tuo patrimoniũ tuũ:qᷓ; creatoꝛi tuo.Et men

tiunt᷑ quidem homines. Mala eſt auarcia.

Palliare ſe volũt noĩe pietatis et dealbare:
vt q̃ſi ꝓpter ſilios videant᷑ ſeruare hoĩes qð
ꝓpter auariciã ſeruãt. Nã vt noueritis qꝛ ſic

plerũq; ↄtingit. Dicit᷑ de quodã:Quare nõ

Mattõ.25.

facit eiemoſynam? Quia ſeruat filijs ſuis.
Cõtingit vt amittat vnũ. Si ꝓpt filios ſer/
uabat:mittat poſt illũ partẽ ſuã.QAuare ülã
tenet in ſaculo:et illũ relinqͥt ab aio? Redde
illi qð ſuũ eſt: redde qð illi ſeruabas. M.0οτε.M
tuus ẽ inqᷣt: ad dñm pᷣceſſit:pars ipſiꝰ pau

peribꝰ debet᷑. Illi debet᷑ ad quẽ ꝑꝛexit.Chꝛi ⸗/

ſto debet᷑. Ad illũ em̃ ꝑꝛexit:⁊ ille dixit:Qui

vni ex minimis meiſ dederit:mihi dedit.Et

q vni ex minimis meis nõ dederit: mihi nõ
dedit. Sed qͥd dicis? Seruo fratribꝰipᷣiꝰ.Si
viueret ulle:nõ erat cũ ſuis fratribꝰ diuiſurꝰ.
O ſides moꝛtua. Moꝛtuus eſt em̃ filius tu-
us. Quicquid dicas: moꝛtuo debes qð vi⸗

uo ſeruabas. Moꝛtuus eſt filius meus: ſed

tñ ptẽ ſilij mei ſeruo fratribus ipſius. Si cre

dis qꝛ moꝛtuꝰẽ:ſi ꝓ ullo chꝛiſtꝰ moꝛtuꝰnõ eſt:

moꝛtuꝰ ẽ iple. Si aũt ĩ te ſides eſt: viuit ſiliꝰ

tuꝰ. Viuit ꝓꝛſus:nõ deceſſit:vᷣ ſᷣceſſit.Qua

fronte venturus es ad ſiliũ tuũ qͥ ſceſſit:cui
ſcedenti nõ mittis partẽ ſuã in cęlũ? An nõ
põt mitti in cęlũ: Poteſt pꝛoꝛſus: ſicut dicit
ipſe dñs: Theſauriʒzate vobis theſauros in
cęlo. Si ille theſaurꝰ meliꝰ ẽ cuſtoditꝰi cę/
lo: nũquid tũc mittẽdus ẽ filio qñ ſi miſſus

fuerit nõ ꝑibit:? Tenebit᷑ hic vbi põt ꝑire:nõ

mittit᷑ illuc vbi chꝛiſtꝰẽ cuſtos. Certe ea ꝗ̊ hᷣ
tenes ⁊ non vis mittere poſt filiũ tuſ:quibꝰ
cõmẽdas actoꝛibPꝰtuis cõmẽdas illiꝰ partẽ qͥ
pceſſit:⁊ chꝛiſto nõ cõmèdas ad quẽ pſᷣceſſit:

An idoneꝰ eſt tibi ꝓcuratoꝛ tuus:minꝰ ido/

neus chꝛiſtꝰ? Videtis frẽs: qꝛ mẽdaciũ ẽ qð

dicũt homies: filijs meis ſeruo. MOnendaciũ

eſt frẽs mei:mẽdaciũ eſt. Auari ſunt hoies.

Vel ſic certe cogant᷑ aſiteri qꝗð nolũt:cũ eru⸗

beſcũt tacere qð ſũt. Fundãt: vomant in co⸗

feſſiõe qð poꝛtãt. Pectꝰ ſᷣmit᷑ crapula iniq/

tatis: euomat eã cõfeſſio: ̊ nõ canino moꝛe
redeat᷑ ad vomitũ.Eſtote chꝛiſtiani. Valde vx
parũ eſt vocari chꝛiſtianꝰ. Quanta donatis Ca.22.

hiſtrionibꝰ:quãta donatis venatoꝛib:quã/
ta turpibꝰ ꝑſonis. DHonatis em̃ eis qui vos
occidunt. Per ipſas em̃ exhibitiones volu-⸗

ptatũ interſiciũt animas veſtras:⁊ inſanititt
qs plus donet. Si inſaniretis qͥs plꝰ ſeruet:

nõ eſſetis ferẽdi. Quis plus ſeruet inſanire
auaricię eſt:Quis plus donet inſanire ꝓfu/
ſionis eſt. Hec auarũ te deus: nec ꝓfuſũ te
vult. Collocare te vult ꝗ̊ habes nõ ꝓiqcere.
Certatis qͥs vincat in perꝰ:nõ datis operã qͥ
ſit melioꝛ:atq; vtinã nõ daretis:qͥs ſit peioꝛ.
Et dicitis:Chꝛiſtiani ſumus.Ad fauoꝛẽ ꝓxli
pꝛoijcitis res vr̃as:⁊ cõtra iuſſa chꝛiſti tenet

res vr̃as. Ecce nõ iubet chꝛiſtꝰ. Rogat chꝛi⸗
ſtus:eget chꝛiſtꝰ.Eſuriui dicit chꝛiſtꝰ:et non xn
dediſil mihi mãducare. Egere voluit ꝓpter

te:vt haberes vbi ſeminares trena ꝗᷓ dedit:
⁊ meteres vitã ęternã. Nolite pigri eſſe ⁊ ma
le ſecuri. Moꝛes emendate:peccata redimi/
te.Et cũ hęc faceritis:deo gratias agite:a qͥ
accepiſtis bene viuere. Et nõ inſultetis his

qui nõdum bene viuũt:ſed eos ipſos moꝛi-

bus veſtris adhoꝛtamini.hhęc faciẽdo habe
tis ꝑfectam quãtum in hac vua poteſt iuſti/
cia: cõſeruãtes vos in bonis operibꝰ:in oꝛa/
tionibus:in ieiunijs:in elemoſynis pꝛopter

minuta peccata: et abſtinendo vos ab illis

magnis peccatis:cõcoꝛdatis cũ aduerſario:

et ſecuri dicitis in oꝛatione: Limitte nobis Maub..

debita noſtra: ſicut ⁊ nos dimittimꝰ debito
ribus noſtris. habetis em̃ qð quotidie vo/
bis dimittat᷑:qui habetl qð quotidie dimit/
tatis. Sic ambulando ſecuri in via nõ time/
bitis latrocinia diaboli: qꝛ chꝛiſtus viam et

ſtratam magnꝗ ſeipſum fecit qui ꝑducit ad

patriã: vbi omnis ſecuritas: omnis quies:
vbi et ipſa opera miſericoꝛdię ceſſabunt:qꝛ
nulla erit ibi indigentia miſeroꝛũ. Erit ergo
illud ſabbatũ ſabbatoꝛũ:vt qð hic deſidera

m
m
h faciam te in gentẽ magnam. Gꝛaue

Veſt diſcutere ꝑſonam qui in inſideli/
tatam cadit: dum maius qð accepit perdit.

Quis iudęoꝛũ inexolubiles nodos neſcit:

s: ibi inueniamus. “”
Eodem die He filijs iſi rael: Ser⸗ Ser. xCVI
cEc dicit dominus Moypſi: Sine vt Exo. 32.

losvorutta

„

atnmeslhle

rin can ilnſt.

elenredy⸗

Pl geſenlingu

gurdepage
ninintany
Gſoncinnns
mamgenen:
Puurütinut
fin durgub⸗

Pori penn,
pmad bles lueign
attb. 25‧.

ueſounerin
nlgaloat
Gartceruru
Acapecona
ginenutan
ſbaßguranke
ſbenainrein
ſhendt wnd
Giekpopoli
gedeſpenst⸗
itus ſtun
ſohnleante
ſehukcnis
ſannsndn

tit ſceles de

tifunfua
elimn⸗
ſoſiſinute
Ueſtatpe
Quicdaube
akintck
fonſenns

ſuin ſeponestn

ſirmntn
MNeno⸗
glnſi
ſenecönun
lſtien
taneſzessr
Nlnandes

rhentiſci
olskine
naininie n
Wine lin
anigin
odansie
scsſlpet⸗
6 Aigi
ſiceiitne
. Rogetchn

nepelur pte
gienas dodn
kigtelerm
Pacnanein
tusegter
inillnsts
s gſosbt⸗
Kfacitarn

nus orkutß

onettiin

ſpepenee
ows thli⸗

ſeblnte 4
ei. a
hi⸗

. .

Quis perſidiã ⁊ audaciã non deponit: Le/
gunt elogia ſua:qð in puaricatiõe parẽtum

non defuiſſet vindicta. JIrata ſęeueritas pꝛo/

mitur: ⁊ cõtumacia non emendat᷑. Clemen⸗
tia leuius iraſcit᷑:quia citius miſeret᷑. Ipſiꝰ
erit iudiciũ:⁊ pꝛobare dignum:et delinquẽ/
tibus indulſiſſe peccatũ.Quid dico? Deus
illos hoꝛruit:aut amauit?: Abſit.Si hoꝛruit
peccatoꝛes cõtempſit. Sʒ amauit: ideo fre/

Zacharie,i. quẽter indulſit.Reuertimini inquit ad me:
trreuertar ad vos.Eoꝛum quidẽ ſu
Job.sS. qut rea lingua:aut ↄſciẽtia criminoſa. Vos

ſcelera

inquit de patre diabolo eſtiſ.Mõ poteſt dif/
ferri vindicta:vltio nõ ꝓcraſtinabit᷑. LCanta
em̃ ſunt crimina vſurpatione cõcepta vt nõ
parcant generi:cũ rei videant᷑ auctoꝛi. Cla/
mauerũt inquit ad dñm cũ tribularent᷑:mit/
titur dux qui populũ iſraeliticũ redderet li-

B beratũ.Parant᷑ ęgyptis dignę ⁊ innumera
Exo.⁊.et.S. hiles plagę ignominię: advindictã ſcynifes
Gchilictned !

ꝓceſſerunt:vineas bꝛuchus abſũpſit:fructi⸗
fera ligna locuſta vaſtauit:terroꝛem ex gran
dine:vlcera:tumultus:voces:flammas:ad/
dicta pecoꝛa: armenta ꝓſtrata:aquas in ſan
guinẽ mutatas: ꝓſtratas ranas:piſces occi9
ſos: pſᷣdurant᷑ elementa nullo rigoꝛe: ſiccant
fluenta in rei miraculo curuata: et in muro
ſuſpendit᷑ vnda: inſuetũ iter mirant᷑ fluctꝰ:
mirat᷑ ⁊ populũ. Quid incredule popule no
cte deſperas? Signũ tibi erit colũna: quam
chꝛiſtus illuminat. Securus iter quod arri/
pis vade:antecedet te chꝛiſtus.Et quia pꝛo/

ſequit᷑ chꝛiſtus fiducia non terroꝛ debet eſſe:

ſecurus ad ꝓmiſſa ꝑuenies atq; vtinam nõ

Exo. 14. rebelles. Apertũ intrant mare ęgyptij quos

circũfuſi fluctus feſtinanter ruentẽs ꝑdunt.
Meglij maris arena vn gulã ſenſit:mare cur/
ſus ſuſtinuit equitẽ. Sed hęc vindicta debe
bat᷑ vt citiꝰperiret:qͥ cõſequi denegauit ſalu
tẽ.Quid dubitas de hoſte:? Tute iã ꝓcede:
moꝛtuũ videbis:ꝓbabis defunctũ:cui ante

fueras ſeruus. In heremũ exitur:nec contu
Exo. 16. Melia differtur. Murmurant: petunt cepas
Rumeri.ij. ⁊ pepones:merito inſulſi ⁊ quos non gratię
ſales condunt:vilem expetunt cibũ. Cepas

ait: vt extoꝛquerent᷑ eis lachꝛymę ex delicto
collectę.Mõ aquam in fluuijs natura dege/
nerat:cõmunẽ liquoꝛẽ amaritudo triſtaue/

Exo.i⁊. rat:lignũ mittit᷑:dulcedo reparat᷑. Petra ꝑ/

cuſſa ſitientibus potũ pᷣbuit virga: nec ve⸗

ternoſa eis diſſuta ſunt veſtimẽta: aruo ſte/
rili non defuit mõna. Pulmentariũ poſcit:

. . . .
1 * „ . .
1 7 .

deſiderijs omnia conferunt᷑. Sapoꝛem ſen/
ſit quiſq; quem voluit in oꝛe dum manduca

uit.Petunt ſibi qð colerent: atq; vtinã ſim/

pliciter poſtulaſſent. Sed ꝑplebs quę dota⸗
les tabulas lege mariti ꝑceꝑat:de coꝛrupte/
la diſponit:et de adulterio cogitat. QAuid te
inſidelis vis iũgere cõſoꝛtio digno? Mater

tua diſplicuit repudiata ꝑ libellum repudij

ꝓnunciãte Eſaia:nec ſummo chariſmate es
digna:cum execrabilibus factis videaris in

grata. Hon ſe eruies inquit deo alieno. Aurũ
igni apponit᷑: ⁊ ingrati infauſtũ ſcelus expe/

tunt: adoꝛant imaginem quam ſuccenſus

eiecerat ignis. Vbi eſt quod mandatuʒ eſt:

Audi iſrael:dominꝰ deus tuus vnꝰ eſt? Vi/
tulus tuus vbi erat:cum tibi chꝛiſtus in ma/
ri itinera pᷣparabat:mare aperuit: ſitientibꝰ
potũ pſᷣbuit:feſſos ieiunio reparauit? Luxu/
rioſa gentilitas: poſt ſaturiem luſuʒ quęrit.
Sedit inquit populus mãducare ⁊ bibere:⁊
ſurrexerunt ludere. Atq; vtinam verbis fu/
iſſent dicta:nõ factis fuiſſent admiſſa. Ecce
iam pater abꝛaham tranſfert᷑ in gentem ma/
gnã.Ecce quid criminis admittit pꝛimitiuꝰ:
quid gratię meretur ſecundus. Vendidiſti
mihi pꝛimatus tuos: delicto factus ſeruu/
lus fratri tuo. Radix quideʒ me aliena poꝛ/
tat:ſed noua gratia meũ caput impinguat.
Ducem ſe ergo dominus ingrato populo p/

bebat: exercitũ chꝛiſti ꝑ inacceſſa loca et de/

uia deſerta terrarũ nõ turbauit iter ignotũ.
Igitur exoꝛit᷑ impugnãte diabolo ꝓphana
temptatio:fit repente populꝰ diuinis bene/
ſicijs ingratꝰ:mens eius a veritate deſciſcit:
deſeruit vitę largitoꝛẽ: et ſecutus eſt moꝛtis

Bermo xXCVII. Düica quarta in. x. Ber. II

Exo16.

Exo. 32.

Eſa.So.

Exo. 20.
Exo.ʒ ⁊.

Deutj. 6

Exo.ʒ32.

Geũ.15.

auctoꝛẽ. Vnde ſimulacra colentiũ cęca ſtul/

ticia:ĩmo nõ ferenda dementia:moꝛtali ma/
nu foꝛmatum vitulum putare diuinũ? Acer⸗/
bioꝛ indignitas rerũ eſt:vt pecoꝛis ſit figura
terroꝛi:⁊ cum deus animalia omnia homini
ſubiecerit:ipſe ſe in famulatũ pecudũ ſpon/

te deiecerit. Adeo foꝛmat᷑ vitulus ſtultoꝛũ

collationibꝰ inauratus:et quẽ nullus natu/

ralis motus quacũq; flectebat: eum demen
tia ꝑſidoꝛum ſubiugata ceruice poꝛtabat:et
cuius aures nullus penetrabat auditus:vł
aliqua cõmotio ſenſibilis agitabat:has in/
caſſum demẽtis populi oꝛatio ſtulta pulſa/

bat:⁊ cui viſum modulãtibus palpebꝛis vi /

tali motu artiſicis phãtaſia nõ dederat: nec
genitrix natura cõtulerat: eũ vidẽtes ingra⸗

ti deo ſupplices adoꝛabant. Pꝛęcedebat in

n

Ber. XCVIII. Feria ſcdᷣa py q

heremo populũ carẽs ſpiritu vitulus figura
tus: vt tali duce demens populus vteret᷑:
E qualis fuerat et ipſe delictis effectus. Et ne
tanti mali ſine vindicta in poſteros mana-
ret exemplũ: ſtatim vindicat᷑ ĩ reos.Dũ em̃
malis modus imponit᷑: frangit᷑ licentia pec/
catoꝛum. Frequẽter enim plagis diſciplina
coꝛrigit᷑: ſi nihil ꝓficiant hoꝛtamẽta iuſtoꝝ.
A damnabilib factis homies vindicta cõ/
peſcit:quos in bonis operib bñſicia dei re/
tinere nõ poſſunt. Si em̃ nõ inter pᷣmos pec
cantiũ lapſus cõſuleret:ſed in futurũ ſuſpen
deret vltionis occurſum diuina cenſura: ꝓ/
culdubio ſceleſtoꝛũ omniũ latius ꝓceſſiſſet
audacia. Deniq; ſi vis tuoꝝ ꝓficere diſcipli⸗
nã: exerce cenſurã. Vbi dei futurę vindictę
ſollicitudo verſatur:illic aut non peccat᷑:aut
tardius delinquit᷑. Cenſura em̃ interdũ qui/
dam ſuſcipiũt ſupliciũ: vt multi coꝛrigantk ĩ
paucis: ne poſtmodũ ira cõmotus incipiat
graſſari ꝑ multos.Riſus frequẽs coꝛrumpit
moꝛes: relaxat quoq; neruos rigoꝛis aſtri-
ctos:ſęuerus autẽ vultus cuſtos eſt diſcipli
nę. Si enim delin quẽtibus frequẽter indul⸗/
ges: peccatoꝛ nõ ꝓficit ad . alutẽ.

¶In eadem d Ddominica Pom elia 2
eõ quod ſcriptum eſt in euangelio

JZob. . zn oſar. Abiſcieſu tranf ma-

Zihe qð eſt tyberiadis ⁊c̃.quę
abet in feipolttione doctoꝛis Ibi⸗

ſe ſecũda poſt quartã domi⸗
Ser xCvII nica: de Thuribulis: Sermo 1

ODdo fratres dilectiſſimi cũ diuina
lectio legeret᷑: audiuimus dixiſſe do
. minn ad moyſen: yt thuribula in ꝗ/

et ꝓducta in laminas altari affige/
ret:vt eſſent in teſtimoniũ rebelliũ ⁊ ſuꝑbo/
Numeri.Is. rum. Thuribula inquit dñs quę ſanctifica/
ta ſunt ĩ moꝛtibus peccatoꝝ: facito ea lami/
nas ductiles ⁊ circũda ex eis altare:quia ob
lata ſunt coꝛam domino ⁊ ſanctiſicata ſunt.
Hhoc ergo per hanc figuram videt oſtendi:ꝙ
thuribula iſta ꝗᷓ ſcriptura nomiĩat ęrea: ima-
ginem teneant ſcripturę diuinę.Cui ſcriptu
rę hęretici ignem alienũ imponẽtes:ſenſum
videlicet ꝑ erroꝛem ⁊ intelligentiã alienam a
deo⁊ veritati contrariã introducẽtes:incen/
ſum domio nõ ſuaue ſed execrabile offerũt.

Iſta ergo thuribula ęrea: id eſt eretiooum .
voces:ſi adhibeamus ad altare dei vbi diui

nus ignis eſt:vbi vera fidei pꝛedicatio: me/
lius ipſa veritas ex falſoꝛũ cõparatione ful/
gebit. Si em̃ verbi gratia dicã: ponã dicta
arrianoꝛũ vel manichęoꝛũ: aut alterius cu/
iuſuibet hęreticoꝛũ:⁊ hęc ſermonibꝰveritatiſ
ac ſeripturarũ diuinarum teſtimonijs velut
diuini altaris igne confutẽ:nõne euidentioꝛ

eoꝛum ex ipſa cõparatione aparebit impie/

tas? H ſi doctrina eccleſiaſtica ſimplex eẽt

⁊ nullis extrinſecus hęreticoꝛũ dogmatũ al

ſertionibus cingeret᷑:nõ poterat tam clara ⁊
tã examinata videri ſides noſtra. Sed idcir/
co doctrinã catholicã cõtradicentiũ obſidet
impugnatio:vt fides nr̃a nõ ocio toꝛpeſcat:
ſed multis exercitationibꝰ elimet᷑. Pꝛopter
hoc deniq; ⁊ aplus dicebat: Opoꝛtet aũt et

rũ thuribulis altare circũdari:vt certa 1 ma/
nifeſta oibꝰ fiat ſideliũ atq; infideliũ differẽ/

tia. Cum em̃ fides catholica velut auxꝝ cępe⸗

rit fulgere:et ſdicatio eius vt argentũ ligne

ꝓbatum intuentibꝰ reſplenduerit: tunc ma/

ioꝛe cum turpitudine: ⁊ dedecoꝛe hereticoꝛũ
voces obſcuri gramenti vilitate ſoꝛdebunt.
heęc autẽ diximꝰ de thuribulis eoꝝ qui con/
demnati ſunt:quę altari iubent᷑ affigi:qð ex
cõparatione impioꝛũ iſti clarioꝛes apareãt:
ſimul vt et poſteris daret᷑ᷣ exem plũ: ne quis
pᷣſumptiõe ſuꝑbi ſpũs nõ ſibi a deo datum
munus pontificatꝰ inuaderet: ſed vt illi cre/
dat᷑ quem non ambitio humana: non fauoꝛ

N

I. Corl. II.
hereſ. es eſſe vt pꝛobati quiq; manifeſti fant
inter vos.hoc eſt dicere: Oèpoꝛtet hęretico/⸗

B

coꝛruptus aſciuerit: nec munerũ oblatio ꝓp-/

phana ſurrogauerit: ſed meritoꝛũ ↄſciẽtia ⁊
dei volũtas aſſumpſerit. Qð ergo ptulerũt
ſuperbi illi leuitę qui domino non iubente
ſibi ſacerdotium vendicabant: hoc patiunt᷑
quicũq; ſe aut ad epiſcopatus:aut ad pᷣſby/

teratus: vel diaconatus officiũ vel muneri/

bus aut adulationibꝰ impudẽter conantur

ingerere. Quomodo combuſti ſunt illi i coꝛ/

poꝛe:ſic iſti exurent᷑ in coꝛde. hoꝛtatur ergo KC

5.

moyſes pontiſicem magnũ vt offerat incen/⸗ Mumerl1. 4

ſum in caſtris:⁊ exoꝛet pꝛo populo. Jam em̃
inquit vaſtari populus cępit. In ſpiritu vi/
debat moyſes quę gerebantur. Abijt ergo

aaron vt offerret incenſum ꝓ populo:⁊ ſte/

tit inter viuos ⁊ moꝛtuos: et mitigatꝰ eſt fu/
roꝛ dei. Si intellexiſti hiſtoꝛię oꝛdinẽ:et ocu/
lis vt ita dicam cernere potuiſti ſtantẽ pon/

. . ,

ſenneuli
itini
nouspo
ntte aan
Zenonnin⸗
unnnel
gieſonins
unmn

gtt⸗
halumvtqon
Gtun von,
hocſulego
itͤtangeus
Aolebꝛte
Uirenſru⸗
beoguinee
milaseuh
ſorula
nnoſplapaen
ſiaspupun
bulſetangen

Purzernrine

oſhiſinga⸗
ntietbiscen
urn nkenoo⸗
gino aduen
ſnnaiparco
ſeupbkkein
honinisraa
gloltunno
ommrinc
Umeneſa
Gnprbrni
ſtusnien
banotoi
pongteret
Innotuori.
mmernorcn

lenaſinitr,
Ventebic
Codpodis
bi Aen
Pungen
W
Conäönon
L Ulmngen
zut lll gun
Nguumpo⸗
nanede
Mnenſan

BB

cohun
pbidin⸗
nin ne⸗
ohefil⸗
i dien
ris l/
enturi
spelu
dentic
inie
blexei
atüal⸗
Ncunt
dici⸗
obſde
peleat:
Nopter
taütet At
ſtifiant
eretico
1tna,
differe⸗
che⸗
uüͤigne
uncma,
rencoi
gebunt.
guicon 3
gigder
pareit.
neguis
9datum
iliae⸗
oufo:
no
ſaienat
puletit
lubente
patiunk
di⸗
wmuneri
conantu
tilliic
urogel D
inceen u.
Pnen⸗
ſpiriu
ſdit
ltf
Grekſi
lepo

er.

quõ verus pontifex ieſus chꝛiſtus aſſumpto
thuribulo carnis humanę:et ſuꝑpoſito igne
altaris:anima ſine dubio illa magniſica cuʒ
qua natus eſt in carne: adiecto etiã incenſo
qui ẽ ſpiritus imaculatꝰmedius inter viuos

⁊ moꝛtuos ſtetit: ⁊ moꝛtem non ꝑmiſit vltra
deb.ꝛ. graſſari:ſed ſicut apoſtolus dixit: deſtruxit

eum qui habebat moꝛtis imperiũ:id eſt dia/
bolum:vt qui in ipſum pontiſicẽ chaiſtũ cre/
dit: iam non moꝛiat᷑ ſed viuat in ęternum.
Hhoc fuit ergo myſteriũ:quod poſtea futurũ
iã tũc angelus ille qͥ płm vaſtabat expauit.
Agnoſcebat enim figuram thuribuli ⁊ ignis
⁊ incenſi:⁊ qualis offerenda eſſet deo hoſtia
ab eo qui medius moꝛtuoꝛũ viuoꝛũq; cõſti/
tuẽdus erat ſuidebat:⁊ illos tunc imago p̃⸗
figurata ſaluauit: ad nos autẽ ſalutis veri-
tas ipſa ꝑuenit. Neq; enim indumenta pon
tiſicis purpura ac lana byſſoq; cõtexta eru⸗
buiſſet angelus ille vaſtatoꝛ:ſed iſta quę fu/

D tura erant indumenta domini et ſaluatoꝛis

noſtri ſingularis ⁊ magni pontiſicis intelle/
xit: et his ceſſit quibus vtiq; vniuerſa crea/
tura inferioꝛ erat. Puto autem ꝙ non ſolũ
pꝛimo aduentu domini et ſaluatoꝛis noſtri
foꝛma ipſa completa ſit: ſed eadem foꝛtaſſe
ſeruabit᷑ ⁊ in ſecundo. Veniet iterum filius
hominis:⁊ cum venerit ſine dubio inueniet
quoſdam moꝛtuos: quoſdã viuentes. Hoc
loco non incõgrue moꝛtui intelligunt᷑ illi qͥ
nimietate ſcelerum in peccatis ſuis moꝛtui
compꝛobant᷑:viuentes autem illi qui in ope
ribus vitę ꝑmanſerint. Verũtamen vtroli/
bet modo ſtabit etiã in futuro magnus hic
pontifex et ſaluatoꝛ noſter medius viuoꝛuʒ
⁊ moꝛtuoꝛũ. Sed ⁊ tunc foꝛte medius viuo/
rum et moꝛtuoꝛum ſtare dicendus eſt: cum

Watth. 25. ſtatuet quidem oues a dextris: hedos au/

tem a ſiniſtris:⁊ dicet his qͥ a dextris erunt:
Venite bñdicti patris mei ꝑcipite regnum
quod vobis paratum eſt ab oꝛigine mũdi.
His autem qui a ſiniſtris ſunt dicet: Ite in
ignem ęternum operarij iniquitatis: quem
hparauit pater meus diabolo ⁊ angelis eiꝰ:
quoniã non noui vos.Et ſunt vtiq; moꝛtui

qui in ignem mittunt᷑ ęternum: Sunt auteʒ

viui illi qui mitrunt᷑ ad regnum. Ad quod
regnum vos pius dominus ꝑducere pꝛo ſua
pietate dignet᷑:cui eſt honoꝛ ⁊ imperiũ cum
patre ⁊ ſanctoſpũ in ſęcula ſeculoꝝ:Amẽ.

XCIX. Feria ſcdᷣa pꝰ
tiſicem mediũ inter viuos et moꝛtuos:aſcẽ-
de nũc ad verbi huiꝰ celſioꝛa faſtigia: ⁊ vide

Eodẽ die:De virga Aaron: Ser⸗/
mo II Ser. XCIX.

nis pꝛinceps tribus populi ha/ A

Vngde et paulus apoſtolꝰ quia pᷣnceps erat

populi: idcirco dicebat: Quid vulti: In vir⸗/
ga veniam ad vos: an in charitate ⁊ ſpiruu

manſuetudinis? Omnes ergo pꝛincipes tri/
buũ habeãt neceſſe eſt virgas ſuas: ſed vnꝰ
eſt ſolus: ſicut ſcriptura dicit: verus põtifex
cuius ille aaron ſacerdos p̃ferebat figuram.
Huius ergo virga germinauit. Sicut enim

virga aaron germinauit in populo iudęo-

rũ: ita crux chꝛiſti floꝛuit ĩ populo gentium.
Verum quoniã vt ſepe oſtendimus:verus

pontifexchꝛiſtus eſt:ipſe ſolus eſt cuius vir

ga crucis nõ ſolum germinauit ſed ⁊ floꝛuit:
⁊ omnes credentiũ populoꝛũ fructus exhi/

9
☛ virgam. Hon enim potelſt quis MNumeri. 17.
regere populũ:niſi habeat virgam.

1. Corl. 4.

buit. Quis autẽ iſte eſt fructus quem attu B

lit? Amygdalas inquit. Amygdalę fratres:
nuces ſunt. Qui fructus pꝛimo quidem in/
dumento amarus eſt: ſequenti munit᷑ ac te/

gitur:tertio ſumentẽ paſcit ac nutrit. Lalis

ergo eſt in eccleſia chꝛiſti doctrina legis ac
ꝓphetarũ. Pꝛima litterę facies ſatis ama/
ra eſt: quę quidem circũciſionem carnis pᷣci-
pit:quę de ſacriſicijs mandat:⁊ cętera quę ꝑ

occidentem litteram deſignant᷑.hhęc omnia

tanq; amarã nucis coꝛticein ꝓpijce. Secũdo

in loco ad munimenta tecta ꝑpuenies:ĩ quo
vel moꝛalis doctrina vel ratio continentię
deſlgnat᷑. Quę neceſſaria quidem ſunt ad
cuſtodiam eoꝛum queę ſeruant᷑ intrinſecus:
frangenda tamẽ quãdoq; et ſine dubio diſ/
ſoluenda ſunt: vt ſi verbi cauſa dicamus:
abſtinentia ciboꝛũ ⁊ caſtigatio coꝛpoꝛis do/

nec ſumus in coꝛpoꝛe iſto coꝛruptibili ⁊ paſ/

ſibili ſine dubio neceſſaria eſt: cum aũt ſuꝑ/
ueniente moꝛte confractũ fuerit et reſolutũ:
⁊T reſurrectionis tẽpoꝛe incoꝛruptibile ex coꝛ/
ruptibili reddituʒ: atq; ex animali ſpiritale:
non iam laboꝛe afflictionis nec abſtinentię

caſtigatiõe: ſed qualitate ſui nulla iam coꝛ/

poꝛi coꝛruptela dominabit᷑: Sic ergo ⁊ nunc
durioꝛ teſta nucis velut neceſſaria abſtinen
tię ratio videt᷑: ⁊ poſtmodum nõ quęrenda.

Tertio autem loco:reconditũ velut in nuce

inuenies ſecretum myſterioꝛũ ſapientię ⁊ ſci
entię dei ſenſum: quo nutriant᷑ et paſcantur
animę ſanctę:non ſolum in pᷣſenti vita: ſed
n à2

BGancti ꝗluguſtini de tempoe

etiam in futura. Ipſe enim eſt pontificalis
Matth.5. fructus:de quo pꝛomittit᷑ his qui eſuriunt ⁊
ſitiunt iuſticiam:quia ipſi ſaturabunt᷑. oc
igitur modo in omnibus ſcripturis triplex
Proller . huiꝰ ſacramẽti ratio ꝑcurrit. Sic ⁊ ſapientia
tripliciter: ad reſpondendũ inquit verbum
veritatis his qui ꝓpoſuerunt nobis. Nam
Numeri.i⁊. quia ſacramentũ ſacerdortale eſt vᷣga nucis:
Hiere.i. idcirco arbitroꝛ etiam hieremiã qui erat vnꝰ
ex ſacerdotibns ex anathot vidiſſe virgã nu

ceam:⁊ ꝓphetaſſe de ea illa quę ſcripta ſũt:

vel de virga nucea: vl de lebete ſiue olla ſuc
cenſa:quaſi oſtenderit ꝑ hęc in virga nucea
eęeelſe vitam: ⁊ in lebete ſuccenſa eſſe moꝛtem.
Hiere.ꝛI. Vita eniʒ ⁊ moꝛs ponit᷑ ante faciem noſtrã:

et vita quidẽ chꝛiſtus in ſacramentũ nucis:

moꝛs autẽ diabolus in ſigura lebetis ſuccẽ/
ſeę. Si ergo peccaueris: poꝛtionẽ tuã pones

tatem:ſurgat in virtute: Seminatũ in igno

miniã:ſurgat in gloꝛia: Et ſeminatũ coꝛpus
animale: reſurgat coꝛpus ſpiritale. Iſta ſũt
quattuoꝛ:quę virga arida coꝛpoꝛis noſtri in
reſurrectione germinabit. Sed redeamꝰ ad

monet:vt deſcribamus eam nobis in coꝛde /ea quę de virga dicere cęperamꝰ. Poſſum⸗

adhuc ſic intelligere eoꝛum quę virga germi

nauerat differentias. Ominis qui in chꝛiſto F

credit:pᷣmo moꝛit᷑:⁊ poſt hoc renaſcit᷑.Et eſt
etiã in figura ꝙ virga arida poſtmoduʒ ger/
minat.Eſt ergo pꝛimũ geriẽ:pꝛima homis
in chꝛiſto confeſſio. Secũdo frondeſcit: vbi
renatus donum grartię dei ſanctiſicationẽq;

ſuſceperit. Inde affert floꝛes:vbi ꝓficere cę/

perit:⁊ moꝛum ſuauitate decoꝛari ac fragra-
tiã miſericoꝛdię ⁊ benignitat effundere.Ad

vltimũ quoq; affert etiam fructus iuſticię:

quibꝰ non ſolum ipſe viuat:ſed etx alijs vitã
pꝛębeat. Cum autem ad perfectũ venerit:⁊

un⸗ en

nnpofn⸗

mnebs
ſoſcipt

Lobanne⸗
iettend

ehade
did⸗

Gnun

t ttbosetd

cum olla ſuccenſa. Si autẽ iuſte egeris: effi · pꝛotulerit ex ſe verbum ſidei: verbũ ſcientię n
cietur poꝛtio tua in virgã nuceam cum ma / dei:⁊ per doctrinam ſuam alios lucrifecerit: ſrit de
Cant.i. gno pontiſice. Sed et in canticiſcanticoꝛũ hoc eſt attuliſſe fructus quibꝰ alij nutrianf. ndſs i
ſponſa dicit᷑ deſcendiſſe in hoꝛtũ nucis: vbi Sic ergo ſinguli quiq; credentium de virga Anananonn
etiã pariter cum nucibus ſacerdotaliũ quo/ aaron quę chꝛiſtus eſt germinant᷑.Quoꝛum ogctu
dãmodo pomoꝝ copiam pſcribit᷑ inueniſi MAAuarettdr iſtę differentię in alis ſcripturę lo/ ns Helun
D Diligenter attendite fratres:quia vnũ pꝛo⸗ is velut ętates quattuoꝛ deſignant᷑: quas tclig Qn
miſit deus futurũ in virga: ſed plura dedit. Johannes apoſtoſus in epiſtola ſua diſtin/ Pbuenrhin
Verũ eſt fratres: Conſuetudinis ſuę rem fe· ctione myſtica cõpꝛehendit. Ait enim: Scri/ Conoconmn
alt dominus noſter. Semꝑ enim maioꝛa tri / pſi vobis pueri: ſcripſi vobis adoleſcentes: Mhakegku
Numeri.i⁊. buit qᷓ; ꝓmittit. Et erit inqͥt homo quẽcũq; ſcripſi vobis iuuenes: ſcripſi vobis patres. Cllusdomin
elegero:virga eius germinabit: hoc eſt ſolũ In quibus vtiq non coꝛpoꝛales ętates:ſed lcesſaipt
qð pꝛomiſit deus:vt virga eius quẽ eligeret ſpiritaliũ pꝛofectuũ differentias ponit. Sic nlöcogoea
germinet. Abi vo ad rem venit᷑: vt qð pꝛo/ etiã in hoc ſacerdotalis virgę germen obſer fotteſume
miſſum eſt oſtendat᷑ impletũ:non vnũ ilug uabimꝰdeſignani.habent᷑ & oia hęc nõ tã in Gᷓ Mſeinlig
qð ꝓmiſſũ fuerat effectũ dicit᷑:ſᷣ vide quan/ virga aaron q; ĩ ea vᷣga ꝗᷓ exut ð radice ieſſe: Eſa.ri. unafens
ta addant᷑.Ait em̃ ſcriptura: Ecce germiauit ⁊ flos de radice eiꝰaſcendit:ſupᷣ quẽ reqeſcit yrnnono
virga aaron in domo leui.hoc eſt vnũ illud ſpiritus dei. In quo nec hocipſum videtur ag uckfizze
ſine dubio qoᷣ fuerat repꝛomiſſum. Sed ad/ ocioſum:qð exire dicit᷑ virga:⁊ flos aſcende mtoduun
dunt alia: ⁊ dicit᷑:Et ꝓduxit frondes: ⁊ pꝛo⸗ re.ccus enim vnus ſit chꝛiſtus:ſingulis tñ mincte⸗
tulit floꝛes:⁊ germinanit nuces. Cũ ergo de diu erſus efficitur: pꝛout indiget is qui ope-/ tnuneton
ſolo germine fuiſſet repꝛomiſſum:vide quã/ ratur. Qui ergo ſegnioꝛ eſt et negligentioꝛ: Azitclen
ta largit᷑ deus:vt non ſolum germen ꝓduxe pꝛo diſciplina chꝛiſtus ei efficitur virga: ⁊ in itoeſten
rit:ſed ⁊ frondes:et non ſolum frondes: ſed virga non aſcendere dicit᷑ ſed exire. Exeun- clorſe
⁊ floꝛes:⁊ nõ ſolũ floꝛes ſed ⁊ fructus.Quid dum nãaq; eſt ei qui inutilis ignauus eſt de hetlinn
igDit eſt qð ex his colligi et cõtemplari poſſit eo ſtatu in quo non recte conſiſtit:tranſeun/ nini,
E videamus. Pꝛimũ omniũ reſurrectionis ex dum ad alium ſtatum tanq; virgę compulſi/ ine
moꝛtuis ſacramentũ in his euidenter agno/ one: id eſt ſęueritate doctrinę rigidioꝛis ad/ hitin
ſcimus. UVirga enim arida germinat: cũ coꝛ; monitu. Qui vo iuſtus eſt:quia iuſtus ſicut Ps u de
pus extinctum cęperit reuiuiſcere. Quę ſüt palma floꝛet: in hoc aſcendere dicit᷑ chꝛiſtuſ. mnn
autem quattuoꝛ iſta:quę reſurgenti coꝛpoꝛi Sic ergo qui verberibus indiget:exit ad eũ ein ſe
1. Cor.I5. pſtabunt᷑: At ſeminatũ in coꝛruptionẽ:ſur: virga. Qui autem pꝛoficit ad iuſticiã: aſcen⸗ Ae
Gat in incoꝛruptiõe:Et ſeminatũ in infirmi/ it ei in floꝛem. Aſcendit autẽ quouſq; afe/ dainn

.

Ber. C. Feria tertia pꝰ quartã do.ĩ.xL. Ger.I.

Dritas: Dar ã attulerũt: ita ⁊ de iſtis duobus:id ẽ dile
nutuntcharlaspar. vufartulerraia eveigig vuobusidonie
unnulnin Sal.5. rat fructus ſpiritus:qui untcharitae ieſu ctione dei ⁊ ꝓximi dicit. In his Sielhet
ie patientia: et reliquę virtutes in ptis tota lex pendet ⁊ ꝓphetę. Sicut eni
domino noſtro. ́MU vna illa chꝛiſtum deum ſigurauit: ita mane
Wasneſni M 2 PHomelia de eo repꝛomiſſiõis in qua natus hnctk m im⸗
nt 4 Hadͤem gſein enangelio bm viget H eſt: Veritas Ws. 84.
nn hoſin, uod ſcrip ſcha iudę pletum eſt illu Anes a⸗
tninem . Job. . eerat paſchaluck oꝛta eſt. Quomodo autẽ beata m
wi 67 it ieſus hieroſolymam de it terra repꝛomiſſionis: quęꝑ pꝛo-
minn 2. ſee in expoſitione docto p an fuit o ante ꝓmiſſa eſt: Namp beatu
— . ris IJhidẽ. Elſaiã dominꝰ eam ante nnrgernnl gi Elſa.7
“ HW „— „ cia repꝛomil 1. Deu; als ſt
arn Feria terzia hoſ ngr doii, vtero n Edien paner aun Erbii
Semo.C. torious er deborro Sermo enim de qus legumns: Surerunt mel dere, Denrſ.z
vmnihſg C. S — . ſirma petra. Et de ipſa or. ro.
– cũ diuina lectio legeret᷑: audi- tra: et olcumn e Echet chꝛiſtus. Et illud: 1.Cord,i0
Atin ao iechger illo quo miſſi ſürt ptum en⸗ Pelra uteer guine vue. Et iterũ: Deutt 32.
uimus ꝙ tem Cum adigdpe reniũ:⁊ ℳ—☛e⸗ ſ Señ.49.
mumsilhig loꝛatoꝛes ad conſide it in vino ſtolam ſuam: ⁊ amictũ ſuũ f
Weec duogecim explo⸗ llis vuã NLauabit in vino ſtolam .
aleſi Mumeri. 5terrã iſſionis: duo ex illis vuã Anatft Hhec inq; vua in ligno ſuſpẽ
R randã terrã repꝛomiſſionis: lerint ad in ſanguine vuę. hHę uę nobis vtiq;
ninüret: ni itudinis ĩ phalãga detulerint ad um deferk obſequio: quę nobis
imiſa ſlios in Duo iſti fratres dilectiſſimi: mul⸗ ſenr im dictum eſt: duum teſtamentoꝝ re/
Ptiumm. incõgrue ſignificaſſe 1dirt: ciiceg w m in p̃cium noſtrũ paſ
amenta non incogr AEN 20 dit: cuius vinu S ſt arca⸗/C.
7 duo pcepta quibus diligitur llegoꝛia expᷣſſione pꝛofluy ibꝰ rerũ. Hãc
umi mn ſſunt etiam in hiſtoꝛia et allegoꝛia toꝛũ aperiri effectibꝰ rerũ.
. mus. Poſſun 8 typũ na ſacramen te penden-
sſagur⸗ intelligi. &ρautem duũ teſtamentoꝛũ uam duo deferunt inſerto vecte pende
un habuengtebine Stonctntnclcam wucr ⸗Hodunr mü agsrare, Amaalne dus⸗
kolſord⸗ quomodo in medio duoꝛum in ſi daicum populũ ſigurare. Iſti :
Arenn an Dibia legit: ita in medio ———— , eſt ſynagoge vel lchi ren cdue⸗
31dolcienus chꝛiſtus dominus euidenter ee ꝛioꝛ fuit iudęoꝛũ populus pᷣcedit .
gen eumu Horn . duum ani,. pPaor uit iideorn Salutẽ ſuã hic ante con⸗
iwhon lud quod ſcriptum eſt: In medio duum ſequit᷑ chꝛiſtianus. Salutẽ ſu
. na qr . oui vel ſequiæ cꝛiſtianus. S ſt doꝛſum. Hic ob/
alesinuſi maliũ cognoſceris:id eſt in medio nouiv : ſpectũ ſuum gerit:ille po
malmg cognolcene dixit: In medio: ſpectũ ſuums ötemptum. Ideo et de iu/
mushent 91 vetens teſtamẽti. autẽ dixi o / ſequiũ ſfert: ille cõtem k oculi eoꝛũ Pz. s8.
erent ic intelligenduũ eſt: ꝙ chꝛiſtus inter ne s ꝓpheta teſtatur: bſcurent᷑ oci
– Non ſie intellige u ſic fuerit medius dęis ꝓph lloꝛum ſemꝑ incurua.
güberrotin uum et vetus reſtamentũ ſic inerek. Nõ ne videãt: et doꝛſum ill ite ſina. Hie
de n õõ eteri contineret᷑. Nõö ſi ſacro faſce oꝛdine ſuo.hhi.
omiceid yt nec in nouo nec in ve ir. Ir ncedunt duo ol Sef
cgin nn medio duuma 6 ris teſtamẽ- ꝓximit if: iudeus ſolo onere
medio veteris teſtamẽ go pᷣſenti munere fruit᷑: iudę darse
ettint. tiendum eſt Xſir in interioꝛi 2 ſpi / ergo pᷣſenti munere cut credenti ſalꝰ:
hi :7 ꝛid intus in interioꝛ ſgrauat᷑: Quia chꝛiſtus ſicui credenti ſa
nadtglon ti:⁊ in medio noui: „ 3 uę non ſoluʒ Rgraua ⁹ 72 d nti Judęis enim ille
ierisciohe Corl.ʒe ritali intellectu:non in littera q 1 tita onus eſt non credenti. Ju icti etͤ:
ubgliae . . ſed eti omnes cõſueuit n ſciatus:de quibus dic
Ziecnton tiam hęereticos ſpecialiter annũciatus:de erũt: Sact? Yob. 1.
ntgiann ueoa lede in ſpiri mnes chꝛiſtianos ſpe it: ⁊ ſui eum nõ receperũt: Factꝰ 3
urigrin occidere: ſed in ſpiritu qͥ omn In ſua venit: ⁊ ſui eu idali: &t quẽ Ro.5.
unit: e . viuificat. Hoc eſt 1 ſiõis ⁊ petra ſcãdali:Et q
Erun ſpiritaliter intelligentes viu : b eis lapis offenſlõis ⁊ petr it. EꝑEt
emie. Ett . . imaliũ cognoſceris: E eis lapi it: gentiũ ſides recepit.E
nusetn ergo in medio duum anim iſrael non cognouit:genti. ſuã ſub oculis
gunnie in⸗ iſiue veteris teſtamen ilraeln k iſte:ſed ſpem ſuã ſub ocu
in interioꝛe ſenſu noui ſit ideo poſt ſequit᷑ . g. dit᷑ ſ
tenmſan a nerio⸗ ua a duobus. Iſti aſt bens antecedit ⁊ pꝛoſicit:ille pᷣoꝛ grae
on D ti.Exhibita eſt ergo v pꝛomiſſionis afferre habens antecedit ⁊ pꝛoſicit: dẽ chꝛiſtü in ie,
igunnn de terra repꝛomiſſionis affe deſerit recedit. Poꝛtat quidẽ chꝛiſtũ
1 duo qui vuã de terra rep: poſſunt intel deſerit ⁊ recedit. Poꝛtat q- ſterijs poꝛtat
h ‚ſicut iam diximus: poſſunt inte iudeus: ſed a gra quã in myſterijs pe
ultux ligi etiaʒʒ duo pꝛęcepta dilectionis: id e auerſus eſi: quia quẽ dicatiõe
akclil. ligi erdz 5 dg e pximũ. Heniq; conſi- aucrſas⸗ it incredul: ⁊ quẽ vnus aſper·
ed MWatt.22., liges deum 7d ges Pximu. ctus:coꝛde ꝑdic ine
tb. 22. lig cut illi duo pendentẽ c
geii derate fratres: quia ſicur illl duor

nist⸗

3

S —rr

. b- —☛ ⸗ I.
Ber. CI. Feria tertia py quartã do.ĩ.xL. Ger.iI .
natur in lege: alter mirat᷑ in coꝛpoꝛe. Vnde noꝛ et imperiũ cum patre et ſpirituſancto in en
amboꝛũ dñs ⁊ redemptoꝛ nr̃᷑ ab hoc adoꝛãte ſecula ſeculoꝛũ: Amen. m laupin
geſtat᷑:ab illo ſe auerſãte ſuſpẽdit᷑: Ac ſic im Sodem die: De ſerpente eeo: Numeri. 21. 1 Nend
pꝓletũ eſt i iudęis: Poſuerũt ad me doꝛſa: et BGermo II Sermo. Cl. —
D nõ facies ſuas. Et qꝛ chꝛiſtũ dũm quẽ pꝛioꝛ lectione quę nobis recitata ẽ fra/A nanir
pplus indęoꝝ ⁊ poſt doꝛſum reliquit ⁊ cruci- tres chariſſimi: audiuimꝰ ꝙ eo tẽpo tunn ien
ſixit: nos poſtea veniẽtes adoꝛare ⁊ poꝛtare e quo ꝓpter ſuꝑbiã iudęoꝛũ ⁊ mur/ ſule ens
Corj.s. Meruimꝰ:pm illud qð aplus ait: Gloꝛiſicate murationẽ eoꝝ cõtra dñm a ſerpentibꝰ regu hſen ſe
⁊ poꝛtate deũ in coꝛpoꝛe veſtro:quãtũ poſſu lis: id eſt baſiliſcis ĩ deſerto płlus vaſtabat᷑: usſtn
mus cũ ipſius adiutoꝛio laboꝛemꝰ: ne a cer- ßceperit dũs moyſivt ſerpentẽ eneũ faceret: Numerl ar. ummn
uicibus nf̃is tã ſanctã ſarcinã malis operibꝰ eũq; in ligno ſuſpẽderet:quẽ ꝑcuſſi reſpiciẽ
deponamꝰ. Sarcina em̃ chꝛiſti:leuare cõſue- tes ab mſteritu ſanarent᷑. Serpens iſte frẽs Naliſtlg
Matth.ii.uit nõ ſmere.Sic ⁊ ipſe ĩ euãgelio dixit: Ju/4 dilectiſſimi:licet hoc ſatis mirũ eſſe videat᷑: ouſin
gũ meũ ſuaue eſt:⁊ onus meũ leue. Si eni, tamẽ figurauit incarnationẽ dñi.DLurũ foꝛ⸗ itmrr
iugũ chꝛiſti ſubdita ⁊ humili ceruice ſuſcipi te alicui videri poterat iſta ſigniſicatio: niſi mmumtü
mus:magiſ nos poꝛtat q; a nobis poꝛtetur. hocipſe dñs in euãgelio ſuo dixiſſet. Sic em̃ ngennt
Siẽ em̃ iugũ ſęculi ſemꝑ pᷣmit:ita iugũ chꝛi/ ait:Sicut moyſes exaltauit ſerpentẽ ĩ deſer/ Zob.. NNan
E ſti leuare conſueuit.Et qꝛ oĩis hõ aut chꝛiſtũ to:ita exaltari opoꝛtet filiũ hominis.Suſpẽ ſtkkf
poꝛtando erigit᷑:aut iugum ſęculi ſuſtinẽdo ſus eſt & tũc ſerpens ęneus in conto: qꝛ chꝛi⸗ 1 omieni
ad inferioꝛa depꝛimit᷑: attendat vnuſquiſq; ſtus ſuſpendẽdus erat ĩligno. Lũc em̃ qui⸗ tom ed
cõſcientiã ſuã:⁊ ſi ſe ſanctis cogitatiõibus cũq; fuiſſet a ſerpẽte ꝑcuſſus:ſerpentẽ ęneũ ianui
bonis oꝑibus iugũ chꝛiſti poꝛtare cognoue/ reſpiciebat ⁊ ſanabat᷑:nũc vᷣo humanũ gen⸗ ſpagin,
rit: gaudeat ⁊ deo gr̃as agat: ⁊ cũ grãdi ſol qðs a ſpiritali ſerpente diabolo ꝑcuſſum fue/ Mrönnka
licitudine vel timoꝛe ꝑſeuerare contendat. rat:chꝛiſtũ credendo reſpicit et ſanat᷑. Qui/ homüdehen
Qui vo luxurioſis cogitatiõibꝰ ⁊ malis ope cũq; ꝑcuſſus ſerpentẽ illũ ęneũ nõ vidiſſet: gi ſapennd
ribꝰ duriſſimo mũdi huiꝰ iugo ſe nimiũ gra / moꝛiebat᷑. Ita eſt fratres:niſi quiſq; in chꝛi⸗ beagooii
uari cognoſcit:oꝛatiõibꝰ: ieiunijs vel elemo ſtũ crediderit cruciſxũ: diaboli veneno pꝛe/ ſotackdcbe
ſynis ꝓijciat iugũ diaboli:vt mereat᷑ excie mit᷑.Tunc em̃ vnuſquiſq; reſpiciebat ſerpẽ/ Wlenndach
iugũ chꝛiſti:⁊ de omnibꝰ malis actibus ſuis tẽ moꝛtuũ: vt poſſet euadere viuũ: Nũc vo ſhennenl
s.u. cũ ꝓpheta ſideliter dicat: Dirüpumꝰ vincu / qvult diabolivitare venenũ:chꝛiſtũ reſpici/ Enääben
la eoꝛũ:⁊ ꝓijciamꝰ a nobis iugũ ipſoꝝ. Lũc at crucifixũ.Et qꝛ moꝛs a moꝛſu nomẽ acce· B elhiaütain
em̃ de illa ſpiritali vua de qua nobis vinũ pit:⁊ generi humano moꝛſus antiqui ſerpẽ⸗ ütnihog
