qui audierint viuent. LXIi

Finis

citiua
Anos fmnt
ligelifuB
itentiͤ:
llop⸗en
ſinletio⸗
Unß;, Agrepent
lali Ctn
un ktäpon
op ſtut
Eiitenüi,
Pudeter

Urß

ſcptols:

mnsben
Nopant:
nktnoͤſte

leit inis ,

Ktishau
econfot
oiügun
lsenb
lonngen

Sãcti Auguſtini ðe verbis dñi Tractatꝰ ac Sermo I

dnd „ „„ „ „ 5 4
1leN⸗ 6 Diui Aurelij Auguſtini hipponẽ
neiden is epiſcopi:liber de verbis dni ſal
neiin an. uatoꝛis: igliciter incipit.
WW ¶ De verbis dñi in euan⸗
et lyll gelio ſm Matthen.
eüten:

ntrg Deeo qð ſcriptũ eſt in euan elio
n Wantb. 4. m Wartheg: Agite Panarnegeaß

necen⸗ pꝛopiquabit em̃ regnũ celoꝝ:Tra
arnchezs catus acſermo. .
NürE ‚ Euãgelium
mdeili a audiuimus.
in eo dñm eos ar/
lpenslt u Wattb. 16, guentẽ qui faciẽ cę/
. I Lucj. 12 li volũt ꝓbare:⁊ tẽ/⸗
isindchlops bpus ſidei regni cęlo
dit Mlg “ uʒ alpꝛopinquãtis ?ꝰ
I. neſciũt iuenire. Judęiſ aũt h̊ dicebat:ᷣ etiẽ
fnelen: ad nos ſmo puenit. Dñs aũt ipſe ieſus xpᷣs
niettz. 4. Auagelij ſui Hdicationẽ ita cepit: Agite pę
Eiddaa Wartb:. nitentiã: appz opinq̃bit em regnũ
W. celoꝝ: Et iohãnes euãgeliſta aplus eius:

ſimili? ⁊ iohãnes baptiſta hcurſoꝛ ipi cępit:
WMWatth. 5. Agite pęnitentia:apꝛopinbit em̃ regnũ cę
loꝛũ.Et mõ coꝛripit dñs qͥ nolũt agere pęni

Lucj.i⸗, tẽtiã:appꝛopinquãte regno cęloꝛũ. Regnũ

cęloꝝ ſicut ipᷣe ait:nõ veniet cũ obſeruatõe.
Et iterũ ipſe ait:Regnũ celoꝝ:intra vos ẽ.
Pꝛudẽter ergo accipiat vnuſquiſq; monita
ſceptoꝛis:nõ ꝑdat tempꝰmiſericoꝛdię ſalua
toꝛis:quę mõ impendit᷑ q́diu generi huma/
no parcit᷑.Ad hoc em̃ parcit᷑ homi vt cõuer⸗/
tat᷑:⁊ nõ ſit qui damnet᷑. Viderit deꝰ qñ ve/

nerit ſinis ſeculi: Eſt tũ modo tempꝰ fidei:

Finis ſęculi vtrũ hic aliquẽ noſtrũ inueniat

. neſcio: ⁊ foꝛtaſſe non inueniet. Tẽpus cuiq
noſtrũ ꝓximũ eſt: qꝛ moꝛtales ſumꝰ. Inter

caſus ambulamꝰ. Si vitrei eſſemꝰ:minꝰ ca⸗

ſus timeremꝰ. Quid fragilius vaſe vitreo:

et tñ ſeruat᷑ et durat ꝑ ſecula:Et ſi em̃ caſus
vitreo timent᷑:ſenectus ei⁊ febꝛis nõ timet᷑.

NMNos ꝭ̊ fragilioꝛes ⁊ ifirmioꝛes ſumꝰ:qꝛ ⁊ ca

ſus om̃s qui nõ ceſſant in reb hũanis:fragi
litate vtiq; nr̃a quotidie foꝛmidamꝰ:etſi ipi

caſus ñ accedãt. Tẽpus ambulat: vitat hõö

ictum:nũquid vitat exitium? Vitat quę ex
trinſecus eueniunt:nũquid qð intus naſcit
pellit᷑: Deniq; nũc lũbꝛicos gignũt interio/
ra: nũc moꝛbus qlibet ſubito occupat: Po/

ſtremo quãtũuis homi parcat᷑: nouiſſime ſe

nectus cũ venerit: nõ eſt quo differat᷑. Pꝛo

pcepit. Videamꝰ qᷣs eſt ille aduerſariꝰ:de

nos terruit dicens: Si vadis cũ aduerſario Luc.i2.

tuo ad pᷣncipem:da operã in via liberari ab
illo:ne foꝛte eradat te pꝛincipi:⁊ pnceps mi/

niſtro: ⁊ mitteris in carcerẽ: inde non exies

donec ſoluas nouiſſimũ quadrantẽ. Quis
eſt iſte aduerſariꝰ niſi diabolꝰ:? Jam liberati
ſumus ab illo. Quale pᷣciũ ꝓ nobis datum

eſt:vt ab illo redimeremur? De qͥ dicit apo/

ſtolus de ipᷣa redẽptiõe nr̃a: Qui eruit nos Coł.i.
de poteſtate tenebꝛarũ:et trãſtulit in regnũ
filij charitatis ſuę. Redempti ſumꝰ:diabo/
lo renũciauimꝰ:Quõ dabimꝰ operã libera/
ri ab illo:ne nos iterũ captiuos faciat pecca
toꝛes? Sed nõ ẽ ipſe aduerſariꝰ:de quo nos
dñs cõmonet.Alio em̃ loco:idẽ alius euan/
geliſta ſic illud poſuit:vt ſi vtraq; verba iũ/
gamus:⁊ vtraq; euangelioꝝ duoꝛum cõpa⸗/
remus:aduerſariũ iſtũ cito intelligemꝰ.Ec⸗
ce em̃ hic quid dixit: Cũ vadis ad pꝛincipẽ
cũ aduerſario tuo: da operã in via liberari
ab eo. Alius autẽ euãgeliſta hoc ipᷣm ſic di/
xit: Eſto cõſentiẽs aduerſario tuo cito cum Matth.5.
es cum illo in via.Cętera ſilia ſunt:ne foꝛte
aduerſariꝰ tradat te iudici: iudex miniſtro:

miniſter in carcerẽ. Ambo euãgeliſte ſimilit

hoc explicauerũt. Vnus dixit:Da operã in
via liberari ab illo: alter dixit: Cõſenti illi.

Mõ em̃ poteris liberari ab illo:niſi ei cõſen/

ſeris. Vis liberari ab illo? ↄſenti illi.Nũqͥᷣd
diabol“ eſt cui debet ↄſentire xpᷣianꝰ:Qug/B
ramus ergo iſtũ aduerſariũ cui debemꝰ con
ſẽtire:ne tradat nos iudici: iudex miniſtro.

Quxramꝰ illũ:⁊ cõſentiamꝰ illi.Si peccas:

aduerſarius tuus ſermo dei eſt. Verbi cau/
ſa. Foꝛſitan delectat te inebꝛiari: dicit tibi:
Noli. Delectat te ſpectare ⁊ nugari:ille diẽ

tibi: Holi. Delectat te adulterari: dicit tibi
ſermo dei: MHoli. In quibuſcũq; peccati vo

lueris facere voluntatẽ tuã:dicit tibi: Noli.
Aduerſarius eſt volũtatis tuę.O qᷓ; bonus

aduerſarius:q; vtilis aduerſarius:non ꝗ̃rit

noſtrã volũtatẽ ſed vtilitatẽ. Aduerſariꝰẽ
nobis qᷓ;diu ſumꝰ ⁊ ipſi nobis. cdiu tu ti/
bi inimicus es:inimicũ habes ſermonẽ dei.
Eſto tibi amicus ⁊ cõcoꝛdas cum illo. Non

homicidiũ feceris: audi et cõcoꝛdaſti. Non attz. 19.
falſum teſtimoniũ dicas: audi ⁊ concoꝛda/

ſti. Hon cõcupiſces vxoꝛem ꝓximi tui:audi
83

Sancti Auguſtini de
et concoꝛdaſti. Mon cõcupiſces rem – E

tui:audi ⁊ cõcoꝛdaſti. In his omnibus cu
tuo iſto aduerſario concoꝛdaſti:dic mihi qͥd
perdidiſti? HMõ ſolum nihil perdidiſti:ſed et
teipſum qui ꝑieras inueniſti. Via:vita iſta
eſt. Si cõcoꝛdauerimus cum illo:ſi cõſenſe-
rimus illi: ſinita eſt via: non amebimus iu/
dicem:miniſtrũ: carcerem. Quando finitur
via:non omnibus vna hoꝛa finitur. Vnuſ⸗
quiſq; habet hoꝛã:quãdo finiatur via. Via
vita iſta dicta eſt: Finiſti iſtam viam: finiſti
vitam. Ambulamꝰ:⁊ ipſum viuere accede/
re eſt: Miſi foꝛte putatis: quia tempus acce/
dit ⁊ nos ſtamus.Mõ poteſt fleri. Quomõ
accedit tempus: accedimus ⁊ nos. Et non
anni nobis accedunt:ſed magis decedunt.
Valde errant homies quãdo dicunt: Puer
iſte minus ſapit:accedunt illi anni: pꝛudẽs
erit. Attende quid dicas: Accedunt dixiſti:
Ego oſtendo quia decidũt:cum tu dicis ac/⸗
cedunt. Et audi qð facile pꝛsobo. Putemus
nos ſciſſe annos ipſiꝰ ex quo natꝰ eſt: Ver/
bi gratia: vt bene illi optemus: octoginta
annos victurus eſt: ꝑuenturus eſt ad ſene/
ctutẽ. Scribe octoginta annos. Vixit vnũ
annũ:Quot habes ĩ ſumma? Quot tenes:
Octoginta.Deduc vnũ. Vixit decẽ:ſeptua
ginta reſtiterũt. Vixit viginti:ſexaginta re/
ſtiterunt. Certe accedebant. Quid eſt hoc:
Veniunt vt abeant. Anni noſtri veniũt in/
quã vt eant. Non em̃ veniunt vt ſtent no/
biſcũ:ſed cum tranſeunt ꝑ nos:terunt nos:
⁊ minus minuſq; valere nos faciunt.Talis
eſt via in qua venimus. Quid facturi ſumꝰ
cum aduerſario illo: id eſt cuʒ ſermone dei?:
Concoꝛda cum illo: Neſcis enim quãdovia
finiatur. Cum via finita fuerit: iudex reſtat
⁊ miniſter ⁊ carcer: vt ſi ſeruaueris aduerſa/
rio tuo bonam volũtatem:et cũ eo cõſenſe/
ris: pꝛo iudice inuenias patrem: pꝛo mini/
ſtro ſeuo angelũ tollentem in ſinum abꝛaę:
pꝛo carcere paradiſum:qᷓ;cito in via cuncta

mulaſtl⸗a tuo aduerſario cõſenſiſti.
De eo as ſcriptũ eſt in euangelio

bm eũdem:Sic luceat lux veſtra co/
ram hominibꝰ: vt videant oꝑa ve/
ſtra bong et Aoꝛificet patrẽ veſtrũ
qui in celis ęſt: Et contra: Attendi/
te ne iuſticiã veſtrã faciatis coꝛam
PSerü pt videamini ab eis:

eDis dſii
VOAlet multos mouere chariſſimi ꝙ A
doninus noſter ieſus xpᷣs in ſermo/
ne euãgelico cuʒ pᷣus dixiſſet: Lu/ Matth.5.
umenveſtrũ coꝛã hominibus

vt videãt bona opera veſtra ⁊ glo/
rificent patrẽ veſtrũ qui ĩ celis eſt:

poſtea dixit: Attendite ne iuſticiã ve/ Watth. 6.

ſtrã faciatis coꝛã hominibusvt vi⸗/
deamini ab eis. Turbat᷑ enim mens pa
rum intelligentis:⁊ pſᷣcepto vtriq; obaudire
cupientis per diuerſa et aduerſa diſtendik.
Tam nemo em̃ poteſt q;uis vni dño obten
perare repugnaãtia iubenti: q́; nemo poteſt Abis
etiã duobus dominis ſeruire Qð eodẽ ſer⸗
mone ſaluatoꝛ ipſe teſtatus eſt. Quid ergo
faciet animus nutans:cum ſe obtemperare
nõ poſſe exiſtimat:⁊ non obtemꝑare foꝛmi/
dat? Si enim bona opera ſua in luce poſue/
rit hominihbꝰ intuenda:vt faciat qð pᷣceptũ
eſt:Sic luceat lumẽveſtrũ coꝛam hominibꝰ
vt videant opera veſtra bona: ⁊ gloꝛificent
patrẽ veſtrũ qui in ceęlis ẽ: reũ ſe teneri arbi
trabit᷑:quia contra pᷣceptum fecit vbi dicit᷑:
Attendite ne iuſticiã veſtrã faciatis coꝛam
hominibꝰ:vt videamini ab eis. Rurſumq;
ſi hoc timens ⁊ cauẽs:ea quę bene facit abſ⸗
conderit: non ſe putabit ſeruire imperanti
⁊ dicenti: Luceat lumẽ veſtrũ coꝛam homi⸗/
nibus:vt videant bona opera veſtra. Qui

gutẽ recte intelligit: vtrũq; implet ⁊ ſeruiet

vniuerſiſſimo domino:qui ſeruũ pigrũ non
damnaret: ſi ea que fieri nullo modo pote/
rant imperaret. Audi em̃ Paulũ ſeruũ xpᷣi Ro...
ieſu vocatũ apoſtolũ ſegregatũ in euange/
liũ dei: vtrũq; ⁊ facientẽ ⁊ dicentẽ. Videte
quẽadmodũ luceat lumen eius coꝛã homi/
nibus:vt videant bona opera eius. Cõmẽ/ 2. Corl.4.
damus inquit noſmetipſos ad omnẽ cõſci/

entiam hominũ in cõſpectu dei.Et iterum: .

Pꝛouidemꝰ enim bona: non ſolũ coꝛã deo: 2. Cotſ.S.
ſed etiã coꝛã hominibus.Et iterum: Place/ 1. Corl.io
te omnibꝰ ꝑ omnia: ſicut ⁊ ego omnibꝰ per
omnia placeo. Videte rurſus qᷓ; attendat
ne faciat iuſticiã ſuã coꝛam hominibꝰ vt vi/
deatur ab eis:Opus aũt ſuum pꝛobet inqͥt geꝑe⸗.
vnuſquiſq;:⁊ tũc in ſemetipſo habebit glo
riam ⁊ nõ in altero. Et iterum: Nam gloꝛia 2. Corj.1.
noſtra hęc eſt:teſtimoniũ cõſcientię noſtrę.
Et illud quo nihil manifeſtiꝰ: Si adhuc in/
quit hominibꝰ placerem:chꝛiſti ſeruus non
eſſem. Sed ne quiſqᷓ; eoꝝ qui de ſceptis qſi
repugnantibus ipſius dñi moueat᷑: multo

Hal.1.

Ne
mgih
Qlond
ſattch
dicen
ſnusſe
ſofen
pobisfol
llate.
anpot.
Auntoue
luntun.
quo dilg
Sien
ſalvaeg
ninestt
ihleoni
lopeun
ambon
urtlun
henter
hengen
ſicannon
ſondlent
ln gotolus
nunnong
petncari
ſeſaſcs
ſtLige
alseſky⸗
3bhoibe
ſcentaſa
habentn
Ouibusii
lekyrdau
Marglt
Anden
elanpble
nscann
6idinn
Eigor
ſtponls⸗
ſcorpn
Ugine
lolugf
thann
blftn
Ulkatenn
umneſene⸗
it Ntdien⸗
Nrian
uniap lis

In euangelio ſcðm

iſingz magis aplo eius ingerat queęſtionẽ ⁊ dicat:
nſen, Quomõ tu dicis: Placete omnibꝰ ꝑ omnia
ſenhi v ſicut ⁊ ego ominibꝰ ꝑ omnia placeo: ⁊ tu idẽ
ninibas dicis:Si adhuc hominibꝰ placerem: chꝛiſti
natg⸗ ſeruus nõ eſſem:? Adſit ipᷣe dominꝰ:qui etiã
celeet in ſuo ſeruo ⁊ apoſtolo loquebat᷑: ⁊ aperiat
ſtlgipe we nobis voluntatẽ ſuam:⁊ tribuat obediendi
busyti facultatẽ. Ipſa quippe verba euangelica ſe/
inmensg cum poꝛtant expoſitiões ſuas:nec interclu/
Gobaucte dunt oꝛa eſurientiũ:quia paſcũt coꝛda pul/
idſtendt, ſantium. Intentio quipe coꝛdis humani
düocheen quo dirigat᷑:⁊ quo expectet intuendum eſt.
enopelct d Si em̃ qui vult videri ab homibꝰ bona ope
Wenceſ⸗ ra ſua: gloꝛiã ⁊ vtilitatẽ ſuã ponit ante ho/
Qudene mines:⁊ hanc in conſpectu hominũ querit:
Wienyene nihil eoꝛũ quę de hac re dominus pꝛęcepit
Npareitn . impleuit: quia ⁊ attendit facere iuſticiã ſuã
nlureeix coꝛam hominibꝰ vt videret᷑ ab eis:⁊ non ſic
ugözegti eluxit lumen eius coꝛam hominibus: vt ad
nbonnd⸗ hoc viderent bona opera eius: vt gloꝛificẽt 2
iginerr patrem qui cclis eſt. Se quippe voluit glo/
neitfii riſicari: non deũ: ⁊ ſuam queſiuit vtilitateʒ:
atſbid non dilexit dñi voluntatẽ.De qualibus diẽ
unshin Vbil. 2. gpoſtolus: Omnes enim quę ſua ſunt quę⸗
, Butng runt:non quę ieſu chꝛiſti. Itaq; nõ illic ſen/
encte Watth. 5 tentia terminata eſt: vbi ait: Sic luceat lux
reinpem veſtra coꝛã hominibꝰ vt videant bona oꝑa
cwanbon veſtra:ſed cõtinuo ſubiunxit cur facienduʒ
RWZfZ ſit: Vt gloꝛiſicent patrẽ inquitveſtrũ qui in
e. celis eſt:vt homo cum bene faciens videtur
Ma ab hoibꝰ intentionẽ boni facti habeat in cõ
ninwinn ſcientia ſua:intentionẽ vᷣo innoteſcendi nõ
bnobſat habeat niſi in laudibus dei: pꝛopter eoꝛum
Miſni quibus innoteſcit vtilitatẽ:quibus hoc pꝛo
na deſt vt deus placeat qui hoc pꝛeſtitit homi/
ni ni: atq; ita non deſperent etiã ſibi ſi volue/
uni n . B rint hoc poſſe pꝛęſtari. Itaq; aliam ſenten/
an ind Warth. 6. tiam vbi ait: Attedite ne iuſticiã veſtrã fa/
emicſhh. ciatis coꝛam hominibꝰ: nõ alibi terminauit
inmn q; vbi dixit: Vt videami ab eis: nec addi/
ſcücniden dit: Et gloꝛificẽt patrẽ veſtrũ qui ĩ celis eſt:
unmn ie ſed potius addidit: Alioqn mercedẽ nõ ha-
Gamnc )he bebitis apud patrem veſtrũ qui in celis eſt.
gömumnln Hinc enim oſtendit eos qui tales ſunt:qua/
mini'N les ſuos fideles eſſe non vult:in eoipſo mer
nrbetſic ti⸗ cedem queęrere ꝙ videntur ab hominibus:
babehin ibi cõſtituere bonũ ſuum: ibi oblectare va/-
ungud nitatem coꝛdis ſui:ibi exinaniri ⁊ inflari:ibi
iennenit⸗ tumeſcere ⁊ contabeſcere.Cur em non ſuffi-
gatun ⸗ cit vt diceret: Attẽdite ne faciatis iuſticiam
ſilauunon veſtrã coꝛã hominibꝰ:ᷣ addidit: VUt videa
ninuh mini ab eis:niſi quia ſunt quidam qui ſic fa

dattheñ Sermo II III

ciunt iuſticiam ſuam coꝛam hominibus:no
vt videant᷑ ab eis:ſed vt ipſa opera videan
tur: ⁊ gloꝛificet᷑ pater qui in celis: qui ea iu/
ſtificatis impijs donare dignatus eſt?: Qui
tales ſunt:nec ſuam iuſticiaʒ deputant: ſed
eius ex cuius fide viuunt. Vnde ⁊ apoſtolꝰ
dicit: Vt xpᷣsi lucrifaciam ⁊ inueniar in illo Pbil.
non habens meã iuſticiã quę ex lege eſt:ſed
eam quę ꝑ fidem xpᷣi quę eſt ex deo iuſticiaz
ex fide.Et in alio loco: Ut nos ſimusiuſti- ⁊ . Corj.
cia dei ĩ illo. Unde ⁊ iudęos ita repᷣhendit:
Ignoꝛãtes inquit dei iuſticiã ⁊ ſuã volẽtes Ro.i0.
ſtatuere:iuſticię dei nõ ſunt ſbiecti. Quiſqͥs
ita vult videri ab homibus opera ſua: vt
ille gloꝛiſicet᷑ a quo ea queę in illo vident᷑ ac/
cepit:⁊ ſic ad imitandũ bonũ idem ipſi qui
vident pietate fidei ꝓuocent᷑:vere lumẽ eiꝰ
lucet coꝛam hominibꝰ: quia lux charitatis
radiat᷑:non ſuperbię fumus euomit᷑:⁊ in eo
ipſo cauet ne iuſticiã ſuam faciat coꝛam ho/
minibus vt videat᷑ ab eis: quia nec ſuã de,.·
putant illam iuſticiaʒ: nec ideo facit vt ipſe
videat᷑:ſed vt ille intelligat᷑ qui laudat᷑ ĩi ho
mine iuſtificato: vt faciat ⁊ in laudante qð
laudat᷑ in altero:id eſt vt laudantẽ faciat eẽ
laudabilẽ. Attẽdite ⁊ apoſtolũ cuʒ dixiſſet:
Placete omnibꝰ ꝑ omnia ſicut ⁊ ego omni/
bus ꝑ omnia placeo:quomõ non ibi reman
ſit quaſi ibi cõſtituerit finem intentiõis ſuę
vt placeret hominibꝰ: alioqͥn falſum dixiſſ-
ſet: Si adhuc hominibꝰ placerẽ xpᷣi ſeruus Gał.·
non eſſem:ſed ſtatim ſubiũxit quare homi/
nibus placeret: Non quęrens inquit quod
mihi vtile eſt: ſed qð multis vt ſalui fiant.
Ita ⁊ nõ placebat hominibꝰ pꝛopter ſuam
vtilitatem:ne chꝛiſti ſeruus nõ eſſet:⁊ place
bat hominibꝰ pꝛopter illoꝛũ ſalutem:vt xpᷣi
eſſet diſpenſatoꝛ idoneus: quia ⁊ illi coꝛam
deo cõſcientia ſufficiebat: et de illo coꝛã ho⸗
minibꝰ qð imitarent᷑ elucebat.

De eo qðsð ſcriꝑtum eſt in euange/ MWatts. e
lio hm eũdem: Qui fecerit ⁊ doeuñne
rit ſic: maximus vocabit᷑ in regno
cęloꝛum Serma u1 —
Vm nobis pꝛo officio competat A
dicere:vobis auteʒ conueniat poo
deuotione audire:quid tam neceſ/
ſariũ tamq; ꝑtinens poterit vtriſq; contin-
gere: q; vt qð religioſe dicitur ⁊ deuote au/
ditur: obſequijs cõpetentibus teneat᷑: Ma
ſi religioſa nõ tacere lucrũ eſt:tacere diſpen/⸗
a 4

1. Corf. 16

—

GSancti Auguſtini.de verbis dſii
dium:quanto itaq; potioꝛa lucra potuerint bis pꝛę nia repꝛomittit: vt nobis obſequia
ꝓuenire: cum oꝑationis effectus monſtrat debita ſeruitutis extoꝛqueat: vt quos nolle
quicquid magiſterijs cęleſtibus ⁊ diſcitur ? ſeruire conſpicit ſponte:ſuoꝛum beneſicioꝝ
tenet᷑: Par enim cauſa⁊ docentẽ ⁊ audientẽ poſſit ꝓmiſſionibus inuitare:⁊ quoꝛum vo/ Sann
cõſtringit:vt vtriuſq; confeſſio factoꝛũ teſti luntates a ſe compeſcit alienas: eoꝛum mẽ/ Etguun
ficatione ſignetur.Et qᷓ;uis diſſimile docto tes pꝛęmioꝛũ liberalitatibus conſtituat ſu/ aninel.
ris diſcentiſq; officium: tamẽetriſq; debet as.Ma vnde frequent aut inuitat ᷣmio aut puſli
ſanctaꝝ legũ obſequiũ:vt iungant᷑ factis qͥ tret ſupplicio:niſivt benignitatis cõſilio a ſe aitmo⸗
ſeparant᷑ officijs: copulent᷑ opere qui diuer foꝛmato homini cõſulat: redẽpto ꝓuideat: Uinbebea
ſi ſunt nomine:et quos vocabula abinuicẽ vt qui non terret᷑ ſuplicio:inuitet᷑ pꝛemio:⁊ Guimus
ſeparant: eos obſeruantia ſceptoꝛũ fideli gquẽ metus a factis reuocare non poſſit:pꝛo Uris Nengten
ter ac deuote cõiũgat.Quare ſic fit vt vtriſ piſſionũ benignitas pꝛoſit:? Cupit eni etiã faniſ
q; diuerſus actus ſed obſeruãtię par ſit ne nolentibꝰ ſubuenire:deſiderat miſereri pec/ gnist
ceſſarius in vtriſq; effectus: vt factoꝛum in canti:qui ſi peccauerit dignos fructus exhi e ſepote
ambobus cõſpiret aſſenſus: quibus diuer / beat pęnitentię. Inuitus enim in reos vin lngan
ſus eſt in vocabulis ſonus. In doctoꝛe eĩ dicat:ſi rei indulgentis miſerantis non con nond.
moleſta eſt cauſa:nec facere:nec ſᷣcipere:nec temnãt.Amat enim coꝛrigi peccatoꝛes:qui Donnat
obſeruare:in diſcente vᷣo audire velle quod in vitam non in moꝛtem a pꝛincipio conſti⸗ goͤine
nolit implere: aures vᷣo auditu accõmoda/ tuit homines. Ipᷣe enim ſibi infert interitũ: rnctit⸗
re: ⁊ ab opere voluntatẽ auertere. Cęterum & qui medentis domini cõtempſit conſilium. gunaut
Watth.5. qui facit qð docet: ⁊ quicquid imperat com Geuertimini inqᷣt ad me: ⁊ reuertar ad voſ. Walachie. lß
1. Retrac. æ8. Plet: maximꝰ in celeſtibus ſententia domi/ Et iterum: Nolo moꝛtem moꝛientis: tantũ ẽdech.vS. gitena⸗
2 9 ni declarat᷑. At vo qui qð diſcit negligit: er reuertat᷑ ⁊ viuat. Non vult dominꝰ in quẽ/ (nsO
q.uicqͥd audit cõtemnit: ſalutis reus exiſtit: q; dominari moꝛtem: non vult in penã de/ ☛
qui obſeruanda cõtempſit:⁊ pericula nõ vi- duci hominẽ:quem in vita conſtituit.Ceęte/ geuszpnu
tauit. Amat em̃ moꝛtẽ: qui vitę ſcepta non rum homo ipſe ſe dignum efficit moꝛti: qui Quisſe
ſeruat: et hoꝛret vitam qui peccata moꝛti non paruit legi. Odit vitam: qui diuinam fasantg
debita deſperata moꝛte frequẽtat. Vt eniz contempſerit diſciplinã. NHam cum domin⸗ lobonn
ꝑ obſeruantiã legis vita acquirit᷑:ita per cõ vellet homini demonſtrare quę obſeruanti ſiy. cheni
templi mosctumacbusintein: k: Dicen / vitam: contemnẽti afferũt moꝛtem: inuita/ Ufacnis
MWatth.19. te domino: Si vis vitã inuenire:ſerua man uit pꝛęmio:terruit ſuplicio. Ita enim de cõ ninck
. datũ. Ita enim ꝑfectus doctoꝛ liber eſt diſ· temptu vita non poterit ꝓuenire:vt de ob- Ei Qloib
cente quẽ docuit: vt diſcipulus cõtemptoꝛ ſeruantia moꝛs euenire non poterit: vt iam ſutete
inexcuſatus erit:qui facienda didicit ⁊ con / homo quod voluerit mereat᷑: ⁊ eo ꝙ merue/ ſli
tempſit. Nam ⁊ doctoꝛ econtrario grauius rit iudicet᷑: ⁊ hoc totum in poteſtate homis xi gq
affligitur: ⁊ obſequentis diſcipuli exemplo cõſiſtit: qui ſibi ex qualitate vitę meritũ qð Cii
plectitur:qui faciẽda alijs tradidit: quę iße haberet inuenit. Qua re his ſollicite perpẽ/ uac
nõ fecit:vt nec a diſcipulis quos docuit po/ ſis:id eſt vnde ſalus ⁊ vnde ꝑiculuʒ enaſca/ ill
tuiſſet ediſcere:vt quibus doctrinę tradide · tur:ſalutis cõmodum diligenti obſeruãtia . unroun
rit magiſteriũ: ab hiſdẽ factoꝛũ mutaret᷑ ex teneamus:vt periculoꝛum incõmoda dele/ Wute
emplo. Heq; em̃ pfectio in leguʒ eſt noticia gis cõtemptu ⁊ pꝛouidi caueamus ⁊ cõtem/ —–
Ro. 2. conſtituta: cum ſit ſcriptũ: Non em̃ audito/ nentes pꝛoſpera et repellentes aduerſa in nlenn
res legis iuſti ſunt apud deũ: ſed factoꝛes le conſpectu domini inueniamur ab ipſo cum mnas
gis iuſtiſicabunt᷑. Neq; em̃ inq; is religioſꝰ omnibus ſanctis in ęterna ſecula ſęculoꝛũ. nägu.
⁊ ſanctus eſt:qui nouit legem ceſſantibꝰ fa, Amen. eanei
teieꝛcum cxnediat facere qᷓ; docete qa mo/ gutn
.. leſtum eſt docere et non facere. Vos amici De d ſcriptũ eſti ed
ʒob. F mei eſtis:inquit: ſi feceritis ea quę mando aco guoaſeri 4 RNrenange nobeet
vobis. OQmagna bonitas dei: Cui cum pꝛio ſuo fatue: reus erit gehennę ignis gla
cõditione reddere debeamus obſequia: v ⁊c.Sermo IIII“* Duenun
pote ſerui domino: famuli deo:ſubiecti po/ nndkdi
lofane

tenti:mancipia redemptoꝛi:amicitiarũ no⸗ i
me llctog

Nmodo cum legeret᷑ audiuimus:val

de nos terruit ſi ſdem habemus:
emungi Eos autẽ non terruit qui fidem non habẽt.
SW Et quia nõ terret eos: volunt eſſe ꝑuerſi ſe/
– curi: neſcientes diſtribuere ⁊ diſtinguere tẽ/
fi poꝛa timoꝛis ⁊ ſecuritatis. Limeat ergo qui
* ducit modo vitam cum ſine: quo poſſit i illa
Knin vita habere ſecuritatem ſine ſine.Si ergo ti
eenc muimus: Quis enim non timeat loquẽtem
ndoſin Wattb.. Veritatem:⁊ dicenteʒ: Qui enim dixerit
Mlaii fratri ſuo fatue: reus erit gehennę
nlenmip ignis:Linguã aũt nullus hommũ doma/
fumutn Jacobi.ʒ. re poteſt. Et homo domat ferã:non domat
hHunmsn linguam. Domat leonem: ⁊ nõ refrenat ſer/
nonmen monẽ. Domat ipſe: ⁊ non domat ſeipſum.
gku Domat qð timebat:⁊ vt ſe domet nõ timet
chiocnt qð timere debebat.Sed quid fit?: Sentẽtia
ſeninnmti. vera ⁊ iſta ꝓceſſit de oꝛaculo veritatis:LCin
ſtoonilun. guam autẽ nullus hominũ domare poteſt. ꝰ?
nmad l u Quid ergo faciemꝰ fratres mei? VUideo me
antsr unti quidem ad multitudineʒ loqui: ſed qͥa vnũ
oni ncri ſumus omnes iĩ chꝛiſto: tanq; in ſecreto cõ/
kiapenide⸗ ſilium capiamus. Nullus nos audit extra⸗/
Atmun Lr neus:vnum ſumus: quia in vnum ſumus.
cumorni Quid faciemꝰ: Qui dixerit fratri ſuo fatue:
guidiunan reus erit gehennę ignis:Linguam autẽ nul
naundonit lus hominũ domare poteſt. Ibunt g om̃es
eobſcunn PS. 89. ĩ gehennã ignis: Abſit. Domine refugium
Gteneinin tu factus es nobis:in generatione.Ira tua
1n gins iuſta eſt: neminẽ in gehennã mittis iniuſte. .—K
—H Pöz. 138. Quo ibo a ſy piritu tuo: ⁊ a te quo fugiam ni
cuen ntin ſi ad te:Ergo intelligamus chariſſimi:quia
eognhenil ſi linguaʒ nullus homiũ domare poteſt: ad
iue honi deũ confugiendũ eſt qui domet linguã no⸗
enentild5 ſtram. Si em tu eam domare volueris:non
W potes:quia homo es: linguã nullus homi⸗
R nũ domare poteſt. Attendite ſimilitudineʒ
ebenin ab ipᷣis beſtjs quas domamus. Equus nõ
n ee ſe domat: Camelus nõ ſe domat: Elephãtꝰ
not⸗ non ſe domat: Aſpis non ſe domat: Leo nõ
mi⸗ en ſe domat:Sic ⁊ homo nõ ſe domat.Sed vt
zu un domet᷑ equus:bos:camelus:elephantꝰ:leo
ruß * aſpis quęritur homo: Ergo deus quęrat᷑ vt
in olgen domet᷑ homo. Ergo: Domine refugiũ tu fa-
ctus es nobis. Cõferimus nos ad te:⁊ bene
ſae nobis erit de te. Malũ eſt em̃ nobis de no/
kineumg, bis: quia dimiſimꝰ te: dimiſiſti nos nobis.
erut fun Inueniamur ergo in te: quia perieramꝰ in
enne ⸗ nobis.Dñe:refugiũ factus es nobiſ.Quid

ergo fratres mei? Dubitare debemus quia
maſuetos nos faciet dñs ſi nos domandos

n enangelio ſcðm Oatth eũ Sermo IIII

ei beamus?Domuiſti leonẽ quẽ nõ feciſti:
non domat te qui fecit te? VUnde em̃ beſtias
tam imanes domare potuiſti? Nũquid eis
ęquaris viribus coꝛpoꝛis?Qua ergo virtu/
te ingentes beſtias domare potuiſti? Ipſa
iumenta quę dicunt᷑:beſtię ſunt. Non enim
indomita tołrant᷑: ſed quia non eas nouit
cõſuetudo niſi in manibꝰ hominũ ⁊ ſub fre/
nis hominũ ⁊ ſub poteſtate hominũ: putaſ
eas mãſuetas naſci potuiſſe? Certe feras ĩ/
manes attende. Fremit leo:quis non time/
at? Et tamẽ vnde te intelligis foꝛtioꝛẽ?: Nõ
coꝛpoꝛis virtute: ſed mentis ratiõe interio/
re. Foꝛtioꝛ es leone: vnde factus es ad ima-/
ginem dei. Imago dei domat feram: ⁊ non
domat deus imaginẽ ſuam? In illo ſpes ẽ:
ei nos ſubdamur:⁊ miſericoꝛdiam pᷣcemur.
In illo ſpem noſtrã ponamus: ⁊ donec do⸗/
memur ⁊ ꝑdomemur: id eſt ꝑficiamur domi
toꝛẽ feramus. Plęrũq; enim ꝓfert domitoꝛ B
noſter etiã flagella. Si em̃ tu ad domanda
iumenta tua ꝓfers virgã: ꝓfers flagellum:
deus non ꝓferet ad domanda iumenta ſua
qð ſumus nos: qui de iumẽtis ſuis faciet ſi
lios ſuos? Domas equũ tuũ:quid daturus
es equo tuo cũ te cęperit poꝛtare:mãſuetus
ferre diſciplinã tuã:obedire pſᷣcepto tuo:eſſe
iumentum: hoc eſt adiumentũ infirmitatis
tuę? Quid ei retribuis quẽ nec ſaltem ſepe/
lis cum moꝛtuus fuerit:ſed diſcerpendũ vo
latilibus ꝓijcis? Domitoꝛ tibi deus hęredi
tatem ſeruat:qð eſt ipſe deus:⁊ ad tempus
moꝛtuũ reſuſcitat te:carnẽ tuam vſq; ad nu
merũ capilloꝛũ reddet tibi:⁊ cõſtituet te cuʒ
an gelis ĩ eternũ vbi iã nõ indigeas doma/
ri:ſed tantũmodo a pijſſimo poſſideri. Erit 1. Corl.15.
em̃ tunc deus omnia in omnibꝰ: nec erit vl/
la infęlicitas quę nos exerceat:ſed fglicitas
ſola quę paſcat. Ipſe autem paſtoꝛ noſter:
deus noſter eſt. Ipſe potꝰ nr̃:deꝰ nr̃.honoꝛ
nt̃:deus nr̃.Diuitię noſtreę:deꝰnr᷑. Quęcũq;
hic varia ꝗris:ipᷣe tibi vnꝰ oĩa erit. Ad han
ſpẽ hõ domat᷑: ⁊ domitoꝛ intolerabilis ha-
bet᷑: Ad hãc ſpẽ hõ domat᷑:⁊ Z iſtũ vtilẽ do/
mitoꝛẽ ſi foꝛte flagellũ ꝓferat murmurat᷑:
Audiſt exhoꝛtantẽ aplm: Si ſeꝑetis vos a heb.iz2.
diſciplina:&̊ nothi ⁊ nõ eſtis filij. Nothi ſũt
adulteri. Quis em̃ ẽ filiꝰ:cui nõ dʒ diſcipli⸗
nã pater eiꝰ: Et carnis quidẽ noſtrę inquit
patres habebamꝰ coꝛreptoꝛes: ⁊ ferebamꝰ:
non multomagis ſubijciemur patri ſpiri
tuũ ⁊ viuemus? Quid em̃ tibi potuit pᷣſtare
a5

Gancti Auguſtini de verbis domini

pater tuus: quia coꝛripuit te:quia verbera⸗/ ei?: Aut cum petit ouum: nunquid geni
uit te: quia flagellum pꝛotulit et cęcidit te: ſcoꝛpionę poꝛriget ei? Si ergo voſ es llis
Nuũquid pſtare potuit vt viueres iĩ ęrernũe inquit cũ ſitis malinoſtis bona da/ homne
Quod non potuit pꝛęſtare ſibi:quomõ pꝛę ta dare filijs veſtris: quãtomagis ſenpett
ſtaret tibi? Pꝛopter pecuniã ſuam quãtulà pater veſter quiĩi celis eſt:dabit bo lani
cunq; quã de vſuris ⁊ laboꝛe collegit: erudi/ na petentibus ſe. Cum ſitis inquit ma/ hubezen
ebat te flagellis:ne tibi dimiſſis laboꝛ eius lit:noſtis bona data dare filijs veſtris. Ai/ rnce ſs
te male viuente diſperderet᷑. Et cędit filios randa res fratres: Mali ſumus: ⁊ bonũ pa/ uod be
timens perire laboꝛes ſuos:quoniã reliquit trem habemus.Quid euidentius? Audiui⸗ en Honaud
tibi qð nec tenere hic poterat: nec auferre. mus nomen noſtrũ: Cum ſitis inquit mali: D Itprupe
MNon em aliquid tibi dimiſit qð ipſius eſſe bona data noſtis dare filijs veſtr. Et quos gul
poſſit: Ceſſit vt ſic cederes. Deus aũt tuꝰ: diyxit malos:videte qualem patrẽ illis oſtẽ niſg
redemptoꝛ tuus: domitoꝛ tuus: caſtigatoꝛ dit. Quãtomagis pater veſter. Quoꝛũ pa/ ſ u
tuus: pater tuus: erudit te. Quo? Vt ac ter: Certe maloꝛũ. Et qualis pater: NHemo AZuc.. er
cipias hereditatẽ: vbi non efferas patrem: bonus: niſi ſolus deus. Ergo fratres ideo uuun
ſed hęreditateʒ habeas ipſum patrem. Ad mali bonũ patrem habemus:ne ſemꝑ mali kea
hanc ſpem erudiris:⁊ murmuras:et ſi quid remaneamus. Nemo malus facit bonum. ichi
triſte acciderit: foꝛtaſſe blaſppemas? Quo Si nemo malus facit bonum: homo malus nmanf
ibis a ſpinitu eius:? Ecce dimittit te ⁊nõ fla quomõ ſe facit bonũ: Facit de malo bonũ: na
gellat: deſerit blaſphemantẽ: nõ ſenties iu qui ſemꝑ eſt bonus. Sana me domine inat i u
dicantem? MHonne melius eſt vt flagellet te ⁊ ſanaboꝛ:ſaluũ me fac:⁊ ſaluus ero. Quid keren. Ani
⁊ recipiat te:qᷓ; parcat tibi ⁊ deſerat te:Dica mihi dicunt vani vana:tu te ſaluuz facis ſi nſt
Ps. s9. mus ergo domino deo noſtro: Domine re voluen:? Sana me domine: z ſanaboꝛ. Hos wan
fugiũ tu factus es nobis: in generatione et boni conditi ſumus a bono: Fecit em̃ deus &ces. 7. Mnde
generationẽ. In pꝛima generatione ⁊ alte bominẽ rectũ: arbitrio autẽ noſtro facti ſu/ nnann
ra generatione: refugium factus es nobis. mus mali. Potuimus eſſe ex bonis mali: et tirnn.
Tu refugiũ vt naſceremur qui nõ eramus: poterimus eſſe ex malis boni. Sed qui ſem ſunnce
Zu refugiũ vt renaſceremur qui mali era/ per eſt bonus: ipſe facit ex malo bonũ:quia ſcig⸗
mus: Tu refugiũ vt paſceres deſertoꝛes tu- ipſe homo voluntate ſua ſe ſanare non po⸗ Lconend⸗
os:Tu refugiũ vt erigas ⁊ dirigas filios tu/ tuit.Non quęris medicũ vt vulneres te:ſed nlan. Eg
os: Tu refugiũ factus es nobis: A te nõ re cum vulneraueris te: queris qui ſanet te tonvis⸗
cedemus cum liberaueris nos ab omnibus Bona ergo ſᷣm tempꝰ bona tẽpoꝛalia: coꝛ/ Cnuamn
malis noſtris:⁊ impleueris nos bonis tuiſ. poꝛalia: carnalia nouimus dare filijs nfis bchlut
HBona das: blandiris ne fatigemur in via. etiã cum ſimus mali. Bona ſunt em̃ et iſta: ſyiehd
Coꝛrxripis: cędis: ꝑcutis: dirigis: ne aberre- quis dubitet: Piſcis:ouum:panis:pomũ . ltepnl
mus in via. Siue ergo blandiris ne fatige/ frumentũ: lux iſta: aer iſte quem ducimus. lgwezep
mur in via: ſiue caſtiges ne aberremus in Bona ſunt hęc:ipſę diuitię ĩ quibus homi⸗ lucbattta
via: Domine refugium tu factus es nobis. nes ollunt : pares ſuos homines alios anun
(Deeo qð ſcriptũ eſt in euãẽgelio nmõ agnoſcunr. In quib inquã homles ex, . zubotitde
m a ode Peltre 2 ibit v. gelis tollunt᷑: magis amantes veſtem fulgentẽ: 6pattanzi
querite ⁊ inuenietis c Sern qᷓ; cogitantes cõmunem cutem. Ipſę ergo Netur hort
inu 827 Bermo. V. diuitię bone ſunt: ſed iſt Anncen
’ [Nlectione ſancti euangelij hoꝛta) cõmen Eſunt: ſed iſta omnia bona quę hngene
e . /) cõmemoꝛaui a bonis⁊ malis haberi poſſũt. moneneſe

tus eſt nos dominus ad oꝛandum. Et cum bona ſint: bonos tamen facere non Knsadon
1

. Eugucan

Wanb. 7.· AI Petite inquit ⁊ dabit᷑ vobis: poſſunt.Eſt ergo bonũ qð faciat bonũ:
1. Betrac.1. eR inuenietis:pulſe ate ⁊ ape⸗ bonũ vnde fartas RR—DH nchanech
iet 32 is.O innis em gui petit ac nũi:deus ẽ.Non em̃ facit hominẽ bonũ:niſi inmath⸗
tie Aee inuenit:⁊ pulſanti ille qui ſemꝑ eſt bonus.Ergo vt ſis bonus: ſane
m e eto et ani⸗ eſt ex võbig ho / deüũ inuoca. Aliud autẽ bonũ eſt vnde faci- bllnenn
n0 gerit ilius eius pane: nu as bonũ:id eſt quicquid habueris.Aurũ ẽ: „ lbat h
quid lapide poꝛriget ei: Aut ſi piſcẽ argentũ ẽ:bonũ eſt: non ꝙ te faciat bonuz: Nnoms
ſed vnde facias bonũ:habes aurũ: habes unſun

petierit: nũdquid ſerpentẽ poꝛriget

Ungrid.
a
nad⸗
omage
Daditbo
nquenng,
cſns. H⸗
thonühn
se Ad
nguitnl⸗
Ean
ne lisoſi
Qlguü,

Aer Beno lu

Kranres de
neſengnul
zat honun.
homonals
emeloboni.

donmngeinct doao g

uso.Quid
ſaluzisſi
ſanubo. Bos

eateizdals i⸗

oſtofniln
honsnala
Setquin
lobonignn
nanencnpe
Ulnensrit
gilna.
löponla:
dure isnis
inteictihr.
nmaponl.
n duamus.
brshonn
Pynitcdlos
di unie⸗
ten ilgen::
Ped⸗
nun bozcle
heipoſit.
anfutenon
utrnüitd
icötatte/
nibonüi
ſs honis
jcntet
ais Ani
acinhiniz⸗

aui⸗ hee

„Mat

In euangelio ſcõm Oattheũ Sermo V

argentũ. Et habes ⁊ concupiſcis:⁊ plenus
es ⁊ ſitis:moꝛbus eſt ⁊ non opulentia.Sũt
homines in moꝛbo: humoꝛe pleni ſunt: et
ſemꝑ ſitiunt.Quomodo ergo delectas opu

lentiã:qui habes hydropẽ concupiſcentiã:

PS. III.

Habes ergo aurum: bonum eſt: abes nõ
vnde ſis bonus: ſed vnde facias bonum.
Quod bonũ inquit facturus ſum de auro?
MNon audiſti pſalmum:Diſperſit inquit de/
dit pauperibus:iuſticia eius manet in ſęcu/
lum ſeculi. Hoc eſt bonum: hoc eſt bonum
vnde ſis iuſticia bonꝰ: ſi habes bonũ vnde

ſis bonus: Fac bonũ de bono vnde non es

ſticia. Illud minuit᷑ quod eras dimiſſurus:
illud minuit᷑ quod eras relicturꝰ. Illud au/

bonus.habes pecuniã: eroga. Erogando
pecuniaʒ:auges iuſticiam. Diſperſit enim:
diſtribuit: dedit pauperibus: iuſticia eius
manet in ſeculũ ſeculi. Vide qð minuatur:
⁊ qð augeat᷑. Minuitur pecunia: auget᷑ iu/

getur quod in ęternũ es poſſeſſurus. Cõſi⸗
liuʒ do lucroꝝ:diſce mercari.Laudas enim

mercatoꝛẽ qui vendit plumbũ ⁊ acquirit au

rum:et non laudas mercatoꝛem qui erogat
pecuniam ⁊ acquirit iuſticiam? Sed ego in/
quit non erogo pecuniam:quia non habeo
luſticiã.Eroget pecuniã:qui habet iuſticiã.
Ego non habeo iuſticiam: habeo vel pecu/
niam. Ergo quia nõ habes iuſticiam: ideo
non vis erogare pecuniã? AMagis eroga pe
cuniam vt habeas iuſticiã. Aquo enim ha/
bebii iuſticiã: niſi a deo fonte iuſticię:Ergo
ſi vis habere iuſticiam: eſto mendicus dei:

gqui te pauloante ex euangelio vt peteres:
gqugęreres:pulſareſ:monebat. AMendicũ ſuũ

ſciebat: ⁊ ecce paterfamilias ⁊ magnus di/
ues:diuitiarũ ſcilicʒ ſpiritaliũ ⁊ ęternarum

hoꝛtat᷑ ⁊ dicit tibi:Pete: quere:pulſa.Qui

th. . petit accipit:quęrẽs inueniet:pulſanti ape

rietur. Hoꝛtat᷑ vt petas: negabit qð petis:
Attende a cõtrario ſimilitudinẽ vel compa
rationem:ſicut de illo diuite iniquo hoꝛtan
tẽ nos ad oꝛationem: quãdo ait dominus:

Zud.IS. Erat quidam iudex in ciuitate:nec deum ti-

Ludj.ij. admonuit vt petamꝰ. Venit iquit ad ami /

mebat:nec hoĩeʒ reuerebat᷑. Quędã vidua
interpellabat eum quotidie ⁊ dicebat: Vin
dica me. Molebat ille ꝑ tempus. Illa inter/
pellare non deſinebat: ⁊ fecit tedio qð no/
lebat beneficio. Sic enim a contrario nos

cum ſuum cui hoſpes venerat:⁊ cępit pulſa

re ⁊ dicere:hoſpes mihi venit:cõmoda mi/
hi tres panes. Reſpondit ille: Jã requieſco

mecũ ſerui mei requieſcunt. Ille non ceſ/
ſat:aſtat: inſtat: pulſat:et tanq; amicus ab

amico mendicat. Et quid ait? Dico vobis:

quia ſurgit: ⁊ nõ pꝛopter amicitiã eius:ſed

pꝛopter imp:obitatẽ dat illi quãtos volue-

rit. Non pꝛopter amicitiã: quia amicus eiꝰ
ſit:ſed pꝛopter impꝛobitatẽ. Quid eſt pꝛo/
pter ipꝛobitatẽ? Quia pulſare non deſtitit:
quia et cum eſſet negatũ nõ ſe auertit. Iille
qui nolebat dare quod petebat᷑ fecit: quia
ule in petendo non defecit: Quantomagis
dabit deꝰ bonꝰ qui nos hoꝛtat᷑ vt petamꝰ:
cui diſplicet ſi non petamus: Sed cum ali/
quãdo tardius dat: cõmendat dona nõ ne/
gat. Diu deſiderata dulcius obtinent᷑: cito
autẽ data vileſcunt. Pete:queęre:inſta.Pe/
tendo ⁊ quęrendo creſcis vt capias.Seruat
tibi deꝰqð non vult cito dare:vt ⁊ tu diſcas
magna magne deſiderare. Inde opoꝛtet ſẽ
per oꝛare:⁊ nõ deſicere. Si ergo fratres mei
mẽdicos ſuos nos fecit deus: monẽdo nos
⁊ hoꝛtando ⁊ iubendo vt petamus: quęra/
mus: pulſemus. Attendamus ⁊ nos qui a
nobis petunt. Petimꝰ nos.A quo petimꝰ⸗
Quid petimus? A quovel qui vel quid pe⸗
timus? Petimus a deo bono: petimus ho/
mines mali. Petimus autẽ iuſticiam:vnde
ſimus boni. hoc ergo petimus:qð in ęter/
num habemus:Quo cum ſaturati fuerimꝰ:
vlterius non egeamus. Sed vt ſaturemur:
eſuriamus ⁊ ſitiamus.Eſuriendo et ſitiẽdo
petamus:quęramus:pulſemus. Beati em̃
qui eſuriũt ⁊ ſitiunt iuſticiaʒ. Quare beati?:
Eſuriunt ⁊ ſitiunt ⁊ beati ſunt? Aliquando
egeſtas beata eſt. Non inde beati ſunt: qͥa
