dens a manu figuli fractũ eſt. Regebat em̃

eum ipſe qui fecerat:voluit deſ. ſerere a quo
factus erat:permiſit deus tanq; dicẽs: De

ſerat me ⁊ inueniat ſe:⁊ miſeria ſua pꝛsobet

quia nihil poteſt ſine me.hoc modo ergo
oſtendere voluit deus homini quid valeat
liberũ arbitriũ ſine deo.O malũ liberũ ar⸗/
bitriũ ſine deo. Experti ſumus quid vale/

at ſine deo. Ideo miſeri facti ſumus: qꝛ ſi-

ne deo quid valeat experti ſumus. Exper/
ti ergo tandẽ aliq uando nouerimus: ⁊ ve/
nite adoꝛemus eũ:⁊ pꝛoſternamur ei. Ve⸗/
nite adoꝛemus ⁊ pꝛoſternamur illi: et flea-
mus coꝛam dño qui fecit nos: vt perditos
nos ꝑ nos:reficiat nos qͥ fecit nos.Ecce bo
nus factꝰ eſt homo: ⁊ per liberũ arbitrium
factus eſt homo malus. Quando facturuſ
eſt bonũ hoĩiem malus homo:per liberum
arbitriũ deſerẽs deum? Seruare ſe nõ po-/

tuit bonus bonũ: et facturus eſt ſe malus

bonũ?: Cum eſſet bonus nõ ſe ſeruauit bo/
num:⁊ cũ ſit malus dicit: facio me bonuze

Germo xI

Quid facis malus:qui periſti bonus: niſi „*

refſiciat te qui permanet bonus?: Ipſe ergo

fecit nos ⁊ nõ ipſi nos.Nos autẽ populus
eius:⁊ oues paſcuę eius.Ecce fecit nos hbo
mines plm ſuũ: qͥ nos fecit. Nõ em̃ creati
homies iam populus eiꝰ eramus. Videte C

fratres mei:⁊ de ipſis pſalmi verbis atten
dite vñ dixerit: Ipſe fec nos ⁊ nõ ipſi no.

lHinc dixit: Fecit nos ⁊ nõ ipſi nos:vt ſimꝰ
populus eius ⁊ oues paſcuę eius. Ipſe fe⸗
cit nos. Ham ⁊ pagani naſcũt᷑:⁊ om̃es im /
pij:om̃es aduerſarij eccleſię eius:vt naſce
rent᷑ ipſe fecit eos:MHõ em̃ alius deus crea/
uit eos. Qui de paganis naſcunt᷑: ab ipſo
facti ſunt:ab ipſo creati ſunt:⁊ nõ ſunt po/
pulus eius:nec oues paſcuę eius. LCömu⸗
nis eſt om̃ibus natura:nõ gratia. Natura

nõ putet gratia: ſed ⁊ ſi putet᷑ gratia: ideo

putet gratia:quia ⁊ ipſa gratis cõceſſa eſt.
Non em̃ hõ qui nõ erat pꝛomeruitvt eſſet:
ſi pꝛomeruit:iam erat: ſed nõdum erat.Er⸗

go qui pꝛomereret᷑ nõ erat:⁊ tñ factus eſt:·

nec vt pecoꝛa factus eſt: nec vt arboꝛ factꝰ
eſt:nec vt ſaxũ factus eſt:ſed factus eſt ad
imaginẽ creatoꝛis.hoc beneficiũ quis de/
dit: Deus qͥ erat:⁊ ex ętno erat.Cui dedit:
Hoi qͥ nõdũ erat. Dedit qͥ erat:accepit qͥ ñ

erat. Quiſ aũt h̊ facere potuit:niſi qͥ vocat Ro. 4.

ea ꝗᷓ nõ ſunt tãq; ea ꝗ̊ ſũt:? De qͥ dicit apo-

ſtol?: Qui nos Aegis ante mũdi ↄſtitutio/ Epp.

nem. In mũdo iſto facti ſumus: nec mun/

dus erat quãdo electi ſumus. Ineffabilia 1. ſen. diſ. 36.
mirabilia fratres mei. Quis hoc explicare ca.ad quod.

ſuffecerit: QAuis ſe altem qð explicet cogita/
re? Eligunt᷑ qui nõ ſunt:nec errat qͥ eligit:
nec vane eligit:eligit tamẽ ⁊ habet electos
quos creaturus eſt eligendos: habet autẽ
apud ſeipſum:nõ in natura ſua:ſed in pꝛę/
ſentia ſua.Ergo nolite extolli:hHomies! ſu⸗
mus: ipe fecit nos:⁊ ſideles ſumus:ſi tñ ſu
mus: quado iſta ↄtra gratiã diſputamus.
Sʒ ecce fideleſ ſumꝰ:et iã fideleſ:et iã iuſti:

Quia iuſtus ex ſide viuit: Ipſe fecit nos ⁊ Abachuc. 2

nõ ipſi nos.Quere qͥd nos fecerit:Picturꝰ
es: Hoies. Hon inde pſalmꝰ loquebat᷑: il/
lud ſcimus: illud notũ eſt:illud patet: nec
magna vt hoc nouerimus doctrina indige
mus:qꝛ hoies ipſe nos fecit. Sed vnde lo
quebat᷑ vide: Ipſe nos fecit et nõ ipſi nos.
Quid nos fecit:niſi qð ſumus? Quid autẽ
ſumus?: Nos autẽ ecce quid ſumꝰ? Quidę
Populus eius ⁊ oues paſcue eiꝰ. Ipſe nos

c 4

Banctit
fecit wplm ſuü:ipſe nos fec oues paſcue ſue:
qͥ miſit iugulandã ouẽ innoxiã: fecit ouem
de lupis. Hęc ẽ gratia. Excepta illa cõmu⸗
ni gratia naturę: qua homines facti ſumꝰ:

nec digni fuimus:qui non fuimꝰ:Excepta

illa gratia: hęc eſt maioꝛ gratia qua facti ſu
mus populus eius ⁊ oues paſcuę eius:per

D ieſum chꝛiſtũ dominũ noſtrũ.Sed dicit ali
quis: Per ieſum chꝛiſtũ facti ſumꝰ:vt etiaʒ
hoĩes eſſemꝰ. Ita vo ꝑ ieſũ xpᷣm facti ſunt

⁊ pagani:⁊ nõ pagani. Quis eſt em̃ ieſus
Job.i.xpᷣs:niſi ĩ pᷣncipio erat vᷣbũ ⁊ vᷣbũ erat apð

deũ ⁊ deꝰ erat bũ? Hhoc erat in pꝛincipio
apud deũ. Om̃ia per ipᷣm facta ſunt.Illi g̊
debent et pagani qð homines creati ſunt:
⁊ tanto magis puniendi qꝛ dimiſerũt eum

a quo facti ſunt:⁊ coluerunt quod ipſi fece/

rũt. Excepta & illa gratia qua cõdita ẽ hu/
mana natura:heęc em̃ chꝛiſtianiſ paganiſq;
cõmunis eſt:hęc eſt maioꝛ gratia:nõ ꝙ per
verbũ homines creati ſumus: ſᷣ ꝙ per ver/

.Timotb. 2. bum carnẽ factũ fideles facti ſumus. Unꝰ

em̃ deus:⁊ vnus mediatoꝛ dei ⁊ hominum
homo chꝛiſtus ieſus:in pꝛincipio erat ver/

bum. Hondũ erat homo chꝛiſtus ieſus: et

verbũ erat apud deum:⁊ deus eratverbũ.
Ipſe mundus nõ erat:quando deus erat

Job.1. verbũ. Om̃ia per ipſum facta ſunt:⁊ mun-

dus per ipſum factus eſt. Ergo tunc quan/

Qdo nos fecit vt homines eſſemus:nõdum

erat homo. Magnã iſtã gratiã cõmendat

1. Timoth.a. apoſtolus chꝛiſtianis:vbi dicit: Vnus em̃

deus: ⁊ vnꝰ mediatoꝛ dei ⁊ hominũ. Non
ait: Chꝛiſtꝰ ieſus:ne tu putares ſcom ver⸗/

bum dictũ:ſᷣ addidit: homo mediatoꝛ dei

et hominũ: homo chꝛiſtus ieſus.Quid eſt
mediatoꝛ? Per quẽ ↄiungeremur: per quẽ
recõciliaremur:qꝛ peccatis pꝛopꝛijs ſepara
ti iacebamus:in moꝛte eramꝰ:pꝛoꝛſus pe/
rieramus. Hon erat chꝛiſtus homo quãdo
creatus eſt hõ: ne periret hõ:ille factus eſt
homo.hhęc vobis cõtra nouellã hęreſim ꝗᷓ
temptat aſſurgere:vt ſepe diſputare cogi/
mur: qꝛvos firmos volumus eſſe in bono:

integros autẽ a malo. lhęc em̃ eſt diſputa⸗

tio eoꝝ qñ pᷣmo exoꝛiri cęperũt: ⁊ ↄtra gra/
tiã diſputare: multũ tribuẽtes nõ liberta/
ti hominis ſed infirmitati:⁊ iacentẽ miſeꝝ
hominẽ ideo extollentes:ne manu ſibi de⸗
ſuper poꝛrecta valeat ſurgere. Diſputãtes
ergo ↄtra gratiã ꝓ libero arbitrio: fecerũt
auribus pijs ⁊ catholicis offenſionẽ: cepe/

runt oꝛiri:ceperũt vt certa pernicies deui⸗

tari:cęperũt de illis dici: ꝙ ↄtra gratiã di⸗
ſputarẽt: et iuenerũt ad reuelãdã iſtã inui/
diã tale cõmentũ. Hon inquit ↄtra gratiã
dei diſputo. Vnde pꝛobas:Eo ipo inquit
nõ cõtra gratiã dei diſputo: ꝙ liberũ arbi/
triũ defendo. Videte acumẽ:ſed vitreum.

Auaſi lucet vanitate:ſed frangit᷑ veritate.

Attendite q; ſit quaſi acute excogitatũ qð
dicere voluerunt. hoc ipſo inquit qꝛ libeꝝ
arbitriũ hoĩis defendo:⁊ dico qꝛ libero arbi
trio ſufficiens eſt vt iuſtus ſim: nõ ſine gr̃a
dei dico. Erectę ſunt aures pioꝝ:iam qᷣ iſta

audit:incipit gratulari.Dheo gr̃as.Non ſi/
ne dei gra deſendit liberũ arbitriũ. Eſt em
libeꝝ arbitriũ:ſᷣ nihilv alet ſine dei gra. Si

libeꝝ arbitriũ nõ ſine dei gr̃a defẽdũt:qͥd
mali dicũt: Expone nobis o doctoꝛ quã
dicis gratiã. Cũ dico inqͥt liberũ hoĩs arbi
triũ:vide qꝛ hoĩs dico. Quid deinde: hhõ

eſt qͥs creauit?Heus. Quis ei liberũ arbi /

triũ dedit? Deus. Si ò hominẽ deus crea⸗

uit: et homini deꝰ liberũ donauit arbtrii:
quicqͥd poteſt homo ð libero arbitrio:cui

gre debet᷑ niſi eius qͥ eũ condidit cũ libero
arbitrio? Et h̊ quaſi acute ab ipſis dictuʒ.

Vigete tñ frẽs mei quõ illã generalẽ gram E

ſdicẽt:qua creatꝰ eſt hõ:q̃ hoĩes ſumus:et
vtiq; et cum impüs hoĩes ſumus: ſed non
cum impijs chꝛiſtiani ſumus. Hanc ergo
gratiam qua chꝛiſtiani ſumus:ipſam volu
mus pꝛedicent:ipſam volumus agnoſcãt:
ipſã volumꝰ:de qua dicit apłs:MNon irritã

facio gratiã dei. Hã ſi ꝑ legẽ iuſticia: chꝛi Sal.2⸗

ſtꝰgratis moꝛtuꝰeſt. Videte vñ dixit apls.
De lege dixit: Si per legem iuſticia: xpᷣs

gratis moꝛtu eſt. Quia g ex lege nõ erat

iuſticia:ideo moꝛtuꝰ eſt chꝛiſtꝰ:vt ꝑ fidẽ iu/

ſtiſicent᷑ qͥ ex lege nõ iuſtiſicabant᷑. Si em̃ Salł.ʒ.

inquit data eſſet lex quę poſſit iuſtiſicare

om̃imodo ex lege eſſet iuſticha. Quod etiã

heſterno die cõmemoꝛauimꝰ: Sed conclu/

ſit ſcriptura om̃ia ſub peccato:vt ꝓmiſſio:

non pdictio.Qui ꝓmiſit ipſe facit. Vt ꝓ⸗

miſſio inqͥt ex ſide ieſu chꝛiſti daret᷑ creden/

tibus. Ecce q̃les nos iuenit gratia ſaluato

ris: qͥs nec lex ſanos facere potuit. Quare
autẽ dabat᷑ lex ſi ſufficiebat natura? Qua/
re lex data: ſi ſufficiebat natura? Et tamen

nec lex ſufficere potuit:ita infirma erat ipᷣa
natura: data eſt lex:ſed non queę poſſit vi/
uiſficare. Quare & data eſt? Lex inqᷣt apłs:

De⸗
laatde
tiapollte 4
Quaenmn

nouerttden
diechas⸗O

oqe otenn.

plcs Lo
laes:
ſolens: I
conan vince
bat Suhbe⸗
Aroſcegt
geningus
cmnlepeiu

gb Netan. got

ſunchutun
(npveſig
ndlcenae.
wertüdier
ſenup noui
pumediirot
igl tere
ndeorgol

dr iCoptner

ilenanen
Ahacander
Ekingunne
peecatia
Ctürslarch
Cni⸗Qire
Keplhcon
ſeibanore⸗
guntape
cpiſitrah
huttbignn

ologttuennit

Gtun dicte
Nar guiditit
hentbligue
Qlnnosy
lgomorers.
guumm
gatus
Rnaglckin 4
Nhn ne ſn
Seun
Nöngten
dcc nainnn
uulgentfn
llzetſang
utppezde

I
heni
hnsitiit

unquit en

daotkße
☛

anitnnn

ſtfenern
Roimnek
Nbeben

inn

Whipim
1 Doogis be
Kintit
Niaſift;
dctdiiüt
risc ng
nätlbaihten
.Qsdere;,
Quszalheim
isonnimzen
Ni Matatri⸗
zlbaomera
.i nittiben
ctend piedr;
öligmize
hoieisine
Ciesiunns:dn
iſunns, hach
iſnnsun
wunnsti
õ

Ulrnnu
emitni ,
Muzalelian

tntie

tia poſita eſt:vt te faceret pꝛeuaricatoꝛem.

Quare vt me faceret ſᷣuaricatoꝛem? Quia
nouerat deus ſuꝑbiam tuam: nouerat qꝛ

dicebas: O ſi ſit qui doceat: o ſi ſit qͥ mibi
Ro. 7. oſtendat. Ecce lex dicit tibi: Mon concu/
piſces. Cognouiſti legem dicentẽ: MNõ con
cupiſces: Surrexit concupiſcentia quã nõ
noueras: Inerat em̃ ſ neſciebatur:cępiſti
conari vincere qð inerat:⁊ aparuit qð late
bat. Suꝑbe ꝑ legem factus es puaricatoꝛ:
Agnoſce gratiam ⁊ eſto laudatoꝛ. Sed le/
Fgem inquis quis dedit:?: Quia ſunt hoies
VvVyyani:⁊ peius impij qui dicunt legẽ ab alio
Job..datam: gratiam vero ꝑ dominũ noſtrũ ie/
ſum chꝛiſtum: quaſi legem malã: quaſi le/
genm puerſã:gratiam vero rectam:et volũt
ita diſcernere duo teſtamẽta: vt vetus te/
ſſtamentũ dicant eſſe neſcio a qͥ pꝛincipe te/
nebꝛaꝝ: nouũ autẽ teſtamentũ a dño deo
patre dñi noſtri ieſu chꝛiſti. Ipſũ paulũ au
di:Si ꝓpterea putas legẽ datã ab alio nõ
a deo: qꝛ ꝑ illam factꝰ eſt pᷣuaricatoꝛ: audi
Bo.. ipſũ apłm legis laudatoꝛeʒ. Itaq; inqͥt lex
qͥdẽ ſancta:⁊ mãdatũ ſanctũ:adde ⁊ iuſtũ:
adhuc adde ⁊ bonum. Quod ergo bonum
eſt inquit: mihi factũ eſt moꝛs: Abſit.Sed
peccatũ vt apareat peccatũ. Erat em̃ pec/
catũ:ſᷣ latebat pctm̃. Quãdo latebat pec/
catũ? Qñ te aduerſariuʒ nondũ patiebat᷑.
Cepiſti conari:⁊ apparuit qui tenebat.QAñ
ſeqbaris:catenã non ſentiebas:qꝗ̃ſiſti refu/
gium ⁊ aparuit vinculũ: voluiſti fugere et
cępiſti trahi. Quia ̊ cepiſti trahi: ſubue/
niat tibi qui non eſt ligatus.Quis non eſt
Job.s.ligatus:niſi qͥ dixit: Si inueniſtis i me pec
catum dicite? Quis non eſt ligatus: niſi
Job.i4. qui dixit: Ecce venit pꝛinceps mundi:⁊ in
me nihil inueniet: Quare nihil inueniet⸗

De verbis Alpoſtoli

puaricatiõis gra data eſt:ſuaricatiõis gra

Quia moꝛs peccato iuſta debetur. QAuare

ergo moꝛeris: Vt ſciant inquit omnes qꝛ
voluntatem patris mei facio. Ipſe ſoluit
qui ligatus non eſt: ipſe a moꝛtuis liberat
PS. S7. qui eſt in moꝛtuis liber. Sed ipſe miſit ⁊ le
Joh.i. gem: Per ſeruum ſuum legem: per ſeipſuʒ
S gratiam. Attende heliſeum in magno al-
fftteoc; myſterio: tanq́; pꝛophetam: agendo
4. Begl/4· pꝛonũciantem:non ſolum loquẽdo.Moꝛ-
tuus erat filius hoſpitę ipſius. Quid ſigni
ficauit moꝛtuus puer niſi adam? Huncia/
tuʒ eſt ſancto pꝛophetę:gerenti in pꝛophe

tia typuʒ domini noſtri ieſu chꝛiſti: miſit ꝑ

Sermo x

ſeruum baculum ſuum: ⁊ ait illi: Tlade:va
de: pone ſupꝛa puerum moꝛtuũ. Perrexit

ille tanquã ſeruus obediens. Sciebat pꝛo⸗/

pheta qͥd fecerat. Poſuit baculum ſupꝛa
moꝛtuum: non ſurrexit. Si enim data eſſet
lex quę poſſit viuiſicare: omnio ex lege eſ/
ſet iuſticia. Mõ ergo potuit lex viuificare.
Venit ipſe grandis ad paruuluʒ: ſaluatoꝛ
ad ſaluandum: viuus ad moꝛtuum venit
ipſe. Et quid fecit? Juuenilia membꝛa cõ/

traxit tãquã ſeipſum exinaniens:vt foꝛmã

ſerui ſuſciperet. Juuenilia ergo membꝛa

contraxit: paruum ſe paruo coaptauit: vt

efficeret coꝛpus humilitatis noſtrę confoꝛ/
me coꝛpoꝛi gloꝛię ſuę. Itaq; i iſto typo chꝛi
ſto pꝛophetice expꝛęſſo ſuſcitatus eſt moꝛ/
tuus:tanquã iuſtiſicatus eſt impius. Iſta

Phil. 2.

VPbirz.

gratia pꝛędicetur: iſta eſt gratia chꝛiſtiano-⸗

rum per hominem mediatoꝛem: per paſſũ

⁊ reſuſcitatum:qui aſcendit in cęlum: ⁊ ca/

ptiuauit captiuitatem: ⁊ dedit dona homi
nibus. Iſta inquã gratia pꝛędicet᷑:contra
iſtam gratiam ab ingratis nõ diſputetur.
Baculus ꝓpheticus moꝛtuo non ſuffecit:
ipſa moꝛtua natura ſufficeret? Et iſtã qua

conditi ſumus quãqᷓ; hoc nomine appella/

tam minime legerimus: tamẽ quia gratis
data eſt:gratiam fateamur:Sʒ oſtendamꝰ
vobis maioꝛem eſſe iſtam qua chꝛiſtiani ſu
mus:Attendite. Anteq; conditi eſſemꝰ ni/
hil boni merebamur:⁊ ideo gratia q̃ cõditi
ſumus cũ boni nihil mereremur. Si ma/

gna eſt gratia qñ nihil boni merebamur:

quãta gfa eſt qñ tantũ mali merebamure

AQui nõdũ erat:bñ nõ merebat᷑:pctõꝛ ⁊ ma

le merebat᷑: Mondũ erat qͥ factus eſt:non/
dũ erat:ſed nec offenderat. Nondũ erat:⁊
factus eſt:offendit et ſaluus. Qui nondũ
erat:nihil ſperabat:factꝰ lapſus eſt:lapſus
aũt damnationẽ expectabat: ⁊ liberatꝰeſt.
Hhec ẽ gr̃a ꝑ ieſũ chꝛiſtũ dñm nr̃‚ m. Ipſe fe/

cit nos:⁊ añqᷓ; eſſemꝰ om̃ino ipſe fecit nos:
⁊ factos ⁊ lapſos ipſe iuſtos fecit nos:⁊ nõ
ipᷣi noſ. Si q̃ igit᷑ ĩi xpᷣo noua creatura:lapſꝰ
ẽ vetꝰ: facta eſt noua. Vna erat maſſa ꝑdi/
tionis ex adã:cui nõ niſi ſupliciũ debebat᷑:

facta ſunt vaſa inde ĩ honoꝛẽ ex eadẽ maſ/

NPs.95.

ſa. Habet em̃ poteſtatẽ figulus luti:ex eadẽ?
maſſa. Qua maſſa? Certe iam ꝑierat: certe

iam illi maſſę iuſta damnatio debebatur.
SHGꝛatulare: quia euaſiſti: moꝛtem quippe

debitã euaſilti: ⁊ vitã non debitã reperiſti.

Bancti

Ro. 9. habet poteſtatẽ ſigulus luti ex eadẽ maſ⸗

ſa facere aliud vas in honoꝛem:aliud in cõ
tumeliã. Sed dicis: Ae quare fecit in ho/
nozem: 1 alium in contumeliam? Quid re/-
ſponſurus ſum? Auditurus es Auguſtinũ

Abi.v. qui non audiſti apoſtolũ dicentem: ho /

mo tu qs es qui reſpõdeas deo? Duo par/
uuuli nati ſunt: Si debitum quęras:ambo
trenẽt maſſam perditionis. Sed cur mater
alium poꝛtat ad gratiam:alium mater doꝛ
miens ſuffocat? Dicturus es mihi: Quid
ille meruit qui poꝛtabat᷑ ad gratiã? Quid
iilile meruit quẽ mater doꝛmiendo ſuffocat:
Am bo nihil boni meruerunt: Sed habet
ſigulus luti poteſtateʒ ex eadem maſſa fa/
cere aliud vas in honoꝛẽ: aliud in cõtume-/
J liam. Diſputare vis mecũ: Immo mirare
Ro. n. mecum ⁊ exclama mecum: O altitudo di⸗/
uitiarum. Ambo in pauoꝛe concoꝛdemus:
ne in erroꝛe pereamus.O altitudo diuitia-
rum ſapientię ⁊ ſcientię dei:qᷓ; incompᷣhen

ſibilia ſũt iudicia eius:⁊ inueſtigabiles vię
eius.Scrutare inſcrutabilia:fac impoſſibi

lia:coꝛrumpe incoꝛruptibilia:vide inuiſibi
lia. Inſcrutabilia ſũt iudicia eius: audiſti:
ſufficiat tibi:⁊ inueſtigabiles vię eiꝰ.Quiſ

em̃ cognouit ſenſum domini: aut quis cõ⸗/

ſiliarius eius fuit? Aut quis pꝛioꝛ dedit il-

li: ⁊ retribuet᷑ ei:Si dominꝰ retribuere vel⸗
let:nihil niſi penam debitam retribuiſſet.

s. 55. Mihil dederunt vt eis retribueretur: ꝓ ni-
Hhilo ſaluos faciet illos. Quis pꝛioꝛ dedit il
li:quaſi ſuoꝛum gratia meritoꝝ:quis pꝛioꝛ
dedit illi: quis pꝛęuenit gratiam quę gra-
tis datur? Si aliquid meritoꝛũ anteuenit
gratiam:iam non gratis datur: ſed ex de/
bito redditur:ſi autẽ gratis nõ datur:gra/
tia quare vocatur? Quis ergo pꝛioꝛ dedit
illi: ⁊ retribuet᷑ ei? Quoniã ex ipſo ⁊ ꝑ ipſũ
⁊ in ipſo ſunt omnia. Quę vtiq; niſi omia
brona quę ab illo accepimus et accipimus
Jaecobi. . Vt boni ſimus?: Omne em̃ datum optimũ

2⁊ omne datum perfectũ: deſurſum eſt de/⸗
ſcendens a patre luminũ: apud quẽ nõ eſt
imutatio. Nã tu in peiꝰ mutatꝰ es. Apud
quem non eſt immutatio. Ipſe ſubuenit
abud quẽ non eſt nec momenti obumbꝛa/
tio:nã tu in tenebꝛis noctis tuę iaces. Ab
illo ergo omia. Hemo illi pꝛioꝛ aliquid de/
Epbᷣ.2. dit:nemo exigat debitum: Gratia ſalui fa-
cti eſtis per fidem: ⁊ hoc non ex vobis: ſed
dei donum eſt. Sed mouet me inquis ꝙæ&

Auguſtini
ille perit:ille baptiʒatur mouet me:mouet
tanq; hominẽ. Si verum vis audire: ⁊ me
mouet quia homo ſum. Sʒ ſi ⁊ tu homo
ego homo:ambo audiamus dicentem: O
homo: vtiq; ſi ideo mouemur quia homi/
nes ſumus: ipſam naturam humanam in⸗
firmã ac debilem apoſtolus alloquitur di /
cens: O homo tu quis es qui reſpondeas Bo.⸗
deo? Nunqd dicit figmentũ ei qͥ ſe finrit:
cur me ſic feciſti? Si poſſet loqui pecus et
dicere deo: quare iſtum hominem feciſti:t
me pecudem:non iuſte ſuccenſeres ⁊ dice⸗
res: O pecus tu quis es qui reſpondeas
deo? Et tu homo es:ſed a deo pecus es: et
vtinã ſis pecꝰ eiꝰ:⁊ ouis paſcuę eiꝰ. Agno/ð. ⸗..
ſce beneficia paſtoꝛis:⁊ non ſequeris lubũ
erroꝛis. Lupi eramus: Fuimus⁊ nos natu Epö/a.
ra filij irę ſicut⁊ ceteri:ſed moꝛtua eſt ouis:
⁊ fecit nos oues. Ecce agnus dei:ecce qui Job.i.
tollit peccatum: nõ huius aut illiꝰ:ſed miua
di. NHihil ergo fratres mei ex eo qðo aliquid
ſumus:ſi tamen in eius fide aliquid ſumꝰ:
quantumcũq; nihil nobis arrogemus: ne
⁊ quod accepimus perdamus:ſed in eo qð
accepimus:illi gloꝛiam demus: ipſum ho/
noꝛemꝰ:ſemina ſua ipſe compluat. Quid
haberet terra noſtra: niſi ipſe ſeminaſſet:
Sed dat ⁊ pluuiam:nõ deſerit quod ſemi/
nauit.Dominꝰ dabit ſuauitatem: et terra NPs.S4.
noſtra dabit fructꝰ ſuos. Cõuerſi ad dñm.

¶ De verbis pſalmi centeſimideci
mioctaui: Gꝛeſſꝰ meos dirige pᷣm Nᷣ. ui
verbum tuum: Et ꝙ lerx ſpiritalis
⁊ nõ carnalis ſit:Dę pugna quoq;
inter carnẽ ⁊ ſpiritũ: Sermo xi
Ine dubio fratres grauem quan A
dam ſarcinam: ⁊ grande iugum
linniquitatis vitare cupiebat: qui
des dicebat: Gꝛeſſus meos dirige ſᷣm ver/ Abi.s.
bum tuum: ⁊ non dominetur mihi omnis
iniquitas. Videamus ergo quãdo homi/
ni dominetur iniquitas: vt intelligamus
quid oꝛantem audierimus: et quid reſpõ/
dendo etiam ipſi nos oꝛauerimus. Om̃es
enim ad ſanctum pſalmum quantũcũq; ar
bitroꝛ deuoto ⁊ veraci coꝛde reſpondimus
oꝛantes et dicentes domino deo noſtro:
Gꝛeſſus meos dirige ſcõm verbum tuum:
et non dominetur mihi omnis iniquitas.
Ab hui peſſimę dñę dominatu pᷣcioſo ſan

pere

D
ſgenoeecn
Non adirun
antegentun
6o inanien
oponzloe
64 daloſise
80c, Pnnlect.
alehonul
uneumofi
henüneſ
öVenundn
gebi Peccniin
Puns uoenmus
neoz oinge.
eturmnihio
Canatrecen
ſehocidte
leinicutet
fepelnaveln
lunendnie
nigecsipee
celnyevi
hunwune
c(cli et yerd
Woſanſuop
tuunchren
tuma nec
Kasyebi
ofinsinign
inen.
perbisfeit
nn laeßſhn
honßtor
ncamnals
bunluſt
Prnnt
odyultan
Mtent noln
Waſrobo
oncuotve
ſohann
igs ſii⸗
Mon go
non lis ſor

mnarnett
ineucte⸗
nsdaigl
lſi

di menure

umgilne.n

ndemns gind
ecnpin ul
nilpeeſainte
dtln
nuinmumk,
5, ſiaeinin

pianteinige,
Neos drf
tglaſem
un,

guine redempti ſumus. Et quid pꝛoderat
legem accepiſſe iubentem ac minantem et
non adiuuantem: vt ſub illa eſſemus rei
ante gratiam dei? Fruſtra lex minat᷑:quã/
do iniquitas dominatur. Lex em̃ non eſt
coꝛpoꝛalis:non eſt carnalis. Sed quoniaʒ
Jobh4. deus ſpũs ẽ qui legẽ dedit: ꝓculdubio lex
Bo . ſpiritalis eſt. Sʒ quid ait apłs? Scimꝰ em̃
qꝛ lex ſpiritalis eſt:ego aũt carnalis ſũ ve/
nundatus ſub peccato. MHoli ergo mirario
venũdate ſub peccato:ſi tibi dominat᷑ cui
es venundatus. Audi apoſtolũ iohannẽ:
1. Joh.3. Peccatũ iniquitas eſt. Et contra talẽ ergo
Ps.rIS. inuocamus dominũ cui dicimꝰ: Greſſus
meos dirige ᷣm verbũ tuum:⁊ non domi/
netur mihi om̃is iniquitas. Tenundatus
dlamat: redemptoꝛ exaudiat. Ipſe homo
ſe vendidit ꝑ liberũ arbitriũ:ſed dominan
te iniqtate ⁊ accepit pᷣciũ exiguũ: de arbo/
re vetita voluntatẽ: Ipſe & clamat: Itine/
ra mea dirige ꝗᷓ ego diſtoꝛſi: Gꝛeſſus meos
Dirige qͥs ipſe meo arbitrio depꝛauaui. Di
rige ᷣm verbũ tuũ. Quid eſt dirige ᷣm ver
bum tuum: Vt recti ſint greſſus mei:quia
rectũ eſt verbum tuum. Ego inquit diſtoꝛ
tus ſum ſub põdere iniquitatis:ſed verbũ
tuum eſt regula veritatis. Me ergo diſtoꝛ⸗
tum a me:coꝛrige tanquã ad regulam: hoc
eſt ad verbũ rectum. Ergo greſſus meos
dvirige ſᷣm verbũ tuum: ⁊ non dñetur mihi
omis iniquitas. Uendidi me: redime me.
Vendidi me arbitrio meo:redime me ſan/
guine tuo. In vẽditoꝛe erubeſcat ſupbia:
Jacobi⸗ꝗ. in redemptoꝛe gloꝛiet᷑ gra. HLeus autẽ ſu/
perbis reſiſtit: humilibus aũt dat gratiã.
Ro.. Lex em̃ ſpiritalis eſt: ego aũt carnalis ſuʒ
venũdatꝰſub pctö. Qð em̃ operoꝛ ignoꝛo:
non em̃ qo volo ago. Mon qo volo ago:
cum carnalis dicit: non legẽ ſed ſe accuſat:
B nam lex ſpiritalis non habet culpa.Carna
lis venundatus incurrit in culpã:non agit
quod vult:cum vult non poteſt: qꝛ quãdo
poterat noluit. Per malũ velle perdidit
bonum poſſe: ⁊ captiuus iam loquit᷑ ⁊ di/
cit captiuꝰ: Mõ quodvolo ago:non em̃ qð
volo facio bonuʒz: qð odi malũ hoc ago:
non quod volo. Et cõtra homo. Vis pꝛoꝛ/
ſus.HNon quod volo ago. Omnino qð vis
agis. Hõ qð volo ago. Crede mihi frater:
non quod volo ago.O ſi velles ageres:qꝛ
non vis non agis bonũ: nõ qð volo ago.
Crede mihi:noui quid in me agat᷑:non qð

volo ago. Contradictoꝛ gratie:nõ es arbi /
ter conſcientig. Ego me noui non qð volo

agere:⁊ tu dicis quod vis agis: Hemo ſcit i. Con.2.

quid agat᷑ in homine: niſi ſpiritus hois qꝗᷓ
in ipſo eſt. Et tu homo es:ſi nõ vis credere
mihi:intẽde tibi. Ita ne tu ita viuis in hoc
coꝛruptibili coꝛpoꝛe qð aggrauat animaʒ: Sap.⸗
vt caro non concupiſcat ad ſpiritũ tuum: SGał. 5.
et ſpiritus aduerſus carnem tuam? Iſta
rixa non eſt in te? Mulla eſt concupiſcen⸗
tia carnis: quę reſiſtat legi mentis? Si ni/
hil in te alteri reſiſtit: vide totum vbi ſit.
Si ſpiritus tuus a carne contra ↄcupiſcen/
te non diſſentit: vide ne foꝛte carni mens
tua tota conſentiat:vide ne foꝛte ideo non
ſit bellum: quia pax peruerſa eſt. SFoꝛte in
totũ carni cõſentis:⁊ nulla rixa eſt. Quam
ſpem habes qð poſſis aliquando vincere:
qui nondum cepiſti pugnare? Si autẽ con
delectaris legi dei ſcõm interioꝛem homi/
nem:vides autẽ aliam legem in membꝛis
tuis repugnantem legi mentis tuę: ſi hac

condelectaris:hac ligaris: liber in mente:

ſeruus in carne:ſi iam ita eſt: cõpatere po⸗
tius homini dicenti:Hon quod volo ago.
Tu em̃ non vis vt concupiſcentia illa quę
reſiſtit menti tuę:omnino nõ ſit in te? ρα ⸗
li voti homo es: ſi tali aduerſario non vis
carere. Ego fateoꝛ tibi: quicquid in me re
bellat aduerſus mentem meam et litigat
mecum delectatione contraria: quicquid
tale in me eſt oĩno interficere volo. Et ſi ei

foꝛte adiuuante domino nõ conſentio: no/
lo habere cũ quo litigem. Multo eſt mihi

optabilius inimicum nõ habere q; vince/
re. Meq; em̃ illud ipſum qð caro concupi/x
ſcit aduerſus ſpiritũ: non eſt mecum: Aut
vero ex contraria natura compactus ſum?

Et illud meũ eſt: ⁊ ꝙ ei non conſentio me/

um eſt. Pars aliquantũ libera reſiſtit reli⸗

quijs ſeruitutis:totum ſanum ſit volo: qꝛ

totus ſũ.Ergo nolo vt a me caro mea tãäqd

extranea in ęternum ſeparet᷑: ſed vt mecũ

tota ſanetur. Si hoc totum nõ vis: neſcio

quid de carne ſẽtias:arbitroꝛ te putare qð
neſcio vnde ſit: quaſi de gente contraria.

Falſum eſt: hereticum eſt: blaſphemũ eſt:
mentis ⁊ carnis vnus eſt artifex: ipſe quã/

do homiuẽ creauit vtrũq; fecit: vtrũq; cõ⸗

iunxit:carnez animę ſubdidit: animã ſibi.

Si ſemꝑ illa ſtaret ſub dño ſuo: ſemꝑ ⁊ iſta

obediret dñę ſuę. Holi & mirari:ſi ea ꝗ de⸗

r..

₰

Bancti

ritus autẽ aduerſus carnẽ. hhęc em̃ ſibi in/
quit inuicẽ aduerſant᷑:vt nõ ea quę vultis

RBo. 7. faciatis: Inde ⁊ iſte:MHõ qð volo ago.Cõ⸗

cupiſcit em̃ aduerſus ſpm̃:⁊ nolo vt ↄcupi/
ſcat:ꝓ magno habeo ſi nõ ↄſentiã:opto tũ
vt careã. Ergo nõ qð volo ago. Volo em̃

vt nõ ↄcupiſcat caro aduüſus ſpm̃:⁊ nõ poſ/

ſum:hoc ẽ qð dixi:Mõ qð volo ago.Quid
mihi calumniaris hic? Ingrate medico qd
calumniaris infirmo? Sine me vt medicuʒ

s. uS. rogẽ: Redime me a calumnijs hoĩm: ⁊ cu/

*

ſtodiã legem tuã. Cuſtodiã per redemptio

nẽ tuã:non ꝑ poteſtatẽ meã. Ideo mihi ſa

nitatẽ quã nõdum habeo nõ arrogo: quia
medicũ rogo.Tu aũt naturę defenſoꝛ: qð
vtinã nõ eſſes:nõ quaſi ſanę defenſionem
falſam adhiberes:ſᷣ pꝛo nõdum ſana medi

cũ rogares. Hũc vero tu nature defẽſoꝛ vł

potius oppugnatoꝛ:dũ quaſi de natura ſa/
na laudas creatoꝛẽ:excludis a lãguida ſal-
uatoꝛẽ.Qui creauit ſanat: ruentẽ ꝑ ſeipſã:
leuat per ſeipſum. Ipſa fides eſt:ipſa veri/
tas:hoc eſt chꝛiſtianę fidei fundamentum:
vnus ⁊ vnus. Vnus homo per quẽ ruina:
alius hõ per quẽ ſtructura. Per illũ ruina:

per hunc ſtructura.Cecidit qui nõ manſit:

erigit qͥ nõ cecidit. Ruit ille qꝛ dimiſit ma⸗/
nentẽ:manens ille deſcendit ad iacentem.
Si ̊ concupiſcit caro aduerſus ſpm̃:vt in
hoc ipſo nõ qð vis agas:qꝛ vis vt nõ ↄcu/
piſcat:⁊ nõ potes:tene ſaltẽ in gr̃a dñi vo/
luntatẽ:⁊ in eius adiutoꝛio perſeuera:Dic
ei qð cãtaſti:Greſſus meos dirige ſᷣm ver/
bũ tuũ:⁊ nõ dominet᷑ mei om̃is iniquitas.

D Quid eſt: ne dñetur mihi om̃is iniquitas:
Ro. 6. Audi apłm:Mon regnet peccatum in vr̃o

moꝛtali coꝛpoꝛe.Quid eſt regnet: Obediẽ
do deſiderijs eiꝰ. Mõ dixit:noli habere de/
ſideria mala. Quõ em̃ in hac carne moꝛta/

SGał.ðs.li:vbi caro ↄcupiſcit aduerſus ſpm̃:⁊ ſpũs

aduerſus carnẽ:nõ habeo deſideria mala:

Bo. s. Illud ergo fac: Mon regnet peccatũ in ve-⸗

ſtro moꝛtali coꝛpoꝛe ad obediendũ deſide
rijs.Et ſi ſunt deſideria:nõ eis obediat᷑:ne
iniquitas dominet᷑. Nec exhibeatis mem/
bꝛa veſtra:arma iniquitatis peccato. NHon
fiant mẽbꝛa tua arma iniquitatis:⁊ nõ do/

minat᷑ tibi om̃is iniquitas. Sed etiam hoc

vt nõ ſiant mẽbꝛa arma iniqtatis: nunqͥd
tu tibi viribus tuis ſᷣſtas:? Hoc ipſum in/

ſeruit ſuperioꝛẽ: pęnas patitur ꝑ inferioꝛẽ.
Gał.S. Caro em̃ concupiicit aduerſus ſpiritũ: ſpi⸗

quã:hoc ipſum ꝙ non ſint membꝛa tua ar/
ma iniquitatis. Eſt quidẽ iniquitas ĩ mẽ/
bꝛis tuis in deſiderijs illicitis: ſed non re/
gnat. Quomodo reget:qͥ arma nõ habet⸗
Pars tua:caro tua:ↄcupiſcẽtia carnis tuę
languoꝛ rebellat aduerſus te: languoꝛ iſte
tyrannus eſt. Si vis te tyranni eſſe victo⸗
rem:chꝛiſtũ inuoca imperatoꝛẽ. Nam ſcio
quid mihi eris dicturus:vel quid apud te/
ipſum modo dicas. Quiſquis talis hic es
et audis me: ſcio quid tibi intus loquatur
iniqtas. Adhuc em̃ ſub iugo es iniquita/
tis:quando nõ agnoſcis pꝛeciũ redempto⸗/
ris.Scio quid tibi dicas: Ecce concupiſcit
caro mea aduerſus ſpiritũ meũ: cõcupiſcit
adulteriũ:ſed nõ conſentio: nõ annuo:nõ
decerno:nõ ſolum nõ ago:ſed nec agerecõ
ſentio: Hõ ſolum foꝛis per carnem nõ per-
petro:ſed nec ipſa mente ſequoꝛ rebellan-
tem:Cõſentio repugnanti: cedo luctanti⸗
Mõ facio. Ecce nõ dominat᷑ mihi om̃is ini
quitas. Ita eſt:verũ eſt:Gratias age ſi ita
eſt ei qͥ tibi donauit vt ita ſit. Noli tibi hoc
arrogare:ne perdas quod accepiſti:⁊ inci-
pias fruſtra rogare. Mon times:Deꝰ ſuꝑ/Jsacobi 4⸗
bis reſiſtit:humilibus autẽ dat gratiã? Er
go tu tibi pꝛęſtas:vt non dominet᷑ tibi om
nis iniquitas? Si vera eſt iſta tua pꝛeſum/
ptio:vana ẽ noſtra oꝛatio:vbi dicimꝰ deo:
Nõ dominet᷑ mihi om̃is iniquitas. Canta
ſti verba iſta hodie:an nõ?hic eras quan/
do om̃es dicebamꝰ:Greſſus meos dirige Ps. us.
ſᷣm verbum tuũ: ⁊ nõ dominet᷑ mihi om̃is
iniquitas:lhic eras:cantaſti verba iſta:pu
to te non negaturũ.Ergo cantaſti in popu
lo dei:et rogaſti deũ dicẽs: Greſſus meos
dirige ſm verbum tuũ:⁊ non dominet᷑ mi⸗
hi om̃is iniquitas. Si tibi hoc pꝛeſtabas:
quare mecũ rogabas? Teneo pꝛecantem:
conuinco laboꝛantẽ:Simul ergo audiam2
dicentem: Uenite ad me omnes qui labo/
ratis. Audiamus et veniamus. Quid eſt E
veniamus? Credendo pꝛoſiciamꝰ:gratias
agendo accipiamus:perſeuerãdo ꝑuenia/
mus:veniamꝰ ad eũ qui dicit: Venite ad Mattb.n.
me om̃es qͥ laboꝛatis.Et tu laboꝛas:⁊ ego
laboꝛo:illũ audiamus:ad illũ veniamus:
intra nos quare litigamus? Ambo audia/
mus:qꝛ: ambo laboꝛamꝰ: Quare intra noſ
litigamus? An vt medicũ vocantẽ nõ au/
diamus? O infclix inſirmitas:Ad ſe vocat
medicus:⁊ litibus occupatur ęgrotus. Vi⸗

Heve
Leqriͤdiu
uilabouts
auis pecen⸗
glirni⸗
honnoro
Ehoita
Sus Amgrneni
guhnn tb wot
poardiate
linustedſe
dehwabia
linnsque ⸗
QAuitalſanmi
Anolapuli
ablencnis e
6ciülkiaii⸗
unsomune
ſchnnetdian
Pincpocpu⸗
Olonotnel
fatgvefea
eln Genenplune
genoinſimi
Utuicrentus
Pun hecdt
eihſmnir
thounisc
corgurſuf
intnti
deo. Mon
Cinarutain
lebemenp
Cpienorinſi
ſalsettho⸗
hono. Ee
ſteyetgnort
Aligbouns
gngiedli
Uöugi
cchegit
ninſe ,
natfien
Gllt Ynit
Ammnn
Aſtuegen
lherhoei .
oeppn

ſehen

De verbis Alpoſtoli Bermo xXII

irnenbe .
mniutcf⸗ de quid dicat vocãdo: Venite ad me oms veniſti? Ecce inquis veni ad illum arbitrio
nsſän qui laboꝛatis. VUbi laboꝛatis:niſi ſub ſar- meo: volũtate mea. Quia veni reſicit me:
mnite cini s peccatoꝝ:niſi ſub iugo malę dñũę ini · qꝛ veni:iugũ ſuum imponit mihi ſuaue:qꝛ
Nlinene quitatis? Venite ergo ad me om̃es qui la dat amoꝛẽ:ſarcinã ſuaʒ leuẽ imponit mihi
fisr lnne boꝛatis: ⁊ onerati eſtis:⁊ ego vos reſiciazʒ. amanti ⁊ diligenti.hęc om̃ia fecit in me:vᷣ
eihemicſenn Ego qui feci reſñciã: ego inquit vos reſici qꝛveni ad eũ.Ergo hoc ſapis qꝛ veniſti:tu
Henmi ng Joß. 15. am: qꝛ ſine me nihil poteſtis facere. Quo/ tibi hoc pꝛeſtitiſti? Quid em̃ habes qð nõ 1. Cor. 4.

Benälguintn MWatth.ri. modo vos reſiciã: Tollite iugum meũ ſuꝑę accepiſti? Quomodo veniſti? Credẽdo ve

Aulaustui vos: T diſcite a me. Quid diſcimꝰ a te: mſoo niſti: ſed nõdum perueniſti. Adhuc in via
iüne Joh.. Uimus te dñe in pꝛincipio verbũ: verbum ſumus: venimus: ſed nõdum peruenimꝰ.
ughtsig, deũ:verbũ apud deũ: om̃ia ꝑ te facta no/ Seruite dño in timoꝛe: ⁊ exultate ei cũ tre/ Ps. 2.
uehrürtnn uimus quę vidimus et quę non vidimus. moꝛe: ne qñ iraſcat᷑ dñs:⁊ pereatis de via
Kerlt Auid diſcimus a te:? Hon em̃ alium mun iuſta. Time:ne cũ tibi arrogas qꝛ inuenta
riüneitni um diſcipuli tui tanq; diſcipuli artiſicis ? eſt a te via iuſta: ipſa arrogãtia pereas de
RWRKMZ fabꝛicatoꝛis cõdituri ſumus:vnũ mundũ via iuſta. Ego inqᷣs veni: arbitrio meo ve/
glelng cõdidiſti: clũ? terr feciſti: vtrüq; ſuis cce ni:voluntate mea veni. Quid turgeſcis:
eanmnit aturis oꝛnamẽtiſq; illuſtraſti. Quid a te di quid tumeſcis? Vis noſſe qꝛ ⁊ hoc pꝛeſtitũ
R ſcimus?: Diſcitis a me inquit: cum eſſem in eſt tibi? Ipſi uʒ audi inuocantẽ: NHemove/ ZJob.s.
KR pꝛincipio apud deũ creaui vos:? hoc nolo nit ad me:niſi pater qͥ me miſit traxerit ei6.
— diſcatis a me:ſed factus ſum qð feci ne pe Conuerſi ad fſfdDiim.
abmunſt iiitet quę feci. Unde ſum factus quod fecis ¶ De verbis A oſtoli: Si em̃ da SGal. 3.
aie NVbil. 2. Semetipſum exinaniuit: foꝛmã ſerui acci la eſſet lex ꝗ poſſit viuificare:oino
Wamti piens:in ſimilitudinẽ hominũ factus:⁊ ha er lege eſſer iuſticia: G XII
iAa bitu inuentus vt homo:humiliauit ſemet Erbi dei altitudo exercet ſtudium: A
kumedih ipſum. Hoc diſcite a me.HhHumiliauit em̃ ſe ¶ v nõ denegat intellectũ. Si oĩa claauu
ine gllc metipſum inqͥt. Diſcite a me qꝛ mitis ſum ꝰ a eſſent:nihil eſſet vnde reuelarẽt᷑
Anmnite ⁊ humilis coꝛde.HNon em̃ inqᷣt:hocvos do obſcura. Rurſus ſi oiĩa recta eſſent:nõ eſſet
ncäinmmn ceo:quaſi in foꝛma dei aliquãdo fuiſſetis: vñ alimentũ aia ꝑciperet ⁊ haberet vires
Aerfdiccn non rapinã arbitrantes: eſſe vos equales quibꝰ poſſit ad clauſa pulſare. In lectioni/
isniinlun deo. Illi pꝛopꝛiũ erat:illi rapina non erat bus aplicis ſuꝑioꝛibꝰqs charitativr̃e quã/⸗
nocheaugun cui natura inerat. In patriſ ęqualitate:ꝛna tũ dñs adiuuare dignat eſt expoſuim us:
ſeſus s ; tus eſt de patre. Quid tamẽ fecit pꝛopter multũ laboꝛẽ et ſollicitudinẽ paſſi ſumus.
doninknhn te: Semetipſuʒ exinaniuit:foꝛmã ſerui aci Compatiebamur vobis: ⁊ ſolliciti eramꝰ:
miärehin cipiens:in ſimilitudinẽ hominũ factus: et ¶⁊ ꝓ nobis ⁊ ꝓ vob. Quantũ aũt exiſtimo
pantſiug habitu inuentus vt hõ. Ecce ꝓpter te de adiuuit ⁊ nos ⁊vos dñs: ea ꝗᷓ pꝛoꝛſus dif
tstnun factus eſt hõ:⁊ nõ te vis agnoſcere:cuʒ ſis ficillima videbãt᷑:ſic ꝑ nos enodare digna/
EimNNi homo. Ecce pꝛopter te deus factus eſt hõ tus eſt: vt nulla ꝗſtio remaneret ꝗ̊ ↄturbet
rhibogten ſine peccato: ⁊ nõ vis te agnoſcere cũ petõ: mentẽ piã. Im pia em̃ mẽs odit etiã ipſi⸗ um
Ton um vt venias ad illũ q ait: Venite ad me oms intellectũ: ⁊ hõ aliqñ nimiũ mẽte peruerſa
mnenn qui laboꝛatis ⁊ onerati eſtis:⁊ ego vos re /timet intelligere: ne cogat᷑ qð intellexerit
min ficiã. Tollite iugũ meu ſuper vos.Tuliſti facere. De talibꝰait pſalmiſta: Moluer̃t in / Nz. z.
mns Ot 5 iugu: Tuliſti? Sentis te habere ſeſſoꝛẽ: telligere vt bñ agerẽt. Vos aũt chariſſimi
neinmiotn Tuliſti B iugũ: Dicis:tuli.Sentiſ te habe qꝛ bonũ eſt bñ ſentire de vobis: exigit in/
. rinan re ſeſſoꝛẽ? Sẽtis te habere rectoꝛẽ: Sentio tellectũ:exiget deus fructũ. Intellectꝰ em̃ Ns. 10.
4 . Nuirn Nõ. 18. inquis. Illi ergo dic: Gꝛeſſus meos dirige ſicut ſe criptum eſt: bonus om̃ibus facienti/
n. utt FIßm verbũ tuũ. Regit te ſub iugo ſuo:⁊ ſub bus eũ. Hhoc tñ qð reſtat et hodie recitatũ
neim ſarcina ſua. Vt em̃ ſarcina eius ſit tibi le· eſt:qᷓ;uis nõ habeat tantã difficultatẽ quã
1 gn 1 uis: ⁊ iugũ eius ſuaue:ille tibi amoꝛẽ inſo tũ habuerft ſuꝑioꝛa:ꝗᷓ iã vt potuim? adiu/
rauit. Amãti ſuaue eſt:nõ amãti durũ eſt. uãte dño trãſuecti ſumꝰ:deſiderat tñ inten
Qun 5 Amanti ſuaue eſt: dñs dedit ſuauitatem. tionẽ veſtrã: velut em̃ ↄcluſio ſit:ꝓpt᷑ illa
firul, An foꝛte qꝛ vel veniſti:audiens:venitead dicta ſũt. In ſuꝑioꝛibꝰ lectõibꝰlaboꝛaba
n g me: hoc ipſum tibi arrogare intendis: q tur ne foꝛte reus ↄſtitueret᷑ apls oim quo/
u ßMMUNG D

Ro.7. dãmodo peccatoꝝ dicendo: Mõ em̃ qð vo

lo ago. Deinde ne lex videret᷑ aut ſufficere
poſſe hoĩ habẽti liberũ arbitriũ:etiã ſi nul/
lum vltra auxiliũ diuinum poꝛrigeret᷑: aut
certe fruſtra data fuiſſe crederet᷑: dicta eſt
⁊ cauſa quare ſit lex data:quia ⁊ ipᷣa in ad/
iutoꝛiũ data eſt:ſed nõ ſicut gratia. Data
eſt em̃ ſicut iam expoſuimꝰ:⁊ tenere debe/
tis:et vobis vehemẽtius ⁊ diligẽtius nos
cõmendare debemus.Data eſt vt inueni/
