lctaſcte u Nucl,6. 'm Lucã: Remittite et remittet᷑ vo/ elſſe difficile vt oino ſit impoſſibile. Omne
aucein⸗. bis ⁊c̃.quę habet᷑ in libꝛo Quiqua em̃ impoſſibile difficile eſt: ſed nõ omne dif⸗
gigliuſt ginta homeliarũ.xxix. Aſf6,ggile ẽ impoſſibile. Quale difficile ẽ: ſimili⸗
n lacen — H ⸗ tudinẽ attende: Amen dico vobis: facilius
RZh ¶H nica quinta:de eo ꝗð ſcripbtum eſtcamelũ ꝑ foꝛamen acus intrare: qᷓ; diuitẽ

lnet Wattb. 19. eſti euã gelio 'm Matthęeũ: Si vis

iaiuſole⸗

bich Vangelica lectib qus mõ ꝑſonuit in uus fieri diuitũ: Raupꝑes audite chꝛiſtũ:po/
ſeundo auribꝰvfis fratres: auditoꝛẽ magis pulo dei loquoꝛ. Plures eſtis pauperes: vel
ae⸗ (A(AAtq; factoꝛẽ: q́; expoſitoꝛẽ deſiderat. vos appꝛehẽdite: ⁊ tamẽ audite.Quicũq; de C
cſeune Watt. 19. Quid hac luce clarius: Si vis venire ad vi, pauptate gloꝛiamini: cauete ſuꝑbiã: ne vin-
guſdi⸗ tam ſerua mandatũ: Quis eſt qui nolit vi cãt vos hũiles diuites. Cauete ipietatẽ: ne
ſart tam: ⁊ tamẽ qui velit ſeruare mandatũ? Si vincãt vos pij diuites.Cauete ebꝛietatẽ:ne
9 mãdata ſeruare nõ vis: quare vitã quęris? vincant vos ſobꝛij diuites. Molite de pau⸗
engenl Si ad opus piger es:quare ad mercedẽ feſti ꝑtate gloꝛiari:ſi non debent illi de diuitiĩis
Kenanm nas? Dixit ſe ille diues adoleſcens ſeruaſſe gliari. Audiãt diuites:ſi tñ ſt:audiãt aplm: i.Timotłᷣ.s.
nenintcon mandatũ:Audiuimꝰpᷣcepta maioꝛa: Si v;is Pꝛęcipe diuitibꝰ huiꝰ mũdi:qꝛ ſunt diuites De vbis apli
lecesee⸗ plect“ eſſe: vnũ tibi deeſt: vade vende oĩa ꝗᷓ alteriꝰ ſęculi pauꝑes. Sũt diuites alteriꝰ ſę⸗ Ser. 22. d.
entünli habeſ:⁊ da pauꝑibꝰ:nec ꝑdis ſ habebis the culi apli: Sũt diuites alrerius ſęculi qui di/ .Cor.s.
nunphi. ſaurũ in cęlo:⁊ veni ſequere me.Nã qͥd tibi cebant:CTanq; nihil habẽtes:⁊ omnia poſſi lza,
tugllan ꝓgeſt ſi feceris et nõ ſequeris me? Abſceſſit dẽtes. Vt ſciatis de quibꝰloquat᷑ diuitibꝰ: 453
itate gi⸗ tamẽ męſtus ſicut audiſti:habebat em̃ mul/ addidit:huiꝰ mũdi.Audiãt ergo apoſtolũ:
uaren tas diuitias.Qõð audiuit ille:audiuimus et diuites huiꝰmũdi: Pꝛęcipe inquit diuitibꝰ
htiliduo nos. Os chꝛiſti euãgeliũ eſt. In cęlo ſedet: bhuiꝰ mũdi:nõ ſuꝑbe ſapere. Pꝛimꝰ vermis
plopter ſed in terra loqui non ceſſat. Nõ ſimus ſur diuitiarũ ſuꝑbia: Mala tinea:totũ rodit:et i.Timotb.s.
Ein di: nam ille camat. Nos non ſimus moꝛtui: ad cinerem vſq; ꝑducit. Pꝛecipe ergo nõ ſu/
aminaun 10 nam ille tonat. Si maioꝛa nõ vis facere:mi/ perbe ſapere:ne foꝛte diues doꝛmias ⁊ pau/
deheſls noꝛa fac. Onꝰ maioꝛũ ad te multũ ẽ:vel mi per ſurgas.MNeq; ſperare in incerto diuitia-
ſtmd, noꝛa pꝛẽde. Quid advtraq; piger es? Quid rũ: Apoſtoli verba ſunt: ſed in deo inquit
eſpela vtriſq; aduerſaris? Maioꝛa ſũt: Vende oia viuo. Fur tibi tollit aurũ:quis tollit deum⸗
ceheteN⸗ ꝗ̊ habes: da pauꝑibus ⁊ ſequere me.ορ no Quid habet diues ſi deũ non habet? Quid
rſupebuß⸗ ra ſũt: Mõ homicidiũ facias: nõ adulteres: non habet pauꝑ: ſi deum habet:? Non ergo
Gü dN nõ falſum teſtimoniũ quęras:nõ fureris:ho in diuitijs ſperare ait: ſed i deo viuo: qui hᷣ/
rugiens noꝛa patrẽ ⁊ matrẽ: diliges ꝓximũ tuũ tãq ſtat nobis ahundater omnia ad fruendum:
eſtent teipſũ. Iſta fac. Quid ad te clamo: vt ven / cum quibꝰomnibꝰ ⁊ ſeipſum. Si ergo nõ de
Ebocli⸗ das res tuas: cui extoꝛq̃re nõ poſſum ne ra / bent de diuiths ſperare:non in eis cõſidere:
aunan⸗ pias alienas:? Audiſti:non furaberis: tu ra fpin deo viuo: de diuitijs quid fackue ſunt⸗
iſrin⸗

geoꝛü: ve der. CC.v. Sermo

venire ad vitam ſerua mandata ⁊c̃.

intrare in regnũ cęloꝛũ. Camelũ intrare ꝑ fo
ramen acus: ſi diceret pulicem: impoſſibi/
le eſſet. DHeniq; h audito ↄtriſtati ſunt diſci/
puli ⁊ dixerunt:Si ita eſt:quiſnã poterit ſal⸗

Bancti Aꝗluguſtini de tempoꝛe

1. Timot.6. Audi qͥd? Diuites ſint ĩ oꝑibꝰ bonis. Quid
eſt hoc? Expone apoſtole. Multi em̃ qð no/
lunt facere: nolũt intelligere. Expone aple.
Noli dare occaſionẽ mali operis ꝑ obſcuri/
tatem ſermonis.Dic quid dixeris? Diuites
ſint in operibꝰ bonis. Audiant:intelligant:
non ꝑmittant᷑ ſe excuſare:ſed ſe potius inci/
piant accuſare: ⁊ dicere qð audiuimus mo/
PS.ðo. do in pſalmo: Quoniã peccatũ meum ego
cognoſco.Dic tu:quid ẽ:Diuites ſint ĩ ope/
ribus bonis? Quid eſt: Facile tribuãte HNũ/
quid ⁊ hoc intelligit᷑: Facile tribuant cõmu⸗/
nicent:? habes tu: non habet alius: com/
munica vt cõmunicet᷑ tibi. Cõmunica hic:⁊
cõmunicabis ibi. Cõmunica hic panem: et
accipies ibi panem. Quẽ hic panẽ? Quem
colligis cũ ſudoꝛe ⁊ laboꝛe:ex maledicto pꝛi/
Johᷣ.s. mi homis.Quẽ ibi panem? Qui dixit:Ego
ſum panis viuus qͥ de cęlo deſcendi. Diues
es hic:ſed pauꝑ es ibi.Habes aurũ:ſed non
dum tenes pſſentẽ chꝛiſtũ. Eroga qð habes
vt accipias qð nõ habes.Diuites ſint ĩ ope/
ribus bonis: facile tribuant: cõmunicent.
Ergo ꝑdituri ſunt res ſuas:cõmunicẽt dixi:
non totũ dent. Teneant ſibi quãtum ſuffi-
cit:teneãt pluſqᷓ; ſufficit! Demus inde quã-
Mattð.⁊5. dam partẽ. Quã partẽ: hecimã ꝑtẽ.DNeci⸗
mas dabant ſcribę et phariſeęi. Erubeſcam⸗
fratres.DPecimas dabent: ꝓ quibꝰ chꝛiſtus
nõdum ſanguinẽ fuderat. Decimas dabãt
ſcribę ⁊ phariſęi:ne foꝛte aliquid magnũ fa/
cere te putes:qꝛ frangis panem pauperi:et
vix eſt milleſima iſta facultatũ tuaꝝ:⁊ tamẽ
non repꝛehẽdo. Vel hoc fac.Sic ſitio:ſic eſu
rio:vt ⁊ ad iſtas micas gaudeã. Sed tamen
quid dixerit viuus qui ꝓ nobis moꝛtuꝰ eſt:
Mattð.S. nõ tacebo: MNiſi abundauerit iuſticia veſtra
ingquit ſuꝑ ſcribarũ ⁊ phariſęoꝛũ:nõ intrabi/
tis in regnũ cęloꝝ. Ille nos nõ palpat: Æe
dicꝰ ẽ: vſq; ad viuũ ꝑuenit. Niſi abũdauerit
iuſticia vra pluſq; ſcribarũ ⁊ phariſęoꝝ nõ ĩ⸗
trabitis ĩ regnũ cęloꝝ.Scribę ⁊ phariſęi de/⸗
cimas dabat. Quid eſt:? Interrogatevoſip/
ſos. Videte quid faciatis:de quanto facia/
tis:quid detis:quid vobis relinquatis:qͥd
miſericoꝛdię impẽdatis: quid luxurię reſer/
uetl:Ergo facile tribuãt:cõmunicẽt:theſau/
riʒent ſibi fundamẽtũ bonũ in futurũ:vt ap
E pᷣhendãt verã vitã. Admonui piuites:Au⸗
dite pauꝑes. Vos erogate:vos raꝑe nolite.

Vos tribuite facultates:vos frenate cupi
ditates. Audite pauꝑes eundẽ ipſuʒ aplm:

Eſt autẽ queſtꝰmagnus.Quęſtꝰ eſt acquiſi i. Cimotb..

tio lucri.Eſt autẽ queſtꝰmagnꝰ inqͥt:pietas
cum ſufficiẽtia. Cõmunẽ habetis cum diui/
tibus mundũ:non cõmunẽ habetis cũ diui
tibus domũ:ſed cõmue habetis celũ:cõmu⸗
nẽ lucẽ:ſufficiẽtiã quęrite.ð ſufficit queri/
te:plus nolite. Cętera grauãt:nõ ſubleuãt:
onerant nõ honoꝛãt. Quęſtꝰ magnꝰ:pietas
cũ ſufficiẽtia. In pᷣmis pietas. Pietas ẽ dei
cultus:pietas cũ ſuſfficiẽtia. Nihil em̃ intu/
limus in hunc mundũ:Pauperibꝰ loquit᷑:v
nec auferre aliqͥd poſſumꝰ. TVlictũ ⁊ tegumẽ/
tũ habłtes: his cõtenti ſimꝰ. Nã qͥ volũt di⸗
uites fieri:qͥ volũt nõ qͥ ſunt. Mã qͥ ſũt:ſint.
Qõ ad illos ꝑtinet audierũt vt diuites ſint
ĩ oꝑibus bonis:Facile tribuãt:cõicent.Au⸗
dierũt ipſi:vos qͥ nõdũ eſti audite:Qui vo/
lũt diuites fieri:incidũt in tẽptatõʒ ⁊ laque/
os:⁊ deſideria multa ⁊ noxia.Non timetis:
Audite quid ſequit᷑: Quę mergũt homies ĩ
interitũ ⁊ ꝑditionem. Mon times? Radixẽ
omniũ maloꝝ auaricia. Auaricia eſtvelle eẽ
diuitẽ: nõ iam eſſe diuitẽ. Ipſa eſt auaricia.
Aergi non times in interitũ ⁊ ꝑditionem:
Non times radicem omniũ maloꝛum auari
ciã?: De agro tuo ſtirpas radicem ſpinarum:
⁊ nõ extirpas de coꝛde tuo radicẽ malarũ cu
piditatũ? Purgas agrũ tuũ vnde fructũ ca/
piat venter tuus:⁊ non purgas coꝛ tuũ:vbi
habitet deus tuꝰ? Radix eſt em̃ omniũ ma-

loꝛũ auaricia: quã qdaʒ ſequẽtes:a fide ꝑer

rauerunt ⁊ inſeruerũt ſe doloꝛibus multis.
Audiſtis quid faciatis:audiſtis quid timea ?
tis:audiſtis vnde emat᷑ regnũ cęloꝝ. Om̃s
in verbo dei cõcoꝛdate:⁊ diuitẽ ⁊ pauperem
deus fecit. Scriptura loquit᷑: Diues ⁊ pauꝑ Nꝛouer.22.
occurrerũt ſibi:Fecit aũt amboſ dñs.hiueſ
⁊ pauꝑ occurrerũt ſibi: In q̃ via niſi ĩ iſta vi

ta? Matus eſt diues:nat ẽ pauꝑ.Occurriſti
vobis pariter ambulãtes viã. Tu noli ſme/

re:tu noli fraudare. Iſte eget:ille habet. Fe
cit autẽ ambos dñis. Per eum qui habet iu/
uat egentẽ:ꝑ eum qui nõ habet ꝓbat habẽ/
tẽ. Audiuimus:diximꝰ:timeamꝰ:caueamꝰ:
oꝛemus vt ꝑpueniamus ad regnum:pᷣſtante
dſio noſtro ieſu chꝛiſto:qui viuit ⁊ regnat cũ
patre ⁊ ſpũſancto deus:per omnia ſecula ſę/
ꝛzum:Amen.
n eadẽ oñica:De heliſęo:Ser. I

Iut de beato helia diimꝰ frẽs cha
riſſimi ꝙ typũ habuerit dñi ſaluato⸗/

ris: ita ⁊ ſctm beliſeũ cõfident ⁊ ſecu⸗/

VI.

Sermo

Sr.

eiſein::
lummutte
Nediulns
tectedit
ſlos neos
habeetiud
it Ciuird
glo vngar
fianistoi
goigala
tnid
hiſclin
debitügan

r del

fſpüſuſin
i obrotiiſe
pecatis
dinidmat
debitocap
lugerate
poſtenih
disviſta
P Vndeen
Vndenia
lcordtsin
wumgenen
beat. Cof
leuit.
napid
torpen
chuſto dii
lüoleni
flatispin
li, Quie
rs genmns,
uis tuis:
ſnop.⸗
plletli
Imutemey
na bete
Qenm
nlencon
Alechde
ibons
des gui
allleſeo
ccpiür
Lmncten
eſgo fie⸗
lnaſen

Ber. CC. vI. Dñica quĩta py Trinitatis: Ger. II.

uie iire aſſerimꝰ: ſaluatoꝛis nr̃i imaginẽ pſtuliſſe. nec debitũ reddere poterat. Verũ eſt chariſ/
asandi Clamauit em̃ ad beatũ heliſęũ: ſicut in lecti ſimi. Qui ſe ſolũ diligit: nec ſibi ſufficit:nec
Pegtiii one diuina audiſtt: vidua quędaã: ⁊ voce fle peccatoꝛũ ſuoꝝ debitũ reddit.Cũ vo in alie
hoclüin, 4· Beg . 4. bili ſupplicauit dicẽs: Vir me moꝛtuus eſt: nis vaſculis:id eſt omnibus vicinis ⁊ ꝓpin/
ſctgne ⁊ ecce creditoꝛes veniũt ⁊ volũt mihi tollere quis: ⁊ omnibꝰ oĩno hominib ceperit oleũ
röͤſiſai⸗ filios meae Nlo une interrogauit eã quid charitatis infüͦdere: tũc et ſibi ſufficere et ab
RZ haberet in domo ſua: Reſpondit mulier et omnib ſe debitis poterit liberare.Et vᷣe fra
bianidi ait: Viuit dñs:qꝛ nõ habeo niſi modicũ olei tres talis ẽ natura ſancti amoꝛis ⁊ verę cha/
Rhlehimp quo vngar. Et dixit heliſeus: Pete vaſa a ritatis: vt erogãdo creſcat.Et quãtũ in alijs
hi⸗ vicinis tuis:⁊ clauſo oſtio:mitte ex illo oleo plus expendit᷑:tantũ in ſe abüudantiꝰ cumu/
ninnmni in oĩa vaſa: c c plena fuerint: vẽde ⁊ redde let᷑. Cibũ coꝛpis ſi volueris egenti tribuere:
Ri imin qeditoꝛibꝰtuis. Vidua iſta frẽs chariſſimi ad pᷣſens qðs illi dederis tu hf̃e non poteris.
ſicſicr Begl. 17. typũ ecclię ſferebat: ſicut ⁊ illa gq metuit bea Panẽ charitatl ſi dederis centũ hominibꝰ:
dangen tũ heliã excipere. Vidua & iſta: id eſt ecelkia integer manet. Si vniuſo mũdo largiri vo/⸗
Puneuſſ debitũ graue cõtraxerat nõ ſolidoꝝ ſed pec· lueris:tibi nihil deſicit:imo nõ ſolũ nõ deſi-
cnlen d catoꝝ.DNebitũ habebat:⁊ creditoꝛẽ crudeliſ cit:ſed oĩm illoꝛũ quibꝰ largitꝰ fueris: lucrũ
dle Quind ſimũ ſuſtinebat: qꝛ ſe diabolo młtis peccati tibi multiplicit᷑ creſcit. Verbi gr̃a: VUnũ pa/
Nöztltano Eſa.So. Obnoxiã fecerat. Sic em̃ et ꝓpha pſdixit: In nẽ charitatis habebas:Si nemini dediſſes:
Bontineis peccatis vr̃is venditi eſtis:⁊ in ſceleribꝰvrfis ipſum ſolũ haberes. Mille hominibꝰ dedi/
äthonis dimiſi matrẽ vr̃am. Vidua gilla ꝓ tã grãdi ſti:mille panes acquiſiſti:qꝛ tanta eſt poſſeſ/
mest hati debito captuua quodãmodo tenebat᷑.Cap/ ſio charitatis:vt ⁊ ſingulis tota ſit:⁊ omibꝰ
rucheleä tiua erat:qꝛ redemptoꝛ nõdum venerat. Sʒ integra eſſe poſſit. Ergo ⁊ alijs dediſti:et tu
lackuuei poſtea qᷓ; viduã iſtã verus redẽptoꝛ chꝛiſtus nihil penitus ꝑdidiſti: Immo non ſolũ non
iigaitonen. dñs viſitauit:ab omibꝰ debitis liberã fecit. ꝑdidiſti: ſed ſicut iam dixi:quicqͥd alijs a te
nalomnauei B Vngde em̃ illa vidua liberata ſit videamus. collatũ eſt: tu centupliciter acquiſiſti. Ergo
lenſpinann. Vnde:niſi de augmento olei? In oleo miſe / frẽs chariſſimi: agnoſcite viduã nõ alio niſi
Cicinalena ricoꝛdia intelligit᷑. Ergoviduę illi ideo debi de oleo a ſuis creditoꝛibꝰ abſolutã:⁊ intelli -/
yndefuaicn tum creuerat: qꝛ oleũ miſcoię peccãdo ꝑdi/ gite eccleſiã catholicã nõ aliunde niſi ꝑ oleũ
1scnipti derat. Cõſiderate frẽs. Defecit oleũ:⁊ debi/ miſcðis dei de ſuis fuiſſe criminibꝰ liberatã.
eñ onmniünn tũ creuit.Creuit oleũ:⁊ perijt debitũ.Creue Sed hoc attendite frẽs: ꝙ mulier illa q;diu D
Stes:a ſoepe⸗ rat cupiditas:⁊ perijt charitas. Redit chari/ habuit vaſa vbi oleũ infunderet:tãdiu oleũ
nibusmnuls tas:⁊ perit iniquitas. VUeniẽte vero heliſeo creuit. MNã dixit ſilio ſuo: Affer mihivas.Et
kisquidune chꝛiſto dſo: vidua: hoc eſt eccleſia ꝑ augmẽ/ ille reſpõdit: Hõ habeo.Et ait ſcriptura:ſte
icclop Li⸗ tũ olei:id eſt donũ grę ⁊ miſericoꝛdię vłcha/ tiſſe oleũ: poſtea q; vbi poneret nõ inuenit.
getpaupann ritatis pinguedine:de peccatoꝝ debito libe Sic dilectiſſimi frẽs tãdiu charitas augetur
Dilestto rat᷑. Quid tamẽ ei beatꝰ heliſeus dixerit:vi q;diu tribuit᷑.Et ideo etiã ex induſtria debe
doſtis Ou Besl. 4. deamus. Pete vaſa multa a vicinis et ꝓxi- mus vaſa queęrere vbi oleũ poſſimꝰ infunde
Poniliiken mis tuis: ⁊ clauſo oſtio infunde in vaſculis re: qꝛ ꝓbauimus qð dũ alijs infundimꝰ plꝰ
g Oun vicinoꝝ.Qui erant iſtivicini:niſi gentiũ po habemus. Vaſa charitatis:homies ſũt.Si
Tunolite puli:Et licet vidua illa eccleſię typũ habue/ charitatis oleo volum⸗ abudare: nõ ſolũ bo
ilebehe. . rit: tamẽ vidua erat: et ideo vicini illi vnde nos ᷣ etiã malos debemꝰ diligere. Ponos:
hatibabatt vaſa petebant᷑ populũ gentiũ ſigurabant. quia boni ſunt. Malos:vt boni ſlãt.habet
. athalß Quę tamẽ vaſa vacua exhibebant᷑:vt oleũ em̃ hanc virtutẽ oleũ charitatis:vt ⁊ bonos
g alann: miſericoꝛdię acciꝑe mererent᷑:qꝛ oẽs gentes melioꝛes faciat: ⁊ malos de peccatoꝛũ tene/⸗
Me ziant anteq; donũ gr̃g cõſequant᷑: fide ⁊ charitate bꝛis ad lucẽ veritatis reducat. Qð autẽ ait
numnglu⸗ ſcriptura:clauſo oſtio viduã illã oleũ i vaſcu

⁊ bonis oꝑibus vacuę eſſe pꝛobant᷑.Deniq;
oẽs qui ad ſalutare baptiſmũ cõſequẽdum
eccleſię offerunt᷑:⁊ chꝛiſma⁊ oleũ bñdictiõis
accipiũt:vt iam nõ vaſa vacua ſed deo ple⸗

Cna et templũ dei eſſe mereant᷑.Conſiderate

ergo frẽs chariſſimi: diu vidua illa oleũ
in vaſculo ꝓpꝛio habuit:nec ſibi ſufficiebat

lis infudiſſe:hoc ſigniſicauit vt vnuſqᷣſq; ele

moſynam clauſo oſtio faciat: id eſt pꝛo ſolo
dei amoꝛe:Mõ ideo vt laudet᷑ ab hominibꝰ:
ſed vt apud deum inuenire gratiaʒ mereaft᷑.
Qui em̃ ꝓ laude humana elemoſynã facit:
aꝑto oſtio facit:qꝛ aꝑtũ omnibꝰ nalet. Qui

4 . ssä . .
4 R 2 2⸗ “
. —
4

.

Ber. CC.vII. Dñica ſexta pꝰ Trinitatis: Ger. I.

vo pꝛo ſola vita ętna ⁊ remiſſiõe peccatoꝝ

CN7

talti

ſurus crucis patibulũ. Inclinauit ſe heliſeꝰ Wanh.27. ſh tuln
bona oꝑa fecerit: etiã ſi publice faciat:clau/ vt puerũ reſuſcitaret:hũiliauit ſe chꝛiſtus vt irni ſe
ſo oſtio facit: quia de illa elemoſyna nõ hoc mũdũ in peccatis iacentẽ erigeret. Miſit he ticun
quęrit qð videt᷑: ſed quod non vide᷑. Laus liſeus oculos ſuꝑ oculos:manus ſuꝑ manꝰ?ꝰ. e tetent
em humana videt᷑:ęternũ pᷣmium nõ videk. Tidete frẽs quãtũ ſe vir ille ꝑfecte etatis cõ u⸗ Aun
2. Corj.4, Sed audi quid dicẽ aplus: Quę em̃ vident᷑ traxit: vt paruulo moꝛtuo et iacenti cõgrue/ heni ci
tempoꝛalia ſunt:quę aũt nõ vident᷑ ęterna. ret.Qð em̃ heliſęus ĩ puero pᷣſigurauit: hoc ttbog ni⸗
Securꝰ ergo vnuſquiſq; elemoſynã faciat: in toto genere hũano chꝛiſtus impleuit.Au/ Maniſo .
tantũ eſt vt ꝓ illa gloꝛiã humanã nõ reqrat. di apłm dicentẽ: Humiliauit ſemetipſuʒ fa NPbit. ꝛD. ſgtanue .
E Poſt hec audiuimꝰ ꝙ dum beatus heliſeus ctus obediẽs vſq; moꝛtẽ.Quia paruuli era/ uinfin
. Bes 4. tranſiret ꝑ Sunã quędã mlier magna ſuſce mus:paruulũ ſe fecit.QAuia moꝛtui iaceba/ ſiemmoern
perit eum: ⁊ dixerit ad virum ſuũ: Animad/ mus:pius ſe medicus inclinauit: quia et re/ ſticteoſe
uerto ꝙ homo iſte vir dei ſit: Faciamus illi uera fr& nemo poteſt iacentem erigere: ſiſe ritcidd
cenaculũ: ⁊ ponamꝰ ei in eo lectum: mẽſam: noluerit inclinare. & aũt puer oſcitauit ſe/ ieuneſey
ſellam ⁊ candelabꝛũ:vt quando venerit ma pties:ſeptifoꝛmis gratia ſi anctiſpũs oſtẽdit᷑ nitims Li
neat ibi. Et mulier illa ſterilis erat:ſed oꝛäte quę humano generi vt reſuſcitet᷑ in adu-tu ſeobaici
heliſęo genuit filiũ.Sic ⁊ eccleſia anteq;; chꝛi chꝛiſti tribuit᷑. De ipᷣo ſpũ dicit aplus:Siqͥs Ro.s. oncvefill
ſtus veniret ſterilis fuit: Et ſic illa oꝛãte he/ ſpm̃ chꝛiſti nõ habet:hic nõ eſt eius. Ipſum Mimnede
liſeo genuit filium: ita ⁊ eccłia veniẽte ad ſe etiã ſpm̃ dñs dedit diſcipulis: quãdo inſuf/ Oiakuemi
chꝛiſto:genuit populũ chꝛiſtianũ. Sʒ filius flauit ⁊ dixit: Accipite ſpm̃ſanctũ.Os enim Job.20. Ccbiloc
muleris illius dũ heliſeus abſens eſſet:moꝛ quodãmodo ſuꝑ os poſuit: quãdo inſufflã⸗ ſoſpent.5
tuus eſt: ſic et ſilius eccłię:hoc eſt lus gen / do ſom̃ dedit. Gꝛatias &̊ agamꝰ pijſſimo re/ Unribrtnic
tiũ anteqᷓ; chꝛiſtus veniret peccatis moꝛtuꝰ demptoꝛi: qui nos nullis ſᷣcedẽtibꝰ meritis nncdoptan
erat. Deſcẽdente de monte heliſęo ſilius vi/ ſuſcitauit:⁊ nõ ſolũ ð moꝛte ꝑpetua eripuit: ſeeniſes⸗
duę huic vitę reddit᷑: deſcẽdẽte de celo chꝛi/ ſed etiã adiuuante gratia ipſius ſi bene ege/ Ceinwwnue
ſto: filiꝰ eccleſię: id eſt płus gentiũ ſuſcitat᷑. rimus ęterna pmia repꝛomiſit: qð ipſe Rſta/ ſtrkautien
F Sed hoc qualiter factũ ſit: videamꝰ. Moꝛ/ re dignet᷑:qui cum patre ⁊ ſpũſancto viuit ⁊ fetöhetni
tuo em̃ filio ſuo mulier illa abijt et veſtigjs regnat deus in ſęcula ſeculoꝝ: Amẽ. ſntnicarn
ſe ſancti heliſęi ꝓſtrauit: beatꝰ vo heliſęus — Lnnnurbdin
dellit baculũ ſuũ puero ⁊ dixit ad eũ: Vade ñica ſexta: de Naaman Syꝛo: Sermo Mloefenn
⁊ mitte baculũ meũ ſuꝑ faciẽ pueri.Si te ſa,) Sermo 41 CC. VII ltdone He
lutauerit homo:nõ reſalutes eum.hoc locco B enetſniet
frẽs videte ne alicui ſurripiat impia cogita- Vm Maaman regis ſyꝛie pꝛinceps A Ai in
tio: ⁊ dicat ꝙ auguriũ beatꝰ heliſeus obſer/ ꝑfuſus lepꝛa fuiſſet: ⁊ ſibi vel cũctis · Besl.5· r ſnn,
ulare voluerit: ⁊ ideo iuſſerit puero ſuo vt ſa hoꝛret: dolebat rex ſyꝛię virũ ꝑ quẽ ſfnnt
lutantẽ ſe in via nõ reſalutaret. Frequẽtet plurima cõfecerat bella: gentes domuerat: Rugctd
in ſcripturis legimus:ſed ꝓ celeritate eſt di / ⁊ victoꝛias ꝑpetrarat. Tunc audit naaman innen
ctum:nõ ꝓ aliqua ſuꝑflua ⁊ ſacrilega obſer/ apud iſrael eſſe ꝓphetã heliſeũ mirãdis vir/ ſetr e
uatione pᷣceptũ. Ac ſi diceret: Ita velociter tutibus ꝑditũ:⁊ ſtupẽdis oꝑibus nomiatũ: R
ambula: vt nullis fabulis ĩvia occupari aut ꝑ quem poſſet ⁊ cauſe periculo liberari:et ꝑ/ nandi
retardari ſſumas.Abijt ̊ puer ⁊ miſit bacu nicioſa varietate tergi:Mox ſuũ ꝑgit ad re/ ua
lũ ſuꝑ faciẽ pueri:⁊ penitꝰ nõ ſurrexit. Puer gẽ:⁊ cõmẽdaticias litteras ad iſraelitarũ re/ enllk.he
Exo.a. iſte typũ habuit beati moyſi.AMiſit em̃ eum gem depoſcit. Cõfeſtim rex ad regẽ litteras lancn
deus cũ baculo in ęgyptũ: ſed baculus ſine mittit dicẽs: M iſi ad te naaman ſeruũ meu lſtuinl
chꝛiſto flagellare egyptũ potuit: de oꝛigina / vt cures eum a lepa s. Cũ rex a rege lit unidiun
li vo vel actuali peccato liberare vel reſuſci / teras accepiſſet: cidui emimẽta ſua dicens: akſadn
heb.7. tare nõ potuit. Hihil em: dicẽte apło: ad ꝑ· Vigete qm̃ maliciã qu ęrit iſte: qui miſit ad Mdenet
fectũ adduxit lex: Opus erat vt qui baculũ me hominẽ vt curẽ eum. Nũquid ego deuſe icdans
miſerat: ipᷣe deſcenderet. Baculus ſine heli · O fides: Naaman pꝛinceps ſidelit᷑ feſtinat Ggayn
ſeo nihil valebat:quia crux ſine chꝛiſto nihil ad deũ:⁊ rex ꝑfidus ſuũ diſſipat veſtimẽtũ. Nenun
G poterat. Venit g̊ beatus heliſęus: ⁊ aſcẽdit ¶ Rex ſyꝛię credit poſſe fieri quod audierat:et eſtent
4· Beg!.· 4/ in ccnaculũ:qꝛ venturus erat chꝛiſtꝰ: ⁊ aſcen rex iſrael nõ credit fieri poſie quod nouerst. e

alhisoſite
Ctei nactin

Araplages

ſens hſin
quidonne

ni. Osenin K

Uiͦdoinſuſti⸗
nepekinote
abenens
venachei
usſbenetg⸗
ngͤpſeiſtn
Blanaoyut,

nun Srtoge

ſi⸗ nium
ſbinichen
nermioan
sdondens

udetcann

iniiden
sponigl:
lbenanag
i lat⸗
Cacllatüd
ſegelitn⸗
nſenind
1dien,
ani
lcgn

dſtin.

neſinen
udlent
AApouen

8

Ber. CC.vIII. Dñica ſexta pye trinitatis:G
Bic ad heliſtũ cum regis cõmotio pferret᷑:
mitte inqͥt ad me naaman ſyꝛũ: vt ſciat qͥa

eſt deus in iſrł. Adducit᷑ itaq; ad oſtiũ homi

nis dei cũ quadrigis ⁊ equitibus. Ad quem
ait: Vade baptizare ĩ ioꝛdane ſepties:⁊ mũ
daberis.Quo audito naaman:cõmotus di
xit:Ego putabã ꝙ egrederet᷑ ad me:et ſtans
iuocaret nomẽ dñi dei ſui:et tãgeret locũ le/
pꝛę:⁊ curaret me.Si em̃ aquis me mundari
oportet: Hõne melio:es ſunt apud nos aꝗ:
Lũc vnus ex ſuis ait: Nũquid hoc difficile
verbũ eſt qð locutus eſt ꝓpha ad t Qua/
re nõ facis qð dixit: Tũc naaman reuerſus

⁊ in ioꝛdane ſepties baptiʒat: aſcẽdit inde
mũdatus. Luüc mirat᷑ naaman:tunc ſtupet:

tũc ꝓphetã cõſpicit: tũc cęlũ attẽdit: mirat

vno iuſſu affuiſſe virtutẽ:mirat᷑ operatũ do

mini: mirat᷑ deterſũ tanti tempoꝛis vitium.
MANirat᷑ naamã ſe mutatũ coꝛꝑe:⁊ mẽte ꝑni/
cioſa ab illo contagiũ pellit᷑: et optata ſani/

tas repara᷑. Gaudet naaman: ꝓpheta lęta/
tur:⁊ ab vtriſq; dñs collaudat᷑. Saudet naa
man qð optauerat ſe ꝑcepiſſe: ⁊ qð credide/
rat inueniſſe.GOaudet ꝓpheta i oꝑe: lętatur

plus in virtute. Gaudet iudęa ꝙ veniẽtib

ſtent᷑ auxilia: diſcũt ĩ iſł qð apud ſe inue/

nire nõ poterãt. Qui curatus eſt ſᷣdicat:qui

ſentit nũciat:nemini dubiũ habet᷑ qð i naa/

Cman mirabilia ꝓteſtant᷑. Tũc lętus naamã

heliſęo offert munera:tũc ſanitatis voto ob
tulit dona. Mõ em̃ pᷣciũ curatiõis eſt qð offe
ro: nec ſanitate ꝑcepta iſto munere redimo

ſanitatẽ quã merui. Hec pᷣcio poterit redimi

nec vllo munere inueniri. Mihi inqᷣt heliſę⸗

qð offers nõ accipio: qð ingeris vt alienum

recuſo.Nec em̃ tibi ſanitatẽ pſtiti:nec ꝑnici/
oſum in te vitiũ egoipſe coꝛrexi. Eſt potens

lceęleſtibus deus:cuiꝰimperiũ ſeruo: officio

pareo:ſeruituti inſiſto: cui ſoli pparandus ẽ
ſenſus:dicandus animus:tribuendꝰ in oĩbꝰ
famulatꝰ. Huic em̃ ſi ſoli ſeruieris aut obſe/
quia debita mãcipauen: anteq; reddas ſer/

uitia: añ melioꝛẽ mereberis medicinã.Mox
naamã diuinã ſibi diſciplinã indicit: ſuꝑſti⸗/

cioſa abſcidit.Cõtinuo ſe deũ venerari teſt
tur:⁊ deteſtari idolũ pꝛoſite᷑. Mũc inqͥt co

ui qꝛ deus colẽdus ẽ ſolus:nũc pꝛimũ addi/
dici quia vnus venerandus eſt dñs. Ceterũ )
dij gentium nec ſaluare poterũt: nec nocete

merent᷑ aut ſanũ quẽpiam facere:qui ſe nò

man ꝓſiciſcit᷑ in ſyriã lętus:tũc ad ſuos pꝛo/

=

perat ſanus. Lętant᷑ om̃s qͥ cũ eo triſtes ad/

uenerãt: gaudent cũcti qͥ eiꝰ iualitudinẽ ex/
boꝛrebãt .· Magnalia dei cũcti ſecũ loquũt᷑:
⁊ virtutes eius vniüũſi inuicẽ fabulant᷑.Sta/

tim ꝓpheteę puer ſecũ loquit᷑ dicens: A naa/

man ſyꝛo noluit quicq; acciꝑe: pergã vt qð

ille noluit ſuſcipe ego ſumã. MNec ceſſauit:ꝑ/

git feſtinãter. Quẽ cũ puer videret cõcurrẽ/

tem ⁊ dño nunciaret: mox naaman ſuoꝝ ſta
tuit currus:in obuiã redit: cauſam exquirit.

Ille auarus iactat mẽdaciũ.Dicit a ꝓpheta

*

eſſe mãdatũ vt argenti aliquid mitteret: gcd

adueniẽtibꝰ ad ſe ꝓphaꝝ liberis tribuiſſet.
Continuo naaman puero duplum q; petie-
rat dedit: qð ꝓpheteę ipᷣe ſulex vt acciperet
extoꝛquere nõ meruit. In ſequeſtri ̊ᷓ depoſi

to:in heliſęi conſpectu ſolito moꝛe conſiſtit.

Vbi inquit fuiſti: vel quid negocij geſſiſti⸗
Nuſqᷓ; inqͥt diſceſſi. Cũc ꝓphᷣa ſãctiſſimꝰait:

Nõne coꝛ meſũ tecũ fuit: quãdo naaman ti / 22. de Ciui/
bi in obuiam ꝓperauit? Argentũ accepiſti: tate dei.ca.29.

⁊ eiꝰ lepꝛã ſumpſiſti. O meritũ heliſei: VUno
tempoꝛe duplex virtus oſtendit᷑:et gemina

poteſtas ꝓphetę ſanctiſſimi demõſtrat᷑. Cu/

ratur naaman ſyrus: et lepꝛa gieʒi ꝑfundit᷑.
Seruo ſyro ſideli gloꝛiã attollit: ⁊ ſeruo ꝑfi/
do intulit pęnam. Ale de ſyꝛia veniens qoð

deſiderauit accepit: hic puer ꝓphetę plaggs
ſibi de ꝑſidia ſumpſit. In aquis naaman cu

ratur ⁊ gaudet:gieʒi vulnerat᷑ ⁊ deflet. Aliꝰ
ſuis reddit᷑ ſanus:alius cũctis oſtendit᷑ ma/
culatus. Deus in naaman laudat᷑:ꝙ depo/
ſita lepꝛa integer reuerſus eſt ⁊ ſanus.

2

¶ Item in eadẽ dñica:de eodem de

quo ſupꝛa al ſermo factus ad fra-
tres in heremo:qui inter ſermones

ad eoſdem habet xxxij n rr XQ rrin

CC. VII

¶ In eagẽ⸗ dñica: De heliſeo et gie⸗
zi puero: Serma 1

frẽs chariſſimi:beatũ heliſęũ typum

diſcipulꝰ: nõ incõgrue iudã traditoꝛẽ vel iu/
dęoꝛũ populũ intelligit᷑ figuraſſe. Sicut em̃
gieʒi ideo ſuiebat beato heliſęo vt pecuniã
poſſet acqͥrere:ita ⁊ iudas ꝓpterea adhele⸗/
rat dño ſaluatoꝛi vt fraudẽ faceret: ⁊ trenas

. . .

D poſſunt de nõ colẽtibus vindicare.Tũc naa diuitias cõgregaret. Deniq; ſic in euãgelio

5

ſcriptũ ẽ: Quia fur erat ⁊ loculos habebat: Job.12.

habuiſſe dñi ſaluatoꝛis: Gieʒi autezʒ 4.

☛2Pr

Beg!. 5e

Bancti luguſtini de tempote·

⁊ ea quę mittebant᷑ aſpoꝛtabat. Nam gieʒi

N

gratis datur. Sic em̃ dominꝰ in euangelio

Be aMαιροαρ†+☚nn Beso; X*.

eL W

qui gratiam magiſtri poterat ꝓmereri:ſicut diſcipulis dixit: Infirmos cnrate: moꝛtuos Mattö.i. nncenn
⁊ dominus ſuus cõſecutus fuerat beati he ſuſcitate:dęmones expellite.Gꝛatis accepi/ s Ardun
lię: cupiditatevictus meruit in ęternũ crude ſtis: gratis date. Et quia omnia ſacramenta ſeplchyſu
li lepꝛa ꝑfundi. Judas vᷣo ꝓ amoꝛe pecunie ⁊ myſteria dñi noſtri quę in iudeęis erant pᷣſt,/ geitmnsdi,
⁊ apoſtolatꝰ gratiã ꝑdidit: ⁊ laqueo vitã fl· gurata:in nobis videmꝰeſſe completa: quã- aapin⸗
niuit. Ac ſic intelligimus oẽs auaros ⁊ cupi- tas poſſumus deo gratias referamus:vx cũ hoſtuneſt
dos:intus in anima peccati lepꝛa eſſe perfu / dies iudicij aduenerit: ab auditu malo libe/ 7 1Aud
B ſos.Naaman vo pꝛinceps militię qui lepio rati: illa ad nos vox deſiderabilis dirigat᷑: geon
ſus erat:⁊ ſuggerente ancilla ad beatũ heli · Aenite benedicti ꝑcipite regnum quod vo Manb 15. nleſna⸗
ſeum ſanãdus aduenit: populum gentiũ fi/ bis paratum eſt ab oꝛigine mũdi. Ad quad bunun
4. Beg!. 5. gurauir. Puella illa quę captiua fuerat de vos dẽs ſub ſua ꝓtectione perducat: cui eſt nuline
iudeęa ducta et ſuggeſierat dominę ſuę:ꝙ ſi honoꝛ ⁊ imperiũ cum patre ⁊ ſpũſancto in ſę hntt bbaen⸗
ad beatũ heliſeũ ſuus dominus pergeret:ſa cula ſeculoꝛũ: Amen. “ nbarlia
nitatem reciperet:puella inquã illa ꝓppetiee· , nimas
imaginẽ geſſit: quia licet tempoꝛe illo in ſo/ ¶ AItẽ in eadẽ dñica: Homelia de eg —
la iudęa gra ꝓphetię floꝛuerit: tñ nõ potuit qð ſcriptũ ẽĩ enageiſ nasthen . mmd nn
ſieri niſi vt etiã ad vicinas gentes beata eiꝰ Amnen dico vobis: Hiſi abundaue/ Wans.„ uann
noticia ꝑueniret. Audiuit ergo naam puel/ rit iuſticia veſtra ⁊c̃.quę ſumpta eſt do
lam: ⁊ venit ad heliſeum: Audiuit populus exli.j.de ſermone dñni iñ monteę.ca. be
gentiũ ꝓphetiã ⁊ venit ad chꝛiſtũ. Naamã vj.et.vij.Et ex ſermonibus de Uer/ un
veniens ad heliſeum ſanat᷑ a lepꝛa:⁊ populꝰ bis domini.iiij.Et ex libꝛo Quin/ H
gentiũ veniens ad chꝛiſtũ: ab omĩ peccato/ quaginta homeliaru. xl. Kuu
Crũ lepꝛa purgat᷑. Poteſt tamẽ ſicut iam dixi —, “ Kn u
4 gieʒzi etiã iudęoꝛum populũ ſigurare:qui eo ¶ Dñica ſeptima: deeo qð ſcriptum lce
“ tẽpoꝛe peccati lepꝛa ꝑcutitur:quo ab ea gen eſt in euanigelio m Marciũ:Lũ tur Marci. Ss. Min Puid
— ti populus liberat᷑. Deniq; ſic infeęlices iu/ ba mlta eſſet ſeſn nec haberẽt qð Mug Mäͤtſi
Mattb.a . deęi in paſſione dñi clamauerunt: Sanguis maducarent ⁊c. Serma I f Sermo. ntopepn
eius ſuꝑ nos ⁊ ſuꝑ filios noſtros. Luüc enim ””M miſeri CC.X (arn.
peccati lepꝛa ꝑfundi meruerũt:quãdo cõtra Ltitudinẽ diuinitatis ſuę et miſeri/A Pfane
Teſlem medicũ oꝛe ſacrilego clamauerunt: coꝛdiam hũanitatis multis ⁊ varijs Redon
J05.19. Tolle tolle:crucifige eum. Ergo eo tempoꝛe modis in ſcripturis ſanctis domin? beent
in illis remãſit lepꝛa:quo ad gentes domini oſter ieſus chꝛiſtus oſtendit: quẽadmodũ 5 Nhenus
tranſijt gratia. Deniq; ſic ⁊ apoſtolꝰpetrus ſolet in myſterijs ⁊ ſacramẽtis: vt ⁊ petẽtes Matth.. mda
Actj.izi ad eos locutus eſt dicẽs: Vobis inqͥt opoꝛ/ ſaccipiant:⁊ quęrentes inueniãt: ⁊ pulſanti/ emie
tuit pꝛimũ loqui verbũ dei:ſed qꝛ vos indiꝰ / bus aperiat᷑. Omnia em̃ quę in hoc mundo nöß⸗
gnos iudicaſtis ęternę vitę:ecce cõuertimur ſ fragilitate noſtra exhibuit miracula: no/ geltes n
ad gentes. Quãdo doctrina aploꝝ ad gen / bis ꝓfſiciũt. Mõ vtiq; ſine cauſa faciebat ea untadte
tes tranſijt: tunc in miſeris iudeęis peccati le dominꝰ:vel quaſi fruſtra ⁊ inaniter. Verbũ Meckin
HH p:ꝛa remãſit. Quid tamẽ mãdauerit beatus dei eſt chꝛiſtus:qui nõ ſolũ ſonis: ſed etiam pede
· Bes ·5.·ꝓ heliſęus naaman ſyꝛo:videamus: Vade in / factis loquit hominibꝰ. Hoc em̃ etiã qð ho/
quuit ⁊ lauare ſepties in ioꝛdane.Qð autem die de ſancto euãgelio lectum eſt: quęrit in/ ecbin fſione⸗
audiẽs naamã vt lauaret᷑ ſepties i ioꝛdane: tellectoꝛem:⁊ cum fuerit intellectũ:ſpiritale ſeterane
ingignat?eſt ⁊ nolebat annuere:⁊ ab amicis facit gaudiũ.Et in hac lectione ſimul cõſide Unn ltago⸗
ſuuis conſilio accepto acquieuit vt lauaret᷑ et randa eſt in vno eodemq; redẽptoꝛe noſtro intA
purgatus eſt: hoc ſignificauit: qꝛ plus gen/ diſiũcta operatio diuinitatis ⁊ hſanitatis: WD
tiũ anteq; chꝛiſtus cruciſigeret᷑ ipſi ꝑ ſe chꝛi, atq; oimodis deteſtãdus erroꝛ eutycetis: q ſden d
ſto loquẽti nõ credidit:ſed poſtea dicãtibꝰ vnã tm̃ in chꝛiſto dogmatiʒare Hſumit ope/ ſauaren
aplis ad ſacramentũ baptiſm: ſideliter ve- rationem. In alterutra enim parte vel qui nerit.
nit.Naaman munera obtulit beato helil, ſolum hominẽ fuiſſe dixerit:gloꝛiã negabit loie
Liille acciꝑe noluit: Chꝛiſti ĩ hoc gratiã figu- cõditoꝛis:vel qui ſolum deum negabit mile Keed
rratam intellige: quę ideo gratia dici᷑: quia ricoꝛdiam redemptoꝛis. Nempe ꝙ ſuꝑ tur- los

B Dñnica ſeptima pꝰ Trinitatis: Ger. I.
wecndzee boeanm miſeret᷑ dominus:ne vel inedia:vel lõ/ tudine:? Adhuc aplos tenebat incredulitas:
Ahah gioꝛis vię deficiat laboꝛe: nouerimus affe/ donec myſteria reuelarent᷑:nec recoꝛdabant᷑
amnuſannt ctum eſſe atq; compaſſionẽ humanę fragili / qð fecerat de quinq; panibus ⁊ duob piſci/
fniulesan; tatis. autem de ſeptem panibus et pau/ bus. Et interrogauit eos ieſus quot panes
Sckeconpln cis piſcibꝰ ſatiauit quattuoꝛ milia hominũ: haberẽt. Qui dixerũt:Septẽ.Et ſᷣcepit tur abi.õ.
Pninin B credimus diuinę opus eſſe virtutis. Atten / be vt diſcũberẽt ſuꝑ trã. Et accipiẽs panes et Mattb.15.
Cminn dat ergo ſanctitas veſtra: qꝛ hoc nobis pꝛo/ gfas egit:⁊ dedit diſcipulis ſuis vt apone/
ſtendleie⸗ poſitum eſt qð cum veſtra charitate tracte- rent. Et piſces ſiłr bdixit: ⁊ poſuit añ illos.
ergnnenin, mus: Quid ſibivelit huius rei tantũ myſte- Et mãducauerũt ⁊ ſaturati ſũt: ⁊ ſuſtulerũt
neni. num: ꝓ eo modo ſe den diſcipulis demon/ ſeptẽ ſpoꝛtas plenas. Erant aüt qͥ mãduca/
en ſtraſſe ſancta teſtat᷑ ſcriptura: quomõ euan/ uerũt q̃ſi qttuoꝛ milia extra młieres ⁊ infan/
nethäſng gelium narrat. Ait enim euãgeliſtain hodi- tes. Et virtutes quidẽ domini maniteſtiſſi/
Warci.s. erna lectione: Cuʒ multa turba eſſet cũ ieſu: me credimeſſe factas in pᷣſenti:ſed qͥd latet

in myſterio:ipſi gratia donãte reqramꝰ. In D
ſupioꝛi em̃ lectiõe de nq; panibꝰ: duobus Watib. 14.
piſcibꝰ qnq; milia hoim ſatiauit: hic ſeptem

nec haberent qð mãducarẽt:cõuocatis diſci
pulis ait illis: Miſereoꝛ turbe huic. Sed re/
quiramus qð ait ſuperiꝰ: In illis diebus cũ

—
=
E
—
—
=☛ ¶AäY

io Dey MWarci.7. turba multa eſſet. Superius em̃ acceſſerunt panibꝰ ſaturauit q̃ttuoꝛ milia hoiĩm. Ibi dil
lepnc iudęi ad ſaluatoꝛem: accuſantes diſcipulos cipuli ſuggerũt dño dicẽtes:Locꝰ deſert eit
gueſanyac eius:eo ꝙ non lotis manibus mãducarent. ⁊ hoꝛa pᷣterijt: dimitte turbas vt eũtes in ca
fliünon Quos dominꝰ redarguit: quia quę de coꝛ ſtella emãt ſibi eſcas:hic penitꝰ tacẽt diſci⸗/
ulbosde de mala pꝛocedunt:ea potius hominem co / puli:ᷣ ipᷣe dſis ꝓ eis ſollicitꝰẽ. VFideamꝰq̃re
nlhrohr Abi.S. inquinarẽt. Et relictis illis venit in finibus tacẽt:Quia necdũ miſſi fuerãt pſᷣdicare gen/

tibꝰ: ſ̊ potiꝰ ad oues ꝑditas domꝰiſrł. Pꝛi⸗/Matth. 15.

4. gentiü: vbi mulier chananęa quę eſt mater
oꝛ & illa ꝑabola ꝑtinet ad iudęos:iſta vo ad

gentiliũ:pꝛo ſilia ſua: id eſt eccleſia dominũ

ocdſoinon depꝛecat᷑. Quę tamdiu poſtulauit donec ac gentes. Ibi qͥnq; panes fuerũt:hoc eſt qͥnq; DW
Wini (ima Warei. 7. ciperet qð petebat. Poſt hęc iterum curauit libꝛi moyſi: Hic vo ſeptẽ panes: qᷣ ſũt ſepti/
berbebant. Warci.8, mutũ ⁊ ſurdũ. Ergo in his diebus cũ multi- fo:mis ſpũs dona: ſic ait ſctũs eſaias ꝓpha:
no I * tfudo populi cõcurriſſet:nec haberet qð mãa Spũs ſapiẽtię ⁊ intellectꝰ:ſpũs cõſilij ⁊ foꝛti Eſa.ii. DWẽ
— ducarent. Turbas enim hic omnes gentis tudinis: ſpũs ſcię ⁊ pietatis:⁊ replebit eum
gnisſtectnlie⸗ D ſigniſicare creaturas intelligim pꝛo quibus ſpũs timoꝛiſ dñi. Ibi duodecim cophini ple
vnllotinß ipſe dominus miſericoꝛda cõmouet᷑: ꝙ non ni ſpũſancto: hic ſeptẽ ecclię ſiue ſeptẽ cãde-
slugsdoni haberent qð manducarent. Hic ſpiritaliter labꝛa aurea. Ibi duo piſces q ſũt duo teſta/
r gani debemus intelligere: ꝙ ideo non habebant mẽta:ſiue vn liber oim ꝓphaxꝝ: vłſancti io
atrntipein qð mãducarẽt: quia gentes legem nõ habe/ hanis pᷣdicatio:hic ideſinit numerꝰponit᷑:ꝗᷓ ðèðUBB
müͤrtolind bant: id eſt quinq; libꝛos moyſi: non ꝓphe/ ſũt dona gfaꝝ: ſic ait apłus: Alij ꝑ ſom̃ dał᷑ 1. Corj.i2.
generun tas: nõ pdicationem ſancti iohannis: quia ſermo ſapiẽtię: alij ſermo ſcię: alij ꝓphetia:
rninulun, gentes non per legem ſed per fidem vene, alij genera linguaꝝ: alij iterpᷣtatio ſermonũ:
titaen runt ad redemptoꝛẽ. Ideo triduo ꝑſeuerãt: ola vo hec oꝑat᷑ vnꝰ atq; idẽ ſpũs. Ibi ſuꝑ
. n Nori hoc eſt in natiuitate: in paſſione: in reſurre fęnũ recũbunt:⁊ hic ſuꝑ terrã. Vtrinq; vna
elſa ctione domini: ſiue ĩ patre:⁊ in ſilio:⁊ ĩ ſpiri cõuerſatio: vna gfa: vna virtꝰ:vna deitas.
add ⸗ tuſancto. Perſeuerare em̃ ꝑmanere eſt in cð Ibi ſuꝑ fenũ diſcũbunt: hoc eſt moꝛtiſirtta
Achcun Wattð.io. ſeſſione:ſicut ipſe dominait: QAui autẽ per· oꝑa carnis:qꝛ Ois caro fęnũ:ait ꝓpha.hic Eſa. 40.0
