ret ſe homo:vt nõ moꝛbus ſanaret᷑: ſed vt
pꝛędicatiõe moꝛbo creſcente medicus quę/
reret᷑.Et quis eſt iſte medicus: niſi qui di-

Matth.9. xit: Hon eſt opus ſanis medicus:ſed male

habentibus? Qui ergo nõ ↄfitet᷑ creatoꝛẽ:
negat ſuꝑbus auctoꝛẽ.Qui aũt negat ęgri
tudinẽ ſuã:ſuperfluũ iudicat ſaluatoꝛem.
Ergo ⁊ in natura noſtra creatoꝛẽ laudemꝰ:
⁊ ꝓpt᷑ vitiũ qð nobis infliximus:ſaluatoꝛẽ
quęramꝰ.Et quõ quęrimꝰ ſaluatoꝛem:? Vt
det legeʒ? Parum eſt. Si em̃ data eſſet lex
quę poſſitviuiſicare:om̃ino eſſet ex lege iu/

Gał.5. ſticia.Si non eſt data lex ꝗᷓ poſſit viuiſi/

care:quare data eſt: Sequit᷑ ⁊ oſtendit q̃re
ſit data: qꝛ etiã ſic in adiutoꝛiũ data eſt ne
te ſanũ putares. Si ů̊ͤ data eẽt lex ꝗ poſſit
viuificare:oĩno ex lege eſſet iuſticia. Et q̃ſi
quęreremꝰ:quare &̊ data eſt: Sʒ ↄcluſit ſcri
ptura oĩa ſub peccato:vt ꝓmiſſio ex fide ie

ſu chꝛiſti daret᷑ credẽtibꝰ.Qñ audis ꝓmiſ/

ſoꝛẽ:expecta factoꝛẽ. IJdonea fuit humana
natura ꝑ liberũ arbitriũ vulnerare ſe: ſᷣ iã

vulnerata ⁊ ſauciata nõ eſt idonea ꝑ libeꝝ

arbitrium ſanare ſe. Si em̃ volueris intẽ/
perãter viuere vt ęgrotes: ad hoc medicũ
non requiris: ad labem ſufficis tibi:Cum
aũt intemperãter agens cęperis eſſe ęgro
tus: nõ ſic potes ab ęgritudine liberare te
quõ potuiſti ꝑ intemperantiã te in ęgritu⸗
dinẽ ſcipitare: Et tñ medicus etiã ſano ſ⸗

cipit temperantiã. Bonus medicꝰ hoc fa/

cit:nõ vult eẽ neceſſariꝰęgrotãti.Sic etiaʒ
dñs deus creatoꝛ hoĩ ſine vitio temperan/
tiã pᷣcipere dignatꝰeſt:quã ſi ille ſeruaſſet:
medicũ poſtea moꝛbo ſuo nõ deſideraret:
ſed qꝛ non ſeruauit:languidꝰ factꝰ eſt:ceci⸗
dit infirmꝰ:creauit infirmos:id ẽ infirmos
genuit infirmꝰ: ⁊ tñ in om̃ibꝰ qͥ naſcunt᷑ in-
firmis deus qð bonũ eſt operat᷑: foꝛmãdo
coꝛpus:viuificando coꝛpꝰ:alimenta pſᷣben/

Mattb.S. do:pluuiã ſuaʒ ⁊ ſolẽ ſuũ ſuꝑ bonos ⁊ ma/
los dando: nõ eſt vnde accuſent boni nec

AuguſtinfB

mali: Etiã iſuꝑ genꝰ humanũ iuſto ſuo iu⸗
dicio cõdemnatũ noluit in interitũ ſempi-

ternũ relinquere: ſᷣ miſit ⁊ medicum: miſit
ſaluatoꝛeʒ:miſit eũ qͥ gratis ſanaret. Paꝝ
eſt qͥ gratis ſanaret:qͥ ſanatis etiã mercedẽ
daret. Mihil addi ad iſtã beniuolentiã po⸗
teſt. Quis eſt qui dicat: ſanem te ⁊ do tibi
mercedẽ? Optime fecit. Sciebat em̃ ſe di⸗
uiteʒ veniſſe ad pauperẽ:⁊ ſanat ęgrotos:
⁊ ſanat donat:⁊ nõ aliud qᷓ; ſeiᷣm donat.
Saluatoꝛ eſt adiutoꝛiũ languidi: ipſe ſal/
uatoꝛ eſt pᷣmiũ ſanati.Ergo frẽs qð hodie C
admoniti eſtꝭ:debitoꝛes ſumꝰ nõ carni vt Bo.S.
ſᷣm carnẽ viuamꝰ:Ad hoc em̃ adiuti ſumꝰ:
ad hoc ſpm̃ dei accepimꝰ:ad hoc etiã in la/
boꝛib?nrf̃is quotidianũ adiutoꝛiũ poſtula/
mus.LCex cui minat᷑ nõ implẽdo qð iubet:
eũ facit eſſe ſub ſe:hi ſũt ſub lege:non ſub
gra. Bona eſt lex:ſi quis ea legitime vtat᷑.
Quid eſt &̊ legitime vti lege? Per legem
asſcere moꝛbũ ſuũ ⁊ quęrere ad ſanitatem
diuinũ adiutoꝛium: Quia ſicut dixi ⁊ ſepe
dicẽdũ eſt: Si lex poſſit viuiſicare:oĩno ex Salłʒ.
lege eẽt iuſticia: nec quęreret᷑ ſaluatoꝛ: nec
veniret chꝛiſtꝰ:nec ſanguine ſuo ouẽ ꝑditã
queęreret.Sic em̃ dicit alio loco idẽ aplus:
NMNã ſi ꝑ legẽ iuſticia:& chꝛiſtꝰgratis moꝛtuꝰ Salł.2.
eſt. Que igit᷑ vtilitas legis: ⁊ qð adiutoꝛi/⸗
um? Quia ↄcluſit ſcriptura oĩa ſub pctõ: Gal.ʒ.
vt ꝓmiſſio ex fide ieſu chꝛiſti daret᷑ creden/
tibꝰ. Itaq; lex inqͥt pędagogꝰ noſter erat
in chꝛiſto ieſu. Ex iſta ſiłitudine rem de q̃
loquoꝛ attendite. Pędagogus puerũ non
ducit ad ſe ipſum:ſᷣ ad magiſtrũ:vᷣ cũ puer
bñ inſtitutꝰ iã creuerit:ſub pedagogo non
erit. Tractans de his aplłs etiaʒ alio loco:
Valde em̃ aſſidue hoc cõmendat:ſᷣ vtinã
nõ ſurdis:Commẽdat aũt hoc aſſidue:cõ/
mẽdans fidem gentibꝰ: qꝛ fide impetrant
adiutoꝛiũ vt impleãt legẽ:non ꝑ legẽ:ſed
vires implẽdi impetrãtes ꝑ fidẽ:ad h̊ aſſi-
due dicit᷑ et cõmendat iſta apoſtolꝰ:ꝓpter
iudęos:qui de lege gloꝛiabantur: ⁊ libero
ſuo arhitrio legeʒ ſufficere arbitrabant᷑:ac
ꝑ hoc qꝛ libero ſuo arbitrio legem ſufficere
arbitrabant᷑: Ignoꝛãtes dei iuſticiã: id eſt Ro.io.
ex fide iuſticiã datam a domino: ⁊ ſuã vo/
lentes ſtatuere: quaſi ſuis viribꝰ impletã:
non dante ſide impetratam:iuſticię dei:ſi/
cut dicit:non ſunt ſubiecti. Finis em̃ legis
chꝛiſtus: ait:ad iuſticiã omni credenti. Er/
go cũ de hil tractat:oponũt ſibi:Quid er/

Rocknetau
onisgunn
moonirſthe
(cluntniſ
hlumarbiet
ſificre A
tneidckink
otenatqun
uy adſongentl
tuapoſtuet
ſutnet ope
gkons ecae
Oten nmoet⸗
AAOuaia
Mloekdet
gutergude
heliumrn’
uter guidtg
ſutßn igloaplodien
Kedinadet
ſls Sinbine
nöhobereg
lesnmedin
buchie
umekehen
ſublegeſed⸗
68lunv
Uucineanar
nel Aun
ellane G
Poregoobi
Goditrip⸗

uplolzitu

Gmlxtfmnca
Uͤcpenbe
Min pn,
nakir giͤſcez,

Pütofe,
D
Selnaeti
kenterdot
chneßſen⸗
hnntegrne
ſehn dent.
Nudi:iſelc

fis ohtitl
n'no anind

ſacinſan⸗
horeninln
togube
lege nonii
eginentii,
perlgn
adſanitan
audiritſge

ſanecon⸗

ſananmeſe
ſuooreari

igdadinnn

dia ſbed

dareelen
Gnoſte en
lne endel
shneünnn
früsclpee
Adagogoncn
1z alolon⸗
Gar.
aſiche
Zeinpenmn
glegeſe
leadbi⸗
ſolippee
Uienbenla
. enlufton

tait ,

nortſii⸗
brinnit
D
inis ie
denn,
ſtit

De verbis Alpoſtoli

go lex? Quaſi quę vtilitas legis? Reſpon
Sat.ʒ.dit: Pꝛęuaricatiõis gratia poſita eſt. hoc

So. 5e eſt qð dicit alibi:Cex ſubintrauit:vt abun
daret delictũ.Et ibi quid addidit: Ubi au
tem abundauit delictũ: ſuꝑabũdauit gra/

tia: quia leuioꝛe ęgritudine cõtemnebatur

adiutoꝛiũ medicinę: creuit moꝛbꝰ:⁊ quęſi/

tus eſt medicus. Quid ergo lex? Pꝛeuari⸗/

cationis gratia poſita eſt: vnde humiliare
tur ceruix ſuperboꝝ multũ ſibi tribuentiũ:

⁊ voluntati ſuę tantũ arrogantiũ:vt ſibi li
berum arbitriũ poſſe putarẽt ad iuſticiam

ſufficere: Quę tunc qñ erat integra liber/

tate:id eſt in paradiſo oſtenditvires ſuas:
oſtendit quantũ poſſint: ſed ad ruendũ nõ
Gał.ʒ. ad ſurgendũ.Lex ergo ſuaricationis gra⸗

tia poſita eſt: donec veniret ſemẽ cui ꝓmiſ

ſum eſt: diſpoſitũ ꝑ angelos i manu medi

atoꝛis. Mediatoꝛ aũt vniꝰ nõ eſt: deus au
D tem vnus eſt. Quid eſt: mediatoꝛ vniꝰ nõ
eſt?Quia iter duos vtiq; mediatoꝛ eſt. Si

vnus eſt deꝰ: ⁊ mediatoꝛ nõ eſt vniꝰ: inter

quid et quid deũ quęrimus mediatoꝛẽ:qꝛ

mediatoꝛ vniꝰ nõ eſt: deus autẽ vnus eſt⸗
Inter quid ⁊ quid ſit mediatoꝛ: inuenimꝰ
le gla Timotb. 2. ipſo aplło dicente: Vnus em̃ deus ⁊ vnus

Tatis non 41

mediatoꝛ dei ⁊ hominũ: homo chꝛiſtus ie
ſus.Si nõ iaceres: mediatoꝛẽ neceſſarium

nõ haberes:qꝛ vero iaces:⁊ ſurgere nõ po
tes:mediatoꝛẽ quodãmodo deꝰ tibi poꝛre

xit bꝛachiũ ſuũ.Et bꝛachiũ dñi cui reuela/⸗
tum eſt? Nemo ergo dicat:qm̃ non ſumus
ſub lege ſed ſub gratia:ergo peccemꝰ:ergo

qð volumꝰ faciamus. Qui hoc dicit: ęgri

tudinẽ amat:non ſanitatẽ. Gratia medici/

na eſt.Qui vult ſemꝑ ęgrotare:ingratꝰ eſt
meldicinę. Ergo fratres accepto adiutoꝛio:
poꝛrecto nobis deſuꝑ diuino auxilio bꝛa/

chio dñi:⁊ ipſo bꝛachio dñi poꝛrecto nobiſ

Ro. S. quxilio ſpirituſancto: debitoꝛes ſumꝰ non

carni:vt ſᷣm carnẽ ambulemꝰ:qꝛ fides ſine

bonis operibꝰ bene operari non põt niſi ꝑ
dilectionẽ. Ipſa eſt em̃ ſideliũ fides:ne ſit
Jacobi.⁊2. Ddęmonũ fides:qꝛ ⁊ demones credũt ⁊ con/
tremiſcunt. Illa eſt ergo laudabilis fides:

ipſa eſt vera gratię fides: quę ꝑ dilectionẽ

operat᷑. Vt autẽ habeamus dilectionẽ: et
ex ea poſſimꝰhabere bonã operationẽ:nũ⸗/

qd eã nobis dare nos poſſumꝰ:cũ ſcriptũ

Bo. 5. ſit: Charitas dei diffuſa eſt in coꝛdibus no
ſtris ꝑ ſpiritũſanctũ qui datus eſt nobis:

Bermo XIII

cetur:apło iohãne dicente: Deus charitas 1. Jo. 4.
eſt: ⁊ qui manet in charitate in deo manet
⁊ deꝰ in eo manet. Ergo fratres debitoꝛes E
ſumus nõ carni:vt ſᷣm carnẽ viuamus.Si Ro.s.
em̃ ſᷣm carnẽ vixeritis moꝛiemini:nõ quia
caro malum eſt:nã ⁊ ipſa dei creatura eſt:⁊
ab eo cõdita a quo ⁊ anima:nec illa: nec il-
la pars dei:ſed ⁊ illa ⁊ illa creatura dei.Er/
go caro nõ eſt malũ:ſed ſcõᷣm carnẽ viuere
malũ eſt. Deus ſũme bonꝰ eſt: qꝛ ſũme eſt
qui ait: Ego ſum qui ſum. Deꝰ ergo ſũme Exo.3ʒ.
bonus eſt:anima magnũ bonum:ſed non
ſũmũ bonũ.Cum autẽ audis:heus ſũme
bonus eſt:noli putare de deo tantũ patre
dictũ:ſed de patre ⁊ filio ⁊ ſpũſancto. hec ⸗
em̃ trinitas vnũ ſunt:⁊ vnꝰ eſt deꝰ et ſum/
me bonus eſt. Ita plane vnus eſt deus: vt
quãdo de ipſa trinitate interrogaris: hoc
reſpondeas:ne foꝛte cũ audieris: VUnꝰ efſft·
deꝰ: putes ipſum eſſe patrẽ:ipſum eſſe fili/
um:ipſum eſſe ſpirituſanctũ. Mõ ita eſt: Fᷣ
lui pater eſt in illa trinitate nõ eſt filius:qͥ
lius eſt in illa trinitate non eſt pater: qui
ſpũſſanctus eſt in illa trinitate: nec filiꝰ eſt
nec pater:ſed ſpiritus patris:idẽq; ſpũs fi
lij:ipſe eſt em̃ vnꝰ ſpũſſanctus ⁊ pf̃is ⁊ filij
coęternꝰ:patri ⁊ filio cõſubſtãtialis ⁊ qua
lis. hhec tota trinitaſ:vnꝰdeus ſũme bonꝰ.
Aia vo vt dixi creata a ſũmo bono: nõ tñ 1. BRetrac.S.
ſũmũ bonũ ſᷣ magnũ bonuʒ. Itẽ caro ne
ſũmũ bonũ nec magnuʒ bonũ:ſᷣ paruũ tñ
bonũ. Anima g̊ magnũ bonũ ſi non ſũmũ
bonũ:viuẽs inter ſummũ bonũ ⁊ paruum
bonũ:id eſt inter deũ ⁊ carnẽ:inferioꝛ deo:
carne ſuꝑioꝛ.Quare nõ viuit ᷣm ſũmũ bo
num:: viuit ſᷣm ꝑuũ bonũ:hoc planiꝰ di/
cit᷑:quare nõ viuit ſᷣm deũ: ſᷣ viuit ſᷣm car/
nẽ: Debitrix em̃ eſt nõ carni: vt ſᷣm carneʒ
viuat.Caro debet ſᷣ̃m ipſã viuere:nõ ipſa
ſm carnẽ. Ipſa viuat ſᷣm ipſam ꝗ̊ viuit de
ipſa.Certe vnaquęq; ſᷣm hoc viuat:vñ vi⸗
nit. Vnde viuit caro tua?᷑ De aia tua. Vñ
viuit aia tua? De deo tuo. Vnaquęq; haꝝx
ſcõm vitã ſuazʒ viuit. Caro em̃ nõ eſt vita:
ſ aia carnis eſt vita.Anima ſibi non eſt vi
ta:pᷣ deꝰ eſt aix vita. Anima ̊ ꝗ̊ᷣ debet ᷣm
deum viuere:nõ em̃ debitrix ẽ carni:vt ſᷣm
carnem viuat:Ergo quę ſcõm deuʒ debet
viulere:ſi ſcõᷣm ſeipſam viuat deficit:ſcom

—. DO

carnem viuit ⁊ pꝛoficit?: Tunc autem recte

viuit caro ſcõm animam: ſi anima viuat

Eharitas vſq;adeo eſt donũ dei vyt deꝰ vo ſcoõm deũ. Haʒ ſi aia:non dico ᷣm carnem

Bancti

ſm ſeipſã vt dixi voluerit viuere:dicturꝰ

vobis ſum quid ſit ſᷣm ſeipſam viuere:Bo
nnum eſt em̃ vt hoc noueritis ⁊ valde ſalu/
Sbꝛe. Fuerũt philoſophi ſeculi huiꝰ:alij pu
tauerunt non eſſe beatitudinẽ niſi ſᷣm car/
nem viuere:⁊ bonũ hoĩs in voluptate coꝛ/
poꝛis poſuerunt. Iſti philoſophi epicurei
dicti ſunt ab epicuro quodã auctoꝛe mgr̃o
ſuo:⁊ alij ſiles eoꝝ.Extiter̃t aũt alij ſuꝑbi
quaſi a carne ſe remouentes:⁊ totam ſpem
beatitudinis ſuę in anima ſua cõſtituẽtes:
poſuerunt ſũmũ bonũ in virtute ſua. Vo⸗/
cem pſalmi in vobis affectꝰ pietatis agno
uit: Scit:noſtis:agnouiſtis quõ irriſi ſũt

P õ. 48. ĩ ſancto pſalmo:Qui cõſidũt i virtute ſua.

Tales fuerũt philoſophi: qui ſtoici nun/
cupati ſũt. Illi ſcõm carnẽ viuẽtes: iſti ᷣm
diam viuentes:nec illi nec iſti m deũ viuẽ
Actj.i7 tes. Ideo cũ ad vꝛbẽ athenienſiũ vbi iſtę
pfhhiloſophoꝝ diſciplinę ſtudio ⁊ contenti/
one feruebãt:veniſſet aplus paulus:ſicut
in actibus aploꝛũ legit᷑: vbi vos gaudeo
noſtrũ agnoſcendo ⁊ recolendo pꝛeuenire
ſermonẽ:ſicut ibi ſcriptũ eſt:Cõtulerũt cũ
illo quidam philoſophoꝛũ epicureoꝛũ ſᷣm

carnẽvinẽtes:⁊ ſtoicoꝝ ↄtulerũt cũ illo ᷣm

agiam viuentes:cõtulit cũ illis ſcõm deum
viuens. Dicebat epicureus: Mihi frui car
nne bonum eſt. Dicebat ſtoicus: Mihi frui
Ns. 72. Mea mẽte bonum eſt. Dicebat aplus: Mi⸗
hi aũt adheęrere deo bonũ eſt. Dicebat epi
cureus: Beatus cuieſt in fructu voluptas
carnis eius. Dicebat ſtoicus: Immo bea/
tus cuius eſt in fructu virtus animi eius.
Ps.3ʒ9 Dicebat apls:Beatus cuius eſt nomẽ dñi
ſpes eius.Errat epicureuſ:vFalſũ eſt em̃ eẽ
hominẽ beatũ cuius eſt in fructu voluptaſ
carnis eius. Fallitur ⁊ ſtoicꝰ: Falſũ eſt em̃
⁊ ofino mẽdoſiſſimuʒ beatum eſſe hoĩem
cuius eſt in fructu virtꝰ animi eiꝰ. Beatꝰ g̊
cuius eſt nomẽ dñi ſpes eius. Et qꝛ illi va/
ni ſunt ⁊ mentiunt᷑:Et nõ reſpexit in vani
RBo. 8,. tates ⁊ inſanias mendaces. Ergo fratres

debitoꝛes ſumnon carni vt ſm carnem vi
uamus: ſicut epicurei:ſed etiã ſi ſ̃m ſeipſã

ſibi volueritviuere aĩa:carnalis erit:carnẽ
ſapit:de carne non ſurgit:MNon eſt em̃ quẽ

admodũ inde ſurgat qui bꝛachiũ poꝛrectũ

iacenti non tenet. Si em̃ ſcom carnẽ vixe/
Pð.ʒðð ritis moꝛiemini. Vbi em̃ dictũ eſt:cAuid
mihi faciat homo: ibi dictũ ẽ: Quid faciat
ZBo. S. Mihi caro. Si ſcõm carneʒ vixeritis moꝛie

mini: ⁊ ſi m ſpiritũ vixeritis viuetis: illa
moꝛte de q̃ dñs in euãgelio terribilit᷑ dicit:
Eũ timete qͥ habet poteſtatẽ ⁊ aiam ⁊ coꝛ
pus perdere in gehennã ignis. Si ſcõm
carnẽ vixeritis moꝛiemini:ſi aũt ſpũ acti⸗
ones carnis moꝛtiſicaueritl viuetis.hocẽ G
opus veſtrum in hac vita: actiones carnis

ſpũ moꝛtiſicare:quotidie affligere: minu⸗

ere:frenare:interimere.multi em̃ ꝓficiẽ

tes nõ iam delectãt quę autea delectabãt.
Quãdo ergo delectabat ⁊ non ei conſenti
ebat᷑ moꝛtiſicabat᷑:qꝛ iam nõ delectat moꝛ
tificatuzʒ eſt. Calca moꝛtuũ:trãſi ad viuũ.

Calca iacentẽ: cõflige cum reſiſtente.Moꝛ

tua ẽ em̃ vna delectatio:ſᷣ viuit altera:⁊ il/

li dum non conſentis moꝛtificas: cũ cępe/
rit om̃ino nõ delectari: moꝛtificaſti. HHeęcẽ
actio noſtra:heęc ẽ militia nr̃a: In hoc ago⸗

ne cum confligimꝰ: deum habemꝰ ſpecta/
toꝛem:in hoc agone cum laboꝛamꝰ: deum
poſcimꝰ adiutoꝛem. Si em̃ nos ipſe nõ ad/
iuuat:nõ dico vincere:ſed nec pugnare po
terimꝰ.Cũ ergo dixiſſet apłus:Si aũt ſpi⸗
ritu actiones carnis moꝛtiſicaueritis viue⸗

tis:id eſt illas concupiſcentias carnis:qui
bus nõ cõſentire magna laus eſt:quas nõ
habere pfectio eſt:hic iã metuendũ eſt:ne
qͥſq; rurſus ad moꝛtiſicãdas actiões carnii/

de ſpũ ſuo audeat pᷣſumere. Mon ſolũ em̃

deus ſpũs eſt:ſᷣ ⁊ aia tua ſpũs eſt: ⁊ mens Job 4.
tua ſpiritus eſt. Et cũ dicis: Mente ſeruio Bo.
legi dei:carne aũt legi pcti:qꝛ ſpũs ↄcupi/ Sal.5.

ſcit aduerſus carnẽ:⁊ caro adũſus ſpiritũ:
Ergo ne ad carnis actiones moꝛtiſicãdas
de ſpũ tuo pſᷣſumas:⁊ ſuꝑbia pereas:⁊ tibi
ſuꝑbo reſiſtat᷑:non humili gratia cõcedat᷑:

Deus em̃ ſuꝑbis reſiſtit:humilibꝰ aũt dat Jacobi.4

grãm. He foꝛte & ſuboꝛiret᷑ tibi iſta ſuꝑbia:

vide qd ſeqt᷑.Cũ em̃ dixiſſet: Si ſpũ actio/ Go..

nes carnis moꝛtiſicaueritl:viuetl:ne hic ſe
extolleret humanꝰſpũs: ⁊ ad hoc opus ſe
idoneum firmũq; iactaret: ſubiecit et ait:
Quotquot em̃ ſpũ dei agunt᷑: hi filij ſunt
dei. Quid te iã volebas extollere:vbi au
diſti:Si ſpiritu actiones carnis moꝛtifica/

ueritis viuetis? Dicturꝰ em̃ eras: hoc põt
voluntas mea:hoc poteſt liberũ arbitriuʒ

meũ.Quę voluntas?:Quod liberũ arbitri
um? MNiſi ille regat cadis: niſi regat iaces.

Quõ ergo ſpũ tuo:cum audias apim dicẽ

tem:Auotqͥt em̃ ſpũ dei agunt᷑:hi filij ſũt

dei? Tu te vis agere a te ipſo:vis agi ad

e

Den
etionesin

gocektlin⸗
giechlu

vb fliosdeſdt

gunttiilt
Uuntlouunn
alicmmis
r orgon
fitra⸗
gurnögnn
ugeis Eit
Shisende
eetipfun
bianmt

e16 poſanugt

lutormause
lntotertig!
ſtoblonht
ſpüdeitgun
ſoiſnlegep
tenteleſoi⸗
lapte Gaimu
lbbuseiofn
lſesoperatoꝛ
Ueforiterpia
ſeratücbn
lcüdeilis
boredſche
Plere Bope
misuicepe

ce.Oavenr

nnus Poͤſe
ſntorüchil
Pollesſ
lsagsgn
luunteſean

Rtunnugen

dunnublisn
Mlotodeinih
UAnnesgene

4 elei wolunt

eßun
oelte

Mmitay

ſiſzgieitg⸗
edannpe
ſachiriin
enaohenne
Noſſſctet⸗
ogtinn
onoggeen⸗

orriäcgsr 1
n: nonſaſih
DMN
un ift
unmehtit
riumgang
ſamplug tiſe
pilannsmnin
lackaef
Künenmiit
Kilmninn
ungr. Mlie
—
Sõ
iighie/
Cud aiſtsii
nonts nunſin⸗
ſbugunt
mügruce
õ
rickthiiklt
Nrlershind
ciiruel tit
is: al eche
nt bean
jmat:iſn

anlaeſtn

1

uhanin
ciighai

:Kiirri,
udin⸗ ſi
agulßit 4

epe

ibei imn .
Muliniin

De verbis Apoſtoli

actiones carnis moꝛtiſicandas? Quid tibi
pꝛodeſt qꝛ non eris epicureus ⁊ eris ſtoicꝰ:
Siue epicureus eris:ſiue ſtoicus eris:inter
Ho. S. filios dei nõ eriſ.Quotquot em̃ ſpiritu dei
agunt᷑:hi filij ſunt dei:nõ qui ſᷣm carnẽ vi-
uunt ſuam:nõ qui ᷣm ſpm̃ ſuum viuũt: nõ
qui carnis voluptate ducunt᷑: nõ qui ſpiri/
tu ſuo agunt᷑: ᷣ quotquot ſpũ dei aguntk:
hi filij ſũt dei. Dicit mihi aliqs: Ergo agi⸗
mur: nõ agimꝰ. Reſpondeo. Immo ⁊ agis
⁊ ageris. Et tũc bñ agis:ſi a bono agaris.
Spũs em̃ dei qui te agit:a gentibus adiu/
toꝛ eſt:ipſum nomẽ adiutoꝛis pꝛęſcribit ti/
bi:qꝛ ⁊ tuipſe aliquid agis. Agnoſce quid
Ns.26. poſcas:agnoſce qͥd ↄfitear: qñ dicis: Ad/
iutoꝛ meus eſto ne derelinquas me. Adiu/
lutoꝛẽ vtiq; inuocas deũ. Nemo adiuuat᷑:
ſi ab illo nihil agat᷑. Quotquot em̃ inquit
ſpũ dei agunt᷑: hi filij ſunt dei: nõ littera ſᷣ
ſpũ:nõ lege pꝛęcipiente:minante: pꝛomit/
tente:ſed ſpũ exhoꝛtante:illuminãte: adiu
uante.Scimus: inquit idẽ apłs: qꝛ diligẽ/
tibus deũ om̃ia cooperant᷑ in bonũ.Si nõ
eſſes operatoꝛ:ille nõ eſſet cooperatoꝛ. Sʒ
hic foꝛtiter vigilate: ne foꝛte dicat ſpũs ve
ſter:ſi ſubtraxerit ſe cooperatio dei: ⁊ adiu
toꝛiũ dei:ſpũs meus facit hoc:et ſi cum la/
boꝛe: ⁊ ſi cũ aliqua difficultate: põt tñ im-
plere.Mõ poteſt. Quõ ſi aliquis dicat: Re
mis quidẽ peruenimus:ſed cũ aliquo labo
1re: O ſi ventũ habeamus facilius perueni-
mus. Mõ ſic eſt adiutoꝛiũ dei:nõ ſic eſt ad⸗
iutoꝛiũ chꝛiſti: nõ ſic eſt adiutoꝛiũ ſpũſſcti.
Pꝛoꝛſus ſi defuerit:nihil boni agere pote/
ris:agis quidẽ illo nõ adiuuante libera vo
luntate:ſed male.Ad hoc idonea eſt volũ/
tas tua quę vocat᷑ libera:⁊ male agendo fit
damnabilis ancilla.Cum dico tibi:ſine ad
iutoꝛio dei nihil agas:nihil boni dico. Nã
ad male agendũ habes ſine adiutoꝛio dei
liberã voluntatẽ: quãqᷓ; nõ eſt illa libera.
2. Netri. ꝛ. A quo em̃ quis deuictus eſt: huic ⁊ ſeruus
Joh· qddictus eſt: Et oĩs qui facit pctm̃ ſeruꝰ eſt
peccati:Et ſi vos filius liberauerit:tuncve
re liberi eritis. Pꝛoꝛſus hoc credite:ſic vos
agere bona voluntate qꝛ viuitis vtiq; agi⸗
tis:Mõ em̃ adiutoꝛ ẽ ille ſi nihil agatis: nõ
ecm̃ cooperatoꝛ eſt ille ſi nihil oppamini. Sic

oĩno agere valetl: Mõ ſicut quidã dicere cę
perũt:qui cohoꝛtati ſunt aliqũ gratiã ↄſite

vos tũ ſcitote agere bona:vt ſit rectoꝛ ſpiri Necis in loc. Jam
tus adiutoꝛ:qui ſi vero defuerit:nihil boni diuſtertius qui affuiſtis audiſtis: quõ lon/

ge poſitã plebẽ: voce:ſignis fumus in mõ- Exo. ꝛ0.

Bermo XIII

ri:⁊ benedicimus deũ: qꝛ vel hoc aliqñ di
xerũt. Accedendo em̃ pꝛoſicere potuerũt:?
ad id qð vere rectũ eſt peruenire. Jam er/
go dicũt adiutricẽ eſſe gratiã dei:ad faciliꝰ
faciẽda. Iſta ſũtverba eoꝝ.Ad h̊ deditin
quiunt deus gratiã ſuã hominibus:vt qð
facere iubent᷑ per liberũ arbitriũ: facilius
poſſint implere per gratiã. Velo facilius:
remo difficiliꝰ: tñ ⁊ remo itur. Jumẽto faci
lius: pedibus difficilius: ſed tñ ⁊ pedibus

peruenit᷑. Non eſt ſic. Magiſter em verus

qui neminẽ palpat:neminẽ fallit:verax do
ctoꝛ idẽq; ſaluatoꝛ:ad quẽ nos duxit mole
ſtiſſimus pędagogus:cũ de boniſ operibꝰ:
id eſt de ſarmẽtoꝝ ⁊ palmitũ fructibus lo⸗
queret᷑:nõ ait:Sine me facere qͥdẽ poteſtiſ Jobᷣ.i5.
aliquid:ſed facilius per me:nõ ait: Fructũ
veſtrũ ſine me poteſtis aliquid facere: ſed
vberioꝛẽ ꝑ me:Mõ hoc dixit:legite quid di

xerit: euangeliũ ſanctũ eſt:omniũ ſuperboa

colla ſubdunt᷑. Hon heęc dicit auguſtinus:

hec dicit dñs. Quid dicit dñs? Sine me ni
hil poteſtis facere. Jam nunc cum audis:
Quotquot ſpũ dei agunt᷑:hi filij ſunt dei:
nolite vos dimittere. Heqʒ em̃ templũ ſuũ
ſic de vobis eędiſicat deus quaſi de lapidi-
bus: qui nõ habẽt motũ ſuum:leuant᷑:ab
ſtructoꝛe ponunt᷑.Non ſic ſunt lapides vi/⸗
ui:Et vos tanq; lapides viui:coędiſicami/Ephᷣ...·
ni in templũ dei. DHucimini: ſed currite:et
vos ducimini:ſed ſequimini:qꝛ ⁊ cũ ſecuti
fueritis:verũ erit illud:qꝛ ſine illo nihil fa/
cere poteſtis. Non em̃ volentis neq; currẽ/ Ro. 9⸗

tis:bſᷣ miſerẽtis eſt dei. Foꝛte dicturi erat::
Et lex ſufficit nob.Lex timoꝛẽ dedit:Et vi
dete quid hinc ſubiunxit apłus cũ diceret:
Quotquot em̃ ſpũ dei agũtur: hi filij ſunt
dei: qꝛ qui cuʒ ſpiritu dei agunt᷑: charitate
agunt᷑: Charitas em̃ dei diffuſa ẽ in coꝛdi⸗ Ro. 5.
bus veſtris per ſpiritũſanctũ qui datus ẽ
vobis:ſecutus adiunxit:mõ accepiſtis ſpi Ro.Ss.
ritũ ſeruitut: iterũ in timoꝛe. Quid eſt ite/

rum? Quõ terrẽte moleſtimo peędagogo.

Quid eſt iterũ? Sicut in monte ſina accepi Exo.19.
ſtis ſpm̃ ſeruitutis. Nicit aliquis: Alius ẽ
ſpũs ſeruitutis: alius ſpiritus libertatis.
Si alius eſſet: nõ diceret apłs: Iteꝝn. Idẽ 2. Cor. 3.
ergo ſpũs:ſed in tabulis lapideis in timo/

re:in tabulis coꝛdis in dilectiõe. Jam nu⸗ 5. Ser., sc

te terrebat: quõ autẽ viuens ſpũſſanctus:
d

Bancti Auguſtin;
Bancti Auguſtin Heve
id eſt ipſe digitus dei quinquageſimo die datii eſt:nõ mutetur. Vnuſquiſq; ergo at/
Acij.2. poſt vmbꝛã paſchę quomodo venerit: et tendat coꝛ ſuũ: vtrũ ex intimis coꝛdis me⸗ ſeollinun
igneis linguis ſuper vnũquẽq; eoꝛũ inſe / dullis⁊ ſincera charitate dicat: Pater. Mõ Agoite⸗
derit. Jam ergo nõ in timoꝛe:ſᷣ in dilectiöe modo quęritur quanta ſit ipſa charitas: netquonuit
vt non ſerui ſed filij ſimus. Qui em̃ adhluc vtrũ magna:an parua:an mediocris:vtrũ zlanmnd
ideo bene agit:qꝛ ⁊ pęgnã timet:deum non vel ſit: quęro. Si nata eſt latendo creſcit: panules bi⸗
amat:nõdum eſt inter filios: vtinã tamen creſcendo perfſiciet᷑: perfecta permanebit. ſtockiuterne
vel pęnã timeat. Zimoꝛ ſeruꝰ eſt:charitas Non em̃ perfecta vergit in ſeniũ: ⁊ a ſene/ ipenciſnis
libera eſt:⁊ vt ſic dicamus:timoꝛ eſt ſeruus ccute veniet ad moꝛtẽ:ad hoc perficiet᷑ vt Ntzundilt
charitatis. Ne poſſideat diabolus coꝛ tuũ ęterna permaneat. Vide em̃ quid ſequit᷑: ſerlacum
pꝛęcedat ſeruus in coꝛde tuo:⁊ ſeruet domi Clamamus abba pater: Ipſe ſpirit teſti / Paprizacos
nę venturę locũ: Fac fac vel timo:e penę:ſi moniũ reddit ſpiritui noſtro: quia ſumus glanconeri
nõdum potes amoꝛe iuſticię. VUeniet dña: fllij dei. Mõ ſpiritus noſter reddit teſtimo/ giamcont
1. Jo. 4. T ſeruus abſcedit:quia cõſũmata chariras ni ſpiritui noſtro quia ſumus filij dei: ſed Alterlkluten
Ro. S. foꝛas mittit timoꝛẽ. MNMon em̃ accepiſtis ſpi ſpiritus dei arra reddit teſtimoniũ pꝛo ea fosenidbapt
ritũ ſeruitutis iterũ in timoꝛe. Nouũ teſta / re quę nobiſ pꝛomiſſa eſt. Ipſe ſpiritus te⸗ cuntnopoy
2 orj. S. mentũ eſt nõ vetus. Vetera tranſier̃t:⁊ ec- ſtimoniũ reddit ſpiritui noſtro: quia ſumꝰ gennantſel
ce noua facta ſunt om̃ia: om̃ia aũt ex deo. fllij dei. Si aũt filij:⁊ heredes. Non em̃ in/ ſthoedune
R Deniq; quid ſequitur? Quid ergo accepi- aniter filij:hęc ẽ merces:et hereditas.hoc funperinen
Ro. S. mus:ſi diceres? Sed accepiſtis ſpiritũ ad/ eſt qð paulo ante dicebam: quia medicus höbeptze
optiõis filioꝛũ:in quo clamamus:abba pa noſter ⁊ ſanitatẽ nobis donat:⁊ mercedem lunhaber
ter. HPominus timet᷑: pater amat᷑. Accepi/ inſuper largiri dignat᷑. Quęẽ illa merces: epenaunn
ſtis ſpiritũ adoptionis ſilioꝛũ: in quo cla/ Hereditas:ſed non quomodo eſt hominis eetſeckti
mamus abba pater. Clamoꝛ iſte coꝛdis eſt patris hęreditaſ. Relinquet em̃ filijs ſuis: teni güft
nõ faucium:nõ labioꝛũ:intus ſonat: auri nõ poſſidet cum filijs ſuis: ⁊ tamẽ magnũ fabuptzund
vaniel.iʒ⸗ bus dei ſonat. Clauſo oꝛe: labijſq; immo/ ſe facit:⁊ gratias ſibi agi deſiderat: qꝛ vo/ dahackin
tis ſuſanna iſta voce clamabat. Sed acce/ luit dare quod nõ poſſit auferre. Moꝛiẽs Aunaähe⸗
piſtis ſpiritũ adoptiõis filioꝛũ:in quo cla/ em̃ tolleret ſecum: puto quia ſi poſſet nihil hüpone
MWatib.s. mamus abba pater. Coꝛ clamet: Pater no hic filijs ſuis dimiſiſſet.Heredes dei ſic ſũt notiſimg
ſter qui es in celis.Ergo quare nõ tantum vt ipſe deus ſit hęreditas noſtra: Cui dicit dhlan
pater? Quid ſibi vult abba pater? Si em̃ pſalmꝰ: Dñs ꝑs hereditat meę. Heęredes z5iz. Cuncde
quęris quid ſit abba:reſpondetur tibi:pa / quidem dei:ſi parũ vobis ẽ audite:qð am totſtege
ter. Abba em̃ hebꝛaice:pater dicit᷑. Quare plius gaudeatis.heęredes quidẽ dei:cohę tndcon
Ps.iI7. voluit vtrũq; apoſtolus ponere:Quia vi redes aũt chꝛiſti.Conuerſi ad wdßmim. „ 6 ü
debat lapidem angularẽ quem repꝛobaue ¶ De baptiſmo paruuloꝛũ contra un geni⸗
runt ędiſicantes et factus eſt in caput an- pelagianos: Sermo XII ALlddr 4
guli:nõ ſine cauſa angularẽ dictum:niſi :· Atale ſancti iohannis inter cętera A ꝰ .
in oſculum recipit vtrũq; parietẽ de diuer / quę dicenda videbant᷑ ad baptiſ⸗ hiben. lock
ſo veniẽtẽ: Hinc circũciſio: inde pꝛeęputiü: mũ paruuloꝝ noſter ſermo dedu/ ut Krin
tantũ a ſe ⁊ inter ſe longe:quantũ ab angu i quia iam pꝛolixius erat: ⁊ de illo li⸗ W
lo longe:quantũ aũt ad angulum pꝛope:? terminãdo cogitabat᷑: nõ tanta dicta ſunt nnlann
inter ſe vtiq; pꝛope: in angulo aũt inter ſe de tanta quęſtiõe:quanta in periculo tan/ ecnen
Epðᷣ. 2. iuncti. Ipſe eſt em̃ pax nfa:qui fecit vtra toa ſollicitis dici debuerunt Sollicitos muahii
vrnũ.Ergo inde circũciſio:inde pꝛeputiuz: auũt nos facit: non ipſa ſententia iam olim npegen
Zo. S. parietũ concoꝛdia: anguli gloꝛia. Accepi/ in eccleſia catholica ſũma auctoꝛitate fun- uſin
ſtis ſpiritũ adoptionis filioꝛũ: in quo cla data:ſed diſputatiões quoꝛũdam quę mo N
mamus abba pater. Qualis res eſt: ſi pi- do crebꝛeſcere:⁊ multoꝛũ animos euertere ſuldrin
gnus tale eſt: Hon pignus:ſed arra dicen- moliunt᷑. Hodie ergo adiuuante dño pla/ Annten
da eſt. Pignus em̃ quando ponit᷑:cum fue cuit nobis hinc loqui. Diem quidẽ ſolennẽ W
rit res ipſa reddita pignus aufertur: Arra martyris celebꝛamus: ſed maioꝛ cauſa eſt Ctisſan
autẽ de ipſa re datur:quę dando pꝛomitti omniũ fideliuʒ qᷓ; tantũmodo martyrrum. ſuhe
tur:vt res quando redditur:impleat᷑ qued Mon em̃ om̃es fideles etiam martyres:ſed kusdienne

Winſanüug
Kadhoe Niti
Miecfant
in Pſeſin
unoſrwegn
oſter Woltin
nunusfli
r Kknanin
ick eſnn,
noſ gui
rdes. Rorci
Caheninske
Nchen grunrien
Sdenartnantn

5

—

=

☛

Quilnse

Monocoethonun
ngatäſisſr
iusttnin
g deitene
ſſtauſene Henn
oguuſ lcrt
hortesdaſen
mnsoſnun
Aunt na. he⸗

siuliefn

ies utedan
Uanuudin.
nunloticen

0
iebmi u
oſtrinmnnh
icusnttti
gömmnuſt
na up
gaun. lus
ſenmmi
utni⸗
–
innveun
uunmeiißl
ienid

nt

De verbis Apoſtoli

ideo illi martyres: quia fideles. Videamꝰ
ergo quid ab eis pꝛoponat᷑: quid eos mo/
uet:quoniã ⁊ de ipſis non tam refellendis
qᷓ ſanandis cogitare debemus. Concedũt
paruulos baptiʒari opoꝛtere. NHon ergo ꝗᷓ⸗
ſtio eſt inter nos ⁊ ipſos vtrum paruuli ba
tiʒandi ſint:ſed de cauſa quęrit᷑ quare ba/
ptiʒzandi ſint. Hoc ergo quod conceditur:
ſine vlla cum illis dubitatione teneamus.
Baptiʒãdos eſſe paruulos nemo dubitet:
quando nec illi hinc dubitant:qui ex parte
aliqua contradicũt.Sed nos dieimus eos
aliter ſalutem ⁊ vitam ęternã non habitu/
ros:niſi baptiʒentur in chꝛiſto: illi autẽ di/
cunt nõ pꝛopter ſalutem:nõ pꝛopter vitam
ęternam:ſed pꝛopter regnũ cęloꝛuʒ. Quid
ſit hoc dum exponimus vt poſſumus: pa/
rumper attendite. Paruulus inquiunt ⁊ ſi
nõ baptiʒaret᷑:merito innocentię eo ꝙ nul/
lum habeat om̃ino nec pꝛopꝛiũ nec oꝛigina
le peccatum nec ex ſe nec de adam tractũ:
neceſſe eſt aiunt vt habeat ſalutem ⁊ vitaʒ
gternã etiã ſi non baptiʒetur: ſed pꝛopte-
rea baptiʒandus eſt vt intret etiã in regnũ
dei:hoc eſt in regnum celoꝛũ.Si diſcutien/
dum eſt hoc: diſcutiendũ eſt pꝛopter illos

nõ pꝛopter nos: Fratres em̃ noſtri ſunt:p/

moti ſunt pꝛofunditate queſtionis: ſed re-
gi debuerunt gubernaculo auctoꝛitatis.
Cum em̃ dicũt nõ eſſe baptiʒandos ſalu⸗

tis ⁊ vitę ęternę percipiendę cauſa: ſed tan

tũmodo regni celoꝛũ ⁊ regni dei:baptizan
dos quidem fatentur: ſed non pꝛopter vi/

tam eterna: ſed pꝛopter regnum cęloꝛum.

Quid de vita ęterna? habebunt inquiũt.
Quare habebunt: Quia nullum peccatũ
habent:⁊ ad damnationẽ pertinere nõ poſ
ſunt.Ergo eſt ęterna vita extra regnum cę

HB loꝛũ: Pꝛimus hic erroꝛ auerſandus ab au⸗

ribus:extirpandus a mẽtibus. Hoc nouũ
in eccleſia pꝛius inauditum eſt: eſſe vitam
eęternam pꝛeter regnum cęloꝝ:eſſe ſalutem
ęternã pꝛęter regnum dei. Pꝛius vide fra/
ter: ne foꝛte hinc conſentire nobis debeas:
quiſquis ad regnũ dei non pertinet: eum
ad damnationẽ ſine dubio pertinere. Ven
turus dominus et iudicaturus de viuis et
moꝛtuis:ſicut euangeliũ loquit᷑: duas par
tes facturus eſt:dexterã ⁊ ſiniſtram. Sini⸗

— Dattb. 25. ſtris dicturus: Ite in ignem ęternũ qui pa

Noc N⸗
. Nuumt

ratus eſt diabolo ⁊ angelis eiꝰ. Dextris di
cturus: Venite benedicti patris mei perci⸗

pite regnũ quod vobis paratum eſt ab oꝛi

*

gine mundi.hanc regnum nominat:hanc
cum diabolo damnationẽ. Nullus relictuſ
eſt mediꝰ locus: vbi ponere quęras infan/
tes. De viuis ⁊ moꝛtuis iudicabit᷑:alij erũt
ad dexterã:alij ad ſiniſtrã:non noui aliud.
Qui inducis mediũ recede de medio: non
te offendat qui dexteram quęrit: teipſum
admonet:recede de medio:ſᷣ nolii ſiniſtrã.
Si ergo dextera erit ⁊ ſiniſtra: ⁊ nullũ me- Z
dium locum in euãgelio nouimus: ecce in
dextera regnũ ceęloꝛũ eſt: Percipite inquit
regnũ.Qui ibi nõ eſt:in ſiniſtra eſt. Quid
erit in ſiniſtra: Ite in ignẽ eęternũ. In dex⸗
tera ad regnum vtiq; ęternũ: in ſiniſtra in

£

ignem ęternũ. Qui non in dextera: pꝛocul

dubio in ſiniſtra. Ergo qui nõ in regno: ꝓ/
culdubio in ignẽ eęternũ.Certe habere non
poteſt vitam ęternam qui nõ baptizatur:
non erit in dextera:id eſt in regno non erit.
Vitam ęternã computas ignem ſem piter/
num:Et de ipſa vita ęterna audi expꝛeſſiꝰ:
quia nihil aliud eſt regnum qᷓ; vita ęterna:
Pꝛius regnum nominauit:ſed in dextris:
ignem gternũ in ſiniſtris. Extrema aũt ſen
tentia vt doceret quid ſit regnũ: ⁊ quid ſit

ignis ęternus: Tunc inquit abibũt iſti in/

combuſtionẽ ęternam: iuſti autẽ in vitam
eternaʒ. Ecce expoſuit tibi quid ſit regnũ:
⁊ quid ſit ignis ęternus: vt quãdo ↄfiteris
paruulũ non futurum in regno:fatearis fu
turum in ignem ęternũ. Regnum em̃ celo/
rum eſt vita ęterna. Mec aliud etiã paulus
apoſtolus:cum terreret homines: non par
uulos non baptizatos: ſed ſceleſtos: faci/
noꝛoſos:cõtaminatos:perditos: non eos
terruit ꝙ erũt in igne ſempiterno: quo ſine
dubio ibunt ſi non coꝛriguntur: ſed tantũ

terruit: quia in regno non erunt:vt cum vi

derint ſe perdere ſpem regni:non viderent

eſſe conſequens niſi penã ignis gterni. Ho i. Corſ.s.

lite inqͥt errare:neq; foꝛnicatoꝛes: neq; ido
lis ſeruientes: neq; adulteri: neq; molles:
neq; maſculoꝛum concubitoꝛes: neq; fu⸗
res: neq; auari: neq; ebꝛioſi: neq; maledi/
ci: neq; rapaces regnum dei poſſi idebunt.
Non dixit:illi ⁊ illi:tales et tales igni ęter⸗/
no toꝛquebuntur: ſed regnũ dei non poſſi⸗
debunt. Subtracta dextera: non remanſit
niſi ſiniſtra. Unde autem euadũt ab igne
ſempiterno: nõ ob aliud niſi quia erunt in
regno. Sequitur:Et hęc quidem fuiſtis:
d 2

Bancti
Et vnde iam nõ ſunt: Sed abluti eſtis:ſed
fſaanctificati eſtis in nomie domini noſtri ie/
ſu chꝛiſti:⁊ in ſpiritu dei noſtri. In nomine
Aeij·4. domini noſtri ieſu chꝛiſti. HNon em̃ eſt aliud
nomen ſub cęlo:in quo opoꝛtet ſaluos fie⸗
ri:om̃es:puſillos cum magnis.Si aũt ſal/
uos fieri opoꝛtet nos in hoc nomine:ſine H
nomine pꝛoculdubio nec ſalus erit quę ſi/
ne chꝛiſto pꝛomittitur paruulis. Pace eoꝛũ
dicam:qui cuiq; ſalutẽ pꝛomittit ſine chꝛi⸗
ſto:neſcio vtrum ipſe ſalutem habere poſ/
Chſit in chꝛiſto. DHeinde quęrimus ab eis.
ſi aliquis dicat paruulos merito innocen//
tię ſuę ſicut dicitis atq; imunitatis ab om̃i
delicto non ſolum habituros ſalutem ⁊ vi/
tam ęternam ſed et regnũ dei: vnde apud
vos definitum certũq; eſt ſine baptiſmo re
gnum dei non habituros paruulos: vt di /
uideretis eis pꝛo arbitrio veſtro nõ adiuto
res paruuloꝛũ:ſed oppꝛeſſoꝛes miſeroꝛum:
vt diuideretis eis pꝛo arbitrio veſtro: ⁊ da
retis eis ſalutem et vitã ęternam pꝛęter re/
gnum cęloꝛum? Alius beniuolẽtioꝛ vobis
⁊ miſericoꝛdioꝛ vt putatis iuſtioꝛ: totũ eis
dabit ⁊ vitam ęternam ⁊ regnum cęloꝛum.
Iſtum quomodo ſuperabitis:quoniã vos
aliquando contra euidentiſſimã auctoꝛita
tem ratio humana delectat:pꝛoferte ipſam

regulam rationis veſtrę:⁊ aſſerite quantis

viribus valueritis vnde deuincat᷑ iſte qui
paruulis pꝛopter merita innocẽtię: ꝓpter
nullam ſicut dicitis culpã:hoc eſt oꝛigina/
le peccatum dare voluerit etiam nõ bapti/
ʒzatis: nõ ſolũ vitam ęternã: verumetiam
regnũ cęloꝛũ. Iſtum vincite.Ego ſine pꝛę/
iudicio partes huius parumper ſuſcipio: ⁊
dicã qð ipſe non ſentio:ſed admoneo vos
vt acrioꝛẽ aduerſariũ videatis.Ecce exiſtit
neſcio quis ⁊ dicit:Paruulus non habens
vllum omino peccatũ: nec qð ſua vita con
traxit:nec qð devita pꝛimi parentis traxit:
habebit ⁊ regnũ celoꝛum et vitam ęternã:
Reſpõdete:vincite hominẽ reſiſtentem vo
bis: qui aliter diuiditis. Vos em̃ dicitis:
Vitam quidem habebit iſte non baptiʒa/
tus ęternam:ſed non habebit regnũ cęlo/
rum. Ille cõtra. Immo ⁊ vitam ⁊ regnum
cęloꝛum. Quare em̃ patrimoniũ regni celo
rum arripis innocenti? A quo regnũ cęlo/
rum nõ acquiritur: pꝛofecto magno bono
fraudat᷑. Quę eſt iſta iuſticia? Dic quare.
Quid offendit paruulus non baptiʒatus:

Auguſtini

nullam habens culpã:nec ſuam: nec de pa

rẽte tractã:? Quid offendit dic mihi: vt nõ

intret in regnũ cęloꝛum:vt ſeparetur a ſoꝛ⸗
te ſanctoꝛum:vt ſit exul a ſocietate angelo
rum? Videris em̃ tibi miſericoꝛs:quia non
auferes ei vitam: damnas tamen quem ſe⸗/

paras a regno cęloꝛum. Damnas: nõ eum

percutis:ſed in exilium mittis. NHam ⁊ qui D
exulantur: viuũt ſi ſani ſunt: in doloꝛibus
coꝛpoꝛis non ſunt:nec toꝛquentur:non car
ceris tenebꝛiſ affligũtur: hęc illis ſola pena

eſt nõ eſſe in patria. Si amatur patria ma⸗

gna peęna:ſi autẽ non amatur patria peioꝛ
eſt coꝛdis pena. Paruum malum eſt in ho⸗
minis coꝛde qui ſocietatem nõ quęrit ſan/
ctoꝛum:qui non deſiderat regnũ cęloꝛum.

Si nõ deſiderat: pena eſt de peruerſitate:

ſi autẽ deſiderat pęna eſt defraudata chari
tate.Sʒ ſi qð vis parua ſit pęna:⁊ ipa par
ua magna eſt:ſi nulla culpa eſt. hic defen⸗
de iuſticiam dei.QAuarevel parua pęna in/
fligitur innocẽti: in quo nullum inuenitur
om̃ino peccatũ:Dic contra iſtum aduerſa-
rium:qui paruulis non baptizatis miſeri/
coꝛdia ⁊ iuſticia maioꝛe qᷓ; tu dare vult:nõ

ſolum vitam ęternam:verũetiam regnum

