te paſchali ſolennitate: maioꝛe impetu ↄtra
ſideles quoſq; ſe parare conſueuit:⁊ graui/
oꝛibꝰ ſtimulis coꝛda nr̃a cõpungere vel inqͥ
etare cõtendit. Sicut em̃ in diebus iſtis a
ſimilitudinẽ diaboli ⁊ angeloꝝ eius pharao

CXxe.i. ⁊ ęggyptioꝝ plus ꝑſequebat᷑ filios iſrael:⁊ lu

to eos ac lateribꝰ affligentes ad amaritudi⸗
nem ꝑducebant:ita ⁊ hoc tempoꝛe iĩminente
paſchali ſolennitate: quia veros iſraelitas
qui baptiʒandi ſunt dolet diabolus de ſuo
exercituvel poſſeſſione diſcedere:grauioꝛes
cõſueuit tribulatiões ĩmittere: maioꝛa ſcan-

dala ↄcitare. Sed nos ſi moyſen ſequimur:

id eſt ſi legem libẽter audimus: retroſpicere
vel deſiderare ęgyptum nolumus: pharao/

opoꝛteat ſidelit ſemꝑ audire:in iſtis

Ber.LxxxXvV. Feria ſcdᷣa poſt tertiã do.in.xL.Ger..

dominet᷑.Et quia veniẽs dñs noſter alliga

ne ſubmerſo ꝑ ſacramẽtũ baptiſmi:velut ꝑ

tranſitum maris rubꝛi de eius poteſtate vel

ſeruitio liberamur. Certiſſimũ ẽ frẽs chariſſi
mi:qꝛ quõ tunc ęgyptij ſilios iirł multis tri/
bulationibꝰ ad amaritudinẽ ꝑducebant:ita
ſicut iam diximus ⁊ in hoc tempoꝛe diabolꝰ
⁊ angeli eiꝰ ſideles chꝛiſtianos ⁊ bonis ope/
ribus deditos impugnare vł inquietare nõ5
ceſſant.hoc tamẽ ſcitote fratres:qꝛ diabolꝰ B
nõ ꝑſequit᷑ niſi bonos. AMalos em̃:luxurio/
ſos: cupidos ⁊ ſuꝑbos plequi diabolus nõ
cõſueuit: Amici em̃ ſunt ſui:⁊ ſemꝑ volũta/
tes illius faciũt.Et intantũ eos nõ ꝑſequit᷑:
yt etiã ꝑ illos alios ꝓꝑſequat᷑. AMalos enim
homies diabolus quaſi malleos vel flagel/
la habere cõſueuit. Deniq; non ꝑſequit᷑ bo/
nos:niſi ꝑ malos.habet ergo deus miſtros
ſuos:habet ⁊ diabolꝰadiutoꝛes ſuos.Deus
em̃ ꝑ homies bonos tanq; ꝑ miniſtros ſuos
agit omne qð bonum eſt:diabolus vᷣo pꝑ ho
mines malos velut ꝑ ſatellites ſuos exercet
omne quod malũ eſt. Piabolus per maloꝝ
auariciã veſtitos expoliat: deus ꝑ homines
bonos veſtit nudos. DHiabolus ꝑ impios et
ſuꝑbos etiã ⁊ eos qui pacem habere vident᷑
ad ſcandala vel lites inſtigat: deus ꝑ pios ⁊
humiles diſcoꝛdes quoq; paciſicat. Et quia
longũ eſt ire ꝑ ſingula: vt ꝓ certo agnoſcat
⁊ intelligat charitas veſtra: qꝛ ſicut om̃e qð
bonum eſt ꝑ bonos homines agit deus:ita
omne qð eſt crudele ⁊ impiũ:ꝑ malos homi⸗/
nes cõſueuit exercere diabolus.Peniq; con C
ſiderate fratres ⁊ coꝛpoꝛalibꝰ etiã oculis vi/
debitis: quomõ pplus diaboli ꝑſequit᷑ ełm
chꝛiſti: dũ adulteri ꝑſequũt᷑ caſtos:inſectan
tur ſobꝛios ebꝛioſi: hũilibꝰ inſidiant᷑ ſuꝑbi:
benignos inuidi:largos cupidi:⁊ eos qͥ mã⸗-
ſuetudinẽ vł patientiã retinent affligere nõ

,Snu iracũdi.Et ideo cõſideret vnuſqᷣſq;
cõ

ſcientiã ſuam: ⁊ ſi ſe videt et in cogitatiõe

in opere ſemꝑ qð bonũ eſt diligere:⁊ quod

honeſtũ eſt iugiter exercere: miniſtrũ ſe dei
eſſe cognoſcat ⁊ gaudeat. Qui vᷣo ſeipᷣm in/
terrogans viderit ꝙ malũ eſt non ſolum co/
gitare ſed etiaʒ dicere vel exercere:adiutoꝛẽ
diaboli ſe eſſe intelligat ſimul ⁊ dicat:⁊ dum
adhuc peccatrix aĩa in coꝛpoꝛe ſuo tenet᷑ in/
cluſa:cum dei adiutoꝛio de poteſtate diabo
li ſe conet᷑ eruere. HNemo ſe circũueniat frẽs
chariſſimi. Unuſquiſq; cuiꝰ oꝑa ⁊ volupta/
tes exercet in iſto ſeculo: cum ipſo erit poſt/

modũ in futuro. Ac ſic omnis homo aut cũ

l 3

Ger. LxxXVI Feria tertia pꝰ tertiã do.ĩ.x. Ser.. MN.
chꝛiſto regnaturus eſt: aut cum diabolo in domo patris ſui:⁊ veniebat vt lauaretur ad t unins
inferni ſuplicio cruciandus.Et ideo dũ tem aquam. Pharao in diaboli typum accipi?: D pu.
pus eſt ⁊ in noſtra poteſtate conſiſtimus:cũ flilia eius ſicut dixi eccleſia intelligit᷑. aũt ireron
dei adiutoꝛio vnuſquiſq; qui ſe malis operi pater eius diabolus antea fuerit: dominus cadun⸗
bus in ſiniſtra eſſe cognoſcit: pꝛiuſq; ab hac in euãgelio iudęos increpans ait: Vos inqͥt Job.s. votlit
luce diſcedat: ad dexterã tranſire contendar ex patre diabolo eſtis. Patrẽ ergo diabolũ Alunrq
Matth.25. non ad ſiniſtram:ne audiat: Diſcedite a me habuimꝰ nõ ex eo naſcendo: ſed nequicias
maledicti in ignem ęternũ:ſed ad dexteram illius imitãdo.Exierat ergo filia pharaonis dunoen
vt interagnos audire mereat᷑: Venite bene / de domo patris ſui:quę qᷓ;uis impiũ habue/ atube
dicti ꝑcipite regnũ. Ut hęc omnia cũ dei ad/ rit patrẽ:attamẽ ei dicit᷑ ꝑ ꝓphetã: Audi ſi· Nõ. 44. nnon⸗
iutoꝛio poſſimus implere: attẽtius de dan / lia ⁊ vidę:et obliuiſcere populũ tuũ ⁊ domũ lidelen
dis elemoſynis cogitemus. Qualiter autẽᷓ patris tuůi. Qui dicit: Audi filia:pater ẽ.Et 4 ied
de ſiniſtra tranſeat᷑ ad dexterã: euidẽs ⁊ ma/ ille qui admonet᷑ obliuiſcẽdus:parer nihilo u
nifeſta ratio demonſtrat. Qui fuit ebꝛioſus minus nominat᷑.Ac ſic deus pat admonet urate
ſit ſobꝛius: ſit patiens qui fuerat iracũdus. vt diabolũ patrẽ debeat derelinquere. hHęc R
Qui ſolebat res alienas rapere:incipiat eti/ ergo eſt eccleſia quę exijt de domo patris ſu dürlir
am ꝓpꝛias pauperibꝰ erogare.Qui ſolebat diaboli: ⁊ ad aqua: id eſt ad aquã baptiſmi e
maledicere: benedicat. Qui ſolebat periura feſtinauit: vt lauaret᷑ a peccatis ꝗ̊ in domo iu .
re:etiã a iuramẽto abſtineat.Qui conſueue patris ſui cõtraxerat. Dheniq; ſtatim viſcera ndi
rat detrahere:ſemꝑ qð bonum eſt loqui ſtu/ milericoꝛdię accipere meruit:⁊ collegit mox i
deat.Qui erat ſuꝑbus:ſit hũilis.Et hoc oꝛ ſen a parentibus ſuis ꝓiectum in flumine. 4 iur
dine ſemꝑ cõtrarijs ſtudeamus ſanare con- Aoyſes ergo a matre ſua ꝓijcitur: ⁊ a pha/ . 4
traria:vt deſtructis vitijs: virtutes feſtine/ raonis filia inuenit᷑ atq; colligit᷑: et chꝛiſtus u
mus inſtruere: Et hoc oꝛdine qui ſuntĩ ſini dñs a ſynagoga de qua natus eſt repudiat᷑: eunn
ſtra:trãſire conent᷑ ad dexterã: vt ante tribu ⁊ab eccleſia inuenit᷑ atq; ſuſcipit᷑. Poſtq; au B is dbi
nal ęterni iudicis quicũq; talis eſſe voluerit tem creuit moyſes: abijt ĩ regionem longin/Exo. .· Bhm
Abi.S. audire mereatur:Euge ſerue bone ⁊ fidelis: quã:⁊ accepit ęthiopiſſam vxoꝛẽ.Agnoſcite incg
intra in gaudiũ domini tui: ad qð vos do/ fratres hoc non paruũ eſſe myſteriũ.Ethio/⸗ ðð neth⸗
minus ꝑducere dignet᷑: cui eſt honoꝛ cũ pa/ piſſa illa ex gentibꝰ erat: qua beatꝰmorſe d
tre ⁊ ſpũſancto in ſęcula ſęculoꝝ: Amẽ. duxit vxoꝛẽ: qꝛ et chꝛiſtus ex gentibꝰ ſibi ſo/ nqgutg
ciaturus erat eccleſiã. MRoyſes dereliqᷣt po/ Cignpe
.- Atẽ eo dẽ die Sermones de Epi ⸗ pulũ ſuũ in longinquis regionibus ⁊ ęthio/ n en
ola ⁊ euangelio eiuſdem diei:ha/ piſeę cõiungit᷑: ⁊ chꝛiſtus derelicto lo iudę Kunent.
hent᷑ infra Dnica ſexta poſt octauas oꝛũ de extremis regionibꝰ eccleſię ſociat᷑: illi N.
feſti Trinitatis: Et inter ſermones vtiq; quę dicit in pſalmis: A ſinibꝰ terrę ad Ns. 60.· unggppn
ad fratres in heremo.xxxij. te clamaui.Audi ex ꝑſona eccleſię:ĩ canticis ſollen
— canticoꝛũ. Ait eccleſia: Higra ſum et ſoꝛmo- ant.. Liuhh
¶ Feria tertia poſt tertiãs dominicã ſa. Quid eſt: Nigra ſuʒ ⁊ foꝛmoſa: niſi nigra nellift
Sermo in qdrageſima:De natiuitate Moy ꝑ naturã:foꝛmoſa ꝑ gratiã? Nigra oꝛiginali tpopli
LxXxxvVI. ſi ⁊ rubo:Hermo 1I1 peccato: foꝛmoſa baptiſmi ſacramento: Dũ . topenae
Hlectione diuina frẽs chariſſimi:qᷓ dergo paſceret moyſes oues ſoceri ſuii deſer/ Aſenit
4 nobis recitata eſt audiuimꝰ: ꝙ poſr to: apparuit ei dñs in rubo: et dixit moyſes: clliani,
Exo. 2.ea q; ſanctꝰ moyſes natus eſt ꝓpter Vadam ⁊ videbo quare rubus ardet:⁊ non Exo · nſtun
metũ pharaonis miſſus ſit in fiſcellã ſcirpe, conſumit᷑ Et appꝛopinquanti dixit dñs: NHe utipen
⁊ ꝓiectus in carectũ fluminis.Si diligenter appꝛopinques huc: ſed ſolue coꝛrigiã calcia/ ocae
attendimus fratres chariſſimi: ſicut beatũ mẽti tui:qꝛ locus in quo ſtas terra ſancta ẽ. Ploſen
iſaac ⁊ iacob ⁊ ioſeph:ita moyſen typũ chꝛi / Rubus ille genus eſt ſpinarũ. Ardebat em̃ urut
ſti ᷣtuliſſe cognoſcimus. Deniq; cõſiderate er non conſumebat᷑. In rubo ſigniſicata eſt Uunntefii
diligẽtius:⁊ videbitis quãta in illo ſint ſisu ſynagoga iudęoꝝ. Multo em̃ tempoꝛei eis akeſucte
rata myſteria. Moyſes a muliere iudęa na/ feruoꝛ ⁊ flamma ſanctiſpũs fuit:⁊ tamen ita nisnann
ſcitur:et pharaonis ſilię adoptat᷑. Filia em̃ ↄtra dei gratiã rebelles ſemꝑ ſpũiſancto re⸗/ rl
pharaonis eccleſiã figurauit: quę exierat de ſtiterunt: vt eoꝝ peccata vel ſacrilegia igne Meinf

.
.* . . .

e Ber. LXXXVII. Feria tertia p' tertiã do.ĩ. x. Ber. II

turgd
aeok:
Ci

onninus

Msili NI

diaboli
eqicus
Mnonis
üibabue

Auc ⸗ R⸗

indoni
eri. Et
lernhio
admonen
ere. bet
vatrisi
baptüini
lindomo
n wſeer
egtno⸗
fummne.
napha⸗
tcheiſtus
cyuduit:

Poſtian
mlongin⸗ey⸗

Rgnoſete
i. Ethio⸗
Pnoſſes
bbeſtbiſo⸗
elictpo⸗
1s1ghio⸗
ploiuce
ſocakell

illnig⸗
10igul
ento⸗
ſuiideſen
unoſies
etanon
tofsrhe
igälin
raſanant.
debaten
nfanc
porich
tament
landoſ⸗

llcono

rlene 1 e
nicantis
atſonno

ſanctiſpũs cõſumi non poſſent. DNixit autẽ
Exo.ʒ. dominus ad moyſen: Veni et mittam te in
ggyptum.Et reſpõdens moyſes dixit: Do/
mine non ſum eruditus:⁊ tardus ſum ad lo
quẽdum.Et ait illi dominus:Ego aperiam
os tuſũ:⁊ inſtruã te quę opoꝛtet te loqui. Be
ati ſunt quoꝝ os dominus aperit vt loquã/

tur. Omnibus em̃ qui ꝓ veritate: pꝛo iuſti /

cia:pꝛo caſtitate:pꝛo humilitate:pꝛo miſeri/
coꝛdia loquunt᷑:ſine vlla dubitatiõe os illo/
rum nõ aperit niſi dominꝰ: Sicut ecõtrario
qui de luxuria: de auaricia: de ſuperbia: de
rapinis: de ſcurrilitate vel nequicia aſſidue
loquũt᷑: quis illoꝝ os aperiat nõ opus ẽ di/
cere:poteſt hoc vnuſquiſq; ſine vlla difficul
tate cognoſcere. Et ideo fratres chariſſimi
auxiliãte domino bona iugiter cogitemus:
vt os noſtrũ non crudelis aduerſariꝰſed deꝰ
Zudj.oõ. pius aperiat. Ex abundantia em̃ coꝛdis os
loquit᷑. Unuſquiſq; noſtrũ cuius ſſentiam
ſuſceperit in coꝛde:ipſius verba ꝓferre con/⸗
ſueuit ex oꝛe. Noſtrũ aũt coꝛ aperiat᷑ chꝛiſto
et claudat᷑ diabolo:vt ĩ nobis impleat᷑ illud
Aenit. 16, gqð de domino et populo ſancto ſcriptũ eſt:
2. Corj. 6. Et habitabo inquit in eis: et inambulabo.

Job.iꝗ. Et iterum: Ego ⁊ pater veniemus:⁊ mãſio/

nem apud eum faciemus. Qui ſemꝑ qð iu/
ſtum eſt loquit᷑ ⁊ deus in illo habitat et ipſe
Exo. 4. in deo.Dixit ̊ dominus ad moyſen: Quid
eſt inquit quod in manu geſtas: Et ille ait:
Virga. Pꝛoijce inquit eam in terrã.Auam
cum ꝓieciſſet: verſa eſt in ſerpentẽ:ita vt fu/
geret moyſes. Virga illa fratres chariſſimi
crucis myſteriũ ſferebat. Sicut enim ꝑ vir

gam ęgyptus decem plagis ꝑcutitur: ita et

per crucem totus mũdus humiliat᷑ ⁊ vincit᷑.
Et ſicut pharao ⁊ populꝰ eius ꝑ virge ſacra/

mentũ affligitur vt ad ſeruiendũ deo dimit

tat populũ iudęoꝛum:ita diabolus ⁊ angeli
eius ꝑ crucis myſteriũ fatigant᷑ ⁊ pᷣmunt᷑ vt
a dei ſeruitio reuocare nõ poſſint populum
Abi.sS. chꝛiſtianũ. &Æ autẽ miſit moyſes manũ ſuã
in ſinum ſuũ et ꝓtulit eam lepꝛoſam:⁊ iterũ
miſit ⁊ pꝛotulit ſanam⁊ carni reliquę ſimilẽ:
non ocioſe debemus accipere. In manu illa
typus ſynagoge vel eccleſię gerebat᷑. Sicut
pꝛioꝛ fuit populꝰ iudęoꝛũ: poſterioꝛ gentiũ:
ita ante fuit ſynagoga qᷓ; eccleſia. Sed quia
eccleſia eligit᷑ et ſynagoga repudiat᷑:ideo in
pᷣmis manus moyſi lepꝛoſa efficit᷑:et poſtea
carni reliquę ſimilis reddit᷑: ac ſic ſynagoga
ꝓpter inſidelitatẽ lepꝛoſa relinquit᷑:eccleſia

9.
R

Movpſes:lex itelligit᷑ ꝗᷣ data ẽ huic mũdo vt

quaſi manus ſana ad omne opus apta peli /
git᷑. Leuauit & moyſes ſephoꝛã vxoꝛẽ ſuã:et E
veniebat in ęgyptũ.Et aſtitit dñs cõtra eũ: Exo.4.
⁊ volebat occidere eum. Foꝛſitan i hoc loco
poſſumus intelligere ꝙ diſplicuerit deo:q̃re
moyſes tanta mirabilia facturus:vxoꝛis im
pedimentũ ſecũ ducere vellet i egyptũ. Vñ
dat intelligi ꝙ ex illo loco remiſerit vxoem
ſuam ad ſocerũ ſuũ.Nã intantũ ſine illa de⸗
ſcendit in ęgyptũ:vt poſtea iã in heremo cõ
ſtituto moyſi ipſã vxoꝛẽ ſuã:ſicut legimꝰ:ie/ Exo.18.
thꝛo cognatus ſuus adduxerit.& aũt ga Exo.4.
ꝓiecta in terrã verſa eſt in ſerpentẽ:qͥd ſigni
ſicet videamꝰ.Serpens ꝓ ſapiẽtia reputat᷑:
ſicut dominus in euãgelio: Eſtote inqͥt pꝛu Matthᷣ. 1o.
dentes ſicut ſerpẽtes. Virgã crucẽ diimus
figuraſſe. Crux & ꝗᷓ infidelibus ſtulticia eſſe 1. Corj.r.
credit᷑: ſicut dicit apłus: gentibus ſtulticia:
poſtea q; in terrã miſſa eſt:id eſt ad paſſionẽ
dñi ſparata: verſa eſt in ſerpentẽ: hoc eſt in
ſapientiã. Et ĩ tantã ſapientiã ꝗq omnẽ mũ/
di iſtiꝰ ſapientiã deuoꝛaret. Deniq; oẽs ſer/ Exo.⁊.
pentes quos magi incantationibus ſuis fe-
cerant deglutiuit. Per virgã & egyptus fla⸗
gellat᷑:⁊ ꝑ crucẽ mũdus vincit᷑: ⁊ diabolꝰ ſu/
perat᷑.Oꝛemus ergo frẽs chariſſimi vt ⁊ no-
bis chꝛiſtus dñs ꝓ ſua pietate cõcedat mun
di huiꝰ cõcupiſcentiã vincere: et de diabolo
et angelis eiꝰ ante tribunal ſuũ fęlicẽ victo/
riã repoꝛtare:cui honoꝛ eſt ⁊ imperiũ in ſęcu

la ſeculoꝛũ: Amen.
¶ In eadem feria:de decem plagis Sermo
ggyptioꝛũ:Sermo II LXXXVII.
5 Oyſes ad ęgyptũ veniens frẽs cha/A

riſſimi:defert ⁊ virgaʒ:qua caſtigat
verberat ęgyptum decem plagis: Exo. 7.
eũ decẽ plagis:id eſt decẽ mãdatis ꝗᷓ in de/
calogo cõtinent᷑ coꝛripiat ⁊ emẽdet. & aüt
lex moyſes intelligi poſſit: dñs in euãgelio
dixit:habẽt moyſen et ꝓphetas:id eſt legẽ Zud.i.
ꝓphetas. Virga vᷣo ꝑ qua ęgyptus ſubij/
ci᷑ ⁊ pharao ſuperat᷑: crucis chꝛiſti imaginẽ
ſᷣferebat:ꝑ quã mũdus hic vincit᷑:⁊ pᷣnceps
huiꝰ mũdi cum pᷣncipatibus ⁊ poteſtatibus
triumphat᷑. & autẽ virga ꝓijcitur ⁊ fit dꝛa/ Exo.7.
co vel ſerpens ⁊ deuoꝛat ęgyptioꝝ ſerpẽtes:
Serpens ꝓ ſapiẽtia ponit᷑: ſicut ſcriptũ eſt:
Eſtote pꝛudẽtes ſicut ſerpẽtes. Idcirco vir/ Mattb. ic.
ga moyſi:id eſt crux chꝛiſti poſtea qᷓ; ad tras

deſcendit: id eſt poſtea qᷓ; ad credulitatem ⁊

1 4

fidem hominũ venit:cõuerſa eſt i ſapientiã:
⁊ in tantã ſapientiã quę omnẽ ęgyptioꝛũ:id
B eſt huiꝰ mundi ſapientiã deuoꝛaret.Qð vᷣo
Exo.⁊. aquę fluminis vertunt᷑ in ſanguinẽ:ſatis cõ

ueniẽter aptat᷑: vt fluuius cui hebꝛeoꝝ par/

uulos crudeli nece tradiderant: auctoꝛibus
ſceleris poculũ ſanguinis redderet:⁊ cruoꝛẽ
polluti gurgitis quẽ parricidali cęde macu/
Exo.S. lauerãt: potãdo ſentirẽt. Secũda vᷣo plaga
in qua inducunt᷑ ranę:indicari figuralit arbi
troꝛ carmina poetarũ:qui inani quadã ⁊ in/
flata modulatione velut ranarũ ſonis ⁊ can
tibus ſiles mũdo huic deceptionis fabulas
intulerũt. Ad nihil em̃ animal illudvtile eſt:
niſi qð ſonũ vocis impꝛobis et impoꝛtunis
Abi.s. clamoꝛibꝰreddit. Poſt hoc ſcynifes ꝓducun
tur. Hoc animal pennis quidẽ ſuſpendit᷑ ꝑ.
gera volitans: ſed adeo ſubtile eſt? minutũ
vt oculi viſũ niſi acute cernẽtis eludat.Coꝛ/
pus tñ cũ inſederit acerbiſſimo terebꝛat ſti
mulo:ita vt quẽ volantẽ qͥs videre non va/
let:ſentiat ſtimulantẽ.hoc &̊ animalis genꝰ
digniſſime arti philoſophię vel hereticoꝛũ
calliditati poterit cõparari: quę minutis et
ſubtilibꝰ verboꝝ ſtimulis animas terebꝛat:

⁊ tanta calliditate circũuenit vt decept qͥſq;

Cunec videat nec itelligat vnde decipit᷑. Quar
Exo.S. to quoq; in loco cynomia:id eſt muſca cani/
14. de Ciuita/ na inducit᷑:quę cynicoꝝ ſectę merito compa
te dei c⁊z.20 .„1 ris . 1
rat᷑:qui ad reliquas deceptiõis ſuę impꝛobi⸗/
tates:etiã voluptatẽ ⁊ libidinẽ ſummũ pᷣdi/
cant bonum. Am̃ igit᷑ ꝑ hec ſingula pᷣus de⸗/
ceptus eſt mũdus: adueniẽs ſermo ⁊ lex dei
huiuſcemodi eũ coꝛreptiõibus arguit: vt ex
qualitate pęnarũ qualitates ꝓpꝛij agnoſcat
Exo.9. erroꝛis.Quito in loco animaliũ nece vel pe/
cudũ ęgyptꝰ verberat᷑. Vęcoꝛdia in hoc ar/

guit᷑ ſtulticiaq; moꝛtaliũ: qui tanqᷓ; irratio/
nabilia pecoꝛa cultũ ⁊ vocabulũ dei impoſu

erũt figuris:nõ ſolum hominũ ſed ⁊ pecoꝝ.
Vngde iuſto iudicio factũ eſt:vt in qͥbus cul/
tũ credebãt ineſſe diuinũ: in his viderẽt mi/
Abi.S. ſeranda ſuplicia. Vulnera poſt hec ⁊ veſicę
cũ feruoꝛe ſexto in verbere ꝓducunt᷑:⁊ videt᷑
mihi ꝙ in vlceribꝰ arguat᷑ doloſa ⁊ pꝛurulẽ⸗
ta malicia: ĩ veſicis tumẽs ⁊ inflata ſuꝑbia:
in feruoꝛe irę ac furoꝛis inſania.hucuſq; per
eerroꝛũ ſuoꝛum figuras mundo ſupplicia tem
Exo.9.perant᷑. Poſt hęc vᷣo verbera veniunt de ſu/
pernis voces et tonitrua:et grando et ignis
diſcurrens in grandine. Videte temperamẽ
tum diuinę coꝛreptionis. Non cum ſilentio

los peccatoꝛũ quos debeat ignis ille depa/

Ad vltimũ: pꝛimogenitoꝛũ infertur inte
tus. Pꝛimogenita ęgyptioꝛũ non incogriue

verberat:ſed dat voces ⁊ doctrinam cclitus
mittit: per quã poſſit culpbam ſuam mũdus
caſtigatus agnoſcere. Dat et grandinẽ:per
quam tenera adhuc vaſtent᷑ naſcẽtia vitio⸗/
rum. Dat ⁊ ignem ſciens eſſe ſpinas ⁊ tribu/

ſcere. De quo dicit dominꝰ: Ignẽ veni mit/ Zud.i2.
tere in terram. Per hunc enim incentiua vo
luptatis ⁊ libidinis cõſumunt᷑. autẽ locu Exo.io.
ſtarũ octauo in loco fit mẽtio: puto per hoc
genus plagę aut detrahentis aut ſemꝑ a ſe
diſcoꝛdaatis humani generis incõſtantiam

deſignari. Locuſta em̃ cum regem nõ habe/ Pꝛouer. 90.

at: ſicut ſcriptura dicit: vna acie oꝛdinatum
ducit exercitũ.homines vo cum rationabi/
les a deo facti ſint: neq; ſemetipſos regere
potuerunt: neq; dei regis patiẽter modera/

mina ꝑtulerunt. Mona plaga tenebꝛę ſunt: E

vt mentis eoꝛum cęcitas arguat᷑: vt intelli/ Exo.ꝛ0.
gant diuinę diſpenſationis ⁊ ꝓuidentiꝑ ob/
ſcuriſſimas eſſe rationes. Poſuit em̃ deus: Es. 17.
ſicut pſalmiſta dicit: tenebꝛas latibulũ ſuũ.
Quę ſuꝑbi audacter et temere ꝑſcrutari cu/

pientes: et alia ex alijs aſſerentes:in craſſas

7 palpabiles erroꝛũ deuoluti ſunt tenebꝛes.
ũ infertur interi/- Exo. 12.

pꝛincipatus ⁊ poteſtates mũdi huius:id eſt
diabolus ⁊ angeli eius intelligunt᷑: quos in
aduentu ſuo chꝛiſtus deſtruxiſſe dicit᷑: id eſt
captiuos duxiſſe:⁊ triumphaſſe in ligno cru
cis ſuę. Poſſumus pꝛimogenita ęgyptioꝛů
accipere etiã omnes hęreticoꝛũ auctoꝛes:et
inuentoꝛes falſarum quę in hoc mundo ſüt
religionũ:quas chꝛiſti veritas cũ ſuis extin/
guit auctoꝛibꝰ. Et vt hec queę dicta ſunt: te/⸗ F

nacius veſtrę memoꝛię inhęreant: ⁊ ea velut Recepiiulati

munda animalia: in oꝛe coꝛdis reuoluere:et
ſpiritaliter ruminare poſſitis: bꝛeuiter reca/
pitulationẽ facimus. & enim in pᷣma pla Exo. 7.
ga:aquę cõuertunt᷑ in ſanguinẽ: ſigniſicant᷑
doctrinę philoſophoꝛũ:que paruulos ſenſu
decipiunt. &â& vo in ſecũda plaga: multitu/ Exe..
do ranarũ:intelligunt᷑ in eis carmina poeta
rum:quę nullis vnq; pꝛodeſſe potuerũt. In abi.
tertia plaga ſcynifes:id eſt muſcę minutiſi-⸗
mę pꝛoducunt᷑: grauiſſimo ſtimulo coꝛpoꝛa
cõpungentes:⁊ ĩ eis philoſophię artis aſtu/
tia:⁊ infglicium hęreticoꝛũ venena vel com/

ga:muſca canina induci?᷑: ⁊ cynicoꝛũ doctri⸗
nę merito comparat᷑:qui inter reliqua mala

crog biuint

cmn

menta ſubtiliſſima deſignant᷑. QAuarta pla/ gxo.s.

gerl'

Hhelbidin
locont
5 on
s. Nſen
.
fanel

doſe⸗
Gietun
busett
ingean
as:!
lbiaine
cn Alun
l 3
ſuperbe
iuute
ℳ1 Degn
gens

6elo ſhen

pergu⸗a
dn. Hean
AAuibus
lapece
chrlcon
ptilni
piobzn
loteng
ſctag
(piain
Gusty
ninone
fuman
ſo

Cod

ues Dar

run
eg de
ſidee
nnoi⸗

Ge

hg Ciptn
Snoch

e

runciin
ſuan W
Gancinige
nſäuntn
Dunastni
noln
n nun .“R
Qmͤan he
nn Abee⸗
tſendeſe
ne üinn
ggennödenohr
Weondinnnn
unnandnrdi
enphos egen
nünnin
nenedre iun
nake tinncl’len
guidenneoh
lureideln e
lubliſii
utnnan
Nes naalus
ſunttenenus.
nſenur inen,en
inonincige

ibaiustakdd

uni. o⸗ 4
ſedich üich
ſenlignocn 8
ien oyron
zaucorese
venet nuncoli⸗
cüſistn

nuſu 1

air 4
heuten
r n
eſ⸗
. umlin .
nnnun
Hotueril)
ſee minut ii
Guio copen
hieont nod

N

LXXXVIII.

22 Dessnene N)hee wde ajpejN*, 7

Ser.LxxxXVIII. Feria. Ii. py tertiã do.ĩ. xL. SD

Exo. 9. libidinem ſummũ ſdicant bonum. Quinto
loco animalia occidunt᷑: et ſignificat᷑ in hoc
vęcoꝛdia vel ſtulticia hominũ. Sexto loco
Abi.v. vlcera:puſtulę ⁊ veſicę cum feruoꝛe mittun/
tur. In vlceribus arguit᷑ doloſa ⁊ pꝛurulen/
ta malicia: in veſicis tumens et inflata ſuꝑ/
Exo.9. bia:in feruoꝛe irę ac furoꝛis inſania. Poſtea
vo ſeptimo loco: tonitrua et voces de cęlo

non ſolum laicis ſed etiam aliquibus cleri-
cis ſolet ſcrupulum generare. Dicunt enim
aliqui inter ſe: Cur enim iniquitas illa pha/

raoni imputat᷑: cum dominus coꝛ illius ob/

mittunt᷑ ſimul ⁊ grando vel ignis. In voci /
bus et tonitruis agnoſcit᷑ doctrina cęleſtis:

in grandine diſciplina quã accipiunt pecca/
toꝛes: in igne gratia ſanctiſpiritꝰ per quam
libidinum voluptates et peccatoꝛũ tribuli/
Exo.vo. conſumunt᷑.Octaua plaga: locuſtę introdu
cunt᷑. Animal dente noxiũ:⁊ ſigniſicat᷑ ĩ eis
ſuperbia hominũ malignoꝝ:qui ſe inuicem
falſis teſtimonijs:⁊ ꝓditionibus ꝑſequunt᷑.
Gał.S. De quibꝰ apoſtolus dicit: Si inuicem moꝛ/
detis ⁊ comeditis:videte ne ab inuicem con
Exo.io. ſumamini. Nona plaga tenebꝛę inducunt᷑:
per quas cęcitas mentis vel coꝛdis arguit᷑.
Exo. ꝛ⁊. Decima plaga:pꝛimogenita percutiunt᷑: in
quibus aut ſpiritales nequicię:aut oꝛigina⸗
lia peccata intelligi poſſunt: : quę veniente
chꝛiſto per myſterium crucis et gratiam ba/

/deli

ptiſmi deleri vel extingui manitfeſtiſſime cõ

pꝛobant᷑.hec ergo fratres chariſſimi:quę il/
lo tempoꝛe per figuras ⁊ imagines legimus
facta: gaudeamus et gratias deo agamus:
quia in nobis per eius miſericoꝛdiã et ſenti⸗/
mus ⁊ videmus eſſe co mpleta:regnante do
mino noſtro ieſu chꝛiſto:cui ẽ honoꝛ ⁊ im pe⸗
rium cum patre et ſpirituſancto: ber omnia
ſecuta ſculoꝛu: Amen.

NSem m eodem die Homelię de eo
quod ſcriptum eſt in euangelio ſᷣm
Hatth. 18. Matthęum: Si peccauerit in te fra
ter tuus ⁊c·que habent᷑ inter ſermo
nes de Uerbis domini.xv. et. xvj.
Et de aegionibus euangelioꝛũ:li

(Weria eria quarta poſttertiã domini⸗
cam in quadrageſima: De eo quod
Exo. 9. rintun⸗ eſt: Indurauit dominus
Sermo coꝛ Dharaonis:Serme 1

Votiens lectio illa recitatur fratres
chariſſimi:in qua frequẽter audimꝰ
coꝛ Pharaonis dominũ induraſſe:

na potentia: ſed diuina patientia credenda
eſt obduraſſe. Deniq; quotiẽs eum dei pla/

duraſſe referatur? Et quia de hac re immun/
diſſimi manichęi ſacrilego furoꝛe ſcripturaʒ
veteris teſtamenti repꝛehendere ſolent: Ro
go vos fratres chariſſimi diligenter atten
dite: quia etſi non quãtum debemus: certe
vel quãtum poſſumus bꝛeuiter volumꝰ cha
ritati veſtre ſuggerere qualiter obduratio/
nem illam debeatis accipere. Pꝛimo hoc ſi⸗/

eliter ⁊ firmiter credat dilectio veſtra: quia

(nunch pꝛius deus deſerit hominẽ:niſi pꝛius

ab homine deſeratur. Cum enim ⁊ ſemel et
ſecundo ⁊ tertio vnuſquiſq; g grauia peccata
cõmiſerit: expectat tamẽ illum deus: ſicut ꝑ

ꝓphetam dicit: vt conuertat᷑ et viuat. Cum Eʒech. 33.

vo in peccatis ſuis cęperit ꝑmanere:de mul
titudine peccatoꝛum naſcitur deſperatio: ex
deſperatione obduratio generat᷑.Dum ho/⸗

mises negligẽtes in pꝛimis deſt piciunt pec pec/

cata ſua quia parua ſunt: creſcentibus mi⸗
nutis peccatis addunt᷑ etiã crimia:et cumu/⸗

lum faciunt ⁊ demergunt. Quod cum factũ

fuerit:implet᷑ hoc quod ſcriptum eſt: Necca Pꝛouer. 18.

toꝛ cum venerit in ꝓfundum maloꝛũ cõtem

nit. De talibus ⁊ apoſtolus dicit: Ignoꝛas Ro. 2.
ꝙ patientia dei ad pęnitentiam te aaducit-
Tu autẽ ſᷣm duriciam coꝛdis tui ⁊ coꝛ impe2-,p⸗
nitẽs:theſaurizas tibi iram in die irę. Et de

tali obduratione etiã alibi legimus: Equus Ecẽi.50.
indomitus euadit durus: et filius remiſſus

euadit pſᷣceps. Et iterum de coꝛrigendo ſilio
ſcriptura loquit᷑. Vnde ait: Lũde latera ſilij Abi.s.
tui dum infans eſt:ne induret ⁊ non conſen/
tiat tibi. Iſta enim teſtimonia ſcripturaruz
ideo charitati veſtrę inſinuare volui: vt iĩtel/
gatis quia et obduratio nõ dei potentia cõ/
pellente perſicit᷑:ſed dei remiſſione vl indui /
gentia generat᷑: ac ſic pharaonem non diui⸗/

ga percuſſit:afflictus pęnituit. At vbi ei re-
miſſio diuina indulgentiã dedit: iterum ſe

in ſuperbiã elatus erexit. Hoc ergo diffini/

tiſſime credite fratres ⁊ hoc intelligite: quia
quotiẽs dñs dixit:Ego indurabo coꝛ phara
onis:nõ aliud intelligi voluit: niſi ego inqᷣt

ſuſpendo plagas! meas ⁊ flagella:vnde eũ ꝑ

indulgentiã meã ↄtra me obdurari ꝑmitto.

Seg foꝛte aliquis dicat: Quare illum deus -—

1 5

BGancti dcluguſtini de tempoꝛe

parcendo indurari fecerit: et quare flagella
remouerit? hoc loco ſecurus ego reſpõdeo.
Ideo deus totiens flagella remouit:qꝛ pha
rao pꝛo ingenti cumulo peccatoꝛum ſuoꝛum
nõ tanq; filius ad emẽdationẽ meruit coꝛri⸗/
pi:ſed tanqᷓ; hoſtis ꝑmiſſus ẽ indurari. Tan
tę em̃ illiꝰ iniqͥᷣtates ſᷣceſſerũt:⁊ deũ totiens
ſacrilego auſu cõtempſerũt:vt in illo imple/
Nöz. 2u. ret᷑ qð de talibꝰ ſpũſſanctꝰ dixit: In laboꝛe
hominũ nõ ſunt: ⁊ cũ hominibꝰ nõ flagella/
bunt᷑: Ideo tenuit eos ſuꝑbia:operti ſũt ini
qtate et impietate ſua: Pꝛodijt q̃ſi ex adipe
iniqᷣtas eoꝛũ.Ecce qualit᷑ obdurat᷑:qͥ ad coꝛ/

— —

cantico conſueuimus pſallere:Deus fldelis Deut.ʒ2.
in quo nõ eſt iniqᷣtas. Vnde ſicut iã ſupzuus
ſuggeſſi de pharaone:hoc ſine aliqua dubi/
tatione credamus:ꝙ eum nõ tam dei poten
tia qᷓ; dei patientia fecerit obdurari.Quam
rem etiã ipſo cõfitente euidẽter agnoſcimꝰ.
Sic em̃ ipſe cum caſtigaret᷑ iuſticia cõpellen
te ꝓfeſſus eſt: Dſis iuſtus: ego autẽ ⁊ pplus Exe.9.
meus impij. Qua ergo cõſcientia chꝛiſtian* F
deũ iniuſtũ eſſe ↄquerit᷑: Mam ⁊ intantũ nõ
eum deus irreuocabiliter obdurauit vt poſt
decẽ plagas populũ dei nõ ſolũ dimitteret:
ſed etiã exire cõpelleret.Qð em̃ decẽ plagis

rectionẽ caſtigari a dño non meret᷑.De illis X. ꝑcuſſus feciſſe legit᷑: poſt pᷣmã caſtigatõʒ im

aũt qͥs indurari dei miſcðia nõ ꝑmittit: ſcri/
eb.i2. ptũ eſt: Flagellat deus omnẽ filiũ quẽ reci/
Apoci.ʒ. pit.Et iterũ:Ego quos amo:arguo et caſti/
Pꝛouer.ʒ. go.Et iterum:Quẽ em̃ diligit dñs coꝛripit.
De hac obduratiõe etiam ꝓpheta ex ꝑſona
Eſa.oʒ. plłi ad dñm clamat dicẽs: Induraſti coꝛ no/
ſtrũ ne timeremꝰte.Qð vtiq; nõ ẽ aliud:niſi
deſeruiſti coꝛ noſtrũ:ne cõuerteremur ad te.
Quã rẽ multis ſcedentibꝰſacrilegijs in ꝓlo
iudęoꝝ impletã eſſe cognouimꝰ. Nemo g cũ
paganis aut manicheis dei iuſticiã rephen⸗
dere aut culpare pſumat: ſed certiſſime cre/
dat ꝙ pharaonẽ nõ dei violentia:ſed ꝓpꝛia
iniqͥᷣtas et indomabilis ſuꝑbia ↄtra dei pce/
D pta totiẽs fecerit obdurari.Quid eſt autẽ ꝙ

Exo. 4.et.7. dixit: Ego indurabo coꝛ eius: niſi cũ abfue/

rit gr̃a mea:obduret illũ neqͥcia ſua?:Et vt G̊
S Auideti poſſit agnoſci: aliquã ſilłitudinẽ de
lus viſibilibꝰcharitati veſtre ꝓponimus.
Sic em̃ quotiẽs nimio frigoꝛe aqua cõſtrin/
git᷑:ſolis caloꝛe ſuꝑueniẽte reſoluit᷑:et diſce/⸗
dente eodem ſole iterũ obdurat᷑: ita nimirũ
Matthᷣ.ꝛ 4·. peccatoꝝ frigoꝛe refrigeſcit charitas multo/
rũ:et velut glacies obdurant᷑:et cũ eis iterũ
caloꝛ diuinę miſcðię ſuꝑuenerit reſoluunt᷑:
NPs.18. Ille vtiq; caloꝛ de quo ſcriptũ eſt: Nec eſt qꝗᷣ
ſe abſcõdat a caloꝛe eius. Qð etiã erga pha
raonẽ impletũ eſſe cognoſcimꝰ: a qͥ quotiẽs
flagella remota ſunt:ↄtra deũ ſe obduratus
erexit:quotiens vero afflictus eſt humiliter

S

plere potuiſſe cognoſcit᷑. Quã rẽ etiaʒ cira
vernaculos noſtros exercere ↄſueuimus:qͥs
nimis delicate aut ſatis remiſſe nutrimus:
vel quibus frequẽter peccantibus indulge/
mus.Cum em̃ peioꝛes de ipſa remiſſiõe red
dunt᷑:ſolemꝰex his expꝛobꝛãtes dicere:Ego
te talẽ feci: ego tibi parcendo ꝓteruiã tuam
negligẽtiãq; nutriui. Et hęc nõ dicimꝰ ꝙ ex
volũtate nr̃a ĩ tantã ſint ſuꝑbiã deuoluti:ᷣ
qꝛ magis de bonitate vel indulgẽtia noſtra
fuerint obdurati. Ita ⁊ deꝰ de pharaone fe⸗
ciſſe dinoſcit᷑:dum ab illo ꝓ ineffabili boni/
tate plagas ſuſpẽdit: ille obdurato coꝛde cõ
tra deũ ſuꝑbus erigit᷑. Ego vobis frẽs cha/
riſſimi hęc ſuggerẽdo quaſi indicula quędã
directa ⁊ obſcura inſinuare curaui: Vos vᷣo
ſi pio et fideli aio ſicut conſueſtis ſcripturę
diuinę ſacramẽta ꝑcipitis: dño donãte ple/
nius qͥd rei veritas habeat cognoſcitl. Nos
vo fratres chariſſimi qui in veritate agno⸗
ſcimus:ꝙ ex multitudine peccatoꝝ deſpera/
tio naſcit᷑: ⁊ ex deſperatiõe obduratio gene-/

rat᷑:ſᷣm illud qð ſupꝛa dictũ eſt: Peccatoꝛ cũ Nꝛouer.iS.

venerit ĩi ꝓfundũ maloꝝ cõtemnit:quotiẽs
nobis aliqua peccata ſurrepſerint: ſine vlla
moꝛa medicamentũ elemoſynę vel pęniten/
tię feſtinemus animarũ noſtrarũ vulneribꝰ
ꝓuidere. Vtiliter enim malagmavel fibula
calidis adhuc vulneribus awonit᷑: ⁊ cito ad
ſanitatẽ vulnus reducit᷑: qð putreſcere lon/

E ſupplicauit.Quare aũt deꝰ nr̃ nõ oẽs ita mi⸗ga abuſione nõ ſinit᷑. Et ideo quotienſcũq;

ſericoꝛdit᷑ flagellat: vt nullũ ↄtra ſe obdura/
ri ꝑmittat: Aut illoꝛũ iniqͥtati qui obdurari
merent᷑ aſſcribendũ eſt:aut ad inſcrutabilia
dei iudicia referendũ:ꝗᷓ plerũq; ſunt occulta
nunq; tamẽ iniuſta. Hobis & ſufficiat pie et
Bo. 9. hũiliter credere illud qð aplus dixit: Nun/
juid iniqtas apud deũ: Abſit.Et illud qð i

delinquit᷑:peccata nr̃a iudices nos ſentiant
nõ patronos:accuſatoꝛes ſuos ⁊ nõ defenſo
res eſſe cognoſcant: ſᷣm illud qð ſcriptũ eſt:

Iniqᷣtatẽ meã ego agnoſco:et peccatũ meũ õ. ⸗o.

cõtra me eſt ſemꝑ.Tu agnoſce:⁊ deus igno⸗
ſcit.Nã quo pacto deꝰ dignet᷑ ignoſcere:qð
ĩſe homo dedignat᷑ agnoſcere: Quomodo

a⸗Pna⸗ νυυυααrαα ααα
AE

P Ga6 Vaιιω ααααα

„ 2
.

Sn

r

S.

eninſte
copoꝛ
melicn
aponen
ſbuser
oport
jiußo⸗
iuawpan

664 jebom

eleina
bogrehn
dponety
Columit
nobisſt
geniiu
auipuit

Nn⸗
locarent.
ſanſoꝛen.
deſgatan
plius pue
inhaturi
litereosg
pultosbel
kau
lbusinul
neretvine
npeſce

un pabeba⸗

Hentent
Wnnong
nboingt
gdiͤſe
Uneuteni

cGesllul

ſteſſte

4

cglän
fihncim
Pnpern

ihn bn ug

nuiguo
Meee
ores
mharyt
Genkef

.

imtimuntin

unnte

lädinine

eüdaiga e

äcaſtgnizn
Neunugte
hiflenumnes
ndasinclg⸗
ſatemiſient
tesdiegek
enänen
nödnger
diädenolof
ulgiraneſ

epbmnoneſ.

neftblidon
uratocollech
pobis fischt

ndicnla eekei.

maui Dosi

eſhs ſoinote.

jodoniep⸗
got Ho⸗
ventate 1000
ttondehen
bdunato ene

pcanmd *

mnircvonis
gun ſiten

Pendlogin

i munet
mnupſbui
mlkctont
unelcneen
laninſic
tnödeine

pecaan

eat
an

ℳ*²

enim ſi aliqua plaga aut aliquod vulnus in
coꝛpoꝛe noſtro ſuꝑuenerit: ſine aliqua moꝛa
medicamenta requirimus:et medicamenta
apponere feſtinamus:ita et in animę vulne/
ribus exercere debemus: ne foꝛte ſi plus de
coꝛpoꝛibuſ qᷓ; de animę ſalute ſolliciti ſumꝰ:
in iuſto iudicio ancillã dominę pꝛęferentes:
increpationẽ ꝓpheticam mereamur excipe/
Põ.48. re: hHomo inquit cum in honoꝛe eſſet nõ in/
tellexit:comparatus eſt iumentis inſipienti

bus:⁊ ſimilis factus eſt illis. Hoc em̃ nobis

opoꝛtet vt plus de animę q; de cohoꝛis in/

columitate cogitemus: ⁊ imaginẽ dei ita in
nobis ſtudeamus excolere:vt ante tribunal

ęterni iudicis ſine cõfuſione venire poſſimꝰ:
qui viuit ⁊ regnat in ſęcula ſeculoꝝ:Amẽ.
Sermo EUn eadem feria de Pharaone:
LXxXGN. Sermno II S
Gyptioꝛum turmę inter maritimos
W alienũ iter ingreſſę aqua vin/
Exo. 14 dice puniunt᷑: vt illos in dicionẽ re/
uocarent:qui deum habebãt ſpecialiter de/
fenſoꝛem. Quos in mediũ marini aluei ſinũ
deſꝑata traxit audacia: inanis furoꝛ iręg am/
plius ꝓuocabat inſania: confundẽtibus et
in naturã ſuam aquis redeuntibꝰvndis gra
uiter eos ꝑ diuerſa mox litus excepit:⁊ inſe⸗/
pultos beſtiarum paſtibus arena ſeruauit.
Elegerat deus moyſen qui pharaonẽ virtu/

compeſceret. Sed dicis: Quomodo poſſet
liberari admonitus: qui iam dei ſententia
Exo.A.et.7. trahebat᷑a Obdurabo inqͥt coꝛ pharaonis.

Sententiã pꝛotulit quã ſe facturũ pꝛomiſe/

rat:non quã iam feciſſe monſtrabat.Obdu/
rabo inqͥt:nõ obduro. Aliud ẽ facere: aliud
eſt qð iã feciſſe ꝓmittit᷑:nec tamẽ implet᷑:vt
B metu territi coꝛrigant᷑. Cõſumi hebꝛęos pſᷣce

Exo. I.et. . pit luto: latere: paleis denegatis: vt tandẽ
afflicti ſi bellũ cõtingeret ęgyptijs:nõ vale/

rẽt reſiſtere ciuitati.Leuant᷑ ̊ machinę vſq;
ad cęlũ:turres eminẽt:et aptiſſime cõſtruũt
fabꝛicã:mon qð deeſſent ędiſicia ciuitati:ſed
li perire ꝗqrebat:qui diuino fauoꝛe polle/
Exo.i. bat. Auget᷑ plus dũ opꝛimit᷑:⁊ dũ putat mi
nui quotidie creſcit. Plꝰ inſequit᷑ q̃ſi poſſet
vincere:quos diuina maieſtas pſdixerat eſſe
victoꝛes. Int᷑ hęc pᷣcepit vocari obſtetrices:
imꝑat vt hebꝛęarũ ſi nati eſſent maſculi ne/
carent᷑:⁊ ſexus inferioꝛ ſeruaret᷑. O ꝓdiga fu

tibus inuitaret: ſignis ⁊ magnalibus admo
ü neret:vindicta terreret: et territũ ſęueritate

ante pᷣncipiũ vitę ꝑiculũ cõcitat᷑. Cohibe ne/
farie hõ inſaniã tuã. Quos necdũ vides in/
ſequeris. Quid tã ſceleſtiꝰꝛnõdũ natos o cci
dis. Seruet oꝛdinẽ feritas tua:naſcant᷑ ante

quos punias. Pꝛęſtãt tñ partũ miſtrę:nolu Exo. 1.
erũt exercere ad ꝑniciẽ qð didicerãt ad ſalu⸗

tẽ:faciliꝰhebꝛęas mulieres qᷓ; ęgyptias pa/
rere dicẽtes: nec illis obſtetricũ miſteria ſũt
neceſſaria: quibꝰ deꝰ ꝓuenit ad aĩas liberã/

das.O magnũ hũanitatis ingeniũ:⁊ piiu ꝓ
ſalute mendaciũ. Lantũ timuerũt obſtetrix
ces deũ:vt ſcepta regis ↄtemnerẽt:⁊ mulie/
rũ ſacraria ↄſeruarẽt.Sed incredulꝰ pharao C

in alteꝝ ſe nocẽdi aditũ vertit:vt qð occulte
antea tẽptauerat in plis palã faceret:omnẽ
hebꝛeã maſculinã ꝓlẽ iuſſit occidi. Qð vbi
ad aures matrũ rumoꝛ aduexit: pulſatũ eſt
planctibꝰcęlũ:⁊ cũ ab ipſisvberibus auulſa
pꝛoles raperet᷑ ad moꝛteʒ: ſuccedebat doloꝛ
vincẽs parturiẽtis doloꝛẽ. Nulla tñ mat᷑ in/
fęlicioꝛ fuerat niſi ꝗͥ fęcũdioꝛ erat. Optabãt
tũ oẽs ſteriles eſſe q; feccundę parerẽt.Quid
impie inſanis? quid crudeliter ſęuis? Licet
plurimis inſontiũ moꝛtes acerbas inferaſ:⁊
animas miſeroꝛũ crudeliter cremes: tibi ne-
cis auget᷑ et pęnę nõ detrahit᷑ meritũ. Cum
em̃ paſſim paruuloꝛũ coꝛpuſcula deijcerent᷑
in flumine: moyſen manus excepit hũana:

quẽ ꝓ totius vindictę cauſa quęrebant.Hã gxo. 2.

cum pharaonis filia viridanti in ripa tremu
la poſceret fluenti lauacra: inuenit in loculo
quem pater non poſſet nutrire ſupplicio. Ad
quẽ educandũ in nutricẽ mater adducit᷑: ad
alendũ occaſio cõiunxit affectum:quẽ regis

diuiſerat metus. Nouũ miraculi genus fe

cit mĩicoꝛdię ſilia parricidę. Hã dũ paruu/
lu ſe eruat ignara: patrẽ decipit incauta. Di/
gnũ malicię eius ſceleris erat: vt filię ꝓuiſi-

one ꝑiret: qͥ genitrices indixerat parturire.

Cõpetens pꝛoceſſit diuina vindicta:vt ſuis
affectibꝰ puniret᷑:et moyſes ꝓ alijs exuẽdis

