meruiſti virginalẽ affectum poſſidere cõiu⸗/
gij:quia per meritũ virginitatis ita ſepara/
tus es a concubitu vroꝛis: vt pater dicaris
ſaluatoꝛis:qui viuit ⁊ regnat in ſęcula ſecu /
loꝛum: Amen.

g gentes. Iſtum diem nobis non ſol
iſte viſibilis: ſed creatoꝛ ipſius in-
uiſibilis conſecrauit: quando eum ꝓ nobis
viſibilem factum:a quo inuiſibili ⁊ ipſa cre

ata eſt viſceribus fecũdis ⁊ genitalibus in /
tegris vᷣgo mater effudit.Cõcipiensvirgo:

pariẽs virgo:virgo grauida:virgo fęta:vir⸗
go ꝑpetua. Quid miraris hec homo: Deñ
ſic naſci opoꝛtuit: quando eſie dignatus eſt

homo.Calẽ fecit illam qui eſt factus ex illa.

Anteqᷓ; fieret em̃ erat: et quia omnipotens
erat:ſieri potuit ma nẽs quod erat. Fecit ſi/
bi marrẽ cum eſſet apud patrẽ: et cum ſieret
ex matre manſit in patre.Auomõ deus eſſe
deſiſteret cum homo eſſe cxpit:qui gen itrici
ſuę pᷣſtitit ne deſiſteret virgo eſſe cum pepe⸗/

rit? Pꝛoinde cum verbũ caro factum eſt: nõ

verbũ in carnẽ pereundo ceſſit: ſed caro ver
bo ne ipſa periret acceſſit:vt quẽadmodum

homo eſt anima ⁊ caro: ſic eſſet chꝛiſtꝰ deus
⁊ homo: idem deus qui homo: et qui deus
idem homo:non cõfuſione naturę: ſed vni-
tate perſonę. DPeniq; filius dei generantico
ęternus ſemꝑ ex patre:idem ſilius hominis
eſſe ceępit ex virgine:ac ſic et fij diuinitati ẽ

addita hũanitas: ⁊ tamẽ non eſt ꝑſonarum

facta quaternitas:ſed ꝑmanet trinitas.mMõ B
ergo nobis ſubꝛepar quoꝛüdam ſententia
minus attentoꝛũ in regulã fidei:⁊ in ſcriptu
rarũ oꝛacula diuinarũ.Hicunt em̃: QAui ſiliꝰ

eſt hominis factus eſt filiꝰ dei:qui vᷣo filius

eſt dei: nõ eſt ſactus hominis. Hoc vt dice /
rent qð verum eſt atrenderũt: ſed verũ elo/

qui non valuerũt. Quid enim attenderunt
niſi quia humana natura potuit in melius
cõmutari:in deteriꝰ diuina autẽ nõ potuit:

Hoc verum eſt: ſed etiã ſic id eſt nequaq; in

deterius diuinitate mutata: verbum tamẽ
caro factum eſt. Neq; enim ait euangeliſta:

Caro verbum facta eſt:ſed ait: verbuzʒ caro Job.1.

factũ ẽ. Verbum aũt deus:quia deus erat
verbũ. Et quid caro niſi homo: Mon enim

.

ſtenmin
Prbng l Li
budel
ütau
honoed
honisfi
ſonepot
ponom
ſeicof
gauset
flus ho⸗
isen
lühomit
Phan⸗ facü:rit
yebut
igkeia⸗
unalcen
nisfac
bio tſenpm
Paler.
itßeln
aln dictape
fapinä⸗
ſener⸗
ſme
bentus
ſoma
nirus
llitn
ſplein
gliät
gaͤm
ctde
Yn
kans
8o,1. omna
te
D
aria
llatefa
„ emnt.
ig funs
lunſun
hehi
fenine
milus⸗
egder
eratap
homin
diede
ceauit

lamitmla;
Unoberorſ
to pirs
weun och
Ubiltpſten

Cunsltbes.

Gchianang
Gpngoſencpn
Nrbonoebi
ſedigunach
ſtnansal.
onndoe
dan. Fnß
raaaniet
nonodasch.

irgnigennd.

cleanpe⸗
ſacunckni
lrſedaon
griacnoan
ſachidan
o:talidat
aupſatn⸗
genemd
luns honmn
üduinenti
NckgoNune

Amtina hit

n en
44 vi
anſt,
anifoßi
boNDN

4

en

Bermo xx. In natali dñ

ſine anima in chꝛiſto hominis caro. VUnde

attb. 26, ait: Triſtis eſt aia mea vſq; ad moꝛtẽ. Si

verbũ deus:⁊ homo caro:quid eſt aliudver
bũ factũ eſt caro:niſi qui deus erat factus ẽ
homo?:Ac ꝑ: hoc qui erat dei filius factus eſt
homis filius: Aſſumptiõe inferioꝛis: nõ ver
ſieone potioꝛis. Accipiẽdo ipſe qð non erat:
Cnon amittẽdo qð erat. Nam quõ in regula
fidei cõſiteremur credere nos in filiũ dei qui
natus eſt ex virgine maria:ſi nõ filius dei ſᷣ
filius hominis natus eſt ex virgine maria:

Quis enim chꝛiſtianꝰ neget ex illa femina fi

liũ hominis natũ: ſed tamen deum homin
Job.i. factũ:⁊ ita hoĩiem deũ factũ: Nheus em̃ erat
verbũ:⁊ verbũ caro factũ eſt. Cõſitendũ eſt
igit᷑ eũ qui ſilius dei erat:vt de virgine ma-
ria naſceret᷑ aſſumpta foꝛma ſerui filiũ homi

nis factũ:qð erat manentẽ: qð nõ erat aſſu/

Yoð.I4. mentẽ. Eſſe incipientẽ quo minoꝛ eſt patre:
JYob.io. ⁊ ſemꝑ manentẽ in eo quo vnum ſunt ipſe ⁊
pater. Nam ſi ille qui ſemꝑ eſt dei filius nõ
eſt ip̃e factus hominis filius:quomõ de illo
Phil. 2. dicit apoſtolꝰ: Qui cũ in foꝛma dei eſſet nõ
rapinã arbitratus eſt eſſe ſe equalẽ deo: ſed
ſemetipſum exinaniuit foꝛmã ſerui accipiẽs
in ſimilitudinẽ hominũ factus: ⁊ habitu in⸗
uentus vt homo? MHeq; em̃ alius ſed ipſe in
foꝛma dei ęqualis patri:qui eſt vtiq; vnige/
nitus dei ſilius ſemetipſum exinaniuit in ſi/
militudinẽ hominũ factus. Mec alius ſᷣ idẽ
ipſe in ſoꝛma dei ęqualis patri:hũiliauit nõ
aliũ ſed ſemetipſum: factus obediens vſq;
ad moꝛtẽ:moꝛtẽ aũt crucis.Qð totũ non fe
cit dei filius:niſi in ea foꝛma quę eſt homis.
D Item ſt ille qui ſemꝑ eſt dei filius:nõ eſt ipᷣe

factus homis filius: quomõ dicit apłus ad

Bo. I. Romanos: Segregatus ĩ euãgeliũ dei: qð
ante ꝓmiſerat ꝑ ꝓphetas ſuos in ſcripturis
ſanctis de filio ſuo:qui factus eſt ei ex ſemie
dauid ſᷣm carmẽ? Ecce ſilius dei qꝗð vtiq; ſꝑ
erat:factꝰẽ ex ſemĩe dauid ſᷣm carnẽ qð non
erat. Item ſi ille qui eſt dei filius nõ eſt ipſe

Sat.4. factus filius hominis: quomõ miſit deus fi-

lium ſuũ factũ ex muliere:Quo nomine ſᷣm
hebꝛea linguã nõ virgineũ decus negat᷑:ſed

fęmineus ſexus oſtẽdit᷑. Quis em̃ a patre

miſſus: niſi vnigenitus dei filius: Quomõ
ergo ex muliere factus: niſi qꝛ idem ipſe qui
erat apud patrẽ dei filius: miſſus factus eſt
hominis filius:De patre natus ſine tẽpoꝛiſ
die:de matre natꝰ hodie. Ita enim diẽ quẽ

creauit in quo crearet᷑ elegit: ſicut factus eſt

de matre quã fecit. Mã ⁊ ipſe dies a quo de
inceps incrementũ lucis accipit dies:opus
chꝛiſti ſigniſicat:ĩ quo interioꝛ homo noſter “
renouat᷑ de die in diem. Eterno quippe crea⸗
toꝛi in tempoꝛe creato ille dies debuit eſſe
natalis:cui creatura cõgrueret tempoꝛalis:
cui honoꝛ ⁊ imperiũ per inſinita ſecula ſeæcu/

loꝛum: Amen.
n eodem feſto: Sermo xyVI Ser. Xxx.
Odiernus dies ad habendaʒ ſpem àꝗà4

vitę ęternę:magnũ contulit gauduüi5
generi humano. Pꝛimus em homo Señ ʒ.
quo dadente oẽs cecidimus: cuius ruina eſt 8.
moꝛtalitas noſtra: nõ eſt natus ſed factus:
patre nullo:nulla matre: ſed deo operante.
Męc eſt hominis pᷣma conditio:adam de ter
ra.Secũda conditio eſt homis: qua creauit Señ.2.
feminã de latere viri.Tertia cõditio eſt ho⸗
minis: qua natus eſt homo ex viro 1 ſfemia.
Quarta cõditio eſt dei homis: qua natꝰ eſt Zucd.2.

chꝛiſtus ſine viro de fęmina. In iſtis qttuoꝛ A/

cõditionibus vna ſola nobis vſitata eſt: c 7
terę tres nõ ſunt in oculis carneis: ſed ĩ fide
coꝛdis. De terra factũ hominẽ ſine patre et
matre nouimꝰ: nunq;ᷓ vidimus:lecta et au
dita credimus. Tertia illa vſitata eſt nobis

ipſa quotidiana. De cõplexu maris ⁊ femie

quotidie naſcunt᷑ homines. Jam ergo erat
vna ſine viro ⁊ femina:iam erat tertia de vi
ro ⁊ femina: quarta reſtabat ſine viro de fſo⸗
mina: Sʒ iſta arta liberauit tres. Pꝛima et
ſecũda ruerũt: tertiã de ruina generauerüũt:
in quarta ſalutẽ inuenerũt.Exultent virgi / B
nes:virgo peperit chꝛiſtũ.Nihil in ea quod
vouerũt putent exterminatũ: manſit virgo
poſt partũ.Exultent viduę: infantẽ chꝛiſiſi Aug.2.
vidua Anna cognouit. Exultent cõiugatę:
naſciturũ dominũ ieſum chꝛiſtum heliſahet Zud.i.
maritata ꝓphetauit. Nullus gradus p̃ter
miſſus eſt:de qͥ non haberet teſtimoniũ ſal⸗
omniũ/ Nũquid em̃ ſolę virgines ad regn
cęloꝝ ꝑueniũt: Perueniũt ⁊ viduę. Mag i

meriti fuit illa vidua ſancta anna qa vgini
tate ſua ſeptẽ annis vixerat cum viro ſuo:

Quo defũcto vſq; ad ſenilẽ ętatẽ ꝑuenerat
⁊ ſenectute ſãcta expectabat infantiã ſalua/

toꝛis:vt paruũ videret annoſa:paruũ agno

ſceret anicula:intrantẽ in mundũ ſaluatoꝛẽ
videret itura.Et in maſculino ſexu tria ipſa
genera cõmendata ſunt. Ipſe chꝛiſtus puer
nat ẽ:exultẽt pueri:cõtinẽtiã vouẽtes pue/
ro. Iße vo integritatẽ pueritię cõſecrauit:qͥ

64

Banctiꝰ
ſuę matri fecunditatẽ attulit: virginitatẽ nõ
LCL abſtulit. Simeon ille ſenex diu vixerat:cuiꝰ
Rud.a. ętas cõparat᷑ annę: ⁊ audierat reſpõſũ qð ñ
eſſet viſurus moꝛtẽ: niſi pᷣus videret chꝛiſtũ
dhi. Intelligite frẽs quãtũ deſideriũ habe/
bant antiqui ſancti vidẽdi chꝛiſtũ. Seiebãt
ſlũ eſſe venturũ:⁊ oẽs qui pie viuebãt dice
bãt: O ſi hic me iueniat illa natiuitas: O ſi
qð credo ĩ ſcripturis:videã oculis meis.Et
vt nouerit quãtũ deſideriũ habebãt ſancti
qͥ nouerant ꝑ ſcripturas virginẽ pariturã:ſicẽ
Eſa.⁊. qudiſtis cũ Eſaias legeret᷑: Ecce virgo acci/
piet ĩ vtero ⁊ pariet filiũ: ⁊ vocabitis nomẽ
eius emanuhel. Emanuhel qͥd ſit euãgeliũ
Mattð.i. nobis aperuit dicens:qð interpᷣtat᷑ nobiſcũ
deꝰ. Mõ tibi & vile ſit quęcũq; inſidelis aia:
nõ tibi videat᷑ impoſſibile vt vᷣgo pareret:
virgo pariẽs ꝑmaneret. Intellige natũ deũ
⁊ ſi miraris vᷣginis partũ. Vt & nouerit an
tiquos ſanctos et iuſtos optaſſe videre qð
cõceſſũ ẽ huic ſeni ſimeoni:dñs nr ipſe ieſus
Mattb.i5. chꝛiſtꝰ ad diſcipulos ſuos loquẽs ait: Mul/
ti iuſti ⁊ ꝓphetę voluerũt videre ꝗᷓ vos vi-
detis ⁊ nõ viderũt:⁊ audire ꝗᷓ auditis ⁊ non
audierũt.Aultũ ſenex iſte fuit ad audiẽdũ
ſerus: ſed ad videndũ maturꝰ. Hõ expecta/
nit vt chꝛiſtũ audiret loquentẽ:qm̃ agnouit
infantẽ.Et hoc illi cõceſſũ erat iã decrepito:
quaſi deſiderãti ⁊ ſuſpirãti ⁊ dicẽti quotidie
in oꝛationibus ſuis:ñ veniet: Qñ naſcit᷑:
ODiñ videbo? Putas durabo: Putas hic me

inueniet? Putas iſti oculi videbũt ꝑ quem
coꝛdis oculi reuelabunt: Dicebat iſta ĩ oꝛa/
tionibꝰ ſuis:⁊ ꝓ deſiderio ſuo accepit reſpõ

ſum:ꝙ non guſtaret moꝛtẽ niſi pus videret

V chꝛiſtũ dñi.HGeſtabat eũ maria mater ei in/
fantẽ:vidit ille ⁊ agnouit.Vbi nouerat qð

agnouit: An intꝰẽ reuelatꝰ:qui foꝛis ẽ natꝰ:
Vigdit et agnouit. Agnouit ſimeon infantẽ
tacẽtẽ:⁊ occiderũt iudęi iuuenẽ mirabilia fa
cientẽ.Cũ & cognouiſſet:accepit invlnas ſu
as: hoc eſt in bꝛachia ſua:amplexatꝰ ẽ eum.
Poꝛtabat a quo poꝛtabat᷑. Ipſe em̃ eſt chꝛi/⸗
Gap. 8. ſtus ſapiẽtia dei:attingẽs a finevſq; ad finẽ
foꝛtit᷑:⁊ diſponẽs oĩa ſuauit.Quãtꝰ ibi erat
⁊ q;magnꝰ:q;paruus factꝰ erat. Paruus fa/
ctus:paruos ꝗq̃rebat. Quid ẽ paruos queęre
bat:? Hon ſuꝑbos ſed hũiles colligebat. In
ſepi dignatꝰ eſt poni vt eſſet pioꝛũ cibaria
iumentoꝝ. Accepit eũ ſimeon ĩ bꝛachia ſua
⁊ dixit:HNuũc dimittis dñe ſeruũ tuũ in pace.
Dimittis in pace:qꝛ video pacem. Quare S

IUR
—

geni⸗

luguſtini de tempoꝛe

dimittis ĩ pace:qꝛ viderũt oculi mei ſaluta/
re tuũ. Salutare dei:dñs ieſus chꝛiſtꝰ. An/
nüciate diẽ:ex die ſalutare eiꝰ.Mabet ̊ pu/
eri puerũ ieſum: ſancti ſenes ſenẽ ſimeonẽ.
i aſt ꝗritis vt ⁊ ↄiugatꝰ aliqs vir teſtimo E
iũ dño ꝑhibeat: Zachariã cõſiderate.Ne/
mo g& grat aliud frẽs mei chariſſimi:ſideles:
aut vᷣgo: aut vidũa: aut cõiugata: aut pᷣuer:
aut cõtinens:aut vxoꝛatꝰ: quicqͥd plus eſſe
qͥs voluerit:nõ inuenit quẽadmodũ ad chꝛi
ſtũ ꝑtineat. Nõ inuenim teſtimoniũ phibu
iſſe chꝛiſto adulteros:foꝛnicatoꝛes:imũdoſ.
Et vt a talibꝰei teſtimoniũ ꝑhiberet᷑:ipſe pᷣ/⸗
ſtitit:ipſe donauit.Mõ em̃ qſq; ſanctꝰviribꝰ
ſuis. Exultemus g̈chariſſimi: ab hodierno
die creſcũt dies. Crede in chꝛiſtũ et creſcat ĩ
te deus. Credidiſti:inchoat ẽ deus. Credi/
diſti: natꝰeſt chꝛiſtꝰ in coꝛde tuo. Sed nũqᷣd
chꝛiſtꝰ natꝰ ſic remãſit? Creuit:ad iuuentutẽ
ꝑuenit:v ĩ ſenectutẽ nõ declinauit.Creſcat S
⁊ fides tua:robur iueniat:vetuſtatẽ neſciat.
Sic ꝑtinebis ad chꝛiſtũ filiũ dei: in pᷣncipio
verbũ apud deũ. Verbũ deũ: ſᷣ verbũ caro
factũ eſt:vt habitaret in nob. AMaieſtas ibi
latebat:vbi infirmitas awparebat. In manꝰ
ſuas ſimeon inſfirmitatẽ accepit:v maieſtatẽ
intꝰ agnouit. NHNemo cõtemnat natũ: ſi vult
eſſe renatꝰ. Ad illũ ꝑtinuit ꝓpter nos naſci:
ad nos ꝑtinet in illo renaſci:qͥ venit in hunc
mũdũ pctõꝛes ſaluos facere:ieſus chꝛiſt do
min“* noſter:cui eſt honoꝛ ⁊ imperiũ in ſęcu/

n eodem feſto Germo XVI. Ser. XXI.
OVgie puer nat? ẽ odie hodie ſiliꝰ AR
dat' ẽ nob. Puer inqᷓ; licʒ teneritu/ Ela.9.
dine mẽbꝛoꝝ inualidꝰ: ̊ iculpabili
ratõe pclarus.Hodierna em̃ natiuitas
tricẽ inocẽtię:puritas dedlarat auctoꝛe:
hodie filiꝰ datꝰ ẽ nob.Nũc nobis ẽ dat: qẽ
ante ſecula natꝰ. DHatꝰ in ꝑtu vᷣginis:ſfiliꝰ de
ſubſtantia genitoꝛis. Cũ igit᷑ ſeruilẽ cauſã ꝑ
oſtiũ ſidei ſperatꝰ quõda dñatoꝛ intraret:ru
buit iuiolata ginitas. MNec peſſulũ pudor
infregit: ⁊ in ſacris viſceribꝰ radiꝰ ętnę clari/
tatis effulſit. Lętet᷑ ̊ om̃e mũdi huiꝰ exiliũ:
exultet ſeculũ paulo añ captiuũ. Miſit de⸗
filiũ ſuũ qͥ naturã terreat: moꝛiat᷑ et vincat.

ge

Terruit nãq; herodẽ natꝰ:vicit diabolũ ino Mattb.ꝛ.

cens cruciſixꝰ. Cela dñe ſub pelle carnis ani
mũ vtutis:habitũ maieſtatis pauliſꝑ occul
ta. Degeĩ vtero vᷣginis:egredere ⁊ cõgredè
ex tentoꝛio ſacrę vᷣginis:Aptatã ꝓ me muſ⸗

1

aprler
e
haen
hont
oſ
as i
Eſel
and
ALul
us
J
ga. lee
alin
fuit
liſe
lbe
ii.
nöd⸗
77

vole
cennt
ſotb
ſeret:
gine⸗
chit
Lſins.
den⸗
Ulen
dack
tisel
.
tauit
hin
ig
Uirg
alli⸗
pen
le
en
ſan

ſte
d

xxXI. In Matali dñi Ber. xVII

rn B cipulã: vbi totã liberas crcaturã. Sed tanti boniſ: ⁊ diuites dimiſit ianes: Aue inqᷣt gra
beeldn huiꝰ cõcept ac partꝰ ⁊ cauſã ⁊ miraculũ per plena:dñs tecũ. Tecũ in coꝛde:tecũ ĩ vẽtre:
– tractemꝰ. At igit᷑ vitioꝝ ſoꝛdibꝰ abſolutus tecũ ĩ auxilio.Gꝛatulare vgo:chꝛiſtrex e ceę/
erricn hoꝛribilit᷑ ſqualeſceret mũd: ab oꝛigine iã ĩ lo ſuo:venit ĩ vtero tuo.Ex ſinu pfis ĩ vyreꝝ
ſtenrke ꝑpadiſo captiuꝰ:ſęmiĩia cauſa fuit. Sic etenim dignakt deſcẽdere mf̃is: ſed nec regionẽ ſuã
ſniitte⸗ Egcẽt.⁊ 5. ſcriptũ ẽ:A muliere initiũ factũ ẽ peccati:et maieſtas iſinita deſeruit:nec eũ vᷣginatł au/

la dũ accepit icluſit. Fides a tra ĩ cęlũ erecta
eſt. Huic chꝛiſtꝰ inſedit: ⁊ ꝑ ipſã in tẽplũ pu/

te Timotb. 2 ꝑ ülã oẽs moꝛimur. Et aplus paulꝰ: Vir in/
cnn qt ſeductꝰ nõ ẽ:mulier aũt ſeducta in ſuari/

7 — — ₰ „„ * . „ ⸗ „ , „ —
Biet catiõe facta ẽ. Per hanc ̊ mũdus erũnabili doꝛis intrauit.Gñdicta tu ĩ mlłieribꝰ:ꝗᷓ vitã D
nalaln ſeruitute depᷣſſus ſ iugo diaboli anxia col · ⁊ viris ⁊ mulieribꝰ peꝑiſti.Ede inculpabilis

unian 2., Petri2. la ſömiſerat. A qͥ em qs deuict'ẽ:huic ⁊ ſer/ fęmiĩa inuiolabilẽ virũ:ac ſic ⁊ feminã ſalua⸗

nicg. uus addictꝰ ẽ. Soluta igit᷑ elemẽtoꝝ fędera bis ⁊ virũ. Eua mat᷑ gener nfi penã intulit
Harkpeh ta cõpage:diluuiũ hoĩem deleuit: crimẽ de / mũdo:genitrix dñi nfi ſalutẽ ⁊ femię geſſit ⁊
ſnnid SGeſ.22. lere nõ potuit. Iſaac ſterilis nõ xginis ſiliꝰ: viro.Auctrix peccati maledicta:anctrix me/
bdoten crucis meruit ſigna poꝛtare. Appᷣhendi me/ riti bñdicta. Ita em̃ ad eã cęleſt: nuciꝰ infit:
S ruit:vinciri meruit:nõ tñ aliqd mũdo cõtu⸗ SBũñdicta tu ĩ mulieribꝰ. Genere ſexuali oẽs
Ms lui liſſet ſi potuiſſet occidi. M oſes adqs puriſi/ apellant᷑ qquidẽ cõiter mulieres:ſᷣ ſunt etiã
. Stnit Exo.l⸗ candũ agmẽ ſolũmõ eripit iudaicũ:nõ totũ iĩcoꝛruptavginitate pudoꝛis ꝓpꝛietate diſtã
Adiuneni liberat mũdũ:extermiat ęgyptũ non pecca/ tes. IJlla occidẽdo offuit: iſta viuiſicãdo ꝓ/
uit Cela; tũ. Regẽ pharaonẽ freto hiante ſubduxit: fuit. Percuſſit illa:at iſta ſanauit. Pꝛo iobe
ſtatintlir. nõ diabolũ cũ ſuis legionibꝰ ꝑnecauit.Ha/ dliẽtia em̃ obediẽtia cõmutat᷑: ⁊ ſfides ꝓ pſi/
arnöe Põ. oo liid i inidtatibꝰ ſe fat᷑ eſſe cõceptũ:nec ipſe gdia recõpenſat᷑. Plaudat iterũ oꝛganis ma
fNwia mũdi potuit auferre peccatũ. Cũ ꝑ pleraſe ria:⁊ inter veloces articulos tympana cõcre
Cackoßi igit᷑ tẽpoꝝ gyrãtiũ rotas mũdiale curriculũ pent. Excludat cantꝰ digitis:pariat chꝛiſtũ
. Num volueret᷑:neq; quiſpiã mederet᷑: ⁊ ingraueſ/ nludẽtibꝰ pſalmis.Cõcinãt lętates choꝛi:⁊ al
tinuckti centibꝰ culpis ruinę ſcipitis ictu et fremitu ternãtibꝰ modis dulciſona carmia miſceãt᷑
tnatürſ totiꝰoꝛbis mẽdꝛa pulueſcerẽt ⁊ nemo ſuceur M uſicũ maria int᷑ iuuẽculas melos exerce/
rnoetu reret:ad fſęmina cauſa reuertit᷑:⁊ oꝛigo ꝑ oꝛi/ at:qꝛ dulce vᷣbũ plectris ſanctiſpũs modu/
entüb ginẽ detrücat᷑. Oꝛigo peccati:per genitricẽ lantibꝰ ꝑturiuit. Interea iudęa d ipla tym/
ſchikd chꝛiſti. Pꝛoſapies impietatis:ꝑ ꝓſapiẽ pie- panũ crudelitatè aptabat: 7 chꝛiſtũ in ligno
M Ctatis.Stirps moꝛtl:ꝑ ſtirpẽvitę ꝑcutit᷑.ha/ tendebat.Poſtq; em ſceleris errabũda ma⸗

10 M

ctenꝰ cauſã nũc aptos obtutꝰ miraculis re/
uelemꝰ. Chꝛiſtũ vᷣgo peꝑit: mutat᷑ natura:

nus ĩcõpoſitis numeris diſcrepauit: cõfeſtĩ

barbarꝰ ille fragoꝛ truculenti ſtridoꝛis infre/

boceſb3 deler ⁊ culpa. Pꝛeciſũ eſt illud eue infeliceita muit: Cruciſige: cruciſige. Recipꝛocato igit᷑ Zucl.a5.
igtemnin tis elogiũ: In triſticia paries ſilios:qꝛ iſta die qͥ criminoſa ęgyptꝰ feriret᷑: tympanũ ma Exo. 15.
aptl leticia dſim ꝑturiuit. Illa em̃ luxit:iſta relu- rię nfr̃e pulſatũ vᷣbũ edidit:a ſuę linguę pul⸗
uits xit. Illa lachꝛymas:iſta gaudiũ i vẽtre poꝛ- ſabulo puerpera nr̃a lętos ſui oꝛis canteſfu
tund tauit: qa illa peccatoꝛẽ: iſta edidit inocentẽ. dit. Audiamꝰ igitur quẽadmodũ tympani/E
i Chꝛiſtꝰ ſemiauit nõ luxꝰ:deꝰ ſeuit ñ maritꝰ. ſtria nr̃a cãtauerit: Magniſicat aia mea do/ ad.i.
n Virgo genuit:qꝛvgo ↄcepit. Inuiolata pe- minũ: et exultauit ſpũs meus ĩ deo ſalutari
ne⸗ ꝑit:qꝛ i ↄceptu libido ñ fuit. Vtrobiq; mira meo.Quia reſpexit hũilitatẽ ancillę ſuę:ec/
–N culũ:⁊ ſine coꝛruptiõe grauida:⁊ in ꝑtuꝰ go ce em̃ ex h̊ beatã me dicẽt oẽs generatiões.
. ee puerpera.Aatrimoniũ in ſide:partꝰiĩ vᷣgi - Quia fecit mihi magna q potẽs eſt. Cauſa
ſiſn ne. Gabꝛiel ille hoꝛũ ſpõſaliũ intnũciꝰ fuit. igit᷑ inualeſcẽtis errati miraculũ noui partꝰ
emnin Lucji.i. Quid dixerit:qͥd audierit referat: Aue inqͥt effficit:et euę planctũ marię cantus excluſit.
ibutan gra plena:dñᷣs tecũ.A ſalutatione incipit qͥ Deniq; poſt ili bſdicibilis ſalutatiois a
d⸗ ſalutẽ ĩ lingua poꝛtauit.Sileat nũca femĩis: ſagiũ ⁊ triũphũ:tacita ſecũ vᷣgo mẽtis altca
S ſileat toꝛtuoſi ſerpẽti male ſuadibilis ſibilꝰPʒ tione cõfligit:q̃lis eſſet iſta ſalutatio.üũciꝰ
uroliid ad matrẽ dſii nf̃i angelꝰ eſt locutꝰ: Aue inqt interi celeſ exequit᷑: He timeas maria iue⸗
ecannisi gra plena:dſis tecũ.Gfa refert᷑ ꝓ culpa: ple niſti graʒ añ deũ: Ecce ↄcipies filiũ ⁊ vocahᷣ
Aulgod na dicit᷑ nõ vacua. Impleta eſt & gra: ⁊ eua, nomẽ eiꝰ ieſũ. At illa dũ ſciſcitat⁊᷑t modũ:au/
rtchne cuata ẽ culpa.hoc mõ ⁊ ipſa venerabił vᷣgo

nf̃a in ſuo cãtico plauſit.Eſuriẽtes impleuit

dit auctoꝛẽ ſobolis deũ.Quõ inqᷣr fiet iſtud
* c 5§

qm̃ virũ non cognoſco?Spũs inqᷣt ſanctus
ſuꝑueniet in te:⁊ virtꝰ altiſſimi obumbꝛabit
tibi. Ideo qð naſcet᷑ ex te ſanctũ: vocabit᷑ ſi
liꝰ dei. Expandat nũc fſides ſplẽdẽtis vteri
pulchꝛa tentoꝛia:obumbꝛet virtꝰ: ſpũs ſibi/
let naturali caloꝛe depulſo: tenuis virginẽ
aura refoueat:⁊ fluente refrigerio ſpiramen
tis cęleſtibꝰventilet᷑:aluꝰvirginalis ſeris ve
recũdię coꝛonet᷑. Flãmeꝰ ibi roſę fulgoꝛ an/

helet:albens liliũ candicet:mollis viola ru/⸗

tilet:purpurei ſpargant᷑ floꝛes:⁊ vario nito/

Fere depictꝰ chꝛiſti thalamꝰ exoꝛnet᷑. Reſpõde

Znc. I.

iã vᷣgo ſacra: Vitã qͥd tricas mũdo? Aſſen/

ſum tuũ angelꝰ pᷣſtolat᷑:inde eſt qð nuncius
iſte moꝛat᷑. Jã audiſti: Spũſſanctꝰ ſuꝑueni⸗
et in te:⁊ virtꝰ altiſſimi obum bꝛabit tibi:vt
pꝛolẽ gignas:et vᷣginitatẽ nõ ꝑdas. Janua

celi quõdam ꝑ ada clauſa iã ſonuit:ꝑ ipſam

nũcius iſte ꝓceſſit. Deus in poꝛta eſt:ange⸗
lũ quẽ moꝛaris expectat. O beata maria ſę/

culũ om̃e captiuũ tuũ depᷣcat᷑ aſſenſſum: te

deo mũdus ſuę fidei obſidẽ facit: ꝑ te paren
tũ ſuoꝛũ iniurias abſtergi depᷣcat᷑. Ipſe pᷣoꝛ

qui offenſus ẽ miſit:clauſtrũ qð iniqᷣtas nrfa

cęlo inſixerat reſerauit.Eſt nobis aditꝰſi aſ/
ſenſus tuus fuerit cõmodatꝰ.Et nobis ſuc-

curris ⁊ tibi: qꝛ nobis pęna ſuccuſſit: et tibi

Nṏ. 18.

nuptias filio ſuo in tuo thalamo pater pᷣpa/
rabit.Deꝰ in ipſis ſpõſalibꝰgaudijs relaxat

le tanti regis nũcie:⁊ ſecreti diuini legate:qᷣ
ex palatio imꝑatoꝛię maieſtatis indulgẽtiã

red dis criminoſis: vitã moꝛtuis: et pacẽ ſa/

crã attuliſti captiuis: vꝛge virginẽ nõ de dei
munere diffidentẽ:ſed de muneris magnitu
dine cogitantẽ. Faue partibꝰ ſeculi: cõſcius
ſecretoꝛũ cęli:lętabunt᷑ ſocij tui:ſi negociuʒ
iuueris mũdi. Hos a veſtro cõſoꝛtio impie/
tatis mucro diuiſit:ꝑ vos de reditu nr̃o tra/
ctatur. Inſpice ſqualentẽ nfr̃i carceris miſe-/
riã:⁊ loquere feſtinus ad mariam. Vſq;quo
moꝛaris o virgo nunciũ feſtinantẽ? Intuere
deũ in celi me veſtibulo ſuſtinentẽ: reſpõde
ver bũ:⁊ ſuſcipe filiũ. Da ſidẽ:⁊ ſenti virtu/
tẽ. Pande ſinus roſeos virgo ꝑpetua:ſides
tua mõ aut aperit ceęlũ aut claudit. Ecce in/
qt ancilla dñi. Introeat rex in cubiculũ ſuũ:

Fiat mihi ᷣm verbũ tuũ.Nec moꝛa reuertit

nũcius:et nuptialẽ thꝛonũ ingredit᷑ chꝛiſtꝰ.

Accipit ſtolã carnis ĩ thalamo virginis: in/

tra theſaurũ maieſtati ſacculũ carnis ceſſit.
Diuinitati ſponſat᷑ hõ:pꝛęmiũ accipit caro.
Pꝛocedit chꝛiſtus q̃ſi ſponſus de thalamo

40

quicqͥd eũ offenderat mũdus.O ⁊ tu ange/

.

BGancti aluguſtini de tempo

ſuo:cũ ſſagio nuptiarũ exijt ad campũ ſecu .

li:cucurrit ſicut gigas exultando ꝑ viã:ꝑue/
nit vſq; ad crucl tropheũ:⁊ ibi firmauit aſcẽ
dendo cõiugiũ: vbi cõſentiret alienantẽ in
ſupplicijs creaturã: cõmertio pietatis ſe pꝛo
cõiuge dedit ad pęnã. Tradidit quoq; car/
bunculatã ſui ſanguĩs gemmãaã: ⁊ copulauit

ſibi ꝑpetuo iure matronã. Aptaui inqͥt vos 2. gorj. n.

aplus vni viro virginẽ caſtã exhibere. Ecce
nũc ꝗᷓ fuerat fęta facta eſt ancilla:qꝛ vidit vi
tã ſuã in ligno pẽdentẽ:⁊ nõ credidit liberã-
tẽ. Saudeamꝰ S frẽs in cõmertio dei ⁊ homi

nis:ſpõſi ⁊ ſponſę:chꝛiſti ⁊ eccłię:ſaluatoꝛis

⁊ vᷣginis:ꝗ̊ dũ deſpõſaret᷑ fabꝛo: cęli nupſit
architecto. Veneremur chꝛiſtũ in pᷣſepi:qui
quadrifariũ mundũ repleuit in ſide. Adoꝛe/
mus pãnos infantię:ex quibꝰ facta ſũt em/

plaſtra naturę. Honoꝛate paſtoꝛes:qui pᷣmi

myſteriũ ab angelis didicerũt. Plaudamꝰ
cũcti cũ celeſtibꝰ angelis officijſq; diuinis:⁊
cęli ⁊ terrę pacẽ bonę volũtatis hominibus

nũciemꝰ. Nate gloꝛiã ĩ excelſis deo: redẽpti

credite datã pacẽ eſſe captiuis.ſtote homi
nes bonę volũtatis:vt mereamini pſᷣmiüũ li /⸗
bertatis: ipſo donãte qui viuit ⁊ regnat ĩ ſę
cula ſeculoꝛũ: AmYZ. UM

v natꝰ i carne ẽ: hũilitatis ẽ inſtrumẽ/
ũ:pietatis myſteriũ: et ęternę ſpei

matre:qͥ ante ſęcula ęternꝰẽ genitus ex deo
pre. In illa natiuitate ex impaſſibili naſcit
genitoꝛe:ex iſta incoꝛrupta natꝰ eſt virgine.
Illã ſolus pf ſciuit ipſe qͥ genuit:hãc in ſe ſo
la vᷣgo ⁊ mat intemerata cognouit: ꝗᷓ virũ ĩ
cõcipiẽdo nõ ꝑtulit. In pr̃e impaſſibilitas:iĩ
matre incoꝛruptibilitas. In pfe ꝑpetua di/
uinitas:in mr̃e ęterna vᷣginitas. Sic em̃ ad

eam dũñs loquit᷑ ꝑ ꝓphetã:Et deſpõſabo te Oſee.⁊.

mihi in ęternũ. Semꝑ & vgo eſt gͤ ſemꝑ ſpõ
ſa ẽ:⁊ ꝗ̊ᷓ vocabulo ſpõſę nõ caruit: in eternũ
virgo ꝑmãſit.Et deſpõſabo te inqͥᷣt mihi in
eternũ:qꝛ q̃ ſpõſa ęterna dicit᷑:ęterna virgo

ꝓbat᷑.Ex pfe inuiſibilit:ex mr̃e viſibilit:ct·

incõparabilit᷑ ex pf̃e atq; incõparabiliter ex
matre:qꝛ incoꝛruptibiliti i illa natiuitate pa/
trẽ deũ habet ſine homie mr̃e: in iſta matrẽ
habet virginẽ:ſᷣ hoĩem nõ habet patrẽ. In
illa coęternꝰ ⁊ pf̃is ⁊ coęternꝰ auctoꝛis:i iſta
filiꝰẽ vᷣginis ⁊ auctoꝛ eſt mf̃is. Ipſe em̃ foꝛ/
mauit vterũ qui deſcẽdit in vterũ:exiuit de
vtero ⁊ non coꝛrupit vterum: vt qui deum

. par

n eodem feſto: Sermo xVII Ser. XAII.
Enerãda natiuitas ſaluatoꝛis: qui A

remediũ manifeſtũ.hhac die ẽ natꝰ ex vᷣgine

n
nte
luft
gen
dg
an
bita
mo
gul
hor
fot

ctol
ſto⸗
p
nod
ſu
ſen
nan
ept
ljte
ii
inet
offi
Min
22“
nor

eie
ti
00
do
ti
g
ni
Ag
lutz ſegi
no
nume
i
Ac
ſe
vob
lee
Ahgs
ud

laniſn
enin patrẽ habet in cęlis:virginẽ matrẽ haberet
tümantets in terris. In illo ſine tempoꝛe genitꝰ: in iſta
nalennin in fine tempoꝛũ natus. In illo naſcit᷑ ſine ſi/
ennnste ne:in iſta cõcipit ſine ſemine. In illa ſine ini
Sä tio generatiõis: in iſta ſub cõditione legis ⁊
Ptallu carnis. In illo inuiſibilis deꝰ: in iſta viſibi⸗
nine B. 1 lis ho coꝛpus: qꝛ verbũ caro factũ eſt ⁊ ha
Whe er bitauit in nobis. In illo impaſſibilis: in iſta
lenchn moꝛtalis. In illo excelſiſſimꝰ: ĩ iſta ſubiectꝰ.
tttlbei⸗ Subiectus ſiquidẽ iniurijs paſſiõis et moꝛ
M tis: moꝛtis aũt crucis Sed ꝑ hec oia eſt glo /
telclunt rioſus in celis:qui victoꝛ in omnibꝰ inuenit
. W D in terris.Elegit ſibi in qᷓ naſceret diẽ: qui fe⸗
* cit omnẽ viẽ: ⁊ nõ ſine gra blationis ceteris
nite i eſt diebꝰ habẽdus hic dies:in quo de i ho-
fnfi minẽ docet᷑ fuiſſe ꝓmotꝰ. Deniq; ex hodier/
u⸗ ſc no dies accepit incrementũ: et augmẽta ſu/
eacl mit curſus ſui: qui electus ad gloꝛiã dei no/
1. uin ſcitur. Cõceptus eſt em̃ ęquinoctio verno:⁊
icdunst natus eſt ſolſtitio hiberno.Et qua die eſt cõ
uhonub ceptus i vtero virginis:in ipſa reſurrexit ab
dn iht in feris cüi gloꝛia paſſionis.Et in cõceptu tũ
Ehrhn ⁊ in natiuitate eius dies accepit incremẽtũ:
WMini Snül ⁊ naſcente vera luce:lucis ⁊ diei augmentat
uinprie officiũ. Aduertite interea frẽs:aduertite do

minicũ ſacramentũ. In natiuitate eiꝰ dies

no W Watd. 27. ꝓficit: in paſſione deficit: qꝛ a ſexta hoꝛa te-

ncns:d nebꝛę factę ſunt ꝑ totã terrã vſq; ad hoꝛam
okinſmmni nona.Et qð iminutũ eſt in paſſiõe:amplia-
aaene h PS.i8. tũ eſt in reſurrectiõe.Ecce eſt illud: Dies di/
M eei eructuat verbũ: ⁊ nox nocti indicat ſcien/
nasan tiã. Dies natiuitatis diei paſſionis: et dies
dſbii i paſſionis diei reſurrectiõis. Nox natiuitatꝭ
l nocti paſſiõis:⁊ nox paſſionis nocti reſurre/
ntdücnet ctionis annũciat verbũ. Illic natũ:hic paſ⸗-
—Rr ſum. In illa angeloꝛũ gaudiũ:in iſta totius
Gitin mũdi luctum: ſed tñ omniiũ in reſurrectione
epeun Ns.29. triumphũ: qꝛ in veſperũ abũdabit fletus:⁊
li ad matutinũ lęticia. Veſperũ paſſionis:qũñ
ſtort QLucq.a23. ſequebat᷑ eũ multitudo populi:et mulieres
inei lamẽtabant᷑ ⁊ plangebãt. AMatutinũ reſur/
chi Jodᷣ.⁊0. rectionis:quo mulieres cũ gaudio a monu/
ni mẽto currebãt:⁊ diſcipuli cũ gaudio ad mo⸗
zincin 8 numentũ feſtinabãt. Elegit ergo hũc diem
umnn ſibi ad natiuitatẽ: nobis ad fęlicitatẽ. Sibi
enabli . ad obſequiũ:nobis ad gaudiũ. Sic em̃ pa/
mnſinan Zud. 2. ſtoꝛibꝰ angelodicauit: Ecce inqt annũcio
mmun vobis gaudiũ: ꝗð erit vniuerſę terrę. Qua⸗
nitinan⸗ re: Quia natꝰ ẽ vobis hodie ſaluatoꝛ qui ẽ
pale chꝛiſtus dſis: vt merito a nobis hodie can/
cntsiſt S. uI7. tandũ ſit: hic ẽ dies quẽ fecit oñs:gaudea/
ii mus et letemur in eo. Creſcit ecce dies cum

Bermo xxXII. In natali dñi Ger. xvIII

oꝛtu naſcẽtis:⁊ lucratiuo ꝓuentu vel ſucceſ-
ſibus momẽtoꝝ:noctiſq; iminuto curriculo
defectionẽ ſentiũt opera tenebꝛarũ. Die em
ęterno naſcẽte:augmentũ debuit dies tem /
poꝛalis accipere. Mõ vt dies aliqͥd naſcenti
cõferret:ſedvt ex naſcẽte dies pᷣꝛiogatiuã in/
cremẽtivel fclicitatis acquireret:⁊ ſieret toti

mũdo feſtiu in q̊ verus deus hõ natꝰ eſt in

carne ꝑfectꝰ. Ois ghuiꝰ natiuitatis ſchola: C.
hũilitatis eſt officina:patiẽtię maſſa:virtu
tis agonia. Pꝛimũ qꝛ voluit immẽſus ⁊ om
nipotẽs dei ſiliꝰ cuiꝰ incapabilis potẽtia et
incompꝛehẽſibilis magnitudo cęlũ ſimul ac
mundũ cõtinet: ambit: amplectit᷑: excedit:
tanta ſe anguſtia ⁊ ſubtilitate cõtrahere: v
intra vterũ virginis clauſus:⁊ qð habebatĩ
maieſtate cõpꝛimeret:et qð erat ĩ virtute e⸗
laret:tantaq; ſe hũilitate deponeret:vt ſihꝰ
homis eſſe vellet:qͥ dei filiꝰ nunq; eſſe ceſſa/
ret. Sed h̊ nõ niſi deꝰ poſſer. Intra magni /
tudinẽ em̃ ſuã ſe occultaſſe cũ potẽs ſit:non
hũanę infirmitat ̊ diuinę vᷣtutis ẽ. Nemo
em̃ hoim ſe põt abſcõdere aut celare qð na-
ſcit᷑:qꝛ quã iuſſit in omibꝰ natura moꝛtalis:
nõ põt tñ quiſq; ſibi derogare qð natus eſt.
Deus auũit nf̃ in eo potentiã maieſtatis ape/
ruit: cũ ſe intra termios hũanę inſirmitatis
abſcõdit:vt omnipotentẽ ſe in maxime ſa
cramento mõſtraret:q̊ͥ poteſtati ſuę ſubijce⸗
ret id qð ꝑ poteſtatẽ naturę cęleſtis omi ſub
iectiõe liberũ pꝑmaneret.HNatus em̃ deus ex
deo patre hõ eſſe voluit:ſᷣ id qð deꝰ antena
tus ẽ nõ amiſit. Ita em̃ eſſe hõ voluit:⁊ iðo
qð homis fuit nõ in ea q̃ natꝰ eſt cõditiõe ꝑ/
mãſit. Suſcepit em̃ ex maria virgine hoiĩem
verũ quẽ ꝑ reſurrectiõis gloꝛiã leuauit in cę
lũ.huũilitas ergo chꝛiſti ſublimitas ẽ coꝛꝑis
nri:qꝛ cũ hũiliat᷑ dñs exaltatꝰ eſt hõ:⁊ ita ex
altatus eſt ſeruus vt in dño ſimul fieret ipſe
qð dñs.Hoc beatiſſimꝰ paulus ꝓbat dicẽs:
Qui trã ſſigurauit coꝛpꝰhũilitatis nr̃e cõfoꝛ Nbileʒ.
me coꝛpoꝛi gloꝛię ſuę:ſᷣm operationẽ vt poſ
ſet ſubücere ſibi oia.Et iterũ: Qui cũ in foꝛ/ Nbil.2.
ma dei cõſtitutꝰ eſſet:nõ rapinã arbitratꝰeſt
eſſe ſe qualẽ deo: ſed ſemetipſũ exinaniuit
foꝛmã ſerui accipiens:in ſimilitudine homi/
nis cõſtitutus:et habitu inuẽtus vt homo:
humiliauitr ſe vſq; ad moꝛtẽ: moꝛtẽ aũt cru/
cis. Pꝛopter qð ⁊ deus illũ exaltauit: ⁊ do⸗
nauit ei nomẽ qð eſt ſuꝑ omne nomẽ̃.

UIn eodem feſto: Sermo xxX

*
.
) ..
— L2
. .* 7

Ser. xxXIII. AVite filij lucis adoptati in regno
AèN dei frẽs chariſſimi:audite ⁊ exultate
NS. 3ꝛ..· iuſti i dño:vt vos rectos poſſit dece

re laudatio.Audite qð iã noſtis:recolite qð
audiſtis:amate qð credit:pᷣdicate qð ama/
tis:ſicut anniuerſariũ celebꝛatis hũc diẽ:ſic

eſt chꝛiſtꝰ: deꝰ de patre:hõ matre.De patris
imoꝛtalitate:de matris virginitate. De pfe
ſine matre:de matre ſine pf̃e. De patre ſine
tꝑe:de matre ſine ſemine.De patre pncipiũ
vitę:de mr̃e finis moꝛtis. De patre oꝛdinãs
omnẽ diẽ:de mfe ↄſecrãs iſtũ diẽ. Pꝛęmiſit
em̃ hoĩem iohannẽ qͥ tũc naſceret᷑ cum dies
inciperet minui:⁊ natꝰẽ ipſe cũ dies incepit
creſcere: vt ex hoc pſᷣfiguraret᷑ qð ait idẽ Jo/
Jobᷣ.ʒ. hãnes: Illũ opoꝛtet creſcere:me aſũt minui.
Herbet em̃ vita hũana in ſe deſicere: in chꝛi⸗/
2. Cor.S. ſto reſicere: vt qͥ viuit iã nõ ſibi viuat: ſed ei
qui ꝓ omnibꝰ moꝛtuꝰ eſt ⁊ reſurrexit: Et di/
Gat.⁊. cat vnuſquiſq; nrjm qð diẽ aplus: Viuo aũt
iã nõ ego:viuit vo in me chꝛiſtꝰ. IAllũ opoꝛ/
B tet creſcere: me aũt minui. Laudãt eũ cõdi/
gue oẽs angeli eiꝰ quoꝝ cibus ęternꝰ eſt in/
coꝛruptibili eos ſagina viuiſicans:qꝛ verbũ
dei eſt: cuiꝰ vita viuũt: cuiꝰ ęternitate ſemꝑ
viuũt:cuiꝰ bonitate ſemꝑ beate viuũt. Illi
eũ cõdigne laudãt deũ apud deũ:⁊ dãt glo/
riã in excelſis deo. Mos aũt plebs eiꝰ⁊ oues
manuũ eius:ꝓ modulo inſirmitatis nr̃e pa
cẽ ꝑ bonã voluntatẽ recõciliati mereamur.
Ipſoꝛũ em̃ angeloꝝ vera ⁊ hodierna voxẽ:
quã nato nobᷣ ſaluatoꝛe exultando fuderũt:
Zud.2. Gloꝛia in excelſis deo:et ĩ terra pax homibꝰ

bonę volũtatis.Laudant & illi cõpetenter:

laudemꝰ ⁊ nos obediẽter. Sũt illi nũcij eiꝰ:
ſumus ⁊ nos pecoꝛa eius. Impleuit in celo
mẽſam ipſoꝛũ:impleuit in terra ſſepe nr̃jm.
Joh.i. Plenitudo mẽſę ipᷣoꝝ eſt:qꝛ in pncipio erat
verbũ: ⁊ verbũ erat apud deũ: et deus erat
verbũ. Plenitudo pᷣſepis nf̃i eſt: qꝛ vᷣbũ ca/
ro factũ eſt:⁊ habitauit in nobis. Vt em̃ pa
nẽ angeloꝝ mãducaret hõ:creatoꝛ angeloꝝ
factus ẽ hõ. Illi fruẽdo:nos petẽdo. Illi ca
Cpiendo:nos qrendo. Illi intrãdo: nos pul/
Coł.⁊. ſando. Quis em̃ hoĩm oẽs theſauros ſapiẽ/
tię ⁊ ſciẽtię nouerit ĩ chꝛiſto occultos:atq; in
2. Corj.S. pauꝑtate carnis eiꝰ abſcõditos? Quia ꝓpt
nos pauꝑ factus ẽ cũ diues eſſet:vt illiꝰpau

pertate ditaremur. Cũ em̃ moꝛtalitatẽ aſſu/

meret: moꝛtẽq; ↄſumeret:iĩ pauꝑtate ſe oſtẽ/
dit: ſed diuitias dilatas ꝓmiſit:nõ ablatas
Nð.· 3o. qmiſit: &Æmulta multitudo dulcedinis eiꝰ:

Bermo xxIII. In Natali dñi Be

huic diei debitũ expectate ſermonẽ. NMatus

quã abſcõdit timẽtibꝰ ſe: ꝑfecit aũt ſpãtibꝰi·
ſe: Ex pte em̃ ſcimꝰ: donec veniat qð ꝑfectũ i. Cori.iʒ.
eſt. Cui capiẽdo vt idonei pᷣſtaremur:ille xq̃

lis patri in foꝛma dei: in foꝛma ſerui factus

ſilis nobis:refoꝛmat nos ad ſilitudinẽ dei:⁊
factus filiꝰ:homiĩis vnicus ſiliꝰ dei:multos ſi
lios hoĩm facit filios dei:et nutritos ſeruos
ꝑ viſibilẽ foꝛmã ſerui ꝑficit liberos ad vidẽ/
dã foꝛmã dei. Filij em̃ dei ſumꝰ:⁊ nõdũ appa 1. Job.z.
ruit qð erimꝰ.Et ſcimꝰqm̃ cũ aparuerit ſiles
ei erimꝰ: qm̃ videbimꝰ eũ ſicuti eſt. NMã qui
ſunt illi ſapiẽtię ſciẽtięq; theſauri:ꝗ̃ illę diui coxł 2.
tię diuinę:niſi ꝗᷓ ſufficiũt nobis? Et quę illa⸗
miltitudo dulcedinis: niſi ꝗᷓ ſatiat noſ:Oſtẽ Job. 4.
det & nobis patrẽ:⁊ ſufficiet nobiſ.Et ĩ quo⸗
dã pſalmo quidã ex nobis vel ĩ nobis vel ꝓ
nobis ait illi:Satiaboꝛ dũ manifeſtabit᷑ glo Nẽ.is.
ria tua. Ipfe aũt ⁊ pater vnũ ſunt: et qͥ ipſũ Zobᷣ.io⸗
videt: videt ⁊ patrẽ. Ergo dñs virtutũ: ipſe vc·
eſt rex głię. Cõuertens nos:oſtẽdet faciẽ ſuã Ns. 79.
⁊ ſalui erimꝰ et ſatiabimur ⁊ ſufficiet nobis. D
Dicat itaq; illi coꝛ noſtrũ: Queſiui vultum Eõ.26.
tuũ:vultũ tuũ dñe requirã: ne auertas vul -
tũ tuũ a me.Et reſpõdeat ipſe coꝛdi noſtro:
Qui diligit me:mãdata mea cuſtodit.Et qͥ Job.i4.
diligit me diliget a patre meo:et ego diligã
eũ:⁊ oſtendã meipſũ illi. Uidebãaãt eũ oculis
vtiq; illi quibus hoc dicebat: et ſonũ vocis
eiꝰ auribꝰ audiebãt: ⁊ hũano coꝛde hominẽ
cogitabãt:Fᷣ qð oculꝰnõ vidit:nec auris au/ i.Cor.2.
diuit: nec in eoꝛ homis aſcẽdit: eundẽ ipſuʒ
ſe ꝓmittebat oſtẽdere diligẽtibꝰ ſe.Qð do/
nec fiat:donec oſtẽdat nobis qð ſufficiat no
bis:donec eũ fontẽ vitę potemꝰ ⁊ ſatiemur:
iterim dũ am bulãtes ꝑ fidẽ pegrinamur ab 2· Corſ.5.
eo:dũ eſurimꝰ⁊ ſitimꝰ iuſticiã:foꝛmę dei pul
chꝛitudinẽ ineffabili ardoꝛe deſideremꝰ:foꝛ/
mę ſerui natalẽ deuoto obſequio celebꝛemꝰ.
Nõdũ ↄtẽplari poſſumꝰ qð genitꝰ ẽ añ luci/
ferũ a pr̃e: frequẽtemꝰ qð nocturnis hoꝛis ẽ
natꝰex vᷣgine.Nõdũ capimꝰqð añ ſolẽ ꝑyma Ns. 71.
net nomẽ eiꝰ:agnoſcamꝰ ĩ ſole poſitũ taber/ Nõ. is.
naculũ eiꝰ.MNõdũ cõtuemur vnicũ ꝑmanẽtẽ
in pfe ſuo: recoꝛdemur ſponſũ ꝓcedentẽ de
thalamo ſuo. Mõdũ idonei ſumꝰcõuiuio pa
tris nr̃i:agnoſcamꝰ pᷣſepe dñi nfi.

In eodem feſto: Sermo xXX Ser. XIII

Thogdie a me poſſit fratres chariſſi/A
mi maieſtas natiuitatis dñicę pᷣdi⸗
ari: ꝑ vos mihi a dño facultas ẽ im
petrãda:q̃tenꝰ ipſe vᷣbũ in oꝛe ſuo cõſtituat
ſacerdoti:nec nr̃i oꝛis dedignet᷑ officiũ:qͥ no
ſtrę carnis hodie dignatꝰeſt inire cõmerciũ.

30

eybin
minble
adaton
ulͤtene
Pintenn
uur ſrs
ſuenet
ihodt
nincho⸗
nihi. Ne
Ppetern
Pfarolan
fschin
ucovg
decont.
Ciatord
ſeſtihpon
diondee
ſponlige
feeſenn
Stenlita
Citasrſin
sdes
Pidafar
leitepar
Cemitie
noreace
amiſit.
ruedi
gläce
Venin
Venie
cno⸗

Ne
4

Loeßet
(
ſagon
irsyr
pendere
Hnſcis
oggn
womn
ſiopen
t⸗
ſedinte
veſtmn
gleſt
guih
Zacer
cngbe

5 .N

4

