neratione:ſed ea quę de matre eſt. Cęteruʒ

quomodo natus eſt de patre in celo: Quis

poteſt explicare? Quis poteſt enarrare vel

inueſtigare? Teneamus nos ad iſtã huma/

nã natiuitatẽ:ꝑ quã nobis deꝰ donauit gra
tiã. Gratia inq; donata:nõ merces ẽ reddi/

Eſa.Sʒ.

ta.Qui creauit ſanat:per ipſam leuat ruen·

tem: ꝑ ipſaʒ curat ęgrotantẽ:ꝑ ipſã coꝛonat

Bancti
vincentem. IYpſa eſt ſides: ipſa eſt veritas:
Hoc eſt chꝛiſtiane ſidei fundamentũ: qꝛ vnꝰ
homo per quem ruina:alius homo chꝛiſtus
per quẽ ſtructura.Cecidit qͥ non manſit:eri/
git qui non cecidit. Ruit ille qui dimiſit ma
nentem: manẽs chꝛiſtus in patre deſcendit
ad iacẽtem. Jpſe puer paruulus ex ſemine
H iſrael:⁊ ipſe nobiſcũ deus emanuhel. Quę
eſt illa nfi generatio ſaluatoꝛis:qua gignẽ/
ti patri coęternus eſt:quãdo hanc generati⸗
onẽ ex virgine mundus expauit:quã pia fl-

des agnouit ⁊ tenuit:inſidelitas autem irri

ſit:ſuperbia tumuit ſuperata? Quęnam eſt
Job.i. illa generatio: qua in pꝛincipio erat verbũ:
2 verbum erat apud deum: ⁊ veus erat ver⸗
bum: Vel quod eſt hoc verbũ quod dictu/
rus antea non ſilebat: quo dicto nõ ſiluit qͥ
dicebat?: Quod eſt verbum ſine tempoꝛe:ꝑ
Sapᷣ.io. quod facta ſunt tempoꝛa: verbum quod la/
bia nullius aperuit cęptum:vel dauſit fini⸗
tum: verbum quod initiũ non habet ex oꝛe
loquentiũ:⁊ aperuit oꝛa mutoꝛum:verbum
quod linguis gentium diſertis non fit:⁊ lin/
guas infantiũ diſertas facit? Quęnam eſt
illa generatio cui pater moꝛiendo nõ cedit:
quia non eum viuendo pꝛeęcedit: aliena ab
omnibus locoꝛũ tempoꝛũq; interuallis: ab
omni diſtentione ſpacioꝛũ:quã vel in diebꝰ
vel in coꝛpoꝛibꝰ ſentire cõſueuimus?: Teue/
mus ad eum quãtum ipſo adiuuante poſſu
mus animã noſtrã: ſi quo modo capere va/
leamꝰ natũ nõ huenientẽ qͥ gignit:⁊ gignẽ
tẽ nõ ſubſequentẽ qͥ gignit᷑ patrẽ ⁊ filiũ:nec
parit᷑ pr̃es:nec parit᷑ filios:et parit ęternos:

nõvtrũq; generantẽ:nec vtrũq; naſcẽtẽ:ſed

alterũ ſine altero non viuentẽ: ⁊ patrẽ ſem/
piternũ genuiſſe:et filium ſempiternũ natũ
elſſe. Cogitemus ſi valemus: ſi non valemꝰ
credamus. Mon eſt quod hic dicere volu/
mus:ſed tamẽ non longe poſitũ eſt ab vno
Actai⸗ quoq; noſtrum. In illo enim viuimus: mo/
uemur ⁊ ſumus. Tranſcendamus carnẽ no-
ſtram in qua parẽtes ante filios viuunt: qͥa
vt filios poſſent generare creuerunt:⁊ filijs
creſcentibus iam ſeneſcunt. Mödum natis
filjs parentes vixerunt:quia ⁊ parentibus
moꝛtuis filij victuri ſunt. Tranſcendamus
⁊ animas noſtras: parunt ⁊ ipſę aliquid bo/
gitando quod ſecũ habent ſciendo:ſed p
ſunt amittere obliuiſcendo:qꝛ et non habe/
bant antea naſcendo. Cuncta coꝛpoꝛalia et

tempoꝛalia ⁊ mutabilia tranſcendamus: v

Auguſtini de tempoꝛe

videamus ſuper omnia:per quem facta ſũt Job.x tn —
omnia.Aſcenſus noſter in coꝛde eſt:quia et ens ſueret
illud quo aſcendimus ꝓpe eſt. Longe autẽ ſuſe n
ab illo ſumus: inqutum diſſimiles ſumus. l ſen ge
Aſcendit ergo ad eum ſua ſimilitudo quam s gi nle
in nobis fecit et refecit: quã nondum pfecte drii
palpitat infirmus aſpectus:⁊ ineffabilẽ can ſanr n
doꝛẽ lucis ęternę non poteſt intueri. Cuiꝰg e nil
fulgoꝛẽ mẽtis acies nondũ capit: generati/ Elſa. 5z. nenn⸗
onẽ᷑ eius qͥs enarrabit? Sed verbũ caro fa⸗ nun
ctum eſt: ⁊ habitauit in nobis.hãc ergo ge/ KK o⸗
nerationẽ cuius hodiernũ celebꝛamus diẽ: te⸗ .
hancĩ qua dignatus eſt venire per iſrael: et Mare
fieri emanuhel nobiſcũ deus in carnis inſir⸗ duker
mitate:nõ nobiſcũ ĩ coꝛdiſ iniqtate:accedẽſ 3 uc
ad nos ꝑ id qð aſſũpſit ex nr̃o:⁊ liberãs noſ ſerebat:
p id qð mãſit ĩ ſuo. AUiſitauit quippe dñs ſer ucd
uos ſuos ꝑ moꝛtalẽ infirmitatẽ. Hanc ergo nioguer
generationem cuius vtcunq; capax eſt hu⸗ hibomm
mana fragilitas: non illam quę ſine tempo/ Eideins
re manet:ſine matre ſuꝑ omnia:ſed iſtã quę aſudu
in tem poꝛe facta eſt ſine patre inter omnia: (ebini
Hunc virginis fllium ⁊ virginũ ſpõſum: de u glitſbi
incoꝛrupta matre naſcentem: et incoꝛrupti Pienn
bili veritate fętanrem laudemus:amemus: thamnm
adoꝛemus: vt in eius miſericoꝛdia de aſtu⸗ detdtoſc
cia diaboli ſiſi tiumphemus. Veniamꝰ ad er d
eum credendo: ꝓficiamus gratias agendo: hoſtpan
agnoſcamus ꝑſeuerando. Veniamus ad il⸗ inquurm
lum:⁊ inter nos cõcoꝛdemus. Quare de eiꝰ tuin
natiuitate litigamus? An vt medico vo c⸗ haresf
te non audiamus? O infęlix infirmitas:ve⸗ leen
nit ad ęgrotũ medicus:⁊ litibus vacat ęgro lalis ec
tus. Celebꝛemus ergo natalem non huma/ habebi
nę deuotionis:ſed diuinę dignationis:non Vunt
inſirmitatis ſed ęternitatis: non foꝛmatio/ meni⸗
nis ſed refoꝛmatiõis domini noſtri ieſu chꝛi laln.
ſti:qui cum patre ⁊ ſpirituſancto viuit et re/ ALine
gnat in ſęcula ſęculoꝛũ:Amen. . numa
. kzn
¶ In eodem feſto:Sermo X Ser. XII. der
— Aispn
atres dilectiſſimi: hodie dies illu —
xit: in quo chꝛiſtus ex virgine carnẽ nibng
ſuſcepit. Humilitati induere voluit Gainn
oꝛmam: vt a peccatis liberaret animas no- lebens
as.Tranſgreſſio illius pꝛimi hominis to⸗ ſalcbe⸗
tum deceperat mũdum: vt nullum eſſet ſa⸗ uayig
lutis remediũ:niſi chꝛiſtus adueniret e ceęlo. leſttene
Gaudebat teterrimus dꝛaco: quia venenũ Ciurde
pᷣparauerat homini nouo.Sʒ ad hoc deſcẽ laun⸗
dit chꝛiſtus in vterũ virginis:vt exinde hu/

Ber. XIIII. XV. In NMatali dñi S

u Annotatio mana ſuſciperet membꝛa quę traderet cruci
4 lla numeralis et moꝛtẽ induceret antiquo dꝛaconi. Uſus
ngeli ordinis ſer em̃ fuerat diabolus cõſilio malo: vt per ſer
lm monũ huiꝰ pentẽ mulieri loqueret᷑: ⁊ diabolꝰ nõ agno⸗
un operis.

unoſe hilũ redegit illum: vt deus dei filius huma/
blien nũ ſuſciperet coꝛpus:tendẽs ei laqueũ moꝛ/⸗
en u; tis: vt ꝑ viſionem videlicet carnis quaſi ad
generat,ig hominẽ ſolum temptatoꝛ accederet:⁊ deum
an , penitus ignoꝛarer. Videbat carnẽ ſed igno
Aegoge rabat dñi maieſtatem: cernebat infirmita/
nns dii tem: ⁊ nõ videbat deitatem. Remanſit con/
ilnca fuſus diabolus: dum in homie aparuit do/
Wisinin minus.Sic a deo patre deus deſcendit: vñ
leragcati mnunqᷓ; diſceſſit. In terris erat ⁊ cęlos nõ de/
berisnef Yoð.ʒ. ſerebat: ſicut ipĩe dñs ait: Nemo aſcẽzdit in
pedüsſen cxlum niſi qui de cęlo deſcendit:filius homi
hanteng⸗ nis qui eſt in cęlo. In terris vt homo loque
Areſt h⸗ bat᷑ hominibꝰ: ⁊ ĩ cęlo eſſe fatebat᷑ vt deus:
netenpo⸗ Et deitas nõ minoꝛat᷑ cũ ĩſirmitas aſſumit᷑:
Aiſäqe et illud quod non erat accepit:⁊ deus mãſit
cromnig q5s ab initio fuit. Quod em homo fuit nobᷣ
olumede Nhil.a. ꝓfuit:ſibi nihil minuit.Exinaniuit plenitu/

Nomnpti dinem deitatis:foꝛmã ſuſcepit humilitatis:
B ⁊᷑ patri manens ęqualis. Talis eligit᷑ virgo

memus: mensegt 5 Cl
1deaſt de toto ſcilicʒ mũdo:quę tantũ haberet me/
niand „ litũ vt dei flliũ in ſemeripſam ſuſciperet: et
R uq.I. poſt partũ omnimodo vᷣgo ꝑmaneret.Aue
Nusau inquit maria gratia plena: dñs tecũ:benedi
uredeet⸗ cCcta tu inter mulieres: Quia ecce cõcipies et
oc⸗ paries filium: et vocabis nomẽ eius ieſum.
itugew IYpſe enim ſaluum faciet populũ ſuũ a pec/
nten catis eoꝛũ: Virginitatis iura ſeruabis:ſiliũ
antm habebis: et nomen virginis non amittes.
“ Tanta eſt enim diuina illa potentia: vt et
baonnn matrẽ reddat fecundã: et virginitatẽ ſeruet
fumah, illęeſam. Ideo benedicta inter mulieres: qͥa
ſieſichi ex ſpirituſancto ↄcipies: vbi nõ eſt carnalis
ultan maritus: ſed diuina dinoſcit᷑ virtus. Lacta/
bis infantẽ ꝓpꝛiuzʒ:creatoꝛi ſucum poꝛrigis
lacris: ⁊ cibis celeſtibus ſatiaris.Pãnis in/
+ uoluis puerũ: qui tibi imoꝛtale condonauit
indumentum. In pꝛęſepio ponis infantilia
iesll5 mẽbꝛa:qui cęleſtem tibi ſᷣparauit menſam.
mecame Dia ꝗ̊ᷓ nutricie cauſa debent᷑ circa puerũ ce/
geyolul lebꝛemꝰ:vt qð ipſe ꝓmiſit ſanctis ſuis: ⁊ tu
masn.⸗ ipſa libẽtius cõſequaris. Quid multa?Ex⸗
ministo⸗ ulta virgo de tanto pꝛomiſſo: nuncius diſ-
neſatſs ceſſit angelicus: ⁊ ventris hoſpitium ingre/
eche, Aitur deus:qui viuit ⁊ regnat in ſęcula ſęcu/
Pdem loꝛum: Amen. ðd

rudebu

ſceret᷑. Sed hic qui de celo deſcendit ad ni⸗

Deus de patre:homo de matre:deus occul/
tus:homo manifeſtus. Et qm̃ diabolꝰꝑ ſer
pentem euę locutus: ꝑ euę aures mũdo in/

Ber.X. XI.
¶ In eodem feſto: Sermo xI Sermo. xv.
Atiuitas dñi noſtri ieſu chriſti:totũ A
n mundũ noua aduẽtus ſui hodie lu-
ce pfudit.hodie de cęlo deus deſcẽ⸗
dit ad honminẽ: vt ĩ celis homini ſpararet

aſcenſum.Hhodie accipimus natum dei vir-

ginis filium omniũ credentiũ ſaluatoꝛem.

HGeß. 3.

tulit moꝛtẽ: deus ꝑ angelũ ad mariã ꝓtulit Zud.i.

verbũ: ⁊ cũctis ſęculis vitã effudir. Angel⸗

ſermonẽ eiecit:⁊ chꝛiſtũ virgo cõcepit. O cõ

iunctio ſine ſoꝛdibꝰ facta: vbi marit ſermo
eſt: ⁊ vxoꝛ auricula. Hoc ſplendoꝛe concipit
dei fllius: hac mũdicia generat᷑. Nulla fieri

potuit grauedo cõcipiẽti:nulla triſticia par/

turiẽti. Qui enim venerat triſte lętifcare ſę
culum: ventris non cõtriſtauit hoſpitium.
De cęlis medicus tranſiens ꝑ virginẽ: poſt

tranſitũ ſuum illęſam fecit virginẽ ꝑmane⸗
re. Qui enim dirupta coꝛpoꝛuʒ membꝛa in

alijs poterat integrare tangendo:quãtoma

gis in ſua matre quod inuenit integrũ non
potuit violare naſcẽdo? Creuit em̃ eius par

tu integritas coꝛpoꝛis potius q; decreuit:et
virginitas ampliata eſt potiꝰ q; fugata. In

anguſti coꝛpoꝛis membꝛo ſuſtinuit: quic d
ſuſtinent cęli. Plena ſunt viſcera:⁊ nullum

nouit virginis cõſcientia. Cum eſſet graui/

da: ſalubꝛi leuitate plaudebat. Lumen em̃

quod intra ſe habebat:pondus habere non

poterat. Facta eſt maria feneſtra celi:quia ꝑ
ipſã deus verũ fudit ſeculis lumẽ. Facta eſt
maria ſcala cęleſtis: qꝛ ꝑ ipſam deꝰ deſcẽdit
ad tras: vt ꝑ ipſã homies aſcẽdere mereant᷑

ad cęlos. Ipſis em̃ licebit aſcendere illuc: qͥ
deũ crediderint ad terras ꝑvirginẽ mariam

deſcendiſſe. Facta eſt maria reſtauratio fę·ę GB

minarũ:qꝛ ꝑ ipſam a ruina pꝛimę maledicti/

onis ꝓbant᷑ eſſe ſubtractę.Tria deniq; ma/
la euę:a tribus bonis marię ꝓbant᷑ excluſa.

MNã euę dictũ ẽ: In doloꝛibꝰ ⁊ i triſticia pari Geñ.ʒ.
es:⁊ ad virum cõuerſio tua: ⁊ ipſe domina,
bit᷑ tui. Tribꝰ ergo his malis ſe ſubiugãt fę/
minę quę mariã nõ ſequũt᷑:doloꝛi: triſticię:
ſeruituti. Maria autem econtrario qᷓ; ſ̃cla/
riſſimis tribus bonis ſublimet᷑ auſculta:ſa/
lutionis angelicę: benedictionis diuinę: et
plenitudinis gratię. Sic enim eam legit᷑ ſa/
lutaſſe: Aue maria gratia plena: benedicta Eud..

Ser. xVI.

Bancti Augut
tu inter mulieres. Cũ dixit: Aue:ſalutatio/
nẽ illi celeſtẽ expibuit. Cũ dixit: Gratia ple/
na:oſtendit ex integro iram excluſam pꝛimę
ſententię: ⁊ plenã benedictiõis gratiã reſti/
tutã.Cũ dixit: Benedicta tu inter mlieres:
virginitatis eius benedictũ fructũ expᷣſſit:
vt ex eo bñdicta dicat᷑ int᷑ mulieres:quęcũq;
ꝑſeuerauerit virgo. Maledicta em̃ eua fue/
rat:quã nũc credimꝰ ꝑ mariã ad bñdictionẽ
Cglłlię remeaſſe. Venite vᷣgines ad virginẽ ⁊
lętamĩ: Ponite maledictionẽ pſᷣuaricatiõis:

⁊ bñdictionẽ reſtauratiõis aſſumite. Pꝛoij/

cite doloꝛes quos eua ꝑ ſerpentẽ accepit: et
quos ꝑ angelũ maria ſuſcepit honoꝛes aſſu/

mite.Pellite triſticiã cõcipiẽtes:gemitꝰ par

turiẽtes abijcite:vt ſolus vobis iſte vᷣginis
filiꝰ dominet᷑. Venite virgines ad virginẽ:

venite cõcipientes ad cõcipientẽ:venite pa

riẽtes ad parientẽ: venite matres ad matrẽ:

venite lactantes adilactantẽ: venite iuuen /

culę ad iuuenculã. Jõ oẽs iſtos curſꝰ naturę
virgo maria in dño nr̃o ieſu chꝛiſto ſuſcepit:
vt omnibꝰ ad ſe cõfugiẽtibꝰ fęminis ſubue/
niret:Et ſic reſtauraret omne genꝰ fęminaꝝ
ad ſe venientiũ noua eua ſeruãdo virgini/
tatẽ: ſicut omne genꝰ viroꝛũ adã nouꝰ recu/

perat dñs ieſus chꝛiſtus: qui cũ patre ⁊ ſpũ
ſancto viuit ⁊ regnat deus:per omnia ſecu/

la ſeculoꝛũ: Amen.
In eodem feſto:Sermo xII
Ogie veritas de terra oꝛta eſt: chꝛi/
ſtus de carne natus eſt. Gaudete ſo/
M AAlinniter: ⁊ ſempiternũ diẽ hodierno
quoq; admoniti cogitate: ęterna dona ſpe
firmiſſima concupiſcite: filij dei eſſe accepta
poteſtate pſumite. Pꝛopter nos tẽpoꝛalis
effectus eſt tempoꝛũ effectoꝛ: ꝓpter nos in
carne aparuit mũdi cõditoꝛ:ꝓpter nos cre/

A

atus eſt creatoꝛ.QAuid adhuc moꝛtales moꝛ

talibus rebus oblectamini:et fugitiuã vitã
clarioꝛ effulſit in terris:vt terrenis vita pꝛo/⸗/
mitteret᷑ in cęlis.hoc vt crederet᷑: res incre-/
dibilioꝛ pꝛiogata eſt. Deos facturus qͥ homi
nes erãt:homo factꝰeſt qͥ deꝰ erat:nec amit/
tv᷑ẽs qð erat:ſieri voluit ipſe qð fecerat. Ipſe
fecit qð eſſet: qꝛ hoĩem deo addidit: nõ deũ
B in homie ꝑdidit. MÆ.ramur virginis partũ:
et nouũ ipſum naſcendi modum incredulis
ꝑſuadere conamur: qð in vtero nõ ſemiato
germen pꝛolis exoꝛtũ eſt: ⁊ a cõplexu carnis

ſi fieri poſſet tenere conamini? Spes longe

ſtini de tempoꝛeee

2M

viſcera ĩmunia filiũ hominis ꝓtulerũt: cuiꝰ
patrẽ hoĩem nõ tulerũt:qð virginitat inte/
gritas ⁊ in cõceptu clauſa: ⁊ ĩ partu incoꝛru⸗
pta ꝑmãſit.Sʒ plus eſt mirãda miſcðia: qcſas
ille qͥ ſic naſci potuit: naſci voluit. Erat em
iam vnicus patri: qui vnice natus ẽ matri:
⁊ ipſe factus eſt in matre:qui ſibi fecerat ma
trẽ:ſempiternus cũ patre:hodiernus ex ma
tre. Poſt matrẽ de matre factꝰ eſt: ante oĩa
de patre nõ factus eſt:ſine quo pater nund;
fuit: ſine quo mater nunq; fuiſſet. Exultate C
virgines chꝛiſti:cõſoꝛs veſtra eſt mat᷑ chꝛiſti.

CLhꝛiſtũ parere nõ potuiſtis: ſed ꝓpter chꝛi/

ſtũ parere noluiſtis. Qui nõ ex vobis natꝰ
eſt: vobis natꝰ eſt. Verũtamẽ ſi verbi eius
memineritis ſicut meminiſſe debetis: eſtis
etiã matres eiꝰ: qꝛ voluntatẽ facitis patris
eius. Ipſe em̃ dixit:Auicũq; facit volũtatẽ Matthlc.
patris mei:ipſe mihi frater ⁊ ſoꝛoꝛ ⁊ mat᷑ eſt.
Exultate viduę chꝛiſti: qui fęcundãa fecit vir

ginitatẽ:illi vouiſtis cõtinẽtię caſtitatẽ.Ex/
ulta etiã caſtitas nuptialis: oẽs fideliter vi/

uentes cum cõiugibus vr̃is:qð amiſiſtis in

coꝛpoꝛe:iĩ coꝛde ſeruate. Vbi iam nõ poteſt

eſſe a cõcubitu caro integra:ſit in ſide virgo

cõſcientia: ᷣm quã virgo eſt oĩs eccleſia. In LZucd.x.et. 2

maria chꝛiſtũ pia virginitas peꝑit: in anna
chꝛiſtũ viduitas paruũ grãdęua cognouit:
in heliſabet chꝛiſto cõiugalis caſtitaſ:⁊ ani-
lis fecũditas militauit. Om̃s gradꝰ fideliũ

mẽbꝛoꝝ capiti cõtulerũt:qð ipſiꝰ gratię cõ/

ferre potuerũt. Pꝛoinde qꝛ veritas ⁊ pax et
iuſticia chꝛiſtus eſt:hunc ſide cõcipite:operi
bus edite: vt qð egit vterus marię in carne
chꝛiſti: agat coꝛ veſtrũ in lege chꝛiſti. Quo/
modo autẽ nõ ad partũ vᷣginis ꝑtinetis:qñũ
chꝛiſti mẽbꝛa eſtis? Caput veſtrũ peꝑit ma/
riat vos eccleſia. Mã ipſa quoq; ⁊ mat ⁊ vir/⸗
go eſt: mater viſceribꝰcharitatis:virgo inte
gritate fidei. Pietatis populos parit:bᷣ eiuſ
mẽbꝛa ſunt cuiꝰ ipᷣa eſt coꝛpus ⁊ cõiunx:etiã

in h̊ᷓ ſimilitudinẽ gerẽs illiꝰvirginis: qꝛ et in

multis mater eſt vnitatis. Om̃s itaq; vna/D
nimes: caſtis mẽtibus ⁊ affectibus ſanctis:
diẽ natalis dñi celebꝛemꝰ: quo die ſicut iſtũ
ſermonem oꝛſi ſumus: veritas de terra oꝛta Nõ. S84·
eſt. Jam enim ⁊ qð in eodem pſalmo ſequi=
factũ eſt. NHam cum ille de terra oꝛt eſt: hoc
eſt de carne natus eſt:qui de celo venit ⁊ ſu-

per om̃s eſt: pꝛoculdubio cũ aſcendit ad pa /
trẽ: etiã iuſticia de celo ꝓſpexit. Hanc enim

iuſticiã verbis ſuis ipſe cõmendat:in pmit/

ger

a ceſei
dideßei
gelnoct
licnd

G bontl

ins Aſummoa
nuo i
ventate
geeſtdea
ſoluxbi)
ltefebil
oten
zt auful
(atmispen
ens gelerete
gensdet
Cugendi
nocoe
detnon
cdue⸗
lkdecel
cderet
hocien
ntennis
ergoine
diee
tuenos

tis. kisech

lillod
Pbe1. foꝛmä
mus.
cdlum
chriſt
ſout

2

ine,
ſuſan
ſcorie⸗
blſe.
lithoe
aſoc
eſüden
Niaz ſllipi
inne⸗
füin
ſpont
adlan
W
Vlgo⸗
mäht

4

—

lgide
nnonm Uine
ihmiinn
d mniſcs “ 1e
polui En nnei
eHas; zeſge.
ſbiſe⸗
ümnn
cchenro⸗
nt
iunn
ſet punn
erpobesnn
miſpenians
n 33 ae
s uns

—

tſantmtt
kandiſearn

neaaſnr

esſelteſ⸗
gömiüätsnn
iuunno porc⸗
ſtinicerig⸗

gis eceſt t

pepi umm

cua cogneut:

ake

—

gnh i
i gen d⸗
ventastor
echeglege

Smaneidee ſeculoꝛũ: Amen.
Ser.xvII. n eodem ſelol Serno
/—

Atiuitatẽ dñi noſtri ieſu chꝛiſti ᷣm

4

1

=—

tih
nishenens
kiatn⸗
1 SI
unti
ri

Pöͤ. 84.

mut
Pauiſi

n-—

vdeſet
5

2=

gdelen n
gſalno⸗
narckd
gone aich
ſend na
he nn
Gutinn

—
☛ —

=

2. Corf. 8.

Phil. 2.

&

in me:⁊ ego i vobis.O ſacrũ ⁊ celeſte myſte/

Ber. xvI XVII In natali Dñi Ger. XII XIII

Job.is. tendo ſpm̃ſanctũ. Ipſe inquit arguet mun/

dũ de peccato:⁊ de iuſticia:⁊ de iudicio. De
peccato quidẽ:qꝛ non crediderũt in me. De
iuſticia ᷣo:qꝛ ad patrẽ vado:⁊ iam nõ vide/
bitis me. hec ẽ iuſticia quę de celo ꝓſpexit.
A ſummo em̃ celo egreſſio eius: et occurſus
eius vſq; ad ſummũ eiꝰ. Ne qſa; ↄtemneret
veritatẽ:qꝛ de terra oꝛta eſt: cũ ſicut ſpõſus
ꝓceſſit de thalamo ſuo:id eſt de vtero virgi

nali: vbi verbũ dei creaturę hũanę quodaʒ

ineffa bili cõiugio copulatũ eſt. Me hoc qͥſ/
qᷓᷓ; cõtemneret:⁊ qᷓ;uis mirabiliter natũ:⁊ di
ctis factiſq; mirabilẽ: tamẽ ꝓpter ſilitudinẽ
carnis peccati nihil ampliꝰ chꝛiſtũ q;; hoĩem
. crederet: cũ dictũ eſſet: Tanq; ſponſus ꝓce/
dens de thalamo ſi uo: exultauit vt gigas ad
currendã viã:cõtinuo ſubiunctũ eſt: A ſum⸗
mo celo egreſſio eiꝰ. Qð & audis: Veritas
de tra oꝛta ẽ: dignatio ẽ: nõ cõditio:miſeri⸗/
coꝛdia ẽ:nõ miſeria. Veritas vt de terra oꝛi
ret᷑ de cęlo deſcẽdit: ſponſus vt de thalamo

ꝓcederet:a ſũmo ceęlo egreſſio eiꝰ. Inde eſt

ꝙ hodie natꝰ eſt: quo die minoꝛ dies nullus
in terris:a qͥ tñ incremẽta dies ſumũt. Qui
ergo indlinateſt ⁊ nos erexit minimũ elegit
diẽ: Sed vnde lux creſcit:ipſo ſuo tali aduẽ
tu:nos etiã tacitꝰtanqᷓ; ſonitu magni clamo
ris exhoꝛtãs:vt qͥ pauꝑ ꝓpter nos factꝰ eſt:
ĩ illo diuites eſſe diſcamus.Qui ꝓpter nos
foꝛmã ſerui accepit:in illo libertatẽ accipia/
mus. QAui ꝓpter nos de terra oꝛt eſt: in illo
cęlum poſſideamꝰ: Per dominũ noſtrũ ieſũ
chꝛiſtũ qui viuit et regnat per omnia ſechla

carnem:ita euãgeliſta aꝑtiſſime de/
NNmMöſtrans ait:vt oſtenderet eu m ex
ſpũſancto ⁊ maria virgine natũ ꝓpter here
ticoꝛũ aſtutiã: qui negant deũ hominẽ ſuſce
piſſe. Sed ideo dñs nr̃᷑ virgineũ ſibi requiſi/
uit hoſpitiũ habitãdi:vt nobis oſtẽderet in
caſto coꝛpoꝛe deum poꝛtare debere. Ad hoc

em̃ deus hominẽ ſuſcepit in ſe:vt ⁊ nos deũ

ſuſcipiamꝰ in nobis:ſicut ipſe dic: Manete

riũ in natiuitate dñi. Cocepit virgo anteqᷓ;
ſponſum haberet: parit anteq; nubat:et qð

ad laudẽ ꝑtinet nominis dñi:⁊ mater ⁊ vir

go c xpit eſſe poſt partũ. Virgo em̃ cõcepit:
virgo peperit:virgo poſt partũ illibata per/
maſit.Quẽ cum poꝛtaret timuit:cũ pareret

adoꝛauit: quẽ cũ peperiſſet: minoꝛ erat mart

qᷓ; filius. Oꝛãde nobis myſteriũ:diuina ma/ B

ieſtas in ade figura pᷣmiſit. Sicut em̃ deꝰ n
cũ pꝛimũ adã facere vellet:nõ ex cõiunctiõe
viri aut mulieris hominẽ vt eſſet effecit:ſed
accipiens terrã:inde hominẽ diuina quadã
arte foꝛmauit: ita ſine viri cõiunctione deũ
i i vᷣginali aluo incoꝛpoꝛari diſpẽſauit. Ergo
ſi tũc licuit hominẽ ſine homie naſci: cur nõ

licuit homnẽ ſine homie ꝑ mariã virginẽ ꝓ⸗

creari? Quoniã ſicut adã ex terra virgine fi/
guratus eſt: ita ⁊ chꝛiſtus ex virgine natus
agnoſcit᷑. Ibi tũc flatus dei de terra viuum
hominẽ ſurgere fecit ad vitã:hic mundũ ſpi
rituſſanctꝰ de maria virgine chꝛiſtũ hominẽ

ſigurauit:in quo deus ad reparationẽ homi

nis habitaret. Adã enim ibi tũc naſcit᷑: hic
renouat᷑ ⁊ reſuſcitat᷑ in chꝛiſto. Fuit ſimilis

reparatio:quomõ fuit ⁊ homis creatio. De⸗

niq; ſicut tunc in aluo terrę ſaluatoꝛ ade mẽ
bꝛa cõpoſuit: ſic etiã nunc in virginis aluo
chꝛiſtus ſua mẽbꝛa cõpoſuit. O grandis pa
tientia ſaluatoꝛis:expectat naſci ſua mẽbꝛa

qui fecit. Sed ideo ille voluit naſci: vt nos
iterũ viueremus. Deus latebat in homine:

humiliata eſt virtꝰ vt pietas augeret᷑: et qð
ad laudem nominis eius ꝑtinet:viſa eſt po/
teſtas minus velle q; poſſi. hũiliauit ſe vt

homo: nec hoꝛruit deꝰ hominẽ induere quẽ
ad ſuã patriſq; imaginẽ figurauit: vnde li/
bens dei filius voluit hoc eſſe qꝗð fecit. Naʒ
ideo deus noſter filiũ ſuũ miſit ad hominẽ

liberanduʒ:vt cui dixerat: Faciamꝰ hoĩem:
ipſe etiã liberatoꝛ eſſet qui fuerat ⁊ creatoꝛ.
Sed quare deus noſter naſcendo ꝑ virginẽ

ulierẽ in hunc mundũ moꝛs intrauit: ſalꝰ

virginẽ redderet᷑. Deniq; ⁊ quãdo chꝛiſtꝰ

D

ſic voluit refoꝛmare ad vitaz: vt quia p

Mattð. 28.

tertia die ab inferis reſurrexit: pꝛimũ mulie

res ꝑ angelũ adoꝛãtes occurrũt:quibꝰ ideo

iubet᷑ reſurrectionẽ aplis nũciare: vt homi⸗

ni oſtenderet᷑: Ecce ꝑ quã cecidiſtis in moꝛ/
tẽ:ꝑ ipſam vobis reſurrectio moꝛtuoꝛũ nun

ciat᷑. Mulier enim qꝛ pꝛioꝛ guſtauerat:pꝛioꝛ

etiã reſurrectionẽ vidiſſe monſtrat᷑: vt ne ꝑ/

petui reatus apud viros oppꝛobꝛiũ ſuſtine/
ret: qꝛ quę culpã nobis tranſfuderat trãſfu/

dit ⁊ gratiã. Deniq; dñs noſter ideo ꝑ caſta

virginis membꝛa venit ad terras: vt oſtẽde

ret deum caſtitatis eſſe auctoꝛẽ. Ergo ſicuti

deus noſter nos ſuſcepit in ſe:ita ⁊ deũ nos
ſuſcipiamus in nobis. Poꝛtemꝰ ergo ⁊ nos

c 2

Bancti dluguſtini de tempoꝛe

deum in caſto coꝛpoꝛe: quem virginis caſta

mẽbꝛa poꝛtauerũt. Chꝛiſtus em̃ magiſter eſt

caſtitatil:⁊ ideo qͥ caſtitatẽ nõ habet:poꝛta/

re chꝛiſtũ nõ põt.Sʒ ⁊ nos frẽs chariſſimi qͥ

deo credimꝰ:vt ſꝑ xpᷣm in coꝛde nr̃o poꝛtare

poſſimꝰ:caſtos ac puros nos exhibeam? ab

Ser. xvVII.

. —
.

Sal. s.

*

Eʒ ech. 4.

nõ aꝑiet᷑: ⁊ hõ nõ tranſit ꝑ eã:⁊ dauſa erit in
eęternũ.Sʒ mirabilioꝛ ꝓphetię adimpletio.

trãſit ꝑ eã:niſi qꝛ ioſeph nõ cognouit eã:Et
qd eſt qð dñis ſolus intrat ⁊ egrediet᷑ ꝑ eam:
niſi qꝛ ſ pũſſanctus impᷣgnauit eã: Et 44 eſt
clauſa erit in ęternũ:niſi qꝛ erit maria virgo

omi peccato: vt chꝛiſtꝰ habitare poſſit ĩ no/

bis. Qui em̃ chꝛiſtũ nõ habet ĩ ſe: chꝛiſti ans⸗

nõ põt dici. Hec em̃ ita ſe extollẽ debet vnꝰ⸗

quiſq;:vt chꝛiſtianũ ſe noie dicat tm̃: ⁊ factł

inimicũ oſtẽdat. Quõ eſt chꝛiſtianꝰ:qͥ ð chꝛi
ſti cepta venire contendit? Sed vos qͥ deo
ſeruitis ⁊ eiꝰ ſᷣcepta cuſtoditis:potẽs ẽ Eẽvob

cõcedere vitã ęternã:qͥ cũ patre ⁊ ſi pũſancto

viuit ⁊ regnat in ſ⸗ Ecula ſeculox: Amẽ.
In eodem feſto: Gerno xnII
ſi virginis clauiũ ventris cubiculũ

. lij virginis ſignaculũ: merito ple
niſſime collaudarẽ: ſi meſſeʒ meterẽ quẽ nõ

ſeminarẽ. Deniq; ſic apłlus dicit: Quęcuq;
ſeminauerit hõ:hec ⁊ metet. Verũ eſt:oino
Teru eſt: hec omnẽ hoiem metere ꝗ̊ ſemina/

it:ſiẽ ipſe fili⸗ vginis i in quadã lectiõe euã/

geli ait: Aeto inqͥt vbi nõ ſemiaui: ⁊ colli⸗/
go vbi nõ ſparſi. Dicat ſolus hodie natꝰ ex

Watth. 25.

vgine ſiliꝰ marię: Meto vbi nõ ſemmaui: ⁊

colligo vbi nõ ſ parſt. Dicat ⁊ maria: Et ego
te filiũ generaui:⁊ virginitatẽ meã eã nõ viola
ui. Regnũ teneo virginitatis:et regẽ genui
caſtitatis. Ingredientẽ ⁊ egredientẽ Ehabui
in palatio ventris filiũ imꝑatoꝛis: ⁊ de ma/

nibus meis non amiſi clauẽ regni pudoꝛis.

Poꝛta facta ſũ celi:ianua facta ſuʒ ſilio dei.

Illa poꝛta facta clauſa:quã in viſiõe diuina

Eʒz echiel vidit ꝓpha: de qua in me dicẽ pꝛo/

phetiʒans: Vidi poꝛtã in domo dñi clauſa:
7 dixit ad me angel“: Poꝛta hęc quã vides

Quid eſt poꝛta in domo dñ̃i clauſa: niſi að
maria ſemꝑ erit intacta? Et qͥd eſt homo nõ

ante partũ: vgo i in partu: vgo poſt partũ?

Dicat ̊ maria: Poꝛta facta ſum celi: ianua
facta ſum filio dei. Illi facta ſuʒ ianua clau-
Job. 20, ſa: 4 poſt ſus reſurrectionẽ ingreſſus elt per

oſtia clauſa: quiegreſſues pauused ſuos

crucifixoꝛes: ad diſcipulos autẽ ſuos clauſo
cxęnaculo oſtij ingreſſus eſt clauſtra. Qui na
tus de vẽtre meo:me matrẽ dimiſit intactã:

Aldimpleuit ventrẽ meũ diuinitate:⁊ vterũ

meũ nõ euacuauit caſtitate. Exiuit de ven·
tre meo giganteo curſu magniſicus: vẽter

meꝰ nõ eſt pudoꝛe vacuatꝰ:nec in cõceptiõe
inuẽta ſũ ſine pudoꝛe:nec in parturitiõe in⸗/

uenta ſũ cũ doloꝛe. O mira laudabilis int E

Sunad⸗ ꝛin q̃ ab angelo ſalutat᷑ virginitas:
la impꝛegnata nec vitiata: exonerata nec
vacuata: qꝛ ſic eſt ab angelo ſalutata: Aue

maria gratia plena: dñs tecũ. Fglix vmbili/ “
cus caſtitatis:quẽ amplexꝰ nõ tetigit mari -

talis. Cõſidero cõceptũ tuũ beata virgo: et
expaueſco. Intueoꝛ partũ ⁊ cõtremiſco:ado
ro filiũ tuũ ⁊ reuiuiſco. Enarra obſecro mi mi⸗

dei? Qð rogo indica mihi:ſed tñ colloquẽti
tecũ ignoſce mihi. Ignoſce inq; mihi qð au

Aſtiſſimũ marieę virginis vterũ: ſ ee quõ meruiſti dici mater dñi:et ſpõſa filio
d

deam ſeruus vtinã vel bonus:et nõ etiã in/

utilis ⁊ malus ſeruꝰ: ⁊ ideo malus ſeruꝰ: qa

nõ tecũ cũ tremoꝛe loquoꝛ vt ſeruꝰ: ignoſce

ergo mihi qð audeã cũ ſponſa dñi mei fabu

lari:⁊ tñ indica mihi quõ poterit dei filiꝰ per

te generari. Audite frẽs:audite mariam no/
biſcũ loquẽtem: carne abſentẽ: ſpũ pᷣſentẽ:
verecũdia virginitatis vultum auertentẽ a
collocutoꝛe: ⁊ indicante quõ impᷣgnata ſita

creatoꝛe. Erã inqt maria in domo mea puel

la iudęa:ex ſemie dauid regis generata:ad/
ulta facta ſum: 2 deſponſata ſum coniugi:⁊
placui alteri: non interueniente adulterio:
ſed intercedente ſpirituſancto. Deſponſata
ſum homini iudęo: et placui homi deo. De/
ſpõſauit me vir iudęus: ⁊ amauit me chꝛiſtꝰ
deus. Ignoꝛauit quidem ſponſus meus io-
ſeph quod me amaſſet deus meꝰ: ⁊ putauit
quod adulterio impꝛegnatus eſſet venter
meus. Mam ignaro ioſeꝑyh ſponſo meo ve⸗
nit ad me quidã magnus chꝛiſti paranym/
phus: non patriarcha pꝛimus aut pꝛophe/

ta egregius:ſed gabꝛiel ille archangelus: fa Zuc.n.

cie rutilans:veſte coꝛu ſcãs:ingreſſ u mirabi/⸗
li:aſpectu tribili: viſitauit et ꝑturbauit me:
ſalutauit et grauidauit: dixitq; mihi: Aue
gratia plena:dominꝰ tecũ. Hominus inqᷣt
tecũ:ſed pluſ qᷓ; mecũ. In me autem licet ſit
dominus: memetipſuʒ creauit dominꝰ: per

te autem genitus ẽ dominꝰ. Ita eſt dominꝰ
tecum: vt ſit in coꝛde tuo: ſit in vtero tuo:

(Ltlbabei

beo

heletſ.
ſodethe
Poſuope
ignitt

hbe, Olc

4 uricin
ahnol/
i,
ſpotfe
indicam
Onnib⸗

angees
ſeretlal
ſia virgo
denmar
glörig
yngo

Uden tegudtt

benietit
ubi.⸗
Nreccg
genor
ſus:gun
ſolepd
aſpici
ſibus
darl
umuunä
Gon
wwer
fuſton
Vnd
nöno
uieh.
nitpe
meag.
haber
lyemn
Ctini:
lenriae
uinn li
ſüc
dbitS
Darin
mpu⸗
morien
egol
veyot
lit. G
oie

— ——

.

eueu adimpleat mẽtẽ tuã: adimpleat carnẽ tus:
ted ꝓcedat foꝛmoſus de vtero tuo: tanq; ſpon/
ind An ſus de thalamo ſuo: egrediat᷑ rex de cubicu/
Aniltune lo ſuo: ꝓcedat pꝛinceps ex aula regali:ita vt

nlatenznn, E vginitatẽ tuam nõ faciat violari.Dixiq; ei:
Kurd, A¶Abꝛo. ð0.ho⸗ Quõ fiet iſtud:vt ego graueſcã pudico ⁊ im
unaanſin mer. 44. . muniſſimo marito: quoniã virũ penitus nõ

enchgli⸗ cognoſco? Deſpõſata ſum homi iuſto: ſi cũ
Partungdel⸗ illo nõ ↄuenero:vnde erit qð generabo?Sʒ
thuatblsikl ſi põt fieri vt ↄcipiã intacta ⁊ generẽ clauſa:
nirgni. indica modũ: ⁊ paratũ inuenies coꝛ meum.
kernemnte Omnibꝰ?em̃ modis exopto me ego deo meo
dluun d vt habeã pꝛolẽ:⁊ non perdã pudoꝛẽ. Refert
i Frpnet angelꝰ Gabꝛiel modũ cõceptiõis: qð ĩ ↄbo
Nötaigerm fieret ſaluatoꝛis: ⁊ ita ait ad eã: O indt ma/
benngen ria virgo dei:ſponſa dei: dilecta dei:famula
cönenicoen dei: mater dei:ſi hunc a me modũ requiris
mobſene dr quõ virgo cõcipias: vᷣgo parias:⁊ poſt par/
Metſhhii tũ virgo ꝓꝑmaneas: vel quõ ſiat in te qͥ fecit
nclei AMncj.1. te: audi me: 1 ne ꝑturberis: Spũſſanct' ſuꝑ
nöndign ueniet in te: et virtus altiſſimi obumbꝛabit
löeni tibi. Ia em̃ te virtus altiſſimi obumbꝛabit
Nansſeri vt nec ęſtum patiaris libidinis: et mater ſis
tetiage F creatoꝛis. NHeſcit interea ioſeph marie ſpon
i nenm ſus: quid cu maria ageret angeluſ: ſubitoq;
RKHZ ioſeph intuitu familiari ⁊ licentia maritali:
enmmind aſpicit mariã cõiugẽ ſuam: Vidit eam grel/
i:ſpiiini ſibus grauari: intellexit marie vterũ graui/
Eerh e⸗ dari.Lurbat᷑ ioſeph homo iuſtus:qð mariã
win nnunqᷓ; de templo dñi acceperat ⁊ nõduʒʒ co/
PI

gnouerat:⁊ grauidã ſentiebat:⁊ quã nõ me/
ae ruerat in cõiugij honoꝛẽ: iam haberet in cõ/
Ntin fuſionẽ: ſecũq; diu ęſtuans diſputat dicẽs:

domoneiped

ſuncillhi Vnde hoc cõtigit qð euenit: Nõ cognoui:
Eur en nõ noui:nõ tetigi:nõ violaui:non grauida/
lheli ui: eu heu quid contigit: quid putas eue/
ibenizult nit:ꝑ quẽ maria ſic cecidit: quem ſibi pluſqᷓ;
nuutpeti me adulantẽ inuenit? Ego enim cũ licentiã
lsnanst⸗ haberẽ maritalẽ:ante thoꝛũ nuptiarũ puel/
neichen larem nõ vexaui pudoꝛem. Timui multũq
scſat n ꝑtimui: qð in illo moyſitico libꝛo legis ſen⸗
onionent⸗ trtreen ttiale verbũ ꝑſcriptum cum legeret᷑ audi/
inirmn Deut, 22. Ui: & quęciq; virgo paternã domũ fedaue
en ſn rit adulterio: moꝛienda lapidibus ſubiace⸗/
tbengtut bit. Similiter ⁊ vir qui pudoꝛis veſtimentũ
Ngſt nucn patri nõ detulerit: coꝛãq; teſtibus replicaue
gut itt: pudoꝛiſq; ſignaculũ noõ demonſtrauerit:
onh:d moꝛiendus ⁊ ipſe cum virgine erit. Utroſq;
Ponius g ergo libidinarios hac moyſes ſententia feri
euunlil re voluit: ſimulq; adulteros perire manda/
—aA uit. Sic nanq; ait: Auferte opꝛobꝛiũ de do/
dhn mno iſrael: ⁊ omnis qͥ audierit timebit:⁊ non

Bermo xXvVIII. In Natali dñ

agit impie.Hanc moyſi ſententiã ſcauebã:

ipſamq; luxuriã in meo coꝛpoꝛe refrenabaʒ:

maxime quia dauid ſilium me eſſe ſciebam:
et regali me functũ ſacerdotio pᷣnoſcebam.
Sed qm̃ nihil mirũ eſt:nihil nouũ:nihil oc/G

cultum:nihil abſcõſum qð non reuelabit᷑: ⁊ Matth.10.

occultũ quod non in publico veniat: in da⸗
uid regis filia: recolo hiſtoꝛiam. Dauid rex 2. Regl. 1i.
vꝛię cethei mulierem audacia extulit regali:
nec eum timoꝛ terruit parẽtalis.Quid ergo
faciam?quid agam? Anxioꝛ: gemo: doleo:
curro: conſiliũ quęro: nec penitus inuenio.
Pꝛodo adulteriũ: aut taceo pꝛopter opꝛo⸗/
bꝛium? Si ꝓdidero:adulteriũ quidem non
cõſentio:ſed neuum crudelitatis incurro:qꝛ
ſ̃m libꝛi moyſi ſententiã: lapidand eſſe co-
gnoſco. Si tacuero malum cõſentio:⁊ cum
adulteris poꝛtionem meam pono.auonias S. 49.
ergo tacere malũ eſt:adulteriũ ꝓdere peius
eſt:ne ꝑ me fiat homicidiũ:dimittã eam cõ⸗/
iugio. Cogitauit inquit ſicut euangeliũ di/ Maith.n.
cit: occulte dimittere mariã cõiugem luam.
Cogitauit qð eſſet rea de adulterio: cũ iam

eſſet deterioꝛ in mente huius ſuſpitiõis ma/
la cõceptio. Sed nõ timeat maria dauid il⸗

lius magni regis ſilia:qm̃ ſicut in dauid ve/
niam cõtulit ſermo ꝓpheticus: ſic mariã li/
berat angelus ſaluatoꝛis. Veniat matr dñi

caſta:in qua nõ fuit virilis appetitio ſed ſpi

rituſſanctus: quã nõ violauit ioſeph vir iu/
dęus:ſed ſolus impꝛegnauit ompᷣs deus: ꝗᷓ
nõ cõmixta eſt nec ioſeph ſponſo:nec cogni⸗
ta alicui viro:ſed ſoli omnipotenti deo. In⸗
uoca vᷣgo ſancta deũ tuũ:dauid patrẽ tuũ:

non illũ dauid adulterio fuſcatũ et vꝛię ce⸗

thei homicidio diuulgatũ: ſed illũ dico da/
uid foꝛti manu pᷣliatũ: diu cũ diabolo alter/
catum. Mittat de celo angelũ ſuum: ⁊ viſi/
tet in ſomnis ſponſum tuũ. Suſpendat in/

diciũ moyſes ſuum:ne ioſeph vindicet adul

teriũ tuum. Parat itaq; ioſeph animũ in tẽ
poꝛe:quo mariam poſſit occulte dimittere.
Ecce iterũ virginis ille paͤranymphus: non qh
homo ſed gabꝛiel angelus ille conſpicuꝰ:ceę/
li curſoꝛ ęquiſſimꝰ:medio noctis libꝛamine:
dicit ad ioſeph inviſione: Joſeph fili dauid
cur tantũ tribulariſ:quid multũ cõtriſtaris:
cur in ſomno cogitando deſudas:quare vi/
gilando triſtis ambulas:cur de maria malã
tibi ingeris ſuſpitionẽ:cum ipſa tibi genera
tura ſit ſaluatoꝛem? Aufer zelotypię aninu
ex ea: Ipſe enim eſt dominꝰ qui imgnautt

cũq; legiſti in ꝓphetia:nõ intellexiſti in ma
ria.Hinc eſt omnis triſticia tua:qm̃ ſpõſam

tuã nondũ cognoueris ⁊ grauidã ſenſeris:
nec aliud in ea niſi adulteriũ ſuſpicaris. Jo/

ſeph ſili dauid: natus nõ ſolũ ex genere ſa
cerdotali:verũetiã ex regali:ſilius ꝓpheta/

rum: ſocius ſcribarũ. Ille deus qui ſcripſit

E

Deutl. 9.
Exo. 16.

Eſa..

LZud. I.

Mattb. 2.

mirabilia in lege ſua: ipſe fecit mirabilia in
cõiuge tua. Quid autẽ ſunt mirabilia: niſi
quę hominibꝰſunt impoſſibilia? Mirabilia

ergo dei in lege non legiſti:qð ſi etiã legiſti:
q̃ᷓre nõ intellexiſti: Ipſa lex quã qͥtidie legis

ſine graphio ſcripta eſt in tabulis lapideis.

Lege ⁊ intellige quod panem in heremo ter

ra ꝓduxerit:cuiꝰ ſemen in terra aratoꝛ nullꝰ
induxit. Virga etiã aaron:ãnis ſiccata plu/⸗
rimis ſine aqua reuixit:i templo floꝛuit:nu/
ces ꝓduxit: quas clauſa ſub tecto pꝛoduxit.
Ergo ꝗᷣ ſcpᷣſit lapideas tabulas ſine ſtilo fer
reo:ipſe grauidauit mariã ſpũſancto:⁊ qͥ ꝓ/
duxit panes in heremo ſine aratiõe:ipſe im/
pᷣgnauit virginẽ ſine coꝛruptione:⁊ qui fecit

virgam ſine humoꝛe folia germiare: ipſe fe/
cit ſiliã dauid ſine ſemine generare. Poſtre⸗

mo fili dauid ioſeph ſilius ꝓphetarũ:legiſti
Eſaiam eximiũ ꝓphetarũ quid dixerit:quẽ
admodum ſcripierit: Ecce virgo ĩ vtero ac⸗

cipiet ⁊ pariet ſiliũ: et vocabunt nomẽ eius

cmanuhel. Quod ergo legiſti in lbꝛis tuis:
aſpice in maria oculis tuis: vt digne dicas
canticũ dauid patris tui:Sicut audiuimus
ita ⁊ vidimus in ciuitate domini virtutũ:in
ciuitate dei noſtri. Aſpice ergo mariã coniu

gem tuam: lemgꝑ de ea ſecurus ⁊ in nullo ſis

ſollicitus:quia quod natũ eſt in eius vtero:
non vocabit᷑ filius iudęi: ſed vocabi?᷑ filius
dei. Habe ergo ioſeph cũ maria cõiuge tua

cõmunẽ virginitatẽ membꝛoꝛũ:quia de vir

gineis membꝛis virtus naſci angeloꝝ. Sit
maria ſponſa chꝛiſti in carne ſua virginitate
ſeruata:ſis autem ⁊ tu pater chꝛiſti cura ca/
ſtitatis ⁊ honoꝛiſicentia virginitatis: vt de
virgineis mẽbꝛis genitricis:ſeculis chꝛiſtia⸗
nis nulla ſit ʒelotypia.Aagnũ meritũ vir⸗
ginitatis fratres. Virginitas marię angeli
ſalutatione eſt impᷣgnata:et pꝛegnãs marię
virginitas de vtero in vtero eſt ſalutata: et

generans virginitas marię ab angelis ẽ ho
die collaudata:et lactans virginitas marie

ꝑ ſtellam de celo eſt indicata:⁊ magoꝛũ mu/

neribꝰ eſt honoꝛata. Gaude itaq; ioſeph ni/

¶ In eodem feſto:

Audeamus fratres:lętent ⁊ exultẽt A

ermo XIX. In natali dñi Ber. xv

eam. Ideo triſtis eſt anima tua: quia quę-

miũq; cõgaude virginitati marię:qui ſolus
