Ebꝛietas etiam ſi audit verba ſancta non
ſuſcipit. lxv. B. in fi. lxvij. C.

gc In eccleſia quattuoꝛ ſunt oꝛdines fideliũ:

vnũ maloꝛum:tres bonoꝝx. xxxix. E. h.

tumnhon
IJn eccleſia tres ſunt ſtatus: ſcilicet libera/ kteuunß
tionis:ↄſeruationis ⁊ coꝛonatiõis.lv.A. hiu. n
Pꝛimus ſtatus eſt pęnitẽtię:ſecũdus iuſti kucunt
cię:tertius gloꝛię.lv. HD. Wrdr
Eccleſiã cum ſumma reuerẽtia intrare de/ inan
bemus: ⁊ ibi oꝛatiões fidei fundere.lxiij. A nul
Enthecã eccleſia nõ hʒ.lij. F. (D. in me. ncter
Aelius eſt minus egere qᷓ; plus habere. es uunier
In.iij. regu.ca.xvij. Cnfiun
Quodlibet elementoꝝ ſibi aliqᷣd ꝓpꝛium Et OLiche
vendicat in coꝛpoꝛe humano. xlviij. B. Pcela
Qui elemoſynã non dat egenti (circa fi. nonon
vitam extinguit.xxxj.E. Kuchariſ
Elemoſyna danda eſt ex quacũq; arte deꝰ nbus c
alicui ingeniũ lucrãdi donauerit.lxiiij.C. lore eren
Elemoſyna non eſt facienda cauſa vindi/ Peſanaoe
Ad elemoſynas facien/ (ctę. lxxiij.A. B. ii Cinn
das alios inducere debemus.xxxj. F. Deelſoch
Elemoſyna non ſolũ viuis ſᷣ etiã defũct ẽ ,Qlicuut
7Klemoſen cum iniqͥ/ (faciẽda. xliiij. B. buuln.
tate abominabilis eſt deo.lxij. A.in fi. Kuununc
Eiemoſynarũ vtilitas.lxxv.B. in fi. noneckin
De eleuſino pꝛeſbytero domus ſancti au/ /NEt
Eligendi tres ſunt modi (guſtini.liij.J. 1
ſcilicet electio: ſubelectio ⁊ pelectio.xxx/ Va
De epiphãia dñi. Ser. xliij. ꝑ totũ (ix.D Ep ſedehbett
Opoꝛtet epᷣm eſſe ſine crimie ⁊c̃.de pᷣſbyte/ gcclse
ris etiam intelligi debet.xxxvj.B. Deiuino
Epiſcopi apłoꝝ vices gerunt ⁊ ſunt vicarij nigtie
chꝛiſti. xxxvij. A. et. D.in me. ſ lctue,
Epiſcopi ſicut vocant᷑ paſtoꝛes gregis:ita ſhono⸗
et patres plebis ob curã ⁊ ſollicitudinem lenrlr⸗

Comparant᷑ oliuę pꝛopter tria. (xl. C. P
xl. C. in mechto⸗⸗ Aan
ſint capita populoꝝ:duces cęcoꝝ:clau D
dox bacul:terrarũ pᷣncipes:ſi boni ange nl
lis ſupioꝛes:ſi mali fuerint demonibꝰ in⸗ tr.
ferioꝛes.xlij. D.in fi. ru
Epiſcopus ſi non eſt hoſpitaliſ:inbumanꝰ „ lkſütae
Mõ dʒ hfr̃e bona terrena ad poſ (eſt.lij. C mmnaſ
ſidẽdum:ſed ad diſtribuendũ:non diuiti un
bus ⁊ cognatis ſᷣ pauꝑibꝰ.xxj.B. i.me. Anſnli
Non eſt epiſcopi ſeruare aurum ⁊ remoue- M lono
re a ſe mendici manũ.lij.F. tiltsn
Epiſcopi debent illumiare verbo: paſcere d
exemplo:⁊ fouere egenos tempꝑali benefi
In nullo errare non eſt (cio. xl. C. in me.
humanũ ſed diuinũ.ix. A. K
De eradio pᷣſbytero qui auguſtino ſucceſſit Er enzn
in epiſcopatu.liij.C. D.
Non eſſe vtrũ meliꝰ ſit q; male eẽ.xxvj. E. Z1
Eua tamdiu virgo fuit q;diu pomuʒ veti/ u

principaliũ ſententiarũ

tlben tum non guſtauit. xxv. A. nos inuitat.x). B.
li. Ex euangelio omnis perfectio noſtra acci · Cur ſempꝑ flere ⁊ ñ ridere debeam“. xxxj. E
usce pitur.xxviij. A. Foꝛnicatio eſt naturalis mulierum concu⸗ Fo
Euchariſtie figure pꝛeceſſerunt. xix. O. bitus ſed illicitus.xxxvij. F.
ume Ideo hominibꝰ dat᷑:vt coꝛpus in terriſ ca/ Qui foꝛtis eſt:liber eſt. xiij. A.
iee ⸗ piti coadunet᷑ in cęlis.xxviij. B. circa fi. De triplici foꝛtitudine:ſcilicet hypocritarũ
D in Sicut multa grana vnum panem confici9 philoſophoꝝ ⁊ fidelium.xiij. A. B.
ub . unt:et ex multis racemis vinum extrahi- Soꝛtunatus eell ten manicheoꝛum vt lu
ei⸗ tur:ita ex multis hominibꝰ chꝛiſti coꝛpus pus ſubuerłere conabatur ſideles hibo-⸗
itn conficitur. Ibidẽ. (lis.xxviij. ꝓF. nenſes.iiij.D.v.G.circa fl.xxxv.A.
hu⸗ OA Euchariſtia ſit bona bonis ⁊ mala ma Æρab auguſtino ſuperatus velut filius ꝑ/
Nni.. Buccella vel panis intinctus iudę tradi4 q ditionis obſtinatus ab bippona confuſuſ
n uf. tus non fuit euchariſtia. IJbidem. abſceſſit. vj. A.
Euchariſtiam volentes percipere ab ope/ De foꝛtunato pꝛeſbytero domus ſancti au
gmede ribus coniugij ad tempus debent abſti⸗ guſtini qui ei inſidias poſuit vt illum occi⸗
nhüͤk. nere. exemplum. xxxvij. F. S. lxiiij. E. deret.xxxvj. D.
alſ nii De ſancto euodio ſocio ſancti auguſtini. De tribus fructibus euangelicis. xxxix. J. Fr
lmni Ab. iiij. C. in me.v.E. xxj.A.in me.xxij. C. Furtum committit qui inuentum non red Fu
m. De euſtochio virgine ſancta. xxiiij. A. dit. exemplum. xxj. A. in me.
ni deüigl Ex Qui exaudiri deſiderat: pꝛiꝰ ipſe deuʒ au/ Furti iudicio condemnatur qui in mona/
ki. diat.lvj.C.circa fi. ſterio rem ſibi collatam celauerit. In. iij.
Auf⸗ Excõmunicatio pꝛo ſalute non ꝓ damna / . regu.ca.xxix.
büi. tione eſt inferenda. xxvj. B 7–£¾Audere nemo poteſt hicc cum ſecu/ Sa
usſngia E fabiano fratre. xxj. A. in me. io ⁊ poſt cum chꝛiſto.xj. A. lix.G.
Snliz. Facinus quid ſit.xxiiij. . Gaudiũ ſpiritale vnde pꝛoueniat
1 aeid Fama noſtra non pollui ſed polle⸗ Baudium beatoꝛum q;tum ſit. (x.A.
wiͤ ede re debet: quia qui famam ſuam negligit xliiij. D.lvij. D. G. in me.lxvij. B.
Ei deſti⸗ crudelis eſt.lij. A.liij. DOD. Gaudium beatoꝛum per quę acquiritur.
mm. De fauſtino diacono domus ſancti augu/ xliiij. F. lxiiij. A. B. lxv. D.
nttſunrriai ſtini:qui ex militia ſęculi ↄuertit᷑.liij. C. Quattuoꝛ modis generantur homines. SGe
ne⸗ Fe Felicitateʒ ſuam vnũquodq; affectat: ſeld Mon quęras gloꝛiam ⁊ non (xxviij. G. Slo
mrsgegenn ſi homo affectat non tamen affectare vi confunderis cũ gloꝛioſus fueris.lxvij. A
1ſolcincnen detur.lv.C. in fi. Gula non ſolum in vilibus ſed etiaʒ in pꝛe Su
mu. 011. Egnix auis vt iuueniſcat ſe ſenem occidit. cioſis attenditur. xxxj. D.
xviij. A. Abitus religioſoꝛum non debet eẽ ha
scortin Fi Altioꝛa fidei non ſũt a ſimplicibus inueſti notabilis. In. iij. regu. ca. xviij.
lun ne ganda. xv. A. B. Ser. xxvij.E. xxviij. J. K.liij. G.
—Z ⸗ Quomodo filius ſit coęternus patri ⁊ con habitu coꝛpoꝛis litigãt:cogitent
ſubſtãtialis: ſi imaginare voluerit mens qᷓ́tum eis in habitu coꝛdis dellit. Jbicem
Elttrunn „„ humana ſuccumbit.xv.A. ca. xxvj.
ſ Filius ſicut in celo ęqualis eſt patri: ita in O exheredato filio aut pupillo nullus ec/ be
i annli terra ſimilis eſt matri.xx. B. cleſiã debet facere heredẽ: ſed eis vſq;dũ
e in eſ filio pꝛodigo.xxvij.B. C.D. ad legitimos ãnos ꝑuenerint hęreditatẽ
en rmmau⸗ Eius filius quiſq; appellat᷑ cuiuſ opera agit Cur exheredatoꝝ heęre/ (reſeruare.lij. C.
mot lxvij. A. ditatem eccleſia non recipit. lij. D. E. F.
4 aet Fl Flagitium quich ſit. xxiiij. E. Non licet heredes inſtituere de eccleſia vi
nate ſteri AQuid flere opoꝛteat ⁊ quare.xj. A. uens ⁊ conmunem vitam pꝛofeſſus v.
n⸗ u Flere non debemus moꝛtem coꝛpoꝛalen E. F. xxvij. P. lij. C.
o. amicoꝛuʒ nec rerum amiſſionem. Ibidẽ. Meremꝰ cõparat᷑ padiſo. xxvj. B. xxxix. B
4 alt⸗ Vtrum deflere liceat fratrem vel amicum Hieronymus ſancti laurentij cardinalis: ht
“ moꝛtuum:cum naturalis infirmitas ad B; quia auariciam⁊ luxuriam clericoꝛum re/
lec̃⸗ mnk 4

wahi

Annotatio

pꝛehendebat: per veſtem muliebꝛẽ eum ehumilitatis honeſta eſt conſuetudo. Ibi.

ꝓclamare i in populo voluerũt:romaʒ ex/
ijt ⁊ cum paula ⁊ euſtochio in heremo vi⸗

tam aſperrimam duxit. xxiiij. A.

NQuam non inuenit humilem veritas fu/⸗

git mentem.lxx. B.

Eiacobo fratre domus ſancti au/ ↄa
Deſcripſit tria genera monachoꝝ ęgyptio 7 guſtini.xxj. A. in me. D.

rum ad auguſtinum. xxj. A.
De fratre hilario pꝛeſbytero domus ſancti
auguſtini. xxxvj. D.in me.
mho Homo non ſolum per ſapientiam factus
erat vt eſſet: ſed ad ſapientiaʒ dei factus
erat vt beatus eſſet.xx.A.
Hhomo cuʒ oi creatura participat. xlviij. A
In homie quid maximũ ſit.xlviij. A.l. A.
De hominis dignitate ante peccatum: ⁊
eius miſeria poſt peccatum. xlviij. A. B.
Partes hominis ſunt anima⁊ coꝛpus: ma
teria ⁊ foꝛma.xlviij.C.l.A.
Cur erectus graditur. lv. C. in me.
Hominũ quattuoꝛ ſũt genera.xxxix.E. h.
De monſtroſis hominibus in ethiopia .
xxxvij. G.
Hhomo moꝛtuus quid ſit ſᷣm coꝛpus quid
ſᷣm animam. xliiij.C. D.
Honoꝛis laus eſt hũilitatis virtus.lxx.B.
Hyonoꝛ q́;to maioꝛ datur: tanto maius pe/
riculum comparatur.lxij. C.

Hyonoꝛandus eſt qui pꝛęeſt.j.B. in fi. iij. re

gu. ca. xliij.
Moꝛę canonicę ſeptem ſunt: ⁊ earum lectio
nes ⁊ pſalmos auguſtinus ſic diſtinguit.
In. ij. regu. ca. j.
ÆO„ non ſit in eis cantandum niſi qð legit
eſſe cantandum.iij.regu.ca.viij.
hoſpitalitas ad omnes ⁊ ſine differentia

perſonarum exercenda eſt:exem S oſten

ditur. xlvj. D.
Cõmendatio hoſpitalitatis. xlvj. E.
Hu Humilis ille dicitur qui ⁊c̃.lxj. A. L
Humilitas hoĩes angelis aſſimilat.xij.A.

Humilitas quę bona faciat.xij. B. xlvj. E.

in me.lxx. A.
Hayumilitatis pꝛimus gradus. lxx. A.
Etum humiliat „☚ ad i ima tantü pꝛofieit
in excelſo. lxx. A.
humilitas perfecta ſic acquiritur. xxxj. D.
in medio.

Nimia humilitate regẽdi frangitur aucto/

ritas. In.iij. regu.ca.xl.
Qui ſine humilitate bona agit:iĩ ventũ pul
uerem poꝛtat.lxx. B.
humiltatt paſſibꝰ ad cęlũ aſcẽdit. lxx. A.

De fratre ianuario domus ſancti
auguſtini qui in moꝛte inuentus eſt ha/
buiſſe pꝛopꝛium ⁊ teſtamentum condidiſ
ſe. ⁊c.v.E. SF. xxvij. B. lij. C. J. liij. B. F.
De ieiunij inſtitutione ⁊ effectu.xxv. A. ʒe
Jeiunium eſt membꝛoꝛum cunctoꝛum de/
bita ſatiſfactio.xxiiij.B.
Jeiunantis officium hoc eſt. xlj. A.
In ieiunio tria pꝛecipiuntur bona: contra
tria mala. xlj. A. E.
Jeiunium aliud commendabile: aliud vi⸗
tuperabile.xlj. D.
Ini ieiunio quę vitia ſint cauenda.xxiij. A
in fl.xxv.A.in fl.
Jeiunium magnum ⁊ perfectum hoc eſt.

xxiiij. P.
. Volens recte ieiunare: tria debet obſerua

re.xlj. B. in me.C.D.
Tunc bene ieiunamꝰ quando ⁊c̃.xxiiij.C.
Jeiunium ſine elemoſyna parum valet:et
cum alijs virtutibus pꝛodeſt. xlv. B.
Jeiunare debemus deo non mundo.xxv.
A. in fl.
Jeiunij multiplex ytilitas. xxiij. A.
Jeiunandum eſt q́;dtum valitudo permit-/
tit. In.iij.regu.ca.xj.Et ſermo.j.C.xxiij
C. xxv. C. xxviij.h. xxxix. J.in fi.
Olim ieiunabatur vſq; ad noctem.xxv. B
Jeiunium omne exceptis diebus domini⸗
cis eſt laudandum: quia bonum: z aliud
eſt ieiunium deuotionis: aliud inſtitutio
nis. xxv. C.
Auſhue diebus eſt ieiunandum PIbidem
et. ½
Cur dum ieiunamus vigiliam nuncupa/
mus. xxv. D.
Eur quoꝛundã apoſtoloꝝ feſta vigilias et
ieiuniũ hñt:⁊ qͥrũdã nõ hñt. xxv. E.
Cum aliquis non poteſt ieiunare:nõ tamẽ
aliquid alimentoꝛum ſumat extra hoꝛam
pꝛandij niſi cũ egrotat. In iij.regu.ca.xij
In igne tria ſunt:motus:caloꝛ ⁊ ſplendoꝛ. 3
xliiij. D.
Ignis gehennę comburit ⁊ non conſumit.
lvij. S. lxxiij. B. lxviij. D. (xxvj. F.
Isgnis gehẽnę habet ardoꝛẽ:nõ ſplendoꝛẽ.

—.

ſiſtn
nonit
ti
Pon

n gnuge

Nuge
mnelus.
Zwpic
Zunuͤc
83 lnen d
Pin m
lolümm
ltems⸗
Qulia
ui.
Acoe
himmit
güborip
ſitarte
Iuimier
naäin
ttli
Gſcpoſt
ceore
merenen
feheiad
ſegcate.
Ylämode
cheordak
linüne
ümoye
clano e
Nineren
huſlani
lindi,
1 ☛☚ de⸗
Anlaoi⸗
Tuikiagnn
tuneri ln
uiinib
Nutsſ⸗
Qs ſbiz
wolknis

Nhesbapt,

ſtigi ſi
N h.
hun he
+ won
nunn
u

ſtn t

P.
uas ii⸗

ngin,

s ſani
us et hy,
ncMdd
lii .
Ww. 8. .
agumde⸗

ma:con

leralucri

de ri,4
um ect.
dehezobſen

wüi.
Aun ere
Keay.b.

wi.1.
iuudo ham⸗
mo..Li
Fus.
oarm.
iebus dolni/
–
Aluditiute

naun Piin
lun mman

rniliuc
it. . 4 .
mmenotm
amboum.
üirgt

onagnſt .

*L

eneſine

rſenn,

principaliũ ſententiarũ

Cũ ſit vnꝰ oĩbꝰ ⁊ coꝛpoꝛeꝰ:nõ tñ oẽs vno mõ
Ignoꝛãtiã pie ↄſiteri meliꝰ (cruciat.xxvj.F
eſt q; ſcientiã temere vendicare.xv. B.
Ignoꝛantia veniam habet.Ibidem.

IZm Ymago dei m qd ẽ ĩ hoie.xv. B. ĩ me. xl viij
Imago dei in hoĩe ẽ id qð in eo ẽ (A.l. B.

melius.xlviij. A.
Impietas qͥd ſit.xxiii.B.in fl.C.
Immũdiciã quã dicit eẽ apłs.xlvij.B.
In Infernꝰclauit᷑ ſi volũtas hñdi ceſſat.xxxj.
In inferno erit ſtimulꝰ do (C. in me. D.i fi.
lor ñ tſ coꝛrectio volũtatl.xxvj.F.lxxv. B
Infernꝰ q;to plłꝰ deuoꝛat:tãto plꝰ deſiderat.
Qualia ibi ſint toꝛmenta.xxvj. xij.C.
G.lxiij. B. lxviij. D.
Affſlictio carnis mẽtis infirmitatem occidit.
Inſirmi ĩ religiõe pꝰ egritudinẽ (xxxii.A.
aſi hoꝛã pꝛãdij edere nõ ꝓhibẽt᷑: ⁊ accipere
pñ᷑jnt a religioſis oblatuʒ qð eis vtile videt᷑.
Infireni ex pᷣſtina ↄſuetudine ſi ali᷑ (liij. G.
tractat᷑ in victu:nõ dʒ alijſ moleſtũ eẽ qee
cit aliq̃ ↄſuetudo foꝛtioꝛes. In.iij.regu.cã.
ſic poſt ggritudinẽ tractãdi ſũt vt (xiiij.
citiꝰ recreent᷑: etiã ſi ð hũilima ſeculi pauꝑ/
tate venerũt:⁊ cũ vires pᷣſtinaſ reparauerĩt
redeãt ad fęlicioꝛẽ ↄſuetudinẽ ſuã. In.iij.
reg.ca.xv. Et ſer.j.C.
Inſirmo dicẽti qͥd ſibi doleat abſq; dubitati
one credat᷑:ſᷣ qð ad ſanãdũ expediat ſi non
ẽ certũ:medicꝰↄſulat᷑. In.iij.reg.ca.xxxj.
Infirmoꝝ cura vni alicui dʒ iniũgi vt ipſe ð
celario petat qð cuiq; opꝰ eẽ ꝑſpexerit. In
Iniurię remittẽdę ſũt ũ ꝑ (iij.reg.ca.xxxiij
puſillanimitatẽ ᷣ ꝑ xpᷣi ſapiazʒz.ix.B. pꝰme.
Inuẽtio ẽ reddẽda:exẽplũ.xxj. A.in me.
Inuidia oẽs vᷣtutes ↄcremat: bona diſſipat
et mala oia generat.xviij. A.
Inuidia amico caret ⁊ ẽ oĩ peſte deterioꝛ: qꝛ
toꝛmẽtũ ſine refrigerio hʒ.xviij.A.in.ſ.
Inuidia qᷣbꝰ cõꝑat᷑⁊ ꝗ̊ mala facit.xviij.A.in
Inuidus ſic cogſcit᷑.xviij. A.
&O pus ſibi q; alijs nocet:qꝛ totiens toꝛq̃t᷑ et
moꝛit᷑:q̊tiẽs alios bñ agẽ coguerit.xviij.C.

Jo Johes baptiſta an in pctõ oꝛigiali ↄceptus

ſit: ⁊ qñ ſctificatꝰ: ⁊ cur eiꝰnatiuitaſ celebꝛe/
tur ⁊cc.xxv. D. HMW
Hyp Hypocrita venãdo mũdi gloꝛiã pęnã meret᷑
Cõtra hypocritas nota ex/ (ęternã.xiij. A.
emplum.xviij.A.
Illi dicũt᷑ hypocritę.xxj.E.in me.
Hypocritarũ opus quid ſit.xxvj. D.
Qui hypocrita eſt:viuens moꝛtuus eſt.lij.

(me. B.

S. in fl. H. in fl.liij. hd.

Iraſci tã bonoꝝ ẽ qᷓ maloꝝ: in ira pſeuera/ Ir

Aeliꝰ ẽ ira ſpe tẽptari (re maloꝝ tm̃.ix.A
et citiꝰveniã petere:qᷓ; tardiꝰ iraſci ⁊ tardiuſ
recõciliari. In.iij.reg.ca.xxxviij.
Irã cõpꝛimere magnę pꝛudẽtięẽ.ix.A.
Ex ira quę mala oꝛiant᷑.ix.A. B.
Qui irã in coꝛde poꝛtat infamię fetoꝛ eũ ſtati
Ira inuetrata fit odiũ (coꝛrũpit.ix.A.i ſl.
et de feſtuca facit trabẽ. iij.reg.ca.xxxviij.
Ira ſic ſuperatur.ix.HB.

De iuda quõ exponit᷑:Melius fuiſſet ꝙ non qu

eſſet natꝰ hõ ille ⁊c.xxvj.E.xxviij. D.
Judã vpᷣs multl modis voluit coꝛrigere:ſᷣ oĩ

bus bñ̃ᷣficijs ingratũ tandẽ manifeſtauit in

dãnationẽ ⁊ ruinã.xxviij. B. vſq;. G.
Quõ cũ cęteri aplis coꝛpꝰxpᷣi ſũpſit.xxviij.
Quõ poſt buccellã ſathanas iudã: (B. F.
et quomodo antea intrauerat.xxviij. F.
Judicãtes terrã regia via debent ꝓcedere et
&nõ ſit iudicã/ (cũ oĩ maturitate. xiiij. C.
dũ ex ſuſpitiõe ſ̃ ex veritate.xiiij.E.
Judicare facile ẽ:ſᷣ difficile retractare. Ibi.
Judex dʒ eẽ ãnoſus:nõ inſenſatꝰ:pꝛudẽs:ca
ſtus:ſobꝛiꝰ:⁊ q̃re.xiiij.E. (xxxv. A.
Judices quales eſſe debeãt: ⁊a qͥbꝰ cauere.
Judices qͥbꝰ malis ſępiꝰ implicãt᷑.xxxv.B.
Vtrũ poſſint acciꝑe oblata.xxxv.B.in me.
Hec ſemper cogitare debent. xxxv. D.
Mõ eſt filioꝝ iudicare patres.liiij.A.
Eſto iudex tuus:aſcẽde tribunal mẽtis tuę:
toꝛqueat te timoꝛ dei: accuſet ↄſcia: rũpat
Vt nõ veniat ad iudi (ↄfeſſio:⁊ dic cc.lj.B
ciũ extremũ nemo ſe falſa ſecuritate decipi⸗
De ſignis pꝛęcedentibus iu/½ (ct.lj.A.
dicium.lxiij. A. rMU—⸗g
Judiciũ extremũ cur ſemꝑ ſit foꝛmidanduʒ.
Cur iudicãdi ſoluʒ de oꝑibꝰ mificoꝛdię inter
rogent. lvij..
Judicil ſnia foꝛmidabilis erit.lvij. G.
Juſticię pulchꝛitudo q;ta ſit.xliiij. DD.
Remota iuſticia:regna ſi latrocinia.xxxj.“F.
Diligite iuſticiã qͥ iudicati terrã:expõit᷑.xiiij.
Sub iuſticia pudicitia regnat: (A. B. C.
pax triumphat:dignitas floꝛet.xiiij.D.
Eα° qnq; lexãda ẽ ꝓpt ſcãdalũ młroꝝ: aliqñ
agitãda vt ſit cautela reliquoꝝ. Ibidem.
Juſticia ẽ gladiꝰbis acutꝰ:medicina vitioꝝ:
antidotũ pctöõꝝ: ꝗ̊ ſine pꝛudẽtia moꝛsẽ: ſi
ne miſcða gladiꝰ i manu tyrãni. xiiij. D.ĩ ſi.
Æſit cum ſũma diſcretiõe tenenda: ⁊ n uma
5

Annotatio

deliberatiõe ferẽda.xiiij.E.
Juſticię inimici hi ſunt.xiiij. X&J.
Achꝛymę nõ debẽt ꝓhiberi qs nã ex
Ad lachꝛymas debe (toꝛquet.xj.B

achꝛymarũ bonarũ vtili/ (audaces.xj.C.
tates.xj.C.D. et.xlj.D.
Laici caſtella ⁊ villas ſuas nõ eccłiaſtica bo⸗/
na debent diſpenſare. xxxvij. .
Latria qͥd ſit ⁊ cui debeat᷑.vij.C.circa.ſi.
Latrones maioꝛes ſũt ĩ cathedris ⁊ domibꝰ
ꝙ; in ſyluis.xxxj.F. xxxvj.E. .
Latro timet malũ:⁊ vbi nõ põt nõ facit et tñ
Chꝛiſtꝰ lauãs pedes (latro ẽ xxxv.B. in fi.
diſcipuloꝝ a quo inchoauit. xxviij.C. D.

Qui lotꝰ ẽ nõ indiget niſi vt pedes lauet:ſic

In lotiõe pedum hu (intelligẽdũ ẽ.viij.D.
militatis exemplum dedit.xxviij.E.
Laudare deũ illis ꝓdeſt qͥ bñ viuũt:qꝛ nõ il/
Qui laudat deũ (lũ laudat niſi bonꝰ.lj.C.
lingua ⁊ vita:duplicit᷑ laudat.lj.C. in fi.
De ſctõ laurẽtio martyre.iiij. B. in fi.

Ze Leo eger ſimea deuoꝛata ſanat᷑.lv.C.in me.

Leopardꝰ capꝛeas vt ſanet᷑ querit. Ibidẽ.
Lepꝛa coꝛpꝰ ꝓpꝛiũ deuoꝛat ⁊ ſibi adherẽtes
Lepꝛę cauſa.xxxij.C. (inſficit.xxvj.A.in fi.
De lepoꝛio pᷣſbytero domꝰ ſcti augu.qͥ ex pſię
clariſſimo genere natꝰ ↄᷣtit᷑.liij.E. (totũ.
Ad lepꝛoſos vt patiam habeãt.Ser. xxxij.ꝑ

Li Liberũ arbitriũ ſi a gra deſerit᷑ ad oẽ malum

Lingua nr̃a ſenſum (ruit:exẽplũ.xxviij.F.
ſequat᷑ ⁊ rationẽ nõ volũtatẽ.iij.A.

Lingua in adoleſcẽtia inflãmat ad iocoſa:in

virili ętate ad fraudulẽta: in ſenecta ad de/
Linguã frenare maiꝰẽ qᷓ; (tractoꝛia. Ibidẽ
capere vꝛbem. Ibidem. (xxix. A
Lingua doloſa ꝗᷣ ſit: ⁊ qͥd eã opponi debeat
Lingua in bono magna eſt: in malo moꝛs
eſt. xlv. GH(me ſiniãt. In.iij.reg.ca.xxxvij
Lites aut nullas religioſi habeãt aut celerri⸗

Lo In loco qttuoꝛ differentibus modis aliquid

eſſe poteſt. xxxix. E. F. G.
Locꝰ nõ facit ſctõs:ſᷣ oꝑatio bona locũ ſctiſi
Cõtra loq̃citatẽ.iij.A. (cat ⁊ nos.xxvij.E.
Lodces laudare nõ audeo:ſᷣ tacẽtes btõs p̃/
dicare pᷣſumo.xxvj. A.in fi.
Nolite loqͥ ſublimia gloꝛiãteſ:exponit᷑.xv.A
Loth ⁊ vxoꝛ eius quos ſigniſicant. (B.
xxxiiij. A.xlvij.F.

Zu Luxuria qᷓ;ta mala iferat hoĩ.xlij. B. xlvij.C

Qus pſtẽt luxurię fomẽtũ aut detrimẽtũ: ex/⸗
emplum.xlvij.E. xxxiij. A.

mus eẽ tã ꝓni q;tũ fuimꝰ ad culpam

Ex luxuria q̃ mala oꝛiant᷑.lviij.C.
Vbi luxuria nulla vtꝰ:nulla bonitas: nulla

ſapia: nulla iuſticia:ſᷣ oĩſ ꝑuerſitas regnat.
E magoꝝ triũ fide ⁊ obla (xlvij. F. Wa

( *) tione.xliij.ꝑ totum.
Aalũ ſcire nõ ẽ malũ ſᷣ oꝑari:qꝛ nõ

põt vitari niſi cognitũ.xv. C.
Mala qũq; ꝓſunt.xxviij.F.
Aala multa fiũt ſub ſpẽ boni.vj.B. viij. B
Nulli malũ ꝓ malo reddẽteſ:exponit᷑.lxxiij.
Aãdatũ nouũ quõ ðꝛ.xxviij. G. h. J (A.
Aãdata alia ſũt ſpãlia:alia cõia.lix.A.
Abãdata ſingłaria:qᷓ;to ſũt artioꝛa: tãto ſũt
Manꝰ fruſtra tẽdit ad (deo gratioꝛa. Ibi.
deũ qͥ eas nõ extẽdit ad pauꝑes.xxxix.G.iĩ
Opoꝛtet mũdã eẽ manũ ꝗ purgare dʒ (me.
ſoꝛdes alienas.xxxvj.A.
Aare q̃ttuoꝛ modis pꝑtrãſit᷑: ſcʒ vado:naui/
gio: ponte ⁊ natatiõe.xxxix.h.
Aaria ſuꝑ oẽs creaturas pſelecta: oĩbs gra/⸗
js fecũdata: oĩ vᷣtute ⁊ ſctitate ĩ vtero mr̃iſ
ſit filia ⁊ mr̃:ancilla (ſuę repleta ẽ.xx.B
⁊ dña:genitrix ⁊ genita:cũ itegritate pariẽſ
cũ virgitate ↄcipiẽs:⁊ pꝰ ꝑtũ xgo ſemꝑ per
AMaria magdalena flebat (manens. xx. C.
qð male cõmiſerat.xj.A.in fi.
Aaria et martha qͥs figurãt.xliiij. E.
Martyriũ nõ ẽ tm̃ in effuſiõe ſanguĩs ſ̃̊ ĩ ab⸗
ſtinẽtia vitioꝝ ⁊ exercitio ſᷣceptoꝝ. xliiij. F
Aart yri facit iiuriã qͥ oꝛat (in me.lx.A. B.
pꝛo martyre.xlij.C.

Fiat ð ↄſilio medicię qð fiẽdũ ẽ ꝓ ſalute:ſi ãt Me

velit⁊ foꝛte ñ expedit ſuę cupiditati ñ obedi
Aeretrix oĩſ muli (atur. In.iij.reg.ca.xxxj.
er adultera ſiue ↄcubina vocat᷑.xxxvij.F.

Aißicoꝛdia dei erga nos pꝛebet nob foꝛmã Wi

In oibꝰ oꝑibꝰ dei mi (miſerẽdi ꝓxio.vj.A.
ſericoꝛdia eiꝰ relucet. Ibidem.
Tm̃ tibi miſerebit᷑:qᷓ;tũ ꝓxio tuo miſertꝰ fue

Aißicoꝛdia ſine iuſticia de (riſ.xliiij. B.i fi.

ſtruit᷑:⁊ iuſticia ſine miicoꝛdia ĩ crudelitatẽ
vertitur.vj. A.
ſic retineat ſuũ ꝓpꝛiũ vt ñ auferat iuſticię
Miicoꝛdia qͥd ſit.xxiiij. C. (debitũ. vj. D
Igeo eſt omnibꝰ miſerẽdũ.vj.D.
Aiſericoꝛs nunq; mala moꝛte finiet᷑. Ibidẽ
Qui libent᷑ oꝑa pietat exercuit nũqᷓ; legitur
male periſſe.xxvj.C.in fi.xliiij. A.B.
Ab oꝑibꝰ miſicoꝛdię nemo qᷓ;tũlibʒ pauꝑ ſe
EEEtũ valẽt oꝑa pietatl (excuſare põt.vj.C
apud deuʒ :oſtendit᷑.lviij. C. in me.
R ñ tm̃ viuis ſᷣ ⁊ defuncti ſit miſerẽdũ.xliiij

DMD

orntln

itisle

Honic

Oaugit
negenue
Nleſe
yob't
hgneſch
Aodoti
Caugut
ckad vid
Gauer
Honache
Oduoſu
Honach
Aumonan
Quippo
chriſtun

ALipecrt

feßinent
Hiradita
bibitauen
feg aii
Auueseſe
Höitoofl
gtücinsp⸗
Nunonache
Gaturocen
Donach'pe
mötacor:
Ponmecic
ccegen
Aimonen
leerpiue
orachor
lieyj. B.

Poopriino⸗
ſödehiro⸗

füͤeſs diniſ
Neptadeiv

Kondedetde

helaecatben
ſinbeine
Utr mong c

Brrpope

ihnits 8
len no
ſülbe

W

anci

El
kegna.
Gyi5. de

iat

Peyi5
N,
b.) .
..
utſi
in. d.
.Sj
Nedz e.

Vadornnn

n:oegr,
eiptaonil

nt d

gitnepnnil
eoſenhe
nens. dul.

ſngis fith
15
gor. Rii

jigtuuriit

Htunihen
ii rrgcan
danh ini

iai bit.
uiculdlu

uinniſe
Nehtihb
9

, .
D
nir nüi en
ii⸗6.
ültzu
aarepil,
nſeiiiin

—
S=
☛ —

principaliũ ſententiarũ

B. C. C.xlij. B. xlviij. D. *
Aitis ille dicitur.lxj. 1q.
Monicę ſanctę lis fuit vitę ↄuᷣſatio.In ad/
QQOσR auguſtinũ tam ſpũ qᷓ; car/ (ditionibꝰ.j.
ne genuerat: et ipſa inſtigãte ab ambꝛoſio
vigilię ſctõꝝ iĩ ieiunia cõmutate ſũt. xxv. B
pᷣcibꝰ ⁊ lachꝛymis ſuis auguſtinũ fecit ad
herere ſcti amb.veſtigijſ. In ſer.amb.ð ba/
Apud oſtia tyberina ↄſtituta (ptiſ.aug.B.
cũ auguſtiovt ad africã remearet:romã du-
cit᷑ ad vidẽdũ paganoꝝ ędificia ⁊ ceęſar ca/
dauer. xlviij. F.
Aonachoꝝ tria ſt genera.xx).ꝑ totũ.xxxix.
Æο duo ſüt genera hoiuʒz. xxxiii. A. B (C.
AMonach“ nõ ẽ qͥ patiẽs nõ ẽ.xvj. D.
In monacho tria eẽ debẽt:diſciplia reglaris
Qui ꝓpoſitũ rũpit (ꝓgreſſus ⁊ exitꝰ.xl.O
chꝛiſtum negat.lx. D.
Si peccat miſer ẽ:nec tñ licet ꝓpoſitũ muta⸗/
re b bᷣpenitẽtix locũ reuerti.lx.D.

NMõ vadat ad ſeculũ minꝰ?qᷓ; duo vel near

bibãt aut mãducẽt foꝛas.j.C.xxxvj. C.JIn
j.reg.ca.iij. In.iij.reg.ca.xix.et.xxxij.
Quales eſſe debeant.j.B.
Mõ ĩ foꝛo ſᷣ ĩ cella hitare nec familiã ſᷣ famili/
ariũ aĩias paſcẽ debẽt.iij.B. xxxvj.B. ij. re/⸗
In monacho mercãtia vſura eſti (gu.ca.iij.
matur occulta.iij. B.
AMonachꝰ verboſus ſal eſt infatuatũ:artifex
mẽdacioꝝ:fabularũ faber.iij. B. xxvj. A.i
Non medicinaliter cibum diju/ (fi.
dicet qꝛ nõ ẽ delicate paſcẽdꝰ in monaſterio
Añ moꝛtẽ moꝛiẽdo vi (qͥ ſęculũ reliqͥt.iiij.
uere ⁊ viuendo moꝛi debet.xj.B. circa fſi.
Abonachoꝝ ẽ alioꝝ pctã deflere ⁊ ſua coꝛri⸗
gere. xj. B. xiiij. B. xxiij. C.
Pꝛopꝛiũ monachoꝝ ẽ oꝛare ſicut canũ eſt la/
Nõ debẽt ꝑſcrutari altas ꝗ/ (trare.xxij. B.
ſtiõeſ ð diniſ nec philoſophari: ſᷣ mag quõ
pᷣcepta dei ipleãt:⁊ diabolũ ſuperẽt.xv.A.
Mon debẽt doctoꝛis ap (B. xxij. C. xxiij. C
petere cathedram.xxiij.C.

Si ſupꝑbꝰẽ meliꝰvxoꝛẽ duxiſſet.liiij. B. cir. fl.

Cõtra monachos q lõge ſedẽt a monaſterijs
et ex ſuꝑbia ad ſynaxim fratꝝ venire ↄtem/
Monacho periculoſũ eſt egre (nũt.liiij.C.
di ⁊ parẽtes viſitare.vj.B.
Vtxꝝ liceat monacho egredi monaſteriũ vt
Si ĩ ſpũ libᷣtat vi/ (parẽtibꝰſbᷣueniat.vj.C
uere voluerit:non eſt tenẽdus ſed expellen⸗/
dus de congregatiõe.xiiij. F. xxvj. B.
Aonachi fugitiui diſciplinę clauſtrali ſunt

ſubijciendi.j.D.
Monachoꝝ habitus qualis eſſe debeat ⁊ de
eius miſterio. xxvij. E. xxviij. J. cir. fi. EK.
liij. G. In.iij. reg.ca.xviij.
Monachũ ꝗᷓ mag cruciãt.xl.G.i me.
Aonachi nihil debẽt poſſide:dare vł acciꝑe
ſine plati ſui licẽtia.j.reg.ca.iiij.et.iij.reg.
Monaſteriũ ingreſſurꝰ ꝓbet ſe (.ca.xxviij.
et ꝓbet᷑. In reg.j.ca.iij.Et ſ. er. j. B.
Aonaſteriũ igreſſuſ q̃leſ ↄditõeſhr̃e debeat
In monaſterio ꝗᷓ ſᷣcipiũt᷑ obᷣua (.j.reg.ca.ij
ri.i·reg.ca.v.i fi.et.iij.reg.ca.j.Et ſer.j.A.
In monaſterio oẽſ debẽt vnũ (i me.H.ĩ fi.
ſentire ⁊ cõit᷑ oia poſſid.j.reg.ca.j.et.iij.re
In monaſterio eſt vnanimiter (gu. ca. j.
et ↄcoꝛdit᷑ viuẽdũ.iij.reg.ca.j.et.vj. Ibidẽ.
Diſtribuat᷑ vnicuiq; victꝰ ⁊ tegumẽtũ ñ ęqᷣlit
oĩbꝰ qꝛ ñ ęlit᷑ valẽt oẽs: ſᷣ ſic cuiq; opꝰ fue/
rit.ij.reg.ca.ij.iĩ fi.et.iij.reg.ca.ij.
Diuites ĩgreſſi monaſteriũ libẽt᷑ velit ſuũ eẽ
cõe nec habeãt faſtidio frẽs ſuos qͥ ad ilam
ſctãʒ ſocietatẽ ex pauꝑtate vener᷑̃t.iij.regu.
In monaſterio ñ ꝗqrãt pauꝑes (ca.iij.et.v.
ꝗ̊ nec forl hr̃e potuef̃t: ſᷣ tñ eoꝝ infirmitati
qð opꝰẽ tribuat᷑.iij.reg.ca.iiij.
Aonaſteria tũc icipiẽt diuitibꝰ eẽ vtilia nõ
pauꝑibꝰ ſi diuites illic hũuliẽt᷑ ⁊ paupes in/
Nõ ð ſuis diuitijs ſupbiãt qꝛ (flent᷑. Ibidẽ
eas monaſterio partiũt᷑ ̊ ð paupeꝝ fratrũ
ſocietate gloꝛiẽt᷑.iij.reg.ca.v.
Eis qͥ vener̃t ad monaſteriũ ex moꝛibdelica
tioꝛibꝰſi aliqd alimentoꝝ: veſtimentoꝝ da/
tur:foꝛtioꝛibus non debet iniuſtum videri:
Deteſtabile ẽ ĩ monaſterio (iij.regu.ca.xv.
diuites fieri laboꝛioſoſ ⁊ pauꝑes delicatoſ.
In monaſterio ſenes ſint (iij.reg.ca.xv.iĩ fi.

a llaboꝛibſupoꝛtãdi vt or̃onibꝰinſtẽt:⁊ illo

rũ ẽ dicẽ pf̃ nr.xvij.E.xxij.C.

Si monaſteriũ ꝑ hoſtilẽ incurſuʒ diſſipatum

fuerit: frẽs qᷓ; cito potuerit debẽt currere ad
ppoſitũ ſuũ vbi eũ eẽ coguerit.j.reg.ca.vij.
Qui aliqͥd ſecũ ð monaſterio detulit: dʒ illð
ppoſito pſſentare: nec ſibi retinẽ qð ad oẽs
ꝑtinet ⁊ deo ↄſecratũ c.j.reg.ca.viij.

Abponaſteriũ egreſſurꝰ nihil ſecũ deferet:nec

aliquẽ ex fribꝰ ꝓuocet.j.reg.ca.iiij.⁊.iij.re/
Ex monaſterio qͥs eijci (gu.ca.xxiij.pꝰme.
põt ꝓpt᷑ has cauſas.iij.regu.ca.xxiij.iĩ fi.et
xxxviij.ĩ fi. Ser.j.B. xiiij. F. xxvj.B.
De monaſterio eiectꝰſi ſe coꝛrexerit frat᷑ne re/
Quid ð eo qͥ ĩ monaſterio ↄ̊ (cipiat᷑.xxvj.C
frẽs aut pᷣpoſitũ ſepe iſurgit.i reg. a. m .†

4
.
1
*
=
=
*£
5
.
2
3
SS
☚
S
S
=
.

.

Annotatio

iij.regu.ca.xxxvij.et.xxxviij.
Aons ſigniſicat chꝛiſtuʒ pꝛopt᷑ quattuoꝛ.
Poſſe moꝛi ⁊ nõ poſſe moꝛi vtrũq; (xl.D.
erat in poteſtate pꝛimi homis.xlviij. B.
De moꝛte duplici:coꝛpoꝛis ſcilicet ⁊ animę
lxxij.per totum. .
Myoꝛs cur incerta ẽ nobis.lxxj.A. B
Apoꝛtis meditatio ad multa ẽ vtilis.xlviij
H. lvij. A. B. lviij. B.
AMoꝛs alioꝝ ſic nobis ꝓficit.lxxvj. B.
Aoꝛientibꝰ multa occurrũt impedimẽta.
xlviij. G.exemplũ.lxix.B.
Aboꝛtuus q́;tũcũq; diueſ aut charꝰ:ſtatim
relinquit᷑:exemplũ.xlviij.F.
MWu Aulierũ ↄſoꝛtiũ hr̃e piculoſũ eſt.xxxvj.F
Qui mulieꝝ amicitiaſ ꝓcurat: inſipiẽs eſt
AMundus cur nõ (et inexꝑtus.xxxvij. F.
ſit diligendus.xxxj.A.xlviij. F. lvij.E.
piculoſioꝛ ẽ blãdus qᷓ; moleſtꝰ.xxxj. A.
Tria mala ſũt in mũdo ⁊ iõ ſpernẽdꝰ.xxxj.
In müdo non dolere:non (B. C. xlij. B.
timere:nõ ꝑiclitari impoſſibile ẽ.xxxj.A.
ÆO com paratur mari pꝛopter quattuoꝛ.
xxxix. E. H. lxv. B.
Quõ decipit amatoꝛes ſuos.lxij.E.
Qui mũdi finẽ tardiꝰ futurũ ſperat:vel ſu/
um ↄſideret fineʒ.lvij.A.in fl.et.lviij. A.
Aurmuratoꝛ ĩ aia fit lepꝛoſus:exemplum
Mumuratoꝛes expellẽdi ſũt ð (xxvj. A.
ↄgregatiõe:nec ad mẽſam cũ alis admit
rendi.xxvj.B. C. D.xxxvij.G. in fl.
Cũ murmure nihil ẽ faciẽdũ.ij.reg.ca.ij.et
iij.reg.ca.xxxiiij.Et ſer.j.B.in fi.
Muſtela ſerpẽti inſidiat᷑ ſemꝑ.iiij.B.
Deus mutat ſniaʒ ſi tu mutaueris vitam
c EAVr naſci xpᷣs voluit.xix. C. xx. A.
uid naſcẽdo nobis ↄtulit.xx.A.
Natalis dies xpᷣi q;to gaudio ſuſcipiẽdꝰẽ.

Me

In natali chꝛiſti patebunt ſi/ (xix. A.

gnacula figuraꝝ:fulgebũt oꝛacula ꝓphe/
tarũ:apparebũt miracula naturarũ ⁊ ſtil/
labũt ſpiracula grarũ.xix.A.circa.ſi.
Natiuitates hoĩs duę ſũt:vna ĩ vtero:alte
Omnes naſcimur ad (ra ex vtero.xxv. D
laboꝛem ⁊ doloꝛem. xxxj.C.
Sicut naſcẽdi vna ẽ ↄditio:ita moꝛiendi.
ne De ſctõ nebꝛidio ſocio (xlviij.h. in me.
ſcti auguſtini.iiij.C.ĩ me.v.C.
Plureſ negãt chꝛiſtũ tꝑe pac q; ꝑſecutiõis
Negligẽtia nouerca ẽ oĩis (lx.A.in fi. B.
diſciplinę ⁊ doctrinę:ſicut diligentia ma/

De fribus nicolao ⁊ nicoſtrato domus ſetl Ni
auguſtini.xxj.A.in me.D.
VYIne obediẽtia omnia vacua ſunt: Ob
et cũ obediẽtia oia charitate plena
Jinueniunt᷑.v.A.lxj.C.
eobediẽtia abꝛaę.xl.A.
bediẽdũ eſt libent:hilarit ⁊ velocit.xl. A
Nihil ſic deo placet quõ obe (lxj.C.in ſi.
dientia.liiij. A.
Qui nõ obedit pr̃ibꝰ: deo nõ obedit. liiij.
Obedientia vna plus q́; om/ (A. lxj. E.
nes virtutes valet.liiij. A.
Qui nõ obedit nõ facit de ſctitate ſed ð ſu/
perbia. IJbidẽ.Et.lxj.B.
Ad obediẽdũ ille ſolus aptꝰ⁊c̃.lxj. A.
Obediẽtię fructus qᷓ;tus ſit.lxj.B.
EASto obediẽtes fuerimꝰ pfibꝰ:tãto erit de
Inobediẽtes (us obediẽs ofonibꝰ nr̃is.
ſenſu ꝓpꝛio ꝓ rõne vtũt᷑:⁊ cũ negligentiꝰ
g yviuãt: pl ceterl honoꝛari volunt: iõ ſepe
Tin paſſiones carnis cadũt. Ibideʒ.
Obediẽtiã quã ꝓfeſſi ſumꝰ:oꝑe ⁊ vᷣtute ſer
Sicut obediẽtes ma (uare debemꝰ.lxj.C
gnũ pᷣmiũ:ſic inobediẽtes magnũ iudici/
um dei expectãt. Ibidẽ.
Obedire opoꝛtʒ ñ tm̃ bõis ſᷣ᷑ etiã mał:ſi qꝛ
mali ſᷣ̊ qꝛ bona obfuare pſᷣcipiũt.v.A.D.
Obediẽtia cuſtos ẽ virtutũ.v.A.vij.AXA.
Per obediẽtiã nõ dʒ fieri malũ.v.A.in.ſſi.
Per obediẽtiã bonũ qñq; dimitti ( vij.B
dz: qꝛ aliqũ ſi aliqͥd hʒ ð ſuo⁊ tũc nulla ẽ:
aliqñ ſi ð ſuo nihil hʒ mima ẽ:exẽpliſ oſtẽ
Cur hõ libent obedire dʒ deo: (dił᷑.v. P.
cauſe plures reddunt᷑.vij. A.
Obediẽtia iõ melioꝛ ðꝛ qᷓ; victima ⁊c̃.v.A.
bediẽtiã opoꝛtet eſſe ho/ (in me.vij. A.
neſta ⁊ diſcretã.v. A.circa fi.vij. B.
De multiplici laude obediẽtię.vij.C.
Inobediẽtia iõ eſt timẽda.xvj.A.
Ald obediẽdũ inuitat nos omis creatura.
De obediẽtia loth.xxxiiij. A. (xvij.C.
Nihil maiꝰobediẽtia:⁊ nihil peiꝰ inobediẽ
Obediẽdũ eſt pᷣpoſito tãq; (tia.xxxiiij.C.
pfi. In.iij. reg. ca. xlj.
Obediẽdo nõ ſolũ vfi ſᷣ etiã ipſiꝰ miſereri
debetis. In. iij. reg. ca.xliij.
ODblatiões qlibʒ chꝛiſtianꝰ ſᷣm ſtatꝰpoſſibi
litatẽ facere dʒ dñic diebꝰad altare. xluiij
Ociũ ẽ viui hois ſepultura.xvij. A. (C. ⸗
Ocium vitat omnis creatura:ſolus homo
a ſuo officio toꝛpeſcit.xvij.C.

Coſt
ij
Frocb
Peoce⸗
alitl
lkin
Oallus
nunaue
hiin
lo dbi⸗
Haloꝛu⸗
gutur
teih.
Aur
Pero
poleſa
oa odune
Qciocin
arener
upodi⸗
Hioginf
Qulodinn
bolset.
unocdio
.
Oiunfe
AAadrr
Clunger
enquug
l leun lu
ſoetl.
n nenal
chaniate
6) Qubene⸗
lii. K.
Cennde
Noubuen
Plummnere
ACr
„Kopareſe
popter i
hmedo.
Cpronuln
tmumn
cpenſec
ſiut
4 Nena
annt
A. M.H⸗
Prorih

Musſn

cnaſunre⸗
ateplens

docitl. 8
Cui.

dhecit, ii
(Llg.t.

zaneſeddͤ

e. 3.
.b.
etätdentde
gkonid'nti⸗
negnn
unnöſge
goce.
ohetueſc
deben l.l
nagd

Setiünadg

cpiütA
,V.Ari2.
ali Dni
dinieri 0i5
ſo tͤenulai
me n
.
nmte td
Cne, W
1i.ri .
eti⸗i

rn.
omis eilnli⸗
3. nil,
blpen jrbehl
unriſ⸗

üpt Enſaei
tin⸗

principaliũ ſententiarũ

Oclioſitate nil peius in ſeruis dei. J1. B. *

xvij. D.
Ex ocio quę mala fiant. xvij. D.
De ocio vitando. xvij. per totum.
Oculi ⁊ ſi iaciunt᷑ in aliquã fęminarũ ſi-
gant᷑ in nulla.iij.reg. ca.vj. Ser.j. C.
Oculus impudicus impudici coꝛdis eſt
nuncius.iij.regu.ca.xxj.
Defigens oculum: abominatio eſt domi
no. Ibidem. iin fi.

Oculoꝛuʒ petulantia ne incepta pꝛogre

diatur: ð pꝛoximo coꝛrigatur. Ibideʒ.
ca.xxiij.
Oculus coꝛpoꝛis ianua ẽ coꝛdis. xxxi. C.
Per oculos quę mala ⁊ quę bona alidqs
poteſt adipiſci. IYbidem.
O Odium eſt ira inueterata.ix.A.
Qui odium ſeruat in coꝛde:nec deũ lau/
dare nec ab eo exaudiri meret᷑. Ibidẽ.
Cunmodio neminem vnq; ad ceęlum ſed
puſi ad inferos veniſſe legimꝰ. xxviij. H
Qui odium in coꝛde habet lecüdus dia
bolus eſt. xxviij. J.
Kun lo nullum opus eſt meritoꝛiũ .
xlj
Odium facit animam homicidam.iij. re
gu.ca. xxxvij.
Odium generat detractionem ⁊ inuidi/
am:quia peſtis eſt vnitatis.xlvij.G.
O Qleum illuminat: paſcit ⁊ membꝛa feſſa
fouet. xl. C. in me.
On Onera alterius nec ſua poꝛtare poteſt q
charitatem nõ habet. xxix. B.
Op Qui bene operatur beue remunerabit᷑.
xliiij. E.
Operari debent religioſi ſtatutis tem/
poꝛibus: nec aliquis ſibi vendicet pꝛo/
pꝛium:nec cum murmure faciant.ij.re
gu.ca.ij.Et.iij.regu.ca.xxvij.
Ex opere ſuo nemo monachoꝛũ ſibi ap/
pꝛopꝛiet.iij.reg.ca.xxvij. Sermo. j. B
in medio.
Oypus nullum eſt meritoꝛium niſi volũ/
tarium. xxxiiij. C.
Ad opera ſedentes taceant niſi pꝛo ani⸗
mę ſalute operis vtilitate loquan
ij. regu. ca. iiij.
ꝛ In oꝛatoꝛio nihil agãt niſi ad quodẽ fa⸗
ctum: vnde ⁊ nomen accepit. iij.regu.
ca.viij. Et ſermo.j. B.

Oꝛationibus eſt inſtandum hoꝛis ꝛ tem

poꝛibꝰ conſtitutl: Et hoc verſet᷑ in coꝛ⸗
de qð pꝛofertur in oꝛe. iij.regu. ca.vij.
et. ix. Et ſermone.j. B.
In oꝛatione cum angelis habere debe⸗/
mus puritatem.iiij. .
Oratio cum lachꝛymis iteę ſit efficacię.
xxij. A.
Oꝛatio bo noꝛuʒ:locutio eſt ad deum: qͥ
ſub paucis perbis compꝛehendit: et
tribuit abundantius q; neceſſe fuerit.
xxij. B.
Non ſoluz vnuſquiſq; pꝛo ſe ſed pꝛo oĩ-
bus oꝛare debemus: pꝛobatur verbis
beati ambꝛoſij. Ibidem.
Oꝛationis vtilitas.xxij. B. in fi. lxix. A.
Oꝛationis dominicę ſeptem ſunt peti/
tiones: tres ad eternitatem: quattuoꝛ
reliquę ad iſtã vitam pertinent. xxij.C
Daris⸗ debet eſſe ampla:deuota ⁊ pura
x.

Pꝛo quibus ſit oꝛaudum. Ibidem.

Oꝛare pꝛo defunct ſalubꝛe eſt ⁊ ſanctũ.
xliiij.B.
Oꝛandum eſt pꝛo defunctis ſiue pꝛo be/⸗
atis ſiue damnatis:quia neſcimus eo⸗/

rum ſtatum. xliiij. C.

Cur ſit oꝛandum pꝛo defunctis.xliiij.F.
xlviiz. D.
Qualiter opoꝛteat oꝛare ⁊ pſallere.ij.re/
Oꝛatio q;to ẽ crebꝛioꝛ: tan- ( gu. ca.j.
to debet eſſe purioꝛ.iij.reg.ca.xxxviij.
Foꝛmã iuxta quã beatꝰ Auguſtinus re/
cepit et cõmunẽ viuẽdi ſocietatẽ dedit
illis qͥ ſuis fratrũq; ſuoꝝ cõſoꝛtijs cõiũ/
gi voluerũt: Reqre poſt tertiã regulã.
Oꝛatio beati auguſtini pꝛo obſeruato/
ribus regulę ſuę.iij.ca.xliiij.
Oꝛationẽ beati auguſtini de paſſiõe do/
mini cum indulgentijs: Require in ad
ditionibus.vij.
Oꝛnatus qualis ſit apetendus. iij.reg.
ca. xviſj. Et ſermone.l.C.in me.

Anes triplices in ſcripturis le/ a
guntur:ſcilicet pharaonis:obla
tionis 2 pꝛopoſitiõis. Pꝛimi lai-·

os:ſecundi clericos: tertij pꝛęlatos ſi/

. Gaticant.rls. B.

Panes pharaonis in tria diuiduntur.
Ibidem.

Panis oblationis eſt triplex. xlij. £.

Panis pꝛopoſitionis eſt triplex: ſeilicet

Aunnotatio

vite: doctrine ⁊ exempli.xlij. D.
Contra parentes qui ſilios ſuos dimit/
tunt libertati ⁊ non coꝛrigunt eos:exe/
plum terribile.xxxiij. A. L
Parentes in quibus debent infoꝛmare
pueros ſuos.xlvij. G. .
Vs paſtoꝛibus qui paſcunt ſemetipſos:
exponitur.xxxvj.D. EeEx-,
Paſtoꝛ fidelium vita eſt: infideliũ moꝛs.
lxxu. A. D. „
Paſtoꝛ qualis eſt: talis grex.xlij. B.ĩ ſi.

Paſcere debet oues doctrina vita ⁊ ex/

emplo. xlij. D.
Paſſio pꝛo chꝛiſto eſt foꝛtiter toleranda:
