xiij. G. H. xxij. A.
Vna ex vtero:altera ex vnda.xxxvj.B.
Vna ex vtero: altera ex ſepulchꝛo.c.xxxiij.
Quattuoꝛ natiuitateſ valde mirabi/ (A. B.
les oꝑatus eſt deꝰ.xj.C. xx. A.
Quõ ſemꝑ ſit natus: ſi nõ valemꝰ⸗ cogitare:
credere debemꝰ. xiij. H. J.
Natus de pfe creauit matrẽ:creat de matre
gloꝛificauit patrẽ.xij. B. xvj. B.
Hatꝰ ẽ ex virgine mf̃e qͥ ante ſęcula nat eſt
de deo pfe:illa natiuitatẽ ſolꝰ pr: hãc ſola
mater cognouit.xxij. A.
Natꝰ eſt de pf̃is imoꝛtalitate:de matris vᷣgi
nitate: de pf̃e ſine matre: de mr̃e ſine pfe:
de pfe ſine tꝑe: de mr̃e ſine ſemie.xxiij.A.
Si illã qua ex patre natꝰ (xxvj.A .xxvij. A.
eſt:non poſſumꝰintelligere:illã q̃ ex vᷣgine

onatus eſt frequẽtiꝰ recogitemꝰ.xxiij. D.

õ mireris vᷣginis ꝑtũ ſi intelligis deũ na⸗
Non aliter qᷓ; de vᷣgine deũ na/ (tũ.xx. C.
ſci decuit.xvij.A. D.xix.A.
Cur ꝑ feminã virginẽ naſci voluit. xxj. B.
Vt de vᷣgine naſceret᷑:pſſiguratũ erat. xyij.
B. xx.A.lxxvij. B. in fi.
Hhuiꝰnouę natiuitatis ſi ignuũ: olim ꝓphetatũ
fuit. viij. C. xviij. J.
Æα9 omnẽ cogitationẽ humanã prurbet p/
pter n gularakale: et que in ea ſint miran⸗

da.iiij. J. v. A.viij. B. xxj. C.

In xpᷣi natiuitate iura naturę mutat. xiij. B.

Natiuitatẽ illã mũdus expauit:fides agno/
uit:in ſidelitaſ irriſit: ſuꝑbia tumuit ſuꝑata
v. B. xiij.h. xxj. A.
Naſcẽdo munꝰ fęcũditatis attulit nõ decus

vginitat abſtulit:qꝛ vteꝝ ⁊ diẽ in qͥ naſccet᷑

elegit.v.A.i fi.ix.A.xiij. C. xiiij. B. xix. D.

Nõ decebat vt matri pꝛiꝑpet 5oimitats n
bis afferebat ſalutẽ.ix. in fi.x. D
Dũ vtus mũdi naſcit᷑:nullus pariẽdi eſt ge/

Quę ſit eminẽtioꝛ (mitus.x.C. in fi.xv.A.
vtus: partũ dediſſe vᷣgini: aut pfectũ ho/
minẽ de terra creaſſe? xj. B. xvij. B.

Sicut nõ poterat niſi caro ð carne naſci:ita
non poterat dei caro de fęmineo vtero niſt
ſine generãte ꝓdire.xjA.
Qui venerat triſte letiſicare ſe eculũi: naſcẽdo
vẽtr nõ ↄtriſtauit hoſpitiũ.xv.A.xxv.D.
Naſcẽdo matriiecũditatẽ attulit:vginitatẽ
Naſcẽtꝭè dño nõ eſt abla (nõ abſtulit.xx.R B.
ta ſᷣ cõſecrata vginitas.xxiiij. B. xxv. PO.

In natiuitate chꝛiſti nihil ſoꝛdidũ aut ipaui

natũ fuit:exẽplũ.c. lxxxj.D.i me.c.xcix.

Naſcẽtis nobilitas fuit in vginitate pariẽt

⁊ nobilitas pariẽt in diuinitate naſcẽtis.

Plus eſt mirãda miſcðia naſcẽtis (xxx. 8.

qᷓ; moduꝰ naſcẽdi.xvj.B. xix.A.
HNõ eſt diſputandũ de modo:ſ potius cre⸗
dendũ ⁊ gratias agendũ.xiij. K.

Natale chꝛiſti cũ quãta reuerentia ſit ſi uſci-

piendũ:exemplis ꝓbat᷑.j.A.B.

HNatale chꝛiſti digne ſuſcipere volẽs:que ca⸗/

uere debeat.j.D.ij. A. C.
Quibꝰ oꝛnari debeattutibꝰ.ij.A.E. vj.D
Quãtũ antiq naſciturũ deſiderabãt.xx.C.

Dies natal dñi pſ̊ cęteris ẽ honoꝛãdꝰ.xxij.B.

Qur naſci voluit in die ep aueſ factus eſt ois
Dies. v. A. viij. B. xxj.
MNatalis xpᷣi dies gemia gfa reſpledet. ix. B.
Huius diei gaudia nullus dignis laudibus
pᷣdicare põt.vij.A.x.A.xix.A.xxv. A.

Teſtimonia natiuitat qͥbꝰ de agnoſcebak

puſq; mirabilia in coꝛpis ętate aliqua face
ret.iiiij. K.v. A.xiij. D.

Quid naſcẽdo nobis cõtulit:et ideo laudã/
dus: amãdus: ⁊ adoꝛãdꝰ.v. D. vij.A. x. C.
Natiuitas chꝛiſti:ſunt ſpiritales nuptię xpᷣi

Et ſi lõge a nr̃a ẽ diuſa (⁊ ecclieę.ij. B.xxj. G.
nõ tñ nuptias dãnauit:ſᷣ potẽtiã ſuę diui/
nitatis honoꝛauit.viij. B. xvj.C. xxv. D.
Pꝛopter duo naſci voluit. viij. C.xviij. J.

Chꝛiſti natiuitas inouat ſpecies incipiẽtis

Quia ex hoie naſcit᷑:nõ ceullir. . xx. A.
ideo ſimplex hõ credat᷑.ix.B. xvj.D.

Dum ſᷣſepis patit᷑ anguſtias:mũdus latus

qui perierat liberat᷑. ix. D.

In natiuitate eius oĩa gaudent: ſolus dia⸗

bolus cũ ſuis cõtremiſcit.x.C.

Dũ infirmus inſirma ꝑtulit: vt deus poten /

tia exercuit celeſtem. xj. D.

Oykiat

2 nt ſpoſt

Potus eſt
i,5
Pareinpe
eon⸗ naſci
Zununtuit
ſolgtone
itiuin
ulgauae

Ponatuse

Potſuſtul
Pato chriſt
ſtimoniüg

Pos ganu⸗

ſeno cote
rE.inf,.
Phernat'⸗
ſurnalcat

Oar ſti

aquothin
f.pir. D.
hureſtu
Pchriſtina
ponunk x

Painitas

tütpietati

füremet

iobuß'na
naxpatieta
Zuchriton
etänöd
Quöchuice
thutnik.x.
Haruitare
ſecüga ſoi
Paniras
lsleuitut
orytho⸗

lchyn

AA Bd
njb
Muesde

ne kar mn

unn
uu teophet
lurinoe
Qlalig ſen
n ſee

n⸗

öazſiunl
6. emin. 5.
di aiug
Dige⸗ em
inzgnnnen i

dinntrttii.

uniiz nd.
.Bnn
—
üm.

Atanamnu

herninge
0
t A
jdeidahan
sihonai n
zuin⸗ R

hitt
lusdigsaudt
ArA.
c mit

4 te is

nDn n
Hitung wntt⸗
taciiſt
eft pinüfun nl

—

NHotabiliũ

Chꝛiſti natiuitas dei eſt virtꝰ: ꝓphete hnüci
ant:ſpũſſanctꝰ fatet᷑.x.D.xxvj.A.in fi.B.
Natus eſt hõ deus vt liberaret homo reus.

xiij. A. S. circa fi.

Mat' imꝑatoꝛ vt ablueret pctõꝛ. xiij. E. iſt.

Igeo naſci voluit. xvo. C. xxix. A.
In natiuitate ſua magnꝗ nobis ſpem ⁊ cõ⸗
ſolationẽ ⁊ grati cõtulit.xiij. F. S.xx. A.
X natiuitate chꝛiſti qui ↄſciaʒ bonã hʒ dul
ciuſ gaudeat:qͥ malã attẽti timeat.vij. A.
MHõ natus eſt ſibi ſed nobis.xxiiij-.A.
Har ſuſtulit erroꝛẽ:moꝛtẽ calcauit occiſus.
Nato chꝛiſto ois gradus te/ C. xxvviij A. .
ſtimoniũ ꝑhibet.xx. B. C. E.

Nan paru puos ꝗqrebat.xx.D.i ſi. xxvj. B.

Nemo cõtemnat natũ qui vult eſſe renatus
xx. E. in fl.
Puer natꝰẽ nob 7 ſilidatꝰac. expõik. xxj. A.

Cur naſcat᷑ pegrinꝰ ⁊ in diuerſoꝛixxiiij.C.

VUWV nat' ſit in die q nullꝰminoꝛ erat in terris
a quo tñ incremẽta dies ſumũt.xvj.D.cir.
fi.xix. D.in ſi.xx. E. in fi. xxiij. A.
Natꝰ eſt in ſolſticio hib erno.xxij.B.
In chꝛiſti natiuitate tria nobis imitanda
ponunt᷑.xj.D.in fl.
Matiuitas ſaluatoꝛis hüilitat eſt inſtrumẽ⸗

tũ:pietatis merfd: ⁊ gterne ſpei maniſe/⸗

ſtũ remediũ.xxij.A

Ois huiꝰ natiuitatis ſchola:hũilitatis ẽ ẽ offi

cina:patiẽtię maſſa:vtutiſ agonia.xxij.C.
In chꝛiſto nato doctrinã hũilitatis agnoſce
etiã nõdũ loquẽte doctoꝛe.xxv.C.

Quõ chꝛiſt ſ piritalit ĩ nobis cõcipit᷑: naſcik

⁊ nutrit᷑.x.E.xij.B.xvj.C.xx.E.
Natiuitates homis duę ſũt: carnalis pᷣma:
ſecũda ſpiritalis.xxviij.B. in fl.c.lx. B.

Natiuitas ſpiritalis habet libertatẽ:carna/

lis ſeruitutẽ.c.lx.B.

Abox vt hõ naſcit᷑ ꝓphᷣa eſt ſue miſerię: co

nio lachꝛymoſe vocis.l. B. cc. xlvj. A.

Ad natiuitates nil valet ſtellarum voſitio.

xxxj. B. xxxiiij. C. lxiij. L.
Naues duę diſcipuloꝛũ chꝛiſti piſcantiũ 6

ne NMebula erroꝛem ſę/ (ſigniſicẽt.c.vxlviij.B.

culi ſigniſicat.c.lxv.M. (iiij. ꝑ to.
Ad neophitos ſermo.c.xxvj.c.lvij.et.c.lx⸗
Cur eoꝝ habitꝰ mutet᷑.c.lvij.A.c.lxiij. B.
Cur in octauis eoꝝ capita reuelent᷑.c.lx.B.
Qualia ſeruabũt:⁊ a qͥbꝰcauebũt.c.lxiij.C.
Exhoꝛtatio ad neophitos:vt bonos et non
maloſ i ecclłia imitẽt᷑.c.lx.E. D.c.lxxiiij.A.
ni Nicodemꝰ ideo occulte petijt coꝛpus ieſu vt

ſententiarũ

celaret: non vt piculũ ſcaueret. c. xvij. E. c.

Nobilitas mala eſt gſe ꝑ ſuꝑbiã Exxij. 2.
reddit ignobilem. c.xxvij. A.
Noe exemplar tolerãtię fuit. xlvj. C. PD.

Noe ⁊ ſi tacebat voce:ope hdicabat: ſilebat

lingua: fabꝛicatiõe areę clamabat.lxix.D.
Quid ſigniſicet ꝙ vineã plãtans inebꝛiat:
experrectꝰ minoꝛi ſilio maledicit.c.l. C.

Ne

Q, nomen dei nõ põt hu / (c. liij. A. in me.

mano oꝛe ꝓferri.c.xcix. F.

Nõ accipias nomẽ dei inuanũ *c. erponik.

xcv. B. xcvj. C. E. hh.
Noticia:vide Cognitio. HWH
Nox ꝓ ſecreto ponit᷑.c.vij. F.
Pꝛo inſidelitate ponit᷑.cc.xxxvij. L.
De numero ternario:⁊ eiuſ myſterio liüi. 8.

Quid ſigniſicet numerꝰ ſeptenari*.xcvj.h.
De numero denario⁊ eiꝰ GB. c.xl viij. E.
myſterio.c.xcvij. B.
De myſterio numeri ädragenarij. lxiiij. A.
Numerꝰ qngenariꝰ quõ ↄſtet ex (lxix. B.

quaternario ⁊ denario:⁊ ſigniſicat remiſſi⸗/

onẽ pctõꝝ.c.lvij.C. circa fi.c.xcviij. D.

Numerꝰ centũ qͥnquaginta tres quid ſigni/

—

NRn
lxviij. D.lxx.B. C. D. v.lxxj.B.c.lvij.O.

Numerus ⁊ ſuꝑ numerũ (ſicet.c.xlviij. D.

differut. c.xlviij. C. in fi.c.liiij. B.
De nuptijs ſpiritalibꝰ chꝛiſti ⁊ ecclię.iiij. 3.
in fi. K.xxj.G.xlj.C.cc.xlvij.B.
De nuptijs filij regis.cc.xlvij. A.

In ipſiꝰ nuptijs: deus pater remittit auic⸗

quid offenderit mũdus.xxj. F.

AIgeo nuptijs chꝛiſtꝰ inerfuit. xij. A.

Qui ante legitimas nuptias Zaluirate . ua

violauerit:bũdictionẽ nuptialẽ non mere/⸗

bit᷑ accipere.cc.xliij.E. in medio.
Ante nuptias legitimas coꝛrupti:coꝛpe vi⸗
uentes aĩla moꝛtui ſunt.cc.xliiij.B.

Qui nuptias pꝛimas vel ſecũdas damnat:

anathema ſit.c.xcj. F. in medio.
In nuce tria ſunt: coꝛiũ: teſta et nucleus: et
qõ ſigniſicet.iij. D.xcix.B. C.
Significat vitam. xcix. C.
Bduratio nõ dei potẽtia copellente
ficit᷑:ſed remiſſione vel indulgẽtia
generat᷑.lxxxviij.B.E. F.

2 quoſdã flagellãdo obdurari nõ ꝑmittat.

Cũ abfueris gra dei tũc obdu/ Qxxxviij. C.

Ob

Car obduret quoſdam ꝑcendo ⁊ flagellãdo =

rat hoĩem ſua neqᷣcia:exẽplũ. lxxxviij. D.

obdurari ꝑmittat.lxxxviij. KE. F.

Cur deꝰ nõ oẽs ita caſtiget: vt nullũ btra ſe

Annotatio

Obduratio nõ niſi erdeſperatis de naſcitur.
Cũü indurabo dñs diẽ: ſen (lxxxviij. B. G.

tentiã ꝓtulit:quã ſe facturũ ꝓmiſerat non
quã iaʒ feciſſe monſtrabat.lxxxix. A.
Obedire cur debeat homo deo.cc. xxx. B.
Oblatões ad altare iõ ſũt faciẽdę.cc.xvj.B
Obſtetricũ miſteria nõ ſũt neceſſaria qͥbus
deꝰ ꝓuenit ad aias liberandas.lxxxix. B.

Oc Nõ occides:exponit᷑.xcv.E.

OOccidit qͥ occidẽdũ tradit.c.xviij. D.cir.ſi.
Qui ideo nõ occidit: qꝛ timet hominẽ iudi/
cem:nõ ideo innocẽs erit.xcvj.C.in me.
Qui ſe occidũt dum quęrunt᷑ ad vitam:⁊ ſi/
bi auferendo ſſentem: abnegant et futu⸗
ram. cc. xxiij. M.

Au iſe occidit peioꝛ eſt parricida. Ibidẽ.

Se occidit ⁊ ꝓximũ: qui male vite pᷣbet exẽ/
plũ.c.lxv.E. cc.xxxj. J.cc.xxxij.E.cc.l.E.

OQõ occidimꝰ:agimusvt nõ ſit.c.xxxvij.B.

Tria occidũt animã capitaliter.c.xx.F.
Oculis dei nõ ſolum acta nfa ſed ⁊ cogitata

patent. lxiij.E.

Oculi pꝛimoꝝ parentũ aꝑti ſunt adi intuen⸗
dum:nõ ad videndũ.xlv. F.
Diſcãt yiri cauere oculos ſcmiaꝝ cũ 7 amot
⁊ nolũt amari.lxxxiij. A. in f.

a Odiũ eſt ira inueterata: ⁊ animã facit bomi

cidã.cc.xxj.B. cc.xxxvij. G.
Odiũ trabi comꝑat᷑. cc xxxvij. G.
Odiens fratrẽ nõ doꝛmiens ſea mortil ae⸗
dendꝰ eſt.j.D. circa ſi.
QQui aliũ odit ſibi öus nocet.cc. xxxvij. G.
Qui alteri vult noœre: odio ſe pꝛius cruci/
at: exem plũ.lxxxiij.E. F.

O deſcẽdat in gehennã i ignar: cecus hci/

pitet᷑ in pęnam. lxxxiij. F. in ſ.
Nõ odias hoiĩem ſed vitia: exemplũ. lrxi.
E. F. xciiij. . cc.xxxvij. F.
Odiũ inimicoꝛũ cur ꝑmiſſuʒ fuerit ĩ lege ve⸗/
Cotra odij venena redde cha/ (teri. lix. A.
tritat ⁊ hũilitatl antidotũ.lxxxiij.F.ĩ fi. G.

DHaiũ aĩę amoꝛ neqᷣcię:et ecõtra odiũ nedcie

amoꝛ animęg.cc.lvj.B.

MNiſi oderis te qualẽ te feciſti et qualẽ deus

odit:nõ poteris eſſe qualẽ te deus fecit: ꝓ/
bat᷑ exemplo. xcvj.L.i fi. M. cc.xxxvij.E.

Ol Olla ſuccenſa peccatoꝛẽ ſigniſicat.xcix.C.

Oleũ cũctis liquoꝛibꝰ ſuꝑnatat.xlij.P.
Signiſicat charitatẽ.c.lxviij.E. ge. vj. C.
Signiſicat miſericoꝛdiã.cc.vj. B.
Si oleo charitat volum abüdare:ñ ſolüi bo
na:ſᷣ et mala vaſa debem dilige. c. . D.

Signiſicat adulationẽ. c. vij. C. in fl.

Opera trinitatis ſunt indiuiſa: quędã tñ ad Oy

ſingulas ꝑſonaſ referunt᷑:exẽpla.iij. A.B.
De⸗ꝰ oꝑat᷑ magna quõ parua.lxxij. H. in me.
Deſic ĩi nob oꝑat᷑:vt ⁊ noſ oꝑemur. xciiij. C.
Cum opus dei ſit iuſticia: quõ opus dei erit
vt ĩ chꝛiſtũ credamꝰ. cc.xxxvij. A. cir. ſi. B.
Quid ſit oꝑa tenebꝛarũ peponc᷑.iiij. A. B.

DOVHpa bona filij boni: ſed int iſtos Pmogenit

eſt ſides.xciiij. F. in me.xcv.F. in me.
Ofo qd ſit:⁊ ꝗͥ eius vtilitas.cc.xxx.B.
Oꝛatiõjs virtus.xciij. D.E. (xxxvij. b.*
Si oꝛas mereris:ſi non oꝛas nil mereris.cc.

Ofo ẽ res ſpiritalis:⁊ tanto acceptioꝛ quãto

ſuę naturę impler affectũ.c.lvij. D. ⸗
Cũ oꝛam deo colloqu imur.c.xij. B.
Nõ eſt oꝛandũ vt fruetꝰ placẽdi eaek ab
hominibus.lix. JYꝓJ.

Quid ſit it gꝛare dlauſo oſtio cubiculi. pbie

et. lx. D. c. lxxxj. C.
Oꝛatio duas alas babet. lix. J.
Bona eſt oꝛatio cũ ieiunio elemoſyns: 43
ofo iuſti clauis eſt celi.cc xxvj. A.
Licet alta ſit terra: aitũ celü: audit tñ deus
hoĩs linguas ſi mũdã habet ↄſciam. Jbidẽ.
Ofro ꝓdeſt viuis ⁊ moꝛtuiſ:exẽplũ.xcviij.C.

Quę ſint quę oꝛatiõibus ad impetrada dei

pietatẽ aditũ faciãt.c.lxxij. C.D.
Oꝛatoꝛiũ oĩs locus eſt.c.xxx.D.

Cur ſtantes adoꝛamꝰ⁊ ad oꝛiẽtẽ. ..lxxxij. g.

Oꝛare quę pꝛimo loco aut quęſe ecũdo debe⸗
amus. lx. D.circa fl. E.
Oꝛandi foꝛmã ideo nobis chꝛiſtus e aplos
tradidit.c.xxvj.A. c. xxxv. A.
Qui te docuit oꝛare: ipſe ꝓ te allegat ̃cem

quia tu reus eras.c. lxx. A.
Omnes ad ofones inuitat qͥ omnib'patus

eſt tribuere pietatẽ.c.lxxj.A.

De oꝛatiõis inſtãtia:exponit᷑ pabola euãge⸗

lica. c. lxxxj. ꝑ totũ.⁊.c.lxxxj.Q.i me.R.i ſi.
Oꝛatio dñica tota exponit᷑.c.xxvj.c.xxxv.c.
In ofone dñica tres petitio/ (xxxij.ꝑ totũ

nes ad vità ęternã:⁊ quattuoꝛ ad hſentem

ptinent. c. xxxv. E. c. lxxxij. C.

In ea ois ſi becies ofonis otinet.c. lxxxij. C.
Quõ ſeptẽ petitiões coꝛreſpõdeant beatitu .

dinibus.c.lxxxij.E. in ſi. F. B.
Oro duica delet vt baptiſmꝰ peccata. c. xix.

Qusę bꝛeuitate cõplet᷑ nõ diffi/ S. circa ſi.

cile diſcit᷑:⁊ facile retinet᷑.c.xxvj.YTY.

Aaum e pꝛo eccleſia vniuerlali propt

gunick
ytaito ſe
Guedeh
cſatotl
i dis 1
eeptled ed
Cur oure
huiccot
Quionty
ctooneinc
Oeontio
Outiobei
guiſen.
lniß5.
t⸗ Cochiſie
ſ Oeog be
Vltia ouiũ
litcraſſee
Olistunc
pfuturas
Ouesmee

hn ss

Cxrvij. B.
Aludoꝛey
Pausnoie
Gaketcurn
erp. Ce
Denib'pn
Mreuert
Pe Paraclitus
Zledep⸗
hoiemnde
Claugebar
Nm ee
loneſerg
Donarpr
–
li idalti
ban ni
Matus:
i frgnn
Nͤpfiot⸗
n ns
afllios,
Pemul

dl ur nus

Notabiliũ ſententiarũ

l Oꝛandũ eſt ꝓ bonis vt ꝓficiant ⁊ ꝓ malis iudeęoꝛũ libꝛis fuerunt reſeruata æ quo da
laggtifi yt cito ſe coꝛrigant.cc.xliiij. 1. velamie litterę tecta.c.xxxiiij. A.c.xlix.C.
hl Oꝛare debemus ꝓ inimicis exemplo chꝛiſti c.liij. A. B. c. lxij. A. (liij. B.
Pmndlnidin ⁊ ſctõꝛũ.c.xxx. O. P. cc. xxx vij H. i fi. X. Cur pꝛimo menſe ⁊ in plenilunio celebꝛet᷑.
nnmn ni Cuũ dñs iuſſit oꝛare ꝓ inimicis dura quidẽ Paſcha chꝛiſti ẽ regnũ cęli: ſalus mũdi: vi/
ngliegii pcepit ſed magna ꝓmiſit.cc.xliiij. K. ta credentiũ: occaſus inſirmi:gloꝛia ſuper/
Cmmn Aaig Eur oꝛare pcepit ꝓ inimicis cum ſcriptureę non: reſurrectio moꝛtuoꝝ. c.lxiij. A.
negniiji huic cõtrariari videant᷑.lix.C. DOD. Significat ęternã beatitudinẽ.lvj. A.
atrifnnn Qui oꝛat vt moꝛias inimicꝰ inuide maledi Paſtoꝛ eſſe nõ põt qͥ pane vitę gregem ſibi
eſin. ionẽ incidet: c. . obdgl. cedith paſcere neſcit. xxxvih. OD.
anh ꝑ oꝛationẽ multi inimici facti ſunt ami- Paſtoꝛis eſt ꝓhibere ne fiat quicquid non

ide me

Oꝛatio beati Auguſtini i.cc. xliiij. Al.

licet: gregis eſt audire vt faciat.c.lxvj. C.

weulleni quã ſemp dicere cõſueuerat᷑ poſt ſemões. Sunt q paltoꝝ noie gaudere (c. lxrr. D.
nnuhingi⸗ xlviij. 5. in l. vyolunt: paſtoꝛis offciũ implere nolunt.
fnichiß, s Os chꝛiſti euã geliũ ei cc. v. A. Piꝛima cauſa cur arguunt᷑ q] ſe, (c. lxv. A.
– Ou Oues ꝗᷓ perierũt dom iſrael quę fuerunt. ipſos ? nõ oues paſcũt.c.xv. D.
egitq Vitia ouiũ late pa ¶ xxiiij B. C. D. E. Si liceat paſtoꝛi de lacte gregl ſumere ad ſu
tẽt: craſſę aũt ppaucę ſunt.c.xv. E. ſtẽtãdũ victũ: ⁊ qͥd ſit lac ſumere.c.lxv. C.
daipatll OQuis tunc inſirma dicit᷑ qñ ſibi tẽptatiões Cũ paſtoꝛes lanã honoꝛis ab ouibꝰ accipi ⸗/
Pꝓſuturas nõ credit.c.lxv. Y. unt: nõ ideo debẽt errantes nõ coꝛripere.
Oues meę vocẽ meã audiũt ⁊c. exponitur. Cõtra eos q errãtes ⁊ inſirmas (c.lxv.D.
dal C.L lxv. O. in fine. P. Q. K. oues nõ ſolũ nõ curant: ſed ⁊ foꝛtes ⁊ pin⸗
ulccſ £ Ale e ęgyptioꝝ qᷣd ſignificẽt. lxxxiij‚j. gues necant male vite exẽplo.c lxv. E.
amni PC. in medio. lxxxv. ꝑ totũ.lxxxix. B. Paſtoꝛ tũc qð infirmũ è ↄfirmat ⁊ cõ fractũ
niciic NHalea qd faciat ĩ foꝛnace aurificl.cc.liiij. Y. Sic errantẽ ⁊ pereuntẽ (colligit. c. lxv. F.
alliũ duplex quid ſit. cc.xvij. Dd. ingquiret vt reuocet. c. lxv. hd.

Panẽ angeloꝝ mãducauit homo:exponit᷑.

Megligẽtia paſtoꝝ diſpſio ẽ ouiũ.c.lxv. J.

buun enhii cxxvij. B. c. xxxv. Cc. Cõminatio dei paſtoꝛibꝰ malis ſeipſos nõ
ai.. In ſudoꝛe vultꝰtui veſceris pane tuo:exoo oues paſcentibus.c.lxv. kRK.
tomd Panis noiĩe quid intelli (nit᷑.xlvij.C.HD. E deus reuocat oues ſuas a paſtoꝛibꝰ ma
iüi ni gat᷑: ⁊ cur niſi qtidianus petat᷑.c.xxvj.E. lis: monẽdo ne faciant qð mali paſtoꝛes
dumgſinmm⸗ c.xxxv. C. c. lxxxij. X. auaciunt. c. xv. E.
. De tribꝰ panibus cõmodãdis ꝓ amico de Mõ excuſat malum paſtoeẽ ſi errantis ouis
bis cini ⸗ via reuertenti. c. lxxj. B. ⸗ ᷑ pellem oſtendat patrifamilias eiꝰ vitã in
„m. Nar Paraclitus gręce:latine dicitur cõſolato quirẽt i.Ibidẽ. .

n. hoiem deiecit: ita chꝛiſtꝰ reduxit.c.xx.D. diſſipatũ in die nubis ⁊ caliginis ⁊ in m /
utti nns i Claudeb atur puaricatoꝛi ⁊ reſerat᷑ latroni. tibus palcit. c. lxv. H.
NSö. Claudit᷑ peccatoꝛib incredu/ (c.xxij. DO. Quid ſit paſcere in iudicio.c.lxv. .
M lis: reſerat᷑ iuſtis et fidelibꝰ.c.xxxvj.O. O in vno bono paſtoꝛe omnes boni paſto
. Niazi Honoꝛ paradiſi eſt talẽ habere dũm qͥ pu res ſint.c.xv. „.
me blicanos ⁊ meretrices dignos faciat paDra Paſtoꝛes boni de bonis ouibus fiunt: ſed
iANM⸗ 1 giſi delitijs.c.xxx. ᷣ. oumnes boni paſtoꝛes in vno ſunt. Ibidẽ.
gand li Paralyticus ꝑ tectũ dimiſſus ⁊ a chꝛiſto ſa Sub vno paſtoꝛe oẽs paſtoꝛes vnã vocem
Aunaa natus:quos figuret.c.lxv. GH. nõ diuerſas habẽt:ideo oues ſequunt᷑ vo
m,. n Si frequenter parcit᷑ delinquenti:peccaroꝛ cẽ vnius paſtoꝛis.c.lxv.Q.
sini nõ ꝓficit ad ſalutẽ. xcvij.E. in fine. Abi paſcis: vbi cubas ĩ meridie:ex ponit᷑
“S Parentes de quibus debent infoꝛmare ſu In alijs paſcit eccleſia:ꝛin (c.lxv. S. T.
i,56. 1 os filios.c.xvj.E. c.lxiij. C.cc.xv. D. alijs nõ paſcit:in alijs cubat:in alijs non
gnin nn Paruuli quõ nõ ſenſu ſed malicia eẽ debea cubat. c.lxv. ll.
jödifß e maus.xlviij.C. in medio.c D.. Paſſio chꝛiſti figurata fuit.lxxj.B. C. .
Scn Naſ Paſcheęe myſteria magna ⁊ mirãda i antids In paſſione chꝛiſti maxima relucerepott⸗

pkeprigin.

Sicut de paradiſo diabolus (c.xciiij. B.

Quid ſit ꝙ paſtoꝛ viſitat ⁊ cõgregat gregẽ

*

Q paſius ſit ſcõᷣm humani

NMõ ãſi ex cõi
Igẽ exẽplo ꝓbat᷑.c.xcix..&.

Annotatio

tas. xl vj. K. L. WDY..
In paſſione chꝛiſti agnoſcit hõ quãtũ va/
let:⁊ quãtũ debet.c xx.F.
Paſſio chꝛiſti pᷣciũ eſt oꝛbis ⁊ ſignũ dilectio
nis. c. xiiij. A. B. c. xx. A.

Qur in paſſione accuſatus ſiluit.c.xviij.A.

De paſſione dñi ⁊ iuda.c.xvijꝑ totum.
Paſſio chꝛiſti noſtra eſt vita.c.xxiij.D.
Paſſus eſt ſineculpa pęnã:vt culpa ſolue/
itatem nõ ſcom
deitatem: pᷣfiguratũ fuit.lxxj. E. c.xix..
E paſſus ſit vere nõ putatiue:nõ ſcm il⸗/
lã ſubſtantiã quę aſſumpſit: ſed ᷣm illã ꝗͥ
aſſumpta eſt. c. xcj.E. c.xciij. C.

Si quis crediderit chꝛiſtũ hoiĩem impaſſibi

lẽ fuiſſe: anathema ſit.cxxix. B.
Si quis crediderit filiũ dei deum paſſum:
anathema ſit. c. xxix. B. c. xliiij. D.

Si quis dixerit ꝙ in paſſione doloꝛẽ ſentie/

bat filius dei deus: ⁊ nõ caro cũ aia quã
induerat ſcõm foꝛmã ſerui:anathema ſit.

In paſſiõe dñi nec muta elemẽ/ (c. xxix.C.
ta tacuerunt.c.xiiij. A.c. xviᷣ· E.c.xx.E.

c.xxj. E. in fine.c.lxxxj. G.
In paſſione ſua nos docuit qͥd toleremus:
in reſurrectiõe qͥd ſperemꝰ:qꝛ in paſſione
opus:in reſurrectiõe eſt merces.c.xix. D.
Paſſio chꝛiſti exẽplũ eſt infirmoꝝ.c.lxv.F.

Nat Peꝰ pater nõ ante de eſſe cępit ⁊ poſtea pa
ter: ſed ſine vllo initio ⁊ de ſemꝑ ⁊ pater.

c.lxxxj. C. circa fi.c.xxxj. B. circa ſi.
ſit deus immẽſus:eęternus:incõpᷣhenſi/

plilis ⁊ ineſtimabllis.c.xc.D.

Nõ poſſumꝰ patrẽ cõſiteri eternũ niſi coſi⸗
teamur etiã ⁊ filiũ ęternũ.c.xcj. BD.

habet ſiliũ ⁊ nũq; ſine filio fuit:auctoꝛi/
tate gẽtilium oſtendit᷑.c.xcix.E. FY.

Igdẽ ꝓbat᷑ auctoꝛitate legis.c.xcix.G. vſq;
Igem ex ꝓphetis.c.xcix. L. (L.

Nunqᷓ; ſine ſilio:qꝛ nunq; ſine ratione fuit.
Pater pater eſt ⁊ nũqᷓ; nõ ( vj.F.c.xcix.yV.
fuit pater: ⁊ qð p ater loquit᷑ filiꝰ loquit᷑:ſi
militudine oſtendit᷑.c.xcix. dR.
Mõ eſt ſine filio.c.lxxxix.C.circa finem.
Nũq; nõ pater fuit.xxxviij. RK.iii.E.

Sine filio credi non põt:qꝛ licet ſit di ſtincta
ꝑſonarum ꝓpꝛietas: eſt tñ vna ind iſcreta

maieſtas. c. xv. WO.
Pater hoc habet ꝓpꝛiũ.xxxviij. C.

Jdẽ eſt patrẽ dicere ⁊ ingenitũ. xxxviij. .
Pater nec filij nec ſpũſſancti ꝑ (c.xxix.A.

ſonã aliqñ excludit ſᷣ ſemꝑ pat᷑ẽ.c.xcj.C.

Q nõ ſit filiꝰ nec ſpirituſſanctꝰ.xxxviij. C.
Pater in hoc ꝓpꝛiũ nomẽ qꝛ pa (c.xxix.A.
ter eſt qui filiũ genuit:nõ volũtate nõ ne⸗
ceſſitate. c. xxv. B. èc
Si qs dixerit patrẽ eẽ filiũ vel eũdũ eẽ para
clitũ: anathema ſit.c.xxix.· B. c. lxxxix.C.
Si qs cõfitet᷑ patrẽ natũ:incarnatũ aut paſ
ſum: anathema ſit.vj. XF.
Si maioꝛ eſt filio iã nõ vnꝰ eſt deꝰ ſed duo.
Pater noſter q es ĩ celis ⁊c.ex⸗ (c.xcix.Z.
ponibᷣ.c.xxvj.A.c.xxxv.A.oc.lxxxij.C.
Vt patrẽ ſe deꝰ vellet vocari ab hoĩe:pieta
tis fuit.c.xxiij. AdJ. .,v.

O ſit pater noſter gratiam. iiij. E.

Sub patre ceęleſti oẽs fratres ſunt dñs et
c.xxxv. l.c. lxxxij. D.
Ibi eſt pater noſter vbi nobis pparat᷑ here
ditas. Ibidẽ. =

ſeruus:imperatoꝛ ⁊ miles:diues et pauꝑ.

Patris ſimilitudinẽ actus indicẽt ſobolis.

Pater maloꝝ diabol eſt:nõ ex (xxvj.B.
ipſo naſcẽdo:vᷣ ipſiꝰ neqͥtiã imitãdo.lj.C.
Patrimoniũ qð habes ſi oꝑaris tuũ eſt:ſi
ceſſas alienũ eſt.lxxvj.B. cc.xxv. C.
Cur diuidis illud hęredi tuo ⁊ non chꝛiſtoꝛ
lxxvi.B. poſt mediui.
Patripaſſiani qͥ dicant᷑.c.xcix.B.in fi.
Patiẽtia dei eſt nõ negligentia cũ diu pec-
cãtes tolerat:exẽplũ.c.ij.A.cc.xxi.B.C.
Patientia dei qua malos expectat nõ ſit ex
aliqua paſſione.cc.xxiij. A. (cc. xxiij. A.

Virtus animi ꝗᷓ patiẽtia dicit᷑ donũ dei eſt.

Patiẽtia a patiẽdo nomẽ accepit. Ibidẽ.
Patientia hois recta et laudabilis hęc eſt.
Quid interſit inter patien (cc.xxiij. B.
tes ⁊ impatientes. Ibidem.

Quanta patiunt᷑ amatoꝛes ſeculi nõ ineui/

—

tabili neceſſitate: culpabili volũtate: qᷓ

qͥdãmodo vidẽt᷑ licite inſanię.cc.xxiij. C.
Nõ ſine cauſa patiunt᷑ mali homines ma/
la iſta mundi. c. xxxix. C.
Patiẽtiã laboꝛum facit vis deſiderioꝛum.
ÆSB ꝓpter cupiditates ex (cc.xxiij. D. R.
plendas qͥ eis flagrant multa dura ⁊ acer/
ba patientiſſime ſuſtinẽt: qꝛ licite eſtiman
tur et legibus cõceſſę cc.xxiij. D.

AMulta quidã patiunt᷑ ꝓ apertis ſ. celeribus

nõ vt ea puniãt:ſed vt ea ꝑpetrent: quoꝛũ
patientia nec mirãda nec laudonda:exem

glun.
tientia
lchlpt
tinical

Qusd

ateſte
ſuntpati
üpatien
winetüe

umtant

tuntset
berent

Uii⸗ ,
Auimna n

lentn
cpus
ſeyttel
Cporterp
letauten
Petinas

conpon

luoſit,

Heluse

lientern
ſanentie
Ptenti⸗
gheiſiu
Cartale

Amnasbo

daſuer

Nteol
ALtpin.

Patenti
desap⸗
ſint
delfica.
Patiti⸗

ltatede

Negea
Nerobo⸗

Ohorn

ſjende

Cſtine
Opate
lbuso
Quipan
lecöͤſt
fobtt
ſppl

wn
Munnin

kdeſctn.
Achn.
mibheenier
mii.
nslun ise
Sdiesann.

wisioniie
ndirtll

noc en.
imniitoll.

Ngmns ich

aml.
otNon dkn

or bai.
ennucidi ⸗
Zendh.
CudoG zſeg
1 DK
et Mnidic⸗
arni. ii
Acrhlhck
Cni

n.
iglnüen
buy Umlinne e
Grati.
hocges

a
uie
al ieis

“
nzite, Geiui
Genete
ſwlnt.

—☛RnW½

=☛

Ho tabiliũ

plum. cc.xxiij.E. cc.xlv. H.

Patientia comes eſt ſapientię: non famu/

la cõcupiſcẽtię:amica bone cõſcientię: nõ
inimica innocẽtię.cc.xxiij. E. in fine.

Quãdo cauſa patiendi bona tüc patientia

vera eſt:qꝛ nõ omnes q patiũt᷑ participes
ſunt patientię: ſed qui paſſione recte vtun

Cũ patientia tenet᷑ in cri (tur. cc. xxiij. F.

mine: tũc multũ errat᷑ in noie. Ibidẽ.
Cum tanta patiuſit᷑ hoĩes pꝛo his quę pe-/

reunt ac ſalute carnis:quãta ſuſtinere de/

berent ꝓ vita beata:auctoꝛitate oſtendit.
xlviij. F. cc. xxiij. H. „

Anima nõ ſolũ ꝑ patientia poſ ides cũ to

quent mala aliqua: ſed cum ꝑ patiẽtiam
cqpus ipſum ad tẽpus affligit᷑ vel amit/
tit᷑:vt fęlix imoꝛtalitas cõpet᷑.cc.xxiij.hh.

Opoꝛtet patienter ferri qð feſtinater nõ po

teſt auferri. cc. xxiij. J.

in coꝛpoꝛe ſuo:⁊ qð patiẽtię cerkamen ma⸗
ius ſit.cc.xxiij.J. EK.

Aelius eſt patiẽter oĩa pferre q; q; ſibi impa⸗

tienter moꝛtẽ inferre.cc.xxiij.H.
Patientię pᷣcepta ex ſcripturis oſtendunt᷑.

H Patientia ſuꝑboꝛũ falſa eſt (cc. xxiij. D.

qm eã ſuę ptãti attribuüt cc.xxiij. P.

Cur falſę patiẽtię põt ſine dei adiutoꝛio vo

lütas humana lufficere:verę autẽ nõ niſi
delſuper adiuta ⁊ inflammata nõ lufficit.
cc.xxiij. Q.
Ideo quiſq; ad oferenda mala durioꝛ elt.
cc.xxiij. R. in medio.

Patientia i iniquoꝝ nõ eſt delurſum delcen

dẽs a patre luminũ: ſed terrena non cęle/

ſtis:animalis nõſ piritalis: diabolica non
4 deifica. cc. xxiij. P. in fi. R. in fi. et. S.ĩ fi.
Patiẽtia vera in nobis eſſe nõ põt ſine cha

ritate dei:quę in bonis oĩa tolerat: que ſi

de ſe gloꝛiet ẽ taq; ſi de ſtupoꝛe moꝛbi nõ

de roboꝛe ſanitatis gloꝛiet᷑.cc.xxiij.Z.
α homo per ſe ex quattuoꝛ inclinat᷑ ad ꝑ/
ferenda mala: quę niſi diuinitus adiutus
ſuſtinere nõ põt.cc.xxiij. &.9.
O patientia iuſtoꝝ ſit donũ dei: auctoꝛita
tibus oſtendit᷑.cc.xxiij.AA.

AQui patit᷑ nõ habẽs charitatẽ ĩ aliq; ſciſma/
te cöſtitutꝰ ne neget xpᷣm:nõ ẽ culpãdus 5
B laudad: licet ei nõ ſufficiat ad regnũ cęlo/

rũ obtinendũ: valet tñ ad extremi iudicij

ſuppliciũ rolerabilibꝰ ſubeundũ. Ibidẽ.
Utrum talis polientis ſit donum dei.

ſe ententiarũ

cc. xxiij. PB. EK.
Panetia pauperũ nõ peribit i in fink: expo/

Paul a paululo:id eſt (nit᷑ cc.xxiij.OD. Pan

modico dicit᷑: qꝛ humilis fuit xlvij. C:h.
Qur ſibi nomẽ mutatũ ſit.xlvij.C.

Paulus eliſus ẽ ꝑſecutoꝛ: ⁊ erectus dica/

toꝛ. xlvij. C. E.
Aagis erat virtutum q; verboꝝ magiſter.
Talẽ ſe cõſitet᷑ peccatoꝛẽ vt oĩis (Lxliij. C.
peccatoꝛ non deſperet: quia ipſe veniam
meruit.xlix. AK.
Pauptas chꝛiſti qͥd nobis attulit. cc. xij. C.
Pauperũ caput chꝛiſtꝰ eſt. c.x.h.cc.xij.C.
Cur pauperes chꝛiſtꝰ aſſũpſit.cc.xij.C.E.

Tibi delictus eſt pauper ⁊c.exponit. iiij.C.

c.x.pꝑ totum.

NPauperũ duo ſunt genera. c. x. A. (D. E.

Paupꝑ nõ cõtemnat diuites pauperes.c.x.

Paupꝑ ſupbus omnibꝰ diſplicer: quia eſt in
J Patiẽtia anim“ partim vtit᷑ in ſeipſo: ptim H

tolerabilis c. x. B. D. cc. xij. A.

Qui paup eſt nõ ſuffert increpatiões. expo
nit᷑. cc. xj. M. H.

Nõ eſt de pauptate gioztandi. ce. v. E.
Pauperes quęerat ſufficientia:⁊ refrenẽt eu
Paupꝑtatẽ noſtrã deo piditatẽ. cc. v. E.
cõfiteri debemꝰ.cc.xij.O.
Pauhpes ideo nõ ſunt deſpiciẽdi. ij· WV. in fi.

Zalẽ ſe quiſq; pauperi (D. cc.xxv. D. E.

exhibeat:qualẽ ſibi aliũ ſi ipſe paupꝑ eſſet
vellet exhiberi. lxxvj. A. (c.lxxvj. B.
Pauperes deꝰ eſſe voluit ꝓpt᷑ duo.vij.ꝗ.
Pauptas nõ ẽ timẽda:ſᷣ iniqͥtaſ.cc. xxv. C.

De laude pacis.c.ixix. A.c.lxvij. p totũ.
Pax ẽ ſerenitas mẽti tranqᷣllitas aię:ſim Pax

2

plicitas coꝛdis:amoꝛis vinculũ:conſoꝛtiũ
charitatis.c.lxvij. A.
Pax eſt dilectiõis mater: cocoꝛdię vinculũ
⁊ purę mẽtis indiciũ manifeſtũ.c.lxix.B.
Pax plebis:gloꝛia ſacerdotis:⁊ parẽtũ leti
cia: pfecta charitaſ filioꝝ.c.lxvj.c.lxix. D.
Pax eſt hereditas chꝛiſtianoꝝ. cc. B.
NMNõ vult ſiliꝰ dei dici qͥ pacẽ noluerit ample
cti. Negat ſibi patrẽ deũ qͥ pacificus eſſe
contemnit.c.lxvj. A.c.lxix.A.

In pace chꝛiſtꝰ ſuos dimiſit quos in pace

inuenire voluit.c. lxvj. A.c.lxix.C.
Si vnitatẽ pacis nõ habet:meritũ chꝛiſtia
ne virtutis vileſcit ĩ cũctis: nec ꝑuenit ad
vocabulũ filij niſi ꝓꝑ nomẽ pacifici.c.lxvij.
Plãtare pacẽ radicitꝰ dei eſt (A. c.lxix.A.
⁊ euellete penitꝰ inimici c.lxix.D.

Par ſceptl regalib cõſeruãda ẽ c. lxix. C.

O2

ſempꝑ in pace eſt.c.lxix.E

Si pacẽ tẽpoꝛalẽ deſideramꝰnõ diſſimule/
mꝰ pacẽ cũ ꝓximis cuſtodire.c.lxxiij.B.
Pax cũ bonis ⁊ deũ timẽtibꝰ eſt cuſtodien/
da:nõ cũ iniqs ⁊ ſceleratis qui pacẽ inter

ſe habent in peccatis.c. lxvj. B.
Pax cũ bonis ⁊ bellũ cũ vitijs ſemꝑ ẽ habẽ
Si fracta fuerit:iã nõ erit pax: (da. Ibidẽ.
nec ẽ Eillibata apud quẽ fides ĩ itegra nö ẽ.
Sine pace nõ ſuſcipit᷑ ſacerdotis
oꝛatio:nec plebis oblatio.c. lxvj. C.
Qui poſuit ſines tuos pacem ⁊c. exponit᷑.
Nec Peccatũ pꝛimi hoĩs totũ mũ (c.lxviij.E.
dũ decepit: vt nullũ eſſet remediũ ſalutl
niſi per chꝛiſtum.xiiij. NA.
Quod oſtendit᷑ figuraliter. c.v. D. E.
Peccatũ pꝛimũ oĩm maloꝝ cã ẽ.c.xxxix.C.

Quq dura ſit eiꝰ cõditio ꝓbat remedij ma⸗

gnitudo.xxix.C.

Illud ſoluere potuit qͥ ſine pctõ venerat.

Vnde cõtrahat᷑.xlv.F. (xlv. F. in fi.
Sine peccato nemo viuit quãtũlibet iuſt⸗
nec infans vniꝰ diei:non ex eo qð cõmiſit

ſed quod cõtraxit. vij. B. xlix. D. in fine.

C. lxxxij. D.c.ix.L.c.xxvj. D. c. xxxv. D.
c.lxx. H. cc. xxij. C. et. cc. xlvj. A.in fi.

Peccatũ oꝛiginale cõtrahit oĩs qui ex con⸗

iunctione viri ⁊ feminę naſcit᷑.xlix.D.

Qui ſine peccatis vitã iſta le tranſi ire poſſe

putat fallit᷑.lxiij. BP. C.
Sicut ſine pctis minut: nulle vnc; fuit aut

eſſe poterit: ita ſine capitalibꝰ criminibus
auxiliate deo eẽ poaſſ umꝰz debem'. lvj. A.

Mõ peccare eſt legis ſcepta ſeruare.lix.F.

Peccatũ omne aut ſit i aĩia ꝑ cõſenſum pꝛa/

ueſ uggeſtiõis: aut male vtẽdo coꝛpe ad
leędendũ ꝓximũ:aut ad coꝛrũpẽdũ ſeipſũ.
Omnia peccata hoĩm aut ad (c.lxxxij.h.

coꝛruptelã ꝑtinẽt ſlagitioꝝ: aut ad facino/

ra nocẽdi.xcvj.QA.circa finXꝗ.
Quę ſint peccata criminalia et que venia⸗
lia ꝗᷓ elemoſynis redimi poſſint.xcvj.T.

Aboꝛtaliter bpeccat ꝗ periculo peccati moꝛ/

talis ſe i ingerit. cc.l. D. E.
Pcetã ad moꝛtẽ ⁊ nõ ad moꝛtẽ ꝗ ſint. lix. C.
Petã q̊tidiana ſine qbꝰ hęc vita non agit ꝑ
tria dimittunt᷑. c. lxxxij. B. C. H. xcvj. S.

Peccatoꝝ remiſſio in eccleſia nõ ſolum per

baptiſmũ: 5 etiã ꝑ oꝛationẽ dominicã di⸗
mittit᷑. c. xix. G. c. xxiij. D. c.xxxj. D.
S dimittant peccata ꝑ igne tribulationis

Cc. C.

& omnibus virib t unodienda: qꝛ de?

lexxi. C. D. E. cc. xxij. EC.

Mõ ſunt cõtemptibiliter cõmittenda: qꝛ nõ. “
refert vtrũ minutis an magnis intereas.

xcvj. S. cc.xluij. E.

AOꝛ minutis creſcẽtibꝰ addũt᷑ etiã crimina⸗

lia:⁊ cumulũ faciũt ⁊ i deſpationẽ demer

Aagna eſt cautela (gũt.lxxxviij. B. G.

peccati: pñtiã dei ſemgꝑ tim ere.cc. xiij. D.

DPeccare nõ deberet quis etiã ſi deꝰ impuni

tatẽ ꝓmitteret. lij. C. in fine. xcvj. K22.
Aliud ẽ nõ peccare timoꝛe pene: aliud amo
re iuſticie: exemplũ.xcvj. K.
Si nõ times peeratũ vel time D ducit pec/

catumecc.xxxix.S.in fi. D. 2
HNõ eſt peccandũ ſpe venię nec cũ deſpern,

tione.liij. C. lviij. A.
NHõ q peccat ſed qͥ in peccatis pſer euerat odi/
Qui peccatis pctã (bilis eſt deo.lviij. A.
addũt:difficulter ſanant᷑:exẽplũ.lviij.B.

Petã pᷣ ᷣterica nõ nocẽt ſi non placẽt.lxvij.
Si peccata noſtra nos
ſuperãt:pᷣciũ quo redẽpti ſum? de⸗ nõ con

(BG. c. lxxxxj. Ab.

temnit. c. ix. C.
Peccata cõtrarijs curant᷑. lxxxv. D.
Peccandi licentia frangit dum iniquis mo
dus imponit᷑.xcvij.E.cc.xxxviij. .
Peccata noſtra iudices nos ſentiant nõ pa
tronos: accuſatoꝛes nõ defẽſoꝛes: qꝛ ſi tu
agnoſcis de ignoſcit. lxxxvii. G.
Aulti ſe aſſidue peccatoꝛes cõſitent᷑: quos
tñ peccare delectat.vij. D.
Sempꝑ magis doꝛſum qᷓ; faciẽ ponut in ſa⸗
ciem iuſti.lxxxj. B.

Sicut deſicit fumꝰ et ſicut fuit terra a facie

ignis:ſic pereãt pctõꝛes: exponit. c. ix.ꝑ to
Peccatoꝛes quomodo pereét. tum.
⁊ non pereunt. Ibidem. J.

AQui ſua peccata excuſant:fumo compank. .

Pecunię nomine intelligit (c.ix.K. LC.
quicquid poſſidet᷑: ⁊ dicitur a pecoꝛe quia
antiqui totum qð habebant in pecoꝛib?
habebãt. cc.xxxix. KK.

Pecunia nõ te facit beatũ: qꝛ luci cõꝑata vi

leſcit: ⁊ ſine ea videri nõ põt.cc.xxxix.P.
Facile eà poteris amittere ſi in lucrũ nolue
ris erogare.lxxvj. B.
Seruata caſibꝰ ſuit:ꝗ in miſt ericoꝛdia reſer-
uat᷑ pꝛęmiũ futurũ acquirit. Ibidem.

Pectus tũdere eſt qð in bectoꝛe latet ar gu/

ere.xlviij. A.
Qui pectus tũdit ⁊ nõ coꝛrigit᷑:peccata ſoli
dat non ſoluit.cc.xxxix.Q.in i.

ues

n⸗

hopebe
ſuuln

ſnn
ina

Gu

Ppitened
ſcpone⸗
Prande

Penieree
andefe

Ktyaidi
Zequiſg
us nite
henrenti
Mayen
er y
Aloliceat
Peͤck p
hactini
dacimia
upnindt
Penuera
Ahiniam
newis̃
Pru nut
ick aliqa
(eſtenut
Priedign
Pennenia
urlusin
Auida vo⸗
Nepgnit
incögruo
Pemtene⸗
U..
benbe
Nooqui
ghngi⸗
Cömeos
hoseſtin
Pennent

göguas

Perpnin
unq ſ
plctero
ope
fig
Pinide⸗
tenpns
baten

nnane

Dsinnt

wits,
nptuim

eidnr
DZ

.
n Nuer D
tüdanlzi.
gipiülib⸗
glei lyi.
un denic

uninn.

mrwii.
8ſenniantnon
Ciſors gin
mi5
Gcörni

R
2

uulanute⸗
nil
u. M.

iinocongen.
uaneqlu

un en

.Miigiun
Kam,

ſiguoiven

ſoiuniite
1 n
orlutn

AQ graues ſint. c. lxxxj. V. MRMDc
Pęnitere de dicit᷑ ine alicuiꝰpꝛauitatis coꝛ

D8en Quos pęna tpalis ꝓ ſceleribꝰ nõ affligit:il⸗

los pęna ęterna inſatiabili toꝛmẽtoꝛũ pꝛo/

ſequit᷑ doloꝛe.cc.xxxviij.6d.
Pęnas peccatoꝝ nemovt ſunt cõſiderat:q̃s

metueret ſi crederet: ſi autẽ crederet caue-
ret:ſi caueret euaderet.c.lxvj.D.in fi.

reptione.xl.L.cc.xxiij.A.in ſt.

Pnia in deo dicik᷑ mutatio ſentẽtię nõ iniãꝗᷓ

Penitere ẽ trãſacta pec/ (ſed iuſte.c.ix.lh.
cata deflere:⁊ eadẽ nõ iterdre.lxvj.C.
Eſt pctã dimittere:⁊ moꝛes mutareAviij.D
Sic quiſq; pęniteat vt qᷓ;diu viuat ſemꝑ cri/
mina nitet᷑ effugere.lvj. A.
Peęnitentiã certã non facit niſi odiũ peccati

Pnia vera eſt:qñ qͥs ſic ( amoꝛ dei.vij. .

cõuertit᷑ vt non reuertat᷑. Jvbidem.
Diſpliceat tibi qð es:poſſis eẽ qnõ es.c.lj
Parũ eſt pęnitere: (A.cir.ſi.cc.xxxvij.E.
pctõꝛẽ niſi pęgnitẽtiã egerit:nec ad emẽdan
da crimia vox pęnitẽtis ſola ſu fficit.lvij.B

In pniĩa duplicẽ dʒ hr̃e fletũ pctõꝛ.lxvj.C.

Pęnitẽtia vera nõ annoꝝ numero cenſet᷑:ſ
animi amaritudine:qꝛ deꝰ nõ tã longitudi
nẽ tꝑis qᷓ; affectũ pęnitẽtis pẽſat.lxvj.D.
Pnia mutat hoiem in melius:ſᷣ nec ipſa vi⸗
det᷑ aliqͥd ꝓfutura ſi ab oꝑibus miſericoꝛ/
dise ſterilis fuerit.l.Pp.
Pnię digni fructꝰ qͥ ſint. IJObidẽ.et.lxvj.C.
Penitẽtia coꝛrũpit᷑:ſi eis ꝓ qͥbꝰ qͥs pęniteat
rurſus inuoluat᷑ malis.c.lxxxj.YX.

Auidã vocant᷑ pęnitẽtes:⁊ nõ ſt.c.xliiij. G.

Te pęnitẽtiali non opoꝛtet nimio riſu: aut
incõgruo cachinno diſſolui.c.lxxiij. A.

Pgnitẽtes ideo multũ debent diligere deũ.

vij. J.

mno erubeſcat penitere:qui nõ erubuit pec/

Igdeo quidã pęnitere differũt (care.lviij. F.
gqꝛ longã vitam ſperant.c.xliiij. l.
