—RS aut ſcðᷣo neqcias qᷓs diabolꝰ imiſerit cũ aĩo ⁊
unind tota fide ↄtẽpſerisl:ita ipᷣm diabolũ poſtea a
m tann⸗ vrf̃a infeſtatiõe deꝰ dignabit᷑ repellere:vt nũ/
* unn qᷓᷓ vos poſſit ſua calliditate decipe. homies
libchn em̃ negligẽtes ⁊ faciles lãguida deſideria ⁊ ſi
tnuntsgd dẽ deſidẽ hñteſ:⁊ iõ etiã ſi incipiãt iõ diu pſe
Ahſei uerãt ĩ oꝑibꝰ dei: ſᷣ vbi ſe ĩ antedictis ſacrile/
Denngmtes⸗ giujs abſtinuerũ t: ⁊ vył vnã neqciã diaboli ꝑtu
lerũt:ſtati ſe penitẽt ad dñm ↄuerſoſ eẽ:⁊ ma
. 1 tc᷑X&mnrhina mẽta diaboli reliqᷣſſe:et iterũ reuertunt᷑
imimepbi 2. Petri. 2. ad obuatiões augurioꝛũ velut canes ad vo/
1pfn ſclin⸗ mitũ ſuũ. Vos vo qbꝰ deꝰ ⁊ ſapiaʒ cõtulit et
1Neſtuſtün verã fidem dedit:ita cito coꝛde circũuentiões
gauudinescin diaboli deſpicite:et fidelit᷑ vos ad deũ cõuer/
iadnento tite:⁊ ꝗcũq; diabolꝰvoluit imittere patiẽter ⁊
glatzn fottit toleretiſ: vt cũ beato Job dicèé poſſitis:
dreetnet Job.I. Dñs dedit dñs abſtulit: ſic dño placuit ita fa
idieincc. . ctũ eſt. Silr ⁊ cũ aplo firmo ⁊ integro coꝛde di
mulunlc SBo. sS. catiſ: Quis nos ſeꝑabit a charitate xpᷣi: Tri/
odüian bulatio: an ꝑſecutio: an anguſtia:an fames:
drtdulerO an nuditas:an gladiꝰ:an ꝑiculũ? Goni enim
Epornienn chꝛiſtiani nec toꝛmẽt ſeꝑant᷑ a xpᷣo:tepidi v.
nimiür⸗ et negligẽtes interdũ ocioſis fabulis ſeꝑant᷑.
Sachberg e Et ſi vel leue damnũ ꝑtulerit:ↄtinuo ſcãdali⸗
bmtinitun zant᷑: ⁊25 deũ murmurare hſumũt ⁊ ad nefan
ifeitſi Cda ⁊ deteſtãda auguria redeũt.Sed foꝛte diẽ
lueiblen⸗ aliqᷣs: qd faciemeo ꝙ auguria ipᷣa ⁊ caragivł
Nannobfu diuini frequẽter nob vera annũciãt? De hac
snialud re ſcriptura nos cõteſtat᷑ ⁊ mon et dicẽs: Etiã
Nneboice ſi qua vera vobis dixerit:nolite credere illis.
e Zeut,15. Teptat em̃ vos dſis de vf: vtrũ timeatl eũ
ahn * aAn nõ. Sʒ iterũ dicis: Aliqͥtiẽs ſi cãtatoꝛes
Eedarn nõ fuerint: aut de moꝛſu ſerpẽtis: aut de alia
ſiſch 4 IZlibet infirmitate ꝓpe vſq; ad moꝛtẽ młti ꝑi/
g neg 1 clitant᷑. Uerũ eſt frẽs chariſſimi: qꝛ ꝑmittit HGᷣ
ttiic de diabolo: ſic iã ſup̃ᷣ dixi:ad/ ꝓbandũ chꝛiſti/
W anũ: vt cũ intdũ ꝑ illa ſacrilegia aliqᷓ remedia
unnbes /, in illa infirmitate pcipere et aliqͥd verũ potu/
3 nbniin erint agnoſcẽè: faciliꝰ ꝓpterea diabolo credãt.
ſnet Sed qͥ totã chꝛiſtianã religionẽ deſiderat cu/
oliriliſt ſtodire:opoꝛtet vt hec oĩa tota animi virtute
eitn Sat. 4. ↄtẽnat: timẽs illõ qð ait aplus increpãs: Di/
ndon 4 es ⁊ mẽſes ⁊ tꝑa obſeruat:timeo ne ſine cau⸗/
gtunii ſa laboꝛauerim i vobis. Ecce aplus dicit: ꝙ qꝗᷣ
letdemnt auguria obſeruauerit ſine cã doctrinã eiꝰſuſci
ſarlegt priet. Et iõ quãtũ poteſtis circũuentiões dia⸗
ſunn, D boli fugite. Et illð ante oia ſcitote frẽs: nee

aii

Ber.CC.XxLI. Dñica XxXI.py trinitatis:S

iob anteq; dñs ꝑmitteret diabolꝰ lędere po⸗

voſipſos:nec eos qͥ advos ꝑtinent:nec aĩalia
vfr̃a:nec reliquã ſubaʒ vel in paruis rebꝰ dia/
bolus põt lędere:niſi quãtuʒ a deo poteſtatẽ
acceꝑit: quõ nec ſancti iob facultatẽ auſꝰ fuit Job.r.
ſbuertere niſi dño ꝑmittẽte.Et ſic in euãgelio Matthᷣ.S.
legimꝰ:qñ ab homibꝰ expulſi ſũt demones ro
gauerũt vt vel in poꝛcos ire ꝑmitterent᷑. Si ĩ
poꝛcos nõ ſũt auſi intrare dęemões: niſi a deo
ꝑmiſſionẽ acciperẽt: quis ita erit infidelis vt

eos bonos chꝛiſtianos credat poſſe lędere:

niſi deus ꝓpꝛia diſpenſatiõe ꝑmitteret?: Per ⸗
mittit autẽ hoc deus ex cauſis duabꝰ: vt aut

nos ꝓbet ſi boni ſimus: aut coꝛrigat ſi pecca/
toꝛes. Sed qͥ patiẽter diſpẽſationẽ dñi tolera

uerit:⁊ ſic iam dixi:qñ aliqͥd ꝑdiderit:dixerit:
Dñs dedit dñs abſtulit:ſic dño placuit ita fa Job.i.
ctum eſt:ſit nomẽ dñi bñdictũ: Pꝛo iſta deo
placita patiẽtia: aut coꝛonã accipit ſi iuſteſt:
aut indulgẽtiã ſi pctõꝛ. Et hęc attẽdite frẽs:

dqꝛ cũ oẽm ſubaʒ diabolꝰ“ euertiſſet beati iob:
nõ dixit iob: dñis dedit: diabolꝰ abſtulit: ſed
dyis dedit dñs abſtulit. Vir em̃ ſanctꝰ noluit
iſtã głiã diabolo dare: vt aliqͥd potuiſſet tol/

lere qð dñs nõ ꝑmiſiſiet auferre.Cum em̃ nec
filios nec pueros nec camelos nec aſinos bti

tuiſſet:quare credimus ꝙ xpᷣianis ampliꝰ ali/

qd faciat q; qð deiſico ac ſecreto iudicio ſuo
diuia potẽtia ꝑmiſerit:Et iõ certiſſime credẽ/ .

tes ꝙ nihil poſſumꝰ ꝑdere: niſi quãtũ nobis
deꝰ ꝓgmittit auferri:toto coꝛde nr̃o ad illiꝰ mi/

ſericoꝛdiã eamꝰ: ⁊ ſacrilegas obſᷣuatiões fide

lit᷑ relinntes:de illiꝰ adiutoꝛio ſꝑʒ ſᷣſumamꝰ.
Nã qͥ pdictis malis:id eſt caragis⁊ diuis:au/⸗ E
ruſpicibꝰ vel philaterijs et alijs qbuſlibet au/
gurijs crediderit:⁊ ſi ieiunet:et ſi oꝛet:et ſi iu⸗/
giter ad eccłiã currat: et ſi largas elemoſynas
faciat:⁊ ſi coꝛpuſculũ in omi afflictiõe ſuũ cru

ciauerit: nihil ei pꝛoderit q́;diu illa ſacrilegia
nõ reliqrit: qꝛ impia illa ſacrilegij obſuatio:
iſta oĩa bona obꝛuit ⁊ euertit.Et qͥ cũ his ma

lis etiã aliq̃ oꝑa bona exercere voluerint:eis

yꝓgeſſe nihil pñ̃t: qͥa verũ eſt qð dixit aplus:
Abodicũ fermentũ totã maſſam coꝛrũpit.Et

1. Cor. F.
illud: Mõ poreſtis calicem domini bibere: et 1. Cori. 10.
calicem dęmonioꝛũ. Mon poteſtis menſę do/
mini ꝑticipes eſſe ⁊ mẽſę dęmonioꝛũ. Et dñs
in euãgelio: Hemo põt duobus dñis ſeruire. Matth. s.

Pꝛo quare nec ad arboꝛes debent chꝛiſtiani
vota reddere: nec ad fontẽ oꝛare:ſi ſe volũt ꝑ
gratiã dei de ęterno ſuxplicio liberari.Et ideo
gquicũq; in agro ſuo aut i villa aut iuxta villã

4

7 B

—

Ger.CC.XxIII. DOñica xxII. p trinitatis: Ger.I.

5

aliq̃s arboꝛes:aut aras vel ꝗlibet vana habu
erit:vbi miſeri hoĩes ſolẽt aliq vota reddere:
ſi eas ñ deſtruxerit atq; ſucciderit: ĩ illis ſacri/
legijs ꝗᷓ ibi facta fuerint:ſine dubio particepſ

erit.Hã ⁊ illud q̃le ẽ:ꝙ qñ arboꝛes illę vbi vo
ta reddunt᷑ ceciderint: nemo ex illis arboꝛibꝰ

lignũ ad focũ affert? Et videte miſeriã vlł ſtul
ticiã generis hũani. Arboꝛi enim moꝛtuę ho/
noꝛẽ impẽdũt:⁊ dei viuẽtis ſᷣcepta ↄtemnũt.
Ramos arboꝛis nõ ſũt auſi mittere in focũ:⁊
ſeipos ꝑ ſacrilegiũ ſᷣcipitant in infernũ.Et iõ
q̃ ̊ malũ hucuſq; nõ obſeruat: gaudeat ⁊ deo

gr̃as agat:⁊ ſidelit᷑ ĩ bonis oꝑibꝰ ꝑſeuerare cõ

tẽdat.QAuivo ĩ iſtis diabolicl rebꝰ hucuſq; ca
ptiuãdũ diabolo tradidit ſe:toto coꝛde ꝑęni-
tẽtiã agat: ⁊ illa ſacrilegia ſupᷣdicta cũ oĩ hoꝛ/
roꝛe fugiat ⁊ cõtemnat:vt illi deꝰ⁊ indulgẽtiã
dignet᷑ dare:et ad ęternã beatitudinẽ ob gliã
nomis ſui faciat ꝑuenire.Et qꝛ etiã⁊ h̊ ꝑuenit
ad me:ꝙ aliqͥ aut ꝑ ſimplicitatẽ:aut ignoꝛan/
tiã:aut certe qð plꝰcredendũ ẽ:ꝑ gulã de illis
ſacrilegijs vel ſacrificijs vel ſacrilego cibo: ꝗᷓ
adhuc ſᷣm paganoꝝ ↄſuetudinẽ fiũt: mãduca
re nec timeãt nec erubeſcãt: cõteſtoꝛ vos coꝛã
deo ⁊ angelis eiꝰac denũcio:vt nec ad illa dia
bolica ↄuiuia:ꝗ̃ᷓ aut ad phanũ ad fonteſq;:ad

aliqs arboꝛes fiũt veniatis:Et ſi vob inde ali
1. Cor].Io. qͥq trãſmiſſũ fuerit: tãq; ſi ipʒ diabolũ videat

ꝑhoꝛreſcite ⁊ reſpuite:⁊ ita repudiate vt nec ĩ
domũ vfraʒ ꝑmittati de illo ſacrilego cõuiuio
aliqͥd exhiberi: ꝓpt illð apli qð iã dictũ ẽ:MNõ
poteſtl calicẽ dñi bibere:⁊ calicẽ demonioꝛũ:
neq; mẽſę dñi ꝑticipare ⁊ mẽſę demonioꝝ.Et
qꝛ ſolẽt aliqͥ dicere: Ego me ſigno ⁊ ſic mãdu/
co. Nullꝰ h̊ facẽ ſᷣſumat. Qui ſic ẽ qͥ ſe ſignat
⁊ aliqͥd de ſacrilego cibo mãducat:quõ ſe ſiãt
ĩ oꝛe:⁊ gladiũ ſibi mittit ĩ pectoꝛe? Quia quõ
gladio coꝛpꝰ occidit᷑:ita de illo cibo ſacrilego
aĩa occidit᷑. Sʒ credimꝰ de dñi miſcðia:qꝛ vo
bis agè ꝗ̃ᷓ ſancta ſũt inſpirare dignabit᷑:⁊ nũ/
qᷓ; vobis nec in augurijs:nec in alijs ꝗ̊ ſupᷣdi⸗
cta ſũt ſacrilegis obſeruatiõibꝰ vł diuinatiõi/
bus diaboli neqͥcia poſſit ſurriꝑe:ſᷣ totaʒ ſpẽ
veſtrã in dño poſituri: q̃tenꝰ vt nunq; ad illa
nefanda mala ꝗᷓ ſuꝑiꝰ cõpꝛehẽſa ſũt redeat::
hſtante dño nr̃o ieſu chꝛiſto:cui honoꝛ ⁊ impe
riũ in ſecula ſęculoꝝ:Amẽ.

E eadẽ dñica: Homelia de eo
qð ſcriptũ eſt in euãgelio m Joha/

Job.4. ẽ: Erat quidã regup cuiꝰ filiꝰ infir/

mabat Eec gue habet in expoſitione
Ddoctoꝛis Jbidem.

i moꝛtis exitiũ.Egregiũ poꝛtabat caput:cuiꝰ
vultũ integra ↄſcia ſublimabat ad cęlũ. Pꝛo

Dñica viceſimaſecũda:De Suſan/ Sermo
Berm, H1! Cl. XII.
Votiẽſcũq; in ̊ ꝑuerſo ſeculo lau A
dabiles viros mitifoꝛmes tẽdunt᷑ in/
ſidię: vel diuerſę calũniaꝝ emerſerint
d hõ peſtilẽs cogitet: qͥd diabolꝰ ma⸗/
chinet᷑ non metuet iuſtus: qꝛ cũ ipſo ẽ chꝛiſtꝰ.

Eligat᷑ hõ miles ĩ ſlio cõſtitutꝰ:officia ſꝑ exer

cere virtutũ. Vnũ ̊ de duobꝰ amplectit᷑:aut

patefactꝭ inſidijs ei innocẽtia ĩ lo clareſcit:

aut ꝑſequẽtibꝰ inimicis pſᷣuẽtus cũ cõditione
moꝛtis exxeſſerit:moleſtis ſęcularibꝰliberatꝰ
lacu ꝓiectꝰleonũ timoꝛe ꝑculſus expauit:ſeid
int᷑ iſta beſtiaꝝ oꝛa ↄſiſtẽs dñm tota mẽte pla
cauit: ⁊ tyꝛãnicas diſpoſitiões illęſus euaſſit.
Zacharias põtifex magnꝰ ꝓ cultu dei: ꝓ le/ 2. palipo.24.
gibꝰ ſacris:ꝓ cenſura in tẽplo ſacerdotali re/
bellẽ increpãs głm:moꝛtẽ cõſtãter accepit:et
deteſtabilis acies iudęoꝝ eiꝰ cruoꝛe pauimẽ/
tũ infecit. Zacharias martyꝛ triũphat: ⁊ da/
niel confeſſoꝛ exultat. Vnꝰ moꝛit᷑ ⁊ triiphat:
alter euadit ⁊ regꝗt.Sʒ nec fęmineꝰ ſexus ſuiſ D
fraudat᷑ exẽpliſ:ꝗᷓ pudicitię oꝛnatũ ſalubꝛiter

poꝛtũ ſecuritat intrabit. Daniel ꝓpha nec in Haniel.õ.et 14

reſeruauit. Suſanna illuſtris: decꝰ pudicitię Danlet. .

vicit ipudentiã iudicũ:petulantiã ſenioꝝ cõ/
pᷣſſit audacẽ: ne caſtitas ĩ ea pateret᷑ iniuriã.
Stabat ſuſanna ĩ iudicio falſoꝝ mẽdacibꝰop
pᷣſſa teſtimonijs dãnatoꝛũ:ſtabat nõ tãq; rea
Fᷣ ꝓ caſtitate firmit᷑ moꝛitura. Ibat & pudica
ad ſuppliciũ:nõ adulteroꝝ coꝛpꝰ in qͥ extrema
libido exarſerat: ⁊ diabolꝰinflaãmauerat. ö
ꝓtexerat virtus ⁊ oꝛnabat pudoꝛ: illęſũ ibat

pter dãna pudoꝛis ſalut vota cõpꝛeſſit:⁊ cui
fuerũt chara hmia caſtitatl: vitę gaudiũ non
amiſit.Cõtempſit vnũ:⁊ ↄſecuta ẽ totũ.Et ꝗᷓ E
moꝛi voluit: cũ glłia caſtitatis euaſit. Et qua
ſnia pᷣua deiecerat: illuſtris cõſcię integritas
erigebat: metuſq; dei et iminẽtis ſacri iudicij
idubitata crudelitaſ. Oamoꝛ honeſtat ⁊ leg
Suſanna adulterij ↄſciaʒ grauioꝛẽ iudicauit
q́; pgnã. Cũ duceret᷑ nõ dolebat de ſupplicio:
qm̃ gaudebat de teſtimonio falſidico. Inno/
cẽs accuſat᷑ ꝑ ſniaʒ: ſᷣ nutu dei ſuſpẽdit᷑ pena
vt iudicantũ falſitaſ denudaret᷑:⁊ inocẽs pur
garet᷑. Infirmꝰſexus ↄ viros ſurgit foꝛtioꝛ:ꝛer
pugt libidinẽ caſtitas ⁊ honeſtaſ:ipulſu luxu
rię hoꝛiẽᷣda ꝓſternit᷑ ipꝛobitaſ. Suſãna ꝓpꝛiã
vtutẽ aĩ ſuauit ⁊ iudiciũ ploꝝ ↄſtãt᷑ excepit.
Cõſflant᷑ de inocẽte falſa crimia. Ille em̃ mu⸗/
nitꝰẽ: qͥ deũ hũerit defenſoꝛẽ. Deniq; daniel D

—

gGblinue
ſcüno

hen
GSemo 1

(MW. iog

camtt
gecpiüte
karenolu
necmen

R.üätaptt

6956 5 Poliein

(äiig ſalomoie

ſaplates
Gcaſtita
Vroresh

Uutin ſludd

lsfs
Etjen
tisfuar
Acepite
ſesd
Neſa
siai
woꝛdb⸗
ſegc
4pte
umiler
ſſime
(llcitay
ö
adulter
deigfe
Pluni
Naken

Bej. Ber. CC.

ciũ:exclamauit.Stupet łs ꝓ iudicio repẽti

abzn, n no: reuocat᷑ addicta: falſos teſtes pauoꝛ liua-
ztiinnk in dit: Gemit diabolꝰ qð ipiꝰ cõmẽta nudant᷑:
enaſe gaudẽt angeli de pudoꝛis integritate cõꝑta
dundabein qð defendat᷑ ĩ tris vitas fatigata. Introga
Möchi⸗ tũ eſt q in loco ſi uſanna facinꝰ qͥ arguebat᷑ ad
fnhar Abi.s. miſit: Hic ſub lẽtiſco dicit:ille ſõ pꝛino.Cũ g̊
lenkal eoxn diſcrepãt ꝓlasa rñſa: ſic repugnãtia di/
crtit ctoꝝ facta nudant᷑:vt vigoꝛe mẽtis increpa/
icict to lo:teſtibꝰↄfuſis vitas oñderet᷑. Saudet
ulbre vplus de pudoꝛis integritate:triũphat mari-
— tus ꝙ fidã iuenerit cõiugẽ. Lętat᷑ familia ꝙ
W N nihil inuenerit in ea qð puniat: qð adulterij/
4 factũ nõ inuenerit:nec homicidiũ diabolus

qð ꝓcurabat impleuerit.

ſen Sermo (In e Ben dñica: De caſtitate cõ/

nie CC. XII. inugali: Sermno In
Finaig AK adocũq; caſtitatẽ frẽs chariſſimi:
alale q fm ꝙ decet ⁊ expedit cõmẽdamꝰ:foꝛ
wwepanine — te adoleſcẽtes ⁊ adhuc i viridi ętate
phantdn poſiti dicũt: Juuenes hoĩes ſumꝰ:cõtinẽ nõ
Erniht valemꝰ. Quibꝰ nos rñũdere ⁊ poſſumꝰ⁊ debe
reſensſilb mꝰ:ne foꝛte iõ caſtitatẽ cuſtodire nõ poſſint:
l luubhiu qꝛ ampliꝰmãducãt qᷓ; expedit:⁊ vinũ ampliꝰ
et guciane N accipiũt q; opoꝛtet:familiaritatẽ mulieꝝ vi/
i ſniopch tare nolunt:atq; earũ ſuſpectã ſocietatẽ hr̃e
iget mn. nec metuũt nec erubeſeũt.Qui tales ſũt au⸗
nideby 1. or:.6. diãt apem dicẽtẽ: Fugite foꝛnicatõʒ. Et illö:
notidaa ESpb. 5. Molite inebꝛiari vino in à ẽ luxuria.Et illud
batg pudi Ecẽi.i9. ſalomõis: Vinũ ⁊ młieres apoſtatare faciũt
inqerhem ſapiẽtes:et arguũt ſenſatos. Illi vo qͥ dicũt
navent O ꝙ caſtitatẽ fuare ñ poſſint: rũdeãt nobᷣ vtrũ
onileſüber väyvryoꝛes habeãt an nõ. Si hñt q̃re nõ attẽdũt
audg?“ Wattb. 7. illud qðᷣ vitas i euãgelio ait: Oĩa ſcũq; vul
a0 l. pe tis vt faciãt vob hoĩes:⁊ vos facite illis ſilr.
öneſittai Et q̃re nõ fust ſidẽ vxoꝛibꝰ ſuis quã ſibi ab
egndiͤnn, eeirs ſuari deſiderãt? Cũ em̃ vir a vᷣtute nomẽ
imi i acceꝑit:⁊ mlier a mollicie: id ẽ fragilitate:q/
uſt. Etqii re crudeliſſimã beſtiã libidinẽ vult vnꝰqᷣiſq;
inrgtu⸗ vxoꝛẽ ſuã victricẽ eſſe: cũ ipᷣe ad pᷣmũ libidi-
ſagiiddil H nis ictũ victꝰ cadat: Hoc loco foꝛte qͥ adhuc
gtefen tet vxoꝛibꝰnõ ſunt ↄiũcti:dicũt ſe excuſare poſ/
,igaſer : qꝛ cõiugia nõ hñt qͥbꝰſidẽ ſeruare debeãt
ni udtant ſe:qꝛ cõiugia nõ hñt db ruare debeãt
kdeſiinn ⁊ ꝓpta cõtinere nõ poſſint. Iſtis qͥ iſtã falſã
ſcſergn⸗ miſerabilẽ excuſatõeʒ conant᷑ ſtẽdere: iu-
pitigen ſtiſſime rñderi ⁊ põt ⁊ debet: qꝛ nullꝰmagis
izhe ulicita vitare debet:qᷓ; qͥ reſpuit ꝗ licebãt:cũ
lne vrvpoꝛẽ acciꝑe licet:et õjᷓ oĩm ſcpᷣturaꝝ auẽtem
. un agdulteriũ cõmittere nunq; liceat:quare cum
ſihllu 4 dei gfra nõ accipis qð licet:⁊ cum dei offenſa
llimn hᷣſumis qð nõ liceat? Velim tñ ſcire ſi illi qͥ
ar vxoꝛes nõ hñt: ⁊ pᷣuſq; cõiugijs copulẽt᷑ ad/

Denigdn

ILIII. Dñica XXII. p? trinitatis: Ber. II.

Olſen Daniet. iʒ. ꝓpha inſtictu dei cõmonitꝰ: Redite in iudi/

ulteria cõmittere nec metuũt nec erubeſcũt:
vtrũ velint ſpõſas ſuas anteq; ad nuptias
veniant ab aliqᷣbꝰ adulteris violari? Cũ em̃
nullꝰ ſit qͥ q̊ patiẽter accipiat: q̃re vnuſqᷣſq;
ſpõſę ſuę nõ ſeruat ſidẽ quã ſibi ab ipa fuari
deſiderat?: Quare vxoꝛẽ v ginẽ optat acciꝑe:
cũ ipᷣe ſit coꝛruptꝰ: Quare viuẽti vxoꝛi deſi/
derat copulari:cũ ꝑ adulteriũ in aia iã ipᷣe ſit
moꝛtuꝰ: Scdm illud qð ſcriptũ ẽ: Aia ꝗ pec/ Eʒech.i8.
cauerit ipſa moꝛiet᷑: Et illud qð terribili ca
mat aplus: Foꝛnicatoꝛes iudicabit deuſ.Et heb.1z.
illud: Heq; adulteri regnũ dei poſſidebunt. 1. Cor·6.
Et iteꝝ:Oẽs adulterates ⁊ adulteros tanqᷓ;
clibanꝰ coꝛda eoꝝ. Sed foꝛte putant aliqͥ:ꝙ C
fęmis añ nuptias foꝛnicari nõ liceat: ſed vi⸗
ris liceat. Iſta puniẽda ⁊ nimiũ grauia ma/
la:qð peius ẽ:iõ a mitis viris ſine vllo timo/
re dñi cõmittunt᷑:qꝛ ita a pluribꝰ i ↄſuetudie

miſlſa ſunt: ⁊ itavilia vel leuia dicunt᷑:vt nec

iã int᷑ grauia crimia putent᷑.Mã i fide catho⸗
lica qᷣcqͥd mulieribꝰ nõ licet:oĩno nec viris li
cet: Vno em̃ pᷣcio: id ẽ chꝛiſti pᷣcioſo ſanguie
redimũt᷑:⁊ viri ſił ⁊ femię. Invnã ſidẽ vocãk
⁊ in vno eccłię coꝛꝑe cõgregant᷑:ſił baptiſmi
ſacr̃a ꝑcipiũt:ſil ad altare ad accipiẽduʒ coꝛ/
pus⁊ ſanguinẽ xpᷣi accedũt:ſilvtriq; ſexui pſᷣ⸗
cepta donata ſũt.Cũ hec ita ſint:q̃ͥ frõte vel
q̃ ↄſcia qð ⁊ viris ſił ⁊ mlieribꝰ nõ licet agere
ſoli viri ſe credũt ĩpune cõmittere? Sed ⁊ illi
qᷣ h; facere ᷣſumũt ꝓcerto cogſcãt:ꝙ ſi cito ſe
nõ emẽdauerit: ⁊ eis fructuoſa pęnitẽtia nõ
ſubuenerit:⁊ ſic ſubito de hac luce rapti fue
rint: etna illos flaãma ſine vllo remedio cru/
ciabit. Et illud q̃ie ẽ qð młci viroꝝ añ nupti D
as cõcubinas ſibi aſſumere nõ erubeſcũt:q̃s
poſt aliqͥs ãnos dimittãt:⁊ ſic poſtea legiti⸗
mas vxoꝛes accipiãt.Tractãt em̃ apud ſe vt
pᷣus de mult calũnis ⁊ rapinis ⁊ iniuſtas di
nitias ⁊ iniq̃ lucra cõquirãt: ⁊ poſtea ↄ rõnẽ
plus nobiles qᷓ; ip̃i ſunt vel ditioꝛes vxoꝛes
accipiãt. Ecce quãtis malis ſe obligãt: qͥ nõ
ſolũ luxurię v etiã auaricię vel cupiditati:in
felicit uire deſiderãt. Vñ coꝛã deo ⁊ angeliſ
cõteſtoꝛ atq; denũcio iſta mala ⁊ ſe ꝓhibuil/
ſe ⁊ nunq; ei placita fuiſſe: qꝛ pᷣcipue tꝑibus

chhꝛiſtianis cõcubinas hf̃e nunq; licuit:nũqᷓ;

licebit. Sʒ qð peiꝰẽ faciũt h̊ multi viri iure
foꝛi:nõ iure cęli:nõ iuſticia iubẽte:ſᷣ libidine
dñante. Cũ em̃ apłus cõiugia hñtibꝰ dicat:

Teẽpus bꝛeue ẽ ⁊ ſuꝑeſt vt qͥ hñt vxoꝛes tãq; i. Corj.2ꝛ.

nõ hñtes ſint.Et illð: Abſtinete ad tpᷣus vt Abis.

vacetis oꝛatiõi. Quõ adulteras cõcubinas

emittit habere qui caſtitatẽ fuare ⁊ in cõuu⸗

5

Bancti aluguſtini de tempoee WE

gys poſitis p̃cepit? Pꝛo qua re iterũ atq; ite dit deũ eſſe:ꝗ in tenebꝛis ⁊ ĩ occulto illa ßllſten tiete⸗

rũ voce libera clamo:quia qͥ ante legitimas te deo facit: q publice facere pᷣſentibꝰ hoibꝰ nbiin
nuptias cõcubinã ſibi adhibere pſᷣſumit:pe / ꝑtimeſcit. Neſcit infglix:qꝛ vult dñi ſuꝑ faci s. vi. Wel in
ius peccatũ facit q; qui adulteriũ cõmittit: entes malavt ꝑdat de tra memoꝛiã eoꝝ. Sʒ –—
— QAuia qͥ adulterat adhuc tã graue malũ ſe / foꝛte dicit aliqs: Ecce cõpellẽte negocio aut ed ao
“ crete vult agere: in publico autẽ aut metuit iubẽte rege abvxoꝛe tot mẽſibꝰaut annis ſe/ nngiit
aut erubeſcit cõmittere: Iile vo qui publi- patus:quõ caſtitatẽ ſeruare poſſim? Cui iuu· alon ben
ce concubinã habere voluerit:fronte impu/ ſtiſſime rñũderi põt:vt redeat ad vxoꝛẽ ſuazz. annl 1
dentiſſima rem execrabilẽ toto pło vidente Sed cũ h;̊ negociatoꝛi dixcto: põt mihi dicc:· ilſin
E licẽter ſe putat admittere. Sed foꝛte illi qui qꝛ ſi negociũ dimiſerit nõ habeat vñ viuat. nid
ſiſto peccato nõ ſunt maculati dicũt: QAuare Militãs diẽ: Si exercitũ dimiſero: iracũdiã Nſeſncin
q hoc agũt a cõione nõ ſuſpẽdũt: Jõ em̃ tã⸗ regis incurro. Iſtis talibꝰ veracit dici põt: uulhullg
tũ ſcelꝰ a ſacerdotibꝰ minime vindicat᷑: da a Si timet regẽ: ⁊ iõ nõ redit ad vxoꝛẽ ſuã ꝓ/ Atinun
mlcis admittit᷑. Si em̃ vnꝰ aut duo aut qtu/ pꝛiã:debet timere deũ vt nõ tangat alienã. 4
oꝛ vł qͥnq;: mala iſta facere ſſumerẽt:⁊ pote / Nã quõ illũ qͥ non iuſſus relicto exercitu re- (euc⸗
rant ⁊ debebãt:nõ ſolũ a cõione ſuſpẽdi:ſed uertit᷑ ad vxoꝛẽ ſuã rex põt occidere:ſic ⁊ illũ d chlgel
etiã a colloqͥo ⁊ ↄuiuio chꝛiſtiani pli ſeꝑari: q longe poſit adulterat:põt deꝰ ꝑpetua pꝛ·· DH

.Corj.S. p̃m illud apłi: Cum hmõi nec cibum quidẽ na dãnare. Rogo vos frẽs chariſſimi:ſi ꝓpt᷑
ſumere: Multitudo tñ peccãtiũ: ſiẽ iã dictũ negocij neceſſitatẽ et reg iuſſionẽ vnuſqᷣſqʒ
eſt: ꝓhibet ſacerdotes dñi in illis diſtigere: ab vxoꝛe ſua int᷑tdũ etiã lõgo tꝑe ſeꝑat᷑: qua/
Facliũt tñ boni ſacerdotes qð pñt: ⁊ cũ ꝑfe/ re ꝓpt᷑ deũ ⁊ aiaʒ ſuã tã longo ſpacio tꝑis ca

cta charitate ↄtẽdũt oꝛare ⁊ ſuſpirare iugit: ſtitas nõ ſeruat᷑: Aeret᷑ negociũ:meret᷑ reg Mnictno
⁊ gemitꝰ ac rugitꝰ effũdũt:vt i qͥbꝰꝓpter in / iuſſio vt tantis diebꝰ nõ agnoſcat᷑ vxoꝛ ꝓpᷣa uulurer os
finitã multitudinẽ nõ pñt ſeueritatẽ vł diſcei ⁊ nõ meret᷑ amoꝛ et iuſſio dei vt nõ cõtingat tocsſene
plinã eccłiaſticã exercere:monẽdo vel oꝛädo aliena? Sʒ qͥ ꝓpter negociãdi lucrũ et reg Mpernsine
ꝓ eis poſſint eos vł aliqñ ad pęnitẽtiã ꝓpuo imꝑiũ ſeruãt:et ꝓpter deũ ſeruare diſſifsant telon⸗
care. VUnde iterũ atq; iterũ rogo pꝑiter ⁊ con / ſciat qͥ talia agãt ꝙ ſi eis nõ pnia ſbuenerit: aleytholt
teſtoꝛ:vt qͥ vxoꝛẽ optat acciꝑe: ſiẽ illã ᷣginẽ cũ ante tribunal chꝛiſti ſtare cęperint:ab au/⸗ ſuuhn elncu
inuenire deſiderat:ita ipſe vſq; ad nuptias ditu malo liberari nõ poterũt: Sed dicet᷑ i / Mxoofah
. vIgo ſit:qꝛ ſi non fuerit:bñdictionẽ acciꝑe cũ lis:Diſcedite a me maledicti in ignẽ ęternũ. Matth.25. utilici
ſpõſa ſua nõ merehit᷑. Et iplet᷑ in eo qð ſcri· Et illud quale ẽ ꝙ aliquotiẽs vir foꝛtiſſin“72. lllishonib
Ps.ios. ptũ eſt:Moluit bñdictionẽ ⁊ elõgabit᷑ ab eo. ꝓcedẽs ad pliũ foꝛte nõ minꝰ decẽ inimicos Mennzadi
IZsũã vide ſi pnię remediũ nõ ſubuenerit:quid occiderit: ⁊ ex ipſa victoꝛia aliquã puellãA de iſtoadinn
Dde illo erit: vel q ſnia eũ neceſſe erit ĩ futuro pda accipiẽſ:dũ cũ illa ꝑ adulteriũ iũgit᷑:aiĩa . uiuIres n
iudicio ſubiacè: qͥ iã in ̊ ſeculo bñdictiõʒ cũ ſua peccati gladio iterſicit᷑. Et videte qusltu·⁴⸗ bricnse
ſpõſa ſua nõ fuit dignꝰ acciꝑe.Et illud attẽ/ malũ ſitvt aliqͥſ crudelioꝛ exiſtat ĩ ſe ſuã aiaʒ Ugenaben
dite frẽs:ſi in tã graui ꝑiculo ſũt qͥvxoꝛes nõ occidẽdo ꝑ luxuriã: mag q; ꝑ carnalẽ victo- lepnabad
habẽt:⁊ aut cõcubinas ſibi adhibẽt:aut ad/ riã aduerſarioꝝ coꝛꝑa trucidãdo. Vere lugẽ Pesinere
* ulteria admittũt: qͥd de ſe infęlices illi cogi· dũ eſt ⁊ dolendũ:vt ille qͥ ſiẽ iã dixi:decẽ ad/ P winudete
tant:qui foꝛte ↄiugia hñtes adulterãt:et in- uerſarios vicit:ab vna muliere ſuꝑet᷑:⁊ qͥ tot Niku
ſano furoꝛe vel crudeli infęlicitate de iudicio inimicos occidit in coꝛꝑe: ab vna puella iu/ semane
dei deſꝑant: qͥ nec ſuplicia iferni foꝛmidãt: gulet᷑ in coꝛde. Vere nimis graue malũ ẽ vt D lute
nec deſiderãt ſmia ęterna.Si em̃ ſidẽ habe/ vir foꝛtis qͥ ferro nõ vincit᷑:libidine ſuꝑet᷑:et fünn;
rent: vtiq; deo crederẽt:⁊ vẽturũ iudiciſi cũ eũ mollia aut blãda ſubuertãt quẽ dura nõ üiatſ
tremoꝛe metuerẽt. Pꝛobat᷑ em̃ qꝛ hoibꝰ cre/ ſuꝑant: ⁊ q eſſe captiuꝰ vel ſeruꝰ homibꝰ de/ ſenent
dũt:⁊ deo nõ credũt:vt publice vbi homies dignat᷑:ſeruꝰeſſe peccati mereat᷑:cũ indigniꝰ neall
vidẽt adulteria timeãt:et ſecrete vbi deꝰ vi/ ſit mẽte ſeruire qᷓ; coꝛpoꝛe:ſᷣm qð ſcriptũ eſt: wore
det oino nõ timeãt.Si qualẽcũq; ſcintillã ſi A quo em̃ quis vincit᷑:huiꝰ ⁊ ſeruus effici᷑ 2. Petri. 2. iis, ann⸗
dei haberẽt: ſic nõ ꝑmittũt fuos ſuos i pſen hec ergo fratres chariſſimi:ſi vobis ego nõ OH ark⸗
tia ſua peccare:ita nec illi in cõſpectu dñi ſui dixero:rationẽ ꝓ aiabꝰ veſtris in die iudicij ahrh
aagu—lterare pᷣſumerẽt. Sed de talibꝰclamat redditurero. Quicũq; aũt mag mihi iraſci D Raden
Pö. 15. et 522. ꝑ ꝓphetã ſpũſſanctꝰ: Dixit inqͥt inſipiẽs in q; ſe emẽdare voluerit: non hʒ vñ ꝑ ignoꝛ/ Hl

coꝛde ſuo:nõ eſt deꝰ. Certũ eſt em̃ qꝛ nõ cre triã ſe poſſit añ tribunal ętni iudic excuſare: ürten

l B er. CC. xLIIII. Dñica XXII. p'! C rinitatis: B er. III.

p vt dicat ſe non fuiſſe ad monitũ:nec a malis
diiſtni 8 ꝓhibitũ:nec ad ea ꝗᷓ ſũt deo placita caſtiga⸗
ia 36 tione ⁊ admonitiõe frequẽtiſſima ꝓuocatũ.
egogoan Sed credimus de dñi miſcdia:ꝙ ita negligẽ
Nannisſe tibus quibuſq; inſpirare dignabitur: vt ſibi
melli, magis vel peccatis ſuis q; medicamẽtis ſa-⸗
rniſn cerdotalib iraſcant᷑. Et quomõ ęgrotantes
nbidi a carnalibꝰ medicis requirũt ſanitatẽ coꝛpo
giſiut rũ: ſic a ſpiritalib nedicamẽta deſiderẽt ani
iiti marũ. Sed cõſidimus qꝛ pᷣſtabit hoc diuina
kdidi⸗ milericoꝛdia: ꝙ ita nobis de ſua emẽdatiõe
niſii, ſtudebunt gaudiũ facere: vt ad ęternũ mere
n liei, ank ß hmium feęliciter euenire: pſtante dñoꝛc.
nen n (An eadem dominica: De caſtita
te cõtugali: Sermo III
ede, CC.XLIIII. – Sen
niſpi Agnũ mihi gaudiũ facitis fres eha,
nuſiſg riſſimi:dũ in ſolẽnitatibus martyꝛũ
alqun tanta deuotiõe ſidei ad eccleſiã con/
oths Sed ſi vultis deo auxiliãte ⁊ veſtrũ
menker plecti et noſtrũ gaudiũ ſpiritalit adimplè:
n ita inter vos ⁊ pacẽ ⁊ charitatẽ inſpirãte do/
chtnger mino cõſeruate:vt cõtra hominẽ nullũ odiũ
getteg⸗ habeatis in coꝛde: ꝓ bonis oꝛate vt ſemper
diſlnt ad melioꝛa ꝓficiant ꝓ malis aſſidue ſuppli/
ſPbuenert: cate vt cito ſe coꝛrigant:⁊ ſᷣm ſᷣceptũ domi/
ind Watth. 7. ni: Quxęcũq; vultis vt faciãt vobis homies:
ed diceki⸗ hec ⁊ vos facite omnibꝰ.Tũc em̃ in veritate
nigemni. Un pax ⁊ iuſticia ⁊ miſcõia cuſtodit᷑: qñ nõ ſolũ
ſortiſſin? nullis homibꝰ malũ facimꝰ:ſed etiã vbicũq;
ininicos poterimꝰ adiuuare contendimꝰ. Si ergo hęc
ipuellide chꝛiſto adiuuante ſideliter agamus: beatos
gügken mart yꝛes in his quę ſupꝛa diximus: pſᷣcipu/
cteqiti is ⁊ ſclaris oꝑibus imitãtes:partẽ cum illis
ſeſus iz in ęterna beatitudine habere poterimuſ.Et
meras tũc ꝓ nobᷣ abſq; vlla dubitatiõe ſancti mar/
Laelugi tyꝛes intercedunt:qñ in nobis aliqͥd deſ uis
edecins B virtutibꝰ recognoſcũt.Caſtitatẽ ante oĩa cũ
gainn dei adiutoꝛio cuſtodite: ꝓpter illud qð ſcri/
znullann 1. Cor.b. ptũ eſt: Meq; adulteri regnũ dei poſſidebũt.
milit Veb.15. Et illud: Soꝛnicatoꝛes et adulteros iudica/
beſchte bit deus. Pueri vel puelle qui in cõiugio cõ
dunad⸗ iũgendi ſunt:virginitatem vſq; ad nuptias
1 nirn ſeruent. Nam ſi ante legitimã cõiunctionẽ
ho ier ꝑ adulteriũ coꝛrupti fuerint:ad nuptias coꝛ⸗
poꝛe quidẽ viui veniũt:ſed in aia moꝛtui cõ/
mi ſ Sed 8. pꝛobant᷑: qꝛ ſcriptũ eſt: Aia ꝗᷓ peccauerit ipᷣa
ust maoꝛiet᷑. Nulla mulier potationes ad aboꝛſũ
degn accipiat: nec filios aut cõceptos aut iam na/
nruhe tos occidat:qꝛ quęcũq; fecerit hoc:ante chꝛi
nnni ſti mmibunal ſciat ſe illic eoꝛũ cauſã auos occi

lanin

— ð

potariões malictes debent accipere. mal⸗
er autẽ quęcũq; fecerit hoc ꝑ qð iam nõ poſ9/

ſit it cõcipere: quãtoſcũq; parere poterat:tan/
toꝛũ homicidioꝛũ ſe reã eſſe cognoſcat. Mu
lier autẽ ingenua quę moꝛtiferas potatiões
accipit vt non cõcipiat:velim ſcire ſi hoc an/
cillas vel colonas ſuas facere velit?: Et ideo

ſicut vnaquęq; vult vt ſibi mãcipia naſcan/

tur quę illi ſeruiant:ita illa quãtoſcũq; cõce/

perit: aut ipſa nutriat: aut nutriendos alijs

tradat: ne foꝛte illos aut cõcipere nolit: aut

qð eſt grauius occidere velit: qui boni chꝛi⸗

ſtiani poterãt fleri generati. Quotiẽs ad ec/

C

cleſiã in qualibet ſolẽnitate venitis:⁊ ſacra⸗

mẽta chꝛiſti pcipere voluerit:ante dies plu⸗
res caſtitatẽ ſeruate: vt cũ ſecura cõſ. cientia
ad altare dei poſſitis accedere. Quã rẽ etiã
ptotã quadrageſimã: ⁊ vſq; ad clauſulã pa/

ſchę ſideliter cuſtodite:vt vos ſolẽnitas pa/

ſchalis caſtos ⁊ puros inueniat. Qui enim
bonus chꝛiſtian“ eſt: non ſolũ ante dies plu/
res q; cõmunicet caſtitatẽ ſeruat:ſed ⁊ vxoꝛẽ

ſuã excepto deſiderio ſilioꝝ nõ agnoſcat: qꝛ

vxoꝛ nõ ꝓpter libidinẽ:ſed ꝓpt ſilioꝝ ꝓcre/
ationẽ accipit᷑. Deniq; et ipſe tabulę matri⸗
moniales hoc cõtinẽt:liberoꝝ inquit ꝓcreã/
doꝛũ cauſa. Videte qꝛ nõ dixit libidinis cau
ſa:ſed liberoꝛũ ꝓcreandoꝛũ. Velim tamẽ ſeci
re fratres chariſſimi: ille qꝗᷣ vxoꝛe ſua incõti/

nẽter vtit: ſi ĩ quotiẽs eũ luxuria victũ agno⸗

uit:totiẽs ſuũ agrũ in vno anno arauerit vł

ſeruerit: qualẽ meſſẽ colligere poſſe it? Qui g̊
ſe cõtinere nolunt: ſi totiẽs terrã quõdã ſuã
quã iam ſeminauerãt:iterũ arent ⁊ ſeminẽt:
vidcamꝰ q̃liter de eius fructu gaudebũt: qᷣa
ſicut optime noſtis:nulla terra poterit dare

legitimũ fructũ: in qua frequẽter in vno an/
no fuerit ſemiatũ.Qð & nõ vult aliqᷣs ĩ agro
ſuo: quare facit in coꝛꝑe ſuo: Sed dicet ali/
quis:hõ iuuenis ſum:cõtinere nõ poſſũ.Ne
foꝛte ideo te non cõtineas: quia plus man,

ducas q; expedit: et plus vinum accipis qᷓ;
opoꝛtet. Foꝛte etiam turpibus cogitationi/
bus occupas mentẽ tuam:⁊ luxurioſa verba
non ſolum libenter ſed etiam frequẽter aut

ipſe dicere aut alijs dicentibus audire nec
metuis nec erubeſcis. Incipe cum dei adiu-

toꝛio:gulę cõcupiſcẽtias refrenare:caſtis co/

gitatiõibꝰ honeſtis monibꝰ mentẽ vel lin

guã tuã iugit occupare:⁊ videb qꝛ deo auxi/

liãte caſtitatẽ voten cuſtodire:nec te Hegeat

Bancti Aluguſtini de tempoꝛe

a coꝛpoꝛis infirmitas nõ ꝓhibet:frequẽtius
ieiunare:ad eccleſiã maturiꝰ ſurgere: vt poſ/
ſis tuam animã a libiginoſi⸗ s maculis nitidã
cuſtodire. Et ſi hoc nõ inſideliter faciens vi/
des te adhuc carnis impugnatiõib⸗ fatiga/
2 foꝛte aliquotiẽs excepto filioꝝ deſiderio
ad cognoſcendã vxoꝛẽ ꝓpꝛiam vinci:ſᷣm vi/
res tuas qͥtidianas elemoſynas adde: qm̃

Ecẽi.ʒ. ſcriptũ eſt: Sicut aqua extinguit ignem:ita

elemoſyna extinguit peccatũ.Et illð qð cõ/
tra oĩia peccata magnũ eſt ⁊ ſalubꝛe medica-
mentũ: omnibꝰ qui in te peccauerint plenã
indulgenriã tribue:vt qð ꝑ incõtinentiã in-
quinat ieiunijs: elemoſynis: ac pſᷣcipue per

E inimicoꝝ indulgẽtiã diluat᷑. Sed diciſ:vxo/⸗

rem excepto deſiderio ſi lioꝝ agnolcere: pec-
catũ nõ eſt. In tantũ peccatũ ẽ vt ꝓpha pę/

Ps. 5o. nitens clamet: In iniquitatibꝰcõceptꝰ ſum:

⁊ in delictis peperit me mater mea. Et ſic in
veteri teſtamẽto legimus:qñ populꝰ iudęo/
rum acceſſurus erat ad montẽ ſinai: ex pꝛę/-

Exo.I9. cepto dñi dicebat᷑ eis: Sanctiſicami ⁊ eſtote

parati in diem tertiũ: et ne apꝛopinquetis
vxoꝛibus veſtris. Et illud: Si quis noctur/
no pollutus fuerit ſomno: nõ mãducet car

nes ſacriſicij ſalutaris: ne pereat anima ſua

de populo. Si poſt pollutionẽ ̊ nobis no/
lentibus fieri ſolet:nobis cõmunicare nõ li/
cet:niſi pᷣus ſcedat cõpunctio ⁊ elemoſyna:
et ſi inſfirmitas nõ ꝓhibet:etiã ieiuniũ:quis
eſt qui poteſt dicere illud qð vigilates ⁊ vo/
lentes facimꝰ nõ eſſe peccatũ:? Deniq; mulie
res qñ maritos accipiũt:ꝑ trigita dies intra/

re in eccleſiã nõ Hᷣſumãt.Qdð etiã ſiłr viri ob/

ſeruare deberẽt. Sed dicis: pctm̃ quidẽ eſt:
ſed tamẽ paruũ ũi eſt. Mec nos dicimꝰ qꝛ capi/
tale peccatũ eſt: ſed tamẽ ſi frequẽtius exer/
ceat᷑: ⁊ ieiunijs vel elemoſynis nõ redimat᷑:
nimis imũda aĩazʒ facit.Moli deſpicere pec-
cata tua: quia parua ſunt: nam et pluuiarũ
gutteę ſunt:ſed flumia implent: ⁊ moles tra-
hbunt:⁊ arboꝛes cũ ſuis radicibus rollũt.Tu
qui dicis:qꝛ paruum peccatũ eſt:velim ſcire
quotiẽs tale peccatũ admittis: ſi tot paruu/
las plagas in coꝛꝑe:⁊ tot maculas aut ſciſſu
ras in veſtibus tuis ſieri velis? Cum ergo in
coꝛꝑe tuo plagas:nec ĩ veſte tua ſciſſuras vł
maculas fieri acqeſcis:qua cõſcientia hoc fa
cere in anima tua nõ metuis: Ac ſic quicũq;
hoc fecerit:plus amat veſtẽ ⁊ carnẽ ſuam qᷓ;
animã. Cuʒ em̃ ad imaginẽ dei facti ſumus:
quotiẽs aliquid turpe:aut loquimur: aut fa

dete ſi ̊ vos deceat:aut opoꝛteat: Vere di⸗

bis deus meret᷑:vt in nobis imago ipſiꝰ per

ad eccleſiã cõuenire:neſcio qua cõſciẽtia cuʒ

anima ꝑ luxuriã ſit inqͥnata: pᷣſumit ad alta-

re accedere:nõ timens ild qð aplus dixit:
Qui em̃ mãducat coꝛpus et ſumit ſanguinẽ
dñi indigne:reus erit coꝛꝑis et ſanguis dñi.
Si erubeſcimus ac timemꝰ euchariſtiã ma/

nibusdoꝛdidis tangere: plus debem time/

re ipſam euchariſtiã intus in anima polluta

ſuſcipere. Et quia ſicut dixi: in aia nr̃a facti

ſumꝰ ad imaginẽ dei:ſi in tabula aut lignea
aut lapidea faceres imaginẽ tuam: et aliqͥs

re:velim ſcire ſi cõtra eum nõ moueret᷑ ani/

mus tuus: Rogo te ſi imaginẽ pictam in ta/
bula moꝛtua ſic zelaueris:putas qualem in/

iuriã patit᷑ deus:qũ in nobis imagoſ ſua per

luxuriã ſoꝛdidat᷑:i Et ideo ſi nobis nõ parci/

cimꝰ:totiẽs dei imaginẽ ſoꝛdidam. Etia vi⸗
co vobis fratres chariſſimi:qꝛ nõ hoc de no⸗

malas cõcupiſcẽtias iniuriã patiat᷑. Et cuim
nullus homo velit cum tunica ſoꝛdibꝰ plena

1. Corj. .

impudẽs homo vellet illam imaginẽ aut la-
pidib frangere: aut aliqbus ſoꝛdibꝰ inqna/

mus ꝓpter noſi ſmetipſos: parcamꝰ nobis vl

ꝓpter imaginẽ dei ad quã facti ſumꝰ. Ante

omnia vt quotiẽs dies dñicus aut alię feſti/

uitates veniũt: vxoꝛem ſuam nullus agno/
ſcat.Et quotiẽs fluxum ſanguinis mulieres
patiunt: ſimilit᷑ obſeruãdũ eſt. Pꝛopter qꝰõꝰ
ait ꝓpheta: Ad mulierẽ mẽſtruatã nõ acceſ/
ſeris. Mã qui vxoꝛẽ ſuã in ꝓfluuijs poſitam

agnouerit:aut in die dñico vel in alia qlibet
ſolẽnitate ſe cõtinere noluerit:qui tũcconce
pti fuerint:aut lepꝛoſi:aut epilẽtici: aut etiã

foꝛte dęmoniaci naſcent᷑. Deniq; quicũq; le/⸗

pꝛoſi ſunt:nõ de ſapiẽtibus hominibꝰqui et
in alis diebus ⁊ in feſtiuitatibꝰ caſtitatem

G

Eezech. ,.

cuſtodiũt: ſᷣ de ruſticis maxie qui ſe cõtine-

re nõ ſapiũt naſci ſolent.Et reuera fratres ſi

animalia ſine intellectu non ſe cõtingũt niſt

certo ⁊ legitimo tempoꝛe: quãtomagis ho-

mies qͥ ad imaginẽ dei facti ſunt: hoc obſer/
uare deberẽt. Sed qð peius eſt: ſunt aliqui
ita luxurioſi vł ebꝛioſi: qͥ aliquotiẽs nec pꝛę⸗
gnãtibus vxoꝛibus parcũt.Et ideo ſi ſe non
emẽdauerint: ipſi videãt ſi nõ peioꝛes aiali/

poſſidere in honoꝛe ⁊ ſanctiſcatione:non in

paſſiõe deſiderij:ſicut ⁊ gentes quę ſpem nõ
habent. Et quia ſunt multi qui legitima nõ

bus iudicãdi ſint. Iſtis talibꝰ clamat apo⸗
ſtolus dicẽs: Vt ſciat vnuſquiſq; ſuum vas 1. Cheſtal 4.

ge
Gtpliit
ſudie⸗
Gbosinin
n
haeno
mii inch
aum gran
ſebus voe
apelitdi
onnu
noiniuce
admonet
criſny
goſchg
foluentie
ſtollist⸗
niſcöiag
gonſolü⸗
(dtro⸗
luro dupl

G

6

bpboͤ
fegbein
Clinent
tuesqu
diuinita
egenie
blant⸗
Uinentia
Uienen
quenon
lieſcliag
leelttig
naffu⸗
oniͤe
Paera
ſis:in⸗
ſutur⸗
bentn
60 dir
ltiſal
emali.
losin
umgle
ung
Ane

en Teen
i hoe de 16
age Pl
Acöſcinne
lunitadel
duhlis dr
niſungtne
ilmglisdet
chaniktin
deben e
Wmimapolun
naisnite
ulgautligen
muamatlis
hagnniguln
Oadibeinggn

Mnoucei ni
epictamig.
sqoeleni

inagoſuape
bisnöpac⸗

m nobis t.

liſum. Anrs
autallefeti
nullusagne
nis muliers
Propter,.

atinad

uis poſtnn
in alialbe
guitüccnee
leichalti
igucige⸗
ominiMle
becaſtien

giſeehtne

nenfines,
cötngitni
itomnaged
nn hoechſc/
t ſuntalen
otioselpt⸗
ieollelen
gchtstii

Aamatopo/

S

Ber. CC. XLV. Dñica XXIII. p trinitatis: Ger. I.

*

cuſtodiũt caſtitatẽ cum ſuis vxoꝛibus:ſicut
ſupꝛa dixi:largas elemoſynas faciant ⁊ om/
nibus inimicis ſuis indulgeãt: vt ſicut iam
dictũ eſt:ꝙ luxuria ſoꝛdiduʒ effecit: aſſiduis
elemoſynis abluatur. Rogo vos fratres:vt
mihi indulgeatis: qꝛ ꝓ ſalute animę veſtrę
cum grandi timoꝛe et cũ verecũdia de talibꝰ
rebus vos admosere videoꝛ: qꝛ et hoc mihi

expedit dicere ⁊ vos opoꝛtet audire.Et ideo

quoſcũq; negligentes agnoſcitis admonere

Sermo 4
cCC.xLv. tinentia ⁊ ſuſtinentia: Sermo I
AAeo ſunt quę in hac vita veluti labo

in affluentia rerum ſimus ſiue in anguſtia:

P

omnia quę a nobis audiſtis: vbicũq; fueri/

tis iniuicẽ vobis dicite: et cũ charitate vos
admonete. Sicut em̃ reus ero ante ibunal
chꝛiſti ſi vobis nõ dixero: ita ⁊ vos ſi inuicẽ

nolueritis: timere debetis ne vobis neceſſe
ſit ꝓ illis reddere rationẽ.Sʒ credimꝰ de dei
miſcðia ꝙ ita nobᷣ agere inſpirabit:vt vobiſ
non ſolũ de noſtra deo placita cõuerſatiõe:
ſed ⁊ pꝛo alioꝛũ ſalute ⁊ in hoc ſęculo ⁊ in fu/⸗
turo duplicata a deo pmia repẽſent᷑: Amẽ.

Bominica viceſimatertia: De cõ/

7 ſuſtinere. Jubemur em̃ continere

