trinitatẽ vnitatis:ad cuius imaginẽ factus ẽ
hõ noſter interioꝛ:qͥ ſitlitudinẽ ſanctę trinitat:

retinet. Sicut em̃ pr̃ deus:filius deꝰ: ſpũſſan/

ctus deus:nõ tres deos credimꝰ ſed vnũ deũ

volũtas:⁊ aia memoꝛia: nõ tñ tres aię in vno

coꝛpoꝛe ſunt ſᷣ vna aĩa: quę licet vniꝰ ſit ſub/
ſtantię ⁊ naturę:tres tñ hʒ dignitates: intelle

ctũ:volũtatẽ ⁊ memoꝛiã.Et ſicut ex patre ge/
nerat᷑ filius:⁊ ex patre filioq; pꝓcedit ſpũſſan/
ctus:ita per intellectũ generat᷑ voluntas:⁊ ex
his duobꝰ pꝛocedit memoꝛia. Sine his tribꝰ
aĩa ꝑfecta eſſe non põt:nec hoꝝ triũ vnũ ſine ꝰ
alis duobus aliqᷣd integrũ ↄſiſtit. Mec ſolum
ſufficit intellectꝰ:niſi ſitvolũtas in amoꝛe:nec
hec duo:niſi addat᷑ memoꝛia: ꝗᷓ ſemꝑ in mẽte
intelligentis ⁊ diligẽtis manet eligens. Vni⸗
uerſitat em̃ ↄditoꝛ deus oẽs motus aię ad bo

nũ facit: Intellectũ vt intelligamꝰ qð iubet:

voluntatem vt ſit in amoꝛe eius: memoꝛiam
ne obliuiſcamur quod imperat. Eia ergo fra⸗C
tres mei⁊ coꝛona matris meę nolite diſcutere

niſi q;tum vobis neceſſe eſt ad ſalutẽ. Nolite Ro.i2.

ſapere niſi q;tũ opoꝛtet ſaꝑe.QAuid em̃ opoꝛ/
tet ſapere niſi ꝙ deus trinus ⁊ vnus ẽ? Quid
aliud neceſſe eſt nobis: niſi declinare a malo s. ʒ6.

⁊ facere qð bonũ eſt: Quid aliud neceſſe ẽ no

bis:niſi vt bona cognoſcamus ⁊ mala? Bo/
na vt ſciamus ea rapere:mala vt ſciamus ea
deuitare. Non eſt igit᷑ malũ ſcire malũ:qꝛ niſi
cognoueris quõ vitare poterl: Per legẽ nãq; Ro..
pctm̃ cognoui: ait apłs:qꝛ ante legẽ pctm̃ nõ
cognoui: ſed poſt legem datam quid tenen-
dum qͥd vitandũ erat cognoui. Aalũ & ſci-
re non eſt malũ:ſed malũ operari malum efſſe
qͥs paganoꝝ vnqᷓ; dubitauit: Neceſſe eſt & ſci „
re ꝙ ſuperbia mater ẽ ⁊ caput oim vitioꝝ.Ab
ea em̃ deſcendit inaniſgloꝛia: inuidia: ira:tri-
ſticia:auaricia:voluptas carnis:iĩ qua ↄtinet
gula atq; luxuria.Aſcendit qͥs frẽs mei ad ſa/
pientiã huius mũdi:⁊ dũ ↄſiderat honoꝛes ſi/
bi a diſcipulis exhibitos: extendit alas ſuas
vſq; ad termios oꝛbis terrę:⁊ de ſe pieſumẽs
gloꝛiat᷑:⁊ ſic ſuperbiẽdo ⁊ pꝛeſumẽdo moxin
anis gloꝛia ſᷣſumentẽ aggredit᷑:dum ab alis
querit gloꝛioſus videri.Et dũ ſic quęrit: a qͥ
buſdã ↄſiderat et videt ſe deſpici:dicẽtibus:
Non eſt qð a multis credit᷑. Plures nãq; ſunt

eo acutioꝛes:⁊ plures eo melioꝛes nõ dubita/

c 3

HBancti.

mus. Inſiatus vero ille qͥ ſe putat omia ſcine ꝰhabẽtes aureſ auditui:⁊ linguã voci:Pedes ſe
yel ſingula poſſidere:vidẽs quoſdã altioꝛes ituros feſtinate: manus ad operã ſine moꝛꝛ Lonien
ſe:mox eũ inuidia aggredit᷑: cuiꝰ veſtigiũ ira parate:coꝛde iocũdo: ſerena facie:oꝛe riſoꝛio ſtein
imitat᷑: ⁊ nõ valens irã opere perſicere: triſta ⁊ oculo oꝛnato ſanctitatis ſplendoꝛe:non tñ ng
tur:⁊ quęrẽs ↄſolationẽ triſticię:auaricia tãa amoꝛe ſeruili vel metu:ſed om̃i charitatis af- un
git᷑ vt habeat vnde tranſcendere valeat om / fectu:ſanctam obedientiã ſeruare vos opto. wui
nes. Et ecce dum diuitias cõgregat ⁊ acqui / Tunc em̃ ante tribunal iudicis abꝛaã nõvos nen
ſierit:ſtatim in gulę ⁊ luxurię foneã cadit. Sʒ odemnabit ſed cõmẽdabit:nõ vos a ſe expel tſe⸗
Eſa.ii. o grandis miſericoꝛdia ſaluato is: Spiritus lert ſed ↄuocabit:nõ vos maledicet ſed ſubli/⸗
em̃ pietatis per ↄtemptũ mũdi oꝛdinauit vrt mabit in ęterna patria. Negligentiã etiã om B 4
expelleret auariciã: Sed qꝛ abiecta auaricia: nẽ deponere vos depꝛecoꝛ fratres: ne abꝛaã * 4
ſepe mala cõpꝛimit triſticia: dat᷑ ſpiritus ſciẽ⸗ vos cõmẽdante ↄtra vos ſurgat ille ſanctꝰ ia me
tię:qui oſtendit quę ſit bona vel mala triſti / cob iĩ die nouiſſimo. IFngite fratres:fugite ne mwn
cia. Si S ſciẽtia bonã triſticiã adducit:ꝗᷓ ſur· gligentiã:nã ſicut in vnoquoq; opere bono lan
2. Cori.⁊. git ex doloꝛe peccatoꝝ: expellitur triſticia ſa· nuñater eſt diligẽtia:ita vniuerſe doctrinę⁊ di/ Conc
culi:quę moꝛtẽ operat᷑.Sed qꝛ multi ſũt iſtis ſciplinę nouerca eſt negligẽtia.Sʒ ⁊ ſi habue ſhun
om̃ibus carẽtes: ſicut ſunt iracũdi: ideo da- rimus obedientiã ⁊ negligentia oĩno carebi⸗ .
tur ſpũs foꝛtitudinis:qui per temperantiã re mus: adhuc nõ ſufficit niſi ⁊ cum iſaac patiẽ/ uni
Pꝛouer.lé, frenat iracundiũ.Talis foꝛtis eſt:ĩmo foꝛtioꝛ tiam habeamus. Nam ſicut per impstientiã
q vincit animũ q; qͥ capitvꝛbẽ. Sed qꝛ adyuc ia deſtruunt᷑ bona:oĩaq; ſuffocaut᷑ optima: . nün
iuidet foꝛtius imperãti: dat᷑ ſpũs ↄſiiij:qui xꝓ c ⁊. patiẽtiã oĩs generãt᷑ bona: oẽs iniqͥta/ Grt
amoꝛẽ pꝛoximi eijcit inuidiã. Sed qꝛ pꝛo tan / tes demergunt᷑ in ꝓfundũ.Qui vero fratres lil
tis meritis ſępius vult laudari:ideo dat᷑ ſpi⸗/ n eſt: monach⸗ nõ ẽ. Sʒ ⁊ ſi ha⸗/ An
ritus intellectus:per quẽ intelligit qͥd ſit. Sʒ nimus obedientiã cũ abꝛaã:patientiã cũ nioe
gꝛ inuenit ſe nihil eſſe:ideo ante deũ humili/ iſaac:diligentiã cũ iacob:⁊ caſtitatẽ nõ ſerua Ge⸗
atur:⁊ ſic per humilitatẽ ſpũs intellect eijeit erimus cũ ioſeph:quid hęc oĩa nob ꝓdef̃t: am⸗
inanẽ gloꝛiã.Sed qꝛ aliqñ nõ curat extrinſe/· Amare Sdebemus ſũme caſtitatẽ:ſine q̃ nr̃a pores
cus: ſolet tñ ſępe de ſe interius gloꝛiari: ideo opꝑa nihil valẽt. O caſtitas oꝛnamentũ nobi l
dat᷑ ſpũs ſapiẽtię:per quẽ incipit deũ cogno/ liũ:exaltatio hũiliũ:nobilitaſ ignobiliũ:pul enol
ſcere. Eius autem bonitatẽ ⁊ miſericoꝛdiam cchꝛitudo viliũ:ſolamẽ merẽtiũ:augmẽtũ pul bute
qͥs cognoſcens:ipſum toto coꝛdis affectu di/ chꝛitudinis:decꝰ ſãctę nf̃ę religiõis: minoꝛa/ lez
ligit:⁊ ſic ſapiẽtia ꝑ charitatẽ expellit ſuper- tio criminũ:multiplicatio meritoꝝ: dei ami- enb
„ biam:qua expulſa per gratiã efficimur tem / ca:angeloꝝ cognata:patriarchaꝝ vita: pꝛo/ hobe
plum dei ⁊ habitaculũ ſpũſſancti:Amẽ. pphetaꝝ coꝛona:aplłoꝝ cingulũ: martyrũ au⸗ nii
inobediẽtia: negligẽtia:patiẽ/ xiliũ:ↄfeſſoꝝ vehiculũ:virginũ ſpeculum:vi fut
ermo⸗ xVII Qduayꝝ refugiũ: ⁊ cunctoꝝ bonoꝝ gaudiũ ⁊ ſo/ geii⸗
latres mei dilectiſſimi: in oibꝰope) lamẽ. Sed quidã ſunt frẽs mei qui in iuuẽtu auup
i ribus veſtris ſemꝑ memẽtote: ꝙ oẽs te ſua luxurioſe viuere volũt: enectu/ 1e)
2. Corj. 5. Kabimus ante tribunal chꝛiſti: vt re/ tem peruenerint gloꝛiant᷑ dicetes ſe tinẽtes e
dferat vnuſqſq; pꝛout geſſit in coꝛpoꝛe.Cauẽ/ eſſe.Tüũc em̃ eligũt fᷣuire caſtitati: qñ libido —. 4 mu
dum eſt ergo ne ante illud terribile tribunal eos ſeruos habere ↄtemnit. Nũqᷣd tales ↄti/ eii
vacui vel denudati apareamꝰ. Hon em̃ tũc nentes dicẽdi ſunt:? Abſit. Tales em̃ pꝛemiũ ſer
ſancti nobis ſubueniẽt:qꝛ tempus nõ erit mi nõ habebũt:qꝛ laboꝛis certamẽ nõ habueft. ð’
ſerendi ⁊ miſericoꝛdiã impetrandi:et iam fu· Sed illos vere expectat ſempiterna gloꝛia:qͥ
giet a ianua paradiſi maria. Om̃es em̃ cõtra foꝛtes fueft glioſa certamia ſupoꝛtare: Amẽ .
BGeñ.a2. nos tũc erũt:abꝛaã ↄtra inobediẽtes: ⁊ iac ¶ De vigilatione ⁊ ocioſitate vitan/ d
Se. si. ↄtra impatiẽtes: ⁊ iacob ↄtra negligẽtes:⁊ io da:Serilo xVII
Geñ.ʒ9. ſeph ↄtra incõtinẽtes. O qᷓ; dure repꝛehendẽ IDoſtolus petrus fratres dilectiſſimi A di
tur inobediẽtes fratres mei ꝑ venerabilẽ pa/ aNſde nr̃a ſalute ſollicitus: nos dulciter .
trem obediẽtię abꝛaã: q́ foꝛtiter: q; turpiter. Aladmonet:⁊ ad vigilãdũ nos exhoꝛta . im
Igeo frẽs mei attẽdite: ⁊ parati ſemꝑ eſtote tur inter cgtera dicẽs: Vigilate fratres: quia i. NPetri.J. u
ad obedientiã mandatoꝝ dei:paratas ſemꝓ aduerſariꝰ veſter diabolus quęrit quẽ deuo/

Ad fratres in heremo

ret:cui reſiſtere debemus per fidem. Sed ſi/
des quęrit oꝛationẽ:oꝛatio autem optat pꝛu/
dentiam. Quid & niſi ꝙ pꝛudentes ſimus in
ſide fundati.⁊ vigilemus in oronibꝰ: Quare
in vigilijs frẽs oꝛare debemꝰ:niſi qꝛ ſi nõ vigi
lauerimus ⁊ ocioſi ꝑmãſerimus: qͥd aliud qᷓ
Apocl:.ʒ. tepidi i hac ſolitudine apparebimꝰ: Et ſi tepi/
QAQii fuerimus:incipiet nos euomere ſaluatoꝛ ð

2 Feee agſntaftdne eAelendaſated

ꝙ nec calidi nec frigidi ſumꝰ Vigilate & fra
tres ocioſitatẽ deponẽtes in cũcti.Quid em̃
otcliũ eſt: niſi viui hois ſepultura:vt ait paga/
nus ille ſanctiſſimi apli amicus chariſſimus:?
Per ocioſitatẽ frẽs rigoꝛẽ ſanctę ſolitarię reli
gionis faſtidimus: ꝑ hanc heremũ ſepe exire
tẽptamur:ꝑ hãc accendimur frequẽter ad lu/
xuriã:pꝑ bãc aiamur ad ſuꝑiã: ꝑ hãc ducimur
ad mũdi gloꝛiã:per hãc temptamur delicate
paſci:ganc ſuffocamur pꝛecioſe veſtiri: per
hãc ad ſupauã doꝛmitionẽ trahimur: ꝑ hanc⸗
ad verba ſęcularia ducimur libenter audire.
heęc ẽ illa ocioſitas peſſuna ꝗᷓ frequẽter ſctõꝝ
ↄuentus deſtruit: pariens in eis lupanai
triens in eis gulã:ſeminãs inter eos ʒiʒania:
generãs inter eos homicidia:⁊ oĩa ꝗ̊ᷓ ſũt oꝑa
carnis. Quid &̊ dicis o fr̃. Quid ocioſe agere
potes:niſi oꝑa carnis? Nunqᷓ; qͥs ciliis celoꝝ
erit:ſi ocioſitatẽ amauerit. Ergo frater qͥ ĩ he
remo habitas:ſi vis ꝑfectus eſſe:fuge ocioſi/

B tatẽ:qꝛ in ſeruis dei nihil peius reperit᷑. Sur

ge g̊ ſi doꝛmis o ruſticane mi chare. Surge tu
q̃ in heremo habitas ſi clauſos mẽtis oculos

habes.Surge tu qͥ nec ad alta tutũ oculos

mẽtis ꝓtendis: nec ad videndum ꝗᷓ neceſſa-
ria tibi ſunt:oculos mẽtis aperirevales:fuge
ociũ:⁊ ſꝑ aliqͥd facere memẽto. O frẽs mei ſꝑ
occupatos vos eſſe deſidero: vt bꝛauiũ ſalu/
tis ꝑ gra aa dei recipe mereamini. Hãc fuge/

re cupiẽs ſctũs monachoꝝ pr antonius: cla/
. „

mauit ad dſim ĩ heremo ⁊ dixit:iO ſamarita/
ne dñe deus meus:o aĩaꝝ ⁊ coꝛpoꝝ vere cu/
ſtos:ſuſcita in me gratiã tuã:⁊ infunde ſeruo
tuo miſercoꝛdiã:vt i heremo collocatꝰ:in tuo
ↄſpectu ocioſus nõ maneã.Et audiuit anto/
nius:Antoni cupis deo placere? Oꝛa: et dũ
oꝛare nõ poteris:manibꝰlaboꝛa:⁊ ſp aliqͥd fa
cito. Fac qð ĩ teẽ:age qð potes:⁊ nõ deſiciet
tibi auxiliũ de ſctõ. Quid &̊ diffidis o mona/
che? Nunqᷣd idẽ deꝰẽ: Nũqͥd ⁊ ꝑ te idẽ cruci⸗
Cſius eſt: Age igit᷑ qdð bonũ ẽ: Fuge ociũ:qð
moꝛs eſt: ⁊ aperi oculos mẽtis ⁊ coꝛꝑis:vide-/
biſq; ſingulas creaturaſ ad officia ſingula de
–

Sermo- XVI XVII

putatas. Ecce em̃ ſol curſuʒ anni ꝑficit: luna

etiã mẽſibus ⁊ viciſſitudinibꝰdiſcurrit:⁊ cete
rę ſtelle. Omnia em̃ ſibi deputata officia ſine
quiete exercẽt. Nũqᷣd etiã aialia bꝛuta ad ſuę

naturę induſtriã ociũ fugiũt: Nunqͥd etiam

ſemꝑ laboꝛãt vt ↄſeruent᷑ in eſſe? Nunqͥd in
ſuis neceſſitatibꝰdeſicere ⁊ pigreſcere ea vide
mus:?: Abſit. Om̃ia em̃ ſ obediẽtia ſunt: oĩa
agũt qð agen debẽt. Solꝰaũt miſer hõ acci/

dia ſopoꝛatus a ſuo officio frequẽter recedit:
⁊ dei imaginẽ in ſe deturpãs in accidia ꝑſeue
rat¶ Erubeſce o chꝛiſtiane et abſconde te a
facie ſaluatoꝛis tui: qm̃ inſipiẽtioꝛ iumẽtis ⁊
foꝛmicis hodie factus eſſe cõpꝛobariſ. Vade Pꝛouer..
em̃ ad foꝛmicã ⁊ ↄſidera ſemitas eius: ⁊ diſte
ab ea miſer qͥ capite eleuato ꝑpambulaſ: ⁊ ſuꝝꝰ ꝰ
aſtra eęloꝝ iã aſcendere credis: Conſidera ſe-
mitas eius:qꝛ cũ pꝛęceptoꝛẽ nõ habeat:tan⸗/⸗
q;ᷓ de ſalute ſua ſollicita:in ęſtate grana colli/
gere nõ deſiſtit:qͥbuſ viuere poſſit in hyeme.
Non em̃ ſolũ ſęculares hoc attendere debẽt:
ſed ⁊ nos qͥ dei gratia in heremo ſumus: ⁊ in
ac vaſta ſolitudine habitamꝰ:foꝛmicaꝝ con
dieiões debemꝰattẽdere:⁊ eas ſumopere imi
tari. Laboꝛare em̃ ſine intermiſſiõe debemꝰ:
vt fructũ bonoꝝ opeꝝ acqramus in ęſtate
ſentvitę tã ſollicite ⁊ ſedule:vt tꝑe hyemali:
tꝑe frigoꝛis ⁊ iudicij nõ fame pereamꝰ:łᷣ bo/
nis cũctꝭ oꝛnati ęternalit᷑ reſciamur ĩ patria. D
Eia & frẽs mei dilectiſſimi:coꝛona mea ⁊ gau
diũ meũ qð eſtis:oẽm ocioſitatẽ expellite:ſꝑ
aliqͥd honi facite: ⁊ quẽ tedet oꝛare: pſallere
nõ deſiſtat:quẽ tedet oꝛare vel pſallere:labo
rare manibꝰnõ nifferat:cogitãtes ꝙ q;diu da
uid exercitauit ſe in militia:nõ inſultauit ſibi 2. Regl.ꝛi.
luxuria:ſed poſtqᷓ; in domo ocioſus remãſit:
laboꝛauit adulterio: ⁊ homicidium cõmiſit.
Samſon dũ cum philiſteis pugnauit:nõ po / Judicj.is
tuit capi ab hoſtibus:ſed poſtq; doꝛmiuit in
ſinu fęminę ⁊ ocioſe cum ea remãſit: mox ca/
pit᷑ ⁊ cccat᷑ ab hoſtibus.Salomon dum ocou 3. Regl.11.
patus eſſet in ediſicatiõe templi:nõ ſenſit lu⸗/
xuriam:ſed mox recedensab opere perſenſit
inſultũ luxurię:⁊ ꝑficiẽs:femĩia inſtigante ad
idola: adoꝛauit in thalamo vitulũ aureum.
Vigilate ergò fratres mei: vigilate et nolite
deficere: qꝛ nec ſanctioꝛes dauid: nec foꝛtio⸗.
res ſamſone:nec ſapientioꝛes ſalomone vos
eſſe cognoſco. Peponatis omnẽ accidiã:quę
ſermonem nudum reddit: honis omnibus
vos pꝛiuat: virtutũ veſtimẽti vos expoliat.
O fratres mei:honeſto ope ſemꝑ occupatos E

c 4

Bancti

vos eſſe deſidero:⁊ qð ꝑdidiſtis in ſęculo per

pꝛęteritũ:tecuperetis laboꝛãdo in heremo in
futuro.Et ſi aliqui ſũt ex vobis qͥ per annos
octoginta ⁊ amplius in heremo ſunt ſanctiſ/
ſime ↄuerſati:iugo ſanctę obediẽtię:pauper/
tatis ⁊ caſtitatis decoꝛati: iam gaudeãt expe
ctantes beatã ſpem et aduentũ dñi. Iſti em̃
vt videmus qͥ amplius ieiunig ⁊ oꝛatiõibus
⁊ operibꝰ monaſterij inſiſtere ſõ poſſunt: fe/
cerũt em̃ dũ potuer̃t. Pꝛopterea filioli mei ſi

modo nõ faciunt ea quę facere ↄſueuerãt: nõ

ſit vobis moleſtũ.Si quieſcũt nõ miremini:
Si venerant᷑ a mevt pfes:nõ triſtemi:qꝛ ipſi
digni ſunt. Non em̃ dolere debetis:qꝛ chari/

1. Corl. 15. tas nõ cogitat malũ:ſed gaudet de alteriꝰbo

no. Ideo volumꝰ et in chꝛiſti noĩe oꝛdinamꝰ

Mattð.s. vt ⁊ ipſi qui centũ annoꝛũ ⁊ ampliꝰſunt: pa/

Dei
f ecem inuidere: ſed ſtudear vnuſquiſq;

ter noſter ſedendo in lectulo dicãt:⁊ diligen/
ter eis ſine murmure ſeruiat᷑:vt ⁊ ipſi pꝛo no/
bis intercedãt in cęlis:quoꝝ habitatio iã ibi
eſt: Quã obtinere faciat nos ille qui eſt bene
dictus in ſecula: Amẽ.
uidia cauenda: Ser. x
ẽs mei deſiderãtiſſimi:nolite inui/

deo in cunctis placere. Inuidia em̃

om̃es virtutes ↄcremat: om̃ia bona diſſipat:
oia mala generat. Sed dicetis: Mos quidẽ
groſſi ſumus:peccare optime ſcimus:ſed vi⸗
tare peccata vel a peccatis reſurgere ignoꝛã/

tes ⁊ fragiles ſumus: Quomodo ergo inui/
diã habentẽ:vel nos ipſam habentes cogno
ſcere poterimus? O fratres mei cupitis voſ/
ipſos ſi inuidi eſtis cognoſcere:cupitis ⁊ fra/
trem veſtrũ inuidiã habentẽ cognoſcere: At/

tendite ꝙ ille inuidus ẽ:qui alienũ bonũ ſuũ

facit:⁊ ſi facere nõ poteſt:clamat per vicos et
plateas ⁊ velut canis latrat ⁊ ardet:Sʒ pᷣmo

ſeipſũ moꝛe phęnicis occidit. Quid em̃ agit

phęnix niſi qꝛ dũ ſeneſcit:ad ꝑteſ calidiſſimaſ
volat:ligna ſicciſſima ↄgregat: ⁊ lignis ↄgre
gatis:alis ligna percutit:⁊ ſic ignẽ accendit:

⁊ in eodẽ ſe comburi permittit: Ex quibus ci

neribꝰvermiculuſ ſaſcit᷑:⁊ poſtmodũ pheęnix
alia efficit᷑. Sic ⁊ hypocrita facit:ſic ⁊ inuiduſ
agit cunctis diebus vitę ſuę:insus ⁊ extra ſe/
ipſum cõburẽs:ſeipſũ pᷣmo infeſtãs: pᷣmo ſe/

ipſum vulnerãs ⁊ vexans.O inuide q́; pau/
cos habes amicos:⁊ foꝛſitan neminẽ habes:

de cuius bono nõ doleas:⁊ de cuiꝰ malo non

gaudeas. Merito om̃i amico pᷣuari debes:eo
de nullo amicoꝝ bono gaudere ꝓbaris.

Auguſtini

C
ꝰ* iuidia oĩ vitio peioꝛ:⁊ oĩ peſte deterioꝛ.O in/ nie
uide qͥ nunq; qeſcere potes:an ignoꝛas ꝙ oĩs Hu
malicia hʒ aliquã fęlicitat vmbꝛã? Sʒ tu ipᷣa ee
iuidia neqᷣſſima peſtis: toꝛmentũ ſine refrige t⸗
rio:moꝛbum ſine remedio: laboꝛẽ ſine reſpi/ itt
ratione:pęnã ſine intermiſſiõe:famẽ ſine ſa/ ueni
turitate ſemp habere videris. Qà inuide ver. Bd n
mis moꝛtifere: qͥ in hedera ionę quotidie na/ Zone. 4. we
ſceris. O igneus ſerpẽs: quo populus iſrael umeri.?ꝛ · &
pungit᷑. hic eſt em̃ fratres bꝛuchꝰ: quo fructꝰ Rõ·ĩo nn⸗
terrarũ depaſcit᷑ Legimꝰem̃ dilectiſſimi fra
tres mei ꝙ ſilijs iſrael manna cęlitus datum Exo. 16. hen
eſt: quo reſeruato ſcaturiebat multitudo ver ba
miũ.Sic ex celeſti gratia fideli collata: occa/ nuß
ſionaliter in animo ſuperbi iuidia naſcit᷑. Et ium̃
quãtomagis ceęleſtis gratia fidelis ſolidatur: a
tantomagis ſuperbi mens in inuidię vermẽ lin
reſoluit᷑. Legimꝰ etiã vermem ex hedera na/ iumn
tum: cuius vmbꝛa ionas a caloꝛe demndeba⸗ lle⸗

tur: tandẽ hedera coꝛruit:z fundipis deuaſta cin
¶̃Fil

tur ꝑ vermẽ inuidię
pto peregrinantes:legimꝰ igneos ſerpentes
puꝑugiſſę. Sic et vos heremi ſacri cultoꝛes:
hj Hrael:duʒ inuidos veſtros de vobis
ſuſurrantes auditis: exultate quoniam filij
dei⁊ ſctõꝝ patꝝ effici meruiſti.Exultate oꝛã⸗
tes ꝓ eis:vt eos ſocios habere ĩ ſanctoꝝ col
legio mereamini: repꝛehendẽtes ⁊ oſtenden /·
tes eis:ꝙ ipſa inuidia eſt illa peſſima tinea:
purpuramẽta virtutũ demolitur: erugo quę
theſauꝝ ſapientię depꝛędat᷑: bꝛuchus qui ter .
raꝝ virentia cõburit: qꝛ qͥcquid boni operis ſiledi
vireſcit in homie:pene peſtis inuidię perdit. une;
Hhec eſt quę angelũ de cęlo pꝛoiecit: quę ho/ Eſa.4. Mb
minẽ de paradiſo exulauit: quę filios iſrael ĩ Señ.ʒ. Mnor.
deſerto percuſſit:quę cõtra ioſeph fratres ar/ Señ.7. zdll
mauit:quę danielẽ in lacum leonũ miſit:quę DPaniet. .4. qllj
caput noſtrũ cruci affixit: quę iudã ſuſpendi Matthᷣ.27. flnns
fecit.Scitote fratres mei atq; dicitè:⁊ ſuper falfr
tecta pꝛeędicate:ꝙ inuidia ẽ illa fera peſſima: — ,. 4₰ℳ acn
quę fidem tollit:concoꝛdiã diſſipat:tertiã lin füin
guam multiplicat:iuſticiaʒ diſperdit:⁊ om̃ia

ios etiã iſrael ĩ ęgy⸗ athus
ſal
Mp/

mala generat.heęc eſt quę abel occidit:adam Señ.4.
onerauit vel exulauit:paſtoꝛẽ ſuſpendit:pe/ in
trum iugulauit dum chꝛiſtũ negauit: paulũ
decollauit et iohannẽ: ſtephanũ lapidauit: Acij.ꝛ. icn
goliam pꝛoſtrauit:dauid decepit: muros hie
ruſalẽ euertit: romã depopulauit: carthagi/
nem deſtruxit: troiã deuaſtauit:⁊ multa ma- D
la per hanc feram peſſimã in oꝛbe terrarum h⸗
facta eſſe legimꝰ. O ff mi dilecte:o ruſticane C
amãde:o dimidiũ aię meę: cur iuidiã ñ depo n

„*

Zone..
Punctiil
Ro oA.

Exo.l6.

4

,
4
5

.
Sa,
Ibci
/bel.
Danielel4
Wart,17

ch.7.

4

Ad fratres in beremo

tnis? Cur eã diligis:? Nunqͥd moꝛtẽ dilig?nũqͥdꝰ
ad ſuſpendiũ pergis?nundd in lacũ te pꝛoijcis:
DO inuide qͥ nunq; qᷣeſcis ſed ſꝑ cũ ſaulo ſeruos
dei ꝑſequeris:ęos ligatos ducens ad pꝛincipes

qos defraudare ꝓcuraſ:⁊ ecce neqter defraudatꝰ:
nis opꝑibus refulgere. Cupitis g& eos toꝛqueri?

nan?:oculis ſcintillãt vt ſidera:manꝰ cãcellatas
aſtringũt:dẽtibꝰſtridẽt: ⁊ ſic aia ⁊ coꝛpꝑe moꝛiũt᷑.
Vos aũtoenefacite: nõ tamẽ vt eos ad furoꝛẽ

pꝓpctõꝝ ↄtritiont᷑: ⁊ pꝛoximi amoꝛẽ inf gu
elſt benedictus in ſecula: Amẽ.
SDe vigilia natiuitatis xpᷣi:Ser. Xx¶
Neingimini ſilij potẽtes ⁊ eſtote parati

qꝛ die craſtina delebit᷑ iniqtas terrę: ⁊ re
gnabit ſuꝑ vos ſaluatoꝛ mũdi.Craſtina
IIlllliers fideliũ ⁊ credẽtibꝰ reddet᷑.Craſtina die mũdꝰ
OQ Duã reꝑationẽ amplectet᷑.Craſtia die ↄditoꝛ ſide/⸗
rũ redẽptoꝛq; oĩm penditurꝰ eſt ad vbera ſanctę
marie vginiſ.Craſtina die ille ꝗ ęternalit᷑ ſᷣcedit
., volubilitatẽ ſęculoꝝ:ingerere ſe incipiet curſibꝰ
annoꝝ. Craſtina die ſolutis naturę legibꝰ:ex ſo/
lius diuinitatis potẽtia vᷣginis marisę viſcera fe/
cundãt᷑:⁊ ex riuulo ſuo fluuius magnus oꝛiet᷑: ⁊
fructus aparępit optimꝰ: ⁊ exvirgulto ſuo radix

–

.
.

„

Ps. 18. Pfectoꝝ ꝓedet᷑ tanq́; ſponſus de thalamo ſuo.

.·CLraſtina die o monache ſuſcipies infãtulũ ieſũ:
q tñ ante oĩa ſecula factus ẽ. Para igit᷑ te:qꝛ ipſe
dignat᷑ videre te:oſculari te:aſtrigere te: ⁊ nũqᷓ;
dimittere te niſi tu pᷣmo eũ dimiſeris.Aſpicite g̊
frẽs oculis mẽtis ⁊ coꝛpis:⁊ videbitis dei poten
tiam venientẽ:⁊ pꝛocedentẽ a patre tanq; ſpon/
ſum de thalamo ſuo: quem aſpicietis:quem te/
nebitis: quem adoꝛabitis pura mente ⁊ mundo
coꝛde. Ipſum foꝛtiter tenete: totũ in mũdo ⁊ to
tuũ in celo.Cotũ in mundo ad iuſtiſicatonẽ:totũ
in cęlo ad gloꝛiſicationẽ. Lotũ in mũdo vt edu-/
cat peregrinãtes:totũ in celo vt recipiat ꝑueniẽ/
tes.Totũ in ſolio pr̃is:totum in gremio gloꝛio/
ſę matris Sic em̃ craſtina die patebũt ſignacu/

ſacerdotũ. Ecce em̃ alios laboꝛas tenere:vſᷣ tu te
ner: ab illis:alios ligare ꝓcuras:ſᷣ ecce tu cadẽs
Actj.9. in terrã audis cũ ſaulo:Cur me ꝑſequen? Alios
trtreenere ſollicitas:ſᷣ ecce cęcatꝰtener a cũctis. Ali

movx depoꝛtaris ad tartara. Eia & frẽs deponite
iuidiã: ⁊ ſi s iuidos int᷑ voſ habere videtl:oꝛate
ꝓ eis:qꝛ totiẽs moꝛiunt᷑:quotiẽs vidẽt vos boę/

MNunq; em̃ melius inuidos toꝛquere poterit᷑: q;
Stutibus ⁊ glię ſeruiẽdo.Tunc em̃ latrãt vt ca
gnes:deuoꝛãtvt leones:facie palleſcũt:capite mi

accẽdatis:ſᷣ vut deo placeatis: oꝛate pꝛo bſeguẽ. .R
ad.s. tibus ⁊ calumniãtibꝰ vos:dolẽtes de malo coꝛ.⸗
poꝛis:ſᷣ foꝛtiꝰde aĩę ꝑditiõe.Cõcedat ̊ nob xpᷣs

* 6„

ebꝛaꝝ caligo minuet᷑.Craſtia die lux ocu

BSermo XVIII
la figuraꝝ:fulgebũt oꝛacula pꝛophetaꝝ:axpare⸗/
bũt miracula naturaꝝ:ſtulabũt ſpiracula grãꝝ:
qꝛ naſcet᷑ ieſus xpᷣs flliꝰ dei viui in bethleẽ iudę. Zucſ.2.
Dũ em̃ venerit videbimꝰ rubũ ardere ſᷣ nõ ↄſu/ Exo..
mi:virgã aaron frondentẽ ⁊ fructũ facientẽ.Ac/ Numeri.i⁊.
cingimini & filij potẽtes ⁊ eſtote parati:vt vide/
re poſſimus cũ eʒechiele poꝛtã ſacratiſſimã ꝑpe/ Seeb. .
tuo clauſã.Cxaſtina em̃ die videbimꝰ etiã cũ da Danielł.2.

niele puero ſagto lapidẽ angularẽ. Craſtina die B

videbimꝰ regẽ regũ mẽtalibꝰ oculis ⁊ humanis

ſub foꝛma panis viſibilis panẽ inuiſibilẽ:alimo

niã cęleſtẽ:refectionẽ beatã:cibũ ęternę vitę:pi/
gnus nr̃e redemptiõis: hoſtiã ſalutarẽ: quã die
craſtina toto affectu mãducare debemꝰ. Iſte eſt

ille panis ⁊ cibus datꝰ iſraelitico ꝓplo: mana dul gxo. 16.

ciſſimũ habẽs in ſe om̃e delectamentũ ⁊ ſapoꝛis ⸗

ſuauitatẽ. Iſte eſt ille cibus quẽ vidit pharao: Señ.Ar.
in quo ſpicę pulchꝛę ⁊ foꝛmoſe erãt. Iſte ẽ ille pa
nis datus helię:in cuius foꝛtitudine ambulauit ʒ. Regj.19.

q̃qraginta diebꝰ ⁊ qᷓdraginta noctibꝰ: et ꝑuenit
vſq; ad montẽ dei. Iſte ẽ ille panis q̊ cibant᷑ an/

geli: q̊ ſaginant᷑ aplłi:qͥ reſiciunt᷑ martyres: qͥ pa/

cunt᷑ ↄfeſſoꝛes:qͥ nutriunt᷑ vgines ⁊ ſatiant᷑ ele/

cteoẽs. Panẽ aũt hũc ſi ͥs digne mãducauerit

nõ moꝛiet᷑ in ęternũ:qm̃ ſpũs vitę ⁊ ipſa vita ẽ.

Hic eſt panis qͥ de ceęlo deſcendit:quẽ virgo nob Job.s.
cras ſſentabit:quẽ in gremio poꝛtabit:quẽ ĩi vo
tre baiulauit ſine grauamĩe:quẽ ⁊ peꝑit ſine coꝛ/

ruptiõe.Cuius mater inuẽta eſt virgo ante par/
tũ: virgo in partu:virgo poſt partuʒ: Ipſa quẽ
genuit adoꝛauit:ſed pꝛius mẽte qᷓ; ventre:⁊ pꝛi/⸗
us q; filius in vtero conciperetur. Leuate ergo C .
frẽs niei:leuate in hac vaſta ſolitudine capita ve
ſtra:Ecce em̃ iã eſt in poꝛta redemptio vfa.O q;
magna magnalia deꝰ ꝓpt᷑ nos operat᷑: ecce em̃

quõ nos amauit. Ipſe em̃ deus factus ẽ hõ:crea

toꝛ creatura: ditiſſimus pauꝑ: cõditoꝛ legis de/

ſtructoꝛ legis ꝓpt᷑ nos apellat᷑. Amauit em̃ nos
vt reciꝑet nos:humiliauit ſe vt exaltaret nos in
ſe. Inclinauit ſe: vt erigeret nos ad ſe. Ecce em᷑
quõ nos amauit:qꝛ deſcendit vt nos exaltaret:

exinaniuit ſe vt nobꝰ ptãtẽ donaret. Accigimini
So ſilij potẽtes ⁊ eſtote pgrati:qꝛ die craſtina vi
debimus irreuerberata acie fidei in vno eodẽq;

deo ⁊ hoiĩe diuinitatẽ ĩcarnatã: maieſtatẽ ſubiu/

gatã:libertatẽ captiuatã: virtutẽ inſirmatã:ęter
nitatẽ terminatã:virginitatẽ fecundatã:vitã in/

firmatã. Accingimini ergo ⁊ eſtote parati: mẽte
pura:ſide integra:charitate ſincera:vt dũ vene/

rit ille ſctũſſctõꝝ ⁊ pulſauerit: ↄfeſti aperiat ei.
Nõ igit᷑ tedeat vos modico tꝑe carnẽ veſtrã do⸗
mare ieiunijs ⁊ abſtinẽtia eſcę ⁊ potus:qꝛ ecce re

muneratoꝛ adueniet:reddẽevnicuiq; ſᷣm opera Go.a.

weeeee

Hancti Auguſtini Ser. NX

,„ „ , . „ „ 5
ſua. Saluatoꝛẽ igit᷑ expectãtes:ſobꝛie:iuſte ⁊ ca/ eincoꝛruptꝰ:⁊ in terra cũ matre hodie in pꝛęſepio Lucd.x .

ſte viuamus in h̊ ſęculd:expectãtes beatã ſpem humilis ⁊ coꝛruptibilis apparet. In celo imago m
⁊ aduentũ dñi:vt digne cũ eo gloꝛiari poſſimus patris apparet:⁊ ĩ terr marię ſilius oſtendit᷑. In ant
in celis: Amen. 3 cLclo ſyderũ ⁊ cunctoꝝ factoꝛ oſtendit᷑:ſed in ter⸗
¶ Be natiuitate dñi: Sermo xXX ra hodie per matrem inter bouem et aſinũ colłx hi
AKRés dilectiſſimi hõ nõ ſolũ ꝑ ſapientiã) locatur. Mater virgo ẽ: ⁊ in humilitate exultat: iͤ

f dei factus erat vt eſſet: ſᷣ᷑ etiã ad ſapien- ſed eiꝰ hodie filius humilitatẽ facto cõmendat.
—nã dei factus erat vt btus eſſet: vt ilavi ¶ Per virginẽ hodie venit ad nos: ⁊ ꝑ virginẽ p uj
Qelicet frueret᷑ eo ſenſu: quo pcipi ſpiẽtia pote/ ceſſit nos. Per incoꝛruptionẽ venit vt pctm̃ te- ꝗ .
rat. Sʒ qꝛ peccãdo ſenſum amiſit: quo ſapiẽtia leret: ⁊ ꝑ incoꝛuptionẽ pꝛęceſſit vt virtutẽ demũ M

NSð.Ioi. frui debuiſſet:qꝛ oblitus ẽ comedere panẽ ſuũ:? ſtraret.Vent ad nos hodie ille naʒzarenus ieſus
refectionẽ illã qua viuũt aię:in coꝛpoꝛalẽ cõmu vt cõferret remediũ:pꝛęceſſit vt daret exemplůũ.
tauit delectationẽ. Terrenis igit᷑ ⁊ coꝛpalibꝰ ſen Hon em̃ potuit arboꝛ bona malũ fructũ facere:
ſu ⁊ affectu imerſus:nõ potuit ſe ad ſpiritaliũ co qm̃ ois arboꝛ ex fructu ſuo cognoſcit᷑. Nadix in
gnitionẽ ſine amoꝛe erigere: ſed ſola ea ꝗᷓ carnis tegra:⁊ ramus fructuſq; incoꝛruptus eſt. Salua C
.unt agnoſcens: ſpiritaliũ iocunditatẽ nõ agno toꝛis igit᷑ nri aduẽt gabꝛiel nüci miſſus ẽ: vtno ucd.. i
uit: Ideo ipſa dei ſapiẽtia cũ ſurſum eſſet:deoꝛ uã in carne natiuitatẽ filij dei pꝛędicaret: in uua b
ſum hodie venit vbi hõ erat:vt eũ reuocaret vn foꝛma ſerui domino ſociata hoſtem potenter de
Joð.i. de ceciderat.Et ecce verbũ caro factũ eſt: vt de uinceret: foꝛtis in illo:nõ tamen violsnta ad in/ d
⁊ hõ inter hoĩes eſſet:⁊ ſic ↄuerſus ẽ panis ille in ferendam iniuriã: ſed efficax ad iuſticiam obti ?/ un
lac:vt a paruulis hoĩbꝰ ſumi poſſet. ¶ Sapiẽtia Mendã. Pꝛopterea gabꝛiel miſſus eſt vnꝰdema · ma lin
ipſa ſurſum panis erat: ⁊ eadẽ ipſa ſapiẽtia deo:ꝛ ſioꝛibus celoꝝ angelis: ſed ideo gabꝛiel dicit᷑: ñar When
ſum lac erat. In diuinitate ipſa ſapientia panig oꝛtio: cunctis erat. Gabꝛiel em̃ foꝛtitudo inter/ ni⸗
erat:⁊ in humanitate panis de cęlo deſcendeuns Nĩpſa etiã inſirmitas foꝛtitudo fuit: q; nul
hodie lac factũ ẽ: vt tanqᷓ; infantes ꝑ lac nutriti in ea ſuperatus fuit inimicus: et capta pꝛęda a ſenn
hoĩes roboꝛati ad panẽ deitan accedere poſſẽt: Wilolento reducta eſt. Tres em̃ perierãt:⁊ ſubſe/ MmMa

vt idẽ ipſe reſiceret: ⁊ reſiciẽdo languidos ad in / cutꝰeſt q̃:redẽptoꝛ eoꝝ deꝰ. Pꝛimꝰſine maſcu Señ.i. tlh
coꝛruptionẽ repararet. Dedit & reparandis ad lo ⁊ ſine femina:vt adam. Secũdus de maſculo Señ.2. ani
incoꝛruptionẽ alimentũ incoꝛruptiõis:paruulis ſine fęmina: vt eua de adam:quia tulit vnaʒ de hen
quidẽ iĩmaculatã carnẽ quã ſumpſerat de vᷣgine coſtis eius:⁊ repleuit carnẽ pꝛo ea.Tertiꝰ de ma Señ. i4 llic
matre: perfectis vero incoꝛruptibilẽ diuinitatẽ ſculo ⁊ fęmina:vt abel.Quartus de fęmina ſine Lud.. Mnt

guã habuit de ęterno pfe. Iſtis ne interi deſice maſculo: vt ſaluatoꝛ mũdi: qui de beata maria An
rẽt in via:ſed illis vt reſicerent᷑ ⁊ ꝑficeren:᷑ in pa Sgine hodie ꝓ nob naſci dignatꝰ eſt. Et qꝛ pꝛi nn
tria. Iſtis ad cõſolationẽ: illis ad gloꝛiſicatio⸗ mus auctoꝛ culpę deiectus eſt ꝑ feminsã: ideo au. cl
B nẽ. Pꝛopter hoc ergo dei filius ꝓ redemptiõe ccoꝛẽ gratię ſine maſculo cõcepit ⁊ peperit hodie .in
hoĩm hõ hodie facteſt:vt caro per carnẽ libera / femina maria virgo.heęc eſt femina totius muũüuü, cct
ret᷑: ⁊ hũano generi de ſuo ſumeret᷑ pꝛeciũ redem dli mater ⁊ dña:quę virgo permanẽs peperit bo ln
ptiõis:vt inde remediũ ſieret: vnde vitiũ ↄtra/ ie filiũ:ſtella pꝛotulit ſolẽ:creaturꝗ genuit craa Norn
ctũ fuerat: ⁊ in eodẽ monſtraret᷑ ⁊ peritia medici toꝛẽ:filia ↄcepit patrẽ ⁊ alifffüit vni diuitẽ rp
⁊ iuſticia redẽpti:qñ ð ſuo ⁊ ſanãdo iueni᷑ reme · ⁊ pauperẽ.Ipſa ſilia ẽ:ipſa eſt ⁊ mr: ipſa ancila. /⸗ 4
diũ⁊ pᷣciũ redimẽdo. Quia vo a coꝛruptiõe libe / ⁊ dña:ipſa genitrix ⁊ genita:ipſa cũ integritate l
rãdũ erat:qꝛ remediũ:idcirco pᷣciũ redẽptõis ĩcoꝛi peperit: cũ vᷣginitate ↄcepit:⁊ poſt partũ:vt ſu/
ruptũ eſſe denuerar Ccꝛopreren maria mr̃ ele pꝛa diximꝰ:virgo ꝑmanſit:ipſũ quẽ genuit mox
cta eſt: ⁊ ſuꝑ oẽs creaturas pꝛęelecta:oĩbus gra / adorauit. Cuius adoꝛatiõis ⁊ gratię participes
tüs fecũdata: om̃i virtute ⁊ ſanctitate in vtero nos faciat ille qui cũ patre ⁊ ſpũſancto viuit xxre
repleta: vt de mundiſſima matre mundiſſimus gnat in ſęcula ſęculoꝝ:Amẽ. de
filius naſceretur. Et ſicut in celo filius habuit etriplici genere monachoꝝ in ęgy
pdtrẽ ĩmoꝛtalẽ et ęternũ:ſic ⁊ i terra haberet ma prto: Dermo RRI .
trẽ om̃i coꝛruptiõe carentẽ. Igit᷑ in celo qualis Z nobis per litteras declarauit ſanctus A ock
eſt pater:talis eſt filius:⁊ in terra qualis eſt ma/ vpater hieronymus fratres dilectiſſimi: u
ter: talis ẽ ſᷣm carnẽ filius. In celo cũ patre ęter- ia ſunt in ęgypto genera monachoꝛũ: len
nus eſt ⁊ immẽſus:⁊ in ter ra cũ matre tempoꝛa / quoꝝ duo optima ſunt:ſed tertiũ oĩno tepidũ ⁊ Eè In
lis ẽ ⁊ mãſuetus. Is cęlo cũ patre ſublimis eſt ?X oiaffectu vitãdũ.Quę ſũt illa duo ꝗ oxtia di

u3
de
in
i
ns

q „. apli. 19.f. pecunię ſacculũ apud mediolanũ inuenit
Ae,bomet, 2nõ rapuit: de quo iam ſermonẽ feqamus:
quia inuenit ⁊ nõ rapuit:nec poſt don
13 ire voluit. Igitur iſtis mecũ aſſumptis imi
de⸗ tari cupiebam cum chariſſimis meis ami/
ſu bain cis euodio: alipio ⁊ pontiano:qui diu me/
allo 5uͦr cum ſuerant:⁊ cum cęteris duodecim quos
zde nuper aſſumpſeram: illos quoꝝ famã etiã
eng hi⸗ ſanctus pꝛeſbyter hieronynus mihi deſcri⸗
ſnenus⸗ plerat. Et ſic perueni ad africam pia matre
ri defuncta: ⁊ ędiſicaui vtvidetis monaſteriũ
epi⸗ in quo nunc ſumus in ſolitudine ⁊a genti/
n bus ſegregatum. Et placuit deo centenari-
cie um numerũ fratrũ mihi donare:illuminãs
ni⸗ coꝛda noſtra:nõ ſoluzʒ ſanctiſſimos patres
to ſolitarios imitari: etiã in hac ſolitudine
n Acij.2.et.ꝗ. moꝛe apoſtoloꝛũ om̃ia cõmuniter poſſide/
it re:Hec s ſeruare: ⁊ poſtea docere:
gla .A,A ⸗ . HB bper nos vobis pꝛęcipere voluit.Sic enim
ine videtis qꝛ ante me multi fuerũt patres:qͥs
NH ſequi ⁊ imitari debemus: non tamen ſicut
ner ego ſcðm apoſtolicam vitam alios viuere
dpe⸗ docuerunt. Caput igitur ⁊ pꝛincipium om-/
tn nium veſtrũ ſcm apoſtolicã vitã meipſuʒ
dicere non erubeſco. Hon tamenvos pige/
at eos ſequi ⁊ imitari in oĩbꝰ:attẽdẽtes oĩa
cõiter habere ⁊ poſſidere: qꝛ in celſitudine
6A pauptatis viuentibꝰ nõ licet niſi vt vnũ ſit
“ CLoꝛ: vna ſit aia:et oĩa cõmuniter poſſideãt.
. Act.. 4. Elnde agroꝛũ pꝛecia ponebantur ante pe/
“ des apoſtoloꝛũ: tanq; pedibus ↄculcanda:
4 qꝛ ip ¶Cancti apoſtoli et amici dei indigna

Ad fratres in heremo

cantur: niſi heremitarum atq; cęnobitarũ
genuſ ⁊ oꝛdo:quoꝝ vita clariſſima ⁊ ſancta
gregatio tꝑe ſdicatõſi apoſtolicę ſumpſit
ecevxoꝛdiũ: Iſti ſunt illi viri ꝑfecti:quibus fre
gquenter adᷣeſi tye erroꝝ meoꝝ: per quos
etiã illuminari merui:quoꝛũ etiã ſanctita/

tis fama ad aures meas ꝑueniẽs baptiʒa⸗

ri nõ diu diſtuli: Et pia matre me inſtigãte
cupiens eos habere in viſceribꝰcharitatis:
⁊ cum eis pariter viuere:ad virũ illum ſim/
plicianum qui a iuuentute ſua deuotiſſime
deo vixerat in om̃i charitate perrexi: depꝛe
cans eum cum fletu ⁊ gemitu vt mihi quoſ
dam ſeruos dei de ſuis donaret. Et dona/
uieit eos mihi paterne. Quare paterne eos
mihi donauit? Quia ſciebat me velle mo/
naſterium in africa ędificare. Et aſſumptis
mecũ aꝶaſtaſio: fabiano:ſeuero: nicolao:
doꝛothęo: iſaac: nicoſtrato:paulo: cyrillo:
Heverbis ſtephano:lacobo ⁊ vitali pauperculo: qui

Sermo XXI

reputabant agroꝛum pꝛecia manibus con/

trectari. Vnde etiã in veteri lege leuitis ſ̊/ Aumeri.18.
cipiebatur: nihil in terra eoꝛum poſſidere.
Non ergo habere debemus tempoꝛalia ad

poſſidendum: nec ego qui epiſcopus ſum

habere debeo: niſi tantũ ad diſpenſandũ:

apud mediolanũ:vt ad patriã remearẽ: et

quia bona eccleſiarũ patrimoniũ pauperũ
ſunt. Vnde ego qui epiſcopus ſuʒ ſumme
cauere debeo:iłe res pauperũ:quas hippo/
nenſis eccleſia nſeruare videt᷑:diuitibus
largiãtur:quod bene feci hucuſq;. Nam cõ
ſangunieos habeo:⁊ nobiles ſe eſſe nõ eru

beſcunt:⁊ ad me epiſcopũ veniunt:aliquã⸗/

do cum minis:aliquando cum blandimen

tis dicentes: Da nobis aliquid pater: Ca-
ro enim tua ſumus:Et tñ dei gratia:⁊ vr̃is .
oꝛatiõibus mediantibus cõſanguineũ ali/
quẽ me ditaſſe nõ recolo.Charioꝛes em̃ mi

hi reputo pauꝑes q; diuites:quia habẽtes 1. Timotbᷣ.s.

victũ ⁊ veſtitũ fideles oẽs contenti eſſe de/
bent:maxime nos clerici:in cuius rei ſignũ
capita tonſa ⁊ raſa habere debemꝰ*:ne diui 12. q.i duo.
aꝝ capilli occupẽt mẽtẽ ſeruoꝝ dei. Eia C

rgo/fratres mei eſtote pauperes:non ſolũ

erbo:ſed ⁊ opere ⁊ veritate: attendentes
quid vobis dicat qui noſtrũ ſe fecit pꝛecdGii
ĩ ara crucis: qͥ etiã nr̃ eſt aduocatꝰ in celo:⁊
intceſſoꝛ ad dexterã dei pr̃is. Dicebat em̃ il
le deꝰ deoꝝ diſcipułſuis:qs de toto mũdo
pꝛęelegerat:vt eſſent ſal terrę:lux mũdi:re/ Mattbłᷣ.ð.
ctoꝛes eccleſię militantis:magiſtri ⁊ ſenato

res eccleſię triumphantis.Eit enim: Beati Abi..

ris:gloꝛiã laudis:a melioꝛibus metui:⁊ ve

pauperes ſpiritu. Hon beati qui ſub dura

et grandi neceſſitate patiunt᷑. Tales enim

murmurant: detràhunt ⁊ inuident haben⸗

tibus:rapiunt ⁊ furant᷑:ſed ſi nõ opere ſal/
tem volũtate hęc adimplere conant᷑. IJdeo

tales beatos nõ appellat ſaluatoꝛ: quia nõ

pauperes ſed miſeri ſunt pꝛeędicãdi. Qua⸗
re?: Quia de anguſtijs tempoꝛalibus edu/ *
cti ad ęternas miſerias deputati ſunt: vbi
nõ ſolũ beatitudinẽ habere nõ poterũt:ſed

nec guttã aquę inueniẽt. Bti ergo pauꝑes
ſpũ:ſᷣ nõ pauꝑtatẽ ſimulãtès. Tales ſunt

hypocrite:pauꝑtatẽ foꝛis ſᷣdicãtes nullam
tñ neceſſitatẽ poꝛtarevolẽtes.Tales em̃ in
cũctis oꝑibus ſuis ſperãt reuerentiã hono

nerari vt deus:ſctĩ ab oibus vocari deſide
rãt: ſola voce pauꝑtatẽ ⁊ abſtinentiã pᷣdi-
cãt:ſᷣ digito ſuo nõ cogitãt ea mouere:coꝛ/
poꝛa deſpectis veſtibꝰ tegunt foꝛis:ſed in/
tus ad carnem purpura induunt᷑: in cinere

Bangai AAnguſtinun
pꝛedicant ſe iacere: ſed excelſa palatia non e« cob inter diuitias viuere:⁊ verã pauperta/ o⸗
dDelſpicilit:angelicã faciẽ foꝛis oſtendũt:ſed tem ſeruare optabã:vt de numero eoꝝ eſſẽ sr

lupina coꝛda eos habere non dubitamus. de quibus ait apoſtolus: Tanq; nihil ha/ 2. Cori. . Utaie
Tales fuerunt illi ſarabaitę:de quibus ter bentes ⁊ om̃ia poſſidẽtes. Igit᷑ hos frequẽz
tio nobis ſcripſit pater hieronymus:quoꝝ ter rogaui vt venirẽt:nõ vt eſſent rebelles
