. em̃ rapere res alienas: mamona eſt iniqui · hodie ſalus huic domui facta eſt. Sed ipſã abi.s.
geuunge tatis:erogare inde aliquid maxime egenti- ſalutẽ videte. Pꝛimo deſiderabat dominũ
ne ni⸗ bus ſanctis:hoc ita eſt facere amicos de mã videre:quia ſtatura puſillus erat:ſed tura
nbl , mona iniquitatis. Intellectus iſte coꝛrigen impediente aſcendit i arboꝛem ſycomoꝛũ ?⁊
nd dus eſt: imo de tabulis coꝛdis noſtri omni / vidit tranſeũtem. Ille autem aſpexit eum ⁊
no delendus eſt. Holo ſic intelligatis. De ait: Zachee deſcende: apud te opoꝛtet me
) 5r? iuſtis laboꝛibꝰ facite elemoſynas: ex eo qd manere. Tu pendes: ſed non te ſuſpendo:
inne 4 recte habetis date. Mõ em̃ coꝛrupturi eſtis hoc eſt nõ te differo. Volebas videre tranſ/
gla n⸗ iudicem chꝛiſtũ:vt non vos audiat cũ pau/ euntẽ:hodie me apud te iuenies habitãtẽ.
del a peribus quibus tollitis. Si enim deßdaris Ingreſſꝰ ad eũ dñs:repletꝰ ille gaudio ait:
untſehe aliquem inualidũ:tu validioꝛ ⁊ potentioꝛ:? Dimidiũ rerũ mearũ do pauperibus. Ecc-

Iſte em̃ lingueę ſibi ſigniſicatiõis quadã vi⸗

riʒabitis. De malo eſt qð habetis: iã nolite

BGancti Auguſtini de verbis dii

quomodo currit qui currit facere amicos de

mãmona iniquitatis. Et ne reus aliũde te/

neret᷑: Si cui aliqᷣd tuli:ait: quadruplũ red/
dam.Infixit ſibi cõdemnationẽ: ne incurre

14. q.S. qui ret damnationẽ. Ergo qui habetis malum:

facite inde bonũ. Qui nõ habetis de malo
nolite acqͥrere ð malo. Eſto bonꝰtu qͥ bonũ
facis de malo:et cũ ceperis boni aliqͥd face/
re de malo:noli remanere tu malus. Nũmi
tui cõuertunt᷑ in bonũ:tu autẽ remanes ma

Clus:? Eſt quidẽ ⁊ alius intellectus: nec ipſuʒ

tacebo. Maanona iniqtatis: diuitię ſunt ſę-
culi oms vndecũq; ſint. Vndecũq; congre/
gent᷑:mãmona iniquitatis eſt:id eſt diuitię
ſũt iniqͥtatis. Quid eſt diuitię ſunt iniqᷣta/

tis: Pecunia eſt quã nomie diuitiarũ appel⸗

lat iniqtas. Si em̃ veras diuitias ꝗris:alię

Job. i. ſunt. Lalibꝰ iob nudus abũdabat: quãdo

in deũ coꝛ plenũ habebat:⁊ laudes deo per/
ditis omnibꝰ rebus tanq; gẽmas pcioſiſſi⸗
mas ꝓferebat. De quo theſauro ſi nihil ha/
bebat:ipſa ſunt verę diuitię.habe illas:nõ
rephendo: hereditas venit: pater tuꝰ diues
fuit ⁊ dimiſit tibi.Honeſte acqᷣſiſti:de iuſtis
laboꝛibꝰ plenã domũ habes:non repᷣhẽdo.
Tamẽ etiã ſic nõ illas dices diuitias: HNã ſi
dicis illas diuitias:amabis illas.Et ſi ama
ueris illas:ꝑibis cum illis. Perde ne ꝑeas:
dona vt acqͥras:ſemina vt metas.hhas no/
li apellare:qꝛ vere non ſunt. Pauꝑtate ple/
nę ſunt:⁊ ſemꝑ obnoxię caſibꝰ. Quales di/
uitię ſunt: ꝓpter quas latroneʒ times: pꝛo/

pter quas times ſeruũ tuũ:ne te occiſo aufe

rat ⁊ fugiat? Si vere diuitię eſſent:ſecurita/

tem tibi darent. Ergo ille ſunt vere diuitie:
quas cum habuerimꝰ ꝑdere nõ poſſumus.
Et ne foꝛte ꝓpter illas furẽ timeas:ibi erũt
NMattðᷣ.o. vbi nullus auferet. Audi dominũ tuũ:The
ſaurizate vobis theſauros in celo: quo fur

nõ accedat.Tũc erũt diuitię:quãdo eas mi
graueris. diu ĩ terra ſunt:diuitię nõ ſũt:

ſed diuitias vocat illas mũdus:iniqͥtas vo

cat. Deus ideo mãmona iniqtatis: qꝛ diui/

Pðs.A. tias vocat iniqᷣtas.Audi pſalmũ: Dñe libe
ra me de manu filioꝝ alienoꝝ quoꝝ os locu

tũ eſt vanitatẽ:et dextera eoꝝ dextera iniqͥ/

tatis. Quoꝛũ filij ſicut nouellę cõſtabilitę a

iuuentute ſua. Filię eoꝝ oꝛnatę: circũoꝛna/

tę vt ſimilitudo templi. Cellaria eoꝝ plena
eructuãtia ex hoc ĩ illud. Boues eoꝝ craſſe:

oues eoꝛũ fſęcundę: multiplicatę in itineri/

bus ſuis. Hõ eſt ruina neq; tranſitus: neq;

clamoꝛ in plateis eoꝝ. Vidiſti pſalmũ q̃lem

fdicitatẽ deſcripſit:ſed audi qͥd ſit: qͥs ꝓpo⸗

ſuit filios iniqtatl. Quoꝝ os locutũ ẽ vani⸗

tatẽ:⁊ dextera eoꝝ dextera iniqᷣtatis. Itpos

pPꝓpoſuit: ⁊ dixit felicitatẽ eoꝝ tm̃ ſuꝑ terrã:

Et qͥd adiũxit: Beatũ dixerunt populũ cui
hec ſunt.Sed qͥ dixerũt: Filij alieni:alieni/

genę ⁊ nõ ꝑtinẽtes ad ſemẽ abꝛaę. Ipᷣi dixe

runt populũ beatũ cui hęc ſunt. Qui dixe/
runt? Quoꝛũ os locutũ eſt vanitatẽ. Ergo
vanũ eſt dicere beatos eſſe eos quibus hęc
ſunt:⁊ tamẽ dicit᷑ ab eis:Quoꝝ os locutuʒ
eſt vanitatem. Ab ipſis dicunt᷑ iſtę diuitię

quę vocant᷑ mãmona iniqtatis. Lu autem D
quid dicis: Quia illi ſilij alieni: qꝛ illi quoꝝ Rs.ra. i niit obi

os locutũ eſt vanitatẽ: dixerũt beatum eſſe
populũ cui hęc ſunt. Tu quid dicis? Falſeę
ſunt iſtę diuitię:da mihi veras. Repᷣhendis
iſtas: oſtẽde qð laudas. Vis vt cõtemnam

hoc:oſtende qͥd pᷣferã. Dicat ipſe pſalmus:
Qui enim dixit: beatũ dixerũt glm cui hec
ſunt:tale nobis dat reſponſum: quaſi dice/
remꝰ illi:id eſt ipſi pſalmo:Ecce h̊ nobis tu/

liſti:⁊ nihil nobis dediſti.Ecce iſta cõtemni

mus:vnde viuimꝰ:vnde beati erimꝰ&Quia

qui locuti ſunt:ipſi de ſeipſis recipiẽt. Oẽs

ecm̃ diuitias habẽtes beatos eſſe dixerunt:
Xu quid dicis? Reſpõdet ſic interrogatꝰ et

dicit: Illi dicũt diuites beatos:ego dico be

atus populꝰcuius dominꝰ deus eius. Audi
ſtis veras diuitias: fac amicos de mamo/
na iniqtatis:⁊ eris beatꝰ populus cuius eſt
dominꝰ ipſius. Aliquãdo trãſimꝰ viã:et vi/⸗

demus ameniſſimos ⁊ vberes fundos ⁊ di/
cimus:Cuiꝰ eſt ille fundus: Aſſerit᷑ illius:⁊
nos dicimꝰ:Beatus homo: vanitatẽ loqui
mur. Beatꝰ ẽ cuiꝰ illa domus: beatus ẽ cu/
ius ille fundus:beatus eſt cuiꝰ illud pecus:
beatus eſt cuius ille ſeruus: beat eſt cuius
illa famula: Tollevanitatẽ:ſivis audire ve/

ritatẽ. Beatꝰ eſt:cuiꝰeſt dñs deus ipſiꝰ.Nõ

em̃ cuius eſt fundus iſte beatus eſt:ſed ille
cuiꝰ eſt deus.Sed vt aꝑtiſſime beatitudinẽ
rerũ annũcies: dicis: ꝙ beatũ te fecit fund
tuus. Quare:Quia inde viuis.Nã quãdo
laudas ꝓ magno fundũ tuũ hoc dicis: Ille
paſcit me: inde viuo. Attẽde vnde viuas.

Ille eſt vñ viuis:cui dicis:Apud te eſt fons Nð.ʒ5.

vitę. Beatus populus cuiꝰẽ dominꝰ deus
ipſius. O domine deus meus: o dñe deus

noſter: vt veniamus ad te: fac nos beatos
dete. Holumus de auro neq; de argento:

vuti

ledeinnt
umſimmi⸗

ſoodele
nustener
hos beato⸗
n
zdedeofüch
in⸗ e
herehitas
Aiatcoli
nialliegu
lli nden
Etytſaar

lmniteop⸗
hostſedi
Gianeſeb
iiſtuon
Nlaegoſe

(deui
ſebatnec
lageliof

dümaiodh⸗

deiinens
ncuäinten
teinclinat

gtbakeni

holeke iͤe⸗
nllonedis
amrerno
Wamne can
Mtasinue
Nipitanti
lcite Ande
Mucharna
Rdiſgluns
ſcednnöe
ccree
bind
ln
mtgen
ſeiinen
ohibos
n Uolrer

QAulgeint

ſegnrann

eni kkdunn
tans Aund

ienrqllgnn
mütbennſ .

id dic
nns. eidents

Hsntcöena

uipſepſalmus.
mütpknauibe
nin auidle⸗
Carbrobet⸗/
Srccörnni
henianm Qs⸗
ischin.
losele Name
tſcinengre
dsehd
9desel
mmicgs deninn/
doprls durt
Priün'nia
ars ndhstd⸗

Alntllnse.

Werniuilt

4

us bensel

faplulgeas
ben ali
Einsun
isda⸗
daneciſe
ſinkenici
mürfttint
s ſici
idadei

en in
rci

inunn
cus onii
bctu un

enind

E

nec de fundis: Molumus de terrenis iſtis ⁊
vaniſſimis:⁊ de caducę vitę trãſitoꝛijs.Hõ
loquat᷑ os noſtrum vanitatẽ: Fac nos bea/
tos de te:quia non ꝑdimus te. Cũ tenueri⸗/
mus te:nec te ꝑdimus:nec nos perimꝰ.Fac
nos beatos de te:qꝛ beatus populꝰ cuiꝰ eſt
dys deus ipſius. NHec iraſcit᷑ autẽ ſi dixeris
Pz. 15. de deo: fũdus noſter. Legimꝰ em: Dominꝰ
pars hęreditatis meę. Magna res frẽs: et
hereditas ipſiꝰ ſumus:et hęreditas nr̃a eſt:
quia ⁊ colimꝰ eum ⁊ colit nos. Nulla eſt in/
iuria illi:quia colit nos. Quia ſi nos colimꝰ
illũ vt deũ noſtꝝ:ille colit nos vt agrũ ſuũ.
Et vt ſciatis quia colit nos: audite eũ queʒ
ʒJob.is. miſit vobis.Ego ſuʒ inquit vitis:vos eſtis
palmites:pater meus agricola eſt. Ergo co
lit nos: ſed ſi fructũ reddamꝰ parat hoꝛreũ.
Si autẽ ſub tanto cuſtode ſtirpes eſſe volu/⸗
erimus:⁊ ꝓ frumẽto ſpinas ꝓferimus:nolo
Dicerec
e iudice iniquo qui nec deũ ti/
mebat nec homines reuerebat᷑: In
euagelio ſᷣm eudẽ Sermo RxXV
ſad oꝛandũ ⁊ credendũ:⁊ nõ de nobᷣ
de dſo pᷣſumendũ. Quę ad oꝛan/
duli maioꝛ hoꝛtatio:q; vt nob de iudice iniqͥ
Lucj.i8. ꝓponit᷑ ſimilitudo:? Judex em̃ iniquus nec
deũ timens nec hominẽ reuerẽs:audiuit tũ
vigduã interpellantẽ ſe:victus tedio nõ pie/
tate inclinatꝰ.Si ̊ exaudiuit qui oderat qð
rogabat᷑:quõ non exaudit qui vt rogemus
hoꝛtat᷑: Cũ ergo nobis iſta ecõtraria cõpa/
ratione dñs ſuaderet: qꝛ opoꝛtet ſemꝑ
oꝛare:⁊ nõ deficere: adiecit ⁊ ait: Ue/
rũtamẽ cum venerit flius homis:
putas inueniet fidẽ in terra:Si ſideſ
deſipit:oꝛatio perit. Quis em̃ oꝛat qui non
credit? Vnde ⁊ beatus aplus cũ ad oꝛandũ
Bo. 1o. exhoꝛtaret᷑ ait:'gdis quicũq; inuocauerit no
mẽ dñi ſaluus erit.Et vt oſtẽderet fidẽ fon-
tẽ eſſe oꝛatiõis: nec poſſe ire riuũ vbi caput
aqueę ſiccaret᷑:adiuxit atq; ait:uõ aũt in /
uocabũt in quẽ nõ crediderũt?: Ergo vt oꝛe/
mꝰ credamꝰ: ⁊ vt ipᷣa nõ deſiciat fides q̃ oꝛa
mꝰ:oꝛemꝰ. Fides fũdit oꝛatõnẽ:fuſa oꝛatio
ſidei impetrat firmitatẽ.Eteni ne in tẽptati
onibus defſiceret ſides: pꝛopterea dñs ait:
Lucj.22 Vigilate ⁊ oꝛate: ne intretis in tẽptationẽ.
AQuid ẽ in tẽptationẽ intrare:niſi a fide exi/
re? Intantũ em̃ temptatio ꝓficit:inquãtuʒ

ſequit᷑: ad gaudiũ finiamt. .,

ctio ſancti euan gelij ędiſicat nos

alter publicanus. DPhar
bat: Gfas tibi deꝰ: qꝛ nõ ſm ſicut

ſides deſicit:Et intantũ tẽptatio deſicit:in/⸗
quãtum ſides ꝓficit. Hã vt aꝑtius nouerit

charitas veſtra de ſide ne deficeret ⁊ periret

dixiſſe dñm: Vigilate ⁊ oꝛate ne intretis in

teinptationẽ: eo loco euãgeliũ ait: hac no/

cte poſtulauit ſathanas vexare vos ſicut tri
ticũ:⁊ ego rogaui patrẽ ꝓ vobis ne deficiat
fides vr̃a. Rogat qui tuet᷑:et nõ rogat qͥ pi ?—
clitat᷑: Qð aũt ait dñs:Cũ venerit filius bo
minis:putas inueniet fidẽ in terra?De ſide
dixit quę ꝑfecta eſt. Ipſa em̃ vix inuenit᷑ in

terra. Ecce plena ẽ dei ecclia:Quis huc ac⸗

cederet:ſi nulla eſſet fides? Quis nõ mõtes
trã ſferret:ſi plena eſſet ſides? Attẽdite ipᷣos
apłos:Dimiſſis omnibꝰ ſuis calcata ſpe ſę/
culi dũm nõ ſequerent᷑:niſi magnã haberẽt
fidem.Et tamẽ ſi plenã haberẽt fidẽ:nõ di/
cerent domino: Auge nobis fidẽ. Vide etiã Lud.I2.
vtrũq; illũ de ſe confitentẽ. Vide fidẽ: ⁊ nõ
plenã fidẽ.Qui cũ obtuliſſet dño filiũ a ma
lo demonio ſanandũ:⁊ eſſet intogatꝰ vtꝝ
crederet: Reſpõdit⁊ ait:Credo dñe:adiuua Marci.⸗9.
incredulitatẽ meaʒ: Credo inqͥt: credo do/
ine: ergo ẽ fides. Sed adiuua incredulita
tem meaz: ergo non plena eſt fides. Sed qꝛ
non eſt fides ſuperboꝛũ: ſed humiliũ: Di⸗/HGB
xit ad quoſdã qui ſibi iuſti videba- Zud.is.
tur:⁊ ſpernebãt cęteros:ſimilitudi/
nẽ hãc. Duo homines aſcenderũt
in templũ oꝛare:vnus phariſęzus ?⁊
griſeus dice

cęteri hominũ. Diceret ſaltẽ ſicut multi
hoõmiĩies. Quid eſt cęteri homies: niſi om̃es

h̃ter ipſum? Ego inqᷣt iuſtus ſum:ceęteri pec/
cato:es.õ ſum ſicut cęteri bomies:
iniuſti:raptoꝛes:aduilteri.Et ecce ti ⸗

bi ex vicino publicano maioꝛis tumoꝛis oc/

caſio. Sicut inqͥt publicanꝰ iſte. Ego
inqͥt ſolꝰ ſum:iſte de ceteris eſt.MHõ ſuʒ inqᷣt
talis qualis iſte: ꝑ iuſticias meas qbus ini⸗
quus nõ ſum. Jeiuno bis in ſabbato:

decimas dõ oim ꝗᷓ poſſideo.Quid
rogauerit deũ:quęre in verbis eius:nihil ĩ-
uenies.Aſcẽdit oꝛare: noluit deũ rogare: ſᷣ
ſe laudare. Paxꝝ ẽ ñ deũ rogare:ᷣ ſe lauda
re:inſuꝑ ⁊ roganti inſultare. Hublicanꝰ?
aũt de lõginquo ſtabat:Et deo tñ iße

pꝓpinquabãt: coꝛdis ↄſcia remouebat: pie/

tas applicabat. Publicanꝰ aũt de lõginquo

— „ ₰

ſtabat:ſᷣ dñs eũ de ꝓpinquo attẽdebat.Ex Pöz. 132.
celſus em̃ dñs et humilia reſpicit. Excellos

9

Sancti Auguſtini verbis domini

aſt qualis erat ille phariſeęus: Excelſa aũt a
lõge cognoſcit. Deus aũt a lõge cognoſcit:
ſed nõ ignoſcit. Adhuc audi hũilitatẽ publi
cani. Parũ ẽ:qꝛ de longinquo ſtabat: Nec
oclłos ſuos ad cęlũ leuabat:vt reſpi/
ceret᷑ ñ reſpiciebat. Pꝛęmebat ↄſcia:ſpes ſbᷣ
leuabat.Adhuc audi: Hercutiebat pe/
ctus ſuũ dicẽs:Dñne: ꝓpitiꝰ eſto mi
hi peccatoꝛi. Ecce qͥ rogat᷑. Quid mirar
ſi deꝰ ignoſcit: qñ ipſe agnoſcit: Deinde de
phariſęo ⁊ publicano accepiſti cõtrouerſiã:
audi ſentẽtiã. Audiſti ſuꝑbũ accuſatoꝛẽ: au
diſti reũ hũilẽ:audi nũc iudicẽ.Amẽ dico
vobis:veritas dicit: deus dicit: iudex di-
cit: Amẽ dico vobis:deſcẽdit iuſtifi
catꝰ publicanꝰ ille de tẽplo:magis
qᷓ; ille ꝓphariſęꝰ. Dic dñe cauſã: Ecce vi/
deo publicanũ iuſtiſicatũ magis de templo
deſcẽdere qᷓ; phariſęũ. Quero q̃re? QAuęris
C quare: Audiqᷓre: Quia oĩs qui ſe exal
tat huiliabit᷑:⁊ qͥ ſe hũiliat exaltabi/

tur. Audi ſentẽtiã:caue cauſã malã. Aliud

dico: Audiſti ſententiã:caue ſuꝑbiã. Vide/
ant nũc: audiãt iſta neſcio qͥ impie garrien/
tes ⁊ de ſuis vᷣtutibꝰpſᷣſumẽtes. Audiãt qͥ di
cũt:Nheꝰme hoĩem fecit:iuſtũ ipſe me facio.
O peioꝛ ⁊ deteſtabilioꝛ phariſeo. Phariſeꝰ
ille ſuꝓꝑbe quidẽ iuſtũ ſe dicebat:ſed inde il/
le deo gras agebat. Juſtũ ſe dicebat: ᷣ tñ
deo gras agebat. Gfas tibi deꝰ:qꝛ nõ ſũ ſiẽ
cęteri hoĩes. Gfas tibi deꝰ: Gfas deo agit:
qꝛ nõ eſt ſiẽ cęteri homies:⁊ tñũ tanq; ſupbuſ
⁊ inflatus repᷣhendit᷑: non qꝛ deo gr̃as age/
bat:ſed quia velut nihil ſibi addi cupiebat.
SGras tibi:qꝛ nõ ſũ ſicut ceteri hoĩes iniuſti:
Ergo tu iuſtus:ergo nihil rogas:iã plenus
Job. 7. es.Ergo nõ eſt tẽptatio vita hũana ſuꝑ ter/
r. Ergo iã plenꝰ es: ergo iã abũdas. Ergo
Mattb.s. iam nõ eſt q̃re dicas: Dimitte nobis debita
nr̃a. Quid eſt & q̊ͥ impie oppugnat gr̃am ſi
repᷣhendit᷑ qui ſuꝑbe agit deo gr̃as? Et ecce
poſt dicã cõtrouerſiã: ꝓlatãq; ſentẽtiã: ꝓce
dunt ⁊ paruuli: imo afferunt᷑ ⁊ offerunt᷑ tan
gendi. Cui tangẽdi:niſi medico? Certe inſa
ni cui offerunt᷑ infſantes tangẽdi? Cui?⸗Sal/
uatoꝛi. Sʒ ſi ſaluatoꝛi:vtiq; ſanãdi.Cui ni
Zud.i9. ſi illi qͥ venit ꝗqᷓrere ⁊ ſaluare qð ꝑierat: Vbi
iſti perierãt: qᷓ;tũ ad ipᷣos ꝓpꝛie attinet ino/
centes? Video reatũ quęro vnde. Apłm au
ZBo. 5.dio: Per vnũ hoĩem intrauit peccatũ ĩ oꝛbẽ
terraꝝ. Per vnũ inqͥt hoĩem peccatũ intra
uit in mundũ: 1 ꝑ peccatũ moꝛs:⁊ ita in oẽs

homies ꝑtrãſiuit in quo om̃es peccauerũt.
Veniãt ̊ paruuli:veniant. Audiat᷑ dñs di⸗/
cens: Sinite ꝑuulosvenire ad me: Veniãt LudaiSs.
paruuli: veniãt languidi ad medicuzʒ:veni-
ant ꝑditi ad redẽptoꝛẽ:veniãt:nemo ꝓhibe
at. In ramo adhuc nihil cõmiſerũt: ſᷣ in ra/
dice perierũt. Gñdicat dñs puſillos cũ ma/
gnis. Langat medicꝰ⁊ puſillos ⁊ magnos.
Cauſã paruuloꝝ: cõmendamꝰ maioꝛibus.
Loqmini ꝓ tacentibꝰ: oꝛate ꝓ flentibꝰ. Si
nõ fruſtra eſtis maioꝛes:eſtote tutoꝛes:tue/
mini eos qͥ adhuc cãm ſuã agere nõ poſſũt.
Cõmunis fuit ꝑditio: ſit cõmunis inuẽtio.
Simul ꝑieramus: ſimul inueniamurĩ xpᷣo.
Diſpar eſt meritũ:ſᷣ cõmunis eſt gr̃a.Nihil
mali habẽt:niſi qð de fonte traxerũt.Nihil
habẽt mali niſi qð de oꝛigine traxerũt. Mõ
eos impediãt a ſalute: qͥ ad id qð traxerunt
multa addiderũt. Qui maioꝛ eſt gtate: ma/
o ioꝛ eſt iniqᷣtate.Sʒ gr̃a dei delet qð traxiſti:
delet ⁊ qð addidiſti. Vbi em̃ abũdauit pec / Go.5.
catũ:ſuꝑabũdauit gratia.

¶ Deeo qð ſcriptũ eſt in euangelio
ſim eũdem: Homo quida deſcẽdit
ab hierlm in hierico ⁊ incidit in la/
trones; Serm XxXxXVI A
udere nos aplus pcipit: ſᷣ in dño Phil 4.
g nõ in ſęculo. Quicũq; em̃ voluerit Jacobi.4.
amicus eſſe huiꝰ ſęculi:ſicut ſcriptu/
ra dicit:inimicꝰ dei reputabit᷑.Sic auteʒ nõ Matth..
põt hõ duobꝰ dñis ſeruire: ſic ⁊ nemo ĩ hoc
ſeculo põt gaudere ⁊ in dño. Multũ iter ſe
hec duo gaudia differũt: ſuntq; oino ↄꝛia.
Qñ gaudet᷑ in ſeculo:nõ gaudet᷑ i dño.Añ
gaudet᷑ in dño: nõ gaudet᷑ ĩ ſcculo. Vincat
gaudiũ in dño:donec finiat᷑ gaudiũ ĩ ſecco.
HGaudiũ in dño ſemꝑ augeat᷑: gaudiũ in ſę/
culo ſemꝑ minuat᷑ donec ſiniat᷑. Mõ iõ iſta
dicunt᷑:qꝛ in B ſeculo cũ ſumus gauderenõö
debem: ſed etiã in h̊ ſeculo ↄſtituti iã ĩ dũõo
gaudeamꝰ. Sʒ ait aliqͥs: In ſeculo ſũ:vtiq
ſi gaudeo:ibi gaudeo vbi ſum. Quid eniʒ?
Quia es in ſeculo:in dño nõ es. Audi eũdẽ
aplm ad atheniẽſes loquẽtẽ:⁊i actibꝰaplo/
rũ dicentẽ de deo ⁊ de dño creatoꝛe nr̃o: In Acu.v⸗.
illo viuimꝰ:mouemur ⁊ ſumꝰ. Qui em̃ vbi/
q; ẽ:vbi nõ eſt? Nõne ad h̊ nos exhoꝛtabat᷑:
Dñs i ꝓximo ẽ:nihil ſolliciti fueritis? a/ hil.4
gnũ eſt h̊ qð aſcẽdit ſuꝑ oẽs ceęlos:et ꝓxinꝰ*2ꝰ
ẽ eis qͥ adhuc verſant᷑ in tris.Quis ẽ iſte lõ⸗
ginquꝰ ⁊ ꝓximꝰ:niſi qͥ nobis miſcðia factluſ

y.

Ancebel!
ale ipſt
eſit dch⸗
ensſanan
deſcicſt
uun icſinal
gesonmsd
ertotn
tüſih ten

Ra abl
zctinon
Aeaue⸗
leginoc⸗
Uulvio⸗ Y.
finißtenttn
Puin it
flanggenen
(gönoſte.
dionfie
es ießͤrat. )
ino tkumonsel
ſecz dormit
Uirisnnnst
ilehönere
denoniüͤbe
obieaadio:
nligelanan
tauttüceren
lühebeo⸗P
den Cöͤfih
Ut Begauite
Nnonoper
ſoti Ege
ſckinnprin
enntüchde
(bwulſün-
unan
Nobſoni
Nelongee
Wigrian⸗
Wlelk lon
Cerol
dedlcgebon
Genara
Ercahiber
nr Nede

ſcodome
nücmna

In euangelio ſcᷣm Lucam Sermo XXXNXVII

n eſt ꝓximus? Totũ em̃ gen?hũanũ eſt hõ ille ⁊ liberatoꝛe nobiſcũ opus haberet. Quid g
Ane Ui q iacebat i via ſemiuiuꝰ a latronibꝰ relictꝰ: fecit vt eẽt ꝓximꝰ nobis: Pꝛoximꝰ:non hoc
–ꝰZ quẽ ↄtẽpſit trãſiẽs ſacerdos ⁊ leuites:et ac- qð nos: ſᷣ ꝓpe nos. Duo attẽde: Juſt eſt:
enneti. ceſſit ad eũ curandũ eiq; opitulandũ trãſi/ imoꝛtalis ẽ. In duobꝰ tuis malis:vna ẽ cul
RKKZ ens ſamaritanꝰ. Vt aũt narraret h vñ cauſa pa:altera ẽ pęna.Culpa ẽ ꝙ iniuſt es:penag
ilri, deſcẽdit:quẽdaʒ grentẽ ꝗ ſint optima pᷣce/ eſt qꝛ moꝛtalis es. Ille vt eſſet ꝓximꝰ ſuſce/ . ’”
– Lucj.I0. pta ⁊ ſũma ĩ lege:admonuit h duo eẽ: Dili pit pęnã tua: nõ ſuſcepit culpã tuã.Et ſi ſuſ
R*K” ges dñm deũ tuũ ex toto coꝛde tuo cepit: delendã ſuſcepit nõ faciendã: iuſtus?
M ⁊ ex tota aĩa tug:⁊ diliges Primuz imoꝛtalis: lõge ab iniuſtis?⁊ moꝛtalibꝰ. Pec
— tuũ ſiẽ teipm. Ille aut: Etqꝗs e meꝰ catoꝛ moꝛtalis: longe eras a iuſto imoꝛtali.
Arii ximꝰ?: E&t narrauit dñs. Hõ qdaʒ de· Mõ ẽ facteille pctõꝛ qð tu:ſ factꝰẽ moꝛtalis
en 4 cẽdit ab hierlm ĩ hierico. Oñdit illũ qð tu. Manens iuſt“: factꝰ eſt moꝛtal. Sul/
HS qzgdaãmõ iſraelitã.Et incidit ilatrones. cipiẽdo pęnã? nõ ſuſcipiẽdo culpã: ⁊ culpã
chctin AQNuẽ cũ expoliaſſet ⁊ plagas ei gra deleuit ⁊ pnã. Dñs & in ꝓximo eſt: nihil ſol Obil. 4.
ngeh ues irro aſſe Et: dimiſ. erũt eũ ſemiui⸗ liciti fueritis.Et ſi ſuꝑ oẽs celos aſcẽdit coꝛ/
emreit hbl uũ ivia.Lrãſit ſacerdos:vtiq; genẽ ꝓ poꝛe:nõ receſſit maieſtate. Vbiq; pᷣſens eſt BP
de areit Ni ximꝰ:pᷣterijt iacẽtẽ.Trãſit leuites: ⁊ ; gene qfecit oĩa. Gaudete in dño ſemꝑ.In ſeculo Abi.s.
gömrmn ꝓximꝰ:iacẽtẽ etiã ipᷣe ↄtẽpſit.Trãſijt ſama / gaudiũ qð eſt? GOaudere de iniquitate:gau/
kiamdn ritanꝰ: genere longinquꝰ:miſcoia ꝓximꝰ:fe dere de turpitudie:gaudere de dedecoꝛe:de
Nagomim ccit qò noſtis. In qͥ ſamaritano ſe voluit itelꝰ defoꝛmitate. De his & oĩbꝰ gaudet ſeculuʒ.
thidai üuigi dñs ni ieſꝰ xp̃ᷣs. Samaritanꝰ em̃ cuſtos Quęoia nõ eſſent: niſi homies voluiſſent.

Alia ſunt ꝗᷓ faciũt hoĩes: alia ſũt ꝗ̊ͥ patiunt:
et ſi nolunt:fecerũt.Quid & eſt hoc ſeculũ:⁊
qð eſt gaudiũ ſęculi? Dico frẽs bꝛeuit᷑ quã/

Bo. s. interpᷣtat᷑. Jõ reſurgẽs a moꝛtuis iã nõ mo/
ncanono NPs.ꝛ20. ri᷑: ⁊ moꝛs ei vltra nõ dñabit᷑: qꝛ nõ doꝛmit
inaunn negcq; doꝛmitat q cuſtodit iſrł. Deniq; qñ cõ/

id 4 uitis tantis blaſphemabant iudęi:dixerũt tũ poſſũ:quãtũ deꝰ adiuuat:feſtinãter:bꝛe/
inactnl Job.S. illi:Hõne verũ dicimꝰ:qꝛ ſamaritanus es ⁊ uiter dico:Seęculi leticia: eſt impunita neqͥ-
WI 1 demoniũ habes: Cũ g duo eſſent cõuitioſa cia: Luxurient᷑ hoies:foꝛnicent᷑: ĩ ſpectacu/
aprfütie obiecta dño:dictũq; illi eẽt:Nõne verũ dici lis nugent᷑: ebꝛioſitate ingurgitent turpi /
cigei un mꝰ:qꝛ ſamaritanꝰ es ⁊ demoniũ habes:po/ tudine fedent᷑:nihil mali patiant᷑: et videte
Culeſatpn terat rũdere: Hec ſamaritanꝰ ſuʒ:nec demo ſeculi gaudiũ.Iſta mala ꝗͥ cõmemoꝛaui:nõ
i Seumil⸗ niũ habeo: Rñdit aũt: Ego dęmoniũ nõ ha caſtiget fames:nõ belli timoꝛ: non aliqᷣs ti /
teſetnennſg. beo.Qð rñdit refutauit:qð tacuit cõfirma- moꝛ:nõ aliqs moꝛbꝰ:non vlla aduerſitas:łᷣ
zo Halüint uit. Hegauit ſe hr̃e demoniũ qui ſe nouerat ſunt oia in rerũ abũdantia:in pace carnis:i
ſangeinin dęmonioꝝ excluſoꝛẽ: non ſe negauit inſirmi ſecuritate malę mẽtis: ecce vide ſeculi gau-
iimdi cuſtodẽ. Ergo dñs i ꝓximo E: q⸗ dñs nobis diũ.Sʒ no cogitat de ſic hõ. Alia eſt dei (0
— fact'ẽ in ꝓximo. QAuid tã longinquũ:qͥd tã gitatio: alia homĩis. Magnę miſericoꝛdię ẽ
iigriſ. remortũ q; deü ab homibꝰ: imoꝛtalẽ a moꝛta nequicie impunitatẽ nõ relinquere: ⁊ ne co/
eigiii lib :iuſtũ a peccatoꝛibꝰ: õ loco lõge: diſ gat in extremo gehenne danare: mõ flagel⸗
ö ſſimilitudine.Nã ſolemetiã ita loqui:cũ de lo dignat᷑ caſtigare. Na vis noſſe niła pęna
ui duobꝰ homibꝰ dicimꝰ: qñ diuerſi ſũt moꝛes: quata ſit pęna: nõ tũ iuſto ſᷣ peccatoꝛi: cui ẽ
6 miſn Iſte longe eſt ab illo. Etiã ſi iuxta ſteterint: tpalis pęna ne ſuccedat ętna. Elis & noſſe:
ini etia ſi viciniꝰ inhabitent: etiã ſi vna catena nlla pęna quãta ſit pęna? Pſalmũ introga:
Uitaß colligent᷑:longe ẽ piꝰ ab impio:lõge ẽ inno- Irritauit dñm pctõꝛ.Exclamauit vehemẽ/ Nõ..
in. M cens a reo:longe ẽ iuſtus ab iniuſto. Si hoc ter:attẽdit:ↄſiderauit: exclamauit: Irrita/
a e de duobꝰ homib dicit᷑: qͥd ð deo ⁊ homibꝰ2 uit dñm pctõꝛ. Quare obſecro:?: Quid vidi/
etinc et Cũ longe a nobis eẽt imoꝛtalis ⁊ iuſtꝰtan ſti:? Qui autẽ h̊ exclamauit:vidit peccatobꝛ
g q́ᷓ; a moꝛtalibꝰ ⁊ pctõꝛibꝰ:deſcẽdit ad nosvt ipune luxuriantẽ:male facientẽ: bonis abũ
ine fieret nobis ꝓximꝰ ille longinquꝰ.Et qͥd fe/ gdantẽ:et exclamauit: Irritauit dñm pctõꝛ.

cit cũ haberet ipe duo bona:⁊ nos duo ma/
la:? Ille duo bona: iuſticiam ⁊ imoꝛtalitatẽ:
nos duo mala: iniquitatẽ ⁊ moꝛtalitatẽ. Si
vtrũq; malũ nr̃jm ſuſcepiſſet: par nr̃ fuiſſet:

Auare hᷓ dixiſti?: Quid em̃ vidiſti? Pꝛe ma/

gnitudine irę ſuę nõ reqrit. Intelligite frẽs

chꝛiſtiani miſciã dei: qñ caſtigat mũdũ:nõ

vult damnare mũdũ. Pꝛę magnitudine irę
6 2

BGBancti Auguſtini de verbis domini

ſus nõ exqrit. Jõ nõ exqrit: qꝛ multũ iraſci/
tur. Alagna ẽ ira eiꝰ. Parcẽdo ſeuit:bᷣ iuſte

ſeuit.Eſt em̃ ſeueritas:q̃ſi ſeua veritas. Si

SO aliqñ ſeuit parcẽdo:bonũ eſt nobis vt ſb/⸗
ueniat caſtigãdo. Et tñ ſi facta generis hu/
ꝓs. 102. Mani ↄſideremꝰ: qͥd patit᷑: Mõ ſᷣm peccata
nr̃a fecit nob. Filij eius ſumꝰ. Vñ hoc ꝓba

mus: Aoꝛtuꝰẽ ꝓ nob vnicꝰ:ne remaneret
vnꝰ. Noluit eſſe vnꝰ:qͥ moꝛtuꝰẽ vnꝰ.Mul/

tos em̃ ſilios dei fecit vnicꝰ filius. Emit ſibi
frẽs ſanguie ſuo: Pꝛobauit repꝛobatos:re/

demit vẽditos:honoꝛauit iniuriatos:viui -

ſicauit occiſos. Dubitas ꝙ dabit tibi bona

ſua: qͥ nõ dediꝗteſt ſuſcipe mala tua? Ergo

frẽs gaudere ĩ dño nõ in ſęclo: id eſt gaude/

teiĩ vitate nõ ĩ iniqtate. Gaudere ĩ ſpe ęter-
nitatis:nõ in floꝛe vanitatis. Ita gaudete

⁊ vbiq;: ⁊ qdiucũq; hic fueritis:dñs in ꝓxi⸗
mo eſt: nihil ſolliciti ſitis.

¶ De verhis dñi in euã⸗

gelio vᷣm Johannẽ.

De eo qð ſqiptũ eſt in euangelio
hſm Johannẽ:In pncipio erat᷑ ver⸗

erat verbuz:Et rephenſione arria-

noꝛu / Bermo XXXVII
A. tulũ euãgelij quod leche
1. frẽs dilectiſſimi:purũ oculum

ieſũ chꝛiſtũ accepimꝰ ſ̃m diui/

turꝗ: euãgeliʒaãte iohe.In ipᷣo aũt euãgelio

quãtꝰ⁊ q̃lis vir iohãnes fuerit inuenimꝰ:vt

ex dignitate diſpenſatoꝛis intelligat᷑ quãti
pcij ſit verbũ qð per talẽ dici potuit: imo qᷓ
nulliꝰ ſit pᷣcij qð ſuperat oĩa. Pꝛecio em̃ aut
cõparat᷑ res venalis:aut ſubijcit᷑:aut excedi
tur eã.· Qñ tanto qſq; cõparat quãto valet:
ęquat᷑ pciũ rei ꝗͥ cõparat᷑:qñ vilius:ſubijcit
ei:qñ chariꝰ: ſuperat eã. Verbo aũt dei nec

cquari aliqd põt:nec ad mutationẽ ſubijci:

nec ſuꝑponi aliqͥd. Subijci em̃ oĩa poſſunt
Job. . Vbo dei: qꝛ oiĩa ꝑ ipᷣm facta ſunt:nõ tñ ſubij⸗

ciant᷑ qſi pciũ ſint verbi:vt qͥſq; det aliquid

vt illud accipiat. Tñ ſi dici põt et admittit
nomẽ h ratio aliqua vel loquẽdi ↄſuetudo:

pᷣciũ cõparandi vbi ipe cõꝑatoꝛ ẽ:qͥ ſeipſu,ʒ
ꝓ ſeipo dederit huic verbo. Itaq; qñ aliqd
emim:quęrimaliqd qð demus:vt habea/

coꝛdis inqᷣrit. Dñm em̃ noſtru

uauiuiunuitatẽ ad cõdenda vniuſã crea
turã:ſm hũanitatẽ ad reꝑanda lapſaʒ crea/

mus rem dato pᷣcio quã volumꝰ emere.Et
extra nos eſt qð damus:et ſi apud nos erat
fit extra nos illud qð damꝰ:vt ſit apud nos
illud qð cõparamꝰ. Quicqͥd pᷣcij inuenerit
qui emit: aliqͥd neceſſe eſt vt tale inueniat:
vt det qð habet:accipiat qð nõ habet.Ma
net tñ ille a qͥ abſcedit pᷣciuʒ: ⁊ accedit ad i
lud ꝓ quo dat pᷣciũ. Qui aũt vult cõparare
verbũ hoc:qͥ vult habere non ꝗrat extra ſe/
ipᷣm qð det:ſeipᷣm det.Qð cũ fecerit:non ſe
amittit ſicut amittit pᷣciũ: qñ aliquid emit.
Verbũ g̊ dei ꝓpoſitũ eſt omibꝰ.Cõparẽt qͥ
poſſũt:poſſunt aũt qͥ pie voluerint. In illo
em̃ verbo pax: et pax in terra homibꝰ bone Lud.2.
volũtatl. Ergo qͥ vult cõparare:det ſeyſfnm.
Quaſi pᷣciũ eſt h̊ xbi ſi dici aliquo mõ põt:
qñ nec ſe ꝑdit qui dat: ⁊ acquirit verbũ pꝛo
quo ſe dat: ⁊ ſeipᷣm in vᷣbo acqrit cui ſe dat.
Et quid dat verbũ: MNõ aliqd ab ipᷣo alienũ
o ꝓ quo ſe dat: ſᷣ qð ꝑ ipᷣm verbũ factũ eſt:Hᷣ

ei reddit᷑ vt reficiat᷑. Oia ꝑ ipſuʒ facta ſunt. Job.r.

Si oĩa:vtiq; ⁊ hõ. Si celũ:ſi terra: ſi mare:
ſi oĩa que in ipſis: ſi vniuſa creatura: vti
ille manifeſtius qͥ ad imaginẽ dei factꝰ per
verbũ factus ẽ hõ. Nõ mõ frẽs tractamus: GB
quõ poſſit intelligi qð dictũ eſt: In pnci⸗/
pio erat verbũ ⁊ verbhuʒ erat apud
Den: ⁊ de? erat verbũ. Ineffabilit᷑ põt
intelligi. NHõ verbis homis ſit:vt intelligat
vᷣbũ dei. Tractamꝰ ⁊ dicimꝰ:quare nõ intel
ligat᷑.Nuũc nõ dicimꝰ vt intelligat᷑:ſᷣ dicimꝰ
qd impediat ne intelligat᷑. Eſt em̃ foꝛma ꝗᷓ;
daʒ: foꝛma nõ foꝛmata:ſᷣ̊ foꝛma oĩm foꝛma/
toꝛũ: Foꝛma incõmutabilis:ſine lapſu:ſine
defectu:ſine tꝑe:ſine loco:ſuperans oĩa:ex/
iſtens in omibꝰ: ⁊ fundamẽtũ quoddã in q
ſint:⁊ faſtigiũ ſub quo ſint.Si dicis: qꝛ oĩa
i illo ſũt:nõ mẽtiris. Dictũ eſt em̃ iſßm vbuũu
ſapiẽtia dei. habemꝰ aũt ſcriptũ: QOia ĩ ſa / a. i03.
piẽtia feciſti. Ergo in illo ſunt oĩa: ⁊ tñ quia
deꝰ ẽ:ſub ipᷣo ſunt oĩa. hicimꝰ q; incõpꝛehẽ
ſibile ſit qð lectũ eſt: ⁊ tñ lectũ eſt: nõ vt cõ/
pᷣhenderet᷑ ab homie:ſᷣ vt doleret hõ:qꝛ nõ
cõpꝛehẽdit:⁊ inueniret vñ impedit᷑ a cõpꝛe/
henſiõe ⁊ remoueret ea:⁊ inhiaret ꝑceptiõe
incõmutabilis verbi:ipᷣe ex deterioꝛe in me-
liꝰ cõmutatꝰ.Nõ em̃ verbũ ꝓfſicit aut creſcit
accedẽte cognitoꝛe:ſᷣ integrũ ſi ꝑmanſeris:
integrũ ſi receſſeris: integrũ cum redieris:
manens in ſe ⁊ innouans oĩa.Ergo ẽ foꝛma
omniũ rerũ: Foꝛma infabꝛicata ſine tẽpoꝛe
vt diximꝰ: ⁊ ſine ſpacijs locoꝝ. Quicqd eiᷣ

ſeocupl:
ſnibusth
Deindec
codiſentd
Groe'ytin
ponb'ge⸗
nuostqueta
uicarecor
n. Onnes
ſkinpane
vobigint
votücorpu⸗
ſloci oe
inminoiit
cicaput⸗
ſuntinpte⸗
ſentimusrn
geſtöeann
lleſemnons
1o. Gznoͤpe
gunckttals

hobü. Ded
Pbencises
Hiazfelloig

Lſeſioſe

mnagnaben
ppoſſible⸗
eſtradoau⸗
pusoculo
potes Qu
Lubhonie
tequofza
ſeaie ñ
hencholſes
lleuo: nic
ſeistepiatf,
eladati
oc vites

(lisyrtoti

Wviceset⸗
dln
Ayliassn
Qidel
decgpatpe
Nöilapenn
eiſtents
tugeeſon
Ntuqroc
lötücon⸗
bentsc⸗

ſeeöpot

meann —
nlinun loco capit᷑: circũſcribit᷑. SFoꝛma circũſcribit
nſtanntte finibus: habet metas: vnde ⁊ quouſq; ſit.

Czch nant Deinde qð loco capit᷑ ⁊ mole quadã et ſpa/

inleinent, cio diſtendit᷑: minꝰ eſt in ꝑte q; in toto. Fa⸗
drödthe 1 cit deꝰ vt intelligatis. Quotidie aũt de coꝛ
Ptuntiigs⸗ poꝛibꝰ quę ante oculos nfos ſunt:quę vide
umlöpe mus:quęe tangimꝰ: inter quę ſumꝰ:poſſum
intem⸗ iudicare coꝛpꝰ quodlibet in loco habere foꝛ/
ämnnne mã. Om̃e aũt qð ſpaciũ loci occupat: minꝰ
— eſt in parte qᷓ; in toto. Pars coꝛꝑis hũani:
üüguent. r Parte or een e e
ndlini verbi gfa: bꝛachiüũ. Atiq; minꝰẽ bꝛachiũ qᷓ;
Auein Ni totũ coꝛpus.Et ſi minꝰ eſt bꝛachiũ: bꝛeuio-
e rẽ locũ occupat. Itẽ caput qꝛ pars ẽ coꝛꝑis
nbonidberu. en loto aſttetmim eſt totu coꝛpus
rurdeticn. in minoꝛi loco eſt: et min eſ q; totu coꝛpus
luinn cui caput ẽ. Sic oĩa quę ſunt ĩ loco: minoꝛa
mnmtin ſunt in ꝑte q; in toto. HNihil tale de illo vᷣbo
Nilnin ſentimus: nihil tale cogitemus. Mõ de ſug/
etalt geſtiõe carnis ſpiritalia imaginemur. Nõ ẽ
Phiii ille ſermo:nõ eſt ille deꝰminoꝛ in ꝑte qᷓ; in to
pügick to.Sʒ nõ potes tale aliqᷣd cogitare. Mag!“
izumtſt Fi pia eſt talis ignoꝛãtia qᷓ; ſumpta ſcientia.
mIunn Zzob. 1. Loq;mur em de deo. Dictũ ẽ: Et deus erat
uine ſcc verbũ. De deo loqmur:quid mirũ ſi nõ cõ⸗
ie p̃hendis?: Si em̃ cõpꝛehẽdis:nõ eſt deꝰ.Sit
6fimnmß pia ↄfeſſio ignoꝛãtię magis qᷓ; temeraria ꝓ/
nich Nync Cfeſſio ſcię. Attingere aliquãtũ te mẽte deũ:
vozetuul magna beatitudo ẽ: cõpꝛehendere aũt oĩino
Peſbint ipoſſibile.Ad mentẽ deꝰ ꝑtinet:intelligẽdꝰ
frninig eſt: ad oculos coꝛpus:videndũ eſt. Sed coꝛ/
nurtint pus oculo cõpꝛehẽdere te putas?Oĩno non
neligiifem potes. Quicqͥd em̃ aſpicis:nõ totũ aſpicis.
‚Geüfemg Cuiꝰ homis faciẽ vides: doꝛſũ nõ vides eo
ſnmsoinim⸗ tꝑe quo faciẽ vides.Et qñ doꝛſuʒ vides:eo
loaſnrlplehr tꝑe faciẽ nõ vides. Mõ ſic &̊ videsvt cõpꝛe/
ſhanetun hendas:ſed qñ aſpicis aliaʒ partẽ quã non
iiiti videras: niſi memoꝛia tecũ faciat vt memi/
45ns gli neris te vidiſſe vnde recedis: nunqᷓ; te dice/
ickciinid res aliqd vel in ſuꝑficie cõpꝛehendiſſe.Tra/
tonri⸗Oui ctas qð vides:vᷣſas huc atq; illuc:velut ipᷣe

gtärtimk circuis vt totũ videas. Vno & aſpectu totũ

anihtti videre nõ potes. Et q́diu vᷣſas vt videas:
. Snirc⸗ ꝑtes vides: ⁊ cõtexendo qꝛ vidiſti alias par
untitt⸗ tes: videris totũ inſpicere. Mõ aũt hic ocu/
reiiat loꝛũ viſus: ſᷣ memoꝛię viuacitas intelligit᷑.
⸗ u genie Quid &̊ de illo verbo frẽs dici poteſt: Ecce
n enh de coꝛpoꝛibꝰ dicimꝰ ſubiacẽtibꝰoculis nr̃is:
nnnn atl nõ illa poſſunt cõpꝛehẽdere aſpectu:quis g
hiai it oculꝰ coꝛdis cõpꝛehẽdit deũ? Sufficit vt at/⸗
Nd e tingat:ſi purus eſt oculus.Si autẽ attingit
munſn tactu quodã attingit incoꝛpoꝛeo ⁊ ſpiritali:

bbnin nõ tñ compꝛehẽdit: et hoc ſi purus eſt: ⁊ hõ
n fit beatus cõtingẽdo coꝛde illud qð ſemper

In euangelio ſcdᷣm Jobãnẽ Genno XXXVIII

beatũ manet: ⁊ eſt illud beatitudo ꝑpetua:
et vnde fit homo viuus vita ꝑpetua: vnde
fit hõ ſapiens ſapientia perfecta: vnde hö
fit illumiatus:lumẽ ſempiternũ eſt.Et vide
quẽadmodũ tu cõtingendo efficeris qð nõ

eras:nõ illud qð cõtingis facis eſſe qð non
erat. Hoc dico: Deus nõ creſcit ex cognito⸗/

re:ſᷣ cognitoꝛ ex cognitione dei. Ne putemꝰ
frẽs chariſſimi qꝛ bñficiũ ſᷣſtamꝰdeo:qꝛ dixi
mꝰpᷣciũ nos dare qͥdãmõ. Mõ em̃ vnde au/
geat᷑ ille damꝰ: qͥ ⁊ te lapſo integer ẽ:⁊ te re/

deunte integer manet: paratus videre vt
beatificet cõuerſos: ⁊ auerſos puniat cęcita
te. Qui em̃ ſe auertit a lumie vo:id ẽ a deo:
iã ceęcus efficit᷑.Nondũ ſentit pęnã:ſed iam

habet. Itaq; verbũ dei frẽs chariſſimi icoꝛ/
poꝛaliter:inuiolabilit:incõmutabiliter:ſine
tẽpoꝛali natiuitate: natũ tũ intelligamus a
deo. Putamꝰ ne poſſumus aliquo mõ per/
ſuadere quibuſdã infidelibus nõ abhoꝛrere
a vero qð dicit᷑ a nobis fide catholica ꝗ̊ Zↄꝛia

ÿ arrianis:a qbus ecclłlia dei ſępe temptata

eſt:cũ carnales homies faciliꝰ illud accipiũt
qð videre cõſt uerunt? Auſi ſunt em̃ quidam
dicere: Maioꝛ eſt pater filio ⁊ ſcedit eũ tꝑe:

id eſt maioꝛ eſt filio pat: ⁊ minoꝛ eſt patre ſi

lius:⁊ a patre in tꝑe ꝓcedit.Et ſic diſputãt:

Si natꝰ eſt:vtiq; erat pater anteqᷓ; filius illi

eſſet natus. Attẽdite:Adſit nobis adiuuati
bus oronibꝰ vfis et pia intẽtione acciꝑe cu/
piẽtibꝰqð ipᷣe donauerit:qð ipᷣe ſuggeſſerit.
Aſſit nobis vt poſſimꝰ quoquo mõ explica
re qð cępimꝰ. Lamẽ frẽs ante dico: Si non
potuero ego explicare:nõ rationẽ putetis ſᷣ
hominẽ defeciſſe. Itaq; vos hoꝛtoꝛ ⁊ depꝛe
coꝛ vt oꝛetis:aſſit miſcðia dei:⁊ ita rem a no
bis dici faciat: vt vos exaudire opoꝛtet: et
nos dicere. hoc giilli dicũt.Si filius dei eſt:
natus eſt. Hoc fatemur. Hõ em̃ eẽt filiꝰſi na
tus nõ eſſet. AManifeſtũ eſt: admittit fides:
aſpꝛobat eccłia catholica:verũ eſt. Adiũgũt
deinde:Si natꝰẽ patri ſiliꝰ: erat pr̃ anteq; fi
liꝰ ei naſceret᷑.hoc reſpuit fides:reſpuũt au
res catholicę. Anathematiʒat᷑:extra eſt qui
hoc ſapit: non ꝑtinet ad ꝑticipationẽ ſocie-
tatẽq; ſanctoꝝ. Ergo ait: Ratõeʒ mihi red/
de: quomodo et ſilius potuit naſci patri et
coęuus ei eſſe a quo natus eſt? Et quid faci/
emꝰ fratres:quando carnalibꝰiſta ſpiritalia
intimamus: ſi tamẽ ⁊ noſipſi non carnales
ſumus: quãdo carnalibus iſta ſpiritalia in /

ſinuamus: hoiĩe aſſuefacto natiuitate terre⸗-

3

BSBancti Auguſtini de verbis domini

na:⁊ videnti iſtius creaturę oꝛdinẽ: vbi ſuc/

ceſſus ⁊ deceſſus: gignentes ⁊ genitos ęta/

te diſtinguit? Poſt patrẽ em̃ naſcit᷑ filiꝰ:pa/

tri vtiq; moꝛituro ſucceſſurꝰ.Hoc in homini

bus:hoc in alis animãtibꝰ inuenimꝰ:parẽ/

tes pᷣoꝛes tꝑe:filios tꝑe poſterioꝛes.hac cõ/

2. Corj. 12.

ſuetudine vidẽdi: carnalia tran ſferre illi ad

ſpiritalia cupiũt:⁊ intentiõe carnaliũ faciliꝰ
ſeducunt᷑. Mõ em̃ ratio audientiũ ſequit᷑ ta
lia ſᷣdicãtes:ſᷣ cõſuetudo ꝗᷓ etiã iuoluit eos
vt talia ſdicarent.Et qͥd faciemꝰ nos? Sile
bimꝰ: Vtinã liceret. Foꝛſitã em̃ ſilendo ali/

quid dignũ de re ineffabili cogitaret. Nam
quicqͥd põt fari:nõ eſt ineffabile: Ineffabi/

lis eſt aũt deꝰ.Si em̃ raptũ ſe dicit vſq; i ter
tiũ cęlũ:aplłus paulus:et dicit ſe audiſſe in/

effabilia verba:quãtomagis ipe ineffabilis
qͥ talia demõſtrauit ꝗ̊ᷓ fari nõ poſſit: cui de/

mõſtrata ſunt? Itaq; frẽs:melierat ſi poſſe

mꝰ tacere ⁊ dicere: hoc habet fides: ſic cre/⸗

dimus. Mõ potes caꝑe:paruulꝰ es: patien/
ter tolerãdũ donec pẽnas nutrias:ne cũ vo
lare iplumis volueris: nõ ſit illa aura liber/
tatis:ſᷣ caſus temeritatis. Quid illi cõtra?
O ſi haberet qð diceret:diceret mihi. DNeſti/⸗
cienti iſta excuſatio ẽ. Victus ẽ: neſcit qͥ re/
ſpondere nõ vult. Ille cui h̊ dicit᷑: ſi non re/
ſpondeat:⁊ in ſeipſo victꝰ nõ eſt: vincit᷑ tñ i

titubãtibꝰ fratribꝰ. Audiũt em̃ frẽs infirmi

⁊ putãt reuera nõ eſſe qð dicat᷑: ⁊ foꝛſitã ve/
rũ putãt nõ eẽ qð dicat᷑: nõ tamẽ nõ eſſe qð
ſentiat᷑. Homo em̃ nihil põt dicere: qð non
etiã ſentire poſſit. Põt etiã aliquis ſentire:
qð dicere nõ poſſit. Lñ ſeruata illi maieſta
tis ineffabilitate:ne cũ aliq̃s ſilitudines ↄᷣ il

los dederimꝰ: putet nos aliqͥs ꝑ iſtas ſilitu/

dines iã ꝑueniſſe ad id qð nec dici nec cogi-

