pꝛocurauit:qͥd toto affectu ↄcupiuit? Vxo/ꝰ mus vocabit᷑ in regno cęloꝝ: ⁊ pꝛincipati furel
rem vel ↄcubinã caute tenere:equos velut. eccleſię poſſidebit:⁊ pᷣmia ⁊ munera copio/ lepr
miles ĩ ſtabulo poſſidere: canes pꝛo vena- ſa recipiet in die nouiſſimo: Amẽ. = Cntat
tiõe nutrire:accipitres cuſtodire:⁊ tũ velut e vita ſolitaria ⁊ contemplati- och
Vs. zʒI. equus ⁊ mulus quibꝰ nõ eſt intellectus cu, Ua:Sermo xXxX iven
Mattð.⁊3. plt honoꝛari in cęnis et ab hoibus vocari Ax vobis fratres chatitas cum fl A lhte herds⸗
rabbi. Ecce quõ cadit ſacerdos:ecce quo⸗/ de vob nõ deficiat. Pax vob frrs 4 mnan
modo viuit.Sʒ ⁊ ſi cadit qͥ ſibi columna vi⸗ qm̃ electi eſtis ante mundi ↄſtitu/ Epv.i. ſnifn
debat᷑ in templo: quantomagis populus tionẽ in hac vaſta ſolitudine:vt ſitis cũ he/ ☚
Job.4. peribit? Si deꝰ in angelis ſuis reperit pꝛa / lia:paulo:hilarione:antonio ⁊ iohãne ſan ·¶⁊ↄ¶ naneng
uitatẽ:quãtomagis in his qui habitãt do/⸗ cti ⁊ imaculati in ↄſpectu dei.Pax vobᷣ qm̃ D—KjũZ
mos luteas ⁊ q terrenũ habẽt fundamẽtũ? noõ eſtis genꝰ abiectũ ſed electũ: nõ venale i. Netri. D. ſoſclin
Leuij.i9, Diſcite &̊legẽ ſacerdotes:ne ſurdo maledi/ ſed regale ſacerdotiũ:nõ gens obſtinata ſᷣ ſsporn
catis.Tũc ſurdo maledicitis:qñ ↄſiliũ ꝓpt ſancta:nõ populus perditiõis ſed acquiſi/ . beckt
ignoꝛãtiã dare neſciti.Tũc cęco offẽdiculũ tionis. Pax vobis qui non ↄuerſationem gül das 1n
ponitis:qñ falſa pꝛo veris oſtẽditis. IJ˙ta hominũ ſed angeloꝝ in ſiluis ⁊ nemoꝛibus aun
fratres nolite iam pigreſcere: ſed legite ſeri adamatis. Pax vob ⁊ vera apoſtoloꝝ cha⸗ tchen
D pturã.Diſcite eã ſilioli:ſepe eam legite: qꝛ ritas: tanqᷓ; nihil habentes ⁊ oĩa poſſiden / 2. corj.s. gie⸗
lenioꝛ oleo:ſublimioꝛ auro: argẽto purioꝛ.: tes.Pax vobis fratres mei ⁊ filij mei dile/ üine
Hec eſt quę pꝛecipue in deũ ꝓuocat:⁊ deũ cciſſimi: quos quotidie in chꝛiſto parturio „ ue
diligere inuitat:coꝛda illumiat:linguã pu inviſceribus charitatis. Pax vobis illa in / Gr
riſicat:oↄſcientiã pꝛobat:aĩam ſanctiſicat: ſi quã chꝛiſti: quę exuperat oẽm ſenſũ:cuſto/ Obil. 4. lalul
dem ↄfoꝛtat:diabolũ reicit: peccatũ ſper- diat vt optamus coꝛda noſtra ⁊ intelligen / WD
nit:aĩas frigidaſ calefacit:lumẽ ſciẽtię oſtẽ tias noſtras. Pax vobis fratres qui ſeęculũ ndit
dit: tenebꝛas ignoꝛãtię expellit:triſticiã ſę calcaſtis: mundũ deſpexiſtis:nõ laudẽ mũ W
culi extinguit: leticis ſo ſſanckh occendi: di vſq; nc adamaſtis:riſum hominũ fugi/ 1 Plale
ſitiẽti ꝑotũ tribuit.heęcẽ ſeriptura ſancta: ſtis:vt ſctis agminibꝰ⁊ angelic colloquijs lipin
lex noſtra ĩimaculata:quę de inſipientibus vacare poſſitis. Pax vobis quos ĩ filios et Papgn
ſapiẽtes facit:pꝛimoſ de nouiſſimis ponit: frẽs elegi: vt cõſoꝛtes ⁊ participes vos ha⸗- cüſd
magnos de minimiſ efficit: nobiles ð igno beã in temptatiõibus meis. Ad hanc autẽ Acij.a2. et. 4⸗ hukfn
bilibus cõmutat: naturꝗ frenat: pꝛohibet vitã iuxta apoſtolicã foꝛmã viuere volẽtes . di
leuitatẽ:temꝑat doloꝛẽ:ↄfert ſpeʒ:coꝛonat nõ me elegiſt:ſ ego elegi vos. Segregaui Jobᷣ.i5. netn
i
7
„ *

Ad fratres in heremo

R
k, ſingula heremi loca: per ſpelũcas ⁊ cellas:
vt velut apoſtoli ipſi modico ↄtenti pabu/
⸗ lo demoꝛetis. Stemus ergo hic frẽs in bel⸗/
lo pugnares quotidie cum antiquo ſerpen
I Zud.I2. te. Stemus foꝛtes in bello reſtringentes et
ſi pꝛęcingentes lumbos noſtros: tenenteſq;
, lucernas ardentes charitatis: iuſticię: pa⸗
M H cis ⁊ tranquillitatis.Ad hęc em̃ nõ me ele⸗/
d⸗ Zob̃. 15. giſtis: ſed ego elegi vos:⁊ poſui vos in vi/-
hbu⸗ neam penitentię: quã quicunq; diſſipare
e⸗ Ecẽs. 1o. ſumpſerit: moꝛdebit eũ teterrimus inferni
tG, coluber. hec eſt vinea illa fertilis:quã plã⸗
NN taui anno ętatis meę trigeſimotertio velut
uin ſeruus dei noe: quà cupimus tota mente
o deo duce ſanctis exemplis:⁊ ſanctoꝝ docu
htue mentis oꝛnare:⁊ oꝛnatam taliter cuſtodire
iu vt a nemine tranſeuntiũ poſſit vindemia/
pien NPs. 79. ri: nec gper de ſilua poſſit eam extermina /
nani De · re:nec alieni poſſint dirripere laboꝛes eius
dNfG ⁊ fructꝰ.HhEc eſt illa vinea quã plantaui ve/
pio⸗ lut paterfamilias:quaʒ ſepe paupertatis:
charitati: obediẽtię ⁊ caſtitat::vt a ſimpli/
i⸗ ciano chariſſimo viro didici circũdedi: ad
quã velut paterfamilias exiens pꝛimo ma/
ang Matth. 20. ne: vos ↄduxi in oꝑarios: vt afferatis fru/
hfi⸗ et.13. ctum quinquageſimũ: ſexageſimũ ⁊ cente/
Nſbitv de ſimũ ſᷣm abundantiã gloꝛię plenitudinis

dͤbe chꝛiſti.hęc eſt illa religio imaculata: cuius

neſmn ſanctitas per totũ oꝛbem terraꝝ diuulgat᷑:
ob⸗ quoꝝ ↄuerſatio a cunctis mirat᷑:quoꝝ vita
nendle be⸗ nõ ſolum a chꝛiſtianis:ſed a iudęis ⁊ paga

Sanhfk nis potius angelica q́; humana reputatur.
, . Hheęc eſt illa amęniſſima paradiſus: quam
ſolen Señ. 2. deus a pꝛincipio plãtauerat: in qua poſuit

atbus gratiã ⁊ donũ meritis matris meę hominẽ
c- vt operaret᷑ virtutẽ patiẽtię:eruditionẽ do
ſcen 1une ctrinę: coꝛpoꝛis caſtitatẽ:aſſiduitatẽ pꝛecũ:
dle ↄfeſſionẽ delictoꝝ:abundantiã lachꝛyma/⸗
mnio rum. Hheęc eſt illa paradiſus:de qua exeunt
laib flumina ſapiẽtię ⁊ veritatis: vptinentię ⁊ ca
anſto dl⸗ ſtitatis: in qua deus delectat᷑ ſicut in om̃i/
igen bus diuitijs. Hec eſt illa noꝛma apoſtolica:
call̃ virga directiõis ⁊ ꝓquitatis: quę tempoꝛe
eni apoſtolicę pꝛędicatiõis ſumpſit exoꝛdium:
iſugß Actj.4. in qͥꝝ aĩia vna ⁊ coꝛ vnũ erat in dño:nec qᷣc
vguis q́; eoꝝ quę poſſidebant aliquid ſuũ eſſe di/
ſos cebãt: ſed om̃ia erant cõmunia: ⁊ diſtribue/
NtH bant᷑ ſingulis pꝛout cuiq; opus erat.Nun⸗/
ti Nch quid nõ ⁊ nos fratres mei ſic vſq; ad moꝛtẽ
ſ . Cviuere pꝛomiſimꝰ:lhec eſt ergo religio apo
Cai 06 ſtolica ⁊ a mundo coꝛde ⁊ coꝛpoꝛe ſegrega /

Sermo XXXIX

vos a ſęculo iſto maligno: ⁊ eduxi vos per ta:quę percutit duces moab: interſicit ſa⸗

trapas ⁊ tyrãnos hieruſalẽ:⁊ egyptioꝝ hy/

pocritas vulnerauit ad moꝛtẽ. hhęc eſt vi /

nea ſerui dei noe:ĩ medio paradiſi ſituata:
chꝛiſti ſanguine redempta et irrigata: quã
ſarabaytarũ pꝛinceps: hęreticoꝝ paſtoꝛes
velut aper de ſilua tempoꝛe illoꝛũ magno/
rum monachoꝛuʒz ⁊ heremitaꝝ pauli vide/

licet ⁊ antonij deſtruere quęſiuert: Cuiꝰ ſe⸗

pem cõburere dcuius gyrũ lapideũ ſuplan

tare:cuius fructus vites ⁊ floꝛes incidere:

cuius planiciẽ virtutũ ziʒania ſeminare et

replere queſierunt:ſed dei virtute circũda/

ta minime potuerũt. Ad hanc aũt vineam
fratres mei vos conduxi: ⁊ operarios vos
feci meos:vt laboꝛãtes vſq; ad finẽ: dignũ
fructũ recipiatis in tempoꝛe ſuo. Ad hanc
nõ me elegiſtis:vt ſupꝛadiximus fratres:vᷣ
ego elegi vos:ſed poſt ãnum factꝰſum epi⸗„-
ſcopus nõ tamen vos relinquẽs.Sed com
pulſus inter gentes habitare:monaſteriũ

o pꝛeſbyteroꝝ ⁊ clericoꝛum oꝛdinaui: intraui

domũ epiſcopi:vt cõmuniter cum eisviue⸗

rem ſicut ⁊ vobiſcũ antea vixeramus. Mon

igit᷑ me elegiſtis:ſed ego elegi vos. A quo

fratres mei maxime hoc dictũ ſit ⁊ ſcitis: a

domio dictũ eſt: ⁊ diſcipulis dñi dictũ eſt:
verũtamẽ nõ tm̃ illis:ſed etiã nobis dictũ

eſt:quos vocauit in partẽ ſollicitudinis et

gloꝛieę eoꝝ: Sicut dignatus eſt vocare per
gratiam ⁊ participes nos fecit exhoꝛtatio/
nis:ſic ⁊ vos.Delicatus eſt em̃ qui vult vti
parte:⁊ adminiſtrationẽ partis diſſimulat
ex rata merito ſe pꝛiuat honoꝛe:qui hono/
rem affectat ſine honoꝛe. Vobis ergo qͥ pa
ſtoꝛes eſtis tm̃ aiaꝝ veſtrarũ loquit᷑ paſtoꝛ
bonus:qui tertia die vt audiſtis aiam ſuã

poſuit pꝛo ouibus ſuis dicẽs: Hon me ele

giſtis:ſed ego elegi vos: nõ iſtam tm̃ deſer

tam habitationẽ deſerendo:ſed de virtute

in virtutẽ pꝛocedendo fructũ afferentes:et

fructꝰ veſter maneat. In his quattuoꝛ fra ⸗/

tres mei attendere debemus: ſcʒ dignita/
tem:officiũ:cautelã ⁊ ↄſtantiã. Dignitatẽ:
qꝛ dic̃:elegi vos.Officiũ:vt eatl. Cautelã:
vt fructũ affergti. Cõſtantiã: quia fructus
veſter maneat.Eſt ergo dignitas in electio
ne:officiũ in fatigatõe:cautela in fructiſica/

tione:⁊ ↄſtantia etiã in fructiſicatiõe.Ma⸗/⸗

gnũ eſt em̃ quod elegit qui nõ fallit᷑ dũ ele/
git. Maius eſt qð dei eſt opus ad quod ele
git.Sʒ maximũ qð inter electos bꝛeclcgit.

Bancti

„ „ , „ ,
Eſt em̃ ſenſus talis: Non vos me elegiſtis e pꝛeęlati.Et ſic vnũ maloꝝ genus:⁊ tria bo/ ne⸗

ſed egiſtis: ſᷣ ego om̃i modo eligendi elegi
vos. Sunt em̃ tres modi eligẽdi: Electio:
ſubelectio:⁊ pelectio.Electio eſt qñ de mul
titudine bonoꝝ ⁊ maloꝝ eligit᷑ bonũ: ſicut
de toꝛculari oleũ ſeparat᷑. Subelectio ẽ qñ
de bonis electis eligunt᷑ melioꝛes: Poſtea
qñ de melioꝛibꝰ optimi eligunt᷑ pᷣelectio ẽ.
Exo.⁊S. In hunc oꝛdinẽ electus eſraarõ ⁊ filij eius
vt ſacerdotio fungerent᷑ coã dño. Pꝛimo
Heut.14. em̃ dñs ex om̃i natiõe ꝗᷓ ſub celo erat:iſrael
elegit i pł'm peculiarẽ ſibi. Le his aũt ſub/
elegit filios leui:q tanq; miniſtri ſpiritales
in tabernaculo domini ritu perpetuo deſer
uirẽt. De qᷣbus etiã pꝛęelegit filios aarõ in
ſacerdotes:qͥ pꝛecibus ⁊ oblatiõibꝰ ſuis in/⸗
dignationẽ dñi in ꝓłm placarẽt. Ad hũc ſa
ne modũ elegit nos. Subelegit cũ in ſoꝛtẽ
ſanctoꝝ vocauit nos ⁊ in oꝛdinẽ clericatꝰ.
Sed cũ in ſtatũ heremitaꝝ pꝛomouit nos:
cũ ꝑ aquã baptiſmat lauit nos:⁊ in diſpẽ/⸗
ſatiõe ſamilię ſuę diſpenſatoꝛes ſuoꝝ mini ⸗
ſterioꝝ: pᷣelegit nos. Magnũ eſt em̃ frẽs ꝙ
elegit nos: Maiꝰẽ ꝙ ſbᷣelegit:Sʒ maximũ
ꝙ Belegit. Vere g& elegit nos ⁊ elegit nos
dñs ĩ hęreditatẽ ſibi.HNã ad eleuationẽ ma
nuũ noſtraꝝ:regũ capita inclinant᷑:mune⸗/
ra offerũt:etiã patres nos pꝛoſitent᷑: expe/
ctantes nos eſſe cũ helia:⁊ paulo heremita
⁊ interceſſoꝛes apud deũ. Vę tñ in heremo
MWatthᷣ.ʒ. habitãtibus:ſi inter malo s piſces foꝛas in
Matthᷣ.⁊5. die nouiſſimo ꝓijcient᷑. Vę paſtoꝛibꝰ ouiũ
* E ſi inter hedos numerãdi ſunt.Quidvlteri
JZoh. 15. frẽs dicat᷑ audite: Poſui vos vt eatis: Mã
quattuoꝛ ſunt hoim poſitiões:Accubitus:
ſeſſio: ſtatio ⁊ ambulatio. Om̃is em̃ hõ ſic
eſt in loco poſitꝰ:ꝙ aut iacet:aut ſedet:aut
ſtat:aut a mbulat.hec aũt im̃ inter ſe diffe
runt in hũc modũ. Ham cũ hõ iacet:om̃es
. partes coꝛꝑis quieſcũt.Cum vero ſedet:in
ferioꝛes ꝑtes coꝛpoꝛis quieſcũt:qꝛ ſederevi
dent᷑:ſᷣ ſuꝑioꝛes laboꝛãt.Cum aũt ſtat: to/
tus laboꝛat hõ erigẽs ſe qꝛ generaliter pon
dere ſuo laboꝛat.um vero ambulat:addi
tur laboꝛi quis ex motu fatigatio. Ad hũc
modũ frẽs quattuoꝛ ſunt hoim gradus et
ſtatus in eccleſia dei. Fidellũ em̃ alij boni:
alij mali. Numeꝝ maloꝝ frẽs nõ diſtingui
mus:qm̃ multiplicatus eſt ſuꝑ numeꝝ are
nę maris. Boni vero ſicut oꝛdinẽ recipiũt:
ſic etiã⁊ diſtinctionẽ.Sane bonoꝝ aliqͥ ſũt
actiui: aliqui ↄtemplatiui: aliqui vtriuſq;

Auguſtini

noꝝ genera. Quattuoꝛ em̃ ſunt fideliũ ge/
nera. Mali aũt ſunt iacẽtes: qui in mũdo eag
quieſcũt:tales totã ſpem ⁊ fiduciã ponũt ĩ

oun
numero diuitiaꝝ:quoꝝ deus vẽter eſt.La Nhil.zʒ. ne
les in lecto iacẽtes loquunt᷑ animę ſuę ⁊ ſę⸗ —
pe dicunt: O aia mea habes multa bona Zudi2. mßt
repoſita: epulare ⁊ bibe: opꝛime pauꝑes: eme
deſpice vicinos:renue natos:dilata te:ex/⸗ ſomt
tende alas:aſcende ſuꝑ ſidera: non ſit pꝛa/ Sapᷣ.2. ufehn
tum qð luxuria tua nõ pertranſeat:dic aĩeę ni noi
tuę:caſtrũ ſeruat: qͥ ſeipſum ab om̃i malo naitt
pꝛęſeruat. O fratres tales pꝛoſtrati iacẽt: iu
nocte doꝛmiũt:ebꝛij ſunt:⁊ ecce mox eos ia 1.Theſſał.5. e
centes ⁊ doꝛmiẽtes aggredit᷑ moꝛs: ⁊ ſicut , ſon
fauilla ſtatim deſiciũt.Lalibus aũt quoti⸗/ ſiß⸗ . .
die damabat apłs dũ dicebat: Fratres ſci Bo.13.
entes qꝛ hoꝛa eſt iam nos de ſomno ſurge/ ſt
re. Inter bonos ſt boni ↄiugati: qͥ hñ vtũf e
liciti:ſᷣ taleſ diuiſi ſt:qꝛ pti ſeruiũt deo ⁊ ꝑti ·Corl.T. M
mũdo.De ꝗᷣbus ait apłs:Hondꝛãt deũ de Nꝛouer. z. nnt
ſubſtantia ſua oꝑibꝰ milericoꝛdię intenti: uehmt⸗
tñ ſolliciti ſunt vltra modũ de vxoꝛe: poſ⸗/ uſi⸗
ſeſſiõibus: fratribus: fllijs ⁊ cognatis. Et ſcitegöe⸗
qꝛ iſti parti delectant᷑ ĩ mũdo: ideo ſedere oͤdln
dicunt᷑: quia in ſuꝑioꝛibꝰ laboꝛãt ⁊ in inſi/ ſl N
mis quieſcunt. Sunt ⁊ alij ↄtemplatiui:qͥ/ Nig ülcda
rũ vt diximus ſupꝛa ↄuerſatio in celis eſt: hhiic
de quoꝝ numero vos eſſe dei gratia credo Mefe
⁊ certus ſum. Tales ſpem oẽm in deo po⸗ neſnns
nunt: opꝛobꝛia: famẽ: nuditatẽ: pꝛeſſuras gui
amoꝛe chꝛiſti ſuſtinere ſemꝑ deſiderat:qui/ Ebplnnin
bus viuere moꝛi eſt: ⁊ moꝛi lucrũ:clamãtes bil. (deg
cũ apło dicẽtes:Quis me liberabit de coꝛ/ Go. 7. leppen
poꝛe moꝛtis huius? Tales ſunt velut mili/ * btn.
tes:⁊ ccloꝝ ciues. Iſti laboꝛãt ſuꝑ terram laen
2 quotidie ab angelis ſuſtentant᷑. Sunt et S Ulrett
alij qͥ ambulãt. Iſtis ambulare incumbit: inpan
nõ tm̃ vt ⁊ nos de virtute in virtutẽ:ſᷣ pluſ Ns.Sʒ. bbecke
qᷓ; nos inter diuerſa hoĩm genera ambula/ „. d
re:diſcurrere ⁊ examinare qͥd agat᷑.Iſti ſũt Glodn
paſtoꝛes ⁊ ſᷣlati:qbꝰincũbit nũc exhoꝛtari: hahleit
nũc increpare nũc: minari nũc:ↄſolari:nũc loneg
docere: nũc pdicare:nũc legere:nũc oꝛare: lurli⸗
qbuſdã ridere:qbuſdã flere:qͥbuſdã applau lvp nt
dere:quoſdã fugere: quoſdã mente ⁊ litte/ npofi
ris viſitare:quoſdã pᷣſentia intueri. Lales nnnen
ſunt pᷣlati vtiq; paſtoꝛes:ambulãtes velut bun
magiſter ieſus:q ambulãs iuxta mare gali Matthᷣ.4. B
leę:vocauit diſcipulos ⁊ ait illis: Ate in oꝛ Marci.is. gente
bem vniuerſum:pſdicate euangeliũ oĩ crea nücnn
turę ratiõali.Tales ſunt om̃es eccleſiarum zitge .
goalg

do,
e⸗/
ido
füͤti
te⸗
oha Ludn
ges:
er
pra S51
caie
aloe.
ſce⸗·
sin Tt,
nſut
gnoti
esſei do
ge⸗
nit 5

de oue
nt:
ol⸗
.
dee
inch
iui⸗
ſc
eto
copo⸗
Cuns
geU,
4 beln
den n
utnli⸗
leram—
lntet 6
unbie
belx
Nlii⸗
rter:
mnüc
ouare:
plau
tlicte⸗
Lales
elce
e Vrßh⸗
er Vrdet
ſta
um

Add fratres in heremo

paſtoꝛes:qᷣbus a chꝛiſto dicit᷑: Ite qꝛ pericu
loſum eſt tm̃ ſtare paſtoꝛibꝰ mediciſ aiaꝝ.
Ite ergo:quia ꝑnicioſum eſt ſedere:⁊ ꝑem/

ptoꝛum eſt iacere. Ite excitate iacẽtes:⁊ di

Ro. 1z. cite: Jam de ſomno ſurgite: qꝛ diu doꝛmi⸗
ſtis. Clamate paſtoꝛes ⁊ pꝛeędicatoꝛes veri/
Ns.is. tatis: ⁊ exaltate vocẽ veſtrã: vt in omnem
terram audiatur ſonus veſtrę coꝛrectiõis:
increpationis: charitatis ⁊ ſanctitatis ve/
Jobᷣ.ii. ſtrę. Munquid non magiſter quatriduanũ
moꝛtuũ volẽs reſuſcitare:voce magna cla/
meuit: Uigilate & ⁊ excitate doꝛmiẽtes:et
minas cũ terroꝛibus eis adhibete. Deinde
ad ſedentes trãſite:⁊ exhoꝛtãtes eos:vt ad
Ss. 136. Mmelioꝛa ꝓficiãt:dicite:Suꝑ flumina baby-⸗
lonis ſedete ⁊ flete dũ recoꝛdamini ſyõ:poꝛ
rigite manũ pauꝑi:ne obliuiõi det᷑ dextera
veſtra. Fruſtra em̃ manus tendit ad deũ:qͥ
poſſe ſao manꝰ ad pauꝑes nõ extendit. Si
vero qͥ ſedet:aliqñ ſtare voluerit: aponite
Nẽõ.126: Manũ ⁊ dicite: Surge poſtq; ſederis:qͥ mã/
ducaſti panẽ doloꝛis.Stantibus autẽ dici/
NMattð. 19. te qð pꝛomiſſum eſt:Sedebitis vos ſuꝑ ſe-
des duodecim iudicãtes duodecim tribus
iſrł. Iſtis aũt neceſſaria eſt ↄſolatio qꝛ mul
Mattð.s. tũ laboꝛãt.Dicẽdũ & eis eſt:Beati pauꝑes
Zudj.o.ſpũ: qm̃ veſtrũ eſt regnũ celoꝝ. Beati qui
nunc fletis:qꝛ ridebitis.Beati qui nunc fa
meſcitis:qꝛ ſaturabimini.Beati qͥ homĩes
fugitiſ:quia angelis ſociabimini.Beati ſo
Pöz.zo. litarij:qꝛ cęloꝝ ciues efficiemini. Viriliter
ergo agite fratres mei:⁊ ↄfoꝛtet᷑ coꝛ veſtrũ:
⁊ expectate dominũ quia veniet ⁊ non tar/

.— dabit: Aodicũ erit et videbiti remunera/

toꝛem militię veſtrę:pꝛo qua penurias et
anxietates ſuſtinuiſtis. Regnũ enim celoꝝ
vim patit᷑ ⁊ violẽti multi poſſidebũt illud.
h hic eſt enim laboꝛ officij noſtri. Iſte enim
mũdus fratres mei mari ſępe cõparatur: ꝑ
quod multiplex eſt trãſitus. NHam quidam
tranſeũt vado: quidam nauigio: quidam
ponte:quidã ſubmerſi natãt in fluctu. Iſti
ſunt illi quattuoꝛ ſtatus: qͥs nominauimꝰ.
Exo.i5· Jacentes em̃ ſubmergũtur: ⁊ deſcendunt

in pꝛofũdum quaſi lapis.Coniugati vado

mare tranſcũt: ⁊ medijs fluctibꝰ iſti ſalua/
buntur igne purgati. Cõtemplatiui aquã
maris ponte trãaſeunt:ſecurioꝛem viam eli-
gentes:quibus mũdus moꝛtuꝰeſt. Iſti ſũt

mũdum deſpiciẽtes:qui ſicco pede ⁊ veſti-

Exo.iꝗ.gio mare magnũ ( vt experiẽtia didicimus
et oculata ſide ꝓbauimus) tranſeũt in fa/

Serma XXXIX—

me ⁊ ſiti:nuditate ⁊ frigoꝛe:i vigilijs mul/⁊.Corj.ai.
tis ⁊ in laboꝛibus plurimis. Vos aũt frẽs Lud.22.
mei eſtis qͥ mecũ ꝑmanſiſtis in temptatiõi/
bus meis:⁊ mare magnũ ponte tranſimꝰ.
MNobis vere incumbit cęteris ſubuenire:ne
deſcendãt in ꝓfundũ q̃ſi lapis. Subuemi⸗
te vos oẽs oꝛatiõibus veſtris: oẽs ieiuna/
te:hoc mare magnũ tranſeuntes:qꝛ oẽs in
periculo poſiti t. Tam nauigãtes q; ſub/
mergentes:⁊ tam vado mare hoc tranſeun
tes in periculo ſunt.Nunquid etiã ⁊ nos qͥ
per pontẽ tranſimus? Nunquid nõ ⁊ pons
aliqñ cadit?: ꝛandũ eſt oĩno fratres:ne de
ponte cadamus. MNam ſi de ponte cadere/
mus: qð deus auertat:citius moꝛeremur:
qꝛ de loco ſublimioꝛi caderemus. Poꝛriga/
mus ergo manus de ponte ad ſubmergen/
tes ne moꝛiant᷑: ⁊ laboꝛemus ne etiã pute⸗
inferni aperiat᷑ ⁊ caudat ſuper nos os ſuũ.
MNunc vero fratres de cautela audiamus:⁊ J

Ps. 63.

o audiẽtes aduertatis:⁊ videatis quõ caute

ambuletis.Caute autẽ ambulandũ eſt: vt
fructũ afferatis. Tres em̃ fructus dñs me/ Mattðb.rz.
moꝛat in euãgelio:trigeſimũ:ſexageſimũ:
⁊ centeſimũ. Centeſimus eſt virginũ: Tri/
geſimus ſubditoꝝ: Sexageſimus pꝛęlato-
rum:id eſt fructus duplicatus. Non em̃ p̃/
lato ſufficit ſeipſum iĩmaculatũ ſeruare:ſed
expedit vt bonos qᷓ;tum in ſe eſt faciatvita
⁊ exemplo relucere. Ad hoc em̃ ſigniſican⸗/
dũ data ẽ nobis tunica talaris: vt bene fa/ Geñ.ʒ7.
cientes ⁊ lucernas bonoꝝ opeꝝ tenẽtes:ꝑ/ Zucj.iz. o
ſeueremus vſq; in diẽ vocatiõis nr̃eę:ne di/
cat᷑ nobis:lhic hõ cępit ędiſicare:⁊ non po/ Zud.i.
tuit ↄſũmare.Aduertere nãq; debẽt cano
nici noſtri et pꝛeſbyteri: ꝙ quanto pꝛę alijs
maioꝛ dignitas in honoꝛe: tanto maioꝛ in
reddenda ratione difficultas: qꝛ quot gra/
duum culmẽ aſcendunt:tot rationũ vincu
lis erũt alligati.Quis em̃ tot vinculis alli/
gat᷑:quot ſacerdos:bos vel aſinꝰ:latro vel
leo captus? O ſacerdos cũ teipſuʒ induis:
pmo amictu faucibꝰ circũdatis ligaris: al⸗
bam poſtmodũ ponis:ſubcinctoꝛio vel cin
gulo renes aſtringis:ac ſi tibi dicat᷑:aſtrin/
ge fauces ponendo cuſtodiã oꝛi tuo:aſtrin / Nõ. 38.
ge funiculũ admixti potꝰ: ne coꝛ tuũ mala
meditet᷑: ſtringe renes: crucifſige carnẽ tuã
abſtinẽtia eſcę ⁊ potus qᷓ;tum valitudo ꝑ/
mittit.mhęc fratres mei dilectiſſimi faciẽtes
viuetis:⁊ bene eritis: ⁊ bñ vobis erit. Ve/ RK
rũtamẽ oꝛate illũ ſine quo nihil boteſo fa
2

Bancti.

cere:vt ſiẽ elegit vos ð mũdo ⁊ ↄduxit vos

ad hanc ſingularẽ apoſtolicã vitã ⁊ ſocieta

tem:ſic vos iuuet vt edatis ſuꝑ menſam in
regno patris ſui. Penſate tñ frẽs mei ꝙ qᷓ
diu vixerimus:in periculo grandi poſiti ſu

mus.Ideo de bonis ſuis nemo ↄfidat:ſed

. Corj.I0. cogitet ſicut dicit apłs:ꝙ cũ quis exiſtimat

ſe ſtare caueat ne cadat. NHunquid fratres

mei nõ lucifer ſic decoꝛatu cecidit: Nũqᷣd
nõ etiã petrus? Aut qͥ inter diſcipulos chꝛi

ſto familiarioꝛ iuda: ⁊ qꝛ de ſe confidendo:

nec in bono perſeuerãdo ꝑmanſit:cecidit ⁊
crepuit:⁊ moꝛtuus eſt. Rogate igit᷑ fratres
illũ ſine cuiꝰ volũtate foliũ arboꝛis nõ mo/
uet᷑:vt vſq; in finẽ taliter vos in hac ſolitu

Job.I5S. dine regat ⁊ dirigat:vt eatis ⁊ fructũ affera

tis: ⁊ fructus veſter maneat: Amẽ. Mõ tur/
bemini fratres dilectiſſimi ſi cõpello vos vi
num bibere: ⁊ panẽ tritici cũ bletis butyro

mixtis ſił comedere: Hã hodierna die cre/x

Auguſtini

ſtelle ceęli: ⁊ ſicut harena maris in extrema
tua ſenectute. Centenarius enim erat ab⸗

raam dum genuit iſaac de ſara ſterili vxoꝛe

ꝓpꝛia:de agar ancilla hiſmaelẽ ſagittariũ:
mirabiliter pꝛomiſſũ ſuſceperat: mirabiliꝰ

ſuſceptum religioſe educauit: Inter hęc tñ

nõ ↄtradixit abꝛasã: ſᷣ nec murmurauit: nec
heęſitauit: nec faciẽ ↄturbauit:iĩmo tanqᷓ; pa
ter exurgẽs pia crudelitate in flliũ ſe arma/

uit:vt mox obediret. Attẽdite vos filij obe

dientię:qui votũ feciſtis ⁊ pꝛofeſſionẽ. Va
de o tu frater ⁊ fac ſimiliter.Hęc ſemperad/
implere cogita:hoc ſemper facie leta fac et
viues:⁊ erit ſemen tuũ benedictũ vltra ſe/

mẽ abꝛaę. Verũtñ quid maius neſcio mur/

murat:quid affectuoſius ſuſurrat vox iſta
in auribus noſtris:licet hęc tempo tanto

ante nos ſcripta ſint: quę ſunt ꝓer allego/ Sar.4⸗ Nli

dimus filiũ bomis reſurrexiſſe a moꝛtuis: o riam dicta? Diſcutiamus ergo ſolia vineę:
Zucj.15. ideo gaudere et epulari opoꝛtet: qꝛ fraterꝰ vt fructũ inueniamus ſpiritalis intelligen

noſter moꝛtuꝰ fuerat ⁊ reuixit: perierat ⁊ in

uẽtus ẽ.Ad mẽſam &̊ accedẽtes cũ gaudio
ulemini: qm̃ ego ſum iacob pater veſter.
De obſeruãtia clericoꝝ: Ser. X.

Nliter dñs pꝛęcepit ſeruo ſuo abꝛaę:
vt tolleret filiũ ſuũ:quẽ ſuꝑ cuncta
lligebat:iſaac: ⁊ offerret eũ ſuper

Jvnũ montiũ quẽ mõſtrauerit ſibi dũs: quẽ
dicũt nõnulli illũ eſſe montẽ caluarię: in q

crucifixus fuit ille deus ⁊ hõ.Series hiſto/
rię nuper ſimpliciter intellecta:pꝛimo ędiſi/

Deb. 4. cat obediẽtię filios: SFidelis eius ſermo vi/

credendi via. Sanctus igivᷣpater abꝛaam ?æ

uus⁊ efficax:⁊ penetrabilioꝛ om̃i gladio an
cipite. Sʒ de modo ⁊ virtute obediẽtię ali/

quid vobis nüc dicendũ eſt. Mã ſicut obe/

diendũ ẽ libẽter:ſic hilariter:ſic ⁊ velociter.

Obediẽtia em̃ ſine moꝛa eſſe debet.MNõ pla
cet deo moꝛoſa ⁊ diſceptatrix obedientia:ꝗ

quidẽ cũ pꝛęcipit᷑ quęrit cur: quare qᷓ;obꝛẽ
pꝛęcipiat᷑. Iſtius obediẽtię exquiſitũ nobſᷣ
hodierna die exemplũ pꝛoponit᷑.Abꝛaã pa
ter noſter:ſic em̃ dicit᷑ ſenex:fidelis ⁊ pꝛima

pᷣma obediẽtię noꝛma:⁊ ſoꝛma verę obediẽ
tięg apud oẽs eſſe credat᷑.Ecce fratres pꝛęce
pit ei deus filiũ immolare: Sed quẽ ſiliũe

Audi ⁊ obſtupeſce qͥ audis:filiũ dilectũ: ſi/

liũ pꝛimogenitũ: filiũ magnę pꝛomiſſiõis:

ſilium magnę generationis. Dictum enim

tię: tanq; ſub coꝛtice nucleũ:tanq; ſ palea
granũ: tanq; ſub rerra theſaurũ. Verũ vt
hodiernę chꝛiſti ſolennitati ſatiſſaciamus:
cõſideremus vtrũ ea quę dicta ſunt de tꝑe

Vdiſtis in mẽſa frẽs chariſſimi q̃/ O abꝛaã: indlinare poſſimꝰ ad me auguſtinũ

patrẽ veſtrũ. Temptemus ſuper hoc aliqͥd
dicere ad dei laudẽ:⁊ ad noſtrã aliqualem
ędificationẽ.Sed ſᷣm hebꝛęos abꝛaam ſub
tribus tempoꝛibus tria ſoꝛtitus eſt nomi⸗
na. Pꝛimo dictus eſt IAlam:qð idẽ ſonat
qð excelſus:cũ adhuc eſſet in chaldęa ĩ ter/
ra ⁊ in cognatione ſua in domo patris ſui.
Aſcendẽs aũt in terrã chanaan ad vocatio
nẽ dei:dictus eſt abꝛam:qð interpꝛetat᷑ pa/

ter excelſus. Tandẽ in circũciſiõis ſuę tem/

poꝛe tunc dictus eſt abꝛaã:hoc ẽ pater mul

taꝝ gentiũ. Attendatis fratres ⁊vos in pa C

trẽ veſtrũ: Mam pꝛimo vocatus ſum excel/
ſus philoſophus.Eram em̃ inter om̃es ma
gnos nominatiſſimus: et liberaliũ artium
ſagaciſſimus indagatoꝛ. Excelſus inquam

erã celſitudine ſcientię quę inflat:non cha / iCorl..

ritatis quę ędiſicat. Nam cedrum odoꝛife/
rum vocabant me romani pꝛincipes:folijs
abundantem: ſed non habebam fructum.
Excelſus eram ⁊ impius ſuper om̃es coeta/

neos meos: elatus ⁊ ſuperexaltatus ſuper Nõ.ʒ6.

cedros lybani.Et ecce acceſſit ad me mater
pietate plena:pꝛedicatio ſancti viri epiſco//
pi:vita ⁊ exempla ſanctoꝝ patrum pauli et

N

us n

* fuerat abꝛaam: In iſaac vocabitur tibi ſe / Seů. 2. i
men tuum: ⁊ in ipſo erit ſemen tuum ſicut

hni⸗
ſnſ
ſo
n
uit
ſuſe
ſſepn
ſauin
init
atoin
ſebie
ſcrete
neie
gesy
ſin lun .
node
Non

nur
ente
hehoe
Mce
nunde
nare⸗
cope⸗
acnl.
ant
de
inn Mor
domue
1este
„ Agen
konnt
nichu
ligens
boͤli⸗
Gguiar
„ (mum
mi⸗
fegola
ldio⸗⸗
ghonn
an⸗
Wlen

Serm XLE

antonij ⁊ ſimpliciani:⁊ cũ his om̃ibus vox* ſimis diebus mons domus dñſi in vertice

montiũ.Et iterũ:Mons dei mõs pinguis NPs.s.
⁊ coagulatus. Poꝛro de hoc monte deſcen Ns. 132.

dit ros ⁊ vnguentũ pꝛo barba aaron. Oẽs

em̃ de chꝛiſti plenitudine vnguentũ recipe/

re poſſumus. Apoſtoli etiã fratres dicunt᷑

montes:quia fundamenta eius ſcʒ eccleſię
in montibꝰ ſanctis. Angeli nunquid nõ et
ipſi montes ðcuntur excelſi? Poꝛro ieſus
qui mons dici᷑ ſedẽs in monte thaboꝛ:ſer/
monẽ diſcipulis facit: enumerans ſeptem

beatitudines ſpũs.O frẽs attẽdite qᷓ;tũ ſit &

impedimentũ:qᷓ; graue diſpendiũ inferat

ſancteę religioni ſuperfluitas ⁊ abundantia

rerũ:qð longe magis legimꝰ in libꝛo nr̃e cõ
ſcientię qᷓ; poſſumus explicare ſermonibꝰ.
Nunquid nõ ſodomitaꝝ peccatũ fuiſſe le/ Eʒec 16.
gitur abundantia pamnis et ſuperbia vite⸗
Nunquid nõ angeli videntes ſe abundare Eſa.i4.
in pulchꝛitudine ⁊ ſapiẽtia ſuperbientes ce
ciderũt: Hunquid nõ ⁊ patres noſtri quaſi Geñ.ʒ.
ratiõe eadẽ expulſi ſunt de paradiſo? Mun Señ.⁊.

quid nõ ⁊ mũdus ſubmerſus fuit: quando

abundantes ⁊ in ſuis abundantijs deũ nõ
cognoſcentes perierũt? Munquid nõ ęgy/
ptij abundantes iracundia pleni facti ſunt
⁊ ſubmerſi? Hunquid nõ pꝛopter abundã/
tiam idola terre facta ſunt: Munquid non i, gegi.15
amalech quia abũdabat:id eſt inuidia ple⸗/

Exo. 14.

nus deſiuit in manu ſaul? Hundqd nõ tem/

poꝛe dauid mlta milia interfecti ſt? NMũqͥd
nõ ſaul abundans ſuperbus efficit᷑ ⁊ eijcit᷑:
Nunquid nõ herodes aſcalonita iugulat᷑:

NMunquid nõ herodes tetrarcha ſperãs in

ſari ⁊ neroni abũdãtia? Quid aſſuero pecu

ſua abundantia populo ſatiſfacere:qui cre
debat iohãnẽ eſſe ſanctũ ⁊ iuſtũ:ipſũ tñ de Mattv.i4.
collauit: Cogitate frẽs qͥd receꝑit holofer/

nes:qͥd cęſar:qͥd nero:qͥd valẽtinꝰ:qͥd ↄſtã/

tinꝰ:qͥd detiꝰ:qͥd iulianꝰ: Quid & valuit cę

nia? Quid antiocho ſimulata ⁊ palliata pę
nitentia? Colamus ergo chꝛiſtũ pauperem
in pꝛęſenti vt ſimus diuites in futuro. Co/
mes em̃ diuitiarum ſuperbia ⁊ luxuria eſt.
Amemꝰ ergo o fratres ſummã chꝛiſti ⁊ apo
ſtoloꝝ paupetꝑtatẽ:ne in noſtra ſancta reli/
gione mutet᷑ coloꝛ optimus: et diſpergant᷑ Thꝛeñ.4.
lapides ſanctuarij noſtri. Sane em̃ fratres
mei ex collatiõe aliaꝝ paupertatũ: cõmen/

datio paupertatis volũtarie plenius inter

nos relucet. Sunt em̃ qͥnq; genera paupta

Ad fratres in heremo
e/bei . Ps. 28.
un dſi ↄfringentis cedros cõminuit cedrũ li-
m bani ⁊ hoſtia pꝛęparata ad victimã in odo/
rem ſuauitatis: Et ſic factꝰ ſum pater excel
e ſus. Deinde ad africã veni:mecũ ducẽs de/
iͤ cem ⁊ nouẽ ex fratribus meis ſimul viuen/
tes in palacio ſancto: et cupientes ſepara/
eiß ri a ſeculo: ſanctus pater valerius cupiens
nee eelſe particeps fructuũ ⁊ oꝛationũ: locũ iſtũ
Ene ſecretũ in quo nũc ſumus nobis donauit:
mna, ⁊ multi noſtrũ viderũt.Sed loco iſto ędiſi/⸗
hobe cato in chꝛiſti noĩe ⁊ ſanctę trinitatis ponti
fex hiponẽſis factus ſum: ⁊ vocatꝰ ſum pa/
rad, ter excelſus multoꝝ. Põtiſices em̃ fratres
ſuec mei ſicut vocant᷑ paſtoꝛes gregis: ita ⁊ pa⸗/
nſe tres plebis pꝛo cura ⁊ pfia ſollicitudine: et
n,’5 NSs. J1. tunc factus ſum ſicut oliua fructifera in do
Nri mo dei. Pꝛeſules em̃ oliuę comparant᷑ pꝛo/
anr ptervun olei triplicẽ.Hã oleũ pᷣmo illuiat:
ego ½ paſcit ⁊ leſ⸗ mẽbꝛa fouet.Sic ⁊ pᷣſules illu
c. minare debẽt vᷣbo: paſcere exẽplo ⁊ fouere
len egentes tꝑali bñficio. Ego em̃ frẽs nõ dico
le me hoc facere:ſtudeo tñ ſacrã ſcripturã ex/
rin ponere: turrim dauiticã clypeis foꝛtiſſimis
ms munire: munitã declarare: ⁊ declaratã oꝛdi
dene nare. Ham quid ꝑ turrim dauiticã: niſi ſan
gtni ctoꝝ eccleſia intelligo? Et ſic iam ab oꝛtu ⁊
Ntd occaſu: ab aquilone ⁊ auſtro viget nr̃a do/
n ctrina ⁊ expoſitio. Non tñ a me ſed de do/
nbd mo dei pꝛocedit: ⁊ ſic nõ ſolũ pater gentiũ
n⸗ P. 127. Dicoꝛ: ſed etiã vitis abundans in laterib
ſnat domus dei. Cuius domus ſunt latera legẽ
ginn tes ⁊ oꝛantes ⁊ ↄiugati legentiũ ⁊ oꝛantiũ ⁊
niol ↄiugantiũ. Nam vobis qui eſtis legentes
eo. 7 oꝛantes abundaãter pꝛopinauimus doctri
ä nã:qbus diſciplinã apoſtolicã tradidi. Cõ/
eten⸗ iugatis poculũ vitę etiã pꝛopinauim Do
enl bis tñ ꝓpinaui vinũ feruoꝛis: charitatis ⁊
züpaß ęquitatis: Illis vero pacẽ ⁊ patientiã do/
„½ O nauimus. Beuertamur S& ad hiſtoꝛiã pꝛęta
nane ratã:queę inſinuat nobis tria:ſcʒ diſciplinã
eoſi⸗ regularẽ:pꝛogreſſum ⁊ exitũ. NHicit᷑ em̃ nobᷣ
Alan a dño: Tolle filiũ tuũ:quaſi dicat dñs: Tu
un 1 q̃ monachus es:tolle ſiliũ tuũ iſaac:qͥ inter
ncha pꝛetat᷑ riſus:hoc eſt tuã pꝛopꝛiã voluntatẽ
toife⸗ tolle:in cuius executiõe homo ridet ⁊ dele/
ſoli⸗ ctat᷑. Et hęc eſt pᷣma oblatio quã hõ debet
un, deo reddere ⁊ offerre ſuper vnũ mõtiũ quẽ
ce en monſtrat nobis deus. Ham multa genera
ſyel montiũ demõſtrat nobis dñs. Sʒ de quat
huin tiuoꝛ nobis mediatoꝛ dei ⁊ hominũ homo
lh⸗ Eſa.2. chꝛiſtus ieſus mons dicit᷑:qui erit in nouiſ/

Aliet

tis: Pꝛima eſt infęlicitas:ſecunda eſt pau/

f 3

Sancti

Auguſtini

detne
pertas cupiditatis:tertia paupertas ſuper veſtra aſcẽdũt: recunite ad iatlon⸗ vel a⸗ ee
fluitatis:quarta doloſitas:quinta pauper / operis occupatiões:ne vos eſentine mu lerne
tas voluntatis. Pꝛimã habet mendicus: ſceę deglutiãt. HNunquid nõ ſic fecit ſanctus na
ſecundã habet auarus:tertiã habet pꝛodi/ pater antonius: Qui cum epiſtolas Zcha⸗ Ef
gus:quarta eſt paries dealbatꝰ:quintã ha ris ſuis in ſeculo moꝛãtibus recepiſſet:nul ͤn Pr
bet vir cõpeditus. Pꝛima eſt flagellũ: ſecũ lam legere voluit:ſed receptas in igne pꝛo/ leli
da eſt venenũ: tertia eſt vẽtilabꝛũ: quarta iecit dicens: Chartę fallaces eſtis:etiã ple/ cen 4
eſt vmbꝛaculũ: quinta ędificiũ. Pꝛima eſt nę mendacijs: comburo vos: ne comburar .— r⸗
miſeria qꝛ cuciat: ſecunda eſt venenoſa a: a vobis. Sequit᷑ fratres: Ligat᷑ iſaac. Sic geñ. 22. ſ⸗
necat: tertia ẽ ventoſa qꝛ inflat:quarta do/ et vos ligamini in hac ſolitudine tam foꝛ- hlen
loſa qꝛ diſſimulat: quinta gloꝛioſa qꝛ coꝛo / titer vt ↄſuetudines vite ſecularis ignoꝛe/ ſäunn
nat. MNec mirũ ſi chꝛſtianus amatoꝛ ſobꝛie / tis:⁊ ſuauitatem ſanctę religiõis capiatis. ſtuuan
tatis: ſobꝛietatẽ ſpũs cõmẽdat:cum epicu/⸗ Placeat vobis ſomni ſobꝛietas: mẽtis trã/⸗ uunf
rus pꝛeceptoꝛ voluptatis eam cõmendaue quillitas:coꝛpoꝛis mũdicia: moꝛtis ſeueri⸗ Nha
rit dicens: &ν felix paupertas eſt ſi leta ẽ. tas: 7 cuncta ſalutis expectatio. Soluitur Fun
Suꝑ hanc pꝛopꝛiã voluntatẽ offert homo ilſaac ⁊ iocunde ad matrẽ reuertit᷑ in berſa/ inlie
S deuotus:qð pꝛeęcipue ſit in pꝛofeſſiõe obe/ beę. Sic ⁊ vos vertamini ſoluti ad matrẽ q ten
Geñ.22. diendi. Sequit᷑ fratres: Strauit abꝛaã aſi/ ſurſum eſt hieruſalẽ. Cum ergo illic perue/ ſine
num: duos pueros ſecum ducens. Iaac neritis: dabit nefrigerij ſedem: quienes bea zun
yero ligna cedrina poꝛtabat: abꝛaã autem rron luminis claritatẽ. „ pien
ignẽ ⁊ gladiũ. Venientes aũt ad montẽ li/ &De obſeruantia ieiunij quadra Aun, Mofin
gat᷑ iſaac: ſuper ligna ponit᷑:et ſcira a patre geſimalis BHermo XI ſ: lic
dei voluntate:nõ aperuit os ſuũ. Et exten Vm ieiunaueris vnge caput tuũ: A ig deS
dens manũ abꝛaã: audiuit: Ne extendas faciẽ tuã laua: ne videanis homi/ Mauts. s. Nen geriei
manũ ſuper puerũ:ſed pꝛo iſaac tolle arie- nibus ieiunãs. Jeiunantis officiũ jeti
tem vnũ de cunctis tuis melioꝛibꝰ: quẽ in/ eſt: in cinere ⁊ cilicio ſedere: ſoꝛdidas veltel õ
ter ſpinas tibi paraui. Attendamus nunc nõ tenere:carnẽ macerare:faciẽ atrenuare: (mhlien
fratres:nã quid per aſinũ niſi carnẽ noſtrẽ in paloꝛe permanere: nõ ipſam lauare: n5 mmnan
intelligo:quę velut aſinus domãda eſt vir ad menſam opulentã accedere: nõ cõuiuia ſecri
ga: onere ⁊ pabulo ⁊ cinere et cilicio? Caro zfeſta viſitare: nõ capite inclinato incede/ cnin
domãda ẽ:ne impinguata: incraſſata ⁊ di / re:ſed elemoſynas dare: caſtitatẽ ſeruare: ſcion
latata recalcitret: velut aſinus qͥ cĩ dñove/ iuſte ſancte ⁊ pie viuere:vt chꝛiſti ſanctã re Cnrn
lut catellus ludere voluit. Huo nãq; pueri ſurrectionẽ expectans gloꝛiet᷑. Hecauͦt ois cteie
ſunt qͥnq; homiĩs ſenſus:quos tñ duos di / facite:nõ vt videamini ab hominibus: ſed * ii
cimus: qꝛ ad vſuʒ ⁊ ad executionẽ eoꝝ dus tm ab illo qui cuncta videt in abſcondito. ln
intra mẽbꝛoꝝ mancipata ſunt. Ham ⁊ egoa Sed ſi ↄtingeret ꝙ fumus ieiunioꝝ ſparge Nin ueit
velut abꝛaã in vobis ⁊ canonicis noſtns: ret inter homines: ſtatim faciẽ tus laua:ne lnli
Eſa.9 . ne caro luxuriet:⁊ ne moꝛs per feneſtras in, videaris hoibus ieiunans. Tria em̃ frẽs ꝓ nun
tret: duobus pueris vos ſociaui pauperta/ ponunt᷑ nobis hodie: ſcʒ ieiunare: faciẽ la- . Mi
ti ſcʒ ⁊ oꝛatiõi:qbus mediãtibus qͥnq; ſen / uare:⁊ caput vngere. Hec tria ſunt in abus dun
ſus coꝛpoꝛis extinguere poteritis. NHam ꝑ tota vita noſtra cõſiſtere debet. Quę ſunt Ne.z6 ar⸗
hec pꝛęterita mala obliu iſcemur: cogitatio iſta frẽs niſi declinarea malo ⁊ facere bonũ 5.56. nen
nes malę nõ aſcendẽt in coꝛda veſtra: affe-⸗ ⁊ totũ qð habes deo ↄtribuere: Ecce qcqd a
ctio cognatoꝝ nõ regnabit in vobis. heęc ↄtinet nr̃a chꝛiſtiana ſancta religio. Quid u
em̃ ſunt quę quotidie monachos cribꝛãt ſi⸗ em̃ ꝑ ieiunare frẽs niſi a malo declinare: nad
cut triticũ. Iſtę ſunt moꝛdaces curę: ꝗ ſan/ faciem lauare: bonü ſacere:ꝑ caput vngerc n
ctum viri pꝛopoſitũ eneruauerunt. Inter totü deo tribuere: Sed dicet quis. Bꝛeuis unk
has vir ſanctus coquit᷑ ⁊ cruciat᷑. Hhec ſunt eſt hec expoſitio:ſed aquam viuã vt cupi mie
Ecẽs.ĩo. monachoꝝ muſcę moꝛdaces ⁊ moꝛiètes: ꝗ mus nõ pꝛopinaſti. Attẽdite ergo fratres. ganen
perdunt ſuauitatẽ vnguẽti.hec ſunt vola / MHam hoſtis antiquus veſtris bpꝛimis parẽ SGeũñ.ʒ. W
Matth.ᷣiz. tilia quę comedũt frumentũ in anima ſemi tibus:pmo in paradiſo ſuaſit vt dñm offen .V loſo
natum. Vos aũt fratres dum hęc in coꝛda derent:ſecũdo vt faciẽ a deo abſconderent ode

d
mmn
us
da⸗
nul⸗
o/
ple⸗
Urar
Die ben

ſore⸗
nts.
3ti⸗
Veri⸗
itur
eſo⸗
nig
ene⸗
bes

2
2

ſci⸗
en
ge:
1l
ius
lade⸗/
re:
giüre
noi
aſed
alo.
he
ne
ſisp
e⸗
eus
ſue
ci
Gid
*
dere
uis
vpi
ſs.
l biiß⸗
D3
NI

ni, Mars4

Ad fratres in heremo

mederẽt. Haʒ ibi dicit᷑ vt caput pungeret:
ſ h vt caput vngeret. Ibi abſcõdẽdo faciẽ
latitaret:ſᷣ h lauaren Ibi vt comederet:
hͥ vt ieiunaret. Credamꝰ illi qͥ mõ hęc ſce/
NWattð.i7. pit:ſᷣ nõ illi qͥ ↄꝛia ꝑſuaſit.Ait em̃ pf:hic ẽ
filiꝰ meꝰ dilectꝰ:ipſum audite.HNaʒ ait ho/
B die: Cũ ieiunatl.Eſt em̃ frẽs qðᷣdã ieiuniũ
cõmẽdabile:⁊ qðdaʒ dãnabile. Dãnabile
qð vidẽt hoĩes:qð fit ꝓpt᷑ hoies.Lõmẽda
