Gb145_fol
author: Augustinus, Aurelius

WRM

ð

ð

N124511972083 021

UIHIIINIIIMNILIIIAIuII

U8 Tübingen

W. Raiser

c

—
4

ura at diuerla dimi Aluxe

guſtim. Sermonum
a Videlitet

Ted Fratres i in heremo ommoꝛante: Germones LXXVI.
De Verbis domini: Se mones L

De Verbis Apoſtoli: Sermones Mv.
In Epiſtolã Canonicã beati Johannis pꝛimã: Sermones X.
Homelix:id eſt Sermones Hopulans: Quinquaginta.
Pe tempoꝛe: Sermones CCVI.
De Sanctis: Sermones LI.

— — 2 —
. — = —— =
S
——

1
5
. .

A
V

111ALCLLLAAALLALCLLALALALLALAAALALALALIII LHALAALLLLLLLLHALAA

- ES
— E
— — 8 ☛ J
. . „ SS /// — 77 5 5 . S 4 — — —
= . . 4 — O 2
— . . 2 2: J .
4 . 1. . !˖ͦZ , ½C —
8 14* 1¹,, — Sſſd, D —3
. , S. 1Ri E,1 5,„ — O
& B —— — 8 4 )
“H S .
— R
— d5h

2
„ —
. —
S
S

4
S
—
—
— E

D0

N

—

. —

1

†
.

DW

———,,p
—

— —

—
—

N DDDAE
R WMWMW .

, 7, 7

—

—=—

—=

S

u

*.

2*
* S

—
—

——

— ————

. Rugſlbine li.

— —— —
— ——
—— — —

—

E
S

,
V

ᷓꝗ60———=
5

— *
— 2

.

ß⁵
—

S
L

△

2
„ Salue gemna woſeſſo

l (AADigum Aurelium Augaſlinume Sebaſtianus Brant, „»„
lamda um libuit pater Auguſtine ſacrate l r”””M

arminibus laudes concelebrare tuas: el L
t uolui fateor:ſed multa negocia/noſtras
Hactenus infirmas detinuere manus.
Nec tu Diue pater: noſtro modulamine/maior l
CEncicre: nec bor carmine doctor eges.
ctibi quam laudem ſceleratus bomuntio/forſan SS
ne uelim: grata eſt: te neqʒ digna cano.

1X quicquid id eſt: calamum duoq; dirige noſtrum:
1S

o tibi condignum perficiatur opus.
Ffrica te puerum tellus produxit: ibig .
¶Sectatus ſtudia es litterulasq; bonas.
las deinde in patria docuiſti: & in urbe potenti
Punica: mox Romam doctior unus adis.
Grammaticen primo: dehinc rhætore digna docebas.
um Mediolanum/per pia fata ‚uenis.
Iic ſacer Antiſtes: uenerabilis ille ſacerdos
Præſulis in ſolio præfuit Ambroſius?
Qui temmellifluis ſermonibus/atq; ſalu bii
(Oonſilio: ſtabilem fecit inire uiam.
d tua quod genitrix eran Terpnt Precibal
ag ut faceret/ Monica ſancta/ſ deo.
Hæc te ſollicitis curiſq; animiſq; ſequuts
es mare/per terras: fœmina digus coli:

Pklenna Ambroſij te præſulis ora reduxit:

ðUMUUW lumine te ſacro & mergier obtinnuit.
Dagmata mox linquis Manichæa pudenda: setg
. ((§ eram/illibatam/ catholicamq; fidem.
nn qua profecit tua qtum induſtria/ parao ðè
¶ Tempore: teſtantur/ſcripta decora/libirrr. 2
ontinuo mundi pompas & inania uota
eſeris: inquirens ſemper ubiq; deum.
unq; tua Chriſtum ſequeris genitrice beata:
D . ¶ Viuendi & normam fratribus inſtituis.
Hiactenus & durat/tua regula ſanctaſper orbem:
¶ Quã à monachij/ fratres canoniciq; tenent. —H
In m hinc rediens mox preſbyter au Aliaris: „,;Ʒ sAK“²ef
ræſul & Hipponæ factus es eccleſi?æ. H
t mira illic opera: & pia dogmata ſcribens:
Hjreticis laqueos/frenaq; dura facis?
Quotq; canes rabidos confundis/& ora latrantum/
ni ſanctam/niſi ſunt/ lacerare fidem?
Vt merito de te (quiſquis fuit ille urorum)
Ulxerierln ſolo te recubare fidem.
Tu ſuper egregios luces Venerande magiſtros:
3 Wen ſoli⸗ ſuperat/aſtra minora/nitor: *
Proſper Loctorum caput es: lux & clariſſima mundi: JMW
Atq; oculus per quem cuncta uidere licet.
Auicquid ab ingenio potuit ſublime parariß:·
oc inſtar fontis per tua ia ſcripta kluit. rÿMUD ꝛ „-

Poſidonius

Paulinus

. MZB .
Hieronymus

“l

.
Seuerus Erugilega bæc fauos/diuino nectare plenes
. (Eert apis: binc nobis mella cupita ſluunt. ä
Voluſianus Credimus / inq; dei poſitum nil lege / probari —
Quod te contingat/diue latere pater. .
Tu ſidei clypeus:uirtutum exemplar:òe omnis .
octrinæ ſpecimen: fulgida ſtella poii.
Præſulis officium / du luſtra per octo/ dierum . .

¶ Plenus agis: nullo feta timore ſubis. .
At tecum ut creuit libycæ deuotio gentis:
Vorte tua cecidit ſic ſimul Afra fides. Ppti
Sed tua adhbuc durat pater Auguſtine: ſecunda n
ama / decus / perpes gloria / uita /ſalus.
Hincte dhue precor /ſancta prece dirige / ſummo “
Rt ſoli ut placeant pectora noſtra deo.
=è Finis
Seos tu:ingenig: eruditionę:erroꝛe:cõuerſioneꝛar· zir
ſgcra baptũmali regeneratiõe Diui doctoꝛis Augu *
ſtini bꝛeuis narralllo „2 .
Auguſtinus Afer Carthaginẽſis ex PAricio patre ⁊ Monica matre genitus:pu/ 8
er acerrimi ⁊ admirandi fuit ingenij. Adelęſcẽs adpuc nãq; quicquid in libꝛis ar/ Nu
tium quas liberales vocant de arte diſſ ereßainoqnenaltde dimẽſionibus:de mu⸗/
ſicis ⁊ numeris traditũ eſt: quoſcũq; legere potuit: ſine magna difficultate abſh
vllo pꝛeęceptoꝛe(vt ipſe teſtatur)per ſe intellexit.inc in Ariſtotelica doctrina: in ðUðMẽ
diſputãdi aſtutia: omniq; ſęculari litterateta ita eruditus fuit: vt acutiſſimls phi “ 12
loſophus: rhetoꝛ pꝛeęſtantiſſimus:argutiſſimusq; dialecticus haberetur. In hoc 1
tamẽ vno oberrauit: ꝙ chꝛiſtiana veritate contẽpta gentiliũ ſuperſtitionibꝰ inhę/ M br
ſit: Et inde in Manichęoꝛum hęreſim pꝛolapſus: dimidiam fere vitam ſuam in-
ter illoꝛum moꝛes ac vanas diſciplinas mundanoſq; erroꝛes cõtriuit. Poſtqᷓ; aũt „ l
. pluribꝰ annis ⁊ apud Carthaginẽ ⁊ in vrbe Romana rhetoꝛicam docuiſſet: M
diolanum venit eãdem artem ibidẽ traditurus. Vbi cum inueniſſet ſanctũ illum A
. 72 doctiſſimum virum Ambꝛoſium eiuſdem ciuitatis antiſtitẽ: ſepius cũ eo cöuer-·· * „ hN
ſabat᷑ ac diſputabat. Et quia in diſputãdo plurimum fuerat exercitatus atq; ver⸗/ “́YÿJYVU
ſutus:tantis interdum contra ſacrarum litterarum ſcripturas argumentis: tanta —
pertinacia et diſputationis ſuę acrimonia ac vehemẽtia patrem Ambꝛoſiũ vrge⸗ N
bat:vt (eo teſte)inter ſupplicationes ſuas deum rogare coactus fuerit:vt ſe ab ei Uun
captionibus auerteret.Mirũ in modum optabat ſanctus ille pater hominẽ tan/ .
te doctrinę in chꝛiſtiana fide illuminari: iuges ꝓ eo oꝛatiões offerebat. Pia quee „ N
GqGB mater eius Monica: pꝛeces ⁊ lachꝛymas pene cõtinuas ꝓ ipſo fundebat. Iſtis t
factũ eſt:vt declinare aliquãtulũ ab errore inciperet:⁊ pſᷣdicationibꝰſancti Antiſti/ i
tis aliqñ intereſſe curaret. In quibꝰ dũ ſinceritatẽ chꝛiſtianę fidei: oẽs diſciplinas
⁊ omnium artium argumenta ſuperare demonſtraret: Auguſtinus diuino auxilio
chꝛiſti verã religionẽ ynplexꝰ eſt:Et factꝰ* cathecuminꝰ:a Simpliciano ꝓbatę ſan⸗/
ctitatis viro de chꝛiſti ſide et vera religiohe ita eſt inſtructus: vt omnis erroꝛ om/
,, niſq; dubitationis timoꝛ ab eius animo pꝛocul pellere. Multis tunc lachꝛymis n
eerroꝛem ſuũ confeſſus eſt:magno luctu cõuerſionis diuturnitatem cõqueſtus eſt:
. * ingentiq; doloꝛe ſeram pęnitentiam damnauit. Sic tandem cũ filio ſuo Adeoda⸗/ 1
; to ⁊ ſocio Alipio a venerando patre Ambꝛoſio baptizatus eſt nouiſq; veſtimen/ B
tis indutus. Triumphare tunc cępit Auguſtinus illa hoꝛa in qua nouũ hominem S .
induit: ⁊ vna cum epiſcopo Ambꝛoſio diuino quodam inſtinctu hymnum de ſide
chꝛiſti cantauit. S „
. .
°„ . * )

—,iqj —, £
„ . E . 2
. —

(Srmays de fide chꝛiſti: gnsan ſan/
ctus Ambꝛoſius vna cum Auguſti

no poſt adepta ſacri baptiſmatis
gratiã:pꝛo dei laude et debita gra
ftiarũ actione:alternis verſibꝰ Am/
bꝛoſio edente pꝛioꝛem et Auguſti
no ſubſequentẽ:exultantibus ani⸗
mis decantauerunt.

E deum laudamus.
Te dominum confitemur.
Te ęternũ patrẽ oĩs terra venerat᷑.
Augꝰ Tibi oẽs angeli:tibi ceęli ⁊ vniuerſę ptãtes.

Ambꝛo. Libi cherubin et ſeraphin inceſſabili voce

pꝛoclamant.
Aungꝰ Sanctus Sanctus Sanctus dominus de/
us ſabaoth.
Ambꝛo. Pleni ſrt cęli ⁊ terra maieſtatis gloꝛi tuę.
Augꝰ Te gloꝛioſus apoſtoloꝛum choꝛus. .

.Ambꝛo. Te pꝛophetarum laudabilis numerus. e

Augꝰ Te martyxum candidatus laudat exercitꝰ. 4
Ambꝛo. Te per oꝛbem terrarũ ſancta cõſitet᷑ ecclia.
Augꝰ Patrem immenſę maieſtatis.

Almbꝛo. Venerandũ tuum verũ ⁊ vnicũ ſilium.
Augꝰ Sanctũ quoq; paraclitũ ſpiritũ. „.it

Ambꝛo. Tu rex gloꝛię chꝛiſte. „
Augꝰ Tu patris ſempiternus es filius.
Ambꝛo. Tu ad liberandum ſuſcepturus hominem
nõ hoꝛruiſti virginis vterum. L
Augꝰ Lu deuicto moꝛtis aculeo aperuiſti ceden
tibus regna cęloꝛum.
Ambꝛo. Zu ad dexteram dei ſedes in gloꝛia patris.
Augꝰ Judex crederis eſſe venturus.
Ambꝛo. Te ergo quęſumus tuis famulis ſubueni:
quos pꝛecioſo ſanguine redemiſti.
Aug⸗ Eterna fac cũ ſanctis tuis gloꝛia munerari.
Ambꝛo. Saluum fac populum tuum domine: ⁊ be/
neldic heęreditati tuę.

. Aug Et rege eos extolle illos vſ⸗ q; in eternü.

Ambꝛd. Per ſingulos dies benedicimus te.
Augꝰ Et laudamus nomen tuũ in ſ Eculu: ⁊ in ſe⸗
culum ſeęculi.
Ambrie: Dignare domine die iſto ſine peccato nos
cuſtodire.
Aug⸗ Abilerere noſtri domine:milerere noſtri. .
Aimbꝛo. Fiat miſericoꝛdia tua domine ſuꝑ nos aus,
ad modũ ſperauimus in te.

Aus In te dñe ſ peraui non cõfundari. in eternu.

Finis

— Tiod his diebus cõtigit fratres hu 4

Warpa ſancti Ambꝛoſij Epiſco⸗
pi:factus poſtq; Baptizatus etno
uis veſtibus indutus fuit Augu

ſtinus.

maniſſimi vidiſtis:quibus domini
noſtri ſu chꝛiſti ſummam poteſta-

tem et clementtam intelligere potuimꝰ:me

moꝛieq; mãdare debemus ꝙ in nulla re ma
gis chꝛiſtianis gratulari poſſumꝰ qᷓ; ꝙ hoc
tempoꝛe ⁊ ętate noſtra mirandũ oculis no/
ſtris vidimus. DHiuinę clementię ixnume⸗/
ras gratias agere debemus ꝙ Auguſtinus

Alfer Carthaginenſis: philoſophus acutiſſi
mus cõtempto gentilium cultu: ad veram

chꝛiſtianam religionem diuino nutu tandẽ
peruenit. Hoc reſurrectionis tempus dupli
ci lęticia cęlebꝛandũ eſt:chꝛiſti ſcilicet vicco
ria potito ac deleto inferoꝛũ imperio:⁊ Au/
guſtini cõuerſione quę chꝛiſtianis plurimũ
cõfert. Quis expugnauit animũ:quis ſupe
rauit:? NHon argumẽta: nõ vis aliqua verbo

rũ:ſed dei dũtaxat virtꝰ ⁊ clementia. Nõne

rhetoꝛ hic habebatur pꝛęſtantiſſimus? Hõ/
ne eius doctrina accinctus MÆ'aediolanũ ve
nit:ibi a cũctis ciuibus honoꝛifice ſuſceptꝰ
eſt? Ad quid tanta liberalium diſ ciplinarũ

eruditio:tm̃ philoſophię acumẽ? Ad quid
illud acre ingenium: illa dialectica: cęteręq;

artes ſine pꝛęceptoꝛe adeptę: Ad hoc vt di⸗
uina patentia magis eluceat moꝛtalibus.
Quo ariſtotelica inſtitutio in ðiſputãdo ſi⸗
mulationes: difſicultates tendebant: verſu
tię:cõtentiones et aſtutię: quibus maxime
erat inſtructus:argumentaq; contra ſacra/

rum litterarum ſcripturas cum vna eſſemꝰ

adducta:in quibus diuinum quandoq; im
pioꝛabamus auxilium? Quo tanta in dicẽ/
do hominis gratia: tanta in dicendo copſa
atq; facundia:vt non temere eius dicta diſ
ſolui potuiſſent? Ad hoc vt fides chꝛiſti ſta
biliretur. Sꝑępius me eumetemptaſſe intel/
ligitis:quo inter diſſenſiones noſtras vir
tus diuina operaret᷑. Optabam mirum in
modum hominem tantę doctrinę illumina
ri:a quo ſumma gloꝛia ⁊ ſplendoꝛ vt in me/
rito chꝛiſtianę ſidei oꝛiri poſſet. Verumeti⸗
am Auguſtinus tãta interdum pertinacia

et diſ putationis ſuę acrimonia ac vehemẽ⸗

5„

.
—
.

tia nosvjgebat: vt inter ſupplicationes no

ſtras: ꝙ deus ab eius captionibꝰno
teret rogare coacti ſumus.

*

PB Aoniceę pꝛecibus ⁊ lachꝛymis pene cõtinu
is noſtriſq; oꝛationibꝰ aliquãtiſper adhere⸗
re cępit:et pꝛędicationibus noſtris aliquan

do intereſſe cupiebat:in quibꝰ fidei noſtrę
ſinceritatẽ omnibus diſciplinis ⁊Z mmnium

artium argumentis antecedere oſtẽdeba/
mus. Diuino tandem auxilio chꝛiſti veram
religionem amplexus eſt: vnde humanum
genus ⁊ chꝛiſti fideles merito iubilare poſ/
ſunt. Vswrumtamẽ Simpliciano noſtro pꝛo
batę ſanctitatis viro nõ minoꝛes gratię agẽ

dę ſunt:a quo Auguſtinꝰ de religione bea⸗

ta fcliciq; vita inſtructus eſt: a quo idẽ mul

ta de chꝛiſti fide:tum exempla:tũ miracula
accepit:quibus ſi qua hęreſis rubigo eſſet:
penitus animum abſterſit:quibus a ſe om/
nis dubitationis timoꝛ pꝛocul pꝛopulſatus
eſt. Quãtis fratres chariſſimi lachꝛymis er⸗
roꝛem confeſſus eſt ſuum:quanto luctu con

uerſionis diuturnitatem cõqueſtus eſt:qui
bus verbis ⁊ quo doloꝛe ſeram penitentiã
damnauit: Dimidiã em̃ ferme vitę ſuę par⸗/

tem inter gentilium moꝛes ac vanas diſci⸗
plinas mũdanoſq; erroꝛes conſumpſit. Ju

bilate de tanta victoꝛia: in qua Auguſtinꝰ

tanqᷓ; dux cũ cõmilitonibꝰ ſuis Adeodato

Z Alipio ſocio captiui noſtri ſũt.ęc quidẽ

captiuitas Auguſtinum beatum faciet: re/

gnum dei parabit. Triumphare tamen vi⸗
ſus eſt Auguſtinus illa pꝛęſertim hoꝛa in
gqua nouum hominem ſacio baptiſmate in/

duimus:in quo vna nobiſcum diuino quo/
dam inſtinctu:hymnum cãtauimus de chꝛi
ſti fide.Et vberius vt inſtrueret᷑: ⁊ a ceęteris

gentilium opinionibus ⁊ erroꝛibus remo/

ueretur: totum cognitionis animũ inten-
dcNt. Mouum in chꝛiſti fide militem habemꝰ
acerrimum contra gentiles hoſtem:contra

hęreticos inuictiſſimum imperatoꝛem. Mo

uum chꝛiſtianum:nouis veſtimentis cucul/
la nigra indiuimus: cingulo ex coꝛio noſip/
ſi pꝛęcinximus:quod Simpiicianus noſter
ingenti lęticia donauit. Agamus gratias
domino ieſu chꝛiſto ingentes: qui religioni
noſtrę talẽ ac tãtũ pꝛincipẽ inſtituit. Gau/
deamus omnes in domino qui omnia vir/
tute ſua continet:et incõpꝛehenſibili maie/

ſtate vniuerſa complectitur. Gaudeant an⸗/

—

geli Auguſtini tã celebei conuerſione. Gau/
deant cęlum et vniuerſa terra: benędicant
omnes dominum:quia ad confèrẽdum ho/
minibus ſubſidium creauit et illuminauit
Auguſtinum: a quo tanq; religionis exoꝛ⸗
dio chꝛiſtiani auxilium caperẽt ⁊ ſuffragiũ.
A quo deniq; religionis cõſtitutiones oꝛi/
ri poterũt.Hanc Auguſtini conuerſionem
in futurum homines diuinis pꝛoſequentur
honoꝛibus: Amen. Sè

E. n Regulas diui Aurelij
Auguſtini pręfatio.
On mediocrẽ verbavim habẽt ad mo
.,1/Anendum animum auditoꝛis:dum ab
eeis nõ diſſonat vita docentis. CTůnc eðniu
gfirma eſt pꝛedicãtis auctoꝛitas: cum ea que ”M
dixerit:effectu operis coꝛdi audientis affir
lt E ilnaus vox doctoꝛis audientiũ coꝛda
libentius penetrat:quã dicentis vita com ·· 4
emẽdat. Vnde ⁊ vir iuſtus et dictis ⁊ factis
in 1 uis ſemonibus cõpꝛobat᷑. Nam ſi fue/
riexercitatus quidem in ſermonibus ⁊ de/
ſidioſus in operibus:doctrinam factis de-
ſtruit et repellit. Docturus igit᷑ pꝛiuſqᷓ; ver/
bum exhoꝛtationis inſonet: omne quod lo
cuturus eſt operibus clamet. Benefacere
itaq; pꝛima doctrina eſt. Ceſſantibus nãq;
verbis: ipſum opus bonũ docet homines
dum videt᷑. Dictis ergo facta anteponank:
quoniã ſine factis dicta nihil pꝛoſunt. Vn/
de et de Jeſu cunctoꝛũ doctoꝛum magiſroo
ſcriptum eſt: A cepit facere ⁊ docere. Ipſe Actl.ꝛ.
quoq; diſcipulos ſdicaturos inſtruẽs:dix ·
it: Qui ſoluerit vnum de mãdatis iſtis mi Matts.,.
nimis ⁊ docuerit ſichomines:minimꝰ vocaa .
bit᷑ in regno cęloꝛum. Qui aũt fecerit ⁊ do „
cuerit: hic magnus vocabit᷑ in regno cęlo⸗ H
rum. Grandis quippe cõdemnatio eſt com
ponenti quidem ſermones ſuos:vitam ve/ 4
Jo atq; opera negligenti. Idcirco viri ſan⸗ H
cci cũ ſe ad pꝛędicandum parãt: pꝛius inte⸗/
rius ſe virtutibus oꝛnant: vt ad hoc qð lo/
quendo docẽt: viuendo concoꝛdẽt. Sic et
egregius ille ſdicatoꝛ Paulus ſe feciſſe te-
ſtatur: Coꝛpus inquit meũ caſtigo ⁊ in ſer/i.or.D.

he

—
.₰.

6

—

—

.
7

.
„“

⸗

—

uitutem redigo:ne foꝛte cũ alijs pꝛedicaue/
rim:ipſe repꝛobus effliciar. Sic quoq; ma-/
gnus ille doctoꝛ Auguſtinus poſt eius con/
uerſionẽ feciſſe dinoſcit᷑. Cui rei certum affe
runt teſtimonium editę ab eo regulę: quas
nõ ſolũ alijs ſimul viuere ſpõdentibus tra/
didit tenẽdas: ſed ⁊ ipſe cum illis vigilan-
ter ac ſtrenue ſeruauit. Rectiſſime igit᷑ agi
cẽſendum eſt:ſi huius ſanctiſſimi patris ſa/
luberrimis ſermonibus impꝛimẽdis: regu⸗
lę eius ſᷣmittant᷑: quatenus ſic pꝛobatiſſi⸗
ma vita eius cognita: ſermonum ipſoꝛum
lectoꝛ atq; auditoꝛ vberioꝛem fructum per/
cipiant:dũ videlicet factis et operibus ver
ba pꝛobari ſenſerint.
Ml Finis

Pini patris Aurelij Auguſtini: Re
a pꝛima: tradita fratribus qui ſi/
mul et cõmuniter ſcòᷣm apoſtolicã ⸗
aditionem viuere ſpopotzderũt.

Ca. 1 Ommuni diffinitione decreuimus

apud vos quod nunq; poſtmodũ
Adb vllo poterit infringi. Reſidensi⸗
bus in monaſterio in nomine dñi noſtri ie/
ſu chꝛiſti:omnibus placuit ſcõm apoſtolicã
traditionem vnum ſentire in domino ⁊ cõ/
muniter poſſidere:ſicut ſcriptum eſt: VFnũ
ſentite in domino.Et nemo quidẽ pꝛopꝛiũ
vendicet quicqᷓ;: ſed quia ſicut ſcriptum eſt
in actibus apoſtoloꝛum: habentes omnia
communia nemo quicq; eſſe ſuum dicebat:
quod a nobis ſcriptum eſt. In domino er/
go iure obſeruationis nos teneamus:quo/
Matthᷣ.io. Niam in lege ſcriptum eſt:Qui perſeueraue
a.a. 2. rit vſq; ud finem: hic ſaluus erit¶ Si quis

.]N autem venire deſiderat ad cõgregationem

fratrum qui in vnũ eſſe videntur: nõ igno⸗
Matth.i9. ret euãgelicum dictũ quod dixit: Vendat
omnia ſua:et eroget egenis ⁊ pauperibus.
Zucj.q: Et iterũ: Abneget ſemetipſum ſibi ⁊ tollat
crucem ſuam et ſequatur me. Et ne tractet
in coꝛde ſuo de victu aut veſtitu et cęteris
quę neceſſaria ſunt coꝛpoꝛi: Ipſo domino
pꝛomouente in euangelio ⁊ dicẽte: Nolite
cogitare dicentes quid edetis aut quid ve
ſtiemini:hoc enim gentes cogitãt. Scit pa/
ter veſter quia hoꝛum omnium indigetis.

Watth. s.

*V . .

„
—
D
M

Quęrite pꝛimum regnum dei et luſticiam
eius:et hec omnia apponẽtur vobis.i Ve⸗ Ca.z.
rumtamẽ anteq; ſtatuat eſſe i monaſterio:
ꝓbet pꝛopoſitum fratrum atq; exemplum:
et ipſe pꝛobetur in omni conſeruatione ab
illo qui pꝛioꝛ eſt: ⁊ cęteris conſentientibus:
pꝛopter illud quod ſcriptura docet ⁊ aqmo-
net dicens: Amicum noli cito compꝛobare.
ed ſi contigerit vt aliquis ex qualibet Ca 4.
cauſa neceſſitatis a monaſterio fuerit ab/

ſtractus:ne vel mente concipiat ſecum ali/

quid ferre de his omnibus quęin monaſte⸗
rio fuerunt:ſiue etiam quę fecum aliquan⸗
do attulerat:ſiue ea quę cum fratribus ac/

quiſierat:quia certũ eſt fratres nihil habe⸗/ *

re:poſſidere: dare vel accipere debere ſine
ſuperioꝛis licentia. Quod ſi ꝓpinquus vel
amicus vel quilibet fratrum aliquid offer⸗
re voluerit:pꝛimo quidem pꝛioꝛi inſinuetur
⁊ ſic ſuſcipiat᷑ ſi iſe mandauerit:de quo ta.
men nihil ſiat aliud niſi quod pꝛioꝛi placue/
rit vel permiſerit: quon iam valde veren-⸗
dum eſt ne ſibi eueniat quod ſcriptum eſt:
Vir mutabilis in lingua incidit in mala.
Et iterũ vt nullum de fratribus ſecum pꝛo/
uocet:ne magis deſtructoꝛ qᷓ; ędiſicatoꝛ mo
naſterij videatur:pꝛopter id quod ſ. criptum
eſt: Qui nõ eſt mecum contra me eſt:et qui Matth. 12.
mecũ non congregat diſpergit. Et quicũq;
pꝛouocatus ab aliquo:de monaſterio volu
erit abſcedere:aut indicet ᷣpoſito:cui vti
de his quę in cõmuni decreuimꝰ nihil eſſe
cẽſeo ſubtrahẽdum:quia ſcriptum eſt: Pa⸗ Ecẽi. ,
cifici ſint tibi multi:ſed vnus ex mille ſit ti/
bi conſlliallus.E Fmitur hec quę ſcripta ſũt ca. 5.
cum ſumma diligentia obſeruanda ſunt a
pꝛępoſito vſq; ad omnes fratres.Et ſi quis
ah aliquo doctrinam audiuerit pꝛeterqᷓ; in
monaſterio conſecutus eſt ab eo cui ſe cres
didit:hanc autem ſuſcipiat ⁊ eam non ſub
trahat doctoꝛi:quia ſcriptũ eſt: Omne qð
manifeſtat lux eſt. Si enim, bona fuerit col/
laudanda eſt: Si vero pꝛaua repꝛobanda.
¶ De his autem fratribus qui in vnitate Ca. 6.
conſiſtunt ſi quis ſubito aduerſus pꝛęepoſi⸗
tum altercatus fuerit: non ſolum ſemel ſeld ·
ſecundo et tertio: vt euangelinm docet:li/Mattð.18.
cet exoꝛare.Si autem noluerit ſe emẽdare:
ille cui iniuriam irrogatus eſt poſt pęniten/

tiã yel ſecũdã coꝛrectionẽ:qͥ nõ reuocauerit

contu maæcem denunciet et illud pꝛeępoſito:

ne per taciturnitatem ille ⁊ frater ſuus pe/
riclitẽtur:ſicut Salomon ait: Qui occultat
Ca. 7. inimicitiam inſtruit dolum ¶ Si vero vt fi/
eri ſolet incurſio repẽtina ſuperuenerit aut
hoſtilitas:vt impoſſibile ſit fratribꝰ in vnũ
fugam petere pꝛopter inſecutionem inimi/
coꝛum: ⁊ poſtmodum deo fauẽte euaſerint
et potuerint peruenire vbi bꝛępoſitum eſſe
cognouerũt: velut filij ad patrem feſtinare
debebũt. MHec vllomodo poterunt ſepara/
ri:quoꝝ diuina charitas ſociauit: quia ſcri⸗-
1. Job. 4. ptum eſt: Pertecta dilectio foꝛas mittit ti⸗
Cca. 8. moꝛem. Si
naſterio ſecũ poꝛtauit: neceſſe habebit vbi
pꝛępoſitus ſuus eſt illud perferre: quia nõ
poterit ſibi retinere quod per pactũ ad om
nes pertinet:et deo vtiq; eſt conſecratum.
Sed ſi cogitauerit de his aliqᷣd retinere:cõ/⸗
Bo.iʒ. tra dictũ apoſtoli agere videt᷑:qui ait: Ne/
mini quicq; debeatis: niſi vt inuicem dili⸗

cLa. 9. gatis vos ¶ Omnia quę in iſto libꝛo canti/

nentur: omnes fratres obſeruẽt atq; ſe ſub/
ſcribãt qui boni eſſe deſiderant: Nerum ꝓ⸗/
pter illos hęc ſũt cauta: id eſt ſcripta qui in
omnibus ſtabiles eſſe noſcuntur.

Sancti Auguſtini.

. (SDiui patri⸗ Aurelij Aluguſtini Re

gula ſecunda: Cõfratres de modo

di: operandi: viuendi et conuer/

ſandi: conuenienter inſtruens.

NRNte omnia fratres chariſſimi dili/
Ngat deus: deinde ꝓximus ¶ QAua/
liter autem opoꝛteat nos oꝛare vel
ſpfſallere deſcriblmus:id eſt in matutinis di
cant᷑ pſalmi octuagintaocto cũ debitis an/
tiphonis:verſibus et reſponſoꝛijs. Ad pꝛi-
mam ⁊ tertiam dicãtur ſui pſalmi:antipho
ne duę:lectiões duę. Simili modo ad ſextã
et nonam dicantur ſui pſalmi cum debitis
— reſponſoꝛijs ⁊ antiphonis.hoc idem in veſ
peris ⁊ completoꝛio ſeruet᷑. Ad lucernariũ

n. Gi quis autẽ quod ſuperius dixi/
m cauſa neceſſitatis detinet id quod a mo/

d deu honoꝛent:

autem pſalmus vnus: reſponſoꝛiũ vnum:
antiphonę tres: lectines tres.Et tempoꝛe
opoꝛtuno poſt lucernarium omnibus ſedẽ/
tibus legantur lectiones. Nocturnę autem
oꝛationes mẽſe nouembꝛi:decembꝛi:ianua
rio ⁊ febꝛuario:antiphonę duodecim: pſal
mi ſex:lectiones tres. Marcio:apꝛili: ſeptẽ
bꝛi:octobꝛi:antiphonę decẽ:pſalmi quinq; ꝗꝗ
lectiones tres. Maio:iunio:iulio et augu/ꝰ
ſto:antiphonę octo:pſ almi quattuoꝛ: lecti
ones duę. Operent᷑ a mane vſq; ad ſextã: Ca. 2.
⁊ a ſexta vſq; ad nonã vacent lectioni: ⁊ ad
nonã reddãt codices.Et poſtq; refecerint ſi
ue in oꝛto ſiue vbicũq; fuerint: faciãt opus
vſqꝙ ad hoꝛã lucernarij. Nemo ſibi aliqͥd vẽ
dicet pꝛopꝛiũ ſiue in veſtimẽto ſiue in qua/
cũq; re: Apoſtolica enim vita optamus vi/
uere. Nemo cum murmure aliquig faciat:
vt non ſimili iudicio murmuratoꝛum pere/
r eigellterobegtar b patrem ſuũ poſt ⸗
ſito ſuo deſferant ſicut
decet ſanctos Sedentes ad menſam ta/
crant aulientes lectionem Si autem ali-
quid opus fuerit:pꝛępoſitus eoꝛum ſollici-
etus ſit. Sabbato ⁊ dominieca ſicut cõſuetu/
go eſt qui volunt vinũ accipiant. ¶ Si opꝰ Ca.z.
fuerit ad aliquam neceſſitatem mitti: duo
eant. Nemo extra monaſterium ſine pꝛę/
cepto manducet neq; bibat: Hon enim hoc
ad diſciplinam ꝑtinet monaſterij. Si ope/
ra monaſterij mittantur fratres vẽdere:ſol⸗
licite caueant ne quid faciant contra pꝛece- .
ptum: ſcientes: quoniam exacerbãt domi /
num in ſanctis ſuis. Si aliquid emant ad
neceſſitatem monaſterii: ſollicite ⁊ fideliter
vt ſerui dei agant.¶ Odcioſum verbũ apud Ca. 4.
illos nõ ſit. Mane ad oꝑa ſua:ſedeant poſt ðZ
oꝛationem tertię eant ad opera ſua:nõ ſtan
tes fabulas contexant:niſi foꝛte aliquid ſit „19
ꝓ vtilitate animę: Sedẽtes ad oꝑa taceãt:
niſi vt neceſſitas operũ exigeret vt loquat᷑
quis Si quis autẽ nõ omni virtute adiu/s. j. .
uante miſericoꝛdia dei hęc conatus fueri
implere:ſed contumaci animo deſpexerit:
oſemel atq; iterum commonitus:ſi non emẽ
dauerit:ſciat ſe ſubiacere diſciplinę mona/
ſterij ſicut opoꝛtet.Si autẽ talis fuerit ętas
ipſius: vapulabit.hęc autẽ in nomine chꝛi
ſti ſideliter et pie obſeruantes et vos pꝛoſi- 4
cietis ⁊ nobis non parua leęticia erit de ve⸗

Actl. ⁊.cet.4.

¹ Pdicr

ſi⸗

ne.

9
4
*
—
W

„ °

—

ctam ſocietatem ex paupertate veerunt.
Magis autem ſtudeant non de parentum
diuitum dignitate: ſed de pauperũ fratrũ
ſocietate gloꝛiari. Nec extollantur ſi cõmu/
ni vitę aliquid de ſuis facultatibus contu/
lerunt: nec de ſuis diuitijs magis ſuperbi/
ant quia eas monaſterio partiunt᷑ q́; ſi eis
in ſeculo fruerentur. Alia quippe quęcũq;
iniquitas in malis operibus exercetur vt ſi
ant:ſuperbia vero etiam bonis operibꝰ in⸗
ſidiatur vt pereant.Et quid pꝛodeſt diſper-
gere dando pauperibus ⁊ pauperẽ ſeri:cũ
anima miſera ſuperbioꝛ effiei᷑ diuitias cõöo/

fra ſalute Hec ſunt que obſeruetis pꝛeci/
pimus in monaſterio conſtituti.

H ¶ Explicit ſecunda Regula
Sancti Auguſtini.

BDini pattis Aurelij Auguſtini
Kegula tertia: In qua latiꝰ tradi⸗
dit ea quę ad comunem cdericoru

vitam pertinent: Quęeta nonnul/
lis inter ſermones de communi vi

ta clericoꝝ enumerat. temnendo qᷓ; fuerat poſſidendo?: Omnes Ca. s.
4 ”UU?ꝑ reergo vnanimiter et concoꝛditer viuite:⁊ ho „
Mte omnia fratres chariſſimi diliꝰ noꝛate in vobis deum inuicem:cuius tem / 1. Corſ.ʒ.et. .
gatur deus: deinde ꝓximus: quia pla facti eſtis ¶ Oꝛationibus inſtate: hoꝛis Ca. 7.
] a pꝛęcepta ſunt pꝛincipaliter no- ⁊ tempoꝛibus Conſtirutio I oꝛatoꝛio ne Ca.S. .
. . is dat lhec igit ſunt que vt obſeruetis . mo aliquid agat niſi ad quod factum eſtvn ſera i
pꝛęcipimꝰ in monaſterio cõſtituti. Pꝛimũ c et nomen accepit: vt ſi foꝛte aliqui eti/
pꝛopter quod in vnum eſtis congregati: vt Q am pꝛęter hoꝛas cõſtitutas ſi eis vacat oꝛa/
vnanimes habitetis in domo: et gt vobis re voluerint: non eis ſint impedimẽto qui
12. q.I. anima vna ⁊ coꝛ vnum in deo ¶ Et non di/ ibi aliquid agẽdum putauerũt ſalmis Ca. y.
nõ dicatj catis aliquid pꝛopꝛium: ſed ſint vobis om / ⁊ hymnis cum oꝛatis deum:hocverſetur in
Ca.2. nia communia ¶ Et diſtribuat᷑ vnicuiq; ve/ꝰ

Sͦ
.

ſtrum a pꝛępoſito veſtro victus ⁊ Tgumer
tum:non ęqualiter omnibus quia nõ ęqua
liter valetis omnes:ſed potius vnicuiq; ſi/⸗
cut cuiq; o pus fuerit. Sic em̃ legitis ĩacti⸗/

Acij.2. et 4. bus apoſtoloꝛũ: Quia erant illis omnia cõ

munia: et diſtribuebat᷑ vnicuiq; ſicut cuiq;
Ca.ʒ. opus erat Qaui aliquid habebant in ſęcu
lo: quãdo ingreſſi ſunt monaſterium liben/
ter velint illud eſſe commune.Qui autem
non habebant: non ea quęrant in monaſte
Ca. 4. rio quę nec foꝛis habere potuerunt. Sed
tamen eoꝛũ infirmitati quod opus eſt tri /
buat᷑:ẽtiam ſi paupertas eoꝛum quãdo fo/

ris erant nec ipſa neceſſaria poterat inueni

re. Tanti nõ ideo ſe putẽt eſſe fęlices quia
inuenerunt victum et tegumentũ quale fo/
ris inuenire nõ poterant:nec erigant cerui/
ccem quia ſociantur eis ad quos foꝛis acce/
dere non audebant:ſed ſurſum coꝛ habeãt
et terrena vana non quęrant: ne incipiane
eſſe monaſteria diuitibus vtilia non pau/
peribus:ſi diuites illic humiliantur ⁊ pau/
Ca. 5S. peres illic inflantur. Rurſus etiam illi qui
aliquid eſſe videbantur in ſęculo: non ha/
beãt faſtidio fratres ſuos qui ad illam ſan/

—

coꝛde quod ꝓfertur in voce (Et nolite can Ca. 10.
tare: niſi quod legiſtis eſſe cantãdum. Qð
autem non ita ſcriptum eſt vt cantetur: nõ
cantetur Carnem veſtram domate ieiu/ Ca. 11.
nijs ⁊ abſtinentia eſcę:quantũ valitudo ꝑ/
mittit ¶ Q.uãdo autem aliquis non poteſt ca na.
ieiunare:non tamẽ extra hoꝛam pꝛandij ali
uid alkmentoꝛum ſumat niſi cum ęgrotat.
Cum acceditig ad mẽſam donec inde ſur/ Ca.z.
gatis quod vobis ſcõm conſuetudinem le./
gitur ſine tumultu et contentionibus audi
te:ne ſolę vobis fauces ſumant cibum:ſed
⁊ aures eſuriant dei verbum ui infirmi Ca. 14.
ſunt ex pꝛiſtina conſuetudine ſi aliter tra/
ckłant᷑ in victu:nõ debet alijs moleſtum eſte

nec iniuſtum videri quos fecit aliqua con/
ſuetudo foꝛtioꝛes. Mec illos fęlicioꝛes pu⸗/

tent quia ſumunt quod non ſumunt ipſi:

ſed ſibi potius gratulentur: quia valent qð
non valent illi. ¶Et ſi eis qui venerunt ex Ca. 15.

moꝛibus delièatioꝛibus ad monaſteriũ ali⸗
quid alimentoꝛum: veſtimentoꝛum: operi/.
mentoꝛum datur:quod alijs foꝛtioꝛibus et
ideo fęlicioꝛibus non datur: cogitare de/
bent quibus non datur q́;tum de ſua ſeę/
culari vita illi ad iſtam deſcenderint: q́;uis

vſq; ad glioꝛum qui ſunt coꝛpoꝛe f-rmioꝛes
frugalitatem peruenire nequiuerint. Hec

.vigderi:cum hoc fecerit. Nidetur omnino: ⁊
a quibus ſe videri non arbitratur. Sed ec/
ce lateat:⁊ a nemine hominũ videat᷑: quid
faciet de illo deſuper inſpectoꝛe:quem late⸗
re nihil poteſt? An ideo putandus eſt nõ vi

dere: quia tanto videt patiẽtius:quãto ſa/ aliquo litteras vel quodlibet munus acci⸗ dicar
— .
ſ●
, „ . *

piẽtius? Illi ergo vir ſanctus timeat diſoli
cere: ne velit fęminę male placere. Illum co

ceęteris inueniendis: ꝓhibẽdis: indicãdis:
cõuincẽdis:vindicãdiſq; peccatis diligẽter
⁊ fideliter obſeruetur:cum dilectione hoim
⁊ odio vitioꝛum ¶ Quuicunq; autem in tan/CcCa. 25.
tum ꝓgreſſus fuerit malum: vt occulte ab ²½ q. 1.

debent velle omnes quod paucos vident gitet oia videre:ne velit feminã male vide/
amplius:nõ quia honoꝛantur:ſed quia to / re. Illius nãq; ⁊ in hac cauſa commẽdatus
lerantur accipere:ne contingat deteſtanda eſt timoꝛ: vbi ſcriptum eſt: Abominatio eſt .
peruerſitas:vt in monaſterio vbi quatum domino defigens oculum uãdo ergo ſi Ca.22.
poſſunt:ſfiunt diuites laboꝛioſi:fiãt paupe/ mul eſtis in eccleſia et vbicunq; vbi feminę
Ca. 16. res delicatig. Sane quẽadmodum egrotã/ ſunt:inuicem veſtram pudicitiam cuſtodi/
tes neceſſe habent minus accipere ne gra- te.Deus enim qui habitat in vobis:etiam
uentur:ita ⁊ poſt ęggritudinem ſic tractandi iſto modo cuſtodiet vos ex vobis. ¶ Et ſi Ca.22.
ſunt vt citius recreent᷑: etiam ſi de humili- hanc de qua loquoꝛ oculi petulantiam in
ma ſeculi paupertate venerũt: tanqᷓ; hoc il,- aliquo veſtrum aduerteritis:ſtatim admo⸗/
lis cõtulerit recentioꝛ ęgritudꝑ: quod diui/ nete:ne cępta pꝛogrediantur: ſed de pꝛoxi/
Cas.17. tibus auterioꝛ conſuetudo. Sed cum vi/ mo coꝛrigantur.Si autem et poſt admoni/
res pꝛiſtinas reparauerint:redeant ad fęli- tionem iterum vel alio quocunq; die idip⸗
cioꝛem conſuetudinem ſuam: quę famulos ſum eum facere videritis:iam velut vulne/
dei tanto amplius decet:qᷓ;to minus indi- ratum ſanandum pꝛodat quicunq; hocpoꝛ-
gent:ne cibi eos teneat voluptas iam vege tuerit inuenire. Pꝛius tamẽ ⁊ altemvel ter/
tatos:quos neceſſitas leuarat infirmos. IJ. tio demonſtrandum:vt duoꝛum xel trium Matth.i8.
los eſtimẽt ditioꝛes: qui in ſuſtinenda par/ ꝰ poſſit oꝛe cõuinci:ct competenti ſeueritate
citate fuerint foꝛtioꝛes. Melius eſt em mi/ 9 coerceri. Nec vos iudicetis eſſe maliuolos eb ͤdieret
Ca. 18. nus egere:qᷓ; plus habere. Mon ſit nota/ quãdo hoc indicatis Magis quippe inno/
bilis habitus veſter:nec affectetis veſtihbus cæetes nõ eſtis: ſi fratres veſtros quos indi/
Ca.19. placere:ſed moꝛibus ¶ Quando pꝛoceditis cando coꝛrigere poteſtis: tacendo perire ꝑ/ uanm
ſimul ambulate: cum veneritis quo itis ſi/ * mittitis. Si enim frater tuus vulnus habet
Ca. 20. Mul ſtate. ¶ In inceſſu: ſtatu: in oibus mo/ in coꝛpoe quod velit occultari cum timet
tibus veſtris nihil fiat quod cuiuſqᷓ; offen / ſecari:nonne crudeliter abs te ſileretur ⁊ mi
da.at aſpectum:ſed quod veſtrã deceat ſan/ ſericoꝛditer indicaret᷑ Quãto ergo potius (ngn
Ca.⁊1. ctitatem.¶ Oêculi veſtri et ſi iaciunt᷑ in ali- debes manifeſtare:ne deteriꝰ putreſcat in
ꝗquã fęminarũ:ſigant᷑ in nulla. Heq; enim coꝛde? Sed anteq; alis demonſtretur per
quãdo ꝓceditis feminas videre pꝛohibemi quos conuincendus eſt ſi negauerit: pꝛius
ni: ſed appetere aut ab ipſis appłti velle pꝛępoſito debet oſtendi ſi admonitus ne/
832. q. 5. nec ſolo criminoſum eſt. Mec ſolo tacito affectu:ſed glexerit coꝛrigi:ne foꝛte poſſit ſecretius coꝛ/
affectu quoq; et aſpectu abpetitur et appe- reptus non innoteſcere cęteris. Si autẽ ne/
tit concupiſcentia feminarum. Hec dicatis gauerit:tunc neganti adhibẽdi ſunt alij:vt .
vos habere aĩios pudicos:ſi habeatis ocu,/ iam coꝛam omnibus poſſit non ab vno te/ H
los impudicos: quia impudicꝰ oculus im / ſte argui ſed a duobus vel tribus conuinci.
pudici coꝛdis eſt nuncius. Et cum ſe inuicẽ̃ Conuictus vero ſcõm pꝛeę poſiti vel ⁊tiã pꝛe
ſcbimet etiam tacente lingua conſpectu nſu ſbyteri ad cuius diſpenſationem pertinet.
tuo coꝛda nunciant impudica:⁊ ſcðm cõcu/ arbitrium:debet emendatoꝛiam ſubirevin/
piſcentiam carnis alterutro delectant᷑ amo dictã. Quã ſi ferre recuſauerit:etiam ſi ipſe
re: etiam intactis ab immunda violatione non abceſſerit: de veſtra ſocietate ꝓijciat t
coꝛpoꝛibus fugi? caſtitas ipſa de moꝛibus. Mõ em̃ ⁊ hoc ſit crudeliter ſed miſericoꝛdit᷑:
Nec putare debet qui in feminam ſfigit ocu ne contagione peſtifera plurimos perdat.
lum ⁊ illius in ſe diligit fixum:ab alijs ſenõ et hoc qð dixi de oculo nõ figẽdo: etiã in Ca.24. tun

èòMèͤ

=.

”äe

2 ,

piat: ſi hoc Vltro conſfiterur: 2parkatur illi er
oꝛetur pꝛo illo. Si autem depꝛehendit᷑ atq;
conuincitur:ſcom arbitrium pꝛeſbyteri vel
Ea. 26, pꝛępoſiti gralius emendetur. eſtes ve /
ſtras in vnũ habeatis ſub vno cuſtode vel
duob“ vel quod ſufficere potuerint ad eas

excutiẽdas: ne a tinea ledãt᷑. Et ſicut paſci-

mini ex vno cellario: ſic induamini ex vno
eyeſtiario. Si fieri poteſt nõ ad vos ꝑtineat
quod vobis indumentum pꝛo tempoꝛum
congruentia pꝛoferat᷑: vtrum hoc recipiat
vnuſquiſq; quod depoſuerat:an aliud qð
alter habuerat: dum tamen vnicuiq; pꝛout

cuiq; opus eſt non negetur. Si autem hinc

inter vos contentiones et murmura oꝛiũ⸗
tur: cum querit᷑ aliquis deteriꝰ ſe accepiſſe
qᷓ; pꝛius habuerat: et indignum ſe eſſe qui
non ita Eſtiatur ſi ſicut alius frater eius ve/

E nolit iubente pꝛępoſito faciat quod faciẽ/

dum eſt pꝛo ſalute. Si autẽ velit ⁊ foꝛte non

expedit: ſuę cupidi itati non obediatur. Ali/

quando em̃ etiam ſi noceat:pꝛod eſſe credi⸗

tur quod delectat. Deniq; ſi latẽs eſt doloꝛ
in coꝛpoꝛe:famulo dei dicẽti quid ſibi dole
at:ſine dubitatione credatur. Sed tamen
vtrum ſanandoalli doloꝛi quod delectat ex

pediat:ſi non eſcertum medicus conſula,⸗

tur. ¶ Mec eant ad balnea ſiue quocunq; ire ga. 8:
neceſſe fuerit minus qᷓ; duo vel tres. Et ile
qui habet aliquo eũdi neceſſitatem:cũ qui/
bus pꝛepoſitꝰ iuſſerit ire debebit. rotã / Ca. zy.
tum cura:ſiue poſt ęgritudinèm reſiciendo/

