toꝛ. Si ergo ſemꝑ debitoꝛ eris: quãdo retri / Johannẽ:Maria ſtabat ad monu/ ↄob.a0.

bues?: Mon inuenis qð retribuas:niſi quod
dederis non habebis. Vide quando dice⸗/
pas.: Quid retribuã:ad illud ꝑtinet qð dixi/
5Hſti:Omnis homo mẽdax. Qui em̃ voluerit
dicere:quia retribuet aliqͥd deo: mẽdax eſt:
(Omnia ab illo ſperanda ſunt:a nobiſipſis
hter illũ nihil niſi foꝛte peccatũ) et mẽdaciũ
de ſuo loquit᷑. Vere plene de ſuo abundat
homo:mendaciũ oino hic habet ⁊ theſaurũ
mendacioꝝ:coꝛ ſuũ mentiat᷑ quãtum poteſt
nõ deficit: ſingat quicqᷣd poteſt:mentiat᷑ qͥc-
qd põt.Quare? Quia qð grat habet:de ſe
habet:nõ illud emit.Qñ venit᷑ ad veritatẽ:
ſi verax vult eſſe:nõ erit de ſuo. Mdax pe-
trus de ſuo. VUbi mẽdax: Pꝛęmiſit nob dñs

Mattb.iõ. paſſionẽ:⁊ dic: Abſit a te:nõ ſiat illud.Oĩs

Ps. 5. homo mẽdax. VUnde mẽdax? Ipſum domi/
nmnũ audi: Hon ſapis queę dei ſunt: ſed ꝗᷓ ſunt

homis. Verax autẽ petrus. Quãdo? Tu es

chrꝛiſtus ſiliꝰ dei viui. Vnde iſta veritas ho/
mini mẽdaci:? Ecce homo diẽ: Tu es chꝛiſt
AHiiliꝰ dei viui. Quis dicit? Petrꝰ.Quid erat
petrus?: homo qui dixit verũ. Certe omnis
homo mẽdax.Ecce:ecce lingua eiꝰ: ecce lin/
gua de lingua eius. Quomõ omnis homo
mmmBendax: Audi:qꝛ omnis homo mendax:qꝛ
de ſuo. Ergo vnde petrus verax? Audi ipſã
veritatẽ: Beatus es ſimon bariona. Unde
beatus? De ſuo: Abſit: quia tibi nõ reuela/
uit caro ⁊ ſanguis:ſed pater meus qui in cę/
S lis eſt. Laudemus ergo dominũ fratres cha
riſſimi:laudemus deũ:dicamus alleluia. Si

gniſicemus iſtis diebꝰ diem ſine fine.Signi

ffiicemus locum imoꝛtalitatis: tempus imoꝛ-
NPõ. 33. talitatis. Feſtinemus ad domũ ęternã. Be/
ati qui habitant in domo tua:in ſęcula ſęcu/
loꝛum laudabunt te. Lex dicit: ſcriptura di⸗
cit:veritas dicit: VUenturi ſumus ad domũ

dei quę eſt in cęlis. Ibi non quinquaginta Auali die .
mit:ſides me tangit. Videt᷑ ergo iſta maria
cui dixit dñs: Holi me tangere: nõdum em̃ J0ö.r⁰%.%.

diebus deum laudabimuſ:ſed quẽadmodũ
ſcriptum eſt: In ſecula ſeculoꝝ. Uidebimꝰ:
amabimus:laudabimus.Mec qð videbimꝰ
Ddeficiet:nec qð amabimus ꝑpibit:nec qð lau
dabimꝰ tacebit.Sempiternũ totũ erit: ſine
ſine erit. Laudemꝰ:laudemꝰ: ſ̊ nõ ſolis vo/
cibus:laudemꝰ ⁊ moꝛibꝰ: laudet lingua:lau
det vita:ſed habeat charitatẽ inſinitã cũ vi/
ta ieſum chꝛiſtũ dominũ noſtrũ:qui ⁊c.

Item eogdem die: Homelia deeo

quod ſcriptum eſt in euangelio m

doctoꝛis Jbidem.
¶ Feria ſexta Daſchę Sermo I Ser. CIj

oñis ieſus mulieri quęrẽti coꝛpus eius: et eũ

dum em̃ aſcendi ad patrẽ meũ.Dixi aũt vo/
bis ⁊ meminiſſe debetis:non omnia omnes

credendi eſſent:ſed abſit cõtentio:⁊ aſſit pie
tas intelligẽtis. Ham ſicut legit᷑ apud euã/
geliſtã matthęũ:poſtea q; reſurrexit occurrit Mattb.a,
xit eis:Auete. Illę autẽ acceſſerunt ⁊ tenue-
runt pedes eius:⁊ adoꝛauerunt eũ.Et vtiq;
ad patrẽ nõdum aſcenderat. Quomõ huic
dicit᷑: Moli me tangere: NMondũ em aſcennſnii
ad patrẽ meũ: Sic enim verba iſta videnrk
ſonare:quaſi tunc eũ poſſet tangere maria:

ero. Fide tetigit: ⁊ ſanitas ſubſecuta eſt quã

be te cõpꝛimũt:⁊ dicis qͥs me tetigit?Et ille:

tũc ĩ chꝛiſtũ credidit: cũ aſcẽdiſſet ad patrẽ.

go eccleſiã toto oꝛbe terrarũ diffuſam: cuius
ꝓſona erat i vna femina: ⁊ vna voce mihi re⸗

bene nõ tetigerũt:qꝛ nõ bñ crediderũt.Vis

mentũ ⁊c̃.

uę habet in expoſitiõe

Arrationẽ reſurrectiõis dñi nr̃i ieſu A
chꝛi ᷣm euangeliſtã Jobannẽ hodie
lectam ſcitis: ⁊ cõmendauerã vobis
im omnes quattuoꝛ euãgeliſtas iſtis diebꝰ
reſurigctionẽ dñi recitari. De his ergo ꝗ au/
diſtis illud tantũ ſolet moueri:quare dixerit

iam viuũ agnoſcenti: Holi me tangere: nõ- Job. 20.

dicere:ſed dici ab alijs quę ab alijs ſᷣtermil/
ſa ſunt:non tamen ita vt inter ſe repugnare

duabus mulieribꝰ:in quibꝰ ⁊ iſta erat:Et di
qñ aſcẽdiſſet in celũ. Si in terra poſitũ non

tangit:in cęlo ſedentẽ quis moꝛta liũ poteſt
tangere? Sed ille tactus:fidẽ ſigniſicat.Ta/

git chꝛiſtũ: qͥ credit in chꝛiſtũ. NHa æ illa muli/ Qud. .
er ꝗᷓ fluxũ ſanguinis patiebat᷑:apud ſeipſaʒ

ait: Si tetigero ſimbꝛiã veſtimẽti eiuſ:ſalua
hᷣſumpſit. Deniq; vt nos ſciam qd ſit vree
tangere: dñs continuo dixit diſcipulis ſuis:
Quis me tetigit: Et dixerũt diſcipuli:Tur/

Tetigit me aliqᷣs.Quaſi diceret: Curba pꝛę

aſcẽdi ad patrẽ meũ: ecclłię geſtare ꝑſonã:ã

Ecce vos interrogo qñ credidiſtis: interro/

ſpõdet.Tüc credidit cũ ieſꝰ aſcẽdiſſet ad pa/
trẽ. Quid ẽ tũc credidi:niſi tũc tetigi? Mul/

9

benetan
Cogternn
nibüom
mn
homsſ
Lunon
ſeyiuin

aAA Nctii

ſeyeni
Auie
ſctobt⸗
ſthotmt
ſalunti
nobioll
nouime
ſuuregen
greetel
pogblce
gtanone
laoco
oidpan
honeltü⸗
fmbaik
guid cogt
dentua
T
ſhüͤente;
büroßßs⸗
Mlegep
Plenierür
gnnon
Ptul
Rötblen
Meritub
oinnine
ledecel
blglagt
los plus:
Uptioznn
nolaneee

Dhulchny

mbieAn
di ſtan
esluneſa
lchunk
cloneno⸗
hrepaſc
inbecen

ti carnales chꝛiſtũ tmmõ hoĩem putaucrũt:
diuinitatẽ in illo latentẽ nõ intellexerũt:⁊ iõ

ül
tapaſtie

—

isdfitfiil!

Wannihocr
Cuneri ode
olſis dieß
hr agog u
gluredte
useinorctel

etungee d

Dinaüre⸗
onnigonnes
alishtemt
fſeſepugnare
Mio:talitpie
git apud eui⸗/

mentoccnnt hMe.

ſigenttdi
unrttenne.
tei Errng
Quonobee
üci endi

baiſtn idee

ingerenmn
Tupoſtüton
otniͦ oetk
ſgiaki
—
mlaſap
itiauitin u
ſeuunctgi
W uime
ſuſr
nigteki
an
ſame
ind
nſu

ſet dpun,
iſis: tono⸗

ſamaun⸗
an
ciſee Nin
nnen h
len nini
ui⸗

Ber. C.LIII..Feria ſexta paſc

vene tangere? Intellige chꝛiſtü vbi eſt patri
cogternus: ⁊ tetigiſti. Si aũt hoiem putas ⁊
nihil amplius putas: tibi nondũ aſcẽdit ad
patrẽ. Adhibuit & dñs ieſus ſpeciẽ coꝛpoꝛis
bomis ſenſibꝰ: ad cõſirmandã carnis reſur/
Crectionẽ. Mihil nos docere voluit oſtẽdẽdo

ſe viuũ in coꝛpoꝛe poſt reſurrectionẽ ſuã:niſi

1 orj.4. vt credat᷑ a nobis reſurrectio moꝛtuoꝛũ: do/

nec veniat dñs ⁊ illumĩet abſcõdita tenebꝛa

rũ. AQAuid eſt hoc? Audi qð ſequit᷑:Et mani/
feſtabit cogitationes coꝛdis.Coꝛ videre dei
eſt:hominũ aũt nõ eſt:niſi de his qmanitfe/
ſta ſunt iudicare. Modo & cogitationes nr̃e
nobiſipſis ſingulis quibuſq; in luce ſunt: qꝛ
nouimꝰ eas: ſed ꝓximis noſtris in tenebꝛis

ſunt:qꝛ nõ vident eas. Ibi qð noſti te cogi/
tare:et alter ſciturus eſt. Quid times? Mõ
vis abſcondere: modo times publicare co/
gitationes tuas. Foꝛte em̃ aliquid mali ali/
quãdo cogitaſ:foꝛte aliquid turpe:foꝛte ali/
quid vanũ.MNihil ibi niſi bonũ:nihil ibi niſi

honeſtũ:nihil ibi niſi verũ: nihil ibi niſi pu/
rũ:nihil ibi niſi ſincerũ. Quando ibi fueris:

quid cogitabis: Quomõ vis videri mõ fa/

Qiem tuã: ſi tunc voles videri coſcientiã tuã:
MNã ⁊ ipſa agnitio chariſſimi: nõne oĩm no/

ſtrũ erit: Ibi erit inuicem agnitio. Sicvide
bũt om̃s ⁊ multo excellẽtiꝰ:quomõ hic ſolẽt
videre ꝓphetę.Hiuine videbũt: qñ de deo
pleni erũt: nec qð offẽdat erit:nec qð lateat

cognitoꝛẽ. Erũt ergo ibi mẽbꝛa integra:etiã

hic pudenda: ibi tamẽ pudenda non erũt.

Nõ ibi erit ſollicitũ integritatis decus: vbi

nõ erit libidinis dedecus. Ecce etiã hic vbi
omniũ noſtroꝛũ operũ neceſſitas mater eſt:

quę neceſſitas tũc nõ erit: tamẽ inuenimus
aliqua quę deus poſuit in coꝛpoꝛibꝰ ad nul/
los vſus:ᷣ ad ſolũ decus. Nulla ibi erit coꝛ/
ruptio:nulla defoꝛmis pꝛauitas:nulla erum
noſa neceſſitas:ſed interminatę ęternitatis

D pulchꝛa veritas: ſumma fęlicitas. Sed dicis
mihi: Quid acturus ſum? Mulla actio tibi

videt᷑ ſtare:videre:amare:laudare:Ecce di/
es ſunt ſancti:qui poſt reſurrectionẽ dñi ce/

lebꝛant᷑:ſignificant futura vitã poſt reſurre/

ctionẽ noſtrã.Sicut em̃ quadrageſimę dies
ante paſcha ſigniſicauerũt laboꝛioſam vitã
in hac erumna moꝛtali:ſic iſti dies lęti ſigni/
ſicant futurã vitã vbi erimus ſine ſine cum
domino regnaturi. Vita quę ſigniſicat᷑ qua
drageſima ante paſcha modo habet᷑: vita ꝗ̊ᷓ

ſigniſicat᷑ quinquaginta diebus poſt reſur/

rectionem non habet᷑ ſed aa, 2ſ perando

amat᷑.Et in iſto amoꝛe deus qui ꝓmiſit iſta

laudat᷑: ⁊ ipſe laudes alleluia ſunt. Quid eſt
enim alleluia: Nerbum eſt hebꝛeũ. Alleluia

laudate dominũ: Alleluia laudate deũ. Po
namus et inuicẽ nos excitemꝰ ad laudandũ
deũ: nec nõ coꝛdibus melius q; cith
dis dicimus laudes. Deo canamꝰ alleluia:

et cũ cantauerimꝰ: ꝓpter infirmitatẽ recedi/
mus vt coꝛpoꝛa reficiamus. Quare reficdimꝰ
niſi qa deſicimus: Deinde tanta eſt inſirmi/

ras carnis:tanta huiꝰ vitę moleſtia: vt que/
libet magna res veniat in faſtidio.Quomõö

deſideramus iſtos dies ad annũ venturos

cũ modo abierũt:⁊ quãta auiditate ad illos
venimus ꝑ tempoꝛis interuallũ? Si diceret
nobis ſine ceſſatione dicite alleluia: excuſa/
remus. Quare excuſaremus? Quia laſſi nõ
poſſumus:qꝛ ⁊ ad ipſum bonũ faſtidio fati/
garemur: vbi nullus eſt defectus:nulla faſti
dia. State:laudate qui ſtatis in domo dñi: Pö. 135.
in atrijs domus dei noſtri. Quid quęris: dad
ibi facturus ſis? Beati ait qͥ habitant in do/ Ns. 8ʒ.
mo tua:in ſ⸗ eeula ſeculoꝛũ Dudabht te.

Eodem die Serno II Ser. C. LIii

E.

Acramentũ dilectiſſi imi dfice reſur/ A
rectionis diuina voluit ꝓuidẽtia va
js ſiguris rerũ ⁊2 ꝓphaꝝ oꝛaculł ali-

quotiẽs Eſignari: quaten ꝑ oẽs ſęculi labẽ-

tis ętates oĩs ſanctoꝛũ ſpes ad illũ tenderet
ſolũ qui eſt expectatio omniũ gentiũ. VUnde
ilud q5 iipſe o mũdi naſcẽtis exoꝛdio mater SGeñ̃.2.

omniũ viuentiũ eua de coſta viri doꝛmiẽtis

eſt ꝓducta:matrẽ credentiũ eccleſiã ex late/
re chꝛiſti in cruce moꝛiẽtis monſtrat exoꝛtã:
ſicut in actu euigilatis adę figura eſt dñi re/
ſurgẽtis a moꝛte. Vnde dicit aplus: Factus 1. Corj. 15.
eſt pᷣmus hõ in animã viuentẽ:ſecũdꝰ homo
in ſpm̃ viuiſicantẽ. Noe vxo q in opere arcę Señ.5.
⁊ ipſo ſuo nomie requiẽ dei in ſanctis ſigni⸗/
ficat:in eo vel maxime redemptoꝛis nr̃i ſfluua
rã reßſentat: qð cũ eſſet agricola vineã pian
tauit:⁊ vini poculo ebꝛiatus:in ſuo taberna

culo eſt denudatus. Qusę res ad illum pꝛo/

pꝛie ſpectat: qui calice paſſiõis adeo factus
eſt ebꝛius:vt ipſo tegmine coꝛ poꝛis nudare/
tur ad tempus: ⁊ ſtatim in reſurectione eui/
gilans:illis daret benedictionẽ qui in myſte
rio venerant᷑ eius paſſionẽ:irriſoꝛibus autẽ

ſuis dignam maledictionem. De quo calice

xk 2

Ber. C.LIIII. Feria ſexta paſche: Ber. Ii

S. 22. dicit pſalmiſta: Calix meus inebꝛians:qᷓ; ⸗
Jobᷣ.18. carus eſt. Et in euangelio dominus: Calicẽ
quem dedit mihi pater: non bibam illum?:
B Virga quoq; moyſi in terram pꝛoiecta et in
Exo.⁊. dꝛaconẽ conuerſa:cum teneret᷑ ꝑ caudam re/
dijt iterum in virgam: quia illa poteſtas di ⸗/
uinę maieſtatis de celo deſcendens ad terrã
ꝓ nobis voluit eſſe moꝛtalis:ſed poſt ꝑactã
carnis aſſumptę diſpẽſationẽ:recepit ſe ad
Jone. 2. paternę dexterę ſedem. De iona quem ab/
ſoꝛptũ piſcis euomuit illęſum in aridã: eui/
dentem habemus ipſius domini ſententiã:
MWattb.i⁊. ꝙ ſicut ille fuerit ĩ ventre ceti tribus diebꝰ et
triibus noctibus: ita foꝛet hominis ſilius in
coꝛde terrę. Extant ⁊ alia q; plurima de hac
ſolẽnitate ſolennitatũ ſancta ſconia: qͥbus
onmnib aſtipulat᷑ et ipſa tempoꝛũ ratio quę
paſchalem terminũ vernali dedicauit ęqui/
noctio: expectato dũtaxat ſequẽte pꝛimi mẽ
ſis plenilunio: vt ſicut ab inferioꝛibꝰ ſol i al-
tum ꝓficiens: pꝛimo nũc adęquat longitu/
dine noctes: luna etiã ꝑ diurna ſuę lucis in
crementa videt᷑ eſſe pleniſſima: ita reſurgẽs
ab inferis ſol iuſticię: eccleſiã eatenus in te/
Cenebꝛis conſtitutã ſuo illuſtraret lumine.hhęc
ſunt ſacroſancta huidiei paſchalia gaudia:
hec ſeculis omnibus deſiderata ⁊ pꝛędicata
ſolennia: ꝗᷓ nos ſemꝑ animo venerari:ſemꝑ
opere ꝓ modulo noſtro iuſtum eſt imitari:

.. Job.2. ſicut dicit apoſtolus iobhannes: Qui dicit ſe

in chꝛiſto manere:debet ſicut ille ambulauit
⁊ ipſe ambulare.Et ille quidem ꝓ nobis ad
ud.9. tempus crucifixus eſt: nos quotidie crucem
„ tollere ⁊ ipſum ſequi opoꝛtet. Moꝛtẽ ille ad

Coł.ʒ. hoꝛam guſtauit:nos ſemꝑ debemus moꝛti⸗

ficare membꝛa noſtra quę ſunt ſuper terraʒ:

foꝛnicationẽ:ĩmundiciã: et cętera. Reſurre/

xit ille a moꝛtuis: reſurgere nos iubemura

Ep h.ð. vitijs:dicente apoſtolo: Surge qui doꝛmis

et exurge a moꝛtuis: et illuminabit te chꝛi/

ſtus. Qõ ſi modo carnem noſtram pꝛo chꝛi-

ſto cum vitijs ⁊ cõcupiſcentijs cruciſixerimꝰ
Bo.s. complantati etiam ſimilitudini moꝛtis eius
moꝛtiſicatione vitioꝛũ fuerimus: cum chꝛi/
Cohʒ. ſtus apparuerit vita noſtra: tunc ⁊ nos appa-
rebimus cum ipſo in gloꝛia:qui cum patre ⁊

ſpirituſancto viuit ⁊ regnat in ſęcula ſeculo/ X

rum: Amen.

Ser. C. LIIII Eodem die: Serma II
/d Eus milericoꝛdię ⁊ iuſticię hodie re/
üQlurrexit a moꝛtuis ꝑ potẽtiã pfis:vt

paul. ait: Qui ſuſcitauit eũ a moꝛtuis. Et Sat..

ꝓpheta: Inter moꝛtuos liber eſt. In quo et Nõ. 87.

nos omnes poſt reſurgemus et viuemus.
Quia enim pꝛeſtitit nobis ducatũ ad regnũ
ſuũ:iubemur et nos ſparare viam dño:hoc

eſt humilitatẽ: dilectionẽ dei ⁊ ꝓximi:iuſti /

ciam:bonitatem:integritatẽ:patientiã:cha

ritatem:prudentiã: pietatem ⁊ innocenti...

Hec omnia pᷣcepit nobis dominꝰ per ſemet/

ipſum exemplis qui per agnuʒ ſigniſicatur.

Qugęrit᷑ ergo: quare agn iſte nõ die ſed ad

veſperm iĩmolet᷑: hHęc cauſa maniteſta eſt.

Dominꝰ em̃ noſter ac ſaluatoꝛ in cõſumma/

tione ſeculoꝛum paſſus eſt:vt iohannes ait:
Filioli mei nouiſſima hoꝛa eſt. Hodie fides

eccleſię cõfirmata eſt in chꝛiſto: et in ſemine
abꝛahe omnes gentes benedicunt᷑:ac ſalua-

toꝛ mũdi innotuit: ⁊ plenã ſuꝑnis ciuibus et
hominibꝰ lericiam cõtulit:cum viuũ ſe poſt
paſſionem ſuam ſbuit iuxta ꝓmiſſum ſuũ.

1. Yo . 2.
Señ.22.

Bene quoq; dominicꝰ ſermo ac reſurrectio B

domini ↄiungunt᷑. Venerabilis ẽ hec dies:

qui dñicus dies:⁊ dies pꝛimus atq; ꝑfectus

eſt: et dies clarus:in quo viſa eſt pꝛima lux. Señ.r.
In quo tranſgreſſi ſunt ſilij iſrael mare ru⸗ Exo. ꝛc.

bꝛũ ſiccis pedibus: ⁊ in qͥ pluit manna filijs Exo.i6.
iſrael in deſerto: et quo dominꝰ baptizatus Matth.z.

eſt in ioꝛdane: Quo vinũ de aqua in chana Job. 2.

galileę factum eſt. Quo benedixit dominus Matth. a.
quinq; panes quibus ſatiauit quinq; milia
hominüũ. In quo reſurrexit domina moꝛte.
Quo intrauit dominꝰ ĩ domos clauſas vhi

erant diſcipuli congregati pꝛopter metũ iu/

deęoꝛum. In quo ſpirituſſanctus deſcẽdit in Actl.x.

apoſtolos. Et in quo ſperamus dominũ no
ſtrũ ieſum chꝛiſtũ ad iudiciũ venturum. In

quo die omnis creatura refoꝛmabit i meliꝰ:
vt ſol ⁊ luna ſeptuplũ lumẽ accipiant:⁊ ſan⸗

cti homines vitã eternã ꝓpter merita bonę

obedientię recipient a deo.

Sabbato poſt diem ſanctũ p

ſchę: Sermo

enim euangeliũ ſᷣm Johannẽ:audi/
uimus quę in alijs libꝛis euangelij nõ audi/
eramus. Omnibus quidẽ cõmunis eſt pꝛę
dicatio veritatis: ⁊ de fonte vno omnes bi/

bderunt. Sed in pꝛędicatiõe euangelij: ſicut
ſeępe cõmonui charitatẽ veſtrã: alia omnes:

NTTybhodie reſurrectio domini recitata
eſt de ſancto euangelio.Lectum eſt

Joh. 20.

A

ſcnar
umeaoneſi
Ctarunſun

601.

iu restals
iaueſn

2

urlatablen
Cndiet gee
ſcdenücannt
Pleuntdonn
Cntircunpenn
ciſchlnt⸗
imaanhoe
ainiapwmn
Arnainvidi
huſcnpcurss
izae Eg
hoegeuttr
Apnmtelpe

Pffienerpeun

laelegoreme

neveglgen
nenngeerna

Peyiteamns
Mcundt.

Nenondüen
och

Nunteum dila

msdetunr

Unglle⸗⸗
Drieſsget
nigguonoc
Aopnne
nuſmn
mgrreinten
baoſcten
mopore⸗
mherne

Nern

t iet

4

oninlne⸗
Nhzſgün
ſerödeſctn
amuniche
Mincäſnnn
Miobmmestt

det botefig

loralniete
cicnniſ⸗
gnscudss
un muiſenc
gniſunti
nonr einent
hisihedie
nloaggns
ckanal ti
ſac nren lu
nir broihmub⸗
engnaincnu
alrtdontuub
uitquinaolt
donittnor
gosdaulsd
oyernriſt

cusdeidtnO

nusdonnün
Ivenunn /
anabiind
hint
tervanmd.

— £

—
=S SS

alia tres: alia duo: alia ſinguli poſuerunt.
Mogo ergo quod audiuimus ᷣm Johannẽ
euãgeliũ:quia maria vidit dominũ:et dixit
ad eam dominus: Noli me tangere: nondũ
enim aſcendi ad patrẽ:ſolus euangeliſta io/
hannes cõmemoꝛat.Hinc ergo loquendum

JZob.ꝛo. eſt ſanctitati vrę. Viſis em̃ lintheaminibin

ſepulchꝛo:dominũ non reſurrexiſſe credide/
rant:ſed ablatum eſſe. Ipſe iohãnes ſeipᷣm
enim dicit quem diligebat ieſus:cum audil⸗/
ſet denũciantibus mulieribus et dicẽtibus:
Tulerunt dominũ meũ de monumènto:cu/
currit cum petro:⁊ atttendit in monumẽtũ:
vidit ſola lintheamia: ⁊ credidit nõ quia re/
ſurrexerat:hoc ſequentia verba teſtant᷑. Sic
enim ſcriptum eſt quod modo audiuimus.
Atrendit:vidit ⁊ credidit:nõdum enim ſcie/
bat ſcripturas:qꝛ opoꝛtebat eum a moꝛtuis
reſurgere.Ergo qui credidit qð fidei nõ erat
hoc credidit: credidit: ſed fallum credidit.

Apwaruit ei poſtea dominus: fugauit falſũ:
inſeruit verum. Tamẽ illud quod ſolet mo⸗

uere lectoꝛem et auditoꝛem non incurioſum
neq; negligentem:quomodo ſit dictũ:MNoli
me tangere:nõdum enim aſcendi a patrem:
lic videamus quid domino ipſo adiuuãte

dDdictum ſir. Mouert em̃ hoc quidẽ: MHoli tan/

gere:nondũ enim aſcendi ad patrem. Qua/
do em̃ aſcendi ad patrem? Sicut indicant

Actj. 1. Actꝰ apoſtoloꝛũ: quadrageſimo die voſt re⸗
ſuurrectionẽ ſuam: quem diem in nomie ipſiꝰ

celebꝛaturi ſumus:tunc aſcendit ad patrem:
tunc eum diſcipuli qui manibus tetigerunt

oculis deduxerũt.Zũc ſonuit angelica vox:
Viri galilei:quid ſtatis aſpicientes in cęlũ:

hic ieſus qui aſſumptus eſt a vobis: ſic ve/
niet quomodo eum vidiſtis euntem in ceęlũ.
Si ergo tunc aſcendit ad patrem:quid dici/
mus fratres mei? Maria non poterat eum
tangere in terra ſtantem:et poterat tangere
in cęlo ſedentẽ? Sic hic non poterat: quãto
miaus porerat ibi? Quid eſt ergo:Moli me
tangere:nõ enim aſcẽdi ad patrem? Sic em̃
ſonant verba tanq; diceret:tũc me tange cũ

aſcendero:anteq; aſcendam noli me tãgere.

O domine hic es ⁊ nõ tango: cũ aſcenderis
tangã? Deinde ſi anteq; ad patrẽ aſcẽderet
tactum hoꝛrebat humanũ:quomodo ſe dil⸗

cipulis non ſolum videndũ:ſed etiã contre
Zucj.2 4. ctandũ ſbuit quando ixit: Quid cogita⸗

tis in coꝛdibus veſtris: Videte manꝰmeas
⁊ pedes meos:palpate ⁊ vide:quia ſpiritus

Ger.CcLv. Sabbato p diẽ ſanctũ paſche:Ger.l.

carnem non habet ſicut me videtis habere.
Incredulus etiã ille diſcipulus thomas teti
git latus ꝑfoꝛatum ⁊ exclamauit:Hominus
meus ⁊ deus meus. An foꝛte aliquis inſipi/
ens dixerit: anteq; ad patrem aſcẽderet: vi-
ri eum poterant tangere:mulieres autẽ non
poterant niſi cum ad patrem aſcẽderet. Ab-⸗
ſurda eſt iſta cogitatio: ⁊ peruerſa ſentẽtia.
Pꝛoꝛſus quod audiuit maria: audiat eccle⸗¶
ſia.Hoc omnes audiant:deum intelligant:

omnes faciant. Quid ergo eſt: Holi me tan Joh. 20

gere:nõdum enim aſcendi ad patrem? αιο +G&
me vides hominẽ ſolum putas:patri ęqua/
lem eſſe adhuc neſcis: noli me tangere talẽ:
noli in hominẽ ſolum credere: ſed verbum
ęquale genitoꝛi intellige.Quid ergo ẽ: Mo/
li me tangere:? Noli credere. Quid noli cre/
dere: Quia hoc ſolũ ſuʒ qð vides. Aſcendã
ad patrem: et tunc tange.Tibi aſcendo: qñ
intellexeris e’qualem. Quãdo me putas mi⸗
noꝛem: nondum aſcendo tibi. Tangere aũt
credere eſſe puto:quia facile poſſumus intel
ligere de illa muliere quę tetigit fimbꝛiam
veſtimenti chꝛiſti: ⁊ ſalua facta eſt. Recoꝛda

mini euangeliũ:Dominꝰ ieſus chꝛiſtus ibat᷑ Tucj.dᷣ

ad viſitãdam archiſynagogi filiam:quę pꝛi/
mo nunctata fuit infirma: poſtea moꝛtua.
Illo pergente:ecce mulier de tranſuerſo ve⸗/
nit quę fluxũ ſanguinis patiebat᷑ ꝑ duode/
cim annos: ⁊ in medicis fruſtra curantibus
⁊ non ſanantibus omnia ſua cõſumpſerat:
dixitq; in coꝛde ſuo: Si tetigero fimbꝛiã ve/
ſtimenti eius:ſalua ero.hocipſum dicere iã
tangere fuit. Deniq; audi ſententia: cũ ſal/
ua facta eſſet ſm ſidem ſuam: ait dominus
ieſus chꝛiſtus:Tetigit me aliquis: Et diſci-
puli: Turbe te compꝛimũt:⁊ dicis: quis me
tetigit:Et ũlle.Tetigit me aliquis:nam ego
ſcio virtutem exiſſe de me. Gꝛatia ſceſſit vt
illa ſanaret᷑: nõ vt ille minueret᷑. DPicũt ergo
diſcipuli:Pꝛęmunt te turbę:⁊ tu vnum aut

vnam ſeuſiſti. Et ille: Tetigit me aliquis:

illę pꝛeęmũt:iſta tetigit.QAuid eſt illę pꝛemũt
iſta tetigit? Judęi aſſtigũt: eccleſia credidit.
Scoðm hunc ergo intellectũ quoniã videmꝰ 2
mulierẽ tetigiſſe quod eſt credidiſſe:ſᷣm hoc
ergo dictum eſt ad mariã: Moli me tangere:

aſcedam ⁊ tange. Lunc enim tange quiddo

cognoueris: In pꝛincipio erat verbũ:? ver/ 3
bum erat apud deũ:et de erat verbũ. Ner-
bum quidẽ caro factum eſt:verbum incõta⸗
minatũ: imaculatũ: ĩimutabile manet inte⸗
1 3

grum. Sed quia tu hominẽ ſolũ vides:ver/
bum nõ vides: nolo credas in carne ⁊ relin/
quas verbum: totus chꝛiſtus tibi apareat:
quia ęqualis eſt patri in verbo. NHoli ergo
inquit modo tangere:ſcio quia nondum vi/
des quid ſim. Eccleſia ergo cuius ſiguram
maria gerebat:audiat quod audiuit maria.
Tangamus omnes ſi credamus:iam aſcen/
dit ad patrem: ſedet ad dexterã patris. Con
ſitetur hoc hodie vniuerſa eccleſia: Aſcẽdit

in cęlum: ſedet ad dexteram patris. oc au/

diunt qui baptiʒant᷑: hoc credũt anteq; ba/
ptizent᷑. Quando ergo credunt: maria tan/
git chꝛiſtum. Intellectus obſcurus ⁊ ſanus:
incredulis clauſus: ſide pulſanti eſt apertꝰ.
Ipſe ergo dominus ieſus chꝛiſtus:⁊ ibi eſt:
nobiſcum eſt:⁊æ cum patre eſt:⁊ ĩ nobis eſt:
2a ab illo non recedit:⁊ nos non deſerit:⁊ oꝛa
re docet vt magiſter:⁊ cum patre exaudit vt
filius.

7

Ser C. VI ¶ Eodem die: Sermo II

A DIggne fratres chariſſimi pijs ſtudijs
4 exultemus in chꝛiſto ſub ſſenti ſo/
lennitate:in qua nobis inferoꝛũ do/
minus diues ſpolijs redditus eſt: in qua re/
dijt celſitudo de ꝓfundis: lux de renebꝛis:
vita de moꝛtuis.Ecce quãtuzʒ ꝓ ſalute ouiũ
perditarũ benigna pij paſtoꝛis ſollicitudo
diſcurrit. Sub vno eodemq; tempoꝛe et ho/
minẽ vſq; ad paradiſum reuocare dignat᷑: ⁊
moꝛtẽ vſq; ad inferna perſequit᷑: gloꝛioſius
captiuandaã in regno ſuo: ⁊ magniũcentius
in ſuis ſedibus triumphandã. Ad deſcenſũ
itaq; ceęleſtis domini ꝓfundum inferi pan/
ditur: peregrinũ ſibi lumen inferri nox ęter-
na mirat᷑. Expauit ergo nox ſubito non ſuũ
moꝛtuũ: immo expauit moꝛtẽ ſuaʒ. Aderat
enim ille qui dudum per ꝓphetam ſuũ dixe

Eſee.13. rat: O moꝛs ero moꝛs tua: ero moꝛſus tuus
inferne.Et ideo non ſolum in eo inuenire nõ

potuit quod teneret:ſed eos quos antea re/
tinebat reuocari ad ſuperos ſe nolente con/
ſpexit:⁊ quem debitoꝛem ſuum putabat: ex
actoꝛẽ potius experta eſt. Et quem quaſi ca
ptiuum inferni vinculis aſtringendũ eſſe cre

debat:quaſi liberatoꝛem cum recepta capti-

uitate redire mirata eſt: ac ſic quem deſcen/
ſione hominẽ iudicauerat: deum regreſſiõe

B cognouit. Potuerat quidẽ dominus noſter

fratres chariſſimi hoſtem humani generis
ſola maieſtate ꝓſternere ſine incarnationis

tam. Y

humilitate: ſine certamine paſſionis:ſed hõ
qui pꝛopꝛio tranſgreſſionis crimine tenebat᷑
obnoxius:qui ꝑ culpam ſuam incurrerat ſer
uitutem:non violentia liberandus fuit:ſed
miſericoꝛdia redimẽdus.Et quia deus ęqui

tas ⁊ iuſticia eſt:ipſe ſibi lex eſt.Et qꝛ homo

Ber.o.LvI. Gabbato pꝰ diẽ ſanctũ paſche: Ger.ij

iudicij ⁊ iuris ſui ac liberi arbitri ſᷣditus vo

luntate:quivoluntarius ruerat:iniuſtũ erat

vt erigeret᷑ inuitus.Equius ⁊ ſalubꝛius fuit

vt qui ꝑ ſuperbiã a diabolo ꝑſuaſus fuerat
ad moꝛtẽ:a deo ꝑ humilitatẽ ſolidaret᷑ advi
ſto ergo oꝛdine qui ꝑ calliditatẽ ma
liuoli ſerpentis non impulſus ſed ſeductus

fuerat ad perditionẽ:rurſum ꝑ ſapientiã be/

niuoli redemptoꝛis nõ compellit᷑: ſed ducit
ad ſalutem. Et qui cum ſua voluntate coꝛ/
ruiſſe videbat᷑:cum ſua rurſus voluntate re/
pararet᷑ vt eſſet virtuti ac remunerationilo/
cus. Non em̃ piipit eum per violentiã ſuaʒ:
ſed potius ꝑ iuſticiam et beniuolentiã ſoli/
dat ⁊ eruit ad vitam:quia benignitas ꝓuo/

cantis etiam meritũ deſiderat acquieſcẽtis:

⁊ dignantiſſimi medici ſtudium: infirmi re/
quirit aſſenſum. Cuius ineffabilem ad eru/
endos nos dignationẽ:etiam pſᷣiſens euãge/

lij lectio declarauit. Ait enim ficut audiſtis: C
Cum eſſet ſero die illo vna ſabbatoꝝ:venit Job.20.

ieſus ianuis clauſis:⁊ ſtetit ĩ medio diſcipu⸗
loꝛũ ſuoꝛum. QAQuid mirũ ſi domin ad diſci/

pulos gloꝛiſicatũ coꝛpus clauſtris ſtupenti ·ꝰ&
bus intromiſit: qui illeſo materni pudoꝛis Lud.2.

ſignaculo:ianuã mundi huius intrauit: Cu-
ius oꝛtũ naturę neſciunt: nõ dubites ſi potẽ
tiã exercere videas triumphantẽ: quẽ tã ſtu

penda ꝑſpicis egiſſie naſcentẽ. Quid hic re/ Matth.27.

ſpondebũt iudęi ſepulto dño deſcẽdentes ⁊
ſignãtes lapidẽ cũ cuſtodibus? Quę cũ ita
ſint:quomõ eũ repellere potuit obiectus re-
paguli:quẽ nõ coercuerat põdus ſepulchꝛi⸗
Immo quõ eũ obſerata domꝰ excludere po
tuit:quẽ includere moꝛtis poꝛta nõ potuit⸗
Quid mirũ ſi ſubſtantiã coꝛꝑis nr̃i ꝑ dauſa
oſtia tranſmiſit: cui etiã penetralia ſuꝑnoꝛũ
⁊ ſolis angelis familiare ſecretũ patere con/
ſueuit: Cũ & dixiſſent alij diſcipuli:vidi

dſim: rũdit thomas ⁊ dixit eis: MHiſi videro Zoh.20.

inqᷣt in manibꝰ eiꝰ fixurã clauoꝝ:⁊ mittã di⸗
gitũ meũ in locũ clauoꝝ:⁊ mittã manũ meã
in latus eiꝰ non credã. bona ignoꝛãtia ꝗᷓ
erudiuit ignaros:ꝗ inſtruxit incredulos.ρ
bona inſidelitas: ꝗ ſęculoꝛũ ſidei militauit.
Niſi videro inqᷣt in manibꝰ eiꝰ flxurã dauo/

imuſ D

]

A

e

i ſul
oedictdoen
leancddt
uunkutyu

Nitnineit

ennn
lbitunonis
ſfQ⸗
ſenwuins
gonsnoͤe
Gnbugr,
Cursin
ncio. Cke

(AWnidenme

ſſoctanci
gengnno
nettntercog
Cſonrauent.
Gttpomast
Hoogencre
9benrtehine
Clnentücozg
ſcheltomntra

Ehonandei

Alitanin
ntentcopo⸗
ſgonsauan
golcacite

an uuns ppheti⸗

lartniugn

Mlinnuin

Aerckine
eiüſtenſon
llſclane
wenonug
konlsſpon
Nlaſarin
legurtſoiir
tiͤ ſelinee
asing
nicſconpe
fak ni
flguboni
enüguid⸗

BGer.C.LvII. Dñica in octa.paſche: Ger.I.

Daſioni . .
— ruũ. Vox iſta inquirẽtis eſt: nõ negãtis. Dũ
unianntt hoc dicit doceri voluit:conſirmari deſidera/
emnilzfii uit: et ideo ad eum dñs ita ait: Infer digitũ
llneng tuum huc ⁊ vide manus meas:⁊ affer manũ
gekninn tuã ⁊ mitte in latus meũ. Dũ benignũ pᷣbet
dinzing veritas moderata reſpõſum: in aplo ſuo nõ
untiiin⸗ dubitationis vitiũ ſᷣ ſollicitudinis inſtruxit
Btlittt affectũ. Quia ergo illo in tempoꝛe tantimy-
6 „ in ſterij nouitas verſabat᷑:merito curioſę ꝑſcru
. R tationis nõ eſt: ſed vtilitas excluſa accedit:
oelicni qð in his apoſtoli verbis mũdi vtilixas agi/
ſatlann tur. AUnius interrogatio: vniuerſit ttis ẽ in/
ulcas ſtructio. Oſtendit ergo manus ⁊latus. He/
moſimii⸗ ceſſariũ enim erat vt manifeſtarũ pᷣſens ex/
npcdiſlnk p̃ſſio cicatricũ cruciſixi coꝛꝑis faceret ſidem:
uW q: ſplendoꝛ nouę lucis pꝛiſtinam obduxerat
tliozoennn veritatẽ:⁊ cognitionẽ quodãmodo claritas
vemnanitid obſcurauerat. Viſis ergo cicatricibꝰ:reſpon
ernicenüſg dit thomas ⁊ dixit: Dñs meus ⁊ deꝰ meus.
Nninglani Nouo genere veſtigia vulnerũ diuinitati ꝑ/
benignuns an hibent teſtimoniũ: quia templũ erat dei in/
a cgeits dumentũ coꝛꝑis vulnerati. Duas hoc loco
Kiun:ämi⸗ in chꝛiſto mirare ſubſtantiaſ. Fixurã ꝑſpicit
lefeplendten E coꝛpoꝛis:⁊ deũ pdicat maieſtatis. Abi ſunt
nuniſasgi qui dicũt animas nouis in quibꝰ antea non
inſantutin viyxerũt coꝛpoꝛibꝰ induendas?: Ecce in reſur/
ſobbamrent rectionis auctoꝛe hocipᷣm video reſurrexiſſe
timedtodichr quod cecidit: æ ideo moꝛtui doꝛmire dicunt᷑:
riAH Ds. 40. iuxta ꝓphetã: Mũquid qui doꝛmit nõ adij/
Euitiöſprn ciet vt reſurgat:Quare moꝛtẽ ſomno aſſimi
naueni uinnl lauit:? Quia in vno eodẽq; homie: Mũquid
usinmuul, alter eſt qͥ in ſomno reſoluit᷑: alter vᷣo qui in
olpusſi eiuſdem ſomni ſtupoꝛe ad vigilandi officis
unle iin ſuſcitatur? Non vtiq;: ſed ipſa abſq; dubio
Autttt “ membꝛa euigilaſſe credenda ſunt: ꝗᷓ doꝛmi⸗/
onetidann tionis ſtupoꝛe laxata ſunt. Ita moꝛs coꝛꝑis
. Audͤn qð in puluere ↄfectura ſuſceperit:idem ipᷣm
– diſcuſſa reſtituit: nec rude ſed rediuiuũ vas
lce cognatꝰ ſpiritꝰrecognoſcit.Et ꝓpterea my⸗/
Ncen nn ſteriũ reſurrectionis etiã de minimis expo⸗/
– nens: ita aplus loquit᷑:reſurrectionẽ grano
wn, Con. 15. tritici comparãs. Etenim tu qꝗð ſeminas nõ
Man 4 viuiſicat᷑: niſi pus moꝛiat᷑. Si qñ vt moꝛis ẽ
nemit fruges botri ſulcis agricola fenerante credũ
nieii tur: nũquid aliud eſt qð ſepelitur in ſemia:
lihllir eGN aliud qð vireſcit ĩ germina:? Sed ſingula qꝗq;
csl coꝛꝑa nõ de nihilo ſᷣ ſui oꝛigine ꝓducunt᷑:et
ngilnn recẽtia de veteribꝰ innouant᷑. Cũ aũt de re⸗
nirimmni ſurrectiõe loqueret᷑ aplus dicẽs:Qð ſemias
vntheii nõ viuiſicat᷑:niſ pus moꝛiat᷑:vides qꝛ moꝛs
vumn qð ſuſceꝑit: hoc refundit: Et vnicuiq; inqͥt
n ſeminũ ꝓpꝛiũ coꝛpꝰ. Mõ vtiq; a genere ſuo
1

Pannẽ: Una ſabba
lenę venit mane ⁊c̃.quę habet in ex

alienũ:ſᷣ naturę ſuę ꝓpꝛiũ:et de materię ſuę
qualitate reꝑatũ. Reuocabit᷑ &̊ in cõtuber/
niũ pᷣſtinũ aię ⁊ coꝛpis vnitas:⁊ nullis vnqᷓ;
ſeculis diſſocianda germanitas. Noſtrũ eſt
gra auctoꝛis ⁊ redẽptoꝛis inniti:vt ad illoꝛũ
numerũ ꝑtinere videamur: de quibꝰ aplus
dicit: Simul rapiemur obuiã chꝛiſto in aera 1. Theſſalł.4
7 in nubibꝰ:et ſic ſemꝑ cũ dño erimꝰ.Nignũ
em̃ eſſe iudicauit vt germana coꝛpoꝛis aĩęq;
ſubſtantia cũ chꝛiſto ſimul regnet in celis: q
chꝛiſto ſeruiuit in terris.

tem eodem die Homelia dee
ſcriptum eſt in euangelio m Jo

ati maria magda-Job. 40.
poſitione doctoꝛis Ibidem.

Itẽ eodẽ die aliꝰ ſermo de Epla:
quũi habet᷑ in libꝛo Quinquaginta
homeliaꝝ. xx.
¶ Dominica in octauis paſchę:ad
competentes: Sermo I Ser. C. LVII
Aſchalis ſolẽnitas hodierna feſtiui A
p tate cõcludit᷑:et ideo hodie neophi⸗/
toꝝ habitꝰ cõmutat᷑:ita tñ vt cãdoꝛ
qui de habitu deponit᷑:ſemꝑ ĩ coꝛde teneat᷑.
In qua quidẽ pꝛimũ nobis agenduʒ eſt: vt
qꝛ paſchales dies ſunt:id eſt indulgentię ac
remiſſiõis:ita a nobis ſanctoꝝ dierũ feſtiui⸗
tas agat᷑: vt relaxatiõe coꝛpoꝝ puritas non
obfuſcet᷑:ᷣ potiꝰ abſtinẽtes ab oiĩ luſu:ebꝛie
tate:laſciuia:demꝰ operã ſobꝛię remiſſiõi ac
ſanctę ſinceritati: vt qͥcqᷣd mõ coꝛꝑali abſti/

nẽtia nõ acqͥrimꝰ:mẽtiũ puritate ꝗramꝰ.Ad

oẽs quidẽ ꝑtinet ſermo:quos cura nr̃a com··
plectit᷑: verũtñ hodie termiata ſacramẽtoꝛũ
ſolennitate:vos alloqmur nouella germina
ſanctitatꝭ: regenerata ex aqua ⁊ ſpũſancto:
germẽ piũ:examẽ nouellũ.Flos nr̃i honoꝛii
⁊ fructus laboꝛis:gaudiũ ⁊ coꝛona mea:oẽs Nhil. 4.
qᷣ ſtatis ĩ dno. Aplicis vᷣbis vos alloqᷣꝛ: Ec/ B
ce nox pᷣceſſit:dies autẽ appꝛopinqbit: Abij Bo. 13.
cite oꝑa tenebꝛaꝝ: ⁊ induite vos arma ludl:
ſiẽ in die honeſte ambulemꝰ.MNõ in comeſſa
tiõibꝰ ⁊ ebꝛietatibꝰ:nõ in cubilibꝰ ⁊ impudi⸗/
ciths:nõ in ↄtentiõe ⁊ ęmulatiõe:ſᷣ induimi
dñm ieſũ chꝛiſtũ.Hhabemꝰ inquit certioꝛẽ ꝓ/ ⁊· Neeri.i.
pheticũ ſermonẽ:cui bñfacitis:intendentes
tãq; lucernę ĩ obſcuro loco:donec dies luceſ-
cat: ⁊ lucifer oꝛiat᷑ ĩ coꝛdibꝰ vfis. Sint glũbi Xud.i⸗.
4

Bancti aluguſtini de tempoꝛee

veſtri accincti ⁊ lucernę ardẽtes: ⁊ vos ſimi/
les hominibꝰ expectãtibus dñim ſuũ quãdo
reuertat᷑ a nuptijs. Ecce dies adueniunt:in
Joh.16. quibns dominꝰ dicit: Puſillũ inquit ⁊ non
videbitis me:⁊ iterum puſillum ⁊ videbitis
me. Meęc eſt hoꝛa de qua dixit: Vos triſtes
eritis:ſęculũ auteʒ gaudebit:id eſt vita iſta
temptationibꝰ plena: i qua ꝑegrinamur ab
co.Sed iterum inquit videbo vos:⁊ gaude
bit coꝛ veſtrũ:⁊ gaudiũ veſtrũ nemo tollet a
vobis.Cuiꝰ ſpei tam gratũ et tam gratuitũ

2. Corj. et. S. etiã pignus ſanctũſpm̃ accepimꝰ:qui in coꝛ⸗

dibus noſtris inenarrabiles gemitꝰ operat᷑
Eſa.⁊ꝛ6. ſanctoꝝ deſiderioꝛũ.Cõcepimus enim ſicut
ait Eſaias:parturiuimus ſpiritũ ſalutis.Et
Job.is. Mulier cũ parturit:ait dñs: triſticia eſt illi qͥa
venit dies eius:ſed cum peperit fit gaudiũ:
qm̃ natus eſt hõ in ſęculo. hoc eſt gaudiuʒ
quod nemo aufert a nobis:quo in ęternę vi
Emce ex hac fidei cõceptiõe trãſfundimur.
ſc ergo ieiunemꝰ ⁊ oꝛemus:cũ dies partu
Critionis eſt. Hoc totũ coꝛpus chꝛiſti in toto
oꝛbe diffuſum: id eſt tota hęc agit eccleſia:⁊
NPöẽ.6o. illa vnitas quę dicit in pſalmo: A finibꝰ ter/
te ad te clamaui:dum anxiaret᷑ coꝛ meũ. Uñ
iam nobis elucet:cur quadrageſima inſtitu/
ta ſit huiꝰ hũiliationis ſolẽnitas.Qui enim
a flnibus terrę clamat cum anxiaret᷑ coꝛ eiꝰ:
a quattuoꝛ oꝛbis terrę partibꝰ clamat:quas
frequẽter etiã ſcriptura cõmemoꝛat: oꝛiente
⁊ occiduo:aquilone ⁊ meridie.Per hoc totũ
ille decalogus legis iam non ꝑ litterã tanrũ
modo metuendꝰ:ſed ꝑ gratiã charitatis im
plendꝰ indict* eſt. Unde quater multiplica-
tis decẽ:videmus quadraginta cõpleri. Sʒ
adhuc in laboꝛe tẽptationis cum venia deli
Exo.⁊o. cxcoꝛum.Quis em̃ ꝑfecte implet: Mõ concu/
piſces? Vnde ieiunandũ ⁊ oꝛandũ eſt:a bo/

no tamẽ opere nõ ceſſandũ.Cui laboꝛi mer/

ces illa redditur in fine: quę denarij numeri
nücupatur. Sicut autẽ ternarius a tribus:
gq uaternarius a quattuoꝛ:ita denarius a de/
cem nomẽ accepit. Qui cõiunctus eſt qua/
dragenario tãq; merces laboꝛi reddit᷑. Qui/
quagenarij numeri figura tempus illiꝰ gau/
dij ſignificat:qð nemo auferet a nobis.Cu/
ius in hac vita nondũ ꝑfectionẽ habemus:
ſed tamẽ poſt ſolennitatẽ dñicę paſſionis a
die reſurrectiõis eius ꝑ dies quinquaginta
gquib ieiunia relaxamus: hoc in dominicis
laudibus ꝑſonante alleluia celebꝛamꝰ. Nũc

itaq; in ꝑſona chꝛiſti vt nõ poſſideamur a ſa

S Meoliuiüe
thana:exhoꝛtoꝛ vos dilectiſſimi vt quotidi/ gteſicolan⸗
anis ⁊ largioꝛibꝰ elemoſynis:frequẽtioꝛibꝰ lusanigialn
oꝛationibus dominũ ꝓpitiemur. Nũc tem- itnptnn
pus eſt vt vnuſquiſq; abſtineat ſe nõ tm̃ ab ttegaſions
illicitis:ſed etiã a quibuſdã licitis:⁊ oꝛatiõi/ i tartogun
be atq; ieiunijs vacet: Euis et ꝑ totũ annũ noets
certis diebus hoc facere debeat:⁊ quãto cre eemmnoms
bꝛius:tanto vtiq; meliꝰ:qꝛ et qͥ cõceſſa imo/ itertene
derate apetit:eũ qͥ cõceſſit offendit.Oꝛatio u annison
quippe ſpiritalis res eſt:⁊ ideo tanto eſt acce laniedden
griorꝛquaromant ſuę naturę implet affectũ. icidcene
Tantomagis aũt ſpiritali oꝑe fundit᷑: quã⸗ Glchlle

tomagis animus qui eã fundit a carnali vo

luptate ſuſpẽdit᷑. Quadraginta dies ieiuna Exo.4.

quanta religione nos opoꝛtet accipere hec

us gihahatif n

uit moyſes legis adminiſtratoꝛ: qdraginta 5. Regl.19. –
