Ba Ber. CC. xXIX.

Mer Umge

hctbinmnſet
tagtetitgs

doalshoti

mngtünng
niteeplli⸗
Melogtibrn

Lenneet⸗
ndſant. N
nageng
lisiucthini
Ane lenice.
Uücolumecd.

numocagn

Achiun naſ,.
Etanpuu .

neſto imbꝛe denſati pliantes moꝛtifera ob-
unmbꝛatione texerint partes conſertas ſub/

ſtridulo teloꝛum curſu cuentu iam errantes
lęetifero:ſᷣcipiti ardoꝛe triumphales pꝛopin/
quant ad palmas: Judith bellatoꝛ animus
alienum pectus obſedit. Illa abiecta foꝛmi
dine fęminarũ: victoꝛiam in periculis quę/

rens: nec moꝛtẽ in periculis timuit: nec am/
Juditb.. biguitatem foꝛmidauit. Cum igitur bethu/

lię męnia holofernes hoſtili obſidione calca
ret:⁊ auertẽs tractus aquarum:pꝛima indi/
ceret certamina ſiccitatem: iudith flens ſui
coniugis fędera acerbo diſcidio rupta lugu/
bꝛi lamentatione ſeruabat. Quę vt rexperit
captiuandę ciuitatis inducias poſtulatas:
mox ei pꝛiuatum doloꝛem congeminauit ci/

B uitatis cõmunis doloꝛ.Quę exoꝛata cõſur/

Uikua⸗ Zudith.10. Gens abluit aqua coꝛpus ſuum: imponens

nperi Set
Nationefnch

Mationis en D

ſenautin⸗

Menun. Ne N

Sckaapnri
aiestolian
ani gualud
ceſez. Anne
lancsedins
uenuntingan

ſecuntueden.

tonbusau.
urtiboku⸗
Cubincirn
neſicrisye
mmuſenpl
fminan
ſenaetipe
cuieuen m

msattnls

deguli⸗

ceterbii !

oononubrn
gis Atuln

ſenmnsaede
Criocum.
uſpentu

irs Judith. 13.

ſibi oꝛnamentũ: pendulas aureas diuitias
ſuſpendit:⁊ manibꝰ lapillatos circulos ſplẽ-
dentes induxit:fluentes ſinus purpureę ve/
ſtis gemmato collegit pectoꝛe: caſto vultu

pꝛius dimicatura c; ferro. Moniliũ tela pu/

doꝛi ſemꝑ aduerſa hoſtem ferire didicerunt.

Gentis ſuę vindex ſumpſit oꝛnamentoꝛũ ar/

ma:non de bello nuptias ſubitura:ſed de ci

uitate bellatrix ꝓcedit ſponſa. Mec fuit leui

tas oꝛnatus:qui ad homicidium tanti capi/
tis aptabatur. Pergit diuino ſpiritu ducta:
⁊ ſingularis ancillę ſolatio contenta.Speci/
es cuſtodit quę blandit᷑:⁊ ne violenter pudi
citia cuſtodita lędatur:holofernem alloqui/

Judith.iI. tur:vt deſiderium inane concipiat᷑: Ego in/

quit ancilla tua:miſit me dominus deus fa/

cere rem in qua mirabit᷑ omnis qui audierit
eam:quoniã ancilla tua deum ceęli obſeruo:

et nunc ibo per noctem ⁊ oꝛabo ad dominũ
cęli: et nunciabit mihi quando faciet hęc:t
ducam te per mediam iudęam er ponam ſe/
dẽ tuaʒ in media ciuitate:⁊ canis nõ mutiet
lingua ſua contra te:quoniã heęc mihi oſten⸗
ſa ſunt a domino. Non docuit pudica men-

tiri:non intelligentibus dixit: perfecit acti/

bus quod ꝓmiſit. Dum regi alto ſermone
imaginarijs verbis blanditur: bellatoꝛ ani-
mus laſciuia ſoluit᷑: in amoꝛe armoꝛum toꝛ/
pẽt vires innumerabiles militũ:luxu regiſi/
co nuptiarum pompa nullo nubente con/
ſtruitur:cuncti ebꝛietate ſoluunt᷑. HMon deli⸗

cata matrona pugnauit:ſed ſopoꝛ tibi queʒ
ferias pᷣparauit.Lonſtructo thalamo conſci

tatur ad ducem pꝛonũ amoꝛe: victum ſom/

no:eliſum virũ ĩ ſtratu:bellatoꝛis crines im

Oñica xvI. peꝓ Trinitatis: Ger. II.

plicuit pulchꝛitudine digitoꝝ:poſt teneritu

—

mini. xliiij.

dinẽ fuſi ebeni capulum quęrit.Mucro ma/
tronã nõ terruit armauit: ꝗᷓ ira pugnauit.

Coꝛuſcus enſis caput abſtulit hoſti:ꝑſoluit

in patrijs męnibus victoꝛia ſuſpendit᷑. Ar-
mis ſtupentibns cunei denſant᷑: pꝛępoſtero

oꝛdine triumphant. Sequit᷑ bellum: vino fu

ſi:ſoluti ſomno:in certamẽ nec clamoꝛe pꝛo
uocante conſurgunt:tegunt᷑ armis coꝛuſcã/⸗
tibus montes. Quid alienigena fremis?
Quid bella componis? Quid aciem paras
habens quem in cubiculo quęras? omnem
varium furoꝛis impetũ retine: tantũ vobis
reliquimus ducem: agnoſcenda partem ha⸗
bemꝰ in poꝛta pendentẽ. Tantã animus de
deo ſuſcepit largitatem: quãtam credulitas
ſibi poterit vendicare. MRMZ

Item in eadem dominica: PHome
lia de eo Aoaſeriorum en in euann
gelio ᷣm Lucam: Abat ieſus in ciui/ ALucd..ꝛ.
fatem quę vocat᷑ Naym ⁊c̃.quę ha/
bet᷑ inter ſermones de Uerbis do/
¶ Feria quarta de eo qð ſccribdtum
eſt in euangelio m Matthęũ: Cum Mattðd.17.
veniſſet ieſus ad turbas acceſſitad geno
eum ⁊c. Et de ieiunio et oꝛatione: cc xxx.

Bermo

—
. 6
8

Duerſus dęmonum nequiciam quę A
nobis dominus arma oſtendit de./
bemus vtiq; retinere. oc ait ge / Watth. 17.

us i o eij citur niſi oꝛatione ⁊ ieiunio.

lheęc cum plena ſide exercent᷑:pietas eſt. Pie i. Timoth.40

tas autem ad omnia vtilis eſt: ꝓfeſſionẽ ha⸗ S
bens vitę pꝛeſentis et futurę. Inſpiciamus
ergo vtiliter oꝛationis fructus et ieiunij: qa
ipſa ſunt arma aduerſus impꝛobas cogita/
tiones. Jeiuniũ purgat mentẽ:ſubleuat ſen
ſum:carnem ſpiritui ſubijcit. Jeiuniũ coꝛ fa
cit conrribulatum ⁊ humiliatũ qð deus non Nẽs. 56.
ſpernit. Jeiuniũ cõcupiſcentię nebulas diſ/
pergit:libidinum ardoꝛes extinguit:caſtita/

tis verum lumen accẽdit. Jeiunium verbo⸗

ſitatem non amat: diuitias ſuꝑfluitatem iu/
dicat:ſuperbiam ſpernit:humilitatẽ cõmen
dat:pꝛęſtat homini ſeipſum intelligere qð ẽ

inſfirmum ⁊ fragile:atq; dum ita ſe intelligit

imbecillem: aptioꝛem virtutẽ dei ginuoꝛem

Ber. CC.xxxX. Feria quarta pꝰ dñ̃icã xvI. Ber. I.

quęrit ⁊ accipit.Quęrit aũt per frequentes

B orationes:⁊ obſecratiões. Oratio quidem

refectio eſt ieiunioꝝ:aduocat gratiam ſpiri/
tuſſancti.Oratio duritiã cordis mollit: au/
ſteritatẽ temperat:ieiuniũ dulcificat.Sicut
em̃ ſine potu nõ eſt plena refectio: ſic ⁊ ieiu/
nium ſine oꝛatione non poteſt animam per⸗/
fecte nutrire. Quid autem oratio niſi aſcen/
ſio animę de terreſtribus ad celeſtia:inquiſi
tio ſupernorũ:inuiſibiliũ deſideriũ? Abeat
diſcenſio ſęculariũ morũ quibus pręmitur
mens humana quotidie. Oratio cõiunctio
ſpirituiſancto:ſi tamen orationi intẽtus ſit

NPSõ.sa⁊.animꝰ:ſicut clamat propheta: Sitiuit in te

anima mea q; multipliciter tibi ⁊ caro mea.
Quid autẽ ſitiendũ eſt ſequitur: Vt videat
virtutem.Credite mihi ſi ad videndam ple/
nam virtutem dei: plene ſitiant animę hu/
manę ſubſtantię:nec faſtidio victa diſſimu/

ler:replebit᷑ adipe⁊ pinguedine ſpiritali.Et

ſitiens illam dei viſitationem ſenſu pꝛopꝛio
cũ ſide clamabit: Adhęſit anima mea poſt
te:ſuſcepit me dextera tua. Jeiunium iner/
tiam tollit de anima: impedimẽta carnalia
auferet.Oꝛatio vero perſeuerans iũgit deo
atq; ita gaudens aſſiſtere ſe domino gloria/
tur. Adhęrẽs autem anima mea dño incipit
ſecuritatem habere ⁊ libertatẽ:nec pauores
ſuſtinet timoris. Suſcepta anima tanto pa

trocinio dexteręe dei:quomodo poterit noce

ri ab aliqua poteſtate? Sicut ſcriptũ eſt:qð

nemo illud rapit de mauu patris: hoc pꝛe/

ſtat ieiuniũ:hoc pꝛeſtat oꝛatio.

Sermq Dominicad cimaſeptima de Ebri
CC.xxx. etat virana⸗

Sermo I

—— —

cet ꝓpitio chꝛiſto fratres chariſn i⸗
mi credã vos ebrietatis malum ve/
lut inferni foueam expaueſcere:⁊ nõ
ſolum ipſi non velitis amplius bibere: ſed
nec alios adiurare vel cogere plus qᷓ; opoꝛ-
tet accipere:tamẽ non poteſt fieri niſi ſint ali
qui negligentes qui ſobꝛij eſſe non velint:
Vos qui ſemper cõuiuia ſobꝛia exhibetis
nolite ad noſtram iniuriam reuocare: quia
nobis neceſſe eſt aliquos ebꝛioſos arguere.
Cum enim fratres chariſſimi ebꝛietatis ma/
lum ſit graue vitiũ et deo odibile: ita ꝑ vni/
uerſum mundũ a pluribus in conſuetudinẽ
miſſum eſt:vt ab illis qui dei ſᷣcepta cogno/
ſcere nolunt:iam nec putetur uec credat᷑ eſſe

peccatũ:intantũ vt in cõuiuijs ſuis irrideãt
eos qui minus bibere poſſunt:⁊ per inimicã
amicitiam adiurare homines non erubeſcũt
vt potũ amplius accipiant qᷓ; opoꝛtet. Qui
enim alterum cogit vt ſe plus q; opus eſt bi
bendo inebꝛiet: minus malũ ei erat ſi carnẽ
eius vulneraret gladio q; animã eius ꝑ ebꝛi/

etatem necaret. Et quia coꝛpoꝛa noſtra terB
rena ſunt:quomõ pluuia nimium grandis P?
diuturna ſi fuerit:terra infundit᷑ et in luuum
reſoluit᷑ vt nulla ĩ ea cultura poſſit fieri: Sic

⁊ caro noſtra quãdo abundantioꝛi potu fue
rit ineb iata: nec ſpiritalem culturã accipe⸗
re: nec fructus animę neceſſarios poterit ex/
hibere. Et ideo quomodo omnes homines
ſufficientẽ pluuiam ĩ agris ſuis accipere de⸗

ſiderant: vt et culturam valeant exercere et
de fructuum vbertate gaudere:ita ⁊ in agrg

coꝛpoꝛis hoc tm̃ deberẽt bibere qð opoꝛtet:
ne per nimiã ebꝛietatem ipſa coꝛpoꝛis terra
velut in paludem conuerſa: magis vermes
et ſerpeutes vitioꝛũ generare:qᷓ; fructus bo/
noꝛum operum poſſit afferre. Omnes enim
ebꝛioſi tales ſunt:quales paludes eſſe vidẽ/
tur. Qð enim in paludibus naſcat᷑:nõ igno
rat charitas veſtra:totum qð ibi naſcit᷑:nul
lum fructum habere cognoſcit᷑. Naſcunt᷑ ibi
ſerpentes: ſanguiſugę: Naſcunt᷑ ibi ranęet
diuerſa genera vermiũ: quę magis hoꝛroꝛẽ
poſſunt generare qᷓ; aliqͥd qð ad victum ꝓ/
ficiat exhibere. Iſtę enim herbę vel arboꝛes
queę aut in ipſis paludibus aut circa ripas

earum naſci ſolẽt:nihil vtilitatis habere vi /
dent᷑:intantũ vt in annis ſingulis incendio

cõcrement᷑. Videte quid de ebꝛietate naſci-

tur igni p̃paratur. Lales em̃ ſunt ſicut iam C

dixi omnes ebꝛioſi: quoꝛuʒ pꝛandia ducunt᷑
vſq; ad noctem:quoꝛuz cęnas lucifer videt:
qui ſtare non poſſunt: etiã cum vident᷑ eſſe
ieiuni: quoꝛũ ſenſus tardi: graues:obtuſi ⁊
quodãmodo iam ſepulti. Deniq; in ipſa fre
quẽter ebꝛietate nec ſeipſos nec alios reco/
gnoſcunt:nec ambulare valent: nec ſtare:di

cere aliquid vel audire qð ad rationẽ perti
neat oĩno non poſſunt. Frequẽter etiã vſq;

ad vomitũ ingurgitare ſe nõ erubeſcũt ⁊ ad
menſuras ſine menſura bibere. Maioꝛa em
pocula ꝓuident᷑:certa bibendi lege conten/
dit᷑:qui poterit vincere laudem meret᷑ ex cr-
mine. Inde lites ⁊ rixę naſcunt᷑:inde diuer/

ſis ⁊ hoꝛrendis ſaltationibus membꝛa toꝛ

quent᷑:inde adulteria ⁊ nõnunq; homicidia

pebisdede

Mutln

Nunadconrn
unpolventi
Nanlcus: u
uustluse
Clunenstdr
Neunminunice
ukunſw
ſocciungis.
ſenolicoge
leNqrärm
Glineypolue
hopeenns.
özmininue
ampl iyopo
Papenbus e
Nliwelitdan
Lonolssvid

tomiern
glitglesſun

elüt:pan

leaein
Mambelanea
ekocͤd
ſwggead
ademne
fickapude
Eholttangn
Canflim)
gläconnin
larerunte
Pizditi
lutonnnin
fonpe
Cunenin
dberſcn
Apeltor

dis lieint
mmngein
. nonenbeci
Scpone A
söehlueſ,
demnſan;
micnshn

W.

di Uluun
polting
niniggnin
Nalrincih,
tosdotnte
mneshommns
ſisheen⸗
antganare

geintinagn

argscann
cnponsten
magsene
eöfunshe
Cnnssain
utezcſenici
nuſatniſpe
cinnckeul
Gl. Raianii
untbinnea
mugobongi
zAnn
tenelavans
u da ns

N Be Ger. CC. xx

ꝑpetrant᷑. Et quotiens nimiũ potum acci/
piũt:tanqᷓ; i paralyſim reſoluti dũ ſuis pedi/
bus ambulare non poſſunt:fędiſſima latera
alioꝛũ manibus poꝛtant᷑ ad lectum. Et ẽ in
illis oculoꝝ caligo: vtigo: fatigatio ⁊ doloꝛ
capitis: ſuffuſio vultus: membꝛoꝛũ omniũ
tremoꝛ:animę ac mentis ſtupoꝛ. In talibus
implet᷑ qð ſcriptũ eſt: Cui vę:cui tumultus:
cui irę:cui rixę: cui ſine cã vulnera:cui ſuffo/⸗
ſio oculoꝝ? Hõne his qui moꝛant᷑ in vino:⁊
eis qui inueſtigant vbi potus fiũt ⁊ ſtudent

D calicibꝰ epotãdis.Sed illi qui tales eſſe vo/

Mattb. 25.

gishedce

1

clsiumnd

meanelni⸗
iuneſeur anl

D nuun
luair ſo:
nnten dſe
esrobtuſ

ſcginigaft

cnlios ſech
r ne ſaen

lunt miſerabiliter ſe excuſare conaſt:dicen /

tes: Ingratũ habeo amicũ meũ ſi quotiens
illum ad conuiuiũ reuocauero:potũ ei quã/
tum voluerit ipſe non dedero.Et non ſit ti-
bi amicus: qui te deo vult facere inimicũ:qͥ
tuus ⁊ ſuus eſt inimicus. Si ⁊ te ⁊ aliũ in/
ebꝛiaueris: habebis hoĩem amicũ:habebis
deum inimicũ.Et ideo ſapienter cõſidera ſi

iuſtum ſit vt te a deo ſepares:dum te ebꝛio/

ſo cõiungis. Ad extremũ tu eum noli adiu/
rare:noli cogere:ſed ĩ poteſtate illius dimit/
te: vt quãtum ſibi placuerit bibat ⁊ ſi ſe in/
ebꝛiare voluerit vel ſolus pereat ⁊ non am/
bo pereatis. O infęlicitas generis humani
q́; multi inueniunt᷑ qͥ ebꝛioſos ⁊ luxurioſos
ampliꝰ q; opoꝛtet cogũt bibere:⁊ ante oſtiũ
pauperibus petentibus vel vnum calicem
diſſimulãt dare:nec attendũt:quia illud qð
luxurioſis vident᷑ ingerere:chꝛiſtus in pau/
peribus deberet accipere qui dixit:Qõ feci/
ſtis vni ex minimis meis:mihi feciſtis. Sed
qui tales ſunt quando alios in nimio potu

ſepeliũt: pauperi elemoſynã petenti dicũt:
vage vade inante: ⁊ dabit tibi deus:⁊ vtiq;

dũ ambulauerit homo ei daturus eſt. Quid
eſt ergo qð dic̃:vade inante ⁊ dabit tibi deꝰ

niſi vade ad illum hominẽ qui habet deuz:
quia daturus eſt deus: Ac ſic oꝛe ſuo ipſe cõ
fite᷑ apud ſe deum non eſſe quo inſpirante

E poſſit erogare pauperibus. Rogo fratres

chariſſimi diligẽter: attẽdite ⁊ videte:quia
quãdo animalia ducunt᷑ ad aquam vbi ſa/
tiauerunt ſitim ſuam:etiam ſi ſupꝛa aquam
ipſaʒ diutius teneant᷑ repleta ſiti bibere no/
lunt omnino: nec poſſũt. Cõſiderent ebꝛio/
ſi ſi non peioꝛes animalibꝰ indicandi ſunt.

Cum enim animalia amplius q; eis opus ẽ
bibere nolunt:illi ⁊ duplum ⁊ triplum qᷓ; eis
expedit potum accipiunt. Et vnde triũ aut

quattuoꝛ dierum refectionẽ potuerãt ratio/

I . Dñica xvII.py trinitatis: G er. I.

nabilem habere: vno die cum grandi pecca-

to contendunt perdere potius q; expendere
pꝛopter inuidiam aut ebꝛietatem: atq; vti/

nam potum tm̃modo ꝑderent et non etiam

ipſi perirẽt. Quãtũ mali in ſe habeat ebꝛie- F
tas: rex magiſtrũ piſtoꝛum cruci apendi fe/ Geñ. 40.

cit pꝛopter inuidiam aut ebꝛietatem. Popu

lus autẽ iudęoꝛũ de quo ſcriptum eſt: Sedit Exo. 52.

populus manducare et bibere ⁊ ſurrexerunt
ludere: poſtq; vinum plus qᷓ; opoꝛtebat ac/

cepit:idola ſibi fabꝛicari fecit:⁊ ĩi honoꝛe ido
rũ idoloꝛũ cępit frenetico choꝛos ducere moa
re: diuerſis ſaltatiõibus membꝛa toꝛquere.
Herodes quoq; vbi nimio vino cõcaluit:ad Matth.14
vnius puellę ſaltationẽ ſanctũ iohannẽ ba/

ptiſtam interfecit. Quid adhuc de ebꝛietatꝭ

malo naſcat᷑: ſpũſſanctus per ſalomonẽ t⸗e-
ſtatur dicens: Uinũ inquit ⁊ mulieres apo/ Eccler⸗.
ſtatare faciũt a deo ſapiẽtes:⁊ arguunt ſen/
ſatos.Et iterum: Ne intuearis vinum quã / Mꝛouer. 23.

do flaueſcit: cũ ſplẽduerit in vitro coloꝛ eiꝰ.
Ingredit᷑ em̃ blande ⁊ in nouiſſimo moꝛde/

bit vt coluber:⁊ quaſi regulus venena diffũ
det.Oculi tui videbũt extraneas:et coꝛ tuũ
loquet᷑ puerſa. Paulus etiã apoſtolus con/
tra ebꝛietatis malum nos admonet dicens:
Nolite inebꝛiari vino in quo ẽ luxuria. Ite/ Epðbᷣ..
rum atq; iterum quid mali in ſe ebꝛietas ha
beat:eis qui illam diligunt ſanctarũ ſcriptu
rarũ teſtimonijs euidenter oſtendimus. Iun
ſalomone ſcriptum eſt: QAui amat vinum et Mꝛouer. 2r.
pinguia non ditabit᷑. Et iterum: Moli regi/ Mꝛouer. 51.
bus dare vinum:quia nullũ ſecretuʒ eſt vbi
regnat ebꝛietas:ne foꝛte bibant ⁊ obliuiſcã⸗
tur iudicioꝛũ dei:⁊ mutant cauſam filioꝛum
pauperum. Item hic ait: Operarius ebꝛio/ Ecei. 19.
ſus non locupletabit᷑.Et iterum: Vinum ſi Ecẽi.ʒi.
bibas moderate eris ſobꝛius. Itẽ illic: Vi/ Abi. S.
num in iocũditatẽ creatum eſt:non in ebꝛie/
tatẽ ab initio.Exultatio animę et coꝛꝑis vi-
num moderate potatũ: ⁊ ſanitas coꝛpoꝛis ?⁊
animę. Vinũ multũ potatum:ebꝛietatt ani⸗
moſitas:impꝛudẽtis offenſio:minoꝛans vir/⸗
tutẽ ⁊ faciens vulnera. Sed quãdo iſta ſug/ G
gerimus foꝛte iraſcunt᷑ contra nos ⁊ murmu
rant ebꝛioſi:⁊ q́;uis non deſint qui iraſcunt᷑:
deo tamẽ pꝛopitio multi erunt qui libenter
ſalubꝛe conſiliũ audientes: de iſto tam gra/
ui peccato per dei miſericoꝛdiã liberabunt᷑.
Ipſi tñ qͥ ↄtra coalumna et amicã ſuã ebꝛie/
tatẽ loquẽtibꝰ iraſcunt᷑: libera a nobis voce
audiãt:qꝛ quicũq; ebꝛioſus pencri⸗ de ißa
4

Bancti Auguſtini de tempoꝛe

adiurare vel cogere voluerit:et pꝛo ſe et pio et verecundia ſit vobis:quare non poteſtis

non egerit ſed vſq; ad mortem ſuam in ipſa illis i die iudicij reus erit. Et quia qð peius nengit
ebꝛietate pmãſerit: in ęernum pꝛofecto pe eſt:aliqui etiam clerici qui hoc deberẽt pꝛo⸗ nos .
ribit:quia non mentit᷑ ſpũſſanctus:per apo hibere: ipſi cogũt bibere aliquos plus q; ex ſendell
1. Corj.6. ſtolu dicens: Meq; ebꝛioſi regnum dei poſſi/ pedit. Amodo incipiant ſeipſos coꝛrigere ſutn 1
debũt. Et ideo quicũq; ſunt ebꝛioſi: melius et alios caſtigare:vt cum ante tribunal xpᷣi heſmne,
faciunt vt non nobis ſed ſibi potius iraſcan venerint: nec de ſua nec de aliorũ ebrietate atnnin
tur:⁊ cum dei adiutoꝛio de luto fecis ſe exruu incurrant ſuppliciũ. Sed magis dũ ⁊ ipſi ſe irnu
tiant: vel de cloaca ebꝛietatis: dum adbuc emendꝗãt ⁊ alios caſtigare non ceſſant:per- gicſetan
tempus penitendi eſt feſtinent quanta poſ/ uenire ad eternum pręmium mereant᷑. Et il ſonnßn
ſunt celeritate deo auxiliante conſurgere: et lud ante omnia rogo: ⁊ per tremendũ diem bporſan
totis animę viribus cum ꝓpheta ſupplican / iudicij vos adiuro:vt quotienſcunq; vobis Arefſle
Ps. 68. tes domino dicant: Eripe me de luto vt nõ inuicẽ còuiuia exhibetis:illã fedam cõſuetu Aſrenpli
Abi.5. inhęream. Et illud: NHon me demergat tem / dinem per quã grandi menſura ſine menſu⸗ Pun leluu
peſtas aquę: neq; abſoꝛbeat me pꝛofundum ra tres homines aut volentes aut inuiti ſo/ ſoneginpee
neq; vꝛgeat᷑ ſuꝑ me puteus os ſuum. Ebꝛie/ lebãt bibere:tanq; venenum diaboli de ve⸗ ſertaunn
tas em̃ quaſi inferni puteus quoſcũq; ſuſce/ ſtris cõuiuijs reſpuatis: quia iſta infelix coͤ⸗ oleinaup
perit niſi digna ſubuenerit pęnitẽtia: ⁊ emẽ ſuetudo adhuc de paganorũ obſeruatione Euunſ
datio fuerit ſubſecuta:ita foꝛtiter ſibi vendi remanſit. Et quicũq; hoc in ſuo cõuiuio aut Aubbbꝛsan
cat vt eoſdem ipſos de inferni tenebꝛoſo pu alieno fieri acquieuerit: diabolo ſe ſacriſi- mu ſobln o⸗
teo ad charitatis vel ſobꝛietatis lucem redi/ caſſe nõ dubitauerit. De qua bibitione non eerek, G
re ſine pęnitentia non ꝑmittit.Sed hic ante ſolum anima occidit᷑:ſed etiã coꝛpus debili enigreges
omnia intelligere et ſeire debemus:quia nõ tat᷑.Sed credo de dei miſericordia ꝙ ita vo/ deo ppltio⸗
vna die efficiunt᷑ homines ebꝛioſi: ſed cum bis inſpirare dignabit᷑:vt tã lugendũ ⁊ etiã beierwotoc
paulatim adiurantibus et cogentibus cru/⸗ erubeſcendum malũ ita vobis in horrorem deſniſeytet
deliſſimis inimicis potiuſq; amicis:per ſin / veniat:vt illud nunq; fieri permittatis: ſed ſhrianeſind
gulos dies ſingulos ſibi aut binos calices quod in illa ebrietate periturũ erat:in pau/ ſoteingen
ad potum conſuetudinariũ addunt. At vbi perũ refectionẽ proſficiat:preſtante domino ntes Qui
boc in vſum miſerint: ita eos ipſius ardoꝛ noſtro Jeſu chriſto: Qui cum patre ⁊ ſpiri- nmninist
ebꝛietatis occupat vt illos ſemper ſitire com tuſancto viuit ⁊ regnat deus in ſecula ſęcu/ nöana
hH pellat. Sed qui ſe de hoc malo deſiderat li/ lorum: Amen. “ñG fmrdens
berarcrgudmns ſibi õõ potũ Aitigonn
addendo ad ebꝛietatis tenebꝛas ꝑuenit: ita n eaden ini ohrippate . May
paulatim ſubtrahendo ad ſobꝛietatis lucẽ Knnda ac de ehrietate Serno ell
redeat. QAui ſi ſemel totum qð amplius acci — — —–— CC. XXII. nnann
piebat ſubtraxerit: vbi nimia ſiti cęperit ex/ Requenter charitatem veſtram: fra ene 8
ardeſcere cum grandi amaritudine clamat Vtres chariſſimi: paterna pietate am/ 1 erin
7 dicit: Malle ſe moꝛi qᷓ; ſibi bibendi vel in/·V monui: vt ebrietatis malum tanq́; “ nnat
* eebꝛiandi conſuetudinẽ tollere: HMec attendit Oinferni foueam vitare vel fugere deberetis. la
ꝙ tolerabilius erat illi ĩ carne moꝛi q; in ani- St licet apud plures ꝓficeret caſtigatio ; ziune⸗
ma per ebꝛietatem interfici. Et ideo vx. ee Imulti tñ ſunt qui nec deum timent:nec eos aun
ardoꝛem nimiũ patiatur: ⁊ de tam graui ma / qui honeſti ſunt vel ſobrij reuerent᷑ ⁊ tamẽ ann
lo quod patitur liberet᷑: ſicut iam dictu eſt: bibunt vt interdum neceſſe habeant viſce/ och
per interualla dierum ſibi aliquid de nimie⸗/ ra nimio potu plena ꝑ vomitum relaxare: verkſli,
tate potus ſubtrahat quouſq; ad rationabi et tanq; fractę ⁊ naufragę naues:ita ipſius hanliu
lem bibendi conſuetudinẽ redeat. Qui hoc ebrietatis fluctibus fatigantur vt nec vbi eunniit
ita vt diximus ꝑ partes ſubducere voluerit: ſunt recognoſcant:⁊ dicere aliud uel audire Achd
⁊ de ebꝛietate liberabit᷑: et ilam intolerabi/ quod ad rationem pertinet omnino nõ va/ ennerl.
J lem penam non patiet᷑. Ergo fratres chariſ/leant. IJllud vero quale eſt qð ipſi inſęlices ſanlust
ſimi dũ hęc ſuggero: me abſoluoupud deũ. ebrioſi qñ ſe nimio vino ingurgitant nident ſcuu⸗
Quicũq; me audire cõtempſerit: ⁊ ad bibẽ 2zt vituperant eos qui rõnabiliter hoc tm̃ qð dulent
dum pꝛonus fuerit: vel in cõuiuio ſuo alios ſufficit bibere volũt:dicẽtes eis:Erubeſcite uanl
twun⸗

ahist

pei
ei ⸗
dlsqzer
connger⸗
buntipi
chnent⸗
düriplie
ſantpen⸗
nk.Ei
ndäͤ dien.
inq wobis
n cöſten
nement⸗
inuitiſo⸗
bolideye⸗
ſenatione
duinioavt
ſe ſati⸗
itionenon
pos debll
agla,
ndüteni
1bonoren
ittansſol
mmpan⸗
ntedomino

Ber. C.xxxXII. Dñica xvVII. pꝰ Trinitatis: S

P B3. 140.

bibere quãtum nos. DLicunt em̃ eos nõ eſſe

viros.Et videte miſeriã ebꝛioſoꝛũ. Se dicũůt
eſſe viros qui in ebꝛietatis cloaca iacent: et

illos non dicunt eſſe viros qui honeſte ⁊ ſo/

bꝛie ſtant. Jacẽt ꝓſtrati ⁊ viri ſunt:ſtant ere

cti ⁊ viri non ſunt? Tlictoꝛ ebꝛietatis vitupe

rat᷑:⁊ victus ebꝛietate laudat᷑. Irridet᷑ ſobꝛiꝰ

qui et ſe ⁊ alios poteſt regere:et nõ irridetur

ſimo non plangit᷑ ebꝛioſus qui nec ſe nec ali/
B os poteſt agnoſcere.Solent ebꝛioſi ita ſe ex/
cuſare velle vt dicant: ꝑſona potens me coe

git vt amplius bibam: ⁊ in cõuiuio regis nõ
potui aliud facere. Ad excuſandag excuſa-

tiones in peccatis iſta ᷣtendimus: ⁊ qð im/
plere nolumus non potuiſſe nos dicimus.
Nolle in culpa eſt noſtra et nõ poſie pꝛeten/

dit᷑. Etiam ſi ad hoc veniret᷑:vt tibi diceret᷑:
Aut bibas aut moꝛieris:melius erat vt caro

tua ſobꝛia occideret᷑ q; ꝑ ebꝛietatem anima

net ſnH

ſculs ſer

ebrietategn
I (NGX.
.

Veſamft
gictate n
Aum ng
edeberels,
igeno:
—R

t r tane

ennt ie⸗
n ſclarate
grla hhius
ttaſt
dvel dit
ninond n
i nſeſins
Ninnten
ghoe inc⸗
Enbeiin
nporſt

moꝛeret᷑. Sʒ excuſatio iſta falſo obijcit. YPi
enim reges ⁊ quicũq; ſunt alij potenies: qa
deo ꝓpitio ⁊ chꝛiſtiani ſunt ⁊ pꝛudẽtes ⁊ lo⸗/

bꝛij:⁊ toto coꝛde deum timẽtes:ſi te viderẽt

deſniſſevt eis nõ acquieſcas pꝛo timoꝛe dei

ĩiebꝛiari: ſi tibi ſð hoꝛa videant᷑ iraſci:poſtea
vo te in grandi admiratione ſuſcipiunt di/
centes: Quãtum cum illo egimus: quantis
eum minis ⁊ terroꝛibus fatigauimꝰ:et tamẽ
nunq; eum a ſobꝛietate ſeparare potuimus.
Nam ⁊ deus qui te videt per eius amoꝛẽ in
ebꝛiari non velle: ipſe tibi gratiã etiã illoꝛuʒ
dabit qui te vt amplius biberes videbant᷑
hoꝛtari cogere. Hemo dicat fratres chariſſi⸗
mi: ꝙ in iſtis tempoꝛibus martyꝛes nõ ſint:
quotidie martyꝛes fiunt. Martyꝛ em̃ teſtis
interpꝛetat᷑. Quicũq; &̊ ꝓ veritate teſtimo/⸗

niũ dederit:⁊ omnes cauſas cum iuſticia in/
dicauerit: quicquid ꝓ teſtimonio veritatis

vel iuſticię ꝑtulerit:totũ ei dominus ꝓ mar/
tyꝛio computabit. At ſic et ille qui ebꝛietati

reſiſtit: ſi cũ dei adiutoꝛio ꝑſeuerare volue/
rit:⁊ ꝓ ipſa ille aliquas ꝑtulerit tribulatio/

nes:omnia ei dominus ad martyꝛij gloꝛiaʒ

Creputabit. Velim tamẽ ſcire fratres chariſſi/

mi: cuʒ dominus habet plures ſeruos ſi vel
vnum ex illis velit fieri ebꝛioſum. Sine du/
bio nullus tam malus qui hoc voluerit ali2-
quãdo aut velit.Et qua fronte:qua conſciẽ/

tia qui ſeruũ non vult habere ebꝛioſum:ipſe

vult ebꝛioſus ſieri? Ecce de donis dei tu ha/

bes ſeruum:⁊a te habet deus ſeruum: quali/

ter vis vt tibi ſeruiat ſeruus tuus: taliter et

iuſtum tibi videtur vt tu habeas ſeruum ſo/

bꝛium: ⁊ deus habeat ebꝛioſum: ac ſic te di/

gnum iudicas:cui ſeruus ſobꝛius ſeruire de
beat: Heęc ergo fratres chariſſimi diligenter

attendite ⁊ conſiderate:quia non eſt iuſtum

vt faciamus deo qð nolumus nobis fieri.
Foꝛte dices: Quomõ deo facio qð mihi ſie

ri nolo? Aut quõ tibi non placet ſeruũ ebꝛi/

oſum habere: et tu non vis ſobꝛius deo ſer
uire? Ideo enim chariſſimi tanta infęlicita⸗ D
te ſe inebꝛiant homines: quia putant ebꝛie
tatem:aut paruum:aut nulluʒ peccatũ eſſe.
Sed pꝛo iſta ignoꝛãtia maxime ſacerdotesi

die iudicij reddituri ſunt rationẽ:ſi cõmiſſis

ſibi populis: quę vel quanta mala de ebꝛie-
tate naſcũt᷑ aſſidue noluerint ſᷣdicare. Qui
ergo credit ebꝛietateʒ eſſe paruum peccatü:
ſi ſe non emẽdauerit: ⁊ pꝛo ipa ebꝛietate px-
nitentiaʒ non egerit cum adulteris ⁊ homiꝰũꝰÿßl
cidis ęterna ſine remedio illum pęna crucioa
bit: ſᷣm illud quod ipſi bene noſtis beatum

er. II.

tu ſeruire deo tuo debes. DNic mihi rogo te ſi

apoſtolũ pꝛędicaſſe: Meq; inquit foꝛnicarij: 1. Cor..6.

neq; idolis ſeruiẽtes:neq; molles:neq; maſ-

culoꝛum cõcubitoꝛes:neq; auari: neq; adul-

teri: neq; ebꝛioſi regnum dei poſſidebunt.

lis ſeruientibus: ⁊ maſculoꝛũ concubitoꝛibꝰ

⁊ adulteris iunxit:t ilud:Molite inebꝛiari Ep

vino in quo eſt luxuria. Et ideo deſiniat ac
deliberet vnuſquiſq; apud ſe ebꝛietatẽ gra/

ue eſſe peccatũ:et tũc aut nunq; aut difficile

eum ebꝛietas poterit ſuperare.Cuʒ em̃ non
ſolum in futuro ſęculo pꝛopter ebꝛietatem
toꝛquẽdi ſunt homines: ſed etiam in pᷣſenti
per ipſam ebꝛietatem multis frequenter in/

firmitatibus fatigant᷑ vel moꝛbum coꝛpoꝛis

ANligdete ebꝛioſos cum foꝛnicatoꝛibus ⁊ ido

5.5.

timeant qui de animę ſuę ſalute non cogi,·

tant: Oculoꝛum ſuffuſionem atq; caliginẽ:
capitis vertiginem et membꝛoꝛũ tremoꝛem

etiaʒ clericis dicimus: quia quod peius eſtt

expaueſcant qui inferni ſupplicia non foꝛmi/
dant.Et hęc quidem non ſolum laicis: ſed

multi ſunt etiam maioꝛis oꝛdinis clerici:

qui cum alijs ſobꝛietatis bonum deberent

iugiter ſdicare: non ſolum hoc non faciũt:
ſed etiam et ſe alioſq; inebꝛiare non erubeſ/

cunt nec metuunt. Sed agnoſcant ⁊ doleãt

quicũq; tales ſunt: quia ſi ſe noluerint emẽ/

dare: ⁊ pꝛo ſe et pꝛo alis neceſſe eſt eos ęter--
na ſupplicia ſuſtinere. Ilud vero quale eſt
iam trãſacto cõuiuio expleta ſiti cĩ amplius

SBancti luguſtini de tempoꝛe

bibere non poſſint nec debeant: tunc quaſi
nouelli:quaſi ⁊ qui ipſa hoꝛa ſuperuenerint
diuerſis nominibus incipiunt bibere: non
ſolum viuoꝛum hominũ ſed etiam angelo/
rum ⁊ reliquoꝛũ antiquoꝝ ſanctoꝛũ:eſtimã/
tes ꝙ maximũ illis honoꝛem impendant ſi
ſe in illoꝛũ nominibꝰ nimia ebꝛietate ſepeli/
ant: ignoꝛantes ꝙ nullus tam grauẽ iniuriã
ſanctis angelis vel ſanctis hominibꝰ agno/
ſcitur irrogare q; illi qui in eoꝛum nominibꝰ
bibendo per ebꝛietates ſuas animas ꝓban/
FCetur occidere. Sunt em̃ aliqui qui ſola ex cau
ſa aliqua ſalſa cibaria ſibi oꝛdinant fieri: vt
ꝑ ipſã ſalſitudinẽ nimia ſe poſſint ebꝛierate
obꝛuere. Heęc em̃ ſi pagani qui deum igno/
rant faciunt: nec mirandũ eſt:nec mimis do/
lendum: quia ⁊ in deo ſpem non habent: er
antiquã parentũ ſuoꝝ ↄſuetudinẽ ſeruant:

1. Petri. 2. Chꝛiſtiani o quos deus de tenebꝛis duxit

ad lucem: de moꝛte vocauit ad vitã:quibus

omnes ſcripturę clamant ebꝛietateʒ fugere:
ſobꝛietatẽ diligere: quare turpiſſimas illo/

rum ebꝛietates comitant᷑:de quoꝛum ꝑfidia

liberari per dei miſericoꝛdiaʒ meruerũt:? Et

ideo rogo⁊ ꝑ tremendũ diem iudicij vos ad
iuro: ⁊ vt quãtum poreſtis ebꝛietatis malũ
auxiliante deo fugiatis:⁊ iã vobis incipiat
verecũdũ eſſe qð hucuſq; gentibus ⁊ paga⸗
nis in ebꝛietatis turpitudine vos voluiſtis
ſiłes exhibẽé. Et ideo qꝛ deo ꝓpitio illis dilſ⸗/
ſimiles eſtis ĩ fide:ſimiles eſſe ĩ ebꝛietate pe/
nitus nõ debetis: Quia etiã ſi reliqua pecca
ta chꝛiſtiani nõ admittũt:ſola eos ſi frequẽſ
fuerit ebꝛietas ⁊ emẽdatio ac pęnitentia nõ
ſubuenerit:in inferni pꝛofunda pſcipitat:ſᷣm

n. Corj.6. illud quod iam dictum eſt: Meq; ebꝛioſi re/

gnũ dei poſſdebũt.Sed dicet aliquis: Ego
regnum dei nolo: ęternã requiẽ tm̃ obtinere
deſidero. Hemo ſe decipiat fratres: Duo
enim loca ſunt:⁊ tertius nõ eſtvllis.Qui cũ
ryo regnare non meruerit:cũ diabolo abſq;
S dubitatione vlla peribit. Ad extremum qui
amico ſuo nimiũ ꝓpinat:in anima efficitur
inimicꝰ:coꝛpus quoq; eius debilitare ⁊ ani/
mã pꝛobatur occidere.Melius erat vt illud
36 vna die plus eum bibere coegit qᷓ; expe/
it:p duos aut tres dies ipſum amicũ ad cõ
uiuiũ reuocaret ſuũ:⁊ vnde vna die eum ni/
miũ bibendo debilitauerat: ipſum in alijs
diebus ſufficiente potu reſiceret:nec potum
ille perderet:nec amicũ deciperet. Aut certe
qð eſt melius:quicquid nimio potu ꝑditum

erat gula: pauperibus daret᷑ in elemoſynã:

vt ⁊ caro rationabiliter bibendo reficeret᷑: ·

miſericoꝛdiã pauperũ aię redemptio pꝛę/

pararet᷑.Et nos quidẽ iſtaʒ caſtigationẽ nõ

ꝓpter eos qui ſunt honeſti ⁊ ſobꝛij diximꝰ:

quia cum dei ſubſidio multos nouimꝰ par⸗

ca et ſobꝛia conuiuia pᷣparare. Et ideo vos

qui ꝓ dei amoꝛe hoc tm̃ ſumit qð opoꝛtet:

7 qð ebꝛioſis in terra perdit᷑:a vobis per ele/

moſynam in celo reponit᷑. Non vobis ſuffi/

ciat ꝙ vos honeſti ⁊ ſobꝛij eſtis:ſed quãtum

poteſtig ita caſtigate et coꝛripite ebꝛioſos:

vt eis nunq; liceat vobis ſſentibus ampliꝰ
bibere qᷓ; opoꝛtet:vt dum ⁊ ipſi ſobꝛietatem
diligitis: ⁊ alios per veſtrã admonitionẽ ab
ebꝛietatis perditione reuocatis: non ſolum
pꝛo veſtra ſed etiã pꝛo alioꝛũ ſalute duplicia
vobis pꝛęmia in ęterna beatitudine ſpare/

tis. Et illud q; lugendum ⁊ erubeſcendũ eſt qh

fratres chariſſimi: ꝙ dicunt aliqui ruſtici qñ
aut vinũ habuerint aut alia ſibi pocula fece
rint:q̃ſi ad nuptiale conuiuiũ:ita ad biben/
dum vicinos vel ꝓximos ſuos inuitare vt
eos per quattuoꝛ aut duos dies teneant et
nimia ebꝛietate ſepeliãt:et tãdiu ad domos
ſuas de illa lugenda potatione non redeãt:
donec omnẽ potum quẽ ille qui eos inuita-

uerat:habuit:pexpendat:et vnde ſe vel per

duos aut tres mẽſes cum omni familia ſua
rationabiliter reficere potuit: quattuoꝛ aut
duobus diebus dolenda aut erubeſcenda
bibitione cõſumat. Ergo fratres chariſſimi
dum hec humiliter ⁊ cum grandi charitate ꝓ
ſollicitudine patna cõmoneo:abſoluo apud
deum conſcientiã meam. Qui vᷣo me liben/
ter audierit ⁊ ſideliter qð ei pꝛedicatũ eſt im/
plere voluerit: habebit pꝛęmium ęternum.
Qui aũt ↄtempſerit:timeat ne ei ęternũ ne/
ceſſe ſit ſine vllo ſine ſuſtinere ſupliciũ.Sed
credimus de miſericoꝛdia dei ꝙ ita oẽs ebꝛi-
oſi de ebꝛietatis malo ad bonuʒ ſobꝛietatis
funt per dei gratiã redituri vt ⁊ nobis gau/

dium faciant ⁊ ipſſi fęliciter ad ęternum ꝑue/

nire mereant᷑ pꝛemiu: Amen.
(Item in eaqẽ dominica alius ſer⸗
o factus ad fratres in heremo: qᷓ

.
7„

xxxiii.

¶ Feria quarta quattuoꝛ tempo2ũ
occurrentiũ poſt feſtum exaltatiõis

inter ſermones ad eoſdem habetur

leniczütlu

fholttbiten

iepoſtoli⸗

Cormaſsdo⸗

ylſcänscn
4,Sfloanbulate

(y Minnisane

eldaunelun
beten Bäih
Efugiesmand

obabedist
bhetioſcente.
ſlileſoad

uuolletufte
9. Dorse
Eexotenebris

(c(eno potes

aünplls, ,An
benücen

eenmm Ne

hnnsekt
Aliigtdüm⸗

inſuain
Teniruen

Ulhnsensno

lecsſennorr

((gerodei
Woniramn⸗

liri ltne
iiiiſeenr⸗
mugnlits

„

fülanei

Aueg baami

lich htni⸗
r un nn
Mhnte ur
Ufligannt
tindigus
Uteche

4

2. er. CC. xXXIII. Feria IIII. quattuoꝛ tpm: S. er. f.

ciꝛn ſancte Crucis:de eo qð ſcriptum eſt

2 nõ habent vbi ponat. Vide ergo: Dimitte
rog⸗ ün euggelio! bm Mattheũ:Ecce vnd qð tenes:⁊ accipis qð queris. Dimitte tem/
wnen WNattd. 19. accedẽs ait illi: Mogiſi er bone ⁊c̃. poꝛalia ⁊ caduca: ⁊ accipies ęternã ⁊ ppetuã
dion Sermo = — vitã. Dimitte terrena: ⁊ accipis cęleſtia. Ait C
n CC.XXXIII. rl aut quidã ad ieſum: Magiſter bone qᷣd bo/ Wanb1,.
. A Qminus acredẽptor noſter in euan ni faciã: vt habeã vitã cternã? VUtiq; qui di /

gelio ſuo loquit᷑ dicẽs:Cũ doꝛmirẽt cebat:quid boni faciã: vitã ęternã deſidera⸗

pon. Wattbs. N A. D .
mhomies venit inimicꝰ ⁊ ſuꝑſemiauit bat: ſed plus amabat qð tenebat. Vidit do

peree

Nsucf ʒziʒania. Inimicus:in ſigura homo dictꝰ eſt. minus occupatas manꝰ:dare vult:⁊ nõ ha/
linn Epö. 5. Audi apoſtolũ dicentẽ: Fuiſtis aliqũ tene- bet vbi ponat. Oecupatę ſunt manus acc
Nicſaese:. beꝛꝛx:nũc aũt lux in dño. Audi homo. Mõ em pientiũ.Dicit em̃ tibi dñs: Vade vende oĩa Abl.s.

Samps

ille dedit tibi tenebꝛas: qui dedit tidi luceʒ.
Auo vadis homo:quo traheris?QAuid cõö/

2 da paupibus:et pone illa ĩ cęlo:qꝛ in terra

impediũt. Quid times o hõ dare pauꝑibꝰ

umen cupiſcẽtias carnales ſectaris:quãdo audis: Mõ pꝑdes ea: ſed ſeruant᷑ tibi in celo. NHõ vt
ſoln. Sat.S. Spũ ambulate ⁊ cõcupiſcẽtias carnis noli / pdas iuſſi dicit dñs:ſed vbi ponas ſuggelli.
dupic Zacharie.I. te ꝑſicere: Audi potius dominũ dicentẽ: Cõ Poſt hec habebis hõ theſaurñ non in terra
Nõ.3ʒ3. uertimini ad me ⁊ cõuertar ad vos. Accedi/ periturũ:ſed in cęlo ꝓꝑmanſurũ.Aliqñ venit
e gpare te ad eum ⁊ illumiamini:⁊ facies vre nõ eru / homini tribulatio: venit timoꝛ damni. Ti⸗/
encüchb beſcent. Audi homo. Si receſſeris a deo:nõ mes o homo vt nõ pecuniã tuã ꝑdas:times
mutiag eeffugies manũ eius. Si aũt ad eũ acceſſert: ne argentũ tuũ gdas: times ne poſſeſſionẽ
dalfte ilico habebis eum qꝛ nuſq; recedit. Audi ꝓ/ tuã perdas:et nõ times ne tu ipſe totus pe-
ubben NPs.iʒs. phetã dicentẽ: Si aſcẽdero in celũ tu illic es: reas? Pꝛo hoc dicis falſum teſtimoniũ: pꝛo
ultale ſf deſcẽdero ad infernũ ades. Abi ergo nõ ẽ hoc mentiris ⁊ rapis aliena: pꝛo hoc iuras ⁊
teneanc deus quẽ tu fugis? Malus es tu: qui bonũ piuras qð oĩno lex vetat. Nonne cũ hęc oĩia
Adons fugis.Aoꝛs es tu:qͥ vitã fugis. Inuoluere facis:totus fęnũ es:totus ſtipula: totus pa
dnfeteit te vis tenebꝛis:vbi te abſcondas: ſed ilum lea:⁊ nõ times ne totus ardeas? Semꝑ tur/
olnuns latere nõ potes:cuiꝰ oculi omia vident. Aitr bata eſt aia tua amoꝛibꝰ ſęculi. Dic: Quare Ps. 41.
eſeyelpe Bo.s. aũt apłus: Quẽ fructũ habuiſtis tũc ĩ illis: triſtis es aia mea:⁊ qᷓre cõturbas me: Auarꝰ
umluſu in quibꝰ nũc erubeſcitis: Sequit᷑ vox iudi / ꝓ auro ſuo habet triſticiã: patit᷑ tribulatio/
mman WMattb. 25. cis dicens: Ite maledicti in ignem ęternũ: nẽ: habet picula fuoꝝ:piculal latronũ. Aua-
tubeſcenen qui paratus eſt diabolo ⁊ angelis eiꝰ. Ergo rus amat aurũ pluſq; aiaʒ ſuã: tu chꝛiſtiane
