tes in omnibꝰ voſmetipſos ↄſiderate ꝓpt᷑
quid in hac valle miſerię: id eſt in h mũdo

Gopsene
Nolnenot
aaetehen
Staiie
ttericei
gocorüp
leycörin
Ghre Ein
Cun Pr⸗
letpeceni
ſenitiorci
nongare
diatorepn
bllenon
Caluri. Du
Dpeccatin
fteiſnän
mennsad.
lerdeſip⸗

Bb Hallie

. lni⸗

lnetesee⸗
Nlsdend
Mei
ehletugz
liſten .
Woateſen
llionesin
lensqui⸗
ninn
Cpunͤſae
Mcifns⸗
gnngnede
Cefim⸗
Npigren
Nos penier

tar
erc⸗
cn:no ebe,
anep
ogtine
aifn
lnnet.
paren,
Caucio
Einq⸗
tbonor
ümle⸗
mone
laurn⸗
Eloil
nopae
. E
öfn,
a donet
Repart
1.Sne⸗
edeond
eideno⸗
benähne
azpeein
1s All
meſee
nanbeo
erpaſe
cenpte
dore.
tpienui
den aH
filbenter
upunocn
egſe⸗
ugen 1/
divep
vbi⸗
ngl Acee⸗/
ungön⸗
roneser
. ſinent.
HSZ
egcund
aniieng

gan/
zit

Ad fratres in heremo

nati eſtis. Et cur niſivt nuduli pꝛim oꝝ pa/

rentũ pctõ exigente: de paradiſo in pᷣſens

Matt.18.

exiliũ religati:bñfaciẽdo ad patriã reuerta
mur. Si igi᷑ per ignoꝛantiã vel alias ↄtra
deũ quicq; peccãdo egiſtis: per oꝑa veſtra
bona id emendare non tarden. Hoc vobis
ad memoꝛiã ſollicite reducẽdo: vt ſi qͥs le-
gitimatꝰ ſit in domo ſua tranquille ⁊ paci/

fice vt bonũ decet chꝛiſtianũ viuat:paren/

tibus honoꝛẽ impendat:vxoꝛeʒ diligat:fl/⸗
lios catholicã ſidẽ ⁊ dei legeʒ cũ ſumma di⸗/
ſciplina inſtruat: vt deũ diligere:timere et
honoꝛare ſciant.Hhoc enim beneplacitũ eſt
apud deũ. Suꝑ oĩa turpiloquia abſtinẽteſ
chariſſimi: pꝛoximis veſtris detrahere no/⸗
lite:ſed ſi alicui aliqͥd in aliqͥ diſplicet:illuʒ
euangelicã ſectantes doctrinaʒ:arguite et
monete in charitate:⁊ ſi illũ lucrati fuerit:
voſmetipſos ſaluabitl. In oĩbꝰ ebꝛietateʒ
cauete.Hec eni ſubuerſio magna ẽ animę.
Sicut eni ignis facile incendit ſtipulas et
leuiter ſiccas exurit paleas:ſic ebꝛietas coꝛ
pus coꝛrũpit ⁊ animã ſimul:⁊ coꝛpus ĩ gra

ue pctõꝝ incendiũ deijcit:⁊ ſᷣcipue in iuue

nibus. AUinũ eni ⁊ iuuentus: duplex incẽ/
dium. Pꝛopterea qui ab ebꝛietate non ca-
uet:peccatũ non euadet. Ad eccleſiam qñ

venitis:cũ ſumma reuerẽtia⁊ timoꝛe maxi
mo intrare debetl: ↄſiderãtes qꝛ ad dñũm ?⁊

dñatoꝛẽ vniuerſe creature vaditis: eidem
ibidem ꝓ negligẽtijs veſtris veniã depꝛe/⸗

caturi. Dũ etiã in eccłia ſtamꝰ ofones dño

PS. 33.

ꝓ peccati noſtris fundẽtes:pus tñ oꝑibus
ſidei inq;tuʒ poſſibile eſt iuſtiſcati oculos

mentis ad deũ leuemꝰ:ſemꝑ intendẽtes q̃
liter de ſuꝑnis a deo ↄſolatio nobis pꝛębe/
tur.Oculi enĩ oñi ſuꝑ iuſtos: ⁊ aures eius

in pꝛeces eoꝝ. J ſta ſi frequent᷑ feceris: ⁊
oculis deũn habueris:inimicus fugiet a te.

Angelus eni dñi bonus adiutoꝛ tibi erit ſi

mentẽ tuaʒ firmã in his exiſtere ꝑſpexerit.
Cõſidera qꝛ pius ⁊ mif̃icoꝛs eſt deus:⁊ pu/⸗
ro coꝛde ſe depᷣcãtes mificoꝛdit᷑ recipit: ꝓ/⸗
miſſiones ſuas nõ elongat: ⁊ alleuat ac ſa

E nat eos qui ↄtriti ſunt coꝛde.hoc etiã cha⸗

riſſimi latere nos nõ debet:verbis chꝛiſti ꝑ

mũdi ſinis apꝛopinquat: ⁊ ꝑ qtidiana ſi-

nnin Wattb.25.

gna quę ꝑ euangeliũ pꝛędicta ſunt ⁊ quoti

die fiunt ſpero in ꝓximo eiuſ eſſe aduentũ

vt ꝑ ignem oẽm iudicet mũdũ. Ecce enim

dñs veniet ⁊ oẽs angeli eius cũ eo:⁊ virtu

Germo LXIIII

tes celoꝝn mouebunt᷑. Tüc ſedebit redem/
ptoꝛ noſter rex oium in ſede maieſtati ſuę:
et ↄgregabũt᷑ ante eũ oẽſ gentes:⁊ ſeꝑabit

eos abinuicẽ ſicut paſtoꝛ ſegregat oues ab

hędis. Qui boni ſunt ſtatuet eos ad dexte
ram ſuam: malos vo ad ſiniſtrã. Et his qͥ
a dextr eiꝰerũt dicet: Venite bñdicti patri
mei:pcipite regnũ qð vobis paratũ eſt ab

oꝛigine mũdi.Eſuriui ⁊ dediſtꝭ mihi mãdu
care. Sitiui⁊ dediſtis mihi bibere.NHudus
eram:⁊ operuiſt me. Infirmus ⁊ in carce/

re ⁊ viſitaſtis me ⁊c̃.Lũc rñdebũt iuſti di/
ceutes: Dñe qñ te vidimꝰ eſurientẽ ⁊ ſitien
tem ⁊ nudũ ⁊ infirmũ vel in carcere:⁊ mini
ſtrauimꝰ tibi: Tũc rñdebit illis dicẽs: c&
diu vni de mimis meis feciſti: mihi feciſt.
His vo qui a ſiniſtris eius erunt dicet:Di⸗/
ſcedite a me maledicti in ignẽ ęternũ: qui
pparatus eſt diabolo ⁊ angelis eius. Eſu⸗

iui enĩ ⁊ non dediſti mihi maducare: ⁊ ſic
de ſingulis. Et ibũt hi in ſupliciũ eternũ:
iuſti autẽ in vitam ęternã. Conſiderate igi

tur filioli magnã dei pietatẽ: quali nos in
peccati nr̃is ſuffert patientia. Penſemꝰ iu/

diciũ illud futurũ vt pctã nr̃a nobis nõ im

ꝓperet. Pꝛopterea chariſſimi h̊ nobis in
oĩbus ↄſiderandũ eſt duʒ vnuſqſq; poteſt:
dum tempus habet:dũ pꝛeciũ in manibuſ
tenet: ⁊ inq;tñ ſᷣualet redimat ſe vnuſqᷣſq;

ne debitoꝛ peccati ac in ſeruitute diabolip

ſiſtat.Et exinde vos ſeculares poſt penitẽ F
tiam ⁊ recõciliationẽ actã:ſcõm ſacerdotis
ↄſiliũ cõitate tꝑibus pᷣcipue ad hęc ab ec/
cleſia oꝛdinatis. Pꝛius tñ ante plures dies
a ꝓpꝛijs etiam vxoꝛibꝰ abſtinete:vt mun/

do coꝛde⁊ caſto coꝛpoꝛe ſanctũ ſacriſiciũ ac
cipere poſſiti.Sacerdotibꝰ veſtris honoꝛ
impendite:⁊ eis ꝓpter deũ obedite. Jpſe
nanq; dñs ad ipſos dicit: Qui vos audit LZudj.10.

me audit: ⁊ qui vos ſpernit me ſperuit. Fi⸗/
lij honoꝛẽt parenteſ:Similit᷑ ⁊ oẽs chꝛiſtia

ni inuicem vos honoꝛate. Scriptũ nand
eſt:Honoꝛe inuicẽ pꝛeueniẽtes. Eſuriẽtes Ro.i2.

paſcite:ſitientibꝰ potũ poꝛrigite:hoſpites

et pegrinos ſcipue pauꝑes ſuſcipite: hu⸗
limilat ebet: ver ti p manitatẽ quã poteſtis illis impendite:pe/
ſcripturã ſacram nobis nũciãtibꝰ: ꝙ iſtius

des illoꝝ lauate: veſtite nudos:in tribula/
tione poſitis ſubuenite: Conſolamini do/
lentes:iſirmos viſitate: moꝛtuos ſepelite:

in carcere poſitos reqͥrite: ⁊ de bonis vſris

q́;tum facultas vobis a dño ↄceſſa ſupetit
ſubuenite ac eis miſtrate: Viduaſ ⁊ oꝛpha⸗

SBSancti

nos in tribulatiõe poſitos adiuuate: pau/. tpale habebit: aut purgationẽ in ̊ ſeculo
faciet:aut puniẽdꝰ relinqᷣt᷑ terno iudicio:

peres ⁊ oppᷣſſos a pꝛauis hoibꝰ vel iniqͥ iu/⸗
dicio inq;tũ voõd poſſibile eſt adiuuate ſeu
adiutoꝛiũ pſtate:iudiciũ rectũ ac iuſticiam
ſeruate: miſericoꝛdiã in oibꝰ facite:pacẽ in
vobiſmetipſis habete:et eoſ qui diſcoꝛdes
ſũt ad viã ↄcoꝛdię reuocate. Symbolum ⁊

ofonẽ dñicã tenete:ſilioſ ⁊ filias vr̃as doce
tevt ⁊ ipſi teneãt. Filioſ qͥe baptiſmo rece

piſti in ſide erudite:⁊ſcitote vos ꝓ eis apð

deũ fidei fideiuſſoꝛes exiſtere.Et iõ ſemper

docete:ideſinent caſtigate ⁊ coꝛripite illoſ.
Dẽs vᷣo ſubiectos vfos vt tenemi admo/

Citũ.⁊. nete vr ſobꝛie caſte pie ⁊ iuſte viuãt in h ſę/
S culo. Veritatẽ coꝛde ⁊ oꝛe dicite:caſtitateʒ

1. Theſſał.S.
Kucl.6.

et ↄtinentiã ſeruate: ſobꝛietatẽ ⁊ parcitatẽ

cibi ⁊ potꝰ habete:ieiuniũ fuate:Senioꝛeſ

honoꝛate:iunioꝛes in chꝛiſti amoꝛe diligi/⸗

te:patiẽtes eſtote ad oẽs: benefacite his qͥ

benignitas:bonitas:ſpes:ſideſ:modeſtia:

oderũt vos. Charitas ⁊ gaudiũ: Peclia

Auguſtini

aut ꝙ male admiſerit pumẽdũ: punit in B
ſęculo:Ac ꝓinde ẽ ꝙ delinquẽtibꝰ nõ par/
cet deꝰ.Et alibi ſcriptũ eſt: Nulla pctã de
ꝑmittet iulta: G ẽ ſine vindicta: quia certe
aut nos h vindicabimꝰ pctã vr̃a ꝑ pęniten
tiam:aut illa vindicabit deꝰ ꝑ ſeueritatem
iudicij ⁊ iuſticiã.Et illð ſcitote certiſſime ⁊
firmit credite: ꝙ oĩs hõ qᷓ;uis ſeu qᷓ;dtũcũq;
crimioſus fuerit ſeu pctõꝛ extiterit:ſi veraʒ
penitẽtiã egerit:ac iuſtas elemoſynas fece
rit:⁊ i bona deuotiõe cũ oꝑibꝰ iuſtis ꝑpꝑmãſe

rit:moꝛtẽ ęternã nõ guſtabit:nec vnqᷓ; ĩ in/

fernũ deſcẽdet:ſed ab angelis ſctis poſt vi

tam pᷣſentẽ in cęlũ leuabit᷑⁊ gloꝛiã poſſide/

bit eternã. Vñ deus dixit: Hõ iudicabitur

——

hoõ bis in idipſũ.Et apłs ait:Si h̊ iudicare

mus noſ nequaq; a dño iudicaremur.hhoc
eſt ꝙ illi qͥ in hac vita pᷣſenti ꝑ verapenitẽ/
tiam iudicãt:in iudicio extremo de his nõ

mãſuetudo: continentia:caſtitaſ ⁊ dilectio iudicabunt᷑:quia ſic eoꝛum iudiciuʒ in hac

ſint i coꝛde vfo iugit᷑. Et hęc in cogitatiõi/

bus ſctis ⁊ eloquijs ac oꝑibꝰ pijs ↄſeruate.

Hũilitatẽ añ oia cuſtodite ⁊ tenete.Spem

vfam totã in dño ponite. Bonũ cuʒ aliqð
in vob inueneritl:nõ vobis ad laudẽ vr̃am

inanẽ:ſᷣ deo ad ſui gloꝛiã qui G̊ vobis de/

dit aſcribite. Malũ vo qð in vobᷣ viderit::

nõ dei cauſa ſed vr̃a culpa ⁊ negligẽtijjs ve

ſtris hoc factum foꝛe ſciatis. Diẽ iudicij ti/

Tobie.4.
Lucl. 6.

„

crimia cõmiſit: ſen homicidiũ: adulteriuʒ:

mete:gehẽnã expaueſcite:vitã ęternã deſi/
derate:cogitatiõeſ ⁊ oꝑa ſimul ⁊ verba die
noctuq; in bonũ cuſtodite. Trãſitũ vrjm ð
hoc mũdo qͥ ſemꝑ apꝛopinquat oi die ſpe/
rate. Pꝛeęcepta dei adiplete:⁊ ĩ eius miſeri

coꝛdia nunq; deſperate. Qðõ ſibi qͥs fieri ñ

vult:alij non faciat.Et ꝓut vultl vt faciãt

vobis hoĩes bona: ⁊vos facite illis ſimilit.
Charitatẽ aũt ꝗ̃ ẽ dilectio dei ⁊ ꝓximi ĩoiSH

bus ⁊ añ oĩa ſeruate. Nemo ſe circũueniat

celeſtis
celeſtig

vita termiat᷑. Vñ ⁊ alibi ſcriptũ ẽ: ꝙ ſi noſ
ꝑfecte pęgnitẽtiã egerimꝰ nõ ſolũ deus cul⸗

pas nf̃as remittit:ſᷣ poſt culpas etiã pᷣmia

ꝓmittit. IJdeoq; frẽs chariſſimi:vitã nr̃aʒ

in vita pᷣſenti emẽdare feſtinemꝰ:⁊ quicqͥd

mali ↄtra pᷣcepta dei fecimꝰ defleamꝰ: ⁊ vl/
terius peccare ceſſemꝰ:ac in voluntate bo/
na:cogitatiõe recta:⁊ verbis ac oꝑibꝰ ſctis

nos ↄſeruemꝰ:auxiliãte ⁊ gubernante dño

nfo ieſu chꝛiſto: q viuit ⁊ reg.de.iĩ ſę.ſę.A.
De erhoꝛtatoe ad generalẽ ho/
minũ inſtructionẽ ꝓ deſideriovite
cõtẽptu pntis Ser. LXvV

1. Corl. 11.

„

auualet deo auxiliãte. Ois eni homo
chꝛiſtianꝰ deſiderare debet pf̃em ceęleſtẽ et
deu pfeʒ oĩpotẽtẽ qͥ in ceł habitat:vt dicẽ

frẽs:qꝛ ois hõ qui poſt baptiſmũ moꝛtalia / pf ð cel:vbi ẽ patria nr̃a cęleſtl:illuc deſide

foꝛnicationẽ: furtũ:falſũ teſtioniũ:ꝑiuriũ:
et his ſilia pctã moꝛtalia ꝑpetratꝰ fuerit:ſi
pgnitẽtiã verã nõ egerit: elemoſynã iuſtaʒ
nõ fecerit:⁊ i bonis oꝑibus nõ permãſerit:
nunq; in regnũ cęloꝝ intrabit nec poſſide/
bit gloꝛiã ęternã:ſᷣ cũ luctu i infernũ deſcẽ/
det. Naʒ qͥ talia agũt:regnũ dei nõ poſſi⸗
debũt. Pꝛoinde ſcriptuʒ eſt: Nequaq; deꝰ

delinquẽtib parcet: qm pctõꝛ aut flagellũ

rare debem? vt ꝑueniamꝰ: Ibi puenire ſoe
remꝰ vt ⁊ illic ꝑmaneamꝰ. Iſta nãq; vitañ

tres chariſſimi:vnuiquiſq; pec
ata ſua emẽdare debet inq;tũ piꝛ

mereat᷑: Pf nf qͥ es ĩ ceł: Ibi videlʒ vbi eſt Mattð.6.

cęleſtl ſᷣ frena:ſñi patria ſᷣ exiliũ:nec ꝑpetua

F trãſitoꝛia:qꝛ qͥtidie ad finẽ ꝓna. Illa vo

patria ceęleſtl in qᷓ deꝰ cũ ſctis ãgelis ⁊ electt
ſuis habitat:ſinẽ nõ habet. Vlere igit᷑ ſtul/
tus ẽ qͥ ad talẽ pr̃em talẽq; patriã ac talem

cęleſtiũ ciuiũ ſocietatẽ ꝑuenire nõ deſide/
rat.Quis ẽ ille qͥ in captiuitatẽ ductꝰ vltra

ad patriam redire nollet? Quis in carcere

ſeren

u

nekeet

ſaimnic
gnete
giſtent
ſſeyaen
dugen
lctes
ſosbu⸗
ſagne
tutare
ſemnent
ſoßſent
nlath
hücpie
hop Pc
ſeagoben
ſeytind⸗
hobatto
lenecke⸗
Alee
ſeſterhe
intedede
ſicgcäbi
linlaöca
camaeri⸗
ſatesnos
Pperede
fareſpean
uludabi
litſne
cüſinem
ulsſine
gürvitah⸗
ſiciolgte
dololuten
Uulnunt
nsc
Aianpen
Airude ha
oreplecn
kenornt
lnedur⸗
nmni,
wbuen
ugli⸗
glenni
les Dn
Nilctage
ſgni lacn
hiifemi P

ſau⸗
dico:
un
höher⸗
Nide
nigtene
Dten
mnnen
ſinet
Gticiqg
len
maere
opmäe
minn⸗
ispoki
ipolite
tor.
hucenetenn
mur hor
ripeniiͤ⸗
dehoͤns
itber
eglnot
nasd⸗
äenn
mnicin,
Vagrcs
arl
ntuebo⸗
ogidi⸗
manerin
eie⸗
emibe
deroyr⸗
Sun
Mnulge
äie
cibon
DH
dtnnſt
nicruun

eepennd

Ad fratres in heremo Sermo LxXV LxXVI

tenebꝛoſo poſitꝰ ampliexire nollet æ luceꝰ

videre? Quis vſq; ad moꝛtẽ famẽ ſuſtinẽs
ſi ei mãducãdi poſſibilitaſ affuerit ũ mãdu
caret? Quiſ ſitun patiẽs ſi facultas bibẽdi
exiſterit nõ potaret: Hoð chariſſimi mũdꝰ
iſte vere nõ patria ᷣ captiuitas babyloni/
caẽ: qꝛ multiplicit᷑ diũſoꝝ inimicoꝝ nr̃oꝛũ
laqueis irretiti:mũdi videlicet carnis ⁊ ge/

neris hũani iimici:vita etiã pᷣſens ñ libᷣtas

ſed carcer pctõꝝ nobis eſt. De hac igit᷑ ca/
ptiuitate:ð h̊ tenebꝛarũ carcere eripi labo/

remꝰ:⁊ nõ vt ſerui hũc cibũ ⁊ potũ vanita /

tis ſᷣſentl:anxiũ ⁊ laboꝛioſuʒ apetamꝰ:ſed
vt filij liberi celeſtẽ deſideremcibũ⁊ potũ:
hũc videlʒ qui plena ſacietas ẽ ciuiũ ſuper
noꝝ. Pꝛo h̊ cibo: ꝓ hac celeſti vita creato/
rẽ ⁊ gubernatoꝛẽ nr̃m rogare debemꝰ ⁊ oꝛa
re:vt in hac valle miſerię ſeu exilio pᷣſenti

nos cuſtodire ⁊ gubnare dignet᷑ vt opitu/

lante io ad poꝛtũ ſalut ꝑuenirevaleamꝰ.

B Mügdus eni iſte ſilitudinẽ maris hʒ. Ma⸗/⸗

ynit: foꝛnicatio ãt demonibꝰiũgit. Sobꝛie
tas cogitatiões ſctãs inſtituit:ebꝛietas vᷣo
etiã ſt audit vᷣba ſctã in coꝛde non ſuſcipit.

Opoꝛtet & vnũquẽq; verũ aię amatoꝛẽ nõ C¶.

olũ coꝛpꝰnutriẽdo diligere:ſᷣ ⁊ aiam nutri

endo nutrire. Videmꝰ naturalit᷑ ꝙ ſi coꝛpꝰ

eſurit cibũ quęrit:ſi ſitit potũ apetit:ſi nu/
dũ eſtveſtimũ deſiderat: Requiem petit
cũ laboꝛat:ſomnũ quęrit dũ doꝛmire infe/
ſtat:⁊ ſic ð cęteri coꝛꝑis neceſſitatibꝰ. Ani-
ma aũt oibus his indiget. Pꝛęceptum dñi
panis eius ẽ:ofo ſctã potus:veſt eiuſ veri
tas⁊ iuſticia:requies:hũilitaſ ⁊ obediẽtia.

In h etiã ↄuiuio ęternę ſocietati multi ſũt Maubᷣ ⁊o.
vocati:pauci vo electi. Alij accipiunt fru/Mattbᷣ.iʒ⸗

ctũ triceſimũ:alij ſexageſimũ:alij vo cente

ſimũ. O qᷓ;ᷓ btã eſt illa aia cui dñs deus di
gnatꝰ ẽ ↄcedere mãſionẽ in ęterna reqdute.

Et q haãc mãſionẽ:regnuʒ videlʒz celeſte in/
gredi voluerit:nõ ſuꝑbus neq; auarꝰ: non
iuidus nec iracũdus:nõ guloſus nec ebꝛio

re fętet:ſimilit ⁊ mũdus.Ex h̊ fętoꝛe auxili/ ſus:nõ cupidus nec luxurioſus:nõ ꝑiuruſ:

ante deo extrahere nos debemꝰ. Opoꝛtet

nãq; cũ hũilitate maxĩa oꝛare deũ creatoꝛẽ

nr̃m ſctõſq; ſuos pᷣcari: vt ex hac valle la/
chꝛymarũ noſ eruẽſ:ipſoꝝ ciuiũ ſuꝑnoꝝ cõ

ſoꝛtes nos efficiat. Aluc eniʒ ſũmo ſtudio

ꝓperare debemꝰ:vbi ſine interruptiõe ma
nere ſperamꝰ: vbi nullus timoꝛ de moꝛte:
nulla dubitatio ð hoſte. Ibi vina ſine fine:
iuuẽtꝰ ſine ſenectute:lux ſine tenebꝛis:gau
diũ ſine triſticia: volũtas ſine moleſtia:re/
quies ſine laboꝛe:claritas ſine nube. hhęc
aũt vita hoꝛrẽda ẽ ⁊ laboꝛioſa: fragił ⁊ fa⸗

nõ homicida:nõ falſatoꝛ neq; aduli:⁊ ſic vðᷣ
ſingulis.uis aũt infinita mala ꝑpetra/
erit:de dei tũ miſcðia deſꝑare nõ dʒ: ſᷣ ſpẽ
hfe dʒ de dei mficoꝛdia ⁊ ſiduciã recuꝑadi
ſalutẽ:ꝑ vitę ſuę emẽdationẽ ⁊ bonoꝝ ope
rũ exercitationẽ: Verba dei libent᷑ audire:

ad eccliã diligẽt᷑ ↄuenire:ſacerdotibꝰſępiſſi

me ↄflteri:oibus hoibꝰ charitatẽ firma te/
nere. Qui eni charitatẽ nõ habuerit:in vi⸗
tam ęternã introire nõ valebit. Paruo tꝑe

oꝑemur bonũ ad oẽs:⁊ vias dñi pᷣparemꝰ

hõ viuit ĩ h ſeculo.Pũ igit᷑ tᷣus habemus Satł.s. N

ſtidioſa: caduca ac miſera: deceptrix att bonas.Ecce nũc tᷣs acceptabile: ecce nũc 2. Corl. 6,

doloſa:⁊ erũniſ ac ſcandał plena. In luctu dies ſalutl.Salus hoium chꝛiſtꝰ ẽ. Si pa⸗ H

naſcimur: in laboꝛe viuimꝰ: ⁊ ĩ doloꝛe moꝛi
mur.Et qð peius ẽ ⁊ ſuꝑ oia mag dolẽdũ:
quidam pctis ſuis exigentibꝰ nõ ↄfeſſi nec

ↄptriti:de hac vita migrãteſ:nõ ſolum tꝑali

moꝛte plectunt᷑: ̊ ⁊ i infernũ deducti moꝛ:/
te moꝛiũt᷑ ꝓꝑpetua. Vitã eteni ſuã ſine omi

rentes nr̃os ⁊ amicos diligẽ debemꝰ:qᷓ;to/
magl iſtü diligere tenemur:qͥ ⁊ nos ⁊ nfos
fecit⁊ creauit parẽteſ.Hũc amemꝰqͥ vniũſę

dñſatur creaturę:ſcʒ deum. Diligamꝰ ꝓxi⸗

mũ ſicut ⁊ nos:qꝛ de terra ſicut ⁊ nos ꝓxi-
mi nfi ſũt foꝛmati:vt ꝑ G̊ vitam mereamur

pietate duxerũt:et ob h̊ młta toꝛmẽta paſ/ gternã: ipſo adiuuãte qͥ viuit ⁊ regnat ⁊c̃.
ſuri nunq; vitã ↄſequent᷑ ęternã. Dũ enim e agenda penitẽtia Her. LXVI
thᷣs habuerũt:vitã ſuã emẽdare noluerüt: us ⁊ miicoꝛs deus frẽs chariſſi/A

Plus gulã amãtes q; abſtinẽtiã ſectãtes:
plus luxuriã qᷓ; caſtitatẽ:mag terreſtria qᷓ;

cęleſtia:plus creaturã qᷓ; creatoꝛeʒ diligen⸗

tes. Abſtinẽtia ducit ad caſtitatẽ:caſtitas

ꝑducit ad gloꝛiã:⁊ foꝛnicatio dimergit ad
pęna. Caſtitas ad ceęlũ ſubleuat: ⁊ luxuria

i ad cõpũctionẽ ⁊ pęnitẽtiaʒ nos

o còzde vro:i ieiunio⁊ fletu ⁊ plãctu:qꝛ no

in infernũ ꝓfundat.Caſtitas ſctis angelis dũm deũ vrm. Et ne differat de die in diẽ.

i 2

hoꝛtat᷑ dicẽſ: Cõuertimi ad meĩ to Johet.2.

o moꝛtẽ pctõrl: vt ↄuertat᷑ ⁊ viuat.Et ite Execb. ʒ.
rũ: Moli tardare inqᷣt ꝓpha ↄuerti ad dñʒ: gcei. 5.
CLõuertimi ad me ĩ toto coꝛdevr̃o:id eſt ad

.

Et iteꝝ:Cũ ↄauerſus ingemnerl:ſaluꝰ eris. o alienę mulierl:aut ↄcupiſcẽtia carniſ quęẽ
Cõuertimi igit᷑ chariſſimi ad dñũm deũ no / ruina aię:ſcito ꝙ coꝛpuſ ſimul cũ aia penal

ſtruũ tanq; boni ſerui ad fidelẽ dvñm. Humi/ habebũt. Nã cũ caro nf̃a putreuerit in ſe/

PS. 94, liemus nos i ↄſpectu dei:⁊ ploꝛemꝰ aũ deũ pulchꝛo: aia nfa toꝛquẽda merget in infer

q̊ fecit nos. Hõ dedignemur ĩ ̊ ſęcule age ni baratro. Ecce qles pᷣdicatiões oſſa ⁊ ci/
re peęnitentiã ⁊ pctõꝝ nfoꝝ pᷣcari veniã: vr neres moꝛtuoꝝ qͥtidie ꝓclamant ad dñim.

infernalẽ euadere poſſimꝰ pęnam ⁊ ad ęter Vere dico frẽs chariſſimi quicunq; luxuri/
nam puenire leticiã.Emẽdemꝰ & nos in ie oſus vel negligẽs ea ꝗᷓ dico cũ mag timoꝛe
iunijs ⁊ vigilijs ⁊ cęren oꝑidus pijs:ſcien/ ſuſcipe voluerit:⁊ cito ad medicamẽta pc-

PSs. So. tes ꝙ coꝛ ↄtritũ ⁊ hũiliatũ deuſ nõ ſpernit. nitẽtię ↄfugerit ⁊ i pęnitẽtia ex hac vita mi

1. Cori.9. Sic enim ait apłs: Laſtigo coꝛpus meũ et grauerit:pꝑadiſi gaudia poſſidebit.Auã ſi

in ſeruitutẽ redigo.Si ꝓ carne nf̃a laboꝛa / nõ egerit ⁊ moꝛs repentina eũ pᷣuenerit: ſi/
mus: laboꝛemꝰ etiã ꝓ aĩia nfa ꝗ̊ dignioꝛẽ. ne vllo remedio ęternę peęnę cruciatꝰ habe
Sicurã habem“ ꝓ lacietate miſerę carnis bit. Mos igit᷑ dilectiſſimi frẽs q;tuʒ poſſu/
nłę quã poſt paucos ãnos vermes deuoꝛa mus cũ dei adiutoꝛio ↄtra carnales ↄcupi/
bũt in ſepulchꝛo:q;tomag deſpicere nõ de ſcentias virilit pugnemꝰ: vt deuictis huiꝰ
bemus aiam ꝗ̊ deo ⁊ angelis eius ſſentat᷑ ſeęculi voluptatibꝰ ęternũ pꝛemiũ ↄſeqͥ me/

in ceęlo. Cogitate frẽs chariſſimi qꝛ abüda⸗ reamur: per infinita ſecula ſeculoꝝ. Amẽ.
tia pabuli luxurisã admiſtrat: cum caro in ¶ De fuga vanitatis ⁊ virtutũ ad/

tam copioſis delitis ſatiatt mens tantis eptione. SBerm LxV/
mulcet᷑ diuitijſ:in pinguedie carniũ ꝓuide
HB tur eſca vᷣmiũ.Iterum rogovos frẽs:quo⸗ tem nos hre:pꝛęcepta dei cuſtodi/
tiens iuxta ſepulturã diuit trãſitt vt dili ,· re:charitatẽ tenere:veritatẽ ſeqᷣ et
genter inſpiciat vbi ſint eoꝝ diuuię vel oꝛ fugere vanitatẽ. Veritas eni mũdat:vani
namẽta:vbi gloꝛia:vbi vanitas:vbi luxu / tas coinqnat. AVeritas chꝛiſtus ẽ:ſicut ipſe
rię: vbi voluptas:vel vbi eoꝝ ſunt ſpecta- dicit: Ego ſũ via:veritaſ ⁊ vita. Via recta:
cula. Cõſiderate diligent ⁊ videte ⁊ agno/ lux vera ⁊ vita perpetua. Veraces filij dei
ſcite:qꝛ nihil aliud i eis eſt niſi cinis ⁊ fetoꝛ ſũt:mendaces vᷣo ſilij diaboli. VUnuſqſq;
er vermis. O hõ vide ſepulchꝛa moꝛtuon: eni cuius opꝑa agit:eius ſiliꝰ apellat᷑. Qui
et dic tibi tuipſe:⁊ loquẽs tecũ dicẽ potes: ſequunt᷑ deũ:ſemꝑ in luce ſũt:qͥ aut imitã⸗/
Ecce nunc ex ullo miſero qͥ hͥ depoſitus fuit tur diabolũ:in tenebꝛis ambulãt ⁊ lucem

Miectiſſimi frẽs:opoꝛtet humilita/A

4

*

Joh. 14.

nihil aliud niſi oſſa ⁊ puluis euenit.Et ve- nunq; habebũt.O dilectiſſimi filij q; malũ

re hõ ſi ipſa oſſa axida audire voluen: tibi ⁊ q; ꝑuerſũ ẽ dimittẽ luceʒ ⁊ ſeqͥ tenebꝛas:
ſdicare poterũt ⁊ dicere:d miſer q;tum ꝓ Fugere vitã ⁊ axꝛopinqre moꝛti: dimitte/
cupiditate huiꝰ ſęculi diſcurris: aut qͥd ſu- re veritatẽ ⁊ ſeqͥ mẽdaciũ: delectari in va/
perbig vel luxurię infęlicia colla ſubmittt: nagloꝛia ⁊? ſpernere ſempitna: Jocũdari i

vt quid te applicaſti ad ſeruiendũ crudeliſſi pſenti doloꝛe ⁊ pena:⁊ amittere lęticiam ⁊

mis dſñiis: vitijſ videlicet ⁊ crimibꝰ. Attẽde quietẽ ſempit᷑na. Scriptura eni dicit: NHon

ad me ⁊ intellige: cõſidera me ⁊ vel ſic tib quęras gloꝛiã ⁊ nõ ↄſundent cuʒ gloꝛioſus

hoꝛreat luxuni tua vel auaricia tua. Hoc fueris. Bti uli qͥ oculos hſit ſpirirales ⁊ cõ/
qð tu es ego fui:⁊ qð ego ſuʒ modo tu eris tẽplat᷑ cęleſtia⁊ reſpuũt terrena.Ex hac eni
poſtea.Si in me ꝑmãaſit vanitas:te nõ ↄſu fragili miſera ⁊ bꝛeui vita feſtinãt ad illam
mat iniqtas:ſi me luxuria polluit: te exoꝛ;ꝛ beatã reqeʒ ſctõꝝ quę nunq; ſiniet᷑: illuc fe
net caſtitas: vide puluerẽ meuʒ ⁊ relinque ſtinat vbi ſemꝑ ꝑmanere ſperãt:vbi non ẽ
deſideriũ tuũ malũ ⁊c᷑. Ideo q;tũ poſſum timoꝛ de moꝛte nec pauoꝛ de hoſte. Ybi eſt

auxiliate deo laboꝛemus vt alioꝝ vulnera vita ſine moꝛte:iuuentus ſine ſenectut ex/

nobis pferãt medicamẽta: ⁊ alioꝝn moꝛſ ad pectatiõe:lux ſine tenebꝛis:gaudiuʒ abſq;
vitã nobis ꝓfſiciat:et hoc optie fleri põt ſi triſticia:volũtas abſq; iniuria: regnũ ſine
plus erimus ſolliciti ꝓ aia q; ꝓ coꝛꝑe: v cõmutatiõe: requies ſine laboꝛe: ſacietas
cũ caro nfa fuerit in ſepulchꝛo poſita: ani/ ſine faſtidio: claritas ſine nube. Ibi ẽ vi⸗
ma nrᷣa bonis opꝑibus in cęlos eleuet᷑ oꝛna ta angelica ſemꝑ leta. Leticia huius ſeculi

C. to.O aia ſi nos deceperit aut pulchꝛitudo licet ſępe gaudium eſſevideat᷑:ſepiſſime tũ

fteniute
e

ſaataa
ſobl
ſatang
ſdoloren

ſinpen

(ptianu

lant.79
amnätga
ſttateſe
ſdchüt.
(ltitsie

igküe

ſeni
ſcbtan
Sthne
ouriye
leipſe;
binlus
Acgpro
isſep
ns ped
gerlauel
Gttini
btclams⸗
minbe
Aneſe
lickeviſar
putarin;
nlt r⸗

Bermo LXVII LXVII

Ad fratres in heremo
denl in triſticiã vertit᷑. Regnũ dei ñ habet ſin?: tes qꝛ angelos dei cuſtodes habemus: ſi/
lſe⸗ vita huius ſeculi hoꝛrenda ẽ. Ilavo ama/ cut ipſe ſaluatoꝛ ait: Amẽ dico vob qꝛ an / Wattb. 1.
hiner da atq; deſidcrãda: hec eni ſſens vita mi/ geli eoꝝ ſemꝑvidẽt faciẽ pfis mei qͥ in ceęlii
ſara ſera ⁊ caduca ẽ: ĩmo ĩcerta:deceptrix ⁊ inſa⸗ eſt. Quapꝛopt certe credere poſſumꝰ qꝛ oia
l1din. tiabik. In pęna ⁊ luctu naſcimur: in miſe- opꝑa nr̃a quę oꝑamur die ac nocte ſiue bo/
n⸗ ria ⁊ anguſtia nutrimur: in laboꝛe viuimꝰ: na ſiue mala:ab ipſis in ↄſpectu dei nũcia-
inae iĩ doloꝛe moꝛimur: ⁊i fine ꝙ mag: dolẽdũ ẽ ta erũt.Nã angelus bonꝰhoꝛtat᷑ nos cõſi⸗
eupe⸗ ſi impenitẽtes diſcedimꝰ: ꝑpetua toꝛmẽta lio boni:quia ⁊ũ aliqd boni agimꝰ:ipſuʒ a
niami Cpatiemur. Ham veniã poſtmodũ non ↄſe dextris nfis eſſe credamꝰ: Cuʒ vo malũ ali
Quiſ quent᷑ qui dũ tpᷣs hic habuerint ⁊ pęnitẽti quid cogitamꝰ aut faciamꝰ ſiue paruũ ſiue
nentſi am ↄdignã non egerint. Nam qͥ pꝛecepta magnũ: hoc nulli dubiũ qin malignuʒ an-
nhabe chꝛiſti non habẽt:vel etiã habentes nõ ſer / gelũ hoꝛtatoꝛẽ habemus:qui ſuꝑ hoc nos
Au uant:⁊ ꝓmiſſa celeſtia deſpiciũt: qui plus gaudenſ irridet:cũ angelus ſctũs triſtatur
h⸗ amãt gulã q; abſtinẽtiã:mag luxuriã qᷓ; ca et dolet.Et ideo cũ verba ocioſa dicimus:
RKH ſtitatẽ ſectãt᷑: abſq; dubio regnũ dei ñ poſ,- aut quicqᷓ; mali facimꝰ: diabolicũ ↄſiliũ ẽ.
ſeine ſidebũt. Foꝛnicatio vꝛget aiam ad pęnaz: Cũ aũt ingemiſcimꝰ ⁊ ꝓ pctis nfis ſuſpira
. Ae. caſtitas leuat moꝛtalẽ ad gloꝛiã. Caſlitas mus: aut oꝑa virtutũ ſacimꝰ: tunc angelũ
tätc erigit iter ad cęlũ:ĩuxuria facit ruere in in / dei ſctm̃ admiſtratoꝛẽ ⁊ ↄſiliatoꝛẽ habemꝰ.
H fernũ. Caſtitas iũgit hoiem moꝛibundum „ Mam de illis tribus cauſis ãs ſuꝑius dixi/⸗
– ſctĩs ⁊ angelis ꝑpetualibꝰ: foꝛnicatio ſoci- 5 Wus ⁊ qs diabolus in adam ſubmiſtrauit
clivch, at ſathanę ⁊ demonib. Poꝛcus craſſus ſe ⁊ ꝑ inſtinctionem malioſilij ſollerti cuſtodia
iſic voluit ĩ volutabꝛo:Et ſi poꝛco margaritas noscaueam. Iſtę eni tres: gula videlicet:
ipmi ante ipſuʒ poſueris: nõ aduertens ↄculca, cupiditas ⁊ ſuperbia: muira ⁊ inſinita ge/
W bit in luto: Sic ⁊ hõ ebꝛioſus:vino replet⸗ nerãt mala. Occaſionant᷑ nanq; hę malęz
amm ſe ac crapuloſus:ferculis ſatiat:diũſis in lu⸗ pncipales vitioꝝ radices: ſacrilegium: ho⸗
sfit xurijs ſe ꝓꝛuit ⁊ ĩ ſtercoꝛe vitioꝛuʒ ſe volu micidiũ: foꝛnica tionẽ: furtũ: auariciã: luxu
uch tans: verba ſanctę ſcripturę nec oꝛe ꝓfert: riam: falſum teſtioniũ: iram: diſcoꝛdiã: ptiu
At A nec coꝛde ſuſcipit. Dulce illi eſt ſoꝛnicari: ? riũ:⁊ his ſimilia. Mos igit᷑ frẽs chariſſimi
uitni cõtinẽtiã ſeruare amarũ. Ille miſer ambu- ponamus ↄtra ſuꝑbiã ⁊ elationẽ verã hu⸗
lu lat elatus ⁊ ſi uꝑbus ⁊ cupit eẽ melioꝛ q; cę/ militatẽ: ↄtra gulã abſtin entiã: ↄtra cupi-
it 4 teri in h̊ ſeculo:cũ tñ apud deũ deterioꝛ ſit. ditatẽ elemoſynã:ↄtra ſacrilegiũ ꝑfectã pę
ißf Altioꝛẽ ſe cęterl exiſtimat etiã ſi oium infe- nitentiã: contra homicidiũ dei ⁊ ꝓximi di/ N
Uunchet rioꝛ exiſtat.Et ſic duʒ meliꝰ ⁊ firmiꝰ ſe ſtare lectionẽ: ↄtra furtũ benignitatẽ:cõtra aua
dinn putat in pᷣcipitiũ cadit ⁊ in ęternũ baratrũ riciã charitatẽ: ↄtra luxuriã caſtitatẽ: ↄtra
ene⸗ vadit:Ex q opᷣs deus nos eripiat qui ſine falſum teſtimoniũ veritateʒz coꝛdis ⁊ oꝛis:
ſadin ſine viuit ⁊ regnat. Amen. contra iram pacẽ: contra diſcoꝛdiã veram
nan uomodo per virtutes obuiã/ acoꝛdiã ⁊ vinculũ pacj firmuũ: ↄtra ꝑiunium
nnhn um ſit yitus:Et de miſeria infer/ timoꝛẽ dñi:Et ſup oiĩbꝰ ſpem ſirmã: fidẽ re⸗
jgieus nali. Sermo LXVII ctã:charitatẽ ꝑfectaʒ. Talit᷑ ꝑ virtutes vi/
nuese atres ſatis timere nos opoꝛtet tijs obuiãdo ⁊ ↄtraria ↄtrarijs curãdo:co/
Esbacn O ꝓpter tres cauſas:hoc eſt gulã:cu/⸗ ram deo ⁊ hoibus cũ iuſticia ⁊ gqtate viua
alin Lg: . .bPiditatẽ ⁊ ſugbiaʒ: quia diabolus muſ. Iſta eni fũt arma angelica: loꝛica ⁊ ar C
cilieft nis tribus circũuenit patrẽnrjm adam di/ cus virtutũ:ſcutũ fidei firmiſſimũ ⁊ galea Epðd.s.
gpitone Señ / cens: In qcunq; die comedeni ex hoc fru/ ſĩalutt. Qui hęc arma in ſide nõ hęſitãs ſe-
e ick ciu: aperient᷑ oculi vri ⁊ eritĩ ſicut dij.Nos cum poꝛtauerit:nullus ei dlabolus nocere
geauter aut teneamꝰmẽte:⁊ timeamꝰ iſtaſ tres cu poterit.O frẽs chariſſimi ↄtra peſſimũ ho/
Guzabl⸗ ſas peſſimas: ne vt adã nuduli expellamur ſtem: id eſt imitiſſimũ genent hũani inimi/
egnüle de paradiſo: Cõtra gulã ⁊ ingluuiẽ: vẽtris cum tm̃ nos armare debem?:vt ipſum viri
N:ſcti abſtinẽtiã: Cõtra cupiditateʒ ⁊ auariciaʒ: liter ſuꝑare valeamus: Qui ſemꝑ paratus
e⸗ Minn pauꝑtatẽ ſpũs ⁊ elemoſynarũ largitioneʒ: eſt velut latro ad furanduʒ oꝑa nr̃a bona:
uusſ Contra ſupꝑbiã ⁊ elationẽ:verã humilitatẽ ↄſilia mala ſubmiſtrãdo. Certe multi au-
cplinti er oimodã ſubi ectionẽ exercẽtes.hheęc ſciẽ⸗ gdacia diabolica decipiunt᷑ ⁊ ſecuritate pꝛo⸗

i 3

BGancieie ⸗Auguſtin A

pꝛia quaʒ ſibi fingũt: decipiunk. Dicũt eni exemplo cuiuſda⸗ defuncti in egv; eAeaemonoit

Aunenis —— 1 mihi tys ⁊ interim ꝙ pto:Et demiſeria aie. en.
Ree ruar mudo: cu⸗ ad ſe/ Ratres dilectiſſimt añ oꝛare vult re

nectutem venero ⁊ amplius quę volo exer

aut pctã vfa plãgere: claudite oſti/ Matt. . (llſitii

Ssnequcrorrunchenitennä agens abſtt, um ſup vos toratennmdeum ve
certum vnius hoꝛę vel miſer ꝙ nõ habet ſtrũ ĩ toto coꝛde.Tũc reſpiciẽſ vñs ſuꝑ voſ n
etiam ptãtem de e vel momẽeti ſpaciũi:ſeu ꝓppitius ac pius vobis ertrrcnlols nan erſ rnn
ſs non volderipiar a ——— . ſuo dum eü dolentẽ ꝛ pioꝛantẽ Wpcen —
maſecuitas: aue no ſecufitas eſſi / Hec chariſſimi in coꝛdibꝰ vfis ſcribite ⁊ i . EeEd
per in memoꝛia habeamꝰ: ſemꝑ in timoꝛe ler ilit ſapiüũt: interrogẽt. Acqrite vob di ac
un memona pabesm ſenp int ectiſſimi theſaurũ celeſtẽ mũdi huiꝰ poſt uu.
dcſane-vgndenxſd agam :dutg mant⸗ Honi vankraterxemaemeh Puie un
2⁊caduca 2 elicer huius ſeculi bꝛeuis ? iẽtes quodda exemplũ hoꝛrib l. valderH aunlo
alcpalts 8 ſmgilis lta miſeria ſentl mů/ gdam hõ ſanctus in exceſſu mentte eui⸗ ncn
ges: vbi duces: n ic vbi impꝑatoꝛes ⁊ re vidit ⁊ audiuit de quadã ala de valens ſminqu
ges: vbi duces: pncipes aut barones : vbi eunte totracospnæ ſu dtenacedateni nmnn
Baßp. s, ptum eſ Porete ac oꝛnamẽta eoꝝ? Scri hoõ iſte de cuiuſ aia ſit ad pſens meneioren⸗ . unutß
tur Vle tam obſ. s potent toꝛmẽta patien / poꝛe fęcũdus valde ⁊ tꝑaliũ ſtipatus dicht (üene
guidę fouee: v Dnr m iſton vetam lan⸗ mü; ꝛ i tali coꝛpis ⁊ rerũ plperttate an Alefte
fundę ? opac tam tenebꝛole 4 tam ꝓ⸗ e nihil aliud cogitabat inſi cũcta qi ponr⸗ onnefun
lmtta 1 parua ↄſolatiõe:tam longa ca lute tractans:totus Uriel sanine ſueſ⸗ mtei
lamitas: ð tam bꝛeui lęticia: tam longa tri / dliit vt infirmi xit in peccat?. Acci⸗, i
ſticia:de tam modica luce: tam rmitate laboꝛãs moꝛti appꝛopin⸗ uungt
nebꝛe: de tam exiguo lucro: magne te / quaret. Et ecce ſpũs illius ad oſtiũ coꝛpis Aufni
nũ:de tam vana ſecuritat tam graue dã· pulſans terroꝛe acmęroꝛe pmaxie ↄcuſſus Prbiüttſ
culũ: detam parua — ſoꝛte peri- ad modũ exire tardabat:qꝛ diabolos ante ntch
longa toꝛmẽta ſine ſin i tꝑis: tã ſe pſparatos videbat: ac int ſe muſitare di / ſaütden
ui iocũditate: tam ion manſura: det bꝛe centes: &u5 tardat Cur fit hoc? Quare numne
mę: de tam inani hui ger ta amare lachꝛy facit tot moꝛaſ Feſtinem⸗: foꝛſitã michael imnidenl
gehẽnalis puenir 3 iurmidͤi ompa: dira cum ſocijs ſuis oppᷣmens nos: ac nn dla goͤtoins
ℳ bir pr ſtlinec p pfe fii⸗ eũ non libera/ nobis tollens quã per multos anos vine wwoeppln
Bxpemennec aineatneesen d, Kassderiritntetenee dt diabols ull
dcunar: Woldibilunrmon gturis mo: cweice Eer uny Aula dieni Ego opa incli
tem impetrare nequeũt: vbi amara pe oꝛ eius ſcio.Ego ſemꝑ cũ illo dieb ac noctibꝰ ſllunts
tiatargeagatnecob borl iamara pęnitẽ fui. ęc illa aia miſera audiens dixit: heau mlu
natar. Bbinul nec⸗ oc ſic pęnitẽs adiu/ mihi quare vnq; nata fui aut creata De “””́”U .
eterna:ibi teneb vſen malo dura ⁊ moꝛs mihi ꝙ vnqᷓ; in boc coꝛpus intraui. E ann
buis:ibi flam ꝛoſus ignis ⁊ locus hoꝛri / hi ꝙ vnq; in iſto peſſimo carcere mcer. än
b —— gehennalis ⁊ inextingui/ titi. Aę tibi coꝛpus miſerũ: ecannis ex ſeucen
lmrar e ronments aſuHinis valida: rapuiſti pecunias. Tu E enas uſo
ſeri cum milsnorſ nanat longe:ibi mi / et ſubſtatias eoꝝ in domũ ates alrti nrnd
deęcũ bomicidis: ad cun ſenbis: pomii Tu cibarijs dellcatio tenumiebal re⸗ 1 ain 1
ricumauonts:farco ch mich adulter:: aua/ lutem nfam eſuriebaz· Tu vinũ bibebas —
nicum fallio ſubdttl: olllollitir : falſi pꝛela⸗ ſapoꝛoſum: ⁊ ego fontẽ vitę ſitiebam. vu· dutle
natuis. Qutass ſi ſciuis: ⁊ ſic ð te virtutibꝰ. Se uz erag: unnn
aulis Eaut oẽs ſimul inenarrabilit cru/ ego kturiß u guiden ſecunduʒ eras:et Eagsdn
cur. De ifernali carcè ſine ſine toꝛquẽ/ hüalare: te 6 omeſta Sa e pallida: Tu 2“
en 4 nbpiniten emrdatos e52. de bã. Zn gaudebas: ego volera ton . unn
eęexhoztatiõe ad oꝛandũ: cum pu ↄtraria egiſti:modo es e . icn.
Seerboꝛennde dozandiicum pummtdoss Bakue, Remnieſceoz mocuuz; uu
hnit

.

ee
Nenu
neoti
Nunye⸗ 4
sſuoyol
zmun
Ewpent.
hbitezin⸗
sato⸗
epobdi
duof⸗
deſt
bguli
1opoſlus

Aptoer⸗
. Eatai

nuspin
ſtackpolt
alehor⸗
nineltel⸗
nmwopin⸗

nentde

Ad fratres in beremo

tempus in terra:⁊ poſtea mecũ in infernuʒ

deducert toꝛmẽta ſicut ⁊ ego paſſurũ eter⸗
na.his dictis coꝛpus ſudare cępit ac ſpiri/

Ctum reddere. Tunc ille diabolus angelus

ſathanę:qui non in bono ſed in in malo cu
ſtos ⁊ inſtinctoꝛ eius ꝑſtitit eam apꝛehen/
dens dixit: Molite ſocij nolite moꝛam face/
re ſed tridentes acutiſſimos awꝛehendi/
te:⁊ cum doloꝛe in oculos eiꝰ figite.Quic/
quid enĩ vidit ſiue pulchꝝ ſiue turpe:totũ
ↄcupiuit. Pungite os eiuſ quia oĩa quę de
ſiderauit ſiue in comedẽdo ſiue bibẽdo vel

etiam loquẽdo iuſtis vel iniuſtis nunqᷓ; pe

percit. Pungite ⁊ coꝛ eius doloꝛoſum ⁊ fal/
ſum in quo nec pietas nec miſericoꝛdia nec
charitas nec bonitas fuit. Pungite etiam

manus ei rapaces: quę ad furtum: latro-

ciniũ ⁊ rapinam ꝓmpte ⁊ ad opera pietat:
tarde fgerunt. Inſuꝑer ⁊ pedes eius ꝗᷓ ad

omnẽ viam malam veloces extiterũt.Cũc.
illam miſeram animã decoꝛꝑe eiectam ſic ?

membꝛatim puniẽtes: leuauerũt ſuꝑ alas

ſuas nigraſ tenebꝛoſas⁊ veſꝑtilioneas:ad
D ad infernũ ipſam deducẽtes.Et dum ſic in

ias „Kerrac. 4. itinere eſſet: vidit aia illa claritatẽ magnã

tie aſs
bolos me
nuldtaredi/
e:Aune
Nünichad

Ac umd

dehoub;
ierhe
nen.
i Gemn
tams
Netlens
gpupen
el.
itegnſ⸗
bebas
ann.1
RR
elckſ
Eeeſhiß
iie
y
,n)

b. er. J.?· et dixit: vbi vel qͥd ẽ iſta claritas? Reſpon/

derũt demones dicentes: Hon agnoſcl pa
triam vnde exiuiſti quãdo in hanc ꝑegrina
tionẽ veniſti? Tu quondã renũciaſti pom/

pis noſtris ⁊ per baptiſmũ ac ſignũ crucis

nos expuliſti. Audiſti ꝓphetas ⁊ apoſto/
los:audiſti etiã ſacerdotes ⁊ curatos tuos
qᷣ nõ ceſſabãt tibi viaʒ vitę ſdicare ⁊ nomẽ
ſaluatoꝛis tui laudare. Coꝛ auteʒ tuũ a do/
ctrina eoꝛum longe erat: Modo tranſis iu
xta patriam illaʒ vnde pᷣma veniſti: nõ ta/
men ibi diuertes nec venies. Choꝛos ange
loꝛũ audieſ: non ad tuaʒ ↄſolationẽ ſed ad
tuam perpetuã deſolationẽ. Claritatẽ ſan
ctoꝝ videb: nec tamẽ ibi habitabis: quẽ-
admodũ ⁊ nos non facimus qui de paradi
ſo eiecti ſumꝰ: ⁊ ſicut fuimꝰ ac ſumus in ꝑ/
ditione:ſic ⁊ tu nobiſcũ eris. Vſq; mõ fui
ſti in ꝑegrinatiõe:nunc moꝛaberis nobiſcũ
in damnatiõe in qua multos habemus ſo/

E cios.Tunc cępit illa miſera anima cum do
loꝛe ⁊ fletu ac gemitu ingenti dicere: hheu
me miſeram ꝙ vnq; creata fui ac nata ſeu ĩ
hoc coꝛpus maculatũ poſita. heu mihi ꝙ
in iſta damnatiõe poſita claritatẽ ęternam

ꝑdidi ex qua olim ſine macula exiui. M.ο,
do video ſpacioſam viaʒ quę ducit ad pa/

Sermo LXIX LXX

triam non tamen ꝑambulabo eaz. Lücꝑ-/
duxerunt eam inimici ſic flentem ⁊ gemen⸗
tem ad perditiõis poꝛtaſ:vbi diabolus ad
recipiendũ eam pꝛęparatus erat in ſimili/
tudine dꝛaconis:⁊ aperiens fauces ſuas fę
tidiſſimas ac glutiens eam reuomuit in ca
lidiſſimũ locuʒ igneũ:vbi ſuę ↄſimiles exx·
pectant iudiciam. oc exemplo dilectiſſi-
mi edocti ac admoniti vt alioꝝ fera vulne
ra nobis ſint medicamẽta certa:vitam no/
ſtram hic dũ valemus in melius emende/
mus:carnalia abdicantes: ſpiritalia ſectã/
tes:vt ſic lętanter ex hoc coꝛpuſculo egredi

entes dicere poſſimus: Adhęſit aia mea Ns. 62.

poſt te: qꝛ caro mea caſtigata ꝓ te deꝰ me/
us:Ob h̊ mi dñe me ſuſcipiat dextera tua.
Qð nobis ↄcedere dignetur qͥ ſaluat om/
nes ſperantes in ſe:ac viuit ⁊ regnat deus
in ſecula ſeculoꝝ. Amen.
ecõmẽdatiõe humilitati: Ac ð
Epũuctiõe coꝛdis Ser.Lxx
Vanta ſit verę humilitat virtus

bus ad cęli culmia ↄſcendit᷑:qꝛ deus excel/
ſus nõ ſuꝑbia ſed hũilitate attingi᷑. De q̊

dictũ eſt: Deus ſuꝑbis reſiſtit: humilibus Jacobi.q4.

aüt dat Sam. A in pſalmo dicit᷑: Excel/ Nõ. 137.
2 hülli

ſus dñs reſpicit ⁊ alta a longe cog/
ſcit. Alta poſuit ꝓ ſuꝑbia.hhũilia vᷣo reſpi/

cit vt attollat:alta:id ẽ ſuꝑba cogſcitvt de/

