Gsuinmghi biã:vt putet quia nõ peccat.Nõ eſt hoc tol /
mnidngd e lere ſed geminare peccatũ. Itẽ multi ſic con
int unie feſſionẽ peccati fugiũt:vt ipᷣm ſathanan ac
idiognglip cuſent: ſe autẽ nihil mali feciſſe dicãt. Et cũ
nathtinting caſtigant᷑ aliqui ⁊ dicit᷑ eis:quare h̊ feciſtis:
an teninn· UBeſpödkẽt: QQuia diabol⸗B fecit. Hõ eſt em̃
Pnangnes vñ plus gaudeat diabolus: niſi qñ hõ dicit
4 ſeni l ipſe faceret vt peccaret. Quãdo em̃ dicit
Naſtidinn diabolꝰ hoc fecit:nõ ſe accuſat:⁊ dũ peccata
Reeleidiht⸗ ſua diſſimulat cõſiteri:indulgentiã nõ mere
afteni l tur accipere. Reſpõdet & ⁊ dicit: LHiabolus
poltſeu. hoc fecit:quaſi reuera traxerit eũ diabolus:
ninatufp aut violentiã fecerit. Suadere em̃ et ſollici

Genichſan tare poteſt:cogere oĩno non poteſt.Et ideo

nulneet cum ꝑ dei adiutoꝛiũ in poteſtate tua ſit vtꝝ
mhaui ain conſentias diabolo:quare nõ magis deo qᷓ;
8. ngii ipſi obtemperare deliberas? Si em̃ ſolꝰ dia
liseiſntir bolus daret cõſiliũ ⁊ deus taceret: haberes
iwstiinn quo excuſari poſſes.Cũ vero chꝛiſtus tibi ⁊
neeige⸗. Ccoſcientia tua ↄtradicat:⁊ ꝑ ſcripturas diui/
Cöitar atl 4 nas audias in eccleſia ꝙ non debeas facere
ſdtiunct malũ:quare eligis moꝛtẽ ⁊ deſeris vitaʒ: et
Gpeni aN magis vis ſequi diabolum ad luxuriam qᷓ;
erringlp obtemꝑare chꝛiſto qui te inuitat ad virtam
in gaanſ Cęternam? Rogo ergo vos fratres chariſſimi
rrths quare ſathanas ſeducit ad peccanduʒ: cum
osti lehite deus poſuerit homini in poteſtate nõ cõſen
iini tire ſathanę:? Eſt em̃ a dextris quodãmodo
Irtoreenan pcipiẽs deus: a ſiniſtris ſeducẽs ſathanas:
Aatun OA homo in medio cõſtitutus.Coꝛ qð inclinat᷑
ilabr:ſen ad diabolũ: quare nõ potius erigit᷑ ad deũ⸗
gau MNõ em̃ diabolus cogẽdo ſed ſuadendo no/
albiun cet:nec extoꝛquet a nobis conſenſum: ſᷣ pe
ticnine, tit: Mos dia bolũ non adiuuemus:et vinci/
zan ip mus. Dat quidẽ ille conſiliũ: ſed deo auxi/
onenni liante noſtrũ eſt vel eligere vł repudiare qð
uſi ſuggerit. Attendite ⁊ aliud:quãdo dicit hõ

ergo per mathematicos:qꝛ ſtella facit vt hõö

ꝙ ſeductus eſt a ſathana: quãdo dicit ſe ſe⸗

ductum: cõfitet᷑ ex parte: ſed tamẽ negat ſe

feciſſe ⁊ dicit:Ego nihil feci:diabolus fecit.
Conatus eſt dicere illud adã: Ipſe ſe enim
excuſare voluit de muliere: mulier excuſare

ſe voluit de ſerpente. Hominꝰ autẽ deus q

liberũ arbitriũ dedit homini: ⁊ eum pᷣcepto
ſuo aduerſus ſerpentis venena firmauerat:
nõ audiuit iſtas excuſatiões: QAuia mulier
ꝓpterea data erat vt doceret᷑ a viro:non vt
doceret virũ. Et ſic erat cõſtituta voluntas
amboꝛũ:ſic erat fabꝛicatũ liberũ arbitrium
vt ſi nollet cõſentire ſerpenti:diſcederet ſer/
pens ĩ ſua falſitate cõfuſus: ⁊ remaneret hö
in dño creatoꝛe firmatꝰ. Iſta ſunt mala ver-⸗
ba quę diximus: qꝛ mõ ſerpens vult ſuade-
re excuſatiões peccatoꝝ.Tunc fecit qð non
accuſes:mõ aũt vult facere qð excuſes.Deꝰ
conſitenti tanqᷓ; in apertũ ſinum indulgen /
tiam paratus erat dare:excuſas:claudis ſi ,-
num: includis peccatũ: excludis indulgen /
tiam peccati. Ecce quid feciſti? Mõ vt tolle /
retur peccatũ vt dixi iamqudum: ſed inter,
cluderet᷑ medicina peccati. Sanare te habe-
bat deus per indulgentiã ſi fatereris: quę/
ris ꝑ quem excuſes:ſed nõ quęrit ille quem
ꝓ te puniat. Dic & deuoto coꝛde quod diri
pauloante:Ego dixi:domine miſerere mei. Nõ.40
Quare addidit:Ego dixi:? Pꝛopt᷑ manichę/ .
os qui dicũt:nõ tu peccas.Clama: Ego di /
xi domine miſere mei:ſana animã meã quo
niã peccaui tibi. Sanat te deus:cõſitere ta/
tũ vulnus tuum. Jaces ſub manibus medi
ci:patiẽter imploꝛa auxiliũ. Fouet: vꝛit: ſe/ De natura et
cat: quanimiter tolera: tantũ noli attẽdere s atia. 19. 1f.
niſi vt ſaneris. Sanaberis autẽ ſi oſtendas
te medico:nõ quia ille non videt ſi tu te ab/

ſcondas:ſed ipſa cõfeſſio initiũ ſanitatis ẽ.

Emendabit me iuſtus in miſericoꝛdia ⁊ ar/ Ps.r40
guet me:oleũ aũt peccatoꝛis nõ impinguet
caput meũ.Quid eſt hoc? AMelius eſt mihi

vt quãdo videt iuſtus peccatũ meũ emẽdet

me:nõ mihi parcat:dicat qͥa peccaui: ſeuiat
ĩ peccatũ meũ:vt me liberet a peccato. Vi/
det᷑ acerbe clamare:ſed intꝰ lenis eſt in miſe
ricoꝛdia. Ideo dixit: Emẽdabit me iuſtusi

miſericoꝛdia et arguet me. Quãdo ergo ar/

guit: ⁊ quãdo clamat: ⁊ quãdo iuſtus ſęuit:
miſeret᷑: et totũ illud de miſericoꝛdia pater/
na eſt:non de ſęuicia inimici. Magis auteʒ

quãdo non vult te teneri ſub peccato: ma/

gis amat:quia ſecat.Hon vult cnün putre⸗

BSancti Auguſtini
dine peccati cętera membꝛa tua ↄtabeſcere: Eiuimus fratres chariſſimi ꝑ pꝛo A r ſen
errũ ꝓfert: ſed noli timere: noli paueſcere: phetam dicentẽ deum: He tardes Abi..
medicũ eſt ferrum. Hon contra te ferrũ fer·· conuerti ad deum: neq; differas de geun
tur:ſed cõtra vulnus tuũ.Ergo ſic ait:xẽmẽz diẽ. Subito em̃ venit ira eius:⁊ ĩ tem bd
dabit me iuſtus ĩ miſericoꝛdia ⁊ arguet me: poꝛe vindictę diſperdet te. Pꝛomiſit em̃ ti- Whee
oleũ autẽ peccatoꝛis non impinguet caput / bi:quoniã quo die cõuerſus fueris: obliui/ –—
meũ.Quid eſt auteʒ oleum peccatoꝛis:niſi ſcitur mala tua ſterita:ſed nunq; vitam cra pungecſt⸗
blandimentũ adulatoꝛis? Si quis aliquem ſtini diei ꝓmiſit tibi. An foꝛte non tibi illaʒ duos t
vehemẽter obiurget: videt᷑ ſęuire in pecca⸗ ꝓmiſit deus:⁊ ꝓmiſit illam tibi mathema/ ſilgeno
tũ ira eius: ⁊ libere ei dicat mala quę cõmi/ ticus vt damnet te ⁊ illũ? heus diem moꝛ⸗ ndomi
ſit:⁊ ille imitabit᷑ foꝛtaſſe obiurgatoꝛẽ ſuum tis incertum ſalubꝛiter conſtituit:Diem vl/ woßi⸗
ſimul cum illo iraſcit᷑ peccato ſuo: Quare di timũ ſuum quiſq; ſalubꝛiter cogitet. Miſe⸗ rbekbe⸗
NPð.A. ctum eſt: IJraſcimini ⁊ nolite peccare:quę di ricoꝛdia dei eſt: qͥa neſcit homo quãdo mo/ hetcon
citis ĩ coꝛdibꝰ veſtris: ⁊ in cubilibus veſtris riatur:Latet vltimus dies: vt obſeruentur doiic
cõpũgimini.Ergo dicat ille vera: foꝛte coꝛti omnes dies. Sed tenet te mũdus:illecebꝛe heäa
gitur: alius vᷣo veniat ad eum ⁊ aſſente᷑ et circũquaq; blandiunt᷑: delectat te pecunię Cletibu
NPð.9. dicat:ĩmo laudabilit feciſti: Quoniã lauda magnitudo: delectat honoꝛis fulgoꝛ: dele/ Gaperun
tur peccatoꝛ in deſiderijs animę ſuę: ⁊ qͥ ini ctat potentisę terroꝛ. Delectant iſta: ſed au/ Ponden
qua gerit benedicit᷑: diffluit: lętus vocatur. diatur apłus: MHihil intulimꝰ in hunc mun/ui.Timotb⸗.. lben
Auarus eſt ⁊ dicit᷑ de eo: qͥa ſeruat rem ſuũ. dũ:ſed nec auferre qͥd poſſumꝰ.honoꝛ te ꝗ/ Mucamu
Zudj.o. Vindicat ſe de inimico:cum dictum ſit:Di⸗ rere debet:non ipſum tu. Debes em̃ in loco Lud.ꝛiXA. Mhlabſt
mitte vt dimittat᷑ tibi: comis vocatur. Sic hũilioꝛi diſcũbere:vt qui te inuitauit faciat oo uos
cõſidera cetera: quẽadmodũ aſſentatoꝛes: te ad honoꝛatioꝛẽ locum aſcendere.Si autẽ lenisgn
id eſt adulatoꝛes habeãt verba fallacia:ha / noluerit:vbi recũbis manduca:Quia nihil Piren
beant nomina laudis: ipſa eſt vnctio pec huc intuliſti in hunc mundũ. Parũ eſt tibi: Cudee⸗
catoꝛis. Nos autẽ audiamus pꝛophetã di/ quia de alieno mãducas?: Diſcũbe vbicũq; cen. is
Eſacentem: Populus meus qui vos fęlices di / z mãduca. DNicturus es de meo. Audi apo/G Nohdes
cunt:in erroꝛem vos mittunt:⁊ conturbant ſtolũ: Mihil intulimus in hũc mũdum. Ad udtſt
ſeumitas pedum veſtroꝛum. Ergo ſi dicatur mundũ veniſti: plenam menſam inueniſti: Phenc⸗
ab aliquo libere peccatũ alicuius:et ab alio Sed domini eſt terra ⁊ plenitudo eius. Nã ꝓes. a5. pitgen
palpet᷑:ſi videat aliquis tertiꝰ et interroga? qui volũt inquit diuites fieri: Hõ dixit qui i. Cimotb.s. inſon
quid ſit factum:nonne ita ſolet reſpondere: diuites ſunt:ſed qui volũt diuites fieri: Cu fornn
Ille dixit ei vera ⁊ nõ eſt blanditus? Quid piditates accuſauit:nõ facultates.QAui vo/ Luof
ille alter? Quid fecit? Vnxit ei caput et ab/ lunt diuites fieri: incidũt in temptationẽ et niathe
ſceſſit. Hos vo fratres ſi vere ſpiritales me- deſideria multa ⁊ noxia:quę mergũt homi/ Uider
dici ſumus: ⁊ de animarũ veſtrarũ remedio nes in interitũ ⁊ perditionẽ. Pecunia dele⸗ hegt
attentius cogitamus: non debemus palpa ctat:iſta non times: Bona res eſt pecunia: ſeinam
re quẽq;:nec vos:nec nos. Cõſiteamur pec · bona res ẽ magna pecunia. Incidũt hoĩes lbimn,
cata noſtra: non excuſemus: tu feciſti: tu re itemptatiões:nõ times? In deſideria mul⸗ Eiguoͤp
es: tu peccata tua cõſitere:tibi ignoſcit᷑. Si ta incidũt ſtulta ⁊ noxia:nõ times:eſide/ lunine
autẽ dicas: Hõ ego feci: Vbicũq; verba ex/ ria quo ducunt time. Quid eſt quo ducũt⸗ ſen nehire
cuſare volueris:peccatũ tuum manet in te. Qusę mergunt inquit homies in interitum an
NPeccati reus es: ⁊ non illius peccati tantũ/ ⁊ ꝑditionem: Et adhuc ſurdus es? Interiũ lirrin
modo quod feciſti: ſed huius etiaʒ ſuperbie ⁊ perditionem non times?: Sic deus tonat: ſenin
quod cõſiteri noluiſti. De quo peccato nos ⁊ ſtertis. Ceterum his qui iam diuites ſunt un
dominus liberare dignet᷑: Qui cum patre ? adhuc conſiliũ dedit aplus:Pꝛęcipe inquit un⸗
ſpirituſancto viuit ⁊ regnat in ſecula ſeculo⸗ diuitibus huius mundi nõ ſuperbeę ſapere. chn
rum: Amen. NVeermis diuitiarũ ſuperbia eſt. Difficile eſt neun
—— NW 8hrrt non ſit ſuperbus qui diues eſt. Tolle ſu / *R
Ecel.5. Wexo quod ſcriptum eſt: Ne tar/ perbiam: diuitię non nocebunt. Sed atten⸗ ünſ⸗
es cõuerti ad peum:neq; differass de quid inde facere debeas: ne vacet apud onn
de die in diem: Homelias XII te quod largitus eſt deꝰ: Hon ſuperbe ſape- Ponn
tipon

bonittͤ,

sfung gli
huusing
Wenantbilt
Nansdinnin
ſtinirDin
dcogie. H
oquictong
Moblemanr
möchsrllcte
lagat e en
ons iüge:det
Nantiſg:ſen
m'inbunenuped
un horar;
Debeseßinadle
einuituuttat
andar Siand
er Quuhl
i. priͤchtb.
iberhci
pen. AMditb
hicnictn 1
alamimanf
incoens biße
i Böbicn Ad
diltesfell
Auns OQliſ⸗
engnpont
enegitbn⸗
beonin⸗
rsctpeun

7

Homelia

re. Ita vitia tolle: neq; ſpera ĩ incerto diui

tiarũ.Tolle ⁊ hoc vitiũ. Cũ abſtuleris iſta:
exerce oꝑa bona. Qui diuites ſũt inquit in
oꝑibꝰbonis nõ ſperẽt ĩ incerto diuitiaꝝ.Sʒ

vvbi ſperent? In deũ viuũ qͥ pᷣſtat nobis oia

abundãter ad fruendũ. Mũduʒ pſᷣſtat deus

pauꝑi:pᷣſtat et diuiti. Nũquid qͥa diues eſt:
duos ventres impleturus eſt? Attendite et
videte quoniã de datis dei pauperes ſatu/
rati doꝛmiunt. Qui paſcit vos: paſcit illos
ꝑ vos.Ergo non ametur pecunia:ſed ſi iam
habet᷑:hoc inde fiat. Diuites qui illam ha/
betis eſtote.Sed vbi diuites? In operibus
bonis. Facile inquit tribuant:cõmunicent.
lhic iã auaricia cõtrahit ſe quãdo audit: Fa
cile tribuant:cõmunicent:veluti aqua frigi
da perfundit᷑:rigeſcit:ſtringit ſinum⁊ dicit:
Non perdo laboꝛes meos. Infelix perdere

vis laboꝛes tuos? Ecce moꝛieris:⁊ qui nihil

huc attuliſti:nihil hinc potes auferre.Cum
nihil abſtuleris:nõne ꝑdidiſti omnes labo/
res tuos? Audi ergo conſiliũ dei. Nolo ter/
rearis:qꝛ dixit: Facile tribuant:cõmunicẽt.
Audi ⁊ quod ſequit᷑: expecta: noli cõtra me
claudere oſtiũ:nec adituʒ coꝛdis tui: Expe/
cta. Vis noſſe: Facile tribuãt:cõmunicẽt qꝛ
nõ ꝑdes: et hoc ſolũ nõ ꝑdes? Theſauriʒẽt
inqͥt ſibi fundamẽtũ bonũ in futuro: vt ap/
pᷣhendãt verã vitã. Iſta & ꝗ̊ te delectat falſa
vita eſt:quaſi in ſomnis hic viuis.Si quaſi
in ſomnis hic viuis:euigilatur es qñ moꝛie
ris ⁊ nihil habes in manibus tuis inuenire.
Quõ ſi mẽdicus doꝛmiat ⁊ in ſomnis illive
niat hęreditaſ:nihil illi fęliciꝰanteq; ſurgat.
Vigdet ſe ĩ ſomnis tractare manibus veſtes
egregias:pᷣcioſa vaſa aurea ⁊ argẽtea:intra
re in ameniſſima ⁊ ampliſſima pꝛędia:obſe/⸗
q̃ͥ ſibi magnas facultateſ.Euigilat⁊ ploꝛat.
Et quõ vigilãs accuſat hoiem qͥ ilũ expo/

NODOD liauit:ſic illũ accuſat qͥ illũ excitauit.Apꝑtiſſi

Pe. 75.

das ſeruo tuo qð acquiſiſti ⁊ nõ perdis:per/

me hinc locutus eſt pſalmus:Doꝛmierũt in
quit ſomnũ ſuũ ⁊ nihil inuenerũt oẽsviri di
uitiarũ in manibus ſuis:poſtea qᷓ; finierunt
ſomnũ ſuũ. Quia &̊ nihil attuliſti: nihil hic
ablaturꝰ es: Mitte ſurſũ qð iueniſti ⁊ nõ ꝑ⸗

diturus es. Da chꝛiſto:chꝛiſtꝰ em̃ hic voluit

accipere.Da chꝛiſto ⁊ ꝑdis: MNõ ꝑdis.Si cõ/
mendas ſeruo tuo qð acquiſiſti ⁊ non ꝑdis:
cõmendas domino tuo ⁊ perdis? Si cõmẽ/

des ſi cõmẽdes domino tuo qð accepiſti ab

ipſo domino tuo? Egere hic voluit chꝛiſtus

ſed pꝛopter nos. Om̃es pauperes quos vi⸗

peribit: Homelia

IXII XIIII

detis: potuit illos chꝛiſtus paſcere quomõ ʒ. Regi.7.

per coꝛuum heliam pauit: tamen et ipſi he/
lię ſubtraxit coꝛuum: vt a vidua paſceret᷑:
nõ helię pꝛęſtitit ſed viduę. Quando ergo
deus pauperes facit: quia ipſe non vult vt
ipſi habeant:quando facit pauperes ꝓbat

diuites. Sic enim ſcriptuʒ eſt: Pauper ⁊ di/ Mꝛouer.22.

ues occurrerũt ſibi. Vbi ſibi occurrerũt: In

hac vita. Natus eſt ille:natus eſt ⁊ ille. In,/ E

uenerunt ſe: occurrerunt ſibi. Et quid fecit
aũt ambos dominꝰ: Diuitẽ vnde paupereʒ
adiuuaret:pauperẽ vnde diuiteʒ pꝛobaret.
Pꝛo viribus ſuis vnuſquiſq; faciat. Mõ ſic
faciat:vt ipſe patiat᷑ anguſtias. Non hoc di
cimus: Superflua tua neceſſaria ſunt alijs.

Audiſtis modo cũ euangeliũ legeret᷑: Qui/ Mattłᷣ.io.

cũq; dederit calicem aquę frigidę vni ex mi/
nimis meis pꝛopter me:non perdet merce/
dem ſuam. Regnum cęloꝛum venale ꝓpo/

ſuit: ⁊ pꝛeciũ eius calicem aquę frigidę efſe

voluit. Sed quãdo eſt pauper qui facit ele/
moſynas:tunc debẽt elemoſynę eius eſſe ca
lix aquę frigidę. Qui plus habet:plus faci/

at. Vidua illa de duobꝰ minutis fecit: Za/ Marci. 12.
chęus dimidiũ rerum ſuarũ dedit:⁊ ad red/ Zud.19.

dendas fraudes ſuas:aliud dimidiuʒ reſer/

uauit. Elemoſynę illis ꝓſunt: qui vitã mu⸗

tauerunt. Das enim chꝛiſto egenti:vt peca

ta tua redimas pꝛęterita. Mã ſi ideo illi das
vt liceat tibi ſemꝑ impune peccare:non chꝛi

ſtum paſcis:ſed iudicem coꝛrũpere conariſ.

Ergo ad hoc facite elemoſynas: vt vr̃e oꝛa⸗
tiones exaudiant᷑: et adiuuet vos deus ad

vitam in melius cõmutandã. Et qui cõmu/

tatis eandem vitam in melius cõmutate:vt
ꝑ elemoſynas et oꝛatiões deleant᷑ mala vr̃a

—

erita:⁊ futura bona veniant ſempiterna.
Deeo ꝗsð dominus ait in euange
io: Capillus de capite veſtro non Ea.2.
1

XI

Ominus njr ieſus chꝛiſt:te
eſt martyꝛibꝰ ſuis ꝓ hũana fragili/
. tate ſollicitl ne foꝛte eũ ↄfitẽdo atq;
moꝛiẽdo ꝑirẽt magnã ſecuritatẽ dedit dicẽs
Capillꝰ de capite vr̃o nõ ꝑibit. Times ̊ ne
peas:cuiꝰ capillꝰ nõ ꝑibit? Si ſic cuſtodiunt᷑
ſuꝑflua tua:ĩ quãta ſecuritate ẽ aia tua?Nõ
perit capillꝰ qͥ cũ tõdet᷑ nõ ſentis:et ꝑit aĩa ꝑ

qus ſent:? Sane mlta dura eos paſſuros eẽ

ſdixit:vt ſdicẽdo faceret ꝑatioꝛes:dicerent

q; illi:Paratũ coꝛ meũ.Quid eſt ꝑatum coꝛ Pẽ.ðs.
meũ:niſi parata volũtas men: Darats Sha /

4

ibꝰ*: id AD

Bancti

bent martyꝛes voluntatem in martyꝛio:ſed
Zucl.ꝛi ſparat᷑ voluntas a dño. In veſtra patiẽtia
poſſidebitis veſtras animas. In veſtra pa/

tientia: inqt. Nõ em̃ eſſet patiẽtia tua: ſi nõ

ibi eſſet ⁊volũtas tua. In veſtra patientia:

ſed vnde veſtra? Moſtrũ eſt qð a nobis ha/
bet᷑:noſtrũ ẽ ⁊ qð donat᷑.QAuomõ em̃ alidd
donas:niſivt eiꝰ ſit cui donas? Aperta ẽ em̃
Ps. er illa cõfeſſio. Nonne deo ſubijcietur anima

mea:ab ipſo em̃ eſt patiẽtia mea? Dicamus
illi 1 nos: Patientia mea ab ipſo eſt. Unuʒ

fecit donãdo: noli ingratus eẽ ſibi aſſignã⸗

do. Mõne ĩ oꝛatione dñica dicimꝰ ⁊ noſtrũ ẽ
Matth.s qð a deo ẽ? Quotidie dicimꝰ: Panẽ noſtrũ
quotidianũ. Jam dixiſti: noſtrũ: ⁊ dicis:da
nobis. Ecce noſtrũ:ecce da nobis. Illo dan

te fit noſtrũ:ſi illo dante fit noſtrũ:nobis ſu

perbiẽtibus fit alienũ.Dicis noſtrũ:⁊ dicis
da nobis. Quid & tibi aſſignas: qð nõ tibi
1.Cor.4 ipſe dediſti? Quid em̃ habes qð nõ accepi/

ſti? Moſtrũ:et da nobis. Agnoſce largitoꝛẽ:

cõfitere te accipere:vt libẽter ille dignet᷑ da/

re.Quid ſi nõ egeres qui mẽdicas ⁊ ſupbus

es? An nõ mendicas qui panem petis: Pa/

nis noſter ęternꝰ chꝛiſtus in patris equalita
te. Panis noſter quotidianꝰ: chꝛiſtꝰ in car-
ne ęternus ſine tempoꝛe: quotidianꝰ ĩ tem/
Johᷣ.s poꝛe.Lamẽ ipſe eſt panis qui de cęlo deſcẽ/
dit. Foꝛtes ſunt martyꝛes:ſfirmi ſunt marty
Ns. 03 res:ſed panis cõfirmat coꝛ hominis. Hũc I

B audiamꝰ paulũ apoſtolũ dicentẽ:cũ paſſio/
ni apꝛopinquaret: de coꝛona ſibi parata p/
2. CTimoth. 4 ſumentẽ: Bonũ inquit certamẽ certaui:cur

ſum cõſũmaui:fſideʒ ſeruaui. De cętero ſutꝑ/
eſt mihi coꝛona iuſticię:quã reddet mihi do⸗

minus in illa die iuſtus iudex. Mõ ſolũ autẽ
mihi ſed ⁊ omnibus qui diligũt manifeſta/
De gratia et tionẽ eius. Reddet inqͥt mihi dñs coꝛonam
li.ar.v7 iuſtꝰ iudex. Dhebet ergo: Quid reddet: Red
det && iuſtꝰ iudex.Mõ em̃ opere inſpecto põt
negare mercedẽ qui opus inſpicit. Bonum
certamẽ certaui:opus eſt. Curſũ cõſũmaui:
opus eſt. Fidẽ ſeruaui: opus ẽ. Suꝑeſt mi/
hi coꝛona iuſticię:merces eſt:ſed in mercede
tu nihil agis: in opere non ſolus agis. Co/
rona tibi eſt ab ipſo:opus autẽ abs te:ſᷣ nõ
Actj.o niſi ipſo adiuuãte.Cum autẽ paulus aplus
pꝛius ſaulus crudeliſſimꝰ eſſet ⁊ imaniſſimꝰ

ꝑſecutoꝛ:nihil oino boni merebat᷑: imo me/

rebat᷑ plurimũ malũ. Merebat᷑ em̃ dãnari:

nõ eligi. Et ecce ſbito cũ mala faceret:⁊ ma-

la mereret᷑:vna celeſti voce pꝛoſternit᷑. Per⸗

ſecutoꝛ deijcit᷑:ᷣdicatoꝛ erigit᷑. Audi eũ hoc
ipſum cõſitentẽ: Qui pᷣus fui blaſphemus ⁊ 1. Timoth.
ꝑſecutoꝛ ⁊ iniurioſus:ſed miſericoꝛdiã cõſe/

„ .

iuſtꝰ iudex:? Aiſericoꝛdiã inqͥt cõſecutꝰ ſuʒ:
mala merebar:bona accepi. MHõ ſᷣm peccata Ns. oꝛ
noſtra fecit nobis. Miſericoꝛdiã cõſecutus
ſum. Debita mihi nõ ſunt reddita. Si enim
debita redderent᷑: ſuppliciuʒ redderet᷑. Non
inquit accepi qð debebat᷑: Miſericoꝛdiã cõ
ſecutꝰ ſum. Mõ ſᷣ̃m peccata noſtra fecit no/
bis. Quãtuʒ diſtat oꝛiens ab occaſu:longe
fecit a nobis iniquitates noſtras. Quãtum
diſtat oꝛiẽs ab occidẽte: auertere ab occidẽè⸗
te: cõuertere ad oꝛientẽ. Occidũt ibi pecca/I
ta:oꝛit᷑ inde iuſticia. In occidẽtevetꝰ:in oꝛi/
ente nouus. In occidente ſaulus:in oꝛiente
paulus. Vnde hoc ſaulo:vnde hoc crudeli:
vnde hoc perſecutoꝛi: vnde hoc nõ paſtoꝛi:
Ipſe em̃ eſt lupus rapax:de tribu beniami.
Ipſe dicit.Dictũ autẽ erat in ꝓphetia:Be/ Señ·49
niamin lupus rapax:mane rapit pꝛedam: ⁊
ad veſperã diuidit eſcas. Pꝛius cõſumpſit:
poſterius paſcit. Rapiebat pꝛoꝛſus:rapie-
bat. Legite rapiebat:legite libꝛũ actuũ apo
ſtoloꝝ. Litteras a pontiſicibus accipiebat:
vt quoſcũq; inueniret ſectãtes viam chꝛiſti
vinctos adduceret puniẽdos.Ibat: ſeęuie/
bat:cędes ⁊ ſanguinem anhelabat.Ecce ra⸗
pit: ſed adhuc mane eſt: Vanitas ſb ſole ẽ.
Fit ei veſpera qñ cęcitate ꝑcutit᷑. Ecce vnus
homo ſaulus ⁊ paulus: ꝑſecutoꝛ ĩ occidẽte:
pᷣdicatoꝛ in oꝛiente.Oculi eius ad huiꝰ mũ/
di vanitatẽ claudunt᷑:alij interioꝛes illumi⸗
nant᷑. Vas pauloante perditionis:diuiſio/
nes eſcarũ eiꝰ quotidie recitant᷑. Vide quẽ/
admodũ diuidat eſcas. Houit qͥd cui cõgru
at. Diuidit nõ paſſim:nõ cõfuſe erogat.Di/
uidit:hoc ẽ diſtribuit:diſtinguit nõ paſſim:
nõ cõfuſeq; diſpẽſat:loquit᷑ ſapiẽtiã int᷑ ꝑfe/ꝛ.Corj..
ctos. Quibuſdã vᷣo nõ valẽtibꝰ capere ſoli ·D
dũ cibũ:diuidẽs dicit: Lac vobis potũ de/i·Cor.
di. Ecce h̊ facit qͥ pauloañ faciebat: Quid:
Nolo recoꝛdari: Immo recoꝛder hoĩs neq/
ciã:vt appꝛobem dei miſericoꝛdiã.A qͥ patie
bat᷑ chꝛiſtꝰ:patit᷑ ꝓ chꝛiſto. Fit vᷣo paulus ex
ſaulo. Qui ſpargebat colligit: qui oppug/
nabat defendit. Vñ hoc ſaulo? Quid dica/
mꝰ: Ipᷣm audiamꝰ. Queritis inqᷣt vñ q̊ mi /
hi? Miſcdiã ↄſecutꝰ ſũ.Mõ eſt inqͥt mihi Ha · Timotb.·
me: miſericoꝛdiã ↄſecutꝰ ſũ. Quid retribuã Nð.us
dño /ꝓ omibꝰꝗ retribuit mihi: Retribuit em̃

cutus ſum. Mũquid ibi dixit: Reddet mihi 2. Timoth.4

1

.Arönia⸗
ſonanen
Cuisee
chi.
auun
auntenſ
nöbona p⸗
Petmelgn
lpmalsnl
vetobona.
Itbonaro
Alioubübe
elſekn
agonaue
bomcbe
Crnts helctihl
Cettamecet
nätirennb⸗
hyſededi.
mencenue
edis glolocdia
Poautieg
funndicsst
elidytan
Raſtytan
Ro. eddis⸗
ſodnscſr
ſo.npd
Pe us nus cuck
(Aſtocit
ſploa
(urlum
apoſtol
vennä
Aucio⸗
ſstuse
hC
Narhiſo-
gequisen
Genbeg
keuutul
(noin

.

ſmnus,

hlean
i
beiscd
dgecd⸗
üomicn
ſugbog
Alilan
Deſecin
bupnie

udieä⸗
ſobennuticn
Rdiiciſ
üdenbinke
ſereſ
fnpemdn
icöſecutue
.Siehin
erek,on
Mordiͤch
naſeet ,
ainlonge
Quäun
eabocaci⸗
ibihernl.
verinor
Sinotient
occudl:
nöpaſtci
ubenuani

henin Be⸗d

pedam
clunpdit
o:rapie⸗
acmäapo
Acipiehe
biamchiit
beteſae⸗
1. Ecets
oſbſolei.
Kceyvnus
iocccli⸗
dbuiꝰni⸗
Resſluumd
is dilſ
Videqe
daicigt
roge D
n paſin
int

gpotide

oiste
Zäpare
gulluscn

Homelia

ſed nõ mala ꝓ malis. Retribuit plane: ſed
nõ mala ꝓ malis. Retribuit bona ꝓ malis.
Auid ergo ego retribuã? Calicem ſalutaris
accipiã.Certe retribuebas.Aliter adhuc ac⸗
cipis. Ad hoc accepi. Sed mõ plane ꝓpin/
quante paſſione:retribuã bona pꝛo bonis:
noõ bona pꝛo malis. Pꝛius ergo dñs debe⸗
bat mala ꝓ malis:noluit aũt retribuere ma
la ꝓ malis:⁊ retribuit bona ꝓ malis.Retri
buẽdo bona ꝓ malis:inuenit quõ retribue/

ret bona pꝛo bonis.Ecce em̃ in paulo pꝛius

ſaulo nihil boni iuenit.Cũ in illo nihil boni
inueniſſet: mala dimiſit:bona retribuit.Cũ
ergo inquis bona retribuit: puenit ſe dãdo
bona qbus retribueret bona.Ecce retribuit
2. Timothᷣ.4. mercedẽ his bonis:oꝑibus bonis. Honum
certamẽ certãti:curſum cõſummãti:fidẽ ſer/
uãti:retribuit bona.Sʒ qͥbus bonis? Quę
ipſe dedit. An nõ ipſe dedit: vt bonũ certa/
mmen certares? Si nõ ipſe dedit: quid eſt qð
1.Corj.i5. alio loco dicis:Plus illis omniblaboꝛaui:
Mõ autẽ ego: ſed gratia dei mecũ.Ecce ite/
rum dicis:Curſum cõſummaui. Hon ⁊ ipſe
dedit:vt curſum cõſummares? Si non ipſe
delgit vt curſuʒ cõſũmares: quid eſt qð alio
So 9. loco dicis: Mõ volentis neq; currẽtis: ſᷣ mi/
ſerẽtis eſt dei? Fidẽ ſuaui.Seruaſti: Agno/
ſco:⁊ pꝛobo. Fateoꝛ ſeruaſti. Sed niſi domi
NPz.126 nus cuſtodierit ciuitatẽ:inuanũ vigilat qui
cuſtodit eam. Ab illo ergo ipſo adiuuante:
ipſoq; donãte:⁊ bonum agonem certaſti:et
curſum cõſũmaſti: ⁊ fidẽ ſeruaſti. DHa veniã
apoſtole:ꝓpꝛia tua non noui niſi mala.Da
veniã apoſtole:Dicimus: quia tu docuiſti:
Audio cõfitentẽ nõ inuenio ingratũ. Pꝛoꝛ/
ſus tua a te tibi parata nõ nouimus niſi ma
la. Cuʒ ̊ deꝰ coꝛonat merita tua:nihil coꝛoe
nat niſi dona ſua.anc ſidẽ ⁊ verã pietatẽ:
ne quis extollat᷑ de libero arbitrio in bonis
operibꝰ:quiſquis ſic accipiat vt nouerit dã-
tẽ: aut quiſquis datoꝛi nõ ſit ingratus:me/
dico nõ ſuꝑbiat:vel inſanus adhuc vel non
aſe ſanus.Hhãc inquã fidẽ ſuã atq; pietateʒ
nullę argumẽtatiões euellãt de coꝛdibꝰ ve/
1. Corj. 4. ſtris. Seruate qð accepiſtis. Quid em̃ ha-
betis qð nõ accepiſtis? hoc eſt deo cõfiteri
dicere qð ait apłus:Hos aũt nõ ſpiritũ hu/
ius mũdi accepimꝰ. Spũs huiꝰ mũdi facit
ſuꝑbos:ſpũs huiꝰmũdi facit inflatos:ſpũs
huius mũdi facit vt putet ſe quiſq; nilag

H elſe:cũ nihil ſit. Sed qͥd ait aplus cõtra ſp
hbui“mũdi inſlatũ: ſuꝑbũ: tumidũ: elatũ:ne

in ſecula ſeculoꝛũ: Amen.

.

ſolidũ: Quid ait: Nos nõ ſpm̃ huius mũdi i.or.ax
accepimus:ſed ſpiritũ qui ex deo eſt. Unde
pꝛobas vt ſciamꝰ quę a deo donata ſunt no
bis? Audiamuſ ergo dñm dicentẽ:Sine me Job.iʒ
nihil poteſtis facere. Et illud: Nemo habet᷑ Johᷣ.19

quicq; niſi ei datũ fuerit deſuꝑ. Et nemo ve Zoh.s
nit ad me: niſi pater qͥ miſit me traxerit euʒ.

Et illud:Ego ſum vitis:vos palmites.Siẽ Joh.i5
palmes nõ poteſt facere fructũ a ſemetipſo
niſi mãſerit in vite:ſic nec vos niſi ĩi me mã⸗/
ſeritis. Et illud qð iacobus apłus pꝛoteſtat᷑
dicens: Omne datũ bonum: ⁊ omne donũ ꝓacobi.I.
perfectũ deſurſum eſt:deſcẽdens a patre lu/
minũ. Et qð apłus paulus ad repꝛimendã
pᷣſumptioneʒ illoꝛum qui de libero arbitrio
gloꝛiant᷑:clamat ⁊ dicit:Quid habes qð nõ i.Cor.4.
accepiſti? Si auteʒ accep iſti: quid gloꝛiaris

quaſi nõ acceperis: Et illud: Gꝛatia ſalui fa Eph.2.

cti ſumus per fidem: ⁊ hoc nõ ex nobis. Dei
enim donũ eſt vt ne quis extollat᷑.Et illud:

Vobis donatũ eſt pꝛo chꝛiſto: nõ ſolũ vt in Philł.2.

euʒ credatis:ſed etiãvt pꝛo ipſo patiamini.
Et illud: Deus qui cepit in vobis opus bo / Abi. ᷓ.

num perficiet. Hec ergo ⁊ his ſimilia diligẽ/
ter ac ſideliter cogitantes:non acquieſcamꝰ2
eis qui liberum arbitriũ in ſuperbiam extol

lentes: ſcipitare magis qᷓ; eleuare conant᷑.

Sed humiliter conſideremꝰ illud qð apłus

dicit: Deus qui operat᷑ in vobis ⁊ velle ⁊ ꝑ / Ehil.2.
ficere. Gꝛatias agamꝰ domino ac ſaluatoꝛi

noſtro:qui nos nullis pᷣcedentibus meritis

vulneratoſ curauit:⁊ inimicos recõciliauit:

⁊ de captiuitate redemit: de tenebꝛis ad lu/
cem reduxit:de moꝛte advitam reuocauit:⁊
humiliter ↄfitentes fragilitatẽ noſtrã illius
miſericoꝛdiã depꝛecemur:vt qꝛ nos ᷣm pſal
miſtã:miſericoꝛdia ſua pᷣuenit:dignet᷑ ĩ nob NPẽ.ꝭs.
nõ ſolũ cuſtodire:ſed etiã augere muneravł
bñficia ſua quę ipſe dignatus eſt dare:Qui

cum patre ⁊ ſpirituſancto viuit ⁊ regnat deꝰ

¶ De modo quo nos inuicẽ dilige/
re debeamus?I. xXV

vel infirmitate mẽbꝛoꝛũ coꝛpoꝛaliũ
poſſumꝰ euidẽter agnoſcere. Si em̃ ſic nos
amare voluerimus:quomõ ſe inuicẽ amant

membꝛa coꝛpoꝛis noſtri:ꝑfecta ĩ nobis cha/

ritas poterit cuſtodiri. Cõſiderate ⁊ videte

qͥd fiat in nobis carnalit᷑:qñ ſanũ eſt caput:

1
S

quõ cõgaudent omnia membꝛa: ⁊ placẽt ſi/

–

1. Corj. 12.

.

Bancti

bi de illis ſingulis cetera mẽbꝛa. Ecõtrario
aũt quãdo aliquid mali patitur vnũ mem/
bꝛũ:cõpatiunt᷑ oĩia membꝛa.Ecce ſpinã cal/
cat pes:QAuid tam longe ab oculis qᷓ; pes?
Longe eſt loco:ꝓximus charitatis affectu.
Aodicũ pungit ſpina:⁊ ꝑparuũ locum te-/
net in pede: vide quõ illuc conuertunt᷑ oĩa

mẽbꝛa.Pꝛimo ipſa ſpina doꝛſi incuruat ſe:

⁊ deponũt ſe oĩa mẽbꝛa. Nũquid oculi ceſ⸗

ſant queęrere: Nunqͥd aures ceſſant audire:
Foꝛte alij q vidẽt vbi ſit: dicũt: ecce ibi eſt:
ſtatim hoc audiũt aures:⁊ ſequũtur conſi-

liũ:ibi ⁊ oculi quęrũt:⁊ manus oꝑant᷑: et vt

dixi totũ coꝛpꝰ illuc incuruat᷑:et nihil vacat
in homie ad ſubueniẽdũ. Et ſolum in pede

factũ eſt vulnus:⁊ totũ qð eſt in homie ope
rat᷑. HNũquid omnia puncta ſunt: Attẽdite.
Nũquid omnia dolẽt:? Sana eſt manus:ſa/

punctus ẽ. Hõ eſt cõmunis calamitas om
nibus:ſed ꝑ cõpaſſionẽ charitatis oĩa veni/

PB
Abi. v.

ni ſunt oculi:ſanũ eſt caput:ſana alia mem/
bꝛa:ipſe pes ſanus eſt:ibi tantuʒ dolet vbi

unt ad ſubueniendũ:⁊ omnia volũt ſuccur⸗/
rere: Vt impleat᷑ qð ait apłs:Si patit᷑ vnũ
mẽbꝛũ:cõpatiunt᷑ omnia membꝛa:⁊ ſi gloꝛi
ficat᷑t vynum membꝛũ: cõgaudẽt omnia mẽ⸗
bꝛa. Quid ergo? MHeſcio quis habet donũ
dei in virtutibꝰ: nõ habes tu: noli inuidere
ne pcidaris de coꝛpoꝛe. Videte fratres: qui

inuidet:ſic eſt quomõ tabes:quomõ vulnꝰ:

5
.

quomõ apoſtema. Non vis cõgaudere glo/
riſicato: Videt in te inuidię moꝛbũ celeſtis
ille medicus: et ſcidet te de coꝛpoꝛe.Noli g̊

Auguſtini

viã currẽdo veniam ꝰad celeſtẽ ciuitatẽ.mũ
quid aliqͥs põt dicere: qͥa ęgrotauit h̊ͥ dñs:

Quid eſt & qð ait: Infirmꝰ fui ⁊ nõ viſitaſt: Manb.25„,.·

me? Quid niſi qð ipſi confitent᷑:qñ te vidi⸗
mus eſurientẽ:aut ſitientẽ:aut nudum:aut
infirmũ:aut in carcere:⁊ non miſtrauimꝰ ti⸗
bi? Et ille q;uis ſedeat in ceęlo: tamẽ cõpati/
ens mẽbꝛis laboꝛãtibus: qꝛ caput eſt mem⸗
bꝛoꝛũ ⁊ vniuerſi coꝛꝑis:quãdo vni inquit ex
minimis meis nõ feciſtis: nec mihi feciſtis.
Jam certe erat in celo quãdo paulũ ex ꝑſe/
cutoꝛe fecit ſdicatoꝛẽ. Mam miſertus eius:
⁊ incoꝛpoꝛãs eum vniuerſo coꝛpoꝛi ſuo dixit

de ceęlo:Saule ſaule qͥd me ꝑſequeris: Nũ/Actj.9.

quid & ipſum ꝑſequebat᷑ in celo? Quid eſt ꝭ̊
quid me ꝑſequeris? Perſequebat᷑ ſaulꝰchꝛi⸗
ſtianos:nũquid chꝛiſtũ qui ſedebat in cęlo:

Sed qꝛ ipſe erat in chꝛiſtianis: cõpatiẽs mẽ
bꝛis omnibꝰ: vt verũ eſſet in ipſo qð ait:Si i.Corj.ia.

patitur vnũ membꝛũ: cõpatiunt᷑ oĩa mem/
bꝛa: Quid ait: Saule ſaule qͥd me pſeq̃ris:
Certe iam in cęlo ſum: tamẽ quando mini/
mos meos ꝑſequeris me ꝑſequeriſ:In ipᷣis
mẽbꝛis meis adhuc ego ꝑſecutionẽ patioꝛ.

Et illð attẽdite frẽs:qð etiã nos aliquotiẽs ¶

facimꝰ.Attẽdite in populo quãdo ſtatur:et
eſt aliqua coartatio: ſi alter alterum calcet:
lingua dicit:calcas me:Nũ ipſa calcata eſt:

AQuid eſt ergo qð ſonat:calcas me? Si ⁊ ille

reſpõdeat:libera es o lingua:i oꝛe tuo vocẽ
habeſ:Ego ſi calcaui: pedẽ calcaui.Sed cal
cas me charitas dic:calcas me cõpaſſiovni ⸗
tatis et vinculũ ſocietatis dicit.Sicut ergo

Acuotoͤſ

mtnitil

enved
utti
Ceboninin
Gugnet
ftenmkl
Aurobulena
olncopee
lsſluses⸗
Uſnommna
Atenusruina
hoektf⸗
ſoes Seft
ſalndoetmn
Gluteedſe
ſerſonte...
eitsvu
nlispant
guuumare
lockerad
guideghenn
Autetii nor
Peinscfon
Uusach
netinctt
tateyolun
ſplos ſud
ſrüchi
Nz. kuimus:
etätnoe
Efecta

cere ĩ animo tuo: Ego ſi chꝛiſtinanus eſſem: de alioꝛũ etiã ſi inimici eoꝛũ ſint tribulatio/

inuidere. Sed quid facis: Gaude. Moli 8 Hoicere ceperã: cognoſcãt omnes inuidi qui
vtiq; ⁊ ad deũ ꝑtinerẽ: poſſẽ facere qð aliuſ nibus gaudent:qꝛ membꝛa ſunt putrefacta

Velinuid
Mmitese

facit. Tale eſt em ac ſi diceret auris: Ego ſi abſciſa ⁊ moꝛtua:⁊ ideo nõ habent ſenſum:

Ille habet foꝛte virginitatẽ:ama illũ et tua

ad coꝛpus ꝑtinerem:poſſem videre lunã et
ſolem:⁊ non illud habet tamẽ nec auris nec
manus:ſed faciũt ſingula qð poſſunt:⁊ cuʒ
cõcoꝛdia ſeruiunt ſibi inuicẽ oia mẽbꝛa.Sic
ergo ⁊ tu congaude illi cui deus aliquã gra/
tiã dedit:⁊ potes in illo qð in te non potes.

eſt. Iterũ tu habes maioꝛẽ patientiã: dili/

gat te et ſua eſt. Ille poteſt ſatis vigilare: ſi
non inuides:tuum eſt ſtudiũ eius. Tu foꝛte

potes ampliꝰ ieiunare:ſi amat te:ſuũ eſt ie/
iuniũ tuuʒ. hoc ideo quia in illo tu es. Per
ꝓpꝛietatẽ em̃ nõ eſt tu:ꝑ charitatẽ tu es.Cõ
ſiderate fratres ⁊ videte exemplũ dñi nr̃i qͥ
nos ꝑegrinos fecit:⁊ iuſſit vt per charitatis

⁊ cũ diſcedunt ab alijs mẽbꝛis nõ ſentiẽt:qꝛ

ſine ſenſu erũt. Senſus nrt᷑ fratres vna fides

eſt:vna charitas:vna ſanitas eſt. Leneamꝰ
fidẽ tanq; ſenſũ: teneamꝰcharitatẽ tanq; ſa
nitatẽ.Et qᷓ;uis diuerſa mẽbꝛa diuerſa mu/
nera habeant:tñ charitatis vnitate tenẽt᷑:⁊
oĩa merent᷑ ire poſt caput. Caput em̃ in celo

eſt:nos h̊ laboꝛemꝰ: ⁊ inuicẽ onera nr̃ͥa poꝛ

temꝰ. Quo em̃ iuit caput: cetera mẽbꝛa itu⸗
ra ſt.Certe audiſtꝭ qð pauloañ dictũ ẽ:dñm

clamaſſe de celo: Saule ſaule quid me per / Actj.5·

ſequeris? Rogo vos fratres:ſi dominꝰ ſal⸗
uatoꝛ noſter qui nullũ peccatũ habuit:tãto
affectu nos peccatoꝛes amare dignat᷑ vt qoð

nos patimur ſe pati teſtet᷑: quare nos qᷣ ſine

ſoe Al

hob⸗
ſchelkretnn

lobonabon
canturer
Meninmng
Meoſtn
ſortung
ſfeki
mectan, 1

üfient

lamnurpog

ni
Kititig
Cotanth⸗

—

S

uudma
düniſruune
ornniig

ncanetn

iconingt
neendinte⸗
idoin
mmlangas
Ncgſod
egegnann ſie
necoeQic
gnehriſut
iſeichetnee
nis:cörtit

inpogdere

NMiunkcunen
leid neei
nigundenii
geguen i⸗
ſeannin.
ünostiginiel
ogrätgfamt
teraumnnl
ͦluctanc
lasne Stl
zarno wi
Ealanit
6necialont
dict Slen
onnesinuſi
niſnenbuud
aſurpuneir⸗
hbnin
disrolenäg
anes nuf
iclan
tennimͤt
unutſunn
mitunit
Loncut⸗
Cenſilne

—

ltnutin.

peccato nõ ſumus:et qui peccata noſtra per laudate deum. Dicis tu alteri:dicit ipe tibi.

charitatẽ redimere poſſumus:nõ tam perfre Cum ſe omnes exhoꝛtant᷑: omnes faciunt

ccto amoꝛe diligimus: vt ſi quid mali alius quod hoꝛtantur. Sed laudate de totis vo

ptulerit charitatis affectu cõpatiamur: et ſi tis:id eſt vt nõ ſola lingua veſtra ⁊ vox lau-

qq boni alius acceperit: qſi noſipſi accipia/ gdet deum: ſed ⁊ conſcientia veſtra: vita ve
mꝰita gaudeamꝰ: ⁊ illo qͥ accepit deo gras ſtra:facta veſtra. Etenim laudamus mõ in

referamꝰ: Ecce iam vt dictũ eſt:patit᷑ alijs eccleſia: quando cõgregamur. Cum quiſq;
aut tribulationẽ aut damnũ: Si doles pꝛo diſcedit ad ꝓpꝛia:quaſi ceſſat laudare deü:
illo:in coꝛꝑe eccleſię cõſtitutus es: ſi nõ do / Hon ceſſet bene viuere:⁊ ſemꝑ laudat deũ.
les pᷣciſus es.Charitas em̃ quę colligit ⁊ vij Tunc deſinis laudare deum:quãdo a iuſti/

uificat omnia eccleſię mẽbꝛa:ſi te viderit de cia ⁊ ab eo qð illi placet declinas. Nam ſi a

alterius ruina gaudere: ſtatim te pꝛęcidet a vita bona nunq; declineſ: lingua tua tacet:
coꝛpoꝛe.Et foꝛte iã ideo nõ doles: quia ſᷣci- vita tua clamat: et aures dei ad coꝛ tuum.
ſus es.Si em̃ ibi eſſes:ſine dubio doleres. Quomodo enim aures noſtrę ad voces no

CLoõſiderate fratres ⁊ diligẽter attendite: qda ſtras: ſic aures dei ad cogitatiões noſtras.

—28

tãdiu dolet membꝛũ qᷓ;diu ĩ coꝛpoꝛe ↄtinef. MNon poteſt autem fieri vt habeat mala fa-
Si autẽ abſciſum fuerit: nec dolere poterit cta:qui habet cogitatiões bonaſ.Facta em̃
nec ſentire. Cũ em̃ manus aut aliud mẽbꝛũ de cogitatione pꝛocedũt.Nec quiſqᷓ; poteſt
fuerit abſciſum a coꝛꝑe: ſi totũ coꝛpꝰ poſtea aliquid facere:aut ad aliquid faciendũ mẽ/
multis partibꝰ diuidat᷑:manꝰilla nõ ſentit: bꝛa mouere:niſi pꝛimo pꝛoceſſerit iuſſio co⸗

* „

quia iam a reliquoꝝ membꝛoxꝝ ſocietate di 4 girarlonis. Quomodo de interioꝛi palatio e. ſo hHal οenonnnα⅓

uiſa eſt atq; diſiuncta. Talis eſt chꝛſtianus/
qui de alterius aut damnis aut afflictiõib Jomanum emanat: quicquid videtis agi
aut etiã moꝛte:nõ ſolũ non dolet:ſed quodꝰꝰ per pꝛouincias:quãtus motus fit ad vnam
peius eſt foꝛte etiã gaudet.Et qꝛ iaʒ eſt alie iuſſionem imperatoꝛis intus ſedentis:mo⸗/
nus a coꝛpoꝛe:ideo affectũ charitatis nõ te/ luet ille ſolum labia cum loquit᷑: et mounetur
net in coꝛde. Hos vero ſi verã ⁊ ꝑfectã chari omnis pꝛouincia cum fit qð loquit᷑: Sic ⁊ in
tatẽ volumus cuſtodire:om̃es ſicut nomſmet vnoquoq; noſtꝝ intus eſt imperatoꝛ in coꝛ/
ipſos ſtudeamus diligere:vt quia caput no dei:ſed et ſi bonus bona iubet ⁊ bona fiunt:
ſtrũ chꝛiſtus eſt:⁊ mẽbꝛa illius nos eſſe me- ſi malus mala iubet:et mala fiunt.Cum ibi

coł.ʒ.ruimus: cũ chꝛiſtus aparuerit glia noſtra: ſedet chꝛiſtus:quid poteſt iubere niſi bona?:

etiã ⁊ nos ꝑ concoꝛdiã charitatis quaſi vera Cum poſſidet diabolus:quid poteſt iubere

et ꝑfecta mẽbꝛa illiꝰ abſq; vllo dolo malicie niſi mala? In tuo autem arbitrio deus po/

vel inuidig oẽs homines ſicut noſmetipſos ſuit:cui pares locum:deo an diabolo.Cum B

