tate nr̃a.Tu ñ das ĩdigẽti qð potes: qð teñ
grauat: venit vna calũnia:⁊ ꝑdes qð nõ ha⸗/
bes. Ventre pleno ambulas:⁊ vacuũ pau/
peris ventrẽ nõ cõſideras. Bñ eſt tibi de bo
nis dei:nihil indiges:honeſtis veſtibꝰ vte⸗
ris:⁊ nudũ ⁊ trementẽ frigoꝛe nõ veſtis. Si
tibi dicat deꝰ:Teipᷣm ego feci:qð viuiſ meũ
eſt:qð habes ego dedi:et ingratꝰ es: aufero
ꝗ̃ dedi:nego qð donaui: dimitto te quẽ feci
et ſine me viue ſi potes? Plus tibi dedi: vt
haberes vnde pauꝑi dares. Pauꝑi nõ dedi
ob hoc vt te pꝛobarẽ:nõ qꝛ ambobꝰ nõ ha/
bui vñ darẽ: ſed ꝑ pauperẽ volui te ꝓbare.
Ego ſum q diuitẽ ⁊ pauperẽ feci: ſꝛogatoꝛẽ
te ↄſtitui ĩi bonis meis. Fac miſericoꝛdiã: qꝛ
nihil ꝑdes: ⁊ me qͥ tibi dedi nõ offendeſ.Da
qd dubitas? Quia ſi dederis:ego plura da/
bo. Quid tibi ſoli vẽdicas: qð ambobꝰ de/
die Quare tu ſolus comedis: qð ambobus

col

Auguſtini

creaui? Quaſi tuo laboꝛi hoc aſſignas: aunt
tuũ eſſe putas? Aufero auxiliũ meum:habe
laboꝛẽ tuũ:aufero miſericoꝛdiã meã:et tun
awarebit miſeria tua. Ad hec qͥd dicturꝰ es C
miſer? Aiſer es qͥ miſeros nonvides:⁊ eris
ſolꝰ. Beſtijs ⁊ pecoꝛibꝰ:animabꝰ:auibꝰ:ſer /
pentibꝰ: cõmunis ẽ cibus: ⁊ tu homi negas
victũ: Sed credo:ne dando ſinias: nõ pꝛo ·
gando deficias. Qui hęc cõſideras: finẽ vi⸗
tę tuę nõ ↄſideras? Et ſi pecunia nõ finit᷑:vi
ta tñ finit᷑: ⁊ qñ nõ ſperas ad te venit᷑. Sic ñ
ↄſiderauit ille diues qͥ in abundãtia toꝛque-

bat᷑: ⁊ q̃ſi inopia querebat᷑. Quid faciã inqᷣt Aud. .·

qꝛ nõ habeo vbi fructꝰ meos cõgregem? Et
audiuit vocẽ dñi dicẽtis:Stulte:aĩia tua au
feret᷑ a te hac nocte: quę pᷣparaſti cuiꝰ erũt:
O vanitas huiꝰ diuitis:neſcit ſi viuat:⁊ de
fructibꝰcogitat:nocte moꝛiturꝰfabꝛicare diſ⸗
ponit. Ecce audiſti et tu chꝛiſtiane qͥd time/
as. Fac miſericoꝛdiã: Quid dubitas: Hõ te
deſerit:qͥ te ꝛogatoꝛẽ cõſtituit. Ipſiꝰeſt em̃
vox ĩ euãgelio arguẽtis incredulos⁊ dicẽt:
Cõſiderate volatilia cęli qm̃ nõ ſeminãt ne/ Mattb. s.
q; metũt:quibꝰ nõ ſunt cellaria:⁊ pat veſter
celeſtis paſcit illa. Si quęcũq; habes tua eẽ
dicis:ſi potes cõſtitue ꝓpter fures in domo
tua vigiles:fode foueas: abſcõde diuitias:
fac tibi loculos et arcas vbi reponas:õ dei
volũtatem tene: habe:viue ſi potes: Ergo
fratres faciamꝰmiſericoꝛdiã:paſcamꝰ eſuriẽ Mattb.ꝛſ⸗
tes:nudos oꝑiamus:ꝑegrinos hoſpitio re/
cipiamꝰ. Bene & facientes nõ deſiciamꝰ:vt Sał.s.
tempoꝛe ſuo metamus vitam ęternã in ſecu

la ſculoꝛum: Aamen.
PBeea quoq dñs ait in euagelio:
Jomis cuiuſdã diuitis vberes at/Lud.ia.
tulit poſſeſſio fructus:et cogitauit
apud ſe dicẽs: Auid faciã qm̃ non
habeo quo colligã fructꝰ? meos ⁊c̃.
omelia XLVII
Bminis cuiuſdã diuitis vberes at/A

N poſſeſſio fructꝰ? cogitauit apð Abi.s.
li

ſe dicẽs: Quid faciã qm̃ nõ habeo q̊;
ctꝰ meos? Et dixit.hec faciã:De/⸗
ſtruam apothecas meas ⁊ hoꝛrea: ⁊ maioꝛa
ędiſicabo. Illuc cõgregabo fructꝰ meos: et
dicã aię meę: habes multa bona repoſita:
gaude ⁊ iocũdare.Dixit aũt illi deus:Stul/
te hac nocte expoſcit᷑ a te aĩia tua:ea ꝗ cõgre
gaſti cuiꝰerũt?: cecitas auari frẽs dilectiſſi

mi: vna nox ei ſugabat:⁊ de multoꝝ annox

vita ſatagebat. Gaudebat qꝛ multũ ſibina
ſcendũ videbat:⁊ nõ ſciebat:qꝛ nihil ſecum

lenoſe
gad
gluicicn
Poinint.
lbolbab
narinige
obuoslach
anareßpo
gednoſct
funssdel
ſponosk
nololcu
lpaupesn
Cuni auit
loknoci
Puperefa
flopevit
feitneſct

uuuus dolote

lonon: Q
ſiss dolore. S
imagnen
ſnane
fiagan
pondere
erege⸗
Cödton

then licte
660n iore

ic, gepdeun
oͤta
Eclofch
nitütnt
huchn
Congt
unr
nikagin
fliice
nuſnin
Adin.
Peneggb
n
ellſtutid
ſenite

i

— tollebat:ſed hic oĩa dimittebat. Hox ei vitã aplus dicat: Hihil intulimꝰ in hüc mundũ: i. Timoth.s.
Küines fugabat ⁊ de craſtino cogitabat: qð in alis verũ nec auferre qᷣd poſſi um: qꝛ dñi eſt tra ⁊
W ſpectabat:in ſe non ſperabat: vti; viderat plenitudo eiꝰ. Audis: Surſũ coꝛda: ⁊ curas
– et ille moꝛientes:viderat poſſidentes:vide/ dicere: Habem ad dñm. Si aliqd illuc mi⸗
mienie⸗ rat neminẽ ſecũ tollere terrã. Quanti ſunt ⁊ ſiſti:habes qð ibi qras. Si nihil miſiſti ſur⸗
nbonin mõ q dicũt:tantũ habeo:tantũ facio: tantũ ſum:nõ habes qð ibi ꝗras. In terra vbi p/
ini valeo.Quibꝰ rñdendũ ẽ: Stulte:hac nocte ſe uiſti:ibi dre. Quia ſcriptũ e: Abi ẽtheſau/ MWatth. 6.
– aia tua aufert᷑ a te:quę cõgregaſti cuiꝰ erũt? rus tu ibi ẽ ? coꝛ tuũ.Et de tibi audi quid
nnniit Letat᷑ diues ſtultꝰ:nocte moꝛiturꝰ.Quãatũ/ dicat.Quid? Vis fnerari:vis minus dare
urmten cũq; cupiditas radices ſuas vbiq; diſtẽtet: er plus accipe: Ecce mihi da dicit dñs: Ego
i quãtũcũq; rapiat:neceſſe ẽ invna hoꝛa totũ accipio minꝰ:et dabo plus.Quẽ ꝗris vnde
teumn B dimittat. Sed dicturꝰ es: habeo filios qͥbꝰ creſcat pecunia:hominẽ ꝗriſ qui qñ accipit
Quöſvicgn laboꝛẽ:habeo qͥbꝰ ꝓſpiciã:habeo qͥbuſ curã gaudet:qñ reddit plãgit. Vt accipiat pᷣcat᷑ł
Wangtgnn maximã gerã.Quã curã geris filioꝝ:vt eos ne reddat calũniat᷑.Ha quideʒ homi:⁊ noli
Slleihtl obꝛuas lachꝛymis miſeroꝛũ? Mõ eſt h̊ filios reuertere faciẽ tuã ab eo qͥ mutuo petit: ſed
Pnſtabai amare:ᷣ potiꝰ necare. Neſcis qꝛ arboꝛ ĩ fru/ accipe quantũ dediſti:nã ⁊ bñficiũ ꝑdidiſti.
ckiuntn ge dinoſcit᷑:? Meſcis qꝛ qð in radice celat᷑: in Et ſi hocipᷣm qð daturus es exigat᷑:foꝛte ad
uurftbeaed⸗ ramis declarat᷑:⁊ qð latet in folijs: eniteſcit manũ nõ habet vnde reddere poſſit:pertu/
Niſiane igin⸗ in pomo? NHolo te talẽ patrẽ ſentiãt fili tui: liſti petentẽ: expecta nõ habentẽ. Holi cla/
ddabizorhir nolo ſic ꝓuideas vt magis iuideas.O quã/ mare ⁊ dicere:MNũquid fenꝰ ꝗro? Lantũ pe/
nmin Mckii ti pauꝑes naſcunt᷑ ⁊ poſtmodũ diuites effi · to quãtũ dedi:hoc recipiã. Nõ es mẽtitus:
edllostdidt; ciunt᷑:quãti qͥbꝰ magna hęreditas dimitti verũ dicis: nõ es fęneratoꝛ: et vis cui dedi⸗/
füröſenriren: ⁊ poſtmodũ ad penuriã redigunt᷑.Si &̊ dei ẽ ſti ꝗrat fęneratoꝛẽ:vt tibi reddat. Sed ſi ꝓ/
unintpairehe pauperẽ facere:dei eſt ⁊ ditare.Curꝓuidus pterea fęnus nõ exigis ne te fgneratoꝛẽ iudi
cöpbeommd filioꝝ exiſti? Cur rapis:qͥ poſt te ne foꝛte ma cet deꝰ:pmis:ſuffocas:exigis:ſi tantũ exig
erfursnndond neãt neſcl:⁊ tibi ꝑpetuã pęnã nutris:⁊ filis quãtũ dediſti:ſuffocãdo tñ et i anguſtijs re/
blodeduts tuis doloꝛẽ dimittl? Dic em̃ ſapiẽtiſſimꝰ ſa/ tinendo: beneficiũ nõ pſſtitiſti:ſed maioꝛes
binpong zN lomon: Qui cõgregat aliena:relinquit filjſ anguſtias intuliſti. Sed foꝛte dicis: Habet

XLVIII XLIX

geloltse NPõ.ʒð. doloꝛẽ.Et rurſũ dicit᷑ ĩ pſalmis: Verũtñũ in vnde reddere poſſit:habet poſſeſſionẽ: ven
ſinnian nit⸗ J imagine ꝑtranſit hõ:vane ↄturbat᷑: theſau/ dat.hHabet domũ: vendat. Habet familiã:
Uwosboſuot riʒat ⁊ neſcit cui cõgregat ea. Quid theſau/ vendat. Frater tuꝰ qñ a te petijt:ideo petijt
16DeicaneN riʒas auare qð neſcis? Quid auri argenti ne vẽderet: ꝓpterea nõ faciat: qꝛ ſubueniſti
6nodeldan, ₰ . 34 g e ,. O . . 899. 7 2₰9
umneninin pondere delectaris:⁊ condis?: Quid imagi/ ne fieret. hoc vult de :hoc iubet de. Sed ſi
e nẽ regis ſculptã ſeruas ĩ ſolidis: et imaginẽ? auarꝰ es:mõ audi qᷣd ipſe dñs ĩ euãgelio di /
inaͤͤgi⸗ cõditoꝛis in homibꝰ deteſtaris? Redde di, cat: Stulte: hac nocte expoſcitw aĩa tua a te: Lud.12.
barert Mattð.22. Cctũ eſt ceſari 4 ſunt ceſaris:⁊ deo q ſunt dei. eaꝗ Hparaſti cuiꝰ erũt: Sic eſt oĩs q ſibi the
ig, le 16. q/7, ma Maioꝛes nfi iõ copijs oibꝰ abũdabant: da ſi t: ⁊ nõ eſt in deũ diues: Amẽ.
. nlin iores. deo decimaſ dabãt:⁊ ceęſari cenſũ reddebãt. Peeo q8ð Aplus dicit:Legatione ·cor:.5.
fugin . Aõ aũt qꝛ diſceſſit deuotio dei:acceſſit in- fungimur ꝓchꝛiſto: Home. x/ X
Uc)Nede dictio fiſci.Noluimꝰpartiri cũ deo decimaſ: ☛ , Poſtolũ audiuimꝰ nobis dicentẽ:
. mõ aũt totũ tollit᷑.hoc tollit fiſcus: qð non ¶ſane]Legatiõe fungimur pꝛo chꝛiſto: ex/ Abi. ö.
ſuics 8 accipit chꝛiſtꝰ. Hoc magis dat᷑ qdð pauꝑpibuſ hoꝛtãs recõciliari deo. Mõ exhoꝛta/
kogn nõ erogat᷑.Moli inqͥt ſalomon parcere the‚/ et᷑ vt reconciliaremur:niſi inimici fuiſſemꝰ.
litn Cſauris tuis. Tribuẽdę ſũt elemoſynę ꝓ mõErgo erat totꝰ mũdꝰ inimicꝰ ſaluatoꝛi:ami/
haa Tobie. 4. et quãtitate: ſi ſcriptũ eſt: Pꝛout habueris /cus captiuatoꝛi. hoc eſt inimicꝰ deo: amicꝰ
D fili: fac elemoſynã. Si exiguũ habueris: ex diabolo.Et totũ genꝰ hũanũ tanq; illa mu/ Zud.iz.
fuc nhn ipſo exiguo cõmunica eſuriẽti. Abſcõde ele/ lier:curuatũ erat ad terrã. Jã intelligẽs qui
on in moſynã in ſinu pauꝑis: et hęc ꝓ te exoꝛabit dã inimicos iſtos:clamat adũſus eos⁊ dicit
linuße ad dñm. Sed dixiſti:habeo quibꝰ dimittã: deo:Curuauerũt animã meã. DNiabolꝰ⁊ an Nõs..
mugſn Pone qꝛ habebũt filij qbdimitt!: Tu nihil geli eius aĩias hoim curuauerũt ad tras:id ẽ
Aifis lc habebis:qꝛ nihil añ te miſiſti.De filijs curã vt pꝛone in ea ꝗᷓ tẽpoꝛalia ſunt ⁊ terrena:ſu⸗/
guuormn/ geſſiſti: tibi aũt ñᷣ ꝓfuiſti. Ecce ꝑegrini pꝰ te perna nõ ꝗrerent.Nãvtiq; hoc dicit dñs de
nii traſierũt ⁊ iſti ſili: ſine cauſa cucurriſti: ctum g 2
end Sð

Bancti

muliere iſta: qꝛ alligauit eã ſathanas. Ecce
decẽ ⁊ octo annis:etiaʒ opoꝛtebat eã ſoluia
vinculo ĩ die ſabbati. Calũniabant᷑ aũt eri/
genti:qͥ niſi curui?ł Quãdoquidẽ ⁊ ipa ꝗ̊ͥ deꝰ
ceperat nõ intelligẽtes:treno coꝛde intue/
bant᷑. Sacramẽtũ em̃ baptiſmi carnalit᷑ cele

diſ. 54. audite bꝛa bãt:ſpiritalit᷑ ñ videbãt. Audite chariſſi-

mi mẽbꝛa xpi et mr̃is catholicę filij: qð dico
cõpetẽtibꝰ⁊ fidelibꝰaudiat pęnitẽteſ:qð di/

co fidelibꝰ:dico⁊ cõpetẽtibꝰ ⁊ pęnitẽtibꝰ:au

diãt cathecumini:audiant oẽs:oẽs timeãt:
nemo ↄtẽnat. Sit mihi in ↄſolationẽ veſter
audit*: ne ſit vobis ĩ teſtimoniũ doloꝛ meꝰ.
Cõpetentibꝰ dico: Foꝛnicari vobis nõ lice/
bit. Sufficiãt vobiſ vxoꝛes:aut nec vxoꝛes:
Cõcubinas vobis hfe nõ licet. Andiat deꝰſi
vos ſurdi eſtis: audiãt angeli eiꝰ ſi vos ↄtẽ/

nitis:Cõcubinas vobis hfe nõ licet.Si au/

diãt cõpetetẽs qð dico fidelibꝰ: nõ habetis
vxoꝛes:nõ licet vobis hf̃e cõcubinas:qs po
ſtea ducat vxoꝛes:quãtomagl danatio vo⸗/
bis erit ſi hr̃e volueritis ⁊ cõcubinas et vxo/
res dimittatl.Mõ vob licet hf̃e vxoꝛes: q̃rũ
poꝛes maritiviuũt: NHec vob fęmieę hr̃eviroſ
Iʒ qͥꝝ poꝛes vxoꝛes viuũt.Adulterina ſt᷑ iſta
cõiugia:nõ iure foꝛi:ᷣ iure celi.Nec eã fmi/

nã ꝗᷓ ꝑ repudiũ diſceſſit a marito:licet vobiſ

ducere viuo marito. Soliꝰ foꝛnicatiõis cau/⸗
ſa licet vxoꝛẽ adulterã dimittere: ſed illa vi/
uẽte nõ licet alteram ducere.Et vos fęminę
nec illos viros a qbus ꝑ repudiũ diſceſſerũt
vxoꝛes:eaꝝ maritos hfr̃e cõcedit᷑. Hõ licet:
adulteria ſunt nõ cõiugia.Cõtẽnit᷑ auguſti/
B nus:timeat vel chꝛiſtꝰ. Nolite imitari turbã
maloꝝ infideliũ filij mei: nolite ſeqͥ vias la/
tas:q̃ꝝ finis ad interitũ ducit.Qui baptiʒa
tus fuerit aut ↄtinẽtiã deo voueat:aut ꝑma
neat cũ vxoꝛe ſua:aut ſi nõ habet ducat vxo
rẽ. Audite me ſideles:id ẽ baptizati: Qua/
re moꝛiemi iaʒ renati? Qñ baptiʒzati ꝑ vias
toꝛtuoſas ⁊ lubꝛicas ⁊ imundas itis: neſcit:
qꝛ ꝑit:? Filij mei ⁊ fratres chariſſimi credite:
Nõ gO vultis credere? Quid vobis facio qͥ fi)-
deles eſtis:et audiſtis me? Si foꝛte talia cõ/⸗
miſiſtis:nolite addere:⁊ vt vobis deꝰ igno/
ſcat oꝛate. Si nõ potuiſtis hr̃e vel noluiſtis
pudicitiã cõiugalẽ ſeu cõtinẽtiã:⁊ deuiaſtis

a ꝓpoſito vel vinculo cõiugali vel deuoti /

one cõtinentię:ſit in vobis doloꝛ ⁊ hũilitas
pęnitẽtię. Aptius dico:nemo dicat nõ intel/
lexi. Qui poſt vxoꝛes vr̃as vos illicito cõcu
bitu maculaſtis:ſi ſᷣter vxoꝛes vr̃as cũ aliq̃
e pe.diſ. –— — . — ——» „„
nagite. Cõcubuiſtis: Agite pęnitẽtiã q̃lis agit᷑ in ec/

bi dicat: occulte ago:apud deuʒ ago: nouit

Auguſtini
cleſia: vt oꝛet pꝛo vobis eccleſia. Nemo ſi-

deus qui mihi ignoſcit:qꝛ in coꝛde ago.Er/
go ſine cauſa dictũ eſt: Quę ſolueritis in tra tt. 18
ſoluta erũt in celo? Ergo ſine cauſa ſunt cla⸗atth. 1,
ues date eccleſię dei? Fruſtramꝰ euangeliũ
dei: fruſtramꝰ verba chꝛiſti? Pꝛomittimus
vobis quod ille negat? Monne vos decipi/
mus?: Job dicit:Si erubui in conſpectu ppli Job. ʒi.
cõſiteri peccata mea: Talis iuſtus theſaurſi
diuini obꝛiʒi: tali camino ꝓbatus iſta diẽ:
et reſiſtit mihi filiꝰ peſtilẽtię:et erubeſcit ge/
nu figere ſub bñdictiõe dei:qð non erubuit
imꝑatoꝛ: erubeſcit nec ſenatoꝛ:ſed tm̃ curia/
lis? Suꝑba ceruix:mens toꝛtuoſa: foꝛtaſſis

imo qð nõ dubitat᷑: ꝓpterea deus voluit vt Concoꝛn.
theodoſiꝰ impatoꝛ ageret pęnitẽtiã publicã ·. cli apud

in cõſpectu płi: maxime qꝛ peccatũ eiꝰ cela/
ri nõ potuit:⁊ erubeſcit ſenatoꝛ: qð nõ eru⸗/
buit imꝑatoꝛ::? Erubeſcit nec ſenatoꝛ ſᷣ tm̃ cu
rialis:qð nõ erubuit imꝑatoꝛ:Erubeſcit ple
beiꝰſiue negociatoꝛ qð nõ erubuit imꝑatoꝛ:
Quę iſta ſuꝑbia eſt: Mõne ſufficeret gehen

nę: etiã ſi adulteriũ nulluʒ eſſet: Poſtremo C

fratres mei:audiũt me viri: audiũt me femi
nę:quid ad me iraſcimi? Mihi vtinã facia
tis qð ſcriptũ eſt: Iraſcimini ⁊ nolite pecca 5. 4.
re.Timere debeo ne cõtingat mihi qð cõti/
git apło paulo? Qõð mõ cũ legeret᷑ ſi intenti
fuiſtis lectioni audiſtis: Ergo inimicꝰ factꝰ Gal.4.
ſum vobis verũ pdicans.Et ſi ita eſt: Fiat.
Si neceſſe eſt vt inimicꝰ ſim vobis: melius
q́; iuſticię. Cõmendo vos cuſtodiẽdos etiã
vxoꝛibꝰ vfis: Filię meę ſunt: ſicut ⁊ vos filij
mei eſtis. Audiãt me:Zelẽt viros ſuos: nõ
ſibi ſeruẽt vanam gloꝛiã:qꝛ ſolent a maritis
impudicis matronę laudari:qꝛ impudicitiã
viroꝝ ſuoꝝ ęquo aio ferunt. Hon talẽ pati-
entiã habeãt chꝛiſtianę mulieres: ꝓꝛſus ʒe/

lent viros ſuos:nõ ꝓpter carnẽ ſuã:vᷣ ꝓpter

aias illoꝝ. Oino ego moneo: ego pꝛęcipio:
ego iubeo:epᷣus iubet:xpᷣs in me iubet.No
uit ille in cuius ↄſpectu ardet coꝛ meũ. Ego

iubeo: nolite viros veſtros ꝑmittere foꝛnica
ri. Interpellate ↄtra illos eccleſiã. Mõ dico

iudices publicos:nõ ꝓconſulẽ: nõ vicariũ:
non comitẽ:nõ imꝑatoꝛẽ:ſed deum patrẽ et

chꝛiſtũ ⁊ ſpm̃ſanctũ. In ceteri omibꝰ ancilleę

eſtote viroꝝ vroꝝ ſpditę ad obſequiũ. Nul

la ſit i vobis ꝓteruitas:nulla ſuꝑbia:nõ cõ/

tumelioſa ceruix: non aliqua inobedientia:
pꝛoꝛſus tanq; ancillę ſeruite. Sed vbi vẽtũ
fuerit ad illud negociũ vbi vos apoſtolus

4

e

Heptnitinene
ſe

kee⸗

tautdi.
1rron e⸗
ſolikee
glͤßfr⸗
ſfmie
oleſft
eſungen
ttol n
ta⸗,
ſcktan
ainsin
liaten ld
zmnaeriit
ign Peti
lepetuep
ſelatyro⸗
Qusfennt
Ntfentaarl
tenAuun
tudinetue,
lbicine⸗
6Gcaputmul
aupporſeg
Uutpulens
aapueſuu
ſhtſegek
leiſecuet
Uſs:doe
ſcenzech
honus.
Unolmen

kius

Aupodit
Cmanto
lidebete
ſcirgon
9 Lorilu
ſolemng
uiggtni

ſpienet
ncſcaoa
Müocent
lbatötne

unßopne

dhoste
heltentöͤft
neittornic

Preac frfr e r S e e SrT F F. T
Homelia E E
n 1EConl. 4. equauit dicẽs: VUxoꝛi vir debitũ reddat: ſir dei quos imitemini. Quid eſt qð dico:ſi nõ
coden ⁊ vxoꝛ viro. Vxoꝛ nõ habet poteſtatẽ coꝛpo inueneritis? Ergo ĩ plo dei nõ eſt quẽ inue/
ſuenton ris ſui:ßᷣ vir. Quid te extollis:? Audi qð ſe niatis: Per tot annos:tot homines ſine cã
danſint quit᷑: Silr ⁊ vir nõ haber coꝛꝑis ſui poteſta⸗ baptiʒauim:ſi nõ ibi ſũt q ſeruẽt qð accepe
miangi tẽ:ſᷣ mulier. Vbi ad h ventũ fuerit: clamate rũt:qui cuſtodiãt qð audierũt. Abſit hoc a
bendiun Pre vra. Aurũ tuũ vedit marit p neceſſita me vt credꝗ. Aelius eſſet non vobis eſſem
neneg tie ſua: Ferto ſmia: ferto ancilla: noli litiga epus: ſi hoc ita eſt. Sed ſpero eiſe: credo eẽ.
naniemeitt rernoli Zdicere. Cõtẽpt auri tui: vilecto eſt Inge eſt aũt miſera cõditio mea: q; plerũq;
uſnutt ini tui. Si villa tus neceſſitate ſua vedat cogoꝛ adulteros noſſe: caſtos noſſenõ pol-
Emgini geſt e tua:nõ em põt eſſe eij qnõ ſir tua:ſẽ ſum. In occulto eſt vnde gaudeã: in publi⸗/
Kanitit charitas in te ꝗᷓ debet eſſe in vroꝛe: ferto pa co eſt vnde toꝛquear. Ergo deſiderate gram
ſemate tiẽter: ⁊ ſi dubitat: tu offer: otẽne ola ꝓpter dei: t eligite quos imitemini:cũ quibꝰviua/
ſian amoꝛẽ viri tui. Sʒ caſtũ opta: caſtitateli tis: cũ qdus colloquia dulcia charitatis ba /
KH tiga. Latiẽter pereat villa tua: no aia ibius beatis. Holite admitrere ſuſurratiões ma- igorf. .
zenlin 4 te patiẽte ꝑeat.Hõ dico viris vt in hac cau / las. Coꝛrüpunt moꝛes bonos colloquia ma
l ſa zelet vroꝛes ſuas. Scio:q; faciut. Noui. la. liuite ſicut ſpice int ʒizania: Ferte tri/
rtiti Quis ferat vxoꝛc adulterã: et impat ſemine bulatiões huius ſeculi: ſicut grana in ara..
vä3rtt ferat adulterũ virũ: iuſticia. Quare ro Veniet ventilatoꝛ:nemo ſit paſſim ĩ hoc ſe⸗
Peldn He vbis dũi go te: Quare:Quia ego ſũ vir. Vir es:i foꝛ chlo ſeparatoꝛ: KAmen.
e . titucine tuagbemus: qꝛ vir es. Air es: vin · ¶ De vtilitate acneceſſitate penitẽ⸗
Endcltne ce libidinẽ. Quõ vir: quo vxoꝛ ẽ foꝛtioꝛ: Cu tię: Homeli —
utinn pph.5. es caput mulieris vir: verũ ẽ. Si caput ẽ ou Aã ſit vtilis et neceſſaria pęnitẽtie. A
lußtangen cat: vxoꝛ ſequat᷑. Sed vbi recta ẽ domꝰ:ca/ q meldicina: facillime homies intelli- Ca. 1.
ſnbaiml put mulieris vir. Si caput es duc:ſequatur DVagunt: qſe homines eſſe meminerũt.
uiütnehn illa caput ſuũ. Sʒ vide qͥ eas. Moli ire qͥ nõ Scripłũ eſt em: DHeus ſupꝑbis reſiſtit: hũ ili⸗ Yacobi. 4.
tbinmnifen vis vt ſequat᷑:noli ire qͥ times pediſſeqᷓ ne in bus aũt dat gratiã. Et dñs in euãgelio diẽ:
iincliektng foueã ſequat᷑ adulterij:ſimulq; ruatis:ne e’i Qm̃ qui ſe exaltat hũiliabit᷑:⁊ qui ſe hũiliat Zud.iS.
uemnbigdlin tu facis: doceas qð facis. Dolet tibi aia: ſi exaltabit᷑: Magiſq; iuſtificatꝰ deſcẽdit de tẽ
cgerekliten in foueaʒ adulterij ſił ruatiſ. Dolet tibi ſi tu plo publicanꝰ ille peccatoꝝ cõfeſſiõe ſollici/
Ginine nc ſolus ruas. Zelas: nõ vis vt ruat illa: time tus q; phariſeus meritoꝛũ enumeratione ſe-
itneker tu: noli ruere. Holite aũt pudiciſſimę femię curus:q;uis etiam gratias egit deo dicens:
pobis:ni inmitari ipudicos viros vros. Abſit avobis: Gꝛatias ago tibi deꝰ:qꝛ non ſum ſicut ceteri
ſocichseti Aut vobiſcũ viuãt:aut ſoli ꝑeant. Impudi homies:iniuſti:adulteri: raptoꝛes: quomõ
ſontweßl co marito nõ debet mulier pudicitiã: ̊ů deo ⁊ publicanꝰ iſte. Jeiuno bis in ſabbato: de/
tnweſnsdnd illã debet: chꝛiſto illã debet. Hon ꝓpter illiũ cimas do oim ꝗ̊ᷓ poſſideo. Et tñ ille ei pꝛela⸗
lenenmn aciat qͥ non meret: ſed ꝓpter chꝛiſtũ faciat. tus eſt qui de lõginquo ſtabat: neq; oculos
geinpulani D Darcũ ſuum attendat: tabulas ſuas legat. audebat ad cęlũ leuare: ſᷣ ꝑcutiebat pectus
Pontuiont⸗ Poſtremo að libet ſentiat. Qui foꝛte indi⸗ ſuũ dicẽs: Deus ꝓpiti eſto mihi pctoꝛi.Nõ
inix Srnat: ꝛ talia diſputo: ſcio nãq; qui ſapiunr ecm ille phariſeus ta ſua ſanitate q́; moꝛboꝝ
miſiegi Wzouer. 9. amat inde me: qꝛ nõ ſine cã ſcriptũ ẽ: Coꝛri- alienoꝝ cõparatõe gaudebat. Vtiliꝰaut illi
epotth⸗ pe ſapientẽ ⁊ amabit te: coꝛripe inſipientẽ 7 erat: qm̃ ad medicũ venerat:vt de qbꝰegro⸗/
hneibe n adijciet odiſſete. Mõ dixit icipiet adijciet: tabat cõſitendo moõſtraret q; diſſimularet ð
tarnei.eh q: i oderat. Ego ſcio qꝛ ſapiẽtes amãt me: vulneribꝰ ſuis:⁊ de cicatricibꝰ alienis aude.
ninaeſene in h;̊ a cõione ſe cohibẽt qᷣ ſciũt qꝛ noui pec- ret gloꝛiari. Mõ ergo mirũ ſi publicanꝰma/
eſi hini cata ipᷣoꝝ:ne de cãcellis ꝓijciãt᷑. Quoꝝ aüt gis curatꝰ abſceſſit: quẽ non puduit oſtẽde/
etönin⸗ nelſcio: hos coꝛã deo cõuenio. Agat etiã ipſi * qui doleat. In rebus quippe viſibilibꝰ vt
r. nonit pęnitentiã ſuã: ⁊ deinceps ab imũdicia ab⸗ excelſa quiſq; cõtingat: in excelſuʒ erigitur.
nal ng lſtineãt foꝛnicationũ ſuaꝝ. Penitẽtibꝰ dicoꝛ Deus auũt cũ omniũ ſit excellẽtiſſimꝰ:nõ ela
ſon i AQuid eſt quod agitis: Scitote nihil agitiſ: tione ſed hũilitate cõtingit᷑. Unde ꝑ ꝓphe/
gſclui⸗ QAuid ꝓdeſt aꝛ hũiliami:ſi nõ mutami:Ca/ tã dicit᷑: Pꝛope eſt dñs his qͥ attriuerũt coꝛ. s.zʒ.
le g thecuminis dico: Exardeſcite voluntate ad Eriterũ: Excelſus eſt dñs ⁊ hũilia reſpicit:? Os. 157.
ga ſhi Ecipiendo gratiã. Sʒ eligite vobis in ecclia excella a longe cogſcit. Excelſa ipa poſuit p
goſin Srs methse ſefe 5 we Ke af-c arm Po 9

Sancti
ſupbiſ. Illa reſpicit vt attollat:iſta coſcit
vt depmat ⁊ deijciat. Cũ em̃ ait ꝗð a longe
excelia cognoſcit:ſatis eum oſtẽdit humilia
de ꝓximo attẽdere:ipſuʒ tñ deũ excelſũ eſſe

mecũ vfr̃a eruditio recognoſcit. Sũt em̃ vſt/ 4. ſen. diſ.
tatę ĩ ecclia:⁊ diligent᷑ attẽdẽtibꝰnotę. Vna 1b.pᷣdictis
quę nouũ homineʒ ꝑ baptiſmũ parturit
donec ſalutare omniũ ſteritoꝛum ſiat ablu/

dixit. Solꝰ em deꝰ arrogãs non eſt:quãta! ¶tio peccatoꝛũ: vt tanq; puero nato doloꝛes

cũq; ſe dicatione laudauerit.Hõ & ſe arbi/
tret᷑ ab oculis dei aſcõdi quãtacũq; ſuꝑbia.

ↄiunctã putet:excelſa em̃ a longe cognoſcit.
B Quiſqͥs itaq; pęnitẽtię recuſat humilitatẽ:

Ca.2. deo ꝓpinquare non cogitat.Aliud eſt em ſe

leuare ad deũ:aliud eſt ſe leuare cõtra deũ.
Qui ante illum ſe ꝓijcit:ab illo erigit᷑. Qui
aaguerſus illũ ſe erigit:ab illo pꝛoijcit᷑. Alia ẽ
ſoliditas magnitudinis: alia ẽ inanitas in⸗
flationis:qui foꝛis tumeſcit:intus tabeſcit.
Ps. Sʒ. Qui eligit abijci in domo domini magis q;
habitare in tabernaculis peccatoꝝ:eligit il/
lum deus inhabitare:vt inhabitet in atris
eius:et nihil ſibi aſſumentẽ:ille in ſedẽ bea/
titudinis aſſumit. Vnde in pſalmis ſuauiſ⸗
Abi. S. ſime ⁊ veriſſime canit᷑: Beatus vir cuius eſt
ſuſceptio abſ te dñe. Ne putes eũ qui ſe hu/
miliat ſemꝑ iacere:cũ dictũ ſit exaltabit᷑: Et
ne opineris eius exaltationẽ ĩ oculis homi/
num ꝑ ſublimitates fieri coꝛpoꝛales:Cũ em̃
dixiſſet: Beatꝰvir cuius eſt ſuſceptio abs te
dñe: cõſequẽter cõnexuit ⁊ oſtẽdit eiuſdem
ſuſceptionis celſitudinẽ ſpiritaleʒ. Aſcẽſus
inqͥt in coꝛde eius diſpoſuit in conualle plo
rationis in locũ quẽ diſpoſuit. Vbi g diſpo
ſuit aſcenſus? In coꝛde: in conualle ſcʒ plo/
rationis: hoc eſt qui ſe humiliat exaltabit᷑.
Sicut em̃ aſcenſus exaltationẽ indicat: ita
valles humilitatẽ: et cõualles ploꝛationes.
Sicut enim comes pęnitentię doloꝛ eſt: ita
lachꝛyme teſtes doloꝛis.Optime autem ſe⸗
quit᷑ ⁊ dicit:Eteniʒ benedictionẽ dabit qui
legem dedit. Ad hoc enim lex data eſt:vt ſu
perbo infirmitatẽ ſuaʒ notam faceret:inſir/
mo pęnitentiã ſuaderet. Ad hoc etiã lex da
ta ẽ: vt vulnera oſtẽderet peccatoꝛũ:ꝗᷓ gra/

tię benedictiõe ſanaret.Ad hoc em̃ lex Ee

Bo. 7. eſt:vt diceremus in cõualle ploꝛatiõis. Vi⸗
deo aliã legem in membꝛis meis repugnan/
tem legi mentis meę: et captiuantem me in
lege peccati quę eſt in membꝛis meis:Et cũ
ipſo ploꝛatu clamaremꝰ: Infęlix ego homo
quis me liberabit de coꝛpoꝛe moꝛtis huius:
Eit ſuccurreret nobis exaudiẽte illo qui eri/
CAQC git eliſos: ſoluit cõpeditos: illumiat cęcos:

De pe dii. gratia dei ꝑ ieſum chꝛiſtuʒ dominũ noſtrũ.

nitres ſut. Tres ſunt autem actiones pęnitẽtię: quas

tranſeant quibꝰviſcera vꝛgebant᷑ ad partũ:

⁊ triſticiam lęticia conſequat᷑. Omnis enim Pecdſe.diſ.
Deꝰem̃ excelſa cognoſcit. Nec ſe rurſus deo qui iam arbiter voluntatis ſuę cõſtitutus ẽ: omis qui

cum accedit ad ſacramenta fideliũ:niſi eum
pęniteat vitę veteris:nouam non poteſt in
choare. Ab hac pęnitentia cũ baptiʒant᷑ ſo⸗/
li paruuli ſunt immunes. Nõdum enim vti
poſſunt libero arbitrio: quibꝰ tamẽ ad con/
ſecrationem remiſſionẽq; oꝛiginalis peccati
pꝛodeſt eoꝛũ fides a quibꝰofferunt᷑:vt quaſ/
cunq; maculas delictoꝛũ per alios ex qᷣbus
nati ſunt contraxerũt:alioꝛũ etiam interro/
gatione ac reſponſione purgent᷑. Veriſſime
quipe in pſalmis plãgit᷑: Ecce em̃ in inqᷣta/z. 5o.
tibus conceptus ſum:et in peccatis peperit
me mater mea. Item ſcriptum eſt: Mon eſſe Job.15.
mundũ in conſpectu dei nec infantẽ cuiꝰ eſt
vita diei vnius ſuꝑ terrã. Exceptis ergo ta
libus de quoꝛum oꝛdine ac merito in futura
illa quę pꝛomittit᷑ ſoꝛte ſanctoꝛũ velle am/
plius quęrere:hominũ modum excedit: pie
tamẽ creditur eis pꝛodeſſe ad ſpiritalẽ ſalu/
tem:quod eccleſiaſtice auctoꝛitatis per totũ
oꝛbem terrarũ tam firmo roboꝛe cuſtoditur:
cęteroꝛũ hominũ nullus tranſit ad chꝛiſtuʒ:
vt incipiat eſſe quod nõ erat:niſi eum pęni/

teat fuiſſe qð erat. heęc pꝛima pęnitẽtia pꝛę/

cipitur iudęis: dicente apoſtolo petro: P Actl.⸗
nitentiã agite:⁊ baptiʒet᷑ vnuſquiſq; veſtrũ
in nomine domini noſtri ieſu chꝛiſti. Lalis
ab ipſo domino imperabat᷑ cũ diceret: Pe/ Watth. ·
nitentiã agite:appꝛopinquabit em̃ regnũ ce.
loꝛum. De hac etiam iohannes baptiſta ple
nus ſpirituſanctu:pꝛęcurſoꝛ et pᷣparatoꝛ vię

domini ita dicit: Generatio viperarũ: quis Matth. ·

oſtendit vobis fugere a ventura ira? Facite D
rgo fructus dignos pęnitẽtię. Altera vero Prce il
cnitentia eſt: cuiꝰ actio per totã iſtam vitã tres.
q̃ in carne moꝛtali degimꝰ: ꝑpetua ſupplica/
tionis hũilitate ſubeũda eſt. Pꝛimo qꝛ vitã
ęternam: incoꝛruptilẽ: ĩmoꝛtalemq; nullus
deſiderat: niſi eum vitę huiꝰ tẽpoꝛalis: coꝛ⸗
ruptibilis moꝛtaliſq; pęniteat. Mõ enim ſic
quiſq; i vitã nouã ꝑ ſanctificatiõʒ baptiſmi
naſcit᷑: vt quẽadmodũ deponit ibi oia pec/
cata pſterita:ita etiã ſtatim moꝛtalitatẽ ipaʒ
carnis coꝛruptionẽq; deponat.Qõð ſi ita nõ
eſt:reſtat vt illud qð ſcriptũ eſt:qð etiã qͥſq;

Con

Pn ſuthe

titiolenl
tudine:
Cotincs
mevere
tenmae
r anmm
Cunusin
eRambu
ltczopta
ſcktaae
nationns
litentise

guunas,
Pauiniea
llsce
Uſaec
ge ho
Ueffmi
ſ Hun
RSUSomus
hulushabe
Mbenuse
nanincel
habigaulu
(pientes:
nnr. Eren
ingenten
ſiniſeäſe
Ma.
Nnücſa
lencorg
Puorgii
Plnnon
Ens ſpun
lip ſcnsi⸗
Ntnatb⸗

Mn gteſeit

Mahümmne
fenilpe
nſen
nti
gehr
baiiz n
ſeni⸗
eulken
Dictäck
nader
luſtien
bienuc
Aans

ecäſinnne
Ucchünlan
norgotkn
übrprzmitn
höcunann
benmegdean
nigmispen
fonnintau
raldserabes
ücnunnnen
Gne Valin
Ceeiiucſg
pelcauis ehen
unck ordeke
Linfantian
Sreptisoptn
Wentonnian
aorü elem
tuneennge
uſpinneſn
critansparwen
boteautota:
mnltadeni
rniſanp
upennäunt⸗
ſroyemepe
nuſgulg in
ückih
kcüdenmß“
bit en eg⸗
nesbepluſt

rũpit᷑ aggrauat aiaʒ:⁊ depᷣmit trena inhabi
tatio ſenſũ młta cogitantẽ:qð tũci illa bea⸗/

1.Corl.iS- titudine:qꝛ nõ erit cũ abſoꝛbebit᷑ moꝛs ĩ vi/

ctoꝛia:qͥs dubitet in quacũq; tẽpoꝛali fęlici/

tate verſemur: pęnitere tñ nos debere huiꝰ

vitę:vt ad illã incoꝛruptionẽ tota auiditate

2. Corj. 5. curramꝰ? Inde ẽ em̃ qð etiã apls ait:diu

ſumus in coꝛꝑe ꝑegrinamur a dño.Per fidẽ
em̃ ambulamꝰ:nõ ꝑ ſpeciẽ. Quis & feſtinat
atq; optat ad patriã remeare: ⁊ illã ꝑ ſpeciẽ

Sapᷣ.9. ĩ ſe ſentit:adhuc dũ ĩ hacvita ẽ:coꝛpꝰqð coꝛ/

ꝗ̃ eſt facie ad faciẽ ↄtemplari:niſi quẽ ꝑegri /

nationis ſuę pęnituerit: Ex quo doloꝛe pg/
nitentis etiã vox illa miſerabilis erumpit et

Ps. u9. ſonat: Heu me:quia ꝑegrinatio mea longin

qua facta eſt.Et ne putes nõdum fidelẽ iſta

loqui: vide qð ſequit᷑: Inhabitaui in taber/

naculis cedar. Cũ his qͥ oderũt pacẽ erã pa/
ciſicus cũ loquerer eis impugnabũt me val/
de.Mõ ſolũ hominis fidelis:ſed etiã euãge/

liſtę firmiſſimi: ⁊ martyꝛis foꝛtiſſimi hęc vba

ſunt. Mam inde eſt etiã illud eiuſdẽ apoſto/

2. Cor.S. li: Scimus enim qꝛ ⁊ ſi terrena noſtra domꝰ

huius habitationis diſſoluat᷑: ediſicationẽ
habemus ex deo domũ nõ manufactã ęter/⸗
nam in cęlis.Etenim in hoc ingemiſcimus:
habitaculũ noſtꝝ: qð de ceęlo eſt ſuperindui

cupientes: ſi tamẽ induti non nudi inuenia

mur.Etenim qui ſumus in hac habitatione
ingemiſcimus grauati: in quo nolumꝰ ſpo/
liari ſed ſuperueſtiri: vt abſoꝛbeat᷑ moꝛtale
a vita. Quid ergo cupimus: niſi ita nõ eſſe
vt nüc ſumꝰ: Et qͥd ingemiſcimꝰ: niſi peni/

tendo:quia ita ſumus? Sed deo non ita eri/

mus:niſi terrena domo reſoluta:cęleſtẽ ha⸗/
bitationẽ ⁊ in animo ⁊ coꝛpoꝛe totius homi

E nis imutatione ſoꝛtiamur. Quapꝛopter et
Ca.ðS. ſanctus iob non ait eſſe temptationẽ in hac

vita:ſed hanc ipſam vitam temptationẽ di

Job.⁊. xit eſſe:ita loquẽs. Nũquid nõ tẽptatio eſt

vita hũana ſuꝑ terrã? Quo in loco etiã my/
ſteriũ lapſi homis mirabiliter tetigit dicẽs:
Tanqᷓ; ſeruus fugiens dñm ſuũ ⁊ conſecutꝰ
eſt vmbꝛã. HNon em̃ hęc vita dicenda eſt po/
tius qᷓ; vmbꝛa vitę. Hec ĩmerito fugitiuus

Geñ.ʒ. adam poſt offenſionẽ peccati abſcondit ſe a
facie dñi:tectus folijs arboꝛũ: quibus opa/

cant᷑ vmbꝛacula: tanq; fugiens dñũm ſuũ:ſic
dictũ eſt:⁊ cõſecutus vmbꝛã.Quę vniuerſa
ad heęc dicta ſunt: ne quis ꝑ baptiſmũ q;uis
iuſtiſicatꝰ ſit a poꝛibus peccatis: tamẽ ſuꝑ/
bire audeat etiaʒ ſi nihil cõmittat: vnde ab
altaris cõmunione ſeparet᷑: quaſi iã de ple⸗

L

na ſecuritate ſe iactans:ſed potiꝰſeruet hũi⸗/
litatem: quę pene vna diſciplina chꝛiſtiana
eſt. NHec ſuꝑbiat tra et cinis: donec iſta nox Ecæi.0.
tota tranſeat: in qua ꝑtranſeũt om̃s beſti?ę Rs. Ioʒ.·
ſiluę: catuli leonũ rugiẽtes vt quęrãt a deo
eſcam ſibi. In hac eſca iob ipſe petitus eſt qͥ
dixit: Temptatio ẽ vita humana ſuꝑ terrã. Job..
Etiã dñs:in hac nocte inquit:poſtulauit ſa / Lud.22.
thanas vexare vos ſicut triticũ.Quis itaq;
ſanę mẽtis nõ ingemiſcat:cui nõ pęnitentiã

ſic eſſe diſpliceat? Quis nõ tota humilitate

ſuplicãs diuino adiutoꝛio ſe exaudibileʒ p̃/
beat:donec trãſeat ois iſta tẽptationũ ma/
teries atq; vmbꝛa terrena: ⁊ ille qͥ nunq; de/
ficit iam nobis illuceſcat ſempiternus dies:
⁊ illumiet abſcõdita tenebꝛarũ ⁊ manifeſtet i. corj. 4.
cogitatiões coꝛdis: et tũc laus erit vnicuiq;
a deo? Deinde q;uis ſe quiſq; gloꝛiet᷑ ſicha/ca. s.
bere coꝛpus edomitũ vt mũdo crucifixꝰ ab Gał .
omni oꝑpe malo: in ſeruitutẽ redacta mẽbꝛa 1. Corj.9.
caſtiget:ne iam regnet peccatũ in eius moꝛ- KRo. 6.
tali coꝛpoꝛe:ad obediendũ deſiderijs eiꝰ ſo/
lum vnũã verũ deum colat:nulli ſimulacroꝝ
ritui deditꝰ:nilis ſacris demonioꝛũ irretitꝰ:
non accipiẽs inuanum nomẽ dei ſui:quietẽ
ſempiternã certus expectans:debitũ hono⸗
rem parẽtibus reddens: nec cruẽtus homi/
cidio:nec foꝛnicatiõe turbatꝰ:nec furto frau

——

dulentus:nec mendacio duplicatus:nec rei
vel vxoꝛis alienę cõcupiſcẽtia ſoꝛdidꝰ:nõ in
ſuis etiã rebꝰ aut luxuria diffluat: aut areſ/
cat auaricia:nõ ſit ↄtẽtioſus:nõ maledicus:
vẽdat poſtremo oĩia ſua ⁊ det pauꝑibꝰ:⁊ ſei’,
tur xpᷣm: atq; theſauro celeſti radicẽ coꝛdis
infigat: Quid videt᷑ addi poſſe ad tã plenã
iuſticiã?: Lñ nolo glłiet᷑. Intelligat hęc oia p
ſtita ſibi eẽ:nõ a ſe exiſtere. Quid em habet i. Corf. 4.
qð nõ accepit:Qð ſi acceꝑit:qͥd głiat᷑ q̃ſi nõ
acceperit: Eroget ſane pecuniã dñicã:cõſu/
lat ꝓximo ſicut ſibi ſentit eſſe cõſultũ vel cõ
ſulendũ:nec putet ſatis eſſe ſeruare integrũ
qð accepit:ne dicat᷑ ei:Perue nequã ⁊ piger Mattłᷣ.a
dares pecuniã meã:et ego veniẽs cũ vſuris
exigerẽ: ne auferat᷑ ab co qð accepit:ne ꝓij/
ciat᷑ ĩ tenebꝛas exterioꝛes. Quã vehemẽtilſ⸗
ſimam penã ſi timere debent illi qui ſeruare
integꝝ poſſũt qð acceperũt:ꝗ̊ ſpes illoꝝ ẽ qͥ
hoc impie ſcelerateq; diſperdunt? Verſabit
ergo iſte in rebus hũanis nõ carnalis ſᷣ ſpi/
ritalis acqͥſitiõis deuinctꝰ officio: nõ quidẽ
nogocijs ſecularibꝰ obligatꝰ: ſ̊ tñ qꝛ militaat
deo nõ ocio deſidię toꝛpidꝰ ⁊ abiectꝰ. Dhet gq̊
ſi põt ſuas elemoſynas oẽs cũ hilaritate: ſi/

Sancti

ue cũ ſi carnalibus neceſſitatibꝰ pauperũ ero /
gat aliqͥd: ſiue cũ panis celeſtis diſpẽſatiõe
inuicta aduerſus diabolũ caſtra i in credẽtiũ
2. Cor..9. coꝛdibꝰ cõſtruit. ilarem em̃ datoꝛẽ diligit
deus. Mõ vtiq; tedio frangat᷑ in difficultati
bus rerũ ꝗ̊ neceſſe eſt exiſtat:vt oſtẽdat᷑ ho/
mini ꝙ hõ eſt. Nõ ira ſurrepat iĩ eũ: qui aut
odio ſe irruit: aut impoꝛtune inopia coactꝰ
petit:aut negocio ſuo cũ tu maioꝛe occupa/
tus ſis: indifferẽter flagitat ſubueniri: aut i
v̈bo manifeſte iuſticię reſiſtit cęca cupidita/
te:aut miſerabili tarditate nõ det qͥcqᷓ; am/
plius vł min? q̃ᷓ 5 opoꝛtet.Hõ loquat᷑ ampli⸗
Eſa. 2. qᷓ; opus ẽ:aut cũ etiã nõ opꝰẽ. Specioſi em̃
Bo. 10. pedes euãgelizantiũ pacẽ:euãgeliʒãtiũ bo/
na. Sed tñ de tra ſicca puluerẽ ghunt: q ſa/
( ne in iudiciũ eoꝝ excutit᷑ qͥ ſibi hanc exhibi/⸗
tionẽ ꝑuerſa volũtate ↄtẽnunt.Mõ ſolum
ꝓpter ipſã vitę huiꝰ mutabilitatẽ ⁊ ignoꝛãa/⸗
tia:⁊ ꝓpter diei maliciaʒ ꝗ vtinã ſufficeret:
Matth.ð. ſic de illa dictũ ẽ: Sufficit diei malicia ſua:
quã iubemur ferre atq; poꝛtare donec trãſe/

Ps. 26. at: ⁊ ſuſtinere deũ viriliter agẽdo: vt fructũ

afferamꝰ* cũ tolerantia:ſed etiã ip̃m puluerẽ

mũdi huiꝰ qͥ ꝑ itinera cõſulẽdi cõſulentiũ pe
dibꝰ adhereſcit: ⁊ dãna ꝗ ĩ ipſa negocioſiſſi⸗ i⸗

ma diſpẽſationis actiõe cõtingũt: quę dũĩs
p̃ſtetvt cũ lucris maioꝛib cõpenſent᷑:quoti/

diſpẽſatoꝛes vᷣbi dei ⁊ miniſtri ſacramẽtoꝝ
eius milites chꝛiſti: quãtomagis cetera ſti⸗
pendiaria multitudo:⁊ quędã ꝓuincia ma⸗

G gni regl? Quã ne foꝛte mala ſuſpitõe auari/
Ca.. tię miles ille ſideliſſimꝰ atq; foꝛtiſſimꝰ apls

paulꝰ offenderet:ſuis ſtipẽdijs militauit:et

vbi foꝛte defuit ſũptꝰ neceſſariꝰ: Alias inqt

2. Corj. r1. ecclias expoliaui: accipiẽs ab eis ſtipendiũ

ad veſtrã miſtrationẽ: quãtomagis eccleſig
ꝓuinciales ſecularibꝰ negocijs obligati: ati
dianã debẽt hr̃e pęnitẽtiã:? Qui qᷓ;uis a fur/

tis:a rapinis:a fraudibꝰ: ab adulterijs ⁊ foꝛ
nicatiõib?omiq; luxuria: a crudelitate odi⸗

oꝛũ ⁊ inimicitiaꝝ ꝑtinacia:ab omiq; denih;
idolatrię feditate: ſpectaculoꝝ nugacitate:
hęreſum atq; ſciſmatũ impia vanitate:atq;

ab omib? huiuſcemodi flagicijs ⁊ facinoꝛibꝰ
imunes: puri atq; ĩtegri eſſe debeãt:tñ tñ ꝓpt

admiſtrationẽ rerũ familiariũ: et cõiugioꝛũ .
artiſſima vincula tã multa peccãt: vt nõ ta

de iſtiꝰ mũdi puluere aſi egi: qᷓ; luto obliniri
L.Cor.oõ. videant᷑.hhoc ẽ qð apłs eis dicit: Jã quideʒ

oĩno delictũ eſt: qꝛ iudicia habetis int vos.

Quare non magis iniqᷣtatẽ patimi:Quare

Auguſtini

nõ mâgis fraudami: Mã illud cxectabile eſt
qð ꝓpter quoſdã addit ⁊ dicit: Sʒ vos iniqͥ/
tatẽ facitis ⁊ fraudatis:⁊ hͥ fratribꝰ.Except
tñ iniquitatibꝰ ⁊ fraudibꝰ:hocipᷣm hf̃e inter
ſe iudicia ⁊ lites de ſecularibꝰ rebus delictũ
eſſe dicit:qð tamẽ ferendũ eẽ admonet:ſi vł
eccłiaſtico iudicio lites huiuſcemodi finiät.

Hinc eſt em etiã illud: Qui ſine vxoꝛe ẽ: co/⸗ I.cort,.

gitat ea 4 ſũt dei: quõ placet deo: Qui aũt
mr̃imonio cõiunctẽ:cogitat ea ꝗ̊ ſũt mũdi:
quõ placeat vxoꝛi.Qð etiã de fgmia ſilr no⸗
tat. Vt illud cũ ait: Et itẽ in idipſum eſtote
ne vos temptet ſathanas ꝓpter intẽpantiã

veſtrã. Qõð vt peccatũ demõſtraret eſſe:ſed

infirmitati cõceſſũ:ſubiecit Narllete aut di

