diuinis aſſumptus eſt: pilos carnis:id eſt d
ſuperfluas cogitationes coꝛdis radere de/

bet. Caput igitur radere:ſignat cogitatio
nes terrenas ⁊ ſuperfluas a mente reſeca/
re. Mec incongrue per pilos ⁊ capillos ſi/
gnantur cogitationes ſuperfluę. Sicut
enim pili non ſunt pars coꝛpoꝛis ſed quę/
dam ſuperfluitas pꝛocedẽs a coꝛpoꝛis hu/⸗
moꝛe:ſic bona tempoꝛalia non ſunt nobiſ
naturalia ſed aliena ⁊ ſuꝑflua. Hinc itaq;
ſideles chꝛiſti qui ad ęternam vitam me/
dullitus ſuſpirant:qui mundum cum ſuiſ
oblectationibꝰ ſub pedibus conculcant:
q̃ãui in terra nihil poſſidere volunt:ſed cuʒ
Nhit.ʒ. qpoſtolo dicunt: NHoſtra conuerſatio in co
lIlis eſt:capilloꝛum minimam partem in ca
pitibus retinent: vt per eoꝛum abꝛaſionẽ
ſe minimam terrenoꝛum ſollicitudinẽ ha /
bere deſignent. QAuapꝛopter etiam illam
minimam particulaʒ capilloꝛuʒ retinent:
quia dum in hoc mundo ſunt: a terrenis
cogitationibus omnino vacui eſſe nõ poſ
D ſunt. Quiſquis igitur clericus ad ſoꝛtem
doypmini vocatus qui comam nutrit ⁊ ca/
pillos radere vel tondere erubeſcit:pꝛofe /
cro ſe non de dei ſed de mundi ſoꝛte eſſe te
ſtatur. ccéto enim quiſq; carnis crines di/
ligit: fouet ⁊ nutrit:tanto coꝛ ſuum non in
cęlis ſed in terra fixum eſſe oſtendit. to
autem radit ⁊ edomat:tanto ſe non terre/
na ſed ęterna diligere compꝛobat. Si ve⸗

Auguſtin-

ro vt pꝛędiximus: crines idcirco radimus
vt inter nos ⁊ deum nihil intereſſe appꝛꝛo/
bemus:pꝛofecto patet ꝙ cum in oꝛatione
perſiſtimus: aliena velamina capitibꝰ no⸗/
ſtris awonere non debemus:pꝛęſertim cũ
apoſtolus dicat. Vir non debet oꝛare ve-1. Corleii.
lato capite: imago enim dei eſt. Ceſſent
itaq; clerici pſalmodię hymniſq; ſpiritali/

bus inſiſtentes capillos: mitras ceęteraq;

velamina in capitibus poꝛtare: ne dum

cum deo loquimur famulat ſui ſigna oc/
cultantes:eius indigni iudicemur pꝛopi-
tiatione:cuius ſalubꝛi doctrinę pꝛeęſumi/

mus non obedire. Qui enim non obedit
apoſtolo: contradicit euangelio: ⁊ iuxta
eiuſdem apoſtoli vocem dicent: An quę/a⁊. Cori. z.
ritis experimentum eius qui in me loqui/
tur chꝛiſtus? Item ſi angelus venerit ð cę⸗ Sar..
lo:⁊ aliud euangelium nunciauerixvobil

anathema ſit. Extirpetur ergo penitus de
clero talis pꝛeſumptio: ne quod abſit: a

deo expellatur eius oꝛatio. his igitur ſi⸗

gnis clericalibus pꝛęlibatis:quibus a lai⸗

cis diſcerni debemus: ad pꝛopoſitam ad/
monitionem redeamus. Audiamus apo/
ſtolum iohannem dicentem: Molite dili- 1. Joh. 2.
gere mundum neq; ea quę in mundo ſũt.

Audiamus ⁊ pſalmiſtam mundi amato/
res increpantem: Filij hominum vt quid Ps.2.

diligitis vanitateʒ ⁊ quęritis mendaciũ:
Salomon quoq; ſubſequitur dicens: VUa Ecẽs.i⸗
nitas vanitatum ⁊ omnia vanitas.Libet

intueri qᷓ; bene conſonant oꝛgana ſi pirituſ
ſancti. Monet apoſtolus vt non diliga/

mus mundum: Inuehit pſalmographus

in eius amatoꝛes: Clamat ſalomon cun/
cta ſubiacere vanitati. Quare non diliga
mus mundum nec ſequamur mendaciũ:
Eccleſiaſtes declarat: ac ſi diceret: Jdeo

non ſunt amanda ima: quia trãſitoꝛia mẽ
dacia: quia quę ꝓmittunt non conferũt:

bona igitur non ſunt. Cum enim bonoꝛũ

omnium auctoꝛ ſit deus ⁊ a fidelibus ſuis
quęri ⁊ diligi quęq; bona pꝛęcipiat:ſi mũ/

dana vera bona eſſent: nec ipſe quidẽ cõ/

temneret: nec ſuis ſequacibus contemni
pꝛęciperet. Quid igitur de ſe veritas te/

ſtatur:audiamus. Vulpes foueas habẽt Qud.9.
filius autem hominis non habet vbi ca/

put ſuum reclinet. Item ſi mundi gloꝛia

üf

pana h.
ube e
mund
lietere
e
ilani
ny uset
ſeihdil
duun
ſbus:
annagt
Hidcun
gernon
Benoy
eſtdeo?
ſvosdi
ſihaber
fenm
ſtbusddu
Nbva
orequi
fhuntui
Mhcnto
lnserli⸗
ſſegunc
neeqref
ſunolcen
lube Thelu
Lunein
inesten
Ilaſunt
totocane
llun p⸗
Murguin
ſnchi
peſuſtſen
ſtuin
Nltontede
lenpni
Neprerope

Renonnn

Uuklegen
eſiun
channe
lnnn

Ac fratres in hberema Sermo LIX

Dana non elſſet: non ſe abſcondiſſet um ni deinde ſubiu ngit: Ealicem ſalutaris ac/

Kae trturbę eum regem facere voluiſſent. Item cipiam. ⁊c. tulacunq; ſit hęc retributio:
. ſi mundi gloꝛia vana non eſſet: ſi diui / calicem ſcilicet domini accipere: nulla ta/
inad iiig terrenę vera bona eſſent: non earum men alia ita digne videtur paſſioni domi/
Ue ve,A poſſeſſoꝛibus impꝛoperaret dominus di- nicę congruere.lHac vtiq; ratione: vt quẽ-
eſen Zusd. 6. cens: Elęg vobis diuitibus ⁊c᷑. Et alibi: fᷓa admodum ſanguinem ſuum dedit pꝛo no

titl· WManh. 19. cilius eſt camelum per foꝛamen acus tran-

ſtra redemptisne:ſic ⁊ nos noſtrum funda

ench ſire:qᷓ; diuitem introire in regnum celoꝛu;. mus pꝛo ſui nominis confeſſione. Sed qͥ
dun Audiamus etiam quid ſuis dicat imitato modo pꝛo chꝛiſto ſuum dabit ſanguinem:
Mae ribus: Si vis perfectus eſſe: vade ⁊ vende qui pꝛo eo non vult abijcere mundi vanita
RaN.. omnia quę habes ⁊ da pauperibus. Iteʒ: tem:cum nos minus qᷓ noſtra diligamuſ⸗
Bum· .Aucj. 14. Miſi quis renũciauerit omnibus que poſſi Quomodo pꝛo chꝛiſto vitam tradet: qui
1et k det:non poteſt meus eſſe diſcipulus. Itẽ: contra eius pꝛecepta hęc vana ⁊ falſa poſſi
Im ucd. 16. Hemo poteſt duobus dominis ſeruire: id det: Ipſe enim dicit: Si diligitis me:man ↄob.14
Nnqlr u elſt deo ⁊ mãmone. Vidit peritus magiſter data mea ſeruate.Loquit᷑ ⁊ iohannes apo
elo ⸗ ſuos diſcipulos luctaturos cum mundo:qᷓ ſtolus:Qui dicit ſe diligere deum: ⁊ man / . Job.2.⸗
entde⸗t ſi haberent vnde tenerentur:leuius deijce· data eius non cuſtodit mendax eſt. Cõuin
ſobl rentur. Tulit igitur arma ſuis ⁊ noſtris ho citur itaq; ſe ⁊ non deum diligere:qui man
ſiuede ſtibus:duz nos pꝛiuauit terrenis poſſeſſio data eius non vult cuſtodire. Cum chꝛiſtꝰ 2
olt:3 nibus. Hudus nanq; latrones non ſolet ti O pꝛo nobis pauper factus ſit ⁊ egenus: nos
Gnurſ. E mere:qui vero ſe mundanis implicat: telaꝰ pꝛo ipſo cur pauperes eſſe erubeſcimus?
usali Fmparat quibus confodiatur. Qui ergo non Hunquid eiꝰ pauperes non facit diuites:
lumad yvult confodi:nudus pꝛocedat perviam hu veritate atteſtante:regnum cęloꝛum nõ di
nnseho ius exilij. Foꝛtaſſis quęret aliquis: Cũ de/ uitum ſed pauperũ eſſe: Dicit nanq; puu /
gluedl hi⸗ us ſequaces ſuos mũdana iubeat poſtpo/ peribus: Beati pauperes ſpiritu: quoniaʒ Matth.5.
nncoſi. nere: queę ſunt quę iubet apetere: Audi ip/ ipſoꝛum eſt regnum cęloꝛum. Si eſt regnũ

iamato

endi: ig deus Vule ho⸗ lium dicens:homo quidaʒ erat diues.Et
nalbisn Bitie⸗ terrena odire:quę debent diligere⸗ poſt pauca ſubiungit: Erat autem ⁊ quidã
leg Pentz, Iſta r is kcebe diligere: cum ꝑ moy mendicus lazarus nomine:qui iacebat ad
uhrnn Heut.6. ſen reſpon it: Diliges dnm deum tuum ex ianuam eius vlceribus plenus ⁊cc̃. Factuz
moligr foro coꝛde tuo: ⁊ pꝛioximum tuum tanq; te eſtautem vt moꝛeretur mendicus ⁊ poꝛta-
gis ſ1p un⸗ rorimus in terra em diigt pꝛꝑęci/ retur ab angelis in ſinũ abꝛaę. Moꝛtuus ẽ
oraun⸗ Kau: Ae celeſtis regni hereditatẽ nobi/ autem ⁊ diues ⁊ ſepultus eſt ĩ inferno.MNõ
nni un eon — quo charitate diuina reputet quiſq; hęc verba eſſe auguſtini:nõ
nini: Benn⸗ nn te n qur ait: vt cues ſunt hominis ſed veritatis: quę nec fallere
di⸗ Noſtros ſicit e meripſos diligamul: pꝛo/ poteſt nec falli. Quiſquis ergo vis regna/
nu pisnnge dedi R acun lumus: per quem ? recum chꝛiſto: elige pauperiem cum ipſo:
frir redempti ſine ſine viuemus:qui etiam cuʒ vt requieſcas cum laʒaro mendico. NHemo
i pꝛopter opera noſtra mala inimici eiꝰ eſſe· enim poteſt gaudere cum ſęculo ⁊ regnare
l· ZJob, a. mus: pꝛioꝛ dilexit nos. Et c eſſemus ſerui cum chꝛiſto. Audi apoſtolum dicentẽ: Per Actf.r4.
his inutiles:in filios ſuos nos adoptauit ⁊ hę multas tribulationes opoꝛtet nos intrare
urſiſnu/ redes: fllium ſuum vnigenitum tradens ꝓ in regnum celoꝛum. Et iuxta veritatis vo/
nuſec⸗ nobis: vt nos eriper et a perpetuę moꝛtis cem:pꝛimo nes opoꝛtet bibere calicem do / Mattb.20.
ntennn laqueo. Quis nam puer tam benignum mini: vt ſic pertingamus ad regni cõſeſſio/
noe, pairẽ digne poteſt diligere? Quis ey tan / nem. Qui autem vult epulari cum diuite:
s hahi tis beneſicijs aliquid dignum poteſt retri · pꝛęparat ſe epulas vermibus gehennę: in
etrbiu buere: hec tanta beneſicia admirans pſal· qua pꝛo gaudio momentaneo ardebit per/
d =O ⅝ . Mö. n5. miſta ait:Quid retribuam domino pꝛo oĩ⸗ petuo cum capite ſuo diabolo. Infęlix cõ/

ſum dicenteʒ: Quęrite regnum dei. Iteʒ:

n gud Nr Mattbᷣ.õe Theſauriʒate vobis theſauros in cęlis.

Quseret iterum aliquis:Si deus vult ho⸗

bus quę retribuit mihi? Cui ipſe inqᷣſitio/

cęloꝛum pauperum:reſtat vt infernꝰ ſit di⸗

uitum. Hoc quoq; declarat nobis euange/

merciũ:pꝛo tam bꝛeui gaudio cęleſti pᷣuari

— 2 — 5

Sancti

regno. Fglix paupertas per quam celeſtis

acquiritur hereditas. SFglix commercium:
pꝛo perituris ęterna recipere: ⁊ quod inef·

fabile bonum eſt:cum chꝛiſto ſine ſine re/

gnare. Econtrario ineffabilis miſeria: per/
h petua cum diabolo pati ſupplicia. Quapꝛo
ppter fratres chariſſimi:nos alud euangeli-
Matth.is. cum ruminantes: Quid pꝛodeſt homini ſi

vniuerſum mundum lucretur:animę vero

ſuę detrimentum patiatur: Vel quaʒ com 4.

mutationem dabit homo pꝛo anima ſua-ꝛ
Voluntarie nunc pꝛo chꝛiſto ponamꝰ quã⸗/
doq; dimittenda:ne quod abſit pꝛo tranſi /

toꝛij

s amittamus ęterna. Hauriamus an-

tridotum momentaneę amaritudinis: vt
quandoq; percipiamus immenſę gaudia

1.Corj.9. ſalutis. Sic modo curramus:vt in futuro

compꝛehendamus:vbi inueniemur:vbi iu

dica

bimur: non perdamus tempus acce/

ptabile: Mon eniʒ erit apud inferos locus
penitentię. Dum igitur vacat: dum ſumuſꝰ

in via:aduerſario noſtro legi dei conſentia

Watth.S. mus.Lex quippe diuina: noſter ideo dici᷑
daduerſarius: quia noſtris carnalibus om-

nino contradicit voluptatibus. Aduerſa-

rio itaq; noſtro:id eſt euangelio: dum rex

expectat:dum nos adhuc ad pacem inui/

tat:nuncios mittamus: cũ eo pacis fedus
ineamus:vt cum venerit ille magnus pat/

familias: non vt ſeruos inutiles punien/
„ dos:ſed vt ſilios hęreditandos inueniat:

ſecumq; introducat ad nuptias:vt de ſuis
beneſicijs ſibi perennes reddamus grati/

as: Jeſu chꝛiſto domino noſtro:qui cũ pa/

tre ⁊ ſpirituſancto viuit ⁊ regnart in ſęcula
ſeculoꝛum. Amen.

em

J.

De perſecutione chꝛinianoꝛumm

erm

ſimi ꝙ ſemper chꝛiſtiani ꝑſecutio/

patiuntur. Mundus in maligno po/
ſitus eſt. Aduerſarius noſter diabolus re/
gnat in mundo:⁊ nos putamus quia non
patimur perſecutionem. Quę enim res nõ

— perſequltüi⸗ chꝛiſtianuz? Omnia quę ĩ mũ/

do ſunt perſequuntur chꝛiſtianum. Mira⸗

mur

ſi nos perſequuntur alij ſi chꝛiſto ſerui

re voluerimus:⁊ parentes noſtri nos per/

ſequuntur. QAuicunq; diſſimilis noſtri eſt:

perſequitur nos odio nos habet. Mi⸗/

equenter itens faftes chariſ

ramur ſi alij nos perſequuntur: ipſum coꝛnꝛ
pus noſtrum nos perſequitur. Si comede-
ro paululum ⁊ coꝛpuſculũ: meum fuerit ro/
buſtum:ſanitas coꝛpoꝛis mei perſequitur
animam meam. Quocunq; me vertero:
ſecutio mihi eſt. Si videro mulierem: ocu/

ficere animam meam. Si videro diuitias:
ſi aurum:ſi argentum:ſi poſſeſſionẽ:ſi deli
tias coꝛpoꝛales:ſi pulchꝛa veſtimenta:qð⸗
cunq; videro perſequitur animam meam.
Non putemus tm̃ in effuſione ſanguinis
eſſe martyrium: ſemper martyrium eſt chiiꝛ
ſtianis ⁊ religioſis. Adoleſcentulum libi

lus meus perſequitur me: Cupit eni inter/ ””M

do perſequitur: ⁊ vult libido effundere ſan .

guinem. Quando periclitatur anima tua
et quaſi in periculo conſtituitur: tunc aſtat
dominꝰ ieſus a dextris patris ⁊ pugnatp
1 icſernamh ſuo. Si ergo ſunt martyria
in pacis tempoꝛe: ſunt ⁊ negationes. NMe/
mo ergo dicat non eſſe martyriuʒ negatio /
nis. Et martyrium eſt ⁊ negatio. Ego ho⸗ B .
die qui videoꝛ monachus:ſi rupero ꝓpoſi /·
tum meum: chꝛiſtum negaui. Et ſi in pace
chꝛiſtum nego: in perſecutione quid face/
rem: MHon toꝛqueoꝛ neq; exuroꝛ ⁊ deneg⸗o:
ſi toꝛquerer⁊ exurerer quid facereʒ:Qui in
perſecutione negat:habet veniam plagę.

Pꝛo illo pꝛecantur ſancti. Quid enim dſiy···

cit: Volui pugnare: caro mea in collucta-
tione defecit: Mon ceſſit animus ſed ceſſit
coꝛpus. Aliud mens cogitabat: aliud coꝛ/
pus compellebat: ⁊ tamen non habet excu
ſationem. MHulla enim eſt plaga quę debe⸗ 8
at ab amoꝛe chꝛiſti ſeparare.Quid enim ti
bi dicit? hoc eſt: In incendio eras: in ecu/
leo pendebas:pꝛo me toꝛquebaris:⁊2 dicl :· .
non potui ſuſtinere toꝛmenta:⁊ —
ſuſtinuit petrus: quomodo paulus: qu/
modo cęteri martyres ſuſtinuerunt: ⁊ ha /
buerunt coꝛpus qle ⁊ tu habes? Oè mona⸗
che qui ieiunium fugis:putas i ignem effu⸗
gere? hoc ergo dico: quia omni temꝑe ſũt
martyria:ſunt ⁊ perſecutiões. Deniq; apo⸗
ſtolus quid loquitur de viduis quę ſecun/
dos duxerunt maritos?:Quid dicit:habẽ 1. Timotb.·
tes damnationem quia pꝛimam ſidem ir-
ritam fecerũt. Viduę quid dicit? O vidua
anteqᷓ; pꝛomitteres ꝙ eſſes vidua: in tua
erat poteſtate vt nuberes.lłẽx qͥ tꝑe confeſ /⸗
ſa es vt mihi bmaneres ex eo tꝑe mea eſſe

ue

ſtis
gr ſ
getn
euptit
unnn
ent i
cenl
wi
uin
ſdi
neoornd
nenetas
Kind⸗
beoteq
fiquane
irden
mt
–
hebes
hoetci
gutet
pvreshi
Ccunt,⸗
Giſauont

ſicaesin

edinol
nlſüßch
ſnegoaet
lloceune
ſnnone
onachau
hölaluor

ultterey

ir mes
oe;.
Man,
ſpacauit
ſalunnen
Wmnmeiori,
hoedico
huindpy⸗
ers. Si .
opnti
gis
äneſen
gkided

n ee

unn
irſin
bislee⸗

IMM

nco
mede⸗
auro⸗
guirur
nae⸗
moan

Uinte

itaſ:
ſdi
nrd⸗
mean.
nguinis
nekch

un,

Mdeeſn
DMuIDn
netſn
gugatg
*
s, Re⸗
negano⸗
Coobo⸗/P
ad ppod
lnpee
gid iue
1deneg.
ein
m p.
deninde
n d
s ſedceſi
alindcn
habeteran
gvedebe⸗
denmnt
g:inecu/
s1 dicd:
lvonodo
lus: ao⸗
Unt:t bo/
non
nmmeſn
nenpeſi
mu
ne ſecag,
btin⸗
nſden t⸗
1Oidn
gi

Ad fratres in heremo

cepiſti: Si volueriſecũdũ maritũ ducere:mè
ↄtẽpſiſti:adultera es:qꝛ mihi iaʒ iũcta eras.
Sic ⁊ tu monache:anteq; ꝓmitteres:in tua
erat ptãte facere qð volebas. Vox tua liga/

uit te mihi. Monne liber eras? In ptãte tua
erat ꝓmittere:nõ tibi licet ea licẽtia dimittẽ
qð ꝓmiſeras. Pꝛomittè fuit tuũ:dimittere
nõ eſt tuũ. Si me dimiſerl: nõ habeo teĩ eo

gradu in q̊ pus habui. Pꝛimo liber eras:et

eras qͥdẽ ð familia mea:ᷣ nõ eraſ añ oculos

meos: nõ eras ð miniſtris meis: ſᷣ ð familia
mea eras:nõ tñ eras mecũ: ̊ tñ meus eras.
Ex q̊ mihi militare cępiſti ſi receſſer:nõ ha/⸗

Chbeo te q̃ſi de familia:pᷣ q̃ſi fugitiuũ. Hhoc to/

tũ quare dico?qm̃ in nr̃a ẽ ptãte ꝓmittẽè ſer/

uire deo ⁊ obedire: ñ eſt i nr̃a ptãte dimittẽ.

Peꝛomiſiſti: pᷣmiũ habes: negaſti peęnã ha/
bes.MHõ eſt meũ:vtrũq; ẽ tuũ:elige qð veł.
habes viã moꝛt ⁊ vitę: igredere q̃ voluerl.

Hoc toͤtũ dico frẽs chariſſimi: ne qͥs de vob⸗

putet ſe hr̃e liberã ptãteʒ ⁊ dicat:Ergo illi qᷣ

vxoꝛes hñt:qͥ ſũt ĩ ciuitatibꝰ:qͥ militãt: qͥ neꝰ

gociant᷑:̊ totꝰ mũdus ĩ ꝑiculo ẽ: ſoli mona/
chi ſaluant᷑. Hra ⁊ illoꝝ nõ eſt ęqᷓ ↄditio. Il/
li ſciẽtes imbecillitatẽ ſuã nõ ꝓmiſerũt face

re qð implere nõ poterant. Illi qͥdẽ chꝛiſtia ,/

ni ſũt:ſᷣ chꝛiſtianꝰ q̃ſi ſęcularl ⁊ ſecular qua/⸗
ſi negociatoꝛ ⁊ chꝛiſtianꝰqſi miles:Et coꝛne⸗/
lius cẽturio miles fuit ſᷣ ſaluatꝰ ẽ.Ego qͥdeʒ
ſum monachꝰ qͥ deſiui eẽ ſęcular ⁊ factꝰ ſuʒ
monachus:aut monachus ſaluoꝛ:aut aliter
nõ ſaluoꝛ:nõ eſt aliud mediũ.Si voluero di
mittere vitaʒ monachi ⁊ ſeqᷣ ſecularẽ:nõ ha/⸗
bebit me dñs quaſi ſecularẽ ſed quaſi ſuari

D catoꝛeʒ. Non ergo licet nobis dimittere qð

habemus ꝓpoſitũ.Dicit aliqs. Quid facio
ſi peccaui in iſto ꝓpoſito qui factus ſum nec
ſecular nec monachus? Aliqͥs pctõꝛ pecca/⸗
tum maioꝛi pęnitẽtia cupit emẽdare. Ergo
hoc dico. Hon nobis licet dimittere qð ha/
buimꝰ* ꝓpoſitũ:licet dignitatẽ ꝓpoſiti ꝑdi⸗
geris. Si peccaſti in vita monachi ↄſtitutꝰ:

eſto pęnitẽs quaſi monachus patiẽs nõ q̃ſi

ſecularis. Aliqͥs dicit: Fugi dñʒ meũ ne me
cedat: ſemꝑ debeo fugere? Si te penitet ꝙ
fugiſti: debes reuerti ad dñʒ tuũ. Nemo di/
cit: Penitet me qꝛ fugi:debeo ſemper fuge/
re? Si ſanctꝰ es: beatus es ⁊ monachus: ſi
peccatoꝛ es:miſer es ⁊ monachꝰ tñ es.Mo/
nachus es licet dignitatẽ ꝓpoſiti ꝑdideris.
Siue ſancti ſimus ſiue peccatoꝛes ſimꝰ:non
nobis licet mutare ꝓpoſitũ:qꝛ xpᷣs ð cęlis a

Sermo LX LXI

patre miſit ſpiritum ſuũ:ſicut ipſe pꝛomiſit:

Mon derelinquã vos oꝛphanos:ſed mittaʒ Job.14.

vobis ſpiritum veritatl qui a patre ꝓcedit:
ipſe docebit vos omnia quęcũq; dixi vobis
et cõmonebit vos. hęc quidem in cõmune
loquoꝛ:mihi quoq; loquoꝛ:ne quis ſe putet
habere poteſtatẽ mutare ꝓpoſitũ. Et iã vt

aſſolet ſi caſ quiſq; inſtigante diabolo ac

ſuadente peccauerit:non ei liceat mutare ꝓ

poſitum:ſed ad pęnitẽtiã quę eſt medicamẽ
lapſoꝝ tota animi auiditate ↄfugiat. Dñs

potens eſt ⁊ ſᷣterita indulgere ⁊ ad pꝛeſens

et me ⁊ vos ab omnibꝰ inſidijs diaboli tu-
tos ſaluare: Qui viuit in ſecła ſecloꝝ. Amẽ.

¶ De obedientia) Sermo LEhI
R pᷣmia einę vitę volum ꝓmereri: A⸗

pcepta dei totis viribꝰſatagamꝰ cu /
ſtodire. Pꝛecepta nãq; dei nolẽtibꝰ

gũ ei meũ ſuaueẽ:⁊ onꝰmeũ leue.Audiamꝰ
dñim ⁊ ſaluatoꝛẽ nr̃m ſᷣcipiẽtem nobis ⁊ ſuo

nos exẽplo admonẽtẽ: Tollite inqᷣt iugum abi.s.
meũ ſuꝑ vos:⁊ diſcite a me qꝛ mit ſũ ⁊ hũił

coꝛde.Quid ẽ iugum dei ſupꝑ ſe tollere: niſi
ſanctę obediẽtię pᷣcepto ſeipſũ ꝓpt᷑ deũ ſub
ijcere? Mit aũt ẽ qͥ oẽs iiurias ⁊ ↄtumelias

ꝗ ſibi illatę fuerit eᷓnimit tolerat: qͥ eã apli/
cam ſniam oꝑe tenet q̃ ðꝛ: NMõ reddẽtes ma/ Ro. 12.

lũ ꝓ malo vel maledictũ ꝓ maledicto:ſᷣ ecõ

trario bũdicẽtes. Et iterũ: Moli vinci a ma/ abi..

lo:ſᷣ vince ĩ bono malũ. Humilis vo ẽ qͥ eli /
git abiectꝰ eẽ i domo dei: ⁊ oẽs ſtudet ſibi p
ferre:qͥ ſe ſx puluerẽ⁊ cinerẽ eẽ pẽſat:⁊ ĩ cun/
ctis ꝗᷓ agit ſeruũ ſe indignũ:nõ ſolũverbo:ſᷣ
oꝑe:cogitatiõe⁊ oĩ ↄuerſatiõe ſua ſꝑ ſe abij/
cit ⁊ ↄtẽnit. Talis ꝓculdubio ad ſeruãdã di

ſciplinã atq; obediẽtiã eſt idoneus: nec põt

tꝑire a via iuſticię:neq; declinare ad dexterã
ſiue ad ſiniſtrã:qꝛ ĩ eo qð mit ẽ nulla adũſi/

tate frãgit᷑:ĩ eo aũt qð hũilis ẽ nulla ꝓſperi

tate vel głia eleuat᷑. tus aũt ſit obediẽtię

fructꝰ oñdit᷑ cũ ſubinfert᷑: Et iueniet requiẽ

aiab vfis. Obediẽtię qͥdẽ diſciplina mõ in
laboꝛe ẽ:ſᷣ i futuro fructum hʒ pacatiſſimũ.
Et ſciẽdũ qð qᷓ;dto mõ erimꝰ obediẽtes pribꝰqʒ

nfris: tãto eut deꝰ obediẽs ofonibꝰnr̃is: et
tanto erit nobᷣ iugũ eiꝰ ſi uaue ⁊ onꝰ eiꝰ leue.
Scire q́; opoꝛtzʒ: qꝛ ſuꝑbꝰ ⁊ ipatiẽs diſciplię

et obediẽtię regulis ſubiacere nõ põt. In eo
eni ꝙ elate viuit: cęteroſ deſpicit:⁊ ſuis ma/

gis q; alteriꝰ diffinitionibꝰ obedire appetit:

In eo aũt ꝙ impatiẽs eſt:ipſa parua ⁊ leuis

grauia:volẽtibꝰſũt leuia.Sicut ipſe ait: Ju Mattb.ir.

Banciti

dDura ⁊ intolerabilia eẽ dijudicat:idq; ſolũ re
ctũ eẽ eſtiat qð obſtiato coꝛde ↄceꝑit: ſẽſuq;
pPpꝛio ꝓ oiuʒ vtit᷑ rõne. Iſti tales frẽs vna
nimel ſępe ꝑturbãt:liteſq; mouẽt:necvolũt

ad mẽlſurã alioꝝ viuèé: nec ſũt ↄtẽti his bus

oↄtẽta dʒ eẽ religioſa pauꝑtas.Et cuʒ negli-

gęætius cęter viuãt: plus alijs volũt hono/

rari. Hmõi rebelles ⁊ inobdiẽs aĩę:freqnt
in paſſiõibꝰ ſuę carnis decidũt ⁊ vſq; ad tur

pia oꝑa dilabunt᷑: ⁊ ex his pleriq; a ſocieta

te fratrũ ⁊ a ſctõ ꝓpoſito miſerabilit᷑ ⁊ dãna
bilit᷑ diſcedunt. De talibus terribilit clamat
2. Petri.2. petrus apls: Si inqᷣt fugiẽtes coinqnatiõeſ
mũdi his rurſus impliciti ſuꝑant᷑: facta ſũt
eoꝝ poſteria peioꝛa poꝛibus.AMelius enim

erat eis nõ cogſcẽ viã iuſticię q; poſt cogni/

tionẽ retroꝛſũ reuti ab eo qð illis traditũ eſt
Matth.iS. ſctõ mãdato.Huic dñſ ait: Vę illi ꝑ quẽ ſcã/
AQAaealũ venit.Auiſqͥs & talẽ ſe eẽ recogſcit:dũ
tꝑs coꝛrigẽdi hʒ ad lachꝛymas ⁊ pęnitẽtiaʒ
cito redeat:ſuꝑbiã cũ hũilitate vĩcat:impa
tiientiã mãſuetudine dãnet:vitia in vᷣtutes
ↄũutat:ne ſi i malo ꝑſeuerat:ad ęt᷑na ſuplicia
Cpueniat. DHebemꝰ eã quã ꝓfeſſi ſumꝰ obe/
dientiã ⁊ vᷣtute ⁊ oꝑe cuſtodire. Qð tũc agi
mus:cũ eũ qui nob eſt ꝓ amoꝛe dei hono/

ramꝰ atq; duligimꝰ: ⁊ qcqͥd ab eo nob pſᷣcipit
tanqᷓ; ab ipſo cęleſti dño fuerit ĩꝑatũ:libent

implere feſtinamꝰ. Pꝛęlatꝰenĩ xpᷣi viceſ agit
in monaſterio. Vñ ipſe ſuis paſtoꝛibꝰ ait:

Zud.io. Qui voſ audit me audit:⁊ qvos ſpernit me

* ſpernit. Sicut eni gaudere debẽt ⁊ magnũ
a dño pᷣmiũ expectare qͥ libẽt obediũt:quia
qð ipi maioꝝ iuſſu faciũt:h̊ ipi auctoꝛi deo ĩ
pẽdũt:ſic nimirũ magnũ a deo iudiciũ timè
⁊ expectare debẽt qͥ ſlatoꝝ ſuoꝝ iuſſa deſpi
ciũt:qꝛ cuʒ pᷣlatus ↄtẽnit᷑ nõ ipᷣe ſ᷑ is in cuiuſ

loco poſitus ẽ ↄtẽptui habet᷑.Nec põt deus

a nobᷣ ſine maꝭᷓ fructu honoꝛari:nec deſpici
ſine mas detrim̃to. Debet ãt obediẽtia eẽ ſi
ne moꝛa:ñ cũ murmure neq; cũ triſticia ani/
a.Cor.9. Mi:vᷣ cũ gaudio ⁊ hilaritate. hilarẽ enĩ da/
toꝛẽ diligit deus. Bonũ aũt qð cuʒz triſticia
fit: deo nõ eſt acceptabile:qꝛ ipe mag eſt in/
ſpectoꝛ coꝛdis qᷓ; coꝛꝑis. Debet q̊; obedien/
Yhit.2. tia eẽ vſq; ad moꝛtẽ: qꝛ vſq; ad moꝛtẽ patri
ſuo ꝓpt᷑ nos obediuit xpᷣus. Ad h̊ ſctm̃ ſce-
ptũ ipᷣe ſuo exẽplo nr̃ redẽptoꝛ noſ admonet

MWaith.n. dicẽs: Tollite iugũ meũ ſuꝑ vos ⁊ diſcite a

itt ſum ⁊ humilis coꝛde.

mege

De timozꝛe domini et auaricia vi⸗

tanda.) Dermo LxII

à—

—

IZmoꝛ dñi expellit pctim̃. Per timo/ A
t Jre dñi naſcunt᷑ multa bona. Salo⸗ Ecẽt.r.
Et alibi:Gtũs hõ qui ẽ pauidus. Per timoꝰet· ⁊.
rẽ eni dñi euadunt aĩę de peęnis inferni: ett
amoꝛẽ eius iuenit᷑ gaudiũ ſempitnuʒ: quia
timoꝛ dñi⁊ amoꝛ ꝓximi charitaſ ẽ.Qui aũt
charitatẽ hʒ: deũ hʒ:et qͥ deum hʒ ſęcularia
fugit. QAui xpᷣm diligit:ĩfernũ timet: ⁊ para
diſũ deſiderat: vbi anhelat ꝑuenire: in quo
ſperat ꝑmanè: in q̊ nõ eſt timoꝛ ð moꝛte:nec
trepidatio ð hoſte. Qui deũ hʒ in ſe:diabo⸗/
lũ repellit ð ſe.Per dilectioneʒ dei ⁊ ꝓximi
vita acqͥrit᷑ ena:amoꝛ dei in deo ꝑmanè fa-
cit: Dilectio ꝓximi malũ nõ oꝑatur. Vnuſ/ Ro.ʒ.
quiſq; qð ſibi fieri nõ vult:alteri nequaqᷓ;ᷓ fa
ciat:qͥ ſic agit pctm̃ nõ nutrit. Qui terrenis
ſe implicat:celeſtibꝰ ſe elongat.Gaudet qui
acqrit: tri ſtat᷑ qͥ amittit. Multi ſũt ꝗᷣ ð alie/
nis lachꝛymis elemoſynas facè ſe ſperant:
vnũ expoliant:alterũ veſtiũt: vnũ inanẽ fa
* ciũt:aliũ alienis reficiũt. Elemoſyna cũ ini⸗
q̃tate acqͥſita abomĩatio ẽ apud deuʒ. Qui
ð iniqͥtate miſicoꝛdiã facere putat: nihil eſt
apud deum. Quid dicemus fratres chariſ/B
ſimi de illis diuitibus qui congregant ⁊ ig Nõ. z8.
noꝛant cui congregant ea:Acquirunt terre/
na ⁊ ꝑdũt cęleſtia:Lucrant᷑ pecunias ⁊ per/
duũt aĩas: Attẽdũt qͥd acquirũt ⁊ nõ ꝑpẽdũt
dq̊́d amittunt. Multi ſunt qui in luce ambu/
lare ſe putãt: ⁊ for claroſ exiſtẽ ſe exiſtimãt:
cũ pctõꝝ luto pleni:intus tenebꝛoſi ꝑſiſtãt.
OQO ceęca cupiditaſ ꝗ̊ᷓ a xpo aias ſeparaſ: vt il / Lud.i6.
le diues qͥ qtidie epulabat᷑ ſplendide:añ cu/
ius ianuã laʒarus iacebat mẽdicꝰ. M.oꝛtuꝰ
aũt diues i inferno lapſus:laʒarꝰ vᷣo in ſinũ0
abꝛaę legit᷑ allatꝰ. Quare miſeri diuites nõ
expaueſciti qui terrenas diuitias ↄcupiſcitt
et ceęleſtes theſauros ꝑdẽ nõ curat?: Qui ta/
le exẽplũ ſaluatoꝛis iam dictũ nõ timet:be/
ne cęcus ambulat. Jacobus eni apls dicit:
Eia nũc diuites ploꝛate ⁊ vlulate i miſerijs Jacobi.5.
vfis quę veniũt ad vos. Diuitię vr̃e putre/
factę ſũt: veſtimẽta vfr̃a a tineis coꝛroſa ſũt.
Aurũ ⁊ argẽtũ veſtrũ eruginauit:⁊ erugo eo
rũ vobᷣ in teſtioniũ erit. Vę illis qͥ tales ſũt.
Auarꝰ mĩicoꝛdiã non hʒ: Cupidus ſilis eſt ¶.
inferno. Infernꝰq;tũcũq; plus deuoꝛat:tan
to mag cupit ⁊ deſiderat: ſic ⁊ auarꝰ nunq;
ſatiabit᷑. Creſcit vana potentia:creſcit ⁊ pę⸗
na. Potẽtes potentioꝛa toꝛmẽta patientur. Sapᷣ.·⸗.
Eto maioꝛ honoꝛ dat᷑:tanto mai iculum

mon ait: Pꝛicipiũ ſapię timoꝛ dñi. Nꝛouer. .et

üf

t
Ncnilu⸗
laesi
Uietesn
gitest
Pinn
heinni
6pbloen⸗
s ii
linſel
ullk⸗ ſienl⸗
ſaluini
od
latiudik
ſtman
ur fugin
pllare
Gliäkdin
ſohien
hitin
ivedit
Ouübiri
(worerüͤt
Nisß oſole i
Hllote
adi.
ſogsn
Rn Nornane
fn o Eiiſ
Rb ni.Er
cacii.E
belautx
deipniſe
lehtreli⸗
Elunt aſ
ocogt
Wanar
Waalen
firdenit
Utilögen
Enarrd
imnttig:
genn
ſtsropt
lodpene,
ugihn
bus⸗ linn

euino⸗

Glo, Eän
dii Pan
Ntind del

mie,
Higris
Qulain
ſaln
ertpan
leinao
notenen
ſedudbo⸗
digün
Noniſt

Ade

negu
ulenens
ggi
t i
ſehannr
ninanit
mcäni⸗
dan Cui
Mnbldh
nschn d

ngmmtig M

mumnten
musl
noiti
luceamde
teritinir
noſolti

Prt Nl

diceiad
. Lorſ
zon ſu
dilitpſ
Quit

ſöuinerbe

iupbniit

ri niens

enfgrune,
taugoe

jins ſlockl

uen
evouttan

ntſalin s

nprinin
haim

Ad fratres in heremo

Sermo LXII LXIII

cõpꝑat᷑.Iſti tales ſũt elati: ſupbi: vanitateꝰ* fundatis: Hate parũ: accipiẽtes multum.

pleni:luxurioſi:guloſi:et hoĩbꝰ magis pla/
cẽtes qᷓ; deo.hi ſũt ſeipos amãteſ:gulęſer

uiẽtes mag q; ſpiritalibꝰ itẽdẽtes: coꝛpꝰoꝛ
nãtes ⁊ aiaʒ fedãtes. Carnalibꝰↄſentiẽtes:
ſpiritalia negligẽtes. Foꝛas oꝛnati:int?ta/
befacti.Se ſapiẽtes eſtimãtes:veros ſe eẽ
1. Corj.5. ſtultos non ↄſiderantes: cum ſapia huius
mũdi apud deũ ſtulticia ẽ.Colligẽtes ami
citias ſęcłares: perdẽtes ęternales. DNicit

Zacobi.4. nãq; apłs: Quicũq; voluerit eẽ amicꝰ huiꝰ

ſeculi:inimicꝰ ↄſtituit᷑ dei. Suꝑbꝰ deũ ne/
gligit: diabolo vᷣuit: vba dina deſpicit: va

na ⁊ iutilia diligit:falſaſ ſuggeſtiõeſ amat:

inſtinctiões dinas recuſat. Dũ terrena ſedqᷣ
tur:fugiũt ab eo cęleſtia. Dũ trãſitoꝛia cõè/⸗
cupiſcit: ęterna amittit. Nanitates ↄcupi/

piſcẽſ:diabolicas ꝑpetuas incurrit penas.

Vęülis qͥs ĩ talibꝰ rapuerit infernꝰ: qͥ duʒ
tpᷣs hñ⁊ ĩ ſua ſũt ptãte ⁊ ñ coꝛrigũt ſe: nec
emẽdãt:Cũ moꝛſ venerit potẽtia illoꝝ vbi
remanebit? Et ſola aĩia miſera nõne i infer
D nũ ibit:i frẽs chariſſimi qͥd dicemꝰ ð illis

Ecẽs.i. nõ vouẽ q; pꝰ vota ꝓmiſſa ipſa nõ tenere.
Multo ⁊ meliꝰẽ nõ ꝓmittẽè:qᷓ; ſidẽ ꝓmiſſã
nõ adiplè. Pei inſuꝑ fuerit ſi nõ reddide/
ris qð ꝓmiſiſti:qᷓ; ſi votũ nunq; emiſiſſes.
Ps. 75. Dicit nanq; ꝓpha: Vouete ⁊ reddite deo

Sap.i. vfo.Et ĩ ſapia ðꝛ:Os qð mẽtit᷑ occidit ani

Nõ.ð. mã.Et pſalmiſta: Perdeſ oẽſ qͥ loquũt᷑ mẽ
daciũ.Et alibi: Ex verbᷣ tuis aut iuſtiſica/

dei ꝓmiſſa dimittũt:diabolica fraude de/

cepti:alijs ſe oꝑibꝰmalis implicantes q̊ ſe

E ctant᷑.Cõſiderate &̊ frẽs chariſſimi voſmet

ipſos:cogitate vbi ſint regeſ:vbi potẽtes:

vbi amici:vbi parẽtes.Ecce quõ ð tãta po
tẽtia vel lęticia tãta ꝓuenit miſeria ⁊ angu
. ſtia:de tãt diuitijs tot inopię:de tãt ſatie
tatibꝰ tãta fames: de tãta delectatiõe bꝛe/

ui tã lõga triſticia:ð tam bꝛeui vita tã lon/

ga moꝛs: de tam exigua ſanitate tam lõga
infirmitas: de tam bꝛeui luce tã lõgę tene-/
bꝛę:de tam ꝑua ſuauitate odor vel luxurię
tãtos recipiẽtes doloꝛes ⁊ fetoꝛes dãnatio

nis ꝑpetuę:Et ð veſtimẽtoꝝ nfoꝝ abũdã/
tia:ex q̃ largiri debuimꝰ elemoſynã pauꝑi /

bus:tãtã nuditatẽ hñtibꝰ. Rogo vos frẽs

chariſſimi dum vobᷣ dñs dat intellectũ ſpi /
4 ritalẽ: vt nõ amet oẽ moꝛiturũ ⁊ trãſitoꝛiũ
plꝰ qᷓ; opoꝛtet: ne vos ↄfũdẽtes ĩ futurũ ꝓ/

Bermo

berl aut ↄdẽnaberl. Multi enĩ qð peiꝰ eſt vſq; ad ſũmũ eiꝰ:ſeꝑabitq; dñs ſctõs ſuos

Qui eni reliqrit oĩa ꝗ̊ poſſidet ꝓpt᷑ chꝛiſtũ: Matth.19.
cẽtuplũ accipiet ⁊ vitã ętnã poſſidebit.Et

qꝛ licʒ pauci ſint heu hãc ſalut viã arripere

volẽtes:eo ꝙ multi ſint vocati:pauci vero Mattłᷣ.a0.
electi:melius ẽ tñ cũ pauc ingredi ad vitã
ęternã qᷓ; cũ mult ꝑduci ad gehẽnã. Exin/
de ẽ meliꝰ moſlieel iuſto ſuꝑ diuitias pctõꝝ Ns.ʒ.
multas:Auxiliãte dño nr̃o ieſu chꝛiſto:cui
eſt honoꝛ ⁊ impꝑiũ in ſecla ſeculoꝝ. Amen.
¶ De die iudicij et pęnis inferni.

Fratres chariſſimi q́; metuẽda eſt A
illa dies in qᷓ dñs nr̃ ieſus chꝛiſtus
cuũ flama ignis aduenire ꝓpoſuit:
qͥ ĩ circũitu iimicos ſuos infläãmabit: ⁊ oẽs

]qᷓopant᷑ iniqtatẽ. In illa die plagẽt ſe oẽs Matth.24.

tribus terrę:⁊ videbũt filiũ dei veniẽteʒ in
nubibꝰ celi vᷣtute magna ⁊ maieſtate excel
ſa.Cõmouebit᷑ añ eũ terra ⁊ pctõꝛeſ pꝑpibür.
Cęlũ plicabit᷑ ⁊ ſiccabit᷑ mare ⁊ mõtes ſicut
cera ardebũt ⁊ terra vſq; ad inferos. Sol

ↄuertet᷑ in tenebꝛas: ⁊ luna nõ dabit lumẽ
qͥ vouerũt ⁊ nõ impleuerũt. Meliꝰ ẽ enim

ſuum:ſtellę cadent de cęlo ⁊ virtutes celo
rum cõmouebũt᷑. Tũc axparebit ſignũ fi.
lij hoĩs in cęlo:qð ẽ crux chꝛiſti. In cuiꝰ lu [2k
mine oĩium manifeſtabunt᷑ abſcõdita coꝛdi
um. Tüc ſcti obuiã veniẽt chꝛiſto in aera:⁊ 1. Theſſat. 4.

ſoæ cũ dño erũt:pctõꝛes autẽ ꝑibũt ⁊ ↄfun⸗

dent᷑.Et tũc fiet iudiciũ ⁊ veniet dũs ieſus
xpᷣs ⁊ mittet ãgelos ſuos ad q̃ttuoꝛ ãguloſ Mattb.24.
terrę:⁊ ↄgregabũt electos eiꝰ a ſummo celi N
ð pctõꝛibꝰ:⁊ mittet eos ĩ caminũ ignis ar-
dent qͥ ꝑatus ẽ diabolo ⁊ ãgeł eiꝰ: Ibi erit

fletus ⁊ ſtridoꝛ dẽtiuʒ. Vgę illis qͥ ibidẽ ſuãẽ e

habebunt manſionem: Hic fumus toꝛmẽ/
toꝛum aſcendet in ſeęcula ſęculoꝝ: Ibi ver/ Eiſa. os.
mis eoꝛum non moꝛietur ⁊ ignis nõ extinꝰ-
guetur: Ibi nulla vox niſi gemitus:nulla
reqes ᷣ ardoꝛ ↄtinuꝰ: Ibi nulluʒ in flãma
refrigeriũ ſᷣ ignis ꝑpetui ↄtinuũ incẽdiuʒ.
Ibi lux nunq; videbit᷑:ibi tenebꝛis nunqᷓ;
carebit᷑:ibi nulla eſt in bono eoꝝ mẽoꝛia:b
obliuio dei ipoꝝ ęt᷑na. Quoꝝ cibꝰ eoꝝ cru

ciatꝰ: qͥrũ manſio nõ abꝛaę ᷑ ſathanę ſinꝰ.

Ibi nulla amicoꝝ vł parẽtũ viſitatio ſ in/
ceſſabil pctõꝝ toꝛmẽtatio. Pẽſa igit᷑ o hu/
mana natura ꝗ̊ᷓ regnuʒ dei poſſidẽ deſide/

ras: cur tãta mala cõmiſiſti ⁊ tot bona omi
ſiſti. Emẽda dũ potes:ad deũ clama dum

tpᷣus habes:dum ſpacium dat᷑ luge: dum

Bancti

licentia tribuit᷑:penitere nõ ꝓtrahe. Feſti⸗
na dum potes:fac bonũ qð vales dũ ani/
ma tua verſat᷑ in coꝛpe: dum adhuc viuis
futurũ tibi acquire remediuʒz. Pꝛiuſq;ᷓ dies
moꝛt te pueniat:ipſum oꝑibus bonis pꝛę
uenire nõ tarda. Et pᷣuſq; te ꝓfundus ab/
ſoꝛbeat pelagus: pꝛiuſq; te malignꝰ rapiat
infernuſ: vnde nulla datur indulgẽtia:vbi

nullus ampliꝰ regredit᷑ ad veniam:lachꝛy/

mis pęnitẽtię eruere te accelera:vt ſic ęter/⸗
nam euadas penaã: De q̃ ⁊ nos piꝰ ac miſe/

ricoꝛs deus eriꝑe dignet᷑: Qui cũ pr̃e ⁊ ſvũ

ſancto viuit ac regnati ſęcla ſecloꝝ. Amẽ.
e exhoꝛtatiõe ad ſacerdoteſvt
Doceat qͥd populũ chꝛiſtianũ ſcire
et obſeruare opoꝛteat Ser.
AVaite filioli mei ⁊ intelligite qmo⸗
4* do ſcriptura ſancta admonet nos
veiam qu

et inuitat ad regna cęloꝝ:⁊ oſtẽdit
mala iſtius mũdi euadere poſſi
mus:⁊ advitam ꝑuenire ęternã chꝛiſto ad/
iuuante.Clamat eniĩ dñs per ꝓphetam ad
ſacerdoteſ qui populo pᷣſunt:vt doceãt eũ
et admoneãt:⁊ viamveritatis ſibi annun/
Eſa. S. ciẽt.Nicit eni: Clama ne ceſſeſ:quaſi tuba
exalta vocẽ tuã ⁊ annũcia ppło meo ſcelera
Eʒechᷣ.ʒ. ęoꝝ.Et iteꝝ:ρ ſi ñ annũciauer iniqͥ iniqᷣ
tatem ſuam:ſanguinẽ eius ð manu tua re/
quiram. In his igitur grandis neceſſitas

eſt omnibꝰ ſacerdotibꝰ vt viam ſalut po/

pulo demonſtrẽt: per quã vitam ęternã ac
gquirere poſſint. In pꝛimis ipſis explicãdo

nere debet: ꝙ pꝛimũ eſt mandatũ dño dicẽ
Matth.22. te: Diliges dñʒ deũ tuũ ex toto coꝛde tuo:
et ex tota aĩa tua:⁊ ex tota virtute tua:⁊ ex

tota mẽte tua:deinde ꝓximũ ſicut teipſũ.

Si iſta:id eſt amoꝛẽ dei ⁊ timoꝛẽ:ac ꝓximi
Dilectionẽ in coꝛde tuo poſuerl: ⁊ hęc ſᷣce/⸗
pta cũ ſũma reuerẽtia ſuſcipe voluen: tũc
ad aliã volũtatẽ bonam deo largiẽte facili
us poter puenire. Pꝛomiſit eniĩ his qͥ dili/
gũt eũ: reſurrectionẽ poſt moꝛtẽ: paradiſi

delitias:angeloꝝ ↄſoꝛtiũ ⁊ vitã ſempit᷑nã.

Vñ poſt hęc nec aduüᷣſa te moleſtãt:nec in-
firmitas grauat:nec ſenectug occupat:nec
moꝛs occurrit: ſed pax ⁊ ſecuritas perpe/
tua: ſanitas aiarũ ⁊ coꝛpoꝝ gratiſſima:iu/
uentus venuſtiſſima ⁊ regni ceęleſtis vita
ęterna.Et heęc ꝓmiſſa ſunt bona faciẽtibꝰ

B et ð malis ſe ↄtinẽtibꝰ.Cogitet ò̊ vnuſqᷣſqʒ

lit ad illã bonitatẽ ꝑuenire poſſit.Sit be/

dð oiſ chꝛiſtianꝰſcire ⁊ in coꝛde ſuo firmit᷑ te

Auguſtini

niuolus:piꝰ:benignꝰ:mifieoꝛs: ſobꝛiꝰ: ca/⸗
ſtus:ad oẽ opꝰ bonũ ꝓmptꝰ: ad mala tar/
dus. cia vᷣtutũ fugiat:⁊ oĩ vᷣtutũ exerci

tio deo placẽ ſtudeat. Mõ ſit detractoꝛ: nõ Epbᷣ.o.

foꝛnicatoꝛ:nõ rapax vel auarꝰ:nõ ebꝛiꝰ:nõ
guloſus:vel iĩ ſcurilitate ꝗᷓ ad reʒ nõ ꝑtinet
oſtitutꝰ: ſ ⁊ illa⁊ ĩ ipſiſ poſitoſ q̃ſi ſerpẽtẽ fu
giat: ne vitijs ⁊ mał hmõi aĩaʒ ſuã inqͥnet.
ODlligat iuſticiã: pacẽ inqͥrat: amet paren-
tes:dilectionẽ hẽat ad ꝓximũ.Cũ gaudio
ꝑegrios ſuſcipiat:infirmoſ viſitet.Et inqᷓ;
tũ valet deo adiuuãte ac ſibi copiã bonoꝝ
tꝑaliũ miſtrãte vt habeat vñ cum ſũma le/
ticia pauꝑibꝰtribuat:⁊ cũ ſũmo gaudio ne
ceſſitati eoꝝ ſubueniat: credat ſibi retri-
butoꝛem eſſe deũ qui videt ⁊ ↄſiderat vni/

ſtiehi⸗,
enias
crlütel⸗
nu A⸗
dei uich
hotulhen
dnenon
Ctinntil
ſtenbonn
ſhrsbone
ſogathol
ſlui
genonel
us dei.
Garicſun
ſteſonſa

uerſa. Pꝛo quo ⁊ dixit: Quicqͥd feceritis Mattbᷣ.25. azt cuungelei

vni de minoꝛibꝰ iſtis mihi feciſtꝭ. Et filioli
mei ſemꝑ cum gaudio ⁊ leto animo paupe
ie᷑ ribꝰ manũ poꝛrigite inq;tũ pꝛęualen. Etſi
aliquis eſt laboꝛatoꝛ qui terrã colat: ð fru/
e ctibꝰ ſuis ⁊ ex eis oĩibus quę dñs ei donat
in decima eccleſiã nõ defraudet: ⁊ de parti
cula ſua pauꝑibꝰ dare nõ negligat. Si ne/
gociatoꝛ eſt ⁊ in hoc laboꝛat: ⁊ ipſe deo nõ
ſeruit de ſuo laboꝛe: vel decimã reddẽ no/
luerit ⁊ de ſua particula pauꝑibꝰ miſtrare
nõ curauerit:ad nihilũ ipſe vnacuʒ pecũia
ſua rediget᷑. Ex quacũq; arte dñs alicui ꝑ/
ſoneę ingeniũ lucrãdi donauerit:vnde ſe et
ſuos nutrire ac veſtire potuerit:⁊ cum hoc
ſuꝑlucrari aliqua poſt decimaʒ:ex ipſa ſua
particula quę ſibi remanet: ꝓ redemptiõe
animę ſuęac ſuoꝝ pauꝑibꝰhilarit donet.
In his aũt omnibꝰcaſte: ſobꝛie ⁊ pie viuẽ/
dũ eſt:vt opus bonũ qð facitis deo acce
ptabile fiat.Seęculares ad eccleſiã libenter
ↄuenite:ↄfeſſiõeſ veſtras humili⁊ puro coꝛ
de ſacerdotibꝰ facite: ⁊ illos rogate ꝙ pꝛo
pctis veſtris deũ vt vobis indulgeat oꝛa/
re dignent᷑. Oblatiões ꝑ dies dñicos pꝛo
vobis ⁊ veſtris ſᷣm ſtatus veſtri poſſibili/
tatem deo offerẽtes. Dignũ nanq; ⁊ acce⸗/
ptabile ſacriſiciũ deo ẽ:vt chꝛiſtiani qð ne
gligenter egerint:per ſacras oblationes et
elemoſynarũ largitionẽ placare feſtinent:
et per verã:vt pmittit᷑ ↄfeſſionẽ:coꝛdis cõ/
tritionẽ:ac oĩmodã ſatiſfactionẽ:ꝑ oꝛatio/
nem purã:per ieiuniũ ⁊ abſtinentiã pecca/
ta ſua abluere velint. Et vos ſimilit agen/
