ſpacio latroni crimina ſua donata: et mihi
reſoluta mente cõcipiunt᷑: Pꝛimũ conſide/

Zucj.ꝛ3. randũ in latrone illo: nõ ſolum credulitatis

cõpendiũ: ſed deuotio: ſᷣ tẽpoꝛis illiꝰ ſub qͥ
hęc agebant᷑ occaſio:qͥ iuſtoꝝ legit᷑ titubaſ-
ſe ꝑfectio. Deinde ante mihi fidem latronis
oſtẽde:⁊ tũc tibi latronis btitudinẽ pollicè.

Immittit diabolꝰ ſecuritatẽ vt inferat ꝑdi/

tionẽ: neq; dinumerari poſſint: quãtos hęc
inanis ſpei vmbꝛa deceꝑit. Deterreant q̃ſo
nos ab hac ꝑſuaſione:innumerabiles popu
li ſub tali ſecuritate nudi et vacui bonis: et
malis pleni ex hac luce pꝛepti. Quotidie ex/
paueſcenda tranſitus noſtri ⁊ cõmigratiõis
incerta:quę et modo vel inſperata vel ſubi/
ta ſunt:et in ęternũ remedijs caritura ſunt.
Pꝛeueniendus eſt dies: qui ſuenire cõſue/
uit. Ipſe ſe ſeducit: ⁊ de moꝛte ſua ludit qui

hoc cogitat: poteſt mihi extremi tẽpoꝛis in /

dulgentia ſubuenire.Mõ eſt hoc: Pꝛimum:
quia pꝑiculoſiſſima eſt in vltimũ diem pꝛo/
miſſa ſecuritaſ: Deinde ſtultiſſimũ ẽ vt cau/
ſa quę de neceſſitatibus agit᷑ ęeternis:in uti-

litatibus vitę deſicientis cõmittatur extre/

mis. Odibile eſt apud deum: quãdo homo
ſub fiducia pęnitentię in ſenectutẽ reſeruatę
liberius peccat. Credite chariſſimi: difficile
ẽ vt callida diſſimulatio oꝛdinãdę ↄſumma/
tionis obtinere digna ſit facultatem. Apud
illum coꝛdis interpꝛetẽ:ars non admittetur

h ad ſalutem. Ille auteʒ de quo locuti ſumus

beatus latro: beatꝰinquã nõ iam iuxta viã
inſidias tendens:ſed viam ipſam in chꝛiſto
tenens:ac vitę pꝛędã ſubito rapiens:imuta
to genere: ⁊ noua ſpolia de moꝛte ꝓpꝛia re/
poꝛtans: ille nec ſalutis tempoꝛa ſciẽs diſtu
lit: nec remedia ſtatus ſui in momenta vlti/

ma infęlici fraude poſuit:nec redemptionis
ſuę ſpem in deſperatiõis nouiſſimũ reſerua

uit: nec religionem ante nec chꝛiſtum ſciuit.
Qõ ſi ſciſſet:fuiſſet foꝛſitan inter apoſtolos
non poſtremus in numero: qui pꝛioꝛ eſt fa/
ctus in regno. Ergo etiaʒ ex hoc in extremo
placuit deo:quia ad conſequẽdã fidem:non
fuit extrema hoꝛa illa ſed pꝛima. Opus eſt g̊
vt ſibi homo quotidiano actu ꝓuideat:⁊ ꝓ/
curet cõſummationẽ: opus eſt vt tota vita
noſtra talis ſit in cõuerſatione:vt liberi me-/
reamur eſſe in fine. Inceſſabiliter diẽ tranſi/
tus noſtri ⁊ tempus iudicij cogitantes: nos

quoq; cũ latrone iugiter ꝓclamemus: MÆe/

mento mei domine cum veneris in regnum

¶ An eadem feria de paſſione domi

Anes inquit dominꝰ ieſus ſcanda 3
lum patiemini ĩ hac nocte. Diſcipuli
terrent᷑ tali auditu:⁊ iudam non ter/

ret tanti ſceleris cogitatus. Conſulite apo/

tuum.

ni⸗Sermo II

—

—

ſtoli dominũ:interrogate diſcipłi magiſtrũ.
Qui mecũ inquit mittit manũ i parapſide:
ipſe trꝗditurus eſt me. O induratã frontem
talia de ſe audire: et adhuc delectat᷑ accum/
bere. Videt publicari ſuam cõſcientiã:et ad

huc manũ poꝛrigit ad buccellã. Nũquid ego

ſum rabbi? O iuda cui dicis:nũquid ego ſũ

rabbi? iam dic ego ſum. Mõ eſt obliuio neſci

entis:ſed pietas miſerantis.Tu iuda quem
poſſedit cupiditas: omnia in te nouit diui/
nitas: ſed vę tibi in quo ſemel perijt huma/

nitas. Omnes inquit ſcandalũ patiemini i

—

hac nocte.Et petrꝰ: Et ſi omnes ſcãdaliʒati
fuerint in te:ego tamen non ſcandaliʒaboꝛ.
Cęperunt altercari medicus ⁊ ęgrotus. Ille
ſine ęgritudine ſe eſſe putabat: ille futuram
acceſſionẽ videbat.Cui dominus ait: Pau/
lulum ſequeſtremur: donec rei exitũ cõpꝛo/
bemus.Et iudas: Quẽ oſculatus fuero ipᷣe
eſt:tenete eum. O ſignũ ſacrilegum:o placi/
tum fugiendũ: vbi ab oſculo incipit᷑ belluʒ:
⁊ pacis indiciũ pacis rumpit᷑ ſacramentũ.

Venerũt ad hoꝛtũ qui iam antea ꝑdiderãt

paradiſum:quęrẽtes dominũ ieſum chꝛiſtũ.
Egrediunt᷑ querentes qͥ ante ſᷣuenerant ve/
nientes. Stat ieſus ⁊ dicunt: Jeſum quęri/
mus.Aſpicit eos ipſe ſaluatoꝛ:quos pſᷣcede-

bat iudas tenebꝛoſus ducatoꝛ. Ducatũ pꝛę

bebat ⁊ magiſtrũ nõ videbat:nõ quia ieſus
mutabilis erat. Erat qð erat. Lucẽ in tene/
bꝛis quęrebant:ſed lucem tenebꝛę non com-/
pᷣhenderunt. Sed audiamus vocem lucis:

qͥd dicit tenebꝛis venientibꝰ cum laternis:

Quem quęritis: Illi dixerunt: Jeſum. Re⸗
ſpondit ieſus:Ego ſum. Audita voce abie/
runt ꝓſtrati in faciem cęcitatis. Sed quia
lucet lux ĩ tenebꝛis:excitat eliſos a moꝛtuis.
Iterum dicit eis: Quẽ quęritis? Jeſum in/
quiunt.Et ait illis:Ego ſuʒ.O inſenſati iu/
deęi:interrogaſtis ⁊ cecidiſtis: leuati eſtis:et
ingrati eſtis.Qua vos cõcutiemini cõmina
tione vel terroꝛe:qui ad ſolam cecidiſtis ſim

plicẽ vocem: Dic iſrael: Veniſti tenere me:
da ego defendi te a ꝑſequẽtibus te: Vtins

palmarũ Ber.

netsn
ars

Holt⸗

Ser. C.xx
MWatth. 26. lake
unue
ns arhotüp
faberen
anbular⸗
piodomi
ſtütcenan
ibillinin
nncgpite
lemuusch
poſturi.
(gualgan
asſotnnn
tnus. Au
pulusdon
ponderen
gcluuarer
docnindre
lͤſubitot
thocke ne
nithei l
Nin mec
cheymari.
güſuune
Wenter
Curitatenmn
pimedin
on video
theotuo⸗
poſtumny
mhonſttin
dominus.
mslach
u Galio⸗
norinfug
nbrpe
Ahon
eutur.

B

Joh. 18.

Job. 1.

Jo b. 18.

Agt, T.
lmnito
Plllorer
lehatur
ieds dle⸗
porckii
Auſtt

iel Ber. C. xXI. Feria tertia pe do. palmarũ Ger. II

Exo.IA· teneres me:⁊ non ꝑderes te. In aquis pari/

medont etes conſtruxi: faculam columnę micantis
Se erexi:ęgyptios cecitate ꝑcuſſi: tota nocte ꝓ
sſencn te pugnaui. Factũ eſt mane: et tranſiſti in/
eDlchid columis mare. Amale me aueritis:ices ceci/
mnontn diſtis. Ecce qualiter cadunt:qui male domi
ſleo. gob s, um quęrũt.Tenet᷑ interea dominus ad ſa/
5.1s, cerdotũ pꝛincipẽ pducendus: æ cum viſcipu/
rnſte li laberent᷑: petrus ꝓmiſſoꝛ egregius cępit
RKWH ambulare longinquius:peruenit ad punci/
Ckaan pis domũ: ⁊ quia petrũ frigus vꝛgepat: ca/
mian liefaciendus ſollicitus aſiſtebat. Ecce ille qui
j 4 nihil inſirmitatis ſe putabat habere: paula/
nule tim cpit ad verba medici peruenire. Megat
ucth territus chꝛiſtũ:qui ſe ꝓmiſerat animã ꝓ eo
Uluoeſt poſiturũ. Pꝛoſtrauit eũ anicula decrepita:
ndigen gquaſi grauis febꝛicula. Pꝛeſſit eũ lethargi/
nouno cus ſomnus:⁊ cępit eum pco impiger matu/
enitbunn tinus. Audit gallũ cantantẽ:⁊ vidit ſe diſci/
enin pulus dominũ offendiſſe. Sub ancilla cępit
ſigilhei pondere vergi atq; demergi. Non erat qui
dalzzbo. adiuuaret niſi de interioꝛibuſ ſtoꝛij petrum
votns Ne dominꝰ reſpexiſſet.Cuʒ nox media declina/
lefunumn tũ ſubito teneret incurſum:gallus cantauit:
Saitehen ⁊ nocte naufragus reſpirauit. Contũ inue/
ii cine nit ſidei liberaleʒ quouſq; impelleret nauẽ:
g fueroiße vt in medio ſcopuloꝛũ poꝛtum quęreret la/
m:oplac⸗ chꝛymarũ. Vidit nauim coꝛdis ſui ſine mer/
ikbelig cibus nudam:flere cępit amare: quia domi/
gunenti. nũ ſuum cępit amare.Jeſus pelago nauiga
1 icein5 toꝛem terrebat:⁊ petrus de gubernatoꝛe ſe-
unchiti. curitatem ſperabat. Domine inquit petrus
nerantwe⸗ vbi me dimiſiſti? Lumẽ tuũ video:te adhuc
un gugn Nn non video. Lauiſti pedes meos: terſiſti lin-
RZ theo tuo:lumie tuo aperi oculos meos. Qñ
Mcatügre. poſſum videre te: niſi reſpexeris me:? Ita ꝑ/
ninienls manſit in amaritudine lachꝛymarũ quouſq;
Eintene⸗ dominus de poꝛtis erumperet inferoꝛũ. Pe
noncon⸗ trus lachꝛymas fudit confeſſionis: et iudas
enuas: D oſculũ poꝛrigit falſitatis.Oꝛate inquit diici
ſieme. MVatth. 26. pulis: ne intretis in temptationẽ. Inquieta

ſun. Re N nox in fugam cõpulit piſcatoꝛes. Paſtoꝛ te/

werthe netur: ⁊ petrus turbatur. Ipſe paſtoꝛ triſtis
geigli erat:anima eius turbat᷑:diuinitas incõcuſſa
atts. letatur. Oꝛat ſemel: oꝛat et iterum: tertioq;
ſunin pꝛecat᷑. Lanq; aquila tegebat nidum ſuum
ſi velamẽto pennarũ:⁊ ſollicitus cum oꝛat ad
n⸗ pullos reuertebat᷑: ꝓpter quos triſticiã pa/
ni tiebatur. Obtulerunt iudęi triginta argen-
iche teos. Ille tali pᷣcio debet comparari:cui nõ
– poteſt aliquid eſtimari. Bene ſynagoga tri/
nini ginta ſtateres argenti penſaſti:vũ dei ſiliuʒ

ſuſpendiſti. Abijt ergo iudas: et laqueo ſe Mattõᷣ.27.
ſuſpendit. Vide iudas ſententiã diuinema·
ieſtatis: quę re puniri noluit manibus alie-
nis. Pendes in laqueo:⁊ argentum iacet in
templo. Hullus gratulat᷑ de tali cõmertio:
quia ſacrilegum pꝛonũciat pꝛeciũ. Hon licet
mitti in coꝛbonan:quoniã pꝛeciũ ſanguinis
eſt. Ecce iudęoꝛũ impꝛobitas cõdemnat ad/

miſſum:⁊ nõ cõdemnat ſacrilegiũ. Si tolle/

re nõ licet pꝛeciũ:cur implere feſtinas homi/
cidium? Aut pꝛeciũ innocentis ſanguinis in
coꝛbonan non licebat mittere: ipſum inno/
centẽ licebat occidere? Emerũt inquit agrũ
in ſepulturam peregrinoꝛũ. Inuenit tandẽ

mens cęca remediũ. Ad requiem peregrino/

rum: ſaluatoꝛis deputant pꝛeciũ.Licet non
agnoſcant:implet᷑ tamen myſterij ſacramen
tũ. Interrogauit pilatus ieſum: Tu es rex E
iudęoꝛũ:Et ieſus: Tu dixiſti. Qui ait vul/
go: Quem vultis dimittam vobis: barra/
ban an ieſum? Uulgus clamat: cruciſigat᷑.
O inoꝛdinata nequicia iudicantis. Pꝛonũ/
ciat innocentẽ:⁊ eligendi tribuit facultateʒ.
Multa enim ſum paſſa ꝓ iuſto iſto hac no⸗
cte:eius mulier mandat. In natiuitate mun
di:vxoꝛ ducit virum ad moꝛtem:in paſſione
chꝛiſti vxoꝛ ꝓuocat ad ſalutem. Alic ſerpen/

tis ſubtilitas ſcipitat: hic terroꝛ angelicus
reuocat:vt inde inciperet venia:vnde vidẽ/

tur ꝓꝛupiſſe peccata. Aqua manus lauat di
cens: Innocẽs ſum a ſanguine huius iuſti.
Illuminat᷑ per aquę myſterium iudicis ſen/

ſus:⁊ chꝛiſtũ pꝛonũciat iuſtum vt populum
faceret reum. Magnũ tibi delicti vendicas

pꝛincipatũ. Ecce iudex ſaluatoꝛis ſe amoꝛe
excuſat:⁊ traditoꝛ ſe cum iudęis ꝓpꝛia voce

condemnat. Omnia ſunt elementa ꝑmota:
cęlum non eſt quietũ: cum caput dominicũ

colaphis verberat᷑. Mon curia ceęleſtis celo
cõtenta ꝑmanſit:quia in cõmotione fuerũt.
Celi luminaria còturbant᷑: ⁊ de ſtationibus
ſuis ſtellę ſulphureę cadũt in lapſum. Ligni
cuſpide rumpit᷑ golgatha: reſonant mallei
ſecureſq; cedentes: ſcindunt᷑ montis ſacrati
petrę: ille ſolus petrus qui fuerat ſuꝑ petrã
tanq; in mollem tenuemq; arenam ſolueba-
tur ex petra. Catro veniã petiüt: deitate lar/
giente percepit. Ille ſui meminiſſe rogauit:
ſaluatoꝛ in paradiſo ſecũ veniſſe ꝓmiſit.

¶ In eadem feria: Sermo III

Mattð.⁊2. totius mũdi facinoꝛe in cruce pependit dſs

IZlectiſſimi fratres: dominus noſter
ieſus chꝛiſtus nobis ſalutem exhi/
buit:diuinę vo naturę nihil minuit.

SGtꝛatias ergo agamus pietati eius:qui inſir

mitati noſtrę de homine ſuo vitale compo/

ſuit medicamentũ. Magniſicemus eũ:quia

nullũ diuinę virtutis dum nobis ſubuenit
fecerat detrimentũ. Vere piꝰ:vere ſaluatoꝛ:

qui intantũ dilexerit opus ſuum:qui intan/
tũ reputauerit ſeruũ ſuum:id eſt humanum
genus vniuerſuzʒ:vt culpam eius ſuo verbe⸗/
re expiaret:vulnera eius ſuo liuoꝛe ſanaret.
Deniq; ille peccat:h̊ vapulat. Ille ſᷣuarica/

tur:iſte cruciſigi᷑. Quis hoc exiſtimet:et qͥs

cogitet: Quis compenſet dominũ ꝓ ſeruis
moꝛi dignatũ:Et hoc ꝓ quibꝰ: Pꝛo ſcelera

tis:ꝓ impijs.Quid tibi dñe retribuet opus

tuũ bonũ a te factũ: ꝓpꝛia volũtate ꝑuerſũ:

ſed tua miſeratiõe reparatũ? Quid ab eo ꝓ
tantis bñficijs expetis: Nũquid aliquid eiꝰ

eges:aut ab eo qð ei non dediſti reqᷣreſ: An
foꝛte imo h qris vt aptũ facias cui miſerea/
ris:vt dignũ cõſtituas quẽ ĩmoꝛtalitatl tuę
pticipẽ reddas:vt facias bonũ quẽ coꝛones

in ęternũ: Sed qͥd a nobis vt hoc retribue/

B res accepiſti? Nihil certe:an aliquid: Indul
geat dñs terrę miſerę:ſi quippiã terra ⁊ cinis

hſumpſerit dicere. Non repudiar inſipientẽ
ſed reſpiciat confitentẽ. Dicat terra domino
ſuo:dicat homo factoꝛi ſuo. Nempe accepi/

ſti aliquid ex me:qð non habuiſti in te. No/
lens em̃ ſubuenire terrę:ſed excedere nolens
modũ iuſticię: moꝛtalẽ moꝛte tua redimere
cogitabas: ᷣ vnde moꝛi poſſes ex te nihilo/
minus non habebas.Tu omnipotens:ego

egens. Tu imoꝛtalis:ego moꝛtalis. Accepi⸗
ſti ex me ęggeſtatẽ pulueris: ſumpſiſti de me

moꝛtẽ carnis. Fudiſti ꝓ me pꝛeciũ redẽptio/
nis.O pᷣcioſum pꝛeciũ ꝑditoꝛũ. Dicant nũc

qui redempti ſunt a dño: quos liberauii de

Ns.106. manu hoſtis: Cõſitemini dño quoniã bonꝰ:

quoniã in ſęculũ miſericoꝛdia eius. Dicat ei

terra redempta: terra irrigata: redẽpta ſan/

guine:irrigata baptiſmate: Magna miqui/
tas mea:ſed maioꝛ eſt redẽptio tua. Audiat

ergo vocẽ dñi mei humani generis aduerſa/

rius:⁊ nihil iam ſibi applaudat elatus:qꝛ ꝓ

Job.i2. noſter ieſus chꝛiſtus. Nũc inquit iudiciũ eſt

mũdi:nũc pꝛinceps huiꝰmũdi mittet᷑ foꝛas.
Et ego cũ exaltatus fuero a terra:omnia tra
ham ad meipſum. O q; bene te tuo impe/

tu diabole ꝑcuſſiſti: Crudelitas tua tibi exi⸗

tium:nobis attulit cõmodũ. DLum nulli par

cis:teipſum tandẽ interimis. Per vnius de/
lictum omnes captiuaſti:ꝑ vniꝰ iuſticiã oẽs
nihilominꝰ amiſiſti. Si illũ qui tibi cõſenſe⸗
rat inuaſiſti:iſtũ in quo nihil inueneras cur

Ber. C.xxII. Feria tertia pꝰ palmarũ Ger.II

Sermo

indebite occidiſti: Effudiſti innoxiũ ſangui /
nẽ:redde damnatã ꝓgeniẽ. Tu certe illees

qui tibi diuinitatis ſimilitudinẽ arrogabas

elatus: nũc ab homie diuino ꝓſterneris ſu/
peratug. Et quid mirũ ſi te vtpote creaturã
ſuã virtꝰ diuina viciſſet? Sed hoc ẽ magnũ
atq; mirificũ vt de puluere aſſumeret: vnde
tuã nequiciã ꝓſterneret atq; cõtereret: vt qͥ

ſupꝛa ſydera ſuꝑbus erigebaris:nüc a carne
ſuꝑeris. Ille igitur ſanguis quem effudiſti
te vicit:me redemit.Heniq; illũ bibo:et ve/D

neni tui ꝑniciem ſaluatus vltra non timeo.

Pꝛęualuiſti in paradiſo:ſed victus es de pa

tibulo.QAuid mihi circumiectã ꝑadiſo igneã
rhomphęam owonis?Ecce exaltati cruciſixi

pꝓfluẽs vnda reſtinxit verſatilẽ flammã. Jã

iam patet hũano generi ꝑadiſus: in quo la⸗
tronẽ conſitentẽ reduxit dñs ieſus chꝛiſtus.
O q; grande myſteriũ. Paradiſus qui clau/

ſus fuerat huaricatoꝛi:iã reſerat᷑ latroni. An
foꝛte ⁊ in hoclatrone totũ hominẽ:vel illum
etiã pꝛimũ generis hũani parentẽ aduerte/

re cõuenit:? Si em̃ is qui alüs inſiciẽdo intu /

lerat moꝛtem latronis accepit nomẽ: quãto
magis qui ipſam moꝛtẽ quę non erat peccã/
do inuenit: latronis nõ iĩmerito crimẽ incur/

rit? Chꝛiſtus autẽ ait latroni: Hodie inquit Lucj.ꝛʒ.

tarda videat᷑ eſſe conuerſio:cũ latronis iam
pendẽtis: iam moꝛiẽtis nõ fuerit repudiata
cõfeſſio:O ampla dñi miſeratio:obliuiſcẽt!

iniuſti crimẽ:ſuſcipientis pęnitẽtis fidẽ:pꝛo

ſcelere damnatũ faciẽtis electũ:moꝛtis debi

mecũ eris ĩ ꝑadiſo. Cui aliquãdo chariſſimi E

ctoꝛẽ reddẽtis ęternitatis vitę participẽ. S

plane huiꝰ latronis extrema quidẽ ſed non
minima ſides:qui dſim tunc nõ ſuſcitantem

moꝛtuos:ſed moꝛientẽ ꝓ peccatoꝛibꝰ pꝛope
modũ agnoſcere ⁊ cõſiteri ꝓmeruit. Solus
deniq; petrus paſſionis timoꝛe perterritus:

quaſi hominẽ denegat: latro cruciſixũ ado/

rat. Sed petrum dominus coꝛrexit reſpici/
endo:latronem vᷣo beatiſicauit in gloꝛia aſ-

ſumendo. O latronem laudabilem: mirabi-
lem: imitabilem: ſęuientem gladio: violen/

tum cęlo: rapinis inhiantem: fide feruentẽ.

Sed bhęc mutatio dexterę excelſi eſt:vtveriã Po. 76.

. (Nℳ
ſten tliae
atinon
tvatetbſl
emneneni
ſnenen del
ſitnigeſ,⸗
NesMunam
ſo wlenust
inuſt
gonmd han
Glnonsfen
Oulmnst
icusaoto⸗
Nauortaud
mnn eet
eoui dis
Nean wainol
fonenapobe
ſos ladorn
niene Pe
(lolftotoe
novata ſ
tepontüſt
ſunhevcat c
Gpinptsin

Allinlie

aen
W Gnboli
E*
0 Puünd
a.6

ſimmgeor
Petiuitpie

u nirtoli⸗

4 Aiterts
igi polvens
mepaun. 6
Nibabest⸗
fenglinef
toneone
lensgeu⸗
Gntine
Nüponiotr
ltenon
elcͤſte,
dingmnin
Neenddene
Maeniͤten
core,

—., 2

tusud

Gäöteeet⸗

mnsnüczan
Scnen eunt

Aäbihoeed

anonnne.
nausezen
nigacloige
lnnionuf

liſunni A

üringeol⸗
gieſnschnine.
Aalusgricln
Galurvni
Mmineſelun
nentgdu⸗
zinſaöͤthin
tnoni gi
onani
nnoainetan

botenuti

litotmint

alunonsin
Uant ndun
oeobluſck
timane

tchi

gniſetſel
goſuſauinmn

G⸗aed pẽdentẽ de pęnali ligno redemit. Etem̃ fra

Sermo

vicem redderet diabolo chꝛiſtus: videlicet
vt quẽadmodum diabolus pꝛimũ depꝛauã/

do hominẽ abſtulerat de paradiſo:ſic chꝛiſtꝰ

latronem confitentẽ erueret de inferno. Iille

ſᷣſumentem de interdicto ligno decepit: iſte

tres aſſumamꝰ ⁊ nos vocem latronis huius
ſi nõ volumus eſſe latrones. Dicamꝰ ⁊ nos:
Memẽto noſtri domine cum veneris in re/
gnum tuũ.hanc ergo confeſſionẽ illius ſan/⸗
cti latronis fratres chariſſimi quã dęcantan
do ꝓtulimus ⁊ reſpondendo ꝓpꝛia voce fe/
cimus:deuotione certiſſima ꝓferamus:⁊ ſic
dicamus vt audiamur:ſic cõſiteamur vt ſal/

uemur. SFide ergo dicamus:coꝛde clamemꝰ.

Ipſe autẽ dñs noſter ieſus chꝛiſtus audiet
ꝓfecto vocẽ noſtri clamoꝛis: ſi integrã deuo
tionem appꝛobauerit mentis. Ipſe perducat
nos ad arboꝛem vitę: qui eruit nos de lacu
miſerię. Ipſe aperiat nob ianuas paradiſi:
qui confregit poꝛtas inferni. Ipſe populum

ſuum eruat a flageilo: qui ſe cõtineri ꝑmiſit

ante pontiũ pᷣſidem pilatũ. Ipſe in regnum
ſuum ꝑducat cõſitentes:qui pati dignatus
eſt ꝓ impijs innocens:vt ſit nomen domini
benedictũ in ſecula ſęculoꝝ:Amen.

n ead m feria: De expoſitione
C.xII. Symboli:Serm IIII

Ag MDoꝛtet attendere fratres chariſſimi
0 uãta dei pietas ſit erga hũanũ ge-
nus. Omnipotẽs deus creatoꝛ ⁊ cõ/

ditoꝛ angeloꝝ ⁊ hominũ:oĩs creaturę viſibi
lis ⁊ inuiſibilis patrẽ ſe voluit vocari ab ho

Geñ.2. mine ⁊ ꝓ filijs habere quos fecit ex limo ter/

E. Si ̊ credis deo:dęmonẽ relinque:ſi deũ
equi volueris:quicqͥd deo nõ placeat deui/
tare ꝓcura. Gaude ⁊ exulta:qꝛ vnũ eundẽq;
deũ habes ⁊ patrẽ:ipſũ cole:ipſũ dilige:ipᷣiꝰ

fac volũtatẽ. Hihil de idoloꝛũ cultu vel ſup/

ſtitionibꝰ paganoꝛũ cogites: qꝛ deꝰ eſt omi/

potens qͥ oia ꝗ tibiꝓmittit potẽs ẽ reddere.
Et in ieſum chꝛiſtũ fliũ eius vnicũ dñm no/

ſtrũ.Niſi em eundẽ dei ſiliũ:eundẽq; chꝛiſtũ

filiũ homis tota mente abſq; vlla hęſitatiõe
credideris atq; cõfitearis:nec patrẽ tibi pꝛo/

derit cõſiteri. Crede ergo filiũ dei vnigenitũ

ab ingenito deo patre:vità a vita:verũ deũ
de vero deo:coęternũ ⁊ coeſſentialẽ: coomi/
potentẽ ⁊ coęqualẽ ꝑ omnia patri:⁊ ad ęter/
na cũ eo ⁊ cũ omibꝰ ſanctis eius gaudia me/

Ber. C. xXIII. Feria tertia p' do. palmarũ Ger. IIIi

reberis puenire. Qui cõceptus ẽ deſpũſan/ B
cto:nat᷑ ex maria vᷣgine. Cũ ſpm̃ſanctũ mi/ Xud.iꝛ.et.2.

niſtratoꝛẽ tantę natiuitat audieris:nullate⸗
nus dubites virginẽ potuiſſe cõcipere. Cur
nõ credis eum in vtero incoꝛruptę virginis
potuiſſe hoiem ſigurare: quẽ credere debes

hoĩem feciſſe de limo terrę? Mec dubites ma

ria virginẽ manſiſſe poſt partũ: qᷣa qualiter
h factũ ſit non hũanꝰ ſermo neq; ſenſus põt
cõpꝛehendere: qm̃ deus pater voluit ſiluum

ſuũ coęqualẽ ſibi ꝑ omnia in nulloq; diſſimi

lem humanã ꝓ homnibꝰ ſuſcipere carnẽ: vt
omnibꝰſibi credẽtibus eiuſq; obſequẽtibus
voluntati ęternã vitam largiret᷑ ⁊ gloꝛiã: vt
hominẽ ad imaginẽ dei factum et ꝑ inuidiã
deceptũ diaboli atq; a regno expulſum ęter/

no:ꝑ vnicũ filium ſuum carnem aſſumendo

et humanã naturã ſuſcipiẽdo erueret a dia/

bolo ⁊ regno reſtitueret ęterno.QAui paſſus Mattᷣ.27.

eſt ſub pontio pilato:cruciſixus:moꝛtuus et

ſepultus.Qui ꝓpter te humanę carnis acce
pit coꝛruptionẽ:ipſe ꝓ tua redemptiõe ⁊ ſa/

lute in hũanitate quã accepit crucis pertulit

paſſionẽ: qꝛ paſſio illiꝰ noſtra eſt vira: moꝛs

illiꝰ eſt liberatio noſtra. Tertia die reſurrexit
a moꝛtuis.Si te triduana domini ſepuiltura
cõturbet:reſurrectio gloꝛioſa ↄfirmet.Quic9
quid em̃ infirmitatis audis in chꝛiſto:noſtrę
hoc neceſſitatis:noſtrę redẽptiõis eſt cauſa:
quicquid gloꝛię:eius eſt pꝛopꝛię poteſtatis.
Qui ideo moꝛtuus eſt vt nos reuiuiſceret:
ideo reſurrexit vt nos ad vitam reſuſcitaret
ęternam. Aſcendit ad cęlum ſedet ad dexte/
ram dei patris omnipotẽtis.Si tibi magnũ

C

Marci.I6.

et pᷣcioſum videt᷑ ꝙ ꝓ te filius dei pependit

in cruce:illudq; ſublune ꝙ aſcendit in celuʒ:
illud te multomagis ſtupere opoꝛtet ꝙ ꝓ te
moꝛtuus eſt ⁊ ſepultus. Quia ad hoc deſcẽ/
dit vt ea quę humansę diſplicent inſirmitati
ꝓ tua ſalute ſufferret:et te ad ęternã ⁊ ad cę-

leſtem gloꝛiã ſecũ ꝑduceret. Inde venturus 2. Cimoth. 4.

eſt iudicare viuos ⁊ moꝛtuos. Ipſe qͥ ab ini/

quis ⁊ impijs iudicatus eſt ad moꝛtem:ipſe

omnes bonos et iuſtos iudicaturus eſt ad
gloꝛiam: omneſq; impios detruſurus ad pę-

nam.Et in ſpiritũſanctum.Sicut credidiſti D

deum patrẽ omnipotentẽ ⁊ filium eius vni/
genitum: pari fide et veneratione crede ſpi/
ritũſanctũ vnũ deũ eſſe patri filioq; coęqua
lem in omnibus: in nulloq; diſſimilẽ. San⸗
ctã ecchiã catholicã: ſanctoꝝ cõmunionẽ:re/

miſſionẽ pctõꝝ. In qua omnis qui renatus Job. ⸗.

q 2

C.
fuerit ex aqua ⁊ ſpũſancto ęternã omniũ ꝑci
piet indulgẽtiã peccatoꝛũ:extra quã omnes
iniqui ⁊ impij ad ſuplicia deputant᷑ ęterna.
Carnis reſurrectionẽ ⁊ vitã ęinã. Qð ĩ chꝛi⸗
ſti gloꝛioſa reſurrectiõe audiſti cõpletũ: hoc
in te oĩno in futuro iudicio crede eſſe cõplen

dum: Et camis tuę reſurrectio te reparet in

gternũ. Niſi enim credideris reparandũ te
eſſe poſt moꝛtẽ:ad pſᷣmiũ vitę ętxernę ꝑuenire

nõ poteris.Si autẽ credideris:ęternis gau⸗/

dijs inſeraris: Per chꝛiſtũ dominũ noſtrum

viuentẽ ⁊ regnantẽ cũ patre ⁊ ſpũſancto nũc
⁊ ſemꝑ:⁊ in omnes ęternitates ſęculoꝝ ſęcu/

S merig guart poſt dominicã Dal⸗
CKXIII. marũ: De paſſione oni:Sermo 1

Manb, 26. lis ſuis:

ſterno die recitata eſt frẽs chariſſimi
audiuimus dominũ dixiſſe diſcipu/
mnes vos ſcandalũ patiemini in

*

ac nocte ꝓpter me. Cui beatus petrus ait:

Etiã ſi omnes ſcãdalizati fuerint:ego nunqᷓ;

ſcandalizaboꝛ. Sed dñs inſpectoꝛ coꝛdis re/
ſpondit ⁊ dixit:Amen dico tibi anteq; gallꝰ
cantet ter me negabis. Ille autẽ dixit: Etiã
ſi me moꝛi opoꝛtuerit pꝛo te:non te negabo.
Videte frarres chariſſimi verꝰ ⁊ cęleſtis me/
dicus venam coꝛdis inſpexerat: et qua hoꝛa
temptatiõis pondus vel infidelitatis friguſ
venturũ eſſet dixerat. M ομicus pdicabat
otus negabat. Sed vbi ad hoꝛã ventũ
eſt: falſuz fuit qð ꝓmiſerat homo:⁊ verũ ap/

paruit qð pᷣdixerat deus.Quid enim homo

ſine dei gratia poſſit: timoꝛ beati petri apłi
euidenter oſtendit. Per ſolũ enim liberum
arbitrium nõ addito etiã dei adiutoꝛio pꝛo/
miſerat ſe ꝓ domino moꝛiturũ. Sed quid ẽ
homo ſine gratia dei:niſi qð fuit petrus cuʒ

Eſa.40. negaret chꝛiſtũ:⁊ niſi qð ait ꝓpheta: Omis

Matth. 16.

caro ſenum?: Et ideo beatũ petrum paululũ
dominus ſubdeſeruit:vt in illo totũ huma/

Rlectione euãgelica quę nobis he/

—

num genꝰ poſſet agnoſcere: nihil ſe ſine dei
gratia pꝛeualere:et vt eccleſię rectoꝛi futuro

ignoſcendi peccãtibus quędã regula pone/
ret᷑.Credendę enim erant petro apło claues
eccleſię: ĩmo creditę ſunt ei claues regni cęlo

rum.Credenda quoq; ei erat populoꝝ innu

mera multitudo ꝗᷓ eſſet ꝓ ſuę naturę vitijs:
paſſionibus:culpis inuoluta atq; peccatis.
Deniq; ſic ad eum ſaluatoꝛ dicit: Tibi inqͥᷣt
dedi claues regni cęloꝛũ. DNeinde ſequit᷑ di/

ob chꝛiſti iniuriam ſerui pꝛincipis ſacerdotũ
declarat auricula. Hic igit᷑ tam durus tanq;

eſt ſeruus:non liber:non phariſęus: nõ ſcri/

XXIIII. Feria quarta p? do. palmarũ Ber.I N

cens: Quęcũq; ligaueris ſuꝑ terrã eruntli⸗
gata ⁊ in cęlo: videlicet vt ĩ clauibus fidelis
lanitoꝛ:in ſententiuᷣs eſſet clemẽtiſſimꝰ diſpẽ
ſatoꝛ.Erat enin reuera hic petrus paulo du/
rioꝛ ⁊ ſeuerus: ſicut eius auſteritatẽ trücata

ſeuerus ſi dono nõ peccãdi a dño fuiſſet in/

deptus:quę venia cõmiſſis populis dono⸗ niſcn
ret᷑: Sed idcirco diuinę ꝓuidẽtię ſecretũ ita nin
temperauit atq; ꝑmiſit vt pꝛimꝰ ipſe laberet e len
ac rueret in peccatũ:quo erga peccantes du⸗ . u
rioꝛem ſententiã ꝓpꝛuj caſus inruitu tempe/ gnan
raret.Quãtum igit᷑ diuini muneris erga ſa- manten
lutem hominũ:quantũ curę quãtüq; ſollici/ Gninurfud

tudinis impendat᷑ aduertite. Zotius coꝛpe Auutlnit

ris moꝛbum in ipſo capite curat eccleſię:⁊ in lmote
ipſa vertice cõponit membꝛoꝛũ omniũ ſani/ ennen
tatẽ: in ipſa cõfeſſionis chꝛiſti crepidine: in liugnoti
ipſo ĩmobilis ſidei fundamento:in petro ſcʒ bidalaoegt

illo qui dixerat: Etiã ſi me opoꝛteat moꝛi te/ Watth.26. Moſouien

cum non te negabo.hic eſt petrus qui diui/C. Domiſein
na reuelatione pꝛioꝛ omniũ veritatẽ meruit Aullidocn
cõſiteri dicẽs: Zu es chꝛiſtus filius dei. hic Matth. rs. umade⸗
tantus ⁊ talis venit ad illã noctẽ in qua dñs ecoödonat
tradebat᷑: ⁊ cũ ſe calefacere veller ad pꝛunas Johᷣ.is. AConſcenn
acceſſit ad eum puella ⁊ dicit ei:Et tu heſter- Alisfieni
no die cũ homie hoc eras.Art ille mox reſbõ⸗ hßutmnad
dit:Heſcio hominẽ iſtũ. Quid agis o perre Mtitaracl
futurę rectoꝛ eceleſię:quid loqueris? Intue- lancentie
re quid ſis interrogatus:vel quid interogã lplumſpen
ti reſponderis. Vox tua repente mutata eſt. koſuben
Hoc eſt omne illud quod cito: ſed nõ cauto pobamg
ſermone ꝓmiſeras? Hoc eſt totũ qð etiã om nonnin'n
nibus negãtibus te vſq; ad moꝛtẽ ꝑſeuern,⸗·ͤ- fesgeſpen
re iuraueras:? Hondum ſidem tuam aliquis (Aulenyi
temptauit atq; diſcuſſit:nondũ te ob chꝛiſti fumicante
negationem aduerſarius traxit ad publicũ: kummlg

nõdum es apud reges ⁊ pꝛeęſides ꝓpter no/
men eius exhibitus: non tibi flagella: non/
dum ſunt admota toꝛmẽta. Quis poꝛro eſt
qui te interrogat: ꝙ tam cito negaſti? Ron

nſg⸗
M. Ne
le⸗

Ne ue
4 ſe

ba:non ſacerdos: non miles:non centurio:
non ſpicularoꝛ: nullus poſtremo eoꝛum qui
auctoꝛitate ſua poſſet foꝛmidinem incutere

conſtenti. Mulier te ſimplici voce inteno- aan
gat:⁊ foꝛtaſſe nec ꝓditura cõfeſſum. Nec vo lnngte
tantũ mulier ſed puella: æ non ſolum puella ſllenne
ſed oſtiaria:vile ꝓculdubio abiectũq; man⸗/ ſge
cipium. O res ſtupenda. Puella accedẽs ſi/ finin
dem petri diſcuſſit:⁊ mirũ ſi ſoliditatẽ petri nirnn

Be

wnl⸗
facs
v
Ulodr
tüntn
Ndot
gtangg
ler Ś”ÿM
feiina
loberet
nes du⸗
tenpe
agaſt⸗
ſollc,
po⸗
ſeain
lüſani⸗
nnerin
etoſq;
norite, Wat

nidini⸗A.

meruit

gladis

ubeſen
rtelo⸗
0pene
nenogs
neatnent
hnocauto
etäo
Maa⸗
aligois
bchuti
hublch:
pterno⸗
la:non/
gordeb
uhn
noͤſan
nunt:
otunm au⸗
inaee
einten⸗
Bete⸗
nn
ſon
Celisl
Aien

Ber.

non turbo:nõ imber:ſed roꝛis leuiſſima gut
ta trãſfixit. Petrus labia puelleę nõ ſuſtulit:
ſed vbi locuta eſt:ille turbat᷑. Pꝛoceſſit ſer/
mo puellę:⁊ imobilis columna concuſſa eſt.
NVlirũtamẽ inſtabat illa interrogans ⁊ dice⸗
bat:Et tu heſterno cũ homine hoc eras? Pe
trus autẽ eo magis opꝛeſſus foꝛmidine:ho/
minẽ ſe ſcire negauit.Quẽ reſpiciens chꝛiſtꝰ
ſuoꝛũ fecit recoꝛdari ſermonũ. At ille intelli⸗

gens factũ:cõuerſus ad pęnitentiã amariſſi

me fleuit.Agnouit em̃ ſibi vt homigi pecca/
ti irrepſiſſe ꝑniciem: qð totum hacłenus vt
memini diuinitus ꝓcuratũ eſt. Videte ergo
„ fratres chariſſimi quẽadmodũ exiguę culpę
ꝑmittitur ſubiacere tantus apoſtolꝰ:vt emẽ
datus elatiõis vitio atq; coꝛrectus: integro
veſtia᷑ moderatiõis ⁊ clementię indumẽto.

Jam enim eruditus es et edoctus in petro:

quẽadmodũ eũ dñs tui cauſa patit᷑ circũſcri

bi delicto: quẽadmodum illum ſidei pieta-

tiſq; ſigniferũ: ⁊ generis humani columnaʒ
permiſerit metu dominãte quaſſari: vt po/
puloꝛũ doctoꝛibus et magiſtris eſſet exem-/
plum:a deo ſibi non peccandi gratiã mini/⸗
me cõdonatã:ſicut dicit apoſtolus paulus:
ᷣat.s. Conſiderans te ne ⁊ tu tempteris: cum foꝛ/
te quis fuerit in eccleſia delicto pꝛęuentus:
nõ ſtatim abijciat: nõ condemnet:ſed com-
patiatur ac lugeat:conſolet᷑ ⁊ reuocet:cõmo
det iacenti affectum:poꝛrigat manũ: erigat
lapſum:ſpem ei diuinę dementię repꝛomit/
tẽs:ſub q̃ etiã ſeruire exemplo tantoꝝ com/
pꝛobat magiſtroꝛũ. hęc aũt nos vt ſupᷣ me/
moꝛauimꝰ nõ iuſtos culpando:ſed peccato/
res ad ſpem erigendo pꝛotulimus: et pꝛimo
quidem virtutes eius extulimus: vt ⁊ iuſtis
foꝛmã cautelę: ⁊ peccatoꝛibus ſalutis mon/
ſtraremus exemplũ.

Serno Aneaae feria:de expoſitiõe Sym
oli:Sermo II

C XXV.

Redimus in vnũ deum patrem om
nipotentẽ:et in vnigenitũ filiũ eius
ieſum chꝛiſtum deum ⁊ dominũ ſal/
uatoꝛẽ:⁊ i ſpiritũſanctũ deũ.Hõ tres deos:
ſed patrem ⁊ filium ⁊ ſpiritũſanctũ vnũ deũ
colimus ⁊ cõfitemur. Mon ſic vnũ deũ qua/
ſi ſolitariũ: nec eũ deniq; qui ipſe ſibi pater
ſit ipſe ⁊ filius:Sed patrem verũ qui genuit
filium verum: id eſt deũ ex deo:lumẽ de lu/
mine:deum verũ de deo vero:omnipotentẽ

poteſtatis. Pat filiũ genuit:nõ volũtate:nõ

C.XxXV Feria quarta do.pꝰ palmarũ GBer.II

de omnipotẽte:vitã ex vita:perfectũ ex per/

fecto: totum a toto: plenũ a pleno: Mõ crea/

tum ſed genitũ: non ex nihilo ſed ex patre:
vnius ſubſtantię cum patre:qð gręce dicit᷑
homouſion. Spiritũ vo ſanctũ deũ non in-

genitũ:neq; genitum:non crearum neq; fa/

ctum: ſed de patre ꝓcedentẽ et filio: patris
et ſilij ſpiritũ: ſemꝑ in patre et filio coęternũ
coęqualem ⁊ cooperatoꝛẽ cõſitemur et ve/
neramur. Ideoq; in nomine patris et filij et
ſpirituſſancti vnum cõñtemur deũ:qꝛ deus
nomẽ eſt poteſtatis nõ ꝓpꝛietatis. Pꝛopꝛiũ

nomen eſt patri pater: et pꝛopꝛiũ nomen eſt

filio filius:⁊ pꝛopꝛiũ eſt ſpirituiſancto ſpirit

ſanctꝰ.hãac trinitatẽ vnũ deũ credimus. Et

vnũ eſſe deũ patrẽ:et ex vno patre ſiliũ qͥ eſt
vniꝰcũ pf̃e naturę vniuſq; ſubſtãtię:⁊vnius

neceſſitate ſed natura. Filius vltimo tẽpoꝛe S
ꝑ quẽ omnia facta ſunt:quę in cęlis ⁊ quę in cołꝛ.
terra:viſi bilia ⁊ inuiſibilia ad nos ſaluãdos
et adimplendas ſcripturas venit a patre: qͥ
nunq; deſijt eſſe cum patre: quẽ credimꝰ cõ/
ceptũ de ſpirituſancto ⁊ natũ de virgine ma
ria:verbũ carnem factum: non demutatuʒ:
ſed deum ꝑmanentẽ: hominẽ natũ non pu/
tatiue ſed vere: Hon aeriũ ſed coꝛpoꝛeũ:nõ
phantaſticũ ſed carneũ:oſſa:ſanguinẽ: ſen/
ſum et anunã habentẽ:hoc eſt ꝑfectũ homi/
nem:verum hominẽ:⁊ verum deum intelli/
gimus:vt verum deũ verum homine fuiſſe
nullomodo ambigamꝰ. Nõ enim amiſit qoð
erat:ſed cępit eſſe qð nõ erat:vt ꝑfectus ſit iĩ
ſuis:et verus ſit in noſtris. Nam qui deus
erat homo factus eſt:et qui homo natus eſt
operat᷑ vt deus:et qui operat᷑ vt deus vt hõ
moꝛit᷑:et qui vt homo moꝛit᷑ ſurgit vt deus.
Qui deuicto moꝛtis imperio:cum ea carne
qua natus ⁊ paſſus ⁊ moꝛtuus fuerat reſur,
rexit. Aſcendit ad patrẽ ſedetq; ad dexterã Marel.16.
eius in gloꝛia quã ſemꝑ habuit habetq;. In
eius moꝛte ⁊ ſanguine credimus nos emun/
datos:et ab eo reſuſcitãdos die nouiſſima i
hac carne in qua nunc viuimus ⁊ quã habe/
mꝰ cõſecuturos nos aut vitã ęternã ꝓ pſᷣmio
boni meriti:aut penas ꝓ peccatl ęterni ſup/

Lucf. 1. et. 2.

plicij. Heęc retinete: huic fidei animas vfas

ſubiugate: a chꝛiſto domino pꝛęmia cõſecu/
turi regni cęloꝛum: Amen.

¶ In eagem feria: De oꝛatione do⸗
minica: Dermoa III
q 5

xXxvI. Feria quarta pꝰ do. palmarũ: Ger. III. N
NANoniã dſio gubernãte iam eſtis in cia tollit᷑:⁊ humane vitę inſinuatur incertũ: ſunin
ſm illud: MHolite ſolliciti eſſe ĩ coaſtinũ. Ve⸗ Mattb.s M M
re em̃ incõueniens eſſet eũ in multos annos

regia cõſtituti:⁊ pꝛope eſt dies quo
ad ceęleſtis regis veluti cõſiſtoꝛiũ ve/

niatis:moneo vos chariſſimi vt pᷣcem legiti ⁊ tꝑa vel certe in aliũ diẽ neceſſaria poſtula- Giingonn
mã patri et deo offerendã ante diſcatis. Mã re: cui foꝛte ſub nocte eſſet vita flniẽda. Sic Lucj.i⸗ ſeopeen
qꝛ ſtupida mens hoim ⁊ ignara cęleſtiũ: nec em̃ ⁊ ille auariſſimꝰ diues qͥ reſtruct hoꝛreis gentn
ſcire nec inuenire poterat quẽadmodũ deũ ⁊t repletis dixerat ad alazʒ ſuã:habes multa naerſditn
digne pcaret:ipſe verus dñs ⁊ magiſter oſtẽ bona in annos multos: epulare: audiuit a ſcputhen
dit ⁊ docuit. Per ſe quidẽ ſanctos apłlos: ꝓ dñio:Stulte:hac nocte repetũt aĩaʒ tuã:quę Nortflutl

pᷣparaſti cuiꝰ erunt?Cõpetenter &oꝛamꝰ pa/ na.
nẽ noſtsũ quotidianũ hodie nobis dari: qᷣa
craſtinus dies qͥd pariat ignoꝛamꝰ. Dicimꝰ* D
deinde: Dimitte nobis debita nr̃a. Debita Matthð.s,.
fratres peccata intelligunt᷑. Hã debitũ con-⸗
trahit᷑ quotienſcũq; delinquit᷑:Quod debi⸗/
tũ quãdoq; ſolui in gehenna neceſſe eſt. Et
qꝛ hũanę fragilitati nõ deeſt quotidie vnde
delinquat: ideo petimꝰ vt debita nobis dũ

illos autẽ nos quõ debeamꝰ oꝛare. Sic inqͥt
Matth̊.s. oꝛabitiſ: Pater nr̃ qui es ĩ cę-lis:Sancctiſicet᷑
nomẽ tuũ:Adueniat regnũ tuũ: Fiat volũ/
tas tua ⁊c. O vere cęleſtis oꝛatio: ꝗᷓ tota eſt
oꝛatio. Hã ſi ſingula vᷣba ꝓut ſunt latiꝰ tra/
De vᷣbis diii ctare voluerimꝰ:dies anteq; ſermo defſiciet.
Sr.28,5, Attamẽ breuiter peurram Dicim: Hater
meliag. 2.a r qui es ĩ cęlis. Sic incipiẽdo:bonitatẽ dei
⁊ gratiã ꝓteſtamur. Ham qñ nos terreſtres
⁊ miſeri ⁊ imbecilles ⁊ inutiles ſerui audere/

mus vultũ leuãtes ad celũ dicere: Pater nr̃:

niſi ipſe ꝑ ſuũ nobis vnigenitũ hanc ſiduciã

ſumus in coꝛpoꝛe dimittant᷑: ne vſq; ad no/ Matth..
uiſſimũ quadrantẽ deſudemꝰ. Bñ autẽ ad/

iũ git᷑: DPimitte nobis debua nr̃a:ſicut⁊ nos
dimittimꝰ debitoꝛibus nr̃is. Vides chariſſi

Job.ꝛ. ſtitiſſet: Sicut ſcriptũ eſt: Quotquot eum les ch
receperũt dedit illis poteſtatẽ filioſ dei fieri: me quãta nos cõditiõe diuinꝰ ſermo ꝑſtrin/
his qui credunt in nomie eius. Accepta igiẽ gat.Dimitte & vt dimittat᷑ tibi. habes ali-
SBo. S. Poteſtate patrẽ vocamꝰ deũ:quia ꝑ ſidẽ ſpi - quẽ debitoꝛẽ qͥ in te peccauit:qui foꝛte iniu⸗ loelenls in
ritũ adoptiõis accipimus:vt nos factos dei riã fecit:dimitte illi roganti:indulge poſcen Enesthobi
B filios gratulemur. Deinde dicimꝰ: Sanctiſi ti:parce pęnitenti:nedũ denegas pietatem lecedeigg
cet᷑ nomen tuũ.hoc actiogratiaꝝ eſt:veluti fratri:tibi claudas indulgentiã. Jã vᷣo vti/E eſnacun
ſi dicat᷑: Sanctũ ſit ⁊ benedictũ nomen tuſ. liſſimo ſine oꝛatio ſacra complet᷑:oꝛando cõ/ uſiunpen
Decet ̊ gratias agere qui gratiã meruerũt. tra tẽptationẽ ⁊ malũ.Dicimꝰ em̃:Ne indu⸗ riblee
Adueniat regnũ tuũ.HNon vtiq; vt incibiat cas nos ĩ temptationẽ:ſ libera nos a malo. icitino,
ille regnare cuius regnũ eſt omniũ ſęculoꝝ: Inducit deꝰin tẽptationẽ hoĩem:cũ tẽptari “ Nnen
ſed hoc optamꝰ* vt finẽ nr̃is faciat malis: et pꝓmittit vt ꝓbet:nõ vt ꝑimat᷑. Temptat aũt –
veniẽs de cęlo nos aſſumat in regnum. Hoc non quaſi mentiũ neſcius humanaꝝ:ſed vt din
