queę catholicã non tenes vnitatem. Iile eni
ſponſus matrẽ quęrit veram:quę pie ſilios

ſuos nutriat:non turpem quę alienos frau/

dulenter occidat. Vide quę ſit hic mater

vera: quę adhuc tolerat ſuos filios pfetan/

tẽ:toleratq; patientiã:exhibet ſui ſpõſi ſi ex·

pectat auras libertatis vt vindicetur ab eo
eius humilitas: quoniã eam viri ſui ⁊ obti/

net charitas. Ipſe eſt enim qui viuit et re-

gnat cum deo patre ⁊ cum ſpirituſancto in

ſecula ſęculoꝛum: Amen.

Nepſten
gienuans
gondienp
dennce
Whucmin
Aung
Nuntlochiloe

orchteblenti

Ulicoone
Cupmnend
Siun ſeunwelut
clincogo
nreſe
Kingeputun
lun puni
Gneunqu
glitblem
petedee
morgviſh
☛☚
ieg cncläte
delhalan
ſayien
wvennüy
Gnattor
Moftnt
uclctt, Nbreſon
Witze
Moonſener
Whuntg
Ulilttas
oſabten
mlante⸗
lstepoe
luicer ter
lſtnten
blaigin
. hueg
77 e Ndbis
lgerſe
Uue

Bermo v In natiuitate dñi Ber. I.

cfi
decesel In eadem vigilia ſermo ſecũdus ris qua gignenti patri coęternus eſt: quãdo
Munſeä actus ad fratres in heremo:qui in/ hanc generarionẽ ex virgine mũdꝰ expauit:
nihheri ter ſermones ad eoſdem habet᷑ deci quam pia ſides agnouit ⁊ tenuit:inſidelitas
nlinti muſnonus. autẽ irriſit: ſuperbia tumuit ſuperata? Quę
Ailaſth — nam eſt illa generatio: quia in pꝛincipio erat Job.i2
ccegen ¶ In feſto natiuitatis ſa luatoꝛis no verbum: 2 verbum erat apud deum: ⁊ deus
itti ſtri Jeſu chꝛiſti: Sermo Ierat verbum: Del quod eſt hoc verbum: qð
Uſubin, Sermo. V. DM DDdicturus antea nõ ſilebat: quo dicto non ſi-
eriſon Aluatoꝛ noſter natus de patre ſine luit qui dicebat: quod eſt verbum ſine tem/
iſpiſ die per quem factus eſt omnis dies: poꝛe:per quod facta ſunt tempoꝛa? Verbuʒ
gtedics voluit in terra habere naralem hunc qð labia nullius aperuit cęptum clauſit vel
iniͤge quem hodie celebꝛamus. Quiſquis in finitum. Verbum quod initium non habet
mpef die miraris: ęternũ mirare potius ante om / ex oꝛe loquentium: et aperuit oa mutoꝛum.
nbieine nem diem permanentẽ: omnẽ diem creantẽ: Verbum quod linguis gentium diſertis nõ
HKWlr in die naſcentem a malicia diei liberantem. ſit: ⁊ linguas infantum diſertas facit. Quęg
lennd Adhuc mirare. Que peperit ⁊ mater ⁊ virgo nam eſt illa generatio: cui pater moꝛiẽdo noò
RM eſt. Quem peperit:⁊ infans ⁊ verbũ eſt. M cedit: quia nõ eum viuẽdo pꝛęcedit: Segre⸗
iben Zud.⁊. rito ceęli locuti ſunt: angeli gratulati: baſto/ gata ab omnibus locoꝛum rempoꝛũq; inter⸗
igtian Mattõ.⁊. res lętati: magi imitati: reges turbati: par / uallis:ab omni diſtentione ſpacioꝛum:quã

heri.Si uuli coꝛonati. Lacta mater cibuʒ noſtrũ: la/ vel in diebus:vel in coꝛpoꝛibus ſentire con⸗
⸗ cta panem de cęlo venientẽ: ⁊ in pꝛeſepe po- ſueuimus: Leuemus ad eum quãtum ipſo C.

kuu⸗ gſa.i. ſitum velut pioꝛum cibaria iumentoꝛũ. Illic adiuuante animã noſtram poſſumus: ſi quo
“ enim cognouit bos poſſeſſoꝛem ſuum:et aſi/ modo capere valeamus ⁊ natum non pꝛeue⸗
mn nus pꝛęſepe domini ſui. Circũciſio ſcilicet et nientem qui gignit ⁊ gignentem non ſubſe-
EI Epbᷣa. pꝛęputium coherendo lapidi angulari:quo. quentem qui gignitur patrem et filium: nec
Nu rum pꝛimitię fuerunt paſtoꝛes et magi. La / pariter patres: nec pariter filios: et pariter
aäſnen cta eum qui talem fecit te: vt ipᷣe fleret in te: ęternos. Non vtrũq; generantem: nec vtrũ/
deslne, qui tibi ⁊ munus fęcunditatis attulit conce- q; naſcentem:ſed alterum ſine altero non vi
Ma ptus: et decus virginitatis non abſtulit na- uentem.Et patrem ſempiternum genuiſſe: ?-
honae, tus:qui ſibi pꝛiuſ qᷓ; naſceret᷑:⁊ vterũ de quo filium ſempiternũ natum eſſe.Cogitemus ſi
Dndaan naſceret᷑:⁊ diem quo naſceret᷑ elegit. Et ipſe valemus:ſi non valemus credamus.Mõ eſt
bio xo APxs. 44. condidit quod elegit: vt ile hinc pꝛocederet quod hic dicere volumus: ſed tamen nõ lon
poſii. de thalamo ſuo quo moꝛtalibus oculis poſ ge poſitum eſt ab vno quoq; noſtrum. In il/ Acij..
enla ſe⸗ L ſet videri: ⁊ augmento lucis annuę ſelucem lo enim viuimus:mouemur ⁊ ſumus.Trãſ⸗
bit ennn mentiũ veniſſe teſtari. Pꝛophetę cecinerunt cendamus carnem noſtram in qua parenteſ
zwan. conditoꝛem ceęli ⁊ terrę in terra cum homini/ ante ſilios viuunt: qꝛ vt filios poſſent gene/
uidtel bus futurũ: angelꝰ annũciauit creatoꝛẽ car/ rare creuerunt:⁊ filijs creſcentibus iam ſene/
Ni. Hi Zad. u.et. 2. nis: ⁊ ſpiritus in carne venturũ. Salutauit ſcunt. Nondum natis ſilis parentes vixe/
canief⸗ Johãnes ex vtero in vtero ſaluatoꝛem: Si/ runt:quia ⁊ parentibus moꝛtuis ſilij victuri
ſiden: meon ſenex deum agnouit infantem: Anna ſunt. Tranſcẽdamus ⁊ animas noſtras: pa
Jleeni vidua virginẽ matrem.hHęc ſunt teſtimonia riunt et ipſę aliquid cogitando quod ſecum
ekllos natiuitatis tuę domine ieſu anteq; tibi flu/ habẽt ſciẽdo:ſᷣ poſſunt amittere obliuiſcen/
osffal⸗ ctus ſubſternerent᷑ calcanti: cederent impe- do:qꝛ ⁊ nõ habebant antea naſcẽdo.üũcta
emater ranti:anteq; ventus te iubente ſiluiſſet:moꝛ coꝛpoꝛalia ⁊ tẽpoꝛalia ⁊ mutabilia trãſcẽda/
fetanz tuus te vocante vixiſſet: ſol te moꝛiente pal · mus:vt videamꝰ ſuꝑ omnia ꝑ quẽ facta ſũt qJoł.ꝛ.
oſaſda luiſſet: terra te reſurgente tremuiſſet: cęlũ te oĩa. Aſcenſus noſter in coꝛde eſt: qꝛ et illud
abo acendente patuiſſet: anteq iſta ⁊ alia mira quo aſcendimus pꝛope eſt. Conge auteʒ ab
jrobti/ bilia iaʒ iuuenilis tui coꝛpoꝛis ętate feciſſes. illo ſumus:inquãtum diſſimiles ſumꝰ.Aſcẽ-
itetre⸗ Adhuc in manibꝰ matris poꝛtabaris:⁊ iam dit ergo ad eum ſua ſimilitudo quã in nobis
navin Elſa.7. Dſis oꝛbis agnoſcebaris. Ipſe puer paruu fecit ⁊ refecit:quã nondum perfecte palpitat

lus ex ſemine iſrael: et ipſe nobiſcũ deꝰ ema/ inſirmus aſpectus:et ineffabilem candoꝛem
B nuhel. geſt illa nr̃a generatio ſaluato/ lucis ęterne nõ poteſt intueri. Cuiꝰ ergo lul⸗

——

Bancti luguſtini de tempore

Eſa. Se goꝛem mentis acies nõdum capit:generati/
Job.. onem eius quis enarrabit? Sed verbũ caro
D factum eſt: ⁊ habitauit in nobis. Hanc ergo
generationẽ cuius hodiernũ celebꝛamꝰ diẽ:
hHanc in qua dignatus eſt venire per iſrael: ⁊
fieri emanuhel nobiſcũ deꝰ in carnis infirmi
tate:non nobiſcũ in coꝛdis iniquitate: acce/
dens ad nos per id qðo aſſumpſit ex noſtro ⁊
liberans nos per id quod mãũſit in ſuo. Viſi/
tauit quippe dominus ſeruos ſuos per moꝛ/
talem infirmitatẽ.HHanc ergo generationem
cuius vtcunq; capax eſt humana fragilitas:
non illam que ſine tempoꝛe manet: ſine ma/
tre ſuper omnia:ſed iſtam quę in tempoꝛe fa
cta eſt ſine patre inter omnia: hhũc virginis
filium ⁊ virginũ ſponſum:de incoꝛrupta ma
tre naſcentẽ et incoꝛruptibili veritate fętan⸗

tem: laudemus: amemus: adoꝛemus:vt in

eius miſericoꝛdia de aſtutia diaboli fiſi triũ/
phemus. Diabolus ad nos decipiẽdos coꝛ-
rupta fęmina mente ſubꝛepſit: Chꝛiſtus ad
nos liberandos incoꝛrupta fęmina etiã car/
ne ꝓceſſit: qui eſt benedictus in ſęcula ſęcu/
loꝛum: Amen. S

Sermo. vI. (In eodem feſto: Sermo II

N pꝛincipio erat verbum ⁊ verbum
erat apud deum: ⁊1 deus erat verbũ.
ui in pꝛincipio erat intra ſe cõclu/
it omne dꝛincipiũ.Ex matre vo initiũ ſum
Eia.⁊v. pſit: ſicut legimꝰ per Eſaiam: Ecce virgo in
vtero accipiet ⁊ pariet filium: ⁊ vocabit᷑ no/
mẽ eis emanuhel: qð ẽ interpꝛetatũ nobiſcũ
deus: id eſt latẽs in humana fragilitate ma/

ieſtas: Sicut in Johanne euãgeliſta legimꝰ:

Johᷣ.i. Et vᷣbũ caro factũ ẽ ⁊ habitauit in nob:id eſt
in fragilitate coꝛpoꝛis noſtri. JYtem de Ma/

Eʒechᷣ.Ac.· rię virginis generatiõe:Et poꝛta erat clauſa

2 non eſt aperta. Lanq; ſi interrogaretur cur
aperta non eſſet:adiecit: Quia dominꝰ trãſi
uit per eam. Poꝛta clauſa:id eſt ſignaculum
pudoꝛis immaculatę carnis integritas. HNõ
enim eſt violata partu:quę magis eſt ſancti/

ο5 apoſtol“ de chꝛiſto ⁊ eccleſia: id d e chꝛi/
Epðbᷣ.. ſti coꝛpoꝛe pꝛęcepit intelligi:ſicut ait:Et erũt
duo in carne vna. Ego autem dico in chꝛiſto
⁊ in eccleſia. Qð aperte expoſuit ad Roma/
RBo. 9. nos: Patres noſtri ex quibꝰchꝛiſt ᷣm carnẽ.

Aſſeruit homĩs:cõſequẽter aſſerit ppꝛietatẽ

dei dicens: QAui eſt ſuꝑ omnia deus benedi /

ctus in ſecula. Tam perfecta hic filij eminen
tia declarat᷑: vt dici de patre maioꝛa nõ poſ.
ſint. Mam ſi initiuʒ haberet non eſſet ſuper
omnia: ſed inter omnia quę pꝛo conditione
facturę intra initiũ continent᷑. Sed chꝛiſtus
qui ęqualis ẽ patri:nulla tẽpoꝛis: nulla ęta/
tis lege cõcludit᷑: Euidẽter ⁊ ad Philipẽſes
apłus duas chꝛiſti natiuitates et duas ſub/
ſtantias pdicat dicens: Qui cũ in foꝛma dei LPbil 2.
eſſet:foꝛmã ſerui accepit.Quibꝰ regulis ple/
na ſunt volumina noui ⁊ veteris teſtamẽti.
Similiter ⁊ Job pꝛędicat eximius ꝓpheta/

rũ:Et in carne mea videbo deum. Quod de Job 19,

illo tempoꝛe ꝓphetauit: quando chꝛiſti dei/

tas habitu noſtrę carnis induta eſt. Quia
ergo vt pꝛeęfati ſumus: verbũ caro factũ eſt: Jo.i.

duos eſſe cõſtat hoĩiem ⁊ deũ ĩ carne vna:
modo homo loquit᷑ patri: modo deꝰ: modo
viſibilis ex matre: modo iĩiuiſibilis ex patre.
Da verba homiĩs. Ipſe in euãgelio dicit: Fi Lud.⸗.
lius hominis nõ habet vbi caput ſuum recli
net.Oſtendat hic pauper filius homĩs diui/
tias ſuas in gloꝛia diuinitatis. Omnia inqͥt Jobic.
quę pater habet:mea ſũt. Dum dicit:omia:
nihil hic reliquit quod minus haberet a pfe.
Omnia:id eſt vnius deitatis potentis: ſub/

ſtantiã:maieſtatẽ. Quis eum minoꝛẽ dicere

nõ tremiſcat:qui ſe patri generaliter ⁊ ꝑ om-
nia veridicus teſtis exequat᷑:ſicut de eo euã/

geliſta ꝓnunciat: Jdeo volebant eum iudęi Yodᷣ.5.

interſicere:qꝛ patrẽ ſuum dicebat deũ: ęqua

lem ſe faciens deo. Et ad Philipẽſes: Hon Nbit. 2.
rapinã arbitrat eſt eſſe ſe equalẽ deo: id efſft

ęqualitatẽ diuinitatis qua rebellis angelus
aſſumere voluit per rapinam: chꝛiſtus poſſe

dit per naturã. Ergo credas ei:cũ ſe in homi

nis ſubſtantia ꝓfitet᷑ qualẽ. Loquat᷑ filius

homis: Pater inquit maioꝛ me eſt. Loquat᷑ qoł.14.

filius dei:E ater . oh. 10.
filius dei:Ego ⁊ pater vnum ſumus.Quaſi n.

homo eſurit:quaſi deus quinq; milia eſuriẽ· Mattb. 14.

tium quinq; panibꝰ obſequio creaturę ſuę

exatiat. Quaſi homo in cruce pendet: qua/
ficata conceptu. Item de chꝛiſti gemina dei
Señ.2. hominiſq; ſubſtãtia: Et erunt inquit duo in
carne vna: id eſt deus ⁊ homo vnꝰ chꝛiſtus.

ſi deus in paradiſum de cruce latronẽ geſtis
per omnẽ mũdum loquẽtibus introducit di
cens:Amen dico tibi:hodie mecũ eris in pa Lud.2ꝛ5.

radiſo. Quo tem poꝛe coꝛpus dñi in tumulo
fuit: anima ĩ inferno: diuinitas in paradiſo:
in cęlo ⁊ vbiq; intra ſe oĩa ſupeminẽs ſuę ma

ieſtatis imenſitate complectens. Scõm ho⸗/

minẽ minoꝛ dicit᷑:quando compꝛehenditur:

4. Ci

I.
llitn

peune
lnetA
Nnoni
oc
gödiern
punegi
nglun
68 gnus:
u⸗ le Lie⸗
nuͤſue⸗
lenke
in glnot.
neosdin
tmino⸗
ahck:in,
art.
Lllis dien Ae
ſeniE
Genma
Zunane
bleſpen
deumipt
dplusin
fectone⸗
ſonaco⸗
batspo
aor ſeſtuset
gifide
nücmi⸗

gi minub

hümue
tio
hoc a1. en
Lbin
conſta
binus
mgſa
Qon
deläͤla
luseß
Moenti
uri
Walp
lceden

nin⸗
etie
Spͤge

.

gſeüin
udelsene
heflien
emaguti,
noneſeſt
eNocontnn
Kictik
Mols,lig,
nuaphlge
lcänfem
Whenels

S,=S = —

☛ =z

— —⸗ S
= =
=

gtensteſgi.

S

mins ben
dann. Qolg⸗
ncochuth
aunck Au
iladſich,
dei iamnenn
nododen e
nüiblliserptne
nigelodre
Cputſuintcl
iusbonisd⸗

1 Onniiade

nmdickonit
haberet

7

4

polenni bo.

nminmedn
geluethonn
ſaudecan
buntannig
hatdei g
büipitafat
aliden
belisan

8

8

iagellat: cuciſ git: mont: ſepelitur: Schm

deum ꝑ virtutẽ reſurrectiõis in celeſtia ſub-
limat᷑.Quaſi hõ ſuſcepta moꝛte: qſi deꝰ ſu/
per moꝛtẽ. Scõm hanc regulã modo pauꝑp
eſt:modo diues:modo minoꝛ: mõ ęqualis:
mõ dñjis:mõ ſerus.Tüc ergo minoꝛ credat᷑
patre: qũ angeloꝛũ conditoꝛ paulominꝰ ab
angelis minoꝛat᷑: ſicut in octauo pſalmo le/
Ns.S. gimus: Minoꝛaſti eũ paulominꝰ ab ange/
Nhił.a⁊. lis. Lũc ergo patre minoꝛ dicat᷑: qũ fui foꝛ/
mã ſuſcepiſſe ꝑſcribit᷑:qñ etiaʒ matre iunioꝛ
inuenit᷑:quãdo ipſe de le in viceſimopꝛimo
Ns.a1. pſalmo vic: Soderũt manus meas ⁊ pedes
meos:dinumerauerũt omnia oſſa mea.ccρ
aũt minoꝛ patre ᷣm carnẽ ⁊ ᷣm hominẽ nũ/
cupet᷑: inumeris ſcripturaꝝ teſtimonijs de⸗
clara᷑. De eiꝰ diuinitate ita ad Litũ apłus
Tuũ.2. dDicit: Aparuit gratia dei ſaluatoꝛis nr̃i.Et
iterũ:Expectantes beatã ſpem:et aduentũ
gloꝛię magni dei ⁊ ſaluatoꝛiſ nr̃i ieſu chꝛiſti.
Immane piaculũ eſt vt ꝑ inſidelis hominiſ
blaſphemias minoꝛ eẽ dicat᷑ quem magnũ
deum ipſa veritas pꝛoſite?᷑. Mam ⁊ thomas
aplus in euãgelio Johãnis vbi poſt reſur⸗
rectionẽ coꝛpus hominis cruciſixi ꝑ clauoꝛü
ſigna cognouit: deũ qui intra hominẽ late/
bat apoſtolica ⁊ euãgelica auctoꝛitate con/
Job.⁊o. feſſus eſt:ita dicẽs: DLſis meus ⁊ deꝰ meus.
Si ſides aſſit: aperta eſt ratio qua chꝛiſtus
nũc minoꝛ: nunc ęqualis patri ſacris volu/
Apoci.i. Minibus aſſerat᷑: ſicut iple de ſe dicit: Ego
pꝛimus ⁊ nouiſſimis. Indubirãter agnoſce
ꝙ pꝛioꝛem nõ poteſt habere qui pꝛimus eſt.

Apod.22. Item: Ego ſũ alpha ⁊ o.Et ſicut alpha lit-

terã nulla ſcedit:ita et flliũ dei nulli ſecũdũ
Cconſtat eſſe:quia deus eſt. Quid reſponde/
bimus eis qui ſpiritũſanctü aut minoꝛẽ di⸗
cunt:aut(quod ſceleratius eſt) miniſterialẽ
magiſ q; deũ abꝛupta impietate ꝓnũciant:
Quomõ creatura dicitur:qui dſii createꝛ ex
ud.i. Maria compꝛobat᷑:ſicut legimus:Cõceptus
de ſpũſancto:natus ex maria virgine: Chꝛi⸗
ſtus em̃ non de ſubſtãtia ſpũſſancti: ſed de
potentia:nec generatione:ſed iuſſione ⁊ be/
nedictiõe conceptus eſt. Et ſicut a patre ita
etiã a ſpũſancto ad redemptionẽ noſtrę ma
licię deſtinatꝰ ẽ: ipſo de ſe ꝑ Eſaiã loquẽte:
Elſa.b. Miſit me pater ⁊ ſpũs eius. Si ſpũſſanctꝰ
minoꝛ creditur:quomõ ſe ſilius ſicut a patre
ita etiam a ſpũſancto miſſum eſſe teſtature

Spũſſanctus ipſe locutus eſt in aplis: ipſe

eęfferbuit in ꝓphetis:dicẽte beato apoſtolo

epiſtola ſua: Mõ inquit ex homini 2. Petri,1.

bus allata eſt ꝓphetia: ſed ſpũſancto inſpi/
rati locuti ſunt ſancti dei homſes. Et ſalua/⸗
toꝛ in Matthęeo ita ait ad diſcipulos ſuos:

Mõ vos eſtis qui loquimini ſed ſpſſſanctꝰ.
Similiter et dauid plenus ſpſiſancto: quis

ꝑ eum loqueret᷑: maniſeſta voce denunciat
dicens: Audiã quid loquat᷑ ĩ me dſis deus.
Hec eſt inquã via lucis: cuius in cõfeſſione
aperitur oſtiũ ſalutis. IJtaq; qui in hanc ꝓ/
feſſionẽ ingrediunt᷑: beatitudinẽ eius adi⸗/
piſcunt᷑. Beatitudo ei qui confitet᷑ deũ pa/
trem ⁊ filium ⁊ ſanctũſpiritũ. Beatitudo ei

sirer ſolũ deũ patrẽ ⁊ filiũ ⁊z⁊ ſanctũſpm̃.

eatitudo ei ꝗ confitet᷑ vnũ omnipotentẽ
deũ patrẽ ⁊ filiũ ⁊ ſanctũſpiritũ.Beatitudo

Watt. 10.

P 3.54.

ei qui conſiteł vnũ ſummũ deũ patrẽ ⁊ flliũ

et ſlanctũſpiritũ.Beatitiudo ei qui cõſiretur
vnum deum patrẽ ⁊ ſilii ⁊ ſanctũſpm̃ ſem/
piternũ eſſe.Beatitudo ei qui cõfitetur indi
uiſam ſubſtatiã eſſe patris ⁊ filij ⁊ ſancciſpi-

ritus. Beatitudo ei qui nihil addiderit vel

minuerit i vnitate naturę patris ⁊ filij ⁊ ſan

ctiſpũs. Beatitudo ei qͥ ↄſiteẽ omnia bona

facta fuiſſe a patre ⁊ filio ⁊ ſanctoſpũ.Bea/
titudo ei qui conſite᷑ vnam ęqualitatem in
ſempiterna plenitudine deitatis eſſe patris
⁊ filij ⁊ ſanctiſpũs.Beatitudo ei qui ᷣm ſin/
gula nomina trinitatis: id eſt patris ⁊ fllij ⁊

ſanctiſpũs ꝓpꝛias tantũ ꝑſonas diſtinctas

eſſe conſitet. Unde opoꝛtuit nos oſtendere
eis quos edent vię ſuę fructus: maledictio/
nes omniũ male credentiũ:ſicut ſcriptũ eſt:

Maledictus omnis qui nõ obaudierit ver/ BDeutj.27.
ba libꝛi huiꝰ: vt faciat ea in coꝛde ſuo. MÆna/ E£

ledictus qui patris ⁊ filij ⁊ ſanctiſpũs vnam
ſempiternã ſubſtantiã eſſe nõ conſire᷑. Aa
ledictus qͥ ᷣm tres ꝑſonas tres diuiſas ſub⸗

pꝛincipia eoꝛũ eſſe cõfitetur. MW.aedict qui
ſolũ verũ deũ patrẽ:⁊ vnicũ verũ deũ flliũ:
⁊ vnicũ verum deũ ſanctũſpm̃ nõ conſitet᷑.
Maledictus qui vnicũ nomẽ in deitate tri/
nitatis eſſe nõ conſite᷑. Aaledictus qui in/
diuiſam deitatẽ patris ⁊ fllij ⁊ ſanctiſpirixꝰ
nõ conſite᷑. M.aledictus qui ꝓpꝛia nomia

ꝑſonarum tres deos aut tres dños aut tres
ſpũs confite᷑. Maledictꝰ qui ᷣm ſingulas

ꝑſonas trina nomiĩa tm̃ diſtincta patris ⁊ ſi

vnã ꝑſonam eoꝛũ eſſe confite᷑. Maledictus

qui quẽ patrẽ dicit:hũc eundẽ ⁊ filiũ ege de /

ſctantias eſſe confiteẽ. Maledictus qui tria

lij ⁊ ſanctiſpũs nõ conſite᷑. M. aledictꝰ qui

5

Bancti

ſignat. Aaledictus qui patrẽ natũ: aut in/
carnatũ:aut paſſum eſſe conſitet᷑. Maledi⸗
ctus qui inenarrabiliter filiũ ⁊ vere natũ de
ſubſtantia patris eſſe nõ conſite᷑. Aaledi⸗-
ctus qui hanc natiuitatẽ factã vel creatam
vel conditã eſſe confitet᷑. Maledictus qͥ ve/⸗

rum ſilium dei ex voluntate tm̃ dicit eſſe: et/⸗ v

non potius de natiuitate. Maledictus qui/
dicit:erat tempꝰ qñ nõ erat filiꝰ.AMaledict
q hãc natiuitatẽ ex nullis extantibꝰ nõ con/
fitet᷑:qð gręci ẽtuxop loœp appellãt.AMaledi
ctus qui diuinitatẽ filij dei dicit initiũ habe
re de tꝑe: oꝛtum ex nihilo: nomen quaſi ad/
optionis ex altero. Maledictus quivnũ de
vno:filiũ de pr̃eeneratũ nõ ↄfitet᷑. MÆ.ale/⸗
dictus qui impaſſibiliter filium natũ depa/
tre non confite᷑. Maledictus qui dicit fuit
aliqñ pater ſine filio. M. aledictus qͥ nõ con/
fitet᷑ ante omne pꝛincipiũ vel initiũ ſemper
fuiſſe filiũ cum patre. Maledictus qui im/
moꝛtalẽ deitatem filij dei nõ confitet᷑. Ma⸗
ledictꝰ qui de ſempiterno filio dicit nõ erat
anteq; de maria naſceret᷑. M. aledictus qui
vnitã deitatem patris ⁊ filij ⁊ ſanctiſpũs ex
charitate cõcoꝛdię tantũ eſſe ꝓfitet᷑:⁊ nõ ma
gis ꝑ hancipſam vnitam diuinitatẽ. Male⸗/
dictus qui vnitã deitatẽ in tres has ꝑſonas
eſſe nõ cõfitetur. Maledictus qui aduerſus
vigoꝛẽ cenſurę diuinę ſcripturę hunc deum
vera ſpiritũ paracletũ:aut filium patrisvel
certe facturam vſurpat debere cõfiteri. Ma
ledictus qui filiũ dei verum ⁊ hominẽ verũ
de maria virgine nuper natum ꝓ noſtra ſa/
lute non confitetur. Maledictus qui filium

dei hominẽ tm̃ pꝛo noſtra ſalute cõfitetur.

Bermo. VII.
A

mediũ deſiderat vulneratus: in qua naſcit᷑

Maledictus qui deum dei filiũ ſempiternũ
de aſſumptione hominis per hoc pꝛincipiũ
habere aſſignat. Maledictus qui deitatem
eius paſſam eſſe confitet᷑. Maledictus qͥ in-/
comꝑabilẽ deitatem trinitatis ꝓpꝛie ad ho
minis lineamẽta eſſe confitet᷑: dum ſcriptũ
inueniamus:Quia nõ ſit illi ſimilis quiſq;
deus in cęlo ſurſum ⁊ in terra deoꝛſum.

¶ In eodem feſto: Sermo II

luguſtini de tempoꝛe

agnus:qui tollit peccata mũdi. In cuiꝰ na/ Joh.i.
tiuitate qui conſcientiã purã habet dulcius

gaudet: qui miſerã attentiꝰ timet.Qui bo/
nus eſt affectuoſe oꝛat:qͥ peccatoꝛ deuotiſſi/
me ſuplicat.Dulcis dies:vere dulcis:⁊ cun
ctis pęgnitentibꝰ veniã poꝛtans. Pꝛomitto
is filioli ⁊ certus ſum:qꝛ in hac die ſi qͥs
x coꝛde pęnituerit: ⁊ ad vomitũ peccati re-
uerſuſ nõ fuerit:quodcũq; petierit dabit᷑ ei:
tantũ in fide nõ dubitet:delectationẽ nõ re/
petat.Hodie totius mundi peccatũ tollit᷑: ⁊

peccatoꝛ deſperat? Sedvidete qualis debet G

eſſe pgnitentia: quia multi aſſiduę ſe dicunt
eſſe peccatoꝛes: ⁊ tamẽ adhuc illos delectat
peccare. Pꝛofeſſio eſt:nõ emendatio.Accu/⸗
ſatur anima:non ſanat᷑.Pꝛonũciat᷑ offenſa:
non tollit᷑. Pęnitentiam certã non facit:niſi
odium peccati ⁊ amoꝛ dei. Quãdo ſic pgmi/
tes vt tibi amaruʒ ſapiat in animo qð ante
dulce fuit i vita:⁊ quod te pꝛius oblectabat
in coꝛpoꝛe:ipſum te cruciat i mẽte: Jam tũc

bene ingemiſcis ad deum ⁊ dicis: Libi ſoli Ps. ꝭo.

peccaui:⁊ malũ coꝛam te feci.Bene tibi ſoli
peccaui: quia nullus hominũ ſine peccato:
⁊ ideo tibi ſoli peccaui: qꝛ nullꝰ eſt ſine pec/
cato. Da dñie miſericoꝛdiã miſero:qui tãdiu
peꝑciſti criminoſo. Inclinex ad remediũ hu
militas pęnitentis: quem ꝑmouere nõ po/
tuit diuturnitas peccatoꝛis. Dic illi in fletu
coꝛdis:aſpice ad infęlicẽ pietas immẽſa:re/⸗
ſpice crudelem miſericoꝛdia publica.DPeſpe
ratus ad omnipotentẽ venio: vulneratꝰ ad
medicũ curro: ſerua pietatem manſuetudi⸗-
nis: qui tamdiu ſuſpẽdiſti gladiũ vltionis:
dele numeroſitatẽ criminũ multitudine mi/

ſericoꝛdiarũ. Iſta eſt filioli vera pęgnitentia:

qñ ſiccõuertit᷑ qͥs vt nõ reuertat᷑:qñ ſic pęni
tet vt nõ repetat. Sane videamꝰ:aliquive/
ſtrũ foꝛmas ⁊ virtutẽ animoꝝ exercentes:qͥ
in iſta die verba mea ꝓ ſua ſalute ſic audiãt

C

vt viriliter mollia vitia abiciãt tanq; qͥ pu/

gnat. Reuera foꝛtiꝰ pugnat:qͥ contra ſe pu/⸗
gnat. Aperiãt aures ſuas ad pᷣcepta chꝛiſti:
quę foꝛtaſſe patuerũt hucuſq; ad audienda
ludibꝛia.Aperiant oculos ſuos ad nitoꝛẽ:qͥ

Ogo vos fratres chariſſimi: vt libẽ hucuſq; ad ignominiã patuerũt.Cõpungat

uſcipiatis in hac dulciſſima die: in
qua cõpunctio etiã infidelibꝰ venit: in qua
miſericoꝛdia tangit᷑ impius: veniam ſperat
cõpũctus:reditũ non deſperat captiuus:re⸗/

1 animo ſermones quos dũs dabit

pęnitẽtia criminũ:quoſ hucuſq; trãſpunxit
delectatio voluptatũ. Erigat adiũcta virtꝰ
quẽ vitia ꝓſtrauerũt. Aperiãt medicamẽto
nares ſuas:qbus illis feteat cõſuetudo pec/
cati.Aperiat ille oculos coꝛdis vobis:qͥ ho/

die ꝓpter nos dignatꝰ eſt naſci:vt videatis

V.

.

ſudcß⸗
Uitaeten
gun
itbieuit
teet
ntect
eco
ntabon
uauihe
natlehl
göunc⸗
lstſti
Gölaentia
Cpiſaten
ie datpein
leurwobi
P ciusin
bichntſin
ſon pnit
1id cWe
Ctertchit
bltueyt
Aloniten
enogen
leodere.
lamaliue
Abyr
Nieiuni
nes noc
necpfec
de nec
tuüſed
bocek
Mim
takte
cacco
ſs Aa
ni n
pumür
Thoſep
imnee
b
„Cullper
Eßn agonu
Cenushi
Moyeſt
ſueinge
Ma nu in
guidn⸗
hobis P
canneſu
lteri

blbadli⸗

une Ai
etadan

edlezeen

4

Uns. Donon.

Endudeſt
Witierne,
henentdebig⸗
l
thaenipli:

4

aegnlsditt

iveſedonn
losdn
Nendhto Ar

Mnüctkofener.

inonbkni
naninocden⸗
Nuscblendt
inare Panni⸗

„,G hi ſel We
1dics bia

a Baetkilc
Müſnepeen.
nul eſſtene
mlaecuiuitt
tudſenotüb

orgre taO

Oellinten
eunsinnälnn⸗
publer d
Gornunnant

1

enmanirut

Gudiüfheons
Nn
minindnen

nggnuam
anigiſtnn
lan aigu
r arntsl
uricuuii
üttngiſh
biconmnſen
innc
6 ulot
los 1 el

Bermo. vII. In NHatali dñi B

illud qs, putat᷑ dulce modo ſatis eſſe in bꝛe⸗
uitate tempoꝛum:qᷓ; amarum erit in ignem
gternum:qᷓ; graui ⁊ ꝑpetua pęna punienda

Erit bꝛeuitas delectationis. Delectatio occi

N öñ. 75.

dit ⁊ pꝛęterijt: vulnerauit ⁊ tranſiuit: miſe/
rum fecit ⁊ abijt:infęlicem reddidit ⁊ reliqᷣt.
E&— ſpecioſus eſt animę nitoꝛ:qᷓ; fęlix conſci/
entia bonis operibꝰ plena. Si beatũ ſe cre/
dit qui hoc poſſidet qð dimiſſurus eſt poſt
moetẽ:q; ſecurus eſt qui ulud pꝛemiũ ſperat
qð nunq; amiſſurus eſt ꝑ ęternitatẽ.Si po/
tens eſt qͥ mũdo imꝑat:q; beatus ẽ qͥ deũ in
cõſcientia poꝛtat. Et ideo dulciſſimi ſilij cõ/
cupiſcite mũdiciã coꝛdis: habete dilectionẽ
dei ⁊ ꝓximi. Peccatoꝛes dimittite ⁊ dimit/
tetur vobis. Juſti nõ peccetis: vt ꝑmaneat

D chꝛiſtus in vobis.Quęcũ ita ſint:videt᷑ mi/

hi chariſſimi:vt naſcẽti dño ⁊ redẽptoꝛi nr̃o
vota ꝓmittamꝰ hodie et reddamꝰ:ſicẽ ſcptũ
eſt: Nouete ⁊ reddite dño deovr̃o.Hos dul
citer ⁊ cõſidenter voueamꝰ: ille dabit poſſi/
bilitatẽ vt reddere poſſimꝰ: Mos tñ quicqᷣd

illi ꝓmittimꝰ*: de illo ſperemus. Et foꝛtaſſe

interrogatis me qͥd debeatis hodie vouere
⁊ reddere.Sũt em̃ multi qͥ vonẽt:alius pal/
lam:alius oleũ: aliꝰ cęrã ad lumĩaria noctl:
aliꝰ vt vinũ nõ bibat ꝑ aliquot annos: aliꝰ
vt ieiunia certo tempoꝛe faciat:alius vt car
nes nõ comedat. Mõ eſt iſtud votũ optimũ
nec ꝑfectũ:Adhuc melius volo. MNon eligit

deꝰ nec ſpeciẽ tuã: nec oleũ tuũ: nec ieiuniũ

tuũ:ſed h̊ qð te hodie redemit:ipſum offer:
hoc eſt animã tuã.Et ſi interroges me:quõ
animã meã quã ipſe habet in poteſtate offe
rã?: Et ego reſpõdebo tibi: quõ.Moꝛibꝰſan

cctis:cogitationibus caſtis:operibꝰ fructuo/

ſis. Auertendo a malo:⁊ cõuertendo ad bo/
nũ.DHamnãdo vitiũ:amando deũ:diligẽdo

ꝓximũ:impẽdendo milſericoꝛdiã miſeris:qꝛ

⁊ noſipſi miſeri fuimꝰ anteq; redimeremur.

Dimittẽdo illis qui ĩ nobis peccãt:qꝛ ⁊ nos

omnes ſub peccato fuimꝰ. Suꝑbiã calcãdo

qꝛ ꝑ ſuperbiã pᷣmus hõ deiectus eſt. Abijci⸗

endo inuidiã:qꝛ ꝑ inuidiã decepit diabolus
genus hũanũ.Quę cuʒ ita ſint:erigite ani/
mos veſtros: ⁊ nullꝰ ſit ſiue liber ſiue ſeruꝰ

ſiue ingenus:qui nõ hodie deovotũ offerat

Sosb. 10.

ſimul ⁊ reddat:qꝛ nimis miſerũ ẽ vt deo ali⸗
quid nõ offeramus de nro:qui animã ſuã ꝓ

nobis poſuit: et ꝓpter nos cũ eſſet ęternus
carnẽ ſulcepit.Nũc itaq; quicũq; irã contra

alterũ tenet: tm̃ ꝓpter amoꝛẽ dei dimittat:

⁊ obtulit votũ.Siquis cõſueuit iam longa
diuturnitate in luxuria volutari:reſipiſcat

aliquãdo:⁊ excutiat ſoꝛdes ſuas ꝑ cõpunctti
onẽ:⁊ clamet in coꝛde ſuo in oꝛatiõe ſecretiꝰ

ad dominũ:Püſſime dñe: miſericoꝛdiſſime
deus:ſufficiat mihi qð hucuſq; peccaui:qð
cõtempſi:qð fętoꝛibus carnis mee ſatiſfeci:
iam nũc te inſpirante voueo me a nequicia
mea cõuerſurũ. Cũ heęc ſecerit:⁊ iſte obtulit
votũ.Si iterũ inuidia tenet᷑ frẽs:⁊ fęlicitate

illius aut actione ꝓſpera nõ delectat᷑ qð eſt
peccatũ vſq; ad moꝛtẽ :ꝓmittat ⁊ ipſe ĩ coꝛ/
de ſuo meditaturũ ſe potius actus bonos

qᷓ; liuoꝛẽ eũ habiturũ:et cũ fecerit:⁊ ipſe ob

tulit votũ. Siquis vᷣo ſibi cõſcius eſt de ho

micidio:indicet ſibijpſe in coꝛde ſuo pęnitẽ/
tiã:⁊ vindicet in ſeipſam malã cõſcientiã:et
ſtatuat ſibi ante deum cruciatũ pęnitẽtię et
ſpaciũ:⁊ plenũ animũ veneno quẽ ante cõ/
fuſio ſanguinis ꝓximi ſauciauit:cruciet per

abſtinentiã ⁊ humilitatẽ:⁊ cõmunicare nul-
latenuus ſᷣſumat: vt nõ dupliciter ſe infelix
damnet: dũ in coꝛde criminũ hoꝛroꝛibꝰ ple/

no ſacratiſſimũ coꝛpus domini ꝑiculoſe pꝛę

ſumit accipere.Qð ſi qᷣs ſe talẽ agnoſcit: et

hec fecerit: ⁊ ipſe offert votũ. Siqs foꝛte vt
aſſolet detrahere ſꝑ ↄſueuit:⁊ alioꝝ actiões
obloqui nec ſuas reſpicẽ᷑:voueat hodie deo

in coꝛde ſuo et dicat: hucuſq; de alijs dixi:

me nõ inſpexi: ego erã miſerioꝛ:et alios mi/

ſeros exiſtimabã: ⁊ ideo nũc ſufficit qð pec.

cauit lingua mea: amodo emẽdare delibe/
ro:Ecce qͥ hęc facit:offert votũ.Siquis cru/

delem ſe ſentit: miſericoꝛdiã animi vouegat
deo. Siqᷣs ſuperbũ: voueat humilitatẽ. Si
qs vino nimiũ eſt deditus:ſobꝛietatẽ voue/

at. Siqs ſenioꝛi ſuo peccauit:veniã petat:⁊
ſi ille nõ ſapuerit petere:ille tñ dimittat. Et
cum hec oĩia feceritis chariſſimi:offertis deo
votũ placitũ:⁊ quaſi remuneratis chꝛiſtuʒ.
Et poſt hęc veniet vobis benedictio: ⁊ vo/
ta vr̃a offerunt᷑ ante tribunal chꝛiſti: Et ſic

dixit Salomon: monumentũ veſtrum non Sapᷣ.ꝛ·

accipiet obliuionẽ:Et dicet᷑ de vobis: Ecce

populus meus quẽ acquiſiui ſanguie meo

ſaturauit mevotis:impleuit odoꝛamentis:
Ego ero eis quaſi dñs: et ipſi erunt mihi in
populũ: et non erit vltra eis captiuitas aut

deſolatio. Putamus q; dulce eſt quando

vota noſtra talia qualia dixi:angeli qui cu-

ſtodes vitę noſtrę ſunt: ante conſpectuʒ di/
uinę maieſtatis obtulerũt? Si aliquid offe/

b 2

”ä

er. III.

Bancti dᷣluguſtini de tempoꝛe

rimus homini terreno ⁊ moꝛituro:et tamen
ſperamus ab illo multũ recepturos ⁊ adiu⸗
uandos: ſi deo autẽ aliquid de noſtris mo/
Fdribus offeramus:quantũ recipiemus: Nũc
itaq; exultemꝰ in dño:gaudeamꝰcum fletu:
memoꝛes ſimꝰ dignationis diuinę et capti/
uitatis noſtrę. Quẽcũq; potẽtia eleuat: ve/
niat illi in mẽte hũilitas chꝛiſti: vt non diri/
gat᷑ ad illũ ſentẽtia iſta: Quid ſuꝑbis terra
et cinis? Qñ videmus quemq; miſerũ: aut
egenũ:veniat ĩ mentẽ miſericoꝛdia dei.Qñ
captiuũ: veniat nobis in mentẽ redemptio
dñi noſtri. Qñ peccatũ quodcũq; delectat
aut ſubꝛepit:ſit nobis in memoꝛia qð iã de/
leta ſunt peccata noſtra.MHõ ꝑdamus ſmiũ
ſanguinis chꝛiſti:nec maculemſtolã aĩę per
iniquitatẽ:aut rapinam:aut cõcupiſcentiã.

Eeẽi. 10.0

Jacuimꝰ:iam erecti ſumus:vulnerati fuera

mus:iam ſanati ſumus. Mõ erit excuſatio.

AQualeſcũq; poteſt diabolꝰ ad malũ inuita-

re:nõ poteſt trahere: delectationẽ infert nõ
poteſtatẽ: conſiliũ ingerit nõ cõflictũ. Muũc
ergo ꝓpter partum beatę marisę ſit mihi ſer
mo ad vgines:ſiue viros: ſiue viduas: ſiue
feminas:ſiue pęnitẽtes:ſiue pauperes: ſiue
Emos: nd eſt apud deũ niſi meritoꝛũ diſcre/⸗
tio. Audite me itaq; quicũq; dono chꝛiſti in
coꝛpoꝛe virgines eſtis. Generalit᷑ loquoꝛ ad
omnes:Audite me. Quicũq; agnoſcit ſe eẽ
qð dico:ſtudeat vt ⁊ coꝛde ſit vᷣgo. Sic gau
deat de lucro coꝛꝑis:vt non habeat damnũ
animę:gaudeat tũc de tã pᷣcioſo dono chꝛi⸗
ſti: gaudeat cũ hũilitate: fleat cum pietate.
SGꝛatias agat quia tantã fęlicit atem in inte
Apocj.lX⸗ gritate poꝛtat:lętetur qꝛ ſecuturꝰ eſt agnum
quocũq; ierit:ſi tũ in oꝛe eius:ſicut legimus
in Apocalypſi: mẽdaciũ nõ inuenia᷑. Oꝛet
ꝑſeuerantiam: vt non illi qualiſcunq; dele/
ctatio ſęculi aut iuidia diaboli tantũ donũ
tollat:tantã claritatẽ innubilet:tantũ nito/
rem infuſcet. Teneat foꝛtiter: ne ꝑdat rẽ ir
reparabilẽ. Non vno momento delectatio/
nis amittat gratiã coꝛpoꝛis:non contrahat
turpitudinẽ animę per pulchꝛitudinẽ foꝛmę
coꝛruptę:non illum concupiſcentia vincat.
Si me audierit:permanet:qð ſi non audie/
rit:amiſſurus eſt quod nunqᷓ; reparaturus.
HIteꝝ ad vos mihi ſermo eſt qͥ coniuges ha/
acd.i. petis:moneo vt caſte habeatis.Maã ⁊ heliſa
bet quę longęuis tempoꝛibus caſte cũ ma/
rito vixerat: ⁊ ambo ſideles ante dominum
fuerunt:meruit iam de moꝛtuo ſemine ſiliũ

ſcit emendet: qui in ſe non recognoſcit: au/
diat ⁊ teneat vt alijs ꝓ ſalute dicere poſſir.
Nunc iam ad vos loquoꝛ pęnitentes: qͥ pę J

qui ⁊ ſanctitate parentes oꝛnaret:⁊ pꝛędica/
tione multos inſideles cõuerteret. Iterum
vobis loquoꝛ quę eſtis viduę: cuſtodite vi
duitatem:non eſtote verboſę:ſed cum ſilen/
tio expectate dominũ: qui pupillũ ⁊ viduã

ſuſcipit: Sed bonam viduã:et illam quę in

oꝛatione eſt: in humilitate: in elemoſynis

pꝛompta: Si certe vnde faciat non habet:
voluntatẽ bonam et cogitationẽ ſinceram

habeat. Mulieres: non maledicite:non iu/

rate:non eſtote pꝛompte ad loquendũ.Foꝛ
te dicitis impoꝛtunũ eſſe quod dico. Non

mihi tacere licet:plus timeo illum qui iubet

q; illum qui detrahit. Ego dico: qui agno/

nitentiã in eccleſia accepiſtis ⁊ agitis. Per/
ſeuerate in fletu: in cõpunctione docte plã/
gite.Quid eſt docte plangite? Hon quęrite
in oꝛatione tempoꝛales res:ſed ęternã bea/
titudinem:remiſſionẽq; peccatoꝛũ. Qui ſic
oꝛat:docte plangit. Non cadunt ad terram
lachꝛymę veſtrę:quia verax ille qui per pꝛo/
phetam dixit: Poſuiſti lachꝛymas meas in Ps. 5F.
conſpectu tuo. Vos mõ ſatis debetis ama/
re deum: ⁊ timoꝛe iam ad dilectionẽ tranſi/
re: quia ſic legimus in euãgelio de peccatri/
ce illa: Cui multũ dimittit᷑ mitũ diligit. Et Lud..
ideo multũ debetis diligere deum:qui vos
expectando et non puniendo ad pęnitentiã
pducere dignatus eſt. Nunc iterum ad vos
mihi ſermo eſt pauperes. Vobis dico pau/
peres qui mẽdicatis: qui de elemoſyna chꝛi
ſtianoꝛũ viuitis: Cõſolamini conſolamini:

tribulatio vr̃a conuertet᷑ in gaudiũ: ⁊ doloꝛ Job.is.

veſter in lęticiam. Non vobis ſit ingratum
qð mendicatis: nec ideo in coꝛde veſtro ali/
quid contra deum dicatis:quia ille iuſtus ⁊
pius eſt in omibꝰ operibus ſuis. Et te ideo
fecit pauperem:vt ſufferẽdo bꝛeuem inopiã
ęternam vitaʒ acquireres. Et diuitem ideo
fecit:vt dũ tibi ſuꝑfſlua daret: remediũ pec-

catis ſuis acquireret. Et iõ patiẽtes eſtote:

et expectate dñm.Etiam ſermo mihi eſt ad
vos quicunq; dominos carnales habetis:
cuicũq; ſeruitij conditionem debetis. Obe⸗
dite dominis veſtris:diligite ex coꝛde: non
ad oculum ſeruiẽtes:ſed miniſteriũ ex amo/
re facientes:quia et illos deus conſtituit vt

vobis dominent᷑: ⁊ vt vos ſeruiatis. Bene B

ſeruite ꝓpter deum: quia de bono ſeruitis

be⸗

potrio nocit⸗

.
vns poonmn
gnedſt
onnes
logegan
ioar

(umte
Pancnn
ſnnisten
aust
ſtnonpe
legoo
deifluſ⸗
göinioc
gadivin
homine⸗
prſibi
camde
latis ie
doluit.
unta
depute
bidei
nitati
paſib
Phuſe
.ilin⸗
nee
deiflii
nnbere
lenade
igek.
ltus 0
une
Nenite
ed
cgluge
despen
gepe
muice
hanor
Jonnt

Palt
wliniit
Eetllmneni
enänef
uierti
gifnn
ledirnarin
lennmnlie
lod N.He
ungni
a:augo
Mogholata
uenurheſt
Muentese
Etages. e⸗
nonedocegi⸗
rehongreir
ſedgeni de
atani Aui
duntadtenn
llegeipego⸗
nnmsnesl
isdebensn
lecnoniun
Alodegeim
nitüdig⸗
edeumquſs⸗
oadgnienn
Nieunate
Vobisdioen
eilnaſucr
nianſcunm⸗
Cudi⸗to 8
hoſtingan⸗
cucerehe
Nuleuſti
ſis riih
oheeniic
Sniimnt
a enel
Mninuch
montich
males hpan
jdehets
tecronhe
ſtenüctim,
otonſti
guini.
eboen

=—
— — —
—
S=ẽ — S=SK — —
—

SS=

SeSee

Bermo . vIII. In Hatali di

ni pꝛoꝛſus gloꝛia ⁊ honoꝛe cumulat᷑. homi/

Annotatio

ordinis ſer
monũ huiꝰ
operis.
2. Cor. F.

Ser. vIII.

mercedem habebit. Si boni fueritis: meli⸗

iu numeralis oꝛes eritis dominis malis: quia apud deũ

anima vniuſcuiuſq; non eſt diſcernenda no
bilitate ſed opere:nec genere ᷣ actiõe. Ideo
nunc ad omnes mihi ſermo fuit:qͥa chꝛiſtus
pꝛo omnibus moꝛtuus eſt. Et ideo ſeruate
quę dixi:vt de vobis fructum habeã:⁊ vos
omnes in cęleſtibus hoꝛreis vbi frumenta
cõgreganda ſunt miſericoꝛs dominus intro
mittat:qui viuit ⁊ regnat in ſęcula ſęculoꝛũ
Amen. M

dominicę natiuitatl diem:id eſt do/
ini noſtri ieſu chꝛiſti:qui cũ ęqua/
em trinitatem cum patre poſſideat:qui cuʒ
celum:terrã ac maria ⁊ omnia queę in eis ſũt
pari cum patre virtute firmauerit: in nouiſ/

ſimis tempoꝛibus homo naſci ex homine di

gnatus eſt:ſic noſtram ſuſcipiendo naturã
vt non permutaret ſuam. Permanente em̃
inxegro diuinitatl ſtatu: aſſumpſit hominẽ
dei filiuſ:nec amiſit qð erat ſed ſociauit ſibi
qð in ipſo ante non fuerat. Inuiſibilis ergo
ſm diuinitatem dei filius viſibilem ſuſcepit
hominẽ: immoꝛtalis moꝛtaleʒ:impaſſibilis
paſſibilem:⁊ vt totum bꝛeuiter compꝛehen/
dam:deus hominẽ.Quicquid ergo infirmi
tatis legimus in chꝛiſto: id eſt ꝙ eſuriuit ꝙ
doluit: ꝙ etiã moꝛtẽ pꝛo peccatis nr̃is ſuſti-
nuit:ſuſcepto hoc pꝛo ſalute noſtra homini
deputemus:ſalua illiꝰqð ſuſcepit:id eſt ver/
bi dei reuerentia:qui ita humanitatem diui
nitati ſuę iunxit:vt eam poſt paſſionem im/

paſſibilem faciat: non aũt vt flieret:qð cogi//

