Ergo cui ſtudiũ eſt chꝛiſtum colere: pᷣus coꝛ/

dis et coꝛpoꝛis ſuſcipiat indumenta. Omis
igitur vita religionis ꝓfeſię: integritatl de⸗

bet famam ſentire: ne quem expectat coꝛo/

na virtutis:pudoꝛis damno feriat: Coꝛpo/⸗
ris integritas vitã muniat:integritatẽ ſideſ
incõtaminata cuſtodiat:vt manẽte vtriuſq;
partis beneſicio: immaculatũ hominẽ faci-
at regnare cum chꝛiſto. Sed in hoc ſolum cõ
ſtat cõuerſationis noſtrę ratio vt boni ſimꝰ.
Laboꝛandum igitur illi ante omnia eſt:vt qᷣ

bonitatem ſequit᷑:bonus eſſe iudicet᷑. Mam

qᷓ;uis homo purum coꝛpus imaculatũq; cu/
ſtodiat: laceratam vitam ad deum poꝛtat:
cuius actus vultum infamat: licet ſciamus
conſcientiã ſolam bonis actibus poſſe ſuffi/
cere. Sed quanto melius eſt vt ſemper dete
bene ſentiat:qui ſemper circa ianuã ſuã va/
nis ſuſpitionibus frequẽter ęgrotat. Inſitũ
eſt enim naturalitervulgovt de bonis ſemꝑ

oölvenaa
celtsoncd
Mantid
ſechlkorl
Ninenfan
Reitig bunn
egrians
beſenebue
lpbincone
gulfeſtnar
ecunech
Glitenann
llnennoe
ulnusdih
Rlühen
boropen
Uinlapte
hiiten

un e male iudicet. Sed tu qui curam bonę famę
ſsching colis:ſtudio tuo gratiã integrę opiniois ac-
omnicht quire. Vita ergo noſtra ita ſit lucida: vt ſit
sſgtinn omnibus nota. Integritas religioni: pudoꝛ
lbeſttie ſeruiat humilitati. Quem amoꝛ tenet ſeruã/
oigt dę integritatis ante omnia falſi ad ſe famã
fniſlicin R non admitrtat erroꝛis. Magnũ eſt quidem ⁊

4 ca.io. gloꝛioſum et vſq; ad cęlũ omniũ oꝛe pſferen/⸗
dum: nunq; malis actibus locũ dediſſe:ſed

nl multo foꝛtius eſt: nunq; falſis ſuſpitiõibus
rhfiigin laboꝛaſſe. Quid em̃ tibi pꝛodeſt ſo bꝛietas: ſi
– vitia ebꝛietatis exerceas? Quis te nõ ebꝛiũ
in in iudicet: ſi inter eſſluentes vino caliexs ſaltã/
R tium gyꝛos imiteris? Quis te caſtum puta/
* bit:ſi te viderit meretricũ fabulis mixtum:
Nnlepſſaii ſcenico ſermone compoſitis: aut loquẽtem
enttiſt H turpia: aut inhoneſta reſonantẽ? Laudo qᷣ
ochotiglt dẽ ꝙ cõſcientiã habeas caſtitatis in te:ſ᷑ odi
Cortniſnn. colloquiũ meretricl. In quo loco foꝛtaſſe di
eSilitn cat tibi aliquis: Sufficit mihi pura ↄſciẽtia.
ſuſcpſtonr Quantũ ad innocentiã ꝑtinet tibi ſoli ſuffi⸗
im'fitnin cit:ſed pꝛouidendũ eſt ne facilitate tua alter
ſtsad peccet: alienũ peccatũ in te redũdet: iuxta
füngunni Matth.18. illud qð dicit ſcriptura: Vę uli ꝑ quem ſcan/
mnslienn dalum venit.uis autẽ pcioſo ſerico coꝛpꝰ
sannge veſtias: et niueo vellere membꝛa cõponas:
dedichlmiee; nõ ſine macula diem tranſigis ſi camini ar/
Neschinnan ni dentis oꝛa cõtigeris. In omni igit᷑ actu tuo
Aurrs inu, vitam tuã diſciplina comitet᷑.Si vis place/
geligtmnuſcſ⸗ re chꝛiſto:elaboꝛa vt pꝛofeſſionẽ tuam ſides
nonsianieni⸗ adiuuet:fama cõmendet. Pꝛęcedat vos pa/
tedlaplnn. tientia humilitatis ſocia: aſſiſtat pudicitia
ne gls⸗ integritatis magiſtra:fugiat cupiditas:eru/
Cunenn Ai⸗ beſcat ebꝛietas: luxuria actus ſuos lugeat:
e dtegtui ſuꝑbia confuſa diſcedat. Quicũq; igitur eſt
ICheutn qui feſtinat deũ agnoſcere: ſub hoc diſcipli/
oirtt ane nę oꝛdine chꝛiſtum poterit inuenire. Multa
Urguteitl quidem erant adbuc dilectiſſimi: quę diſci/
nunae riig plinę ratio ſuadebat aꝑire: quę interim pu/
ilonnitc⸗ tauimus differenda: ne ocioſis auribus fa-
iteſtung ſtidiũ pararet longa narratio. Sane ne qͥd
doiſme . in hoc opere ſubtraxiſſe videamur: elaboꝛa/
nnucht bimus vt ea quę religioſis actibus cõpetũt
eucethHh. ſequẽti teinpoꝛe diſſeramus.
mnul Setmo An ead m dñica: De diſciplina
c unu’ CDziſtiana: Sermo J —
kluniei, CC. xxXIX SAE — —
ur aſine A HLOcutus eſt ad nos ſermo dei: et de/
nenne⸗ a.i. l pꝛomptꝰ eſt ad exhoꝛtationẽ noſtrã:
zum 1 — dicéte ſcriptura: Accipite diſciplinã
e in domdpiſciplinę. Diſciplina: a diſcẽdo di/

ñica XX.p' trinitatis: B

viuere.Diſcũt chꝛiſtiani:docet chꝛiſtus. Pꝛi
mo & quid ſit bñ viuere: deinde quę ſit mer/
ces bonę vitę: tertio qui ſint veri chꝛiſtiani:

cta eſt. Diſciplinę domus:eſt eccleſia chꝛiſti.
Quid & hic diſcit: Vel quare diſcitur? Qui
diſcũt? A quo diſcũt: Diſcit᷑ bñ viuere. Pꝛo⸗
pter h̊ diſcit᷑ bñ viuere: vt pueniat᷑ ad ſemꝑ

quarto qͥs ſit verus magiſter: pauca loqui⸗/

½

tibus nobis ſicut dñs donat audire digna/

. „

imnini.Oẽs in domo diſciplinę ſumꝰ:ſed mul

ſuis hr̃e nolũt:ſᷣ nec illã ſecũ ferre etiã ad do

mũ diſciplinę. Ideo apud qͥs nõ vacat vbũ w
dei qͥ coꝛ auri ↄiungũt:qͥ nõ ſũt via vbi ſemẽ
qð ceciderit ab auibꝰ colligit᷑: qui nõ ſũt pe/
troſa loca vbi ſemen qðs ceciderit altã radicẽ

hr̃e nõ põt ⁊ ad hoꝛã exit ⁊ ĩ eſtu areſcit:qͥ nõ

ſunt ager ſpinoſus vbi ſemè cũ germinaue-

rit ⁊ in auras ſurgere cęperit ſpinarũ denſi/
tate ſuffocat᷑: ſed qͥ ſunt terra bona parata
ſemẽ accipere: et fructũ reddere vel centenũ
vel ſexagenum vel tricenum: recoꝛdentur
nõ ſine cauſa intraſſe diſciplinę ſcholam: es

Vix cophinꝰ ſeminãtis. Ipſe in me ponè di

has me ſilitudines ex euãgelio cõmemoꝛaſ/
ſe. Qui ergo tales ſũt: accipiãt qð ꝑ me dñũs
dicere dignat᷑. Ego qm̃ ille ſemiat: qͥd ſum?

gnet᷑:qð vob ſpargat. Molite ò̊ attẽdere ad

vilitatẽ cophini: ſed ad charitatẽ ſeminis:
poteſtatẽ ſemiatoꝛis. Quid eſt g̊ bñ viuere? C
Quid hic diſcit᷑: Pꝛęcepta multa ſunt in le/ Ca. z.

ge: quibꝰ ipſa vita bona cõtinet᷑: imperat᷑ et
diſcik. Multa oĩno pᷣcepta ſunt et innumera

bilia. Pꝛęceptoꝝ ipſoꝛũ paginas vix quiſq;

enumerat:quãtomag ipſa qvoluũt? Tamẽ

nõ pñ̃t facile intellige:vt excuſationẽ nemo
habeat ĩ die iudcij: voluit ſic ſcriptũ eſt:ↄſu-
mmare ⁊ bꝛeuiare verbum ſuper terrã: ſicut

de? ꝓpter eos qͥ ſe volũt excuſare: vel qꝛ eis
nõ vacat legere: vel qꝛ nõ noꝛũt legẽ:vel qͥa

ti nolũt audire diſciplinã: et qð eſt ꝑuerſius Ea. 2.
nec ĩ domo diſciplinę volũt habere diſcipli-
naã. Cũ ꝓpterea debeant in domo diſciplinę
acciꝑe diſciplinã vt ſeruent illã et in domibꝰ
ſuis:ipᷣi ð diſciplinationẽ nõ ſolũ in domibꝰ

de illo ꝓpheta pdixerat. Verbũ em̃ cõſum/ gſa.io.

mãs ⁊ bꝛeuiãs faciet dũs ſuꝑ terrã.hhoc ipᷣm
verbũ conſummatũ ⁊ bꝛeuiatũ:nec obſcurũ
eſſe deus voluit. Ideo bꝛeue:ne nõ vacaret

legere. Idęo apertũ: ne dicat nõ mihi licuit

intelligere. Zheſaurus & eſt magnꝰ diuinaꝝ D

ſcripturaꝝ:habens in ſe mirabilia pꝛecepta Ca. 4.

multa:tanqᷓ; multas gemmas:⁊ pᷣcioſa mo⸗

4 . 2 „ 2 ”ð ⸗

Bancti luguſtini de tempote VNl

nilia: ⁊ vaſa ingentia ⁊ magni metalli. Sed tanq; ſe? Hõ ergo iraſcat᷑ vnuſquiſq;:ſi diſ Almin
quis põt ſcrutari theſaurũ iſtum: æ vti eo:et cutio quomodo ſe diligat. Certe ego diſcu/ celiet⸗
puenire ad omnia quę ibi ſunt: Quãdo hãc tio:ipſe ſe inueniat. Vt quid enim diſcutio: ubapfe
ſimilitudinẽ dñs dedit in euangelio ſuo ⁊ di quia ego inuenturus ſum: Ideo diſcutio vt 3 ſcrsnoch
Matth.3. xit: Simile eſt regnũ celoꝛũ theſauro inuen/ iplſe ſe ĩterroget:ipſe ſibi apareat: ipſe ſe nõ iblemd
to in agro: ne quis ſe minus idoneũ diceret lateat: ipſe ſe ſibi non abſcondat: ipſe ſibi niͤnguißs
ad ꝑſcrutandũ theſaurũ: cõtinuo dedit aliã ſe ante oculos ſuos: non poſt doꝛſum po/ Pnncrii
Abi.s. ſimilitudinẽ:Simile eſt inquiẽs regnũ celo/ nat.Me loquẽte faciat hoc:me neſciente fa/ nchlati
rum homini negociatoꝛi quęrẽti bonas mar ciat hoc. Quomõ te diligis quiſds me au/ nrlslal
garitas:qui inuenit vnã pᷣcioſam margari/ dis:ĩmo quiſqs deũ per me audis ĩ hac do/ mtithe
tam: ⁊ vendidit omnia ꝗᷓ habuit ⁊ emit illä: mo diſcipline: Attẽde te quomõ te diligis. iiibeet
vt ſi piger eras ad ſcrutandũ theſaurũ: non Pꝛofecto em̃ ſi te interrogẽ vtrũ diligas te: , init
ſis piger vnam margarits ſub lingua ferre: reſpõdebiſ qꝛ dilig. Quis em̃ ſe odit: Ergo z ncer
E ⁊ quo vis ſecurus ambulare. Quid eſt ergo nõ diligis iniquitatẽ: ſi te diligis. HNam ſi di pientie
Ca. . verbũ cõſummãs ⁊ bꝛeuians:Diliges dũm ligis iniquitatẽ:nõ ego dico: Pſalmũ audi: vpu
Mattðᷣ.⁊2. deũ tuum ex toto coꝛde tuo:⁊ ex tota anima Qui diligit iniqtatẽ odit animã ſuã. Ergo Ps. 10. i⸗
tua: 2 ex tota mẽte tua: ⁊ diliges ꝓximũ tuũ ſi diligis iniquitatẽ: audi veritatẽ: Veritatẽ n ionge
tanq; teipſuʒ. In his duobus pᷣceptis tota non te balpanteʒ: ſ. ed aperte tibi dicentem: n enigl
lex pendet ⁊ ꝓphetę.Ecce quid diſcit᷑ in do Odis te. Quãtomagis diciſ:quia amas te: nimhß
mo diſciplinę: Diligere deum: diligere ꝓxi- ogis te. Qui em̃ diligit iniquitatẽ: odit ani/ in en
mũ.Deũ tanq; deũ: ꝓximũ tanq; teipſum. mã ſuã. Quid dicam de carne: quępars eſt . ſn
Nõ enim inuenis parẽ deo:vt poſſit tibi di· vilioꝛ hominis: Si animã odit: quomõ car⸗ ni ocn
ci: Dilige deũ ſicut diligis illum. Pe ꝓximo nen diligit: Deniq; qui amant iniquitatẽ: Aellittt
inuenta eſt tibi regula: quia inuẽtus es ꝓxi ⁊ odiunt animã ſuam: omnẽ turpitudinẽ ex/ Enutiud
mo tuo par. Tu ipſe quęris quomõ diligas erxcẽt de carne ſua. Jam ergo qui diligis ini/ un Modſe n
ꝓximũ.Attende teipſum: et quomõ te dili · quitatẽ:quomõ tibi volebas committi ꝓxi/ ſeſehiri
gis:ſic dilige ꝓximũ.Mõ eſt vbi erres. o/⸗ mũ: vt diligeres eum tanq; te:homo quid nail
lo ergo iam et tibi cõmittere ꝓximũ tuũ: vt perdis te: Si em̃ tuipſe ſic te diligis: vt per/ genoitbe
5§ diligas eũ tanqᷓ; teipſum. Volo: ſed adhuc das te:ſic ꝓfecto ꝑditurus es ⁊ eum quẽ dili nu hfſef⸗
Ca.s. rimeo. Volo tibi dicere: ZLilige ꝓximũ tuũ gis ſicut te. Nolo ergo quẽq; diligas:vel ſo⸗ UAlunva
ſicut teipſum: et timeo. Adhuc em diſcutere lus peri: aut coꝛrige dilectionem: aut reſuſue NMiarmͤne
volo: quõ diligas teipſũ.Noli ergo egrefer· ſocietatem. Dicturus es mihi: Diligo ꝓxi/ nu ſanii Lon
re. Mon es tu ipſe facile dimittẽdus: cui eſt mũ tanq; meipſũ. Audio plane:audio. In/ Ca·ð. mnugle
pꝓpximus cõmittẽdus. Mõ tranſitoꝛie tecum ebꝛiari vis cuzʒ illo quẽ diligis tanq; teipᷣm. luſennen
agendum eſt. Tu vnus homo es: ꝓximi tu Bene nobis faciamꝰ hodie:quãtum poſſu/ Tpeanadin
multi ſunt. Hon em̃ pᷣmo ſic debes intellige mus bibamꝰ. Vide qꝛ ſi ſic te diligis:⁊ illuʒ u. Pöean
re ꝓximũ:vel fratrem: vel cognatũ:vel aff// ad te trahis: et ad qð amas vocas: neceſſe R leonbeb⸗
nem: Pꝛoximꝰ eſt omni homini: omnis hõ. eſt vt quẽ diligis tanq; teipſum: illuc eum ſe legine
Pꝛoximi ſibi dicunt᷑: pater ⁊ filiꝰ ſocer ⁊ ge- trahas ad qð ⁊ tu amas. Humanus homo: “M ers Eb⸗
ner. Mihil tam ꝓximũ:qᷓ; homo⁊ homo. Sʒ imo beluinus: amando talia qualia beluę. kieibeni,
ſi putamꝰ nõ eſſe ꝓximos: niſi qui de hiſd̃ᷓ Beluas enim deus ꝓſtratas in faciem fecit Lichuedi
parẽtibus naſcunt᷑:adam et euã attendam paſtum quęrentes de terra: te in duos pe/ Glohean
⁊omnes fratres ſumus.Et ſiquidẽ fratres des erexit de terra: tuam faciem ſurſum at- D
ſm ꝙ homies ſumꝰ: quatomag ſᷣm qð chꝛi/ tendere voluit.Non diſcoꝛdet coꝛ tuum a fa nkite pi⸗
ſtiani ſumuſ? Ad id ꝙ homo es:vnus pater cie tua: non habeas faciẽ ſurſum ⁊ coꝛ deoꝛ⸗ eladptinon
fuit adam: vna mater eua.Ad id ꝙ chꝛiſtia/ ſum. Immo verũ audi:⁊ verũ fac ſurſũ coꝛ: an ntin
nus es:vnus pater ẽ deus:vna mater eccle ne mẽtiaris in domo diſciplinę. Quãdo em̃ loinins⸗
ſia. Videte &O quãtos ꝓximos habeat vnus audis: reſponde: ſed ſit verũ g reſpõdes. natntübi
bomo. Omnes homies in quos incurrerit: Sic te dilige: et diligas ꝓximũ tuum tanqᷓ; Aiicdli
S quibꝰ iungi potuerit: ꝓximi eius ſũt. Quõ teipſũ. Quid eſt em ſurſum habere coꝛ:niſi fbeden⸗
Ca. 7. ergo diſcutiẽdus eſt vtrum diligat ſe: cui cõ qð dictũ eſt pꝛius: Diliges dominũ deum MWattb. 22. geelck ,

mittendi ſunt tot pꝛoximi: vt ſic eos diligat

tuũ ex toto coꝛde tuo:⁊ ex tota aia tua: et ex

„

Mdoeyeg

n
„ 3 tota mente tua? Quia ergo duo cepta füt:
Hane Ca.5. ſi vni diceret nõ ſufficeret. Sufficir 2 vnu ſi
nſun intelligat᷑. Mã ⁊ aliqñ ſic loquit᷑ ſcriptura:ſic
ne Bo.n. pan aplus: Hõ adulterabis:nõ homicidiũ
cen . facies: nõ cõcupiſces: ⁊ ſi qꝗð eſt aliud mãda/
. in eſ tũ: in H ſermõe recapitulat᷑: Diliges ꝓximũ
M W tuũ tãqᷓ; teipʒ. Dilectio ꝓximi malũ ñ opat᷑
. glan⸗ Plenitudo aũt legis ẽ charitas.Quid ẽ cha
* “M 1 ritas: Dilectio. Hihil videt᷑ dixiſſe de dilecti
en lhuedd one dei:5Fᷣ ſolã ꝓximi dilectionẽ dixit ſuffice
aledlgs re ad implendã legẽ. Quicqͥd eſt aliud man/
idlgut datũ: in boc ſermõe recapitulat᷑: in ͥ ſermo/
eüſeontesg Marth. 22. ne implet᷑. In quo: Diliges ꝓximũ ꝛuũ tãq;
iesan teipᷣm. Ecce vnũ eſt. Certe duo pᷣcepta ſunt
nPalnint in qᷣbꝰ ſceptis tota lex pendet ⁊ ꝓphetę. Vi
niniſubnß dete quõ plus bꝛeuiatũ eſt: ⁊ adhuc pigri ſu
enni Veii mus.Ecce ꝗ duo erãt: vnũ factũ eſt. Pꝛoꝛſ⸗
ſetbidenen ꝓximñ dilige: ſufficit: Sʒ dilige quõ teipᷣm
gtuane. diligis:nõ quõ teipᷣm odiſti. Dilige ꝓximũ
Uituoditn . tuũ tanq; teibm: Sed pus eſt vt diligas te/
ne glehtize ipᷣm. Quęrere debes quõ diligas teipm: et
Ndie gronon audire habes:Diliges dñm deũ tuũ ex toto
Nunt niguinti coꝛde tuo:⁊ ex tota aia tua: et ex tota mente
empindnic, tua.hõ em̃ quõ a ſe fieri nõ potuit:ſic nec be
Pguidligoin Ca. 10. atus a ſe fieri põt.Alia res eũ fecit hoĩem qð
Bnnin n nõ ẽ ipſe hõ: alia res eũ factura eſt beatũ qð
Srehonott nõ eſt ipſe bõ. DNeniq; errãs videt ipſe:quia
Edlge ꝑ ſe nõ põt beatꝰ eẽ: ⁊ amat aliud vñ ſit bea/
stann ledl tus. Vñ ſe fieri putat beatũ H̊ͥ amat. Quid
Fnlggſti⸗ putamꝰ amat:vñ putat ſe fieri beatũ?: Pecu
Nenutfehte niã:aurũ:argentũ:poſſe eſſiões. Bꝛeuit᷑ dico
Ni h d. .totͦ pecuniã. Lotũ em̃ quicqͥd hoies poſſidẽt in

mealto 1 terra:oĩa quoꝝ dñi ſũt: pecunia vocat᷑.Ser/
golmnußn. uus ſit:vas:ager:arboꝛ:pecus:quicqͥd hoꝝ
Kõ ẽ: pecunia dicit᷑.Et vñ eſt pᷣmũ vocata pecu/
Edligstl nia? Jõ pecunia: qꝛ antiqͥ totũ qð habebãt
wai in pecoꝛibꝰ habebãt: A pecoꝛe pecunia vo/
ineinn Geũ.ʒbð. ca᷑. Legimꝰantiqͥs patres fuiſſe diuites pa/
obone ſtoꝛes. Ergo pecuniã diligis o hõ vñ putas
n d. te fieri beatũ. Pecunia eſt: ⁊ multũ eã diligl.
nuln 8 Volebas diligẽ ꝓximũ tanq; teipᷣm: diuide
rhtn cũ illo pecuniã tuaʒ. Quid eſſes diſcutiebã:
len duce Inuẽtus es:apparuiſti tibi:vidiſti te:cõſide/
en ſutuna⸗ raſti te. Mõ es ꝑpatus diuidere pecuniã tuaʒ
gunmnn E cũ ꝓximo tuo. Sed qͥd mihi rũdet benigna
iminn Ca. 1I. quaricia:? Quid mihi rñdet? Si diuiſero cuʒ
nni illo:minus erit:⁊ mihi⁊ illi minuek qð amo:

e⸗ a nec totũ habebit ille: nec totũ habebo ego:
jeril Sed qꝛ diligo eum tanq; meipᷣm:opto illivt
güun . tm̃ habeat:vt nec meũ minuat᷑: et ipſe mihi
Hagelki uis cogquet᷑. Optas vnde nihil ꝑdas: atq; vti/-

noii iu⸗ na poc veri dicas vel optes. Timeo e em ne

pe trinitatis: B. er. II.

inuideas.Quõ em̃ ſocialis erit fglicitas tua
quã toꝛquet fęlicitas aliena? Mone cũ ceꝑit
diteſcere vicinꝰ tuus: ⁊ inciꝑe quaſi ſurgere
⁊ ire poſt te: times ne ſequatur te: times ne
trãſeat te? Certe diligis ꝓximũ tuũ tanq; te
ipᷣm. Sed nõ loqr de iuidis. Auertat em̃ de
haͤc peſtẽ ab animis oĩm hoĩm: ne ſiat xpᷣia⸗/
noꝝ:vitiũ diaboli:cũ 4 ſolo diabolꝰreꝰeſt: ⁊
inexpiabilit᷑ reꝰ. Hõ em̃ dicit᷑ diabolo vt dã/
net᷑: adulteriũ cõmiſiſti:furtũ feciſti:villam
alienã rapuiſti:ſᷣ homi ſtanti lapſus inuidi⸗

ſti. Inuidẽtia diaboli cõuitiũ ẽ: ᷣ habet ma

trẽ ſuã. Suꝑbia vocat᷑ mr̃ inuidię. Supbis

inuidos facit: Suffoca matrẽ:⁊ nõ erit filia.

Jõ hũilitatẽ docuit chꝛiſtꝰ. Nõ &̊ loquoꝛ in /

uidis: bñ optãtibꝰ loquoꝛ. Illis loquoꝛ qui
optãt bñ amicis:vt habeãt tantũ quãtũ ha

bẽt ⁊ ipᷣi.Optãt bñ egentibꝰ vt habeãt quã/

tũ ⁊ ipſi: ſed nolũt illis dare ex eo qð habẽt.

Inde te iactas hõ chꝛiſtiane:qꝛ optas bene:
Melioꝛ te ẽ mẽdicꝰ qͥ plura tibi optat ⁊ nihil

habet. Bene vis optare nihil a te accipiẽti:

Da aliqͥd bñ optãti. Si bonũ eſt bñ optare:
redde mercedẽ. Optat tibi bñ pauꝑ qͥd trepi
das? Addo aliquid. In domo diſciplinę es.
Addo aliqᷣd qð dixi:Da bñ optãti:chꝛiſtꝰẽ. A
Ipſe a te petit qui tibi dedit.Erubeſce. Ille Ca.12.
diues pauꝑ eſſe voluit: vt haberes pauꝑes

dqᷣbus dares. Da aliqd fratri tuo. Da aliqd

ꝓximo tuo.Da aliqd comiti tuo. Tu diues
es:ille pauꝑ ẽ. Vita iſta via ẽ:ſil ambulati.

Sed foꝛte dic?: Ego diues ille pauꝑp. Simul
ambulatis an nõ? Quid ẽ qð dicis: ego di/

ues: ille pauꝑ: niſi ego oneratus:ille leuis:

Ego diues:ille pauꝑ.Sarcinã tuã cõmemo

ras:põdꝰ tuũ laudas.Et qð graui Eꝛcõſtri/
xiſti ad te ſarcinã tuã: ideo nõ poteſ poꝛrige⸗

re manũ tuã. Onera te:liga te:qͥd te iactas?

quid te laudas 2Solue vincula tua: minue
ſarcinã tuã. Da comiti:et illũ adiuuas:et te
releuas. Inter has voces tuas laudãtes ſar
cinã tuã: adhuc chꝛiſt petit ⁊ nõ accipit ⁊ of/ Ca. 15.
fẽdis nomẽ pietatis crudelibꝰ vocibꝰ ⁊ dicl:
Et qͥd ſeruo filijs meis? Chꝛiſtũ illi opono:
filios ſuos mihi reponit. Iſta vo iuſticia ma
gna vt habeat vñ luxuriet᷑ filꝰ tuus: egeat

pſis tuus? Cũ em̃ vni ex minimis meis feci/ Wartd. 15.

ſtis:mihi feciſtis.Mõ legiſti:non aduertiſti:
Cũ vni ex minimis m meis nõ feciſtis:mihi nõ
feciſtiſ· Mõ legiſti:nõ timuiſti? Ecce qͥs eget
⁊ filios tuos numeras⸗: Poſtremo numera fl
lios tuos: : addc vnũ illui iter illos tuũ.
2

R
R

Bancti luguſtini de tempoꝛee ui

Vnũ habes: ſit ille ſecũdꝰ. DHuos habes:ſit
ille tertius. Lres habes:ſit ille qrtus. Nihil
hoꝝ vis: Ecce quõ diligl ꝓxim tuũ quẽ tibi
faci ſociũ ad iſtã ꝑditiõeʒ.QAuid tibi dicturꝰ
ſũ:Diliges ꝓximũ? Quid illi ĩ aures inſuſur
rabis hõ auare:niſi fili aut frater aut pr: bo/
nũ eſt nobis vt cũ hic viuimꝰ:bñ ſit nobis:
Qustũ habebis:tantꝰ eris. Frũge lunã:fac
foꝛtunã? Iſta inſuſurrabis ꝓximo tuo:ꝗᷓ nõ
didiciſti ĩ domo diſciplinę nec audiſti. Nolo

O ſic diligas ꝓximũ tuũ.O ſi poſſeʒ facere:vt
Ca. 14. nili iũgererl.Coꝛrũpũt em̃ moꝛes bonos col
1.Corl.i. loquia mala. Sʒ nõ poſſũ. Mõ poſſũ facere

vy3t nulli iũgaris:cui mala iſta quę nõ vis de/
diſcere inſuſurres: ⁊ nõ ſolũ nolis dedoceri:
ſed affectas etiã docere. Nolo:imo volo ſed
nõ poſſũ te diſiũgere ab auribꝰ alioꝝ. Alios
admoneã:ad quoꝝ aures ambis:qͥrũ aures

penetrare moliris: ad qrũ coꝛda ꝑ aures in/

trare diſponis.O qͥ accipis vbũ ſanũ in do⸗
mo diſciplinę:ſepi aures tuas ſpinis. Coꝛrũ

ccxi. 28, pũt moꝛes bonoſ colloda mala. Sepi aures

tuas ſpinis. Sepi ⁊ ſpinis ſepi:vt ille qͥ ipoꝛ
tune intrare auſꝰ fuerit:nõ ſolũ ñ repellat᷑:b
etiã cõpungat᷑.Repelle illũ a te:dic:chꝛiſtia

nꝰ es:chꝛiſtianꝰ ſũ.Nõ accepimꝰ h̊ in domo

dDiſciplię. Hõ h̊ accepimꝰ ĩ illa ſchola: quã g/

tis intrauimꝰ. Hõ hoc didicimꝰ ſõᷣ illo mgro
cuiꝰ cathedra ĩ cęlo ẽ. Moli mihi iſta dicere:

aut noli ad me accedere.hoc ẽ em̃:Sepi au⸗

P res tuas ſpinis. Cõuertã me ad illũ: Auarꝰ

Ca. 15. es:pecuniã amas. Beatus eſſe vis:deũ tuũ

ama.NPecunia te nõ facit beatũ: Tu eã facis
oꝛnatã:nõ illa te beatũ. Sʒ qꝛ multũ amas

pecuniã: video qꝛ ꝑgis qͥ iuſſerit cupiditas:

Piger ꝑge qͥ iubet charitas. Reſpice ⁊ vide
q́ᷓ; multũ interſit int pecuniã tuã ⁊ deũ tuũ.
Pulchꝛioꝛ eſt iſte ſol qᷓ; pecunia tua:⁊ tñ iſte
ſol nõ eſt deꝰ tuus. Poꝛro ſi pulchꝛioꝛ eſt lux
iſta qᷓ; pecunia tua: quãtũ ẽ pulchꝛioꝛ qͥ fecit
hanc lucẽ? An foꝛte comꝑare vis pecuniã lu
ci?: Ecce occidit ſol.Oñde mihi pecuniã tuã.
Nitet ⁊ nocte:ſubtraho lucernã:Ecce diues
es:oſtẽde mihi diuitias tuas. Jã ſi lumie p/
ueris: iã ſi nõ habeas vñ qð habes videas:
vbi ſunt diuitię tuę?Et ſic iñ hoꝛrẽda ꝓfun/

Adiitas auaricię nõ patet oculis et ſcatet ani/

mis. Vidimꝰ⁊ cęcos auaros.icat᷑ mihivñ
auari ſunt cęci qͥ nõ vidẽt? Qð habet nõ ha/
bet:⁊ tñ auarꝰ ẽ cęcus.Quare? Quia credit
ſe hfe:auarꝰeſt. Fides eũ facit diuitẽ.Credẽ
do diues ẽ:nõ vidẽdo. Quãto meliꝰ cũ ſidẽ

ↄnertit ad deũ. NMõ vides qð poſſides:⁊ den

tibi ſic ᷣdico. Nõdũ vides: ama ⁊ videbis.

Amas pecuniã o cęce: quã nunq; videbis.
Ceęcus poſſides:cęcus moꝛiturꝰ es:qð poſſi

.. —0

des h̊ relicturꝰes. Nõ tenebas ⁊ qiñ videbaſ:

qꝛ nõ videbas qð habebas. De deo qᷣd tibi ₰

dicit᷑: Ecce h̊ tibi dicit ipa ſapia: Amate illã Ca. 16.

tanqᷓ; pecuniã. Indignũ eſt:iniurioſũ eſt:vt

ſapiẽtia pecunię comꝑet᷑:ſᷣ amoꝛ amoꝛi com

parat᷑. Video em̃ hic vos ſic amare pecuniã
vt iubẽte amoꝛe pecunię laboꝛes ſuſcipiat:
ieiunia toleretis:mare trãſeatis:vẽtis ⁊ flu⸗
ctibus vos cõmittatl.habeo vnde eligã qð
ametiseſ nõ habeo qð addã ad amoꝛẽ quo

amatis.Sic me amate:plus nolo me amari

dicit dñs. Impꝛobis loquoꝛ: Auaris loqr:
Pecuniã diligitis:tm̃ me diligite.Certe me

lioꝛ ſũ incõꝑabiliter. Nolo a vobis amplioꝛrẽ?
amoꝛẽ. Quãtũ diligitis pecuniã: tantũ me

amate.Erubeſcamꝰ:ſaltẽ ↄſiteamur ⁊ pecto

ra tundamꝰ: nõ vt ſuꝑ peccata nr̃a pauimẽé/
tũ ſolidemꝰ. Mã qͥ tundit pectꝰ ⁊ nõ coꝛrigit᷑:

ſolidat pctã ⁊ ñ tollit. Lũdamꝰpectꝰ ⁊ ceda/⸗
mꝰ nos:⁊ coꝛrigamur a nob:ne ille p?ea nos
cedat qͥ mgf̃ eſt. DHiximus em̃ iã qͥd h̊ diſcat᷑:
qᷓ̃re diſcat᷑: Quare iſti in ſcholã:et vapulaſti
⁊ a parẽtibꝰ ductus:⁊ fugitãs ꝗſitꝰ et inuẽt
attractꝰ es:⁊ adduct extẽſus es? QAQuare va
puluſti:q̃re tãta mala iĩ puericia ꝑtuliſti? VUt
diſceres. Quid diſceres? Litteras. Quare:

Alt haberet᷑ pecunia:aut vt cõꝑaret᷑ honoꝛ:

⁊ teneret᷑ ſublimitas dignitatt. Vide qꝛ peri

8

Ca. 17.

turꝰ es ꝓpter ꝑiturã rẽ. Periturã rẽ cũ tanto

laboꝛe didiciſti in tantis pęnis: ⁊ amabat te
qui te ad pęnas trahebat. Ipſe qui te ama-

bat:ipᷣe te ad pęnas trahebat vtvapulares:

amando faciebat vt diſceres. Quid? Lfas.

Bo nę ſunt litterę.MNoui.Dicturus es mihi:
QAluare ⁊ vos ep̃i lr̃as nõ legiſtis: Quarenõ

diuinas ſcripturas in ipſa lr̃atura tractaſt:
rẽtes nf̃i qñũ nos in ſcholã mittebãt:h̊ nobis

poſſitis codices dñicos. Nec ipᷣi chꝛiſtiani ſi/

lijs ſuis h̊ dicũt.Sed qͥd: DNiſcite lr̃as.Qua

Ita vo ſ᷑ nõ ad h̊ didicimꝰ lr̃as.Mõ em̃ pa

dicebãt: Diſcite lrfas vt habeatis vñ legere

re? Vt ſis hõ.Quid em?: Mõ pecus ſũ:&5⅝

dico vt ſis hõ:bhoc ẽ vt ſis eminẽs int hoies.

Vñ ⁊ illud ꝓuerbiũ:Quãtũ habebis:tantꝰ

eris:vt habeas quãtũ cęteri:aut quãtũ pau

ci:aut pluſq; cęteri:aut pluſq; pauci:habeaſ

inde honoꝛeʒ: habeas inde dignitatem. Et
vbi erunt iſta oia cũ moꝛs venerit:Quõ ſti/

S

mulat: quõ metiſte interpellat? Quõ nomẽ Ta:is

ipᷣm a me cõmemoꝛatũ oim coꝛda percuſſit⸗

cus inor⸗
Uliui
mnnngen
neiee Vetu
eteher⸗Sen⸗
ſefiestf
Gnelsno
necſama
Grgpoles na
uſtnnel
n ſtitisQuis
ſi orechl
li Scevit
itii Ane
fünäbond
ſiiins. An
Cuidigetii
üfoges t
Pbidetdeus:
Pnone pn⸗

Laouimeeti

ſongenae
lünanötn
Gürno. Aud⸗
Cabſihope

n dcstibie

ſorroͤpot
iltosgla
Nlenorqb
nohegocader
Nbeireſen
ſtbtegoret
nas:naußn
Unierinors
nenesnan
bun Og
Cſamiſun
mhinevlc
ittsdine
uldinen
lenotesne
ling. Dhlenotui
Nlinnciſ⸗
leosintia
agucicg
zan dreg
A Uunotenec
Mengin
Mizope
(häntn

Ber. CC.XxL. Dñica XXI.pꝰ Trinitatis: Ber. I.
ee QAuõ timoꝛẽ vrjm teſte gemitu declamaſtis? Aala moꝛs:auerſãda moꝛs:finẽ reſpice:chꝛi
W Audiui: audiui: gemuiſtis: moꝛtẽ timetis. Si ſtianꝰ es:ſidei oculũ intẽde. Cõtigit moꝛi in-
Dedoetiz⸗ timeris:q̃re nõ cauetis: Moꝛtẽ timetl. Quid opẽ illũ: et deferri ab angelis in ſinũ abꝛahæ.
Nrntl timetis:? Vẽtura ẽ.Timeã an nõ timeã:veni Quid ꝓderat diuiti ſepulchꝛũ marmoꝛeũ:ſi/
MR re habet. Sero an cito vẽtura eſt. Si timeas: tiẽti apud inferos? Quid oberãt pauꝑi pãni
manmt N nõ efficies: vt ñ ſit qð times: Illõ potiꝰ time: cũ ſanie vlcerũ eius:reqͥeſcẽti in ſinu abꝛahę:
= n að ſi nolis nõ erit. Quid: Peccare. Peccare Lõge vidit eũ reqeſcentẽ:quẽ ↄtẽpſerat iacẽ/
Ke Tun time: qꝛ ſi amauenis peccata: i aliã moꝛtẽ irru/ tẽ. Mõ elige moꝛtẽ. Dic mihi quis bñ moꝛ/
u lhll. es: q̊ poſſes nõ venire ſi nõ amares peccata. tuus eſt:qͥs male? Puto qꝛ meliꝰ ille pauꝑ q;
nstft⸗ TMõ aũt ꝑnerſꝰ:plꝰ amas moꝛtẽ qᷓ; vitã. Ab/ ille diues. An vis aromatibꝰ ſepeliri:⁊ ad in/
mteclih Ca.19. ſit inqͥs. Quis eſt hoĩm qᷣ plus amet moꝛtẽ q; feros ſitire? Reſpondes: Abſit a me. Puto ꝙ
udmi . vitã? Soꝛte cõuinco te qꝛ plus amas moꝛtẽ q hoc eliges. Diſces &̊ bñ moꝛi:ſi didicerꝭ bñ vi,/
Engonemr, vitã.Ecce vñ te ↄuinco: Amas tunicã tuã:bo uere.Merces em̃ boneę viteę ętna eſt. Qui dil/ . 42
dr nnsg her nã eã viſ. Amas villã tuã: bonã eã viſ. Amaſ cũüũt chꝛiſtiani ſũt. Qui audiũt 2 nõ diſcũt: qͥd Ca. 22.
enldnn flliũ tuu: bonũ eũ vis. Amas amicũ tuũ: bo/ ad ſeminãtẽ: Seminãtis manũ nõ terretvia: Mattb. i.
Wwobtnle nũ eũ vis. Amas domũ tuã: bonã eam vis. nõ terrẽt lapides: nõ terrẽt ſpinę. Jactat ille
mnä:unine Quid ẽ ꝙ etiã bonã vis hr̃e moꝛtẽ:Quotidie go ſuũ eſt. Qui timuerit ne cadat in trã malã
ſiemmmtge em̃ rogas vt qm̃ moꝛs vẽtura eſt:bonã moꝛtẽ nõ ꝑuenit ad trã bonã.Et nos dicimus:ſpar/
Aanispuin, tibi det deus:⁊ dicis: Deus auertat a me ma / gimꝰ ſemia:iactamꝰ ſemia.Sũt qͥ cõtemnũt:
n inöͤaange⸗ lã moꝛtẽ. Plus &̊ amas moꝛtẽ tuã qᷓ; vitã tuã. ſunt qͥ repᷣhendũt: ſunt qͥ irridẽt. Iſtos ſi nos
n petat Aboꝛi male times:et male viuere non times. timuerimꝰ:nihil habemꝰ ſeminare:⁊ in meſſe
nelleyate Coꝛrige male viuere:time male moꝛi.Sʒ no/ habemꝰ eſurire. Ergo veniat ſemẽ ad trã bo/
iigtbdice . li timè:nõ pᷣt male moꝛi:qͥ bñ vixerit. Pꝛoſus nã.Scio qꝛ qͥ audit⁊ bñ audit:deſicit 1 ꝓficit.
Ni ammuti cõfirmo. Audeo dicere: Credidi ꝓpter qð lo / SDefſicit iniqᷣtati: ꝓficit veritati. Deficit ſecło:
Giranf V cutꝰ ſũ:Nõ põt male moꝛi:qͥ b vixerit. Aam eꝓfſicit deo.Quis ẽ em̃ mgr qͥ docete Mõ qliſ/
uNud Ca. 20. tu dicis tibi: Mõ mliti iuſti naufragio ꝑierũt? cũq; hõ:ᷣ aplus. Plane aplus: ⁊ tñ nõ apks. „
nuu uifed Certe nõ põt male moꝛi:qͥ bñ vixerit.Hõ mul An vultis inqᷣt exꝑimẽtũ eius acciꝑe qͥ in me 2. Corſ. 13.
inens. Qlue tos iuſtos gladiꝰ ꝑemit hoſtilis: Certe nõ pᷣt loquit᷑ chꝛiſtꝰ: Chꝛiſtꝰẽ qui docet:cathedrã in
tininn male moꝛi:qͥ bñ vixerit. Nõ multos iuſtos la celo habet vt pauloante dixi: Schola ipiꝰ in 2
n Vegze trones occiderũt? Nõ młtos iuſtos beſtię la/ terra eſt:⁊ ſchola ipᷣiꝰ coꝛpꝰ ipſiꝰẽ. Caput do/
i en niauerũt? Certe nõ põt male moꝛi:qͥ bñ vixe/ cet mẽbꝛa ſua:lingua loquit᷑ pedibꝰſuiſ:Chꝛi
Ns mtut rit.Et ego reſpõdeo: hhęc em̃ tibi videt᷑ mala ſtus eſt qͥᷣ docet. Audiamꝰ:timeamꝰ:faciam. Z
egiem moꝛs: naufragio ꝑire: gladio ꝑcuti: a beſt Et ne ↄtẽnas ipᷣm chꝛiſtũ: qꝛ. pbter te ĩ carne Ca. 23.
R laniari: moꝛs mala tibi eſſe videt᷑. Hõne has natꝰẽ:pãnis moꝛtalitat circũdatꝰ. . Pꝛopt te Watth. 4.
R moꝛtes martyꝛes ſi ubierũt: arũ natalicia cele⸗ eſuriuit ⁊ ſitiuit. Hꝛopter te laſſatꝰ ad puteũ Johᷣ.4.
mcne . bꝛamꝰ: Qð genꝰ moꝛtis nõ ſubierũt:Et tñ ſi ſedit. Pꝛopt᷑ te fatigatꝰ iĩ naui doꝛmiuit.Pꝛo Matth. 8.
mg 4 chꝛiſtiani ſumꝰ:ſi ĩ domo diſciplie nos eẽ me / pter te cõtumelias indignas audiuit. Pꝛopt᷑ J05.7. et. 10.
– minimꝰ:vel cũ hic ſumꝰ: vel cũ hic audimꝰ:ſi te a facie ſua ſputa hoĩm nõ abegit.Pꝛopt te Parth.a6.
lumnluni exeũtes hinc nõ obliuiſcimur:ſi meninimꝰqd alapas in faciẽ ſuã accepit. Pꝛopt te in ligno er
lnlihl h audimꝰ:nõne martyꝛes beatiſicamꝰ: Quę/ pepẽdit. Pꝛopt te aĩiaʒ effudit. Pꝛopter te in
Unhülbidle re moꝛtes martyꝛũ: Oculos carnis iterroga: ſepulchꝛo poſitꝰẽ. hec oia foꝛte ↄtẽnis ixpᷣo.
hansſiimn Ag, 115. male moꝛtui ſũr. Oculos ſidei introga: Pꝛeci Vis noſſe qs ſit? Recole euangeliũ qð audi⸗
finſun⸗ oſa ẽ in cõſpectu dñi moꝛs ſctõꝝ eiꝰ. Quicqͥd ſti: Ego⁊ pr̃ vnũ ſumꝰ. Nos ↄuũᷣſi ad deũ ſce/ JZob. 10.
lateli fuln Seſt qð exhoꝛres ĩ moꝛte:oĩno nõ exhoꝛreas pta eiꝰ cuſtodiamꝰ:vt ęterna pᷣmia ab i ißa bci
inentſih ſi eos imitaris. Id age vt bonã vitã habeas: piamꝰ: pſtãte eodẽ dño nr̃o ieſu xpᷣo qͥ cũ pfe
hituini et quęcũq; occaſio fuerit vt exeas de h̊ coꝛpe: ⁊ ſpũſancto viuit ⁊ regnat iĩ i ſecka ſi enzAmæ
jbabehi exis ad requiẽ: exis ad btitudinẽ ꝗ̊ nõ haber ¶ Hnica viceſimapn ma:Detribꝰpue Sermo
bunii XS᷑Ä timoꝛẽ nec finẽ. Nã q̃ſi bona moꝛs diuitis in 3 i foꝛnacẽ ignis: Sermo I CC.XL.
uutih 21. f. purpura ⁊ byſſo:ſ mala moꝛs ſitiẽtis⁊ int toꝛ bet tyꝛann foꝛnacẽ incẽdi:et qua, „
nnun 17 mẽta guttã aꝗᷓ deſiderãtiſ.Quaſi mala moꝛs tũ ipſe igne furoꝛis ardebat:tãto ſan Santcr.ze
Gen, Mil i iacẽtis pauꝑis ante ianuã diuitis: int liguas Kctioꝛes pueros cõſũmabat.Nũc vn⸗
ng canũ in fame ⁊ ſiti: micas de emeſa deſideraͤtk. dãtis i dẽſitate cgla dregit: uuͤchorifco
Gulkhen 5

W ,

uinę ſeueritatis ꝑ ſuplicia mõſtraret᷑. Seuie/⸗

pat violẽtꝰ inimicꝰ ſuppliciũ ſuis famulis ꝗſi/

turꝰ. Seęuiebat ñ vt iuſtos trucidaret: ſᷣ vt ſu

is interitũ ꝓcuraret. Sęuiebat ñ vt creſcerẽt

B
Daniel. 3

pęnaꝝ augmẽta: ſᷣ vt cũctis mõſtraret᷑ diuia

poteſtas:vt dũ impij ſuplicijs glłiarẽt᷑:flãma
rũ impetu voꝛarent᷑. Sęuiebãt ſcelerati chal/

dęi ſuplicijs pᷣſentibꝰ ꝑituri:⁊ futuroꝝ ignari

miſtri iuſſa accelerãt: parant incẽdia:flãmas

exaggerãt. Crudelitas eiꝰ poſſidet mentẽ: ſeę/

uitia imutat volũtatẽ. In foꝛnacẽ miſſi ſunt
ſancti: fugiũt flãmę:cędũt ignes: incẽdia ex/
paueſcũt. Timẽt ignes lędere: qͥs fuerãt iuſſi

incolumes reſeruare. Oſtẽdũt iuſtoꝝ meritũ

igne iocari:qͥbꝰcũ homibꝰnõ licuit cõmoꝛari.

nõ licuit honoꝛari. Licet flämaꝝ mercri obſe

dũ tyꝛãni cõremnũt imperiũ. Licet ſanct cũ

Licuit iĩ foꝛnace deũ venerari:quẽ apð hoies

quia: qͥ nõ meruerãt chaldęoꝝ ſuplicia.Licet

ignibꝰ ↄſeruari illeęſos:q̊ͥs tyranꝰ dederat exu
rẽdos.Licet i pgna eẽ ſecuros:qͥs extra pęnã
nõ licuit eſſe intactos:vt vbi interitꝰ ibi ſalꝰ:
vbi ſupplicia ibi inuenirent᷑ refrigeria.Accipe
hoſtis a ſuplicijs exemplũ:qͥ hũanitatis ꝑdi/
diſti ↄſiliũ. Fugiũt ignes iuſtos qͥs iniuſte dã
naſti:expaueſcũt flãmę ⁊ innocẽtes ꝓnũciãt
q̊s dignos ſupllicio deputas:⁊ ꝗᷓ ſeuire cõſue
uerant:dignos ſanctos in foꝛnace cernebãt.
DHamnãt hoſtes: et abſoluũt ignes.Chaldeęei
adijciũt:⁊ pęnę defendũt. Homies ſęuiunt:⁊

Cſuplicia venerant᷑. Lyꝛannus putabat tantũ

toꝛmẽta poſſe ſęuire: quãtum ipſe ſacrilegus

exiſtimabat ſe poteſtatẽ hfe. Ignes iuſtis ce/
dũt:ardoꝛes flãmaꝝ iĩ refrigeriũ vertunt᷑:⁊ in

ſtituta naturę voꝛaces impetꝰobliuiſcunt᷑:vt

crudelitas tyꝛãnica ſuꝑata ꝓſternit᷑:dũ ſui ſa

iuſtos venerãtes timerent: ⁊ eoꝝ hoſtes ꝑſe/
quẽtes punirẽt. Ignes iuſtos hoſpitio cũ oĩ
honoꝛe ſuſcipiũt: et libẽter obſequiũ pꝛębẽt.
Hhoſtis mutato genere ſęuit:nec aliqua pieta
te mouet᷑:nec hũanitate blandit᷑. Poſſet vin

cere ſi ignibꝰ imparet. Offerunt Fignib iuſti

veſtitu tecti: vincuł colligati:defẽdunt᷑ ardo/
ribus iuſti: ⁊ qs vis hũana dãnauit:ignis ab
ſoluit. Mihil cogitat: nihil metuit. Sic nãq;

tellites deuoꝛant᷑. Cernit pęnã:et ſeruoꝝ dei
aſpicit gloꝛiã Juſtis ignes obſequiũ pſſtant:
liiuſtis interitũ ſoᷣmiſtrãt.Dũ vinclicat flãma

D impij necant᷑ ⁊ iuſti ſaluant᷑. Cum ad foꝛnacẽ

tyꝛann“ feſtinãter accederet:ſtupet laudẽ:mi/
rat᷑ factũ:venerat᷑ deũ cũ tribꝰ pueris ĩ foꝛna/
ce.Aſpicit iuſto diuinoq; ambitu pꝛotegi: qͥs

Bancti luguſtini de tempoꝛe

ſonitu chaldeęi cũcti terrent᷑: vt magnitudo di

nup iuſſerat violẽtus extingui. In illis in foꝛ

nace videt: quẽ in illis ante nõ eſſe putaret.

Quo viſo territPꝰfuroꝛi addit lenitatẽ:ſit repẽ
te cõfeſſoꝛ:qui nuꝑ fuerat ꝑſecutoꝛ. Pꝛędicat

venerãtes dãnauit. Rogat de foꝛnace iuſtos

ꝓcedẽ:pᷣcat᷑ ð igne dei famulos ꝓſilire.Exite Panieł.ʒ.

inqᷣt ſui dei excelſi. Nũc me defenſoꝛẽ dei ꝓ/
fiteoꝛ:cuiꝰ inimicũ fuiſſe cõſtat:vt cuiꝰſeruos

quẽ paulo ante negabat:venerari ſᷣcipit:qui

ignarꝰ pſequebar:eiꝰinimicos vt defenſoꝛ vl /

ciſcar. Lũc de foꝛnace egrediunt᷑ illeſi hebꝛxi:
letant᷑ imolumes: triũphant victoꝛes ꝙ deo

fidelit puierũt:⁊ furoꝛẽ tyꝛãni ↄtẽpſerũt.

¶ In eadem dominica:De augurijs Sermo
BSermo

II
Ene noſtis frẽs chariſſimi:me vobis
frequẽtiꝰ ſuplicaſſe: ⁊ pr̃na ſollicitu⸗

dine cõmonuiſſe ꝑit᷑ ⁊ ↄteſtatoſ eẽ:vt

CC.XII

A

has ſacrilegas paganoꝝ ↄſuetudines obſer
uare mime deberen. Sʒ quãtũ ad me mltoꝝn

relatiõe ꝑuenit:apud aliqͥs paꝝ ꝓfecit admo
nitio mea:qꝛ ſi vobis ego nõ dixero:⁊ ꝓ me⁊

pꝓ vobis malã ſũ redditurꝰ rõnẽ ĩ die iudicij:

⁊ vobiſcũ mihi erit neceſſe et᷑na ſuplicia ſuſti

nere. Ego me apud deũ abſoluo:dũ iteꝝatq;

iteꝝ admoneo ꝑiter ⁊ cõteſtoꝛ:vt nullꝰexvob

caragos vel diuinos vlł ſoꝛtilegos reqrat:nec

de qlibet eos aut cauſa aut infirmitate inter⸗

roget. Nullꝰ ſibi cantatoꝛes adhibeat:qꝛ d/-

cũq; fecerit H̊ malũ:ſtati ꝑibit baptiſmi ſacra-
mẽtũ:⁊ ↄtinuo ſacrilegꝰ paganꝰefficit᷑:⁊ niſi
grãdi elemoſyna ⁊ dura ⁊ ꝓlixa pnia ſpᷣuene⸗/
rit ſtati in enũ ꝑibit.Silr ⁊ auguria obſuare
nolite: nec in itinere poſiti aliqᷓs auiculas cã/
tãtes attẽdite:nec ex illaꝝ cãtu diabolicas di
uinatiões annũciare pᷣſumite. ANullꝰ ex vob

obſeruet qua die de domo exeat: qᷓ die iterũ

reuertat᷑:qꝛ oẽs dies deꝰ fecit:ſic ſcðtura diẽ:
Et factꝰẽ pᷣmꝰ dies ⁊ ſecũdꝰ dies ⁊ tertius:ſilłr
7 quartꝰ ⁊ qͥntꝰ ⁊ ſextꝰ et ſabbatũ.Et illõ: Fe/
cit deꝰ oĩa bona valde. Illas vo nõ ſolũ ſacri
legas:ſᷣ etiã ridiculoſas ſternutatiões ↄſide/
rare et obſeruare nolite:pᷣ qͥtiẽs vob in qᷣcũq;
ꝑte fuerit neceſſitas ꝓperãdi: ſignate vos in
nole ieſu xp̃i:⁊ ſymbolũ vel oronẽ dñicã fide⸗/
liter dicẽtes:ſecuri ð dei adiutoꝛio iter agite.
Et qꝛ qñ ſupᷣdicta oĩa ſacrilegia deo vobis i/
ſpirãte ⁊ ↄtẽnere vł deſpicere ceꝑitis:moleſte
h accepturꝰ ẽ diabolꝰ: qꝛ vos videt de amici⸗

tia vl ſocierate ſua diſcedere:et ſacrilegia ꝑ
vos decipiebat cõtemnere:aliquas neqcias

vobis facturꝰ: aut inſirmitatẽ aliquã imiſſu⸗

Señ. 1.

B

NC.

knltelih

nineckeb
giuibfend⸗
aerrenins:
eſit
mnorſcchcun
lſtoneich
ſtenthh
frlntetarid⸗
upoſit
chregletes
leellehite
iitioptb'd
Gorbſtinuen
ſünkatiſep
lunindi
crl gohfuans
giiſtu. Boe
neijſcende⸗

bol deſpi

llenachchd
ſuritlolernit
on Piodentdin
(iet. Slrre
t autt Quisne
Mlatoeange.
Onnudttasar
chiſtanineet
Atneglgares
Etlyclleued
zalk:tz deün
Landetetich
Aligsrdfacn
Dininifregn
ſeſctipturan
ignyen
uß Teyntei
MI. Gzlt
fuernke
Aaininn
Clnt Ber

Niban

mmümtäin
Ulloinäf
aitague
gtoti
ofteopa
EAinttin
estſeſes
ſlkane
ginai
Nielfi

5

— rus ẽ: aut aliqð aĩal:aut ꝑ moꝛbũ: aut ꝑ eua/⸗
entniizte gationẽ eſt ablaturus: qꝛ ad vos ꝓbãdos ꝑ/
un ei mittit hᷣ fieri deꝰ: vt agnoſcat vtꝝ ad ipᷣm ſide
enricgtnn liter venitis:⁊ ſi toto coꝛde diaboli machina/
– mẽta deſpicit: ⁊ vtrũ plus valeat apud vos
bͤhlin amoꝛ ſu qᷓ; cuiuſq aĩalis amiſſ io. Sʒ ſi ſemel
