nch Vci.q ſima:qñ om̃ia vendiderũt ⁊ pꝛeciũ ante pe lute neceſſariũ fuerit audiatis: ⸗ audiẽtes
apre des aploꝝ poſuerũt.Sic ⁊ helię facere pia/ operibus adimpleatis. Vos em̃ reputati
unet cuit: ⁊ iohani zacharię ſilio: qũ heremũ in/ eſtis ab hoibus duces populi: iudices ter-
ſnai trauerũt. Sic ⁊ paulus cũ antonio: qñ an / rę:oꝛphanoꝝ patres: viduaꝝ mariti: iuſti -/
iin nis multis heremũ coluef̃t. Sic ⁊ frs mei cię ʒelatoꝛes:reipublicę amatoꝛes.Cauete *
nii qui ſanctoꝝ patrũ vitã ⁊ exempla imitari ? Sne coꝛrumpamini odio:amoꝛe: pꝛecio: pᷣ/
ſe⸗ „ ſegqui voluerũt.Nunquid nos etiã hoc idẽ cibus vel timoꝛe.Decet igit᷑ iudices nõ ſo⸗
npi optamus: Etem̃ in ſeculo ſumus: ſemꝑ tñ lum ꝗ̃ diximꝰ adimplere:ſed cũ dei adiuto⸗
ſditcc vt incepimꝰvobiſcũ ĩ ſolitudine eſſe deſdeqrio calcare ſuꝑbiã:abominari luxuriã: ab/
ebct ramus:⁊ oſtendimus opere qñ epᷣali eccle/ hoꝛrere falſitatẽ:deſpicere auariciam: ꝗᷓ̃ no
eſet den⸗ ſia grati non fuimus. Eia ergo fratres pio uerca dicit eſſe ⁊ ſũma inimica iuſticię. ꝓpa
nb0 deo iugo dei ſubmiſſi eſtis: vt ſublata licen em̃ eſt ꝗ̊ patrẽ neſcit:matrẽ ignoꝛat: amico
ne, 4 tia peccandi catena obedientię in pꝛopoſi perdit: ⁊ ſeipſam relinquit.Decet igit᷑ iudi /
ſe Cto bono retinere poſſitis.Sʒ attendite fra/ ces nõ auariciã ſed largitatẽ ſectari:⁊ ama/
poN tres mei ⁊ leticia coꝛdis mei: ꝙ nihil ꝓficit re paruulos:puſillis ⁊ oꝛphanis faciẽ ſere/
⸗ bene operari ex coactiõe niſi ex volũtate li- nã nõ ſolũ verbo ᷣ opere demõſtrare.Non
er· „ bera faciatis. Qui em̃ bene faciunt coacte: em̃ auertere faciẽ debẽt a paupere:nec pꝛio
eno Partb. 27. deo nõ ſunt accepta que faciũt: ⁊ ſimoni cy res dedignent᷑ ↄſeruare ſideles: nec ceruicẽ
Lotb 5 reneo:quẽ iudęi angariauer̃t vt crucẽ chꝛi/ erigere debẽt quoſdã deſpiciẽdo: ſciẽtes ꝙ Ecẽs.2
gns ſti poꝛtaret:optime comparãt᷑ Ecce em̃ ſi/ moꝛit᷑ pariter doctus ⁊ indoctꝰ. Decer igit᷑
– mon crucẽ poꝛtat ej doloꝛe: qꝛ; nõ libenter indices gratiã quã diuinitus receperũt ſol-
ſni⸗ poꝛtat:angariat᷑:ſed non moꝛat᷑ in ea:ideo licita mente cuſtodire:fidem oſtendere: ze⸗
i unoõò pſeuerado fugit: ſine fructu a cruce re ·lu rectitudinis ↄſeruare.Decet etiã iudices
/i 4 cegit: qz nihil boni dicit᷑: niſi vſq; ad moꝛtẽ? cdlemẽtię eſſe cultoꝛes:deteſtatoꝛes ſeuiti:
n. in bono perſeueret᷑. Sic ⁊ nos cruciſigam cunctis benignos:ad irã tardog:ad miſeri
e 3
e

Banctj

*

coꝛdiã feſtinos:in aduerſis firmos: in pꝛo/
ſperis humiles ⁊ cautos:⁊ qͥbuſcũq; digni⸗/

tatibus ſublimatos ſeipſos agnoſcãt:⁊ ca⸗
ueãt ne ſuos iferioꝛes deſpiciãt.Decet etiõ
iudices ſapiẽtes eſſe:⁊ in lege doctiſſimos:

Eſa. 5, ne dicere valeãt tanq; legẽ ſanctã ignoꝛan/
tes bonũ malũ ⁊ malũ bonũ.Decet etiã iu

dices pluſ deũ timere q; ali hoĩes:plus de

ſalute aiaꝝ curare q; coꝛpoꝗs:plus honoꝛ:ẽ

B dei q; marſupia plena diligere. Sʒ vę vob
o iudices:vę vobis in ęternũ ⁊ vltra: qꝛ nõ
eſt i vobis veritas:nõ miſericoꝛdia:nõ pie/

tas:nõ iuſticia:nec ſciẽtia dei in vobis bõt
lentur enim mali mercatoꝛes: falſi iudices

inueniri.Quid em̃ inter vos regnat? Aua/
iicia: mẽdaciũ: clamoꝛ:aparẽtia: peruerſio
ſacrę legis:dicẽteſ malũ bonũ:bonũ malũ.
Ecce acceptio ꝓſonaꝝ. Mõ ẽ em̃ vᷣitas i vo

PS. 1. bis. Diminutę ſunt a vobis veritates. O
patres pauperũ: o vere nõ patres ſed pꝛeę

dones. Quare nõ patres? Quia vbiq; per

vos oppꝛimunt᷑: nec eſt qͥ miſereat᷑ pupillis.
dei:ß ſi diues locutus fuerit mox tacuiſtis:.

cauſas ſuas vſq; ad nubes ꝑduxiſti. O iudi

ces ſciẽtiã ⁊ iuſticiãõ mũdi amãtes: attẽdite.

qͥd agiti. Nã ſciẽtia mũdi pleni eſt:⁊ ĩ iᷣſa
moꝛiemi. Qugę eſt em̃ ſciẽtia mũdi: niſi the
ſaurũ ↄgregare:lucrũ terrenũ acquirere:de
cipere pꝛoximũ:mẽtiri:iurare: iuſticiã cau/
te puertere:a ſimilia in cunctis agere:? Iſta

em̃ eſt ſapiẽtia huiꝰ mũdi. In iſtis fere ãſi
Sap.ie tota veſtra vita ↄſiſtit:⁊ ideo attendite qui
1. Cor.s. iudicatis terrã:ꝙ ſapiẽtia huius mũdi ſtul

ticia eſt apud deũ. Sʒ dicitis: O epiſcope
hanc ſcientiã nõ amamus: furtũ nõ cõmit/
timus:pꝛoximũ nõ decipimus nec offendi/

mus. Quare? Quia nihil aliud recipimꝰ:
niſi q;tum nobis donarevoluerit.Ego aũt

dico vobis:ꝙ tantũ feciſtis q;tũ facere po/
tuiſtis. Mon plus vobis fuit datũ:ideo nõ
pius recepiſtis. Quantũ potuiſtis feciſtis.
Leues cauſas magnas feciſtis. Naʒ ⁊ ſi vi
nõ rapuiſtis:⁊ pꝛoximũ in via nõ depꝛęda/
ti fuiſtis: latrones tñ eſſe poteſtis. Latro
em̃ timet malũ: ⁊ vbi nõ põt nõ facit: et tũ
latro eſt.Heus em̃ coꝛ interrogat ⁊ nõ ma-
num. Lupus em̃ frequente venit ad ouile
2 quęrit rapere oueſ:quęrit lacerare:quęrit
⁊ deuoꝛare: Vigilãt tñ paſtoꝛes: latrant ca
nes:⁊ ſic lupus timẽdo fugit.Nunquid nõ
tamẽ lupũ non eſſe dicimus? Abſit.Sic et

vos facitis q;tum poteſtis:ſi plura poſſet

Cplura faceretis.Eia igit᷑ o iudices attendi⸗

te ne cũ falſis iudicibus ſuſannę ↄfundami Panieł.13.

ni. Suſcitabit em̃ dſis ſpiritũ daniel: ⁊ po/
net ſpiritũ eius ⁊ ſapientiã pueri ſui danie/
lis in mentem alicuius iuuenis:⁊ ſicut fecit
in ſuſannę iudicibus ↄfundet om̃es falſos
teſtes cũ iudicibus:⁊ tunc ſcient quid pꝛo⸗

fuerit ſibi ſua ſciẽtia.Cõſiderate ergo o iu/

dices terrę quid ꝑ oſeam ſeruum ſuũ deus
loquatur. Ait enim: Viſitabo populũ me/ Oſee.4.
um:⁊ iudices ⁊ vias eoꝝ:⁊ cogitatiões eo/
rum reddam eis.O q; hoꝛrendũ eſt incide/ heb.io.
re in manus domini.O q;ta vltio:o quãta
miſeria malis erit in die nouiſſimo. Expel-

de domo domini: exulabüt a domo dei:ex
pellentur a paradiſo: ⁊ ibunt in locum vbi

ſemper erit fletus et ſtridoꝛ dẽtium. Ideo Mattb. 8S.

attendite ad conſiliũ meum:aperite coꝛdis
poꝛtas: Surgite qui doꝛmiſtl:legitg E&ſais
pꝛophetam:ſequimini eum:nõ cras ſed ho
die: nõ tñ hodie ſed ⁊ nunc. Aſt em ꝓppe-
ta:Derelinquat impius viã ſuã: et vir ini/ gſa.55.
quus cogitatiões ſuas ⁊ reuertat᷑ ad dũm:
et miſerebit᷑ eius qꝛ miſericoꝛs eſt. Currite
iudices ne iudicemini ad patrẽ miſcðię:ꝗri
te veniã:reddite qð recepiſtii illicite.Quę/

ritevertiã:qi pꝛope eſt oibus inuocãtibus Ns. ꝛ4K4.

eũ in veritate. Ipſe eſt qͥ ſanat ↄtritos coꝛ⸗
de ⁊ humiles ſpũ:⁊ coꝛde tribulatos ſalua/ s.33.
bit. Ambulate dum lucẽ habetis: du dies
eſt. Ecceo iudices veniet iam nox:qꝛ venit
iam moꝛs in qua nõ erit licitum ambulare.
Cogitate quid eſtis: q ituri eſtis. Parẽtes
em̃ vri ſᷣdicãt moꝛtui:ſepultura clamat:in/
fernus vlulat: demones expectãt: ſacerdo
tes pꝛędicãt:qͥd ſuꝑbis terra ⁊ cinis? O iu/ Ecẽi.io.
dex qͥ deũ nõ agnouiſti: dũ iuxta tumulos
patrũ tuoꝝ tranſis:ſcias ꝙ moꝛtui clamãt:
Terra es:⁊ in terrã ibis. oies em̃ fuer̃t ſi/ SGeñ.ʒ.

cut ⁊ vos diuitias poſſidendo. VUbi modo

ipſi ſunt:ſic et nos erimꝰ. Vbi ſuꝑbia eoꝝ:
vbi ſciẽtia:vbi cathedra magiſtrał:vbi ho⸗
noꝛ diſcipuloꝝ:vbi indumẽta ſerico ⁊ pelle
decoꝛata?O cinis ⁊ puluis:o iudex qͥd es v
qͥd eris ↄſidera. Non ergo tardes ↄuerti ad Ecẽi.5.
deũ:⁊ ne differas de die in diẽ. SZubito ei
venit ira eius:qꝛ iuxta eſt dies perditõis:⁊

adeſſe quidẽ neceſſe eſt ⁊ feſtinãt tempoꝛa. Deut.ʒ2.

Nemo ex vobis tñ deſperet:nemo diffidat
de dei miſericoꝛdia. Sed attẽdite qꝛ nulla
culpa tam magna ẽ:quę nõ habeat veniã.

Et ne aliqs deſperet:mariã illã peccatricẽ: Lud.ꝛ.

ſe

ten⸗
Pren detitt
lnone

Pyolits
lin untie
ſenenög
unno
ge hee
hentet⸗
luedede
ſci g.
Tchenfbe
manöbe
eg
ldon
Ctöne
Marte
Wepon
lls
un
N
☛
Mlge
mein
ſrndei
indlſen
lne

fini e

m:
gaite
irt
Q
inbes piac⸗
1

ſlua/ to

ldis
venn
ue.
ies
narin
ſced
Ou/bus
nulos
kmit
ektſh ei⸗
inoco
neoy:
biho⸗
pele

ois:

—

vonn Uunſh⸗

fficer
null

niee

—

Ad fratres in beremo

dominã luxurię: vanę gloꝛię matrẽ: ſoꝛoꝛẽ

marthe ⁊ laʒari in exemplũ aſſumite: quę
poſtmodũ aploꝝ apoſtola meruit nũcupa

ri:Adiuuet aũt nos ipſe deus ⁊ hõ qui pꝛo

nobis naſci ⁊ moꝛi dignatus eſt: Amen.
324 pꝛeſbyteros ſuos malam vi

tam

eoꝛum repꝛehendens Ser⸗
A/NRarres chariſlimi vt nouit chari⸗/
R tas veſtra: opoꝛtet manũ mũdam
eſſe quę polluti vaſis maculas de⸗
bet purgare:ne polluta deterius poſſit co/
pterea ſacerdotes altiſſimi dei vobis dici/

Eſa. 2u. tur: Mundamini qui fertis vaſa dñi. Vos
em̃ eſtis qui vaſa dñi ferre debetis:quibus

Mattðpᷣ.iʒ. datũ ẽ noſſe myſteria regni dei: Vos eſtis

Mattð.ꝭð. ſal terrę:lux mũdi:lucerna accenſa:ciuitas

in monse poſita: columnę templi:lignum

ſcientię in medio paradiſi poſitũ:patroni ⁊
rectoꝛes terrę:angeloꝝ ⁊ paradiſi ciues:ꝓ/
phetarũ filij:patriarchaꝝ cognati:apoſto/
loyx ſucceſſoꝛes. Muũdamini ergo vt digne
cum patribus ferre poſſitis vaſa dñi. Vaſa
em̃ non ſolũ aurea ⁊ argentea: ſed etiã illa
pꝛo quibus redimẽdis dñs moꝛi dignatus

eſt. Pꝛopterea attẽdat charitas veſtra que

les eſſe debetis:vt digne vaſa dñii poꝛtare
B poſſitis.Ait em̃ apoſtolus:oOpoꝛtet epiſco
Titũ.i. pum ſine crimine eſſe:tanq; dei diſpenſato
rem:nõ pꝛoteruũ:nõ iracundũ:nõ vinolen
tum: nõ percuſſoꝛẽ: nõ turpis lucri axeti⸗
toꝛẽ.Hec aũt nõ ſolũ ego epᷣus ſeruare de/⸗

„ bevo: ſed ? vos vna mecũ deo auxilante ſer/

uare debetis per oĩa ſine crimine ſicut epi/
ſcopũ. Ita iubet eſſe pꝛeſbyteꝝ:id eſt irre/
pꝛehenſibilẽ:vt nõ quęrat vxoꝛes:nõ diui⸗/
tias:nõ honoꝛes:ne ſecularis dicat᷑. Non

em̃ debet qͥ aiaꝝ curã gerit tranſire de do⸗
mno in domũ:nõ frequẽtare ſoꝛũ cum ruſti/

cis:nõ mercantias acquirere:nõ cõmatres
pꝛocurare:nõ ligonizare:non tabernas in⸗/
trare: non diſcurrere: niſi neceſſitate com/
pulſus.Sic em̃ facientes irrepꝛehenſibiles

ſunt apud homies. Sic em̃ vaſa dñi digne
poꝛtare poterũt. Sed ſi ↄtrarium fuerit:ꝙ
dñs auertat: quõ poterit auferre malũ de

medio ouium: ſi in delicto ſimiliter ſimili

coꝛruerit vel maioꝛi? Non em̃ talis diſpen/
ſatoꝛ dicit᷑: ſed ponus diſſipatoꝛ. Aliud eſt
em̃ diſpenſatoꝛ: ⁊ aliud dñs. Diſpenſatoꝛ
em ſeruus eſt. Non em̃ licet diſpenſatoꝛi ꝑ⸗

inquinare cũ ſoꝛdida ſoꝛdidũ tractat. Pꝛo/

Sermo XXXVI

* cutere ſeruos: nõ occidere: nõ iracundiam
poꝛtare:qꝛ dũs eius humilis: benignus et
miſericoꝛs eſt. Mon ergo licet diſpenſatoꝛi
furioſum eſſe. Nihil em fetidius:nibil dã/
noſiꝰ:nihil leuius:nihil turpiꝰin paſtoꝛe fu
rioſitate. Attendat igit᷑ paſtoꝛ:attendat e
diſpenſatoꝛ: quid legit᷑: Seruũ dei nõ opoꝛ ⁊. Cimotb.a.

et rixari:ſed humilẽ ad oẽm eſſe:patientẽ:

—

doctoꝛẽ: in man uetudine erudientẽ eos qͥ
ↄtra moueat. Diſcãt ergo paſtoꝛes ſi offen/
duntur: patientes eſſe. Et vt ego patien/ C
tiam merear:opoꝛtet pꝛeſbyteros etiã non
ſolũ abſtinere a rixis pᷣ ab ebꝛietate cauere.
Non em licet clerico extra hoꝛã bibere: vel
aliquid manducare:vel de domo in domũ
tranſire ⁊ pꝛandiũ vel cęnã oꝛdinare.Attẽ/
dite pꝛeſbyteri mei:attendite:⁊ ſi veritateʒ
dico nolite turbari. NHam valde deſpicitur
clericus qui ſepe vocatus ad pꝛandiũ non
recuſat: etiã neceſſitate aliqua cõpulſus.

Sgpe em̃ in cena vel pꝛãdiovbi magna exi

oſtit młtitudo:rixę ⁊ ebꝛietates naſcũt᷑: ⁊ ea
ꝗ̊ ſunt oꝑa carniſ. Ideo ſũme cauere debet
lexicus ne extra domũ ſuãvel epiſcopi pꝛã
dere audeat: vel in eadẽ etiã audeat ſęcula/
ribꝰ pꝛęparare. Quid em̃ aliud habere de/
bemus:niſi ꝙ turpis lucri apetitoꝛes nõ ſi-
mus? Om̃e em lucrũ remotũ a pꝛeſbyteris
eſſe debet. Nam nõ ſeculi eoꝝ ꝗᷓ dei ſunt
negociatoꝛes ſumꝰ: ſecłares ad nos venire
nõ pñt:nunqͥd vł ĩtelligere? Abũt.Sermo⸗D
nẽ nr̃m audirevoluiſtis:⁊ dimiſſo dẽtiũ do
loꝛe volui haberevos:ñ vt bonos vos eſſe
audiat:ſᷣ vt veritatẽ loquẽdo veſtrã miſe/
riã itelligatl.Quid em̃ eſti?: Hiceti: Paſto⸗
res ſumꝰ.Ego aũt dico ꝙ paſtoꝛes eſtis: et
vex eſt qð dicitis. Sʒ qͥ paſtoꝛes vel qles
dicere ñ audeo: qꝛ ſil vobiſcũ mẽdax.ẽs
pctõꝛeſ ſumꝰ:oẽs ĩ pctis nati⁊ ↄcepti ſumꝰ: ·
oẽs ĩ pctis viuimꝰ.Expedit tũ vtveꝝ dicã: Job.io.
qꝛ: epᷣs ſum:qꝛ paſtoꝛ ſũ:qꝛ ꝓ voõ aiam po/
nere paratꝰ ſum. Tacere igit᷑ nõ debeo: qꝛ
licet pctõꝛ ſim:aĩam tñ pꝛo vfa ſalute pone
re iã decreui:iã me paraui: verütñ dicã:et
om̃e qð verũ eſt a quocũq; dictũ a deo eſt:
a patre et filio ↄ-ſpũſancto eſt: dicere expe⸗/
dit nõ occultare. Nam ſi veꝝ tacerẽ: eſſem
vobis ſilis in cunctis:qð nolo.Si ̊ deꝰme Ro.s.
cũ qͥs cõtra me?᷑ Hunqͥd foꝛtunatus vel ar/
riꝰcũ ſuis inſidijs? Hã qꝛ veꝝ eis dixi:ideo
i heremo inſidiaſ mihi poſuef̃t:volẽtes me
compꝛehendere ⁊ occidere:⁊ tñ des me libe
e 4

—

Bancti
rauit.Cibenter tñ ſuſcepiſſem martyriũ:etꝰ
etiã ꝓ veritate moꝛi ſę paratꝰ ſum. Audi/
te ergo rebelles: Audite lupi rapaces: Au/
dite vos deriſoꝛes. Veniat etiã ille ſanctꝰ
eʒechiel qͥ poꝛtã clauſam viderat in domo
dñi:ſurgat ⁊ vobis aperiat viſionẽ quã vi/
ditæ palpauit.Dic dic o ſancte eʒechiel:dic
pꝛeſbyterl meis. Ait ſibi dũs: Fᷣili hoĩis ꝓ⸗
pheta de paſtoꝛibꝰiſrł:dicq; ad eos: Vę pa
ſtoꝛibꝰqͥ paſcebãt ſemetipᷣòs. Nõne gregeſ
paſcunt᷑ a paſtoꝛibꝰ: Lac comedebat ⁊ la/
nis operiebamini: qð craſſum erat occide/
batis:gregẽ aũt meũ nõ paſcebatl.Quod
inſirmũ erat nõ ↄſolidaſtis: ⁊ qð ęgrotum
erat non ſanaſtis: Quod confractũ eſt non
alligaſtis:⁊ quod abiectum eſt non reduxi-
ſtis:⁊ quod perierat non quęſiſtis:ſed cum
auſteritate imperabatis eis et cum poten/
tia. Et diſperſę ſunt oues meę.Sʒ ego ſuꝑ
paſtoꝛes:requirã gregẽ meũ de manu eoꝝ.
Ecce quõ de vobᷣ querit᷑ dñs:qꝛ nõ eſtis pa⸗
ſtoꝛes ſ̊ lupi rapaces:qꝛ oĩa quaſi ꝗᷓ facitis.
Ppter lucrũ facitis. Hon ſolũ ꝗᷓ eccleſiarũ
unt ꝗqritis:5 ⁊ mũdanoꝝ.Ecce em̃ diſcu⸗
tiamus mentẽ:ꝑquiramꝰveritatẽ. NMunqᷣd
miſſam cantare: nunqͥd baptiʒzare: nunqᷣͥd
moꝛtuũ ſepelire ſine pꝛecio vel ꝓmiſſiõe di
gnamini: Huũqᷣd nõ citius moꝛtẽ diuitũ qᷓ;
coꝛꝑis ſalutẽ deſideratis videre: Ecce quõ
lupi eſtis:ecce quõ oĩ ſymonia infecti eſtis.
Q ſacerdotes qͥd agimus: qd ſumꝰ:cur tm̃
doꝛmimus? Ecce latro ſemel furat᷑:ſemel fę
nꝰ ꝓximi tollit vel rapit:ᷣ ſi capit᷑ blaſphe/
mat᷑:verberat᷑:furtũ imꝑonit᷑:⁊ tanqᷓ; latro
iudicat᷑ ad moꝛtẽ.O ſaceèrdotes mei:ſi fenꝰ
i laico crimẽ iudicat᷑:ſi ꝓpter h̊ moꝛi debet
⁊ ↄdemnat᷑ ad moꝛtẽ: qͥd de vob erit in die
nouiſſimo? Quid de nob faceret mũdus:ſi
ſuſuꝑ nos poteſtatem haberet: Quapꝛopter
1. Timot. o, enete iuſticiã:nolite lucrũ facere:ſᷣ haben/
tes victũ ⁊ veſtitũ ↄtenti ꝑ oĩa eſſe debetl.
Sʒ qᷣ celebꝛat vel pꝛędicat vel baptiʒat:vt
inde lucrũ acqͥrar: bonis cęleſtibꝰ de facto
ſe pꝛiuat.Ecce em̃ romani pꝛincipes q;tum
neceſſe eis fuerat ð diuitijs ſuis tm̃ recipie
bãt:aliud quoq; pauꝑibus erogabãt: iuſti
ciã mirabilẽ ↄſeruabãt in cũctis:ꝓpter ꝗ ?⁊
alia bona ꝗᷓ faciebãt ⁊ obſeruari volebant:
meruefr̃t magniſico imperio ſublimari:⁊ ti/
meri a cũctis in oꝛbe.Ecce em̃ pagani erãt:
T ſtulriſſimũ putabãt ꝓ deo colere cruciſ/
xum:⁊ tñ deũ ſuũ timebãt:Et nos qͥ nomẽ

E

2 me tranſire videntes et audientes manũ

audeo hoc aſſerere in nullo me mutatũ fuiſ

Auguſtini

chꝛiſti in fronte poꝛtamꝰ:qͥd aliud q; ſemo-
niã ⁊ latrocinia quotidie ꝓcuramus? Ego
etiã inſidelis erã: ⁊ hõ ſolũ a carthaginẽſi
bus a romanis acutiſſimꝰreputabar a ci
ctis. Copioſa turba circũdabat frequẽter:

oꝛi ſuo ponebant: ciuem romanũ tribuno-
rũ caput me fecerãt: et vxoꝛẽ pontiani ſiliã
mihi ęqualẽ parauerãt. Audeo em̃ dicere:

ſe:om̃ia ↄtemnẽs: cuncta quę pꝛomiſerant
ſpernẽs:diuitias abhoꝛrens:ciuitatẽ caute
relinquẽs:fugiens mediolanũ: vxoꝛẽ non
quęrens:cogitans nihil peius habere qᷓ; cõ
ſoꝛtiũ mulieꝝ ⁊ ſocietatẽ.lhęc omia ſeruus
iniquita tũ mearũ facere nolebã: qui tamẽ
nunc ſeruus chꝛiſti ea quę diximus ⁊ maio/
ra temptoꝛ habere frequẽter. Nos aũt fra-
tres qui in pugna ſemper ſumus:liset tem/
ptemur ad mũdũ redire: vxoꝛꝗri:negocia ,/
ri:delicate viuere:cathedrã etiã aſcendere:
caueamus ne cũ mundo damnemur. Nos S

ltenr

em̃ eſtis dij excelſi: in quoꝝ ſynagoga deꝰ Ees. sI.
deoꝝ ſtare deſiderat. Vos eſtis eiꝰvicarij: ehb.
qꝛ vicẽ eiꝰ geritl. Vos eſtis filij excelſi oẽs: eñdeci
qbus dat᷑ poteſtas ligãdi atq; ſoluẽdi: ape Mattb.is. lho
riendi ttiã cęlũ ⁊ infernũ claudendi. Eia lanfam
ſacerdotes dei excelſi:aperite aures coꝛdis Pus oſenit
vfi: Quieſcite iã agere ꝑuerſe:diſcite bñ fa Eſa.r. Ceteposer
cere:paſcite oues verbo ⁊ exemplo: nolte (cent
eis ceęlũ claudere. Clauditis dũ nõ coꝛrigi- aneenl
tis:clauditis dum male viuere oſtenditis. kiſend
Oculus ſitis cęco:et pes claudo. Tunc em̃ lentonl
oculus eſtis cęco: cũ eius tenebꝛas effuga/ . mun
tis ignoꝛãtię. Et pes eſti claudo:qñ viã ve kſene
ritatis demõſtrati: vel qñ fidẽ eoꝝ roboꝛa/ aon
tis. Sed ſi fidẽ veſtrã pꝛo vobis roboꝛare frrt
neſcitis:quõ alioꝝ ſidẽ roboꝛare poteritis: ſeini
Et ideo attendite nec turbemini ſi veritatẽ ſein
dico vobᷣ. Scio em̃ ⁊ bene ſcio ꝙ vob ama / ⸗ ſiͤt
ra ẽ veritas. Quare:niſi qꝛ ſi veritatẽ dico Joð.s. urin
nõ creditis mihi ⁊ in melius etiã nõ muta- ſin
mini? Amara g eſt veritas:⁊ qͥ eẽ amãt vel ltifn
pꝛędicãt:ſępe replent᷑ amaritudie ⁊ doloꝛe. Wid
Cacere tñ nõ audeo:nec vobis placere in/ . e
tendo:qꝛ ſi hominibus malis placerẽ: ſer/ Sal.r. ie
uus dei nõ eſſẽ. Vultis vt placeã:deſidera wn
tis vt diligã: tamẽ nõ vultis vt coꝛrigam. ſte
Obſecro tñ vos vt vitã emendetis:ↄculcã⸗ unn
tes auariciã:deſpicientes luxuriã: vitãtes entch
ſuperbiã: ſymoniã odientes:pauꝑes amã/ Wain
tes:pompas huius ſęculi renuentes:⁊ pꝛo un
it

Mdis

it
dig⸗
dis.
uncen

vüöe
bon/
orate

hüft e

efug-

nitat
ama/
dlo s
nuta/
trel
lote.
en/

ſdens
an.
lc/
nincs
mns/
1peo⸗

ſe,6

Ad fratres in heremo

nobis intercedentes:ſine intermiſſiõe oꝛã/

tes:vt ⁊ ego vna vobiſcũ vaſa dñi digne ꝑ

gratiã merear poꝛtare.Et ſi qͥs de me mur/

murauerit: ſciat ꝙ de patre eo murmura/⸗/
uerit:parcat᷑ illi ⁊ oꝛe᷑ pꝛo eo.

P

ne dona ſanctiſpiritus vendere ꝓ
curent: Patientiam quocq; ⁊ caſti⸗
tatem ſeruarę: Ac de foꝛnicatiõis
5e: Bermo XKxVI
AI
ſtoloꝝ narrat hiſtoꝛia:apoſtatante
iuda a ↄſoꝛtio apoſtoloꝝ:diuina/p
identia ad ſtructurã eccleſię ꝓuidens:fun
damenta ꝗᷓ ſᷣm iohannẽ ſunt duodeci noia
aplłoꝝ: beatũ matthiã vocauit ad aplatũ.
Et ſicut ſuſcepit matthias pꝛincipatũ ⁊ ſur
rexit loco iudę: ſic etiã nos ſuſcepimꝰ pꝛin/⸗
cipatũ in eccleſia dei: ⁊ per gratiã ſuã ſuos
miniſtros fàcere voluit:⁊ i palatio ſuo nos
ↄſtituit:⁊ elegit vt eſſemꝰgẽs ſctã:xlłs dei:

laudl terrę:lux mũdi:⁊ angelici homies abſq;
Epb.s.pctõ. Miniſtri etiã dei ſumꝰ ⁊ ſerui.Serui

em̃ dicũt᷑ ñ qͥ ad oculũ ſeruiũt:ſᷣ qͥ volũtati
dñi in oĩbus fideliter obediũt:⁊ tunc in tã-
tam familiaritatẽ dñi mouent᷑:ꝙ nõ umpli⸗
ZJob.i5ð.us ſerui ſed amici vocant᷑. IJdeo tota men-
2. Corſ.s. te nos exhibeamus in multa tribulatione:

in ſcientia:in charitate nõ ficta:in vigilijs:

in carceribus ⁊ plagis: in verbo veritatis.
Et ſic nihil habentes:om̃ia chꝛiſtum poſſi/
dendo ſimus poſſidentes. hęc eſt em̃ bea/
toꝛum vita:heęc eſt ſacerdotum ſalus.hhęc
eſt ſeruoꝛum dei requies.hęc eſt amicoꝛuʒ
eius voluntas.hęc eſt em̃ ſanctificatio no/

ſtra:vt in oibus exhibeamus noſmetipſos

ſiẽ dei miniſtros i multa patiẽtia:i tribula/

tiõe:ĩ neceſſitate:ĩ caſtitate: in abſtinẽtia:

in ſciẽtia:in ſuauitate: i charitate nõ ſicta:
in verbo veritatis:nemini dantes vllã of/

Chꝛiſti em̃ ſerui ſumus. Tunc chꝛiſtianoꝛũ
miniſteriũ vituperat᷑: ſeruiꝰ nr̃a deſpicit᷑:

qñ ea ꝗ̊ chꝛiſti ſunt deſpicimus:⁊ opere ad/

implere negligimus.Sʒvę nobis frẽs mei

falſum nomẽ dei gerimus:qꝛ oꝑe nõ adim/

plemꝰ qð adimplere debemꝰ. Diſcutiamꝰ
ſacerdoteſ mẽtẽ noſtrã:⁊ ſciamꝰſi ſerui chꝛi
ucj.7. ſti ſimus. Sciamem̃ qͥd facere debeamꝰne
ſerui inutiles ſimus.Quid em̃:Certe nihil

ſacerdotes ſe debeant exhi/
ere ſicut dei miniſtros: ⁊ cauere

fẽſionẽ:vt nõ vituperet᷑ miniſteriũ noſtrũ.

vę nobis:qꝛ falſum nomẽ chꝛiſti poꝛtamꝰ.

Sermo XXXVII
o aliud niſi ꝙ exhibeamꝰ noſmetipſos ſicut
dei miniſtros in młta patiẽtia. Sʒ vę nob B
qꝛ nullã patiẽtiã habere videmur:Hã pau
peres eſſe debemꝰ: qꝛ mẽbꝛa chꝛiſti ſumus
⁊ miniſtri dei. Sʒ ſi pauꝑtas aggredit᷑:vel
aliq̃ coꝛpoꝛis neceſſitate turbamur ⁊ affligi
mur:dona ſanctiſpũs vendere ꝓcuramus.
O ſacerdotes mei nolite h̊ malũ facere:ſed
memẽtote ꝙ gſatis accepiſtis: ⁊ ideo gratꝭ Mattb.i0.
reddite:ne cũ ſimone mago dãnemini: cui Acti.s.
dixit petrꝰ: Pecunia tua tecũ ſit in ꝑditio/

ſſimi ſicut actuũ apo-) nẽ. Qui etiã pᷣciũ recipit de ſacramẽt: gie/ 4. Regl. 5.

zita eſt ⁊ plenus lepꝛa.Hã cũ heliſęzus mũ,
daſſet naamã pꝛincipẽ ſyrię in ioꝛdanea le/
pꝛa:rediẽs naaman obtulit ꝓphetę multa
munera:ſᷣ ille noluit recipere. Qui cũ receſ
ſiſſet:locutus ẽ ei gieʒi diſcipulus ꝓphetę
petẽs pᷣncipi ſyrię munera.Quibꝰacceptis
ꝓpheta oĩia ꝑ ſpm̃ nouit:⁊ videns eũ redar
guit ꝑcutiẽs eũ lepꝛa.Sic etiã ꝑcutiuntur
„ oẽs qꝗ oꝓ ſacramẽtis pecuniã petũt.Sʒ dice C
tis: NHunqͥd nõ ſcriptura dic:Qui altari ſer i.Cor.⸗9.
ulit de altari viuat? O ſacerdotes h̊ qð dici
tis oio negare nõ audeo:ſ ſciatis ꝙ deꝰ in/
tuet᷑ coꝛda hoĩm. Nam ſi ſacramentũ dare
diſtuleris:etiã ſi fueris oĩ pauꝑtatevallatꝰ
nõ paſtoꝛ es:nõ miniſter chꝛiſti es: merca
toꝛ.Mõ igit᷑ petas:nõ etiã tm̃ ꝓ baptiſmo
recipias ſi cũ de ſimone ꝑire nõ velis: NHã Act:.g.
facto pacto: ſacramentũ vẽdidiſti: ⁊ ſalua / Mattbᷣ.2 6.
toꝛẽ tuũ ꝓdidiſti cũ iuda.Spontanea ⁊ ſin
cera volũtate poꝛrige ſacramẽta: nihil pe-
tendo:nihil expectãdo:nihil de ꝓmiſſo de⸗/
ſiderãdo:ᷣ ſi tibi dat᷑ iuſte recipiſ:iuſte poſ
ſidere potes. Meinẽto tñ ꝙ paupꝑẽ vitã ſa/
cerdoſ gerere debet:⁊ ideo ſi ſuꝑbiã habet:
ſi magno bſificio gaudet:pᷣtervictũ ⁊ veſti/
tũ:qð ſuꝑeſt pauꝑibꝰdare ñ differat:qꝛ oĩa
pauperũ ſt. Verbũ aũt illud qð negare nõ
Ddebet fidelis: Qui altari ſeruit de altari vi
uat:veꝝ oĩo eſt:qꝛ nõ licet ſacerdotibꝰma⸗
nibꝰ oꝑari:ligoniʒzare: ferrũ fabꝛicare:⁊ ſi/
milia.hHoc aũt ꝓpter reuerentiã ⁊ tãti ſacra
mẽti dignitatẽ: Ilud aũt magis ad ſęcula
res qᷓ; ad ſacerdotes ꝑtinet:ne ipſi ſacerdo/
tes dei fame pꝓeant vel nuditate:ideo di /
gnũ eſt vt qͥ altari ſeruit de altari viuat.Si D
militer frẽs qͥ ſacramentũ emit: vel eccleſiã
vel pꝛebendas: vel eccleſiarum introitus:
vel ſęculari potentia hoc pꝛo ſe pꝛocurauit:
ſciat ꝙ cum gieʒzi et iuda iã damnatus eſt:
iam lepꝛoſus factus eſt:iam de templo dñi

—

Sanci

.„
Job.io. expellendus eſt. Quare ſic:QQuia qͥ nõ in K

trat ꝑ oſtiũ in euile ſᷣ aſcẽdit aliũde:fur ẽ ⁊
latro. Ideo repꝛehẽdendus ẽ: qꝛ emẽtes ⁊
Mattð.⁊. vendẽtes dũñs eijcit de templo: Repellẽdꝰ
Numeri.ꝭ. eſt: qꝛ lepꝛoſi eijci iuben᷑. Hon intrat per
oſtiũ ad eccleſiã:qͥ ꝑ laicalem poꝛtã intrat.
MNon em̃ laicis ſpiritalia dona tradita ſunt
ſ dñi vicarijs. Vicarij dñi ſũt:qͥ vicẽ apło/
rũ tenẽt.Caſtella aũt ⁊ villas ſuas laici diſ
penſent: bona aũt hipponſis eccleſię vigi/
lanter attendãt ne tangãt. Diuites em̃ ra/
ro vel nunq; pauperibus ſacerdotibus pꝛę
bendas pꝛocurãt: ⁊ ſi ꝓcurãt nõ dei amoꝛe
ꝓcurãt:ᷣ vt cũ vxoꝛe ⁊ familia de bonis ec
cleſię gaudere valeant.Et ideo ſciat ſacer/
dos qͥ timoꝛe vel amoꝛe defraudari a diui-
te ſe ꝑmittit:ꝙ impunitus nõ remanebit:⁊
ſi nõ in pꝛęſenti:ſaltẽ in futuro igne ęterno
E nõ carebit. Redeamꝰ igit᷑ ad pꝛopoſitũ fra
2. Cor.6. tres: ſciamus quõ poterimus nos exhibe
re ſicut dei miniſtros. Cupitis em̃ ſcire.Ec/ꝰ
ce ſi perſecutiões veniunt:nõ deſiciamus:.
ſed patientiã habeamꝰ. Si neceſſitas pau/
pertatis ↄtingat:nõ deſperemus ſed in do
mino ↄfidamus. Si blaſphemamur:nõ re/
Matth̊.S. ſpõdeamꝰ ᷣ parcamꝰ.Si collaphis vel ala
pis cędimur:aliã partem parare nõ differa
mus. Si verbo vel murmure percutimur:
taceamus. Si occidimur: gaudẽter ad moꝛ
Jos.15. tem pergamus. Quare? Quia nõ eſt ſeruꝰ
maioꝛ dño ſuo.Si em̃ me ꝑſecuti ſũt:⁊ vos
perſequent᷑ ait dũs. Ita em̃ patientia oꝛna
ri debemus:ſi miniſtri chꝛiſti eſſe optamꝰ.
Sed quid aliud:niſi ꝙ in caſtitate noſmet/
ipfos exhibere debemus? hec eſt illa virtꝰ
Yacobi.2, ſine qua quis eſt factus oim reus.hhec eſt il
la virtꝰ: quę nos deo cõmendat:ꝗ̊ nos an/
gelos facit: quę nos ſuper ęthera volando
ↄducit.hec eſt illa virtꝰ: ſine qua vaſa dñi
. ferre nõ poſſumꝰ. hec eſt illa ſancta virtꝰ:
Ep.S. quã aſtringere nõ docet apłs: Foꝛnicatio ⁊
om̃is immũdicia nõ nominet᷑ in vobis: ne
mens veſtra colloquijs malis poſſit coꝛrũ/
Edpi. Ideo fratres attendite:ꝙ nõ ſolũ a vo/
bis remouenda eſt foꝛnicatio: ſed etiã oĩs
ſuſpitio falſa. Mõ decet clexicũ cum mulie/
ribus ſedere vel fabulari vel domum eius
frequentare: ne ſuſpitio mala inde pꝛogre/
diat᷑.O q; vilis o q; miſer ⁊ puſillanimis re
putat᷑ clericus:qui frequenter cum mulieri
bus cõuerſat᷑. Inſipiẽs valde eſt ⁊ inexper
tus:qͥ amicitias mulierũ pꝛocurat. Et ideo

—,

ſituata:ſic famã veſtrã cuſtodire debetis: un
vt nõ erubeſcãt de detractoꝛibus laudato/ ne
res. Attendite etiã fratres:attendite ꝗð di
cit apłus: Foꝛnicatio et imundicia. SFoꝛni/⸗ Ep.75. nne
catio em̃ eſt naturalis mulierũ cõcubitus: ane
ß illicitus. Foꝛnicatio eſt cũ meretrice age/ Aaui
re. Mulier ſiue adultera ſiue ↄcubina mere mic

coniugiũ ſacerdotibus pꝛohibet᷑: quanto/
mMagis crimen foꝛnicatiõis in nobis eſtima

tioni: ⁊ ſacerdotes quos coꝛpus diᷣi ↄſecra

ricũ a meretrice duci captiuũ. Qui em̃ ad / i. Con:.s/
heret meretrici:vnũ coꝛpus efficit᷑. Et ideo

Auguſtini

vos qui eſtis lux mundi ⁊ ciuitas in monte Manðs.5.

tur vocatur. Soꝛnicatio em̃ ideo clericis in/
terdicit: quia cũ ſimus miniſtri dñi: mẽbꝛa
meretricis nõ efficiamur.O q; turpe eſt cle

ſcire debemus ꝙ malũ eſt foꝛnicari. Nam ſi

bitur. Ecce em̃ fratres:laicis cõiugatis ad i.Con.r.
tempus abſtinere pſcipitur vt vacent oꝛa-

re om̃i die opoꝛtet: cõcubinas in domo te g
nere non erubeſcunt: Ecce quoͤmodo vaſa 1. Theſſal. A. ſlltt.
veſtra poſſidere i ſanctiſicatiõe ſciatis.Sci haceſ⸗
tis em̃ fratres:ꝙ die quadã dauid venit ad 1. Regt.ar Anglen
achimelech ſacerdotẽ: ⁊ ait dauid eſuriẽs: Meni
Da mihi aliquid cibi.Et reſpõdit:Non ha Gnſen
beo panes laicales ad manus: ſed tantum naulne
panẽ fanctũ: ⁊ ideo dic mihi o dauid:ſunt aheck
mundi pueri tui a mulieribus:⁊ ait: Sunt lin pei
ab heri ⁊ nuduſtertiꝰ.Et ſic dedit ſacerdds Glor.
eis ſanctiſicantũ panẽ. Si ergo interroga/ WRNũ
uit ſacerdos: vtrũ ſerui dauid mũdi eſſent ſelegt
pꝛopter panes pꝛopoſitiõis accipicndos: eſlaie
quid facere nos debemus miſeri ſacerdo/ hent
tes pꝛopter coꝛpus dñi accipiendũ: fra/ . ibgngn
tres mei:ſic ⁊ ſacerdotes paganoꝝ dum of⸗ non
ferre debẽt dijs ſuis incenſa: ab om̃i malo *
vt poſſunt abſtinẽt.Ecce ego iam epiſcopꝰ G ſnini
hipponenſis erã:⁊ cũ quibuſdã ſeruis chꝛi/ ncn
ſti ad ęthiopiã perrexi vt eis ſanctũ chꝛiſti Nn n
euangeliũ pꝛedicarẽ: ⁊ vidimus ibi multos . inn
homines ac mulieres capita nõ habentes 4
ſ oculos groſſos fixos ĩ pectoꝛe:cętera mẽ/ niunc
bꝛa eęqualia nobis habẽtes: Inter quos ſa lu
cerdotes eoꝝ vidimus vxoꝛatos:tantę tñ . unn
abſtinentię erãt: ꝙ licet vxoꝛes ſacerdotes i 1
oẽs haberẽt:nunqᷓ; tamẽ niſi ſemel in anno ſiln
eas tãgere volebãt:q̃ die ab oĩ ſacriſicio ab Purh
ſtinebãt. Vidimꝰ⁊ ĩ inferioꝛibꝰ ꝑtibꝰ ęthio/ Mipe⸗
pię hoĩes vnũ oculũ tm̃ in frõte habẽtes: eru
quoꝝ ſacerdotes a ↄuerſationibꝰ hominũ uli
fugiebãt: ab om̃i libidine carnis ſe abſtie·· . ngen
bãt: ⁊ in ſeptimana in qua dijs ſuis thurna ſuun
Neg

18:

to⸗
ddi

us:
ge⸗
mere
sin
lihe
hce
nad/ llote
lideo
lanſi
kanto/
t 0
ſſectr
o le
pale
Sa
ltad ,8e.
nies:
dnba
nram
dſut

CcCceus cęcoꝝ. Legite ſacrã ſcripturã in qua qͥd
tenendũ:⁊ quid fugiendũ ſit plene inuenie

letdoos
noge
eſſent
cdoe:
Nerdo⸗

duno⸗
ginal⸗
glioh
is chl/

Icnik

bentes
lrame
ool⸗
nten
gotes
zanno
coeb
ghio⸗/

Chura

ni e .

Fullos

P yel mulus: ꝗbus nõ eſt intellect: Eia igit
frẽs mei qͥ paſtoꝛeſ rõnaliũ ouiũ nũcupami

—

S

offerre debebant: ab omi labe carnis abſti⸗
nebant ſe:nihil ſumebat niſi metretã aquę

per diẽ:⁊ ſic ↄtenti manentes digne ſacriſi/

ciũ düjs ſuis afferebãt.QO grandis chꝛiſtia/

noꝝ miſeria.Ecce pagani doctoꝛes ſideliũ

facti ſunt: ⁊ pctõꝛes ⁊ meretrices pꝛęceſſert
ſideles in regno dei. Mon ergo ſic frẽs:non
ſic:dñm nõ tantũ diligamus oꝛe ſed opere
⁊ veritate.Tunc veri eius miniſtri erius

ſi ſobꝛie:ſi iuſte:ſi caſte vixerimus: Qui eſlt

benegictus in ſęcula: Amen.

e ſacre ſcripture ingentibus ⸗
coniis cũ exhoꝛtatiõe ad diligentẽ
ipſius lectionẽ?: Sermo XXXVIII

Vriptũ ẽ frẽs chariſſimi ꝙ moyſes
poſuit in tabernaculo labꝛũ ęneuzʒ

gredienent᷑ ſanctaſanctoꝝ. Ideo attendite

gq quicqᷣd ſib lege antiqua in templo dei
efficiebat᷑:aliquid futurũ pꝛęſignabat: qð
in eccleſia noſtra ſub figura tegebat᷑: ſicut
Bo. 15 ait aplłs: Quęcũq; ſcripta ſunt ad noſtram

doctrinã ſcripta ſunt.Hõ em̃ ſancti patres
curaſſent tot ⁊ tanta ſcriptis memoꝛię com

mengdare: niſi vt alios legentes:alios ꝑ ex/

empla ędiſicarent. Legite ergo fratẽes mei
ſcripturã ſacrã:legite eam ne ceci ſitis ⁊ du/

tis. Legite eã qꝛ om̃i melle dulcioꝛ:om̃i pa

ne ſuauioꝛ:om̃i vino hilarioꝛ inuenit᷑. Ap⸗

pꝛehendite eã ⁊ inuenietis quõ deus deoꝝ

ſit longitudo pꝛopter ęternitatẽ:quõ ſit la-
titudo ꝓpter charitatẽ: quõ ſit ſublimitas
pꝛopter maieſtatẽ:quõ ſit pꝛofundũ ꝓpter
ſfſapientię imenſitatẽ. Querite ſcripturã ſa⸗
cram ⁊ inuenietis quõ iſte deꝰ deoꝝ natus

de maria vᷣgine ⁊ hõ factꝰnos amat vt cha/

ritas: quõ nouit vt veritas: quomõ ſedet
vt equitas: quõ dñat᷑ vt maieſtas. Legite
ſcripturã ſacrã inuenietis quõ naʒarenns
ille ieſus regit vt pꝛincipiũ:quõ tuet᷑ vt ſa-
lus: quõ oꝑat᷑ vt virtꝰ: quõ reuelat᷑ vt lux:

quõ aſſiſtitvt pietas.Et ideo o fratres mei

q;diu in hac inſirma et vana vita fuerimꝰ:
Hanc ſapientiã diſcere ⁊ ſapere tota mente
curemus. Quid em̃ hõ ſine litteri reputat᷑:
Quid em̃ eſt: Nunqͥd nõ pecusvel hedus:

Nunqd nõ bos vel aſinꝰ: Nunqͥd nõ equꝰ

Ad fratres in heremo . Sermo XXXVIII

ni:feſtinate rapere nõ ſophiſmata pagano
rũ:nõ carmina poetaꝝ:nõ fallacias philo/
ſophoꝝ:de qᷣbus doctoꝛes ⁊ auditoꝛes red
dituri ſunt rationẽ:vᷣ illã dulciſſimã ſapien
tiã ſapiẽtiaꝝ: ꝗ hęreditas dei ⁊ filioꝝ eius
chara poſſeſſio nücupat᷑.hec eſt illa doctri

na ſuꝑ ola diligẽda:quã pꝛophetę pꝛedixe/

runt:quã patriorchę diuinitus hauſerunt:

quã dei ſilius ꝑꝓſtq; in terris viſus ⁊ cũ ho Ba

minibꝰcõuerſatus eſt aperuit ⁊ declarauit:

2 dqd tenendũ ⁊ quid vitandũ eſt apertiſſi/
me demõſtrauit: æ ꝑ ſuos aplos nos ipſam
Ddocẽdo illuiauit. Hec eſt ꝗᷓ docet nos ama-

re celeſtia ⁊ terrena deſpicere. Hęc ẽ mater

ſfideliũ quę quotidie docet nos quõ creda/

mus deũ eſſie oĩpotentẽ:quõ ipſum videbi

in q̊ͥ lauarent᷑ aarõ ⁊ filij eius cũ in/

4

mus in ſede maieſtatisveniẽtẽ:quõ bonis

bona ⁊ malis mala tribuẽtẽ videbimꝰ.hHeęc

ẽ lucerna pedũ noſtroꝝ: ⁊ via ſalut noſtrę
in qua inſtruimur:quõ pᷣmo deũ ſuꝑ oĩa di
ligamus:quõ aiam noſtrã poſtmodũ ſicut

qd pꝛopinquius:quõ poſtmodũ aĩam ꝓxi

mit: quõ poſtmodũ coꝛpꝰ ꝓpꝛiũ:quõ poſt/

em̃ ꝑfectꝰ modus:deũ:nos ⁊ pꝛoximũ dilii /
Ecẽi.2 4.

modũ ꝓximi velut noſtrũ diligamꝰ. Iſte ẽ

gendi. hec eſt illa ſacra ſapiẽtia ꝗᷓ ex oꝛe al
tiſſimi ꝓdijt:philoſophis:ſophiſtic: aſtro

logis:curioſis ac dialecticis abſcondita: ſᷣ

groſſis ⁊ rudibus piſcatoꝛibꝰ reuelata.Nũ
dqd non ⁊ hodie etiã ſolũ paruulis reuelat᷑

hec eſt oĩm ſapientiaꝝ ⁊ doctrinaꝝ magi-
ſtra ⁊ dña:queę etiã nos docet exterius blã⸗/

dos:⁊ interiꝰ fraudulẽtos cognoſcere.hHęc

eſt ſcientia ſcientiaꝝ: angeloꝝ ferculũ:ar⸗

changeloꝝ pulmentũ: apłoꝝ glia: patriar/

chaꝝ ſiducia:pꝛophetaꝝ ſpes:martyrũ co/

ſempiterna pꝛotectio.HHęc eſt ꝑ quã ſide oꝛ

rona:vginũ foꝛtitudo: mõachoꝝ refectio:
epoꝝ vacatio: ſacerdotũ cellariuʒ: pueroꝝ
pncipiũ:viduaꝝ doctrina:cõiugatoꝝ pul/

chꝛitudo:moꝛtuoꝝ reſurrectio: viuentium

namur: ſpe ↄſirmamur ⁊ charitate roboꝛa/

— f- F- s S

ruch. 3.

mur.Hhec eſt quã qͥ inuenerit inueniet vitã Mꝛouer. 8.

⁊ hauriet ſalutẽ a dño.lhhęc eſt labꝛũ vel pel Exo.ʒo.

uis quã moyſes poſuit in tabernaculo: in

quo lauarent᷑ aarõ ⁊ filij eius cum ingrede-⸗

rent᷑ ſctãſctõꝝ. Sʒ dices. Quid ꝑ magnũ C.

ſacerdotẽ aaron itelligere debemus? Hico

em̃ vob frẽs:ꝙ ꝑ aaron ſũmũ ſacerdotẽ in⸗
telligere debem?: ⁊ ꝑ filios eius alios ſacer-
dotes minoꝛes:ꝑ labꝛũ eęneũ legẽ dñi itelli

go:i q̃ oẽs tã magni ſacerdotes q; ꝑui ſtu/

Dc

Auguſtini
dere debent ⁊ legẽdo ⁊ docẽdo ⁊ oꝑe adim/ꝰ ſenẽ: docet iuuenẽ: mitigat dedignantes: s
plẽdo:ꝑ mũdieiã coꝛꝑis:cõpunctionẽ itelli inſtruit errãtes: ſanat ęgros: roboꝛat inſir⸗ e
gamus: qua mũdari debemꝰ:vt ad ſancta mos:bꝛutos fac ſenſatos:mẽtis ſtabilitatẽ 6den
ſanctoꝝ:id eſt ad ſecreta dei ⁊ ſanctaꝝ ſcri / donat:excitat ſomnolentos:ocioſos incre- 4
pturaꝝ penetrãda:per puriſicationẽ digni pat:pigros incitat:credẽtibus gratiãäã datr: n
inueniamur. Et ideo fratres mei attendite reges humiliat: humiles exaltat:rectas vi- n.
et ↄſiderate ꝙ vas paratũ habemꝰ: in quo as indicat:elemoſynã imperat.hhec eſt ſciẽ/ e
opoꝛtet mentis fęditatẽ abluere: ⁊ mundi⸗/ tia ſcientiaꝝ quę ſapientiã dat:gloꝛiã exal- ann
ciã mentis in eo pꝛęparare: Ecce em̃ lex ſan tat:honoꝛẽ multiplicat: humilitatẽ: chari buuin
cta ⁊ ſcriptura imaculata puarata eſt: vt vir,· tatem:lenitatẽ: obedientiã ⁊ manſuetudi/ o Ciſ
tutibus decoꝛemur. Sed vę nobis:qꝛ debe nem docet:⁊ intellectus bonus eſt om̃ibus ſang⸗
mus eſſe exemplũ coꝛrectiõis:⁊ ecce iam ſu benefaciẽtibus ⁊ diligẽtibus deũ. heęc eſt tun ſihli
mus exemplũ erroꝛis. Vnde hoc:niſi quia quę abſtinentiã:caſtitatẽ:largitatẽ ⁊ volũ/ Clbe
ceci ſumus et idiotę ignoꝛantes legem: et tariã paupertatẽ ↄſeruat.Poſtremo doctri Alan
eam legere faſtidimur:⁊ tñ cathedrã tenere nam om̃ibus:fęlicitatẽ:ſuauitatẽ:gaudia: lus
et aiaꝝ curã gerere quotidie pꝛocuramus? ſtabilitatẽ coꝛdis:ſobꝛietatẽ coꝛpoꝛis:com / dua
Quid ergo mirũ ſi cadit ſacerdos? Quid puctionẽ mentis: verã humilitatẽ donat ſense
Matthᷣ.i5. Mirũ ſi nõ ſubleuat delinquẽtes:Quid mi ccharitatẽ fraternã implet:⁊ timoꝛẽ dñi accẽ ſtapen
rũ ſi dux cęcoꝝ ẽ: Ecce legẽ dñi cõculcauit: dit.obꝛem fratres mei qui hangſapien / Kap
deſpexit eã vt moꝛtẽ.Sed quid dilexit: qd tiam diligit:⁊ diligenter legẽ implet:maxi/Mattb.,-. El
