moꝛiendi vna ↄcluſio? Quis nobiliũ vnq;

natus eſt ſine ſanguinis cruentatiõe? Run

quid nobilis ſimul cũ pauꝑe ꝑ eundẽ dum
naſcit᷑ meatũ tranſit: Aregula etiã moꝛtis
nunqᷣd ꝑcit᷑ diuiti? Cur diuitijs te iactas:
Ipſe enĩ poti inſidię tibi ſen eniaitif. .
0
ſemꝑ inſidiał. MÆ.emoꝛare o hõ nouiſſima
tua qui qtidie epularl quõ nudus ð vtero

mfis veniſti:⁊ nudus reuũterl. Eia & fratreſ
domos vfas pauꝑibus aꝑite: elemoſynas
facite:voluptates vfas rõni ſubiugate: in .

cuncti memoꝛãtes nouiſſima vr̃a vt moꝛ/
taliter nõ peccet in ęternũ. Adiuuet autẽ
nos deus ſine cuius volũtate foliũ arbor

nonollee ad ꝑficiendũ ea ꝗ̊ placita ſunt ei

t bñdicius in ſęcula ſeculoꝝ: Amen.
De miſeris carnis et falſitate p̃⸗
AUita ꝗ tãtos decipis de ꝓpꝛijs:tã A
tos ſeduxiſti:tãtos excęcaſti:ꝗᷓ duʒ
ofug nihil es: dũ videri vmbꝛa es:
du ſumus es. Dulc es ſtult ama

ra ſapiẽtibus.Qui te amat: nõ te cosᷣſcit.

alati

nnſt

giten
Sotug
gini.
Aſseſ
Asbe⸗
nims⸗
aag
ſpians:
ſugueſ
ardore⸗

Ende

le lebolit
miase
m
luzoer.
foͤlis,
ſtori
ſerinttt
ni

fisdlx
wid
ierpop

lrinigere
ſantanoe

Mdiirg
dline

Etneppi
ſtlamle
Ppr. Acentediie
hilline

Agutein

Caonnin
nngdlen
bbwmnig
hiorsnn
gllircſen
Uunpenita
ſannuhe
nstiakinn
igtnan

(nonor

hane
ulipti
Rimmiſn
epbi l⸗
ſenktan
ſons; ⸗
Ceegtt
NN

Eechſſez

Ad fratres in heremno Sermo XLIX

wüH qui te ↄtẽnunt ipſi te intelligũt.Tin D d
Dob es7 lenn es e⸗ qui ade mend umempitonnk Wi imarceſſibilis eſt glo/
mei tr tcnüt. Uera nõ es vita quã te oſtẽdis. lectati eormpeiblie ⁊ incõꝑabilis de/
KiuuG Alijs oſtẽdis te longã vt perdas in ſinem. ſctõ o: vbi chꝛiſt' aploꝝ ⁊ ꝓphetarum et
QN2 Alijs bꝛeuẽ vt dũů pęnitere volnt: non per/ cũ Krenkangeſtacnge negn Simn. netici⸗
niͤ mittas. Alijs largã vt faciant quid volũůt. delterguts ge is canẽtib laudes deo: vbi
k Alijs anguſtã vt nõ faciãt bonũ.Quare o lectabilia zi bonop. Per oia bona de/
ſapiens: fuge qð fugis. Sic enim eſt vita ſti.Ecce dſtſine. ſeculi auitares ſpꝛcui⸗
non nf̃a quaſi hõ in domo aliena: neſciẽs q̃ ho periochabest Faal lung kenemaͤncl
:e ra vel die pfonus dicat: vade foꝛas:qꝛ non fetoꝛẽ vms: wmioin id Ncouprions:
ekfi eſt tua domus in q̃ es. OQ ſęculuzʒ vanũ qͥd Noineteget ſolutionẽ fetoꝛis pater:
ache Jacobi. 4. nobis tãta ꝓmitti:dum decipis:Qui tibi ſti: ⁊ qͥd es D gcabiqt: quid ſui⸗
Weo amicus voluerit eſſe: inimicꝰ dei ↄſtituet᷑. vo in finẽ voe mib 3ſumert: poſlꝛcemo
dig Amicitia ſeculi ſimicitia dei ẽ.Caro ẽ quę aiaʒ:id a peran ouiſſima: ꝓpter redeuntẽ
dexo alaʒ ꝑdit: caro ẽ quę recipit inimicũ cũ vi/ plicijs cenil maͤct webefiͤp ꝛius fuiſti ſup/
m e tijs ſuis. Itẽ ſemiat homicidia: ſemiat fo- berl. O miſera en bert 2 ſiml cũ aia vana
in nications:ſemiat xcupiſcetig:ſemiat iral: „cupifcit:coꝛpus opat. ar pſequit. Caro E
an ſemĩat libidinẽ:ſemiĩat furtũ:ſemiat idola/ aſnustiflinin eih 0 bat. Caro aüit cũ ſaciat
triã:ſemiat cupiditatẽ:ſemiat ſuꝑbiã ⁊ int bus:boꝛtat᷑ oi zal Hoeln Welccte Mei
an frẽs diſcaiã: ſemiat inuidiã: ſemiat ↄtra Pomictdlatcaronp larcte. Caro Puocat
LDeli blaſop Kmiaʒ: ꝓuocat ſciſmata: irritat e mittit rixas zſencalare⸗ adulteria: caro cõ
itAdH hereſes:⁊ intra ecclłaʒ dei infert diuiſiões: eicaro vortat oenn arndit inſent ebꝛieta/
galade ier e es: oté: caro poꝛtat oëm ↄcupiſcẽtiã huiꝰ ſeculi
rd inter populos chꝛiſiianos ponit offendicu O caro milera qͥd habes: d ſecult.
Kr. Einr gites puae int nſangniniar⸗ grauas alam ſi Dinldehderarhil vegt,
cnx antatiões: ⁊ qð peius ẽ in coꝛda ſeruo irez Tu oc denaearnin deoie
n dei diüſa genera cogitationũ immittit re e aen mn afene ſufficit tibi pditio
en oĩa ꝗᷓ mala ſũt in mũdo caduco: peſſimo narl? Vę tibi 13 Sechreatne demergẽ co
Rniin D er nen don a dn 4 ub 81 velocitate trã/ ſti. Caro mala qͥd Arl: a dellerasegei
n65 Z is ptãtẽ hʒ diabolus ⁊ nõ ai: poterit ſine te aia ĩ dicarti dieichei. De
. Job.⁊. dicente dño ad diabolũ de btõ iob: Do ti i ia iudicar iwie iudich. Ca
Sen cente one bolũ de btõ iob: Do ti/ ro miſera ⁊ putribil ⁊ oĩ ſi
n bi illũ in ptãte:ſᷣ nõ aiam eiꝰ. Caro milſ putribil v0i ſqualoꝛe pctõꝛum
Ndian en iam eiꝰ. Caro miſera plena: qñ viua eraſ: pulchꝛa eraſ vt ſol:ſplẽ
l grauat aiaʒ: caro vaga demergit i infernũ. d luna: pulchꝛa eralſ vt ſol:ſplẽ
fündus Taroinimica Eaſe: diſ ini rgit ĩ infernũ. didavt luna: ⁊ oculi tui micabãt vt ſtellę:
ue ⸗ vties duer aię:ꝗ ſi inimica nõ eſſet: nõ crines tui lõgeui ⁊ vngebas te pcioſis vn *
ake. xiſſet iſtius ſeculi vanitatẽ: ⁊ vi guẽtl:veſtibꝰ as te pcioſis vn/
ee B ta vana ñ frueret᷑.OQ vita atrociſſima:quã e vteban optis ⁊ ĩ cibis tuis ⁊
ilnn büdꝛes tumidat: dolozes eſtuat:aen :quã potibꝰↄdebaſ aromatũ mititudinẽ. Et ſci/
senten uunt: triſticix ↄſumüũt: maat⸗ ioci ſol / baſatq; fouebas:eſcas ᷣmibꝰ p̃parabas
tim ſecarnas vebetat:diaitis upbigr: paupe Memoꝛare debuiſti quęa factoꝛe ⁊ opfice
nfſnu . tas eijcit: iuuẽtꝰ extollit: ſ. ald nmatt en n e muz Pecratum com⸗
arin frãgit infirmitas:męroꝛ ↄſumit: ⁊ ſi bis miſiſti: Tena es inquit: z i terrã reuerterl. Señ z⸗
ra gib⸗ moꝛs atrociſſima ſuccübit vi ſnibi earannn ans egretie ium Feber.
a. O caro cũ d it II: ero mfis meę nudus reuertar illuc.
di ki buuſti vir amhpiernain grenntse nn: H gaicin itr. Siere kad épo en-4.
ii vvbi vita ſine moꝛte: vbi iuuẽt' ſine ſene, lü aplmn Hdi Sag enetanaa: gudi pac-
n. ctute:vbi lux ſine tenebꝛis: vbi gaudiũ ſi/ aplm pdicatoꝛẽ egregiũ dicẽtẽ: Mihil in
ſiateß ne triſticia: vbi nobilitas ⁊ voluntas tulim in hc mũdũ: nec auferre qͥ˖d poſſu⸗
D ſn⸗ vui Sn ſine nanaaroe, reine Baman nctes en nil ner Gsi; Fimord,.
n ſeptẽ ꝗᷓ ↄſeqͥ debueras.O caro miſerabili eNPOR. 2310 nIDCrRaia pec
ngen qre negaſti dũ wucres⸗ Sl gionilge⸗ bu⸗, elei, quõ põt videat. Aia nr̃a carcerem i0. de Sefſ.
Nbuc: na ? qbuſlibet bonis puata nõ fuiſſes ſi be dat caro cam tenet incluſaʒ .ANia clamat ad lram ca,
lltms ne egiſſes. Illic enĩ ꝑmãſiſſes vbi ẽ gaudi/ ad dñm: nõ caro qᷓ in malicia pſeuerat. Aia inrt. o⸗
cgecs. s vbi ẽ gaudi· remediũ aliud non habet: niſi tollat a car/
g 5

ne:⁊ caro redigat᷑ in pul:x P
et detur ei aqua:auferat᷑ ei ſanguilſ ⁊ detur

ei humoꝛ terrenus. O caro miſera quid de

te agetur qñ a te egrediar: ⁊ vita a te rece/
det? Tu ſola in vtero ⁊ ſinu terrę iacebis:
et aliud nunq; mancipenl:habebis in te hę
reditatẽ peſſimã:id c oꝛruptionẽ: fetoꝛẽ ⁊
vermes.Ecce quę acqᷣſiuiſti dũ viua eras:
ecce qͥd poſſides dum in ſepulchꝛo iaces.
Non potuiſti te ieiunijs nncerare:ac ieiu⸗/
nijs in cinere⁊ cilicio humiliare? In perpe/
tuũ cũ anima ſalua fuiſſes ſi ei credidiſſes:
qꝛ non bene facere potes:niſi aljs benefe/
ceris:hoc eſt:niſi coꝛpus ꝑ abſtinentiaʒ af/
flixeris:animã ſaluare non poteris. Audi

D quid creatoꝛ noſter dicat ad carnẽ: O inqᷣt
Señ.24 mMmea creatura:ego te ex limo terrę pulchꝛaʒ

z. Retrac. Ieb.

et lucidã aſſumpſi:imaginẽ meam in te cõ
didi:ſpiramẽ vite tribui: animã inuiſibilẽ
tibi ↄceſſi:imoꝛtalitatl tunica te indui: in

Auguſtinnin
Kollat᷑ ei vinũ v ſimns:vbi non iam tenebꝛe:ſed lux perpe/
tua micat:vbi non iam vermiũ multitudo
ſed caterua angeloꝝ ⁊ inumerabilia milia
ſanctoꝝ ⁊ ꝓphetarũ oiĩium choꝛus cũ ſctis
angelis hymnũ deo inceſſant canũt. Cum

ipſis nos faciat eterna gaudia ꝑciꝑe chꝛiſtꝰ

qui cũ pfe ⁊ ſpũſctõ viuit ⁊ regnat in ſęcu
la ſeanoꝛum. Amen. .

De ſalute animę· Sermo lI.

frẽſ chariſſimi volũtatl nr̃e ẽ vtad

vos redqrendos frequent᷑ veniamꝰ.

ſed neceſſitate tpis nunc veniendi incolu/
mes nos venire meruimꝰ: ⁊ ideo qꝛ de cõi
coꝛpoꝝ ſanitate gaudemꝰ: de aĩarũ ſalute

quę vera ſalus ẽ inqtũ dñs dederit colloqᷓ
mur. Ideo frẽs ad imaginẽ dei facti ſumꝰ:
vt deo donãte intelligamꝰ quę ſit deſide/

randa patria: quę ſit vera btitudo: gquę ve

e in ra vita: quę ꝑfecta ſanitaſ:quę ma feę
paradiſo voluptat te collocaui:vita ange licitas. Sed intus in coꝛde deo in

ſpirante

lica ꝑfruebari:cibos ⁊ delectabilia iocũdi/y cognoſcamꝰ. Nemo ſe excuſare poterit:vt

tatis ↄtemplabarl: ⁊ oĩa quę creaui in tua
dſiatione humiliaui:⁊ affluentes diuitias
dedi:inſuper ⁊ oĩa ligna paradiſi tibi ſub/
dita erant:⁊ ꝓ vno vetito qð ibidẽ come/
diſti:ecce vbi cecidiſti:ſcʒ de paradiſo ĩ in/
fernũ: de luce ad tenebꝛas:de amęnitatis
et iocũditati loco ad chaos: ⁊ ad oĩa ob⸗/
ſcuriſſima mala:pꝛo delectabili odoꝛe nũc

putredine ⁊ pudoꝛe mancipar:: ꝓ eſca an/
gelica in cibo vermibꝰ ſubiacebis: ꝓ ĩmoꝛ
talitatl veſte coꝛrupto induta es veſtimen

to. Ecce quã ↄceſſi vitã abſtuli ⁊ ſubtraxi:
et tu miſera ⁊ putribilis caro ĩ inferno mã/
ciperis:vbi eſt fletus ⁊ mugitꝰ atq; vlula/
tus:inſuꝑ ⁊ ſtridoꝛ dentiũ ⁊ teterrima toꝛ/

menta:⁊ qð peius eſt poſt moꝛteʒ in coꝛru/

ptionẽ:poſt vermes ⁊ fetoꝛẽ ⁊ ↄpſumptionẽ
poſtea i puluerẽ redacta.O caro ꝗᷓ igni in/
extinguibili mãciperl: audi aiam dicenteʒ
ad coꝛpus:Ego de cęlo veni a deo ↄceſſa ti

bi. Mam tu de terra es:meliꝰ eſt vt mecuʒ

aſcẽdaſad cęlũ: q; tu me trahas ad ifernũ.
Dũ viuimꝰ ⁊ ſumꝰ in vnũ: oꝑemur mani⸗-
bus qð bonũ eſt:id eſt elemoſynas ⁊ ieiu/
iunia in caſtitate ⁊ in hoſpualitate egeno⸗

rũ:⁊ in nuditate pauperũ:⁊ in oibus boniſ

operibꝰ*: vt ꝑ bonã oꝑationẽ quã agimus
aſcẽdere ad cęleſtia valeamꝰ: vbi non iam

ſolutione coꝛpis: ̊ incoꝛruptiõis veſte in/
Adnamur: vbi non iam fetoꝛ ſed odoꝛ ſuauiſ

dicat nõ noui litteras: ideo dei ſᷣcepta in/
telligere nõ poſſum:qꝛ qui litteras nõ no/
uit:qͥd ſit aut nõ ſit:intelligere debet. In/

terroget hõ ↄſciam ſuã ⁊ alloquat᷑ ſeipſum

et dicat ſibi ſuis verbis: O hõ quis es aut
vbi es:⁊ vnde veniſti.Et rñde tibi.homo
ſum ⁊ dei creaturã me eſſe cognoſco. Iteꝝ

interroga ⁊ dic: Quid in te habes: aut ex

quibus rebꝰ te factũ eſſe cognoſcl. Rñde ⁊

dic: Ex anima ⁊ carne meoſtare cognoſco.

Quid in te ex his duabꝰ rebus melius ha/
bes. Rñide.Sine dubio animã melioꝛẽ ha

beo qᷓ; carnem. Optime ⁊ oꝛdine legitimo

reſpõdiſti:⁊ dixiſti te animã melioꝛẽ habe/
re q; carnem. Dic mihi adhuc: Abi es o

homo?: Rñdebis in mũdo. Poſtea vo vbi

eris. In celo. diu ibi eris:? In ſecula ſę/⸗
culoꝝ. Juſtiſſime rñdiſti ⁊ verum dixiſti:
fac mõ rationẽ vitętuę: ⁊ eſto iudex iuſtꝰ.

Ex oibus rebus q̃s dedit tibi deus: ſerua
carni tuę vñ ſuſtente᷑ in mũdo: ⁊ repone
aię tuę vñ in ꝑpetuũ viuat in celo. Attẽde

diligent ↄſciam tuã:⁊ vide ſi tantaſ res aię

tueę repoſuiſti in cęlo: q;ꝛas habes coꝛpoꝛi
tuo in mũdo:ſi tot ſolidos repoſuiſti in cę/

lo:qᷓ;tos tibi ſeruaſti in mũdo. Vide ſi tot

modios tritici:ſi tot amphoꝛas vini ꝑ ele/

moſynã in paradiſo vñ viuat aĩa tua repo
ſuiſti:q;tũ tibi reruaſti vnde viuere poſſit
caro tua in mũdo.Cũ giſta diligent atten/

Vantũ ad aię nfę deſideriũ ꝑtinet A

I

etsn⸗

bric

mten
etit
Paus
aluten
ſclen
ſcpuat
ſante⸗
ubire
ſnin
nsan
gloros
Cirei
Manne
Core⸗
ſſnt⸗
atän

Smn⸗

lefinch
pmns
Nneſctt
dinage
ſmae
ſinagete
mninn
atlaſob
bonsei⸗
gcbͤlbu

hinope

tu. A
Plur
enbe
Cbnorie
llgin⸗
Chello⸗
ins ur
ſlettpe
ſes leuar
tofiil
etſben

Kopaat

1

fictno

littid
Pii⸗
lliunfl
Manin
lnrgre
Pthene

n
fennt

be⸗
co⸗
li
is
Lun
hiice
ſau⸗

1
na
Mad
lun
colu,

decmi

leue
CAlei
uns
deſto
ere
n
Me
nen
ui
nn
a
chan
esat
hore
1 Ner
auc
Bicen
oe.
iusbe⸗
cloteh⸗
gtind
tehabe⸗
Pieso
zovwbi
laſe
dirſt:
criuſt.
g:ſous
ſepone
Aite
ſcsaie
cpon⸗
ſiinc⸗
ſeſion
nic⸗
nanh⸗
vſt
ltanen

ℳ

Ad fratres in heremo

deris: æ ↄſiderãs ſapient: videſ te ꝓpe totã
libꝛã carni tuę ſeruaſſe in mũdo:⁊ vnã vn/
ciam repoſuiſſe in cęlo ꝛ erubeſce ⁊ cito ad

vvnuſqᷣſq; NAde⸗ ſi illi dñat᷑ caro: cito
erigat dñaʒ ⁊ ſtimulet ancillam: vt nõ caro
vincat aĩiaʒ ⁊ ad luxuriã trahat:ſᷣ mgfa car

penitẽtię medicamẽta ↄfuge:qꝛ iceptũ ĩ te

ipſũ iudiciũ iudicaſti. Aliud verũ dixiſti:⁊
aliud oꝑib pfeciſti:qꝛ totũ carni non ſoluʒ
fideliter ſed etiã inſidelit᷑ deputaſti. Neſcio
ſi apud te periclitet᷑ iudiciũ tuũ qñ int᷑ ani/
mam ⁊ carnẽ tuaʒ iniqua ſunt iudicia tua.
Etvbi te iuſtũ inuenire potero:quẽ in teip
ſum iniquũ eſſe cogſco:Et nüc certe nutri/
mus carnẽ:oꝛnamꝰ carnẽ:alitiẽs inebꝛia/⸗
mus nos:⁊ nimiũ delitioſe paſcimꝰ carnẽ:
quã velim nolimus poſt paucos menſes
aut annos vermes deuoꝛaturi ſunt i ſepul/
chꝛo: ⁊ ↄtemnimꝰ aiaʒ quę deo ab angelis
pᷣſentat᷑ in cęlũ.O q; dura erit aĩię peccatri

ci ⁊ q; intolerabilis hoꝛa illa qñũ viderit bo

P

nam aſam requiẽ reciꝑe in paradiſo: ſe vᷣo
toꝛquerei ęterno ſupplicio. Ergo ↄſidera/
te frẽs chaNAſſimi ſi maioꝛẽ certe vel ęqua⸗
lem partẽ aĩię ſaciamꝰ. Mõ eni foꝛis in coꝛ/
poꝛe:ſed intus in interioꝛi hoĩe facti ſumuſ
ad imaginẽ dei. Caro enĩ nr̃a de limo terrę
foꝛmata eſt. Munqᷣd iuſtũ eſt vt limꝰ terrę
imagini pꝛęponat᷑: Caro eni debet ſeruire
⁊ aia imꝑare. Iſta deber exercere imperiũ:
et illa ſubiecta ſeruitiũ. In oibꝰ chꝛiſtianiſ
bonis aĩa dñat᷑ ⁊ caro ſeruire cõpellit᷑. In
pctõꝛibus vo ⁊ amatoꝛibꝰ huiꝰmũdi:inuer
ſo imo ꝑuerſo oꝛdie caro erigit᷑⁊ aĩa hũilia/
tur. Illa delitüſ paſcit᷑ ⁊ iſta famę toꝛquet᷑.
Illa luxuriat᷑ in veſtibꝰpᷣcioſis:⁊ iſta vix in
veteribꝰ inuoluit᷑ pãnis:⁊ ſi in pctis fuerit

obnoxia:ęterno iudici ſſentat᷑: ⁊ tũc vera

eius ignominia aparebit. Nam cuʒ aia in
coꝛꝑe ſuo caput eſſe debeat:qͥcũq; carnẽ de
liths aut voluptatibꝰ nimiũ:erigit:nutrit
fouet ⁊ palpat:aĩaʒ vᷣo deſpicit ⁊ ↄtẽnit:pe
des leuat in alto ⁊ caput impᷣmit in ꝓfun-
do.Et q̃lis eſt in oculis hominũ qͥ inuerſis
pedibꝰ ambulare videt᷑: talis ẽ in ocuł an/
geloꝝ:cui caro ꝓpꝛia dñat᷑.Sicut g̊ ſupᷣdi/
xi:fecit nos deꝰ ad imaginẽ ⁊ ſimilitudinẽ
ſuã:⁊ cũ deberet in nob hõ interioꝛ dñari:i
tãtũ deũ ↄtẽnimꝰ vt imaginẽ dei miſerabi
li limo uire faciamꝰ: ⁊ B ẽ iniquũ iudiciuʒ
vt carnẽ nfam aię ſᷣponamꝰ. Sʒ h oẽs ho/
mines recto iudicio nõ faciũt.Multi enim
ſũt honeſti: ſobꝛij ⁊ hũiles: miſericoꝛdes:
caſti:in qͥbꝰ aia renet imꝑiũ: ⁊ caro ſubie/

cta ſeruit.Et ideo rogo vos frẽs attendat

Sermo L.

nẽ ſuã regat:⁊ ꝑ vias caſtitat ⁊ iuſticię du/
cat.Qui vo in ſe ſentit aiam dñari:teneat
cũ dei adiutoꝛio diſciplinę ↄtinẽtiã:⁊ ꝑ fre-
ta pelagi huiꝰ mũdi:ita nauigiũ coꝛpoꝛeũ
veritate gubnãte ↄtẽdat:ne int fluctꝰ iuſti

„

ſtantia nr̃a victũ nob ſufficient᷑ ⁊ veſtitum
ſimplicẽ reſeruemꝰ:⁊ qᷣcqͥd ampliꝰ deus de
derit:aię in ęternã btitudinẽ ꝑ elemoſynaʒ
pauperũ reponamꝰ:ne foꝛte cũ carnẽ nr̃aʒ
oꝛnamẽtt cõponimꝰ: ⁊ multl delitijs ſagi/

ęg naufragiũ iſcautꝰ incurrat. Vt eni ag⸗/C
noſcat᷑ ꝙ ex nohein veritate aia dñet᷑:ð ſub

namꝰ:partẽ cũ illo diuite purpurato et nõ
cũ laʒaro habeamꝰ. Sciti eni vt in euange QLud.16.

lio frequent᷑ audiſtt:ꝙ diueſille qͥ epulaba
tur ätidie ſplendide ⁊ purpura induebat᷑ ⁊
byſſo:poſt de coꝛꝑe exijt:⁊ ſepultꝰ ẽ in ifer/⸗

„ no:⁊ ibi int flãmas aquę guttã ⁊ locũ refri/
„ gerij reqͥſiuit ⁊ inuenire nõ meruit.Ecce cu

ius caro luxuriat᷑⁊ epulat᷑ in ſeculo:q̃les di
uitias inueniet i inferno. Laʒarꝰ vᷣo qͥ nec
diuitias nec oꝛnamẽta habuit in ſęculo:pꝰ
moꝛtẽ in ſancti abꝛaę redeuit gremio. Sicẽ
ergo ſupᷣ dixi frẽs chariſſimi:refrenemꝰgu/⸗
lam nr̃am:⁊ victũ ac veſtitũ ſimplicẽ carni
nrᷣe in h̊ ſeculo pᷣparemus:vt remaneat ali-
q̃d qð in futuro ſeculo aie reponamꝰ. Qð
peritura gula cupit:refuet elemoſynę:ꝰꝛ/
namẽta ꝗᷓ luxuria ac ſuauitas reqrit in mũ
do:miſicoꝛdia ⁊ veritas reponat in celo.

Si oꝛnati volumꝰ eẽ:ꝗqramꝰ oꝛnamẽta vn⸗/

de nemo oꝛnat᷑ indignꝰ.Si delitias ↄcupi/

ſcimꝰ:nõ ꝗramꝰ carnales ac tranſitoꝛiaſ ex

qbꝰ ſtercoꝛa ↄſiciunt᷑ in mũdo:vᷣ magi ſpiri
tales ⁊ ętnas vñ angeli epulant᷑ in cęlo.Et
ſi foꝛte qr ꝗᷓ ſint ille delitię: audi aplm di/

cẽtẽ. Qð nec oculꝰ vidit: nec aur audiuit:

nec ĩ coꝛ hoĩs aſcẽdit: ſᷣpauit dñs diligẽti

1I. Corf. 2.

bus ſe. Adhuc ꝗrl ⁊ introgas: qd ſit B? Si

vis verũ agnoſcẽ:deꝰ ẽ delitię tuę:reqiues
tua:ſanitas tua:gaudiũ tuũ:ſęlicitas tua:
refrigerium tuũ: amęnitas tua:⁊ quicquid
ſancte poſſit deſiderare aia tua: totum ti/
bi deuſerit. Sſt btũs apls dicit:Et erit de
us oĩa ĩ omibꝰ. Auare audi me: Quid tibi
ſufficit ſi deꝰtibi nõ ſufficit? Si & iſta oĩa de
ſiderati: paradiſi requiẽ ꝗrite: ꝓ ęterna bti
tudie ſuſpirate:vnde non exit amicus vbi
non intrat inimicus: vnde nec bonus po/
g 4

1. Corſ⸗ 1 5.

Gancri Aunguſtini

teſt exire aliqua ndo: n ſiſus vllo mo / vẽ lũ libaui: ego illi bñfeci:ego illi tãtũ dedi. 6.61
do introire. Ackiſtaz ergo pꝛimã oꝛnati bo · Et dũ bona quę illos facit deus ſibi aſſi- onden
mis operibꝰ feſtinemꝰ: vt dum elemoſynaz gnãt:pꝑ vaitatẽ ꝑdũt:qð ꝑ elemoſynã acd/ , Uiis5
pauꝑibus dederimꝰ: ad cęleſtia regna pue rere vidẽt᷑: ac ſic ante tribunal chꝛiſti ꝑditt eo⸗
nire poſſimus. Ad quę ilie nos perducat bonilſ ꝗ ante ſe habebãt:pctã quę poſt doꝛ Pooie
eſt benedictus in ſęcula ſęculoꝝ. Amen. ſum ꝓiecerãt ante eoꝝ faciẽ reuocant᷑:⁊ ſi/ ſenon
6Tontra falſam ſecuritatẽ ex pſal ne vlio termio ſupliciũ ſuſtinebũt:qui ſibi Abon
mo quadrageſimonono S er. LH dunm viuerẽt noluerũt ꝓuidere remediuʒ. Auiluu
AEmo fratres chariſſimi falſa ſecuri Et heęc faciũt illi qͥ pluſ diligunt ſſentia qᷓ; ſu
H ) tate ſe decipiat:a mutet ſe añ tribu futura.Qui vo de aię ſuę ſalute attentius mgkzt
Naalchꝛiſti nõ eſſe venturũ:nec red/ cogitant:ccõtrario faciũt. Bona quęcũq; totol
diturũ de factt ꝓpꝛus rationẽ. Veniet eni fecerunt poſt doꝛſum ꝓijciunt: mala quę/ (ſti
dñs deus noſter ⁊ non ſilebit. M.do eniz cunq; ſubꝛepſerint ante oculos ponũt: vt eck
ſilere dicit᷑: quia adhuc vindictã ſuſpende / dum de ipſis in ſſenti ſęculo erubeſcunt ⁊ Uatuu
re videtur. Hęc feciſti ⁊ tacui. Quid eſt ta- vulnera curare:⁊ moꝛtua ſuſcitare:⁊ ſoꝛdi/ ſau
cui:niſi nõ vindicaui:ſeueritateʒ, meam di da abluere:tota deuotiõe ↄtendũt:cum in uen
ſtuli:patientiã tibi ꝓꝛogaui:pęnitentiã tu die iudicij ante tribunal chꝛiſti venerit:ma niin
am diu expectaui:heęc feciſti ⁊ tacui. Ego la ꝗ̃ ante faciẽ ſuam poſuerũt:⁊ bonis ope D
autem cũ adhuc expectarẽ vt te pęniteret: ribus redempta ſunt auferent᷑: bona vo ꝗᷓ K’’
Ro. 2. tu ⁊ me ⁊ apoſtolũ audire ↄtẽpſiſti: Quia ꝓptervanitatẽ poſt tergũ ꝓijcexicanñ ocu d
ſim duriciam coꝛdis tu ⁊ impęnitẽs coꝛ the „ los collocabunt᷑ ⁊ merent᷑ audie: Venite Mattbᷣ.25 ain
ſauriʒzaſti tibi iram in die irę ⁊ reuelatiõis ꝙ bñdicti pfis mei ꝑcipite regnũ. Veniet do ne

iuſti iudicij dei. Suſpicatꝰ es inique:ꝙ ero minus deus n ⁊ nõ ſilebit.Et tunc arguet
tui ſimilis. Parum eſt quia malefacta tua qſ coꝛrectiõis locus nullus erit.Statuã te
placent tibi: putaſti placere ⁊ mihi. Deum indqt ante faciẽ tuã.Aodo & tu ſicut iã ſup
quia non ſtatim pater vltoꝛem:vis tenere dictum eſt quiſqͥs talis es: fac qð dñs tibi
participẽ: ⁊ tanq; coꝛruptũ iudicẽ pꝛędę ſo / minat᷑ facere. Tolle te a doꝛſo tuo vbi te
cium vis habere:de multis ꝗ̊ rapuiſti par/ vidẽ nõ vis: diſſimulãs facta tua:⁊ ↄſtitue
uas elemoſynas faciẽs:⁊ adhuc peccata ñ ea añ te. Aſcẽde tribunal mẽtt tuę:eſto ti/

(dee

deſerens:q̃ſi coꝛrupto iudice putas te poſ - bi iudex: toꝛqueat te timoꝛ: rüũpat ↄfeſſio: ſomte
ſe redimere:cũ ſi etiam totũ dares ⁊ pecca- dic deo tuo:eAm̃ iniqᷣtatẽ meã ego cogſco S. oo. ſteſner
. ta ipſa nõ deſeras:teipſuʒ deciperes pecu ·⁊ pctm̃D meſ qᷓ me ẽ ſꝑ.Qð erat poſt te ſiat· ſoseſe
niam ꝑdendo:a pctã non redimendo. Su⸗/ afß te:cũ ſctm̃ fuerit añ te puniat᷑ a te:netu reſotul
ſpicatus es inique ꝙ ero tui ſimił. Arguaʒ poſtea a deo iudice ſias añ te: a⁊ ñ ſit q̊ fugi c Paresig
te. QAñ? Veniet eni dñs de noſter ⁊ nõ ſi - as a te. Intelligite ãt hęc qͥ obliuiſcimi de C * euh teh⸗
lebit. Arguã te.Et quid faciã arguẽdo te? um. Mõ cogitabas ð vita tua mala:Intel hn obſuue
Quid faciam tibi. Moοdo te nõ vides:faci lige qͥ oblit es deũ:ne qñ rapiat ſic leo⁊ nõ lenee
am vt videas te:qꝛ ſi te videres ⁊ diſplicea- ſit qͥ eruat.Quid ẽ ſicut leo? Sicut potẽs: cideo
res tibi: placeres mihi. Quia vero te non ſicut foꝛtis:ſicut ille cui nemo reſiſtere po/ Nernos⸗
vides:placuiſti tibi: diſplicebis tibi ⁊ mi/ teſt. Illi eni qͥs ſupᷣ diximꝰ:id eſt amatoꝛes fmank
hi.Aihi cum iudicaberi: tibi cuʒ ardebiſ. mũdi:ĩ oꝛe ſuo deũ laudare vident᷑: ſ᷑ lon- * ß Lne
B Quid eni tibi faciã inqͥt. Conſtituã te an / ge aliud oꝑibꝰexercẽ ꝓbant᷑:ᷣm illo qð ait ſinezne
te faciem tuã. Qðò eni vis latere teipſum:i ꝓpheta: Populꝰð labijs me honoꝛat:coꝛ Eſa.29. ttfnnnp
doꝛſo tuo eſt tibi. Mõ te vides:faciã vt vi / aüũr eoꝝ longe eſta me.Clamat illis ſpůſ-· Khrfun
deas te. Qðdð mu poſt doꝛſum tuũ poſuiſti ſctũs: Pctõꝛi autẽ dicit deus: vt qͥd enar/ s. 492. . Mrde;
ego ponã ante faciẽ tuam:non vt tu coꝛri/ ras iuſticias meaſ ⁊ aſſumis teſtamtũ meũ dirſnt
gas te:ſed vt erubeſcas. Modo eni fratrei ꝑos tuũ? Tanq; ſi diceret: Nihil tibi ⸗ Pheaen
chariſſimi oẽs amatoꝛes luxurię:⁊ qui cuʒ deſt ꝙ laudas deũ. IYllis eni q bene viuũt lnnge
delectatiõe faciunt iniqᷣtatẽ: pctã ſua poſt ꝓdeſt ꝙ deũ laudant: Zu aũt ſi laudas et latone
doꝛſum eijciũt.Si vo aliqͥd boni caſu ali, peccata non deſeris:nihil nbi pꝛodeſt. At feifend
vel ꝑ qualibet occaſſionẽ fecerint: añ ſepo- quid deum laudas?: Audi ſcripturam dicẽ/ —oine
nũt:⁊ inde aſſidue gloꝛiant᷑:⁊ dicũt:ego i/ cem: Non eſt ſpecioſa laus in oꝛe peccato/ Eci.is⸗ e D

H Ad fratres in heremo
eſ ris. Si enim male viuis: ⁊ bene doces:
uch non deum laudas. Ergo audite qui bñ vi/
Nal s. 49. Uitis: Sacriſiciũ laudis honoꝛificabit me.
de Memo offeret mihi hoc ſacriſiciũ ⁊ malꝰẽ:
i- Mõ dico non mihi hoc offerat malus: ſed
iſſi nemo mihi hoc offert malus. Qui eni lau/
diz; dat bonus ẽ:qui ſi laudat etiã bene viuit.
ach Quilaudat nõ ſolum lingua laudat: ſed ⁊
s lingna cum vita ↄſentit.Et ideo rogo vos
ic fratres chariſſimi q;tum poſſum cũ dei ad/
c . iutoꝛio ſtudeamꝰ vt quõ deũ laudamꝰ vo/
nüt cibꝰ:ſic ⁊ bonis operibꝰ collaudemꝰ. AMeli
ſan us eſt tacere ⁊ bñũfacere:qᷓ; deuʒ laudare et
lodi⸗ peccata cõmittere.Qui eni laudat deũ vi-/
zammn ta ſimul ⁊ lingua: vocibꝰ parit᷑ ⁊ bonis ope
cirm ribus:duplicit᷑ in ſe ꝓuocat gram dei. Si
niscde enĩ nõ valet deũ laudare vocibꝰ:laudet bo
Ne⸗ nis oꝑibus:aſſiduis ofonibus: ſctis cogi/
Rin tatiõibaig. Sic eni diligent᷑ attẽdamꝰ: vt ĩ
Denierig hoc ſęculduũ ſecura ↄſcia deũ laudare poſ-
e x ſimus vt in futuro ęternũ gaudiũ fglicit in/
udgaga ueniamus: Amnnhmnen.
nin ¶ De cõmuni vita dlericoꝛũ ex ſui
üih diſpoſitione. Serino II
Rieni A Ropter qð volui rogaui heſter/
õ , na die vt hodie frequẽtiꝰ ↄuenire/
ine ‚tis: hoc ẽ qõ dicturus ſum. Vobi/
AGüh ũ bᷣ viuimꝰ: ⁊ ꝓpter vos viuimꝰ: æ inten/
ſ tio votũq; nr̃m eſt vt apud chꝛiſtũ vobiſcũ
* ſine fine viuamus. Credo aũt ante oculos
ni 6 G vfos eſſe ↄuerſationẽ nr̃am: vt ⁊ nos dice/
Kns re foꝛtaſſis audeamus:qᷓ;uis multũ illi im
een „Eon.4. pares: qui dixit: Imitatoꝛes mei eſtote: ſi/
ſiſug na. 1.nolo. cut a ego chꝛiſti. Et ideo nolo vt aliquis ð
anie· o. 11. Vvob̈ inueniat male viuẽdi occaſionẽ. Pꝛo
gui uidemꝰ eni bona:vt ait idẽ apłs:nõ ſolum
ilpeſd coꝛã deo ſed etiã coꝛã oibus hoĩbus. Pꝛo/⸗
1oe : ptrer nos ↄſcia nr̃a ſufficit nobis: ꝓpt᷑ vos
lee N fama nr̃a nõ pollui:ſed pollere debet in vo
es , bis. Tenete qð dixi atq; diſtinguite. Duę
i.fbor⸗ ſũt res ↄſcia ⁊ fama. Còſcia neceſſaria ẽ ti/
logban bi:fama ꝓxio tuo. Qui fidẽs ↄſcię ſuę ne/
arece dig gligit famã ſuã crudelis ẽ:maxie ĩ loco iſto
loſoi⸗ poſit e q dicit apłs ſcribẽs ad diſcipuluzʒ
ſiana/ 5=4½ Titü. ꝛ. ſuum: Circa o& teipſum bonoꝝ operũ pꝛę
tümen B be exemplũ. Vt & vos nõ diu teneam:pꝛę/
lubi⸗ ſertim qꝛ ego ſedẽs loquoꝛ:vos ſtãdo labo
geynun ratis:noſtis oẽs aut pene oẽs ſic nos viue
ncass re in ea domo quę dicit᷑ domus epi vt qtũ
dt o4 poſſum imitemur eos ſctõs: ð qͥbꝰ loquit᷑
N“ Acn. 2. et. 4. liber actuũ aploꝝ: Memo dicebar aliqð ꝓp/
Clo, Eliß dpitꝛium: ſed erãt illiſ oĩa cõia. Quia foꝛte ali

qui veſtrũ ſunt nõ tam diligentes vite nię
ſcruratoꝛes:vt hãc nouerint᷑ quõ volo vos
noſſe:dico ꝙ frequent dixi. Ego queʒ deo S. Ser.a.s⸗
ꝓpitio videtl epᷣm veſtrũ iuuenis veni ad ct. .c.
iſtam ciuitatẽ vt multi veſtrũ nouerũt:⁊
rebam vbi ↄſtruerẽ monaſteriũ ⁊ viuerẽ ci
fratribus meis. Spem quippe oẽm ſeculi re
liquerã: ⁊ qð eſæ potui eſſe nolui:nec tamẽ
queſiui eẽ qð ſũ Elegi ĩ domo dei mei ab/ Nẽ. Sʒ.
iectus eſſe magt q́; habitare in tabernacu
lis peccatoꝝ.Ab eis qui diligunt ſęculum
ſegregaui me:ſed eis qui ſſunt popuknon
me coęq̃ui:nec in ↄuiuio dñii mei ſugioꝛẽ lo
cum elegi:ſed inferioꝛẽ ⁊ abiectũ:⁊ placuit
illi dicere mihi: Aſcẽde ſurſũ. Vſq;adeo ãt
timebã epᷣatũ:vt qm̃ cęꝑat eſſe alicuiꝰ iam
momenti inter dei ſeruos fama mea: in ̊
loco ſciebam non eſſe eᷣm:nõ illo accede/
rem. Cauebã hoc ⁊ agebã q;tũ poteraʒ :vt
in loco humili ſaluarer:non in alto pericli-
o tarer.Sʒ vt dixi:dño ſeruus ↄtradicere nõ
debet: Veni ad iſtã ciuitatẽ ꝓpter vidẽdũ
amicũ quẽ putabã me lucrari poſſe deo:vt
vobiſcũ eſſet in monaſterio. Quaſi ſecurꝰ
ꝑueni qꝛ locꝰ habebat epᷣm. Apꝛehẽſus et
pꝛeſbyter factuſ:ꝑ hũc gradũ ꝑueni ad epᷣa
tum. Mõ attuli aliqᷣd:nec veni ad hanc ec-
cleſiã niſi cũ his indument quibus illo tꝑe
veſtiebar.Et qꝛ hic diſponebã eſſe in mo/
naſterio cũ fratribus:cognito inſtituto et
voluntate mea beatę memoꝛię ſenex Va/
leriꝰ: dedit mihi hoꝛtũ illũ in q̊ͥ nunc ẽ mo/
naſteriũ. Cępi boni ꝓpoſiti frẽs colligere
compares meos:nihil habẽtes ſicut nihil
habebã: ⁊ imitãtes me: vt quõ ego tenuẽ
pauꝑtatẽ meã vẽdidi⁊ pauꝑibus erogaui:
ſic facerẽt ⁊ illi qͥ mecũ eſſe voluiſſent vt ð
cõi viueremꝰ.Cõe aũt nob erat magnuʒ ⁊
vberrimũ pꝛędium ipſe deus. Perueni ad C.
epᷣatũ:⁊ vidi neceſſe hr̃e eᷣm exhibere hu⸗
manitatẽ aſſiduã quibuſq; veniẽtibus ſi⸗
ue trãſeütibus. Qõ ſi nõ feciſſes:epᷣus in/
humanus dicerer. Si aũt ↄſuetudo iſta in
monaſterio ꝑmiſſa eſſet:indecens eſſet.Et
ideo volui habere in iſta domo ei mecum
monaſteriũ clæicoꝝ. Ecce quõ viuimus.
Hulli liceat ĩ ſocietate nr̃a hr̃e aliqͥd ꝓpᷣũ: 12. q.i.nolo.
fß ſi foꝛte aliqͥ hũt nulli licet: ⁊ q habuerint
faciũt qð ñ licʒ. Bñ aũt ſentio ð fribꝰmeiſ:
⁊ſꝑ bñ credẽs ab hac inqſitiõe diſſilaui:qꝛ
⁊ iſta ꝗrere q̃ſi male ſentire mihi videbat᷑.
Nouerã ei ⁊ noui oẽſ qͥ mecũ viuerẽt: noſſe

ppoſlt ntm:noſſe legẽ vnię nfeę. Venit eti

am ad noſ pᷣſbt ianuariꝰqͥ videbat᷑ ſua ho
neſte erogado q̃ſi ↄſumpſiſſe ſed nõ ↄſum/
pſit. Remã ſit illi ꝗdã ꝑs pecunię: id eſt ar/
gentü qð diceret eſſe ſilię ſuę. Filia ipſius
deo ꝓpitio in monaſterio fęmiarũ ⁊ bonę
ſpei eſt. Gubernet illã dñs vt impleat ꝗ̊
de ea iam ſperamꝰ: in illiꝰ niſicoꝛdia nõ eiꝰ
meritl.Et qꝛ infra ãnos erat ⁊ de ſua pecu/
nia nihil facere poterat: quis ei videremꝰ
fulgoꝛẽ ꝓfeſſiõis:tamẽ lubꝛicũ timebamꝰ
ętatis:factũ eſt vt ipſum argentũ q̃ſi puel/
ieę fuaret᷑: vt cũ ad legitimos ãnos veniret
faceret inde ꝙ vᷣginẽ chꝛiſti deceret:qñ op
time iam facere poſſet. Duʒ hęc expectant᷑
cępit ille moꝛti ꝓpinre:qui diu tanq; de
ſuo iurans qꝛ ipſiꝰ erat nõ filię:teſtamentũ
fecit. Teſtamẽtũ inq; fecit pᷣſbyter ſociꝰ no
ſter nobiſcũ manẽs de ecdleſia viuẽs:com⸗

munẽ vitã ꝓſitẽs:teſtamẽtũ fecit:heredeſ.
inſtituit.iO doloꝛ illius ſocietatl:o fructus .
natus nõ de arboꝛe quã plãtauit dñs: ſedꝰ

eccleſiã ſcripſit hęredẽ. Nolo numera iſta:
nõ amo amaritudinis fructũ.Ego illũ deo
Arebã:deo ſocietatẽ ꝓfeſſuſ erat:hãc tene
ret:hanc exhiberet:nibil haberet:teſtamẽ/
tũ nõ faceret:habeat aliqd: nõ ſe noſtrum
ſociũ quaſi dei pauperẽ fingeret.Aagnuſ

D inde mihi doloꝛ eſt fratres. DLico charitati

veſtrę ꝓpter hũc doloꝛẽ ſtatui hereditateʒ
ipſam in eccleſia nõ ſuſcige. Filioꝝ ipſius
ſit qð reliqᷣt:ipſi inde faciãt qð voluerint.
Videt᷑ eni mihi qꝛ ſi eam ſuſcepero in iſto
facto qð mihi diſplicet ⁊ quo doleo:eiꝰ par
ticeps ero. Hoc volui nõ latere charitatem
veſtrã. Filia ipſius in monaſterio femina/
rũ eſt:ſilius ipſiꝰ in monaſterio viroꝝ eſt.
Ambos exhęredauit:illã cũ laude:iſtũ cuzʒ
elogio: id eſt cũ vituꝑatiõe. Cõmẽdaui ãt
eccleſię vt nõ accipiãt ipſas poꝛtiũculas ꝗᷓ
ꝑtinent ad exhęredatos niſi cuʒ ad legiti/
mã ętatẽ ꝑuenerint.hoc eis reſeruat ecdle/
ſia.Deinde litẽ dimiſit inter fllios ſuos in
qua laboꝛo. Puella dicit meũ eſt: noſti qꝛ
hoc dicebat ſemꝑ pat᷑ meꝰ. Puer dicit cre/
dat᷑ patri meo: quia moꝛiẽs mẽtiri nõ po/
tuit.Et iſta ↄtẽtio:q̃le malũ eſt?Sʒ ſi pue/
ri iſti ſerui dei ſunt: litẽ hanc inter illos ci/
to ſinimꝰ.Audio illos vt pater ⁊ foꝛte meli
us q; pater ipſoꝝ. Videbo qᷣd ſit iure ſicut
deus voluerit cũ paud fribꝰ ſidelibꝰ hono
ratis deo ꝓpitio ð nũero vr̃o:id eſt de ple/

be iſta. Audio int illos cãm:⁊ ſicut dñs do

nauerit finio. Lſj rogo vos: nemo me rep/E

hendat qꝛ eius hęreditatẽ nolo ꝙ ſuſcipiat
eccdleſia. Pꝛimo:qꝛ factũ illius deteſtoꝛ:de/

inde qꝛ inſtitutũ meũ młti laudant qð di/

cturus ſum:ſed ⁊ aliqͥ rẽhendunt:vtriſq;
ſatiſfacere valde difficile ẽ. Audiſii mõ cuʒ

euãgeliũ legeret᷑: Cecinimꝰ vobis:⁊ nõ ſal Matthir.

taſtis:lamẽtauimꝰ:⁊ non planxiſti. Venit
iohãnes non mãducãs neq; bibens: ⁊ di-
cunt dęmoniũ habet. Venit flliꝰ hoĩis mã/
ducãs ⁊ bibens:⁊ dicũt:ecce hõ voꝛax:po/

tatoꝛ vini:publicanoꝝ ⁊ pctõꝛum amicus.

Quid &Q facio ini illos qui parãt me repꝛe/
hendere ⁊ dentes in me ducere: ſi ſuſcepe/

ro hereditates eoꝝ qͥ filios ſuos irati expę

redant:? Iterũ quid ſum factutꝰ eis qᷣbus

canto ⁊ nõ volũt ſaltare: qui dicunt: Ecce

quare nemo donat ecche hiponẽs aliqᷣd:
ecce quare nõ eam faciũt qͥ men

dando eni moꝛdent:labijs mulcẽt: denteʒ
ſigunt) donat totũ: nõ ſuſcipit. Plane ſu/
ſcipio:ꝓſiteoꝛ me ſuſciꝑe oblatiões ſctãs.

Si qͥs aüt iraſcit᷑ fllio ſuo ⁊ moꝛiẽs exhere/ i3. q.2.ls
dat eũ:ſi viueret nõ eum placarẽ:nõ ei fili/ĩraicitur

um ſuũ recõciliare deberẽ?:iAuõ g cuʒ filio
ſuo volo vt habeat pacẽ:cuiꝰ apeto here/⸗
ditatẽ? Sed plane ſi faciat qð ſępe hoꝛtatꝰ
ſum: vnũ filiũ habet:putet chꝛiſtũ alterũ:
duos hʒ puter chꝛiſtũ tertiũ: decẽ hʒ chꝛi⸗
ſtum vndecimũ faciat ⁊ ſuſcipio.Quia & fe
ci hoc in qbuſdã rebꝰ:iam volũt bonitateʒ
meam vel cõmẽdationẽ famę meęin aliud
vertere:vt in alio mõ me repᷣhendãt:qꝛ ob
lationes deuotoꝝ hoium nolo ſuſciꝑe.Cõ
ſiderẽt q́ multa ſuſceperim:qͥd op?ẽ ea nu

merare?Ecce vnã dico. Filij iuniani here/ F

ditatẽ ſuſcepi.Quare: Quia ſine filijs de/
fũct ꝰẽ. BGoniſacij hęreditatẽ ſuſciꝑe nolui:
nõ mificoꝛdia ̊ timoꝛe. Nauiculam nolui

eẽ eccleſiã chꝛiſti. Miulti ſũt qͥdẽ qui etiãs ö

nauibꝰacqrũt:tñ vna tẽptatio ſi eẽt iret na
uis ⁊ naufragaret.hhoies ad toꝛmẽta datu
ri eramꝰ vt ð ſubmerſiõe nauis ſᷣm ↄſuetu/

qinẽ quęreret᷑:⁊ toꝛrent᷑ a iudice qͥ ent de
fluctibꝰ uiati: ſed non eos darem*. Rullo

eni pacto h̊ facere deceret eccliaʒ. Onꝰ ſi⸗

ſcale ꝑſolueret.Sʒ vñ ꝑſolueret? Enihecã i2. q.i. nolovt

noð hr̃e nõ licʒ. Nõ eni eſt ep̃i ſeruare auꝝ
et reuocare a ſe mendicantis manũ.Quo/
tidie tam mulii petunt: tam multi gemũt:

khere⸗
dem:qꝛ epᷣs auguſtinꝰ ð bonitate ſua (lau

(er, del Hi

unn
ſutt
dueo
athel
otea
ſahre
loge
u
DAeslun.
6g C
nale
dooyt
ſaum
gnen
luad⸗
ſoqgſy
fucut
golten
ho
ble⸗
houent
nasge
icd⸗
munein
dasne
dey⸗
buoſul
hentap
Aiguit
m
Uupes

olun
mmede
Autſxe
lence
noonn
Cudeit
beenie
Lecdeſ
gwtn
genp⸗
ct
lult
anö
nenn
lenige
lenn
ſſng

7

17. q. 4. qcũc;

.

1
Pirgdur
i⸗
x2

51*

⸗

4q3 *
ob
ſ
nu
e 5
de⸗/
olui
nüs
ns
dann
elt/

ulo
i
beti n net
el,
o/
un

S dere:ſed ꝑx

Ad fratres in heremo

tam multi nos inopes interpellãt:vt plu/ Quid eniĩ mali fecſt: no põt tecum tolera

res triſtes relinquamꝰ: quia quid poſſimꝰ
dare oibus:nõ habemꝰ. Mõ habemꝰ ergo
enthecã: ꝓpter naufragiũ ergo hoc vitan⸗
do feci:non donãdo. Nemo ibi me laudet
ſed nemo etiã vituꝑet. Plane qñ donaui fi

lio qð iratꝰ pater moꝛiẽs abſtulit: bñ feci.

Laudẽt qui volũt:peccãt qui laudare no/
lunt.Quid plura frẽs mei? Quicũq; vult

exheęredato filio hęredẽ facere eccleſiam:ꝗ/

rat alterũ qui ſuſcipiat:nõ auguſtinũ:iĩmo
deo ꝓpitio nullũ inueniet. Æ laudabile
factum ſancti ⁊ venerãdi epᷣi aurelij cartha
ginenſis:quõ impleuit eos oẽs qui ſciunt:
laudibꝰ dei.Quidã eni cũ filios ñ haberet
neq; ſperaret:res ſuas oẽs retento ſibi vſu
fructu donauit eccleſię. Mati ſunt filij ſibi
poſtea ⁊ reddidit epᷣs nec etiã opinãti illi ꝗ
donaugrat. In ptãte habebat epᷣs nõ red/
foꝛi:nõ iure poli.Sane etiã h̊
nouerit charitas veſtra dixiſſe me fratribꝰ
meis qui mecũ manent: vt quicũq; habet
aliqᷣd: aut vendat ⁊ eroget:aut donet ⁊ cõ
mune iüllud faciat. Eccleſiã habet:ꝑ quam
deus nos paſcit.Ego dedi dilationeʒ vſq;
ad epiphaniã ꝓpter eos qui vel cuʒ fratri-
bus ſuis non diuiſerũt:⁊ dimiſerũt qð ha/
bent apud fratres ſuos:vel nõdũ de re ſua

aliquid fecerunt:qꝛ expectabat᷑ ętas legiti/ H
ma. Faciant inde qð volunt: dum tñ ſint

pauꝑes mecũ ſimul expectãtes miſicoꝛdiã
dei. Si aũt nolunt: qui foꝛte nolunt: certe
ego ſum qui ſtatuerã ſicut noſt nullũ oꝛdi/

nare clericũ:niſi qui mecuʒ vellet manere:

aut ſi vellet diſcedẽ a ꝓpoſito:recte illi tol/

lerem clericatũ:qꝛ deſereret ſanctę ſocieta /
tis ꝓmiſſũ ceęptũq; cõſoꝛtiũ.Ecce in ↄſpe⸗/

ctu dei ⁊ vr̃o:muto ↄſiliũ.Qui volunt ha/

bere aliquid ꝓpꝛiũ:quibus nõ ſufficit deꝰ

et eccleſia ſua: maneãt vbi volũt ⁊ vbi poſ
ſunt:nõ eis aufero clericatũ. Nolo hf̃e hy/

pocritaſ. Malũ enĩ eẽ:qͥſ neſciat.malũ ẽ ca

dere a ꝓpoſito:ſed peius ẽ ſimulare ꝓpoſi

tum.Ecce dico audite. Qui ſocietatẽ cõis
Acti.a2. et.. vitę iã ſuſceptã(ꝗᷓ laudat᷑ in actibꝰ aploꝝ)

deſerit: a voto ſuo cadit ⁊ a ꝓfeſſione ſctã

cadit.Obſuet iudicẽ ſcʒ deuʒ:nõ me.Ego

ci nõ aufero clericatũ. tũ ſit periculum
ante oculos eius poſui:faciat qð vult.HNo
ui eni ꝙ ſi aliquẽ hoc faciẽtẽ degradare vo/
luero:nõ ei deerũt patroni:non ei deerunt

ſuffragatoꝛes:⁊ hͥ ⁊ apud epos qui dicant:

Sermo h III

re iſtã vitã. Extra ep̃atũ vult manere: ?⁊ de

ꝓpꝛio viuere:ideo nõ debet ꝑdere clerica/
tum. Ego ſcio qᷓ;tũ mali ſit ꝓfiteri ſanctuʒ

aliquid nec implere. Vouete inqͥt ⁊ reddi/ Ns. 75.
te dño deo vr̃o.Et meliꝰ eſt non vouere qᷓ; Ecẽs.5.

