elemoſynis candida.Chꝛiſtus em̃ dominꝰ ſi
te ita cõpoſitũ natalitiũ ſuũ celebꝛare cogno
uerit:ipſe ꝑ ſe venire ⁊ animã tuã non ſolum
viſitare:ſed etiã requieſcere: et in ꝑpetuũ in
illa dignabit᷑ habitare:ſicut ſcriptũ eſt:Et in ꝛ.Corl..

habitabo in illis:⁊ inambulabo. Et iterum: Apod.z.

Ecce ſto ad oſtium ⁊ pulſo: ſi quis ſurrexerit

⁊ aperuerit mihi: intrabo ad illum ⁊ cenabo
cum illo:⁊ ille mecũ.e fęlix eſt illa anima ꝗ̊ C

vitã ſuam ita deo auxiliate ſtuduerit guber⸗
nare:vt chꝛiſtũ hoſpitem ⁊ habitatoꝛẽ mere⸗/
atur excipere: Sicut ecõtrario q; infclix ẽ illa
conſcientia: tota lachꝛymaꝝ fonte lugenda:

quę ſe ita malis operibꝰ cruentauit:vt in ea

chꝛiſtus nõ requieſcere:ſed diabolus incipi-
at dominari. Talis em̃ anima ſi medicamen
tũ pnitẽtię non cito ſubuenerit:a luce relin/
quit᷑:a tenebꝛis occupat᷑: vacuat᷑ dulcedine:
implet᷑ amaritudine:a moꝛte inuadit᷑:a vita
repudiat᷑. Mon tamẽ de dñi pietate diffidat
qui talis eſt:nec moꝛtifera deſperatiõe fran/
gatur:ſed magis ad pęnitentiã cito fugiat:⁊
dum adhuc noua ſunt ⁊ calent peccatoꝛum
ſuoꝛũ vulnera:ſic ſibi adhibeat medicamẽta
ſalubꝛia:qꝛ medicus noſter omnipotẽs eſt:⁊
ſic cõſueuit plagas noſtras curare:vt nec ci-
3

Bancti dluguſtini de tempore

catricum veſtigium poſt ipſius medicamina
D remaneat. Ideo etiam ab omni inquinamẽ

to ante eius natalẽ multis diebus abſtinere

debetis. Quotienſcũq; aut natalem domi⸗/
ni:aut reliquas ſolẽnitates celebꝛare diſpo/
nitis:ebꝛietatem ante omnia fugite:iracun/
dię q̃ſi beſtię crudeliſſimę repugnate:odium
velut venenum moꝛtiferum de coꝛde veſtro
repellite:E& tanta ſit in vobis charitas ꝗ̊ nõ
ſolum vſq; ad amicos:ſed etiã vſq; ad ipſos
ꝑueniat inimicos:vt ſecuri poſſitis dicere in

Matth.s. oꝛatiõe dominica:Dimitte nobis debita no

ſtra:ſicut ⁊ nos dimittimus debitoꝛibus no/
ſtris. Mã qui ſe ſcit vel vnum hominũ odio
habere:neſcio ſi ad altare dñi ſecurus poſſit
accedere: cum pꝛecipue beatus Johannes
euangeliſta terribiliter clamet ⁊ dicat: Qui
fratrem ſuũ odit:homicida eſt. Mam veſtrũ
eſt iudicare:vtrũ homicida anteq; pęnitẽtiã
agat: pᷣſumere debeat euchariſtiã accipere.
Addit etiam adhuc ſanctus Johãnes ⁊ da/

1, Job. s. mat dicens: Qui fratrem ſuum odit in tene/

bꝛis eſt: ⁊ in tenebꝛis ambulat:⁊ neſcit qͥ va/⸗
dat:qm̃ tenebꝛę obcęcauerunt oculos eius.
Et iterũ: Omnis inquit qui fratrẽ ſuum nõ

i.Jobᷣ.4. diligit:maner in moꝛte.Et iterũ: Si quis di

xerit qꝛ diligo deũ:⁊ fratrẽ ſuum odit: men/
dax eſt. Qui enim non diligit fratrem ſuum
quem videt:deum quẽ nonvidet:quomodo
poteſt diligere? Quicũq; ergo odiũ vel ira/
cundiã ſeruat i coꝛde: ⁊ ſub tali tonitruo nec
terretur nec exꝑgiſcit᷑: nõ doꝛmiens ſed moꝛ/
tuus eſſe credẽdus eſt.heęc ergo fratres cha⸗
riſſimi quotidie cogitãtes:qui boni ſunt cũ
dei gratia cõtendant ꝑſeuerare in operibus
bonis: quia nõ qui cęperit:ſed qui ꝑſeuera/
uerit vſq; in finem hic ſaluus erit. Qui vᷣo
ſe ad elemoſynam tardos: ⁊ ad iracundiam
pꝛomptos: ⁊ ad exercendã luxuriã pᷣcipites
eſſe cognoſcunt: auxiliante dño feſtinent ſe
a malis eruere:vt quę bona ſũt mereant᷑ im/
plere: vt cum dies iudicij venerit:nõ cũ im/
pijs: ſed cum iuſtis ⁊ miſericoꝛdibus ꝑueni/
re ad ęterna pꝛemia mereant᷑:pſᷣſtante domi⸗/
no noſtro ieſu chꝛiſto: qui cũ patre et ſpiritu
ſancto viuit ⁊ regnat ĩ ſęcula ſęculoꝝ Amẽ.

Sermo.. ¶ Dominica ſecũda Aduẽtus domi
DaHSDen 2a o P ☚i: Sermo vnicus.

Ancram ⁊ deſiderabilem: gloꝛioſam
ac ſingularẽ ſolennitatẽ: hoc eſt na/
tiuitatẽ dñi ſaluatoꝛis fratres dile⸗

ctiſſimi deuotiõe ſideliſſima ſuſcepturi:tot
viribus nos debemꝰ cũ ipſiꝰ adiutoꝛio pſᷣpa/
rare:⁊ om̃es latebꝛas animę noſtreę diligẽter
aſpicere:ne foꝛte ſit in nobis aliqð peccatũ
abſconditũ:qð ⁊ cõſcientiã noſtrã cõfundat
ac moꝛdeat:⁊ oculos diuinę maieſtatis offẽ/
dat. Mam licet chꝛiſtus dñs nr̃ poſt paſſionẽ
reſurrexerit: ⁊ in cclum aſcenderit: cõſiderat
tamẽ vt credimꝰ ⁊ diligẽter attendit: qualit
ſe vnuſquiſq; ſeruoꝛũ eius ſine auaricia:ſine
ira:ſine ſuperbia atq; luxuria ad celebꝛandã
eius natiuitatẽ ſtudeat p̃parare atq; compo
nere:⁊ ̃m qð vnũquẽq; oꝛnatũ bonis moꝛi/
bus viderit: ita illi gratiam ſuę miſericoꝛdię
diſpenſabit. Si enim viderit charitatis luce
veſtitũ:iuſticię vel miſericoꝛdię margaritis
oꝛnatũ:caſtũ:humilẽ: miſericoꝛdẽ: benignũ
⁊ ſobꝛiũ:ſi talẽ agnouerit coꝛpus ⁊ ſanguinẽ
ſuũ ei nõ ad iudiciũ: ſed ad remediũ ꝑ ſacer/
dotum ſuoꝛũ miniſtenũ diſpenſabit. Si vᷣo
aliquẽ viderit adulterũ:ebꝛioſum: cupidũ ⁊
ſuperbũ:timeo ne hoc illi dicat᷑:qð in euãge

lio dñs ipᷣe dixit: Amice:quomõ huc intraſti Matth.22,

nõ habens veſtẽ nuptialẽ: Et qð dñs auer/
tat fiat illud qð ſequit᷑: Ligate illi manus et
pedes ⁊ ꝓijcite i tenebꝛas exterioꝛes:vbi eſt
fletus ⁊ ſtridoꝛ dentiũ. Ecce qualẽ ſententiã
in die iudicij excipiet:qui ſine remedio pęni/
tentię ad feſtiuitatẽ dñi vitioꝝ ſoꝛdibꝰinqui
natus acceſſerit. In natale em̃ dñi frẽs dile· B
ctiſſimi quaſi in nuptijs ſpiritalibꝰ ſpõſę ſuę
eccleſię chꝛiſtus adiũctus eſt. Tunc veritas Ns. ð4·
de terra oꝛta eſt: tũc iuſticia de cęlo ꝓſpexit:
tunc ꝓceſſit ſponſus de thalamo ſuo:hoc eſt
verbũ dei de vtero virginali. Pꝛoceſſit enim
cũ ſponſa ſua ecclia:id eſt hũanã carnẽ ſuſce
pit. Ad iſtas &ᷣ tam ſanctas nuptias inuitati
⁊ ad cõuiuiũ patris ⁊ fllij ⁊ ſpũſſancti intra/
turi: videte qualibꝰ indumentis debeamus
oꝛnari.Et ideo mũdemus quãtum poſſumꝰ
cum dei adiutoꝛio coꝛda ſimul ⁊ coꝛpoꝛa no/

ſtra: vt ceęleſtis ille inuitatoꝛ nihil in nobis

ſoꝛdidũ:nihil fedũ:nihil obſcurũ:nihil ocu/⸗
lis ſuis depꝛehẽdat indignũ. hęc & frẽs dile
ctiſſimi nõ trãſitoꝛie:ſed cũ ingenti tremoꝛe

debemus attendere. Inuitati em̃ ſumus ad

nuptias:vbi nos ipſi ſi bñ agimꝰ ſponſę eri/
mus.Cogitemꝰad q̃les nuptias:cõſideremꝰ
ad qualẽ ſpõſum:vel ad quale cõuiuiũ inui/
tati ſumꝰ. Inuitati em̃ ſumꝰ ad mẽſam: vbi
nõ inuenit᷑ cibꝰ hoim:ſed panis ponit᷑ ange-
loꝛũ.Et ideo videamus ne foꝛte intus in aia

ptjs No
genoset
funt;
hommineo
nunicasp
mercoe
favelge
vonatin
denoftn
aglanai
gbügant
fegheni
Atiukun
lochriſtian
ſebꝛent.
nos tois
pcorede
nüdum
turifumm
gtitudin
lecüno⸗
regnum
lerem t.
kalitari
panem
liſmiſa
reteliq
Ouiamnin
haiten
giuna
teſteum
vocpan
heberpn
biinſetnn
Cigbam
umten
Vinuſen
ſunpt
va hone
Nrena
depe
nchdie

.

õq

BGermo.II.III. Do. II. et. II. Aduen. Ger. I.

nũc pauꝑes deſpiciũt audiamꝰ:Diſcedite a Wattb. 25.

n Annotatio vbi deberemꝰbonoꝛũ operum margaritis
iuuinm numeralis oꝛnari: ibi apareamus vitioꝛũ pannis vete
aſiplein ordinis ſer ribus inuoluti: Et quãdo eos qui boni ſũt

nochi
Maleſens ſ

Nihoſtorſne⸗

Nenrillen

engn

Atü bonisn
emletot
lchmnunsh
die nugans
e hengi
Pustſanguni
nmeciigſacn
enlabi Siin
oſun: apii,
algoͤnaiige

möhcinmkie

Etgodistue
teillſpunse
tenorarrbic⸗

guliſettum

elenetiopen
ſouben

idiifisde !
ulb ieie
Luerena

deggogen
mmoſtother
poaltann
micnilit
hiſancnnn
nsdebenni
iun ſin
utopont⸗
bü nnods
iü nbloe⸗
gen nin
jeßſunue⸗
n honſen
gcſtatn
chuiuſan,
poni n
lnuan

iliimi monũ buiin oculis dei caſtitas reddet candidos: tunc
operis.

eos qui mali ſũt reddat luxuria ſoꝛdidatos.

CEt ideo quotienſcũq; aut dies natalis dñi:

aut reliquę feſtiuitates adueniũt: ſicut fre/
quẽter admonui: ante plures dies: nõ ſolũ

ab infelici cõcubinarũ cõſoꝛtio:ſed etiã a ꝓ/

pꝛijs vxoꝛibꝰ abſtinete: ab oĩ iracũdia vos

alienos efficite:peccata pꝛęterita per elemo

ſynam ⁊ pęnitentiã redimant᷑: contra nullũ

hominẽ odiũ ĩ coꝛde teneat᷑: Quod ſolebat

vanitas per gulã ꝑdere:incipiat iuſticia per
miſericoꝛdiã pauperibꝰ erogare: Qð luxu·

ria vel gula diſſipauit in mundo: pietas re/

ponat in cęlo.Et licet hoc expediat vt ſemꝑ
elemoſynas facere debeamus:pcipue tamẽ
in ſanctis ſolennitatibus ſᷣm vires noſtras
abũdantius erogemus: pauperes ante oĩa
frequẽtius ad cõuiuiũ reuocemꝰ. Nõ enim
eſt iuſtum vt in ſancta ſolennitate in popu/

lo chꝛiſtiano ad vnũ dominũ ꝑtinente: alij
inebꝛient᷑:alij famis periculo crucientur.Et

nos ⁊ oĩs populus vniꝰ dñi ſerui ſumꝰ:vno

pᷣcio redempti ſumus:pari cõditione in hũc

mũdum intrauimꝰ: ſimili etiã exitu migra/⸗
turi ſumus.Et ſi bene agimus advnam be/
atitudinẽ pariter veniemꝰ. Et quare pauꝑ
tecũ nõ capiat cibum:qui tecũ accepturꝰ eſt
regnum? Quare pauper nõ accipiat vel ve/
terem tunicã: qui tecũ recepturus eſt ĩmoꝛ/
talitatis ſtolam? Quare pauper nõ mereat
panem tuum:qui tecũ meruit accipere bap/
tiſmi ſacramentũ? Cur indignus eſt accipe/

re reliquias ciboꝛũ tuoꝛũ: qui tecũ ad cõui/
DHuium inuitatꝰ eſt angeloꝛũ: Audite fratres:

audite nõ meũ ſed domni cõmune pſᷣceptũ.

Zud.i4. Sic enim ait in euangelio.Cum facis pꝛan/
dium aut cęnam: noli inuitare diuites qui

te iterum inuitent:⁊ ſiat tibi retributio: ſed
voca pauꝑes ⁊ claudos: ⁊ beatꝰ eris: qͥa nõ
habẽt vnde retribuãt tibi:retribuet᷑ autẽ ti⸗

bi in retributiõe iuſtoꝛũ.Sed dicit aliquis.

Ergo amicos aut parẽtes nõ debeo ad cõui
uium reuocare? Rogandi ſunt ⁊ parentes ⁊
vicini:ſed rarius rogandi ſunt.Et nõ nimis
ſumptuoſa ⁊ delitioſa: ſed tã parca ⁊ ſobꝛia
vel honeſta illis debent conuiuia pſparari:
vt remaneat vnde poſſint pauperes refici:
vnde poſſit aliquid indigentibus erogari:
vt cũ dies iudicij venerit non cũ impijs qui

põt eſſe

me maledicti in ignẽ ęternũ:ſed cũ iuſtis et

miſericoꝛdibus audire mereamur: Venite
benedicti patris mei ꝑcipite regnũ:qꝛ eſuri/
ui ⁊ dediſtis mihi manducare: ſitiui ⁊ dedi/

ſtis mihi bibere: Simul etiã nobis illa vor

deſiderabilis dirigat᷑: Euge ſerue bone ⁊ ſi/
delis: qꝛ ſuꝑ pauca fuiſti fidelis: ſup multa

te cõſtituã: intra in gaudiũ dñi tui. Sed vt E

hec quę ſuggeſſimꝰ ſenſibus vfr̃ę charitatis

tenacius inhereant: bꝛeuiter quę dicta ſunt
iteramꝰ. Hoc em admonuim fratres: vt qꝛ

natalis dñi iminet: tanq; ad nuptiale ⁊ cele/
ſte cõuiuiũ ab omni luxuria alieni:et bonis

oꝑibus adoꝛnati nos ꝑ chꝛiſti adiutoꝛiũ pꝛę

paremꝰ:elemoſynas pauꝑibus erogemus:
iracundiã vel odiũ velut venenũ de coꝛdibꝰ

nfis reſpuamꝰ. Caſtitatẽ fideliter ↄſeruate:

ad cõuiuia vr̃a frequẽtiꝰ pauꝑes reuocate:
ad vigilias maturiꝰ ſurgite:in eccleſia ſtan/
tes aut oꝛate aut pſallite: verba ocioſa aut

ſecularia nec ipſi ꝓferte:et eos qui pꝛoferre
voluerit caſtigate. Pacẽ cũ omnibꝰcuſtodi/
te:⁊ q̊s diſcoꝛdes agnoſcitis: ad cõcoꝛdiam
reuocate.Hhec ſi fidelit᷑ chꝛiſto adiunãte vo/
lueritis implere:⁊ ĩ hoc ſęculo ad altare do/
minicũ ſecura cõſciẽtia poteritis accedere:

⁊ in futuro ad ęternã beatitudinem fęliciter

ꝑuenire:pᷣſtante dño nr̃o ieſu chꝛiſto:qui vi

uit ⁊ regnat in ſecula ſeculoꝝ: AmẽYẽ.
Dominica ꝓrima ante feſtũ nati
uitatis dni ſaluatoꝛis de vnitate
trinitatis ⁊ incarnatiõe nbi: BGer⸗
mo

dñs deus tuus: deus vn eſt. Mon

nõ eſt numerus.Optime noſtis iſta fratres

chariſſimi: qui coꝛde foꝛtiter tenetis catholi
cam veritatẽ:audite tamẽ bꝛeuiter:qð adiu
uãte dño ꝓpoſui explanandũ. Deus vnꝰẽ

pater:deus vnꝰ eſt filius:deus vnꝰ eſt ſpũſ⸗
ſanctꝰ: Mõ tres dij: ſed vnꝰ eſt deus. Trinꝰ
in vocabulis:vnꝰ in deitate ſubſtãtię. Sed
dicit mihi hereticus:Ergo ſi vnũ ſunt:om̃s
ſunt incarnati:non ad ſolũ chꝛiſtũ ꝑtinet ca
ro. Mempe aliud eſt aĩa:aliud ratio: ⁊ tamẽ
in aĩa eſt ratio:et vna eſt aia. Sed aliud aĩa

agit: aliud ratio. Aia viuit: ratio ſapit. Et

9 2

Egimꝰ ſanctũ Moyſen populo dei A
pᷣcepta dantẽ:vbi dixit:Audi iſrael meutj.o.

aioꝛ: nõ põt eſſe minoꝛ:⁊ non põt
numerari:dicẽte DHauid ꝓpheta: Mοagnus
dñs nf̃:⁊ magna virtus eius:⁊ ſapiẽtię eius

ermo. III.

—

ad animã ptinet vita:ad rõneʒ ꝑtinet ſapiẽ/

tia.Et cum vnũ ſint:aia ſola ſuſcipit vitam:

ratio ſola ſuſcipit ſapientiã: ⁊ tamẽ nec aia
ſine rõne:nec ratio ſine aia. Sic ⁊ pater ⁊ fi/
lius licʒ vnũ ſint:et vnus deꝰ ſit: ad chꝛiſtũ
ſolũ ꝑtinet caro:ſicut ad ſolã rationẽ ꝑtinet
ſapiẽtia: licʒ nõ recedat ab aia. Ecce aliud:
In ſole caloꝛ ⁊ ſplendoꝛ in vno radio ſunt:
ſed caloꝛ exiccat:ſplendoꝛ illuminat. Aliud
ſuſcipit caloꝛ:aliud ſplendoꝛ. Et licʒ caloꝛ ⁊
ſplendoꝛ ab inuicẽ nõ queãt ſeꝑari: ſuſcipit
ſplẽdoꝛ illuminationẽ nõ feruoꝛẽ:ſuſcipit ca
loꝛ feruoꝛẽ nõ illuminationẽ: Aliud ſimul:

aliud ſingulares agũt:et tamẽ ab inuicẽ nõ

ſeparant᷑.Sic ⁊ filius ſuſcepit carnẽ ⁊ nõ de⸗/

Joh. 16.

ſeruit patrẽ: nec ſe diuiſit a patre. Suſcepit
inquã filius carnẽ in ꝓpꝛietate: ſed tñ ⁊ pat
⁊ ſpũſſanctus nõ defuit maieſtate. In diui/
nitate ęqualitas:ĩ carne ſola filij ꝓpꝛietas:
nõ autẽ ab eo patris aut ſpũſſancti receſſit
aliquãdo diuinitaſ.Cũ ergo vna ſit deitas:
vna ſit diuinitas: impleuit quidẽ carnẽ xpᷣi
⁊ pater ⁊ ſpũſſanctꝰ: ſed maieſtate nõ ſuſce/
ptione. Vis ſcire qꝛ cũ eo fuit ⁊ pater? Hon
ſum inquit dñs ieſus chꝛiſtꝰ ſolus:ſed pater
mecũ eſt. Audi ⁊ de ſpũſancto:qꝛ cũ eo erat

Zud.4. Euãgeliſta refert:Auia ieſus plenꝰ ſpũſan

cto regreſſꝰ ẽ ab ioꝛdane. Ecce ſic ſolꝰ ieſus
chꝛiſtꝰ ſuſcepit carnẽ: ⁊ tamẽ ⁊ pater ⁊ ſpũſ/

ſanctꝰ nõ defuit maieſtate. Sicut celũ ⁊ ter
rã implert pater:implet ⁊ ſpũſſanctꝰ. Carnẽ

chꝛiſti deſerere nõ potuerũt: quãdo in diui9/
nitatis vnitate mãſerũt. Adhuc citharã re/⸗
ſpice:vt muſicũ melos ſoniſ dulcibꝰreddat:

tria pariter adeſſe vident᷑: ars:manꝰ⁊ choꝛ/

da:⁊ tñ vnꝰ ſonus audit᷑. Ars dictat:manꝰ
tãgit:reſonat choꝛda.Tria pariter operant᷑

F ſola choꝛda ꝑſonat ꝙ audiat᷑: HNec ars nec

manꝰ ſonũ reddũt:ſed ea cũ choꝛda pariter

oꝑant᷑.Sic nec pater nec ſpũſſanctꝰ ſuſcepe

rũt carnẽ:⁊ tamẽ cum filio pariter operant᷑.
Sonũ ſola choꝛda excutit: carnẽ ſolꝰ chꝛiſtꝰ
accepit.Operatio ĩ tribꝰcõſtat:ſᷣ quõ ad ſo/
lã ꝑtinet choꝛdã ſoni redditio: ſic ꝑtinet ad
xpᷣm ſolũ carnis hũane ſi uſteptio ., Tobtra
iudęus cõtra naturã inquit parere virgo nõ

potuit: Et deteſtãdꝰ Manicheus: Si caro
erat:virgo eſſe non potuit. Si virgo peꝑit:

phãtaſma fuit. Vtriſq; reſpõdendũ ẽ. Pꝛo/

ferã de hiſtoꝛia veteris teſtamẽti neceſſariũ

Numeri. 17.

exemplũ ↄtra iudęũ:qð ſonuit ĩ auribꝰ nf̃is

manifeſtiſſimã veritatẽ. Dñs moyſi ſancto

Bancti aluguſtini de tempoe

pᷣcepit:de ſingulis tribubus virgas afferri.
Allate ſunt duodecim virgę:inter q̃s etiam
vna erat ꝗ Aaron fuerat ſacerdotis. Poſitę
ſunt a ſancto moyſe in tabernaculo teſtimo
nij. Virga autẽ Aaron poſt alterũ diẽ inue

nit᷑ ſubito ꝓduxiſſe floꝛes ⁊ frondes:⁊ pepe

riſſe nuces. DHelectat hoc myſteriũ cũ chari⸗

tate vr̃a cõtra ꝑfidiã iudaicã cõmiſcere:vbi
maxime figura interuenit ſacramẽti. Virga
ecce ꝓtulit qð ante nõ habuit: nõ radicata
plãtatione:nõ defoſſa ſarculo: nõ animata
ſuco:nec fęcũdata ſeminario: ⁊ tamẽ cũ ulic
deeſſent vniuerſa iura naturę: ꝓtulit virga

gð nec ſemie ſuggeri potuit nec radice. Vir

ga ergo potuit ↄtra naturã nuces educere:
virgo nõ potuit cõtra naturę iura dei filium

generare? Dicat igit᷑ mihi iudę incredulꝰ:
quẽadmodũ arida virga floꝛuit et fronduit

nuces ꝓtulit:⁊ ego dicã illi quẽadmodum
virgo cõceperit ⁊ peꝑerit.Sed ꝓfecto iudę

nec cõceptũ poterit virgę explicare:nec vir⸗

ginis partũ. Veniat ad eccłiã: exponat illi
vt agnoſcat verum oꝛdinẽ officij naturalis.
Virgo peregit tẽpoꝛa pariẽdi:virga aũt nõ
habuit tẽpoꝛa germinãdi. Virgo habuit tẽ
poꝛa pariẽdi:vᷣga aũt alio die qð natura nõ
habuit ꝓtulit. Ala em̃ decurſis nouẽ mẽſi/
bus peꝑit:virga alia die qð natura non ha/

buit germiauit. Virginẽ dicit iudęus pare/
re natura nõ patit᷑. Deus em̃ qͥ in Numeris Mumeri.22.

mirabile ſignũ oſtẽdit cõtra naturãvt aſina
loqueret᷑:ipſe mirabiliꝰ facere voluit vt chꝛi

ſtus de virgine nale ceret ¶Kudiat ⁊ verſut⸗ D

ille M0Oαſ5nicheus aliud ſacramẽtũ. Solis ra/
dius ſpecular penetrat:⁊ ſoliditatẽ eiꝰ inſen
ſibili ſubtilicate ꝑtrãſit:⁊ talis videt᷑ intrin/
ſecus:qualis extra ⁊ extrinſecus. Itaq; fra/⸗
tres nec cum ingredit᷑ violat:nec cũ egredit᷑

*

diſſipat:qꝛ ad ingreſſum ⁊ regreſſũ eius ſpe

cular integrũ ꝑſeuerat. Specular & nõ rũpit

radiꝰ ſolis: integritatẽ vᷣginis ingreſſꝰ aut

egreſſus nunquid vitiare potuit deitatis:
Sed qᷣd vlteriꝰ imoꝛoꝛ? Audiat chꝛiſtianus
qð nõ vult audire iudęus aut anicheus:
vt hic ꝓſiciat in fide redẽptus:⁊ ille deficiat
induratꝰ. Virga illa vnde agebamꝰ Aarõ:
virgo Maria fuit:ꝗᷓ nobis chꝛiſtũ verũ ſa⸗
cerdotẽ cõcepit ⁊ peꝑit.De quo Nhauid ceci

nit: Lu es ſacerdos in ęternũ: ſᷣm oꝛdinem Ns. ios.

melchiſedech. Suꝑioꝛi nãq; verſu iam dixe
rat: Virgã virtutl tuę emittet dñs ex ſion.

Et Eſaias ꝓpha aꝑtius Aariã ſanctã deſi/

Ppmo ecos

õ

m guttdi
denadia

otno fiſi
cenll ille

nder/ ren
mwiha⸗ nnone/
hens iute 10
Noor
zoburin
ſcnis
anedent
ninitrat
nchss
ſgtete
e(gulintp
r⸗ liipl
dagun⸗
finten
N

totiod

wotis e
eervgeut
Nuhes ageelene
uogn
ſnnse⸗
ſlepan
ſülide⸗
len baſon
Depo
.
nſgte
Ntince
huittn
pobisn
ſcun
uneſtl
fütͤſae
diodon
nosinn
ſege⸗
ſose
gigsnf
lopce
ginaui
nagct
Gälue
ilnno⸗

s cnn
gine⸗ Pzein
dcons
MMaanloten
kaleidi
fonleznp
ſteriici
icinniſan
Anii
Ul:hönten
gl:tönninn
etumnicäle
Ue plepie
Anenciee
inucezeclene
Fendaſſin
iudeenoetl
orultafondet
al iit

Wlcnenerrd⸗

=☛ £ = U S

=

S=

=

—

tli:eponkil 14—
—– N Nter pſſuras atq; anguſtias pſent⸗
iieirntütnt La. 1. tempoꝛis et noſtrę officia ſeruitutis
Urpobtlii H cogimur dilectiſſimi nõ tacere: cum
Necönuunnn potius expediat flere magis q; aliquid dice
unſs nolii tre: verũtamen ne quid minꝰ lucri arce dñicę
unntu Vatth⸗25, accedens dicat᷑ nobis: Serue nequã ⁊ piger
R tu erogares pecuniã meã:⁊ ego veniẽs cum
zinnntnn vſuris exigerẽ eã:peto charitatẽ veſtrã vt ꝗᷣ
numnintin ipſe paterfamilias ꝑ nos vobis miniſtraue/
eluenti rit:libẽter accipe dignemini. Apli pauli ver
aſeir RBo. iʒ. ba ſunt: Nox pᷣceſſit dies aũt apꝛopinquit.
uul * Deponentes Soꝑa tenebꝛaꝝ induite arma
wenn. N , lucis. Expulſa itaq; noctis caligine effuga/
tignin tiſq; tenebꝛis pctõꝝ:radiꝰ veri lumis fulge/
lonid in at in coꝛdibꝰ vfis. Exigit em̃ a nobis ratio
us ni huiꝰ tantę cõgregationis ⁊ noctis trãſactę:
mdcn vobis reddere rationẽ: ⁊ iſtius diei de tanto
rgrſütleſt ſacramẽto ꝑceptoverã ſempiternãq; demõ/
lirinin ſtrare ſalutẽ.Si em̃ dilectiſſimi oꝑa tenebꝛa
nisotſ ul rũ trãſactę noctis cõſideremꝰ: ⁊ qͥd egerimꝰ
otun dein dño donãte explicare voluerimꝰ:inueniemꝰ
daucnſfnuun nos in nocte:nõ oꝑa noctis ſed diei gegiſie.
ani Neq; em̃ delectatiõe ſomni ſopitos ſenſus
lonle nfen nfos agnouimꝰ:neq; vanis phantaſmatibꝰ
aebmn A aias nfas illuſas: nec ipᷣa coꝛꝑa nr̃a ſtramẽ-
cufüen toꝝ caloꝛe depᷣſſa in alto ſopoꝛe requies in/
oindin H clinauit: ſed vigilãdo: oꝛando:pſallendo:cõ
irfnonne tra aduerſariũ diabolũ dimicando: et ma-
neinundn gnã lucem infuſam coꝛdibꝰ noſtris ſenſimꝰ:
diolſi ⁊ in nocte oꝑa diei ꝑegimꝰ. Quid em̃ egimꝰ

S;

Eſa iis gnat dicẽs:Exiet vᷣga de radice ieſſe:et flos
de radice eiꝰ aſcẽdet: ⁊ reqͥeſcet ſuꝑ eũ ſpũs
Annotatio dñi:ſpũs ſapiẽtię ⁊ intellectꝰ.Qð &̊ hec vir⸗/
numeralis ga nuces ꝓduxit:imago dñici coꝛpoꝛis fuit.
ordinis ſer / Nux em̃ trinã habet in ſuo coꝛꝑe ſubſtantię
monũ huiꝰ vnionẽ:coꝛiũ:teſtã ⁊ nucleũ. In coꝛio caro:
operis. in teſta oſſa :in nucleo interioꝛ aĩia cõparat᷑.

△

In coꝛio nucis carnẽ ſignificat ſaluatoꝛis:q

habuit in ſe aſperitatẽ vel amaritudinẽ paſ
ſionis. In nucleo interioꝛẽ declarat dulce⸗
dinẽ deitatis:ꝗᷓ tribuit paſtũ ⁊ luminis ſub/
miniſtrat officiũ. In teſta lignũ interſerens

crucis:qð nõ diſcreuit id qð foꝛis ⁊ intꝰſuit:

ſed quę terrena ⁊ cęleſtia fuerũt mediatoꝛis
ligni intpoſitõe ſociauit:dicẽte beato apło:
coł.i. Quia ipſe ꝑ ſanguinẽ crucis ſuę paciſicauit
oĩa ꝗᷓ in celis ſunt ⁊ quę in terris: cui eſt glo
ria in ſecula ſeculoꝝ:Amen.
n vigilia natiuitatis dñi ſalua-
. toꝛis de fide chꝛiſti cõtra paganos
ZSermo. Ii. iudęos ⁊ ſaracenos: Sermo I

in hacnoctez Captois captiuauim. Qui
egimus in hac nocte? Tenebꝛas diabolicas

a coꝛdibus vfis excuſſimꝰ:lumen verũ hau/

riendũ eſſe demõſtrauimꝰ. Quid enim actũ
eſt in hac nocte? VUeniẽs vera foꝛtitudo alli/

gauit foꝛtẽ vt vaſa eiꝰ domꝰ eripiat. Quid

actũ eſt ĩ hac nocte: Extirpata ẽ ſupbia:in/
troducta eſt hũilitas. Quid actũ eſt in hac

nocte:? Pꝛinceps oĩm vitioꝛũ expulſus eſt:

fons oĩm bonoꝝ ſuſceptus ẽ. Videtis dile/
ctiſſimi ꝗᷓ bona habeat ſparata:⁊ ex qͥ one/
re vel ex quibꝰ ſarcinis peccatoꝛũ releuami/
ni ab iſto qui vos vocat vt ſuſcipiatis iugũ
eius ſuaue: ⁊ ſarcinã eius leuẽ. Deponẽtes

itaq; oꝑa tenebꝛarũ:induite vos arma lud.

Quid ſit hoc ex verbis ſymboli qð mõ acce
piſtis: vobis expoſitũ eſſe cognoſcit᷑. Quid
eſt deponere opera tenebꝛaꝝ:niſi renũciare

diaboli pompis:⁊ angelis eiꝰ: Et quid eſt:

Induite vos arma lucis: niſi credite in deũ
patrẽ omnipotentẽ? Pꝛius tñ dilectiſſimi Ca. 2.

Ddiſcutiamꝰ qui ſit vel qͥd ſit diabolꝰ vel quę
ſint pompe erꝰ:quibꝰ renũciãtes oꝑa depo⸗

nimꝰ tenebꝛarũ:tũc demũ de deo patre om/
nipotẽte qͥ eſt vera lux quãtũ ipᷣe donauerit
charitati vre dicemꝰ. Quid eſt diabolꝰ:An
gelus ꝑ ſuꝑbiã ſegatus a deo: qͥ in veritate
non ſtetit:auctoꝛ mẽdacij:a ſemetipſo dece⸗/
ptus:alterũ decipere cõcupiuit. Iſte aduer/
ſariꝰ:effectꝰ aduerſarius hũani generis:in/
uentoꝛ moꝛtis: ſuꝑbię inſtitutoꝛ: radix ma/
licię:ſcelerũ caput:pꝛinceps oĩm vitioꝛũ:ꝑ/
ſuaſoꝛ etiã turpiũ cogitationũ.hhic dũ ulluʒ
pꝛimũ hoĩem a deo factũ Adã ſcʒ patrẽ om
niũ noſtrũ intueret᷑:videretq; hoĩeʒ ex limo

terrę ad imaginẽ dei factum: pudicitia oꝛna

tũ:tꝑantia compoſitũ:charitate circũdatũ:
imoꝛtalitate veſtitũ: emulꝰ atq; inuidꝰ hoc

hoiem terrenũ accepiſſe:qð ipſe dũ eſſet an

gelus per ſuꝑbiã cognoſcit᷑ amiſiſſe:inuidit
ſtatim inſatiabilis homicida:eoſq; nr̃os pꝛi

De pe.diſ.
⁊2.pꝛinceps

mos parẽtes illis donis ac tantis bonis ex-

poliauit inſuꝑ ⁊ pemit. Mãq; dilectiſſimi cũ

tanta bona homi diabol abſtuliſſet: pudici
tiã:cõtinentiã:charitatẽ:iĩmoꝛtalitatẽ:eũq;

turpẽ ac nudũ reddidiſſet: obſitũ ſuis pan⸗

nis deridẽseũ:ſuo dominio obſtrinxit:atq;
ex illo vinculo omnẽ pꝛolẽ eius ſibimet obli
gauit. Turpes em̃ pãnos ſuſcepit Adã qñ a

diabolo expoliatꝰpudicitia:accinctꝰ ẽ impu

dicitia:amiſſa tꝑantia intemperãs effect ẽ:

ꝓdita charitate:malꝰ inuenteſt:expoliatus

⸗

ſmoꝛtalitate: moꝛti ppinatus E. Quid ꝑdi/

Cdit ⁊ quid accepit: Adhoc em̃ ꝑ turpiſſimos

Ca. ʒ. pannos ſuos poſteros obligauit. Renũcie/

mus huic dãnoſę hereditati: pupilli effecti
ſumꝰ: anteq; exactoꝛ veniat tã peſſimę hę⸗
reditati renũciemꝰ.Si qͥs itaq; huic heredi/
tati in q̃ ſũt pãni diaboli:pompęſcʒ:⁊ ange
lis eius renũciare neglexerit cũ iudex vene/

Mattb.ʒð5. rit:ſicut euãgeliũ loquit᷑: Lradet᷑ debitoꝛ ex

actoꝛi: exactoꝛ autẽ debitoꝛẽ in carcerẽ tru/
det: Amẽ dico vobis ait dñs:nõ exies inde
donec reddas nouiſſimũ quadrantẽ. Om̃e

itaq; genꝰ humanũ tanq; pauperẽ ⁊ pupil/

lum cõmendat ſcriptura diuina dicẽs deo:
Tibi derelictꝰẽ pauper: pupillo tu eris ad/
iutoꝛ. Eiuſq; adũſariũ diabolũ demõſtrãs
ſecutus adiũxit: Cõterẽs bꝛachiũ peccato/

ris ⁊ maligni.Aſſit itaq; aliquis pius hõ et

aliquã miſericoꝛdiã huic pupillo ⁊ pauperi
exhibeat. Ferocem em̃ atq; callidũ aduerſa
riũ patit᷑: ⁊ ̊ pupillꝰ i cauſa ſua defecit:qm̃
eũ ſuꝰaduerſarius pꝛauis actibꝰobligauit.

Adhibeamꝰ huic pupillo idoneos defenſo/
res:⁊ aploꝝ tanq; iuriſperitoꝛũ cęleſtium ei

patrociniũ ſubꝛogemꝰ. Quid eſt agendum

apud tales pꝛo tali? Apud vos itaq; Petre
Paule: Johãnes: cęteriq; ſancti conſiliarij

veri iudicis amici: ſummę poteſtatis cauſã

exponimus.e&α optime noſtis huiꝰ paupe/

ris ⁊ pupilli generis ſcʒ hũani qͥ ex paterno
chirographo debitoꝛ inuẽtꝰ ẽ reus:atq; ob/

ſtrictꝰ ab aduũſario detinet᷑:nõ eſt aliud quẽ/

admodũ huic ſubueniat᷑ niſi ex vro cõſilio.
Quid itaq; in h̊ negocio ſerenitati vfę vide

aᷣ ꝓ huiꝰ miſeri libᷣtate ex cõi tractatu vtinã

pꝛo eo dignã mihi ꝓferte ſententiã. Et vos

em̃ aſtrinxerat h obligatio niſi vobis gratia

chꝛiſti ſubueniret. Liberati libertate cõſiliũ
qð a iudice accepiſtis ꝓmite:vt hoc ſequat᷑

qui captiuꝰ detinet᷑ atq; ex mala ſeruitute ꝑ

veſtrã defenſionẽ adverã ꝑueniat libertatẽ.

Hoc eſt vox oĩm qð fecimꝰ faciat. Quid ob⸗/

ſecro facturꝰ eſt: Renũciet diabolo pompis
⁊ angelis eiꝰ. Heęc illa dãnoſa hęreditas cui

D renũciare cõpellimur. Videtis quã ſentẽtiã
Ca.ꝗ. ꝓtulerũt nr̃i defenſoꝛes. Vigilet itaq; vnuſ

qſq; ne nõ ex toto renũcians poſt ꝓfeſſionẽ
apud eũ diabolꝰ ſuos pãnos recosſcat:a in
cipiat ſꝑ reꝰ detineri: quẽ chꝛiſtꝰ* voluit ſua
gratia liberare. Hec ſibi male blandiant᷑ qͥ
poſt gratiã acceptã coꝛrigi nolũt:atq; rurſꝰ
ad illas ſuas pᷣſtinas redeãt volũtates. Ex/

pectat᷑ em̃ dies iudicij: aderit ille equiſſimnꝰ
iudex qᷣ nulliꝰ potẽtis ꝑſonã accipiet: cuus

palatiũ auro vel argẽto nemo coꝛrumpeet.

Aſtabũt oẽs aĩę vt referat vnaquęq; ſᷣm ea

pꝑ coꝛpꝰ geſſit ſiue bonũ ſiue malũ. Pꝛeſto

em̃ erit aduerſariꝰ diabolꝰ: recitabunt᷑ vba

ꝓfeſſionis nr̃e: Et ſi talis fuerit qͥſq; vt de/
bitoꝛ ex hacvita migret:exulta bit ille aduer
ſariꝰ ĩ cõſpectu ſereniſſimi iudicis ſuꝑioꝛẽ ſe
eſſe declamãs: Agenſq; talẽ cauſã apud ta/

cia et iudicium ſparatio ſedis tuę. Judica

meũ eſſe qꝗͥ tuus eſſe noluit:meus eſt: mecũ
damãdus eſt. Poſt renũciationẽ vt qͥd iua/

ſit pannos meos: Quid apud eũ impudici/

tia faciebat cui ipſe renũciauerat:cQuid in/
tꝑantia: qͥd auaricia: qͥd ira: qͥd ſuꝑbia: qᷣd

cętera mea? Poſtremo ęquiſſime fugientẽ

à me:conſugientẽ ad te:poſtea cũ meis qᷣbꝰ
renũciauerat apꝛehẽdi:ĩuaſoꝛẽ detinui.In
ipla quodãmõ mea poſſeſſiõe apꝛehẽſus ẽ.

Quid em̃ ĩ circo faciebat:atq; ibi furias: li⸗

lẽ iudicẽ: Eqſſime inqᷣt iudex iudica: Juſti/ Ms. se.

tes:inſanas voces:inaneſq; victoꝛias:cum

iã a ſe alienꝰ ſibimet videbat᷑: Quid in the⸗/
atro renũciatoꝛ turpiũ voluptatũ:Quid in
amphitheatro:crudelitates ſuas oclis ſuis

ituẽdo? Theſauriʒauit ſibi irã ĩ die ire.ſhęc Ro.,·

oĩa mea poſt renunciationẽ inuaſit:meeſſe
voluit ⁊ mea cõcupiuit. Judica iudica gęqᷣſ/
ſime: qm̃ quẽ tu indignatꝰ es tanto pcio li/
berare:ipᷣe mihi ſe poſtmodũ voluit obliga
re. Poterit ne os aꝑire is qͥ pꝰ ꝓfeſſionẽ ſuã
talis inuenit᷑:ut iuſte diabolo abdicat:? Vi/

dete qͥd agitis filij mei:frẽs mei:quõ hãc ꝓ⸗
feſſionẽ veſtrã cuſtodiatis.Cõteſtamur vo/

bis ipᷣm iudicẽ om̃ſq; poteſtates cęleſtes: et

nos audiũt admonẽtes ⁊ vos excipiũt ꝓfi/

tẽtes:ne iuacuũ gratiã acipiatis:vᷣ coꝛde in/ ⁊. Cori.s.

tegro:tota virtute:perfecta fide renũciates

atq; ſpernẽtes tã dãnoſã diaboli hęreditatẽ

E

ne pupilli vel pauꝑes remaneatl. Credite a.5.

in deũ patrẽ oĩpotentẽ mutãtes patrẽ: mu/⸗
tate hereditatẽ. Quis ẽ iſte pater oĩpotẽs:

Patrẽ quidẽ oĩm quem credimꝰ omniũ no

ſtrum: atq; torius mũdi cognoſcimꝰeſſe per

gratiã:ſᷣ ⁊ ꝓpꝛiũ eius filiũ qrimꝰ ꝑ ſboſtãtiã:
qm̃ ⁊ anteq; ab illo mũdꝰ foꝛmaret᷑ pat᷑ erat
eratq; ei vtiq; filiꝰex ipſo cũ ipᷣo:hoc qð ibße:
ſed nõ ipᷣe: qm̃ ille pr hic filiꝰ: qm̃ omipotẽs
pat:oiĩpotentẽ filiũ genuit de ſe talẽ qlem ſe
nouit: vt totꝰ maneret i ſe ⁊ eſſet pfr filij ⁊ ſi/
liꝰ pris: deꝰ ex deo:dies ex die:lumen de lu/

Vthis ſun.

legui⸗
cieno⸗
Sönod⸗

is multſi

lpueri
hn igpina
deum
apoep
anett
ſo. ho
dieduo

ſereru!
büch gletan
lensſ
Utdon
lancht
ggeuan
Patrenn
lanizel
Nioſtea
Neiynl
Mit manir
ier
(4,6, Lun
ſinte
auug
lſech
perbe
Paten
tan⸗
beiam
lennfl
deſere
nel
ane⸗
Ndo⸗ nani
leryn
Etde
niſg
ltc

leigtſige

ltcfne ordinis ſer/ vnum lumen. Mõ capis videndo: intellige

mli heſe monũ hurꝰ credendo:mũda oculum coꝛdis:imo potiuſ ſecũdo ſonuit: factus eſt pax noſtra vt ſol/ Epb.2.
anbentſ ipſa lux quam deſideras videre: munder ueret inimicitias in carne ſua. Hoc verbuz:
cſenn, coꝛ tuum vt ſit a peccatoꝛũ tenebꝛis mũda / hoc lumen nõ reſpiciens arrianus audet di/
btllea Wattö.5. tum. Beati enim ait dominus mundo coꝛ cere ſilium minoꝛem: quem nos conſitemur
asſugioee de: quia ipſi deum videbunt. Ecce extende ęqualem: ⁊ inſana cõtumacia vult de verbo
ighln aciem oculi coꝛdis ⁊ vide:⁊ aures coꝛdis ac/ in coꝛde patris manente diſputare: cum ſeꝝ·
la dic cCcoõmoda ⁊ audi. Pater enim ⁊ filius duo ſo- ipſum nõ valeat intelligere. Inſane hereti/
Snne cia Job.i. nant:ſed cum ipſe ſilius dicit: Ego in patre ce pꝛius redi ad te:conſidera te totum ſi po
öch nei, ⁊ pater in me eſt. Verbũ enim patris eſt fi- tes compꝛehendere te:et tũc diſputa de illo
Nnetainn lius. Pater aũt nunq; fuit ſine verbo: Am qfecit te. Vide q; nõ altũ ſapiebat ſᷣ in ſimn /
Lcäingnden Johᷣ.l. in pꝛincipio erat verbũ: et verbũ erat apud plicitate coꝛdis deũ noſſe ꝗqrebat ille hũilis
Nunidin deum:⁊ deus erat verbum:hoc erat in pꝛin / Dauidi: qͥĩ vno lapide ſuperbã frontẽ deie/ 1. Begl..
ſoobinͤ cipio apud deum. Hoc ergo verbum filius cit Golię. Vide q́; non alte ſapiebat: conſi/
ſine geni cum eſt in patre: et pater in flio ſuo verbo derauit em̃ quid in ſeipſo ageret᷑:conſidera/
aaänroh ſuo.Hõ ergo duo dij ſed vnꝰ deus. Dies ex uit anim ſuam: inſpexit fabꝛicam:diſcuſſit
Edeniliz die duo vident᷑ ſigniſicare dies: ᷣ cũ ipſe ſi ſe intus quid eſſet: ⁊ ex qua parte iſtaʒ tam
pehiſii Yoðd.. liꝰ in euangelio dicit iudęis: Abꝛahã pr̃ ve- pulchꝛam molem gubernaret:atq; in vaſcu/
= ſter exultauit vt videret diem meũ: et vidit lo luteo quo habitaret anima plena tantis
R Geñ. iS. et lętatus eſt. Abꝛahã autem tres viros vi/ theſauris ſapientię ⁊ ſciẽtię ⁊ pꝛudẽtię: vbi
RK dens ſub quercu mambꝛe: non tres appella / iüllic eſſent tanta tam pꝛecioſa tam grãdia: ꝗ
i⸗Ouitn uit dominos:ſed vnum appellauit dominũ: loca animę obtinerent:in qua nullus eſt lo⸗
salele tanq; tres dies vnum. Vnde ipſe dominus cus:atq; ex vno fonte quomõ pꝛocederent
jidiene beb in euangelio: vnum volens intelligi diem ſingule virtutes ſine diminutione ⁊ exeun/
uſtrgetſ patrem ⁊ filium: Philipo requirenti parrẽ tis ꝓfundẽtis: Vidit hec:cõſiderauit hec:
RHRZ tanq; alterum diem: qui iam filium videbat uoluit nec valuit compꝛehendere ſe: ⁊ excla 2
+W diẽ: oſtendens q̊ oculo ꝗqrere deberet videre mauit deo dicẽs: Miriſicata eſt ſcientia tua Pg. 138,
tttis dei vnitatẽ:quia oculũ carnis fixerat in hu/ ex me: inualuit non potero ad illã.hoc ſuit
eſoniti Job 14. manitatem: Philipe inquit qui me videt: dicere: quãdo te vofſe um cõpꝛehendere tam
Nelen 4 videt ⁊ patrẽ. Ego em̃ ⁊ p̃ non duo dies:? magnum qui meipſum non valeo explicare
blr. . vnꝰ: Si potes capere:cape ſempiternũ diẽ. extremũ ⁊ paruum: Vide ⁊ alium humilem
Aalhin Ca. ᷓ. Lumẽ de lumiĩe duo ſonare vident᷑ lumina- requirentẽ modulum ſuę inſirmitatis ⁊ non
uetmurn ria: ſed abſit a nobis ne nos erroꝛ manichę excedẽtem: ſuperbos ad humilitatem incli/
lgeſtis oꝛũ compꝛehẽdat: qui tantũ ſolem eſtimaůt nantẽ: harena inquit maris et pluuię gut/ Ecẽi.i.
auhll, u. eſſe chꝛiſtũ: ſed nos ſolem iuſticię credimus tas ⁊ dies ſęculi quis dinumerauit: Altitu/
nafole n verbum patris inſeparabile: ęqualem cum dinem celi ⁊ latitudinẽ terrę ⁊ ꝓfunditatem
leminn patre manentẽ:⁊ omnia cum illo diſponen / abyſſi quis menſus eſt? Sapientiã dei pꝛę⸗
übmrdint tem:patrem per filium omnia facientem: fa cedẽtem omnia quis inueſtigauit: Ecce ꝓpp/
1. Cod; bꝛicam mũdi per verbum ſuum conſtruen / pheta dicit:immo ipſe dominus qui loque/
Eunb lln tem:filium ad nos venientem nec patrem batur per ꝓphetam:ꝙ ſapientiã dei nullus
S deſerentem:ſemper cum illo:nuſqᷓ; vſqᷓ; eſſe inueſtigauit: Chꝛiſtus eſt enim dei virtus ⁊ 1. Cori.i.
gonnüün⸗ ſine illo: illumiantẽ ⁊ de ſe ⁊ de illo ſplendẽ/ dei ſapiẽtia: nullus ſᷣm diuinitatem potuit
ſanlee tem:radiantem:coꝛuſcantem:nõ duo lumi/ inueſtigare ſapientiã: quia ſᷣm id quod filiꝰ
neokinn. Job.Io. naria ſed vnum lumen. Ego enim ait ⁊ pa natus eſt de patre ſine aliqua matre: nati/
ankoan ter vnum ſumus.De ipſo verbo vnigenito uitatẽ eius qͥs enarrabit:? Dic mihi heretice &a. .
ohorgoß ait ꝓpheta Hauid:Semel locutus eſt deus q audes dicere qð minoꝛ ſit dei ſapientia:
ſonſonn ES.éI. duo hęc audiui. Quomodo ſemel locutus dic mihi: altitudo celi quãta ſit:latitudo ter
enlitene eſt deus ⁊ ſecũdo ſonuit: niſi quia verbũ in / rę:ꝓfundũ abyſſi? Numera ſi potes pluuię
rflitl trãſgreſſibile ꝓcedens de coꝛde patris ſuſ/ce guttas:haren maris:dies ſeculi:tuos etiã
linenteß pit carnẽ vt eſſet homo ex vtero matris:ve/ numera capillos: Quoniã om̃es capilli ca⸗/Mattð.io.

in vigili

Chagi Annotatio mine:non tamen duo dij:aut duo dies:aut
naumeralis duo luminaria: ſed vnus deus: vnus dies:

nit ⁊ manſit: ad nos venit a patre nõ receſ/

ſit: Ecce per hoc qð ſemel locutus eſt deus:

ſurrexit omnis fabꝛica noſtra:per hoc quod

a 4

pitis veſtri numerati ſunt. Demõſtra mihi
atq; explica parua iſta inferioꝛa:et tunc tibi

credam poſſe ⁊ inueſtigare ſuperioꝛa. Sed

noõ potes: non vales: ſpũs dei te conuincat

qui vos heęreticos ante pꝛeuidit. Qui enim

ilſta quę ſuꝑius diximus: cõſcripſerunt atq;

ſenſerunt:ſpiritu agebant᷑ veritatis nõ erro
ris. Lu autẽ hęretice cum hęc non vales ex/
plicare: audes de ipᷣa ꝗᷓ iueſtigari nõ poteſt
dei ſapientia diſputare:⁊ magnus videri ti/
bit: quia diſputas nullo altercante tecũ:nul/
lo iudice pꝛeſidẽte:Et dum ſuffragat᷑ temp⸗
erroꝛi tuo: exſtimas te aliquid eſſe cũ ſis ni/
hil:⁊ ſeductus multos ſeducere cupis:alios
pecunia: alios potentia: tales tibi congre/
gas quos plurimũ tecũ ſimul perdas. Mon
eſt tibi laboꝛ hic vtilis ad ſalutem ſed potiꝰ
ad perniciem. Talia enim docendo:imo nõ
Docendo ſed potius blaſphemãdo:non cui⸗/
libet potenti:ſed ipſi deo patri: in eius filio
facere demõſtraris iniuriã. Maioꝛ ẽ pater:
minoꝛ eſt ſilius: melioꝛ eſt pater: inferioꝛ fi-
lius. has cõtumelias nec homo quilibet ſa
piens libenter accipiat: qui filiũ melioꝛẽ ſe/
ipſo aut patrem habere contendit. VUnde

Ecẽi,30. etiam illud dictum ꝓpheticum: Lętatus eſt

pater in filio ſapiente:invita ſua viuit:et in
obitu non eſt cõtriſtatus. AMoꝛtuus em̃ eſt
