¶ Item alie homelie de eo quod

ſcriptũ eſt in eusãgelio m Johaãnẽ:
Job.15. Ego ſum vitis vera:et pater meus

* ggricola ⁊c̃.quę habẽt᷑ in expoſitio
ne doctoꝛis Ibidẽ:Et de Corbis

dDomini.lix.
¶ Irem alia homelia de eo qð ſcri/
ptum eſt in euggelio ſeᷣm eũndem:

Abi.?. Hoc eſt ſᷣceptũ meũ ⁊c̃.quę habet
in expoſitione doctoꝛis Ibidẽ.
Itẽ alia homelia de eo quoq ſcri
ptum eſt in euangelio ᷣm eundem:
Zob.15. MHec mando vobis vt diligatis in
nuicem ⁊c. que habet᷑ in exvoſitiõe
doctoꝛis Ibidem.
(MDe vno martyre

Ser. xLIII. n feſto vniꝰ martyris: Ser. 1

per terrã? Defecit caso mea ⁊ coꝛ meſ:de⸗

megę: trãſcẽdit tapacitatẽ intelligentię meę

aliqua ratione ꝓmereri. Patiẽter em̃ pꝑmit

.7.

Ber. xLIIII. De vno martyre Ber. 8

cęlis.huiꝰꝓmiſſionis amoꝛe a terrenis ſu
penſus ⁊ ſguſtata ſuꝑnę ſuauitatis dulcce
dine ineffabiliter a ffectꝰ: dicebat cũ pſalii·
ſta: QAuid mihi eſt in cęlo:⁊ a te qͥd volui ſu Ns. 2.

Ps. ⸗

coꝛdis mei:⁊ pars mea de in ęternũ.Cõtc.
plabat᷑ em̃ quantũ in ęnigmate inſfirmitas
humana oculũ mẽtis ĩ ęternitate ſigere po⸗
teſt:quãta ſint ſuꝑnę ciuitatis gaudia:⁊ꝛ eg
enarrare nõ ſufficiẽs admirãdo clamabatt:
Quid mihi eſt in cęlo:cauaſi diceret: Exce
dit vires meas: excedit facultatẽ eloquẽtie

—

illud deus: illa gloꝛia: illa celſitudo: q̃ no/
bis a cõturbatione hominũ remotis in a ”JM
ſcõdito faciei ſuę:ieſus chꝛiſtus dñs noſter Pbitʒ.
refoꝛmauit coꝛpus humilitatis noſtręxõſi/
guratũ coꝛpoꝛi claritatis ſuę. hhuiꝰ perfectę D
libertatis cõtẽplatione nullũ vitabat peri
culũ: nulũ hoꝛrebat ſuppliciũ: ⁊ ſi mulies
poſſet moꝛi: nõ putabat ſevãc digne poſſe

tũt ęgroti ſe a medicis ſecari:vri:et varijs

A Riumphalis beati martyris. M.
ies hodie nobis anniuerſaria cele
bꝛitate recurrit:cuius gloꝛiſicationi
ſicit cõgaudet ecclia: ſic eiꝰ ꝓponit ſeqnda
Ro. S. veſtigia: Si em̃ cõpatimur:⁊ cõgloꝛificabi/
mur. In cuiꝰ gloꝛioſo agone duo nobis pſ̃ci
pue cõſiderãda ſunt:indurata videlicet toꝛ
toꝛis ſęuitia:⁊ martyris inuicta patientia.
Sęuitia toꝛtoꝛis:vt eã deteſtemur. Patien
tia marcyria vt eã ignitemur.Audi pſalmi⸗/
NPS.ʒ6. ſtã aduerſus maliciã increpantẽ: Noli ęmu
bHri in malignãtibꝰ:qm̃ tãq; fenũ velociter

qreſcent. Qað aũt aduerſus malignãtes pa

4 tientia exhibenda ſit:audi apim ſuadentẽ:
heb.io. Patientia vobis neceſſaria eſt:vt repoꝛte/
B tis pꝛomiſſiones. Coꝛonata itaq; eſt beati
martyris patientia: mancipata eſt ęternis
cruciatibꝰ toꝛtoꝛis incoꝛrecta malicia. Hoc
attẽdẽs in agone ſuo gloꝛioſus chꝛiſti athle
ta:nõ exhoꝛruit carcerẽ. Ad imitationẽ ca⸗
. piti ſui tolerauit ꝓbꝛa: ſuſtinuit irriſiones:

flagella nõ timuit: qͥt ante moꝛtẽ ꝓ chꝛiſto

pertulit ſupplicia:tot ei de ſe obtulit ſacriſi
cia.Qð em̃ ꝓpinãte apło biberat alte reti-
Bo.S. nebat:qꝛ nõ ſunt cõdignę paſſiões huiꝰ tẽ/
boizad futurã gloꝛiã quę reuelabit᷑ in no-
bis:Et ꝗaꝛ momẽtaneũ hoc ⁊ leue noſtrę tri/
bulationis eternü gloꝛię pondus operat᷑ in

ſatiaret᷑ deſideriũ ſuũ? In toꝛculari itaq; cõ

amaritudinũ cõfectionibꝰ anxiari:vt tẽpo/
rali tãdẽ reſtituant᷑ ſanitati: Quãtomagis
vir beatus longanimiter tolerauit omnem Se. A.l
acerbitatẽ toꝛmentoꝛũ tẽpoꝛaliũ:vt coꝛona Ns. ioꝛ· Al.
ret᷑ ĩmiſericoꝛdia ⁊ miſerationibꝰ⁊ in bonis ⸗
culcari voluit:vt tanq; vua matura in vinũ
deficeret:et vinũ maloꝛũgranatoꝛũ dilecto
ſuo ꝓpinaret:quo mẽtes religioſe debꝛiatę
ſciũt viriliter cõculcare:⁊ ad ęterna in retoꝛ/
tis oculis anhelare. Qui & in tyrocinio ſuo E
mũdanas cõtẽpſit diuitias:qͥ coʒꝑales etiiã

refrenauit illecebꝛas:qͥ ĩ ꝓuectun muitię ſuę ,
multas eſt ꝑpeſſus iniurias: in ꝑfectione ſa
crificij nil ſibi reſeruãs: ſeipᷣm obtulit holo/
cauſtũ:bibẽs illũ calicẽ pᷣcioſum:quẽ ſedẽs Ecẽi.sr. ſ
ad magnã mẽſam ſacrę lectionis ſibi pꝛius 0
ab inuitatoꝛe ſuo videat appoſitum. Cuiꝰ 8
moꝛs quãtũcũq; videat᷑ in cõſpectu repꝛo/ .
boꝛũ deſpicabilis:in oculis tñ eiꝰ eſt pᷣcioſa Bg
qͥ in ſanctis ſuis eſt mirabilis. Ipſe em̃ pꝛi/ 40)
mo vocauit militẽ ſuũ:ipe iuſtiſicauit: ipſe 4
magnificauit:ipᷣe dedit ei pugnare:ipᷣe de/ 1
dit ei ⁊ vincere. Longe eſt diſſimilis hec mi ? n
litia mũdanę militię:in qua victoꝛes exiſti- . ſe
mant᷑:qͥ qð male deſiderant aſſe eauunt:au NPꝛouer. . Cdnn
letant᷑ cũ malefecerint:⁊ exultãt in rebꝰ pe 4
ſimis. In chꝛiſtiano & agone manikfeſta eſt ceii.
pęna:occulta victoꝛia:ſcom quod ex ꝑęſona
„.

te
ſqn
nle.

D
An
e.
ſegi
Wee
Ned
is wie N
Nſ . .
khaind
Mpen
Uüntles
Gedoſe
amömnt
namms
kjtihe⸗
nuge
Womnen
Anbe
ite
müfuß
gi dlen
ſedchtat
mun

esd
miiee .
gecignen
elibce

slbips

wintintt

nos: ⁊ nõ exibis in exercitibus noſtris. Da
nobis auxiliũ de tribulatione: qꝛ vana ſalꝰ

hoĩs. In deo faciem ⁊virtutẽ:Tãqᷓ; ſi dice

rent: Victoꝛia noſtra:gloꝛia noſtra intꝰ eſt:
nõ foꝛis ẽ. Foꝛis deſpecti:intꝰ dilecti.Hine
eſt ꝙ eccłia in pᷣſſuris poſita infirmioꝛa mẽ/
Job. 16. pꝛa ſua cõfoꝛtat dicẽs: In mũdo pſſſurã ha/
bebitl: nolite tinſere puſillus grex: qꝛ ego
vici mũdũ.Sed quõ vicit mundũ? Factus
eelſt obediẽs patri vſq; ad moꝛtẽ· Quid aũt
NMbiß.2. de moꝛte? Pꝛopterqð ⁊ dens illũ exaltauit
⁊ donauit illi nomẽ qõ eſt ſuꝑ omnę nomẽ.
Quõ vicit chꝛiſtꝰ: vincere appetat chꝛiſtia/⸗

nus:vt vbi eſt chꝛiſtꝰ:eſſe mereat᷑ ⁊ chꝛiſtia /

nus. Audi chꝛiſtiane militię ꝑſecutoꝛ:ipᷣm

Joh.i⁊. chꝛiſtũ ꝓ militibꝰ ſuis ſic oꝛantẽ: Volo pa/

ter: vt vbi ego ſum iüllic ſit 7 miniſter meꝰ.
¶ Itẽ in eiſdem feſtis: Homelia de
eò qð ſcrivm eſt i gquagelio m Jo/
Jovᷣ.ꝛ. Paninæ: Hliſi granũ frumẽti ⁊c.quę
haber ĩ expoſitiõe doctoꝛis Ibidẽ

¶De pluribus martyribus

Ser. x. V. ¶ In feſtis pluriũ martyrũ: Ser. I

Salmus q cantat᷑ dño: videt᷑ ſan/
ctis martyribꝰ cõuenire. Sed ſi mẽ
bꝛa chꝛiſti ſumꝰ: ſicut eſſe debemꝰ:
ad oẽs nos ꝑtinere intelligamꝰ: Qui ſemi/
nãt in lachꝛymis:in gaudio metẽt.Euntes
ibant ⁊ flebant:mittentes ſemina ſua. Ve/
nientes aũt venient cum exultatione poꝛtã

tes manigulos ſuos. Quo euntes:⁊ vnde

venientes:Quid ſeminãtes in lachꝛymis:
Quę ſunt ſemina: qui manipuli? Euntes
in moꝛtem: venientes a moꝛte. Euntes na
ſcendo:venientes reſurgendo. Seminãtes
opera bona: metentes mercedem ęternam.
Semina ergo ſunt nr̃a quicqͥd boni feceri/
mus. Mampuli noſtri qð i ſfine recipiemꝰ.
B Si g̊ð bona ſemina bona ſunt oꝑa:quare ſe/⸗
2. Cor.9. Minant᷑ cũ lachꝛymis: cũ hilarẽ datoꝛẽ dili/
gat deꝰ? Hic pꝛimũ videte chariſſimi: quõ
maxime ad beatos martyres verba iſta ꝑti
neant. Nulli em̃ timm impenderũt:qᷓ; illi qui
ſeipſos impenderũt:ſicut dicit aplus pau/
2. CKorj. 12. les Et ipſe impẽdar ꝓ aiabꝰveſtris. Inpẽ
erunt em̃ ſeipſos cõſitẽdo chꝛiſtũ: ⁊ implẽ

Ecẽi. 31. do in eiꝰ adiutxoꝛio qð dictũ eſt: Ad mẽſam

magnã ſediſti:ſcito qm̃ talia te opoꝛtet pꝛę/

parare. QAuę eſt magna menſa:niſi vndeac

qñũ ſecuritatẽ a dño etiam de capillo accepe

mis ſeminabat ille ip̃ius chꝛiſti magnꝰ pᷣco

BGer. xLV. De pluribe martyribus Ber. I.

NPss. 59. martyrũ clamat pſalmiſta: Deꝰ tu repuliſti

cipimꝰ coꝛpus chꝛiſti ⁊ ſanguinẽ? Quid eſt
ſcito qm̃ talia opoꝛtet te ᷣparare:niſi quod
beatꝰ iohãnes exponit: Sicut chꝛiſt?ꝰ ꝓ no / 1. Job. .
bis aiam ſuã poſuit:ſic ⁊ nos debemꝰ ꝓ fra
tribus animas ponere?Ecce quãtũ impen/
derũt. Sed nũqͥd ſancti martyres perierũt C
rũt: Perit manus:vbi nõ perit pilus?: Pe
rit caput:vbi nõ perit capillus? Abi nõ pe/
rit palpebꝛa:perit oculꝰ:hac & accepta ma
gna ſecuritate:impenderunt ſeipſos.Ope/ —
ribus &̊ bonis ſeminemꝰ cũ tẽpus eſt: dicc⸗
te apoſtolo:Qui parce ſeminat:parce ⁊ me 2. Cor.9.
tet. Infatigabiles inquit cũ tẽpus habemꝰ Sal..
operemur bonũ ad oẽs: maxime aũt ad do
meſticos fidei.Et iterũ: Bonũ inquit faci/
entes non deſiciamꝰ.tꝑe em̃ ſuo metemus.
Qui defecerit in ſemie:nõ gaudebit in meſ
ſe.Quare & in lachꝛymis: cũ oĩa opera bo⸗/
na habere debeant hilaritatẽ? Equidem de
martyribꝰ dici põt:qꝛ cũ lachꝛymis ſemina
uerũt. Foꝛtiter em̃ certauerũt:⁊ in magnis
tribulationibꝰ fuerũt. NHam vt eoꝝ lachꝛy⸗
mas chꝛiſtꝰ cõſolaret᷑:tranſtulit eos in ſe:et
trãſfigurauit eos ⁊ dixit: Triſtis eſt anima
mea vſq; ad moꝛtẽ. Verũtũ fratres mei vi
det᷑ mihi: ꝙ caput noſtrũ infirmioꝛibꝰ ſuis
mẽbꝛis cõpaſſum eſt:ne de ſe foꝛte membꝛa
deſperãtia infirma:ſicut eſt humana fragi-
litas:moꝛte ꝓpinquãte ꝑturbarent᷑: ⁊ dice
rent nõ ſe ad dñm ꝑtinere: Mã ſi ꝑtinerent
gauderẽt. Pꝛius chꝛiſtus ſub ꝑſona mar/
tyrũ dixit: Triſtis eſt aia mea vſq; ad moꝛ/
tẽ:Pater ſi fieri põt:trãſeat a me calix iſte.
Quis hoc dicit? Quę poteſtas: ꝗᷓ inſirmi

Mattb. 16.

tas: Audite ꝗᷓ dicit: Poteſtatẽ habeo ponẽ Yohᷣ.10.

di animã meã: ⁊ ptãtẽ habeo iterũ ſumendi

ęã. HNemo tollat eã a me:ſed ego pono eã:⁊

iterũ ſumo eã.Hheęc poteſtas triſtis erat: qñ
faciebat qð nõ faceret niſi voluiſſet. Pote
ſtate em̃ fecit nõ cõditiõe:qꝛ ipſe voluit:nõ
qꝛ iudęus potuit. Trã ffigurſuit & ĩ ſe inſir/
ma mẽbꝛa coꝛpoꝛis ſui. Et foꝛte de illis di
ctũ eſt: Qui ſeminãt in lachꝛymis ĩ gaudio

ℳ₰ —+ —

metẽt:id eſt de infirmiosibꝰ.HNõ em̃ ĩ lachꝛy

Ps. 15.
F

qᷓ dicebat: Ego em̃ iã immoloꝛ:⁊ tpᷣs meęre 2. Timotb. 4.

ſolutiõis inſtat. Bonũ certamẽ certaui:cur
ſũ cõſũmaui:fidẽ fuaui.De ceętero mihi ſuꝑ
eſt coꝛonᷣa iuſticię:coꝛona de manipuilł. Su⸗/
ꝑeſt inquit mihi coꝛona iuſticię: quã reddet
mihi dñs in illu diẽ iuſtꝰ iuckex: Quaſi dice⸗/

Bantti

ret: Reddet mihi meſſem cui meipſum im /

pendo ſementem. Hec verba quantum in/

telligimus fratres exultantis ſunt:nõ plo/
rantis. Nunquid quando iſta dicebat: in
lachꝛymis erat? Ad infirmos ergo refera-
mus hęc verba:vt nec ipſi deſperent qui in

lachꝛymis ſeminauerunt:quia ⁊ ſi ſemina-

uerũt in lachꝛymis:tranſiet doloꝛ ⁊ gemitꝰ:

tranſit triſticia cum ſine:⁊ venit lęticia ſine
* S fine. Verũtamẽ audiſtis fratres chariſſimi
quõ mihi videtur ad oẽs ꝑtinere qð dictũ
Nõ.i25. eſt: Qui ſeminãt in lachꝛymis ĩ gaudio me
tent: Euntes ibant ⁊ flebãt: mittentes ſe/
mina ſua: Venientes autẽ veniẽt cũ exul/
tatione: poꝛtãtes manipulos ſuos. Audi/

quotidie
habuit iſtas lachꝛymas? Qui nonhabuit:

Aluguſtini

nec ea viſa ſatient᷑ qui nunc in męroꝛe ſunt

conſtituti. Etem̃ fratres mei qᷓ;diu ſumꝰ in 2. Corj. ,.
coꝛpoꝛe: peregrinamur a deo. Hon deſide, “
rat patriã peregrinauioo ſine lachꝛyma. Si
deſideras qð nõ habes: funde lachrymas.
Nam vnde dicturꝰ es deo: Poſuiſti lachꝛy Ns. 55.

mas meas in ↄſpectu tuo? Unde dictuus

es deo: Factę ſunt mihi achꝛymę meę pa/ No. 41.
nes die ac nocte? Unde?:Dum dicitur mihi 4

Wi eſt deus tuus. Quis iuſtꝰnõ ith1

peregrinum ſe eſſe non poluit. QAua fronte

te ſi adiuuante domino explicare potuero

quẽadmodũ ad oẽs ꝑtineat: Euntes ibãt ⁊
flebant: Ex quo naſcimur imus. Quis em̃
ſtat: Quis nõ exquo viam intrauit cogit᷑

ambulare? Infans natus eſt:creſcendo am

bulat. AMoꝛs ſinis eſt. In die iam venien/
dũ eſt:ſed cum exultatione. Quis em̃ non
hHic ploꝛat in via iſta mala:quando ipſe in/
hH fans inde incipit: Atiq; infans quãdo na/

nobis: ecce ſdicat᷑ vbiq; nomẽ chꝛiſti:qua/
re abundant mala:quid aliud dicit᷑ niſi vbi

ſcit᷑:de anguſtis vteri in huiꝰ mundi latitu

dinẽ fundit᷑:de tenebꝛis ꝓcedit ad lucẽ:⁊ tñ
de tenebꝛis veniẽs ad lucẽ ploꝛare põt:ride
re nõ põt.Eſt em̃ vita iſta vt qñ gaudet᷑ hic
time ne fallat:qñ h̊ ploꝛat᷑ roga vt euadas:
⁊ trãſit tribulatio:et venit tribulatio: Et ri

dent homines ⁊ ploꝛant homines: ⁊ qu.d

rident homines ploꝛandũ eſt. Sed ploꝛat
alius damnęg ſuum, ploꝛat alius pꝛęſſurã
ſuam:quia in carcere eſt cõſtitutus. Ploꝛat
alius quod amiſerit moꝛtuũ aliquẽ amico⸗

fum ſuoꝛum. Ille hinc:ille hinc. Juſtus vn

de: Pꝛimo de his omnibꝰ: Juſtus em̃ plo⸗
rat veraciter ploꝛãtes ſteriliter. Ploꝛat plo
rantes:ploꝛat ridentes:quia ⁊ qui ploꝛant
de rebus vanis inaniter plangunt:⁊ qui ri
dent de rebus vanis:malo ſuo rident. Ille
Jꝗ vbiq; ploꝛat:plus ergo ipſe ploꝛat.Sed ve
nient cum exultatione poꝛtantes manipu-/
.loos ſuos. Vides ergo hominem iuſtũ cum
aalfHaacit opus bonumhilarem eſſe? Ita plane
2. Corj.9. hilareſcit.Hilarẽ em̃ datoꝛem diligit deus.
Quando em̃ ploꝛat? Quando bona opera
ſua oꝛando cõmendat. Oꝛationes ſanctoꝝ
voluit cõmendare pſalmus: oꝛationes pe-
regilIna ntiũ:oꝛationes in hac via Raboꝛan/
tium: oationes amãtiũ: oꝛationes gemen⸗
tiũ:oꝛationes vternę patrię ſuſpirantiũ:do

“

ad patru venit: qui nõ abſens ſuſpirauit:
Moõne nobis quotidie dicitur: vbi eſt deus

tuus: Diſcite fratres mei:diſcite de paucis png

eſſe. Bene viuite: ambulate viã dei:⁊ dide

te qꝛ auditt: vbi eſt deꝰ tuꝰ. Seęlices eritt. el·n
hoc audieriti: infęlices ſi dixeritis. Quãdo
em̃ defengimus ſidẽ chꝛiſtianã:⁊ reſł pondet᷑
Er.XLyl.
J.

eſt deus tuus:Qui audit gemit:quia qͥ di/
cit perit. Sunt lachꝛymę pioꝛũ:ſunt lachꝛy/
mę ſanctoꝛum quas indict oꝛationes eo, %
rũ. Bene operat᷑ ⁊ hilaris eſt:⁊ ploꝛat vttbe
ne operetur: ploꝛat quia bene operatꝰ ef.
Ploꝛando exigit bonum opus:ploꝛãdo cõ

mendat bonũ opus qð fecit. Crebꝛę erg “l
ſunt lachꝛymę iuſtoꝛum:ſed in iſta via. NNeũu
quid in patria? Quare nõ in patria? Quia Nõ. 125.
venientes venient in exultatione: poꝛtan-

tes manipulos ſuos. Feęlicitas venit: nun/ -.
quid lachꝛyma redit: Poꝛro autemiilli qui .
hic inaniter ploꝛãt:inaniter ridet: cupidi⸗

tatibus ſuis diſſipati quãdo fraudant᷑ ge- .ſ
munt:quãdo fraudãt exultãt. Ploꝛant ipbſi
in via iſta:ploꝛant ⁊ ipſi:ſed nõ in exultatio
ne poꝛtantes manipulos ſuos.Quid colli/
gunt qui nihil ſeminauerunt? Immo colli⸗
gũt:ſed quod ſeminauerũt:quia ſpinas ſe⸗ .
minauerunt:ignem colligunt:⁊ eunt nõ de .
fletu ad riſum ſicut ſancti:Euntes ibant et
flebant mittẽtes ſemina ſua: veniẽtes alt
venient in exultatiõe. IJlli a fletu ad fletũ:
a fletu cũ riſu ad fletum ſine riſu. Quid em̃
illis fiet? Quo eunt qũ reſurrexerit: Q&u .J=iu
niſi ꝗ dominus dixit: Eigate illis manus Wanb.
pedes ⁊ pꝛoijcite illos in tenebꝛas exterig
res? Age quid poſtea? Tenebꝛę erunt ⁊ do⸗ M
loꝛ non erit: Foꝛte palpabunt ſed non do/ 2
lebunt? Hon videbunt:nõ cruciabunture hll d
Abſit.Mõ ſolũ tenebꝛę erũt:nõ eis ſola tol
₰ 6

. litur ſpecies qua gaudebant:ſed datur etiã
un quod in ęternũ gemant. He contemneres
* em̃ tenebꝛas: o quiſquis es flagitioſus:qui
n fſooles ppter tua malaacta: 2 ꝓpter laſciua
adulteria non ſolũ tenebꝛas nõ hoꝛrere: ſed
e gquęrere: qui ſoles plus gaudere quãdo lu/
auau cerna extinguit᷑: nõ tales tenebꝛas habebis
vbi gaudeas: vbi lęteris:vbi te voluptati-
— bus carnis oblectes:non ſic erunt ipſe tene
ti Matth. 22. bꝛg. Quomodo erunt? Ibi erit ſigtus ⁊ ſtri⸗
Nunn doꝛ dentoim. Loꝛtoꝛ ſine defectu: toꝛtus ſi/
e ne defectu. Nec quigoꝛques fatigatur: nec
Mun. qui roꝛquet᷑ moꝛitur. Erunt ergo ęvernę la⸗
chan chhꝛymę illis qui ſic vixerunt:ęterna gaudia
aI A5. 125. ſancoz: quãdo venientes venient in exul⸗
dece tatione:poꝛtantes manipulos ſuos. Nicẽt
Send. em̃ tempoꝛe meſſis domino ſuo: Dñe adiu
Qi e uante te fecimus quod iuſſiſti:redde quod
ſnd ꝓmiſiſti nobis in ęternum. .
Scr. xLVI. In eiſdemfeſtis Sermo 1
R A/EBn martynü ſola effuſio ſõguinis .
rlen cõſũmat:nec ſola dat palmam exu/
—“” ſtio illa ſtammarũ. Peruenit᷑ nõ ſo
eee lum occaſu:ſed etiã cõtemptu carnis ad co/
et ronã.Abſq; iniuria ſanctoꝛũ in ꝑſecutioni /
i bus defunctoꝛũ dicere liceat carnẽ afflixiſ-
er oſe:libidinem ſuꝑaſſe: auaricię reſtitiſſe: de
en mundo triumphaſſe:pars magna marryriʒ
ufi N. eſt. Si vero fratres dilectiſſimi ad cõſoꝛtiũ
An martyrũ vel ſacerdotũ volumus ꝑuenire:
Nar de imitatione martyrũ cogitemus. Debẽt
Nrm „ enim i nobis aliquid recognoſcere de ſuis
dn . virtutib“: vr ꝓ nobis dignent᷑ dño ſuppli⸗
ag , B care.Si eiᷣ toꝛmenta quę ſancti martyres
i .R ꝑtulerunt ſufferre non poſſumus:vel cõtra
Den malas cõcupiſcentias ipſis intercedẽtibus
niun repugnemus. Et qꝛ nõ deſunt quotidiana
idol pctã:non deſint etiã quotidiana remedia.
ol Nemo ſe credat aliquã fęlicitatẽ aut aliqð
Gnnſ⸗ verum gaudiũ in hoc ſeculo poſſidere. Be/⸗/
mtröe atitudo hic parari poteſt:poſſideri non po/
buns teſt. Duo ſibi tẽpoꝛa oꝛdine ſuo ſuccedunt:
ſauii Ctempus ſlendi ⁊ tempus ridendi. Nemo ſe
otei circumueniat fratres:nõ eſt in hoc mundo
Qi tempus ridendi. Scio fratres:ꝙ omnis ho
iuAut mo gaudere deſiderat: ſed nõ toti ibi quę/
Eenne N rüt gaudiũ: vbi opoꝛtet inquiri. Nerũ gau
dn gium in hoc mundo:nec fuit nec eſt nec eſſe
tmd poterit. Sic em̃ ipſe dñs in euangelio ſuos
1on Joh.ic. diſcipulos admonuit dicẽs: In mũdo pꝛel⸗
– ſuram habebitis. Et iterum: Mdus gau/
bun
„₰

X

Ber. XLVI. De plurib⸗ martynb us D£

5„

5 er. II

debi wos autem triſtes eritis: ſed triſticia
veſtra cõueriet᷑ in gaudiũ. Ac ſic i hac vita
cũ laboꝛe ⁊ doloꝛe qð bonum eſt auxilian/
te dño faciamꝰ: vt in futuro ſęculo bonoꝝ
fructus colligere cum gaudio ⁊ exultatione
poſſimꝰ:ſcom illud:Qui ſeminãt in lachꝛy ⸗ Nz. 125.
mis in gaudio metẽt. In hũc itaq; fratres D
chariſſimi mundum ꝑ peccatum pꝛimi ho/ Geñ̃.z.
minis de beata paradiſi ſece ꝓiecti ⁊ qua/
ſi in exilium miſſi ſumꝰ: ac ſic in hoc ſeculo
patriam nõ habemus. Sic ⁊ apoſtolus di —¶I0
cit: Dum ſumus in coꝛpoꝛe: peregrin nur 2.Corſ. 5.
a domino. Non ergo requiramu. gaudiũ
in hoc mũdo:qꝛ ſicut ſupꝛa dictum eſt:verũ
gaudium cõparari hic poteſt:poſſideri non
poteſt. Mõ quęras in via: qð tibi ſeruatur

in patria.Et quia contra diabolum chꝛiſto

duce quotidie tibi pugnare neceſſe eſt: pꝛę/

mium nõ requiras in plio:qðs tibi ſeruat᷑ in

regno. Mõ quęras in pugna:quod tibi ſer/
uat᷑ in futuro cũ fuerit ꝑfecta victoꝛia.ag
gis illud attende qð apoſtolus dicit: êém/ 2. Timoth. z.
nes qui volunt pie viuere in chꝛiſto: ꝑſecu/⸗
tionẽ patiunt᷑.Et iterum: Per multas tri/ Actl.iA.
bulationes opoꝛtet nos intrare in regnum
dei. Ita ergo agere debemus vt ad pꝛinci/ E
palẽ patriã redire fgliciter mereamur: Abi
nos parentes noſtri patriarchę: ꝓphe ęet
apoſtoli ſuſcipere vel videre deſiderãt: vbi
etiam cõciues noſtri angeli ⁊ ciuitas illa cę/
leſtis hieruſalem ⁊ rex ciuitatis ipſius chꝛi⸗
ſtus expanſis nos bꝛachijs charitatis expe
ctant:vt ad ipſos pꝛoſtzato diabolo: pleni
bonis operibus fęliciter redeamus. Scitis
em̃ fratres qꝛ omnes negociatoꝛes et quix⸗

cũq; alia agentes interim in via ſunt ſollici

ti vt in patria poſſint eſſe ſecuri:iet tũc ha/
bent veram lęeticiã:quãdo cũ magno lucro
peruenire merent᷑ ad patriã: Ita ⁊ nos dile
ctiſſimi fratres tunc animũ noſtrum pᷣpare
mꝰad gaudiũ: quãdo ꝑuenire merebimur
ad chꝛiſtũ. Interim modo gęudeamꝰi ſpe:
veꝝ gaudiũ poſtea habituri ĩ re.Qð peius SF
eſt:multi ſunt qͥ ꝑuerſo oꝛdine de volupta/
te ⁊ delitijs ⁊ luxuria ſęculi huiꝰ gaudere ſe
credunt: ſed quod in gaudio vident᷑ ſerere
neceſſe illis erit cum luctu ⁊ lachꝛymis reci⸗
pere:quia nõ meñntitur ille qui in euangelio
dixit: Vę vobis qᷣ ridetis nũc:qꝛ lugebitis Zud.s.
⁊ flebit:? Sic fecit ⁊ ille infęlix diueg:qᷣ pur Zucj.ic.
pura induebat᷑ ⁊ byſſo. Gaudiũ quidẽ ha/
buit in mũdo:ſed flãmas iuenire meruit in

„

Ser. xLviI. De plurib martyribꝰ Ger.IiImn

inferno. Lazarus qui iacebat ad ianaseiꝰ:

triſticiã habuit in via: ſed verũ gaudiũ rece
S pit in patria.HNos vero frẽs chariſſimi quã/
tũ poſſumus:dei miſericoꝛdiã depꝛecemur:
vt nobis ita amoꝛẽ vitę ęternę inſpirare di/
gnet᷑:vt plus patriã velimus amare qᷓ; viã:
. ⁊ amplius de futuro q; de pꝛeſenti ſęculo co
gitemꝰ:Et ſic ſemper in exilio mundi huius
agere ſtudeamus:vt ad futurũ iudiciũ cum
libera ⁊ ſecura ↄſcientia oꝛnati bonis operi/
bus peruenire poſſimus:pꝛeſtante dño no/

ſtro ieſu chꝛiſto:cui eſt honoꝛ ⁊ gloꝛia cũ pa

tre ⁊ ſpirituſancto in ſęcula ſęculoꝝ: Amẽ.

Ser.x. VIi. ¶ Ineiſdem feſtis Sermo II

ctoꝛũ martyrũ ſolennia celebꝛamꝰ:
ita ipſis intercedẽtibus expectemꝰ
a dſio ↄſequi tempoꝛalia beneficia:vt ipſos
martyres imitãdo accipere mereamur ęter/
na. Ab ipſis em̃ ſanctoꝝ martyrũ in verita/

te feſtiuitatũ gaudia celebꝛant᷑: qui ipſoꝛuʒ .

martyꝝ exempla ſequunt᷑. Solẽnitates em̃
martyrũ exhoꝛtationes ſunt martyrioꝝ: vt
imitari nõ pigeat:quod celebꝛare delectat.
Sed nos volumus gaudere cum ſanctis:et
tribulationẽ mundi nolumus ſuſtinere cuʒ
ipſis. Qui enim ſanctos martyres inquan⸗
tum potuerit imitari noluerit:ad eoꝝ beati
tudinẽ non poterit peruenire.Sic ⁊ paulus

„ 2. Corj.i. ꝗ poſtolus pꝛędicat dicens:Si fuerimus ſo⸗/
cij paſſionũ:erimus ⁊ conſolationũ.Et dñs
S Job.i5. in euangelio:Si mundus vos odit: ſcitote
quia me pꝛioꝛem vobis odio habuit. Recu
ſit eſſe in coꝛpoꝛe:qui odium nõ vult ſuſti⸗
B nere cũ capite.Sed dicit aliquis:Et quis ẽ

qui poſſit beatoꝛũ martyrũ veſtigia ſequi⸗
Huic ego reſpondeo: qꝛ non ſolum marty/
. res:ſed etiã ipſum dominũ cũ ipſius adiu/
toꝛio ſi volumꝰ poſſumꝰ imitari. Audi non
me:ſed ipᷣm dñm generi humano claman/
Matth.ii. tẽ: Diſcite a me:quia mitis ſum et humilis
coꝛde. Audi ⁊ petrũ apoſtolũ admonẽtem:
1. Wetri. 2. Chꝛiſtus paſſus eſt ꝓ nobis:relinquẽs no-
bis exemplũ vt ſeguamur veſtigia eiꝰ. Si/
Epð.ðs. militer paulus apoſtolus clamat: Imitato
res dei eſtote ſicut filij chariſſimi.Quid ad
hec reſpondebimꝰ fratres:vel quã excuſati
onẽ habere poterimꝰ: Non tibi aliquis di/

cat:vt yirtutes quas fecit deus dedbeamus

imitari. Juſta poteſt eſſe excuſatio tua: qꝛ
virtutes ⁊ mifabilia facere nõ omnibꝰ da⸗/

Votienſcũq; fratres chariſſimi ſan
te ſe poterit excuſare. Poteſt mihi aliquis In li. S0.bo
dicere: nõ poſſum ieiunare: nõ poſſum vigi mel..

voluerimꝰ currere:ad ęternã patria poſſu/⸗

nebꝛis ambulat: ⁊ neſcit quo vadat:qm̃ te/

iuriam retinent malefacti in moꝛtem. Nun
quid hęc vᷣba mea lũt fratres mei: De ſcri⸗

tum eſt:iuſte ⁊ caſte viuere:⁊ charitatẽ cim
omnibꝰ cuſtodire:cũ dei adiutoꝛio ꝓmptũ
eſt. Nã ipᷣe dñs nõ dixit: Diſcite a me moꝛ/
tuos ſuſcitare: ſuperaquas ſiccis pedibus

ambulare: nõ hoc dixit:ſed quid ait? Auia Mattb. n. Pib

mitis ſum:et humilis coꝛde.Et iterum: Di/ Mattb. X-.

ligite inimicos veſtros: benefacite his qui
oderũt vos:ſicut ⁊ patex veſter cęleſtis:qui
ſolẽ ſuũ oꝛiri facit ſuper donos ⁊ malos.Et
iterũ: Eſtore ꝑfecti ſicut ⁊ pater veſter cęle/ “
ſtis ꝑfectus eſt.Et licet ſint alia multa in qͥ‚/ C
bus debemus veũ ⁊ beatos martyres imi/
tari:iſtatñ duo pᷣcipua ſunt:id eſt vt mites
ſimus ⁊ humiles coꝛde:⁊ inimicos noſtros
totis viribꝰ diligamꝰ. De diligẽdis inimi/
cis fratres chariſſimi nullus vnq; in vorita/

tere nliqltid poteſt dicere: nõ poſſum ama
re: Poteſt dicere:non poſſiyn res meas to/
tas pauperibꝰ dare:⁊ in monaſterio deo de
ſeruire:nũquid poteſt dicere nõ poſſum di⸗ “ꝗ”
ligere? Si dixeris qꝛ non poſſis a vino vela
carnibus abſtinere:credimꝰ tibi:ſi autẽ dix
eris quod nõ poſſis in te peccãtibus indul/
gere:omnino nõ credimus. Et qꝛ nulla no/
bis remanet excuſatio:dũ non de cellario ſᷣ

de coꝛde ꝓferamꝰ iſtã elemoſynã: iubemug·

implere:vt ꝑ viã vitę ad ęternã mereamur RWD
patriã ꝑuenire.Mõ ſolũ amicos: ſ etiã ini- D
micos diligamꝰ:hhis em̃ duobꝰ pſceptl:id ẽ
diliges deũ ⁊ diliges ꝓximũ:qſi duobꝰ ſpi Mantð.ꝛ2
ritalibus pedibus ſi ꝑ viam verę chogritatis

mus fęliciter ꝑuenire. Iſtis pedibus curre
bat aplus paulꝰ qñ dicebat:Ego aũt ſic cur · Corl.9.
ro:nõ q̃ſi i incertũ. Qui ergo dilexerit ini⸗
micos ſuos:illud in eo impletũ erit qð dñs

ſ

dixit: Diligite inimicos veſtros: vt ſitis fi Mauts. 5.

lij patris veſtri qui in celis eſt. Elige modo
qð tibi placuerit.Si inimicos dilexeris:nõ
ſolum amicus:ſed etiã filius dei eſſe mere/
beris. Si vero inimicos amare nolueris:ꝓ
pitium deũ habere nõ poteris:qꝛ ſcriptum R
eſt: Qui odit fratrẽ ſuũ homicida eſt. Et ite · Jo. .
rũ:Qui nõ diligit:manet ĩ moꝛte.Et iterũ: “
Qui odit fratrem ſuũ in tenebꝛis eſt:⁊ in te · Job..
nebꝛę obcęcauerunt oculos eius.Et iterumi
alibi ſcriptum eſt: Itinera impioꝛũ: qui in/⸗

Lucj.6,

— fr e

gemno“

A. 6

S

õ 4

wenon⸗

De
edi
Kigr
s
k .
lunct
RSn
Rniu
loſd⸗
n
NN
ſum ſig
dens o⸗
NNNee
Nlun
woyw⸗
i
Eid .
llaro⸗
llny
he

i
guann
tiſtandH
ert⸗
eNk O
e

olens H

l

ck
Eimn 1
t

rtie

4

ir
NHattb.s. cõſciẽtia cõuenire. Ipſe em̃ dixit: Si dimiſe

pun 1

——— ————

aAn
n hin 4
ee

pturis ſanctis et canonicis ꝓferunt᷑. Vt &̊
nec homicidę ſim ꝰnec in tenebꝛis remanea/
mus:ſtudeamꝰ nõ ſolũ amicos ſed etiã ini-
micos diligere:vt pium ⁊ miſericoꝛdẽ dñm
poſſimꝰ ſcõm caułionis ſuę vinculũ libera

ritis hoĩbꝰ pctã eoꝝ: dimittet vobis pater
veſter cęleſtis pctã vr̃a: Si nõ dimiſeritis:
nec pater veſtesdimittet vobis debitavfa.
E Diligenter attẽdite frẽs: ⁊ ſcitote aliud eſſe
in deũ peccare:aliud ĩ homint᷑. Quãdo em̃
in nos peccãt hoies:ſi pgnitẽtibꝰveniã non
indulgeamꝰ pecłatũ incurrimꝰ:ꝗñ aũt aliqͥ
in deũ peccauerint:ſi ſine diſcrelłlione grãdi
indulgere voluerimꝰ*:ꝑticipes nos eoꝝ pec
cati efficimur. Dicit &̊ dñs: Si dimiſeritis
hominibꝰ pctã eoꝛũ:dimittet ⁊ pater veſter
cęleſtis pctã veſtra. Rogo vos fratres: qͥd
delicatius:qͥd benigniꝰ dici põt? In pote/
ſtate noſtra poſuit:qualiter ĩ die iudicij iu-
dicemur. Hõ dixit vade in oꝛientẽ ⁊ quęre
iuſticis: nauiga vſq; ad occidentem vt acci-
Zucj.s. bias indulgẽtiã: Dimitte inimico tuo:⁊ di⸗
mittet᷑ tibi. JYpdulge: et indulget᷑ tibi. Da:
⁊ dabit᷑ tibi. MNihil a te extra te querit. Ad
teipſum ⁊ ad cõſcientiã tuã te deus dirigit.
In te em̃ poſuit qð requirit. Mõ em̃ medi/
camẽta vulneribꝰ tuis lõge opus habes in
quirere:peccatoꝝ tuoꝝ indulgẽtiã ſivis in/
tus in cellario coꝛdis tui poteris inuenire.
S Sed dicis: tanta mala me inimicus meꝰ cõ/
pulit ſuſtinere:vt eũ nulla poſſim rõne dili/
gere. Attendis qͥd tibi fecerit homo:⁊ nõ at
tendis quid tu feceris deo. Si cõſcientiam
tuã diligenter diſcutis ⁊ inquiris: ſine vlla
compenſatione maioꝛa tu peccata commi/
ſiſti in deum qᷓ; in te commiſerithomo. Et
qua fronte vis vt tibi deꝰ dignet᷑ dimittere
multũ:qͥ ñ vis dimittere paruum? Si hęc ꝗ̊
ſupꝛa diximus ſpiritalia medicamẽta ſicut
deo ꝓpitiante cõſueſtis libenter accipitis:
⁊ in grario ſanctę cõſciẽtię veſtrę reconditũ
diligẽtiſſime cuſtoditis:auxiliante dño ve⸗/
nena diaboli nõ timebitis:⁊ ꝑ odiũ vel ira/
cũdiã aut nũq; nobis animarũ vulnera in/
gerent᷑:aut ſi foꝛte ſurrepſerint:ꝑ charitatẽ
Sermo vto ad pꝛiſtinã ſalutẽ reuocank.
xLvVII. (In eiſdem feſtis: Sermo nmn
ME/Aniũ quidẽ bonoꝝ ſideliũ chꝛiſti⸗
anoꝛũ:maxime tñ gloꝛioſoꝝ marty
Ro. miM vox eſt: Si deus ꝓ nobis: qͥs ʒ

.

rati ſunt. Quid timebo damna mẽbꝛoꝛũ:
qñ ſecuritatẽ accipio de numero capilloꝛũ:

BGer. XLvVIII. De plurib' manyribꝰ Ber. IIII

pes: Fremebat mũdus aduerſus eos:po⸗ Ns.2.
puli meditabant᷑ inania: pᷣncipes cöuenie,

baãt in vnũ: excogitabat nouos cruciat: et
pęnas credibiles iueniebat ingenioſa cru/

delitas: Obruebant᷑ oppꝛobꝛijs falſis: ar⸗
guebant᷑ criminibꝰ: cuſtodijs intolerabili⸗

bus includebant᷑:vngulis artabant᷑: ferro 8
perimebant᷑:beſtijs ſubigebant᷑: ignibꝰ cre
mabant᷑: ⁊ dicebãt: Si deꝰ ꝓ nobis qͥs ↄtra
nos?Totus mũdus ↄ vos:⁊ dicitis qͥs conꝰ
tra nos. Reſpõdent tibi: Et qͥs eſt totꝰ mũ
dus: quãdo ꝓ eo moꝛimur ꝑ quẽ factus eſt

mũdus: Dicãt dicãt: audiamꝰ audiamus. B

Si deus ꝓ nobis qs ↄtra nos? Sęuire poſ/
ſunt:maledicere poſſunt:calũniari poſſũt:

falſis oppꝛobꝛijs agitare poſſũt: Et vt bꝛe/

uiter dicã: poſtremo poſſũt nõ ſolũ coꝛpus

perimere:ſed etia dilaniare: ⁊ quid faciẽt:
Ecce em̃ deꝰ auxiliatoꝛ mihi eſt:⁊ dñs ſuſce Ns.ʒʒ.

ptoꝛ eſt animę meę.AMuũdus interfectoꝛ coꝛ

poꝛis mei:dñs ſuſceptoꝛ eſt animę meę.ct
quid mihi obeſt ſi ſit mũdus interfectoꝛ coꝛ
poꝛis mei:cũ dñs adiutoꝛ eſt ais meę:cQauã
do aũt dominꝰeſt ſuſceptoꝛ animę meę:erit
reſtitutoꝛ ⁊ coꝛpoꝛis mei.Quid mihi deerit
ſi membꝛa mea dilaceret inimicus:qñ capil
los meos de dinumerat? Exhoꝛtãs mar/

tyres ſuos chꝛiſtꝰ ne ab inimicis ꝑſecutoꝛi⸗

bꝰ foꝛmidarẽt: Capilli inquit veſtri nume/ Wattb. i0.
.

Ergo dicamꝰ:dicamꝰ ex ſide:dicamꝰin ſpe: C

dicamus flagratiſſima charigate: Si de ꝓ
nobis qͥs Z nos?: Ecce ↄtra te eſt rex:ſi deus

ꝓ nobis qͥs 3 nos? Ecce ) te eſt plus:ſi de⸗
te

us ꝓ nobis qͥs nos? Unde ꝓbas o be
⁊ gloꝛioſe martyr:vnde mihi ꝓbas qðs di/
cis:Si deus ꝓ nobis qͥs ↄtra nos? Mani⸗

feſtü eſt em qꝛ ſi de ꝓ nobis qe cõtra nos:
ſed ꝓba qꝛ deus ꝓ nobis.Mõ & ꝓbo:qꝛ fl-

lio ꝓpꝛio nõ pepercit:ſed ꝓ nobis omnibꝰ

tradidit eũ:hoc qð ſequit᷑ ꝛeũ apłus legere
tur audiſtis.Cũ em̃ dixiſſet: Si deus ꝓ no
bis qͥs ↄtra nos:tanq; ei diceret᷑: ꝓba quia ⸗
de ꝓ nobis:cõtinuo qrtulit grãde documẽ
tũ: continuo introduxit martyrẽ martyrũ:
teſtẽ teſtium:illũ ſcʒ cui pater nõ pepercit:
ſed ꝓ nobis oibus tradidit eũ. hinc ꝓba/
uit apoſtolus vere ſe dixiſſe:Si deus ꝓ no⸗
bis qͥa cõtra nos:qñ ſilio ꝓpꝛio no peꝑcit:
ſed ꝓ nobis omnibꝰ tradidit illũ. Quõ nõ
etiam ⁊ cũ illo oĩia nobis denguit? Quaaͤd

cũ illo nobis omnia donauit:et ipſum no/

Ber. XLIX. L. De plurib' mar. Ber. v VI.

D bis donauit. Terret te fremit mũdi:cui doò

natus eſt artifex mũdi? Chꝛiſtũ nobis do/
natũ eſſe gaudeamꝰ:⁊ nullos chꝛiſti inimi/

cos in hoc ſęculo timeamꝰ. Quis em̃ nobis

Job.i. donatus ſit videte. In pꝛincipio erat ver/
bũ:⁊ verbũ erat apud deũ:⁊ deus erat ver/⸗
büu. IJpſe eſt chꝛiſtus:ipſe vnigenitus ſilius
dei:ipſe eſt gignenti coęternꝰ. Omnia ꝑ ip/
* ſum facta ſunt. Quõ nobis donata nõ ſũt:
quęꝑ ipſum facta ſunt: qũ nobis donatus
elſt ipſe ꝑ quẽ facta ſunt oĩia: Et vt ſciatis qꝛ
ipſe verbũ caro factũ eſt ⁊ habitauit in no/
bis: deſidera expetendo datã tibi vitã chꝛi/
ſti:⁊ donec ꝑueniat tene pignus moꝛtẽ chꝛi
ſti. Pꝛomittẽs em̃ nobis victurũ ſe eſſe no/

biſcũ: non potuit nobis maius pignꝰ dare

qᷓ; moꝛi ꝓ nobis. AMala inquit veſtra ꝑtu-
li:bona mea nõ reddã: Pꝛomiſit cautionẽ:
fecit pignus. Dedit euãgeliũ:⁊ tu dubitas

credere? Pꝛomiſit cũ hic inter homines am
bularet:cautionẽ fecit cũ euangeliũ ſcribe/

ret:Ad pignꝰ ipſius qtidie dicis:amẽ. Pi/
gnꝰ qð accepiſti:quotidie erogat᷑ tibi.Noli
de ſpe deſperare:qͥ viuis ex pignoꝛe:pᷣſtãte

dño noſtro ieſu chꝛiſto:quiviuit ⁊ regnat in

ſecula ſeculoꝛum Amen.
Se.x. N. ¶ In eiſdem feſtis: Sermoa v
amine vniuerſoꝝ martyrü fulci
. ri atq; eoꝝ victoꝛia quoꝛũ natalis
ictricis gloꝛię celebꝛat᷑: quo robu/

. ſa ſides ſit ad agonem paſſionis cõgreſſus
roboꝛari debemꝰ:certo ſcientes ꝙ in omni/

be chꝛiſtꝰ patit᷑: ⁊ ad regna cęloꝛũ ſtatim

* ci exultatione coꝛꝑis trãſferunt᷑:⁊ cũ gẽtes

hoꝛreãt in ęgritudine moꝛtẽ:hi i ipſa moꝛte

cõſequãt᷑ ꝑpetuã hęreditatẽ. Per paſſionẽ
vero trãſlationem magis credunt eſſe qᷓ ſi/
nẽ.hhęc eſt arcana ſapiẽtia quę in electis tu

is dñie nõ ꝑſuaſiõe colligit᷑:ſed de tuis mar/

tryrib“ ⁊ de fonte diuino virtutes oꝛiunt᷑:qᷣ/
Ybir.i. bus viuere chꝛiſtus eſt:⁊ moꝛi lucrũ. Triũ/
,.phantes in chꝛiſto ſua moꝛte peccata lucrã/
tes:quãqᷓ; qui in illęʒ patit᷑ omnino nõ mo/
rit᷑. Confeſſionis em̃ moꝛs non eſt ſed hęre/
ditas vitę. Martyriũ eſt igit᷑ indulgẽtia cri
minũ:vtutũ caput:occaſio iuſticię:domini
cę paſſionis imitatio. O fęliciſſimi marty/
res renũciãtes ſęculo:maluerũt meljoꝛa no
uiſſima ẽſſe q; pꝛtima. Quoꝛũ deniq; cõſum

“

. O

ditati:cõfeſſi ſunt chꝛiſtũ in flagellis:in car

ſarius quo adã eliſus eſt:a filijs adę cõſtan

chꝛiſtü: àᷣ viuit ⁊ regnat ĩſęcula ſdoꝝ Amẽ.
¶ In eiſdem feſtis Sermo WI Serno. .

dñs

matio iuſtũ inieium facit.Diuino tuo nutu

omnipotẽs deꝰ: gloꝛioſiſſimi martyres chꝛi
ſti teſtes eſſe meruerũt. Victoꝛiã quoq; me

ceribꝰ:in ergaſtulis:in ſolitudine. Juſtoiiꝛ·
em̃ comes:ſemꝑ debet eſſe cõfeſſio.O inex··
te beatoꝛũ animę:⁊ gloꝛioſa victoꝛia marty
rũ:inter quos deuotiſſimę fęminę ſimul ſę/
culũ ſexũq; vicerunt:pᷣliantes cũ diabolo:
foꝛtioꝛes viris toꝛquẽtibꝰ extiterũt:quę car
niſici gratias agẽtes erãt ſeuienti. Ab om ⸗
nibꝰ em̃ ſidẽ oxpectat deus omnipotẽs ma
gis qᷓ; moꝛtẽ:ſed diabolꝰ qͥ cõſitentesodit:
coꝛonas ñſtat inuſtus. Facit martyres qͥs
occidit:⁊ c̊ dei ſeruos vincere cõtendit:cõ
tenit᷑ ipſe dũ ſeuit.Liberalitas ̊ tua de ha
ctenus nobis martyria ꝓpoſuit: vt aduer/

ter elidi mõſtraret᷑. Voluiſti em̃ hoĩem non
tãtũü de diaboli ptãte eruere ꝑ fidem:ſed in/
culcatoꝛẽ ei tinterſicere ꝑ vittutẽ: vt qͥ gau/
demꝰ chꝛiſti ſanguine moꝛtui:caciliꝰ libera/
ducẽtes martyria in chꝛiſto poſtea trium/
hemcoꝛonati:ꝑ ipſum dũm noſtrũ ieſum

Voniã dies ſctõꝛũ martyrũ eſt: vn A
de potiꝰ alidd delectet nos dicere
iſi de gloꝛia ipſoꝝ? Adiuuet nos

urtyrũ. Audiuimꝰ pauloante beatũ
apim ſdicantẽ: Quis nos ſeparabit a cha / o. S.
ritate chꝛiſti? Iſta vox eſt martyrũ. Tribu/
bulatio:an anguſtia:an ꝑſecutio:an fames
an nuditas:an periculũ:an gladius: Sicut

ſcriptum eſt: Pꝛopter te moꝛtiſicamur tota
die:deputati ſumꝰ vt oues occiſionis.Sed

in his omuibꝰ ſuperamꝰ ꝓpter eũ qͥ dilexit
nos. hęc eſt vox martyrũ oia tolerare: 2de H
ſe nihil ᷣſumere:illũ diligere qͥ gloꝛiſicat᷑t in
ſuis: Vt qͥ gloꝛiat᷑ in dño gloꝛiet᷑. Nouerãt i.Con.r.·
⁊illi qð nos cãtauimꝰ pauloante: Lętami/ Rs. r.
ni in dño ⁊ exultate iuſti in deo. Si iuſti in
dño lętant᷑:iniuſti vero nõ nouerunt lętari
niſi iu ſeculo.Sed ipſe ſunt pꝛimę acies de/
bellandę:pꝛimo vincẽdę ſũt delectationes:
⁊ poſtea doloꝛes.Quõ põt ſuperare mũdũ
ſeuientẽ:qͥ nõ põt ſuꝑare blandientẽ:? Dlan
dit᷑ ̊ mũdus pollicẽdo honoꝛes: diuitias:
voluptates. Minat᷑ hic mũdus intendẽdo
doloꝛes: egeſtates: humilitates. Qui nonꝰ
cõtẽnit qð pollicet᷑: quõ ſuꝑare põt qð mi/
nate Habẽt delectationẽ ſuã diuitię: Quis

+

G
neſciat
deleas
articul
venian
noͤpoſ
ſeris n
dimiſe
amum
poon nodoy
tamint
os my'ſnd
Obitach⸗
quib bl

vonaret

amit
ceſtami
lim:egel
fem moꝛ
fratres:t
ſtolus:v
Quante
pereres
noͤfrůg
timetpe
men p⸗
quibus

macho.

rare: er
EQuidt
toꝛes de
nauigat
dlitant h
rendos:
meeſf
Lierge
renöm
citicoꝛ
Quis
bulatio

L. 4. 1guar

totadi

ſamm
tribule
neang
r. Dil
auari.
Coeſu
Paure
men⸗
ſcerne
Ftotad

I.V .

e Bermo LI. De vno cofeſſoꝛe Ber.1
