NüNn bit ſignũ filij hoĩs ð eſt crax chꝛiſti: in cuiꝰ
nn lumine tenebꝛabit᷑ totus mũdus.Tunc ſan
mm m 1. Theſſal. 4. cri volabunt obuiam chꝛiſto in aera: et ſic
magmn ſempꝑ cũ dñio erunt:peccatoꝛes autem peri/
4 bũte cõfundent᷑:Et tunc ſiet iudicium. Et
Quult tunc veniet dñs noſter ieſus chꝛiſtus: ⁊ mit

deni Wartb.24. tet angelos ſuos ad quattuoꝛ angulos ter-/

keplllnike rę: ⁊ cogregabuut electos eiꝰ a ſummo cęli
Uen enütt vſq; ad ſummo eius:⁊ tũc ſepabũ dñs ſan/
ſhienigo⸗ ctos ſuos a peccatoꝛibꝰ et mittet eos in ca/
nuiſu minũ ignis ardẽtis: ibi erit fletus ⁊ ſtridoꝛ
Dndarenen dentiſ:qui ſparatus eſt diabolo ⁊ angelis
Uminc B eius. Ve illis hoͤminibus qui habebũt mã
nedenes ſionẽ cum diabolo:ex qua aſcendet fumus
bas ee⸗ Eſa.õs. toꝛmentoꝛũ in ſęcula ſeculoꝝ: Quoꝛũ ver/⸗
iipn mes nõ moꝛient᷑:⁊ ignis nõ extinguet᷑. In
chuen qua nulla vox niſi gemitus: vbi nulla requi
öarünanu es ̊ ſemꝑ inquietudo. In qᷓ nullũ habebũt
ldackn refrigeriũ ſᷣ ſemꝑ flãma: vbi lux nunq; vide
hltropin bit᷑ niſi tenebꝛe:⁊ non venient vnqᷓ; in me/
cenofnu moꝛiã ante deũ.Quoꝛũ cibꝰ eſt cruciatꝰ: et
RKR mãſio soꝛum cum diabolo:vbi nulla viſita
imn Min tio niſi a.e homo qui deſideras regnũ
4 f, dei poſſidere:cur feciſti malum: dum potes
n⸗ ne emenda:dũ tempus habes clama ad omni
. n potentẽ deũ:dũ dat᷑ ſpaciũ luge: dũ licẽtia
nnnn eſt pęniteas:feſtina dũ potes:dum aĩa ver/
ſſun 4 ſat᷑ in coꝛpoꝛe:dũ adhuc viuis futurũ reme
nd diũ require tibi pꝛius q; te ꝓfundum abſoꝛ
acte bpeat pelagus:⁊ pꝛius qᷓ; te malignus rapi/
uin⸗ at infernus: vbi nulla dat᷑ indulgẽtia: vbi
inglann nullꝰ regredit᷑ ad veniã: de qua pęna pius
ſegliicn nos dominus eripere dignet᷑:qui cũ deo pa
nhn⸗ treviuit ⁊ regnat ꝑ oĩa ſęcula ſeculoꝝ Amẽ.
ind —ᷓ—ᷓ . MMM
oo⸗ ode die de igne purgatoꝛij:
g Ser.xLI. DSermo I HZ
N lectiõe apoſtolica fratres charil/
immdi 1. gor..5. ſimi andiuimꝰ apłm dicẽtẽ: Funda
tuce –— Aentũ aliud nemo põt ponere ᷣter
tina id qð poſitũ eſt:qð eſt chꝛiſtꝰ ieſus.Si quis

pulã: vniuſcuiuſq; opus manifeſtum erit.

Dies em̃ dñi declarabit:qꝛ in igne reuelabi
tur:⁊ vniuſcuiuſq; opus quale ſit:ignis cõöO/⸗

pꝛobabit.Si cuiꝰ opus mãſerit qð ſuꝑędiſl
cauit: mercedẽ accipiet.Si cui opus arſerit
detrimentũ patiet᷑:ipſe aũt ſaluꝰ erit:ſic tñ

quaſi ꝑ ignem. Multi ſunt qui lectionem e Fnen.
iſtã male intelligentes falſa ſecuritate deci/ cca me.

piunt᷑:dum credũt ſi ſupꝛa fundamentũ
chꝛiſti capitalia crimina ędiſicent: pctã ipſa

ꝑ ignẽ trãſitoꝛiũ poſſint purgari: et ipſi po/
ſtea ad vitã ꝑpetuã ꝑuenire. Intellectꝰ iſte

frẽs chariſſimi coꝛrigẽdus eſt: qꝛ ipᷣi ſe ſedu⸗
cũt qui taliter ſibi blãdiũt᷑. Illo enim trãſi/
toꝛio igne:de qͥ dixit aplus: Jpſe aũt ſaluꝰ
erit ſic tñ q̃ſi ꝑ ignẽ:non capitalia ſ̊ minuta
petã purgãt᷑. Et qᷓ;uis qð peius eſt nõ ſolũ

maioꝛa: ſed etiã minuta ſi nimiũ plura ſint

mergũt.De ipſis tñ maioꝛibꝰſiue minoꝛibꝰ

peccat ⁊ ſi nõ oĩa vel aliqua cõmemoꝛãda
ſunt:ne aliquis ſe inaniter excuſare cone

dicat neſcire ſe quę ſint minuta peccata vei

quę crimina capitalia. Et q́;uis apoſtolus B
capitalia plura cõmemoꝛauerit: ſtos tñ ne
deſperationẽ facere videamur:bꝛeuiter dici

mꝰ ꝗ ſunt illa: Sacrilegiũ:homicidiũ:adul
teriũ: falſum teſtimoniũ:furtũ:rapina:ſuꝑ
bia: inuidia:auaricia: ⁊ ſi longo tꝑe teneat᷑

iracũdia:⁊ ebꝛietas ſi aſſidua ſit in eoꝝ nu/

mero cõputat᷑.Quicũq; em̃ aliqua de iſtis
peccati in ſe dñari cogsoueritaiſi digne ſe
emendauerit: ⁊ ſi habuerit ſpacium longo

tꝑe pęnitentiã egerit:⁊ largas elemoſynas

erogauerit:⁊ a peccatis ipſis abſtinuerit:il/

lo trãſitoꝛio igne: de quo ait aplus: purga-
ri non poterit:ſed ęterna illũ flãma ſine vl/
lo remedio cruciabit. Quę aũt ſunt minu- CE
ta peccata:licet omnibus nota ſint:tñ qua

longum eſt vt oĩa replicent᷑: opus eſt vt ex
eis vel aliq̃ nominemꝰ. Quotiens aliqᷣs in
cibo aut in potu plꝰ accipit qᷓ; neceſſe ſit:ad
minuta peccata nouerit ꝑtinere. Quotiẽs
plus loquitur q; opoꝛtet: aut plus tacet qᷓ;

expedit. Quotiens pauperem impoꝛtune
petentẽ exaſperat. Quotiẽs cũ coꝛpoꝛe ſit

ſanꝰ alijs ieiunãtibus pꝛãdere voluerit:aut
ſomno peditus tardius ad eccliam furgit.

Quotiẽs excepto deſiderio filioꝝ vxoꝛẽ ſu/
am cognouerit. Quotiẽs in garcere clauſos
⁊ in vinculis poſitos tardiꝰ reqſierit.Quo⸗

.

Bancti

rimur ſine grandi doloꝛe nõ poſſumꝰ: ⁊ ta/
mien ſi deo qͥ illam a nobis auferrivelut pi-

Auguſtini

ber his ſimilibꝰ minuta peccata redimũſtur
quotidie. Pꝛo capitalibus vero criminbus

tiẽs inſirmos tardiꝰ viſitauerit: Si diſeoꝛè/ us pater ꝑmittit:tãq; boni filij gratias aga ni
des ad cõcoꝛdiã reuocare neglexerit. Si pl?* mus: ⁊ minus nos pati qᷓ; meremur cũvera n
aut ꝓximũ aut vxoꝛẽ aut filiũ aut ſeruũ ex humilitate ꝓferamus. Ita peccata ipſa in pe
aſpauerit q; opoꝛtet. Si ampliꝰ fuerit blãdi hoc ſęculo purganturot in futuro ille ignis „
tus qᷓ; expedit. Si cuicũq; maioꝛi ꝑſonę aut purgatoꝛius aut nõ inueniat aut certe pax . ne
ex volũtate aut ex neceſſitate adulari volu inueniat qð exurat. Si aũt nec ĩ tribulatio mn
erit. Si pauperibꝰ eſuriẽtibꝰ cibũ nõ dede / ne deo gras agimꝰ: nec bonis operibꝰ pec/
rit:aut nimiũ delitioſa aut ſũptuoſa ſibi cõ cata redimimus:ipſi tãdiu in illo purgato/ to
uiuia ᷣparauerit. Si ſe ĩ ecclia aut extra ec rio igne moꝛas habebim :qᷓ;diu ſupꝛadicta Gzs
cleſiã fabulis ocioſis de qᷣbꝰ ĩ die iudicij ra- peccata miur tanq; ligna:fenum:ſtipula po
tio reddẽda eſt occupauerit. Si dũ inczute conſumant᷑. Sed dicit aliqs: Mõ ntinet ad & 4
iuramꝰ: ⁊ cũ ̊ ꝑ aliquã neceſſitatẽ implere me qᷓ;diu moꝛashabeã i tñ ad vitam ęter⸗ ni
nõ poterimꝰ vtiq; ꝑiuramꝰ. Et cũ omni fa / nã ꝑrexao. Hemo hoc dicat fratres charil⸗ l
cilitate vel temeritate maledicimus:cũ ſcri ſimi:quia ille purgatoꝛius ignis durioꝛ erit n
1. gorj.s. ptum ſit: Meq; maledici regnũ dei poſſide- q; qd poteſt in hoc ſeculo pgnaꝝ videri aut 60
bunt. Et cũ aliqͥd ſuſpicamur temere:qð tñ̃ cogitari aut ſentiri.Et cũ de die iudicij ccri⸗ ii
plerũq; non ita vt credimus cõpꝛobat᷑:ſine ptũ ſit:ꝙ erit dies vnus tanq; mille anni:⁊ sS. 2s2s. 8
vlla dubitatiõe delinquimꝰ. Hęc em̃ ⁊ his mille anni tãq; dies vnus: vnde ſcit ynu-· no
ſimilia ad minuta pctã ꝑtinere non dubiũ quiſq; vti diebus an menſibꝰ an foꝛte etiã Ni
eſt: ꝗᷓ ſicut iam dixi enumerari vix poſſũt: ⁊ annis ꝑ illum ignẽ ſit trangturus. Et qui .
ea quibus non ſolum populus chꝛiſtianus modo nec vnũ digitũ ſuũ in ignẽ vult mit⸗ 4
ſed etiã nullus ſanctoꝛũ immunis eſſe po/ tere:timeat neceſſe eſt vel tunc paruo tẽpo/ .
D tit aliqũ aut poterit. Quibus peccatis li/ re cũ anima ⁊ toto coꝛpoꝛe cruciari.Et ideo ti
cet occidi aiam nõ credamꝰ: ita tñ ea velur totis viribus vnuſquiſq; làboꝛet vt capita b
— , quibuſdã puſtulis ⁊ quaſi hoꝛrenda ſtabie lia crimina poſſit euadere: ⁊ minuta pecca/
replent defoꝛmem faciũt: vt eam ad am/ ta ita operibus bonis redimere: vt de ipſis d
plexus illius ſponſi cęleſtis aut vix aut cũ nihil videatur remanere qð ülle ignis poſitt
grandi cõfuſione venire ꝑmittant. DHe quo abſumere. Ilh aũt qui capitalia crimina cꝰ
Epðbᷣ.I. ſcriptum eſt: Aptauit ſibi eccleſiã nõ haben mittunt ſi q;diu viuũt ea redimere pęniten
tẽ maculã aut rugã. Et ideo cõtinuis oꝛati tię medicamẽtis noluerint: ad illũ ignẽ de .
onibus ⁊ frequentibꝰ ieiunijs et largioꝛibꝰ quo dixit apoſtolus: Ipſe aũt ſaluꝰ erit:ſic i. Cor.ꝛ. 5
elemoſynis:⁊ pᷣcipue ꝑ indulgentiã eoum tamẽ qſi ꝑ ignem: ſicut iam dictũ eſt:veni/ .
qui in nos ꝑeccant aſſidue redimant᷑:ne foꝛ re nõ poterunt:ſed magis illã duram ⁊ irre .
te ſimul collecta cumulũ faciãt ⁊ demergãt uocabilem ſententiã audituri ſunt: Diſcedi Maub..
anima. Quicquid em̃ de iſtis peccatis a no tea me maledicti in ignẽ eęternum. Et ideo Darg,1,,
bies redẽptũ nõ fuerit: illo igne purgãdũ ẽ: dq ab iſta ꝑpetua pęna:et ab illo purgatoꝛio 5
Corj.5. de quo dixit aplus: Quia in igne reuelabi/ igne deſiderãt liberari: crimia capitalia nõ SS
tur. Et ſi cuiꝰ opus arſerit:detrimentũ pa/ admittant:aut ſi iã cõmiſerunt:fſructuoſam 4
tiet᷑. Aut em̃ dum in hoc mũdo viuimꝰ:ipſi agant pęnitentiam: ⁊ illa parua vel quoti/
nos ꝑ pęnitentiã fatigamꝰ:aut certe volen- diana peccata bonis operibꝰredimere non
te aut ꝑmittente deo multis tribulationi/ deſiſtant. QAuibus tñ operibꝰ minuta pctã
bus ꝓ iſtis peccatꝭ affligimur:⁊ ſi deo gra- redimant᷑:plenius vobis inſinuare deſide/
tias agimꝰ liberamur. Quod ita ſit:ſi quo/ ro. Quotiens inſirmos viſitamꝰ: in carce/ 1
tiens maritus aut vxoꝛ aut filius moꝛit᷑ vel re clauſos:⁊ poſitos in vinculis requirimꝰ.
ſi ſubſtãtia a nobis plus qᷓ; opoꝛtet amat᷑: diſcoꝛdes ad concoꝛdiã reuocamus: indi2
aufert᷑. Licet plꝰ chꝛiſtũ q;; ißam ſubſtãtiã cco eccleſię ieiunio ieiunamꝰ:pedes hoſpiti
diligamꝰ: ⁊ ſi neceſſitas fuerit malimus ip/ bus abluimꝰ:ad vigilias frequẽter cõueni/ 6
ſam ſubſtãtiã ꝑdere qᷓ; chꝛiſtum negare: tmñ̃ mꝰ:elemoſynã ante oſtium tereũtib?ꝰpau/ d
qꝛ ſierriam dixi:ſi plus eã q; opoꝛꝑet diligi peribus damus:inimicis noſtris quotiens .
mus:asittere eã aut dũ viuimꝰ aut dũ mo petierint veniã indulgemꝰ. Iſtis em̃ operi/

ngo⸗
mna

u

eunnet ee
uNH
rend
ſn
n
Ede
nchn
e
eit
niswol
rin
lſin
variu
na ⸗
Ie
DAe

H

Bermo x.. I. De Apoſtolis Z

nõ hoc ſolũ ſufficit:ſed addẽdę ſunt lachꝛy
mæę: rugitus ⁊ gemitus: cõtinuata longo tẽ
poꝛe ac ꝓtracta ieiunia: ⁊ largioꝛes elemo-
ſynę erogandę: vlirò noſipſos a cõmunio/

ne eccleſię remouẽtes:in luctu et in triſticia
multo tẽpoꝛe ꝑmanentes:⁊ penitentiã etiã
publice agentes:qꝛ iuſtũ eſt vt qui cũ mul/
toꝛum deſtructione ſe ꝑdiderit:cũ multoꝛũ

S ędiſicatiõe ſe redimat. Ad extremũ nõ ẽ im

poſſibile vel incongruũ qð ſugsero:vel ſic
lugeamꝰ extinctam noſtrã ꝗ nimã quõ alie/
nã carnẽ moꝛtuam dlangimus.Si autvxoꝛ
aut filius aut maritꝰ moꝛtui fuerit: in ter/
ram ſe collidunt homines:capillos trahen⸗
ker ora murdedoꝛ uctu ⁊ penitẽtia vel
in lachꝛymis nõ paruo tempoꝛe ꝑſeuerant.
Rogamus fratres: exhibeamꝰ nos animę
noſtrę qð illi exhibent alienę carni. Et hoc

videte fratres q́; malum ſit vt lugeamꝰ qð

nõ poſſumꝰ ſuſtitare. Carnẽ quã nõ poſſu⸗
mꝰ ſuſcitare plangimꝰ:⁊ animã noſtrã moꝛ
tuã nõ plangimus:quã poſſumus ꝑ penitẽ
tiã ad ſtatũ pꝛiſtinũ reuocare. Sed qð no/
bis peius ẽ:coꝛpꝰ moꝛtuũ plãgimꝰ qð ama/
mꝰ: animã vero moꝛtuã quã nõ amamꝰ nõ
dolem nõ plangimꝰ. Et ideo mutata vice

oincipiamꝰ plꝰ dũm amare q; ſeruũ:id eſt plꝰ

factoꝛẽ coꝛpoꝛis qᷓ; coꝛpꝰ: Plus dñam q; an
cillã: id eſt plꝰaiam ad imaginẽ dei factã:qᷓ;

carnẽ de limo terrę foꝛmatã:vt cũ die vlti /

mo caro nfr̃a purxreſcere ⁊ a vermibꝰ deuoꝛa

ri cęperit in ſepulchꝛo: anima in abrahe gre
mio angeloꝛum manibꝰ eleuet᷑:⁊ in die iu-

dicij recepto ꝑ reſurrectionẽ coꝛpoꝛe audire

,Site Mat:h.25. Werea᷑: Euge ſerue bone ⁊ ſidelis intra in

nhwi⸗

H gaudiũ dñi tui.Et vt hęc quę ſupꝛa diximꝰ

R Bepetitio. coꝛdibus veſtris tenaciꝰ valeant inhęrere:

oln
d
Naenen
use
edeſdr
zmenn
gunm⸗
aich
gbohn
i
b
D
hon
uu.
ntu

et ipſa apoſtolica lectio pleniꝰ poſſit intel/

ligi:bꝛeuiter ea charitati veſtrę volo repete

re.Omnes ſancti qui deo ſideliter ſeruiunt
lectioni vel oꝛationi vacare:⁊ in bonis ope
ribus ꝑpſeuerare contendunt. Mec capita/
lia crimia:nec minuta peccata: id eſt ligna
feęnũ ⁊ ſtipulã ſupꝛa fundamẽtũ chꝛiſti:ſed
bona opera: id eſt aurum:argẽtũ: lapides

5pcioſos ſupꝑędificantes: p ignẽ illũ de quo

dicit aplus: Quia in igne reuelabit᷑:abſq;
Wla violatione tranſibũt. Illi vero qui qᷓ;
uis capitalia crimina nõ admittãt:⁊ ad ꝑ⸗
petranda minuta peccata ſunt faciles:⁊ ad

redimẽda ſunt negligẽtes:ad vitã ęternã ꝓ

eo ꝙ in chꝛiſtũ crediderũt ⁊ capitalia pecca/

er. I

ta ſto admiſerũt venturi ſunt: ſed pꝛius ait

in hoc ſęculo ꝑ dei iuſticiam vel miſericoꝛ⸗
diã:ſicut iam dictum eſt:amariſſimis tribu

lationibus ſunt coquẽdi:aut illipſi ꝑ mul-

tas elemoſynas: ⁊ cipue dũ inimicis ſuis
clementer indulgẽt: ꝑ dei miſericoꝛdiã libe

randi: aut certe illo igne:de quo dicit apo/ *
ſtolus: lõgo tẽpoꝛe cruciãdi vt ad vitã ęter

nam ſine macula ⁊ ruga pueniant. Illi ve⸗-
ro qͥ aut homicidiũ aut ſacrilegiũ aut adutu⸗
teriũ: vel reliq̃ his ſimilia cõmiſerunt:ſicut
iam dictum eſt:ſi eis digna pęnitentia non
ſubuenerit:nõ ꝑ purgatoꝛiũ ignem tranſire
merebunt᷑ ad vitã:ſed ęterno incendio pᷣci,.,.
pitabunt᷑ ad moꝛtem. Et ideo quotiẽs in le ꝗ
ctiõe apoſtolica audierit: Si qͥs ſupꝛa fun/
damentum chꝛiſti ſuꝑędiſicat aurũ:argẽtũ:

lapides pꝛecioſos:de ſanctis hoc et ꝑfectis

chꝛiſtianis accipite:qui velut aurũ purga/

tum merebunt᷑ ad ęterna pmia ꝑuenire. IJl⸗/

li vero qui ſuꝑędiſicãt ligna:fęnum et ſtipu
lam:de bonis chꝛiſtianis:ſed negligentibꝰ
minuta peccata purgare: vt ſępe dictũ eſt:
intelligite: quę peccata ſi nec diuina iuſti-
cia multis tribulationibus purgagerit:nec
vnuſquiſq; elemoſynarum largitate rede-
merit:nõ ſine grãdi doloꝛe in ülis implebit᷑
illud quod dicit apoſtolus: Si cuiꝰopus ar
ſerit detrimentum patiet᷑: ipſe autẽ ſalus
erit ſic tñ q̃ſi ꝑ ignẽ.Nemo tñ ſicut iã ſupᷣ di *
ctũ eſt:ſeipſum circũueniat:vt h̊ etiã ꝓ capi
talibus criminibus ſi incuratꝗ remanſerit
poſſe ſieri credat.Et idꝛo ſicut lã ſepe dixi:
quantũ poſſumꝰ cum dei adiutoꝛio laboꝛe

mus vt ⁊ maioꝛa peccata poſſimus euade

re:⁊ minuta ſine quibus eſſe nõ poſſumus
iugiter amoꝛe inimicoꝛum ⁊ elemoſynarʒum
largitate redimere: pꝛeſtante dño ieſu chꝛi
ſto:qui cum patre ⁊ ſpirituſancto viuit ⁊ re
gnat dens in ſęcula ſęculoum Amen.

¶ De ſanctis in genere ſiue cõiter.
Be Apoſtolis
¶ In feſtis ſanctoꝛum apoſtoloꝛiãi:·
de eo quod ſcriptum̃ eſt in euangge
lio m Lucam: Deſignauit dñs et ud. 1.
alios ſeptuagitaduos ⁊c̃. Ser. I Ser.xIII.
U lectione euangelij quę mado re
Citata eſt admonemur quęrere ue
ſit meſſis de qua dñs ait: Meſſis NQucj. 10.
quidem multa: operarij autn pauci. Ro⸗
gate dñm meſſis:vt mittat oꝑarios in meſ⸗
e 2

9
Baoncti
ſem ſuũ. Tũc adiecit duodecim diſpulis
ſuis quos ⁊ apłos noĩauit:alios ſeptuagin
ta duos:⁊ miſit illos oẽs ſicut ex verbis eiꝰ
awaret ad paratã meſſem. Quęg S erat illa
meſſis? Mõ em̃ illa meſſis in his gẽtibꝰerat
vbi nihil fuerat ſeminatũ. Reſtat & vt intel
* ligamꝰ iſtã meſſam fuiſſe ĩ ło iudęoꝝ.Ad
illã meſſem venit dñs meſſis:ad illã meſſeʒ
miſit meſſoꝛes:ad gentes aũt nõ meſſoꝛes:
ſed ſeminatoꝛes. Intelligamꝰ meſſem fa/
ctã in plło iudęoꝝ:ſementẽ in lis gentiũ.
Ex illa em̃ meſſe apoſtoli electi ſunt: vbi iã
cũ meteret᷑ maturũ erat:qꝛ ibi ꝓphetę ſemi
B nauerunt.Delectat inſpicere agriculturam
dei:⁊ oblectari donis eiꝰ ⁊ oꝑa in agro eiꝰ.
In hac em̃ agricultura oꝑabat᷑ qͥ dicebat:
1. Corj.25. Plus omnibꝰ illis laboꝛaui. Sed vires ei
dabãt᷑ ad oꝑandũ a dño meſſis:ideo ſubie⸗
cit: Nõ ego ſũ ſᷣ gra dei mecũ. Hã ſe in agri
1.Corj.s. cultura vᷣſari ſati oñdit: vbi ait:Ego plãta
ui:appollo rigauit.hic aũt apoſtolꝰ de ſau
lo paulus:bhoc eſt de ſuꝑbo minimꝰ. Saulꝰ
em̃ a ſaule denoĩiat᷑. Paulũ em̃ modicũ eſt.
Vnde nomẽ ſuũ quodãmodo interpᷣtatus
1. Corj. 15. ait: Egò ſum minimꝰ aploꝝ. Ipſe S paul“:
id eſt moͤdicus ⁊ minimꝰmiſſus ad gẽtes:pᷣ
cipue ad gentes ſe miſſum dicit. Ipſe ſcri/
bit:nos legimꝰ*:credimꝰ:pᷣdicamus. Ipſe g̊
Gał.i.et.⁊. dicit in epiſtola ſua ꝗᷓ eſt ad Galatas:voca
* tum ſe iam a dño ieſuveniſſe hieroſolymã:
⁊ euãgeliũ cũ aplis cõtuliſſe: dexteras ſibi
datas fuiſſe ⁊ ſignũ cõcoꝛdię:ſignũ cõſonã/

—– . , . . „ *. . ,„„ ,
tię: ꝙ ab eis le ipſi dicerãt in nihilo diſcre
pabat. Heinde placuiſſe dicit int ſe ⁊ ipſos
. pt ipſe ad gẽtes:illi aũt in circũciſionẽ irẽt:

ille ſeminatoꝛ: illi meſſoꝛes. Mecrito etiam
atheniẽſes qᷓ;uis neſciẽtes nomẽ ſuũ ei dix/
. Act.l. erunt.Audientes em̃ ab eo verbũ: quis eſt
inquiũt hic ſeminatoꝛverboꝝ?: Attendite g̊
⁊ delectet vos mecũ inſpicere agriculturam
dei ĩ meſſes daiaſ:vnã trãſactã:aliã futurã.
Trãſactã ĩ pllo iudęoꝝ:futurã in glis gen-
. . tiũ. Pꝛobemꝰ hoc:⁊ vnde niſi de ſcriptura
dei: dñi meſſis? Ecce habemus ibi in pᷣſen/
Zuci.io. ti capitulo dictũ eſte: Meſſis multa:oꝑarij
auteʒ pauci. Rogate dñm meſſis vt mittat
oꝑarios in meſſem ſuã.Sed qꝛ in illa meſſe
futuri erãt ↄtradictoꝛes ⁊ ꝑſecutoꝛes iudeęi:
Abi.ð. Ecc Hqͥt mitto vos ſicut agnos in medio
lupoꝝ: Euidẽtius de hac meſſe aliqd oſten/
damꝰ in euãgdlio ſᷣm iohãnẽ:ad puteũ vbi
ſatigatus dñs ſedit: magna quidẽ acta ſũt

Auguſtini

ſacramẽta:ſᷣ anguſtũ tꝑs eſt vt oĩa ꝑtracc276
tur. Qð aũt ad pᷣſentẽ rẽ ꝑtinet audite. Sunn
ſcepimꝰ em̃ meſſem eãdẽ ĩ pplis ĩ qbꝰ pꝓphe⸗
te ſᷣdicauerunt:ideo em̃ illi ſeminatoꝛes:vt

S

apli poſſint eſſe meſſo

lier loqͥ?᷑ cũ dño ieſu: Et iter cęteracũ dixiſ/
ſet ei dñs quõ debeat adoꝛari deꝰ: ait illa:
Scimꝰ qꝛ veniet meſſias qͥ dicit᷑ chꝛiſtus:⁊

oĩa nos docebit.Et dñs ad illã:Ego ſum qͥ
loquoꝛ teaum. Crede qð audis: qͥd quęris

quod vidcs⸗E ſũ qͥ loquoꝛ tecia ccρ aũt
illa dixerat: Scemnus qꝛaneſſias veniet quẽ
annüucicuerũt moyſes ⁊ ꝓphetę:qui dicitur
chꝛiſtus: Jam em̃ ſpica meſſis erat gignẽ/
da:acceꝑat ⁊ ꝓphetas ſeminatoꝛes:apoſto

los expectabat matura meſſoꝛes. M vt

hoc audiuit credidit:⁊ hydriam dimiſit ⁊ fe
ſtinãter cucurrit:annũciare dſim cępit. Di/
ſcipuli tũsierũt ad emẽdos panes: Qui re/
deũtes inuenerũt dñm loquẽtẽ cũ multere:
⁊ mirati fũt. Mõ ſunt tñ auſi dicere ei quid
vel quare cũ illa loqueris. Admirationem
apud ſe habuerũt: audaciq coꝛde pꝛęſſerũt.
Huic &̊ ſamaritanę nõ erat nouũ nomẽ chꝛi

ſti: iã expectabat veniẽtẽ:iã crediderat eſſe

vẽturũ. Vnde crediderat:ſine movſe ſemia

uerat:ſᷣ q̊ expᷣſſius audite.Dñs tũc ad diſci.

pulos ſuos ait: Dicitis qꝛ adhuc longe eſt
ęſtas:leuate oculos vr̃os:⁊ videte albas re
giones ad meſſem. Et adiũgit: Alij laboꝛa
uerũt:⁊ vos ĩ laboꝛes eoꝝ intraſtis. Labo/
rauit abꝛahã:iſaac:iacob:moyſes:ꝓphete
laboꝛauerũt ſeminãdo:in aduentu dñi ma/
tura meſſis inuẽta ẽ. AMiſſi meſſeꝛes cũ fal/
ce euãgelij: poꝛtauerũt manipulos ad areã
dñicã vbi ſtephanus trituraret᷑.hic aũt ac/
cepit paulꝰ ille ⁊ ad gẽtes mittit᷑: ⁊ nõ tacet
hi cõmẽdãdo gr̃am quã pᷣcipue ꝓpꝛieq; ſu/

ſcepit.Ait em̃ ĩ ſcriptur ſuis:miſſum ſe eſſe Bo.iʒ.

ſdicare euãgeliũ:vbi chꝛiſtꝰnõ erat noiatꝰ.
Sed iã qꝛ facta eſt illa meſſis:et oẽs iudęi qͥ
remãſerũt: meſſem attẽdamꝰqð nos ſumꝰ.

Seminatũ eſt em ab aplis ⁊ ꝓphetis. Ipſe D

dñs ſeminauit: Ipſe em̃ ĩ aplis fuit qꝛ ⁊ ipe
meſſuit chꝛiſtꝰ. Mõ em̃ illi aliqͥd ſine illo:il-

le ꝑfectꝰẽ ſine illis. Ipſe em̃ illis ait: Quia Job.iʒ.

ſine me nihil poteſtis facere. Seminans ꝗ̊
chꝛiſtꝰ iam in gẽtibꝰ qͥd dicit:Exijt ſeminãs
ſeminare. Ibi mittũt᷑ meſſoꝛes metere:hic
exijt ſeminãs ſemiare impiger. Quid em̃ ꝑ
timuit ꝙ aliud cecidit ĩ via:aliud in petroſa
loca: aliud inter ſpinas? Siiſtas difficiles

es. Samaritana mu Yob. .

—*

4

1Coff 6S1
Lucſa;

9

4
l
4
Pob8,

——,ĩ—

—
— — — — --a T

6

Bermo XuII. De Apoſtolis Ber. I

K4 NQNauid ad no : 33 nae ponan duenner, fexre ſacculũ aut perã: aut calciamẽta: ⁊ ne Tucj.10.
n ne via ſim: ne ſaxũ: ne ſpinę: tema bona: Sieſt illic flli pacis:requieſcer ſup ili par
RNz PEE: R E filiꝰ pacis:requieſcet V
NIK. Paratũ coꝛ meũ vſſde tricenũ: vnde ſexa- veſtm: Siquomin⸗ ag vos fenar See
D4 genũ:vnde millenũ et cẽtenũ illud minus quieuit:pdidi? Abſit hoc a mente ſanctoꝝ.
r eſt: ⁊ illud plus eſt: ſed totũ triticum eſt: via Ergo nec illud accipiet Gengenee
N e nõ ſit vbi cõculcatũ ſemẽ a trãſeũtibꝰ velut oboe ſetener eche ner eafrtamnn uet 2
ing auis auferat inimicus. Saxũ nõ ſit vbi mo bera:marimech Ulud vbinobe⸗ Tamp uct⸗
¶· Aiica terta ſtatim faciat germinare qð non ter ſine diſcuſſione accipiam: ſupbiavice *
ä ee poſſit ſolẽ poꝛtare. Spineęnõ ſmt: cupidita impoſita: ne quẽqᷓ; in via ſalutemꝰ. Attẽda
t i tes ſeccxli:ſollicitudines vitę vitioſe. Quid mus dñim noſtrũ exẽplũ verũ ⁊ adiutoꝛiũ:
NKk— . nch Penni ſollicitulline vire g puepire nõ p Pꝛobem? qꝛ adiutoꝛiũ: Sine me nihil pote qos.
gG0 mittit ad vitã? Quid miſenus qᷓ; curando ſtis facere. Pꝛobemus qꝛ exẽplũ:Chꝛiſtꝰ ꝓ nt. ,
yita: amittere vita⸗ Quid infeliciq; nmen nobis paſſus eſt: Wetrus dicit: nobis relin Peartt.
vNon do moꝛtẽ cadere ĩ moꝛtẽ? Extirpent᷑ ſpin:: quẽs exẽplũ vt ſequamurveſtigia eiꝰ. AIpſe
eI pabet᷑ ager: ſuſcipiant᷑ ſemia: ꝑueniatur ad dis noſter locu nrelnigia ci.. Jpſe
meſſem: boꝛreũ deſideret᷑ nõ ignis timeat᷑ emto⸗ H l eben inſos Ja.e
. SAE„ ERSRer timeat. loculos iudę cõmẽdauerat. Patiebat᷑ qui-⸗ Cõcoꝛ. 12. q. 1.
Ai . Ad nos itaq; ꝑtinet quos qualeſcũq; důĩↄs dẽ furẽ. Sed ego a dño meo dil⸗ upies exempiu.
“M in agro ſuo conſtituit o ere i . eban ere Piss een
un., cofk.z. vob emitanm ie perarioe dicere iſta dico: Oſe patiebaris furẽ: vnde habebos
üu uczeiz. eric onen ge Ae een gorezalidvus vnde tolleret:me hominẽ miſerum er inſir-
eNcm . . s aaͤh e circũfodere ⁊ cophinũ ſterco⸗, mũ monuiſti nec ſacculũ poꝛtare.Tu poꝛta
M Aa a e Pertiner ad nos hec fideliter ſti loculos ⁊ erat vbi furẽ patereris.Sinon
Mic Rsrnen a von. Aireane:ad onen nos ad poꝛtares: nec ille inueniret quod auferret.
4 Eiagen obenen:Vd credẽtes:oẽs laboꝛan Quid reſtat niſi ꝙ hic dicat mihi:intellige
ſn „s; kelmnuenai in il vincẽtes.Quid gad gqðs audis: noli poꝛtare ſacculũ.uid eſt ſa
. 8 S nrellz ad nos ꝑtineat volo di culus?: Pecunia clauſa :id eſt occulta ſapi/
le * ſunf e foene icui ex vobis videt᷑:qꝛ dixri entia. Quid eſt: nolite poꝛtare ſacculum⸗
hig uꝑſuũ alidd me velle dicere: ⁊ apud ſeiõm Molite ſieri ſapientes penes voſmetipſos. Ro.i.
Mran loquẽs in cogitatione dicit: O ſi iam dimit Accipe ſpiritũſanctũ. Fons in te debet eſſfſe
Bn tat nos:iam dixit qͥd ꝑtineat ad nos:qð ad noõ ſacculus:vnde erogat᷑: nõ vbi includat᷑.
L H ipſum ꝑtinet quid ad nos? Puto melius Hoc eſt ⁊ pera qð ſacculus. Calciamẽta qͥd .
Nn . eſſe in alterna ⁊ mutua charitate ꝑtineam* ſunt⸗Calciamẽta quipꝰ vtimur coꝛia moꝛ’
in ad vos. De vna modo qdem vos familia tuoꝛũ ſunt: nobis tegmina pedũ. Per h̊ er- .
Gcitn eſtis: noæex eadem quidẽ familia diſpenſa go iubemur renunciare moꝛtuis operibug.
Slm toꝛes ſumꝰ omnes:ad vnũ dñũm ꝑtinemus oc in figura moyſes admonebat᷑ qñ do⸗ *
ͤͦtn omnes. Hec quod do:de meo do:ſed illia minꝰ loquẽs ait: Solue caleiamẽta de pedi Exo..
nöoa quo accipio et ego. Nam ſi de meo dedero: bus tuis:locus em̃ in quo ſtas terra ſancta
Job. 8. mẽd bo. Qui em̃ ſi; rra lancta
giezſn S. Mẽdaciũ dabo.Qui em̃ loqͥt᷑ mendaciũ: de eſt.Quid tã terra ſancta q; dei eccleſia:
nſeltbN uo loquit᷑. DHebetis &audire qͥd ꝑtineat ad illa & ſtemꝰ: calciamẽta ſoluamꝰ:id eſt moꝛ
nrit. diſpẽſatoꝛẽ:ſiue vt ĩ vobiſipſis ſi tales inue tuis operibus renũciemꝰ. Nã de his calcia
it neritis cõgratulamini:ſiue etiã in hͥ ipſo in mentis:quibꝰcalciati ambulamꝰ cõſolatur
Gn, ſtruamini. &οmulti em̃ ih . idem ipſe dñ .„Si onolaru
dsn Amulti em̃ ĩ hoc popu o futuri me idem ipſe dñs meꝰ. Si em̃ ipſe calciatꝰ
gi ſur diſpenſatoꝛes: ⁊ nos ibi fuimꝰvbi eſtis: nõ eſſet:non de illo iohannes diceret:Non AZuel.s.
ctie Et nos qui videmur modo de ſuꝑioꝛi loco ſum dignꝰ ſoluere coꝛrigiã calciamentoꝛũ.
elet cõſeruis metiri cibaria:ante paucos annoſ Sit ergo obedientia:no ſurrepat ſuꝑba du
4 Auus in inferioꝛi loco cũ cõſeruis accipiebamꝰci/ tritia. Ego inquit euãgeliũ impleo:qꝛ nudo
den baria. Epiſcopus laicis loquoꝛ. Sed inde pede ambulo: Tu potes ego non poſſum.
ſiui lCeio SGmultis futuris epis loquoꝛ. Ergo vi / Qõ ſimul accipimus cuſtodiamꝰ.Quomõ
1 8 deamꝰ quõ nos intelligamꝰ qð ſcepit dvñs charitate flagremꝰ*: inuicẽ diligam.: Ac ſic
. . “ũ eis quos mittebat euãgeliũ ſdicare ⁊ men fit:vt ego amem foꝛtitudinẽ tuã: et tu poꝛ /
— te parata meſſem videamꝰ. Holite inquit tes infirmitatẽ meõ.CQuid gut tibi videt᷑ q &
zofus .— e 3

Bancti

nõ vis ĩtelligẽ quẽadmodũ iſta dicta ſnt:

⁊ cogeris pꝛauiter ipſi dño calũniari de lo/

culis ⁊ calciamentis? Quid tibi videt᷑: IJta
ne placet vt iter agentes occurramꝰcharis

noſtris ⁊ eos nõ ſalutemꝰ maioꝛes:nõ reſa/
lutemꝰ minoꝛes? Jam ne euãgeliũ imples
quia ſalutaris ⁊ taces? Hic vero nõ viatoꝛi
iter agẽti:ſed miliario ſimilis eris iter oſtẽ/
denti.Ergo ſtoliditatẽ deponamꝰ ⁊ verba

dñi intelligamꝰ: ⁊ in via neminẽ ſalutemꝰ.

Non em̃ ſine cauſa hoc iubemur:aut nollet

nos facere qð iuberet. Quid g̊ eſt:ꝛneminẽz

ſalutetis in via? Põt qͥdẽ et ſimpliciter ſic
accipi:qꝛ iuſſit nos feſtinant᷑ agere iniũcta.
Er h ita dixit: Neminẽ ꝑ viã ſaluraueritis:
Taãqᷓ; diceret:oĩa ſtermittatis dũ qð iniun

ctũ eſt ꝑagat: ea locutione qua ſolẽt dicta
exaggerari ↄſuetudine ſermocinandi. NHec

lõge ꝑgamꝰ:in eodẽ ſermone paulopoſt di⸗/

Aud ie. cit: Et tu capharnaiũ queę vſq; ad cel exal/

tata es:vſq; in infernũ depꝛimeris. Quid
eſt vſq; ad cęlum exaltata es? Hundd ciui-
tatis illiꝰmęnia nubes tetigerũt: aut ad ſi/
dera ꝑuenerũt: Sed quid eſt in cęlum exal/
tata es: Nimiũ tibi fęlix videris: nimiũ po
tens:nimiũ ſuꝑba es.Sicut ergo hoc exag⸗
gerandi gratia dictum eſt:in cęlũ exaltaris
ei ciuitati quę nõ vtiq; exaltabat᷑ in celum
aut aſcẽdebat: ſic ꝓ feſtinatione exaggera/
tionis dictum eſt: ita currite:ſic agite qð in/
iunxi:vt ne nimiũ quidẽ vos retardẽt agẽ/
tes:ſed oĩa cõtemnẽtes ad finẽ ꝓpoſitã fe-
hh ſinate. Sed eſt aliud qð bic magis recogi/
tẽ:non diſſimile intelligere: qð plus ꝑtinet
ad me:⁊ ad oẽs diſpẽſatoꝛes:ſᷣ ⁊ ad vos au

ditoꝛes. QAui ſalutat ſalutẽ dic. Mã ⁊ anti/
Aqui in eplis ſuis ſic ſcribebãt: Ille uli ſalu/

cẽ:Salutatio a ſalute nomẽ accepit.Quid
Seſt:neminẽ in via ſalutaueritis?:cQQui ſalu
tant in via:ꝑ occaſionẽ ſalutãt. Video vos
cito intellexiſſe:nec tñ debeo iã finire. Non
em̃ oẽs cito intellexiſtis. Vidi in voce intel
ligentes plures:video ſilẽtio requirentes.
Sed qꝛ de via loquimur: tãqᷓ; in via ambu⸗
lemꝰ. Veloces targos expectate:et pariter
ambulate.Quid g dixi:aQui in via ſalutat
occaſſonẽ ſalutat: Mõ ad eũ ibat quẽ ſalu
tat:Aliud agebat:aliud occurrit:aliud pe/
tebat:aliud trãſuerſo quod ageret inuenit.
Qud eſt ergo ꝑ occaſonẽ ſalutare: Per oc
caſiont᷑ ſalutẽ annunciare.Quid eſt aũt ali
ud ſalutẽ anniſciare:qᷓ; euãgeliũ pꝛędicare⸗
Sli ergo ſdicas:hoc age ꝑ dilectionẽ non ꝑ

Alu guſtini

occaſionẽ.Sunt ̊ hoĩes qui ſua quęrentes

nõ aliud pᷣdicãt euãgeliũ:De quibus apo⸗/

ſtolus gemẽs dicit: Omneęs em̃ ſua qugrũt Rbi. ·

nõ quę ieſu chꝛiſti. Et hi alutabãt: hoc eſt
ſalutẽ annũciabãt:euãgeliũ ſdicabãt: ſed
aliud quęrebãt:⁊ ideo ꝑ occaſlonem ſaluta

bant. Et quid eſt hoc: Si talis fueris quiſ⸗/

quis es facis:immo nõ talis quiſqͥs facis:

ſed foꝛte talis aliquis qui ſacis. Si talis fu
eris nõ facis:ſed ſit de te.Nã ⁊ tales admi/ r
ſit apoſtolꝰmõ tñ vt tales eſſent ſc ꝓpit. Et Rbit. V

ipſi agunt aliquid:et ꝑficit᷑ ex ipſis:aliud ꝗ̊

runt:⁊ vꝙ bum annũciãt.Quid quęrat an⸗/

nũciatoꝛ ne cures:qð annũciat te ne velit.
Quid vero attẽdit:nõ ad te ꝑtineat.Salu

tẽ audi ab oꝛe ipius.Salutẽ tene ab oꝛtʒip⸗

ſius. Noli iudex eẽ coꝛdis ipſius.Si vides

eũ alia reqrẽtẽ qͥd ad te? Audi ſalutẽ: Quę
dicũt facite.Secuꝝ te fecit.Quid:aAQuę di Watth.ꝛ.

cũt facite.Mala faciũt: ꝗᷓ facere nolite.o
na facũit non in via ſalutãt: ſõ ꝑ occaſionẽ
euãgeliũ annũciãt. Imitatoꝛes eoꝝ eſtote

ſicut ⁊ ipſi chꝛiſti. Bonus tibi ſdicat:carpe

vuã de vite. Maltibi ſdieat:carpe vuã pẽ
dentẽ in ſepe. Botrꝰ implicite ĩ palmite in-
ter ſpinas creuit:⁊ de ſpinis nõ germiauit.
Plane qñ tale aliquid vides ⁊ eſuris:ſollici

1. Corſ. 4.

te carpe:ne cũ ad vuã manũ mittis lacerert

a ſpinis. hocẽ qð dico: ſic audi qð bonũ ẽ
ne malos moꝛes imiteris. Pꝛędicet ex occa
ſione:ſalutet in via: illi nocebit ꝙ nõ audi/

uit ſᷣceptũ chꝛiſti:HNeminẽ in via ſalutaue- Lud.ie.

ritis tibi nõ nocebit. Qui ſiue a trãſeunte
ſiue a veniente ſalutẽ audis: ſalutẽtenes.
Apoſtolum audi ſicut ꝓmiſerã ad mittentẽ

iſta. Quid em:Nũ omni modo ſiue occaſi/
one ſiue veritate chꝛiſtus annũciet᷑:⁊ in ho

gaudeo ſed ⁊ gaudebo. Scio em̃ qꝛ ipſum

mihi ꝓſicere in ſalutẽ ꝑ veſtram obſecratio

nem. Cales igit᷑ apoſtoli chꝛiſti ſᷣdicatoꝛes

euãgelij nõ ſalutãtes in via: hoc eſt nõ ali/

ud quęrentes vel agẽtes:ſed germana cha/
ritate euãgeliũ annüciantes: VUeniant ad
domũ ⁊ dicãt:pax huic domui:Mõ oꝛe ſolũ
dicũt:quo pleni ſunt fundũt:pꝛędicant pa/
cẽ ⁊ habẽt pacẽ. Mõ ſũt tales de qualibꝰ di
ctũ eſt: Pax pax:⁊ nõ eſt pax: Quid ẽ pax
pax: ⁊ nõ eſt pax? Pꝛedicantes nõ habent:
laudant ⁊ amant:dicũt ⁊ nõ faciũt.Sed te-
men tu accipe pacẽ:ſiue occaſione:ſiue veri

tate chꝛiſtus annũciet᷑. Qui ergo plen eſt
pace ⁊ ſalutat: Pax huic domui:ſi ẽ illic fi

lius pacis:requieſcet ſuꝑ eũ pax illius: Si

Hiere. 8.

Mattb. 25 *

õsl
WZ . 4
.

Penhn.

.

Lud:

Peas

Wotb.1o

—

Atra.

pin
n⸗
ini
mcht

79

quo minus: foꝛte em̃ nõ eſt illic ſiliꝰ pacis:

ntſhil perdidit qui ſalutauit. Ad vos inquit
rejuertet᷑. Reuertet᷑ ad te quę non diſceſſit a
te. Hoc em̃ dicere voluit:tibi ꝓdeſt qð an/
nũciaſti:nihil ꝓfuit dui nõ ſuſcepit: nõ qꝛ
ille inanis remanſit:ideo tu ꝑdidiſti merce/
dem:redditur tibi pꝛo voluntate tua: red/
dit᷑ tibi ꝓ charitate quã impendiſti:reddet
tibi qui te ſecurũ velit voce angelica: Pax
in terra hominibus bonę voluntatis.

Zucj.2.

Ser. xL. II. ¶In erſdem feſtis Serma u
A I omniũ ſanctoꝛi martyrũ gra

nobis debet eſſe ſolennitas: fratres
chhariſſimi: quãto gratioꝛ eoꝛũ qui
Rſemem ſecuti ſũt pꝛincipbem martyrũ: Si
agnoꝛũ:qᷓ;tomagis arietũ? Illoꝛum em̃ filij

7
7

nõ generatione carnis:ſed imitatione vir-

tutis facti ſũt omnes: qui poſteriꝰ vſq; ad
moꝛtẽ cõfeſſi ſunt chꝛiſtum. hos obrulerũt
populi gentiũ:de quibꝰ pſalmꝰ ante canta⸗
NPz. 28. uit dicẽs: Afferte dño filios arietũ. his pꝛi
mũ dñs cũ ad cõfeſſionẽ ſui noĩis hoꝛtaret᷑:
nõ ſolũ ſe ꝓmiſie victoꝛię coꝛonatoꝛẽ:ſed et
certaminis adiutoꝛem etiã in ipſis:⁊ poſte/

ros admonebat: qm̃ qð dicebat:ſcriptũ po

ſteris relinquebat. Illis ergo ait exhoꝛtãs
Mattb.iooegos: Cum aũt adducent vos ad pꝛincipes
⁊ poteſtates:nolite cogitare quid reſpõdea
tis:vel quid loquamini: Mon em̃ vos eſtis
qui loquimini:ſed ſpũs patris veſtri qͥ lo⸗/
quit᷑ in vobis. Meditari vetuit ⁊ cõſiteri pᷣ⸗

. cepit. Maluit em̃ auferre ſſũptionẽ huma

nã: et᷑ gratiã dare diuinã: vt in ſemetipſis
timidi ⁊ nrundo eſſent audaces. Vnde ⁊ in
alio pſalmo vox martyrũ dicit:quaſi ex par
Ps. ?. te humanę fragilitatis verendo: Eripe me
de inimicis meis deꝰ meus: ⁊ ab inſurgen/
tibꝰin me libera me.Et paulo poſt de auxi-
lio diuino cõſfidens dicit: Foꝛtitudinẽ meã
ad te cuſtodiã. Supꝛa cęteras em̃ turbas ſi⸗
deliũ necnõ antiquoꝛũ iuſtoꝛũ ⁊ ꝓphetarũ
eminẽtes apoſtolos ſuos volẽs dñs oſten:

WVaith. 1· dere dixit ad eos: Peati oculi qui vident ꝗ

vos videtis:⁊ aures ꝗ̊ audiunt ꝗ̊ vos au/
ditis.AMulti em̃ ꝓphetę ⁊ iuſti voluerũt vi
gere ꝗ̊ᷓ vos videti: ⁊ nõ viderũt: ⁊ audire q̃ᷓ
Joh.iS. quditis ⁊ nõ audierũt. Itẽ alibi: Jam inqͥt
doõ dicã vos ſeruos:qꝛ ſerunelcit qͥd faciat
dñs eius. Vos aũt dixi amicos:qꝛ omnia
quęcunq; audiui a patre meo nota feci vo/

Matth.iS. pis. Itẽ ait idẽ alio loco: Quęcũq; alliga/

Sermo XLIH. De Apoſtohs Ber. II

ueritis ſuꝑ terrã: erũt ligata ⁊ in cęlo:⁊ quę/

g Queritis ſuꝑ terrã:erũt ſoluta ⁊ in eę/
0.
ſuis ꝓfuiſſet reliquiſſe oĩia:⁊ ſequi redẽpto/
rem:reſpondit dicens: Amen dico vobis ꝙ
vos q ſecuti eſtis me in regeneratione cum
ſederit filiꝰ hois in ſede maieſtatis ſuę:ſede
bitis ⁊ vos ſuꝑ ſedes duodecim iudicãtes
duodecim tribꝰ iſrael. Iſti ſunt lux mundi:
qꝛ ꝑ ipſos lumẽ fidei et verę ſcientię pꝛimũ
dñis huic mſido tradidit:⁊ ab erroꝛũ ac pec⸗
catoꝛũ tenebꝛis gẽtes ⁊ populos eruit. Iſti

alibi ſciſcitanti petro qͥd ſibi ⁊ ſocs

Mattb. I9.

*
,

Wartb. 5. .

ſunt ſal terrę:qꝛ ꝑ eos terrigenę cõdimentũ Abi.s.
ſapoꝛis vitę ęternę ꝑceperunt:vt reſtringe,

rent carnis laſciuiã:⁊ a putredine peccatoꝝ
2⁊ vitioꝛũ vermibꝰſeruarẽt uᷣleęſi. Iſti ſunt la
pides pᷣcioſi:quos in fundamento cęleſtis
ędiſicij poſitos Johãnes in apocalypſi ſua
deſcribit:qꝛ ſdicatio eoꝛũ eccleſię fundamẽ
ta locauit. Unde ⁊ paulus ait: Vos eſtis ci

Apod. 21.

ues ſctõꝛũ ⁊ domeſtici dei: ſuꝑędiſicati ſua

fundamẽtũ apłoꝛũ et ꝓphetarũ. Iſti ſun-

duodecim poꝛtę hieruſalẽ nouę:que de cęlo

deſcẽdit:qꝛ ꝑ ipſos ianuã ſidei pꝛimũ intra

uimꝰ: ⁊ inter ciues ſctõꝝ annumerati ſumꝰ.
Heęc Scõſiderãtes fratres chariſſimi: ꝗᷓ tãti

implere ꝗᷓ illi iuſſerũt. Diſcamꝰ eoꝝ exẽplo
mũdi diuitias cõtẽnere:pᷣſentl ſęculi volu⸗
ptatẽ nõ amare:regnum celeſte deſiderare:
xpᷣo nihil pᷣponere:ſᷣ ei mãdat ĩi oibus obe
dire:pauꝑtatẽ pᷣſentiũ rerũ diligere: vᷣtutũ
diuitias hfe:ſapię theſauꝝ awpetere:ſpirita
les delitiaſ ꝗqrere:nulli luidere oẽs hoĩes
diligere:amicos ĩ deo ⁊ inimicos ꝓpt᷑ deũ:
qꝛ hęc eſt vera ⁊ ſola dilectio.Nã amoꝛ car/
nalis ⁊ vitioſus in pſcipitiũ trahit:⁊ cõpar
bit᷑ odio. VUnde ſcriptũ ẽ:Qui vult amicus
eſſe huiꝰ ſęculi:inimicus dei ↄſtituit᷑.Iſti ̊
pᷣncipes nfi ĩ amoꝛe dei ꝑfectiſſimi:⁊ ĩ ꝓxio⸗/
rũ dilectiõe repleti: hinc potuerũt mũdi im
petũ vincere:⁊ cruẽtũ ſęculũ domare:qꝛ ni
hil amauerũt ĩ omni re niſi dei volũtatem.
Ita ⁊ nos frẽs diligamꝰ in oibꝰ rebꝰ dei ſa/
cere volũtatẽ: ⁊ creatoꝛẽ nrſj̃m amemꝰ in ſe/
metipſo: creaturã vero ꝗ cõditoꝛe ſuo: ⁊ ſic
habebimꝰ oꝛdinatiſſima charitatẽ:qꝛ deus
charitas ẽ:⁊ qͥ diligit hãc dilectionẽ diligit
deũ.Et ſi ita dilexerimꝰ:diligit noſ ipᷣe deꝰ:
diligũt nos ⁊ ſcti apli iudices nr̃i ⁊ exoꝛãt ꝓ
nobis:vt ĩ vniuerſali iudicio chꝛiſti c lpſis
in ꝑpetuũ coꝛonemur. Qðò pſtare dłgnet᷑ ip

duces ꝓpli nos docuerunt: ſtudeanꝰ factis

Jacobi. 4.

ſe iudex ⁊ dñs noſter qͥ cũ pavre ⁊ ſanctoſpi .

rituviuit ⁊ regnat de oĩa ſcla ſcloꝝ Amẽ.

e *
4.

tem in eiſdẽ feſtis: Homelia de
6 qð ſcriptum eſt in euangello ſᷣm
MWottd.ꝛi. Matcheũ: Cõfiteoꝛ tibi dnę pater
⁊c̃.quę habet᷑ de Uerbis dñi.viij.

