NMuncht
bnenibr
lßſalbey
kanurtſif
ica een

“!
”Mä

In euangelio ſcùm Johannẽ Sermo LIIII LV

1.Sien .
tad niin poteſt nos obliuiſcamur. Quis ergo eſt iſte
nfmin tranſitꝰ: Oblita ẽ aia ſeipſaʒ: ⁊ amado mũ⸗
leni dũ:nũc obliuiſcat᷑ ſe:ſ amaãdo artiſicẽ mun/
teQ di. Pulſa eſt &̊ a ſe qdð amãdo ꝑdidit ſe:quia
woritrniſ nec facta ſua nouit videre:iuſtiſicat inidqta/
werrin 4 tes ſĩ uas. Effert ? ſuꝑbit in petulãtia:iĩ luxu/
8 N—K ria: in honoꝛibꝰ: in poteſtatibꝰ: in diuitijs:ĩ
rien potentia vanitatis. Arguit᷑:coꝛripit᷑: oſten/
8 Maunn dit᷑ ſibi. Conſitet᷑ feditatẽ: deſiderat pulchꝛi
nſne B tudinẽ: ⁊ quę ibat effuſa: redit ↄfuſa.Cõtra
nſeun illam videt᷑ oꝛare qui dicit: Imple facies eo
alenc rum ignominia. Imple inqᷣt facies ignomi⸗-
Na I N. S2. Nia: quęrãt nomẽ tuũ one. Oderat eos qͥ8
„Walchannt rũ facies impleri ignominia cupiebat? Vi⸗/
enſfianb de quẽadmodũ amet eos:quos vult quęre
mundeſjing re nomen dñi. Amat tantũ: an odit tantũ⸗
Auhrerzit An et odit et amat:? Immo et odit et amat.
artizPloin Odit tua:amat te.Quid eſt odit tua:amat
nünsnunut te?:Odit qðfeciſti:amat qð deus fecit.Quę
ſaiampzat ſunt em̃ tua niſi peccata?Et qͥd es tu niſi qð
Ack imnantdi. fecit deus? Hegligis qð factꝰ es: diligis qð
ſamiamnaninbit⸗ feciſti:amas extra te oꝑa tua: negligis in te
gn Dlanſu opus dei. AMerito is: merito laberis: meri/
aeehon Ps. 77. to ⁊ a teipſo ꝑgis: merito audis: Spũs am/
Nuiningcuen Zachari bulans ⁊ nõ reuertẽs. Audi potius vocantẽ
Etmimm Parie. 1. 2 dicentẽ: Cõuertimini ad me: couertar ad
õ vos.Hõ em̃ deus auertit᷑ ⁊ cõuertit᷑:manẽs
Mini dn coꝛripit:incõmutabiliſ coꝛripit.Auerſus eſt
ineNpotri quia tu te auertiſti.Tu ab illo feciſti caſum:
ummninnin. nõ ab ipſo feciſti occaſum. Ergo audi dicen
ini KAlint tem tibi: Cõuertimini ad me:⁊ ego reuertar
–R ad vos: Quia ↄuertiſti: ̊ eſt em ꝙ cõuertar
limiitnis ad vos: quia cõuertimini ad me. Fugiẽtis
. z tei doꝛſa pſequit᷑: qui faciẽ redeuntis illumiat.
Sn ſ Quo em̃ fugies a deo? Fugiẽs quo fugies:
— Fu giens ab illo qͥ nullo loco ↄtinet᷑:⁊ nuſqᷓ
gdtng abſẽs ẽ? Qui ↄuerſũ liberat:punit auerſũ.
aleneei Quẽ habes iudicẽ fugiẽs: hũc patrẽ habe⸗
dbczln en to rediẽs. Tumerat aũt ſuꝑbia:⁊ in ipſo tu/
esſtlin Wattb. 7. Moꝛe p anguſtũ redire non poterat. Clamat
nſte atth. 7. ille qͥ factus ẽ via: Intrate ꝑ artã poꝛtã. Co/
enehlii 4 nat᷑ ingredi:ĩpedit tumoꝛ:⁊ tantomag ꝑni/
Aathin . cioſe conat᷑: quãtomag ipedit tumoꝛ. Tu/
utunn midũ em̃ vexat anguſtia. Vexatus aũt am
etummi pliꝰ tumebat. Ampliꝰ tumẽs quãdo intra⸗
etulin⸗ bit? Ergo detumeſcat ſi cupit ingredi. Vñ
mm ninn autẽ detumeſcat? Accipiat hũilitatis medi/
eſeinn camentũ: Bibat cõtra tumoꝛẽ poculũ ama/
S rũ:ſᷣ ſalubꝛe poculũ bibat hũilitatis.Quid
8 Hizt ſe artat:? Hõ ſinet moles: nõ magna ſed tu-
, me. mida. Magnitudo em̃ ſoliditatẽ habet:tu/
inus: n e⸗ .a. ein reru
uißſſ moꝛ inflationẽ.Non ſibi magnus tumidus
8 eius:i

videat᷑. DHetumeſcat vt magnꝰ ſit:vt certus
⁊ ſolidus.Mõ iſta deſideret: nõ de ſtatu põ/
parũ rerũ labentiũ coꝛruptibiliũq; gloꝛiet᷑.
Audiat euʒ ipſum qui dixit: Intrate ꝑ an/ Matth.7.
guſtã poꝛtaʒ:dicentẽ: Ego ſum via.Quaſi Jobᷣ.i4.
em̃ quęreret tumidus qua intrabo: reſpon/
dit:Ego ſuʒ via: ꝑ me intra.MHõ niſi per me
ambulas vt intres ꝑ ianuã. Naʒ ſicut dixi:
Ego ſum via:ita ego ſũ ianua.Quid ꝗris q̃
redeas:qͥ redeas: q̃ itres? He alicubi erres:
ipſe tibi omnia factus eſt. Bꝛeuiter & dicit:
Hũilis eſto:mitis eſto. Audiamꝰhoc aꝑtiſſi
me dicentẽ: vt videamꝰ qua ſit via: queę ſit
via:quo ſit via:quo vis ire.Certe foꝛte aua
ricia oia vis poſſidere:QOia mihi tradita ſũt Matts.u.
a patre meo inqͥt. Foꝛtaſſe dicturꝰ es: Chꝛi⸗
ſto ſunt tradita: Mũquid mihi? Audi aplim
dicentẽ: Audi vt dixi iãdudũ: ne deſperati/
one frangaris. Audi quõ amatꝰes:nõ ama/
e dus.Audi quõ amatꝰes fcdus:turpis:añqᷓ;
eſſet in te qð amari dignũ eſſet. Amatus es
pus: vt dignus fieres qui amareris. Eteni
chꝛiſtus ſicut ait apłlus: pꝛo impijs moꝛtuꝰ
eſt. Ante foꝛte impiꝰ amari merebat᷑.Qua⸗
re? Quid merebat᷑ impius? Donare reſpon⸗
des? Chꝛiſtus tamẽ ꝓ impijs moꝛtuus eſt.
Ecce quid tibi pſſtitum impio:iam pio quid
ſeruat᷑: Quid pᷣſtitũ eſt impio? Chꝛiſtꝰꝓ im
pijs moꝛtuꝰẽ. Deſiderabas aũt oĩa poſſide
re: noli ꝑ auariciã: ꝑ pietatẽ h̊ quęere.Si em̃
ita ꝗſieriſ:poſſidebiſ. Zenebis em̃ eũ ꝑ quẽ
facta ſunt oĩa:⁊ cũ ipſo oĩa poſſidebis.

(De eo de auo ſupꝛa: Ego ſuʒ via
veritas ⁊ vita; Sermo IVvy
Nter cetera cũ ſanctũ euãgeliũ lege A
ret᷑ audiſt.Ait dñs ieſus: Ego ſũ
=RILvyia: veritas ⁊ vita. Veritatẽ et
vitã omnis hõ cupit:ſed viã nõ oĩs hõ inue
nit. Deũ eſſe quãdã vitã ęternã: imutabilẽ:
intelligibilẽ:intelligentẽ:ſapientẽ:ſapiẽtes
facientẽ:nõnulli etiã huiꝰ ſeculi philoſophi
viderũt vitatẽ fixã:ſtabilẽ:ideclinabilẽ:vbi
ſũt oẽs ratiões rerũ oĩm creaturarũ. Vide/
rũt quidẽ:ſᷣ de longinquo viderũt: ſᷣ i erro/
re poſiti:⁊ idcirco ad eã tam magnã ⁊ ineffa
bilẽ ⁊ beatiſicã poſſeſſioneʒ: q̃ via ꝑueniret᷑
nõ inuenerũt.Nã qui viderũt: etiã ipᷣi quã/
tũ videri ab homie põt creatoꝛẽ ꝑ creaturã:
factoꝛẽ ꝑ facturã: fabꝛicatoꝛẽ mũdi ꝑ mũdũ:
Paulus aplus teſtis eſt:cuivtiq; debẽt cre/
dere chꝛiſtiani. Ait em̃ cuʒ de talibꝰ leaͤrer⸗

KRo. 5.

Baancti Auguſtini de verbis domini

Ro. 1. Reuelat᷑ ira dei de celo ſuꝑ oẽm impietateʒ

⁊ iniuſticiã hoĩm:qͥ vitatẽ iniqtate detinẽt.
Nũquid dixit eis:nõ detinere veritatẽ? Sʒ
Pitatẽ ĩ iniqtate detinẽt. Bonũ ẽ qð tenẽt:
ſed malũ vbi tenẽt. Veritatẽ iniqᷣtate deti/
nẽt. Occurrebat aũt vt diceret᷑ ei: Uñ autẽ
illi impij veritatẽ detinẽt? Nũquid deus ad
quẽq; eoꝝ locutꝰẽ? Nũquid legẽ acceperũt
ſicut iſraelita płus ꝑ moyſen? Vnde & deti⸗/
nent veritatẽ:vel in ipᷣa iniqᷣtate? Audite qᷓ
ſequit᷑:⁊ oñdit.Qð qꝛ notũ eſt dei inqͥt:ma
nifeſtũ eſt i illis. De ꝰem̃ illis manifeſtauit.
Aanifeſtauit em̃ illis qbus legẽ nõ dedit.
Audi quõ manifeſtauit. Inuiſibilia em̃ eiꝰꝑ.
ea ꝗᷓ facta ſũt intellecta ↄſpiciunt᷑. Introga
mũdũ:oꝛnatũ cęli:fulgoꝛẽ diſpoſitionẽq; ſy
derũ: ſolẽ diei ſufficientẽ: lunã noctis ſola/
tiũ:interroga terrã fructiſicantẽ herbis ⁊ li/
gnis:aĩalibꝰ plenã:homiĩibꝰexoꝛnatã:intro/
ga mare quãt ⁊ qualibꝰ natalibꝰ plenũ: in⸗
terroga aera quãtis volatilibꝰ viget: int᷑ro/
ga oĩa ⁊ vide ſi nõ ſenſu ſuo tanq; tibi reſpõ
dẽt: Deꝰnos fecit.hęc⁊ philoſophi nobiles
Aſierũt:⁊ ex arte artiſcẽ cognouerũt.Quid
ergo? Quare reuelat᷑ ira dei ſuꝑ ipᷣaʒ ipieta/
tẽ? Quia vᷣitatẽ ĩ iniqᷣtate detinẽt. Veniat:
oſtẽdat quõ. Jaʒ em̃ dixit:quõ cognouerũt
inuiſibilia eiꝰ:id eſt dei:⁊ ꝑ ea ꝗ̃ᷓ facta ſũt in/
tellecta cõſpiciũt᷑: Sempit᷑na quoq; eiꝰ vir-
tus ⁊ diuinitas vt ſint inexcuſabiles:qꝛ cuʒ
cognouiſſent deũ nõ ſicut deũ honoꝛificaue
runt aut gras egerũt:ſᷣ euanuerunt in cogi/
tatõibꝰ ſuis:⁊ obſcuratũ ẽ inſipiẽs coꝛ eoꝝ.
Aplixba ſunt:nõ mea.Eẽt obſcuratũ eſt coꝛ
eoꝝ.Dicẽtes em̃ ſe eſſe ſapiẽtes: ſtulti facti
ſunt. Qð curioſitate inuenerũt:ſuꝑbia ꝑdi/
daerũt.Dicentes ſe eſſe ſapiẽtes:id eſt donũ
dei ſibi tribuentes: ſtulti facti ſunt. Verba
inquã apli ſt. Dicẽtes ſe eſſe ſapiẽtes:ſtulti
facti ſunt.Oſtẽde: ꝓba ſtulticiã eoꝝ.Oñde
aple:⁊ ſicut oñdiſti nob:vnde potuerũt ꝑue
nire ad cognitionẽ dei: qm̃ inuiſibilia eius

ꝑ ea ꝗᷓ facta ſũt intellecta cõſpiciunt᷑:ita nüc.
6

oſtẽde quõ dicẽtes ſe eſſe ſapiẽtes:ſtulti fa
cti ſũt. Audi:qꝛ ĩmutauerũt:ait:głiã icoꝛru/
ptibilis dei ĩ ſilitudinẽ imaginis coꝛruptibi
lis homis ⁊ volucrũ ⁊ quadrupedũ ⁊ ſerpẽ/
tiũ. Figura em̃ iſtoꝝ aĩaliũ:ſibi deos paga/
ni fecerũt. Inueniſti deñ:⁊ colis idolũ. In/
ueniſti veritatẽ:⁊ ipſam veritatẽ ĩ iniuſticia
detines. Et qð ꝑ dei oꝑa cognouiſti: ꝑ oꝑa
hoĩs ꝑdis.Lotũ ↄſideraſti:celi:terrę:maris

icit: quõ cũ legeret᷑ audiſt: Clerba quę os.14.
loquoꝛ vobis:a meipᷣo nõ loquoꝛ.

elemẽtoꝛũ oĩm oꝛdineʒ collegiſti:iſtud non

vis attẽdere ꝙ mũdus opus ẽ dei: Idolum
opus ẽ fabꝛi. Si faber idolo ſicẽ dedit ſigurã

coꝛ daret:ab ipᷣo idolo faber adoꝛaret᷑ Quõ

em̃ o hõ faber tuus deꝰ eſt:ſic hõ idoli faber
qui ẽ deus tuus.Qui te fecit qͥs eſt?Deꝰ fa⸗
bꝛi.Qui illud fecit qͥs eſt: Deus idoli.Ergo
ſi idolũ coꝛ haberet:nõ fabꝛũ adoꝛaret qᷣ illð
fecit? Ecce in q̃ iniqᷣtate veritatẽ tenuerũt:⁊

ad poſſeſſionẽ illã quã viderũt viã ꝑducen/

tẽ nõ inuenerũt.Chꝛiſtꝰautẽ qꝛ ipᷣe eſt apud gqob.i.

patrẽ veritas⁊ vita:verbũ dei de quo dictũ
eſt: Vita erat lux hoiĩm. Quia & ie ẽ apud

patrẽ vᷣitas ⁊ vita:et nõ habebamꝰ q̃ iremꝰ

ad veritatẽ: filiꝰ dei qui ſemꝑ in pr̃e veritas
⁊ vita eſt:aſſumẽdo hominẽ factus eſt via.

Ambula ꝑ hominẽ:⁊ ꝑuenis ad deum. Per

ipᷣm vadis: ad ipᷣm vadis. Moli ꝗrere q̃ ad
illum ꝑuenias pᷣter ipᷣm. Si em̃ via ipſe eſſe
noluiſſet:ſemꝑ erraremꝰ. Factus & via eſt q̃
venias:non tibi dico quęrere viã. Ipſe via
ad te venit:ſurge ⁊ ambula. Ambula moꝛi-
bus:ñ pedibꝰ.Multi em̃ ambulãt bñ pedi/
bus:⁊ male ambulãt moꝛibꝰ. Aliqñ em̃ ipſi
bñ ambulãtes: pſter viã currunt. Inuenies

quippe homiĩes bñ viuẽtes:⁊ nõ chꝛiſtiano.

Bñ currunt:ſᷣ in via nõ currunt.Quãto plꝰ
currũt:plus errãt:qꝛ a via recedũt. Si autẽ
tales homies ꝑueniãt ad viã:et teneãt viã:
o quãta ſecuritas eſt:qꝛ ⁊ bñ ambulãt:⁊ nõ
errãt.Si autẽ nõ tenẽt viã: quãtũ vis bene
ambulẽt:heu quãtũ dolendũ eſt. Meliꝰ eſt
em̃ in via claudicare qᷓ; pᷣter viã foꝛtiter am/
bulare. Hec ſatis ſint charitati veſtre

Peeg 8ð ſcriptum eſt in euange/
lio m Johannẽ: Que ego loquoꝛ
vobis a meipſo non loquoꝛ:Ser/
mo IVIVI

—

ipſo docẽte qͥ nõ recedit a nob. Dñs

Pater aũt in me manens:ipſe facit
oꝑa. Ergo ⁊ verba oꝑa ſũt: Plane ita eſt.
NHã ꝓfecto qͥ ꝓximũ loquẽdo ędificat: bo⸗
nũ opus operat᷑.Sed qͥd eſt a meipſo nõ lo⸗
quoꝛ:niſi a meipſo nõ ſuʒ qͥ loquoꝛ:Et qpe
tribuit quicqͥd facit: de quo ẽ ipſe qui facit.
Pater em̃ deus nõ eſt de aliquo:filius autẽ

₰

Vdite auribꝰ: accipitemẽtibus di/ 2
lectiſſimi:loquẽtibꝰ quidẽ nobis:s···

des patri ęqualis.Sʒ de patre deo:ideo ille

cuane

lsteii
ſeiſte od
honui-
iemnnii
icnon⸗
n⸗ geſahin
D
lnise
tlabellant
cxlipume
inemmneſe
cpcſoel
llunekenn
noloiſu
ngteinm
linchucyen
nolteßbur:
licsposiuent
ſtamintis:
npaperan
uicenerpo
cgdedenn⸗
ſoßeihntql
Gumiertſcbel
Lungteqne
tnobilchann
ſectawinu
Crſabelian
ſun Qö
ſunm aucia
lecllialeer⸗
Nu Ntt⸗ Bebe
aunnn
Nnög
isgatgunee
ſlegosrn
urnnen
l Age⸗
Eitiien

ſellſs

, niln
L doopnn
alügtth
pater in n

N

W In euangelio ſcm Johannẽ Sermo LVI LVII
idilie deus: ſed nõ de deo: ⁊ lumẽ:ſed nõ de lumi/ aũt non eum ibi ſolum fuiſſe qui eſſet argu/
. tr tini ne:iſte 0 dede deo:lumẽ de munie. Wam endus oſtendit᷑. ᷓ?àJ
ergcaennig i his duabꝰ ſentẽtijs:vna q̃ dictũ eſt: Mõ a . .
Kitilt⸗ meipſo loquoꝛ: alia qua dictũ ẽ: Pater aũt Deeg ſcriptum eſt in euange
fattget e iĩme manẽs ipe facit opa: ſingulas tenẽtes vobis: pq annr⸗ Pacemmez; 5
ta len diuerſi nobis aduerſant᷑ hęretici: qui nõ ex EDej oc n mea relinquo vobis
dünturfi vna pte ſed in cõtraria conates:avia verita — D
tnimid tis exoꝛbitãt.Arriani quipe dicũt: Ecce in/ Omini vox eſt frẽs chariſſimi: a 2
niteitni iun, ęqualis ẽ patri filiꝰ:non a ſeipſo loquit᷑.D cem meã do vobis:pacẽ meã Job. 14·
migitiu cũt ſabelliani cõtra:id eſt patripaſſiani: Ec⸗· NR relinquo vobis. De pace dictu
iaden ce qui pater ẽ: ipſe ẽ et ſiliꝰ. Quid eſt em pat ri:pus quę pacis ſint cõmoda videamꝰ.Eſt
Qfi i me manens ipſe facit oꝑpa: niſi ĩ me maneo pax ſerenitas mẽtis: trãqllitas animi: ſim/
behniin ego qͥ facio?: Cõtraria dicitis: ̊ nõ eo mõ ſiẽ plicitas coꝛdis:amoꝛis viĩculũ:cõſoꝛtiũ cha/
iſnhinfritz falſum eſt contrariũ vo: ſᷣ ſicut ſunt inter ſe ritatt.hec ẽ ꝗ ſimltates tollit:bella cõpeſcit
RKH5 4 duo falſa ↄtraria errãdo in diuerſa iſtis. In cõpꝛimit iras: ſuꝑbos calcat: hũiles amat:
RKrHM medio ẽ via quaʒ reliquiſtis:inter voſipſos diſcoꝛdes ſedat: inimicos cõcoꝛdat:cunctis
zui longioꝛe interuallo ſeparati eſtis:q; ab ipſa eſt placita.Hõ quęrit alienũ: nihil deputat
* guſ via cuiꝰdeſertoꝛes eſtis. Vos hinc: vos aũt ſuũ:docet amare: ꝗ odiſſe nõ nouit.Neſcit
1nill illinc:huc venite: alteri ad alteros tranſire extolli: neſci: inflari. hanc & qui accepit te/

uweni en uicẽ vos iuenite. Sabelliani agnoſcite quẽ

tunlin pᷣtermittitis: Arriani ęquate quẽ ſubditis:
äntig ? in via vera nobiſcũ ambulatis.Eſt em̃ qð
nei ä inuicem ex vobis alteri ex alteris admoneri
fianm zune vtriq; debeatt. Audi ſabelliane: Uſq;dadeo
nnitiin .è’ nõ ipᷣe ẽ pat᷑ qͥ flliꝰ: vt eũ arrianꝰ inęq̃lẽ aſſe/
a Aid rat pfi? Audi arriane: VUſq;adeo ẽ ſiliꝰequał
1nunuti Gu patri:vt ſabellianꝰ eũdeʒ eſſe dicat ⁊ patrẽ:
uniummein Tu adde quẽ tolliſ:tu adimple quẽ minuiſ:
tbünnttirti ⁊ nobiſcũ ambo conſiſtitis: qꝛ nec tu tollis:
Eni giiſen nec tu minuis eũ qui ⁊ alter ẽ a pfe vt cõuin
ndid. M aat ſabellianũ: qualis patri vt conuincat
irnimn Sob. 10. arrianũ. Utriſq; em̃ clamat: Ego ⁊ pat vnũ
tmn ſumꝰ.Qð ait: Vnũ:audiãt arriani.Qð ait
ſumꝰ:audiant ſabelliani.Et nec illi equalẽ:
wnckucune nec illi alteꝝ negando ſint vani.Si ergo qñ
Oeer g goh 14 dixit: Verba ꝗᷓ ego loquoꝛ vobis a meipᷣo ñ
olon. loquoꝛ: ꝓpterea putat᷑ eſſe ĩ patris poteſta-
te:vt nõ qð ipᷣe vult faciat:audiat᷑ qð dixit:
mie! Zoß. 5. Sicut pater ſuſcitat moꝛtuos ꝛ viuiſicat: ſi
iraf ⁊ filiꝰquos vult viuiſicat. Item ſi qñ dixit:
*“ Pater in me manẽ᷑s ipſe facit oꝑa: ꝓpterea
. Iuaue⸗ putat᷑ nõ alius eẽ pater:aliꝰ ipſe:audiat᷑ qð
R te dixit: Quęcũq; facit pat:hec ⁊ filiꝰſiłr facit:
chond ſeſte Et intelligat᷑ non bis vnꝰſ duo vnũ. VUerũ
ncelen qꝛ ſic ęequalis alter alteri: vt tñ alter ex alte/
nintf ro. J6 nõ loquit᷑ a ſeipſo: qꝛ nõ eſt a ſeipſo.
vglidod ⸗ Ideo pater in me manẽs ipſe facit oꝑa: qͥa
Pcknne ꝑ quẽ ⁊ in quo facit:nõ ẽ niſi ab ipo.Deniq;
aenan Joh.IA. adiũgit ⁊ dicit: Mõ creditis: qꝛ ego in patre
oiſen ? pater in me eſt: Alioqͥn ꝓpter ipſa opera
elge credite. Ante ſolus philipuſ arguebat᷑:nũc
pale

veſtrũ neq; foꝛmidet:

nolite:ᷣ hinc atq; illinc ad nos veniẽdo inK/ oneat: qͥ ꝑdidit repetat: qͥ amiſit exqrat: qm̃

qui ĩ eadẽ nõ fuerit inuẽtus: abdicat᷑ a pfe:
exheęredat᷑ a filio: nihilominꝰ et a ſanctoſpũ

alienꝰ efficit᷑. Reſpuit em̃ munꝰ oblatũ qui

date legis cõtẽpſerit bonũ. Nec poterit ad

hereditatẽ dei ꝑpuenire qͥ teſtamentũ nolue/

rit obſeruare. Mõ põt cõcoꝛdiã habere cum
chꝛiſto:qͥ diſcoꝛs voluerit eſſe cũ chꝛiſtiano.
Cõtumacię crimẽ ẽ: qð iubet᷑ cõtemnere:
qð pᷣcipit᷑ nolle: qð imperatũ eſt declinare.
Quid tibi cõmune cũ diſcoꝛdia chꝛiſtiane?
Quid ſimitates amas:qð auctoꝛi pac pla-
cere ñ potuit:Quid exerces inimicitias:q̃s

euadere nõ potuit: nec ille qͥ eas pᷣmus inue
nit: Jinitio nãq; inimicitias in ꝓthoplaſtũ

dũ ſerpẽs exerit interficit᷑: dũ homĩ inuidet
ipſe ꝓſternitur. Dũ adã cupit decipere:ipſe
pᷣmitus iugulat᷑. Quare aut chꝛiſti charita/
tem amplectere chꝛiſtiane:aut diſcoꝛdię au/
ctoꝛi de ſimilitudine operum parem te eſſe
cognoſc .
De eo qs ſcriptum eſt in euange/
lio m Johanem: Non turbet᷑ coꝛ
er. LVIII.
Ccepimus frẽs verba dñi dicentis
ad diſciplos ſuos: Non turbet᷑ Joß. 14.
. oꝛ vrjm: neq; foꝛmidet. Au/
diſtis qꝛ ego dixi võbis:qꝛ vado ⁊
venio ad vos.Si diligeren me gau
deretis vtiq; qꝛ vado ad patrẽ: qa
pr̃ maior me c.hinc &turbare ⁊ foꝛmida
re poterat coꝛ illoꝝ ꝙ ibat ab eis: qᷓ;uis vẽ/
turꝰ ad eos:ne foꝛſitan gregẽ lupus H inter⸗
2

”õ .

Gancti Auguſtini de verbis domini

uallo inuaderet paſtoꝛis abſentia.Sʒ a b⸗
hõ abſcedebat deꝰ nõ relinqbat:qꝛ idẽ chꝛi/
ſtus hõ ⁊ deꝰ. Ergo ⁊ ibat ꝑ id qð hõ erat:⁊
manebat ꝑ id qð deverat. Ibat ꝑ id qð vno
loco erat:⁊ manebat ꝑ id qðvbiq; erat.Cur
itaq; turbaret᷑ et foꝛmidaret coꝛ: qñ ſic deſe/⸗
rebat oculos vt nõ deſereret coꝛ:ecuis de
etiã qͥ nullo ↄtinet᷑ loco diſcedat ab eoꝝ coꝛ/
dibus qͥ eũ relinquũt moꝛibꝰ nõ pedibus:⁊
veniat ad illos qͥ cõuertunt᷑ ad eũ:nõ facie ſ
fide:⁊ accedũt ad eũ mẽte nõ carne. Vt aũt
intelligerẽt ſᷣm id qð hõ erat eũ dixiſſe: Va/
do ⁊ venio ad vos:Adiecit atq; ait:Si dili/
geretis me gauderetis vtiq;:qꝛ vado ad pa
trẽ:qꝛ pat᷑ maioꝛ me eſt. Per qð &̊ filiꝰ nõ eſt
eęqualis patri:ꝑ hoc erat iturꝰ ad patreʒ:a q̊
⁊ venturꝰeſt viuos iudicaturus ⁊ moꝛtuos.
Per illud aũt in qͥ equalis ẽ gignẽti genitꝰ:
nunq; recedet a patre:vᷣ cũ illo eſt: vbiq; to/⸗

tus:pari diuinitate quã nullꝰcõtinet locus.s

NMbil. 2. Cũ em̃ in foꝛma dei eẽt: ſicut apłus loquit᷑:
nõ rapinã arbitratus eſt: eſſe ſe equalẽ deo.
Quõ em̃ rapina poſſit eẽ natura: ꝗ nõ erat

vſurpata ſed nata? Semetipᷣm aũt exinani⸗

uit: foꝛmã ſerui accipiẽs.Mõ g amittens illã
ſed accipiens iſtam: eo modo ſe exinaniens
quo h̊ minoꝛ apparebat qᷓ; apud patrem ma/

nebat. Foꝛma quipe ſerui acceſſit: non foꝛ⸗

ma dei receſſit.heęc aſſumpta eſt:nõ illa cõ/
ſumpta. Pꝛopter hanc dicit: Pat maioꝛ me
Jobᷣ.Io. eſt: ꝓpter illã vo: Ego ⁊ pater vnũ ſumus.
Hoc attẽdat arrianus:⁊ hac attentiõe ſit ſa/
nus:nec cõtentiõe remaneat inſanus.hhęc ẽ
em̃ foꝛma ſerui: in qᷓ dei filiꝰ minoꝛ ẽ:nõ pf̃e
I. ſen. diſ.Is. ſolo etiã ſpũſancto. Heq; id tantũ ſed etiã
ca.notandũ. ſeipᷣo:quia ipſe in foꝛma dei maioꝛ eſt ſeipᷣo.
Neq; em̃ homo chꝛiſtꝰnõ dicit᷑ filius dei: qð
etiã ſola caro eius ĩ ſepulcro meruit appella-
ri. NHã qͥd aliud cõſitemur cũ dicimus crede⸗/
Matth.227. re nos in vnigenitũ filiũ dei:qui ſub pontio
pilato crucifixus ẽ ⁊ ſepultꝰ? Et qͥd eiꝰ ſepul
tũ eſt:niſi caro ſine aia? Ac ꝑ hoc cũ credimꝰ
in dei filiũ qui ſepultꝰ eſt: ꝓfecto filiũ dei di
Phil. 2. cimꝰ ⁊ carnẽ ꝗ̊ ſola ſepulta eſt. Ipᷣe ̊ chꝛiſtꝰ
filius dei ęqualis patri in foꝛma dei: qͥa ſe⸗
metipſum exinaniuit nõ foꝛmã dei amittẽs

ſed foꝛmã ſerui accipiẽs:maioꝛ eſt et ſeipſo:

qꝛ maioꝛ ẽ foꝛma dei ꝗ̊ amiſſa nõ eſt:qᷓ; ſerui
quę accepta ẽ.Quid itaq; mirũ vel qͥd indi⸗/
gnũ: ſi ſᷣm hanc foꝛmã ſerui loquens ait: id
Joh.10. eſt ipe dei ſiliꝰ:Ego ⁊ pater vnũ ſumꝰ: Vnũ
em̃ ſunt ſᷣm id ꝙ deus erat verbuʒ:et minoꝛ

Aduerſus qͥs ita rñũdemꝰ. Multi quidẽ do/

eſt patre ſᷣm id ꝙ deus verbũ caro factũ eſt. Jovᷣ.i.
Dicã etiã qð arriani? eunomiani negare nõ
poſſunt. Scõm hãc ſerui foꝛmã puer chꝛiſtꝰ
etiã parẽtibꝰ ſuis minoꝛ erat: qñ paruꝰ ma⸗
ioꝛibus: ſic ſcriptũ eſt:ſubditus erat.Auid Lud.ꝛ.
igit᷑ hęretice:Cũ chꝛiſtꝰſit deus ⁊ hõ:loquit᷑
vt hõ:⁊ calũniaris deo?: Ille in ſe naturã cõ⸗/
mẽdat hũanã:tu in illo audes defoꝛmare di
uinã? Equalis em̃ patri filiꝰ: ꝑ quẽ factꝰ eſt
homo.Qõð niſi fieret qͥd eſſet hõ? Dicat pla
ne dñs ⁊ magiſter nr̃: Si diligeretis me gau JZob.14.
deretis vtiq; qꝛ vado ad patrẽ: qꝛ pater ma
ioꝛ me eſt. Cũ diſcipulis audiamꝰ vᷣba do / B
ctoꝛis:nõ cũ alienis ſeᷓmur aſtutiã decepto
ris. Agnoſcamꝰ geminã ſubſtantiã chꝛiſti:
diuinã ſcʒ q̃ ęqualis eſt patri: hũanã q̃ ma/
ioꝛ eſt pat. Vtrũq; aũt ſimul nõ duo ſᷣ vnuſ
chꝛiſtꝰ: ne ſit q̃ternitas nõ trinitas deꝰ. Sic
em̃ vnꝰ eſt hõ aia rationalis ⁊ caro:ſic vnus
eſt chꝛiſt? deus ⁊ hõ. Ac ꝑ hoc chꝛiſtꝰ deus ⁊
aĩa rationalis ⁊ caro. Chꝛiſtũ in his omibꝰ:
chꝛiſtuʒ in ſingulis confitemur. Quis eſt g
per queʒ factus eſt mũdus? Chꝛiſtus ieſus:
ſed in foꝛma dei. Quis ẽ ſub pontio pilato
cruciſixus? Chꝛiſtus ieſus:ſed in foꝛma ſer/
ui. Item de ſingulis quibus homo cõſtat. 5.ſen. diſ. 22.
Quis nõ eſt derelictus in inferno? Chꝛiſtus bic queritur.
ieſus: ſed in aia ſola. Quis reſurrecturꝰ tri/
duo iacuit in ſepulcro? Chꝛiſtꝰ ieſus: ſed in
carne ſola. Dicit᷑ ̊ et in his ſingulis chꝛiſtꝰ.
Verũ hęc oĩa nõ duo vl tres:ſed vnꝰẽ xpᷣs.
Ideo dixit: Si diligeretis me gauderetis Job.iXiA

vtiq;:qꝛ vado ad patrẽ. Quia naturę hũa
nę gratulandũ eſt eo ꝙ ſic aſſumpta ẽ a ver/
bo vnigenito vt imoꝛtalis cõſtitueret᷑ in cę/⸗
lo:atq; ita fieret terra ſublimis vt icoꝛrupti-
bilis puluis ſederet ad dexterã patris. Haʒ
ꝓfecto ad illum ibat:qui cũ illo erat.Sed h
erat ire ad eũ ⁊ recedere a nobis:mutare at/
q; imoꝛtale facere qð moꝛtale ſuſcepit ex uo
bis:⁊ leuare in cęlũ ꝑ quod fuit iterra ꝓ no/
bis. Quis nõ hinc gaudeat:quis nõ ſic dili
gat chꝛiſtũ:vt ⁊ ſuã naturã iaʒ imoꝛtalẽ gra
tulet᷑ in xpᷣo: atq; ſe ſperet futuꝝ eſſe ĩmoꝛta
lẽ ꝑ xpᷣm?:Obijciũt nobᷣ arriani:creaturã dei
filiũ aſſerentes.Quid eſt quod ſalomon ad
h ex ꝑſona chꝛiſti cõſentit ⁊ dicit:Hſis crea/ ꝛouer.d.
uit me:in pꝛincipio viaruʒ ſuarũ in oꝑa ſua
ante ſeęculũ fundauit me: initio pᷣus qᷓ; terrã
faceret:pus qᷓ; ꝓdirẽt fõtes aq̃ꝝ:pus qᷓ; mõ⸗
tes ſtabilirent᷑:añ oẽs colles generauit me?

or)

Ciſint
aſenüt
vopal
aboca
luctarm
aurlio
nuur P
cet vns
ſubſtan
gitanis!
Lalum
enol
Glon
tatemne
leppei
ales hͤ
nübu⸗
duenan
Ntiden
fesaut
Mth nage
Und4 ,atvent
pemlin
pllabus

Ir lzeti

denan⸗
debes
Porer.8, Domi
ſua:g⸗
niebat
lüfune
duse
tes gq̃
ofnsce
ceauen
eſppeu
keponaſt
illneint
Hiyen
dedeue
litoien
te
ſnoeit
uga iensef
bin Auani
men
fabricnn
Cozgun
en unbe
noſtcen⸗
ſehenat

Ei

In euangelio ſcom Johannẽ Sermo LVIII

ſofictiek e ctiſſimi viri:hoc ex ꝑſona illiꝰ ſapiẽtię dictũ coęternũ patri creditis flliũ: dicite qᷣſumus
Unegeer aſſerũt: quã ſalomõ ad iudicãdũ regendũqʒ düũ eſſet genitꝰ ẽ:an nondũ eſſet? Si dũ eẽt:
Duerchic⸗ propulũ acceperat.Sʒ qꝛ vos animo ꝑtina- duo ̊ ingeniti ante fuerũt:⁊ poſtmodũ vnꝰ
1an ci hoc a nobis ex chꝛiſti ꝑſona exigit: nõ re/ aliũ generauit: aut ſi vt ratio vera ꝑmittit:
Gt Qidu, luctamur neq; renitimur:ſᷣ ipſius veritatis dũ nõ eſſet genitꝰẽ: erit vtiq; patre poſteri/
thötgui auxilio roboꝛati: quocũq; duxeritis ſequi/ oꝛ.Ad quã rẽ nobis nõ aliud agendũ ẽ: niſi
enaturic mur. Pꝛimo qꝛ iamvt ſuperius diximus:li/ vt tã grandi hereticoꝝ malitię:exẽplis apłi/
eihnnetemrir cet vnã ꝑſona in chꝛiſto credamus: duas tñ ces reſiſtamꝰ: qͥbꝰ facile ſapiẽtia ſeculart eli/
iizeſ ſubſtantias: id eſt naturas eẽ fatemur:diui dit᷑. Dũ g̊ nobis memoꝛata ſuꝑiꝰ obiecerit:
Dindl nitatis ſcilicet et humanitatis: aſſũptionis dicimꝰ. Nos ſiẽ ſolũ patreʒ ſemꝑ et ſine ini/
wonegneu. ⁊ aſſumpte:creatricl ⁊ creatę:Quę tñ ſubſta tio igenitũ nouimꝰ: ita filiũ ſemꝑ ⁊ ſine ini⸗
gepterm tig nõ ſunt cõfuſeę:ſᷣ vnite:atq; ĩ vna eadem tio ex pf̃e genitũ ↄfitemur. Nec alia aliq̃ cau
ner d Hö q; ꝑſona inſeparabiles: ⁊ in ſua ſemꝑ ꝓpꝛie/ ſa eſt ꝗ diuiſioneʒ faciat ꝑſonarũ: niſi ꝙ hic
tädenand tate manentes. Quapꝛopt vnicuiq; ſubſtã ingenit ẽ ⁊ ille genitꝰ:id ẽ hic pf̃ eſt et ille ſi/
ntiä chrſt. tig ꝓpꝛia vtiq; aptanda ſunt:id eſt infirmi/ lius:qꝛ pr ſemꝑ pf eſt nũq; filius:qꝛ vt dixi/
ianiiin tates hũanitati quę cręata eſt:ſigna vo vel mus nõ eſt genit ß ipe genuit. Et ſiliꝰ ſemꝑ
Duoßlt mirabilia diuinitatiꝗᷓ creauit. Intantũ em filiꝰẽ nũqᷓ; pf:qꝛ nõ genuit ſᷣ genitꝰẽ. Qua
1sde gi dus nature ſibimet vnite ſunt atq; ↄiuncte dere nõ alius q; aplus ipᷣe in medio ꝓuocã/
loſels vt idem atq; idẽ chꝛiſtꝰ deus et homo:aliqũ; dus eſt: Qui puidẽs eunomij ⁊ arriani ma/

Nitdenst es aut agat aut loquat᷑ hũanas:aliqñ diui liciã: exemplis rerũ viſibiliũ: inuiſibilẽ ⁊ in/
bisomibe. a t.. nas: Sicut illud ẽ ꝙ doꝛmit in naui:⁊ impe/ enarrabilẽ ⁊ incõpꝛehẽſibilẽ rẽ inquãtũ po/
Qlisat; Waerb. . rat ventis ⁊ mari:aut ꝙ eſurierit:et ꝙ quin tuit vel res ipa ꝑmiſit explanare conatꝰ eſt.
qᷓ; milia hominũ de quiq; panibꝰ duobus Quid em̃ ſcribẽs ad hebꝛęos de filio dicit?⸗

leii piſcibus ſaturarit. Poſtremo ꝙ moꝛit᷑: et ¶Qui eſt inqt ſolẽdoꝛ glłig et figura ſubſtãtię heß.r.
gtanec Job.11. laʒarũ quatriduanũ auctoꝛitate diuina iu- eius. Videamꝰg qd cauſęẽ:ꝙ ſiliũ ſplendo/
dio⸗ ſtr beat a moꝛtuis reuocari.Ex quo mirari non rẽ nomiauit. Splẽdoꝛ em̃ niſi falloꝛ:nõ dici⸗-
wae Ni debes ſi chꝛiſt? de humanitate ſua dixerit: m niſi aut ſolis aut lunę aut cuiuſlibet cer/
oeliuſuu Niꝛouer. S. DHominꝰcreauit me initio viaꝝ ſuaꝝ in opa ti lumis.Quid & eſt: Nũquid taʒ inſanimꝰ
Unecnn Nn ſua:qꝛ ſubſequẽs dictũ qͥd diuinitati cõue / vt apłm putemꝰ ineſtimabilẽ illã diuinitat:
rſs ſui niebat:poꝛi ſᷣmiſſo oñdit dicẽs: Ante ſecu/ ſpeciẽ: ſoli aut igni aſſimilaſſe? Abſit. Sed
alschiſf lũ fundauit me initio pꝛius qᷓ; terrã faceret: vt exẽplo illo intelligamꝰ:qꝛ ſicut ſplẽdoꝛ ex
weidh. ⁊ pᷣus q; abyſſos faceret:pᷣus qᷓ; ꝓdirẽt fon / ſuba ſolis naſcit᷑:ita⁊ filiũ ex ſuba pr̃is geni „
guderen ſ tes aqꝝ:pᷣus q; mõtes ſtabilirent᷑: ante aut tũ. Et ſic nõ ẽ ſol aut ignis pᷣoꝛ ſplẽdoꝛi ſuo
nanuebin⸗ om̃s colles genuit me.hoc eſt dicere:Licet licet ex illo naſcat᷑:ſic ex qͥ ſol aut ignis ꝓcelſ⸗/
nonia creauerit me deꝰ vt initia viaruʒ atq; operũ ſiit ſil ⁊ cũ eo ſplẽdoꝛ eius aparuit: nec dici
tueretinc eiꝰ ꝑ euãgeliũ demõſtrarẽ: ſed ante ſeculũ: p̃t ſplẽdoꝛ ſole vł igne poſterioꝛ:cũ tñ vt di⸗
pticomupl⸗ id eſt ante initiũ:anteqᷓ; vel cęlũ vel terrã vł xi ex ipᷣo naſcat᷑. Si ̊ ĩ creatur aliqͥd iuenit᷑
pamis Hi tẽpoꝛa fierent genuit me: hoc eſt vt ſine te qð ⁊ naſcat᷑ et poſteriꝰ nõ ſit a genitoꝛe ſuo:
crit Seob ⁊ ſine initio ſeparatim genitũ demõſtraret. cur h̊ hęrctice a creatoꝛe fieri poſſe deſperaſ:
mmonaresn Nã vt totũ bꝛeuit᷑ cõpꝛehendã:chꝛiſtꝰ filius Accipe etiã huiꝰ rei aliã ſiſitudinẽ:Siẽ ſplẽ/
ulcepntert⸗ dei deus ⁊ hõ:ſm diuinitateʒ ante tꝑa:ſine doꝛ ex ſole nat replet oꝛbẽ traꝝ:⁊ tñ a geni/
item ,to⸗ initio ienarrabilit a patre genitꝰẽ: ſiceſaias toꝛe ſuo nõ abſcindit᷑ aliqñ nec recedit: ita ⁊
isnolel Xſa. ʒ· dicit: Generationẽ eiꝰqͥs enarrabit: Nouiſ⸗ filiꝰ ex pre genit vbiq; dũ ſit:in pfe ſemꝑ ꝑ⸗
inoruigi ſimo aũt tꝑe ſᷣm hũanitatẽ creatus ẽ. Adue/ nmanet. Et ſiẽ ſubalit ſplẽdoꝛ iĩ ſole ẽ ⁊ ſol in HZ
neſeinen XZuc.2. Niens em̃ diuinitas iĩ vterũ virginis marię: ſplẽdoꝛe: ita ſubalit pat iĩ ſilio: ⁊ fili in pfeẽ.
gennide Geñ·2. aluctoꝛitate illa qᷓ in paradiſo adam de limo Et ſiẽ ſoli ⁊ ſplẽdoꝛi vna ſuba dũ ſit: nõ tñ ẽ
1itoronn 24 foꝛmauit:carnẽ ſibi ex ſubſtaãtia ipſiꝰ marie vna ꝑſona:qꝛ nec ſolẽ ſplẽdoꝛẽ eẽ: nec ſplen
ir Nocen 6 fabꝛicauit: quã ꝓ ſalute nf̃a ſuſcipiẽs ⁊ ſibi doꝛẽ dicimſolẽ:qꝛ ſcimꝰ ꝙ ſol genuit ſolen /
ironſu coadunãs natuꝰẽ deꝰ⁊ hõ. Quã generatiõ,ʒ doꝛẽ:ſplendoꝛ vero natus ex ſole ẽ:ita ⁊ pa-
niuii Matth.i. martheus enarrat dicẽs: Chꝛiſti aũt genera ter et filius cũ ſint vnius eſſentię nõ tñ ſunt
ghi tio ſic erat ⁊c. Item ſolẽt aduerſũ nos hmõi vnius ꝑſonę: ſicut iam ſuꝑius ad plenũ me
nnme venenatũ cõponere ſyllogiſmũ dicẽtes: Si moꝛauimꝰ. Et ſic ſol ꝑ ſplendoꝛẽ ⁊ calefacdit

Sancti Auguſtini de verbis domini

æ ſllumiat ⁊ ſiccat ⁊ ſoluit ⁊ candidat ⁊ deni/
grat: ⁊ oia ꝗᷓ ei a deo iniũcta ſũt oꝑat᷑: ita et
patrẽ ꝑ vnigenitũ filiũ ſuũ oĩa legimꝰ fuiſſe
oꝑatũ.Creatũ inqᷣunt eẽ filiũ a pr̃e nõ geni/
tũ.Ad qð bꝛeuit᷑ rñdẽdũ ẽ.Si creatꝰẽ vtiq;
⁊ ſeruꝰ:qꝛ om̃e qð creatũ ẽ:neceſſe ẽ vt crea-⸗
Phitł.2. toꝛi deſeruiat.Et ſi ſeruꝰẽ filiꝰ:quõ in foꝛma
dei ↄſtitutꝰ foꝛmã ſerui accepit? Seruus em̃
ʒ. ſen. diſ.9 ſerui foꝛmã accipere nõ põt. Idẽ dicunt nõ
ca.2. natura eſſe dei filiũ:ſᷣ creatũ. Aduerſꝰhmõi
ſſtiones ſolito rũdendũ eſt.QAuia ſi natura
deꝰ nõ ẽ filiꝰ ſ̊ creatura:nec colẽdus ẽ oino:
Ro. I. nec vt deꝰ adoꝛandꝰ:Dicẽte apło:Et colue/
rũt ⁊ ſeruierũt creaturę potiꝰ qᷓ; creatoꝛi:qui
Sal.q. eſt bñdictꝰin ſecula.Et ad Salatas:Sʒ tũc
igrãtes deũ:his qͥ natura nõ ſũt dij fuieba/
tis.Sʒ illi ad hęc replicabũt et dicẽt: Quid
ꝙ carnẽ eiꝰ quã creaturã eſſe non negas ſi
cũ diuinitate adoꝛas:atq; ei nõ minꝰ q; diui
nitati deſeruis?:Ego dñicã carnẽ imo ꝑfectã
ĩ chꝛiſto humanitatẽ ꝓpterea adoꝛo qð a di/⸗
uinitate ſuſcepta atq; deitati vnita ẽ:vt nõ
aliũ atq; aliuʒ: Fᷣ vnũ eundẽq; deũ ⁊ hoĩem
dei flliũ ↄfitear. Deniq; ſi hoĩem ſeꝑaueris a

peo:vt photinꝰ vel paulus ſamoſatenꝰ: illi

ego nunq; credo nec ſeruio. Velut ſi qͥs no/
ſtrũ aut purpurã:aut diadema regale iacẽs
inueniat:nũquid ea conabit᷑ adoꝛare:Cum
vo ea rex fuerit indutꝰ: ꝑiculũ moꝛti ĩcurrit
ſi ea ſimul cũ rege qͥs adoꝛare ↄtẽpſerit: Ita
etiã in chꝛiſto dño hũanitatẽ nõ ſolã aut nu
dã:vᷣ diuinitati ſuę vnitã: vnũ dei filiũ deũ

verũ ⁊ hominẽ verũ qui adoꝛare ↄtẽpſerit:

ernę moꝛtis pęnam patiet᷑.

Zob. 15 Beeoqs criptũ eſt in euangelio
S e:49. Pin

Johannẽ: Ego ſum vitis: vos olon iſum eſt: Wal⸗
det:⁊ vineã locabit alijs agricolis qͥ reddũt
ei fructũ ĩ tꝑe ſuo. Plãtata ẽ vinea:lege da/

eſtis ſarmẽta: pater meus agricola
Serme XK—
„ Eſancto euãgelio pᷣſenti tpi ↄſonã/

t ſilitudinẽ audiſtis qͥ opant᷑ in vi/
nea.Eſt em mõ tpᷣus vindemię tꝑa/

lis. Eſt aũt ⁊ ſpiritat vindemia:vbi deꝰ gau

det ad fructũ vineę ſuę. Colimus em deũ:?-
colit nos deꝰ.Sʒ nos ſic deũ colimꝰ:vt non

eũ melioꝛẽ faciamꝰ. Colimꝰ em̃ eũ adoꝛãdo
nõ arando:ille aũt colit nos tanqᷓ; agricola
agrũ.Qð ꝭ̊ nos ille colit:melioꝛes nos red/
dit: qꝛ ⁊ agricola agrũ colẽdo facit melioꝛẽ:
⁊ ipᷣm fructũ ĩ nobis ꝗ̃rit vt eũ colamꝰ.Cul/
tura ipᷣiꝰ ẽ in nos:ꝙ ñ ceſſat vᷣbo ſuo extirpa
re ſemia mala de coꝛdibꝰ nfis:aꝑire coꝛ nrjm
tanq; aratro fmonis: plãtare ſemia ſᷣcepto
rũ:expectare fructũ pietatis. Cũ em̃ iſtã cul

turã ſic acceperimꝰ in coꝛ nr̃m vt eũ bñ cola⸗
mus:nõ exiſtimꝰ ingrati agricole nr̃o:bᷣ fru⸗

ctũ reddimꝰ qͥ gaudeat. Et fructx nr̃ nõ illũ
ditioꝛeʒ facit:ſᷣ nos beatioꝛes. Ecce audite
qꝛ ſiẽ dixi: Colit nos deꝰ. Nã qꝛ colimꝰ nos
deũ: nõ opus ẽ vt ꝓbet᷑ vobis. Oiĩs em̃ hõ
hoc habet ĩ oꝛe:qꝛ homies colũt deũ.Quia
vo deꝰ colit homies: q̃ſi expaueſcit auditoꝛ

qñ̃ audit: qꝛ nõ eſt in vſu hoĩm vt dicat᷑: qͥa

de colit hoies:ßᷣ qꝛ deũ colũt hoĩies.Debe⸗
mus g ꝓbare vob:qꝛ ⁊ de colit homies:ne
foꝛte putemur verbũ indiſciplinatũ dixiſſe:
⁊ aliqͥs ĩ coꝛde ſuo diſputet ↄ nos: ⁊ neſciẽs
qͥd dixerimꝰ repᷣhendat nos.hoc & ↄſtitutũ
eſt demõſtrare vob:qꝛ ⁊ deꝰ colit nos: ſᷣ iaʒ
dixi: ſicut agrũ vt melioꝛes nos faciat.Dñs
dic in euãgelio: Ego ſũ vitis: vos eſtiſ Job.is.

ſarmeta:pater meꝰagricola.Auid fa

cit agricola? Introgate vos qͥ agricole eſtt
q̃d facit agricola. Puto qꝛ agrũ colit.Si ꝗ̊
pat deus agricola ẽ: habet agrũ ⁊ colit agꝝ

ſuũ:⁊ expectat inde fructũ. Deniq; plãtauit Mattbᷣ.ꝛi.

vineã: ſic ipᷣe dñs ieſus xpᷣs dicit:et locauit
eã agricolis:qͥ redderẽt ei fructũ tẽpoꝛibꝰꝓ⸗/
pꝛijs.Et miſit ad eos ſeruos ſuosvt peterẽt
mercedẽ vineę. Illi aũt ↄtumelijſ eos affece
rũt:aliqͥs occiderũt:⁊ fructũ reddere ↄtẽpſe
runt. Miſit alios:talia ꝑpeſſi ſunt.Et dixit
ille patfamilias:cultoꝛ agri ſui:⁊ plãtatoꝛ et
locatoꝛ vineę ſuę: Mittã vnicũ filium meũ:
foꝛte vel ipᷣm reuerebunt᷑. Et miſit inqͥt etiã
filiũ ſuũ. Dhixerũt illi apud ſemetipſos: hic
eſt heres: venite occidamꝰ eũ:⁊ nr̃a erit hę/

reditas.Et occiderũt eũ:⁊ ꝓiecerũt eũ extra

vineã.Cũ venerit dñs vineę: qͥd faciet illis
malis colonis:? Rñſum eſt: MÆ-alos male ꝑ⸗

ta ĩ coꝛdibꝰ iudęoꝝ. Miſſi ſũt ꝓphᷣę:ꝗrẽtes
fructũ:bonã vitã eoꝝ. Pꝛophete ab eis cõ⸗
tumelijs affecti:⁊ occiſi ſũt. Miſſus ẽ ⁊ xs
vnicus filiꝰ patriſfamilias:et ipᷣm occiderũt
heredẽ:⁊ iõ ꝑdiderũt hęreditatẽ. In ↄtrariũ
eis vertit malũ ↄſiliũ: At poſſiderẽt occide
rũt: ⁊ qꝛ occiderũt ꝑdiderũt.Et mõ audiſtis B
ſilitudinẽ ex euãgelio ſancto:Quia ſimile ẽ attb.20
regnũ celoꝝ patrifamiliaſ:qui exijt cõduce⸗/
re operarios in vineã ſuã. Et exijt mane et
quos inuenit cõduxit ĩ vineã ſuã:⁊ placuit
cũ eis mercedẽ denariũ. Exijt ⁊ hoꝛa tertia
inuenit alios:et adduxit ad opus vineę.Et
ſexta hoc fecit:⁊ nona hoc fecit.Exijt etiã et
hoꝛa vndecima ꝓpe finẽ diei: inuenit qſdẽ

ſbbiouden

naust
Quareß

Utüten

2

placli /.

gecepnnos
ad wmihoe

ercedetan

cpit ſeden

nteulit⸗a

navencrit
guecdipſ

Meytuno
füt denan
familiasde

goꝛediei
llisq al
ſamiliastil
Soolssno
laulegople
ſocl quicia
voloeaer⸗a
ceqd yolo
ekegtegobe

erephed

eni. Cädo
norneccuid

donebidch
eſyoeri
Uiſimiͤn

eaccepen
ganouiſt

ein'ſta
coeligeli
hi teri⸗ Tnie

üg vobr
Koisſimule
doresacepi
thoſtenoꝛes
eythuenie
Neñdebe
bogat. Bo el

deduobe

Mͤbe c

ning

tepſriz

nban

voſtmiſ

hongild
we:ſhn

In euãgelio ſcðm Johannẽ Germo LIX

ginin vacuos ⁊ ſtãtes: ⁊ ait illis: Quid h facitis? ctionis nobiſcũ acccepturi ſunt. Alij iuſti p⸗
afupfii Quare ñ opamini ĩ vinea: Rñderũt: Quia illos:abꝛaã:iſaac:iacob:⁊ quicũq; erãt ſecli
. Eeg nenmo nos coduxit. Venitce inqt vos: ?1 dd ipoꝝ: qſi tertia hoꝛa vocati: fglicitatẽ reſur/
Bicgaien iuſtũ fuerit dabo vobis. Mercedẽ denariũ rectionis accepturi ſunt nobiſcũ. Ali iuſti
wbo gii placuit. Iſti qqvna hoꝛa ert operatur:qu? moyſes ⁊ aaron: ⁊ quicũq; cũ illis tanq; ho/
Schütnigt, ſibi auderẽt ſperare denariũ: Sʒ tñ ſe aliqd ra ſexta vocati: feęlicitatẽ reſi urrectiõis acce/
ruſt accepturos gratulabant᷑. Adducti ſũt ⁊ ii pturi ſũt.Poſt ipos ꝓphete ſcti tãq; nona
ddein 4 ad vnã hoꝛã. Finito die: iuſſit omibꝰ reddi hoꝛa vocati: eandeʒ fęlicitatẽ nobiſcũ acce/
güurt⸗ mercedẽ: a nouiſſimis vſq; ad pᷣmos. Inde pturi ſunt. In fine ſeculi oẽs chꝛiſtiani tan/
wetdnien cgpit reddere ab eis qͥ hoꝛa vndecima vene / qᷓ; vndecima hoꝛa vocati: flicitatẽ illius re/
Mänt rant: iuſſit eis dare denariũ. Illi qͥ pᷣma ho⸗ ſurrectionis cũ illis accepturi ſunt. Om̃s ſi⸗
Alchlmnii. ra venerãt vidẽtes illos accepiſſe denariüũ: mul accepturi ſũt:ᷣ videte illos pᷣmos poſt
W. quẽ cũ ipſis placuerat: ſpauerũt ſe plłꝰ'aliqdd quãtũ tpᷣus accipiũt.Si & illi ᷣmi poſt mul⸗
n beriſtni accepturos. Ventũ eſt ⁊ ad ipos:⁊ accepe- tũ tpᷣus:nos poſt modicũ tpᷣus:qᷓ;uis ſimul
doaltmft rũt denariũ. AMurmurauerũt aduſus patrẽ accipiamꝰ*: poꝛes videmur accepiſſe: qꝛ mer
sſand familias dicẽtes: Ecce nos qͥ ſuſtinuimꝰ ar/ ces nf̃a nõ tardauit.Erimꝰ in illa mercede
pitis: vosci doꝛẽ diei ⁊ ęſtũ diei: ęquaſti et pares feciſſli oẽs ęquales:tanqᷓ; pᷣmi nouiſſimi:⁊ nouiſſi/
gnolgu illis qͥ vna hoꝛa oꝑati ſunt ĩ vinea.Et ait pt mi pmi:qꝛ denarius ille vita ęterna eſt:⁊ in
N egic familias:iuſtiſſimũ rũſum reddẽs vni eoꝝ. vita ęterna om̃s ęquales erũt. uis enim
gic S6 Sogalis nõ tibi feci iniuria:hocẽ te nõ frau meritoꝝ diuerſitate fulgebũt: alius maius
dargitclg daui: qð placui reddidi tibi. Fraudẽ tibinõ dalias minꝰ. Qdð tamẽ ad vitã ęternã ꝑtinet:
