exemplum.iiij. P.circa ſi. S
Quomodo quiſ vult pati pꝛo chꝛiſto qui
pꝛo eius amoꝛe non vult abijcere mũdi
vanitatem.lix.v.in me.
Patrientia chꝛiſti nobis exemplar eſt.

xxxij. B.

Per patientiam omnia bona generan⸗⸗

tur et mala deſtruuntur.xvj. B.

Qui patiens non fuerit: beatus eſſe nõ

poteſt. xxxij. A. .
Patriam deſerere:deſpicere ⁊ nolle inha
bitare inhumanum eſt. xliiij. D.
tum pater immenſus ſit: apꝛꝛehende/
re non valemus.xv. A.
Patriam cęleſtem q́;dtum deſiderare de/
beamus. lxv. A.
De patricio nepote beati auguſtini ſub
diacono pꝛo cuius moꝛte ſcripſit libꝛoſ
de viſitatione infirmoꝛuʒ.liij. B cir. fi.
De paula virgine ſancta.xxiiij. A.
De fratre paulo domus ſancti auguſti/
ni.xxj.A.in me.D. .
Pauperes ſpiritu qui dicantur:⁊ qui nõ
Paupertas inter diuitias ſer, (xxj.C.
uari poteſt.xxj.D.
Paupertatis commendatio.ij.C.xxj.
D. poſt mediũ.
Paupertas ſi non affectu geritur:miſe/

& ſit pꝛo chꝛiſto libenter tolerãda.xl.E

Paupertatis qͥnq; ſunt genera.xl.F.
Paupertas felix eſt ſi let eſt. IJbidem.
Fglix paupertas per quam cęleſtis acqᷣ-
ntitur hęreditas.lix. G.
Pauperes cur non ſint deſpiciendi.
Si pauperum eſt regnuʒ cę (cxliiij. A.
loꝛum:reſtat vt infernſit diuitũ.lix.G

„ Papx eſt cuſtodia⁊ cura oĩuʒ virtutũ:nee

vlli dabit᷑ venia niſi paciſico.xxviij. J

Qui pacem coꝛdis ⁊ oꝛis ⁊ operis nõ ha

bet: chꝛiſtianus non eſt.ij. A.
Homum vel mentem in qua pax dñat᷑

diabolus intrare non poteſt. ij. B.

Pax non eſt amanda ſine iuſticia. Ibi.
Pacem qui impediunt.ij.C.

Pax inter malos tm̃ nocet qtum diſcoꝛ
dia inter bonos. Ibidem.

Peccatum pꝛimoꝛum quę bona abſtulit e

et quę mala intulit.xlviij. A. B.
Peccatum eſt pęna peccati.xlvij. B.

CLContra moꝛbum peccati oponendum ẽ

moꝛdax emplaſtrũ ne maius creſcat.xiiij
Peccata grauia grauiſſimis indi⸗ (D.
gent lamentis. xj. C.
Nullum peccatum deus dimittit impu/
Peccata quoſdam relinquunt nen ipſi
peccata.lxxj. B.
Peccatoꝛ quia non ſtatim patitur deuʒ
vltoꝛem:eſtimat ſibi eum participem.
Peccatoꝛes peccata ſua in doꝛſo ponũt

et bona ante faciẽ:ſᷣ iuſti mala ante fa/

ciem ⁊ bona in doꝛſo habent.lix. D.
Peccatoꝛ coꝛam domino quomodo ali /
quis dicitur.xlvij.C.

Pena aliquando relaxanda eſt pꝛopter

ſcandalũ multoꝛũ: quandoq; exagitã/
da vt cautela ſit reliquoꝛuʒ. xiiij.D.

Qõ ſit ſumma deliberatione inferenda.

Penę damnatoꝛuʒ erunt iu/⸗ cxiiij.E.
xta qualitatem culpę.lvij. B.
De penis iferni.xxvj.E. F. G. lviij. C.
Penitentia eſt medicamẽ lapſoꝝ.lx.D.
Ad pęnitendum talis debet eſſe deuo/
tio:qualiſ intentio ad peccandũ.xj.C.
Penitentia illa bona eſt quę peccata ꝑ/
acta ſic deploꝛat vt iterum non cõmit /
tat. xj. D.
Irriſoꝛ eſt ⁊ non pęnitens qui agit ꝙ pę
nitet. IJbidem.
Pęnitentia eſt agenda in omnibus mẽ/
bꝛis in quibus peccauimus.xxx.B.
Penitenti pꝛomiſit deus veniaʒ: ſed nõ

ꝓmiſit vſq; craſtinũ differenti.xxx.C.

Pęnitentię tres ſunt partes.xj. B.
Penitere debet quiſ dũ ſanus eſt.xlj.D
Pknitentię vtilitas. IJhbidem.

hltere
ſen
Ponet;
Quipen
bentte
Quipgu
us tuc
Perpenu
enittr
Cuiade
ſenecuut
Ciopent
paties:
Vano
Ponckt
Perſeuer
ond
tencon
Peſcai
npzrt
Pelauer
loreten
Cisfespe
Pb Pooopb
Ppiolopr
nuntdirin
honties
batcechr
Phiolop
ghomon
funock
Pi piennis
Peenstn
Piensgr
Nliguins
ilar ina
nin hoie
perfefree
ißi
Mogtn
me
ſnein
lnumn
„. Rhti
HS dno
eorn
Pitin
Reſtugfie
Kaaſeie

Ane
i )
nod

rdit
N
n. i⸗

undicn

wapſtlte.

b.
ib.
odendami
en vi
di, (d.

nintiran

m nenbl

ruurdar,
panahen.

dolo hoit
nalantei⸗
anleb.
Ponotni

Nack ryt
docug⸗
1. mi.
Neutnant:

v (i.

5.
ßlri.

gep O.

haaledeln
cbeetati

nmn ⸗
anbusſi⸗

en
R

principaliũ ſententiarũ

Penitere in vltima ęgritudie durũ eſt:pg
noſum et lachꝛymabile.xlviij. G.
Non eſt pęnitẽtię locus apud inferos.xlv.
Qui pęnitentiã verã agit ſe li (A. lix.qh.
berat ⁊ alios exemplo ꝓuocat.xlv. A.
Qui pcuitẽtiã verã agit ac iuſtas elemoſy
nas facit nõ guſtabit moꝛtem. lxiiij.qhh.
Per pęnitentiã verã deus nõ ſolũ culpas
remittit ſed etiã pꝛemia ꝓmittit. Ibideʒ
Qui ad agendã pęnitentiaʒ tempꝰ (in fi.
ſenectutis expectat:ſatiſ a ſide eſt alienꝰ.
Eſto pęnitens quaſi monachus xxj.B.
patiẽs:non quaſi ſecularis ſi peccaſti in
vita monachi ↄſtitutus.lx.D.

Non eſt magnũ inchoare bonuʒ ſ᷑ ꝑficere.

Perſeuerãtia infoꝛmat merituʒ: (viij. A.
coloꝛat boni ꝓpoſitũ:remunerat curren/
tem:coꝛonat pugnãtẽ ⁊ ducit ad bꝛauiũ.

Perſeuerãtia quibus rebus (viij. A.
comparatur.viij. A. D. N
Perſeuerare paucoꝝ eſt: incipere vᷣo mul/

toꝝ:exemplis patet.viij. A. C.

DODis res ꝑſequit᷑ chꝛiſtianũ.lx. A.

ꝓYPh Philoſophari eſt ſemꝑ moꝛtẽ pſmeditari.
Philoſophi qᷓ;uis calcaue (xxiij. B. cir.fl.
runt diuitias:honoꝛeſ etiã ⁊ ꝓpꝛia coꝛꝑa:
non tñ eis ad ęternę vitę merituzʒz ꝓficie/
bat qꝛ charitate ⁊ timoꝛe dei carebat.xiij.
Philoſophia nõ eſt quęrenda (A. circa fi.
ꝗꝗꝛ homo nõ ad philoſophiã ſed ad cęluʒ
factus eſt.lv.C.in.ſfi.
i Pietatis quattuoꝛ ſunt gradus.xlv. B.
Pietas ⁊ impietas qͥd ſit.xxiiij. B. in ſi.
Pietas quõ differt a miſericoꝛdia ⁊ clemẽ/
Iniquitas impunita re / (cia. xxiiij.C.
dũdat in augmentũ facinoꝛis.xuij.D.
Pium hoiĩem nunq; ſed impiũ ⁊ crudelem
periſſe freqᷓnt᷑ legimꝰ.xxvj.C.i fl.xliiij. A.

Pius hõ multos hʒ interceſſoꝛes.xliiij. A.

Pili cogitatiões ſuꝑfluas ſigniſicant.xxj
B. xxvij. E. lix. C.
l Qui ſibi placet deo diſplicebit ⁊ ſibi.lj.A.
Plato ph̊s qꝛ młta aduerſa patieba (in fi.
tur ſine fundamẽto fidei ⁊ charitat: ideo
meritum virtutis amiſit.xiij. A.in fi.
Cur ploꝛat infans natus.xxxj.C.
No De pontio pᷣfecto romano.xlviij. F.
De frẽ pontiano domꝰ ſcti augu. xxj.A.in
Poſitiões hominũ quattuoꝛ ( me.xxij.C.

ſũt:ſcʒ accubitus:ſeſſio:ſtatio:⁊ ambula

DPoteſtas ſiue mũdi ſi/ (tio.xxxix.E. F.G
ue ecclię ideo non eſt ſpernẽda.v.D.

De potu ſupfluo nota exempluz terribile.

xxxiij. per totum.

Pꝛeceptũ opoꝛtet vt ſit honeſtũ ⁊ diſcretũ Nꝛe
v. A. circa fi. vij. B. M
A pceptis dei nulla litterarum ignoꝛantia
Duo ſũt pſᷣcepta nobis pᷣn/ (excuſat.l.A.
cipaliter data.ij.reg.ca.j.et.iij.reg.ca.j.
Et ſermo.xtłiiij. A.
Pꝛeces multoꝝ nõ exaudiri impoſſibileẽ.
Pꝛędicatoꝛibꝰ grandis neceſſi/ (xliiij. A.
tas incumbit.lxiiij. AàA.
Pꝛędicatio ad quos ſpectat.xiiij.A.i.me.
Pꝛędicatoꝛ pꝛius ſe q; alios curare debet.

Pꝛędicatoꝛ heęc ſeruabit.xiiij.C. (xiiij. P

Pꝛęlatura ex obediẽtia eſt ſuſcipiẽda ⁊ eiꝰ
aduerſa foꝛtiter tolerãda.exemplo.v. B.

Pꝛꝛelati ad qͥd ſint ĩ ecccia.v. D (C.iiij.E

Pꝛęlatoꝝ ꝑfectioꝛ eſt ſtatus:⁊ ꝗᷓ ſpectãt ad
pꝛęlatũ bonũ.xxxix.G. .
Non ſufficit ſeipſuʒ imaculatũ ſeruare:ſed
expedit vt bonos q;tũ in ſe eſt faciat vi⸗
ta ⁊ exem plo relucere.xxxix. J.
to maioꝛ eſt in honoꝛe:tanto maioꝛ diſj́/
ficultaſ in reddẽda ratione.xxxix. J.
Eto eſt in loco ſuꝑioꝛe: tanto in periculo
maioꝛe verſat.iij.reg.ca.xliij.
O gerat chꝛiſti vicel ⁊ ideo ſi ↄtemnit᷑:chꝛi
ſtus ↄtemnit᷑.v. D.lxj.C.
Non ſe eſtimet poteſtate dñante ſed chari
tate ſeruiente fęlicẽ.iij.reg.ca.xlij.
Non debet eſſe inſenſatꝰ ſed ãnoſus: pꝛu/
dens:caſtus ⁊ ſobꝛius.xiiij...
In pꝛelato duo debent eſſe:miicoꝛdia⁊ iu
Pꝛęelatus bonus de⸗ (ſticia.vj.A.in me.
bet eſſe ſollicitus ð ſalute ſubditoꝝ.j.B.

QR debet infirmãti ſubdito auxili/ (in fi.

um diuinę medicinę pᷣcibus poſtulare.ex
Circa oẽs ſeipſuʒ ſᷣbe/ (emplum.xxvj.A
at bonoꝝ operũ exemplũ.iij.reg.ca.xliij.
Coꝛripiat inqͥ etos:ↄſolet᷑ puſillanimes:ſu
ſepi⸗ infirmos:patiens ſit ad oẽs.Ibi.
Diſciplinã libens habeat metuendus im/
ponat:tñ magis amari awpetat q; timeri.

In pꝛęlato nihil eſt fetidius:ni (Ibidem.

hil dãnoſiꝰ⁊ turpius furioſitate.xxxvj.B

Pꝛelati qͥdænõ ſũt diſpẽſatoꝛes ſᷣ diſſipa/
tftoꝛeſ:nõ ſpecłatoꝛes ſᷣ ſpiclatoꝛes.xlij. A.

Pꝛeęlatis luxurioſis: auaris ⁊ ſuꝑbis: im/

poſſibile eſt ſubditos caſtos: humiles er

bonos facere.xlij. B. MU
Ad pꝛępoſitũ monaſterij ſpectat ea ꝗ̊ ſcõta
ſunt facere obſeruari ad omnes.j.reg.ca.

Aru“unotatio

v. Et. iij. regu.ca.xlil. (liij.

Eα ſit honoꝛãd. ij·reg. ca. ij. et. iij . reg. ca.
O diſtribuet vnicuiq; victũ⁊ veſtitũ ſicut

77

cuiq; opus fuerit.ij.reg.ca.ij.i fi.iij.reg.

Ad pꝛepoſiitũ pertinet res mona/ (ca. ij.

ſterij dare vel recipere: ⁊ ꝓut cuiq; opus
fuerit diſtribuere.j.reg.ca.iiij.ij.reg.ca.
Pꝛeſbyteri qͥt gradu (ij.in fi.iij.reg.ca.ij.
um culmẽ aſcendũt:tot rationũ vinculis
alligantur. xxxix. J. “
Æοα debent eſſe mũdi qui alioꝝ debẽt mũ-
dare ↄſcientias. xxxvj. A.
E ſint ſal terrę:lux mũdi:patroni ⁊ recto/⸗
res terrę:angeloꝝ⁊ paradiſi ciues: ꝓphe/

tarũ filij: patriarcharũ cognati ⁊ aploꝛũ

ſucceſſoꝛes.xxxvj.A.xxxvij.A.

Debent eſſe irrephenſibiles: vt nõ quegrãt
vxoꝛes:nõ diuitias:nõ honoꝛes: nec foꝝ

cũ ruſticis:nec mercantias: nõ cõmatres
ꝓcurare:nõ tabᷣnas intrare:nõ diſcurre⸗
re niſi ꝓ neceſſitate.iij. B. xxxvj.B.
Opoꝛtet eos abſtinere a rixis ⁊ ebꝛietate:
nec extra domũ epᷣi vel ſuã mãducare aut
bibere:vel in eadẽ pꝛandiũ vel cęnã ſęcu/
laribus pꝛęꝑpare.iij. B. xxxvj. D.

—

A pᷣſbyteris oẽ turpe lucrũ debet eſſe remo

tũ:nec ſeculi ſed dei negociatoꝛes eſſe de/
Contra eos qͥ nec miſſaʒ (bent.xxxvj. E.
cantare nec baptizare:nec moꝛtuũ ſepeli⸗-
re ſine pᷣcio volũt: ⁊ moꝛtẽ diuitũ potius
qᷓ; ſalutẽ vident.xxxvj.E.

7 —

& tales mũdus grauius q; latrones iudi

caret ſi ſuꝑ eos ptãtem haberet. Ibideʒ.
E& ſint dij ⁊ ſilij excelſi:oculi cęcoꝝ ⁊ pedeſ
claudoꝝ ⁊ clauigeri cęli.xxxvj.G.
Pꝛeſbyteroꝝ vita:ſalus:requies ⁊ ſctiſica/⸗
tio hec eſſe debet.xxxvij. A.
Tunc eoꝝ miniſteriũ deſpicit᷑ qñ ea ꝗᷓ ſunt
chꝛiſti opere implere negligũt. Ibidem.
& debent eſſe pauꝑes ⁊ patiẽtes.xxxvij.
Quicqͥd eis ſupereſt:pauperibꝰ (A. B.
debent erogare. xxxvij.C.
Moõ licet eis manib oꝑari aut ligoniʒare:
ferruũ fabꝛicare.⁊ ſilia.xxxvj.C.xxxvij.C.
EMα patia debent oꝛnari. exẽꝑlum.xxxvij.

.

A.in fi.

VYꝛi Quę pᷣmitię ſint dãde deo.xxv. (E. F.

Nio Pꝛofeſſio nõ coacte ſed ſponte ſieri debet.

Pꝛoſiteri noſtrũ eſt ( v. C.in fl. D.lx.B.
dimittere nõ eſt noſtrũ.v. D.lx.B.

Qui a ꝓfeſſione ſua cadit:dimidiꝰcecidit.

Clericus ꝓſitet᷑ duo:ſctita/ (lij.h.liij.hh.

Qõð quęrit᷑ diuerſis modis ⁊ volũ
Pꝛopter quid ſit quęrendus. (xliij. C.

tem interius ⁊ clericatũ exteriꝰ.lij.h.
A ꝓpoſito cadere malũ eſt:ſed peius eſt ſi⸗
mulare ꝓpoſitũ.lij. G. in fi.lij. H. lx. D.
Pꝛomiſſa ſi tenes pᷣmiũ habebis:ſi negas

Pꝛomittere erit in (vęnam.lx.C.lxij. O.

tua ptãte:dimittere nõ eſt tuũ.lx. BD.
Quę ſint ꝓmiſſa dei bonis.lxiiij.A.ime.
Pꝛopꝛietas cuiuſcũq; rei denegat᷑ religioſ
f.reg. ca.j.Et.iij.reg.ca.j.ſer.j.A.ĩ fi.P.
Nulli ꝓpꝛiũ habere licet: (iiij. C.v.C.D.
et ſi facit: facit qð nõ licet.lij.C.
Qui ꝓpꝛiũ habere voluerit:ei clericatꝰnõ
Qui ꝓpꝛiũ poſſidet (tollit᷑.lij. G.liij. hh.
a chꝛiſti diſciplina ẽ remotꝰ.lix.A.ĩ fl.B.
Qui ꝓpꝛiũ habuerit nec ſepeliẽdus ẽ cum

fribꝰ:nec qð habuerit ſuſcipiendũ invſuz

ceteroꝝ.exemplũ.v.E. F. xxvij. B. lij.

Pꝛudens oĩa ſecũ habet:in ( J.liij.B. F. Vr

oibus ſibi ſufficiẽſ eſt:impꝛudẽti nihil ſuf

g Pꝛudentia docet qd fugien / (ſicit. iiij. A
dCum ⁊ quid tenendũ ſit.iiij.A.

Pꝛudentia ſimplicitatẽ comitẽ habet. ex/
emplũ.iiij.A.in fi.B.

*

De verſu pſalmi.xlix.vide ſer.lj.ꝑ totum. Pt
Pudicitia ſic in inuicẽ cuſtodit᷑ vel fugit. Nu

Punire peccatũ nõ eſt cru (iij.reg.ca.xxj.
dele ſed miſicoꝛdia ⁊ iuſticia ⁊ dinę recti⸗/
tudiniſ iudiciũ.iij.reg.ca.xxiij.in ſi.et.xl.
Et ſer.xiiij.C.D. .

Vlerẽdi modꝰchꝛiſtũ qͥs ſit. xliij. A Qu
q AVlbi ꝗrẽdus ſit: ⁊ qͥd impediat eũ

inuenire. xliij. B. 3

tatibus.
xliij. D. lv. C. in fi.
E rapinis multi
nas faciẽs ⁊ pctã nõ deſerẽs: pecu
niam ꝑdit ⁊ pctã nõ redimit.lj.A.
Pudeat raꝑe pauꝑibꝰ qͥbus iubemur ero/

Raptoꝝ pęna qualis erit (gare.xxxj .E.

xxxj.E. xxxv. B. in me.xxxvj. E.

Rectitudis tres ſũt ſpẽſ:nã aliud ẽ regi:ali Re

ud dirigi:aliud coꝛrigi:pᷣma ẽ rei inaĩatę:
ſcðda ſenſatę:tertia rõnal: iuſtꝰ tm̃ erigit᷑
Recõcilia ᷣbo ſivᷣbo offẽdiſti:ſi fa ¶ v.C.

cto placa facto.iij.regu.ca. xxxviij.et.x.
Regnũ celoꝝ tã/ ( Et ſer.xlviij. S. in f.

ti valet q́;tum habes.xliiij. DD.
NRegnũ cęloꝝ ex qbꝰↄſtat.xliiij. D. cir.fl.
Regnũ cęloꝝ iõ eſt apetendũ.xliiij.F.

Ad regnũ cęloꝝ ꝗᷓ nos adducãt vel abdu/

cant.xxiij. B. in fl. xliiij. F

Olenelt

sO paruas elemoſy/IBs

Pegnän
n
itn
gebätin
Reglus

Aullise

Pegnlio⸗a
heoliſe
Citus.,
Pegue tt
nonae
Orͤltt

healic
Peiigog
leligo⸗
gludten
Belgon
chti
alian
Oamam
bent4re

Malgolr
OQlvend

ſotcaurin
Gublere
tlbegdal
füderentl
Cuiocaulne
Michiga
Beinquen
llochfes,
Beſunene
Untecamiea

duscken
bed.
finege
C.
b.
iſalge⸗
Aiſs.
CA

nari
blih⸗
rAib.
icsian
iüni
di bul
Jübe⸗
danpchli

3

elgun. 1

Nüaſ
i an
usdneneen
unian

einpelad

tdinnh
s. (M).

nginſt

ſctisen

principaliũ ſententiarũ

Regnũ romanũ ꝑ meruit tm̃ ſublimari.
Ey tãdiu paciſice ꝑſeuerauit:q;diu ſeneſ re
gebãt iuſticiã ſeruãtes.xiiij.E.
Re Regulas tres btĩ augu. ꝗre in pᷣnci.volu/
minis poſt ſer.bti amb.ebi.
Regulã oẽs ſᷣuẽt qͥ bõi eẽ deſiderãt.j.reg.
Regulã ſeruare dʒ tã ſlatꝰ qᷓ; ſb (.D ca.ix.
ditus.j. reg. ca. v. et.iij.reg.ca.xlij.
Regule traſgreſſoꝛ ⁊ ↄtemptoꝛ: diſciplinę
monaſtice ſubiacebit.ij.reg. ca.vyv.
Qꝛ nõ ſit ſeruãda ex timoꝛe b̊ amoꝛe.iij.re/
V' ſemel in ſeptiana lega᷑ (gu. ca. xliiij.
ne aliqᷣd ꝑ obliuionẽ negligat᷑.iij.reg.ca.
Religio ꝑ ꝗᷓ perit.xl.E. (xlv. et ſer.j.D.
Religioſoꝝ duo ſũt genera:vnũ ꝑfectoꝛũ:
gliud tepidoꝝ. xxxiiij. A. D.
Religioſi nõ eãt minꝰq; duo vł tres ſimł ⁊
cũ qᷣbꝰ ſpoſitiuſſerit ire debebũt.ij.reg.
ca.iij. et.iij. ca. xix.et.xxxij.ſer.j.C.xxxvj ꝭ
XE extra monaſteriũ nõ edãt aut bi/ (C.
bant.ij.reg.ca.iij.et.iij. Reg. ca.xij.
Religioſi ⁊ ſęcłar nõ eſt ę̃lis ↄditio.lx.C.
O in vendédo emendo oꝑa monaſterij
ſint cauti ne trãſgreſſoꝛes inueniant᷑.ij.re
AVe nihil exerceãt ĩ inceſſu ⁊ mo (gu.ca.iij
tibꝰ qõ cuiuſqᷓ; offendat aſpectũ bᷣ qð eo/
rũ deceat ſctitatẽ.iij.reg.ca.xx.
MAui occulte lr̃as vel qdᷣlibet munꝰ acceꝑit
ↄuictꝰ grauiꝰ emẽdet᷑.iij.reg.ca.xxv.et.j.
Relinquere vitia maioꝛis ẽ virtu (ca.iiij.
tis:qᷓ; res.xlv.B.
Reſurrectio coꝛpoꝝ erit in ictu oculi ⁊ veri
tate carnis.lvij.E. in me.
2Acerdos magn“ in lege:⁊ lacerdo⸗/
tes mioꝛes qͥs figurãt. xxxviij. C.
NAMAuibꝰ rebꝰ cõꝑant᷑:⁊ ꝙ debẽt eſſe
Rerdos cuʒ ſe induit (mũdi. xxxvj. A.
ad ſacriſicãdũ hęc cogitabit.xxxix. JYJ.
Sacriſiciũ deo nemo malꝰoffert.lj.C.
Sacramẽta eccłiaſtica nõ ſunt pᷣcio cõꝑan/
E ſint ſpötanea (da.xxxvj. E. xxxvij. B
voluũtate miſtrãda nihil petẽdo: nihil ex/
pectaãdo:nihil de ꝓmiſſo deſiderãdo:etiẽö
ſi miſtrãs ſit pauꝑ: v ſi qͥd offert᷑ iuſte reci
pit iuſte poſſidet.xxxvij.C.
Sapia pᷣmo hoieʒ a piculis liberat:ſcðo cõ
ſeruat liberatũ:tertio coꝛonat ↄſeruatuʒ.
Vane ſapiẽtes ad quę mala qiũiq; (v. A.
perueniant. xv. D..
Sarahaite qͥ dicãt᷑.xxj.cC.pꝰ me. xxxix.C.
Sgtiſſfactio de oĩbꝰ ⁊ in oibꝰ mẽbꝛis eẽ de⸗

bet ꝓ pctis.xxiiij. B.
Scia mũdi heęc eſt.xxiiij. B.
Scpᷣtura ſacra labꝛo ęgneo tabernaculi aut
ſpeculo cõꝑat᷑.xxxviij. A.C. et.iij.regu.
ÆꝘOḰCᷓ pfert᷑ ſcpturis gentiliũ ⁊ ꝗᷓ eiꝰ (ca.xlv.
vtilitas.xxxviij. B.D. H

☛

O ſint lr̃ inuitatoꝛię qbꝰ ab exilio ad po⸗⸗

triã ꝑ chꝛiſtũ teuocamur.lvj. B.

Lectio earũ ad qͥs ſᷣcipue ꝑtinet.xxxviij.

Cur libent legẽdę ſint.xxxviij. A..
Vt dulceſcãt nõ ſolũ ſufficit eas audire:ᷣ iĩ

domibꝰ ⁊ ↄuiuijs ſũt certi hoꝛis ſingulis

OR ꝑpiculo ſum eſt (dieb“ relegẽdę. lvj. A.

eas nolle legere:⁊ q̃ pena digni ſũt earuʒ

S ſint cibꝰ animę et (ↄtẽptoꝛes.lvj.C.
viaticum.lvj.D.et.iij.reg.ca.xiij.

Q ſingul diebꝰ ſint legẽdę. ij.reg. ca.ij.et

ÆR ſint in menſa (iij. ca. xxxv.et ſer.j.B.

clericoꝝ legẽdę ⁊ cũ ſilentio ſiue ↄptentiõe

77

audiẽdę.ij.reg.ca.ij.iij.ca.xiij.et ſer.j.B

Seneca phs aplo paulo cha (ſer.xxvj.D Se

riſſimus fuit.xvij. A.

Senſus coꝛpis nobᷣ cões ſũt cũ pecoꝛibꝰad
vlum nõ ad oblectamẽtũ.lv. D.

Senſus coꝛꝑis qͥs cũ bꝛut cões hʒ aĩa quõ
exuta amittit ⁊ cęterl tribꝰ vtat᷑.lv. D.

Sepulchꝛa moꝛtuoꝝ exẽpla eẽ debẽt viuo

Sermo vanus vanę conſcientię (ꝑ totũ.

Serpẽs q̃ttuoꝛ hʒ ꝓpꝛietates.iiij. B.
Serpẽti ferculũ vitis ẽ.lv.C.circa fi.

Serui xpᷣi illi recte dicũt᷑. xxxvi.A.in me.

Seruituti cã ⁊ oꝛigo.v.A.cir.fſl.

De ſeuero epᷣo mileuitano.liij.B. in fi.
De frẽ ſeuero diacono domꝰ ſcti augu.qui
mult flagellis atterit᷑.liij.C.xxj.A.ĩ me.
Silere dei ẽ vindictã ſuſpẽdere.łlj.A.
De ſilẽtij multiplici vtilitate.iij.ꝑ totum.

Simea egra ſanguie canũ medet᷑.lv.C.i

Simoniã cõmittit qͥ baptiʒat velij/ ( me.
dicat aut moꝛtuũ ſepelit vt inde lucrũ ac
Simoniã cõmittit qͥ bñſi (qrat.xxxvj.E.
ciũ vel eccliam a laico recipit.xxxvij.D.

Simoniaci ⁊ gieʒite a deo ꝑcutiũt᷑.xxxvij.

De frẽ ſimplitio domꝰ aug.q ↄn‚ſio⸗/ B.
nis ꝓpoſitũ cũ ma& feruoꝛe ſuſcepit:ſᷣ au

dlito pfe ſuo occiſo mũdũ intrauit vt euʒ

vindicaret.iiij.C.iĩ me.v.C.xxviij. R.in

Simplicianꝰ ligurienſis poſt ambᷣ. (me.

epiſcopus mediolanẽſ̃ auguſtinũ in fide
catholica inſtruxit. v. G. xxj. A. xxvij.

A.xxxix. B. in me.xl. C. In ſer. amb. B.
Sipmplicianꝰ a iuuentute deuotiſſime deo
viuẽs:auguſtino qſdã de fribꝰ ſuis dona
Simplicitas ſine aſtu (uit.xvij.E.xxj.A
cia ſtulticia reputat᷑.iiij. A.in.ſſ. .
Sinaxis quid ſit.liiij.C.

So Socrates fertur riſiſſe:magnos latrones

ad ſuſpẽdiũ duci facere pamos.xxxj.F.
Sodoma cęcitas vel muta vel aſperitas
Sodomi/ (ðꝛ:⁊ figurat mundũ.xxxiiij. A
tas deꝰ ſpernit: angeli fugiunt:dęmones
Cur dicunt᷑ pctõꝛes (hoꝛrẽt.xlvij. A. B.
coꝛã dño pꝛę cęteris.xlvij.C. 4
Clamoꝛ ðᷣꝛ pctm qñ abſq; oĩ timoꝛe ad actũ

ꝑducit᷑ ⁊ ↄſuetudie multiplicat᷑.xlvij. C.

Sodomitę a qͥbꝰ ĩ iudicio ſũt iudicãdi.xl/
Qusę ſodomię ſſtant fomẽtũ aut (vij.D.
detrimẽtũ:⁊ q; in ſodomitl omne pctm̃ re
Pꝛincipiũ ſodomitici (gnat.xlvij.E. F.
crimis mulieres extiterũt.xlvij. FXF.
M exercet᷑ in oĩ ſexu ⁊ ętate.xlvij. B. E. in
In ſole tria ſũt:motus (me.E.circa fl.?F.
caloꝛ ⁊ fulgoꝛ.xliiij.D.

Soꝛoꝛ bti augu. moꝛitur: ad quã ſcpᷣſit li-/

bꝛũ de vita chꝛiſtiana. liij. B. in fi.
So Speculũ bti auguſtini notat᷑ in.iij.reg.ca.

Spes ceęleſt! q́;ta (xlv.⁊ ſer.xxj.D.in me.

in nob bona facit.x. d5.
Spũſſctũs quõ oĩa ↄtinet ⁊ nõ ↄtinet᷑:ſcire

Spũſſcti ſeptẽ ſũt do (nõ poſſumꝰ.xv.¶

na ↄtra ſeptẽ vitia.xv.D.

Spũſſctũs nunqᷓ; viuiſicat niſi in pace vni
ta:ſicut nec ſpũs hũana mẽbꝛa moꝛtuavl
St De fratre ſtephano (abſciſa.ij. B. in ſi.

xxj. A. in me. D.
Stolę ſctõꝝ ꝗᷓ ſunt.xxvij.C.circa ſi.
Suꝑbia ẽ mater ⁊ caput oium vitioꝝ.xv.

E2 nõ ſit creata a deo tam (D. xxxj. D.

pauꝑibꝰ q; diuitibꝰ inſidiat᷑.xxxj.D.

Su Supbia ꝗᷓ mala fac.xij. B. xxxj. D. xlij. B.

Vbi ſuꝑbia:ibi diſcoꝛdia.xij.A. .
Contraria eſt deo: ⁊ nihil ſic odit deꝰ quõ

E ſit maxi (ſuꝑbiã.liij.A.in me.lxx.A.

Qui ſuꝑbiã hʒ nullas vᷣtutes hʒ:lʒ hr̃e vi⸗
Ois iniqtas ĩ malis oꝑibꝰ (Geat᷑.liiij. B.
exercet᷑ vt fiãt:ſola ſuꝑbia inſidiat᷑ vt pe⸗
reant. In.iij. regu.c.v. in fi.⁊ ſer.xij.A.
Suꝑbus ois ſibi ſapiẽs (xxxj.D.liiij.B.
videt᷑.liiij.B.
Suꝑbꝰ neſcit pęnitere qꝛ nõ co&ſcit ſe pec/
Deũ negligit:diabolo (care. Ibidẽ in ſi.

ſeruit: a dũ trãſitoꝛia ꝗ̃rit: ęterna ꝑdit.lxij
Suꝑbus q;to gloꝛioſioꝛ ẽ ante (C.in me.
hoĩes:tãto deſpectioꝛ ẽ ante deũ.lxx.B.
Erubeſcat vᷣmiculus eẽ ſuꝑbus vbi deũ vi
Acere dei qᷣͥd ſit.lj.A. “
Tarpeia meretrix romana vt caſte
viueret iuſſit ſibi oculos erui ⁊ pa-
nem cũ aqua tm̃ miniſtrari.xlvij.E.
Te deũ laudamꝰ qñ ⁊ a qͥbꝰ componit᷑. In Ce
Diabolus (ſer. Amb ð baptiſ.augu. B.
temptauit pᷣmos hoĩeſ ꝑ tria.lxviij. A.B
Cũ temptat pᷣus ſingulis qͥd adhibeat cog
In teſtamẽto chꝛiſtꝰ ſemꝑ ꝓ (ſcit.xliij.E.
vno filioꝝ cõputari debet.lij.C. in l.
Teſtamẽtũ aliqͥs dʒ facẽ dũ ſanꝰẽ:dũ ſapi
ens eſt:dũ tutꝰ eſt:nã ſi expectat infirmi-
tatẽ:minis ⁊ blãditijs ducet᷑ q̊ noluerit.
Teſtamẽtũ cõdere religi/ (xlviij.G.cir.ſf.
e. oſo nõ licet:exẽplũ.v.E. vF.xxvij. B. lij.
Teſtamẽtũ taliũ ecccia (C.J..liij.B. F.
nõ recipit.lij.D.E. F.

TCa

LTimoꝛ dei ꝗ̊ bona facit.lxij. A.

Timere debemus tria: ⁊ quę.lxviij.A. Ti
Aliud ẽ timere pęnã:aliud amare iuſticiã.
Vbi ꝗrit᷑ ð vnitate trinita / ( xxxv.B.i fl. Tri
tis:magna cautela adhibẽda ẽ:qꝛ nec pe/
riculoſius alicubi errat᷑: nec laboꝛioſiꝰ la-
qͥd ꝗrit᷑:nec fructuoſiꝰ aliqͥd iuenit᷑.xv.A
Trinitatl naturã ad plene inueſtigare im-
poſſibile ẽ.exẽplũ.xv.A.circa ſi.
Æ diuidit᷑ ĩidiuiſibilit ⁊ ↄiũgit᷑ diuiſibilit:
nec minoꝛat᷑ in ſingulis: nec auget᷑ in tri/
y ꝗlibet ꝑſonarũ (bus.xv. B. xlviij. A.
deus ẽ ⁊ vita indiuiſa in oꝑe:ↄcoꝛs invo/
luntate:par in potẽtia:ęqᷣlis i glia.xv. B
„ in trinitate vna ſit eẽntia ⁊ tres ꝑſonę:
ſcripturl ꝓbat᷑. IJbidẽY. 2
In trinitate tm̃ vna ꝑſona ẽ q;tę tres: nec
plus ſũt duę qᷓ; vna vel tres:ĩ ſe inſinitę
ſunt:⁊ ſingła in ſinguł ⁊ omiĩa in ſingul:?
ſingula ĩ oĩbꝰ:⁊ oĩa ĩ oibꝰ:⁊ oia vnũ ſunt:
¶exẽplo mõſtrat᷑.xliiij. D.
v Aälentinꝰ ſctũs epᷣs carthagiñ.ba⸗ Aa
tiʒat᷑:anno ętat ſuę.xix.et obijt:
lv. A. et. D. in fi. M
Valentinꝰ clericꝰ domꝰ ſcti augu. moꝛitur
Valeris ſctũs epᷣs hipoñn. (xxxij.C. in ſi.
dedit auguſtino ptãtẽ pᷣdicandi vᷣbũ dei
coꝛã eo in plo:⁊ ꝑmiſit vt i domo epᷣi mo/
naſteriũ clericoꝝ ↄſtrueret.xxj.D.in me.
Æρ de bonis epᷣatꝰ ſui:augu.vt in heremo

toheſte
Sdedlta
hotin
ſii.
Demntu
Vildig.
Veniupele
Quinuni;)
geitſntecd
Cenürſub
Aigore
Vobädeii
ſeipouut
Vabädei
Vabioo
Caboltas
Vabäcoot
enlufuc⸗
Zerbosdun
linnopge
nena püf
Ceinuci
wn. Du
Certaſama
Tckeslacen
Höyetw's
ſii ſeg a.
Tckesnon⸗
ſeriſubn
lccaulibet
Gruenane
Ofmawin
ſpoſttlans
ntenoes⸗

Lüenntin

ſferitſub⸗

Abembenis

islbbentt
lbiotcaon
Mönee
Höngeren
loſchdire

Ueriin

drtenti⸗
ntinbir
hinierfn

Alnt⸗ le

innenm,
Nlond N
Calt
alpine

nhlnich
Cinne.
ei las.
wideäri

1
mmanae

thiE.

onpeni te

lagec.
alwiA
acbident

tpiI.

1Cu.
ſandediſn
peaatinün

Aii di.

F. wni. bi
LFli 5.

elmi. 1
Samme uki

hehegnae
necbebono⸗
idinin
einuchigrrid
aa .
gtduiſi
netugetun,
ge⸗iſd
uinnge

iin.

ms:ſennie
mnuiili
touiin
nuntaniſ⸗

.

Cset.

principaliũ ſententiarũ

monaſteriũ ediſicaret plura donauit.xxj
dedit auguſtino ⁊ frib?ꝰ ¶ A. in me.D.

hoꝛtũ ꝓ monaſterio ędificando.iiij.C.v.
C.xiiij. A.xl.C.in me.lij.B. in ſi.

De vanitate ſeculi.lvij.et.lviij.ꝑ totum:et
Vaſa dñi quę dicunt᷑.xxxvj.A.

(xlix.

ꝗe Venia petẽda ẽ ab eo qᷣ leſus ẽ.j.reg.c.vj.

Qui nunq; vult petere veniã aut nõ ex aio

petit ſine cã ẽ in monaſterio etiã ſi inde ñ

Veniã a ſub/ (ꝓijciat᷑.iij.reg.ca.xxxviij.

diti platꝰ nõ petat qͥ in coꝛripiẽdo moduʒ

Verbũ dei iõ caro (exceſſit.bidẽ.ca.xl.

fieri voluit.xx. A.B.

Verbũ dei cibꝰ ẽ aĩę.iij.reg.ca.xii.
Verbũ ocioſũ nõ ſit ĩ religioſo.ij.reg · c.iiij
Verboſitas depingit ĩ oꝛe q̃lis hõ ẽ in mẽ/

Xlerbũ ocioſũ nihil aliud ẽ q; ſe/ (te.iij. A

Averbis durioꝛibꝰẽ ꝑcendũ

men infructuoſum.iij.B.
ſ: ꝗᷓ ſi emiſſa fue
rint nõ pigeat ex ipſo oꝛe ꝓferre medica/
menta vñ facta ſunt vulnera.iij.regu.ca.

Verũ a qͥcũq; dicat᷑ a deo dicitur. Cxxxix.

xxxvji. D. in medio.

Veritaſ am ara ẽ his qͥ eã ñ amãt.xxxvj.G
Veſtes ſacerdotales qͥd ſigniſicẽt.xxxix.J

Mõ veſtibꝰ ſᷣ moꝛibꝰ placẽ appetãt religio/
ſi. iij. reg. ca. xviij.⁊ ſer.xxvij.E. xxviij.J.
Veſtes mona (in fl. K.l.C. in me.liij.G.
ſterij ſub vno vel pluribꝰ ſint cuſtodibꝰ:
nec cuilibet ꝓferãt᷑ ꝓ volũtate ⁊ tempoꝝ
ↄgruẽtia:nec qͥ deteriꝰ aliqͥd recipit mur/
ſᷣm arbitriũ (muret.iij.regu.ca.xxvj.
ppoſiti lauẽt᷑:ne mũdęveſtl nimiꝰappetitꝰ
interioꝛ es aĩe ſoꝛdes ↄᷣhat. Ibidẽ.c.xxx.

Cũ fuerint indigẽtibꝰ neceſſaria dare non

differãt ſub arũ cuſtodia ſũt ꝗ̊ poſcũtur.

Ai Be tribꝰ vijs ſapię dei ( Ibidẽ.ca.xxxvj.

ꝑ q̊s liberat hoĩes:ſcʒ liberatiõis: ↄſerua
tiõis ⁊ coꝛonatiõis.lv.A.D.in fl.
via pᷣma ẽ in ſtatu penitẽtię:ſcða iuſti/
Via pᷣma ẽ rectio (cię:tertia gloꝛię.lv.B.
nis:ſcða directiõis:tertia coꝛrectiõis:ſed
Visę durę ꝗ̊ ſint.lv rta ẽ erectiõis.lv.C
B.in medio.
De tribꝰ vitijs pᷣncipalibꝰ:ſcʒ gula:cupidi

tate ⁊ ſuꝑbia:⁊ quõ ſuꝑant᷑.lxviij.A.B.

Viſio btõꝝ qual erit.xliiij. D.
Nõ videre femias ſᷣ apetere aut apetivel/
Qui videt (le crimĩoſũ eſt.iij.reg.ca.xxj.
ſeminam: ⁊ videri apetit nõ putet ſe ab
alio nõ videri:certe videt᷑ a deo:qͥ tãtovi
det ſapiẽtiꝰ:qᷓ;to patiẽtiꝰ. Ibidẽ circa.ſi.

Vinum qui bibere debeãt ⁊ qñ.j.C.

Vigilię ſctõꝝ cur cõmutatę ſũt in ieiunia.
Cur adhuc nomẽ vigiliarũ ma/ (xxv. B.
Cur ñi hñt vigilias aliq̃ feſta aploꝝ.xxv.l
Vince in bono malũ: ſic intelligit᷑.lxxiij.
Vindictã petere licet a deo nõ ad (A. B.
dãnationẽ ſᷣ coꝛrectionẽ.ix.B.circa fi.
Qui vult ſe vindicare ð hoĩe:ꝓuocat in ſe
vindictã dei.lxxiij.A.

Virginitas relict nuptiarũ copul:dimiſſa
liberoꝝ ꝓpaginę:ſpõſo qͥ in celis ẽ ꝑenni
mẽte:actu:habitu⁊ geſtu aplicari meruit
Virgo ⁊ ſi nunq; in mona (xliiij.VF.cir.ſi.
ſterio fuit ⁊ ſacrata ẽ: illi nubere ñ lʒ q;uil
in monaſterio eẽ nõ cõpellat᷑: ſi ãt ceperit
eſſe in monaſterio ⁊ deſerit:et tñ virgo ẽ:
Virtutes cardinaleſ (dimidia ruit.lij.hh.

quattuoꝛ.iiij. A. in medio.

De laude vitę ſolitarię.j.A.HB.xxvij.A.⁊
Vita ↄtẽplatiua (xxxix.ꝑ totũ.xxvj.B.
pꝛeęfertur actiuę.ixliiij.E.
De vita ⁊ moꝛibꝰ clericoꝝ.xlij.ꝑ totum.
De cõi vita clericoꝝ ex augu.oꝛdiatiõe.lij.
Vitã longã oẽs amãt non (et.liij.ꝑ totũ.
bonam. lxxj. B.
Cupiẽtes male viuere ꝗrũt ſibi exẽpla ma
De fallacia ⁊ miſe (le viuẽtiũ.liij.F.in fi.
ria pſent vitę.xlix.per totum.
Vita pᷣſens cur ſit ſpernẽda ⁊ btã apetẽda

Sic viuamꝰ vt ſemꝑ viuere va/ (lIvij. C.

leamus.lxxiiij. B.
Vita iſta nõ patria ſ̃ exiliuʒ: nec ꝑpetua vᷣ
Quid int᷑ vitã iſtaʒ (trãſitoꝛia eſt.lxv.A.
et btãz vitã diſtet.lxv.B. lxxvij. B.
In vita btã queę erũt.lvij.D.
In vita ęterna ſeptẽ erũt.xlix.B.
De frẽ vitali grãmatico qͥ apud mediola/
nũ ſacculũ trecẽtoꝝ ſolidoꝝ iuenit ⁊ ple/
ne reſtituit:nec ꝓ reſtitutione qᷣcq; accie

Vngere caput (voluit.xxj. A.in me.D. An

Vnitat cõmẽdatio.j.A.in fl.B.ij. D.
Vnitas chꝛiſti ⁊ eccłlię vna ẽ vbiq;.liij. E.

Volũtaſvtꝝ bõa ſit⁊ ex deo:ſic ꝓbat᷑.).B o

Volũtas ꝓ.facto reputabit᷑ vbi facultas
Vouere tuũ eſt ſed (deeſt.xxxv.B. ĩ me.
dimittere votũ nõ eſt tuũ.lx.B.
Albeliꝰẽ nõ vouere:qᷓ; vota nõ tenere:ſic in
Vꝛſus foꝛmicas quęrit (celligit᷑.lxij.D. Ar

yt ſanetur.lv. C. in medio.
inis annotationu.

8
—
5 — — n — , S — —— 4
SB
E 2
£
*
. 2
.
* —
„
.
.
.
4
.
.
. . * 4* * „
- *. 1 . . . — .
7*
.
S
4
.
2
.
S .
. * 4·
.
.
*½
4
S

— M 7 5 12 — E 4 èð HD
. S mew ss”eä D ff .́ 8 W ”ͦMD ß S R SSZ D
H H HKZZ R S s “ 5 — S ”UUM B l S
. . ̃ öl “” ”MM”M MM ß
.
„
£

urelius

—
—
.
.
.
.
.
.
*
.
N
X

„ .

Deeogölan
t⸗ Pei Ar
Cüregnü⸗
ecoqdſen
Unig Gicluceat
og eſre
Unis guin acls
ci refri
niniabas
Deevcdan
Nuts Qltan
egoi⸗
Deevgoͤlcnp
Riyn Quiorent
hannelgns.
Nocdͤlaip
uin Peſetdeb
Urss Deypaden
güͤſeiſent
feicen.
uig Dembusgue
69 crociczien
gebuter
lalloamse
Dencoͤſgi
i Cöft⸗
Ugenqu
einpſh,
e Centendn
. lckiarckon
ul Nodeiſi⸗

=

4

Annotatio ſermonũ de verbis diui

¶ Biui Aureli Auguſtini Hipponenſis
epiſcopi:tractatuũ de verbis domini ſal⸗
uatoꝛis ſᷣm foꝛmã ſermonũ editoꝛũ: oꝛdi/
nata bꝛeuiſch annotatio.

eyerbis vnin euan⸗

elol⸗ m Mattheũ.
De eo as criptũ eſt in euangelio ᷣm Mat/

theü⸗ Agite peęnitentiã: Appꝛopinquabit
em̃ regnũ celoꝝ: Tractatus ac Sermo.I.
Dc eo qð ſcriptũ eſt in euãgelio ᷣm eundẽ:

Matth. 5.
oꝑa veſtra bona ⁊ gloꝛiſicent patrẽ veſtrũ
qWui in celis eſt: Et cõtra: Attẽdite ne iuſti
ciã veſtrã faciatis coꝛã homibꝰ vt videae
mini ab eis. Sermo. II.
De eo qð ſcriptũ eſt in euãgelio ᷣm eundẽ:
Matthᷣ.Fð. Qui fecerit ⁊ docerit ſic:maximꝰ vocabit᷑
in regno cęloꝛũ. III

Matth̊.õ.

De eo qð ſcriptü eſt in euãgelio m eüdem: 2

Abi ſupꝛaa Qui dixerit fratri ſuo fatue:reus erit ge/
henne ignis. IIII
De eo qð ſcriptũ eſt in eusgelio ſᷣm eunds:
MNMatth. 7. Petite ⁊ dabit᷑ vob:ꝗᷓrite ⁊ iuenieti ⁊c. V
Wattb. S. De puero Centurionis ⁊ verbis eius indl⸗
gnũ ſe pᷣſentia dñi iudicãtis:in euangelio
ſᷣm eũdem. VYVYVI
Matth. 8. De tribus:quoꝝ vnus dixit: Dñe ſequar te
Zud.2ↄ .· quocũq; ieris ⁊ repꝛobatus eſt: Alius nõ
audebat ⁊ excitatus eſt:Tertiꝰ differebat
⁊culpatus eſt. VII
De eo qð ſcriptũ eſt in euangelio ſm Mat⸗/
thęũ: Cõſiteboꝛ tibi pater dñe celi ⁊ terrę
Et cetera que ſequũtur. VIII
De eo qð ſcriptũ eſt in euãgelio ᷣm eũdem:
Venite ad me om̃s qui laboꝛatis ⁊ onera
ti eſtis:⁊ eſto reficiã vos ⁊c̃. IX
Matth. II. De eo de ſi upꝛa: Venite ad me oẽs ⁊cc. X
De eo qð ſcriptũ eſt in euãgelio ßᷣm eundẽ:
Qui blaſphemauerit in ſi pũſancto: nõ re/
mittet᷑ ei: neq; in hoc ſęculo neq; in futu/
ro. XI
De eo qð ſcriptũ eſt in euãgelio ſᷣm eundẽ:
Aut facite arboꝛẽ bonã ⁊ fructũ eius bo/
num:aut ⁊c̃. XI
Matth. 14. De dño chꝛiſtob ambulãte ſuꝑ aqs maris:⁊
petro titubãte: In euãgelio ſʒ eũdẽ.xiii
Matth. 14. De eo de quo ſupꝛa. XIHI
De eo qð ſcriptũ eſt in euãgelio ᷣm eundẽ:
Si peccauerit in te frater tuus:coꝛripe eũ
inter te ⁊ ipſum ſolſ. XV
Abi S. De eo de quo ſupꝛa:Si peccauerit in te fra-

Matth. 1I.

Abi 5.

Matth. 18.

Sic luceat lux vr̃a coꝛã homibꝰ:vt videãt

ter tuus ⁊c. Et de verbis ſalomonis:An/⸗/
nuens oculis cum dolo: congerit homini/
bus męſticiã: Qui autẽ arguit palã:pacẽ
facit. .XVI
De eo quod ſcriptũ eſt in euãgelio ßm eun/
dem: Si vis ingredi ad vitam ſerua man Motth. 19:
De duobus cecis ſedentibus ſecus viam ⁊ Marttz. 2G
clamãtibꝰ: DOñe miſerere noſtri fili dauid:
in euãgelio m eundẽYꝗ. xVII
De eo qð ſcriptũ eſt in euãgelio ſᷣm eüdem
Reddite ꝗᷓ ſunt dei deo: ⁊ quę ſunt cęſaris Macth. 2.
ceęſari: Et de ſtipendijs militãtiũ. XX
De eo qð ſcriptũ eſt in euãgelio ſm eũdem:·
Ve pꝛegnatibus ⁊ nutriẽtibꝰ. XxX WMWatth. 24.0
De eo qð ſcriptũ eſt in euãgelio ſm eũdem:
De die illo et hoꝛa nemo ſcit: neq; angeli abi s.
ccloꝛum vL7. XxXI
De decem virginib: In eusgelio ſm eun/ Matth. 2 5.

dem. XXII MDWW
De eiſdem e quib ſupiaa. XXII Abis.
geybis Dni in euan/

Sgel io m Cucam.
De eo qð ſcriptũ eſt in euãgelio ſᷣm LCucaz:

Qui vos ſpernit me ſpernit. XXIIII Zucj. 10.
De diuite ⁊ Laʒaro: In euãgelio ſᷣm eun/ Zuc.16.

dem. XXV
De Abartha ⁊ maria: In euãgelio ſᷣm eun⸗ Lucj. 10.
dem. XXVI
De eiſdẽ de quibus ſupꝛa. XXVI Abis.
De eo qð ſcriptũ eſt in euãgelio fᷣm eũdem:
Diñe:doce nos oꝛare. XXVII Ludj.ii.

De eo qð ſcriptü eſt in euãgelio m eũdem:
Quis veſtrũ habet amicũ ⁊ ibit ab illum Ebiz.
media nocte ⁊c̃. XXNX
De eo qð ſcriptũ eſt in euãgelio ᷣm eundẽ:
Nũc vos phariſei qð foꝛis eſt parapſidis Lud.ii.
lauatis ⁊c̃. XXX
De arboꝛe ficulnea quęæ ꝑ trienniũ fructũ nõ Luch. 13
afferebat: In euãgelio im eũdẽ. XxXxxNI
De eo qð ſcriptũ eſt in euãgelio ᷣm eũdem:
Dñe ſi pauci ſunt qui ſaluant᷑.Et quõ per abis.
anguſtã poꝛtã pauci intrt. XxXxXxI
De eo qð ſcriptũ eſt in euãgelio ſᷣm eũdem:
Hõ quid fecit ccnã magnã ⁊c. XXXIII Zud. 14.

De eo qð ſcriptũ eſt in euãgelio ſm eüdem:

Hõ qdaʒ habuit duos filios 2c. XXXIIII Zuck. 15.
De eo qð ſcriptũ eſt in euãgelio ᷣm eũüdem:
Facite vobis amicos de mãmona iniqui Zud 116.
tatis. XXXV
De iudice iniquo qui nec deũ timebat: nec Lucj. 18
hominẽ reuerebat᷑: In eusgelio 'm eun/
2

Annotatio ſermonũ de verbis dñi

dem. XXXVI
De eo qð ſcriptũ eſt in euãgelio ̃m eũdem:

Lud.io. Hhomo quidã deſcẽdit ab hieruſalẽ in hie

richo ⁊ incidit in latrones. XXXVII

¶ Be verbis dñi in euan/
gelio m Johannẽe.

De eo qðõ ſcriptũ eſt in euãgelio ſjm Johan
Joßh.I. Nem: In pᷣncipio erat verbũ ⁊ verbũ erat
one arrianoꝛiĩũ. XXXVII —
De eo qð ſcriptũ eſt in euãgelio ſm eũdem:
Abi. S In mũdo erat ⁊ mũdus ꝑ ipᷣm factus eſt:
7 mũdus eum nõ cognouit XXXIX
De eo qð ſcriptũ eſt in euãgelio ᷣm eũdem:
de Nathanaele: Cum eſſes ſub arboꝛe fici
vidi te. XI. .
De cõuerſione aquę in vinũ: In euangelio
ſᷣm eũdem. XLI „
Joh.5. De infirmo iacente ad piſcinã: In euãgelio
ſm eũdem. XLII .
De eo qð ſcriptũ eſt in euãgelio ᷣm eũdem:
Abis. Si ego teſtimoniũ ꝑhibeo ð me ⁊cc̃.X.III
MWatth. y. De tribus moꝛtuis quos dominus ſuſcita-
TLucl. 7. uit XLII
Job. I1. He eo qð ſcriptũ eſt in euãgelio ſm Johan
Joß.S. nem:Scrutamini ſcripturas XL V
De eo qð ſcriptũ eſt in euãgelio ſᷣm eũdem:
Job.bõ. Qui manducat carnẽ meã ⁊ bibit ſangui/
nem meu v7. XILVI
Zoh. 8. De muliere dep̃henſa in adulterio: In euã/
gelio m eüdem. XL VII
e eo qs ſcriptũ eſt in euãgelio ᷣm eũdem:
Abi ſupꝛa ¶Si mãſeritis in verbo meo:vere diſcipuli

Joh. I.

Job. 2.

mei eſtis. XLVIII
Zob. 1o De paſtoꝛe ⁊ mercẽnario ⁊ fure: In euange/
lio ᷣm eũdem. XLINX

De eo qo ſcriptũ eſt in euãgelio ᷣm eũdem:
De eo qð ſcriptũ eſt in euãgelio ſ̃m eũdem:
Job. o Ego ⁊ pater vnũ ſumus. LI
Joh.rI. De reſuſcitatione Lazgari quatriduani: In
eceusgelio m eüdem. III
De eo qð ſcriptũ eſt in euãgeljo ᷣm eũdem:
Johᷣ.ꝛ⁊. Qui credit in me:credit in euʒ qui me mi/
ſit. LIII
De eo qð ſcriptũ eſt in euãgelio ſᷣm eũdem:
Joh.· 14. Ego ſum via: veritas ? vita. LIIII
Abi ð. DNe eo de quo ſupꝛa:Ego ſum via:veritas ⁊
Se eo qð ſcriptũ eſt in euãgelio ᷣm eũdem:

apud deũ ⁊ deus erat verbũ:Et rephenſi

Qusę ego loquoꝛ vobis:a meipſo non lo/ JZob.14.
quoꝛ:. LVI
De eo qð ſcriptũ eſt in euãgelio ſᷣm eũdem:
Pacem meã do vobis: pacem meã relin/ Abis.
quo vobis. LVII
De eo qð ſcriptũ eſt in euãgelio ſᷣm eũdem: Job.ꝛ4.
Nõ turbet᷑ coꝛ vrjm neq; foꝛmidet. Lviii
De eo qð ſcriptũ eſt in euãgelio ᷣm eũdem:
Ego ſum vitis:vos eſtis ſarmenta: pater JqJob.iʒ.
meus agricola. LIxNx—
De eo qð ſcriptũ eſt in euãgelio ſᷣm eũdem:
Ego veritatẽ dico vobis: expedit vobis Joꝶᷣ.16.
vt ego vadam. LX
De eo qð ſcriptũ eſt in euãgelio m eũdem:
Ipſe arguet mũdum de peccato: de iuſti/ ab o
cia ⁊ de iudicio. KI
De trina interrogatõne domini ſi petrus ſe Johłᷣ.ar.
diligeret:⁊ trina petri reſpõſiõe. LXII

De manifeſta oſtẽſione trinitatis in deo no Matth.z.
ſtro ex euangelio de baptiſmo dñi apud Zud.ʒ.

flumen ioꝛdanẽ. LXII oh.l.

De eo qð ſcriptũ eſt in euãgelio ᷣm eũdem: Joł.5.
Amẽ amẽ dico vobis:qꝛ venit hoꝛa ⁊ nũc
eſt quãdo moꝛtui audient vocẽ filij dei:et
