Sicut deficit fumus deſiciant: ſicut Nõ.o.
uit cęra à facie ignis: ſic pereãt peccatoꝛes
a facie dei. Hon dubito fratres chariſſimi ꝙ
omniũ veſtrũ coꝛda cõcuſſa ſint: nec cuiuſqᷓ;
cõſcientia ſub his verbis intrepida ſteterit.
Quis enim gloꝛiabit᷑ caſtum ſe habere coꝛ: Mꝛouer.20.
aut quis gloꝛiabi᷑ mundũ ſe eſſe a peccatiſe
Ac ꝑ h̊ cũ ſcpᷣtura dicit: Siẽ fluit cera a facie
ignis:ſic pereãt peccatoꝛes a facie dei: quis
non cõtremiſcat: quis non pauibũdus exi⸗
liat? Quid ̊ faciamus: aut quę ſpes nobis
eſt? Heq; enim fruſtra hec cantant᷑. Aut vo B
cum heęc dicit pꝛopheta optat ea hominibꝰ:
ac non potius ventura pꝛeęuidet? In verbis
quidem ſigura optantis apparet ſed intelli/
gitur pꝛęſciẽtia nũciantis. Sicut em̃ quędã
in ſcriptura ꝓpherarũ tanq; in ſteritũ facta
narrant᷑ cũ futura pdicant᷑: ita quędã tanqᷓ;
voto dicunt᷑ optantis. Sʒ qui recte intelli⸗
gunt qð audiũt:viſionẽ ᷣnunciantis agno⸗/
ſcũt.Longe autẽ ante natiuitatẽ dominicę
incarnatiõis:iſti pſalmi dicti atq; conſcripti

Bancti cluguſtini de tempoꝛe

ſunt. Non ante deũ chꝛiſtũ:ſed ante natum mini voluntas.Huũquid ergo quia dixerüüt·· ngi
ex virgine maria chꝛiſtũ. Nam ꝓfecto pater iat voluntas dei:optauerunt apoſtolo vt uanna
abꝛahã longe ante dauid regẽ cuiꝰ tempoꝛe talia pateret᷑:ac nõ potius mentẽ ſuam ſub/ ten ho
hi pſalmi cantati ſunt:fuit.Dñs autẽ dixit: limi et diuino ſtatuto deuotiſſime ſubdide/ apiner
Joh. 8. Ante abꝛahã ego ſũ. Ipſe eſt em̃ verbũ dei runt:Sic ⁊ ꝓpheta cum dicit: Sicut fluit cę Ps. s7. ſo⸗ enea
Job.i. ꝑ qð facta ſũt oia:ſed ipſe implẽs ꝓphetas: ra a facie ignis: ſic pereãt peccatoꝛes a facie ſein fn
in carne ſe eſſe venturũ ꝑ eos ſᷣdixit. Ad eiꝰ dei:videt hoc certiſſime peccatoꝛibus immi ſe lano
aũt incarnationẽ ꝑtinet paſſio. Neq; em̃ po nere:⁊ placet ei qð deus ſtatuit:ne deo ipſe ell l
tuit pati illa ꝗᷓ in euãgelio ſcripta ſunt niſi ĩ diſpliceat. Quid ergo facimus fratres: niſi D thz
carne moꝛtali ⁊ paſſibili quã gerebat.Et ibi vt dum tempus eſt vitam mutemus:⁊ faca ndi gne
vtiq; legit᷑: quẽadmoduʒ dño cruciſfixo hi noſtra ſtqua ſunt coꝛrigamꝰ: Vt quod ſine ſaln n⸗
Job.i9. crucifixerũt eũ veſtimẽta eius diuiſerũt ſibi: vlla dubitatione venturũ eſt peccatoꝛibus: nau
⁊ cũ inueniſſent in eis tunicã deſuꝑ textam: nos non inueniat ſuꝑ quos veniat: non qa ſin aun
noluerũt eã ↄſcindere: ſed ſoꝛtẽ ſuꝑ eã miſe nõ erimus: ſed vt nõ tales inueniat qualibꝰ lor,⸗
runt: vt ad quẽ ꝑueniret integra ꝑueniret: venturũ eſſe pdictũ eſt. Pꝛopterea ſe iudex uuten⸗
qua ſigniſicabat᷑ charitas:ꝗ̃ diuidi non põt. venturum minat᷑:vt nõ inueniat quos pu lutcgnib
Heęc ergo cũ in euãgelio iam facta narrant᷑: niat cum venerit. Pꝛopterea illud cantant nmck⸗
longe ante multos annos ĩ pſalmo cũ futu pꝓpherte vt coꝛrigamur: Si damnare vellet Gndcoc⸗
ra ᷣnunciarent᷑: tanq; geſta ⁊ trãſacta narra taceret.Nemo volens ferire: dicit:obſerua. ſoantnieit
Ns.au1. ta ſunt. Foderũt inqͥt manus meas ⁊ pedes Xotũ fratres qð audiuimꝰp ſcripturaſ: vox nount tant
meos:et dinumerauerũt oia oſſa mea. Ipſi eſt dei dicentis: Obſerua. Et totũ qð pati- mmotllud
vo cõſiderauerũt ⁊ inſpexerũt me:diuiſerũt mur tribulatiões in hac vita:flagellũ dei eſt nuque dee⸗
ſibi veſtimẽta mea:et ſuꝑ veſtẽ meã miſerũt coꝛrigere volentis ne damnet in fine.Quaſi mwenn
ſoꝛtẽ.Omnia tanq; ſᷣterita dicunt᷑: ⁊ futura dura ſunt:moleſta ſunt:hoꝛrent quãdo nar/ ſgüntgei
pdicant᷑. Sicut ̊ in verbis ſᷣteriti tempoꝛis rant᷑. Quę quiſq; grauia valde patit᷑ in hac Quandodi
futura facta ſigniſicant᷑:ſic in ſigura optãtis vita:in comparatione autẽ ęterni ignis non wmotbent
ſᷣnunciantis mens intelligẽda eſt. Sic ⁊ de parua ſed nulla ſunt. Siue ergo nos flagel/ blkaulns
iuda domini traditoꝛe tanqᷓ; optat ei ꝓphe / lemur: ſiue cũ alij flagellant᷑: admonemura ohrepte
tai:qð venturũ eſſe pdicit:Et de ipis iudęiſ: dño. QOia iſta fratres ꝗᷓ in hac vita infligunt᷑ unctbent
NxS. 68. Fiat inquit menſa eoꝛũ in laqueũ:⁊ in vena a domino:admonitiones ſunt ⁊ ſtimuli coꝛ/ m Munckte
tionem et in ſcandalũ. Quod de his pꝛedi/ rectionis noſtrę. Veniet autẽ ignis ęternus E Wonnesg
ctum eſſe ſine dubitatione exponit: ſicut de de quo dicet᷑ illis qui ad ſiniſtrã cõſtituendi cheben
ck. iuda quę ſub eadem figura pᷣnunciata ſunt ſunt: Ite in ignem ęternũ qui parat ẽ dia/ Watth.25. ne ſetee
ꝙ& apoſtolus petrus cõmemoꝛat. Mec ſine cau/ bolo ⁊ angelis eius.Lunc acturi ſunt quidẽ ewicenat
ſa ⁊ quę futura ſunt tanq; tranſacta dicunt᷑. pęnitentiã. Nam ſcriptum eſt in libꝛo quo/ geſunate
Deo enim ſic certa ſunt: vt iam ꝓ factis ha / dam ſapientię:Dicent intra ſe penitentiam Sap.s dolbadte
beant᷑:⁊ tanqᷓ; optans videt᷑ dicere ꝓpheta: agentes: ⁊ pꝛę anguſtia ſpiritus gementes: nmannh
qð certum pᷣuidet eſſe venturũ: nihil aliud Quid nobis ꝓfuit ſuperbia:⁊ quid diuitia/ nirunen
quãtum mihi videtur oſtendens:niſi nobis rũ iactantia cõtulit nobis:? Tranſierunt oĩa tetiefn
non debere diſplicere cognitã ſententiã dei illa tanq; vmbꝛa. Erit em̃ ibi pęnitẽtia: ſed ſeglcbent
quã fixam immobilẽq; cõſtituit. Et ideo in infructuoſa.Erit ibi pęnitẽtia ſed doloꝛẽ ha beleneng
actibus apoſtoloꝝ: cum quidã ꝓpheta no- bens:medicinã non habens. MNunc eſt fru/ hoe ſuent
mine agabus ſdiceret apoſtolũ paulũ ĩ hie· cctuoſa pęnitẽtia quãdo coꝛrectio libera:pę/ Aunos chn
roſolyma a iudęis multa eſſe paſſurũ ⁊ vſq; niteat te ad vocem ſcripturę. Nam ad vocẽ achnciin
ad vincula ꝑuenturũ: cũ hoc audito fratres ſp̃ſentis iudicis:ſine cauſa pęnitebit te.Lũc W
reu ocare ⁊ retinere vellẽt ne illuc ꝑgeret: qͥd iam ille ſententiã dicturus eſt:Et nõ erit qð innefe
Actj.⁊i. facitis inquit cõturbantes coꝛ meũ?Ego em repꝛehendas quãdo ſententiã dicturus eſt. Raſtis
nõ ſolum alligari ſed etiã moꝛi paratus ſum Mon enim tacuit ante ſententiã. Hon em̃ te endl
pꝛo nomine domini noſtri ieſu chꝛiſti. Atq; diſtulit niſi vt coꝛrigeres te:quãdoquidẽ la⸗ —
ita cum viderent fratres immobilem viri ad troni in cruce pendenti ſe mutare permiſt. Kns⸗
oĩs ꝑferenda conſtantiã dixerunt: Fiat doę Tunc em̃ latro pendens cum domino credi/ Zucj.2

Ber. C. Qx. Feria tertia pj do.paſſõis O

ggocnigdee
– dit in chꝛiſtũ: quando de illo diſcipuli titu/ niet: Vſq;adeo ſumus duri ⁊ lapidei coꝛdis
nmniſine bauerũt.Cõtempſerũt iudęi moꝛtuos ſuſci vtlegamus ſcripturas:et videamus omnia
deſineibte tantẽ: non cõtempſit latro ſecũ in cruce pen pꝛoꝛſus ad litterã eueniſſe quę ſcripta ſunt:
drgeiin dentem. Hon eſt ergo qð in ſine dicak domi ⁊ de his quę remanent deſperemus⸗ Qua/
= no: Mõ me ꝑmiſiſti bene viuere:aut dilatio / tũ eſt em̃ qð remanet: ad ea quę iã nobis ex
NRWr nem coꝛrectionis non mihi dediſti: aut non hibita videmus: Tam plura deus oſtendit
MM Im oſtendiſti quid apeterẽ: quid vitarem. VUi/ ⁊z⁊ de reſiduo nos fraudaturꝰ eſt: Veniet iu/
ud dete quia non tacet: videte quia differt: vi/ dicium redditurum pꝛo meritis: Bonis bo⸗
— nunſih dete quia blandit᷑:hoꝛtat᷑: minat᷑. Coõſtituit na: malis mala. Poni ſimus ⁊ ſecuri iudi /)
lerſen verbũ ſuuʒ in ſublimitate: per totũ mundũ cem expectemus. Fratres mei maxime nũc &
Au recitat᷑ vniuerſo humano generi.Mõ eſt qui dicentem me audite:Holo tecum computa
. Vaunhe iã dicat: Heſciui: nõ audiui. Implet᷑ qð di/ re pꝛęterita.Ab hodierna die te muta: cras
Syrnunmn Ps. 18. ctum eſt in pſalmo: Mec eſt qui ſe abſcõdat te alterũ inueniat. Hos aũt ꝑuerſitate no
mmenatgniſß a caloꝛe eiꝰ. Modo & caloꝛ eiꝰ in verbo ei ẽ. ſtra ſic volumus deum eſſe miſericoꝛdẽ: vt
pterleia Abputare modo a caloꝛe eius:et non deflues non ſit iuſtus.Alij rurſus quaſi pꝛeſidentes
Genmn os, GFdſicut cęra ab igne eiꝰ.Nam illud fratres mei de iuſticia ſua: ſic volunt iuſtum vt nolunt
miüldann venturũ eſt aliquãdo qð modo ridẽt impij: miſericoꝛdẽ. Vtrũq; ſe exhibet deuſ:vtrũq;
idannar e qð modo cõtemnũt deriſoꝛes: qð putãt fal / pꝛęſtat: nec miſericoꝛdia eius pᷣſcribit iuſti/
Eedicnoblan. ſo cantari aliquãdo venturũ eſt. Si non ve/ cię:nec iuſticia eiꝰ aufert miſericoꝛdiã. Mile
Plopane nerunt tanta quãta pꝛędicta ſunt: deſpere/ ricoꝛs eſt:et iuſtus eſt. Vnde miſericoꝛdem
Ewtüga⸗ mus ⁊ illud aliquãdo venturũ.Si autẽ om / pꝛobamus: Parcit modo peccatoꝛibꝰ: dat
Aſugelideit nia quę de eccleſia futura pꝛenũciata ſunt: veniam conſidentibus. VUnde pꝛobamus
inine QAd iam videmus exhibita et cęcoꝛũ etiã oculos quia iuſtus eſt: Quia venturus eſt dies iu/
rmtgritont feriunt: quid dubitamus etiã illa ventura? dicij quem modo differt: non aufert. Et cuʒ
Aepakbe Quando dicebat᷑ eccleſia chꝛiſti futura ꝑ to⸗ venerit redditurus eſt pꝛo meritis. An hoc
mniglem tum oꝛbem terrarũ: dicebat᷑ a aucis ⁊ ride vultis vt reddat auerſis qð reddetur cõuere
aworvstnne bat᷑ a multis. AModo iã impletũ eſt qð tan / ſis: Fratres: iuſtum videt᷑ vobis vt ibi pe/
kadnonenu to ante pꝛędictũ eſt: Diffuſa eſt eccleſia ꝑ to / natur iudas vbi poſitus eſt petrus: Et ipſe
eniainfian tum oꝛbem terrarũ. Ante milia annoꝛũ pꝛo / ibi poneretur ſi ſe coꝛrexiſſet: Sed de venias ⁊

deſperans: potius ſibi collum ligauit qᷓ; re / Matth.27.

rtſinue Ben⸗12, et. 22. Miſſum eſt abꝛahę: In ſemine tuo benedicẽ- delpe
gis clementiã ſupplicaret. Itaq; fratres ſi/ qh

iinugmut tur omnes genteſ. Venit chꝛiſtus ex ſemine lementia 3
ſricöfneni abꝛahę:benedictę ſunt in chꝛiſto iã oẽs gen / cut dicere cęperam: non eſt vnde repꝛehẽda
– tes. Pꝛedicta ſunt ſciſmata:et hereſes futu / mus deum. Quid cõtra illum dicamus: nõ
Guniſunrgti rę: videm ꝰilla. Pꝛedictę ſunt ꝑſecutiões:fſa/ erit cum venerit iudicare. Cogitet vnuſqᷣſq;
Külbon ctę ſunt a regibus colentibꝰidola. Pꝛo ipſis peccata ſua: æ modo illa emendet cum tem-
Enmirmmi idolis aduerſus nomẽ chꝛiſti repleta eſt ter / pus eſt. Sit fructuoſus doloꝛ: non ſit ſterilis
ep⸗ ns ra martyꝛibus. Sparſum eſt ſemen ſangui / pęnitudo.Tanq; hoc dicit deus:Ecce indi/
wegret⸗ nis: ſurrexit ſeges eccleſię. MNec fruſtra oꝛa- caui ſententiam: ſed nondum pꝛotuli. Pꝛę- He pe.diſ.
uoln⸗ uit eccleſia ꝓ inimicis ſuis. Crediderunt ⁊ q dirxi:non fixi.Quid times quia dixi: Si mu nouit.
unnne ꝑſequebant᷑. Pꝛeędictũ eſt etiã quia ipſa ido / taueris:mutatur. Nam ſcriptum eſt: ꝙ pę/ Señ.s.
— la euertenda eſſent per nomẽ chꝛiſti. Ram æ niteat deum. Nũquid quomodo hominem
ſclda hoc inuenimus in ſcripturis: Ante paucos ſic pęnitet deum?: Ham dictum eſt: Si pęni/ Hiere.18.
Funrfin annos chꝛiſtiani illa legebãt ⁊ nõ videbãt: tuerit vos de peccatis veſtris: pęnitebit et
giolbeng⸗ adhuc futura illa expectabãt: et ſic abierũt: me de omnibus malis quę facturus eram
ſunad non illa viderunt: ſed tamen credentes qd vobis. Nunquid quaſi errantem pęnitet
ittin futura eſſent cum fide abierunt ad dominũ. deum? Sed pęnitentia dicitur in deo mu/
Enocn⸗ Noſtris tempoꝛibus etiam ipſa cernuntur. tatio ſentẽtię. Non eſt iniqua:ſ iuſta. Qua
joinuch DOmnia quę ante pꝛedicta ſunt de eccleſia: re iuſta? Mutatus eſt reus: mutauit iudex
ji onti videmus impleta. Solus dies iudicij nõ eſt ſententiã. Noli terreri.Sentẽtia mutata eſt
dogici, venturus? Ipſe ſolus pꝛenunciat᷑ ⁊ non ve/ non iuſticia. Juſticia integra manet:qꝛ mu-
e nll °% 5
ion H

Bancti Aluguſtini de tempoꝛe

gemo

ſcirtz
tato debet parcere qui iuſtus ẽ. Quõ ꝑtina ⸗/ neſcit ⁊ diſperit:quando ſe multũ extulerit. llocſel
ci non parcit: ſic mutato parcit. Ipſe rex eſt Quia ergo ſuperbus ſic ſe erigit cõtra deũ: numa
indulgentiarũ:qui datoꝛ eſt legis. Miſit le quomodo fumus contra cęlum:reſtat vt ita nennu
gem:venit cum indulgentia. Reum te fece/ deſiciat ⁊ tanq; in ventos ſuę vanitatis ela- naſainn
rat lex: abſoluit te qui dedit legem. Immo tione diſſipatus intereat quẽadmodum diil/ guklgei
non abſoluit. Nam abſoluere eſt innocentẽ perit fumus elatus: tumida non ſolida ma/ Ppane
iudicare. Donat potius peccata conuerſo. gnitudine inflatꝰ. Sic eſt em̃ fumus. Vides biiu
Omnes em̃ ſunt rei qui peccatis ſuis inuo / magnã molẽ:habes quaſi qð videas:⁊ non Arore:dl
luti ſunt. Nemo ſe optet abſolui. Om̃s ve- habes quod teneas.Talem ergo pęnã fra/ m Pin
niã depᷣcemur. Venia vᷣo datur mutato.Et tres ante omnia deteſtamini: nec defenda- Enalane
PS.67. erimꝰ ſecuri cum audierimꝰ: Sicut fluit cera tis peccata veſtra.Et ſi adhuc facitis:nolite manlad,
a facie ignis: ſic pereant peccatoꝛes a facie defendere. Subdite vos deo: et ſic tundite lsinne
J dei.Certe fratres modo pereunt peccatoꝛes pectoꝛa veſtra: vt ⁊ ipſa quę remanſerũt nõ anarermne⸗
⁊ nõ pereunt peccatoꝛes. Si incipiant iuſte ſiant. Conamini non facere: et ſi fieri poteſt ſtum pgenia
viuere ꝑibunt vtiq; peccatoꝛes:ſed nõ peri/ nulla facite: ſi autem fieri non poteſt vt nul/ gaticuc
25, . 4 duo,. bunt homines. homo peccatoꝛ:duo nomia la faciatis:maneat tamen illa pia confeſſio. tanentume
. ſunt:homo vnũ nomen eſt: et peccatoꝛ vnũ Erit enim reſpectus miſericoꝛdię ipſius: vt noramur⸗
nomen eſt. In his duobus nominibꝰ intel / te conante omnia perimere ⁊ quãtum adiu/ ſoes Hüͤn
ligimus quia vnũ hoꝛum deus fecit: alterũ uerit perimente:de reliquis quę tibi reſtant ſmnoviuont
hoꝛũ homo fecit.hHominẽ em̃ deus fecit:pec in itinere in vento ⁊ in conatu compꝛehenſo ſuceederente
catoꝛẽ ſe ipſe hõ fecit. Quid ̊ contremiſcis? facile ignoſcat: Tantũ ꝓficere affecta: non etmaterecd
Quando tibi dicit deus: Pereant peccato/ delicere.Si non te inuenit dies vltimus vi / eantauten
res a facie mea:hoc tibi dicit deus: Pereat ctoꝛem:inueniat vel pugnantẽ:non captũ ⁊ ernilunt.
in te qð tu feciſti:⁊ ſeruo qð ego feci. Et mõ addictum. Eſt autẽ miſericoꝛdia abundan/ ir achiſto vit
ardet ignis in caloꝛe verbi: res eſt in feruoꝛe tiſſima ⁊ larga eiꝰ beniuolẽtia: qui nos ſan/ ti eſth
ſpirituſſancti:ſicut diximus iamdudũ:quia guine filij ſui redemit: cum pꝛopter peccata Uinpaſſus:
NPöʒ.18. ſcriptum eſt ĩ alio pſalmo: MNec eſt qui ſe ab- noſtra nihil eſſemus.MNam ipſe aliquid ma/L hgelinten
ſcondat a caloꝛe eius. Spiritũ autẽ ſanctũ gnum fecit:cum hominẽ ad imaginẽ ⁊ ſimi⸗ Señ.i. Aacpitteſur
Bo. 12. eſſe caloꝛem dicit apoſtolus:Spiritu feruen litudinem ſuaʒ creauit. Sed quia nos nihil honineace
tes.Ergo ꝓ facie dei:tibi pone interim ſcri / feri voluimus peccãdo: ⁊ traducem moꝛta / incönnt
pturã dei.Liqueſce ab illa: pęniteat te cum litatis de parentibus duximus:⁊ maſſa pec Gun. Qin
audis hęc de peccatis tuis. Cum autẽ te pꝓę cati: maſſa irę facti ſumus: placuit tamẽ illi tmgenan
nitet: ⁊ cũ teipſum excrucias ſub caloꝛe ver / per miſericoꝛdiã ſuã redimere nos tanto pꝛe fonzaſten
bi:cum etiã lachꝛymę currunt: nõne cęrę ta- cio:dedit ꝓ nobis ſanguinẽ vnici ſui inno/ pan
beſcenti ⁊ tanq; in lachꝛymas currenti ſimi/ cẽter nati:ĩnocẽter viuentis:innocẽter moꝛ/ nan, Ahe
lis inueniris: Modo ergo fac qð in poſterũ tui. Qui nos tãto pᷣcio redemit:nõ vult pe/ Alncgp
times:⁊ non habebis qð in poſterũ timeas. rire quos emit. Mõ emit quos ꝑdat:ᷣ emit nſint. e
Tantũ non ſicut fumus deſiciãt.Nã vtrũq; quos viuifſicet. Si peccata noſtra ſuperant ltumee
ibi habes poſitũ: foꝛte non ſine cauſa:quia nos:pꝛeciũ ſuum non contemnit. Deus pꝛe RKũjK
eſt etiã diſtãtia peccatoꝛũ. In ipſo vno ver / ciũ magnũ dedit:nec tñ nobiſ tantũ de ipſi niclle⸗
bo:vtrũq; poſuit pſalmus:Sicut deſieit fu / miſericoꝛdia blandiamur:ſi nõ fuerimus co trigt
muus deſiciãt:et ſicut fluit cera a facie ignis: nati aduerſus peccata noſtra: nec ſi aliqua daanne
RR ſic pereant peccatoꝛes a facie dei. Qui ſunt maxime capitalia fecerimus ſperemus ita ſun⸗ 8
qui ſicut fumus deſiciunt:? Qui ſunt niſi ſu/ futurã eſſe miſericoꝛdiã vt ei ↄiũgat᷑ iniqui/ ini n
perbi:non cõſitentes peccata ſua ſed defen- tas. Nunqͥd em̃ ⁊ eos qui nihil egerũt quẽ/ die bi
dentes? Quare fumo cõparati ſunt: Quia admodũ coꝛrecti viuerẽt:ſed in pertinacia ⁊ ment
fumus erigit ſe:extollit ſe tanq; in celuʒ:ſed duricia animi ꝑmanſerũt:accuſauerũt etiazʒ Rau
quanto ſit ſuperioꝛ:tanto facilius euaneſcit deũ defendendo peccata ſua ibi conſtitutu/ mi
⁊ diſperit. Rurſus conſiderate qð dixi:So/ trus eſt vbi cõſtituit ſanctos apoſtolos:pꝛo/ Linih
lidioꝛ eſt ſumus igni ꝓximus:et terrę pꝛoxi / phetas: patriarchas ⁊ fideles ſuos bene de md
mus. MNondũ ſic euanuit:nondũ ſic eſt diſʒ/ ſe meritos: ſibi ſeruientes: ambulantes in gusn
ſus in ventos.Quãdo autẽ attenuat᷑ ⁊ eua/ caſtitate:modeſtia:humilitate:elemoſynas H

—Bermo C. X. Feria

mapppgife
an necdeiend⸗
hueknansnie⸗
dehraſincte
erenanieittt
naſiſeidor
orpoleknu
apincnecr.

deignon
Letquitund n

sgge whincten
knconprhen⸗
iagesſeannon
diesylrintsi
Entegoncti
rdiscbunctn

r gniinsinn

wenehenn
iſerigndul

Ainsgnetſ ti

Ctananrethi
Tuducenpadd
musmdlipt
egaaithnil

enostantohe.

ie miiſitnd
srimnocaun

mitnoh.

os Aurfeni

Noin em

A

vitam. MParentes qui nos genuerũt ad moꝛ

faciẽtes:ignoſcẽtes qð a quoq; ꝑpeſſi ſunt:
Talis eſt enim via iuſtoꝛũ:talis eſt via ſan⸗

ctoꝛũ tenẽtiũ deũ patrẽ:tenẽtiũ eccleſiãẽ ma /
trem:nec illum parentẽ:nec iſtam offenden/

tes:ſed in amoꝛe vtriuſq; parentis viuẽtes:
et ad hęreditatem ęternam ꝓperantes:non
lęſo patre:nõ lęſa matre: datur vnicuiq; hę/
reditas. Quia duo parentes nos genuerũt
ad moꝛtẽ: duo parentes nos genuerunt ad

tem:adam eſt ⁊ eua. Parentes qui nos ge/

nuerunt ad vitam:chꝛiſtꝰeſt ⁊ eccleſia.Et pr̃
meus qͥ me genuit ad moꝛtẽ adã mihi fuit:
et mater mea eua mihi fuit.Nati ſumus ᷣm
iſtam ꝓgeniem carnis ex munere quidẽ dei:

quia ⁊ iſtud munus nõ eſt alterius ſed dei:⁊

tamen fratres quomõ nati ſumus? Certe vt

moꝛiamur.Pꝛeceſſoꝛes genuerũt ſibi ſucceſ⸗
ſoꝛes: Nũquid genuerũt ſibi cum quibꝰ hic

tem eodem die DHomelia de eo
quod ſcriptum eſt in euangelio ſᷣm
Johannęe: Ambulabat ieſus in ga-
lleam ⁊c̃.ꝗuę habet in expoſitione

doctoꝛis Jbidem.
Feria quarta poſt dominicã paſ⸗

ſiõis:de illo verſu pſalmi:Tibi de/
relictus eſt pauper ⁊s 1
Antauimus dño ⁊ diximꝰ: Tibi de/
relictus eſt pauꝑ: pupillo tu eris ad
iutoꝛ. Qugramus pauperem: quęra

mus pupillũ. Hec mirũ ſit qo admoneo vt
quęramꝰ quos ſic abundare cernimꝰ et ſen⸗

timꝰ. MHõne pauperib plena omnia? Hõne
pupillis plena ſũt omina:Et tamẽ inter om
nia quęro pupillũ. Ac pꝛius oſtendendũ eſt

charitati veſtrę: id qð putamusnõ hoc eſſe

ſempꝑ viuant: Sed tanq; deceſſuri: qui illis

ſuccederent genuerũt ſibi. DPHeus autẽ pater

et mater eccleſia: non ad hoc generant. Ge⸗

N

J

nerant autem ad vitam ęternam:quia ⁊ ipſi

gterni ſunt.Et habemus heęreditatẽ ꝓmiſſã
a chꝛiſto vitam ęternam: ſᷣm qð verbũ caro

factũ eſt: ⁊ habitauit in nobis. Nurritus cre

uit:paſſus: moꝛtuus et reſuſcitatus accepit
heęreditatem regnũ cęloꝛũ. In ipſo homine
accepit reſurrectionẽ ⁊ vitam ęternã: In ipᷣo

homine accepit: in verbo autẽ non accepit:

qa incõmutabiliter manet ab ęterno in ęter/

quod quęrimus. Qui enim dicunt᷑ paupe/
res ⁊ ſunt:in quos a deo mandatę elemoſy/
nę ſiut:de quibus fatemur ſcriptũ: Include
elemoſynam in coꝛde pauperis:⁊ ipᷣa oꝛabit
pꝛo te dominũ. Abundat quidem hoc genꝰ

hominũ: ſed altius intelligendꝰ eſt iſte pau

num. Quia ergo accepit reſurrectionẽ ⁊ vi/

tam ęternam: caro illa quę reſurrexit ⁊ viui/
ſicata aſcendit in c-lum:hoc nobis ꝓmiſſuʒ
eſt. Ipſam hęreditatẽ expectamꝰ:vitã ęter⸗

—

per de quo dictum eſt: Beati pauperes ſpũ
quoniã ipſoꝛũ eſt regnum cęloꝛũ.Sunt pau

.
.

Joh. 7. D

P5. 9.
A

.
7

Ecẽi.29.

Mattß. 5.

S

peres non habentes pecuniã:victum quoti
dianũ vix inuenientes:alienis operibus mi
ſericoꝛdia ſic indigentes vt etiã mendicare
non erubeſcant:Si de his dictum eſt: Tibi
derelictus eſt pauper:nos quid facimuſ qui
hoc non ſumus? Ergo nos qui chꝛiſtiani ſu/
mus: non ſlumus deo derelicti? Et quęalia
nobis ſpes eſt:ſi nõ ſumus illi derelicti: qui
nos nõ dereliquit: Diſcite ergo eſſe pauꝑes

nam.Adhuc enim non totũ coꝛpus accepit:et deo relinqui o cõpauꝑes mei. Diues eſt:
quia caput in ceęlo eſt:membꝛa adhuc in ter⸗. ſuꝑbus eſt. Mam et in diuitijs iſtis ꝗ̊ vulgo

ra ſunt. Nec caput ſolum accepturũ eſt here

ditatem:⁊ coꝛpus relinque᷑᷑. Lotus chꝛiſtuſ
accepturus eſt hęreditatem. Lotus ᷣm ho/
minẽ: id eſt caput ⁊ coꝛpus. Mρα mbꝛa ergo
chꝛiſti ſumus:ſperemus heęreditatẽ: quia cũ
iſta omnia tranſierunt: hoc bonũ accepturi
ſumꝰ qð non trãſibit:⁊ hoc malũ euaſuri qð

nõ trãſibit: ęterna ſunt em̃ vtraq;. Mõ enim

Si qõ pꝛomiſit non amamus:ſaltem qð mi

aliqd nõ ęternũ ꝓmiſit ſuis:⁊ aliqd tꝑale mi
natꝰẽ impiſjs.Quõ vitã: btitudinẽ: regnũ:
heęreditatẽ ſempiternã ſine ſine ꝓmiſit ſan/
ctis:ſic ignem ęternum minatus eſt impijs.

natus eſt timeamus.

apellant᷑ diuitię:quibꝰ eſt contraria vulga/
ris iſta pauꝑtas:in diuitüs ergo iſtis nibiẽ
ſic cauendũ q; ſuꝑbię moꝛbꝰ.Qui em̃ nõ ha
bet pecuniã:nõ habet ampliſſimas faculta/
tes:non habet vnde ſe extollat.Si ergo qui
nõ haber vnde ſe extollat:non laudatur pꝛo
eo ꝙ non ſe extollit: qui habet laudetur ſi ſe

P 3,9.

non extollit. Quid ergo laudo humilẽ pau-
perem? Vnde ſuperbiat non habet. Quis

aũt ferat ⁊ inopem⁊ ſuperbũ? Lauda diuitẽ
humilẽ:lauda diuiteʒ pauperẽ. Tales vult
apłus paulꝰ: qͥ ſcribẽs ad Timothęũ dicit:
Pꝛecipe diuitibus huius ſeculi nõ ſuꝑbe ſa/
pere. Moui qᷣd dicã. Hoc illis ſᷣcipe.habent
diuitias intrinſecꝰ ſuꝑbiã ꝑſuadẽtes: habẽt

1. Timoth. 6.

Ser. C. X.

Bancti aluguſtini de tempoꝛe

diuitias in quibus laboꝛent eſſe humiles.
Zudj.19. DHa mihi Zachęũ habentem magnas diui⸗
tias:pꝛincipem publicanoꝛũ:confeſſoꝛẽ pec/
catoꝛum:ſtatura bꝛeuem: animo bꝛeuioꝛeʒ:
aſcendentem lignum:vt tranſeuntẽ videret
qui ꝓ illo pendebat in ligno. Da mihi dicẽ/
tem: Dimidiũ rerum mearũ do pauperibꝰ.
Sed multũ diues es o zacheę: multũ diues
es.Ecce dimidiũ dabis: Dimidiũ q̃re reſer/
uabis? Quia ſi cui aliqͥd abſtuli:quadruplũ
araike ait mihi quiſq; mẽdicus:debili⸗

ate feſſus:pãnis obſitus:fame languidus:
Sreſpondit mihi ⁊ dixit: Mihi debet᷑ regnuʒ
Lud.i6. cęloꝛũ: ego enim ſimilis ſum illi laʒaro qui
iacebat vlceroſus ante diuitis domum: cu/
ius canes lingebant vlcera: et quęerebat de
micis quę cadebant de menſa diuitis: Ego
illi ſimilioꝛ ſum inquit. Moſtrum genus eſt:

cui debet᷑ regnum cęloꝛũ: non illi generi qui

induunt᷑ purpura ⁊ byſſo:et epulant᷑ quoti/
die ſplendide. Talis enim erat ille ante cu/
ius domũ iacebat pauper vlceroſus. Et vi/
dete exitus amboꝝ.Contigit enim moꝛi in/
opem illum: et auferri ab angelis in ſinum
abꝛahę. Moꝛtuus eſt diues:et ſepultus eſt.
Nam pauper foꝛte nec ſepultus.Et quid
poſtea? Cum apud inferos diues ille in toꝛ
mentis eſſet:leuauit oculos ſuos:vidit pau
perem quẽ contempſerat in abꝛahę gremio
quieſcentẽ. Deſiderauit guttam: a quo ille
micam. Est quoniam dilexit opulentiã: non

et aliud non attendis. Quid inquit atten/

do? Lege ſcripturas:⁊ inuenies quod dico.
Laʒzarus pauper fuit:in cuius ſinum leuatꝰ
eſtdiues fuit.Contigit inquit moꝛi inopem
illum:⁊ auferri ab angelis. Quo? In ſinuum
abꝛahe: id eſt in ſecretum vbi erat abꝛahã.
Nolite enim carnaliter intelligere:qð velut
in ſinum tunicę abꝛaheęe leuatus ſit pauper.
Sinus erat: quia ſecretũ erat. Vnde dicit᷑:
Redde vicinis noſtris in ſinum eoꝛũ:id eſt NPõ.⁊s.
in ſecreta eoꝛũ.Quid eſt: Redde in ſinũ eo/
rum? dꝛque conſcientiã eoꝛum. Lege:aut
ſi legere nõ potes:audi cũ legit᷑ ⁊ vide abꝛa/ Señ.iʒ.
ham opulẽtiſſimũ fuiſſe in terra auro: argẽ⸗
to:familia: pecoꝛe: poſſeſſione: et tñ diues
iſte pauper fuit:quia humilis fuit.Humilis
aũt fuit: Credidit abꝛahã deo:⁊ deputatũ ẽ Seũ.is.
illi ad iuſticiã. Juſtiſicatus eſt gratia dei nõ
pꝛopꝛia ſſumptione. Fidelis crat:bene ope
rabat᷑. Filium iuſſus eſt ĩimolare: neq; cun/ Seſ.2ꝛ2.
ctatus eſt ei offerre qð acceperat a quo acce/
perat. Pꝛobatus eſt deo:conſtitutus eſt ex/
emplũ fidei. Jam deo notus erat:ſed nobis

monſtrandus erat. Hon eſt inflatus quaſi i

operibꝰ bonis ſuis:quia pauper erat diues
iſte.Et vt ſcias quia nõ eſt inflatus tanq; in
bonis operibus ſuis. Sciebat enim qꝛ quic/
quid habebat:a deo habebat:⁊nõ i ſemet⸗
ipſo:ſed in domino gloꝛiabat᷑. Audi paulũ
apoſtolũ:Si enim abꝛahã ex operibus iuſti Bo.4.
ficatus eſt:habet gloꝛiam ſed non ad deum.

inuenit miſericoꝛdiã. Voluit ſubueniri fra/ Vladeris:aula cum abundent pauperes:re/ E

tribus ſuis:ſemper vęcoꝛs: ſero miſericoꝛs.
D Nihil omnio qð poſtulauit:accepit.Diſcer/
namus ergo inqᷓ; mihi pauperes et diuites.
Quid me ad alia intelligenda exhoꝛtaris:
Aperti ſunt pauperes: aperti ſunt diuites.
Audi ergo me de hoc quod ꝓpoſuiſti domi/
ne pauper. Cum illum ſanctũ vlceroſum te
eſſe dicis:timeo ne ſuꝑbiendo non ſis quod
dicis: Moli contẽnere diuites miſericoꝛdes:
diuites humiles.Et vt citius dicam qð pau
loante dixi:Niuites pauperes noli contem/
nere o pauper.Eſto ⁊ tu pauper: pauper:id
eſt humilis. Si enim diues factus eſt humi/
lis:quantomagis pauꝑ deber eſſe humilis:
Pauper non habet vnde inſletur:diues ha/
bet cum quo luctet᷑. Audi ergo me:Eſto ve/⸗
rus pauper:eſto pius:eſto humilis. Mam ſi
de ipſa pannoſa ⁊ vlceroſa pauꝑtate gloꝛia⸗/
ris: quia talis fuit ille qui ante domũ diui/
tis inops iacebat: attendis qꝛ pauper fuit:

te quęrimus pauperem. In turba quęrim⸗
et vix inuenimus. Occurrit mihi pauper et
quęro pauperem. Interim tu manũ poꝛri/
ge pauperi quem inuenis. Ex coꝛde queris
quem quęris. Tu dicis pauper ſum ſicut la/
zarus: diues iſte meus humilis nõ dicit di/
ues ſum ſicut abꝛaham.Ergo tu te extollis:
ille ſe humiliat. Quid inſlaris et non imita/
ris? Ego inquit pauper leuoꝛ in ſinum abꝛa/
hę:Non vides:quia diues ſuſceptoꝛ eſt pau
peris? Si enim ſuperbis contra eos qui ha/
bent pecunia: negas eos ad regnum ceęloꝛũ
ꝑtinere:cum in eis foꝛtaſſe inueniatur humi
litas quę in te nõ inuenit᷑. Mõ times ne tibi
cũ moꝛtuꝰ fueris dicat abꝛahã: Recede a me
quia blaſphemaſti me? Admoneamꝰ & diui/

tes nros qð apłs admonuit: Mõ ſuꝑbe ſape 1. Cimotb.s.

re: neq; ſęare i incerto diuitiarũ. Admoniti F
ſumꝰ. Diuitię ille ꝗs putatis plenas eẽ deli
tiarũ:plenioꝛes ſũt ꝑiculoꝝ. Pauper erat:⁊

ſabeioluen
hcbitſeino

ide eo

rke ienm. Aud

muoinhücn
oſunus

Ptanen

olen na
amdrleu
Nesininten

fmaloun

ſoafiepen
ſbts multe
beuuntetint

Cuivolun

umibi lle
dllesſfienir
ultdives f
ur Auciarl
lan. Dicat

(minccdiei

iſtülnen
lein Vus
luderdeſe
Wegunrbo
kaltater
lepelpen
Nlfenic
Mdedonie
immns,)
ſannopalt

Uitne de
Mämonn
Nchet.

ben

ulktig⸗
lgenn

itatten
is ſecurioꝛ doꝛmiebat.Sic nãq; aliꝰ accedebat
Amnpen
Nüſinmn te ſecuritati pauperũ. Sed audiat diues iſte
tatnhi. 1. Funoth. 6. vt non ſuperbe ſapiat: neq; ſperet in incerto
göpeln diuitiarum. Atatur mũdo tanqᷓ; nõ vtens.
puper Stclat ſe viam ambulare: et in has diuitias
ſledick: tanqᷓ in ſtabulo intraſſe. Reſiciat:viatoꝛ ẽ:
Nel:igeſt in reficiat ſe ⁊ tranſeat. NHon ſecum tollix qð in
lſinüͤ eo⸗ ſtabulo inuenit. Alius viatoꝛ exit ⁊ iple ha/
Legent debit: ſed non auferet. Omnes hic selicturi
deibin hi Job.I. ſunt:quod hic acquiſierunt. Nudus inquit
:ags exij de vtero matris meę:nudus reuertar in
ttidiles 1⸗Tüimoth.6. gerram. Audi alium pauperem: Mihil intuli
bunls mus in hũc mundũ: ſed nec auferre aliquid
Putatüe bai poſſumus. Victum ⁊ tegumentũ habentes
nadeind his contenti ſimus. Nam qui volunt diul/
beneope tes fleri: incidunt in temptationẽ et deſide/
eg ann/ ba ria multa ſtulta ⁊ noxia:quę mergunt homi⸗-
Noage, nes in interitũ et ꝑditionem. Radix eſt om/
isekter⸗ niũ maloꝛum auaricia: quã quidam appeten
Adnobis tes a fide gecrauerunt:⁊ inſeruerunt ſe dolo/
1quaßl ribus multis. Qui ſunt iſti quia fide ꝑerra/
tn dinen uerunt et inſeruerunt ſe doloꝛibus multis:
tnnn QAui volunt diuites fieri. Modo reſponde-
nnun at mihi ille pannoſus. Videamꝰ ſi nõ vult
iſenen diues ſieri: videamꝰ: interrogemus eũ ſi nõ
diprli vult diues fleri. Reſpondeat:non mentia/
dusiuſi k tur. Audiat linguam: ſed interrogo conſciẽ/
Adeun⸗ tiam. Dicat ſi non vult ſieri: ſi autem vult:
— iam incidit in temprationẽ ⁊ deſideria mul/
gugm ta: ſtulta ? noxia. Hon enim opes: ſed deſi/
du 4 deria. VUnde? Quia vult diues fieri. Quid
napge inde: Heſideria multa ⁊ ſtulta et noxia:quę
ni ei mergunt homines in interitũ æ ꝑdirionem.
keann Vigdes vbi ſis: QAuid mihi oſtentas nullas
nlak⸗ facultates:cum ergo vincã tantas cupidita
lade tes? Ecce iam compara duos. Iſte diues ẽ:
enolis ile pauper. Sed iſte diues eſt: iam eſt: non
onimſ vult fleri: iſte diues eſt: aut de parentibus:
nabu⸗ aut de donis et hereditatibus. Ponamus:
pc faciamus. DNiues eſt etiam de iniquitatibꝰ:
Sl ,
n Gn limitem cupiditati:iam coꝛde militat pieta⸗
urtbun ti. Diues inquis. Reſpõdeo:Hiues eſt. Ite
leesnenbi rum tu accuſatoꝛ reſpondes ⁊ dicis: De ini/
Aelesnt quitate diues eſt. Quid ſi facit amicos de
weg mãmona iniquitatis? hHominꝰ nouerat qð
gbeſne dicebat. AUtiq; non errabat: quando ſcipie
lnmm Zucd. 16, bat: Facite vobis amicos de mamona ini-
gcil quitatis: vt ⁊ ipſi recipiant vos in taberna-
aai culaęterna. Quid ſi hoc facit iſte diues: Jã

Ber. C.x. Feria quarta pj do.paſſõis Ger.I

finit cupiditatem: exercet pietatem. Tu ni⸗

ad duram terram: q́; ad lectum inargenta hil habes: ſed diues vis feri: incides in tem
tum. Attendite curas diuitum: et compꝑsra/ prationẽ. Sed foꝛte inde factus es pauperri

mus ⁊ egentiſſimus: quia neſcio quid habe
bas paternum quod te ſuſtentaret:⁊ calum/
nia aliqua competitoꝛis abſtulit. Genꝰ au /
dio: tempoꝛa accuſas. Quod genus ſi poſ/
ſis facis. An non videmus:an non quotidi/

anis exemplis plena ſũt omnia:Heri geme⸗

bat quia ꝓꝑdebat ſua:hodie pergens ad ma?
ioꝛem rapit aliena. Inuenimus verum pau „„
perem:inuenimus pium:humilẽ: non de e
ſidentem: pauperẽ virum: membꝛũ paupe/
ris: qui pꝛpoter nos pauper factus eſt cum 2. or..
diues eſſet. Uide diuitem noſtrũ:qui ꝓpter
nos pauper factus eſt cus diues eſſet. Vide
illum diuitem. mnia per ipſum facta ſunt Job.1.
⁊ ſine ipſo factũ eſt nihil. Plus eſt aurum fa
cere q; habere. Diues es auro:argento: pe/

coꝛe:familia:fundis:fructibus:tibi iſta crea

lam nõ vult addere: impoſuit modum:ſixit/Hramꝰ pupillũ:qꝛ in pauꝑe reqrendo fatigati

re non potuiſti. Vide illum diuitem: Om/
nia ꝑ ipſum facta ſunt. Vide illum paupe/
rem: Verbũ caro factum eſt:et habitauit in
nobis. Quis digne cogitat diuitias eius?
Quomodo faciat qui nõ fit: quomodo cre-
et non creatus:ſoꝛmet non ſoꝛmatus:muta
bilia manẽs:tẽpoꝛalia ſempiternus? uis
digne cogitat diuitias eiuss Paupertatem
cogitemus: ne foꝛte pauperes vel ipſam ca/
piamus. Concipitur vtero virginali: inclu/
ditur viſceribus matris. O paupertas. In
anguſto diuerſoꝛio naſcit᷑: inuolutus infan⸗/
tilibus tegumẽtis in ſſepio ponit᷑. Fit ciba
ria iumẽtis pauꝑibꝰ:deinde celi ⁊ terre dñs.
Creatoꝛ angeloꝛũ:omniũ viſibiliũ et inuiſi/
biliũ effectoꝛ ⁊ conditoꝛ:fugit:vagit:nutri?:
creſcit:tolerat ętatem: occultat maieſtatem.
Poſtea tenet᷑:cõtemnit᷑:flagellat᷑:illudit᷑:cõ
ſpuitur:colaphiʒatur:ſpinis coꝛonat᷑:ligno
ſuſpenditur:lancea perſoꝛat᷑.O paupertas.
Ecce caput pauperũ s requiro:cui pauꝑis

Tuch. 1 et. De

MWattd. 27. G

—

mẽbꝛu inuenim virii pauperé. Bacuiter a/ J

ſumꝰ. Dſñe ieſu:pupillũ ꝗro. Fatigat ꝗro ci
to reſpõde vt inueniã. Ne vobis dicat inde
patrẽ in terra: Inuentꝰ eſt pupilłꝰ iſte. Oꝛet
pupillus iſie. Audiamus eũ:⁊ imitemur eũ.
Qusę eiꝰ ẽ oꝛatio? Qm̃ pater meꝰ ⁊ mattmea Nẽs.⁊c.
dereliquerũt:dſñis autẽ aſſũpſit me.Si ergo
beati pauperes ſpiritu qm̃ ipſoꝛũ eſt regnũ MWattð.5.
cęloꝝ:tibi derelictus eſt pauꝑ.Si pater meꝰ Nẽ..
⁊ mater mea dereliquerũt me:dũs aſit aſſũ⸗

B er. C. XI. F eria quĩt

oſit me: pupillo tu eris adiutoꝛ.

P

ſitione voc

tem eodem die Homelia deeo
modriprumen i euangelio ſᷣm

gJob.o. Johannem: Facta ſunt encenia in
zieroſolymis ⁊c̃.quę habeĩ in expo

toꝛis Iidem.

¶ Jeria auinta poſt dominicã paſ/
ſionis: De aduerſitate tempoꝛali:
erma 1 —VB
ANotiẽs fratres chariſſimi aliquę ad
uerſitates veniũt:quotiẽs aut hoſti
litas aut ſiccitas aut moꝛtalitas iu/

ſto dei iudicio nobis fuerint irrogata: non
eiꝰ iniuſticię nfis q̊ peccatl imputare debe

mus. Qnuia ſiẽ dicit apłs:Mõ iniqueſt de qͥᷣ
infert irã. M.-ultoꝝ em̃ malis moꝛibꝰ atq; cla
moꝛibꝰexagitat ẽ mũdꝰ.Et vt hoc oẽs intel
ligere poſſint: apertiꝰ chantati vre inſinuo
ſic ſunt boni ⁊ mali: quõ ſi duo vaſa ſint ple

na:⁊ vnũ habeat putredinẽ:⁊ alið aromata

pcioſa cũ vno ventilabꝛo ventilata. Illud
vas vbi fuerint aromata odoꝛẽ deſiderabi-
lem:aliud autẽ fctoꝛẽ intolerabilem reddit:
Ita ſimul boni atq; mali indiſcrete quidem
turbati:ſed alto dei iudicio ſeꝑati.QAuotiẽs
aliqua tribulatio ĩ mũdũ venerit qͥ boni ſũt
velut ſancta vaſa gfas agũt deo qͥ eos caſti /
gare dignat᷑. Illi vᷣo qͥ ſunt ſuꝑbi:luxurioſi:
cupidi: blaſphemant ⁊ murmurãt ↄ deũ di⸗

centes:O deus qͥd tanti mali fecimꝰ vt talia

patiamur. Vñ ſępe ſit vt infęlices iſti amo/
re huiꝰ vitę obligati: nec iſtã tenere poſſint:
⁊ illã ſempiternã de qua fugiet doloꝛ ⁊ gemi
tus amittãt.Et qð peius eſt nec iſta mala pſᷣ/
ſentia poſſũt euadere: ſᷣ ad illa ꝗ̊ ęna mala

ſũt eoꝛũ crimia eos faciũt puenire. Hõ inſul

Apocie2.

tans ſᷣ gemẽs ⁊ dolens hęc dico.Ecce ſicut ĩ
eo qͥ ſuꝑbo ⁊ rebelli ſpũ emẽdare ſe noluerit:
implet᷑ illud qð ſcriptũ eſt: Qui i ſoꝛdibꝰ eſt
ſoꝛdeſcat adhuc. Juſtus aũt iuſtioꝛa faciet:

ſanctus ſanctioꝛa. NHon em̃ ſpes bonoꝝ in

RBo. S.

Vos alloquit᷑ veritas dilectoꝛes mũdi: vbi

iſto eſt mundo poſita. Spes em̃ ꝗ videt᷑:ait
apłus:nõ eſt ſpes:cam̃ ⁊ ipſa ſpes mũdana
ã videt᷑ in amaritudine vera eſt. Amarã em̃
potionẽ mũdus ſuis dilectoꝛibꝰꝓpinat.iO
infglicitas generis hũani. Amareſt mũdus
⁊ diligit᷑:putas ſi dulcis eſſet q̃liter amaret᷑:

eſt qð amaſtis: vbi eſt qð ꝓ magno teneba/
ns:vbi eſt qð dimittere nolebatis:vbi ſunt

