beeyelnirni mines erãt? Jpᷣe dñs ieſus deus eſſe nõ de· Reſurrexit em̃ ſicut noſtis:aſcendit in ceęlũ:
nepaeniſte ſiſtẽs: homo eſſe dignatꝰ ẽ.Quid eſt S:Ex/ inde venturꝰ eſt iudicare viuos ⁊ moꝛtuos.
tanckſunttt urge dñe:nõ ᷣualeat hõ:Si oĩis homo mẽ/ Eia arboꝛ infructuoſa:nõ derideas qꝛ par /
noncöfunse⸗ Qdax: exurge vᷣitas: nõ ᷣualeat falſitas.hõ citur tibi: dilata eſt ſecuris: noli eſſe ſecura:
Ntirginen ergo ſi vult eſſe aliqͥd boni:nõ ſit de ſuo pꝛso veniet ⁊ amputaberis. Crede qꝛ venturus

Nuntdeſlg

W Si verax eẽ voluerit: de deo nõ de ſuo erit. pulus toto oꝛbe terraꝝ aliquãdo non erat.
güonslun Exurge ̊ dñe nõ ᷣualeat hõ.Tantũ valuit In ꝓphetia legebat᷑: in terra nõ videbat:
umnde 1. Wetri.5. Mẽdaciũ ante diluuiũ: vt poſt diluuiũ octo modo autẽ⸗ legit᷑ ⁊ videt᷑. Jpa ecclia ſic eff·
RZHZZ rreumãſiſſent hoĩes. Per ipſos tra rurſus in completa. Mon ei dictũ eſt: Vide ſilia ⁊ au/ 1o5.
- pleta eſt homibꝰ mẽdacibꝰ: ⁊ electus eſt po di: ſed audi et vide. Audi pꝛędicta: vide cõ/ · 4 4.
gunsbünd: pulꝰdei: Sacta ſunt miracula multa: pꝛoga/ꝰ pleta. Quõ ergo fratres chariſſimi non erat
lsdedchic ta diuina bñſicia: Ad terram ꝓmiſſiõis per / chꝛiſtus natus de virgine? Pꝛomiſſus eſt:⁊
—ʒ ductus eſt: ab ęgyptioꝛũ ſeruitute liberat: natus eſt. Hõ fecerat miracula: ꝓmiſſa ſũt
Nergugonne ꝓphetei illo excitati ſunt: Templũ accepit: ⁊ fecit. HNõdum erat paſſus:ꝓmiſſum eſtet
RK ſacerdotiũ accepit: vnctionẽ accepit: legem factũ eſt. Mõ reſurrexerat:pᷣdictũ ẽ ⁊ imple/
Pasfng Ps. 17. Accepit: Sʒ de ipſo poſtea dictũ ẽ: Filij ali · tũ eſt.Nomẽ eius ꝑ totũ mũdũ nõ erat:pꝛe
eeni mẽtiti ſunt mihi. Ad extremũ miſſus eſt dictũ eſt ⁊ impletũ ẽ. Idola deleta et fracta
niniglhn ill hetas añ ꝓmiſſꝰ:Nõ pᷣualeat hö: nõ erãt:pᷣdictũ eſt ⁊ impletũ eſt.hHęretici im
Gtenctuch⸗ ille p ꝓphetas añ ꝓmiſſ?: Hõ pua eat hö: nõ erãt: pdictũ eſt ⁊ impletũ eſt.Heęretici im
tcclit vel qꝛ deus factꝰ eſt hõ: ſed etiã ipſe faciens pugnãtes eccleſiã nõ erant:pᷣdictũ eſt ⁊D im /·
rniet diuina ↄtemptus eſt: pᷣſtans tã multa bñſ/ pletũ eſt. Sic et dies iudicij nondũ eſt:ſᷣ qa
. mee cia pꝛẽſus eſt:flagellatẽ:ſuſpẽſus eſt. huc hdictus ẽ: implebit᷑.An fieri põt vt qᷣ in tã/⸗
el et uſq; pᷣualuit hõ dei filiũ pꝛendere: dei filiuy tis verax aparuit: de die iudicij mẽdax ſit:
nonb fla gellare:dei filiũ ſpinis coꝛonare: dei filůũñ Pꝛomiſſoꝝ ſuoꝝ nobis chirographũ feccit.
wilae ligno ſuſpẽdere. Tantũ ſᷣualuit hõ.Sed qͥ Mõ debendo ſed ꝓmittẽdo debitoꝛẽ ſe dee·
niſin uſq;: niſi quſq; de ligno depoſitꝰ:poſitꝰ ẽ in fecit:id eſt nõ mutuo accipiẽdo. MNõ poſſu/
Kun at⸗ ſepulcro: Si ibi remãſiſſet:ve hõ ſᷣualuiſſʒK. mꝰ gei dicere: Redde qð accepiſti: Qm̃ qͥs Ro.ii.
ulnn Sed ꝓpheta iſte etiã ipᷣm dñm ieſum allo⸗ poꝛ dedit illi ⁊ retribuet᷑ ei? Non poſſumus
nnin quit᷑ dicẽs: Exurge dñe:nõ pᷣualeat homo. dicere: Redde qð accepiſti:ſᷣ plane dicimꝰ:
uitciͤſr Diñe in carne venire dignatꝰ*: verbũ caro fa Redde qð ꝓmiſiſti. Inde nãq; eſt qð aude
ninnſn ctus: verbũ ſuꝑ nos: caro inter nos: verbũ mus dicere qͥtidie: Adueniat regnũ tuũ:vt Matth.s.
SS caro int᷑ deũ ⁊ hominẽ:virginẽ vnde naſce adueniẽte regno eius ⁊ nos cũ illo regnemꝰ
Gnrliran reris ſᷣm carnẽ elegiſti:virginẽ cõcipiendus Qð nobis ĩ his verbis ꝓmiſſum eſt: Tunc
Sollzalan inueniſti:natꝰ virginẽ reliquiſti:ſᷣ nõ agno/ diczã illis: Venite bñdicti patris mei:ꝑcipi/ Matth. 25.
uggung ſcebaris. Aparebas et latebas. Aparebat te regnũ qð vobis paratũ ẽ ab oꝛigine mũ/ ð
inmntln⸗ infirmitas:latebat poteſtaſ.hoc totũ facũ di.Sʒ plane:ſi fecerimꝰqð ibi ſequit᷑: Eſuri
giinün eſt vt ſanguinẽ funderes:qð eſt pᷣciuʒ nmm. ui em̃ ⁊ dediſtis mihi mãducare ⁊c. Pꝛomi/
ulſ Feciſti miracula tanta:valitudinibꝰ ęgroto ſit patribꝰ nr̃is:ſ cautionẽ fecit quã legere/⸗
gninfcniin⸗. rũ ſanitatẽ tribuiſti: bñficia multa pᷣſtitiſſi mus ⁊ nos. Si faciat nobiſcũ rationẽ qͥ di/
2 Laſcin ⁊ recepiſti mala ꝓ bonis. Inſultatũ eſt tibi: gnatꝰẽ facere cautionẽ: ⁊ dicat legite debi⸗
ui mennüin pependiſti in ligno: agitatuʒz eſt ante te ca- ta mea: hoc eſt debita ꝓmiſſionũ meaꝝ ⁊ cõ
nin nlin Matth. 27. Put ab impijs ⁊ dictũ eſt: Si filiꝰ dei es de/ pPutate ꝗᷓ reddidi:cõputate etiã quę debeo:
höennge ſcende de cruce. Ita ne tu ꝑdideras poten- eæcce q; multa reddidi: modicũ eſt qð debeo.
.Sdn tia: an potiꝰ demõſtrabas patientiã? Et t· Pꝛo modico qð reſtat: infidelẽ me ꝓmiſſoꝛẽ

pꝛio. Si em̃ de ſuo eſſevoluerit:mẽdax erit.

+ .-

eſt. Iſta oĩa ꝗᷓ vides nõ erãt: Chꝛiſtianꝰ po/

f 3

Ludq *I3.

* TRNMM “ ” .
4 .
„ “

Saancti Auguſtini verbis domini

eſſe putabitis? Quid rũdemꝰ ʒ maniteſtiſſi
mã veritatẽ? Ergo qͥ ſterilis eſt agat pęnitẽ/
tiã: ⁊ faciat fructũ dignũ pęnitẽtię.Qui cur
uus ẽ vt terrã intueat᷑:trena fęlicitate lętet᷑:

iſtã ſolã putat eſſe vitã beata vbi beateſſe
poſſit: aliã nõ credit: Quicũq; tã curuus ẽ
erigat᷑:ſi ꝑ ſeipᷣm non põt:ĩuocet dñũm. Nũ/⸗

quid em̃⁊ mulier illa ꝑ ſeipazʒ erecta eſt: VUę

cidẽte veniẽt. Multi certe ⁊ paucit⁊ pauci ⁊

ꝑditoꝝ:multi in ſocietate angeloꝝ. Audite

chariſſimi. Apocalypſis hoc ſcriptũ habet:
Poſt hec vidi ex omĩ lingua ⁊ gente⁊ tribu Aboc.7.
venientes cũ ſtolis albis ⁊ palmis multitu

dinẽ quã nemo dinumerare põt.hhec ẽ maſ/

ſa ſanctoꝝ.Quãto dlarioꝛe voce dictura eſt

area ventilata a turba impioꝝ ⁊ maloꝝ fal/

multi. Alij ̊ pauci:alij multi? Hõ. Sed ipſi
pauci qͥ multi. Pauci in cõparatiõe multoꝝ

¶Deeo as ſcriptũ eſt in euangelio ſoꝛũq; chꝛiſtianoꝝ ſegregata ad ignes ęter⸗ anfect
m eũdem:Dñe ſi pauci ſũt qͥ ſaluã: nos ſeꝑatis his qͥ ̃munt nõ tangũt: Muli/ Lud. 8 Honline
tur: Et quomõ ꝑ anguſtaʒ poꝛtam er em̃ quędã fimbꝛiã tãgebat turba: chꝛiſtũ ſr
pauci intrant Sermo XxXI Smebat. Segregatis omnibe damnãdis: horalse
mRia ſata farineę de qͥbꝰ dñs loqᷓbat᷑:) maſſa purgata ſtans ad dexterã: nullũ ſibi Uitaneni
Lucj.3 genꝰ hũanũ ẽ. Recolite diluuiũvnñ: miſceri timẽs maloꝝ: nullũ timẽs ꝑdere bo Aumetao⸗
ceteri reꝑarẽt᷑:tres remãſerũt. Cres noꝛũ:regnatura cũ chꝛiſto: quãta fiducia di Ulchiſt 4
Señ.9. filios habebat noe: de ipſis reꝑatũ eſt genꝰ ccura eſt: Ego cognoui qꝛ magnus eſt dñs? Ps. i ℳ% † niſiſenn
huzazaanũ. Mulier illa ſancta ꝗᷓ abſcõdit fermẽᷓ Si ̊ fratres mei granis loquoꝛ:ſi agnoſcũt rmnien)
tũ:ſapiẽtia ẽ. Ecce clamat oꝛbis totꝰ i ecclia ꝰqð dico pſdeſtinati in vitã ęternã:oꝑibus lo ſepuctauen
Ps.134. dei: Ego cogui qꝛ magnꝰẽ dñs.Certe pau / quant᷑ nõ vocib*.Cogimur loqui vobis qð nntnin
ci ſunt qͥ ſaluant᷑. Recolit ꝗſtionẽ ex euiůge nõ debuimꝰ. Inuenire em̃ in vobis debui⸗ nmntechuit
Zud.iʒ: lio nobis mõ ꝓpoſitam:Dñe: dictũ eſt: ſi mus qð laudaremꝰ:nõ queęrere qð admone inobisee
pauci ſũt qͥ faluant᷑:Dñs ad hoc quid: remꝰ. Ecce tñũ bꝛeuit᷑ dico: nõ imoꝛoꝛ: Agno⸗ dguncmat
Mõ ait: Mon pauci:ſᷣ multi ſunt qͥ ſaluant᷑. ſcite hoſpitalitatẽ: ꝑ quã ꝑuẽtũ ẽ ad dům: Mechitic̃
NMNõ hoc dixit. Sed qͥd dixit:Cũ audiſſet:ſi Suſcipe hoſpitẽ: cuiꝰ ⁊ tu es comes in via: mdiſeul
pauci ſunt qͥ ſaluant᷑: Contendite inquit quia om̃s ꝑegrini ſumus. Ipſe eſt chꝛiſtia/ ſuraplas⸗
intrare ꝑ anguſta poꝛtã. Qñ audiſ : nus:qui ⁊ in domo ſua:⁊ in patria ſua pere⸗ Dentendeg
Pauci ſũüt qͥ ſaluãt᷑:cõſrmauit dñs qð audi grinũ ſe eſſe cognoſcit. Patria nr̃a ſurſũ eſt: nit Quo⸗
uit ⁊ inquiẽs: ꝑ anguſtã poꝛtã pauci intrãt. ibi hoſpites nõ erimꝰ.Nã vnuſqᷣͥſq; hic ⁊ in Unnsdir
Mattð. 7. Alio loco ipſe h̊ ait: Arta via eſt ⁊ anguſta domo ſua hoſpes eſt. Si nõ eſt hoſpes:non lübaben
quę ducit ad vitã: ⁊ pauci ſunt qͥ ingrediun/ inde trãſeat.Si trãſitureſt:hoſpes eſt.Nõ iogaboi
tur ꝑ illã. Lata aũt ⁊ ſpacioſa ẽ via ꝗᷓ̊ ducit ſe fallat:hoſpes eſt. Velit nolit:hoſpes eſt. ninnn
ad interitũ: ⁊ multi ſunt qͥ ambulãt ꝑ eaam,. Sʒ dimittit illã domũ filijs ſuiſ:hoſpes ho KFdorieb
Quid gaudemꝰ ad multitudines? Audite ſpitibus. Quare?Et in ſtabulo ſi eſſes:non henlre pe
me pauci. Scio qꝛ multi auditis ⁊ pauci ob alio veniẽte diſcederes: hoc facis ⁊ i domo inpetiüto
auditis. Areã video:⁊ grana quęro. Et vix tua. Ceſſit tibi locũ pr̃ tuꝰ: ceſſurus es locũ kderecant⸗
vident᷑ grana qñ area trituratur:ſed ventu/ filijs tuis. Hec mãſurꝰ manes:nec mãſuris RjJ
rũ eſt vt ventile᷑. Pauci &̊ qͥ ſaluant᷑ in con / relinquis. Si om̃es trãſimꝰ:aliqͥd qð trãſi/ nnunnnn
patõe multoꝝ perituroꝝ. H ipſi pauci ma re nõ põt oꝑemur: vt cum tranſierimꝰ ⁊ illo —
gnã maſſaʒ facturi ſunt:cũ venerit ventila- venerimꝰ: vñ trãſeamꝰ oꝑa nf̃a bona ibiin/ lu *
WNVattb.z. toꝛ ferens ventilabꝛũ in manu ſua: ⁊ mũda/ ueniamꝰ. Cuſtos eſt chꝛiſtꝰ. Quid times ne rliiin⸗
bit areã ſuaʒ: frumẽta recõdet in hoꝛreo:pa ꝑgdas qð erogas:Conuerſi ad dñm.Et poſt hen pn
leã aũt cõburet igni inextinguibili.MNõ ſub ſermonẽ qð nouit charitas vr̃a ſuggerimꝰ. dint
ſannet palea granũ:hoc verũ loquit᷑: nemi · Dies anniũſariꝰ oꝛdinatiõis dñi ſenis aure nher
nẽ fallit.Eſtote ̊ int multos multi:ſed ĩ cõ⸗/ lij craſtinus illuceſcit: rogat ⁊ admonet per U iͤe
paratiõe quoꝛũdã młtoꝝ pauci. Tãta maſ/ humilitatẽ meã charitatẽ veſtrã:vt ad baſi⸗ dananc
ſa ꝓceſſura eſt de hac area vt impleat hoꝛ/ licã fauſti deuotiſſime venire dignemini. doi aſe
reũ cęli. Hon em̃ ↄtrariꝰ ſibi eſſet dñs ieſus VMD — zum
qui dixit: Pauci ſunt qͥ intrãt ꝑ anguſtã poꝛ 0 De eo qð ſcriptum eſt in euange- li Potk
tã: multi ꝑ latã viam pereüũt: Cõtrarius ſibi lio m eundem: Homo quida fecit ulenli
Wattõᷣ.S. eſſet qͥ alio loco dixit: Multi ab oꝛiẽte ⁊ oc/ cęnã magnã ⁊c. Sermo xXXNlI lckn

—

In enangelio ſcðm Zucam

ari AT Ectiones ſanctę ꝓpoſitę ſunt: ⁊ qs
Stf l audiamꝰ?: ibꝰ aliquid ſermo-
intüenln 7 1 audiam?: a de quib aliquid ſermo/
e —— nis adiuuante dño ꝓferamus. In
ſrnite lectione apoſtolica gratię agunt᷑ deo de fide
enn gentiũ: vtiq; ideo quia ipe fecit: In pſalmo
en Ps. 79. diximus: Deus virtutũ cõuerte nos: coſtẽ/
de = de faciẽ tuã ⁊ ſalui erimus: In euãgelio:ad
ru⸗ cgnaʒ vocati ſumus: immo alij vocati: nos
enan . n vocati ſed ducti: HMõ ſolũ ducti: ſed etiẽ
r ne NRud. 14. coacti. Sic em̃ audiuimꝰ: q. Homo qui/
uligtegt dam fecit cnam magnũã. Quis eſt iſte
dnngin cGdu hoõ: niſi mediàtoꝛ dei ⁊ hoim: homo chꝛiſtus
uduchli ieſus:? Miſit vt venirent inuitati:qꝛ
ehnnlüin hoꝛa ia erat vt venirẽet. Qui ſunt in/
mi:mliſt uitati: niſi ꝑ ᷣmiſſos vocati ꝓphas: Quia
mmis ent olim exquo mittunt᷑ ꝓphetę ⁊ inuitãt ad cę
Minn ſdan nã chꝛiſti: Mittunt᷑ & ad populũ iſrł. Sepe
Lgnusekdigt e, milſſi ſunt: ſepe vocauerunt vt ad hoꝛã cęnę
Woragneſee venirent. Illi aũt inuitãtes acceperũt:cenã
migybusb⸗ repudiauerũt. Quid eſt inuitantes accepe/
aniboc runt:cęnã repudiauerũt? Pꝛophetas lege/
anedis dchei⸗ runt:⁊ chꝛiſtũ occiderũt. Sed qñ occiderũt:
amedrinane tüc nobis cęnã neſciẽtes parauerũt. Para
Binmm N⸗ ta iam cęna ĩmolato chꝛiſto: poſt reſurrecti/
Mirie udin: onẽ chꝛiſti cõmendata quã ſciunt ſideles cę
1cnetijte na dñi: eiuſq; manibus ⁊ oꝛe firmata: miiſi
Ppethnin ſunt apli ad quos miſſi ante fuerãt ꝓphetę.
hanuſugtr Venite ad cęnã. Excuſauerũt qͥ venire no/
utiilch .luerũt. Quomõ? Tres fuerũt excuſatõnes:
nlgsdnld Unus dixit:Uillã emi eo videre il
zckbotrum la:habe me excuſatuʒ. Alius dixit:
tesctſqöS luga bouñ emiqn: ea volo pbare:
lrtwßei⸗ habe me excuſatũ. Lertiꝰ dixit:vxo
uivſwt rẽ duxi:habe me excuſatũ:nõ poſſũ
iclamn yenire. Putam nõ iſte ſunt excuſatiões
de ꝗᷓ impediũt oẽs homiĩes:qͥ ad iſtã cenãveni
ete re detrectant: Quęramꝰ eas:diſcutiamꝰ:in
aſiund ſiS ueniamꝰ:ſᷣ vt caueamꝰ. In villa empta do/
eun , minatio notat᷑:ergo ſuꝑbia caſtigat᷑.habe⸗
alit⸗ 1⸗ re em̃ villam:tenere:poſſidere: homiĩes ſibi
mich i in illa ſubdere et dominari delectat. Vitiũ
gnirbont malũ:vitiũ pꝛimũ. Pꝛimꝰ em̃ hõ dñari vo⸗
Culin n⸗ luit: qui dũm habere noluit. Quid ẽ dñari:
uudin ihe niſi ꝓpꝛia poteſtate gaudere:?: Eſt maioꝛ po⸗
ri⸗ ahen teſtas:illi ſubdamur vt tuti eſſe valeamus.
Riilens Villã emi:habe me excuſatũ. Inuenta ſuꝑ⸗
Aiunnmat, bia:venire noluit.Alius dixit: Quĩq; iuga
Cüntu⸗ boũ emi: Hõne ſufficeret boues emi: Aliqͥd
jrdigenn⸗ ꝓculdubio eſt qð nos ad quęrendum ⁊ in-

dauſũ eſt: vt pulſemus hoꝛtat᷑. Quiq; iuga

telligendũ obſcuritate ſui ꝓuocat. Et quia

1.

boũ: ſenſus huiꝰ carnis quinq; numerant᷑.

Senſus carnis huiꝰqð omnibꝰ notũ eſt: et

qui foꝛte nõ aduertũt: cõmoniti ſine dubio
recognoſcũt. Senſus & carnis huiꝰ quinq;
inueniunt. In oculis viſus eſt:auditꝰ in au
ribus:odoꝛatus ĩ naribꝰ:guſtatꝰin faucibꝰ:
tactus in oibꝰ mẽbꝛis. Alba ⁊ nigra ⁊ qquo
mõ coloꝛata:lucida ⁊ obſcura ſentimꝰvid⸗i⸗-
do. Rauca⁊ canoꝛa:audiẽdo ſentimꝰ.Sua/
ue olẽtia ⁊ gue olẽtia:odoꝛãdo ſẽtimꝰ.Hul⸗
cia ⁊ amara:guſtãdo ſẽtimꝰ. Dura⁊ mollia:
lenia ⁊ aſꝑpa:calida ⁊ frigida:grauia ⁊ leuia:
tangẽdo ſentimꝰ. Quinq; ſunt ⁊ iuga ſunt.
Seld qꝛ iuga ſunt:in tribꝰ pᷣoꝛibus ſenſibus

faciliꝰ aparet. Duo ſunt oculi:duę ſunt au/

res:geminę nares.Ecce tria iuga. Faucibꝰ:
id eſt ſenſu guſtãdi: geminatio quędã inue/
nitur: quia nihil guſtando ſapit niſi lingua
⁊ palato tangat᷑. Voluptas carnis quę ad
tactũ ꝑtinet in occultis geminat᷑. Eſt em̃ et
foꝛinſecus ⁊ intrinſecus:ergo⁊ ipſa gemina

eſt. Quare boũ dicunt᷑ iuga? Quia per ſen/ B

ſus iſtos carnis terrena requirunt᷑. Houes

em̃ terrã verſant. Sũt aũt homies remotia

ſide:terrenis dediti:carnalibꝰ occupati:no⸗/
lunt credere aliqͥd niſi ad qð ſui coꝛꝑis ſen/
ſu quinq;ꝑtito ꝑueniũt. In eis quinq; ſeni
bus totius volũtatis ſibi regulas ponunt.
Non inquit credo ego:niſi quod video.Ec⸗
ce quod noui:ecce qð ſcio. Album eſt:nigrũ
eſt:rotundum eſt:quadratũ eſt:ſic vel ſicco
loꝛatum eſt: noui ſentio:teneo: natura ipᷣa
me docet. Mõ cogoꝛ credere: quod mihi nõ
potes oſtendere. Vox eſt: ſentio: quia vox
eſt. Bñ cantat:male cantat:ſuauis eſt:rau/

ca eſt: noui: ſcio: ꝑuenit ad me. Bene olet:

male olet:ſcio:ſentio.hhoc dulce ẽ:hoc ama

rum: hoc ſalſuʒ: hoc inſulſum: Quid mihi
plus dicas neſcio. Langẽdo noui quod du/
rum ẽ:qͥd molle ſit:quid lene ſit: quid aſpe/
rũ ſit:quid caleat:quid frigeat: Quid mihi
plus monſtraturus es? Tali impedimento
tenebat᷑ apoſtolus noſter thomas: qui do/
mino chꝛiſto:id eſt de chꝛiſti reſurrectõe nec
ſolis oculis credere voluit: Miſi miſero in/ Job. a0.
quit digitos meos in clauoꝛum et vulnerũ
loca:et niſi manũ meaʒ in latus eiꝰ miſero:
non credã. Et dñs qui poſſit ſine vllo ſigno

vulneris reſurgere ſeruauit cicatrices: quę

a dubitante tangerent᷑ ⁊ coꝛdis vulnera ſa⸗
narent᷑:Et tamẽ vocaturus ad cn conta

BGancti Auguſtini de verbis dñi

excuſationẽ quinq; iugoꝛũ boum: Beati in⸗

quit qui non vident ⁊ credunt. Nos fratres
mei ad ceęnã vocati:ab iſtis quinq; iugis nõ

ſumus impediti. Mon em̃ carnis faciẽ dñi
videre ĩ hoc tempoꝛe cõcupiuimus: aut vo/
cem exoꝛe carnis illius ꝓcedenteʒ auribus

admittere deſiderauimꝰ: nullũ ĩ illo tẽpoꝛa

Jołhᷣ.i2 leʒ odoꝛẽ quęſiuimꝰ. Perfudit em eum quę

dam mulier pᷣcioſiſſimo vnguẽto: domꝰ illa
odoꝛe impleta eſt:ſed nos ibi non fuimus :
et non olfecimus⁊ credimꝰ. Cęnã manibus
ſuis cõſecratã diſcipulis dedit:ſed nos ĩ illo
cõuiuio non diſcubuimꝰ: ⁊ tamẽ ipſaʒ cęnã
fide quotidie manducamꝰ*. Nec magnũ pu/
tetis in illa ccna quã ſuis manibus dedit ſi/

ne fide interfuiſſe: melioꝛ extitit fides poſt⸗

ea qᷓ; tũc ꝑſidia. Mon ibi fuit paulus qͥ credi

dit: ibi fuit iudas qui tradidit. émulti et

modo in ipſa cęna qᷓ;uis illam tunc menſam

nõ viderint: nec panem quẽ domin? geſta⸗

uit ĩ manibus oculis ſuis nõ aſpexerint vel
faucibus guſtauerint: tamẽ quia ipſa nunc
1. Corj. 11. pᷣparatur: émulti etiã nũci ipſa cena iudi/
ciũ ſibi mãducant ⁊ bibũt. Vnde aũt tanq;
occaſio nata eſt domino: vt de iſta cxna lo

queret᷑:dixerat vnus de diſcũbentibus: In
Lud.a4 cõuiuio em̃ erat quo fuerat inuitatus: Bea:
ti qui manducant in regno dei paneʒ:quaſi
in lõginqua iſte ſuſpirabat: ⁊ ipſe panis añ
illum diſcũbebat. Quid eſt panis de regno

Job.s. dei:niſi qui dicit:äxgo ſum panis viuꝰqͥ de

cęlo deſcendi: Holite ꝑare fauces ſᷣ coꝛ.In/
de cõmẽdata ẽ iſta cena: Ecce credimꝰi chꝛi

ſtũ:cum fide accipimus. In accipiẽdo noui
mus quid cogitemꝰ.Modicũ accipimꝰ:⁊ in
coꝛde ſaginamur. Mõ ergo qð videt᷑:ſed qð

credit᷑ paſcit.Mõ ergo etiã ſenſum illũ extre

mũ quęſiuimꝰ nec diximꝰ. Crediderint qui

dominũ ipſum reſurgentẽ ſi verũ eſt qð di/

cit᷑:viderũt oculis:manibꝰpalpauerũt:nos

nõ tangimꝰ: q̃re credimꝰ? Si talia credere/

mus:quinq; illis iugis boum ad ccnã impe
diremur? Vt noueritis fratres iſtoꝝ quinq;

ſenſuũ nõ delectationẽ quę ꝑmulcet ⁊ inge/
Nrit voluptatẽ: ſed curioſitatẽ quãdaʒ nota/
tam fuiſſe: nõ ait: Quinq; iuga boum emi:
eo paſcere illa:ſed eo pꝛobare illa.Qui vult

ꝓbare ꝑ iuga boum nõ vult dubitare: quõ
ſanctus thomas per iuga noluit dubitare.

Videam:tangã:digitos mittaʒ. Ecce inqᷣt

Johᷣ.2o. Digitos tuos mitte ꝑ latus meũ:⁊ noli eſſe
incredulus.Occiſus ſum ꝓpter te:ꝑ locum

quẽ vis tangere ſanguinẽ fudi vt redimerẽ
te:⁊ adhuc dubitas de me:?Ecce ⁊ hoc pᷣſto:
ecce ⁊ hoc exhibeo. Tange ⁊ crede:inueni lo
cum vulneris: ſana vulnus dubitationis.
Lertius dixit: Vxoꝛẽ duxi. Iſta voluptas
carnis quę multos impedit: vtinam foꝛis
non intus. Sunt homies qui dicũt:Hõ eft
homini bene: niſi cui aſſunt carnis delitię.
Ipſi ſunt quos notat aplus dicens: Man / 1. Corl. 15.
ducemus ⁊ bibamus:cras enim moꝛiemur.
Quis huc inde ſurrexit?:Quis nobis qð ibi
agit᷑ dixit: hhoc nobiſcũ tollimꝰ qð in hoctẽ
poꝛe bene eſt nobis. Qui hoc dicit:vxoꝛem
duxit: carnẽ amplexat᷑: carnis voluptatibꝰ
iocundat᷑:a cęna excuſat᷑: obſeruet ne fame
interioꝛe moꝛiat᷑. Attendite ſanctũ iobhannẽ

aplm ⁊ euãgeliſtã: Nolite diligere mundũ: i.Job..

neq; ea quę in mũdo ſunt. O qui ad cęnam
dñi venitis:nolite diligere mundũ:necea ᷓ
* — — „ „ . . *
in mũdo ſunt.Mõ dixit: Molite habere: ſed
nolite diligere. Habuiſti:poſſediſti: dilexi⸗
ſti. Amoꝛ rerum terrenarũ: viſcũ eſt ſpirita/
lium pẽnarũ.Ecce concupiſti:heſiſti.Quis Nõ.
dabit tibi pennas ſicut columbę? Quando
volabis: vbi vere requieſcas: quãdo h̊ vbi
male heſiſti: puerſe requieſcere voluiſti: MHo
lite diligere mundũ:tuba diuina eſt. Conti
nuo huiꝰ tubę verbis:terraꝝ vniuerſo dicit᷑

mũdo ſũt. Quiſqͥs dilexerit mundũ:nõ eſt
charitas patris in illo. Qm̃ oia ꝗᷓ in mũdo
ſunt:ↄcupiſcẽtia carnis ſunt:⁊ cõcupiſcẽtia
oculoꝝ:⁊ ambitio ſęculi.Ab vno cępit quo
euãgeliũ termiauit. Inde ille cępit vbi euã/
geliũ terminũ poſuit. Cõcupiſcẽtia carnis:
vxoꝛẽ duxi.Cõcupiſcẽtia oculoꝝ:qͥnq; iuga
boũ emi. Ambitio ſeculi:villã emi. Jðo aũt
a pte ſęculi ꝑ ſolos oculos cõmemoꝛati ſunt
iſti ſenſus: qꝛ oculoꝝ ẽ in qͥnq; ſenſibꝰ pᷣnci/
patus. Pꝛopterea cũ ꝓpꝛie ad oclos ꝑtine/
at viſus:ipᷣm videre ꝑ oẽs qͥnq; ſenſus ſole-/
mus appellare.QAQuõ?: Pꝛio qð ad ipᷣos ocu/
los ꝑtinet dicis:vide qᷓ; candidũ ẽ: intẽde⁊?
vide qᷓ; candidũ ẽ:hoc ad oculos ꝑtinet.Au
di ⁊ vide qᷓ; canoꝝ ẽ. Nũquid cõuerſim po/
tes dicere:Audi ⁊ vide qᷓ; candidũ eſt: hhoc
qð dicit᷑:vide:ꝑ oẽs ſenſus currit. Intẽde ⁊
vide qᷓ; canoꝝ ẽ. Odoꝛa ⁊ vide q; ſuaue eſt.
BGuſta ⁊ vide qᷓ; dulce ẽ.Tãge ⁊ vide qᷓ; mol/
le eſt. Vtiq; qm̃ ſunt ſenſus:ſic potiꝰ dicere/
mus:Audi ⁊ ſenti qᷓ; canoꝝẽ.doꝛa ⁊ ſenti
q; ſuaue ẽ. Guſta ⁊ ſenti qᷓ; dulce eſt. Lange

l

ilentihn
Pehatſe
pſedonin
itolapu
fuberenti

mhrnn
luſll
Mltein

mietenn

ſenſbus vi
deiguereb⸗
diatebat.
ſonſbos in.
nuſcole
geſetabo⸗
(gilcgnd
Tolamuse
mot nahes
ſeaslagne
Nuſbien⸗
Atunoſit
oinpedla
odis Veni
nuntnidmi
Wtnöyenen
boliestaan
entes tice

S . 7, vI ( les. Gene
mũdo: Molite diligere mundũ: nec ea quęĩ 1. Jo. 2 Uuin

Nopospwg
üspaugrat
Orh⸗ Mleogeno⸗
(hbirdus.
Kr lihnegeſt
Kunint ndia
Ußzebenmi
hi glons
nbrlpenen
ſeketncscu
Uimniſusenn
fracbuc
Ure Quos

redines ⁊ ſenti qᷓ; calidũ eſt. Palpa ⁊ ſenti qᷓ; leue X.
thoeſt Palpa ⁊ ſenti qᷓ; molle eſt. Nihil hoꝛũ.Haʒ
einueni ipſe dominus poſt reſurrectionẽ cum appa/
tarons ruit diſcipulis ſuis:cũq; cernentes adhucti
– tubarent in fide putantes ſe ſpiritũ videre:
mnins t · 1424. Quid inqt dubitatis: et quare cogitatiões
ihcoct aſcendũt in coꝛ veſtrũ? Videte manꝰ meas
sdlt, ⁊ pedes meos. Et parũ eſt videre: tangite
en c, palpate inquit. Intẽdite ⁊ videte: palpate
— ⁊ videte:in ſolis oculis videte: in omnibus
RKZ ſenſibus videte. Quia interioꝛeʒ ſenſum fi-
ähcet dei quęrebat: exterioꝛibꝰ coꝛpoꝛis ſenſibus
eren adiacebat. MHos nihil ab iſtis exterioꝛibus
pnd ſenſibus in dño carpſimus: auditu audiui/
n muſ:coꝛde credimꝰ: ⁊ ipᷣm auditũ nõ ab illiꝰ
eime oꝛe: ſed ab oꝛe ſdicatoꝛũ eius: ab oꝛe illoꝛũ
Namone . qgui iã cgnabant 2 nos ructando inuitabãt.
nmntlize Tollamus ergo de medio excuſationes va/
degun mnas ⁊ malas:⁊ veniamꝰ ad cęnã qua intrin⸗
hertg ſecus ſaginemur. Mõ nos impediat extollẽ
dlſin tia ſuꝑbię:nõ nos extollat:vel non nos ter
dlen⸗ reat curioſitas illicita ⁊ auertat a deo. Non
ſpinta ⸗ nos impediat voluptas carnis a voluptate
Qus bißß coꝛdis. Veniamus ⁊ ſaginemur.Et qͥ vene/
Muanceo runt niſi mẽdici:debiles:claudi et ceci? JIlli
ohybi aũt nõ venerunt diuites:ſani:q̃ſi bene am/
iſieh bulãtes ⁊ acute cernentes: multũ de ſe pᷣſu/
„⸗Kann mentes: ⁊ ideo deſperatioꝛes quãto ſuꝑbi /
ſodick 2. Cor. 8. oꝛes. Veniant mẽdici:qꝛ ille inuitat qui ꝓ/
uquel te pter nos pauꝑ factus eſt cum diues eſſet: vt
,noect illius pauꝑtate mẽdici ditaremur. VUeniant
mnüdo WMoattb. 9. debiles: qꝛ nõ eſt opus ſanis medico: ſ̊ ma /
plſein le habẽtibus. Veniãt claudi qui ei dicant:
bitquo Ps.16. Cõpone greſſus meos in ſemitis tuis. Ue/
bieui/ Nẽ. 12. niant qui dicant: Alumia oculos meos ne
rnis : vnq; obdoꝛmiã i moꝛte. Lales venerũt ad
iuga hoꝛã. Illis pᷣus inuitatis:ſua excuſatiõe re
zoaüt pꝛobatl:venerũt ad hoꝛã:intrauerũt de pla
niſunt Lud.iA. teis ⁊ vicis ciuitatis.Et reſpõdit ſernꝰ
pzna⸗ qui miſſus erat:Dñe factũ eſt qð iuſſi
hune, ſti:⁊ adhuc locus eſt.Exi inqt ĩ vias
sſole ⁊2 ſepes:⁊ quos inueneris coge in-
60l⸗ trare. Quos inueneris vt dignent᷑ noli ex-
geet pectare:coge intrare. Magnã cęnã: magnã
er du domũ paraui:nõ ibi patioꝛ locũ vacare. Ve

ſnpo⸗/
ehoe
tüten
eck,
thnch
pbicen,
l
Vnge

De coꝛrec.do/ nerũt de plateis ⁊ de vicis gentes:veniant
naniſ,ca.Ib. de ſepibus heretici:hic inueniũt pacẽ. Naʒ
qui cõſtruũt ſepes:diuiſiones quęrũt.Tra⸗
hant᷑ a ſepibꝰ: euellant᷑ a ſpinis. In ſepibꝰ
hęſerunt:cogi nolunt. Volũtate inquit nr̃a
intremꝰ. Mõ hoc dñs imperauit?Coge inqᷣt
intrare. Foꝛis inueniat᷑ neceſſitas: naſcitur

In euangelio ſcõm Lucam Sermo XXXIIII

intus voluntas.

Heeo qo ſqiptun eſt in enange
lio ſm eũdez:Homo quida habuit
duos filios ⁊ Dermo XXXIIII

Nlectõne euãgelica quã audiuimꝰ:
de homine dictũ eſt qui habuit du/
os filios. Deniq; filius minoꝛ qͥ vo/ LZud.15.
5 poteſtatẽ habere ſubſtantiã quę
illi apud patrẽ optime ſeruabat᷑: factus ſuę
poteſtat: ꝓfectus eſt ĩ regionẽ longinquaã.
Hheſit pᷣncipi malo:⁊ poꝛcos pauit:fame coꝛ
reptꝰẽ:Qua ſaturitate ſuꝑbus abſceſſerat.
Ergo quiſqͥs ita vult ſimilis eſſe deo: vt ad
illũ ſtet:foꝛtitudinẽq; ſuã:ſicut ſcriptũ ẽ:ad ë. s.
illũ cuſtodiat: nõ ab illo recedat ei cohęren/
do: ſignet᷑ tanq; ex anulo cęra affixus: ha /
beat imaginẽ eius:faciẽs qð dictũ eſt: M.i⸗ NRõ.ꝛ2.
hi autẽ adherere deo bonũ eſt: vt cuſtodiat

ſimilitudinẽ ⁊ imaginẽ ad quam factus eſt. Señã.i..

Poꝛro autẽ ſi ꝑuerſę vult imitari deum: vt
quomõ deus nõ habet alium a quo foꝛmet᷑:
non habet a quo regat᷑:ſic ipſe velit ſua po-
teſtate vti:vt quomõ deus nullo foꝛmante:
nullo regente viuat. Quid reſtat fratres ni-
ſi vt recedens ab eius caloꝛe toꝛpeſcat:rece
dens a veritate vaneſcat:recedẽs ab eo qð
ſumme atq; incõmutabiliter eſt:in deterius
mutatus deſiciat:? hoc diabolꝰ fecit. Imita Eſa.14.
ri deũ voluit: ſed ꝑuerſe: non eſſe ſub illius
poteſtate:ſed habere cõtra illũ poteſtatem.
Homo autem poſitus ſub pſᷣcepto audiuit a
domino deo: Holi inquit tangere hancar/ Seũ.2.
boꝛẽ.Quid eſt em̃ illa arboꝛ:Si bona eſt:q̃⸗
re nõ tango? Si mala eſt:quid facit in para
diſo? Pꝛoꝛſus ideo eſt in paradiſo: qꝛ bona
eſt:ſ nolo tangas.Quare nõ tango? Quia
obedientẽ te volo:nõ contradicentẽ.Serue
audi:adhuc ſerue:ſed noli male ſerue.Ser⸗/
ue audi pᷣus dñi iuſſum:⁊ tunc iubẽtis diſce
conſiliũ.Bona ẽ arboꝛ:nolo tangas. Qua³⁶.ß
re? QAuia dñs ſum ⁊ tu ſeruus.hęc tota cau
ſa eſt. Si parua eſt: dedignaris eſſe ſeruus?
Quid aũt tibi expedit: niſi eſſe ſöà domino?:
Quomõ eris ſub domino:niſi fueris ſub BG,
cepto? Poꝛro ſi expedit tibi eſſe ſub domi/
no ⁊ ſub pᷣcepto:quid tibi iuſſurus erat dñs
deꝰ: Aliqͥd em̃ quęrit abſ te. Offer mihi ſa⸗
crificium: dicturus eſt tibi:nonne ipſe fecit
om̃ia: in quibꝰ te fecit? Obſequere mihi: di
cturus ẽ tibi:ſiue ad lectũ cũ requieſco: ſiuuc

„

Bancti Auguſtini de verbis dñi

ad menſam cum reficio:ſiue ad balneũ cum ad imaginẽ domini tui. Bene tibi velles vt uci
lauo. Quia ergo nihil abſ te indiget deus: eſſet: recedenti ab illo bono. Pꝛoꝛſus dicit e 4
nihil ergo tibi debuit iubere: Si autem de/ tibi deus:Si recedis a me ⁊ bene ẽ tibi:ego 4
buit aliquid iubere vt te qð tibi expedit ſen non ſum bonũ tuũ.Pꝛoinde ſi ille bonus ⁊ 1 Lne
tires eẽ ſub domino:neceſſe ab aliqua ꝓhi/ nullo alieno bono bonus:et noſtrũ ſummũ c on
bendus eras: non ꝓpter illius arboꝛis ma- bonũ:ipſe recedẽdo inde:quid eris niſi ma⸗ nn ſi
liciã:ſed ꝓpter tuam obedientiã. Hon po / lus? Item ſi ipſe eſt beatitudo noſtra: quid hup tluf
tuit deus ꝑfectius demõſtrare quãtum bo/ erit recedẽti niſi miſeria? Redi ergo poſt mi/ lunge.
num ſit obedientia: niſi cum ꝓhibuiſſet ab ſeriã ⁊ dic: DHomine quis ſimilis tibi:cAuã/ hachſen
ea re quę nõ erat mala. In qua obedientia tas oſtendiſti mihi tribulationes multas et Aund .
tenet palmam: ſola ibi inobediẽtia inuenit malas:ſᷣ diſciplinę fuit admonitio nõ deſer nbinifn
pnam. Bonũ eſt:ſed nolo tangas. Nõ em̃ tio.Deniq; gratias agens quid dicit:Et cõ ualn. he
non tangendo moꝛiturus eras: Mũquid qͥ uerſus viuiſicaſti me:⁊ de abyſſis terrę iteꝝ Ntutfnſ
hinc ꝓhibuit alia ſubtraxit: Mõne eſt para- reduxiſti me.QAuãdo em̃ antea? Quid eſt h Nigiſaet
diſus fructuoſus:plenus arboꝛibus?: Quid iterũ? Cecidiſti ab altitudine o homo mãci/ Ui guidacupt
tibi deeſt:?oc nolo tãgas: hic nolo guſteſ. piũ inobediẽs:ſuꝑbe aduerſus dominũ ce/ (Aipunn
Bonum eſt: ſed obedientia melioꝛ eſt. Pꝛo/ cidiſti: Sactũ ẽ in te: Oiĩs qui ſe exaltat hu/Luc.r Alntciſ
inde cum tetigeris:nũquid arboꝛ illa malũ miliabit᷑. Redi de ꝓfundo. Redeo inquit. Adſtond⸗
erit vt moꝛiaris? Sʒ inobediẽtia te ſubieit Redeo agnoſco. Deꝰ quis ſilis tibi? Quã/ s. 7 nes
B moꝛti:qui ꝓhibita tetigiſti. IJdeo arboꝛ illa tas oſtendiſti mihi tribulationes multas et uiſuurch
2. ſen. diſ.7. apellata eſt ſcientia dinoſcendi boni et ma- malas:⁊ cõuerſꝰ viuificaſti me:⁊ de abyſſis nlaütel
ca.lignum ſi: non qͥa inde talia quaſi poma pendebãt: terrę iterum reduxiſti me. Intelligo:audio. ooruarpan
ſed quicqͥd eſſet arboꝛ illa cuiuſlibet pomi: Reduxit te em̃ de abyſſis terrę. Reduxiſti ſeſaalai⸗
cuiuſlibet fructus eſſet: ideo ſic vocata eſt: em̃ de abyſſis terrę. Reduxiſti em̃ a ꝓfundi bonenbus
quia homo qui nollet bonũ a malo diſcer- tate ⁊ ſubmerſiõe peccati.Sed quare iterũ: osſoriund
nere ꝑ pꝛeceptũ:diſciturus erat ꝑ experimẽ quãdo iam factum erat?Sequamur ne foꝛ/ giniAuun
tum:vt tangendo vetitum inueniret ſuppli te poſterioꝛa pſalmi ipſius exponant nobis honclgting
ciũ. Quare autẽ fratres mei? Quid deerat qð hic nõ intelligimus:qð dixerit: iterum. 1geuepon
illi:Dhicat᷑ mihi quid deerat illi in paradiſo Ergo audiamus:Quantas oſtendiſti mihi Nteoeſenn
oſtituto: in media opulentia mediſq; deli tribulatiões multas ⁊ malas:⁊ cõuerſus vi/ Quitinin
tijs: cui magnę delitię erant viſitatio dei: uiſicaſti me:⁊ de abyſſis terrę iterum reduxi R
cuius faciem quaſi inimici timuit poſt pec- ſti me. Quid deinde? M—iltiplicaſti iuſticias behinbi
catũ?: Quid illi deerat vt tangeret:niſi quia tuã:⁊ conuerſus cõſolatus es me:⁊ de aby-,- Trtßin
ſua poteſtate vti voluit: ſᷣceptũ rũpere de / ſis terrę iteꝝ reduxiſti me. Ecce alterũ iten. hin
lectauit:vt nullo ſibi dominante fieret ſicut Si hoc iterũ ſoluere laboꝛamus ſemel poſfi hireng
deus:quia deo vtiq; nullus dominat᷑: ÆOa tum: quis ſoluere poterit geminatuʒ? Jam inlun
le elatus:male pſᷣſumens: futurus moꝛtuus ipſum iterũ geminatio eſt: ⁊ rurſus poſituʒ idi e⸗
recedendo a vita iuſticię:ecce ſoluit ſᷣceptũ. eſt iteruʒ. Aſſit ille a quo gratia: Aſſit bꝛa/ fei ns
Excuſſit a ceruice iugum ⁊ diſciplinę habe / chiũ qð annũciamus omi generationi ſu.- he eodis
nas non veſcendi libidine:ſed exultãdi ani- uenturę. Aſſit ipſe et tanq; claue crucis ſuę H H
moſitate dirupit. Vbi eſt nũc: Certe capti / clauſum ſacramentũ aperit. mmandin
Nöz. 70, uus clamat: Domine quis ſimilis tibi: ᷑o ſnuet .
lui eſſe ꝑuerſe ſimilis tibi:⁊ factus ſum ſimi ¶ Be eo qð ſcriptum eſt in euange · ſeend
lis peccatoꝛi. Sub tua dominatiõe:ſub tuo lio ſᷣm eundem: Facite vobis ami⸗/ Wnere
pᷣcepto vere ſimilis eram: Sed homo in ho cos de mamona imiquitatte Der⸗ gſnish
PS. 48. noꝛe poſitus:nõ intellexit:cõparatus eſtſiu mo XXXV aunngt
mentis inſipientibꝰ ⁊ ſimilis factus eſt illis — lockind
Jam de ſimilitudine iumentoꝝ clamat ſero Vogd admonemur:admonere debe A olinit
⁊ dic: Domine quis ſimilis tibi: Quantas ꝗq mus. Recens euangelica lectio ad/ lutishbot
oſtendiſti mihi tribulationes multas ⁊ ma · Vmonuit facere amicos de mãmona ſene heben
las. MMerito ſuperbe ſerue: Voluiſti em̃ ſu/⸗ iniquᷣttatis: vt eos qui faciunt recipiant et llencn
BGeñ.i. perbe eſſe ſimilis dño tuo: qui factus eras ipſi i ęterna tabernacla. QAui ſũt qͥ habebũt —

enn tabernacula ęterna: niſi ſancti dei: Et qͥ ſüt veniret tecũ ad iudicem hominẽ quẽlibet in
dereiche 1 qui ab ipſis accipiendi ſunt in tabernacula bac terra habentẽ iudicandi aliquã poteſta
X ęterna: niſi qui eoꝛum indigentię ſeruiunt: tem: vellet tecũ cauſaʒ dicere:ſi tu de pꝛeęda
eilunmun 1 qð ei hilariter ſubminiſtrãt: Re / ⁊ ſpoliatione illa inopi aliquid iundi
ſiſni ⁊ qð eis opus ẽ hilariter ſubminiſtrat: Re/ ꝛ⁊ ſp one illa inopis dares aliquid iudi
güin coꝛdemur ergo in nouiſſimo iudicio domi· ci vt ꝓ te iudicaret iudex ille vel tibi place⸗/
ten nũ eſſe dicturũ eis qui ſtabunt ad dexterazʒ ret: nempeꝓ te iudicauit:et tamẽ tanta vis
Wien Wattb. 25. eius: Eſuriui 2 dediſtis mihi manducare: et eſt iuſticie vt ⁊ tibi diſpliceat. Holi tibi talẽ
naghſptti cętera quę noſtis. Et cum illi quęerent quã/ pingere deũ: noli collocare ĩ templo coꝛdis
luthei do ei obſequia iſta pꝛębuiſſent: reſpondet: tui tale idolũ. Mõ eſt talis deus tuus: qua/
wnumlut Quando vni ex minimis meis feciſtis. Iſtti lis nõ debese ſſe nec tu. Si tu non ſic iudi⸗/
nunhnidat minimi ſunt qui recipiunt᷑ in cterna taber / ces:ſed iuſte iudices: etiam ſic melioꝛ eſt te
S nacula. Hoc dixit dextris qui fecerunt: hoc deus tuus: non eſt inferioꝛ: iuſtioꝛ eſt ſons
Eoni⸗ dixit ſiniſtris:qa facere noluerũt. Sed dex · iuſticię Quicqͥd boni feciſti:inde ſumpſiſti:
en Wu tri qui fecerunt quid acceperũt: vel potius ⁊ qcqqd boni eructuaſti: inde bibiſti. Lau/
kodoneni Abi.ð. quid accepturi ſunt: Venite inquit benedi gdas vas:quia habet inde aliquid:⁊ vitupe/
enmin ccti patris mei: poſſidete paratum vobis re ras fontem: Moli velle elemoſynas facere 4 q. 5.c,1.
nſeeriuu, gnum a cõſtitutione mũdi. Eſuriui enim et de fęnoꝛe ⁊ vſuris. Fidelibus dico: eis qui/
Heten ii⸗ dediſtis mihi mãducare.Quãdo vni ex mi/ bus coꝛpus chꝛiſti erogamꝰ dico. Timete:
is thiti e . nimis meis feciſtis: mihi feciſtis. Ninimi ꝙ coꝛrigite vos:ne dicam poſtea: tu facis ⁊ tu
nesſnlt qui ſunt chꝛiſti? hi illi ſunt qui omnia ſua facis.Et puto quia ſi fecero non mihi debe/
netdeibfſſ dimiſerũt ⁊ ſecuti ſunt eum: ⁊ quicquid ha/ tis iraſci:ſed vobis vt coꝛrigamini. Ad hoc
elipoutd. buerunt pauperibus diſtribuerunt: vt deo enim valet quod dictũ eſt in pſalmo: Iraſci
me Reinpſti ſine ſęculari compede expediti ſeruirent: et mini ⁊ nolite peccare. Volo vos iraſci:ſᷣ nõ
ücin giui ab oneribus mundi liberatos velut penna / vt peccetis. Vt aũt peccetis:quibꝰhabetis
Sdgene. tos ſurſum humeros tollerent. hi ſunt mi/ iraſci niſi vobis? Quid eſt em homo pęni/
grumuteicn nimi.Quare minimi? Quia humiles:quia tens:niſi homo iratus ſibi? Vt accipiat ve⸗
Apponunnons non elati:nõ ſuꝑbi. Apẽde minimos iſtos: nis de ſeipſo exigit pęnaʒ: ⁊ recte dicit deo:
direnn:tenn. 7 graue pondus inuenies. Sed quid eſt Auerte faciẽ tuꝗ a peccatis meis:qm̃ pecca z. 50.
zoſtenſinti. ait eos eſſe amicos de mãmona inidtatis? tũ meũ ego agnoſco. Si tu agnoſcis:et ille
Sncöncſe Quid ẽ mãmona iniqᷣtatis? Pꝛimũ quid ẽ ignoſcet: qui faciebatis nolite facere. Non
üeunnin maãmona? Uerbũ eſt enim qð latinũ nõ eſt. licet.Sed iam ſi feciſtis ⁊ pecunias tales ha
Gpleafiuſti. Hebꝛęũ verbũ eſt:cognatuʒ linguę punice. betis:⁊ inde ſacellos impleſtis:inde theſau

Snerrdethf

raltiin⸗ cinitate ſociant᷑. Qð punici dicũt mamon: malum facere:⁊ facite vobis amicos de mã
usſentlo⸗ latine lucrum vocat᷑. Qð hebꝛei dicunt mã mona iniquitatis.Nũquid Zachęus de bo AZuc.19.
ninunze Yan mona: latine diuitięvocant᷑. Ur ergo latine no habebat: Legite et videte. Maioꝛ erat
nſuspoſnn, totũ dicamus:hoc ait dominꝰ ieſus chꝛiſt? publicanoꝝ:id eſt cui vectigalia publica cõ
tuur. Mn bu Facite vobis amicos de diuitis iniqtatis. ferebant. Inde habebat diuitias: Mον t htõ n
manmenii B Hoc quidam male intelligendo rapiunt res pſſerat: multis abſtulerat: multa ↄgeſſerat.
uecun IEõcoꝛ. 14. alienas: ⁊ aliquid inde pauperibꝰ largiunt: Intrauit domũ eius chꝛiſtus:⁊ venit ſalus
·5. οovτ+ ε Bputant ſe facere qð pceptum eſt. Hicunt ſuper domũ eius. Sic em̃ ait iße dominus:
