ſſit dDdiſcipulis reſpõdentibꝰ: rurſuſq; dño inter · Quid miraris:qꝛ pauloañ beatꝰ:poſtea ſa-/
tnan Mattb.ib. rogante ⁊ dicẽte: Vos aũt quẽ me eſſe dici thanas? Attẽde cãm qre beatꝰ:Quia ñ tibi Matth.ꝛe.
un 4 tis?: Reſpõdit petrus:Tu es xpᷣs filiꝰ dei vi / reuelauit caro ⁊ ſanguis:ſᷣ pr̃ meꝰ qͥ ĩcelis ẽ.
— ni. Vnus ꝓ multis dedit reſpõſuʒ:vnitas i Jõ beatꝰ:qꝛ tibi ñ caro ⁊ ſanguis reuelauit.
amnſin 0 multis. Lũc ei dñs ait:Beat?ꝰes ſymon ba- Si em̃ caro ⁊ ſanguis h̊ tibi reuelaret ð tuo:
fwind . riona: qꝛ nõ reuelauit tibi caro ⁊ ſanguis: qꝛ vo nõ caro ⁊ ſanguis tibi reuelauit: ſᷣ pr
ignug 4 H pater meꝰ qͥ eſt in celis. Deinde addidit:Et meqᷣ ĩ cęłẽ:ð meo nõ ð tuo.Quare ð meos
= . ego dico tibi. Lanq; diceret: Quia tu dixi · Quia oia ꝗᷓ hʒ pr mea ſũt.Ecce audiſti cãʒ: Job.ic.
S ſti mihi:Tu es xpᷣs filiꝰ dei viui: et ego tibi: qdre beatꝰ:⁊ q̃re petrus.Quare aũt illud qi
Se Xu es petr. Symon quipe ante vocabat᷑. hoꝛreſcimus⁊ repetere nolumꝰ: Auare:niſi
rtt Hhoc aũt nomẽ ei vt petrus apellaret᷑ a dſdño quia detuo: MHon em̃ lapis ꝗ dei ſunt:ſed ꝗᷓ
artiſ⸗ eimpoſitũ ẽ: ⁊ ;̊ vt ea ſigura ſigniſicaret ecclle ſũt hoim:Hoc intuẽtes nos ecclię membꝛũ: B
nen ſiã. Quia em̃ xpᷣs petra: petr' pls xpianuus. 5 =

Sancti Auguſtini de verbis domini

diſcernam qͥd de dei:quid de nf̃o. Tũc em̃ meritoꝝ nr̃oꝝ:ſed voluntariã. Pluuiã ́̊ vo demed

ſentiã regẽtis ſine vlla cunctatiõe deſiluit

ferret᷑ a te. Quid tibi dictum eſt: qͥd audiſti

nõ titubabimꝰ:tũc in petrã fundabimur:fi/ luntariã ſegregãs deꝰ heęreditati ſuę:eteniʒ ka
xi ⁊ ſtabiles erimꝰ aduerſus ventos:imbꝛes infſirmata eſt:tu vo ꝑfeciſti eã: qꝛ pluuiã vo 1mgn
flumina: tẽptatiões videlicʒ ſᷣſentis ſęculi: luntariã ſegregaſti:nõ attendens hoim me⸗ nsttep,
Illũ tamẽ videte petrũ: qui tũc erat figura rita ſed tuã gratiã ⁊ miſericoꝛdiã. Infirma⸗ narelit
veſtra: Modo fidit:modo titubat:mõ ĩimoꝛ ta eſt ipſa hereditas: ⁊ agnouit ſe infirmã ſulie
talem cõfitet᷑: mõ timet ne moꝛiat᷑. Pꝛoinde in ſe:vt firma eſſet in te.Hõ firmaret᷑:ſi non jeuouttt
qꝛ eccłia xpᷣi habet firmos: habet ⁊ iſrmos: infirmaret᷑: vt abs te ĩ te ꝑficeret᷑. Uide hu/ mecort
nec ſine firmis põt eẽ: nec ſine infirmis. VHnñ ius infirmitatis poꝛtiũculã. Paulũ vide in Hidiun
Ro. 15. dicit aplus paulꝰ:Hebemꝰaũt nos firmi in / firmatũ qui dixit: Hon ſum idoneus vocari i. Corj.r75. liiek
tfirmoꝝ onera ſuſtinere. In eo ꝙ dixit petrꝰN: aplus: qꝛ ꝑſecutus ſum eccliã dei. Quare g̊ gütum
Matthᷣ.is. Tu es xpᷣs filius dei viui: firmos ſigniſicat. aplus es? Sꝛatia dei ſum id qð ſum. Nõ ſũ Gheine
In eo aũt qð trepidat ⁊ titubat ⁊ xᷣm pati idoneꝰ:ſed gr̃a dei ſum qð ſũ. Infirmat eſt lastuci
nõ vult moꝛtẽ timẽdo:vitã nõ agſcẽdo:infir paulus:tu vo ꝑfeciſti eum. Jam vo qꝛ gra⸗ cicls
mos eccłię ſignificat. In illo gvno aplo:id ẽ tia dei eſt qð eſt: vide quid ſequat᷑: Et gra/ lüamoe⸗
petro in oꝛdine aploꝝ pᷣmo ⁊ pᷣcipuo in quo tia eius in me nõ fuitvacua:ſed plus omibꝰ nntenoga
ſigurabat᷑ ecclia:vtrũq; genus ſigniſicandũ illis laboꝛaui. Vide ne ſᷣſumptione ꝑdas: ipid
fuit:id eſt firmi ⁊ infirmi: qꝛ ſine vtroq; nõ ẽ qð ĩfirmitate meruiſti. Bene hoc bene:Nõ deſrote
Wanb.14. Eccleſia. Hinc eſt qð mo lectũ eſt: Dne: ſum idoneus vocari aplus:gratia eius ſum Kuger
7 ſi tu es:iube me venire ad te ſuper as ſum: ⁊ gfa eius in me nõ fuitvacua.Oia antecn
aquas.Si tu es:iube me. Mõ em̃ poſſum optime:Sʒ plus illis omibꝰlaboꝛaui:Qua Augein
hoc in me: ſed in te. Agnouit qͥd ſibi eſſet a ſi tibi cepiſti tribuere:qð pauloante deo de/ nmugeef
ſe: qͥd ab illo cuiꝰ volũtate credidit ſe poſſe: deras.Agnoſce ⁊ ſequere.Mõ ego autẽ:ſed Dcectie
qð nlla infirmitas hũana poſſit. Ergo ſi tu gratia dei mecum. Bene infirme firmiſſime ſcorei
es iube:qꝛ cũ iuſſeris fiet.Qð ego nõ valeo eris exaltatꝰ:qꝛ nõ es ingratus: Tu es idez ſihengf
ſſumẽdo:tu potes iubẽdo.Et dñs:veni ipſe paulus:in te paruus: in dño magnus. benner
inqᷣt.Et ſine vlla dubitatiõe petrus ad ver · Tu esqͥ ter dñm rogaſti vt ſtimulus carnis nenet
bũ iubẽtis: alibi ad ſᷣſentiã ſuſtentãtis: ad angelus ſathanęa quo colaphiʒabaris au/ W r

in aquaſ:⁊ ambulare cępit. Potuit qð dñs:

E md cchi. Potun⸗ quãdo hoc petiſti? Sufficit tibi gratia mea: 2. Con.i-⸗
Epb.ʒ. Nõ in ſe:ſed ĩ dño. Fuiſtis em̃ aliqñ tenebꝛę:

na virtꝰ in infirmitate ꝑficit᷑. Eteni infrrma,⸗

nũc aũt lux:ſed in dño. Qð nemo poteſt in
paulo:nemo in petro: nemo ĩ alio vllo apo/
ſtoloꝝ:hoc põt in dño. Ideo bñ paulꝰ vtili
ter ſe cõtemnẽs:illũ cõmẽdãs:nũquid pau/
lus inqᷣt pꝛo vobis cruciſixus eſt:aut in no/

tus eſt:tu vo ꝑfeciſti euʒ. Sic ⁊ petrꝰ: Jube
me inqt venire ad te ſuꝑ aquas: homo au/⸗
dio:ſᷣ̊ nõ hoieʒ rogo. Jubeat deꝰ hõ vt poſ⸗
ſit:qð nõ põt hõ. Veni inqᷣt.Et cepit ambu
lare ſuꝑ aqs:⁊ potuit petrus: qꝛ iuſſerat pe/

mine pauli baptiʒati eſtis: Hon ergo in me tra.Ecce qͥd petrꝰ in dño:quid ĩ ſe? Uides hßſoſun
ſed mecũ: nõ ſub me ſed ſp illo. Ergo ambu/ ventũ validũ timuit. Et cũ cępiſſet nailau
lauit petrus ſuꝑ aquas in iuſſu dñi:ſciens ꝭ mergi exclamauit.Dñne pereoͤ:libe⸗ gunſdead
ſea ſe habere nõ poſſe.Fide valuit qð hũa/ ra me. Pꝛęeſumpſit de dño:potuit de dño. emepat,
na infirmitas nõ valeret.hi ſunt firmi ecle itubauit vt hõ: rediuit ad dñm. Si dice/ No. 9. ſbuscöfi
ſię: Attẽdite:audite:intelligite:agite.Neq bã:motꝰ ẽ pes meus:Pſalmꝰ loquit᷑:ſancti maorine
em̃ agendũ eſt cũ firmis alibivt ſint inſfirmi: cantici vox ẽ:⁊ ſi agnoſcamꝰ ⁊ nr̃a:imo ſive/ Wonfieie
ſed agendũ ẽ cũ infirmis vt ſint firmi. M limꝰz nr̃a ẽ: Si dicebã mot ẽ pes meꝰ.Qua We chon
tos aũt impedit a firmitate:ſᷣſumptio firmi re motꝰ:niſi qꝛ meꝰ? Et qͥd ſequit᷑: Miſcðia tbalt⸗
tatis. Nemo erit adeo firmus niſi qui ſea ſe tua dñje adiuuabat me. Mõ virt mea:bᷣ miſe ⸗ mltcne
Ps. 6. ipſo ſentit infirmũ. Pluuiã volũtariã ſegre ricoꝛdia tua. Nũquid em̃ dñs deſeruit titu/ Annen
gans deus hereditati ſuę. Quid ᷣceditis:q bantẽ:quẽ audiuit inuocantẽ? Vbi ẽ illud: ſenctſin
qð dicturꝰ ſuʒ noſtis: Cẽperet᷑ velocitas:vt Quis iuocauit deũ:⁊ deſertꝰẽ ab eo? Vbi ⁊ fnecie
ſequat᷑ tarditas. Hoc dixi ⁊ hoc dico: audi/ illud:Et oĩs qͥ iuocauerit nomẽ dñi ſalꝰerit? Jobel.a⸗ Nraclann
te: capite: facite. Nemo adeo fit firmus: niſi Cõtinuo poꝛrigẽs adiutoꝛiũ dextrę ſuę: le⸗ nopud
qui ſea ſeipſo ſentit inſrmũ. Pluuiã &̊ vo/ uauit mergentẽ: ĩcrepauit diffidentẽ. Do⸗ Aüapin

luntariã: ſicut pſalmꝰ dicit voluntariã:non

dice fidei re dubitaſti: De me hſpſii

Fpes,

uiäsn
nerhi⸗
nplunizg
boinne
Müin,
ſeitin
nmiſin
Nt
Müpſteng
anſien
AA⸗
ſin iil
Ninzrd
niet
ni:gn
Nüplsori
Prone re
Mebene
Mmcishn
itan 0
wan Q
ommedeode,
degbeies
Veümiine

Luesga

dionags
miuscn⸗
diee
chituun
bigrun 40
Kinifns
iner ⸗
us:Dondun
Nehön
Scptanin
euſant⸗
le
taͤc
eci
Gonmre⸗
in N
—
un A
ui lcn

Nℳ%

In euangelio ſcðm Oatth eñũ Sermo XIIII

de me dubitaſti? heia frẽs ſermo cõcludẽdꝰ
eſt. Attẽdite ſęculũ q̃ſi mare:ventꝰ validus
⁊2 magna tempeſtas. Vnicuiq; ſua cupidi⸗-
tas:tẽpeſtas ẽ. Amas deũ: ambulas ſuper
mare:ſub pedibꝰ tuis ẽ timoꝛ ſeculi. Amas
ſeculũ:abſoꝛbebit te.Amatoꝛes ſuos voꝛa/⸗
re nouit nõ poꝛtare. Sed cũ fluctuat cupidi
tate coꝛ tuũ:vt vincas tuã cupiditatẽ:iuoca
xpᷣi diuinitatẽ. Putatis tũc eſſe ventũ ↄtra/
riũ qñ eſt huiꝰ ſeculi adũſitaſ? QQñ em̃ bella:
qñ tumultꝰ:qñ fames:qñ peſtilẽtia:qñ cui/
qʒn⸗ hoim etiã ſingulo euenit pꝛiuata calami/
tas:tũc putatꝰvẽtus aduſus:ibi putat᷑ iuo/
cãdus deus. Qñ aũt tẽpoꝛali fęlicitate ſecu
lũ arridet: q̃ſi nõ ẽ vẽtus ↄtrariꝰ. Noli huic
interrogare tꝑis tranquillitatẽ:interroga:fᷣ
tuã cupiditatẽ. Vide ſi trãquillꝰ eſt in te:vi
de ſi nõ te ſubuertit vent iterioꝛ.oc vide:
Magnę virtut ẽ cũ fęlicitate luctari:ne illi
ciat:ne coꝛrũpat:ne ipᷣa ſubuertat fęlicitas.⸗
Aagne inquã virtutis ẽ cũ fęlicitate lucta/
ri:magnę fęlicitatis eſt a fęlicitate nõ vinci.
Diſce calcare ſęculũ:memẽto ſidere te ĩ xpᷣo:
⁊ ſi motꝰẽ pes tuus:ſi titubas: ſi aliqua nõ
ſuperas:ſi mergi incipis: dic dñe pereo: li/
bera me. Dic dñe pereo:ne pereas.Solꝰem̃
a moꝛte carnis liberat te:qui moꝛtuus eſt in
carne ꝓ te.Cõuerſi ad dũm. M
De eo de quo ſupꝛa·Sermo xX
Vm ſanctũ euãgeliũ legeret᷑ audi/
uimus nautellã ꝑiclitantẽ: chꝛiſtuʒ
vericlitãtibus ſubuenientẽ: petruʒ
ccurrenteʒ. In qbus omnib“ mira⸗
culũ expectauimꝰ:myſteriũ requiramꝰ.Qñ
em̃ poſſumꝰ de diuinis oꝑibꝰꝗᷓ legunt᷑ intel
lectũ alicuiꝰmyſticę ſigniſicatõis exculpere:
quaſi de abſtruſis fauoꝛũ cellis mella ꝓdu/
cimꝰ:vel xpᷣi diſcipulos imitãtes:ſpicas ma
nibus cõfricamꝰ:vt ad latẽtia grana ꝑueni/
amus:⁊ in eisvitã inueniamꝰ.Aſcẽdit ergo
dñs nr̃ ieſus xpᷣs: vt lectũ eſt: in montẽ ſolꝰ
oꝛare.Mons altitudo eſt. Quid em̃ in hoc
mũdo altiꝰ ceclo? Quis vo in cęluʒ aſcẽdit:
nouit optie ſides vr̃a. Cur aũt ſolꝰ aſcẽdit?⸗
Joh.z.· Quia nemo aſcẽdit in cęlũ niſi qꝗͥ de cęlo de/
ſcendit filius homiĩs qͥ eſt in celo. uis ⁊ in
fine cũ venerit ⁊ nos oẽs ſua mẽbꝛa college⸗
nit ac leuauerit in celũ:etiã tũc ſolus aſcẽdit
ꝛ caput cũ coꝛꝑe ſuo vnꝰ eſt xpᷣs. Nũc autẽ
olũ caput aſcẽdit: mediatoꝛ dei ⁊ hoim hõ
xps ieſus. Ipſe aſcendit ſolus oꝛare:qꝛ ipſe

aſcẽdit ad patrẽ ꝓ noõᷣ interpellare. Verũ/
tamẽ chariſſimi dũ ille oꝛat in excelſo:naui
cula turbat᷑ fluctibꝰ in ꝓfundo: quia inſur/
gunt fluctus:põt ipſa nauicula turbari: ſed
qꝛ xpᷣs oꝛat nõ poteſt mergi. Nautellã qͥpe
iſtã fratres eccleſiã cogitate: turbulẽtũ ma/
re hoc ſeculũ. Qñ aliquis impię volũtatis:
maxię poteſtatis ꝑſecutionẽ indicit eccleſię:
⁊ quatũ in ipſo ẽ xpᷣianũ nomẽ conat᷑ extin/
guere:ſuꝑ nauiculã xpᷣi grandis vnda cõſur
git. Sed in his tẽptatiõibus erigat᷑ antẽna
vt ſuſpenſa arboꝛi crucẽ figuret.hãc xpᷣianꝰ
reſpiciat ⁊ non deſiciat: quia ſicut dicit apo
ſtolus petrus: Ep̃s ꝓ nobis paſſus ẽ relin/ i. Petri.2.

quẽs nobis exemplũ:vt ſequamur veſtigia

eius. Dicit etiã beatꝰ iohãnes: Sic em̃ xpᷣs i.Joh.ʒ.
ꝓ nobis animã ſuam poſuit: ſic ⁊ nos debe
mus ꝓ fratribꝰ aias ponere. Huic antẽnę
id eſt cruci xpᷣi: ſimplex cõuerſatio ⁊ pura cõ
feſſio tanq; candentia vela religent᷑. Et hec
vela nfr̃a fluctibus abluant᷑: veſtiſq; tendat᷑
vt ſine macula ⁊ ruga iueniat᷑. Quãtũlibet
mare ſeuiat:vẽtus incũbat inter fluctꝰ flu
ctus:nauis iſta turbet᷑ tm̃:nõ mergat᷑ ⁊ cur⸗
rit. Deniq; poſtea qᷓ; nauis heęc ędiſicata eſt
in hierim atq; inde in medio pelagi huiꝰ fre⸗
mẽtis emiſſa eſt: ęſtuantiũ volumina vnda
rũ:⁊ furentiũ flabꝛa ventoꝛũ:dũ eã huc atq;
illuc circũferũt:omniũ gentiũ litoꝛibꝰ appu/
lerũt:pegrinas merces quacũq; inuenit ad/
uexit. Quid em̃ tã ꝑegrinũ in terra nr̃a qᷓ; ꝑ
pęnitentiã remiſſio peccatoꝝ regnũq; ceęlo/
rũ: ⁊ tamen opoꝛtebat xpᷣm pati ⁊ reſurgere Lud,24.
a moꝛtuis tertia die:⁊ pſᷣdicari in nomine eiꝰ
penitentiã ⁊ remiſſionẽ pctõꝝ ꝑ oẽs gentes
incipiẽtibꝰ ab hierim? Venit ̊ dñs ad viſi/
tandos diſciplos ſuos qͥ turbabant᷑ i mari
quarta vigilia noctis.Quarta vigilia noct:
extrema pars noctis. Vigilia vna tres ho/
ras habet:ac per hoc nox quattuoꝛ vigilias
habet ternis hoꝛis ꝑ ſingulasvigilias diſtri
butiſ.Quarta & vigilia noctis:hoc eſt pene B
iam nocte finita: Sic veniet in ſine ſeculi ini
quitatis nocte trãſacta ad iudicãdos viuos
⁊ moꝛtuos. Venit em̃ nũc: ſiẽ audiſtis:val⸗
de mirabiliter:ambulãs ſuꝑ aquas. Surge
bant fluctus ſed calcabant᷑. Fremens pela/
gus ſub domini veſtigia murmurabat: ſed
tamẽ eum volens nolens poꝛtabat. Quã/

tũlibet tumoꝛes ſeculi poteſtateſq; ↄſurgãt
Smit eoꝝ caput noſtrũ caput. Cũ vo appꝛo⸗

pinquaret nauiculę: turbati ſunt pꝛę timoꝛe

BGBancti Auguſtini de verbis domini

geret᷑ audiuimꝰ. Cũ em̃ dixiſſet h̊ dũs ieſus

diſcipkłi:⁊ exclamauerũt putãtes phãtaſma
eſſe.QAuibꝰ dñs ait: abetote fiduciã: ego
ſum:nolite timere.Quid eſt:ego ſum? Non
ſũ phãtaſma qð putatis: agnoſcite quẽ vi/
Mattðb.ꝛA. detis. Ad hanc vocẽ exilijt petrꝰ⁊ ait:Dne
ſi tu es: iube me venire ad te ſuper
gãs. Si tu es:nõ miroꝛ ꝙ ſolidã carnẽ ſuꝑ
liquẽtis elemẽti terga ſuſpẽdis. Quid eniʒ
mirũ:ſi cõditoꝛi ſuo creatura famulat᷑: hoc
ego nõ miroꝛ:fac qð mirer:ambulet petruſ.
Fac qð mirer: Jube mevẽire ad te ſuꝑ aqs.
Scio em̃ ꝙ coꝛpꝰ hũanũ naturę lege nõ ſini/
tur in fluctibꝰ liquidis habere ſixa veſtigia:
ſ accedat donũ gr̃e:⁊ paululũ ceſſet lex iſta
naturę. Si tu es:iube me venire ad te ſuper
aquas. Tu deus es: ego hõ ſum: Voluiſti
de meo habere infirmitatẽ in carne quã poꝛ
tas: habeã ⁊ ego de tuo poteſtatẽ vt vnda
me poꝛtet. Dñe ſi tu es:iube mevenire ad te
ſuꝑ aqs. Quõ em̃ mihi in mari nõ erit via ſi
tu iuſſeris:qui ꝓpter nos factus es via?Et
Dñs:veni inqͥt.Nec dubitauit petrꝰ: au/
Ailiiuit dñi verbũ: ⁊ mox cucurrit ad verbuʒ.
CLi/to credidit:qꝛ fidelis hõ erat.Sed cũ ſur/
rexiſſet ventꝰ validus titubauit:qꝛ hõ erat.
Titubatio iſta frẽs:q̃ſi moꝛs fidei fuit.Sed
vbi exclamauit:fides iterũ reſurrexit: Mon
ambularet niſi crederet: ſᷣ nec mergeret᷑ ni⸗/
ſi dubitaret. In petro itaq; cõis oĩm noſtro
rũ cõſideranda cõditio eſt:vt ſi nos ĩ aliquo
tẽptationũ vẽtus conat᷑ ſubuertere:vel vn/
da ſubmergere:clamemus ad xpᷣm. Quid ẽ
clamemꝰ? Oꝛemꝰ*: poꝛriget ille manũ ⁊ eru/
et de ꝓfundo. Eteni manꝰeius deducet nos
⁊ cõtinebit nos dextera eius: donec nos ad
ſempiterna ſua ꝓmiſſa ꝑducat.

De eo qð ſcriptũ eſt in euangelio
m eũdem: Si peccauerit in te frat᷑
tuus: coꝛripe eum inter te ⁊ ipſum
ſolum Serimo XV
1—, Eſterna die: ſanctũ euãgeliũ admo
nuit nos nõ negligere peccata nr̃o⸗
vum: Sed ſi peccauerit inquit in
uus: coꝛripe eum inter te ⁊

ipm. Si te audierlt:l es ktrem
tuũ.Si aũt cõtẽpſerit: adhibe tecũ
dDuos vełl tres: vt in oꝛe duoꝛũ vel
triũ teſtiũ ſtet om̃e verbũ. Si aut ⁊
ipos ↄtẽpſerit:dic ecclię·

Ste dic ecckig. Quod ſiz
eccleſiã ↄtepſerit: ſit tibi ſiẽ ethnicꝰ
⁊ publicanꝰ.hHodierna etiã die ad ipſaʒ

rem ꝑtinet capitulũ qð ſequit᷑: qð mõ cũ le/⸗

Si te audierit:lucratꝰes frem

petro:ſubiecit ⁊ interrogauit magiſtrũ:quo
tiẽs ignoſceret fratri qui i illo peccaſſet:⁊ q̃ſi
uitvtuꝝ ſufficeret ſeptieſ. Rñdit illi dñs:
Nõ ſolũ ſepties ſed etiã ſeptuagieſ
ſepties. Deinde narrauit ſilitudinẽ valde
tribilẽ: Quia ſiłe ẽ regnũ cęloꝝ hoĩ pr̃ifami/
lias qͥ poſuit rõnem cũ ſeruis ſuis:in qͥbꝰin/
uenit debitoꝛẽ decẽ miliũ talentoꝝ.Et cum
iuſſiſſet vt oĩia quę habebat:⁊ oĩs eius fami
lia ⁊ ipſe venderet᷑ ⁊ debitũ ſolueret᷑: aduo/
lutus genibꝰ dñi ſui rogabat dilationẽ:me/
ruit remiſſionẽ. Miſertꝰ ẽ em̃ dñs eius ſicut
audiuimꝰ:⁊ omne debitũ dimiſit illi.At ille
debito liber: ſed iniqᷣtatis ſeruus: poſtea qᷓ;
egreſſus ẽ a facie dñi ſui:inuenit etiã ipᷣe de/
bitoꝛẽ ſuũ qui debebat:nõ decẽ milia talen
toꝛũ quãtũ ipſius debitũ fuit:ſed centũ de/
narios:cpit eũ in ſuffocatũ trahere: ⁊ dice⸗
o re: Redde qð debes.At ille rogabat ↄſeruũ
ſicut ⁊ ipe rogauerat dñm:ſed nõ talẽ iſte in
uenit cõſeruũ:qualẽ ille dñũm.Mõ ſolum re/
mittere illi debitũ noluit:ſed nec dilationeʒ
dedit: cõtoꝛtũ rapiebat ad ſolutiõʒ. Jã de/
bito dño liber:diſplicuit cõſeruis ⁊ renũcia/
uerũt dño ſuo qð actũ eẽt:⁊a dñs fecit adeſſe
ſeruũ ⁊ dixit ei:Serue nequã:cũ mihi tanta
deberes miſertꝰ tui oia dimiſi tibi: Nõ g̊ et
te opoꝛtebat miſereri cõſerui tui: ſicut ⁊ ego
tui miſertꝰ ſum? Et iuſſit oĩa ꝗ̃ illi dimiſerat
exigi.Ergo hãc ſimilitudinẽ ad nr̃aʒ inſtru/
ctionẽ ꝓpoſuit:⁊ admonẽdo perire nos no⸗
luit: Sic inqͥᷣt ⁊ vobis faciet pat veſter ceęle/
ſtis: ſi nõ remiſeritis vnuſqᷣſq; veſtrũ fratri/
bus vfis ex coꝛde veſtro. Ecce fratres res in
aꝑto eſt:admonitio vtilis ⁊ valde ſalubꝛis.
Obediẽtia debet᷑: vt qð iuſſuʒ eſt impleat᷑:
qꝛ oĩs hõ ⁊ debitoꝛ eſt dei ⁊ debitoꝛẽ habet
fratrẽ ſuũ.Quis eſt em̃ qͥ nõ ſit debitoꝛ dei:
niſi ĩ quo nullũ põt iueniri peccatũ? Quis ẽ
aũt qͥ nõ habeat debitoꝛẽ fratrẽ: niſi in quẽ
nemo peccauit: Putaſne quiſq; ĩ genere hu
mano reperiri põt:qui nõ ⁊ ipᷣe aliqͥ peccato
obſtrict ſit fratri ſuo? Debitoꝛ eſt ̊ oĩs hõ:
habẽs tñ ⁊ ipᷣe debitoꝛẽ. Ideo deꝰ iuſtꝰ con/⸗
ſtituit tibi regulaʒ in debitoꝛe tuo:qð faciet
⁊ ipe cũ ſuo. Duo ſũt em̃ oꝑa miſcðię nos
liberant: quę bꝛeuit ipᷣe dñs poſuit in euan/
gelio: Dimittite ⁊ dimittet᷑ vobis:date ⁊ da Luel.s.
bit᷑ vob. Dimittite ⁊ dimittet᷑ vob:ad igno/
ſcendũ ꝑtinet.Date ⁊ dabit᷑ vob:ad pᷣſtãdũ
bñſiciũ ꝑtinet. Qð ait de igſcẽdo:et tuꝰ tibi
ignoſcit qð peccaſ:⁊ habeſ aliũ cui tu poſſis

B

S

ſaſen
benefci
cus O
mus: ant
nuergen
goman⸗
gua ed
bnniEt
oEgolun
Polar
Ttemite
bikvobi⸗
nouaep
niapen
aegst
gtigoſen
ctandue⸗
ſchtesd.
Caenkffl
AGſcoueg
ſcugeen
geyerete
Rüpeccan
Glaütper
Utibinon
ſeynnge
peccauen
ECtſient
totiis tt
ſe. Eg
ninimein
naoignea
nnlreß
Dbeelc.
neploſuo⸗
laltsie
donautrpe
geſeptis
Gigror
Mtle
Ulaeten
Walkn
ſelien
ſtieſge
halhtt

leiſſein

nliapen
mgentüi
leeniti

bdste
ngſti
taſante
. lldi⸗
ſeptnagt
Knnt
zhiofiun,
antebin
am Ban
abehsfan
eti gtno
dlungnine
disalsſal
miüru. Ale
nns oſu;
enntanüßede
ieiune
rſelantide
maberetdſ⸗
wcabur ni
dnöglienn
n Bhnge,
lnedlnone
niz Fide
nstſcnüct
nis ienalelt
itünditn

=
SS =

iti Böe.

uimin ſaute
Liidinin
endninzuin
Ppanetcsſc
putee ⸗
nehüfen
efanwbſesn
nulelllibis.
ckinher.:
Nbngehaht
ſudehtarde⸗
gi:ningu
ißeanttt
Feanigennn
uckte
e NN
euantd n

nicteie
4

lunnatn
Panu
inhu ti
vobueln,

ignoſcere. Rurſus qð ꝑtinet ad tribuenduʒ

beneficiũ:petit te mẽdicus ⁊ tu es dei mẽdi

cus.Om̃s em̃ quãdo oꝛamꝰ mendici dei ſu/
mus: ante ianuã magni patriſfamilias ſta/
mus: Immo etiã ꝓſternimur: ſupplices in⸗
gemiſcimꝰ aliqͥd volẽtes accipere:⁊ ipᷣm ali
quid ipᷣe deus eſt.Quid a te petit mendicꝰ:
Panẽ.Et tu qͥd petis a deo: niſi xpᷣm qͥ dic̃:

Joh.õ. Ego ſum panis viuus: qui de ceęlo deſcẽdi⸗:

Ignoſci vobis vultis:ignoſcite:Remittite
⁊ remittet᷑ vobis. Acciꝑe vultis:date ⁊ da/
bit᷑ vobis. Sed quid in hac aꝑta ꝑceptione
mouere poſſit:audite. In remiſſionẽ vbive
nia petit᷑:⁊ ab ignoſcẽte debet᷑.hoc põt mo

uere:qð ⁊ petrũ mouit: Quotiẽs debeo in/

q̃ͥt ignoſcere? Sufficit vſq; ſepties: Hõ ſuffi
cit ait dñs:Mõ dico ſepties:ſed ſeptuagieſ/
ſepties. Jam tu enumera quotiẽs in te pec/
cauerit frater tuꝰ. Si potueris ꝑuenire vſq;

ad ſeptuageſimꝗ culpã ⁊ octauã: vt trãſeasꝰ

ſeptuagieſſepties:tũc moliris vindictã. IJta
ne veꝝ eſt qð dicit?Et vere ita ſe res habet:
vt ſi peccauerit ſeptuagieſſepties:ignoſcaſ.
Si aũt peccauerit ſeptuagieſocties: iã lice/
at tibi non ignoſcere. Audeo dicere: vt etſi
ſeptuagieſocties peccauerit: igſcas.Si aũt
peccaueritvt dixi ſeptuagieſoctieſ:ignoſce.
Et ſi centies peccauerit:ignoſce.Et qͥd dicã
totiẽs ⁊ totiẽſ?: QOino qͥties peccauerit:igno

ſce. Ergo ego auſus ſuʒ ſuꝑgredi modũ do
mini mei?: Ille in ſeptuageſimo ⁊ ſeptio nu/

mero ignoſcẽdi limitẽ fixit:hunc ego limitẽ
tranſilire ᷣſumã? Mõ eſt verũ:nõ ſuʒ auſus
plus aliqͥd. Ipm dñm meũ audiui loquẽteʒ
in aplło ſuo:vbi modus ⁊ numerꝰ pᷣfixus nõ

Col.ʒ. eſt. Ait em̃: Donãtes vobiſmetipſis ſiqͥs ad

uerſus aliquẽ habet quęrelã: ſicut deꝰĩ xpᷣo
donauit vobis.Audiſtis foꝛmã.Si ſeptua/
gieſſepties peccata tibi xpᷣs donauit: ſi huc
uſq; ignouit ⁊ vltra negauit: pone ⁊ tu limi
tem:⁊ vlterius noli ignoſcere.Si auteʒ xpᷣs
milia peccata peccatoꝝ inuenit: ⁊ tamẽ oĩa
donauit:noli ſubducere miſericoꝛdiã:ſᷣ po/

Cſce illius numeri ſolutionẽ. MNõ em̃ ſine cau/

ſa dñs ſeptuagieſſepties dixit: cũ oĩno nul-
la culpa ſit quã non debeat ignoſcere. Ecce
ille ipſe ſeruus cuiꝰdebẽtis inuẽtus eſt debi
toꝛ:decẽ milia ralentoꝝ debebat. Puto em̃
quia decẽ milia talentoꝝ:vt parũ ſit: deceʒ
milia peccatoꝝ ſunt. NHolo em̃ dicere vnum
talentũ:qð oia peccata cõcludat.Seruꝰaũt
ille quãtü ei debebat: Centũ denarios de⸗

bebat. Jam plus eſt q; ſeptuagieſſ epties:

⁊ tamẽ iratꝰ eſt dñs:qꝛ nõ dimiſit.Non ſolũ
em̃ centũ plus ſunt qᷓ; ſeptuagintaſeptẽ:ſed

centũ denarij foꝛte mille aſſes ſunt. Sed qͥd

ad decẽ milia talẽtoꝝ? Ac ꝑ hoc oẽs culpas
quę in nos cõmittunt᷑: parati ſumꝰ ignoſce⸗
re:ſi nobis deſideramus ignoſci.Si em̃ ↄſi/
deremuſ peccata nr̃a ⁊ numeremꝰ:qͥd facto:

quid oculo:qͥd aure:quid cogitatiõe:qͥd in/

numerabilibꝰ motibus:neſcio vtrũ doꝛmia
mus ſine talento. Ergo quotidie petimꝰ:qͥ/
tidie diuinas aures oꝛãdo pulſamus:quoti

die nos ꝓſternimꝰ ⁊ dicimꝰ: Dimitte nobis Matth. 6.

debita nr̃a:ſicut ⁊ nos dimittimus debitoꝛi
bus nf̃is.Quę debita tua? Omnia: an ali/
quã partẽ? Reſpõdebis oĩa. Sic ergo et tu
debitoꝛi tuo.hanc regulã ponis:hanc cõ/
ditionẽ loqueris.Hhoc pacto ⁊ placito quã/

do oꝛas cõmemoꝛas vt dicas: Dimitte nob

ſicut ⁊ nos dimittimꝰ debitoꝛibus noſtris.

Quid ſibi ergo vult ſeptuagieſſepties? Au/
dite fratres magnũ myſteriũ:admirabile ſa

cramentũ. Quãdo dominꝰ baptiʒatus eſt: Lud..ʒ.

lucas euãgeliſta ſanctꝰ ibi cõmemoꝛauit ge
nerationes eius:quo oꝛdine:qua ſerie: qua

ℳ

ſtigmate ad illã generationẽ ventũ fuerit:q̃ᷓ

natus eſt xpᷣs. Mattheęus cępit ab abꝛaã et Mattb.i.

yenit vſq; ioſeph deſcẽdendo. Lucas autẽ

aſcẽdẽdo cępit numerare. Quare ille deſcẽ/ Li.i.qſtionũ

dẽdo:iſte aſcẽdendo: Quia mattheus gene
rationẽ xpᷣi cõmendabat qua deſcendebat
ad nos: ideo quãdo natus eſt xpᷣs cępit nu/

merare deſcẽdendo. Lucas aũt qꝛ tũc cepit
numerare quãdo baptiʒatus eſt xpᷣs:ibi eſt
initiũ aſcẽſionis. Iſte aſcẽdendo numerare

cępit: numerãdo aũt cõpleuit generationes
ſeptuaginta ⁊ ſeptẽ.A quo numerabat?: In

euan.c
2. Betrac. 12.

tendite a quo. Exoꝛſus ẽ numerare vſq; ad

ipſum adam:qui pᷣmus peccauit:⁊ nos cuʒ
peccati obligati obligatiõe generauit. Per/
uenit vſq; ad adã: ⁊ numerant᷑ generatiões
ſeptuagintaſeptẽ:Hhoc ẽ a xpᷣo vſq; ad adã:
quas diximꝰ ſeptuagintaſepteʒ.Et ab adã
vſq; ad chꝛiſtũ ſeptuagintaſeptẽ. Si & niła
generatio p̃termiſſa eſt: nila culpa pſᷣteritur
vbi non debet ignoſci. Nam ideo ipſius ſe-
ptuagintaſeptẽ generationes enumerauit:
quem numerum dominꝰ in peccatoꝝ remiſ⸗
ſione cõmendauit:quoniã a baptiſmo cępit
numerare:vbi oĩa peccata ſoluunt᷑.Et i hoc
fratres adhuc accipite ſacramentũ maius.

In ſeptuageſimoſeptimo numero: myſte,

Cg. 2I.

“

Bancti Auguſtini de verbis domini

riũ eſt remiſſionis peccatoꝝ: Tot generati/
ones inueniunt᷑ a xpᷣo vſq; ad adam. Dein/
de paulo diligẽtius interroga ipſius nume-/

ri ſecretũ: latebꝛaſq; inquire: pulſa diligen/⸗

tius vt aperiat᷑ tibi. Juſticia lege dei ↄſtat:
Verũ eſt. Nam lex in decẽ pſᷣceptis cõmen/
datur: ideo ille debebat decem milia talen-
toꝛum. Ipſe eſt ille memoꝛabilis decalogꝰ
ſcriptus digito dei:traditus populo ꝑ moy
ſen famulũ dei. Dhebebat & ille decem milia
talẽtoꝝ:oia peccata ſigniſicat ꝓpter nume/
rũ. DHebebat ⁊ ille centũ denarios:nõ minꝰ
ab eodẽ numero: Mã ⁊ centies centũ fit de/

cem milia: ⁊ decies deni fit centũ.Et ille de/

Exo. 2 6.

cẽ milia talentoꝝ:⁊ ille decies deni. A legi/
timo em̃ numero nõ receſſuʒ eſt:in qͥ vtroq;
inuenies vtraq; peccata. VUterq; debitoꝛ: ⁊
vterq; venię deploꝛatoꝛ ⁊ impetratoꝛ: ſ ille
ſeruus malus: ſeruus ingratꝰ: iniquus no/
luit repẽdere qð accepit: noluit pꝛeſtare qð

illi indigno pꝛęſtitum fuit. Vigete ergo fra/
tres: Quiſq; incepit a baptiſſimo liber exit:

dimiſſa ſunt illi decẽ milia talentoꝛũ: ⁊ cum
exierit inuenire habet conſeruũ ſuũ debito/
rem. Obſeruet ergo ipᷣm peccatũ: qꝛ nume/
rus vndenariꝰtranſgreſſio legis eſt. Lex em̃
denarius:peccatũ vndenariꝰ. Lex em̃ ꝑ de/
cem: peccatũ ꝑ vndecim. Quare peccatũ ꝑ

vndecim? Quia trãſgreſſio denarij ẽ vt eas

advndenariũ. In lege autẽ modus fixus ẽ:
tranſgreſſio aũt peccatũ eſt. Jam vbi tranſ-
grederis denarium:ad vndenariũ venis.A
deo magnũ myſteriũ figuratũ eſt:qñ iuſſuʒ
eſt tabernaculũ fabꝛicari.Multa ibi nume/
roſa dicta ſunt:in magno ſacramẽto. Inter
cętera vela cilicina iuſſa ſunt fieri: non decẽ
ſed vndecim:quia ꝑ ciliciũ oſtendit᷑ cõfeſſio
peccatoꝝ. Quid aũt amplius quęris:? Uis
noſſe oĩa peccata ↄtineri numero iſto ſeptu/

ageſimoſeptimo? Septimum ſolet ꝓ voto

cõputari: quoniã ſeptẽ diebus voluit᷑ tem-

pus.Et finito ſeptenario:rurſꝰ ad caput re/

ditur:vt eadẽ foꝛma voluat᷑. Per huiuſmo⸗/⸗

di foꝛmę reuolutiões ſęcula tranſeũt: a ſep/
tenario tamẽ numero nõ recedũt.QOia eniʒ
peccata dixit: quãdo ſeptuagieſſepties di/
xit:qꝛ illud vndeciĩ ductũ ſepties: fiũt ſeptu
agieſſepties. Oiĩa ergo dimitti peccata vo/
luit: qͥ ea ſeptuageſimo numero pſſignauit.

E Hemo cõtra ſe teneat nõ ignoſcendo:ne cõ
trra illũ teneat᷑ quando oꝛat. Dicit illi deus:

Dimitte: ⁊ dimittet᷑ tibi: Sed ego pꝛioꝛ di/

4

miſi:dimitte vel poſtea. Nam ſi nõ dimiſe-

ris reuocabo te: ⁊ quicquid tibi dimiſerã:re

plicabo tibi. NMõ enim mentit᷑ veritas:non

fallit aut fallit᷑ xpᷣs:qui ſubiecit dicẽs: Sic ⁊ Matt.ꝛs. dnge⸗

vobis faciet pater veſter qui eſt i celis. In/

uenis patrẽ: imitare patrem. Si em̃ imitari

nõ vis: exhereditari diſponis. Faciet & vo⸗

bis iſta inqᷣt pater veſter ceęleſtis:ſi nõ remi/
ſeritis vnuſquiſq; fratribꝰ veſtris ex coꝛdib⸗

veſtris. Ne dicas i lingua: ignoſco: ⁊ coꝛde
differas. Supliciũ em̃ oſtendit tibi deꝰ:mi/

nando vindictã. MNouit deꝰ vbi dicas. Vo⸗

cem tuã homo audiuit: cõſcientiã tuã deus
cõſpicit. Si dicis dimitto: dimitte: Melius
eſt cũ clamas oꝛe ⁊ dimittis ĩ coꝛde: qᷓ; blan/

dus oꝛe: crudelis in coꝛde. Jam ergo obſe/
crant pueri indiſciplinati ⁊ nolunt vapula/
re:qui ſic ꝑſcribunt nobis quãdo volumus
da re diſciplinã: Peccaui:ignoſce mihi.Ec/⸗

oce ignoui:⁊ iteruʒ peccat: Ignoſce:ignoui.

Peccat tertio: Ignoſce:tertio ignoui. Jam
quarto vapulet.Et ille. Nũquid ſeptuagi/
eſſepties te fatigaui? Si hac ꝑſcriptiõe ſeue
ritas diſciplinę doꝛmiat:repᷣſſa diſciplina ſe
uit impunita nequicia.Quid ergo faciendũ
eſt: Coꝛripiamꝰ vbis:⁊ ſi opus ẽ verberibꝰ:
ſed delictũ dimittamꝰ: culpam vo de coꝛde
abijciamꝰ. Ideo em̃ dñs ſubdidit:He coꝛdi
bus vfis: vt ſi ꝑ charitatẽ imponit᷑ diſcipli/
na:de coꝛde lenitas nõ recedat.Quid enim
tã piũ qᷓ; medicus ferẽs ferramẽtũ? Ploꝛat
ſecandus et ſecat᷑: ploꝛat vꝛendus ⁊ vꝛitur.

Hõ eſt illa crudelitas:abſit vt ſeuitia medi/
ci dicat᷑. Seęuit in vulnus vt homo ſanetur:

quia ſi vulnus palpet᷑ homo ꝑditur. Sic g
iſta monuerim fratres mei: vt frẽs nros qui
peccauerint omimodo diligamus de coꝛde

noſtro. Charitatẽ in eos nõ dimittamus:et
diſciplinã cũ opus eſt demus: ne ꝑ ſolutio/
nem diſciplinę creſcat nequicia:⁊ incipbiamꝰ
ꝓpter deũ accuſari:quia recitatũ eſt nobis:
Peccãtes coꝛam omnibus coꝛripe:vt ceteri i.

&⸗

timoꝛẽ habeant. Certe ſi quis qð ſolu eſt ve
rũ diſtinguit tẽpoꝛa⁊ ſoluit queſtionẽ:verũ
eſt. Si peccatũ in ſecreto eſt:in ſecreto coꝛri/

pe.Si peccatũ publicũ eſt ⁊ apertũ:publice
eere ille emẽdet᷑ ⁊ ceteri videant.
He eo de quo ſupꝛa:Si peccaue
rit ĩ te frater tuꝰ ⁊c. Et de ꝓbis ſalo
monis:Annues oculis cũ dolo:cõ
gerit hoibꝰ? meſticia: Qui aũt argu
it palã:pacẽ facit Sermo. xvi

TimothF

rtidici
Il

oaloirze
Coanis
oalofnn
ßeponat
et Nima
ſigndo⸗
fiemalis
tiitinte
ltatiociot
Cur. Oan
gloczpoon

Ppinlätei

Nlenb'un
taminpt
dunegliterf
Uaſckorin
Naplni:n
frlckodtrr
k uintt
fominislud
Gostpznen
linoett
Cnigssn
egdamet
eiciendae
guiſchiraſe
Göpoßtend
Uareinſcin

Rnofrerk

hmnseſi

Gis eiet,

läüinre
i ceſuen
Mlnebisg
ſſinobi
Cannocic
hnelon
Callfuns
deoellefen
funimh
negieein
Nloloni
ktluni⸗

ſi Binmonet nos dñs noſter non negli⸗
Vnn ere inuicẽ peccata noſtra: nõ quę/
8inn ẽdo quid rephendas:ſed vidẽdo qᷣd
g IH oꝛrigas. Eius quippe dixit acutũ oculũ ad

eyijciendã feſtucã de oculo fratris ſui:qui tra
bẽ in oculo ſuo nõ habet.Quid aũt hoc ſit:

o boeieuiter inſinuo charitati veſtrę. Feſtuca in
Aenn oculo ira eſt: Trabes in oculo odiũ eſt. Qñ
ndſ ęergo quis odit iraſcentem:feſtucam vult de
cate oculo fratris tollere: ſed trabe impedit᷑ quẽ
elmni⸗ ipe poꝛtat ĩ oculo ſuo. Feſtuca initiũ trabis
Do⸗, eſt. Mã trabeſ quãdo naſcit᷑:pᷣus feſtuca eſt.
A dess Rigando feſtucã ꝑducis ad trabẽ: Alendo
belis irã:malis ſuſpitiõibꝰ ꝑducis ad odiũ.alul
Pblan tf aũ intereſt int peccatũ iraſcẽtis:⁊ crude/
dobſe litatẽ odio hñtis.Hã ⁊ filijs nfis qñq; iraſci
pula mur. Odiſſe vo filios qͥs inuenit᷑: In ipſis
Mumgs quoq; pecoꝛibus mater aliqñ bucula ſugen
iiE tD:çTD—ẽs vitulũ tedio quodã auertit iraſcens: ſed
ignoui. viſceribꝰ amplectit᷑ matris.Quaſi tediũ fa⸗/
I.zeenn cit cum impingit: quęrit᷑ tamẽ ſi deeſt. Hec
ptungt⸗, damꝰ aliter fſiljs diſciplinã: niſi aliquãtum
ͤelge . iraſcẽdo ⁊ indignando: nec tamẽ daremus
plinale diſciplinã: niſi amãdo. Vſq;adeo nõ oĩs qͥ
Niendi iraſcit᷑ odit:vt aliquãdo magis odiſſe cõuin
bbenbe: cat᷑ qui nõ iraſcit᷑. Fac em̃ puerũ velle in aqdᷓ
decorde fluminis ludere:cuiꝰ impetu pereat:tu ſi vi/
Decond des ⁊ patient᷑ ꝑmittis:odiſti. Tua patiẽtia
diſcipti illiꝰ moꝛs eſt.Quãto melius eſt ſi iraſceris ?
igenin coꝛrigis:qᷓ; nõ iraſcẽdo ĩterire ꝑmitti? Odiũ
bleu ergo ante oĩa vitandũ eſt: trabes de oculo
udut. eijcienda eſt. Multũ quippe aliud ẽ quãdo
taneti quiſq; iraſcẽs in aliquo verbi modũ excedit
ſatenu. dʒõð poſtea deleat pęnitẽdo: ⁊ aliud eſt obſer
I. Si; uuare inſidias icluſas ĩ coꝛde. Multũ poſtre/
tosg Nð.. mo intereſt inter hec verba ſcripturę: Tur /
deche batus eſt ſ ira oculꝰmeus.De illo aũt quid
unusa· Job.5. dictũ eſt? Qui odit fratrẽ ſuũ homicida eſt.
ſlut⸗ Multũ intereſt inter turbatũ oculũ ⁊ extin⸗
lo * e .
9 ctũ. Feſtuca turbat: trabes extiguit. hoc ꝙ
Hapiam An Jelmn 4 L
Cncdet pᷣmũ nobis pſuadeamꝰ: vt qð hodie admo-
rtagen ,1 niti ſumꝰ bñ facere atq; implere poſſimꝰ:añ
üchne oĩa non odiſſe. Tunc em̃ quãdo trabes non
anbcerd eſt in oculo tuo:vides recte quicqͥd fuerit in
naen oculo fratris tui:⁊ vim pateris donec eijciaſ

onblie de oculo fratris tui: qð vides nocere oculo
g fratris tui. Lumẽ qð in te eſt: non te pmittit
dant. negligere lumẽ fratris tui. Nam ⁊ ſi odiſti ⁊

geren vis coꝛripere:quõ emẽdas lumẽ qui ꝑdidi⸗
bi⸗ i ſti lumẽ? Dixit em̃ ⁊ hoc aꝑte eadẽ ſcriptura
golo Abi s vbi dictũ eſt: Qui odit fratrẽ ſuũ homicida
igt 1.Jo. 2. eſt. Qui odit inqᷣt fratrẽ ſuũ in tenebꝛis eſt

U.

In euangelio ſcðᷣm attheũ Germo XVI

vſq; adhuc.Odiũ tenebꝛę ſunt.MNõ põt aũt
fieri: vt qui odit alterũ nõ ſibi pꝛius noceat.
Illũ em̃ lędere conat᷑ extrinſecꝰ:ſe vaſtat in /
trinſecus. Quãtũ autẽ animꝰ nr̃ coꝛꝑe ma/
ioꝛ eſt: tantũ ei ꝓſpicere debemꝰ ne ipſe ię/⸗
dat᷑.Lędit autẽ animũ ſuũ:qui odit alterũ.
Et quid facturꝰ eſt ei quẽ odit:Quid factu/
rus?: Tollit pecuniã: nũquid fidẽ? Lędit fa-
mã:nũquid cõſcientiã?Quicqͥd nocet:foꝛin
ſecus nocet. Sibi attẽde quid noceat. Intꝰ
em̃ ſibi ipſe inimicus ẽ: quiodit alterũ. Sʒ
quia nõ ſentit qͥd ſibi mali faciat: in alterũ
ſeuit:eo ꝑiculoſius viuẽs: quo nõ ſentit qͥd
ſecũ mali agit: quia ⁊ ſecuiendo ſenſum per/
dit.Sęuiſti i inimicũ tuũ:te ſeuiente ille nu⸗
datus eſt: tu iniquꝰ es. Multũ intereſt iter
nudũ ⁊ iniquũ. Ille ꝑdidit pecuniã:tu inno
centiã. Quęre qͥs grauius damnũ ꝑpeſſus
eſt. Iile ꝑdit rem periturã:tu factus es ꝑitu
rus. Ideo debemꝰ amãdo coꝛripere:nõ no/
cendi auiditate: ſed ſtudio coꝛrigendi. La/B
les ſi ſuerimus:optime facimꝰ qð hodiead,
moniti ſumꝰ: Si peccauerit in te frat
tuus: coꝛripe illũ inter te ⁊ ipᷣm ſo/
lũ.Auare illum coꝛripis? Quia tu doles ꝙ
peccauerit i te. Abſit.Si amoꝛe tui id facis:
nihil facis.Si amoꝛe illiꝰ facis:optime fac.
Deniq; in ipſis verbis attẽde: cuius amoꝛe
id facere debeas: vtrũ tui an illius. Si te
audierit inquit:lucratus es fratrem
tuũ.Ergo ꝓpter illũ fac vt lucreris illũ.Si
faciẽdo lucraris:niſi feciſſes perierat.Quid
eſt & ꝙ pleriq; homies iſta peccata ↄtemnũt
⁊ dicũt:Auid magnũ feci? In hoĩem pecca
ui. Holi cõtemnere.In hoĩem peccaſti: vis
noſſe quia i hominẽ peccando periſti? Si te
ille in quẽ peccaſti coꝛripuerit inter te ⁊ ipſũ
ſolum:⁊ audieris illum:lucratꝰ eſt te.Quid
eſt:lucratus eſt te:niſi quia perieras ſi nõ lu

craret᷑ te? Nam ſi nõ perieras:quomõ te lu⸗

cratus eſt? Nemo erga ↄtemnat quãdo pec
cat in fratrẽ. Ait enim quodã loco apoſtolꝰ.
Sic aũt peccãtes ĩ frẽs ⁊ ꝑcutiẽtes ↄſcientiã i. Corj.&.
eoꝝ inſirmã:in xpᷣm peccatl:iõ qꝛ mẽbꝛa xpᷣi
oẽs facti ſumꝰ. Quõ nõ peccas ĩ xpᷣm: qͥ pec
cas i mẽbꝛũ xpᷣi? NMemo &̊ dicat qꝛ nõ pecca
ui ĩ deũ:ſᷣ peccaui ĩ fratrẽ: In hoĩeʒ peccaui
leue peccatũ eſt aut nullũ pctm̃. Foꝛte inde

dic leue ẽ: qꝛ cito curat᷑. Peccaſti ĩ frẽm:fac

ſatis ⁊ ſanatꝰ es. Cito feciſti moꝛtiferã rẽ: ſ
remediũ cito iueniſti. Quis nr̃m ſpet regnu
celoꝝ frẽs mei:qñ dic euãgeliũ:Qui dixerit Mattłᷣ.ʒ.

J „ „ 1 — „„ „ 4
Sancti Auguſtini de verbis domini
fratri ſuo fatue: reus erit gehẽnę igniſe. ı a gentiles ⁊ paganos in numero quidẽ fratrũ nan
Abi ð gnus terroꝛ: ſed vide vbi remediũ.Si obtu nõ deputamꝰ: ſed tamẽ eoꝛũ ſalutẽ inquiri/ deiſ
ſleeris munus tuũ ad altare: ⁊ ibi recoꝛdatus mus.hoc ergo audiuimꝰ dñim ita monentt nh ckan
fueris:quia frater tuus habet aliqͥd aduer/ ⁊ tanta cura pᷣcipientẽ:vt etiaʒ hoc adderet . uule
ſum te:relinque munꝰ tuũ ante altare. NHon cõtinuo:Amẽ dico vobis quęcũq; ligaueri/ Mattbᷣ.is. Akn
iraſcit᷑ deꝰ: qui differs imponere munꝰ tuũ: tis ſuꝑ terrã:ligata erũt ⁊ in cęlo: ⁊ quęcũq; ſhon
Te queęrit deus magis qᷓ; munus tuũ. Naʒ ſolueritis ſuꝑ terrã: ſoluta erũt ⁊ in celo.Cę i.q 5. Cepiti chuſ
ſi malũ animũ gerens aduerſus fratrẽ tuuʒ piſti habere fratrẽ tuũ tanq; publicanũ: li- dan
adueneris cũ munere ad deũ tuũ: reſpõdet gas illum in terra: ſed vt iuſte alliges vide. Niſe
tibi:Tu ꝑiſti:mihi qͥd attuliſti? Offers mu2uuü Mä iniuſta vincula dirũpit iuſticia. Cũ aũt il
notuũ:⁊ tu nõ es munus dei. Plus ꝗrit xps coꝛrexeris ⁊ cõcoꝛdaueris cũ fratre tuo: ſol⸗ Munea
quẽ redemit ſanguĩe ſuo:qᷓ; qð tu inueniſti i uiſti illũ in terra.Cũ ſolueris in terra:ſolut⸗ ooſtin
hoꝛreo tuo.Ergo relinque ibi munus tuum erit ⁊ in celo. Multũ nõ tibi pꝛeſtas ſed illi: ſape
añ altare:⁊ vade pus reconciliari fratri tuoꝛ: quia multũ nocuit nõ tibi ſed ſibi.hhec cum feke
