mõ ſunt:ſᷣ filij ipſoꝝ qͥ tũc erũt.Naʒ mõ iſti Gonegliͤn
ꝑ vias ſuas ambulantes ibunt ad loca ſua: (le ncgi
trãſibũt ad dãnationẽ ꝑpetuã.Qſñi autẽ fa/ ſosled
ctus fuerit vnꝰ plus totꝰ:ſiet illud qð cani⸗ ſopbitln
mus: Saturaboꝛ dũ manifeſtabit᷑ glia tua. Nõ.r0%. ſſepehat
Dũ venerit ꝓmiſſio ꝗᷓ ꝓmittit᷑:vt videamꝰ Vicknn
facie ad faciẽ. Mõ videmꝰ ꝑ ſpeculũ ĩ ęnig/ i.Con..ij. neſſcis
mate ⁊ ex ꝑte:quãdo aũt vterq; populus is nenian
purgatꝰ: iam reſuſcitatus: iam coꝛonatus: Alpeigner

iam in imoꝛtalem foꝛmã ⁊ in incoꝛruptionẽ
ꝑpetuam cõmutatus:videbit deuʒ facie ad
faciem:et iam non erit iacob: ſed ſolus erit
iſrael:tunc eum in perſona huius ſancti na/
thanael videbit dominus ⁊ dicet: Ecce vir Job·l
iſraelita ĩ quo dolus nõ eſt. Quãdo audis: D
Ecce vir iſraelita:veniat tibi ĩ mentẽ iſrael.

becde⸗
Aagein

In enãgelio ſcðõm Johannẽ

ambulare ꝑ eã. Ecce int᷑ cetera filiꝰ virginis

tuit nuptias. Quõ facta ẽ pᷣma mlier ꝑ quã

nnnn LCLCLiui venerit in mentẽ tibi iſtł: veniat tibi in
l Seß. 28. mentẽ ſomniũ illius: i quo ſomnio ſcalã vi/
hidane dit a terra vſq; ad cęlũ: deũ ſupincũbentẽ:
di litul angelos dei aſcẽdentes ⁊ deſcẽdentes.hhoc
iann . ſomniũ vidit iacob. Poſt hoc aũt appellatꝰ
nnalgnifin⸗ Eilrł:id eſt poſt paululũ veniẽs de meſopo/
htniturini tamia ⁊ages iter. Si & iacob vidit ſcalã:qͥ ẽ
echänte⸗ Job.i.⁊ iſrł apellatꝰ: Eſt aũt ⁊ nathanael iſte vere
tonetdinnfht⸗ ſlraelita in qͥ dolus nõ ẽ: Jõ cũ miratꝰ eẽt qꝛ
rlloröeke dixit ei dñs: Sub arboꝛe ſici vidi te: dixit
mortzilctis ei: Maiꝰ his videbis.Et itẽ dixit ſomniũ ia
Anoni töiſt cCcob. Cui dixit? Ei quẽ awellauit iſraelitã:in
pernöctp q̊ͥ dolꝰ non eſt. Quaſi qͥᷣ diceret: Cuiꝰ noiĩe te
ahginnt abpellaui:ipſius ſomniũ in te aparebit:noli
dunt höte feſtinare mirari:maioꝛa hoꝝ videbis: Uide
tſcmtri⸗ bis cęlũ aꝑtũ: ⁊ angelos dei aſcendentes et
rucobtiſt N deſcendentes ad filiũ homis.Ecce dd vidit
ludienni aaiiaacob. Ecce quare ꝑfudit lapidẽ oleo iacob.
eiobetd Ecce q̃re xpᷣm ꝓphetã ſigniſicauit:⁊ ſigura/
wenborſee uit iacob. Illud em̃ factũ ꝓphia erat. Nunc .
c unueni dig expectetis noui: qd a me velitis audire
enintiſit intelligo. Dicã: ⁊ hoc bꝛeuit᷑:vt dñs donat.
dinemsde, Alſcẽdentes ⁊ deſcẽdentes angelos ad filiũ
nbenetund hoĩs.Quõ ſi deſcẽdũt ad illũ h ẽ: ſi aſcẽdũt
ſpe⸗Sigümn ad illũ ſurſũ eſt:? Si aũt ad illũ aſcendũt:ad
noe Anuns illũ deſcẽdũt: ⁊ ſurſũ ẽ:⁊ hic ẽ: Nullo pacto
tens fieri põt vt ad illũ aſcẽdãt: ⁊ ad illũ deſcen-
genncutin dat: niſi ⁊ ibi ſit qͥ aſcẽdũt: ⁊ hic ſit qͥ deſcen⸗/
rchiſk nin⸗ di.Quõ ꝓbam ⁊ illic eũ eſſe: erh eü eſſe?⸗
cimt N0 ℳ NRñdeat nobis paulꝰ:qͥ pᷣmo ſaulꝰ. Exꝑtus
. ü eeſt illud ipe qñ pᷣus erat ꝑſecutoꝛ:⁊ poſtea fa
ugl 4 cctus ẽ ſᷣdicatoꝛ: Pꝛiꝰ iacob poſtea iſrł: Qui
ränm n Phil.ʒ. erat ⁊ ipſe de genere iſrł: de tribu beniamin
pi:cenne erat. In illo videamus chꝛiſtũ ſurſũ:chꝛiſtũ
taml in deoꝛſũ. Pꝛimo ipᷣa dñi vox de celo h̊ oñdit:
eNn. Acrj. 9. Saule ſaule qͥd me ꝑſequeris? I ũquid pau
neitlüli lus in celũ aſcẽderat? Hũquid paulꝰ lapidẽ
ai tanmnm ſſalté in cęlũ miſerat: Chꝛiſtianos ꝑſeq̃bat᷑:
Purntbaſu⸗ iðõÿpos ligabat:ipᷣos occidẽdos trahebat: ip/
iinni ſos vbiq; latẽtes ꝗᷓrebat: ipis inuẽtis nulla
inin inn rõne peꝑcit. Cui ait dñs chꝛiſtꝰ:Saule ſau/
õ le. Vñ clamat:De cęlo.Ergo ſurſũ ẽ.Quid
gininſtn . me ꝑſeq̃ris:Ergo deoꝛſũ eſt. Oia ⁊ ſi bꝛeuit
iemüicil vt potui expoſui charitati vr̃e: Erogaui qð
og Mluen ad me ptinet: qð aũt ad vos ꝑtinet:paupe/
– res cogitate.Cõuerſi. ä
zunmmn 2 ſione aque in vinũ:Jn
inin euãgelio m eũdem Sermo xI
islun⸗ NNX (NKitis fies: In chriſtũ em credentes
bict didiciſti: aſſidue etiã nos miſterio
Aind L nfo cõmẽdauimꝰ vobis: ꝙ medici/

S

Bermo XII

na tumoꝛis homis: hũlitas eſt xpᷣi. NHõ ei
piſſet hõ: niſi ſuꝑbiã ſuſcepiſſet. Initiũ eni: Ecci.i.
ſicut dicit ſcriptura:oĩs peccati ſuꝑbia.Cõ/

tra initia peccati:initium iuſticię neceſſariũ

fuit. Si &O oĩs peccati ſuꝑbia initiũ: vñ ſana

ret᷑ tumoꝛ ſuꝑbię:niſi deꝰ dignaret᷑ humuis
fieri?: Erubeſcat hõ eſſe ſuꝑbus: qm̃ factꝰ eſt
hüũilis de*. Naʒ qñ dicit᷑ homi vt hũiliet ſe:
dedignat᷑: et vt velint homĩes vindicari qñ
lędunt᷑:ſuꝑbia facit.Cũ hũiliari dedignant᷑
vindicarivolũt:q̃ſi pęna cuiq; ꝓdeſſe poſſit

aliena. Leſus ⁊ iniuriã paſſꝰ:vidicari vult:
de aliena pęna ſibi ꝗrit medicamẽtũ: ⁊ acq
rit grãde toꝛmẽtũ. Jõ ĩ oibꝰ dñs chꝛiſtꝰ hũi/

liari dignatꝰẽ:pᷣbẽs nobᷣviã:ſi tũñ dignemur
. . i er PvVirges Zob. 2.
venit ad nuptias:qͥ cũ apud patrẽ eẽt inſti/
. — . . 12 Heñ. 2.
venit peccatũ deviro ſine femina:ſic vir per
quẽ deletũ eſt peccatũ de fęmina ſine viro.

Per illũ ruimꝰ:ꝑ hũc ſurgimꝰ. Et qͥd in ipᷣis

nuptijs fecit: De aqua vinũ.Quid potẽtiꝰꝛ
Qui poterat talia facere:dignatꝰ eſt indige

re. Qui fecit de aqua vinũ: potuit facere et

de lapidibꝰpanẽ: Eadem potẽtia erat. Sed
tũc diabolus tẽptauit: ideo chꝛiſtꝰ nõ fecit.

Scliti em̃ qꝛ qñ tẽptatꝰ ẽ dñs chꝛiſtꝰ:h ei ſug

geſſit diabolꝰ.Eſuriuit em̃:qꝛ ⁊ B dignatꝰẽ:

qꝛ 1 B ad humilitatẽ ptinuit. Eſi uriuit panis
ſic deſic via:ſic̃ vulnerata ẽ ſanitas:ſic moꝛ/

tua ẽ vita.Cũ & eſuriret vt noſtis:ait illi tẽ/

ptatoꝛ: Si filiꝰ dei es: dic lapidibus iſtis yt Matib. A4.

panes ſiãt.Et rñdit tẽptatoꝛi: docens te re/

ſpõdere tẽptatoꝛi. Ad hoc em̃ pugnat impe

ratoꝛ vt milites diſcãt. Quid reſpõdit: Hõ
in ſolo paneviuit hõ:ſᷣ in omi verbo dei.Et
nõ fecit de lapidibꝰpanes:qͥ vtiq; ſic potuit

facere ſic de aqua vinũ.Eiuſdẽ em̃ potẽtię ẽ
facere de lapide panẽ: ſ̊ nõ fecit vt volũta/

tem ↄtẽneret tẽptatoꝛis. Aliter em tempta/

toꝛ nõ vincit᷑ niſi cõtemnat᷑. Et cum viciſſet

diabolũ temptatoꝛẽ: venerũt angeli ⁊ mini-

illud non fecit: æ hoc fecit? Lege imo recole:

quõ audiſti qñ fecit hoc:id eſt de aliq̃ vinũ:
Quid addidit euãgeliſta? Et credidef̃t ĩ eũ Jołᷣ.2.
diſcipuli eius.Nũquid tũc diabolus fuerat
crediturꝰ? Qui tanta potuit:eſuriuit:ſiti/
it: fatigat eſt: doꝛmiuit: cõpꝛehẽſus eſt:cę⸗
ſus eſt:cruciſixꝰ ẽ:occiſus ẽ. Iſta ẽ via: Am/
bula ꝑ humilitatẽ vt venias ad ęternitatẽ.

De chꝛiſtus: patria eſt quo imus: bõ chꝛiſt

SGancti Auguſtini de verbis dſi

via ẽ q̃ imus:ad illũ imꝰ:ꝑ illũ imus.Quid
timemꝰ ne erremꝰ: Mõ receſſit a patre:⁊ ve/
nit ad nos. Vbera ſugebat:⁊ mũdũ cõtine/

Zud. 2. bat. In pꝛęſepi iacebat: angelos paſcebat.

Deus ⁊ hõ:idem deꝰ qͥ hõ:idem hõ qͥ deus.

Sed nõ vnde hõ: inde deꝰ:qꝛ verbũ hõ: qꝛ
Job.i verbũ caro factũ eſt:et deus manẽdo:⁊ ho/

minis carnẽ aſſumẽdo:addẽdo qð nõ erat:
nõ ꝑdendo qð erat. Ergo ⁊ mõ iam paſſus

ꝑ ipſam hũilitatẽ:iã moꝛtuꝰ:iã ſepultꝰ:iam

reſurrexit:iã aſcẽdit in cęlũ: ibi ẽ et ſedet ad
dexterã patris: ſᷣ hic eſt egens in pauꝑibus

B ſuis. Etiã heſterno die hͥ cõmendaui chari/⸗
tati veſtrę:ꝓpter illud qð dixit nathanaeli:
Abi.S. Maius his videbis. Dico autẽ vobis: vi/

debitis cęlũ aꝑtũ:⁊ angelos dei aſcẽdentes

⁊ deſcẽdentes ad filiũ hoĩis. Quęſiuimꝰ qͥd

eſſet:⁊ diu locuti ſumꝰ: Nũquid ⁊ eadẽ ho/

die replicare debemus:Qui affuerũt recoꝛ/

dent᷑: Bꝛeuiter tñ cõmemoꝛo: MNon diceret

aſcẽdentes ad filiũ homiĩs niſi ſurſũ eẽt: nõ
diceret deſcendentes niſi deoꝛſũ eſſet. Ipſe

ſurſum:ipſe deoꝛſum. Surſũ in ſe:deoꝛſũ in
ſuis.Surſũ apud patrẽ: deoꝛſũ in nob. Vñ

Actj.9.⁊ vox illa ad ſaulũ:Saule ſaule qͥd me ꝑſeq̃/

riſe Hõ dicẽt:Saule ſaule:niſi qꝛ ſurſũ erat.

Surſum eũ ſaulꝰ nõ ꝑſequebat᷑.Nõ diceret

q̃d me ꝑſequeris:qꝛ ſurſũ erat: niſi eẽt ⁊ de/
oꝛſum. Timete chꝛiſtũ ſurſũ:agnoſcite deoꝛ

ſuʒ. abe chꝛiſtũ ſurſũ largientẽ:hic agno⸗/

ſce indigentẽ. hic pauꝑ eſt:ibi diues ẽ.

NDic paup eſt chꝛiſtus: pꝛo nobis:ipᷣe loquit᷑:
Mattð.a⁊ 5. Eſuriui:ſitiui:nudus fui:hoſpes fui:in car/

cere fui: et quibuſdã dixit: miniſtraſtis mi/
hi: quibuſdã dixit:nõ mihi miſtraſtis. Ecce
ꝓbauimus chꝛiſtũ pauperẽ:chꝛiſtũ diuitẽ:
qͥs neſcit:Et hic ad ipᷣas diuitias ꝑtinebat:

aquã in vinũ vertere. Si diues eſt ꝗͥ habet

vinũ:qualis diues eſt qͥ facit vinũ?:Ergo di
ues ⁊ paupꝑ chꝛiſtꝰ*. Tanq; deꝰ diues: tanqᷓ;
hõ pauꝑ. Ja ⁊ ipſe hõ diues aſcẽdit in cęlũ:
ſedet ad dexterã patris: adhuc tñ hic pauꝑ
eſurit:ſitit:nudꝰẽ.Tu qͥd es:Diues an pau
per? Multi mihi dicũt:pauꝑ ſuʒ:⁊ verũ di⸗
cũt.Agnoſco pauperẽ aliqͥd habẽtẽ: agno⸗

fſco ⁊ indigentẽ. Sʒ habet qͥdaʒ multũ auri

⁊ argenti:O ſi agnoſcat ſe pauperẽ. Agno/
ſcit ſe pauperẽ:ſi agnoſcit iuxta ſe pauperẽ.
Quid em̃?: Quãatũ vis habeas quicunq; di⸗
ues es:dei mẽdicus es. Venit᷑ ad hoꝛã oꝛa/
tiõis:⁊ ibi te ꝓbo. Petis. Quomõ nõ pau/
per es qͥ petis? Plus addo. Panẽ petiſ. An

Mattðh.s. nõ es dicturꝰ: Panẽ noſtrũ quotidianũ da

R

nobiſ: Qui panẽ quotidianũ petis:pauper

es an diues?Et tñ chꝛiſtꝰdicit tibi:a mihi ·

ex eo qð tibi dedi. Quid em̃ attuliſti qñ ve/
niſti?QOĩa quę creaui:creatus:hic inueniſti:
nihil attuliſti:nihil hinc tolles. De meo mi/
hi quare nõ donas? Quia tu plenꝰes:⁊ pau
per inanis eſt. Pꝛimoꝛdia vr̃a attẽdite:am/
bo nudi nati eſtis:Et tu & nudus natus oes. *
Aulta hic inueniſti: Nũquid tecũ aliquid
attuliſti? De meo ꝗro:da ⁊ reddo.hHHabuiſti
me largitoꝛẽ:facito debitoꝛẽ:habeã te fene /
ratoꝛẽ. Pauca mihi das: plura reddã.Ter/
rena mihi das: cęleſtia reddam. Tẽpoꝛalia
mihi das: cterna reſtituaʒ. Teipᷣm tibi red/
dam:qñ te mihi reddidero. .
e infirmo iacente ad piſcinam:
n euangelio ſᷣm eũdẽ
Ecentiſſima in auribus nr̃is ſonuit
uãgelica lectio:⁊ ad cognoſcenduz
d ſibi vellẽt quę lecta ſunt fecit at⸗
tentos Moc de me expectari arbitroꝛ: G̊ me
ꝓ viribꝰ expoſiturũ dño adiuuante pollice/
oꝛ. Pꝛoculdublo em̃ ñ fruſtra fiebãt illa mi⸗
racula:⁊ aliqͥd nobᷣ ꝓ ętna ſalute figurabãt.
Nã ſalꝰ coꝛꝑis ꝗ̃ᷓ reddita ẽ homi:quãti ttis
fun: Quę ẽ em̃ vita vr̃a:diẽ ſcpᷣtura? Vapoꝛ Yacobi.4·
inqt ad modicũ aparẽs:deinceps extermĩa
bit᷑. &â & illiꝰ hoĩs coꝛꝑi ad tẽpus reddita ẽ
ſanitas:reddita ẽ nõnila diut᷑nitas vapoꝛi.
Nõ itaq; ꝓ magno illud hñdũ ẽ: Vana ſalꝰ Nõ.ðð.
hoĩs.Et illud recolite frẽs:illud ꝓpheticũ ⁊?
euangelicũ:Qis caro fenũ:⁊ oĩs honoꝛ car/ Eſa.40.
nisvt flos fęni:fęnũ aruit:flos decidit: bnñ
dñi manet in ętnũ. Verbũ dñi etiã feno dat
honoꝛẽ:⁊ honoꝛẽ ñ trãſitoꝛiũ.Dat em̃ ⁊ car2··
ni ĩmoꝛtalitatẽ.Sʒ pᷣus trãſit tribulatio vi⸗
tę huiꝰ:de q̃ nobis pſtat auxiliũ cui diximꝰN.çqçÜ ē
Da nobiſ auxiliũ de tribulatiõe.Tota qͥpe ẽz.ʒ9.
iſta vita intelligẽtibꝰ tribulatio eſt.Sũt em̃
duo toꝛtoꝛeſ aie:nõ ſił toꝛquẽteſ: vᷣ cruciatu
alt᷑nãtes. Hoꝝ duoꝝ toꝛtoꝝ noĩa ſũt timoꝛ

— — —— *

doloꝛ. Qñ tibi bñ ẽ times:qñ male eſt do/

les.Seęcłi hꝰ quẽ nõ decipit ꝓſꝑitas:nõ frã
git aduüſitas:? Tenẽda ẽ in h feno:⁊ i diebꝰfę
ni via tutioꝛ:vbũ dei.Cũ em̃ dictũ eẽt:iOis
caro fgnũ:⁊ oĩs glia eius vt flos fęni:fęnum
aruit:floſ decidit:q̃ſi nos ꝗramꝰꝗ feno ſpeſ
quę floꝛi fęni ſtabilitas: ſed verbum inquit
dñi manet in ęternũ.Etvnde inquis ad me

verbũ dñi: Verbũ caro factũ eſt:et habita/ Job.i.

uit in nobis. Verbũ em̃ dñi tibi dicit: Noli
reſpuere ꝓmiſſum meũ:qꝛ nõ reſpui fenum

tuũ.Hoc ̊ qð nobis ſſtitit verbũ dñi vt ad

eui⸗

ßnroste

nus:hoc⸗
ſererſuſ⸗
nanistel
aönoca
Pſandl
Uinideie
Ouinqzen
glinczporn
gecoerceh⸗
Ediipal
giſynuse⸗

diſplcetp⸗

fefiſanit⸗
gendeß notl
iinomui:
Celideden
li Sudo
anelipceg

ſpoſanan

debuitlichr
Funcsrtar

r blenchiſtu

pnapioen
deimnöc
nerbü. De⸗
Cyenrpie
Nere Kope
ſennalcken
tamatre
ſbiinguaf
Supirgen
Clmtadin
Glus dorn
Poaſusen
Allls fage
doſtrenogn
cpauelgse
Qluiteſput
Kartlierotun
ſho disteſn
eſen,s

= .
—
—
—-—
—
S=
☛à

Nedabeiknn
dun iſn
mn. Tn
3Toönthird
e dptanur.
G I

—

ſ

mimambne
Wunmedole
nicäland
Alalurignwi.
honi gann
iſcnburk
eincepscun
dtipus un
dininte

icii u

bilutgfri
ttieheedh
Eiosdentni
idüaifen
nü Duditd
rinnlun,
Arlüaden .

Cunpck d

Grnbſmun

⸗ nletde
tinſif
inntidih
zocichb

ipm nos teneremꝰ:ne cuʒ floꝛe feni tranſire⸗
mus:hoc &̊ qð nobis ſſtitit vt verbum caro

flieret: ſuſcipiẽs carnem nõ mutatũ in carnẽ

manẽs ⁊ aſſumẽs: manẽs qð erat: aſſumẽs
qð nõ erat:hoc ergo qð nobis ſſtitit etiam

B piſcina illa ſigniſicat. Bꝛeuiter dico: Aqua
illa: iudaicus plus erat:quinq; poꝛticꝰ lex.
Quinq; em̃ libꝛos ſcripſit moyſes.Ergo aq̃ᷓ
Aꝗquinq; poꝛticibꝰ cingebat᷑:ſicut ille plus le/

ge coercebat᷑. Aquę ꝑturbatio: in illo plo

eſt dñi paſſio. Qui deſcẽdebat ſanabat᷑ nõ

niſivnus:qꝛ ipſa ẽ vnitas.Quibuſcũq; iſta

diſplicet xpᷣi paſſio:ſuꝑbi ſũt:nolũt deſcẽde

re:ñ ſanãt᷑.Et ego inqᷣͥſ crediturꝰ ſũ deũ ĩ car

ne:deũ natũ ex femia:deũ crucifixũ flagella

tũ:moꝛtuũ: vulneratũ: ſepultũ: Abſit vt G
credã de deo:indignũ ẽ. Coꝛloquat᷑ nõ cer/
uix. Suꝑbo videt᷑ dñi hũilitas indigna: iõ

a talibꝰ longe ſit ſanitas. MHoli te extollere:
ſi vis ſanari deſcende. Expaueſcere pietas

debuit:ſi chꝛiſtꝰ in carne mutabilis diceret᷑.
Nunc autem cõmendat tibi veritas imuta/

Joh.I. bilem chꝛiſtũ q́;tum attinet ad verbum. In

pꝛincipio em̃ erat verbũ: ⁊ verbũ erat apud
deũ:nõ qð ſonaret ⁊ tranſiret: qꝛ deus erat

verbũ.Manet incõmutabilis deus tuuſ.
O verax pietas:manet deus tuus. Moli ti⸗/
mere. MHõ perit:⁊ ꝑ ipſum nec tu peris. a

net:naſcit᷑ ex femina: ſed in carne. VUerbuʒ

aũt ⁊ matrẽ fecit.Qui erat anteqᷓ; fieret: fec
ſibi in qua fieret. Infans fuit: ſed in carne.

Suxit:creuit:alimẽta ſumpſit: ꝑ ętates cu/

currit:ad iuuentã ꝑuenit:ſed in carne.Fati⸗/

gatus doꝛmiuit:ſed in carne.Eſuriem ſitim

q; paſſus eſt:ſed in carne.Cõpꝛehenſus:li/
gatus: flagellatus: contumelijs affectus:
poſtremo crucifixꝰ: occiſus:ſᷣ ĩ carne.Quid
expaueſcis? Verbum dñi manet in ęternũ.

Qui reſpuit iſtã dei hũilitatẽ:nõ vult ſibia
moꝛtifero tumoꝛe ſuꝑbię ſanitatẽ. Pꝛeſtitit
ergo dñs ieſus chꝛiſtus ꝑ carnẽ ſuã carni no

ſtrę ſpem. Suſcepit em̃ qð noueramꝰ in hac
terra qð hicabũdabat:naſci ⁊ moꝛi.Naſci ⁊
moꝛi hic abũdabat:reſurgere ⁊ in ęternũ vi

uere non hic erat. Inuenit hic viles merces

rreſtres:attulit ꝑegrinas cęleſtes. Si expa⸗

ueſcis moꝛtẽ:ama reſurrectionẽ. Dedit tibi

auxiliũ de tribulatiõe ſua: nã vana remãſe/
rat ſalus tua. Salutem itaq; in hoc mundo
ꝑegrinam:hoc eſt ſempiternã fratres agno⸗-
ſcamus ⁊ diligamus:⁊ in hoc mundo tanq
ꝑegrini viuamus. Trãſire nos cogitemus:

⁊ minus peccabimus.Agamus potius deo

terat. Ideo ꝗ̃ſitꝰ e

In enãgelio ſcõm Johannẽ Germo XLII XIIII

gfas:qꝛ huiꝰ vitę vltimũ diẽ ⁊ bꝛeuẽ eſſe vo

luit ⁊ incertum. A pᷣma infantia vſq; ad de/
crepitã ſenectutẽ: ſpaciũ bꝛeue eſt. & tam
diu vixerat qͥd ꝓfuiſſet ei ſi adã hodie moꝛ⸗/
tuꝰ eſſet: Quid diu ẽ: vbi ſinis ẽ: heſternũ
diẽ nemo reuocat: hodiernꝰ craſtino vꝛget
vt trãſeat. IJpo paruo ſpacio bñ viuamꝰ:vt

illo eamꝰ vñ nõ trãſeamꝰ.Et mõ cũ loqmur

vtiq; trãſimꝰ. Verba currũt:⁊ hoꝛę volant.

ſic ętas nr̃a:ſic actus nfr̃i:ſic honoꝛes nfi:ſic

miſeria nr̃a:ſic iſta fęlicitas nr̃a. Lotũ trãſit

ſeg non expaueſcamꝰ: Verbũ dñi manet in

ęternũ Cõuerſi ad dominũ.

De eo qð ſcriꝑtum eſt in euange/
lio m eüdem: Si ego teſtinoniuʒzʒ

hibeo de me ⁊c̃. Sermo xIII
bpsõt aliquẽ ꝑmonẽè qð ait dñs ieſuſ:

de me: teſtimoniũ meũ nõ eſt verũ.
Quõ ꝭ̊ nõ eſt verũ teſtimoniũ vitatis:-Mõ/

Vgdiuim verba ſancti euãgelij: 2 5 A

Bi ego teſtimoniũ ghibeo Z5. 5.

ne ipᷣe ẽ qͥ dixit:Ego ſũ via ⁊ veritas ⁊ vita? Job.r i.

Pꝛofecto em̃ nõ vult credere niſi falſitati:qͥ

.

nõ eligit credẽ vitati. Dictũ ẽ g̊ h̊ͥ ̃ᷣm ipos:

vt ſic intelligas:⁊ ex his verbis hũc ſenſum
cõcipias:Si & teſtimoniũ ꝑhibeo de me:te/⸗
ſtimoniũ meũ nõ eſt verũ:id eſt ſiẽ putatis.
Ille em̃ nouerat veruʒ eſſe de ſe teſtimoniũ
ſuũ:ſᷣ ꝓpter infirmos: ꝓpter incredulos:ꝓ

pter ñ intelligẽtes ſol lucernas ꝗrebat. Ful

9

goꝛẽ quippe ſe Llierlppirndo eoꝝ ferre nõ po/
iohes qͥ teſtimoniũ ꝑhi

beret vitati:⁊ audiſtis qͥd ait: os veni⸗/

ſtis ad iohanẽ. Ille erat lucerna ar/

dẽs ⁊ lucẽs:⁊ vos voluiſtis exulta
re ad hoꝛâ in lumie eiꝰ. Lucerna iſta
ad illoꝝ ↄfuſionẽ ꝑata ẽ:qꝛ de h̊ dictũ eſt añ

induã ↄfuſionẽ: ſuꝑ ipᷣm aũt effloꝛebit ſan/
ctificatio mea. Deniq; hinc ſũt ↄfuſi quodã

loco ꝑ ipᷣm iohannẽ: qñ dixerũt dño iudęi:
In qᷓ poteſtate iſta facis? Nic nobiſ.Quibꝰ Matth.

rñdit: Dicite mihi et vos: Baptiſmũ iohis
de celo ẽ an ex hoibꝰ: Audierũt ⁊ tacuerũt.
Cogitauerunt em̃ apud ſe cito:Si dixerimꝰ

ab hoibꝰ lapidat nos plus: qꝛ ꝓphetã hñt

iohannẽ. Si dixerimꝰ de cęlo:dicturꝰẽ nob:
Quare &̊ nõ credidiſtis ei?Quia iohes ꝑhi/

bebat xpᷣo teſtimoniũ. Anguſtati in coꝛdibꝰ

ſuis ꝗqſtiõibꝰ ſuis:⁊ illaqueati laqueis ſuis:

reſpõderũt: Meſcimꝰ. Quę potuit alia vox

eſſe tenebꝛarũ: Rectũ eſt quidẽ homi:vt qũ

ẽL

1

tantũ tpᷣus in pſalmis: Paraui lucernã xpo Noerzr.
meo. Vt qͥd lucernã ſoli? Vt inimicos eius

21.

*

ℳ

P S. 131.

2. Corl. 13.

Actl. I.

Sancti Auguſtini de verbis dſſi

neſcit: dicat: Heſcio. Quãdo autem ſcit et

dicit: Meſcio:teſtis eſt contra ſe. VUtiq; no⸗/
uerant excellentiã iohannis:et quia de celo
erat baptiſmũ eius: ſed nolebant acqᷣeſcere
cui teſtimoniũ ꝑhibuit iohãnes. At vbi di/
xerũt:MNeſcimꝰ:reſpõdit eis ieſus:Nec ego
dicã vobis ĩ qua poteſtate iſta facio.Et ↄfu
ſi ſũt:et impletũ eſt: Paraui lucernã chꝛiſto
meo:vt inimicos eius induam confuſione.
Aartyꝛes nõne teſtes ſũt chꝛiſti: ⁊ teſtimo⸗/
niũ ꝑhibent veritati? Sed ſi diligẽti cogite
mus:qũñ illi martyꝛes ꝑhibent teſtimoniũ:
ipſe ſibi ꝑhibet teſtimoniũ. IJIße em̃ habitat
in martyꝛibꝰ: vt ꝑhibeant teſtimoniũ veri/
tati. Audi vnũ ex martyꝛibꝰ:ipᷣm aplm pau
lũ:Nuũquid exꝑimentũ vultis acciꝑe eius qͥ
in me loquit᷑ chꝛiſtus? Dhũ ꝑhibet &̊ teſtimo/
niũ iohãnes: chꝛiſtꝰ ſibi ꝓꝑhibet teſtimoniũ
qui habitat in iohãne. Perhibeat teſtimo⸗
niũ petrus:ꝑhibeat paulus: ꝑhibeant ceęte/

ri apli: ꝑhibeat ſtephanus: ipſe ſibi ꝑhibet

teſtimoniũ qͥ habitat in omibꝰ. Jpᷣe em̃ ſine
illis deus eſt: illi ſine illo quid ſunt:? De ipᷣo
dictũ eſt:Aſcẽdit ĩ altũ: captiuauit captiui/
tatẽ: dedit dona homibꝰ. Quid eſt captiua
uit captiuitatẽ:? Vicit moꝛtẽ. Quid ẽ capti/
uauit captiuitatẽ? M0.100ι Z ꝓcurauit diabo/
lus:⁊ ipſe diabolꝰ de moꝛte chꝛiſti ẽ eaptiua

tus. Aſcendit in altũ. Quid altiꝰ celo? No⸗

uimus euidenter ⁊ ante oculos diſcipuloꝛũ

ſuoꝝ aſcẽdit in celũ.hoc ſcimus: hoc credi/

mus: hoc fatemur. Dedit dona hoibꝰ. Que
dona? Spiritũſanctũ. Qui tale dat donũ:

qualis ipſe eſt: M.agna eſt aũt miſericoꝛdia

Bo. 5.

2. Con.4.

Ro. 5F.

dei. honũ dat ęquale ſibi:qꝛ donũ eius ſpi
rituſſanctꝰ ẽ:⁊ vnus deꝰtota trinitas:pater
⁊ filius ⁊ ſpũſſanctꝰ. Quid nobis ſſtitit ſpi
rituſſcrũs? Apłm audi:Charitas dei inquit
diffuſa ẽ ĩ coꝛdibꝰ nr̃is. Unde tibi o mẽdice
charitas dei diffuſa eſt in coꝛde tuo? Quid

aut in quo charitas dei diffuſa eſt in coꝛde

hũano?Habemꝰ inqͥt theſaurũ iſtũ in vaſis

fictilibus. Quare in vaſis fictilibꝰ? VUt emi/
nẽtia vᷣtutis ſit dei. Deniq; cũ dixiſſet:Cha

ritas dei diffuſa eſt in coꝛdibꝰ noſtris:ne pu

taret quiſq; a ſe ſibi eſſe qð diligit deũ:cõti/
nuo addidit: Per ſpm̃ſanctũ qui datus eſt

B nobis. Vt ergo ames deũ:habitet ĩ te deꝰ:

„*

⁊ amet ſe de te:id eſt ad amoꝛẽ ſuũ moueat

te:accendat te:illumiet te:excitet te. Lucta

eſt em̃ ĩ iſto coꝛꝑe.diu viuimꝰ pugnamꝰ:

Ro. S. q;diu pugnamꝰ pꝑiclitamur: Sed in his om̃i
bus ſuperamꝰ:ꝑ eũ qui dilexit nos. Pugnõ

noſtrã mõ cũ aplus legeref᷑ audiuimꝰ. Ois gar y.
inquit lex in vno ſermone implet᷑:in eo GB
diligis ꝓximum tuum ſicut teipſum: Iſta

dilectio de ſpũſancto ẽ. Diligis ꝓximũ tuũ
ſicut teip̃m: pꝛius vide ſi iam noſti diligere
teipſum: ⁊ cõmitto tibi ꝓximũ queʒ diligis
ſicut teĩm. Si aũt nondũ noſti diligere te:
timeo ne decipiaſ ꝓximũ ſic te.Si em̃ amas

iniqͥtatẽ nõ diligis te:Pſalmꝰ teſtis ẽ:Qui s. i

aũt diligit iniqᷣtatẽ:odit animã ſuã.Siaũt
odiſti animã tuã: quid tibi ꝓdeſt qꝛ diligis
carnẽ tuã? Si odiſti animã tuã ⁊ diligis car

nem tuã: reſurgit caro tua: ſed vt toꝛqueat

anima tua. Ergo pᷣus anima diligẽda eſt ꝗᷓ
deo ſubdenda eſt: vt oꝛdinẽ ſuum ſeruitus
iſta cuſtodiat:anima deo: animę caro. Vis
ſeruiat caro tua aĩę tuę? Deo ſeruiat anima

tua. Debes regi vt poſſis regere. Nam lu⸗/

cta iſta tã ꝑicłoſa ẽ:vt ſi dimilerit rectoꝛ rui/

comeditis inuicem: videte ne ab inuicẽ con
ſumamini. Dico autẽ ſpũ ambulate ⁊ cõcu/

piſcẽtias carnis ne ꝑfeceritis. Dhico aũt ſfũu

ãbulate:⁊ cõcupiſcẽtias carnis:nõ dixit nõ

habueritis:neq; hoc dixit:ne feceritis: ßͤ ne

ꝑfeceritis. Quid ſit aũt hoc adiuuãte dño

Dicaã vt potero: adeſte vt intelligatis: ſi ſpũ

ambulatis.Dico aũt ſpũ ambulate:⁊ cõcu/

piſcẽtias carnis ne ꝑfeceritis. Sequitur:ne

foꝛte aliquid in hoc qð hic obſcurũ eſt:in eiꝰ

ſequẽtibus verbis facilius poſſit intelligi.
Diyxi em̃ ñ fruſtra aplim noluiſſe dicere: Cõ/⸗
cupiſcẽtias carnis ne feceriti:ſed dixiſſe:cõ/⸗

cupiſcentias carnis ne ꝑfeceritis:ipſam no

bis luctã ꝓpoſuit. In hoc pſᷣlio verſamur:ſi

deo militamꝰ.Quid & ſequit᷑:Caro em̃ con

cupiſcit aduerſus ſpiritũ:ſpũs aduſus car⸗
nẽ. Hec em̃ ſibi inuicẽvᷣſant᷑:vt nõ ea ꝗ̃ vul/
tis faciatis.lhoc ſi nõ intelligat᷑: ꝑiculoſiſſi/

me audit᷑:ideo ſollicitus ne male homines

intelligẽdo pereant: ſuſcepi hęc verba apli
adiuuante dño exponerevfr̃ę charitati: Va/
cat nobis:matutina cępimꝰ:hoꝛa pꝛãdij nõ
vꝛget:ad iſtuʒ diem:id eſt ſabbatum maxĩe
hi aſſolent cõuenire: qui eſuriũt verbũ dei.

Audite:attẽdite:dicã quãtũ potero diligẽè/
ter. Quid eſt hoc qð dixi: Periculoſe au-
dit᷑:ſi nõ intelligat᷑: Multi cõcupiſcẽtijs car

nalibꝰ ⁊ damnabilibꝰ victi: cõmittũt queq;

facinoꝛa atq; flagicia: ⁊ imundicijs tã peſſi/
mis volutant᷑:quę turpe eſt etiã dicere:⁊ di/
ciũt ſibi iſta verba apoſtoli. Vide quid dixit

aplus: Vt nõ ea ꝗᷓ vultis faciatis. Nolo fa/

lä 1

o na ſequat᷑.Quę lucta? Si autẽ moꝛdetis et vᷣat.j.

,reno/

ſcutaitap

sſyn
Aleyllusf
(turdnol
leitd
ceenoguä pu
iure. Ro
Lidetequel
gualetitam
Gpilctadu⸗
ſüsadue
ſüsoupli
pictünövid
adüſus ſonn
delectat. Se
nem: vteene
tenebꝛasgee
Quosinn
nninubusinno
ſcruergñq
le Quarelau
buo⸗Quuen
is ten⸗Quigan
DSdaeantt
lunrepugne.
Ges⸗De'tur
eſttibi Ern
jegduerſtst

Ntg agit apl

mortalicopp⸗a
bbi. Qöien
antſcitigt
lſcebatauue
pbiperen
Mepoſtenih
Mlus et ibl:
Alenpoſicen
acpmarcptt
nin, Ethinbor
N Unmnalss
e dbief
enct
ldrſisſhit,
niunſ

echer mak de Es Rn P octanas . Bynove V
H In euangelio ſcðᷣm Johãnẽ Sermo XLIII
ntin Reo. . cere: cogoꝛ: cõpelloꝛ: vincoꝛ:facio quę nolo: noueritis ad ſpiritũſanctũ hoc officiũ ꝑtine
nnl Sal.s. ſicut ait aplus:Quia caro cõcupiſcit aduer⸗/ re: alio loco dicit apkus: Si em̃ ſᷣm carnem Ro.S.

M ſus ſpm̃: ſpũs aũt aduerſus carnẽ: vt nõ illa vixeritis: moꝛiemini: Si autẽ ſpũ facta car/
ni quę vultis faciatis. Videtis qᷓ; ꝑiculoſe au/ nis moꝛtificaueriti:viuetis. Expone nobis
inn ditur: ſi nõ intelligat. Videti quẽadmodũ aple quo ſpũ. habet em̃ ⁊ hõ ſpm̃ ad natu⸗
iurchn 6 ptineat ad officiũ paſtoꝛis optos fõtes api/ rã ꝓpꝛi ꝑtinentẽ quo homo eſt. Homo em̃
* r re:⁊ aquꝗ purd innoxiã ſitiẽtibus ouibꝰ mi coſtat ex coꝛpoꝛe ⁊ ſpũ:Et de ipſo ſpũ homi
am niſtrare. Holi ergo vinci quando pugnas. nis dictuʒ ẽ: Nemo ſcit quę ſint homis:niſi i·Corlſ.2.
cziglii Videte quale bellũ ꝓpoſuit:qualẽ pugnã: homis ſpũs qui i ſeipſo eſt. Uideo ᷓ et ifu
niſu gi qualẽ rixam intus intra teipſum: Caro con hoiem habere ſpiritũ ſuũ ꝑtinentẽ ad natu/
Nihtitgnicn cupiſcit aduerſus ſpm̃.Si non cõcupiſcit et rã ſuazʒ: ⁊ audio te dicentẽ: Si aũt ſpũ facta
Nit n ſpũs aduerſus carnẽ: fac adulteriũ. Si autẽ carnis moꝛtificauerit:viuetis: Quęro quo
iſannr ſpũs ↄcupiſcit aduerſus carnẽ:luctãvideo: ſpũ? Mͤâο an dei? Audio em̃ verba tua: et
umdliin victũ nõ video. Pugna eſt: cõcupiſcit cDrro adhuc ambiguitate ꝑmoueoꝛ. Spũs em̃ cũ
miſunſanns aduſus ſpm̃: delectat adulteriũ. Fateoꝛ qa dicit᷑:⁊ homis eſt aliquãdo:⁊ pecoꝛis ſpiritꝰ
Nnmnean ds delectat. Sed ſpũs cõcupiſcit aduerſus car dicit᷑:ſicut ſcriptũ eſt:p diluuiũ moꝛtuã eſſe Beñ. 7.
Doſertrmnm nem: vt certe nõ vincat᷑ a carne. Adulterin omnẽ carnẽ quę habevat in ſe ſpiritũ vitę.
ESnger Nunr tenebꝛas quęrit: caſtitas lucem deſiderat. Acꝑ hoc ⁊ pecoꝛis ſpũs dicit᷑:⁊ homis ſpüis
Nmlanurnon Quõ vis innoteſcere ſic viue.Quõ vis ho/ dicit᷑.Aliquãdo⁊ ventꝰſpũs dicit᷑:ſiẽ haber
Diminodste minibus innoteſcere:etiã ſter oculos hoim “ in pſalmo: Ignis:grando: nix: multis mo/ Nõ..48.
wnenbucean ſic viue: qm̃ qui fecit te et in tenebꝛis videt dis dicit᷑ ſpũs tẽpeſtatis.Cum ergo multis
moluetcia⸗ te.Quare laudat᷑ caſtitas publice ab omni- modis dicat᷑ ſpũs:quo ſpñ dixiſti o apoſto/
nns Donhi bus: Quare nõ laudant adulteriũ nec adul le:facta carnis moꝛtiſicãda:meo an dei? Au
amenni Zob.z ( teri? Qui & quęrit veritatẽ: venit ad lucem. di qð ſequit᷑: ⁊ intellige. Sublata ẽ queſtio
Pneienuft Sʒ delectat ⁊ adulteriũ: cõtradicat᷑:reſiſta- ſequẽtibus verbis.Cuʒ em̃ dixiſſet:Si aut
hocndininti tur: repugnet᷑. Hon em̃ nõ habes vnde pu/ ſpũ facta carnis moꝛtiſficaueritc viuetis:ↄti/
inrrliemzli gnes: Deꝰ tuus in te eſt: ſvũs bonus datus nuo addidit: Quotqᷣt em ſpũ dei aguntk: hi
umbuartit eſt tibi. Et tamẽ pmittit᷑ ipſa caro cõcupiſce filij ſũt dei. Agis ſi agaris:⁊ bñ agis ſia bo⸗
nins. Seguun re aduerſus ſpm̃:ſuggeſtionibꝰ pꝛauis. Fi⸗ no agaris. Ergo qð dixit tibi: Si ſpũ facta
claidan Ro. 6. at q ait aplus: Hõ regnet peccatũ in y'o carnis moꝛtiſicaueritis: viuetis:⁊ ambiguũ
naſriti moꝛtali coꝛpoꝛe.HNon dixit:Mõ ſit. Jam eſt tibi erat de q̊ ſpũ dixerit:ĩ ſequẽtibus vbis
Allenurli ibi. Qdð ideo peccatũ vocat᷑:qa merito pec/ intellige pᷣceptoꝛem: agnol. ce redemptoꝛẽ.
cannieß cati cõtigit. Non em̃ in paradiſo caro cõcu/ Eteni ille redẽptoꝛ tibi ſpm̃ dedit:quo moꝛ
nt. inn piſcebat aduerſus ſpm̃: aut erat ibi iſta pu/ tifices facta carnis. Quotquot em̃ ſpũ dei Ro. S.
gna vbi pax erat ſola: ſed facta tranſgreſſi / agunt᷑: hi filij ſunt dei. Non ſunt filij dei: ſi
haſin⸗ er one poſtea qᷓ; homo noluit ſeruire deo ⁊ do/ nõ agunt᷑ ſpũ dei. Si aũt ſpũ dei agunt᷑ pu⸗
anlnan natus eſt ſibi: nec ſic donatus ſibi vt poſſit gnant:quia magnũ habẽt adiutoꝛẽ.MNõ em̃
ifinin ſaltem poſſidere ſe: ſed ab eo poſſeſſus a deus ſic nos expectat pugnãtes:quõ expe/
ſnnnaſe deceptus:cępit caro cõcupiſcere aduſus ſpi ctat populus venatoꝛes. Populꝰ venatoꝛi
R ritũ. Et h̊ in bonis cõcupiſcit aduſus ſpym̃. fauere poteſt: ꝑiclitantẽ adiuuare non pöot.
umn in nam in malis non habet cõtra quem cõcu Si ergo hic caro cõcupiſcit aduerſus ſpm̃: Gal. F.
imtumg D biſcere. Ibi em̃ cõcupiſcit aduerius ſpiritũ: ſpũs aduerſus carnẽ:et quid ẽ vt nõ ea quę
in Sał.S. vbi eſt ſpiritus. O em̃ ait: Caro cõcupiſcit vultis faciatis?hic em̃ periculũ eſt mali in/ E
ntnupit aduerſus ſpiritũ: ⁊ ſpũs aduerſus carnem: tellectoꝛis.Sit nũc officiũ qualiſcũq; expo⸗
4tunmnnn noli putare ſpiritui homis tantũdeʒ datũ: ſitoꝛis:vt nõ ea quę vultis faciatis: Atten/
ichüreni Spũs dei eſt qui pugnat in te aduerſus te: qite ſancti quicũq; pugnatl:ſliantibꝰloqr.
iinndle aduerſus illud qð eſt in te contra te. Nolui/ Intelligũt qꝗᷣ pugnãt: nõ me intelligit q¶ nõ
r hein i⸗ ſti enim ſtare ad dñm: cecidiſti. Fractus es: pugnat. Nã qui pugnat non ideo intelligit
icahlit quomõ vas quando de manu homis cadit me: ſuenit me: qꝛ vult hõ caſtus vt nulla
uni, in terram: Fractus es. Et quia fractus es: oino ſurgat in mẽbꝛis eiꝰ cõcupiſcẽtia adu/
Nundien lililideo aduerſus te: ideo es contra te. Mihil ſaria caſtitati. Pacẽ vult: ſᷣ nõdum habet.
ſaninnen Aitt in te contra te:et integer ſtabis.Nam vt ñ em̃ ad illud ventũ fuerit vbi nulla ono

exurgat cõcupiſcẽtia aduerſanda: nullꝰ erit

1. Corj. 15.

Bancti Auguſtinide verbis domini

hoſtis cũ quo luctemur:nec expectat᷑ ibi vi/
ctoꝛia:qꝛ de hoſte iaʒ victo triũphat᷑. Audi
ipᷣam victoꝛã:ipſo aplo dicẽte: Opoꝛtet coꝛ
ruptibile hoc induere incoꝛruptionẽ:⁊ moꝛ
tale hoc induere ĩmoꝛtalitatẽ. Cum aũt coꝛ-
ruptibile hoc induerit incoꝛruptionẽ: ⁊ moꝛ
tale hoc induerit imoꝛtalitẽ:tũc ſiet ſermo qͥ
ſcriptus eſt: Abſoꝛpta eſt moꝛs in victoꝛia.
Audi voces triumphantium: Vbi eſt moꝛs

cõtentio tua? Vbi eſt moꝛs aculeus tuus:

Percuſſiſti:vulneraſti:deieciſti: ſed vulne/
ratꝰ ẽ ꝓpter me qͥ fecit me. O moꝛs o moꝛs:
vulneratꝰ ẽ ꝓ me qͥ fecit me:et de moꝛte ſua
vicit te. Et tũc triũphãtes dicturi ſũt: Vbi
eſt moꝛs cõtentio tua? Vbi eſt moꝛs aculeꝰ

tuus? Mõ aũt qñ caro cõcupiſcit aduerſus

ſpiritũ:⁊ ſpũs aduerſus carnẽ:ↄtentio moꝛ/
tis eſt. Non qð volumus faciamꝰ. Quare:

NANAuia volumvt nullę ſint cõcupiſcẽtię:ſed
noõ poſſumꝰ. Velimus nolimus habemus

illas: velimus nolimus titillant: blãdiunt᷑:
ſtimulant: infeſtãt:ſurgere volũt:ſmuntur

nõdũ extinguũt᷑:qᷓ;diu caro ↄcupiſcit aduer

ſus ſpiritũ:⁊ ſpũs adſus carnẽ.Nũquid h
etiã cũ moꝛtuus fuerit homo? Abſit.Depo⸗/
nis carnẽ:quomõ tecũ trahis cõcupiſcẽtias
carnis: Sed ſi bene pugnaſti: recipieris ad

quietẽ. De qua quiete coꝛonãdus es:nõ dã

nãdus:vt poſtea ꝑducaris ad regnũ. Ergo
qᷓ;diu hic viuit᷑ frẽs:ſic eſt ſicut ⁊ nos qͥ ſenui
mus in iſta malicia. Minoꝛes quidẽ hoſtes
habemꝰ:ſᷣ tñ habemꝰ. Fatigati ſunt quodã
modo hoſtes nfi iaʒ etiã ꝑ ęratẽ: ſed tñ etiã
fatigati nõ ceſſant qualibuſcũq; motibꝰ in/
feſtare ſenectutis quietẽ. Acrioꝛ pugna iu/
uenũ eſt. Mouimus eam:tranſiuim p eam.
Caro em̃ cõcupiſcit aduũſus ſpm̃:⁊ ſpũs ad/
uerſus carnẽ:vt nõ ea quęcũq; vultis facia/
tis. Quid em̃ vultis o ſancti:o boni pliato/
res:o foꝛtes milites xpᷣi? Quid vultis: Vt
nõ ſint oĩno cõcupiſcẽtię malę:ſed non po/
teſtis.Exercete bellũ:ſperate triũphũ.aMõ

cfm̃ interim pugnat᷑.Caro em̃ cõcupiſcit ad/

Ao. S

uerſus ſpm̃:⁊ ſpũs aduſus carnẽ: vt non ea
ꝗ vultis faciatis:id eſt vt oĩno nullę ſint cõ/
eupiſcentię carnis. Sed facite qð poteſtis:
qð ait ipſe aplus in alio loco: qð cõmemo/
rare iam cęperã:Mõ regnet peccatũ ĩ veſtro
moꝛtali coꝛꝑe:ad obediendũ deſiderijs eiꝰ.
Ecce qð nolo mala deſideria ſurgũt:ſed no⸗/
lo obedire. Arma te:ſume inſtrumẽta bello⸗

rum. Pꝛecepta dei: arma tua ſũt. Si bmẽ me

audis:⁊ qð loquoꝛ:armarl. MNõ inqͥt regnet

peccatũ in vro moꝛtali coꝛpoꝛe. diu em

poꝛtatis moꝛtale coꝛpus:pugnat cõtra vos

peccatũ:ſed nõ regnet.Quid eſt nõ regnet:

Id eſt ad obediẽdũ deſiderijs eius.Si cpe
ris obedire regnat. Et quid eſt obedire:niſi
exhibeatis mẽbꝛa vr̃a arma iniqᷣtatis pecca
to: Mihil hoc doctoꝛe pclariꝰ.Quid vis iaʒ
vt exponã tibi? Fac qð audiſti. Mõ exhibe⸗/

as mẽbꝛa tua arma iniqtatl peccato. Dedit
tibi deus poteſtatẽ ꝑ ſpm̃ ſuũ:vt mẽbꝛa tua

teneaſ.Surgit libido:tene tu mẽbꝛa.Quid
factura eſt ꝗ̊ ſurrexit? Tu tene mẽb:a: Noli

exhibere mẽbꝛa tua arma iniqtatis pecca/-
to. Holi armare aduerſariũ tuũ ↄtra te.Te/⸗
ne pedes ne eãt ad illicita. Libido ſurrexit:

tu tene mẽbꝛa tua. Tene manꝰ ab omi ſcele/
re.Lene oculos ne male attẽdant.Tene au
res ne verba libidinis libẽter audiãt. Tene
totũ coꝛpus: tene latera: tene ſumma: tene
ima. Quid facit libido? Surgere nouit:vin

cere nõ nouit. Surgẽdo aſſidue ſine cauſa

diſcit ⁊ non ſurgere.Redeamus g ad verba
quę obſcura de aplo ꝓpoſuerã:⁊ plana iam
eſſe videbimꝰ. oc em̃ ꝓpoſuerã qð nõ di/
xit aplus: Spũ ambulate ⁊ cõcupiſcentias al.5.
carnis ne habueritis:qꝛ neceſſe eſt vt habe-⸗
amus illas.Quare & nõ dixit: Cõcupiſcen/
tias carnis ne feceris? Quia facimꝰ eas:cöo⸗
cupiſcimꝰ. Ipᷣm cõcupiſcere:facere eſt.Sed
ait aplus: Jam nõ ego operoꝛ illud: ſed qð Ro.⁊·
habitat in me peccatũ.Ergo qͥd tibi cauen-
dũ eſt:hoc ſine dubio ne ꝑſicias. Surrexit
libido dãnabilis: ſurrexit:ſuggeſſit:nõ au/
diat᷑.Ardet nõ ſe cõpeſcit:⁊ velles vt nõ ar/
deret.Et vbi eſt:vt nõ ea ꝗ̊ vultis faciatis:
Noli dare mẽbꝛa. Ardeat ſine cauſa:⁊ cõſu/
mat ſe. In te fiẽt ipᷣe cõcupiſcẽtię. Fatẽdũ
eſt:fiũt. Ideo dixit:Me ꝑfeceritis.Sʒ nõ ꝑ⸗
ficiant᷑. Decreuiſti facere:ꝑfeciſti. Perfeciſti
eteni ſi decernas faciendũ eſſe adulteriũ: et
ideo nõ facias:qꝛ locus nõ eſt inuentus: qͥa
opoꝛtunitas nõ dat᷑:qꝛ foꝛte illa caſta eſt de
qua videris eſſe cõmotus. Ecce iam illa ca/
ſta eſt:⁊ tu adulter es.Quare?:? Quia ꝑfeci9-
ſti cõcupiſcẽtias. Quid eſt ꝑfeciſti? In ani/
mo tuo facienduʒ eſſe adulteriũ decreuiſti.
Jam qð abſit ſi ⁊ mẽbꝛa fuerint operata:in
moꝛtem deuolutus es. Suſcitauit chꝛiſtus Marei.5.
moꝛtuã in domo filiam archiſynagogi. In cõcoꝛ.ð pe.d
domo erat:elata nõdum erat.Sic eſt homo ꝰ · ſicut

tribu⸗

S
uifage
Minms
ſefliün
cuituts
geali
henotb
ges Sie⸗
ſenalit
Necreuera
lustur
lauusſe
dieolurg
Prinon
bin uibitert
ſcpuloi:
guonol.
fenere
ſtavimi
epadifo
nisian
Peclolĩ
U⸗Ad
luiligſe
ſ. Der
liulen

Qudi
fücame
oe⸗ Gicut
ikicn⸗
lt.
patere
letqch.
Memo⸗
Ne
ryi
ei
oge.
un iſii
feſulat
ninibe
Wercii
lluit⸗

gnttäni
buckröngn
scls en
ckoheitrni

niniſnen
Quizpi
dditi öcht⸗
lnhoe
egan Dt

—.

iüRränn.

lenihe At
lenenikn Be
N niſnis
nüminaned
idoſonn
nun'zvoniſce
Mödane. Tenen
üraudit Lan
melunmntene
Sgcenounpin
Ameſneauſt
amnszaldebe
uerispanben
polnei änidr

retcagletiucr

eeeſſeckte⸗

Nir ſiagin

uis ſzan'aud
gefncerck

penmils iif⸗

In euangelio ſcdᷣm Jobãné SGermo XLIIII

qui flagiciũ decreuit in coꝛde: Moꝛtuus eſt
ſed intus iacet.Si aũt vſq; ad mẽbꝛoꝝ ppe/
LZud..⁊. trationẽ ꝑuenerit:elatus ẽ foꝛas.Sʒ ⁊ iuue/
nẽ filiũ viduę ſuſcitauit dñs:qñ extra poꝛtã
ciuitatis moꝛtuꝰ efferebat᷑. Sic ̊ audeo di/
cere:aliqͥd decreuiſti in coꝛde tuo: ſi reuoca/
beris ab actu tuo:ſanatus eris anteqᷓ; ꝑpe/
tres.Si em̃ egeris in coꝛde tuo penitẽtiã:qꝛ
rẽ malã ⁊ ſceleratã⁊ flagicioſam dãnabilẽq;
decreueras: ibi vbi moꝛtuꝰ iacebas intꝰ: ſic
intus ſurrexiſti. Si aũt ꝑfeceris: iã es foꝛas
elatus:ſed habes qͥ tibi dicat: Juuenis tibi
dico ſurge.Etiã ſi ꝑpetraſti ⁊ pęgniteat te:de
vpvrimo redi: noli in ſepulcrũ venire. Sʒ hic
Job.iI, mihi tertius moꝛtuꝰẽ qui etiã ꝑductus ẽ ad
ſepulcrũ:iã ſupꝛa ſe habet cõſuetudinis põ/
dus:moles euʒ terrena multũ pᷣmit. Mul⸗/
tũ em̃ exercitatꝰ eſt in flagitijs:cõſuetudine
ſua nimia pgrauat᷑: clamat ⁊ chꝛiſtꝰ: Laʒa/
