nus: 7 dupliciter tolera malũ: bonꝰ nõ ni⸗
ſi intus:nã niſi intus nuſqᷓ; bonꝰ.xlvj.D.
Eſto bonꝰ chꝛiſtianꝰ vt vineas (cc. !. h.

calũnioſum paganum. cc. liiij. J.
Si bonꝰ es nõ de tuo bonꝰ es qꝛ malus fu⸗

iſti: de bonitate dei qͥ nunq; fuit malus.
cc.liiij.L.
Nemo bon'niſi ſolus deus:ſic intelligitur.

Botrus allatꝰꝑ exploꝛatoꝛes ſilioꝛũ iſrael Bot

ex terra ꝓmiſſiõis:qd ſi gnificet. c. ptotũ.

Botrũ in nobis inueniat qui ꝓ nobis bo/

(trus calca tus eſt. c. lx. D.

dececkẽte aĩa coꝛpus cadit. c. xliij. B.

lde licet oĩa dicãt᷑:ſed bono ſũmo Bon
coõpata vileſcũt:qꝛ bonitas noſtra diuinę

(cc. liiij. h.

Adauera cadẽdo nomẽ accepit: qꝛ æs

0

Calitlute

lunt h.

ſporaccr
ntcu nol
v Zin f
Auidltcit
(niaa can
ſis tſanate
pnucss int
ſantibusa
ſanplenist
1decidunt.
Uine per

(c Cplliſmn

Laput oſen
n (hunns al
manar alia
ſhantashe
Chantashi
bonoꝛü eſt
Qharitashi
(ocdauend
Cllictane
Chaittatis
toſeu virn
AInda Ns
cia ſuſtine
Deſanctis
atiſäl.
Erenplüde
(Dt
Hoenglüde
Ceenplun
Genplun
Qlichrtit
toniorſn
Ad
tdont
Auſfnn
incon
QAuichant
Aeomaio
ſtane
Mliſene

bdieaet
ollindn

niincehi)
tanhi,

b.

nngſit

UI.Cinnedie

— ſe⸗
aofenin .

Edbenoſünen H
us eſnd

lgielk
li.

Cmmt.

ldoenütabera

hr..
u m

d ti..
nichꝛn oei

e täi gmorl

I. Ar. 0,

obeni t. ſ5

heni.
Crde: nce len
slnn 0.
niwiülen 13
aonianeenti

icni
Annn int untn

.

hh⸗

1
Natſcniil Aigne
gfloi ſin G

thori ele elſe H

nstnlag. .
uniſegni NeaH

Nots
Cadũt in terrã qͥ deũ male quęrũt.c.xx.B.
Cal Caluarię locus vnde dicat᷑.lxxj.E.

cam Camieli noĩe gentes deſignant᷑.cc .liij. H.
Chan Chananei a cham oꝛti gẽtẽ ex fratre ſem oꝛ/

tã expellentes terrã eoꝛũ occupantes quęg

chananęoꝛũ vel terra repꝛomiſſionis ap/

pellat᷑: poſt iuſto dei iudicio amittüt. c. v.

per totum.

Ean Canũ noiĩe qui ſgnificẽk. xxviij. B. in fine.

lrxxiiij. J. R.
Aui cantat ⁊ operat᷑ in pſalterio:canit ci-
thara. cc. xxij. 4AJA.

Canticũ nouũ ſi gnificat amoꝛem nouũ. cc.
Acvj. K.

lyvj. A. in fine. .
Quid ſit cãtare canticũ nouum vel vetus.
Cantica canticoꝛũ ſunt cantica ſancti amo/
ris ⁊ ſanctę charitatis:ſed ęnigmata ſunt
paucis intelligẽtibus nota: ⁊ paucis pul/
ſantibus aperiunt᷑.clxv. S.

CLCantilenis turpibus animi illecti eneruãt

2 decidunt a virtute deſtuentes in turpi/
tudinẽ.xcvj. G.
2„* Capilli ſamſonis qͥd ſignificet. c. vij. F. G.
Caput ꝓ ſenſu rõnali ponit᷑.c.lxviij. D.

Lbar Charitas alia eſt diuina: alia bumana: bu-

mana: alia licita alia illicita. lij. A.

Charitas humana licita vel illicita queſt ir.

Charitas humana licita tam (lj. B. F.
bonoꝛũ eſt q; maloꝛũ. IJIbidem.

(C(Croharitas humana illicita quę ſit: quomo

do cauenda. lij. C.

illicita nõ pöt eſſe cum charitate diuina

Cbharitatis quattuoꝛ ſunt ſpeci/ (lij. D.
es ſeu virtutes: pꝛima quę oĩa tolerat: ſe/
cunda oĩa credit:tertia oĩa ſperat: quarta
oia ſuſtinet ⁊ nunqᷓ; excidit.xlvj.B.
De ſanctis qui his virtutibꝰ charitatis 02/
nati ſũt. IJbidem.
Exemplũ de pꝛima ſ pecie charitatis. xy J.
CQ. D. cc.xxiij. R.
Exemplũ deſcda.xlvj. E. vſq;. J.
Exemplum de tertia.xlvj. J.
Exemplum de quarta.xlvj.K.

AQAui charitatem habere cõtẽdit ſine dei ad
iutoꝛio:ſimile eſt ac ſi deũ habere velit ſi. M

ne deo. cc. xxiij. S.
NV ſit donũ dei: auctoꝛitatibus oſteditur.
AOWO diffundit᷑ ꝑ ſpiritũſan/
ctũ in coꝛdibus .cc. xxiij. R.

QAui charitatẽ nõ habet ſine deo ẽ.c lxix. O

Igeo maioꝛ eſt fide ⁊ ſpe:qꝛ manet.lii.D.
ſit arx oĩm virtutũ:ꝓmiſſio regni:⁊ pꝛę/
miüũ ſanctoꝛũ. IJbide⁵m.

biliũ ſententiarũ

c. xxiij. AA.

In oibꝰp̃ Hceptis optinet pᷣncipatũ.liij. E.

Qi ſit radix oim bonoꝝ ſicut cupiditas eſt
radix oim maloꝝ.xxxix.C. xlij. D.xliiij. C.
Sine charitate quicqͥd boni fuerit nihil eſſe
poterit: 7 gue ſit vera charitas.xlij. Q. lij.
A.cc.lvj. B.
De radice charitatis quã deus plãtauit ni⸗

hil vnq; mali exurgit. xliiij. C. D. E.

Tene charitatẽ ⁊ in ea inuenies omnẽ ſcien
tiam. xxxix. A. C.
De eius excellentia.xxxix B. D. xlij. A.

Secura poſſidet totã magnitudinẽ ⁊ latitu

dinẽ diuinoꝝ eloquioꝝ.xxxix. C.

Hec ſola eſt quã ſua felicitas nõ extollit: co⸗

ſcientia mala non pungit: inter opꝛobꝛia
ſecura: inter odia benefica. xxxix.EE.
Charitate nihil foꝛtiꝰ:⁊ nihil faciliꝰ. IObidẽ.
Æο magnas habet vires:qꝛ tanta eſt in ter/

ris quãta in celis.xlvj.L.in fine.

Vera charitas coꝛpoꝛaliter diuiſos ſi pirita⸗
liter copulat.xlij. A. xliiij. A.
oleo comꝑat᷑.xlij.B.
Q bona ſit oꝛdinatrix.xlij.O.
Ha be charitatẽ:⁊ exerce in ꝓximo tuo quę/
cunq; volueris.xlij. D.
Charitas dulcis eſt:qꝛ ſitiẽti poti eſt: eſu⸗/
rienti cibꝰ:amaris dulcedo ⁊ triſtibus cõ/
ſolatio.xlij.E.xliii.B.
Charitate in verbis nihil bꝛeuiꝰ:in rebeni⸗
hil ma gnificentius dici põt.xliiij. B.
Charitas vera eſt nõ qut oꝛe ſed aus coꝛde
ſeruat᷑.xliiij. C.

PDe charitate nemo ſe p̃ſumat. xliiij. E.
A charitate non habenda nemo ſe excuſare

poteſt. lix. A. lxj. A.
Charitatis dulcedo ſic totũ coꝛ occupet: ve
locũ nõ habeat odij amaritudo.lxj. A.i fi.

OR ſit dulce vinculũ mẽtiũ cũ qua pauꝑ di/

ues eſt: et ſine ea diues pauper eſt.xxxix.
D. xlij. B. xiiiij/ B. lxj. A. B.
Charitas diuidi nõ põt.c.ix.B.in medio.
Qui charitatẽ talẽ nõ habuerit q̃lẽ chꝛiſtꝰ ̃
cepit: regnũ celoꝝ nõ intrabit. c.lxviij. E.
Qusę ſint quę generent charitatẽ.c.lxix.D
Perit charitas vbi cupiditas creſcit: redit
charitas ⁊ perit iniquitas.cc.vj. B.

OQuibꝰrebꝰ in nobis accẽdit᷑ aut ertinguk.

Charitatis tãta ẽ poſſeſſio:vt ( cc. lv. B.
in ſingulis tota ſit ⁊ oibus integra eſſe po
teſt. cc. vj.C.
Tã diu al get q̃ᷓ qᷓ; diu erogat᷑. cc. vj. D.
Hac habet virtutẽ vt bonos melioꝛes faci/
gt: ⁊ malos de pctõꝝ tenebꝛis ad lucẽ ve/

A 5

Annotatio

ritatis reducat. J9ldẽ. (cc. xiiij. D.
Ea dicenda eſt charitas quę nõ eſt vilitas.
Quãto maioꝛ eſt:tãto magis ꝓ eo qð dili-
git᷑ tolerat᷑.cc.xxiij.R..
Car Carnẽ ſolus filius aſſumpſit: ꝓbat᷑ exẽplis
⁊2 auctoꝛitatibus.iij. A.B. C.
MQ. nõ aſſũpſit carnẽ ſuę aia rõnali. xix. B.
Carnẽ ſolus filiꝰ aſſũpſit:ſed carnẽ filij tota
trinitas fecit.c.xix. E.
aſſumpſit carnẽ verã:non fantaſticã:cũ
aia rõnali.c.xxv.H.c.xxix.A.circa fi.
Caro chꝛiſti muſcipula erat diaboli.xiiij.
Q fuit veſtis chꝛiſti.c. xix. C. (A. xxj. A.
CQaro cõcupiſcit aduerſus ſpiritũ: ⁊ ſpiritus
aduerſus carnẽ ⁊c̃.exponit᷑.xlv. C.
A taqᷓ; ancilla a domina: ita debeat et ca/
ro ab anima gubernari.lvj. D. E.
Caſ Caſtã femina faciũt cuſtodię multę:virũ ca
ſtũ facit ipſa virilitas.xcvj. QO. cc. xliij. A.
Caſtꝰ qñq; erubeſcit iter iĩpudicos.xcvj.QO.
Caſtitas angelica eſt vita:ꝗᷓ cũ humilitate:
ſpirituſſcti meret᷑ habitationẽ. cc.xlix.A.
Hominem cęlo iũgit ⁊ angelis facit ciuem.
Aſſueſcat iuuenis caſtitatem:vt dignus ſit
ſapientia dei. cc. xlix. B.
Licet olbꝰ ſit neceſſaria: tñ pcipue clericis.
Caſtitatẽ ſi amauerꝭ mox ha/ (cc.xlix.D.
bebis:qꝛ blanda ⁊ ſancta ⁊ ſuauis eſt:cuiꝰ
amplexus nõ habet amaritudinẽ: nec eiꝰ
cõuerſatio in domo cõſciẽtię cõtradictio/
nẽ.lxxxiij.C.circa fi.

Secura eſt de victoꝛia caſtitas cui eſt iudica

tura virginitas.c.xviij.C.

Talẽ merebit᷑ iudicẽ apud quẽ nõ periclite

o verecũdia. Ibidẽ.
De Caſtitate cõiugali.cc xliiij.ꝑ totum.
Quę impediunt vel adiuuant caſtitatem.
cc.xliiij. D. cc.xlix. B. .
Mõ tibi verecũdũ ſit fugere ſi caſtitatis pal
mã cupis obtinere.cc.l. DB5.
Æh inter ſeminas cuſtodiri non poteſt. cc.
xxxviij. R. cc.l. E. =
Inter oia chꝛiſtianoꝝ certamina ſola dura
ſunt pꝛęlia caſtitatis:vbi quotidiana pu/
gna ⁊ rara victoꝛia. cc.l.D.
Grauẽ ſoꝛtita ẽ inimicũ: qͥ quotidie vincit᷑
Ideo qͥdã adoleſcẽtes (z timet᷑. Ibidẽ.
caſtitatẽ ſeruare nõ volunt.cc.xliij. A.
Cat Cathagoꝛię decẽ ſunt.xxxviij. N.
Cõtra cataphꝛigos agit.c.xcj. F. i medio.
De Cataclyſmo.lxix. BD.
Cau Cauſa oĩm ꝗᷓ ſunt:fuerũt vel futura ſũt:deꝰ

eſt. xxxviij. S.
Alelioꝛ ẽ cã ꝗ defẽdit᷑ ⁊ ꝓbat᷑.c.xviij.B.C.

De cęco illuminato a chꝛiſto tranſeunte: et x⸗.

quid figuret.lij.E.
De cęco a natiuitate ⁊ illuminato.c.iiij. A.

Cęcꝰẽ qͥ lucẽ veritatl nõ videt.c.lxxxiiij.B.

Cęlũ ꝓ anima ſeu ſpũ ponitur.c.xxxiiij.D.
c.xxxv. B. circa finem.

De centuriõis euãgelici humilitate et fide.

lxxiiij. W=D.
Cenſura diuina ſi nõ inter pꝛimos peccãtiũ

lapſus cõſuleret:ſed vltionẽ ſuſpenderet:

ſceleſtoꝛũ lati pcederet audacia.xcvij. E.
Cibus ię qͥd ſit.lvj.C.c.vj.A.in medio. c&ib
Cibum caro quotidie ꝑcipit: aĩa vero vix
poſt plures dies.lvj. D.in medio.„.·
Sit cibus tẽperatꝰ:⁊ plus de cibo animę qᷓ;
coꝛpoꝛis cogitare debemꝰ. Ibidem.

Cibi qͥtidiana ſũt medicamẽta. lxxiiij. O.

Cibus de ꝓaradiſo nos eiecit: eſuries redu
cat.lxv. A. B.
Cibꝰ chꝛiſti ſalus nf̃a:⁊ cibꝰeiꝰ ſumꝰ dũ acqͥ
itorlere in mẽbꝛa eiꝰ coꝛpuſq; trãſim.
De comedẽte exiuit cibꝰ: exponit᷑.c.vij. C.
Cynomia muſc caninã ſignificat:vnde et Cia
cCcyꝓynici dicunt᷑ qͥ voluptatẽ et libidinẽ ſum/
mũ bonũ pſᷣdicant:Et plura de eoꝝ ſecta
turpiſſima. lxxxxvij. C. F. xcv. D.

Cypꝛian“ꝰ ſãctꝰpꝛiuſq; martyrizaret᷑ laudẽ To

inuenit: cõfeſſionẽ ꝓmiſit:in fide ꝑmãſit:
moꝛtẽ nõ timuit:ſanguinẽ fudit ⁊ diabo/
lũ vicit.xciiij. F. (nũt᷑.cc.xlvij. E.
Eius verba ex epła de habitu virginũ po⸗/
Circumciſio cur fiebat die octaua:⁊ cultris Cir
petrinis.c.xlj. C. Ccciij. F.
Qircũciſionẽ chꝛiſt* accepit vt eã auferret.
ſtianus.c.lvij.E.
Cyrene libya eſt:cõtigua africę:inde cyre
neus q crucẽ chꝛiſti angariatus poꝛtauit.
In cithara tria ſunt:ars: manus ⁊ choꝛda: Cir
ars dictat: manꝰ tangit:coꝛda ſonat:⁊ qᷣd
ſignificet.iij. B. in fi. (c.lxxxiiij. B.
Claudi dicunt᷑ qͥ fidẽ rectã nõ bñ ſequunt᷑. Cla
amoꝛ ſanctoꝝ audit᷑ apud deũ ꝑ ſilentiũ

Cur chꝛiſtus circũciſionẽ accepit ⁊ non chꝛi

Qlerici q̃les eẽ debeã t. cc. xlix. D. Exc. C. r
Cogitationes qũ aſcẽdat vel deſcendãt in Cos

coꝛ.c.xl.B. in fi.
Cogitatio noſtra deo patet ſicut ante ho/
mines facta noſtra xlix. KC. .
Sicut modo cogitatiões noſtre noſmetip/

ſoinluc
deopate
rCl
ſognauo
Alernon
Helcog
Ouocogt
truit.4
Aogol
lutante
loedeil
Lccogno
gelin
Cognitiod
(t⸗8.
Cognitiop
a ſoltnos d
Deus colit
Oroͤſtco
Sgeatis
Finſinen
olꝛnoͤet
Coliuaft
Lolibaſm
Oſgniſca
m ſopeutese
Quleseſe
aslſtodir
Lönuno⸗
ſummnola
r Din
ſoneecc
Corüfugie
düſcltie

ſhitoc

lampin
Ceptusi
eytabint
Nccptio
Maurin
Lröcpir
Dne gy.
Eiſindin
hefomr
loeyti
cätran
Wocepp
(ſed .
ieione⸗
Wfori
eickyi
Mht

vnmnſanee
ninunci,ig
V ocii

1

ncgii.

mleraft⸗

Uinneetiti
Nlhetn n
lcn iS

Anmnelo

laupn
Mnedg.,
dechotnineg
6. Pün.
min hi.
kab inesnen

diepſandin
Cpulg nii.

fanntean
iaibicnilun⸗
lundechr an
unmnmtludil
ininſegnile
futn tdidd⸗

Rüt adri⸗.

bin rori ⅓
annntalnil
Negitieldl

ienle ne⸗
mnstcht
Ghrſonutti
ni
i ſumn
Aeihſun
lr.d

aumnt do

krntolf

N

bunt. c.lij. C. cc.xxxvij. C. D.
Cognatio noſtra quę ſit.lj. D.
Aliter nouit deꝰ iuſtos qᷓ; pctõꝛes.lxx.lh.
Meli cognoſcit hoiem qᷓ; hõ ſe.lxxij. E. F.

Quõ cognouerũt gentiles deũ ꝑ creaturã.

c.xxxix. E. c.xlii. A.

Ad cognoſcendũ ſe deꝰ fideliter quęrentibꝰ

⁊ inſtanter meditantibus offert: qꝛ cogni⸗
tione dei nil meliꝰ:nil begtiꝰ eſt.c.xij.A.

Tũc cognoſcimꝰchꝛiſtũ ⁊ habem ei in ipũv—

. credimꝰ.c.xxxix. E.

Cognitio diuinitatis virt eſt boni operis.

Cognitio ꝑfecta nõ erit niſi beatis.c.lij.C.

Col Colit nos deꝰ:⁊ nos colimus deũ.c.xix.ih.

Deus colit᷑ pietate nõ crudelitate.lxxiij. A.

nõ ſit colẽdꝰ ꝓpt᷑ bona tꝑali.cc.xlv.C.

gratis ⁊ ꝓpter ſe ſolũ ſit colẽdus.lxxij.
F.in fine.cc. xxxiiij. C. D.
Coloꝛ nõ eſt niſi in coꝛpoꝛibus.xl. K.
Colũ quid figuret.cc.xvij. CG.
Colũba ſimplicitatẽ ſignificat.liiij. C.ĩ me⸗/
MQQH ſignificat ſpiritales.liiij. B. (aio.
Com Mõpetẽetes qᷣ dicãt᷑: ⁊ qre.c.xvxj. A.
Quales eſſe debeãt ⁊ a quibꝰ cõſciẽtias ſu/
as cuſtodire debeant.c.xvj. B. Kc-.
Cõmunio ſanctoꝝ qͥd ſit.c.ilxxxj.p.
Cõmunio ſancta ibi eſt: vbi fides ſãcta eſt.

c.xv. D. in fine.c.xxxj. D.

* —

Cõionẽ eccleſiaſticã ꝓpter cõſcientiã deli⸗/

ctoꝛũ fugientes:reatũ cõgregant:⁊ reme⸗
diũ ſalutis deuitant.lvij. A.
Con Chriſtus cõceptus eſt in equinoctio verna⸗-
li ⁊ natꝰ in ſolſticio hibernali:⁊ qua die eſt
cõceptus in vtero virginis:ipſa die reſt ur⸗
rexit ab inferis.xxij. B.

In cõceptione chꝛiſti ſermo fuit maritus:

yxoꝛ auricula. xv. A.
Cur cõcipi voluit ſine vinii ſemine de virgi

gine. xlv. F. in fi.
Et ſi nõ interceſſit ſemẽ hominis:tñ ex car/
ne foꝛmatꝰẽ ꝗ cõſtat ex ſemine.c.xciij. B.
Cõceptũ ſine ſemine ideo quidã denegant
& cõtra naturã eſſe credũt.xj. B. C.
EXÆW cõceptus ſit nõ de ſubſtãtia ſpirituſſan
cti ſed potẽtia:nõ generatione ſed bene/
dictione. vj. C. M
AVbi vginitas cõcepit integritas parit: ibi
dei eſt virtꝰ cõſcia nõ voluptas.xxiiij. A.
In cõceptione chꝛiſti nõ fuit ſpirituſſ anct?

nota lunt. lxvj. A.

ſis in luce ſunt:⁊ pꝛoximis in tenebꝛis:ita
deo patẽt ⁊ poſt reſurrectionẽ cũctis pate

ꝓ ſemine.c. xcj. D.
Qui cõceptꝰẽ de ſpirituſãcto natꝰex maria
virgine:exponit᷑.c.xv.C.c.xix.B. c. xxiiiij.
B. c. xxv. B. c.xxix. A. circa fi.c.xxxj. C.
Cõcoꝛdia fratrũ volũtas dei eſt: iocũditas
chꝛiſti: ꝑfectio ſanctitatis.c.lxix. B.
Cõcoꝛdiã nõ põt habere cũ chꝛiſto qui diſ/
coꝛs voluerit eſſe cum chꝛiſtiano.c.xix. C.
c.lxvij. A. in meio.
Cõcubinã habere nõ licet.c.lxiiij. .
Qui cõcubinas tpechꝛiſtianoꝝ ante legiti-
mas nuptias habuerit: peius peccatũ fa-

cit q; adulterium. cc.xliij. D.
Igeo cõcubinarij a cõione nõ ſuſpendunt᷑:
qꝛ hoc ſcelus nõ a paucis ſed a multis cõo/
mittit᷑. cc. xliij. E. H
Qui concupilſcit rẽ ꝓximi:lucrũ habet ſua
cecitate:ſed damnũ de dñi nube. xcv. E.
l. D. cc.xv. C. cc. xxxviij. K-.
Qui rẽ alteriꝰ concupiſcit internã fidẽ pꝑdit.
Mõ cõcupiſces vxoꝛrẽ (xcv.S.in medio.
ꝓximi tui: exponit᷑.cxvj. P. in fine..

2Aelius eſt nõ habere cõcupiſcẽtias:qᷓ; eas

vincere. xlv. E. D. YX.
Noſt cõcupiſcentias tuas nõ eas ?exponit
Et cõcupiſcentias carnis ne ꝑfeceritis:ex/

ponikt.xlv. D. E.

Cõcupiſcẽtia qũ agit malũ ⁊ nõ pficit.xlv.
ſic qq; inſidiat᷑ ſãctis: vt faciat doꝛmi
entibus qð nõ põt vigilantibꝰ.xlv. J. i fi.
Cõcupiſcẽtia mũdi quãto fuerit in homine
ardentioꝛ:tãto fit ꝓ eo qð cõcupiſcit oim
moleſtiarũ patientioꝛ.cc.xxii. RKR.
Cõcupiſcẽtia maloꝝ nõ eſt de ſurſum a pa⸗
tre luminũ: ſed terrena: aĩialis ⁊ diaboli⸗
Ca. cc.xxiij. P. in fi. R.in fi. S. in i.
Si ex mũdo ẽ cõcupiſcentia maloꝝ:quõ ex
eoꝛum dicit᷑ volũtate qͥ mundũ diligunt:
Qui cõſidũt in deo cur beati: ⁊ cõfidentes
in ſe miſeri ⁊ maledicti.xciiij.C.
Cõſfeſſio nõ ſolũ eſt peccatoꝛis: ſed etiã lau
dgatoꝛis.xlviij. A.
Quid ꝓdeſt eccleſię cõſiteri. Ibidem.
Cur velit deꝰ vt cõſiteamur pctã nr̃a cui oia
(iterare. Ibidẽ.
Aagnũ eſt ſalutis indiciũ pctã cõfeſſa nõ

Deus cõfſſionẽ noſtrã deſiderat: vt habe,/

at cauſam ignoſcendi.lxvj. B.
Cõſeſſio iuſtifcat: veniã donat:qꝛ eſt opus
miſericoꝛdię:ſalus ęgroti:⁊ vnicũ cũ peni/⸗

AIAAIrinnotatio

tẽtia aię medicamẽtũ.lxv).C. (xvj. B.
Non eſt fructuoſa confeſſio apud inferos.
Cõfeſſio padiſuz aperit.c.xxx. K. i fi.
Cõiugiũ a deo eſt inſtitutũ vt homines ꝓ/
pagarentur. viij. D.
In cõiugio cõſenſus reqrit᷑.lxxv.D.in fi.
Cõiugati deo ⁊ ſibi inuicẽ ſidẽ debẽt.xcvj.
C.circa fi. F. H. c.lxiiij. C. cc.xliij. A. ĩ fi.
Ama in coniuge aliena quod amas in tua.
Ad cõiugatos exhoꝛtatio.vij.hH.
Coſciẽtię puritas quãta ſ. ollicitudine ſit cõ
ſeruanda. lxiij. AdA. “
Cõſciẽtia nobis neceſſaria eſt:ſed fama/ꝓxi
Eſiliũ dei hõ explicare nõ põt.c. liiij. F.
Conſilia dei non ſunt temere diſcutienda.
Conſiliũ differt a cepto.lxj. D..
Cõtẽplatiõi dei oia iuſtificationũ merita:
vniuerſa vᷣtutũ ſtudia poſtponũt᷑.xlii.D.
Cõtinẽtioꝛes qũq; feminę ſunt viris.xcvj.
C. poſt. me. et. cc. xliij. A. in medio.

Fedũ eſvirũ nõ poſſe cõtinere vbi femina

cõtineat.xcvj.O. cc.xliij. A.
Quibꝰ tẽpoꝛib ſit cõtinẽdũ.cc.xliiij. C. G.
Qui incõtinenter viuit eſt quõ qͥ agrũ ſuũ
in vno anno pluries ſęmiauerit: vnde nec
legitimũ fructũ hfe poterit.cc.xliiij. C.
Quę pᷣſtant cauſam incõtinẽtię. cc. xliiij.
H. cc. xlix. D. lxxvij. P. l
Cõtinẽtia in quibꝰ cõſiſtat ⁊ a quibus cõti⸗
nere opoꝛteat.cc.xlviij. B. C.
Cõtinẽtia eſt nõ credere fęlicitati terrenę:⁊
vſq; ad finem quęrere fęlicitatem ęteruꝗ.
cc. xlv. A.
Igeo ſe qͥdã cõtinere nõ debere putãt qꝛ cõ⸗
iuges nõ habent. cc.xliij. B.

*„

Qð ꝑ incõtinentiã inquinat᷑: ieiunijs ⁊ oꝛa/

tionib diluat᷑.cc.xliiij. D.
Cõtumacię crimẽ eſt:qð iubet᷑:cõtẽnere:qð
cipitur nolle:quod imperatur declinare.
c. xxvi. A.
Me tardes cõuerti ad dñm nec differas de
die ĩ diẽ ⁊cẽ. exponit᷑.c.ij. D.i fi.c.lxxxj.ałb.
Cui ſtudiũ ẽ chꝛiſtũ colere:pᷣus coꝛdis ⁊ coꝛ
poꝛis ſuſcipiat conuerſionis indumẽta.cc.
Vera cõuerſio ſine veſtimẽtoꝛũ cõmutatio

ne ſufficit: veſtimẽto ꝝ cõuerſio ſine bonis

opꝑibeiuſtũ dei iudiciũ ſuſtinebit.lxvij.h.

Ad cõuiuia vtrũ ſolum pauperes 2nõ ami/
ci aut parẽtes ſint vocãdi.ij. D.

Coꝛ quõ ſit mundandũ: ⁊ quare.c.lxxv. C. coꝛ

cc.xxxiiij. E. cc.xlviij. C. cc.lv. C.
Coꝛdis accuſatoꝛ eſſe non poteſt niſi inſpe/
ctoꝛ.cc.xxxiiij.E. in fi. (xxxvij. E.
Coꝛ qũ ſit rectũ vel diſtoꝛtum. xcvj.L.cc.
Coꝛ ſurſum leuare qd ſit.ct.xxxix.hh.

AO ſit leuandũ ad cęlũ ne putreſcat in ter/

ra.exemplũ.xliiij.E.l. K.liiij.C.iĩ medio
c.xlv. D. in fi. (c
Surſuntcoꝛ nõ ſuperbia ad dñm vocatur.
Ehoꝛdę decẽ ꝗᷓ ſint.xcvj.G.in fi. ( J.

Dechacoꝛdũ ⁊ tricachoꝛdũ differũt.xcvj.

Quõ in ſingulis choꝛdis nõ ſingulas beſti
as:ſed greges vitioꝝ interficias.xcvj.P.

E in ipſis decẽ choꝛdis nõ ſolũ oꝛnamẽtũ

ſed etiã ligamentũ inuen iat᷑.xcvj. Q.
Korreio debet vitio nõ naturę. xciiij. H.
AMulti amoꝛe: multi timoꝛe coꝛrecti ſunt:ſ
ꝑ tremoꝛẽ timoꝛis ad amoꝛem ꝑuenerũt.
Qui nõ coꝛrigit crudelis eſt.xciiij. YAX.

*

Sępe plagis diſciplina coꝛrigit᷑ ſi nihil pfi⸗

ciant toꝛmẽta iuſtoꝛũ.xcvij.E. “
Sgępe coꝛrigunt᷑ multi in paucis ne ira indi/
piat graſſare in multos. IJbideYe.

Quẽ nõ coꝛrigũt verba nõ coꝛrigũt experi/

Coꝛꝛtige te dũ viuis ne po (mẽta. l. J.

ſtea velis cũ nõ poſſis.c.lxiiij.D.
Deus amat cũ coꝛripit.xcvij. 1.
Sic coꝛripere debemꝰ vt eos quos coꝛrigi

volumꝰ iveritate diligam“: exẽplũ.lxxxij.
Qui coꝛripit in quẽ ptãs dat᷑:ele · (E. F.
moſynã facit. cc. ij. D.
Des nõ tam coꝛonat merita noſtra q; dona
Cur agunt᷑ qñq; velocius (ſua.xlix. J.
coꝛpa grauioꝛa q́; leuioꝛa.c.xlvij. S.
Vtrũ coꝛpꝰ omne ſit fugiẽdũ.c.xliij. G. h.
Mõ oẽ coꝛpus ẽ vinculũ erũnoſ u. c. xliij. S.
Quõ dicant᷑ coꝛpa ſpiritalia vel animalia.
Coꝛpus gloꝛificatũ verũ erit (c.xlvij. H.
coꝛpus nõ ſpũs.cc.xxxiij.ꝗ.
Coꝛpus gloꝛificatũ quattuoꝛ virtutes ha/
bebit.xcix. E. (A. c. xliij. O.
In eo recedẽt mo dꝰ ⁊ põdus.c.lix. A. c. lx.
Ibi mox erit vbi eẽ voluerit. c.xlvij. D. H.

Cõtra eos qͥ negãt coꝛpus terrenũ poſſe ſlu

per celos trã ſferri ꝓpt elemẽtoꝛũ põdera:
ꝓferũt᷑ exẽpla ⁊ rõnes.c.xlvij D. F. B.
Coꝛuoꝛũ noie gẽtiles ſigniſicat᷑.cc.j.HB.

hrt Chiitus⸗

4 ,10046

anettibi
e Biglisdr
anathen.
igle⸗
upattet
laonuthe
Tene
Soeut.
gbſc; vla
te,⸗A.
Oaeaute
leej.h.
Quomodo
leit c rlin
PBula eat
rvii.S.
ſeleedee
diferunt.
Ciedereich
Cedereno⸗
inueltigan
Ceberedel
clerur. A
Urun gee
li. A.clp⸗
Pondebee
tyideas
Miderisen

Pekereſolk

letdiſfian
edeytm
lssvidere
Queſintc
B.L.
Quibenee
c texyh.
Ligedisd
Ahlcerd
Obsgoe

herſlie

ij De
Ciedin⸗ P
honik ii

eqäſity⸗
tssoſtene
len pb⸗
N
Chiür⸗

natlim
d.
e.
.l. ml
kni in⸗
nik
. en Le
meb.
meninte⸗
li Lineti
Ch.
lnin wan.
uf. .
idicinte
zinguasde
nicnsrnp.
ſolicunii
iN.

une Ki b.

echneniaf

een gani

kii..).
ngiinmlz
uN.
Muestelnde

e.

ki.
i3.
grnn
niathüln
Nitr 6

ngitehe

curret tibi ruina.c.lxiiij .D.

Ere Si quis dixerit creatoꝛẽ mundino eſſe deũ

anathem ꝛta ſit.c. c.xxix. B3B.
Si quis nõ dixerit oĩa per ſiliũ ⁊ ſpiritũſan
ctũ patrẽ creaſſe:id eſt viſibilia ⁊ inuiſibi⸗
lia anathemata ſit.c.xxix.H.
Vnũ creatoꝛẽ vniuerſitatis eſſe oſtendit᷑.
c.xxxiiij. B.D.
creauit oĩa ſiue viſibilia ſiue inuiſibilia
abſq; vlla difficultate:qꝛ iuſſione creauit.
c.xcij. A.B.
AMW2 creauit ea facilitate magha au parua.
lxxij. H.
Quomodo creatoꝛ ꝑ creaturam agnoſci po
teret. c.xliij. B.
Nulla creatura eſt de ſubſtantia creatoꝛis.
xxxviij. S.c.xxix. B. in fine.
Credere deo:credere deũ et credere in deũ
differunt. c. lxxxj. C. „„

Credere ĩ chꝛiſtũ vocat᷑ fides. cc. xxxvij B.

Credere nos iubet deus:nõ ꝑ rationẽ ſidẽ
inueſtigare.c.xxxj. B.

Credere debemus nõ diſcutere.c. lxxxj. C.

c.lxxxix. A. c.xc. A.

WVtrum credere debeat aliqs quod nelcit.

liij. A.c.lxxxix. A.

MNon debes videre quo credas:ſed credere

vt videas:credere qᷓ;diu nõ vides:ne cum
videris erubeſcas.cc.xlv. D.
Credere ſolẽt homines qð vidẽt:qð nõ vi/
dẽt difficult᷑ credũt.c.xlvij. B. c.lviij. B.
Crede vt mũderis vt poſtea ꝑ fidem merea
ris videre.c.lxxv. C.
Quę ſint credendavel nõ. vj. D. E. c.xxix.
B. C. D.

Qui bene credit difficile eſt vt male viuat.

cc. xxxvij. B.
Si credis deo demonẽ relinque:et qcdd ei
diſplicet deuita. c.xxiij. A.

Ois qͥ credit in chꝛiſtũ quattuoꝛ habere de/

bet:ſcilicet germẽ:frondes:floꝛes ⁊ fructꝰ.
iij. D. xcix. F.
Credimꝰ in deũ patrẽ omnipotentẽ ⁊c. ex-
ponit᷑.iiij. E. c.xv. A.C.c.xix.A.

Cbri. Chꝛiſtus a chꝛiſmate:id eſt vnctione dicit᷑.

⁊ qñ ſit vnctꝰ.lxxix.C.c.xxxi.C.c.lxxxj.D
Chꝛiſtũ ꝓmiſſum ⁊ veniſſe:ex lege 1pphe-
tis oſtendit᷑iiij. L.vſq;.P.

Idem ꝓbat᷑ ex ſcripturis gentiliũ. iiij. v.

Q. c.xcix. F. G. H.
Chꝛiſtüũ veniſſ. ois natura teſtat᷑. iiij R.

Cra Cras cras vox eſt coꝛuina:et ſi i imitar is oc⸗/

erat de occultus 2æ homo manifeſtus.
xiiij. A. xv. A. xxvj. B. c. lij. D.
In chꝛiſto geminas eſſe naturas coftemur
vel ſubſtãtias.vj. A. xxvij. D. E. lxxj. E.
c.lvj.D.in fine: et.c.lxxvj. B. C.
Q cõſtat ex hoĩe ⁊ deo. c. xlv. B. circa fi.

In chꝛiſto ſic ↄfitemur vnã filij eẽ ꝑſonã vt

credamꝰ duas itegras eẽ ſubſtãtias: dei-
tat ſcʒ ⁊ humanitatl.xix.D. c. xciij. A. H.
Sicut aia et caro vnꝰ eſt homo:ita deꝰ ho
mo vn“ eſt chꝛiſtꝰ. c. xl vij. E. c.xlix. DOD.
Q ſimul fuit in cęlo ⁊ in terra:ſiguraliter
oſtẽdit᷑.lxxix.C.D. cxxix. KC.
Chꝛiſtꝰ hõ ſine gr̃a nõ eſt niſi hõ xl viij. C.
Chꝛiſtꝰ cuiꝰſiliꝰ ſit.ſi dauid:quõ eũ dũm vo
catl:exponit᷑.cc.xxxiiij.et.cc.xxxv. ꝑ totũ.
Quõ ſit deꝰ ⁊ homo: vt intelligat coꝛ pur⸗
gandũ eſt.cc.xxxiiij. C.E.
Mobis ſalutẽ exhibuit: ſed diuinę ſug na⸗
tursę nihil diminuit. c. xxij. A. c. xxxvjj. G.
circa finem.c.xxxviij. A.
Chꝛiſti humilitatẽ multi cõtẽnentes:ad ei⸗
diuinitatem nõ peruenerunt.xiij.F.
In chꝛiſto fuit foꝛtitudo dei et infirmitas
humana:oſtẽdit᷑ figuraliter.c.vij. DB.
Ideo ſuſcepit mala noſtra: vt doneret no⸗
bis bona ſua.c.xiiij. A.c. xlj. F.
AQus dicit᷑ factꝰ ex muliere.c.xciij. B.
nõ ſit creatus ᷣ ꝓ te creaturã ſi uſcepit.
xcvj.C. ante medium. E. h.
Quõ figurã quattuoꝛ animaliũ Apocalyp/
ſis in ſeh abuit. c. lvij. G.
◻ tribꝰ modis in ſcripturis chꝛiſtꝰ intelli⸗/
git᷑: pꝛimo ſcdᷣm diuinitatem: ſcõo ſcom
humanitatẽ:tertio in plenitudine qua ca/,
put ⁊ coꝛpus eccleſię eſt.xl.A. O.
Teſtionia ſcripturaꝝ de bmo mõ. xl. B. C.
Teſtimonia de ſcðo.xl. D.
Teſtimonia de tertio.xl.E. M.Q.
Teſtionia de duobꝰ pᷣmis modis.xl.hh. J.
Quia chꝛiſtus ⁊ eccleſia vnꝰ hõ eſt ſcõm car
nẽ: nõ ſcõm deitatẽ: auctoꝛitatib ꝓbat.
cc.xxxiiij. G. .
Qe ſit caput ⁊ coꝛpus eccleſię.xl.A.
Chꝛiſtꝰlicet vnꝰ ſit:ſingulis diuerſus tñ effi
cit᷑ ꝓut indigeat is qͥ oꝑat᷑.xcix.G.
Sicut credẽti eſt ſalus: ita nõ credẽti onus.
exem plũ.c.C.
Chꝛiſtianꝰ nõ põt dici qͥ chꝛiſtũ nõ poꝛtat
⁊ ſe:⁊ chꝛiſti pᷣcepta venire ↄtẽdit.xvij.E.i
Chꝛiſtianũ opoꝛtet chꝛiſtianę fidei rationẽ
ſcire.liij. A. c. lxxxix. .

Cru Crux chꝛiſti olim multis ſignis ⁊ enigmati⸗/
b⸗ pꝛęfigurabat᷑.lxxix.H.lxxx.E.lxxix.D·⸗

Annotatio

Qui nõ eſt chꝛiſtianus ppter futurã vitam
nõdum eſt chꝛiſtianus xcvj. E.
Parũ ẽ vocari chꝛiſtianũ ſine oꝑe.xcvj. .
EÆO— debet chꝛiſti paſſiones imitari non de/⸗
litias conquirere. c. lxv. F. “
Ad chꝛiſtianũ pertinet nõ ſolũ bona opera
ri: ſed quę mala ſunt tolerare.c.lxv. G.
Chꝛiſtianus quomõ chꝛiſtũ i imitant debet.
c.xcv. B. C.
mõ eſt chꝛiſtianus qui nõ eſt in chꝛiſti eccle
ſia. c.lxxxj.QO.
Chꝛiſtianũ nomen parũ tibi ꝓdeſt: ſi ope⸗
ra bona nõ feceris.cc.xv. A.cc.xvj.D.
Ne nomẽ chꝛiſtianũ vane poꝛtet ad iudiciũ
ſed ad remedium: deber hec obſe eruare. cc.
xv. B. K.
ſepe cogitare debet cur chꝛiſtian⸗ nomi
net᷑: ⁊ chꝛiſti ſignũ ĩ frõte poꝛtet.cc.xvj.A.
Qui dicant᷑ boni chꝛiſtiani.cc.xvj. B.
Quales eſſe debeant.cc.xlviij. B. C.
Mon eſt chꝛiſtianus qui maleficos: mathe/
maticos aut ſoꝛtilegos cõſulit ⁊c̃.vel qui
verba turpia et luxurioſa pꝛofert.cc. xv.
D. E. cc.xvj.E. cc.xlj. A.
Chꝛiſtiani mali: chꝛiſtiane viuere pꝛohibẽt.
lij. Es⸗
Abulti appellant chꝛiſtiani qui gratię quã
acceperũt moꝛibꝰ contradicũt:inter quos
boni genuũt vt grana inter paleas.c.lx.
L.cc. liiij. F. G. E.
Quomodo mali chꝛiſtiani bonos nitantur
ſub falſo nomine decipere. c. lx. E.

Fructus crucis gloꝛig eſt reſt urrectio. c. j. E.
c. xlij. A.
Crux chꝛiſti ferię ſunt ⁊ nüdint ſpiritales.
c.xxx. A.
. crux ante erat nomẽ cõdẽnationis: nũc
facta eſt res honoꝛis ⁊ ſalutis.c.xxx.A.
Crux chꝛiſti feſtiuitas epulationis c. xxx.
B. C. D.
O ſit clauis paradiſi. c.xxx.E.
Crux chꝛiſti inſigne regni eſt.c.xxx. L. A.
Crux chꝛiſti:fallẽs gaudia ⁊ parturiẽs dam
na diaboli.c. xxxvij. D.
crux fuit moꝛtifera chꝛiſto: ſe ed ſ. alutife⸗
ra chꝛiſtiano.c.xxxviij. A.
In cruce pꝛeciũ ñ noſtrü pependit 7 regnum.
min iligno crucifgeret : pꝛeuaricatio ligni
nõ tolleret᷑.c.xxxviij. B.

Cur crucifigivoluit er̃ ciuitatẽ.c.xxx.C..
Cur de cruce deſcendere noluit. c. xxx O.
c. lxxiiij. D. in fine.
Crux dñi muſcipula diaboli: eſca qua cape
ret᷑ moꝛs domini. IJbidem.
Crucis ſuppliciũ elegerat: vt ſublimioꝛem
victoꝛiã pararet pęna deterioꝛ.c.lxxxj.G.
Non obfuit:ſed pꝛofuit:qꝛ nobis chꝛiſtus
vicit:qͥ ĩ ea ſuꝑari nõ potuit.c.lxxviij. A.
Crucis ſigniſicatio quid ſit:⁊ quare domi/
nus crucifigi voluit: triplex oſtẽdit᷑ ratio:
c.lxxxj. E.
Sine crucis myſterio nulla cõficiunt ſacra/
mentẽ. Ibidem in fine.

Crux erecta vel iacẽs: magnũ cõtinet ſi acra

mentum. c.lxxxj. F.
Quid figuret crucis iatitudo: logitudo: al⸗
titudo ⁊ pꝛofundum. IJbidde.
Crux chꝛiſti magna res eſt:et ideo pꝛecioſa

2 magns ea ſignari debet. cc. xv. A.

Qui male cogitat:loquit᷑ vel operat᷑:qñ ſe
cruce ſignat demonem potius in ſe inclu/
dit qᷓ; ſecludit.cc.xv.A.cc.xlj.vF.circa ſi.
Cur apparebit in iudicio.c.xxx.L. M. M.
Kubieilu coꝛdis:ſecretum noniſicat. lix. J. Eu
x
Cupiditas ideo radix dicik᷑ maloꝛũ omniũ
qꝛ in ea nil boni vnq; põt inueniri. xxxix.
CL.xliiij. C. D. E.
Cupiditas mundi quanto maioꝛ fuerit in
peccatoꝛibus: tantomagis ꝓ eo ad cõcu⸗
pilſcit᷑ omnia tolerãtur.cc.xxiij. R.
Amari nõ debet quis pꝛiuſqᷓ; eius va
culpa ceꝑit manifeſtari. lxxxix. D.
Dãnati ſicut foꝛis flãmis:ita intus
cõſcientia ꝓpꝛia toꝛquent᷑. lxvj. B.
Damaſcus in diuitijs ſeculi floꝛẽs quidſ ⸗
guret. xxxij. C.
Daniel ideo vir deſiderioꝝ dicik. lxv. B. i fi.
Dare vult deꝰ quę ſua ſunt ⁊ nõ habet vbi
ponat: qꝛ videt manꝰ aliunde occupatas.
cc. xxxiij. B. in medio. C.
Dauid i in his figurã chꝛiſti geſſit. c. xcvij .p
totum. et. c. xcviij.A. B.
Dauid cũ ꝑſequebat᷑ inimicos ſuos nõ per
nicioſus:⁊ cũ vinceret nõ extitit impius.
c.xcix.C. in fine.
Debitoꝛ eſt deus bonitate ſua:nõ pꝛerogã/ de
tia noſtra. c. lj. E.
Debitoꝛ es ei qꝗ falli nõ põt:habes ⁊ tu de/
bitoꝛẽ ꝓximũ: hoc facit deus debitoꝛi ſuo
qð tu facis debitoꝛi tuo.c.lxx.B.

lando
3 zhote
ebitadt
e⸗ e⸗
Deelrr⸗
Ztiinus⸗
obis t
dareyn
Ginnm
odecill
Oluteri
gotmbut
lercotibt
nagtoff
gnee deel
nlti
Povepart
aldecima
degerts t
Veineer
ſetolt:
QAuitipan
detetor d

Obebit

nis. cxy
Decor veru
bitnecms
Quicquid
ſis viſtbu
ggiſcatio
Pecicatio
lolaborẽ
Deectatio
ſcni facit

Ledemon

nequioꝛe⸗

Demones

letib pe
Cxh. B.

Danrius

Cungenan
a del
diedeſe
Deſerun
unedeſe
Mmrlory⸗
ene
thume
edeſp P
ſenſen
Reideo⸗
Gupun

ni. m. .
olute ne

DD
. uane
enſihlnien
mnclens,
nobs Culh
telni3
niye donh
eſüti nte

ciannilnn
üchenetr

1
doigenih⸗
biti

kait cten

Aan..
kwcenigite
MMuunill
CA Faui⸗
eL.
nignänlr0

i nlni dmni
Ge mwenmne

onun ienn
. eocdic⸗
M guze
ichn han 5
fünan ninn

mi lo .
giiniti iti/

diemn bit
Een * 4
lundean
Y

,
iosſsſin
cuut hi⸗

e

deusde Cnen
.

ttun ,

NPotabiliũ ſe ententiarũ

Auando debitoꝛ eſt deuotus ad reddẽdũ

nõ poteſt moleſtus eſſe exactoꝛ.c.xcix.A.
Debita dicunt᷑ peccata: quę totiens cõtra/
hũt᷑ quotiẽs delinquit᷑.c.xxvj. D. c. xxxv.
D.cc.lxx.B. cc.vj.A.
Decimas a nobis repetit deus non ſibi ſi ed
nobis ꝓfuturas: qui dignatus eſt totum
dare vnde reddat᷑.cc.xix.A.C.
Sit tardiꝰ dare peccatũ eſt: quãto peius eſt
nõ dediſſe.cc.xiꝰ· A.
Q' ſint tributa egentiũ aiarum. Redde er-
go tributa pauperibꝰ:⁊ offer libamina ſa-
cerdotibus: nec pꝛeſtas gratis qð cito cũ
magno fęnoꝛe recipies.cc.xix. HH
Inde decimas dare expedit: vnde viuis:
denilitia: de negocio:de artiſicio.Ibidẽ.
Nouẽ partes qñũq; deus auaris ſubtrahit:
qꝛ decimã dare nolũt:quã tñ exiget: ⁊ niſi
dederis tu ad decimã reuoceris.cc.xix.C.
Decimę ex debito requirunt᷑:⁊ qui eas da
re nolũt: res alienas inuadunt.cc.xix.D.
AQuãti pauꝑes moꝛtui fuerint fame: tãtoꝝ
detẽtoꝛ decimaꝝ reꝰ erit homicidioꝛum.
E& debẽt ſideliter dari a chꝛiſtia (Ibidẽ.
nis. cc.xv. C. in fi. cc.xvj. B.
Decoꝛ verus eſt qui nõ alienos oculos ca⸗
pit nec mẽtes fragiles vulnerat.lxxxiij.A.

H Quicquid in dedicatione templi vel alta/

ris viſibiliter gerit᷑:totũ in nobis ſpiritali
ęgdificatione cõplet᷑.cc.lij.A.cc.lvj.E.

Dedicatio habet exultationem: ſed ędifica/

tio laboꝛẽ. cc. lvj. A.

Delectatio carnis aiam occidit ⁊ ſterit: mi /

ſerã facit ⁊ tranſit.vij.C.
De dęmonio muto ⁊ ſurdo eiecto ⁊ ſeptem
nequioꝛes ſe aſſumẽte ⁊c.lxxxiiij. D. E.
Deęmones qñũq; hoibus a ſua amicitia rece/
deẽtibꝰvarios moꝛbos immittũt et dana.
cc.xlj.B.

Henarius a decẽ nomen accepit: cur qua⸗

dragenario cõiungit᷑.c.lvij.circa fi.
Nuncq; deſerit deus hominẽ niſi pꝛius ab
hoĩe deſeratur.lxxxviij. B.
Deſertum cõueniens eſt ſaluti. lxxvij. C.
Tunc deſertũ pectoꝛis noſtri deus inhabi/
tat.lxxvij.D.
Deſcendere deꝰ dicit᷑: quãdo curã kagllita,
tis humanę habere dignat᷑.lxx. D.

Ille deſperat: qui deũ aut nolle aut nõ poſ

ſe miſereri diffidit.lviij.C.
Nec ideo deſperandũ eſt qꝛ deus iuſte pec/
cata punit. liij. C.

Deſperatio ex multitudine peccatoꝛum na⸗
ſcit ⁊ ex deſ heratione obduratio. lxxxviij.
B. B. lviij. A. B.
Deſperatio nec cõfitet᷑ de ſcelere nec indul/
gentiã ſperat de iudice.lxix. A.in fi.

In deſperationẽ nõ ducit magnitudo bec⸗

catorileſed impietas.c.lxxxj.R..
Quid maxime ſoleat inducere deſt peratio/⸗
nẽ. c.lxxxj.æ.

Hemo iam deſperet añ illi qui chꝛiſtũ cruci

ſixerunt veniã ſunt cõſecuti.lxxiiij.D.
Cõtra detractoꝛes ⁊ ſuſurratoꝛes:exponit᷑:

Coꝛrumpunt bonos moꝛes colloquia pꝛa-

ua. Et ſepi aures tuas ſpinis.cc.xxxix..
Deus eſt nomen poteſtatis nõ pꝓpꝛietatis.

c.xxv. A. (C. E. .

De vno deo colẽdo.xcv.A..in medio.xcvj.

OOQꝛ ſit vnus deus Pater ⁊ filiꝰ ⁊ ſpirituſſii an⸗

ctus nõ tres dij.iij.A.iiij.E.
Deum vnũ nõ tres deos cõſitemur: patrem
⁊ filiũ ⁊ ſpiritũſãctũ: nõ ſic vnũ deũ quaſi
ſolitarium: nec eũ deniq; qͥ ipſe ſibi bpater
ſit ipſe ⁊ filiꝰ.c.xxv.A.c.xxix.A.
Deus de⸗ eſt pater eſt: deꝰ poteſtate ⁊ pa/
ter bonitate.c.xix.A.

Si quis trinitatẽ nõ deũ ſed deos eiſe e dixe

rit: anathemata ſit c.xxix.D. in fi.
Qui vnicũ nomen in deitate trinitatis eſſe
nõ cõfitet᷑:maledictꝰ ſit.vj.E.

Qui indiuiſam deitatẽ patris ⁊ filij ⁊ ſpüſ⸗

ſancti nõ cõfitet᷑: anathemata ſit. Ibidẽ.

Qui ꝓpꝛia noĩa pſonarum tres deos: aut

tres dños:aut tres ſpiritus confitek: tana⸗
themata. IJbidem. ⸗
Qui dei naturam vult ſcire hoc lciat qð ne⸗
ſciat: nec ideo cõtriſtet᷑.c.lxxxix.A. c.xc. A?
De deo nemo ſic nouit diſputare quomo-
do deus ſit. c. lxxxix. B.

Deus hoc eſt qð cũ dicit᷑ dici non poteſt: cu

eſtimat᷑ nõ poteſt eſtimari:cũ cõparat᷑ nõ
poteſt cõparari:cũ diffinit᷑ ipſa diffinitio/
ne creſcit.c.xc.B.
Deum qui iniuſte cõparat violat. c. xc.D.
De deo quędã ſubſtantialiter: quędã relati⸗
tiue dicunt᷑.exempla.xxxviij. F. B. PD.
Deꝰ de deo nõ pater łv filiꝰdicit᷑.xxxviij. SG.
Quicqͥd ad ſeipſum dicit᷑ deꝰ:⁊ de ſingulis
ꝑſonis dicit: ⁊ ſimul de ipſa trinitate non
pluralit: ̊ ſingularit᷑ ẽ dicẽdũ.xxxviij. J.

MNãõ eſt aliud deo eſſe ⁊ magnũ eſſe:ſed hoc

idẽ eſt illi eſſe 1 magnũ eſſe: et bonũ eſle⸗
yxvih. J. Q.

Annotatio

In deo nihil ſcõm accidẽs dicit᷑:qꝛ nihil in
eo mutabile ẽ: nec tñ omne qð de deo di/
cit ſcõm ſubſtantiã dicit᷑.xxxviij. K.
EÆ ꝑ immenſitatẽ naturę ſuę totã creaturã
ſuã impleat ⁊ cõtineat.xxxviij.H.
De deo ſcriptura decẽ modis loqᷣ᷑: ſed ali/
ter ꝓpꝛię:aliter traſlatiue: aliter relatiue.

xxxviij. P. &à.

Q ſit ſuꝑ omnẽ exiſtentiã: omnẽ vitã: om/

nẽ intelligentiam:qꝛ ipſe ſumma eſſentia:

ſũma intelligẽtia ⁊ vita ſũma.xxxviij.S.

De deo omne qð dicit᷑:idipſum eſt.xl. EK.
De deo quędã dicimꝰ:qꝛ nõ inuenimꝰ me/

lius qð dicamꝰ.xl. C. M2.
Deus tũc ꝓpꝛie nobiſcũ eſſe dicit᷑.viij.C.

Sia Diabolus qͥd ſit:⁊ cur tẽptauit pꝛimos pa⸗

rentes:⁊ quę bona eis abſtulit.iiijj.B.
Nemo diabulo aſtutioꝛ eſt ad fingendũ:et
cur fingit de bonis mala.cc.xxxiiij. D.
E immittat ſecuritatẽ vt inferat ꝑditio/
nem. c.xx. G. = MU
Oꝛ faciat leue qð deꝰgraue facit.c.lxiiij. B.
O„ poſſit ad malũ inuitare nõ trahere: de⸗
lectationẽ inferre nõ poteſtatẽ: cõſiliũ in/
gerere nõ cõflictũ.vij. F.
Diabolo ſic dat locus. lxxij.F.
Quõ dłcat᷑ pꝛinceps mũdi ⁊ rectoꝛ tenebꝛa
rum harum. xl viij. B. liiij. A.
cõparet᷑ malleo quo iuſtꝰ tundit᷑ vt p/
bet᷑:peccatoꝛ vt coꝛrigat᷑.cc.xxij.D.E.
Quõ dicat᷑ vrſus ⁊ leo.c.xcvij.D.
Diaboli crudelitas i chꝛiſtũ: ſibi attulit ex/
itium:nobis remedium.c.xxj.C.
Qꝛ ſuo trophęo victus ſit.c.lxxiiij. B.
Qꝛa chꝛiſto ligatus ſit vt canis:⁊ ꝙ latrare

c. xcvij. F.

