cimꝰ? Jam chꝛiſtus aſcendit in cęlũ: nõ eſt in noie eiꝰ pęnitentiã ⁊ remiſſionẽ pctõꝝ ꝑ tun poen
venturus niſi in ſine:vt iudicet de viuis et omnes gentes:incipiẽtes ab hieruſalẽ.Au fiinilaſen
moꝛtuis. Vnde credituri ſumus:niſi vnde diſtis fratres:tenete.Hemo dubitat de ec/C fusgbeii
Zucl.24. 7 ipſos palpantes voluit confirmare: Ape/ gdleſia:quia ꝑ omnes gentes eſt. Nemo du⸗/ cone
Truit em̃ illis ſcripturas:⁊ oſtendit eis quia bitat quia ab hieruſalẽ cepit:⁊ oẽs gentes tuſinane
opoꝛtebat pati chꝛiſtum: ⁊ impleri oia quę impleuit. Agnoſcimꝰ agrũ vbi vitl plãtata tanmne
de illo ſcripta ſunt in lege moyſi ⁊ ꝓphetis eſt:cũ aũt creuerit nõ aſcimꝰ qꝛ totũ ocau a⸗ nodenn
et pſalmis. Omnẽ veterẽ ſcpᷣturã circũplexx pauit. Vnde cepit: Ab hieruſalem. Quo gnäban
eſt. Quicqͥd illaꝝ ſcpᷣturaꝝ ẽ: xpᷣm ſonat:ᷣ ſi puenit: Ad omnes gẽtes. Paucę remanſe/ inlent
aures ĩueniat. Et apuit eis ſenſũ:vt intelli- rũt:oẽs tenebit: Interea cũ oẽs tenet:aliq knen
gerẽt ſcpᷣturas. Vnde ⁊ nobᷣ h̊ oꝛandũ ẽ: vt ſarmẽta inutilia viſa ſũt agricolę pſᷣcidẽda: ven .

gebile⸗

I
uu Kl⸗
oligſin
edrrh
Nnosſſere
ungetinetn
ullſn
banronne
ls ſus A
Muchitit
ndeſenſt
mnigenſin
deſollintn
cogunzhen
Madtnn

—
—
— =

S= =

Pun onidtn

peflengene
uhi Hi
fwhuentmenu
Cug ftgli

kau gencgite.
biuunancſpet

mipſiddin
noifuanirn⸗
Nauerütei Qi
eſeilegettet

gaticn Ai⸗

ligerirgtenta
neßaigli
nebetſlnclii
mphaini gleſ⸗
niguumſet
cbdonudA,

ringne ſi⸗
urtkönemmit

netadontil⸗

negeni gS

ro

voſtchnitnn

=

9

kftunii

—
zipkiniiil
onbinttet
enod,
S
tinl in
ſuen.
en

222

4

GcdeM.

0

⁊ fecerunt hereſes ⁊ ſciſmata. Hon vos in

cate illis eccleſijs:vnde euangeliũ toto oꝛ

cõmunicamus illi ciuitati vbi occiſus ẽ rex

rualem. Ille ibi pꝛincipiũ fecit pꝛedicatio/
nis nominis ſui:⁊ tu exhoꝛreſcis cõmuni/
cationẽ illius ciuitatis:? Non eſt mirũ ſi pᷣ⸗/

Actz. I.

ſuos:⁊ ibi illis mittere ſpiritũſanctũ. Vbi

Actl. 2.

ie: ibi lecta eſt ipᷣa lectio: Cęperũt linguis

ractatus II

In Eplam beati Johãnis (

ducãt pᷣciſa vt pꝛecidamini:hoꝛtamini ma/
gis quę pꝛeciſa ſunt: vt iterum inſerantur.
Maniteſtũ eſt em̃ chꝛiſtũ paſſũ:reſurrexiſ/
ſe: aſcẽdiſſe in celũ:M anifeſtũ eſt ⁊ eccleſię
qꝛ pſᷣdicatur in noĩe eiꝰ pęnitẽtia ⁊ remiſſio
pctõꝝ ĩ oẽs gẽtes. Vnde cępit: Ab hieru/
ſalẽ. Audi ſtultꝰvanꝰ:Et quid amplius di/
cturus ſum? &Ocęcos qui tam magnũ mõ/⸗
tem nõ vident: qui contra lucernaʒ oculos
in candelabꝛo poſitam claudũt:Cũ eis di/
cimus:ſi chꝛiſtiani catholici eſtis: cõmuni⸗

ſis gentibus venientes
ynuſdſq; linguam ſuam. Et mirabant illoſ
idiotas ⁊ imꝑitos ſubito didiciſſe:non vnꝗ

tum amant chꝛiſtum:⁊ ideo nolunt comu⸗
micare ciuitati ꝗ interfecit chꝛiſtũ:ſic hono/

as linguas:latinã ⁊ punicã: id eſt afrã.So
las duas linguaſ tenet chꝛiſtꝰ: Iſtę em̃ ou
linguę ſolę ſunt in parte donati: plus non
babẽt, Euigilemus fratres: videamus po
tius donum ſpirituſſancti:⁊ ceedamꝰ ante/

be diffunditur. Illi hieruſalem cõmunica-
te:quãdo dicimꝰ: Reſpõdent nobis: Non

noſter: vbi occiſus eſt dominꝰ noſter:qua/
ſi oderint ciuitatem vbi occiſus eſt dominꝰ
noſter. Occiderunt iudęi quẽ inuenerũt in
terra:exuſflant iſti qͥ ſedet in celo. Qui ſũt
peioꝛes: qui cõtempſerunt quia hominem
putabant: an qui ſacramenta eiꝰexufflant
.B . . 1—22
quem iam dominũ cõſitentur? Sed oderũt
videlicet ciuitatem in q̃ dominus ipſoꝛum
occiſus ẽ. Pij homineſ ⁊ miſericoꝛdes:mul
tum dolent occiſum eſſe chꝛiſtũ: ⁊ occidunt
in hominibus chꝛiſtum. Et ille dilexit illã
ciuitatẽ:⁊ miſertus eſt eius. Inde dixit in/
cipere pꝛędicationem ſuã incipiens ab hie/

neq; ſermones quoꝛum nõ audiantur vo-
ces eoꝛũ.Et ne foꝛte ⁊ ipſ. elinguę venerint

ſti venit ad omnes linguas:audi quid ſeqͥ
tur: In omnem terram exijt ſonus eoꝛũ: et

manifeſto taberuaculũ eiꝰ: caro eiꝰ: taber/

eſt in nocte: ſed in die. Sed q̃re illi nõ agno
ſcunt: Redite ad lectionem: quo heri finis

Qui odit fratem ſuum in tenebꝛis ambu/
lat: ⁊ neſcit quo eat:quoniam tenebꝛę excę⸗
cauerunt oculos eius. Hos ergo ſequentia
videamus: ⁊ non ſimus in tenebꝛis. VUnde
non erimus in tenebꝛis? Hhei amemus fra⸗
tres. Vnde pꝛobatur? Quia amamus fra/
ternitatẽ: quia non
quia tenemus charitatẽ. Scribo
filioli: quia remittunt vobis pec-
cata per nomen eius. Ideo filioli: qa
dimiſſis peccatis naſcimini.Sed per cuiuſ
nomen remittuntur peccata? Nunquid au

ciſus odiſti radicẽ. Quid ait ipſe diſcipulis
ſuis? Eſtote ſedentes in ciuitate: qnia ego
mitto ꝓmiſſionem meaʒ in vos. Ecce quã
ciuitatẽ oderũt: foꝛte amarẽt: ſi iudei iter⸗
fectoꝛes xpᷣi in illa habitarẽt. Manifeſtũ ẽ
em̃ oẽs interfectoꝛes chꝛiſti:id ẽ iudęos ex/
pulſos eẽ de illa ciuitate. Quę habebat ſe⸗
uientes in chꝛiſtum: habet adoꝛantes chꝛi⸗
ſtum. Pꝛopterea illã iſti oderũt:qͥa chꝛiſtia
ni in illa ſunt. Ibi voluit ſedere diſcipulos

inchoat eccleſia:niſi vbi venit de ceęlo ſpiri/
tuſſanctus: et impleuit vno loco ſedentes
centum viginti? Duodenarius ille nume/
rus decuplatus erat. Sedebant centum vi
ginti homines:et venit ſpirituſſanctus: et
impleuit totũ locum:⁊ factus eſt ſonus q̃ſi
ferretur flatus vehemẽs:⁊ linguę diuiſi eſũt
velut ignis. Audiſtis actus apoſtoloꝝ ho/

ris quis auguſtinus: aut qͥs donatus? Hec

uulos mater charitas:in apoſtolo exponit
viſcera ſua: conſcindit quodãmodo verbis

aut duas linguas:ſed omniũ omnino gen
riũ. Ubi ergo iam oes linguę ſonabãt: oẽs
linguę crediturę oſtẽdebãt᷑. Iſti aũt qͥ mul-

rant chꝛiſtũ: vt dicãt illũ remanſiſſe ad du/

dictis de illo: æ videamus impleta eſſe quę
ante dicta ſunt in pſalmo: Hõ ſũt loquelę es

ad vnum locum: ⁊ nõ potius donum chꝛi⸗
in fines oꝛbis terrę verba eoꝛuʒ. Quare B⸗

Quia ĩ ſole poſuit tabernaculũ ſi uſ: id ẽ in

culũ eiꝰ:eccleſia eiꝰ in ſole repoſita eſt:õ

ſeindimus vnitatem

guſtini: Ergo nec per nomẽ donati. Vide/

per nomen pauli necper nomen petri. Nã
diuidentibus ſibi eccleſiam: et partes fa-
cere de vnitate cupientibus:parturiẽs par

loqui quomõ ſpirituſſanctus dabat eis p⸗
nunciare.Et omnes qͥ aderat illic: de diuer
iudęi: agnoſcebat

factus eſt:et videte quare non agnoſcunt.

vbera ſua: ploꝛat filios quos videt efferri:
reuocat ad vnũ nomen eos qͥ mlxa noia ſi/
bi facere volebant: repellit ab amoꝛe ſuo:

18.

16

Erpoſitionis ſancti cluguſtini

—„
2 *

1cor:. n vt xpᷣ amet᷑: dic: Mũqᷣd paulꝰ p vob ou re? Quia viciſtis malignũ. In ſilijs nniͤ
cifixus ẽ: aut in noie pauli baptiʒati eſtis: natiuitas:in patribus antiquitas:in iuue/ ſeglonn
Quid dicit: Holo mei ſitis:s mecum ſitis. nibus foꝛtitudo.Si malignus a iuuenibuñ ſan
Alecũ eſtote:oẽs illiꝰ ſumꝰqͥ ꝓ nobis moꝛ/ pyincitur:pugnat nobiſcũ. Pugnat:ſ᷑ non n heg
tu“: ꝗꝗ o nob crucifixꝰ ẽ. Vnde ⁊ hic:dimit· expugnat.Quare:Quia nos ſumꝰ foꝛtes. unrad
tũtur vobis peccata ꝑ nomẽ eiꝰ:nõ ꝑ homi An quia ille eſt foꝛtis in nobis:qͥ interma- ſneſui
nis alicuius.Et ſcribo vobis patres. nus perſequentiũ infirmus inuentus ẽ?è IAIA or⸗
Quare pꝛimo ſilij? Quia remittunt᷑ vobis le nos foꝛtes fecit:qͥ perſequentibꝰ nõ reſti/ Donda
peccata ꝑ nomẽ eius:⁊ regeneramini in no/ tit. Cruciſixus eſt em̃ ex infirmitate:ſed vi/ 2. corſ. 3 ſirelan
uam vitaz: Jdeo filij. Patres äre: Quia uit ex virtute dei. Scribo vobis pue ⸗ mech
cognouiſtis eũ qui a pꝛincipio eſt. ri: quia cognouiſtis patrem. Scri- tsſel⸗
Puncipiũ em̃ ad paternitatẽ ꝑtinet. Mouꝰ bo vobis patres. Comẽdat ⁊ repetit. cehlns
chꝛiſtus in carne:ſed antiquus in diuinita: Quia cognouiſtis eum quia pꝛin/ ſuntetagt
te. &νρ antiquus putamus? Quot annoꝛũ?: cipio eſt. Memẽtote vos patres eſſe. Si tmobanie
Putamus ne maioꝛ qᷓ; mater ſua? Maioꝛ obliuiſcimini eum qui a pꝛincipio eſt: perdi ahinun
plane q; mater ſua: Maioꝛ plane q́; mater. diſtis paternitatẽ. Scribo vobiſinue / gmonn
Joß. . Olnnia em ꝑ ipſum facta ſunt. Si oĩa:⁊ iꝰ nes·Et iam atq; iam conſiderate qꝛ iuue/ uantentn⸗
i ſam matrẽ antiqu“ fecit: de qua naſceretur nes eſtis. Pugnate vt vincatt. Vincite vt uaſalue:
nouus. Putamuſ ne ante matrẽ ſolaʒ: ⁊ aãr coꝛonemini. humiles eſtote:ne cadatis in ndlench
auos matris:? Ante quos auos matr ipſi?? pugna.Scribo vobis iuuenes: qᷣa mnſan,
gob. 8. Abꝛaam. Et dominus dicit: Ante abꝛaam fortes eſtis: ⁊ verbũ dei in vobis m Saue
ego ſum. Ante abꝛaam dicimꝰ. Cęlũ et te· mauet:quia viciſtis malignuʒ. hec Aen:gr
ra anteqᷓ; eſſet homo:facta ſunt. Ante ipſa omnia fratres quia cognouimꝰ id qð a pn/ nitrturern
fuit dominus: immo eſt. Optime em̃ nõ ait ¶cipio eſt: quia foꝛtes ſumus:quia cognoui/ Utenrci
ante abꝛaam ego fui: ſed ante abꝛaam ego mus patrem: omnia iſta quaſi cognitionẽ 6 edocnn
ſum. Quod em̃ dicit᷑ quia fuit:non eſt:⁊ qd cõmendant:charitatem cõmẽdant. Si co/ uendn
dicitur qꝛ erit: nondũ eſt: Ille nõ nouit niſi gnouimus:amemus. Hã cognitio ſine haa chuntun
eſſe. Scom qðs deus eſt:eſſe nouit: fuiſſe er ritate non ſaluos facit. Scientia inflat:cha 1. Corl. S8 tpaeſ
futurus eſſe non nouit. Dies eſt ibi vnus: ritas ędiſicat. Si confiteri vult ⁊ nõ ama/ Ponſtti
ſed ſempiternus. NHon ponũt illuʒ diem in re:incipitis demonibus ſimiles eſſe. Con yotacr
medio heſternꝰ ⁊ craſtinus.hheſterno enim tebant᷑ dęmones filiũ dei:⁊ dicebãt: Quid Mattb.ꝭ. mnlcun
die finito: incipiens hodiernus vẽturo cra nobis ⁊ tibi: Et repellebant᷑. Cõſitemini⁊ Alerent
ſtino finitur. Ille vnus dies ibi eſt:ſine te- amplectemini. Illi em timebant de iniqui / Fin o⸗
nebꝛis: ſine nocte:ſine menſura: ſine hoꝛis. tatibus ſuis: vos amate dimiſſoꝛẽ iniqui/ deſen
Qsð vis illum dic. Si vis dies ẽ: Si vis an tatum veſtrarũ. Sed quomodo poterimꝰ eloꝛi
mus eſt: Si vis anni ſunt. Dictũ eſt de iũmo: amare deum ſi amamus mundũ: Si ama- gleno⸗
PSs. 1o1. Et anni tui non deficient. Quomodo autẽ mus mũdũ:ſeꝑat noſ a charitate dei. Duo Etmun
dictus eſt dies: quando dictũ eſt domino: ſunt amoꝛes:mundi ⁊ dei.Si mundi amoꝛ Duiant⸗
Ps. 2. Ego hodie genui te? Ab ęterno patre genihabitat: non eſt qua intret amoꝛ dei. Rece ſeinere
tus:ex ęternitate genitꝰ: Hullo initio:nul / dat amoꝛ mundi:⁊ habitet dei. Aelioꝛ ac/ unn i
lo fine: nullo ſpacio latitudinis:quia eſt qd cipiat locum. Amabas mundũ: noli ama/⸗ nanſte
eſt: quia ipſe eſt qui eſt. Et nomẽ ſuũ dixit re mundum. Cum exhauſeris coꝛ tuũ amo/ unt
gxo.s. moyſi. Dices eis: Qui eſt miſit mead vos. re terreno: hauries amoꝛem diuinum:⁊ in- minntg
QAuid ergo? Ante abꝛaam? Quid añ noe? cipit habitare iã charitas de qua nihil ma⸗ dantnch
Ps. 1o9. Quid ante adam? Audi ſcripturam: Ante li poteſt pꝛocedere. Audite ergo verba pur eſlmnt
luciferum genui te. Poſtremo ante celum ? gantis modo.Quaſi agrum inuenit coꝛda ln dan
Job.1. terrã. Quare: Quia oia ꝑ ipſũ facta ſũt:et hominũ.Sed quomodo inuenit: Si ſiluũ aunge
ſine ipſo factũ eſt nihil. IJdeo patres agno/ inuenit:extirpat. Si agrũ purgatũ iuenit: igin
ſcite. Pfes em̃ fit agnoſcẽdo qð eſt ab ini plantat. Platare ibi vult arboꝛẽ charitatẽ. Ponte⸗
E tio. Scribo vobis iuueneſ. SFilij ſůt: Et quã ſiluã vult extirpare: Amoꝛẽ mũdi. ane
pfes ſũt: iuuenes ſũt. Filij:qꝛ naſcũt᷑. Pa / Audi extirpationẽ ſiluę: Nolite dilige⸗/ Ee
nmnees:qꝛ: pꝛincipiũ agnoſcũt. Juuenes qua⸗ re mũdũ · hoc em̃ ſeqᷣt.. Neq; ea ꝗ fut nenn

Ameinchockpet
mbonebtene
onicenrgiun
iat Dnar
ee neaadsl
bigiuneneget
düdei upods
nnalguzke
lin ii n
nus:gucel
haſcoglu
coniden 9
licognindſtn

Scientiaintrc

lan vuld thomme
ſinicscleſan

Netdichitll⸗

dant. Coinnn
Enehundenicn

ne Binſſnink,

Nonodo on
mundü,9
Prnttni
4.Sinunind
marde.
un 44in
unci,tolmm
imanin,
bunn

Sa

In Eplam beati Johãnis Tractatus II

in mũdo.Si q̊s dilexerit mũdũ:di
lectio pr̃is nõ eſt i eo.Audiſtis: qꝛ ſi qͥſ
dilexerit mundum: dilectio patris nõ eſt in
eo. Ne quis dicat in coꝛde ſuo falſũ eẽ hoc:
Fratres:deus dicit ꝑ apoſtolũ: Spirituſſã/
ctus locutus eſt. Hihil verius: Si quis dile

rrerit mundũ: dilectio patris nõ eſt in ipſo.

Vis habere dilectionẽ patr vt ſis cohęres

fulij:noli diligere mundũ. Exclude malum
amoꝛẽ mũdi:vt implearis amoꝛe dei. Vas
es:ſed adhuc plenuʒ es:fũde qð habes :vt
accipias quod nõ habes. Certe iam renati
ſunt exaqua ⁊ ſpirituſancto fratres noſtri:
⁊ nos ante aliquot annos renati ſum ꝰex aq̃

et ſpirituſancto. Bonum eſt nobis:nõ dili/

gamus mundũ: ne remaneant in nobis ſa-
cramenta ad damnationẽ: nõ firmamenta

ad ſalutẽ. Firmamẽtum ſalutis eſt habere
radicem charitatis:habere virtutẽ pietat:
non foꝛmaʒ ſolam. Bona foꝛma: ſancta foꝛ/
ma.Sed quid valet foꝛma ſi non habeat ra
dicem? Sarmentum pᷣciſum:nonne in ignẽ
mittitur?Habe foꝛmam: ſed ĩ radice. Quõ
autem radicamini vt non eradicemini? Te/
nendo charitatem:ſicut dicit aplus: In cha
ritate radicati ⁊ fũdati.Quomõ ibi radicat᷑
charitaſ int tanta ſiluoſa amoꝛis mũdi: Ex/
tirpate ſiluas: magnũ ſemen poſituri eſtis.

Mon ſit in agro qð offocet ſemen. Hheęc ſunt

*
4

verba extirpantia quę dixi: Molite diligere
mundum: neq; ea quę in mũdo ſũt.Si quiſ
dilexerit mundum: non eſt charitas patris
in eo:; QAuia omne qð in mundo eſt:
deſiderium eſt carnis:⁊ deſideriuʒ
oculoꝛu:⁊ ambitio ſeculi.Tria dixit:
que nõ ſunt a patre:ſed ex mundo.

Et müdus tranſiet ⁊ deſideria eiꝰ.

Qui autẽe fecerit voluntatẽ dei:ma
net in eternũ:ſic ⁊ ipſe maneti eter/
num.AQuid vis? VUtrum amare tempoꝛa/⸗

lia ⁊ tranſire cum tempoꝛe: an mundũ non/⸗

amare ⁊ in eternũ viuere? Rerũ tempoꝛali

unm fluuius trahit: ſed tanq; circa fluuiũ ar/

boꝛ nata eſt:dominus noſter ieſus chꝛiſtus:

aſſumpſit carnem ⁊ reſurrexit: aſcendit in cę
lum. Voluit ſe quodãmodo circa fluuiũ tẽ-
poꝛum plantare: Raperis in pꝛęceps: tene

lignũ. Voluit te amoꝛ mundi: tene chꝛiſtũ.

Pꝛopter te factus eſt tempoꝛalis:vt tu fias
ęternus: quia et ille ſic factus eſt tempoꝛa-
lis vt maneret ęternus. Acceſſit illi aliquid

ex tempoꝛe:nõ deceſſit ex ętnitate: Tu aũt

—

4

tẽpoꝛalis natus es:et per peccatũ tẽpoꝛalis
factus es.Tu factus es tempoꝛalis per pec
catum:ille factus tempoꝛalis per miſericoꝛ⸗
diam dimittendi peccata. Quantũ intereſt

cum duo ſunt in carcere inter reum 2 viſita⸗

toꝛem eiꝰ:hhomo em̃ aliq uãdo venit ad ami
cum ſuum: ⁊ intrat viſitare eum: ⁊ ambo in
carcere videntur. Sed multũ diſtãt:⁊ diſtin
cti ſunt. Illum cauſa pꝛemit:illum humani

tas adduxit. Sic in iſta moꝛtalitate nos re/

atu tenebamur:ille miſericoꝛdia deſcendit.
Intrauit ad captiuũ redemptoꝛ:non oxpꝛeſ
ſoꝛ. Dominus ꝓ nobis ſanguinem fudit:re
demit nos:mutauit ſpem noſtram. Adhuc
poꝛtamus moꝛtalitateʒ carnis:⁊ de futura

immoꝛtalitate pᷣſumimꝰ. Et in mari fluctua

mus:ſed ancoꝛam ſpei in terra iam fiximꝰ.
Sed nõ diligamus mundũ: neq; ea que in
mundo ſunt. Quę em̃ ſũt in mũdo:deſide⸗/
rium carnis eſt:⁊ deſideriũ oculoꝝ et ambi⸗
tio ſeculi. Tria ſũt iſta. Ne quis foꝛte dicat:
AQuę in mundo ſunt deus fecit: id eſt cęluʒ

⁊ terram: mare: ſolẽ:lunam: ſtellas:omnia

oꝛnamenta cęloꝛũ:quę ſunt oꝛnamenta ma
ris: Omnia repẽtia.Que terreę? Animalia:
arboꝛes:volatilia. Iſta ſunt in mundo:de⸗
illa fecit. Quare ergo nõ amem qð deus fe/
cit? Spirit dei ſit in te:vt videas qꝛ hęc oĩa
bona ſũt. Sed vę tibi ſi amaueris condita
⁊ deſerueris cõditoꝛẽ. Pulchꝛa tibi ſũt: Sʒ
quanto eſt pulchꝛioꝛ qui iſta foꝛmauit: In⸗
tendat charitas veſtra. Similitudinibꝰ em̃
poteſtis inſtrui:ne ſubꝛepat vos ſathanas
dicens qð ſolet dicere:Bene ſit nobis iĩ crea
tura dei: Quare illa fecit niſi vt bene nobis
eſſet? Et inebꝛiãt᷑ ⁊ pereũt:⁊ obliuiſcũt᷑ cre/
atoꝛẽ ſuũ. Dũ nõ temperãter ſᷣ cupide vtũt᷑
creatis:creatoꝛ cõtemnit᷑. DLe talibus dicit
aplus:Coluerũt⁊ ſeruierunt creaturę potiꝰ
qᷓ; creatoꝛi qui eſt benedictꝰ in ſecula. Mõ te
Phibet de amare iſta:ſᷣ nõ diligere ad bea
itudinẽ:ſᷣ appꝛobare ⁊ laudare vt ames cre
atoꝛẽ.Quẽadmodũ fratres ſi ſponſus fece⸗

rit ſpõſę ſuę anulũ: ⁊ illa acceptũ anulũ pl⸗

diligeret qᷓ; ſponſũ qui illi fecit anulũ: Mõ/
ne in ipſo dono ſponſi adultera aia dep̃hen
deret᷑:q;uis hoc amaret qð dedit ſponſus?
Certe h̊ amaret qð dedit ſpõſus.Zñ ſi dice/

ret:Suſficit mihi anulꝰiſte:iam illiꝰfaciẽ no

lo videre: Qualis eſſet: Quis ñ deteſtaret
hãc amẽtiã? Quis nõ adulterũ aim cõuin/
ceret: Amas aurum pꝛo viro:amas anuluʒ

Ro. 1.

Expoſitionis ſancti Auguſtin

pꝛo ſponſo. Si hoc eſt in te:vt ames anuluz
pꝛo ſponſo:et nolis videre ſponſum tuum:
ad boc tibi arraz dedit: vt nõ te oppignera
fet ſed auerteret. Ad hoc vtiq; arrã dat ſpõ/
ſus:vt ĩ arra ſua ipſe amet᷑. Ergo dedit tibi
deus omnia iſta: ama illũ qui fecit iſta. Pl
eſt qð tibi vult dare:id eſt ſeipſũ qui iſta fe/
cit. Si aũt amauer hęc:qᷓ;uis illa deꝰfecerit:
⁊ neglexeri creatoꝛẽ ⁊ amaueri mũdũ:amit/
G tis creatoꝛẽ qͥ feẽ mũdũ. AMuũdꝰ em̃ awella
, ſſolũ iſta fabꝛica quã fec deꝰ:ceęlũ ⁊ tra:ma/⸗
G re: viſibilia ⁊ iuiſibilia: ſed habitatoꝛes mu/
di mundus vocant᷑: quomodo domus vo/
cant᷑ ⁊ parietes ⁊ inhabitantes. Et aliquã⸗
do laudamus domũ:⁊ vituꝑamus inhabi/
tantes. Dicimus em̃: Bona domus:qꝛ mar
moꝛata eſt ⁊ pulchꝛe laqueata. Et aliter di/

exaudiat illos deꝰ. In miraculis curioſitas
eſt:hoc eſt deſiderium oculoꝛuzʒ:nõ eſt a pa-
tre. Si dedit deus:fac. Obtulit em̃ vt faci/-
as. Non em̃ qui non fecerunt ad regnũ dei
non pertinebunt?: Cum gauderent apoſtoli
quia dęmonia eis ſubiecta erãt: quid eis di
xit dominus: Molite in hoc gaudere:ſᷣ gau Zud.io.
dete quoniã nomina veſtra ſcripta ſũt in ce
lo. Inde voluit gaudere apoſtolos: vnde
gaudes ⁊ tu. Vę tibi em:ſi nomẽ tuum non

eſt ſcriptũ in celo. Nũquid vę tibi ſi nõ am/

bulaueris in mari? Nũquid vę tibi ſi nõ ex/
duſeris demonia? Si accepiſti hęc vnde fa/
cias:vtere humiliter non ſuperbe.MNaʒ ⁊ de
quibuſdã pſeudo ꝓphetis dicit dominus:
uia facturi ſũt ſigna ⁊ ꝓdigia. Ergo ñ ſit Mattb. 24

ambitio ſeculi.Ambitio ſęculi ſuꝑbia ẽ. Ja qh
cimus: Bona domꝰ: Hemo ibi patit ſe vult in honoꝛibus. Magnꝰ tibi vi⸗

riam:nullę rapinę:nulię oppꝛeſſiones ibi ſi
unt: modo non parietes laudamus:ſed in/
habitatoꝛes: Homus tamẽ vocat᷑:ſiue illa:
ſiue iſta. Omnes cem̃ dilectoꝛes mũdi(quia
dilectione inhabitant mundũ:ſicut celũ qꝝ
ſurſũ eſt coꝛ ⁊ ambulãt carne in terra) Om/
nes ergo dilectoꝛes mundi:mund“ vocant᷑.
Apli no hut niſt iſa tria: Deſideriũ carnis:
E. deſiderium oculoꝛuz: ⁊ ambitionem ſęculi.

1

Delſiderant em̃ mãducare:bibere:vti volu/
ptatibus iſtis: Mũquid nõ eſt in his modꝰ⸗
Aut quãdo dicitur:nolite iſta diligere: hoc
dicit᷑:vt non manducetis:non bibatis: aut
filios non ꝓcreetis: Mon hoc dicit᷑: Sed ſit
modus ꝓpter creatoꝛem:vt nõ vos illigent
iſta dilectione:ne ad fruendũ hoc amen:qð

—

etur homo:ſiue de diutijs:ſiue de aliq̃ po/
tentia.Tria ſunt iſta:⁊ nihil inuenies vnde
temptetur cupiditas humana: niſi aut deſi/
derio carnis:aut deſiderio oculoꝛũ:aut am/

inus a diabolo. Heſiderio carnis tempta
us eſt quando dictũ eſt ei:Si filius dei es: Matth.4·
dic lapidibus iſtis vt panes fiant: quando
eſuriuit poſt ieiuniũ.Sed quomõ repulit tẽ
ptationẽ:⁊ docuit pugnare militem:? Atten
dite quid illi ait: Mon in ſolo pane viuit ho abi.
mo:ſed in omni verbo dei. Temptat eſt ex
deſiderio oculoꝛũ de miraculo:quãdo ei di/
xit: Mitte te deoꝛſũ: Scriptũ eſt: Angelis
ſuis mãdauit de te:ne qñ offẽdas ad lapidẽe
pedem tuũ. Ille reſtitit temptatoꝛi. Si em
faceret miraculum: nõ videret᷑ niſi aut ceſſiſ

uhue ſeculi. Per iſta tria temptat eſt do⸗
.

e noes ι ad vtendum habere debetis. Mon aut ꝓ raculum: ne niſt
„ bamini:niſi quãdovobig pꝛoponũtur duo: ſe aut curioſitate feciſſe. SFecit em̃ quando

poc aut illud. Juſticiã vis: an lucra: Mõ ha
beo vnde viuã:non habeo vnde manducẽ:
nõ habeo vnde bibam. Sed quid ſi non po
tes habere iſta:niſi ꝑ iniquitatẽ: Nõne me/
lius amas qð non amittis:q; ꝙ iniquitateʒ
cõmittis: Lucrũ auri vides: damnum fidei
nõ vides: hoc ergo ait dominꝰ. Deſideriũ
carnis ẽ: id ẽ deſideriũ eaꝝ reꝝ ꝗ̊ ꝑtinẽt ad
carnem: ſicut cibus et concubitus et cętera
huiuſmodi.Et deſideriũ oculoꝛũ.Deſideri-

——

7„ 7

S um oculoꝛum dicit omnẽ curioſitateʒ. Jam
S qᷓ; late patet curioſitas ipſa in ſpectaculis:
in theatris: in ſacramẽtis diaboli:in mãgi/
cis antibus: in maleſicijs ipſa eſt curioſitas.
Aliquado temptat etiam ſeruos dei:vt ve⸗/
lint quaſi miraculũ facere:temptare vtrum

voluit tanq; deus:ſed tanquã infirmos cu/
rans. Nam ſi tunc faceret:quaſi tãtũmõ mi
raculũ velle facere putaret᷑. Sed ne hoc ho/
mines ſentirẽt: attende quid reſpõdit: Et
quãdo tibi talis temptatio euenerit: dic il/

lud ⁊ tu: Redi poſt me ſathanas. Scriptũ ẽ

em̃: Non temptabis dominum deum tuũ:
Id eſt:ſi hoc fecero temptabo deũ.hoc di/
xit: qð te voluit dicere quando tibi ſugge/
rit inimicus: Qualis homo: qualis chꝛiſtia/
nus? AModo vel vnum miraculũ feciſti:aut
oꝛationibus tuis moꝛtui ſurrexerunt:aut fe
bꝛicitantes ſanaſti:ſi vere eſſes alicuiꝰ mo/
mẽti: faceres aliquod miraculũ: Reſpõde?
dic: Scriptũ ẽ: Nõ temptabis dñm deũu tu⸗
um.Mon ergo temptabo deũ:quaſi tuncꝑ⸗

Nekolordl
hüced
alſouce.
apleennazn
ſonünücnn
Geicamenne
Unolcolink
1etdligens
lomicinon
Perusdlceie
olſctpos
lockclcz⸗⸗
gotennens.

ehheude
R genepri

ſes Sin
dligaenüc
Nlerentni
gucheſüri
deſcenüo
pfoßerni
l Etmi
nr Quin⸗
lngeni

Deoy
ſſhonſin
honbaben
o docen
posdeg

guid enbiltin
iguidpenbiſſie

epihkbannde.

llupebehgn
bens diat dnte⸗

1 gaign bcil

ſcllir⸗
das. Dagrth
unis:ſedetlit⸗
1nchünnenisn

bunanniee

iooloi
ſdenoanstmt

8

ſter Siilusdats

Antsfn n

oda Lrd
ninaio ied⸗
Sanptüch Man
egioſituiil
ttenpum.9
5dakiniu
ſe i dn
Iunciniihen,
cqultüm
ecud thidl
mocnactN
cctans All

enimmdan

—
—

„
1

S=-

—
=

=☛R6ͤ

ES
S·

=
=

—
=☛

—,,—
—

==
☛

.

—
E=
=

S,Seͤ
E — = —
—

—
=
S=

In Eplam beati 5

Tle endleie r

tineam ad deũ ſi fecero miraculũ: et non
tineam ſi non fecero. Et vbi ſũt verba ciꝰ

ohãnis Tractatus III

duo teſtamenta ſcripturaꝝ diuinaꝝ. Pinc
ſugat᷑ lac oim ſacramẽtoꝝ tẽpoꝛalit᷑ ꝓ eena

Zudj.lo. Gaudete qꝛ noia veſtra ſcripta ſũt in celo? ſalutenf̃a geſtoꝝ:vt nutritꝰ atq; roboꝛatꝰ

Pös. 8

— 2

De ambitiõe ſęculi quõ temptatꝰ eſt důↄs:
Qſñi eleuauit eũ in excelſum et dixit ei: hec
omnia regna tibi dabo ſi pꝛoſtratadoꝛaue
ris me: De elatiõe regni terreni voluit tem
ptare regẽ ſeculoꝛũ:Sed dñs qui fecit celuVu
et terrã diabolũ calcabat. Quid magnũ a
dño diabolum vinci? Quid ergo reſpoõdit
diabolo: niſi qð te docuit vt reſpondeas:
Scriptũ eſt: dñm deũ tuũ adoꝛabis: et illi

ſoli ſeruies? Tenẽtes iſta:nõ ha bebit con /
cupiſcentiaʒ mundi.Non habendo cõcupi
ſcentiã mũdi:nõ vos ſubiugabit:nec deſi
deriũ carnis:nec deſideriũ oculoꝛũ:nec am
bitio ſeculi:⁊ facitis locũ charitati venien-
ti:vt diligatis deum:quia ſi fuerit ibi dile⸗
ctio mũdi:non ibi erit dilectio dei. Cenete
potius dilectionẽ dei:vt quõ deus eſt eęter·
nus:ſic ⁊ vos maneatis in ęternũ.Quia ta⸗
lis eſt quiſq;:qᷓlis er dilectio eſt. Terrã dili/
gis:terra eris.DPeũ diligis.Quid dicã:deꝰ
eris? Nõ audeo dicere ex me. Scpᷣturas au
diamꝰ: Ego dixi dij eſtis:⁊ filij altiſſimi onm
nes. Si vult eẽ dij ⁊ filij altiſſimi: nolite
Diligere mũdũ: nec ea ꝗᷓ ſũt ĩ mũdo. Si qs
dilexerit mũdũ:nõ ẽ charitas pfis ĩ illo:
oĩa quę ſũt in mũdo:deſideriũ carnis eſt: :
deſideriũ oculoꝝ:⁊ ambitio ſecli:quęñ ẽ ex

„ „

ꝑueniat ad mãducãdũ cibũ.QAð ẽ ĩ pꝛinci/ Jobᷣ.r.

pio erat vᷣbũ:⁊ vbũ erat apð deũ:⁊ deꝰerat
vbũ.Lac nfm vpᷣs humilis ẽ:Cibꝰ nr̃:id⸗
ipſe xpᷣs elis pri. Lacte te nutrit vt pane
paſcat. Hã coꝛde ↄtingẽ ieſũ ſpiritalit:ůᷣ eſt
cogſcere:qꝛ ęq̃lis ẽ pr̃i. Pꝛoptea ⁊ mariã ꝓp/
hibebat ſe tãgere ⁊ dicebat ei:Noli me tan Jos.20.
gere:nõdũ em̃ aſcendi ad prem meũ.Quid
eſt H: Diſcipulis ſe palpãdũ pᷣbuit ⁊ marie
ↄtactũ vitauit? Mõne ipſe eſt qͥ dubitãti di/
ſcipulo dixit: Mitte digitos tuos ⁊ palpa
cicatrices: Nũquid iã ad patrẽ aſcenderat⸗
AQuare g̊ mariam ꝓhibet ⁊ dicit: Moli me
tangere:nõdũ em̃ aſcẽdi ad patrẽ meũ:An
h dicturi ſumꝰ: ꝙ a viris ſe tãgi nõ timuit:
⁊ a mulieribꝰ ſe tangi timuit? Cõtactꝰ illiꝰ
oẽʒ carnẽ mũdat. Quibꝰpᷣmo voluit mani
feſtari:ab his ſe timuit ↄtrectari? Mõne vi/
ris reſurrectio eiꝰ ꝑ femias nũciata ẽ: vt õ⸗
ria arte ſerpẽs vinceret᷑: Quia em̃ ille moiꝛ
tem pꝛimo homini ꝑ feminam nunciauit:
viris vita ꝑ feminã nunciata eſt: Quare er-
go ſe tangi noluit:niſi quia contactum illũ
ſpiritalẽ itelligi voluit: Cõtactꝰ ſpiritaꝛ de
coꝛde mundo. Ille contingit de coꝛde mun
do chꝛiſtum: qui eum intellgit patri cogq⸗
lem ⁊ cogternũ.Qui aũt nõdũ intelligit di⸗

pfe:ſᷣ ex mũdo:id ẽ abhoibꝰ dilectoꝛibꝰmũ uinitatem chꝛiſti:vſq; ad carnem venit: vſ⸗

di.Et mũdus tranſiet ⁊ deſideria ei?tran/ſe
unt.Qui autẽ facit voluntateʒ dei: manet
in eternũ:
De eg qð Johannes dicit: Pue
ri nouiſſima hoꝛa ?: vſq; ad id: E
Non habetis neceſſitatẽ vt aliquis
pos doceat:qnia vnctio iyſ⸗ 12Do⸗
cet vos de oibꝰ: Tractat? II
Ueri nouiſſima hoꝛa eſt. In
hac lectiõe pueros alloqᷣt᷑:vt feſti·
nẽt creſcere:qꝛ nouiſſima hoꝛa eſt.
Etas coꝛpoꝛis nõ eſt in volũtate. Ita null⸗

—.— —

ſm caruẽ creſcit qñ vult:ſicut nullꝰ qußdo

vult naſcit᷑. Ubi aũt natiuitas in volũtate .

eſt: ⁊ incrementuʒ in volũtate eſt: nemo ex
aqᷓ ⁊ ſpiritu naſcit᷑ niſi volens.Ergo ſi vult
creſcit:ſi nõvult decreſcit.Quid ẽ creſcere:
Pꝛoſicere. Quid eſt decreſcere?: heſicere.
Auiſqs nouit natũ eſſe ſe: vt audiat qꝛ pu
er ẽ ⁊ infas:auide inhiet vberibꝰ matri:⁊ ci
to creſcit.Eſt aũt mat: ecclia:Et vbera eiꝰ:

„
»

piger ſit ad ꝓſiciendum: audiat:

q; ad diuinitatẽ non venit.uid autẽ ma/

gnum eſt vſ; illuc attingere: vſ quo pſe⸗

icut ⁊ deꝰ manet in ęternũn. cutoꝛes qui cruciſfixerũt: Illud eſt magnu

intelligere verbũ deum apud deum in pꝛin
cipio:ꝑ qð facta ſũt omnia:qualem ſe con/

gnoſci volebat quãdo ait philipo: Tanto Job. t4.
tempoꝛe vobiſcũ ſũ: ⁊ nõ cognouiſtis me: ,
Philippe qͥ videt me videt ⁊ preʒ.Sʒ ne qᷣſ Dppoſiee
Pueri no
uiſſima hoꝛa eſt: Pꝛoficite:currite:creſcite:
nouiſſima hoꝛa cẽ̃. Jpᷣa nouiſſima hoꝛa diu/
turna eſt:tñ nouiſſima hoꝛa eſt.HhHoꝛam em̃
pꝛo tempoꝛe poſuit nouiſſimo: quia in no/
uiſſimis tempoꝛibus veniet dominꝰ noſter
ieſus chꝛiſtus.Sed dicturi ſũt aliqui:c⁊
nouiſſimum tempus: quomodo nouiſſima
hoꝛa: certe pꝛius venit antichꝛiſtus: et tunc
veniet dies iudicij? Vidit iohannes cogitta
tiones iſtas: ne quaſi ſecuri fierent: æ iddenu
nõ eſſe hoꝛã nouiſſimã putarẽt:qð venturꝰ
eſſet antichꝛiſtꝰ: ait illis. Et ſiẽ audiſtis B
ꝙ antichꝛiſtus ſit venturus: ũc

la exeunt. Sed nõ exirent ſi ex nobis eſſet.

. Eorj.12. coꝛdia mẽbꝛoꝛũ dicit apoſtolus: Si patitur

Expoſitionis ſancti aluguſtini

antichꝛiſti multi facti ſũt.Nũqᷣd poſ · bis:pmanſiſſẽt vtiq; nobiſcũ. bine
ſet habere młtos antixpᷣos:qᷓ; hoꝛa nouiſſi / ꝭ videat charitas veſtra:qᷣͥa multi qͥᷣ nõ ſũt
ma:? Quos dixit antixpos: ſeqᷣt᷑ ⁊ exponit.
Vnde cognouimꝰ ꝙ noniſſima ſit
hoꝛa: Vnde: Quia antichꝛiſti multi fa/ oꝛ
cti ſũt.Ex nobis exierũt. Videte anti/ euchariſtiam: ⁊ quicqͥd in ſacramentis ſan/
chꝛiſtos. Ex nobis exierunt. Ergo plangi/ cctis eſt. Ipſius altaris cõmunicationẽ acci
mus damnũ: Audi conſolationẽ. Sʒ nõ gnb nobiſcũ:⁊ non ſũt ex nobis.Tẽptatio
P

piunt nobiſeũ baptiſmũ: accipiũt nobiſcũ
quod noꝛũt ſideles accipere:benedictionẽ:

erant ex nobis.Omnes heretici: om̃es bat qꝛ non ſũt ex nobis. Quãdo illis tẽ-
ſciſmatici ex nobis exierunt:id eſt ex eccle ¶ptatio venerit:velut occaſione venti volãt

foꝛas:qꝛ grana non erant.Oẽs autẽ tũc vo
labũt(qð ſepe dicendum eſt) cum area do/
minica cęperit vẽtilari in die iudicij. Ex no
bis exierunt: ſed non erant ex nobis. ſi
fuiſſent ex nobis: ꝑmãſiſſẽt vtiq; nobiſcũ.
Nã vultis noſſe chariſſimi:ꝙ certiſſime di⸗
catur hoc: vt qui foꝛte exierunt et redeunt:
non ſint antichꝛiſti: non ſint contrarij chꝛi/
ſto: ſed de voluntate ſua vnuſquiſq; aut
antichꝛiſtus:aut in chꝛiſto eſt:Aut in mem⸗
bꝛis ſũt viuis:aut in humoꝛib?ꝰmalis:Qui
ſe in melius commutat: in coꝛpoꝛe mem/
bꝛũ ẽ:qͥ aũt in malicia ꝑpꝑmanet humoꝛ mal⸗
eſt.Et quando exierit:releuabũt᷑:qui pſᷣme/

Anteq; exirent ergo nõ erant ex nobis. Si
aſiq; exirẽt nõ erãt ex nobis:multi int ſũt:
non exierunt ⁊ tamẽ antichꝛiſti ſunt. Aude
mus h̊ dicere: Vt qͥd: Miſivnuſquiſq; cum
intus eſt nõ ſit antichꝛiſtꝰ. Deſcripturꝰ em̃
antichꝛiſtos et deſignaturꝰ eſt: ⁊ videbimꝰ
eos.Nũc interrogare debet vnuſquiſq; cõ/
ſcientiã ſuã:an ſit antichꝛiſtus. Tatine em̃
antichꝛiſtus contrariꝰ eſt xpᷣo:Non quõ nõ
nulli intelligũt antichꝛiſtũ ideo dictũ ꝙ añ
chꝛiſtũ venturus ſit:id eſt poſt eum ventu/
rus ſit chꝛiſtus. Mon ſic dicitur: nõ ſic ſcri-
bitur:ſed antichꝛiſtꝰ: id eſt cõtrariꝰ chꝛiſto.
Zam quis ſit cõtrarius chꝛiſto: nunc aduer
tetis ipſo exponente: ⁊ intelligetis nõ poſ-
ſe exire foꝛas niſi antixpos.Eos aũt qui nõ
ſũt xpᷣo ↄtrarij: foꝛas exire nullo mõ poſſe.
Qui em̃ nõ eſt chꝛiſto contrariꝰ:in coꝛꝑe ip-
ſius hęret: ⁊ membꝛum computat᷑. Nunqᷓ;
ſibi ſũt mẽbꝛa contraria.Coꝛpoꝛis integri⸗
tas vniuerſis mẽbꝛis cõſtat.Et quid de cõ/

bis. ſi fuiſſent ex nobis:pmãſiſſent vti⸗
q̃ nobiſcum. Sed vt manifeſtarent᷑:
ꝙ nõ omnes erant ex nobis. Ideo
addidit:vt manifeſtarent᷑:quia et intus cũ
ſũt:nõ ex nobis ſũt:nõ tñ manifeſti ſũt:ex

hetis a ſctõ:vt ipᷣi vobis manifeſti
ꝛdia mebꝛoꝛu dieit? O! ſit. Vnctio ſpiritalis:ipſe ſpũſſctũs ẽ:cuiꝰ
vnũ membꝛũ: cõpatiunt᷑ omnia mẽbꝛa.Et cramentũ ẽ in vnctiõe viſibili.hac vncti
ſi gloꝛiſicat᷑ vnũ mẽbꝛũ:cõgaudent omnia Sonem chꝛiſti qͥ hñt:dicit omnes cognoſcere
mẽbꝛa.Si ergo in gloꝛiſicatiõe mẽbꝛi cęte/l malos ⁊ bonos:nec opus eſſe vt doceãt᷑:qꝛ
ipſa vnctio docet. Scribo vobis: Nõ
ꝙ neſciretis veritatẽ:ſed qꝛ noſtis
eã: ⁊ quia omne mẽdaciũ nõ eſt ex
veritate.Ecce admoniti ſumꝰ quõ ↄgno/

ra mẽbꝛa cõgaudent:⁊ in paſſiõe oĩia mem/
bꝛa patiunt᷑:concoꝛdia mẽbꝛoꝛũ non habet
antichꝛiſtũ.Et qui ſũt intus:certe ſũt in coꝛ
poꝛe dñi noſtri ieſu xpᷣi:quando qͥdem ad/
buc curatur coꝛpꝰ ipſius: Et ſanitas ꝑfecta
non erit niſi in reſurrectione moꝛtuoꝝ. Sic
ſunt in coꝛpoꝛe chriſti:quomodo humoꝛes

IYpße dixit: Ego ſũ veritas.Om̃e aũt mẽda
ciũ nõ eſt ex vitate.Oẽs igit᷑ qͥ mẽtiunt᷑:nõ

ſcamꝰantichꝛiſtũ. Quid ẽ chꝛiſtꝰ: Veritas.

mali.Añ euomunt᷑: tũc releuat᷑ coꝛpꝰ. Sic

et mali quando exeũt: tũc eccleſia releuat᷑.
Et dicit quando eos euomit atq; ꝓijcit coꝛ
pus:Ex me exierunt humoꝛes iſti:ſed non

erant ex me. Quid eſt: NHon erant ex me⸗
Nõ de carne mea pꝛęciſi ſũt:ſed pectus mi⸗

hi pꝛęmebant cum ineſſent. Ex nobis exie/
runt: ſed nolite triſtes eſſe:non erant ex no

bis. Unde ꝓbas:Qð ſi fuiſſent ex no gniñcationt bʒ ieſus: aliam

ſunt ex xpᷣo.Mõ dixit qðdã mẽdaciũ ex ve/
ritate:⁊ qðdã mẽdaciũ nõ ex veritate: Sẽ/
tentiã attende:Ne vos palpetis:ne vobis
aduletis:ne vos decipiatis:ne vos illuda/
tis: Oẽ mẽdaciũ nõ eſt ex veritate. Videã/
mus ̊ quõ antichꝛiſti mentiũt᷑:qꝛ nõ ẽ vnũ
genꝰmẽdacij. uis eſt mẽdax:niſi is
q̊ͥ negat ꝙ ieſus nõ ſit XAan ſi⸗
habet chꝛiſt'.

„
—

ex nobis:accipiũt nobiſcũ ſacramẽta: acci

bãtur. Ex nobis exierũt:ſed nõ erant ex no

eũdo manifeſtant᷑. Et voſ vnctionẽ ha

ye

umnſitrnu
u nune⸗
ſo ieſ
guottuiͦ
miueroter le
hotnen ſege
Colviet
Uurphus: i
lind
nsepepui⸗
Utnoncka

geli
e. MCuicu
nin gvaſabiun
ſoeteun
Genedinte
tconten,
nrnl
nsckad
laaann.
glitonqua
lennonoffe
Peuterane

1 Pnonion
nnlste
Occtentn

lervidee
ſanabyn
nobiseri
ſfuſteten
QAucige
lnt ernol
2 Ktcono
ſo. Etgu
ſeliseſtch
Qlͦnuen
eſtsnone
tumgnin
binumtne
bopelt ee
dauſte⸗
clrsſtn
Laggle
eſecni
licſtnsn
muretuit
noslos⸗

Mitgte
fwrtint

namansg
mäſſänengii⸗
S
Leenenmantar
nonircrmni
de iu uigg
eihek Argn

Lbanonbnet

unu:ücoparn
Vgmanatbanant
ulaubäigin
nünſednöcman
nodis mnüſiut

nt nmini
4

nternobs⸗

Neni:gacend

poſmmeinitt

Ipoboenntn

sipſehiltinin
nöenidi nn
ctonnerc

ℳ„

=

õ

In Eplam beati Johãnis Tractat' III

Cum ſit vnũ: ieſus chꝛiſtꝰ ſaluatoꝛ noſter:
ieſus tamẽ ꝓpꝛium nomẽ eſt illi:quõ moy/
ſes ꝓpꝛio nomine appellatꝰ eſt:quõ helias:
quõ abꝛaã: ſic tanq; ꝓpꝛiũ nomẽ habet do
minꝰ noſter ieſus.Chꝛiſtus aũt ſacramenti
nomen eſt:quõ ſi dicat᷑ pꝛopheta: quomo/
do ſi dicat᷑ ſacerdos.Sic chꝛiſtus cõmenda
tur vnus: in quo eſt redemptio totius po/
puli iſrael. Iſte chꝛiſtus ſperabatur ventu/
rus a populo iudęoꝛũ.Et quia humilis ve/
nit non eſt agnitus:quia lapis paruꝰ erat:

naniet.a2. offenderunt in illũ:et fracti ſũt. Sed creuit

„*

Zud.20. ra? Quicũq; offenderit in lapidem iſtũ con

I.

malis lapis offenſionis eſt chꝛiſtꝰ: Quicqͥd

lapis ⁊ factꝰẽ mõs magnꝰ.Et qͥd ait ſcptu/

quaſſabitur:⁊ ſuꝑ quẽ venerit lapis iſte cõ/
teret eum. Diſcernenda ſüt verba. Offen⸗
dentẽ dixit cõquaſſari:ſuꝑ quẽ autẽ vene/
rit conteri. Pꝛimo qꝛ humilis venit: offen/
derunt in illũ homines:Quia excelſus vẽ/
turus eſt ad iudiciũ:ſuꝑ quem venerit con/
teret eum. Sed illũ non conteret vẽturus:
quẽ non quaſſauit cũ venit. Qui in humi⸗/
lem non offendit:nõ foꝛmidabit excelſum.
Pꝛeuiter audiſtis:cQui in humilẽ nõ offen
it: non foꝛmidabit excelſũ. Omnibus em̃

dicit chꝛiſtus:amarũ eſt illis. Etenim audi-
te ⁊ videte:mnes certe qui exeũt de eccle
ſia:⁊ ab vnitate eccleſię pᷣcidunt᷑:antichꝛiſti
ſũt. Nemo dubitat: ipe em̃ deſignauit.Ex
nobis exierũt: ſed non erant ex nobis.NHã

ſi fuiſſẽt ex nobis:ꝑpmãſiſſentvtiq; nobiſcũ.

Quicũq; ergo nõ manent nobiſcũ: ſed exe/⸗
unt ex nobis:manifeſtũ ẽ ꝙ antichꝛiſti ſũt.

D Et quomodo ꝓbankt᷑ antichꝛiſti:Ex mẽda/

ieſus non eſt chꝛiſtus. Videat charitas ve/

tio. Et quis eſt mendax: niſi qui negat qm̃
ieſus eſt chꝛiſtus: Interrogemꝰ hereticos.
Quẽ inuenis hęreticum? Qui negat quia

—.

ſtra magnũ ſacramẽtum: Attendite qͥd in/

ſpirauerit nobis deus:⁊ quid inſinuare no/

bis velit.Ecce exierunt a nobis ⁊ facti ſunt
donatiſte. Interrogemꝰ eos: vtrũ ieſus ſit
chꝛiſtus:ſtatim cõfitent᷑ qꝛ ieſus chꝛiſtꝰ eſt.
Si ergo ille eſt antichꝛiſtus qui negat ieſũ
