝰ añt diſci/ kenſtcan
pulis:ille factus eſt in exceſſu men- numnni⸗
tis ⁊ vidit vas grande velutlinteũ nurint
lia XIV tmiien.4
Odo cũ lectio actuũ apoſtoloꝝ lege A hngenme
. 5 ret᷑:audiuim?ꝰꝙ beatus petrus circa abi.z. dtcten
hoꝛã ſextã aſcẽderat ĩ cęnaculũ:⁊ cũ Qucicen
eluriret voluit guſtare. Parãtibus aũt diſci hgelnaby
pulis: ille factus eſt in exceſſu mẽtis ⁊ vidit cumuorlne
vas grande velut linteuʒ magnũ quattuoꝛ ſſonipetri
lineis apẽſum de celo ſubmitti: vbi erãt oĩa Meſitprin
qdrupedia ⁊ ſerpẽtia trę. Et vox de celo ſo⸗ ſoniciume
nuit: Petre macta ⁊ mãduca. At ille dixit: ſodatdeuea
Dñe tu ſcis qꝛ cõmune ⁊ imũdũ nũqᷓ; mãdu ſtenequian
caui.Et vox iteꝝ: ð deus mũdauit:tu ne Gränesſie
cõmune dixeris. hoc factũ ẽ ꝑ ter:⁊ receptũ agolla gen
eſt vas in ceęlo.QQuid ergo ſigniſicẽt iſta:bꝛe gleinunde⸗
uiter ſi iubetis: charitati vfę auribꝰ cupim⸗ Guupiliͤns
intimare. Oia aĩalia ꝗᷓ ꝓhibita ſunt iudęis Leuit. n. Mlninten
mãducare:ſigna ſũt rerũ: ⁊ ſiẽ dictũ eſt:vm/ lt. Li
bꝛę futuroꝛũ:veluti qð ſcriptũ ẽ eis:vt ꝗ ſũt . klotecipia
ruminantia⁊ fiſſa vngula:ipſa manducent. ſheial
Quoꝝ aũtvniũvl vtrũq; defuerit:nõ mãdu 2. Retric. 7 hliggloc
cẽt. In his em̃ aĩalibꝰ hoĩes qᷣdẽ ſigniſicant e Se
nõ ꝑtinẽtes ad ſocietatẽ ſctõꝝ. Fiſſa vngu/ abeſac⸗
la ad moꝛes:ruminatio ad ſapientiã ꝑtinet. netan
Quare ad moꝛes fiſſa vngła:? Quia difficile urnzgin,
labit᷑. Lapſꝰ em̃ pcti ſignũ ẽ. Rumiatio aſlt Wagan
ad ſapiẽtiã quõ ꝑtinet? Quia dicit ſcptura: tet⸗
Theſaurꝰ deſiderabił reqᷣeſcit ĩ oꝛe ſapiẽtis: Niouefꝛ. he⸗
vir aũt ſtultꝰ deglutit illũ.Qui aũt audit et icn
negligẽtia flt obliuioſus:q̃ſi deglutit qð au cnante
diuit: vt iã in oꝛe nõ ſapiat:auditõʒ ipſã ſeßꝛ - mind
peliẽs obliuione: Qui aũt in lege dei medi.NRẽ.i. ericſi⸗
tat᷑ die ac nocte:tanqᷓ; ruminat ⁊ ĩ quodã aſi i
palato coꝛdis vᷣbi ſapoꝛe delectat᷑.hoc qᷣ en
pceptũ eſt iudęis:ſignificat qð ad ecclia:id treäln
ẽ ad coꝛpꝰxpᷣi:ad grfam ſocietatẽq; ſctõꝝ nõ . upſſe
ꝑtineãt illi qͥ aut negligẽteſ auditoꝛes ſt aut nd in.
moꝛes malos hñt:aut in vtroq; vitio repᷣhẽ wa
dunt᷑. Sic cetera ꝗᷓ ĩ hũc modũ hᷣcepta data lſpilen
ſt iudęis vmbꝛatice ſt ſigniſicatões futurox Mumne

Nein⸗
Nch
Ntione
mehn
ſgono⸗
loph
Oetis

Peo

Umnen⸗
tlintes.
WV
elhr
uscca
lcach
aiitdiid
tis ? vidi
guanuo
bierätois
decgoſo⸗
tiledixi:
ch mäd
zauinune
rureceyrl
cetiſtadr
nbupin;
ſunt iucgiolen
cgücſynn
es:ytai
nanducn.
irnöniduthe
ſgnifen!
iſſa e
ntüögnnd,
iadifil⸗
Uinianoen
erſcun
eſepiais
ſitaultc
ai
oziplal
tqocigf

eze

Poſtea q; venit lux mũdi:dominus noſter
ieſus chꝛiſtꝰ: tantũmodo vt intelligant᷑:nõ

etiã vt obſeruent᷑ legunt᷑.Data eſt ergo licẽ
tia chꝛiſtianis:vt non pᷣm vanam hanc con/

1I. Timoth. 4g ſuetudinẽ faciant:ſed manducent quod ve/

lint cum moderatione: cum benedictione:
cum gratiarũactiõe. Foꝛtaſſis &̊ et petro ita
dictũ eſt: Occide ⁊ mãduca:vt iã nõ teneret
obſeruationẽ iudęoꝛuʒ: non tamen ei quaſi
gurges vẽtris ⁊ fęda voꝛacitas imꝑata ẽ: NKᷣ
tamẽ vt intelligatis hoc in ſigura eſſe mon/
ſtratũ: erant in illo vaſe ſerpentia. NMũquid
poterat mãducare ſerpentes? Quid ergo ſi/
bi vult iſta ſignifſicatio? Vas illud eccleſiaʒ

B ſigniſicat. Quattuoꝛ lineę quibꝰ depende/

bat: quattuoꝛ ꝑtes oꝛbis terrarũ ꝑ quas ex/
tendit᷑ eccleſia catholica:ꝗᷓ vbiq; diffuſa eſt.
Quicũq; ergo voluerit ĩ partẽ ire ⁊ ꝑ aliquã
hereſim ab vniuerſo cõſcindi:non ꝑtinet ad
quattuoꝛ linearũ ſacramentũ. Si autem ad
viſionẽ petri nõ ꝑtinet: nec ad claues ꝗᷓ ſibi
datęe ſũt ꝑtinebit. IJdeo vᷣo quattuoꝛ lineis
ſubmiſſum eſt vas illud:qꝛ a quattuoꝛ ven/
tis dicit deus cõgregandos ſanctos ſuos in
ſinem:quia nũc ſuꝑ omnes iuſtos quattuoꝛ
cardines:fides euãgelica dilatat᷑. Animaiia
ergo illa gentes ſunt. Omnes ergo gentes
quę imunde erãt erroꝛibꝰ et ſuꝑſtitionibꝰ et
cõcupiſcẽtijs ſuis anteq; veniret chꝛiſtꝰ:illo
adueniente:donatis ſibi peccatis:mũdę fa⸗
ctę ſunt. Vñ iã poſt remiſſionẽ peccatoꝝ q̃
re nõ recipiant᷑ in coꝛpus chꝛiſti qð eſt eccle/
ſia dei:cuiꝰ ꝑſonã petrus geſtabat? Petrus
in multis locis aparet qð ꝑſonam geſtet ec/
cleſię. Si petrus figurã geſtabat eccleſię:et
eccleſia coꝛpus chꝛiſti eſt:recipiat in ſe quaſi
in eſcam ſuã iam mũdatas gentes:quibus
peccata dimiſſa ſũt. Vnde miſit ad illũ coꝛ/
nelius gentilis homo: ⁊ qui cũ illo gentiles
erant:cuiꝰ elemoſynę acceptę mũdauerunt
eum ad quẽdam modum: reſtabat vt tanqᷓ;
cibus mũdus incoꝛpoꝛaret᷑ eccleſię: hoc eſt
coꝛpoꝛi dñi. Petrus autẽ trepidabat trade-⸗
re gentibꝰ euangeliũ:qꝛ illi qui crediderant
ex circũciſiõe:ꝓhihebant apłos tradere in/
circũciſis chꝛiſtianã fidem:⁊ dicebãt nõ eos
debere ad participationẽ euãgelij accedere
niſi accepiſſent circũciſionem:ꝗᷓ tradita erat
patribꝰ eoꝝ. Vas & illud dubitationẽ ſuſtu

lit petro: ⁊ ideo poſt illã viſionem admoni/

tus a ſpũſancto vt deſcẽderet ⁊ iret cum eis

qui a coꝛnelio erãt:⁊ ꝑrexit. Coꝛneliꝰ ergo ⁊

XLV

qui cũ illo erãt: tãqᷓ; ex illis aialibꝰhabebãt᷑
quę in vaſe erant demõſtrata: quos tñ iam
mũdauerat deꝰ:qꝛ elemoſynã eoꝝ accepta/
uerat. Occidẽdi erãt ⁊ mãducãdi:id eſt vt
interficeret in eis vitã ſteritã:qua nõ noue⸗
rãt chꝛiſtũ: ⁊ tranſirẽt in coꝛpus eius: tanqᷓ;
in nouã vitã ſocietatis eccleſię.MNã ⁊ petrus
ipſe cũ ad eos veniſſet: cõmemoꝛauit bꝛeuit
q̃d ſibi in illa viſione monſtratũ ſit. Ait em̃:
Et vos ſcitis qᷓ; illicitũ ſit viro iudęo cõiun/
gi ⁊ accedere ad alienigenas. Sed mihi oſtẽ
dit deꝰ neminẽ cõmunẽ aut imundũ hoĩem
dicere.Qð vtiq; tũc oſtẽdit deꝰ: cũ vox illa

ſonuit:Quę deus mundauit:tu ne imunda Actj.i0.

dixeris. Foꝛtaſſe ꝗrat᷑ etiaʒ illud: q̃re linteũ
erat in quo erãt illa animalia.Mõ vtiq; ſine
cauſa. Mouimꝰ em̃ qð linteũ tinea nõ conſu

mit: que veſtes alias coꝛrũpit. Et ideo qui

vult ad myſteriũ eccleſię catholice ꝑtinere:
excludat ð coꝛde ſuo coꝛruptionẽ malaꝝ cõ/
cupiſcẽtiaꝝ:⁊ ita incoꝛruptibiliter firmet᷑ in
fide:vt pꝛauis cogitatiõibꝰ tanqᷓ; tineis nõ

penetret᷑ ſi vult ad ſacramentũ illius lintei

ꝑtinere: quo ſignificatur vel figurat᷑ eccłia.

Quare aũt ter de cęlo ſubmiſſum eſt:niſi qꝛ

omnes gentes in nomie trinitatis baptiʒã/
tur: quę ꝑtinent ad quattuoꝛ ꝑtes oꝛbis trę
qua diſſeminat᷑ eccleſia: quaʒ ſignificabant
qᷓttuoꝛ lineę:quibꝰ vas illud cõnectebat᷑: ⁊ i
noĩe patris⁊ filij ⁊ ſpũſſancti: credẽtes inno
uant᷑: vt ꝑtineant ad ſocietatem cõmunio/
nẽq; ſanctoꝝ? Quattuoꝛ ergo lineę quibus
vas illud ↄnectebat᷑:quattuoꝛ partes oꝛbis
⁊ trina ſubmiſſio myſteriũ trinitatis oſten⸗
dit. Quę res etiã duodenariũ numerũ apo/⸗/
ſtoloꝝ oſtendit: tanqᷓ; ternis ꝑ quattuoꝛ de/
putatis. Quater enim tria:duodecim fiũt.
Et quia ꝑ quattuoꝛ ꝑtes oꝛbis terre myſte/
riũ trinitatis ſdicaturi erãt duodecim apłi:
ideo quattuoꝛ lineę tertia vice d cęlo dimiſ⸗/
ſe ſunt.Sicut ̊ ſupꝛa dicium eſt: Beatꝰ pe/
trus typuʒ eccleſię habuit catholice. Quod
aũt aſcẽdit in ſolariũ: hoc ſigniſicat ꝙ eccle/
ſia cupiditatibꝰ ſęcli abiectis:ſpiritalit᷑ aſcẽ/
ſura erat i altũ:⁊ coꝛ ſurſũ habitura: ſᷣm illð

qð ſcriptũ eſt: Noſtra autẽ cõuerſatio in cę/ hibʒ.

lis ẽ.Qð aũt hic petrꝰ eſurire dicit᷑: H ſigni⸗/
ficat ꝙ eccleſia ſalutem gentiũ eſuriret. LCin
teũ illud quod de ceęlo ſubmiſſum eſt: eccle/
ſiã ſigniſicat. Animalia queę in linteo erant:
omniũ gentiũ pᷣferebant imaginẽ.Quattu
oꝛ lineę qͥbꝰvas illð depẽdebat:q̃ttuoꝛ ꝑtes

Bancti

mũdi ĩ qͥbꝰchꝛiſti euãgeliũ pᷣdicat᷑ ſigniflcaſ/
ſe videt᷑. Qð tertia vice ſubmiſſum eſt vas
illud:ſignificat myſteriũ trinitatis et ſacra/
mentũ baptiſmatis. Qð autẽ dictũ eſt pe-
tro: Macta ⁊ mãduca: hoc ſigniſicatum eſt
ꝙ eccleſia catholica omnes qui in chꝛiſtum
credũt pꝛius occiſura?⁊ poſtmodũ mãduca⸗

tura: hoc eſt:occiſura eſſet infidelitatem:vt

inſereret fidem. Nemo em̃ poteſt in chꝛiſtuʒ
credere:niſi pus moꝛiat᷑ qð fuit:ſᷣm illud qð

Cotł.ʒ. apoſtolꝰ ait: Moꝛtui em̃ eſtis:⁊ vita veſtra

abſcõdita eſt cum chꝛiſto ĩ deo. Quomodo
em̃ qui ab heęreticis circũueniunt᷑ viui deuo
rant᷑ a moꝛtuis:ſic illi qͥ ad xpᷣm veniũt mo/

riunt᷑ pᷣteritisvt viuant futuris:periũt dia/

bolo vt chꝛiſto acqᷣrant᷑:moꝛiunt᷑ moꝛti:⁊ fę/⸗

liciter vitę inſerunt᷑. Quã rem vt etiã in no⸗
bis pietas diuina implere ⁊ confirmare di⸗/

gnet᷑:aſſiduis oꝛationibꝰ ſuplicemus: Pꝛę⸗
ſtante domino noſtro ieſu chꝛiſto: qui cum
patre ⁊ ſpirituſancto viuit ⁊ regnat deus in
ſecula ſeculoꝛũ:Amen.

ſDeeg guod poheta dicit in pſal
o: Cõfitemini pño quonia bonꝰ:
quoniã in ſęculũ miſericoꝛdia eiuſ:
Homelia XII

—

6.
Onfitemini dño fratres chamnkini
quoniã bonus eſt:quoniã in ſeculũ
iſericoꝛdia eius. Remedia purgã/
di facinoꝛis ſpũſancto inſtruẽte addiſcimꝰ:
nõ aliter veniã poſſe mereri:niſi noſtra faci/
noꝛa fuerimus deo iubẽte cõfeſſi. Quid em̃
celat peccatoꝛ qð deo teſte commiſit? Quid
erubeſcit fateri: qm̃ peccatis nõ erubuit co/
inquinari. Diluat ergo cõfitendo qð peccã/
do infecerat:ſatiſfactione abluat qð delicto
ruʒ maculis ſoꝛdidauerat. Sit cautioꝛ poſt
delictũ qͥ añ delictũ fuerat ſegnioꝛ:ſeq̃t᷑ bo/

nis actibꝰ chꝛiſtũ: qui ĩ malis diabolũ ſeq̃/

bat᷑. Cõfitemini inquit dño qm̃ bonus eſt.
Nõ vult vlciſci maliciã:qui cõſiteri peccata

ꝓſuadet. Optat ſoluere ↄſitẽtes ne cõtuma⸗/

ces punire cogat᷑.Quare admonitio dei fa/
ciat ſollicitum: ne ſeueritas faciat punituʒ.
Peccatoꝝ em̃ nos monit flagellari frequẽ-
ter nemo pꝛudẽs qͥ abnuat:nemo ſtultꝰqͥ nõ
intelligat. ult em̃ deꝰ admoneri frequẽter
q̊s putat eẽ coꝛrectos:vult tẽptationũ ſęue/
ritate coꝛrigere:qͥs ſua patiẽtia viderit dep/
uatos: vult inq; hactenꝰ refoꝛmare peccato⸗

Auguſtini

res:⁊ ad ſpem recuperandę ſalutis ipᷣos iaʒ
moꝛtuos ſuſcitare. Gaudet eniʒ deus ſi coꝛ/
rectos viderit quos emendat:Lętat᷑ cum et
iuſtos mutatos inſpexerit qͥs flagellat.Ex⸗
ultat ergo affectu ⁊ terroꝛem ⁊ minas ⁊ ver/
bera in peccatoꝛes miſſa ꝓficere ad pꝛauos
coꝛrigendos:qᷓ; ad reos puniẽdos exoptat.
Vult em̃ de miſereri cũctoꝝ:vult ignoſcere
magis:vult ſe exhibere ꝓpitiuʒ:ſi quẽ mu/
tatis actibus viderit eſſe coꝛrectũ. Si dere / Põ. 8s.
liquerint inqᷣt fili tui legem meã:⁊ in pꝛęce/
ptis meis non ambulauerint:ſi iuſtiſicatio/
nes meas ꝓphanauerint:viſitabo in virga
facinoꝛa eoꝝ: ⁊ in flagellis delicta eoꝛũ:mi⸗
ſericoꝛdiã autẽ meã nõ diſpergã ab eis.hheęc
ſunt remedia quibus conſulit deus:hec eſt
medicina qua hominũ curant᷑ vulnera:hhis
emendant᷑ vtilitatibus:vitia coꝛrigunt᷑: ho
minüũ malicia refrenat᷑. Bñſicia hec ſunt di
uina nõ verbera: nec vt noceant diuinitus
irrogant᷑: ꝗᷓ ad hoc veniũt vt hominibꝰ pa/
terna clementia cõſulant.Ego inquit quos Apoc ʒ.
amo:arguo⁊ caſtigo.Et iterũ: Fili ne negle Nꝛouer..
xerl diſciplinã dei:nec defeceris cũ ab eo coꝛ

rept fueris. Quẽ em̃ diligit de coꝛripit:fla/

gellat autẽ omnẽ filiũ quem recipit. Igitur B
ſi omnẽ ad hoc flagellat vt coꝛrigat: ad hoc
autẽ coꝛrigit vt patri:id eſt deo dignũ exhi/
beat: timeat qui nõ flagellat᷑ ne filius eẽ nõ
poſſit. Timeat quẽ coꝛrigere deus nõ vult ĩ
ſeculo:quia eũ ſupplicio deſtinauit poſt ſecu
lũ.Timeat qͥ adhuc in ſęculo gaudet ⁊ lętat
ne in ęternũ contriſtet᷑ ⁊ ploꝛet. LZimeat qui
cũ iuſtis ĩ ſeculo nõ dolet:ne cũ peccatoꝛibꝰ
in ſuplicio ꝑenni iaceat. Sed ſi peccatoꝛes
inqᷣt delictoꝛũ ſuoꝛũ verbera in ſęculo pati/
untur: cur non nunq; ⁊ ſancti viri pariter et
ęque cũ peccatoꝛibꝰ afflictant᷑: niſi quia ad
emendationẽ peccatoꝛibꝰ:iuſtis ad ꝓbatio
nem iuſticię ꝓficiũt: Vt em̃ peccatoꝛes his
remedijſ coꝛrigunt᷑ a malis:ita iuſti hactenꝰ
augent᷑ i bonis. Illos em̃ emẽdat deꝰvt coꝛ
rigat:hos vᷣo ꝓbat vt augeat. Illos ergo a
culpa reuocat: hos ſanctioꝛes ſibi reſeruat.
Illic peccata coꝛrigunt᷑:hic merita virtutis
augent᷑. Alic ergo recoꝛdatio penitens:hic
purę mentis leticia. Gaudẽs ille indulgen/
tiã diuinã exoptat:hic ſᷣmia ꝓmiſſa iam co⸗
gitat. Ille piũ iudicẽ veniã poſtulat: hic iu/
ſtũ remuneratoꝛẽ expectat. Ille ſollicitꝰ vt
poſſit impetrare qð poſtulat:hic ſecurus qͥa
põt qð meret᷑ acciꝑe. NHam peccatoꝛes ſaltẽ

gnoltone
cuctſite
atteßſten
lsiacren
heeutrch
gelacenge
uiſeota
gn Sus
ocönitei:

a .i Mona

Cluneitg⸗
Eitcdate
edͤnin
Ntemaih
ecönſu
Gulofun
Metnen
antn iidi⸗
niſkin
ſogfenepl.
tonecri
hutdeſſee
Lnllgis
loſtan
letinpacec
i. Böͤltt

hes paneſune

ſectvigde
nanhleon
ct Qs
chuſtiane
Obhripit i
lenithol
(belin
Piglone
ltohan
ſet⸗
aptnos.
Cittn

Nolyemi
netots,
umzinſte
Pcpaei
inn
ſteſ⸗
Apanie⸗
hchin⸗
mncgoneite
beschſt
anneſſe
Ecoſpene
gogi

n Homelia XlLVI XLVII

ltzzi
– emẽdatione deus cõterat:ne inueniat mali/ bebis em̃ ꝑadiſum:vñ inimicus excluſus ẽ.
krlain cia creſcẽte qð vindicet. Odit em̃ ſupliciũ:q Accipies ęternitatẽ quaʒ pᷣuaricatoꝛ hoſtis

isfugel ante pſtitit ne cõdemnet. Gaudeat chꝛiſtia,/ amiſit. IJllũ ad terrã ꝑfidia deiecit te ĩcelũ
Auh nus ĩ aduerſis:qꝛ aut pꝛobat᷑ ſi iuſtꝰẽ: aut ſi ſides ipoſuit. Ille cõtẽnendo celeſti virtute

nen peccatoꝛ eſt emẽdat᷑. Cõtriſtet᷑ ſane quẽ fla⸗ puatus eſt: tu ſeruiendo angelica maieſtate
nöͤtes hun gella coꝛrigere diuina nõ poſſũt: timeat fu/ ſuffultus eris. Illi eterna ſunt ſupplicia de/
—R turũ ſupliciũ:qͥ ſſens iudicis ↄtẽpſit reme/ ſtinata:tibi diuina ſunt pᷣmia pparata. Ille
l dium. Gaudeat peccatoꝛ ſi cum iuſto in ſeuu ꝑfſidus cũ ꝑfidis interibit:tu ſanctiſicat cuʒ
4 Ricn lo cõtriſtet᷑: vt poſt ſęculũ cũ eodẽ remune⸗ ſanctis regnabis: Et q fueras tempoꝛalis
Wem SDdv Joh.I6. ret᷑. Vos inqᷣt dñs ploꝛabitis ⁊ plãgetis:ſę mẽdicuſ:ſis ęterna gloꝛia decoꝛatꝰ:nec qͥcqᷓ;
nnmit culum aũt gaudebit. Vos triſtes eritis: ſed in ſęculo foꝛmidabis:qꝛ auctoꝛẽ foꝛmidinis
melitian triſticia vr̃a ĩ lęticiã veniet. Quis nõ bꝛeui diabolũ cũ ſeculo reſpuiſti:Amẽ.
iaunn tꝑe cõtriſtari exoptet:vt in ęt᷑nũ lęticia ſem/ SS
llngi pit erna cũ chꝛiſto triũphet:? Quis nõ bꝛeui De remedijs peccatoꝛũ: Home⸗
herihebe tꝑe cõtriſtari et ſſentis tẽꝑis fletus penſare lia XM.VvIVuWuü94
ltshi gaudio futuro deſideret:? Exiguũ ſiquidem
muiplmhe momẽtaneũ ⁊ bꝛeue ẽ:quicqͥd boni malive Emedia peccatoꝛũ fratres: medici⸗A

tuna 1. gorl. 10. in ſeculo ẽ. Tẽptatio quidẽ vos nõ appꝛehẽ/ na elemoſyna. Elemoſyna em̃ a moꝛ Tobie.⸗

fianbeetotn dat niſi hũana. Fidelis aũt deus qͥ nõ patit e liberat:⁊ nõ patit᷑ hoĩem ire in te/
oceant duitus vos ferre plus qᷓ; poteſtis: ſᷣ faciet cũ tẽpta/ a trocinat᷑ in die iudicij homĩ: vt
inbonnbe tione cxitũ vt poſſitis tolerare. Sed tñ tri- flãmas ęternas nõ timeat. Sicut iacobꝰ in
CCoingnt pst buit de ſecuritatẽ ad tempꝰ:fragilitati nfᷣ epiſtola ſua dicit: Suꝑexaltat miſericoꝛdia Jacobi⸗
i⸗Füteeſek Cindulgẽs. Sit miles chꝛiſti armatꝰ: ſit ſolli 2iudiciũ. Et iudiciũ ſine miſericoꝛdia illi ai
umnsdhda ccitus: ſit caut“: ſit de deo ſolo ſecurus. Vigi non fecit miſericoꝛdiã. Sed talis debet emſſe
Udetonprt⸗ let in pace cautioꝛ: qͥ in bello vigilare cõſue / ipſa miſcðoia fratres: ꝗᷓ ſuſcipiat᷑: nõ quę re/
mieap Yurt uit.Hõ ſit ſecuritate dimiſſus: ne aliqua ex pellat᷑. Quę peccata purget: nõ quę animãa
tcongtim 1. Petri.5. parte ſurrepat inimicꝰ. Sobꝛij em̃ inqt eſto grauet. De bono: de iuſto laboꝛe: de ꝓpꝛia
tdeodigiche te et vigilate: qꝛ aduerſariꝰ veſter diabolus facultate:nõ de pauperũ ęggeſtate. Fratres
tneflusdiß tanq; leo rugiẽs:aliquẽ deuoꝛare querẽs cir nõ vult deus hoĩem a miſcðia ceſſare:nec li⸗
nedalslin. cuit. Quãto hoſtis vigilat vt noceat: tanto bẽter aſpicit deus quẽqᷓ de fraudibꝰ dantẽ:
ſtnuutpotin chꝛiſtian vigiletvtvincat. Nũqd vigilãtibꝰ Sicut ſalomon ꝓpheta dicit: Honoꝛa dñm Pꝛouer. 5.
logaulate obꝛipit inimicus: Hũquid ſollicitos circũ/ deum tuũ de tua ſubſtantia: ac de iuſtis la⸗
RHZ uenit hoſtis: Neq em tuctantũ cauẽdus ẽ boꝛibtuis. De iuſtis laboꝛibus iuſſit dari:
echunnd bellum dei ſeruis indicit: in pace magis de iniuſtis vo rapinis ꝓhibuit dari.Sed cũ
edtanun vigilandũ eſt nobis ⁊ exercẽdus animꝰ: ex- iudicare cgperit deus: dicturi ſunt hi qui de
nulahn/ ercẽda virtus mẽtis: intentio timo:e firmã/ fraudibꝰ viuũt: ⁊ de ſpolijs miſeroꝝ elemo⸗
ainnonnt da. Facit em̃ hoſtis ſecuros:quos cupit eſſe ſynã faciũt: Dñe pſcepta tua ſeruiamꝰ:⁊ ĩ no Matth25.
i niclin captiuos. Facit inquã ſecuros:vt incautos mine tuo miſericoꝛdias fecimꝰ: pauꝑes pa/
tts fhtn ſopitet: inermes opꝛimat:vulneret eos s uimꝰ: nudos operuimꝰ ⁊ ꝑegrinos hoſpitio
– yigilare minime ꝑſpexerit.Si q miles ſub recepimꝰ. Quibꝰ dicturꝰẽ deꝰ:cð dediſtis
n, iibnn imꝑatoꝛis ↄſpectu certamẽ cũ hoſte inierit: dicitl:qð rapuiſtis nõ dicitl. Quos pauiſtii
ilenent quanta inſtãtia: quãtaq; virtute pugnabit memoꝛami: q̃re nõ recoꝛdamini q̊s necaſt?
1 RWZũf v́vt placere illi cui militat poſſit: HNec ſtien- Quos operuiſtis gaudẽt:quos expoliaſtis
Ke. diũ ꝓmotionẽve poterit deſpicere: ſi ſupe,- plangũt. Quos hoſpitio recepiſtis retine⸗/
vſbi rans hoſtẽ foꝛtiter vicerit. Erubeſcit ſiquidẽ tis:⁊ obliti eſtis quãtos de ſuis habitaculii
eiun deſpici:niſi ſuꝑet hoſtẽ foꝛti victoꝛia. Vigi/ expuliſtis.Ego miſericoꝛdiã fieri iuſſi: frau⸗
1 am la chꝛiſtiane ſub oculis dei: vt ꝑfecta victo- des ⁊ rapinas exerceri nõ maãdaui. Vnꝰ re/
Ellen . ria coꝛoneris. Pugna & cũ diabolo qͥ arma / plet᷑ panibꝰ quẽ ð rapinis ſatiaſti:⁊ bñdicet
nſn tus es chꝛiſto:qͥ te deſiderat munerare.Cõ/ dñs ñ te: ſᷣ eũ quẽ necaſti. Ille miſer necat⸗
heſlln temne ſᷣſẽtia: vt ꝑcipias futura. Tẽpoꝛalia ingemuit:⁊ exaudiuit gemitũ eiꝰ qͥ vidit qð
Necl ergo ſperne vt etna poſſis acciꝑe. Poſſide-/ feceris ei.DHe malo acqᷣris ⁊ gaudes:rapis ⁊
lͤ bis celũ:qð diabolꝰ poſſidere ñ potuit.hha/ letaris:pauper rogat ⁊ cõtriſtaris: pꝛandiũ

Bancti

paras:et tales ad tuũ pꝛandũ vocas: qͥ tibi
vicẽ repẽdãt.Oꝛnas cõuiuiũ ne qᷣd deſit: et
cũ amicis tuis epulari:⁊ añ ianuã tuã rogã/
t pauperẽ nõ audis.Tu diuerſis bonis re/-
pleris:⁊ egẽti nõ miſereris. Multis epulis
diſtẽtus:⁊ multo vino madidꝰ:pauperẽ ro/
gantẽ ↄtẽnis. Oblitꝰes dictũ ꝓphe dicẽtis:
Pꝛouer.⁊I. Qui inqͥt auerterit aurẽ ſuã ab egeno:⁊ ipᷣe
iuocabit dñm ⁊ nõ exaudiet eũ. Inclina au/
rẽ tuã: audi egẽtis vocẽ ⁊ fame pereũtis:vt
⁊ tuã vocẽ deꝰ exaudiat tribulãtis.Da:de q̊
dederit tibi deus. IJe te diuitẽ fecit:iõ red⸗
de illi qð ſuũ eſt. Ipſe ſe dicit acciꝑe qð pau
peribꝰ dat᷑: ſibi collatũ cõclamat: qð ĩ coꝛde
pauꝑis fuerit ſemĩiatũ.Sicut in euãgelio di
Lucſiis. cit: Facite vobis amicos de mãmona iniq/
tatis: qͥ recipiãt vos in ęterna tabernacula.
Ecce habes chꝛiſtiane ęternũ tabernaculũ:

ſi dederis pauꝑibus victũ.Si qͥd das:illuc

trãſmitti:tibi ĩ futuro repones nõ vñ carna/
liter ſatureris:ſᷣ vnde ſpiritalit᷑ gloꝛieris:nõ
vñ ventrẽ repleas:ſᷣ vñ flãmas extinguas:
Tobie.A. qꝛ ſcriptũ eſt:Elemoſyna a moꝛte liberat:et
D nõ patit᷑ hoĩem ire ĩ tenebꝛas. Miſericoꝛdia
eſt frẽs ꝗᷓ irã dei auertit: ⁊ peccata dimittit:
ignes futuroſ extinguit.Siẽ ſalomon dicit:
Ecẽiiʒ. Sicut aq̃ extinguit ignẽ: ſic elemoſyna reſi/
ſtit peccatis. Da & egenti:cõfer nõ habenti:
ſuccurre fame peunti. Crudele ẽ vt de qͥ ha/
bes:nõ des ei quẽ ſcis non habere.Gꝛaue ẽ
vt de tua abundãtia nõ ſuſtẽtes egentis in/
opiã. Vnde ſꝑ flagellamur in frugibꝰ:qꝛ bñ
egentibꝰnõ facimꝰ. Reuera ſi cõſideres hõ
vñ dãna:vñ ꝑicula vñ calũnię:niſi de ſterili/
