ieris: Quid tã ꝓmptũ:qͥd tã impigrũ: qͥd Zud.9.

tã ꝑatũ: et qͥd ad tantũ bonũ aptiſſimũ:ſe⸗
qui dñm quocũq; ierit? Miraris hodie qͥd ẽ
hoc: ꝙ magiſtro bono dño ieſu xpᷣo inuitã/
te diſcipulos qͥbꝰ daret regnũ cęloꝝ:diſpli/
cuit tã ꝑatũ.Sed qꝛ talis magiſter erat qͥ fu
tura pᷣuiderit: intelligimꝰ frẽs iſtũ hoĩem ſi

Yen

kteng
oſenunt
gundeo
honodus
tevocone
Lauscl
mos ſh
efnorn
noo⸗ o⸗
Poreſne⸗
uoluütd
nonuifun
Piuiſütatl

ttücſtine

it Odlnorel

ſeq̃ret᷑ xpᷣm: ſua ꝗᷓſiturũ fuiſſe nõ ꝗͥ ieſu xpᷣi. bit.2.
Ipe em̃ dixit: Hõ ois qͥ dicit mihi dñe dñe: Mattð.⁊ꝛ.

intrabit ĩ regnũ celoꝛũ. Et ipᷣe de ipſis fuit:
nec ſic ipe nouerat quõ inſpiciebat᷑.MHã ſi iã
ſe factũ eſſe ſperabat:ſi iã doloſũ⁊ inſidioſũ
ſe nouerat:cui loq̃ret᷑ nõ nouerat. Ipᷣe ẽ em̃

de q eusgeliſta ait: Mõ opꝰ habebat vt qᷣſq; Jo.ꝛ.

ei teſtimoniũ phiberet de hoĩe. Ipe em̃ ſcie⸗

bat qᷣͥd eẽt in hoĩe.Quid rũdit: Uulpeſ Matth.s.

foueas hñt ⁊ volatilia celi nidos:
filius aũt hois nõ habet vbi caput
reclinet. Sed vbi nõ habet: In fide tua.
Vulpes em̃ foueas hñt in coꝛde tuo:qꝛ do/
loſus es. Volatilia cęli habẽt nidos ĩ coꝛde
tuo:elat?ꝰes. Doloſus ⁊ elatꝰ:nõ me ſeq̃ris.
Quõ doloſus ſequit᷑ ſimplicitatẽ?:Et alteꝝ
cõtinuo tacentẽ ⁊ nihil dicentẽ:nihil ꝓmit/
tentẽ: Sequere me.Quãtũ mali in illo:
tantũ boni videbat in iſto. Seqre me dicis

nolẽti. Ecce habes hoĩem ꝑatũ: Sedlr te qͥ-

cũq; ieris:⁊ tu dicis nolẽti:Seq̃re me: Iſtũ
inqͥt declino: ꝗq video ibi foueas: video ni⸗
dos.Quid & moleſtꝰ es huic:quẽ ꝓuocas ⁊
excuſat:Ecce iã cõpellis ⁊ nõ venit:hoꝛtar
2nõ ſequit᷑. Quid em̃ dicit: Ibo pus ſe⸗/
pelire patre meũ. vFides coꝛdis eiꝰ dño
ſe oñdebat:ſᷣ pietas differebat.Dñs ãt xpᷣs
qñ parat hoĩes euãgelio: nullã excuſationẽ
vult interponi carnalis huiꝰ tꝑaliſq; pieta/
tis. Eſt quidẽ:⁊ lex dei habet:et ipᷣe dñs ar/
guit iudęos:qꝛ diſtribuebãt ipᷣm mandatũ
dei.Et paulꝰaplus ĩ epla ſua poſuit ⁊ dixit:

Hoc eſt mandatum pꝛimũ in repꝛomiſſiõe: Eob.⸗.

Hhonoꝛa patrẽ tuũ ⁊ matrẽ tuaʒ:deus vtiq;
dixit. Volebat em̃ iſte iuuenis obtẽperare

deo ⁊ ſepelire patrẽ ſuũ:ᷣ eſt locꝰ ⁊ ẽ tpus

Minbig

einnech⸗
dcbetfeihn
busſtblae
deiprib⸗

1067 Klinnguen

Cicpoepo
ptopotu
Ponle Kolu
ſeiſeoepi
flos dorde
lcbarſccen

lutg ſvltleines

ſegure
naarehi
Cohie ſenin
feiſcletqn
Henswmar
feronpt
0enset
luloboſan

r Cgtai

2

titinlier

Pnrghl Ace

Mhengnos
Mecgorelie
Salgutdic
Nilprenil
laneban
heante
Mhen ſe

Igndeer

lamge
Uuhiifne
nulerbe
gateſfi
fſectictn

In euangelio ſcom Oattheũ Sermo

10 ⁊ eſt res:qui huic rei: huic tempoꝛi: huic lo/
4 co ſeruiat.honoꝛãdus eſt pater:ſed obediẽ
cſ dum deo eſt. Amãdus eſt generatoꝛ: ſed p̊/
isde ponẽdus eſt creatoꝛ. Ego inqͥt ad euãgeliũ
te voco: ad aliud opus mihi neceſſarius es.
hla AMaius eſt h:qᷓ; qð vis facere:Sine moꝛ
uns tuos ſepelire moꝛtuos ſuos. Pater
4 tuꝰ moꝛtuꝰẽ: ſũt alij moꝛtui qͥ ſepeliãt moꝛ⸗
ii. tuos. Moꝛtui ſepeliẽtes moꝛtuos qui ſũt:
Nucg wett Poteſt ne moꝛtuꝰ a moꝛtuis ſepeliri? Quõ
ldd u inuoluũt:ſi moꝛtui ſunt? Quõ plangunt: ſi
hinſe moꝛtui ſunt? Et inuoluũt:⁊ plangũt:⁊ moꝛ/
ehte B tui ſũt:qꝛ infideles ſũt. Hocuit nos qð ſcri/
thuld⸗ ptũ eſt in canticocanticoꝝ dicente eccleſia:
dil Cantj.ꝛ. Oꝛdinate in me charitatẽ. Quid eſt oꝛdina
ndin te in me charitatẽ? Facite gradus:⁊ cuicũq;
dienſ debet reſtituite. Nolite anterioꝛa poſterioꝛi
ſupßt prin bus ſubdere. Amate parentes: ſed pᷣponite
jedie Denin deũ parẽtibꝰ. Attẽdite matrẽ machabęoꝝ:
iſii· Machab. 7. Filij inquit:neſcio quõ aparuiſtis ĩ ventre:
Häſiü Cõcipere vos potui: parere potui: foꝛmare
ſdioſi vos nõ potui.Illũ ergo audite: illũ mihi p̊-
Heeen ponite. MHolite attẽdere:ne ſine vobis rema
niſchger. neã. Pꝛeęcepit:⁊ ſecuti ſunt.ð docuit mat
enßſae⸗ filios:hoc docebat dũs ieſus xpᷣs iſtũ cui di
loulpel Pei⸗ cebat:ſeqre me. Quia nũc alius diſcipulus
idos: Zud. 9. miſit ſe ĩ medio cui nemo aliqᷣd dixit: Hꝛ0
capu ſequar te dñe:ait:ſed vado pmũ re/
ſcem. nũciare his qui in domo ſunt. Cre/
ndo do hic ſenſus ẽ: Hunciẽ meis: ne foꝛte quõ
sicone ſieri ſolet quęrãt me.Et dñs: Nemo po
eſehſit⸗ nens manũ ſuꝑ aratꝝ ⁊ reſpiciens
Ealer retro:aptus ẽ regno cęloꝝ. Aocat te
hl pnit oꝛiens:⁊ tu attẽdis occidentẽ. J n hoc capi⸗
Aiinio. tulo h diſcimꝰ:qm̃ quos voluit dñs:hos ele
nedios git. Eligit aũt ſic dicit aplus: ⁊ ᷣm ſuã gra/
eirte⸗ tiã:⁊ ſᷣm illoꝝ iuſticiã. Talia em̃ ſunt verba
merzt Bo.i. apli: Attẽdite inqͥt qͥd dicit helias:Dñe:/⸗
igeoni⸗ phetas tuos occiderunt:altaria tua euerte/
eete rũt:⁊ ego relictus ſuʒ ſolꝰ:⁊ ꝗqrũt aĩaʒ meã.
ſcborn Sed quid dicit illi reſpõſum diuinũ? Reliq
dusſe mihi ſeptẽ milia viroꝛũ qui non curuauerũt
beri⸗ genu ante baal.Solũ te putas eſſe ſeruũ be
i⸗ ne laboꝛantẽ:ſunt ⁊ alij me timentes:⁊ non
noni pauci: Mam ſeptẽ milia habeo.Et adiũxit:
andl . Sic & ⁊ in hoc tẽpoꝛe. Crediderũt ergo aliqͥ
lign 5 iudęi: ⁊ multi fuerãt repꝛobati: ſicut ⁊ ille qͥ
fenti vulpiũ foueas geſtabat in animo.Sic ergo
nmand⸗

ſtcnin inquit ⁊ in hoc tempoꝛe:reliquię ꝑ electionẽ
ſuil e⸗

ſie gratię iſrł ſaluę factę ſunt: id eſt ideʒ xpᷣs eſt
na nũc qͥ tũc:⁊ mò qui ⁊ illic tũc helię dixit:Re/
nenn liqui mihi.CQuid eſt reliqui mihi?Ego illos

iiihu

uulis. hucuſq; interiʒ vᷣba dñi: ſi digne:ſi
diligẽter:ſi qð pꝛimũ eſt pie cõſideremꝰ:in⸗/

VII

VIII

non de ſe: nec de baal: Hon ſunt mutati: ſic
ſuntvt a me facti ſunt:et tu qui loqueris ni/
ſi de me pꝛeęſumeres vbi eſſes: Miſi gratia

mea plenus eſſes: nõne ante baal etiaʒ ipſe

genu flecteres: SGꝛatia aũt mea plenus es:

quia nihil de tua virtute:ſed totum de mea

gratia ſᷣſum paſti. Holi ergo in hoc gloꝛiari
vt putes te in ſeruitio tuo non habere cõſer

ᷣſumẽtes: Sicut ait apłus: Et nùc reliquię
pꝑ electionẽ gr̃ę ſaluę factę ſunt.Caue o xpᷣia
ne:caue ſuꝑbiã.Licʒ em̃ imitatoꝛ ſctõꝝ ſis:
totũ gratię ſemꝑ reputa: qꝛ vt eſſet aliquid
reliquũ: gr̃a in te dei nõ tuum meritũ fecit.
De ipſis deniq; reliquijs:dixerat pꝛopheta
Eſaias cõmemoꝛans:MHiſi dñs ſabaoth re/

elegi:qui vidi mẽtes eoꝝ de me ſſumentes

uos: ſunt quos elegi ſicut ⁊ te: de me ſcilicʒ

liquiſſet nobis ſemẽ:ſicut ſodoma facti eſſe

mus: ⁊ ſicut gomoꝛra ſimiles fuiſſemꝰ. Sic

ergo inquit ⁊ in hoc tẽpoꝛe reliquię ꝑ electi

onem gratisę ſaluę factę ſunt. Si aũt gratia
inqᷣt: iã nõ ex opibus:id eſt iã nõ de tuo me/
rito extollaris: Alioqͥn gra iam non eſt gra.

Ko. II.

Si em̃ de tua oꝑa pᷣſumis: ergo merces tibi

reddit᷑:nõ gr̃a cõdonat᷑.Si aũt gr̃a eſt: gra⸗
tis dat᷑. Interrogo nunc:Credis o peccatoꝛ
xpᷣo.Dicis:Credo.Quid credis?: Gꝛat vni
uerſa peccata ꝑ ipᷣm tibi poſſe remitti? Ha/
bes qð credidiſti. O gr̃a gratis data.QAuid
tu iuſte credis: Te ſine deo nõ poſſe ſeruare
iuſticiã ipius?:Ergo totuʒ reputa ꝙ iuſtꝰ es
pietati:&π autẽ peccatoꝛ es: tuę iniquitati
aſcribe. Eſto accuſatoꝛ tuꝰ: ⁊ ille erit indul/
toꝛ tuus.Om̃e em̃ crimẽ: facinꝰ vel peccatũ
noſtrę eſt negligẽtię:⁊ omis virtus ⁊ ſancti/
tas dei eſt indulgẽtia.Cõuerſi ad dñm.
eeo qð ſcriptũ eſt in euãgelio
m Mattheũ: Confiteoꝛ tibi p̃ater
Dñni celi ⁊ terre:Et cętera quęſequuũ
cur:Beriho VIII
R Anctũ euãgeliũ cũ legeret᷑: audiui/
4 mus exultaſſe dñm ieſũ in ſpũ ⁊ di/
xiſſe: Confiteoꝛ tibi pat dñe
X terre:

bo 2 pꝛudẽtibꝰ ⁊ reuelaſti ea par/

qꝛ abſcõdiſti hec a ſapiẽ

A

Matth. ii.

uenimꝰpꝛimitꝰ nõ ſemꝑ cũ in ſcripturis legi
mus cõfeſſionẽ: debere nos intelligere vo/

cem peccatoꝛis. AMaxime aũt hoc dicenduʒ

fuit:⁊ hinc admonẽda charitas vgr mox

BGBancti Auguſtini de verbis dii

vt hocverbũ ſonuit lectoꝛis:ſecutus eſt etiã
ſonus tunſionis pectoꝛisvf̃i:audito ſcilicet
qð dñs ait:Cõſiteoꝛ tibi pater. In Bipſo ꝙ
ſonuit: Cõfiteoꝛ:pectoꝛa tutudiſtũdere
aũt pectus qͥd eſt:niſi arguere qð latet ĩ pe/
ctoꝛe: ⁊ euidẽti pulſu occultũ caſtigare pec/
catũ? Quare hoc feciſti:niſi qꝛ audiſtis:Cõ
fiteoꝛ tibi pater? Cõfiteoꝛ auaiſtis:qui cõſi/
tetur nõ attẽdiſtis. Nũc ̊ aduertite.Si cõ/
fiteoꝛ xpᷣs dixit:a quo eſt longe omne pecca
tum:nõ ſolius eſt peccatoꝛis:ſed etiã lauda
toꝛis. Cõſitemur &: ſiue laudãtes deuʒ:ſiue
accuſantes noſipſos. Pia ẽ vtraq; cõfeſſio:
ſiue cũ te rephendis qͥ nõ es ſine peccato:ſi/
ue cum illũ laudas qͥ non poteſt habere pec-
catũ. Si autẽ bñ cogitemus:repᷣhenſio tua
laus ipᷣius eſt. Quare em̃ iam cõſiteris ĩ ac/
cuſatione ipſius tui? Quare confiteris: niſi
qa ex moꝛtuis viuus factus es? Scriptura
Ecẽi.iv. quippe ait: A moꝛtuo quaſi qui non ſit perit
cõfeſſio.Si perit a moꝛtuo cõfeſſio: qui cõfi
tetur viuit:Et ſi peccatũ ↄfitet᷑:vtiq; a moꝛ/
te reuixit. Si peccati cõfeſſoꝛ reuixit a moꝛ/
te: quis eum ſuſcitauit? Nullus moꝛtuꝰ eſt
ſuijpſius ſuſcitatoꝛ. Ille ſe potuit ſuſcitare:
q̃ moꝛtua carne non moꝛtuꝰeſt: Etenim hoc
ſuſcitauit qð moꝛtuũ fuerat. Ille ſuſcitauit
qviuebat ĩ ſe:in carne aũt ſuſcitãda moꝛtuꝰ
erat. MNõ em̃ pat᷑ ſolꝰ filiũ ſuſcitauit:de qͥ̊ di/
Phil.2. ctũ eſt ab apło: Pꝛopter qð eum deus exal/
tauit:ſed etiã dñs ſeipſum: id eſt coꝛpꝰ ſuũ.
Job.2. Vnde dicit: Soluite templũ hoc et ĩ triduo
ſuſcitabo illud. M.0οztuus aũt eſt peccatoꝛ:
maxime ille quẽ moles cõſuetudinis ſmit:
quaſi ſepultus eſt lazarus. Parum em̃ erat
quia moꝛtuus:etiaʒ ſepultus. Quiſqͥs igit
malę cõſuetudinis:malę vitę:terrenarũ ſcJʒ
cupiditatũ mole pmitur:ita in illo iaʒ factũ
ſit:qð in quodã pſalmo mirabiliter dicitur:
NPãõ.iz.· et. v 2. Dixit ſtultus in coꝛde ſuo: nõ eſt deus. Fit
q ſen. diſ.r7 talis de quali dictũ eſt: A moꝛtuo velut qui
77. nöõ ſit perit confeſſio. Quis eũ reſuſcitauit:
niſi qͥ remoto lapide clamauit dicẽs: Laʒza/
re prodi foꝛas? Quid ẽ aũt foꝛas ꝓdire:niſi
qð occultũ erat foꝛas ꝓdire? Qui confitet᷑:
foꝛas ꝓdit. Foꝛas ꝓdire nõ poſſet niſi viue
ret: Viuere nõ poſſet niſi reſuſcitatus eſſet.
Ergo in cõfeſſione ſui accuſatio: dei lauda/
tio eſt. DHicit ò̊ aliquis: Quid ꝓdeſt eccleſia
ſi iam cõfeſſoꝛ voce dñica reſuſcitatꝰpꝛodit:
Quid ꝓdeſt eccleſia confitenti:cui dũs ait:
Matthᷣ.i6. Quę ſolueritis in terra: ſoluta erũt ⁊ ĩ celo:
JZoh.1. Ipſum lazʒarũ attẽde:Cũ vinculis pꝛodit:

Ne

Jã viuebat ↄfitẽdo:ſᷣ nondũ liber ambula/ sinuicti
bat vincuł irretitꝰ. Quid & facit eccłia cui di ſplisdcit
ctum eſt: Que ſolueritis ſoluta erũt:niſi qð o
ait dñs cõtinuo ad diſcipłos:Soluite illũ ? un joice
ſinite abire? Siue & nos accuſemꝰ: ſiue deũ ſhai
laudemꝰ: bis deũ laudamꝰ ſi pie nos accu/ cnu gil
ſamꝰ deũq; laudamꝰ. ñ deũ laudamus: nhaar⸗
tanq; eũ qui ſine peccato ẽ: ſdicamus. Qñ
autẽ noſipſos accuſamꝰ: ei ꝑ quẽ reſurrexi⸗ egtin
mus gloꝛiã damus. Hhoc ſi feceris:nullã oc⸗- uonln,
caſionẽ inuenit inimicus qui te circũueniat Eetleſil
ante iudicẽ. Cũ em̃ tuipſe fueris accuſatoꝛ: binſnic
⁊ dñs liberatoꝛ: quid erit ille niſi calumnia ia li
toꝛ? Merito ille hinc ſibi tutelã ꝓuidit adũ/ ckpbia
ſus inimicos nõ ↄſpicuos:carnẽ ⁊ ſanguinꝰ nſocfce
miſerandã potius q; cauendã:ſed aduerſus Vummmtne
illos inimicos cõtra quos apłs nos hoꝛtat t: Alue
vt armemur: Mõ ẽ nobis colluctatio aduer/ Epb. . Siefrole
ſus carnẽ ⁊ ſanguinẽ: id eſt aduerſus hoies eulnen
quos videtis ſeuire in vos. Vaſa ſunt: aliꝰ ſpy gedellsdli
vtit᷑. Oꝛgana ſunt:alius tangit. Immiſit ſe qoß.iʒ. ſiaumndhi
inquit diabolus in coꝛ iudę: vt traderet do⸗ Axbrabſte
minũ.Ait aliqs: Quid ergo ego feci? Audi unruſteſe
apłm: Heq; detis locum diabolo. Tu mala Ept. A. MAnter dudi
volũtate locũ dediſti:intrauit:poſſedit:vti (uideſecini
tur. Si locũ non dares:nõ poſſideret.Ergo Mödecögten
nos admonẽs ait: Mõ eſt nobis colluctatio Egpꝶ.s. tete Cößten
adũſus carnẽ ⁊ ſanguinẽ:vᷣ adũſus pᷣncipes ecuſoneQ
et poteſtates. Poſſit qͥſq; putare aduerſus ſleepnonet
reges terrę: aduerſus potẽtes ſeculi. Qua/ Nn.Quudm
re? Jpᷣi nõ caro⁊ ſãguis? Semel dictũ ẽ: nõ gutiäeketta
aduerſus carnẽ ⁊ ſanguinẽ: Auertere ab oĩ maine
homie. Qui & reſtãt inimici? Aduerſus pᷣn- d Pösniit
cipes ⁊ poteſtates ſpirital neqᷣcię: rectoꝛes mini ſiſe
mũdi: Quaſi plus dedit diabolo ⁊ angelis Lophrſbi
eius. Plus dedit:rectoꝛes mũdi appellauit. Aliin iſ
Sed ne male intelligas: exponit qᷣd ſit mũ/ nultotine
dus:cuius ſint illi rectoꝛes. Rectoꝛes mũdi ſeſßeincce
tenebꝛarũ haꝝ. Quid eſt mundi tenebꝛarũ fonnaoß
harũ quibꝰ ẽ rectoꝛ:? Nilectoꝛibꝰ ſuis ⁊ infi/ * ſgosſibe
delibus plenus eſt mũdus. has appellat ſpnnch⸗
aplłus tenebꝛas: Harũ rectoꝛẽ diabolꝰ ⁊ an/⸗ nien
geli eiꝰ. hhe tenebꝛę nõ naturales ſunt:nõ in linmnn
cõmutabiles ſũt: mutant᷑ ⁊ lumẽ efficiunt᷑ ſi
credũt ⁊ credendo illuminant᷑. Quod cũ in ikeuan
eis factũ fuerit:audiẽt: Fuiſtis em̃ aliqũñ te/⸗ Epb. „. Nii Di l fun
. 1 ſ ſ aſ * . 1 Heſeni
nebꝛę:nũc autẽ lux in dño. Nã qñ tenebꝛe: Ciſilnden-
nõ in dño. Iteꝝ qñ lux: nõ in te ſed in dño. hab R
Quid enim habes qð nõ accepiſti:Quia & . con. 4. nn lin
ſũt iuiſibiles inimici:iuiſibilit᷑ ſũt expugnã/ Emäſe
di. Quippe hoſtẽ viſibilẽ vincis feriẽdo:iĩui/ ionn⸗ un
ſibilẽvincis credẽdo. Eliſibilis ẽ hoſtis hõ: anrctni
viſibile ẽ ⁊ ferire. Inuiſibilis ẽ hoſtis diabo⸗ en
Loni⸗

Namhl
eeclaaid
eütniige
Mlutellin
:ſedei
Menosacch
luchmns.
amas. Q
cns:nullioc⸗
Eanrünenin
nsauſato
NMcalunnur
Uiguicſtati⸗
mitſngni
iſeldets
ls voshannt
tuchatoninn,
duerſushi
Vulaſunneai
r uniſte

Ntnadartdo⸗.

oegoſtceudl
oh Tuning,
nirpollr
oſſaer
biscolludanogt
düſus nahe
ulanendais
ſecli⸗A
cmeldigiiſh
„Auangete
1 hueſs
aiae: ſeni

abelotanges
niniapelaut.
vontiſen
1 7)
Peaaresniͤli
Uundinenchand
mubiſutii /

, bo elt

e⸗ guubo'ta/
Tlesſanton

In enangelio ſcõm Oattheũ Sermo VIII

lus:inuiſibile ẽ ⁊ ceedere. Eſt ̊ pugna inui/⸗
ſibilis aduũſus inuiſibiles inimicos. Ab his
inimicis quõ ſe tutũ dicit quidã? hoc enim
ccperã dicere:⁊ neceſſe habui de his inimicł
aliquãdo cũ moꝛa tractare. Jam cognitis
Pẽs.i⁊. inimicis:videamꝰ tutelã. Laudans inuoca
bo dñm:⁊ ab inimicis meis ſaluus ero.hha/
bes qͥd agas: Laudãs inuoca: ſed dñm lau

dans inuoca. Si em̃ te laudaueris:ab inimi

cis tuis ſaluꝰ nõ eris. Laudãs inuoca dũm:
⁊ ab inimic tuis ſaluꝰ eris. Quia ꝙ ait ipſe
Nõ.49. dñs:Sacrificiũ laudis gloꝛiſicabit me: ⁊ ibi
via eſt vbi oñdã illi ſalutare meũ: Vbi via?
In ſacrificio laudis. HNoli pedem extra hãc
viam mittere. In via eſto: noli a via recede
re: A laude dñi nec vnguem: nedum pedẽ.
Si em̃ volueris ab hac via deuiare:⁊ ꝓ dño
te laudare: nõ eris ſaluus ab illis inimicis:
Ps.139. qꝛ de illis dictũ ẽ: Juxta ſemitã ſcãdala po/
ſuerunt mihi. Quicqͥd & putaueris boni te
habere abſte:deuiaſti a laude dei.QAuid iã
miraris ſi te ſeducit inimicꝰ:qñ tuijpᷣiꝰſedu-/
Sał.o. ctoꝛ es? Audi apłm: Qui enim putat ſe ali

Cquid eſſe cũ nihil ſit: ſeipᷣm ſeducit. Dñm G

attẽde cõſitentẽ: Cõſiteoꝛ tibi dñe pat ceęli ⁊
terrę. Cõſiteoꝛ tibi:laudo te.Laudo te:non
accuſo me.Quãtũ aũt ꝑtinet ad ipiꝰ homis
ſuſceptionẽ:tota gra:ſingularis gr̃a:ꝑfecta
gra. Quid meruit hõ ille qͥ xpᷣs eſt: ſi tollas

gratiã?: Et tantã gr̃am:qꝛ vnũ opoꝛtebat eẽ

xpᷣm: ⁊ ipᷣm eſſe quẽ nouimꝰ. Tolle graʒ iſtꝗ
q̃d xpᷣs niſi hõ? Quid niſi qð tu: Suſcepit
animã:ſuſcepit coꝛpꝰ:ſuſcepit plenũ hoĩeʒ:
Coaptat ſibi:vnã facit dñs cũ ſeruo ꝑſonã.
Quãta iſta gra:xpᷣs ĩ celo: xpᷣs in terra. Si/
mul xps ⁊ in celo ⁊ in terra:nec duo xpᷣi: ſed
idẽ xpᷣs in cęlo ⁊ ĩ terra. X–Ps apud patrem:
xpᷣs in vtero vᷣginis:xpᷣs in cruce:xpᷣs apud
inferos ſubueniẽs qͥbuſdã. Eo aũt ipſo die
xpᷣs in ꝑadiſo cũ latrone cõfitente.Et ibi la
tro qͥd meruit:niſi qꝛ illã viã tenuit:vbi oſtẽ

dit ſalutare ſuũ? A q̃̊ tibi pes non exeat. In

eo em̃ ꝙ ſe accuſauit:deũ laudauit:⁊ vitam
ſuã beatã pᷣſumpſit quidem a dño:⁊ ait illi:

Lud.23. Dñe memẽto mei dũ veneris in regnũ tuũ.

Cõſiderabat em̃ facinoꝛa ſua: ⁊ pꝛo magno
habebat ſi ei vel in fine parceret᷑. Dñs autẽ
cõtinuo cũ ille diceret: memẽto mei:ſed qũ:
cũ veneris in regnũ tuũ: Amẽ inqᷣt dico ti⸗
bi:hodie mecũ eris in padiſo.Miſericoꝛdia

obtulit: qð miſeria diſtulit. Audi dũm cõ/
Matth.II. fitentẽ: Conſiteoꝛ tibi oñe pater celi ⁊ terrę.

Quid cõfiteoꝛ? In qͥ te laudo?: Hec em̃ con⸗
feſſio vt dixi laudẽ habet.Qui abſcõdiſti hͥ
a pꝛudẽtibꝰ ⁊ ſapiẽtibꝰ:⁊ reuelaſti ea paruu
lis.Quid eſt hoc frẽs: A ↄtrario ſenſu intel⸗
lige:Abſcõdiſti hęc inqͥt a ſapiẽtibꝰ ⁊ pꝛudẽ
tibus:⁊ nõ dixit reuelaſti ea ſtultis ⁊ impꝛu
dẽtibꝰ:ſᷣ ait: Abſcõdiſti quidẽ a ſapiẽtibus

2 pꝛudẽtibꝰ:⁊ reuelaſti ea paruulis. Sapiẽ/

tibus ⁊ pꝛudẽtibus irridẽdis: arrogãtibus
falſo grãdibꝰvere aũt tumẽtibꝰ:oppoſuit nõ
ſapiẽtes nõ pꝛudẽtes:ſᷣ paruulos. Qui ſũt
paruuli:huũiles. Ergo abſcõdiſti hęc a ſapi
entibꝰ ⁊ pꝛudẽtibꝰ. HNomie ſapiẽtiũ ⁊ pꝛudẽ
tiũ:ſuꝑbus intelligi põt: Ipſe expoſuit cuʒ
ait: Reuelaſti ea paruulis. Ergo abſcõdiſti
nõ paruulis.Quid ẽ nõ paruulis: Mõ hũili
bus. Quid eſt nõ hũilibꝰ niſi ſuꝑbis?Ovia
dñi:aut nõ erat:aut latebat vt reuelet᷑ nob.
Vñ dñs exultauit:niſi qꝛ reuelatũ ẽ paruu/
lis? Debemꝰ eſſe ꝑuuli:Hã ſi voluerimꝰeſſe
magni:q̃ſi ſapiẽtes ⁊ pꝛudẽtes:nõ nobis il/⸗
lud reuelat᷑. Qui ſunt magni:? Sapientes ?
pꝛudẽtes:Dicẽtes ſe eſſe ſapiẽtes: ſtulti fa/Ro.t.
cti ſunt. abes remediũ a ↄtrario. Si dien
do te eſſe ſapientẽ ſtultꝰ factꝰ es: dic te ſtul/
tũ ⁊ ſapiẽs eris.Sic dic.DNic ⁊ intꝰ dic:qꝛ ſic
eſt vt dicis.Si dicis:coꝛã homibꝰ noli dice⸗
re:⁊ coꝛam deo nõ dicere. Pꝛoꝛſus qð ad te
ipᷣm pꝑtinet:qð ad tua:tenebꝛoſus es.Quid
eſt em̃ aliud eſſe ſtultũ:niſi eſſe tenebꝛoſũ in
coꝛde:? Dheniq; de illis ſic ait: Dicẽtes ſe eſſe
ſapiẽtes: ſtulti facti ſunt. Anteq; h dicerẽt:
quid ſurſum? Et obſcuratũ eſt inſipiẽs coꝛ.
Dic qꝛ tu tibi lumẽ non es. Vt multũ:oculꝰ
es:lumẽ nõ es.Quid ꝓdeſt patens ⁊ ſanus
oculꝰ:ſi lumẽ deſit? Ergo dic a te tibi lumen
nõ eſſe:⁊ clama qð ſcriptũ eſt:Tu illumina Ps.17.
bis lucernã meã dñe.Lumie tuo dñje illumi
nabis tenebꝛas meas.Aeę em̃ nihil niſi te/
nebꝛę: tu aũt lumẽ fugans tenebꝛas illumi⸗/
nãs me:nõ mihi lumẽ exiſtẽs:ſᷣ lumẽ nõ ꝑti
cipãs niſi in te.Sic Johes ⁊ amicꝰſpõſi:xpᷣs
putabat᷑:lumẽ putabat᷑. Hõ erat ille lumẽ: Job.r.
ſ vt teſtimonimũ ꝑhiberet de lumie.Quod

gũt erat lumen:erat lumẽ verũ. Quid ẽ ve

rũ: Qõð illumiat oẽm hoĩiem. Si verũ lumẽæ
qð illumiat oẽm hoĩem:S ⁊ iohannẽ recte di
centẽ:recte ↄfitentẽ: Mos aũt de plenitudie abis.
eiꝰ accepimꝰ. Vide ſi aliud dixit qᷓ; tu illumi
nabiſ lucernã meã dñe.DNeniq; iã illumiatꝰ:
teſtimoniũ ꝑhibebat. Pꝛopt᷑ cęcos:lucerna
diei teſtioniũ ꝑhibebat. Vide qꝛ ertns E:

JYob. 5.

ciã vos c BSermo§. K

2. Timoth. 3.

Matth. 20.

2. Corjſ. 6.

2. Cor. 1 I.

BGancti Auguſtini de verbis dñi

Vos inqͥt miſiſtis ad Johannẽ:⁊ voluiſtis
exultare ad hoꝛã in lumie eiꝰ. Ille erat lucer
na ardẽs ⁊ lucẽs. Ille lucerna:h̊ eſt res illu/
minata: accẽſa vt luceret. Quę accẽdi põt:
põt extingui.Sedvt nõ extinguat᷑:ventum
ſuꝑbię nõ patiat᷑.Ergo ↄfiteoꝛ tibi dñe pf cę
li ⁊ trę:qͥ abſcõdiſti hęc a ſapiętibꝰ ⁊ pꝛudẽti
bus:lumẽ ſe putatibꝰ: ⁊ tenebꝛę erãt. Et eo
ꝙ tenebꝛę erãt ⁊ lumẽ ſe putabãt:nec illumi/

nari potuerãt. Illi aũt qͥ tenebꝛę erãt:⁊ tene

bꝛas ſe eẽ cõſitebant᷑:paruuli erãt ñ magni:
hũiles erãt: ñ ſuꝑbi. Recte &̊ dicebãt:Tu il/
lumiabᷣ lucernã meã dñe.Se a&ſcebãt:dñm
laudabãt:a via ſalutari nõ recedebãt.Cau/
dantes dñm inuocabant:⁊ ab inimicis ſuis
De eo qs ſcriptũ eſt in euangelio
pm eũdem: Uenite ad me oẽs q la-
boꝛatis ⁊ onerati eſtis: ⁊ ego refi/

IYrũ qbuſdãvidet᷑ frẽs n⸗
audiũt dñm dicentẽ: VM

— +

—

eſtis ⁊ ego reficia voſ.Tollite iugũ

meũ ſuꝑ vos:⁊ diſcite ꝗꝛ mitig ſũ ⁊
huũilis coꝛge:⁊ iuenieſᷣ requiẽ aĩa/
bus vfis: Jugũ em̃ meũ ſuaue eſt⁊
onꝰ meũ leue:Et ↄſiderãt eos qͥ iugũ ip/
ſũ itrepida ceruice ſbierũt: ⁊ illã ſarcinã mã⸗
ſuetiſſimis hũeris acceperũt:tantis agitari
⁊ exerceri difficultatibꝰhuiꝰ?ꝰſęculi:vt nõ a la
boꝛibꝰ ad qᷣetẽ:pſᷣ a qͥete ad laboꝛẽ vocati vi/
deant᷑:cũ ⁊ aplus dicat:ſẽs qͥ volũt in xpᷣo
pie viuere ꝑſecutiõeʒ patient᷑. Ait &̊ aliqͥs:
NQuõ iugũ leue eſt:⁊ ſarcina leuis:qñ quidẽ
illud iugũ ⁊ ſarcinã ferre nihil ẽ aliud q; pie
viuere ĩ xpᷣo? Et quõ dicit᷑: Venite ad me qͥ
laboꝛat ⁊ onerati eſtis ⁊ ego reficiã vos: ac
nõ potiꝰ dicit᷑: Venite qͥ vacat vt laboꝛeti⸗:
Nã ⁊ vacaãtes iuenit qͥs cõduxit in vineã:vt
ferrẽt ęſtũ diei. Et ſbᷣ illo iugo leui ⁊ ſarcina
leui:audiamꝰ apim dicere: In oibꝰ cõmẽdã
tes noſmetipſos tanq; dei miſtros: in młta
patiẽtia:in tribulatiõibꝰ:ĩ neceſſitatibꝰ:iĩ an
guſtijs:ĩ plagis⁊c. Et alio loco ĩ eadẽ epła:
A iudęis qͥnqes qdragenas vna minꝰ acce/
pi:Ter virgis ceſus ſũ:ſemel lapidatꝰ ſum:
ter naufragiũ feci:nocte ⁊ die in ꝓfundo ma
ris fui:Et cętera ꝗ̊ nũerari ꝑicula qͥdeʒ pñt:
ſ tolerari niſi ſpũſctõ iuuãte nõ pñt. ia g̊
illa ꝗᷓ cõmemoꝛauit aſpera ⁊ grauia:frequẽ
tius ⁊ abũdãtiꝰ ſuſtinebat: ᷣ ꝓfecto aderat

enite
me oẽs qͥ laboꝛaf ⁊ onerati

ei ſpũſſanctꝰ q in exterioꝛis hoĩs coꝛruptiõe

interioꝛẽ renouaret de die ĩ diẽ:⁊ guſtata re/⁊.Cor.. lickn,
.

quie ſpiritali in affluẽtia delitiaꝝ dei:in ſpe
btitudinis futurę oĩa pᷣſentia deliniret aſꝑa
⁊ oĩa quia releuaret. Ecce q; ſuaue iugũ xpᷣi

poꝛtabat ⁊ qᷓ; leuẽ ſarcinã: et oĩa illa ꝗᷣ ſuꝑiꝰ

enumerata dura ⁊ imania ois auditoꝛ hoꝛ/
reſcit:leuẽ tribulationẽ diceret:ituẽs interi-
oꝛibꝰ ⁊ fidelibꝰ ocłis:quãto pᷣcio tꝑaliũ emẽ

da ſit futura vita: nõ pati ętnos laboꝛes im

pioꝝ:⁊ ſine vlla ſollicitudine ꝑfrui etna fęli/

citate iuſtoꝝ. Secari ⁊ vꝛi ſe hoĩes patiunt᷑: B
vt doloꝛes nõ ętni ſᷣ aliquãto diuturnioꝛis

vlceris acrioꝝ doloꝝ pᷣcio redimant᷑:in lan/
guida ⁊ incerta vacatiõis bꝛeuiſſimę atq; vl
tima vita. Immaniſſimis bellis miles atte-
rit᷑:pluribꝰfoꝛtaſſe annis ĩ laboꝛibꝰinquietꝰ
qᷓ; ĩ ocio quieturꝰ. Quibꝰ tẽpeſtatibꝰ ⁊ pꝛo/
cellis:qᷓ; hoꝛribili ⁊ tremẽdę ſeuicię cęli ⁊ ma
ris ĩpoꝛtuni ſũt mercatoꝛes vt diuitias ven
toſas acqͥrãt:maioꝛibꝰq; ꝗbus acqͥſituri ſũt
piculis ⁊ tẽpeſtatibꝰ plenas.Quos ęſtus:ꝗ̃
frigoꝛa: ꝗᷓ ꝑicula ab equis:a foſſis:a pᷣcipi/
tüjs:a flumibꝰ:a feris ꝑferũt venatoꝛes:quẽ
laboꝛẽ eſuriẽdi ⁊ ſitiendi: quãtas viliſſimi ⁊
ſoꝛdidiſſimi cibi ⁊ potꝰ anguſtias vt beſtiã
capiãt: ⁊ interdũ nec ipᷣiꝰ beſtię carnes ꝓpt

quã hęc tantas ſuſtinẽt epulis neceſſarias.

MQEq́; ⁊ ſi aper ceruuſq; capiat᷑:magis ſuaue
ſit venãtis aĩo qꝛ captꝰẽ:qᷓ; comedẽtis pala
to qꝛ coctꝰ ẽ. Quãtis cruciatibꝰ ꝓpe quoti/
dianarũ plagaꝝ tenera pueroꝝ ętas ſbᷣdit᷑:
Quãtꝭè etiã ſcholis vigiliaꝝ ⁊ abſtinẽtig mo
leſtijs exercent᷑:nõ ꝓpter diſcendã ſapiẽtiã:
ſᷣ ꝓpt᷑ opes honoꝛeſq; vanitatis:vt nume/
ros ⁊ lras⁊ diſertas fallacias eloqui diſcãt⸗:

Sed ĩhis oĩbꝰ qͥ hec nõ amant:eadẽ grauia

patiunt᷑.Qui xo amãt eadẽ quidẽ:ſed non
grauia pati vident᷑. Oia em̃ ſeua ⁊ imania:
ꝓꝛſus facilia ⁊ ꝓpe nila efficit amoꝛ. Quã/
to certiꝰ ac faciliꝰ ad verã beatitudinẽ cha
ritas facit:qð ad miſeriã quãtũ potuit cupi
ditas fecit.& facile tolerat᷑ ꝗlibet aduerſi/
tas tꝑalis:vt ęterna pena vitet᷑: eęt᷑na reqͥes
cõparet᷑:MNõ imerito ille vas electiõis cũ in/

genti leticia dixit: Mõ ſunt cõdigne paſſio/ SBo. 8.

nes huiꝰ tꝑis:ad futurã gloꝛiã ꝗ reuelabit᷑ i
nobis.Ecce vnde illud iugũ ſuaue eſt:⁊ ſar⸗
cina leuis. Et ſi anguſta ẽ paucis eligẽtibꝰ:
facilis tamẽ omnibꝰ diligẽtibus. DNiẽ pſal⸗

miſta: Pꝛopter verba labioꝝ tuoꝝ: ego cu/ s. ic.

ſtodiui vias duras.Sed quę dura ſũt labo/

fautibus.
Popter

indieno⸗
Guerona,
latonig
feeenlach
glcsfel
gunoel
llſe lie
geegeudio
gewolätn
Quilibet
a gelinaton
excelſisde
lütatostg

Iro ſaraneln

glinoshe
fnelete
poſirusſ
eeo

getbhen
di ſcp
fachtaſen
gnoſetf
Agnoſcit
febelare,
colgboratt
Tenten
eonñoos ,
figlexifn
uk nguti
ndlatene
Vuteofi
Dencg oni
loͤſenut
nig
lgineit
ſſtifbia
ucene
enanngfie
hülis d
nncheſ

is.

—

1glſennce rantibus: eiſdẽ ipſis miteſcunt amãtibus. cum cõſtruit᷑:in ſuꝑna cõſurgit: Aui aũt fo-

udair Pꝛopter qð ita diuinę pietatis diſt pẽſatiõe dit fundamentũ: ad ima depꝛimit᷑. Ergo et
Niimnt 2. Cor.4. actũ eſt: vt interioꝛ homo qui renouat᷑ ð die fabꝛica ante celſitudinẽ humiliat᷑: ⁊ faſtigiũ

Scomhthe

me igiß
N iſu

Alnnbe,

niizingt.

uaktün quid moleſtiaꝝ exterioꝛi homi foꝛinſecꝰ in / audit intelligit. Pꝛomittit nobis conſpectꝰ
anne tuliſſet ille pᷣnceps qͥ miſſus eſt foꝛas:interi dei: veri dei: ſummi dei.hoc em̃ bonũ ẽ:vi⸗/
dot 1 1 oꝛe gaudio leue ſieret. Mihil em̃ tã facile bo dentẽ videre.Hã qui colũt falſos deos: fa⸗
nutß ne volütati eſt: q; ipa ſibi: ⁊ hec ſufficit deo. cile illosvident:ſᷣj eos vidẽt qͥ oculos habẽt
ung; Quãlibet &̊ ſęuiat iſte mũdꝰ: veriſſime an- ⁊ nõ vidẽt.Nobis aũt ꝓmittit᷑ viſio dei vi/
Cmmiihn Lucj.2. geli nato in carne dño clamauerũt: Gloꝛia i uẽtis ⁊ vidẽtis:vt illũ deũ videre cõcupiſca
culineutt excelſis deo:⁊ in terra pax homibꝰ bonę vo muſ:de qͥ dicit ſcriptura: Qui plãtauit aurẽ B 4
Adsnlam⸗ lũtatis: qꝛ qui natus erat ſuaue iugũ eſt et noõne audiet: Qui finxit oculũ:nõne cõſide⸗/ PS. 93.
huibingli 1. orj. 10. ſarcina leuis. Et ſiẽ dicit apłus: Fidelis de* rat: Mõ audit qͥ fecit tibi vnde audias:Et
Pinbinn qui nos non ſinit tẽptari ſupꝛa qð poſſumꝰ nõ videt q creauit vnde videas? Gñ aũt p/
uicecllirm ferre: ſed facit cũ temptatione etiã exitũ yt loquit᷑ in io pſalmo ⁊ dicit: Intelligite g qᷓ
Ntdüutuse poſſimus ſuſtinere. inſipiẽtes eſtis in glo: et ſtulti aliqñ ſapite.
ncgircuiſi e eo de quo ſupꝛa: Uenite ad Multi em̃ pſ̃terea mala faciũt: dũ putãt qð
Qscſus⸗ comnes reermo X noöõö videant a deo: ⁊ difficile eſt quidẽvt euʒ
zlisfc . + diuimus in euãgelio dñm exhila credãt videre nõ poſſe:ſᷣ putãt nolle. Pau/
Nenuarseni MWattb.i1./ꝰꝰ ratũ ſpũ dixiſſe deo patri: Cõfite- ci inueniunt tante impietatis: vt impleat᷑ ĩ
ninsrilint. . . tibi pater dñe celi terrg: eis qð ſcriptũ eſt: Dixit ſtultꝰĩi coꝛde ſuo:nõ Ns. 1z.et. 2.
Alusſthai qui abſcõdiſti hęc a ſapiẽtibꝰ ⁊ ꝑpꝛu eſt deus. Inſania iſta paucoꝛũ ẽ. Sicut em̃
e ants detibꝰ:⁊ reuelaſti ea paruulis· Jta magna pietas paucoꝛũ eſt:ita ⁊ magna im/
Höteelnn. pr:qꝛ ſic placitũ ẽ ante te.Oia mihi pietas nihilominus paucoꝛũ eſt. Hoc autẽ
lemagsſune tradita ſunt a patre meo.Et nemo að dico turba dic: Ecce mõ inde cogitat deꝰ
Comedense. agnoſcit filiũ niſe ipr: neq; patreqgs vyt ſciat qͥd faciã in domo mea: ⁊ curat deus
abegeutt agnoſcit niſi filiꝰ: ⁊ cuivoluerit filiꝰ dd velim agere ilecto meo? Quis dicit: In⸗/ Ns. 93.
R reuelare. In clamãdo laboꝛamꝰ: in audiẽ telligite qͥ inſipiẽtes eſtis in populo:⁊ ſtulti
tubſtnaen⸗ do laboꝛatis. Audiamꝰ & eũ qͥ ſequit᷑ et die:· aliqñ ſapite. Tu homo cũ ſis quia laboꝛas
nciſpini Venite ad me oẽs q laboꝛaſ. Qua/ ſi oĩa domꝰtuę noueris:⁊ ꝑtineant ad te oĩa
magnrune⸗ re em̃ oẽs laboꝛam“: niſi qꝛ ſumꝰ moꝛtales: verba:omnia facta ſeruoꝛũ tuoꝛum: putas
cbglitiin fragiles: iſirmi:lutea vaſa poꝛtãteſ:ꝗ faciit ⁊ deum ſic laboꝛarevt attendat ad te:qͥ non
raiigli iuicẽ anguſtias? Sʒ ſi anguſtant᷑ vaſa car/ laboꝛauit vt crearet te: Oculũ in te nõ intẽ/
aikſtm nis: dilatent ſpacia charitatis. QAuid dié:· dit ſuum qui fecit tuum? Mon eras et crea⸗/
ſeuginne Venite om̃s ꝗ laboꝛatis: niſi vt laboꝛetis? uit te vt eſſes. Nõ te curat cum iam ſis: qui Go.4.
ann i Deniq; ꝓmiſſio eiꝰ in ꝓmptu ẽ:qm̃ laboꝛã/ vocat ea quę nõ ſunt tanq; ſint: Hon ergo
Lu tes vocauit.Quęrẽt foꝛte qᷓ mercede vocati tibi hoc ꝓmittas:velis:nolis videt te:⁊ ab
de nt ſunt: Et ego vos inqt reficiã.Collite eius oculis non eſt vbi abſcõdas te. Si em̃
in Ueth iugũ meu ſuꝑ vos:⁊ diſcite a me:nõ celum aſcẽderis:ibi eſt:ſi deſcẽderis in infer
e⸗ s mũdũ fabꝛicare:nõ cũctaviſibilia ⁊ inuiſibhi nũ adeſt. Laboꝛas:nolens recedere a factis
iund lia creare:nõ in ipo mũdo mirabilia facere: malis:⁊ volẽs nõ videri a deo: Magnus la
amds ſvnl ⁊ moꝛtuos ſuſcitare:ſed qm̃ mitis ſuʒj Z boꝛ. Facerevis mala quotidie:ſuſpicaris te
narſa hũilis coꝛde.Magn'eſſevis: a minino nõ videri: Audi ſcripturã dicentẽ: Qui plã/
iluucn, incipe. Cogitas magnã fabꝛicã ↄſtruere cel tauit aurẽ:nonne audiet? Qui ſinxit oculũ:
ſuu i ſitudinis:de fundamẽto pᷣus cogita hũilita noõne ↄſiderat:? Vbi mala facta tua abſcon⸗
unc, tis. Et quãtũ qq; vult ⁊ diſponit ſupimpo diſæ? Ab oculis dei? Sivis recedere ab ipſis:
hus g nere molẽ ediſicij: quãto erit maiꝰ ędificiſ: multũ laboꝛas.Audi dicentem: Venite ad
un tanto altiꝰfodit fundamẽtũ.Et fabꝛica dde me oẽs qui laboꝛatis.Mõ ſinis mboꝛare fu⸗

in diẽ:nõ adhuc ſub lege poſitus:ſᷣ᷑ iam ſub
gr̃a exoneratꝰ ſarcinis ĩinumerabiliũ obſer/
uationũ:qð erat reuera graue iugũ: ſed du⸗
rę ceruici cõueniẽter impoſitũ:facilitate ſim
plicis fidei ⁊ bonę ſpei ⁊ ſanctęcharitati qͥc/

poſt hũiliationẽ erigit᷑. Quod ẽ faſtigiũ cõ⸗
ſtruẽdę fabꝛicę quã molimur?: Quo ꝑuẽtuꝝ
eſt velamẽ ediſicij? Cito dico: Vſq; ad ↄſpe

ctũ dei. Videtis qᷓ; excelſũ eſt: quãta res eſt

oſpicere deũ. Qui deſiderat ⁊ qð dico:⁊ qð

Sancti Auguſtini de verbis domini

giendo. Ab illo eligis fugere:nõ ad illũ.In
ueni quo: ⁊ fuge. Si aũt ꝓpterea nõ potes
ab illo fugere: qꝛ vbiq; pᷣſens eſt:de ꝓximo
fuge ad deũ:qꝛ ſᷣſens eſt vbi ſtas: Fuge.Ec

ce fugiẽdo exceſſiſti cęlos:ibi eſt. Deſcẽdiſti

ad inferos:quaſcũq; terraꝝ ſolitudines ele/

Hiere. 23. geris: ibi eſt qͥ dixit: Cęlũ ⁊ tra ego impleo.

Ergo ſi cęlũ ⁊ terrã ipᷣe implet: ⁊ quo fugere

poſis ab illo nõ eſt:noli laboꝛare. Fuge ad

ſentẽ:ne ſentias venientẽ. Pꝛeſume te vi/
ſurũ bñ viuẽdo: a quo videris ⁊ male viuẽ/
do. Aale em viuendo videri potes:videre
nõ potes: Bene autẽ viuẽdo ⁊ videris ⁊ vi/
des. Quanto enim te familiariꝰvidebit qui
coꝛonat dignum: qui miſericoꝛditer vidit

Zobß.1. vt vocaret idignũ. Hathanael ait dño quẽ

nondũ ſciebat: VUnde me noſti? Ait ei dñs:
Cũ eſſes ſb arboꝛe fici vidi te. Videt texpᷣs
in vmbꝛa ſua:nõ tevidebit i luce ſua?Quid
eſt em:cũ eſſes ſub arboꝛe fici vidi te?Quid
ſibi q̊ vult?Quid ſignificat: Recoꝛdare oꝛi /
ginale peccatũ adę: in quo omes moꝛimur.

gSeñ.ʒ. OQñ pmo peccauit:de folijs ficulneis ſuccin

ctoꝛia ſibi fecit. Significat i illis folijs pꝛuri
tũ libidinis: qͥ peccãdo peruenit. Inde na/
ſcimur: ſic naſcimur:in carne peccati naſci-
mur: quã ſola ſanat ſimilitudo carnis pecca

Ro. S. ti. Ideo miſit deus filiũ ſuũ in ſimilitudine

carnis peccati. Inde venit:ſed ſic nõ venit.
Nõ em̃ eũ virgo libidine: ſed fide concepit.

Venit in virgine:qͥ erat ante virginẽ.Quã

creauit elegit:quã eligeret: creauit. Attulit
virgini fecunditatẽ:nõ abſtulit integritatẽ.
Qui g̊ ſine pꝛuritu folioꝝ ficus venit ad te:

cũ eſſes ſb arboꝛe fici vidit te. Para te vide-

re ſublimiter:a quoviſus es miſericoꝛditer.
Sed qꝛ magnũ faſtigiũ eſt:de fundamento
cogita.Quo inqs fundamẽto? Diſce ab il⸗
lo:qm̃ mitis eſt ⁊ hũilis coꝛde.hoc in te fo/
di fundamẽtũ hũilitatis: ⁊ ꝑuenies ad faſti
giũ charitatis. B
e eo qð ſcriptũ eſt in euangelio
męũdem: Qui dixieritbũ cõtra
ſennſ⸗ actũ: nõ remittet᷑ ei: neq; i hoc
eculo neq; in futuro Sermo. x
Agna ſſtio eſt de recẽti euãgelica le
ctione ꝓpoſita:Cui ſoluẽdę quãtũ

ĩciẽtia nra ex deo eſt: quãtũ eius adiutoꝛiũ
vel acciꝑe yel capere poſſumꝰ.Pꝛius g̊ ma/

gnitudinẽ aduertite ꝗſtionis:vt cũ eiꝰ molẽ

humeris nr̃is impoſitã videritis:oꝛetis pꝛo
laboꝛibꝰ nf̃is:atq; in auxilio qð nobis pſᷣbet

ad nos attinet:impares ſumꝰ:ſᷣ ſuf/

inueniatis edificationẽ mẽtibus vf̃is..

Dño fuiſſet oblatꝰ demoniũ habẽs

cęcus ⁊ mut
queret᷑ ⁊ videret:⁊ ſtuꝑeret oẽs tur
bę dicẽtes: nuqͥd hic e filiꝰ dauid:
Phariſęi audietes dixerũt: Hicñ
eücit de'mones: niſi in beelzebub
pncipe dęmonioꝝ. Jeſus ant ſciẽs
cogitatiões eoꝝ dixit eis: Ome re⸗/

gnu ĩ ſeipᷣm diuiſũ deſolabit᷑.⁊ oĩs

ciuitas vel domꝰ diuiſa ↄtra ſe non

ſtabit. Et ſi ſathanas ſathanan eij/
cit:aduerſũ ſe diuiſus ẽ᷑: Quõ ergo
ſtabit regnũ eiꝰ:Moc dicẽs ex ipoꝝ ↄfeſ/

ſione volebat intelligi:ꝙ in eũ nõ credendo

in regno diaboli eſſe delegiſſent:quodvtiq;

aduerſũ ſe diuiſum ſtare nõ poſſit.Eligãt &
phariſęi qð voluerĩt. Si ſathanas ſathanã
nõ põt eijcere:nihil ↄð dñm qð dicerẽt inue/

ꝓſpiciãt: ⁊ recedãt de regno eiꝰ qð adũſũ ſe

diuiſum ſtare nõ põt. In quo autẽ dũs xps

eijciat demones:ne dęmonioꝝ pᷣncipẽ exiſti
ment:attendãt qð ſequit᷑:Et ſi ego inquit
in beelʒebub eijcio demones: filii
vfi in quo eijciũt: Ideèo ipᷣi iudices
vfri erut. Dixit h̊ vtiq; de diſcipulis ſuis:
illiꝰ li filijs: qui certe diſcipuli dñi leſu xpᷣi
bñ ſibi cõſcij fuerant:nihil ſe malarũ artiũ a
bono magiſtro didiciſſe:ne in pncipe demo

nioꝝ eijcerẽt demones: Jõ inqᷣt ipᷣi iudices

vr̃i erũt. Ipſi inqͥt ipᷣi ignobilia ⁊ cõtẽptibi/
lia huiꝰ mũdi: in qbus non artiſicioſa mali/
gnitas ſed ſancta ſimplicitas meę virtutis
apparet:ipſi teſtes mei:iudices veſtri erunt.
Deinde ſubiũgit: Si gñt ego i ſpũ dei
eijcio demones:igit ꝑpuenit ivos re

gnũ dei.Quid ẽ h: Si ego inqͥt in ſpũ dei

ðęmones eijcio:nõ aliter poſſunt filij veſtri
eijcere:qͥbꝰ nõ malignã doctrinã ſᷣ fidẽ ſim/
plicit᷑ dedi: pꝛoculdubio ꝑuenit in vos re/
gnñ dei qͥ ſubuertit᷑ regnũ diaboli:cũ quo ⁊
vos ſbᷣuertimi. Et qm̃ dixerat: Filij vri in q̊

eijciũt:vt oñderet ĩ eis grf̃am ſuã:nõ meritũ

+

illoꝝ: Aut quõ põt dſ rarineralei

omũ foꝛtis ⁊ vaſa erꝰ diriꝑe: niſi
alligauerit foꝛtẽ:⁊ ſic domũ eiꝰ

5

Diriꝑpe?: Filij inqᷣt vfi vel qͥ crediderãt i me

vel adhuc credituri ſũt ⁊ eiecturi demones:
nõ i demonũ pᷣncipe:ꝶ in ſimplici ſctitate qͥ
certe vł fuerũt vel h̊ ſũt qð etiã vos eſtis:id
eſt pctõꝛes aut impij ⁊ ideo in domo diabo/
li ⁊ vaſa diaboli:quomõ ab illo poſſint erui

5 Watth.12.

9 curaſſet eũ ita vt lo/

nire potuerũt. Si aũt põt: młtomagis ſibi

4

ß

s ticlg
ℳ 4
ii n⸗ l

I
osfu
giſalise
aiperege
yiſamia
leſix
4 nbuostnan
ithoeel
ſolecst
6 Kuamen
n itie Vne
hosaligu⸗
iprl
noſele
urioſus
gelle⸗
noenput
eputaret
ippiane
neopauit
Nciorcni
. Glanin⸗
nnei⸗
Grherai
aſobſpee
cmne⸗
Meenonis
ſangt. Ro
Perſbon

uin t öoſen

lls Etfer
ninatnon
Citnpen
ſomexhi
teſpüsan
Hitleoi
lethonent
flallors
nnan
ſboli pe⸗
nlueſi .
Aunnſon
kunbodin
d Met⸗
Nencren
Min,
iunit
lnplugech

othen
