pocblkt ſibi ᷣcepta eiꝰnõ videant᷑ eſſe cõtraria:intel Vnde etiã ⁊ iſte ſenſus ſuperioꝛi ſentẽtię cõ
dſaenme B lectũ ſobꝛiũ ꝗqrit.Qui em̃ ideo facit elemoſy 9, ehlens eſt. Qualiter ergo hoc intelligi de/
ah nã vt ab homibꝰ ſe laudari deſideret: etiã ſi/ beat attẽde.Si quãdo oꝛas deum ⁊ hocab
, occulte fecerit: publice facit:qꝛ laudẽ ab ho/ Jillo petis qð videtur: publice ⁊ aperto oſtio
loͤni Gt/⸗ minibus quęrit. Qui vᷣo elemoſynã ꝓ ſolo oꝛas: quia hoc a deo vis accipere qð vide᷑.

nnonn amoꝛe dei facit:vt ad opus bonũ illũ reliqui Si vᷣo pꝛo indulgentia peccatoꝛũ pꝛo vita

Sermo. LXI ¶Eode

Bancti dluguſtini de tempoꝛe

eterna volueris ſupplicare:etiã ſi publice oꝛa
ueris clauſo oſtio oꝛas:qꝛ nõ petis qð videt᷑

2. Cor. 4. ſed qð non videt᷑. Quę em̃ vident᷑ tẽpoꝛalia
ſunt:quę aũt nõ vident᷑ ęterna ſunt.Si tem

poꝛalia quęris: ſicut iã dixi publice ⁊ aperto
oſtio oꝛas:ſi ęterna quęris:ſecreta eſt oꝛatio
tua:qꝛ non ꝗ̊ vident᷑:ſed ꝗq nõ vident᷑ optas
E accipere. QQui & illa ꝗ̊ nõ vident᷑ in veritate
quęſieric: ⁊ illa ꝗ vident᷑ deo remunerãte ꝑ/
cipiet:qꝛ nõ mẽtit᷑ qui dicit: Quęrite pꝛimũ

regnũi dei ⁊ iuſticiã eius:et hęc oĩia adijcient᷑

vobis. Nec hoc ſic dicimꝰ frẽs vt ꝓ rebꝰ tẽ/
poꝛalibꝰ deũ nõ oꝛemꝰ:id eſt ꝓ ſanitate coꝛ/
poꝛũ:aut ꝓ pace tempoꝝ:aut ꝓ abundãtia

fructuũ.Debemꝰ ⁊ iſta a deo petere: b ſecũè//
do ⁊ rertio loco: vt pᷣmas ꝑtes in omni intẽ⸗/
tione nr̃be oꝛatiõis amoꝛ aię et deſideriũ vitę

gternę obtineat.Oꝛemꝰ pꝛo coꝛpe:ſed ſine
vlla cõparatiõe ampli* anima ſupplicemꝰ.

Et ideo chariſſimi quotiẽs vobis iſta euan-
gelica lectio legit᷑:oꝛdine quo ſupꝛa ſuggeſſi

mus intellectũ eiꝰ debetis accipere: vt ſiue ĩ

elemoſynis ſiue in ieiunijs ſeu in oꝛationibꝰ
ſiue in dextera vel in ſiniſtra hoc ſeruare ſtu/

deamꝰ: vt quicqͥd agimꝰ nõ ꝓ vanitate vel
cupiditate ſęculi: ſed ꝓ amoꝛe ęternę beati⸗
tudinis faciamꝰ. QQ ipſe ſſtare dignet᷑ qui
cũ patre ⁊ ſpũſancto viuit ⁊ regnat.
m die Sermo l
Cio ⁊ credo charitatẽ veſtrã ſapient
intelligere:nõ eſſe ſine cauſa ꝙ vos
de vera ⁊ ꝑpfecta charitate tã frequẽ/
ter admoneo. Hoc em̃ iõ facio: qꝛ ad omniũ
peccatoꝝ vulnera nullũ medicamentũ tã ſa

c

lubꝛe ⁊ tã efficax eſſe cognoſco. Addit᷑ ⁊ ho

qð cũ tã magnũ ſit verę et ꝑfectę charitati
remediũ: nullꝰ tñ inuenit᷑ qui eã cũ dei adiu
toꝛio nõ poſſit habere. In reliquis operibꝰ
bonis interdum poteſt aliquis qualecunq;
excuſationẽ ſtendere:in habẽda vo dilecti/
one nullus ſe poterit excuſare. Poteſt mihi
dicere aliqs: nõ poſſũ ieiunare: nũquid põt
dicere:nõ poſſũ amare:? Põt dicere ꝓpt inſir
mitatẽ coꝛpoꝛis mei nõ poſſum a vino vela
carnibꝰ abſtinere:nũquid poteſt dicere:non
poſſum diligere: Poteſt quiſq; dicere ſe vir/
ginitatẽ nõ poſſe ſeruare: Põt dicè nõ poſſe
res totas vendere ac pauꝑibus erogare:nũ/
quid põt dicere:nõ poſſũ inimicos meos di⸗
ligere:⁊ eis qui in me peccauerũt indulgeree
HBemo ſe circuueniat fratres chariſſimi: qͥa

deus neminem fallit. Cum enim multa ſint
quę ꝓpter fragilitateʒ humanã coꝛpoꝛaliter
implere non poſſumus:charitatem tamẽ in
coꝛde noſtro deo inſpirante ſi in veritate vo
luerimus ſine aliqua dubitatiõe habere po/

terimus. Multa em̃ ſunt quę de hoꝛreo:ca

nabo vel cellario aliquotiens pꝛoferre non
poſſumus: de theſauro vo coꝛdis nunis fe/

dum ⁊ turpe eſt ſi aliquã excuſationẽ ſᷣten⸗/

derevidemur. Mõ em̃ ibi aut pedes laboꝛãt

currendę: aut oculi videndo: aures audien /

do: aut manus operando laſſantur: vt nos

p ipſam fatigationẽ excuſare conemur. Mõ

nobis dicit᷑: Ite ad oꝛientem ⁊ quęrite chari

tatem:nauigate ad occidentem ⁊ inuenietis

dilectionem: Intus in coꝛde noſtro eſt vnde

nos iracundia excludere ſolet: ⁊ redire iube,
mur: dicente ꝓpheta: Redite puaricatoꝛes Eſa. 46.

ad coꝛ. Non em̃ ſicut iam dixi: in longinqᷣͥs
regionibus inuenit᷑: qð a nobis dominꝰ pe/
tit:intus ad coꝛ noſtrũ nos mittit. In nobiſ
enim ponit quod requirit:vbi tota charitas
pꝛofecto in animi bonitate vel voluntate cõ
ſiſtit:de qua volũtate angeli paſtoꝛibus da⸗

mauerũt: Pax in terra hominibus bonę vo Eud.2.
lũtatis: Et ideo ꝗꝛ niła nobis ante tribunal

chꝛiſti excuſatio poterit eſſe: cuʒ dei adiuto⸗
rio totis viribus laboꝛemꝰ vt in animis no/
ſtris plus ſualeat bonitas q; malicia: plus
patientia q; iracũdia:plus benignitas q; in
uidia:plus humilitas q; ſuperbia. Et vt to/
tum bꝛeui ſermone concludaʒ: ſic totum coꝛ
noſtrum obtineat charitatis dulcedo: vt in
nobis locum habere nõ poſſit odij amaritu

do. Sed dicit aliquis:nulla ratione poſſum B
inimicos meos diligere. In omnibus ſcri⸗

pruris deus tibi dicit:quia potes.Tu econ/
trario reſpondes: nõ poſſe.Conſidera nunc
vtrum tibi an deo debeat credi. Et ideo qͥa
veritas mẽtiri nõ poteſt:iam vanas excuſa/
tiones ſuas relinquat humana fragilitas:
quia nec impoſſibile aliquid potuit impera-
re:quia iuſtus eſt. Mec damnaturus eſt ho/
minẽ pꝛo eo qð non potuit vitare qui pius
eſt: Quid tergiuerſamur in caſſum? Memo

em̃ quãtum poſſumus melius nouit qᷓ; qui

nobis ipſũ poſſe donauit. Lot viri:tot mu/

lieres:clerici: pueri: tantę ⁊ tã delicatę puel/

lę flamas⁊ ignes ⁊ beſtias ęquanimiter per/
tulerunt:⁊ nos ſtultoꝝ hominũ cõuitia dici
mus tolerare nõ poſſe: ꝗ nopᷣ maloꝛũ hoĩm
nedqᷣcia inferũt᷑:ſi poſſumꝰetiã vſq; ad moꝛtẽ

u luſfich

nigui

onl
Nopütot
ſpguft
nanh
eſtcnn
. nininisno
gitetmme
tnirbi
Genanant
geeineli
nfci
iclistatt
gginemese
igenſenan
dedepint
zoelg
ſunrauud
g⸗ t⸗ Gden
ctonad
Gedlae
ſol naos
lononost
ctici ies
Denplum 9

P emates:

hupinp
Neateynin

Uim cldcens:

locorge,

onobistch
ſchigaeiu
idavrn
urepeain
niteltha
nninicst
figaeus.

R. hinea

Coöͤrtlen
chſtus

Aunban

tnecüͤte
Dine
iii
Hüdoſie
ſoni⸗
Pernig⸗
hang⸗

isgten
Phnsin
Sp

enin lefe
inn
nate lennnin
lin nn 9
öehabeen
Einn
1s Poſenet
dsning
alnmiin,
theles hdoi⸗

Naunesentn

WMunnnnn
relonenn.
Nigugnechn
lentiweni:
enoſrockne⸗

leöananme

nl:inlongnts
sdoni ,
nimne. Rmwol
bitotnchnss
aiſounrnes⸗
ſpatoebusc,

inbrebonedn
Ganre ihel

az deictlut⸗
tinanimsto
nnlorgu
enigliunsg
aba. Anto

gelewunae

NulteN
todg zmai

nonepſmn

onnibts in
otes LLendt
ondccumn
l. Eiic
umuschlin
aſt —
votultinpan
euman
are quipe
ntſe⸗
olu hl
vhiter
ndat
uninince
icututi
golotil henn

ſouan

illoꝝ nfas iniurias vindicamus: VUnde ne/
ſcio qua fronte vel qua cõſciẽtia cũ omnibꝰ
ſanctis in ęrerna beatitudine partẽ habere
deſideramꝰ: quoꝛũ exempla ſequi in rebus

Chminimis non acquieſcimꝰ. Sed ſunt aliqui

qui teſtimonio diuinę ſcriptureę lracũdię ſuę
eſtimãt ſuffragari. Dicunt em̃: Amat anima
mea amantẽ ſe. Et dũ auctoꝛitatẽ diuinam
male intelligũt:de medicamẽtis ſibi vulne/⸗/
ra faciũt.CAualiter aũt hoc ⁊ vchent ⁊ poſſit
intelligi: attendat charitas vfa. A Miat inqt

anima mea amantẽ ſe: Licet et de mnibus

littera ſentiri ⁊ debeat ⁊ poſſit:tamẽ certius
de deo intelligendũ eſt:qꝛ nullꝰ nos melius
q; ipſe diligit. Mã ſi boni tantũmõ amandi
ſunt:quid dicemꝰ de deo noſtro de qͥ ſcriptũ

Job. 3. eſt: Sic deus dilexit mũdũ vt ſiliũ ſuũ vni/

cũ daret:Quid em̃ boni fecerat mũdꝰ vt il/
lũ ſic dilexerit deus? omnes em̃ homies nõ
ſolũ malos ſ etiã impios et oꝛiginali pecca/
to moꝛtuos in anima chꝛiſtus inuenit:Et tñ
etiã cũ tales eſſemꝰ dilexit nos ⁊ tradidit ſe/
metipſum ꝓ nobis: ⁊ per hoc amauit etiam

Ro.S. nõ amãaãtes:ſicut ⁊ paulus aplus dicit: Chꝛi/
ſtus ꝓ impis moꝛtuus eſt:ac ſic p ineffabili⸗

pierate vniuſo hũano generi hͥ exemplũ de/⸗

Matib.n. dit dicens: Diſcite a me qꝛ mitis ſum ⁊ hũi/

lis coꝛde. Qm̃ ⁊ beatꝰ petrus aplus in epła

1. Petrl. 2 ſua ſiłr pᷣcipit dicens:Chꝛiſtus inqᷣt paſſus ẽ

ꝓ nobis reliquẽs vobis exẽplũ vt ſequami

veſtigia eius. Cd exẽplũ dñi ſecuturi ſumꝰ:

Nũdqᷣd vt moꝛtuos ſuſcitemꝰ: Nũqͥd vt ſupᷣ
mare pedibꝰambulemꝰ: Hõ vtiq;:vᷣ vt ſimꝰ
miteſ ⁊ hũiles coꝛde:⁊ nõ ſolũ amicoſ:ſᷣ etiã
inimicos toto aio diligam“: Et ſequami ve/

D ſtigia eius. Dixit h̊ etiã beatꝰ euãgeliſta Yÿo⸗
1. Joh.2. hanes:Qui dicit ſe in chꝛiſto manere:debet

quõ ⁊ ille ambulauit:⁊ ipſe ambulare.Quõ
em̃ chꝛiſtus in cruce fixus erat:⁊ tñ ꝑ viã cha

Lud.25. ritatis currebat dicens: Pater ignoſce illis

qꝛ neſciũt quid faciũt. Et nos ́ cũ patimur
ab inimicis hoc clamare debemꝰ:qꝛ neſciũt
quid faciũt. Frenetici em̃ ſunt ⁊ a contrario
ſpũ poſſident᷑: vt ⁊ nos ꝑſequant᷑:maioꝛẽ ꝑ/
ſecutionẽ a diabolo patiunt᷑: et iõ magis vt

liberent᷑ q; damnent᷑ oꝛare debemꝰ.Sic fecit

beatus Stephanꝰqͥ gloꝛioſiſſime pᷣmꝰchꝛiſti

Acij.⁊. veſtigia eſt ſecutꝰ.Cũ em̃ duris ſaxoꝝ imbꝛi

bus cęderet᷑:ſtans oꝛauit ꝓ inimicis ſuis:et
poſitis in terra genibꝰ totis viribus clama/
nit ⁊ dixit:ñie ne ſtatuas illis hoc peccatũ.

Si ergo vputamus nos non poſſe imitari do

minũ noſtrũ: imitemur talem conſeruũ no/

Ber. LxI Feria ſexta poſt dñicã Gin. I. Ber.II

ſtrũ. Imitemur quippe beatũ Jacobum qui

cum a iudęis lapidaret᷑:flexis genibus pꝛo

impijs ꝑſecutoꝛibus ſuplicauit. Hominus

ð

quoq; in euangelio vt inimicos diligere de/

— ——

beamꝰ non dedit conſiliũ ſed ſᷣceptũ.Aliud
eſt conſiliũ:aliud ſᷣceptũ.Conſiliũ datur vt

——

virginitas cõſeruet᷑: vt a vino et a carnibus

Watth. 5.

abſtineat᷑: vt vendan᷑ omnia et pauperibꝰ

erogent᷑. Pꝛeceptũ vᷣo datur vt iuſticia cu

ſtodiat᷑: vt omnis homo diuertat a malo et

faciat bonum. DNeniq; de virginitate dicit᷑:
Qui poteſt capere capiat. De iuſticia o nõ
dicitur: qui poteſt facere faciat: ſed omnis

ignem mittetur. Conſiliũ qui libẽter audie/
rit ⁊ fecerit:maioꝛem habebit gloꝛiam. Pꝛe⸗
ceptũ qui nõ impleuerit: niſi pęnitẽtia ſub-
uenerit euadere pęgnam non poterit. Sic em̃
pcepit dominꝰ: Diligite inimicos veſtros:
benefacite his qui oderũt vos.Et oꝛate pꝛo
ꝑſecutoꝛibus veſtris ⁊ maledicẽtibꝰ vobis.
St ſi quęras: qua mercedem accipies:? Audi

Wattb. 94
Mattd. 3.

arboꝛ quę non facit fructũ bonũ excidet᷑ ⁊ in

„

Mateh. 5.

qð ſequit᷑: At ſitis filij patris veſtri.Aduer E

tite qꝛ ſi inimicos nõ diligimꝰ: fili dei eẽ nõ
poſſumꝰ. Et qua fronte dicimus in oꝛatiõe:

Pater noſter qui es ĩ celis:ſanctincet᷑ nomẽ Mattb.s

tuum? Aut õſciẽtia dicere poterimus:
Dimitte nobis debita noſtra:ſicut ⁊ nos di

mittim*: Sed dicit aliquis: Ego audia!
pturam dicentẽ: Amat anima mea amantẽ

ſe. Amas amantes te filios ⁊ parẽtes:amat
⁊ latro:amat ⁊ dꝛaco:amant ⁊ lupi:amant⁊
vꝛſi. Si enim amantes non diligamus:ſi ſi-

lios vel parentes deſpicimus:peioꝛes leoni/

bus et ſupꝛadictis beſtijs exiſtere videmur.

Sic ⁊ ipſe dominus dicit: Si enim diligitis Matth.

eos qui vos diligũt: quã mercedeʒ habebi/

tis? Nõne ⁊ publicani hoc faciũt?:Et ſi ſalu⸗
taueritis fratres veſtros tm̃:quid ampliꝰfa/
citis? Hõne et ethnici hoc faciũt? Qui ergo

ſolos amicos diligũt:ſicẽ ⁊ ipſi videt:adhuc

i hac ꝑte publicanis ⁊ gentibꝰ ⁊ beſtijs ſiles
ſũt. At & ſuperioꝛes ſimꝰ ⁊ gentib ⁊ beſtijs
etiã inimicos ⁊ aduerſarios diligam'. Et ti //

meamꝰ illud qð dñs ĩ euãgelio dicit: Serue Wartban.
male om̃e debitũ dimiſi tibi qm̃ rogaſti me:

nõne opoꝛtuit ⁊ te miſereri conſeruo tuo: ſicẽ
ego tui miſertꝰ ſũ:Et ad poſtea: Tradidit
eũ toꝛtoꝛibꝰ donec redderet vniuũſũ debitũ.
Sic inᷣt dũs:pater meus cęleſtis faciet vo/

bis: ſi nõ dimiſeritis vnuſqᷣſq; fratri ſuo de

b 4

Yob.iʒi coꝛdibus vr̃is.Et iterũ ipſe dñũs ait: In hoc
cognoſcent oẽs qꝛ mei diſcipuli eſtis: ſi vos
Jacobi.⁊. inuicẽ diligatl.Et iterũ:Qui vniũſã legẽ cõ

pleuit offẽdat aũt ĩ vno factꝰ ẽ omniũ reus.

Quid eſt hoc vnum:niſi qð ſupꝛa diximus:

Job.iʒ. Mãdatũ nouũ do vobis vt vos inuicẽ dili

gatis? Quid inq; ẽ hoc vnum: niſi ulud qð

SGSał.s. aplus dicit: Ois lex in vno ſermone cõplet᷑:

SSDiliges ꝓximũ tuũ ſicut teipᷣm? Sed ne foꝛ/
te aliquis dicat: locum hũc nõ ſic debere in/
telligi:Audiat de h̊ mãdato iterũ apłm ſpᷣli/
T.Corj.iʒ. mi voce clamantẽ:Et ſi tradidero coꝛpꝰmeũ

vtr ardeat:charitatẽ aũt nõ habeã: nihil mi/

hi ꝓdeſt. Jpᷣa eſt vera ⁊ germana charitas:
ꝗ nõ ſolũ vſq; ad amicos: ſed etiam vſq; ad
ipſos ꝑuenit inimicos:Siẽ dñis nr̃ tantã cir/⸗
ca genꝰ hũanũ cognoſcit᷑ habere charitatẽ:
Hattð. . vt nõ ſolum ſupꝛa bonos ſed etiã ſupꝛa ma/
los pluuiã dare:⁊ ſolẽ ſuũ quotidie oꝛiri cõ/
cedat. Etiã illud ante oĩa cũ grãdi reuerẽtia
⁊ timoꝛe recolere ⁊ retinere debemꝰ:qð dñs i
Mattb.. euãgelio dixit: Si dimiſeritis inqᷣt homibꝰ
peccata eoꝛũ:dimittet et vobis pater veſter
cęleſtis peccata vra. Si nõ voimiſeritl:nec pr
veſter cęleſtis dimittet debita vr̃a. In pot
ſtate nf̃a poſitũ eſt qualit᷑ in die iudicij iudi/
cemur. Unge neſcio qua fronte indulgetiã
64 peccatoꝝ ſuoꝛũ ante tribunal chꝛiſti obtine/
vyre poterit:qͥ deo pᷣcipiente inimicis ſuis ve/
niã dare non acqᷣeſcit. Aplłus etiã ſᷣdicat di/
RBo. 12. cẽs: Nemini malũ ꝓ malo reddẽtes:Bene/
dicite ꝑſequẽtibꝰ vos:bñdicite ⁊ nolite ma/
Abi.S. ledicere.Et iterũ:Noli vinci a malo:ſed vin
i. Petri.. ce in bono malũ.Et iterũ: Mõ reddẽtes ma/
ledictũ ꝓ maledicto:ſed ecõtrario bñdicen/
Job.Iʒ. ces. Beatꝰ q; euãgeliſta Johes qͥ ſupᷣ pect⸗
dñi i cęna recubuit:ĩ epła ſua ita nos admo/
1. Job.ʒ. net dicens: Qui odit fratrẽ ſuũ homicida ẽ:
Et ſcitis qꝛ ois homicida nõ habet in ſevitã
1. Job.⁊. ęternã.Et iterũ: Qui dicit ſe in lumine ma/
nere ⁊ fratrẽ ſuũ odit:in tenebꝛis ẽ:⁊ in tene/
bꝛis ambulat:⁊ neſcit quo vadat:qꝛ tenebꝛę
obcęcauerüt oculos eius. hoc loco fratrem
omnẽ hoiem debemꝰaccipere.Hicit etiã ipe
1. Job. ꝓ. beatꝰ Johes:Si qᷣs dixerit:diligo deũ:⁊ fra
trẽ ſuũ odit:mẽdax ẽ.Qui em̃ nõ diligit fra/
trẽ ſuũ quẽ videt:deũ quẽ nõ videt quõ põt
S diligere? Sʒ etiã ſi iubet ſufficiũt iſta: Sũt
em̃ inumera bilia tã in nouo q; i veteri teſta/
mẽto:ꝗ̃ cauſã de q̃ loquimur validiſſimis te⸗
ſtimonijs cõſirmare longũ ẽ: et nüc oĩa cha/
ritatis vrę auribꝰ nõ intiment᷑. Hã in ſanct:

aiabus etiã parua ꝓ magnis accipiunt: qꝛ
reuera cui pauca ñ ſufficiũt:magna nõ ꝓſũt:
plura ꝓdeſſe nihil poterũt. Vos aũt fratres

chariſſimi cõſiderãtes:qꝛ oĩs lex vno ſermo / Sal..
ne implet᷑ in nobis: id eſt: Diliges pꝛoximũ
tuũ ſicut teipᷣm: nõ ſolũ amicos ſed etis ini/
micos diligite: qꝛ quicũq; q̊ implere nolũt:

reliqua illis opera bona ꝓdeſſe nõ poterũt.
Et ideo ita omibꝰinimicis vf̃is dimittite vt
cũ ſecura ↄſciẽtia poſſitis in oꝛatiõe dicere:

Dimitts nobiſ debita nra:ſicut ⁊ nos dimit Matts.s.

timus debitoꝛibꝰ noſtris

¶ Item eodẽ die alius ſermo q̃ ba

bet inter ſermones de Uerbis do/

¶ Item eodem die alius ſermo de
Epiſtola diei:qui habetur in libꝛo
Quinquaginta homeliaꝝ: Home/

lia.vij.et.xviij.
Sabhato poſt dominicã in quin
quageſima:Sermo

neo: vt in iſto legitimo ac ſacratiſſi/
tꝑe exceptis dñicis diebꝰ nullus

pꝛandereß
infirmitas nõ ꝑmittit:qꝛ alijſ diebꝰieiunare

remediũ eſt aut ſmiũ: in quadrageſima nõ
ieiunare peccatũ eſt. Alio tꝑe qͥ ieiunat acci /

piet indulgentiã: in quadrageſima qui non
ieiunat ſentiet pęnã:⁊ tamẽ qui ieiunare nõ
hualet:ſecretiꝰ ſibi ſoli:aut ſi eſt aliꝰ infirmꝰ
cũ ipᷣo ĩ domo ſua pſparet qð accipiat:⁊ illos
q̃ ieiunare ſualẽt ad pꝛãdiũ nõ inuitet: qꝛ ſi

H fecerit:nõ ſolũ deus ſᷣ etiã homies poſſũüt

intelligere illũ nõ ꝓ infirmitate nõ poſſe:ſed

ꝓ gula ieiunare nõ velle.Sufficiat illi quod

ipſe ieiunare nõ ᷣualet:et magis cũ gemitu

et ſuſpirio ⁊ animi doloꝛe mãducet: ꝓ eo qGd

alijs ieiunãtibꝰ ille abſtinere nõ poteſt. Qð
opus ẽ vnicuiq; infirmo:ſecretiꝰaut ſibi ſoli

aut cũ alio ſiłr infirmo faciat pᷣparari:qꝛ nõ

ei opoꝛtetvt aliquẽ ſanũ roget ad pꝛãdiũ:ne

ſibi etiã de alteriꝰ gula augeat peccatũ. Pꝛo B
eo tñ qð nõ põt ieiunare: ampliꝰ debet ero/

gare pauꝑibꝰ:vt peccata ꝗᷓ nõ põt ieiunãdo

curare:poſſit ĩelemoſynis dando redimere.
Bonũ eſt ieiunare frẽs:ſed meliꝰẽ elemoſy/

nã dare.Si aliqs vtrũq; põt:duo ſũt bona.
Si ⁊o nõ poteſt: melius ẽ elemoſynã dare.
Si poſſibilitas nõ fuerit ieiunãdi:elemoſx/

Ogo vos fratres chariſſimi ⁊ admo A

ſumat:niſi foꝛte ille quẽ ieiunare

Sr.
fil
noſtn
eiunanet⸗
horict⸗
acpet
Unlli
(peug
(obebue
ur ufnil
VVrtiinb
eun giſeſol
iitt nen
biͤefi⸗
guperdelt
neoeelen
haber De
iſindi
ſmnüfenrt
6enaa
gagdel
Hödin
ſenlunob

Ser. LXI. dekli

Oebensil
lepupen
leabinduc
ulperekty
heicbaͤve
Diepinoße
auifunus
boepotenn
msbaben
Aperepere
ecoodi
es piunſnt
dstödi
hfſeuſtsn
tnpupe
fneotene
Krdd
lcotine
nfludd
ſſtinitu
ezei
Mnthfe
Moneden

nilh⸗

archilße
ugnfi

erpeien

ige⸗ Porni
inpernii
cſeiipei
nsdininten

Dabsd

Us ſemnode

etur ulbe⸗
lun one⸗

moseſzund
Gsdiebenle
lequiiuue
ſdiebeſeuun
uangelmg
eqieinnatan
Gelmsquten
gbiieunnnent
ſckalein
upunt
nöuirra

ommies d

Artiget
vfinnighi
ggs dͤgnin
Plutr o
pͦolctt
eeutſtit

zpannng

.
ſetngn

sſeigin

lanttnosdinete

ininn

Minitenn n

Ber. LXIII Babbato poſt dñicã in. L. B

dño nfo ieſu chꝛiſto: qͥ cũ patre et ſpũſancto

viuit ⁊ regnat in ſęcula ſeculoꝝ: Amen.
(Eodem die de neceſſitate Jeiunij

cũ mititate ⁊ largitate:Sermo I

na ſufficit ſibi ſine ieiunio:ieiunium vᷣo ſine
elemoſyvna oino non ſufficit. Ergo ſi aliquis
ieiunare non poteſt:elemoſyna ſine ieiunio
bonũ eſt. Si vᷣo ualet ieiuniũ cũ elemoſyv/
na: duplex bonũ eſt. Jeiuniũ vo ſine elemo
ſyna nullũ bonũ eſt: niſi foꝛte ita ſit aliquis
Cpauꝑ: vt nõ habeat oino qð tribuat. IJile g
qᷣ nõ habuerit vnde tribuat:ſufficit volũtas
Lud.a. bona ſᷣm illud qð ſcriptũ eſt: Olia ĩ excelſis
deo:⁊ĩ tra pax hoĩbꝰbonę volũtatis.Sʒ qͥs

Wattðö.Io. ęrit qͥ ſe poſſit excuſare:cũ etiã ꝓ calice aquę

frigidę mercedẽ ſe dñũs redditurũ ꝓmiſerit:
Et q̃re frigidę dixit: MNe foꝛte ſe poſſet alidqs
pauper de lignoꝛũ penuria excuſare:aut cer/
te dicere ſe vaſculũ vbi aquã calefaceret nõ
habere. Deniq; ⁊ ꝑ beatũ ꝓphetam fratres
chariſſimi dñs ita hoꝛtat᷑ ⁊ admonet elemo/
ſynã flieri:vt ꝓpe nullus pauper ſit qͥ ſe va

Eia. s. leat excuſare. Sic enim ait: Hoc eſt ieiuniũ

dõð elegi dicit dñs: Frange eſurienti panem
tuũ.Mõ dixitvt integrũ daret cũ foꝛte pauꝑ
ille aliũ nõ haberet: ſed frange inquit:h eſt
Dicere:Etiã ſi tanta pauꝑtas tibi eſt vt non

ge ⁊ pauperi tribue.Et egenũ inquit ac ſine
tecto induc in domum tuam. Si aliquis ita
pauper eſt vt nõ habeat vnde tribuat pau/
peri cibũ:vel in vno angulo domus ſuę pe/
D regrino pᷣparet lectulũ.Quid nos ad heęc di
cturi ſumus fratres:vel quã excuſationẽ ha

bere poterimus:qui amplas ⁊ ſpacioſas do

mus habentes: vix aliquãdo dignamur ex/
cipere peregrinũ:ignoꝛãtes immo nõ credẽ/
r tes quod in omnibꝰ peregrinis chꝛiſtus exci
Mattb.⁊5S. pitur:ſicut ipſe dicit:hoſpes fui ⁊ ſuſcepiſt:
me: ⁊ q;diu vni ex minimis iſtis feciſtis:mi/
hi feciſtis: Laboꝛioſum ⁊ faſtidioſum nobis
eſt in pauperibꝰ reciꝑe chꝛiſtũ i patriã nr̃aʒ:
timeo ne nob ille vicẽ reddat ĩ cclo ⁊ nõ nos
recipiat in beatitudinẽ ſuã.Cõtẽnimꝰillũ in
mũdo: timeo ne nos ille iterũ cõtẽnat ĩ cęlo
fm illud qð ipſe dixit: Eſuriui ⁊ nõ dediſtis
mihi mãducare: hoſpes fui:et nõ accepiſtis
me.Et qᷓ;ddiu nõ feciſt vni ex minimis iſtis:
nec mihi feciſtis.Et qð poſt hęc frẽs ſequit᷑:
auertat deus a nobis. hoc enim poſtea ad/
didit dicẽs: Diſcedite a me maledicti i ignẽ
gternũ: qui paratus eſt diabolo et angelis
eius. Hhec ergo fratres nõ tranſitoꝛie nec ſo/
lis coꝛpoꝛis audiamus auribus:ſed fideliter

„

audientes etiam vt alij teneant ⁊ impleant

verbo pariter ⁊ exemplo doceamus:pſtante

habeas niſi vnũ panem: ex ipſo tamẽ fran-

NHoſtolica dilectiſſimi doctrina nos
admonet: vt deponẽtes veterẽ ho⸗/
minẽ cũ actibus ſuiſ: de die in diem
ſancta cõuerſatiõe renouemur. Si em̃ tem/
plũ dei ſumꝰ:et mentiũ noſtrarũ ſpũſſanct
habitatoꝛ eſt dicente apłlo: Vos enim eſtis
templũ dei viui:multa nobis vigilantia la/

Col. 3.

boꝛandũ eſt:vt coꝛdis noſtri receptaculũ tãa⸗/

to hoſpite non ſit indignũ.Et ſicut in domi

bus manufactis laudabili diugentia ꝓuidẽ
dum eſt vt ſi quid aut infuſione imbꝛiũ aux
turbine ꝓcellarum:vel ipſa fuerit antiquita
te coꝛruptũ:cita in integrũ cura reſtituat:ita
iugi opoꝛtet ſollicitudine pꝛęcaueri:ne quid
in noſtris animis incompoſitũ: ne quid in-
ueniat᷑ immũdũ. ctuis ędiſicium noſtrum
ſine ope ſui nõ ſubſiſtat artiſicis:nec fabꝛica

noſtra poſſit eſſe incolumis niſi ei pꝛotectio

pᷣfuerit cõditoꝛis: tamẽ qꝛ rationabiles lapi
des ſumus ⁊ viua materieſ:ſic nos auctoꝛis
nr̃i exterruit manꝰ:vt cũ opiſice ſuo etiã is qͥ
reparat᷑ operet᷑. Sꝛatię dei igit᷑ obediẽtia ſe
hũana nõ ſubtrahat:nec ab illo bono ſine qᷓ
nõ põt bona eſſe deſiciat:aut ſi quid ſibi im
poſſibile aut arduũ iu mãdatoꝝ effectibꝰ ex
perit᷑:nõ in ſe remaneat:ſed ad adiuuãtẽ re/
currat:qui ideo pᷣceptũ dat vt excitet deſide

riũ:⁊ ſſtet auxiliũ dicente ꝓpheta: Jacta co Rz=. £ò .
gitatũ tuũ in dño:⁊ ipſe te enutriet. An foꝛ/h

te quiſq; tam inſolẽter ſuperbit:et ita ſe ilię/
ſum:ita imaculatũ eſſe pᷣſumit:vt nulliꝰ iam
renouatiõis indigeat: Fallit᷑ pꝛoꝛſus iſta ꝑ/
ſuaſione: et nimia vanitate veteraſcit:qͥ int
temptatiões iſtius vitę ab omni ſe vulnere
credit imunem. Plena ſunt oia ꝑiculis:ple/

illecebꝛe: blandiunt᷑ lucra:damna deterrẽt.
Amare ſunt obloquẽtium linguę: nec ſemꝑ
veracia ſũt oꝛa laudantiũ. Inde ſeęuit odiũ:
hinc decipit mẽdax officiũ:vt faciliꝰſit vita/
re diſcoꝛdẽ qᷓ; dclinare fallacẽ. In ipſis autẽ
virtutibꝰobtinẽdis tam dubius modus eſt:
et tam incerta diſcretio eſt:vt ſi quiſq; inter
bonoꝛũ maloꝛũq; cõfinia ſubtiliſſimi diſcri⸗

minis poterit ſeruare menſuras: difficile ſit

vt bene ſibi cõſciam pꝛobitatẽ obtrectantiũ

na laqueis: incitant cupiditates: inſidiant

lingua non moꝛdeat: ⁊ iniquoꝝ euadat ob/

S LEr * LXlIII.

Bancti dluguſtini de tempoꝛe

G

pꝛobꝛia: cui amica eſt iuſticia. Jam cum ad eqm̃ caſte ⁊ ſobꝛie moꝛtalis heęc vita ducitur: etfnn⸗
ipſas rerum tempoꝛaliũ varietates cogita / quodam tamẽ puluere terrenę couerſatiõis penotzen
tio humana conuertit᷑: quantę ſe oponunt aſpergit᷑:⁊ nitoꝛ mentium ad dei imaginem tintnn
caligines: quanti pꝛauarũ opinionũ oboꝛi / conditarũ nõ ita fumo totius vanitatis ali/ ſunvonin
untur erroꝛes: vt de obiectu contrarioꝛũ ſu/ enus eſt:vt nulla poſſit ſoꝛde fuſcari: et non girnſan
C matur materia querelarũ. Nam licet omniũ ſemꝑ indigeat expoliri. Quod ſi etiã cautiſ⸗E femunl
ficgeliũ coꝛda nõ dubitẽt nullis mũdi huius ſimis animis neceſſariũ eſt: quãto illis am⸗ hſunom
partibus:nulliſq; tempoꝛibꝰ ꝓuidentiã ab/ plius eſt expetendũ:qui tota foꝛte anni ſpa/ (ltonin
eſſe diuinã:nec de ſtellarũ poteſtate quę nul cia aut ſecuriꝰ aut negligentius tranſierũütz nono deog
la eſt ſeculariũ negocioꝛũ pendere ꝓuectus: Quos charitate debita cõmonemus:vt nö geuso
ſed ęquiſſimo ⁊ clementiſſimo ſummi regis ideo ſibimet blandiant᷑:quia nobis cõſcien· woeſpſedo
arbitrio cũcta diſpo ni: qm̃ ſicut ſcriptũ eſt: tię ſingloꝝ patere nõ poſſunt:cum oculos hres anune
NVs.·24. Uniuerſę vię domini mificoꝛdia ⁊ veritas: dei ſimul vniuerſa cernẽtis nõ abdita loco- D
tamẽ cũ quędam nõ ſᷣm deſideria noſtra ꝓ rum:nõ parietũ ſepta ſecludant: nec ſolũ ei (Eperenit
cedunt:⁊ ſub humani erroꝛe iudicij ſuperioꝛ acta ⁊ cogitata:verũ et agenda ⁊ cogitanda
eſt plerũq; iniqui cauſa q; iuſti:vicinũ nimis ſint cognita. Iſta vera ſcientia ſummi iudi/ (eoce
atq; contiguũ eſt vt etiam magnos animos cis:iſte eſt tremẽdus aſpectuſ:cui peruiũ eſt (Epieſ
iſta cõcutiant: ⁊ in aliquod illicitę cauſatio / omne ſolidum:⁊ apertũ omne ſecretum:cui oinli
nis murmur impellant. Siquidem iſtis va- obſcura clarent:muta reſpondẽt:ſilentiũ ccõ ſelsor
rietatibus etiã excellẽtiſſimꝰ ꝓpheta dauid fitet᷑:⁊ ſine voce mens loquit᷑. Nemo patien onesde
vſq; ad periculũ ſe turbatum pꝛofiteat᷑ ⁊ di tiã bonitatis dei de peccatoꝝ ſuoꝝ impuni/
Ds.2. cat: Mei auteʒ pene moti ſunt pedes:pene tate ↄtemnat:nec ideo illũ eſtimet nõ offen/ nini
effuſi ſunt greſſus mei:quia zelaui in pecca, ſum: quia necdum eſt exꝑtus iratum. Mon nel
toꝛibus:pacẽ peccatoꝝ videns. Unde quia ſunt longe moꝛtalis vitę inducię:nec diutur Pn sfrucen
paucoꝛũ eſt tam ſolida foꝛtitudo:vt nulla in na eſt licentia inſipientiũ voluptatũ in ęter/ rn
ęquitatũ ꝑturbatione quatiant᷑: et multos narum doloꝛem tranſitura pęnarũ: ſi dũ iu/ 1 noe
ſidelium non aduerſa tantũ ſed etiã ſecũda ſticia ſuſpendit᷑:pęnitẽtię medicina nõ quę⸗
coꝛrumpant: ſanandis vulneribus quibus rnitur. Confugiamus ergo ad pᷣſentem vbiq; F lele e
humana infirmitas ſauciat᷑ diligens eſt ad/ mificoꝛdiã dei:⁊vt ſanctũ paſcha dñi digna
hibenda curatio. Ideo enim de ꝑiculis qui- obſeruãtia celebꝛet᷑: cũctoꝝ ſe ſideliũ coꝛda 1 nnn
bus mũdus hic plenus eſt quędam bꝛeuiter ſanctiſicẽt. Miteſcat ſęuicia:mãſueſcat ira- ſe d
NPꝛouer.⁊o, pcurrit: vt dicẽte ſcriptura: Quis gloꝛiabit᷑ cundia:remittant ſibi omnes culpas inuicẽ Kcnllc
caſtũ ſe habere coꝛ:aut mũdum ſe eſſe a pec ſuas: nec exactoꝛ ſit vindictę qui petitoꝛ eſt aenunt
cato? Omnes ſibi intelligãt delictoꝛũ indul venię. Dicentes em̃:Dimitte nobis dñe de / Mattb. s. lge gli
gentiã ⁊ reparationis neceſſariã eſſe medici/ bita nr̃a ſicut et nos dimittimꝰ debitoꝛibſus Voſſsͤe
D nam. Quando autẽ dilectiſſimi ad remedia noſtris: duriſſimis nos vinculis alligamus: Amukn
diuina aptius recurrimus q; cuʒ ipſa nobis niſi qð ꝓfitemur impleamus. Vnde ſi oꝛati “ ulftchne
ſacramenta redemptionis noſtrę tempoꝛũ onis hui ſacratiſſimũ pactũ nõ tota ſui cõ/ n halghuß.
lege reſerant᷑: Quę vt dignius celebꝛemus ditione ſeruatũ eſt:nũc ſaltem ↄſcientiã ſuã ua
ſaluberrime nos quadraginta dierũ ieiunio vnuſqͥſq; cognoſcat:⁊ alienis ignoſcẽdo de⸗ ſitoniſe
ſparemus. MHõ enim hi tantũ qui per moꝛ/ lictis:abolitionẽ ſuoꝝ obtineat peccatoꝛũ. aelligien
tis chꝛiſti reſurrectioniſq; myſteriũ in nouĩ Dicẽte nãq; dño:Si dimiſeritis homibꝰpec Abi.s. innibs
vitam baptiſmo ſunt regenerante venturi: cata eoꝛũ: dimittet et vobis pfr̃ veſter qui in rigcüpi
ſed etiam omnes populi renatoꝛũ vtiliter ? celis eſt. Non longe eſt ab vno quoq; quoGd ſodierien
neceſſitarie ſᷣſidium ſibi huius ſanctificati / poſcit:cũ de benignitate ſupplicis ſententia sctio
onis aſſumunt: illi vt quę nondũ habẽt ac· pendeat iudicantis: qui hbumanarum pꝛe/ tinet
cipiãt:iſti vt accepta cuſtodiãt: dicẽte aplo: cum miſericoꝛs et iuſtus auditoꝛ ęquitati btguncſo
1. Corj.Io. Qui ſtat videat ne cadat. Hemo tanta ẽ fir, ſuę de noſtra lenitate pᷣſcribit: vt non habe/ Phual
mitate ſuffultꝰ vt ð ſtabilitate ſua debeat eẽ ret ĩ eos ius ſeueritatis: quos nõ inueniſſet ſhagin
ſecurꝰ. Vtamur igit᷑ dilectiſſimi ſaluberrimi cupidos vltionis. Clemẽtes autem ⁊ mites S Finepede
tꝑis venerabilibꝰ inſtituti:⁊ ſollicitioꝛi cura animos: etiã largitas decet.Nihil enim di⸗ üugli
coꝛdis noſtri ſpecula tergamꝰ. Quãtũlibet gnius eſt qᷓ; vt homo ſui auctoꝛis ſit imita/ anin
Aae

— „

H l ſa

nde uα weEτνα Wle vihe W dMοα
Sgegein ek, Bee ree⸗

Dñica pꝛima In. xI. B er.I

toꝛ:⁊ ſᷣm modũ pꝛopꝛię facultatis diuini ſit tecraſſat᷑. VUnde ⁊ ſaluaroꝛ in euangelio diꝰ-
hginen operis executoꝛ.Nam cum alunt᷑ eſuriẽtes: xit: Attendite itaq; vobis ne grauent coꝛda Zud.x1.
risli veſtiunt᷑ nudi:fouent᷑ infirmi: nonne auxi⸗/ veſſtra in crapula ⁊ ebꝛietate et in cogitatio/
kanon lium domini manus explet miniſtri: ⁊ beni/ nibus ſecularibus: et ſuꝑueniat in vos dies
icali6 gnitas ſerui munus eſt domini: Qui cũ ad illa repentina: tanq; laqueus em ſuꝑueniet
lisan, affectus miſericoꝛdię ſuę adiutoꝛe nõ egeat: vniuerſo mũdo:⁊ nemo effu giet. Sed illa &
nniſon ita ſuam omnipotentiã temperauit:vt labo eſt in quadrageſimę diebus grãdis vtilitas
hlerlt⸗ ribus hominũ per homines ſubueniret. Er qadð etiam dum a licitis abſtinemꝰ:magis ac
ns merito deo gratię referunt᷑ de pietatis offi/ agis admonemur illicita vitare. Qui em̃
cſien. cijs:cuius opera vident᷑ in famulis. Pꝛopt abſtinemꝰ nos a carnibꝰ quibus alis dieb⸗
lcd quod ipſe dominus diſcipulis ſuis git: Sic vti licet: Qui nos abſtinemus a vino quo
nho⸗ Matth.S. luceat lumẽ vrjm coꝛã homibꝰvt videãt opa mogerate vti licet. QAui &iſta vitamꝰ ꝗ ali
cſoli vfa bona:et magniſicẽt patrẽ vfm qͥ in cęls quãdo licẽt: in pꝛimis peccatafugiamus:
int eſt: per chꝛiſtü dominũ ñ noſtru: Amen. oĩno nunq; licent. Itaq; volum bene ieiu/
* nare a cibis: ante omia ieiunemꝰ ⁊ a vits.
üͤet Wre goges die Homelia de eo a8S Auid enim ꝓdeſt vacuare coꝛpus ab eſcia:
* criptũ eſt i euãẽ gelio ſm Matthęu: ⁊ animã replere peccatis: Quid enim ꝓdeſt
ich Et dim iſſa turba aſcendit in moñſitẽ pallidũ eẽ ieiunijs ſi odio ⁊ iuidia liueſcas:
ſolus oꝛare ⁊c̃.quę habet inter ſer· AQAuid em̃ ꝓdeſt vinum nõ bibere: ⁊ iracun/
anen mones de Terbis oñi riij. et · xiii. dię veneno inebꝛiari: Quid ꝓdeſt abſtinere
pun a carnibus ad edendum creatis: ⁊ malignis
n Wominicaf HPma in quadrageſi imag: obtrectationib fratrum membꝛa lacerare?-
odn. emyſterio ieiunij quadrageſima Quid pꝛodeſt ſi abſtineam ab his quę ali-
unor Ber. LXIII. lis:fructu ⁊ modo:: quãdo licent: et faciamus illa quę nunqᷓ; li-
nger Mne vite noſt adi dent? Deus em̃ illos honoꝛar ⁊ diligit q illi/
düͤſu⸗ aadg debemus putare vir tutum Mcita fugiunt. Sic ergo vt dixi ieiunem a ci⸗/
loqus⸗ ⁊ ad celeſte bꝛauiũ tota virtute con/⸗ is: multomagis ieiunemus a vitijs: vt ſan
ybic tendere. Sed hoc pᷣcipue in quadrageſimę ctoꝛum moꝛũ vbertate ſaturemur: vt ⁊ in ſu
dgne diebus implendũ eſt: qui abſtinẽtia ac ieiu- turo mereamur ipſoꝝ operum retributione
icnc⸗ nijs dedicati:tantũ nobis ad virtutẽ animi ſatiari: Sicut in euãgelio legimus: Beati qͥ Wanb..
alln⸗, cõferunt: quãtum ⁊ de coꝛpoꝛe voluptatem elſuriũt et ſitiũt iuſticiã:qm ipſi ſaturabunt᷑.
inuie decerpunt. Eſt aũt legitimꝰ numerus iſte ie,.· Illã em̃ cõpẽſationẽ magis eligere debemꝰ H
toꝛ eſ iunij et qui in ſanctis celebꝛatur exemplis. vt cibis quibꝰ nos abſtinemꝰ*: eos pauperi ·
ſede⸗ ce Exo.ʒ4. Moyſes legẽ accepturus a deo quadragin/ bac debilib?largiamur:vᷣm illud qð ſcriptũ
Ntibls ta dies ac nocteſ abſq; cibo potuq; trãſegit: eſt: Beati qͥ cõtenti ſunt eſurire vt alibi reſ-
mus: ⁊ ad ſuſcipiendã dñi voluntatẽ ieiunus pꝛę/⸗ ciant᷑. Satis deo acceptũ eſt munus quãdo
ſouun . Beg. 19. paratus eſt. Helias poſt quadraginta dierũ indigẽs ſaturat᷑: qũñ nudus veſtit᷑: qñ ira nõ
ſich⸗ ieiunia curru igneo ad ſuperna cęloꝝ de hoc pficit᷑: et iracũdię temꝑ nõ reſeruat᷑:qñ ma/ RBo. 12.
iſui mũdo trãſlatus eſt. Ipſe q; dñs ac ſaluato:ꝛ: lũ ꝓ malo nõ reddit᷑. Cũc grata ſũt deo nr̃o
gode⸗ Mattð.q. noſter qdraginta diebꝰ ieiunans de diaboli ieiunia: ſi illi qͥ neceſſitate ieiunant reficiant
noli. tẽptatioibus triũphauit: vt ad ſdicationẽ a nobis.Tiüc illã dñi ſententiã audire mere/
byhel 4 euãgelij iã victoꝛ accederet. Meerito vo etia bimur: Amẽ dico vobis: qᷓ;diu feciſtꝭ vni ex Matthᷣ.25⸗
Sgen nos hũc dierũ numerũ cuſtodire debemꝰ ie minimis iſtis:mihi feciſtiſ.O benigniſſimũ
inad iunijs quẽ ꝑ talia exempla legim cõſecratũ. dñm ad hedomadã hoim auaricis:qᷣ ſibi da
tenti Celebꝛem hos dies cũ omĩ alacritate mẽ n dicit: qð vł minimo pauꝑi donatũ fuerit.
npe⸗ tis ⁊ gaudio ⁊ eos omnibꝰ epulis ⁊ coꝛpali · Vobis aüt frẽs ſſtet dñi miſcðia:vt ei ieiu⸗
nint B bus delitijs feramus. In his em̃ pꝛecipue nijs ⁊ elemoſvnis in bonis opibus ſeruiati:
hebe diebꝰad implẽdã dñi voluntatẽ accẽdimur: vt ad ęternã ⁊ verã vitã vos ꝓducat: ipſe qͥ
enſe qñ maxie ꝑ abſtinentiã voluptas carnis ex · viuit ⁊ regnat in ſęcula ſeculoꝝ: Amẽ.
nirs tinguit᷑. Tunc em ad dominũ ⁊ ad eius fuuu
in ra ꝓmiſſa tota mens purioꝛ faciẽda feſtinat (An eagem dominica de Jeinnio
nin cũ nulle ig crapula: nulla cibi ac potus! ſacieta 7 cius effectibus: Serm 0 I
e Ld X ree ſeis ee „ reer Carte *£ e eN 1 „
Re . . . ſyealte ne⸗ H rto H.απιtτισαια Peg AEpy . Aee*
A a a νπατοa e Agacaete „ Ar 2 S,aA „ SeA E . A
Pa Ei ef See, Pfe⸗ ð

.

Exo. 24.

Exo. 52.

6 eh. 3.

GBeñ̃. 4.

44. diſ. cũ aũt.

B

ʒ. Reg!. 17.

Jacobli. 5.
4. Begl. I.
J. Regl. 19.

Daniel. 9. . 10.

”ä . 2 „ 6 6 3 “” .

Bermo LxVy Do. pꝛima In. xL. Ger. I

Zeſt nobis venerabile ⁊ medicina/
& ile tempus quadrageſimę chariſſimi
Lauod ieiunãtes peccatoꝛũ noſtro/
rum vulnèra curare debemus. Quãtum ſit
ergo bonuʒ ieiunij:bꝛeui ſermone exemplis
additis diſſeramꝰ. Moyſes pᷣmus quadra-

ginta diebus ac noctibꝰ cũ iciunaſſet:legeʒ

domini accipere meruit: ꝑ quã populis im/
peraret. Impetrauerũt vnius hominis ieiu

nia: quod totius populi ſaturitas deſpera /
uerat. Aduertamus ergo quãta ſit inter ie/

iuniũ ⁊ ſaturitatẽ diſtantia:inter ventrẽ va/
cuum ⁊ pulmones epulis ęſtuantes. Moy/⸗
ſes ergo quia ieiunauit dominũvidit:popu
lus qꝛ mãducauit ⁊ bibit idola fabꝛicat eſt.
Sed qͥd de moyſe et iſraelitica multitudine

loquar? Pꝛinceps ille humani generis adã

q́ᷓ;diu ieiunauit ſeruens mandatũ: in para/
diſo fuit. VUbi vᷣo comedit:eiectus eſt de pa
radiſo.Et qui in paradiſo dei virgo fuerat:
eiectꝰ de ꝑadiſo cognouit vxoꝛẽ. Semꝑ em̃
iuncta eſt ſaturitati laſciuia. Vicina ſibi ſũt
venter ⁊ genitalia:⁊ ꝓ mẽbꝛoꝛũ oꝛdine oꝛdo
vitioꝝ ĩtelligit᷑.Eiecit &̊ nos de ꝑadiſo cibꝰ:

reducat eſuries:reducat ieiuniũ. Diximus ̊

quid ſanctus moyſes meruit ieiunando:de/
inde ⁊ cunctos videamꝰ. Sancto helię ieiu/
nãti etiã elemẽta famulata ſunt.hhic deniq;

tribus annis ⁊ ſex menſibus ceęlum clauſit:
Ad cuiꝰ vocẽ etiã ſuꝑnũ deſcẽdit incendiũ.

Et cum eum ieʒ abel regina vellet occidere:
⁊ feſſus ſub arboꝛe frondoſa iaceret in ſolitu
dine:angelus ad eũ mittit᷑ ⁊ dicit ei: Sume
paululũ panis ⁊ aquę. Videte quãta ſit dei
clemẽtia erga ieiunãtes chariſſimi: Hõ ſuffi
ciebat: qꝛ angelũ ad ieiunantẽ dominꝰ miſe
rat qui eumvt cibũ ſumeret iuberet:ſed etiã
pꝛęcepit:vt longius fugiat ꝑſequẽtem. Ait
ergo:Sume paululũ panis et aꝗ:Quadra/
ginta enim dierum ieiunio ꝑrecturus erat ꝑ
deſertum vſq; ad montẽ ſina.HNũquid eniʒ

dominus qui cęlum ⁊ terrã fecerat:cuiꝰom/
