uerantiſſimo clamoꝛe vincebat:vt ꝑueniret dixerat:MNõ ſum dignusvt intres ſub tectũ Mitg
vox eoꝛũ ad aures dñi: quaſi nõ iam ille co meũ:ſed tm̃ dic vᷣbo et ſanabit᷑ puer meus. n .
gitata cognoſceret. Clamauerũt ̊ duo cecci· Ita D dũñs ante paſſionẽ ⁊ clariſicationẽ ſuã u. nmtut
vt audirent᷑ a dño: ⁊ turbis cõpꝛimi neque/ duos iã pplłos deſigbat: Vnũ ad quẽ vene/ unha
runt. Trãſiebat dñs ⁊ illi lamabãt.Stetit rat ꝓpter ꝓmiſſa patrũ:⁊ alterũ quẽ ꝓpter WI
dñs:⁊ ſanati ſt.Nã ſtetit ieſus ⁊ voca miſericoꝛdiã nõ repellebat: vt impleret᷑ qð nnüdeia
uit eos ⁊ ait: Quid vult vt vobig ꝓmiſſũ erat abꝛaę: In ſemie tuo bñdicent᷑ Seſ.rꝛ ußfſni
facia:? At illi dixerũt: Ut aꝑiant᷑ ocli om̃s gentes. Pꝛopterea ⁊ aplus iã poſt re Uulht
nr̃i. Pꝛo ſide illoꝝ fec dñs:inſtaurauit ocu ſurrectionẽ dñi ⁊ aſcenſionẽ vbi cõtemptus plrmn
los eoꝝ. Si intelleximꝰ iã interioꝛẽ ęgrotũ: eſta iudeis:ꝑrexit ad gẽtes: nec tamẽ eccle/ er
interioꝛẽ ſurdũ:ĩterioꝛẽ moꝛtuũ:ibi ꝗramꝰ ſijs que de iudęis crediderant tacuit. Eram gal. . Wig ulul
iterioꝛẽ cęcũ. Clauſi ſt ocli coꝛdis:trãſit ieſꝰ inquit ignotus facie eccleſijs iudeę quę ſũt 11. ühmul
vt clamemꝰ. Quid ẽ trãſit ieſus: Agit trãſi in chꝛiſto:Lantũ aũt audiebant:quia q ali⸗ n gabſtle

ulterece

Ntaeis
emarn:
Alget⸗
unt
karſat
Ennad
lugeſt.
.Legit
tegie
jeimuln
Ppendet
idktine⸗
diabik go
utasi
n⸗
ntlegei
lllseng
iurayiit
dos vent
inſonpen
i habeo Pün
lusopor⸗
Wahor.
rnalb ge
les abere Dact’
Diſcpls:
ſecanc
öſratiſän
ulus deqj
ſbenei⸗
ppüpten
eradicel
13 awinee
am tCanes
ſadonito
rnagi
eae
niſkrale
es ubtecl
guer nls,
ſeatonelii
ht e 4
muo boden“
oüier⸗
hichlenpus

7

naitinti
itgit
—

In enangelio ſcm OMattheñũ Sermo XVIII

quando nos ꝑſequebatur:nũc euangeliʒat
ſidem quã aliquãdo vaſtabat:⁊ in me inqͥt

magnificabãt deũ.Sic ⁊ angular lapis di/

Epbᷣ.ꝛ2. cit᷑ xpᷣs:qͥ fecitvtrũq; vnũ. Angulꝰem̃ duos

parietes copulat ð diuſo venientes. Quid
tã diuerſum: qᷓ; circũciſio ⁊ ᷣputiũ: habes

vnũ parietẽ de iudęa: alterũ parietẽ de gen
Ns.i. tibus:ſᷣ angulari lapide copulant᷑. Lapidẽ

em̃ quẽ repꝛobauerũt ędificãtes hic factus
eſt in caput anguli. Angulus in ędificio nõ
eſt:niſi cum duo parietes ex diuerſo venien
tes in illũ cõöueniunt: et quadã vnitate iun/

gunt᷑. Iſti &̊ duo parietes ſm typũ:duo ceci
Feerant clamãtes ad dñm.Attendite nũc dile

ctiſſimi: Dominꝰ trãſiebat: cęci clamabãt.
Quid eſt trãſiebat? Trãſitoꝛia opera facie⸗

bat:ſiẽ iã diximꝰ.Scðm hęc tranſitoꝛia oꝑa

ſides nr̃a operat᷑.Credimus em̃ in filiũ dei:
nõ tm̃ quia verbũ dei eſt ꝑ quem facta ſunt

oia: Si em̃ ſemꝑ in foꝛma dei manens ęqᷣlis
NPhbit.⁊. deo:nõ ſemetipᷣm exinaniret foꝛmã ſerui ac/ꝰ

cipiens:nec ſentirẽt cecivt poſſint clamare:
Sʒ cũ operaret᷑ trãſitoꝛia: id eſt hũiliaret ſe
factus obediẽs vſq; ad moꝛtẽ: moꝛtẽ auteʒ

Mattb.20 crucis:clamauerunt ceci:Miſerere nr̃i

fili dauid: quia ⁊ hoc ipᷣm qð dñs ⁊ crea⸗
toꝛ dauid: etiam filius dauid eſſe voluit: in

tpe hoc egit:traſiens hoc fecit.Quid ẽ autẽ

clamare ad xpᷣm:niſi gratię xpᷣi cõgruere bo
nis oꝑibus? hoc dico frẽs:ne foꝛte ſimꝰ ſtre
pentes vocibꝰ ⁊ muti moꝛibꝰ. Quis eſt qui
cdamat ad chꝛiſtuʒ vt pellat᷑ interioꝛ cęcitas
trãſeunte xpᷣo:id eſt diſpẽſante nobis tẽpo/
ralia ſacramẽta: qͥbꝰ admoneamur ad ęter/
na capiẽda?Quis ẽ qͥ camat ad xpᷣm?Qui
ↄtemnit mundũ: clamat ad xpᷣm. Aui ſper/
nit ſeculi voluptates: clamat ad xpᷣm. Qui

Sat.s. dicit nõ lingua ſed vita: Mihi mũdꝰ cruci/

Ps.iI. fixus ẽ ⁊ ego mũdo.Qui diſpergit dat pau/

QZucj.i2. gaudit: Res vr̃as vẽdite ⁊ date
cite vobis ſaculos nõ veteraſcẽtes:theſau⸗/

R Matth.

peribꝰ vt iuſticia eius maneat ĩ ſęculũ ſecli:
clamat ad xpᷣm. Qui em̃ audit ⁊ nõ ſurdus

rũ nõ deficientẽ in cęlis:tanqᷓ; veſtigioꝝ ſo/

nitũ xpᷣi trãſeuntis audiẽs clamet:adhuc cę
cus: id eſt faciet iſta. Vox eius in factis ſit:

incipiat mundũ cõtemnere:in copia ſua di⸗
ſtribuere: ꝓ nihilo habere ꝗ̊ homies amãt:
cõtemnat iniurias:nõ appetat vindicari:pa

5S. ret maxillaʒ pcutienti:oꝛet ꝓ inimicis:ſi q s

Ludi.I9. ei abſtulerit ſua non repetat:ſi qͥd alicui ab/

ſtulit: reddat quadruplũ. Cuʒ iſta facere cx⸗

pauꝑib: Fa

perit:omnes ſui cognati: affines: amitci cõ⸗
mouentur. Qui diligunt ſęculum: cõtradi⸗
cunt. Quid inſanis? Mimius es. Nunquid
alij nõ ſũt xp̃ᷣiani?: Iſta ſtulticia ẽ:iſta demẽ
tia ẽ:⁊ cętera alia turba clamat.MNe cęci cla⸗

volũt ſanari.Et nũc ieſus trãſit:qͥ iur viã ſt

mẽt:turba clamãtes coꝛripiebat:vᷣ eoꝝ caaal
moꝛcs nõ vincebat. Intelligãt qͥd faciãt: qᷣ

clamẽt. hi ſũt em̃ qͥ labijs honoꝛãt: coꝛ aũt Eſa.20.
Matth. 15.

eoꝝ longe ẽ a deo. Ipᷣi ſunt iuxtaviã: qbus

ſcipit dñs obtritis coꝛde.NHam cũ recitant᷑
ea quę fecit dñs trãſeuntia: ſemꝑ nobᷣ exhi/

bet᷑ trãſiẽs ieſus:qꝛ vſq; in finẽ ſęculi nõ de⸗

ſunt ceci ſedẽtes ad viaʒ. Opus eſt & vt cla⸗
ment illi iuxta viã ſedẽtes.Lurba ꝗ̃ᷓ cũ dño
erat:cõpeſcebat clamoꝛẽ quęrentiũ ſanita⸗
tẽ. Fres videtis qͥd dicã. Neſcio em̃ quõ di
cã: ſᷣ plꝰ neſcio quõ taceã. Hoc dico: ⁊ aꝑte
dico. Timeo em̃ ieſũ trãſeũtẽ ⁊ manẽtẽ:⁊ iõ
tacere nõ poſſum. Bonos xpᷣianos vere ſtu
dioĩos volẽtes facere pᷣcepta dei ꝗ̃ᷓ in euan/
gelio ſcripta ſunt:xpᷣiani mali ⁊ tepidi ꝓhi/
bent. Turba ipſa quę cũ dño eſt:ꝓhibet cla
mãates:id eſt ꝓhibet bene operãtes:ne ꝑſe/
uerãdo ſanent᷑.Clament illi:non deficiant:
neq; ducant᷑ quaſi auctoꝛitate turbarũ: nec
eos qͥ poꝛes xpᷣiani facti ſunt male viuẽtes
bonis oꝑibus inuidẽtes imitent᷑. Mõ di⸗
cant:quomõ iſti viuũt tam multi: ſic viua-

liũ:Quare vis viuere ſᷣm increpationẽ tur/
be ꝓhibentis:⁊ nõ ſᷣm veſtigia dñi trãſeun/
tis? Inſultabũt:vituperabũt:reuocabunt:
tu clama qͥuſq; ꝑuenias ad aures ieſu. Haʒ

qui ꝑſeuerauerint in faciendo talia qualia

hcepit chꝛiſtus:⁊ nõ attenderint turbas ꝓ⸗/
hibentes: neq; magnipenderint ꝙ xpᷣm vi/

denkt᷑ ſequi:id eſt ꝙ xpᷣiani apellant᷑: ſᷣ plus
amauerint luceʒ quã chꝛiſtus eſt redditurꝰ

qᷓ; timuerint ſtrepituʒ ꝓhibentiũ:nullo mõ
ſeparabuntur: ⁊ ſtabit ieſus ⁊ ſanabit eos.

Auomõ em̃ ſanant᷑ oculi nfi?: Quomõ ꝑ fi
dem ſentimꝰ xpᷣm trãſeuntẽ tẽpoꝛali diſpen

ſatiõe:ſic intelligamꝰ xpᷣm ſtantẽ incõmuta
biliter ęternitate. Ibi em̃ ſanat᷑ oculꝰ:quã/
do intelligit᷑ chꝛiſti diuinitas. Percipiat G;
charitas veſtra: Attendite qð dicam gran/
de ſacramentũ. Omnia tempoꝛaliter geſta

mus. Quare nõ potiꝰ quomõ dicit euange

S

a domino noſtro ieſu chꝛiſto: fidem nobis

inſerũt. Credimꝰĩ verbũ dei:nõ ſolũ in ve

bũ:ꝑ qð facta ſunt omnia:ſed ipᷣm verbum JZob.r.

factũ carnẽ vt habitaret in nobis:natuʒ de
d 4

2. Cor. 5

virgine maria:⁊ cętera ꝗᷓ fides habet:ꝗᷓ nob

exhibita ſunt: vt xpᷣs trãſiret ⁊ cecis veſtigia
trãſeuntis audiẽtibus clamaret᷑ oꝑibꝰ vitę:

ꝓfeſſione fidei cõmemoꝛãtes. Ja vt clama⸗
tes ſanent᷑: ſtat ieſus. Eteni iã ſtantẽ videt
ieſũ qui dicit: Et ſi noueramꝰ xpᷣm ſᷣm carnẽ
ſed iã nũc nõ nouimꝰ.Xpᷣi em̃ diuinitatẽ vi/
debat:quãtũ in hac vita põt.Eſt diuinitas
xpᷣi:eſt hũanitas xpᷣi.Diuinitas ſtat:hũani

tas trãſit. Quid eſt diuinitas ſtat? Mõ mu/

tatur:nõ cõuellit᷑:non recedit.HNõ em̃ ſic ad
nos venit vt a pfe diſcederet: nec ita aſcen/
dit vt loco moueret᷑. Aſſumpta carne:locuʒ
mutauit: deus aũt aſſumẽs carnẽ:qꝛ ĩ loco
nõ eſt nec mutat locũ. Zãgamur ſtãte xpᷣo:

ſanent᷑ oculi nr̃i. Sʒ quoꝝ oculi? Clamãtiũ

Tobie. 2.

/

ſcʒ cũ trãſit:id ẽ bñ oꝑãtiũ ꝑ eã ſidẽ ꝗ diſpẽ/
ſata eſt tpaliter ad erudiẽdos nos ꝑuulos.
Sanatis aũt oculis:qͥd pᷣcioſius hr̃e poteri
mus frẽs? Lumẽ hoc qͥ vidẽt qð factũ ẽ de
cęlo vel qð exhibet᷑ de lucerna: gaudẽt.Et
quõ miſeri vident᷑ qui h̊ videre nõ poſſunt:

Ego aũt q̃re loquoꝛ:quare iſta dico: niſi vt

hoꝛter oẽs nos ad clamãdũ dũ trãſit ieſus:
Lucẽ cõmendo ſanctitati vr̃e amandã:quã
foꝛte nõ videtis. Credite dũ nõdũ videtis:
⁊ clamate vt videatis. Quãta putat᷑ infeli/

citas hoĩm qͥ lucẽ iſtã coꝛꝑalẽ nõ vidẽt. Ex/

cęcatus ẽ aliqͥs cõtinuo dicit᷑: Iratũ deũ ha
buit:aliqᷣͥd mali cõmiſit.hoc vxoꝛ tobię di/
cebat viro.Clamabat ille ꝓpter hedũ ne de
furto eſſet:nolebat ſonũ furti audire in do/
ma ſuo. Illa defendẽs factũ ſuũ:oppꝛobꝛio
ꝑcutiebat maritũ.Et cũ ille diceret: Reddi⸗
te ſi de furto ẽ: Illa rũdebat inſultãs: Vbi
ſunt iuſticię tueę? & cęca erat ſi furtũ defen/
debat:⁊ quã lucẽ videbat qͥ furtũ reddi im/
perabat. Illa erat foꝛis ĩ luce ſolis: ille erat
intꝰ in luce iuſticic. Quis eoꝛuʒ erat in luce
melioꝛe? Ad hanc lucẽ frẽs amandã hoꝛta/
mur dilectionẽ᷑ veſtrã: vt clametis oꝑibus.
Cũ dñs trãſit:ſonet vox fidei: vt ſtãs ieſus

id eſt incõmutabilis manẽs dei ſapiẽtia: et

maieſtas verbi dei ꝑ qð facta ſunt oĩa aꝑiat
oculos vros. IJdẽ tobias monẽs ſiliũ ſuum
ad hoc monebat vt clamaret: id ẽ ad bona
oꝑpa monebat.Dicebat illi vt daret pauꝑi⸗
bus:pᷣcipiebat vt elemoſynas faceret indi/

CTobie.4. gentibꝰ:⁊ docebat dicẽs: Fili elemoſynęnõ

ſinũt ire i tenebꝛas. Cõſiliũ ꝑcipiendę atq;
obtinẽdę lucis cecus dabat.Elemoſynę in/
q̃t nõ ſinũt ire in tenebꝛas.Si ei filiꝰ reſpon

deret miratꝰ: quid & pat᷑: tu elemoſynas nõ

feciſti:vt mõ cęcus loq̃ris: tu nũc nõne ĩ te/
nebꝛis es qͥ mihi dicis:Elemoſynę nõ ſinũt
ire ĩ tenebꝛas? Nouerat ille de qua luce do/
ceret filiũ: nouerat ĩ interioꝛe hoie qð vide⸗/
bat. Filiꝰ patri poꝛrigebat manũ vt ambu/

laret terrã: ⁊ pr ſilio vt habitaret ĩ celo. Hꝛe H

uiter vt cõcludã frẽs ſermonẽ iſtuʒ ex eo qð
nos plurimũ tangit atq; angit: videte eſſe
turbas qͥ coꝛripiebãt cecos clamãtes. Om̃s
qᷣ ĩ hac turba ſanari vultl nõ vos deterreãt:
qꝛ multi ſũt noĩe xpᷣiani ⁊ oꝑibꝰ ipij:nõ vos

dextreãt a bonis oꝑibꝰ. Clamate int᷑ turbas

ↄpeſcẽtes:reuocãtes: inſultãtes:male viuẽ
tes. Mõ em̃ ſol vocibꝰ cõpᷣmũt bonos xpᷣia⸗
nos mali:ſᷣ ⁊ malis oꝑibꝰ. Nõ vult bonus
xpᷣianꝰ ire ſpectare. Hocipᷣm qð frenat cõcu
piſcentiã ſuã ne ꝑgat ad theatrũ:clamat pꝰ
xpᷣm:clamat vt ſanet᷑. Alij cõcurrũt: ſᷣ foꝛte
pagani:foꝛte iudęi. Jmmovo tã pauci eẽnt

oin theatris vt erubeſcẽdo diſcederẽt: ſi xpᷣi-

ani ad theatra nõ accederẽt. Currũt ⁊ illi
poꝛtãtes ⁊ ſanctũ nomẽ ad pęna ſuam. Cla
ma & nõ eundo ſmens in coꝛde tuo tẽpoꝛa⸗/
lẽ cõcupiſcẽtiã: ⁊ tene te ĩ clamoꝛe foꝛti et ꝑ/
ſeuerãti ad aures ſaluatoꝛis:vt ſtet ieſus et
curet te. Int᷑ ipſas turbas clama: ne deſpe/
res de auribꝰdñi.Mõ em̃ ⁊ illi ceci ex illa ꝑte
clamauerũt vbi turba non erat:vt ex ea ꝑte
audirent᷑ vbi nõ eſſet impedimẽtũ ꝓhiben⸗/
tiũ. Int᷑ ipſas turbas clamauerũt: ⁊ tñ dñs
audiuit.Sic ⁊vos etiã int᷑ peccatoꝛes⁊ luxu
riãtes:int amatoꝛes ſeculariũ vanitatũ:ibi
clamate: ibi clamate vt ſanetvos dñs.Mo/
lite ꝑ aliã ꝑtẽ clamare ad dñm:nolite ad hę/
reticos ire:⁊ ibi clamare ad deum. Attẽdite
fratres:qꝛ i illa turba q̊ͥ clamare ꝓhibebat:
ibi ſanati ſunt qͥ camabant. MHã ⁊ hoc attẽ/
dat ſanctitas veſtra: qͥd ſit ꝑſeuerare in cla-
mãdo.Dicã ꝙ multi mecũ exꝑti ſunt in no/
mine xpᷣi. Mon em̃ ceſſat eccleſia tales ꝓhi⸗
bentes parere. Cuʒ quiſq; xpᷣianus cęperit
bene viuere: feruere bonis operibus mun/
dumq; cõtemnere:in ipſa nouitate operum
ſuoꝛum patitur repᷣhenſoꝛes ⁊ contradicto/
res frigidos chꝛiſtianos:ſi auteʒ perſeuera/

uerit ⁊ eos ſuꝑauerit ꝑdurando:⁊ nõ defece

rit a bonis operibꝰ:idemipſi iã nobis obſe/

quent q añ ꝓhibebãt. Tadiu em̃ coꝛripiit
⁊ ꝑturbãt ⁊ vetant:qᷓdiu ſibi cedi poſſe wPſſu
mũt. Si aũt victi fuerint ꝑſeuerãtia ꝓſicii/

tiũ:cõuertũt ſe ⁊ dicere incipiũt: Magnus

.

poͤtſanct
ganulan
gbecü
mntß
hkouel
fubanun
honntar
yencaret
ubſate
ſüru
n beslabon
Uyten 6 ie
lyi wi
ſbbiſt on

o ſing
oſeſe
6ü.Ca

mlk

oghouin
ynlineſ
ſlogo
Penoziea
Kmwrnto
honeonöb⸗
Ucitnaios
Gerdpanoquin
enodlſi
pulami:n
iiotadaa
uormond
Qubuſc
leninsiſc
Mleſued
Ugnel
Ms cammnin
nocloften
tedngr⸗
ſaowwlin
litbezzen
Ncremage
nd 6
ehe
(alnosi⸗
marmge
ktaimme
Aenlte
elmngute
Danceni
emem
enücom
nn nlann

lnn

as
nein⸗
oſnuͤt
ledo⸗
vice⸗
anba
Beb
eod
leeſſe
Oms
reit⸗
vos
utbas
eyiue
bia⸗
onus
tco
tp⸗
ſonte
leen
lirii.
llli
Cls
ona⸗
etg/

uset

elpe⸗
laͤhte
eapte
iben⸗
ſ dis
tlure
nüͤribi
6, o⸗
adhe⸗
edite
ſedt.
ocatt/
eincu⸗
tinno⸗
es pbi
lpent
1s mun/
opefum
radicko⸗
Aſeuer⸗⸗
ͤdeſec⸗
ſoobſͤ/
anpit

In euangelio ſcom Oattbeũ Germo XVIII

hõ: ſanctꝰ hõ:felix cui de cõceſſit.honoꝛãt:
gratulant᷑:bñdicũt:laudant:quõ illa turba

quę cũ dño erat: Ipſa ꝓhibebat ne ceęci cla/

marẽt:b poſtq; illi ita clamauerũt vt mere⸗
rent᷑ audire ⁊ ĩpetrare miſericoꝛdiã dñi:ipſa
turba rurſũ dicit: VUocat vos ieſus. Jam et

Hoꝛtatoꝛes fiũt qui pauloante coꝛripiebant

yvt tacerẽt.Solꝰ aũt ille nõ vocat᷑ a dño:qui

in h ſeculo nõ laboꝛat.Sʒ qᷣs in iſta vita nõ

laboꝛat in peccatis ⁊ iniqᷣtatibꝰſuis?Si aũt
Matih.ii. Oẽs laboꝛãt:omibꝰ dictũ eſt: Venite ad me
oẽs qͥ laboꝛat.Si aũt oĩbꝰ dictũ eſt: quare

culpã tuã tribuis inuitatoꝛi tuo? VUeni.Nõ

tibi ſit anguſta domꝰ eius: parit ab oibus:
totũ a ſingulis poſſidet᷑. Regnũ dei creſcẽ/
te poſſeſſoꝛũ numero nõ minuit᷑:qꝛ nõ diui-/
dit. Vnicuiq; integy eſt: qð cõcoꝛdit habet᷑
3 a multis. Hoc tamẽ ĩ myſterio lectiõis huiꝰ
cognouimꝰ frẽs:ꝙ alijs libꝛoꝝ ſanctoꝝ loct

apꝑtiſſime ſonat: eſſe intꝰ in ecclia ⁊ bonos ⁊

malos:qð ſępe dicimꝰ ⁊ frumentũ et paleã.
Nemo añ tempꝰ deſerat areã: toleret paleã

in tritura:toleret in area.Qð em̃ toleret:in
hoꝛreo nõ habebit. Veniet vẽtilatoꝛ ⁊ qͥ di-

uidit malos a bonis. Erit etiaʒ coꝛꝑalis ſe

3, . mar ꝑatio quã mõ ſi piritał p̃cedit.A malis coꝛde

.

ſemꝑ diſiũgimini: ad tpᷣus caute coꝛpoꝛe co

pulami: nec tñ negligẽtes ſitis ĩ coꝛrigẽdis

vfr̃is:ad curã ſcʒ veſtrã quoquo mõ ꝑtinẽti/

bus:monẽdo:docendo:hoꝛtãdo:terrendo.

Quibuſcũq; modis poteſtis agite:ne cũ in

uenitis ĩ ſcripturis⁊ ĩ exẽplis ſctõꝝ:ſiue qui
gnte:ſiue qͥ poſt dñi aduentũ iĩ hac vita fue⸗

rũt ꝙ mali bonos ĩ i vnitate nõ maculãt:effi⸗

Abis ciamini pigri ad coꝛrigẽdos malos. Duobꝰ

modis ñ te maculat mal“: ſi ei nõ ↄſentias:
⁊ ſi redarguas:hoc ẽ nõ cõmunicare: nõ cõ/
ſentire.Cõmunicat᷑ quipe qñ factũ eius cõ/
ſoꝛtio volũtatis vel apꝛobatiõis adiungit᷑.

pb.. Hhoc ̊ admonens aplus ait: Molite cõmu/
nicare:magis aũt ⁊ redarguite.Et qꝛ paruʒ
erat nõ ↄſentire ſi ſequeret᷑ negligẽtia diſci⸗/
plinę: Mag aũt inqᷣt redarguite. Videte
quẽadmodũ vtrũq; cõplexꝰ E. Nolite cõmu
nicare: magis aũt ⁊ redarguite.Quid ẽ:no/

lite cõmunicare?: Holite ↄſentire:nolite lau/
dare:nolite apꝛobare.Quid ẽ:magis aũt ⁊
redarguite: Repᷣhẽdite:coꝛripite: coercete.

Deinde in ipᷣa coꝛrectiõe vel coertiõe alieno
rũ peccatoꝛũ cauenduʒ eſt ne ſe extollat qui
alterũ coꝛripit:et aplłica illa cogitãda ſentẽ/
2. Corj.Io. tia: Quapꝛopter qͥ ſe putat ſtare: videat ne
cadat. Foꝛis terribilit᷑ ꝑſonet increpatio:in⸗

ſę paleę nimis leues:euolãt añ aduẽtũ ven/

tus lenitatis teneat᷑ dilectio. Si hoccupat? SGal. 6.
fuerit hõ in aliquo delicto:ſiẽ idẽ diẽ aplus:

vos q ſpiritales eſtis huiuſmodi inſtruitei

ſpũ mãſuetudinis: intẽdens teipᷣm ne et tu

tẽpteris:Alter alteriꝰ onera poꝛtate:⁊ ſic ad

. implebitis legẽ xpᷣi. Item alio loco: Seruũ 2. Timotb. 2.
inqᷣt dñi non opoꝛtet litigare:ſᷣ mitẽ eſſe ad

oẽs:docibilẽ:patientẽ:in modeſtia coꝛripi/
entẽ diuerſa ſentiẽtes: ne foꝛte det illis deꝰ
pęnitẽtiã ad cognoſcẽdã veritatẽ: ⁊ reſipiſ/⸗
cant a diaboli laqueis a qͥ capti tenent᷑ ad
ipᷣius volũtatẽ. Heq; &O cõſentiẽtes ſitis ma 253. q.4. a mał
lis vt apꝛobetis: neq; negligẽtes vt nõ ar/

guatis: neq; ſupbiẽtes vt inſultant argus

tis. Qui aũt deſeruerit vnitatẽ: violat cha/
ritatẽ:et quiſquis violat charitatẽ:qðlibet
magnũ habeat:ipe nihil eſt. Si linguis ho⸗/ t1 gorl. 13
minũ loquat᷑ ⁊ angeloꝝ:ſi ſciat oĩa ſacramẽ
ta:ſi habeat omnẽ fidẽvt mõtes tra ſferat:ſi
diſtribuat oĩa ſua pauꝑibꝰ: ſi coꝛpꝰ ſuũ tra-
datvt ardeat:nihil ẽ:nihil ei ꝓdeſt. Vniuer
ſa inutilit habet:q vnũ illud qͥ vniuũſis vtat᷑
nõ habet.Amplectamur itaq; charitatẽ:ſer KK
uare vnitatẽ ſpũs ĩ vinculo pacis. Hõ nos Epb.4.
ſeducãt qͥ carnalit intelligũt:⁊ coꝛpaliter ſe/
parationẽ faciẽtes: ab ecclię frumẽtis toto

oꝛbe diffuſis ſpiritali ſacrilegio ſeparanf.

Per totũ em̃ mũdũ ſemiatũ ẽ bonũ ſemen.
Bonꝰ⸗ ille ſemiatoꝛ filiꝰ hoĩs:nõ ĩ africa ſola Mattdᷣ.izʒ.
ß vbiq; ſparſit ſemẽ bonũ. Inimicꝰ aũt ſuꝑ
ſemiauit ʒiʒania.Sʒ tñ qͥd ait patfamiliaſ⸗

Sinitevtraq; creſcere:vtiq; ꝑ agrũ. Quis x
ager? Per qd creſcere? Vtiq; ꝑ agrũ. Quis
ẽ ager: Nũquid nã africa: Hõ.Quis eſt g z

Non interpᷣtemur nos:dñs dicat. Neminẽ
ſinamꝰ aliqᷣd ꝓ arbitrio ſuſpicari. Dixerũt abis
em̃ mgj̃o diſcipli:Enarra nob ꝑabolã ʒiʒa⸗/
nioꝝ.Et enarrauit dñs. Semẽ bonũ dixit:
filij ſũt regni.Ziʒania vo ſilij mali.QAuiſ ea
ſeminauit:? Inimicꝰ aũt inqͥt q ea ſemiauitt
diabol?ẽ. Quis ẽ ager: Ager ẽ inqͥt h midꝰ
Quęẽ meſſis? Meſſis ẽ ait:finis ſecłi.Qi⸗·rh
ſũt meſſoꝛes? AMeſſoꝛes inquit angeli ſunt.
Nunqd africa ẽ mũdꝰ:Mũqᷣd meſſis h̊ tem/
pus? Mũqᷣͥd meſſoꝛ donat*: Per totũ oꝛbeʒ
traꝝ expectate meſſẽ:ꝑ totũ oꝛbẽ traꝝ creſci
te in meſſem:ꝑ totũ oꝛbẽ terraꝝ ʒizania to/
lerate vſq; ad meſſẽ.Hõ vos ſeducãt ꝑuerr·

tilatoꝛis ex area. Mõ vos ſeducant. Tenete
eos ad iſtã vel ſolã ſimilitudinẽ ʒiʒanioꝛũ:
neq; illos ſinatis loqui amplius. Ille codi/

ces tradidit: Mõ.Sed ille codices tradidit.

Sancti Auguſtini de verbis dſi

Quilibet tradiderit: nũquid inſidelitas tra
ditoꝛũ fidẽ dei euacuauit? Quęẽ ſides dei:
Señ.l2D Quã ꝓmiſit abꝛaę dicẽſ: In ſemie tuo bñũdi
Mattb.13. cent᷑ oẽs gentes. Que eſt ſides dei? Sinite
vtraq; creſcerevſq; ad meſſẽ. Per qͥd creſcẽ?
Poer agrũ.Quid ẽ ꝑ agꝝ:? Per mũdũ.hic il
li dicũt. Creuerat qͥdẽ vtrũq; ꝑ mũdũ:ſᷣ iaʒ
frumẽta diminuta ſunt:⁊ in iſtꝗ noſtrã regi
onẽ paucitatẽq; reuocata. Mõ te permittit
dñs interpᷣtari qð vis. Ipe qui exponit hãc
ꝑabolã claudit os tuũ:os ſacrilegũ: os im/
piũ: os ꝓphanũ:os tibi contrariũ:qͥ ↄdicis
teſtatoꝛi etiã te ad hereditatẽ vocãti. Quõ
Abis claudit os tuũ? Dicẽdo:Sinite vtraq; creſ⸗
cere vſq; ad meſſeʒ. Si iã fuit meſſis:creda⸗/
mꝰ eẽ frumẽta diminuta:quãq; ne tũc qͥdeʒ
minuent᷑: ſᷣ in hoꝛreũ recõdent᷑.Sic em̃ ait:
Colligite pᷣmũ ʒiʒania ⁊ alligate faſciculos
ad cõburẽdũ ea:frumẽtũ aũt recõdite ĩ hoꝛ/
reũ meũ.Si gvſq; ad meſſẽ creſcũt:pꝰmeſſẽ
recõdunt᷑: Impꝛobe:ipie:qñ minuunt᷑:Cõ⸗/

cedo in cõpatione ʒiʒanioꝝ ſil atq; palearũ

frumẽta eſſe paucioꝛa: tñvtraq; creſcũt vſq;
Mattᷣ.24. ad meſſẽ.Cũ em̃ abũdat iniqtas:refrigeſcit
charitas multoꝛũ:creſcũt ʒiʒ ania:creſcit pa

lea.Sed qꝛ toto agro deeſſe nõ põt frumen

tũ qð ꝑſeuerãdo vſq; ad finẽ ſaluũ flat:cre/⸗
ſcunt vtraq; vſq; ad meſſẽ.Et ſi ꝓpter abũ/
Lud.IS dantiã dictũ eſt maloꝛũ: Putas veniẽs filiꝰ
homis inueniet ſidẽ in tra?hocq; noie ſigni/

ficant᷑ quicunq; legis ᷣuaricatione imitan=

SGSeñ.iI5. eũ cui dictũ eſt:Sic erit ſemẽ tuũ ſicut ſtellę
celi: ⁊ ſiẽ harena mar!: Etiã illð nõ tacitũ ẽ:
Quia multi ab oꝛiẽte ⁊ occidẽte veniẽt ⁊ re-
cũbent cũ abꝛaã in regno dei. Vtraq; ergo
creſcũt vſq; ad meſſẽ:⁊ ſuas ſentẽtias ĩ ſcri-

Marth. 8.

pturis habẽt ziʒaniavel paleę:ſuas aũt fru
mẽta. Queę qͥ nõ intelligũt cõfundunt ⁊ cõ/

fundunt᷑:atq; ita ꝑſtrepunt ceca cupiditate
vt nolint obmuteſcere vel patefacta verita
te.Ecce inquiũt dicit ꝓpha: Recedite:exite
inde:⁊ ĩimundũ ne tetigerit. Quõ g̊ malos
ꝓ pace tolerabimꝰ: a qᷣbus exire ⁊ recedere
iubemur ne tangamꝰ imundũ? Nos iſtã re/
ceſſionẽ ſpiritalit᷑ ĩtelligimꝰ: illi coꝛpoꝛalit᷑.
Nã ⁊ ego clamo cũ ꝓpheta:⁊ q̃liacũq; ſumꝰ
vaſa:vtit᷑ nobis deus ĩ diſpẽſatiõe veſtra.
23. q.4. re/ Clamamꝰ? ⁊ nos ⁊ dicimꝰ vobis: Recedite:
cedite exite inde:⁊ imundũ ne tetigeritl:ſᷣ cõtactu
coꝛdis nõ coꝛpoꝛis.QAuid ẽ em̃ tãgere ĩmũ/
dũ: niſi ↄſentire peccatis? Quid ẽ aũt exire
inde: niſi facere qð ꝑtinet ad coꝛreptionem

25. q· 4. ecce
inquiunt
Eſa. Te

maloꝝ:quãtum ꝓ vniuſcuiuſq; gradu atq;

domꝰ iſrł. Illi em̃ dicit᷑: Si dixeris iniquo ⁊

ꝑſona ſalua pace fieri põt: Diſplicuit tibi ꝙ
quiſq; peccauit:nõ tetigiſti imũdũ. Redar/
guiſti:coꝛripuiſti:monuiſti: adhibuiſti etiã
ſi res exigit cõgruã ⁊ ꝗ̊ᷓ vnitatẽ nõ violet di⸗
ſciplinã: exiſti inde. Attẽdite ĩ facta ſancto
rũ:ne foꝛte nr̃avideat᷑ interpᷣtatio. Quomõ
hec verba intellexerũt ſancti: ſic vtiq; intel/
ligẽda ſunt.Exite inde inqͥt ꝓpheta.Pꝛius
vſitata ipſiꝰ verbi cõſuetudine aſſero iſtam
ſententiã: ⁊ poſtea oſtẽdo nõ meã. Plęrũq;
accuſant᷑ homies:⁊ cũ accuſati fuerit defen-
dunt ſe. Cũ aũt ſe ille qͥ accuſat᷑ hõ rõnabi:
liter iuſteq; defenderit: qui audiũt dicunt:
Exijt inde. Manens loco:exiüt inde. Quõ
inde exijt: Rõne reddita:⁊ defenſiõe iuſtiſſi
ma.Hhoc eſt qð faciebant ſancti:qũ excutie/Lud.io.
bãt puluerẽ de pedib?ꝰadũſus eos qͥ ſibi pa/
cẽ nũciatã nõ accipiebãt.Exijt inde ille ſpe-
culatoꝛ: cui dictũ eſt: Speculatoꝛẽ poſui te Eʒeeb.ʒ.

non ſe auerterit ab iniqtate ⁊ a via ſua:ini/
quus ille in ſua iniqᷣtate moꝛiet᷑: ⁊ tu animã
tuã liberabis. Hhoc ſi facit: exijt inde:nõ ſe/
paratiõe coꝛꝑis ſᷣ defenſione oꝑis ſui. Fecit
em̃ iſte qð faciendũ fuit: etiã ſi ille nõ obtẽ/
ꝑauit:cui obtẽperãdũ fuit. Hhoc eſt:exite in/

de. Clamauit iſta moyſes: clamauit eſaias: 2. q. 4 reced

clamauit hieremias:clamauit eʒechiel. Vi⸗te.circa me.
deamꝰſi h̊ ipſi fecerũt:ſi dimiſerũt ꝑlm dei:
⁊ ſe ad gentes alias trãſtulerũt.& multa ⁊
qᷓ; vehemẽter hieremias increpauit ĩ pecca/
toꝛes ⁊ ſceleratos ꝓpłi ſui:int᷑ eos tamẽ erat.
Vnũ cũ illis tẽplũ intrabat: eadẽ ſactr̃a cele a5.q· ·tole⸗
bꝛabat. In ea hoim ſceleratoꝝ cõgregatiõe dicirea ſ
viuebat:ſᷣ clamãdo exiebat inde.hhoc ẽ ei·
re inde:hoc ẽ ĩimundũ nõ tãgere:⁊ volũtate
nõ ↄſentire:⁊ oꝛe nõ parcere. Quid dicã de
hieremia:de eſaia:de daniel:de eʒechiel:de
cęteris ꝓphis: qͥ nõ receſſerũt a pł malo:
ne deſererẽt bonos. Illi lo cõmixtos: vbi·
⁊ ipᷣi tales eẽ potuerũt.AMoyſes ipᷣe frẽs cũ
acciꝑet legẽ in mõte:ꝑplus deoꝛſũ idolũ fec̃:
Populꝰ dei:ꝓplus ductꝰ cedẽtibꝰ fluctibus
rubꝛi maris:qͥ ſequẽtes inimicos obꝛuerãt:
poſt tanta ſigna ⁊ miracula in egyptioꝛum
plagis ad moꝛtem:⁊ ſua ꝓtectione ad ſalu/
tem:tamen idolũ poſcit:idolũ extoꝛſit:ido/⸗
lũ fec:idolũ adoꝛauit:idolo ſacriſicauit. In⸗
dicat deus famulo ſuo ꝓpli factũ:⁊ dic eos ſe
ꝑditurũ a facie ſua. Intercedit moyſes ad
ipᷣm populũ rediturus:et habuit occaſionẽ
recedendi ⁊ exeundi ab eis: ſicut iſti intelli/
gunt:ne imundũ tangeret:ne cũ talibꝰviue

viſcerat
s adiede
dinire
Ulti..
ſauns
ſcordli⸗
alanit
leiamn
ccipien
aete
debere⸗
mnurnin
lllepati,
ücöiun
ſefecen
fenteact
ſentau⸗
mianiſt
kaniza
nſt niteſteo
tinundt
Gddirit:
cponit
dirit:
xit: Uti
lalibpn
lelent.
lecbiu
Gſenun
erttlibe
peccgtat
poban
Pupbi
eiqgot
moe
blteros,
thenatie
chioſoe
loi eſe
core

gerrjal
le
lfme

dhne

ae

7
1

Uaglunt

ittib
N
uiſietii
Nolerde
ſanao
Aons
ginte⸗
Pus
riſan
Peia
itdeten,
önabi⸗
tdionnt:
e. Qu
eiuſtiſi
erentie uen,
iſtbipa⸗
elleſpe⸗
poſuite es
iniqoon
ua:ini⸗
manima
demnoͤle
ſui Fei
noͤobte/
nexitei

it eſaias: n

chiel Bi⸗ kalun
pundei:
Emultat
itipecca/
meE.
ſcccttt
gepnie
hoceer ·
vpolütate
ddicäde
zechiede
ploma.

obuctin
ggonotun
Nesli⸗
nolſtiitl
ne⸗
tocatſoli
tikul
nltedne⸗

In enangelio ſcm OMattheũ Sermo XIX

ret.Mõ fecit tamẽ. Et ne foꝛte hoc neceſſita
te potiꝰ q; charitate feciſſe videret᷑: obtulit
Exo.ʒ.illi deus aliũ populũ: Facio te inqͥt i gentẽ
magnã:vt illos deleret.At ille ñ accepit:co
heret peccatoꝛibꝰ:petit ꝓ peccatoꝛibus.Et
quõ petit?: aagna ꝓbatio dilectiõis frẽs.

AQuõ petit: Videte illã de q̃ ſepe locuti ſu/

mus maternã quodãmõ charitatem. Cum
deus minaret᷑ ſacrilego populo: pia moyſi
viſcera tremuerũt: owpoſuit ſe pꝛo illis ira/
Abið cũdię dei:Dñe iquit ſi dimittis eis peccatũ
dinmitte:ſinautẽ dele me de libꝛo quem ſcri/
pſiſti. &ÆO paternis materniſq; viſceribꝰ: q;
ſecurus hoc dixerit:attẽdens iuſticiã ⁊ miſe
ricoꝛdiã dei:vt qꝛ iuſtus eſt ne ꝑderet iuſtũ:
quia miſericoꝛs ignoſceret peccatoꝛibꝰ.Cer
te iam manitfeſtũ eſt pꝛudentię veſtrę: quõ
accipienda ſint oĩa talia teſtimonia ſcriptu/
raꝝ: vt quãdo ſcriptura ſonat:recedere nos
debere a malis: nõ aliud intelligere iubea/
mur:niſivt coꝛde recedamꝰ:ne maius malũ
in ſeꝑatione bonoꝛũ cõmittamꝰ qᷓ; in malo/

rũ cõiunctione fugiamus: ſicut ipſi donati/

ſte fecerunt. Qui ſi vere boni malos argue/
rent: ac nõ potius ipſi mali bonos infama/
rent:qualeſlibet ꝓ pace tolerarent qͥ maxi/
mianiſtas receperũt tanqᷓ; integros: quos
tanq́; ꝓꝑ.ditos antea damnauerũt. Certema
Eſa.S2 nifeſte dixit ꝓpheta: Recedite: exite inde:
⁊ imundũ ne tetigeritis.Ego vt intelligam
qð dixit: attendo qð fecit. Facto ſuo mihi
exponit dictũ ſuũ.Dixit recedite. Quibus
dixit? Vtiq; iuſtis. A qͥbus vt recederẽt di/
xit: Vtiq; a peccatoꝛibꝰ ⁊ iniquis.Quęro a
talibꝰvtrũ ipᷣe receſſerit: Inuenio ꝙ non re⸗
ceſſerit. Ergo aliter intellexit. Receſſit coꝛ/
de:obiurgauit atq; arguit: continendo ſea
cõſenſu nõ tetigit imundũ. Obiurgãdo aũt
exiut liber in cõſpectu dei: cui neq; ſua deus
peccata imputat qꝛ nõ fecit:neq; alia ꝗ̊ non
appꝛobauit:neq; negligẽtiã qꝛ nõ tacuit:ne⸗/
* q; ſupbiã quia in vnitate ꝑmãſit.Sic & frẽs
qiuimi mei quotquot habetis inter vos qui adhuc
amoꝛe ſeculi pᷣgrauant᷑:auaros:ꝑiuros:ad⸗/
ulteros:ſpectatoꝛes nugarũ:ↄſultoꝛes ma/
thematicoꝝ:phanaticoꝝ:augurũ:auſpicũ:
ebꝛioſos:luxurioſos: quicqͥd inter vos ma/
loꝛũ eſſe noſtis:quãtũ poteſtis impꝛobate:
vt coꝛde recedat: ⁊ redarguite vt exeat in/
de: nolite ↄſentire vt imundũ nõ tãgatis.
ie eo qꝗð ſcriptum eſt in eugnge/
io ᷣm eũdem: Reddite quę ſũt dei
deo: ⁊ quę ſunt ceſaris ceſari: Et de

ſtipẽdijs militantiũ

ermo xxX
Onnulli fratres qui aut militię cin/ « —
gulo detinent᷑:aut ĩ actu ſunt publi
co ↄſtituti:cũ peccant grauiter: hac

ſolent a peccatis ſuis pᷣma ſe voce excuſare

militant:⁊ ne bene aliquãdo faciant occu

patos ſe malis actibꝰ cõquerunt᷑: Perinde S

quaſi militia hoim nõ volũtas in culpa ſit:

ita qð ipſi gerũt officijs ſuis aſcribũt. Mon 25. q.1.

em̃ militare delictũ eſt: ſed ꝓpter pꝛedã mili militare

tare peccatũ eſt. Hec rẽpublicã gerere crimi

noſt um eſt: ſ. ed ideo agere rẽpublicã vt rẽfa/
miliarẽ potiꝰ augeas: videt᷑ eſſe dãnabile.
Pꝛopterea em̃ ꝓuidentia quadã militãtibꝰ

ſunt ſtipẽdia cõſtituta: ne dũ ſumptus quę/
rit᷑:da graſſet᷑. Illud aũt quale eſt cum ob

erroꝛẽ aliquẽ a ſenioꝛibꝰ arguunt᷑: ⁊ iputat
alicui de illis cur ebꝛius fuerit: cur res alie/
nas ꝑuaſerit: cedem cur turbulẽtus admiſe⸗/
rit: ſtatim reſpondeat: quid habebã facere:
homo ſecularis aut miles:nunquid mona/

chũ ſum ꝓfeſſus aut clericũ: quaſi ois qui

clericus nõ eſt aut monachus: poſſit ei lice/
re qð nõ licet.Cuũctis igit᷑ officijs ſacris lr̃is
pᷣſcribit᷑ noꝛma viuendi:oĩs ad bene viuen/
duʒ ꝓuocat᷑ ſexus: ętas ⁊ dignitas. Igitur
nemo ſe excuſet publicis actibus: nemo de
occupatiõe militię conquerat᷑. Apud omnẽ
xpᷣianũ pꝛima honeſtatis debet eſſe militia.
Nam vt id qð dicimꝰ auctoꝛitate euãgelica

cõpꝛobemꝰ: videamꝰ lectionẽ ꝗ̊ᷓ pauloante

decurſa ẽ. Ait em̃ euãgeliũ: Venerunt autẽ Lud.ʒ.
et publicani ad iohannẽ vt baptiʒzarent᷑ ab

eo:et dixerũt ad eũ: Magiſter qͥd faciemꝰ:

At ille dixit: Mihil ampliꝰexigatis:qᷓ; qð cõ

ſtitutũ ẽ vobis.honeſta plane publicanoꝝ
interrogatio:ac ſancti ꝓphę iuſta rñſio. Illi
em̃ ſollicite interrogãt:ne aut ignoꝛãtes plꝰ

exigẽdo peccatũ incidãt:aut ceſſãtes publi⸗

cã decipiãt functionẽ:hic aũt moderate pᷣ⸗
cipit:vt ⁊ iniqtas locũ nõ habeat:⁊ cõſtitu/

tũ habeat vectigal effectũ. Mõ em̃ dixit:Mi

hul exigatis:ſed nihil ampliꝰ exigatis. Vñ

itelligimꝰ ꝙ apud deũ nõ tã exactio qᷓ; exac⸗

tio iniq̃ dãnet᷑.Dic em̃ ipſe dñs: Reddite atiʒ.ꝛ2.

ꝗq dei ſũt deo:⁊ ꝗ ceſaris cęſari. Igit᷑ 23. q. . milita/

qð cęſar pᷣcipit ferendũ ẽ: qð imꝑatoꝛ idicit e ante me.
tolerãdũ ẽ: ſed fit intolerabile: dũ illð pᷣda
exactiõis accumulat. hoc aũt q̃le ẽ qð ideʒ
ipᷣi qͥ hmõi neceſſitates ꝓcurãt:peccatl ſuis

peccata cõgeminãt: hᷓ eſt ꝙ fraudes ſuas ac

rapinas cõmodũ vocãt:cũ ipſa pᷣda inferatc»

in Cmodi. Jllð ait adqut ſceleribꝰ ſuis: yt

4 0— 2 4 e,
GSancti Auguſtini deverbis dñi
q̊s idefenſos viderit:ipos potiꝰ ꝑſequãt᷑:et dño iubente cõſequit᷑:ſed exercet mercimo/
putẽt ſe neceſſitates decepiſſe publicas niſi nia:interceſſiones vendit:viduarũ munera ſadi
domos deceperint oꝛphanoꝝ: ita quoꝝ pa / libẽter amplectit᷑: hic negociatoꝛ magis po gict
ter biduũ foꝛſitan fuerit amicꝰ: collega vel teſt videri qᷓ; clericus. NHec dicere poſſumꝰ: hene
frater: interueniẽte moꝛte: eiuſdẽ liberi ha / nemo nos inuaſoꝛes arguit: violentię null⸗ il,
beant᷑ tanq; ignoti: viles ⁊ miſeri. Vidua accuſat:quaſi nõ interdũ maioꝛẽ pꝛędã avi⸗ enl lii
aũt ſi qua fuerit aut ſic iniurijs exagitat᷑ vt duabus blandimẽta eliceant qᷓ; toꝛmenta. ai ſ;
nubat:aut ſi voluerit in caſtitatis ꝑymanere Mec intereſt apud deũ vtrũ vi an circũuen/ huten .
ppoſito: dando munera in facultate vix ꝑ / tione qs res alienas occupet: dũmodo quo upgnat
mdnet. Cum his fauchib⸗ repleuerint ſa/ quo pacto teneat alienũ. *
culos ſuos: videas illos lętos et accuratos — — 7 ⸗
ad eccleſiã ꝓperare:⁊ deo gras agere:quaſi ceo 98 ſcriptũ eſt in euangelio lpoen
ab ipo illis hec pecunia cõferat᷑:illud quoq; edern⸗ Ue pꝛegnatibus ⁊ nu- Aurol
B beccãtes ꝙ rapinaꝝ ſuaꝝ deũ volũt eẽ pti/ trientib us.Sermo XX autcolon
Zud. s. cipẽ. Dic em̃ ſctm̃ euãgeliũ: Introgauerür Clre ⁊ intelligere debemus fratres nunt
23. q. r. mili/ illũ ⁊ miltes: qͥd faciemꝰ ⁊ nos? Ait illis io/ chariſſimi: quia xpᷣianis duʒ in hoc llcs
tare:circa fi. hãnes: Neminẽ cõcutiatis: neq; calũniã fa⸗ coꝛpoꝛe viuũt tribulatio deeſſe non An
ciatis: ſed cõtenti eſtote ſtipẽdijs vr̃is. hic porerit. Sic em̃ nos ſicut audiſtis cõteſtat Auterh
iam cognoſcere ſe debet oĩs hõ qui militat. aplus dicens: Om̃s qui volũt pie viuere in 2. Timot. ſſhiͤt
Mõ em̃ tantũ de his militãtibꝰ ſcriptura loꝰ xpᷣo:pſecutiõʒ patient᷑:Et iterũ: Per młtas Actj.i4. feultfll
quit᷑:qui armata militia detinẽt᷑:ſed quiſq; tribulationes opoꝛtet nos intrare in regnũ uluene
militię ſuę cingulo vtit᷑ dignitatis ſuę mileſ ceęloꝝ. Vẽturi ſunt dies tribulationũ:⁊ ma igk
aſſcribit᷑: atq; ideo hęc ſentẽtia poteſt dici: larum tribulationũ venturi ſunt:ſicut dicit ktdcta
Verbi gratia:militibus: ꝓtectoꝛibus:cun⸗ ſcptura:Et quãtũ accedũt dies:augent᷑ tri/ Geſlc⸗
ctiſq; rectoꝛibꝰ: Quicũq; ſtipendia ſibi pu/ bulationes. HNemo ſibi ꝓmittat qð euãge/ ltor. Et
blice decreta cõſequit᷑:ſi ampliꝰ quęrit:tãq liũ nõ ꝓmittit.Quõ em̃ apꝛopinquãte fine Mattb.24. eolede
calũniatoꝛ ⁊ cõcuſſoꝛ:iohis ſentẽtia cödem mũdi:ſicẽ dic̃ dñs ĩ euãgelio:abũdabit iniqͥ Puscali
nat᷑. Vſq;adeo aũt hoc inoleuit malũ:vt is tas: refrigeſcet charitas: ſic ꝓpt ipſas iniq/ icie
quaſi ex cõſuetudine vendant᷑ leges:coꝛrũ / tates nunq; deerit aduerſitas: Opus eſt vt cpelato
pant᷑ iura: ſentẽtia ipſa venalis ſit: et nulla animũ noſtrũ nõ ſolũ ad pęnitentiã: etiazʒ habeopee
iam cauſa poſſit eſſe ſine cauſa.HHec autẽ di ad patientiã pparemus. Fratres mei: obſe agreytti
uina ſentẽtia quę ad milites loquit᷑: poteſt crovos attendite ſcripturas ſanctas: ſi ali/ ſeckke
etiã ad clericos retoꝛqueri: quia etiã ſi non quid fefellerunt: ſi aliquid dixerunt: ⁊ aliter mnunüͤe
militare videamur ſeulo: tamen deo ⁊ dũo accidit q;ᷓ dixerũt: Heceſſe eſt yt vſq; in finẽ liseſte
2. Timoth·2 militamꝰ: ſicut ait aplus: Hemo militans ſic fiat quẽadmodũ dixerũt.Hõ nobis pꝛo/ ſſoni
deo: obligat ſe negocijs ſecularibus. VUide/ mittunt ſcripturęnr̃e ĩ hoc ſeculo niſi tnibu/ edſtiteg
mur inq; nõ militare remiſſis ac fiuentibus lationes: pſſuras: anguſtias: augmẽta do/ leitdicte
tunicis: ſᷣ habemꝰ militię nr̃e cingulũ: quo loꝛũ:abũdanti tẽptationũ. Sic ⁊ ipſe dñs iaſſcli
caſtimoniæ interioꝛa cõſtringimus. De quo in euãgelio dicit: In mũdo ſſſuram habe⸗/ Job. 169. (idosf
Lud.i2. cingulo dñs ait ad apłos ſuos: Sint lumbi bitis. Et iterum: MℳÆn'üdus gaudebit ⁊ vos necierns
veſtri pꝛecincti:⁊ lucernę veſtrę ardentes in triſtes eritis: triſticia veſtra vertet᷑ in gau/⸗ lbuafan
manib“ veſtris. Milites igit᷑ xpᷣi ſumus: et diũ.Ad iſta ſcipue nos paremus:ne impa/ Anat
ſtipendiũ ab ipſo donũq; ꝑcipimꝰ: ſicut di/ rati deſiciamꝰ. De ipᷣis em̃ tribulatiõib cũ neiiz tinrgt
2. Corl.r. cit aplus: Qui dedit nobis pignus ſpirit: euãgeliũ legeret᷑ audiſtis: Ue pꝛegnãti/Manb.24 unitib
hoc eſt qui ſpũſſancti nos remuneratiõe di/ bus ⁊ nutriẽtibus. Pꝛegnãtes ſunt:q nnen
tauit.Si qͥs ergo xpianoꝝ hoc donatiuo cõ in ſpe intumeſcũt: Nutriẽtes autẽ id eſt la/ iiditt
tentus foꝛte nõ fuerit: ⁊ quęrit ampliꝰ: inci · ctantes:qui iã adepti ſunt qð cõcupierant. Bend
pit hocipſo carere qð meruit. Qð ſpecialit Eteni mulier pꝛegnãs in ſpe tumet filij: nõ hitie l
contingit hęreticis arrianis. DPũ em̃ neſcio dum videt ſiliũ: quę aũt iam lactat ample/ noyf e
qð ampliꝰ quęrũt: inueniẽtes erroꝛis ſpiri ctitur qð ſperabat. Pꝛegnãs eſt: qᷣ res alie/ ptiz. 85
tũ:gratiã ſanctiſpũs ꝑdiderũt.Hã ⁊ catho/ 1 . er Med . Mephe
tũ: gratiã ſanctiſpũs ꝑdiderũt.ã ⁊ catho/⸗ nas cõcupiſcit:nutriẽs eſt qui iaʒ rapuit qð WW
licus clericus hac ſentẽtia retinet᷑. Si enim coõcupierat. Et vt hoc aꝑtius etiã ſimplices –
nõ contẽtus ſtipẽdijs fuerit quę de altario intelligere poſſint:aliquã ſimilitudinẽ ꝓpo/ *

In euangelio ſcðm Oatth eü Sermo XX

werine, nam'. Cõcupiſcit aliqs villã alienã ⁊ dicit: Et ideo quotiẽſcũq; vobis euãgelica lectio
ununen Bona ẽ iſta villa vicini mei:O ſi mea eſſet: recitata fuerit in qua dicit: Ue pᷣgnantibꝰ⁊
gs o ſi adiũgerẽ illã ⁊ facerẽ de iſto füdo ⁊ de il nutriẽtibus:nõ hoc de mulieribꝰ legitimos
ehoſim lo vnitatẽ. Amat ⁊ auaricia vnitatem. Q ð viros habẽtibꝰ credite. Quid em̃ mali fecit
lanpn amat bonũ eſt:ſᷣ vbi amãdũ ſit neſcit. Soꝛ: mulier ꝗᷓ ð ꝓpꝛio marito ↄcepit:? Quare illi
Pegiapi te diues ẽ vicinꝰille qͥ hʒ villã bonã: ⁊ ſuſpi in die iudicij male erit: quę hoc fecit qð deꝰ
