B iſrł.Dixit &̊ iſai ad dauid ſfiliũ ſuum: Accipe

1. Begj.I7. ephi polẽtę ⁊ decẽ foꝛmellas caſei:⁊ vade re/

qre frẽs tuos.Ephi:triũ modioꝛũ mẽſura ẽ:
Et tribꝰmẽſurl:myſteriũ intelligit᷑ trinitatt.

Bñ nouerat hoc myſteriũ etiã ⁊ beatꝰ abꝛa/

Señ.is. ham.Deniq; qñ ſub ilice mãbꝛeę in tribꝰ ꝑſo/

nis ſacramẽtũ videre meruit trinitatis: tria
ſata ſimile miſceri ſᷣcepit.Tria ſata:tres mẽ
ſurę ſunt.hãc ̊ mẽſurã ⁊ iſai dedit ſilio ſuo.

In decẽ foꝛmellis caſei:intelligit᷑ decaloguſ

veteris teſtamẽti. Venit ̊ dauid cũ tribus
mẽſuris ⁊ decẽ foꝛmellis caſei vt frẽs ſuos ĩ

nlio poſitos viſitaret:qꝛ venturꝰ erat chꝛiſtꝰ

cum decalogo legis ⁊ mſtyerio trinitatis:vt
genus humanũ de poteſtate diaboli libera⸗

C ret. Veniẽte aũt dauid: vnꝰe fratribꝰ incre
1. Regl.17. Pauit eũ dicens: Quare dimiſiſti pauculas

oues illas: ⁊ veniſti ad hſliũ: Frater iſte ſeni/
oꝛ qui dauid typũ chꝛiſti gerentẽ ꝑ maliciã

increpauit:ſigniſicauit pm iudęoꝝ:qui per

inuidiã chꝛiſto dño qui ꝓ ſalute hũani gene
ris venerat detraxerunt: ⁊ multis frequẽter
iniurijs affecerũt. QAuare inqͥt dimiſiſti oueſ

illas ⁊ veniſti ad pᷣliũ:Quaſi non tibi videt᷑

ꝑ os eiꝰſaluti hoim inuidens diabolꝰ loqui:

Mattb.i8. tanqᷓ; ſi diceret chꝛiſto: Quare dimiſiſti no/

.
——

. 1

naginta ⁊ nouẽ oues ꝗᷓ nõ errauerũt:⁊ veni/
ſti vt vnã requireres ꝗᷓ ꝑierat:et eã de manu
ſpiritalis golię: id de poteſtate diaboli per
crucis baculũ liberatã ad ouile ꝓpꝛiũ reuo-
cares? Quare inqᷣt dimiſiſti paucas oues il/
las?: Malo quidẽ ⁊ ſuęgbo animo:ſed tamen
veꝝ dicebat:qꝛ ieſus:ſic iã dictũ eſt:dimiſſu
rus erat nonaginta ⁊ nouem oues:vt ꝗreret
vnã:⁊ ad ouile ꝓpꝛiũ: id eſt ad angeloꝝ cõ/

D ſoꝛtiũ reuocaret. Pꝛius tñ q; veniret dauid
1. Regl.16. cũ iã vnctus eſſet a beato ſamuele: ſiẽ ⁊ ipſe

1. Begl. 17.

ſauli regi ſuggeſſit:⁊ leonẽ ⁊ vꝛſũ ſine armis
occidit.Sed ⁊ leo ⁊ vꝛſus ambo typũ diabo
li ᷣferebãt.Qui ꝓ eo qð de ouibꝰ dauid ali/
qͥd iuadere auſi ſunt:ipſiꝰ dauid virtute ſũt
ſuffocati. oc totũ frẽs chariſſimi qð tũc in
dauid legimꝰ figuratũ:ĩ dño nr̃o ieſu chꝛiſto
cognoſcimꝰ eſſe completũ.Zũc em̃ ⁊ leonẽ ⁊

vꝛlſũ ſtrangulauit:qũñ ad inferna deſcẽdens:

om̃s de eoꝝ faucibꝰ liberauit. Deniq; audi

mea aiaʒ meã:et de manu canis vnicã meã.
Libera me ex ote leonis.Et qꝛ vꝛſus i manu
foꝛtitudinẽ habet ⁊ leo in oꝛe: in iſtis duabꝰ

beſtijs idem diabolꝰ figuratꝰẽ.hhoc & ex ꝑpſo

na chꝛiſti dictũ eſt:vt vnica eiꝰ eccłlia dema/
nu:id eſt de poteſtate:vel de oꝛe diaboli tol /
leret᷑. Venit dauid ⁊ inuenit iudęoꝝ łm i E
valle terebinthi poſitum vt allophylos di i. Reg..r.

micaret:qꝛ venturꝰ erat verꝰ dauid chꝛiſtus
vt de cõualle pctõꝝ ſiue lachꝛymarũ hũanũ
genꝰ erigeret. Stabãt aũt ĩ valle õ̊ allophy/
los. In valle erant:qꝛ eos pctõꝝ pondꝰ op/

p̃ſſerat. Stabant em̃ ⁊ pugnare q aduſarios
nõ audebãt.Quare nõ audebãt: Quia da/

uid qui typũ chꝛiſti gerebat nõdũ venerat.

Verũ ẽ frẽs chariſſimi.Quis em̃ ↄ diabolũ

pugnare poterat:anteq; chꝛiſtꝰ dñis genꝰhu
manũ ð poteſtate diaboli liberaret? hauid

em̃ interpᷣtat᷑ manu foꝛtis. Quid eo foꝛtius

frẽs qͥ vniuerſũ mũdũ vicit:armatꝰ nõ ferro
ſed ligno? Stabãt & filij iſrł ↄ aduſarios qua

draginta diebꝰ. Quadraginta dies: ꝓpter

qttuoꝛ tꝑa:⁊ q̃ttuoꝛ ꝑtes oꝛbis trę vitã ſſen

tẽ ſigniſicãt:in q̃ cõtra goliad vł exercitũ eiꝰ:

id eſt ↄtra diabolũ ⁊ angelos eiꝰ: chꝛiſtiano⸗
rũ pplus pugnare nõ deſinit. Mec tñ vincere
poſſet:niſi verꝰ dauid chꝛiſtꝰ cũ baculo: id ẽ
cũ crucis myſterio deſcẽdiſſet. Ante aduẽtũ

Veniẽs chꝛiſtꝰ fecit de eo qð in euãgelio di/

vaſa eiꝰ diripere:niſi pꝛius alligauerit foꝛtẽ.

Venit & chꝛiſtꝰ ⁊ alligauit diabolũ.Sed diẽ
aliqs:Si alligatꝰ ẽ:quare adhuc tantũ pſᷣua/

let? Verũ eſt frẽs chariſſimi: qꝛ multũ pua/

let:vᷣ tepidis ⁊ negligẽtibus:⁊ deũ in vᷣitate
nõ timentibꝰ dñat᷑.Alligatꝰ eſt em̃ tanqᷓ; iin
nexus canis catenis:⁊ neminẽ põt moꝛdere
niſi eũ qͥᷣ ſe illi moꝛtifera ſecuritate ↄiũxerit.
IJã videte frẽs qᷓ; ſtultꝰeſt hõ ille:quẽ canis ĩ

catena poſitꝰ moꝛdet.Tu te illi ꝑ volũtates

⁊ cupiditates ſeculi noli cõiungere:et ille ad
te nõ pᷣſumit accedere.Latrare poteſt: ſolli/

citare poteſt: moꝛdere omnino non põt niſi

volentẽ. Mõ em̃ cogendo ſed ſuadendo no

cet: nec extoꝛquet a nobis cõſenſum ſed pe/
tit. Venit ergo dauid ⁊ inuenit iudęoꝛũ po/
pulum contra diabolum pꝛeliantem: ⁊ cum
nullus eſſet qui pꝛęſumeret ad ſingulare cer

5

eñrm̃ chꝛiſti frẽs chariſſimi ſolutꝰerat diabolꝰ:

ctũ eſt: Nemo põt intrare in domũ foꝛtis et Mattb.iꝛ.

tamen accedere:ille qui figuram chꝛiſti gere

bat ꝓceſſit ad ſlium: Luut baculũ in manu

crtin
baiag
lune en
gonn ſin
eroluge
n⸗ Gder

ninua⸗
Cpübabunn
ſisetoit

ngrentepee

Gockincpur

Ptoitafct
Annenii!
Etioreguic

(uicenitine
ungetären

daucpeſurin
boltosfuinu

teſcl

liaularsspec

s badeſnaarm

kinqurechibe
Alintspeceat
Ultchiſusi
gidonusdi⸗
tenplädeie
ſnnosinchet
klgrolck

gintarapoſtolus
Unheoſiſen

founnoshan

pfladeſgn

bontzuneſis

Kueſaiglondd

hneneposinn
ſllonenbe

nig
nsnnii
Lns
Eniſis
übarz
9 , u.

—
—
—

„

E
S

= *
—
=SSSS
E

=
=

——
—

——
EE
=—
= £
☛

.

eduebo

—
=

= S=
=
=

—E
S

—
Se
.
—

—.

„

daicchn
marühän
ad⸗ Noncho⸗
Nezacülnig⸗
di⸗ QAn
Uöcüan,
Genduboli
ibdisgerhe
denee Daud
Aigeoſetis
nna höfen
atiſanosge
nnnden opte
Noteſliſen
Aglermatich
Gehechuſun⸗
Rertipiner
dübealeit⸗

— Se

1. Auenlai

tigadisbol⸗

Znaiglodn
donüſans

liguentut

Huenmniiu
emulifus
.rdeön un

.

Akeändt-

i

Msdirt⸗

ni oenotde

nturzimt.
legianie
Uig wöͤtue
ngeealen

Ber. C.xCVIII.
hãm⸗a: ⁊ exijt cõtra goliad. Et in illo quidẽ tũc
figuratũ eſt:qð in domino ieſu chꝛiſto com/
pletum eſt. Venit em verus dauid chꝛiſtus:

qui contra ſpiritalem goliad: id eſt contra

diaboluũ pugnaturus crucem ſuam ipſe poꝛ
SG tauit. Videte fratres vbi dauid goliad pꝛę/

1. Regl. 17. cuſſerit: In fronte vtiq; vbi crucis ſignacu/

lum non habebat.Sicut em̃ baculus crucis

typũ habuit:ita etiã ⁊ lapis ille de quo per/
cuſſus eſt:chꝛiſtũ dominũ ſigurabat. Ipſe ẽ

Ps.iI. enim lapis viuus:de quo ſcriptũ eſt: Lapi⸗
dem quem repꝛobauerũt ędiſicanteꝑ: hic fa/
cQLctus eſt in caput anguli. Qð autẽ dauid nõ
1. BRegl. 7. habens gladiũ aſcendit ſuꝑ goliad:⁊ ſuo eũ
ꝓpꝛio interfecit gladio: deſignatũ eſt: ꝙ in
aduentu chꝛiſti ſuo gladio diabolus victus
eſt:qui ꝑ nequiciã ſuam ⁊ iniuſtã ꝑſecutionẽ
quã exercuit in chꝛiſto:omniũ in eum credẽ/
tium ꝑdidit pꝛincipatũ. Qð aũt arma golię
dauid poſuit in tabernaculo ſuo: arma dia/
boli nos fuimus.Sic enim dicit apoſtolus:
eo. 6. Sicut em̃ exhibuiſtis membꝛa veſtra arma
iniquitatis peccato:ita ⁊ nunc exhibete mẽ/
Abi.5g. bꝛa veſtra arma iuſticię deo.Et iterũ: MNoli/
teę inquit exhibere membꝛa veſtra arma ini/
quitatis peccato. Arma enim inimici noſtri
miſit chꝛiſtus i tabernaculo ſuo:quãdo nos

qui domus diaboli fueramus:ꝑ ipſius gra-/

tiã templũ dei eſſe meruimus. Mam ⁊ vicil/
ſim nos in chꝛiſto:⁊ ĩ nobis chꝛiſtus habita/
re cognoſcit᷑.Qð aũt chꝛiſtus in nobis habi
Epbᷣ.ʒ.ſat: apoſtolus pꝛobat dicens: In interioꝛe
homine ꝑ fidem habitare chꝛiſtũ.a auteʒ
iterum nos habitemus in chꝛiſto:idem apo

Sal.z. ſtolus deſignat dicẽs: Quotquot in chꝛiſto

baptiʒati eſtis:chꝛiſtũ induiſtis.Et dominꝰ
Johᷣ.i4· ĩ euãgelio ad diſcipulos ſuos: Ego in patre
h meo: ⁊ vos in me:⁊ ego in vobis.Qð vᷣo nõ
in alio membꝛo: ſed ĩ fronte ꝑcuſſus eſt: hoc
ſigniſicat: quod modo in noſtris competen-
tibus exercet᷑: quia quando cathecuminus
in fronte ſignat᷑:ſpiritalis goliad percutit᷑:⁊
diabolus effugat᷑.Et quia de coꝛdibus nr̃is
ꝑ gratiã chꝛiſti diabolũ effugatũ eſſe cogno/
ſcimus:pariter ⁊ ſentimuſ:quãtũ poſſumus

cum ipſius adiutoꝛio laboꝛemus: ne malis
operibꝰ noſtris ⁊ impijs vel luxurioſis cogi/

tationibus iterũ eum in nobis inuitare veli
mus:vt eo inſpirãte ad ęterna pᷣmia fęliciter

venire mereamur. Q ipſe pꝛeſtare dignet᷑:
qui cũ patre ⁊ ſpũſancto viuit ⁊ regnat in ſe/

cula ſeculoꝛum: Amen.

ODñica ſcöa p' feſt gtis:
¶ʒ Item in eadẽ dñica alius ſermo
de eodem: qui habej in libꝛo Qui-
quaginta homeliarũ.xxxj.

¶ Ntem in eadem dñica: Homelia

xxiiii.et.xxv.Et i libꝛo Quiquagin⸗/

aliquã poſſidere videbat᷑ in hierlm: qꝛ licet

grũ delerent᷑. Rex & ille paganꝰ: plm gẽtiũ

nõ inuẽtus ẽ locus dignꝰ vbi altare dñi po/

—

de eo qað ſcriptum eſt in euangelio
ſm Luca: Homo quida erat diues Zud 16.
et induebat᷑ purpura ⁊c̃.quę habet᷑
inter ſermones de Terbis dðomini

ta homeliarũ.vij.Et li.ij.de quęſtit⸗··
hu ein⸗ gelioꝝ.xxxviij. & r at, &Wπwν eſlif )l
PDñica ſecũda poſt feſtum ſancte Serno
Trinitatis: de plaga dei: Ser. I CXCVII.
m regdũ lectio legeret᷑: audiuimus A
ꝙ cũ dei plaga ſęuiret in populo iu/
ęoꝛum: angelus dñi qui ꝑcutiebat 2. Regj.24.
ſteterit iuxta areã areuna hiebuſęi. Et dixit
dñs ad angelũ:Extende manũ tuã ſuꝑ hie/
ruſalẽ:vt diſperdã eã. Cũq; extendiſſet ma/
nũ angelus: miſertꝰ eſt dñs ſuꝑ afflictionẽ:
⁊ ait angelo ꝑcutiẽti plm:Sufficit nũc:cõti⸗
ne manũ tuã.Et ceſſauit plaga a wło.Areu
na frẽs chariſſimi rexerat hiebuſęoꝝ: ⁊ ꝑteʒ

oẽs in circuitu natiões ſubditę fuerint regi
dauid: nõ tñ ꝑmiſit deꝰ vt hiebuſxi ad inte/

figurabat. Aduertite frẽs:qꝛ in iudęoꝛũ t᷑ra

neret᷑: ſed in terra gentiũ locus eligit᷑: vbi et
angelꝰvidet᷑:⁊ dñii altare cõſtruit᷑:⁊ ſic ira oĩ/
potẽtis dñi mitigat᷑. Jam tũc figurabat᷑ qð
in iudęoꝛũ coꝛdibꝰ ad offerendas ſpiritales
hoſtias locus dignꝰ non poſſit inueniri: ſed
gentiũ terra:id eſt chꝛiſtianoꝝ ↄſciẽtia eligi/
tur:vbi templũ dñi collocet᷑. Quã rem apls 2
euidẽter oſtẽdit: dũ iudęos increpat dices·
Vobis inqͥ t opoꝛtuit loqui pᷣmũ verbũ dei: Acti.iʒ.
ſed qꝛ vos indignos iudicaſtis ęternę vitę:
ecce conuertimur ad gentes:hoc eſt dicere:
Quia chꝛiſtũ repuliſti ⁊ dignũ locũ nõ pᷣpa/
raſtis in q̊ altare dñi poneret᷑:in tra gentiũ:
id eſt ĩ coꝛdibꝰpploꝝ altare dñi collocabimꝰ.
Et inde ẽ qð nobii idẽ aplus clamat:Tẽplũ 1. Corl.ʒ.
dei ſanctũ eſt:qð eſtis vos.Et ideo attẽdite
frẽs chariſſimi:qꝛ tũc gẽtilis regis tra eligit᷑:
qñ lus iudęoꝝ dei plaga ꝑcutit᷑:Qð ĩ paſ/
ſiõe dñi videmꝰ eſſe cõplẽtũ. Nã qñ iudęoꝝ
populꝰ cruciſigẽs dñm repꝛobat᷑:tũc in area
gentiũ:id eſt i omi terra altare dño cõſecrat᷑.

Bancti aluguſtini de tempoꝛe

Angelus ergo domini in area regis gentilis pigre ad certamẽ deo adiuuãte ꝓceſſimus: 4 leni fenia
ſtetit: ⁊ verus angelus:id eſt chꝛiſtus gentũ Adiutoꝛiũ noſtrũ a domino qui fecit cęlũ er Rõ.iꝛ. cepeaſunn
B populũ viſitauit.Rex ergo ipſe obtulit bea/ terrã. DHonabit certanti victoꝛiã: qui certãti Gemmtentine⸗
2. Begl. 24. to dauid aream et boues ad holocauſtũ:ſed dedit audaciam. Hõ nos hoſtiũ turba: non ktrſindur
rex dauid accipere noluit:niſi pꝛius pꝛecium bellantiũ reuocet foꝛma:nõ quaſi vitrea ful/ ſetmanupene
daret. Et hoc in aduentu domini ſaluatoꝛis gẽtia terreãt arma: Soliã magnũ: robuſtũ: . Reg r. in lpnisſhefole
impletũ eſt: qui gentiũ coꝛda ſibi aſſumere armis terribilibus ingentiq; turba munitü Gorhosnenst
noluit: niſi pꝛius ꝓ eis pcioſum ſanguinem dauid ſolus puer paruus atq; inermis:vno eenclee in
daret. Quid ergo dedit:Quinquaginta in/ lapidis ictu ꝓſtrauit: totaq; allophyloꝝ ca/ ſſoglenoſe
quit ſiclos argenti. In quinquagenario nu ſtra turbauit atq; fugauit. QAuid autẽ aliud tiunlu
mero ⁊ gratia ſpirituſſancrti intelligit᷑:⁊ pec / petra contra goliã miſſa:niſi chꝛiſtũ contra üonnn fons
Acij.2. catoꝛũ remiſſio deſignat᷑. Nam quinquage/ diabolk ex ſemine dauid venturũ eſſe ſigni/⸗ Consdenznin
ſimo die ſpirituſſanctꝰ apoſtolis mittit᷑:Et ĩ ficauit: Aggrediamur iam:cęteroꝝ quę dixi leeletoenrne
Leuitj.25. veteri teſtamẽto quinquageſimꝰ annus:re/ mus quinq; genera ꝓponamus. Pagani di Zaranl inccurn
miſſioni ⁊ indulgentię conſecrat᷑ DHauid qui/gunt: Quid eſt ꝙ nos exhoꝛretis atq; abijci/ erthun
dem ille argentũ dedit:noſter vᷣo dauid i Hiotanch multos colentes deos: Ecce ⁊ vos ſesaungee
ille trypum tenebat: pcioſum ſanguinem fu/ deum quem pdicatis colendum: flium ha⸗ ſnmr
dit. Ergo vt aream pagani regis dauid eme bere dicitis: ⁊ ſine alterius cõmixtione ſexuſ Aüver
ret: ſidlos quinquaginta obtulit: ⁊ verus da natum eſſe cõſingitis. Judęi dicunt: Quo- Judi nn 4
uid chꝛiſtus vt in area gentiũ altare ſibi con odo vnum colitis deum:quãdo ⁊ hominẽ .R rl
ſtrueret: quinquageſimo die gratiã ſpirituſ( quẽ patres noſtri cruciſxerut: deũ dicẽtes: Abchicn
ſancti ⁊ peccatoꝛũ indulgẽtiã dedit.Et ideo hominib extoꝛquetis vt tanqᷓ;ᷓ filiũ dei vo- Auacgatn
fratres quia in nobis et de nobis templũ ſi/ hiſcũ venerent᷑ ⁊ colant: Manichei dicunt: Wanichel n
bi dignatus eſt facere: in domo ſua non pa/antaſiam eſſe ꝙ dicit᷑ dominũ ieſum chꝛiſtũ aun A
tiat᷑ iniuriam: quia ſi de peccatis noſtris in/ꝭ yfemineo poſſe naſci ex vtero. Non enim di⸗/ nlamhtt
iuriam ꝑtulerit: cito diſcedit:⁊ vę miſerę ani gnũ eſt inquiũt: vt tanta maieſtas ꝑ ſoꝛdes mmkanugn
mę de qua ille diſceſſerit. Sine dubio enim qualores fęminę tranſiſſe credat᷑. Sabel/ Sabelllann urmgum
qui a lumie deſerit᷑: a tenebꝛis occupat᷑. Ita/ liani dicunt: id eit Patripaſſiani: vnus eſt nfunan
ergo cum ipſius adiutorio agere ſtudeamꝰ 2 deus pater ⁊ filius: quoniã qui pater ipſe et ,inſthaf
vt ram pium dominũ non ſolũ hoſpitem re¶ ſilius.NHam ſi aliter dixerim: dicemur mul⸗ uni Au⸗
cipere: ſed etiã perpetuũ habitatoꝛẽ habere colę. Arriani dicunt: Alius eſt pater: alius Arriani ingnine
mereamur: ſſtante eodem domino nfo ieſu/jeſt filius: ſed minoꝛ eſt ſilius: Quomõ enim nimatn
chꝛiſto:cui eſt honoꝛ cum patre ⁊ ſpirituſan/. flieri poteſt vt genitoꝛi genitꝰ extet ęqualiss n olLum
ccto in ſecula ſęculoꝛũ: Amen. Ecce ſunt erroꝛum ꝓpoſitę quęſtiões: quaſi C tauſtlait
. . hoſtiũ compoſitę acies. Contra iſtas acies Ta z. lollon
Sermo ¶ An eade dominica: De quinq; peſtiferas ſanctiſſmi fratres: aſſumite arma vob.s. citunine
. C xcCix. bęreſibus: Serma l Dei vt poſſitis reſiſtere in die malo: ⁊ in omn ½ chi Qlenn
. . ſfe⸗ nibus pfecti ſtare: Accingimini lumbos in unnzali
Ebitoꝛ ſum fateoꝛ non neceſſitate co veritate:nemo trepidet:nemo foꝛmidet.Eſt chünnne
gente: ſed qð eſt vehemẽtius chari/ loꝛica iuſticię: eſt ſcutũ ſidei: in quo ſagitt lmunnpllun
tate.Ad compellendum non poteſt malignoꝝ extinguant᷑.Eſt galea ſalutis:eſt Etiſnuſti
eſſe moleſtus exactoꝛ: quãdo ad reddenduʒ gladius ſpiritus qð eſt verbũ dei. Quiſqᷣs S ukſktanibe
deuotus eſt debitoꝛ.Sed vt impleã qð pꝛo/ ſidelis chꝛiſti militũ his armis fuerit munitꝰ nnenmmn
mili: adiuuate me ſanctis oꝛatiòibꝰ veſtris: nõ cuiuſq; foꝛmidabit ꝑſonã: non terroꝛe tẽ/ ſtieet
vt dominꝰ? omnipotes det gratia ſermonibꝰ poꝛis a certamine reuocabitur. Eia fratres Mgliſonitd
meis vt ſatiſfaciam pijs mẽtibus ⁊ auribus certamen in pꝛomptu eſt:feruet opus:vꝛget deguſhhnn⸗
veſtris. Si meminiſſe dignamini qui ĩ tem/ aduerſarius: ſpicula parat:iacere temptat: laglſclgc
poꝛe affuiſtis:quinq; hoſtiũ genera eſſe diri nemo expaueſcat. Plures ſunt nobiſcum q;ᷓ 4. Regl.6. uhglit
mus: contra quęerxpugnanda inducias po/ cum illis. Hobiſcum eſt moyſes ille magn Exo. 17. indenn
ſtulauimꝰ: vt neceſſaria arma pparare poſſi/ amicus dei:qui vt hoſtẽ vinceret ſliantem: ſtlcnfeitde
mus. Pꝛomiſſus dies illuxit:nos quoq; im / manus ad cęlũ extẽdit:iam tũc figurã crucis S

kegaling Exo.14. Oſtendit: ipſe diuino imperio tumentis pon

Ger.C.xCIX. Dñica ſcdᷣa p' feſt trinitatis: Ger. II

ergo hunc fecit pꝛimũ ⁊ ſolum ⁊ vnum. Bo/

liengian, ti voluenti flexuoſis ſinibus vndas:vnius nus autem ei viſus eſt ⁊ pleniſſimus omniũ
nquicni virge percuſſu traiſciendo populum aridos bonoꝛũ. Quãtum pleniſſimꝰ iohãnes euan
kümndann interim vertit in campos. Hobiſcũ eſt ieſus geliſta dicat: De plenitudine eius omnes ac JYohᷣ.r.⸗
Uallpinu poſt moyſen dux populi iſraelitici foꝛtiſſim cepimus gratiã pꝛo gratia. Bonꝰ autẽ ei vi⸗
Gniebeſiue GRliatoꝛ:cuius etiã nomen indicat nomẽ ſal/ ſus eſt:⁊ pleniſſimus omniũ bonoꝛũ. Et ſe⸗/

uhumn IJoſue. 10 Uatoꝛis: ipe potẽtia ſua ⁊ diuina fiducia:diẽ

quit᷑: Letatus eſt. Cui vel cum quo lętatus

nanign ſui curſus metas ne ꝑageret ſtatuit: et nocti eſt? Et valde dilexit tanqᷓ; vnigenitũ ſuum
Wprlorag ne accederet imperauit. Ipſe gentiũ reges quẽ pᷣmo factũ dixit: poſtea vnigenitũ appel
ideiii nõ ſingillatim ſed gradatim ſuꝑauit: capti- lauit. Item alio loco ſic dixit: Flius bũdicti
citücn uauit:humiliauit ⁊ occidit. Mobiſcũ eſt da dei atq; bonę volũtatis: cuius nomen non
nicheit uid manu foꝛtis: quid dicam:?: Serus dei: poteſt humano oꝛe narrari. Quęrebas pa/
neng gniilt. electus dei:amicus dei:parens dei:nouerat gane coniugẽ dei? Audi mercuriũ: para frõ/

nisngtie ſr are apen een ae SNrmer ee⸗
RRKr oſtendere ⁊ patientiã cuſtodire. Ipſe inimi ris: ictus lapidis nõ cutem aperiat frontis:
RKrZ cos ſuos cum ꝑſequeret᷑ non ꝑnicioſus: ⁊ cũ non venam rumpat ſanguinis:nõ faciat ſo
nmnoreia vinceret non extitit impius. Nobiſcũ ſunt ueam vulneris:ſed ſignum faciat crucis.Cõ
Niunn E N alij atq; alij viri:qui omnia futura ſᷣuiderũt iugem dei quęris: abijciat᷑ ex coꝛde tuo im,
Kiottanu et pᷣdixerunt. Non eſt ergo qð nos terreat. pꝛoba pꝛauitas.Cõiunx dei: bona volũtas
Eeiiins Tantũ expectate: audite et oꝛate: intentioꝛ eſt. Quomodo ⁊ pater ſit deus:⁊ filiꝰ deus:
füin⸗ ⁊ auctioꝛ circa me veſtra ſit oꝛatio. NHon di/ nec tamẽ duo dij ſed vnus deus: tecum diſ/
Nci dan utius imoꝛemur: iam quę ꝓpoſuimus pꝛo / putare non debeo: quia niſi credideris nul/
D R D ſequamur.QAuid dicis pagane: Deus inqs iatenus intelligere potueris. Lamẽ ſiliũ dei
Wumch Ca. 4. ſi delectatus eſt filium:indiguit coniugio:ſi dominũ fatet᷑ mercurius. hoc lapide ꝑcuſ/
henelnn hoꝛruit coniugiũ: ſolus eſt ſine filio. Quid ſus:lapideus deſinat eſſe ſacrilegus.Audia F
cketſuen enim poterat inueniri ſimile deo qð cõiun / mus quid etiam ſibylla vates eoꝛũdem di/ Ca. s⸗
artni tt geret᷑ deovt pareret filiũ deo: Neinde ſic di / cat.Alium inquit dedit deus filium homini
inimuch citis. Si habet filiũ deus: iam non vnũ co/ colendũ. Quãtum apwaret in his ſententis
gunnpe litis deũ.Quid agimuſ? Ab allophylo miſ/ ercurij ⁊ ſibyllę:Sabellius etiã iudicatur.
dunun ſum excepimꝰ: qͥd ſemiteimuo⸗AubäibetAeru ⁊ patrem deũ dicit ⁊ filium: ⁊ ſi/
atpumiu⸗ miſerimus telum: licet ꝑueniat ad illum:qd¶bylla dicit aliũ:Sabellius dicit non alium:
Aunben pꝛodeſt:Quare? Quia durus eſt:quia lapi / quia eundẽ patrem aſſerit quẽ ſilium: Opti/
Panaggud PNPs. iʒ. qeus:idola colit. Scriptum eſt enim: Simi-/ mũ valde eſt ſi modo nõ vnũ tm̃:ſed etiã ad
Uetocs i les illis ſunt om nes qui faciunt ea:⁊ omnes quãtoſcũq; miſſus ꝑuenire potuit:aduerſa-
mmikunc qui cõſidunt in eis. Sanctas ſcripturas nõ rios hoc ictu ꝑcutiamuſ. Item ſibylla dicit:
1Aſumirmm“ accipit. Quęramus ergo lapidem quo ꝑcu / Ipſum tuum cognoſce deũ dei filium eſſe.
emalo:thhon tiatur: vt ꝑcuſſus quaſſet᷑: quaſſatus cõmi/ Verſus iſte ⁊ paganum increpat ⁊ iudeum.
ninibundostt nuat᷑:cõminutus in puluerẽ conuertat᷑:con / Alio loco ſiliũ dei ſymbolum apellat: id eſt
Pofentdas uerſus in puluerem compluat᷑: complutus conſilium vel conſiliariũ.Et ꝓppheta dicit:
Einghoſgn⸗ ſerat᷑: ſatus faciat fructũ:non qui igne cõſu / Vocabit᷑ nomẽ eius admirabilis: conſilia/ Eſa. 9
lalllst E mat:ſed qui ĩ hoꝛreo recondat᷑.hermes qui rius:deus foꝛtis: pater futuri ſeculi. hic ar⸗
de⸗Lul 5. latine mercurius dicit᷑: ſcripſit libꝛũ qui lo/ rianus arguit᷑:qui cum dicat minoꝛem dei ſi
is fuenmr goſchelios appellat᷑:id eſt verbum ꝑfectum: lium: dicit aliquãdo deũ non habuiſſe.Et ſi
obteneß magnũ nomẽ libꝛi huius: quia magnus eſt fuit ſine ſilio: fuit ſine cõſilio.Ecce ad quãta
u. li de quo ſcriptus eſt. Quid enim ꝑfectius ver ꝓuocamur:ſed quia deus nunqᷓ; fuit ſine cõ
ctogleng Ns. S7. bo: qui ſolus eſt inter moꝛtuos liber: Audi⸗/ ſilio:etiam cõtradicente arriano:nunq; etiã
ae ee amus quid loquat᷑ mercurius de verbo per/ pater potuit eſſe ſine filio. Quid agis paga/
n piant“ fecto. Dominus inquit ⁊ omniũ factoꝛ deo / ne: Aperi aures: noli eſſe ſicut aſpis ſurda:ꝗᷓ
ſalrth rũ:ſcòm fecit dominũ.Et poſt paucavt oſtẽ obdurat aurem ne audiat vocẽ incantãtis.
entzunn deret quid dixerit repetijt ⁊ dixit: Quoniãs Mon tibi meos auctoꝛes ꝓfero:tuus eſt mer
ſieſani⸗

⁊ bene nouerat non ſolũ Parcere ſubiectis
ſed ⁊ debellare ſuperbos: Verũetiã virtuteſ

tem:excipe lapis lapidem:cade vt erigaris:

frangere vt cõfirmeris: deſtruere vt ędiſice.

Bancti Auguſtini de tempoꝛe

curius: cuiꝰ int deos tantus honoꝛ cultuſq;
a vobis allatus eſt: vt eius noĩie diẽ domini

vocaretis. Ipſum audi:ipſe te cõuincat:ipᷣe

expugnet:vt cum te vicerit: illi cedas et mi/
hi credas. Aercurius dixit: Dilexit deꝰ vni
genitũ ſuũ. Ipſe dixit: Filius benedicti dei
atq; bonę volũtatis. Et ne de ciꝰ nomĩe te/
dium interrogatiõis ſuſtineret: ſecutus ad/
iunxit: Cuius nomẽ nõ poteſt humano oꝛe
narrari.Quid tu mercuri ab hominibus di/
cis nomẽ dei filij narrari non poſſe? A te nar
retur qui nõ homo:ſed deus ab hominibus
eſtimeris. Loquit᷑ autem ad filium ſuum di
cenſ: Eſt enim quis filij inenarrabilis ſermo

Job.i. ſapientię ſpirituſſanctus: Nõne hoc eſt: In

opncipio erat verbũ? Dic hermes: ſermo iſte
ſapientię habet matrẽ: Sequit᷑ de ſolo deo:
DHominꝰẽ omniũ dominãte deo moꝛtalibꝰ.
Et quia ab hominibꝰ indagari non poteſt:
addit ⁊ dicit:ſuper homies eſt. Nomen filij
dei narrare non poſſum:quia nõ ſum deus:
dicant homines quaſi homines qð nõ ſum:
ego agnoſco qð ſum. Sermo ſapiẽtię de ſo⸗
lo deo eſt. NMõ ergo ibi pagane hũanũ ſuſpi/

ceris aut fingas fuiſſe cõiugiũ:de ſolo domi

no eſt:et ſuꝑ homies eſt. Increpat te ſibylla
dicens: Ipſum tuũ cognoſce dominũ dei fi/
lium eſſe:ipſum non alium:non martẽ:non
iouem:non mercuriũ: ſed quẽ conſitet᷑ mer/
curius. Quid miraris chꝛiſtiane ꝙ talia de

JYacobi.2. patre ⁊ filio dicant: Et dęmones credunt et

cõtremiſcunt. Nempe in euangelio tranſeũ/

Marci.i. te domino dicũt: Mouimus ꝙ ſis filius dei:

veniſti ante tempus perdere nos. Utinam
quomõ dęmones iudicem:ſic homiĩes agno/

G ſcerent ſaluatoꝛẽ.Quid dicit iudeus: Unuſ
Ca. 7. Kſt nobis deus pater:ipſum nõ alium noui/

mus. Illum vo quem dicitis chꝛiſtũ:patres
noſtri non deũ ſed hominẽ occiderũt.MNem⸗
pe hoc eſt qð dixi: Vtinã quomõ dęmones
iudicem: ſic homines agnoſcerẽt ſaluatoꝛẽ.
Ecce demones viderunt ⁊ tremuerũt:homi
nes viderunt ⁊ occiderũt. Dęmones cofeſſi
ſunt:homies ꝑſecuti ſunt.Que infęlicitas ⁊
quãta miſeria imparẽ demonibus inueniri:
Item homies credunt:dęmones ꝑeunt:ho⸗/

Ps.76. mines ſanant᷑:dęmones puniunt᷑. Sed hec

imutatio eſt dexterę excelſi:nõ pſᷣſumptio ho
minis de ſuis viribus cõſidentis.Cõtra iſtũ
iudęũ nõ laboꝛo:pugnent contra illum codi
ces ſui:pugnent lex ⁊ ꝓphetę:⁊ aut victus ⁊

hũiliatus ſaluabit᷑:aut ſuꝑbus ⁊ ꝑtinax pu

niet᷑. Dixit dominꝰad moyſen:Ecce ego mit Exo.aʒ.

to angelũ meũ qui pcedat te:et cuſtodiat in
via ⁊ introducat in locũ quẽ paraui: Obſer/
ua eum ⁊ audi vocem eius: nec cõtemnẽdũ
putes. Audiſti angelum:agnoſce dñm:tMNec

cõtemnendũ putes. Quare:uia nõ remit

tet cum peccaueris:⁊ eſt nomen meũ in illo.
Quis eſt ille magnus cui deus et poteſtatẽ

ſuam dedit ⁊ nomẽ? Hominꝰvirtutũ ipſeeſt Nõ.ꝛ53.

rex gloꝛię.Et vnde pꝛobamus qð cum dicit᷑ h

angel * debeat intelligi deus? In libꝛo qui Ca. S.

awellat᷑ Geneſis. Venerũt inquit duo ange vᷣe

li ſodomã veſpere:ſedente loth p̊ foꝛibus ci/
uitatis:quos cum vidiſſer ſurrexit ⁊ iuit ob/
uiam eis. Quid plura? Suſcepit et obſecu/
tus eſt eis tanq; ꝑegrinis. Cõſuetudine ho/
ſpitalitatis liberatus eſt a ꝑiculo ciuitatis:
⁊ tẽpoꝛale euaſit incendiũ:⁊ ęternũ cõſecutꝰ
eſt hᷣmiũ.Diſcite chꝛiſtiani:ſine diſcretione
hoſpites ſuſcipere:ne foꝛte cui domũ clauſe/
ritis: cui hũanitatẽ negaueritis ipſe ſit deꝰ.
Nõ ampliꝰ euagemur a ꝓpoſita actiõe.An/
geli venerũt ad loth ⁊ dixerũt. Videte ⁊ ad/

uertite:qꝛ angeli loqui dicũt᷑. Quid dixerür

angeli: Salua aĩaʒ tuã:noli reſpicẽ poſt ter/

nens manũ ſuꝑ aratrũ ⁊ tergo reſpiciẽs aptꝰ
eſt regno dei. Heq; ſtes in omni regione cir/
ca: terrenis nõ inhęreas voluptatibꝰ:ſed in
monte ſaluũ te fac. Spes tua deus ſit:ne et
tu ſimul pereas cum ſodomis. Dixitq; loth
ad eos. Vide hominẽ videntẽ nõ cęcũ:ſicut
iudęum et ſabellianũ: MNon lipientem:ſicut

arriani:ſed oculos ſanos habentẽ: ſicut ca⸗/

tholici chꝛiſtiani: ⁊ angelos vidit ⁊ dominũ

gui. Hhoc ſcriptũ eſt ĩi euangelio:qꝛ nemo po/ LZucj.9.

intellexit. Quid dixit angelis: Dixitq; loth Se.19.

ad eos:Domine ſi inuenit ſeruus tuus gra-

tiã ante te:⁊ magniſicaſti miſericoꝛdiã tuam
quã feciſti mecũ vt ſaluares animã meam.

AMagna res: cum volo indęum ferire:ſicut

moyſes foꝛtiſſimus vir haſtam verbi ſui vi/

bꝛauit: ⁊ miſit vt ꝑ iudeum ad ſabellianum

tranſiret arrianũq; percuteret. Quid agis
loth ſancte: Angelos vides: non vnum ſed
duos:⁊ dicis domine:Ad vnum verbum fa
cis:vnum pꝛecaris:⁊ nõ metuis ne alteri in/

iuriam facere videaris: Abſit. Recedite ar-/
riani:quia parum videtis:Ego video qð vi

deo:nec cõtemno:nec erro.Duos video:ęq/
les video. Vnũ rogo: nulli iniuriã facio:qͥa

mall
gtonenn 4
ſeenride⸗
eun.
Copen .
mnscueriun
lagtin
bglmi
iflenpauube
rebectoh⸗
nlnoun.
ſelbalae,
ſalteick⸗
Plrcnehonin
Mrolaarequce
cligrdeunta
hemmiruseg
nnitſctenoee
ſiſpenant Sei
(, Mgelidebereia⸗
n cbentunecten
ſoſotonan tge
Nnlnodecgos
Pep luogpane⸗Sian
Usdoninone
MurflodicD
ſckclietungn
utvoflange
watnidtqvon
higtütnonge
Alieniccho d
minbeKäͤr
Uue poennite
elsedis
ſaEledi
6heagelee
Nheibtus.
Mh cbu
udspeni
ſgglintnl

☛ = =☛,[-ͤü-

5
. .

Wustgute

nkuegti⸗

tlegalit,

tngnidon
dochzfnnug

tlunenttuich
uſaptatbſen
Cölnendnede
1Paloaunte
1genichee
tauidonüͤcn⸗
antisipleſtde⸗

poltnace oN

nit. Didaetth
i Quidaiei
ütehyredokt

Geliorgenenogo l

worehitiz⸗
omniregoonedn
Nuprunbeſctn
madeusſbtes
ni Dingho
cninöctiſn

Algienenia

hebentiſana⸗
gnicittonin

toeLitgle

ſauusmog
ilncodänn
Gunmninen
un inie
tumnretiſlt
d ſebelann
nu. Qut
lonund
numſwtu⸗

isheimni
ſt Nouni⸗ .
Sntng

S=

—

tiuitg⸗

patrem er filiũ non diuido. Nam vt intelli⸗
gatis me nõ falli cũ duos tanq; vnũ depᷣcoꝛ:
videte vtrũ duo an vnus reſpondeãt.P:
cibus petijt vt in modica ciuitate et ꝓxima
refugiũ haberet ⁊ viueret. Reſpõdet᷑ ei. Vi/
deamus quot ſunt qui reſpõdent. Verba li
bꝛi ſubſequũtur. Dixitq; ad eũ:quaſi reſpõ/
ſio ſingularis. Adhuc ſequere:videamꝰ.Ec/
ce etiã in hoc ſuſcepi pᷣces tuas vt nõ ſubuer
tã vꝛbem ꝓ qua locutus es. Feſtina ergo et
ſaluare ibi: qꝛ nõ poſſuʒ facere quicq; donec
ingrediaris illuc. Vide iudęe: ⁊ dici gngelũ
⁊ eſſe deũ. Audis arriane duos patrẽ ⁊ filiũ
ꝓpter ſabellianos:ſedvnũ patrẽ ⁊ filiũ. Au/⸗
di quid dictũ eſt:? Suſcepi pᷣces tuas. Audis
quid dicit? Non ſubuertã vꝛbẽ. Audis non
potero facere quicq;: Ergo iudęus angelum
intelligat deum:ſabellianus legat duos ve/
niſſe:arrianus legat vnũ reſpõdiſſe:⁊ nõ cõ/
temnãt:ſed erroꝛẽ fugiant:ne ad ignem ęter
nũ ꝑueniant.Sed vt pleniꝰ oſtẽdamꝰ dictũ
Ca.ꝰ. angelũ debere intelligi deũ:huius lectionis
Señ.i9. lequentia recitemus. Igit᷑ inquit dñs pluit
ſuꝑ ſodomam ⁊ gomoꝛrã ſulphur ⁊ ignem a
domino de celo.Quid eſt dñs a dño: niſi ſi/
Põ.ioꝰ. lius a patre? Sicut et alio loco: Dixit domi-
nus domino meo ſede a dextris meis. IJdeʒ
pater filio dicit:Honec ponã inimicos tuos
Expo.ʒ. ſcabellũ pedum tuoꝛũ. Item in Exodo: Ap/
praruit moyſi angelus dñi in flãma ignis de
rubo: ⁊ vidit quoniam rubus ardebat igni:
rubus aüt non cremabat᷑: Et dixit moyſes:
Vadã ⁊ videbo hoc grande viſum q̃re non
cremat᷑ rubꝰ.Cũ vidiſſet aũt dñs:qꝛ accedit
videre: vocauit eum dominꝰ de rubo. Ecce
angelus ipſe dñs.Et ſequit᷑ dicẽs: Moyſes
moyſes. Et ille dixit: Quid eſt dñe? Ait illi
dñs: Ne acceſſeris huc niſi ſoluerĩ calciamẽ-
ta de pedibꝰ tuis:Locus em̃ in quo ſtas tra
ſancta eſt. Adhuc audi quid dixerit ei: Ego
ſum deus patrũ tuoꝛũ: deus abꝛahã: deus
iſaac: deus iacob. Et ideo iudęus ſic legat
angelũ vt intelligat deũ ⁊ timeat dñm. Sa/
bellianus ſic ↄſiteat᷑ patrẽ vt nõ neget ſiliũ.
æca. R Zeſus etiã naue ſicut liber dicit qui eius no
o. mine cõſcriptus eſt:Lum bhoſtibus cũ dimi/
caret: in ipſo cõſtitutus ꝓcinctu:vidit virũ
ſtantẽ cõrra ſe ⁊ euaginatũ tenentẽ gladiũ:

Joſue.5. pꝛexitq; ad eum ⁊ ait:Noſter es an aduerſa -
rioꝛũ? Qui reſpondit nequaq;:ſed ſum pꝛin

ceps exercitꝰ dñi: ⁊ nũc adueni. Cecidit aũt
ieſus ꝓnus in terram ⁊ adoꝛauit. Et nũc ſe⸗

rogatus quis eſſet: Reſpondit: Pꝛincipiũ ꝗͥ Job.s.
et loquoꝛ vobis? Quid turbaris ieſu naue:

BGer.c.XCIX. Dñica ſcdᷣa pe feſ.trinitatis:Ger.Ii.

quere iudęe ducem tuũ: videt: interrogat et

adoꝛat. Viſio cõionẽ habet. Videt᷑ em̃ ⁊ qð
agnoſcit᷑ ⁊ qð nõ cognoſcit᷑:ergo viſo cõmu

nionẽ habet:interrogatio ignoꝛationẽ:ado/

ratio ſidem:quia videt hominem. CLuius eſt
homo iſte: Ipſe eſt cuiꝰcontra inimicas gen
tes ſᷣnunciabat᷑:deſiderabat᷑: expectabatur
aduentus. Quis eſt pꝛinceps exercitus do/
mini? Nonne ipſe eſt qui in euangelio inter/

4
*

Quare fremuerũt gentes ⁊ populi meditati s. 2.
ſunt inania: aduerſus dominum ⁊ aduerſus
xpᷣm eiꝰ: Vides armatũ:noli metuere.MNon
contra te venio ſed pꝛo te:quia nõ ſum miſ/ Mattb.15.
ſus niſi ad oues ꝑditas domus iſrael. AQuich
eſt ieſus qð vides:interrogas ⁊ adoꝛas: ho
minẽ video: interrogo quẽ video:audio nõ
quem video: adoꝛo non qð video ſed quod

credo: Quia fides ex auditu: auditus autez Ro. 10.

ꝑ verbũ chꝛiſti. Quid ergo quęris:? Aduerte

2 ſequere. Hominẽ video: ſed p̊ filis hoim

eſt qð intelligo. Meſcio quid mihi coꝛuſcat:
⁊ de latebꝛis fulgidum ſplendet. Vadam ad
eũ qui venit ad me:ſcrutaboꝛ qð video:hoc

grande viſum quod video: ⁊ non eſt homo:

Immo ⁊ homo eſt ꝓpter manicheũ:et plus
q́ᷓ; homo eſt ꝓpter iudęũ. Perge ieſus meꝰ:
dux meus perge. Quare: niſi quia cum me
inquiris:me acquiris? Ecce venio: hominẽ
inueni:intus neſcio quid intelligo: obſcurũ
eſt:nõduʒ video:tecta eſt facies moyſi vela⸗ Exo.ʒ4.
mine:im pedit aciẽ:latet veritas. Hõ agnoo

ſco qᷣd ſit: opus ẽ interrogatiõe. DNic tu hõ: Joſue. .

noſter es an aduerſarioꝛũ? Si aduerſarioꝝ:
⁊ homo es:⁊ inimicus es. Si noſter es:⁊ hõ
es:⁊ ſaluatoꝛ eſ. Poſt me venit:ſed ante me
factus ẽ.Si ſaluatoꝛ es:⁊ ieſus es. Interro/

get pꝛioꝛem poſterioꝛ: ſed tamẽ minoꝛ maio/
rem: interroget deſiciens creſcentem:figura

interroget veritatem: vt luceſcat dies et re/
moueant᷑ tenebꝛę tempoꝛales. Ecce venio:
ſcio:ſpiritꝰ carnem ⁊ oſſa non habet. Adhuc Lud.24.
latet myſteriũ. Interrogo virum:audio ver

bum: remoueo velum: adoꝛo deum. In eo
vYieſus vidit nec cognoſcit: furioſam gentẽt
iudęoꝛum ſigniſicabat:quę ſi videns cogno n Corj.2.

uiſſet:nunqᷓ; dominũ gloꝛię crucifixiſſet. IJn

eo autem ꝙ audiendo credidit et adoꝛauit:
iſtum ſigniſicabat populum de quo ſcriptiui
eſt: Populus quem non cognoui ſeruiuit Nõ. ri.
mihi: i obauditu aur obediuit mihi. Audi

Bancti aluguſtini de tempote

Cum manichęo certare diſpoſueras non cũ
iudęo:Contra manichęũ noua tela ſunt ne/
ceſſaria:non antiqua:quia nouũ non vetus
accipit teſtamentũ.Sed mihi qͥ ↄtravtroſq;
ſuſcepi certamẽ: vndiq; arma ſunt neceſſa/

Ladhuc: Quęrebas denm Kamiſſe Wium
Ca. . qudi qð dicit pater ꝑ Eſaiã: Pater ni uid
Eſa.. eęgo qͥ alios parere facio: ipſe nõ pariã dicit
dñis:? Ergo ego qui generationes cęteris tri/
buo:nũquid ſterilis remanebo: dic dũs deꝰ ſu
s. 2. tuus? Cui dictũ eſt: Filius meus es tu:ego ria: maxime qꝛ iſta noua ex veteribꝰ fabꝛica/
hodie genui te. Quid me ſtimulas arrianę ⁊ ta ſunt:ergo nec illa abijcienda ⁊ iſta poꝛtan
rides: cum audis hodie? Apud deũ nund; da ſunt. Diuerſis em̃ telis diuerſi concidũt᷑
craſtinus:nunqᷓ; heſternus dies eſt:non ſuc/ aduerſarij. Oꝛdo itaq; iſte ſeruandus eſt:vt
cedẽtibus ac decedẽtibus tranſigi᷑ menſis
diebus:non hoꝛę mutant᷑:non variant᷑ tem/
poꝛa vł momẽta vbi deus ẽ:nec termino in/
cludit᷑:nec initio inchoat᷑. Audiat adhuc iu/
dęus per ꝓphetã quid adhuc dñs dicat: au/
diar arrianus:audiãt et oẽs qui ſiliũ dei aut
Eſa.45. nõ eſſe:aut eſſe minoꝛem dicũt: Ego inquit
deus ⁊ nõ eſt alius.Et quid de ſilio dũe ſi tu
Abi.s. ſolus es deus? Audiadhuc qͥd feſtinas:? In
memetipſo iuraui. Abi ẽ iuratio:nllła ẽ du/
bitatio. In memetipſo iuraui: Egrediet᷑ de
oꝛe meo iuſticię vᷣbũ. Ecce habes ſiliũ:egre/
diet᷑ de oꝛe meo vᷣbũ ⁊ nõ reuertet᷑.Quid eſt
nõ reuertet᷑: Me ſabellianꝰ dicat: ipſe ẽ pr qͥ
filius: egreſſum verbũ nõ reuertet᷑: qꝛ pater
pater eſt:filius filius. Sileat aliquãtulũ hę/
reticoꝛũ loquacitas:nullã habentes verecũ/
diam: impleãt domini ſententiã: et filio dei flliũ ⁊ vocabitur nomen eius emanuel.hhoc
aur nullus aduerſabit᷑:aut qui aduerſus ex· etiã euãgeliſta cũ diceret:ſecutꝰ ẽ:⁊ expoſuit
titerit: cõfundet᷑. Egrediet᷑ inqͥt de oꝛe meo
iuſticię verbũ etx nõ reuertet᷑: qꝛ mihi curua/
bit᷑ omne genu:et ꝑ me iurabit omis lingua
deo. Et filius quid? Audi ergo in dño dici:
Eſa.45. Aheę ſunt ſummę iuſticię ⁊ imperiũ.Age &̊.
Et quid poſtea: Ad eũ venient ⁊ cõfundent᷑
omnes qͥ repugnãt ei. Ite nũc om̃s pagani:
heęrerici:iudęi: aduerſamiĩ et repugnate filio
dei. Ad eum venietis ⁊ cõfundemi oms qui mis:natus eſt hõ:nõ deſtitit eſſe deus: nat
Ca. 12. repugnatis ei. Non parua de filio dei ſm di eſt paruuſ:latens magnus:qͥ libẽter ample/
uinitatẽ locuti ſumꝰ:et reſiſtẽtibus inquãtũ ccitur deum natũ:nõ hoꝛret virginis partũ.
otuimꝰ aduerſarijs nõ pepercimꝰ: Nũc vo/ Dicit de creatoꝛ homis: fllius hoĩs: Quid
lo ad eius incarnatõeʒ accedẽ: ⁊ manichęus
. inſiſtit impꝛobus.Quare? Quia dei ſiliũ nõ
. vult dici etiã homis ſiliũ. Et vbi eſt qð ſcri/
Eſa.4S. ptum eſt: Roꝛate cęli deſuꝑ ⁊ nubes pluant
