te abſcõdis? Per oẽs gẽtes: incipiẽtibꝰ ab
hieruſalẽ.Sic eſt factũ. Legimꝰ ꝓmiſſum:
videmꝰ impletũ.Ecce lux mea:vbi ẽ obſcu
ritas tua?Ergo chꝛiſtus ſpõſus ẽ huius ec/
cleſię quę pꝛędicat᷑ in oẽs gẽtes: ⁊ pullulat
⁊ creſcit vſq; ad fines terrę:incipiẽtibus ab
heruſalẽ: huiꝰ ſponſus xpᷣs.Lu qͥd dicis:
cuius ſponſus ẽ xpᷣs? Partl donati?: Mõ eſt
ipſe:nõ eſt ipſe.lhõ bone nõ ẽ ipſe:imo hõ
male nõ eſt ipſe. Ad nuptias veniamꝰ:ta⸗

cis:chꝛiſtus ẽ ſpõſus partis donati: ego ta
bulas lego ⁊ inuenio eſſe chꝛiſtũ ſponſũ ec/
cleſię diffuſę toto oꝛbe terraꝝ.Si dicis ipᷣe
eſt: ⁊ non ẽ ipſe:negas chꝛiſtũ in carne ve/

bulas legamꝰ:⁊ nõ litigemꝰ. Ergo ſi tu di /

niſſe. Pelagianiſta reſtat: nõ ex hęreſibus
oibus:ſᷣ eis q̊s ꝓ paruo tꝑe cõmemoꝛaui.

Jaã em̃ dixi:qͥs numerat tot peſtes: Quid
dicis pelagianiſta: Audite qͥd dicit. Videt᷑
hH

–.

7

cöõ fiteri chꝛiſtũ in carne veniſſe:ſᷣ diſcuſſus

inuenit᷑ negare. Chꝛiſtus em̃ i carne venit:
ſilitudo eſſet carnis pcti:nõ eſſet caro pec
Bo. S. cati. Apłi verba ſunt: Miſit deus filiũ ſuũ
in ſimilitudine carnis peccati:non in ſimi/
litudine carnis: quaſi caro nõ eſſet caro:hᷣ

in ſilitudinẽ carnis pcti:qꝛ erat: ᷣ pcti caro

nõ erat. Iſte aũt pelagi carnẽ oĩs infantis
carni xpᷣi conat᷑ ęquare.Mõ eſt chariſſimi.
Non ꝓ magno cõmendaret᷑ in chꝛiſto ſili/

tudo carnis pcti:niſi om̃is cętera caro eſſet

caro pcti. Quid & ꝓdeſt qꝛ dicis chꝛiſtũ in
carne veniſſe:⁊ oim infantiũ carni eũ cona
ris ęquare? Et tibi hoc dico qð donatiſtę:
nõ eſt ipſe. Ecce video eccleſiã matrẽ teſti/
moniũ reddẽtẽ ipſis vberibꝰ ſuis: Accurf̃t
matres cũ ꝑuuł filijs:igerũt ſaluatoꝛi ſaluã
dos:nõ pelagio damnãdos.Aater queli⸗/
bet mulier pietate currẽs cũ paruulo ſuo di
cit: Baptiʒzet᷑ vt ſaluet᷑. Pelagius contra:
Quid ſaluat᷑: Mõ eſt qð in eo ſaluet᷑: nihil

habet vitij:nihil ex traduce dãnatiõis tra/

xit. Si ęqualis chꝛiſto: q̃re quęrit chꝛiſtũ:
Ecce dico tibi: Sponſus filius dei qͥ venit
in carne ſaluatoꝛ eſt ⁊ maioꝝ ⁊ minoꝝ: ſal/
uatoꝛ eſt ⁊ grandiũ ⁊ infantiũ:⁊ ipſe ẽ chꝛi/
ſtus:tu aũt dicis ſaluatoꝛẽ chꝛiſtũ maioꝛũ
nõ minoꝝ. Mon eſt ipſe. Si nõ eſt ipſe:ne/
gas ⁊ tu chꝛiſtũ in carne veniſſe. Et ſi dil/
cutiamus oẽs hęreſes:inuenimus eas ne/
gare chꝛiſtũ in carne veniſſe.Om̃es hereti/
ci negãt chꝛiſtũ in carne veniſſe. Quid mi/
ramini ſi pagani negat chꝛiſtũ in carne ve⸗

niſſe:Quid miramini ſi iudęi negãt chꝛiſtũ

in carne veniſſe? Quid miramini ſi mani/
chei aꝑtiſſime negãt chꝛiſtũ in carne venilſ/
ſe? Sʒ dico charitati vr̃e: etiã oẽs mali ca/
Titũ.i. tholici verbis ↄſfitent᷑ chꝛiſtũ in carne veniſ
ſe:factis aũt negãt. Nolite & eſſe tanq; de
ſide ſecuri:adiungite fidei rectę vitã rectã:
vt chꝛiſtũ ↄfiteamini in carne veniſſe:⁊ ver
bis vera dicẽdo:⁊ factis beue viuẽdo. Nã
ſi ↄfiteamini verbis:⁊ factis negatis:fides
S taliũ maloꝝ ꝓpeẽ fides demonioꝝ. Audi/
te me chariſſimi:audite me:ne ſit vobis te/
ſtis ſudoꝛ hic meus: audite me. Jacobus
aplus cũ de fide ⁊ oꝑibꝰloqueret᷑ aduerſus
eeos q ſibi putabãt fidẽ ſufficere?⁊ oꝑa bona
Jacobi:⁊. habere nolebãt ait:Tu crediſ qꝛ vnꝰẽ deꝰ:
bene facis:⁊ dęmoneſ credũt ⁊ ↄtremiſcũt.
Nunqᷣd ideo dęmones ab ęterno igne libe
rabunt᷑:qꝛ credũt ⁊ ↄtremiſcũt:Ecce modo

vtrũq; ab illo acceptũ tenete: ab illo augẽ/

qð audiſtis in euãgelio:qð ait petrus: Tu MWatthic.

es chꝛiſtus filius dei viui:legite ⁊ inueniett

dixiſſe demones: Scimꝰ q ſis filiꝰ dei. Pe/ Marcit.
trus tñ laudat᷑:demon cõpeſcit᷑. Vna vox
facta diuerſa. Vnde ſeparant᷑ iſtę duę ofel⸗
ſiões: Laudat᷑ amoꝛ: damnat᷑ timoꝛ.Non
em̃ amoꝛe dicebãt h̊ demones: Tu es filiꝰ
dei: timoꝛe hoc dicebãt nõ amoꝛe. Deniq;
illi in ↄfeſſiõe dixert: Quid nobᷣ ⁊ tibi:Pe/⸗
trus aũt tecũ vſq; ad moꝛtẽ. Sed ⁊ ipſe pe

trus vnde fratres mei: vnde illi diceret ex
amoꝛe:Tu es chꝛiſtus filiꝰ dei viui: VUnde

illi? Ita ne de ſuo? Abſit. Bñ:qð ipſũ euã/

gelij caplin vtrũq; demõſtrat: qͥd petrꝰ de
dei: qͥd de ſuo:vtrũq; ibi habes:lege:nõ ẽ
qð a me expectes audire.Cõmemoꝛo eus⸗

—

geliũ:Tu es xpᷣs filius dei viui.Et dñs ad Matth..

eũ:Gtũs es ſimõ bariõa.Quare?:? De tuo
beatus?: NHon:qꝛ caro ⁊ ſanguis nõ reuela⸗
uit tibi:hoc em̃ es tu:non tibi reuelauit ca/

ro ⁊ ſanguis:ſᷣ pater meus q in celis eſt.Et

ſequit᷑:et dicit cetera ꝗᷓ cõmemoꝛare longũ
ẽ: paulopoſt dñs ibi:poſt hęc verba ſua qͥ
bus appꝛobauit fidẽ petri:eãq; eſſe petram
mõſtrauit:ceępit oſtẽdere diſcipulis ſuis:qꝛ
opoꝛtebat eũ venire hieroſolymã ⁊ multa
pati ⁊ expꝛobꝛari a ſenioꝛibus ⁊ ſcribis ⁊ ſa
cerdotibus ⁊ occidi: ⁊ tertia die reſurgere.
Ibi petrꝰ de ſuo expauit: ⁊ hoꝛruit moꝛtẽ
chꝛiſti: expauit ęger medicinã ſus: Abſit a
te dſie inqͥt: ꝓpitiꝰ tibi eſto:nõ ſiat hoc.Et
vbi eſt: Poteſtatẽ habeo ponẽdi aiaʒ meã Job.io/

⁊ poteſtatẽ habeo iteꝝ ſumẽdi eã?: Oblituſ

es petre? Oblitꝰ es: Moaioꝛẽ charitatẽ ne/ Joba5.
mo habet q; vt aiam ſuã ponat pꝛo amicis
ſuis:Oblitus es:Obliuio illa de ipſiꝰ: tre
pidatio:hoꝛroꝛ ⁊ timoꝛ moꝛtis: totũ de pe/
tri: immo de ſimonis non de petri. Et do/
minus: Vade retro ſathanas. Beatus es MWatth.16.
ſimon bariona:ſed de dei. Vade retro ſa/
thanas. Vnde: Recolite vnde beatus. Ja
dixi:quia nõ tibi reuelauit caro ⁊ ſanguis:
ſed pater meus qͥ in celis eſt. VUnde ſatbo,

nas dicat dñs. NHNeq; em̃ ſapis quę dei ſũt:

ꝗᷓ ſunt hoim. Sperate in dño:⁊ vere fidei
bona facta ↄiungite.Cõfitemini chꝛiſtũ in
carne veniſſe:⁊ credẽdo ⁊ bene viuendo:⸗
Hiere. I7.

*

dum ⁊ ꝑficiendum ſperate. Malediciꝰ em̃

omnis homo qui ſpem ſuam ponit in ho/

mine.Et bonum eſt homini:vt qui gloꝛiat i· Corj.i.

(Etido
nmnſe
16s ſalno⸗un
4 erbt 4
ginfugu⸗
(eboreno
Mietant:
ſiocnn
igüm
(uorſnep
ontbirt
Gnos nonen
ſoindes:
Kanemrize
Gläbanute
ſainnades
Deonnen
öſtancge
purgnosi
miniͤiß
bicoſclant
fesefet
hincſmar
Uufinete⸗
Nlgetater
actlona
ceagkeert
ſpeppto
Eliinorno⸗
Pitegted
Mahannbet
cn
dftömn
ſufti
leht
meamnier
ſscodinn
nesedſo
Pigenciec
ueeſr

lidiarte
iene
gdipſäͤeni
adpende
legendi
hemano ens⸗

1.Edisad de

Are⸗ Denno
Snöfecl,
keuelauten
cgliselt .
rarelongi
habꝛſtrc⸗
eſe pennn
pulisſuis
mmäcmuln
tſanbisth

ereiurgee.

mwit nor
ſui:⸗ Doſts
ſathot⸗Et

tidin ti

ciͦeblul
haritatee, e
. poams
deipſ:ne
lotu depe⸗
eni. Etdo

Beunses he

gerenoſe
benmns/i
4 ſancvis:
Igeſathy⸗
Nuedeiſit
vere fefll
ichikinn
nurntn,
bllultͤ,⸗ M
Alegan,
onünt
igri“

coꝛrupt

BP dius agat᷑ a dño qᷓ; eoꝝ pctã meruer̃t. Hoc
em̃ a patribꝰ traditũ vniuerſa obſeruat e
cleſia: vt pꝛo eis q in coꝛpoꝛis ⁊ ſanguinis
chꝛiſti cõmunione defuncti ſunt:cũ ad ipᷣm
ſacrificiũ loco ſuo cũ memoꝛant᷑ oꝛet᷑:ac
illis q; id offerri cõmemoꝛet᷑.Cũvo eoꝝ cõ
mendandoꝝ cauſa oꝑa miſcðię celebꝛant᷑:
ds eis dubitet ſuffragari: ꝓ quibus oꝛatio
nes deo nõ inaniter allegant᷑: Mõ oino am
bigendũ eſt iſta pꝛodeſſe defunctis: ſᷣ tali/
bus q ita vixerint ante moꝛtem: vt poſſint

Sverbis Apoſtoli: t de doꝛ⸗/
mietibus nõ cõtriſtemur ſicut ⁊ cę-

teri ⁊c. Et de oꝑibug miſcdię aͤba

Abi. ₰ mieabesboe moenus chariſſimis

Lnris nõ ↄtriſtemur: ſicut ⁊ ceteri qͥ
bẽt: ſpem ſcʒ reſurrectiõis ⁊ in-
is eternę. Mam ideo ⁊ doꝛmiẽtes
eos appellat ſcripturę veraciſſima cõſuetu⸗
do: vt cũ doꝛmiẽtes audimꝰ: euigilaturos

minime deſperemus. Vnde etiã cantat᷑ in
Ps. 40. pſalmo: Munqᷣd q doꝛmit:nõ adijciet vt xre

ſurgat: Eſt & de moꝛtuis eis qͥ diligunt᷑: ꝗ/

dã triſticia quodãmodo naturalis. AMoꝛtẽ
qe hoꝛret:nõ opinio ſ᷑ natura. Nec moꝛs
hoi accederet: niſi ex pęna qua pꝛeceſſe erat
culpa. Qua ꝓpter ſi aialia ꝗͥ ita creata ſũt
vt ſuo ch tpe moꝛiant᷑ moꝛtẽ fugiũt:diligũt
vitã: quãtomagis hõ qᷣ ſic fuerat creat vt
ſi viuere ſine pctõ voluiſſet: ſine terminovi
ueret: hinc itaq; neceſſe eſt vt triſtes ſimꝰ
qñ nos moꝛiendo deſer̃t às amam:qꝛ ⁊ ſi
nouimꝰ eos: nõ in ęternũ nos mãſuros:ſᷣ
aliquantũ hcedere ſ ecuturos:tñ moꝛs ipſa
quã natura refugit cũ occupat dilectũ:ↄtri

ſtat in nobis ipſius dilectionis affectum:

Igeo admonuit apls:nõ vt ñ ↄtriſtemur vᷣ
nõ ſicut ceteri qͥ ſpem nõ habẽt. Contriſta/
mur g nos in noſtroꝝ moꝛtibuſ neceſſitate
amittẽdi:vᷣ cũ ſpe recipiẽdi. Inde agimur:
hic ↄſolamur. Inde infirmitas afficit: hinc
figes reficit. Inde dolet humana cõditio:
hinc ſanat diuina ꝓmiſſio. Pꝛoinde pom/
pa funeris: agmina exequiaꝝ: ſumptuoſa
diligẽtia ſepulturę:monumẽtoꝝ opulenta
AAſtructio:viuoꝝ ſunt qualiacunq; ſolatia:
nsõ adiutoꝛia moꝛtuoꝝ. Oꝛatõibus vo ſan
c eccleſię ⁊ ſacrificio ſalutari:⁊ elemoſyniſ
¶ pꝛo eoꝝ ſpiritibus erogant᷑:nõ eſt dubi⸗

tadũ moꝛtuos adiuuari: vt cũ eis miſicoꝛ⸗/

eis hec vtilia e e poſt mons. Ram qͥ ſine fi Sans.
de ꝗᷣ per dilectionẽ oꝑat᷑:eiuſq; ſacramẽtis
de coꝛpoꝛibꝰ exierũt: fruſtra illis a ſuis hu⸗
iuſmodi pietatis impendunt᷑ officia: cuius

dum hic eſſent pignoꝛecaruerũt:vel nõ ſuſ

cipiẽtes vlł inuacuũ ſuſcipiẽtes dei gratiã:
⁊ ſibi nõ miſericoꝛdiã theſauriʒãtes ᷣ irã.
MNon g̊&D moꝛtuis noua merita cõparant᷑: cũ
pꝓ eis boni aliqͥd operant᷑ ſui:ſed eoꝝ pꝛece
dentibus ↄſequẽtia iſta reddunt᷑. HNon em
dictũ eſt niſi cũ hic viuerẽt: vt eos hęc ali⸗
quid adiuuarẽt:cũ hic viuere deſtitiſſenrr.
Et ideo iſtã finiẽs quiſq; vitã: niſi qd me-
ruit in ipſa nõ poterit habere poſt ipſam.

Permittãt᷑ itaq; pia coꝛda charoꝝ de ſuoꝝ C

moꝛtibus ↄtriſtari doloꝛe ſanabili:⁊ ↄſola⸗
biles lachꝛymas fundat ↄditõe moꝛtali:q̃s

cito reᷣmat flidei gaudiũ:q̃ credunt ſideles

qñ moꝛiũt᷑ paululũ a nobᷣ abire ⁊ ad melio/
ra trãſire. Cõſolẽt᷑ eos etiã fraterna obſeqa

ſiue ꝗᷓ funeribus exhibent᷑:ſiue ꝗᷓ dolentibꝰ

adhibẽt ne ſit iuſta quęrela dicentiũ: Suſti Ns.ss.

nui 4 ſimul ↄtriſtaret᷑ ⁊ nõ fuit: ⁊ ↄſolantes

⁊ nõ inueni.Sit pꝛo viribus cura ſ- epeliẽdi
2 ſepulchra ↄſtruẽdi: qꝛ ⁊ hęc in ſcripturis
ſanctis inter bona oꝑa deputata ſunt. Nec
ſolũ in coꝛꝑibus patriarchaꝝ alioꝛũq; ſan- ges. 49.
cctoꝛũ:⁊ humanis cadaueribus quoꝛũq; ia-
centiũ:verũetiã in ipſius dñi coꝛpoꝛe pꝛędi Joh. 19.
cati atq; collaudati ſunt qͥ iſta fecerũt. Iml-
pleant hec homies erga ſuos officia poſtre

mi muneris:⁊ ſui humani lenimẽta męro/
ris. Verũ illa quę adiuuãt ſpũs defuncto⸗
rum oblatiões:oꝛatiões:erogatiões: mul/

to pꝛo eis obſeruãtius:inſtãtius:abunda,
tius impendãt:qͥ ſuos carne nõ ſpũ moꝛtu

os: nõ ſolũ carnalr:ſᷣ etiã ſpiritalr amãt.
ecelebꝛatione dieꝝ fratrũ de⸗

unctoꝝ:⁊ reſurrectiõe moꝛtuoꝝ:
Sermo XxXIII
celebꝛamꝰ dies fratrũ de/ A
functoꝝ: i. in mente habere debemꝰ
7 quid ſperandũ:⁊ qͥd timendũ ſit.

Scoõm hoc em̃ ſperandũ eſt: qꝛ pꝛecioſa in NPõ.IiS.
oſ pectu dñi moꝛs ſanctoꝝ eiꝰ: ſᷣm hoc alt
timẽdũ eſt: qꝛ moꝛs pctõꝝ peſſe ima. IJgeo/
q; ꝓpter ſpẽ in memoꝛia ęterna erit iuſtus: Ns. ui.

ꝓpter timoꝛẽ ab auditu malo nõ timebit.
Erit em̃ auditus quo nullus ſit maioꝛ: qñ

dicit᷑ ſiniſtris: Ite in ignẽ ęternũ. Ab h̊ au/

ditu malo iuſtus nõ timebit. Erit enim ad

dexterã inter illos quibus dicit᷑: VUenite be MWattb. 25.

hb 2

Bancti

nedicti pr̃is mei ꝑcipite regnũ. In hacaũt

vita ꝗ̊ media ante ſũma bona ⁊ ante ſũma
mala ducit᷑:in medio bonoꝝ maloꝛũq; me⸗/

dioꝝ:id eſt in neutra ꝑte ſũmoꝝ:qꝛ ⁊ bona

quęcũq; hic fuerint homi:in comꝑatiõe bo

noꝛũ eęternoꝝ nulla ſunt: ⁊ mala quęcũq; i

hac vita experit᷑ homo in cõparatiõe ignis
ęterni nec cõparãda ſũt: In hac &̊ medieta

te viteę illud qð audiuimus nunc ex euãge/

lio tenere debemꝰ: Qui credit inqͥt ĩ me:li/

cet moꝛiat᷑ viuit: ⁊ vitã pꝛonunciat: ⁊ moi⸗

Job.ii. tẽ nõ negat.Qui credit in me:licet moꝛiat᷑
viuit.Quid eſt moꝛiat᷑ viuit: Licet moꝛiat᷑

coꝛpoꝛe:viuit ſpũ. Deinde adiungit: Et q
viuir ⁊ credit in me:nõ moꝛiet᷑ in eternum.

Certe licet moꝛiat᷑. Quõ ſi nõ moꝛie᷑: Sʒ

licet moꝛiat᷑ ad tempus:nõ moꝛiet᷑ in ęter
nũ. Sic ſſta ſoluit queſtio vt non ſint inter

ſe ↄtraria verba veritatis:⁊ poſſint inſtrue

tiliũ in reſurrectiõe moꝛtuoꝝ. Hhanc em̃ illi

oĩno nõ recipiũt:qꝛ vbi recipiãt nõ habẽt.
Jobᷣ.14. A dñio em̃ hparat᷑ volũtas hoĩs:vt ſit fidei

receptaculũ.Dicit iudęis dñs. Sermo meꝰ
nõ capit in vobis.Ergo in his capit in qui/
bus inuenit qð capiat. In his em̃ inuenit
gõð capiat ſermo q capit qð deus pollicen/

Lud.I5S. do nõ decepii:ille em̃ qͥ quęrit ouẽ perditã:
⁊ quã quęrit nouit:⁊ vbi quęrat: ⁊ quõ eiꝰ
mẽbꝛa diſperſa colligat:⁊ in vnã ſalutẽ re-.
ducat: ⁊ ita ↄſtituat vt eã vlteriꝰ nõ ꝑdat.

1. Theſſał. 4. Conſolemur & nos inuicẽ: ⁊ in his ſermoni
brus noſtris. Põt non dolere coꝛ humanũ

defuncto chariſſimo:melius tñ dolet ⁊ ſa ⸗

nat᷑ coꝛ humanũ:qᷓ; nõ dolẽdo ſit inhuma/
Joh.ii. num. Maria dño cohęrebat:⁊ moꝛtuũ fra-

trem dolebat. Sed quid miraris qꝛ maria
dolebat:tunc cũ ipſe dñs flebat? Mrn0.uere

aũt quẽuis põt quõ flebat moꝛtuũ:ſi cõti/

nuo iubet victurũ? Non moꝛtuum flebat
quẽ ipſe ſuſcitauit:ſed moꝛtẽ quam ſibi hõ
peccando cõparauit.Si em̃ pctm̃ nõ pꝛęceſ ꝰ
ſiſſet: ſine dubio moꝛs ſecuta non fuiſſer.
Secuta eſt ꝗ̊ moꝛs etiã coꝛpoꝛiſ:quã pꝛeceſ

ſiſit moꝛs alę. Moꝛs aię pꝛeceſſit deſerente
deo: ⁊ moꝛs coꝛꝑis ſecuta eſt deſerente aia.

Deſeruit volẽs:⁊ coacta ẽ deſerere nolẽs.
Tanq; illi diceret᷑: Receſſiſti ab eo quẽ dili
gere debuiſti:recede ab eo quem dilexiſti.
Quis em̃ vult moꝛi: Pꝛoꝛſus nemo: ⁊ its

gnet᷑ etia in ſine mutnare.

Auguſtini
nemo: vt beato petro diceret᷑: Alter te cin/ Job. ꝛ.
get ⁊ ducet quo tu nõ vis. Si & nulla eſſet
moꝛtis amaritudo:nõ eſſet magna marty-·

rũ foꝛtitudo. Ideo ⁊ apłs de doꝛmiẽtibus C
inqᷣt: Molo vos ignoꝛare fratres: vt nõ cõ/ . Cheſlal 4
triſtemini ſicut ⁊ gentes quę ſpem nõ ha

bent. Non tantum ait: VUt nõ ↄtriſtemini

ſed vt non ſic contriſtemini quẽadmodum

gẽtes quę ſpem nõ habent. Meceſſe eſt eerm
vt cõtriſtemini.Sʒ vbi ↄtriſtari? Vbi coꝛ
pus qð viuit ex aĩa fit exenime. Diſceden-
te aia q ambulabat iacet:loqbat᷑ tacet:ocu

li lucem nõ capiũt:aures nulla voce paDtz

ſcunt: oia mẽbꝛoꝝ officia cõquieuerũt: nõö
eſt q moueat greſſus ad ambulandũ: ma
nus ad operandũ:ſenſus ad percipiendu.
HMNöne iſta eſt domus:quã neſcio qͥs inuiſi--
bilis habitatoꝛ oꝛnabat? Diſceſſit qͥ nõ vi,
det᷑: remanſit qð cũ doloꝛe videat᷑. Iſta elkt
re affectũ pietatis.Ergo licet coꝛpoꝛe moꝛi
B turi ſimus: viuimus ſi credimus. Eſt autẽ
fides nr̃a maxime diſcreta ab om̃i fide gen

cauſa triſticię. Si hec eſt cauſa triſticię: hu-
ius triſticię quę conſolatio? Quia ipſe wdis
in iuſſu ⁊ in voce archangeli in nouiſſiimna
tuba deſcendit de cęlo: ⁊ moꝛtui in chꝛiſto
reſurgẽt pꝛimi:deinde nos viuẽtes: qͥ reli
qui ſumus:ſimul cũ illis rapiemur in nubi

bus obuiã chꝛiſto in aera: ⁊ ita ſemꝑ cim
dſio erimus. Pereat ↄtriſtatio:vbi tanta G

ↄſolatio: detergat luctꝰex aĩo: fides expel /
lat doloꝛẽ. In tanta ſpe nõ decet eſſe triſte
templũ dei. Ibi habitat bonus cõſolatoꝛ:ꝛ:

ibi qᷣ nõ fallit ꝓmiſſoꝛ.Scio vt moꝛtuũ d

plangamus: qm̃ moꝛs amara ẽ: ꝑ illã tra ſ-·
iuit ⁊ dñs.Sufficiãt hęc pauca charitatie

ſtrę: ↄſolet᷑ abũdantius qͥ nõ migrat de coꝛ

de veſtro:vᷣ ita dignet habitare: vt nos di⸗
de verbis Apli: Omneg nog con ·
manifeſtari opoꝛtet ante tribunal
chꝛiſti:vt recipiat vnnſquiſq; pꝛo-

mi in futuꝝ tꝑs extẽdit᷑: vt qð hic
ſeruimꝰ deo:alibi nos ſeruiſſe lęte-

Aniũ xpᷣianoꝝ ſpes frẽs chariſſi⸗ A

mur. Hic em̃ nobis poſita ſunt certamina:
ſ in futuro ſęculo certaminũ pꝛęmia reſer⸗
uata. Juſte ſiqͥdẽ ⁊ ꝓuide diuina ſapientia
ſeparauit tꝑs laboꝛis ⁊ pꝛemij.hic glaboę
ramus: hic ſeruimus deo ⁊ mandata eius
ſeruamus: vt in futuro ſeculo:id ẽ in clo⸗
rũ regno ęterna pꝛęmia capiamꝰ.Scire ef̃
debem fratres dilectiſſimi qͥd nobis ſci⸗

uadiuin
(dicihdeie
notnord
getllene
eſegecunt
gcigicn
ſioson
Oalipep⸗
nalsnal
ongCOſesnoon
galchritiry
uebona in
gecgefaen
mnaüpot⸗
ſalausante
Gſantiun
us: ub⸗
oporeſel
lobeculuen
lanorepe
Albinuoat
tp bonis
Penogftis
ehernini
Celtefan
ſuneniiedn
Pymr Ni
Ualeig
Pnedeu
del adee⸗
deioſpote
kehinig
poſtunde
gua ſetzen
trinelete
lelnnenie
nooſeſtll
hhlazfre
Neſtynn⸗
Mnnfan
ſosſllann
ſeginni
1Sdn
naltin
ſnu f
lngs n
ten ..

uiteſcocstu⸗
n Dlaſtiin
enten ic

cktraamiew

to⸗Quiriſene

ngel aronſin

o: tmormiin chid

X

enos ienes:it⸗.

Usapienun li
Wa: laſempos
minnorbimni
raiin ſleane
enödatcſenkk
ubonus cei.
Sonnonidn
mand lini
Cpauachminft
6 nönignNen
abitue Klle⸗

r. 4
.Oimste⸗

tanten
pnuſtie
ſiuuent .
, ,
=
gilk:ſiin
tislnſen
aſun ann
ni mani
Lnuſtin
mihiit⸗
ot untuc⸗
uloitene,
pin cn
icintuß

De verbis Apoſtoli

ptura diuina cõmendat: id eſt futurũ eſſe

liudiciũ dei:qð poſt reſurrectionẽ cõplebit

moꝛtuoꝝ. Hoc eſt qð pꝛecipue chꝛiſtianos
a gẽtili erroꝛe ſecernit:qꝛ illi hac tmᷣmõ vitãa

eſſe credunt: ⁊ ideo ſine deo eſſe ⁊ diuerſis

ipſam aiam tũc habebimus quã mõ habe⸗/
mus: ⁊ in hoc ipſo qͥ nũc induimur ſumus
coꝛpoꝛe reſuſcitandi. Non em̃ ſic muta aia/

lia facti ſumus:nõ ſic equi ⁊ boues vt ęter /
na moꝛte peream?: qꝛ poſtq; hic vixerimꝰ:.
alibi iudicabimur:vt aut pꝛo pctis penas:
aut ꝓ bonis oꝑibꝰ pmia ↄſeqmur ęterna.
MNemo & frẽs mei chariſſimi de reſurrectöe

deſperet:in q̃ chꝛiſtianoꝝ ſpes tota ↄſiſtit.

Credite fratres apło pꝛedicãti:⁊ nihil de re
ſurrectiõe dubitãtes:ad diẽ iudicij vos pj/

B parate.An foꝛte ſicut impij ⁊ increduli non

. — „*

putat fieri poſſe:vt a moꝛtuis reſurgamꝰ⸗
Plane dicat hoe qͥ oĩpotentẽ nõ credit eſſe

deu: q hoc ꝓmittit futuꝝ: nos aut qͥ ſcimꝰ
dei oĩpotentis eſſe virtutẽ:qꝛ ꝓmiſiſſe deũ
legimꝰ ꝙ reſurrectionẽ moꝛtuoꝝ faciat:nõ

poſſumꝰde reſurrectõe moꝛtuoꝝ dubitare:
quã ſe factuꝝ eſſe ꝓmittit:qͥ ⁊ opᷣs ẽ „7 meé-
tiri neſcit. Sʒ te apello qͥcũq; ideli aĩio de
reſurrectiõe dubitas:⁊ putas nõ poſſe moꝛ
tuos reſuſcitari: Quid eſt ampliꝰ:ex nihilo
holes facere qͥ viuãt:an eos qͥ facti ſũt atq;
yvixert reparare poſt moꝛtẽ:? Vtiq; plus ẽ fa
cere qð nunq; fuit:qᷓ; reparare quod fuerit.

Quõ & impoſſibile eſſe dicis:vt deus qͥ ho
minem foꝛmauit ex nihilo refoꝛmet? Quõ

nos ſuſcitare nõ põt ↄuerſos in puluerẽ:qͥ

ſi etiã in nihilũ rediremꝰ: facere poterat vt
eſſemus: ſic ⁊ fecit nos eſſe:cũ antea nunqᷓ;
fuiſſemus? Ita em̃ beatus apls paulus di/
xit.Sʒ dicunt aliqꝗ: Quõ reſurgũt moꝛtui⸗

1.Corl.1. Quali aũt coꝛpoꝛe veniũt: Inſipiẽs tu qð

ſeminas nõ viuificat᷑ niſi pꝛiuſ moꝛiat᷑:⁊ qð
ſeminas nõ coꝛpus qð futuꝝ eſt:ſeminas:
ſed nudũ granũ:vtpote rritici aut alicuius
cęteroꝝ.Deus auũt dat illi coꝛpus ſicut vo/

luit:⁊ vnicuiq; ſeminũ pꝛopꝛiũ coꝛpus.No
IlS incredule hõ de reſurrectiõe dubitare.
Aui grana ſeminũ moꝛtua ⁊ putrefacta vi
uificat per quę in hoc ſeculo viuas:multo⸗
ſſe ⁊ diuerſis magis teipſũ reſuſcirabit vt viuas in ęter,
pctis atq; criminibus nõ metuũt inquina / num.Qui illa reparat quę tibi ſunt neceſſa
ri: Mos vo ita ĩ hacvita ↄuerſemur:vt nos
ad aliã pꝛeparemus:in qua ⁊ bonis bona:
⁊ malis mala retribuent᷑:ſicut dixit aplus:
Om̃es nos manifeſtari opoꝛtet ante tribu
nal chꝛiſti: vt recipiat vnuſqͥſq; ꝓut geſſit
ſiue bona ſiue mala. Sicut hic mõ aſtamꝰ2
in eccleſia ⁊ nos inuicẽ pꝛęſentes aſpicimꝰ:
ita etiã poſt reſurrectionẽ moꝛtuoꝝ aſtituri
ſumus ante tribunal chꝛiſti.hãc em̃ etiam

ria: quõ teipſum nõ reparat ꝓpter quem ?

alia reparare dignatus eſt:? Itaq; ſi velimꝰ ¶
ↄſiderare quę in iſto ſęculo videmus: diui/

ne adminiſtratõis oꝑa ſigna ſunt futuron.
Tota ghuius mũdi adminiſtratio teſtimo

niũ ẽ reſurrectõis futurę. Videmꝰcerte hbye
mis tꝑe vł aduẽtu arboꝛes ſpoliari pomis:
nudari folijs:ſᷣ eas rurſus verno tꝑe ſpeciẽ
reſurrectiõis expꝛimere:ꝗᷓ pꝛimo quidẽ inci
piũt turgere in gẽmis:tunc oꝛnari in floꝛi-
bus:veſtiri⁊ folijs:⁊ poſtmodũ pomis gra
uari. Interrogo te inſidelis hõ qͥ de reſurre
ctiõe dubitas: vbi ſint iſta ꝗᷓ tꝑe qͥ de diſ⸗
poſuit ꝓducũt᷑: Dic mihi vbi latitãt ante·
q́ᷓ; pꝛoducant᷑:quę nuſq; quidẽ vident᷑:p tũñ
deus qui omps eſt ⁊ ea ex nihilo ↄdidit:ſe⸗
creta ſua vᷣtute ꝓducit:Hhinc iã ad campos

⁊ pꝛata reſpicite:ꝗᷓ ęſtate tranſacta herbis

ſuis ſpoliant᷑ ac floꝛibus:⁊ nuda remanent
ipſa ſpacia terraꝝ:ſed iteꝝ verni tꝑe reue/
ſtiunt᷑: ⁊ nouo vbiq; germine incipiẽte leta/
tur agricola.Certe herba ꝗᷓ ante vixit mo
rit᷑: rurſus reuiuiſcit ex ſemine:ſic etiã ⁊ no

ſtrũ coꝛpus reuiuiſcit ex puluere. Sʒ dicis

o hõ incredule: Ideo credimus futun vt ar

boꝛes ⁊ herbę ⁊ dia reuiuiſcãt:qꝛ illa iã fa⸗
cta cognoſcimꝰ. Vnde aũt cognoſcere poſ-⸗

ſumus qꝛ moꝛtui reſurgũt:cũ adhuc a moꝛ
tuis nemo ſurrexerit?Quiſq; hoc dicis vel
cogitas:audi patiẽter:⁊ intellige ſapiẽter.
Igeo em̃ dũs noſter ieſus chꝛiſtus moꝛivo D
luit ⁊ reſurgere:ne tu de reſurrectiõe dubi/
tares. Tamẽ quõ potes dubitare qꝛ nõ ſu/
mus reſurrecturi a moꝛtuis: cũ G̊ ꝓmittat
deus q neſcit aliqñ mẽtiri: qͥ põt facere q c⸗
qͥd vult qꝛ opᷣs eſt: ⁊ implet oĩa ꝗᷓ ꝓmittit:
qꝛ verax ẽ: ⁊ mendaciũ in eo nõ eſt: Et de⸗
dit nobis pius ⁊ miſericoꝛs dñs virtut ſuę
pignus:⁊ grandi teſtimonio ſpem nobiſre

ſurrectiõis oſtendit:qꝛ vnigenitũ filiũ ſuũ

ꝓ nob hoĩem factũ ⁊ moꝛtuũ a moꝛtuis ſu⸗
ſcitauit. Ideo em̃ dñs noſter ieſus chꝛiſtus
naſci ex hoie:id eſt ex maria virgine eſt di⸗
gnatꝰ ⁊ a iudęis cruciſigi ⁊ die tertia reſur⸗
gere: vt nos tali exemplo aĩati:reſurrectio/

nẽ ex moꝛtuis certiſſime crederemuſ:quã q

. h 3

De verbis Alpoſtoli Bermo xxꝑVv

nõ credit futurã: nec h̊ qͥdẽ credit ꝙ xpᷣs re /
ſurrexit a moꝛtuis. Qui aũt dñm ieſum re ⸗/

ſurrexiſſe a moꝛtuis ↄſitet᷑:nec de ſua pote/
rit dubitare. Abſtinete & vos ab oĩ oꝑe ma
lo:ab inimicitijſ:ab ebꝛietate:a foꝛnicatio/
ne:a furto:a ꝑiurio:a falſo teſtimonio: de/
tractiõe:qꝛ hęc oĩa odit deꝰ:⁊ eos qͥ iſta fa/
ciũt puniet in futuro. Eſtote aũt benigni:

mmiſericoꝛdes: inuicẽ honoꝛẽ habẽtes: ⁊ ea

e, attb. 16.

ſp operãtes:qꝗ in ſanctis ſuis diligit deus:
vr poſſitis cũ ſanctis eius ad ęternã ⁊ imoꝛ
talem gloꝛiã ꝑuenire:⁊ viuere in ſecula ſę/
Amen.

uloꝛ ,
Deeidͤ verbis Apli quibus in
2 ermon

epꝛecedẽti:Gerimmo XXXVY
atres chariſſimi: dũ diuia lectio
legeret᷑: audiuimus btm̃ apłm ter⸗
intbbiliter nos⁊ ſalubꝛit᷑ admonentẽ.
Sic em̃ ait: Om̃s nos manifeſtari opoꝛtet
ante trbunal chꝛiſti:vt referat vnuſqᷣſq; ꝓ/
pꝛia coꝛꝑis ſui ꝓut geſſit:ſiue bonũ ſiuema
lũ.Quã rem etiã dñs in euãgelio denũciat
dicẽs: Filius hoĩs vẽturus eſt in gloꝛia ſua

cum angelis ſuis:⁊ tũc reddet vnicuiq; ſᷣm

opa ſua. Diligẽter quęſo attẽdite frẽs ⁊ me
cũ pariter paueſcite: qꝛ nõ dixit qð reddat
vnicuiq; ſᷣm miſicoꝛdiã ſuã: ſᷣ ̃m oꝑa ſua.
Hic em̃ eſt miſericoꝛs:ibi iuſtus.Nã qð nõ
ſtatim in pctõꝛes vindicat: patiẽtia eſt nõ

negligẽtia.Hon ille potentiã ꝑdidit:ſᷣK nos

ad pęnitẽtiã reſeruauit. Vnde valde timẽ-
dũ eſt:ne quãto diutiꝰ expectat vt coꝛriga/
mur:tanto grauius vindicet ſi emẽdari no

luerimus. Scire ⁊ intelligere debemus fra⸗

tres chariſſimi nihil nobis eſſe ſalubꝛiꝰ: qᷓ;
vt dãnatis oĩm pꝛeęſentiũ reꝝ voluptatibꝰ:
id potius cogitemꝰ qñ erimus de h̊ ſeculo
trãſituri:vel qñ tabernaculũ coꝛꝑis vltimo
die ſuꝑueniẽte depoſituri:⁊ iteꝝ illud reſur
rectiõis tꝑe recepturi:vt cũ eodẽ recipiamꝰ

B ꝓut geſſimꝰ: ſiue bonũ ſiue malũ.Et ideo

rogo frẽs:vt quotidie cogitemꝰ quales eri
mus in die iudicij: puriſſimis angeloꝝ cõ⸗

ſpectibus offerẽdi: ⁊ ęterno iudici rationẽ

de libꝛis ↄſciẽtię reddituri: remotis oĩbus
ꝓbatiõibus.Certũ eſt in die illa ipſũ ante
ſe hoĩem ↄſtituendũ:⁊ ipſam ſui vitã in coꝛ
dis ſpeculo demonſtrandã:⁊ teſtes ↄtra eã
nõ defoꝛis aliqñ:ſᷣ intus de ipſa aĩia ꝓferẽ
dos.Adijciẽda erũt nõ aliq̃ peregrina:ſᷣ ni

miũ nota teſtimonia:id eſt oꝑa ſua. Oꝛdi⸗

nobunt᷑ ante infęlicẽ aiam pctã vł crimins

ſua vt eã ⁊ ↄuincat ꝓbatio ⁊ ↄfüdat agni/
tio:ſᷣm illð qð ſcriptũ ẽ: Arguã te ⁊ ↄſtituã Ns. 45.
te ante faciẽ tuã. Quicũq; ſe mõ dũ lʒ emẽ
dare neglexerit: ante illũ cęleſtẽ plm pᷣmũ
excepturus erit de ↄfuſiõe ſuppliciũ:⁊ aĩia ꝗ̊
mõ ꝑ pęnitẽtiã cõpendioſã trãſactas pctõ⸗
rũ ſuoꝝ putredines curare diſſimulat:ante
illud tribunal metuendũ ſine vllo remedio
i ꝑpetuo tartaro manebit.Quę cũ ita ſint: C
bñ nobiſcũ ageret᷑:ſi iã nunc ſic pgniteremꝰ
ſuꝑ malis nr̃is:quõ tunc ſine vllo remedio
penitebimus ſi fęditates ⁊ ↄfuſiones nr̃fas
quẽadmodũ tunc viſuri ſumus: ſic iã eas
nũc videre ⁊ hoꝛrere poſſemus.O ſi iã nũc
faciẽ peccatricis aĩę liceret oculis coꝛꝑis in/
tueri:⁊ ↄſciẽtię noſtre vultũ in oculoꝝ pſᷣſen
tiã ꝑmitteremur adducere. Quod ſi liceret:
nec dici põt:quãto ſtudio quãtoq; metu vꝛ
geremur fędata cõponere: maculata terge
re:vulnerata curare. IJdeoq; qꝛ non poſſu/
mus oclis coꝛꝑis:ĩſpiciamꝰnos inq;tũ poſ/
ſumus oculis coꝛdis: ⁊ vnuſqͥſq; ↄſcientiã
ſuã ante ↄſpectũ interioꝛis hoĩs cõſtituat:
Ipſi noſmetipſos caſtigemꝰ:ipſi nobiſcũ
rõem de qͥtidiana ↄuerſatiõe faciamꝰ: ipſi
nos accuſemꝰ qᷣtidie iudici nr̃o:⁊ dũ in hac
carne ſumus ↄtra ipſã carnẽ auxiliãte dño
quotidie dimicemꝰ:vincamus voluptates
⁊ delectatões nr̃as:vt nobis tꝑs illud ſpe/
ctatiſſimũ ac beatiſſimũ ęternę vitę ꝓ feli9
ci mactatõe ſuccedat: qñ implebit᷑ illud qð
dñs dixit: Et erũt ſiles angeł.Et iteꝝ:Tũc Matth.22.
iuſti fugebũt ſiẽ ſol in regno pfis eoꝝ. Pu/ Mattb. ·
tas qualis tunc erit ſplendoꝛ aiaꝝ:qñ ſolis
claritatẽ habebit lux coꝛpoꝝ?: Tunc em̃ cũ
ad iſtã btitudinẽ venerimus: nulla erit tri/
ſticia:nullus timoꝛ:nulla infirmitas: nulla
moꝛs.Habebimus plenã btitudinẽ frẽs in
ter illa imenſa beneficia dñi noſtri:vt nũi

ceſſemꝰreferẽdo ei gratiaꝝactionẽ de btitu

Zubalzreß

Amlctan
nreapia
Cuid obat
Penonidg
niopnel
ſatopnos
yornund
esdier
Demnania
Minanoel
ſanetia
m..
Niannide
Asncc
llirag
T. Anpe
Mriius
AV. Auanci
giicinr
Konnaa
Aune
doßilen
Minn
Pluner
cbols

dine qua ſumus fruituri: coheredes effecti
eius qͥ dixit: Venite bñdicti:ꝑcipite regnũ Mattb.ꝛ
qð vobᷣ paratũ eſt ab oꝛigine mũdi: donã/⸗
te ipſo cui eſt honoꝛ ⁊ gloꝛia in ſecula ſęcu/
loꝛum Amen. M
Erplicitus eſt liber Sermonũ de Ner
bis Apoſtoli:diui Aureli Auguſtini:
Baſileę:Anno dñi.M.cccc.xcuiij.

Aninoye
14 Eh
6
N b
Mtus
Phtgrti
nſl
ücde
An
ihxe

ureſcngiing
eſneno

tziſones f,
nſunus:ſtiigg
Memns Ofii⸗
macalsaps
lündahrfen
e Qosfitoe
oqrienant
ne. ealn e
eog enon or
n nosinchi
nuſiſczn
ans hois Mun
igem ol vcli
ſanöefnaaneßl
tianiotüun
umeaunüeti
Qrmnezalnn is
obis Noiuuſ⸗
jgemmenofi
inpe⸗ nng
ngelinlin⸗
ie ar “
der in ti
poe Lu aͤi
tusr altotni
leiniui
ibnctifin
di⸗ imnii

= =

inint

cberet alii

nmun git

Gne nitt
galle nle dul

—

c a taln

—
= —

=

Vateriarũ ac lententiap Eye⸗
puenotandaꝝ in Sermonib? di⸗

ui Aurelij Auguſtini de Uerbis
Aoſtoii:ſumnaria bꝛeuiiq; Anno⸗

poſuit. Sermone.xiij. R.
t. Se hj. D. in fi. et. iij. F.

= vpizj. K.
un. Ambulare ᷣm carnẽ ⁊ ſᷣm ſpm̃ dd ſit. vj. F.
Amicitia nullius eſt repudianda:nõ vt ſta

tim recipiat᷑ ſᷣ vt recipiẽdus aptet᷑.xxj. E.

Quid ꝓbat amicitiã verã.xxj.B.
Nemo niſi ꝑ amicitiã cognoſcit᷑. xxj. E.

Amicoꝝ mala firmius ſuſtinemus: qꝛ bo/

na eoꝝ nos delectãt.xxj.E.
Amoꝛ mundi ⁊ amoꝛ dei cõpellit ſuos ama
toꝛes diuerſa pati.xv. J.
An. De anania⁊ ſaphyra vxoꝛe ſua.xxv. B. i fl.
Anima nõ eſt pars dei neq; id qð deus eſt:

ſed media inter deum ⁊ coꝛpus. xiij. E. et

xxx. C. D.
Aiam nihil ſatiat niſt deus. xvj. D.

Aias in celis pꝛius ↄuerſari quidã dicũt: 2

un recipiẽdoꝝ coꝛpoꝛũ merita conſequi.

l. C. D. E.
Ar. A ma pign qus differũt. xii. k. ante me.
Ar. rius quid ſentit de trinitate.. A. in ſine
Au. Auarlcie grauis ſeruitus cui comes eſt vi/
gricia. xxii. B. C. D.
CLontra auariciã inuehit. xxvj. N.
Aurum eſt materia laboꝝ: periculoſa res
poſſidentiũ.xxvj. A.

Aurü tunc magis pdeſt cũ ↄtemnit᷑: nõ qꝛ

ipſum ex ſua natura malum eſt: ſed eius
abuſus.xxvj. D.
Aurii inops deo diues eſt. xxvj. K. HZ
Ba. „ Ebaptiſmo paruuloꝝ ↄtra pelagi
* anos.xiiij.pꝑ tortůũ.
7 PBaptizari debere paruulos neme
dubitat:ß de cauſa quęrit᷑.xiiij. A. peme.
Baptiʒari quidã paruulos dicunt:nõ pꝛo/
pter ſalutẽ aut vitã ęternã: ſed pꝛopter re
gnũ cęloꝝ.xiiij. A.in fine.et. D.
Alij rurſus non baptiʒatis ex miſcðia ⁊ iu /
ſticia ↄcedũt ſimul ⁊ vitã ęternã ⁊ regnum

cæęloꝝ:quos pariter ſm nſcripturas refellit

Bba pater d ſit:⁊ cur apłs vtruq;
Aculeus moꝛtis qͥd ſit: ⁊ qñ ceſſa/

dam cur fecit ſibi ſuccinctoꝛia ð folijs fici

xiii. . O. E. 5, S. b.
Non baptiʒzatis ideo regnũ ceęloꝝ nõ dari
volũt:qꝛ dñs dixit:Miſi quis renatus fue
rit ex aqua ⁊ ſpũſancto ⁊c᷑.xiiij.E.iĩ me.
Baptizandi ſunt paruuli ⁊ ad verba offe⸗
rentiũ ſanãt᷑: ſicut ad factũ alienũ vulne⸗
rabant᷑.xiiij. S. x.A. imn me.
Baptizari cur debeat natꝰ a fidelibꝰ iã ba /
ptizatis.xiiij. K.AD.
Vtrũ baptiʒari debeat infans ante diem
octauũ.xiiij.MH.
Baptiʒari cur opus habet infnas etiam
natus a fidelibus pui non peccauit. viij.
E. x. A. B. D
In baptiſmo cuncta peccata dimittunk: li
cet infirmitas peccãdi remaneat. Ser.ij.
D. et. vj. FꝓF.
Ante baptiſmũ cur cathecuminus aliqus⸗
do moꝛit᷑:⁊ viuens ſcelerate in fine bapti/
zetur.xx.D. in fine.
Beatꝰ eſſe nemo põt niſi a ſolo deo. xiij. D Be.
Beati quales erũt.xxxv.C.in fi.
Beatitudinẽ quomodo philoſophi diuer
ſi imode poſuerũt.xiij. F.

E calumnia nõ faciẽda.xxiiij. H. Ca.
Caput noſtrũ ẽ chꝛiſtus ⁊ nos coꝛ/
pus eius.xiiij j. F.
Carnẽ humanã nõ eſſe creaturã dei quida
ↄtendunt.xxvj. D.
Cum eſſemus in carne paſſiões petõꝝ quę
legẽ erant operabant᷑ in mẽbꝛis noſtrtis
yt fructiſcarent moꝛti: quomodo intelli⸗
gatur. iiij. A. B. C.
Carnis noie quid neligat. iiij. D.
Scio ꝙ in carne non habitat bonüũ:quõ i in⸗
telligatur. vj. F.

Di fm carnẽ vixeritis moꝛiemini: qus intel

ligat᷑.xiij. D.in fine.E. F.
Carnis facta moꝛtificanda ſunt ſ⸗ pu⸗ dei nõ
ſpũ noſtro.xiij. G.

In carne exiſtetes quõ dicant᷑ nõ poſſe pla

cere deo:⁊ qͥd ſit eſſe in carne.vj.G.

Caro peccati ⁊ ſimilitudo carniſ peccati dit
ferũt:⁊ quõ chꝛiſtꝰcarnẽ verã habuit ſine

peccato tñ.vj. D. E. viij. A. B. xiiij. F. er

Be. ðin me. xx. A. in ſ.
Carmnalis ⁊ ſpiritalis quomodo aliquis di/

catur. v. DOD.
Charitas dei diffuſa ẽ in coꝛdibus noſtris Cha.
e ſpmſanctü: exponit.xv. J.

Bonoꝝ tria ſunt genera: 7 quę.xiij. E. Bo.

ʒ——

Annotatio

Charitas nõ anguſtiat᷑. YObidẽ.
Charitas ad hoc creſcit vt ęterna permane

at. xiij. R. in me.
Ce. De ceciliani purgatiõe ⁊ trina abſolutione
in pᷣſentia ſeptuaginta epoꝝ ⁊c.xxij.E. F
Celeſtinianoꝝ erroꝛ qͥs ſit.xxix.A.in me.
In ceęlũ quõ nemo aſcendit niſi filius hoĩs
4 ve celo deſcendit.xiiij.F.
Ceruoꝝ cautela cõmendat᷑.xxj.A.
cir. Nos ſumus circũciſio qͥ ſpũ ũ ſeruimus deo:
quõ intelligat᷑.xv.A.
Circũciſio cur fiebat die octauaꝛ cultris pe
trinis.xv. B.
la. Clamoꝛem coꝛdis qᷓ; oꝛis deus plus aduer
tit.xiij. EK.
De claudo mendicãte ad poꝛtã ſpecioſam
quẽ petrus verbo curauit.xxvj.ꝑ totũ.
cre. Creaturę om̃is quadruplex cõditio. xxvij.
A.in me.et. D.
Poſ. e credere in chꝛiſtü dei eſt donũ nõ ex
nobis. ij. C. D. E.
Qui credit in filiũ quomodo habeat vitã
ęternã: ⁊ qui nõ credit iam iudicatus dica
tur.xiiij..
Qui credit in me etiã ſi moꝛtuus fuerit vi⸗
uet: quõ exponit᷑.xxxiij.A.in me.
Quõ aliqui credunt ⁊ nõ credũt.xxvij. D.
Cru. Crux chꝛiſti cõparat᷑ naui.ij. B. circa pᷣn.

Crucis latitudo:longitudo: altitudo ⁊ pꝛo

fundũ qͥd figurãt.vij. B. C.
De crucis figura ⁊ laude.viij.C.
Com. Cõmunia debent eſſe oĩa quibus eſt cõmu
nis fides.xxv. A. BD.
Con. Concupiſcentias carnis habere quandoq;
eſt vtile: exẽplo apłi.iij. E. et. v. B. ifl. C.
De ↄcupiſcentijs carnis qñ erit perfecta vi
ctoꝛia.iij. F. B. et. v. O.
Concupiſcentiã nõ cognoui niſi lex diceret
nõ ↄcupiſces: quõ intelligat᷑.iiij. C.
Aliud eſt nõ ↄcupiſcere ⁊ aliud poſt ↄcupi/
ſcentias nõ ire.v. D. vj. F.
Concupiſcentia carnis nõ nocet 50 ei non
ↄſentiat᷑.v. G.vj. F.
De concupiſcentia carnis aduerſus ſpiritũ
⁊ ſpiritus aduerſus carnẽ.iij.iiij v. per to
tum. . vj. A. xij. B. C. D.
Concupilcentię noie qͥd inttelligat᷑ vj. A.
M ↄcupiſcentia ſit oꝛigo oĩs pcti. Ibidẽ.
LConcupiſ. centia cur eſt in mẽbꝛis: 1 debe
mus eas potius velle nõ habere q; habe⸗
re:e ſolus chꝛiſtus eas ſanat. xij. C. .

Econcupiſcentijs non eſt obediendlh i,.
D. et. xij. D.

ↄcupiſ. centijs nõ obedimus dei eſt do⸗

nãtis nõ nf̃ę foꝛtitudinis.xij.D.circa pᷣn.
Om̃is qui cõſitet᷑ ieſum chꝛiſtũ in carne ve
niſſe ex deo eſt:⁊ om̃is qui nõ cõſitetur i ie
ſum chꝛiſtũ in carne veniſſe ex deo nõ eſt
quõ intelligat᷑.xxx.et.xxxj.per totũ.
ÆOR multi cõſitent᷑ chꝛiſtũ verbis ſed factis
negant.xxxj.E.et. F.in fine. 18

Conſiteri nemo debet cauſa hüilitatis pec

cata quę nõ fecit.xxix.C.
Cõfeſſio humilis ſi anat. xxix. E. circa pꝛin.
Coꝛ deus interrogat nõ manũ.xix.G.
De coꝛpoꝛe ⁊ ſanguine chꝛiſti.ij.A.
Coꝛpus chꝛiſti tũc ſalubꝛiter ſumit᷑ ſi qð in
ſacramẽto viſibiliter ſumit᷑ in ipſa verita
te ſpiritaliter mãducat᷑.ij. A.in fine.

q ſunt in chꝛiſto.vj.A.

ptis: aliud ex pꝛomiſſis.xvj.A.in fi.
Debitoꝛ aliter eſt deus aliter hõ. IJbidẽ.
Debitoꝛes ſumus dei ⁊ debitoꝛes habem
pꝛoximos.xxix.D.E.
Hebitoꝛes ſumus nõ carni vt ſᷣm carnẽ vi⸗
uamus ⁊c.quõ exponit᷑.xiij. C. D.E. F.
Dedicatio: vide infra domus.
Defoꝛmitas xpᷣi nfa eſt pulchꝛitudo.xx.D.

Defuncti vtrũ ſint ploꝛãdi:⁊ quibus ſufra

gijs iuuant᷑ ⁊c̃.xxxij.per totũ.
In defunctoꝝ celebꝛitate ſunt duo cõſide⸗/
randa:ſcʒ quid ſperandum . quid timen/
dum.xxxi. AA.
Delectatio mentis pꝛeponenda eſt delecta
tioni carnis.xvij. B. C. D.
Delitię tempoꝛales qᷓ tranſi toꝛie ſint. xxiij
A. in me. et. C.
Deſperare de ſalute ſua nemo debet cũ vi⸗
deat ſaluatos qͥ interfeceruùt auctoꝛem ſa/
lutis.ix. B.
Deus qᷣd ſit ⁊ q; ſit incõpꝛehẽſi bilis. j. .
Deus nõ eſt coꝛpoꝛeus.xvij. .
Deũ vnũ ſic fides catholica pꝛeędicat vt
ſteria trinitatis pariter fateat᷑.j. A.

Didragma quid ſit ⁊ cur illud chꝛiſtus ſol / di⸗

uit. vj. D. in fine.
Dies dñicus vnde nomẽ accepit. xv. B.
Dies malos non faciunt niſi malicia 1mi /
ſeria. xxiiij. A.
Digitus dei qd ſit:⁊ cur lex digito dei ſcri⸗

Vomodo nihil damnatõis eſt his ꝛᷣa.

S aliud eſt debere ex mutuis acce e.

m

nei
de diteauin
„Eeden
Ponu⸗ gau
datiabi
Ppunſett
