ſupꝛa dixit nata eſt: Qa errabat non re-/
uocaſtis:et quod perijt non requiſiſtis:
et hoc faciendo quod foꝛte eſt interfeci/
J ſtis. Pꝛoinde audi quid ſequitur de iſta
Ca.9. negligentia maloꝛum:ĩmo falſoꝛum pa/
Eʒecð.34. ſtoꝛum:Et cum diſperſę ſunt oues meę:
eęe wwnõ ſit paſtoꝛ:et factę ſunt in come/
ſturã omnibꝰ beſtis agri: Furant᷑ lupi
inſidiantes:rapiunt leones frementes:
cum oues non hęrent paſtoꝛi. Ham pꝛę/
ſens eſt paſtoꝛ:ſed male agentibus non
eſt paſtoꝛ:et inherent paſtoꝛibus nõ pa/
ſtoꝛibus: ſeipſos nõ oues paſcentibus:
et lętalis erroꝛ cõſequit᷑. Eunt in beſtias
depꝛędãtes ſe:et de eoꝛum moꝛte ſatiari
cupientes. Lales em̃ ſunt omnes qͥ gau
dent de erroꝛibus alienis:beſtię ſunt pa
ſtę moꝛſibus diſperſarum. Et diſperſę
ſunt:et errauerunt oues meę in omnem
montẽ:et in omnẽ collem altum. Viam
montibus et collibus:tumoꝛ terrenus ⁊
ſuꝑbia ſeculi extulit. Suꝑbia donati fe⸗
cit ſibi partẽ ſubſequẽtẽ cũ parmenianꝰ
illi cõſirmauit errorẽ. Illle mons eſt:ille
collis eſt. Sic oĩs cuiuſlibet auctoꝛ erro/
ris terrena elatiõe intumeſcẽs: pꝛomit/
tit ouibꝰrequiẽ:bona paſcua:et aliquã/
do inueniunt ibi oues paſcua de pluuia
diei:non de duricia montis. Habent em̃
et ipſi ſcripturas: habent ſacramenta:
non ſunt iſta montium: ſed cum inueni/
untur in montibus:male remanent in

montibus. Errando enim in montibus
et in collibus deſerẽdo gregem: deſerũt
vnitatem: deſerit vnitas cohoꝛtes con-⸗
tra leones et lupos. Inde ergo reuocet

deus ipᷣe: Reuocet modo:audietis ipſũ

reuocantem. Errauerunt inquit oues
meę in omnẽ montem:et in omnem col/
lem altum:hoc eſt ĩ omnẽ tumoꝛem ter/

rę. Sunt enim ⁊ montes boni. Leuaui Ns. 120.

oculos meos in montes vnde veniet au
xiliam mihi.Et vide:qꝛ non tibi a mon/
tibus ſpes eſt. Auxilium inquit meuʒ a
domino:qui fecit cęlum ⁊ terram. Noli
putare iniuriam facere te montibus ſan
ctis: quando dixeris: Auxilium meum
non in montibus: ſed a domino qui fe/
cit cęlum et terrã. Ipſi montes hęc tibi
clamant. Audio in vobis ſacramentum

ſum pauli: ego apollo: ego cephe: ego
autem chꝛiſti. Leua oculos in iſtũ mon/
tem: remaneas. Audi enim quid ſe/
quatur: Nunquid paulus crucifixus eſt
ꝓ vobis? Ergo poſtea qᷓ; leuaueris ocu/

los in mõtes:vnde venit auxilium tibi:

id eſt in auctoꝛem ſcripturarum diuina/
rum: Attende omnibus medullis ſuis:

omnibus oſſibus clamantem: Domine Põ. 82.
quis ſimilis tibi:vt ſecurus ſine vlla in/
iuria montium dicas: Auxilium meum NPs. 120.

a domino qui fecit celum ⁊ terram: Rõ
ſolum tunc tibi non ſuccenſere montes:
ſed tunc amabũt:tunc magis fauebũt.
Si in ipſis ſpem tuã poſueris: cõtriſta⸗
bunt᷑. Angelꝰ multa diuina ⁊ mira oſtẽ/
dens homini ab homine adoꝛabatur:
tanqᷓ; leuantem oculos in montem: ait

ille ſe reuocans ad dominum: Noli in/ Apocj.22

quit facere: illum adoꝛa.Nam ego con/
ſeruus tuus ſum ⁊ fratrum tuoꝛum. In

omnem montem:⁊ in omnẽ collem:⁊ in

omnem faciem terrę lucẽt: Ipſi amant:

ipſi diligunt: volunt moꝛi vt abſcon/

datur vita ipſoꝛum in chꝛiſto ſuper om/
nẽ faciem terrę et dilectionẽ terrenoꝛũ.
Et quia errantes oues ſunt ſuper omnẽ
faciem terrę:ſed tamen hęretici per totã
faciem terrę:alij hic:alij ibi: nuſq; tamẽ
deſunt:ipſi nõ nouerũt.Alia ſecta ĩ afri

ca:alia hęreſis in oꝛiẽte:alia in ęgypto:

fleri: vt vnuſquiſq; veſtrum dicat: Ego ·Corj.1.

nu linittpo

malui

raſegue
ſen aocater

ſauninerere
lasgegergue
fagreuocane

algnmue

llnunuepate
honfacenten
ſiferetſdin

Eoroiti
uln

uodeig il
euu
niusan
us, Auid
Musdals,

4

Ger.C.Lxv.Dñica pᷣma pꝰ oc.paſche: Ber.I.

wünenn
an alia ĩ meſopotamia. Aerbi gratia: Diuerſil
zabengn locis ſunt diuerſę: ſed vna mater ſuperbia
– om̃es genuit: ſicut vna mater noſtra catho/
R lica omnes chꝛiſtianos fideles toto oꝛbe di,/
* fuſos. Mõ ergo mirum ſi ſuperbia parit diſ /
men ſenſionem: charitas vnionem: tamẽ ipſa ca/
ein ng tholica mat et ipſe paſtoꝛ in ea vbiq; querit
enn errantes: confoꝛtat infirmos: curat langui-
nlauß dos: alligat confractos: alios ab iſtis: alios
lemman ab üllis nõ ſe inuicem ſcientibus. Sed tamẽ
mnthiunn ulla om̃s nouit: qͥa cũ omibus fuſa eſt. Ver/
huuglinar⸗ bi gratia: Eſt in africa pars donati: Euno/
tenn. lld. miani non ſunt in africa: ſed cum parte do /
enonndelrn nati eſt hic catholica. Sunt in oꝛiente euno/
unlunnan miani:ibi auteʒ non eſt pars donati:ſed ibi
donmoguif⸗ eſt catholica. Illa ſic eſt tanqᷓ; vitis creſcen/⸗
vonesne do vbiq; diffuſa:illic ſunt tanq; ſarmenta in
Sſacmmam utilia agricolę falce pꝛeęciſa merito ſterilita/
wumden tis ſuę:vt vitis putaretur: non amputaret᷑.
cgocehbe Sarmenta ergo illa vbi pꝛęciſa ſunt:ibi re
hstitinon manſerũt. Vitis autem creſcens in omnia:
nin guie ⁊ ſarmenta ſua nouit:quę in üla manſerũt:
Pancine et iuxta ſe quę de illa pꝛęciſa ſunt. Inde ta
aung x men reuocat errantes: quia et de ramis fra
uunlun. KRo. nm. (tis dicit apoſtolus: Potens eſt enim deus
Naun diunn iterum inſerere illos: ſiue dicas oues erran-
Petulss ii⸗ tes a grege:ſiue dicas ligna pꝛęciſa de vite:
ten. Donemh necad reuocandas oues: nec rurſus inſeren
noſneſetb . da ligna minus idoneus eſt deus: quia ille
– ſummus paſtoꝛ:ille verus agricola:⁊ in om/
enubi nem faciem terrę diſperſę ſunt: ⁊ nõ fuit qui
loenon redqreret: ſed in malis illis paſtoꝛibꝰnon fuir
ſuchit ER homo qͥ requireret. Pꝛopterea paſtoꝛes au⸗
. dite verbum vomini: Tliuo ego vicit domi/
ias⸗ nuß nus deus. Videte vnde cępit: tanq; iuratio
en eſt dei teſtiſcatio vitę. Viuo ego dicit do⸗
talahl minus: moꝛtui ſunt paſtoꝛes: ſed ſecurę ſunt
mli oucs. Aiuit dominus. Viuo ego dict do⸗
un. K minus deus:quia autẽ paſtoꝛes moꝛtui ſũt
ſunchhl, quęrentes non quę ieſu chꝛiſti. Erunt ergo
hncun ) ⁊ inuenient᷑ paſtoꝛes:non quę ſua ſunt quę/
üclenin rentes ſed ieſu chꝛiſti.Erunt plane ⁊ inueni/
Plamm entur plane:nec deerunt:nec deſuerunt.Ai
nir dhen deamus ergo quid dicat dominus qui ſe di/
ſtoſuye ct viuere: AUtrum dicat ablaturum ſe oues
Ni enand, a paſtoꝛibus malis paſcentibus ſeipſos nõ
tſeogoon oues: et daturum ſe eas paſtoꝛibus bonis
encee Ezecb 534. Paſcentibus oues nõ ſe. Viuo ego dicit do⸗
Hhuißn minus deus: quia pꝛo eo ꝙ factę lunt oues
aſcni mee in comeſtura omnibus beſtijs campi:
luugh ęo ꝙnon eſſet paſtoꝛ: Rurſus paſtoꝛem di⸗

cit ⁊ pauloante:⁊ nũc non ait: ſᷣ ex eo ꝙ non
ſint paſtoꝛes.QOuibus enim talibus male er
rantibus: male pereuntibꝰ non eſt paſtoꝛ:2
ſi ſᷣſens ẽ paſtoꝛ:⁊ ſi ſſens ſit paſtoꝛ:qꝛ et cũ
Hſens ſit lux. Et nõ ꝗſierunt paſtoꝛes oues
meas:⁊ pauerũt paſtoꝛes ſeipos:oues autẽ
meas non pauerunt: Pꝛopter iſtud paſto/
res: audite verbũ domini. hęc dicit domi⸗
nus deus:Ecce ego ſuper paſtoꝛes:⁊ inqui/
ram oues meas de manibus eoꝛuzʒ. Inqui/
ret moꝛtem eoꝛum. Dicit enim alio modo ꝑ
eundem pꝛophetam: Fili hominis ſpecula/ Ezecb. z. et 35.
toꝛem dedi te domui iſrael: ⁊ audies ex oꝛe
meo ſermones: et pꝛęmonſtrabis eis ex me
in eo cuʒ dixero peccatoꝛi:Mhoꝛte moꝛieris:
⁊ non fuerit locutus vt caueat impius a via
ſua: ille facinoꝛoſus in ſuo facinoꝛe moꝛie/
cur: ſanguinem autem eius de manu ma re⸗
quiram. Tu autem ſi ̊ᷣnunciaueris facino⸗
roſoviam eius vt auertat᷑ ab ea:⁊ non fuerit
auerſus a via ſua:ille in facinoꝛe ſuo moꝛiet᷑:
tu animã tuam liberabis.Quid eſt fratres?

Aigdetis q; ſit tacere periculoſum: Moꝛitur

iile ⁊ recxe moꝛit᷑ in impietate ſua:et peccato
ſuo moꝛitur. Negligentia enim eius occidit
gum. Nam paſtoꝛem inueniet viuentẽ:quia
ait: Vlius ego dicit dominus deus: ſed cum
fuerir negligens non admonente illo quiad
hoc eſt pꝛepoſitus et ſpeculatoꝛ vt admo⸗
neat: ⁊ ille iuſte moꝛitur:⁊ iſte iuſte damnat᷑.
Si auteʒ dixeris inquit impio: moꝛte moꝛi-
eris: cui ego ſuero gladium cõminatus: et
ille neglexerit vitare iminentem gladium: ⁊
venerit gladius ⁊ interfecerit eum:ille i pec/
cato ſuo moꝛietur: tu autem animam tuam
liberaſti. Pꝛopter hoc ad nos quideʒ perti/

ner non tacere. Ad vos autem et ſi non tace

amus: de ſcripturis ſanctis verba paſtoꝛis
audite. Videamus ergo:quia ſic pꝛopoſue/ X
ram: vtrum auferat oues a paſtoꝛibus ma/ Ca.

us. Doc enim dicit dominꝰ: Ecce egoipᷣe ſuꝑ Ezech..

paſtoꝛes:et inquiram oues meas de mani/

bus eotũ: et auertam ab eis vt non paſcant

oues meas: nec paſcant amplius paſtoes
ſemetipſos: Quæ dicunt facite:quę faciunt Mattb. 25
faci ce nolite:tanq; diceret: mea dicũt:ſua fa
aut. Si diceret: facite ſecuri qð faciũt:ipſos
damnabo male viuentes:vobis autẽ parcã
qui ſecuti eſtis pꝛępoſitos veſtros. Si hoc
diceret: vederar malis paſtoꝛnbus paſcen-
tibus nõ oues:ſed ſe. Sed quonis terret nõ

Bancti ᷣluguſtini de tempoꝛe

ſolum cęcum ducẽtem ſed cecum ſequẽtem.
Neq; enim ait:Cadit in foueam ducens: et
Watth.15. non cadit ſequens: ſed ceæcus cęcum ducens
ambo in foueã cadunt. Admonuit oues et
ait: Quę faciunt facere nolite. Cum em̃ non
faciatis quę faciunt mali paſtoꝛes: non vos
ipſi paſcunt. Cum autem facitis quę dicũt:
ego vos paſco: Mea dicunt em̃ ⁊ nõ faciũt.

Securi inquiũt ſeqmur epiſcopos noſtros.

Dicũt hoc ſępe hęretici quãdo veritate ma-
nifeſtiſſima cõuincunt᷑:nonne oues ſumus:
Illi de nobis reddent rationẽ:reddent pla-
ne mala de moꝛte noſtra: de moꝛte eius ma/
ligna reddit malus paſtoꝛ malam rationẽ.
Nũquid ideo viuit ouis:quia deſignat᷑ pel/
lis ipſius? Increpatur paſtoꝛ quia neglexit
ouem errantẽ: et ꝓpterea in fauces lupi ir/
ruit vt deuoꝛaret᷑.Auid illi ꝓdeſt: qͥa affert
pellem ſignatã? Paterfamilias vitam eius
inquirit. Sed ecce malus paſtoꝛ attulit pel/
lem:reddat de pelle rationem: vere menti/
turus eſt. Videbit deſuper qui poſtea iudi/
cat: cui verba:ille facta numerat:cogitatio/
nes inſpicit: Reddat paſtoꝛ malus rationẽ
pellis ouis moꝛtuę: Clamaui ei verba tua ⁊
ſequi noluit: dedi operã vt a grege nõ aber/

raret:⁊ nõ obtemperauit:plane ſi hoc dicat:

et verum dicat: Mouit autẽ ille vtrum verũ
dicat: reddat bonam rationem de oue ma-
la. Si autẽ inſpicit deus quia neglexit erran
tem:qͥa non quęſiuit pereuntẽ:Quid ꝓdeſt
qð inuenit pellem quam referret: ipſam re/
uocaret ne pellem moꝛtuę demonſtraret.Si
ergo non bonam rationem reddit: quia non
quęſiuit errantem: qualem facit qui fecit er-
rantem: hoc eſt qð dico: Si in catholica cõ/
ſtitutus epiſcopus non bonam rationẽ red/

dit de oue:ſi non quęſierit errantem de gre/

ge dei:qualem rationẽ redditurus eſt hereti
cus:qui non ſolũ nõ reuocabit ab erroꝛe:ſed

etiã compulit in erroꝛem? Sed videamusvt

dixi:quomodo reuocet deus oues a paſtoꝛi/
MWattðb.⁊z. bus malis: Jam cõmemoꝛaui:Qusę dicũt fa
cite:quę autem faciunt facere nolite.iEt non
ipſi vos paſcũt ſed deus:quia velint nolint
paſtoꝛes vt ꝑueniant ad lac ⁊ lanam: verba
Bo.⁊. dei dicturi ſunt.QAui pꝛędicas non furandũ
furaris:dicit Aplłus ad eos qui bona dicũt:

⁊ mala faciunt.Tu audi ſdicantem ne fure

MWatth. 7. ris:qᷣa fieri nõ poteſt de ſpinis legere vuam.
Maitb.aʒ. Et rurſus dixiſti mihi: ꝙ quęcunq; quę di⸗

tuam et veni: vt ſaluos facias nos: Plane Ca. i5.

cunt facite:quę autem faciunt facere nolite: inn⸗
AAuomodo vis de ſpinis me colligere vuã nna n
verbi:Cui reſpõdebit᷑: Non eſt illa vua ſpi/ –— Pon
narum: ſed aliquando increſcens ſarmentũ lontor nin
implicat ſe in ſepe:⁊ pendet vua inter denſa ii50 ue
ſpinarum:ſed nõ ſurgit de radice ſpinarum. ud lg
Zu ſi eſurieris ⁊ aliud nõ habes vñ ſumas: b
caute manũ mitte ne lacereris a ſpinilſ: id eſt etlblni,t
ne facta imiteris maloꝛũ: ⁊ lege vuam inter sdeehil .
ſpinas pendentẽ:ſed de vite naſcẽtem. At/ꝛM atenn⸗
tende:veniet botri alimentũ: ſpinis ſeruat᷑ Ca. 12. Gfunhin
ignis toꝛmentoꝛũ.Extrahã inqt oues meas gutannun
de manibus eoꝛũ: et non erunt eis adhuc in Eʒec. 34. olmline
cibũ. Hoc ⁊ i pſalmo dicit᷑: Mõne cognoſcẽt Ns. 8. (ihnilenn
omnes qͥ operant᷑ iniquitatẽ: qui deuoꝛant Hi. Aſunen
populũ meũ vt cibum panis:? Et non erunt cgtunt ne⸗
eis adhuc in cibũ.Quoniã hęc dicit domin Cenaunancn
deus: Ecce egoipſe abſtuli a malis paſtoꝛi/ onilocnate
bus oues:monendovt dixi:ne qð faciũt ma berninig
li paſtoꝛes faciant incaute negligẽtes oues. tapoluu
Et quid ait:cui dat quod illis abſtulit:foꝛte clie Clblini.
bonis paſtoꝛibus: Hõ hoc ſequet᷑.Et qͥd di / Alanensde
cemꝰ fratres:nõne ſunt paſtoꝛes boni: Mon Aponibetin
ne alio loco ſcripturarũ dicit᷑:Et conſtituam hiere.ʒ. aptlmes!
ceis paſtoꝛes ſ̃m coꝛ meum:et paſcent eas de nötes its
diſciplina?: Quomodo ergo oues quas ma/ laum Zoipe
lis paſtoꝛibus tollit:non dat bonis:bᷣ tanqᷓ glilingeaudl
omnino nuſq; remãſerint boni: DNicit: Ego Glcguidern⸗
paſcam: Petro dixerat: Paſce oues meas. Job. 2r. dal. uluer⸗
Quid ergo faciemus:cuz petro cõmendant᷑ Anontsſan
oues?: Non ibi dixit dominus: Ego paſcam Clitspehib
oues meas:non tu: Sed petre amas: paſce Uunnpbenun⸗
oues meas: an foꝛte quia modo nõ inuenit᷑ leſnegeſ
petrus? Jam enim aſſumptus eſt in requiẽ nonibeh

apoſtoloꝛũ ⁊ martyꝛum:non eſt cui dicat ſe⸗
curus dominꝰ ouium: Paſce oues meas: et ing onstnnngei
quodãmodo quaſi neceſſitate deſcendit ad .Dluscoun
officiũ paſcendi oues ſuas:non babens qaum imeil ſi
bus cõmendet nec tamen deſerens.hHoc em̃ ſigboi
videt᷑ ſequi.hoc enim dicit dominus deus: DEiumſtabul.

Goosoftendin

Ecce egoipſe: cui dicebamꝰ: Qui paſcis iſił Nö. . atir
intẽde:qͥ deducis tanqᷓ; ouem Joſeph popu Gnarſtli
lüũ in ęgypto cũſtitutũ: Jam diffuſus in gen tninſe
tibus iſrael:ipſe eſt ioſeph. Moſtis em̃ qꝛ mi RKR
grauit ioſeph in ęgyptu: vendentib fratri/ gefs. mlin
buſ. Factũ eſt: vendiderũt chꝛiſtũ iudeęi ſine ſtnn

cauſa:⁊ inter apoſtolos ipſe iudas venditoꝛ Manb. 6. ſiin Ninkengte
fuit. Cępit eſſe chꝛiſtus in gentibus:ibi bo i iin
noꝛatus eſt:ibi creuit populus eius:nõ eum M
deſerit paſtoꝛ eius. Excita inquit potẽtiam mm ſgnen

igs ner

A4 Ber. C. LXV.

ein facit ⁊ faciet. Ait enim: Ecce egoipſe inqui/
teklue ram oues meas: ⁊ viſitabo eas ſicut viſitat
insſinc paſtoꝛ gregem ſuum. Hon curauerunt ma-
innngg li paſtoꝛes. Non enim ſuo ſanguine redime-
Nteſn rũt. Sicut viſitat inquit paſtoꝛ gregem ſuũ
Refiſne in die. In qua enim die: Cũ fuerit nimbus
Prſtüc et nubis: id eſt in plunia et nebula. Pluuia
kenn II nebula erroꝛ ſeculi huiꝰ: caligo magna ſur⸗
lanng gens de cupiditate hominũ: et nebula cõte-
ein rens terram: Et difficile ẽ vt nõ errent oues
ſPpnsſmid ex iſta nebula:ſed paſtoꝛ non deſeritsas:in/
ntcunma quirit eas:penetrat nebulam oculis acutiſſi
uncsilunt mis:non impedit᷑ caligine nubiũ: videt vn/
himraglii diq;: errantem reuocat:ti ſiat qð in euange
lddan oß. 1o. lio: Qug ſunt oues meę: audiunt vocẽ meã:
eEnmmenn 2 ſequunt᷑ me. In medio ouium diſperſarũ:
Kdlden ſic inquiram oues meas: et educam eas ab
1malsitnn omni loco quo diſperſę ſunt. Illic in die nu/
neqͤfrün bis ⁊ nimbi quando difficile eſt eas inueni/
Glgikslla. n.. Tüc ego inueniam: craſſa nebula eſt: pin/
Sahſulndn Ezech.34. Slis nimb . Oculos em̃ eiꝰ nihil latet. Et
glck Gitdn educam eas de gentibus: ⁊ colligam eas de
trsbenefn regionibꝰ:et inducam eas in terram earum:
Gonkiune et paſcam eas ſuper montes earum. Conſti/
uplontsde. muit mõtes iſrael: auctoꝛes ſcripturarũ diui/
olcsclignn⸗ narum: IObi paſcite vt ſecure paſcatis: quic/⸗
tbonitftuih quid inde audierit: hoc vobis bene ſapiat:
gi Diorey quicquid extra eſt:reſpuite ne erretis in ne/
eolesbee ⸗ bula. Auditevocem paſtoꝛis: Colligite vos
R ad montes ſcripturę ſanctę. Ibi ſunt delitie
sepllan coꝛdis veſtri: ibi nihil venenoſum: nihil alie/
nramait num: vberrima paſcua eſt: vos im̃ ſane ve-
onötnnt nite: ſane paſcimi. In mõtibꝰ iſrael ⁊ i riuis
nuch unli ꝛ in omni habitatione terrę. A montib em̃
etaidttt quos oſtendimus: manauerũt riui pdicati/
seean .1, Onis euangelice:cum in omnẽ terram exiuit
nhdn ſonus eoꝛum: Et facta eſt omnis habitatio
mg Eʒech.ꝭa terrę ad paſcẽdas oues lęta atq; fecũda. In
nn te paſcuis bonis paſcam eas:⁊ in mõtibus ilił᷑
cſcen eerunt ſtabula. Erunt illic:hoc eſt vbi requi/
enn f eſcant: vbi diſcant. Verum eſt: manifeſtum
ne . eſt: non fallimur. In gloua dei requieſcent
“ . tanq; in ſtabulis ⁊ doꝛiient: hoc eſt: requi/
diflinen eſcent ĩ delitijs bonis: ⁊ ĩ paſcua pingui pa/
fuſuc ie ſcent᷑ ſuper montes iſrael. Jam dixi: mõtes
ntend ſ iſrael:montes bonos quo leuamus oculoſ:
hii, Ys. 110. vt inde nobis veniat auxilium noſtrũ a do/
e mino qui fecit celum ⁊ terram: Ideo ne veli
muhel mõtibus bomis eſſet ſpes noſtra: cum dixiſ-
clzlin ſet: Paſcam oues meas ſuper mõtes iſrael:
uti Rurſus ne tu ſpem poneres in montibus:
1M² 7

Dñica pma py oc.paſche:?F

ſubiecit ſtatim: Ego paſcam oues meas. Le

ua oculos tuos in montes: vnde veniet au /
xilium tibi. Sed attende dicentem: Ego pa/ Eʒecb. 54.,

ſcam. Auxilium enim tuum a deo: qui feclcit

cęlum ⁊ terram. Ego requieſcere faciam eas

dicit dominꝰ deus. Sed vt requieſcere faci
atr:pꝛimo curauit:poſterius dicit:hic eſt do⸗

minus deuſ. Pꝛimo quod perierat requirã.

gqs errauit reuocabo: ⁊ qdð imminutũ eſt col/

ligabo: et qð exanime eſt confoꝛtabo: etx qð
pingue eſt cuſtodiam. Quod non faciebant

mali paſtoꝛes ſeipſos paſcentes non oues.
Non ait dominus:Cõſtituam alios bonos
paſtoꝛes qui faciant hoc: ſed ego inquit pa/

ſcam oues meas: nulli cõmittâ: Securi vos
fratres:ſecurę vos oues: Nobis videt᷑ timẽ

paſcit cum iudicio. Quis enim homo iudi⸗
cat de hoĩie? Lemerarijs iudicijs plena ſunt

omnia: De quo deſperauim ſubito cõuer/

titur et ſit optimꝰ: De quo multũ p̊ſumpſi-

mus: ſubito delicit et fit peſſimus. Hec ti⸗

dum: quas idem paſtoꝛ bonꝰ daudit ſic: Ex &
paſcam eas cum iudicio. Uide quia ſolus Ca. 14.

moꝛ noſter certus eſt:nec amoꝛ noſter certus

eſt. Quid ſit hodie quiſq; homo:vix nouit
ipſe homo: tamen vtcunq; ipſe quod hodie
quid aut oues:nec aut ipſe paſcit.Ergo cuʒ
iudicio diſpertientis pꝛopꝛia pꝛopꝛijs :hęc

iſtis: illa illis: debita eis quibus debet᷑ hoc
aut illud. Houit enim quid agat: cum iudi/
cio paſcit: quos iudicatus redemit. Paſcit
ergo ipſe cum iudicio. In ꝓpheta enim hie/
remia ait: Clamauit quidem perdix: cõgre-
gauit quę nõ peperit: faciens diuitias ſuas
nõ cum iudicio. Paſcit iſte paſtoꝛ cum iudi⸗

cio: Quare ille ſine iudicio: Quia cõgrega/

uit quę nõ peperit.QQuare iſte cum iudicioę-ꝛ

quia fouet qð peperit. De paſtoꝛe tamẽ bo⸗/

no loquit᷑. Paſtoꝛes boni aut non ſunt: aut

larent. Si enim non ſunt: quid agimus? Si

latẽt: qͥd de eis tacet᷑: Perdix quidem illa a
quibuſdã maioꝛibus: ⁊ ante nos ſcripturas
tractãtibus diabolꝰ intellectus eſt: congre/

gans quę non peperit. Mon enim ille crea/

toꝛ: ſed deceptoꝛ eſt: faciens diuitias ſuas
non cum iudicio. Non enim ad eũ pertinet
q iſto aut illo modo erret:oẽs errantes vult

quibuſlibet erroꝛibus: q; diuerſę ſunt hęre/

ſes: q; diuerſi erroꝛes. Ille enim in omni⸗/
bus vult errare homines: Non dicit diabo/
lus donatiſtę ſint:non ſint arriani: ſiue illic

Bancti dluguſtini de tempoꝛe

ſit ſine iſtic:ad eum pertinet congregantem
ſine iudicio. Idola inquit adoꝛet:meus eſt:
iudęoꝛũ ſuꝑſtitione remaneat:meus eſt:de⸗/

ſerta vnitate in illam vel in illam hereſim
pergat:meus eſt. Congregat ergo ſine iudi

cio faciens diuitias ſuas.Sed quid faciens
ſequat᷑ in dimidio dierum eiuſ: derelinquet
eas:⁊ in nouiſſimis ſuis erit inſipiens. Ve/

nit ule congregans oues ſuas in dimidio di

erum eius:puſqꝙ; ſperabat: anteqᷓ; putabat
derelinquet eas: et erit inſipiens in nouiſſi-
mis eiuſ. Quare in pꝛimis ſuis ſapiẽs erat:
vt in nouiſſimis ſuis ſit inſipiens? Audite

fratres: dicit᷑ aliquando in ſcripturis ſapien

tia ꝓ ſtulticia abuſione verbi: non ꝓpꝛieta/
1. Cori.. te. EUnde enim dicit᷑: Ubi ſapiens: vbi ſcri⸗
ba:vbi conquiſitoꝛ huius ſeculi? Mõne ſtul/
ticiam fecit deus ſapientiã huius mũdi?: Et
iſte perdix: id eſt dꝛaco: id eſt tanq; ſemꝑ ſa/
piens erat:et non adam per euam decepit:
Vtrum dicere putas eſt bonum conſilium
dare exiſtimatus eſt contra deum creditus
eſt. Qð non dicit᷑ ſapientia abuſiue verbi et
in malo conſuetudine quidem ſcripturarum
veſtrarũ: Mam quẽadmodum loquunt᷑ au/
ctoꝛes mundi:quid ad nos?habes in eodeʒ
Geñ.ʒ. libꝛo: Erat ibi ſerpens ſapientioꝛ omnibus

beſtijs: aſtutus ⁊ acut ad decipiendũ agno/
ſcitur:nõ poſtea ei credit᷑. Et dicit᷑ ei:Renũ/⸗

ciamus tibi: ſufficiat ꝙ incautos pꝛimo de-
cepiſti. Ergo ita erit in nouiſſimis ſuis inſi⸗
Hiere.17. piens: qui congregauit quę non peperit: et

fecit diuitias ſuas nõ cum iudicio:paſcit cõ⸗

tra illum redemptoꝛ noſter cum indicio. Et
exiſtat aliquis hęreticus:⁊ ſi non frater dia/

boli: certe adiutoꝛ et ſilius:⁊ ipſum dixerim
ꝑdicem cõtentioſum animal: hoc eſt anima
vt aucupes noꝛunt etiaʒ contendẽdi ſtudio

capit᷑. Contendunt iſti contra veritatẽ:⁊ cõ/

tendere ex quo ſe diuiſere modo dicunt:con

tendere volumꝰ:qꝛ iam capti ſunt nolo con/
tendere.OQ capte aliquando tu eras qui pꝛi/-
mis tempoꝛibus ſeditionis tuę traditoꝛes

arguebas: innocentes damnabas: iudicio

imperatoꝛis: iudicio epiſcopoꝛũ non conſen
tiebas victus: totiẽs appellabas apud ipᷣm:

i patrẽ ſtudioſiſſime litigabas: cõgregabas
ſ nõ peperiſti. Ubi eſt nunc ceruix tua: vbi

lingua tua:vbi ſilius tuus: Certe in nouiſſi⸗
mis tuis factus es inſipiens:pauiſti ſine iu/

dicio. Hon enim verũ vis vei de erroꝛe tuo:

vel de veritate iudicare: paſcit contra chꝛi⸗

ſtus cuʒ iudicio: diſcernit oues ſuas ab oui⸗

bus nõ ſuis. Quę ſunt oues meę inquit:au/ Job.io.
diunt vocem meam:⁊ ſequũtur me.hhac in⸗
uenio omnes paſtoꝛes bonos in vno paſto/ Ta.ꝛj.
re. Mõ enim vere paſtoꝛes boni deſunt: ſed

in vno ſunt: multi ſunt: qui diuiſi ſunt. hHic De vbis dfi
vnus pꝛędicatur: quia vnitas cõmendatur. er. o b.

Neq; enim vere modo ideo tacent᷑ paſto
res et dicit᷑ paſtoꝛ: quia non inuenit domi/
nus cui cõmendet oues ſuas: Tunc autem
ideo cõmendauit:quia petrum inuenit:imo
vðo ⁊ in ipſo petro vnitatẽ cõmẽdauit.aMul/

ti erant apoſtoli:⁊ vni dicit᷑: Paſce oues me Joh.ꝛi.
as. Abſit vt deſint modo boni paſtoeeꝛ:

abſit a nobis vt deſint: abſit a miſericoꝛdia
ipſiꝰ vt nõ eos gignat atq; cõſtituat: Vtiq;
ſi ſunt bonę oues:ſunt ⁊ boni paſtoꝛes. Nã
de bonis ouibꝰ fiunt boni paſtoꝛes:ſed om/
nes boni paſtoꝛes in vno ſunt. Vnũ illi pa/
ſcunt. Chꝛiſtus paſcit. Nõ enim vocẽ ſuam Jobᷣ.ʒ.
dicunt amici ſponſi:ſed gaudio gaudent p·
pter vocem ſponſi. IJdeo ergo ipſe paſcet

cum ipſi paſcent. Et dicit: Ego paſco: qua

in illis vox ipſius: in illis charitas ipſius.
Nam ⁊ ipſum petrum cui cõmeudauit oues
ſuas:quaſi alter alteri vnum ſecũ facere vo⸗
lebat: et ſic ei oues cõmendaret vt eſſet ille
caput: ille ſiguram coꝛpoꝛis poꝛtaret: id eſt
eccleſię:Et tanq; ſponſus ⁊ ſpõla eſſent duo
i carne vna. Pꝛoinde vt oues cõmendaret:
quid illi pꝛius dicit: ne illi tanq; alteri com-
mendaret:? Petre amas me. Et reſpondit:
Amo. Et iterum: Amas me. Et reſpondit:
Amo. Et tertio: Amas me. Et reſpondit:
Amo: ↄfirmat charitatẽ vt cõſolidet vnita/
tem. Jpſe ergo paſcit vnus in his: et hi in
vno: et tacetur de paſtoꝛibus.Sed non ta/
cetur de illis ouibus. Gloꝛiantur paſtoꝛes:

ſed qui gloꝛiant᷑ in domino gloꝛientur: hoc uCorj.r.

eſt ĩ chꝛiſto paſcere:et cũ chꝛiſto paſcere:pꝛę
ter chꝛiſtũ non paſcere:neq; vota impia pa/

ſtoꝛum tanq; iſta futura mala tẽpo:a ꝓphe/

ta pꝛędiceret: dixit: Ego paſco: non habeo
cui cõmendem:etiam cum ipſe petrus erat:
cum adhuc ipſi apoſtoli erant in hac car⸗
ne et in hac vita:tüc ait ille vnus in quo vᷣo
omnes vnum: Habeo alias oues: quę non Joh.10.

ſunt de hoc ouili: opoꝛtet me et has addu/
cere: vt vnus ſit grex: et vnus ſit paſtoꝛ. Q

Sint ergo omnes in paſtoꝛe vno:⁊ audiant Ca.is.

.C

eengrfons
ſhuniptart
cmun Eton
6 atoltalis ſ⸗
wefunes l
ſntwbieſl
Ponniainun
lantoues:
onen Auſi

nttluunt
zinn bebesn⸗
Eickakcuistt

caiEunnpneen

labus anchet
ningegerdea
Crtroſesge
hnaiunns
Uiſtmpern
Gleinpuzore
lmguenge
ſlaumminen
ſcerduvel
nssdokun.
gegenluumit
lonnmazen

MGmooſtan

ſorus Quse
Cchecumin'ſt
Hondincach,
ſuſteſponit
ſtlenato

ſcepobran
Vinanerilt

dun derindiniai

danfanae
Mancoun.
ulfanes A
Kinurfcuce
1sQumno⸗
goſetoggn
bisleeckti
kenrsliguun

(lanandiet

Aauncct
cuuncoelne
ſgleſothe
Noſuo.Fli⸗
ſng hi
lfunusec
ſinpente
birnmnee
Kintgete

–RM vocem paſtoꝛis vnam: quã audiant oues:?
ſequant᷑ paſtoꝛem ſuum: non illum aur illũ:
innedtn ſed vnum. Et omnes in illo vnam vocem di
wüm h i.Corl.i. cant: diuerſas voces non habeat. Obſecro
ndin vos fratres vt idipſum dicatis oẽs: et non
– ſint in vobis ſciſmata. Hanc vocem liquatã
MRKK ab omni ſciſmate:purgatam ab omni hereſi
—N audiant oues: ⁊ ſequant᷑ paſtoꝛem ſuum di⸗
— os.i0. centem: Quę ſunt oues meę: meã vocem au
n Nn diunt ⁊ ſequunt᷑ me. Mam vis noſſe heretice
Win q́ᷓ non habes vocem paſtoꝛis: et peculoſe
Wuggtign te ſequat᷑ ouis:tectũ indumento ouiũ ⁊ intꝰ
l Wattb. 7. lupum rapacem: audiat vocem tuam. Vli /
Pienk geamus an chꝛiſti eccleſiam quęrit inſirma
donietue ouis a grege aberrans: neſciẽs vbi ſit grex:
kanmletada quęrit quo ſe aggreget:quo intret edem:vo
tinn cem audiamus an chꝛiſti ſit: Audiamꝰ vtrũ
nipafons. agni ſit an perdicis. Ouis dei gregem ſuum
Atorgſcten quęrit:puta ouem de oꝛiente veniſſe in afri:
nr. Duälin cam:quęrit gregẽ ſuum:incurrit in te:in ba⸗/
nin ociſtuunN ſilicam tuã intrare vult: cõmoueris ignota
iogaulet, facie: vel tu vel miniſter tuus ſtans vel ſe⸗
ago iehee dens ad oſtium: interrogat ouem quęrentẽ
Egoprte gregem ſuum: immo gregem dei cum grege
chuntz hus lſuuo intrare vult:ibi eum eſſe putat.Quęris
Snenduutens paganus ſit an chꝛiſtianꝰ? Reſpondit:Chꝛi
niſiced ſtianus. Ouis eſt enim dei.Queris ne foꝛte
Urerytelgie cathecuminꝰ ſit ⁊ irruat in ſacramẽtis: Re/
pontanni ſpondit: SFidelis. Quęris cuius cõmuniõis
Hölneſuk ſit: Reſpondit: Catholicus:chꝛiſtianus.Si
net fidelem catholicũ repꝛobas:tenes:ita vᷣo p/⸗
Möalenen. icere pꝛoba:a te repꝛobatus chꝛiſto pꝛobat᷑.
Eerirttr Vtinam et illi qui ſunt apud te cognoſcant
cmt Diere. 17. e: T in dimidio dierũ derelinquẽt te. Qui/
rmd dam fratres noſtri heſterno die ierunt ad ba
liann ſilicam eoꝛum: ⁊ ſi ad malos fratres: tamen
betir aag fratres. Attẽdite fratres mei quid inter-
eeſn ſit inter ſiduciam veritatis et timoꝛẽ falſita/
4 iner tis. Quando aliquos eoꝛum in hoc populo
r RM agnoſcitis:quomodo gaudetis:quia in vo/
Cenmn bis ille eſt qui quęrit quod perierat? Sugge
fonſaeſt retur aliquando nobis vt vos audiat ⁊ diſ/

votinpuſp cedat:audiet et irridebit:audiat et irrideat.

inun Al/iquando ſapiet: aliquãdo cognoſcet:ali/
Goenonk quando relinquitur populo ſuo:remanet in
ſehenuen coꝛde ſuo: Renũciat erroꝛi ſuo: gratias agit
minbt, deo ſuo. Illi autẽ qͥd? Qui eſtis?: Chꝛiſtiani
lsingpin HM ſumus. Hõ:ſed exploꝛatoꝛes.Et illi:Catho
enrclein lici ſumus: conati ſunt iniuriare melioꝛi con
ahnotit ſilio: Pęnitet eos:atq; vtinã ſic pęniteat:et
SNA ibi remanere pgnituit eos qui ingreſſi ſunt
onu iniuriare: tamẽ quos ꝓiecerunt chꝛiſtianos:

Ber. . xxv. Dnñica pma p' oc. paſche: Ser. I.

ſideles: catholicos:quos tenuerunt nolo di

cere: quos pꝛoiecerunt video: quos tenue/

rũt chꝛiſti dicant.Dicant ergo vocem ſuam:
videamus an chꝛiſti ſit vox: an paſtoꝛis ſit
vox quã ſequant᷑ oues: ſiue ꝑ bonũ ſit vor
iſta:ſiue per malum hominẽ: vtrum ſit vor
attendamus. Quęrit infirmus eccleſiam: B

XTu quid dices? Partis donati eſtis.Eccle/ a.17.

ſia: Ego vocem paſtoꝛis inquiro: lege mihi
hoc de pꝛopheta:lege mihi de pſalmo: reci/
ta mihi de Eſaia:de lege:de euangelio reci/

ta:recita de apoſtolo. Inde ego recito eccle/⸗
ſiam toto oꝛbe diffuſam:⁊ dominũ dicentẽ:

QAuę ſunt oues meę: vocem meam audiunt Job.10.

⁊ ſequũtur me.Quę ẽ vox paſtoꝛis:Et hᷣdi/ Lucl.ꝛ4.
caturi in nomie eius pęnitentiam ⁊ remiſſi/

onem peccatoꝛũ:per omnes gentes incipiẽ/
tibꝰ ab hieruſalẽ. Ecce vox paſtoꝛis: agno/

ſcis eã ⁊ ſequeris ſi ouis es:Sed illi codices
tradiderũt:ac illi thus idolis poſuerunt.Et
ille:Quid ad me de illo⁊ illo? Si fecerũt:nõ
ſunt paſtoꝛes. Tu vocem paſtoꝛis edicito:
quia nec de illis vocẽ paſtoꝛis annũcias:tu

accuſas:nõ euãgeliũ tu accuſaſ:nõ ꝓphetã:

nõ apłm. De illo credo: alijs nõ credo. Sed

acta ꝓfers:acta ꝓfero: Credamꝰtuiſ:erede ⁊

tu meis. Hon credo tuis:noli credere meis.

Auferant᷑ chartę hũanę: ſonẽt voces diuię.
Ede mihi vnã ſcripturę vocẽ pꝛo parte do/

nati. Audi innumerabiles ꝓ oꝛbe terrarum:

quis eas enumerat? Quis eas terminat?
Tamen vt pauca cõmemoꝛemus:legem at -
tende: pꝛimũ dei teſtamentũ.In ſemie tuo g. 22.
benedicent᷑ omnes gentes. Et in pſalmo:

Poſtula a me ⁊ dabo tibi gẽtes hęreditatẽ ʒ.
tuam:⁊ poſſeſſionem tuam terminos terrę.

CLõmemoꝛabunt᷑ et conuertent᷑ ad dominũ Ps. 21.

vniuerſi fines terrę. Et adoꝛabunt eum in

conſpectu eius vniuerſę patrię gentiũ:Qm̃

ipſius eſt regnũ ⁊ ipſe dominabit᷑ gentium.
Cantate dño canticũ nouũ: cantate domi⸗/ Nz. 95.
no ois terra. Et adoꝛabũt eũ omnes reges Nõ. 71.
terrę: omnes gentes ſeruiẽt illi. Quis enu-/
merare ſufficiat?: Pꝛope omis pagina nihil

aliud ſonat qᷓ; chꝛiſti eccleſiã toto oꝛbe diffu

ſam:Sine aliquo dubio ꝑitura ſuiſſe dicũt:
Peritura pdicta eſt tot teſtimonijs manſu-·
ra? HNec vna vox iſta ꝑ legem:per ꝓphetas:
ꝑ cantica:paſtoꝛis eſt. Nec em̃ illi verũ dice/
re ſine verbo dei potuere qð ẽ chꝛiſtꝰ. Audi
vocẽverbi:miratus ſidẽ Centurionis: Amẽ Mattð.s.
inquit dico vobis:nõ inueni tantã fidem in

õ

iſrael. Pꝛopterea dico vobis:quia multi a

oꝛiente ⁊ occidẽte veniẽt. Ecce ecclia chꝛiſti:
ecce grex chꝛiſti. Tu vide ſi vis eſſe: Mõ em̃

te latet grex qui vbiq; eſt: nõ habebis quid
reſpõdeas iudicio tuo: quẽ non vis eſſe pa/

Ps. 18.

deas iudicio tuo.Neſciui:non vidi:non au/⸗
diui. Quid eſt quod nõ ſciſti: Mec eſt qui ſe

abſcondat a caloꝛe eius. Quid eſt qð nõ vi/

diſti? Viderũt om̃es ſines terrę ſalutare dei

exiuit ſonus eoꝛũ: ⁊ in fines oꝛbis terrę ba

eoꝛum. Sed recte nobis. Quare vox chꝛiſti:

Ca. 18.

cti amoꝛis: ſanctę charitatis:ſanctę dulcedi/
nis. Plane volo inde audire vocẽ paſtoꝛis:

Cantj.i.ſum: Annũcia mihi quẽ dilexit oia mea:vbi

vox paſtoꝛis quã oues audiant et ſequant᷑⸗

Non inuenitis quid dicatis: vocem paſto/
ris nõ habetis:Audite ⁊ ſequimini. Dimit/

tite vocem lupi: ſequimini vocem paſtoꝛis.

Damus inquit audiamus. Damus et nos

vocem paſtoꝛiſ. Audiamus:In canticis in/
quiunt canticoꝛũ:loquit᷑ ſpõſa ad ſponſum:

eccleſia ad chꝛiſtũ. NHouimꝰ cantica cantico/
rum: ſancta cantica: amatoꝛia cantica: ſan/

vocẽ dulciſſimi ſponſi eccleſię. Si aliqͥd ha/
bes:audiamꝰ.Sponſa inquiũt dicit ad ſpõ/

paſcis:vbi cubas.Et ille inquit reſpõdit:in
meridie. M. anifeſta tibi teſtimonia ꝓferebã

3. 2. quẽadmodũ interpᷣtareris. Poſtula a me et

dabo tibi gentes hęreditatẽ tuã:⁊ poſſeſſio⸗

nem tuã terminos terrę. Cõmemoꝛabunt᷑ et

cConuertent᷑ ad dominũ vniuerſi fines terrę.

4 „

7

deus vt videatis ibi ſanũ intellectũ: Pꝛimo
ꝙ ab omib imperitis facillime iudicat᷑:vba
ipſa male diſtinguũt:nüc audietis:nũc pꝛio

T babitis.Eteni ſic ſe habet textus ipſe lecti/

Quid eſt qð mihi de canticis canticoꝝ pꝛo/
fers:qð foꝛte nõ intelligis? Eteni illa cãtica
ęnigmata ſunt: paucis intellligẽtibus nota

ſunt: paucis pulſantibꝰ aperiunt᷑. Lenebo

te:accipe aperta:vt merito tibi pandant᷑ ab/
ſcõdita. Quomodo eris penetratoꝛ obſcuro

rum:cõtemptoꝛ manifeſtoꝝ? Ecce tñ vt poſ⸗
ſumus fratres hęc verba diſcutiamꝰ. Aderit

Ca. 19. onis: Sponſa loquit᷑ ad ſponſum: Annũcia
Cantj.i. mMihi quẽ dilexit anima mea:vbi paſcis:vbi

cubas. Quid ſpõſa ſponſo dicat:? Quid ec/
cleſia chꝛiſto dicat? Mec nos dubitamꝰ*: nec

ili:ſed omnia verba ſponſę. Audi verbum:
AQAuare qð adhuc ſponſę eſt: vis tribuere iã

ſyonſo? Audi omnia quę dicit ſponſa: ctũc

Sancti Auguſtini de tempoe
ab reſpondebit ſponſus. Audi euidẽtius hane
diſtinctionẽ quã dicturus ſum:nõ inuenies
aliquid plus: Annũcia mihi quẽ dilexit ani
ma:vbi paſcis: vbi cubas in meridie? Ipſa

adhuc dicit: VUbi paſcis:vbi cubas in meri/

die:Et inde qꝛ adhuc ipᷣa dicit. Sequit᷑ em:
Ne foꝛte fiam ſicut oꝑta ſuper greges ſoda/
liũ tuoꝝ: Puto omnes peritos imperitoſq;
diſcernere genus maſculinũ et femininum.
Operta quero cuius generis ſit?: Ab omni
homiye quęro: maſculini eſt aut fcminini.
Annuncia inquit mihi quẽ dilexit aia mea:
quẽ cum dicit: maſculũ alloquit᷑: ſponſũ al
loquit᷑.Quia vere fęmina virũ alloquit᷑:cõ/
ſequẽtia vᷣba indicãt: Annũcia mihi vbi pa

ſcis: vbi cubas ĩ meridie: ne foꝛte fiam ſicut
operta ſuper greges ſodalium tuoꝛuʒ. Huc

uſq; verba ſpõſę. Jam incipiũt verba ſpõſi
de manifeſto: Miſi cognoueris temetipſam.

Agndſce viriliter fęmina: teipſaʒ inquit nõ
cognoueris.Audi reliqua: Opulenta inter
mulieres: niſi cognoueris temetipſam. &ρ
pulchꝛa inter mulieres exi tu ĩ veſtigijs gre/
gũ:⁊ paſce hedos tuos in tabernaculis pa/
ſtoꝛũ:nõ i tabernaculo paſtoꝛis. Vide quo/
modo cõminetur ſponſus:vide qᷓ; in pericu/

lo q́;uis ille dulcis abſtulit de medio blan/

dimẽta: qᷓ; blande illa: Annuncia mihi quẽ
dilexit anima mea:vbi paſcis:vbi cubas in

meridie:? Veniet enim dies medius quãdo
ad vmbꝛaculũ concurrant paſtoꝛes: et foꝛte
latebit me vbi paſciſ:⁊ vbi cubas i meridie:

⁊ volo mihi annũcies ne fiam operta: id eſt
ſic occulta et nõ cognita.Ego em̃ manifeſta
ſum:ſed ne ſicut occulta ⁊ ſicut celata incidã

ſuper greges ſodalium tuoꝛum. Omnes eim
beretici a chꝛiſto exierunt: omnes qui facti

ſunt paſtoꝛes mali: hñtes greges ſuos ſub

nomine chꝛiſti: illiꝰ ſodales fuerunt:illiꝰ cõ/

uiuiũ accipere. Sodales enim dicunt᷑ tanq;
vniꝰ conuiuij.Latina em̃ lingua ſic dicti ſũt
quaſi ſimul edales:eo ꝙ ſimul edant. Audi
illum in pſalmo arguentem ſodales malos:

