chanini qui fugit dũm ⁊ recedit a deo:ille confundit ama chꝛiſtũ pluſqᷓ; oĩa tua. Ille feruet ĩi amo
chanmntt ⁊ perit in ſua impietate. At ergo nõ pereat re auri: tu chꝛiſtiane ferue ĩ amoꝛe xpi:⁊ eris
oluogpu tũc:nũc reuertat᷑ ad dominũ ⁊ illumiabit᷑: ? beatꝰ in regno chꝛiſti. Audi o hõ: Aurũ ĩi rra
zomelbden B vultus eius nõ erubeſcet. Dicã tamẽ fratreſ eſt:⁊ ex tra eſt: ⁊ terra:⁊ ꝑs t᷑rę eſt. Impiꝰ di
lcnickin⸗ mei qð ſentio: ⁊ qð dixero intelligite. Inter diligit creatura: offendit creatoꝛẽ:et amittit
ngmun. vos ſegetes dei ſũt mixta ʒiʒania:id ẽ ama/ eũ qui creauit ex nihilo oĩa. Audi o hõ nõ tu
a benüͤne toꝛes mũdi:amatoꝛes pecunię: amatoꝛes de ꝓdis deũ: ſ̃ ipſe peris a deo. Ille ẽ redẽptoꝛ
lci o Pbil. 2. litiarũ: aſ⸗ ultoꝛes nugaꝝ: oẽs quęrẽtes ꝗſua aię quẽ vis amittere.Quid em̃ ꝓderit tibi ſi Matthᷣ.is.
ntitt ſũt: nõ ꝗᷓ ieſu xpᷣi. In ecclia chꝛiſti ſicte intrã totũ mũdũ lucreris: aię vo tuę detrimenti
rentt tes: ꝓmittẽtes ⁊ nõ facientes: vouẽtes ⁊ nõ patiaris Expgiſ⸗ cere aliqñ o ho ama xp̃m.
nobisll reddẽtes:renũciantes malo et iterũ idẽ faci · hec eſt em̃ ſapiẽtia vera:id ẽ amare chꝛiſtũ.
Ungu⸗ entes: hęc amãtes: ziʒania ſunt. Non amãt Wulti em̃ dicũt ⁊ ſcire volũt: qre illũ vocat D
genunnt. uli chꝛiſtũ: qui aliquid plus amat qᷓ; chꝛiſtů. ad ſe dñs: ⁊ illũ nõ vocat. VUni ſubuenit: e et
wanth. 10 Audi homo vocẽ dñi dei tui:Qui diligit in· vni non.hunc dignũ habet:⁊ illũ indignũ.
gaſe qquuit patrẽ aut matrẽ: aut vxoꝛẽ: aut filios: Iſtũ honoꝛat:⁊ illũ cruciat ⁊ affligit. Audi o
galu⸗ 4 aut filias:aut fratres:aut agros ſuꝑ me: nõ hõ: Hũc dignũ habet ꝓ bonis operibſuis:
befeſo eeſt me dignus. Si vis tenere qð nõ habes: illũ habet indignũ /p oꝑibꝰſuis maliſ:qꝛ de/
anptben dinmitte qð habes: vt amoꝛ chꝛiſti ſit ĩ coꝛde bitoꝛ eſt dñs: et reddet bonis bona: ⁊ malis
tuo. Ecce petis a deo ⁊ dicis: DPñe da mihi. mala.Dicturꝰ es foꝛſitã. Quare ille ſic: Re-
j Auid tibi dabit:qui aliũde manus tuas vi ſpõdet tibi dñs deꝰ tuus:qꝛ bonũ nõ dene/
nmnnen get occupatas: Ecce dñs vult dare ꝗᷓ ſua ſt: gaui:ſed dixi pus: Lauamini: mũdi eſtote. æta.i
e

Bancti Aluguſtini de tempoꝛe

Quid volebas:? Quid quęrebas: Quid cu/
piebas? Gꝛatiã dei. Ergo ſi gratiã dei quę/
ris: aufer pꝛimũ nequiciã ab anima tua:et a
AY . 3ʒ. cõſpectu oculoꝛũ meoꝝ. Jam ceſſa a malo ⁊
fac bonũ: inqͥre pacẽ ⁊ ſequere eã totis viri/

bus tuis.Et cũ hęc feceris:⁊ gratiã meã ꝑci/

pies: ⁊ oculi mei ſuꝑ te erũt: ⁊ aures meęad
pᷣces tuas:et pᷣuſq; me inqſieris dicã aſſum.
E Faciamꝰbona frẽs chariſſimi:vt mereamur

i futuro ſęculo iuenire requiẽ: quã noð dñs

Mattbᷣ.5. nf̃ ꝓmiſit dicẽs: Beati miſericoꝛdes:qͥa ipſi
milericoꝛdiã cõſequent᷑.Et cum ꝓpheta do
Ps.ioo. Mino exultãtes dicamꝰ: Miſericoꝛdiã ⁊ iudi
cium cantabo tibi dñe. Miſericoꝛdiã inue/
niunt:qui ſunt miſericoꝛdes. Judiciũ time/
ant cõtemptoꝛes:qui nec ſibi parcũt nec mi
ſerent᷑ aljs:qui dicũt: Peccemꝰ ⁊ parcet no/
bis deus:quia miſericoꝛs eſt ⁊ bonuſ.QOiĩino
miſericoꝛs⁊ bonus eſt deus:Sed qui modo
parcit: in futuro nõ parcet. Judiciũ paratũ
habẽt ſine miſericoꝛdia impij. Intelligamꝰ
fratres:et videamꝰ vbi ſpem noſtrã ponere

debeamus. Miſericoꝛdia illi:qui fecit miſe/

ricoꝛdiã. Beati miſericoꝛdes: quia ipſis mi/
ſerebit᷑ deus. Spes eſt in dei miſericoꝛdia:ſi

ab opers miſericoꝛdię nos nõ fuerimus ari/

di.& homo quid quęriſ a deo miſericoꝛdiã:
ſi ipſe nõ es miſericoꝛs: Quid quęris a deo
indulgentiã peccatoꝛũ tuoꝛũ: cum ipſe tibi
Fſimili nõ indulges:? Audi homo:audi vocẽ

Zucj.iõ. domini dei tui:vbi dicit ipſe:Nate et dabit᷑
vobis.DNimittite:⁊ dimittetur vobis. Audi

iterum vbi ipſe dicl: Dimitte nobis debita
noſtra:ſicut ⁊ nos dimittimꝰ debitoꝛibꝰ no⸗
ſtris. Si em̃ tu nõ dimiſeris aduerſario tuo:
ipſe tibi pᷣus eris aduerſariꝰ. Ille te lęſit au/
ferendo pecuniã tuã:tu te lędis nõ indulgẽ/
do aduerſario tuo. Foꝛſitan dicturꝰ es: Mõ
illi parcã:quia me leſit multũ: ⁊ ſanguinem

Matt5. G.

meuũ queęſiuit.Tu ſi nõ illi indulges:ꝑditio/

nem animę tuę habebis. Inſuꝑ adhuc dicl.
Non illi parcã:qꝛ aduerſariꝰ mihi fuit.Cre/
de mihi homo:peioꝛtibi eris aduerſarius:ſi

non illi parcas.Dicis tu: Ille me nõ rogat.

Si te ille nõ rogat:tu ꝓ illo roga:vt ei a do/
mino dimittat᷑ qð in te deliquit. Nam ſi tu
dicis:nõ illi parcã:litigare vis: nõ dimitte/
re. Et qua fronte aut qua fiducia dicturꝰ es
DdDdvdſio tuo:Dimitte:quia ego dimiſi? Cõſide/
Ro. ⁊. ra o homo et vide aliam legem in membꝛis
tuis repugnantẽ legi mẽtis tuę ⁊ captiuan/
tem te in lege peccati. Jam ipſe captiuus

inter nos diſcoꝛdia:ſed vult eſſe in nobis cõ
coꝛdiam vocibus ⁊ moꝛibus.O flix laus in

tis huius cõtinemur:vitium nobiſcũ poꝛta⸗

hic depono. Reſpondet incredulus: Ergo
piam vocem clamaſti: Educ de carcere ani

traheris: ⁊ expoliatoꝛi iraſceris?: Nemono/G
bis imputet fratres mei: ſi per uos domini/
cam pecuniam duplicare non potuerimus.
Aali ſerui erimus: ſi nõ fecerimꝰ qð nobis
ſᷣceptũ eſt. Si autẽ fecerimus:boni ſerui eri/
mus: ⁊ cũ domino ſine fine lętabimur. IJllũ
omnes amemus:ꝑ quẽ facti ſumus. Illum

diligamꝰ*:ꝑ quem redempti ſumuſ. Pꝛo illo

nos inuicẽ diligamꝰ i hoc ſęculo: vt cum eo
gaudere mereamur pariter in futuro:qm̃ ſic

placuit dño deo noſtro de nobis:vt hic con/

ſtituti cã veſtra charitate cantemꝰ ei: LCau/
demus dominũ fratres lingua:coꝛde:oꝛe:et
voce.Sic enim ſibi vult dici laudẽ:vt nõ ſit

cęlo:vbi templũ dei angeli ſunt. Ibi eſt con
coꝛdia ſumma laudantium: vbi nulla lex in
membꝛis noſtris repugnat. Ibi nõ eſt rixi:
nec vlla cupiditas. Hic ergo cantemus dño
laudem ſolliciti:vt illic poſſimus eſſe ſecuri.
QAuare autẽ hic ſimus ſolliciti fratres mei: H
Audite quare:?Quia temptatio eſt vita hu/ Job.7.
mana.Sic namq; nos dñs exhoꝛtat᷑ ſuo elo/

eſehorigarel

hhicktn
mnien
nelinuapi⸗
grefanes tc⸗
enaepol
inmg Cau
cant:uia
Aptrünotr
ucur Lenas
Poriuentum

lueütten
uatmalea
egiuſopan
(nositera
Gühgenbene
Eebieinlunen
ſerduubolus
aeneinten
3Dioenant⸗

quia dicens: Vigilate ⁊ oꝛate vt non intre- Mand.26. en ilnluntodſe

tis in temptationẽ. MNõ vis eſſe ſollicitus qũ
videris dicẽ᷑: Dimitte nobis debita noſtra? Maub..
Quõ es ſecurꝰ:qui qͥtidie videris petere re/
miſſionẽ peccatoꝛi?Quomõ es ſecurus:qñ
adhuc dicis:Dimitte mihi peccata mea: Eeet
iterũ dicis: Et ne nos inducas in temptati/ Abi. 95.
onẽ:ſed libera nos a malo?Quomõ & vide/
ris clamare: Libera nos a malo:ſi ſecurꝰese
Audi homo:audi.Tu es malus:qſi te deus
liberat a te ißo malo. Vides aliã legẽ in mẽ Ro..
bꝛis tuis repugnantẽ legi mẽtis meę:⁊ capti
uantẽ te in lege peccati. Audi qͥd ſumꝰ nos:
quid nobiſeũ poꝛtamꝰ? &diu in coꝛꝑe moꝛ/

mus.Audi iterũ ꝓphetã dicentẽ:Nñie educ Nõ.i⸗i.
de carcere animaʒ meam. Carcer meus eſt:
vſq;dum in coꝛpoꝛe moꝛtis fuero. Nam qñ
fuero de hoc coꝛpoꝛe liberatꝰ:terra terrę red/
ditur:ſpũs cęlo recipit᷑. Nado ergo dimitto
terram:quia qᷓ;diu hic ſuʒ:mente ſeruio legi
dei:carne autẽ legi peccati.Dicet aliquis ꝑ⸗ q
fidoꝛũ: Ergo cum fueris ab hac carne libe/

Sitbace

H” fchtüͤpoct

danntderte
mutdliges,
hodlchloß
Aucäei
blauenrſer
hmndlpbil
ſlenpenst
Gensguie
Gunnmtpin

„

feladee

lah Diceb

udnez
nreqt
di⸗

ratus:iam nõ eris tu niſi ſpũs.Audi S here/
tice. Larnẽ quã dico:nõ in ęternũ pono:ſed

rediturus es ad coꝛpus moꝛtis:? Et vnde t

mã meã? Audi imperite totra quotidianas

Ahenonn
— lectiones ſurde: Redeo ad coꝛpus non moꝛ/
toneing Corſ.r5. tis huiꝰ:quia coꝛruptibile hoc induet᷑ incoꝛ/
nedsnode ruptione: ⁊ moꝛtale hoc induet᷑ imoꝛtalita-
bonlſnicn te. Modo eſt animale: tũc erit ſpiritale. Me/
bin ll mo porteſt accipere ęrernale: niſi pꝛius tem/
ms Pin poꝛale dimiſenit. Ergo dimitte tẽpoꝛale hoc
– malũ vt accipias eternale illud bonuʒ. Au⸗
rane dite fratres c cauete. hic enim irer agimus:
ungie ꝛ in itinere poſiti ſum: noõdum in patriã p/
– uenimus. Caueamus eos d in itinere nobiſ
at r inſidiant᷑: quia hic agunt aduerſus nos: ne
*R ad patriã noſtra:id eſt ad paradiſum reuer/
* tamur. Terra autem iſta moꝛientiũ eſt: Illa
e ws, 6. V. viuentium eſt: vde qua ꝓpheta dicebat:
irl 6 NVs.26. Credo videre bona dñi in terra viuentium.
Ar lolh In illa aũt terra ſemꝑ viuet᷑ ⁊ nũq; moꝛie.
Rickon CLucet terra illa plus qᷓ; ſpecies argenti: vbi
nulaerin ciiues iuſtoꝝ angeli ſũt. Illi in terra illa gau
nöeſtun dẽt:nos ĩ terra iſta lugeamꝰ vt ad illoꝛũ gau
ennsdi dia ꝑuenire mereamur. Videte fratres: Ec/
leſean ce hic in itinere poſiti ſumus: inſidiatoꝛ no/
mtzne,b ſter diabolus aduerſatur in via: nobᷣ quęrit
tiabi, i ocere ne in terram viuentium reuertamur.
iſnoo. K Duo em ſunt pſᷣcepta dilectiſſimi quę nobis

un imn/ Iu Watt. 22. oino ſunt obſeruãda: id eſt diliges dominũ

Acinsgi deum ruũ ex toto coꝛde tuo:⁊ ex tota mente
anoſnt ed tua:⁊ diliges ꝓximũ tuũ tanq; teipſum. In
pererete/ bis duobus pſᷣceptis tota lex pendet ⁊ ꝓphe
auus:gi tę. Quicũq; em̃ in his duobus pſᷣceptis am/
mea:E bulauerit:ſeſtinet in via:⁊ ꝑueniet ad patriã
emptat N paradiſi: vbi lętant᷑ omnes ſancti in gloꝛia
öside⸗ redemptoꝛis ſui:⁊ laudẽ dicunt nomini ſan/
ſecuntes cto eius:qui erepti ſunt de hac ꝑegrinatiõis
te dele erumna:⁊ viuũt ſemꝑ in lęticia ſempiterna.
ginni d e
on Babhato quattuoꝛ tempoꝝ occur
non⸗ rrentiüü poſt feſtũ ſanctę crucis: Ho/
genn) melia de eo að ſcriptuùm eſt m Lu/½
lpoy·· ucj.15. ca n: Dice bat ieſus turbis hãc ſimi-
ſeeduc pin litudinẽ:Arboꝛem fici habebat qui

cnk dam ⁊c.quę habet inter ſermones

ganc de Uerbis domini.xxxrj.
un ¶ Dñica decimaoctaua de eo quod
olcg Watts. 22. Oomiminterrogauit indeos cuius
eng Sermo filium diceret eſſe chꝛiſtu: Der. I
elbe. WC. XXXIII
ben A Mterrogati iudęi: ſicut nũc ex euan⸗
notſe gelio cum recitaret᷑: audiuimꝰ:quo/

en Warth. 22 odo eſſet dñs noſter ieſus chꝛiſtus

e ü
*

I. Dñica xVIII. py trinitati

lius danid: quẽ dũm ſuũ dixenit ipe dauid:·

8: B er. I.

reſpõdere nõ potuerũt.Hhoc em̃ i dño noue,

rant quod videbant. Apparebat em̃ eis filiꝰ

hominis:occultus autẽ erat ſilius dei.hine
eſt qð eum ⁊ ſuperari poſſe crediderunt:⁊ li
gno ſuſpenſum irriſerunt:dicẽtes: Si filius Mattb.2.
dei eſt deſcendat de cruce ⁊ credimus in ei6.
Aliud videbant: aliud nõ cognoſcebãt. Si i. corj.2.
em̃ cognouiſſent: nunqᷓ; dominũ gloꝛię cru· H
cifixiſſent. Sciebãt tamẽ chꝛiſtũ filiũ dauid.
NMNã etiã nũc ipᷣm ſperant eẽ venturũ. Latet
eos qð venerit:ſᷣ volentes latet.NHeq; emſi
pẽdentẽ nõ agnouerũt:et regnantẽ agnoſee·
nõ debuerũt. In cuius enim nomine vocan
tur ⁊ benedicunt᷑ omnes gentes:niſi in eius
quẽ putant chꝛiſtũ nõ fuiſſe? Ipſe em̃ filius
dauid: vtiq; ex ſemine dauid ſᷣm carnem: ff,ß/·
lius ẽ abꝛahã. Si aũt dictũ ẽ ad abꝛahã: In Seſ.ꝛ2··
ſemine tuo benedicent᷑ omnes gentes:et vi /½·
dent iam i chꝛiſto nr̃o benedici om̃s gentes:
quid expectant qð iam nõ venit:⁊ nõ timẽt
qð venturũ eſt:Lapidẽ em̃ ſe dixit ipſe dñs
nr̃ ieſus chꝛiſtus: ꝓphetico ad ſe aſſerendcua
vtens eloquio. Lapidẽ autẽ talem: vt ſi qs Ns.ii⸗.
in eum offenderit: conquaſſet᷑:ſuꝑ quẽ autẽ Mattb.ai.
lapis ille venerit cõterat eum. Quando em—ẽ?
in eum offendit᷑: humilis iacet: iacendo hu/
milis quaſſat offendentem: veniendo excel/

ſus conterit ſuꝑbientẽ. Jam ergo iudęi illa

offenſione quaſſati ſunt:reſtat vt eius ſᷣcla,

ro aduentu etiã conterant᷑:niſi foꝛte cum vi /

uunt agnouerint ne moꝛiant᷑. Patiẽs em̃ eſr
deus:⁊illos quotidie inuitat ad fidem. Sed B

cum iudęi reſpondere nõ poſſent dño ꝓpo/

nenti quęſtionẽ ⁊ dicenti:Cuiꝰ ſiliũ dicerent Mattt.ꝛ.
chꝛiſtũ:atq; illi reſponderẽt:filiũ dauid: ad,
denti ⁊ ꝓponenti:quomõ ergo dauid in ſpũ
vocat eũ dñm dicẽs: DNixit dñs dño meo le/S.io9.
de ad dexterã meã:donec ponã inimicos tu .

os ſub pedibus tuis: Si ̊ dauid inquit in

ſpũ dicit eum dominũ:quomõ eſt filiꝰ eius⸗
Nõ dixit:non eſt filiꝰ eius:ſed quomõ ẽ filiꝰ
eius: Quomõ:cuʒ dicit: verbũ quęrẽtis eſt
non negãtis: tanqᷓ; ſi hoc eis diceret: GBene
quidem dicitis chꝛiſtũ filium dauid:ſed ipſe
dauid dominũ eum dicit.Quẽ dicit ille do⸗
minũ:quomõ eſt filius? Dicerent iudęi ſi in
ſtructi eẽnt fide chꝛiſtiana quã nos tenemꝰ:
ſi cõtra euangeliũ coꝛda non clauderent: ſi
vitam ſpiritalem in ſe habere voluiſſent:re/
ſpõderent huic quęſtioni ⁊ dicerẽt: Quoniã
in pꝛincipio erat verbũ: et verbũ erat apud Job/i.

deum: 1 deus erat verbum. Ecce quond eſt

oominus dauid. Sed quia verbum caro fa-
ctum eſt:a habitauit in nobis: Ecce quomõ

eſt filius dauid. Sed neſcientes obmutue/
runt: nec oꝛe ſaltem clauſo aures aperuerũt:
vt qð reſpondere non potuerunt interroga/
Cti: noſſent edocti. Sed quia magnũ eſt noſſe

myſteriũ: quomodo ſit dominꝰ dauid ⁊ filiꝰ
dauid:quomodo ſit vna ꝑſona homo ⁊ deꝰ:
quomodo ſit ĩ foꝛma hominis minoꝛ patre:

in foꝛma dei ęqualis patri: quomodo iteruʒ

Zoh . dicit: Et pater maioꝛ me eſt: Et ego et pater

vnum ſumus: quia magnũ eſt ſacramentũ:

vt capi poſſit: moꝛes infoꝛmãdi ſunt. Indi⸗

gnis enim clauſum eſt: ꝓmerentibus aperi/
tur. Hec lapides: nec vectes:nec pugni:nec
calces ſunt quibus pulſamus ad dominũ:
AVita pulſat:vitę aperit᷑. Coꝛde petitur:coꝛ/
de quęrit᷑: coꝛde pulſat᷑: coꝛdi aperitur. Coꝛ
autẽ hoc quod recte petit: recteq; pulſat: et
querit: pium eſſe debet: Pꝛimo amare deũ
gratis. Heęc eſt enim pietas:nec ſibi extra il/
lum ponere mercedem: quã expectet exillo.

AIlullo enim melius eſt nihil.Et quid charum
petit a deo: cui ipſe deus vilis eſt? Terram

dat: ⁊ gaudes:amatoꝛ terrę: et factus terra.
Si gaudes quando dat terram:quanto am
plius gaudere debes cum ſeipſum dat tibi

qui fecit celum ⁊ terram? Sꝛatis ergo aman
dus eſt deus. Mã diabolus hoc ſancto Job

neſciens quod in illo intus ageret᷑: magnũ

Job. 1. crimen obiecit dicens: Mũquid gratis colit

iob deum? Ergo ſi aduerſarius hoc obiecit:
timere debemus ne hoc nobis obijciat᷑. Cũ
magno em̃ calumnioſo habemus negociũ.
Si quęrit fingere quod non eſt:quantoma/
gis obijcere qð eſt: GOaudeamus tñ:quia ta/
lis ẽ iudex qͥ falli ab accuſatoꝛe nr̃o nõ põt.
MNam ſi hominẽ haberemus iudicem: huic
qcquid vellet fingeret inimicꝰ. Nemo eſt em̃
diabolo aſtutioꝛ falſa crimia ad ↄſfingendũ.
ã ⁊ nũc oĩa falſa crimia de ſanct ipſe ↄſin-
git. Scit ſuas criminationes valere nõ poſ/
ſe apud deum: inter homines illas ſpargit.
Et hoc ei quid pꝛodeſt: cũ dicat apoſtolus:

2. Corj. 1. Gloꝛia noſtra heęc eſt teſtimoniũ conſcientię

noſtrę? Putatis tamẽ quia ille falſa crimina

nulla aſtutia cõſingit? Nouit quid inde ma

li agat: niſi ei reſiſtat vigilantia fidei. Ideo
enim ⁊ de bonis mala ſpargit: vt inſirmi nõ

putent aliquos eſſe bonos:⁊ tradant ſe rapi

„ * * 8

endos libidinibus ⁊ diſſipandos: dicentes

apud ſeipſos: Quis eſt enim qui ſeruat mã/

datum dei:aut quis eſt qui ſeruat caſtitatẽ
Dum putat quia nemo: ipſe ſit nemo. hHoc

Bancti dluguſtini de tempoee NM.

& agit diabolus. Sed talis erat vir iob: de

quo nihil poſſet confingere. HNota enim erat
2 nimis clara vita eius.Sʒ quia multas ha/
bebat diuitias:hoc obiecit.Qð et ſi eſſet:in
coꝛde eſſe poſſet: in moꝛibus aparere nõ poſ
ſet.Colebat deum:faciebat elemoſynas.Et

qð coꝛde faciebat:nemo ſciebat:nec ipſe dia

bolus: ſed deus nouerat. Perhibet deus te⸗/

ſtimonium ſeruo ſuo: Diabolus calumnia?᷑

ſeruo dei. Permittit᷑ ille temptari:pꝛobatur

iob: confundit᷑ diabolus. Inuenit᷑ iob gra/

tis colere deum: gratis diligere. Non quia

aliquid: ſed quia ſeipſum non abſtulit. Ait

eniz: Dominus dedit: dominus abſtulit: ſi/ Job. 1.

cut domino placuit ita factum eſt: ſit nomẽ

domini benedictũ. Ignis temprtationis ac/

ceſſit: ſed aurum non ſtipulam inuenit. Ab/
ſtulit ⁊ ſoꝛdes:nõ conuertit in cinerẽ. Quia E
ergo ad ſacramentũ dei intelligendũ: quo/

modo chꝛiſtus ⁊ homo ⁊ deus ſit: coꝛ mun-

dandum eſt. M.undat᷑ autem moꝛibus:vi/

ta: caſtitate:ſanctitate: dilectiõe:et ſide quę
per dilectionem operatur.hoc autem quod

Gakł. .

loquoꝛ: totum tanq; arboꝛ eſt quę radicen

habet ĩ coꝛde. Heq; em̃ facta ꝓcedũt niſi de
coꝛdis radice:vbi ſi plantaueris cupiditatẽ:

ſ Pina peeunt. Staum dominus poſt iſtam
quęſtionem ꝓpoſitam iudęis: illis reſpon/

dere non valentibꝰ: ſubiecit de moꝛibus lo/

qui:vt oſtenderet quare illi indigni fuerint
intelligere qð interrogauit.Miſeri enim ꝛſu
perbi:cum reſpondere non poſſent:vtiq; de

buerunt reſpondere:NHeſcimus nos: Magi

ſter dic nobis: &bmutuerunt in ꝓpoſitiõe:

nec os aperuerũt ad inquiſitionẽ.Et ſtatim

dominus de ſuperbia illoꝛũ: Cauete inquit ZBanba.

a ſcribis:qui amant pſſidere in ſynagogis:⁊
diligũt pꝛimũ locũ ĩ cõuiuijs. Hõ quia acci⸗/
piunt: ſed quia diligunt. Hic enim coꝛ eoꝛũ
accuſauit. Accuſatoꝛ coꝛdis autem eſſe non

poſſet: niſi coꝛdis inſpectoꝛ. Opoꝛtet enim

vt ſeruo dei habenti aliquem honoꝛem in

eccleſia deferat᷑ pꝛimus locus:quia ſi nõ de/

ferat᷑:malũ eſt illi qui nõ defert: nõ tñ bonũ
eſt illi cui defertur. Opoꝛtet ergo vt in con/
gregatione chꝛiſtianoꝛum pꝛępoſiti plebis

eminẽtius ſedeant: vt i ipſa ſede diſtingus⸗

tur ⁊ eoꝛum officium ſatis apareat: non ta/

men vt inflent᷑ de ſede:ſed vt cogitent ſarc/

nam vnde reddituri ſunt rationẽ. Quis aũt

Schonin'n

MsPrben

utnmund
ſrotleeſt
ſreun e⸗
ſosteinagel
Gbodetlal
(adncoun.
horeundtere
ſoͤlteuttt
Uhrtergvin
lt inaieq
Nichet. Ama
Cenn fonee
nun Aluiſo
deletdeſavt
Uiceleret
ſoncunqo
ntaapar uun
(eneit on
xtnoser
nustaeſe
l, ngamus.
enenſun:
lungfeaus

Obltusine
lentond ſeg
deiichriton
ſcebat.
paudent,
Mertionisd
knerpeten
cunecnauie
jeamboluch
Uun. Fh
Aſcengendo
loerAlene
Nis lunetero⸗
unnii
ſioqgietie
adn
oterieus
olſ
(ensmi
elene
üipſis
ndlni
ereree
Arh
gpo

atinte B

n hoe
ltiobede
eninen
lashe
ſelſenin
genöpol
lms
erpledi
edeuste
alumnisi
upodar
Uiodger
Boncuin
dſtult. A
keſtnoni
Miionisac
nwenir o⸗
nere, Qliz
endiͤ:gvo⸗
mu
nonbus:d
eadegbe b⸗
ten quod
Aue tadſcen
ccdütnilde
cupicitui:
soſtiſan
ls veſpon
emorhosſo
dignifuen
ſienimid
lenrvrigde
snos: g
in ppoſtie
ni Eſuun

uuriniiti
ſinngohé

hüͤlinunn
cinchtnn
enekenm

Opouet n

borornt

nouit:vtrum hoc ament an nõ ament: Res
iſta coꝛdis eſt: iudicem habere nõ poteſt ni⸗
ſi deum. Ipſe autem dominus admonebat
ſuos ne inciderent in tale fermentũ: qð alio
Mattð.is. loco dicit:Cauete a fermento phariſęoꝛũ:et
ſaducęoꝛum. Et cum putarent illi ꝓpterea
hooc eum dicere qꝛ panes non intulerant:re/
Abi.. ſpõdit eis:Excidit vobis quot milia ſatura
ti ſunt ex quinq; panibus? Tunc intellexe/
runt inquit:quia fermentũ doctrinã eoꝛum
dicebat. Amabant eniz illi iſta tempoꝛalia:
ęterna vo nec timebant mala:nec diligebãt
brona. Clauſo coꝛde intelligere nõ poterant
G qð dominꝰ interrogauit.Quid auteʒ faciat
dei eccleſia vt poſſit intelligere qð pᷣma me⸗-

ruit credere: Saciat capacem animũ ad reci

piendum quod dabit᷑.Quod vt fieret:id eſt
vt capax animus eſſet: dominꝰ deus noſter
ſuſpendit ꝓmiſſa:non abſtulit. Ideo ſuſpẽ/
dit:vt nos extendamus. Ideo nos extendi/
mus:vt creſcamus. Ideo creſcimus: vt at-
ꝓbił.ʒ. tingamus. Vide apoſtolũ paulũ in ſuſpen/
ſa extenſum: NHon quia iam acceperim: aut
iam ꝑfectus ſim: Fratres:ego me non arbi/
troꝛ apꝛehendiſſe. Unum autem:quę retro
oblitus:in ea quę ante ſunt extentus:ᷣm in/
tentionẽ ſequoꝛ ad palmã ſuꝑnę vocatiõis
dei ĩ chꝛiſto ieſu. Ille in tra currebat: ſᷣ i ſpũ
aſcẽdebat. Vide extentũ:vide ad ſuſpẽſa
pendentẽ. Sequoꝛ inquit ad palmã ſuꝑnę
vocationis dei ĩ chꝛiſto ieſu. Ambulandũ g
eſt:nec pedes vngendi: nec iumenta quęrẽ
da:nec nauis ꝓuidẽda.Affectu curre: amo/

re ambula:charitate aſcende.QAuid quęris?

Viam. Inhere chꝛiſto: qui deſcendendo et
aſcendendo ſeipſum fecit viam. Vis aſcen/

dere: Aſcendentẽ tene. Tu enim per teipſuzʒ
Job.z. leuare te nõ potes: Quia nemo aſcendit in

cęlum:niſi qui de cęlo deſcẽdit: filius homi/
nis qui eſt ĩ c-lo. Si nemo aſcendit: niſi qui
deſcendit: Ipſe autẽ eſt filius hominis dñs

noſter ieſus:vis ⁊ tu aſcendere:mẽbꝛũ ipius

eſto qui ſolus aſcẽdit. Etenim ille caput cũ
ceteris mẽbꝛis:vnus homo eſt.Et cũ aſcen/
gere nemo poteſt:niſi qui ĩ eius coꝛpoꝛe mẽ/
bꝛũ ipſius factus fuerit: implet᷑: quia nemo
aſcendit niſi qui deſcendit. Hõ enim potes
dicere: Ecce quare aſcẽdit:verbi gratia: pe/
trus:quare aſcendit paulus:quare aſcende/
runt apoſtoli:ſi nemo aſcẽdit niſi qui deſcẽ/
dit: Reſpondet᷑ tibi:Petrus:paulus:ceęteri

er. CC. xxXIIII. Dñica xVIII. p' trinitatis: B

— *
*

2 cr. I.
apoſtoli:⁊ om̃s fideles quid audiũt ab apo/
ſtolo? Vos autẽ eſtis coꝛpus chꝛiſti:⁊ mem/ i. Cori.i2.
bꝛa ex parte. Si ergo coꝛpus chꝛiſti et mem /
bꝛa ſunt:noli facere duos. Reliquit eniz ille m
patrem ⁊ matrẽ:⁊ adheęſit vxoꝛi ſuę vt eſſent Epõ.ð.
duo in carne vna. Reliquit patrem: quia nõ
hic ſe oſtẽdit ſe ęqualẽ patri:Semetipſũ em hil.2.
exinaniuit: foꝛmam ſerui accipiẽs. Reliquit
matrem ſynagogam:de qua carnaliter na-
tus eſt. Adheſit vxoꝛi ſuę: id eſt eccleñę ſuę.
Qõð teſtimoniũ et ipſe cum cõmemoꝛaret ꝙ
ſeparari non liceret coniugiũ: demõſtrauit.
Non legiſtis inquit: qꝛ deꝰ qͥ fecit ab initio Mattðᷣ.i9.
maſculũ ⁊ feminã fecit eos? Erunt duo inqͥt
in carne vna.Qð ergo deus ↄiunxit: homo
non ſeparet. Et quidem: duo in carne nna.
Sequit᷑ ⁊ dicit: Igitur iam nõ duo: ſed vna abi.e.

vt noueritis quia vnus homõ eſt ſponſus ⁊

caro. Hemo aſcendit: niſi qui deſcendit. Hã Jobs. 5.

ſponſa vm carnem chꝛiſti: non m diuinit⸗

tem: nam ſᷣm diuinitatẽ qð eſt ille: nos eſſe

non poſſumus:quia ille creatoꝛ: nos creatu
ra:ille effectoꝛ:nos facti:ille cõditoꝛ:nos cõ/

diti: ſed vt eſſemus cum illo vnũ in illo: ca/
put noſtrum eſſe voluit accipiendo carnem
ex nobis in qua moꝛeret᷑ ꝓ nobis. Vt noue/

ritis ergo quia hoc totum vnus eſt chꝛiſtus:

per Eſaiam dixit: Sicut ſponſo alligauit mi gſa. si.
hi mitrã: ⁊ ſicut ſponſam induit me oꝛnamẽ
1 oſe ſponſus: ipſe ſponſa. Ipſe plane
ſponſus in capite:ſponſa in coꝛpoꝛe. Erunt Ephᷣ.ʒ.
inquit duo in carne vna. Et non iam duo:ſ
vna caro eſt. Itaq; ad membꝛa ipſius perti/
nentes: vt hoc ſacramentum intelligamus:
vt dixi:fratres pie viuamus: deũ gratis di/
ligamus. Ipſe autẽ qui oſtendit peregrinã/
tibus foꝛmam ſerui:ſeruat ꝑueniẽtibus foꝛ/

mam dei. De foꝛma ſerui ſtrauit viam: de
foꝛma dei cõdidit patriam. QAuia ergo mul- J

tum eſt ad nos capere hoc: ſed non eſt mul/

tum credere hoc. Miſi em̃ crediderit ait eſa/ ga.7.
ias: nõ intelliget!: Ambulemꝰꝑ ſidem q;diu 2. gorl. 5⸗

pegrinamur a domino:donec ad ſpeciem x
ueniamus: vbi videbimus facie ad faciem. iCorj.iʒ

Et ambulantes per ſidem: bene operemur.

In bonis operibꝰ gratuita ſit dilectio dei:

benefica ſit dilectio pꝛoximi. Deo em̃ quod

ſſtemus non habemus:Sed quia pꝛoximo
habemus qs pſᷣſtemns:pꝛeſtando indigenti
ꝓmerebimur abundantẽ. Inde vnuſquiſq;
qð habet: pꝛęſtet alteri⸗Qulcattih plus ha/
2

BGer.CC.xxXxvV. Dñica xvVIII.poſt trinitatis:Be

gaſſe filiũ eſſe dauid. Mon ſe filiũ dauid ne/

bet largiatur inopi.Alius habet pecuniam:
paſcat pauperẽ:veſtiat nudũ: ędiſicet eccle/
ſiam: Operet᷑ de pecunia quicqͥd boni põt.
Alius habet conſiliũ:regat ꝓximum:pellat
tenebꝛas dubitationis luce pectoꝛis.Alius
habet doctrinaʒ: eroget de cellario domini:
miniſtret conſeruis ciharia:cõfoꝛtet fideles:
reuocet errantes:quęrat perditos: Quantũ
poteſt faciat. Eſt qð ſibi pauperes etiã ero/
gent: alius claudo pedes accõmodet: alius
cęco ſuos oculos duces ſᷣbeat.Alius viſitet
infirmũ:alius ſepeliat moꝛtuũ.Sunt iſta in
omnibus:vt pꝛoꝛſus difficile inueniatur ali/
quis qui non habeat vnde alteri aliquid pᷣ̊/
ſtet.Et illud extremũ ⁊ magnum qðs ait apo
Sabl.o. ſtolus: Inuicem onera veſtra poꝛtate: et ſic
aga.implebitis legem chꝛiſti.

Sermo
CC.xxxvV. quo ſupꝛa:Sermo

II
Veſtionẽ ꝓpoſitam iudęis:debent
a ſoluere chꝛiſtiani. Dominꝰ em̃ ieſus
cCcC(cnhꝛiſtus qͥ eã iudęis ꝓpoſuit: ipᷣe nõ
ſoluit iudęis:nobis aũt ſoluit.Et cõmemo⸗/
rabo charitatẽ veſtrã:⁊ inuenietis qꝛ ſoluit:

qͥd eis videret᷑ de chꝛiſto: cuiꝰ eſſet filius:qᷣa
⁊ ipſi ſperant chꝛiſtũ. In ꝓphetis legerunt:
venturũ expectauerũt: ſᷣſentem occiderũt:
gquia vbi legebant venturũ chꝛiſtũ: ibi lege⸗
bant quia occiſuri erant chꝛiſtũ. Sed illius
futurum aduentum ſperabant in ꝓphetis:
nam futurũ ſuũ facinus non videbant. Sic
ergo eos interrogauit de chꝛiſto: non quaſi
de incognito: aut cuius nomẽ nunq; audiſ-/
ſent:aut cuiꝰ aduentũ nunq; ſperaſſent. Nã
qm̃ adhuc euʒ ſperant:ideo errant. Equidẽ
⁊ nos ſperamus eum:ſed venturũ iudicem:
non venturũ iudicandũ. Pꝛophetę autem
ſancti vtrũq; ꝓphetauerunt. Venturũ eum
miꝛtiiniuſte pꝛius iudicandũ: venturũ poſtea iu/
Mattb.22. ſte iudicaturũ. Quid ergo inquit vobis vi/
detur de chꝛiſto cuius filius eſt? Reſponde/
runt illi:Dauid. Pꝛoꝛſus de ſcpᷣturis:Quo/
modo dauid in ſpiritu vocat eum dominũ:
dicens:Dixit dominus domino meo ſede a
dextris meis: donec ponam inimicos tuos
ſcabellum pedum tuoꝛũ? Si ego dauid in
ſpiritu vocat eum dominũ:quomõ filiꝰeius
eſte Hic cauendũ eſt ne putet᷑ chꝛiſtus ſe ne/

n eadem dominica: de eodẽ de

pᷣmo nodũ videte ꝗſtiõis.Quęſiuit a iudęis

gauit: ſed modũ quęſiuit. Dixiſtis filiũ eſſe
dauid:non nego: Sed ſi ille eũ dñm vocat:
dicite mihi quomodo ſit filius:qui eſt dñs:

Dicite quomõ: Illi nõ dixerunt:tacuerunt.
B

Dicamꝰ ⁊ nos:exponẽte ipſo chꝛiſto. Vbi⸗
Per apłm ſuũ. Pꝛius in de ꝓbemus:qꝛ ipſe

chꝛiſtus expoſuit. Apoſtolus dicit: An vul- 2. gorj.1y. n gelamni )

tis experimentũ accipere eius qui in me lo/
quit᷑ chꝛiſtꝰ: Ergo in apoſtolũ iſtam digna⸗/
tus eſt ſoluere quęſtionẽ. Pꝛimũ ꝑ apoſtolũ
loquens chꝛiſtus: quid dixit ad timocthęũ:

Memoͤꝛ eſto chꝛiſtũ ieſũ reſurrexiſſe a moꝛ- 2. Timoth..
tuis ex ſemine dauid: ſᷣm euangeliũ meum.

Ecce chꝛiſtus filius eſt dauid: Quomõ eſt ⁊

dñs dauid: Dic apoſtole: Qui cuʒ in foꝛma Mbil. 2.

dei eſſet: nõ rapinã arbitratus eſt eſſe ęqua/
lis deo. Agnoſce dñm dauid. Si agnoſcis
dominũ dauid: dominũ noſtrũ: dñm ceęli et
terrę:dñm angeloꝝ: ęqualem deo in foꝛma
dei. Si agnoſcis vnde filius dauid:attende

qð ſequit᷑. Apoſtolꝰ dñm dauid tibi oſtẽdert

dicẽdo:Qui cũ in foꝛma dei eſſet:nõ rapinã
arbitratus ẽ eſſe ęqualis deo. Filius dauid
vnde? Semetipſum exinaniuit foꝛmã ſerui
accipiens:in ſimilitudine hominũ factus:⁊

habitu inuẽtus vt homo. Hũiliauit ſemet/

binnsek

mnahſiet
Mepumne
Petplunee

ſenn
ſdeeog⸗

tſe
eſcoo
bioſhuin

m (Diut
Mſthoninl

Kai
ccen

ipſum: factus obediens vſq; ad moꝛtẽ: moꝛ/ tna
tem autẽ crucis: Pꝛopter qð ⁊ deus illũ ex- Enpheſtie
altauit. Reſurrexit chꝛiſtꝰ: ex ſemine dauid: unele
filius dauid: quia exinaniuit ſe. Quomodo . as Arntseſi
erxinaniuit: Sumẽdo qð nõ erat:nõ perden laſchtie
do qð erat. Exinaniuit ſet:humiliauit ſe. Cũ ptluucbo
eſſet deus:homo apparuit. Contemptus eſt 6 Mdomn
in terra ambulãs:qͥ cęlũ fecit.Cõtemptus ẽ ataneſin
quaſi hõ:q̃ſi nulliꝰ virtutis. Hõ ſolũ cõtem/ nns. m
ptus: ſed inſuꝑ ⁊ occiſus. Lapis erat iacẽs: Auglere
offenderũt in eũ iudęi:⁊ quaſſati ſũt. Quid Moſereimr

autẽ ait ipſe?Qui offenderit in lapidẽ iſtũ: Matth. 21. Nhtuui
cõquaſſabit᷑. Suꝑ quẽ venerit lapis iſte:cõ/ blereſns.

teret eũ. Pꝛius iacuit ⁊ offenderũt. Vemiet bcönende
deſuꝑ:⁊ cõteret quaſſatos. Accepiſtis ⁊ filiũ C kEEeſllde
dauid:⁊ dñm dauid. Dñm dauid ſemꝑ:filiü Eue Ehnbon
dauid ex tempoꝛe. DLHñm dauid natũ de ſub/ genetd
ſtãtia patris:ſiliũ dauid natũ ex maria virgi LZud.a. clorplee
ne cõceptũ de ſpũſancto. Vtrũq; teneamꝰ. ſdenismin
AVnũ hoꝝ nobis erit habitatio ęterna:alte/ deofuchu
rum hoꝛũ nobis eſt a ꝑpꝑegrinatiõe liberatio. methet
Dñs em̃ nr̃ ieſus chꝛiſtus niſi dignatꝰ eſſet kchoncet.
fleri homo: periſſet homo. Factus eſt qð fe/ . Panhckn
cit:ne ꝑiret qð fecit. Homo verus:deꝰverus dedayng

sdedg

Oalilen Deus ⁊ bomo totus chꝛiſtus hhęc eſt catho/
fllüͦeſe lica fides.Qui negat dominũ chꝛiſtũ?: Foti⸗/
inper nianꝰ.Qui negat hoiem xpᷣm: Manichę.
leki. Qui conſitet᷑ dñm ęqualẽ patri chꝛiſtũ ⁊ ho/
Acenooet. minẽ verum:paſſum vere: ſanguinẽ fudiſſe
to. Dig verũ: Non em̃ veritas nos liberaret ſi falſũ
nsgipe pᷣciũ ꝓ nobis daret: Atrũq; qui cõſitet᷑: ca/
tAunbie, tholicus eſt. Habet patriã:habet viam. Ha/
inne· FSob. 1. ber patriã: In pꝛincipio erat verbũ. Habet
ndigt⸗ Nbil.ꝛ. patriã: Cum in foꝛma dei eſſet nõ rapinam
apoſtoli arbitratus eſt eſſe ęꝓqualis deo. Habet viã:
imothei⸗ Semetipſũ exinaniuit foꝛmã ſerui accipiẽs.
leannn Ipſe patria quo imus: ipſe via qua imus.
füneumn.. Per ipſum ad ipſum eamus:⁊ nõ erramus.
inſ ¶ Item in eadẽ dominica: Home⸗/
eletuu liea de eo að ſcriꝑtum eſt in euange/
gogg Wattb. 22. lio 'm Matthęu: Acceſſerũt ad ieſũ
incgie hariſęi: Et interrogauit eũ vnꝰ ex
inton legiſdõctoꝛibus⁊c̃.quę habet in li/
RKr bꝛo Quinq̃gita honieliaꝝ.xxxviij.
dan Sermo 6 Dñica decimanona: De eo quid
uni CC. xXXVI ſit homini facere bonn: Sermo I
ae Ectiones diuinoꝛũ eloquioꝛũ cũ re/
*Wr cceitarent᷑: audiuimꝰ. Ea nobis ẽ ma-
uul teries loquendi ꝓpoſita:inde ſape/
ren re debemus: inde ſeminare qð ſapimus: ad/
sl iuuante illo ĩ cuiꝰmanu ſunt: ſicut ſcriptum
ol eſt: ⁊ nos ⁊ ſermones noſtri. Nec fruſtra alio
on Nð.ð ꝭð. loco ſcriptũ eſt: Laudabo ſermonẽ:in domi
heſcen no laudabo verbũ. hoc laudat᷑ in domino
uitſeli qð dat dominꝰ. uis ergo infirmi ſimus:
nptuse vaſa tamẽ ſumus eius:capimus quãtũ poſ/
engalzf ſumus: cõmunicam ſine liuoꝛe qð capimꝰ.
lichen Supleat ille in coꝛdibus veſtris qð nos mi/
at udhs nus fecerimus: qꝛ et qð operamur in auribꝰ
ſit Cuil . vyveſtris: quid eſt: niſi totũ ille agat in coꝛdi⸗
iti ſl Ne. B bus veſtris: Lectio pᷣma ꝓphetica quid no/
dsſtet g9 bis cõmendauerit:me cõmemoꝛante recoli/
1.Ven te.Quid dignũ inquit offerã domino?Quę
ſtiotfliͤ̃ K rebat homo ſacriſiciũ quo placaret deũ: vel
lengfli WMicbee. 6. q placeret deo: Curuabo inqᷣr genu deo ex/
nüdeſlO celſo: placabo eum in milibus tauroꝛũ: aut
nununigi q i denis milibus capꝛarũ pinguiũ: aut offerã
lenenn⸗ deo fructum ventris mei pꝛo peccato animę
tenan meę: Reſpõdet᷑ ò̊ tibi o homo. O homo a q̊
elbern. reſpondet᷑: niſi a quo factus es homo? Re/⸗
Gn eſia ſpondet᷑ ergo o homo quęrenti quid offeras
ſtdOH deo: ⁊ vnde places dominũ:vel vnde place/
derans as deo. Reſpondet tibi quid ſit bonum:aut

quid aliud dominus exquirat a te:niſi vt fa
cias iudicium et iuſticiam: ⁊ diligas miſeri/
coꝛdiam: paratuſq; ſis ire cum domino deo
tuo? Quęrebas quid offerres ꝓ te:fferte.
Quid em̃ dominꝰ queęrit a te: niſi te? Quia
in omni creatura terrena: nihil melius fecit
te. Querit te a te:quia tu perdideras te. Si

autẽ facias quod iuſſit: inuenit in te iudicuua

⁊ iuſticiã. Judiciũ pꝛimo in teipſo:iuſticiam

ad ꝓximũ tibi. Quomõ iudiciũ in teipſo?-
Vt diſpliceas tibi qð eras: et poſſis eſſe qð
non eras. Judiciũ inquã de teipſo in teipio
ſine acceptione ꝑſonę tuę:vt nõ parcas pec/
catis tuis: nec ideo tibi placeãt qa tu facis.
HNec te laudes i bonis tuis:⁊ deum accuſes

in malis tuis. hoc em̃ eſt ꝑuerſum iudiciũ:

⁊ ideo nec iudiciũ. VUt enim oſtẽderet deus
ꝑuerſum iudicium non eſſe iudiciũ:non ait:
quid dominus quęrit a te:niſi facere rectum
iudicium:ſed facere inquit iudiciũ.Si enim
rectum:tunc iudiciũ. Si autẽ ꝑuerſum:non
iudicium:ſed vitiũ. Quid ergo faciebas qũ
te ꝑdideras: et poſt tuam ꝑditionem ibas?
Ibas ⁊ non redibas.Quid faciebas? Scio

quid faciebas. In bonis tuis te laudabas:

in malis tuis deum blaſphemabas.hoc eſt
ꝑuerſum iudiciũ:⁊ ideo vt dixi:nec iudiciũ.
Vlis ergo facere rectum iudiciũ?:hoc eſt iu/
diciuʒ: Alud qð faciebas coꝛrige: pꝛępoſte/
ra:⁊ rectũ erit.Quid eſt coꝛrige? Dheũ lauda

in bonis tuis:te accuſa in malis tuis. Cum

tibi ergo ꝑuerſus diſplicueris:teq; illo qͥ cre/
auit adiuuãte coꝛrexeris: rectꝰ ſeruabᷣ iuſti/
ciã. Placebit em̃ tibi deus ſi rectus fueris.
Nõ diſcrepabis a recto: niſi pꝛauus atq; ꝑ/
uerſus. Rectus aũt recto cõuenies:⁊ ſine du
bio tibi placebit deus. Qñ em̃ diſplicebat:
puerſitati tuę diſplicebat. Audi ſanctũ pſal
mũ: &O- bonus iſrael deuſ: rectis coꝛde. Iſte *
qui hoc dicit i pſalmo: diſplicuerat illi deꝰ⸗
Abſit a me vt arguam:⁊ nõ potius cõſitenti

credã. Ecce audite mecũ:⁊ conſiderate quid E

dixerit: & bonus deus inquit iſrael. Qui /
bus?: Rectis coꝛde.Mei autẽ inquit quůdo
non eram rectus coꝛde:mei autẽ pene cõmo
ti ſunt pedes: paulominus effuſi ſunt grel/
ſus mei.Quid eſt:cõmoti ſunt pedes? hoc
eſt effuſi ſunt greſſus mei. Quid eſt pene:
hoc eſt paulominus. Quid itaq; ait pene?-
Paulominus cõmoti ſunt pedes mei:effuſi
ſunt greſſus mei. Pene inquit lapſus ſum:
pene cecidi. Unde in tantũ picnli paen iſtie

Bancti luguſtini de tempoeꝛ· vN

Quia ʒelaui inquit in peccatoꝛibus:pacem me.Quouſq; laboꝛ:Donec introeam in ſan nign
peccatoꝛũ intuens. Zelaui inquit ĩ peccato/ ctuariũ dei: et intelligam nouiſſima. Intra umu
ribus intuens pacẽ peccatoꝛum:hoc eſt ma / ergo in ſanctuarium dei anima ſidelis:intra wune
los homies vidẽdo fęlices:titubaui ſub deo in ſanctuariũ dei anima pia: cui non diſpli- rdu
pene cecidi a deo.Eccevnde illi diſplicuerat cet deus in malis tuis:⁊ in bonis maloꝛum: ci goo
F deus: quare mali habent bona:? Deniq; vi/ cui nõ diſplicet deus.Et ſi neſcis qua ratiõe niuoht
dete verba titubantis: quę apud ſe dixerit: fiat:crede non iniuſte ſieri qð ſinit aut facit on uni
xs. 2. Ecce ipſi peccatoꝛes. In ipſo pſalmo verba deus.hũana ratione ducebaris:diuina au/ Uhel n
ſunt titubantis.Ecce ipſi peccatoꝛes in ſecu ccoꝛitate reuocare:⁊ crede aliquid ibi eſſe gcBG tun
lo obtinuerunt diuitias:et dixi:Quomodo telatet. Nã deũ ꝑuerſum ⁊ iniquũ nõ poſſe· mhhor .
ſciuit deus? Ipſe dicit in pſalmo:ipſe loqui/ eſſe:ſic intrans ſide in ſanctuariũ dei:intrãs “W lolene
tur: cui nondum recto deus diſplicuerat qd credendo:dicis intelligẽdo. Sic em̃ ait: Do/ ngnoren.
