Untenehe
Ziput ſbi
ultate in

gigtle en

; Vinte
bes
ptlo⸗
liqe
Nei
bub
ſis
lere
tols
non
neij⸗
ergo
Poen
lendo
gyrig
igitg
thani
inue⸗
ioſbi
üſüͤſe
ſstis
erſti
nnguit
flli
dices
ſuis:
ui
aniüa
edemo
ldices
lytdbi/
ſannl⸗
virtuns
iaunt.
püdei
voste
nſpüdel
Ujveſn
ſgeſm⸗
vos e/
cho!
jyfind
ömenni
nmen

In euangelio ſcom Oattheñũñ Sermo XI

quos pualente iniquitate foꝛtit obtinebat:
niſi alligaret᷑ iuſticię meę viculis: ⁊ vaſa eiꝰ

eriperẽ quę fuerant vaſa irę:⁊ ea facerẽ mea

vaſa miſericoꝛdię:hHoc eſt qð etiam beatus
apłus ſuꝑbis ⁊ quaſi de ſuis meritis gloꝛiã/

.Corj.4. tibus increpans dicit: Quis enim te diſcer⸗

nit:hoc eſt:a maſſa ꝑditiõis ex adã:⁊ a va⸗

ſis ire qͥs te diſcernit:Et ne qᷣſq; diceret: iu/
Abis. ſticia mea: Quid em̃ habes inqͥt qð nõ acce
Epb.2. piſti? Vnde ⁊ de ſeipſo dicit: Fuimus em̃ ⁊
nos aliquando naturalit filij irę ſic ⁊ cęteri.

Ergo ⁊ ipſe vas erat in domo illiꝰ male foꝛ/

tis:cũ eſſet eccleſię ꝑſecutoꝛ:blaſphemꝰ:in ⸗/

iurioſus:in malicia ⁊ inuidia:ſic fatet᷑ agẽs-

Sed ille qͥ alligauit foꝛtẽ ab eo vaſa ꝑditio/
B nis eripuit:⁊ vaſa electõnis effecit. Deniq;
ne putarẽt increduli ⁊ impij adũſantes no/

mini xpᷣiano ꝓpter diüſas hereſes ⁊ ſciſma/⸗
ta eoꝝ:qui ſub noĩe xpᷣiano greges colligũt

pꝑditoꝝ etiã xpᷣi regnũ aduerſũ ſe eẽ diuiſũ:
Wattb. 1z. Cõſequẽter adiũgit: Qui nõ eſt mecũ cõꝰ
tra me cẽ:⁊ qͥ nõ cõgregat mecũ ſpar⸗/

git · Mec ait:qui nõ eſt ſubvoce nomiĩs mei:

aut ſub ſpecie ſacramẽti mei: ſed qͥ nõ ẽ me/

cũ cõtra me eſt. Nec ait:qui nõ cõgregat ſſᷣ
voce nomiĩs mei: ſed qͥ nõ cõgregat mecum
ſpargit. Mõ & eſt aduerſũ ſe diuiſum regnũ
xpᷣi:⁊ ſi homiĩes conant᷑ diuidere:qð emptũ

2. Timoth. 2. eſt pᷣcio ſanguis xpᷣi. Mouit em̃ dñs qui ſũt

eius. Et recedat inqͥt ab iniqtate oĩs qͥ no/
minat nomẽ dñi. Mã ſi ab iniqͥtate nõ rece/
dit: nõ ꝑtinet ad regnũ xpᷣi etiam nominãs
nomẽ xpᷣi. Ut ̊ aliqua:exẽpli gr̃a: cõmemo
rẽ:ſpũs auaricię ⁊ ſpũs luxurię:qꝛ ille cõtra/
hit:ille diffundit: diuiſi ſunt ambo adũſum

ſe:⁊ ꝑtinent ad regnũ diaboli. Apud idolo/
rũ cultoꝛes ſpũs iunonis ⁊ ſpũs herculis di

uiſi ſũt aduerſũ ſe: ⁊ ambo ꝑtinẽt ad regnũ
diaboli. Paganꝰ ⁊ iudęꝰ hoſtes xpᷣi diuiſi ſt
aduerſũ ſe:⁊ ambo ꝑtinẽt ad regnũ diaboli

Arrianꝰ fotinianꝰambo hęretici:⁊ aduerſũ
ſe ambo diuiſi. Donatiſta et maximianiſta

ambo heretici ⁊ aduſũ ſe ãbo diuiſi. Oia vi/⸗
tia erroꝛeſq; moꝛtaliũ int ſe ↄtrarij diuiſi ſũt

aduerſum ſe:⁊ oẽs ꝑtinent ad regnũ diabo/

li:ideo nõ ſtabit regnũ eius: Juſtus autẽ et
impius:fidelis ⁊ incredulꝰ:catholicꝰ ⁊ hęre/

ticus:diuiſi quidẽ ſunt aduerſum ſe: ſe ed nõ
Abi ambo ptinent ad regnũ xpᷣi. Nouit dñs qui

ſunt eiꝰ. Nemo ſibi de vocabulo blandiat᷑.
Si vult ſibi ꝓdeſſe nomẽ dñi:recedat ab ini
quitate qͥ inuocat nomẽ dñi.Sed iſtaverba
euã gelica etſi habebant aliqd obſcuritatis:

qð dño arbitroꝛ adiuuante explanatũ: non

erat tñ tantę difficultatis:quatę agaret eſſe

qð ſequit᷑. Ideo dico vobis: Omne
peccatũ ⁊ blaſphemia remittet᷑ ho/

Matth. 12.

minibꝰ: ſpuũs aũt blaſphemia no re

mittet᷑. Et quicũq; dixerit verbũ cõ
tra filiũ hoisg:ręmittet᷑ ei:Qui autẽ

Dixerit ↄtra ſvmſanctũ nõ remittet

ei: neq; in hoc ſęculo neq; i futuro.
Quid && fiet ð his quos lucra nn ecckia?

C

Mũquid nã coꝛrect ⁊ ad eã ex quocũq; erro
re veniẽtibꝰ ſpes falſa ꝓmittit᷑ in remiſſiõöe
oĩm pctõꝝ? Quis em̃ nõ ↄuicit᷑ dixiſſe ᷣbũ
ↄtra ſpm̃ſanctũ:anteq; xpᷣianꝰ vel catholicꝰ

fieret? Pꝛimo ipᷣi qͥ pagani apellant᷑ multo/

rũ deoꝛũ falſoꝛũq; cultoꝛes ⁊ idoloꝝ adoꝛa-

toꝛes:cũ dicunt dñm xpᷣm magicis artibꝰfe/

ciſſe miracula: nõne iſtis ſũt ſiles qui eũ di·

xerũt ĩ pᷣncipe demonioꝝ eieciſſe demonia?

Deinde cũ quotidie noſtrã ſanctiſicationeʒ
blaſphemãt:qͥd alið blaſphemãt qᷓ; ſpiritũ⸗/

ſanctũ? Quid iudęei qͥ dixerunt de dño vnde

iſte exoꝛtꝰ ẽ ſermo? Nõne adhucuſq; verbũ

3 ſpm̃ſanctũ loquunt᷑:ſic negãtes eũ eſſe in
xpᷣianis: ſic illi in xpᷣo eſſe negauerũt? Neq;
em̃ ⁊ illi ſpũiſancto nõ maledixerũt:aut nõ
eum dicẽtes eſſe:aut eſſe quidẽ:ſed deũ nõ

eſſe: b eſſe creaturã:aut ad demones eſjcien
dos nihil valere:non iſta indigna:nõ aliqd

ſile ð ſpũſancto locuti ſũt:? Saducei em̃ ſpm̃
ſctm̃ negabãt:phariſęi vᷣo eũ eſſe ð ſaduceo

rũ hereſim defendebãt: ſ eſſe ĩ dño ieſu xpᷣo
negabãt:quẽ dęmones eijcere in pᷣncipe de/

monioꝝ putabãt: cũ eijceret ille in ſpũſctõ.
Ac ꝑ hoc ⁊ iudęi ⁊ quicũq; heretici ſpm̃ſct;̃
cõfitent᷑ ſᷣ eũ negãt eẽ in xpᷣi coꝛꝑe:qð ẽ vni/
ca eiꝰ ecclia nõ vtiq; niſi vna catholica:pꝛo/
culdubio ſiles ſunt phariſęis qui tũc etiaʒ ſi
eſſe ſpmſanctũ fatebant᷑:negabãt tñ eũ eſſe
in xpᷣo:cuiꝰ oꝑa in dęmonibꝰeijciẽdis demo
nioꝝ pᷣncipi tribuebãt.Omitto ꝙ quidã hę
retici ipᷣm oĩno ſpiritũſanctũ vel nõ creato/
rem ſed creaturã eſſe contendũt: ſicut arria/
ni ⁊ eunomiani ⁊ macedoniani: vel eũ pꝛoꝛ/
ſus ita negant vt ipſum deũ negent eſſe tri/
nitatem: ſed tantũmodo eſſe deum patrem
aſſeuerant:⁊ ipſum aliquãdo vocari filium:

aliquãdo vocari ſpiritũſanctũ:ſicut ſabelli/

ani: quos quidam patripaſſianos vocant:

ideo quia patrem ꝑhibent paſſum:cuius ne

gant eſſe aliquem filium:ſine dubio negant

eſſe ſpmſanctũ. Fotiniani quoq; patrẽ ſolũ

eẽ deũ:ſiliũ vᷣo nõ niſi hoĩem dicũt:negãteſ

Sancti Auguſtini de verbis domini

oino tertiã ꝑſonã ſpiritũſanctũ.Manifeſtũ
eſt igit᷑ ⁊ a paganis ⁊ a iudeęis ⁊ ab hereticis
blaſphemari ſpm̃ſanctũ. Hunqͥd nã & deſe/
rẽdi ſũt ⁊ ſine vlla ſpe deputãdi:qm̃ fixa ſen
tẽtia ẽ: Qui vᷣbũ dixerit ↄ ſpm̃ſanctũ nõ ei
dimittet᷑ neq; in h̊ ſeculo neq; ĩ futuro: ⁊ illi
ſoli eſtimãdi ſunt ab huiꝰ grauiſſimi pecca/
ti reatu liberi qui ex infantia ſunt catholici?
Nã quicũq; vbo crediderũt vt catholici fie/

rẽt:vtiq; aut ex paganis:aut ex iudęis: aut

ex hereticis in gratiã xpᷣi pacemq; venerũt:
Quib“ ſi nõ eſt dimiſſũ qð dixerũt verbũ ʒ
ſpiritũſanctũ:inaniter ꝓmittit᷑ ⁊ dicat᷑ ho
minibꝰ vt cõuertant᷑ ad deũ: ⁊ ſiue ĩ baptiſ/
mo ſiue in eccłia pacẽ remiſſionẽq; accipiãt
peccatoꝛũ. Neq; em̃ dictũ ẽ: Mõ remittet᷑ ei
niſi in baptiſmo:ſed nõ remittet᷑ inqͥt neq; i

D hocſ eculo neq; in futuro. Honnullis videt᷑

eos tantũmõ peccare in ſpm̃ſctm̃:qͥ lauacro
regeneratiõis abluti in ecclłia ⁊ accepto ſpũ
ſancto velut tanto poſtea dono ſaluatoꝛis
ingrati: moꝛtifero aliqͥ peccato ſe imerſerit:
qualia ſũt vel adulteria vel homicidia: vel
ipᷣa diſceſſio ſiue omimõ a noĩe xpᷣiano ſiue
a catholica eccłia. Sed iſte ſenſus vnde pꝛo
bari poſſit ignoꝛo:cũ ⁊ penitentię qͥrũq; cri/⸗
minũ locus in eccłia nõ neget᷑:⁊ ipos hereti/

2. Timoth. a. cos ad ̊ vtiq; coꝛripiẽdos dicat aplus: MHe

foꝛte det illis deꝰ penitẽtiã ad cognoſcendã
veritatẽ: ⁊ reſipiſcãt de diaboli laqueis a qͥ

captiui tenent᷑ ̃m ipᷣiꝰ volũtatẽ.Quis em̃ ẽ

fructꝰ coꝛrectõnis ſine vlla ſpe remiſſionis:
Poſtremo nõ ait: qͥ fidelis catholicꝰ dixerit
verbũ ↄtra ſpiritũſanctũ: ſᷣ qui dixerit:hoc
eſt qͥlibet dixerit:quicũq; dixerit: nõ remit/
tet᷑ ei: neq; in h̊ ſęculo neq; in futuro. Siue
ergo ſit ille paganꝰ:ſiue iudeęus: ſiue xpᷣianꝰ
ſiue hęreticus:ſiue qðlibet aliud habeat no
men erroꝛis:nõ dictũ eſt ille aut ille:ſed qui
dixerit verbũ g ſpm̃ſctm̃: id eſt blaſphema⸗
uerit ſpmſanctũ:nõ remittet᷑ ei neq; in h ſe/
culo neq; ĩ futuro. Poꝛro aũt ſi oĩs erroꝛ cõ
trarius veritati ⁊ inimicus catholice paci:ſic
ſupꝛa oſtẽdimꝰ: dicit vᷣbũ ̊ ſpmſanctũ: nec
tamẽ ceſſat ex omiĩ erroꝛe coꝛrigere atq; colli
gere qͥ remiſſionẽ peccatoꝝ et ipᷣm quẽ blaſ/
phemauerãt accipiãt ſpmſctm̃:puto ꝙ grã/⸗
de ſecretũ tã magnę huiꝰꝗqſtionis oſtẽdimꝰ.
Lumẽ Sexpoſitiõis a dño reqramꝰ.Erigite
itaq; frẽs:erigite ad me aures:ad dñm men
tes. Dico charitati vre: Foꝛte in oĩbꝰ ſanct
K Maioꝛ ꝗqſtio: nulla difficilioꝛ

i

uenit᷑ Vnde vt vobis aliqͥd de meipᷣo fa⸗
ear:ſemꝑ i ſermonibꝰ quos ad olm habui:
huiꝰ ãſtionis difficultatẽ moleſtiãq; vitaui:
Nõ qꝛ nihil haberẽ qð ide vtcũq; cõgitarẽ:
neq; em̃ in re tanta petere: quęrere: pulſare

negligerẽ: ſed qꝛ ipᷣi intelligentię ꝗᷓ mihi ali /
4 b

quãtũ aꝑiebat᷑ verbis ad ho 4
me polſſe ſufficere nõ putarẽ. Hodie aũt le/
ctiones audiens de quibꝰvobis eſſet ſermo

reddẽdus cũ euãgeliũ legeret᷑:ita pulſatũ ẽ

coꝛ meũ:vt crederẽ deũ velle aliquid hinc ꝑ

meũ miniſteriũ vos audire. Pꝛius & vt ad/

uertatis ⁊ intelligatis admoneo: nõ dixiſſe
dñm: Ois blaſphemia ſpũs nõ remittet᷑ ei:
ſed qͥ dixerit verbũ. Illud em̃ ſi dixiſſet:ni/

hil nobis oino remaneret vnde diſputare
poſſimus:qm̃ ſi oĩis blaſphemia ⁊ ome vbũ

qð dicit᷑ ↄ ſpmſanctũ nõ remitteret᷑ hoĩb:
ex nullo genere impietatis eoꝛũ qᷣ dono xp̃i
⁊ ſanctificatiõi eccłię ↄtradicũt vel pagano⸗/

e rũ vel iudęoꝛũ vel quoꝛũlibet hęreticoꝝ:nõ

nulloꝝ etiã in ipᷣa catholica imperitoꝝ quẽ-
qᷓ; in eccłia lucraret᷑. Sed abſit vt h̊ dñs di/
ceret: Abſit inquã vt veritas diceret omnẽ
blaſphemiã ⁊ om̃e verbũ qð cõtra ſpm̃ſan/
ctũ diceret᷑ nõ habere remiſſionẽ neq; ĩ hoc
ſeculo neq; in futuro. Exercere quipe nos
voluit difficultate ꝗſtionis:nõ decipere ſen
tentię falſitate. Quapꝛopter nõ ẽ neceſſe vt
omnẽ blaſphemiã ⁊ omne verbũ qð dicit᷑
ſpiritũſanctum: remiſſionẽ quiſq; exiſtimet

nõ habere:ſed neceſſe eſt plane vt ſit aliqua
blaſphemia ⁊ aliqð verbũ: qð ſi dica᷑ cõtra
P* ſpiritũſctm̃: nullã vnq; veniã remiſſionẽq;

mereat᷑: Quia ſi om̃e acceperimꝰ quiſnã po
terit ſaluari? Si aũt rurſus nullũ putaueri/
mus:ↄtradicimꝰ ſaluatoꝛi. Eſt ̊ ſine dubio
aliqua blaſphemia ⁊ aliqð verbũ: qð ſi di/
ctum fuerit contra ſpiritũſanctũ:non remit
tetur. Quid ſit autẽ hoc verbũ:queęri a no/

bis dominꝰ voluit:ideo nõ expꝛeſſit. Quę/

ri inquã voluit:non negari. Solent em̃ ſcri/

pturę ita loqui: vt quando aliquid ſic dicit᷑

vt neq; ex toto neq; ex parte dictum finiat᷑:

nõ ſit neceſſe vt ex toto fieri poſſit vt ex par/
te non intelligat᷑. Iſta ergo ſententia ex to/
to:id eſt vniuerſaliter pꝛonunciaret᷑: ſi dice/
ret᷑: Omnis blaſphemia ſpiritus nõ remit-/
tetur:qualecũq; verbum contra ſpiritũſan/

ctũ non remittet᷑ ei: neq; in hoc ſeculo neq;

in futuro.Ex ꝑte aũt:id ẽ ꝑticularit ꝓnũicia/

ret ſi diceret᷑:Queędã blaſpemia ſpũs nõ re/

tas

ill oan. hen

N
lret
uunciata
ooblut
giarſoari
ulhen
Gdlent
dan rabe
ocknae

bͤittel

Gücund
eitiutclig
lletpete
ſectiinrele
bemmus,.
tkenalteg
ſllentloa

lccosnen

*

Parson

en Prperco⸗

lbonnseta
.

ſbiunauite

Nig ſpeeni aldb,

ahercnoꝛe
honhaberen
leſtlternen
uncatz n
Gadplane
adnohebe⸗
fuillerfeli⸗

le öagoat

lis nullipe
ckernri

cltusit

hbeünnept
hunlqgipee
linumt
lthcfn
nalläpan
Glkzilceo
imn gett
Unheerti
aüſtöenn
Pen genec
W
endih
fümgni⸗
bclefllt

demeße

t mittet᷑. Quia necvniuerſalit᷑ nec ꝑticularit
enunciata ſentẽtia eſt.Hõ em̃ dictũ eſt: Om
er 4 nis blaſphemia ſpũs: aut quędaʒ blaſt. phe/
i in mia: ſed tmmõ indiffinite dictũ eſt: ſpiritus
aei blaſphemia ñ remittet᷑. Hec dictũ ẽ: Quicũ
ein qq dixerit quodcũq; verbũ: aut qᷣ dixerit qð⸗
1 dam verbũ: ſed indiffinite: qui dixerit vbũ:
hsſcſem nõ eſt neceſſe vt omnẽ blaſphemiã vel om̃e
iuglimi. verbũ intelligamus:ſed neceſſe eſt plane vt
ihutk quãdam blaſphemiã ⁊ quoddã verbũ volu
usnuk erit intelligi dñs:qᷓ;uis id expꝛimere nolue/
nentödtl rit: vt petendo:quęrẽdo:pulſando: ſi quid
noſenmnäi recti intellectus acceperimus nõ viliter ha⸗/
öidulen⸗ beamus. Hhoc vt manifeſtius videatis: illð
eon op. 15. attendite qò ait idemipſe iudęis: Si nõ ve/
mu toſeim nmniſſem ⁊ locutus fuiſſem eis:peccatũ nõ ha /
nitert hin c grã li. berent. Meq; em̃ ita dictum eſt: vt ſine vllo
Nii dn rbi⸗ca. 2. peccato oino vellet intelligi futuros fuiſſe
cürpdrgen iudęos ſi non veniſſet ⁊ locutus eis fuiſſet:
abanneoni Plenos quippe inuenit:oneratoſq; peccatt.
mnent g? Matth. 11. Pꝛopter qð dicit: Venite ad me om̃es qui
bürnbdisdi laboꝛatis et onerati eſtis. Vñ: niſi ſarcinis
1 Mandnni Ro. .peccatoꝝ ⁊ tranſgreſſionibꝰ legis? Qm̃ lex
Ptüntſüin ſubintrauit: vt abundaret delictũ. Cũ ergo
ſmni i Watth. 9. ipſe etiã alibi dicat: Hõ veni vocare iuſtos
e guhene⸗ ſed peccatoꝛes: quõ ſi non veniſſet peccatũ
nöͤdeagerin non haberent: niſi qꝛ ſententia iſta nec vni/
röinecſen uerſaliter nec ꝑticulariter: ſed indiffinite ̊/
ſetüödiij nunciata nõ omne peccatũ cogit intelligi⸗
aiiöcuint Secq plane niſi aliqð peccatũ intellexerimꝰ
rniruc dgs nõ haberent niſi xpᷣs veniſſet ⁊ locuteis
öfoin fuiſſet: falſam qð abſit ſententiã diceremꝰ.
Zoßb. I5. Mõ ergo ait: Si nõ veniſſem ⁊ locutfuiſſeʒ
Ml i eis: nullũ peccatũ haberẽt: ne veritas mẽti/
n eo, ret᷑: nec rurſus diffinite dixit: Si nõ veniſſẽ
in ⁊ locutus fuiſſem eis: quoddã peccatũ non
e gin haberẽt:ne piũ ſtudiũ parum exerceret᷑. In

omni quippe copia ſcripturarũ ſanctarũ pa/
. ſcimur aꝑtl: exercemur obſcurl. Illic fames
pellit᷑:hic faſtidiũ. Quia &̊ nõ eſt dictũ pec/
catũ nullũ haberent: nõ ꝑturbemur cũ pec/

maünmnſen,
1.4 N/
whümun
antlt ./

ialnii catoꝛes iudęos etiã ſi dñs nõveniſſet agno/
Piiſſidn ſcimus. Sed tamẽ quia dictũ eſt:Si no ve/
tmmminin niſſem peccatũ non haberẽt: vnde neceſſe ẽ
jwltſtrpi etiã ſi nõ omne:aliqð tamẽ eos ex aduentu
geummer dñi qð nõ habebãt cõtraxiſſe peccatũ: illud
ant ſd⸗ ipᷣm ꝓfecto eſt: qð in ſᷣſentẽ ſibiq; loquentẽ
ins ſͤnm, nõ crediderũt: eũq; inimicũ deputãtes qm̃
8 nin vera dicebat inſuꝑ occiderũt. Hhoc peccatũ
aſuln tã magnũ ⁊ t hoꝛrendũ ſi nõ veniſſet ⁊ locu
ulnt . tus eis fuiſſet:vtiq; nõ haberẽt. Sicut g ibi

cũ audimus: Peccatũ nõ haberẽt:nõ omne

In euangelio ſcðm Oattheñ’ũ SGSermo XI

ſed aliqð peccatũ intelligimꝰ: Ita ĩ hodier/
na lectiõe cũ audimꝰ:Spũs blaſphemia nõ
remittet᷑: nõ omnẽ blaſphemiã ſed quãdã:
Et cũ audimꝰ:Qui dic vᷣbũ ↄtra ſpm̃ſanctũ
nõ remittet᷑:non om̃e verbũ ſ᷑ quoddã vbũ
intelligere debemꝰ. Nam ⁊ hoc ipᷣm qð ait:

Spũs aũt blaſphemia nõ remittet᷑: vtiq; ñ Matth.12.

oĩs ſpũs: ſed ſpũs blaſphemia neceſſe ẽ in/
telligamꝰ. Quod etſi planius alibi nõ dice/
ret:quis tã vecoꝛs eſſet vt aliqͥd aliud intel/
ligeret? Scõm hanc regulã locutõis:⁊ illud

accipit᷑: Hiſi qͥs renatus fuerit ex aqua ⁊ ſpi Jołᷣ.ʒ.

ritu. Nõ em̃ ⁊ ibi ait:ſpũſancto:hoc tñ intel
ligit᷑. Mec qm̃ dixit: ex aqua ⁊ ſpũ:oẽm ſpm̃
quiſq; intelligit. Quocirca cũ audis ſpiritꝰ
aũt blaſphemia nõ remittet᷑: ſicut nõ omnẽ
ſom̃: ita nõ oĩs ſpũs blaſphemia opoꝛtet ac
cipias. Audire iãvelle vos video:qm̃ nõ eſt
oĩs:quę nã illa ſit blaſphemia ſpũs quę nõ
remittet᷑:⁊ qð ſit verbũ qm̃ nõ eſt omne:qð
ſi dictũ fuerit cõtra ſpiritũſanctñ nõ remitte
tur:neq; in h̊ ſeculo:neq; i futuro. Jã et ego
vellẽ dicere qð intentiſſime expectat audi/
re:ſed tolerate aliquãtas maioꝛes diligẽtię
moꝛas:donec adiuuãte dño:totũ qð occur/
rit expediã. Alij quipe duo euãgeliſtę mar/
cus ⁊ lucas cũ de hac re loquerent᷑:nõ dixe/
rũt:blaſphemiã ſeu verbũ:vt intelligeremꝰ
nõ omnẽ blaſphemiã ſed quãdã: nec verbũ
omne ſed quoddã. Quid & dixerũt? Apud

6

marcũ ita ſcriptũ ẽ: Amẽ dico vob: qm̃ oĩa Marci.ʒ

dimittunt᷑ filjs hoĩm peccata ⁊ blaſphemię
qbꝰ blaſphemauerũt: qui autẽ blaſphema/
uerit ĩ ſpm̃ſctm̃ nõ habet remiſſionẽ in ęter/
nũ:ᷣ reus erit ęterni delicti. Apud lucã ita:
Ois qͥ dicit verbũ in ſiliũ hoĩs: remittet᷑ ei:

ei aũt qui in ſpmſanctũ blaſphemauerit:nõ

remittet᷑. NMũquid ꝓpter nõnullã verboꝛũ

diuerſitatẽ recedit᷑ ab eiuſdẽ veritate ſentẽ/

tieę: Mã neq; alia cauſa ẽ cũ euãgeliſtę eadẽ

nõ eodẽ mõ dicãt:niſi vt inde diſcamus res

verbis:nõ rebꝰ verba ꝓponere:nihilq; alið
ĩloquẽte ꝗrere niſi volũtatẽ: ꝓpter quã in/
ſinuandã vᷣba ꝓponunt᷑. Quid em̃ ad rem

Lucj.12

intereſt:vtrũ dicat᷑ ſpũs blaſphemia nõ re-

mittet᷑:an dicat᷑ qͥ blaſpemauerit ĩ ſpm̃ſctm̃

non ei remittet᷑:niſi foꝛte ꝙ eadẽ aꝑtius iſto

mõ qᷓ; illo dicit᷑:⁊ aliũ euãgeliſtã nõ deſtruit
aliꝰ ſᷣ᷑ exponit? Spũs aũt blaſphemia clau/

ſe dictum eſt: qꝛ nõ expᷣſſum eſt cuiꝰſpiritus.

Non em̃ quicũq; ſpũs:ſpũſſanctꝰẽ. Itẽ po/⸗

teſt dici ſpiritus blaſphemia:cuzʒ ſpũ quiſq;

BGancti Auguſtini de verbis domini

blaſphemat:quõ poteſt dici ſpũs oꝛatio cũ
1. Cor.ĩꝗA. ſpũ qͥſq; oꝛat. Vñ dicit aplus: Oꝛabo ſpũ:
oꝛabo ⁊ mẽte.Cũ vᷣo dictũ ẽ:Qui blaſphe/
mauerit in ſpm̃ſctm̃: illę ãbiguitates ſolutę
Marci.ʒ. ſũt. Itẽ qð ſcriptũ eſt:HNõ habet remiſſionẽ
ĩ ęternũ: ſed reus erit ęterni delicti: quid eſt
Matth. 12. aliud q́; id quod ᷣm Mattheũ legit᷑: Mõ re/
mittet᷑ ei:neq; in hoc ſęculo neq; in futuro⸗
Alijs quipe verbis:⁊ alio loquendi mõ ea/
dem ipa eſt expᷣſſa ſententia.Et qð eſt apud
Abi S. Mattheũ: Qui dixerit verbũ cõtra ſpiritũ
ſanctũ: ne aliud aliquid qᷓ; blaſphemiã itel⸗
ligeremus planius alij dixerunt: Qui blaſ-
phemauerit in ſpiritũſanctũ. Eadem tamẽ
res ab omnib“ dicta eſt: nec aliquis eoꝛũ a
loquẽtis volũtate diſceſſit:ꝓpter qua intel
ligendã verba dicunt᷑:ſcribunt᷑: legunt᷑:au/
hN0h diunt᷑.Sed ait aliquis: Ecce accepi et intel/⸗
lexi:quia cũ dicit᷑ blaſphemia: nec expꝛimit
omnis aut quędã:poteſt quędam intelligi:
aut omnis. Sed nec neceſſe ẽ vt omnis.Ni⸗
ſi autẽ quędã intelligat᷑:falſum eſt qð dicit᷑.
Ita ⁊ verbũ ſi nõ dicat᷑ om̃e ſeu quoddã:nõ
eſt neceſſe vt om̃e intelligat᷑:ſed niſi vel qð/
dam fuerit intellectuʒ: nullo mõ poteſt eſſe
qð dicit᷑. Sed vbi legit᷑: qui blaſphemaue/
rit: quomõ intelligo quãdam blaſphemiaʒ
vbi nõ legitur niſi blaſphemia:vel quoddã
verbũ vbi nõ legit᷑ niſi verbũ:ſed tanqᷓ; ge⸗
neraliter dici videtur:qui blaſphemauerit:
Huic cõtradictioni reſpõdemus: qꝛ etiã hic
ſi diceret᷑:qui blaſphemauerit quãcũq; blaſ
phemia ĩ ſpiritũſanctũ:nihil eſſe cur aliquã
blaſphemiã quęrendã putaremus:quando
omnẽ intelligere deberemus.Sed quia oĩs
nõ poteſt intelligi:ne paganis:iudeis:hęre
ticis:omniq; hominũ generi: qͥ diuerſis er/
roꝛibus ⁊ cõtradictiõibus ſuis blaſphemãt
in ſpiritũſanctũ ſpes remiſſiõis ſi ſe coꝛrexe
rint auferat᷑:reſtat vtiq; vt in eo qð ſcriptuʒ
eſt:qui blaſphemauerit in ſpiritũſanctũ nõ
habere remiſſionẽ in ęternuʒ: ille intelligat᷑
qui nõ omi modo ſed eo mõ blaſphemaue
rit vt ei nunq; poſſit ignoſci. Sicut ĩ eo em̃
Zacobi. I. qð dictũ eſt: Oeus neminẽ temptat:nõ om/
ni:ſed quodã tẽptationis mõ deus neminẽ
tẽptare intelligendꝰẽ:ne falſum ſit illud qð
Heutj.iʒ. ſcriptũ ẽ:Tẽptat vos dñs deus veſter:⁊ ne
xpᷣm negemus deũ:vel dicamꝰ falſum euan
Joð.o. geliũ vbi legimꝰ: Quia introgabat diſcipu⸗
lũ tẽptans:ipᷣe autẽ ſciebat qͥd eſſet facturꝰ.
Eſt em̃ tẽptatio adducens peccatũ: q̃ deus

neminẽ temptat:⁊ eſt tẽptatio ꝓbans fidẽ:
qua ⁊ deus temptare dignat᷑: Ita cuʒ audi/
mus: Qui blaſphemauerit ĩ ſpiritũſanctũ:
non om̃e blaſphemãdi genus debemꝰ acci-
pere: ſic nec ibi om̃e temptãdi. Itẽ cũ audi⸗/
mus:Qui crediderit ⁊ baptiʒatꝰ fuerit ſal/Marci.is.
uus erit:nõ vtiq; intelligimꝰeo modo credẽ
tem quo ⁊ demones credunt ⁊ cõtremiſcũt: Jacobi.2.
nec ĩ eo numero baptiʒatos: in quo ſymon Acaj.s.
magus baptiʒzari potuit: ſed ſaluus eſſe nõ

potuit.Sicut gᷣ cum diceret:Qui crediderit arci.16.

⁊ baptiʒzatus fuerit ſaluus erit: nõ om̃s cre/
dentes ⁊ baptiʒatos: ſed quoſdã intuebat᷑
in ea ſcʒ fide cõſtitutos quę apoſtolo diſtin/ Gar.5.
guente ꝑ dilectionẽ operat᷑: Ita cũ dixerit·
Qui blaſphemauerit ĩ ſpiritũſanctũ nõ ha/ MWarci.ʒ.
bet remiſſionẽ in ęternũ:non omnẽ ſed quæz
dam blaſphemantis ſpirituſſancti intende/
bat reatũ:quo quiſq; fuerit obligatus: nul/
la vnq; remiſſione ſoluet᷑. Illud etiã qð ait:
Qui manducat carnẽ meã ⁊ bibit ſanguinẽ Jobᷣ.s.
meũ in me manet ⁊ ego in illo: quõ intelle/
cturi ſumꝰ? Nũquid etiã illos hic poterinꝰ
accipere:de quibus dicit apłus:ꝙ iudicium 1. Corj.ii.
ſibi mãducent ⁊ bibant:cum ipſam carnem
mãaducent ⁊ ipᷣm ſanguinẽ bibant? Nunqᷣd
et iudas magiſtri venditoꝛ ⁊ traditoꝛ impiꝰ
qᷓ;uis pꝛimũ ipᷣm manibꝰ eius cõfectũ ſacra/
mentũ carnis et ſanguiĩs eiꝰ cũ ceteris diſci/
pulis:ſicut aꝑtius Lucas euãgeliſta decla/LZud.22.
rat:maducaret ⁊ biberet: manſit in chꝛiſto:
aut xpᷣs in eo? Multi deniq; qui vel coꝛde
ficto carnem illam mãducant ⁊ ſanguinẽ bi
bũt: vel cũ manducauerint ⁊ biberint apo
ſtatę fiunt: nũquid manent in xpᷣo: aut xpᷣs

*

in eis? Sed ꝓfecto eſt quidã modus mãdu & ſen. dil.·

quiſq; mãducauerit carneʒ xpᷣi ⁊ biberit ſan

.. — , ,„„ ,„„ CN
candi illaʒ carnẽ ⁊ bibendi illum ſanguinẽ: .
quomõ qui mãducauerit⁊ biberit in chꝛiſto
manet ⁊ xpᷣs in eo. NHon ergo quocunq; mõ

guinẽ xpᷣi:manet in xpᷣo ⁊ in illo xpᷣs:ſed cer
to quodã modo:quẽ modũ vtiq; ipſe vide⸗/
bat quãdo iſta dicebat. Sic igit᷑ ⁊ in eo qð
ait: QAui blaſphemauerit ĩ ſpiritũſanctũ nõ Marci.ʒ.
habet remiſſionẽ in ęternũ:nõ quocũq; mõ
blaſphemauerit reus eſt huius irremiſſibi/
lis delicti:ſed mõ quodam quẽ nos quęrere
aut intelligere voluit: qui hanc ſententiam
veram terribilẽq; depꝛompſit.QAuiſnam ſit
aũt iſte blaſphemãdi modꝰ: vlł potiꝰ imode
ratio:quęnã ſit iſta blaſphemia:⁊ qð ſit ver

bũ cõtra ſpiritũſanctũ: iam quãtũ exiſtimo

L

D
Cotiont
tus d
ſbilen
lahe
onſhi
ſiſuit
füſune
ſjſpin
Gbͤlen⸗
Norari
ſepanab
eſenni
dein A⸗
ſaali⸗
loadhu
bienne
ſpalana
gbalten
phoene⸗
ſos tſel
wügdar
lüdeäe
diuintar
ceſet
geren⸗
lutedl

ß kticogtl

ſctinc
loeſtnol
Peia poleſtoe
multiwd
veritatio
lta vent
ſobonoe⸗
Unperbon
zunos
bicimod
dbintot
Mnonitbi
leusden
luß⸗ moae,
nyeſtr

Phisinte

fntit
Nnunkner
ſogeſe
ſlin
hinen
nteſo⸗

nsſi⸗
aude
langii
denael
icianc⸗
ent ſl⸗ ri
Mogee

remllcir. Nhin

oſfnon ag

ͤeſend
Nüla Dnig.
ocnse⸗
intuebet
⸗ din rs
üdlent
münöby wri;
eſesgri
Uintende
Atus: nuh
nägdait
langunigt⸗
öintele⸗
potenn;
Fiudicunm Arn
meamen
efuni
liwrin;
ectüſacn
teris dicch
n dech⸗ An
nchiſs:
ivacoe
nguinibi
nntap⸗
rauts

ſanguneẽ.
Einchift
ocunqne
bebenten
thsſeten
piple nioe⸗

frincoa d

iſancuͤnon
uocüchi
ineniſb
ſentennum
Dulunſt
. gtbinoee
470 4
licnſftmo

Ausücl

In euangelio ſcom Oattheů

ipᷣe oꝛdo expoſtulat vt dicamꝰ:vtrãq; expe/
ctationẽ tãdiu ſᷣ neceſſario detentã nõ vlte
J rius differamꝰ. Noſtis chariſſimi ĩ illa inui/
ſibili ⁊ incoꝛruptibili trinitate quã fides vr̃a
⁊ catholica eccleſia tenet ⁊ dicat:deũ patrẽ
non ſpũſſancti patrẽ eſſe ſed filij: ⁊ deũ filiũ
nõ ſpũſſancti filiũ eſſe ſ patris:deũ aũt ſpi/
ritũſſanctũ non ſolius patris aut ſolius eſſe
filij ſpm̃:ſed patr ⁊ filij: Et hãc trinitatẽ qᷓ;
uis ſeruata ſingulariũ ꝓpꝛietate ⁊ ſubſtãtia
ꝑſonarũ: tamẽ ꝓpter ipam indiuidua ⁊ in⸗
ſeparabilẽ ęternitatis:veritatis: bonitatis
eſſentiã vel naturã:nõ eſſe tres deos ſᷣ vnũ
Ddeũ:Ac ꝑ hoc ꝓ captu noſtro quãtum iſta ꝑ
ſpeculũ ⁊ in eęnigmate: pᷣſertim talibꝰ qua/
les adhuc ſumꝰ videre cõcedit᷑:inſinuat᷑ no/
bis in patre auctoꝛitas:in filio natiuitas:in
ſpũſancto patris filijq; cõmunitas: in tribꝰ
ęqualitas. Qð ergo cõmune ẽ patri ⁊ filio:
phoc nos voluerũt hr̃e cõmunionẽ et inter ⸗
nos ⁊ ſecũ:⁊ per illud donũ nos colligere in
vnũ qð ambo habẽt vnũ:hoc eſt ꝑ ſpm̃ſan/
ctũ deũ ⁊ donũ dei. In hoc em̃ recõciliamur
diuinitati: eaq; delectamur. Naʒ qͥd nobis
ꝓdeſſet quicqͥd boni noſſemꝰ: niſi etiã dili/
geremꝰ: Sicut aũt veritate diſcimꝰ:ita cha/
ritate diligimꝰ:vt ⁊ pleniꝰ cognoſcamꝰ:⁊ be
Ro. 5. ati cognito ꝑfruamur.Charitas poꝛro diffu
ſa eſt in coꝛdibus noſtris:ꝑ ſpmſanctũ qͥ da/
tus eſt nobis. Et quia peccatis alienamura
1. Petri. 4. poſſeſſiõe veroꝝ bonoꝝ:Charitas cooperit
multitudinẽ peccatoꝛũ. Eſt ergo pater ſilio
veritati oꝛigo verax:⁊ filius de veraci patre
oꝛta veritas:⁊ ſpũſſanctus a patre bono ⁊ fi
lio bono effuſa boniras: omniũ eſt aũt non
impar bonitas nec ſeꝑabilis vnitaſ. Pꝛimũ
& in nos ad accipiendã vitã ęternã quęi no
uiſſimo dabit᷑ de bonitate dei munꝰ: venit
ab initio ſidei:remiſſio peccatoꝝ. Illis eniʒ
manẽtibus manẽt quodãmõ inimicitię ad/
uerſus deũ:et ab illo alienatio quę a noſtro
Eſa.9. malo ẽ:qm̃ nõ mentit᷑ ſcriptura dicẽs:Pec/
cata veſtra ſeꝑant intervos ⁊ deũ.Hõ itaq;
nobis infert bona ſua:niſi auferat mala no⸗
ſtra. Et intantũ illa creſcũt:inquãtũ iſta mi/
nuunt᷑:nec illa ꝑficient᷑ niſi iſta finiant᷑. Jaʒ
vo ꝙ dñs ieſus ſic in ſpũſctõ peccata dimit/
tit:quẽadmodũ in ſpũſancto demones eij⸗
cit:hinc intelligi põt: ꝙ poſtea q; reſurrexit
ZJoh. 20. ꝗ moꝛtuis:cuʒ dixiſſet diſcipulis ſuis: Acci⸗
pite ſpm̃ſanctũ: cõtinuo ſubiecit: Si cui di-
miſeritis peccata dimutent᷑ ei: ſi cui tenue/

Bermo XI
ritis tenebunt᷑. Mã ⁊ illa regeneratio vbi ſit
omniũ pſteritoꝝ remiſſio peccatoꝝ:in ſpiri-
tuſancto ſit: dicẽte dño: Hiſi quis renatꝰ fu/⸗
erit ex aq̃ ⁊ ſpũ: nõ põt introire ĩ regnũ dei.
Sʒz aliud ẽ naſci de ſpũ:alið paſci de ſpũ:ſiẽ
aliud ẽ naſci de carne: qð fit cũ parit mater:

JYob. z.

aliud paſci de carne: qð fit cũ lactat infantẽ

ad h̊ cõuerſuʒ vt cũ voluptate biberet vnde
natus eſt vt viueret:vt inde accipiat viuen
di alimentũ vnde accepit naſcẽdi initium.
Pꝛimũ itaq; credentiũ beneſiciũ ẽ benigni/
tatis dei: in ſpũſancto remiſſio peccatoꝛũ.
Vnge ita cępit et pᷣdicatio Johis baptiſtę:
qui pᷣcurſoꝛ dñi miſſus eſt.Sic em̃ ſcriptũ ẽ:
In diebus illis venit Johanes baptiſta p⸗ Watt. z.
dicans in deſerto iudeę ⁊ dicens: Pęnitẽtis
agite:aſpꝛopinquabit em̃ regnũ celoꝛũ. Ait
aũt iohanes inter cetera quę locutus eſt ad
eos qui venerũt vt ab illo baptiʒarẽt᷑: Ego Abis

quidẽ vos baptiʒo aqua in pęnitẽtia:qͥ aũt
vẽturꝰ ẽ poſt me foꝛtioꝛ meẽ:cuiꝰ nõ ſum di
gncalcia mẽta poꝛtare. Ievos baptiʒzabit
iſpũſancto ⁊ igni.Ait ⁊ dñs: Johes qͥdẽ ba Actj.r.

ptiʒauit aq̃: vos aũt baptizabimini ſpũſan
cto nõ poſt multos hos dies:quẽ accepturi
eſtis vſq; ad pentecoſten. & aũt dicit Jo/

hanes: Et igni: q;uis poſſit itelligi ⁊ tribuia
tio quã ꝓ noie xpi credẽtes fuerat ꝑpeſſuri:

tñ nõ ab re eſt eũdeʒ ſpmſanctũ etiã nomie
ignis ſignificatũ videri. Pꝛopter qð ⁊ in ad
uentu eius dictũ eſt: Viię ſũt illis linguę di Actj.2.
uiſę velut ignis:qui ⁊ inſedit ſuꝑ vnũquẽqᷓ;
eoꝝ.hinc ⁊ ipſe dñs ait: Ignẽ veni mittere Lud.i2.
in mundũ.hinc ⁊ aplus ait:Spũ feruẽtes: Ro.i2.
qm̃ hinc feruet charitas. Diffundit᷑ quippe ĩ Bo.ʒ.
coꝛdibꝰ nr̃is ꝑ ſpm̃ſanctũ qui datꝰẽ nobis.
Cui feruoꝛi ↄtrariũ eſt qð dñs ait: Refrige/ Matth. 24.

ſcet charitas multoꝝ. Sed pfecta charitas:

ꝑfectũ donũ eſt ſpũſſancti. Pꝛius eſt aũt il/
lud qð ad remiſſioneʒ ꝑtinet peccatoꝝ: per
qð bñficiũ eruimur de poteſtate tenebꝛarũ: Coł.r.
⁊ pnceps huiꝰ mũdi mittit᷑ foꝛas ſide nr̃a: q Jobᷣ.12.
oꝑat᷑᷑ in filijs inſidelitatis: nulla alia niſi ſo/ Epbᷣ.2.
cietate ⁊ obligatiõe peccati. In ſpũ em̃ ſctõ
quo in vnum dei pꝓplłus cõgregat᷑ eijcit᷑ ſpũs
imũdus: qui iĩ ſeipᷣm diuiſus eſt. Cõtra hoc
donũ gratuitũ: cõtra iſtã dei gratiã loquit
coꝛ impęnitẽs. Apſa impęnitẽtia eſt ſoũ
blaſphemia:quę nõ remittẽt᷑ nec i
lo neq; in futuro.Cõtra ſpm̃ em̃ ſanctũ quo
baptizant᷑ quoꝛũ peccata oĩa dimittunt᷑: et
quẽ accepit eccleſia:vt cui dimiſerit peccata

ſei⸗ querit *

Beancti Auguſtini de verbis dſii
dimittunt᷑ ei:verbũ valde malũ ⁊ nimis im mittet᷑ ei:qui aũt dixerit cõtra ſom̃ſanctum D
piũ:ſiue cogitatiõe:ſiue etiã lingua ſua dic: nõ remittet᷑ ei neq; in hoc ſęculo neq; i futu/
. Ro. 2. quẽ patiẽtia dei cũ ad peęnitentiã adducat: ro. Heęc em̃ q́uis ꝓlixa ſit ⁊ pluribus verbis kan
4 ipe ᷣm duriciã coꝛdis ſui ⁊ coꝛ ipęnitẽs the · cõtexta ⁊ ꝓducta blaſphemia: ſolet tamen ſigtl
3 ſaurizat ſibi irã in die irę ⁊ reuelatõnis iuſti ſcriptura etiã multa verba verbũ appellare. Ulete
iudicij dei: qui reddet vnicuiq; iuxta opera MNeq; em̃ vnũ verbũ locutꝰ ẽ quicũq; ꝓphe⸗/ nel
4 eius.hhęc ergo impęnitẽtia: Sic em̃ vno ali - ta:⁊ tamẽ ſic legit᷑: Nerbũ qð factũ ẽ ad illũ co
quo nomie poſſumꝰ vtcũq; apellare ⁊ blaſ/ vxel ad illũ ꝓphetã.Et aplus: Pꝛeſdyteri in/ i. Cimoth.5. gudi
phemiã ⁊ verbũ ↄtra ſpmſanctũ qð remiſſi-⸗ quit duplici honoꝛe honoꝛent᷑:maxie quila utl
. onẽ nõ habet in ęternũ:hęc inquã impęnitẽ boꝛãt in verbo ⁊ doctrina.Mõ ait in verbis nſei
“ tia ↄtra quã clamabat ⁊ pco ⁊ iudex dicẽteſ: ſed in verbo.Et ſanctꝰ Jacobus:Eſtote in/ Jacobi.i. ſanse
Mattb. . et· ¶. Peęnitẽtiã agite:appꝛopinquabit em regnũ quit factoꝛes verbi:⁊ nõ auditoꝛes tm̃. Noõ Muce
. . cęloꝝ:cõtra quã dñs os euãgelicę pſᷣdicatio/ ait ⁊ ipᷣe verboꝝ ſed verbi:qᷓ;uis tam multa Auals
. nis aperuit: ⁊23 quã ipſum euangeliũ ĩ toto verba de ſcripturis ſanctis ĩ eccleſia celebꝛit ninitat
ooꝛbe ſdicãdũ eſſe pᷣdixit:vbi poſtea q; reſux ⁊ ſolẽniter legant᷑:dicant᷑:audiant᷑. Sicut g̊ lockp
Zud.24. rexit a moꝛtuiſ:ait diſcipuł:&poꝛtebat pati quãtocũq; tempoꝛe quiſq; noſtrũ in dican dictüe
xpᷣm ⁊ reſurgere a moꝛtuis t᷑tio die: ⁊ ᷣdica / do eudãgelio laboꝛauerit:nõ verboꝝ ſed vᷣbi lchebee
ri ĩ noĩe eiꝰ pęnitentiã ⁊ remiſſionẽ peccato/ dicit᷑ dicatoꝛ:⁊ quãtocũq; tempoꝛe quiſq; flübon
rũ ꝑ om̃s gentes incipiẽtibꝰ ab hieruſalem. veſtrũ noſtrã pſdicationẽ diligenter atq; in/ lu i⸗
Hhęc oĩno impęnitẽtia nõ habet remiſſionẽ è ſtanter audierit:nõ verboꝝ ſed verbi audi/ Mooca
neq; in hoc ſeculo neq; in futuro:q; pęgniten endi ſtudioſiſſimꝰnuncupat᷑: Ita eo moꝛe q Umng cligelt
. tia impetrat remiſſionẽ in hoc ſęculo ꝗͥ vale ſcripturę loquunt᷑ ⁊ queʒ nouit eccleſiaſtica lsbon
3 NLat in futuro: Sed iſta impęniutẽtia vel coꝛ im coõſuetudo:quiſqs vniuerſa ſua vita q̃ iſtaʒ RPheomau
2 D K 2:ſen M). pęnitens q;diu quiſq; in hac carmne viuit:nõ gerit carnem: quãtalibet longitudine ꝓlon ymnp
r. r „d. ſ. poteſt iudicari. De nilo em̃ deſperandũ eſt gat᷑:quęcũq; verba vel oꝛe vel ſola cogitati inmnen
q́;diu patiẽtia dei ad pęnitẽtiã adducit:nec one locutus fuerit coꝛde impęnitẽti ↄtra re/ cnhe
Eʒecb.ʒʒ.ſde hac vita raꝑit impiũ: qui nõ moꝛtẽ vult miſſionẽ peccatoꝝ quę ſit in eccleſia: verbũ ſeuiae
impij:quãtum vt reuertat᷑ ⁊ viuat. Paganꝰ dicit ↄtra ſpmſanctũ. Ideo aũt nõ ſolũ ver naec
eſt hodie: vnde ſcis vtrũ ſit futurꝰ craſtino bum quod dictũ fuerit ↄtra ſiliũ homĩs:ſed con
xpᷣianus:? Judęus inſidelis eſt hodie: quid omne pꝛoꝛſus peccatũ ⁊ blaſphemia remit/ ninenu
ſi cras credat in xpo? heęreticus ẽ hodie: qd tet᷑ homibus: quia vbi hoc peccatũ nõ fue/ ſtcondn
„ ſi cras ſeqt catholicã veritatẽ? Sciſmaticꝰ ẽ rit coꝛdis ipęnitentis cõtra ſpmſanctũ:quo kn
hodie:qd ſi cras amplectat᷑ catholicã pacẽ? in eccleſia peccata ſoluunt᷑: cũcta alia d dimit Niis utrbie
Quid ſi iſti quos in quocũq; genere erroꝛis tunt᷑.Quõ autẽ hoc dimittit᷑:qð etiã remiſ/Mρ haacntin
notasz tanq; deſperatiſſimos dãnas:ante/ ſionẽ impedit alioꝛũ? Omnia ergo dimittũ⸗/ ſohonne
qᷓ; finiãt iſtam vitam agant pęnitentiã ⁊ in tur eis:in qbus non eſt qð nunq;; dimittet᷑. lins pi e
ueyhiant vera vitã in futuro? Pꝛoinde frs In qᷣbus eſt autẽ: quõ hoc nunq; dimittit᷑: nn
on etiã ad hoc vos admoneat qð ait apoſtolꝰ: nec alia dimittunt᷑:qꝛ oĩm remiſſio vinculo dei en
Cor.qꝙ. MNolite ante tempꝰ quicq; iudicare. hec em̃ iſtius impedit᷑. Nõ ergo ꝓpterea quicunq; . auch
blaſphemia ſpũs cui nunq; ẽ vlla remiſſio: dicxerit cõtra ſpmſanctũ non remittet᷑ ei:qᷣa ſehn
quon nẽ ſed quãdam intelleximus in trinitate maioꝛẽ filio ſpũſſanctus: quod hinte
eãq; ꝑſeuerantẽ duriciã coꝛdis impęnitẽtis nullus vnq; vel hęreticus dixit:ſed quoniã R
vel diximus vel inuenim vel etiã quãtum quiſqs reſtiterit veritati: ⁊ blaſphemauerit W
exiſtimauimoſtendimꝰ: nõ poteſt in quo; veritatẽ: qð eſt xp̃s:etiã poſt tantã ſui di⸗ lmini
vt diximus dũ in hac adhuc vita eſt depꝛe cationẽ apud homies: vt verbũ caro fieret Job.x ilnß nachlg⸗
hendi. Qð nõ ideo videat᷑ abſurdũ:qꝛ cum ⁊habitaret in nobis:qð eſt filius homis:id . llun
homo vſq; in finẽ huiꝰ vitę in dura impęni/ eſt ipᷣe xp̃ᷣs: ſi non dixerit verbũ illud coꝛdis Mhg⸗
tentia pſęuerans: diu multũq; loquat᷑ adũ, impęnitentis contra ſpmſanctũ:de quo di/ teryeſen
ſus hanc gratiã ſpũſſancti: euãgeliũ tamen ctum eſt: Qui non renatus fuerit er aqua ⁊ Jo. ullon
tam longã cõtradictionẽ coꝛdis impęniten / ſpũ:⁊ de quo item dictum eſt: Accipite ſpiri Job.20 lllglsd
tis:q̃ſi bꝛeue aliqð verbũ appellauit dicens: tũſanctũ:ſi cui dimiſeritis peccata dimittũ/ ii w.din
Quicũq; dixerit verbũ ↄtra ſiliũ homis:re/ tur ei:id eſt ſi pęnituerit eum:accipiet ꝑ hoc nat

lchne inte

dusee hui qð verbũ dixit cõtra ſiliũ homis: quia
Arnnn peccato ignoꝛatie ſiue cõtumacie vel cuiuſ/
inle cũq; blaſphemie nõ addidit peccatũ impx⸗
nitẽtie cõtra donũ dei ⁊ gratiã regeneratio
id nis vel recõciliationis quę ſit in eccleſia ſpũ
— ſancto. Pꝛoinde nec illud ſentienduʒ eſt: ꝙ
agl quida putant ideo remitti verbuz qð dicit
. iu CECEltrxa filiũ homis: nõ remitti aũt qð dicit᷑ cõ
e 6 tra ſpm̃ſanctũ:quia ꝓpter ſuſceptã carnem
Tlonin hui factus eſt filius homĩis xpᷣs:qua carne vtiq;
ulſ hi maioꝛ eſt ſpũſſanctus:qui ſubſtantia ꝓpꝛia
dunnuln ęqualis eſt patri ⁊ vnigenito ſilio ſᷣm eiꝰ di/
Kſacceht uinitatẽ:ſᷣm quã ⁊ ipᷣe vnigenit filius ęqua
nk S lis eſt patri ⁊ ſpũiſancto.Nã ſi hoc ꝓpterea
bUinßn dictũ eſſet: ꝓfecto de omi blaſphemia tace/
op ſckzbi ret᷑: hęc ſola irremiſſibilis videret᷑:quę ↄtra
vore gulg filiũ homis dicit᷑ quaſi cũ homo ſolus puta
Ueratgnn tur. Cũ vᷣo ſmiſſum ſit om̃e peccatũ:⁊ blaſ/
Vatbieuci phemia remittet᷑ homibꝰ:qð etiã apud aliũ
eonaeij Marci./ 5, euãgeliſtã ita impoſitũ ẽ: Oia dimittent᷑ fi/
Aeſatien lijs hominũ peccata ⁊ blaſphemieę qᷣbꝰ blaſ/
in qcz phemauerint: ꝓculdubio ⁊ illa blaſphemia
ucine gon ꝗotra patrẽ dicit᷑ iſta generalitate ↄcludit᷑:
glacogtu ⁊ tamẽ hęc ſola irremiſſibilis definit᷑ ꝗ̊ dicit
letiamde cõtra ſpmſanctũ. Mũquid nã ⁊ pater foꝛmã
ela: vabi ſerui accepit:qua ſit maioꝛ ſpũſſanctꝰ: Non
Nͦlü⸗ vtiq;: ſed ideo poſt vniuerſalẽ cõmemoꝛati/
honisſel onẽ omniũ peccatoꝛũ omniſq; blaſphemię
emia enit eminẽtius voluit expꝛimere blaſphemiã ꝗᷓ
atäoſte ſfit contra filiũ homis:qꝛ etiã ſi in illo pecca/
ſneni to fuerint homines obligati: qð cõmemoꝛa
ade J05. 15. uit vbi ait: St nõ veniſſẽ ⁊ locutꝰ eis fuiſſẽ:
Satieni⸗ peccatũ nõ haberẽt: qð etiã in euãgelio ſᷣm
6 diiri⸗ iohannẽ valde graue oſtẽdit eſſe peccatum:
