Er. Erubeſcẽtia ex peccato oꝛtũ habet.xl.A.
Et. Etates homiĩs cõꝑant᷑ ętatibus mundi.lix.
B. in medio:et.cC.
Ex. Mõ exactio:ſed exactio iniqua apud deũ cõ
demnat᷑.xix.A.in medio.

Excõicationẽ iniuſtã ſoluit iuſticia.xvj.C.

Exire quõ chꝛiſtus dicat᷑.lix.D.
Extaſis quid ſit:⁊ quõ qui in extaſi poſitus
ſupꝛa ſe agnoſcit.lxiij. E. circa ypbn.
Fa. Icens fratri ſuo:fatue:reus erit ge⸗
pennę ignis: Et linguã nemo hoĩm
VPvdomarec poteſt:non ſunt contraria.
Fe. De fermẽto qð acceptũ mulier abſcõdit in
farinę ſata tria.xxxij. A.
Feſtuca de oculo:eſt ira in coꝛde.xvj.A.
Fla.Cũ flagellat deꝰſiue caſtigat mũdũ:vult eũ
nõ ꝑpire:ſᷣ parcẽdo ſeuit.xxxvij.B. (iiij. B
EFlagellas dei cur libenter debeamꝰ ſuſtinẽ.
Fre. Freneſis quid ſit:⁊ quos ſignificet.lix.F.

medio.et.xxxj.p totũ.

₰ℳ

Cũ eſſes ſub ficu vidi te:quõ exponit. x. B.

circa fi.xl.ꝑ totum.

Sine fide chꝛiſti impoſſibile eſt aliquẽ a pec
cato ſiue oꝛigiali:ſiue actuali mũdari.lx.A.
Fides debet pſᷣcedere intellectuzʒ: vt intelle/

ctus ſit ᷣmiũ fidei.lj. A.

Fides:ſpes ⁊ charitas figurant᷑ ĩ tribꝰ.xxix.

A. in fine:et.B.

Fides comꝑat᷑ piſci.xxix.B.

Fides ſine ſpe ⁊ dilectiõe nõ ſufficit ad ſalu/

tem. lxj. A. in fl.

Fidem metimur ex opere: ſed deus intuet

Si fides deficit or̃o perit: ⁊ ꝙ multi habent
fidem ſed imꝑfectã.xxxvj. A. circa oͤn.

De fide Centurionis.vj. A. H.

Fides nõ ideo eſt irridenda:quia credit quę
Eccłia cur vocat᷑ ᷣgo. ſer.xxij.et.xxiij.ꝑ to non videt.lxiiij. A.
ilius dei coętern eſt patri:ↄtra arrianos:
1 ſi demõſtrari hoc oino non põt: ſilere tñ
doctos de hoc nõ expedit: ꝓpter ſimplici/

oꝛes.xxxviij.D.

Filiũ eſſe coęternũ patri ſilitudinibus mon
ſtrat᷑:⁊ ꝙ natiuitates creaturaꝝ nõ poſſũt
ęquiꝑari creatoꝛiſ:⁊ quõ coęternũ ⁊ coęuũ

differũt. xxxviij.E.

Sicut ſplendoꝛ ab igne ꝓcedẽs:nec tñ ſplẽ/
doꝛe ignis poꝛ:ſic filiꝰ ẽ coętern?ꝰpatri: nec
tñ pater pᷣoꝛ eſt filio.xxxviij. D.in pᷣn.⁊.F
ilius cur comꝑet᷑ ſplendoꝛi. IJbidem.
Qꝛ filius ſit coęternꝰ patri: quõ imago vir/
gulti de virgulto nata ſuꝑ aquas: aut ſiẽ
imago hoiĩs intuẽtis ĩ ſpeculũ.xxxviij. F.
MQ ſilitudines iſtę nõ dicũt oĩmodã ęquali/
tatẽ:⁊ ꝙ ex duobꝰ generibꝰſilitudinũ vnũ

tri demõſtret᷑.xxxviij. G.

colligit᷑:quo filius coęternus ⁊ ęqualis pa

OR gqualitas iſta nõ põt videri niſi a puro
coꝛde:⁊ qͥvult capere eius celſitudinẽ:pus
capiat eius humilitatẽ.xxxviij.h.
Filius dei eſt vniꝰ naturę ⁊ ſubę cũ pf̃e:ſed
nos filij ſumꝰ adoptiõe nõ natura.hj. A.
Filiũ eſſe vniꝰ ſubſtãtię ⁊ naturę cuiꝰẽ deꝰ:
oſtẽdit ſiłitudinibꝰ.lj. A.in medio.B. C.
filiꝰ ęquałẽ pr̃i:⁊ alia ꝑſona qᷓ; pr:⁊ ꝙ fi⸗
liꝰa pr̃e ſit:oñdit ↄ arriũ ⁊ ſabelliũ.lvj.A.
Filiꝰ ſᷣm ꝙ hõ ẽ:nõ ſolũ patre ſᷣ ſpũſancto ⁊
etiaʒ ſeipſo minoꝛ eſt: qͥ pfi eſt equalis ſᷣm

diuinitatẽ.lviij. A.in medio.

nõ ſolũ hõ chꝛiſtꝰ v etiã caro eiꝰin ſepul/

govoe
flust⸗
Mturs
deiabe
lläde
n
füſuan
i
ehis
nlpam
wbidiet
ſtätiepa
lusſe
nuit
Dehisgt
hofurt
us ⸗
☛
Ofius⸗
ſüͤſane
atpit
onnniare
Cluoſol
ſisnoͤpe
neelieſt
Qleſton
wonpne
Qli
Klüoer
phetaen
Fllinati
iinatt
mins.
Flipa
Klusde
cyitus
lusdeu
wegögee
lidaſi
id
fliutn
jnaee
Neduob'f
. M.
zn ſonref
n nßi
„ent

aphlktt

cküigin
Unüin
Kina

mmkiinmg,
luſictad i

ddeus inn

wuluibehe
A araze
5

guiadent

lignettiſi
onumene
n.Peiden.
glöin
glus: u
li. rd
toinotignl

cro vocet᷑ filius dei. IObidem.
Filius ęqualis eſt patri nõ ꝑ rapinã ſed per
naturã:⁊ cum foꝛma ſerui ei acceſſit foꝛma
dei ab eo nõ receſſit. IObidem. L
Filiũ dei arriꝰ dicit eẽ creaturã:ꝓpter illud

ſalomonis: Dñs creauit me i pncipio via -
abeius generatiõibꝰ.

rũ ſuarũ ⁊c̃.⁊ de du

2

lyiij. B. ante medii.
nũ patri: qͥs auctoꝛitate aplica conuincit:
vbi dicit filiũ ſplendoꝛẽ gloꝛię ⁊ figurã ſub
ſtatię patris eſſe.lviij.D.

Filius ſemꝑ filius eſt nunqᷓ; pater: qꝛ nõ ge
nuit. idem.
De his qui dicũt ſiliũ eſſe creatũ:nõ genitũ
⁊nõ natura eſſe filiũ ſᷣ creatũ.lviij. DOD.
Filius nõ eſt filius ſpũſſancti:ſᷣ pr̃is tantũ
filius.xj J.in pꝛin.
filius aliqñ facit quę non facit pater nec
ſpũſſanctus:nõ tñ ſine eis.xj.o.
Sicut ꝑ filiũ pater oĩa fecit:ita etiam ꝑ iᷣm
omnia regit.lxiij. B. in pꝛin.
Filius ſolus natꝰ eſt ex mariavirgine ⁊ paſ-
ſus nõ pater nec ſpũſſactus:nõ tñ ſine pf̃e
nec ſine ſpũſancto.lxiij.B. ante mediũ.
Quęſtio nodoſa vtrũ filius aliqd faciat qð
non pater aut ſpũſſanctus. Ibidem.
filij natiuitas facta ẽ a pre.lxiij.C.ĩ pᷣn.
Filiũ cur apłus dicat factũ ex muliere:⁊ ꝓ⸗
pheta ex virgine.lxiij. C. ante mediũ. (ã.
Filij natiuitas facta ẽ ab ipſo filio.lxiij.C.i
Filij natiuitas lõge differt a natiuitate ho/
minis.xxxviij. E. (pſo filio. lxxiij. D.
Filij paſſio ⁊ reſuſcitatio facta eſt a pr̃e ⁊ ab

Filius de patre eſt:⁊ ꝙ ſemꝑ filius: qꝛ ſemꝑ

genitus.lxiiij. C.
Filius dei ſic factus eſt filius hoĩs vt libera
ret qð ꝑierat:nõ perdẽdo qð erat.lxiiij.E.
Filij dei ſũt qͥ ſpũ dei agunt᷑:quõ intelligat
xliij. D.circa finem. (Ij. A.
Filij adoptiui quõ differũt a filio naturali.
Filij iudęoꝝ quõ dicũt᷑ apli.xj.A.in me.
De duobꝰ filijs ⁊ altero ꝓdigo.Ser.xxxiiij.
optotũ. (Qea. vj. F.
Fo. SFoꝛnax eſt mũdus:aurũ electi:⁊ iniqui pa/
Fu. Jugere nõ poſſumꝰa facie dei.x. B. in me.

Fungus qd ſit ⁊ quõ comeſtꝰ generat moꝛ⸗

tem. vj. G. in medio.
Ha. Vomodo galileꝰ dicit᷑ chꝛiſtꝰ.xlvij.
A.ʒ circa finẽ.
Cur gallinę ſe cõꝑat chꝛiſtꝰ.xxix.¶
re nemo ſimul põt in dño ⁊ in ſeclo:

Baude

Precipuarũ ſententiarũ

De his qui argumẽtant᷑ filiũ nõ eſſe coęter/

⁊ gaudiũ ſęculi quid ſit.xxxvij. A.B.

Generationes chꝛiſti dug.l viij. B. ante me Se.

diũ.xxxviij. E.

HGeneratio chꝛiſti a pfe ęterna.lxiiij. C.
Benerationẽ chꝛiſti ſᷣm carnẽ:cur alter euan
dẽdo: Et de myſterio generationũ ſeptua⸗
Sinta. xv. C. D.
Om̃e generãs generat ſibi ſile.lj. B. in me.

Bratię dei omne bonũ noſtrũ: ⁊ iniquitati Gra.

noſtrę om̃e malũ ⁊ imꝑfectũ noſtrũ tribue
re debemus. vij. D.
Ex gratia dei foꝛtes ſumꝰ: ſᷣ ex nobis infir/

mi. xiij. A. poſt mediũ. C. in pꝛin.
Gratię ſingularis ⁊ ꝑfecte fuitvt hõ ſuſcipe

retur a chꝛiſto in vnitatẽ ꝑſonę.viij.C.
BGraues coꝛde qui ſint.xij. B.in medio.
Ereditas dei ſumꝰ ⁊ ipſe nr̃a.xxxv. he.
ph· OD. in fl.lxij. A. poſt pꝛin.

Moeretici:pagani ⁊ iudęi fecerũt vni
tatẽ cõtra vnitatẽ: ⁊ ꝙ aliq p potentiã co

gengdi ſunt vt bene faciãt.vj.H.

Heretici cũ ꝑſequũt᷑:dicũt ſe ꝓ veritate hoc
ſuſtinere.l. XA.

Hereetici inter ſe diuiſi ſunt.xj. B. lvj. A.

Heęreticoꝝ ⁊ ſciſmaticoꝛũ aliqualis differen
tia:⁊ quõ ſacramenta coꝛꝑalia habere poſ
ſũt:nõ tamẽ virtutẽ.xj.P. Q.
HHeęretici cũ ꝑſequãtur titulo eccłię pᷣdã ſuaʒ
defenderevolũt:⁊ tñ nolũt eſſe ſub eccłia.
lxij. A.i me. (deo. vj. A. in fine ⁊. B.

Hhonoꝛãdi ſũt parẽtes:ſᷣ magis obediendũ ho.

Homo ad quid cõditus ſit.lxiii.A.
Hhõ qͥdaʒ deſcendit ab hieruſalẽ in hiericho

et incidit in latrones ⁊cc. quomõ exponiX᷑.

xxxvij. A. (factꝰ.lxiij. F. G. H.
Hhõ vᷣm qd ſit ad imaginẽ ⁊ ſimilitudinẽ dei

In quoꝛũdaʒ domibꝰ chꝛiſtus hoſpitio reci

pitur: ⁊ nõ in coꝛdibꝰ:⁊ aliqñ in quoꝛũdaʒ
coꝛdibꝰ⁊ nõ ĩ domibꝰeoꝝ hoſpitat᷑.vj.A.
Hoſpitio cur chꝛiſtus recipi voluit:⁊ de bo/
no hoſpitalitatis.xxvj.A.C.⁊.xxvij.A.
Hoſpites colligere debemꝰlibenter: qꝛ ho/
ſpites ſumus.xxxij.B.
Hoꝛę illę in quibꝰexijt paterfamilias ↄduce
re oꝑarios invineã qͥd myſtice ſigniſicent.
lix. B. ĩ medio. (xpm. liiij. B. cir. pn.

Hhũana natura quãtũ ſit ſublimata ĩ deo ꝑ hu.

Hũilitas chꝛiſti medcina eſt tumoꝛis homi/
nis.xli.A.liiij.A.circa pꝛin.lix. S.

hũilitas eſt fundamentũ oĩs ſtructurę ſpi⸗

ritalis ędificij: ⁊ ad quãtã celſitudine per⸗

geliſtarũ narrat aſcendẽdo ⁊ alter deſcen-

Auru–unotatio

CLCur humilitas ſubleuat.liij. E.
JZa. cob poſtqᷓ; vocatus eſt iſrael: cur
etiã noie pꝛiſtino in ſcripturis appel/

cubẽte: nõne ↄſciẽtia eiꝰ cũ ſit infirma ędi/
ficabit᷑ ad manducandũ idolatita ⁊cc. quõ
exponit᷑.vj.C. in medio.D.E. F. G. H.
AVtrũ idolis imolata poſſint veſci a chꝛiſtia⸗
nis. vj. C. in medio. D. E. et. F.

Idola paganoꝛũ nõ ſũt deſtruenda:niſi iu/⸗/

ſta poteſtate accepta.vj..p.
Ignii noie ſpũſſctũs itelligit᷑.xj.R.cir.pᷣn.

E&Oignis ⁊ ſplendoꝛ ſimul ſũt ⁊ ſimul oꝛiun /

tur. xxxviij. F.

Zm. Imago patris quomõ eſt filius. xxxvii. F.

Imago ⁊ ſimilitudo trinitatis eſt hõ:ſed lõ
ge diſſimiliter: 1 c homo ẽ imago ad ima/
ginẽ: vᷣ filiꝰ imago:ñ ad imaginẽ. lxiij. F.
Immunduũ tangere qᷣd ſit.xviij. .iĩfl.⁊.L.

aJa. Si quis viderit eũ qͥ habet ſciaʒ in idolio re

„ -

beati. v. P.circa fin.
Juſticia de q̃ mũdus arguit᷑ cuiꝰſit.xx-j. D.
boꝛes grauioꝛes ſuſtinẽt mali pꝛo Lo.
malo q; boni ꝓ bono.ix. D.
Lampadũ noie qͥd ſigniſicet᷑: ⁊ quẽ5
qᷣbuſdaʒ extinguant᷑ alijs vo nõ.xxiij. B.
et.C.circa fi. DMU
Lapis quẽ erexit iacob in titulũ ⁊ vnxit:qͥd
figuret.xl.A.in medio:et.D.

Lapis angulan chꝛiſtꝰẽ. xviij.E. in f.xlix.

CL. circa fi.
Bis deũ laudam ſi pie nos accuſamꝰ deũ
q laudamꝰ. viij. A. circa pn. D.
Laʒari moꝛs ⁊ reſuſcitatio qͥd myſtice figu/
ret: ⁊ cur reſuſcitatꝰ a diſcipłis ſolui iubeX᷑.
viij. A.poſt medium.xliiij.C.in medio:et
D. lij. per totu. S=ðJ
Lethargia qᷣd ſit:et qͥd myſtice figuret.lix. Xe.
F,–. ante finem. MVG
Legis tranſgreſſio nõ eſt punienda a tranſ/
greſſoꝛibus legis. Ser.xlvij. C.

Impgnitentia ipᷣa eſt blaſphemia: vl pecca / Niberare dicit᷑ duobus modis:⁊ de vera li⸗/ Li.

tum in ſpmſanctũ.xj. K. in medio.
In. Incarnatio chꝛiſti a quo ſit facta.lxiij.C.
Inrnimicus noſter inuiſibilis eſt diabolus: ⁊
ſicut inimicũ viſibilẽ ſuꝑamus feriẽdo: ſic
diabolũ credendo.viij.B.

*

Inimicus noſter ẽ ⁊ ſuijpᷣius:qui fauet pec-/

catis noſtris.xvj. F. J
Intentio diuerſificat actusvt ſint vel boni
vel mali.ij. A. B.
Inuidia filia eſt ſuꝑbię.liij.C.
Ir. Iraſci quõ debemſine peccato.xxxv. B. in
Ira quomodo differat ab odioxvj. A.
De iudice iniquo ⁊ vidua.xxxvj. A.
De iudicio extremo:⁊ media nocte: et voce
tubę.xxiij. B. in fine.C.et. D in pꝛin.

Ju. Judicij extremi diẽ quõ filius dicit᷑ neſcire.

Ser.xxj.ꝑ totum.
Judiciũ extremũ quare qͥdaʒ ꝓximũ dicũt.
. xxiij .B. in fine. C. .
Judiciũ extremũ idubitãter erit.xxxj.B. C

Judicis foꝛma q̃lis apparebit bonis et ma⸗/

lis. lxiiij. E. in medio. FX·.
Judiciaria poteſtas erit ſilij.lxxiiij. F. S.
De iudicio temerario vitãdo.xj.L.
Jugũ chꝛiſti leue:⁊ onus eius ſuaue:vᷣ iugũ
mungdi graue eſt.ix.A. B. x. A.
Juſticiã noſtrã nõ debemꝰ facere ꝓpter fa⸗/
uoꝛẽ humanũ.ij. A.B.

Juſticia acquiritur:ſi pecunia ꝓ deo eroga /

tur.v. A.circa finem. D. E.

ℳ

Juſticiã eſurientes et ſitientes quõ dicãtur

(medio.
OQusõ a ſe nõ loquit᷑ filiꝰ.lvj.A.

bertate ⁊ liberatoꝛe.xlviij. A.in me.et.D
Libido quõ domari põt.xliij.E.circa ſi.
Lignũ ſcię boni ⁊ mali quale ſit:⁊ cur ſic vo
cet᷑:⁊ cur de illo veſci deꝰ ꝓhibuit:⁊ de pęè
na trãſgreſſiõis.xxxiiij. A.in medio.B.

Linguã nemo hoim domare põt: ſed ſolus

deus. ilij. A. B. ðè
Lingua cohibẽda eſta malo:⁊a q.xxxix.C.

Quicqͥd loco capit᷑:eius foꝛma deſcribit᷑: et Co.

ẽ minꝰ i ꝑte qᷓ; i ſuo toto.xxxviij. B. cir.fl.

Luceat lux veſtra coꝛã homibꝰ: vt videant xu.
opa veſtia bona:Et attẽdite ne iuſticiãäve
ſtrã faciatis coꝛam homibꝰ ⁊c̃.quomõ nõ
ſint cõtraria.ij. A.B.
Lucẽ coꝛpoꝛalẽ multi ploꝛant amiſſã: minꝰ
curãtes de luce aię.xviij. G.in medio.
Quõ ad lucẽ venit qͥ veritatẽ facit.xliij.C.
Luxuriã quidã dicũt nõ eſſe pctm̃.xvj.F.

Lũbos ſᷣcingere ⁊ lucernas tenere quid ſit.

Agnusvel minoꝛ:quomõ quis vo/a.
cet᷑ in regno ceęloꝝ. Ser.iij.ꝑR totũü.
AMali facti ſumꝰ ꝓpꝛio arbitrio qui
boni a bono deo creati eramꝰ.v. A.
Per malos ſepe boni colligũt᷑.xj.S. cir.ſi.
Aali ꝓ pace eccłię tolerãdi ſũt:⁊ tñ arguẽ/
di:nec nocet eoꝛũ cõuerſatio:niſi eis cõſen
tiatur.xviij. J. R.
Mali bonis neceſſarij ſunt: Si tu aurũ es
palea tua eſt malus.liij.B.

po Oel

. d Ala try

binon
endiſt
Hnon
Deduob
Ouinid
glinefn
Hereſu
laoſau
groſtc
De nantd
Nrrte
Garthꝛe
defalio
Heclan

1aliano
deritpot
rvii
icid
ercine
toleuna
Derinan
iente ti
Diltarea
Kdelcr
Nandan
Onlinb
lafſe
lilitüot
Gantie
ſemet

Lenhlit

chtüuſti
Obinimni
Dincu
rno⸗
niuenli
i4.
Digala
1olerne
tni A
Eninckn
1mariem
Melazat.
Rſain
ilſeig
Diencn
Vigin
Mmiſen
9 nlien⸗

Lorſes

4

Precipuarũ ſententiarũ

Cret. Maãmona iniquitatis qͥd ſit:ꝛ quõ de eo ſa In montẽ cur chꝛiſtꝰ ſolus aſcẽdit.xiiij. A.
Knaml ciendi ſintlamici. Ser. xxxv.ꝑ tol. A2onſtrũ qñ aliqᷣd eſſe dicit᷑. lj. B. inf.
dirch, Maämona vñ dicat᷑.xxxv.A.i fl.et.C. ipᷣn. De moꝛte bona aut mala.xxiiij.ꝑ totũ.
üͤgking, De duobus modis mãducandi coꝛpus chꝛai Moꝛs coꝛꝑis nece ſſaria ẽ ß̃ᷣ moꝛs aĩę volũ/
wnn t. ſti. xj.h.in medio. taria. vj. A. in fi.

Qui mãducat carnẽ meã et bibit meũ ſan-

guinẽ i me manet ⁊c.quõ exponit᷑.xlvj.A
Mare ſuꝑ qð chꝛiſtꝰambulat:ſigniſicat pꝛę

ſens ſeculũ:⁊ qui ſint fluctus ⁊ ventꝰeius.

⁊ quõ ſit calcãdũ. Ser.xiij.et.xiiij.p totũ.

De martha ⁊ maria ſoꝛoꝛibus.Ser.xxvj.et

xxvij.per totũů.,.

Abartyꝛes veros ſola charitas facit:et qu?

de falſo martyꝛio heretici gloꝛiant᷑.l. A.
Aedicina aiĩę eſt fides vera.lx. AXA.
We. Aedicꝰ chꝛiſtꝰ:alia ſᷣcepta dedit adę ſano:
⁊ alia nobis languẽtibꝰ:⁊ quõ ipſe pᷣoꝛ bi/
berit poculũ moꝛtis ne dubitaret ęgrotꝰ.
xviij.D.lix. SF. ante mediũ.
Mẽdici dei ſumꝰ.v.A.in fi.xv. B. xlj.B.
Mercẽnarij qui dicant᷑: ⁊ quõ in eccłia ſint

AMoꝛte nihil certiꝰ ⁊ nihil hoꝛa moꝛtis incer
tius:⁊ quõ moꝛiẽdi neceſſitate aliqs bene
vti debet.xxj.A.in medio. B...
Moꝛtuus eſt chꝛiſtꝰſᷣm carnẽ ſolũ: non yſfſfm

dDiluinitatẽ. lxiiij. E. circa pn. MM
Moꝛtui quõ ſepeliãt moꝛtuos.vij.A. in fi.

EvsiÜ.
Moꝛtui quõ dicant᷑ audire vocẽè filij dei: et
viuere.lxiiij. D. E. in pꝛin. et. B.
Moꝛtui tres quos chꝛiſtꝰ ſuſcitauit:qͥd my⸗
ſtice figurẽt. xliij. F. in medio.xliiij.ꝑ to-.
Nemo tã facile excitat ĩ lecto:qᷓ; chꝛiſtꝰ iĩ ſe/
pulcro: et ſicut tres moꝛtuos ſemel viſibi/
lit ita milia ĩuiſibilit᷑ excitat.xliiij. A.ĩ me.
De muliere curua.xij.A.et.xxxj.ꝑ totũ. wu.
De mliere depᷣhenſa ĩ adulterio.xlvij. ꝑ to.

tolerandi. xlix. C. in medio. D.E. et. YST. Utrũ differãt mulier ⁊ virgo.lxiij. C.ĩ me.

Aercẽnarius quomõ dicit᷑ fugere lupo ve/
niente. xlix. F. in meio.
Mi. Militare aut miſtrare rebus publicis: non

eſt delictuʒ: ſed iniuſte calũniari:aut velle

ditari damnabile videt᷑.xix.A.

militibꝰ ⁊ cũctis officijs ex lrf̃is ſacris re-

gula pᷣſcribit᷑.xix.A.ante mediũ.
Abilitũ officiũ quale ſit:⁊ ne iuſtas legesvẽ

Mũdi noie qᷣd ĩtelligat᷑.xxxix.A.liij.A.B
Mũdus cur tot flagellis atterit᷑.xij. B.ĩ fl.
Mũdꝰpᷣmit amatoꝛes ſuos ⁊ cadit:nõ eos
ꝓ qbus chꝛiſtꝰ vicit mũdũ.xxj.B. cir.pᷣn.

Aũdus cõpꝑat᷑ ſcoꝛpioni: ⁊ qᷓ; multis amar

tudinibus ſit reſpſus: ⁊ cur nõ ſit amãädus
xxix.B. in fl. C. D.

Nnadegtitt dant: ideo eis ſtipẽdiũ debet᷑.xix.A. cira Müũdus quõ odit ⁊ ꝑſequit᷑ chꝛiſtũ in mem
mübut finem: et. B5. bbris ſuis. liij. A. circa pn. et. B.
aA * De militia ſpiritali quo cleriei militãt: et de Müũdus quõ arguat᷑ de peccato: iuſticia et „
ntunn eoꝛũ ſtipẽdio.xix.B. in medio. ildicio. x. A. B. lxj. A. BD. s
ritn Alinimi chꝛiſti qui dicant᷑.xxxv. A. cir.pn. In mũdo erat ⁊ mũdus ꝑ ipᷣm factꝰ ẽ:⁊ mũ/
4 M Airacula cur chꝛiſtꝰ hic coꝛꝑaliter expibuit dus eũ nõ cosuit:quõ intelligat᷑.xxxix.A.
ih ⁊ cur mõ nõ ſint tot miracula ſicut in ᷣmi /Atiuitas chꝛiſti facta a pfe ⁊ ab ipo Na.
R tiua ecclia.xviij.A.in medio.B.et.D.i fi. filio. lxiij. c. (xiij. C. circa ff.
mn 4 xlij. A. ẽ Natiuitas chꝛiſti de vᷣgine q̃lis ſit.
bin t Airacula chꝛiſti ſũt etiã ſigna: ⁊ quõ aliter Æn duplex fuit ⁊ vtraq; mirabilis.xlvij. A.
iind. 2 aliter moueant audiẽtes ⁊ videntes ea. Nauis diſcipuloꝝ ꝗᷓ iactabat᷑ fluctibꝰ:ſigni
ſecin 1. xliij. A. B. filcat eccleſiã: ⁊ de myſtica nauigatiõe.ſer.
Plorng OQ miracla chꝛiſti nõ erãt ludicra vł inania xijj.et.xiiij.ꝑ totu. èrr
alero ⁊ maxie miraculũ qð apparuit in ſuſcitati · Neophicos hoꝛtat᷑ ad puritatẽ vitę.lxxij. me.
cige⸗ one laʒari. lij. A. ⸗ Meſcire aliqs quõ ſe deus dicat:qͥs tñ iudi/
gonn⸗ Deꝰ ſicut ẽ miſericoꝛs pctõꝛes tolerãdo: ſic caturus eſt.xxiij.D.circa .
Ninno tiuſtꝰ eſt ⁊ verax eos puniẽdo.xlvij.O. Numerꝰ denariꝰ ⁊ vndenariꝰ⁊ ſeptuageſi⸗ mu.
ir, 4 Miſericoꝛdia dei ad pctõꝛes qnta ſit.iij. mnuſſeptimꝰqᷣͥd myſtice ſigniſicet.xv. C. D
git,, Aiſericoꝛdia duplex:⁊ ꝙ nobis pꝛius debe De nuptiüs quibus chꝛiſtus intererat. Ser.
firto . mꝰ miſereri:deinde ꝓxio.xv.B.et.xxx.B Al. per totul.
gonniimk O miſericoꝛdię oꝑa ſolis miſeris ſint neceſ/ ę⸗ Bbediendũ eſt ſemꝑ maioꝛi ſᷣ licita Ob.
“Mä ſaria. xxvj.C. pꝰmediũ.⁊.xxvij. B. cir. pn. o /p̃ᷣcipiẽti:⁊ ꝙ minę illicita iubẽtiũ nõo
Ans WVWo. Moyſes repſentat ꝑſonã chꝛiſti.xlix.ND. AA 4242
,

4

ſint timẽdę. vj. D. F. in fi. et. Dd.
Obediẽtia eſt pꝛima ⁊ maxĩa virtus.xxxiii
A. in medio.
Qualit᷑ obediẽdũ ſit pᷣpoſitl.xvj.G.cir.ſi.

Oc. Oculus duplex ſcʒ carnis⁊ mẽtis:⁊ quẽ deꝰ

magis requirat: ⁊ quid vtrũq; conturbet.
Oculi paſcũtur lumine.lxiiij.C.in fine.
Oa. Odiũ quid ſit ⁊ cui noceat.xvj. A.

. Oleũ vẽdere qᷣd ſit.xxij. B. in fl. xxiij. C.ĩ ſi.
Olei noie charitas deſignat᷑ ⁊ de eiꝰ ꝓpꝛie/

tate.xxiij. B. C. -
Op. Operarij vineę quomodo myſtice conducũ
Opa noſtra bona ſic faciẽda ſũt in publico
vt intẽtio tñ maneat in occulto:exempluʒ
de radice latẽte ⁊ fructificãte.ij. A.B.
Opa bona nemo malus facere poteſt q;diu
eſt malus ⁊ oꝑa mala nemo bonus facere
poteſt q;diu bonus eſt.xij. A. B.
Opera charitatis quare libenter ſint exer/
Opa trinitatiſ quõ ſint idiuiſa oñdit᷑.xj.ꝗ.
: NH.QO.et.Q.in fi.lxiij.B.C.D.E.
Oꝛ. De oꝛatiõe phariſęi ⁊ publicani.xxxvj. B.

De oꝛatiõis inſtãtia. Ser.v.⁊.xxix.ꝑ totũ.
Oꝛatio dñica exponit᷑.Ser.xxviij.ꝑ totũ.
Oꝛatio beati auguſtini quã dicere cõſueue/
rat poſt ſermonẽ factũ.xxx.HB.in fine.
Q oꝛationẽ fides fundit ⁊ oꝛatio fuſa im/
petrat fidei firmitatẽ.xxxvj.A.
ꝛãtes cur nõ ſꝑ exaudimur.liij.D. in me.
Oꝛãtes tria cõſiderare debẽt.v. B. añ me.
s. Per oſtiuʒ intrare in ouile qᷣͥd ſit: ⁊ de his qͥ
nõ ĩtrãt ꝑ oſtiũ.xlix.B.ĩ medio.⁊.vF.ĩ me.
Ou. habeo alias oues ꝗᷓ nõ ſũt de hoc ouili qs
opoꝛtet me adducere:quõ exponit᷑.l.C.
Hariſeęi qͥ dicant᷑:⁊ de eoꝝ falſa iuſti
cia. Ser. xxx. per totũ.
Panis in altari añ cõſecrationẽ pa/
is dicit᷑:ſed poſt ↄſecrationẽ coꝛpꝰ chꝛiſti
vocat᷑.xxviij. D5D.
Æ panis iſte nõ coꝛpꝰ ſed aĩę ſubſtãtiã ful⸗
cit.xxviij. B. circa ybun.
CLur panẽ iſtũ quotidianũ petimꝰ:⁊ quõ la⸗
tini ⁊ gręci codices ĩ hoc cõcoꝛdẽt. Ibidẽ.

Panes tres quos petit amicꝰ ſibi cõmoda,/

ri ꝓ eo qͥ venit de via qͥ ſint.xxix.A.cir.ſfi.
De ꝑabola petendi ⁊ fiducia tribuẽdi.Ser.
xxix.per totũ.
De ꝑabola ziʒanioꝛũ.xviij.Ek.L.
Parieteſ duo:ſigniſicãt plłos duoſ.xviij.E

Annotato“Yẽ

DZe paruulis qͥ offerebant᷑ chꝛiſto ad tangẽ⸗
dũ:a quõ cauſę paruuloꝝ debẽt tueri per
maioꝛes.xxxvj.C. in medio.
Paruuli qͥbus deus reuelat ſecreta ſua qui
Paſci cur chꝛiſtus voluit in terris a ſideli⸗
bus. xxvj. A. “ßV

Paſſio chꝛiſti facta ẽ a pfe ⁊ ab ipo.lxiij.D.

Vbi paſcas:vbi cubas in meridie: quõ ex/
ponit᷑.l.C. D.E. lxij. A.in ſfſ.
De paſtoꝛe ⁊ mercẽnario.xlix.et.l.ꝑ totũ.
Paſtoꝛ eſt diligẽdus:et mercẽnariꝰ eſt tole/
rãdus:ſᷣ latro cauẽdus.xlix.C.
Paſtoꝛ nõ debet diſſimulare ſed dicere gre
gi mala quę facit.xlix.G.in medio.
paſtoꝛes boni membꝛa ſint vniꝰ veri et
boni paſtoꝛis.l.B.
Paſtoꝝ cura q̃lis eẽ debeat ad oues.lxij.A
Pater quõ maioꝛ legitur eſſe filio.lviij.A.
Pater eſt honoꝛandus: ſᷣ deo obediendũ.
vij. A. in fi. B. SèGMUã

̃ Pater ſemꝑ pater eſt et non filius: quia in/

genitus.lviij.D.
Pater nõ eſt ſpũſſancti pat᷑:ᷣ tm̃ filij.xj.J.
pr̃i quędã attribuũt᷑:ꝗq nec filio:nec ſpũi
ſancto: nõ tñ ſine filio ⁊ ſpũſancto.xj. N.
in fine:et.QO. JJUV
Pater nihil facit ſine filio.lxiij.B. C.
Pf nõ ẽ nat de vᷣgine:nec paſſus:nec reſur
rexit a moꝛtuis:tñ natiuitatẽ filij aut paſſi
onẽ⁊ reſurrectõʒ cũ filio oꝑatꝰẽ.lxiij.C.D
Par quõ legit᷑ filio dediſſe vitã: ⁊ ꝙ pr nõ ẽ
de filio:ſed filij pater eſt.lxiiij.C.E.
Ego ⁊ pat᷑ vnũ ſumꝰ:quõ exponit᷑. Ser.lj.
&ÆOW„ deũ patrẽ nrjfm vocamꝰ ex ſua miſericoꝛ/
dia nõ ex nf̃is meritis.xxviij.A.
Qꝛ aliter eſt deus pr̃vnigenito filio ſuo ſibi
coõſubſtãtiali q́; nobis. IJbidem.
Patripaſſiani qͥ ſint:⁊ qͥs eoꝝ erroꝛ.lxiij.B
Pauci quõ ſint qͥ ſaluẽt᷑ ⁊ multi. Ser.xxxij.
Paulus cur nõ fuit exauditꝰꝓ ſtimulo car/
nis.liij. D. “

Chꝛiſtus pauper ẽ vt hõ:ſed diues vt deus

⁊ qð pauꝑi donat᷑: chꝛiſto donat᷑.xlj. B.
De bono pacis: et de incõmodis qui eã nõ
habuerint.lvij. A. —
Si peccauerit in te frat tuus vade ⁊ coꝛripe Pe.
eum inter te ⁊ ißm:quõ exponit᷑.xv.A.E.
xvj.per totũ. 8 M
Qui peccat ĩ fratrẽ ſuũ:ĩ deũ peccat.xvj.B
De peccato in ſpm̃ſanctũ.Ser.xõ.
Peccãdi ↄſuetudo q; mala ſit:et ꝙ ad illam
quattuoꝛ ꝓgreſſibus ꝑuenit᷑.xliiij.D.

cltu
t ſlo
Opece
ſolultg
Oepelc
Pecunn
egnat
Peccaton
busmo
gboschk
Perca
nobisg
Pecai
Pame
Ppeaorst

behngos

i Poien

Pontina
Merin
Pentnb
hondien
Debisqd
ſepgitu
fabas
Neͤ

Dur. Periona

ber, Peliten
e gu
Petenal
Petente
Petente
Paann
Petenti
goͤglis
Deus on
dun zr,
hemor
Nltecp⸗
iinn
lare

„

lenor

ß
M Purn

che⸗
cloni⸗
o, Poplie
Potetu
losſup
ke Pregni
chrills
Prany

Nltoulun
Wüf
l.

ſegtnig
ntentfis

nabßoti
atkci
thalzen
rhmtane
r.
eſelden
uned.
Aim möet
enouegla⸗
un 8
sNocbe ANͤGH

Gflusin

iri ünſt
püinannd,

glaib.
anlusne ſeti

miiu Unni

rrilon J

eti tenfti⸗

iil.
hi
verſuunian
Mi.J.
muoflrui
biden.
apemuiß
wulti5 S
ir pfinban

—
Pnolt⸗ ,
incuglei,

,

aponinn

PO recipu aruů ſen tentiarũ

Peccatü qð iudęei nõ habuiſſent ſi eis chꝛi/
ſtus ocutꝰ nõ fuiſſet.xj.F.et.lx.A.in me.
Q peccato inſidelitatis retẽto:nullũ aliud
ſoluit peccatũ. lx. A. lxj. A.
De peccato in ſpm̃ſanctũ ⁊ de eiꝰ remiſſiõe.
Ser. xj. ꝑtotum.
Peccatũ qñ eſt in mẽbꝛis nr̃is: aut quando
regnat.lxiij. C.in fi. E. in fi.
Peccatoꝝ tria ſunt genera:⁊ ꝙ peccatũ tri⸗
bus modis pficit᷑: exemplo triũ moꝛtuoꝛũ
quos chꝛiſtus ſuſcitauerat.xliiij. C.D.
Peccatũ chꝛiſtꝰ nõ habuit: ſed factus eſt ꝓ
nobis peccatũ.xlviij. B.
Peccatũ vocat᷑ ſe acrificiũ p peccatis. xlviij.
B. in medio.
Pectoꝛis tunſio ſignũ eſt cõtritiõis.viij.A.
Peędagogus ẽ vtilis diſcipulo.vj.hh.i me.

Ven. Menitentiã cur agere debeam“.. A.

Penitẽtia impetratveniã in hoc ſeculo quę
valet in futuro.xj. EK.in fi.

Penitẽtibus deus ꝓmiſit indulgentiã:ſed

non diem craſtinũ. xvj. G.
De his q differũt pęnitẽtiã putãtes in fene
ſe epęnituros: 7 v veniã accepturos:⁊ ꝙ peni
tẽtibus deus nõ ꝓmiſit longã vitam: ſed
veniã.xlvij.D.lix.C.in medio.D.et.E.
NPer. Perſona vna eſt chꝛiſtꝰ: deus ⁊ hõ.viij.C.
Ver. Petite ⁊ dabit᷑ vobis:quęrite et inuenietis
⁊cc̃.quõ exponit᷑ Ser.v.ꝑ totũ.
Petendi fiduciã tribuit.Ser.xxix.ꝑ totũ.
Petentes cur nõ ſtatim accipimꝰ.v. B.
Petentes tria conſiderare debent:⁊ quę.v.
B. ante mediũ.
Petentib deus aliqñ dat iratus qð petũt
qð alijs ꝓpitius negat.liij. D.in medio.
Deus ꝓnioꝛ eſt ad dandũ qᷓ; nos ad peten/
dum.xxix.A.
Petrus a petra nõ petra a petro nomẽe acce
pit:⁊ ꝙ petrꝰ repᷣſentat in ſe vniuerſalẽ ec⸗
cleſiã:⁊ cur ſathan vocat᷑:⁊ quõ timuit am
bulare ſuꝑ mare.Ser.xiij.et.xiiij.ꝑ totũ.
Petrũ cur dñs ter interogat ſi eũ amet ⁊ de
petri pᷣſumptiõe.xlix.B. l.B. lxij.A.
Pla. Placete ꝑ oĩa:ſicut ⁊ ego ꝑ oĩa placeo:Et ſi
adhuc homibꝰplacerẽ chꝛiſti ſeruꝰnõ eſſẽ:
quõ nõ ſint ↄtraria.ij. A. in medio: et. B.
Po. Populi duo figurant᷑.xviij. E
Poteſtas impia cõꝑat᷑ nouaculę radẽti pi⸗
los ſuꝑfluos:⁊ cur nõ ſit timẽda.vj.G.

NVꝛe. Pꝛegnãtes ⁊ nutriẽtes q ſint ſi piritaliter:et

cur illis vę impcat᷑.xviij.A. D.
Pꝛeęlati vel pᷣpoſiti q̃les eẽ debeãt. xviij. 1.

RKecõ

Pꝛeęlatus ſi bonꝰ ẽ: nutritoꝛ eſt:ſi malus 40 à³⁹

toꝛ tuus eſt: ⁊ ſi ſit obediendũ iniqua pᷣci⸗
pienti. vj. F.

Pꝛeceptũ cur adę dabat᷑ in padiſo: ⸗ de pe⸗

na traſgreſſiõis.xxxiiij. A.in medio: 7. B.
Sicut tꝑ ſceptoꝝ obſeruãtiã vita acqrit᷑:ita
pↄtẽptũ moꝛs cõtumacibꝰ inuenit᷑.iij. A.

De his qui chꝛiſtũ nõ recte pſᷣdicant: ſed P/-

pter lucrũ.xlix.C.in medio.
Pꝛedicatoꝛũ periculũ.Ser.lxij.in pꝛin.
Pꝛęſumptio ꝑdit qð ex ↄſideratõe nfᷣę infir
mitatis colligimꝰ. xiij. DO. circa fi. et. C.
Pꝛinceps mũdi quõ dicat᷑ foꝛas miſſus et
iaʒ iudicatꝰ: qui tñ temptare nõ ceſſat. lx.

B. circa.fi. lxij. B. in fl.

Pꝛincipũ officiũ quale ſit.vj.h. in medio.
De ꝓbatica piſcina ⁊ egro ſanato.xlij.ꝑ to. Nꝛs.
Pꝛoximꝰnoſter chꝛiſtꝰ eſt:nõ tñ hoc qs nos
ſed ꝓpter nos.xxxvij.A.
Apina: vide elemoſyna. Ra.
Ninaladt, a deo et nolle ei ſubdi:qᷓ; Re.

malũ ſit.xxxiiij.A.
ari debemus fratri cito poſt offen/
ſam. xvj. B.
Regnũ aduerſus ſe diuiſuʒ 3 deſolabit: quid
ſit. xj. A. B.
Regnũ xp̃i nõ eſt diuiſũ:qᷓ;uis illud hererii
conent᷑ diuidere:⁊ q̃le illud ſit.xj. B. et. S
Regnũ dei quõ adueniat.xxviij.A.in fi.
Regna oĩa periſſe chꝛiſtianis tẽp oꝛibus pa
gani fidelibꝰ inſultãt: quos cõuincit oſtẽ/
dens ex ꝓpꝛijs auctoꝛibus:nihil eẽ ſtabile

Ster regnũ xpᷣi.xxxiiij. A.et.xxix.C.D.

Remiſſio peccatoꝛũ cur attribuit ſpuiſacto
j. J. in medio:et. K. H. OQ.
Reſurrectiões duę ſunt:ſcʒ mẽtis pfidem 7
coꝛpoꝝ in extremo iudicio.lxiiij. D. E. B.
Reſuſcitare moꝛtuos nõ eſt deo impoſſi ibi⸗
le. Ser.lxiiij. G.
Reſuſcitatio filij a quo ſit facta.lxiij.D.
NRoma capit᷑ a rhadagaiſo rege gothoꝛũ:et Bo.
deos perdidit.xxix.D.
Acramẽta coꝛꝑalia apud hereticos Sa.
ſunt: ſ virtute carent. xj. B. Q.
JSacramẽta chꝛiſti młti accipiũt:nõ
tß cõputant᷑ in mẽbꝛis chꝛiſti: qꝛ ipſi ſunt
q pſequũt᷑ chꝛiſti mẽbꝛa. liij. A. in medio.
Quõ ſaluãdi ſint pauci⁊ multi. xxxij. ꝑ to.
Samaritanꝰ qͥd ſit:⁊ cur chꝛiſtꝰſe nõ eſſe ſa⸗
maritanũ: ſed demoniũ habere negabat.
xxxvij.A.circa mediũ. (circa ſi.
Sanctiſficare nomen dei quid ſit.xxviij.A.

Annotatio

Sapiẽtes⁊ pꝛudẽtes qbus deus nõ reuelat
ſecreta ſua qui ſint.viij.C. S
Sathanas nõ eijcit ſathanã.xj. A.
Sc. Scia ſine charitate inflat: ſed cuʒ charitate
egdificat.liij. D.
Scripturę ſacrę aliqñ ſic loquũt᷑ vt qñ aliqͥd
ſic dicit᷑ vt neq; ex toto neq; ex ꝑte dictũ ſi
niat᷑: non ſit neceſſe vt ex toto ſieri poſſit
aut ex ꝑte non intelligat᷑.xj.E. in fi.et.F.
S. h. E. in fi.et. L. in medio.
Scripturę ſacrę nõ dixerũt aliqͥd:qð aut nõ
euenit:aut nõ ſitvẽtuꝝ.xx.A.et.B.cir.ſi.
Se. Senſus coꝛꝑis quiq;: ⁊ de eoꝛum effectu: et
quõ duplicant᷑: ⁊ contra eos qui nihil cre-
dũt niſi qð ſenſu coꝛpoꝛeo ꝑcipiunt.xxxiij.
Sequi volentẽ chꝛiſtũ cur chꝛiſtus reuocat:
2 alterũ diſcipulũ recuſantẽ trahit.vj.A.
vij. A.

5

Sermo dei eſt aduerſariꝰ ntr᷑ cui cõſentire de —

bemꝰ in via.j. A. in medio. B.
Seruitus peccati ẽ grauioꝛ ſeruitus.xlviij.
Seueritas quid ſit: et quõ deus ſeęuit ꝑcen/
Si. Similitudo ſolet capere nomẽ eius rei cuiꝰ
eſt ſimilitudo.xlviij.B. circa pᷣn.
So. Sodales qui dicunt᷑.l.D.
Sp. Specioſus foꝛma p̃̊ filijs hoĩm: quõ factꝰẽ
ꝓ nobiſ nõ habẽs ſpeciẽ neq; decoꝛẽ.l.C.
Qui vos ſpernit me ſpernit: quomõ expo⸗/
nit᷑.xxiiij.A. reunt. xlvij. D.
i ſſperando aliqui ⁊ aliqui deſperãdo pe/
Sicut ſpes bona liberat:ita ſpes ꝑuerſa de⸗
Spes cõparat᷑ ouo: de qͥ pullus ſperat᷑ ſed
nondũ videt᷑xxix. D.
Spes nr̃a nõ de iſto tꝑe neq; de hoc mũdo:
ſed de ęterna vita futura eẽ debet:et qua/
lis ſit illa.lxiiij.A. B.et.F.
Spinarũ noĩe qͥ intelligant᷑: ⁊ quõ a ſpinis
⁊tribulis nõ colligunt᷑ vuę aut ficꝰ.xlix.G
Spũs dicit᷑ mult modis.xliij.D.circa pᷣn.
Spũſſanctus aliqũ indetermĩate ſpiritus.
vocat᷑.xj.“F.in fl.
Spm̃ſanctũ heretici negant.xj.C.
Spũſſactꝰ eſt pfis et ſilij ſpũs.xj.J.et.P.
xxvj. B. in fi.
Spũſſanctꝰ vnit nos deo.xj.J.circa pꝛin.
ꝑ ſpm̃ſanctũ ſit remiſſio peccatoꝛũ:quę
poſt initiũ fidei maximũ munus dei ẽ.xj.
J.in medio:et. EK.

QO aliud ſit naſci de ſpũſancto: et aliud ſit
paſci de ſpũſancto.xj. J.in fi.
Sũpũſſanct noĩe ignis ſigniſicat᷑.xj.E.an⸗
te mediũ.
Spũſſanctꝰ nõ ideo maioꝛ eſt pfe vel filio:
qꝛ qð in ipᷣm peccat᷑ non dimittit᷑.xj..
Spũiſãcto cur attribuit᷑ peccatoꝝ remiſſio
cum tamẽ et pater ⁊ fllius etiã peccata di⸗
In ſpũ dei quõ filiꝰ eijcit demonia. Ibidẽ.
De his qͥ dicũt ſpm̃ſanctuʒ dari potiꝰ a pfe
⁊ filio q́; ſua volũtate opari.xj. H.i medio
ſpũſſanctꝰ videt᷑ aliqñ facere ſolꝰ aliqua
quę tamẽ nõ facit ſine patre et filio.xj.M.
in fine. . (xj. O. in fi.
Spũſſanctꝰ cur in linguis igneis aparuit.
ſpũſſanctꝰ pter vnitatẽ eccleſię pctã nõ
dinmittit:neq; ſine eo peccata ſoluunt᷑.xj.
O.in medio. P. et..
Spũſſanctus patri ⁊ filio eſt cõis: ⁊ in ipſo
eſt cõmunio eccleſię.xj. P. in pn.
O ſpm̃ſanctũ nõ habẽt hęretici ⁊ ſciſmati/
ci. IJbidem:et.Q.
Spm̃ſanctũ in eccleſia aliquis etiã ignoꝛãs
habere poteſt.xj. P. circa fi.
Spm̃ſanctũ nõ habet fictus in eccleſia.xj.
Spũſſãctꝰ neminẽ inhabitat ſine patre ⁊ fi /
lio. xj. Q. ante fi.
CLoõtra ſpm̃ſanctũ tũc verbũ dicit᷑: cũ ex de⸗
ſperatiõe nunq; redit᷑.xj.S.añ fi.
Spũ ambulate ⁊ deſideria carnis ne ꝑfece/
ritis:quõ exponit᷑.xliij. B.
Spũſſanct donũ ẽ equale donãti:⁊ ꝗ ſine
eo nõ poſſumus diligere deũ neq; ꝓximũ
Spũſſanctꝰ pugnat ĩ nobis q nos.xliij.D.
Spũſſanctꝰ quõ arguet mũdũ de peccato:
de iuſticia:⁊ iudicio.lx.A.et.B. in medio

lrxj. A. B.

Spũſſanctꝰ cur nõ venit ad diſcipulos:niſi
poſt aſcẽſionẽ chꝛiſti.lx.B.
Spũſſanctꝰ om̃e graue leue facit.ix.A.
Splẽdoꝛ nõ ẽ niſi ſolis aut lunę:aut certilu
miĩs:⁊ cur filiꝰ dicat᷑ ſplẽdoꝛ glię ⁊c.lviij.D.
Stare chꝛiſti quid ſit.xviij. Bd. St⸗
Snins ſ⸗ noſtantie quõ aliquid eſſe dicatur. Su.
Subſtãtię ſiue naturę duę erant in chꝛiſto:
i vna ꝑſona inſeꝑabiles: ⁊ i ſua ꝓpꝛietate
manẽtes.lviij. B.

gupbisp
cörape
Supbian
lenteeid
Suſaun
giſcr
1 nuunerfi⸗
bacopuin
r
Lenpläde
Lenpust
Tenpore
ſublege⸗
Chiſtust
uitlapi
tit aqui
eiti
coeiadn
Lepptane
1bꝛno ſa
tiptano
1 Ltamenti
funnkey.
Tekinonid
ſbipeds
Teſtinont
ptureſaa

o Thomas:

quos ige
Tortoꝛes⸗
dolor t
T. Dubesin
Ducditus
larſegon
Viſrechr
Vpbulano
deeitete
fnigeom⸗
Genihllno
Wl n
—
Etowum.
Titinge
Actaß.
Diintsn
ſ⸗ han,
Unntn
Apanui!
Tnntat⸗

nehai
ni d

Niicibe

k pfen ſ
Nminäg. 4
erahr i
senin

deneni. Pi⸗
Wdni
min hin
ifarſi
Draflop⸗.
es nnn
le ckeieit
ans ſolnig

chcistß
Piae.
berenatdnti
lignssciſpoi⸗
uf.

pirſnegnet⸗

minikigd
gSaif.
guamesteter
le inihe

redeis

imi
nüdi dehen
NabNN

3 4)
riut
—–
ci,

nsinclcleß

Precipuarũ ſententiarũ

Supꝑbia parat diabolo nidũ in coꝛde filioꝛũ
cõtra parentes.liij. E.
Suꝑbia non eſt ſine inuidia:⁊ ꝙ amoꝛ excel
lentię ipᷣa eſt ſuꝑbia.lij. c.
Suſcitatus eſt chꝛiſtus nõ ſolũ a patre:ſed
et a ſeipſo.viij. A.in melio.
Ta. Cangere fimbꝛiã veſtimẽtoꝝ qͥd ſit: Et hęc
mulier figurat eccleſiã ex gentibus: ſᷣ tur/

n Ir ,⸗ ſunt:ſed tamẽ vna.lxiij. B. DD.
ba cõpꝛimens:carnales iudęos.vj.B.cir ⸗/⸗ Hhꝛiſtus quõ vadit et venit ad diſci aen.
pulos. Iviij. A. et. B. circa pãrn.

Cem. Cemplũ dei eſt aia ⁊ coꝛpus hũanũ.xvj.F.
Tempus tranſit ⁊ nos cũ tꝑe.j.B.ĩ medio.
Tempoꝛis triplex diſtinctio:ſcʒ ante legem
ſub lege ⁊ ſub gratia.xxxj.A.
Chꝛiſtus tẽptatus a diabolo cur nõ muta/
Uit lapides in panẽ ſicut in nuptijs cõuer/
tit aquã in vinũ.xlj.A.in medio.
AZugei tẽptabant chꝛiſtũ de tribus ſſentan
do ei adulterã.xlvij. B.

Temptatio duplex:ſcʒ adducens peccatũ:

ꝓbans fidem.xj.hh. (medio.
In tẽptationẽ induci quid ſit.xxxvj.A. in
Teſ. Ceſtamentũ vetus et nouũ nõ ſibi contra/⸗
riant᷑.xvj. D.in medio.
Teſtimoniũ dũ ſancti de chꝛiſto reddũt:ipᷣe
ſibi ꝑ eos teſtimoniũ ꝑhibet.xliij. A.
Teſtimoniũ reddũt de chꝛiſto ⁊ eccleſia ſcri
pturę ſacrę. Ser.xlv.ꝑ totũ. ,
Co. Thomas dubitans de chꝛiſti reſurrectione
quos flgurat.xxxiij.B.
Toꝛtoꝛes animę in pᷣſenti vita:ſunt timoꝛ ⁊
doloꝛ. xlij. A.in medio.
Tr. Trabes in oculo eſt odiũ in coꝛde.xvj.A.
Traditus eſt chꝛiſtus a patre:a ſeipᷣo ⁊ a iu/
da:ſed diſſimiliter.lxiij.D.
Trãſire chꝛiſti qͥd ſit.xviij.D.circa fl. F. G.
Tribulatio fidelibus q́;diu mũdus ſtat nõ
deerit: et quãtomagis apꝛopinquat eius
ſinis: eo mag abũdat:Et ꝙ ſcripturę ſan/
ctę nihil nobis aliud ꝓmittunt.xx.A.
Trienniũ in ficulnea ſterili quid ſignificet.
xij. A. in medio.xxxj. A.
Devna trinitate trinaq; vni
per totum. l
Trinitas eſt vnus deus.xxvj.B.in fi.xxix.
A.ʒcirca fi.
Trinitas manifeſte ⁊ diſtincte aparuit:chꝛi
ſto baptiʒato.lxiij.A.
Vtruʒ trinitas ſit inſeꝑabilis: qꝛ ſeꝑabilis
aſpparuit.lxiij. A.ante mediiũꝗ. .
Trinitatis ꝑſonalis diſtinctio:et inſeꝑabi/

tate.Ser.lxiij.

Venia eſt petenda ab illo quem leſiſti.xvj.

Trinitatis imago vtruʒ in creatura aligug
inueniri poſſit.lxiij.FE. qua

AQàey trinitatis imago in ſola anima rationa/

li ꝑfectius inuenit᷑.lxiij. –᷑-.
Q trinitas ſepatim demõſtrat᷑: ⁊ inſeꝑibi
liter oꝑat᷑: oſtẽdit᷑ exemplo aĩę in qua ttia

Rei venalis triplex eſt taxatio.xxxviij. A.

B. ðin medio. . circa mediũ.

Nlenatoꝛũ qᷓ; inutilis ſit laboꝛ:oſtendit᷑.ix.

Venite ad me om̃es qui laboꝛat: ⁊ onerati
eſtis ⁊c.quõ exponit᷑.Ser.ix.et.x.ꝑ totũ.
Verbo dei nihil equiꝑari põt: nec ad imita Aer·
tionẽ ſubijci: nec ſuꝑponi aliquid: qͥ vult
ergo habere illud det ſeipᷣm ne ꝑdat ſeio⸗

ſum. xxxviij. A.

WWWerbũ dei ineffabiliter põt intelligi: et qd

impedit ne intelligat᷑: et quę ſit diffinitio
eius.xxxviij. B. in pꝛin.
in verbo ſint oĩa:⁊ ſub ipᷣo oĩa. Ibidẽ.
ÆO„ verbũ eſt foꝛma omniũ rerũ nõ foꝛꝛmata
ſine tẽpoꝛe:ſine ſpacijs locoꝝ. Ibidem in
medio.
Q. verbũ intelligi aliquãtulũ poteſt:cõpꝛe
hendi aũt oĩno nõ poteſt: Exemplũ de vi/
ſu.xxxviij.C.
verbũ ĩcoꝛꝑalit:iuiolabiliter ⁊ ſine tꝑali
natiuitate ſit natũ: arrianos.xxxviij. C.

QQ verbũ iſtud nõ cernitur:niſi puro oculo

coꝛdis.xxxviij.qh.
Cur verbũ caro factũ eſt:⁊ quõ nõ tranſiuit
in carnẽ:⁊ qui vult capere eius celſitudin?ẽ
capiat pᷣus eius hũilitatẽ.xxxviij.h.circa
&ο„ verbũ dei fęno noſtrę moꝛtalitatis ma /

gna cõtulit.xiij. A.in medio:et. B.

Verba ponunt᷑ pꝛo opꝑe.lvj. A.
Verba multa:ſcriptura appellare verbũ ſo/
let.xj.L.in medio. H

Si in verbo dei mãſerim: verbũ dei in no/

bis manet.xlviij.e d.
Ego ſuʒz via veritas ⁊ vita:quõ exponitur. Ai.
