helias ꝓphetaꝝ excellẽtiſſimus:q̃draginta Mattb.4. N tit dei
ipſe dñs:teſtimoniũ habẽs a lege ⁊ ꝓpheti. . mante
Baptiſmꝰ ille ponit᷑. Johannes em̃ bapti/E i in
zauit chꝛiſtũ:cum ſe chꝛiſto ꝓfiteret᷑ minoꝛẽ. Mattb.ðs. ſnan .
Chꝛiſtus autẽ baptiʒauit chꝛiſtianũ: qui ſe ſukfundun
oſtẽdit ⁊ iohãne eſſe maioꝛẽ:ſicut circũciſio/ Mintn
ne carnis: q́;uis eam ⁊ cheiſtus accepit ⁊ ne/ Lucd..2. ſtnmunna
mo chꝛiſtianꝰ accepit. Melius eſt ſacramẽ/ ncſnndb
tum reſurrectiõis chꝛiſti: qð ad expoliandãa ſPmnbcft
carnalẽ hãc veterẽq; vitã coꝛde circũcideret᷑ leeni⸗
chꝛiſtianus:vt audiat apoſtolũ dicentẽ:Si/ RBo.õ. ſſßhoninü
cut chꝛiſtus ſurrexit a moꝛtuis per gloꝛiã pa- Nammen
tris:ſic ⁊ nos in nouitate vitę ambulemꝰ:ſ:ẽ iß pdacgut⸗
ipſum vetus paſcha qð agni occiſione cele· Etrelgn
bꝛare ſceptum eſt:nõ ideo quia hoc cũ diſci/ bengudre
pulis celebꝛauit chꝛiſtus:iam melius eſt pa/ 1. Corj.X“. rßſenuinn
ſcha noſtrũ qð imolatus eſt chꝛiſtus. Perti/ atinllede
nuit em̃ ad pᷣbendum nobis humilitatis et ſerpunes⸗
deuotionis exemplũ:vt illa etiã ſacramen/ WWegeingss
ta veniens ſuſcipere dignaret᷑:quibus ven/ Ogosrennur
turus ipſe pꝛęnunciabat᷑:vt hinc oſtendeet srlcirc,

e Gluſir,

ſacramẽta:quibus iam veniſſe nunciat᷑. Rõ engtnöi
ergo quia chꝛiſtus poſt acceptum baptiſimũ ſiucieit
continuo ieiunauit tanqᷓ; regulã obſeruati/ Gititſed⸗
onis dediſſe credendꝰ eſt:vt poſt ipſius chei ölleer
ſti baptiſmum acceptum continuo ieiunare fng Auiſan
neceſſe eſſet: ſed plane illo exemplo docuit mlugen
ieiunandũ eſſe:quãdo foꝛte acrioꝛe luccami/ 44 ian
ne cum temptatoꝛe confligit᷑. Ob hoc enim ulesden
et chꝛiſtus qui ſicut homo dignatus ẽ nalci: ſickre V
nõ reſpuit ſicut hõ temptari: vt chꝛiſtianus ⸗ tniine⸗
magiſterio ei inſtructꝰ: nõ poſſit a tẽptatiõe naden
ſuperari.Siue ergo cõtinuo poſt baptiſmũ: –
ſiue quolibet interuallo tẽpoꝛis interpoſito e⸗
quãdo ſimile pꝛeliũ tẽptationis infert᷑ homi Kr. amn
ni ieiunandũ ẽ:vt ⁊ caro impleat de caſtiga/ nine

henne hien
netſein
unnti
Nigtümmi
deungitn
addgſtinn
tofentl n⸗

teo lanoctie.

einplgtfci

ditscmiite

tione militiã: et anima impetret de humili/

lgate victoꝛiam. In illo ̊O dominico exemplo

illius cauſa ieiunij nõ ioꝛdanis tinctio:ſᷣ dia

FS holi temptatio fuit.Cur autẽ nos ante ſolẽ/

nitatẽ paſſionis dñi ieiunemꝰ:⁊ illa ieiunio/
rũ relaxatio quinquageſimo die ꝑficiat᷑:hęc
ratio eſt. Ois qͥ recte ieiunat:aut animã ſuã

in gemitu oꝛatiõis ⁊ caſtigatiõe coꝛpoꝛis hu
mili ⁊ ex ſide non ficta affligit: aut ab illece/

bꝛa carnis inopia aliqua ſpiritali veritatis

⁊ lapiẽtię delectatiõe ſuſpẽſa:ad famẽ ſitiq;
ſitiendã deſcendit. Interrogãtibꝰ phariſeis

cur diſcipuli eiꝰnõ ieiunarẽt: Mã de illo pᷣmo

Gndisſenn Watth. 9. q habet aię humiliationẽ: Hõ poſſũt inqͥt

oröͤcngtn
nusdngm

aleget e,

mnescidne
Pitareiniwe be

hnifini gii
ſantctriaſ⸗

kusaceenetle

Uusekliame⸗

Padepponndi.

Rleainiotet

lünieniN
noheghie
remörlered
Nigealnecc⸗

gubordſdi

nneltgcf

cheikus. Pen⸗
humnlatse
aiiſacamen
gubs ſe⸗
bincoſkende
e acapee
ſenunan i
undiniti
gli odſenan

goſtoſtsci

ünuoannne

H

oan⸗
iniun
blaem
V Ciſiumn

iralhhni

vakbinit⸗

goirrinn

nirthon
ohtnihen
—RZ

lugere ſilij ſponſi q;diu cũ eis ſpõſus eſt:ſed

veniet hoꝛa qñ auferet᷑ ab eis ſponſus ⁊ tũc

ieiunabũt. De illo aũt altero qð habet epu-
Abi.õ las mẽtis ita cõſequẽter locutus eſt: Memo
aſſuet pannũ nouũ veſtimẽto veteri:ne ma/
ioꝛ ſciſſura fiat:neq; mittunt vinũ nouum in
vtres veteres ne rumpant᷑ ⁊ vinũ effundat᷑:
ſed vinum nouũ in vtres nouos mittunt:et
ambo cõſeruabunt᷑. Pꝛoinde qꝛ iam ſpõſus

alifilis hominũ:cuiꝰ diffuſa gra in labijs eiuſ.
Inter manus ꝑſequẽtiũ nõ habuit ſpeciem
Eſa.ʒ. Neq; decoꝛẽ: et ablata eſt de terra vita eius.
Et recte lugemꝰ: ſi flagramꝰ deſiderio eius.
Beati quibꝰ eũ licuit ante paſſionẽ tũc ha/
bere ſſentẽ: interrogare ſicut vellent:audire
ſicut audire deberẽt. Iilos dies cõcupierũt
vigere patres ante aduentũ eius neq; vide/
runt:qꝛ in alia diſpenſatiõe fuerãt oꝛdinati:
ꝑ quos venturꝰ annũciaret᷑:nõ quibꝰ veni/
ens audiret᷑. De his em̃ aplis loquit᷑ dicẽs:

WMatth.13. Multi iuſti ⁊ ꝓphetę voluerũt videre ꝗᷓ vi/

detis ⁊ nõ viderũt: et audire quę auditis et
nõ audierũt. In nobis aũt illud impletũ eſt
qð idẽ ipſe dicit: Nenient dies qñ deſidera/
bitis videre vnũ de diebus iſtis: ⁊ nõ pote/
ritis. Qui ſancti deſiderij flãma vꝛit᷑:quis h̊
non lugeat: quis nõ laboꝛet in gemitu ſuo:
NS. 41. quis nõ dicat: Factę ſũt mihi lachꝛymę meę

proanes die ac nocte: dũ dicit᷑ mihi quotidie:

S vbi eſt deus tuꝰ: Credimꝰ quipe eũ iam ſe⸗/
2. Corj.S. dentẽ ad dexterã patris:ſed tñ q;diu ſumus
in coꝛꝑe ꝑegrinamur ab eo:nec de eo dubitã
tibus vel negantibꝰ ⁊ dicẽtibus:vbi eſt deꝰ
tuuſ:valemus oſtẽdere.Merito aplus eius
Phil.i. concupiſcebat diſſolui ⁊ eſſe cũ illo: manere

autẽ in carne nõ ſibi optimũ dicebat ſed ne/

ablatus eſt: vtiq; nobis filijs illius pulchꝛi
S. 44. ſpõſi lugendũ eſt. Specioſus em̃ foꝛma pꝛę

Ber. C.LvII. Dñica in octa. paſche: Ber. I.

ceſſariũ ꝓpter nos: vbi cogitatiões moꝛta
lium timidę et incertę ꝓuidentię noſtrę: qm̃
depꝛimit terrena inhabitatio ſenſum multa Sap.9.
cogitantẽ:inde temptatio ẽ vita hũana ſuꝑ Job..
terrã: ⁊ in hac nocte ſeęculi circuit ſicut leo q/ 1. Netri.5.
rens quẽ deuoꝛet. Mon leo de tribu iuda rex Apoc.5.
noſter:ſed leo diabolꝰ aduerſariꝰnr̃. Ille em̃
qᷓttuoꝛ aialiũ de Apocalypſi iohannis figu/podj.2.
rã in ſe vno expꝛimẽs:natus vt homo: ope/
rat᷑ vt leo: imolatus vt vitulus: volauit vt
aquila. Volauit ſuꝑ pẽnaſ ventoꝝ:⁊ poſuit Ns.i7.
tenebꝛas latibulũ ſuũ. Poſuit tenebꝛas ⁊ fa Ns.ioʒ.
cta eſt nox:in qua ꝑtranſeũt oẽs beſtię ſiluę.

Catuli leonũ rugientes: temptatoꝛes vide/

licet ꝑ quos diabolꝰquęrit quẽ deuoꝛet.Hõ i. Netri. .
quidem habẽtes poteſtatẽ:niſi in eos quos
receperint:quia ⁊ in pſalmo ipſo ita ſequit᷑:
Quęrẽtes a deo eſcam ſibi. In tam ꝑiculo/
ſa ⁊ tẽptatiõibus plena huiſęculi nocte:qͥs
nõ timeat: quis nõ medullis omnibꝰ cõtre/

miſcat: ne dignus iudicet᷑ qui deuoꝛandus

dimittat᷑ i fauces tã crudelis inimici?: Unde q

Lieiunandũ ⁊ oꝛandum eſt: ⁊ tanto potius:

tanto inſtantius: quanto ꝓpinquius ⁊ ipſa
dominicę reſurrctiõis ſolẽnitate paſſioniſq;
celebꝛitate anniuerſaria: quodamodo nobiſ
eiuſdẽ noctis memoꝛia reſculpit᷑ ne obliuio/
ne deleat᷑: ⁊ nos nõ coꝛꝑe ſed ſpiritu doꝛmiẽ/
tes ille rugiens deuoꝛatoꝛ inueniat.MNam et
ipſa dñica paſſio quid nobis aliud in capite
noſtro ieſu chꝛiſto: q; ipſam vitę huiꝰ tẽpta/
tionẽ maxime cõmendauit? Vnde aduenie⸗
te iã moꝛtis ſuę tꝑe petro dixit: Poſtulauit Zud.22.
ſathanas vexare vos ſicut triticum: et ego
rogaui pꝛo te: ne deſiciat ſides tua. Vnde ⁊
tu confoꝛta fratres tuos.Et plane confoꝛta/
uit nos ꝑ apoſtolũ: VUnde cum his duobus
in mõte ſe oſtendit. Nos autẽ quia tam lon

gum ieiuniũ perpetrare non poſſumus:vt ꝑ

tot dies et noctes nihil alimentoꝛũ ſicut illi
accipiamus: ſaltem quãtum poſſumus faci/
amus: exceptis diebus per quos certis de
cauſis mos eccleſię ꝓhibet ieiunare: Domi/
no deo noſtro vel quotidiano vel crebꝛo ie /
iunio placeamus.Sed nũquid ſicuta cibo ⁊
potu abſtinẽtia:per tot dies non poteſt eſſe

continua? Quãdoquidem tempus humili/ 3

andę animę quãtum potui maxime cõmen/
daui:tamẽ ꝓpter hominũ erroꝛes qui ꝑ va⸗
niloquas ſeductiões ⁊ pꝛauas cõſuetudines
nobis moleſtã ꝓ vobᷣ curã inferre nõ ceſſat:
tacere non poſſumus.Sunt quidã obſerua⸗/

Ber.c.LvIII. Dñica in octa. paſche: Ger. Al

na eſt:debitum relaxare conſeruo:vt tibi re⸗
laxet᷑ a domino. Vtrũq; opus bonũ celeſtis
Zucj.s. magiſter diſcipulis cõmendauit dicens:Di/

homies. Quid em̃ aliud facerent homines
qui ea quę ſunt hominũ ſapiunt q; ſic diſpu/

tare de deo contra deũ? Ille enim deus eſt:

toꝛes q̃dra geſimę delitioſi potiꝰ qᷓ; religioſi: mittite ⁊ dimittet᷑ vobis: Date ⁊ dabit᷑ vo/ vfinimei
exquirentes nouas ſuauitates:magis qᷓ; ve bis. Mementote ſerui illiꝰ cui omne debitũ Mattð.1. matii
teres cõcupiſcentias caſtigantes: qͥ pcioſs dominꝰ eius qð donauerat replicauit: quia nan
copioſiſq; apparatibus fructuum diuerſoꝛũ cõſeruo ſibi debenti centũ denarios mileri⸗ nuttatt
quoꝛũlibet varietates ⁊ ſapoꝛes ſuꝑare con coꝛdiã nõ rependit:quã de talentoꝛũ decem Cunonſ⸗
tendunt. Vaſa in quibus coctę ſunt carnes milibꝰ quę debebat accepit. In hoc genere Plefude
tanqᷓ; immũda foꝛmidant:⁊ in carne ſua vẽ/ operis boni nulla ẽ excuſatio:vbi ſola volũ/ Honguil
tris ⁊ gutturis luxuriã nõ foꝛmidant. Jeiu/ tas tota facultas eſt. Poteſt quiſq; dicere: Gnltuniſi
nant nõ vt ſolitã tẽperando minuant edaci /· Me ſtomachus doleat ieiunare nõ poſſum. mſeclicin
tatem: ſed vt imoderatã differendo augest Poteſt etiã dicere: Volo dare pauperi:ſed (ſcentonel
auiditatem. Nam vbi tempus reficiẽdi ad, vnde non habeo:aut tantũ habeo vt timeã etlleun
uenerit:optimis menſis tanq; pecoꝛa pꝛeſe / egere ſt dedero: q; ⁊ in his operibꝰ excu/ ſck lopu
pibus irruũt:ventreſq; diſtendũt: artiſicio⸗ ſationes pleriq; ſibi homies falſas faciunt: ecenitan
ſis et peregrinis cõdimentoꝛũ diuerſitatibꝰ q́s veras inueniũt:verũtamẽ quis equideʒ cputilan n
tantũ capiunt manducãdo:quãtum digere ꝑ dicat:ideo nõ ignoui veniam petenti:qꝛ me nnmu
re non ſufficiũt ieiunãdo. Sunt etiã qui vi / valitudo impediuit:aut qꝛ manus qua poꝛ Aſtar n
num ita non bibunt:vt alioꝛũ expᷣſſione po/ rigerem non fuit: Dimitte vt dimittat᷑ tibi. Zud. s. ſicheugi
moꝛũ alioſq; ſibi liquoꝛes nõ ſalutis cauſa ß Coꝛdis hoc opus eſt: nullum vel carnis ſuę ſcctpons
iocunditatis exquirant: tanqᷓ; nõ ſit quidra membꝛũ in adiutoꝛiũ animę aſſumit᷑ vt hoc figieiunee
geſima pię humiliatiõis obſeruatio:ſed no / impleat qð rogat᷑. Volũtate agit᷑: volunta/ ſtmtun. Rel
uę voluptatis occaſio. Quãtũ em̃ honeſtiꝰ teꝑficitur. Fac ſecurus: nihil in coꝛpoꝛe do/ ſcitune
1. Timotb.5. eſſet:vt qͥ ꝓpter infirmitatẽ ſtomachi aqua lebis: nihil in domo minus habebis. Jam Clcdbiigua
potare non poterat:vino vſitato et modico So fratres videte quid malũ ſit vt pęnitenti uncucaute
ſuſtentaret᷑. Quid autẽ abſurdius qᷓ; tempo fratri nõ ignoſcat:cui ſᷣceptũ eſt vt inimicũ Maneivinu
re quo caro artius eſt caſtiganda:tantã ſua/ adhuc diligat. Quę cũ ita ſint:⁊ cuʒ ſcriptfũ galonanid
uitatẽ carni ꝓcuret:vt ipſa fauciũ cõcupiſcẽ ſit:Sol nõ occidat ſuꝑ iracundiã veſtrã:cõſi Epb.A. ißpunet
tia noller quadrageſimã pᷣterire? Quid incõ derate fratres vtrũ chꝛiſtianus ſit dicẽdus: Uuns tporleſes
ueniẽtius q; diebus humilitatis quãdo pa qui aut his diebus inimicitias nõ vult fini / Cuocnuncn⸗a
un victus onenib⸗ initandu eſt viuere re:quas nunqᷓ; debuit exercere. ſtorſirfuu
vt ſi toto tẽpoꝛe ſic viuat᷑: vix poſſint victũ ſcrusdedit
panimonis uſtincree anete iſa vllectil⸗ (Sadem dominica: Sermo II Semo ene
Ecẽi.is. mi:cogitate quid ſcriptum eſt: Poſt concu/ Vantũ dño donãte poſſumꝰ:de car A donninec
piſcentias tuas nõ eas. Quod ſaluberrimũ nis reſurrectiõe tractemꝰ.hec eſt em̃ nücit
pᷣceptum ſi omni tempoꝛe obſeruandũ eſt: ſdes nfa: hoc donũ in dũi nĩi ieſu ulitieie
quãto amplius his diebus quãdo ita turpe chꝛiſti nobis carne ꝓmiſſũ ẽ:⁊ in ipſo pſᷣceſſit Sdelgen
eſt: ſi cupiditas nr̃a ad vſitatas relaxet᷑ ille, exemplũ. Voluit em̃ nob qð ꝓmiſit in fine d ninanen
cebꝛas: vt merito culpet᷑ qui nõ reſtrinxerit nõ ſolũ ꝓnũciare:ſᷣ etiã demõſtrare. Illiqͥ‚ 3glttungt
K vſitatas? Pꝛęcipue ſane pauperũ memẽto / dem q tũc fuerũt cũ illũ viderẽt:⁊ cũ expaue cunibs
te:vt qð vobis parcius viuẽdo ſubtrahitis: ſcerẽt:⁊ ſpm̃ ſe videre crederẽt:ſoliditatẽ coꝛ R
in celeſti theſauro reponatis. Accipiat eſuri / poꝛis tenuerũt.Locutꝰẽ em̃ nõ ſolũ vᷣbis ad irtei
ens chꝛiſtus qð ieiunans minꝰ accepit chꝛi- aures eoꝝ: ſ̃ etiã ſpecie ad oculos eoꝝ. Pa/ 18 boßn .
ſtianus.Caſtigatio volentis: ſiat ſuſtẽtatio rũq; erat ſe pᷣbere cernendũ:niſi etiã offerret Onſonn
non habentis.Copioſę voluntatis inopia: ꝑtractãdũ atq; palpãdũ.Ait em̃:Quid tur⸗ l
fiat neceſſaria inopis. Lopioſa ſit etiã in ani bati eſtis:⁊ cogitatiões aſcẽdũt ĩ coꝛda vr̃a: –
mo placabili ⁊ humili miſericoꝛs ignoſcẽdi Putauerũt em̃ ſe ſpm̃ videre. Quid turbati Eucj.: plt 1
facilitas. Petat veniã:qui fecit iniuriã. Det eſtis inqᷣt:⁊ cogitatiões aſcẽdũt in coꝛ vrẽs nil
veniam:qui accepit iniuriã: vt nõ poſſidea⸗ Videte manꝰ meas ⁊ pedes meos:palpate Ulln
mur a ſathana: cuius triũphus eſt diſſenſio ⁊ videte:qꝛ ſpũs carnẽ ⁊ oſſa ñ habet ſiẽ me . en
chꝛiſtianoꝛũ.Et hęc em̃ magni lucri elemoſy vigetis hr̃e. Cõtra iſtã euidẽtiã diſputabãt B .

hehe
idab⸗

9,
omengiin

Etchlaling
denans i
hlengiden

.Aübeeenn

noepdiſcuni
taignn
narehieſin.

De aloelſl

übebeoſtüni
bchaſpen
Esſalis taune

miagisegnig

Wmpetenngne
emanrscrpe

eVtdimnz:nd
mmanse

neoſtuminde
leage ohnn
blincopoed⸗
habebis Jin
lüſntpenuem
ü cknrnind,

„

ſuntaz ſoye

Undiä eniclle

nusſt detis
tusnölin
.

.
ven heete!

Undüti
tiniſoien

pnirnin

nöta.
nirtcüct⸗

olctnäin

oſolihibi

„,4

jibabaſin

Põ.93. iſti homines ſunt.Sed dominꝰnouit cogita
tiones hominũ:quoniam vanę ſunt. In ho
mine carnali tota regula eſt intelligendi:cõ/
ſuetudo cernẽdi. Qð ſolent videre credunt:
q uod non ſolent nõ credunt. Pꝛeter cõſue/
tudinẽ facit deus mirabilia: quia deus eſt.
Maioꝛa quidẽ mirabilia ſunt: tot quotidie
homines naſci qui nõ erant:qᷓ; paucos reſur
rerxiſſe qui erant. Et tamẽ iſta mirabilia non
cõſideratione comp̃henſa ſunt:ſed aſſiduita
te viluerunt. Reſurrexit chꝛiſtus: abſoluta
res eſt. Coꝛpus erat: caro erat: pependit in
cruce:emiſit animã:poſitus in ſepulchꝛo:ex/⸗
hibuit illam viuã:qui viuebat in illa.Qua/

re miramur?: Quare nõ credimus? Deus eſt

qui fecit. Conſidera auctoꝛẽ: ⁊ tolle dubita/
Ctionẽ.Quęrũt ergo homies:vtrũ coꝛruptio
iſta coꝛpoꝛis quã ſentiũt in carne ſua futura
ſit in reſurrectione moꝛtuoꝛũ. Dicimus non
futuram. Reſpondent nobis.Si coꝛruptio
nõ erit:quare manducabit᷑: Aut ſi non man
ducabit᷑:quare poſt reſurrectionẽ dominus
manducauit? Modo cum euangeliũ legere/
tur audiuimus:quia cum exhiberet ſe viuũ
oculis manibuſq; diſcipuloꝛũ ſuoꝛũ:parum
illi viſum eſt ad demonſtrandã euidentiam
Ludj.24. coꝛpoꝛalẽ:ſed addidit: habetis hic aliquid
q luod manducet᷑: Et obtulerunt ei partẽ pi-
ſcis aſſi:⁊ fauum mellis. Aanducauit:⁊ re/
liquias dedit eis. Dicit᷑ em̃ nobis:Si coꝛru/
ptio coꝛpoꝛis non reſurgit:quare manduca/
uit dominꝰ chꝛiſtus: Legitis quia mãduca/
uit: nũquid legitis quia eſuriuit? Quod mã
ducauit ieſus:poteſtatis fuit non egeſtatis.
Si deſideraret manducare egeret: rurſus ſi
1. manducare non poſſet: minus valeret.Hũ/
quid ⁊ angeli quando ſuſcepti ſunt hoſpitio
aa patribus noſtris non manducauerũt? Et
tamen coꝛruptibiles non fuerunt. Rurſus
Dicũt: Reſurgunt vitia: Et reſpondet᷑ a no/
bris.: Hon. Quare ergo inquiunt dominus
cum ſuoꝛum vulnerum cicatricibus reſurre/
xit:Quis adhuc dicimus:niſi quia ⁊ hoc po
teſtatis fuit non neceſſitatis? Sic reſurgere
voluit:vt quibuſdam dubitantibus exhibe
ret in illa carne cicatrices vulneris.⁊ ſanaret
vulnus incredulitatis.

CNX. (Eadem dominica: Sermo III

Ectio euangelica fratres chariſſimi

quę nuper auribus noſtris inſonuit

X. Dñica in octa. paſche: Be

continet magnum miraculum. uis vbiq;

ZZM
„ .
„
.
.
—
.
.

ſit dominus:ipſius miraculum continet be/

neficium in quo acceperũt diſcipuli ſpiritũ

ſanctũ. Miraculũ eſt ꝙ dominꝰ noſter ieſus Jobᷣ.20.

chꝛiſtꝰ in carne vera intrauerit ad diſcipuloſ

ꝑ oſtia clauſa. Requiris a me foꝛſitan ratio/

nem: ⁊ argumentũ requiris. Si vera inqui/

es caro fuerat ꝗ̊ᷓ reſurrexit: quõ ipſa clauſis

ianuis ad diſcipulos introiuit? Ita ne vero

inquies cuiuſpiã capit auditus: qð non ob/

ſeruat opus:et intrare quiſq; limen in coꝛpo
re potuit: Redde mihi inquit rationẽ. O hGö
ſi rationẽ a me poſcis:nõ erit mirabile. Exx

emplũ quęritur: non erit ſingulare. Credis

☛

nempe dominũ chꝛiſtũ ſuꝑ aquas maris fir/ Mattb.14.

mis greſſibus ambulaſſe: Credis vtiq;.Di⸗
cis igitur mihi: Si per oſtia clauſa chꝛiſtus
intrauit:vbi eſt coꝛpoꝛis pondus? Recedar
pauliſper modus et pondus. Ille heęc fecit
cui nihil im poſſibile eſt:chꝛiſtus qui carnem
ſuam potuit de ſepulchꝛo ꝓducere:non po/
tuit clauſis ianuis ad diſcipulos introire?
Quando audis miraculũ:ſerua ſidem:non
inquirat animus rationẽ.hinc eſt qð ⁊ tho/B
mas diſcipulus titubauit nec credidit: ſed
eum dominus poſtea cõſirmauit. Dixerant
enim ⁊ cõdiſcipuli eius: Vidimus dominũ. Job.20.

Ille autẽ:niſi videro inquit in manibꝰ eius

fixurã clauoꝛũ: et mitta digitũ meũ in latus
eius nõ credã. Sciebat em̃ clauis in cruce cõ

fixũ:ſciebat lancea latus ꝑcuſſuʒ.hęc ſigna

Arebat:iõ nõ credebat.Manꝰ ꝗrebat:⁊ latꝰ

⁊ dũ curioſus exiſtit in vulnere:moꝛtẽ incur
rerat in fide. O beate apoſtole: ante oculoo
tuos chꝛiſtus laʒarũ potuit ſuſcitare:et ipſe Job.ii.

non poterat de ſepulchꝛo ſurgere? Quęris

loca clauoꝛũ: ⁊ oblitus es miracula tanta ſi /

gnoꝛũ?: Mõne ante oculos tuos cęcos illumi
nauit:palyticos ſanauit:lepꝛoſoſ mũdauit?:
Sic ꝑdidiſti in triduo memoꝛiã magiſtri: vt
potentię nõ crederes chꝛiſti?: AMos chꝛiſti in
carne:vita tua debet eſſe iĩ fide. Vidiſti qui/
dem pcutientẽ lancea: ᷣ diuinã nõ penetra/
uit potentiã. Ecce iterum venit dñs:ne peri

. .

ret diſcipulus:⁊ dicit thomę: Infer digitum Job.ꝛ0.

tuũ huc:⁊ vide manus meas: et affer manũ

tuã ⁊ mitte in latus meũ:⁊ noli eſſe incredu/

lus ſed fidelis. O pietas ſaluatoꝛis quę non
dedignat᷑ locũ oſtẽdere cicatricis. Reſpõdit
nmwwhomas ⁊ dixit: Dñs meus ⁊ de meus.M 5
eſt dñs ⁊ deꝰ tuus:qꝛ voluit vt videres: neĩ

incredulitate aiaʒ ꝑdideres. Merito ad eo

Ber. C..x. Dñica in octa. Paſche: Ger.III M

dyiñ̃ʒs ſic loquit᷑: Quia vidiſti me credidiſti:be altera ad nouitatẽ. Nam quos videtis rec⸗ itmun
ati qͥ nõ viderũt et crediderũt.Ecce diſcipu/ tes a partu:veteres naſcunt᷑. Vetus homo ummni
lus trepidauit: ecce eccleſia quod non vidit noſter dictus eſt adam ex quo naſcimur: no ufiidi
credidit. Beatũ meritũ noſtrũ fratres: ſi in uus homo chꝛiſtus ꝑ quẽ renaſcimur. Iſti G pugtuntn
eccleſia catholica teneat᷑ acceptum. hHicacci ⁊ noui ſunt:⁊ renati ſunt ad aliam vitã:⁊ eſt un
pitur merces:vbi vera tenet᷑ et cognoſcit᷑ fi iillis ſi dici poteſt quãdo naſcunt᷑ noua ve⸗ C. gennin
des.hHanc igit᷑ eccleſiã chꝛiſtꝰ ſua reſurrecti tuſtas.Ecce miſcent᷑ hodie fidelibus infan/ ſettwslun
one cõſtituit: in hac ęterna pᷣmia collocauit. tes noſtri:⁊ tanqᷓ; de nido volant. Neceſſe ẽ teten
Credite fratres: ille ſperet requiem qui non ergo vt parturientes eos alloquamur. Sic Ner clifu
diſceſſerit a radice: cui eſt honoꝛ et gloꝛia in em̃ recolitis fratres mei:hyꝛundinũ vel do/ negennbonu
ſecula ſęculoꝛum: Amen. meſticoꝛũ paſſerũ pullos quando volare de nini hon
nigdo cęperint: matres cum ſtrepitu circũůuo- lebt⸗Diaun
Ser C.Lx ¶ Eadem dominica:Sermo IIII lant: ⁊ vocibus pijs teſtant᷑ pericula filioꝛũ. (nn Etbie
Stcimus ergo multos qui awpellant᷑ ſideles neco wlmna
1A PNVUgiuit charitas vfa cũ ſanctũ euã/ male viuere: ⁊ gratię quã acceperũt moꝛibꝰ nusſum:no
ZJob.20. geliü legeret᷑: dñm et ſaluatoꝛẽ no/ ſuis non cõuenire:laudare deũ lingua:blaſ/ bicet hone
ſrüũ ieſum chꝛiſtũ poſt reſurrectionẽ phemare vita. Scimus aũt alios inter iſtos Penedeg
ſuã clauſis oſtijs introiſſe ad diſcipłos ſuoſ. multos tanq; inter multã ⁊ abundantẽ pa/ hbapthenu
Ahpagnũ miraculũ:ſed mirari deſinis:ſi deũ leã velut grana gementes in tritura:ſed ſi pe Genhnncnit.
cogitaueris. Mirum em̃ eſſet ſi ſolus homo horꝛrei ſe collocãtes. Duo iſta genera homi⸗ Adapehkegt
hoc feciſſet. Refer ad omnipotentiã: nõ ad nü ſcimus eſſe in eccdleſia. Aream dominicã ets Ciits
phantaſiã.Oſtijs clauſis intrauit. Reſpon/ eccleſiã nouimuſ:ventilationẽ in die iudicij ſepchekont
deo tibi vt ſcias quia vera caro fuerat:cica/ ſperamus:maſſam frumenti in reſurrectiõe fagandie
trices tangendo monſtrauit. Sed ſicut non deſideramus: hoꝛreũ in vita ęterna ſumere i nebabe
eſt inquis naturę coꝛpoꝛalis ꝑ ianuam clau- cupimus. Ibi nulla palea erit:ſicut in gehẽ⸗ Mldetgle
ſam intrare:ſic non eſt naturę coꝛpoꝛalis ſu/ na nullũ granũ erit. Nunc ergo fratres mei ig ißatguuit
,per fluct maris ambulare. Intrauit ꝑ clau/ cum ſciamus duo iſta genera hominũ eſſei eiegtünd
ſa oſtia: reſponde mihi:da mihi ſoliditatem eccleſia: pioꝛũ ⁊ impioꝛũ:bonoꝛũ ⁊ maloꝛũ: elitterge
Mattb.4. carnis. Ambulauit ſuꝑ aquas maris:da mi timentiũ ⁊ cõtemnẽtiũ:quibꝰcõiungant᷑ iſti Pcöſtenss⸗
hi ⁊ tu pondus carnis. Vis noſſe hoc omni-/ neſcimus.Qð autem velimus ⁊ ipſi ſciunt: Gattckd
potentisę fuiſſe: Et petro dedit.Qui qð vo/ vtrũ deillis vota noſtra compleant᷑:thuma⸗ se ligitedo
luit dedit: qð ꝓpꝛiũ erat ſibi ſeruauit. IJlle na ignoꝛãtia ſollicitudine fatigat᷑ aliquãdo fnantn .
em̃ viuens per clauſas ianuas intrauit: qui ⁊ falſis ſuſpitionibꝰ agitat᷑. Ex his diſcit in futres 4
Aucj.a2. naſcendo integritatem matris nõ violauit. hac terra:vbi ſine tẽptatione nõ viuit᷑. Ad/D dann
EErgo fratres admirati credamus: credẽtes moneo ergo vos ſancta germina: admoneo ſonn,
obaudiamus: obaudiẽtes ſperemus ꝓmiſ/ vos nouellę in agro dominico plantę:ne de ſn
ſa:ſi facimus iuſſa:qꝛ vt faciamus iuſſa:ipſe vobis dicat᷑ qð de vinea domus iſrael dictũ n knd
Peadiuuat a quo ſperamus pꝛomiſſa. Hhodie eſt: Expectaui vt faceret vuas:fecit autẽ ſpi ſa.s. deend
octauę dicunt᷑ infantiũ:reuelanda ſunt capi nas. Botrũ in vobis iueniat:qui botrus ꝓ dltn⸗
ta eoꝛum:qð eſt indicium libertatis.habet vobis calcatus eſt. Vuam ferte: bene viui⸗ Alsdedt
em̃ libertatẽ iſta ſpiritalis natiuitas: ꝓpꝛie te. Fructus em̃ ſpiritꝰ eſt:ſicut dicit apoſto/ Gal.. hewdn
autem carnis natiuitas ſeruitutẽ. Duę ſunt lus:charitas: gaudiũ: pax: longanimitas: naunei
vtiq; homis natiuitates:naſci ⁊ renaſci.tNta benignitas:bonitas:manſuetudo:ſides:cõ Muſgüde
ſcimur ad laboꝛem:renaſcimur ad quietem. tinentia:caſtitas. Quando ad nos venerit undee
.: Naſcimur ad miſerias: renaſcimur ad ęter- agricola noſter cuius nos operarij ſumꝰ:ille (töpat
nam fęlicitatẽ. Ham illi pueri:infanteſ:par- qui intus dat incrementũ:nam nos foꝛinſe/ ſablann
uuli: lactentes: maternis vberibus inberen cus plantare nouimus ⁊ rigare:ſed ait apo⸗ uis heſir
tes: ⁊ quãtum in eos gratię referat᷑ neſcien / ſtolus: Heq; qui plantat eſt aliquid: neq; qͥ 1. Corl... mninua
tes:vt ipſi videtis quia infantes vocant᷑: et rigat:ſed deus qui incremẽtũ dat: Qui mwoũöo . füincnn⸗
ipſi habent octauas hodie.Et iſti ſenes: iu/ videt quomodo audiatiſ:qui modo inſpicit Ooubitdo
uenes: adoleſcẽtuli: omnes infantes. na quomodo timeatis:aut iam cõtinere incipi / uſecllor
quippe illoꝛũ infantia ꝑtinet ad vetuſtatem: gtis:cum ad vos ille agricola venerit:inue DZ

i NntxNbil. 4. niat in vobis qð dixit aplus: Gaudiũ meu Eitinet ſanctitas veſtra fratres ſupe &
omſär E ⁊coꝛona mea: omnes qui ſtatis in dño. Fra ⸗ r noꝛẽ tractatũ:ĩ quo ſcripſimꝰ ſanctu
tres: filij dulciſſimi: filij chariſſimi: imitami Thomã apoſtolũ ad cõſirmandã fi,·
broeonos:cauete malos. Scio enim qꝛ venturi dem omniũ poſt reſurrectionẽ dñici coꝛꝑis
ſulunt ad vos homines mali:⁊ ꝑſuaſuri vobi membꝛa palpaſſe:⁊ ad repellendã ambigui/
Pin vinolentiã: ⁊ dicturi ſũt vobis. Quare: Nõ tatẽ vniuerſoꝛũ vulnerũ eius cicatrices ſcru
ne ⁊ nos ſumꝰ fideliſſimi? Scio:inde doleo: tari voluiſſe. Mon em̃ ꝓpter ſe tm̃ hoc ope/
ingde timeo. Jam tu ſi dixeris cõſtanter frat ratus eſt beatus aplus:ſed qð ſibi geſſit:cũ⸗
nec te vellẽ facere qð facis: ſed ſi te nõ poſſũ ctis ꝓficit.Cũ ſuã em̃ exercuit ſollicitudinẽ:
ducere in bonũ meũ: vel noli me trahere ad ſidẽ omniũ cõſirmauit. Quis em̃ ex hoc du/
mBalũ tuũ.hHominibiſtis vt fieri ſolgt caput bitet rediſſe a moꝛtuis ſaluatoꝛẽ: cuius poſt
polebit. Dicturus eſt tibi vicinus tuus aut inferos pᷣſentiaʒ agnoſcat oculus: attrectet
vicina: Eſt hic incantatoꝛ: eſt h remediatoꝛ manus:digitus ꝑſcrutet᷑: uis igit᷑ modi/

taliosines

tabuntninn
inmmnſte
tngenenben⸗
Beandontti
bgindjeintc

inteſenare

⁊ neſcio vbi mathematicus.Tu dicis:Chꝛi

ſtianus ſum:non licet mihi.Et ſi ille dixerit
tibi:q̃re? Mõne ego chꝛiſtianꝰ ſũ? Lu dictu/

rus es: Sed ego ſidelis ſum. Et ille tibi: Et
ego baptizatus ſum. Fiunt angeli diaboli:
membꝛa chꝛiſti. Quia ipſum poſſidet inimi/
cus: trahere quęrit ⁊ aliũ. Inueniat vos pa /
ratos: qui iſta vobis ſꝑpauit. Ideo loquoꝛ:
ideo cõteſtoꝛ: ideo nõ taceo: ideo veſtimẽta
mea excutio:ideo in tribunali dei mei excu/

cę ſidei homo: q́;uis imbecillis ingenij chꝛi⸗

ſtianus:nunq; ſollicitudinẽ ſuã inquiſitioni
thomę ęqparare potuiſſet. Nunq; em̃ poſt
agnitionẽ ae ↄuerſationẽ loquela auſus eẽt
petere:vt etiã tactu chꝛiſtũ ꝑſcrutaret᷑ in chꝛi

ſto: ⁊ in ipſo homine quẽ cerneret hominis

coꝛpus inqreret: ⁊ reſurrectionẽ eius non tã

mirabiliũ gloꝛia crederet q; paſſiõis iniuria
cõpꝛobaret. Thomas ergo cum eſſet ſanctꝰ
figdelis et iuſtus:hęc omnia ſollicite requiſ/

namſm ſatũ me habeo. Dicã deo meo: Homine nõ uit:nõ ꝙ ipſe aliquid dubitaret: ſed vt oẽm
cnlalni taciu:dñe talentũ qð mihi dediſti nõ abſcõ, ſuſpitionẽ incredulitatis excluderer. Nam
mpfmigi Watt. 25. di: erogaui: lpoc poterit mihi dicere: Ser/ ſuffecerat illi ad fidem ꝓpꝛiã vidiſſe quẽno/
1 dniüch ue nequã:tu dares:ego exigerem. Ecce dñe uerat:ſed nobis oꝑatus eſt:vt tangeret quẽ
maitnini deldi:tu exige. Et ſi foꝛte vos vet titillaue xigdebat: vt ſi foꝛte diceremꝰ deluſos eẽ ocu/⸗
öingil rit cõſuetudo: habetis quem interpelletis. los: nõ poſſemus dicere manus illius fuiſſe
notilluur AHaioꝛ eſt adiutoꝛ q; oppugnatoꝛ. Ideo ge fruſtratas. In reſurrectiõis em̃ manifeſtati/
npeentbent Watth.d. Mitis:ideo oꝛatis:ideo dicitis: He nos in/ſe one de aſpectu ambigi poteſt: de tactu non
igttlglit FS Nras in temptationẽ. Obſeruate illud etiam poteſt dubitari. Cõſtat enim veritatis ipſi/B
ibisdliln fratres mei qð ſupꝛa dicitis: DHimitte nobis us teſtimonio rediſſe ab inferis ſaluatoꝛem.

eno ind, 3 Ddebita noſtra:vt faciatis qð ſequit᷑: Sicut ? Quis nõ ſpem ſuã in chꝛiſto collocet? auis

nnazdnonts

Goplentetekde.

nus irdlnn

nos dimittim debitoꝛibus noſtris.Elemo/

nõ ſidem ſuã ponat in dño: vt dũ illũ credit

ignoſcet᷑ tibi. Erogas:erogabit᷑ tibi. Deum

ab inferis:ipſe reſurgat a moꝛtuis: DHicit be

atus aplłus:Si em̃ moꝛtui nõ reſurgũt:neq; i.Corj.i5.
audi dicentẽ: Dimittite: et dimitte᷑ vobis: chꝛiſtus reſurrexit. Quia ergo ſurrexit chꝛi/
Date:⁊ dabit᷑ vobis. In mente habete pau ſtus:ſuſcitabunt᷑ et moꝛtui: quia reſurrexii
peres. Omnibus dico: Facite elemoſynas dñs: et ſeruuli reuiuiſcent. Ipſe em̃ eſt ſicut ot.r.

grſeckadhi 4
tcnibenehn . — d⸗
nerbeneru/

nctepdin
onganinlat
nnco:ſtand
Auos fenni
nnifun
mnos ſini
ered

ictit ießi⸗

Dir⸗Quin
noconnincn

fratres mei:facite ⁊ nõ ꝑdetis. Deũ credite.

Non ſolũ dico vobis: non ꝑditis qð facitis

em̃ eſt apud ſuperos idem pꝛimogenitus in

cum pauperibus: ſed plane dico vobis:pboc

ſolũ nõ ꝑditis: cętera ꝑditis. Ecce videamꝰ

ſi exhilaratis pauperes hodie: hoꝛrea ipſo/

rũ vos eſtis:vt det vobis deus vnde detl:⁊

cula ſeculoꝛũ: Amen.

ait aplus: pꝛimogenitus ex moꝛtuis. Sicut

multis fratribꝰita ⁊ ab inferis eſt pmogeni

tus ex defunctis. Pꝛimogenit aũt dicit᷑ qs

ex eo qð ſecuturis alus pꝛimus gignit᷑. Pꝛi/

mogenitus ergo chꝛiſtus vocat᷑ ex moꝛtuis:

Ecci. ꝛ9. dimittat qð foꝛte peccatis. Includite eilemno
ſynaã in coꝛdibus pauperũ: ⁊ ipſa pꝛo vobis
cxoꝛabit dominũ: cui eſt honoꝛ ⁊ gloꝛia ĩ ſę⸗

qð pꝛimũ illum ex inferni tenebꝛis in lucem

yſui renaſcat᷑. Mariuitas em̃ reſurrectionis

treſurrectionis partus edidenit. Partus em̃
tartari legibus moꝛit᷑: vt rediuiuo coꝛpoꝛis

tinaendht
enenenne/

apud ſuperos moꝛs quędam inferoꝛum eſt.
S H G *

Ser. C. LxI ¶ Esdem dominica Sermo. v

Vnde ipſa moꝛs moꝛtẽ quodãmodo patit᷑:
dum ei inuite defunctoꝛüũ multitudo ſubtra

1.Corj.iʒ5. hit᷑. Mam ſic beatus apoſtolus dicit: Mouiiſ/

ſima autẽ inimica deſtruet᷑ moꝛs.Et iterum:

Abſoꝛpta eſt moꝛs iĩ victoꝛia. Cũ ergo abſu/

mit᷑ moꝛs in victoꝛia:defectionis quadã ſuę

internitione deſtruit᷑. Defectionẽ autẽ patit
cum poteſtas eius cunctis reſurgẽtibus va-

cuat᷑. Uideamus autẽ quid ſit qð ait: Mο
tem in victoꝛia eſſe cõſumptam. Cõſumpta

eſt plane moꝛs in victoꝛia ſua: dum chꝛiſtũ

inferni legibus ſubijciens:ipſa ſe cũ eũ vin/

cit obtriuit. In eo enim in quo illum quem
ſe ſuperaſſe credebat poſſedit: ab eo victa ẽ

Chcum reſurrexit.Lotam ergo ſidẽ noſtram in
reſurrecrionis gloꝛia collocare debemus: et
in futura mag vita ſperare de dño. Sic em̃

Abi.s ait ſanctus apoſtolus: Si in hac vita tantũ
in chꝛiſto ſperamus: miſerabilioꝛes ſumus

om nibꝰ hominibꝰ. Miſer ergo eſt qui ĩ hac
tantũ vita ſperat ĩ domino. Miſer plane ẽ:

quia cito ſpes eius ſubducit᷑: dum cito hęc
bꝛeuis vita finitur. Ham ſpes illius caduca

efficitur:dum tempoꝛali tranſitu dulcedinis
eius voluptas elabit᷑.De tali enim ſpe dicit

Ro. S. qpoſtolus: Spes autem quę videt᷑ non eſt
ſpes. In futura igitur vita ſperemus in do/
mino: quę ſolida eſt atq; ꝑpetua:vt non mi/
ſerabilioꝛes cunctis hominibus: ſed melio/

res eſſe poſſimus.

VI

de reſurrectione coꝛpoꝛũ ꝓmiſſa veritas:dqᷣa
veritas quę mentiri non nouit: totũ neceſ
eſt vt impleat qð pꝛomiſit.hanc em̃ reſurre/
ctionẽ coꝛpoꝛũ:vt futurã certiſſime noueri/
mus: ipᷣe dominus nobis in ſuo coꝛpoꝛe di/
gnatus eſt demonſtrare. Reſurrexit chꝛiſtꝰ
vt reſurrecturũ ſe non dubitet chꝛiſtianus.
Qõ em̃ ſceſſit in capite: ſequet᷑ in coꝛpoꝛe.

B Noſſe em̃ debemꝰ dilectiſſimi fratres:duas

eſſe moꝛtes:⁊ duas eſſe reſurrectiões. Dicit᷑
em̃ moꝛs pᷣma: dicit᷑ et ſecũda. Poꝛro pꝛimę

moꝛtis duę ſũt partes. Vna q̃ peccatrix aia

culpã diſceſſit a creatoꝛe ſuo. Altera qua

Ger. C. LxII. Dñica in octa. paſche: Ger. vI.

iudicante deo:excluſa eſt per pgnam de coꝛ/

—¶
.
ðð
„

poꝛe ſuo.M oꝛs autẽ ſecũda: ipſa eſt coꝛpo-

ris ⁊ animę punitio ſempiterna. Per moꝛtẽ

vo ſecundã anima ſolius mali hominis in
ęternũ cuʒ coꝛpoꝛe ſuo cruciat᷑. Utraq; ergo

moꝛs omnẽ hominẽ tenebat obſtrictũ:quia

naturę tranſgreſſio vnũquẽq; peccatis pꝛo/
pagat obnoxiũ. Venit autẽ dei filius imoꝛ

talis ⁊ iuſtus vt moꝛeret᷑ ꝓ nobis:in qua car

ne quia nullũ potuit habere peccatũ:ſine re/

eis ęternam beatitudinem largiat᷑. Reſuſci

ſurrexerimus coꝛpoꝛe: mereamur cũ chꝛiſto
ſaluatoꝛe ſine ſine regnare. Tüũc abſoꝛbebit᷑
moꝛs in victoꝛia. Tunc dabit᷑ fidelibus vera

¶ Eadem dominica:de Reſurrecti - croꝛia. wer
M vilta: veraq; lęticia. Tunc deus pꝛo meritis

Ser. C. XIl one: Sermo
Ertiſſima eſt fiducia chꝛiſtianoꝛũ di
uinitus ꝓmiſſa:reſurrectio moꝛtuo/
D rũ. Hanc em̃ veritas ipſa pꝛomiſit.
Veritas em̃ mentiri nõ poteſt. Alioquin ve ¶
ritas nõ eſt: ſi mẽtiri poteſt. Vera eſt igitur

.

ectio moꝛtuoꝛũ: teſtimoniũ reſurrectionis

atu pesꝶulit peccati ſupliciũ.Secundã itaq;

pꝛi mę moꝛtis partem: id eſt ſolius coꝛpoꝛis

moꝛtẽ: dei filius ꝓ nobis accepit:per quã a
nobis ⁊ dominationẽ peccati ⁊ penam ęter
ne punitionis excluſit.lhoc ergo chꝛiſtus in
ſuis fidelibus miſericoꝛditer operat᷑: vt hic
eos pᷣmo in anima reſuſcitet:donans fidem
vt recte credant:tribuẽs charitatẽ vt bonis
operibus libẽter inſiſtant. In nouiſſimo o
die ad hoc eis coꝛꝑa reſuſcitare dignabit᷑:vt

tati ergo in anima per fidem dilectiſſimi fra/
tres: cuzʒ iuſticia viuamus vt etiam coꝛpoꝛe
ad ęternam lęticiam reſurgamus. Diſceda/
mus ab operibus malis quę moꝛtiſicãt ani
mã:etiã dum viuit coꝛpus:vt in ęternis bo,)
nis ⁊ anima noſtra mereat᷑ eſſe ⁊ coꝛpꝰ.Ser/⸗
uemus pꝛimę reſurrectionis munus:qð no⸗/
bis per ſidem largitus eſt chꝛiſtus: vt cũ re⸗

figdei atq; bonoꝝ operũ dabit ſuis fidelibus

regnum cęloꝛũ: Qui viuit ⁊ regnat cum pa/
tre ⁊ ſpirituſancto in vnitate deus ⁊c.

Aſcha chꝛiſti dilectiſſimi regnum eſt A
gli:ſalus mũdi: vita credentiũ: o½
caſus inferni: gloꝛia ſuꝑnoꝛũ:reſur/

diuinę: pꝛecium redemptionis humanę:co⸗-
gnitio moꝛtis abolitę.Qusę feſtiuitas dei ſa

crata myſterio ⁊ cognita ſacramento:virtu/
tẽ dominicę reſurrectionis ꝑ angelos indi-
cat:per apoſtolos manifeſtat:per coꝛda cre/
dentiũ bona multiplicat. Hic igitur eſt dies Ps. 7.
Dilectiſſimi quem fecit dominus:vt audiſti/

celſioꝛ cũctis: lucidioꝛ vniuerſis: in quo do/

. adem dominica: Sermo I CLX

lein

har.
tiltctr⸗
unn ſug
ltoneheſt⸗
uciſiden
ſabnnnoct
enitnnscan
ſotolocatina

nuntbnadil

Menushotie
efime ein
wdennall
lonlitkrrtei

Ptarniuei

1. Con. 15. 1; enenonel

4

minus reſurrexit:in quo ſibi nouam pleber

liiſe⸗

eonoſre
Cſtemiare
ſeſpeteniam
upand genus
Gotenumen
Cosetwuncde
ſkuipoſtind
morelcona
fnte atate.
Uemepuncna
guioln nchen
poſuarncids
ſdemandtse
ligohzoraai
Umnittack⸗
ſemn. LTusn
Clgims an

Duunan. B
degudiac
önkalunze
penemelaus
paluci, zn
nlaminan
lnononence

hifame
nulamn
„ugudonin
akilm
i Neatſinty
opinqi
Cofonteft
ulanſep
dſſe tice
ſchanans

–D vt ipſi videtis regenerationis ſpiritu cõqui/
rn ſiuit: in quo ſinguloꝛũ mentes gaudio et ex
ldonn ultatione perfudit. hic ergo dies reſt urrecti/
n ſen onis chꝛiſti: vefunctis vita: peccatoꝛibꝰ ve/
nden nia: ſanctis eſt gloꝛia. Si quidem operatio/
6 ꝰR ne virtutis eleuat de imis: ſuſcitat de terre/
iunn nis: collocat in excelſis: conſũmat iuſtos: fir-
en Bmatr dubios: damnat increduloſ. Adhoc em̃
laa ᷑dominus hodie reſurrexit: vt imaginem no
San bis futurę reſurrectiõis oſtenderet: Et ideo
ean hodie vt vitali lauacro reſurgens de popu/
Alsagn lus ad inſtar reſurrectionis eccleſiam noſtrã
Mhegi⸗ ſplendoꝛe niuei candoꝛis illuminet: gratias
Nigunc agere deo noſtro debemꝰ: ꝙ dum ſancti pa/
mchlu ſchę ſolennitatem colimus:futurę reſurrecti
