nedqᷣoꝛes alij ſeptẽ ſpũs adducũt᷑:vt ſint no/
uiſſima homiĩs peioꝛa qᷓ; erant pꝛima: Vos
2. Corꝭ.6. veſtrũ mũdatoꝛẽ tenete habitatoꝛẽ. Pꝛęci/
pientes em̃ rogamꝰ*:ne inuacuũ gratiaʒ dei
recipiatis. Sufficit ſᷣteritũ tempꝰ volunta/
tes gentiũ ↄſũmaſſe. Audite ⁊ apłm paulũ:
YBo.S. Humanũ dico ꝓpter infirmitatẽ carnis ve/
ſtrę. Sic em̃ exhibuiſtl mẽbꝛa vr̃a deſeruire
imũdicię ⁊ iniqᷣtati ad iiuſticiã: ſic nũc exhi/
bꝛa debuire iuſticię i ſanctiſicatõeʒ.

¶. Petri.4.

ghoſcimus ire in vanitatẽ ⁊ inſani/
as mendaces: Domelia xXNI
Votienſcũq; fratres chariſſimi ali/

(Afklurioſa vel cruenta vel turpia: quaſi
dagd aliqð bonum opus currere vana ꝑſuaſi/
one ⁊ peſtifero amoꝛe cognoſcitis: vos qͥ iãẽ

deo pꝓpitio iſta nõ ſolũ luxurioſa pᷣ etiã cru⸗

bete mẽbꝛa deuire ci
Be caſtigatione filioꝝ quos co⸗/

gquos ex filijs vr̃is ad ſpectacula vł

„ „
Auguſtini
delia oblectamẽta deſpiciti:caſtigare eos et
abũdantiꝰ ꝓ eis dño ſupplicare debetis: qͥa
illos cognoſcitis ire in vanitatẽ et inſanias pa9
mengdaces:⁊ negligere qͥ vocati ſunt.QAui ſi
foꝛte ĩ ipſo circo aliqua ex cauſa expaueſcãt:
cõtinuo ſe ſignant: ⁊ ſtant illic poꝛtantes in
fronte vñ abſcederent ſi hoc in coꝛde poꝛta/
rent.Ois em̃ qͥ ad aliqð malũ opus currit:ſi
foꝛte pedem impegerit: ſignat os ſuũ:et ne/
ſcit qð includit potius dęmonẽ q; excludit.
Tũc em̃ bene ſe ſignaret ⁊ diabolũ de coꝛde
ſuo repelleret:ſi ſe ab illo oꝑe nefario reuo/
caret. Vnde iterũ atq; iterũ rogo vos frẽs
chariſſimi: vt ꝓ eis totis viribꝰ ſupplicetis:
quatenꝰad iſta damnanda intellectũ acciꝑe
mereant᷑:⁊ affectũ ad fugienda ⁊ miſericoꝛ/
diam ad agnoſcendũ. Opoꝛtunũ erit ꝓpter
aſſiduã cõpunctionẽ pęnitẽtię: pſalmũ qui/
quageſimũ vobis omi die cantare. Loqua-
mur tñ ⁊ ad illos qͥs frequẽter ab ecclię con/
uẽtu ſpectacula voluptuoſa ſbducũt.Rogo
vos tũ frẽs chariſſimivt qͥtienſcũq; eos tale
aliqͥd facẽ videritl ad vicẽ nr̃am ſęueriſſime
caſtiget.Sit ad eos vox nr̃a: memoꝛiavfa:
Coꝛrigite arguẽdo:ↄſolami alloquẽdo:exẽ/
plũ pᷣbete viuẽdo. Aderit eis qᷣ affuit vobᷣ.
MNõ em̃ vobᷣ iſta picula pᷣtergreſſis:fons mi/
ſericoꝛdię dei pᷣciſus ẽ. Qua veniſtl veniẽt:
qua trãſiſtis trãſibũt.Aoleſtũ eſt quidẽ et
nimiũ ꝑpiculoſum et ꝓ certo exitiabile: ꝙa
nobis frequẽter admoniti:non ignoꝛãtes ſᷣ
ſciẽtes peccãt.Aliter em̃ ille ad has vanita/
tes currit qͥ voces chꝛiſti cõtẽnit: aliter ille qᷣ
nõ nouit qð fugiat. Sed nec de talibꝰ deſpe
rari debere: euidẽter oſtẽdit diuinę miſcðię
magnitudo:qꝗ̃̊ non vult moꝛtẽ moꝛiẽtis: ſed Eʒecbis.
vt cõuertat᷑ ⁊ viuat. DNeniq; etiã ĩ beato da/HB
uid hoc manifeſtiſſime impletũ eſſe cogno/
ſcimꝰ:Cuiꝰ peccatũ cũ doloꝛe qͥdẽ dicimꝰ et
tremoꝛe:vᷣ tñ deꝰ noluit taceri qð voluit ſcri
bi. Dicã ́nõ qð volo ᷣ qð cogoꝛ.Dicã non
exhoꝛtãs ad imitationẽ:ſᷣ inſtruẽs ad timo/

tudine captus:rex ⁊ ꝓpha dauid: ex cuiꝰ ſe/
mine ſᷣm carnem dñs venturꝰerat:adultera
uit eã:cuius etiã maritũ in bello occidendũ
mhẽdauit. homicidiũ auxit adulterio:⁊ poſt
factũ h̊ miſſus ẽ ad eũ nathan ꝓpha a dño
qͥ eũ arguèt de tanto cõmiſſo. Quid caueãt
homies diximꝰ:qð vo ſi lapſi fuerint imitẽt᷑
audiamꝰ. AMulti em̃ cadere volũt cũ dauid
⁊ nolũt ſurgere cũ dauid. Non ̊ cadẽdi ex/
emplũ ꝓpoſitũ eſt:ſed ſi cecideris reſurgen⸗

rẽ. Beatus em̃ dauid vxoꝛis alienę pulchꝛi/2. Begl. .

1Armnde
ncnirupt⸗
rencnmn
ſtͤck⸗
gungun
gliceate
cotelih
ucrert
Aumcu.
ueninnd
1dicät ſo
Kan
geste
utr
Duude
Nttuecen
enioſuna
nisytpel
ſel uini,
Dyuie. P⸗
gatane
ptunsde
letdeo.
Lppybeti
niwiecd
gocicdes
mitatel
cupiee
pulchri
(iuntd
cuntb
deche
(Aſum
cecidif
antyrie

ceqoog

gütno
unto
Alena ſo

uac

he Aua
R ſecordan⸗
Peccatüi
boöltes
chusne
toßſer⸗
ens:fte

nde

fusſin
ſpoces
lide
mohe .

ulnaptlc

Upnet
encantedoer

lionsant
atosſi gnn
nigtitt
abolidetnce
etein a
nſogos ſ
hdeſiglets
rtleginee
datmlin⸗
mnicnte
neglnte
nne lu⸗
ar thacheepp

fun aenſine
nonoreſi.
lognicortn
isdefuu
geſiuſiſeft
yenit eni:
Ntich uci⸗
cutublerg
wnigrcief
Aubrsrant
tuelei

deritydeſe

diuinenn

nonens dad

.

tiiibenon
aicſechn
eccinun

i

S
SES—

NHomelia

di. Attende ne cadas. Mõ ſit delectatio mi/

noꝛũ: lapſus maioꝛũ: ſed ſit caſus maioꝛũ:
tremoꝛ minoꝛũ. Ad hoc pꝛopoſituʒ eſt:ad h
ſcriptũ eſt:ad h̊ in eccleſia ſepe cantatũ.Au/

diant qui nõ ceciderũt ne cadant: Audiant

qui ceciderũt vt ſurgãt. Lanti viri peccatũ

nõ tacet᷑: ſdicat᷑ ĩ eccleſia. Audiũt me male

audiẽtes:et quęrũt ſibi patrocinia peccãdi.
Attendũt vnde defendãt qð cõmittere pa/

rauerũt:nõ vnde caueant qð nõ cõmiſerũt:

⁊ dicũt ſibi: Si autẽ dauid adulteriũ cõmi/
ſit:cur non ⁊ ego? Inde aĩa iniquioꝛ:quę cũ
ꝓpterea fecerit qꝛ dauid fecit: ideo peius q;
dauid fecit.Dicã hocipᷣm planiꝰ ſi potuero.
Dauid nullũ ſibi ita ad exemplũ ꝓpoſuerat
vt tu:ceciderat lapſu cupiditatis:nõ patro/
cinio ſanctitatis. Tu tibi tanqᷓ; ſanctũ ꝓpo
nis vt pecces:nõ imitaris eius ſanctitatem
ſed ruinã. Hoc amas in dauid: qðõ in ſe odit
dauid. Pꝛęparas te ad peccandũ: diſponis
peccare.Libꝛũ dei vt pecces inſpicis: Scri/
pturas dei ad hoc audis vt facias qð diſpli
cet deo. oc non fecit dauid: coꝛreptus eſt

C ꝑ ꝓphetã: nõ lapſus eſt in ꝓpheta. Sʒ bo/
ni viri eccleſię filij: ⁊ in chꝛiſti amoꝛe perfecti

audiẽtes tam ſancti viri ruinã:metuũt infir
mitatẽ ſuã: et quę cõdemnat deus deuitare
cupiẽtes:abſtinẽt oculos:nõ eos deſigunt ĩ
pulchꝛitudine carnis alienę:nec ſeipſos fa/
ciunt de ꝑuerſa ſimplicitate ſecuros. Hõ di/

cunt bono animo attendi: benigne attẽdi:

de charitate diu aſpexi. Pꝛoponũt em̃ ſibi

caſum dauid:⁊ ad hoc illum magnũ vident

cecidiſſe vt parui non cadant: Immo time⸗/
ant videre vnde poſſint cadere. Repꝛimũt
ergo oculos a petulãtia: nõ ſe facile adiun/
gũt:nõ ſe miſcent mulieribus alienis:nõ le
uant oculos facile ad aliena domicilia: ad

aliena ſolaria. De longe em̃ vidit dauid illã
in qua captus eſt. Mulier longe: libido ꝓ/

pe.Attẽdenda ẽ ergo hęc infirmitas carniſ:

Ro. s. recoꝛdanda ſuntverba apli:Hõ inqͥᷣt regnet
peccatũ in veſtro moꝛtali coꝛpoꝛe.Mõ dixit

nõ ſit:ſed nõ regnet. Ineſt peccatũ cũ dele/
ctaris:regnat ſi ↄſenſeris. Carnalis delecta
tio pᷣſertim vſq; ad illicita et aliena ꝓgredi/

ens: frenãda eſt nõ relaxanda: imperio do/

mãda:nõ imperio collocãda.Attendis ſecu
rus:ſi nõ habes vnde mouearis.Sed tu re/

ſpõdes:foꝛtiter teneo. Nũquid tu foꝛtioꝛ da

uid: Dixi enim ꝙ nec dauid foꝛtioꝛ: nec ſalo-
mone potes eſſe ſapiẽtioꝛ.Si em̃ illos tam

XXI

ſanctos viros incauta familiaritas mulierũ
⁊ pernicioſa blandimẽta vicerũt: quid de ſe
cogitãt illi qui cũ extraneis mulieribꝰ nõ ſo⸗
lũ cõuerſari:ſᷣ etiã ĩvna domo manere:⁊ cõ⸗
uiuio earũ aut frequẽter aut ſemꝑ intereſſe
nec metuũt:nec erubeſcũt:De talibꝰ⁊ põt ⁊
debet dici illud qð de vidua delitioſa dixit

apłus: Quia viuens moꝛtua eſt. Admonet i. Timoth.ꝑ5.
etiã tale exemplũ:nõ ſe quẽqᷓ; debere extol/

lere in ꝓſperis rebus. Multi em̃ res aduer/
ſas timent:res ꝓſperas nõ timent. Pericu/
loſioꝛ eſt res ꝓſpera aĩo:qᷓ; aduerſa coꝛpoꝛi.
Pꝛius coꝛrũpunt ꝓſpera: vt inueniant qð
frangant aduerſa. Fratres mei aduerſus fe/
licitates acriꝰvigilandũ ẽ. Pꝛopterea vide/

te quẽadmodũ eloquiũ dei in nr̃a fclicitate
tollat nobis ſecuritatẽ.Seruite inqͥt dño in z. 2.

timoꝛe: ⁊ exultate ei cuʒ tremoꝛe.Exultatio

vt gratias agamꝰ:tremoꝛ ne cadamꝰ.Adul-

teriũ em̃ ſimul ⁊ homicidiũ non fecit dauid
cũ ꝑſecutoꝛẽ ſaulem pateret᷑. Quãdo dauid

ſanctus ſaulẽ inimicũ patiebat᷑: quãdo illiꝰ

ꝑſecutionibꝰ agitabat᷑: quãdo ꝑ diuerſa fu/
giebat ne in manus eius incideret:nõ cupi/
uit alienã: nõ adulterata vxoꝛe occidit virũ:
Erat in infirmitate tribulatiõis ſuę tanto ĩ
dñi miſcðia intẽtioꝛ:quãto miſerioꝛvideba/
tur. At vbi fact eſt ſecurꝰ deuictis hoſtibꝰ:
pᷣſſuris caruit: timoꝛ excreuit. Valeat & hoc

exemplũ ad id:vt timeamꝰfęlicitatẽ. Zribu Nõ.iia.

lationẽ inqͥt ⁊ doloꝛẽ inueni: nomẽ dñi in⸗
uocaui.Audiãt hęc qͥ h malũ nõ cõmiſerũt
vt vigilẽt cuſtodire integritatẽ ſuã. Et cum

attendũt magnũ cecidiſſe:parui timeãt.Si E

vo aliqs iã lapſus hęc audit:⁊ nimio ſceler
põdere pſſſus deſꝑare iã cępit: attendat qͥdẽ
vulneris magnitudinẽ: vᷣ nõ deſpet medici

poteſtatẽ. Pctm̃ cũ deſpatione certa moꝛs.

Nemo ð dicat:Ego ſi iã aliqͥd mali feci: iaʒ
dãnandꝰſũ:deꝰmalis talibꝰ nõ ignoſcit:cur
nõ addo peccata peccatl? Fruar ſęculo ĩ vo/
luptate laſciua:in cupiditate nefaria:iã per
dita ſpe repatiõis:vel hoc habeã qð video:
ſi nõ poſſũ hr̃e qð credo. Deus em̃ nr̃ ſic cau
tos fecit qͥ non ceciderũt: ſic deſpatos eẽ nõ
vult qͥ ceciderũt.Quiſqͥs peccaſti ⁊ dubitaſ
agere penitẽtiã ꝓ pctõ tuo deſꝑando ſalu/
tẽ tuã:audi dauid agentẽ.Ad te nathan ꝓ⸗

pheta nõ eſt miſſus:ipᷣe dauid ad te miſſus

eſt. Audi eũ clamantẽ:⁊ ſimul clama. Audi
gemẽtẽ ⁊ cõgemiſce.Audi flẽtẽ:⁊ collachꝛy/
mare. Audi coꝛrectũ:⁊ colletare.Si tibi nõ
c 4

BSancti

potuſrinrerda ePercarg:ſpes veniens in;

SGitercludat᷑. Miiſſꝰ ẽ em̃ ad dauid regẽ nathã

ꝓꝑheta. IYille aũt nõ ↄſiderauit regni ſui ſõ⸗/
limitatẽ:ſᷣ hũilis⁊ mitis nõ reſpuit verba p/
cipiẽtl. Mõ dixit ad ꝓphetã:Tu cũ ſis pau/
per ⁊ hũilis: quõ auſus es mihi loqui regi?:
Rex ſublimis ꝓphetã audiuit: plebęiꝰ hu⸗

milis chꝛiſtũ audiat.Audi & hęc quicũq; ali

Ps.ðo.qð crimẽ capitale feciſti:⁊ dic cum illo: Mi⸗
ſerere mei deꝰ ſm magnã miſericoꝛdiã tuã.

Qui magnã miſericoꝛdiã depᷣcat᷑:magnam

miſeriã cõſitet᷑. Quęrãt paruã miſericoꝛdiã
tuã:qͥ neſciendo peccauerũt. AMiſerere inq t
mei deus ſᷣm magnã miſcðiã tuã. Subueni
graui vulneri ᷣm magnã miſericoꝛdiã tus.
Gꝛaue eſt qð habeo:ſᷣ ad oĩpotẽtẽ cõfugio.
De meo tã lgtali vulnere deſperarẽ niſi tim
medicũ reperirẽ. Aiſerere mei deꝰ m mag

nã miſcðiaʒ tuã. Et ſᷣm multitudinẽ miſera

tionũ tuarũ:dele iniqͥtatẽ meã. & ait:dele
iniqᷣtatẽ meã:h̊ ẽ: Miſerere mei.Et qð ait:
Scðm mltitudinẽ miſerationũ tuaꝝ:h̊ eſt:
ſim magnã miſericoꝛdiã tuaʒ. Et de magna
miſcðia tua:multę ſũt miſeratões tuę.Attẽ
dis cõtemptoꝛes vt coꝛrigas:attẽdis neſciẽ
tes vt doceas:attẽdis ↄſitẽtes vt ignoſcas.
Fecit quidã hoc neſciẽs.Et qͥd ait: SFecerat
aliqua: ⁊ multa mala fecerat. Miſericoꝛdiã

ingquit cõſecutus ſum: qꝛ ignoꝛãs feci ĩ incre

dulitate.hoc dauid nõ poſſet dicere: IJgno

rans feci. Hõ em̃ ignoꝛabat quãtu mali eẽt
cõtrectatio cõiugis alienę:aut quantũ mali
eſſet interfectio mariti neſciẽtis:⁊ nec ſalteʒ
iraſcẽtis. Cõſequent᷑ ̊ dei miſericoꝛdiã qui
ignoꝛãtes fecerũt:⁊ qͥ ſciẽtes cõſequũtur nõ
quãlibet miſericoꝛdiã:ſed magnã miſericoꝛ/
diã. Dic ergo: Miſerere mei deꝰ ᷣm magnã
G miſericoꝛdiã tuã.Sʒ vide quẽ inuoces: Ju/

ſtũ inuocas:odit peccata.Si iuſtus eſt vin/
dicat i peccata. Mõ poteris auferre a domio

deo iuſticiã eius. Imploꝛa miſericoꝛdiã:ſed

attende iuſticiã. Miſericoꝛdia ẽ vt ignoſcat

peccãti:iuſticia eſtvt puniat peccatũ.QAuid

ergo: Quęris miſericoꝛdiã? Peccatũ impu⸗

nitũ remanebit: Reſpõdeat dauid:reſpon⸗
deant lapſi. Reſpõdeant cũ dauid:vt miſe/
ricoꝛdiã mereant᷑ ſicut dauid ⁊ dicant:Non
domie: nõ erit ipunitũ peccatũ meũ. Noui
iuſticiã: cuiꝰ quęro miſericoꝛdiã. Nõ impu⸗
nitũ erit:ſed ideo nolo vt tu me punias: qᷣa
ego peccatum meũ punio. Ideo peto vt tu
ignoſcas:qꝛ ego agnoſco:⁊ delictũ meũ co/
ram me eſt ſemꝑ. mõ poſui poſt doꝛſum qð

feci:non intueoꝛ alios oblitus mei:nõ affe-
cto ſtipulã eijcere de oculo fratris mei: cum Mattö.
ſit trabes in oculo meo. Peccatũ meũ ante
me eſt:nõ poſt me. Fuit em̃ poſt me quYdo
ad me miſſus eſt ꝓpheta qui de oue pauꝑis
ſititudinẽ ꝓpoſuit. Ait em̃ nathã ꝓpha ad

dauid. Erat quidã habens diues plurimas 2. Regl.·

oues:pauper autẽ vicinꝰ eius habebat vnã
ouiculã: quã in ſinu ſuo de cibo ſuo nutrie-/
bat. Venit hoſpes diuiti: nihil ð ſuo grege
abſtulit:ouiculã vicini pauperis cõcupiuit:
ipſam ſuo hoſpiti occidit.CQuo dignus eſte
Pꝛoffert ille iratus ſentẽtiã: plane.Tũc rex
neſciens vbi captus: moꝛte dignũ diuitem
dixit: ⁊ ouem reddendã in quadruplũ ſeue/
riſſime atq; iuſtiſſime iudicauit. Sʒ peccatũ
eiꝰnõdũ erat coꝛã eo:poſt doꝛſũ erat qð fece
rat:ſuam iniquitatẽ nõdum agnoſcebat: et
ideo alienę nõ ignoſcebat. Sed ꝓpheta ad
hoc miſſus abſtulit a doꝛſo peccatũ:et ante
oculos poſuit vt videret illã ſententiã tam
ſeuerã in ſe eſſe ꝓlatã.Ad ſecandũ ⁊ ſanãdũ
vulnus coꝛdis cius ferramentũ fecit deꝰ de
lingua eius.Et nos ergo fratres chariſſimi
agnoſcẽtes iniqͥtates nr̃as:quãtũ poſſumꝰ
cõtra malas cõcupiſcẽtias repugnem in ie/
iunijs:in vigilijs: in oꝛationibꝰ ⁊ largioꝛibꝰ
elemoſynis mala ꝗᷓ fecimꝰ redimamꝰ:⁊ cum
dei adiutoꝛio ita bonis operibꝰ ſtudeamus
inſiſtere:vt nos ad peccata pꝛiſtina nõ poſ-
ſint cõcupiſcẽtię noſtrę retrahere:ſed ꝑſeue/
rantes in omni opere bono:cũ ꝓpheta do⸗/⸗
mino gratias referẽtes dicamus: DNirupiſti s. ins.

incula mea: ribi ſacriſicabo hoſtiã laudis.
De eo qð dominus ait in euãge-
io:Sicut pater ſuſcitat moꝛtuos⁊ ↄob.j⸗
yviuificat:ſic 2 flius quos vult viui
ficat: Homelia XX
iſtis fratres chariſſimi in lectiõe
euãgelica dñm dicentẽ:Sicut enim aabi.

ater ſuſcitat moꝛtuos et viuiſicat:
liꝰ quos vult viuiſicat. NHeq; em̃ pater
iudicat quẽqᷓ;: ſed iudiciũ omne dedit ſilio.
Et maioꝛa his demõſtrabit ei oꝑa: id eſt nõ
ſolũ iſirmos curare ſᷣ ⁊ moꝛtuos reſuſcitare.
ÆR dicit: Heq; pf iudicat quẽqᷓ;:vłſᷣm diui/
nitatẽ: qꝛ nemo põt eũ itueri nec audire:vt
illð: Deũ nemo vidit vnq;. Sʒ iudiciũ om̃e Job.i.
degit fllio:id eſt vt ille qͥ fuit iudicatꝰ ſᷣm car
nẽ:ab illo oẽs iudicent᷑. Amẽ amẽ dico vob:
qꝛ qui verbũ meũ audit ⁊ credit ei qui miſit
met: habet vitã ęternã ⁊ in iudiciũ non venit
ſed trãſit a moꝛte in vitã. dicit: In iudi/

N

4

HW’

Gen Banvh

uitort
mitmed
gaaer⸗
veropch⸗
dellouel

mͤ del

ang
nulntei

ſcjdele
gaearotes
Mocedic⸗
Centtideo
dentnen
lunemben
habawi
habeenl
ccüfaten
flomig
t Dent
liſi
Cgroſan
Pquonu
ſecgetyn
locddan

lcene
Coghoſcn
ninu⸗
cutvocd
ſelunrer
Plnnee
penpſe
ludicii
mei ſen
coapail
Ltgoͤd
cheguuca
iſoceen
heniſeg
1ot auc
Mo ſen f
eigren
penenelen
Anghiuud
Mlnthen
(üͤc
Zenehe
Ehote⸗
Kn
hülse⸗
eice
creorßn

5

.

eni

msnean
Calänei
—
aefun
Ding
Ltüchn⸗

odiglsenn.

Nane Uin
ignädutn
uchngliee
. Szpent

Nüüentenn

agnoſches
Sel pbeun
elcaticene
iſennenüitn
landütſenidi
ni ardede
Wrschanlin
gitiol⸗

Pugnenne

wlrged
Aiman tan
ibekudams
niſtnntöpen
heeſetga
di phende,
s: Dinpgſin
poftülunds

Eineli
mnortpe

gpolerun
4
iSultniil
ganuhe
Bogcnd
Nedetufld
ogniichi
oſeiicn
Selfndn.
htulie
dlan fne
ſ No
agi
ͦnnn

Gegnis

miſit me:diſcretionẽ factaʒ eſſe int iuſtos et
peccatoꝛes a dño cernit᷑: Ac ſi dicat: In nu⸗
mero pctõꝝ qͥ iſta fecerit non veniet ſᷣ trãſit

doe moꝛte in vitã:hoc ẽ de ſuꝑbia ad humili/

tatẽ: de odio ad charitatẽ:de tẽpoꝛalibꝰ ad
ęgterna migrabit. Amen amẽ dico vobis:qͥa
venit hoꝛa ⁊ nũc eſt qñ moꝛtui audiẽt vocẽ
filij dei:⁊ qui audierint viuẽt. Moꝛtui: id ẽ
peccatoꝛes intelligunt᷑: qͥ audierunt chꝛiſtũ
⁊ nõ crediderũt.Et qð ſubdit᷑: Viuẽt qͥ au⸗
dient: ideo recapitulat᷑: eo ꝙ paulo ſuperiꝰ
de reſurrectõe pctõꝝ dixerat:hic autẽ de re/
ſurrectiõöe moꝛtuoꝝ loquit᷑. Sicut em̃ pater
habet vitã in ſemetipſo:ſic dedit ⁊ filio vitã
habere in ſemetipſo: ⁊ poteſtatẽ dedit ei iu/
diciũ facere:qꝛ fili xhomis eſt.Sic dedit &̊ pr
filio vitã gignendo ſicut ipſe habet.Qð di/
cit: Dedit ei iudiciũ facere: ꝓ parte carnis
quã aſſũpſit dediſſe patreʒ filio iudiciũ dici
cognoſcimꝰ: Et futurũ iudiciũ h̊ ſigniſicat.
In quo iudicio aſtabit dñs ieſus chꝛiſtus:⁊

redgdet vnicuiq; ſᷣm opera eiꝰ:qꝛ iudiciũ hoc
loco:dãnationẽ⁊ pęnã pctõꝝ intelligimus.
NPõ. 42. HBam vbi dicit pſalmiſta: Judica me deus

⁊ diſcerne cauſam meã:iudiciũ diſcretionis
cognoſcimꝰ. Nolite mirari hoc:qꝛveniet ho
ra in qua oẽs qui in monumẽtis ſunt audi/
eut vocẽ eius: et ꝓcedunt qͥ bona egerũt in
reſurrectioneʒ vitę:qui vᷣo mala egerunt in

B reſurrectõeʒ iudicij. Mõ poſſum g̊ ego a me

metipſo facere quicqᷓ;: ſicut audio iudico: et
iudiciũ meũ iuſtũ eſt:qͥa non quęro gloꝛiam
meã:ſed voluntatẽ eius qͥ miſit me.hoc lo/
co aꝑtiſſime reſurrectionẽ futurã ꝓnunciat.
Et qð dixit: Mõ poſſuʒ ego a memetipſo fa
cere quicq;:ac ſi diceret: ideo a meipſo quic/
q; facere nõ poſſum:quia a memetipſo non
veni ſed a patre.c dicit: Sicut audio iudi
co ⁊c.auditio iſta in ęternitate facta eẽ ſigni

ZJob.s. ficat᷑. Om̃e qð dat mihi pat᷑ ad me veniet:

⁊ eũ qͥ venit ad me nõ eijciã foꝛas. Magnũ
penetrale et dulce ſecretum: ſine tedio:ſine
amaritudine malarũ cogitationũ:ſine inter
pellatõe tẽptationũ⁊ doloꝝ. Mõne illud ſe/
cretũ eſt qͥ intrabit ille cui dicturus eſt dñs:

Serue bone: merito intra ĩ gaudiũ dñi tui

Ego ⁊ eũ qͥ venit ad me inqᷣt nõ eijciã foꝛaſ.

Et q ad me venit hüũilis fit: qͥ mihi adheęret

hyiilis erit: qꝛ ñ faciet volũtatẽ ſuã ſᷣ dei:⁊ iõ
nõ eijciet᷑ foꝛas.heęc ẽ aũt volũtas eiꝰ qͥ mi⸗

ſtt me pfis: vt om̃e qð dedit mihi pr̃ nõ ꝑdã
ex co:v reſuſcitẽ illud i nouiſſimo die. Ipſe

XXII XXIII

illi datꝰ ẽ qͥ ſeruat hũilitatẽ et h̊ accipit:qͥnõ

ſeruat hũilitatẽ: longe ẽ a mgro hũilitatis.
Vt om̃e qð dedit mihi nõ ꝑdã ex eo. hęcſ

eſt volutas ĩ ↄſpectu pfis mei vt pereat vnꝰ

de puſillis iſtis.De timẽtibꝰ poſſũt ꝑire: de

1*

puſillis nihil ꝑiet: qꝛ niſi fueritis de puſillis Matth.i2.

iſtis nõ ĩtrabitiſ ĩ regnũ celoꝝ.Om̃e qð dat
mihi pf̃ nõ ꝑdaʒ ex eo:ſᷣ reſuſcitabo illud in
nouiſſimo die. Uidete quẽamodũ ⁊ H̊ gemii

nã illã reſurrectionẽ deſiniat. Qui venit ad

me mõ reſurget hũilis fact ĩ mẽbꝛis meis:b
reſuſcitabo eũ ĩ nouiſſimo die:id eſt ſ̃m car-
nẽ.Hec eſt em̃ volũtas pfis mei qͥ miſit me:
vt oĩs qͥ videt filiũ ⁊ credit ĩ eũ habeat vitã

.

gternã:⁊ ego reſuſcitabo eũ i nouiſſimo die.
Suꝑius dixit:Qui audit vᷣbũ meũ ⁊ credir

ei qͥ miſit me:mõ aũt:qͥ videt filiũ⁊ credit in

patrẽ.hoc eſt em̃ credere ĩ filiũ qð ⁊ i patrẽ?:
qꝛ ſic pr̃ habet vitã in ſemetipſo:ſic dedit ex
filio hr̃e vitã in ſemetipſo: vt oĩs qͥ videt er
credit ĩ ißm hẽat vitã ętnã.Credẽdo et trãſ/
eũdo ĩ vitã tanq; pᷣma illa reſurrectõe.Et qeꝛ
lala e reſuſcitabo eũ ĩ nouiſſimo die.
.

remiſſiõe pctõꝝ:
ellisepetoNae d de

velle nos loqui: ꝓferimus charitati
vfe ill

diuinis lectiõibꝰ:hinc credẽtes deũ

adiuuãte ſermonẽ de remiſſiõe pec·

catoꝝ. Euangeliũ em cũ legeret᷑ attẽtiſſime Auee7⸗

audiſtis:⁊ res geſta narrata atq; vᷣſata ẽ añ

oculos coꝛdis vr̃i. Vidiſtis em̃ nõ carne ſed

mẽte dñm ieſũ chꝛiſtũ ĩ domo phariſei recũ/
bentẽ:⁊ ab illo inuitatũ nõ faſtidientẽ. Vi⸗
diſtis etiã in ciuitate mulierẽ famoſã: malę
vtiq; famę ꝗ erat peccatrix: non inuitatã ir/
ruiſſe cõuiuio vbi ſuꝰ medic recũbebat:⁊ ꝗ̊⸗
ſiſſe pia ĩpudẽtia ſanitatẽ. Irruẽs q̃ſi ipoꝛ/
tuna cõuiuio:opoꝛtuna beneficio. Houerat
em̃ quãto moꝛbo laboꝛaret:⁊ illũ ad ſanãdũ

æẽ idoneũ ad quẽvenerat:ſciebat. Acceſſit ꝗ̊
nõ ad caput dñi:ſᷣ ad pedes. Et ꝗᷓ diu male
ambulauerat:veſtigia recta ꝗ̃rebat. Pꝛiꝰ fu
dit lachꝛymas coꝛdis: ⁊ lauit dñi pedes ob/
ſequio ↄfeſſiõis.Capillis ſuis terſit:oſcula/
bat᷑:vnxit:tacita loq̃bat᷑:nõ ſermonẽ ꝓme/
bat: ſᷣ deuotionẽ oſtẽdebat. Quia & tetigit
dñim rigãdo:oſculãdo:tergẽdo:vngẽdo pe⸗/
des eius: phariſęus qui iuitauerat dominũ
ieſum chꝛiſtũ: qꝛ ex illo genere erat hominũ
ſuꝑboꝝ:de quibꝰ eſaias ꝓpheta dicit: Qui &ſa.52.
Dicũt recede lõge a me:noli me tangere:qm̃

mũdus ſum: putauit dñm neſciſſe mulierẽ.

Sancti

Hoc apud ſe cogitãs: dicebat in coꝛde ſuo:

Zucj.⁊x. Hic ſi eſſet ꝓpheta:ſciret q̃ mulier illi acceſ/

ſit ad pedeſ. Ideo neſcire credidit:qꝛ ille nõ

repulit:qꝛ accedentẽ non ꝓhibuit:qꝛ tangi

ſe a peccatrice ꝑmiſit. Mã illũ neſciſſe vnde
ſciebat? QAuid em̃ ſciebas O phariſeęe inui/

tatoꝛ et irriſoꝛ dñi: dominũ paſcis:et a quo

paſcẽdus ſis nõ intelligis: VUnde ſcis dñm
neſciſſe ꝗᷓ fuerit illa mulier:niſi qꝛ ꝑmiſſa eſt

accedere: niſi qꝛ illo patiẽte oſculata eſt pe/
des eius:niſi qꝛ terſit: niſi qꝛ vnxit: eęc em̃
nõ debuit ꝑmitti facere in pedibus mũdis:
mulier ĩimunda? Ad illius & phariſei pedes
ſi talis mlier acceſſiſſet:dicturꝰ erat qð eſai/

Eſa.s⁊. as de talibꝰ dicit: Recede a me:noli me tan

B

5 erecli mũdus ſum. Acceſſit autẽ ad dñũm

imunda vt rediret munda.Acceſſit egra:vt
rediret ſana. Acceſſit ↄfeſſa:vt rediret ꝓfeſ/
ſa. Audiuit em̃ dñs phariſęũ cogitantẽ. Jã
hinc intelligat phariſęus:ſi non poterat vi/
dere peccantẽ:qui potuit audire cogitantẽ.
Pꝛopoſuit ergo homi ſimilitudinẽ de duo/
bus:qui debebãt vni fęneratoꝛi.Etiã ipſuʒ
em̃ ſanare cupiebat: ne gratis apud eũ pa⸗-
nẽ comederet: Ipᷣm paſcẽtẽ eſuriebat: ipſũ

emẽdare:ipᷣm mactare: ipᷣm mãducare:ipᷣm
i ſuũ coꝛpꝰ traijcere volebat:ſic ⁊ illi mulieri

Yob.4. ſamaritanę dixit:Sitio.Quid ẽ ſitio: Deſi/

dero ſidẽ tuã. Dicunt᷑ ergo verba dñi in hac

ſimilitudine: ⁊ agit᷑ vtrũq;:vt ⁊ iuitatoꝛ ille

ſanet᷑ cũ ſuis cõdiſcũbẽtibꝰ dominũ noſtrũ
ieſum chꝛiſtũ pariter vidẽtibꝰ:pariter igno⸗

rãtibꝰ: ⁊ vt illa mulier habeat ſiduciã cõfeſ-
ſionis ſuę:nec pungat᷑ vlteriꝰ aculeis cõſciẽ/

Luc:. tię ſuę. Debebat vnus inqͥt quinquaginta

denarios:alius quingentos. Dhonauit am-
bobus. Quis eum plus dilexit:? Reſpõdit
cui ſimilitudo ꝓpoſita erat: qð reſpondere

vtiq; ratio cõpellebat. Credo dñie cui plus

donauit.Et attẽdens mulierẽ dixit ad ſimo
nem: Vides hanc mulierẽ: Intraui ĩ domũ
tuã:aquã pedibus meis non dediſti:hęc la-

chꝛymis ſuis lauit mihi pedes:⁊ capillis ſu/

is terſit. Oſculũ mihi nõ dediſti: illa ex quo
ingreſſa eſt non ceſſauit oſculari pedes me⸗/
os. Oleo caput meũ non vnxiſti:illa pedes

meos vnxit vnguẽto. Ideo dico:dimittun/

tur ei peccata multa: quoniam dilexit mul/

tũ.Cui autẽ modicũ dimittit᷑: modicũ dili/

Auguſtini

obſcuritatẽ remouendã: et dilucidandã pꝛo
anguſtia tempoꝛis:maxime cũ caro iſta eſti⸗

bus fatigata iam recreari deſideret: ⁊ debi)
tum ſuũ poſcens:⁊ animę auiditatem impe
diens:oſtẽdat qð dictũ eſt:Spiritus pꝛom/a

ptus eſt: caro aũt infirma. Metuendũ eſt
valde metuendum ne in his verbis domini

non bene intelligẽtibus his qͥ cõcupiſcẽtiaſ

14

ſuas carnales faciũt: ⁊ ab eis in libertatem

educi pigreſcunt ſubꝛepat illa ſentẽtia: quę
pdicantibꝰetiã apoſtolis nata eſt in linguis

tth. 26.

maledicoꝛũ: Vnde diẽ aplus: Et ſicut qui⸗ RBo.3.

dam dicunt nos dicere: Faciamus mala vt
veniant bona.Dicit em̃ aliquis:Si cui mo/

dicũ dimittit᷑ modicũ diligit: cui autẽ plus

dimittit᷑ plus diligit: expedit plus diligere
q; minꝰdiligere:opoꝛtet vt multũ peccemꝰ:
et multũ debeamꝰ qð nobis dimitti cupia⸗
mus: vt dimiſſoꝛem magnoꝛũ debitoꝛũ am
pliꝰdiligamꝰ. Peccatrix em̃ illa mulier quã/
to plus debebat:tanto dimiſſoꝛẽ debitoꝛuʒ
ſuoꝛũ amplius diligebat: domino ipᷣo dicẽ/

te:Dimittunt᷑ ei peccata multa:quia dilexit Lud..

multũ. Quare autẽ dilexit multũ: niſi quia

debebat multa? Deniq; addidit et adiũxit:

Cui auteʒ modicũ dimittit᷑:modicũ diligit.

Nonne expedit inqͥt vt młtũ mihi dimittat᷑

qᷓ; minus: vnde amplius diligam dominũ
meũ? Videtis certe ꝓfunditatẽ quęſtionis:
Scio. Videtis anguſtias tẽpoꝛis:et hoc vi⸗
detis ⁊ ſentit. Accipite ergo pauca: Si ma/
gnitudini queſtionis nõ ſatiſfecero:interim
pſentem recõdite ſermonẽ: in futuro tenete
debitoꝛẽ. Da nũc duos homies:vt ſub exẽ/
plis euidẽtioꝛibus quod ꝓpoſui cogitetis.
Vnus eoꝝ plenus eſt peccatis:diu peſſime
vixit: Alter autẽ eoꝝ peccauit pauca. Acce/
dũt ergo ambo ad gratiã: baptiʒãt᷑ ambo:

intrant debitoꝛes: exeũt liberi:plus dona/

tum eſt vni:minus alteri. Interrogo quãtũ
quiſq; diligat.Si inuenero plus diligere eũ
cui peccata plura dimiſſa ſunt:vt illiꝰqͥ mul⸗
ta peccauit: vtilioꝛ erat multa iniquitas ne
eſſet tepida charitas. Interrogo aliũ quãtũ
diligat: inuenio minus. Nã ſi inuenio tan/
tũ ⁊ illũ diligere quãtũ ⁊ ille diligit cui mul⸗
ta ſunt dimſſa: quomodo reſpondebo ver/
bis dſii:quõ non verũ erit qð veritas dixit:
Cui modicũ dimittit᷑: modicũ diligit? Sed

„E git. Oꝛit᷑ queęſtio ꝓfecto ſoluẽda:quę atten⸗ /j ecce ait aliqs mihi: Modicũ dimiſſũ eſt nõ

2

Htionem veſtrę charitatis deſiderat: ne ſoꝛte
ſufficere nõ poſſimus verbis ad totam eius

—

zmulta peccaui:et tantũ diligo quãtum iſte

—

cui multa dimiſſa ſunt. Tu verum dicis an

crti
Ntniͤded
Gichtbid
nodcie
cdvuc
gouit e
dlcA
acomite
dinittare:
tunos⸗
Demgſtt
ſäliͤ
habae he
Gigritutt
Nlüde
ſolcher
gvollat
gloſani
Ceponͤn
dunnrnk:
Quidz
howtace
Wni⸗
hidin
tim
Pwpue

traet
adpet
Abn

UcHdfiye

dilligi
gage⸗
Qore
peſtmin
gevſolu
nuulox:
Nopauc
Ultbu
Uanon
orti
mMlid
eſenti
Whiten
ncorn
derſen
herden
fuitloe
(ter
ign

NHomelia XXIII
— chhꝛiſt? Ad hoc tibi dimiſſũ eſt mẽdaciũ tuũ eſt:et dimiſſum vidiſti: mihi debes et tu q
eiteenng vt mẽdacij dimiſſoꝛi crimẽ imponaſ: Si mo non feciſti. Nullũ eſt em̃ peccatũ qð fecit hõ
inn, dicũ tibi dimiſſũ eſt: modicũ diligis. Si em̃ qð nõ poſſit facere alter hõ ſi deſit rectoꝛ a q
Spinin modicũ eſt tibi dimiſſũ ⁊ plurimũ diligis cõ factus eſt hõ. Jã nũc quãtũ potuim? queſti
Pnn tradicis ei qͥ dixit:ui modicũ dimittit᷑:mo onẽ ꝓfundaã in tantilla tꝑis bꝛeuitate ſolui⸗
— dicũ diligit. Illi vo plus credo: qui te plus mꝰ: Aut ſi nõ ſoluimꝰ: debitoꝛes vt dixi te⸗
i hun nouit. Parũ tibi dimiſſũ putas:ꝓꝛſus paꝝ ꝙq nemur. Illud potius bꝛeuiter videamuſ de E
dcahliͤn dilig. QAuid & inqͥt facere debui? AMlta ma / remiſſione peccatoꝝ.hõ putabat᷑ chꝛiſtꝰ:et
Enlinen la comittere: et multa eſſe poſſet üle mihi ab illo qui inuitauit: et ab eis qͥ parit diſcũ⸗
klaing dimittere:vt ampliꝰ poſſem diligere? Angu bebant. MNeſcio qͥd illa peccatrix plus in do
ucknnge ſtat nos: Sed qa hęc vera dñs ꝓpoſuit:ab mino viderat. Hã quare fecit illa oia: niſi vt
eſms D anguſtijs liberet me. Dictũ eſt H ꝓpter ppa ſibi dimitterẽt᷑ peccata: Nouerat & illũ poſ⸗
unnefl, riſeũ illũ: qui vł nulla vel pauca ſe butabat ſe dimittè peccata:illi autẽ nouerant hoĩem
sgaign habere peccata. MHõ em̃ dñm inuitaret niſi nõ poſſe peccata dimittere. Et credendũ eſt
n:aiaini⸗ aliquãtulũ diligeret. Sʒ q;; parũ erat: Hon qð oẽs:id eſt ⁊ illi diſcũbentes: et illa młier
rpuusdlgn oſculũ dedit: nõ ſaltẽ aquã ad pedes: Et ſi accedẽs ad pedes dñi: oẽs hi nouerãt hoĩez
nllihenn nõ lachꝛymas: nõ illo obſequio ꝓſecutꝰ eſt nõ poſſe pctã dimittere. Cũ oẽs noſſent
Sdmmnah quo illa mulier ꝗᷓ nouerat quo ſanaret᷑ et a illa ꝗ credidit eũ poſſe peccata dimittere pl⸗
oeidebinin quo ſanaret᷑. O phariſęe ideo parũ diligis: q; hominẽ eſſe intellexit. Deniq; cũ dixiſſet
unlleti qꝛ parũ tibi dimitti ſuſpicaris. Mõ qꝛ barũ mlieri: Dimittũt᷑ tibi pctã tua: cõtinuo ille:
ilnideng dimittit᷑: ſed qꝛ paꝝ putas eſſe qð dimitti’ꝗ. Quis ẽ iſte ꝗͥ peccata dimittit: Auiſ eſt iſte
ominoſpodi Quid & inqᷣt ille?Ego qꝛ homicidiq nõ feci: quẽ iam mulier peccatrix cognouit: Tu re/
Ulnqbadlen homicida deputãdus ſũ? Qui adulteriũ nõ cũbens quaſi ſanus: medicũ ignoꝛas: quia
nulti:nion admiſi: ꝓ adulterio puniẽdus ſuʒ? Aut iſta maioꝛi foꝛſitan febꝛe mentẽ etiã perdidiſti.
idtataginn mihi dimittẽda ſunt ꝗᷓ nõ cõmiſi? Ecce iteꝝ Maʒ ⁊ phꝛeneticꝰ ridens ploꝛat᷑ a ſanis. Tñ
nodrüdlct. conſtitue duos: ⁊ lnmquamur ad eos. Venit illud bñ noſtis:bene tenetis:Tenete: qꝛ hõ
ünbidinin vnꝰ ſuplex peccatoꝛ: coopertꝰ ſpinis tanq; nõ poteſt peccata dimittere. Illa quę ſibia
blgandenti Nsð. 103. hericiꝰ: ⁊ nimis timid“ tanq; lepus. Sʒ pe/ chꝛiſto peccata dimitti credidit: Chꝛiſtũ nõ
mticuefuns tra eſt refugiũ hericijs et lepoꝛibꝰ. Venit hominẽ tm̃ ſed ⁊ deũ credidit. Quis eſt iſte
Notlen ad petrã:inuenit refugium:accepit auxiliũ. inquiũt qui etiam peccata dimittit: Et dñs F
ungln Aliꝰ nõ multa cõmiſit: qͥd ei faciem⸗ vt mul (s eſt iſte dicẽtibus) nõ dixit:fili⸗ dei: vbũ
RK tũ diligat: Quid ꝑſuadebimꝰ: Cõtra verba dei: non hoc dixit: ſed in eo qd putabãt ali⸗
iumma . Zuc. 7. dſii veniemꝰ: Cui modicũ dimittit᷑: modicũ quãtũ eos manere ꝑmittens: ſoluit queſtio
i * diligit? Ita plane cui modicũ dimittit᷑. Sxnẽ ⁊ motus illoꝝ.Qui em̃ videbat diſcũbẽ/
ien o tu qui dicis te nõ młta cõmiſiſſe. Quare? tes:audiebat cogitãtes:cõuerſus ad mulie
Günae Quo regẽte: Dheo gratias:qð motu ⁊ voce rẽ: Fides tua inquit te ſaluã fecit. Iſti qͥ di/
Etan veſtra intellexiſſe vos ſignificaſtꝭ. Jã vt vi - cunt: Quis ẽ iſte qui etiã peccata dimittit:
Lpalct 4 deo ſoluta eſt quęſtio. hic multa cõmiſit:ꝛet qui me putant hominẽ: hominẽ putent:Fi
iän multoꝝ debitoꝛ factus eſt: Ille gubernante des tua te ſaluã fecit. Medicꝰ bonus egros
nigun deo pauca cõmiſit. Cui deputat ille qð di/ nõ ſolũ pᷣſentes ſanabat:ſed et futuros etiã
n miſit: huic ⁊ iſte deputat qð nõ cõmiſit. Ad/ puidebat. Futuri erãt homies qui dicerẽt:
unlann ulter non fuiſti in illa tua vita ſᷣterita plena Ego peccata dimitto:ego iuſtifico:ego ſan/⸗
tniin ignoꝛãtia: nõdum illumiatꝰ: nõdum bonũ ctiſico:ego ſano quẽcũq; baptiʒo.Ex ipſo ꝰ
Sõ malũq; diſcernẽs: nondũ credẽs in illũ ꝗ te iſti numero ſunt qͥ dicũt: Noli me tangere. Eſa. 52.
l neſcientẽ regit. hoc tibi dicit deus tuꝰ: Re Vſq;adeo ex ipᷣo numero ſunt: vt nuꝑ ĩ col/
ſinan gebã te mihi:ſeruabã te mihi: vt adulteriũ latiõe nf̃a qð etiã in geſtis ipis loqui poteri
igtaumn non committeres ſuaſoꝛ defuit:et vt ſuaſoꝛ mus:cũ eis a cognitoꝛe eſſet cõſenſus obla⸗
ehot deeſſet ego feci. Locus et tpᷣus defuit: et vt tus vt ſederẽt nobiſcũ:reſpõdẽdũ putarẽt:
gtuſt hec deeſſent ego feci. Affuit ſuaſoꝛ: non de/ ſcriptum eſt:nobis cum talibuſ non ſedere:
olgn fuit locus: nõ defuit tpᷣus: vt nõ cõſentires ſcilicʒ ne per contactũ ſubſellioꝛũ ad eos ve-
niſcht ego terrui.Agnoſce &̊ gratiã eius:cui debes lut noſtra cõtagio ꝑueniret. Vide ſi nõ eſt:

uin, ”M ⁊ qð nõ admiſiſti. Mihi debet iſte qð factů Noli me tangere:quia mũdus ſũ. Alio aũt

Sancti
die vbi opoꝛtunius erat:cõmemoꝛauimus hominẽ:põt dimittere ⁊ ter hominẽ.Neq –
eos huius miſerrimę vanitatis: cum agerek em̃ minus eſt idoneus ꝑ ſe dare:qui põt per nlltei
de ecckia:qꝛ mali in ea nõ ↄptaminãt bonos: aliũ dare. Per iohannẽ qͥbuſdã dedit: Ipſi boog
reſpõdimꝰ eis: qꝛ ideo ſedere nobiſcũ nolue iohi ꝑ quẽ dedit? Merito volens dee h oſtẽ hH in lncs.
rũt: a dixerũt ſe ſcriptura dei fuiſſe cõmoni/ dere ⁊ huicvitati atteſtari:Cũ quidã ĩ ſama nce
tos: quia videlicʒ ſcriptũ eſt: Hõ ſedi in cõ/ ria euãgeliʒati eẽnt ⁊ baptiʒati eẽnt ⁊ bapti
cilio vaniratis. Dixim ſi ideo nobiſcũ ſede· zʒati a philipo euãgeliſta vno de ſeptẽ dia- D
Ps.25. re noluiſtis:qꝛ ſcriptũ eſt: Mõ ſedi in cõcilio conis pᷣmitelectiſ:nõ acceperũt ſpm̃ſanctũ Keng⸗
vanitatis:quare nobiſcũ ingreſſi eſtis: cum ⁊ baptiʒzati erãt. Nũciatũ eſt diſcipulis qui Act..s. ſiehie
cõſequẽter ſcriꝑtũ ſit:Et cũ iniqua gerẽtibꝰ erant hieroſolymis: ⁊ venerunt ad ſamariã lnn .
Eſa.2.nõ introibo. Ergo in hoc ꝙ dicũt: Noli me vt illi qui baptiʒati erant ꝑ impoſitionẽ ma incle
Zud.⁊. tangere: quia mũdus ſum: ſimiles ſunt illi nus eoꝝ acciperẽt ſpm̃ſanctũ. Et ita factu,z u⸗
phariſęo qͥ dm inuitauerat: et ꝓpterea eũ eſt. Venerũt ⁊ impoſuerũt eis manꝰ: acceꝰ ait d
putabat neſciſſe mulierẽ: qꝛ nõ eã ꝓhibue- perũt ſpiritũſanctũ. Quia tunc ſic dabatur geih L
rat a cõtactu pedũ ſuoꝝ. Sed in eo phariſ ſpirituſſanctus: vt etiã apareret datꝰ. Qui tnizun
melioꝛ:qꝛ cũ putaret hominẽ chꝛiſtũ:nõ cre· em̃ eum accipiebãt linguis omniũ gentium ſnechl
debat ab homie poſſe dimitti peccata. M loquebãt᷑: vt ſignificarẽt eccleſiã in gentibꝰ ageun
lioꝛ & iudęis qᷓ; hęreticis aparuit intellectꝰ**& linguis oĩm locuturã. Acceperũt ergo ſpiri⸗ ambi
Judei dixerũt: QAuis eſt hic qͥ etiaʒ pecoaata tũſctm̃:⁊ in eis euidẽter aparuit.Qð cũ vi/ aamick
vimittit? Audet ſibi hõ h̊ vſurpare? Quid diſſet ſymon: putãs hᷣ eſſe hoĩm: voluit eſſe nil en
ↄtra hereticꝰ: Ego dimitto: ego mũdo: ega ⁊ ſuũ.Quod hoĩm putauit:ab hoĩbus eme uulluneee
ſanctiſco. Reſpondeat illi:nõ ego vᷣ chꝛiſt?**§ re voluir.Quãtaʒ inquit a me vultis pecu/ fpuncape
O hõ:qñ ego a iudęis putatꝰſũ hõ:dimiſſi- niã ſumere: vt ꝑ impoſitionẽ manuũ meaꝝ naeen
onẽ peccatoꝝ fidei dedi. Hon ego ſed reſpõ det᷑ ſpũſſctũs? Tũc eũ deteſtatꝰ petrus ait: lcifte
det tibi chꝛiſtꝰ: O hęretice tu cum ſis homo Mãõ eſt tibi ꝑs neq; ſoꝛs in hac fide. HDonum Mlsfus
dicis:veni mulier:ego te ſaluam facio:Ego dei putas pecunia cõparãdũ?: Pecunia tua nCpl
cũ putarer hõ dixi: Vade mulier: fides tua tecũ ſit ĩ ꝑditionẽ:⁊ cętera ꝗᷓ ibi cõgruẽter lo Gnchi
1. Timoth. . te ſaluã fecit. Reſpõdent neſciẽtes:ſicut ait cutus eſt. Quare aũt hͥ ego cõmemoꝛari vo ite
aplus:neq; ꝗᷓ loquũt᷑: neq; de quibus affir / lui:intẽdat charitas vr̃a. Opoꝛtebatvt deꝰ chatle
S mãt: Reſpõdẽt ⁊ dicũt: Si nõ dimittũt ho pus oſtẽderet ſe ꝑ homies oꝑari:ſed deinde gliau⸗
MWattbaS, mines peccata: falſũ eſt qð ait chꝛiſtꝰ: Quę ne putarẽt hoĩes qð putauit ſimon: homis 1Con k, ginin
ſolueritis in tra: ſoluta erũt ⁊ i celo. Heſcis illud eſſe nõ dei: qᷓ;; ⁊ ipſi diſcipuli hoc no/ Pla Ptiznti
. q̃re ; dictũ ſit:quõ dictũ ſit. Daturꝰ erat do uerant. Mã centũ viginti homines collecti Act.· Mrheiz chllti
minꝰ homibꝰ ſpmſanctũ:et ab ipſo ſpũſan / erãt: qñ in eos ꝑ nulliꝰ manus impoſitionẽ gütfaen
cto fidelibꝰ ſuis dimitti peccata: Hõ meritꝭ venit ſpirituſſanctꝰ. Quis em̃ tũc eis manꝰ ſvennb⸗
hoim volebat intelligi dimitti peccata. NHã impoſuerat:?Et tamẽ venit ⁊ pus impleuit: go diat/
qd es homo:niſi ęger ſanãdꝰ: Vis mihi eſſe Poſt illud ſcandalũ ſimonis:quid egit deꝰe q Naemn
1.q.v.vt eui/medicꝰ:mecũ quęre medicũ. Nã vt hoc eui /· Vigete doctoꝛẽ:ſermonibꝰ ſᷣ non rebꝰ. Idẽ Actj.s.
denter· genter oñderet dñs:a ſpũſancto quẽ dona, ipſe philipus qui baptiʒzauerat homines et (den
uit fidelibus ſuis dimitti peccata: nõ meri / nõ in eos venerat ſpirituſſanctꝰ niſi cõueni- ſonig⸗g
tis hoim:quoda loco ſic ait reſurgẽs a moꝛ/ rẽt apli ⁊ eis manus impoſuiſſent:baptiʒa⸗ üͤßtr
