lunorden cit timoꝛẽ penę:nõ amoꝛẽ iuſticię. Itaq; in · Mõ hʒ vllã ↄcupiſcẽtiaʒ apłus in carne ſua
ciiledeanen qquit: lex quidẽ ſancta: ⁊ mandatũ ſanctum quã hfe nollet: cui tñ exiſtẽti:titillanti:ſug⸗ ₰
gondellotum. ⁊iuſtũ ⁊ bonũ.Qð ̊ bonũ eſt: mihi facuuʒ gerẽti:ſollicitãti:ęſtuãti:tẽptãti ſi ↄſẽtiret:
rſancnsinn eſt moꝛs: Abſit. Non em̃ lex moꝛs:ſᷣ pct̃ ¶ DZico charitati vre:Si crediderimus apłlm
Gnidcictit moꝛsS. Quid ergo ex occaſione mandati? nullã ꝓꝛſus habuiſſe ĩfirmitatẽ ↄcupiſcẽtię
nnecmnisu Sed peccatũ vt apareat peccatũ: Latebat cui reluctaret᷑:multũ credimus de illo:atq;
lautetnmmi em̃ quando moꝛtuũ dicebat᷑: per bonũ mi / vtinã ita ſit. Non em̃ inuidere nos opoꝛtet
Duenechinrn hi operatũ eſt moꝛtẽ:vt addita bpuaricatide aplis: aplos imitari. Verũ tñ chariſſimi
elbinuiu fiat ſupꝛa modũ peccatoꝛ: augens peccatũ audio ipᷣm aplm oↄfitentẽ nõdũ eũ ad tantã
enikiadrſe. per mandatũ:qꝛ pꝛęuaricatio peccato non ꝓfectioneʒ iuſticię pueniſſe: qtã in angelis
1 Aeunttit adderet: ſi nõ eſſet mandatũ. Alio em loco eẽ credimꝰ:qͥꝝ angeloꝝ ęqlitatẽ ſ peramꝰ: ſi
enni ni Bo. 4 Licit apte idem apłs: AUbi em̃ lex nõ ẽ: nec ad B qð volumꝰ ꝑueniamꝰ. Quid em̃ aliuu
ltoonsti pꝛeuaricatio. Quid ergo: Quid dubitamꝰ nobis ꝓmittit reſurrectiõe vbi ait: In re / Wattb. 22.
uſondriun aa hoc legẽ eſſe datã vt inueniret ſe hbomo: ſurrectione moꝛtuoꝝ neq; nubẽt neq; vxo/
7 Ali um ⸗ AQuãdo em̃ de non ꝓhibebat a malo:late res ducẽt: nõ em̃ incipiẽt moꝛi:vᷣ erut eq̃les
⸗ inuen bat ſe homo: vires ſuas languidas nõ inue angelis dei: Dicit & alids: Et tu vñ ſcis qꝛ
ileir nit: niſi quãdo legem ꝓhibitionis accepit. paulus apls angeli iuſticiã ⁊ ꝑfectionẽ nõ⸗/⸗
Aii ſcſe Inuenit ergo ſe:ĩ malis iuenit ſe. Quo fu/ dum habebat: Non facio iniuriã aplo:nõ
G 6A git ſe? Quocũq; em̃ fugerit ſe:ſequit᷑ ſe. Et credo niſi aplo:alium teſtẽ nõ quęro:ſuſpi/
aunn quid eiꝓdeſt de ſe inuẽto ſcientia:quã ſau- cantẽ non audio:nimiũ laudantẽ nõ curo.
den. ciat ↄſcientia: Loquit᷑ & ⁊ in iſta lectione ꝗ Sic mihi ſãcte aplłe de teipᷣo:vbi nemo du/

AeletOM no. 7, hodie recitata eſt ille qui inuenit ſe. Scimꝰ bitat:qꝛ de teipſo loqueris. Hã vbi dixiſti:

Bancti

Ro. 7. Mõ qð volo ago:ſ qð odi illud facio: exi/
ſtant qͥ dicant:ꝙ aliũ in te neſcio quẽ trãſfi/
guraueris laboꝛantẽ: deſicientẽ:victũ: ca/
ptiuum:Tu mihi dic de te:vbi nemo dubi /
Phil. ʒ. tat qꝛ loq̃ris de te. Fratres: ait aplus: ego
meipᷣm nõ arbitroꝛ appᷣhẽdiſſe. Et qͥd facl:
Vnũ aũt: ꝗ retro oblitꝰi ea ꝗ̊ᷓ antea ſũt ex/
tentꝰ:ſᷣm intẽtionẽ ait:nõ ſᷣm ꝑfectionẽ:ſᷣm
intentionẽ ſequoꝛ ad palmã ſuꝑnę vocatio
nis dei in chꝛiſto ieſu. Supꝛa iam dixerat:
Nõ qꝛ iam acceperim:aut iã ꝑfect ſim:Ad/
huc ↄtradicit᷑ ⁊ dicit᷑. Dicebat iſta aplus:qꝛ
nõdũ ꝑuenerat ad imoꝛtalitatẽ: non qꝛ nõ
ꝑuenerat ad iuſticię ꝑfectionẽ: Jam g̊ tam
iuſtus erat qᷓ; ſũt angeli: ſᷣ nõdũ iĩmoꝛtalis
ſicut angeli ſunt. Ergo ꝑfectionẽ iuſticię iã
trenebat: ſᷣ ſequẽdo palmã ſuꝑnã ĩmoꝛtali-
Ctatem querębat. Dic nobis ſãcte apłe aliũ
aliquẽ manifeſtioꝛẽ locũ:nõ vbi quęr ĩmoꝛ
talitatem: ſᷣ vbi confiteris moꝛtalitatẽ. Et
hic iam ſuſurrat᷑: iã ↄtradicit᷑. VUideoꝛ mihi
audire quoꝛũdã cogitationes: ⁊ hic dicitur
mihi: Veꝝ eſt:noui qͥd dicturꝰ es:Conſite/
tur infirmitatẽ:ſᷣ carnis nõ mẽtis: conſitet᷑
infirmitatẽ:ſed coꝛpoꝛis nõ animi. In ani/
mo aũt eſt ꝑfecta iuſticia:nõ in coꝛpoꝛe.Nã
qͥs ignoꝛat vtiq; apłm in coꝛpoꝛe fuiſſe fra-
2. Corj.4. gilẽ:coꝛpoꝛe fuiſſe moꝛtalẽ:ſicut dicit:ha⸗/
bemꝰ theſaurũ iſtũ in vaſis fictilibꝰ?ꝰ Quid
tibi & cum vaſe fictili? De theſauro aliquid
loquere:Si aliquid minꝰ habuit: ſi erat qð
ei ad aurũ iuſticię poſſit addi inueniamus:
2. Corl.i2. ipſũ audiamꝰ: ne iniurioſi exiſtimemur.Et
ne magnitudine reuelationũ meaꝝ. Apłs
diẽ: In magnitudine reuelationũ meaꝝ ne
extollar. Nempe hic agnoſcitis apłlm habẽ
tem magnitudinẽ reuelationum: ⁊ timen/
tẽ elationis pᷣcipitiũ. Vt g̊ noueris qꝛ ⁊ ip/
ſe apłs qui volebat alios ſaluos facere ad/

Ro. 1r.

huc curabat᷑:vt nouen qꝛ ⁊ ipᷣe adhuc cura/
batur:ſi magnipẽdis ipſiꝰ honoꝛẽ:audi nõ
me:ipſum audi:audi confitentem vt ſenti⸗
as docẽtẽ: Audi:Et ne magnitudine reue/
lationũ meaꝝ extollar.Ecce iã poſſum dice
re apło paulo: MNe extollarl ſancte apłe: tu
ne extollaris: adhuc cauendũ eſt tu ne ex/

tollar:? Adhuc timendũ eſt:tu ne extollari?⸗

Adhuc huic infirmitati medicina quęrẽda
eſt? Quid mihi inqͥt diciſ tu?:Et tu audi qͥd
ſim:et noli altũ ſapere:ſed time: Audi quõ
bꝛeuis agnꝰ ingrediatur:vbi aries ſic ꝑicli/
tatur. HNe magnitudine inquit reuelationũ

Aluguſtini

mearü extollar: datus eſt mihi ſtimulꝰ car /

nis meę:angelꝰſathanę qui me colaphizʒet.
Qualẽ tumoꝛẽ timuit: qui moꝛdaciſſimuʒ
epithema accepit: Jaʒ ergo mõ dic qꝛ tãta
illoꝛũ erat iuſticia:quãta eſt in angelis ſan/
ctis:an foꝛte ⁊ angelꝰ ſanctus in ceęlo ne ex-⸗
tollat᷑:accepit ſtimulũ angeluʒ ſathanęa qͥ
colaphiʒet᷑: Abſit hoc a ſctis angeł ſuſpica/
ri.hoĩes ſumꝰ: aplos ſctõs hoĩes agnoſca/
mus:vaſa electa ſᷣ adhuc fragilia:adhuc in

hac carne ꝑmanẽtes:nõdũ in ceęleſti patria

triũphãteſ.Ergo qm̃ dñm ter rogauitvt ab
illo ille ſtimulꝰauferret᷑:nec auditeſt ad vo
lũtatẽ:qꝛ exauditꝰ eſt ad ſanitatẽ: foꝛte nõ

indecenter ipſe loquit᷑ vbi dicit:Scimꝰ aũt

qꝛ lex ſpiritalis ẽ:ego aũt carnalis ſũ.Ergo
carnalis apłs qui alijs dicebat: Vos qͥ ſpi-
ritales eſtis inſtruite hmõi in ſpũ lenitatt:
alios tanq; ſpiritales alloquit᷑:⁊ ipſe carna
lis eſt? Sʒ quid dixit ⁊ ipᷣis ſpiritalibus:qꝛ

nõdũ erant ſecuri:nondũ erant in ꝑfectiõe

cęleſti ⁊ angelica:nondũ erãt in illiꝰ patrię
ſecuritate:ſᷣ in huius ꝑegrinationis ſollici/
tudine vᷣſabant᷑? Quid eis dixit:Certe ſpi
ritales eos vocauit. Vos inquit qui ſpiri/
tales eſtis:inſtruite huiuſmodi in ſpũ leni/
tatis:intẽdẽs teipſũ ne ⁊ tu tẽpteris: Ecce
quã ſpiritalẽ iam apellauit ętatẽ. Timuit
illi tẽptatiõis fragilitatẽ:vnde poſſit tẽpta
ri ſpiritalis. Et ſi non ex mẽte: vtiq; ex car⸗
ne.Spiritaliſ em̃ qꝛ ſᷣm ſpiritũ viuit:adhuc
aũt ex ꝑte moꝛtał carnis: idẽ ſpirital: idẽq;
carnalis. Ecce ſpirital: Mẽte ſᷣuio legi dei:
ecce carnalis: Carne aũt legi peccati. Idẽ g̊
ipᷣe ⁊ ſpiritalis ⁊ carnalis? Idẽ plane qᷓ;diu
hic viuit ita eſt. Moli mirari quiſqͥs es qᷣcũ/
q; carnalibus cõcupiſcentijs cedis atq; cõ/
ſentis:qͥ eas vel bonas putas ad explẽdã li
bidinis ſaturitatẽ: vel certe ſic iã vides ma
las vt eis tñ cedẽdo cõſentias:⁊ quo ducũt

ſequaris ⁊ ea ꝗ̊ male ſuggerũt ꝑpetres:totꝰ
carnalis es tu:tu tu quiſqᷣs talis:⁊ totꝰ carꝰ

nalis es.Si aũt cõcupiſcis quidẽ qð lex ve

tat cũ dicit: Hõ cõcupiſces:ſeruas tñ aliud Ro.7.
qð item lex iubet: Poſt ↄcupiſcentias tuas Ecti.i.

non eas:mẽte ſpiritalis es:carne carnalis.
Aliud eſt em̃ ↄcupiſcere:aliud pꝰↄcupiſcẽti
as ſuas nõ ire. Mõ ↄcupiſcere oĩo ꝑfecti eſt:
poſt concupiſcentias ſuas nõ ire pugnãtis

eſt:luctãtis eſt: laboꝛãtis ẽ. Vbi feruet pu-
gna: quare deſperat᷑ victoꝛia? Quãdo erit

victoꝛia? QAſi abſoꝛbet᷑ moꝛs ĩ victoꝛia:tũc

Ro. 7.

dev

nvor e
ſis Clute
Lcorwpt
nen:mor
Vites nin
Ummohante.
Abloptae
Contentiotu
UbieſteEa
n tentotua
gllerſpints
oplodele
ahlsdict
nütcamalit
nng potecartul
ſeninakco
fitale.oc
tionön⸗
ptecamels.
teinſenone

5 cenagnü⸗

Ebogorſedq
ſonapiſoo.
toꝛeſpoſtos
Nchucchaupt
cgolfun. Bo⸗
ne Seluid
mareegoin
nanieter
aqgofacnu
ſplemeteſe
ctimeten
nolleſſeti
Quingnol
Gconaoſa
alilugſen
ltpapiee
te QAlodoci,

lucſori
urnesleg⸗
loct glo⸗
Maborſaco
noA
Qunthe⸗
ſtocgnutn
Anſenie
Galteen
lla Mlin
ken Domn
o velien

da Quidn

capſeer

d finhtn
Nmnorcde
o de⸗
sinſoſen
Küzſihnen
omalſie
gir
nglacttun
ugtäm
Htarnogudte
Cudrcckt
niniͤſri
ldicrgapti
ammalsſig
hnr Voiße
Ainſpülnn
guik⸗ipem
sſpinnalhis
icmntingeir
git nlunn
ginunonsſcla
dodtenh
vncur guhen
ſnodinhüen
mtipens
mugni Tnn
Enntepeſtin
tnire nann
intünutal
hhnii
Haefnolan
tlegipen
nn
rmiqus
nnisglnn
Murlne
eiciiat
nustglonl
grigpenunn
Slatwal

uütln

I
1

4

—

—
==
—

„71

14

☛ =
=☛

= —

=—
Sr

.

S—=

—

inst
Slane
Glcnipn
gumtene
nuin
roohin
no ſte
riinin
u uit
piſunn

☛

4

S=ꝛ

= — —

—

dit,

Cũ coꝛruptibile hoc induerit incoꝛruptio/

nem: ⁊ moꝛtale hoc induerit imoꝛtalitatẽ.
Vigdes victoꝛiã:audi exultãtẽ: expecta tri/

umphantẽ.ZTunc ſiet ſermo qͥ ſcriptus eſt:

Abſoꝛpta ẽ moꝛs in victoꝛia. Vbi ẽ moꝛs

contentio tua? Vbi eſt moꝛs aculeus tuꝰ⸗

AVbi eſt? Ecce erat:⁊ nõ eſt. Vbi ẽ moꝛs cõ
Bo. 7. tentio tua? Ecce moꝛtis cõtentio: Scimꝰ

qꝛ lex ſpiritalis eſt:ego aũt carnalis ſũ.Si
Sapls de ſeipſo dicit:ſi dico non firmo: ſi
apls dicit: Scimꝰ qꝛ lex ſpiritalis eſt: ego
aũt carnalis ſum: mẽte em̃ ſpiritalis: coꝛ/

1.Cori.Is poꝛe carnalis.Quãdo totꝰ ſpiritalis? Cũ

ſeminat᷑ coꝛpꝰ animale:reſurget coꝛpꝰ ſpi-

ritale. Modo ergo qñ feruet moꝛtis cõten

ꝑte carnalis.Ex parte melioꝛi ſi piritalis: ex
ꝑte inferioꝛi carnalis. Adhuc ↄfligo: nõdũ

Ro. ⁊ vici:magnũ mihi eſt non vinci.Nõ qð vo
E lo ago:ſed qð odi illud facio. Quid facis:

Concupiſco.Et ſi concupiſcẽtię nõ conſen

tio:⁊ ſi poſt cõcupiſcentias meas nõ eo:tñ

adhuc cõcupiſco: ⁊ vtiq; etiã in ipſa parte

ego ſum. Mõ em̃ ego in mẽte:⁊ alius in car

ne.Sed quid igitur ipſe ego? Quia ego in

mẽte:ego in carne.MNõ em̃ duę naturę con

trarię: ᷣ ex vtroq; vnꝰ homo: qꝛ vnus deꝰ
a quo factus eſt homo. Igit᷑ ipſe ego: ego

ipſe mẽte ſeruio legi dei:carne aũt legi pec

cati:mẽte nõ conſentio legi peccati: ſed tñ

nollẽ eſſet in mẽbꝛis meis lex vlla peccati.
Quia ̊ nollẽ ⁊ tamẽ eſt: nõ qð volo ago:
qꝛ concupiſco ⁊ nolo:nõ qð volo ago:ſ̊ qð
odi illud facio. Quid odi? Concupiſcere.
Odi ↄcupiſcere:⁊ tñ ago illud carne nõ mẽ

te.QAuod odi illud facio. Si autẽ qð nolo

illud facio:cõſentio legi qm̃ bona eſt. Con

ſentires legi: ſi qð velles faceres: facis qd
lex odit: quõ cõſentis legi: Pꝛoꝛſus ſi qð
nolo hoc facio: cõſentio legi qm̃ bona eſt.

Quomõ:Quia iubet lex: Mõ cõcupiſces.
Quid volo ego: Mõ concupiſcere. Volẽ/
do qð vult lex: cõſentio legi qm̃ bona eſt.
Si diceret lex nõ cõcupiſces: ⁊ ego vellem

cõcupiſcere:non cõſentirẽ legi:⁊ om̃ino ab

illa volũtatis puerſitate diuerſus exiſte/

rem.Dicente em̃ lege: non concupiſces:et
ego vellẽ concupiſcere: nõ conſentirẽ legi
dei. Quid modo?: Quid dicis o lex: Mon
cõcupiſces. Et ego nolo cõcupiſcere:⁊ ego

de verbis Apoſtoli
em̃ vox erit triũphantis: nõ ſudoꝛ pugnã
tis. Quãdo futura eſt vox illa triũphãtis:

nolo:qð nõ vis:nolo: ideo cõſentio:qꝛ qcYs

non vis nolo. Hõ implet legeʒ infirmitas

mea: ſed legẽ laudat voluntas mea. Ergo

ſi qð nolo hoc ago: ⁊ ideo cõſentio legi:qꝛ

nolo qð nonvult:nõ qꝛ ago qð nolo: Ipſũ

em agere concupiſcere eſt: nõ ↄcupiſcentię

ↄſentire: ne aliqs iã in apło peccãdi ſibi ꝗᷓ/
rat exẽplũ: et det malũ exẽplũ:nõ qð volo
ago.Quid em̃ lex dicit?: Hõ ↄcupiſces. Et

ego nolo ↄcupiſcere:⁊ tñ ↄcupiſco:qᷓ;uiſ cõ

cupiſcẽtię meę aſſenſũ nõ pꝛębeã: qᷓuis pꝰ
eam nõ eam:reſiſto em̃:auerto mentẽ: ne-

go arma:teneo mẽbꝛa: ⁊ tñ fit in me quod
nolo. Quod nõ vult ⁊ lex:nolo cũ lege:qð
non vult nolo: ergo cõſentio legi. Sed qꝛ
ego ſũ in carne:ego ſum in mẽte: ſᷣ magis

in carne:ego ſum in mẽte:ego ſũ in regẽte.
Abẽs em̃ regit:caro regit᷑: et magis ſũ ego
in eo qð rego:qᷓ; in eo in qð regoꝛ. Quia &̊
magis ego in mente:nũc aũt iam non ego
operoꝛ illud. Nũc aũt quid eſt: Munc autẽ

iam redemptꝰ:qͥ fui antea ſub peccato ve/
nundatus:iam accepta gratia ſaluatoꝛis:

vt mente condelecter legi dei:nõ ego ope/
roꝛ illud: ſed qð habitat in me peccatum:

4

ſcis:? Quia nõ habitat in me:hoc eſt in car
ne mea bonũ. Jamdudũ dixeras:qð ope/

t moꝛtis cõten ego ſum in mente q; in carne. Quia ego ſũ
tio:nõ qð volo ago: ex parte ſpiritalis: ex

Scio em̃ qꝛ nõ habitat ĩ me. Iterũ ergo in
me:audi qð ſ. equit᷑:hoc eſt i carne mea bo/
num. Velle em̃ mihi adiacet:Scio. Quid

5

roꝛ ignoꝛo. Si ignoꝛas:quõ ſcis? MÆn ziodo

dicis ignoꝛo: modo dicis ſcio: ego quõ in-
telliga neſcio. An hoc eſt quod intelligo?ꝛ
AVbi em̃ ait:qð operoꝛ ignoꝛo: dixit igno/
ro:nõ appꝛobo:non accepto:non mihi pla-⸗
cet:non cõſentio:non laudo. Mõ em̃ ⁊ chꝛi

ſtus eos ignoꝛabit quibꝰ dicturus eſt: Nõ MWattb.

noui vos. Pꝛoꝛſus etiã hoc intelligo: &ö

em̃ operoꝛ ignoꝛo:qꝛ non qð facio ignoꝛo.

Nõ em̃ ego operoꝛ illud: id qð in meba⸗

rat peccatũ. Quid eſt qͥ nõ nouerat:?Ergo

nõ nouerat qð arguebat: Mõ nouerat qð
puniebat?Si ergo nõ nouerat quod puni/
ebat:iniuſte puniebat. Quia vᷣo iuſte pu-
niebat:nouerat qð puniebat:⁊ tñ peccatũ
non nouerat:qꝛ peccatũ non fecerat. &d
em̃ operoꝛ ignoꝛo: nõ em̃ quod volo ago:
ſed qðò odi illud facio. Si aũt qð nolo ho
facio:conſentio legi qm̃ bona en hae aut

bitat pctm̃: ideo ignoꝛo:qꝛ non ego facio: .
ſicut dictũ eſt de dño:Eum qui non noue/

2. Corſ.

Bancti

accepta iam gratia: nõ ego operoꝛ illud:li-

bera eſt mens:caro captiua.Non ego ope

roꝛ illud:ſed id qð in me habitat peccatũ.
Scio em̃ qꝛ nõ habitat in me:hoc eſt in car
ne mea bonũ. Velle em̃ adiacet mihi: ꝑfi/
cere aũt bonũ nõ. Mõ adiacet ꝑficere.Ad/
iacet velle:pꝑficere non adiacet. Non dixit
facere:ſed ꝑſicere. Nõ em̃ nihil facis: Re/
bellat ↄcupiſcentia:⁊ nõ cõſentis:delectat
vxoꝛ aliena ⁊ nõ annuis:mentẽ auertis:in
ſecretariũ mẽtis intras. Vide foꝛis ſtrepẽ/
tem cõcupiſcentiã: ꝓfer aduerſus eam ſen
tentiam: mũdans conſcientiã. Molo inqͥs
non facio. Puta qꝛ delectat:non facio:ha/
beo cui cõdelecter. Cõdelectoꝛ em̃ legi dei
Fm interioꝛẽ hoiĩiem. Quid tu de carne tua
tumultuaris? Quid delectationes ſtultas
tempoꝛales:fluxas:vanas:noxias:tumul
tuoſe ſuggeris:⁊ eas q̃ſi garrula mihi nar⸗
sS. 13. ras? Harrauerũt mihi iniuſte delectatio/
nes: vnde eſt ⁊ iſta cõcupiſcentia: Harrat
mibi delectationes: vᷣ nõ ſicut lex tua dñe.
Longdelectoꝛ em̃ legi dei:non de me:ſed de
gratia dei. Tu concupiſcẽtia in carne tu/
ꝓ?.sꝭ. Multuaris:mentẽ tibi nõ ſubdis. In deo
ſperabo:non timebo quid faciat caro:hoc
eſt mente non conſentiente tumultuat᷑ ca/
ro. In deo inquit ſperabo: nõ timebo qͥd

faciat caro. Sicut nec aliena: ita nec mea.

1. Corj.I5. Qui &̊ in ſe hec ait:nihil facit?: Multuʒ fa/⸗
cit:magnũ eſt qð facit: ſed tamẽ nõ pꝑficit.
Quid eſt em̃ ꝑficere:? Vbi eſt moꝛs cõten/
tio tua? Ergo velle adiacet mihi: perficere
aũt bonũ non. Non em̃ qð volo facio bo⸗
num:ᷣ qð nolo malũ hoc ago. Et repetit:

Si aũt qð nolo ego hoc facio:id eſt cõcupi

ſco:iam non ego operoꝛ illud: ſed id qð in
me habitat peccatũ. Inuenio g& legẽ mihi
olenti facere bonũ. Bonã inuenio legẽ:
bonũ eſt lex:bonum aliquid eſt lex. Vnde
S ꝓbo? QAQuia implere volo. Inuenio g legẽ
mihivolenti facere bonũ:quoniã mihi ma
lum adiacet. Mihi:⁊ hoc mihi. Nũ em̃ ca/
ro non mea:aut de alia ſubſtãtia caro: aut
de alio pꝛincipio caro: aut anima ex deo:⁊
caro de gente tenebꝛarũ? Abſit. Canguoꝛ
Zud.io.repugnat ſanitati. Semiuiuus iacebat in
via:curat᷑ adhuc: ſanentur om̃es languo/
res eius. Non qð volo ago:ſed quod odi
illud facio. Si aũt quod nolo ego illud fa/
cio:inuenio ergo legẽ volenti mihi facere
bonũ:quoniã mihi malũ adiacet.Quod

V

Auguſtini

maluũ: Condelectoꝛ em̃ legi dei ſcm inte/

rioꝛem hominẽ. Video aliã legem in mẽ/
bꝛis meis repugnantẽ legi mentis meę: et

captiuũ me ducentẽ in lege peccati quę eſt
in mẽbꝛis meis. Captiuũ: ſ ex carne.Ca/

ptiuũ: ſed ex parte. Nam mens repugnat

⁊ condelectat᷑ legi dei. Sic em̃ intelligere
debemus:ſi de ſeipſo apoſtolꝰ loquit᷑. Jã
ergo ſi mens non cõſentit peccato titillan-
ti:ſuggerenti: blandiẽti:ſi mens nõ conſẽ/
tit qui habet alias interius delectationes
ſuas: delectationibꝰ carnis nulla ex parte

ↄferendas:ſi ergo nõ conſentit:⁊ eſt in me

quiddã moꝛtuũ: moꝛs adhuc contẽdit:ſed

mẽs viua nõ cõſentit. Nũqͥd ipᷣa moꝛs nõ
eſt in te? NMunquid illud qð moꝛtuũ eſt nõ
pertinet ad te? Adhuc tibi eſt contentio.
Quid etiaʒ inde ſperandũ eſt? AMiſer ego

homo:⁊ ſi nõ in mente: tamẽ in carne mi/

ſer homo. Mõ em̃ in mente homo:⁊ in car-

ne nõ homo. Quis em̃ vnq; carnem ſuam Epb. 5
odio habuit? Miſer ego homo: quis meli GBo.⁊.

berabit de coꝛpoꝛe moꝛtis huiꝰ: Quid eſt
hoc frẽs? Quaſi carere vult copoꝛe: .uid
feſtinas:ſi tantũ ibi eſt intentio tua vt coꝛ/
poꝛe careas? Moꝛs qñq; vẽtura ẽ:⁊ te ab
iſto coꝛpore moꝛtis dies adueniẽs vltimꝰ
ꝓculdubio liberabit. Quid eſt ꝓ magno

quod gemis? Quid eſt qð dicis: qͥs me li-

berabit? Motalis loqueris: moꝛiturꝰlo/
queris:ſeparatio mentis a carne quãdoq;

ventura eſt: ꝓpter bꝛeuitatẽ vitę nũq; lon

ge eſt: ꝓpter quotidianos caſus quãdo ſit
neſcis. Ergo ſiue feſtines:ſiue tardes:oĩs
vita humana bꝛeuis eſt. Quid ꝓ magno
gemis ⁊ dicis:Quis me liberabit de coꝛpꝑe
moꝛtis huus: Et adiũgit: Gratia dei ꝑ ie/

ſum chꝛiſtũ dominũ noſtrũ. Pagani em̃ qͥ ih

non habent gratiã dei ꝑ ieſum chꝛiſtũ do⸗
minũ noſtrũ: nõ moꝛient᷑:nõ die vltimo a

carne ſoluent᷑:nõ illo die a coꝛpoꝛe moꝛtis

huius liberabunt᷑: Tu quidẽ quid ꝓ ma/
gno gratie chꝛiſti:gratia dei ꝑ ieſũ chꝛiſtuʒ
dñm noſtrũ: vis tribuere:qꝛ de coꝛꝑe moꝛ/
tis huius liberaberis:? Reſpondit tibi apo
ſtolus:ſi ſenſum eius cępimus:ĩmo qꝛ do/

mino adiuuante ſine dubio cępimꝰ: reſpõ/

det tibi apoſtolꝰ⁊ dicit: Scio qͥd loquar:
Paganos dicis liberari a coꝛpoꝛe moꝛtis
huiꝰ: Veniet dies vltimus vitę huiꝰ⁊ ſol/

uendus ad tempꝰ a coꝛpoꝛe moꝛtis huius:

Veniet ⁊ dies quãdo oẽs qui ſũt in monu Zoõð.ꝭ.

Der

eentisin
dene teet
beratic

cerätiure
accopori
Huiustelt

(lue: Lun

gtenatun

Por. aueroga
cegohon

lenattis
eficersn

fficensde

ſegnunch
nenchiſt

(poꝛen

Pratiade

Honenſ

haius ythe
ſaiſ non
ſlent N

6Pſunente

beraberisa

uuns lehocind

dleboe ind
ceneb
noſrume

Munbon

cutinade

enis:in
ldeetc⸗

adamn om

hiuiſcabe

ſmottaliep
uelben
notampi
chſtüdun

nſ deye

mente ſe

Apecczti
1/ 1

ggideſte ““è

Aülehnin⸗ mentis audient vocem eius: et ꝓcedentq
nenisn bene fecerũt in reſurrectionẽ vite: Ecce li⸗
ee RWãh berati a coꝛpoꝛe moꝛtis huiꝰ.Qui male fe/
ifaranet⸗ cerũt in reſurectionẽ iudicij: Ecce redierũt
nnmnn ad coꝛpoꝛa moꝛtis huius. Coꝛpus moꝛtis
Aciinlin huius redit ad impiũ: nec inde aliquando
winini ſoluet. Tunc nõ erit vita eterna: ſed moꝛs
muenmti, Seterna: quia pena etna. Tu aũt O chꝛiſti /
ulnensni Bo. 7· ane roga quantũ potes: clama dic: Ai⸗
*M ſer ego homo: quis me liberabit de coꝛpo/
müeutan re moꝛtis huius:? Reſpondet᷑ tibi: Securꝰ
nin Wam eefficeris nõ de te: ſed de dño tuo: Securus
lntcfnt efficeris de pignoꝛe tuo. Spera cũ chꝛiſto
chrcnint regnum chꝛiſti: iam pignus tenes ſangui/
hügtnnn nem chꝛiſti. Dic dic: quis me liberabit de
Cgononii coꝛpoꝛe moꝛtis huiꝰ? Vt reſpondeat᷑ tibi:
nbickanmn Gratia dei ꝑ ieſuʒ chꝛiſtũ dominũ noſtriꝗ.
wick Altn MNon em̃ ſic liberaberis de coꝛpoꝛe moꝛtis
tameinanen huius vt hoc coꝛpus nõ habeas:habebis:
tebonotii ſed nõ moꝛtis huius. Ipſum erit:ſed non
nanmimn iplſuü erit. Ipſũ erit: quia ipſa caro erit. Mõö
Gbonerguneld ipſum erit:quia moꝛtale nõ erit. Sic ſic li/
Nisen Ad beraberis a coꝛpoꝛe moꝛtis huius:vt moꝛ⸗/

enciI 5.Korj.15. tale hoc induat immoꝛtalitatẽ: ⁊ coꝛrupti-

Tinnannaſten bile hoc induat icoꝛruptionẽ. Aquo? Per
ſig ſinnittn gquem: Gratia dei:ꝑ ieſum chꝛiſtũ dominũ
es nenisſin noſtrum:quia ꝑ vnum hominẽ moꝛs: et ꝑ
Qusci nn vnum hominẽ reſurrectio moꝛtuoꝛũ. Si-
aönch n cut in adam om̃es moꝛiunt᷑: inde eſt qucd
en⸗nnnd gemis: inde eſt quod cum moꝛte cõfligis:
nszenegüns inge eſt coꝛpus moꝛtis huius: Sed ſicutin
mieifiriin agam omnes moꝛiunt᷑: ſic ⁊ in chꝛiſto oẽs
gaſein vriuificabunt᷑. Viuificatuſ accepto coꝛpoꝛe
imoꝛtali:vbi dicas: Vbi eſt moꝛs cõtentio
,ne tua: Liberat eris a coꝛpoꝛe moꝛtis huiꝰ:
i Teag nõ tamẽ virtute tua:ſed gratia dei ꝑ ieſum
n chꝛiſtũ dñm noſtrũ.Cõuerſi ad dũm.
ti me nRo. 7. ¶ De verbis Apli: Igitur ipſe ego
ioründiin mente ſeruio legi deũ carne aũt le/
niieimn gi peccati. Bermo. v—
tugnn A¶Eſterna lectio ſancti Apli couſq;
gui li Abi.ẽ h terminata eſt:vbi dictũ eſt: Igit
uda,tih in — ipſe ego mẽte ſeruio legi dei: car/
gegtenteni ne autẽ iegi peccati. In qua concluſiõe de

mõſtrauit apoſtolus ad hoc ſe dixiſſe quę

—
S=S=
—
=
—

muin . ſupꝛa dixerat: Jam nõ ego operoꝛ illud: 5
locin n id quod in me habitat peccatum: quia nõ
Shili mente operabat᷑ conſentiẽdo: ſed carne cõ/
1 eng cupiſcendo. Hoc em peccati nomine appel⸗
usi un lat: vnde oꝛiunt᷑ cuncta peccata: id ex cDͤr-
oenlaniin nali cõcupiſcentia.QAuicdquid em̃ eſt pec/

De perbis Apoſtoli

Bermo vI.

ccatoꝛũ in dictis: in factis: in cogitationi⸗

bus: non exoꝛiunt᷑ niſi ex mala cupiditate:

nõ exoꝛiũt᷑ niſi ex illicita delectatiõe. Huic
ergo illicitę delectationi ſi reſiſtamꝰ:ſi non

couſentiamus:ſi mẽbꝛa velut arma nõ mi/

niſtremus: non regnat peccatum in noſtro

moꝛtali coꝛpoꝛe. Peccatũ em̃ ante regnuʒ

perdidit: ⁊ ſic perijt. In hac ergo vita quã-
tum ad ſanctos attinet regnũ ꝑdit: in alia

perit.hic em̃ regnum ꝑdit:quãdo poſt cõ

cupiſcẽtias noſtras non imꝰ: ibi aũt perit
quãdo dicet᷑: AUbi eſt contentio tua? Ergo
cum dixiſſet apoſtolus: AMente ſ. eruio legi
dei:carne autẽ legi peccati:nõ dando mẽ/
bꝛa cõmittẽdis iniquitatibꝰ: ſed tantũ cõ/

cupiſcendo: nec tamẽ illicite concupiſcen⸗
tię manꝰ dando:Ergo cum dixiſſet: Aẽte

ſeruio legi dei: carne autẽ legi peccati:ſub/

„» .

—

quã contẽdas: cum qua confligas:cui nõ

conſentias:quã frenes ⁊ domes:poſt expe
cta qꝛ nec ipſa erit.Si em̃ quod nobiſcũ cõ
tendit ex moꝛtali coꝛpoꝛe etiã poſtea erit:
vbi ẽ ↄtẽtio tua: falſũ erit. Quid ̊ poſtaea
futuꝝ ſit ſciamꝰ: Cunc em̃ fiet ſermo qͥᷣ ſcri/

ptus eſt: Abſoꝛpta ẽ moꝛs ĩ victoꝛia. Vbi

eſt moꝛs contentio tua? Vbi eſt moꝛs acu/
leus tuus? Aculeus aũt moꝛtis eſt pecca/
tum:virtus aũt peccati lex:quia ex ꝓhibi⸗
tione auctum eſt deſideriuʒ:non extinctũ:
Lex pctõ dedit virtuteʒ tantũmodo ꝑ lit/
teram iubendo: nõ ꝑ ſpiritũ ſubueniẽdo.
Ergo tunc nõ erit hoc:ſᷣ quid nunc:cuid
ſit nunc quęris:qð ⁊ pauloante dixit.Nũc
aũt iã nõ ego operoꝛ illud:⁊ ibi nũc.Quid
eſt: nõ ego operoꝛ illud: Mon cõſentio: nõ
annuo: non decerno: ſemꝑ mihi diſplicet:
mẽbꝛa mea teneo: Et magnũ eſt hoc. Cuʒ
ſit ex carne concupiſcentia: ⁊ ad carnem ꝑ/
tineãt coꝛpoꝛis mẽbꝛa:quãdo non regnat
peccatum:id eſt carnis concupiſcentia:plꝰ
habet iuris mens ad tenẽda membꝛa car/
nis ne dentur in arma iniquitatis: qᷓ; ipſa
cocupiſcentia carnis ad mouẽda membꝛa

iecit ⁊ ait: Nulla ergo cõdemnatio eſt nũc go.s.
his qui ſũt ĩ chꝛiſto ieſu.his qͥ ſũt in cne
cõdemnatio eſt: his qui ſũt in chꝛiſto ieſu
nulla ↄdẽnatio eſt. Ne putares hoc poſtea
futurum:ideo addidit: Muũc. Poſtea illud
expecta:vt nec cõcupiſcentia ſit in te cõtra

1. Corſ. 15.

carnis. Itaq; concupiſcentia eſt carnis: er
membia carnis:mens tamẽ qꝛ dominatũ
habet:ſi tñ deſuꝑ adiuuet᷑: ne cũ ei multuʒ

Bancti

ↄtra dei gratiã damus:non regẽ:ſed vt tx ⸗
rannũ faciamus. Lantũ ergo valet mens:
ſic regit cum regit᷑: vt de mẽbꝛis ipſius car
nis contra cõcupiſcentias carnis ipſiꝰ poſ/
Re.s. ſit agere: quod ait apoſtolus: Non ergo
regnet peccatum in veſtro moꝛtali coꝛpo/
re ad obediendũ deſiderijs eius:nec exhi/
beatis mẽbꝛa veſtra arma iniquitatis pec/
Bo.S. cato. Nulla ergo cõdemnatio eſt nunc his
qui ſunt in chꝛiſto ieſu: Mon ſint ſolliciti ſi
concupiſcentijs illicitis titillant᷑: non ſint
ſolliciti ꝙ videt᷑ adhuc eſſe lex in mẽbꝛis re
pugnans legi mentis: Nulla em condem/
natio eſt. Sed quibus etiam nũc: Quibꝰ:

Qui ſunt in chꝛiſto ieſu. Et vbi eſt illa de

Ro.. qua diceb at pauloante: Video aliã legeʒ
in membꝛis meis repugnantẽ legi mentis
meę:⁊ captiuantem me in lege peccati quę
eſt in mẽbꝛis meis? Sed me dicebat ex car/
ne:non ex mente. Vbi ergo illa lex: ſi nul/
la condemnatio eſt his qui ſunt in chꝛiſto
B ieſu: Lex em̃ ſpiritꝰ vitę ĩ chꝛiſto ieſu: Lex

em̃ nõ illa in monte ſyna ꝑ litterã: Lex em̃

non in illa vetuſtate litterę: ſed ſpiritus vi
tę in chꝛiſto ieſu: liberauit te a lege peccati
⁊ moꝛtis. Vt em̃ condelecteris legi dei ſᷣm
interioꝛem hominẽ: vnde haberes niſi lex
ſpiritus vitę in chꝛiſto ieſu liberaret te a le/
ge peccati ⁊ moꝛtis? Ideo mens humana
ne tibi tribuas:ne multũ ſuꝑbias:iĩmo ne
omnino ſuperbias: &O&à mẽs humana ꝙ nõ
conſentis deſiderijs carnis: ꝙ lex peccati
nõ te de arce deponit:lex ſpirit vitę in chꝛi
ſto liberabit te a lege peccati ⁊ moꝛtis:non
te de illa lex liberabit:de qua ſupꝛa dictũ
eſt: Vt ſeruiamꝰ in nouitate ſpiritus:⁊ nõ
in vetuſtate litterę.Quare illa non libera/
Exo.ʒ1. bit? Hõne⁊ ipᷣa digito dei ſcripta eſt: Mõ/
ne digit“ dei ſpirituſſanctus intelligit᷑: Le
ge euangelium ⁊ vide: quia vbi dicit vn⸗
Watth. 12. euangeliſta: domino dicẽte: Si ego in ſpi/
Lud.iI. ritu dei eijcio dęmonia:alius dicit: Si ego
in digito dei eijcio demonia. Si ergo ⁊ lex
illa digito dei ſcripta eſt:hoc eſt in ſpiritu
dei:quo ſpiritu victi magi pharaonis dixe
Exo.Se runt: Digitꝰ dei eſt hic? Si ̊ ⁊ ipſa:imo cũ
⁊ ipſa ſpiritu dei:hoc eſt digito dei conſcri

pta ſit:quare nõ de illa dicit᷑: Lex em̃ ſpiri/

tus vitę in chꝛiſto ieſu? Lex em̃ moꝛtis nõ
ipſa dicitur:lex peccati ⁊ moꝛtis nõ illa lex
Exo.z1. dicit᷑ quę data eſt in monte ſyna.Tex pcti
Ro. 7. ⁊ moꝛtis illa dicitur: de qua gemẽs ait: Vi

deo aliam legem in mẽbꝛis meis repugna/
tem legi mentis meę. Sed illa lex ipſa eſt
quę dicta eſt: Itaq; lex quidẽ ſancta ⁊ mã/
datum ſanctũ ⁊ iuſtũ ⁊ bonũ: Et ſubiecit:
Quod ergo bonum eſt:mihi moꝛs factum
eſt? Abſit. Sed peccatum vt appareat pec/
catum:ꝑ bonum mihi operatũ eſt moꝛteʒ:
vt fiat ſupꝛa modũ peccatoꝛ aut peccatum
per mandatũ. Quid eſt ſupꝛa modũ? Vt

agddat᷑ pꝛęuaricatio. Data eſt ergo lex illa:

vt iueniretur infirmitas. Parũ eſt hoc: nõ
ſolum inueniret᷑: ſed etiã vt augeret᷑ ⁊ vel
ſic medicus queęreret᷑.Si em̃ leuis moꝛbus

eſſet contemneret᷑:ſi moꝛbus contemneret᷑

medicꝰ non quęreret᷑:ſi medicus nõ quęre/
tur:moꝛbus non finiret᷑. IJdeo vbi abũda /Ro 5.
uit peccatũ:ſuꝑabundauit gratia:quę de/
leuit cuncta peccata quę inuenit: et nõ ad
peccandũ volũtati nr̃e conanti adiutoꝛiũ
ſubminiſtrauit: vt ipſa volũtas noſtra nõ
in ſeipſa ſed in domino laudaret᷑. In dño Pẽs. 4.
em̃ laudabimur tota die:Et ĩ domino lau/s.33.
dabitur anima mea:audiant mites ⁊ letẽ/
tur. Audiant mites:naʒ ſuperbi ⁊ litigioſi
non audiunt. Ergo quare nõ ipſa eſt lex di
gito dei ſcripta:quę dat adiutoꝛiũ hoc gra
tię de q̃ loqmur? Quare? Quia in tabulis
lapideis ſcripta ẽ:nõ in tabulis coꝛdis car-
nalibus. Deniq; fratres mei in magno my C
ſterio videte concoꝛdiã: videte diſtantiã.
Cõcoꝛdiam legis:diſtantiam plebis.Cele exo.i⁊.
bꝛabat᷑ paſcha in veteri populo ſicut no/
ſtis occiſiõe agni cum aʒymis:vbi occiſio g. de Ciui.
ouis chꝛiſtum ſignificat: aʒ yma aũt nouã dei.ca. 45.
vitã: hoc eſt ſine vetuſtate fermẽti: Vnde

nobis apoſtolꝰ dicit: Expurgate vetus fer i. Cor.5

mentũ: vt ſitis noua conſperſio ſicut eſtis
aʒymi:paſcha em̃ noſtrum imolatꝰ eſt chꝛi
ſtus. Celebꝛatum eſt ergo paſcha in ilo ve
teri populo:nõdum in luce fulgente:ſed in
vmbꝛa ſigniſicante celebꝛatum eſt: ⁊ poſt gxeg.
qinquaginta dieſ a celebꝛatõe paſche: ſicut
computans inueniet qui voluerit:dat᷑ lex
in mõte ſyna ſcripta digito dei. Venit em
verum paſcha:ĩmolat᷑ chꝛiſtus: tranſitum
facit a moꝛte ad vitam: Trãſitꝰ em̃ interpᷣ/
tatur hebꝛaice paſcha.Qð exp̃ſſit euãgeli
ſta dicens: Cum aũt veniret hoꝛa vt tranſ/jJoł.1ʒ.
iret ieſus de hoc mundo ad patrẽ.Celebꝛa
tur ergo paſcha:reſurgit dñs: facit tranſi/
tum a moꝛte ad vitã qð eſt paſcha: Et nu/
merãt᷑ quinquaginta dies:⁊ venit ſpũſſan

De⸗
usdigt
auond⸗)
amornon
940. diceenta
nöͤodnos
ſcenclt eg
ſnignetes
oigroſue
gehicauta
gegatiera
Naa ſeteruin
factuseſt
vchenene
iſtiſoni.
eattigni
bicrignis
ſanpwmn!
delongnna
ſuo muu
quiſautſo
lngui 4
inbooele
hitnos ni
Ulapicein
evenlinü
namorn
ſtantüäcni
hiceietſcd
Morzn winns gpl
B entdicitd⸗
Cbteſtan
unqvos
ehci
negzp
Mofeit:
ſbrocgnu
olbamens
kann
clertpin
Drenlege 4
fol Qze
kalhnke
nchnte
Nchnge
meſeſe
neeſti⸗

hlite

sneignene d äͤäl ???? =è
uiin cctus digitus dei. Sed videte ibi quõ:⁊ hic ⁊ bꝛopter qͥd erat hoc impoſſibile legi? In/
ickſnnen quomõ. IYbi plebs lõge ſtabat: timoꝛ erat: firmabat᷑ ꝑ carnem. Quid ergo deus: Co⸗/
ni lin amo non erat:nam vſchadeo timuerüt vr tra carneʒ miſit camẽ. Peccatũ em carnis
ninm xo. 20. dicerent ad moyſen: Coqueretu ad nos: ? occidit: camis ſubſtantiã liberauit. Aiſit
unmn nõ ad nos loquat dſs: ne moꝛiamur. Pe de' flli ſuũ iĩ ſilitudinẽ camis peccati. In
enticknan ſcendit ergo: ſcut ſcriptũ eſt: deus in ſina carne quidẽvera: ſed non in came peccati.
nn in igne: ſed plebem longe ſtantẽ territans: Quid autẽ in ſimilitudine carnis peccati⸗
füunti 1 digito ſuo ſcribens in lapide non in coꝛ¶ Id eſt yt eſſet caro: vera caro. Et vnde ſi-
adedcah e. Hicaut quado venit ſpuᷓſſanctus con militudo carmnis peccatiæ Quia de peccato
brickhng gregati erant ſideles in vnum:nec in mon/ moꝛs. Moꝛs eſt vtiq; ĩ om̃i carne peccati:
ünumtn Actl. 2· te terruit: ſ̊ intranit in domũ: De celo qdẽ de qua dicit aplus: Vt euacuaret᷑ coꝛpus Ro. 6.
ieümn factus eſt ſubite ſonus quaſi ferret᷑ flatus peccati. Quia ergo eſt in omi came pecca/
Z ychemens ſonuit: ſed nullus expauit. Au/ ti: ł vtrũq; ibi ẽ ⁊ moꝛs ⁊ petm i camne.Ceę-⸗
eceurd diſti ſonũ: vide ⁊ ignẽ: qꝛ ⁊ in mõte vtrũ; ten i came pcti ⁊ moꝛs ẽ ⁊ peccatũ ẽ: in ſili⸗
Meutasſpalen erat ⁊ ignis ⁊ ſonitus:ſed illic etiam fumꝰ: tudinẽ carnis peccati moꝛs erat:⁊: pctm̃ nõ
Neb nininz, hic ⁊ ignis ſerenus. Viſe ſunt em̃ illis int erat.Si em̃ caro peccati eſſet:⁊ merito pcti
uugenne. ſcriptura: lingue diuiſę velut ignis. Mũqd penã moꝛt lueret: nõ diceret ipᷣe dñs: Ecce Joh. 14.
innennai de longinquo territans? Abſit. Mã inſedit venit pꝛinceps mũdi: ⁊ in me nihil iueniet.
wnund un ſupꝑ vnũquẽq; eoꝛum: æ ceperũt linguis lo⸗ Quare ergo me occidit: Quia ꝗᷓ̃ nõ rapui Ps. 68.
wpläns ufni qui ſicut ſpiritus dabat eis ꝓnũciare.Au/ tũc exoluebã. Pꝛoꝛſus qð fecit de tributo:
uudans tinn di linguã loquentẽ: ⁊ intellige ſpiritũ non hoc fecit de moꝛte.Exigebat tributum: di
eEidonntu/ in lapide: ſed in coꝛde ſcribenteʒ. Cex ergo dragma. Quare inqͥt tu ⁊ diſcipuli tui nõ
dnnistlc⸗ ſpiritus vitę in chꝛiſto ſcripta in coꝛde:nõ reddit tributũ: Vocauit ad ſe petrũ:⁊ ait
zluyebilugt in lapide:in chꝛiſto ieſu in quo celebꝛatum ei: Reges mundi a quibꝰ exigũt tributũ: a Manb. 7.
Venöpacklgr ẽ veriſſimũ paſcha:liberabit tea lege pec· filijs ſuis an ab alienis: Reſponſũ eſt: Ab
tadutmüeeg⸗ cati ⁊ moꝛtis. Navt noueris ipſam eſſe di / alienis.Ergo inqͥt liberi ſũt filij. LCamẽ ne
AQtunbli ſtantiã euidentiſſimã veteris ⁊ noui teſta- ſcãdaliʒemꝰ eos:vade ad mare:⁊ mitte ha
ubulsenee⸗ 2. Con. 3. mẽti: VUnde ⁊ dicit apłs: Mõ in tabulis la/ mũ:⁊ qͥ pꝛimꝰ ſurrexerit:id eſt pᷣmogenitus
3neiumugynt pideis:ſed ĩ tabulis coꝛdis carnalibꝰ: Ho/ a moꝛtuis:aperi inqͥt os eius:⁊ iuenies ibi
iniarti Diere. 31. Minus apud ꝓphetã dicit: Ecce dies veni / ſtaterem:id eſt duaſ didragmas:quattuoꝛ
nuan dule ent dicit dominꝰ: ⁊ cõſũmabo ſupꝑ domũ ia dragmas: quia didragma:id eſt duo drag⸗ „
– cob teſtamentũ nouum: nõ ſcõᷣm teſtamẽ· mata in capite exigebat᷑. Inuenies ibi ſta⸗
meam tum quod conſtitui patribus eoꝛũ in die ᷓ terẽ:hoc eſt q̃ttuoꝛ dꝛagmata: da eis ꝓ me
ẽdi manũ eoꝛum: eo⸗ ⁊ te.Quid eſt: Ipſe chꝛiſtꝰ:petrus:eccleſia
gmiͤi aꝛehẽdi manũ eoꝛum: ⁊ eduxi eos de ter· ⁊te. QAuid eſi: Ipſe chꝛiſtꝰ:petn. 8:eccle
eininu ra ęgypti. Deinde ipſaʒ differentiã euidẽ/ chꝛiſti: eccleſię quattuoꝛ euãgelia. Myſte⸗
ugenci ter oſtẽdit: Dãs inquit leges meas in coꝛ- niü latebat: chꝛiſtꝰ tñ tributũ nõ debitũ p/
Roetluch dibus eoꝛum: in coꝛdibus inquit eoꝝ ſup/ ſoluebat. Sic pſoluit ⁊ moꝛtẽ: nõ debebat
nivlptt ſcribam eas. Si ergo ſcribat᷑ lex dei in co/ ⁊ ꝑſoluebat. Ille niſi idebitũ ſolueret nũ
gint de tuo: non foꝛis terreat: intus mulceat: nos a debito liberaret. QAð g impoſſibile Eo.s.
nn⸗ cnrctn tunc lex ſpiritꝰ vite in chꝛiſto ieſu liberabit erat legi ꝗᷓ faciebat ſuaricationẽ:qꝛ nõdũ
kri⸗ e O te a lege peccati ⁊ moꝛt.Quod em̃ impoſ- mẽs cõuicta quęſierat ſaluatoꝛẽ:in quo in
n ſibile erat legi: hoc ſequit᷑ in lectione apo- firmabat᷑ ꝑ carnẽ:miſit deus filiũ ſuũ in ſi/
moep i ſtoli.Qð em̃ impoſſibile erat legi:et ne i⸗ militudine carnis peccati:⁊ de pctõ dam-/
n ſa culparet᷑: quid ſubiunxit: In quo nifir- nauit pctm̃ ĩ carne.Quõ & nõ habebat pec E
de mabatur p carnẽ. Lex em̃ iubebat: ⁊ nõ im catũ:ſi de pctõ damnauit pctm? Jã aliqñ
hriſns:i . plebat: qꝛ caro vbi non erat gra:inuictiſſi expoſuimꝰ vobis hoc:vᷣ qᷣ meminerüt reco
i o.7. me reſiſtebat: et lex infirmabat t carnẽ:qꝛ gnoſcaãt:qͥ nõ audierũt audiãt:qᷣ obliti ſũt
vaffiunt, lex ſpiritalis ẽ: ego aũt carnalis ſũ. Quo/ trecolãt. Peccatũ vocabat᷑ in lege ſacriſci-⸗ e verbis
uttuſie modo ergo lex mihi opitularet᷑ iubens prr um ꝓ pctõ: Aſſidue lex h cõmemoꝛat. Hõ di,. Ser.
1d nniin litteram: ⁊ nõ dans gratiã? Infirmabat᷑ ꝑ ſemel:nõ iterũ:ſ ſi epiſſime peccata diceba/ T b.
isrſnn, Ro. S.carnem.Quid fecit deus cũ hoc impoſſibi tur ſacrificia ꝓ peccatis. Tale peccatũ erat
ſtn le eſſet legi: ⁊ infirmaret᷑ p canem: Deus f chꝛiſtꝰ. Quid em̃ dicamꝰ: Peccatuz habe /
nngufi lium ſuum miſit. Per quid infirmabat lex: b 3

De verbis Apoſ

Bancti

bat: Abſit. Peccatũ non habebat:⁊ petĩ

Põ̃. 35

PS5.110

erat. Peccatũ erat:dixi ſᷣm intelligẽtiã: qꝛ
ſacrificiũ ꝓ peccato. Audi qꝛ hoc mõ pctm̃
erat: Ipſũ aplm audi:de illo loquens ait:
Eũ qͥ nõ nouerat pctm̃. Ipſã ſententiã vo/

bis exponebã:qñ iſta dicebã: Eũ inqͥt qui

nõ nouerat pctm̃:id eſt dñm nr̃m ieſũ chꝛi/
ſtum: Deꝰ pater eũ qͥ non nouerat pctm̃ ꝓ
nobis pctm̃ fecit: cũ ipᷣm chꝛiſtũ qͥ nõ noue
rat pctm̃:deꝰ pater ꝓ nobis pctm̃ fecit:vt

