tatẽ ſuã ↄſubſtãtialẽ patri oſtẽdens ait: Vt
ſint vnũ. Vult ergo eſſe ſuos vnũ: ſ in ipᷣo:
qꝛ in ſeipᷣis nõ poſſunt nõ diſſociari ab inui/
cem ꝑ diuerſas volũtates. Cũ em̃ ſit ſancta
trinitag vnꝰ ⁊ ſolus in ſubſtãtia: ſolus in ꝑ/
ſonis tnta: quędã cũ młta voluit eſſe nõ illð
eſſe ea voluit qð ille ipſe eſt dũ ea ꝗᷓ voluit
eſſe oꝛiginẽ habent. Illi ſiquidẽ ſine oꝛigine
eſt eſſe deũ ſupꝛa omnẽ exiſtẽtiã: ſupᷣ omnẽ

BGancti cluguſtini de tempoe

vitã:ſupꝛa omnẽ intelligentiã credimꝰ eſſe:

Et ille eſt ſumma exiſtentia:ſũma intelligẽ/
tia:ſũma vita:a quo oĩs vita: oĩs intelligẽ/

tia ⁊ oĩs exiſtẽtia.Dei em̃ idẽ ipᷣm eſt ⁊ potẽ/

tia ⁊ ſubſtãtia⁊ diuinitas:⁊ hęc oĩa vnũ:Et

hoc vnũ ſimplex de dei filio doctoꝛ egregiꝰ

beatus Paulꝰ aplus dicit: Cũ eſſet i foꝛma NCbik.2.

dei nõ rapinã arbitratꝰ ẽ eſſe ſe ęqualẽ deo.

Pꝛoinde meliꝰ eſſe videt᷑ equalitatẽ de diui Z

nis dicere ꝑſonis qᷓ; ſilitudinẽ:quãqᷓ; vtrũq;
inueniat᷑:qꝛ vna queęlibet ſubſtantia ſᷣm qð
ſubſtãtia eſt:nõ eſt alia vt ſit ſilis ad aliam.
Nec em̃ in ſancta trinitate ſubſtãtia ſubſtã/⸗
tię ſilis eſt:ſed vna ⁊ ipſa eadẽ ſuba eſt: non
eſt alia patris ⁊ filij ⁊ ſpirituſſancti:nec ſunt
tres ſubſtãtię ſiles:ſed vna triũ ęqualit᷑: nec
pater filio pꝛioꝛ: nec filiꝰ patre poſterioꝛ: ſic
arriani voluerunt. Mam abꝛahã ⁊ iſaac licʒ
vniꝰ ſint ſubſtãtię ſᷣm hũanitatẽ: tñ abꝛahã

pꝛioꝛ eſt tꝑe ⁊ iſaac poſterioꝛ:q;ᷓuis ſint ſiles

ſubſtãtię:tñ illa ſimilitudo ſubſtãtię in ſilio

poſterioꝛ eſt tꝑe:qð impiũ eſt in deo credere

aliqd pᷣus eſſe vel poſteriꝰ:qꝛ nõ ex tꝑe deus
ccpit eſſe pater:ſed ſiẽ ſemꝑ deꝰ:ita ſemꝑ pa

ter: ſemper habẽs filiũ quẽ ſemel genuit ex

ſua ęqualẽ ſibi natura. Addũt quoq; diale/
ctici ꝙ om̃e ſiłe receptibile poſſit eſſe diſſili/
tudinis: ſicẽ duo homies qᷓ;uis ſilis ſint ſubę

diſſiłes poſſunt eſſe moꝛibꝰ: ideo nõ poſſũt

ꝑ oĩa ęquales dici ⁊ ſunt duę ſubę in eis di/
uiſę: vnuſquiſq; in ſua ſuba plenus homo:iĩ
patre vo ⁊ filio ⁊ ſpũſancto nõ eſt ſilis ſuba
ſed vna ęqualis ꝑ omnia et Oαο0οουοσoß:

☛

ſubſtãtię:ſicut hęretici voluerũt.

int᷑ ſmones de Uerbis dni LXll.

id eſt vniꝰ ſubſtãtię: non ooiop:id ſimilis

i adẽ dñica aliꝰ mo:qͥ habet᷑

uin ebech

kait
‚nuckcha

cennes
ſan. Si
ſeuoluce.
ſiſiz
Ainptene
nple
Pn
liNond

ſinsi. b
niserccl
(coned
o diopeſe

Pez nis viuus

nonude⸗
Pbſae
ſuicedil
fſlonea
ten vin
diolu
Rese
valere
ſek.S.
blen⸗
o orn
iuſtife
lognl
oponit,
mnl,
ung n
dinbona
iltiudi

tdüail
uiceſeangn
tiniſtoni
nägeninecſe
ümnutli⸗
mcisintclc⸗

Könett
beca:acd

dococgeg

Lüchgtiſam
eſeegntlida.

unltuidedll
liigliinig
bſtantufnch
ſkisaddlur.
lbſtänaht
Eeſubꝛeheen
ſanctuneeſon
nüggelun
nepolteneri

nchnis atlls

*

btinr ii⸗

nbeooel⸗

öapens
iulenen
mignunc
loqzde
ſechedolflu
ſisſnnſc⸗

9

opoli

=
—

ibellceh Wattb. 22.

uOα 4
oidl

Kä“

bab
aͤbeb
i

Bermo xxXIX Do. . poſt oc.

Sermoſ PasPmeppococausgfeni pi
xXXX. phanię de charitate Sermo 1
A pbe n ſ inplicẽ abit

inarũ ſcripturaꝝ multiplicẽ abũ

. A⸗ Qdantiã: latiſſimãq; doctrinã fratres

chariſſimi:ſinevllo erroꝛe compᷣhen
dit:et ſine vllo laboꝛe cuſtodit:cuius coꝛ ple

Peteie⸗ qð foꝛte nõ noſti:⁊ in eo qð i ſcriptu
rs nõ intelligis. Charitas patet in diuinis 2

Ro.iʒ.nũ eſt charitate: dicẽte aplo: Plenitudo le/⸗

„

1. Timot. Ie

8

gis eſt charitas. Et in alio loco: Finis inqᷣt

legis ẽ charitas. Et iterũ diẽ: Finis ſᷣcepti ẽ

charitas ð coꝛde puro ⁊ ↄſcia bona ⁊ fide nõ

ficta. Si &Snõ vacat oẽs paginas ſeturarũ

reuoluere:tene charitatẽ:⁊ i ea inuenies om

nẽ ſciaʒ. Quis ẽ aũt ſinis pſᷣcepti: niſi ſcepti
adimpletio: niſi legis plenitudo? Qð & ibi

in abꝛahe ꝑegrinatiõibus mãſuetiſſima: in
tribꝰpueris iugulãdis ignes innocẽter expe

dixit: Plenitudo legis ẽ charitas:hoc etiã h

dixit: Finis ᷣcepti eſt charitas.Hec dubita
ri vllo mõ põt: ꝙ templũ dei ſit hõ: in q̊ ha/

i1.Job.ꝗ. bitat charitas. Dicit em̃ ⁊ iohes:Deus cha/

ritas ẽ. hec eni dicẽtes apłi: nobis charita/

tis excellẽtiã cõmẽdant.MHõ vtiq; aliud niſi
qð comederũt:eructuare potuerũt. Ipſe qͥʒ

SZob.s. dſis paſcẽs eos ᷣbo vᷣitatis:qð eſt ipſe pa
Job.iʒ. nis viuus qͥ de cęlo deſcẽdit: M.aãdatũ inqᷣt

——
———
.

nouũ do vobis:vt diligatis inuicẽ.Et iteꝝ:
In h̊ ſcient oẽs qꝛ diſcipuli mei eſtis:ſi vos
iuicẽ dilexerit. Ille em̃ qͥvenit ꝑ crucis irri/
ſionẽ carnis ꝑimere coꝛruptionẽ et vetuſta/
tem vinculi moꝛtis nr̃e ſuę moꝛtis nouitate

diſſoluere:mãdato nouo fecit hoĩiem nouũ.

Res em̃ ver erat vt hõ moꝛeret᷑. Qð ne ſꝑ
valeret i hoĩe: res noua facta ẽ vt de moꝛe⸗
re᷑. Sʒ qꝛ in carne moꝛtuꝰẽ nõ in diuinitate

* — * * 9*

Pl.

Si em̃ noſti charitatẽ: aliqᷣd noſti vñ ⁊ illud

ſermonibꝰ:qͥ charitatẽ tenet ĩ moꝛibꝰ. Qua
ꝓpt frẽs ſectami charitatẽ dulce ac ſalubꝛe

viculũ mentiũ: ſine q̃ diues pauꝑ eſt: ⁊ cũ q̃ᷓ

pauꝑ diues ẽ.hhęc in aduerſitatibꝰ tolerat:i

ꝓſperitatibꝰ temperat: in duris paſſiõtbus
foꝛtis:in bonis oꝑibꝰ hilaris:in tẽptatione

tutiſſima: in hoſpitalitate latiſſima: int ve/
ros frẽs lętiſſima: int falſoſ patiẽtiſſima. In
abel ſacrificio grata:ĩ noe ꝑ diluuiũ ſecura:

ctat:in machabeis ſęuos ignes foꝛtiter tole/
rat. Caſta ĩi ſuſanna erga virũ: in anna poſt
virũ:in maria pᷣtervirũ.Libera in paulo ad
arguendũ:hũilis ĩ petro ad obediẽdũ:hũa/

na i chꝛiſtianis ad ↄſitendũ: diuina ĩxðo ad

6

Heñß. 12.

ignoſcẽdũ. Sed qd ego de charitate maius
aut vberiꝰ poſſũ dicere: qᷓ; qð ꝑ os apli lau/

des eiꝰintonat dñs:ſupeminentẽ viã demõ
ſtrãtis atq; dicẽtis:Si linguis hoĩim loquar
⁊ angeloꝝ: charitatẽ aũt nõ habeã: factꝰ ſũ

velut gramẽtũ ſonãs:aut cymbalũ tinniẽs:
Et ſi habuero ꝓphetiã: ⁊ nouerim myſteria

oĩa:⁊ omnẽ ſciẽtiã: ⁊ habuero omnẽ fidẽ ita

vt mõtes tranſferã:charitatẽ aũt nõ habeãs:

nihil ſũ.Et ſi donauero oẽs faclłtates meaſ:
ſi diſtribuero oia mea pauꝑibꝰ: et ſi tradi

dero coꝛpꝰmeſũ vt ardeã:charitatẽ ñ habeã:

nihil mihi ꝓdeſſet. Charitas magnanima ẽ:

ꝑ ſempiternã vitã diuinitatis:nõ pmiſit eſſe

Ro.ꝗ. Moꝛtuꝰeſt ꝓpt᷑ delicta nf̃a:et relurexit ꝓpt

iuſtiſicationẽ nr̃aʒ.Qui g̊ moꝛtis vetuſta/
tẽ attulit vitę nouitatẽ:ipᷣe ↄð vetus peccatũ
opponit nouũ mãdatũ.QRuapꝛopi qſqs ve/
tus pctm̃ vis extinguẽ:mãdato nouo extin/

Cgue cupiditatẽ ⁊ amplectere charitatẽ. Siẽ
i1. Timotð.o. em̃ radix oĩm maloꝝ ẽ cupiditas:ita ⁊ radix

oim bonoꝝ ẽ charitas. Totã magnitudinẽ
⁊ latitudinẽ diuinoꝝ eloquioꝝ ſecura poſſi/
det charitas:q̃ deũ ꝓximũq; diligimꝰ. Nho/
cet em̃ nos vnꝰ cęleſtis mgtr̃: et dic: Diliges
dñm deũ tuũ ex toto coꝛde tuo:⁊ ex tota aia
tua:et diliges ꝓximũ tuũ ſiẽ teipᷣm. In his
duob p̃ceptis vniũſa lex pendet ⁊ ꝓphetę.
Si nũc ̊ nõ vacat oẽs paginas ſctãs ꝑſcru/
tari:oĩa volumia ſermonũ euoluere:ſcriptu
rarũ ſecreta penetrare:tene charitatẽ vbi pẽ
dent oĩa:ibi tenebis etiã qð ibi nõ didiciſti.

ſempitnũ interitũ carniſ. Itaq; ſic di apls:

benigna ẽ. Charitas nõ ęmulat᷑: nõ agit
perã. Mõ inflat᷑: nõ dehoneſtat᷑:nõ ꝗrit uue

ſua ſũt.Mõ irritat᷑:nõ cogitat malũ:nõ gau
det ſuꝑ iniqtatẽ: cõgaudet autẽ vitati.QOia
tolerat:oĩa credit:oĩa ſperat:oĩa ſuffert:cha

ritas nunq; cadit. Quãta ẽ iſta aiaꝝ ſalꝰ:ſci
entię ſolidamẽtũ:fidei fructꝰ: diuitię paupe

rũ: vita moꝛiẽtiũ? Quid tã magnanimũ qᷓ
ꝓ ĩpijs moꝛi:? Quid tã benignũ qᷓ; inimicos
diligere? Sola ẽ quã fęlicitas aliena nõ pꝛę-
mit: qꝛ nõ ęmulat᷑. Sola ẽ quã fęlicitas ſua

nõ extollit:qꝛ nõ flat᷑. Sola ẽ quã ↄſcia ma-

la nõ pũgit:qꝛ nõ agit ꝑperã. Int oppꝛobꝛia
ſecura ẽ:int᷑ odia bñſica ẽ. Int᷑ iras placida
eſt: int inſidias innocẽs. Inter iniqᷣtates ge

mẽs:in veritate reſpirãs. Quid illa foꝛtius

nõ ad retribuẽdas ad nõ curãdas iiuriaſe
Quid illa faciliꝰ:nõ vanitate ſᷣ vᷣitate:Naʒ

ideo tolerat oĩa in ſ̊ſenti vita: qꝛ credit oĩa
de futurs vita:⁊ ſuffert ois ꝗ hic irogant᷑:qꝛ
cLc „»„

.

—

E

EEEõ
D

er⸗ „ nmeRMnυ ,t. vn PE Da lſoνd nte Nnat itete Nrn

Bancti aluguſtini de tempoee

ſperat oĩa ꝗ̊ ibi pꝛomittunt᷑: merito nunq; bilit᷑ ꝑmanẽti vᷣbo vlla ex ꝑte cõparãda aribdb· ſobſer⸗
cadit. Ergo ſectamini charitatẽ: ⁊ eꝗẽ ſancte tramur: Aur ego qꝛ hęc dixi:cõparaui? SeTd utinobt
cogitãtes afferte fructꝰiuſticię. Et qð vberiꝰ quoqͥ mõ inſinuare vobis volui: vt deꝰ* qcãB· Aliglopi
qᷓ ego dicere potui:vos iueneritis in eiꝰlau / exhibet i coꝛpalibꝰ rebꝰvaleat vobis ad ce᷑"Fͤ MmMiN
dibꝰ:awareat ĩ vrfis moꝛibꝰ.Opoꝛtet &̊ vt ſe dẽda ea ꝗ̊ nõdũ videtis de ſpiritalibꝰ vᷣbis. paibe
nilis ᷣmo nõ ſolũ nõ ſit ꝗquis:ſᷣ etiã bꝛeuis. Sß!ed iã ad melioꝛa trãſeamꝰ. NHNã vba ſonãt chritole
¶ In eadẽ dnica de eo ꝙ chꝛiſtribꝰ Zabeüt. De ſpiritalibꝰ cogitatiõibꝰ iuſticas tenrietii
GSermo.XL.. Mmodis i ſcpturis itelligat᷑ II cogitate.Cogitãs iuſticiã ↄſtiturꝰi iſnis ꝑti· C ms par⸗
Ominnf ieſus xpᷣs quãtũ aiaduer⸗ bus occidẽtalibꝰ: cogitãs iuſticiã cõſtitutꝰi (AWAWYjikavi
4 S tere potuimꝰ:ſcpᷣturas ſcʒ peiginas oꝛiẽte:vñ ſitvt ille totã iuſticiã cogitet:⁊ ille naendei
ſctãs:tribꝰ modis noiat᷑ qũ ſᷣdicat: non tomm videat:⁊ ille totãa: NHam qͥ vider lrmade
ſſue ꝑ legẽ ⁊ ꝓphaſ:ſiue ꝑ epłas aplicaſ: ſlue iuſticiã ſᷣm quã gerat aliquid: ipſe iuſte ge⸗ geiſclet
fidẽ reꝝ geſtaꝝ:q̃s ĩ euãgelio cognoſcimꝰ. rit. AVidet intus:agit foꝛis. Unde videt in Soni
Pꝛimꝰ modꝰ ẽ ſᷣm deũ ⁊ diuinitatẽ illã patri tus:ſi nihil ſibi pꝛęſto eſt: Quia ipſe in par/ mnetaput
coequalẽ atq; coęternã añ aſſũptiõʒ carnis· te poſſitus eſt:ad eandem partẽ nõ perueni/ ſunetüb
WVy Alit modꝰẽ cũ aſſũpta carne iã idẽ deꝰ qͥ hõ: et alteriꝰ cogitatio.Lũ aſũt idẽ videas mtte ( iſös
ꝛidẽ hõ qͥ deꝰ ſᷣm quãdã ſuę excellẽtię ꝓpꝛi/ tu hic poſitꝰqð videt ille tã longe poſitꝰ: et Putaa Genaa
etatẽ q̃ nõ cęteris coęquat᷑ hoibꝰ:ſed ẽ medi totũ tibi luceat:totũ illi videat᷑:qꝛ ea ꝗͥ dui· liami⸗
/ atoꝛ ⁊ caput ecclię eſſe legit᷑ ⁊ intelligit᷑. Ter/⸗ na ⁊ incoꝛpoꝛea ſũt vbiq; ſũt tota: cede ve csu lkite
nius modꝰẽ qͥdamõ totꝰ chꝛiſtꝰ ĩ plenitudie buũ totũ in pfe:totũ in vtero.Crede em̃ h̊ de litoi
ecclię:id ẽ caput ⁊ coꝛpꝰ: ſᷣm plenitudinẽ cu/⸗ vbo dei: qͥ eſt deꝰ apud deũ.Sʒ audi ia aliã D futrigi
iuſdã ꝑfecti viri: in qͥ viro ſinguli mẽbꝛa ſu⸗⸗Hinſinuationẽ:aliũ modũ inſinuandi chꝛiſfſũ»WVGV· antoſz
m. Q5 credẽtibꝰ ſdicat᷑:⁊ pꝛudẽtibꝰ agno/ aquẽ ſcriptura ſdicat.Ea em̃ ꝗᷓ dixi: dicta fſuirt eſto Un
ſcibile offert᷑: Mon oia teſtimonia ſcpturarũ ante aſſũptã carnẽ.MHuüc audi ulud quõ pſᷣdi/ muenst
tã multa anguſto tꝑe ſiue recolè ſiue explica cat ſcpᷣtura: Verbũ inqͥt caro factũ ẽ: ⁊ habi JoßeA.. gcſe ſi
re poſſumꝰ qᷣbꝰ oĩa tria iſta genera ꝓbemꝰ:bᷣ tauit in nobis. Nã qui dixerat: In pᷣncipio niseni
tñi nõ oĩa poſſumꝰ ipꝛobata relinqre:vt qui/ erat vbũ:⁊ verbũ erat apud deſũ: ⁊ de erat in ſanipon⸗
buſdã cõmemoꝛatl teſtimonijs:cętera ꝗ cõ⸗ verbũ:hoc erat i pncipio apud deũ: oĩia prr Hfltineon
memoꝛare nõ ſinimur ꝓpter anguſtias tꝑis ipm facta ſũt:⁊ ſine ipo factũ ẽ nihil: frutra ſeclocz
„ voſipſos iã obſeruare ĩ ſepturis⁊ inuenire nobis diuinitatẽ vbi ſdicaret ſi ᷣbi huani⸗ tteͤ
P boſſitis. Ad pᷣmũ modũ inſinuãdi dñi nfi tatẽ taceret. Vt em illud videam: hic mecũ eir
ieſu xpᷣi ſaluatoꝛis vnici filij dei ꝑ quẽ facta agit᷑:vt purgert ad illũ ↄtẽplãdũ:inſirmitati incli
ſit oia: ꝑtiner illud qð nobiliſſimũ ⁊ ſ̃clariſ/ meę ipe ſubuenit.Suſcipiẽdo de natura hu H —
Joõdᷣ.i. ſimũ eſt in euãẽgelio m Johem: In pncipio mana ipſã naturã hũans: factꝰẽ hõ. Venit Zud.io. ciht
erat ᷣbũ: ⁊ vᷣbũ erat apud deũ: ⁊ deus erat cũ iumẽto carniſ ad eũ qͥ iacebat ĩ via vne Ung
vbũ:hoc erat ĩ pᷣncipio apud deũ:oĩa ꝑ ißm ratꝰ:vt paruã fidẽ noſtra incarnatiõis ſuę ſa äu mne e
facta ſũt: ⁊ ſine ipᷣo factũ eſt nihil.Qð factũ cramẽto infoꝛmaret atq; nutriret: faceretq; 4 icgn
elſt in illo vita erat:Et vita erat lux hoim: et ſerenũ intellectũ ad videndũ qð nunq; ami/ ðð vehe
lux ĩ tenebꝛis lucet: tenebꝛę eã nõ cõpꝛehẽ ⸗/ ſit ꝑ id qð ſuſcepit.Eſſe em̃ ccpit hõ:eſſe nõ ne
derũt.Mirãda ⁊ ſtupẽda vba hęc:pᷣuſqᷓ; in dedſitit deꝰ. Ergo hęcẽ pᷣdicatio dñi nfi ieſu Kr Ahe
telligant᷑ amplectẽda ſt. Partẽ cibo iſtã: ad xpᷣi ̃m qð mediatoꝛ ẽ: ſᷣm qð caput ẽ ecccie:· noll
oẽs tñ ꝑueniret cibꝰ: ſ᷑̊ nõ ad oẽs totꝰ cibus qð deꝰ hõ ẽ:⁊ hõ deꝰ ẽ:cũ dicat iobes:kEt xꝰ/ grfltt
apponeret᷑ oꝛi vro.Sic q̃ſi quidã cibꝰet potꝰ buũ caro factũ eſt:⁊ habitauit i nobis.Audi/E elitn
vboꝝ nũc aponit᷑ auribꝰ vfis: et tũ torũ ad te iam vtrũq; i nlo notiſſimo capitulo pauii Ahrtard
oẽs ꝑuẽit.An foꝛte cũ loqͥr aliꝰſibi tollirvnãa apli:Qui cũ in foꝛma dei eſſet inqᷣt:nõ rapi/ Vbil. . 4 ſeicli
ſyllabã:aliꝰ alterã:aut aliꝰ vnũ vᷣbũ:aliꝰ al· naã arbitrat ẽ eſſe ę̃lis deo:hoc ẽ ĩ pᷣncipio leſis.
terũ vbũ: Si ita eſt tot verba dicturꝰ ſũ: q̊t erat vᷣbũ: ⁊ ᷣbũ erat apud deũ:⁊ deus erat teſfne
hoĩes video: vt ad oẽs ꝑueniãt vel vᷣba ſin verbũ. Quõ apls dixit: Hõ rapinã arbitra AUgzln
gula.Et facile quidẽ plura dico qᷓ; hic ſũt ho tus ẽ eſſe eqlis deo:ſi nõ ęq̃lis deo? Si autẽ ziſeſt
mines:⁊ oĩa ad oẽs ꝑueniũt. Verbũ hois patr de:ille nõ deꝰ:quõ ęqliſ:· Vbi & ille ait: ; W
nõ diuidit᷑ ꝑ ſyllabas vt oẽs audiãt:⁊ verbũ De⸗ erat vbũ:ibi iſte:nõ rapinã arbitratꝰ ẽ Wlpn
Fip nuſta ↄcidit᷑ vt vbiq; ſit: Mũquid hęe elſſe ęq̃lis deo. Et vbi ille: vᷣbũ caro factũ ẽ hle⸗

ſrẽs ſonatis atq; trãſeũtia ᷣba illi cõmuts/ ⁊ habitauit ĩ nob:ibi iſte:bᷣ ſemetipm exina/

47

inciiin
Kig
Näſchmeni
ucreiie
. Dilentgn,
Quenge
nmnigögenen
ͤngeſti

.

eigan

3ttaggten
w Ltecnzn
an Geut in
iniinnnditnti
chadnnmit
alldgdi

oſaiitn

õ
htn
dmulde da
fiindi.

nuian tlſl
Hnitünnin
giteuund
a ii
ſahtifuit
nemosi
unn iun
dtma
i vthüchen⸗

1

Bermo xI Do. I. poſt oc. epi. B

ſerui accipiẽs. Quid enim exinaniuit: Mõ vt

☛

niuit foꝛmã fui accipiẽs.Attẽdite:per h̊ ergo
qð hõ factꝰẽ: ꝑ h̊ qð vᷣbũ caro factũ ẽ ⁊ habi/
tauit iĩ nobis:ꝑ h̊ ſemetipᷣm exinaniuit foꝛmã

amitteret diuinitatẽ:ſᷣ vt idueret hũanitatẽ:

adbparẽs hoibꝰ qð nõ erat anteq; hõ eſſet: Sic

apparẽdo ſe exinaniuit:id eſt reſerãs dignita/⸗
tẽ maieſtatl:⁊ offerẽs carnẽ indumẽtũ hũani/

tatis. Per id &O qð ſemetipᷣm exinaniuit foꝛmã

ſerui accipiẽs:foꝛmã dei nõ accipiẽs. De foꝛ/

ma em̃ dei cũ diceret:non dixit accepit:ſed cũ

in foꝛma dei eſſet ↄſtitutꝰ nõ rapinarbitratꝰ
eſt eẽ c̃lis deo.Ad foꝛmã aũt ſeruivbi ventũ

eſt: Foꝛmã inqᷣt ſerui accipiẽs:ꝑ hoc ò̊ media/
toꝛ et caput ẽ ecclię: ꝑ quẽ recõciliamur deo ꝑ

Etü hüũi l6is ⁊ reſurrectõis

ſacramẽtũ hũilitatis ⁊ paſſi

taaſcẽſiõis ⁊ iudicij futuri:vt duo illa audiant
Matth.ice cũ ſemel locut ſit deꝰ. Vbi duo audiũt᷑: AVbi

F reddet vnicuiq; ᷣm oꝑa ſua.hoc & tenẽteſ:no

2. Timoth.2. lite ꝗſtiones mirari hoim ꝗᷓ ſerpũt ſic cancer:

quẽadmodũ dixit apłus: ſed cuſtodite aures

vfas ⁊ virginitatẽ mẽtis vreę tanq; deſpõſati

ab amico ſpõſi vni viro vᷣginẽ caſtã exhibere

lan ſinhlin

chꝛiſto. Virginitas em̃ vr̃a in mente:virgini/
tas coꝛpis in paucis eccłię. Virginitas mẽtiſ

in oĩbꝰ fidelibꝰ eẽ debet.hanc vᷣginitatẽ vult

ſerpẽs coꝛrũpere:de quo idẽ apłs dicẽ̃:Deſpõ/

ſaui vos vni viro virginẽ caſtã exhibere xpᷣo.

Et timeo ne ſicẽ euã aſtutia ſua ſerpẽſ decepit:
ſic quoq; ⁊ vr̃i ſenſus coꝛrũpant᷑ ⁊ excidãt a ca
ſtitate ꝗᷓ eſt in xpᷣo ieſu. Vf᷑i inqͥt ſenſus:id eſt
vfę mẽtes. Nã h magis ꝓpꝛiũ ẽ. Senſus em
intelligunt᷑ huiꝰ coꝛꝑis:vidẽdi:audiẽdi:odo/
randi:guſtãdi:tangẽdi.aentes nr̃as timuit

coꝛrũpi aplus:vbi ẽ ſidei vᷣginitas. Mõ ꝑge.

Ecẽl.28.
8

Aia virginitatẽ tuã ſerua:feęcũdanda poſtea ĩ
amplexũ ſpõſi tui.Sepite & vt ſcriptũ eſt:au/⸗
res vr̃as ſpinis.Turbauit fr̃es infirmoſ eccłię

qſtio arrianoꝝ: i dñi miſcðia ſuꝑauit catbo/

lica fideſ.HNõ em̃ deſeruit ille ecclłiã ſuã:⁊ ſi ad
tpᷣus turbauit eã:ob h̊ turbauit vt ſꝑ ſupplica⸗
ret ei a qͥ ĩ ſolida petra ↄfirmaret᷑:⁊ adhuc mu/
ſitat pẽs ⁊ nõ tacet: Qusęrit pollicitatõe q̃dã
ſcię deijcere de ꝑadiſo eccłię: queʒ nõ ꝑmittat
redire ad illũ ꝑadiſũ vñ pᷣus hõ deiect ẽ. Intẽ

₰

dite frẽs. Qð geſtũ

ecclia. Nemovos ſeducat ab iſto ꝑadiſo. Suf

ficiat qð illinc lapſi ſumꝰ:vł exꝑti coꝛrigamur.

JIpe ẽ ſerpẽs q ſemꝑ ſuggerit iniqᷣtatẽ: impie/
tatẽ. Ipe aliqñ ꝓmittit ipunitatẽ: quẽadmo/
dũ ⁊ ibi ꝓmiſit dicẽs: Nũquid moꝛte moꝛie/
mini?: Ipe talia ſuggerit:vt modo male viuãt

in illo padiſo: h̊ gerit᷑ in

* . . . — .,., oe

Ber. II
chꝛiſtiani.Nũquid oẽs inqt pditurꝰeſt deuss
HNũquid oẽs dãnaturus ẽ de : Ille dicẽ dãna⸗
bo:ignoſcã eis qͥ ſe mutauerint. Mutẽt facta

ſua: muto minas meas. Ipſe eſt murmu,/ H
rat ⁊ muſitat ⁊ dicit: Ecce vbi ſcriptũ eſt: Pat᷑ 205. 4.

maio: me ẽ:⁊ tu illũ dicis ęqualẽ pr̃i? Accipio
qð dicl: Et vtrũq; accipio qð dic. Sʒ vtrũq;

accipio:qꝛ vtrũq; lego.Quare tu vnũ accibdis

⁊ vnũ nõ vis: Mã mecũ vtrũq; legiſti.Ecce pr
maioꝛ me ẽ:accipio nõ a te:ſᷣ ab euãgelio:⁊ tu

eſſe filiũ ęãlẽ deo patri:accipe ab aplłlo.Cõiun
ge vtrũq;:vtrũq; cõcoꝛdet:qꝛ qͥ locutꝰ ẽ ꝑ Jo/

hannẽ in euãgelio:ipᷣe locutꝰẽ ꝑ paulũ ĩ epla.
Nõ põt ipſe ſecũ diſcoꝛdare:vᷣ tu cõcoꝛdiã ſcri

pturaꝝ nõ vis intelligere:cũ amas ipe litiga/
re. Sed ex euãgelio indt pꝛobo: Pater maio:
meẽ.Et ego ex euãgelio ꝓbo:go ⁊ pat vnũ JZob.io.

ſumꝰ. Quõ vtrũq; verũ eſt? Quõ nos docet

aplus:Ego ⁊ pat᷑ vnũ ſumꝰ: Qui cũ in foꝛma Nbil.2.

dei eſſet:nõ rapinã arbitratꝰẽ eſſe glis deo.
Audi:Pat᷑ maioꝛ meẽ:Sed ſemetipᷣm exina/

niuit foꝛmã fᷣui accipiẽs. Ecce ego oſtẽdo q̃re

maioꝛ ẽ:tu oſtẽde in q̊ͥ ęqualis nõ eſt. Vecrũq;
em̃ legimꝰ: Minoꝛ ẽ patre inquãtüũ ſiliꝰ hois

- - —

eſt. Equalis pfi inquãtũ filiꝰ dei:qꝛ deus erat Zoð.r.
vbũ. Aediatoꝛ:⁊ deꝰ ⁊ hõ. Deꝰ ęqualis pfr̃i: i.Timoth.a.

hõ minoꝛ ẽ patre. Eſt &̊ ⁊ eq̃lis ⁊ minoꝛ.lq̃lis

in foꝛma dei:minoꝛ ĩ foꝛma ſerui.Tu &̊ dic:vñ J

ęqlis ⁊ minoꝛ: HNũquid alia ꝑte ęqualis:⁊ alia
pꝑte minoꝛ?Ecce excepta ſuſceptõe carnis:oſtẽ
de mihi ęᷓlem ⁊ minoꝛẽ. Vñ demõſtraturꝰes
volo videre.Attẽdite impietatẽ ſtolidã carnẽ

ſapere:quõ ſcpᷣtũ ẽ: Sapere ſᷣm carnẽ moꝛs cẽ. Ro.S.
Hic ſiſte. Seqſtro adhuc:⁊ nõdũ loqͥr de incar

natiõe dñi nfi ieſu xpᷣi vnici filij:ſᷣ tanq; nõdũ

factũ ſit qð iã factũ eſt. Attẽdo tecũ: In pᷣnci/ Job.i.

pio erat vᷣbũ:⁊ vᷣbũ erat apud deũ:⁊ deꝰ erat
vbũ:hoc erat ĩ pncipio apud deũ.Attẽdo te/

cũ:cQui cũ in foꝛma dei eẽt:nõ rapinã arbitra Nhitl.2.

tus eſt eẽ ęlis deo. Ibi mihi oñde ⁊ minoꝛẽ.
Quid dicturꝰ es? Diuiſurꝰ es deũ ꝑ qlitates:
id eſt ꝑ quaſdã affectiões coꝛꝑales vel aiales

in qͥbꝰ aliud atq; aluid eẽ ſentimꝰ: Haturalit᷑
dicere qͥdẽ poſſũ:ſᷣ vtrũ ſit vt ⁊ vos intelliga/
tis: deus viderit. Ergo vt dicere cęperã ante
ſuſceptionẽ carnis: anteq; verbũ caro ſieret ⁊
habitaret i nobis:oñde minoꝛẽ:oñde ęq̃lem.

Nũquid aliud ⁊ aliud deꝰ:vt ex alia ꝑte ſit mi

noꝛ illo filiꝰ:et ex alia ꝑte illo eqlis? Veluti ſic

dicamꝰ: Coꝛpa ſt quedã. Poſſis mihi dicere:
Equalis ẽ in lõgitudine:ſᷣ minoꝛẽ in roboꝛe.
Plerũq; em̃ duo coꝛꝑa talia occurrũt:vt ſtatu
H e 4è4+

Bancti aluguſtini de tempoe
homie cogitare. Sed ſcripturę iuſtũ dixerũůt
pꝛopterea ⁊ pęnitentẽ dixerũt ⁊ neſcientẽ: qY

ra lõgitudinis ęq̃lia ſint: roboꝛe aũt vnum ſit
minꝰ*:alteꝝ maiꝰ. Ergo talia q̃ſi coꝛꝑa cogita/
turi ſumꝰ deũ ⁊ filiũ eius: Cogitaturi ſumus
eũ qͥ totus ĩ maria fuit:totꝰ apud patrẽ:totus
in carne: totꝰ ſuꝑ angelos? Auertat deꝰ iſtas
cogitatiões a coꝛdibus chꝛiſtianoꝝ. Itẽ foꝛte
ita cogitabis vt dicas ⁊ roboꝛe ⁊ longitudine
ęquales:ᷣ coloꝛe diſpares ſũt. Vbi coloꝛ:niſi
in coꝛpoꝛibꝰ: Ibi aũt lux ſapiẽtię:oſtẽde mihi
coloꝛẽ iuſticię.Si iſta coloꝛẽ non habẽt:tu illa
de deo nõ diceres: ſi pudoꝛis coloꝛẽ haberes.
Quid &̊ dicturꝰ es? Poteſtate ęq̃les ſũt:ſᷣ mi/
noꝛ flliꝰ pꝛudẽtia. Iniuſtꝰ ẽ deꝰ:ſi minoꝛi pꝛu/
dẽtię poteſtatẽ dedit ęqualẽ. Si pꝛudẽtia ęq̃
les ſũt:vᷣ minoꝛ eſt filiꝰ poteſtare: inuidꝰ ẽ deꝰ
qꝛ ęquali pꝛudẽtię poteſtatẽ dedit minoꝛẽ. In
deo aũt om̃e qð dicit᷑ idipᷣm ẽ. Neq; em̃ ĩ deo
aliud poteſtas:⁊ aliud pꝛudẽtia:⁊ aliud foꝛti/
tudo:⁊ aliud iuſticia:aut aliud caſtitas.Quic
q̃d hoꝝ de deo dicis:neq; aliud ⁊ aliud intelli
gik: ⁊ nihil digne dicit᷑: qꝛ hęc aĩiaꝝ ſũt qs illa
lux ꝑfũdit quodãmõ:⁊ ꝓ ſuis qualitatibꝰaffi/
cit: quõ cum oꝛit᷑ coꝛpoꝛibꝰ lux iſta viſibilis:ſi
auferat᷑ vnꝰ ẽ coꝛpoꝛibꝰ oĩbꝰcoloꝛ:qͥ potiꝰ dicẽ
dus ẽ nullꝰ coloꝛ. Cum aüũt illata iũlluſtrauerit

iã nõ vis dicere.Quõ & illa ꝗᷓ iã exhoꝛres intel
ligis pꝛopter infirmitatẽ tuã dicta: ſic ⁊ iſta ꝗᷓ
magnipendis pꝛo aliqua firmitate validioꝛe
dicta ſunt. Qui aũt ⁊ iſta trãſcẽderit:⁊ de deo
quãtũ homi ↄcedit᷑ digne cogitare cęperit:in/
ueniet ſilentiũ ineffabili coꝛdis voce laudan/
dũ.Ergo frẽs qꝛ h̊ eſt in dño vᷣtus qð iuſticia:

A

quicqd ð illo dixeris:hoc idẽ dicis:cũ tñ nihii
digne dicas:nõ potes dicere ęq̃lẽ eſſe pfi filiũ

ꝑ iuſticia?⁊ nõ eſſe ęqualẽ ꝑ vᷣtutẽ:aut ęqualẽ

ꝑ vᷣtutẽ:⁊ nõ ęqualẽ ꝑ ↄſciaʒ:qꝛ ex vna re aliq̃
gqlis ẽ:ex omĩ re ęlis ẽ: qꝛ oĩa ꝗ ibi dicis idẽ
ſũt:⁊ idẽ valẽt.Sufficit ̊ qꝛ dicere nõ poteſ q̊
mõ ſit ęꝗqualis filiꝰ pfi: niſi dederis diuerſita/

tes quaſdã in ſuba dei. Quas cũ dederis:ſo/

ras te mittit veritas:nec accedis ad illud ſan/

ctuariũ dei vbi ſinceriſſime videt᷑. Cũ aſũt nõ

poſſis ęqualẽ dicẽè ex alia ꝑte inęqualẽ: qᷣa nõ
ſunt in deo ꝑtes vt poſſis dicere ex alia eum

eſſe ęqualẽ:ex alia minoꝛẽ: quia nõ ſunt ĩi deo

qualitates: ᷣm deum nõ potes dicere ęqualẽ:
niſi omnimõ ęqualẽ. VUñ & potes dicere mino
rem:niſi qꝛ foꝛmã ſerui accepit: Itaq; frẽs hęc

coꝛꝑa:q;uis ipa vniꝰ modi ſit: pꝛo diuerſis tñ aduertite.Si ĩ ſcpᷣturis regulã quãdã accepe/

coꝛpoꝝ qualitatibꝰ diuerſo eos nitoꝛe aſi vgit.
Ergo aiaꝝ ſũt iſtę affectiões:ꝗ bñ ſunt affectę
ab illa luce ꝗᷓ nõ afficit᷑: ⁊ foꝛmatę ab illa ꝗ̊ nõ
Lfoꝛmat᷑.Tñi iſta de deo dicimꝰ frẽs:qꝛ nõ inue
nimꝰmeliꝰqð dicamꝰ. Dico iuſtũ deũ:qꝛ in v/
bis hũanis nihil meliꝰqð dicamꝰ?inuenio.Nã
Pãz.io. E ille vltra iuſticiã.Dicimꝰ in ſcripturis:Juſtꝰ
SGeſ.õ. dſis ⁊ iuſticias dilexit. Sʒ ibi dicit᷑ ⁊ pęnitere
deũ: Ibi dicit᷑ ⁊ neſcire deũ:Quis non exhoꝛ/
reat: Neſcit deus: Pęnitet deum? Ideo tamẽ
⁊ ad iſta verba ſalubꝛiter ſcriptura deſcendit:

15. de Cinita ꝗᷓ ⁊ tu exhoꝛres: ne illa ꝗᷓ magna putas digne 1.

te dei ca.25. dicta arbitreris: atq; ita ſi qras quid & de deo
digne dicit᷑: aliqͥs foꝛtaſſis tibi reſpõdeat ⁊ di
cat:qꝛ iuſtus ẽ:Alius aũt iſto meliꝰ intelligẽs
etiã hoc verbũ dicat ſuꝑari ab illiꝰ excellẽtia ⁊
indigne de illo etiã hoc dici:q;uis cõgruenter
Iᷣm hũanã capacitatẽ dicat᷑:vt ille cũ de ſcpᷣtu
ris ꝓbare voluerit: qꝛ ſcriptũ eſt: Juſtꝰ dñs:
recte illi rũdet᷑ in eiſdẽ ſcripturis poſitũ eẽ: qͥa
pęnitet deũ: vt quõ iſtud nõ accipit ſᷣm cõſue
tudinẽ loquẽtiũ ſiẽ ſolẽt hoĩes pęnitere: ſic et
illud qð dicit᷑:iuſtus ſuꝑeminẽtię ipſiꝰnõ cõ/
petere intelligat: qᷓ;uis hoc ſeptura bñ poſue/
rit:vt ꝑ qualiacũq; verba gradatim animꝰad
id qð dici nõ põt ꝑducat᷑. Juſtũ quidẽ deũ di
cis:F intellige aliqd vltra iuſticiã q; ſoles ⁊ de

gritis:oĩa vobis lux ipᷣa mõſtrabit.Sic vbi in/

ueneritis ſᷣm qð dictũ eſt ęqualẽ filiũ pr̃i: ſm

diuinitatẽ accipite. Scõm foꝛmã vo ſerui aſ/
ſũptã:minoꝛẽ accipite:ſᷣm qð dictũ ẽ: Ego ſũ
qͥ ſum. Et ſᷣm qð dictũ ẽ:Ego ſũ deꝰ abꝛahã:⁊
de iſaac: ⁊ de iacob. Sic tenebitis:⁊ qð i eiꝰ
natura ẽ: ⁊ qðõ in eiꝰ miſcðia. Arbitroꝛ ſatl eẽ
dictũ de illo etiazʒ mõ: ꝙ dñis nr̃ ieſus xpᷣs ſal/⸗

Exo.ʒ.

uatoꝛ nr̃ caput eccłię mediatoꝛ fact ꝑ quẽ recõ

cilia mur deo:deꝰ et hõ inſinuat᷑ in ſcripturis.

ertiꝰ modꝰẽ quõ totꝰ xpᷣs ſᷣm eccliã:id eſt ca

chꝛiſtꝰ: nõ qꝛ ſine coꝛꝑe nõ ẽ integer:vᷣ qꝛ et no
biſcũ integer eſſe dignateſt:qͥ ⁊ ſine nobis ſꝑ

ut ⁊ coꝛpꝰ pᷣdicet᷑. Eteni caput et coꝛpꝰ vnus

Col. 1.

eſt integer:nõ ſolũ in eo qðverbũ ẽ vnigenitꝰ

filiꝰ ęequalis pfi: ſᷣ ⁊ in iplo hoĩe quẽ ſuſcepit:

⁊ cũ quo ſil deꝰ ⁊ hõ eſt. Verũtũ frẽs quõ coꝛ/
pus eiꝰ nos ſimꝰ ⁊ nobiſcũ vnꝰ xpᷣs? Abi inue

nimꝰ hoc:qꝛ vnꝰ eſt chꝛiſtꝰ caput ⁊ coꝛpꝰ:id eſt

coꝛpus cũ capite ſuo:ſponſa cum ſponſo ſuo:
Quaſi ſingularit᷑ loquit᷑ apud Eſaiam.cCerte

vnus idẽq; loquit᷑.Et videte quid ait: Velut a.or.

ſponſo alligauit mihi mitrã: ⁊ velut ſponſam
induit me oꝛnamẽto:vt ſpõſus ⁊ ſpõſa.Cum
dicit ſponſum ſᷣm caput: ſpõſam ſᷣm coꝛpus:

duo vident᷑: ⁊ vnus eſt. Alioqͥn quõ membia
chꝛiſti ſumꝰ: Aplo aꝑtiſſime dicẽte: Vos eſtis coalis

*

“ an doeſtcot⸗

toiun dlci Ei

e fekſ
en agn

cobnt
Ertbe iu
genen It

iſtangt

Vitugect
lop'cnit
geocotp

gmnogenir
niͦghe
cauͤgt i
lcherbie
nos future
gaernod⸗

O auttasreg
inſrusk ty
Er. Gicaligſin
ofuctet
Mu guuspq
ſtelſeegil
Mäſcrulan
tememont
:. Kbapu

66 necddu

inqtduo⸗
leytno
Mur Kri
Haaami
(ſchnn
ſerisco⸗
alltdico
npöorte
carneyna
ſoöſust
liensyy

hoͤſisthy

Weipliccie
Eecneye
bain
Saualhefetg
mnüchin
tenszene
Weligen⸗
n n
Pahien
Ulgte
lfeapnn

ltnn
chlin

n coꝛpꝰ chꝛiſti ⁊ mẽbꝛa? AM»bꝛa chꝛiſti ⁊ coꝛp ſu
üant mus oẽs ſimul:nõ ꝗq hocloco ti ſumus ſed p
Udinſtte vniuerſ terrã: nec qͥ m̃ hoc tpꝑe. Sʒ qͥd dicã:
inir ie Ex abel iuſto vſq; in ſinẽ ſeculi q;diu generãt
RV nen 1 generant᷑ hoies:qſds iuſtoꝝ ꝑ hãc vitã traſi
enn tũ facit:quicqᷣd nũc: id eſt nõ in loco ſed ĩ hac
Nisg, vita: qcqd poſt naſcentiũ futurũ ẽ: totũ H;vnũ
nenfiii coꝛpꝰchꝛiſti: Singuli aũt mẽbꝛa chꝛiſti. Si g
Z oẽs coꝛpꝰ:ſinguli mẽbꝛa:eſt vtiq; caput cuius
RMZ Coł.i. hoc ſit coꝛpꝰ.Et ipſe ẽ inqt caput coꝛꝑis ecclłię
gitan. pmogenitꝰ:ipᷣe pᷣmatũ tenẽs.Et qʒ de illo ait
Bome etid & ſp caput ois pncpat et po Eſtatis ſit:
in rii adliü git᷑ iſta ecclia ꝗ nüc ꝑegrina eſt illi celeſti
nug ted ecclię vbi angelos ciues habemꝰ: qꝛ ęquales
kuunlie nos futuros poſt reſurrectionẽ coꝛpoꝝ impu-
— dẽter noð arrogaremꝰ: niſi veritas ꝓmiſiſſet
ecdeieh Wate. 22. dicẽs: Erũt ęq̃les angelis dei: 2 fit vna ecclia:
auatszzuiltſ O ciuitas regis magni. Sic & aliqñ in ſcripturis
enid lin. inſinuat᷑ xpᷣs: vt intelligas vᷣbũ ęqualẽ patri.
Neneglii gti Job.i. Sic aliqũ:vt intelligas mediatoꝛẽ: cũ vᷣbũ ca
dum giunm ro factu eſt vt habuaret i nobis:cũ ulle vnige/
gutönin Rbik. 2. mitus quẽ facta ſüt oia: nõ rapinã arbitratꝰ
Nesdrcregll :⸗ eſt eſſe ęqus deo:ſed ſemetipᷣm exinaniuit foꝛ/
porcsdienu mũ ſerui accipiẽs: factꝰ obediẽs vſq; ad moꝛ/
wirezagfiete tem:moꝛtẽ aũt crucis.Sic aũt aliqñ vt intelli
Mliglidinr zi. 2. Sas caput ⁊ coꝛpꝰ: exponẽte ipſo apłlo aꝑtiſſi/
ſrabt. Sertit Epb.5. me qð dictũ eſt de viro ⁊ vxoꝛe ĩ Geneſi: Erũt
naliſli ſi inqͥt duo in carne vna. Videte ipᷣm exponen/
ſaniftſcit tẽ: vt nõ cõiecturis nr̃is aliqd auñ dicẽ videa-
godenielgn⸗ mur. Erũt em̃ inqᷣt duo icarnevna: ⁊ addidit:
ütaa d Sacramẽetũ h̊ magnũ ẽ. Et ne adhuc putaret
cklulißit qſq; in viro eſſe ⁊ vxoꝛe ſᷣm naturalẽ vtriuſq;
2. Abemiia ſexus copulationẽ coꝛpoꝛalẽq; mixtura: Ego
vttcuhiti aũt dico inquit in xpo ⁊ ecclia. Scõm hoc ᷣ
nte ,alind in xpᷣo ⁊ ecclia accipit᷑ qdð dictũ eſt: Erũt duo ĩ
iiſt⸗ carne vna: nõ iam duo ſᷣ vna caro eſt. Et quõ
chitce ſpõſus ⁊ ſpõſa:ſic caput ⁊ coꝛpꝰ:qꝛ caput mu/
lieris vir. Siue & dicã caput ⁊ coꝛpꝰ: ſiue dicã
an e ſpõſus ⁊ ſponſa:vnũ intelligite. IJdeoq; ideʒ
inuen e Aetj..aplus cũ eſſet adhuc ſaulꝰ audiuit: Saule ſau
kiinn le qd me ꝑſequeris: qm coꝛpꝰ capiti adiungit᷑.
wtiit . tEt cũ iã chꝛiſti dicatoꝛ pateret᷑ ab alijs ꝗᷓ ꝑſe/
erchi Col. 1. cutoꝛ ipe fecerat: Vt ſuppleã inqͥt ꝗ̊ deſũt pᷣſſu
ine rarü chꝛiſti i carne mea: ad pᷣſſuras chꝛiſti oſtẽ⸗
giia dens ptinere id qð patiebat᷑. Quod non põt
S intelligi ſᷣm caput qð iã in celo nihil tale patit
un ſeli 4 F ᷣm coꝛpus:id eſt eccleſiã:Að coꝛpus cũ ſuo
4 Sunl 8 P capite vnꝰ xpᷣs ẽ.Exhibete ̊ vos dignũ coꝛpꝰ
eguti 1 tali capiti: dignã ſponſ tali ſponſo. Mõ põt
ntluſent hrfſe caput illud niſi condignũ coꝛpus.MNec ille
ſoa MH vir tantꝰ niſi cõdignã ducit vxoꝛẽ: vt exhibe/
infta SEop. 5 ret ſibi inqt gloꝛioſa eccleſiꝗ: nõ habentẽ ma⸗
naniin . Betrac.18. culã: aut rugã:aut aliqͥd eiuſi modi. hecẽ ſpo⸗
äk NN n ſa chꝛiſti: nõ habẽs maculã aut rugã. Mõ vis

N
4
7 ₰ .

habere maculã: fac qð ſcriptũ eſt: Lauamini: Eſa.r.
mũdi eſtote:auferte nequicias de coꝛdibꝰ v⸗e-
ſtris. Mõ vis hfe rugã: extendere in crucẽ.õ
em̃ tantũ opus eſt vt laueris:ſed etiã vt excẽł᷑/
daris:vt ſis ſine macula aut ruga. Per laua/
crũ em̃ auferunt᷑ peccata. Per extenſionem ſfit
Ddeſideriũ futuri ſęculi ꝓpter qð chꝛiſtꝰ cruci/
fixus eſt. Audi ipᷣm paulũ lotũ: Mõ inquit ex
operibꝰ iuſticię ꝗ̊ nos fecimꝰ:ſed ſᷣm ſuã miſe/
ricoꝛdiã ſaluos nos fecit ꝑ lauacrũ regenerati
onis. Audi eundẽ extẽſum: Ea inquit ꝗᷓ retro Rbil. 5.
ſunt oblitꝰ:in ea ꝗᷓ ante ſũt extẽſus:vſᷣm inten/
tionẽ ſequoꝛ ad palmã ſuꝑnę vocatiõis dei in
chꝛiſto ieſu dño nr̃o: cui eſt ois honoꝛ ⁊ gloꝛia
in ſecula ſęculoꝛũ: Amen.

Dñica ſcdᷣa pòocta.feſti Epiphanię
ð8 nuptijs faci bana galllee er. U ger xXr.
Omini ⁊ ſaluatoꝛis nri vᷣtus frẽs cha
riſſimi ſᷣſenti lectiõe euidẽter oſtẽdit᷑:
cũ mira bilia eiꝰ nõ obſcuritate vᷣboꝛũ
5]/ eloquij puritate narrant᷑.Deniq; euãgeliſta
ita myſteru interna cuſtodit: vt rem geſtã ſido
ſermone deſignet. Sic em̃ ait: Vocat eſt dũs
ieſus ad nuptias ⁊ mat᷑ ſua. Hec dedignatꝰẽ
cõuerſationẽ hoim:qͥ vſum carnis exceperat.
HMec ſecularia inſtituta ↄtẽpſit:qui ad hęc ve
nerat coꝛrigẽda. Interfuit nuptijs:vt concoꝛ/
dię iura firmaret. Intfuit nuptijs ⁊ comeſſati
ones nõ renuit nuptiaꝝ: vt pſalmos ⁊ tympa
na ad dei pfis gliã pᷣdicadã ↄcitaret:vt pf ho/
noꝛaret᷑ in filio:⁊ a pfe filiꝰnoſceret᷑.Erat inqᷣt
mar eiꝰ ibi. &ρ libẽter maria ad has nuptias
venit:in qͥbꝰdei mirabilia cõpꝛobax. Vinũ di
uina ſuggeſſiõe ſuggeret᷑ defeciſſe.Nuũquid la
tere deũ poterat: qͥd in ea domo in qꝗᷓ erat ge/
reret᷑ Sed nõ ignoꝛans rerũ deꝰ rũdit:Quid
mihi ⁊ tibi ẽ mulier?: Nondũ venit hoꝛa mea.
Hac rñſione interim debemꝰaduertere:qð de
nuptiali vino ꝑs aliq̃ adhuc foꝛte reſederat.
Igeo nõdũ erat dñi plena hoꝛa vᷣtutũ:ne mi/
ſcere magis elemẽta qᷓ; mutare videret᷑. Sed
ait: Mõdũ venit hoꝛa mea: vt ita ſint dei mira
bilia manifeſta:vt nec argumẽto valeat inimi
cus:nec ꝑfidia iudęꝰ inſimuler.Et dicit maria
miſtris: Quęcũq; dixerit vobᷣ facite.& bene
mar dſiica credulitate ſuadet miſtris vt nõ de
ſint vina pꝛandẽtibꝰ.Quęcũq; dixerit facite.
Intelligimꝰ iã eſſe myſteriũ:cũ dei mãdata ſe
noſſe ſollicite mr̃ hoꝛtat᷑.Ait dũs ieſus ad mi⸗/
ſtros: Implete hydrias aq̊.Et cũ ipleſſẽt:ait:
Haurite nũc ⁊ ferte architriclino. Qð cũ pꝛin
ceps architriclinij accepiſſet:ſtati intellexit vi
na illata poſteriꝰ eſſe ſublimia. Et cũ neſcire
quod domin feciſſet: ſponſo ait: Quid tam e 5

Titũ.5.

J05. 2.

C

Bermo XLII

ſero melioꝛa pꝛofers vina: cum hęc pꝛima eſſe

debuerant? Tidimꝰ ergo cõuenire myſteriũ:

et qð ſaluatoꝛ dicit:MNõdũ venit hoꝛa mea:et
cũ accuſat pnceps architriclinij tarditatẽ ſpõ/
I:videamꝰ attẽtius oꝛdinis huiꝰ ꝗ̊ euãgeliſta
deſignat aꝑta myſteria. Videamꝰ ꝗ ſint nup/

2tie: miſtri: q pnceps architriclinij: q ſpoͤſus:

quõ àd nuptiaſ deꝰ:quõ maria:vndę ex aqua

vinũ:q̃re poſtea meliꝰ: qᷓre deus ĩ hoꝛa differe i
ↄſpectu vro:⁊ vro ⁊ meo vellẽ deſiderio ſatia⸗
ri.Sʒ patiẽter tolerare debemꝰ:qð implere ꝓ

voluerit.Equidẽ nulla ſũt apud credẽtiũ mẽ/
tes occulta myſteria. Nihil animus fallit᷑:qui
deũ fidelit᷑ ↄfitet᷑. Hã qͥ ſcit ſaluatoꝛis aduẽtũ

— —— —,.é W²—

vitę nf̃ę eſſe remediũ:facile vᷣtutis eiꝰ miſcðiã

pura veritate cognoſcit. Vocat᷑ ſaluatoꝛ ad
nuptias:hoc ẽ ecclię vota ſpũſſanctꝰ inuocat᷑.

Nlenit cũ diſcipłis ſuis: id eſt in h̊ loco turba

ſctõꝝ. Cuid dici aꝑtiꝰ pᷣt? Mirabilia dei ma
ria mat᷑ expectat:̊ ẽ vtutẽ xpᷣi expectat ecclia:
axpꝛopinqre cõpellit.Ait em̃ maria: Eccevina
deficiũt:id eſt q̃re płlus iã nõ iuenit remediũ:
Aaria deũ ꝓbare feſtinat: vinũ ecclłia optat
exciꝑe:vt fiat ex nuptiali pꝛãdio ſpiritale cõui
uiũ.Hicit em̃:Quid mihi et tibi ẽ mlier:Nũ⸗/
qd mulierẽ dicit mariã:ꝗ̃ vᷣgo poſt partũ inuẽ
ta ẽ? Sed ecclłiã ꝗᷓ nõ ſolũ mulier ſ᷑ etiã mere-
trix nũcupat᷑:qꝗ̃ errãtẽ glm ⁊ ꝑ euum ⁊ lubꝛicã
ętatẽ laſciuũ tanq; ꝓſtitutã ſuſcepit ſponſa:⁊
quaſi docta mat᷑ adoꝛnat. HNondũ venit inqᷣr
hoꝛa mea:hoc ẽ paſſiõis tpᷣus ſuꝑeſt.Nõdum
venit hoꝛa mea:nõdũ ꝓlus credidit:nõdũ iu/

deus inſequit᷑. Adhuc habet diabolꝰ vnde lę/

D

tet᷑:adhuc triũphi mei palma nõ ꝓdit᷑:adhuc
locũ crucis ꝑſecuturꝰ ignoꝛat:ac necdũ iudas
mẽtit᷑.Mõdũ venit hoꝛa mea:Sũt pus ꝗ pur
gent᷑ ĩ ſeclo:⁊ ſic vita ꝓſicit ĩ plo.Dixit maria

miſtris: Facite quęcũq; iuſſerit: h̊ eſt obtẽpe-/

rate doctoꝛi: miſtris mãdat ecclia. Qui ſi mi/

ſtri:niſi officia leuitaꝝ ꝗᷓ dei myſteris ſunt de

putata? Implent᷑ hydrię aqua:h eſt vacuate

nuptiali vino: id ẽ potu ſoꝛdido: fontis puri-

tate ſuplent᷑:⁊ bñdictiõe dñi in ſapoꝛẽ vini vᷣ᷑/

tunt᷑: vt ex aqua ſpũs potũ qͥ iã pꝛãdẽtibꝰ de/

fecerat reputaret. Aquã in vinũ cõuertit:hũa
nę fragilitativirtꝰauget᷑. Pꝛinceps architricli
nus vinũ meliꝰ ꝓbat:h̊ eſt dñici vigoꝛis ſapo/
rẽ hũana coꝛda ſenſerũt. Nã qͥ pᷣmũ vinũ me⸗/
liꝰ iudicauit:pᷣmꝰ⁊ credidit.Qð vinũ ẽ qð op
timũ iudicat᷑:qð architriclinꝰ pᷣnceps ꝗ̃rit᷑ ſe/
ro ꝓbatũ:niſi ſanguis dñicę paſſiõis:hoc eſt
em̃ qð deꝰ ĩ hoꝛa ſuſpẽdit:h̊ eſt qð miſtri ſuſci

piũt:hoc ẽ qð creduli cõuiuę deſignãt:hoc eſt

qð ſeruat ſpõſus:h̊ eſt qð pᷣnceps architricli-
nij qͥ fidei pᷣmꝰẽ venera᷑. Aduertamꝰ attẽto

Do. II. poſt oc. E

(Anea

Grrratt w.de „ annen ſeg enrtere —

coꝛde nos ſctãs ſcpturas audire debere:vt cę/

leſtẽ doctrinã fida credulitate poſſimꝰ agſcere

⁊ ab omĩ mũdi huiꝰ impedimẽto liberari:ipᷣo
adiuuãte:qviuit ⁊ regnat i ſecla ſęcloꝝ: Amẽ.

QVantũ nos frẽs dilectiſſimi charitas
vfa deſideret ex meiſ animis recogno
ſco. Et licʒ vos hũilitatẽ meã aſſidue
lẽ velitis:tñ ego ſi poſſet fieri frequentiꝰ de

tẽpoꝝ neꝑſſitate ñ poſſumꝰ.Sʒ licet coꝛꝑalit

nos ꝓpter multas neceſſitas videre nõ vale/

mꝰ:charitate tñ⁊ ſctõ amoꝛe vſi pit᷑ ſumꝰ. Pꝛo
qua re nihil nocer coꝛꝑis ſeꝑatio: vbi eſt aioꝝ
vera ⁊ ſincera ↄiũctio.Charitas em̃ ipᷣa vera ẽ

ã coꝛꝑalit ſeꝑatos ↄſueuit ſpiritalit copulare
