videbit᷑ poſt peregrinationẽ. Modo aũt ſi

Eſa.x/ de qualis videt᷑: Et vidimus eũ ⁊ nõ habe

bat ſpeciẽ neq; decoꝛẽ:ſᷣ vultus eiꝰabiectꝰ:

⁊ defoꝛmis poſitio eius:h̊ eſt virtus eius.

rbis Apoſtoli

Bermo xx

Deſpectus ⁊ defoꝛmis poſitio eius: hõ in

plaga poſitus: ⁊ ſciens ferre infirmitates.

Defoꝛmitas chꝛiſti te foꝛmat. Ille em̃ ſi de
foꝛmis eſſe noluiſſet:tu foꝛmã quã ꝑdidiſti

nõ recepiſſes. Pendebat ĩ cruce defoꝛmis:

ß defoꝛmitas illiꝰ pulchꝛitudo nfa erat. In
hac & vita defoꝛmẽ chꝛiſtũ teneamꝰ. Quid

ℳ

eſt defoꝛmẽ chꝛiſtũ: Abſit mihi głari niſi in Sał.se

cruce dñi nr̃i ieſu chꝛiſti:ꝑ quẽ mihi mũdus
cruciſixus ẽ ⁊ ego mũdo. hHeęc ẽ defoꝛmitas
xpᷣi. Huũqᷣd dixi me aliqͥd ſcire ĩvobᷣ niſiviã⸗
Hec via: credere iĩ cruciſxxũ:hꝰ defoꝛmitat:
ſignũ in fronte poꝛtamus:de iſta defoꝛmi⸗

tate chꝛiſti nõ erubeſcamus.hãc viã tenea

mus:⁊ ad ſpeciẽ ꝑueniemus. Cũ pꝑueneri-
mus ad ſpeciẽ:ęqualitatẽ dei videbimus:

et iã nõ erit ibi dicere q̃re huic ſubuenit: et

huic nõ:q̃re iſte adductus ẽ a gubernatiõe

dei vt baptiʒzaret᷑: ille aũt cũ bñ cathecumi

nus vixerit:ſubito ruina moꝛtuꝰeſt ⁊ ad ba
ptiſmũ nõ ꝑuenit:ille aũt cũ ſcelerate vixe/
rit: cũ luxurioſuſ:cũ męchꝰ: cũ ſcenicꝰ:cũve
natoꝛ ęgrotauit:baptiʒatꝰẽ:diſceſſit:petm̃
i eo ↄuictũ ẽ:pctm̃ i eo deletũ ẽ. Auęre me

rita:ſñ iuenies niſi penã:ꝗ̃re grãʒ: altitu

„

do diuitiaꝝ. Petrꝰnegat:latro credit. O al &

titudo diuitiaꝝ. hoc nos putas ꝑſcrutari
poſſe:qð apłs btũs expauit:Et cũ tantã ꝓ
funditatẽ ⁊ altitudinẽ inſpiciẽs ↄtremiſce/
ret:exclamauit: Oà altitudo diuitiaꝝ ſapiẽ/

oenI.

tię ⁊ ſcientię dei.Quid em̃ dixerat ante:vt E

ad hãc exclamationẽveniret? Rem dixerat

vbi ſi nõ credat᷑ deo:qꝛ nõ eſt iniqtaſ apud Ro.⸗.

deũ:iniqtas iudicabit᷑.Gentibꝰ dicebat: ſi

delibꝰ dicebat de iudęis: Siẽ vos inqͥt nõ Roai.

credidiſtis deo:nüc aũt miſericoꝛdiã ↄſecu
ti eſtis illoꝝ incredulitate:ſic ⁊ hi nõ credi⸗
derũt in veſtrã miſericoꝛdiã vt ⁊ ipſi miſe
ricoꝛdia ↄſequant᷑.Concluſit em̃ oẽs deꝰ in
icredulitate:vt oĩm miſereat᷑. Hinc poſtea
paulus dixit:Et ꝗ iſta rõ eſt ęqᷣtatis ⁊ iuſti⸗
cię dei:ↄcludere oẽs ĩ incredulitate vt oim
miſereat᷑: Quęris tu rõem: ego expaueſcã
altitudinẽ. O altitudo diuitiaꝝ ſapiẽtię et
ſciẽtię dei. Lu rõcinare: ego mirer: Tu di/
ſputa:ego credã:altitudinẽ video:ad ꝓfun

dũ nõ ꝑuenio.O altitudo diuitiaꝝ ſapien/

tię ⁊ ſciẽtię dei:qᷓ inſcrutabila ſunt iudicia
eiꝰ:⁊ inueſtigabiles vię eiꝰ:foꝛte expoſiturꝰ

es?: Quis em̃ cognouit ſenſũ dñi:aut qͥs cõ

ſiliariꝰ eiꝰ fuit:aut qͥs pꝛioꝛ dedit illi: ⁊ retri
buet᷑ ei? Am̃ ex ipſo ⁊ per ipſũꝛ in ſe ſunt
2

Bancti .

ola: Ipſi głia in ſecula ſeculoꝝ.Requieuit
qꝛ inuenit admirationẽ: nemo quęrata me
occultoꝝ rõem. Ille dicẽ: Inſcrutabilia ſũt
iudicia eiꝰ: ⁊ ſcrutari veniſti: Iille diẽ: In/
ueſtigabiles ſunt vię eius:⁊ tu inueſtigare
veniſti? Si iſcrutabilia ſcrutari veniſti:⁊ ĩ/
ueſtigabilia inueſtigareveniſti:crede:nam
periſti. Tale eſt velle ſcrutari inſcrutabilia
⁊ inueſtigabilia inueſtigare:quale eſt velle
inuiſibilia videre: ⁊ ineffabilia fari. Ergo
ędificeẽ᷑ domꝰ:cũ puenerit ad dedicationẽ:
tunc foꝛtaſſe ĩueniet iſtoꝝ occultoꝝ aper⸗
tiſſimã rationẽ.
C

chꝛuti: Sermo
la lex veteris teſtamẽti ſcʒ cuſto

dia timoꝛẽ habebat: nõ potuit aꝑ/
tius ſigniſicari noui teſtamẽti do/

Inuicẽ onera vfa poꝛtate:⁊ ſic adimplebi/
is legẽ chꝛiſti:Hhanc em̃ legẽ chꝛiſtus dice-
re ĩtelligit᷑: qꝛ ipſe dñs ſcepitvt nos inuicẽ
diligam: tm̃ in ea ſentẽtia ſᷣcepti pondꝰ cõ

Joõb.13. ſtituẽs vt diceret: In hoc cognoſcẽt qm̃ di

ſcipuli mei eſtis:ſi vos inuicẽ diligat.hhu-
ius aũt dilectiõis officiũ eſt: Inuicẽ onera
vf̃a poꝛtate: ᷣ hͥ officiũ nõ eſt ſempiternũ.

Perducet ſane ad btitudinẽ ſempiternã in

qua nulla erũt onera nr̃a ꝗᷓ inuicẽ poꝛtare
iubeamur: nũc vero cũ in hac vita:id eſt cũ
i hac via ſumus:onera nr̃a inuicẽ poꝛtemꝰ:

vt ad eã vitã ꝗᷓ caret oĩ onere ꝑuenire poſſi

mus. Sicut em̃ de ceruis nõnulli taliũ co/
gnitionũ ſtudioſi ſcripſeft:cũ fretũ ad inſu
lam tranſeũt paſcuaꝝ gra:ſic ſe oꝛdinãt:vt
onera capitũ ſuoꝝ ꝗᷓ geſtant in coꝛnibꝰ ſuꝑ
inuicẽ poꝛtẽt:ita vt poſterioꝛ ſuꝑ anterioꝛẽ

ceruice ꝓiecta caput collocet. Et qꝛ neceſſe

eſt vnũ eſſe qͥ cęteros ſcedẽs nõ ante ſe ha/⸗
beat cui caput inclinet:vicibꝰdicunt᷑ id age
re:vt laſſatus ſui capitis onere:ille qͥ pꝛece/
dit poſt oẽs redeat:⁊ ei ſuccedat cuius fere
bat caput cũ ipſe ſiret:ita inuicẽ onera ſua
poꝛtãtes fretũ traſeũt:donec veniãt ad ter
rę ſtabilitatẽ. Iſtã ceruoꝝ naturã foꝛtaſſe

Pꝛouer. . intenderit ſalomõ cũ ait: Ceruus amicitię
B ⁊ pullus grãꝝ colloquant᷑ tecum. Nihil em

ſic ꝓbat amicũ: quẽadmodũ oneris amici
poꝛtatio. Hec tñ inuicẽ poꝛtaremus onera
nfa:ſi vnũ tꝑs eſſet infirmitatis amboꝝ qͥ

onera ſua ſuſtinẽt:aut vnũ infirmitatis ge

De verbis Apli: Inuicẽ onerave
poꝛtate:⁊ ſic adimplebit legẽ

eſſe charitatẽ: q; hoc loco vbi apłs ait:

õ
S

Aluguſtini

nus:ſᷣ diuerſa tꝑa ⁊ diuerſa genera inſirmi
tatis faciũt vt onera nf̃a inuicẽ poꝛtare va
leamus. Verbi gra. Irã fratris tũc poꝛtab
cũ tu aduerſus eũ nõ iraſceris:vt rurſũ tꝑe
q̊ͥ te ira ſoccupauerit:ille te lenitate ⁊ trãqᷣl
litate ſuwoꝛtet. hoc exemplũ ad id ꝑtinet

cũ diuerſa ſũt tꝑa poꝛtantiũ onera ſua:q;/
uis ipſa diuerſa nõ ſit inirmitas:in ambo⸗

bus em̃ ab inuicẽ ita poꝛtat᷑. Ad diũſũ aũt
iufirmitat genus aliud exemplũ videndũ
eſt:veluti:Si qͥs in ſe loquacitatẽ vicerit:⁊
ꝑtinaciã nõdũ vicerit:alius vero ſit adhuc
loquax:ſ etiã ꝑtinax nõ ſit: debet ille huiꝰ
loquacitatẽ:⁊ iſte illiꝰꝑtinaciã:donec illud

in illo:⁊ iſtud in iſto ſanet᷑ charitate poꝛta-

re. Par qᷣe infirmitas in duobꝰ ſi vno ac/
cedat tꝑe:tolerare ſeinuicẽ nõ valẽt:cũ ad/
uerſus:ſe intẽdit᷑. Nã adũſus aliquẽ tertiũ
⁊ duo irati ſibi ↄueniũt ⁊ ſe tolerãt:q;q; nec
tolerare ſeinuicẽ dicẽdi ſunt:ſᷣ potiꝰſeiuicẽ
ↄſolari:ſiẽ ⁊ triſtes de vna re magis ſe poꝛ/
tant:⁊ q̃ſi incũbunt ſibi:quaſi vnus triſtis
eſſet:⁊ aliuſ gauderet:ſi aũt aduerſus ſe tri

ſtes ſint:ꝓꝛſus ſe tolerare nõ pñt.Et ideo C

huiuſcemodi affectiõibꝰ ſuſcipiẽda eſt ali-
quãtulũ ipſa ęgritudo de qua uis ꝑte aliũ
liberari:⁊ ſic ſuſcipiẽda vt ad auxiliũ nõ ad
ęqualitatẽ miſerię valeat: quẽadmodũ ſe

inclinat qͥ manũ iacẽti poꝛrigit. NMon em̃ ſe

ꝓijcit vt ambo iaceãt:ſᷣ incuruat tm̃ vt ia/
centẽ erigat. Neq; vlla res officioꝝ iſtũ la/
boꝛẽ: ad poꝛtãda onera alioꝝ facit libẽter
ipẽdi: niſi cũ cogitamꝰ qᷓ;ta ꝓ nob ꝑtulerit

dſñis. Hinc em̃ admonẽs ait apłs:hHoc ſenti Pbil.ꝛ.

te in vobis: qð ⁊ in chꝛiſto ieſu: Qui cũ in
foꝛma dei eſſet:nõ rapinã arbitrat eſt eſſe
ſe ęqualẽ deo:b̊ᷣ ſemetipſum exinaniuit foꝛ
mã ſerui accipiẽs:in ſilitudinẽ hoĩm factꝰ:
⁊ habitu inuẽtus vt hõ: humiliauit ſemet/
ipſum factus obediẽs vſq; ad moꝛtẽ: moꝛ/
tẽ añt crucis. Suꝑiꝰ em̃ dixerat: Mõ ꝗ̊ ſua
ſunt vnuſquiſq; intendẽs:ſᷣ ea quę alioꝝ.
Huic ſentẽtię ↄtexuit qð dictũ eſt. Naʒ ita
ſequit᷑.hoc ſentite in vobis qð ⁊ in chꝛiſto
ieſu:ad hoc dũtaxat:vt quẽadmodũ ille in

eo ꝙ verbũ caro factũ eſt ⁊ habitauit in no Job.r.

bis:⁊ ſine pctõ cũ eſſet: pctã nr̃a ſuſcepit:
nõ attendit ſua:ſᷣ nf̃a: Ita ⁊ nos libẽterad
eius imitationẽ inuicẽ onera noſtra poꝛte/
mus.Huic cogitatiõi accedit etiã illa cogi/

tatio qua ille ſuſcepit hoĩeʒ:nos aũt hoies

ſumus:⁊ ↄſiderare debemus ꝙ ęgritudinẽ

Dev⸗

ſtecitſie
ctinos N
hoczethin
tareyolum
biberiton
obusun
ancolzin
gecupiebat
potusidag
☛
ſnceliog
ZO erenplipan
lludcogit⸗
ſthaberen
ctijſtlater
ſupionaco⸗
dann ſupbi
lanbone
lhebeegg
ſisbonacb⸗

ſallnos:aut

ſblu. betci diate

goni⸗ßinb
ſtmaresſug
Cüſkimateyr
fugamuar;
doeautäi
bonünor
ſenöſtoe
es ſupbi
faffatene
bentiſine
hoieine
moniſope
imhfm
geleaittte
Cfamanan.
lnginöpt
scprekagt
Mießern⸗
Goſtlaoſtie
ttſatguiß
nctäͤfcen
naemdign
iglanee
llbnſiͤe⸗
Naca
Aeſlteten
beegiigne
mstit

. De verbis Apoſtoli Bermo xXxXII

urnu. ſiue aĩe ſiue coꝛꝑis quã in hoĩe alio videmꝰ tioꝛa ſunt indagationẽ nõ puenimus. Ad/
ifmeen etiã nos habere potuimus aut poſſumus. monet itaq; dñs noſter ieſus chꝛiſtus qui
ininn Hoc & exhibeamꝰ ei cuius infirmitatẽ poꝛ⸗ nos vult effici imitaroꝛes ſuos: vt eius in-
enenni tare volumus: q ab illo nobis velimꝰ exx firma tolerem: vt ad quędã ſana in quoꝝ
— hiberi:ſi foꝛte nos in ea eſſemus: ⁊ ipſe nõ delectatiõe acquieſcamus ꝑ charitatis to/

umnin 1. Cor.9. eſſet.Ad hoc ꝑtinet qð ipſe aplus ait:ia lerantiã ꝑducamur.Ait em̃: Non eſt opus Mattðᷣ.9.
denſu;,

3 oĩbus factus ſum:vt oẽs lucrifacerẽ: cogi / ſanis medicus: ſ ęgrotãtibꝰ. Ideoq; ſi ꝓ/
nimten tando ſcʒ in eo vitio etiã ſe eſſe potuiſſe vn prer chꝛiſti charitatẽ etiã eũ qui ex omi par
Kck Amüi de cupiebat aliũ liberare: cõpatiendo etis te foꝛtaſſis ęgrotat:repellere ab aio nõ de /
damniſti potius id agebat:nõ mentiẽdo ſicut quidaãa bemus:qm̃ ſanari põt ꝑ verbũ dei: quãto
agucktifin ſuſpicant᷑: æ hi maximeqͥ mẽdacijs ſuis de· minus eũ qͥ ꝓpter nos videri poteſt totus
Ausenſch fendẽdis ꝗᷓ negare nõ pñ̃t:alicuius magni egrotus: qꝛ queędã eius ſautia in pꝛimo in-
noledehale D exempli patrociniũ requirũt. Deinde etiã greſſu amicinix nõ potuimꝰ ſuſtinere: ⁊ qð
inrk illud cogitandũ:nullũ eſſe hoĩem qͥ nõ poſ ẽ grauiꝰ cũ offẽſiõe animi de toto hoie auſi
neichantgen ſit habere aliqd boni qð tu nõdum habes: ſumꝰtemerariã hiudicij ferre ſentẽtiã: nõ ti
ein oblmnr etiã ſi lateat:iĩ quo ſine dubio poſſit te eſ/ſe mẽtes qð dictũ eſt: Nolite iudicare ne iudi Matts. .
cignlini ſuꝑioꝛ: ꝗᷓ cogitatio ad ↄtundendã ⁊ edomã cemint⁊ in qua menſura menſi fueritis in
iſis igini dam ſuꝑbiã valet. Ne arbitreris qm̃ tua ꝗ/ ea remetiet᷑ vobis. Sepe aũt illa quę bona F
etſerirzi dam bona eminẽt ⁊ aparẽt: ideo alteꝝ nul ſunt pꝛiꝰapparẽt:in qͥᷣb etiã temerariũ beni
liſunefpnſan la habere ꝗᷓ lateãt: ⁊ foꝛtaſſe maioꝛis põde uolentię iudiciũ cauendũ eſt: ne cũ totũ bo
Ræqñ ris bona qbus te ſuperat neſcientẽ. Hõ em num putaueris: ea ꝗᷓ poſtea mala aſparue/
degalmant falli nos: aut adulatiõe potius vti apls iu- rint: ſecurũ ⁊ imparatũ te inueniat: 2 graui
iitauien Wbik. 2. bet cũ dicit: Mihbilꝑ ↄtentionẽ neq́; ꝑ inanꝓ us offendãt: *eum quẽ temere dilexeras:
l gloꝛiã: in hũilitate mẽtis alter alteꝝ exi- acerbius oderis:qð nefas eſt: qꝛ etiã ſi nul/
i s ſtimãtes ſuꝑioꝛẽ ſibi. Nõ hoc ita debemus la eius bona Hcederẽt:⁊ hec ꝗ poſtea apa-
— exiſtimare vt nõ exiſtamus: ſᷣ᷑ nos exiſtere ruerũt mala pꝛiuſ eminerẽt:tolerãda tamẽ
— ſingamus:ſ vere exiſtimemꝰ poſſe eſſe ali - erãt:donec oia cũ illo ageres qbus talia ſa
numuit q occultũ in alio ͥ nobis ſupioꝛ ſit: etiã ſi nani ſolẽt: ;tomagis cũ ea bona pꝛęceſſert
gini bonũ noſtrũ quo illo videmur ſupio:es eſ · ꝗ tanq; pignoꝛa nos debent ad poſterioꝛa
bongt us ſe nõ ſit occultũ. Iſtę cogitatiões depꝛimẽ toleranda ↄſtringere. IJpſa eſt g lex chꝛiſti:
Snantif tes ſuꝑbiã: ⁊ acuẽtes charitatẽ:faciũt one· vt inuicẽ onera noſtra poꝛtemus. Chꝛiſtũ
nsfunzſin ra fraterna inuicẽ: nõ ſolũ ęquo aio ſᷣ etiã li aũt diligẽdo facile ſuſtinemꝰ infirmitatẽ al
iügtlin E bentiſſime ſuſtineri.Nullo mõ aũt de quo terius:etiã quẽ nõdum ꝓpter ſua bona di⸗-
zupuiſnan qᷓ; hoĩe incognito ferenda ſentẽtia eſt:? ne ligimus: Cogitamꝰ em̃ qꝛ ille quẽ diligim?ꝰ
iigta mo niſi ꝑ amicitiã cognoſcit᷑:⁊ ideo amico dñs ppter e moꝛtuus eſt. Ipſius em̃ dñi
S rũ mala firmiꝰ ſuſtinemꝰ:qꝛ bona eoꝝ nos charitatem nobis apoſtolus ingeſſit: cum
nimeric delectãt ⁊ tenẽt. Nullius itaq; repudiãäda diceret:Et peribit infirmus in tua ſcientia 1. gorl.s.
güngmuii eſt amicitia ſeſe ingerẽtis ad amicitiã copu frater ꝓpter quẽ chꝛiſtus moꝛtuus eſt: vt ſt
inciiel landã:nõ vt ſtatim recipiat᷑:ſᷣ vt recipien / illũ infirmũ ꝓhpter vitiũ quo infirmꝰ ẽ mi/
dunla ſ dus optet᷑:atq; ita tractet᷑ vt recipi poſſit. nus diligimꝰ:illũ in eo 2ſideremus qͥ moꝛ-
alnal,t⸗ Illũ em̃ receptũ ĩ amicitiã poſſumꝰ dicere: tuus eſt ꝓpter ipſum. Chꝛiſtü aut nõ dili⸗
anmnk fifi cui om̃ia ↄſilia noſtra refundere audeamꝰ. gere:nõ infirmitas ̊ moꝛs eſt. Qua ꝓpter
is feagki⸗ Et ſicut quiſq; qui ſe nõ audet ingerere ad ingenti cura ⁊ imploꝛata dei miſcðia cogi/
— amicitiã faciedã cũ aliquo noſtro tꝑali ho⸗ tandũ eſt: ne chꝛiſtũ negligamus ꝓPpter in/
bsgotuti noꝛe aut dignitate reuocat᷑: deſcendẽdum firmũ:cum infirmũ debeamus diligere ꝓ⸗
inel ii eſt ad eum: ⁊ offerendũ illi quadã comitate pter chꝛ uam..
itabiauihqH 2 ſubmiſſiöe aię: qð petere per ſemetipſum De eiſdẽverbis A l:quibus in SGal.6.
gittaſin nõ audet.Sane quis raro: tñ aliquotiens ſermone pᷣcedenti Sermo XII
. ſoelbir accidit: vt eius quẽ volumꝰ in amicitiã rei Mñes nos per apim admonuitve⸗
na nefrſir pere:pꝛius nobis innoteſcãt mala q́; bona o ittas vt inuicẽ onera noſtra poꝛte⸗
hnini⸗ quibꝰ offenſi ⁊ quodãmodo reꝑcuſſi relin, mus: ⁊ ĩ eo ipſo q̊ nos admonet vt
Ginuͤn quimus eũ:⁊ ad bonoꝝ eius ꝗᷓ foꝛte occul/ inuicẽ onera noſtra poꝛtemus: quo fureu
sg .

id faciamus oſtendit: adiungens dicit: Ex
ſic adimplebitis legem chꝛiſti. Quę nõ im ·
plebit᷑:niſi inuicẽ onera noſtra poꝛtemus.
QAusę ſint onera iſta:⁊ quẽadmodũ poꝛtan
da ſint:qm̃ quidẽ oẽs pꝛo noſtris viribꝰ co
nari debemus implere legẽ chꝛiſti:adiuuã⸗
te dño conaboꝛ oſtẽdere. Quidẽ me demõ
ſtratuꝝ eſſe ꝓpoſui:memẽtote vt exigatis:
vt cũ reddidero nõ petatis.hoc me demõ⸗
ſtratuꝝ eſſe ꝓpoſui:adiuuãte dño intẽtio/
nẽ meã ⁊ pꝛo me oꝛatiõe veſtra:ꝗ ſint one/
ra ꝗᷓ inuicẽ nos iubet vt poꝛtemus apłs: ?

Bancti

quẽadmodũ poꝛtãda ſint.Hoc ſi fecerimꝰ:
illud vbi fructũ poſuit ſua ſponte cõſequit

vt impleamus legẽ chꝛiſti. Dicit aliqᷣs: Ob

fſcure em̃ apls locutus eſt:vt tu coneris ex/

Salic. alienis:reſpondit apłs: VUnuſqᷣſq; onus ꝓ/
pꝛiũ poꝛtabit. Item ↄtra eos qᷣbus per hoc

5

ponere:ꝗᷓ ſint iſta onera: vel quẽadmodũ
inuicẽ ſuſtinẽda.Eſt illic quęſtio ꝗ nos co/
git onera diſtinguere:⁊ in ipſo quippe capi/
tulo leciiõis habens ibi poſitũ: Unuſqᷣſq;
aũt ꝓpꝛiũ onus poꝛtabit. Jã ̊ occurrit ſen
ſibꝰ vr̃is: Si vnuſqᷣſq; ꝓpꝛiũ poꝛtabit:quõ
diẽ inuicẽ onera vr̃a poꝛtate: niſi qꝛ onera

diſtinguẽda ſũt:ne ſibi ↄtraria loqui putet᷑

apłs. Non em̃ lõge:nõ em̃ in alia epla:nõ

em̃ in hac ipſa lõge ſuꝑiꝰ aut inferiꝰ: ſᷣ ĩ eo

ipſo loco:ita vt ſibi ſint eadẽ verba ↄtigua
vtrũq; poſuit.Et qꝛ vnuſqᷣſq; ꝓpꝛiũ onus
pꝛtabit:⁊ qð admonuit ⁊ hoꝛtatus ẽ:vt in/

uicẽ onera noſtra poꝛtemꝰ. Alia & ſunt one

ra in qbus vnuſqſq; ꝓpꝛiũ poꝛtat: nec poꝛ

tat cũ alio alter:nec pꝛoijcit in alteꝝ: ⁊ alia

ſunt onera in qᷣbus recte dicis fratri: poꝛto

tecũ:aut poꝛto pꝛo te.Si ̊ diſtinctiõe opꝰ

eſt:nõ eſt facilis intellectus. Contra eos

qui putabãt poſſe hoĩem ↄtaminari pctis

poſſit negligẽtia ſubintrare:vt quaſi ſecu/
ri facti qð nõ ↄtaminarent᷑ pctĩs alienis ne
minẽ curarẽt coꝛrigere: inuicẽ onera noſtra
poꝛtare bꝛeuiter dictũ:breuiterq; diſtinctũ
eſt: ⁊ q;tum exiſtimo manifeſtationẽ verita
tis nõ impediũt. Ham ⁊ bꝛeuiter audiſtis:
⁊ cito intellexiſtis.Coꝛda veſtra nõ vidi: ſᷣ
teſtes coꝛdis voces audiui. Jã ergo tanqᷓ;

de intellectis ſecuri:aliquãto latius diſſe/

ramus:nõ vt intelligendũ inſinuet᷑: ſed vt
qð intellectũ eſt cõmendet᷑. Onera ꝗ̊ vnuſ

quiſq; ſua poꝛtat pctã ſunt.hHas deteſtabi
liũ onerũ ſarcinas poꝛtãtibꝰ hoĩbus ⁊ ſub

Matib.iIe eis fruſtra ſudantibꝰ:dñs dicit: Venite ad

Auguſtini

me oẽs quilaboꝛatis ⁊ onerati eſtis: ⁊H egs
reficiã vos.Quõ reſicit pctis oneratos:ni

ſi indulgẽtia pctõꝝ? Cõcionatoꝛ mũdi: de

quadã ſpecula excelſę auctoꝛitatis excla/
mat:Audi genꝰ humanũ: audite ſilij ada:
audi genus laboꝛioſum ⁊ infructuoſũ: Vi⸗

deo laboꝛẽ veſtrũ:videte donũ meũ: Scio
laboꝛatis ⁊ onerati eſtis: ⁊ qð eſt miſerius

pernicioſas ſarcinas veſtris humeris alli/
gatis: adhuc qð peius eſt onera addi vob
petitis: nõ deponi.QQuis noſtrũ bꝛeui tꝑe
poteſt multiplicitatẽ ⁊ varietatẽ haꝝ diſſe

rere ſarcinaꝝ? Lamẽ inde pauca cõomemo⸗

remus:⁊ de his cętera ↄiectemus. Videte
hoĩem oneratũ ſarcina auaricię: videte il/
lũ ſõ hac ſarcina ſudantẽ: anhelãtẽ:ſitiẽtẽ
⁊ laboꝛãdo ſarcinã addẽtẽ. Quid expectai
o auare:amplectẽs onꝰ tuũ ⁊ ſarcinã ſbᷣ hu⸗
meros tuos? Quid expectas: Quid labo/

ras: Quid inhias:Quid ↄcupiſcis: Nẽpe

ſatiare auariciã. O vota ĩania ⁊ facta neqͥſ
ſima. Expectas & ſanare auariciã. Illa te

põt ſmere:tu illã ñ potes ſatiare.An foꝛte

nõ eſt grauis? VUſq;adeo ſub hac ſarcina ſẽ

ſum etiã perdidiſti:? Hon eſt grauis auari/
cia?Quare & te ð ſomno excitat:quę te ali-

qñ etiã doꝛmire nõ ſinit:Et foꝛtaſſe habes
cũ illa alteꝝ onus pigricie:⁊ iſta duo neqͥᷣſ/
ſima onera ſecũq; pugnãtia pꝛęmũt te:⁊ di
laniãt te.Non em̃ paria imperãt:nõ em̃ ſi-
milia iubent. Pigricia dicit:doꝛmi:auari/
cia dicit:ſurge. Pigricia dicit:noli pati fri/

gidoſ dies:auaricia dic̃:tolera in mari etiiõ⸗

tempeſtates. Illa dicit:quieſce:illa non ſi/
nit quieſcere: iubet nõ ſolum pꝛocede:ᷣ ⁊
nauiga trãs mare:quęre terras quas igno
ras:merces in india depoꝛtãdeę ſunt:nõ no
ſti linguã indoꝝ: vᷣ intelligibilis videt᷑ ſer⸗
mo auaricię. Venies ignotus ad ignotũ:
das:accipis:emis:poꝛtas:periclitatus ve/
niſti:cum periculo redis:exclamas in mari
exagitatus tempeſtate: deꝰ libera me. Mõ
audis reſpondentẽ. Quare? Miſi te: Aua
ricia tibi iuſſit vt acquireres qð non habe/

bas:ego tibi iuſſi vt ſine laboꝛe ante oſtiũ

tuũ pauperi dares qð habebas. Illa tead
indos miſit ad repoꝛtandũ aurũ: ego tibi
ante oſtium chꝛiſtũ poſui:a quo emeres re/
gnũ cęloꝝ. Laboꝛas in iuſſiõe auaricię: in
iuſſione mea nõ laboꝛas. Ambo iuſſimus:

nõ audiſti me: cui obaudiſti liberet te. E
multi has ſarcinas poꝛtãt: quãti mihi mo⸗

Peve
vonuiſſe
ſiachmi⸗
cnis erennt⸗
ſencunne⸗
lebornu⸗S⸗
Oſrenone
ſräeatec⸗
Pborotiston

labogfed

gleſecig
Veniteinck⸗

(ts:regoye

fͤpröntol
ſeubo go
gligiſgran
nini Loll

ccs.AMeñ

unrie Loli
ſübiugeuenn
igetchantn
tdllateane.
lig magiſt
nutwaglſter
ſeuszpentas

Nea Quiainpune

ahusdeird
ſacalunr.
fimusmune

DW ſlerediei

atſeau⸗
Uibuereci
Nosiubet
deus Sec
ſneogde⸗
toudipri
Hunoi fah
gllgeglag
ſctusefftat⸗
wsebegon
Nuumortuos
Mreſae
Nteane
Ulsſiisn
ſinnron
Undſeeran
thuntiscen
ananimnen
nuotſen
teccnng
ſPplumanc
lennne

as uun do ↄtra ipſas ſarcinas loquẽti ſub ipſis pp Quid ſi habet pondus? Sʒ minus. Plus
Whnatenii ſiti exclamãt. Cum ſarcinis intrarũt:cũ ſar habet auaricia: minus iuſticia. Nolo ſic in-
Säü cinis exeunt:auari ingreſſi ſunt: auari de/ telligas.hheęc ſarcina nõ eſt pondus onera /
iini ſcendunt:ego loquẽdo ↄtra iſtas ſarcinas ti:ſed alę volaturi. Habẽt em̃ ⁊ aues pẽna /
dtüinand, laboꝛaui.Si clamatis:ponite qð poꝛtatis. rum ſuaꝝ ſarcinas.t quid dicimus? Poꝛ
eini Poſtremo me nolite audire: imperatoꝛẽve tant illas:⁊ poꝛtant᷑. Poꝛtãt illas in terra:
gigichgi 6 ſtrũ audite clamantẽ: Venite ad me oẽs ᷣ poꝛtant᷑ ab illis ĩ celo. Tu miſcðiam velis
bun lau laboꝛatis ⁊ onerati eſtis. Non em venitis: pꝛebere aui: pᷣſe ertim ęſtate ⁊ dicas:miſ. erã
.* 8 niſi laboꝛare deſinatis. Vultis ad me cur/ iſt auiculã onerãt pennę? detrahas onus
nenti anc rere:ſed cũ grauibus ſarcinis nõ poteſtis. hoc:in terra remanebit: cui ſubuenire vo⸗
Wnafriuin Venite inqᷣt ad me qui laboꝛatis ⁊ onerati luiſti. Poꝛta ergo pennas pacis:alas acci-
maniedi eſtis:⁊ ego vos reficiã.Do veniã pꝛęterito / pecharitatis. Hec eſt ſarcina: ſic implebit
Aad in rũ pctõꝝ:tollã qð pꝛemebat oculos vfos: lerx chꝛiſti. Diſtincta ſũt onera.Ylidete nüc ⸗
Aem Uin ſanabo qð nocuit humeris veſtris. Tolla neſcio quis auarꝰ intrat:noſti illum auaꝝ:
umngeneh quidẽ ſarcinas:ſᷣ inanes a ſarcinis non di/ ſtat tecũ ⁊ tu nõ es auarus ſed etiã miſeri /
mhelifii Cmittã. Tollã ſarcinas malas:⁊ imponã bo coꝛs: das pauperi qð habes: nõ inhias in
Ei Alpn. nas. Cũ em̃ dixiſſet: Et ego vos reſiciã: ad/ ea quęnõ habes:audis dicentẽ aplm: Pꝛę · Timotb. s⸗
Pmütſnauß iunxit:Tollite iugũ meũ ſuꝑvos.Male te cipe diuitibꝰ huiꝰ mundi:nõ ſuperbe ſape:
Pecng: Qlitltn ſubiugauerat cupiditas: ſalubꝛiter te ſub⸗ neq; ſperare in incerto diuitiaꝝ:ſed in deo
t Apiceth iuget charitas.Tollite iugũ meũ ſuꝑ vos: viuo qui pꝛęſtat nobis oĩa abundãter ad
ninattantg ⁊ diſcite a me.Si vobis viluit humanũ q/ efruendũ: Diuites ſint ĩ operibꝰ bonis:faci
e urii un lecũq; magiſteriũ:diſcite a me.Chꝛiſtꝰ cla-⸗ le tribuãt:cõmunicent:theſauriʒẽt ſibi ſfun
ursſnen Af mat magiſter: vnicus ſiliꝰ dei:ſolus verax:· damentũ bonum in futuꝝ:vt aſpꝛehendãt
mübbaſrar⸗ verus:veritas clamat:diſcite a me.Quid? verã vitã.Audiſti: agnouiſti: didiciſti: te⸗
uc guaun Zob. 1. Quia in pꝛincipio erat verbũ: ⁊ verbũ erar nuiſti: feciſti. Sac qð facis:noli pigreſcerer:
nocunnnneei⸗ apud deũ:⁊ deus erat verbũ:⁊ oĩa ꝑ ipſum noli ceſſe are: Qui ꝑſeuerauerit vſi. q; in finẽ Mattb. Io.
eEtileds facta ſunt.Nunqᷣd hoc ab eo diſcere pote/ hic ſaluꝰ erit.Bene feciſti homini: ingratꝰ
noctinun⸗ rimus: mundũ fabꝛicare:cęcos luminibus homo:non te peniteat bene feciſſe:ne fun
Nüngürnr iplere: diei noctiſq; viciſſitudies oꝛdinare: das pęnitendo quod impleſti miſerando:
mritii/ tha a ſecula iubere pcurrere: ſeminib vim dic in coꝛde tuo: Mon videt iſte in quem fe
dicrdemann tribuere aialibus terrã replere: Hihil hoꝝ ci: videt ille pꝛopter quem feci: quia iſte ſt
Pdiärtrimſ nos iubet diſcere magf celeſtis: illa fac vt xvigeret:ſi ingratus non eſſet:ſibi potius S
1 R deus. Sed qꝛ iſte deꝰ ⁊ hõ eſſe dignatꝰ eſt: mihi pꝛodeſſet:Ad deum me teneã quẽ nõ
ucrinmnd in eo ꝙ de eſt audi vt recreeris: in eo ꝙ hõ latet quod facio:nõ ſolum quod facio: ſed
nguc utf eſt audi vt imiteris. Diſcite inqͥt a me: non etiã quo coꝛde facio: illum ſperẽ retributo/
ſunn mundũ fabꝛicare ⁊ creare naturas: nec illa rem:quia facti mei nõ quęret teſtem. Talii
rensen r quidẽ alia quę hic latens deꝰ:homo mani/ es:⁊ foꝛte in populo dei ſtat iuxta te auarꝰ
mritil feſtus effecit:nec ipſa dicit: diſcite a me fe- raptoꝛ inhians rebus alienis. Quem noſti
igbi 4 bꝛes ab egrotãtibus pellere:fugare demo/ talem:⁊ ſidelis eſt:vel potius fidelis voca/
gou en nia: moꝛtuos ſuſcitare:ventis ⁊ fluctibPꝰim tur:nõ eum potes de eccleſia pellere:nõ ha
napenlnn 4 perare:ſuꝑ aquas ambulare:nec hoc dicit: bes aliquem aditum caſtigãdo ⁊ coꝛripien
vuamur diſcite a me.Hec em̃ dedit quibuſdã diſci- dao coꝛrigere:acceſſurꝰ eſt tecũ ad altare:no
de lann pulis ſuis:quibuſdã nõ dedit.hoc aũt di / li timere: vnuſqᷣſq; ꝓpꝛiũ onus poꝛtabit:
un iran ſcite a me:omnibus dicit:ab hoc pꝛecepto memẽto apli vt ſecurꝰ accedas: Vnuſqᷣſq;
mngli nemo ſe excuſet: diſcite a me quia mitis ſũ ꝓpꝛiũ onus poꝛtabit:tm̃modo tibi nõ di/
Eelebrule ⁊ humilis coꝛde.Quare dubitas hanc ſar /⸗ cat:poꝛta mecũ. Nã ſi cuʒ illo cõmunicare
tehu ln, cinam ferre: Hec ſarcina grauis eſt: humili volueris auariciã: onus nõ minuit᷑: ̊ duo
üauiich tas ⁊ pietas: hec ſarcina grauis eſt:fides: grauabũt᷑. Poꝛtet ſarcinã ſuã:⁊ tu tuã:qm
lrgann, ſpes: charitas: Iſta em humilẽ: iſta miten qñ ex humer dñs tuꝰ talẽ ſarcinã excuſſit:
uſtöcaunn reqdunt. Et vide quia oneratus nõ eris:ſi alterã iĩpoſuit. Excuſſit cupiditat:: ipoſuit
Anouli ipſum audieris. Jugum em̃ meũ leue eſt:⁊ charitatis. Ergo ſcõm cupiditates malas
tlenr ſarcina mes leuis eſt. Quid eſt: leuis eſt· ynuſquiſq; ſarcinam ſuam poꝛat: malus

S”” s

De verbis Apoſtoli

f 4

l

Bancti
malã:bonus bonã. Conuerte te iã ⁊ ad il/
lud pᷣceptũ: Inuicẽ onera vr̃a poꝛtate.hha/
bes em̃ ſarcinã chꝛiſti:vnde poꝛtes cũ alte⸗
ro onus ꝓpꝛiũ. Pauꝑ eſt: diues es:onus il
lius pauꝑtas eſt:tu tale onus non habes.
Vigde ne foꝛte cũ te interpellauit pauꝑtas:

Sal.(. dicas: VUnuſquiſq; onus ꝓpꝛiũ poꝛtabit.

Hic alteꝝ pꝛeceptũ audi: Inuicẽ onera vr̃a
poꝛtate. Paupertas nõ eſt onus meũ:ſᷣ eſt
onus fratris mei. Vide ne diuitię ſint ma/
ius onus tuũ. Hã nõ habes onus pauꝑta/
tẽ:ſᷣ habes onus diuitias:ſi bene intendaſ
onus eſt: ille alteꝝ onus habet: tu alterũ.
Poꝛta cũ illo:⁊ poꝛtat tecũ:vt inuicẽ onera
vfa poꝛtetis. Quid eſt onus paupertatl?:
Nõ habere. Quid ẽ diuitiaꝝ onus:?: Plus
qᷓ; opus eſt habere.Et ille oneratus ẽ: ⁊ tu
oneratꝰ es. Poꝛta cũ illo nõ habere:poꝛtet
tecũ plus habere:vt fiãt ęq̃les ſarcinę vf̃ę.
Si em̃ dederis indigẽti: minuis illi nõ ha/
bẽti onus ipſius qð erat nõ habere:ſi ei de
deri incipit habere:minutũ eſt illi onus qð
vocat᷑ nõ habere:minuit ⁊ ipſe onus tuum
qð vocat᷑ plus habere. Duo ambulat viã
dei in ꝑgrinatiõe huius ſeculi:tu poꝛtabis
ſumptꝰ magnos ſuꝑfluos: ille aũt ſumptꝰ
nõ habebat: adheęſit tibi comes tuus eſſe
deſiderãs:noli negligere:noli ſpernere:no
li relinquere. Hõ vides qᷓ;tum poꝛtes? Mi/-
hil poꝛtãti ⁊ nõ habenti da aliqͥd: ⁊ comitẽ

adiuuabis:⁊ te releuabis. Aplica ſentẽtia

E ſatis qᷓ;tum opinoꝛ expoſita eſt. Non vobᷣ
fumos vendãt qͥ dicũt:Sancti ſumus:nõ
poꝛtamus ſarcinas veſtras:ideo vobis nõ
cõmunicamꝰ. Maioꝛes iſti poꝛtãt ſarcinas
diuiſiõis:maioꝛes poꝛtãt ſarcinas pꝛeęciſio
nis:ſarcinas ſciſmatl:ſarcinas hęreſis:ſar/⸗
cinas diſſenſiõis:ſarcinas aĩoſitatis: ſarci⸗
nas falſoꝝ teſtimonioꝝ:ſarcinas calũnio⸗/
ſaꝝ criminationũ:has ſarcinas conati ſu/
mus:⁊ conamur deponere de humeris fra/
trũ noſtroꝝ. Illi amãt tenẽtes illas ad ſe:
minoꝛes eſſe nolũt:qꝛ ipſis ſarcinis tumue
rũt. MNã ⁊ qͥ ponit ſarcinã quã geſtabat col
lo q̃ſi minoꝛ ſit:ſᷣ põdus poſuit nõ ſtaturã.
Sʒ ego inqͥt nõ cõmunico pctis alieniſ:q̃ſi
hoc dicã:veni cõmunica pctis alienis. MHõ
hoc dico:noui qͥd dicat aplłus:ſᷣ illud dico
ꝓpter pctã aliena.Si vera eſſent:⁊ nõ tua
magis eſſẽt:gregẽ dei mixtũ ouibꝰ ⁊ hędis
ñ deſereres:areã dñicã qᷓ;diu palea triturat᷑

Manth.. nõ relinqres: retia dñica q;diu bonos ⁊ ma

. .
. ==ðUMU 4 “
— õ
S .

Auguſtini
los piſces ad litus trahit nõ dirũperes.Et
quõ inqͥt ferrẽ quẽ noui malũ? Mõne meliꝰ
ipſum ferres:q; te foꝛas efferres? Ecce quõ
ferres ſi attẽdereſ aplm dicentẽ: Vnuſqᷣſq;
ꝓpꝛiũ onus poꝛtabit.Liberet te iſta ſentẽ⸗
tia. HNon em̃ cũ illo cõmunicares auariciã:
ſᷣ cõmunicares cũ illo chꝛiſti mẽſam.Et qͥd
tibi obeſſet: ſi cũ illo cõmunicares xpᷣi mẽ/

ſam? Apls dicit: Qui em̃ mãducat ⁊ bibit n&on.n.

indigne:iudiciũ ſibi mãducat⁊ bibit.Sibi
nõ tibi. Sane ſi iudex es: ſi iudicãdi pote/
ſtatẽ accepiſti: eccleſiaſtica regula ſi apud
te accuſat᷑:ſi innumeris documẽt teſtibuſ/
q; ↄuincit᷑:coerce:coꝛripe: excõmunica:de/
grada. Sicvigilet tolerãtia:vt nõ doꝛmiat
diſciplina. Sʒ dãnatus eſt inquiũt cecilia/
nus.Damnatus.A qᷣbus? Pꝛimo abſens:
deinde a traditoꝛibꝰ innocẽs.Allegata ſũt
iſta: geſtis inſerta: ꝓbata ſunt. Eneruare
quidẽ vires veritatis conati ſunt:⁊ inaniũ
nebulis ꝑſecutionũ: eiꝰ ſerenitatẽ nebula-
re q;tum potuef̃t eniſi ſunt:affuit dũs: vi/
cit ſerenitas eius nebulas eoꝝ. Et videte
quõ neſciẽtes abſoluerũt eccleſiã oꝛbis ter
rarũ:cuius cõmunione gaudemꝰ: q̃leſcũq;

in ea ſimus:nõ ipſos nos ſed ipſã tuemur:

defendimus:obtinemꝰ areã dñicã defendẽ
do. Pꝛo area dñica clamo: tu qͥs in ea ſim

nolo cureſ. Vẽtilabꝝ expecto:nolo inqᷓ; vt Mattb.ʒ.

cures:aut ſi curare vis:noli cũ lite curare:
vt poſſis frẽʒ ſanare. Cura paleã ſi potes:

ſ triticũ noli relinquere ſi paleã curare nõ
potes.Excutiunt᷑ aliqñũ de area dñica ⁊ pa⸗/
leę:interdũ ⁊ grana:ſᷣ nõ longe. Sunt aũt
operarij boni:circũeunt areã:⁊ ea que foꝛiſ
excuſſa ſunt quibuſdã mũdatoꝛijs trahũt
⁊ reuocãt in areã ⁊ ſi trahẽdo ⁊ ſi cogendo.
Aũdatoꝛia inſtrumẽta ſunt leges iſtę mũ
danę. Reuoca: etiã cũ terra trahe triticũ:
ne ꝓpter terrã pereat triticũ. DHamnatꝰ eſt
inquiũt cecilianꝰ: dãnatus ſemel abſens:
ter abſolutus eſt ſſens. Reſpõdimus eis:
⁊ hoĩes indocibiles:qᷓ;dtum potuimꝰ bꝛeui/

ter de ſuis factis admonuimus ⁊ diximus:
Quid recitatis ↄtra cecilianũ ↄciliũ ſeptua
ginta epᷣoꝝ ſentẽtias in abſentẽ pꝛoferen/

tiũ? Płes ꝓlate ſũt a maximianiſtaꝝ ↄcilio
ↄtra abſentẽ pᷣmianũ. Diximꝰ:abſẽs ab illł
dãnatus eſt cecilianꝰ:abſens ab iſtis dam/
natus pꝛimianꝰ.Quõ iſti non pꝛęiudicant
abſenti pꝛimiano:ſic ⁊ illi hiudicare nõ po/
tuer̃t abſenti ceciliano. Quid eos putatl ĩ

Her

gecangiſt⸗
Qocuude
etia voolen

ecbſoluep

ofin gro
yfachunitis
0ologo ros⸗
dientinre
fobbreuioꝛ?
Qidgdivit

(ätiticegli⸗

ſedefenſoril
necpſonap

gin giever. Ra

nlisceſe
ſacauleßi
uneci⸗
vnuſcſeyſon
cutnbicadll
obbitenel
ſnorenttobi
ſnclcabit. .
ſue. Sfacel

iuent,Aud

Mercauacan
Bhaogticr
tentädicns
orruoivtin
danmneresn
detuneſcin
leinenoc⸗
ſlaenöti
mneyendid
eubeſcitk
lgulcnſine
Gtao Ol
ſchnlien
Hehocer
Uſurengre
wmemaner.
menuaye
ilgiene
Camgſlſn
llariſcin
Klene ſe
dltuirt
Renͤe
Niits
Rertie
Amgſetyat
eoctalle
rtalſze

Nnödſien MN
inin hac anguſtia rſidiſſe? Quid enim dicerẽt?
Beenne Quo euaderẽt ĩcluſi retibꝰvitatis: AUt hec
eni retia violẽter rũperẽt: qͥd dixer̃t bꝛeuiter ⁊
leanſi F abſolute pꝛo nobis:? Equidẽ multa ⁊ pene
mngg oymia ꝓ nob ſicut geſta indicabant: ꝗ iam
kinäng vr̃a charitas ꝓponẽda lectura eſt. Sʒ h lo
l co rogo vos:obſecro ꝑ chꝛiſtũ vt teneatis:
lennitnf, dicatl: in oꝛe ſy habeatis. Mõ potuit em̃ ꝓ
enttts, nob bꝛeuioꝛ ⁊ certioꝛ⁊ liqdioꝛ ferri ſentẽtia.
Glilläit Quid dixit:cũ h̊ obijceremꝰ:ſic nõ Hiudi/
ſ – cãt iſti ceciliano: quõ nec illi pᷣmiano. Et il/
KKZ le defenſoꝛ illoꝝ:nec cauſa cauſę pᷣiudicat:
N nec ꝑſona ꝑſonę. O reſpõſum bꝛeue:liqui/
— IZob.· II. diũi: veꝝ. Hõ em̃ ſciuit qͥd dixit: caiphę ſi/
Schnnnin milis cũ eſſet põtifex ꝓphetauit. Hec cau⸗
naüh ſa cauſę piudicat: nec ꝑſona pſonę. Si nec
eendäle cauſa cauſę:nec ꝑſona ꝑſonę iudicat:ergo
nogis Auf vnuſqͥſq; ſarcinã ſuã poꝛtat.Eat nũca obij
1 iun nn ciat tibi cecilianũ:nõ tibi cuicũq; hoĩ ſ ipſi
maſun:mi oꝛbi terraꝝ obijciat cecilianũ.d cũ facit:
larntriſt, inocentẽ obijcit innocẽtibꝰ. Pꝛoꝛſus geſta
ſunrafundiaf⸗ indicabũt. Liqͥdiſſime purgatꝰ eſt cecilia/
ilus er. Enin nus.Sʒ fac eũ nõ purgatũ: fac criminoſuʒ
nitectcliccen inuentũ. Audi vocem tuã ab oꝛbe terraꝝ.
egauden tig Neccauſa cauſę:nec ꝑſona ꝑſonę pᷣiudicat.
sſeipiimenn Aia herętica:inſanabilis:aioſa:cũ in te ſẽ/
P geidiiiden tentiã dicas:iudicẽ qͥd accuſas:Si illũ ego
morcsan coꝛrupi vt iudicaret ꝓ me:te qs coꝛrupitvt
aenontoni damnares te? Vtins hec aliqñ cogitẽt: vel
ml dälra detumeſcẽte aĩoſitate cogitẽt:ad ſe redeãt:
tpniſean ſe interrogẽt: ſe diſcutiat: ſibi rũdeant ꝓ ve
l iannö ritate:nõ timeat eos qᷣby falſitatẽ diutiſſi-
zdemadiat me vendideft. Ipſos em̃ timẽt offendere:
ͤlng ni erubeſcũt huane iſirmitati:⁊ nõ erubeſcũt
rinituchi inuictiſſime vitati: Vtiq; hoc timẽt ne di/
güuum ti cat eis: Quare & nos decepiſtis:quare noſ
tbticn. ſeduxiſtis? quare tãta mala ⁊ falſa dixiſt!:
tmiei Reſpõdere deberẽt ſi deũ timerẽt: hhuma⸗/
niui WM nũ fuit erare:diabolicũ eſt ꝑ aioſitatẽ in er
roe manere. Aelius qdẽ erat ſi nunq; er/
– en raremus:vᷣ vel qð ſcõm eſt faciamꝰ:vt erro
ac 4 rẽ aliqũ emẽdemus. Decepimꝰ qꝛ decepti

—RZ eramus: falſa ſiudicauimꝰ: qꝛ iudicãtibꝰ
n nn falſa credidimus. Dicãt ſuis: ſi ? errauimꝰ:

ninmn ſil ab erroꝛe recedamꝰ. DHuces vob fuimu⸗
luni iin ad foueq: ⁊ ſecuti eſtis cũ duceremus ad fo
blan – ueã: ⁊ nõ ſeqͥᷣmini cũ ducimus ad eccleſiã:
umnmmini Hoſſt iſta dicere:indignãtibdicerẽt: iratt
untatſen dicerẽt: aliqñ ⁊ illi ponerẽt indignationẽ:
nathſtßn amarẽt vel ſero vnitatẽ. Nos tñ frẽs patiẽ
inong tes circa illos ſimꝰ. In feruoꝛe ſunt ⁊ tumo
zuduri⸗ re oculi qs curamus:nõ dico vt curare ceſ/

Apoſtoli Bermo XXIII

ſemus:ſᷣ vt nõ inſultãtibꝰad maioꝛes ama

ritudines ꝓuocemus:rõem leniter redda/

mus:nõ de victoꝛia ſuꝑbe exultemus.Ser 2.Timotb. 2.
uũ em̃ dñi litigare ñ opoꝛtet:aplłs dic: ſᷣ mi
tẽ eſſe ad oẽs:docibilẽ:patientẽ: in mode/
ſtia coꝛripientẽ diuerſa ſentientes:ne foꝛte
det illis deus penitentiã:⁊ reſipiſcãt a dia/
boli laqueis a qͥ captiui tenent᷑ ̃m ipſius
voluntatem. Patienter ergo ferte ſi ſani
eſtis: patienter ferte inquãtum ſani eſtis.
NMã qͥs ꝑfecte ſanus cũ rex iuſtus ſederit in
thꝛono?:Quiſ gliabit᷑ mũdũ ſe habere coꝛ? Nꝛouer.20.
Aut qᷣs gliabit᷑ mũdũ ſe eſſe a pctõ? Ergo D
qᷓ;diu tales ſumus:h̊ nob debemus vt inui Sal. s.

cẽ onera nr̃a poꝛtemꝰ.Conuerſi ad dſim.
Bevenis Apli: Spe ſalui facti Ro. .
umug. Spes aũt quę videt᷑ nõ eſt
Acut aplim dixiſſe meminit ſctitas A
vr̃a fratres chariſſimi:Spe ſalui fa
cti ſumꝰ. Spes aũt inqͥt ꝗ videt᷑ nõ

c ſpẽs.Qð em̃ videt qs:qd ſperat: Si aũt
Laðs nõ videmꝰ ſperamꝰ:ꝑ patiẽtiã expecta/

mꝰ.Hic voð exhoꝛtatoꝛiũ ⁊ ↄſolatoꝛiũ ſᷣbe
re ſmonẽ admonet nos ipᷣe dñs deꝰ nſ̃ cui
dicit᷑ ĩ pſalmo: Speſ mea es tu:poꝛtio mea RNz.41.
in terra viuentiũ. Ipſe inq; qͥ ſpes nfa eſt
in terra viuẽtiũ: iubet vt vos alloquamur
in hac terra moꝛientiũ:vt nõ reſpiciat: ꝗᷓ vi

dent᷑:5 ꝗq nõ vident᷑. Quę em̃vident᷑ tꝑalia 2. Corl.4⸗

ſunt:ꝗ aũt nõ vidẽt᷑ ęterna.QAuia &̊ qð nõ
videmus ſperamꝰ:⁊ ꝑ patiẽtiã expectamꝰ: 7.
merito nob ĩ pſalmii dicit᷑: Suſtine dñm vi Nõ.as
riliter age: ⁊ ↄfoꝛtet᷑ coꝛ tuũ:⁊ ſuſtine dñm.
AMundi enim pꝛomiſſa ſemper fallunt:dei
auũt pꝛomiſſa nunq; fallunt. Sʒ qꝛ mũdus
qð pollicet᷑ hic videt᷑ daturus: id eſt in hac
terra moꝛientiũ in q̃ nũc ſumus: deus aũt
qð pollicet᷑ in terra viuentiũ nob daturus
eſt. Mlti fatigãt᷑ expectare veracẽ:⁊ nõ eru
beſcũt amare fallacẽ. DNe talibꝰ diẽ ſcriptuꝰ··
ra: Vgę his qͥ ꝑdideft ſuſtinentiã:⁊ diuerte/ Ecẽi.a.
ſir i vias pꝛauas: cũ etiã viriliter agẽtibꝰ⁊
ꝛde ↄfoꝛtato deũ ſuſtinẽtibus filij ſempi/
ternę moꝛtis inſultare nõ ceſſant: iactãtes
ſuas delitias tꝑales quę ad tempus obdui
cant fauces eoꝝ:poſtea vero amarioꝛes fel
le inueniũt eas. NHicunt enim nobis: Vbi

eſt quod vobis pꝛomittitur poſt hanc vi⸗

tam: Quis huc inde reuerſus ẽ ⁊ indicauit
vera eſſe queę creditis? Ecce nos in noſtra
rum voluptatum ſacietate lętamur: quia

Bancti

qð videmꝰ ſperamꝰ:vos aũt in laboꝛib cõ
tinẽtię cruciamini: credendo qð nõ vidett.
Heinde ſubiungũt qð cõmemoꝛauit apłs:

——

