ſermones ad fratres in heremo. xxvij.
Ser. 85.
Ser.S. In eadẽ dominica:de eo quod ſcriptuʒ eſt:
Exo..· Moꝛtuus eſt Joſeph:et filij Iſrael creue/

runt ⁊c. Sermo. iij.
Itẽ eodẽ die:homelię de eo qð ſcriptũ eſt

Zucj.ir. in euangelio ſm Lucã: Erat ieſus eijciẽs

dęmoniũ ⁊ illud erat mutũ ⁊c.quę haben
tur de quęſtionibus euangelioꝛũ.libꝛo.j.

ca.v.Et libꝛo.ij.ca.xvij.Et inter ſermões

Dee Verbis domini. xj.
Ser. S5. Feria ſecunda poſt tertiã dominicã in qua/

Exro.ð. drageſima: De paleis ęgyptioꝝ: Ser.j.
Itẽ eodẽ die Sermones de Epiſtola ⁊ euãs
gelio eiuſdẽ diei:habent᷑ infra Dñica ſex/

ta poſt octauas feſti Trinitatis. Et inter
fſfſermones ad fratres in heremo. xxxrij.
Ser. S86. Feria tertia poſt tertiã dominicã in quadra

Exo.2. geſima: De natiuitate Moyſi et rubo:

Sermo.j.

Ser.S7. In eadem feria: de decem plagis egyptio/

rum: Sermo. ij.
Itẽ eodẽ die:hHHomelię de eo qð ſcriptũ eſt
Matth.i8. in euãgelio ſm Mattheęeũ: Si peccauerit
in te frater tuus ⁊c̃.quę habent᷑ inter ſer/
mones de Verbis dñi. xv. et. xvj. Et de
,ægeͥqluueſtionibꝰ euãgelioꝛũ.lib.ij.ca.vYv.
Ser. 88. F
Exo. 9. drageſima: De eo quod ſcriptum eſt: In/
durauit dñs coꝛ Pharaonis: Ser. j.
Ser. S9. In eadẽ feria de Pharaone:Ser. .
Itẽ eodẽ die:hhomelia de eo qðs ſcriptũ eſt
Monb.i5. in euãgelio ſᷣm Matthęũ:Acceſſerunt ad
Jeſum ab hieroſolymis ſcribę ⁊ pharilſęi

.85· Dominica tertia in quadrageſima de Jo⸗
SGeñ.39. ſeph ⁊ domina ſua: Sermo.j. “

eria quarta poſt tertiã dominicã in qua/

dicentes: Quare diſcipuli tui cc. quę ha-
bet᷑ de quęſtionibus euangelioꝛum libꝛo.
I.ca.xvij.et.xirx.

Feria quinta poſt tertiã dominicã in qua/Ser. 9.

drageſima: De via triũ dierũ: Sermo.j.
Eodẽ die:de amara ⁊ aq̃ ⁊ mãna: Ser.ij. Ser.or.
Itẽ eodẽ die:homelia de eo qð ſcriptũ eff
in euãgelio ſm Johannẽ: Operamini nõ Joh. s.
cibũ qui perit ⁊c᷑.quę habetur in expoſiti⸗
one doctoꝛis IJbidem.
Feria ſexta poſt tertiã dominicã in quadra Ser.⸗2.
geſima:de eo quod ſcriptũ eſt in euãẽgelio
ſm Johannẽ: Venit ieſus in ciuitatem ſa qop.A.

marie que dicit᷑ ſichar ⁊c. Et de nõ diffe/

rendo baptiſmo: Sermo.j. MV
Eodem die de Raphidin ⁊ de petra ꝑcuſſa Ser.95.
de Amelech. Sermo. ij. . Ero. 17.
Itẽ eodẽ die:homelię de eodem de quo ſu
pꝛa in euãgelio m Johannẽ:quę habent᷑ qJobᷣ.4.
in expoſitione doctoꝛis Ibidẽ.Et in libꝛo
lxxxiij.quęſtionũ:quęſtione.lxiij. .
Sabbato poſt tertiã dominicã in quadra/ Ser.94.
geſima: Sermo habitus ad menſam ſan-·
cti Cypriani:de eo qð ſcriptũ eſt in pſal/
mo: Erudimini qui iudicatis terram: Et NMõ.2.
de muliere adultera: Pꝛimus.

Eodem die:De decem in lege pꝛeceptis: et Ser.95.

de decem plagis: Sermo. ij.
Itẽ eodẽ die:ſermo de iudicibꝰ: qui habet᷑
inter ſermões ad fratres in heremo. xxxv.
Itẽ eodẽ die: homelię de eo quod ſcriptũ
eſt in euãgelio m Johannẽ: Perrexit ie / Zob. .
ſus in montẽ oliueti ⁊c̃.quę habent᷑ in ex⸗
poſitione doctoꝛis IObidem: Et inter ſer/
mones de VWerbis domini.xlvj.

Dominica quarta ĩ quadrageſima De de/ Scr· 6.

cẽ choꝛdis:⁊ decẽ pꝛeceptis: Sermo.j.
Eodẽ die:De filijs iſrael:Sermo.iij.
Itẽ in eadẽ dñica: omelia de eo qð ſcri/
ptũ eſt in euangelio ſm Johannẽ: Abijt Job..
ieſus trans mare galileę quod eſt tyberia/
dis ⁊c.quę habetur in expoſitione docto/⸗
ris. Ibidem.
Feria ſecunda poſt quartã dominicam: de Ser. .
Thuribulis: Sermo.j.
Eodẽ die:de virga Aaron:Sermo.ij.
Item eodem die:homelia de eo qð ſcriptũ
eſt in euã gelio im Johannẽ: Pꝛope erat qeß.2.
paſcha iudęoꝛũ:⁊ aſcendit ieſus hieroſoly
mam ⁊c.quę habet᷑ in expoſitione docto/
ris Ibidem.

Ser. 97.

Ser. ?9·‧

Feria tertia poſt quartã dominicã in qua/ Ser.roo

Plreril, gra
⸗
nta Eole
Peneni Nee⸗
Pb, ineut
giäte
ſbob
S.lr i⸗
uge
ſanot
miſio
Nene
gbg ptie
ensie
teti⸗
Jbian
neli

ES ſefiag
eummn qigge

Nenee
Ng eſtine
lovſa
haben
Kinl

Eng Seigl

Man. ſinng

Ndof. Code

zn
lem
gohen. ptu
gui
lurt
ine
etl
Q”UJÿRUD
Mos, Jabb
iut aug
llo
Me ſanen
ſone
Nene⸗

Um
Nc
dern. Dii
„ Reit
Nis ſon

agn
oſl
as, 6n
Uiri
Nen

Rlonmnien.

nincinnt⸗
nSenn,.
Ninn Seng ,
göbeii
Ohenmninti,

nängunen
jetin gigt
ücuitnnig.
Edetöde
.
depen als
Ndendept
negnebii
bidi Etnlbe
e. ui.
ncäin gunct, *
nenunien⸗
pti ckin ⸗
ismm.E
.
gepeecegnagir⸗

.
abeguibirl
nbernom,
qnoſini
ne pemur
gebabeninnch

nEinug

nicni.
geſm Deng⸗

1,S0,

unrnſfi⸗
bmi. 69
oſtoned⸗

☛ =

„1,
donitamd

=S

„„

tro: Sermo. j. rß.MMdù‧+⸗w
Ser.vou. Eodẽ die: De ſerpente ęneo: Sermo.j.

Numeri.ꝛlI Itẽ eodẽ die:homelia de eo qð ſcriptũ eſt

Job.7. in euãgelio im Johannẽ: Jã die feſto me
diãte: aſcẽdit ieſus in tẽplũ ⁊ docebat ⁊c̃.
g habet᷑ in expoſitione doctoꝛis IJbidẽ.
Feria quarta poſt quartã dominica ĩ qua/
drageſima: De eo ꝙ ſenioꝛ populus in de
ſerto moꝛtuus eſt:et iunioꝛ in terrã repꝛo/
miſſionis ingreſſus eſt: Sermo.f.
Item eodem die: Homelię de eo quod ſcri-
Zob.9. ptũ eſt in euãgelio 'm Johannẽ: Pꝛeteri⸗
ens ieſus vidit hominem cecũ a natiuita/
te ⁊c.quę habent᷑ in expoſitione doctoꝛis
Ibidem: Et in libꝛo Quinquaginta ho/
meliarum. xliij.
Ser.Ioʒ.: Seria quinta poſt quartã dominicã i qua/

Ser.10

Numeri.22. qrageſima: de Balaam ⁊ Balach: Ser. j.

Item eodẽ die:hHomelię de eo qð ſcriptum
Job.5. eſt in euangelio ſm Johannẽ: Pater me/
us vſq; modo operat᷑ ⁊ ego operoꝛ ⁊c̃.quę
habent in expoſitione doctoꝛis Ibidem:
Et ĩ libꝛo Quinquaginta homeliaxꝝ. xxij.

Ser.voꝗ. Feria ſexta poſt quartã dñicã in quadrage⸗/

ZJob.iI.· ſima: De ſuſcitatione Lazari:Sermo.j.
Ser.Ioð. Eodẽ die:ꝙ iuſto dei iudicio ſfilij iſrael ter⸗
rrram repꝛomiſſionis receperunt: Ser.ij.
Item eodem die: Homelisg de eo quod ſcri/
Joh.iI. ptum eſt in euangelio ᷣm Johannẽ: Erat
quidam languẽs Laʒarus ⁊c.quę haben
tur in expoſitione doctoꝛis IJbidem: Et
inter ſermones de Verbis domini. xliiij.
et.lij.Et in libꝛo.lxxxiij.quęſtionum:quę/
ſtione. lxv. M
Ser.os. Sabbato poſt quartam dominicã in qua/
Joſue. i. drageſima: de eo quod Jeſus pꝛęcepit po
purulo vt parati eſſent ad tranſeundum ioꝛ
Joſue,.õ,. danem:Et de Raab meretrice:Et ſubuer
ſione hiericho: Sermo. j.
Item eodem die: homelia de eo qð ſcriptũ
Joßᷣ.S. eſt in euangelio ſm Johannem:Ego ſum
lulux mundi ⁊c̃.quę habetur in expoſitione
. doctoꝛis Jbidaeam.
Ser.107. Dñica in paſſiõe dñi:de Samſone: Ser.].
Itẽ in eadẽ dominica:homelia de eo quod
ZJob.S. ſcriptũ eſt in euãgelio m Johãnẽ: Quis
arguet me de peccato ⁊c.quę habet᷑ in ex⸗

poſitione doctoꝛis Jbidem.
Ser.Ios. Feria ſecunda poſt dominicã paſſionis do/
mini: de Gedon: Sermo.j.

Item eodem die: Homelia de eo quod ſcri⸗

Numeri.iʒ. drageſima: De ex ploꝛatoꝛibus ⁊ de Bo/

ſiciant ⁊c. Sermo.ij.

. — —

ptum eſt in euangelio m Johãnem: AMi/ Jo. 7.
ſerunt pꝛincipes ⁊ phariſęi ⁊c. quę habe
in expoſitione doctoꝛis Ibidem. ä
Feria tertia poſt dominicam paſſionis: de Ser. 109.
illo verſu pſalmi:Sicut deſicit fumus:de/ Ns. s7.
Item eodem die:homelia de eo quod ſcrcti/
ptum eſt in euãgelio ſm Johannem: Am Job. 7.
bulabat Jeſus in galileam ⁊c.quę habet᷑

in expoſitione doctoꝛis Jbideam.
Feria quarta poſt dominicã paſſiõis:de il/ Ser.no.
lo verſu pſalmi: Tibi derelictus eſt pau-⸗ Ns. 9.
per ⁊c̃. Sermo.j.
Item eodem die:homelia de eo quod ſcri /
ptum eſt in euangelio iᷣm Johannem: Fa Jeb. 10.
cta ſunt encenia in hieroſolymis ⁊c᷑. quę
habet᷑ in expoſitione doctoꝛis IJbideam.
Feria quinta poſt dominicã paſſionis: De Ser. Iij.
aduerſitate tempoꝛali:Sermo..).
Item eodem die:homelia de eo quod ſcri/
ptum eſt in euangelio ᷣm Lucam: Roga/ Zud..

bat Jeſum quidam phariſęus ⁊cc. quę ha/

betur in libꝛo Quinquaginta Homelia⸗
rum. xxiij. ß,
Feria ſexta poſt dominicam paſſionis: De Ser.112.
ſtudio ſapientię et meditatione legis dei:
Item eodem die:homelia de eo quod ſciiÜr
ptum eſt in euangelio m Johannẽ:Col/ Zoh. 1.
legerunt pontiſces et phariſei conſilium
aduerſus Jeſum ⁊c̃.quę habetur in expo/
ſitione doctoꝛis Zbodem.
Sabbato poſt dominicã paſſionis: DNe vi/ Ser.nz·
ta moꝛtali et immoꝛtali: Sermo.j.

Item eodem die:homelia de eo quod ſcri/

ptum eſt in euangelio im Johannẽ: Sub Job. 17.
leuatis Jeſus oculis in celum dixit: Pa-
ter venit hoꝛa ⁊c̃.quę habetur in expoſiti,/
one doctoꝛis IJbidem. l
Dominica in Ramis palmarum:de paſſio/ Ser. 114.
ne domini:Sermo.j. H Sðð
In eadem dominica:De traditione Sym / Ser. 15.
boli: Sermo..u0Z. SWͦUWVWUMů
In eadẽ dñica:Ad cõpetẽtes:Sermo.iij. Ser.iis.
Item in eadem dominica de eodem alius
ſermo: qui habetur in libꝛo Quinquagin
ta homeliarum. xlir.
Item in eadẽ dominica alius ſermo de pꝛi⸗
mo verſu pſalmi viceſimipꝛimi:Heus de/ Nsian.
us meus reſpice in me:qui ſumit᷑ ex expo⸗
ſitione doctoꝛis Jbidem.
De eodem etiam pſalmo tractat᷑ in libꝛo de

Ainnotatio Germonũü

gratia noui teſtamẽti ad honoꝛatum.ca.
i 7 ſequentibus.
Ser. 1 Feria ſecũda poſt dominicã Palmarũ: De
paſſione dñi: ⁊ Juda traditoꝛe: Ser.j.
Ser. u18 In eadem feria: de paſſione domini ⁊ Su/
rZ ſanna: Sermo.⸗..).
Ser.ii9 In eadẽ feria:de Symbolo: Sermo.iij.
Itẽ eodẽ die alius ſermo de eodẽ: qui ha/
bet᷑ ĩ libꝛo Quinquaginta homeliaꝝ.xlij.
Item eodẽ die: homelia de eo qð ſcriptũ
Jobᷣ.ia eſt in euãgelio ſm Johannẽ:Ante ſex di⸗
eęes paſche venit ieſus Bethaniam ⁊c̃.quę
habet᷑ in expoſitione doctoꝛis IJbidem.

Ser. 10o Feria tertia poſt dominicã Palmarũ: De

reparatione generis humani: Sermo. j.
Ser. 111 In eadẽ feria: de paſſione dñi. Sermo.ij.
Ser. 122 In eadem feria: Sermo.iij.
Ser.i⁊3 In eadem feria:De expoſitione Symboli:
Sermo.iii.
De paſſione domini:Sermo.j.
Ser. 125 In eadem feria: de expoſitione Symboli:
Sermo. ij. S
Ser.i26. In eadẽ feria: De oꝛatione dñica. Ser. iij.
Ser.127. Feria quinta In cęna dñi:de eo qð ſcriptũ
JZob.13 eſt in euãgelio 'm Johannẽ:Surgit a ceę/
na ⁊ ponit veſtimẽta ſua ⁊c. Ser.j.
Ser.iꝛa8. Eodẽ die: de Juda ſcarioth: Ser.ij.
Ser.29. Eodem die:e fide recta:Sermo.iij.
Item in eadem feria:homelia de eo quod
Job.iʒ. ſcriptũ eſt in euangelio ſᷣm Johannẽ:An
te diem feſtum paſche ſciens ieſus ⁊c.quę
habet᷑ in expoſitione doctoꝛis: Ibidem.
Item eodẽ die alius ſermo de pſalmo ſexa/

NPsðõ.sʒ. geſimotertio: Exaudi deus oꝛationẽ me/
am ⁊c.qui ſumptus eſt de expoſitione do

ctoꝛis eiuſdem pſalmi.
Item eodem die alius ſermo factus ad fra/
tres in heremo:qui inter ſermões ad eoſ-/
Ser. 30 dem habetur.xxviij.
er.· I30. geria ſexta In paraſceue: de Cruce et latro
ne: Sermo.j.
Ser.iʒi. Eodem die:He expoſitione Symboli ad
competentes: Sermo.ij.
Ser.iʒꝛ. Sabbato in vigilia paſchę:de Joſeph qui
Ser.133· Eodem die: DHe ſepulchꝛo dñi: Sermo.ij.
Item eodem die alius ſermo de eodem de
quo ſupꝛa:qui habetur in libꝛo Quinqua
Ser. 154. Jinta homeliarum: homelia.xxxvj.
Ser. Eodem die:de eo quod ſcriptum eſt in Ge/
neſi: In pꝛincipio creauit deus cęlum⁊ ter/

Ser. 14 Feria quarta poſt dominicã Palmarum:

Kogdem die: Sermo.ij.

coꝛpus domini petijt a Pilato ⁊c̃. Ser.j.

ram ⁊c. Sermo.iij.
Eodẽ die: De expoſitione oꝛationis domi/ Ser.1 .

nicę poſt redditũ Symbolũ: Sermo.iiij.
Itẽ eodẽ die:alij ſermones de eodẽ de quo
ſupꝛa:qui habent᷑ in libꝛo Quinquagin/
ta homeliarum. xlij. Et de VUerbis domi /
ni. xxviij.
In die ſancto Paſche: de eo qð ſcriptũ eſt Ser.iʒs.
iu pſalmo:hęc eſt dies quã fecit domꝰ ⁊cc. Nõ.i.
Sermo.j. .
In eodem feſto:de deſcenſu Chꝛiſti ad infe Ser.137.
ros. Sermo.ij. “
In eodẽ feſto:de Reſurrectione:Ser.iij. Ser.iʒs.
In eodẽ feſto de Reſurrectione coꝛpoꝛum Ser.139.
contra gentiles: Sermo.iiij.
Item in eodẽ feſto:alius ſermo de reſurre/
ctione dñi ⁊ cantatiõe Alleluia:qui habet᷑
in lib. Quinquaginta homeliarũ. xvj.
Feria ſecunda paſchę:de eo quod ſcriptum Ser.iAo.
eſt in euangelio m Lucam: Duo ex diſci⸗ Lucj.24.
pulis Jeſu ibant ⁊c. Sermo.j.
Eodem die:de Reſurrectione: Sermo.ij. Ser.qi.
Eodem die: Sermo.iij. Ser 142.
Eodem die:ſermo de Reſurrectione coꝛpo/Ser.iqa5
rum contra infideles: Sermo.iiij.

Feria tertia Paſchęe:Sermo.j. Ser. 144

Eodẽ die:de Reſurrectiõe dñi: Sermo.ij. Ser.i45.

Eodẽ die:de eo qð ſcriptũ eſt in euangelio Ser.i46.
ſᷣm Marcũ: Poſt hęc autem duobus ex Marci.ic.
his ambulãbꝰ apparuit in alia effigie ⁊c.

odem die:de KReſurrectione coꝛpoꝛum cõ Ser.147.

tra gentiles: Sermo.iiij.

Feria quarta Paſchę: de eo qðs ſcriptũ eſt Ser. 148.
in euãgelio ſᷣm Johãnẽ: Manifeſtauit ſe Job.ꝛ.

iterũ ieſus ad mare tyberiadis ⁊c. Ser...
Eodem die:Sermo.ij. Ser. 149.
Itẽ eodẽ die:homelia de eo qð ſcriptũ eſt
in euangelio ᷣm Johannẽ: Manifeſtauit Job.2.
ſe iterum ieſus ad mare Tyberiadis ⁊c.ꝗ⸗
habet᷑ in expoſitione doctoꝛis Ibidẽ.
Feria quinta Paſchę:Sermo.j. Ser. 150.
Ser. 151.
Itẽ eodẽ die: homelia de eo qð ſcriptũ eſt
in euãgelio ſm Johãnẽ: Maria ſtabat ad Job.ꝛo.
monumeutũ ⁊c̃.quę habetur in expoſitio

ne doctoꝛis Ibidem.
Feria ſexta Paſchę: Sermo.j. Ser. 152.
Eodẽ die:Sermo.ij. Ser.iðʒ·
Eodẽ die: Sermo.iij . Ser.I54.

Sabbato poſt diem ſanctũ paſchę:Ser.j. Ser.i55.
Eodem die Sermo.ij.

Ser.156.

zwa
40 uun
ue
gveb⸗
enes
gbibt
nnelunn

les, Gen
gr K. Eend.
Grnto⸗ Eacedon

NCl ai donk
p11 Elidot

zrl Eididon
Flit Eutedon
conmel
Nemine⸗
gogſn
ſo hen.u
nune
ſo ie⸗

e Ponninie

Nitorbe
Jienine⸗
goc ſe

ne hemEg

lrinen

eung Ponine

Meeett
Renint
ſoipdnn
iur
Sennl, Ponne
eeg
dennig Cagend
☛☚
nit
Cptum
muſter
terlene
Voniig
Lutend
ng
Fennne
Paege
Aeedint
Neilte
Cohen

ben

tonisnn

Samdii⸗
oceegt
Aungnugn,
Lebisdont

— ☛nꝛ

adn,

ſhikiatickarn

NneSer i
Nne ponn ⸗
.
node einn
uiarguibab

linin.

Nodſatpanse

Doadid

oe.

cteneccho
1oeſiſ.
3. Een

ii: Somo g

iin aungeie
nducbischhn
zlgenge n⸗

enpenie

cöbi ge
anüriute
4s o)

Giͤc⸗
ſben en

ℳ

e Send S
Nll

Item eodem die: hHomelia de eo quod ſcri/

Jodᷣ.2o. ptum eſt in euãgelio m Johannẽ: Vna

ſabbati maria magdalenę venit mane ⁊c.
quę habet᷑ in expoſitiõe doctoꝛis Ibidẽ.
Item eodem die alius ſermo de Epiſtola:

qui hab etur in libꝛo Quinquaginta ho/

meliarum. xxrx. .
Ser.i57. Dominica in octauis paſchę: ad cõpeten/
tes. Sermo..j.
Ser.i5. Eadem dominica:Sermo.ij.

Ser. 159. Eadẽ dominica: Sermo.iij.

Ser.Ico. Eadẽ dominica: Sermo.iiij.
Ser.I6i. Eadẽ dominica: Sermo.v.

Ser.is. Eadẽ dominica: de Reſurrectiõe: Ser. v.

Ser.Iõʒ. Eadẽ dominica: Sermo.vij.
Ser.isꝗ. Eadẽ dominica: ad baptiʒatos vt bonos
non malos in eccleſia imitent᷑: Ser. viij.
Item in eadem dominica: homelia de eo
quod ſcriptũ eſt in euangelio ̃m Johan⸗
Johᷣ.20. nem: Eum ſero eſſet die illa vna ſabbato/

rum ⁊c.quę habetur in expoſitione docto

ris IObidem.
Ser.Is.· NDominica pꝛima poſt octauas paſchę: Ne
paſtoꝛibus:Sermo.j.
Item in eadem dominica: Homelia de eo
quod ſcriptũ eſt in euangelio ᷑ᷣm Johan/
Jobhᷣ.o. Nem: Ego ſum paſtoꝛ bonus ⁊c.quę habe
. tur in expoſitione doctoꝛis JpidaY.
Ser.1c6. Dominica ſecũda poſt octauas paſchę:De
pace et vnitate: Ser.j.
Item in eadẽ dominica:homelia de eo qð
ſcriptum eſt in euangelio im Johannem:

Job.6. AModicũ ⁊ iam videbitis me ⁊cc. quę ha /

betur in expoſitione doctoꝛis IObide.
Ser.Ib7. Dominica tertia poſt octauas paſche: de

pace: Sermo.j.
Ser.168. Eadem dominica: De dilectione inimico/

Item in eadẽ dominica:homelia de eo qð
ſcriptum eſt in euangelio ᷑m Johannem:
Joh⸗16. Vado ad eum qui me miſit ⁊ẽ. quę habe/
tur in expoſitione doctoꝛis Ibidẽ. Et in/
ter ſermones de Verbis domini.lxj.

Ser. 169. Dominica i Rogationibꝰ: de pace: Ser. ].
Ser. 170. Eadem dominica: De dilectione inimico/

Item in eadem dominica alius ſermo He

pace:qui habetur inter ſermones ad fra

tres in heremo...
Itẽ in eadẽ dominica alius ſermo de dile/
ctione inimicoꝛum: qui habetur in libꝛo

Feria tertia in Rogationibus:Ser.f.

—.———

guſtini de tempoꝛe

Quinquaginta homeliarum. v.

Item in eadem dominica: Homelia de eo

quod ſcriptũ eſt in euangelio m Johan2nn·
nem: Amen amen dico vobis:Si quid pe Job.16.
tieritis ⁊c.quę habetur in expoſitione do/
ctoꝛis IJbidem. .
Feria ſecunda in Rogationibus: de eo qð Ser.i1.
ſcriptũ eſt in euangelio ſm Lucã: Quis Zucj.ii.
veſtrũ habebit amicũ ⁊c. Ser.J. L
Itẽ in eadẽ feria: homelia de eodẽ de uo
ſupꝛa:quę habet᷑ inter ſermones de Ter/
bis domini. xxix.Et libꝛo.ij. de quęſtioni
bus euangelioꝛũ.ca.xxj.et.xxri.
Item in eadẽ Feria alius ſermo de Epiſto
la diei:qui habetur in libꝛo Quinquagin
ta homeliarũ. xij.et.xlvj.et.xlvij. Et ad
fratres in heremo. xxx. ðð

Ser. I72.
Item in eadem Feria:homelia de eo quod
ſcriptũ eſt in euangelio ſm AMatthęum:
Nolite ſanctum dare canibus ⁊c. quę ha⸗ MWaitb..
betur in libꝛo.j.de ſermone domini in mo
te.ca.xxiij.⁊ ſequentibus.Et inter ſermo
nes de Verbis domini. v.

In vigilia Aſcenſionis domini:Ser.i. Ser.175.

Item in eadem vigilia: hHomelia de eo qð

ſcriptum eſt in euangelio ᷑m Johannẽ:
Subleuatis Jeſus oculis ⁊c.quę habe/ Job.r.
tur in expoſitione doctoꝛis Ibidẽ. .
In feſto Aſcenſionis domini:Ser.j.

Ser. 174.
In eodẽ feſto:Sermo.ij. Ser. 125.
In eodẽ feſto:Sermo.iij. Ser. 176.
In eodẽ feſto:Sermo.iiij. Ser. I77.
In eodẽ feſto:Sermo.v. Ser. 178.
In eodẽ feſto: Sermo.vj. Ser. 1794
In eodem feſto: Sermo. vij. Ser. 180.

In vigilia Pẽtecoſtes:de expoſitiõe Sym Ser.isr.
boli: Sermo..J.
In eadẽ vigilia: De expoſitione oꝛationis Ser.i82.
dominicę ad neophitos: Sermo.ij.
Itẽ in eadẽ vigilia ãlius ſermo de eodem
qui habetur in libꝛo Quinquaginta ho⸗
meliarum. xlij. SJ
Item in eadẽ vigilia: homelia de eo quod
ſcriptũ eſt in euangelio ſm Johannẽ: Si Job.14.
diligitis me mãdata mea ſeruate:quę ha/
bet᷑ in expoſitione doctoꝛis Ibidẽ:
In feſto Pentecoſtes:de miſſione ſpirituſ⸗ Ser.83.
ſancti:Sermo.j.

In eodemtfeſto: de miſſione ſpirituſſancti. Ser 24.

Sermo.ij.

AIinnotatio

Item in eodem feſto:de eo quod ſcriptum
Jobᷣ.14. eſt in euangelio iᷣm Johannem: Si quis
diligit me ſermonem meum ſeruabit ⁊c̃.
quę habet᷑ in expoſitiõe doctoris Ibidẽ.
Ser. 185. Feria ſecunda Pentecoſtes de miſſione ſpi
rituſſancti:Sermo...
Ger.186. Eodẽ die: de aduẽtu ſpirituſſancti: Ser.ij.
Item eodem die: Homelia de eo quod ſcri/
Job.ʒ. ptum eſt in euangelio im Johannẽ: Sic
deus dilexit mundum ⁊c.quę ſumpta eſt
de expoſitione doctoris Ibidem.
Ser.17. Feria tertia Pentecoſtes: De miſſione ſpi-
rituſſancti:Sermo.j.
Item eodem die:ho melia de eo quod ſcri
ptum eſt in euangelio ſm Johannẽ: Amẽ
amen dico vobis qui non intrat per oſti/
um ⁊c̃.quę habetur in expoſitione docto/
ris IYbidem. Et inter ſermones de Ver⸗
bis domini. xlix.
Ger. 138. Feria quarta Pentecoſtes:de miſſione ſpi-
rituſſancti:Sermo.j.
Item eodem die:homelia de eo quod ſcri/

Job. 10.

Joh.5. ptum eſt in euangelio ſm Johannẽ: Me/

mo poteſt venire ad me niſi pater meus qͥ
miſit me traxerit eum ⁊cc.quę ſumpta eſt
de expoſitione doctoris Ibidẽ. Et ex ſer/
monibus de Verbis domini.xlvj.
Ger. 189. In feſto ſanctę Trinitatis quod cõmuniter
celebraturdominica in octauis Penteco⸗
ſtes: de ſancta Trinitate: Sermo.j.
Ser.v90. In eodem feſto: de eo quod ſcriptum eſt:
Saßp. 7. Sylẽdor eſt enim lucis ęternę ⁊ imago in/
uilibilis dei ⁊c. Ser.⸗..
Ser. 191. In eodem feſto: De ſancta Trinitate cõtra
Arrianos: Sermo. if. ,—
Ser. 192. In eodem feſto: De ſymbolo ac deitate et
omnipotentia patris:Ser.ii.
Ser. 195. In eodem feſto:De domino ieſu chriſto ꝙ
ab initio ſit cum patre ᷣm deitatẽ:qui ſᷣm
hominẽ nobis a certo initio natus eſt ex
virgine: Sermo.v. L
Ser. 194. In eodem feſto: De ſymbo lo ⁊ ſpirituſan/

cto:ꝙ eiuſdem ſit ſubſtantię atq; deitatis

cuius eſt pater ⁊ filius: Sermo.vj.
Ser. 195. In eodẽ feſto: De fide catholica: Ser. vij.
Item in eodem feſto alius ſermo De indi/
uidua trinitate ⁊ inſeparabili vnitate:in/
cipiens:Sancta ⁊ diuina eloquia ⁊c̃.qui
mpus eſt ex ſermonibꝰ de Verbis apo
oli.ſj.

Item in eodem feſto alius ſermo:incipiẽs:

Exoꝛſiſti mi dilecte fili ⁊c.qui ſumptus eſt
ex libꝛo contra Fęlicianum.
Item in eodem feſto:hHomelia de eo quod
ſcriptum eſt in euãgelio im Johannem::
Erat homo ex phariſeis Nicodemus no / Job.5.
mine ⁊cc.quę ſumpta eſt de expoſitiõe do⸗
ctoris IJbidem. Et ex ſermonibꝰ de Ver⸗/
bis apoſtoli.xiiij.
Item in eodem feſto: alia Homelia de eo
quod ſcriptum eſt in euangelio ſm Johã⸗
nem:Cum venerit paraclitus quem ego Job. 15.
mittã vobis ⁊c̃.quę ſumpta eſt de expoſi
tione doctoris IJbidem. .
Dominica prima poſt feſtum ſanctę trinita Ser.i9s.
tis: De auaricia vitanda: Sermo.j.
In eadem dominica:de DHauid ⁊ IYlai pa / Ser. 197.
tre ſuo ⁊ de Goliad ſpurio: Sermo.ij.
Item in eadem dominica alius ſermo de
eodem:qui habet᷑ in libro Quinquagin/
ta homeliarum. xxxj.
Item in eadem dominica: Homelia de e
quod ſcriptum eſt in euangelio ᷣm Lucã:
Mhomo quidã erat diues ⁊ induebat᷑ pur- Aucſic.
pura ⁊c̃. quę habetur inter ſermones de
Verbis domini.xxiiij.et.xxv. Et in libro
Quinquaginta Homeliarũ.vij.Et lib.ij.
de quęſtionibus euãgelioꝛũ.xxxviij.
Hominica ſecunda poſt feſtum ſanctę Tri- Ser. 153.
nitatis:de plaga dei: Sermo.j.
In eadẽ dominica: De quinq; heęreſibus Ser.i99.
Sermo.ij.
Item in eadem dominica: Homelię de eo
quod ſcriptum eſt in euangelio m Lucã:
Hhomo quidam fecit cenam magnam ⁊c̃. Lucj.14.
quę habẽt᷑ inter ſermones de Verbis do/
mini. xxxiij.Et lib.ij.de quęſtionibꝰ euan
geliorum. ca.xxxr.
Dominica tertia poſt feſtum ſanctę Trini/ Ser.200.
tatis:De iudicio Salomonis et duabus 5.Beg ·
meretricibus:Sermo.j.
In eadem dominica:de helia:Ser.ij.
Dominica quarta poſt feſtum ſanctę Trini Ser. 202.
tatis:de eo quod ſcriptum eſt in euange-⸗

lio Sm Mattheum: MHolite iudicare vt nõ Mattb..

iudicemini ⁊c̃. Ser.j.
In eadem dominica:De miſericordia ⁊ in/ ger.205
dulgentia: Sermo. ij. .
In eadem dominica: de eo quod ſcriptum Ser.ꝛ4.
eſt de ſancto Heliſęo: Aſcende calue ⁊c. ⁊ · Res ·
Sermo.if.
Item in eadem dominica: Homelia de eo

Ser. 20.

— —

Satno,

grol
1d6. Pen
hetun
fuin.

r 20 Donit

Ounbeg inel
ſeaa,
bmng eui⸗
rnoj/ Yomini
Nenin
ſuonel
jenor
beturr
geus gezde
go Se
Nenine
glogſe

leritiu
lbro.
jeet.y
miniin
mellar
nigh Pomnini
telen
gucar
Inead

San. ch

Nran. Ee
Prler . in
* Sun

les:
uite⸗
baht
Nen/
gog
theum
eniun
hdeſen
*
ſhleri
Eig dmin

ec,

Ku Ahunm

un chodf

negde

Lemno
Jrenin

Quic
Nlan

Bancti eluguſtini de tempore

gurgite lapſa: Sermo.ij.

Ser. 212 Sermo. ij. eg
er. 1. Dominica octaua: de eo quod ſcriptũ eſt:
boncſinn Prouer.13. Sunt qui ſe diuites affectant nihil habẽè⸗
gllofnlui⸗ tes: et ſunt qui ſe humiliant cum ſint di⸗
n magun uites. Redemptio animę viri diuitie eiꝰ:
de VeisdN pauper autem non ſuffert minas: Ser. j.
Ueſtondicun Item in eadem dominica: Homelia de eo
” „quod ſcriptum eſt in euangelio m AMat/
nrerin MVattd. 7. theum: Attendite a falſis pꝛophetis qui
gnis udtuice yeniunt ad vos ꝛc. quę habetur in libo
ij.de ſermone domini in monte.ca. xxvij.
ubrn minren Et inter ſermões de Verbis do/⸗
e. Xh.
nang Ser. 1. Dominica nona: De timoꝛe domini: et ve⸗

ret6 ra humilitate: Sermo.j.
gentn⸗ 0 „ . „ 5* „
eue Ser. 214 In eadem dominica: De timoꝛe domini:

criomatte⸗ Sermo.ij.
itnnmne, Item in eadem dominica: Homelia de eo
limAH⸗ quod criptum eſt in euangelio ſm Lucã:
iui rZucj.r6, Quidam homo erat diues qui habebat
n

pend

n Ser. 21I. In eadem dominica: De fame Samarię:

villicum ⁊c.quę habetur inter ſermones

limu s. quod ſcriptum eſt in euangelco ſm Lucäaͤ: de Verbis domini. xxxv. HW S
Auden Zud.6. NRemittite ⁊ remittetur vobis ⁊c. quęgha / Dominica decima: De chꝛiſtiano nomine: Ser. 215.
Nen n betur in libꝛo Quinquaginta homelia⸗ Senooo.
Mhumen rum. xxix. In eadem dominica: De chꝛiſtiano nomi/ Ser. 216.
untenunß⸗ Ser. 205. Dominica quinta: de eo quod ſcriptum eſt mine: Sermo.ij.
dahaſtiey⸗ Mattð.v9. in euangelio ᷣm Mattheum: Si vis veni DHominica vndecima:de eo quod ſcriptũ ẽ: Ser.ꝛ⸗.
nd endd re ad vitam ſerua mandata zc. Sermo.j. Mulierẽ foꝛtẽ quis inueniet ꝛc. Sermo.]. Dꝛontet:
Ser.206. In eadem dominica: De heliſęo. Ser.ij. In eadem dominica: De verbo dei audien Ser. riS.
bentan Ser. 207 Dominica ſexta: de Naamã Syro. Ser. j. do: ⁊ muliere foꝛti: Sermo.ij.
gelofn dehi Item in eadem dominica: de eodẽ de quo Itẽ in eadẽ dominica: homelia de eo quod
Unsenen ſupꝛa alius ſermo factus ad fratres in he- ſcriptum eſt in euangelio m Lucam: Dix Zuc. 18.
Nlackdeepe remo:qui inter ſermones ad eoſdem ha⸗ it ieſus ad quoſdam qui in ſe confidebãt.
betur. xxxij. e,„ Lc. quę habetur inter ſermones de Ver⸗/
nlaung tinindn Ser. 208. In eadem dominica: De heliſeo 7 giezi pu bis domini. xxxpy. s
zSend. ero: Sermo. j. Dominica duodecima: De reddendis deci Ser. 219.
Muidt hng Item in eadem dominica: omelia de eo mis: Sermo.j. M .
n Seni. quod ſcriptum eſt in euangelio im Mat/ In eadem dominica: De eo quod ſcriptum Ser. 220.
sſehdn Watth.5, theum: Amen dico vobis: Miſi abunda- eſt in pſalmo: Deus manikfeſte veniet c. NMs5. 4%.
QAunqug⸗ uerit iuſticia veſtra ⁊c̃. quę ſumpta eſt ex Sermo.jj.
libꝛo.j.de ſermone domini in monte. ca. Dominica tertiadecima: de eo quod ſcri- Ser. 221.
bonehdet vj. et. vij. Et ex ſermonibꝰ de Verbis do⸗ ptum eſt: Deponentes mendacium loqui h.4.
rloßglui mini.iiij.Et ex libꝛo Quinquaginta ho/ mini veritatem vnuſquiſq; cum pꝛoximo
– meliarum. l. 4 „ſuo zc. Sermo. j.
enrsn Ser. 209. Dominica ſeptima: de eo quod ſcriptũ eſt In eadem dominica: de beato Job: et de Ser. 222. L
vebil Marcl.S. in euangelio ſᷣm Marcũ: Cum turba mul eo quod ſcriptum eſt in pſalmo: Cantate PS.2.
m. Bi ta eſſet cum ieſu:nec haberent quod man- c⁊eexultate ⁊ pſallite in cithara voce pſal/
üKinn ducarent ⁊cc. Sermo.j. HM mi ⁊c. Sermo.ij. Sðð
nfi⸗ Ser. 210. In eadem dominica: de Heliſeo ⁊ ſecuri in In eadem dominica: De bono patientię: Ser. 23.

Sermo.ijj. ”M
Item in eadem dominica: homelia de eo

quod ſcriptum eſt in euangelio 'm Cuca:
Beati oculi qui vident ⁊c.quę habetur in AZũcj. 10.
ter ſermões de Verbis dñi. xxxvij. Et in
libꝛo Quinq̃ginta homeliarũ.xxxvf.
Dominica quartadecima: De beato Job: Ser. 224.
In eadẽ dominica:He beato Job. Ser.ij. Ser. 225.
Item in eadem dominica Homelia deeeodd
quod ſcriptum eſt in euangelio ᷣm Lucã:
Et factum eſt dum iret ieſus in hieruſalẽ: Lucj. 17.
tranſibat per mediam ſamariam zc. quę
ſumpta eſt ex libꝛo ſecũdo de quęſtionibꝰ
euangelioꝛum.ca.iiij. Et ex ſermonibus
factis ad fratres in heremo. xxxij.
Dominica quintadecima: De beato To / Ser. 226.
bia: Sermo. j.
In eadem dominica: De faciendis elemo- Ser. 22
ſynis:Sermo.ij.
Item in eadem dominica: homelia de eo
quod ſcriptum eſt in euangelio m Mat⸗
theum: NHemo poteſt duobus dominis Wattß.s.

4

Annotatio Bermonuů

ſeruire ꝛc. quę habetur lib. ij. de ſermone
domini in monte. ca. xv. .
Ser.228. DHominica ſextadecima: de Judith. Ser.j.
Ser. 229. In eadem dominica: de Judith:Ser.ij.

Item in eadem dominica: Homelia de oeoo

quod ſcriptũ eſt in euangelio m Lucam:
Zud. 7. IYbat ieſus in ciuitatẽ quę vocat᷑ Haym
⁊c̃.quę habet᷑ inter ſermones de Verbis
domini.xliij.
Ser.250. Feria quarta: de eo quod ſcriptũ eſt in euã
Mattb.r. gelio õm Mattheũ: Cũ veniſſet ieſus ad
turbas acceſſit ad eum ⁊c. Et de ieiunio ⁊
oꝛatione:Sermo.).
Ser.251. PHominica decimaſeptima: de Ebꝛietate vi
tanda: Sermo.j.
Ser. 232. In eadem dominica: de Ebꝛietate vitãda:
Sermo. ij.
Item in eadẽ dominica alius ſermo factus
d fratres in heremo: qui inter ſermones
ad eoſdem habet᷑.xxxiij. =M
Ser. 233. Feria quarta quattuo: tẽpoꝛũ occurrentiũ
poſt feſtũ exaltationis ſanctę Crucis: de
eo quod ſcriptũ eſt in euangelio ᷣm Mat

MWattb. i2. thęum: Et ecce vnus accedẽs ait illi: Ma/

giſter bone ⁊cc. Sermo.j.

Sabbato quattuoꝛ tẽpoꝛũ occurrẽtiũ poſt

feſtũ ſanctę Crucis: Homelia de eo qð ſcri

Zud.1ʒ. ptũ eſt in euangelio ſm Lucam: Dicebat

ieſus turbis hãc ſimilitudinẽ: Arboꝛẽ fici

habebat quidã ⁊c.quę habet᷑ inter ſermo

nes de Verbis domini. xxxj.
Ser. 254. Hominica decimaoctaua: de eo qð dominꝰ
interrogauit iudęos: cuius filium dicerẽt
S.r. eſſe chꝛiſtum. Sermo.j.
er.255. In eadem dominica: de eodem de quo ſu-
pꝛa. Sermo.ij.
Item in eadẽ dominica: homelia de eo qð
Matth.22. ſcriptũ eſt in euãgelio ſm Matthęeũ: Ac⸗

ceſſerũt ad Jeſum phariſ ei: Et interroga/
uit eũ vnus ex legiſdoctoꝛibus ⁊c̃.quę ha
bet᷑ ĩ li. Quiquaginta homeliaꝝ.xxxviij.

Ser.236. DHominica decimanona: de eo quid ſit ho-

mini facere bonũ:Sermo.j.
Ser.257. In eadẽ dominica: Sermo habitus ad mẽ

7„

In eadem dominica de Augurijs. Ser. ij. Ser. 241.
Item in eadẽ dominica: homelia de eo qõo
ſcriptum eſt in euangelio ᷣm Johannem:
Erat quidã regulus cuius filius infirma / Zoh. 4.
bat᷑ ⁊c.quęhabetur in expoſitione docto⸗/
ris IJbidem.
Hominica viceſimaſecunda: de Suſanna: Ser. 242.
Sermo.)].
In eadem dominica:de caſtitate cõiugali: ger. 243
Sermo.ij. .
In eadem dominica :iterũ de caſtitate cõ/ Ser. 244.
iugali: Sermo.iij.

L.

Hominica viceſimatertia de continentia ⁊ Seq 145.

abſtinentia: Sermo.j.
In eadem dominica:ad Juuenes vt conti/ge 2
4. 246.
neant: Sermo. jij.
Hominica viceſimaquarta: de adulterino Ser. 247.
habitu viroꝛum ac mulierum ⁊c. Ser. j.

In eadẽ dominica de cõtinẽtia: Sermo.ij. SGer.⁊ 48s.

Dominica viceſimaquinta: de caſtitate et Ser. 249.
munditia: Sermo.j.

In eadem dominica: de incauta familiari / Ser. 150.

tate extranearũ mulierũ: Sermo.ij.
Item in eadem dominica:de eo quod ſcri/
ptum eſt in euãgelio 'm Johannem: Cũ Job·6.
ſubleuaſſet ieſus oculos ⁊c.incipiẽs:Mi/⸗
racula quę fecit dominus ⁊c. quę ſumpta
eſt de expoſitione doctoꝛis Ibidem.
DHominica viceſimaſexta ſi occurrat: de eo Ser. 5r.
quod ſcriptũ eſt: Uacate videte:quoniã Ns.45.
ego ſum deus ⁊c. Ser.j.
In Anniuerſario dedicationis eccleſię vel Ser. 52.
altaris. Sermo.j.
Eodem die: Sermo.ij. Ser. 253.
Eodem die: Sermo habitus in regione ter Ser. 254.
tia in baſilica Petri Carthagiñ. Ser. iij.

Eodem die:Sermo.iiij. Ser. 255.
Eodem die:Sermo.v. Ser. 255.·
Finis Annotationum

ſam ſancti Cypꝛiani ĩ die dominico:de iu/

ſticia. ij.

Ser.238. Dſñica viceſima:de bono diſciplinę:Ser.j.

Ser.239. In eadem dominica: de diſciplina chꝛiſtia/
na: Sermo.ij.
Ser.⁊ 40. NDominica viceſimapꝛima:de tribus pueris
miſſis in foꝛnacẽ ignis: Sermo.j.

uut

fotlauk
ecmein
Plandoe⸗
lgtennol
Cnfuſion
glärung
fenuspt
ſcentint
iedom
(nguin
Mimen
enimc
bbent
hhpobie
lan. N
lann
elletn
GCafn tnot
bl lnge
Petentde
Mbopenn
ienigt-
5heuang
nio⸗ dpe
gaio
tglenan
nnavi
ign

B. Aug. de tpe Ber. I. Do. I. Aduent dñi Ger.I.

quid vtile ⁊ neceſſariũ pꝛecipit exhiberi.DOo

ri. Sau. ¶ Dini Aurelij Auguſtini Hippon?è
ded R ſis epiſcopi Opus ſermonũ detẽ
ven poꝛe ſcðm dominicas alioſq; dies
N 1i Auibꝰ apte cõneniunt oꝛdinate di⸗
4 AUinctoꝛum: ? eliciter incipit.
n gun ¶ Pominica pꝛima Aduentus do/
· Wmini ſaluatoꝛis: Dermo vnicus.
ec'jgα Annotatio — O Ppropin
numeralis guãte iam
nt ga crins ſer Qna ima ſolẽ/
cnd Rcris ul nitate qua ſalua/
Su Benno 1./ toꝛ noſter ĩter ho/
Gid g * mines naſci miſe/⸗
4. ricoꝛditer volgit:
— fratres chariſſimi
0. 4 RR
e Sm ttentius coſideratesqhaliter opoꝛteat nos

leclgnig aduentu tanteę potentię ſparari: vt regẽ ⁊
ini a dominũ noſtrũ lęti atq; gaudẽtes cum glo⸗
H ria ⁊ laudibus mereamur ſuſcipere:⁊ in con/
ſpectu eius inter cętus fęlices ſanctoꝛũ gra/

in i⸗ tulando exultare:magis q; ab eo ꝓpter fędi/
i tatem noſtrã repulſi inter peccatoꝛes ęternã
D confuſionẽ mereri.Et ideo rogo ⁊ moneo vt
quãtum poſſumus cum dei adiutoꝛio labo/
agang remus: vt in illo die cum ſincera ⁊ pura con/
Nonis eis ſcientia ⁊ mundo coꝛde ⁊ caſto coꝛpoꝛe ad al/
non tare domini poſſimus accedere: et coꝛpus ⁊
Sr ſanguinẽ eius nõ ad iudiciũ:ſed ad remediũ
len⸗ animę noſtre mereamur accipere. In chꝛiſti
6 enim coꝛpoꝛe vita noſtra cõſiſtit: ſicut ipſe di
“ů Joh.s.xit: Miſi mãducaueritis carnẽ filij hominis ⁊
onete n biberitis eius ſanguinẽ:non habebitis vitã
elln in vobis. Mutet g̊ vitã:qui vult accipere vi
tam. Nam ſi nõ mutet vitã: ad iudiciũ acci/

piet vitam: ⁊ magis ex ipſa coꝛrumpit᷑ q; ſa-
netur: magis occidit᷑ q; viuifſicet᷑. Sic em̃ di⸗
TCorj.ii.xit apoſtolꝰ: Qui mãducat coꝛpus dũñi ⁊ bi/
bit ſanguinẽ eius indigne:iudiciũ ſibi man/
B ducat ⁊ bibit.Et licet nos omni tempoꝛe bo
nis operibus oꝛnatos ac ſplendidos eſſe cõ/
ueniat: pꝛęcipue tamẽ in die natalis dñi: ſiẽ
Matth.ꝭ. in euangelio ipſe dixit:lucere debent homi⸗
nibꝰ opera veſtra. Cõſiderate quęſo fratres
quãdo aliquis homo potens aut nobilis na
talem aut ſuum aut filij ſui celebꝛare deſide⸗
rat:quãto ſtudio ante plures dies quicquid
in domo ſua ſoꝛdiũ inuenerit oꝛdinat emun
dari:quicquid ineptũ ⁊ incõgruũ pꝛoijci:qᷣc/

X

mus etiã ſi obſcura fuerit dealbat᷑:pauimẽ/
ta ſcopis mundant᷑: ⁊ diuerſis reſperſa floꝛi⸗/
bus adoꝛnant᷑.Quicqͥd etiam ad lęticię ani/
mę ⁊ coꝛpoꝛis delitias ꝑtinet:omni ſollicitu/

dine pꝛouidet᷑. Vt quid iſta fratres chariſſi⸗

mi: niſi vt dies natalitius cum gaudio cele/
bꝛet᷑ hominis moꝛituri? Si &̊ tanta pꝛęparas

in natalitio tuo aut filij tui: quanta ⁊ qualia
pꝛeęparare debes ſuſcepturus natalẽ domini

tui? Si talia pᷣparas moꝛituro:qualia pſ̃para

re debes ęterno? Quicqͥd ergo non vis inuen-

niri in domo tua:quantum potes laboꝛa vt
non inueniat deus in anima tua. Certe ſi te
rex terrenus aut quicunq; paterfamilias ad
ſuum natalitiũ inuitaret: qualibꝰ veſtimen/
tis ſtudueris oꝛnatus incedere: qᷓ; nouis vel
nitidis:qᷓ; ſplẽdidis: quoꝝ nec vetuſtas nec
vilitas nec aliqua fęditas oculos inuitantis
offenderet.Tali ergo ſtudio inquãtũ pꝛęua/
les chꝛiſto auxiliante cõtẽde:vt diuerſis vir⸗
tutũ oꝛnamẽtis anima tua cõpoſita: ſimpli⸗
citatis gemmis et ſobꝛietatis floꝛibus adoꝛ⸗
nata ad ſolennitatẽ regis ęterni:id eſt ad na
talẽ domini ſaluatoꝛis cum ſecura cõſcientia

ꝓcedat:caſtitate nitida:charitate ſplẽdida:

