auferre. Vanus eſt iſte timoꝛ hominũ ⁊ ta

men eſt vehemens eſt: ⁊ reſiſtere ei nõ po

teſt. Hinc increpandi:hinc obiurgãdi:hinc

plangendi:hinc lugendi homines timẽtes

moꝛi:⁊ nihil aliud agentes:niſi ſerius mo/
ri. Quare nõ agunt nõ moꝛi? Quoniã qui
id agunt:nõ efficiuntvt non moꝛiant᷑. Poſ

ſunt autem aliquid agere: quo efficiant vt

nunqᷓ; moꝛiantur: Hullo modo. Pꝛoꝛſus
quicquid egeris:quantũcunq; inuigilaue/
ris: quocunq; fugeris:quęlibet munimẽta
quęſieris: qͥbuſlibet diuitijs te redimeris:

ytnunijne
nti Nmn
rintuln
nlrihente
u emntliſ⸗
dſlüpttmun
Ge enp

6Enun gn

Gdetaſti
nalnterus:
gorbinere
(oncrensryt
Penescudet
ligeondlte
1CeH0 Ppur popt
gibucniil.
ſetocpens
Nteno:nöu
iadolendus
us Quiden,
Wückletan
innenote T.
onantenfna
len. Diden
Aentendee
Ktreſpond
ſuglcüͤig
nimeo ſoge
llloare⸗
nneseQ⸗
Olcrehatce
n ls Meize
lellit coe
ſhacgeri
Cutdicnn
ſchonane
Aunmnde
Rolletim
lſtennöber
lue liebe
bortmer
nbrchene
bunnin

—
=
==
=à

olnindl

un. Olegoyenn
encbalckenn
mis: ncne
k:ienen
öccldu:en
tsstenien
o: Holieirge

dicn der ient

Aimubern
tundenwr
veanni n
Nnonndann
tnördinnit
sanires 10
fugenasn
.Dbientgöan⸗
danbionichß
tiſiuckiſi
idrntoeng
cbmgutn
ninbe eut
enitbru
enuotmai
rmnheelugn
enthini
rgnte mn
nmotbemnitn
aleterii
naſti
iponnes Me⸗
nuni ſluct

quibuſſlibet calliditatibus hoſtẽ fefelleris:

non fallis febꝛem. Hihil em̃ aliud agis vt
nõ cito ab hoſte moꝛiaris:niſi vt ſerius ali
quãdo a febꝛe moꝛiaris.abes quod agaſ

vt nunq; moꝛiaris. Si times moꝛtesʒ: ama

vitã. Vita tua deꝰ eſt:vita tua chꝛiſtus eſt:
vita tua ſpirituſſanctus ẽ. Non illi places
male agendo:templũ ruinoſum nõ inhabi
tat: templũ ſoꝛdidũ nõ ingredit᷑: ſed geme
ad illũ vt mundet ſibi locũ:geme ad illũ vt
ędiſicet templũ ſibi: qð tu deſtruxiſti ipſe
cõſtruat: qð tu extermina ſti ipſe refoꝛmet:
q deieciſti ipſe erigat. Clama ad deũ: cla-
ma interius: clama vbi audit: qꝛ ⁊ ibi pec/
cas vbi videt: clama vbi audi:⁊ cũ timoꝛe
coꝛrexeris:⁊ vtiliter timere cęperis:nõ tem

poꝛales cruciatus: ſᷣ ęterni ignis ſuplicia:

⁊ ideo adulter nõ fueris.hinc em̃ loqueba
1. Corl. 6. mur pꝛopter apłm: qᷣ dixit: coꝛpoꝛa veſtra
mẽbꝛa chꝛiſti ſunt. Cum ergo ideo adulter
eſſe nõ cęperis:qꝛ times ardere in igne ſem
piterno: nõödum laudandus es: nõ quidẽ

ita dolendus vt ante:ſed tñ nõdum lauda

dus.Quid em̃ magnũ ẽ timere pęnã? M
gnũ eſt:ſed amare iuſticiã. J nterrogo te:⁊
inuenio te. Lu inſpice interrogationẽ meã

ſonantẽ: ⁊ fac de teipſo interrogationẽ ſilẽ
tem.Dico ergo tibi: Libidine victꝰ habes

ↄſentientẽ: quare nõ cõmittis adulteriuʒ:
Et reſpondebis:qꝛ timeo gehennã: timeo
ſuppliciũ ignis ęterni: timeo iudiciũ chꝛiſti:
timeo ſocietatẽ diaboli: ne puniar ab illo:
cũ illo ardeã: Quid dicturꝰ ſum? Aale ti⸗
mes? Quõ tibi dicebã de aduerſario: quia
quęrebat coꝛpus tuũ occidere? Ibi em̃ re/

cte dicebꝗ: male times: ſecurũ te fecit důs
VDatth.1o. tuus dicẽs: Holite timere eos qui coꝛpus

occidũt. Modo cũ dicis mihi:gehennã ti⸗
meo:ardere timeo:in ęternũ puniri timeo.
AQuid dicturus ſum? Male times? vane ti
mes?: Hon audeo: quandoquidẽ ipſe dñs
ablato timoꝛe ſubiecit timoꝛẽ:⁊ ait:vbi di⸗
xit: MNolite timere eos qui coꝛpus occidũt:
⁊ poſtea nõ habẽt quid faciant: ſed eum ti
mete qui habet poteſtatẽ ⁊ coꝛpus ⁊ aiam
mittere in gehennã ignis: ita dico vobis
hunc timete. Cum ergo dñs timoꝛẽ incuſſe
rit:⁊ vehemẽter incuſſerit: ⁊ repetendo ver
bum:cõminationẽ ingeminauerit: dicturꝰ
ego ſũ: male times iſta? Hõ dicã. Plane ti/
me:nihil melius times:nihil eſt quod ma⸗
5 gis timere debeas. Sʒ interrogo te.Si nõ

te videret deus:quando facis: ne quiſq; te
conuinceret in iudicio illius faceres? Tu te

vide. Hon em̃ potes adverba om̃ia mea re
ſpondere:inſpice teipſum. Faceres? Si fa⸗

ceres: ergo pęgnam times:charitatẽ nondũ

habes: ſeruiliter times: foꝛmido ẽ mali: nõ
dum delectatio boni:ſᷣ time etiã vt iſta foꝛ

mido cuſtodiat te:vt perducat ad dilectio
nem.Timoꝛ em̃ iſte quo gehennã times: ⁊
ideo mala nõ facis:continet te:a ſivolentẽ
peccare animo interioꝛe nõ ſinit: eſt quidẽ

cuſtos timoꝛ quaſi pędagogꝰ legis: littera

eſt minãs:nõdũ gratia iuuans. Cuſtodiat
tñ timoꝛ iſte dum nõ facis timẽdo ⁊ veniet

charitas:intrat in coꝛ tul:⁊ quantũ illa in/

trat:tantũ timoꝛ exit.Cimoꝛ em̃ id agebat
ne faceres:charitas hic agit vt nolis facere
etiam ſi impune poſſis admittere.DHixi qͥd
timeatis: dixi quid appetatis. Sectamini
charitatẽ:intret charitas: admittite illã: ti
mendo peccare admittite amoꝛẽ nõ peccã⸗
tem:admittite amoꝛẽ bene viuentem. IJlla
vt dicere cęperã intrante:incipit timoꝛ erc⸗5
re.Quantoplus illa intrauerit:tãto minoꝛ
timoꝛ erit.Cum illa tota intrauerit: nullus
timoꝛ erit:qꝛ perfecta charitas foꝛas mittit 1. Jo5. 4.
timoꝛẽ. Intrat ergo charitaſ:pellit timoꝛẽ:
nõ autẽ intrat ⁊ ipſa incomitata.habet ſe/

cum ſuũ timoꝛẽ quẽ introducit ipſa: ſed il⸗

lum caſtum permanentẽ in ſeculum ſeculi. Ls. 18.
Seruilis timoꝛ eſt quo times cum diabo/

lo ardere: timoꝛ caſtus eſt quo times deo

diſplicere.Conſiderate chariſſimi:et ipſos
humanos interrogate affectus. Limet ſer/

uus offendere dñm ſuũ:ne iubeat eum ver

bera ri: iubeat in cõpedes mitti:iubeat car/
cere includi:iubeat eũ piſtrino cõteri. Heęc
timẽs ſeruus nõ peccat:ſed quando ſentie

rit abſentes oculos domini ſui:nec habue

rit teſtem a quo poſſit conuinci facit. Qua
re facit: Quia pęnam timebat: nõ iuſticia
diligebat. Vir autẽ bonus:vir iuſtus: ho/

mo liber (naʒ ſolus iuſtus liber. m̃is em̃ Joðsᷣ.S.

qui facit peccatum:ſeruus peccati eſt) dele
ctatur ipſa iuſticia: ⁊ ſi poſſit ſine teſte pec-
care:⁊ teſtem refoꝛmidat ⁊ deũ:Et ſi poſſit

audire deũ dicentẽ ſibi: video te cum pec/

cas:non te damnabo:ſed diſplices mihi:il
le nolens diſplicere oculis patris: non foꝛ⸗/
midoloſi iudicl:timet nõ ne damnet᷑:nõ ne
puniat᷑:nõ ne cruciet᷑:ſed ne offendat gau/
diũ paternũ:ne diſpliceat oculis amantis.

S

Bancti

Si enim amat te ipſe ⁊ amantẽ ſui dſi ſen/
tit: nõ facit quod diſplicet amãti ſe. Cubꝛi-
cos ⁊ inhoneſtos amoꝛes attendite.Si qꝗͥs
amoꝛe feminę laſciuus ⁊ nequã veſtit ſe ali
ter q; illi placet: veſtit ſe aliter q; amatę ſuę
placet:aut oꝛnat ſe aliter q; illi placet: ⁊ illa
dixerit: nolo te habere talẽ byrrhũ:nõ ha/
bet:ſi ꝑ hyemẽè illi dicat:in laterna te amo:
eligit tremere qᷓ; diſplicere. Nunqd illa cui
diſplicet damnatura eſt: Nunquid in car/
cerẽ miſſura:? Nunquid toꝛtoꝛes adhibitu/
ra?hoc ſolum ibi timet᷑:nõ te videbo: hoc
ſolum ibi contremiſcit᷑: faciẽ meã nõ vide/
bis. Si hoc impudica dicit ⁊ terret: deꝰ di/
cit ⁊ nõ terret? Sane plurimũ:ſed ⁊ ſi ama/⸗
mus.Si aũt nõ amamꝰ:nõ inde terremur:
ſed terremur vt ſerui de igne:de gehenna:
de atrociſſimis tartareis minis: de exagge
ratiſſimis diaboli angelis:eiuſq; ſupplicijs
vel inde terreamur: Si illud minꝰ amamꝰ:
vel illa timeamus. Non ergo ſiant foꝛnica
tiones. LTemplũ dei eſtis:⁊ ſpiritus dei ha
bitat in vobis. Siquis templũ dei coꝛru/⸗
perit: coꝛrumpet illũ deus.Licita ſunt ma/
trimonia: Hihil ampliꝰ reqratis. NHon em̃
grande onus impoſitũ eſt virginibus:ma/
ioꝛ amoꝛ impoſuit maius onus. Virgines
quod licebat noluerũt: vt plus placerẽt ei

cui ſe deuouerũt. Ambierũt illam maioꝛẽ

pulchꝛitudinẽ coꝛdis ſui. Quid iubeſ: Ta/

1. Co n. 7⸗

qᷓ; dicerẽt. Quid iubes? He adulterę ſimꝰ
hoc pꝛecipis? Amando te:plus facimus qᷓ;
iubes. De virginibꝰ(ait apoſtolus) pꝛęce/
ptum dñi nõ habeo. Ergo quare hoc faci/
unt: Conſiliũ aũt do. Iilę autẽ amantes:
quibus terrenę nuptię viluerũt:quę terre-
nos amplexus nõ deſiderauer̃t:vſq;adeo
acceptauerũt pꝛęceptũ:vt nõ recuſarẽt con
ſilium: vt plus facerẽt: plus ſe oꝛnauerũt.
Coꝛpoꝛis em̃ huiꝰ:id ẽ exterioꝛis hominis
oꝛnamẽta: quantomagis appetunt᷑: tanto

ſunt interioꝛis maioꝛa detrimẽta. Quanto
autẽ minus apetunt᷑ oꝛnamẽta exterioꝛis

hominis: tantomagis moꝛibus pulchꝛis
homo interioꝛ adoꝛnat᷑. Vnde dicit et pe/
trus: Oꝛnãtes ſe nõ in toꝛtis crinibus. Cũ
em̃ dixiſſet:Oꝛnãtes ſe: qͥd aliud a carna/

libus q; viſibilia iſta oꝛnamẽta putarent᷑:
Continuo tulit cogitatiõi quod cupiditas

inquirebat. Mon inquit in toꝛtis crinibus
neq; auro:vel margaritis:vel veſte pꝛecio/
ſa:ſed ille abſconditus coꝛdis homo:qui ẽ

Aluguſtini

aſ deũ diues. Neq; em̃ deꝰ diuitias daret
exterioꝛi hoĩ:⁊ inopẽ relinqueret interioꝛẽ:
dedit iuiſibili diuitias iuiſibiles: ⁊ inuiſibi
lẽ oꝛnauit iuiſibiliter.His oꝛnamẽtis ſtudẽ
tes dei puellę:ſanctę virgines:nec quod li
cebat appetierũt:nec quod cogebant᷑ ↄſen/
ſerunt. Multę etiã parentũ ſuoꝝ contrari/
os conatus:igne ſuperni amoꝛis ſuperaue
runt. Iratus eſt pater: ploꝛauit mater: nõ

cioſus foꝛma pꝛę filijs hominũ. Et quippe
ſe oꝛnari deſiderauit: vt totã eiꝰ curam ge⸗

reret.Et qꝛ quę nupta eſt cogitat quę ſunt i.Corl.r.

mũdi:quomodo viro placeat:quę autẽ in-
nupta eſt:cogitat quę ſunt dei: quomodo
placeat deo. Videte quid ſit amare. Non
dixit:cogitat ne damnet᷑ a deo. Adhuc em̃
iſte timoꝛ ille ſeruilis eſt:cuſtos quidẽ ma⸗

curauit illa:cui ante oculos verſabat᷑ ſpe/ẽ. 4

loꝛũ vt abſtineant a malis:⁊ abſtinẽdo di⸗/

gni ſint ad ſe admittere charitatẽ. Sed illę
nõ cogitãt quẽadmodũ nõ puniant᷑ a deo:
ſed quomodo placeant deo pulchꝛitudine
interioꝛe:decoꝛe occulti homĩs:decoꝛe coꝛ⸗
dis:vbi illiꝰ oculis nudę ſunt: nudę intus
nõ foꝛis:integrę ⁊ intus ⁊ foꝛis. Vel virgi/
nes doceãt ↄiugatos ⁊ ↄiugatas: nõ ire in
adulteriũ. Illę faciunt plus q; licet: illę nõ
faciant quod nõ licet.

¶ De verbis Apoſtoli:Non ſicꝑu icon..

gno quaſi gerẽ cedens:Et de cõſti/
tuendis epᷣis: Sermßo xxx

conſtituendis epᷣis cõmemoꝛauit
nos ſine dubio reſpicere in nos et
vos:cõmemoꝛauit iudicare nos: maxie qꝛ
oẽs audiuimꝰ capitula euãgelicę recẽtis le

6*

Eati apoſtoli epła cum legeret᷑ de A

4

ctionis nouiſſima ſententia: Nolite iudica goð.7.

re perſonaliter: ſed iuſtum iudicium iudica
te. Perſonam itaq; iudicando nemo acci⸗
pit alienam: ſi non accipit ſuam. Beatus

apoſtolus ait quodã loco: Mon ſic pugno i.Con/⸗

quaſi aereʒ cędens:ſed caſtigo coꝛpus me⸗/
um ⁊ in ſeruitutem redigo:ne foꝛte alijs ſ/
dicãs ipſe repꝛobus inueniar. Suo timoꝛe
nos terruit. QAuid enim faciet agnus: vbi
aries tremit: Inter multa ergo quibus ſcri
pſit apoſtolus:qualis eſſe epiſcopus debe
at:etiã illud audiuimus:vnde mõ foꝛſitcan
loqͥ ⁊ diſputare nõ ſufficiat. Si em̃ ſingula
diſcutere:⁊ de ſingulis vt dignũ eſt diſpu/

iho hln

Der
Preconenn
guenüine
etawod
Nun er ne 4
debeleindet
dameepe
npol
nbergnhi
lantüita e
auemmo f
gigione ar
ötinarven
Nadicente
iterponiy
nocdonntel
bisonacte
Lendo.Ou
nuo:boniſ
guigenon
Uicnrteſeareresſl
ſigeeſente
Heretffuctus
leredeſtwen
1diceretenin
Uunclüten
ſehügten
Gfnanefin
hereröble
Hölimite de
tehoͤcincd
luns cllge
Hhbeniſegzt
ſongnhi
hrtoge . oe
Mnticnn
Atgalig⸗
Mlliſln
busgunlt
Ataſinie

lae, ongnals
nuidiute
n Aeei

en
andrsſn
D
hslbiſet
nwickanng
taanuſa
atenanetuit
untdel: gone
altama N
kadeo. Adi
ſtos itin,
ls:t abſnithd
chanti Sl
nöͦuniniide
deo pulcheuir
bomis denrl⸗
eſunte uucetus
tſens Ulng
zugales liſti

=
—

oleſonte⸗
ns:detin
o

anlewein

tare conemur: nec nfevires ſufficiunt ad lo
quendũ:nec vf̃e ad audiendũ. Quid ergo
eſt qð volo dicere:ſi adiuuet me qð terruit

CTitũ.i. me: Inter cętera ait epiſcopũ potentẽ eſſe

debere in doctrina ſana: vt ↄtradicẽtes re-⸗
darguere poſſit. Aagnũ opus eſt:grauis

Pz. 90. ſarcina:pꝛocliuũ: arduũ. Sʒ ſperabo inqͥᷣt

in deũ: qm̃ ipſe liberabit me de laqueo ve/
nantiũ ⁊ a verbo aſpero. Nulla em̃ cauſa E
quę magis facit hominẽ diſpenſatoꝛẽ dei
pigrioꝛẽ ad redarguendos cõtradicentes:
q; timoꝛ verbi aſperi. Pꝛius ergo quid ſit
ↄtradicentes redarguere: vt dũs donaue/
rit exponã vobis. Contradicentes nõ vno

B modo intelligendi ſunt. Pauciſſi imi em̃ no
bis ↄtradicũt loquendo: ſed multi male vi

uendo. Q.uãdo mihi audet dicere chꝛiſtia-
nus:bonũ eſſe rapere res alienas: quando
quidẽ nõ audet dicere bonũ eſſe tenaciter

Lucj.ꝛ2. ſeruare res ſuas? Hunqd em̃ diues ille cui

ſucceſſerat regio: ⁊ non inueniebat vbi po/
neret fructus ſuos:⁊ ſe ↄſiliũ inueniſſe gau
deret deſtruendi veteres apothecas:⁊ con
ſtruẽdi nouas amplioꝛes vt impleret eas:
⁊ diceret animę ſuę: Aia habes młta bona
in multũ tempus:lętare: iocundare:ſatia⸗
re. MNuũqᷣd ergo iſte diues aliena querebat?
Fructus ſuoſ colligere diſponebat:vbi po
neret cõſulebat:nõ de cuiuſq; vicini agris:
nõ limite perturbato:nõ expoliato paupe
re: nõ circũuento ſimplice: tantũmodo de
ſuis colligendis cogitabat. Audite quid
audierit qui tenaciter ſeruabat ſua:⁊ hinc
intelligite quid expectent qui rapiunt alie
na. Cum ergo ſe pꝛudentiſſimũ conſilium
inueniſſe arbitraret᷑:de apothecis veteribꝰ
anguſtis deijciendis:⁊ amplioꝛibuſ nouis

ęgdlifſicandis: ⁊ omibus ſuis fructibus colli-
gendis ⁊ recondendis: nõ alienis ↄ-cupien

dis atq; rapiẽdis:ait illi deus: Stulte:vbi
tibi ſapiẽs videris ibi ſtulte.Stulte inquit
hac nocte repetunt a te animãꝗ tuã:hec quę
pꝛęparaſti cuius erunt? Si ſeruaueris tua
nõ erunt:ſi erogaueris tua erũt. Quid in/
quit reponis:qui relicturus es? Ecce incre/
patus ẽ ſtultus male recõdens.Si ſtultus
eſt qui recondit ſua: vos inuenite nomen
eius qui tollit aliena? Si ſoꝛdidus ẽ recon/
ditoꝛ ſuoꝛũᷣ: vlceroſus raptoꝛ alienoꝛũ. Sʒ

Lud.Is. non qualis ille vlceroſus qui iacebat ante

ianuã diuitis:⁊ cuius canes lingebant vl/

cera. Ille em vlceroſus erat in coꝛpoꝛe:ra⸗

ptoꝛ in coꝛde. Foꝛtaſſis aliquis reſponde/⸗
at ⁊ dicat: Non valde magna pena erat illi
homini:cui dixit deꝰ:Stulte.Non ſic dicit

deus: ſtulte: quomõ homo dicit. Tale in

quẽq; dei verbũ iudiciũ eſt. NMunquid em̃

deus ſtultis daturus ẽ regnũ cęloꝝ? Qui⸗

bus auũt non ẽ daturꝰ regnũ ceęloꝝ: qͥd eis

reſtat niſi pena gehennau? Conicere h̊ vi⸗

demur: aꝑte h̊ͥ manifeſteq; videmꝰ. Mã ⁊ il
le diues ante cuiꝰ ianuã iacebat pauperri/

mus vlceroſus:nõ eſt dictꝰ raptoꝛ reꝝ alie/

narũ. Erat quidã diues inquit qui indue/

bat᷑ purpura ⁊ byſſo: ⁊ epulabat᷑ quotidie

ſplendide. Diues inquit erat: non dixit:

calumniatoꝛ:non dixit pauperũ oppꝛeſſoꝛ:
non dixit rerũ alienarum raptoꝛ:aut dela-
toꝛ:aut receptoꝛ:nõ dixit:pupuloꝝ ſpolia/
toꝛ:nõ dixit viduarũ perſecutoꝛ: Mihil ho⸗

rum: ſed erat quidã diues. Quid magnuʒ
eſt:? Diues erat: de ſuo diues erat. Cui ali⸗
quid tulerat: An foꝛte ille auferret: ⁊ domi
nus de illo reticeret:⁊ perſonam eius acci/

peret:ſi crimina eius abſconderet:qui no/

bis dicit: Holite perſonaliter iudicare? Si

vis ergo audire crimen diuitis illius: noli
amplius quęrere qᷓ; audis a veritate. Di⸗
ues erat: induebat᷑ purpura ⁊ byſſo:⁊ epu⸗

labat᷑ quotidie ſplendide. Quod ergo eiuſ
crimen? Jacens ante ianuã vlceroſus ⁊ nõ

adiutus.hHoc em̃ aperte de illo dictum eſt:

ꝙ immiſericoꝛs erat. Nunquid em̃ chariſſi

mi:ſi pauper ille ante ia nuã iacens ſufficiẽ
tem panem a diuite acciperet:diceret᷑ de il/

lo:quia cupiebat ſaturari de micis que ca⸗

debant de mẽſa diuitis? Pꝛopter hanc ſo⸗

lam inhumanitatẽ qua contemnebat pau/

perem ante ianuã ſuam iacentẽ: nec ↄgrue

digneq; paſe cebat: moꝛtuus ẽ ⁊ ſepultus ẽ.
Et cum apud inferos in toꝛmentis eſſet: le
uauit oculos ſuos:⁊ vidit pauperẽ in ſinu

abraę. Et qͥd multis imoꝛer? DPeſiderauit
guttam:qui nõ dedit meã. Nonne accepit

iuſtã ſententiã: qui nõ dedit crudeli auari-
cia? Si hęc ergo pena eſt auaroꝝ:quę pę/
na raptoꝝ? Sed ait mihi raptoꝛ rerũ alie/

narũ: Ego ſimilis illiꝰ diuitis nõ ſuʒ: Aga/
pes facio:vinctis in carcere victum mitto:

nudos veſtio: ꝑegrinos ſuſcipio. Hare te
putas: tollere noli: ⁊ dediſti. Cui dederis
gaudet:cui abſtuleris ploꝛat: Quę duoꝛuʒ
iſtoꝝ exauditurꝰeſt dñs:Dicis ei cui dede⸗
ris: Gꝛatias age qꝛ accepiſti, Sed alter tibs

Job. 7⸗

Bancti
ex alia ꝑte dicit: Ego gemo cui abſtuliſti:
Et pene totũ tenuiſti:⁊ exiguũ illi dediſti.
Si ergo qs alteri abſtuliſſes egentibus de
diſſes:nec talia opera diligit deus.Dicit ti
bi deꝰ: ſtulte:iuſſi vt dares:ſᷣ nõ de alieno.
Si habes da de tuo: Si nõ habes qð des
de tuo:melius nulli dabis: qᷓ; alteros ſpo/

liabis. Dicturꝰ eſt dñs chꝛiſtꝰ cũ in iudicio

ſuo ſederit: ⁊ alios ad dexterã:⁊ ad ſiniſtrã
Mattð.2 5S. alios ſeparauerit:bene operantibus: Ve⸗
nite benedicti patris mei percipite regnũ.
Sterilibus aũt qui nihil boni in pauperes
operati ſunt: Ite in ignẽ ęternũ. Et qͥd di⸗
cturus eſt bonis? Eſuriui em̃:⁊ dediſtis mi

hi manducare:⁊ cętera.Et reſpondebũt il-

li:ñie quãdo te vidimus eſurientẽ:Et il⸗
le ad eos: Cum vni ex minimis meis feci-
cis:mihi feciſtis. Intellige ergo ſtulte: qui
vis elemoſynas facere de rapinis:qm̃ ſi qñ
paſcis chꝛiſtianũ:paſcis chꝛiſtũ:qñ ſpolias
chꝛiſtianũ:ſpolias chꝛiſtũ. Attendite quid

ſiniſtris dicturus eſt: Ite in ignẽ ęternum.

Auare: Eſuriui:⁊ nõ dediſtis mihi mãdu-
care: nudus fui: et non veſtiſtis me. Ite.
Quoꝰ: In ignẽ ęternũ. Pꝛoꝛſus ite. Qua/
re? Nudus fui:⁊ nõveſtiſtis me.Si ergo in
ignem eternũ ibit cui dicturus ẽ chꝛiſtus:
Nudus fui:⁊ nõ veſtiſtis me:quem locũ in
igne ęterno habebit:cui dicturꝰ erit: Veſti
tus fui:⁊ ſpoliaſti me? hic foꝛtaſſe vt eua-
das hanc vocẽ:ne dicat tibi chꝛiſtus:veſti/

E tus fui:⁊ ſpoliaſti me:mutata ↄſuetudine:

cogitas ſpoliare paganũ:⁊ veſtire chꝛiſtia⸗
uum.Et hic reſpondebit tibi chꝛiſtus: imo

reſpondet tibi nunc ꝑ ſeruum qualemcũq;

miniſtrũ ſuũ:reſpondebit tibi chꝛiſtus ⁊ di
cet:Etiã hic pꝑce damnis meis. Cũ em̃ tu qͥ
chꝛiſtianꝰes ſpolias paganũ:impedis fieri
chꝛiſtianũ. Eia ⁊ hic foꝛtaſſe reſpondebis:
Adhuc ergo nõ odio pęnã ingero: ſed dile
ctiõe potius diſciplinę: Jdeo ſpolio paga-
num:vt per hanc aſperã ⁊ ſalubꝛẽ diſcipli/
nam faciã chꝛiſtianũ.Audirẽ ⁊ crederem:ſi
qð abſtuliſti pagano:redderes chꝛiſtiano.
Diximus ↄtra vnũ vitiũ rapinaꝝ: quo res
humanę vſq;quaq; vaſtant᷑:diximus ⁊ ne/
mo nobis ↄtradicit. Quis em̃ audet aper/
Citũ.io tiſſime loquendo ↄtradicere veritati? Hon
ergo facimus qð apoſtolus monuit:nõ cõ
tradicentes redarguimus: obedientes al-
loquimur:laudantes inſtruimus: nõ ↄtra⸗
dicentes redarguimus: Itavero nõ ↄtradi

Auguſtini
cunt lingua:ſᷣ vita. Moneo:rapit:doceo:
rapit:pꝛęcipio rapit: arguo rapit.Quõ nõ
ↄtradicit? Dicã ergo qð de hac re ſufficere
exiſtimo. Abſtinete vos fratres:abſtinete

vos filij:abſtinete vos a ↄſuetudine rapiẽ⸗

di:⁊ vos qui ſub manibus raptoꝝ gemitł:
abſtinete vos a cupiditate rapiẽdi. Alius
potens eſt ⁊ rapit:tu in manu raptoꝛis ge
mis:qꝛ rapere nõ potes:ideo nõ facis.hha/
beto facultatẽ ⁊ ibi laudabo domitã cupi/
ditatem. Beatũ ſancta ſcriptura dicit:qui gcz:.
poſt aurũ nõ abijt:qui potuit tranſgredi ⁊
nõ eſt tranſgreſſus:qui facere mala potuit
⁊ nõ fecit.Lu autẽ dicis:Nunqᷓ; negaui rẽ
alienã. Quia foꝛte nemo tibi cõmendauit:
aut foꝛte cõmendauit: ᷣ ſub teſtib cõmen/
dauit. Dic mihi: Reddidiſti qñ a ſolo ſoluſ
accepiſti:vbi deus intervos fuerat:?Si tũc
reddidiſti ſi moꝛtuo qui cõmendauit neſciẽ
ti filio reddidiſti:tunc te laudabo: qꝛ poſt
aurũ nõ iſti: qꝛ potuiſti tranſgredi ⁊ nõ es
tranſgreſſus: qꝛ nõ potuiſti mala facere et
nõ feciſti. Si foꝛte alienũ ſacculũ ſolidoꝝ:
vbi nemo te vidit in via inueniſti:⁊ ſine vl
la moꝛa cuius fuerat reddidiſti. Eia fra⸗
tres:redite ad vos: inſpicite vos: interro/
gate vos:vera reſpondete vobis:⁊ iudica/
te vos nõ ſᷣm perſonã:ſed iuſtũ iudiciũ iu/
dicate.Ecce chꝛiſtianus es:eccleſiã frequẽ/
tas:verbum dei audis:de lectiõeverbi dei
lęriſſime cõmouer: Tu laudas tractantẽ:
ego quęro facientẽ: Tu inquã laudas dicẽ
tem:ego quęro facientẽ.Chꝛiſtianꝰ es: fre⸗
quentas eccleſiã:amas verbũ dei:libenter
audis.Ecce h̊ qð ꝓpono in eo te examina:
in eo te apende: in eo aſcende mentis tuę
tribunal:⁊ ↄſtitue te ante te: iudica te:etſi
pꝛauũ inuener coꝛrige te. Pꝛopono ergo. ⸗
Deus dicit in lege ſua:inuentionẽ eſſe red
dendam:deus in lege ſua dicit:quã pꝛimo
populo dedit:pꝛo quibus xpᷣs nõdum erat
moꝛtuus:inuentionem tanq; alienum eſſe
reddendam.Si quiſq;:verbi gratia:in via
inueniat alienũ ſacculum ſolidoꝝ:deberet
reddere:ſed neſcit cui. Non ſe excuſat igno
rantia:ſi nõ dominet᷑ auaricia. DHicã veſirę
charitati:qm̃ dona dei ſunt:⁊ ſũt in popu/
lo dei qui nõ fruſtra audiũt verbũ dei. Di/
cam qð fecerat pauperrimus homo:nobis
apud mediolanũ ↄſtitutis: tam pauper vt

pꝛoſculus eſſet grãmatici:ſᷣ plane chꝛiſtia/

nus: quis ille eſſet paganus grãmaticus:

Der⸗

gtints
alumniifc⸗
ldis ſemedt
ſlitpircüft
guinetae
blceA
litiſnne
gngtbltin
hviemeeft
ſcnuniteno⸗
Unſolcop
ſtelterreſpo
Neuüneple
gnegetunch
Gltenolul
oluitacaper⸗
Nchaernolt
Pecrtnal
Vodlguida
eis Qur⸗
lanegals⸗
munnundue
lelegdoffe
gaupenbuse
ſlannödimt
ſachbbus
whstreen
fanesnar
ſfeceiisrn
dico pPere
los:qbing
motuapen
Tenacon
hocmüdo⸗
ſtabli in

lcitobil

Gei

Cinſun⸗
udlkichi
Mueniſtie

ſnuenicti⸗

legvoginue
ſokiueni
nedſutk.
Witios
unnie
ſiſftegg
uii
tolaen

oͤbüfre

Nuntinn⸗

wimnan

Npin ſ
le ſuſſen
chemi
dior geni
diel. Ais
inaglals
noſacis br
onti an

mdictglit
nanſgent

ml gat
cnegul
cömendeut
eſtibccönen
iaſcloſou
uerategitit

ndaultneced
ho:ge e

gedltn
nalaſzenea
li ſlier:
nilteuſtnerl
ſſi. Ku fn⸗
s: inend
bis:ttucie
iiudi in
Meſifegni
nöeyenide
Bgnacun.
laucasdid
tanes:i⸗
1dailbene
teetmn
emnentis
diea c
ponoetge,
nicht
quäpend
fodumen

De verbis Apoſtoli

melioꝛ ad velũ q; in cathedra. Inuenit ſac/
culum:niſi foꝛte me numerus fallit cum ſo
lidis ferme ducentis: memoꝛ legis pꝛopo/

ſuit pitaciũ publice. Reddendũ em̃ ſciebat

cui redderet ignoꝛabat: ꝓpoſuit pitaciũ
publice: Qui ſolidos ꝑdidit:vẽiat ad locũ

illũ ⁊ ꝗqrat hoĩem illũ. Ille qͥ plãgẽs circũq/
q;vagabat᷑:inuẽto ⁊ lecto pitacio:venit ad

hoĩem:⁊ ne foꝛte quereret alienũ: quęſiuit
ſigna:interrogauit ſacculi qualitatẽ: ſigil/
lum ſolidoꝝ: etiã ⁊ numeꝝ. Et cum oia illi
ſideliter reſpõdiſſet: reddidit qð iuenerat.
Ille aũt repletus gaudio ⁊ quęrens vicẽ re

pendere:tanq; decimas obtulit ſolidos vi/
ginti: qͥ noluit accipere. Obtulit vel decẽ:
noluit accipere. Saltẽ rogauit vel quinq;
acciperet:noluit ille.tomachabũdus hõ

ꝓiecit ſacculum: Mihil perdidi ait. Si nõ

vis aliquid a me accipere:nec ego aliquid

ꝑdidi.Quale certamẽ fratres mei:q̃le cer/
tamẽ:qualis pugna: qualis ↄflictꝰ: Thea/
trum mundus: ſpectatoꝛ deꝰ. Victus tan/

dẽ ille qð offerebat᷑ accepit: ⁊ cõtinuo totũ

pauperibus erogauit:vnũ ſolidũ in domũ
ſuam nõ dimiſit.Quid eſt:? Si aliquid egi
in coꝛdibus veſtris: ſi verbũ dei inſedit in
vobis:ſi requiẽ inuenit apud vos:facite G

fratres mei:nolite putare damnũvos pati

ſi feceritis: magnũ lucrum ẽ ſi feceritis qð
dico. Perdidi viginti ſolidos:perdidi cen-

tos:quingentos.Quid perdidiſti:De do⸗/
mo tua perierant:alter perdiderat:non tu.

Terra cõmunis eſt: in vna domo eſtis: in
hoc mũdo ambo viatoꝛes:huius vite vnũ
ſtabulũ intraſtis: Poſuit ille:oblitꝰ ẽ ille:

cecidit ab illo:tu ĩiueniſti. Quis inueniſti:

Chꝛiſtianus. Quis inueniſti?: Quilegem
audiſti: chꝛiſtianus qui legẽ audiſti. Quis
inueniſti? Qui cũ audires multa laudaſti:

tu inueniſti. Si ergo veraciter laudaſti:red

de quod inueniſti. Si ergo non reddidiſti
quod inueniſti:qñ laudaſti:teſtimoniũ cõ/
tra me dixiſti.Eſtote fideles inuentoꝛes:et

inu 14,. 5eſide tunc iniquos vituperate raptoꝛes. NHam

Dicireſt
ſtinpoe
büde.

Honotnobe
npeupent

qð inueniſti ⁊ nõ reddiſti rapuiſti: Quãtũ
potuiſti feciſti:qꝛ plus nõ potuiſti:ideo nõ
plus feciſti. Qui alienum negat:ſi poſſet ⁊
tolleret. Quod nõ tollis:timoꝛ ꝓhibet:nõ

S bonũ facis:ſed malũ metuis.QAuid eſt ma

gnum timere malũ: Maagnũ eſt nõ facere

malũ:magnũ eſt amare bonũ. NHam et la/

tro timet malũ: ⁊ vbi nõ põt nõ facit: et tñ

Bermo XIX

latro ẽ.DPeus em̃ coꝛ interrogat:nõ manũ.
Lupus venit ad ouile ouiũ: quęrit inuade
re:quęrit iugulare:quęrit deuoꝛare: Vigi/
lant paſtoꝛes:latrant canes:nihil poterit:
nõ aufert:nõ occidit:ſed tñ lupus venit: lu
pus redit. Nunquid quia ouem nõ tulit:
ideo lupꝰvenit:⁊ ouis redit? Lupꝰvenit fre
mens:lupus redit tremẽs: lupus eſt tamẽę
⁊ fremẽs ⁊ timens. Interroga & te quiſqͥs
vis iudicare:⁊ vide ſi tũc nõ facis male qñ
potes facere: ⁊ ab hoĩe nõ puniris:tunc ti⸗
me deũ:nemo ẽ ibi niſi tu ⁊ ille cui faciſ ma
lum: ⁊ deus qui ambos videt. Vide ibi ti/
me. Parum ẽ qð dico:vide:ibi time malũ:

ibi ama bonũ. Nam etiã ſi timoꝛe gehen⸗

nę nõ facis malũ: nõdum es perfectꝰ: Au/
deo dicere:ſi timoꝛe gehẽnę nõ faciſ ma lũ:
ẽ qͥdẽ in te ſides qꝛ credis futurũ dei eſſe iu
diciũ: gaudeo ſidei tuę:ſᷣ adhnc timeo ma/
licię tuę. Quid eſt qð dixi? Quia ſi timoꝛe
gehennę nõ facis malũ: nõ amoꝛe iuſticię
facis bonũ.Aliud ẽ timere pęnam:aliud ẽ
amare iuſticiam. Amoꝛ caſtus in te eſſe de/
bet:quo amoꝛe deſideres videre:nõ celum
⁊ terram:nõ campos liquidos maris: non
ſpectacła nugatoꝛia:nõ fulgoꝛes nitoꝛeſq;
gemmaꝝ: deſidera videre deũ tuũ: ama/

re deũ tuũ:qꝛ dictuʒ ẽ: Dilectiſſimi filij dei 1. Job.ʒ.
ſumus:⁊ nõdum apparuit qð erimus. Sci/

mus aũt qꝛ cum apparuerit ſimiles ei erimꝰ
qm̃ videbimus eum ſicuti ẽ. Ecce pꝛopter
quã viſionẽ fac bonũ: ecce ꝓpter quã noli
facere malũ. Si em̃ amas videre deũ tuũ:
ſi in hac peregrinatõe illo amoꝛe ſuſpiras:
ecce ꝓbat te dñs deus tuus: q̃ſi dicat tibi:
Ecce fac que vis:imple cupiditates tuas:
extende nequiciã: dilata luxuriã:quicquid
libuerit licitũ puta:nõ te hic punio:nõ teĩ
gehẽnas mitto:faciẽ meã tm̃ tibi negabo.

Si expauiſti:amaſti:ſi hoc qð dictum ẽ: fa

ciem ſuã tibi negauit deus tuus:ↄtremuit
coꝛ tuũ in nõ videndo deũ tuũ:magnã pę/
nam purtaſti:gratis amaſti.Si ergo ſermo
meus inuenit in coꝛdibus vr̃is aliquã ſcin
tillam gratuiti amoꝛis dei:ipſam nutrite:
Ad hanc augendã vos aduocate pꝛece:hu
militate: doloꝛe penitentię: dilectiõe iuſti/
cię:operibus bonis: gemitibꝰ ſinceris: cõ/
uerſatõe laudabili:amicitia ſideli.hãc ſcin
tillam boni amoꝛis flate in vobis: nutrite

in vobis: ipſa cũ creuerit ⁊ flammã digniſ-

ſimã ⁊ ampliſſimã fecerit:omniũ cupidita/

B. Ser. z be do do t? poſt cap
Ps.95. ris ꝗᷓ̊ domus: indicat tibi iã pſalmus.Can

Bancti

m carnaliũ fena conſumit. ⸗
epſalmo nonageſimoquinto:
Et qua ratiõe dictũ ſit:Miſereboꝛ

cui miſertus fuero ⁊c̃. Quodꝙ; ra

mo r.ů0
A Vomodo ianua introducit in do/
mũ:ſic titulus pſalmi introducit ĩ
intellectũ. Pꝛęnotat᷑ em̃ ſic: Quã/⸗
edificabat᷑ poſt captiuitatẽ.Quęæę/

tate dño canticũ nouũ:cantate dño oĩs ter

ra.Ecce quę domus. Qñ oĩs terra cantat

canticũ nouũ:domꝰ dei eſt. Cantãdo ędiſi
cat᷑:credẽdo fundat᷑:ſperãdo erigit᷑:diligẽ/

do ꝑficit᷑. Aodo & ędiſicat᷑: in fine ſæculi

dedicat᷑.Concurrãt lapides viui ad cãti/
cũ nouũ: ↄcurrãt ⁊ coaptent᷑ in ſtructurã tẽ
pli dei:agnoſcãt ſaluatoꝛẽ:recipiãt habita

toꝛẽ. Dictũ eſt ꝗ domꝰ:dicendũ ẽ poſt quã
captiuitatẽ. Et hoc tibi indicat pſalmus.

Sequere paululũ:Cantate dño cãticũ no/
uum:cãtate dño ois terra.Cãtate dño:be⸗
nedicite nomini eiꝰ:bene nũciate de die in
diẽ ſalutare eius. Annũciate int᷑ gẽtes mi‚
rabilia eis:in oĩbꝰ populis gloꝛiã eiꝰ:cm̃
osẽs dij gentiũ demonia. Ecce ſub quoꝝ ca
ptiuitate latebat domꝰ. Ex pꝛima em̃ trãſ/
greſſiõe pꝛimi hoĩs:vniuerſum genꝰhuma

nũ natũ cum obligatiõe peccati victoꝛ dia

bolus poſſidebat.Si em̃ ſb captiuitate nõ
teneremur: redemptoꝛe nõ indigeremus.
Venit ad captiuos nõ captus:venit ad ca
ptiuos redimẽdos: nihil in ſe captiuitatl:

Bẽ iniqͥtatis habẽs:ſᷣ carne moꝛtali pꝛeciũ

noſtrũ poꝛtãs.Si em̃ carnẽ moꝛtalẽ nõ ha⸗/
beret:vnde in verbo ſanguis quẽ ꝓ capti/
uis funderet: Ille aũt qͥ ad captiuitatẽ no

Ro.s. ſtrã venit cum ſilitudine carnis peccati:nõ

cũ carne pcti:ſimilitudo em̃ erat illa carnis
pcti:vera caro ſed ſimilis carni peccati: ve
ra caro ſed nõ peccati caro. Ille ergo qͥ ita
qͥs erat:Bene nunciate de die in diẽ. Ecce
qͥs erat? De die in diẽ. Deus ð deo erat:lu/

Job.i.men de lumine erat:ſedverbũ caro facuuum

eſt: vt habitaret in nobis: latẽs maieſtas:
apparẽs inſirmitas:vt moꝛiat᷑ infirmitas:⁊
B teneat᷑ maieſtas.Si &̊ vniuerſus mundus

Exo. ʒ.ſub captiuitate tenebat᷑:bene dictũ ẽ: Mi⸗
Bo. 9. ſereboꝛ cui miſertus fuero:⁊ miſericoꝛdiã pſjᷣ

ſtabo cui miſericoꝛs fuero.Si em̃ totꝰ mun
dus ſub captiuitate:totꝰmũdus in pctõ:to

tio illius non ſit ſcrutanda: Ser/
XX Der⸗

Auguſtini

tus mũdus iuſtiſſime ſulicio deſtinatꝰ:5
ex parte ꝑ miſericoꝛdiã liberatus. Quis di
cat deo: qᷓre damnas mundũ? Quõ accu/
ſat᷑ iudex deꝰ:qñ damnat᷑ mũdus reꝰ Reꝰ
es.Si qͥd debeas ↄſideres:pęnavocat᷑:nec

cũ a te debitũ exigit᷑:exactoꝛ iuſte repꝛehẽ/
dit᷑. Repꝛehẽdit᷑ exactoꝛ ſi indebitũ exigit:

cũ vᷣo debitũ exigit:qͥs repꝛehẽdat exacto/

rem:qᷓ;uis expectat donatoꝛẽ? Cui vult mi
ſeret᷑: ⁊ quẽvult obdurat.Dicis itaq; mihi:

Quid adhuc ↄquirit᷑: Hã voluntati eiꝰ qds
reſiſtit? QO hõ tu quis es qͥ reſpõdeas deo?ꝛ

Quis ſit ille attende: quis ſis tu attende.
Ille de eſt:tu hõ. Sʒ iuſticiã tibi loqui vi/
deris tu:⁊ fons ille iuſticię ſiccatꝰ eſt? Si iu
ſtũ loqueri vnde tibi: Aut ſi iniuſtũ loque⸗/

ris:debes tacere.Aut ſi iuſtũ loquer: ⁊ nõ

habes niſi de fonte iuſticię. Fons aũt iuſti
cię qͥs eſt niſi deꝰ Pꝛimũ ̊ fundamentũ ſi/
dei pone. Munqd iniquitas apud deũ? La
tere te ęquitas põt:eſſe ibi iniqtas nõ põt.

Expectas a me foꝛtaſſe vt dicã tibi: quare

cui vult miſeret᷑:⁊ quẽ vult obdurat:Expe
ctas a me hõ.Si ⁊ tu hõ⁊ ego hõ:ambo au
diuimꝰ:O homo tu quis es qͥ reſpondeas
deo? AMelioꝛ eſt & fideł ignoꝛãtia: qᷓ; teme/
raria ſcientia. Deus mihi dicit: ꝑ apim xpᷣs
loquit᷑:& hõ tu quis es qͥ reſpõdeas deo:

Et ego indignoꝛ:qꝛ nõ noui iuſticiam dei.

Si hõ ſum:nõ indigner: excedã hominẽ ſi

poſſum: ⁊ foꝛte attingã. Sed ⁊ ſi attigero
hoĩ nõ dicã:excedat ⁊ ipſe⁊ attingat mecũ.

Et quis eſt inqͥs qui hõ hoĩem excedat:Er
go nõ qͥbuſdã expꝛobꝛat apls ⁊ dic:Cũ em̃
dicitis:Ego pauli:ego apollo:nõne hoĩes
eſtis? Quid eos facere volebat:quibꝰ ex-
pꝛobꝛat ꝙ hoĩes erãt:hHomo es:ad adã ꝑ/
tines. Pertine ad filiũ hoĩs:⁊ foꝛte dicit ti⸗

bi: Jam nõ dico vos ſeruos:ſᷣ amicos:qm̃ Job. ze

q̃ audiui a patre meo:nota feci vobis. Sʒ

.

diſcipulis hoc dixit:aplis illis h̊ͥ dixit: Mõ

debemꝰ ↄtriſtari:qꝛ nõdum tales ſumꝰ. Et

tñ etiam ipſis quõ hoc dixit: Oĩa quę audi
ui a patre meo nota fecivobis: Puto qꝛ in

ſpe dixit hoc nõdum in re: puto qð facturꝰ

erat: nõ qð iã fecerat.Et vnde pꝛobat᷑ cũ il
le dicat:nota vobis feci:nõ dicat:nota vo/

bis faciã? Quia dicunt᷑ qdã in ſcriptur: de
pꝛęterito:ꝗᷓ intelligant᷑ de futuro.Quõ di/

cunt᷑ de pꝛęterito:cũ intelligant᷑ de futuro⸗
Fodeft inqͥt manꝰ meas ⁊ pedes meos:di⸗

numerauerf̃t oĩa oſſa mea. Nõdũ factũ erat

Pöz. 21.

Der

Atnchfiat
gin Galuos is
8 Riodutloc⸗
mnus.Spebi
ſaluitcciſun
1cſß ſauiiin
Atgopenmn
nuoleinul
itds inguit
lan ſeun
iſaluttactit
cam⸗:texpe

pelg is dlſclolis

nota vobis

Pt. gliolocodic

bisdicererl
Leteoinqin
yobis. Sch
femnodo:tol
ſöͤauler p
dubloſacbett
ſi cöpurad

ßh uſtc Gi

lamura dio.
geaſyece Au⸗
Msndeiuſtu
mgpudili⸗
mmgnͦug
Gpſegniger
ſnigituit
guitatenat
Uenintsad
cairiccbet⸗
blamnotnn

n , gytliſis

Ne yo entyerb

is deugentperd

iannenale⸗
ſeneonegd
Saſenäne
tcac dirt⸗
ſtnideipite

etg lgaoci⸗

Niſapere
eg
5 Quliſa
cockden

Pct diie
am
oenanin
ailkent⸗
Nlindebti ne
echätnan
Dastent
Hinntt
hücnrn
ſesminne
uſithikgi,
arſearck
—
dus
toe Fonsiͤi
üszindengi
unas29ud deic
ediinicſtasti
endicänbra

⁊ tanq; factũ annunciabat᷑ qð futuꝝ erat.

Citn 5.D Saluos nos fecit ꝑ lauacrũ regeneratiõis.
Ro.de Alio aũt loco ipſe dicit: Spe ſalui facti ſu/

mus.Spes aũt quęvidet᷑ nõ eſt ſpes. Spe
ſalui facti ſumꝰ:nõ niſi de pꝛęterito dicimꝰ:
⁊ qm̃ ſalui ſumus nõdum re: adhuc futurũ

eſt qð ſperamus. Nam iã videmus ⁊ tene/

mus:ſed nõdum res: ſed ſpes. Qð em̃ vi-

det qͥs inquit:qͥd ſperat? Si aũt qð nõ vi-

demꝰ ſperamꝰ: ꝑ patientiã expectamꝰ. Et
tñi ſalui facti ſumus: ⁊ tũů adhuc ſalutẽ ſpe⸗/
ctamꝰ: ⁊ expectamus: nõdũ tenemꝰ.Sic ⁊

Zoh. IS· dſis diſcipłis ait: Oia q̃ audiui a pr̃e meo:

nota vobis feci:Si hoc iam factũ erat: q̃re

Joh.16. alio loco dicit illis:Adhuc multa habeovo

bis dicere: ſed nõ poteſtis poꝛtare modo:
Certe oĩa quę audiui a patre meo nota feci
vobis.Sʒ cũ dicit:Mõ poteſtis illa poꝛta/
re modo: ⁊ dicit:habeo vob dicere: differt
nõ aufert. Pꝛopter certã ergo ſpem qꝛ ſine
dubio ſciebat id fuiſſe futuꝝ: apð illũ tãqᷓ;

factũ cõputabat᷑:⁊ ideo dicebat: Nota vo
kchurtn 2. Corc5. 1

regohänden
niscsq ehnd
liogini
ihideergebi⸗
eq hiinsd
noiiſiann.
en auti nii
ia
etmngnn⸗
winantt

bis feci. diu & ſumus in coꝛpoꝛe peregri
namur a dſio. Per fidẽ em̃ ambulamus nõ
per ſpeciẽ.Quantũ nobis dat᷑ ⁊ fidẽ tenea
mus:⁊ de iuſticia dei nõ dubitemꝰ: iniqui/

tatẽ apud illũ eſſe oino nõ credamus:ne in

magnã voꝛaginẽ impietatis veniamꝰ: Et
cũ ꝑfecta fide tenuerimꝰ:nullã apud eũ eſſe
iniquitatẽ: ⁊ ſi ilã modo nõ videmꝰ:id eſt
ęquitatem quę eſt apud ipſum:ſiniat᷑ via ⁊
venimus ad patriã. Non põt videri tꝑe ſi/
dei:videbit᷑ tge ſpeciei.Nunc em̃ ꝑ fidẽ am
bulamus:tunc ꝑ ſpeciẽ. Quid eſt ꝑ ſpeciẽ:

palrinti PS5.44⸗ Specioſus foꝛma pꝛę filijs hoĩm:qꝛ in pꝛin

enchr gih
Ponocindai,
wöttndan

ni mna

6

Jopᷣ.x. cipo erat verbũ: ⁊ verbũ erat apud deũ: et
Jobeꝛꝗe deus erat verbũ.Qui diligit me inqͥt man

data mea cuſtodit: ⁊ qͥ diligit me diliget᷑ a
pr̃e meo:⁊ ego diligã eũ.Et qͥd illi dabis⸗

Et oſtendã meipſũ illi. hęc erit ſpecies qñ

faciet qð dixit:⁊ oſtendã meipſum illi. Ibi
ęqᷣtatẽ dei videbis:ibi ſine codice in verbo

i1. Job.ʒ. legis.Ergo cũ viderimus eũ ſicuti eſt:iam

trãſiet peregrinatio nr̃a: poſtea vero gau/
debimus gaudio angeloꝝ. lhec em̃ in via.

D Quid ẽ via: Fides eſt. Pꝛopter fidẽ tuã fa
ctus eſt defoꝛmis chꝛiſtꝰ:manet aũt ſpecio/
ſus chꝛiſtꝰ: Specioſus foꝛma p̃ filis hoim

