Joſᷣ 20. puis:Accipite ſpmſanctũ:⁊ cõtinuo ſbᷣiecit: uit eunuchũ:id eſt ſpadonem quẽdam can⸗ e
Si cui dimiſerit peccata:dimittunt᷑ ei:ꝛhoc dacis reginę:qui adoꝛauerat in hierm:⁊re/ ſo
eſt ſpũs dimittit:nõ vos. Spũs autẽ deus diens inde legebat ĩ curru ſuo eſaiam ꝓphe her
eſt. DHeus &à dimittit nõ vos. Sed audi ſpi / tã:⁊ nõ ĩitelligebat. Admonitꝰphilipꝰ acceſ/ Centa
1. Corj.z̊e ritũ. Quid eſtis vos? Heſcitis: qꝛ tẽplũ dei ſit ad currũ:expoſuit lectionẽ:inſtruxit ſidẽ: Veinne
eſtis:⁊ ſpũs dei habitat in vobis? Et iterũ: euãgeliʒauit xpᷣm. Credidit eunuchꝰ ĩixpᷣm: ſbsepon
1. Corj.õ. Neſcitis:qꝛ coꝛpoꝛa veſtra templum eſt ſpi ⁊ ait cũ veniſſent ad quandã aquã: Ecce aqᷓ zzönoin
rituſſancti:queʒ habetis a deo? Deus ergoa qs me ꝓhibet baptiʒzari? Ait illi philipus: deeii⸗
habitat in templo ſuo:hoc eſt ĩ ſanctis ſunuis Si credis i ieſuʒ chꝛiſtũ: Reſpõdit ille.Cre/ Natt
fidelibus:in eccleſia ſua ꝑ eos dimittit pec· do filiũ dei eſſe ieſum. Cõtinuo deſcẽdit cũ diehri

cata:qꝛ viua templa ſunt. Sed qͥ dimittit ꝑ

illo in aquã. Impleto baptiſmati myſterio ⸗3

ini

ktdichlegit
enuntaltnnt

binpoſnnin
ni.Ginfeng

kteisnune

Atuneſeaher
Mrerade, A
Somnniͤgenun
Alleſäintgen,
eperütappi
paruit Qdain
hoim potck
ntabbeſs⸗
Ame lsen
oninmmine
teſtar mtt
1baäde Dn
üpenun
abicignin
Cocönenunt
Oymmmn,
chetlidant

—
7*

uitinen:dons

ſlcliboene⸗
bonneschant

ißlceön
ktanhn
sguldegtde⸗

sinoſici

wrt s

anthonndd
a niican
Hilentbapi⸗
ncetunchh
Enbetnt
ſ eung,
nrlih n,
tenimtin
S
imni lin
mn,
ſpottl

Nomelia

eo ſacramẽto ne hoĩm putaret᷑ donũ ſpiritꝰ

ſa2aancti:nõ expectatũ eſt ſicut tũc vt venirent

apli:ſed cõtinuo venit ſpũſſanctꝰ.Soluta ẽ
ſimois cogitatio:ne ĩ tali cogitatõe haberet
imitatoꝛes. DHeinde aliud mirabiliꝰ exẽplũ.
Petrꝰ venit ad centurionẽ coꝛneliũ: ad ho/
minẽ icircũciſũ gentilẽ:ceępit ei ſᷣdicare chꝛi
ſtũ ieſum:⁊ illi ⁊ eis qͥ cũ illo erãt. Adhuc lo/

quẽte petro:nõ dico nõdũ imponẽte manũ
ſed nõdũ etiã baptiʒante:cũ dubitarẽt qui
erãt cũ petro vtꝝ incircũciſi baptiʒãdi eẽnt:
(Matũ qͥe erat int eos qͥ crediderãt: ⁊ eos

qui fideles ex gentibus facti erãt ſcandalũ)

iudei chꝛiſtiani:id eſt ex iudęis chꝛiſtiani:qꝛ

baptiʒabant᷑ incircũciſi: vt hac de tolleret
ꝗſtionẽ:cũ loquit᷑ petrus:venit ſpũſſanctꝰ:
impleuit coꝛneliũ: impleuit eos qui cũ illo

erant.Et ipſa atteſtatiõe rei magnę: q̃ſi ac
clamatũ eſt ad petrũ: Quid de aqua dubi⸗/

tas: Jaʒ ego hic ſi um. Secura Sglibet ala 4
multa neqᷣcia ꝑ dñi gratiã ſe liberãdã:tanq;

imunda ꝓſtitutione mundãda ĩ eccleſiã cre/
dat: accedat ad pedes dñi: quęrat veſtigia

dñi:cõfiteat᷑ lachꝛymas fundens:tergat ca⸗/

pillis ſuis. Pedes dñi:pꝛędicatoꝛes euãge⸗/

lij.Capilli mlieris ſuꝑſluę poſſeſſiões. Ler⸗/
gat capilliſ:tergat ꝓſus:oꝑet᷑ miſericoꝛdiã:

⁊ cũ terſerit oſculet᷑:accipiat pacẽ vt habeat

charitatẽ. Acceſſit ad talem: baptiʒata eſt a
tali qualis erat aplus paulꝰ: audiat ab illo:

1.Cor.4. Imitatoꝛes mei eſtote:ſic ⁊ ego chꝛiſti. Ba⸗

NPbil.ꝛ. ptiʒata ẽ aũt ab aliquo ſua ꝗrente nõ ꝗ ieſu
Matth.⁊3. chꝛiſti: audiat a dño: Quę dicunt facite: ꝗᷓ

aũt faciũt facere nolite. Secura ſit ⁊ in illo:
ſiue in bonũ euãgeliſtã incurrat:ſiue in eũ qͥ
qð dicit non facit. A dño em̃ ſecura audiet:
Zud.. Vade mulier:fides tua te ſaluã fecit.

¶ Deanniuerſario e alig oꝛdina-
tionis: qͥq in eo attẽdendũ ac reco/
lendũ ſit: Homelia XXII
Je quidẽ omĩ ⁊ omi hoꝛa et cura oi/
no cõtinua dilectiſſimi cogitare de⸗
bet epᷣus quãtę diſpẽſatiõis ſarcinã
gerat:qualẽ de illa rationẽ dño reddat ſuo.

Verũtamẽ cũ dies anniuerſariꝰ nr̃e oꝛdina⸗

tiõis exoꝛit᷑:tũc maxie honoꝛ huiꝰ officij tã⸗
q; pᷣmo iponat᷑:attẽdit᷑. Intereſt auteʒ ꝙ eo

die qͥ id pᷣus ſuſcepimꝰ:tantũ quẽadmoduʒ

gerendũ eſſet cogitauimꝰ:an vᷣo ↄſequẽtibꝰ
dieb“ pcipueq; illo qͥ eius ſolẽnitas agit᷑:nõ
ſolũ futura eius quẽęadmodũ deinceps geri

XXIIII

debeãt cauta ᷣuiſiõe ↄſulimꝰ: verũetiã ſte/
rita quẽadmodũ geſta ſint ſollicita recoꝛda/
tiõe recolimꝰ:vt noſmetipſos in benefactis
imitemur: ⁊ ſi q̃ culpanda trãſierũt ne repe/
tant᷑ curemꝰ:vt ignoſcant᷑ oꝛemꝰ: ⁊ accuſati
onẽ diaboli vbi poſſimꝰrecte agendi ſeduli/
tate fugiamꝰ: vbi aũt non poſſumꝰ: ↄfitẽdi
pietate vincamꝰ. Siẽ em̃ futura peccata ne⸗
gligẽdo iuſticiã cõmittũt᷑: ita pᷣteritã iiuſti/
ciã defendẽdo firmant᷑. Sicut ̊ ne fiãt ꝓſpi
cit charitas: ita facta delet hũilitas:vt ꝗᷓ iã
nõ poſſunt recte agẽdo nõ admitti: poſſint
ſaltẽ nõ ſuꝑbiendo dimitti.Didicimꝰ qui-
pe dicere patri nr̃o qᷣ eſt ĩ celis. Dimitte nob Matthᷣ.s.

debita nf̃a:ſic ⁊ nos dimittimꝰ debitoꝛibus

nr̃is.Qð vt veraciter dicere poſſimꝰ:etiam
inimicos nr̃os opoꝛtet vt diligamus: qͥs tñ Mattb.5.
habere niſi cogẽte iuſticia nõ debemꝰ. Nlam
ſi homies nobis ꝓ nr̃is malis meriti inimi/
ci ſunt: non curandũ eſt vt eis debita dimit
tamꝰ: ſed timendũ potiꝰ ne reddamꝰ. m̃
ſi nos merito nr̃e iniqtatis oderũt:nos eoꝝ
nõ ipſi noſtri ſunt debitoꝛes. Die & iſto ſol / B
lenni ep̃atus mei pᷣus paucis alloquar debi
toꝛes meos: qͥ mihi neſciẽtes apud deũ ſuf/
fragant᷑ dũ faciũt debita quę dimitta: vt et
mea mihi debita dimitti ꝓmerear. Vobis
itaq; dico ſiue ſᷣſentibꝰ ſiue abſentibꝰquibꝰ
inimicꝰ efficioꝛ verũ pᷣdicans: quibꝰ cõſulẽ/

do videoꝛ oneroſus:quoꝝ requirẽs vtilita/

tẽ:cogoꝛ offendere volũtatẽ: Holite fieri ſiẽ Ps.3ꝭe.
equus ⁊ mulus: nõ habẽtes intellectũ. N⸗
⁊ hęc iumẽta eos calce moꝛſuq; awetũt a qͥ‚/
bus curant᷑:vt curent᷑ eoꝝ vulnera cõtrectã⸗

tur. Hõ parcis:nõ parco:aduerſaris:aduer/
ſoꝛ: reſiſtis: reſiſto. Lucta nos cõparat: ſed

cauſa ſeparat.Tu inimicus es medico: ego
moꝛbo. Tu diligẽtię mee:ego peſtilẽtię tuę.
Retribuebãt inqͥt mihi mala ꝓ bonis:ego Pö. 340
autẽ oꝛabã.Quid oꝛabat:niſi:Pat᷑ ignoſce Luc.ꝛʒ.
illis:qꝛ neſciũt qͥd faciũt?:Cũ vobis inqͥᷣt de⸗Mattb. ʒy.
traxerint:⁊ dixerint om̃e malũ aduerſũ vos
ꝓpter iuſticiã:gaudete ⁊ exultate:qꝛ merceſ
vr̃a multa ẽ in cęlis. Vos tñ coꝛrigite ꝑuerſi
tatẽ veſtrã:agnoſcite charitatẽ nr̃aʒ: reddi/
te dilectiõʒ dilectiõi: nolumꝰ maioꝛẽ cũ vr̃a
ꝑditiõe mercedẽ. heęc debitoꝛibꝰ meis qui⸗
bus dimitto vt dimittatur mihi:nũc pauca

ſufficerẽt. DHeinde alloquẽdi ſt paululũ etiã C

illi quibus debitoꝛ ſuʒ: non ſicut ait ablus:
gręcis ⁊ barbaris:ſapiẽtibus ⁊ inſipiẽtibus Bo.i.
debitoꝛ ſum: Mã talis debitoꝛ etiã ego pꝛo

Bancti

mearũ viriũ exiguitate: diſpẽſatiõiſq; par/
tiuncula: nõ quibuſdã ſed omnibꝰ ſum. Ve
rũ nũc de his debitis loquoꝛ ꝗᷓ mihi dimitti
nõ a me exigi cupio. Neq; em̃ ſic tumoꝛe va/
nę mẽtis extolloꝛ: vt audeam dicere ex quo

huiꝰ muneris ſarcinã poꝛto:nullũ a me ho/

minẽ ꝑperam leſum:hoc cuilibet homĩ tam

multis ⁊ moleſtis actib occupato atq; diſtẽ

to: ne dicã impoſſibile certe difficile ẽ: quã/
tomagis mihi qͥ noui infirmitatẽ meã quaʒ
cũ meis ⁊ ꝓ me vr̃is oꝛationibꝰ diebꝰ ac no/
ctibꝰ offero ſanãdã dño deo meo. Diuerſa/
rũ ergo curarũ ęſtibus ac difficultatibꝰ con/
trurbatus:ſi quẽ foꝛte non vt poſcebat audi/
uui:ſi quẽ triſtius qᷓ; opus erat aſpexi:ſi i quẽ
verbũ durius q; opoꝛtebat emiſi:ſi quẽ coꝛ/
de cõtribulatũ⁊ opus indiguũ reſpõſiõe in/

cõgrua cõturbaui:ſi quem pauperẽ mihi in

alliud intento impoꝛtuni inſiſtentẽ vł ſter/
miſi vel diſtuli vel etiã nutu aſpero ↄtriſta/
ui:ſi cui de me falſi aliqͥd tanq; homi de ho/
mine ſuſpicãti:iuſto acerbius indignatꝰ ſũ:
ſi quis in ſua ↄſcia nõ agnouit qð de illo hu
manitꝰ ſuſpicatꝰ ſum:vos qᷣbus ꝓ his atq;

huiuſmodi offenſis eſſe me fateoꝛ debitoꝛẽ:

ſimul me veſtrum credite debitoꝛem. Nam
pullos quos fouet ſepe in anguſtijs ſed nõ
toto pedis pondere calcat ⁊ mater:nec ideo
ud.s. deſinit eẽ mr. Dimittite:vt dimittat᷑ vobiſ.
Dimittite amãtivos debita difficultatis:qͥ
nec cõtra inimicos debita crudelitatis tene
re debitis. Ad ſummã omnes obſecro:com
mẽdare dño curã ꝓ vobis meã.hhanc enim

iuſte expeto ꝓ mevr̃am vt quicqͥd meaꝝ eſt

i pᷣterita offenſionũ ꝓpitius ignoſcat:nõ ſę/
uerus agnoſcat.Qð mihi deinceps tempo/
ris ſub hac ſarcina erit iter agentem regat:⁊
ſuis oculis placentẽ vobiſq; vtilẽ faciat: vt
nõ hoꝛroꝛẽ ac pgnam meã: ſed gaudiũ ⁊ co/
ronam meã vos eius cõſpectus inueniat.
e eadem re qua ſtatim ſupꝛa:

— mi admonet me attẽtiꝰ cogitare ſar
— cinã meã.De cuiꝰpondere etiã ſi mi
e noctuq; cogitandũ ſit:neſcio:quo tñ
mõ anniũſariꝰ iſte dies impingat eã ſenſibꝰ
meis: vt ab ea cogitãda oĩo diſſimulare nõ
poſſim.Et quãto anni accedunt: ĩmo dece/
dunt:noſq; ꝓpinquioꝛes faciũt diei vltimo
vtiq; qñũq; ſine dubitatiõe venturo:tãto mi
hi ẽ acrioꝛ cogitatio ⁊ ſtimulꝰ plenioꝛ: qualẽ

diernus dies iſte fratres chariſſi⸗

Auguſtini

dño deo nro rationẽ poſſim reddere ꝓ vob.
Hoc em̃ intereſt int vnũquẽq; veſtrũ et nos

ꝙ vos pene de vobis ſolis reddituri eſtis

rationẽ:nos aũt ⁊ de nobis ⁊ de oĩbusvob.
Ideo m aioꝛ eſt ſarcina: ſed bñ poꝛtata ma⸗
ioꝛẽ gloꝛiã comparat: Inſidelit᷑ aũt geſta ad
imaniſſimã pᷣcipitat pęnã. Quid & mihi ho/
die maxime faciendũ: niſi vt cõmendẽ vob
piculũ meũ: vt ſitis gaudiũ meũ: Periculũ
autẽ meũ eſt:ſi attendã quomõ laudatis:et

diſſimulẽ quõ viuatis. Ille em̃ nouit ſpᷣ cuiꝰ

oculis loquoꝛ:ĩmo ſub cuius oculis cogito:
nõ me tã delectari laudibꝰ popularibꝰ q; ſti/
mulari ⁊ angi quõ viuãt qͥ me laudãt.Lau⸗/
dari aũt a male viuẽtibꝰnolo:abhoꝛreo:de⸗
teſtoꝛ:doloꝛi mihi eſt nõ volũtati. Laudari
aũt a bñ viuẽtibꝰ ſi dicã nolo:mẽtioꝛ. Si di
cam volo: timeo ne ſim inanitatis apeten/
tioꝛ qᷓ; ſoliditatis.Ergo qͥd dicã? Nec plene
volo:nec plene nolo.Non plene volo:ne in
laude hũana ꝑicliter. Mõ plene nolo: ne in-
grati ſint qͥbꝰ pſᷣdico. Sarcina aũt mea quã B
mõ audiſtis cũ eʒechiel ꝓpha legeret᷑: Paꝝ
eſt em̃ quia dies ipſe admonet nos eandem
ſarcinã cogitare: Inſuꝑ etiã talis lectio reci
tat᷑ ꝗ nobis incutiat magnũ timoꝛeʒ: vt qͥd
poꝛtemus cogitemꝰ: qꝛ niſi nobiſcũ qͥ impo
ſuit poꝛtet:deſicimꝰ.Ecce audiſtl.Terra in/ g: ech.ʒʒ.
quit ſuꝑ quã induxero gladiũ et poſuerit ſi/

bi exploꝛatoꝛẽ qui videat gladiũ ſuꝑueniẽ/

tem ⁊ dicat ⁊ denũciet: veniente aũt gladio
taceat ille exploꝛatoꝛ:⁊ ſuꝑueniens gladius
ſuꝑ peccatoꝛẽ occidat:peccatoꝛ quidẽ ꝓ ſua
iniqtate moꝛiet᷑:ſanguinẽ autẽ eiꝰ de manu
exploꝛatoꝛis inquirã.Si aũt viderit gladiũ

ſupuenientẽ ⁊ tuba cecinerit ⁊ nüciauerit:et

ille cui annũciat non obſeruauerit: ille qui/
dem in ſua iniqtate moꝛiet᷑:exploꝛatoꝛ autẽ
aĩaʒ ſuã liberauit. Et tu fili hoĩs exploꝛato⸗
rẽ poſui te filijs iſrł. Expoſuit qͥd dixerit gla
diũ.Expoſuit qͥd dixerit:exploꝛatoꝛẽ:Expo
ſuit quaʒ dixerit moꝛtẽ. Non nos ꝑmiſit in

obſcuritate lectiõis excuſare negligẽtiã no/
ſtrã. Poſui te & inqͥt exploꝛatoꝛẽ. Si dixero

peccatoꝛi moꝛte moꝛieris ⁊ tu tacueris:⁊ ille
in peccato ſuo moꝛtuꝰ fuerit: ille quidẽ ĩ pec
cato ſuo moꝛiet᷑ digne ⁊ iuſte: ſanguinẽ aũt
eius de manu tuo requirã.Si aũt tu dixeriſ
peccatoꝛi moꝛte moꝛieris:⁊ ille ſe non obſer
uauerit: ille in iniquitate ſua moꝛiet᷑: tu vo
animã tuaʒ liberaſti. Releuate ergo fratres C

releuate ſarcinã meã:⁊ poꝛtate mecũ.Bene

(oaugtsn
hllantd
Pcr N
. Pyterobi
ſeſauno d
ns ggtdoipn
ſarnch
ganyebis
ſaablat
Gerianſt
Notoest
haben i
odiui
niſ
MAwi
Alutrgoi
ogetpe
Polin en
eſehoni⸗
ieſcagne
oneielet
goonndin
Mer
ſemnon
Hans
weyin
6diui
Dulce
npere.
ghüon
noͤrefil

Ub 1 , Peocet

Aehi
ſennhaß

rerol
dſcaſ
Nuutil
ſenbo.⸗4
lannen
lehleen
lutcon
legucit
leenpe
kigeren⸗
ctord
glerese
uilen

Dtimed:
Mboef

i cin viiuite: Matalis domini imminet:paſcẽdos eærogatio mea. Qui malus fuit heri: bonus
nictut⸗ coõpaupꝑes noſtros habemꝰ⁊ cũ eis cõmuni/ ſit hodie.Malus fuit heri et nõ eſt moꝛtuꝰ.
— canda eſt hũanitas. Vobis aũt fercula mea Si moꝛtuus eſſet ⁊ malus eſſet: inde nõ re
dienn verba iſta ſunt: paſcere omnes pane tracta / diſſet. Malus fuit heri: viuit hodie: pꝛoſit
iclti⸗ c brili et viſibili nõ ſufficio. Inde paſco:vnde illi qð viuit: non male viuat. Quare &̊ diei
Autnig . paſcoꝛ. Miniſter ſum: paterfamilias nõ ſũ. heſterno hodiernũ vult addẽ malũ: Longã
– Inge vobis awono: vnde et ego viuo. De vitam vis habere:bonã non vis. Quis lon
inihnl theſauro dñico: de epulis illiꝰ patriſfamili / gum ferat malũ vel pꝛandiũ: Vſq;adeo cę/
– 2. Eor,8, gs: qui Pꝓhter nos pauꝑ factus eſt cũ diues citas mentis occuluit: vſq;adeo ſurdus eſt
keinig eſſet: vt ei pauptate nos ditaremur. Sipa bomo interioꝛ: vt oĩa bona velit habere pꝛę⸗
alben nem vobis ponerẽ:fracto pane ſingula fru/ ter ſeipſum? Vis habere villã: Hego te ha/
L c ſta ablaturi eſſetis:etſi ego multũ ponerem bere velle malã villam. Vxoꝛem vis habe/
Nplindeg ꝓparũ ad ſingulos ꝑueniret. Modo aũt qð re? Hõ vis niſi bonam: domũ nõ niſi bonã.
iweluuci la⸗ dico ⁊ oẽs totũ habent:⁊ ſinguli quiq; totrũ Quid curram per ſingula: Caligã non vis
gleemnnr habent. Hũ quid em̃ verbi mei int vos ſyl/ habere malam: ⁊ vis habere vitam malam.
Wt lutn labas diuiſiſtis? Mũquid ipius ꝓducti ſer Quid ſi plus tibi noceat mala caliga q́; vi
NeniinS monis ſingula verba abſtuliſtis: Unuſqᷣſq; ta mala? Cum tibi caliga mala et conſtricta
uninngg .. veſtrü totũ audiuit: ſed videat quomõ au/ nocuerit: ſedẽs diſcalcias te:abijcis:aut coꝛ
1dti,een Aiuit: quia erogatoꝛ ſum nõ exactoꝛ. Si nõ rigis:aut mutas ne digitum lędas: et calci⸗/
geeſthnrt erogẽ ⁊ pecuniã ſeruem: xerret me euãgeliũ. as te mala vita qua animam perdas: Sed
Naepchenrt NPoſſim enim dicere: Quid mihi eſt tedio plane hoc video vnde fallaris. Caliga no⸗
amtitnagi; elſſe:homibꝰ dicere iniqs: inique agere noli cens doloꝛem facit: vita nocens voluptatẽ.
obhaletier te:ſic agite: ſic agere deſiſtite: quid mihi e't Illud nocet:illud libet.Sed qð ad tempus
Netnosennten oneri eſſe hominibꝰ:? Accepi quomõviuam: libet:poſtea peiꝰ dolet. Qð aũt ad tpᷣus ſa/
igislore quomõ iuſſus ſum: quomõ pꝛęceptus ſum: lubꝛit dolet:poſtea infinita voluptate ⁊ abũ
zünnorgn Aſſignem quomõ accepi de alijs me redde⸗ danti gaudio lętiſicat. Scoõm illud qð ſcri⸗
Tucbiſiig re rationẽ quo mihi: Euangeliũ me terret. ptum eſt: Qui ſeminãt in lachꝛymis:in gau Ms. 12 5.
tſi,Lende HNanm ad iſtam ſecuritatẽ ocioſiſſt imaã nemo dio metent.Et illud: Beati qui lugẽt: quo/Matth. 5.
üc oberſ me vinceret. Hihil eſt melius: nihil dulcius niam ipſi conſolabunt᷑.hheęc ergo diligẽtius
Auniͤ iouni h0kᷣ diuinũ ſcrutari nullo ſtrepente theſaurũ. attendẽtes: cogitemus illud qð de luxuria
, * 1 „ . 4 Y
nenezitgetn Dulce eſt:bonũ eſt: Pꝛędicare:arguere:coꝛ ac voluptate ſcriptũ eſt: Ad tempus inquit ꝛouer.5.
niesge⸗ ripere: edificare: ꝓ vnoquoq; ſatagere ma/ indulcat fauces: poſtea felle amarioꝛ inue
ncilii gnũ onꝰ:magnũ pondꝰ:magnlaboꝛ.Quiſ nitur. Et quia vita noſtra in hoc ſęculo q̃ſi
ichan noõ refugiat iſtũ laboꝛẽ: Sʒ terret euãgeliũ. via eſſe cognoſcit᷑:opoꝛtet nos de laboꝛe ad
initti MWatth.a5. Pꝛoceſſit quidã ſeruus: et ait domino ſuo: requiẽ ꝑuenire:qᷓ; de requie ad laboꝛem. Et
Enuoct⸗ Sciebã te hominẽ moleſtũ:metere vbi non melius nobis eſt in via bꝛeui tꝑe laboꝛare:
1 enetd⸗ . ſeminaſti: ſeruaui pecuniã tuã: nolui eã ero vt poſtea in patria poſſimus ad ęternũ gau
rl i gare: tolle qð tuũ eſt: Si aliquid minus eſt diũ fęliciter ꝑuenire. Pꝛeſtante domino no/
erpio ſetn iudica: ſi integrũ eſt noli mihi moleſtus eẽ́. ſtro ieſu chꝛiſto:qui cum patre et ſpirituſan/
hoſs. 4 Ait aũt ille: Serue nequã:ex oꝛe tuo te con/ cco viuit ⁊ regnat in ſeęcuia ſeculoꝝ:Amẽ.
cßdun dẽnabo. Quare h? Quia auarũ dixiſti me: ¶ De pmiſſiõe ac t „ .
ſumin lucra mea quare neglexiſti? Sed timui dare Depꝑmiſſiõe ac ꝓhibitiõe ſedẽdi
wohnli ne ꝑderem: hoc dicis. Plęerũq; enim dicit: in ecclia qn vel lectiões legunt᷑: vel
. nghinn quid coꝛripis:? Perit ad illum qð dicis: non verbũ dei pᷣdicat᷑: Homelia Xxvi
nigin te audit. Et ego inquit ille:nolui dare nep / DMNte aliqt dies ꝓppter eos qͥ aut pe⸗ 1
un derem pecuniã tuã. Ego veniens cũ vſuris/ dibꝰ dolẽt:aut aliq̃ coꝛꝑis inęquali/
lequ 6 exigerem: Erogatoꝛẽ inqt poſuerã te nõ ex· laate laboꝛãt: patna pietate ſollicitꝰ
e lngih⸗ actoꝛẽ. Tu exerceres erogationẽ:mihi relin ſiliũ dedi: ⁊ quodãmõ ſupplicaui:vt qñ aut
iun queres exactioneʒ. hhoc timens & vnuſqſqʒ paſſiones pꝛolixę:aut certe aliquę lectiones
leeletii huideat quomõ accipiat. Si ego erogans longioꝛes legunt᷑:qͥ ſtare non poſſunt humi
nnicn OD timeo: qui accipit ſecurus eſſe debet: Qui liter ⁊ cũ ſilentio ſedẽtes:attentis auribꝰ au
nne malus fuit heri: bonus ſit hodie. Hec ẽ ergo diat iĩ legunt. Nunc vo aliquę de filiabus

= S õl E S õ =

D Qατ vNDe Pv en P†*„9 Eria riica mAuade mene Sακ

Sancti

noſtris putant:ꝙ hoc aut omnes:aut certe

plures quę ſane ſunt coꝛpoꝛe: frequẽter de
beant facere. Hã vbi verbũ dei ceęperit reci /
tari:quaſi in lectulis ſuis ita iacere volunt:

atq; vtinã vel iacerenttantũmodo:et tacẽ/
tes verbũ dei ſitienti coꝛde ſuſciperẽt: non
etiã ſe ita ocioſis fabulis occuparent:vt qð
dicatur nec ipſę audiant: nec alios audire
ꝑmittant. Vnde rogo vosvenerabiles filię
⁊ ſollicitudine pat᷑na cõmoneo:vt qñ aut le
ctiões legunt᷑:aut verbũ dei pꝛedicat᷑: nulla

Matth.a2. quod ſcriptuʒ eſt in euangelio: Amice quo/

modo huc intraſti non habens veſtẽ nupti/
alem? NHe bonoꝛum oꝛnamẽtis expoliatus:
ac nudus audire mereatur. Ligate illũ ma/
nus et pedes: et pꝛoijcite in tenebꝛas exte·
rioꝛes: vbi eſt fletus et ſtridoꝛ dentiũ. Sed
magis ꝓ oꝛnamentis bonoꝛũ operum: illa

vox ad eum deſiderabilis dirigat᷑: Euge ſer Manb.a5.

ue bone ⁊ fidelis intra ĩ gaudiũ domini tui.

Rogo vos filię:diligẽter ea quę a nobis di/

cunt᷑:audite. Si aliqua mater pꝛopꝛijs ma/
nibus oꝛnare velit filiam ſuam:⁊ illa deſpi/

5 de alioꝝ coꝛrectiõe mercedẽ hr̃e poſſitl.

ſe in terrã ꝓijciat: niſi foꝛte quã nimiũ gra- ciens oꝛnamenta quę accipit: frequẽtius ſe hunſians
uis infirmitas cogit:Sic tamẽ non iaceat:ſ inclinet ad terram: et huc atq; illuc ita ꝑ in/ ſuodoe
magis ſedeat: ⁊ attẽtis auribꝰ quę ſdicant quietudinẽ moueat᷑: vt illam mater ſua ſᷣm ſrc
1. q..infrogo auido coꝛde ſuſcipiat. Introgo vos fratres ſuam voluntatẽ oꝛnare non poſſit: nũquid ſeß 1
vel ſoꝛoꝛes dicite mihi:QAuid vobis plꝰ eſſe non iuſte aut obiurgatur aut ceditur? MÆſ uglll
videt᷑:verbũ dei an coꝛpus chꝛiſti: Si verũ ergo putate matrem veſtrarũ animarũ eſſe: näden
vultis reſpondere:hoc vtiq; dicere debetis ⁊ita vos velle cõponere vt in vob nec macu Epb.5. mmlüͤnte
ꝙ nõ ſit minus verbũ dei qᷓ; coꝛpus chꝛiſti. la:nec ruga poſſit ante tribunal ęterni iudi/ ugalt
Et ideo quanta ſollicitudine obſeruamus: cis apparere. Animabus em̃ veſtris non ſo/ nno n
quãdo nobis coꝛpuſ chꝛiſti miniſtrat᷑:vt ni - lum oꝛnamenta:ſed etiã medicamenta deſi/ Altoß
hil ex ipſo de noſtris manibꝰ in terrã cadat: derans ꝓuidere: ſtudeo diſſuta cõſuere:cõ⸗ inplui
tanta ſollicitudine obſeruemꝰ ne verbũ dei ſciſſa ſartire:vulnerata curare:abluere ſoꝛdi chodſ
qð nobis erogat᷑:dũ aliud aut cogitamꝰaut da:reparare perdita: ⁊ ea queę ſunt integra: bogniobn
loquimur de coꝛde noſtro pereat: Quia nõ ſpiritalibus margaritis oꝛnare. Si me non lngäſti
minus reus erit qui verbũ dei negligenter piget:quare aliquis faſtidioſe velit:acciꝑe: . ngioren
audierit:qᷓ; ille qui coꝛpus chꝛiſti in terrã ca⸗ Cum enim terrena et tempoꝛalia oꝛnamẽta hechenl Tirpen
dere negligẽtia ſua permiſerit. Vellẽ tamẽ coꝛpoꝛis ſi nõ inuenit᷑ qui donare velit cha/ uuleig, gecuc
ſcire ſi ab illa hoꝛa qua verbũ dei pdicari cęè rriſſimo pᷣcio comparant᷑: quãtomagis ęter/ Ceenea
perit ſemꝑ pᷣcioſiſſimas gemmas et inaures na animarũ oꝛnamenta quę abſq; vllo pꝛe/ aupemns⸗
vel anulos aureos erogare vellemus: vtrũ cio a nobis non cum paruo laboꝛe queſita: Aulſz
ſtare aut accipere vellẽt filię noſtrę. Sine vl / veſtris ſpiritalibus offerunt᷑:iuſtum eſtvt a Tenin
la dubitatiõe: cũ grandi ambitiõe quę illis vobis cuʒ ꝑfecta charitate ſuſcipiant᷑. Mos deyita
offerrent᷑ acciperent. Hos vero quia oꝛna- enim margaritas vobis de paradiſi patria batcolc
menta coꝛpoꝛalia offerre nec poſſumus nec ꝓuidentes:nullam aliam in hoc ſecuio mer pamü
debemꝰ:.ideo nõ libenter audimur. Sed nõ cedem optamus accipere:niſi vt vos patiẽ/ bltentoe
eſt iuſtũ vt ſpiritalia miniſtrãtes:ſuꝑflui iu/ ter ⁊ libenter quę vobis inſinuant᷑ videamꝰ ſaurodi
dicemur. Qui em̃ verbuʒz dei libẽter audit: audire: ⁊ cum dei adiutoꝛio ſᷣm vires vr̃as Ponnto 41
inaures aĩę de patria paradiſi tranſmiſſas operibus adimplere. Fratres chariſſimi et eüt un
ſe ſuſcepiſſe non dubitet. Qui admonet᷑ vt venerabiles filię: non ideo dicimus ꝙ vos nſn ſaloceßi
paupi tribuat aliquid: dũ manus ad elemo agnouerimus verbũ dei non libenter acci⸗/ iois
ſynas expandit: dextralia a chꝛiſto trãſmiſ// pere. Pꝛopitio enim deo pluſq; cogitari vł i
ſa ꝑcipiet. Qnomõ enim terrenis oꝛnamen dici poteſt: de veſtra obedientia gaudet et ufnn
tis caro luxurioſa paruo tẽpoꝛe oꝛnantur: exultat anima noſtra. Sed dum vos volu/ noſgels
vt carnalibus oculis aut ad ſuam aut alio- mus ad melioꝛa ſemꝑ aſcendere:etiã ea quę meraretey,
rum male concupiſcentiũ ruinã placere poſ- vos ꝑfecte cognoſcimus agere:paterna ſol/ eatehi
ſit: ſic anima ſancta diuinis ſermonibus tã/ licitudine pᷣſumimus admonere.Et qͥa non Müͤnche⸗
ꝙ;ᷓ ſpiritalibus et ęternis bonoꝛum operum toti viri vel mulieres voluerũt hodie ad vi- ſtnit.
margaritis componit᷑: vt ad illius cęleſtis gilias cõuenire:rogo vos filij vel filię:vt ea Sel Eb
ſponſi conſoꝛtiũ: ⁊ nuptiale conuiuiũ fęlici · quęvobis dicta ſunt:illis qui abſentes fue/ –
ter oꝛnata perueniat: vt nõ ei dicatur illud runt ſideliſſime referatis:vt nõ ſolũ de vr̃a: nobisti

ſtin

bensee rr
ac,

n Ualin
einteehrgen
niündentig,

W

dtgni eie
audii in

aeincbel

uter Dohis

ſumtnh

Mſeglinu⸗
Eugzilutntt
lun nunſusn
onpoſtnügl
r autcciant G
mrümminnicke

Ntinpoöta

Dunal mniud

eiß veſnsnen.

netiann
diſluczcöuec⸗

raerablvcrſad
ngbelntingr

Nnure. Aenet
dioſepclranhe
porzluzannin
donneſtlite
guätomgse
ue lgne
o hbor geeſi
Uniulunchtt
eſtanint Ne
depzmndl ns
inboeſcolon
niin ween
inuani nien
o in mn fi
neschnſin
Rlins
nlbenn
guſczogin

Vs. 5

De cõſe. diſ. 1 rus ar m cole
⁊a.·tunc eis. quẽ crucifixerũt: vt eius ſanguinẽ biberent

Actj. 2.

B

Homelia

Deeo qð ꝓpheta dicit ĩ pſalmo:
uerte faciẽ tůã a peccatis meis et

facinoꝛa mea dele: Ac de vtilitate
pęnitentię: Homelia XxvII

ſcit᷑: Auerte faciẽ tuã a peccat meis
Xfacinoꝛa mea dele. Pꝛoinde aliqͥd

de pgnitẽtia dicere diuinitꝰ iubemur. Dica/

mus aliqͥd de vtilitate pęnitẽtię:pᷣſertim qᷣa
7 dies ieiunioꝝ iam iminet:quo ꝓpinquãte
humiliari animas ⁊ domari coꝛpoꝛa ſtudio/
ſius docet. Triplex aũt cõſideratio agendę
pęnitẽtię in ſancta ſcriptura inuenit᷑. Nam
neq; ad baptiſmũ chꝛiſti:in quo oĩa peccata
delent᷑ quiſqᷓ; bene accedit:niſi agẽdo pęni/

rentiã de vita pᷣſtina. Memo em eligit vitã
nouã:niſi quẽ veteris pęnitet.Hhoc aũt etiã

auctoꝛitate diuinoꝝ libꝛoꝛũ pꝛobare debe/
mus: vtrũ baptiʒzandi egerint pęnitentiã.
Quãdo ſpũſſanctꝰ miſſus ẽ:ante ꝓmiſſus:
⁊ impleuit dñs fidem pollicitatiõis ſuę: ac/
cepto diſcipuli ſpũſancto: vt noſtl: ceperũt
loqui oĩibus linguis:vt in illis qui aderant
linguã ſuã quiſq; cognoſceret. Hoc aũt mi/
raculo territi:ↄſiliũ vitę ab aplis quęſierũt.
Tũc petrus annũciauit eis:eum colendum

credentes:quẽ effuderant ſeęuiẽtes.Ait illis
petrus:Pęnitentiã agite:⁊ baptiʒet᷑ vnuſ/

quiſq; veſtrũ in nomĩe dñi noſtri ieſu chꝛiſti

⁊ remittent᷑ vobis peccata veſtra. Quicqͥd
de vita pꝛeterita remoꝛdebat:quicqͥd ange/
bat cõſcientiã: quicqͥd oĩno vel magnũ vel
paruũ: vel dicendũ vel nõ dicendũ:nõ du/
bitent poſſe dimitti:ne foꝛte qð vult dei mi-
ſeratio dimittere: cõtra ſe teneat hũana tẽ/
ptatio. Ait aplus:Omnia heęc figurę noſtrę
fuerũt:cum de rebus talibꝰ loqueret᷑ dicẽs:

1. Corj.I0. HNolo em̃ ignoꝛare fratres vos: qm̃ patres

noſtri oẽs ſub nube fuerunt:⁊ oẽs in moyſe

baptiʒzati ſũt.Et itẽ: Petra aũt erat chꝛiſtꝰ.
lhas figuras noſtras fuiſſe ille dixit: cui ne/

mo ſidelis vnq; ↄtradixit. Et cũ multa enu/

meraret: vnã ſolã ſoluit dicens: Petra autẽ
erat chꝛiſtus. Quid ſibi velit mare:nubes:

mãna: hoc nõ expoſuit: ſed petra quid eſſet
oſtendit. Per mare trãſitus:eſt baptiſmus.

Sed qꝛ baptiſmꝰ:id eſt ſalutis aqua: nõ eſt
ſalutis niſi in chꝛiſti nomie cõſecrata: qui ꝓ

nobis ſanguinẽ fudit:cruce ipiꝰ aqua ſigne/
tur. Hoc vt ſigniſicaret ule baptiſmꝰ: mare

Ox iigit᷑ in his vᷣbis pęnitẽtis agno/

XXVII

rubꝛũ fuit. Mãna de cęlo aꝑte ab ipſo dño

exponit᷑: Patres veſtri mãducauerũt mãna J0d. s.
in heremo ⁊ moꝛtui ſunt: id eſt mãna quod

mãducauerũt: non potuit eos a moꝛte libe/
rare. Mõ qꝛ ipᷣm mãna moꝛs eis fuit: ſed qͥa
a moꝛte eos nõ liberauit. De cęlo veniebat
mãna: ſignificãs eũ qui dixit: Ego ſum pa/
nis viuus qui de cęlo deſcendi. Patres vr̃i:
dicit dñs: mãducauerũt mãna in heremo:⁊
moꝛtui ſunt.Quid eſt patres veſtri: niſi qͥs
infidelitate imitamini:quoꝝ vias nõ credẽ/

doꝛ deo reſiſtendo ſectamini? Et ſᷣm hoc di/
cit᷑: Vos ex patre diabolo eſtis. Heq; enim Zob.S.

diabolꝰaliquẽ hoĩem:aut potentia creauit:
vel generando ꝓcreauit: ⁊ tamẽ dicit᷑ pater
impioꝛũ:non ꝓpter generationẽ ſed ꝓpter
imitationẽ. De bonis qʒ dicit᷑: Ergo abꝛag C

ſemẽ eſtis. Patres noſtri inqͥt eundẽ cibum 1. Corj.ro.

ſpiritalẽ mãducauerũt:et eundẽ potũ ſpiri-/
talem biberũt. Erãt em̃ ibi qui qð mãduca/
bant intelligebant: Erant ibi quibus plus

chꝛiſtus in coꝛde: qᷓ́; manna ſapiebat in oꝛe.
Quid de alijs loquamur?: Inde erat pᷣmitꝰ heb. z.
moyles famul“ dñi fidelis in tota domo eiꝰ.

De dubitatiõe moyſi famuli dei volo dice-
re. Figura em̃ erat veterũ etiã iſta ſanctoꝝ.
Dubitat ad aquã moyſes:quãdo petrã vir-

ga pcuſſit:vt aqua flueret dubitauit.Dubi⸗

tationẽ aũt eiꝰ legens quiſq; nec intelligẽs:
foꝛte nec intelligeret qͥa nec q̃rere auderet.
Dño deo diſplicuit illa dubitatio:⁊ eam no
tauit:nõ ſolum arguendo: ſed etiã vindicã/
do. Nam ꝓpter hãc dubitationẽ dicit᷑ moy/
ſi:Mon introduces tu populũ in terrã repꝛo

miſſionis. Aſcẽde in montẽ ⁊ moꝛere.Dheus

hic vtiq; aparet iratꝰ. Quid g̊ de moylſe fra
tres chariſſimi? Omnis laboꝛ eius: oĩs pꝛo

populo ęſtus eius: ⁊ illa charitas dicẽs: Si Exo.ʒ2.

dimittis illis peccatũ iſtud dimitte:ſinautẽ
dele me de libꝛo tuo:hec dubitata ⁊ repenti
na dubitatiõe damnata eſt:qm̃ dicit᷑: dictũ
eſt moyſi. hoc em̃ placuit deo certe diſpen/
ſationiſq; myſterij gratia:qð ipᷣe in terrã ꝓ/

miſſionis nõ introduceret populũ.Eligitur

alius ieſus naue. Et iſte homo nõ hocnoie
vocabat᷑. Vocabat᷑ auſes: ⁊ cuʒ ei introdu/
cendũ lm moyſes cõmẽdaret: vocauit eũ
⁊ mutauit ei nomẽ ieſum:vt nõ ꝑ moyſen ſᷣ
ꝑ ieſum:id eſt nõ ꝑ legẽ:ſed ꝑ gratiã populꝰ⸗

dei in terrã ꝓmiſſiõis intraret. Sicut auteʒ

ieſus ille nõ verus ſed figuratꝰ:ita etiã terra

ꝓmiſſiõis illa nõ vera:ſed figurata. Illa em̃

OD

MNumieri. 20.

Bancti
populo pᷣmo temꝑalis fnit:nobis ꝗᷓ ꝓmiſſa
eſt ęterna erit: ſed figuris temꝑalibus pꝛo/
mittebant᷑:⁊ ꝓnunciabant᷑ ęterna.Sic ergo
ille nõ verus ieſus: nec illa terra ꝓmiſſiõis
vera ſed figurata: ita mãna non cibus vere
cęleſtis:ſed ſiguratus. Poſt illam dubitati/
onẽ ⁊ poſt iram dei ⁊ poſt minas moꝛtis: et
poſt alia multa dixiſſe deũ ad moyſen quaſi
ad amicũ quo et antea loquebat᷑ vſq;adeo
vt ⁊ ipſi ieſu naue obediẽtię exẽplũ de moy
ſe ꝓponat᷑:⁊ hoc moneat eum deus vt ſic ei
leruiat: quõ ſeruiuit moyſes: et ſic ſe polli/
cet᷑ eſſe futurũ cuʒ eo quomõ fuit cũ moyſe.
Dubitauit moyſes quãdo lignũ acceſſit ad
petrã:dubitauerũt diſcipuli quãdo viderũt
dominũ cruciſixũ.Hhoꝝ figurã gerebat moy
ſes. Ecce qꝛ lignũ acceſſit ad petrã: facta eſt

dubitatio ⁊ impleta eſt dubitatio moyſi.Et
Deutj.52. dñis ad eũ: Aſcẽde in montẽ:⁊ moꝛere. Per
coꝛpoꝛalẽ moꝛtẽ moyſi figurata eſt moꝛs ip/

ſius dubitatiõis. Sed in mõte.O mira my⸗
ſteria.Ad petrã nata eſt dubitatio:⁊ in mõ/⸗
te moꝛtua eſt. &Odiu hũilis fuit chꝛiſtus in

paſſione q̃ſi petra iacebat ante oculos: me/

D rito in illo dubitabat᷑. Mare rubꝛũ baptil⸗/
mus eſt:plus tranſiẽs baptiʒabat᷑.Tranſi/
tus iſte baptiſmꝰ erat: ſᷣ in nube adhuc nu-/
bilabat qð pᷣnunciabat᷑. Jaʒ mõ ſceſſit nu⸗
bes:manifeſtę veritatis ſerenitas facta eſt:
Exo.ʒ4. quia pᷣceſſit ⁊ velũ ꝑ qð loquebat᷑ moyſes.
Hhoc velũ in templo pendebat:ne templi ſe/
Matthᷣ.27.: creta panderent᷑.Sed in cruce dñi velũ con-
ſciſſum eſt:vt paterẽt. Veni ergo ad baptil/
mũ: ingredere intrepidꝰ viã ꝑ mare rubꝛũ.

Noli eſſe de peccato pᷣterito tanq; de ęgyp⸗/

to ſollicitꝰ. Pꝛęmebant te peccata tua du/

ro onere ſeruitutis:ſed hoc in ęgypto:ſcʒ in

amoꝛe huiꝰ ſeculi:in ꝑegrinatiõe lõginqua.

Cogebãt te ſectari opera terrena tanqᷓ; late/

res facere: Opera lutea oꝑabaris. Pꝛemũt
te peccata:veni ſecurꝰad baptiſmũ:vſq; ad
aquã hoſtis ſeqͥ poterit:ibiq; moꝛiet᷑. Time
aliquid de vita pterita:crede aliquid remã/
ſurum tuoꝛũ peccatoꝛuʒ. Si aliqͥs remanſit
E ęgyptioꝛũ:audi vocẽ pignoꝛũ. Ego inqͥt de
hteritis peccatis nõ timeo: oĩia mihiĩ aqua
ſancta ꝑ eccleſię etiã charitatẽ dimitti non
dubito: Sed timeo futura peccata. Placet
ergo remane in egypto. Interim hoſtem p/
ſentem euade qui iam te pꝛęmit: ⁊ iam ſub/
iugauit. De futuris quid tibi hoſtes medi/
taris:Q iã feciſti etiã ſi nolueris erit. Jdẽ

Auguſtini

facturũ te putas:ſi volueris nõ erit.Sed pe
riculoſa vita eſt. Heq; em̃ cum mare rubꝛuʒ
tranſiero: iam ero in terra repꝛomiſſionis.
Ductus eſt ille populus ꝑ deſertũ:ꝑ longa
deſerta. Interim ab ęgypto liberare. Quid
ergo putas tibi futurũ auxiliatoꝛem in via
eũ qui te eruit de vetuſta captiuitate? No/
uos tuos inimicos? Mon qeſcit qui te a ve/
tuſtis hoſtibus liberauit.Trãſi tantũ intre⸗
pidus: intrepidus ambula: obediens eſto.
Noli amaricare moyſi illi: cuius typum ille
poꝛtabat in hacobediẽtia. Fateoꝛ nõ deſũt
hoſtes. Sicut em̃ nõ deerant qui ſequerent᷑
fugientes:ita nõ deerant qui impedirẽt am
bulantes. Pꝛoꝛſus chariſſimi figurę noſtrę
fuerũt. Interim ĩ te nõ ſit qð cõtriſtet moy/
ſen. Noli eſſe aqua amara quã poſt mare ru gxo. i5.
bꝛum nõ potuit ille populꝰ bibere. Erat em̃
⁊ ibi tẽptatio. Et tamẽ quãdo iſta eueniũt:
quãdo amaricat populꝰ:oſtendimꝰeis chꝛi⸗
ſtũ:quę ꝓ illis ꝑtulerit:quãdo ꝓ eis ſangui
nẽ fuderit:⁊ miteſcunt:tanq; nobis lignum
in aquã mittentibꝰ. Plane hoſtẽ itineri tuo
habebis amalech. Populꝰ ille habuit hoſtẽ
amalech. Tũc oꝛabat moyſeſ:tũc extẽdebat

manꝰ ⁊ deſiciebat amalech.Et tuę manꝰ ex/Exo.1.

tẽſę ſint vt deficiat amalech tẽptatoꝛ:⁊ huiꝰ
itineris impeditoꝛ. Eſto vigil ⁊ ſobꝛiꝰ ĩ oꝛa-
tionibus: in oꝑibus bonis:nõ tamẽ pꝛęter
chꝛiſtũ: qꝛ extenſio illa manuũ chꝛiſti crurx
fuit. In illa extendit᷑ aplus cuʒ dicit: Mihi Sat.s⸗
mũdus cruciſixus ẽ:et ego mũdo.Ergo de /
ficiat amalech:vincat᷑:nõ impediat trãſeun
tẽ populũ dei.Sed ſi dimittit manus a bo/
no opere: a cruce chꝛiſti: ualebit amalech.
Tñũ noli oĩmodo aut continuo te foꝛtẽ futu⸗/
rũ putare:aut penitus deſperãdo deſicere.
Alternatio em̃ illa defectꝰ eſt foꝛtitudinis.
In manus moyſi ſerui dei foꝛte alternatio
tua fuit. Aliqñ em̃ in temptatiõibꝰ deſicis:
ſed nõ ſuccũbis. Heponebat ille paululum
manꝰ:nõ omnino ruebat:ſed dicebat:Mo/Nö.9ʒ.
tus eſt pes meus: ecce miſericoꝛdia tua do/
mie adiuuabat me. Moli ergo timere:adeſt

in itinere auxiliatoꝛ:qui in ęgypto fuit libe⸗

ratoꝛ. MHoli timere:aggredere via:pᷣſume ſe/
curus. Aliquando ille deponebat manus:
aliquando erigebat:tamen victus eſt ama/ F
lech. Debellare potuit: ſuꝑare non potuit.
Itaq; admonemur iã de altera loqui pęni/
tentia. Triplicem quipe eius conſideratio/
nem ĩ ſancta ſcriptura eſſe ꝓpoſui. IJlla pꝛi/

nuſyetn
ſtenti⸗hi
cla gyegn
usggien
geluoofen
nnn⸗
dineubi⸗
hi⸗ Detiufun
ſo Aun
dchinbiennt
edehind⸗
Dinginaroan
zustſnn
tibusrein
mürtkni
aniehh
us Höſin
bjcjcezdi
Uitqroiure
oſirdet
5Audengt
Cunctaßſtan
orlnttaan

en ludomi—

tütepolae
Gutz1 gen apfi
guniswen
manuüſa
quidepe
elaneti:
ſedinde
quoiube

1Korde. Vebacr

Katſem
ſubit4
li:ſenin
eſgomnen
holantus
ſuilt⸗
otüneceſ
ehccusꝛe
Vonibia
hwbchisin
ſanchlan
tlbatine
Remanab
Uuraſtifon

4

gnocs
hinsno
Quature
Pocie
Vnncice

Homelia

ma competentiũ eſt ⁊ ad baptiſmum venire
ſitientiũ. anc de ſcripturis ſanctis oſtẽdi:

1Slde
Ne nbu

nn talia ꝓpe quotidiana. Et vbi illam oſtẽdi⸗
ing mus pęnitentiã quotidianã? Nõ habeovbi
Auu melius oſtendã qᷓ; in oꝛatiõe dñica:vbi oꝛa/
eninni re nos docuit:⁊ quid ad patrẽ dicamꝰ oſten
tt ho. Pattb. s, dit: et in his verbis poſuit: Dimitte nobis
ulende debita nr̃a:ſicẽ ⁊ nos dimittimꝰdebitoꝛibus
mnüinn⸗ nfis. Quę debita fratres?: Quãdoquidem
enseſd. debita hic intelligi nõ poſſunt niſi peccata:
Wunl quę debita dimiſit ⁊ in baptiſmo:iterum vt
nödeſit dimittat oꝛamꝰ: Certe moꝛtuꝰ eſt oĩis ęgyp/
ſnant tius qͥ ſequebat᷑. Si nihil de ſequentibꝰ ho/
ecltütan ſtibus reſiduũ factũ eſt:quid oꝛamus vt di/
Wenoſ mittat᷑: niſi ꝓpter manus deficiẽtes contra
Ketnof amalech? Dimitte nobis ſiẽ et nos dimitti/
narenee mus.Cõſtituit medicinã:firmauit pactum.
Eren lhic pᷣces cõſtituit:ibi pᷣcanti reſpõdit. HNo/
eueniün. uit quo iure res agat᷑ in cęlo: quõ impetrari
veischi⸗ poſſint deſiderata: Dimittivis:dimitte ait.
isſangui B Quid eniʒ habes qð deo ſſtes:a qͥ tibi vis
slignum cuncta pᷣſtari? Nũquid iam chꝛiſtꝰipᷣe ſalua/
tinentuo toꝛ in tra ambulat: Nũquid ſuſcipit illũ mõ
itholi Zud 19. 7e10. in domũ Zachę gaudẽs: Nũquid ei hoſpi-
debat tiũ ⁊ epulas ᷣparat maria? HNihil hoꝝ indi/

man et n Watth. 25. get: ad pfis ſedet dexterã. Sʒ qñ vni ex mi/

torthis nimis meis feciſti: mihi feciſti.ec ẽ extẽſio
bri'joto⸗ manuũ ſub qua defecit amalech.Et erogas
mipeter quidẽ pauꝑi: Quãdo aliquid das pauperi
Niſi n eſuriẽti: foꝛte id qð dederis minꝰ habebis:
cte hhist⸗ ſeg in domo nõ in celo. Sed hic quoq; ĩ tra
