Quid amas viuere:hHoc habebis.Quid ti

mes moꝛi: Mõ patieris.hoc ſufficere viſũ ẽ⸗

hũanę infirmitati: vt diceret᷑:habebis vitã
eternâ. Capit hͥ mens hũana:vtcũq; ex hoc
qð agit qð futurũ eſt capit.Sʒ quãtũ capit

ex h̊ paruo qð agit: qꝛ viuit ⁊ moꝛi nõ vult:

amat vitã ęternã: vult ſꝑ viuere nunq; mo/
ri.Sʒ ⁊ illi qͥ toꝛqbunt᷑ in pęnis:velle habẽt
moꝛi ⁊ nõ poſſunt.MNõ ̊ magnũ ẽ diu viue/

re aut ſꝑ viuere: ̊ magnũ eſt beate viuere.
Ajmemꝰvitã ęternã:⁊ ex eo nouerimꝰquãtũ

ꝓ vita ęterna laboꝛare debemꝰ:cuʒ videmꝰ
homies amatoꝛes pᷣſentis vitę tꝑalis atq;
ſiniẽdę ſic ꝓ illa laboꝛare vt qñ venerit me/

tus moꝛtis:quicqͥd poſſunt faciãt:nõ vt au

ferant ſed vt differant moꝛtẽ. Quantũ la⸗/
boꝛat hõ qñ moꝛs iminet: fugiẽdo: latẽdo:
quicqͥd habet dando ⁊ ſe redimẽdo:laboꝛã/
do cruciatꝰmoleſtiaſq; ſuſtinendo:medicos
adhibendo:⁊ quicqͥd aliud hõ põt. Videte
qᷓ; cõſumptis laboꝛibꝰ ⁊ facultatibꝰ ſuis: vt
aliquãtum viuat põt facere: vt ſemꝑ viuat
non põt. Si ̊ laboꝛe tanto: tanto conatu:
tantis impẽdijs:tanta inſtãtia: tanta vigi⸗
lãtia:tãta cura agit᷑ vt aliquãtũ plus viua/
tur: quõ agẽdũ ẽ vt ſemꝑ viuat᷑:Et ſi pꝛudẽ
tes dicunt᷑ qͥ omibꝰ modis agũt vt differãt
moꝛtẽ ⁊ viuãt paucos dies ne ꝑdãt paucos

Dies: q; ſtulti ſunt qͥ ſic viuunt vt ꝑdant diẽ

ęternũ? Hoc ſolũ g̊ nob ꝓmitti põt: vt dul/
ceſcat nobis vtcũq; mun“ dei ex hͥ qð habe/
mus mõ:qꝛ de munere ipius habemꝰ vt vi⸗

B uamꝰ:vt ſalui ſimꝰ. Ponamꝰ ̊ nobᷣ añ ocu/

los talẽ vitã cũ ꝓmittit᷑ ęterna:vti remoue-

amab illa quicqͥd hic moleſtũ patimur. Fa
cilius em̃ inuenimꝰ quid ibi nõ ſit: qᷓ; qͥd ibi
ſit. Ecce h̊ viuimꝰ:viuemꝰ ⁊ ibi.Salui ſumꝰ

qñ non ęgrotamꝰ neq; aliqd dolet in coꝛpe:

ſalui erimꝰ ⁊ ibi.Et qñ nobis ẽ bñ ĩ hac vita
niłas pęnas patimur: niłas patiemur ⁊ ibi.
Pone g hic hoieʒ viuentẽ ſaluũ:nullas p/

nas patientem:ſi ei donaret quiſqᷓ; vt ſemp

ſic eẽt:⁊ ̊ bonũ nõ deſineret:quãtũ gaude/
ret:quãtũ extolleret᷑: quõ ſe nõ caperet lęti/
cia ſine pęna:ſine cruciatu:ſine finevitę: Si
Hq ſolũ nobis ꝓmitteret deꝰ:qð dixi mõ:qͥbꝰ
potui vᷣbis deſcripſi ⁊ cõmẽdaui:quãti erat
emendũ ſi venale eẽt: quãtũ dandũ erat vt
emeret᷑: Su fficeret qͥcqͥd haberes:etiã ſi to⸗

tũ mundũ poſſideres?: Et tñ venale ẽ:Eme

ſi vis. Mec multũ exęſtues de re magna ꝓ/
pter pᷣcij magnitudinẽ. Tantũ valet:quãtũ
habes.Ad aliqͥd &O magnũ ⁊ pᷣcioſũ cõꝑares
aurũ vel argentũ vel pecuniã vel fruct ali/
quos pecoꝝ aut frugũ qui in tua poſſeſſiõe
naſcerent᷑ vt emeres neſcio qͥd hoc magnũ ⁊
pᷣclarũ quo viueres ĩ hac tra fęlix. Et h̊ eme
ſi vis. Holi ꝗqrere qͥd habeas:ſed qualis ſis.
KRes iſta te valet:quãtũ es tu. TLe da⁊ habe
bis illã.Quid exęſtuaſ:qͥd turbaris: NHũqͥd
ꝗqſiturꝰ es te:aut empturꝰ es te? Ecce tu qui
es:q̃lis es:da te illi rei:⁊ habeb illã.Sʒ ma
lus ſuʒ inqᷣes:⁊ foꝛte me nõ accipit.hPando
te illi:bonꝰ eris. Vt huic fidei ꝓmiſſioniq;
te des:hoc ẽ bonũ eſſe.Cũ aũt bonꝰ fueris:
pᷣciũ ipᷣius rei eris: ⁊ habebis nõ qð dixi ſo/
lũ ſalutẽ:incolomitatẽ:vitã:⁊ ſine finevitã:
nõ hoc ſolũ habebis:Adhuc alia tollo:hð
ibi erit laſſari ⁊ doꝛmire: nõ ibi erit eſurire ⁊
ſitire: nõ ibi erit creſcè ⁊ ſeneſcẽ: qꝛ nec naſci
erit:vbi numeri integri manẽt. Numerꝰqui
eſt ipſe eſt: nec opus eſt vt augeat᷑: quia nõ
ibi fit vt minuat᷑.Ecce quãta tuli:⁊ nõdum
dixi qð ibi erit.Ecce iã vita eſt: iam incolo/
mitas eſt:iam nulla pęna: nulla fames:nul
la ſitis:nullus defectus:nihil hoꝛũ:et tamẽ
nõdum dixi:qð oculus non vidit:nec auris
audiuit:nec in coꝛ hoĩs aſcẽdit. Si em̃ dixi:

Fallſũ eſt qð ſcriptũ eſt:Qð oculꝰnõ vidit: i.Corl.i..

nec auris audiuit:nec in coꝛ homis aſcẽdit.
Vnde em̃ aſcenderet in coꝛ meũ vt dicerẽ:
qð in coꝛ homis nõ aſcẽdit: Credit᷑ ⁊ nõ vi⸗
detur:nõ ſolũ nõ videt᷑: ſed nec dicit᷑. Quõ
ergo creditur ſi non dicitur? Quis credit qð
nõ audit? Si autem audit aut credit:dicit᷑.

Si dicitur:cogitatur:Si cogitatur ⁊ dicit᷑:⁊

nir mninio

3
nuumb⸗
ogtart
Io⸗ lan
verbise⸗
And
tſucan
incttron
Mend
hüceſte
de tcl
akhet
1fllior
figodecl
ſſtparna
pfisefil⸗
defllioꝛet
baupiar
hennioe
anntite
M enttöus
glonpi
CQpoſt
ſunttone
Siſenge
ſenogen
et. üa⸗
letſenp
lleq gen
( Pen
dicaknd
coehois
(lik:aun
uceñ/
uunoag
ee nelan
nc ickaplis
mnuradio.
ſeri De
ffideifun
ſdalſun⸗
ngiti
flidaſan
mus ache
(ebinei
Piengüe
MMedenci
(Cnneciryp
lencorfn
hticcomn

ige . in auribꝰ hoĩm intrat. Et qꝛ nõ diceret᷑: niii getamur:⁊ cibus nõ minuit᷑. Si enim nouit
bi.Sallin cogitaret᷑: ⁊ icoꝛ homis aſcẽdit. Jã ecce iſta oculus paſci luce: nec tñ minuit lucẽ: nõ em̃
doletnege. Aſtio tantę rei cõturbat nos: vt nõ poſſim minoꝛ erit lux:qꝛ videt᷑ a pluribꝰ:pluriũ ocu
ibülden verbis explicare ſſtionẽ: Quis explicat re los paſcit: ⁊ tñ tanta eſt quãta erat:⁊ illi pa/
Mmenutb. C Attendam itaq; euãgeliũ:mõ dñs lodbat: ſcunt᷑ ⁊illa nõ minuit᷑. Si de dedit hoc luci
linle Zeob. 5. 7 faciam qo iße dixit: Qui credit in me qua fecit ad oculos carnis: quod eſt ipe lux
mußrin inqᷣt: tranſitũ facit a moꝛte in vitam. ad oculos coꝛdiſ Si glaudaret᷑ tibi aliquis
thiigui Amen dico vobis:qꝛ venit hoꝛan ? cibus magnꝰ quẽ pꝛãſurꝰ eſſes: parares vẽ/
WWS nũceſt qñ moꝛtui audient vocẽ filij trẽ: LCaudat᷑ tibi deus:para mentẽ.Ecce qͥd D
eſſritr; dei:⁊ cu audierint viuet. Bicut em tibi diẽ dñs tuꝰ: Veniet hoꝛa inqt: et nũcẽ.
RKZ pat habet vitã i ſemetipſo:ſic dedit ¶ Veniet hoꝛa:⁊ ipſa hoꝛa nũc eſt.Qñ:quid⸗
nili ⁊ filio vitã habere ĩ ſem etipſo. Sene OQui moꝛtui audiẽt vocẽ filij dei: ⁊ qͥ audie-
imniet rãdo dedit: qꝛ genuit dedit. Filiꝰ em̃ de pfe rint viuent.Qui & nõ audierint nõ viuent.
benai, eſt: pat nõ eſt de filio:ſᷣ pat ſilij pat eſt: ⁊ fil?ꝰ Quid ẽ: qͥ audierint?: Qui obedierit. Quid
—— prfis ẽ filiꝰ. Verũtñ filiꝰ de pr̃e genitꝰ: nõ pr̃ eſt:qͥ audierint?QAui crediderit ⁊ obtẽpera⸗
üvendken de filio:et ſemꝑ filiꝰ: Semꝑ ̊ genitꝰ. Quis luerint:ipᷣiviuẽt.Ergo anteq; crederẽt ⁊ obe
deneſngn, capiat:ſemꝑ genitũ? Ois em̃ hõ cũ audit dirent moꝛtui iacebãt: ⁊ ambulabãat ⁊ moꝛ/
mümgi genitũ:occurrit illi:Ergo erat tẽpus:qñ nõ tui erãt. Quid valebat qꝛ ambulabãt moꝛ/
1ebſicn erat iſte qͥ genitꝰ ẽ.Quid ̊ dicimus?: Hõ ſic tui?Et tñ ſi qͥs int᷑ illos moꝛeret᷑ coꝛꝑe:curre
nüäye fhin Job.i. erat tpᷣus ante filiũ:qꝛ oĩa ꝑ ipᷣm facta ſunt. orent:ſepulcrũ pararẽt:ĩuoluerẽt:poꝛtarent:
nunſcſi Si oĩa ꝑ ipᷣm facta ſũt: et tꝑa ꝑ ipᷣm facta ſt: ſepelirẽt moꝛtui moꝛtuũ. De quibꝰ dictũ ẽ:
daeſugli Auõ poſſent eſſe tꝑa ante filiũ: ꝑ quẽ facta Sine moꝛtuos ſepelire moꝛtuos ſuos. Ta / Mattb.S.
ntr. Khane ſunt tꝑa? Tolle & oĩa tꝑa:ſemꝑ cũ pfe filiꝰ. les moꝛtui ſic ſuſcitant᷑ vᷣbo dei vt viuãt in
liguieſs Si ſemꝑ cũ pfe filiꝰ: ⁊ tñ filius ſꝑ genitꝰ.Si fide. Qui moꝛtui erãt iĩ infidelitate:vbo ex/
z Lenude ſempꝑ genitꝰ:ſemꝑ cũ genitoꝛe erat qͥ genitꝰ citant᷑. De ipᷣa hoꝛa dicit dñs: Veniet hoꝛaꝛ
Ammdeneikil eſt. Mũquã h; vidi inqes tu: aliquẽ generã/ et nũc eſt. Verbo enim ſuo ſuſcitabat moꝛ/
sleeEcenng tẽ ⁊ ſemꝑ cũ illo queʒ generauit: ſed ſᷣceſſit tuos infideles. De quibꝰ dicit aplus: Sur- Epbᷣ.5.
hebeblliGn ille qͥ generauit: ⁊ ſecutꝰ ẽ tꝑe ille qͥ generat ge q doꝛmis:⁊ exurge a moꝛtuis:et illumĩa/
ipt D eſt. Bene dicis:nunqᷓ; hocvidi:quia hoc ad bit te chꝛiſtꝰ.hhęc reſurrectio mentiũ eſt:hęc
a miſng vCor.a. aliud ꝑrinet qð oculꝰ nõ vidit. Quęris qu?ᷣ reſurrectio interioꝛis hoĩs ẽ: hec reſurrectio
ztitdor e dicat?᷑: nõ põt dici:qꝛ nec auris audiuit:necĩ aię eſt. Sʒ nõ iſta ſola ẽ:reſtat⁊ coꝛpis.Qui
Pstögtdi coꝛ hoiĩs aſcendit. Credat᷑ ⁊ colat᷑.Cũ credi᷑ relurgit in aia: bono ſuo reſurgit in coꝛꝑe.
ürſneingi colit᷑:cum colit᷑ credit᷑:cũ credit᷑ capitur. A Mõ em̃ oẽs reſurgũt in aia:oẽs reſurrecturi
Ur alatoltht huc em̃ in iſta carne qdiu ꝑegrinamura do ſunt iĩ coꝛꝑe. In aia inquã nõ oẽs reſurgũt:
bianteinn mino:ad angelos ſanctos qᷣ hvidẽt infãtes ſed q credũt ⁊ obediũt: qꝛ q audierit vinget.
qunu ſum: lactandi fide: paſcendi ſpecie. Sic em Sicut aũt ait aplus: Hõ oim eſt fides. Si & 2. Theſſol. „.
nithuntn 2. Cori.5. dicit aplus: diu ſumus ĩ coꝛꝑe: ꝑegrina/ nõ oim eſt fides: nõ oẽs reſurgũt in aia.Cũ
augeik lun UMUℳʒ mur a dño. Per ſidẽ em̃ ambulamꝰ non per venerit hoꝛa reſurrectiõis coꝛꝑis:oẽs reſur-
zumletin ſpeciẽ. Venturi ſumꝰ ad ſpeciẽ: ꝗᷓ nobis ſic gent:Boni ſint:mali ſint:oẽs reſurgẽt. Sʒ
ina 1. Job.ʒ. ꝓmittit᷑ ꝑ iohannẽ in epła eiꝰ: Dilectiſſimi: qͥ pus reſurgit in aĩa:bono ſuo reſurgit ĩ coꝛ
3 latnin filij dei ſumꝰ: ⁊ nõdũ apparuit qͥd erimꝰ. SFi· poꝛe:QAui nõ reſurgit in aia:malo ſuo reſur
n lij dei ſumꝰ iã ꝑ gratiã:ꝑ fideʒ:p ſacramẽtũ: git in coꝛꝑe. Qui reſurgit in aĩa: reſurgit in
nen pꝑ ſanguinẽ chꝛiſti: ꝑ redẽptionẽ ſaluatoꝛis: coꝛpe ad vitã: Qui nõ reſurgit in aĩa: reſur/
nt i filij dei ſumꝰ:⁊ nõdũ aparuit qͥd erimꝰ. Sci git ĩ coꝛꝑe ad pęnã. Quia & dñs cõmenda/
n c⸗ mus qꝛ cũ aparuerit ei ſies erimus:qm̃ vi / uit nob reſurrectionẽ iſtã aiaꝝ:ad quã om̃s
goal, 8 debimeũ ſicuti eſt. Ecce ad qð nutrimur ca debemfeſtinare:in q̃ laboꝛare vt viuamus
onbn piendũ:ecce ad qð nutrimur ꝑcipiendũ: co/⸗ ⁊ viuẽdo vſq; ad finẽ bſeuerem: reſtabatvt
: neiſn medendũ: vt tñ qð comedit᷑ nõ minuat᷑: v q cõmẽdaret nobis etiã reſurrectiõʒ coꝛpoꝛũ
Cllinn, comedit vegetet᷑.MHõ mõ cibꝰvegetat come ꝗ futura ẽ in fine ſęcli. Sʒ audite quõ ⁊ ipaʒ
gendo: minuif cibus q comedit. AQñ autẽ comẽdauit. Cũ dixiſſet: Amẽ dico vobiſ: q:
Cubn 4 cęperimꝰ comedere iuſticiã: comedere ſapi veniet hoꝛa et nunc eſt quãdo moꝛtui:id eſt
ugil entiã: comedere illũ imoꝛtalẽ cibũ: ⁊ noſ ve / inſideles audient vocẽ ſilij dei: id eſt euan-

In enãgelio ſcõm Johannẽ Sermo LXIIII

)

Sancti Auguſtini de verbis domini

geliũ: ⁊ qͥ audierint: id eſt qui obedierint vi
uẽt: id ẽ iuſtiſicabũt᷑: ⁊ infideles iã nõ erũt:
Cuz ů dixiſſet:quoniã vidit docendos nos
eſſe:⁊ de reſurrectiõe carnis nõ ſic relinquẽ⸗
dos:ſecutus eſt ⁊ ait:Sicut em̃ habet pater
vitã in ſemetipſo:ſic dedit ⁊ filio habere vi/
tam in ſemetipſo:hoc ad ſuſcitandas men/
tes:hoc ad viuiſicadas mentes. Deinde ad
E iecit: Et poteſtatẽ dedit ei facere iu/

ↄoð.5. Qiciũ: qm̃ filius homis eſt. Iſte ſiliꝰ

dei:filiꝰ homis eſt. Eteni ſi filius dei: filius
dei maneret: ⁊ filius homis nõ ſieret: filios
hominũ nõ liberaret. Ipᷣe qui fecerat homi
nẽ:factus eſt quod fecit:ne periret qð fecit.
Sic autẽ factus eſt homo:vt maneret filius
dei. Factus ẽ homo ſuſcipiẽdo qð nõ erat:

non ꝑdendo qð erat. Manens deus: fact*

eſt homo.Accepit te:nõ cõſumptus ẽ in te.
Talis ̊ ad nos venit:ſfilius dei filiꝰ homis:

faciẽs ⁊ factus:creatoꝛ ⁊ creatꝰ: creatoꝛ ma/e

tris:creatus ex matre. Talis ad nos venit.
Scðm id quod filius dei eſt:ait: Veniet ho
ra ⁊ nũc eſt quãdo moꝛtui audient vocẽ filij
dei.Mõ dixit filij homis: Veritatẽ em̃ com/
mẽdabat:in qua ęqualis eſt patri. Et qͥ au-
dierint viuẽt. Sicut em̃ pater habet vitã in

ſſeymetipſo: ſic dedit ⁊ filio habere vitã in ſe/

metipſo: Mon participando: ſed in ſemet/

ipſo. Nos em̃ nõ habemꝰ vitã in nobiſipſis

ſed in deo noſtro. Ille autẽ pater vitã in ſe/
metipſo habet:⁊ talẽ genuit filiũ qͥ haberet
vitã in ſemetipſo.Mõ ſieret vitę particeps:
ſi ipſe vita nõ eẽt cuiꝰnos vite pticipes eſſe/
mus: Plane vt haberet vitã in ſemetipſo:⁊
eſſet ipſe vita. Vt aũt fieret filius homĩs:a

nobis accepit. Filius dei in ſemetipſo: filiꝰ

homis vt eſſet a nobis accepit. De ſuo ſiliꝰ
dei: de nr̃o filiꝰ hois. Qð minꝰ eſt a nobis:
ſuſcepit: qð plꝰẽ nobis dedit. Nã⁊ moꝛtuꝰ
eſt ex illo quo ſiliꝰ hoĩs:non ſ̃m illud qð ſiliꝰ

dei. Moꝛtuus eſt tñ filius dei:ſᷣ p̃ᷣm carnem

moꝛtuus: nõ ſᷣm verbũ qð caro factũ eſt:et
habitauit in nobis. Ergo qð eſt moꝛtuꝰ: de
noſtro moꝛtuꝰ eſt. Qð viuimꝰ de ipius viui
mus. MNec ille potuit moꝛi de ſuo:necviuere
de noſtro.hoc & tanq; vnigenitꝰ: tanqᷓ; ge⸗
neranti ęqualis: cõmendauit nobis domi/
nus ieſus:qð ſi audierimus viuemꝰ. Sedꝛ
poteſtatẽ inquit dedit ei iudiciũ facere: qm̃

4.len. dit. filius homiĩs eſt. Ergo ad iudiciũ illa foꝛma
1.ca. ,· ventura ẽ. Foꝛma homis ventura ẽ ad iudi/

ciũ:ideo ait:Poteſtatẽ dedit ei iudiciũ face

re:⁊ filius homĩs eſt. Judex hic erit filiꝰho⸗

mines:fcen illa hic iudicabit quę iudicata
eſt. Audite ⁊ intelligite. Js h̊ ꝓpheta dixe/

rat: VUidebũt ĩ quẽ pupugerũt. Ipſam foꝛ/ Zacharie.12.
mã videbũt quã lancea pꝑcuſſerũt. Sedebit Job.ix.
iudex:qui ſtetit ſb iudice. DHamnabit veros

reos: qui factꝰ eſt falſus reus. Ipſe veniet:
foꝛma illa veniet.hoc ⁊ in euãgelio habes:
Cum ante oculos diſcipuloꝝ ſuoꝛuʒ iret in
cęlũ:Stabãt illi ⁊ attendebãt:⁊ ſonuit vox

angelica: Viri galilei quid ſtat? c. Hocẽ: Act.j.

Jeſus ſic veniet:quomõ videtis euntẽ ĩ ce/⸗
lũ.Quid ẽ:ſic veniet: In ipa foꝛma veniet.
Poteſtatẽ em̃ dedit ei iudiciũ facere: et filiꝰ

homis eſt. Videte aũt qua rõne hoc opoꝛte F

bat:⁊ hoc rectum erat vt iudicandi viderẽt
iudicẽ. Judicandi autẽ erant ⁊ boni ⁊ mali.

Beati em̃ mundo coꝛde: qm̃ ipſi deũ viqe: Warz, 4
bũt. Reſtabatvt ĩ iudicio foꝛma ſerui et bo

nis ⁊ malis oſtenderet᷑: foꝛma dei ſolis bo/
nis ſeruaret᷑. Quid em̃ accepturi ſunt boni?:
Ecce iã dico qð pauloante nõ dixi:⁊ tamen

dicẽdo nõ dico. Dixi em̃: qꝛ erimꝰ illic ſalui:

erimꝰ icolumes:erimꝰviuẽtes:erimꝰſine pę
nis:erimꝰſine fame ⁊ ſiti:erimꝰſine defectu:
erimus ſine oꝛbitate oculoꝝ nr̃oꝝ.Totũ hB
dixi: ⁊ quid habebimꝰ plus:? Mõdum dixi.
Videbimꝰ deũ.hoc aũt tantũ erit ⁊ tanta
res erit:vt ĩ eius cõparatione nihil ſit totũ.

Dixi qð viuẽtes erimꝰ:qð ſalui ⁊ icolumeſ:

qð famẽ ſitiq; nõ patiemur:qð ĩ laſſitudine
nõ cadimꝰ: qð ſomnꝰ nõ nos pſmit. Totũ h

qqd ẽ ad illã fęlicitatẽ q deũ videbimꝰ: Quia

S de i iße vt ẽ:mõ oñdi nõ põt:quẽ Etñ vide/

bimꝰ:iõ qð oculus nõ vidit:nec auris audi/ i. cori.a.

uit:hoc videbũt boni:hoc videbũt pij: hoc
videbũt miſericoꝛdes:hoc videbũt ſideles:
hanc videbũt bonã ſoꝛtẽ in reſurrectõe coꝛ/

poꝛis:qͥ habuerũt bonã obediẽtiã ĩ reſurre-

ctiõe coꝛdis.Ergo ⁊ malꝰdeũ viſur ẽ.De qͥ
dicit eſaias: Tollat᷑ impiꝰne videat gloꝛiã
dei. Ergoꝛ⁊ pij ⁊ impij videbũt foꝛmã dei:et
cũ fuerit dicta ſentẽtia tollet᷑ impiꝰne vide/
at claritatẽ dei:reſtat vt circa pios ⁊ bonos
impleat᷑ qð dñs ipſe ꝓmiſit cũ hic in carne
eſſet ⁊ videret᷑:nõ ſolũ a bonis ſᷣ etiã a mal.
Loquebat᷑ int bonos ⁊ malos: ⁊ cõſpicuus
omnibꝰ deus occultus: homo manifeſtus:
deus regẽs homies: hõ aparẽs int᷑ homies

loqbat᷑.Ergo int illos dicebat: Qui diligit Job. 4·

me mãdata mea cuſtodit:⁊ qͥ diligit me dili
get a patre meo ⁊ ego diligam euz. Et qua⸗/

1

ſdicarkt
me, liO
bat⸗Ct
n
dleaorb⸗
tunalnl
battna!
ninobonni
4bonism.
ſuaſi
Nlegorb'

Gpgiſhlcin

eßchaprn
nusei ſan
licciddie
nigidec
mmgli
Phen. heinirn
eüdeite
namn
utooaedl
laht ſepotenit
Geraunecan

t a Maidera b

geciclpam
partückta
inchbrſtie
Mrntäteni 4
Kernarpte
Pfmniſtiieſi
ſurectöe

ß Hoteſt

Gefloh
gepenien
kegr iſahe
ſllenngrl
ſnatubaen
Gkaipoteſte
Poltem
bPhonibeop
ltane .
ee Gethorze
epſitanen
tuguzte⸗
bllonre
li cgoſi ii⸗
nietborn n.
mitgen
deg. Bont
eriet, Rung

Ppen ti
Nsfegthe

ni — „ ð —
In euãgelio ſcðm Johannẽ Sermo LXIIII
— diceret illi: et quid ei dabis: Et oſtendam põt qð erat: Duto qꝛ c dici᷑: De moꝛtuos
W me illi. Qñ hoc dixit⸗ QAñ ab homib vide/ ſi uſcitaturus eſt: nõ res incredibilis dicik: qꝛ
il 4 bat. Qñ hoc dixit: Qñ 2 ab eis videbat᷑: a de deo nõ homie dicit. Magna res eſt quę
li, nos quibꝰ nõ diligebat᷑. Quõ ̊ ſe oſtenſurꝰerat fiet:⁊ incredibilis res eſt ꝗᷓ fiet: ſed nõ ſit in/
Nlan dcte dilectoꝛibꝰ ſuis:niſi qꝛ talẽ qualẽ non vide / credibilis:quia vide qui facit. Ille dicitur ꝙ
umndunnn bant dilectoꝛes ſui?Ergo ꝗᷓ foꝛma dei ſerua ſuſcitabit te: qui creauit te. Mõ eras ⁊ es:et
s enie bat᷑:foꝛma homis oſtẽdebat᷑. Per foꝛmã ho factus nõ eris? Abſit:ne credas. Airabiliꝰ
iglohbes minis homibꝰ loquẽs:cõſpicuus ⁊ viſibilis aliquid fecit deus quãdo fecit qð nõ erat: ⁊
nſuig ⁊ bonis ⁊ malis omibꝰ oſtẽdebat ſe:dilecto: nõ credit᷑ reparaturꝰ qð erat ab eis ipſis qͥs
dirtſonne ribus ſuis ſeruabat ſe. Qñ ſe demõſtraturũ fecit qð nõ erãt:hhocẽ qð rependimꝰ deo: qͥ
Atti heir dilectoꝛibꝰ ſuis? Poſt reſurrectionẽ coꝛpis nõ eramꝰ: ⁊ facti ſumꝰ? hoc illi rependimꝰ:
ensamig 1. Job. z. qñ tollet᷑ impiꝰ ne videat claritatẽ dei. Lũc vt eũ reſuſcitare qð fecit nõ poſſe credamꝰ⸗
rinmdete. em̃ cũ apparuerit ſilłes ei erimus:qm̃ videbi hec eſt merces quã illi reddit creatura ſua:
lüfergi⸗ mus eũ ſicuti ẽ. Ipſa eſt vita ęterna: Nã to Igeo te feci dicit tibi deus o homo anteqᷓ;
aörebeen tũ qͥcqͥd dicebamꝰ:nihil ẽ ad illã vitã q̃ viui / eſſes:vt nõ mihi credas futurum te eſſe qui
iudicnndi ſte mꝰquidẽ qͥ ſalui ſumus:quia videbimꝰ deũ eras:qui potuiſti eſſe qð nõ eras? Sed ecce
nttbonitkil magnũ. Ipſa ẽ vita ęterna. Ipſe hoc dicit: inqt in ſepulcro qð video fauilla eſt:cinis ẽ:
uͤidie. ZYob. 17. Hęc ẽ aũt vita ęterna: vt cognoſcãt te vnuʒ oſſa ſunt:⁊ hoc item accipiet vitã: cutẽ:pul/
RR verũ deũ:⁊ quẽ miſiſti ieſũ chꝛiſtü. Hec ẽ vi pas:carnẽ:⁊ reſurgit?: Quid fauilla iſta quã
amndalgletn ta eterna vt cognoſcãt:videãt:capiant:no/ video in ſepulcro? Vel in ſepulcro vides fa/
Ceyunintnie rint qð crediderãt: ꝑcipiant qð nõdũ cape/ uillam: vides oſſa:in vtero matris tuę nihil
töunn or.2. re poterãt. Jã videat mens: qð oculꝰnõ vi erat. Hoc vides: vel fauilla ſunt vłoſſa ſũt:
genn lili derat: nec auris audierat: nec in coꝛ hbomis tu anteqᷓ; eẽs nec fauilla erat: nec oſſa erat:
mn iu Watth. 25. aſcẽderat. Hoc illis dicet᷑ in fine: Venite be ⁊ tamẽ factus es:cuʒ oĩno nõ eſſes:⁊ credis
ennſtrin⸗ nedicti patris mei: ꝑcipite regnũ qð vobis quia oſſa iſta quoquo mõ ſunt: qualiacũq;
ln in bii paratũ eſt ab initio mũdi. Ibunt & illi mali ſunt:quia ſũt tamẽ: recipiẽt foꝛmã quã ha
füunn in cõbuſtionẽ ęternã. Juſti aũt quo? In vi / bebant: cum tu acceperis qð nõ habebas.
usr fian Zoh. ri· tã ęternã. Quid eſt vita eterna:hec eſtvita Crede:quia ſi credideris hoc: tũc ſuſcitabit
umchin eterna: vt cognoſcãt te ſolũ verũ deũ:⁊ quẽ? anima tua.Et ſi ſuſcitabit᷑ anima tua: tunc

annlſini B miſiſti ieſũ chꝛiſtũ. Loquens &̊ de futura re vyeniet hoꝛa ⁊ nũc eſt. Tunc bono tuo reſur⸗

Plliſinun ſurrectiõe coꝛpis: ⁊ non ſuos dimittens ait: git caro tua:quãdo veniet hoꝛa: vt omnes
ini gob.· Poteſtatẽ dedit ei iudiciũ facere: qui ſunt ĩ monumẽtis audiant vocem eius
neſtnn q⁊ filiꝰ homis cẽ. Nolite mirari hoc ⁊ ꝓcedant.Non em̃ quia audis ⁊ pꝛodis:iã
einudni⸗ q⁊ veniet hoꝛa. Ibi nõ addidit: Et nüc gaudere debes. Audi quod ſequitur: Qui
votquon eſt:qꝛ iſta hoꝛa poſtea erit: qꝛ iſta hoꝛa ĩ ſine bona egerũt in reſi urrectione vitg:
necans 4 ſecli erit: qꝛ iſta hoꝛa nouiſſima erit:i nouii ,- qui aute mala egerunt in reſurrecti
igckififn ſima tuba erit. Molite mirari qꝛ ̊ dixi:e⸗ onem iudicij.Conuerſi ad dominũ ⁊c̃.
e tiis dit ei poteſtatẽ iudiciũ facere:qꝛ filiꝰ:homis „
inneimitn eſt. Nolite mirari: Ideo dixi: quia hominẽ
obetini ni ab homib opoꝛtet iudicari. Quibꝰ hoĩbus ¶ Explicitꝰẽ liber ſermonũ de Verbis do⸗
wini iudicatis:s inuenitviuos nõ ſolũ:Sʒ qᷣd? mini ſaluatorl:diui Aurelij Auguſtini: Ba⸗/
brnttg Veniet hoꝛa qñ hi qͥ ſũt i monumẽt. Quõ ſileę ꝑ magiſtꝝ Johannẽ de Amerbach: An
enidi expᷣſſit carne moꝛtuos:qui ſunt in monumẽ no ſalutiferivirginalis partus:nonageſimo
limilri tis: quoꝝ iacent ſepulta cadauera: quoꝝ ſa quarto ſupᷣ milleſimũ quaterq; centeſimũ.
nuprotdo uille ſunt tecte:quoꝝ oſſa diſi perſa ſũt: quo/
4 zrncn rü caro iã nõ eſt:⁊ ramẽ deo integra ẽ? Ue/
nufhiii niet hoꝛa qñ oẽs qui ſunt in monu
os iſinn mętis audient vocẽ eius:⁊ ꝓdient
omuich, oẽs.Boni ſint:mali ſint: audient vocemn ꝰ
hon⸗ b⸗ exiẽt.Rumpunt᷑ oĩa vincula inferoꝛũ: onmßſhe
nn 0 ſidn qð perijt:imo periſſe putat᷑ reſtituet᷑.Si em̃
rigen deus fecit hominẽ qui nõ erat: nõ reparare
.
Gnaßs

igen
e Daauſnen

inumns:
4

Aanart
eluitäſe
Ouaador
ginscrik
ſunpadis
udope⸗
.Alnme⸗
Alatores
Linfine.
Padblten
Seryj.
n. Quis yeſt
Noctetde
Amiaus pe
ter.⸗Ain
Amnidboni
unlic 5.
Amogrun
Amorcau
N Ingeliae
cnnis ui
Ainiſuan
i⸗.
Aimhunn⸗
Uiratssſet
laninatri⸗
Nolninte
laegnk,
lhopm
laney
Anggi
tetenitn⸗
Aalzatſ
feünbii
chuone
1 Auſcte
raſbore

C Pꝛecipuarũ ſentẽtiarũ diuiAure/
li Auguſtini:ex ſermonibꝰ de Uer/
Xbis domini collectaꝝ:bꝛeuis oꝛdi-
Nnataq; Annotatio.

PBꝛaam cur poſtea qᷓ; fuit ei no
men mutatũ nunq; nomine
pᷣſtino ſicut iacob vocet᷑: Ser
mone. xl. C.
Abſcõdiſti ea a ſapiẽtibꝰ⁊ pꝛu
entibꝰ reuelaſti ea paruulis:quõ expo/⸗
nit᷑: Sermone.pviij.C.circa pᷣncipiũ.
Ac Accuſare nõ debet aliquẽ de quo ipᷣe nõ eſt
imunis: Sermone. xlvij. C.
Ad. Adam cur tegebat ſe poſt peccatũ:⁊ ꝙ taleſ
genuit q̃lis ipſe fa ctꝰ fuerat:Ser.xxxj.A.
Qua adoꝛatione ſit adoꝛãda caro ſiue hũa⸗
nitas chꝛiſti:Ser.lviij.D.in fine.
Cum vadis cũ aduerſario tuo ad pᷣncipẽ:in
via da operam ⁊c.quomõ ſit intelligendũ
.A.in medio:et.B.
Adulatoꝛes vendũt oleũ.xxij.B.in fi.xxiij.
CL.in fine.
In adulterio magis vir peccat qᷓ; mulier.
Ser.xlvj.GB.
Am. Quis veſtrũ habens amicũ:⁊ vadit ad euʒ
nocte ⁊c.exponit᷑.xxix.ꝑ totũ.
Amicus veniens de via: quis ſit myſtice.
xxix. A.in medio.
Amici boni valent ad bonũ: ⁊ mali ad ma/
lum. lix. F. in pꝛin.
Amoꝛ grauia:leuia facit.ix.B.
Aꝓmoꝛ caſtus pꝛobat᷑.xlix.R.circa fl.
An. Angeli aſcendẽtes ⁊ deſcẽdentes ſuꝑ filiuʒ
hHomis qui ſint.xl. D.xlj.B.
Annznem chꝛiſtus poſuit ⁊ reaſſumpſit.
lxiij. D.
Anima humana quõ in ſe habeat imaginẽ
trinitatis ſed longe diſſimilit.lxiij. F.
In anima tria ſeꝑatim demõſtrant᷑: ſcʒ me/
moꝛia:intellectꝰ:⁊ volũtas: ꝗ̃ tñ inſeꝑabi/
liter oꝑant᷑:ſic in trinitate ⁊c.lxiij. G.q.

*

Quid hoꝝ triũ quę in aĩa ſunt:ꝑtinet ad ſi /

militudinẽ patris:aut filij:aut ſpũſſancti.
lxiij.h.in medio.
Aliaꝝ quędã reſurrectio ꝑ fidẽ pᷣcedit reſuſci
tationẽ coꝛpoꝛũ.lxiiij.D.
Aiales qui ſe ſegregãt:ſpm̃ nõ habẽteſ:dif/
ferũt ab aialibus ⁊ carnalibꝰ⁊ paruulis in
cchꝛiſto in eccleſia cõſtitutl.xj. P. cir.pᷣn.
Ar. Aut facite arboꝛẽ bonã ⁊ fructũ eius bonũ:
daut arboꝛẽ malã ⁊ fructũ ei malũ:quõ ex/

Annotatio precipuarũ ſententiarũ

ponit᷑: Et ibidẽ de arboꝛe ſiculnea ⁊ ſterili.
xiij. A. B.
Arboꝛi nõ habenti niſi folia:cur chꝛiſtꝰma⸗
ledixit:⁊ quid myſtice ſignificet.xliiij. B.
Non eſt arguẽdus in publico qui peccatoꝛ
eſt ĩ occulto.xv. E. xvj.C. in me. D. E. F.
Arrius qͥd ſentiat de chꝛiſto.xxxviij.D.lj.
A. lvj. A. lviij.A.
C ſalomon dicit: Qui arguit palã: pacem
facit:quõ intelligendũ ſit.xvj.C. circa fi.
Contra arrianos agit.xxxviij.C. lj.A.lvj.
A. viij. A.lxiij.C.lxiiij. C.
Auaricia cõꝑat᷑ hydropi. Ser.v.A.añ me. Au.
Auguſtini humilitas.lxij.in pꝛin.
NNAptiʒzato chꝛiſto:trinitaſ manifeſte Ba.
awaruit.lxiij. A.
WBaptizatis ab hereticis vel ſciſma/
ticis nõ repetẽdus ẽ baptiſmꝰ.xj.QA.iĩ pᷣn.
Baptiſmꝰ qͥ ſemel adhibet᷑ ꝑ fidẽ:mundat.
.xxx.A.circa pꝛin.
Baptiſmũ verũ nõ niſi a bonis poſſe dari:

heretici dicũt ⁊ ꝙ ipᷣi ſint illi boni:et apud
eos ſit verus baptiſmꝰ. xlv. C. 7
Beatus vere nemo poteſt eſſe niſi cuiꝰ dñs Be⸗
deus eius. xxxv. C. in ſi.et.D.
Beati in vita ęterna erũt ęquales:qᷓ;uis me
ritoꝛũ diuerſitate fulgebũt.lix.B.in ſi.
Beati quales erũt poſt iudiciũ: ⁊ quõ deuʒ
vigebũt. lxiiij. F.
De blaſphemia in ſpiritũ
totum.
Blaſphemia in
mittit᷑. xj. C.
Opinio illoꝝ qui dicũt criminalia cõmittẽ/
tes:aut fidẽ negantes ſoluʒ blaſphemare
in ſpm̃ſanctũ.xj.D.in pꝛin.
in ſcripturis nulla maioꝛ et difficilioꝛ ꝗJ
ſtio iuenit᷑ q; de blaſphemia i ſom̃ſanctũ.
xjlj. D. in medio.
Cur de ipſa ſepe diſputare noluit. Ibidẽ.
Diſtinctio verboꝝ:ꝙ dñs nõ dixit:?emnis
blaſphemia ſpũs non remittet᷑:ſed qui di/
xerit verbũ.xj.E. F. G. qh.
A euãgeliſtę de blaſphemia ſpũs non diſ-
coꝛdant:qᷓ;uis alijs ⁊ alijs verbis id expꝛi/
munt. xj. G. J
Qus ſit illa blaſphemia quę nõ remittitur
incipit oſtẽdere. IJbidẽ:et.ih.J. EK.
E blaſphemia in ſpm̃ſanctũ ẽ ipa impęni/
tẽtia finalis.xj. R.in medio.L.et..i fi.
& blaſphemia in ſpmſanctũ poteſt cõmit/
ti ſola cogitatiõe.xj.L.in fſi.

ſanctũ. Ser.xj.ꝑ Bla.

ſym̃ſanctũ multipliciter cõ /

Annotatio

Qusðõ blaſphemia dimittit᷑ quę impedit re/
miſſionẽ alioꝝ peccatoꝝ.xj. M. in pᷣn.

ÆO nõ ideo nõ dimittit᷑ blaſphemia in ſpym̃
ſanctũ: qͥa vel patre vel filio maioꝛ ſit ſpi/

rituſſanctus. IJbidem

De blaſphemia in ſpiritũſanctũ pluries do
minũ locutũ fuiſſe auctoꝛitatibus demo/⸗

ſtrat᷑: ⁊ ia blaſphemia in ſpiritũſe anctũ

ſit impęnitẽtia finalis.xj.R. S.

EÆO ſanctus petrus negãdo chꝛiſtũ:nõ blal/

phemauit in ſpmſanctũ.xj.R.circa pᷣn.

Bo. Eſt bonũ qð faciat bonuzʒ: ⁊ eſt bonũ vnde

nos faciemus bonũ.Ser.v. A.circa pᷣn.

Æα„ multi volut habere bona:et nolunt eſſe
boni: ⁊ de vno ſummo bono quęrẽdo.xij.

B. xvj. DH56.
Boum iuga quinq;: quid myſtice ſigniſicẽt
xxxiij. A. in medio.et.B.

C Aput ⁊ coꝛpus eccleſię chꝛiſtꝰ ẽ. xlix
A. liij. A. lxj. B. in medio. *
Charitas deſignat᷑ i pane.xxix.B.

Charitas cõparat᷑ oleo.xxiij.B. C.

Sine charitate nõ valet opꝰ bonũ.xviij. J. ndati. i
ibi eſt cõcupiſcẽtia carnis aduerſus ſpi/-

in fl.l. A.circa pꝛin.
Carnẽ cur chꝛiſtus ſuſcepit.xviij.A.
Carnis delectatio cur nõ ſit apetẽda. Ser.
Suꝑ cathedrã moyſi ſederũt ſcribę ⁊ phari/
ſci ⁊c. ꝙ hoc non ſolum dictũ ſit de ſcribis
⁊ phariſeis:ſed etiã de malis paſtoꝛibus:
Et de falſa interpᷣtatione quã quidaʒ co/⸗
nant᷑ inducere.xlix.C. in medio. D. E. G.
Cathecumini nõ ſermonibus tm̃ ſed bonis
moꝛibus ſunt hoꝛtandi ſumendũ coꝛpus
chꝛiſti. xlvj. A.et.B.in pn.xxviij.B.
Ce. De cęcis duobus.Ser.xviij.per totũ.
Ceęci illi duo:quos figuraliter deſignant.
xviij. E. L
Cęloꝛũ nomie qui intelligant᷑: ⁊ quomõ in
eis ſit deus.xxviij.A.in medio.
In celo quomõ chꝛiſtus eſt ſimul ⁊ in terra:
nec ideo duo ſunt chꝛiſti.viij.C.
De cęna magna ⁊ de tribus hominũ generi
bus qᷣ ad illaʒ venire recuſant.Ser.xxxiij.
per totum.
Centurionis fides ⁊ deuotio.vj.A.B.
Centurio ille figurat eccleſiaʒ ex gentibus
vj. B. circa pꝛin.
Ci, Cibus animę deus eſt:nec comeſtus minui
tur: Exemplũ de luce.lxiiij.C.in ſi.
Cibi delicati cur non ſint apetendi:⁊ quibꝰ

liceat eis vti. v. E.

CLicatrices vulnerũ cur chꝛiſtus ſeruaueritl
coꝛpoꝛe poſt reſurrectionẽ.xviij.A.in me.

De circũcellionũ pꝛauitate.vj.hh.in pn.

Clamare ad chꝛiſtũ quid ſit:et qui ꝓhibent æi.

clamare. xviij. F. et. H.
Clericis non licet mercimonia exercere: nec
turpia lucra ſectari.xix. B. in medio.

Coęternũ ⁊ coęuũ quomõ differũt.xxxviij.cCo.

Q aliter nos colimus deũ: aliter ipſe nos
colit.lix. A.

Non eſt nobis colluctatio aduerſus carnẽ ?

ſanguinẽ ⁊c̃.quõ intelligat᷑.viij.B.

Cõceptus duplex ſcʒ a chꝛiſto ⁊ a diabolo.

xx. BD.
Cõcupiſcere non debemus res alienas: ſed

vitaʒ ſemꝑ manſurã.xx.A.poſt pᷣn.et.B.

CLoõcupiſcentia triplex:⁊ quę.xxxiij.C.

De cõcupiſcentia carnis aduerſus ſpiritum
⁊c xliij. B. C. D. E. F.

AOR concupiſcẽtia vocat᷑ peccatũ: quia meri

to peccati contigit ex pᷣma tranſgreſſione
mandati.xliij.C.in fi.

ritũ:vbi eſt ſpirituſſanctꝰ.xliij.D.
ÆORD„ concupiſcentię carnis depꝛimi poſſunt:
extingui ꝑfecte nõ poſſunt niſi poſt moꝛtẽ
Cõcupiſcere ꝓ facere ponit᷑:⁊ ꝙ cõcupiſcen/
tia non nocet ſi ei non conſentiat᷑.xliij.F.
Confiteoꝛ tibi pater domine ceęli et terrę ⁊cc.
de qua cõfeſſione hoc dicit᷑.viij. A.

& in cõfeſſione ſui accuſatio: dei eſt lauda

tio. Ibidem.
qui conſitet᷑ peccata ſua:a moꝛte reuiui/

ſcit:non tamẽ ꝓpꝛia virtute.viij. A. ante

M&ν deus non creſcit de cognitoꝛe ſed cogni-

toꝛ ex cognitiõe dei.xxxviij.C.
Cõiugalis vita eſt laudabilis:et in coꝛpoꝛe
chꝛiſti locũ habet: ⁊ iõ ſi cõiugales tenent
hũilitatẽ: ſuꝑbis caſtis ſunt pᷣferendi.liij.
B. in medio.C.E.
Conſcientias alioꝛum inflrmas ꝑcutientes
quõ in chꝛiſtũ peccẽt. vj. C. in fl. D. E. F.
Conſiliũ petunt aliquãdo ſubditi a ſlatis
vt circũueniãt: Exemplũ.xlix.G.i medio.

Cotinere nos debemus a quiq;:⁊ a quibus

xxij. B.

Sũt cõtinẽtes hũiles:ſũt ⁊ ſuꝑbi.liij.E.

In cõtinentia multꝭ viris foꝛtioꝛes feminę

uerin
GSdone
ömulie
cteaaf.
Cötvenn
gbyreh
nnenn.
fikyj
Lonuentie
difenecda
Coniton
Copvsc
in neto
Lapvsch
renii.⸗
Copcsch
nfine.
Ncopc
Covepto
AEtyj⸗
ſomorod
6, Quigenide
göinteli
☛
Cebeecht
fairtg⸗⸗
Leiget
ni
Chuisg
duoch
Ncheiſton
naliste
chiiſthe
pli.Bn
ſhuikyouo
lhatunos
ltetög
Mpenä
liene
ſeueini⸗
mhoync
ſgrü⸗
niſte
„Cogain
Legugan
lucgig

lrdan

* ſoi
Deb

De
dio⸗

lnsſenn,
rGiAnn,
N.bämn
nagligcha

=2

ugergee
mitpyi⸗

idltaies
acheſiseni
eltorndihe.

6feslienad

Apoſthna.

aerfnsinn

niͦglunei
utuſgelo⸗

msszdueſuͤſ⸗
Gi.
deniniier

ntniidoto

==

ninghit
nienni d
nneghigien
ki.
Cuerdachun

8

—

=

uunnhunmi
Uutein

1

gginrſleß⸗

Ni.
piugtonn

irifmni

S“l
inntin
1e

Da.

Precipuarũ

inueniunt᷑.xlvj. „„..WoG
MQ gloꝛioſioꝛ eſt cõtinẽtia viri deũ timẽtis
ͥ; mulieris quę legem viri timet.xlvj.B.
circa fi. HMMM
Coõtinentiã cõiugibꝰ viri ſeruẽt:quã a cõiu/⸗
gibꝰ reqrũt.xlvj.B. in medio.
Coõtinentiã ſeruet qͥ vult ſumere coꝛpꝰ chꝛi/
ſti. xlvj.C.

CLonuerti cur quidam tardant: q́; malũ ſit

differre cõuerſionẽ.lix.E.
Cõtritionis ſigna.viij.A.
Coꝛpus chꝛiſti duobuſ modis ſumit᷑.xj.hh.
in medio.
Coꝛpus chꝛiſti vtrũ quotidie ſit ſumendũ.

Coꝛpus chꝛiſti comeſtũ nõ minuit᷑.lxiiij.C.

in fine.
Ad coꝛpꝰ chꝛiſti ſumẽdũ hoꝛtat᷑.xlvj.A.B.
Coꝛreptio fraterna q̃liter ſit exhibenda.xv.
A. E.xvj.ꝑ totũ.xviij. J.circa pᷣn.
Coꝛruptio ẽ in omi re ſub ſole.Ser.v.D.
Cr. Qui crediderit ⁊ baptiʒzatꝰ fuerit ſaluꝰ erit:
quõ intelligat᷑ cũ tamẽ oẽs credentes non
ſaluent᷑.xj.h.in medio.
Credere chꝛiſtũ ⁊ credere in chꝛiſtũ quõ dif/
ferũt.lxj. A. in medio.
Credere quidã nolũt niſi quę ſenſu ꝑcipiũt
xxxiij.A.in medio. B. et.C.
Chꝛiſtus quõ ſimul eſt in celo ⁊ in terra: nec
tñ duo chꝛiſti. viij. C.

In chꝛiſto duę naturę ſunt:⁊ ſicut aĩa ratio-

nalis ⁊ caro vnꝰ eſt hõ:ita deꝰ ⁊ hõ vnꝰ eſt
chꝛiſtꝰ: ⁊ ꝙ chꝛiſtus i his oĩbus ⁊ ſingulis.
lviij.B. in pn. ⁊ poſt mediũ.
Chꝛiſtꝰ duo bona habuit:iuſticiã ⁊ imoꝛta/
litatẽ: nos duo mala iniqᷣtatem ſcʒ ⁊ moꝛ-
talitatẽ. Suſcepit pęnã non culpã:⁊ dele/
uit pęnã ⁊ culpã.xxxvij.A.circa fi.
Chꝛiſtus tria in ſe habuit: ſcʒ veritatẽ: mã/
ſuetudinẽ ⁊ iuſticiã.xlvij. B.
Chꝛiſtus vnde dicat᷑: ⁊ quõ chꝛiſtiani a chꝛi
ſto. xlvij.A.in fi.
Crucis ſignũ olim cũctis foꝛmidoloſuʒ:mõ
poꝛtat᷑ ĩ frontibꝰ regũ: Vbi pulchꝛe de cru
cis gloꝛia.xviij. D. in medio.
De cruce cur chꝛiſtus deſcẽdere noluit: et ꝙ
iudeęi ignoꝛabãt deũ eſſe ĩ humana carne.
lix. D. circa pꝛin.
Aumnari ſi aliquis debeat ꝓ pecca-
to iudici ſoli noto.xvj.E.
Debitoꝛ eſt oĩs hõ: habẽs tñ et ipſe

ſententiarũ

Deſperatio occidit animas.lix.E.
Deſperare de nulliꝰſalute debemꝰ qᷓdiu ali
quis viuit.xj. L.
Boni ſemꝑ patiunt᷑ detractiones maloꝛũ.
liij.A. in fi. et. B.
Deus quid ſit: ⁊ quõ vbiq; eſt inſepabilis:
iuiſibilis ⁊ incõpꝛehẽſibil.viij.C. lxiij. E.
Deum vnũ eſſe creatura demõſtrat: ⁊ phis
oſtẽſum eſt.lv.A.lxiij.E.
Diabolũ quõ ſuꝑare poſſumus.viij.B.
Diem iudicij aut hoꝛã quõ nemo ſcit neq; fi pi.
lius niſi pat ſolus.Ser.xxj.ꝑ totũ.
Diem iudicij multi ꝓximũ dicũt ꝓpter abũ
dantẽ iniquitatẽ.xxiij. B. in fi. c.
Dies iudicij indubitãter cõplebit᷑:ſicut oĩa
quę de chꝛiſto ſdicta erãt videmus imple
ta.xxxj.B. in fi.C.
Dies mali qͥ ſint: ⁊ ꝙ dies creſcentibꝰ potiꝰ
decedũt qᷓ; accedũt:⁊ de vno die ętnitatis

dqòͥ iſti dies denoĩant᷑.xvij.A. in medio.

Quis ẽ hõ qui vult vitã: cupit videre dies
bonos:quõ exponit᷑.xxxix.B. C.
Digito cur chꝛiſtus ſcribebat in terrã:et qͥd
ſcribebat.xlvij.C. (et. B. xliij. B.

Dilectiõis oꝛdo ſiue gradus.vij.A.in fine:

Dimittere debemꝰ debitoꝛibꝰnoſtris ⁊ quo
tiens. xv. B. C. D.
Diſcere a chꝛiſto debemꝰ humilitatẽ nõ foꝛ/
mare celos.x.A.circa pᷣn.
Tũc vere diſcipłi mei eritis:ſi ĩ pᷣmone meo
mãſeritis:quõ exponit᷑.xlviij.A.
Diuitis ⁊ pauꝑis ſilis eſt introitus in hunc
mundũ ⁊ ſimilis exitus.v.C.D.E.
Aliud eſt diuitẽ eẽ:⁊ aliud velle fieri diues
v. C. in fine.
Pꝛecipe diuitibꝰ huiꝰ mũdi nõ ſuꝑbe ſape:
quomõ intelligat᷑: et ꝙ diuitię generãt ſu/
Diuites licite vtunt᷑ melioꝛibus: dũmodo
pauꝑpibus nõ denegãt neceſſaria.v. E.
De diuite epulone ⁊ laʒaro mendico.xxiij.
A.circa pn.xxv.ꝑ totũ. .
Diues auarꝰ peioꝛ ẽ belua.xxv.A.cir.pᷣn.
Diues ⁊ pauꝑ ⁊ ſi ſint duo cõtraria:tamẽ ſi/
biſunt neceſſaria.xxv.A.circa me.
Diuitie terrenę ſicut nõ acqrunt᷑ ſine laboꝛe
ſic nec celeſtes:⁊ quõ ſint ſuꝑflue:nec ẽ cu
randũ ſi nobis auferant᷑ ꝑ iniquoꝝ violẽ/
tias.vj.G. circa pᷣn. W
O diuitię iſte nõ ſunt vere diuitię nec bea/
tificant ſuos poſſeſſoꝛes: ideo ſũt ꝑdende
ne ꝑdant.xxxv.C.D. A2

Annotatio

De ficulnea ſterili:⁊ muliere curua.xij.A.in &gi.

po. Qui bñ docet ⁊ male viuit:ſibi nocet ⁊ alijs
ꝓltgeſt. xlix. C. D. E. =
Docentẽ ⁊ audientẽ:ad pᷣceptoꝛũ obſerua/
tionẽ par cauſa cõſtringit.iij. A.
Dominari velle:pᷣmũ ⁊ maximũ vitium eſt.
Fy6,ͤxrxxiij. A. in medio. xxxiij. B. (C. D. E.
Cõtra donatiſtas agit.xviij. J. K. L. et.l.
Doꝛmire quõ in ſcripturis accipit᷑.xxiij.B.

Ec. Ccleſia in toto oꝛbe eſt nõ in africa
tm̃ contra donatũ: ⁊ quõ ſine malis
eſſe nõ põt in hac vita. xviij. J. E.

L.e. et.l.C. D.kkk.
Eccleſię auctoꝛitas quãta ſit.viij. A.pꝰ me.
O deus eligit 'm ſuã gratiã: nõ ſᷣm noſtrã
iuſticiã.vij. DBD. =
Eccleſia vna eſt: licet ex diuerſis gentibus
ſit collecta:⁊ de eiꝰ figuris.xlix.A.C.i me.
liij. A. lxj. B. in medio.
Eccleſia ſigurat᷑ myſtice.Ser.xiij.et.xiiij.

gl. Elemoſyna duplex:⁊ quę.xv. B.
Elemoſyna duplex: ſcʒ iudicij ⁊ charitatis:
ccui ſit exhibẽda.xxx.B. poſt pꝛin.
Quõ elemoſynę non ſinũt ire in tenebꝛas.
xviij. G. in fine.
Elemoſynę nõ ſunt faciendę de rapinis aut
vſuris:ſed de iuſtis laboꝛibꝰ.xxxv.B.
Elemoſyna animę eſt potioꝛ.lix.F.
O elemoſyne de male partis ſieri poſſunt.
Chꝛiſtus cur elegit pauꝑes piſcatoꝛes:⁊ nõ
mũdi pncipes aut oꝛatoꝛeſ.lix. F.cir.pᷣn.
