Emes neninuii

is maci
osnidclcns
Meuun
Uratach
ſonequipon
leinillib⸗
pünlomade
un fache ein.
ſeruentianind
Ecreipethn
cdent l
s CCregl⸗
ltitbofie,
ſec Mauſit
volinin

⸗

Ser. xx. Feria quĩta poſt pꝛimã do.in. xL. Ser. I.

Geñ.i9. inquit aʒyma: ⁊ comederunt. Et quia me/
ritis multo inferioꝛ erat abꝛaham:nec vitu/
lum ſaginatum habuit:nec in tribus menſu
ris ſimilaginis myſterium trinitatis agno/
uit: Attamen quia vel hoc quod potuit be/
nigno animo obtulit:de perditiõe ſodomo/
rum liberari pꝛomeruit. Attendite fratres:
quia etiam ⁊ loth dum hoſpites non repel/
lit:angelos excipere meruit. Ecce hoſpita
lem domum angeli ingrediuntur clauſę ho/
ſpitibus domus flammis ſulphureis cõcre/
D mantur. Venerunt ergo tres virtad abꝛa-
ham:⁊ ſteterunt ſuper eum. oc ipſum vi/
dete:quare ſit ꝙ ſuper eũ veniunt: non con/
tra eum. Subiecerat ſe voluntati dei:⁊ ideo

ſuper eum ſtare dicitur deus. Aſtiterunt in/

quit ſuper eum:non contra eum ad repellen
dum:ſed ſuper eum ad pꝛotegendum. Tres
viros ſuſcepit:tribus menſuris panes appo/

nit.Quare hoc fratres:niſi quia myſterium

trinitatis intelligit? Awonit ⁊ vitulum:qui
vitulus non eſt durus ſed tener. Et quid tã
tenerum: quid tam bonum: q; eſt ille qui ſe
Lud.i5. ꝓ nobis humiliauit vſq; ad moꝛtem? Ipſe
eſt ille vitulus ſaginatus:quem pꝛo recepto
Job.ʒ. ꝓgnitente filio iugulat pater.Sic enim dile/
xit deus mundum:vt filium ſuum vnigeni/

Geñ.IS. tum daret. Tribus ergo occurrit abꝛaham:

2 vnum adoꝛat. In eo autem ꝙ tres vidit:
ſicut iam dictum eſt: trinitatis myſteriũ in/
tellexit:i autẽ quaſi vnũ adoꝛauit:in tribꝰ
ꝓſonis vnũ deũ eẽ cognouit. Ad vnũ loquit᷑
dicẽs: Declina ad puerũ tuũ. Adeſt etiã q̃ſi
ad homies loquẽs:Accipiã inqͥt aquã:et la-
E uentur pedes veſtri. Diſcite fratres a beato
abꝛaham:hoſpites libenter excipere:pedes
eoꝛum cũ humilitate ⁊ pietate abluere. La⸗
uate inquit ſanctoꝛũ peregrinantiũ pedes:
ne foꝛte in illis remaneat puluis: quem ad
iudicium veſtrum poſſint de pedibus ſuis
Matth.o, excutere. Sic enim in euangelio dixit: QAui
non ſuſceperit vos:exeuntes excutite pulue
rem de pedibus veſtris. Amen dico vobis:
tolerabilius erit terrę ſodomoꝛum in die iu/
dicij:q; illi ciuitati. Hoc ergo pꝛęuidebat in
ſpiritu abꝛaham:et ideo volebat pᷣuenire et
lauare pedes: ne quid foꝛte pulueris reſide/
ret:quod ad teſtimonium incredulitatis ex/
cuſſum poſſet in die iudicij reſeruari. Pꝛo/
pterea ergo dicit ſapiens abꝛaham:Accipiã
aquam:⁊ lauentur pedes veſtri. Diligenter

hec audite fratres qui hoſpitalitatem exer/

cere nõ vultis:qui hoſpitẽ velut hoſtem ex/

cipitis: Ecce beatus abꝛahã dum homines

feruẽter exciperet:ipſum deum ſuſcipere bo
ſpitalitatis contemplatione ꝓmeruit. hoc
etiam in euangelio chꝛiſtus confirmauit di/
cens: Hoſpes fui:⁊ ſuſcepiſtis me. Holite ꝙ Matth. 25⸗
negligere peregrinos: ne foꝛte quem nõ ex-
cepiſtis ipſe ſit chꝛiſtus. Vbi tamen factum F
ſit hoc? Ad ilicem mambꝛe: quod in latina
lingua interpꝛetat᷑ viſio:ſiue ꝑſpicacia. Vi/

des qualis ſit locus in quo dominus poteſt

habere conuiuiũ? Delectauit enim eũ viſio
⁊ ꝑſpicacia abꝛahę.Erat enim mundus coꝛ/
de:vt poſſet deum videre. In tali ergo loco
⁊ in tali coꝛde:poteſt dominus habere cõui/

uium. De iſta viſione dominꝰ in euan gelio
locutus eſt ad iudęos dicens: Abꝛaham ex- JZob. s.

ultauit vt videret diem meum:vidit ⁊ gaui
ſus eſt.Diem inquit meũ vidit:quia myſte/

rium trinitatis agnouit. Vidit patrem diẽ:

filium diem:ſpiritũſanctũ diem:⁊ in his tri/
bus vnum diem: ſicut ⁊ pater deus et filius

deus et ſpirituſſanctꝰ deus: et hi tres vnus
deus. Mam ⁊ ſingillatim ſingulę quęq; per/

ſonę plenꝰ deus:⁊ totę tres ſimul vnus deꝰ.
Nam et illis tribus menſuris ſimilaginis:
pꝛopter vnitatem ſubſtantię non incõgrue
pater ⁊ filius ⁊ ſpiriſſanctus intelligit᷑. Qð

tamen ⁊ alio modo poteſt accipi: vt ſaram

intelligamus eccleſiam:tres menſuras ſimi

laginis fidem: ſpem et charitatem. In his

enim tribus virtutibus:vniuerſę fructus cõ
tinent᷑ eccleſię. Qui hęc tria ĩ ſe meruerit ha
bere:ſecurus poteſt ad cõöuiuium coꝛdis ſui
totam trinitatẽ excipere. Poſt hec dixit do· G
minus ad abꝛahã: Clamoꝛ ſodomoꝛũ et go/ Eeñ.18.
moꝛrę aſcendit ad me:deſcendi ergo vt vide
rem:ſi ſermo quivenit ad me opere comple/
atur: an non eſt ita vt ſciam. Hheęc ſcripturę
ſunt verba: videamus quid in his intelligi
dignum ſit. Deſcendi inquit vt viderem.
Quando ad abꝛaham reſponſa redduntur:
non dicit᷑ deſcendere deus ſed ſupꝛa ipſum
aſtare:nunc autẽ quia peccatoꝝ cauſa agit᷑:
deſcendere dicitur deus. Vide ne aſcenſio/

nem ⁊ deſcenſionem localem ſentias. Indi/

gnum eſt hoc de incoꝛpoꝛea ⁊ vbiq; tota ſen
tire ſubſtantia. Sed deſcendere dicit᷑ deus:
quando curam humangę fragilitatis habere
dignat᷑.Quod ſpecialius de domino ac ſal/
uatoꝛe noſtro ſentire debemus: qui ſemet
ipſum exinaniuit: ſerui foꝛmam accipiens.
i 4

Ph il⸗ 2.

.
S

er. LXXI. Feria ſexta pot

Señ.IS. Sed videamus quid eſt quod dicit:Deſcen
di vt viderem: vtrum ſermo qui ad me per/
uenit opere completus ſit: an non eſt ita vt
h ſciam. Solent em nos hinc impugnare pa/
gani:⁊ maxime ĩmundiſſimi manichei dicẽ/
tes:Ecce neſciebat deus legis: quid ageret᷑
in ſodomis. Mos enim ſano intellectu re
ſpondemus et dicimus: quod aliter dicitur
deus noſſe iuſtos:aliter nouerit peccatoꝛeſ.

2. Timotb.2. Deniq; de iuſtis quid dicit᷑: Nouit dominꝰ

Ser. LXXI.

ℳ

qui ſunt eius. De peccatoꝛibus quid dicit᷑:
Mattð.7. Diſcedite a me omnes qui operamini iniqͥ/
tatem:quia nõ noui vos.Et iterum paulus
1.Cori.I4. apoſtolus: Si quis ẽ domini: intelligit quę
dico: qui autẽ ignoꝛat ignoꝛabit᷑. Quid eſt
ergo: Meſcio? Mõ noui vos:non vos agno/
ſco in regula mea: non in vobis recognoſco
imaginem meã.Cognoſcit in vobis iuſticia
mea quod puniat:⁊ non cognoſcit miſericoꝛ
dia qð coꝛonet: ac ſic quoꝝ actꝰ indigni deo
ſunt:indigni etiam noticia dei dicunt᷑. De/
ſcendi ergo vt videam:nõ vt ego quid agũt
ſciam:ſed vt ipſos ſcientia mea dignos effi
ciam:ſi quos ipſoꝛũ inueniã iuſtos:ſi quos
inueniam pęnitẽtes:ſi quos tales quos de/
beam ſcire. Deniq; quia nullus qui pęnite/
ret:nullus qui conuerteret᷑ inuentus eſt pꝛę/
ter loth: ipie ſolus cognoſcit᷑: ipſe ſolus de
incendio liberatur. Mos vᷣo fratres demus
operã:⁊ tales eſſe cũ dei adiutoꝛio laboꝛemꝰ
vt digni habeamur noticia dei:vt nos ⁊ as
ſcere dignet᷑ et ſcire:pᷣſtante dño nr̃o ieſu ⁊c̃.

¶ Item eodem die alius ſermo fa-
ctus ad fratres i heremo: qui inter
ſermones ad eoſdem habet᷑.xlvi.

¶¶ Item eodem die Homelia de eo
guod ſcriptum eſt in euangelio ſᷣm
Johannem: Dicebat ieſus ad eos
qui crediderũt ex iudęis ⁊c.quę ha
bet in expoſitiõe doctoꝛis Zbide.
¶ Item eodem die glia Homelia de
eodem:quę habet᷑ inter ſermones
de Uerbis domini:xlviij.
(Feria ſexta poſt pꝛimã dominicã
in quadrageſima:De immolatione
Iſaac:Sermo
4 Ectio illa fratres chariſſimi in qu
beatus abꝛaham iſaac filium ſuum

ine ſuo diebus quadrageſimę non re/

2ð .

ſitionem eius ᷣm quod eam patres noſtri

res eum mihi in holocauſtũ ſuper vnũ mon
tium quem monſtrauero tibi. At ille ſurgẽs

iſaac filium ſuũ: ⁊ ꝑuenit ad locum quem ei

in holocauſtũ legitur obtuliſſe:ideo

—

kpꝛimã do.in. xL. Ber. I

citatur:quia ſicut ipſi noſtis: in vigilijs pa/
ſche ꝓpter ſacramentũ dominicę paſſionis

reſeruat᷑.Et quia tunc nõ eſt in ſpacio:vt de
ipſa poſſit aliquid dici:nũc ſi iubetur:expo/

inſpirante domino tractauerũt: charitatis
veſtrę auribus quãtum poſſumus bꝛeuiter

intimemus. Dixit ergo dominꝰ ad abꝛahã: Señ.22.

Tolle filium tuũ quem diligis iſaac: ⁊ offe/

ſtrauit aftnam: ⁊ tulit ſecum duos pueros ⁊

oſtenderat dominꝰ:die tertia. Abꝛahã enim B

quando iſaac ſilium ſuũ obtulit:typum ha-
buit dei pr̃is: Iaac vo typum geſſit domi/

ni ſaluatoꝛis.Quod autẽ ad locum imolati/

onis die tertia ꝑuenitur: myſteriũ trinitatis
intelligit᷑. NMam qð dies tertius in ſacramẽ-/

to vel myſterio accipi debeat trinitatis: fre/

quẽter in voluminibus ſacris inuenit᷑: ſicut
in Exodo. Viam inquit trium dieꝝ ibimus Exo.5.
in deſertũ. Et iterum quãdo ad montẽ ſina

ventũ eſt:dictũ eſt populo: Sanctiſicamini Eroas.

1⁊ eſtote parati in diem tertiũ.Et ioſue trãſi/ Joſue.i⸗

turus ioꝛdanem: vt in die tertia populꝰ pa/

ratus ſit admonuit.Et dominꝰ die tertio re/⸗ Wanb 8.
ſurrexit. hoc ideo diximus:qꝛ beatus abꝛa
ham die tertio venit ad locum:quem ei oſtẽ

derat dominus.Duo pueri quos cum aſina
abꝛaham remanere iuſſit: typum habuerũt
populi iudęoꝛũ:qui ꝓ eo quod in chꝛiſto nõ

erant credituri:ideo ad locum vbi immolan
dus erat:aſcendere vel peruenire non pote/
rant. Aſina illa ſignificauit ſynagogam: ari
es v̈o ille qui inter ſpinas coꝛnibus teneba/
tur:⁊ ipſe typum domini habuiſſe videtur.

Nam ⁊ chꝛiſtus quaſi coꝛnibus inter ſpinas

heęerebat:quãdo ad crucis coꝛnua clauoꝛum atth. 27.
cõſixione pendebat. &â&ρ vo iſaac ipſe ſibi ad C
imolandum ligna detulit: ⁊ in hoc chꝛiſtum
dominũ figuranit: qui ad locum paſſionis
crucem ſuam ipᷣe poꝛtauit.De quo myſterio
multo ante dictum fuerat per ꝓphetam: Et Elſa.9.
erit inquit pꝛincipatus eius ſuper humerũ
eius. Tunc enim chꝛiſtus pꝛincipatũ ſuꝑ hu

merũ eius habuit: quando crucem ſuam ad
mirabili humilitate poꝛtauit. Hõ incõgrue

crux chꝛiſti ſigniſicat pꝛincipatum: Nam ꝑ
ipſam ⁊ diabolus vincit᷑: ⁊ totus mũdus ad

chꝛiſti noticiam vel gratiã reuocat᷑. DLeniq;

ſic ⁊ paulus dicit:cum de paſſiõe domini lo⸗

queret᷑: Factus inquit obediens patri vſq; Lbit a.

—–☛

rN

1 Annol

Uanori

deusilun

aekſi
ſantoſt⸗

ipnoſi⸗
ſanreits
guuneo ſe
ſirbuhe
Pcssfftun
gnmas
Nenen

ctanodor

Qlmepue

( Getae
Gaefeaki
Ceechein
ciusnöen
1Mulpece
deperenti
Ubene
ſallenun
pos Quids
Holundüͤfl
lenens? G
niigtecre⸗
laebens⸗
ſlürraumit
ſtesneupt
denams Ke
dobtetücun
Undogei

Ennnds

ſarrzoneta
ſaurſannt
Cuuncte
1 Taede
nnecarante,
Mrri ob
Moninbu
dehenein
nnben
Uginge
nſneni⸗
ſöluſein
mnienn
bianglt⸗

Möcnſſn

ddanmiss
Cgaue⸗

wfatcrin

N

ncepaſton
ſpnoen

henent

Danes ſoſt

Ber.LXXII. Feria ſexta poſt

nichans

mnshalir

dchrhi

Slnc ton.

Verppin

Aleings
Mspuds
CUglene
Auhienn;

Urpe
ngelitdonh

caminotet
enümininus
usinlanni⸗
mmutausrſte
inuenti:ſat

ndier bimus er⸗

Anonteſesn

SAncnicaminntnm
Kioſuenräd Oen
nupepld
Pdietertono Du

benmsthen
nquenei
nosomaln
un bubtan
ncuond
wbiinnoln
mmevonpo⸗

nugogn.n

nbustathn
iſentan.
gine hiun⸗

us ActuN n,

4

eiheſtiatſ.

boeniun
un ſli
glonlſfun

Pf e;
pamh

moꝛiturũ obtulit deo: ⁊ deus ĩmoꝛtalẽ filiũ
ꝓ hominibus tradidit moꝛti. Poteſt tamẽ
⁊ de beato iſaac:⁊ de illo ariete etiã ſic intel/
ligi: vt in beato iſaac ſigniſicata ſit diuini/
tas:in ariete humanitas chꝛiſti. Et quia in
paſſione nõ diuinitas cruciſixa credit᷑: ideo
noõ iſaac ſed aries imolatur. Dei enim filius
vel vnigenitus offert᷑:et virginis pᷣmogeni/

ad moꝛtẽ: moꝛtẽ autẽ crucis: ꝓpter quod et
deus illum exaltauit: ⁊ donauit illi nomen

quod eſt ſuꝑ omne nomen.hoc ideo diximꝰ

fratres:vt agnoſceret charitas veſtra qð pn

Eſa.9. cipatus chꝛiſti de quo ſcriptũ eſt:Et erit pᷣn/

cipatus ſuper humerũ eius:non ſit aliud ni⸗

ſi crux eius:⁊ ideo lectio ipſa in paſcha legit᷑
quando iſaac verus:cuius typum gerebat

filiꝰabꝛahę ꝓ genere humano patibulo cru/

D cis affigitur. Legitur etiam in ipſa lectione

ꝙ veniens beatus abꝛaham cum ſilio ſuo:
viderit locum a longe:et dixerit ad pueros:

SGeñ̃.22. Sedete h̊ cũ aſina: ego ⁊ puer ꝓficiſcemur:

et cum adoꝛauerimus: reuertemur ad vos.

Auare pueris qͥ ſigurã habuerũt iudęoꝝ di
cit᷑: Sedete hic cũ aſina? Monne aſinã illã ſe

dere fecit frẽs chariſſimi? Sed iõ dicit᷑: Se/
dete cũ aſina: qꝛ iudęoꝝ ꝓlus qͥ i chꝛiſtũ cre/
diturꝰ nõ erat:ſtare nõ poterat:vᷣ vt debilis
⁊ velut peccatoꝛ languidꝰ qui baculũ crucis
deſpexerat:in terrã caſurꝰ erat. Dixit & abꝛa
hã beatꝰ:Sedete hic cũ aſina:ego ⁊ puer ꝓ/
ſiciſcemur: ⁊ cũ adoꝛauerimꝰ reuertemur ad
vos.Quid ẽ qð dicis beate abꝛahã: Ad im
molandũ filium vadis:et dicis cum filio re/
uerteris? Si eum in holocauſtuʒ obtuleris:
vtiq; tecũ redire non poterit. Potuit reſpõ/
dere beatus abꝛahã: Verum dico:et offero
filiũ: ⁊ cum filio reuertar ad vos. Lanta eſt
fides mea:vt credam quod ille qui mihi euʒ

de matris ſterilis vtero dignatus eſt dare:

poſſit etiã eum moꝛtuũ ſuſcitare: ⁊ ideo ve/
rum dico:quia cum adoꝛauerimus reuerte/

E mur ad vos. & autem aries occiſus eſt: et

iſaac non eſt occiſus: ideo factum eſt: quia
iſaac figura ⁊ veritas non erat: in ipſo deſi-
gnatum eſt qð poſtea in chꝛiſto completum

eſt. Videte deũ cum hominibꝰ magna pie/

tate certantẽ. Abꝛahã moꝛtalem filium non

tus immolat᷑.Audite aliud ſacramentũ fra/

tres chariſſimi. Hieronymus pᷣſbyter ſcpſit
ab antiquis et ſenioꝛibꝰ iudęis ſe certiſſime
cognouiſſe: ꝙ ibi immolatus ſit iſaac: vbi
poſtea chꝛiſtus cruciſixus eſt. Deniq; ab eo

domino noſtro ieſu chꝛiſto ⁊c.
An eadem feria de temptatione
29 Ser. LXXII.

pꝛim

loco vnde beatus abꝛahã iuſſus eſt ꝓficiſci:
tertio die ad locũ vbi chꝛiſtus crucifixus eſt

puenitur. Etiam hoc antiquoꝛum relatione

refertur:ꝙ ⁊ adam pꝛimus homo in ipſo lo/

co vbi crux fixa eſt: fuerit aliquando ſepul/
tus:⁊ ideo caluarie locum dictum eſſe:qꝛ ca

put humani gener.:ibi dicit᷑ eſſe ſepultũ.Et
vere fratres non incõgrue creditur: quia ibi
erectus ſit medicꝰ: vbi iacebat ęgrotus. Et

dignũ erat vt vbi occiderat humana ſuper/
bia: ibi ſe inclinaret diuina miſericoꝛdia: Et

ſanguis ille pᷣcioſus etiã coꝛpoꝛaliter pulue-

rem antiqui peccatoꝛis dum dignat᷑ ſtillanꝰ
do cõtingere:redemiſſe credatur. Heęc enim

fratres chariſſimi ᷣm qð potuimꝰ: diuerſis
ſcripturarũ voluminibus:pꝛo animę noſtrę
ꝓfectu collegimus:⁊ charitatis contempla/
tione ſuggeſſimus. Vos vo auxiliante do/

mino: dum frequentius ſcripturas diuinas
relegitis:ſi diligẽter artẽditis: credo ꝙ etiã
melioꝛem expoſitionẽ inuenire poſſitis. Ro

go vos fratres:vt quicũq; aut filiũ aut ver/
naculũ ſuum baptiʒzari deſiderat: iam nunc

eum eccleſię offerre non differat:quia nõ eſt
iuſtum vt res quę tam magna tam p̃clara
creditur: negligenter aut tardius qᷓ; expedit
requirat᷑. LTimeo enim ne aliquę mulieres
ideo tardius infantulos ſuos offerant: qua
cum ipſis ad vigilias venire diſſimulant.

Certiſſime enim credimus qð qui ſtatim in/
cipiente quadrageſima:eos qui baptiʒandi
ſunt offerre voluerint: ⁊ cum ipſis ad vigili/

as fgliciter venerint: et filij eoꝛum legitimo

oꝛdine accipient baptiſmi ſacramentũ: ⁊ ipi
acquirent indulgentiã peccatoꝛũ: pꝛeſtante

heę a deo Sermo I
Sug ima pietas patris nr̃i abꝛahę A
reddita ẽ nobis in memoꝛiã ꝑ recen
ttẽ lectionẽ: et eſt quidẽ ita mirabile
vt nullũcoꝛ arbitrandũ ſit tã obliuioſuʒ vt
inde aliquando elabi poſſit: Terũtamẽ ne/
ſcio quomõ quotienſcũq; legitur: quaſi tũc

fiat ita afficit mentes audientiũ: Magna fi⸗
des: magna pietas:non ſolum in deum:ſed
etiam in ipſum vnicũ filiũ:cui nihil mali cre
didit eſſe pater: quicquid de illo iuſſerat qui
creauit. Pater em̃ filij ſui poterat abꝛaham

ſm oꝑationẽ carnis:nõ aũt creatoꝛ ⁊ ↄditoꝛ

ſm oꝑationẽ maieſtatis: Et quidẽ ſic dicdcit
apoſtolus: Hon ſm carnem natus eſt iſaac Sał.4.

1 5

lã do. in. xL.. Ber. II

PBP

Geñ̃.21.

Bancti dcluguſtini de tempoꝛeꝛ

abꝛahe ſed ex pꝛomiſſione:nõ quia cum car/
ne non erat oꝑatus: ſed qꝛ de ſumma eũ de/
ſperatione ſuſceperat. Et niſi adeſſet ꝓmit/
tens deus:nihil iam ſenex de viſceribus ani
culę coniugis ſperare audebat poſteritatis.
Sed credidit naſciturum:⁊ non plangit mo
riturum. Eius dextera eligitur ad ſacriſiciũ
vt moꝛeretur:cuius coꝛ erectum eſt ad fidem
vt naſceretur. Nõ trepidauit abꝛaham cre/
dere quando pꝛomittebat᷑: non trepidauit
offerre quando exigebat᷑:nec fuit religio cre⸗
dentis contraria deuotioni obtemperãtis.
Hoc dico: non ꝙ ſibi dixit abꝛaham: Deus
mihi locutus eſt quando pꝛomiſit filiũ.Cre/⸗
didi qð mihi daturus eſſet deus poſterita/
tem. Et qualem poſteritatem? Vt diceret
mihi: In iſaac vocabitur tibi ſemen. Et ne
foꝛte ſic vocaretur mihi ſemen in Iſaac vt
ante me meus ſilius moꝛeretur: In ſemine
tuo inquit benedicent᷑ omnes gentes. Ipſe
ergo mihi loquens ꝓmiſit filium:⁊ ipſe exi/

git vt occidam? Non fecit ſibi quęſtionem

2. Metrac. 22.

C

quaſi de contrarijs et ſibi aduerſitatibꝰ ver/
bis dei ꝓmittentis filium naſciturum:⁊ po-

ſtea dicentis: &ccide mihi filium tuum: ſed

erat i coꝛde eius ſemꝑ ſides incõcuſſa ⁊ nul/
lo modo deficiens. Cogitauit enim abꝛahã

deum qui deditvt ille de ſenibus naſceretur

qui non erat:poſſe etiaʒ de moꝛte reparare.

Amplius enim eſt qð iam fecerat deus: cuʒ

qui non erat poſt tantã deſperationem vi/
debat ſibi datum filium: Et ſi humanã inſfir
mitatem conſulas:impoſſibile. Adiecit ita/
q; animũ ad fidem:non credidit aliquid im/
poſſibile eſſe creatoꝛi:qui quẽadmodum cre
diderat:ſfilium ſuſcepit. Credidit poſtea iu/
benti deo:iam in ſe ſuſcepto filio ꝓbauerat
deum. Credidit ſuſcepturus filium:credidit
occiſurꝰ. Vbiq; fidelis:nuſq; crudelis.Om⸗-
nino perduxit filium ad locũ victimę:arma/
uit etiã dexterã cultro. Attendis qͥs feriat:⁊
quem feriat:attẽde quis iubeat. Pius ergo
abꝛaham obtemperando: Quid deus in iu/
bendo? Monne foꝛte infirmis:non dicam ſa
crilegis animis ipſe diſpliceat qui iubeat:
Sed ſi placet qui obtemperabat: quomodo
diſplicet qui iubebat? Quia ſi abꝛahã bene
fecit obtemperando:multo melius et longe
melius incomparabili modo deus in iuben/
do. Foꝛtaſſe ſacramentũ quęrit᷑. Mon enim
fruſtra hoc deus iuberet:aut carnaliter acci⸗
piendum eſt:quod lectum foꝛtaſſe nõnullo/

rum minus intelligentiũ coꝛda commouit.

Temptauit inquit deus abꝛahã. Sic ergo Señ.22.

ignarus eſt deus rerũ:ſic neſcius coꝛdis hu/

mani: vt temptando hominẽ inueniat: Ab-
ſit:Sed vt ipſe homo ſe iueniat. Pꝛimo ita/

ꝙ; fratres pꝛopter illos qui aduerſant᷑ legis
veteris ſcripturę ſanctę:quia nõnulli nõ in/

telligentes citius volunt exagitare qð non

intelligunt:qᷓ; quęrere vt intelligant: ⁊ non
fiunt humiles inquiſitoꝛes: ſed ſuperbi ca-/
lumniatoꝛes. Pꝛopter hos ergo qui euan/

gelium dolunt accipere ⁊ legem veterem re,
ſpuere:putantes in via dei poſſe ſe eſſe:⁊ re

cte vno pede ambulare: quoniam non ſunt

ſcribę eruditi in regno dei qui pꝛoferunt de Matt.izʒ.

theſauro ſuo noua ⁊ vetera: Pꝛopter hos &ů
tales ne qui foꝛte hic lateant: aut ⁊ ſi hic nõ
ſunt: habeant qui aſſunt quid talibꝰ reſpõ/
deant:bꝛeuiter ſoluenda eſt iſta quęſtio.Di
cimus talibus: Euangeliũ accipitis: legem
non accipitis. NMos autem dicimus eũdum
eſſe euangelij miſericoꝛdiſſimũ largitoꝛem:
qui extitit etiam legis terribilis latoꝛ.Lege
em̃ terruit:euãgelio cõuerſos ſanauit:quos
vt cõuerteret lege terruerat. Iimperatoꝛ de/
dit legem:⁊ multa cõmiſſa ſunt contra legẽ.
Lex quaʒ dedit imperatoꝛ:non nouerat ni-
ſi punire peccãtes. Reſtabat ergo vt ad ſol/
uenda delicta eoꝛum ipſe cum indulgentia

veniret qui legem pmiſerat. Sed quid dicit H

ꝑuerſum coꝛ: quia dicit ſe accipere euange/
lium: legem vero reſpuere?Quare reſpuit:
Quia ſcriptum eſt inquit:Temptauit deus

abꝛaham. Ego deum colam qui temptat.

Chꝛiſtũ cole:quem habes in euãgelio. Ipſe

reuocat te ad intelligendã legem. Sed quia
nõ tranſierũt ad chꝛiſtum: in ſuo fantaſma/

te remanſerunt. Non enim colunt chꝛiſtum
qualis ſdicatur ex euangelio:ſed qualẽ ipſi
ſibi finxerũt. Pꝛopterea ſuper velamen ſtul
ticię ſuę naturalis: addunt alterum velamẽ

—☛

ꝑuerſę opinionis. Et quãdo per duplex ve/

lamen poterit videri qð lucet in euangelio:

Diſplicet tibi temptans deus: diſpliceat ti/
bi temptans chꝛiſtus.Sed cum placuerit ti/
bi temptans chꝛiſtus: placeat tibi temptãs
deus. Et chꝛiſtus enim filius dei deus:et cũ
patre chꝛiſtus vnus deus. Vbi igitur legi/
mus temptantẽ chꝛiſtum? Euangeliũ loqui
tur. Ait enim philippo: habentes panes:
date illis manducare. Et ſequit᷑ euãgeliſta:
Hoc aũt dicebat temptans eũ. Ipſe em̃ ſcie⸗

JYoh. 6.

W

gaͤdeunt
dicebat
gninſch
ur tenpt
chrütust0
Ponenn
anptude
uthonmunt
ncet &
Nutonend

c(eſen

Muneide
geoeclltum
vonschrt
Eytned⸗
neciausnot
meppeet

Moſalnochn

.

anedon
rbomulu
Penunt ne⸗a

0ls Siden

ſr docere.
Nubolus te
allequin
nendusn

6Nens atlocn

honiesdiab
lin vident
gunnſesft
lterus vin
Quuedo
Uilintenn
ceanlens
batlatens⸗
lpodigin⸗
losnͦgoen
Cerobs⸗
tegaties
lirſodeß

n QAuts

Wpkdeon

Albnei ei

dhe ſane

ſſeo 10
min⸗
gonter

tanyeln

nudlte
ine

Kann mot
di Genn ti
ueni⸗
nanuch
n Pinote
iinitg
nonullnön
1nare önr
dlommnden
ſetſupedic
goqien
Nen raerente
holeſeelerr
onamtorint
ui poſeunndee
Popundos
auttſbien
ndklbpeche
ſtaqueto
cloins:legen
Mmuscöcun
nü higtne.
lisluor Leg
umnmbln
Znperaiade
ntcnmſe.
. agin
, nüim
Scdguldad
aperecuange⸗
Aur tßi
enptuldas
nquitenhen.

vinn

nlun cnifun
ſelanißi
e rictmait
lenn euni
per upert
incungeit
. nißluan

.“ enpi
eilunti

bi gne

ungi 1

cgicsputh
. 4

eaii

ad deum temptantem abꝛaham. oc enim

dicebat et deus temptans abꝛaham: Ipſe

enim ſciebat quid eſiet facturus. Agnoſci⸗

tur temptatoꝛ deus: agnoſcitur temptatoꝛ
chꝛiſtus: coꝛrigatur temptatoꝛ hęreticus.
Non enim ſic temptat hęreticus quomodo

temptat deus. Deus enim temptat vt ape/

riat homini:hereticus temptat vt deũ ſibi
E claudat. Ergo nouerit charitas veſtra tem/
ptationem dei non id agere vt ipſe aliquid
cognoſcat qð ante neſciebat:ſed vłillo tem

ptante:id eſt interrogãte:quod eſt in homi/
ne occultum pꝛodat᷑. Non em̃ ſibi homo ita
notus eſt vt creatoꝛi. Hec ſic ęgger ſibi notus
vt medico. Egrotat homo: ipſe patitur:

medicus non patitur:⁊ ab illo qui non pati⸗

tur expectat audire quod patitur. Ideo i in

Nõ.i89, pſalmo clamat homo: Ab occultis meis mũ
da me domine:quia ſunt in. homine occulta

ipſi homini in quo ſunt ⁊ nõ ꝓcedunt:neq;
aperiunt᷑ neq; inueniunt᷑ niſi in tẽptationi/
bus. Si deus ceſſat temptare: magiſter cel/
ſat docere. Sed deus temptat yt doceat:
diabolus temptat vt decipiat. Cui tamen

niſi ille qui temptat᷑ dederit locum:inanis ?⁊

irridendus repellit᷑. Jdeo apoſtolus: Neq;

Epð.A. detis ait locum diabolo. Dhant autẽ locum

homies diabolo ex cõcupiſcentijs ſuis. Nõ
enim vident diabolũ homines cum quo pu
gnant: ſed facile habent remediũ. Seipſos
interius vincant:et de illo foꝛis triumphãt.
Quare hoc diximus?: Quia neſcit ſe homo
niſi in temptatione diſcat ſe. Lum autẽ di/⸗
dicerit ſe:nõ ſe negligat. Si enim ſeneglige
bat latentẽ: nõ ſe negligat notũ ſibi.Quid

ergo dicimꝰ fratres: Et ſi ſciebat ſe abꝛahã:

nos nõ noueramus abꝛaham. Aut ſibi aut
certe nobis pꝛodendus erat. Sibi: vt ſciret
vnde gratias ageret. Hobis:vt ſciremus vlł
qd a dño depᷣcaremur:vel qͥd ĩ hoie imitare/
mur. Quid Snos docet abꝛahã: Vt bꝛeuit
dicã: vt deo nõ p̃ponamꝰ qð dat deꝰ:iterim
ad litterã rerũ geſtarum anteq; tractetur la-
tebꝛa ſacramenti: id eſt quid lateat in hoc

mypſterio quo iuſſus eſt abꝛahã occiderevni/

cum filium. Ergo nec illud quod tibi ꝓma/
gno pꝛeſtat deus: pᷣponas illi qui pꝛeſtitit.
Et cum voluerit tibi ſubtrahere non tibi vi/
leſcat:quia gratis amandus eſt deus.cað
enim dulcius a deo pꝛemium: qᷓ; ipſe deus?

8 Ergo impleta abꝛabam deuotionis obedi/

entia audit a deo: Nunc cognoui quoniam
tu times deum. Quod ita intelligit᷑: eo qð

Ber. LXXII. I. Feria ſe exta poſt pꝛimã do.in.xL. GR er. I

bat quid eſſet facturus. Refer nunc animũ

Heñ. 22.

abꝛabã fecerit deꝰ vt ſibi innoteſceret: ſicut

quando loquitur pꝛopheta. Chꝛiſtianis lo /

quoꝛ vel ꝓſicientibus in ſchola dei:nõ ſunt
rudia nec noua quę dico:ſed veſtrę ſanctita
ti nobiſcum vſitatiſſima et manifeſtiſſſima.
Quando ꝓpheta loquitur:quid dicit᷑: Di

xit deus: Plane dicimus. Dicimus etiam:
Dixit ꝓpheta.Et vtrunq; recte dicimus:et

vtrũq; in auctoꝛitate inuenimus.Et apoſto

li ſic intellexerũt ꝓphetas vt dicerẽt: Dixit

deus. Et alio loco: Dixit Eſaias. Vtrunq;

verũ eſt: quia vtrũq; inuenimus in ſcriptu/
ris. Soluat mihi chꝛiſtianus quęſtionẽ quã

modo pꝛopoſui: et ſoluat ſibi quod paulo

ante ꝓpoſui. Quomodo? Quia qð homo
dicit de dono dei: deus dicit:ᷣm illud: NHon
enim vos eſtis qui loquimini:⁊ cętera. Et

iterum: Ecce ego paulus loquoꝛ vobis. Et

iterum:Chꝛiſtus qui ĩ me loquit᷑.Ergo iſtã
regulam fratres trãſferte ad illud quod ali/
quãdo toꝛtuoſum videbatur: ⁊ rectum erit.
Illum ergo omnes intueamur: vt eſurien/
tes animas noſtras ipſe paſcat:qui eſuriuit
pꝛopter nos:qui pauper factus eſt cũ diues
eſſet: vt ipſius paupertate nos ditaremur.
Opoꝛtune ad eum pauloante cantauimus:
Omnia a te expectant vt des illis eſcam in
tempoꝛe opoꝛtuno. Si omnia: omnes. Si
omnes: ⁊ nos. Mõ &̊ ſi quid boni in ſermo/

MWatth. 10.

2. Corl. 13.

2.⸗Cor. 3.

Pz. 105.

ne daturi ſumus nos dabimꝰ: ſed ille a que

omnes accepimus: quia omnes ad eum ex

Ipſum coꝛde ĩtueamur:quia ſicut oculi coꝛ/

pectamus. Tempus eſt det. Sed faciamus
qꝗð dixit vt det: id eſt expectemus ad eum.

poꝛis et aures ad nos:ita oculi coꝛdis et au/

res ad illum. Patenti aure coꝛdis audite ſa/

cramentũ magnum. Omnia quidem ſacra-
menta diuinarum ſcripturarũ vtiq; magna

atq; diuina ſunt. Sunt tamẽ inſignioꝛa ma/

giſq; ſᷣcipua quę maxime intentos nos de/
ſiderant:et quę pꝛę ceteris lapſos ędiſicant:

ſatiãt eſuriẽtes: qui non ita ſatient᷑ vt faſti/
diant: ſed ſit ſatietas faſtidio: Pellens in⸗

opiam: non aſſumens contemptũ. Q& em

non moueat iuſſus immolari vnicus filius
eia quo ꝓmiſſus eſt. Et maxime res ita ge/

ſta vt audiuimus:intentos animos facit ad
quęrendũ exponi ſacramentũ. Ante omnia

tamen fratres hoc in nomine domini erad/
monemus quãtum poſſumus: 2 pcipimus

Bancti dluguſtini de tempoꝛe

vt quando auditis exponi ſacramentũ ſcri· Foderunt manus meas ⁊ pedes meos:⁊ cę Ns.ꝛ. euononen
pturę narrantis quę geſta ſunt: pꝛius illud tera. Quãdo ꝑactum eſt illud in pſalmo ſa⸗ icerſet
quod lectum eſt credatis ſic geſtum quomõ ecriſicium: tunc in ipſo pſalmo dictũ eſt: Cõ/ nttpnnn
lectum eſt:ne ſubtracto fundamẽto rei geſte- memoꝛabunt᷑ ⁊ conuertent᷑ ad dñũm vniuer, lbeuſt
quaſi in aere quęratis ędiſicare. Abꝛabam ſi ſi nes terrę: Et adoꝛabunt in ↄſpectu eius b neAuit
pater noſter homo erat illis tempoꝛibus fi vniuerſę patrię gentiũ: Quoniã ipſius eſt bu i
Señ.i5.et delis:credens deo: iuſtiſicatus ex ſide:ſicut regnum:⁊ ipſe dominabit᷑ gentium. Si cõ⸗ maimr⸗
Gał.ʒ. ſcriptura dicit et vetus ⁊ noua. Suſcepit fi · memoꝛabunt᷑ dictum eſt:pᷣſignatum eſt ali⸗ miunn
Señ.2r. lium de ſara vxoꝛe iam in ſenectute vtriſ quando quod fieri iam videmus. Videa/ ſuennwdn
conſtitutis:ex magna deſperatione: ſed ſim mus ergo quomodo impletũ ſit: ⁊ vnde im/- nuntochune⸗
hominẽ. Quid autẽ de deo deſperandũ:cui pletum quo pᷣcedente ſacriſicio impletũ qð ieplode
difficile nihil eſt: Qui ſic facit magna: quo/ dictum eſt abꝛahę: In ſemie tuo benedicen/ Señ.22. aarnpus
modo parua. Sic ſuſcitat moꝛtuos:quomõ tur omnes gentes. Fglices omnes gentes: lſcnepane.
creat viuos. Si pictoꝛ eadem arte facit mu / quę iillud non audierunt:⁊ nũc legentes cre- ginſamach
. rem qua elephantem: diuerſa opera:ſed ars diderũt:quod credidit ille qui audiuit: Cre/ Jacobi.ꝛꝛ. Mnganen
Ps. 148. vna:quãtomagis deus:q dixit:et facta fũt: didit enim abꝛaham deo: et reputatũ eſt illi ſtei
mãdauit ⁊ creata ſunt: Quid difficile facit ꝗ ad iuſticiam: et amicus dei appellatus eſt. gnopulun
verbo facit? Qua facilitate creauit angelos Qð credidit deo:intus in coꝛde:in ſola fide ſäfonteni
Vltra cęlos:ea facilitate lumiĩaria in cęlis:ea eſt.& autem immolandum duxit filium:ꝙ fbeiin
facilitate piſces ĩ mari: ea facilitate arboꝛes intrepidus dexteram armauit: ꝙ iam feri⸗ Mlo uen.
et aialia ĩ fra: ea facilitate magna qᷓ ꝑua.Cui ret niſi voce teneret᷑: magna ſides eſt vtiq; Aunte⸗
Scũcta facillimũ fuit facere de nihilo:miran ⁊ magnum opus: et ipſum opus laudauit uutinluc⸗
dũ eſt quia dedit ſenibꝰ filiũ: Lales ergo il- deus vt diceret: Quoniã exaudiſti vocem orontmni
los viros vel illos homines habebat deus: meam. Quare ergo apoſtolus paulus ait: uban Canis
⁊ illo tempoꝛe tales fecerat pᷣcones filio ven Arbitramur iuſtiſicari hominẽ per fidem ſi/ Ro.ʒ. augasſuae
turo: vt non ſolum in his queę dicebant: ſed ne operibus legis. Et alio loco dicit: Et ſi/ pal.5. ſchuryten
etiã in his quę faciebant:vel in his quę acci es quę per dilectionem operat᷑: Per quam Mlee Bet
debant chꝛiſtus quęrat᷑: chꝛiſtus inueniat. adipiſci credimus ſalutẽ ęternã: Amẽ. nnünoͤte
Autcani ſalbtin dicit der bailaetfi luſhnſeſt
eſt:et ꝓphetia eſt:ſicut apoſtolus quodam ę — 1 c.
Sar a. loco bleit: Scriptüi eit abꝛabi duos ſilios ¶ Iem eodem die alius ſermo fa⸗ dann
babuit: vnum ve ancilla: alterum de libe,· ctũs ad fratres in heremo: quiin ultn
. . 4 nonfuen
3 a u⸗ ſaen ellegdria: Hec ergo ſũt duo ter ſermones ad eoſdem habet xl. inp uſcztet
teſtamenta. Jam impudẽter dicimus: quia . R conircc
Señ.21. iſaac ⁊ natus eſt ubꝛaber ? aliquid ſignilica⸗ ¶ Item eodem die Homelia deoo a ntlit
uit: ſicut imolare filiu iufſus obtemperat Qοαà ſcriptum eſt in euangeliofmf enöne
Señ. 22. deo: perducit ad locũ: puenit triduo: dimir· Jobannem: Erat dies feſtus inde⸗ pct
tit duos ſeruos ſuos c iumẽto: pergitĩea oOꝛum: Et aſcendit ieſus hier oſoly⸗ uggin
deus pꝛęceperat: leuat lignũ in altare: leurr Maln ⁊c. ne habet in expoſitione W
lium ſup ligr & veniat ffli ale ſaanen
filium ſuꝑ lignum. Anteqᷓ; veniat filius ad Doctoꝛiz bidem etuin⸗
locum ſacriſicij: poꝛtat lignũ quo leuandus S etue
eſt. DHeinde cum iam pene feriret᷑: ſonat vox ¶ Sabbato poſt pꝛimã dominicã e ater
vt parcat᷑:⁊ nõ tamẽ ſine ſacriſicio:⁊ ſine an in quadrageſima: De Abꝛaham et Sermno naidue
guine fuſo receditur. Aparet aries in vepe imolatione Iſaac: Sermo I LXAlII. mndlaſt
inherens coꝛnibꝰ:imolat᷑:pagitur ſacrificdiũ. S WN
Abi.s. Peracto ſacriſcio:dicit᷑ ad abꝛaham: SFacio QOuũ pᷣcepti genus ẽ homiĩ legẽ ſcele AR lun
ſemen tuũ ſicut ſtellas celi: ⁊ harenã maris: ris dare:⁊ religioſũ habere ſi impiũ dannin
Et obtinebit ſemen tuum ciuitates aduerſa yoluerit ꝑpetrare. Abꝛahã ſi parri/ aehn
rioꝛũ: Et bñdicent᷑ in ſemie tuo omnes gen/ cidiũ fecerit: iuſt ẽ. Si nõ fecerit:ideuotꝰẽ. anog
tes terrę: eo ꝙ exaudiſti vocem meã. VFide Quid ſit ergo quod nunq; deum niſi pieta/ o lel
ergo quando factum eſt: ⁊ quando cõmemo te placamus?: Cupit ſibi vota offerri: non wgieri
ratio fit facti ipſius: Quãdo dicit ille aries: crudeliter coli.Ecce inter pietatem patris et

4
.

ldn Nnit deuotionem dei: filiũ eſt quidem ſcelus oc-
nodiciecſ ddere: ſed deũ ſceleſtius non audire. In an-
dinn guſto poſita eſt ꝑfecta iuſticia. Parricidium
rinene iuberis vt facias: tuis te manibus oꝛbatu⸗
Aniſu B ms.Quid hoc eſt: Imperat parricidiũ:qui
Kenmn. r Bebs⸗22. pꝛohibet homicidiũ. Jubetur inquit filium
ſonnckt victimare: ſolatium paternę ſenectutis: et
iens vnicum pignus poſteritatis: Qui quãato ſe⸗
iſr nlig, rioꝛ tanto dulcioꝛ: quanto ſolus aut vnicus
ninnn ie tanto charioꝛ ⁊ dilectꝰ. In vtroq; ſenes:cre/⸗
Nintli andę ꝓlis deſperatio retinebat:vtꝑote poſ/
oneeen⸗ ſet tempus quod natura fraudaueſat: ętas
Bamnsgnnn in ſene patre: ſterilitas in anicula matre. Jã
lu tannunt enim ſara actus ſuę vuluę perdiderat: et ſe/
aliutltlti nem patrem vis generandi laſſauerat: quia
Aſeyutetäiet fructum ſterilis nõ habebat. Ecce ſubito fri
nigalm gens vulua materna nõ inſtinctu libidinis:
oleilſteit ſed fomite virtutis incaluit:rediuiuo ſucceſ-/
unduntffung ſu floꝛe iuuẽtutis. Agrentis iam artus coꝛ/
nuui:gin in poꝛis viruerũt marcida membꝛa: et annoſę
n ices tnng ętatis tabe pallentia:puericię ruboꝛe virue
nopus ludut runt:⁊ in ſuccido tepoꝛe veteraſcẽs iam coꝛ⸗
iandlinen pus non tanq; cõcubitus ſed ꝓmiſſio vege-/
klns uluonn tabat. Canis iam togatum caput albebat:
ninee flend d et rugas ſuas vulua ĩ ventre tendebat. Tu/
beo dicnib mebat vterus grauidę:tremebat greſſus in
Nenbpein poplice. SGeſtabat onuſtũ vterum: quę coꝛ/
mnääni⸗ pus iã nõ regebat incuruũ. Nouiſſimis an/
nis fęta⁊ feſſa mulier quę non nouerat in iu/⸗
D uentute concipere: diſcit in ſenectute lacta.
lus ſond re. Diſcite coniugati vacare effectũ ſeminis
Feno:en vbi non fuerit munus auctoꝛis:ipſo dicẽte:
enbebe. Piiere,u. Pꝛiuſiᷓ te foꝛmarẽ in vtero noui te. Accipe
BBe. 12. Iquit filiũ tuum: et offer mihi illum in vnũ
Nonelderah en2* g mötibus quem demonſtrauero tibi. Se⸗
cuangelo nex pater ⁊ vnici mater:noui parentes ⁊ ve/
Pfeſneige⸗ teeres genitoꝛes:ad tam acerbum nõ mouen
ſisdicpe tur imperiũ. Hilaris accingebat᷑:qui nec ti-
napolton moꝛẽ facinoꝛis foꝛmidauit: nec implere qð
iuſſus eſt degener animus dubitauit.Speſ
illa futura tot gentiuʒ paterna manu iubet᷑
wionaet.,;, occidi. Deuotus pater eo voto ſuſcepit par/
na n 4 ricidiũ quo ſuſceperat filium:nec refert vtrũ
Abr im pendat aut perdat: dum quoquo modo
Dn oa acceperat reddat. O dñe puſſſime quẽ
, ei ſcis patri dilectũ: quid imperas victiman-
ebon ſni dum?: Nunc nuꝑ ſenem ſterilem fęcundaſti:
Iheber . . et tam cito quod donaueras repetiſti? Ubi
Abechi 6 eſt quod ſenibus pꝛeſtitiſti? Ergo iratus po/
untla⸗ tes lędere: ſicut pꝛopitius imperas oꝛbita-
anni tem? Abſit a nobis iſta incredulitas. Deus
s H

=-
=
—

aent

Ber.LxxXIII. Sabbato poſt pꝛimã do.in.xL. Ber.I

pꝛo nobis filium ſuum iuſſit occidi: non no/
ſtros mactari. Ideo iubetur flliuʒ occidere:
vt manifeſtet᷑ mundo qui iam notus fuerat
deo. Ham quomodo innocentis deſiderat
ſanguinem: qui reum damnat ꝓ ſanguine:?-
Demonſtrare cunctis hominibus deuotio/
nem voluit:qui parricidium vt ſieret impe/

rauit. Paret ilico imperijs: ſᷣceptis obtem/

