⁊ tũc veniens offer munus tuũ.Ecce ille rea ita ſint: quid eſt qð ait Salomon qðs ex alia nered⸗
tus gehẽne q; cito ſolutus eſt. NHondum re/ lectione pmitus audiuimꝰ: Annuẽs ocu cendi
cõciliatꝰ:eras gehẽnę reꝰ: recõciliatꝰ: ſecurꝰ lis cũ dolo cõgerit hominibꝰ meſti ſplumt
offers munꝰ tuũ ad altare.hhomies aũt faci ciã:qui autẽ arguit palã:pacẽ facit: onnnib
les ſunt ad irrogãdas iiurias:⁊ difficiles ad Quomodo coꝛripis illũ inter te ⁊ ipſũ ſolũ: guico
cõcoꝛdiã reqrendã. Pete inqᷣt veniã ab ho / e Metuendũ eſt:ne ſibi contraria ſint ſᷣcepta clii
mine quẽ offendiſti: ab homie quem leſiſti. diuina.Sed intelligamꝰ eſſe ibi ſummã con lchlen
Reſpõdet:MNõ me hũiliabo. Vel deũ tuum coꝛdiã:nõ quẽadmodũ quidãvani ſapiamꝰ hialiqu
Zud.iA. audi:ſi fratrẽ tuũ contemnis: Qui ſe humi/ qui errantes opinant᷑ cõtraria ſibi eſſe duo ſetücca
liat exaltabit᷑. Mõ vis te hũiliare qui cecidi, teſtamẽta in libꝛis veteribꝰ ⁊ nouis:vt ideo beocor
ſtie Multũ intereſt inter ſe hũiliantẽ: et inę putemus hocipſum eſſe contrariũ: quoniã coam
iacentẽ. Jam iaces ⁊ hũiliare te nõ vis: Dñ illud eſt in Salomonis libꝛo: hoc in euãge/ ECitor.
diceres:nolo deſcendere: ſi noluiſſes ruere. lio.Si em̃ aliquis imperitꝰ et calũniatoꝛ di / fedeben
C Hoc ergo debet facere qͥ fecit iniuriaʒ. Qui uinarũ ſcripturaꝝ diceret: Ecce vbi ſibi con igiſ. Iurena
autẽ paſſus eſt: quid debet: Qð audiuimꝰ tradicũt duo teſtamẽta. DVñs dicit: Coꝛripe unttefegt
hodie:Si peccauerit in te frater tuus:coꝛri/ illũ int te ⁊ ipſuʒ ſolũ: Salomon dicit:cAui lun Au
pe eum inter te ⁊ ipſum ſolũ: Si neglexeris arguit palam pacẽ facit: ergo neſcit dñs qͥd ſtepeccn
peioꝛ es. Ille iniuriã fecit:⁊ iniuriã faciẽdo p̃ceꝑit.Salomon vult cõtundi frontẽ peccã ſeraüf
graui ſeipᷣm vulnere ꝑcuſſit: tu vulnꝰfratris tis:xpᷣs parcit pudoꝛi erubeſcẽtis. Ibi enim Crnigi
tui cõtemnis? Tu eũ vides ꝑpire ⁊ negligis? ſcriptũ eſt: Qui arguit palã: paceʒ fecit:hic Gepecca
Peioꝛ es tacẽdo q; ille cõuiciando. Quãdo aũt:Coꝛripe illũ inter te ⁊ ipſuʒ ſolũ:nõ pa- egden
ergo in nos aliqs peccat:habeamꝰ magnaʒ lam: ſed in ſecreto ⁊ occulte. Vis noſſe quiſ/D Anogi
curã: nõ ꝓ nobis(Mã gloꝛioſuʒ eſt iniurias quis talia cogitas: non ſibi repugnare duo dencet
obliuiſci:)ſed obliuiſcere iniuriã tuam: non teſtamẽta:qꝛ illud in libꝛso Salomonis:hbod tep
yvulnus ſratris tui.Ergo coꝛripe inter te ⁊ip iĩ euagelio reperit᷑: Apłm audi.Certe apłus . geen
ſum ſolũ: intuens coꝛrectioni: parcens pu/ miniſter eſt noui teſtamẽti. Audi ergo aplm holen
doꝛi. Yoꝛte em̃ h̊ verecũdia incipit defende· paulũ timotheo ſcipientẽ ⁊ dicentẽ: Peccã Tinotb. in
re pctm̃ ſuũ: ⁊ quẽ vis coꝛrectioꝛẽ: facis pe tes coꝛã omnibꝰargue:vt ⁊ cęteri timoꝛẽ ha notdz Nebleſich
ioꝛẽ. Coꝛripe & inter te ⁊ ij̃m ſolũ. Site au beant. Jam nõ ſalomonis liber cum euãge it d
dierit lucatus es fratrẽ tuũ:qꝛ perierat niſi lio:ſed pauli apli epiſtola videt᷑ confligere.
faceres. Si qaũt nõ te audierit:id ẽ pec· Salomonẽ paululũ ſine iniuria ſeponamꝰ*: tans
catũ ſuũ quaſi iuſticiã defenderit: adhibe xpᷣm dñm ⁊ paulũ ſeruũ eiꝰ audiamꝰ. Quid n
Deutʒ.ꝛ. illi duos vel tres:ꝗꝛ in oꝛe duoꝛũ dicis dñe: Si peccauerit ĩ te frater tuus:coꝛ ane⸗
vl triũ teſtiũ ſtat ome bhũ. Si nec ripe üllum inter te ⁊ ipſum ſolu. Quid dicis ait .
ipſos audierit: ſit tibi ſic ethnicus apoſtole: Ceccãtes coꝛã omib argue: vt cę winm
7 publicanꝰ.Moli illũ deputare iã in nu- teri timoꝛẽ habeãt. Quid facimus? Cõtro/ Eatden
mero fratrũ tuoꝝ: nec ideo tamẽ ſalus eius uerſiam iſtã velut iudices audimus? Abſir. ſ lann
negligendga eſt. Ha ⁊ ipſos ethnicos: id elt Immo ſub iudice cõſtituti pulſemꝰ: vtinob i
£

In euangelio ſcðm Oattheũ Germo XVI

d⸗ aberiri impetrem: fuglamus ſub alas dnmi
mati dei noſtri.Mõ em̃ aplo ſuo contrariũ locut
li. ²*Corf.r3 eſt: qꝛ ⁊ in illo ipße locutus eſt: ſicut dicit: An
une vultis expimentũ eius acciꝑe:qui in me lo/
Calen NMit quit᷑ xpᷣs: vpᷣs in euãgelio:xpᷣs in apło:xpᷣs
lllg eergo vtrüq; dixit: vnũ oꝛe ſuo: alterũ oꝛeſ/
coe nazei conis ſui: qꝛ quãdo pꝛęco ð tribunali aliqᷣd
mül Dicit: nõ ſcribit᷑ in geſtis:pꝛeco dixit:ſed ille
ene. dixiſſe ſcribit᷑:qui ſᷣconi qð diceret impera/
Linit uit. Duo giſta pᷣcepta fratres ſic audiamus
oſch/ vt intelligamꝰ:⁊ inter vtraq; pᷣcepta pacati
nſolut cõſtituamur:cũ coꝛde nr̃o nos cõcoꝛdemus
ſetli ⁊ ſcriptura ſancta ĩ nulla ꝑte diſcoꝛdat. Ve⸗/
bran rũ eſt em oĩno:vtrũq; verũ eſt. Sed diſcer/
derala neere debemꝰ aliqñ illud: aliqñ illud eſſe fa/
eooc ciendũ:aliqñ coꝛripiendũ fratrem inter te ?ꝰ
Mweſti ipſum ſolũ: aliqñ coꝛripiendũ fratrẽ coꝛam
efaeit⸗ omnibꝰ: vt ⁊ cęteri timoꝛẽ habeant. Si ali/
ſüſoli: quãdo illud: aliquãdo illud fecerimus: cõ/
thcepta coꝛdiã ſcripturaꝝ tenebimus:⁊ in faciendo
gmäcon atq; temperãdo nõ errabimꝰ. Sed dicit mi/
ſapiam⸗ hi aliquis: Qudo facio illud: quãdo illud:
eſe duo ne tũc coꝛripiã inter me ⁊ ipſum ſolũ:qũ de-
vrideo beo coꝛã omnibꝰcoꝛripere: aut tũc coꝛripiã
quonii coꝛam oibꝰ:qñ debeo in ſecreto coꝛrripere:
neuge E Cito videbit charitas veſtra:quid qñ face/⸗
ſatorde re debeamꝰ: ſed vtinã facere pigri nõ ſimꝰ.
iſbticn ickil Z Intendite ⁊ videte:Si peccauerit inquit in
Lone ¹ te frater tuus:coꝛripe eũ inter te ⁊ iſum ſo-/
ſetOi lum. Quare: Quia peccauit ĩ te.Quid eſt
dis ĩ te peccauit: Zu ſcis:qꝛ peccauit.Quia em̃
mnpeti ſecretũ fuit: in te peccauit: ſecretũ quęre cũ
tiann coꝛrigis qð in te peccauit.Mã ſi ſi olus noſti
cthi qꝛ peccauit in te:⁊ eũ vis coꝛã omnib argu
lünön ere:nõ es coꝛreptoꝛ ſed ꝓditoꝛ.Attẽde quẽ/
ſecli admodũ vir iuſtꝰ ioſeph: tanto flagicio qð
ſoſe . de vxoꝛe fuerat ſuſpicatꝰ: tanta benignita/
guain te pepercit anteqᷓ; ſciret vnde illa cõceperat
nuan . qꝛ grauidã ſenſerat: ⁊ ſe ad illã nõ acceſſiſſe
tei⸗ . nouerat. Reſtabat itaq; certa adulterij ſuſ-/
goein picatio:⁊ tamẽ qꝛ ipſe ſolus ſenſerat:ipᷣe ſo

nihene Wattb. 1. lus ſciebat: qͥd de illo ait euãgeliũ? Joſeph

inmoi aũt cũ eſſet vir iuſtꝰ: et nollet eã diuulgare.
an clig⸗ Aariti doloꝛ:nõ vindictã quęſiuit. Voluit
Onſigr, ꝓdeſſe peccãti: nõ punire peccãtẽ. Cũ inqͥt
ſeponan rnollet eã diuulgare:voluit eã occulte dimit
m At⸗ tere. Hec eo cogitãte:ecce ãgelꝰ dñi aparuit
er nus: ei ĩ ſomnis⁊ indicauit qͥd eẽt:qꝛ nõ violauit
Quidooos viri thoꝝ:qꝛ de ſpũſctõ cõceꝑat dñũm ambo
ge N rũ. Peccauit & in te frat᷑ tuus:ſi tu ſolus no⸗
usind ſti:tũc vere in te ſolũ peccauit.Hã ſi multis
rus,Atſt. audiẽtibus tibi fecit iniuriã: ⁊ in illos pecca

uit quos teſtes ſuę iniquitatis effecit. Dico

em̃ fratres chariſſimi ꝙ ⁊ voſipſi i vobiſip/

ſis poteſtis agnoſcere: Quãdo me audiẽte
fratri meo quiſq; iniuriã facit:abſit vt a me
iniuriã illã alienã putẽ. Pꝛoꝛſus et mihi fe/
cit:imo mihi plꝰ fecit: cui putat placere qd

fecit. Ergo ipſa coꝛripienda ſunt coꝛã omi/

nibꝰ: quę peccant᷑ coꝛã oĩbꝰ. Ipſa vᷣo coꝛri-
piẽda ſunt ſecretius:quę peccant᷑ ſecretius.
Diſtribuite tẽpoꝛa:⁊ cõcoꝛdat ſcptura. Sic
agamꝰ:et ſic agendũ ẽ:nõ ſolũ quãdoĩ nos

peccat᷑:ſed quado peccatur ab aliquo vt ab

altero neſciat᷑: in ſecreto debemꝰ coꝛripere:
in ſecreto arguere:ne volẽtes publice argu/
ere ꝓdamus hominẽ. Nos volumꝰ coꝛripe
re ⁊ coꝛrigere: quid ſi inimicꝰ quęrit audire
qð puniat: HNouit em̃ neſcio quẽ homicidã
epiſcopꝰ:⁊ alius illũ nemo nouit:Ego volo
illũ publice coꝛripere: et tu queris inſcribe/
re. Pꝛoꝛſus nec ꝓdo: nec negligo:coꝛripio
i ſecreto:pono ante oculos dei iudiciũ: ter/
reo cruentã cõſcientiã:pſuadeo pęnitentiã.
Hhac charitate pᷣditi eſſe debemꝰ. Vñ aliqñ
homies repᷣhendũt nos ꝙ quaſi nõ coꝛripi/
amus:aut putãt nos ſcire quod neſcimus:
aut putant nos tacere qð ſcimꝰ. Sed foꝛte

qð ſcis ⁊ ego ſcio: ſed nõ coꝛã te coꝛripio: qꝛ

curare volo nõ accuſare.Sũt homies adul/

teriin domibus ſuis:in ſecreto peccant:ali-
quãdo nobis ꝓdunt᷑ ab vxoꝛibus ſuis plę/

rũq; zelãtibus:aliquãdo maritoꝛũ ſalutem
quęrẽtibus:nos nõ ꝓdimus palã:ſed in ſe/
creto arguimꝰ. Abi cõtigit malũ:ibi moꝛia ꝙ
tur malũ.Hõ tamẽ vulnꝰ illud negligimꝰ?-:.·
ante oĩa oſtẽdentes homi in tali peccato cõ
ſtituto ſauciãq; gerenti cõſcientiã:illud vul

nus eſſe moꝛtiferũ:qð aliquãdo qui cõmit-

tunt neſcio q̃ ꝑuerſitate cõtemnũt: ⁊ neſcio
vnde ſibi teſtimonia nulla ⁊ vana cõquirũt
dicẽtes: Peccata carnis deꝰ nõ curat. Vbi
ẽ qð hodie audiuimꝰ: Foꝛnicatoꝛes ⁊ adul/ heb.iʒ.
teros iudicat deꝰ? Ecce qð attende: quiſqͥs
tali moꝛbo laboꝛas:quod dic deꝰ audi:non
qð tibi dicit fauens peccatis tuis amicus
tuus: aut eadeʒ iniquitatis catena ligatus
amicꝰ tuus:vel potius inimicꝰtuus ⁊ ſuus.
Audi ̊ qð dicit aplus: Honoꝛabiles iquit abiẽ
nuptię ĩi omnibꝰ ⁊ thoꝛus imaculatus. Foꝛ/
nicatoꝛes ⁊ adulteros iudicat deus. Age g̊
frater:eſto coꝛrectus.Times ne te inſcribat
inimicus:⁊ nõ times ne te iudicet deꝰ: VUbi
eſt fides:time cuʒ eſt qñ timeas. Longe eſt
d

Sancti Auguſtini de verbis domini

quidẽ dies iudicij: ſed vniuſcuiuſq; homis
Dies vltimꝰlonge eſſe nõ põt:qꝛ bꝛeuis ẽ vi
ta. Et qꝛ ipᷣa bꝛeuitas ſemꝑ incerta:qñ ſit di
es tuus vltimꝰ neſcis.Coꝛrige te hodie/ ꝓpt᷑
cras. Pꝛoſit tibi ⁊ modo ĩ ſecreto coꝛrectio.
Palã em̃ loquoꝛ: ⁊ in ſecreto arguo. Aures
omniũ pulſo:ſᷣ ↄſciẽtias quoꝛũdã cõuenio.
Si dicerẽ: tu adult᷑ coꝛrige te: pᷣmo foꝛte di/
cerẽ qð neſcirẽ: foꝛte qð temere audierã ſuſ/
picarer. Mõ dico: tu adulter coꝛrige:ſᷣ qͥſds
in h̊ ppło adulter coꝛrige te. Publica eſt coꝛ/
rectio:ſed ſecreta coꝛrectio.Scio: qꝛ ille qui
timuerit: coꝛrigit ſe. Mõ dicat in coꝛde ſuo:

1.Corj.ʒ. peccata carnis nõ curat deꝰ. Neſcitis iquit

aplus:qꝛ templũ dei eſtis:⁊ ſpũſſanctꝰhabi
tat i vobis? Quiſqͥs templũ dei violauerit:
diſpꝑdet illũ deꝰ: Hemo ſe fallat. Sed foꝛte
ait aliqͥs: Templũ dei animꝰ meꝰẽ: nõ coꝛ/
pus meũ:Adiecit etiaʒ teſtimoniũ. Infglix

interpᷣtatio:puniẽda cogitatio.Fgnũ dictũ ⸗

eſt caro:qꝛ moꝛit᷑:ſᷣ qð ad tempꝰ moꝛit᷑:non
reſurgit cũ crimie. Vis noſſe aꝑtã inde ſen/

1. Corj.6õ.ꝗ tentiã? Meſcitis inqͥt idẽ apłus:qꝛ coꝛꝑa ve

ſtra templũ in vobis ẽ ſpũſſancti:quẽ habe
tis a deo? Cõtemnis coꝛꝑale peccatũ:ↄtem
nas qð peccas in tẽplũ:ipᷣm coꝛpus tuũ tẽ/

plũ in te eſt ſpũs dei. Jam vide qͥd facias ð

tẽplo dei.Si eligeres in ecclia facere adulte
riũ ĩtra iſtos parietes: qͥd te eſſet ſceleratiꝰ:
Abõ autẽ tuipſe es templũ dei: templũ in/
tras:templũ exis: templũ in domo tua ma/
nes:templũ ſurgis. Vide qͥd agas:vide ne
offendas templi habitatoꝛẽ:ne deſerat te et

Abi gz in ruinã vertaris. Meſcitis inqͥt qꝛ coꝛpoꝛa

veſtra (⁊ hoc de foꝛnicatiõe loquebat᷑ apłs:
ne cõtemnerent coꝛpoꝛalia peccata)templũ
i vobis ẽ ſpũſſancti quẽ habetis a deo:⁊ nõ
eſtis veſtri. Empti em eſtis pꝛecio magno.
Si cõtemnis ſeruũ tuũ:conſidera pᷣciũ tuũ.
Scio ego ⁊ mecũ oĩs hõ qui paulo attẽtius
cõſiderauerit: neminẽ deũ timentẽ ſub ver⸗/
bis eiꝰ nõ ſe coꝛrigere:niſi qͥ putat qꝛ plꝰ ha/
bet viuere. IJpᷣa res eſt ꝗ̊ multos occidit: cũ
dicũt cras:cras: ⁊ ſubito oſtiũ claudit᷑. Re/
mãſit foꝛis cũ voce coꝛuina: qꝛ ñ habuit ge/
mitũ colũbinũ.Cras:cras:coꝛuivox.Geme
vt colũbus:⁊ tunde pectus:ſed plagas tibi
dando ĩ pectus:ceęſus coꝛrectus eſto: ne nõ
videaris cõſcientiã cędere:ſᷣ malã ↄſcientiã
pugnis pauimẽto ſolidioꝛem reddere: non
coꝛrectioꝛẽ: Geme non inani gemitu. Foꝛte
Sem̃ dicis tibi:ꝓmiſit mihi de indulgentia:

qñ me coꝛrexero:ſecurꝰ ſum.Lego diuinam

ſcripturã: Iniquꝰ in q̃ die conuerſus fuerit SZʒech.18.

ab iniqtatibꝰ ſuis:⁊ fecerit iuſticiã:oẽs iniqͥ
tates eiꝰ obliuiſcar. Securꝰ ſum:qñ me coꝛ/

rexero dat mihi deus indulgentiã de malis

meis:Et qͥd ego dicturꝰ ſũ ↄtra deũ? Recla/
maturꝰ*: dicturus ſum deo: noli illi dare in/
dulgentia? Dicturꝰ ſum hoc ſcriptũ nõ eſſe:
hoc deũ nõ ꝓmiſiſſe? Si iſta dixero:oĩa fal⸗
ſa dico. Bñ dicis: verũ dicis. Indulgentiã

coꝛrectiõis tuę ꝓmiſit deꝰ:negare nõ poſſũ:

ſed dic mihi rogo te: Ecce ego cõſentio ⁊ cõ/
cedo ⁊ cognoſco:qꝛ indulgentiã deꝰ ꝓmiſit

tibi. Craſtinũ em̃ dieʒ:qͥs tibi ꝓmiſit: Vbi
mihi legis indulgentiã te acceptuꝝ ſi te coꝛ⸗/
rexeris: lege ibi mihi quantũ victurus ſis.
Mõ lego inqͥs. Heſcis ergo quãtũ victurus
ſis. Eſto coꝛrectꝰ ⁊ ſemꝑ paratꝰ. Noli time/
re diẽ vltimũ tanq; furẽ:qͥ doꝛmiẽti ꝑfodiat

parietem: ᷣ vigila ⁊ coꝛrige te hodie. Quid
differs in craſtinũ? Longa vita erit. Ipᷣa lõ/
ga bona ſit. Pꝛandiũ bonũ longum nemo
differt: ⁊ vitã malã longã vis habere? Uti⸗
q; ſi longa erit:melius bona erit. Si bꝛeuis

erit:bñ factũ eſt vt bona ꝓduceret᷑.Sic aũt

homies negligũt vitã ſuã vt nolint habere
malã niſi ipſam. Villã emis: bon queris.
Vxoꝛẽ vis ducere: bonã eligis. Filios tibi

vis naſci:bonos optas.Caligas locas⁊ nõ

vis malas:⁊ vitam amas malam? Quid te
offendit vita tua quã ſolã vis malã: vt iter
omnia bona tua ſolus ſis malus? Ergo fra/
tres mei ſi aliquẽ veſtrũ vellẽ in ꝑte coꝛripe/
re: foꝛte audiret me: multos veſtrũ publice
coꝛripio:om̃s me laudãt. Audiat me aliqͥs:
nõ amo iu voce laudatoꝛẽ:⁊ in coꝛde cõtem
ptoꝛẽ. Cum em̃ laudas ⁊ nõ te coꝛrigis:õ te

teſtis es. Si malꝰ es: ⁊ qð dico placet tibi:

diſplicet tibi:q̃ſi malꝰ diſplicueris tibi: coꝛ/
rectꝰ placebis tibi. Quod nudiuſtertiꝰ niſi
falloꝛ dixi: in oibꝰ vᷣbis meis ſpeculũ ꝓpo⸗

no. Mec mea iſta ſunt vᷣba:ſᷣ dño iubẽte lo/
quoꝛ:qͥ terrẽte nõ taceo. Naʒ qͥs nõ eligeret

tacere:⁊ rõneʒ de vobᷣ nõ reddere? Sed iaʒ
ſuſcepimꝰonꝰ:qð ab hũeris nr̃is excutere ñ
poſſumꝰ nec debemꝰ. Audiſtꝭ frẽs mei:cum

epla ad hebꝛęos legeret᷑: Obedite ppoſitis hheb.iʒ.

vfris ⁊ ſubditi eſtote:qꝛ ipᷣi vigilant ꝓ aĩabꝰ
vfis: tanq; rõnẽ reddituriꝓ vob:vt cũ gau
dio h̊ faciãt ⁊ nõ cũ triſticia: Mõ em̃ expedit
vobis.Qnñ facimꝰ iſta cũ gaudio? ñ vide
mꝰ hoiĩes ꝓficere ĩ vᷣbis dei. ñ laboꝛat cũ

9 ſe
4

l

Cudio⸗
fucu,
litenoſi
manialn
guit ho
ſödim
drenol
rob,Kl
lnoerpe
loͤetpelt
apeae
fadomin
ntſinuls
eo⸗
lige
ſeramie

aemiſan
Mügfuenn
gospnnit
icgwult
ulcifnn⸗
Mencück
annicaſtg
ſargiqi
glütüami⸗
li Annst
ſungsdal
ſunaſunri
Nelgrenen
vokhron⸗
wimlen.
nonien
marmorutfe
alürthön
eßffizguen
Vpbebiikt
Uplltpiti⸗
redonos.
Görin
neeiligub⸗
llamd
naſebe
lenthinen

penregn
lcemune

odilinnn

lis ſente

ngesſti
hecdr⸗

dennis

eütecn
lldarei⸗
ündeſe⸗
goroizfi⸗
ncllgenni
enopoſ
ſennotch⸗
de ꝓmiit
militeVoi
upltecon
(umsſs.
üvicuurs
Holiäne
laigſodin
ddie Quid
ialo⸗
gun neno
ere Vn⸗
1. Sibreus
rei. Snit
linthabee
Mnäquens.
Fliosthi
g loczotl
m.Quidr
galävtir
Sttgofin
aglecanp⸗
ekigublee
urnellis
cobelhlen
igs)te
gbcatbe
enisbecc⸗
luuſendi
Heuli ⸗
zioinbatel⸗
on aler
lnetSbi
focroncet
fisneian
Odneipeſt⸗

nuß

ðM

In euangelio ſcðm Oattheũ Sermo XVII XVIII

gaudio oꝑarius ĩ agro? Qñ attẽdit iĩ arboꝛẽ

⁊ fructũ videt: qñ attendit ſegetem ⁊ fructu

areę ꝓſpicit vbertatẽ: nõ ſine cauſa laboꝛa/
uit:nõ ſine cauſa doꝛſũ curuauit: nõ ſine cã
manꝰ attriuit:nõ ſine cã frigus ⁊ eęſtus tole/
rauit.Hoc ẽ qð ait: VUt cũ gaudio h̊ faciat ⁊
nõ cũ triſticia: Hõ em̃ expedit vob. Nunqᷣͥd

dixit:nõ illis expedit? Sed dixit nõ expedit

vobᷣ. HNã ulli poſiti qñ ↄtriſtant᷑ ð malisve/
ſtris:expedit illis:ipſa triſticia ꝓdeſt illis:ſ

noõ expedit vob. Hihil aũt nobis volumus
expedire:qð nõ expedit vobis.Simul ergo

in dominico agro fratres bonũ operemur:

vt ſimul de mercede gaudeamꝰ.

Deep qað ſcriptũ eſt in euangelio

m eũdem: Si vis venire ad vitaʒ
ſerua mãdata. Sermo xXxvVI
Ixit dñs cuidã adoleſcẽti:Sivis

ta.Mõ dixit:ſi vis venite ad vitam

ęternã: ſed ſi vis venire ad vitâ: eã deſiniẽs

vitã ꝗᷓ fuerit ęterna vita.Huiꝰ vitę amoꝛẽ
nos pᷣmitꝰ cõmẽdemꝰ.Eteni amat᷑ ⁊ qualiſ⸗
cũq; vita iſta:⁊ ipam qualẽcũq; erũnoſam:
miſerã finire hoĩies timent ⁊ paueſcũt.hinc

videndũ eſt:hinc ↄſiderandũ: quẽadmodũ

amãda ſit ęterna vita:qñ ſic amatur miſera
iſta ⁊ qñq; finiẽda vita. Cõſiderate fratres

quãtũ amãda ſit vita: vbi nunqᷓ; finias vi⸗

tã. Amas & iſtã vitã vbi tm̃ laboꝛas:curris:

ſatagis:anhelas:⁊ vix enumerant᷑ ꝗ neceſ/
ſaria ſunt i miſera vita: Semiare:arare:no/

uellare:nauigare:molere:coquere:texere:⁊

Pz.3ʒ.

poſt heęc oĩa finire habes vitã.Ecce ꝗ̃ pate/
ris ĩ miſera iſta quã diligis vita: ⁊ putas te
ſemꝑ victurũ:⁊ nũqᷓ; moꝛituꝝ? Tẽpla: ſaxa
marmoꝛa:ferro plũboq; conſolidata: tamẽ
cadũt:⁊ hõ nunq; ſe putat moꝛiturũ?:Diſci-
te & frẽs querere ęternã vitã: vbi iſta nõ to/
lerabitis:łᷣ in ęternũ cũ deo regnabitl.Qui
em̃ vult vitã:ſic dicẽ ꝓpheta:diligit dies vi⸗

dere bonos. Hã in diebꝰ malis moꝛs potiꝰ

optat᷑ q; vita. Mõne audimꝰ⁊ videmꝰ homi
nes ĩ aliquibꝰ tribulatiõibꝰ ⁊ anguſtijs ⁊ cõ
flictatiõibꝰ⁊ ęgritudinibꝰ dũ ſũt cõſtiruti:⁊
vidẽt ſe laboꝛare:nihil alið dicere:Deꝰ mit/

te mihi moꝛteʒ: accelera dies meos:⁊ aliũ

venit ęgritudo: currit᷑: adducũt᷑ medici:ſo⸗
lidi ⁊ munera ꝓmittũt᷑.Dicit tibi ipᷣa moꝛs:
Ecce aſſuʒ: quã pauloante a dño petebas:
quid me mõ fugere vis? Inueni te falſato/

venire ad vitã:ſerua manda.

rem:⁊ miſerę vitę amatoꝛꝰ.De his aũt die⸗

bus quos agimait apłus: Redimẽtes tem pb. 5.

pus:qm̃ dies mali ſunt.Mõ ſunt & dies ma

li s agimꝰ in coꝛruptela huiꝰ carnis:in tan
ta vel ſub tãta ſarcina coꝛruptibilis coꝛꝑis:
inter tantas tẽptatiões:int᷑ tantas difficul/
tateſ:vbi falſa voluptaſ:nllła ſecuritas gau⸗

dij: timoꝛ toꝛquens:cupiditas auida:triſti /

cia arida? Ecce q́; malos dies:et nemo vult

finire ipſos malos dies:multumq; hinc ro/

gant hoiĩies deũ vt diu viuãt.Quid eſt autẽ

diu viuere: niſi diu toꝛqueri? Quid ẽ aliud

diu viuere:niſi q́; malos dies malis diebus

addere:Et cũ creſcũt pueri:q̃ſi accedũt illis
dies ⁊ neſciũt qꝛ minuũt᷑:⁊ ipᷣa eſt falſa com
putatio. Creſcẽtibꝰem̃ decedũt dies potiꝰqᷓ
accedũt. Cõſtitue alicui hoĩ nato: vbi gra:
octoginta annos: quicqͥd viuit de ſũma mi
nuit. Et inepti homies gratulant᷑ plurimis
natalicijs:tam ſuis qᷓ; filioꝝ ſuoꝝ. O viruʒ

Sermone. I. b.

pꝛudentẽ:ſi tibi vinũ minuat᷑ in vtre triſt⸗

ris: dies ꝑdis ⁊ gaudes? Mali g ſunt dies:
⁊ eo peioꝛes qꝛ diligunt᷑.Sic blandit᷑ ̊ mũ/
dus:vt nemo velit finire erünoſam vitam.
Vera em̃ vita vel beata heęc eſt:cũ reſurgi-
mus ⁊ cũ xpᷣo regnabimꝰ. Mã ⁊ impij reſur/

recturi ſunt:ſed in ignẽ ituri. Vita itaq; nö

eſt niſi beata. Et vita beata eſſe nõ põt niſi

ęterna:vbi ſunt dies boni:nec multi ſᷣ vnꝰ.
Ex cõſuetudine huiꝰ vitę apellati ſũt dies.
Dies ille neſcit oꝛtũ:neſcit occaſũ. Illi diei
nõ ſuccedit craſtinꝰ: qꝛ nõ pᷣcedit eũ heſter⸗
nus.hũc diẽ vel hos dies ⁊ hãc vitã ⁊ verã
vitã in ꝓmiſſis habemꝰ. Alicuiꝰ g̊ oꝑis mer
ces ẽ. Si em̃ mercedẽ amamꝰ:in oꝑe nõ de/⸗

ficiamꝰ:⁊ in ęternũ cũ xpᷣo regnabimꝰ.
¶ã De duohus cecis ſedẽtibꝰ ſecus

s ⁊ clamatibꝰ: Dñe miſerere nrfi
1

XVIII

dñm nr̃m ⁊ ſaluatoꝛẽ ieſũ xpᷣm me/
dicũ nfę ſalutis eſſe ⁊ ſalut ęternę:
⁊ qd hoc eũ ſuſcepiſſe infirmitatẽ naturę no

ſtrę ne ſempiterna eẽt inſirmitas nr̃a. Aſſũ/

pſit em̃ coꝛpꝰ moꝛtale in qͥ occideret moꝛtẽ.

li dauid: In euagelio m eüdem.
Sermo.

nctitas vfa A

Et qᷓ;uis crucifixꝰ ẽ ex inſirmitate nr̃a:ſic ait ꝛ. Corj.iʒ.

apkus: ſed viuit in virtute dei. Eiuſdẽ apłi

vba ſunt: Et qꝛ iã nõ moꝛit᷑:⁊ moꝛs ei vltra xo.s.

nõ dominabit᷑. Hecu 5 bñ nota ſunt fidei no/
ſtrę:ſimul ⁊ hoc cõſequẽs eſt:vt nouerimus

oia miracula quę coꝛꝑaliter fecit valere ad

db 2

*
*

BGancti Auguſtini de verbis domini

ndmonition? noſtrã: vt ꝑcipiamꝰ ab eo qð

nõ eſt trãſiturũ neq; in finẽ abiturũ. Oclos

reddidit cęcis:qͥs eratvtiq; moꝛs aliqñ clau
ſura:reſuſcitauit laʒarũ iterũ moꝛiturũ. Et
quęcũq; ad ſalutẽ coꝛpoꝝ fecit:nõ ad h̊ fecit
vt ſempitna eẽnt:cũ tñ daturus ſit etiã ipſi
coꝛpꝑi i ſine ſempitnã ſalutẽ. Sʒ qꝛ illa ꝗᷓ nõ
videbant᷑ non credebant᷑: ꝑ iſta tꝑalia ꝗ vi‚
debant᷑ ędiſicauit ſidẽ ad illa qᷓ ꝗ nõvidebãt᷑.
Nemoi itaq; frẽs dicat nõ facere iſta mõ do/
minũ nr̃m ieſũ xpᷣm:⁊ ꝓpter h p̃ſentibꝰeccle
ſie txibꝰ pᷣoꝛa pᷣponere. Quodã quippe loco
idẽ dñs videntibꝰ⁊ iõ credẽtibꝰ ſᷣponit eos
qͥ nõ vidẽt ⁊ credũt.MNãq; eouſq; illo tẽpoꝛe
diſcipuloꝝ eiꝰ nutabat infirmitas:vt quem

vigebãt iã reſurrexiſſe: etiã cõtrectandũ pu

tarẽt vt crederẽt.Hõ ſufficiebat oculis ꝙ vi
derent:niſi ⁊ manꝰ admouerent᷑ mẽbꝛis:⁊ ci

catrices recentiũ vulnerũ tangerent᷑: vt ille

q dubitabat diſcipulꝰ: repente tactis et co/

Sob⸗a0 gnitis cicatricibꝰexclamaret: Dñs meꝰ⁊ de⸗
meus.Cicatrices oſtẽdebant eũ: q oĩa vul

nera in alijs ſanauerat. Nũquid nõ poterat
dñs ſine cicatricibꝰ reſurgere:? Sed in coꝛde
diſcipuloꝝ vulnera nouerat: ꝓpter ꝗᷓ ſanã/
da cicatrices in coꝛꝑe ſuo ſeruauerat.Et qͥd

Abi S dñs illi cõfitenti ac dicẽti: Dñs meꝰ ⁊ deus

meꝰ? Quia vidiſti inqͥt credidiſti:beati qͥ nõ
viderũt ⁊ crediderũt. Quos dixit frẽs: niſi
nos?: MHõ qꝛ ſolos nos ſed ⁊ poſt nos. Poſt
paruũ em̃ tẽpus poſtea qᷓ; ab oculis moꝛta/
libꝰ receſſit vt firmaret᷑ in coꝛdibꝰ:quicunq;
crediderũt nõ vidẽtes crediderũt:⁊ magnũ
meritũ habuit fides eoꝝ:cui fidei cõparan/
dę:coꝛ tantũ admouerũt piũ:nõ⁊ palpantẽ
manũ. Hhęc fecit dñs vt inuitaret ad fidẽ.
Heęc ſides nũc feruet ĩ ecclia toto oꝛbe diffu/
ſa.Et nũc maioꝛes ſanitates oꝑat᷑: ꝓpt qs
nõ eſt dedignatꝰ tũc exhibere illas mioꝛes.
Sic̃ em̃ animꝰ melioꝛ ẽ coꝛꝑe:ſic ⁊ melioꝛ ſi a ½

lus animi qᷓ; ſalus coꝛꝑis. Mõ caro cęca nõ

aperit oculos miraculo dñi: ⁊ coꝛ cęcuʒ aꝑit
oculos ſermone dñi.Mõ nõ reſurgit moꝛta
le cadauer:reſurgit aĩa ꝗᷓ̃ moꝛtua iacebat in

viuo cadauere. Mõ aures coꝛꝑis ſurdę nõ

aperiunt᷑: ſed qᷓ; multi habẽt aures clauſas

coꝛdis:ꝗᷓ tamẽ vbo dei penetrãte pateſcũt:

vt credant qͥ nõ credebãt:⁊ bñ viuant q ma

le viuebãt: ⁊ obediãt qͥ nõ obediebãt:⁊ dici
mus uũlle credidit:ac miramur cũ audimꝰ de
B his quos aliqñ duros noueramꝰ. Cur ergo
nücm miraris cgredente: innocentẽ: deo ſemuẽ/

tẽ: niſi qꝛ cõſpicis videntẽ quẽ noueras cę/
cũ: cõſpicis viuentẽ quẽ noueras moꝛtuũ:
cõſpicis audientẽ quẽ noueras ſurdũ: Naʒ
videte aliter moꝛtuos: de qͥbus moꝛtuis di
cebat dñs cuidã ideo tardãti ne dñũm ſeque

ret᷑:qꝛ ſepelire patrem volebat:Sine inquit Mattõ.s.

moꝛtuos ſepelire moꝛtuos ſuos.Certe moꝛ
tuos ſepulturi nõ ſunt coꝛꝑe moꝛtui:qꝛ ſi H
eſſent moꝛtua coꝛꝑa ſepelire nõ poſſint.Tñ
moꝛtuos eos vocat. Vbi:niſi intus in aĩa?
Sicut em̃ etiã viſibilit᷑ plęrũq; in domo in/
tegra ⁊ ſalua:dñs eiuſdẽ domꝰ moꝛtuus ia/
cet:ſic in coꝛꝑe integro multi habẽt intꝰ ani/

mã moꝛtu:et hos ſic excitat aplus: Surge Epðs.ʒ.

qui doꝛmis: exurge a moꝛtuis ⁊ illumia bit
te xpᷣs. Ipſe illumĩiat excecatuʒ: qui excitat
moꝛtuum. Eius em̃ voce ꝑ apłm clamat᷑ ad
moꝛtuũ:Surge qͥ doꝛmis.Cęcꝰ luce illumi-

nabit᷑ cũ reſurrexerit. Surdos aũt qmltos
ante oculos ſuos dñs intuebat᷑ cuʒ diceret:

Qui habet aureſ audiẽdi audiat.QAuis em̃ Wattb. 11.

aſ illũ ſine coꝛꝑis auribus ſtabat: Quas ꝙ
alias aures niſi interioꝛis homis reqrebat?:
Itẽ quales ocłos ꝗrebat cũ loqueret᷑ vtiq;
vidẽtibus:ſᷣ vidẽtibꝰp oculos carnis? Naʒ

cũ ei diceret philipꝰ: Dñe oſtẽde nobis pa / Job.4.

trẽ ⁊ ſufficit nobis: bñ quidẽ h̊ intelligebat
vt demõſtratꝰ pat᷑ poſſit ſufficere:ſᷣ cui non
ſufficiebat ęqualis patri: quõ ſufficeret pr̃e
Quare aũt non ſufficiebat: Quia nõ vide-

bat᷑.Quare nõ videbat᷑: Quia nondũ erat
ſanus oculꝰ* vnde poſſit videri.Hoc em̃ qð ĩ

carne dñi videbat᷑:his oculis non ſoli diſci⸗
puli viderũt qͥ honoꝛauerũt:ſed ⁊ iudęi qui
crucifixerũt. Qui & alit᷑ ſeviderivolebat:ali

os oculos reqrebat: Et ideo ſic reſpõdit di⸗
centi: Oſtẽde nobis patrẽ ⁊ ſufficit nobis:

Tanto tꝑevobiſcũ ſũ ⁊ nõ me cognouiſtis.
Philippe:qui me videt:videt et patreʒ.Et
vt interim ſidei oculos ſanaret: pᷣus admo/

net᷑ fᷣm ſideʒ vt poſſit ad ſpeciẽ ꝑuenire. Et

ne ſic putaret philipus cogitãdũ deuz quõ
videbat in coꝛꝑe dñm ieſũ xpᷣm:ſtatim ſub/
iecit: Hõ credis qꝛ ego in pfe ⁊ pr in me: Jã
dudũ dixerat: Qui me videt:videt ⁊ patrẽ.
Sed nõdũ habet phlipus ſanũ oculũvnde
videret patrem:atq; ideo nec vnde videret
ipᷣm filiũ patri coęqualẽ. Itaq; aciẽ mentis
adhuc ſauciã ⁊ tantã lucẽ aſpicere nõ valen
tẽ:ſanandã atq; firmãdam fidei medicamẽ
tis fomẽtiſq; ſuſcepit ⁊ ait: Mõ credis quia

eso in pre ⁊ pĩ in me eſte Qui gnõdum põt

S
creq
AYAfus
oltoc
nln
u hönpin
logko⸗
deonoc
ſunaſen
artde
gatfactu
fetäudr
Urhſ oain e
büͤt. Por
(ge⸗ Die
hit ehocgo
lettpann
ſatalean
Quixider
oeis
(cßocton
heecguali
nidenn

(Ai Nto

leugelege
Nprenass
Paniaqvi⸗
Gſhcraplis⸗
6o:Stn
ganun
nbelan:
fanesind
Meevidä
fucdebrn
hortaröes
canſguios
Gapiſin⸗
bkata pita
hllnebene
lloebeaſe

Fieſal
io ſaͤi
ſhusadhe
Rduns meſet
Nnte; ſe
luiſenie
Nichallgn⸗
tubbenone
li et lend

4 zglsn

l
e Qu

eas

nortud:
tüche;
Rusdi
inſegne

Einglte

eteno:
aſb
Kint Ti
sintin⸗
domoi
eusien
tinr'ani⸗

8: Sungegte

lumiabe
uieteter
camgied
ellluni⸗
Stänkos

Bditer.
Quisen Pus

Aussz;
erene
leret vng
mis/ Ra

In euangelio ſcm Oattheũ Sermo XVIII

videre qð demõſtraturus eſt dñs:non quę/

rat pᷣus videre qð credat: ſed pᷣus credat vt

poſſit oculꝰ ſanari quo videat. Sola em̃ foꝛ
ma ſerui exhibebat᷑ ſeruilibꝰ oculis:qꝛ ille q

NPbil.a2. nõ rapinã arbitratꝰ ẽ eſſe ęqualis deo: ſi ab

eis quos ſanari voluit iã videri poſſit ęq̃lis
deo:nõ opꝰ haberet ſemetipᷣm exinanire:et

foꝛmã ſerui accipere. Sed qꝛ non erat vnde
videret᷑ deꝰ:⁊ erat vnde videret᷑ hõ:qui deꝰ
erat factus ẽ homo: vt id qð videbat᷑ ſana-
ret illud vnde nõ videbat᷑. Ipſe em̃ alio lo/

MWatth. 5. co ait: Beati mũdo coꝛde:qm ipſi deũ vide
but. Poterat vtiq; philiꝰ reſpõdere ⁊ di/

cere:Dñe:ecce te video. Talis ne eſt pr̃ q̃le

Job.i. c hoc qð video:qm̃ dixiſti:dAuividet me vi

det ⁊ patrẽ? Anteq; hoc rñderet philippꝰ:vł
foꝛtaſſe anteqᷓ; cogitaret: cum dixiſſet dñs:
AQui videt me videt ⁊ pr̃eʒ:ↄtinuo ſbiũxit:
Nõ credis qꝛ ego in pf̃e:⁊ pat᷑ in me ẽ: Illo
em̃ oculo nõdum videre poterat: nec patrẽ
nec ęqualẽ patri filiũ: ſed vt ſanaret᷑ oculus
ad videndum:inungendus erat ad creden/
Cdũ. Ideo anteqᷓ; videas qð videre non po/
tes:crede qð nondũ vides. Ambula ꝑ fidẽ:
vävyvt pꝑuenias ad ſpeciẽ. Species ñ letiſicabit ĩ
patria quẽ fides nõ ↄſolat᷑ invia.Sic em̃ di/

s e „ . . 4
npee H „ gorl.5, cit apkus: diu ſumin coꝛpe: pegrinamur

telligebet
eß auinon
fierapi⸗
anönide⸗
ondüenn
doechcdi
dnſolidſc
Heiucgui
rolebundn
ehoctl
ſan nobis:
ghouſti.
panez
pusdenne

Nenie 4

lüdazgo
eſutinſub⸗
tune⸗di
lrug
loalm
menien
. cẽ nens
ee n inl
nodin
celil

1

a dño:Statimq; ſubnectit q̃re a dño ꝑegri ⸗/
namur:qᷓ;ᷓuis iã crediderimꝰ: Per fideʒ inqͥt
ambulamꝰ:non ꝑ ſpeciẽ.Tota igit᷑ oꝑa vr̃a
fratres in hac vita eſt ſanare oculum coꝛdis
§äy3yrrnde videt᷑ de*. Ad hoc ſacroſancta myſte/
ria celebꝛant᷑:ad h̊ ſermo dei pſdicat᷑:hoc ex/
hoꝛtatões eccłię moꝛales:id eſt ꝑtinẽtes ad
coꝛrigẽdos moꝛes:ad emẽdandas carnales
cõcupiſcẽtias:ad renũciandũ nõ voce tm̃ ſᷣ
mutata vita huic ſęcło:ad hoc quicqͥd agũt
dDdiuiuinę ſanctęq; litterę:vt purget᷑ illud inte/
rius ab ea re ꝗ̊ nos impedit ab aſpectu dei.
Siẽ em̃ oculꝰ factus ad hãc lucẽ tẽpoꝛalẽ vi
dendã ⁊ q;uis ceęleſtẽ tñ coꝛpoꝛeã atq; cõſpi⸗
cuã:nõ ſolũ homibꝰ etiãviliſſimis animã⸗
tibus.Ad hoc em̃ factꝰ eſt vt hãc lucẽ vide/
at:tamẽ ſi aliquid iniectũ fuerit vel irruerit
vñ turbet᷑:ſecludit᷑ ab hac luce:⁊ qᷓ;uis eum
ſua ſſentia circũfundat: ille tamẽ ſe auertit
atq; abſens eſt. Mon ſolũ aũt abſens ſit ꝑ/
turbatione ſua a luce pſſenti: ᷣ etiã pęnalis
illi eſt lux ad quã videndãa factus eſt. Sic et

otculis coꝛdis ꝑturbatꝰatq; ſauciatꝰ auertit

ſe a luce iuſticię:nec audet eã ↄtemplari nec

valet. Quid turbat oculũ coꝛdis? Cupidi⸗/

tas:auaricia: iniqͥtas: cõcupiſcentia ſecula/
ris: claudit:excecat oculũ coꝛdis. Et tamen
quõ quęrit᷑ medicus cũ oculꝰ carnis turbatꝰ
eſt:quõ nõ differt᷑ vt aperiat᷑ atq; purget᷑ et
ſanet᷑: vñ lux iſta videat᷑: Currit᷑: nemo re/
quieſcit: nemo differt ſi vel ſtipula in oculo
cadat.Solẽ certe quem ſanis oculis videre
volumꝰ de fecit. Multo eſt vtriq; lucidioꝛ
ille qui fecit: nec huiꝰ generis lux eſt ꝗ̊ ꝑti/
neat ad oculũ mẽtis. Lux illa eſt ęterna ſa/
pientia. Fecit aũt te deus o hõ ad imaginẽ
ſuã:daret ne tibi vnde videres ſolẽ queʒ fe-
cit:⁊ nõ tibi daret vnde videres eũ qui te fe
cit?: Cũ te ad imaginẽ ſuã fecerit:dedit et h.
Vtrũq; dedit tibi:ſed multũ hos ocłos ex/
terioꝛes diligis: multũ illũ interioꝛẽ negli/
gis.DNetritũ poꝛtas atq; ſauciatũ:pęna tibi
eſt ſi ſe voluerit oſtẽdere fabꝛicatoꝛ tuus:pę
na eſt oculo tuo anteq; curet᷑ atq; ſanet᷑. Nã
⁊ in ꝑpadiſo peccauit adã: ⁊ abſcõdit ſe a fa/ Señʒ.
cie dñi.Cũ haberet ̊ coꝛ ſanũ purę ↄſciẽtię:
gaudebat ad pᷣſentiam dei. Poſtq; peccato
oculꝰ ille ſauciatus eſt:cępit lucẽ foꝛmidare
diuinam: refugit in tenebꝛas atq; in denſa
lignoꝝ: veritatẽ fugiens: vmbꝛas apetẽs.
Ergo fratres mei:qm̃ ⁊ nos inde nati ſumꝰ:
⁊ ſicut dicit aplus: In adam om̃s moꝛiunt᷑. I. Corj.15.
Om̃s em̃ nos duo homies aliqñ fuimꝰ: Si
noluimꝰ obtẽperare medico vt nõ ęgrotare
mus:obtẽperemusvt ab ęgritudine libere/
mur.Dedit nobis pſᷣcepta medic?ſanis: de⸗ D
dit ſcepta medicꝰ ne medico indigeremus.
NMNõ opus eſt inqᷣrere ſanis medicus:ſᷣ ęgro Mattł.⸗.
tãtibus.Sani pſcepta ↄtempſimꝰ:⁊ expimẽ
to ſenſimꝰ in quãtã ꝑniciẽ noſtrã ſᷣceptũ il
lud ↄtempſerimꝰ. Egrotare iã cępimꝰ:labo
ramꝰ in lecto:infirmati ſumꝰ:ſᷣ nõ deſpemꝰ.
Quia em̃ ad medicũ venire non poteramꝰ:
ipſe ad nos venire dignatꝰ eſt. Hon ↄtẽpſit
ſauciũ ↄtẽptꝰa ſano. Mon deſtitit dare alia
hcepta languenti:qui pᷣma cuſtodire noluit
ne langueret:tanqᷓ; diceret: Certe exꝑpimen/
to ſenſiſti verũ me dixiſſe qñ dixi:Moli tan/
gere hoc. Sanare & tandẽ ⁊ reuiuiſce. Ecce
poꝛto infirmitatẽ tuaʒ. Bibe amarũ calicẽ:
tu em̃ tibi feciſti. Pꝛęcepta illa mea ꝗᷓ ſano
data ſunt tã dulcia:tã laboꝛioſa ↄtẽpta ſũt.

CLgpiſti laboꝛare: ſanari nõ potes niſi ama/

rũ calicẽ biberis:Calicẽ temptationũ qͥbus

abũdat hęc vita:calicẽ tribulationũ:angu/

ſtiarũ: paſſionũ.Bibe inqt: bibe vt viuas.
Et ne reſpõderet ei lãguidus:Mõ poſſũ:nõ
3

BGancti Auguſtini de verbis domini

fero:nõ bibo:pꝛioꝛ biberat medicus ſanus: toꝛia ieſus. Attendite ⁊ videte quanta eius nund⸗
vt bibere non dubitaret ęgrotus. Quid em̃ geſta tranſierũt. Hatus ẽ de virgine maria: –
amarũ eſt in tali poculo qð ille non biberit? nunquid ſemꝑ naſcit᷑ Infans lactatus eſt: ene⸗
Si cõtumelia: pᷣoꝛ audiuit cũ demones ex· nunquid ſemper ſugit? Per ętates cucurrit onlie
SSHS pelleret: Pęmoniũ habet: ⁊ qð ĩ beelʒebub vſq; ad iuuẽtutẽ: Nũdqᷣd ſꝑ coꝛpalit᷑ crelcit? rnr⸗
⁊. eijcit demonia. Vñ ⁊ vt ipᷣe cõſolaret᷑ egros Infantisę puericia: puericię adoleſcẽtia:ado ſioſnen
Mattb.io ait:Si patrẽfamilias beelʒebub vocauerũt leſcentię iuuẽtus traſeũti cedẽtiq; ſucceſſit. Mom
quãtomagis domeſticos eius? Si doloꝛes Ipſa etiã ꝗ fecit miracula trãſierũt. Legũt᷑ ſin thufe
amari ſunt:ligatꝰ ⁊ flagellatꝰ ⁊ cruciſixꝰ eſt. ⁊ credũt᷑.Quia em̃ talia ſcpᷣta ſũt vt legi poſ le
Si moꝛs amara ẽ:etiã moꝛtuꝰeſt.Si genus ſint:trãſiebãt cũ fierẽt. Poſtremo ne ĩ mult: Ktinaan
moꝛtis exhoꝛreſcit infirmitas: nihil illo te moꝛemur:cruciſixꝰ eſt:nũquid ſemꝑ pendet Erniſch
fuit ignominioſius q; moꝛs crucis. Hõ em̃ in cruce? Sepultꝰ eſt:reſurrexit:aſcẽdit in cę noinili
fruſtra cõmendãs eiꝰ obedientiã aplus:ad/ lu:iaʒ nõ moꝛit᷑: ⁊ moꝛs ei vltra nõ dñabit᷑: Ro.A. gulk.
Obit. 2. didit dicẽs: Sactus obediẽs vſq; ad moꝛtẽ: ⁊ diuinitas ei ſemꝑ manet:⁊ imoꝛtalitas iã fenntch
moꝛtẽ aũt crucis.Sʒ qꝛ ie honoꝛaturꝰ erat coꝛꝑis eiꝰ nunq; deſiciet. Sʒ tñ illa oĩia quę ciſint:
figdeles ſuos in fine huiꝰ ſęculi:pus honoꝛa/ tẽpoꝛalit᷑ ab eo geſta ſunt trãſierũt:⁊ legẽda Quudch
uit crucẽ in hͥ ſeculo:vt terrarũ pncipes cre- ſcripta ſũt:⁊ credẽda pſdicant᷑. In illis ergo bunſiii⸗
dẽtes in eũ ꝓhiberẽt aliquẽ nocentiũ cruci omibꝰtrãſijt ieſus. Quid duo ceci iuxta viã E leonft
figi:⁊ qð cũ magna iſultatõe ꝑſecutoꝛes iu / ſunt: niſi duo pli ad quos ſanandos venit ſötnant
dei dño ꝓcurarũt: magna fiducia ſerui eius ieſus? Oſtẽdamꝰ hos duos pplos in ſcriptu (ſiei,
etiã ⁊ reges in fronte nũc poꝛtãt. MNõ tm̃ ap/ e ris ſanctis. Eſt in euãgelio ſcriptũ: abeo Job.i- Mlu dynolu
paret mõ qualeʒ moꝛtẽ ꝓ nobis dñs ſubire alias oues ꝗ̊ nõ ſunt de hᷓ ouili:⁊ illas opoꝛ/ 6peenane
Sał.ʒ. dignat eſt:ſic ait apłus: Factus ꝓ nob ma tet me adducere:vt ſit vnꝰgrex ⁊vnꝰpaſtoꝛ. Slope
ledictũ:et cuʒ ei pendẽti iudęoꝛũ cęcitas in· Qui ſunt duo ꝓpli? Unꝰ iudęoꝝ:⁊ aliꝰ gẽ/ icuscbea
ſultaret:poſſit vtiq; deſcẽdere de cruce: qͥ ſi tiũ.MNõ ſum miſſus ait:niſi ad oues ꝗᷓ perie Mattb.15. Nrhocluln
nollet nõ eſſet ĩ cruce: ſed ampliꝰ erat de ſe- runt domꝰiſił. Quibꝰ hoc dixit: Dilciplis: fſden
pulcro ſurgere: qᷓ; de cruce deſcẽdere.hęc S qñ illa chananea clamabat:ſ̊ ſe eſſe canẽ cõ emndli
dñs faciẽs diuina:patiẽs hũana: admonet feſſa eſt.Et qꝛ meruit:iã duo demõſtrati ſůüt nebee
nos miraculis coꝛꝑalibus ⁊ patiẽtia coꝛpo / ad quos venerat: iudaicꝰ ſcʒ populus deqͥ lanre
rali:vt credamꝰ ⁊ ſanemur ad ↄſpiciẽda illa ait:Hõ ſum miſſus niſi ad oues ꝗᷓ perierũt RK
inuiſibilia ꝗᷓ carnis oculꝰ neſcit. Hoc agẽs domꝰ iſrł:⁊ gentiũ populus:cuiꝰ typũ pſᷣten D
curauit cęcos iſtos: de qͥbus nunc euãgeliũ debat hec mulier: quã pᷣmo reſpuerat dicẽſ: anut
yvncitatũ eſt: ⁊ in curãdo videte qͥd admonu/ Mõ eſt bonũ ſumere panem filioꝝ ⁊ mittere abis en
erit egrotũ interioꝛem. Attẽdite ipius facti canibus:⁊ cui dicẽti: Ita dñe:nam ⁊ canes nla .
Matthᷣ.⁊o. exitũ ⁊ oꝛdinẽ rerũ.Sedẽt illi in via duo cę edunt de micis ꝗᷓ cadũt de menſa domino⸗/ ed
ci: trãſeunte dño exclamabãt vt eoꝛũ miſe- rũ ſuoꝛũ: reſponderat: O mulier magna eſt en
reret᷑.A turba vo ꝗᷓ cũ dño erat: cõpeſcebãt᷑ fſides tua:ſiat tibi ſicut vis. Inde em̃ erat et uunn
ne clamarẽt. Neq; hoc ſine myſterio dereli- iüle centurio de quo dicit idẽ dñs: Amen di⸗ Mattb . ga iiai⸗
ctũ putetis. Illi aũt cõpeſcentẽ ſe turbã ꝑſe co vobis:nõ inueni tantã fidẽ in iſrł: qꝛ ille n, rhͤln
