ZMõ ſenſum ⁊ vobis ſumere ⁊ alijs deo auxilian uet vt ĩ extremo vitę ſuę tempoꝛe tũc pęni/
laen ms te ꝓpinare poſſitis: vt in vobis impleat᷑ i / tentiam petat:quando iam agere non poſ-
mnoile! Ps. 22. lud quod ſcriptũ eſt: Et calix tuus inebꝛiãs ſit. Inutilis eſt eniʒ dilectiſſimi iſta perſua/
ruseemg Göelarans eſt: Implẽtes illud quod beatꝰ ſio. Parum eſt peccatoꝛẽ pęnitere:niſi peni/
alect Kor10. apoſtolus hoꝛtatur admoner dicẽs: Siue tentiã ꝑegerit. Ad emẽdanda enim crimina
N mmãducatis ⁊ bibitis:ſiue aliud quid facitis: vox penitentis ſola non ſufficit: NHam in ſa/
RKZ omnia ad dei gloꝛiã facite.Si inſirmitas no nſfactione ingentiũ peccatoꝛum non verba
ai ſibintd ꝓhibet: qtidie ieiunate: ad vigilias alacri ? tm̃ ſed opera querunt᷑. Datur quidem etiaʒ
unumlet feruenti deuotiõe cõſurgite: ꝓpter illud qd in extremis pęnitentia: quia non poteſt de/
Enind ſcriptuʒ eſt: De nocte vigilat ſ puũs meus ad negari:ſed auctoꝛes tamẽ eſſe non poſſumꝰ
en . ton Ps. 5. te deus.Et iterũ: Ad te oꝛabo dñje mane: et ¶qui ſic petierit mereat᷑ abſolui. Quõ eniʒ
lo ui Ns. u8. exaudies vocẽ meã. Et iterũ: Media nocte agit pęnitentia lapſus? Quõ agit pęnitẽtiã
ehin⸗ h ſurgebam ad conſitendum nomini tuo do/ in extremis vitę finibꝰ ↄſtitutus? Quõ pęni
de⸗ mine. Ad quam rem etiam dominus et ſal - tentiã agere poſſit: qui nulla iam ꝓ ſe ope⸗
e Cpuu . uatoꝛ noſter in euangelio hoꝛtat᷑ admonet ra ſatiſfactionis operari poteſt? Et ideo pę/
– dicens: Vigilate ⁊ oꝛate:ne intretis in tem· nitentia quę ab infirmo petitur: infirma ck⸗
mar u pptationẽ:quod ipſe pſᷣſtare dignet᷑:cui eſt o Pęnitentia quę a moꝛiente tantũ petitur:
run noꝛ ⁊ imperiũ cum patre et ſpirituſancto in timeo ne ipſa moꝛiatur. Et ideo dilectiſſimi
ſi⸗ de ſſecula ſeęculoꝛũ: Amen. qquicuq; inuenire vult miſericoꝛdiã dei:ſanꝰ
unttun 4 aeaeaggat pgnitentiã in hoc ſęculo: vt ſanus eſſe
mtum 4 tem de Jeiunio alius ſermo fa/ valeat in futuro.
ne ce ctus ad fratres in heremo; quiubbbhb —
chtintu bet᷑ inter ſermones ad eoſdeʒ xxiij. ¶ Eodem die De penitentia: Ser⸗
unylun Item eodem die Homelia deeo ego vos fratres chariſſimi: vt ſi foꝛ A
ainallſini geſeripth eſtin euangeliog m Ma ⸗ te aliquis ex vobis vt ſe habet hũa/
temntit thęum: Cum ieiunatis: Nolite . na fragilitas calliditate diaboli ſu/
filliin gquͦę habet᷑ libꝛo ſecũdo de ſermone perats: ⁊ capitalibus criminibus inuolu/
ingi Domini in monte ca.xui. H tus: m qð aplus ait: templũ dei in ſe viola/ 1.⸗Cor J. 3

Bermo LvVIII Feria. V. poſt do. in. L. S

do deſtruxerit: de dei mĩicoꝛdia nõ deſꝑet:
ſed cito de malo iniquitatis ſuę cõſurgat:ne
cõſuetudine peccandi in ipſis ſe ruinis ſuis
ſepeliat. Nõ em̃ qui peccauerit:ſed qͥ in pec
catis ꝑſeuerauerit: odibilis ⁊ abominabilis
deo erit. Mam vt de indulgentia diuina ne/
mo diffidat: dominꝰ nos ꝑ ꝓphetã velut pr
Eʒec.sʒ. pijſſimus conſolat᷑ dicens: Nolo moꝛtẽ pec/
catoꝛis:ſed vt conuertat᷑ et viuat.Et illud:
Eʒecbᷣ.iSs. Impietas impij non nocebit ei:in quacũq;
die conuerſus fuerit ab impietate ſua. Sed
iſta tã magna miſericoꝛdia tunc nobis ꝓeſt:
ſi non tardamus cõuerti ad dominũ:nec cri
B mina criminibꝰ ſuꝑaddimꝰ.DNeniq; etiazʒ in
ipſis vulneribus vel fracturis coꝛpoꝛũ:inſir
(* mitates cognoſcere poſſumus animarũ.Si
enim alicui pes frangatur aut manus: cum
laboꝛe ſolet ad pꝛiſtinũ officiũ reuocari. Si
vo ſecũdo ⁊ tertio ⁊ adhuc frequẽtius in eo/
dem loco membꝛa ipſa frangant᷑:põt intelli
gere charitas veſtra cum quãtis doloꝛibus
vulnera ipſa curanda ſunt:⁊ tamẽ poſt lon-/
gas ⁊ multas tribulatiões vix erit anteqᷓ; ad
pꝛiſtinũ ſtatũ membꝛa ipſa valeãt reuocari.
Similis ratio in animarũ fracturis ſeu vul/
nerib eſſe credenda ẽ. Si ſemel alids vel ſe/⸗
cũdo peccauerit:a ſine aliqua diſſimulatiõe
ad pęnitentię medicamẽta cõfugerit:pꝛiſti /
nam incolumitatẽ ſine aliqua moꝛa et foꝛſi/⸗
tan ſine aliqua fęditate recipiet. Si vᷣo pec/
catis peccata cęperint addi:⁊ animarũ vul/
nera magis tegendovel defendendo putre/

ſcere:qᷓ; cõfitendo ⁊ pęnitendo curari:timen

dum eſt ne in illo impleat᷑ illud qð aplus di/
Bo. 2. xit: An ignoꝛas quia benignitas dei ad pę/
nitentiã te adducit? Tu aũt ſcõᷣm duriciam
coꝛdis tui ⁊ coꝛ impęnitẽs theſauriʒas tibi
irã in die irę ⁊ reuelationis iuſti iudicij dei.
CSed foꝛte cogitat aliquis tam grauia ſe ad/
miſiſſe peccata:vt iam dei miſericoꝛdiã pꝛo/
mereri non poſſit. Abſit hoc a ſenſibus oĩm
peccatoꝛũ. O homo quicũq; illã peccatoꝛũ
multitudinẽ attendis:cur ⁊ om̃ipotentiã cę
leſtis medici nõ attendis? Cum em̃ deus ve
lit miſereri quia bonus eſt:⁊ poſſit qꝛ omni/
potens eſt:ipſe contra ſe diuinę pietatis ia/
nuã claudit:qui deũ ſibi miſereri aut nõvel/
le aut non poſſe credit:eũq; aut bonum aut
oĩpotentẽ eſſe diffidit. Memo ergo nec poſt
centũ peccata:nec poſt mille crimina de mi/
ſericoꝛdia diuina deſperet.Sic tñ nõ deſpe/
ret:vt ſine vlla moꝛa deũ ſibi repꝛopitiari fe

ſtinet: ne foꝛte ſi cõſuetudinẽ peccandi fece/

rit: etiam ſi velit de diaboli laqueis liberai
nõ poſſit. Dauid em̃ qui ⁊ rex ⁊ ꝓpheta di⸗ 2. Regi.n.

uino munere ſieri meruit: poſt tantã gratiã eteiz.
ita pꝛęuentus eſt:vt nõ ſolũ adulteriũ com/

mitteret: ſed etiaʒ homicidiũ ꝑpetraret: nec
tñ ſe ad hoc reſeruauitvt in ſenectute ſua ad
pęnitentię medicamẽta cõfugeret: ſᷣ ſtatim
cilicio ꝓſtratus:cõſperſus cinere cũ ingenti

rugitu ⁊ gemitu pęnitentiã agens:impleuit

illud qð ipſe in pſalmis dixerat: Lauabo ꝑ Ns. ;.

ſingulas noctes lectũ meũ:lachꝛymis meis

ſtratũ meũ rigabo.Et iterũ:Cinerẽ ſicut pa s. io.
nem manducabã: et potum meũ cum fletu

miſcebã. Et quia pęnitentiã agere moꝛtike/
ra ſecuritate nõ diſtulit:cito in ſe dei miſera

tionẽ ita reuocauit: vt non ſolũ regnum nõ
amitteret:ſed etiã ſanctiſpũs donũ recipere

Amererer. Safafe eMalians aulvncat: Ego

in militia poſitus ſum:vxoꝛẽ habeo:et ideo
pęnitentiã agere quomodo poſſum? Quaſi
nos quando penitentiã ſuademus hoc di-
camus: vt vnuſquiſq; magis ſibi capillos
ſtudeat auferre:⁊ nõ peccata dimittere:⁊ ve
ſtimenta potius euellat qᷓ; moꝛes. Qui hac
diſſimulatione decipere ſe magis qᷓ; excuſa/

„⸗ :

re conatur:attẽdat: qꝛ regem dauid nec ho/ 2. Beg 12.

noꝛ regni:nec dignitas veſtimenti ad pęni/

tentiam agendam potuit impedire. Achab 3. Begl. 2
quoq; rex ſacrilegus:de quo ſcriptura dicit:

ꝙ nõ fuerit alius talis qͥvenundatꝰ ſit vt fa⸗/
ceret malũ contra dominũ: poſteaqᷓ; depꝛa/
uatus ab vxoꝛe Jezabel abominabilis doo
factus ẽ:interfecto ⁊ lapidato naboth ieʒra⸗/
helita:cum vineã eius vellet inuadere:caſti
gatus a ſancto helia:ſciſſis veſtibus cilicio

indutus eſt: inclinato capite penitentiam

egit. Pꝛo qua re ſtatim ſermo dei ad heliam

factus eſt dicens: HNonne vidiſti humiliatũ Abi.5.
achab coꝛã me? Quia inquit hũiliatꝰeſt mei

cauſa:nõ inducã in diebus eius malũ. Con
ſiderate fratres:quia ⁊ ipſe quãlibet ſacrile/

gus:nõ reſeruauit vt poſt lõga tẽpoꝛa pęni/

tentiã ageret:ſed ſtatim ſacriſiciũ contriti ⁊
hũiliati coꝛdis deo offerre nõ diſtulit. Qui
vtiq; ſi poſtea in illa hũilitate quã cęperat
perduraſſet: nunq; ab illo dei miſericoꝛdia E
diſceſſet. Manaſſes quoq; rex ſicut in ſcri/ 4. Beg . 21.
pturis legimuſ:tam ſacrilegus ⁊ impijſſimꝰ
fuit:ſicut de illo ſcriptũ eſt:vt totam hieru/

ſalem omni iniquitate repleuerit: et tamen

poſt hęc in captiuitatẽ ductus ⁊ in carcerem

Uhn, i nek

e.

s ifneaun
engu
deioniwsß
ugluci
1ur ttanlis
niſe co
ſtiſogtuin
ſentaspen
Gctadſal
ſufteuße
lenucyt
ſuſloun
Minnere

eplie

eſenpolun
ſedins
ſelzanmin
Gtleodi
gigenſe
fit Ki
glanwerr
leglifi
lokeragle⸗
ſgclſct
manaſenp
lenniagen
einaennae
laapilisai
tiſnstan
Neiitpanan
lenmurna
ſgenandbe
leoftanese
deigiuro
Civinsyvel
Hoikheen
ſtrot
lelntnicg
ſceſttans
henindel
Nharpe
Mineri
ſboce

thennt
Mahelign
4 R
ndenni⸗
et
W Unihn
'nagntts
lnetne

Dielamone do⸗ 9 OCe HS .
en Pr aeerAirr ,n. e.

Aen Ber. LIX Feria ſexta poſt de

ibenn 2. Paralt.56. miſſus: cum grandi humilitate pęgnitentiam

en Nr re agens:ita gratiã dei obtinuit vt mereret᷑ irt
gtien dei amicos poſtmodũ numerari. Meretrix ¶ Item in eadem feria Homelia de
ca quoq; illa quę pedes domini lachꝛymis la eo qð ſcriptum eſt in euangelio m
menet Zudj.7. uit ⁊ capillis ſuis exterſit:vbi celeſtẽ medicecid Matthęum:Cum oꝛatis:nõ eritis
eſlunc veniſſe cognouit: vltro ſe ingeſſit indomũ ſicut hvpᷣocrite griſtes ⁊c̃.quę habe
lann vbi rogata non fuerat: et quę pꝛius fronto/ tur libꝛo.ij.de ſermone dni in mon
ingeni ſa erat ad perditionem:poſtea frontoſioꝛ fa te.ca.iiij.et.vx. =
npeeut cta eſt ad ſalutẽ: et ideo audire meruit qð ei C fei
uabon bi⸗ oia fuerint peccata dimiſſa. NHec ipſa ſe ad ¶Item in eęadem feria alia PHome-
s ne reſeruauit vt in fine vitę ſuę pęnitetʒtiã age- lia de eo qð ſcriptũ eſt in euangelio
ſutpe pün ret: ſed dum adhuc peccare poterat: ſic doo ſm WMatthęum: Cum introiſſet ie/
n fetu inſpirante voluit peccata deſerere: vt ilam ſus Caphar̃naũ ⁊c.quę habet inter
morne de adulterijs ſuis non neceſſitas fubtrabhe- ſermones de Uerbis omini. vj.
imiſera ret ſed voluntas. Multos adhuc in ſcriptu/
numns ris diuinis poteramus inuenire:qui poſt in Feri ſexta poſt dominicã iauin:
recigetr ſinita crimina pęnitentiaʒ agentes in ſe dei quageſima: de eo að ſcriptum ?ſt in
tEgo miſericotdiã ꝓuocauerint: et non ſolum ad euangelio ſmn Mattheu: Audiſis
etiged pꝛioꝛem ſed etiam ad melioꝛẽ ſtatum redie, quia dictũ eſt:Diliges ꝓximũ tun.
Auaſi rint. Sed quia longũ eſt ire ꝑ ſingulos: iſtt ⁊c Germo 1 BSBeimo. LIXXk
hoedi⸗ quattuoꝛ quos nominauimus ſatis abun/ *
cpillos deq ſufficiunt: vt agnoſcamus qð dominꝰ Radum eſſe aliquẽ ĩ phariſęoꝛũ iu/ A
eNe noſter qui et dauid poſt tam graue peccatũ ſticia ꝗᷓ ad legẽ pertinet:hinc intelli/
Quihac indulſit: et achab ſacrilego rege pepercit:et glt᷑: ꝙ mlti homies eos etiã a quibꝰ
petclla manaſſen poſt innumerabilia peccata pęni/ diligunt᷑ oderunt: ſicut luxurioſi filij paren/⸗
Anecho ude tentiã agentẽ inter amicos ſuos reputauit: tes coercitoꝛes luxurię ſuę.Aſcẽdit & aliquẽ
dpgi et meretrici quę lachꝛymis pedes rigauerat gradum qui pꝛoximum diligit: quis adhuc L
. Achab 54 ⁊ capillis ſuis terſerat totum indulſit. Qui ogerit inimicũ:eius autẽ imperio qui venit Matth. 5.
unadict: em̃ iſtis tantis ac talibus peccatoꝛibꝰ veniã legem implere nõ ſoluere: perſiciet beniuo/
ſtrtp dedit: paratus eſt ⁊ nobis ſi in veritate con/ lentiã ⁊ benignitatẽ cum eam vſq; ad inimi
idenn uertimur nõ ſ olũ peccata dimittere: ſed etiã ci dilectionẽ ꝑduxerit.Mã ille gradus q;uis
blisdes Feternam beatitudinẽ dare.hec ergo cogitã/ noõnullis ſit tã paruus:eſt tamẽ vt cũ publi⸗
etbien tes fratres chariſſimi: quãtum poſſumus cũ canis poſſit eſſe cõmunis. Hec qð in lege di
laelf dei adiutoꝛio laboꝛemus: ne nobis aliqua ctum eſt: Oderis inimicũ tuuʒ:vox iubẽtis
* crimina vel capitalia peccata ſurrepant. Si iuſto eſt accipiẽda: ſed ꝑmittentis infirmo.
od vo in hoc malo fuerit aliquis diabolica cal- Sic aũt diligẽdus eſt inimicus:non inquã⸗
Nai liditate ꝓſtratus:pꝛiuſq;; crimina ipa ꝑ con⸗/ũ̃ inimicus:ſed inquãtũ homo eſt:vt ei hoc
uaͤbe in z ſuetudinẽ conualeſcant: remediũ ſibi in die wvelis ꝓuenire qð tibi:id eſt vt ad regnũ coꝛ/
humſiti neceſſitatis acquirat: ⁊ cum ingenti rugitu rectus reuocatuſq; ꝑueniat. Pꝛoximꝰ eſt au
urihn et gemitu deũ ſibi recõciliari cõtendat. Nec tem omnis homo. Omnes ꝓximi ſumꝰ cõ/
ni.ln erubeſcat pęnitentiã agere:qui non erubuit ditionetertenę natiuitatis ⁊ moꝛtalitatis:⁊
heſano pęnitenda cõmittere:ſed cito ĩ ſe bonis ope/ etiã ſpè celeſtis hęreditatis: quia neſcimus
oaen ribus cõtendat dei imaginẽ reparare:vt int quis quid futurus ſit: quoniam aut iudęus
oonm filios mereat᷑ agnoſci a pf̃e: ne ab illa ęter aut hęreticus: aut paganus: foꝛte em̃ ꝑ mi/
fult uu MWattb. 22. na beatitudine excluſꝰ:⁊ a cõuiuio nuptiali ſericoꝛdiã dei conuertet᷑ ad deũ: ⁊ inter ſan/
ni Gan ꝓiectus:ligatis manibus ⁊ pedibus ꝓijcia / ctos pꝛimũ locũ habere merebit᷑. Qð in le-
ienadil tur i tenebꝛas exterioꝛes:vbi ẽ fletus et ſtri- ge dominus nõ inimicos:ſed inimicũ pꝛęci/
ſatnſct doꝛ dentiũ:ſed magis medicamẽtis pęnitẽ/ pit odiri: vt qui ſpiritales erant in lege ſolũ
inptſin tię humilitatis vel cõpunctionis ad ſanita ,/ diabolũ odio haberent:cuius odiũ chꝛiſtus
unn bien⸗ tem pꝛiſtinam reuocatus:⁊ bonoꝛũ operum non venit ſoluere:ſed adimplere. Ego autẽ B
eamd Watth. 25. magaritis oꝛnatus audire mereatur: Euge dico vobis: Diligite inimicos veſtros: bene
nanumn ſerue bone ⁊ ſidelis:intra in gaudiũ domini

00. In. L. O„R

tui:Amen.

facite illis qui oderunt vos. Multi cepta
h

BGancti dlu guſtini de ten

ga.

po

oꝛare nobis pcipit᷑: cũ dñs etiã ꝓ gſecutoꝛi/

tione ꝑſeuerantiũ ĩ peccato: vt ita oꝛdinent᷑

dei:ſua imbecillitate non ſanctoꝛũ viribus: bus nr̃is nos oꝛare iubeat. Quę ſolui q̃ſtio irl
eſtimãtes:putant eſſe impoſſibilia quę ſce nnon põt:niſi fateamur eſſe aliqua peccata in ipnai
pta ſunt:⁊ dicũt ſufficere virtutibꝰ nõ odiſſe fratribus inimicoꝛum ꝑſecutione grauioꝛa. 65 Ngtine
inimicos:cęterũ diligere plus pᷣcepi qᷓ; hũa /⁊GFratres autẽ chꝛiſtianos ſigniſicari: multis 1 lilecgloe
na natura patiat᷑.Scienduʒ eſt ergo chꝛiſtũ diuin arũ ſcripturaꝝ documẽtis ꝓbari poot. guſhint
r. Regl. 24. nõ impoſſibilia ſcipere:bᷣ ꝑfecta quę dauid Deccatü ergo frattis ad moꝛtẽ puto eſſe: cũ gefen
2. Begi. 18. fecit in ſaul abſalon. Stephanꝰ quoq; mar poſt agnitionẽ dei ꝑ gratia dñi nr̃i ieſu chꝛi/ nckonin
Actj.⁊. tyꝛ ꝓ inimicis ſe lapidãtibus depꝛecatus ẽ: ſti quiſq; opugnat fraternitatem: et aduer⸗ fümurfi
Bo. . et paulus anathema eſſe cupit ꝓ pſecutoꝛi/ ſus ipſaʒ gratiã qua recõciliatus eſt deo: in⸗ mrinpen
bus ſuis.Hheęc autẽ ieſus ⁊ docuit et fecit di / uidentię facibus agitat᷑. Peccatũ aũt nõ ad gtinimpt
Ludj.2ʒ. cens: Pater ignoſce illis. In reliquis operi moꝛtẽ eſ: ſi quiſq; non amoꝛẽ ad fratrẽ alie/⸗ tanunt
bus bonis interdũ põt aliquis qualẽcunq nauerit:ſed officia fraternitati debita: ꝑ in/ flewen/
excuſationẽ ſtendere: habẽda vᷣo dilectiöe fſirmitatẽ aliquã auimi nõ exhibuerit. Qua Aenu
nullus ſe poterit excuſare. Poteſt mihi ali · pꝛopter ⁊ dñs in cruce ait: Pater ignoſce il- Lud.ꝛ3. muͤntio⸗
quis dicere:non poſſum ieiunare: nunquid lis:quia neſciũt quid faciũt.Nondũ em̃ gra ckni
poteſt dicere:non poſſum amare? Poteſt di ſpũſſancti ꝑticipes facti: ſocietatem ſi ancere nenſf
cere pꝛopter infirmitatem coꝛpoꝛis mei non fraternitatis inierant. Et beat ſtephanꝰ in Aci.7. Cnuedce
poſſum a vino ⁊ carnibꝰ abſtinere: nũquid actibus apłoꝝ oꝛat pꝛo eis a quibꝰlapidat᷑: —R
poteſt dicere: non poſſum diligere?: Poteſt quia nondũ chꝛiſto crediderãt: neq; aduer/ *
aliquis dicere:virginitatẽ nõ poſſum ſerua ſus ulã cõmunẽ gratiã dimicabãt. Apoſto/ HMZ h
re: põt dicere nõ poſſe res totas vendere et lus vo paulus ꝓpterea credo non oꝛat pꝛo deücis
pauꝑibus erogare:? Hũquid põt dicere:non alexãdro: qꝛ frat᷑ erat et ad moꝛtẽ: id eſt qͥ in 4 ſebein
poſſum diligere inimicos:? Hõ em̃ ibi aut pe fraternitatẽ inuidentia opugnãdo peccaue Ee H
des laboꝛãt currendo:aut aures audiendo: rat. Pꝛo his autẽ qui nõ obꝛuperãt amoꝛẽ: fukag
aut manꝰ operando laſſant᷑:vt nos ꝑ ibſam ſed timoꝛe ſubcubuerãt oꝛat vt eis ignoſco minann
excuſationẽ laboꝛare conemur. NHon nobis tur. Sic em̃ dixit: Alexãder ęrariꝰ multa ma 2.Timotb.4 ſande
dicit᷑: Ite ad oꝛientẽ ⁊ quęrite charitat᷑: na/ la mihi oſtẽdit: reddet illi deꝰ ſᷣm oꝑa illius eli
uigate ad occidentẽ: ⁊ inueniet dilectionẽ. quẽ ⁊ tu deuita. Aalde em̃ reſtitit ſermoni⸗ kinſelani
Intus in coꝛde nr̃o eſt: vbi redire iubemur bus noſtris: Dheinde ſubiũgit ꝓ quibꝰ oꝛat fihtuiigu
Eſa. 46. dicẽte ꝓpheta: Redite pᷣuaricatoꝛes ad coꝛ. ita dicẽs: In pᷣma mea defenſiõe nemo mi/ ecochisdan
Mõ em̃ in longinquis regionibꝰ inuenit᷑ qd hi affuit:ſed om̃es me dereliquerũt: nõ illis ſinontl
Matth.5. q nobis petit.Et oꝛate ꝓ ꝑſequẽtibus et ca imputet᷑.Et nota ꝙ aplus non ait reddat:- lstſineis⸗
lünmiantibus vos. Quid aliud pꝛo inimicis reddet illi deus ſᷣm opa eius: qð verbũ pꝛę⸗ Alfolbroc
2. Timotb.⁊. oꝛandũ ẽ:niſi hoc qð ait apłlus: Vt det illis nũciantis eſt:nõ impcantis: ſicut de illa hy/ Sialton
de pęnitẽtiã ⁊ reſipiſcãt a diaboli laqueis a pocriſi iudęoꝝ eſt dictũ:cui euerſionẽ imine nnoine
q̊ capti tenent᷑. Sed hic merito mouet: qus re cernebat: Percutiet te de paries dealba/ Actl. 2· s berrinad
uic pcepto dñi nõ ſic aduerſum: qð ⁊ in p- tæę. Querit᷑ autẽ quõ huic ſcepto quo nobis e mrone,li
yphetis inueniunt᷑ multę impᷣcatiões aduer/ idbek: D te pꝛo ꝓſequẽtibꝰ ⁊ calũniãtibus Matth.ꝭ. ſechd 1
ſus inimicos:ꝗᷓ maledictiões putant᷑: ſicuti· gvos:illud nõ eſt cõtrariũ: qð in Apocalypſi lt flis
Ps. 6S. eſt illud: Fiat menſa eoꝛũ coꝛam ipſis in la- legit᷑: martyꝛes oꝛare deũ vt vindicent᷑: Sʒ Apod.s. unntde
queũ:⁊ cętera ꝗͥ ibi dicunt᷑: Et iohãnes apo hoc quẽpiam mouere nõ opoꝛtet. Quis ei Reeßmites
1. Job. 5· ſtolꝰ ait: Qui ſcit fratrẽ ſuũ peccare peccarũ audeat affirmare cũ illi ſancti càdidati ſe vi/ Monleonb
nõ ad moꝛtẽ:petat⁊a dabit᷑ ei vita peccãti nõ dicare petiuerũt: vtrũ cõtra ipſos homines Sihomithe
ad moꝛtem. Eſt peccatũ ad moꝛtẽ:nõ ꝓ illo an ↄtra regnũ peccati petierint? M ipſa efſf fadetpi
dico vt roget quis. Vbi pꝛimo videndum: ſincera ⁊ plena iuſticię ⁊ miſericoꝛdię vindi/ nbfrin⸗
quia ꝓphetę ꝑ impᷣcationẽ quid eſſet futuꝝ cta martyꝝ:vt euertat᷑ regnum peccati:quo letgurpe
cecinerũt: nõ optatis voto ſed ſpũ p̃ᷣuidẽti: regnãte tanta perpeſſi ſunt. Ad cuiꝰ euerſi / fmſilng
qui maxie ſolent ſigura impᷣcantis futura p onem nititur aplus dicens: Mõ ergo regnet vo.s⸗ fonigi
dicere: ſicut ſigura pteriti tꝑis:ea ꝗᷓ ventura peccatũ in veſtro moꝛtali coꝛpoꝛe. eſtruit ſtarfnite
erant ſepe cecinerũt. Hheinde in apli verbis aũt ⁊ euertit᷑ peccati regnũ: ꝑtim coꝛrectiõe ſenk ane⸗
intelligendũ eſſe quoſdã fratres ꝓ quibꝰ nõ hoim vt caro ſpũi ſubijciat᷑: ꝑtim depꝛaua/ Ftani
ltszie

.

Ber. LIX Feria ſexta poſt do. In.L. Ber.I

eſoln chri nãti i eſſe n? ci: quãtomagis vos quibꝰ vt gradus ꝓfeſſi
eſiii, yt iuſtis cũ chꝛiſto regnãtib molen tſſ na onte crimloresn 4 neceſſe eſt ſit veritatiſ
guaperann poſſint.Quis 5 couincit ſanctos: nõ ta vberioꝛ: latioꝛi ſinu dilectiõis ãplecti debe⸗
– ſuã vindictã a dño eſe vepcaras: Æ aur tis ⁊ nõ amãteſ:? Mã diligere inimicos deus
enn Wand. . Alequẽter poſitũ eſt: At ſitis filij pa duũ ẽ: cipit. Et petulãtes hũanarü menti mot*
s gbeiec. in celis eſt: ex illa regula intelligendũ ẽ: SDublice Peritra rig r I 1: nõ ſolũ irã
1s hi aut in ceus eir: ex dit eis poteſtatẽ ſilios publicę charitatis frãgit affectu: nõ ſolũ ir
epuneſeci Joh.I. qua iohãnes dic: Dedit eis pot filij dei qui ab vltiõe depellẽs: ſed etiã ĩ amoꝛẽ mitigãs
finiicuc dei ſieri. Unius em naknralire . chn iniurioſi: qꝛ gentiũ ẽ amãtes amare: ⁊ cõmu
umnann neſcit omino peccare nos pote daloßeipias neenolligere diligẽtes. Plus duligẽdi ſunt
mmockden efficimur ſilij: inquãtũ ea quę ab illo pᷣcip inimici q́; amici. Qui em̃ inimici ſunt coꝛꝑi
Ncheſt⸗ Cin ſciplina ad/ inimici qᷓ; amici. Qui em̃ e lunt j
Cnitüttot tur implemus. VUnde aplica duepin aduerſant᷑ ⁊ aĩ hparant ęterna ſmia:qꝛ qui
“ optionẽ appellat:qua in ternã hergditatem aduerſant᷑ ⁊ aię fr eieſ,
Kutimninie Obtionẽe appellat: qua in iſti eſfe poſſimꝰ. carnalia nfr̃a ⁊ terrena rapiũt ꝛceleſtia nobis
dn Ro. ³. vocamur: vt coheredes chꝛiſti e ſolcealt vr wwlrttalla «ögregant. mMoõne magis diligẽ⸗
dbum d ilij ergo efficimur regeneratiõe Ziant ſed dus ẽ qᷓ odiẽd: qͥ nobis dat ęternas opes:⸗
Merrigoleb u adoptemur regnũ ĩ dei: nõ tanq; alieni: fa Amici vo carnis nr̃e nobis ſuauia ſuadere
he oRetesconatr Keroir. Ansotalantenobis grerna mort.
1 llitte iſta qui eſtis filij:ſᷣ facite vt niy pa- ſtate So ſicut f veſter celeſtis
ganmn in aite iſta qui eſis flij:f facite vr ſi⸗ imicos h Eſtote vos pfecti ſicut ⁊ pf veſt
“l tris veſtri. Hos aũt cũ patimur inim ſt. Quis aũt hęc facit: niſi plene ꝑ/
eiudi Zuq.25. clamare debemus: Pater isnoſee llis re eg eff Qui⸗ Aus vno cõſilio miſeria
neaer Renpeaneze edeegectrrnentiab, unftmſnube ih merae MniNeedis urs.
sßegekirinataaeoſewunonta obo, magis volochtaattletd, Periernenee
N E lo patiunt.Qui dlem un ommgeriu ricoꝛdię q́; pluirmũ aię laboꝛãti cõſulit᷑: vl/
in WMWattb. 5. nos malos:⁊ pluit ſuꝑer iuſtos * iniuſtos .— ſerccdͤia c mnin icoꝝ poꝛrigi nõ põt. Joq;
ie MWalachle. 4. Giorieſ: Orler timeaibus vobis Uhuen ſic cõcludit᷑: Eſtote vos ꝑfecti: ſicut ⁊ pat ve
Renllet dji ſol iuſticię: vt etiã pluuiã accipias irrig pfectus eſt. 9 igat pfe⸗
=W mon vocmineventant: ae rtbonios mals urtanchveno⸗gainpirs tamcgar grts Vanb.
euſian aparuit: bonis ⁊ malis euãgeliʒatus ẽ chꝛi/ eelbeno zai Kciatis coꝛꝛ homibiy
Fan'nulumh ſtus. Siue iſtũ ſolẽ mauis acciꝑe non ſolum dite ne iuſticiã veſtrã ſ vU
fmol ſtus. Siue ſti ſole manis accite ſ: ? vt videami ab eis:alioqͥn mercedẽ nõ habe
fnonis hoĩm: ſed etiã pecoꝛũ coꝛꝑis oculis ꝓlatũ:? vepidenn patrẽ veſtrũ qͥ in celis eſt. Caue⸗
kün ſenn iſt pluuiã qua fructus gignunt᷑ q ad refecti bitis tuſria veſtrã facere coꝛã homibꝰ: id
n alh coꝛꝑis dati ſunt: qdð ꝓbabilius intelligi te inqt iuſti te viuere ꝛ ibi cõſtituere bonũ
lbeſenont onscorbis d iritalis nõ oꝛiat᷑ ni ſt hoc aĩo iuſte viuere ⁊ ibi cõſtituere bonũ
pſöe anp exiſtimo: vt ille ſol ſpiritalis nõ oꝛiat᷑ niſi bo e ſtrüi vt vos videat homies. Aidn merce⸗
Aecittills nialabe ſdrecn dne e eſ habebit: apud pare vfm qin celis ẽ:
Naniinf in illo libꝛo q ſapientia ſalomonis inſcribit᷑: nõ ſi ab homibvideami: ſed ſi ppteres iuſte
tötig Sap̃.. Et ſol nõ oꝛtus ẽ nobis:⁊ illa ſpiritalis plu⸗ luatis vt ab homib videami, Ma / apktus
nrelih uia nõ irriget niſi bonos: qꝛ malos ſgniſica⸗ diciti Si adhuc homibꝰ placerẽ chꝛiſti ſeruꝰ Sal.i.
uginili eſa. · bat vinea ð qua dictũ eſt: Mãdabo nubibꝰ di⸗ eſſem: cü alio loco dicat: Sicut⁊ ego oĩbꝰ 1. Corl.10
9oariesenbe NA s ne pluãt ſuꝑ eam imbꝛẽ. Si em̃ diligi / nõe curã rerũ pſentiũ amo-
oh WPattb. 5. meis ne pluat ſup eam imbe 6 laceo. Omnẽ curã rerũ ſᷣſentiũ amo
Gvgoete ) tis eos qui vos diligũt: quã mercedẽ habe/ 3 *2 H tm̃ eſſe in ſpe futuri iubet: neq;
alnnn bitis: Filios par rt waſr amartapf ſeetan vel hoĩm fauoꝛẽ oſtẽtatione bonitat:
R V .„ α e! V . * WMD . — . „„ „ „ 5
Agtnl leo: amat ⁊ dꝛaco:amãt ⁊ vꝛſi: an ẽtes: vel iactantiã religiõis ofonis publice copia
venti Si em̃ amãtes nõ diligimꝰſilios vł parẽtes: ve öſcientiã fidei fructũ boni opis cõ
nnitants en HH js ſit ſed intra cõſcientiã fidei fructũ boni oꝑis cõ
usen eioꝛes leonibꝰvł ſupꝛadict beſtijs ſumus. led intra colc dis cõſectatio ea tantü
get⸗Qscl peioꝛes leonib vl ſupꝛad 5 ihil ab tinẽdũ:qꝛ hũana laudis cõſectatio
tiganilenn Si vo amãtibꝰvicẽ reddimꝰ:adhuc nihil ab Eduũ: qꝛ hüan dẽ ſit recepytu
ciͤcicni natib vicere . bli / gquã ab homib expectat mercedẽ ſit recep
gleten cani h faciũt⸗ cani ſũt q ſectant᷑ lurra ra. Juſticia nõ aliud ẽ qꝙᷓ nõ peccare: nõ pec/
cani h̊ faciũt: Publicani ſũt qͥ ſect ielecis 5 e. Pꝛeceptoꝝ aũt
hi igüt vetigali iões et frandes et care aũt legis ſcepta fuare. Pꝛęceptoꝝ aſ
.rie i ⁊ exigũt vetigalia ꝑ negatiões et frandese ci ici genere continet᷑: vt nihil
turli ⁊ ꝑiuria. Et ſi ſalutauer: frs obſeruatio duplici genere continet᷑
ectatn furta ſceleraq; ⁊ ꝑiuria. Et ſi ſalu DH e i cias: ⁊ oĩa ꝗᷓ iubent᷑ im/
nugn abi.s. yfos tm̃ quid ampliꝰ facitis: Hõne ⁊ ethni ⸗· eep aus ibene or 2 23 ginbent d⸗
Pcnmts ineſeenn, E ech ir Eedensdnek ateReregcs malo efac bonũ.Si a malo re / Ns. 5ʒ.
5 Eti ce ge cirt. *Me be⸗
. Ni btant gẽtiles. Ethnos em̃ grece gens? ſceris: ⁊ nõ feceris bonũ: trãſgreſſoꝛ es le⸗-
Nne Si Sᷣ inqᷣt etiã pctõꝛeſ publicani ethnici erga ceſteris: no ſec ä Bomiarize.
ncNedſe 1 7 6 g: loꝝ actuũ abomiĩatiõe:
gnu dilectoꝛes ſuos natura duce noꝛũt eſſe bũi· gis:quę nd fin in malox a⸗ b 2
tmalim

ſed in bonoꝛũ ꝑfectione complet. Neq; hoc
ſolum tibi pcipit᷑ vt veſtitũ ſuis nõ ſpolies
inmngdumentis: ſed vt ſpoliatos operias tuis.
SCum ergo faciſ elemoſynã:noli tuba canere
Matthᷣ.s. ante te:ſicut hypocritę faciũt in ſynagogis
⁊ vicis vt honoꝛificent᷑ ab homibus.Hypo/
crita gręco ſermone ſilatoꝛ interpᷣtat᷑:qui dũ

em̃ falſũ:criſin vᷣo iudiciũ ſonat.Nomẽ au-
tẽ hypocritę tranſlatũ eſt a ſpecie eoꝛũ qͥ ſpe
ctaculis tecta facie incedunt:diſtinguentes

tis: habẽtes ſimulacra oꝛis: linthea gipſata

nus creta pungẽtes: vt ad ꝑſonę coloꝛẽ per
uenirent: ⁊ plm dũ in ludis agerent fallerẽt
modo in ſpecie viri:modo in foꝛma fęmię et
reliqͥs pᷣſtigijjs. Quę ſpecies argumẽti traſla
ta eſt in his qui falſo incedũt vultu:⁊ ſimu/
lant qð nõ ſũt. Sed hypocriſeoꝝ maculã nõ
habere:aut paucoꝛũ aut nulloꝝ eſt. Hã qui⸗
cũq; vult ſe videri: qð nõ eſt: hypocrita eſt.
Qui tuba canit faciens elemoſynã:hypocri

oꝛat vt videat᷑ ab homibꝰ:hypocrita ẽ.Qui
ieiunans demolit᷑ faciẽ:vt ventris inanita/
tẽ demõſtret iĩ vultu:et hic hypocrita eſt.Ex
quibꝰ omibꝰ intelligit᷑ hypocritas eſſe:qͥ fa/
ciũt qðlibet vt ab homibꝰgloꝛiſicent᷑. Mihi
videt᷑ ⁊ ille hypocrita eẽ qͥ diẽ fratri ſuo: Di⸗
mitte vt tollã feſtucã de oculo tuo ꝓpt᷑ glłiã
hoc facere:vt ipſe eẽ iuſtꝰR videat᷑. VUnde eia
Mattð.⁊. dño dicit᷑:Hypocrita eijce pCᷣus trabẽ de ocu/
lo tuo. Mõ itaq; virtꝰ:ſᷣ cauſa virtutis apud
— 8, zs deü mercedẽ habet. Et ſi a recta ſemita pau
” lulũ deuiaueris: nõ intereſt vtrũ ad dextraʒ
vadas an ad ſiniſtrã: cũ verũ iter nõ amiſe/

ſuã:hoc eſt nõ dei ſed ſuã. Laudati em̃ ſunt
ab homibꝰ: quoꝝ cauſa exercuere virtutes.
H Te autem faciẽte elemoſynã neſciat ſiniſtra
tua quid faciat dextra. In dextra intelligit
amoꝛ dei: in ſiniſtra vanitas vel cupiditas
mũdi. Si ꝓ hũana laude dederis elemoſy/
nã:totũ eſt ſiniſtra.Si vᷣo ꝓ remiſſiõe pecca
toꝛũ:totũ dextra facit. Quid ẽ g: Neſciat ſi-
niſtra qͥd faciat dexta:niſi qð facit dei amoꝛ
nõ coꝛrũpat inanitas vel cupiditas mundi:
HNã ſi hoc aliquis ſᷣm litteram impleri poſſe
credit quid faciet? Si em̃ manus dextra do/
luerit:nũquid ð ſiniſtra elemoſynã dare nõ
Mattb.o. debet:? In ſuꝑioꝛibus: Cauete inqͥt ne iuſti/

intus malus ſit:bonũ ſe palã oſtẽdit.ihypo

vultũ ceruleo niueoq; coloꝛe ⁊ cęteri pigmẽ/

vario coloꝛe diſtincta:nõnunq; colla ⁊ ma

ta eſt.Qui ĩ ſynagogis ⁊i platearũ angulis

Matth.6. ris. Signãter aũt dicit: Receperũt mercedẽ

Bancti dluguſtini de tempoe
ciam veſtrã faciatis coꝛã hominibꝰ: vbi iuſti
ciam generaliter nomiauit: deinde particu/

larit᷑ exequit᷑. Eſt eteni pars aliqua iuſticię

opus quod ꝑ elemoſynã ſit:et ideo cõnectit
dicẽdo: Cũ ergo facis elemoſynã:noli tuba
canere ante te. Ad hoc reſpicit qð ſuꝑiꝰ ait:

Cauete facere iuſticiã veſtram coꝛã homibꝰ

vt ſcʒ videami ab eis.Qð aũt ſequit᷑: Amẽ

dico vobis:perceperũt mercedẽ ſuã: ad illð

reſpicit qð ſupꝛa poſuit: Alioquin mercedẽ?
non hahebitis apud patrẽ veſtrũ qui in cæę/
lis eſt. Heinde ſequit᷑:Le autem faciẽte ele

ſynã.Cũ dicit:Te aũt: quid aliud dic:qᷓ; nõ

quõ illi? Quid ergo mihi iubet.Te igit᷑ inqt
faciente elemoſynã:neſciat ſiniſtra tua quid

faciat dextra tua. Ergo illi ſic faciũt vt ſciat
ſiniſtra eoꝛũ quid faciat dextra. Quod igit᷑
in illis culpatũ eſt:hoc tu facere vetaris. In
eis autẽ hoc culpatũ eſt qð ita faciũt vt lau/
des hominũ quęrãt.Quapꝛopter nihil cõſe
quẽtius ſiniſtra videt᷑ ſigniſficare qᷓ; ipſã de/
lectationẽ laudis. Dextra aũt ſigniſicat intẽ
tionẽ implẽdi pſcepta diuina.MNeſciat & ſini-
ſtra quid faciat dextra:id eſt nõ ſe miſceat cõ
ſciẽtię tuę laudis humanę appetitio:cũ in ele

moſyna faciẽda diuinũ ſᷣceptũ cõtendis im

plere: vt ſit elemoſyna tua ĩ abſcõſo. Quid
eſt in abſeõſo:niſi in ipſa bona cõſciẽtia quę
oculis hũanis demõſtrari nõ põt necverbis
aperiri? Multi foꝛas faciũt elemoſynã:⁊ in/
tus nõ faciũt:qui vel ambitiõe vel alicuius
temꝑalis rei gr̃a miſericoꝛdes volũt videri.

Et pater tuus qͥ videt in abſconſo reddet ti- Mat.i

bi. Rectiſſime oĩno ⁊ veriſſime.Si em̃ pᷣmiũ

ab eo expectas qͥ ↄſciẽtię inſpectoꝛ eſt: ſuffi⸗
ciat tibi ad ꝓmerendũ deũ ipſa ↄſciẽtia.Et

cũ oꝛatis nõ eritis ſicut hypocritę:qui amãt
in ſynagogis ⁊ in angulis platęarũ ſtantes
oꝛare:vt videant᷑ ab hoibꝰ:MNeq; hic ab ho/

minibus videri nefas eſt:ſed ideo hęc agere
vt videaris ⁊ fructꝰ in eis expectet᷑ placendi

homibꝰ. Plateę ꝑpetuę ac latioꝛes ciuitatũ

vię ſunt iuxta ꝓpꝛietatẽ linguę gręce a lati/

tudine noĩate. Platon em̃ latũ dicit᷑. Amen
dico vobis ꝑceperũt mercedẽ ſuã.Et hͥ oſtẽ/
dit dſis id ſe ꝓhibere vt ea merces apetat qᷓ
gaudent ſtulti cũ laudant᷑ ab homibus.Tu
aũt cũ oꝛabis:intra ĩ cubiculũ:⁊a clauſo oſtio
oꝛa patrẽ in abſcõſo. Cubiculũ ꝗð noĩar nõ

—

occultã domũ oſtẽdit:ſed coꝛdis nr̃i ſecretũ.

Hinc pſalmiſta dicit: Quę dicitis in coꝛdibꝰ Nb .

veſtris: ⁊ in cubilibus vr̃is cõpũgimini.Et

bleiſer

hie
iabes.
ſcakſnig
ſtclenof
fhhna

utd Ng

tanefft
incctbe
mucfe
lenlie⸗
fnbon
cldun
fin
Ghane
inpe-
ihen⸗

4

Rehr
Gleſe
Minihus

e

Bermo Lx Feria ſexta poſt do.in.L. G

ntn MWaitb.s. claudẽtes oſtia: oꝛate inqᷣt ad patrẽ veſtrũ i imitent᷑:⁊ non ipſe ſed dñs collaudet᷑:etiã ſi
lguite abſcondito. Parũ eſt intrare in cubicula ſi publice faciat elemoſynã abſcõſe facit: q: p
gictnchnen oſtiũ pateat impoꝛtunis: ꝑ qð oſtiũ ea ꝗͥ ſo/ elemoſyna illa nõ hoc qð videt᷑: ſed q non
ſmänglnn ris ſunt impꝛobe ſe imergũt et interioꝛa nr̃a videt᷑ deſiderat: nec ab homibꝰ laudẽ ſᷣ mer
atgdſei aperiũt. Foꝛis aũt dicimꝰ eſſe oĩa tpalia ⁊ vi cedẽ a deo optat acciꝑe.hoc etiã et de ieiu⸗/
nmnihon⸗ ſibilia:q pꝑ oſtiũ: id eſt carnalẽ ſenſũ in cogi · nio debemꝰ accipere.Cũ em̃ ipſe dñs dicat:
irſen Zi tatiões nr̃as penetrant:⁊ turbę vanoꝝ fan / Vnge caput tuũ et faciẽ tuã laua ne videa/ Mattb. .
Kliſisl taſmatũ oꝛãtibꝰ obſtrepũt. Claudẽdũ eſt S ris ieiunãs hominibꝰ:Ergo cõtra chꝛiſti pxxę
– oſtiũ:id eſt carnali ſenſui reſiſtendũ: vt oꝛa/ cepta facimꝰ q publice ieiuniũ indicimus: et
— tio ſpiritalis dirigat᷑ ad patrẽ ꝗᷓ ſit in intino vidẽte toto pplo parit cũ ipſo ieiunamꝰ:Et ĩ
—KãHj coꝛdis vbi oꝛat᷑ pr̃ in abſcõſo. Qui vo vult hoc ſenſu opoꝛtet intelligi vt nemo ꝓ laude
utizi oꝛationẽ ſuã volare ad deũ: faciat ili duas huũana ᷣ ꝓ pctõy indulgẽtia vl ꝓ miſerico
da Ligkti alas:id ẽ elemol vnaz ieiuniũ⁊ aſ. cẽdat celeri dia diuina leiunet: ⁊ vnuſqᷣſq; interroget cõ
nihun ter ⁊ exaudiet᷑. Et pr tuus qᷣ videt ii abſcõſo ſcientiã ſuã:et ſi ꝓ ſolo deo facit elemoſynã
äünti reddet tibi: Et hᷣ tali clauſula tminãdũ fuit. ſecurus ⁊ publice faciat: vt quicũq; viderint
n At Mõ em̃ moner nũc vt oꝛemꝰ ſed quõ oꝛem: imitent᷑.Mã ⁊ illud qð dicit dũs: Heſciat ſi /
enen necq; vt ſupius vt elemoſynã faciamꝰ:ſᷣ quo niſtra tua qd faciat dextera tua: ad hͥ qð ſu-
n umgſt dio faciam:qm de coꝛde mũdãdo ſcipit q; pꝛa diximus ꝑtinere co&lcit᷑. In dextera em
utmintin nõ mũdat niſi ſimplex intentio:in ęternã vi intelligitur amoꝛ dei: in ſiniſtra vaniras vel
winnhlaſe tam ſolo et puro amoꝛe ſapiẽtię. cupiditas mũdi.Si ꝓ laude huana dederis
lri hſin⸗ L eelemoſynaʒ: totũ ſiniſtra facit: dextera oĩno
igniititi ¶ In eadẽ feria:de eo ꝗð ſeriptu eſt nibil facit. Si vo ꝓ remiſſiõe perõꝝ ⁊ amo⸗
hatu it in euãgelio m Mattheuũ: Ieſciat re vite ęterne elemoſynã dedenis: torũ dex/
nöſenieenc ſiniſtra tua qͥd faciat dextera tua ⁊c. tera facit. Quid ẽ &: Heſciat ſiniſtra tua qͥd
nochntt fffciat dextera tua: niſi qꝗð facit amor vei: nõ
tichentͤn Vangelica lectio fratres chariſſimi coꝛrũpat aut perdat vanitas vel cupiditas
ſõſ⸗ 24 Aaus nobis modo recitata eſt: videf mũdi?: Mã ſi h aliqs m litterã impleri poſſe
ncliinigg Wihi ꝙ im litterã non poſſit intelli credit: qd faciet ſi ei manꝰ dextera doluerit:
örnenmns gi: ⁊ ideo deo auxiliante requiramus quali / MNũquid de ſiniſtra elemoſynã dare nõ põt:
enofnutty ter ad eius ſpiritalẽ ſenſum peruenire poſſi Aut ſi vult captiuũ redimè᷑:quomõ aur ſac/
bendlui Watth. 6. mus. Sic em̃ ait dñ’s: Attendite ne iuſticiã culũ ſoluere aut arcã aperire poterit: ſi ſini/
olitlet veſtrã faciatis coꝛã hominibꝰ: vt videami/ ſtra manum dexterę ſuę non iunxerit: Aut ſi
Gonlorttgt, ni ab eis. Et iterũ: Cum facis elemoſynã ne peregrinũ optat excipere ⁊ ᷣm pᷣceptum dñi
ne Scßßo ſciat ſiniſtra tua quid faciat dextera tua: vt ſanctoꝝ pedes abluere: non video quõ hoc
dannchſif ſit elemoſyna tua in abſconſo.Quomõ hoc neſciẽte ſiniſtra manu poſſit impleri. Ad h̊ͥ D
N in ſm lrãm accipere poſſumꝰ: cũ ipſe dñs iterũ ptinet etiã illud qð dixit: Cũ oꝛatis nelite ĩ Mattð.ᷣ.
ieani Watt. 5. dicat: Sic luceat lux vrã coꝛã homibꝰ vt vi/ angulis platęaꝝ oꝛare: ſed intra inqt ĩ cubi/
ueniſun deant vr̃a bona oꝑa:⁊ gloꝛiſicent patrẽ vyrm culũ tuũ: ⁊ dauſo oſtio oꝛa patrẽ tuũ in ab/
gazbechbe q in celis eſt: Quõ hic dicit: Heſciat ſiniſtra ſcõdito.Ecce ipſi bene agnoſcitis:qꝛ nõ hoc
oobeager tua qd faciat dextera tua: cũ alibi dicat: Sic ſemꝑ 'm littera poterit adimpleri.Mã ⁊ noſ
eceihaent luceat lux vfa coꝛã homibꝰ vt videãt oꝑxpa ve ipſi ⁊ totus populus nõ ſolum in cubiculis
Gcrscliin ſtra bona: DHiligẽter attẽdite frẽs: ⁊ intelle- noſtris oꝛamus: ſed etiã publice ad eccleſiãẽ
Gleenlin crũ diumę ſcripture hüiliter ⁊ lapiẽter reqri cõuenimus: ⁊ ſimul cũ omni populo genua
— te. Mõ em̃ ſibi ipſe dñᷣs in euãgelica lectione flectimus.Et nũquid hęc facientes hceptis
ikß cõtrariꝰ eſſe põt. Nũ q; elemoſvnã ⁊ occulte chꝛiſti cõtrarij ſumus:qui dixit:vt in cubicu
ezahlll ſieri ipſe dixit et publice ipſe admonuit vt lis clauſo oſtio oꝛare debeamus? Nõ ita eſt.
