eſt genitus: Filius. Quid ergo ait: Om̃is

qui diligit patrẽ: diligit filij. In cogno⸗/
ſcimus quia diligimus ſilios dei.
Quid ẽ hoc fratres: Pauloante de filio dei
dicebat:non de filijs dei. Ecce vnus poſitꝰ
eſt chꝛiſtus contemplandus nobis: ⁊ dictũ
eſt nobis: Omnis qui credit ꝙ ieſus ſit chꝛi
ſtus: eſt ex deo natus.Et omnis qui diligit

qui genuit eum: id eſt patrem: diligit eum
qui genitus eſt ex ipſo: id eſt filiũ dominũ
noſtrum ieſum chꝛiſtum. Et ſequit᷑. In hoc

cognoſcimꝰ quia diligimus filios dei: qua⸗/⸗

ſi dicturus eſſet: In hoc cognoſcimus qꝛ d
ligimus ſiliũ dei. Filios dei dixit: qui filiũ
dei pauloante dicebat. Quia filij dei coꝛpꝰ
ſunt vnici filij dei: ⁊ cum ille caput:nos mẽ
bꝛa:vnus eſt ſilius dei. Ergo qui diligit fili

oos dei: filium dei diligit. Et qui diligit ſi⸗
lium dei: patrem diligit. Nec poteſt quiſq;

diligere patrem: niſi diligat filium. Et qͥ di-
ligit ſiliũ:diligit ſilioſ dei:membꝛa ſilij dei:
et diligendo fit ⁊ ipſe mẽbꝛum:et ſit ꝑ dile⸗
ctionem in compage coꝛpoꝛis chꝛiſti: ⁊ erit

ynus chꝛiſtus amans ſeipſum. Cum ſe em̃

inuicem amant membꝛa: coꝛpus ſe amat:
Et ſi patitur vnum memb:um:compatiun
tur omnia membꝛa: Et ſi gloꝛiſicatur vnuʒ
membꝛum:congaudent om̃ia membꝛa. Et
quid ſecutꝰ ait: Vos autẽ eſtis coꝛpus chꝛi
ſti ⁊ mẽbꝛa. Dicebat pauloante de dilectio⸗

ne fraterna ⁊ ait: Qui nõ diligit fratrẽ quẽ

yvidet: deuʒ quem non vider quõ poterit di
ligere: Si autẽ diligis fratrem:foꝛte fratreʒ
diligis chꝛiſtum non diligis: quomodo

quando membꝛa chꝛiſti diligis? Cum ergo

membꝛa chꝛiſti diligis:chꝛiſiũ diligis. Cũ

chꝛiſtum diligis:filium dei diligis.Cũ ſiliũ

dei diligis: ⁊ patrẽ diligis. Nõ poteſt ergo
ſeparari dilectio. Elige tibi quid diligas:

ſequunt᷑ ⁊ cetera. Dicas:deũ ſolum diligo:
deum patrem: mentiris. Si diligis:nõ ſolũ

diligis:ſed ſi diligis patrem: diligis ⁊ filiũ.
Ecce inquit diligo patrem et diligo ſilium:

1. Corl. 12.

Sʒ hoc ſoluʒ: patrem deum ⁊ filium deum

dominũ noſtrũ ieſum chꝛiſtum:qui aſcen/⸗
dit in cęlos: ⁊ ſedet ad dexteram patris: Il⸗
lud verbum per quod facta ſunt omnia: ⁊
verbum caro factum eſt:⁊ habitauit in no⸗
bis.Hoc ſolum diligo:mentiris.Si em̃ di⸗
ligis caput:diligis ⁊ membꝛa. Si autẽ mẽ/
bꝛa non diligis:nec caput diligis. Non ex⸗

paueſcis vocem capitis de celo clamantem

ꝓ membꝛis ſuis: Saule ſaule quid me ꝑſe/
queris: Perſecutoꝛem ſuum vocauit:ꝑſecu

toꝛem mẽbꝛoꝛum ſuoꝛũ.Dilectoꝛem ſuũ vo

cauit:dilectoꝛem mem bꝛoꝛũ ſuoꝛum. Jam
quę ſunt membꝛa eius noſtis fratres:ipſa ẽ
eccleſia dei. In hoc cognoſcimus quia dili⸗
gimus filios dei:quia deum diligimus.Et
quomõ non aliud ſunt filij dei:aliud deus:
ſed qui deum diligit: pꝛecepta eius diligit.
Et quę ſunt ſᷣcepta dei? Æn andatũ nouuʒ
do vobis:vt vos inuicẽ diligatis. Nemo ſe

OQino ſic ſe tenet iſta dilectio: quõ ipſa cõ/

Cpaginata eſt in vnũ:ſic oẽs qᷣ ex illa pendẽt

vnum facit:⁊ quaſi conflat illos ignis.Au/
rum eſt: cõflatur maſſa:⁊ ſit vnũ aliqd. Sʒ
niſi feruoꝛ charitatis accẽdat:ex multis in

cuſet ꝑ alia dilectionẽ: ad aliã dilectionẽ.

Job. 1.

Actl. 9.

Joh. 1z.

—

vnum cõflari non poteſt. Quia deũ diligi õ

mus:inde cognoſcimus quia diligimus ſi⸗

lios dei. Et vnde cognoſcimus quia diligi
mus ſilios dei: Quia deum diligimꝰ?:

⁊ p̃cepta eius facimus. Suſpiramus
hic ex difficultate faciẽdi ſᷣceptũ dei. Audi
9 Su

Expoſitionis ſancti cluguſtini

quid ſequat᷑. Homo qui laboꝛabas aman/
do auariciam: cũ laboꝛe amatur qð amas:
Sine laboꝛe amat᷑ deus. Auaricia iuſſura ẽ
laboꝛes:pericula:tribulationes:et obtẽpe/
raturꝰ es. Quo ſine? Ut habeas vñ ipleas
arcã:perdas ſecuritatẽ.Securioꝛ foꝛte eras
antequã haberes q; cum habere cępiſti.Ec
ce quid tibi iuſſit auaricia. Impleſti domũ
timẽtur latrones. Acquiſiſti aurum: ꝑdidi/
ſti ſomnũ. Ecce qͥd tibi iuſſit auaricia:fac ⁊
feciſti. Quid tibi iubet deꝰ:Dilige me.Au⸗
rum diligis:queęſiturus es aurũ: ⁊ foꝛte nõ
inuenturꝰ:Quiſquis me quęrit:cũ illo ſũ.
Amaturus es honoꝛem: ⁊ foꝛte non ꝑuen/
turus:Quis me amauit ⁊ non ad me ꝑue/
nit:Dicit tibi deus: Patronum vis facere:
aut amicũ potentẽ:ambis ꝑ alium inferio/
rẽ. Me ama dicit tibi deus:Mõ ad me am-

Aliter em̃ dicitur: Finiui panẽ: aliter ſiniui
tunicam. Finiui panem manducãdo:finiui
tunicam texendo: Et ibi finis ſonat:et illic

finis ſonat:ſed tamẽ panis finitur vt cõſu/

matur:tunica finit᷑ vt conſũmetur. Panis

finitur vt nõ ſit: tunica ſinitur vt ꝑfecta ſit.

Ergo ſic audite finem. Et quãdo legit᷑ pſal/
mus: ⁊ auditis: In finẽ pſalmus dauid:Aſ
ſidue audit hoc in pſalmis: ⁊ debetis noſ/

ſe qð audiſtiſ. Quid eſt in finem? Finis em̃ Ro. re.

legis eſt chꝛiſtus ad iuſticiam omni creden/
ti.Et qͥd eſt finis? Chꝛiſtꝰ:qꝛ chꝛiſtus deꝰ:⁊
finis pſᷣcepti charitas:et deꝰ charitas:qꝛ pa
ter ⁊ filiꝰ ⁊ ſpũſſanctꝰvnũ ſũt. Ibi tibi ſinis
eſt:⁊ alibi via eſt. Noli hęrere invia ⁊ nõ ꝑ/
uenire ad finẽ. Ad qͥcqͥd aliud vener: traſi
vſq;qͥ ꝑuenias ad finẽ. Quis eſt finis: Mi
hi aũt adhęrere deo bonũ ẽ.Adheſiſti deo:

bitur ꝑ aliquem. Ipſe amoꝛ pᷣſentem me ti finiſti viã: ꝑmanebis iĩ patria. Intẽdite:pe

bi fecit. Quid dulciꝰ dilectiõe iſta fareetſ⸗
Nõ ſine cauſa modo audiſtis in pſalmo fra
Nv.n. tres: Narrauerunt mihi iniuſti dilectiones
ſuas: ſed non ſicut lex tua dñe. Quę eſt lex
dei? Mandatũ dei.Quod eſt mãdatũ dei:
Nouũ illud mãdatũ: Q.5 iõ nouũ dicit᷑ qꝛ
Job.iʒ. innouat. Mãdatũ nouũ do vobis:vt vos
inuicẽ diligatis. Audi quę eſt lex dei. Apo/
Sal.s. ſtolus dicit: Inuicẽ onera veſtra poꝛtate:⁊
ſic adimplebitis legem chꝛiſti. Ipſa eſt con
ſũmatio omniñ operũ noſtroꝛum dilectio.
Ibi eſt finis:ꝓpter hoc currimus:ad illam

cuniã aliqs ꝗrit:nõ ſit ibi finis: traãſit tanq;
pegrinꝰ. Quere vbi trãſeat:nõ ibi remane⸗/

at. Si autẽ amas:ꝑ auariciã implicatꝰ es/

Erit tibi auaricia catena pedũ:vltra ꝓgre/

di nõ potes. Trãſi &̊ ⁊ hoc:quęre ſinẽ.Sa/
lutem coꝛpoꝛis quęris:adhuc noli ibi rema
nere. Que eſt em̃ iſta ſalꝰ coꝛpoꝛis ꝗᷓ moꝛte
mitur: quę ęgritudine debilitat᷑: friuola:
moꝛtalis:fluxa?: Quere illã:ne ipediat foꝛ/
te moꝛbida valitudo oꝑa tua bona.Ergo ñ
ẽ ibi finis:qꝛ ꝓpt᷑ aliud ꝗq̃rit᷑. Quicqͥd ꝓpter
aliud ꝗrit᷑:ñ ẽ ibi finiſ:eAuicqd ꝓpt ſe ⁊ gra

currimus:cum venerimus: requieſcemus. tis quęrit᷑:ibi eſt finis.Quęris honoꝛes foꝛ

Pʒa.in8. Audiſtis in pſalmo:Omnis conſũmatiõis

vidi finẽ. Ois ↄſũmatiõis vidi finẽ: Quid
viderat iſte putamus? Aſcenderat in verti/
cem alicuius altiſſimi montis acutiſſimi: ⁊
ꝑſpexerat ⁊ viderat ambitum terrę ⁊ circu/⸗
los oꝛbis vniuerſi:⁊ ideo dixit:Omnis cõ/
ſũmatiõis vidi ſinẽ? Si hoc laudabile:ocu/⸗
los carnis quęramꝰ a domino tam acutos:
vt aliquem excelſiſſimũ montem qui eſt in
terra requiramus:de cuius cacumine vide/
amus:Omnis cõſũmationis vidi finẽ:⸗ No
li ire longe.Ecce dico tibi:Aſcende in mon-
tem: ⁊ vide fineʒ. Chꝛiſtꝰ mõs eſt. Veni ad
chꝛiſtum: vides inde finem om̃is conſũma/
tionis. Quis eſt iſte finis? Paulũ interro/
.Timotb.i. ga: Finis autẽ pꝛecepti dei charitas:de coꝛ
de puro ⁊ conſcientia bona ⁊ fide nõ ficta.
RBo. 13. Alio loco: Plenitudo autem legi charitas.
DAQuid taʒ finitũ ⁊ terminatũ qᷓ; plenitudo-ꝛ
Etem̃ frates: finem poni laudaliter: nolite
putare conſumptionẽ:ſed conſũmationeʒ.

te:ad aliquid agenduʒ queris: vt peragas
aliquid: vt placeas deo:noli ipſum hono/
rem amare:ne ibi remaneas.Quęrl laudẽ:
Si dei queęris: bene facis:ſi tuam quęris:

male facis: remanes in via.Sʒ amanl ⁊ tu:

laudaris et tu: noli gratulari quando in te

laudaris:laudare in domino:vt cãtes: In veẽ.z3.

domino laudabitur anima mea. Sermo/
nem aliquem bonum dicis:et laudatur ſer/
mo tuus: non laudatur quaſi tuus:non eſt
ibi finis. Si ibi ponis finem: finiris. Sʒ nõ
finiris quaſi ꝑficiaris:ſed finiris vt conſu/

maris. Ergo non laudet᷑ ſermo tuus quaſtl

abs te:quaſi tuus.Sed quomodo laudet᷑:

Quomodo dicit pſalmꝰ: In deo laudabo Ps. 55.

ſermonem:in deo laudabo verbũ. Ex hoc
ſit vt fiat in te quod ſequit᷑: In deo ſpera/
bo:nõ timebo quid faciat mihi homo. Qñ
em̃ omnia tua in deo laudantur:non timet᷑
ne pereat laus tua:quia nõ deſicit deꝰ. Er⸗

go tranſi et ia. Videte fratres:quãta trãſi⸗

Rur quod di

1.

uoriign
inpinch
famurenn
(giſinifll
ſodenn
1 Ahie
genenn
gtenians
naarue
nccbinn
enabuud

Pung ſen. Ero

Ptocnſün
(eaanrület
unnandet
Miudomen
tnckenl
ſie N
Cin s diceret C
0oknoſtrun
nunobis N.

n e Auode

gouumdo⸗
ſhartuse⸗
Aeni
tdhiſer
iladdii⸗
Go:fflte
ceſtaz
nmsinte
ſumun
tibitolt
moſecu

luminao
lunorre⸗
taturobe
ctatonu
hnanes
lariluden
onname
Bnc
itee
fidcen
he n
Nenin

ihtn ſann
tt
modon⸗
ngoe

In Eplam beati Johãnis Tractat x

nudliti mus:in quibus nõ eſt finis. his vtimur ſi det ⁊ pꝛophetę.In quibus duobus pꝛęce/⸗
ans laat in via: quaſi in manſionibus ſtabuloꝛũ re ptis: DHiliges dominum deum tuum ex to/
nafninnne⸗ ficimur ? tranſimus. Ubi ergo ſinis? Dile/ to coꝛde tuo:et ex tota anima tua:et ex to/
nnan ie ctiſſimi filij dei ſumus: ⁊ nondum aparuit ta mente tua: ⁊ diliges ꝓximũ tuũ ſicutte/
nrgn quod erimus. Hoc dictum eſt in hac epiſto/ ipſum. In his duobus pꝛeęceptis tota lex
kcnitin la. Adhuc ergo in via ſumus: Adhuc quo/ pengdet et pꝛophetę. Ecce de quibus pꝛęce
S cuũq; venerimus tranſire debemꝰ: vſq; quo ptis narrat tota iſta epiſtola. Tenete ergo
itchreni ꝑueniamus ad aliquem finem. Scimus qꝛ dilectionem ⁊ ſecuri eſtote. Quid times ne
R cum aſparuerit ſimiles ei erimus:quoniam male facias alicui? Quis male facit ei queʒ
RM vigdebim ?eum ſicuti eſt. Iſte finis: ibi per · diligit: Dilige:nõ poteſt fieri niſi bene faci/
acnin petua laudatio :ibi ſemper alleluia ſine de/ as.Sʒ foꝛte coꝛripis? Amoꝛ hoc facit: nõ ſę
en 5. 18. fectu. Ergo ipſũ finẽ dixit in pſalmo: Om- uicia. Sz ſoꝛte cedis? Ad diſciplinaʒ facis:
iſi Pnte E nis conſũmationis vidi finem.Et quaſi di quia amoꝛ ipſius dilectionis nõ te permit/
en ceretur illi: Quis eſt finis quẽ vidiſti? CLa · tit negligere indiſciplinatuzʒ: Et ſit quoda/ 4
Nernmutii, tum mandatum tuuʒ valde. Ipſe eſt finis: modo quaſi diuerſus fructus ⁊ cõtrariꝰ: vt
Autmmin latitudo mandati. Latitudo mandati cha- aliquando odium blãdiat᷑: ⁊ charitas ſeui
Auseſfu n ritas eſt:quia vbi charitas:non ſunt angu- at. Meſcio quis odit inimicum ſuum:⁊ fin-
il chſin ſtię. In ipſa latitudine erat apoſtolus cum git illi amicitiam: videt illuʒ facere aliquid
inn Müten 2. Corj.6. diceret: Os nr̃m patet ad vos o coꝛinthi: mali:laudat:vult eum eſſe pꝛecipiteʒ: vult
inis niſe, coꝛ noſtrum dilatatum eſt:nõ anguſtamini cecum ire ꝑ abꝛupta cupiditatum ſuarũ:vn
Anöbimmn in nobis. Ideo ergo latum mandatum val de foꝛte non redeat: laudat: Quoniã lau/ Ps. 9.
i ingler⸗ Job. 13. de. Quod eſt latum mandatũ? Mandatũ dat peccatoꝛ in deſiderijs animę ſuę: Adhi⸗
Nelüglnppn nouum do vobis vt vos inuiceʒ diligatis. bet illi vnctionẽ adulationis ſuę.Ecce odit
Ngugeinis, Charitas ergo non anguſtatur. VUis non ⁊ laudat.Alter videt amicum ſuum tale ali
Pucnelbim anguſtari in terra:in lato habita. Quicqd quid facere:reuocat. Si illum nõ audiat: ꝓ
corpois en eqm̃ tibi fecerit homo:non te anguſtet:quia fert verba etiam caſtigationis:obiurgat:li
ebilitakt:f. illud diligis qð nõ nocet. Homo:deũ dili / tigat: aliquãdo venitur ad hãc neceſſitatẽ
:neipelint⸗ gis: fraternitatem diligis: legẽ dei diligis: vyt litiget. Ecce odium blandit᷑: ⁊ charitas
mabonbh eccleſiaʒ dei diligis: ſempiterna erit: labo/ litigat. H oli attẽdere verba blandientis ½
Aucdip ras in terra: ſed ꝑuenis ad fructum pꝛomiſ quaſi ſęuitiam obiurgantis: venam inſp ·
uicgt eig ſum: quis tibi tollit quod diligis? Sinemo ce: radicem vnde ꝓcedat quęre. Ille blan-
Lensdolerf⸗ tibi tollit quod diligis: ſecurꝰ doꝛmis:im/ ditur vt decipiat:iſte litigat vt coꝛrigat. Er ⸗
ens: pengs mo ſecurus vigilas:ne doꝛmiendo perdas go nõ opus eſt fratres: vt ꝑ nos diſtendat᷑
volipſandor⸗ NPð.ia· quod diligis.Non em̃ fruſtra dictũ eſt: R gcoꝛ veſtrum: Impetrate a deo vt diligatis
1 Qkriu⸗ lumina oculos meos: ne quãdo doꝛmiam inuicẽ. Om̃es homines etiam inimicos ve
– in moꝛte. Qui claudunt oculos contra cha ſtros diligatis: nõ quia ſunt fratres: ſed vt
4 t lectationum carnalium. Euigila ergo:dele/ gretis: ſiue in fratrẽ factũ:ſiue ĩ inimicũ vt
mne ctationes ęm̃ ſunt: maãducare:bibere: luxu⸗ frater fiat diligẽdo: vbicũq; frẽm diligitis:
nag, riari:ludere:venari: Pompas iſtas vanas amicuũ diligiti: Jã tecũ eſt:iã in vnitate etiã
nee omnia mala ſequunt᷑. Nunquid neſcimus catholica tibi coniunctus eſt:ſi bene viuis:
en nnch quia delectationes ſunt? Quis neget quia fratrem diligis factũ ex inimico. Si diligis
unt ſ delectãt? Sed plus diligat᷑ lex dei. Clama aliquẽ qͥ nondũ credit i chꝛiſto: aut ſi credi⸗
gnms 1 Ps.n8. ↄtra tales ſuaſoꝛes: Marrauerũt mihi iniu/ dit chꝛiſto vt demones credũt:repᷣhẽdis va/
ns in ſti delectationes:ſed nõ ſicut lex tua domi/ nitatẽ ipſiꝰ:tu diligis:frat᷑no amoꝛe dilige:
nung ne. Iſta delectatio manet:nõ ſolũ manet Mondum eſt frater:ſed ideo diligis vt ſit
onot⸗ . venias:ſed etiam reuocat fugienteʒ. Hec frater. Ergo tota dilectio noſtra fraterna:ẽ
dehn eſt em̃ dilectio dei: vt pꝛecepta eiꝰ erga chꝛiſtianos:erga omnia mẽbꝛa eiꝰ. DNi
yab. Wattb. 22. ſi eruemus.Jam audiſtis: In his duobꝰ ſciplina charitatl fratres n ei:robur:floꝛes:
Po n pꝛęceptis tota lex pendet ⁊ pꝛophetę: Quo fructus: pulchꝛitudo: am enitas: paſtůs: po
ſiboro, modo noluit te diuidere per multas pagi/ tus:cibus: amplexus ſine ſacietate eſt.Si
unnun, nas?: In his duobus pꝛęceptis tota lex pẽ ſic nos delectat peregrinos: in patria quõ
eide 6 M d 5

„ „ - ,„ WA .
Expoſitionis ſancti Aluguſtini ne⸗
gaudebimus?: Curramus ergo fratres mei: ſuum:qua habebat iacere: quia vidit mul/ ſnn⸗
curramus ⁊ diligamus chꝛiſtũ. Quem chꝛi cos honoꝛaturos ſe quia aſcendit in cęluʒ: mn n
ſtum?: Jeſum chꝛiſtũ. Quis eſt iſte? erbũ et vidit q uia honoꝛ ipſoꝝ inutilis eſt: ſi cõ⸗ Gigend
goðb.i. dei.Et quomodo venit ad ęggrotos? Ver/ culcant membꝛa ipſius in terra. Et ne quis Pamnmaghi
bum caro factum eſt: ⁊ habitauit in nobis. erraret: ⁊ cuʒ adoꝛat caput in celo:calcaret cun bere
Completum eſt ergo qð ſcriptura pꝛedixit: pedes in terra:dixit vbi eſſent mẽbꝛa ipſiꝰ. ehefoul
Lud.24. Opoꝛtebat chꝛiſtum pati:⁊ reſurgere tertia Aſcenſurus em̃ dixit verba nouiſſima:poſt adallnn
die a moꝛtuis. Coꝛpꝰ ipſiꝰ vbi iacet:mẽbꝛa ipſa verba:non eſt locutus in terra. Aſcen⸗ nonnsc
ipſius laboꝛant. Vbi eſſe debes vt ſub ca/ ſurum caput in celũ:cõmendauit membꝛa Chusipfn
pite ſis: Et ſᷣdicari in nomine eius pęnitẽ/ in terra ⁊ diſceſſit. Jam non inuenis loqui Nabaann
tiam ⁊ remiſſionem peccatoꝛũ per om̃es gẽ chꝛiſtum in terra. Inuenis illum loqui: ſed ulotmnetluc
tes incipientes ab hieruſalem. Ibi diffun- in celo:⁊ de ipſo cęlo. Quare: Quia mem cnegand
datur charitas tua. Dicit chꝛiſtꝰ ⁊ pſalmꝰ: bꝛa calcabant᷑ in terra: Perſ. ecutoꝛi em̃ ſau- gicideſde
Px.iI8, id eſt ſpiritꝰ dei: Latũ mãdatũ tuũ valde. lo dixit deſuꝑ: Saule ſaule quid me perſe/ Ac. . ncgtaatun
Et neſcio quis ponit in africa fines charita queris: Aſcendi in cęlum:ſed adhuc in ter⸗ banouici,
tis. Extende charitatem per totum oꝛbem: ra iaceo. hic ad dexteram patris ſedeo:ibi lligneb⸗
ſi vis chꝛiſtum amare: quia membꝛa chꝛiſti adhuc eſurio: ſitio peregrinus ſum. Quo/ G ſtoclürru
poꝛbem iacent.Si amas partẽ diuiſus es: modo ergo coꝛpus commendauit in terra Mls Contennat
Si diuiſus es:in coꝛpoꝛe non es. Si in coꝛ/ aſcenſurus? Cum interrogarent illum diſci egſenen
poꝛe non es:ſub capite nõ es. Quid ꝓdeſt puli: Domine ſihoc in tempoꝛe bſentabe⸗ lerpant
quia credis ⁊ blaſphemas: Adoꝛas illũ in ris: et quãdo regnũ iſrael? Roſpondit itu/ cninnet
capite: blaſphemas in coꝛpꝑe: Amat ille co/ trus: Mon eſt veſtrum ſcire tempꝰ quod pa/ Acd.i. ſolfecinue
pus ſuuʒ. Si tu te pꝛecidiſti a coꝛpoꝛe ipſiꝰ?: ter poſuit in ſua poteſtate:b accipietis vir⸗ üduſt
caput nõ ſe pſᷣcidet a coꝛpoꝛe ſuo. Sine cau/ tutem ſpirituſſancti ſuperueniẽteʒ in vos: 8ienlngtti
ſa me honoꝛas:clamat tibi caput deſuꝑ:ſi/ et eritis mihi teſtes. Videte qua diffundat gnat
ne cauſa me honoꝛas. Tanquã ſi velit tibi coꝛpus ſuum:videte vbi ſe calcari nõ vult. hebin
aliquis oſculari caput ⁊ calcare tibi pedes: Eritis mihi teſtes in hieruſ. alem ⁊ totã iu⸗ rei
foꝛte caligis clauatis conteret pedes tuos: dęam ⁊ſ amariam: vſq; in tota terraʒ. Ecce gellst P
volẽs tibi tenere caput ⁊ oſculari:HNoõne in /⸗ qua iaceo qui aſcendo. Aſcendo em̃ qꝛ ca⸗ Z
ter verba honoꝛantis clamares et diceres: put ſi um. Jacet adhuc coꝛpꝰ meũ. Qua ia/ bofinn
quid facis homo? Calcas me:Mõ diceres: cet? Per totã terram. Caue ne ꝑcutias: ca/ irici
calcas caput meũ: quia caput honoꝛabat: ue ne violes: caue ne calces. Mouiſſima ver *
ſed plus clamaret caput ꝓ membꝛis calca- ba chꝛiſti ſunt iſta ituri in cclum. Cõſidera/ etoen
tis q́; ꝓ ſe quia honoꝛabat᷑. NMonne clamat te languentẽ in lecto hominẽ: in domo ſuas iniina
ipſum caput: Nolo honoꝛem tuum: calcare iacentem ⁊ maceratũ ęgritudine: ꝓximum –
me noli? Jam tu dic ſi potes quare te calca moꝛti:anhelantẽ iam animã quodãmodo “D lhi
ui:dic huic capiti:te oſculari volui:ample/ inter dentes habentẽ: qui foꝛte ſollicitꝰ de *
cti volui.Sʒ non vides o ſtulte:quia quod aliqᷓ re chara ſibi quã multũ diligit: veniat in hun
vis amplecri ꝑ quandam cõpagem vnitatꝭ illi in mentem: ⁊ vocet hęredes ſuo ⁊W dicat: enein
ꝑuenit ad id quod calcas? Suſum me ho/⸗ Rogo vos facite hoc. Teneat quodãmo/ Alel le
noꝛas:iuſum me calcas. Plus dolet qð cal do violententer animã:ne ante exeat: q; il /
cas q; gaudet qð honoꝛas: quia quod ho/ la verba firmẽtur. Cũ illa verba nouiſſima ſ dul
noꝛas dolet ꝓ eis quos calcas.Quomodo dictauerit:efflat animã: tollitur cadauernn lante
clamat lingua: Dolet mihi. Non dicit:do / ſepulchꝛũ.lhęredes ipſius quõ meminerüt uisdun
let pedi meo: ſed dolet mihi dicit. O ling- nouiſſima moꝛientis? Quõ ſi quis exiſtat: zNuee
ua quis te tetigit: quis ꝑcuſſit?quis ſtimu⸗ qui dicat eis: MHolite facere: Quid ergo illi i ihern
lauit:quis pupugit? Hemo. Sʒ coiũcta ſũ dicant? Ergo non facio qð mihi pater me⸗ henuan
eis quę calcantur. Quomodo vis non do/ efflans animã nouiſſime mãdauit:qð vltii ,· aetn
leam:quando nõ ſum ſeparata?: HPHominus mũ ſonuit in aures meas pꝛoſiciſcenre hine Nürn ſick.
ergo noſter ieſus chꝛiſtus ideo aſcẽdit in cj patre meo AQuęuis alia verba ipſiꝰ aliter alnne
lum die quadrageſima: cõmendauit coꝛpꝰ poſſũ habere:nouiſſima verba plus tenẽt: Ceſ
lungha⸗

naluſtte
mnon mengle

Wnslluntcuſt
AAn

Perſeanncitn

ſllegnilne et

mneſadchentn
mpans ſonc

inns in e
mnendaurun

orrentilundi
Uumgeiſenut⸗
de Roprcru

areeng nlget

tues Aihtun⸗
Nidaequdind
vbiſegkannn.
hienuſaen twi⸗
Bintwimm;h
b. Mahaige⸗
co'ri Au
ſaueye annd
alcs Rufnur
finccun Liten
ð
gircir i
nini in
auitttiltdt
int i
vesſul
Tone ind
unrann
lvmmthiñin
olmmalut
sguinmiri
Quignsalt
e⸗ Auite

Zud.Is. tamẽ aliud agit:aliud patitur: Aut in ſiuu

Actj.9. contemnat᷑: Illius qͥ dixit:Saule ſaule qd

In Eplam beati Johaͤnis

Non eum vidi amplius:non audiui loquẽ/

tem. Fratres cogitate viſceribꝰ chꝛiſtianis:
Si heredibus ſunt tam dulcia: tam grata:
tam magni ponderis verba ituri in ſepul/

chꝛum: hęredibus chꝛiſti qualia debẽt eſſe

verba nouiſſima:non redituri in ſepulchꝛũ
ſed aſcẽſuri in cclum? Hanq; ille qui vixit ⁊
moꝛtuus eſt rapit᷑ ad alia loca anima ipſiꝰ:
coꝛpus ipſius ponitur in terra: an fiant illa
verba:an non ſiant:non ad eum pertinet:

abꝛaę gaudet:aut in igne ęterno aquę mo/
dicũ deſiderans:in ſepulchꝛo autem ipſius
iacet cadauer ſine ſenſu:⁊ cuſtodiuntur ver
ba nouiſſima moꝛientis. Quid ſibi ſperant
illi qͥ verba nouiſſima ſedẽtis in cęlo nõ cu/
ſtodiũt:vidente deſuꝑ an cõtemnat᷑:an nõ

me pꝑſequeris? Qui ſeruat ad iudiciũ quod
videt pati mẽbꝛa ſua? Et quid nos fecimꝰ
inquiunt? Mos ſumus paſſi: perſecutionẽ
non fecimus. Vos feciſtis o miſeri pꝛimo:

MW. cccc. xciiij.

ractat? X

catoꝛum: Per omnes gentes: incipiẽtes ab Eud. 24.
hieruſalem. Ecce crede chꝛiſto. Sʒ quia in⸗

telligis ſi credideris chꝛiſto: non te habere
quod dicas de traditoꝛibꝰ. Tibi vis vt cre,
dam parentibus meis maledicẽti:q; tu cre/

das chꝛiſto pꝛędicanti⸗

Erplicita eſt Expoſitio diui An-
relij Auguſtini in Epiſtolam beati
Johannis: Baſileę: Anno domini

„

quia diuiſiſtis eccleſiaʒ. Maioꝛ eſt mache⸗⸗
Geñ.ic. ra linguę q; ferri. Superba fuit ancilla ſarę

agar:et afflicta eſt a domina ſua pꝛopter ſu
perbiam. Diſciplina erat illa non pęna: iiõ5

cũ receſſiſſet a domina ſua quid ei dixit an/
gelus? Reuertere ad dominam tuam. Sic

ergo carnalis anima tanquã ancilla ſuper/
ba: ſi foꝛte aliquas moleſtias paſſa es pꝛo-⸗
pter diſciplinaʒ:quid inſanis? Redi ad do
minam tuam:tene dominicam pacem. Ec⸗
ce pꝛoferuntur euangelia:legimus qua dif

funditur eccleſia. Diſputatur cõtra:⁊ dici-
tur nobis: Traditoꝛes. Cuius rei tradito/

res? Chꝛiſtus commendat eccleſiã ſuam:et

non credis:ego tibi crediturus ſum maledi
centi parentibus meis: vis vt credam ti/
bi de traditoꝛibus? Crede tu pꝛius chꝛiſto.

Quid eſt dignum: Chꝛiſtus deus eſt:tu ho

mo: Cui pꝛius debet credi?:Chꝛiſtus eccle

ſiam ſuam toto oꝛbe diffudit.Ego dico:C ö

temne. Euangelium loquitur: CLaue. Quid

Luc.24. dicit euangelium? Opoꝛtebat pati chꝛiſtuʒ

⁊ reſurgere a moꝛtuis die tertia: et pꝛedica

ri in nomine eius pęnitentiam et remiſſio⸗/
nem peccatoꝛum. Vbi remiſſio peccatoꝛũ:
eccleſia eſt. Quomodo eccleſia? Illi enim

iſemm Wattb. 16, dictum eſt: Tibi dabo claues regni cęloꝛũ:
et quę ſolueris in terra: ſoluta erunt et in
cęlis:et quę ligaueris in terra :ligata erunt
et in cęlis.Qua diffundit᷑ iſta remiſſio pec/

.
mnn
.

breuis ordinataq; Annotatio.

bit malos ⁊ lętiſicabit bonos:
A. in me. B.

apud patrẽ:Trac.j.E.

4 Alleluia ſignificat laudate dñm:et quis eſt

q̃ ſemꝑ deũ laudet:Trac.viij. A. i pn.

Ambulare debem“ viam iuſticię ſicut chꝛi⸗

ſtus:Trac.j..in fl.et trac.iiij. .E. in fl.

Amari debet deus plus qᷓ; creatura: Trac.
Amare q; facile ſit.CTrac.x.C. (ij. F. in me.

Amoꝛ tranſfoꝛmat amantem in amatum:

Trac.ij.h.in ſi.
Amoꝛ ⁊ dilectio quomodo differunt: Trac.
viij. C.circa pn.
Amoꝛes duo ſũt:Trac.ij.E. in me.
Aia fęda amãdo deũ pulchꝛa fit. Trac.ix.
Antixpᷣs vñ dicat᷑:Trac.iij.B.cir.pn. (F.

Antichꝛiſtuſ eſt omnis qui negat qm̃ ieſus

eſt chꝛiſt?: Trac.iij. C. in me. D. E. F.

Antichꝛiſt eſt qͥ negat ieſum chꝛiſtũ in car/

ne veniſſe: Trac.vj.G.trac.vij. A.pꝰme.
Æ„ aliud eſt aqua ſacramẽti:aliud aqua ꝗᷓ

ſigniſicat ſymſctm̃: Trac.vj. F. circa me.

Trac.vij. B. in fl.
Arrogantia ẽ cauẽda:trac.j. D.in fl.
Auarus dum replet arcam:perdit ſ. ecurita⸗
tem:trac.x.C.circa pꝛin.

Auaricia quomodo dicatur radix omnium

naloꝛũ:trac.viij. D. in pᷣn.E.
Aptiſmus ſine charitate nihil pꝛo⸗
b deſt:trac.v. D. in pᷣn.et.vij. B. i fi.
Baptiſmꝰ ꝑ ſanguinẽ xpᷣi delet pec
cata ⁊ fac de veteribꝰnouos:trac.j. D. ipᷣn.
Per baptiſmũ r egeneramur: trac.iiij. G.
Beati ſũt credẽtes ⁊ nõ vidẽtes:trac.j.B.
In baptiſt⸗ mo impmit᷑ charact.v. D.ĩ pᷣn. F
Hhain cur occidit fratrẽ ſuuʒ: Trac.
v. E. in pꝛin.
CLaput ⁊ mẽbꝛa faciũtvnũ orpient
chꝛiſtꝰ ⁊ eccłia:trac.x.B.ĩ fl. F. G.
Character: vide baptiſmus.
Charitas maxime commẽdat᷑ in hac epla:
In pᷣfatiõe:⁊ trac.j.C.ĩ me.et trac.v. D.
in pꝛin.et trac.vij.A.in pᷣn.B circa fi.

Charitas eſt de:trac.vij. B. et trac.viij. h

AInnotatio

Natabilioz ſentẽtiaꝝ ac materia -
Expoſi nigie Din ur⸗ ij Augu⸗
ni in Epiſtolam beati Johanis:
Charitas ẽ radix ⁊ foꝛma vᷣtutũ: trac. i. E.

Duẽtus chꝛiſti ad iudiciũ terre

Aduocatꝰ peccantiũ eſt chꝛiſtus

74 trac.ix. A.
Charitas cũ ſit res inuiſibilis:nõ oculo ſed
coꝛde quęrẽda eſt.et q̃lis ſit: trac.vij. D.

in fi.et trac.vij.C.in me.
Charitas dei ad nos quãta fuit: trac. vij. C.

Si eadem ſit charitas qᷓ diligim (Z. ipᷣn.
Trac. iiij. A.in me. trac.ix.

deũ ⁊ q̃ ꝓximũ:trac.ix.G.in pꝛin.
Charitas in nohis nata non ſtatim perfe/
cta eſt: trac.v. C. i pᷣn.et trac. vj. A. in pᷣn.
Charitat ꝓfectꝰ co/ (et trac.viij.h..in pᷣn.

gnoſcit ex ſignis.ix. A. poſt me.

Charitaſ ꝑfecta ꝗ̃ ſit.v.B.i fl.et. C. F. ĩ pᷣn.
Charitatis ꝑfectę vera ſigna.v. S.ĩ me.et
vj. A.i pn. et.viij.h.i pᷣn.et.ix.A. pꝰ me.

CLCharitas pfecta expellit timoꝛẽ.ix.C.D.E
Charitas ſola diſcernit inter ſilios dei et ſi/

lios diaboli. v. D. in me.

C,CLharitas ſemel habita ſi poſſit amitti.viij.
Charitas a nobis nũq; ceſſabit: ( F. cir. ſi.

qᷓuis eiꝰ oꝑa ꝓ tẽpoꝛe ceſſãt.viij. B.in ſi.
Charitas ſola diſcernit actꝰ quo animo ſi/
unt. vij. C. et. viij. F.
Charitas ſola oꝛat ⁊ ipetrat.vj. DN.in fl.
Charitas ignoſcit. vij. A. cir. pn.et.viij. G.

C,charitas nõ anguſtat᷑.x.E. in pᷣn.

Nõ amat᷑ ſeruꝰ aut filiꝰniſi ex charitate coꝛ/
ripiatur.vij.C.in fl. D.in me.

Charitas ſeuit aliquando: ſed odium blan

ditur.x.E. añ me.

Sine charitate ſacramẽta mali hfe pñt:ſed

charitatẽ nemo pᷣt hr̃e niſi bonꝰ.vij.B.i fi.
Charitas cõpat᷑ imꝑatoꝛi:qͥ ſicut ipevniuer

ſis miltibꝰ:ſic illa omnibꝰ virtutibus im/

perat.viij.A.circa pᷣn.
Charitas cõꝑat᷑ fonti indeſiciẽti:⁊ margari
te euangelicę.v. D.in ſi.et.vij. A. P.
Cocupiſcẽtia carnis ⁊ ocloꝝ ꝗ̃ ſit.ij. G. Ibi
dem de curioſitate.
Humilis confeſſio pcetõꝝ meret indulgen⸗
tiam.j. D.circa pn.

Conſcientie aut coꝛdis repᷣhenſio vel ꝓba/

tio pᷣſtat fiduciã petẽdi.vj.B.circa pn.

Coꝛrectio ex amoꝛe fieri debet.vij.C. in ſi.

Credere in chꝛiſto et credere y (et D. ĩme.

ieſus eſt xpᷣs qd ſit.x.A.B. in pᷣn.
Creſc. cere ⁊ decreſcere in ſide qᷣͥd ſit.iij.A.

Chꝛiſtiani veri vel falſi quõ cogſcãt᷑.iij. D.

E. et.iiij.C.in pᷣn.et.v. F.in fi.et.x.A. D.

Eſideriũ nr̃m extẽdere debemꝰ. iiij.
Deus dilectio ſiue chari. Di me.
tas eſt. vij. DBD.

2

iti
Deusril
Deco Lel
1decſe
Diboete
Nleiinian
Zubolusg
Pae in

lecnode⸗

Onanopui
apnet.
Plecnodei
niirb
Gparerno⸗
hepnene
ſeflioex
Aobdle
oDn
Aecoſol
Dlecnota
Aechse
Lligiaiſe
Mya.
ar.n
Olcnoy
.
Pleeno
Mectio
hannet
quo
Dlectio
Deeor
ga:ſee
Aldii
Dinner
tbbo
Docorni⸗
tudei i.
ee⸗ göd
manigty

dt

ſoyer eug
foneſr
Kkonus.
Donn Gi
N
Lg

Gene
ſe dein
llinoi

anainde⸗
tinterſliosdag
ne.
ſpoſtamin i.

teeſit ni bui
La grommwi

marj. Dui.
Acrönans
1E.nir.
niſerchantarc⸗
ne.
4o:ſtodunde

umltnhitt
nüwrnbi⸗
Niaſianeni
nbb'runhis⸗

deüintumn
fan5
oriib)
findle⸗

cbeninu

hanſn.

Nre i

„

—

ͦd

—

in ſundh,
eedehen

cn.

—
——

Dilectio des eſt. vij. B. et. viij. l. et. ix

precipuarũ ſententiarũ

De ex deo:aut filiꝰ aut ſpũſſanctꝰ intelligi
debet:nõ pater.vij.B. poſt me.
Deus quid ſit.iiij.D.
De eo: Deũ nemo vidit vnqᷓ;: ⁊ qͥd ſit deꝰ:
Diabolꝰ neminẽ genuit aut creauit:quãqᷣpʒ
dicat᷑ iniquoꝝ pater.iiij.F. in fi. G
Diabolus quomodo vincitur a nobis.iiij.
B. circa pᷣn.et.vij.A.in fi. 4“²“ͦèð

O deus pꝛioꝛ dilexit nos.vij. D.et.viij.
circa pᷣn. et.ix. F. S. in un.
Dilectio dei nõ implet᷑ ſine dilectione ꝓxi/
mi.ix.G.ad fi.et.x.B. C.

pater nõ põt diligi ſine filio: nec filiꝰ ſi/

ne patre:nec filiꝰ ſine ꝓximo:nec ꝓxmus
ſine filio.x. B. -. RH
ÆOR ſola dilectione diſcernuntur boni a ma
lis.v. D.in me.et.vij.B.C. r
Dilectio ſola facit oꝑa eſſe meritoꝛia.x. A.
Dilectio ⁊ amoꝛ differũt.viij.C.circa pCᷣn.
Dilectiõis oꝛdo ſiue gradꝰ.viij.C.circa pᷣn

Diligẽdi ſic ſũt hoĩes vt peccata eoꝝ argu⸗-
ant᷑. vij. D. ĩ me.C.circa fi.et. viij. C. G.

et. x. E. in me.

Dilectio vera vel falſa quõ cogſcat᷑.vj.A.

et.ix.G. in pᷣn.et.x.A.et.D.in me.
Dilectio ꝑfecta ꝗ ſit.j.F.pꝰme. .
Dilectionẽ inimicoꝛũ cur dñs pᷣcepit: ſᷣ io/
hannes tm̃ pcepit vt diligamꝰ frẽs:ad qͥd

⁊ quõ diligendꝰ eſt inimicꝰ.viij.C. B.

Dilectio inimicoꝝ ſiles nos fac deo.ix.B.
De eo: Mõ diligamꝰ verbo neq; lin me.
gua:ſed oꝑe ⁊ vᷣitate.v.F. in fi.et.vj.A.

Qui diligit fratrẽ tolerat oĩa ꝓpt᷑ eũ.j.hh.

Dimittere debemꝰ ĩ nobis peccã⸗ (p?me.
tibus.vij.A.circa pᷣn. B. in pᷣn.et.viij. G.

Doctoꝛ nihil operat᷑ in audientibſine gra-

tia dei.iij.h.et.iiij.A.in pꝛin.
De eo qð dũſ ait adę: DPominamini piſcibꝰ
maris:⁊ volatilibꝰ cęli:⁊ beſtijs terrę: ſed
nõ dixit hominibus.viij.D.E.

Vñs verus ⁊ ſolus eſt:deꝰ ſolus qͥ miniſte/

ni noſtro nõ indiget: ſed noſ eius auxilio

egemus. viij. H. in pᷣnci.
Dom-ꝰ qñ ðꝛ pulchꝛa aut bona.ij. S.ĩ pᷣn.

5 Ccleſia chꝛiſti eſt in toto oꝛbe nõ in
E

ſcʒ panis ⁊ iuſticię.viij.v. in fi. ’
Eſſe dei nõ habet pᷣteritũ nec futurũ:ſed ſꝑ
bplens.ij. D.circa n. .

Eſſe dei quid ſit. iiij. D. in bn. ä .
Exactoꝛ qualis eſſe debeat.ix.A.in ön.
De eo: Ex nobis exierüũt: ſed nõ erãt ex no/

ꝑte cõtra donatiſtas.j. J.et.ij. B.
Semoſyna duplex (C. et. x. F. G.

.

bis. iij. B. C. D. E. F.

J Re ſine dilectõe inanis eſt.x. A.

Siliũ dei ⁊ filios dei diligere qͥd ſit. x. B.

7

R Ver fidẽ ambulamus (B. in pn.
ynsõ ſpeciẽ.iiij. E. in fi.
filij dei nolamur ⁊ ſimus:ẽ ex charitate
patris.iiij. C. in pᷣn.

Filius diaboli aliquis dicit᷑:nõ naſcendo ᷣ
imitando.iiij. F. in fi. G. Sð

Finis qͥs ſit:⁊ quõ aliqͥd finiri dicat᷑:⁊ ꝙ nõ

finis ponẽdꝰ ſit iĩ allq re creata. x. C. x fi. O
Foꝛnicari a deo quid ſit.ix.G.añ me.

Foꝛtitudo nr̃a ẽ ex xpᷣi ifirmitate.ij.E.iĩ pᷣn.
Fugere nõ poſſumꝰa facie dei.vj. B. i pᷣn.

Eneratio xpᷣi ęterna.ij. D.circa pᷣn.
Gratia dei cooperatur libero arbi/
trio.iiij. E. in pᷣn. ððð
Ereſes vñ oꝛiant᷑.j.E. pꝰ me.ſh.in
h eretici qualiter cognoſcan/ (me.
tur.iij. B. C. D. E. F. et. vj. G.
Heęrettci dicũt eccleſiã eẽ in africa: aut ſola
lingua latina:⁊ nõ in toto oꝛbe.j.J.et. ij.
Homo cur ſubiectꝰ eſt (B. C. et. x. F. G.
aĩalibꝰquibꝰ pꝛius erat pᷣlatꝰ.viij.D.E.
Homicida eſt oĩs qͥ odit fratrẽ.v. F.in pᷣn.
Hoꝛa nouiſſima quę ſit.iij. AX.

7

hhoꝛa ponit᷑ aliqñ ꝓ vniuerſo tpᷣe.iij. A.iĩ fi.

Chꝛiſtꝰ hoſpitio receptꝰdabat ſanitatẽ coꝛ⸗
dis ꝓ ſuſtẽtatione coꝛpoꝛis.v.C. in me.
Actãtia eſt vitãda iĩ bñ actl.vj.A.in
Jeſus ⁊ xpᷣs cũ idẽ ſint:dif ( me.B.
ferunt tñ.iij. C.circa pᷣn.
mari a chꝛiſto vera luce ẽ ſe peccato/
gnoſcere.j.C.circa pᷣn
Imago dei aliter eſt filiꝰ aliter nos.iiij. F.
Imago dei quõ ſit ĩ aia homis:⁊ quõ derfoꝛ
mat᷑:⁊ quõ hõ habeat ptãtẽ in alias crea/
Si facti ſumus ad imaginẽ (turas.viij.D.
dei: cur nõ ſumꝰ ſicut deꝰ.ix.B. in me.
ÆO„alit᷑ deꝰẽ ĩ nob qᷓ; nos ĩ ipᷣo.viij.h.i me.
Incarnari cur chꝛiſtus voluit. (et.ix.A.
ij. A. B. F. in pn. et.iiij. O. et.vj. G.i me.
Inimicꝰdiligẽdꝰẽ vt frat᷑ efficiat᷑.viij. G. et
Inuidię malũ.v.E.ĩ pn. (r. F. 1 n.
Inuiſibilis eſt deus.vij. D.
Intentio diuerſificat actus.vij.C.
Job foꝛtioꝛ fuit in ſterquilinio q́; adam in

paradiſo.iiij. B. añ fi.

Zohãnis euãgeliſte humilitas.j.E. i me.

Annotatio

Judicij diẽ qͥ timẽt vł ſperãt.ix.A pꝰme.B
Judicis foꝛma in iudicio qlis erit.iiij.D.
Zuſticia dei ⁊ iuſticia hoiſ drñt.iiij.F.ĩ pn.
Zuſticia ꝑfectioꝛ ẽ in angelo q; i homine: et
quãdo in nobis ꝑfecta erit.iiij. BP.in pᷣn.
Chꝛiſtꝰaliqᷣbꝰ ẽ lac ⁊ aliqbꝰcibꝰſolidꝰ.iij. A.
Apis offenſiõis ẽ xpᷣs.iij.C.( pᷣn.

ſtus eſt qͥ creuit et factus eſt mons
magnꝰꝛet impleuit vniuerſum oꝛbem ter/
rarum. J. J. et. ij. XKc.
DHia laudãt deũ pᷣter pctm̃.iij.F.in pᷣn.
Laudẽ dei:non nr̃am q̃rere debemꝰ.vj.A.
in me. C. et. viij. A. C. F. et.x. D. in me.
Leuia multa faciũt grande.j.D.circa ſi.
Lex dei eſt eius mandatũ de dilectione.j.
M. in fl. et. x. C. in me.
Liberũ arbitriũ cõmendat᷑.iiij.E.in pᷣn.
Devcur quoſdã liberat a pęnis tempoꝛali-
bus viſibiliter:⁊ quoſdã relinqͥt.viij.E.
Lignũ vitę ſecus decurſus aquarũ:eſt chꝛi
ſtus.ij. F. in pn.
Lux ſine tenebꝛis eſt chꝛiſtus.j.C.in pᷣn.
Andatũ dei q̃le ſit.j.F. circa pᷣn.
Aandatũ dei cur dicat᷑ vetꝰ ⁊ no/
Alandatũ de dilectione eſt omnis cõſũma
tionis ſinis:⁊ qᷓ; latũ.x.C. in fi. D. E.
Per mandatũ dilectionis peccata ſoluũt᷑ ⁊
tenent᷑.v. B. in pꝛin.
De eo:Qui ſoluerit vnũ de mãdat his mi/
nimis ⁊ docuerit ſic hoies:minimus voca
bikt᷑ in regno cęloꝝ.vj. G. in fl.
Deus aliter manet in nobis q; nos in eo.
Aater nr̃a eſt ecclia:duo vbera eiꝰ duo te/
ſtamẽta:ſᷣ lac ſcptura ſacra.iij. A.in pꝛin.
Medicus magn eſt xpᷣs.viij.h.circa pᷣn.

Abedicꝰ ad quid diligit ęgrotum.viij. G.
Abendaciũ non eſt ex deo ſed ex (circa ſi.
diabolo.iij. C. in wn.
Aẽdacẽ deũ facere qͥd ſit.j.E. ĩ pn.
Ablerces bñ laboꝛantiũ ẽ vita ęterna.iij.G.
Mon debem appetere vt faciamus (in pᷣn
miracula.ij. G. in fi. h.
Abhoꝛi aliqui timent:aliqui optant vt ſint
cũ chꝛiſto.ix. B. in pRin.
Mundi nomine quid intelligat᷑.ij. G.ĩ pᷣn.
et.iiij. C.circa pᷣn.et.v.E.poſt me.
AMundꝰ ⁊ deꝰ nõ poſſũt ſimul diligi.ij.E.
In mũdo tria ſũt:cõcupiſcẽtia carnis ⁊c:et

Lapis de quo dicit᷑ in daniele:chꝛi

ꝓꝙwmũdus traſiẽs cõpat᷑ fluuio.ij.F.ĩ pᷣn.
Abũdꝰ cur ſit creatꝰ ⁊ quõ ſit vtendꝰ. ij. F.
AMundꝰ cõpat᷑ heremo:⁊ terra (in me.S.
repꝛomiſſionis patrieę ceęleſti:ſᷣ habem⸗ foõ
tem charitati ne deficiam. vij. A. in pꝛin.
AMũdꝰ nõ cognoſcit niſi ſuos: ſᷣ᷑ ꝑſequitur
pios.iiij.C.circa pꝛin.et.v. D.
De eo:hHi de mũdo ſũt ⁊ de mũdo loquũ⸗
tur. vij. A. in fi.
Atiuitates duę:⁊ ꝗ.iiij.G.in pꝛin.
Natꝰ ex deo ñ peccat.iiij.G.et.v.
A. B. C. D. et. vj. C. .
Chꝛiſtus nõ tantũ negat᷑ verbis ſed etiam
factis.iij.C. D.E. S.et.x.A.
Ex aqua ⁊ ſpũſancto nemo naſcitur inſivo
lens. iij. A. òèGU.
C,uli noſtri non ſe vidẽt:ſᷣ tñ in cha
o Mritate cõpaginis coꝛꝑalis ſe noꝛũt.
Ocdiens fratrẽ in tene (vj.E. in fl.
bꝛis ambulat.j.G. in me.ꝗJJ.in pꝛin.
Odiens fratrẽ eſt homicida.v. C.in pꝛin.
Odire debemꝰ pctã nõ hoĩes.vij.C. cir. fl.
D. in me.et.viij. B. O
ODpa bona ſunt exercẽda vt ꝓximꝰinde ędi
ficet᷑:nõ ꝓ gloꝛia vana.vj.A.in me. B.et.
viij. A. in me.C. ꝓ.
Opa pietatis libenter ſũt exercenda.v. C.
in me.F. poſt me.
Nõ debem ꝰoptare eſſe miſeros vt poſſimꝰ
