poꝛe dauid ſanctus cuius eſt hoc pſalteriũ:

¶ De Wonomachia Golis Dauid 1. Begl. 7.
Jar mnaHι νρρ nαα Py f

lias vnfuit ex allophylis:id ẽ ex A tn r

imo ꝑ queʒ miſtrauit h̊ pſalteriũ ſpũſſancc:·

puer erat paſcẽs oues pfis ſui tenera ętate:

vix dũ adoleſcẽtulꝰ: frẽs eiꝰ iã iuuenes mili/
tabãt:⁊ ĩ exercitu regis erãt:attulit eis miſſꝰ
a parẽtibꝰ aliqͥd de domo vſibꝰ ipᷣoꝝ. Itaq;
illo tꝑe quo pugnabat᷑ in exercitu:inuẽtꝰ eſt

nõdũ miles:ſᷣ militũ miſter ⁊ frater. Extitit

tũc golias iſte de quo mẽtio facta eſt: ingẽs

ſtatura coꝛꝑis: armis inſtructꝰ:viribꝰ etiam

exercitatus: elatus iactantia:qui ſupbe pio

uocaret ad monomachiã populũ aduerſa/
rium: hoc eſt vt vnus inde electus ab ipſis

ꝓcederet aduerſus eum: vt duobus pugnã

tibus:examẽ totius belli in medio verſaret᷑:

pacto ⁊ placito addicto yt ſi quis illoꝝ duo⸗

mero lapidum: numerũ libꝛoꝛum oſtendit:
in vno lapide vnitatem implentiuʒ legem.
Vnitas em̃ ipſa implet legem: id eſt chari/
tas. Ideo ſublati ſunt illi lapides quiq; de

diẽ oĩbꝰ pꝛopere ⁊ pᷣpoſtere intelligẽtiã reqͥ miinelin
rẽtibꝰ⁊ fidẽ negligẽtibꝰ. Ait em̃:Miſi crede/ Eſa.7. Na fte d
deritl nõ intelllgett. abet &ͤ ⁊ fides ipa qð⸗/ (cſig
dã lumẽ ſuũ ĩ ſcpᷣtun::iĩ ꝓphetia:ĩ euãgelio:i

4. 7 „
Sancti Auguſtini
rum viciſſet: vniuerſę parti vnde iſte ſtete / fluuio. Fluuius quid ſigniſicat: Illo tempo gftlii
rat tribueret᷑ victoꝛia. Rex ergo ille vopuli re ſemper in ſcripturis eadem ſigniſicantur —
iudęoꝛũ filioꝛũ iſrael: ſaul erat. Angebatur: rebus certis. Qunario numero Ypter qui⸗ Paut
eſtuabat: quęrebat in vniuerſo exercitu pa q; libꝛos moyſi. Quid ſigniſicat ꝙ de fluuio gen hitan n
rem illi viro: Mõ inueniebat: nec foꝛma coꝛ ſunt ablati et poſiti in vaſe paſtoꝛicio? Jam ſrnoen
2 poꝛis: nec audacia ꝓuocationis. Cũ ęſtua diximus aduentu domini noſtri ieſu chꝛiſti oodonen
ret: auſus eſt puer iſte dauid nõ pꝛęſumens vt vere vinceret᷑ diabolus: lex tranſiuit ad nübo
4 de viribus ſuis: ſed in nomine dei ſui pꝛoce- gratiã. Quid tam ſigniſicat gratiã qᷓ; lactis Vvlullii
dere aduerſus eum. Nunciatũ eſt regi:non copia? Sublati ſunt illi lapides de fluſiio. nunitüch
audacia puericię: ſed fiducia pietatis. Nec Fluuius ſigniſicat populũ fluxum: dedituʒ Ainchodi
rex abnuit: nõ recuſauit. Intellexit cũ vide- tempoꝛalibus rebus: amantẽ trãſeuntia: et ſöriten
ret audentẽ puerum: aliquid in eo diuinita- cupiditatis impetu in mare huius ſeculi de⸗- gelgedu
tis eſſe: nec illũ tenera ętate ſine diuino in currentẽ: qualis erat populus iudeoꝛũ. Ve Cancogete
ſtinctu talia poſſe ſſumere. Libenter acce/⸗ tus acceperat legem: ſed calcabat legem: et n HMocuii⸗
pit: ꝓceſſit aduerſus goliã. In omnibꝰergo tranſibat ſuꝑ legem: 2 ferebat᷑ in mare:quo/ wolgu⸗
qui erant in ea ꝑte vnde pꝛocedebat dauid modo fluuius ſuper illos lapides. NHon em̃ fontbipo
. non erat pſumptio niſi de deo: In illis aũt lapides illi limitẽ fecerant fluuio vt ſtatue- Phwmh⸗
tota ſpes in vnius homiĩs viribus. Sed qd rẽt fluuiũ.Quod ſi ita eẽnt: ſignificarẽt co/ dain fintick
4 ðõ.i43. eſt homo: niſi qð in iſto pſalmo cecinit: hõ ertionem legis:⁊ eos qui cõfluere cęperunt honcar.
vanitati aſſimilatus eſt: dies eiusvelut vm voluptatibus ⁊ cupiditatibus ſuis:venien glitine
bꝛa pſtereunt? Ergo ſpes illoꝝ inanis:ꝗᷓ col- tes ad pcepta legis conſiſterent: et refrena/ ſogoninid
locata eſt in vmbꝛa trãſeunte. Armatus eſt rent impetus libidinũ ſuarũ.Hõ autem ita vtlcuit.
aũt dauid: vt quoniã ętate ⁊ viribus impar erant illi lapides: ſed in fluuio ſuper quos eg hel⸗
erat:quaſi armis par eſſet. Sed armavetera trãſiebat aqua: ſicut ſupꝛa legem tranſgreſ⸗/ eepolis⸗
non adiuuabãt: potiuſq́; onerabãt nouam ſoꝛ populus tranſiebat. Inde ergo dominꝰ e Nrabt
etatẽ. Et ad hoc ꝑtinet qð etiam apoſtolica tulit legem ad gratiaã: id eſt de fluuio tulit ⁊ Menincnde
ſectio ante pſalmi canticũ ſᷣſignauit dicẽs: iĩ vaſe paſtoꝛis poſuit.Qui vult ergo imple fähapen
Col.ʒ. Exuite vos veterẽ hominẽ:⁊ induite nouũ. relegem:gratiã cogitet:hHoc eſt homo totũ Natfonchr
32 1. Begl.7. Holuit dauid vetuſtatem armoꝛũ: abiecit: qs innoteſcit ei deus:qð dat illi gratiã ſuaʒ Kkei i⸗
onera dixit eſſe qꝛ implicabãt eum: expedi- vnde pᷣſumebat dauid. Golias autem de ſe Hiqnit⸗
tiſſimus ille ad pꝛęliũ pꝛocedere cupiebat: de viribus ſuis ſuperbus:elatus: inflatus: tushabit
foꝛtis nõ in ſe ſed ĩ domino: armatꝰ nõ tam pꝛimo totã victoꝛiã vniuerſę partis ſuę in ſe öntces⸗
4 ferro q; fide. Camẽ abiectis armis:elegit ali vno cõſtituit.Et quia oĩs ſuꝑbia habet im/ ensetre
quid vnde pugnaret. Et hoc non ſine ſacra pudentiã frontis: in ipſa fronte lapide veni Genrſet
D mẽto. NHam videtis quaſi duas quaſdã vi/ ente deiectus eſt. Euacuata eſt frons ꝗᷓ ha/ linili
tas: Haʒ in alienigenis veterẽ:aliã in iſrrae- bebat impudentiã ſuꝑbię ſuę: ⁊ vicit frons aninaltedr
litis nouam: aduerſus inuicẽ dimicare. In ꝗ habebat hũilitatẽ crucis chꝛiſti. Pꝛoptea tin inegniſi
illa parte coꝛpus diaboli: in iſta pᷣfiguratio ⁊ nos ſignũ ipſuʒ crucis in fronte poꝛtamꝰ: –
ebi.s. domini noſtri ieſu chꝛiſti. Tulit quinq; lapi- qꝛ illud intelligimꝰ. hoc dixi frẽs mei: quia ſtnan
des de toꝛrẽte de fluuio:⁊ poſuit in vaſe pa/ multi h̊ faciũt: et intelligere nolũt. Factoꝛẽ letr
ſtoꝛis quo lac mulgeri ſolet. Ita ꝓceſſit ar/ rit deus ſignoꝝ ſuoꝝ nõ pictoꝛẽ. iinn
. matus. Quinq; lapides lex erat. Continet De eo quod dñs ait in euãgelioo: ne i⸗
enim lex quinq; libꝛis moyſi: et in ipſa lege 5 põt filius a ſe facere quicq; niſi qob.,5. Puntte
decem ſᷣcepta ſunt ſalutaria:quibus decem q8 viderit patrem facientẽ :· Home iu de
hceptis cętera ſeruiãt. Pꝛeſigurat᷑ ergo lexz lia XXXI . in n
quinario ⁊ denario numero. Et ideo dauid -Rcana ⁊ ſccreta regni dei pᷣus quę⸗ A Niane
Ps.ʒꝛ.pugnauit quinario:qui ait: In pſalterio de Qrũt credẽtes quos faciãt intelligen/ Anennn
cem choꝛdarum pſallam tibi. NHeq; omnes es. Fides em gradus ẽ intelligẽdi: nüe
quinq; lapides:ſed vnum tulit. Nãq; in nu⸗-Intelleectꝰ aũt meritũ fidei. Aꝑte h̊ ꝓpheta ndun

denſnäeng apoſtolicis lectionibꝰ. Omnia em̃ iſta no/ ponebas:Quotidiana miracula dei nõ faca

unerd — bis ad tempꝰrecitant᷑: lucernę ſunt ĩ oblcu/ litate ſed afſi iduitate viluerãt. Quid em̃ diſ⸗
häätgdeu ro locovt nutriamur ad diẽ.Diẽ apłs petr:· ficilius cognitiõe ꝙᷓ; vt naſcat homo qui nõö
eplhniaen 2. Petri.1. Habemꝰ certioꝛẽ ꝓpheticũ ſermonẽ cui bñ erat: moꝛiendo diſcedat in ſ ecreta qui erat:
noſhiitinci⸗ facitis intendẽtes tanq; lucernę in obſcuro naſcẽdo pꝛocedat in publica qui non erat⸗
Slernnſti loco:donec dies luceſceat: ⁊ lucifer oꝛiatur iĩ Quid tã mirabile: quid tam difficile cogni⸗ —
ugnnöß coꝛdibus vr̃is. Videtis ergo fratres q;diu tu: Deo aũt facile factu. Mirare iſta:exper/
les Niu ſint ꝑuerſi ⁊ ꝓperando vitioſi qui tanq; im/ giſcere: inſolita noſti mirari: maioꝛa ſunt qᷓ;
ifunnrin maturi cõceptus ante oꝛtũ quęrũt aboꝛtum que videre cõſueuiſti. Mirati ſunt homies
miniu qui nobis dicũt: Quid me iubes credere qð dominũ deũ noſtrũ ieſum chꝛiſtũ de quinq; Wanb. 14.
—dN—⁊j 4—— nõ video: videã aliquid vt credam: Jubes panibſaginaſſe tot milia: ⁊æñ mirant᷑ ꝑ pau
= credere dũ non videã:ego videre volo ⁊ vi/ ca grana impleri ſegeribus terras. Quę aqᷓ Jo5. 2.
ale⸗ 4 dendo credere: nõ audiẽdo. Dicat ꝓpheta: erat vinum factũ: viderũt homies ⁊obſtu⸗/
ulehmt gſa.⁊. Miſi credideritis nõ intelligetis. Aſcendere puerũt: quid aliud ſit de pluuia ꝑ radicẽ vi/
Ounmnrmn vis ⁊ gradus obliuiſceris. Vtiq; ꝑuerſe hõ tis: Ipſe illa fecit: ipe iſta. Illa vt paſcaris:
miigs hmni ſi iam tibi poſſem oſtẽdere qð videres:non iſta vt mireris. Sed vtraq; mirãda ſunt:qͥa
tuontſn⸗ D hoꝛtarer vt crederes.Ergo ſides eſt:ſiẽ alibi opera dei ſũt. Videt homo inſolita ⁊ mira⸗
imnin Peb. 11. diffinitu eſt: ſperantiũ ſubſtãtia: ↄfictio rey tur: Vnde eſt ipe homo qui mirat᷑ vbi erat:
GKuergen A nõ vident᷑. Si nõ vident᷑: quõ cõfingun᷑ vnde pꝓceſſit:vnde foꝛma coꝛꝑis: vnde mẽ⸗
mhnsſuseien quia ſunt: Unde em̃ ſũt iſta ꝗᷓ vides niſi ex bꝛoꝝ diſtinctio: vnde habitus iſte ſpecioſꝰ:
karntanfen⸗ illo qð nõ vides? Vtiq; vides aliqd vt cre· de qᷣbus pᷣmoꝛdijs: de qᷓ; cõtemptibilibus:
mi Fimmn das aliquid: ⁊ ex eo qð vides credas qð nõ et mirat᷑ alia cum ſit ipſe miratoꝛ magnum
luueſye git vides. HNe ſis ingratus ei qui te fecit videre miraculũ. Vnde & iſta quę vides niſi ex ilo
abgnnnigs vnde poſſis credere qð nondũ potes vide quẽ nõ vides: Sed vt dicere cęperã: qꝛ tibi D
Nkephnni⸗ re.Dedit tibi deus oculos in coꝛpoꝛe:ratio⸗/ iſta viluerãt:venit ipſe ad facienda inſolita
eiuicſrtu nem in coꝛde: excita rõnẽ coꝛdis: erige inte xyt ⁊ in ipſis ſolitis agnoſceres artificẽ tuũ.
niuepone rioꝛẽ habitatoꝛẽ interioꝝ oculoꝝ tuoꝝ:aſſu Venit ille cui dictũ eſt: Innoua ſigna: Cui Ecẽi.36
hortibannt mat feneſtras ſuas:inſt piciat creaturaʒ dei. dictũ ẽ: Mirifica miſcðias tuas. Largiebat᷑ Pvz. 16
dullgnin Eſt em̃ aliquis intus qui p oculos videat. em̃ eas: largiebat᷑ et nemo mirabat᷑. Venit
Nusnune MHa quado aliqũ in me cogitas auerſo inte· Sparuꝰ ad paruos: venit medic'ad ęgrotos
unshfin rius habitatoꝛe: quę ſunt ante oculos tuos q portat venire cũ vellet: redire cũ veilet: fa⸗
gtepmnsltd nõ vides. Feneſtrę em̃ fuſtra patent qñ qui cere quicdd vellet: iudicare vt vellet. Et hoc
ſhuhtt h eas attendit abſens eſt. Mõ ergo oculi vi gqs veller ipa iuſticia eſt: ⁊ q ille vult inquã
ontelobefe dent:ſed quidã ꝑ oculos videt: erige illũ:ex ipſa iuſticia eſt. Mõ em iniquũ eſt quod ille
nckinehtn cita illuũ.Hõ em̃ denegatũ eſt tibi:rationale vult:aut ęquum põt eſſe qð nõ vult. Venit
netnitnt animal te de fecit: ſ̃poſuit te pecoꝛibꝰ: ad ſuſcitare moꝛtuũ mirãtibus:reddere luci ho
i Geß.i. imaginẽ ſuã te foꝛmauit.Siccine vti oculis minẽ qui erat in luce: qui quotidie qui non
nrtn⸗ debes vt pectm̃: vt videas qͥd addaſ vẽtri: erant ꝓducit ad lucẽ. Fecit iſta et cõtemptꝰ
niimnſi nõ menti:Erige & rationalẽ aſpectuʒ: vtere eſt a multis:plus attendẽtibꝰnon q́magna
n ſ oculis vt homo: intẽde cęlũ ⁊ terrã:oꝛnamẽ fſaceret:ſed qᷓ; paruuſ:tanqᷓ; dicẽtibus apud
uu ta cęli:fęcunditatẽ terrę: volatus auium: na ſe: Iſta diuina ſunt:ſed iſte homo eſt.Duo
nogn. tatus piſciũ:vim ſcminũ: oꝛdinẽ tempoꝛüũ. ergo vides:diuina ⁊ hominẽ. Si diuina nõ
nann ſi Intende facta ⁊ quęre factoꝛẽ: Aſpice ꝗ̊ vi/ poſſũt fieri niſi a deo:vide ne ĩ homie lateat
eclg es: ⁊ quęre queʒ non vides. Crede in eum deus. Attende inquã quę vides: crede quę
eniſ. quẽ non vides ꝓpter iſta quę vides. Et ne non vides. Non te deſeruit qui vocauit -t
,dee ſermone meo te exhoꝛtatũ putes: apim au-⸗ credas: q́uis iuberet te illud credere qð nõ
ltif, di dicenteʒ: Inuiſibilia enim dei a creatura pores videre:nõ tamẽ te dimiſit nihil vidẽ/
cäriune mũdi ꝑ ea ꝗᷓ facta ſunt cõſpiciunt᷑. Poſtpo/ tem vnde poſſis credere quod non vides.
ustlttii⸗ nebas iſta nec attendebas vt homo: ſed vt Parua ne ſigna: parua ne indicia ſunt crea
rien animal irrõnale. Clamauit ad te ꝓpheta et toꝛis ipᷣa creatura? Venit etiã: fecit miracka:
rinteligen „ VPs.z10 fruſtra clamauit: Holite eẽ ſiẽ equus ⁊ mul⸗ nõ poteras videre deũ: poteras hoiem: deꝰ
ukin T db'nõ eſt intellect?. Videbas g iſta et poſt· facta eſt hõ vt in vno tibi eſſet et qð videres
31ds,

Quia ad ſimilitudinẽ verbi ꝑ verbũ.CQuã/

interrogemus:quaſi duos ſibi ꝓpoſuit arti /

Sancti Auguſtini
gob.u. T qd crederes: In pᷣncipio erat verbũ ⁊ ver / tum ergo capimus:quãtum illius ineffabi- ſunnn
bũ erat apud deum ⁊ deus erat verbũ.Au/ litatis participes eſſe poſſumꝰ: loquamur ⁊ Morßin
dis ⁊ nondũ vides. Ecce venit: ecce naſcit: nos:nec contradicat᷑ nobis. Pꝛeceſſit em f nſeln
Señ.i. ecce de femina ꝓcedit qui fecit maſculũ ⁊ fę des nr̃a vt dicamꝰ: Credidi ꝓpter qð locu/s.uj. innntlt
minã. Qui fecit maſculũ ⁊ fcminã nõ eſt fa tus ſum. Coquoꝛ ergo qð credo vtrũ etiam haiinen
ctus ꝑ maſculũ ⁊ feminã. Contẽpturus em̃ vtcunq; video ille magis videt:hoc videre ſiunmn 4
eras foꝛte qui naſceret᷑: nõ ↄtemnis quomõ vos nõ poteſtis.Sed cum dixero:quividet Pretfli⸗
naſceret᷑:da ſemꝑ erat anteq; naſceret᷑. Ecce qð dico ſiue credat ⁊ me videre qð dixi:ſiue feroporcn
inquã aſſumpſit coꝛpus:indutꝰ ẽ carne: ꝓ nõ credat: qͥd ad me illud: ſinceriter videat Gdkena⸗
ceſſit ex vtero. Jam ne vides:iam inquã vi / ⁊ de me qð vult credat.Mõ poteſt filius a ſe lenonen
des carnẽ:introgo:ſᷣ carnẽ oñdo:vides ali- facere quicq; niſi qð viderit patrẽ facientẽ. ſctinure
quid:⁊ nõ vides aliquid. Ecce ĩ ipſo partu: hic arrianoꝛũ erroꝛ exurgit: ſed exurgit vt telgo
ecce iam duo ſunt:⁊ qð videas ⁊ qð non vi- cadat: quia nõ humiliat᷑ vt ſurgat: Quid ẽ Gandic
deas:ſed vt ꝑ ipᷣm qð vides credas qð non qð te monit? SFiliũ minoꝛẽvis dicere.Audi- enleait
vides. Cõtemnere cęperas:qꝛ vides qui na ſti em̃:Mõ poteſt ſilius a ſe facere quicq; ni- Nqube
tus eſt:crede qð nõ vides:qꝛ de virgine na- ſi qð viderit patrẽ facientẽ. Minoꝛẽ vis ex ſeſnae
tus. QAuãtulus eſt inquit qui natus eſt: ſend B filiũ dici: Houi hoc:noui hoc te mouit:cre —–
quãtus eſt qui de virgine natus eſt. Et ille de minoꝛẽ nõ eſſe: videre nõdum potes cre alchi
qui de virgine natus eſt miraculũ tempoꝛa / de: hoc eſt qð paulo ante dicebã. Sed quõ ſtirclg
le tibi attulit:nõ eſt natꝰ de patre:ſcʒ de pa inquies contra verba ipſius crediturꝰ ſum: leetie
tre homie:⁊ natus eſt de carne.Sed nõ tibi Ipſe dicit: Mon põt filius a ſe facere quicqᷓ; 6gineg
videat᷑ impoſſibile:qꝛ natus eſt ꝑ ſolaz ma/ niſi qð viderit patrẽ facientẽ. Attende ⁊ qð men
trẽ qui fecit hominẽ ante patrẽ ⁊ matrẽ.At/ ſequit᷑: Quęcũq; em̃ facit pater eadẽ et flli⸗ Pknbonſron
tulit ergo tibi tempoꝛale miraculũ: vt tu eũ facit:nõ dixit talia. Paululũ attẽdat chari/ igpin
NPõ.i8, quęras ⁊ mireris ęternũ.Etenim ipſe qͥ tan / tas veſtra ne vobiſmetipſis ſtrepitũ facia/
q́; ſponſus ꝓceſſit de thalamo ſuo:de vtero tis.Tranquillo coꝛde opus eſt pia ⁊ deuota üe
ſcʒ virginali vbi ſanctę nuptię factę ſũt ver- fide: intentiõe religioſa: Mon in me vaſcu/ füan
bum ⁊ caro:attulit inquã miraculũ tempo lũ: ſed in illũ attendite qui panem ponit in Böͤſee
rale:Sed ipſe eſt ęternꝰ:ipſe eſt patri coeter vaſculo. Attendite &̊ paululũ. In his em̃ ꝗᷓ “
nus:ipſe eſt qui in pncipio erat verbũ:⁊ ver ſupꝛa diximus hoꝛtaãtes ad fidem vt animꝰ ſn e
bum erat apud deũ:⁊ deus erat verbũ. Fe/ indutꝰ fide ſit intellectu capax: ea ꝗᷓ dicta ſt liz
cit tibi vnde ſanareris vt vidẽ poſſes qð nõ feſtina lęta facilia ſonuerunt:exhilarauerũt tan
videbas. Qð cõtemnis in chꝛiſto nõdum ẽ mẽtes veſtras: ſecuti eſtis:intellexiſtis quę Gn .
cõtemplatio ſanati:ſed medicamentũ ęgro- dixi: Quę vo dicturus ſum ſpero aliquos Bog uut⸗
ti. Moli feſtinare ad viſionẽ ſanoꝛũ. Angeli intellecturos: vereoꝛ tamẽ nõ omnes intel/ n
vidẽt: angeli gaudent: angeli paſcunt᷑ ⁊ vi lecturos.Et qꝛ deus nobis ꝓpoſuit ꝑ lecti‚ di . .
uunt:nec deſficit vnde paſcunt᷑: nec minui onẽ euãgelij vnde dicamꝰ:nec vitare poſſu⸗ d⸗ ,
eſca ipſoꝝ. In ſublimibꝰ thꝛonis:in ꝑtibus mus qð ꝓpoſuit magiſter:foꝛte vereoꝛ ne qͥ D
cęloꝛuzʒ:in his ꝗᷓ ſupꝛa cęlos ſunt videt᷑ ver- nõ intellexerint:qui foꝛtaſſis plures erũt vt lu
bum ab angelis ⁊ gaudet᷑:⁊ mãducat᷑ ⁊ per- putent me fruſtra ſibi locutuʒ: ſed tñ ꝓpter 4 flu
s.⁊. manet. Sed vt panem angeloꝛũ manduca / eos qui intellexerint nõ fruſtra loquoꝛ. Lę/⸗ ſaktcn
ret homo: dominꝰ angeloꝝ fact eſt homo. tetur qui intelligit: patiẽter ferat qui nõ in/ W
E Hhec eſt ſalus noſtra:medicina infirmoꝝ:ci/ telligit:qð nõ intelligit ferat et vt intelligat emehntde
bus ſanoꝛũ. Et loquebat᷑ hominibꝰ ⁊ dice / diſſerat. Hon ergo ait:Quxęcũq; pater facit Fircne
Job.5. hat qð audiſtis: Hõ poteſt ſilius a ſe ſacere talia filiꝰ facit: tanq; alia faciat pater:et alia kſuen
quicq;: niſi qð viderit patrẽ facientẽ. Jã ne faciat filius. Videbat᷑ em̃ tanqᷓ; hoc dixiſſe ngtan
putamꝰ? eſt aliqs qꝗͥ intelligat: iã ne putam cum ſuperius diceret: Non facit a ſe filius cs epe
eſt aliqͥs ĩ quo ꝓficit collyꝛiũ carnis ad intu quicqᷓ; niſi qð viderit patrem facientẽ. In/ uiceb
endũ vtcũq; ſplendoꝛẽ diuinitatis? Locutꝰ tẽde:MNeq; ibi ait: niſi qð audierit patrẽ iu- uguiced
eſt: loquamur ⁊ nos:ille qꝛ verbũ:nos qꝛ de bentẽ: ſed viderit inqͥt patrem facientẽ. Si Nſiäze
verbo.Quare autẽ nos vtcunq; de verbo?ꝛ ergo carnalem intellectũ:vel potius ſenſu,ᷣ bomse

Nsden A
eſrgegliht
Onaii

üboctepole.

nödungensn
chi. Satgi
Lögohtusin
aleiroegui,
i Aumtetg

punasegil

linitton
ſis tretütan
sekputdeun
Boninnenton
ipanenponin
ii. doi
didennun
reridi
nnerbiuuan
n havi⸗
öonnesdtl
pyoſuthen⸗
eepirnennir
ſnemunl
lti
nlun le
ſruqn ſon
turinlit
rgnegſ
upnnii
niͤdeni
ſuan Neſis
ſocn⸗
cenp
ntaim
gtus

SeS

7/

—
=

1

=ꝛ
—

.

=

j
Aoo

Homelia
fſices patrem ⁊ filium: patrem facientẽ nullo
viſo: filiũ facientẽ a pf̃e viſo: Carnalis ad/
huc aſpectus eſt: Verũtamẽ vt ea ꝗ̊ ſuꝑioꝛa
ſunt intelligamꝰ:iſta hũilioꝛa ⁊ abiecta non
declinemꝰ. Pꝛimo ſic nobis ante oculos cõ/
ſtituamꝰ aliquid: putemus eſſe duos fabꝛoſ
patrẽ ⁊ filiũ. SFecit pater arcã quã filius face
re nõ poterat niſi patrẽvideret facientẽ: At/
tẽdit arcã quã fecit pater:et fecit arcã aliam
talẽ:non eandẽ. Differo paululũ verba quę
ſequũtur et iam interrogo arrianũ.Siccine
intelligis quomõ ꝓpoſui: Fecit pater aliqᷣd
gqð cum videret filius patrẽ facientẽ fecit et
ipſe tale aliquid: lhoc em̃ vident᷑ ſonare ver
ba quibꝰ ꝑmotus es. Neq; em̃ ait: Mõ põt
a ſe facere filiꝰ quicq; niſi qð audierit patrẽ
iubentẽ:Sed ait: Nõ poteſt a ſe facere filiꝰ
quicq; niſi qð viderit patrẽ facientẽ. Ecce ſi

ſic intelligis:fecit pater ⁊ attendit filiꝰvt vi /

deret ⁊ ipᷣe qð faceret. Faceret aũt aliud ali/

G gqð tale quale fecerat pater.hoc qð fecit pa/

ter ꝑ quem fecit? Si non ꝑ filiũ:ſi non ꝑ ver/

Jobh.i.bum incurriſti in blaſphemiã euãgelij.QOia

em̃ ꝑ ipſum facta ſunt. Ergo iam qð fecerat
pater ꝑ verbũ fecerat:ſi ꝑ verbũ fecerat:per
ſiliũ fecerat. Quis eſt alius qui attendit vt
faciat aliud aliqͥd qð viderit patrẽ facientẽ:
NMNõ ſoletis dicere duos filios habere patrẽ:
XVnus eſt vnicus de illo genitus. Per miſe
ricoꝛdiã vo ſuã ſolus ad diuinitatẽ ⁊ non ſo
lus ad hęreditatẽ. Cohęredes vnico ſuo fe/
cit pater: nõ quos ð ſua ſubſtãtia ſicut ipᷣm
genuit:ſed qͥs de familia ſua ꝑ ipſum adop/

Bo.S.tauit. In adoptionẽ quixe filioꝝ vocati ſu

mus: ſicut ſancta ſcriptura teſtat᷑. Quid g
dicis? Ipſe vnicꝰ loquit᷑:ipſe filius vnigeni
tus in euãgelio loquit᷑: ipſum verbũ nobis

Zoh.5. verba fecit: ipſuʒ audiuimus dicentẽ: Non

poteſt filius a ſe facere quicq; niſi qð viderit
patrẽ facientẽ. Jam fecit pater vtvideat qð
faciat filius:⁊ tñ nil facit pater niſi ꝑ filium.
Certe turbaris hęretice:certe turbaris:pᷣ tã/
qᷓ; helleboꝛo accepto turbaris vt ſanert. Jã
te nõ inuenis ſententiã tuã et carnalẽ intui9
tum tuũ: quãtum arbitroꝛ etiã ipſe cõdem/
nas. Repone oculos carnis poſt te:erige ſi
aliquid habes in coꝛde:diuina intuere. Au/
dis quidẽ humana verba ꝑ hominẽ:ꝑ euan
geliſtã: ꝑ euãgeliũ audis humana verba ſiẽ

homo. Sed de verbo dei audis vt humana

audias:diuina cognoſcas. Exagitauit ma/
giſtervt erudiret:ſemiauit quęſtionẽ vt mo⸗

ueret intentionẽ. Non poteſt fliꝰ a ſe facere
quicq; niſi qð viderit patrẽ facientẽ.Conſe/
quẽs erat ꝙ diceret: Quęcũq; em̃ pat᷑ facit:
talia facit filiꝰ:MNõ h̊ ait: Sed quęcũq; p̃ fa

cit: hęc eadẽ ⁊ filiꝰ facit.Hõ alia pater facit: qh

alia filius facit: qꝛ oia quę pater facit ꝑ filiũ
facit. Suſcitauit laʒarũ filiuſ:nũquid pater
eum nõ ſuſcitauit: Illumiauit ſiliꝰ cęcũ:nũ/
quid pater nõ illumiauit? IJllumiauit pater
filiũ in ſpũſancto.Trinitas eſt:ß vna ope
ratio:vna maieſtas: vna ęternitas:vna co/
ęternitas:⁊ opera eadem trinitatis. Mõ ali/

os homies creat pater:alios filiꝰ:alios ſpiri

tuſſanctꝰ. Vnũ eundẽq; hoĩem ⁊ pater ⁊ ſi⸗
lius ⁊ ſpũſſanctꝰ creat:⁊ pater ⁊ filiꝰ ⁊ ſpũſſã

ctus vnꝰ deus creat. Attẽdis pluralitatem

pſonarum:ſed vnitatẽ diuinitatis agnoſce.

Pꝛopter pluralitatẽ em̃ ꝑſonarũ dictuʒ eſt:
Faciamꝰ hoĩem ad imaginẽ et ſimilitudinẽ
noſtrã. Hõ ait:faciã hoiem:⁊ attende cũ fa-

cio vt poſſis ⁊ tu alterũ facere. Faciamꝰ in/
quit pluralitatẽ audio: ad imaginẽ noſtram

item pluralitatẽ audio. Vbi ergo ſingulari/

tas diuinitatis:lege ſequẽtia:Et fecit deus
hominẽ. Dicit᷑: SFaciamꝰ hoĩem:⁊ non dicit
fecerũt dij hoĩem. Intelligit᷑ vnitas ĩ eo qð
dictũ eſt: Fecit deus hoiem. Abi eſt g intẽ⸗
tio illa carnalis? Confundat᷑:abſcondat᷑:pe
rimat᷑:Loquat᷑ nobis verbũ dei. Jã pij:iaʒ

credentes: iã imbuti fide ⁊ cõparato aliqduo
merito intelligentię:cõuertamꝰ nos ad ipᷣm

verbũ: ad fontẽ lumis ⁊ dicamꝰ ſimul:ſñie
eadem fecit pater quę tu: qꝛ quicqͥd facit pr
ꝑte facit.Te verbũ audiuimꝰin pᷣncipio:nõ
vidimꝰ ſed credimꝰ. Ibi cõſequẽter audiui⸗

mus:qꝛ oia ꝑ te facta ſunt. Oia ergo ꝗᷓ facit
pater ꝑ te facit. Eadẽq; ergo facis ꝗᷓ pater.
Quid eſt quare dicere voluiſti: Mõ põt ſiliꝰ J

a ſe facere qcqᷓ;; Video em̃ ęqualitatẽ quã/

dam tibi cũ patre:in eo qð audio: Quęcũq;

pater facit: hęc eadem filius facit: Agnoſco
ęqualitatẽ hic intelligo hic capio vt poſſuʒ:

Ego ⁊ pater vnũ ſumꝰ: quid eſt ꝙ nõ potes Joð.io.

facere quicq;:niſi qð videris patrẽ facientẽ:
Quid ẽ h̊? Foꝛte dicat mihi: imo dicat nodᷣ
omiĩibꝰ: Hoc em̃ qð dixi:MNon põt filiꝰ facere
quicq; niſi qð viderit patrẽ facientẽ: videre
meũ quõ intelligis: videre meum quid eſte
Sequeſtra paululũ foꝛmã ſerui quaʒ ꝓpter
te ſuſcepit.Etenim in illa foꝛma ſerui domi/

nus noſter oculos ⁊ aures habebat i carne:
⁊ in illa foꝛma hũana qualẽ et nos poꝛtam
e

ä

eadem ſigura coꝛpoꝛis erat: eadẽ lineamen/
ta membꝛoꝛũ. Caro illa venerat ex adã: ſed
nõ ille erat adã. Ergo dñs ambulãs ſiue in
terra ſiue ĩ mari:ſicut ei placuit ſicut voluit:
ꝗqꝛ quicq; voluit potuit: inſpexit qð voluit:
iecit oculos vidit:auertit oculos ⁊ nõ vidit:
a tergo erat qui ſequebat᷑: ante erat qͥ vide/
ret᷑ oculis coꝛꝑis qð ante eratvidebat. DNiui
nitatẽ vᷣo nihil latebat.Sepone ſepone inqᷓ;
paululum foꝛmã ſerui: foꝛmã dei vide ĩ qua
erat anteq; mũdus fieret: in qua erat ęqua/
lis patri:ꝑ eum hoc accipe ⁊ intellige qͥd tibi
Phil.2. ait: Qui cũ in foꝛma dei eſſet nõ rapinã ar/
bitratus eſt eẽ ſe ęqualẽ deo. Ibi eũ vide ſi

potes:vt poſſis videre qͥd ſit videre ipſius.

Joh. 1. In pᷣncipio erat verbũ. Quõ videt verbũ?
Habet ne oculos verbũ:an iĩ illo ſe inueniũt
oculi noſtri ⁊ oculi nõ carnales: ſᷣ oculi pio/
Matth.. rũ coꝛdiũ? Beati enim mũdo coꝛde:qm̃ ipſi
Kℳ. deũ videbũt.Aſpicis chꝛiſtũ hoĩem ⁊ deuʒ:
oſtendit tibi hoĩem:ſeruat tibi deũ.Et vide

qꝛ deũ tibi ſeruat qͥ ſe tibi hominẽ oſtendit.
Jobᷣ.4. Qui diligit me inqt mãdata mea cuſtodit:

Quli diligit me diliget᷑ a pr̃e meo: ⁊ ego di/
ligã eũ: Et tanqᷓ; diceret᷑:quid ei dabis quẽ
diligis? Et oſtendã inqͥt meipſuʒ illi. Quid
eſt hoc fratres: Quẽ iã videbãt ipſe ſe illis
demõſtraturũ ꝓmittebat.Quibꝰ? A quibꝰ
videbat᷑:an a qᷣbꝰ⁊ nõ videbat᷑: Sic loquẽs
He vbis dñi apło cuidã ait quęrẽti videre patrẽ vt ſuffi/
Ser.iS.b. ceret ei ⁊ dicẽti: Oſtẽde nobis patrẽ ⁊ ſuffi⸗
cit nobis. Et ille ſtans ante oculos ſerui:in
foꝛma ſerui ſeruãs oculi deiſicati foꝛmã dei
ait illi: Lanto tꝑe vobiſcũ ſum ⁊ nõ cogno/⸗
uiſtis me? Qui me videt videt ⁊ patrẽ: pa/
trẽ quęris videre:me vide:vides me ⁊ nõvi/
des me. Vides qð ꝓ te aſſumpſi:non vides
qgð ꝓ te fuaui. Audi mãdata: purga oclos:
ꝗqꝛ: qui diligit me mandata mea cuſtodit: et
ego diligã eum. Tanq; cuſtodientẽ manda/
ta mea: ⁊ tanq; ſanato ꝑ mãdata mea oſten/
Lddã meipſum illi.Si ergo fratres videre non
poſſumꝰquid ſit videre vᷣbi: quo imus:quã
viſionẽ foꝛte ſpꝛopere exigimꝰ: quid nobis
oſtẽdi volumꝰqð videre nõ poſſumꝰ: Ideo
iſta dicta ſunt ꝗᷓ deſideramꝰvidere:nõ qð iã
poſſimꝰ capere. Videre em̃ xbi:Si videas
foꝛte i eo qð vides videre verbi: ipᷣm verbũ
videbis ⁊ nõ aliud ſit verbum:aliud videre
verbi:ne ibi ſit aliquid coaugmentatũ ⁊ co-
pulatũ⁊ duplex ⁊ cõpaginatũ.Simplex em̃
aliquid eſt ineffabili ſimplicitate. Mõ quẽ/

Auguſtini

admodũ homo aliud ẽ hõ: aliud videre ho/
minis. Mõ aliqñ extinguit᷑ qð eſt videre ho
minis ⁊ manet homo:hoc eſt qð dicebã di /
cturũ me aliquid qð nõ poſſent oẽs intelli/
gere:etiam dũs faciat vt aliqui intellexerit.
Fratres mei ad hoc exhoꝛtat᷑ vt videamus:
videre verbi vltravires noſtras eſſe:qꝛ par⸗
uę ſunt:nutriant᷑:ꝑficiant᷑: Unde:? AManda/
tis. Quibꝰ mãdatis? Qui diligit me mãda/
ta mea cuſtodit.QAuę mandata? Jam enim
creſcere volumꝰ:iã roboꝛari:iam ꝑfici vt vi/
deamꝰ videre verbi. Dic iam:dſie quę man/
data:? Mandatũ nouũ do vobis vt vos in/ Zob.rz.
uicem diligatis. hac ergo fratres charitatẽ
de vbertate fontis hauriamꝰ: iſta capiamꝰ:
ĩ ea nutriamur.Cape ꝑ qð ſis capax.Chari⸗/
tas te gignat:charitas nutriat:charitas ꝑſi
ciat: charitas roboꝛet vt videas videre vᷣbi
nõ aliud eſſe verbũ ⁊ aliud videre ipſiꝰ: ſed
ipᷣm qð eſt videre verbi:hoc eſſe verbum:et
cito foꝛte intelliges: quia illud qð dictũ eſt:
Non poteſt filius a ſe facere quicq; niſi qð Jod.j
viderit patrẽ facienteʒ: tale eſt ac ſi dicerett
non eſſet filius niſi de patre naſceret᷑. Suffi
ciat fratres noui id me dixiſſe:qð cogitatuʒ
foꝛte aperiat᷑ multis.Sępeverbis dictũ foꝛ⸗

te obſcuret᷑. —.
¶ Be eo ꝗqð ꝓpheta dicit ĩ pſalmo:
Coꝛ meũ ⁊ caro mea exultauerũt in võ..
nu: Hom XXXIII
nom apoſtolũ fratres chariſſimi:qᷓ
ſatis diligit ſeculũ nõ habet plenũ
oiuini amoꝛis affectũ. Sic em̃ audi
ſtis tegi:Qui diligit ſeculum non eſt ꝑfecta i.Job.2.
charitas dei in illo. Ac ꝑ hoc tunc ꝑfecte in/
cipit chꝛiſtianꝰ futurã ⁊ ęternã vitaʒ dilige/
re: cum vitam pᷣſentem cęperit non amare.
Et ideo ſtatim ſequit᷑ in pſalmo:Coꝛ meum Nẽ.ʒ⸗
⁊ caro mea exultauerũt in deum viuũ.Con/
firmat qð ſupꝛa dixerat deum ſe amare non
ſęculũ.Exultauit:ſed in deum viuũ: hoc eſt
non exultauit in hoc mũdo:nec exultauit in
aliqua oblectamẽta quę mundi ſunt: id eſt
non in diuitijs:non in honoꝛe:non in luxu/
ria: non in ebꝛietate:nõ in vanitatibꝰ moꝛ/
tuis ⁊ cito cum omni ſuo amoꝛe moꝛituris:
ſ in deũ viuũ.Quare nõ dixit: In deũ tm̃:
ſ addidit ĩ deũ deũ viuũ? Vt oñderet ſcʒ qꝛ
totũ qð nõ ꝑtineret ad dei cultũ deberemꝰ
habere quaſi moꝛtuũ.Simulq; conſiderate
huius dicti ſubtilitatẽ ſermonis ſacri: Coꝛ
meũ inquit ⁊ caro mea exultauerunt in deũ

Fuun.
neöenle
gtonen.
cnalte
nidſthormn
eſenla
ungut
aplat ſa
coſobi
lleuico⸗
Teteenn
rdſo:
geinuuſad⸗
rlluser
niertebei
gliddicaen
Uiuune nu
Aepuirin
banhane
delrud
lgonisſid
Pfüſanoitn
ſig ſatinplel
ſerinenrſ
WMyolos
Woker
ſereß
leginep
paſeerde
turdict⸗

Cant. 2, etiq ican

fisaudit
dochrina.
punitate⸗
lnuenirit
ponatpui
ercdeeis.
nuenms
lurnci
ſthencpe
hn Nlgt
uut nr
Nhrlos
Nli
gciſirdi
Meſcterof
gegutane
nſcen ſcln
ſbieſci
Winponn
melleſek
cchegen

Aukin
gͤck len
dlencizing
igt lat
AN tane
ingchegn
Dnde hr
Oligtmnity
Ntamugnan
umgäane
mdiege n
Whstt
mmeschnnn
meſtacum
ſsapnt Chr
manchrnnegt
ldens iigrſt
Ayiderpheſt
ocſeyabune
ludceick
negeus i
leckldieee
rends A
WMegoge,
erabisdolſ

=E —

S==

diatiiet
röleaend⸗

möcmini,

nöbrbe geld

gonckpin
eunegirn⸗
mi undl⸗
ent
lnoabant
mlemnn
n ütac
Ceranlnin
iiſnnt
enmnln
iunb i
ſceniunt
i nit
ilnc,

è

Noomelia

viuum. Nũquid non ſuffecerat dicere: Coꝛ
meũ exultauit in deũ viuũ: niſi addidiſſet ⁊
caro mea:? Videamꝰergo quomõ in deum ⁊
coꝛ ſimul ⁊ caro hominis exultat. Quomõ:
niſi vt homo ⁊ carne ⁊ coꝛde deo ſᷣuiat. Coꝛ
em̃ exultat in deũ qñ honeſta ⁊ ſancta cogi/

tat:quãdo religioſa opera ⁊ deo placita cõ/

cupiſcit.Caro aũt exultat: quãdo pudica ẽ:

quãdo ſobꝛia:quãdo nulla impuritate pol-

luit᷑:quãdo nullis imundis actibꝰſoꝛdidat᷑.

NViigete enim e diuerſo et agnoſcite:qᷓ; vera

ſint ꝗᷓ dico: Si viderit aliquis veſtrũ homi⸗
nẽ iniuſta dicentem:nũquid dicere poteſt ꝙ;
coꝛ illius exultet in deũ viuũ: Aut ſi qͥs aliũ
viderit ebꝛioſuʒ impudicũ:foꝛnicatoꝛẽ:nũ/

quid dicere põt ꝙ caro eius exultet in deum

viuum? Nulla enim caro exultat in deum:
quę viuit in vitio. Jdeo ergo ꝓpheta dice/
bat: Coꝛ meum ⁊ caro mea exultauerunt in
deũ viuũ.Quia ⁊ coꝛde retinebat plenã re/
ligionis ſidẽ:⁊ carne ſeruabat deuotã coꝛpo

B tris ſanctitatẽ. Hec ſine cauſa in cõſequẽtibꝰ
Psẽ. Sʒ. ſtatim pſalmiſta ſubdidit dicẽs: Etenĩ paſ-
ſer iuenit ſibi domũ:⁊ turtur nidũ vbi repo/

nat pullos ſuos. In turture ⁊ paſſere: ſalua
toꝛ noſter ſigniſicat᷑. Fratres chariſſimi:paſ
ſer em̃ vt ſciti:pparua auis ẽ. Turtur em̃ vt
legimꝰ pudiciſſima.Et ideo ſaluatoꝛ noſter
paſſer dicit᷑:qꝛ docuit pꝛimꝰ hũilitatẽ.Tur/
tur dictꝰ ẽ: qꝛ pᷣmus docuit caſtitatẽ. Vnde

Cantj.a. etiã ĩ canticlcanticoꝝ ꝓphᷣa diẽ: Vox turtu/

ris audita eſt in terra noſtra. Vox turturis
doctrina intelligit᷑ ſaluatoꝛiſ.Audire cepit:
puritatẽ caſtitatis adamauit. Eteni paſſer
inuenit ſibi domũ:⁊ turtur nidũ ſibi vbi re/
ponat pullos ſuos.Quę ẽ em̃ domꝰ chꝛiſti:

niſi eccleſia dei? Quę eſt domus chꝛiſti: niſi

conuentus populi chꝛiſtiani?hanc ̊ domũ
ſaluatoꝛ cũ ingenti pietate quęſiuit et inue-
nit.Hanc peculiariter diligit. Aerito pecu/

liarit diligit: quã peculiarit᷑ ſuo ſanguie cõ/

parauit. In hac ergo domo ſaluatoꝛ cõgre-
gat pullos ſuos.Quos ergo credimꝰ chꝛiſti
pullos? Quos niſi plos chꝛiſtianos?Heni⸗
q; qui ſint dñi noſtri pulli:ipᷣe hodie cõuen/
tus veſter oſtẽdit. Dũ em̃ aſpicio veſtrã cõ/
gregationẽ cõgregaſſe ĩ eccleſia:pullos vos
video ſaluatoꝛis. Legamus qᷓ;uis in alijs
libꝛis ſcpᷣtũ: vt ſupᷣ dixi: Et turtur nidũ ſibi

vbi reponat pullos ſuos:ſed vtrũq; in ꝑſo/

na eccleſię bñ cõuenit:id eſt qð nos ſaluatoꝛ

⁊ cõgreget ⁊ reponat. Cõgregat em̃ nos vt

XXXIII XXXIIII

doctrinã illiꝰ audiamꝰ:⁊ reponit:vt ab inſi/
dijs diaboli tuti eſſe poſſimꝰ. Quod vt faci
at ⁊ vt quotidie faciat:pᷣcemur deũ ſaluato/
rem noſtrũ:cui eſt cũ patre et ſpũſancto ho/
noꝛ ⁊ gloꝛia in ſecula ſęculoꝛũ:Amẽ.

De eo qð dominꝰ ait in euãgelio:

Ego ſuʒ via:veritas ⁊ vita: Home Job. 1u.
1

XXXIII

ſperatiõe frãgamur: ⁊ rurſus terrẽt
ne ſuꝑbia ventilemur. Tenere autẽ

viã mediã:verã:rectã: tanq; inter ſiniſtram

deſperatiõis ⁊ dexterã pſᷣſumptõis difficilli/

via:ego ſum inqͥt via ⁊ veritas ⁊ vita.Lãqᷓ;
diceret: Qua vis ire? Ego ſuʒ via.Quo vis
ire? Ego ſũ veritaſ. Ubi vis ꝑmanere?qEgo
ſum vita. Secure ambulemꝰin via:ſed in/
ſidias timeamꝰ iuxta viã. Inimicus inſidi/
ari nõ audet invia:quia chꝛiſtus eſt via. Sʒ
iuxta viã plane nõ deſinet. Vnde ⁊ ĩ pſalmo

Rigunt nos diuinę lectiões ne de/ A

mũ eſſet nobis niſi chꝛiſtus diceret: Ego ſũ abi.

dicit: Juxta ſemitas ſcandala poſuerũt mi/ Nãs. 139.
hi. Dicit ⁊ alia ſcripta: MO emento qꝛ in me/ Ecẽi.9.

dio laqueoꝝ ingrederis. Iſti laquei int᷑ q̊s

ingredimur nõ ſunt in via: ſᷣ tamẽ ſũt iuxta

viã.Quid foꝛmidas in via? Tũc time ſi de/
ſeras viã. MHã ideo etiã ꝑmittit᷑ ponere iux/
ta viã laqueos:ne ſecuritate exultatiõisvia
deſerat᷑: ⁊ i inſidias incidat᷑. Via chꝛiſtꝰhu⸗
milis:chꝛiſtus veritas ⁊ vita:chꝛiſtus excel/
ſus ⁊ deus. Si ambules in humili: ꝑuenies
ad excelſuʒ. Si infirmus humilẽ non aſper⸗
neris: in excelſo foꝛtiſſimꝰ ꝑmanebis. Quę
em̃ cauſa humilitatis chꝛiſti: niſi inſirmitas
tua? Veniret ad te tantus medicus:ſivel ſic
ęgrotares vt tu poſſis venire ad medicum?
Venit docens hũilitatẽ qua redeamꝰ:quia
ſuꝑbia nos redire nõ ſinebat. Quia ⁊ ſuper⸗
bia fecerat recedere exaltatũ hũanũ coꝛ ad/
uerſus deũ: ⁊ negligẽs ĩ ipᷣa ſanitate pᷣcepta

ſalutaria:decidit aĩa ĩ inſirmitatẽ: diſcat au

dire infirma quẽ ↄtempſit foꝛtis. Audiat vt

ſurgat: quẽ ſpꝛeuit vt caderet. Audiat tãdẽ
exꝑimẽto edocta: qð pſᷣcepto noluit obtine/

re. Docuit em̃ eam miſeria ſua qͥd mali ſit a
dño foꝛnicari. Recedere em̃ ab illo ſimplici
⁊ ſingulari bono: in iſtas multitudinũ volu
ptates:in amoꝛẽ ſęculi coꝛruptionẽq; terre/

naꝝ:foꝛnicari eſt a deo. Et quodãmõ foꝛni/PBG

cantẽ allocutꝰ ẽ vt rediret:ſępiſſime ꝑ ꝓphe

tas increpat tanq; foꝛnicaria: non tñ deſpe-

e 2

BSancti

ratã:qꝛ in manu habet etiã mũdationẽ foꝛ/
nicarię: qui increpat foꝛnicariã. Hon em̃ ſic
increpat vt inſultet: ſᷣ ad ↄfuſionẽ vult ꝑdu
cere vt ſanet. Exclamauit ſcpᷣtura vehemẽt᷑
nec palpauit adulãdo: qͥs voluit reꝑare ſa/
nãdo.Adulteri:neſcitis qꝛ amicus huiꝰ mũ
di inimicus dei ↄſtituet᷑t Amoꝛ mũdi adul/⸗
terat animã:amoꝛ fabꝛicatoꝛis mũdi caſtiſi/

cat animã:ſᷣ niſi de coꝛruptõe erubuerit:ad

amplexus illos caſtos redire nõ cõcupiſcet.

Confundat᷑ vt redeat ꝗᷓ ſe iactabat ne redi /
ret. Suꝑbia g impediebat aię redituʒ. Qui

aũt increpat nõ facit pactũ: ſᷣ oſtẽdit pecca/
tũ.Qð nolebat aia vidẽ:ponet᷑ ei ante ocu/
los. Qð poſt doꝛſum hf̃e cupiebat:ad faciẽ

Mattb.⁊ꝛ. illi admouet᷑. Vide te in te.Quid vides ſti/

pulã in oculo fratris tui:trabẽ autẽ in oculo
tuo nõvides?: Reuocat᷑ ad ſe ꝗᷓ ibat a ſe.Si/
cut a ſe ierat:ſic a dño ſuo ibat.Se em̃ reſpe
xerat:ſibiq; placuerat: ſuęq; poteſtatl ama/
trix facta fuerat:receſſit ab illo ⁊ nõ remãſit
in ſe:⁊ a ſe repellit᷑:⁊ a ſe excludit᷑:in exterio/⸗
ra pꝛolabit᷑. Amat mundũ:amat tẽpoꝛalia:
amat terrena:ꝗ̊̃ ſi ſeeipſam amaret neglecto
a quo facta eſt iã minus eſſet: iam deſiceret
amãdo qð minꝰ eſt. Minꝰeſt em̃ ipſa qᷓ; deꝰ:
⁊ longe minus: tantoq; minus quãtũ minꝰ⸗
eſt res facta qᷓ; factoꝛ.Ergo amãd erat deꝰ:
⁊ amãdus eſt deus: ita vt ſi fieri poteſt noſ/
ipᷣos obliuiſcamur. Quis & eſt iſte trãſitus:
Oblita eſt anima ſeipſam:ſᷣ amãdo mũduʒ
oblita eſt ſe:ſᷣ nõ amãdo artiſicẽ mũdi:pul/
ſa eſt ⁊ a ſe. Pulſa & ⁊ a ſe quodãmodo ꝑdi/
dit ſe:nec facta ſua nouit videre. Juſtificat
iniqͥtates ſuas ⁊ fert᷑ ⁊ ſuꝑbit in petulãtia:
in luxuria:in honoꝛibꝰ:in poteſtatibꝰ:in di⸗
uitijs:in potentia vanitatis. Arguit᷑: coꝛri/
