exueret᷑. A fluctibus deniq; myſtica lingua

moyſes nomen accepit:⁊ pharaonis necem
quam pᷣparauerat in nomiĩe:in flumine ma/
ris inuenit. hic operante virga per medios
fluctus ac ſi puluerulentos exhibet greſſus:
imperio ſuſpenſam ĩ altitudine montiũ eri/
git vndam:vt dei plebem redderet ſaluam.

Audiſtis nefariã crudeliſſimãq; vocẽ duriſſi D
mi pharaonis:maſcłos ĩ amnẽ ꝓijcite: femi Exo.r.

nas viuiſicate. Jubet hoſtis ĩ fumẽ ꝑuulos

o. i. XxL. Ber. II

roꝛis audacia: Hecdũ natis pęna mãdat᷑: et

SBancti Auguſtini de tempoꝛe

dꝛoſjci:iubet innocentes crudeli moꝛte neca
ri. Mõ ꝓhibet naſci:dũ natos decernit occi/
di. Quos em̃ necdũ viuere natura ↄceſſerat:
eos ſententia iã ſuſtinet ad pęnã. O noua ⁊
inaudita crudelitas. Ante iudiciũ celebꝛat᷑
q́; reus ipſe damnet᷑.Ante ſentẽtia ꝓfertur:
qᷓ; obnoxius ſentẽtię demõſtret᷑. Utiq; reoꝝ
mos eſt vt reatꝰ ſui ſententiã expectare ſole/

ant. HNec em̃ reus põt ante damnari:qᷓ; eius

culpa cęperit manifeſtari.hi vo nec rei nati
nec reatꝰ ſui ſentẽtię merito mãcipati. Ma/
ſcebant᷑ em̃ nõ vt vitę ſalutis ꝑciperent fru/
ctũ:ſed vt eſſet quos crudelitas ſęculo face/
ret luctũ. Hũc pᷣcipis:qð factum deberesvl/
ciſci. MHõ natoꝝ pietas:nõ parentũ doloꝛ te
flectit:qui int᷑ infantiũ moꝛtẽ parentũq; do/
loꝛẽ:ſeuitie tuę expleri ſententiã gaudes.O
parentũ vota crudelia:lęticia luctibꝰ imuta
ta. Ad facinus ꝓfuit:quicqͥd in eoꝝ felicita/
te ꝓceſſit. Gaudebat lętiſſimꝰ hoſtis: inter
madẽtes omniũ fletus.Quãte perierũt do⸗/
lentiũ pᷣces:quãtę incaſſũ effuſę ſunt lachꝛy/⸗
mę: quati gemitus vlulatuſq; multoꝛũ: cuʒ
parentes manibus natos exponi viderent:
qui ſimile nibhilominus mox facturi fuiſſent:
Suos iam caſus in alijs alij cernebant: alij
continentes filios ſuos cum iam celare non
poſſent exponebant: alij mox editos expo
ſuerũt:ne quanto retinerent tardius:tanto
emitterent crudelius.QAuanti ꝓ filijs opta/
uerũt moꝛi:quãti ſententiã cõtemnere volu
erũt tyꝛanni? Satiemus inquiũt eum:⁊ nr̃o
męroꝛe eius ſeuitiã repleamꝰ. Percutit᷑ ęgy/
ptus pᷣmogeniti affectu:vt ex ſeſe cognoſce/
rent quãtus doloꝛ ſit filioꝛũ qui necauerunt
Exo.i⁊. filios hebꝛęoꝛũ. Percutit᷑ inq; ęgyptus pᷣmo
genitoꝝ affectu:oꝛitq; funeſtus clamoꝛ.DNi/
gnitas nullũ excuſabat:nec aliũ cõditio op/
pꝛimebat.Mõ ſeruus ad obſequiũ:non dñs
ad imperiũ.Non regẽ honoꝛ excuſabat:nec
inopẽ neceſſitas alienabat.Stabant hebꝛei
vindicta dominãte illęſi:quos nõ tantũ ꝓ⸗
pꝛia ſalus lęros reddiderat:ſed ⁊ hoſtiũ pla/
ga letioꝛes effecerat.Exeunt lęti:eunt ſecuri
dño ꝓtegente inuicti. Tunc pęnitet pharao
ꝙ viuat: ⁊ euaſiſſe eũ tanta eius ſcelera non
ſuuſtinebãt: vt qͥ in tãtis plag nullã emẽda-
Exo.iac. uerat culpã: ꝗᷓ fuerat cõpetẽs exqrebat. Jũ/
git currꝰ:exercitũ ſparat:aciẽ dirigit: nemo
relinquit᷑ qͥ ſaluari mereat᷑. Includunt᷑ ꝑſe/
quẽtibus ęgyptijs hebꝛei int᷑ mare ⁊ hoſteſ:
inter vndas et gladios.mhinc mare ſpumat:

inde arma coꝛuſcant. hinc aqꝝ: inde armo/
rũ ſtrepitus. Sic oꝑari deꝰ ſuis aſſueuit:vt
vbi defecit hũanũ cõſiliũ:illic intercedat di⸗

uinũ adiutoꝛiũ. Quibus viſis plus territ
foꝛmidabat: cum cõſpiceret rapidos curſus

influere litoꝛibꝰmare:voluẽte equoꝛa flamie

colliſa laxare:mox vniuerſi exclamabant ad

ducẽ hebꝛeũ: Dũ pharaonis dominio care/

re volumꝰ:diſcrimẽ inquiũt inuenimꝰ:et cũ

volũtarie ſeruire nolumꝰ:ad periculũ ꝑueni
mus.Exhibes mala quibꝰ adhuc vſq; ꝓmit
tis:nec t interitꝰ nr̃i auctoꝛẽ intelligis: duʒ
tantis malis obnoxiũ non agnoſcis.Quibꝰ

moyſes ſanctiſſimꝰ ait: Me foꝛmidetis viri:

eſtote fide armati: credite verbũ qð ſentiet
futurũ.Credite victoꝛiã veſtrã iã ꝓperare:
gentis furentis interitũ. Hon cõſentientibꝰ

ventis aquarũ volumia imꝑfectis curſibus

refrenant᷑: ne hoſtes veſtros ante puniãt q;ᷓ;
iubent᷑. Statim diuino iuſſu virge ictu rum/
pit᷑ mare:⁊ diuiſis vndis campos qͥs natura
nõ nouerat exhibuit. iantibꝰ vndis freti:
arcana ⁊ maris ſecreta declarat vnda. Erigi
tur in cumulñ pelagꝰ: ⁊ muroꝝ inſtar ſuſpẽ/
ſos exhibet fluctus. Fit litus vbi fuerat pe/
lagus:⁊ limite recto via poꝛrigit᷑: vbi ppłus
dñii mirabilit᷑ graderet᷑. his nãq; viſis plus
dñi ꝓpter ſe cũcta geſta cognouit: ⁊ iuſſu di
uino intrepidus introiuit. Ambulabat inqͥt
ſecurꝰ dño pugnãte inuictus:ſequit᷑ pharao
nis exercitus aquaꝝ ſupplicio ꝑiturus. Pu/
tabat illic poſſe ſe pugnarevbi ſolus cũ ſuis
fuerat ꝑiturus. Sic itaq; dominus locutus
eſt moyſi. Nunc aduenit ęgypti interitus.

Quos em̃ diſpdere volui:ſuplicio hoc abo/

lere diſpoſui. Ad pꝛiſtinũ ſtatum redeat ma
ris qð fuerat: vt ſalutẽ iuſtis: interitũ oꝑet᷑
iniuſtiſ. Cõfeſtim iuſſu diuino impetu facto
ęgyptij rapiunt᷑:⁊ ruina aquarũ opꝛeſſi flu
ctu voluente in litoꝛe ꝓijciunt᷑: ante moꝛtui

egvptij qᷓ; incolumes ꝑuenirent hebꝛęi.heęc

vindicta debebat᷑ vt citius ꝑiret: qui cõſeqᷣ
denegauit ſalutem.

¶ Item eodem die Homelia de eo
quod ſcriptum eſt in euangelio ſᷣm
Matthęum: Acceſſerunt ad ieſum
ab hieroſolymis ſcribę et phariſxi
dicentes: Quare diſcipuli tui ⁊c·
gquęe habet᷑ de queſtiõibus euange⸗
lioꝛũñ libꝛo.ij.ca.xvij.et.xix.

Mna
Mrarilau

ſaſe.
tvb uu
goelena:
uipoe
non
lae hör
Gbtimi

b ich lucin

lenospo
unns,,
6 Selt

tn iinecin

loetedb
utitna
Pubti Ce
gepane
thhefn
dies.

ig egteitelt

1Pn
Peekn
rptorid
emaremut
Cänodon
daorini

oppries

nts biſi

inixgu
ſſpnſa
Peccatana
upoin⸗
ſatrintal
gieſenih
meßznen
ddin.

Ninnligs
aggolas C
eſorniceäsri
nadäcöſant
chiü pen
goncöeanend
npicasanſde
wosmepaniti
ſumirnn
nosgetan
nnhemas fei
rumc
mp udarſhd̃
ns ſbifnene
ngt: dighe
glig niſol
Cuin tuſte
Abllubn
rſeguiihunr
noguuns 0l
hiſolscili
ninns an
ſugicndeein
Huumtiarn
sinmigt
in ſanſu
rletlſ fu
girante nonn
tbehta h
Nt:glcie

e via trium dieru

Nlectiõibus diuinis ꝗ̊ᷓ nobis ſ̃teri/
tis diebꝰ recitatę ſunt: audiuimꝰ do
minũ pᷣcepiſſe moyſi:vt viã triũ die/
rũ ꝑgeret in deſertũ:⁊ cũ omni ꝓplło ſacriſica/
ret dño. Videamꝰ fratres dilectiſſimi qͥd ſit

quadrageſima:

Exo. 5. illud qð dixit moyſes: Viã triũ dierũ ibimꝰ
in deſertũ: vt ſacriſicemꝰ dſñio deo nr̃o. ęc

quidẽ volebat moyſes ſed ↄtradicebat pha

ragao: non volebat filios iſrł a ſe loᷣge diſce/

dere. Hõ volebat pᷣnceps huiꝰ mũdi exerci-/
tũ dñii triũ dierũ ſacramẽta cognoſcere: illa

Gſee.s. vtiq; ſacrt̃a de quibꝰ ꝓpheta dixit: Viuiſica/⸗

bit nos poſt duos dies:in die tertio ſuſcita/
bit nos. Pꝛima dies paſſio dñi ſaluatoꝛis
eſt. Secũda q̃ deſcẽdit i infernũ. Tertia aũt

Exo.1ʒ. eſurrectiõis ẽ dies.Et ideo ĩ die tertia deus

antecedebat eos ꝑ diẽ ĩ colũna nubis: ꝑ no/
ctẽ aũt in colũna ignis: ducit᷑q; ʒls ꝑ mare

B rubꝛũ.Tres em dies nõ icõgrue ꝑoſſumꝰ di

cere:patrẽ ⁊ filiũ ⁊ ſpm̃ſanctũ:qꝛ et pat᷑ dies
eſt: ⁊ filiꝰ dies ẽ:⁊ ſpũſſanctꝰ dies ẽ:⁊ hi tres
vnꝰ dies. Via triũ dierũ:qꝛ exitꝰ de ęgypto

Jodᷣ.I4X. recte itelligit᷑ ille qͥ dixit:Ego ſũ via ⁊ vitas

⁊ vita:qꝛ nemo venit ad patrem niſi ꝑ ipᷣm.
Ipſe eſt via ꝑ quã plus qͥ deo coniungit᷑ de
ggypto:id eſt de idoloꝝ obſeruatiõe educit᷑
ꝑ mare rubꝛũ chꝛiſti ſanguie rubicũdũ:et qͥ/
dãmodo iã tũc in myſterio ↄſecratũ tanq; ꝑ

pulꝰ dei eripit᷑.Et vere ita fit frẽs:Añ in ſa
utari lauacro tertio chꝛiſtiani mergunt᷑:tũo
ꝓgyptij:id eſt oꝛiginalia peccata vel actualia
crimia quaſi in rubꝛo mari ſepeliunt᷑: ⁊ filijs
iſrł ꝑtrãſeuntibꝰ ad dei ſeruitiũ: ſola patiũt᷑
peccata naufragiũ.Et ne aliqͥs dubitet ⁊ pu
tet nõ oĩa peccata ſopiri ꝑ baptiſmũ: agno/
ſcat ⁊ intelligat:qꝛ quõ nullꝰremãſit ęgypti/

Coꝛũ:ſic nihil remanet penitꝰ peccatoꝛi.Sed

anteq; mare rubꝛũ traſiret᷑: clamauit moyſeſ
ad dñm.Auõ clamat:qꝛ niła eiꝰ vox audit᷑:

Exo.i4. Et tſi dicit ad eũ deꝰ: Quid clamas ad me:

Vellem ſcire quõ ſancti ſine voce clamẽtad
Gal. deũ. Aplus docet: Quia dedit deꝰ ſpm̃ filij

ſui in coꝛdibꝰ nr̃is:clamantẽ abba pater.Et

Bo. S. alibi: Ipſe ſpiritus interpellat pꝛo nobis
gemitibus inenarrabilibus.Et iterũ: Qui

autem ſcrutat᷑ coꝛda:ſcit quid deſideret ſpi/

ritus:qꝛ ſᷣm deũ poſtulat ꝓ ſanctl.Sic ergo

—

inſpirãte ſpũſancto:apud deũ ꝑ ſilentiũ ſan
ctoꝛũ clamoꝛ audit᷑. Poſt hęc iubet᷑ moyſes

Ber. xC. Feria quĩta poſt tertiã do.in.xl. S

2x.. Feria quinta oſt tertiã dñicã in

virga ꝑcutere mare. Invᷣga myſteriũ ſanctę
crucis agnoſcite.Et verũ eſt frẽs: Attẽdite
em̃ ⁊ videte ꝙ niſi virga ſupꝛa mare eleuet᷑:
plus dei de pharaonis poteſtate nõ tollit᷑.
Sic ẽ frẽs chariſſimi:Si ſancta crux eleuata
nõ eẽt:chꝛiſtianꝰ lus in ęternũ ꝑiſſet. Ele/
uata vo virga: id ẽ cruce erecta:cedit mare:

cedũt ⁊ fluctꝰ eiꝰ:hoc ẽ vinci᷑ mũdꝰ et mũdi

iſtiꝰ poteſtates. Cogit᷑ ̊ fluctꝰ in cumulũ:et
vnda in ſemetipſa repᷣſſa curuat᷑. Solidita/

t recipit liquoꝛ: ⁊ ſolũ maris areſcit in pul/

uerẽ.Ponitatẽ creatoꝛis intellige: Si volli/ ⸗.

tati ei obtẽperas:ſi legẽ ipᷣiꝰ ſeruaueris:ipᷣa
tibi elemẽta etiã ↄtra ſui naturã ſeruire com
pellit. Oꝛemus g̊ frẽs dilectiſſimi:vt dñs nr
qð de ęgyptijs fecit in mari rubꝛo: faciat in
coꝛde ⁊ in coꝛpoꝛe nr̃o: vt det nobis virtutẽ
⁊ adiutoꝛiũ ſpũſſancti:vt in nobiſipſis ſpiri
tales egyptios poſſimꝰ extinguẽ.Extinguit

nãq; ſpiritalẽ ęgyptiũ:qui nõ agit oꝑa tene-
bꝛarũ. Extinguit ęgyptiũ: qͥ nõ carnalit᷑ ſed

ſpiritalit᷑ viuit. Extinguit ęgyptiũ:qͥ cogita
tiões ſoꝛdidas ⁊ impuras vl depellit ex coꝛ/

de:vł oĩno nõ recipit:ſic et apłus dicit:Aſſu Epłᷣ.s.

mẽtes ſcutũ ſidei:in qͥ poſſimꝰ oĩa tela mali/

gni ignita extinguere. Hoc ꝙmõ poſſumus
etiã hodie ęgyptios videre moꝛtuos ⁊ iacen

2

tes ad litꝰ:ſubmergi q̃drigas eoꝛũ ⁊ equos.
Poſſumꝰ etiã pharaonẽ videre ſubmergi:ſi

tãta fide viuamꝰ:vt deꝰpac ↄterat ſathanã NBo. 16.

dadtlſini ſacrametg ſub pedibꝰ nr̃is velociter. ia etiã triũ die⸗/ E
baptiſmi ſacramẽtũ pharaone ſpᷣmerſo:po/⸗/ ũ: põt intelligi bene cogitare: bene loqui:

bene oꝑari.Et reuera qͥ hoc agit et tota ani/
mi virtute cuſtodit:nõ in nocte ſed ĩ die am/
bulat:nec filiꝰ tenebꝛarũ ſed filiꝰ luct efficit᷑:

7 implet᷑ i illo illud qð apłs dicit: Fuiſtis ali Epꝑ.5.

qñ tenebꝛę: nũc aũt lux in dño: vt filij lucis
ambulate.Aß fuimtenebꝛę frẽs? Utiq; qñ
vias noctis ambulauimꝰ: id eſt qñ malũ co/

gitauimꝰ: malũ diximꝰ: malũ etiã oꝑati ſu/

cis currere feſtinemꝰ. Iſtę ergo ſunt tres vię

mus. Poſtea vo veniẽtes ad chꝛiſtũ: ꝑ ipᷣiꝰ
gratiã relinquamꝰoꝑa tenebꝛarũ:⁊ bñ cogi/
tando: bene loquẽdo: bene oꝑando viã lu⸗

ꝑ quas ꝑuenit᷑ ad celum: ſicut ⁊ illę tres alię

ſunt ꝑ quas amatoꝛes mundi ꝑueniũt in in/
fernum: hoc eſt malũ cogitare:malũ dicere:

malũ facere. Iſta eſt lata ⁊ ſpacioſa via quę Matth.⸗.
Luci. 16.

ducit ad ꝑditionẽ: Et ꝑ iſtas vias diues pur
puratꝰ deſcẽdit ĩ infernũ:ꝑ illas vo alias la
ʒarus ad abꝛahę ꝑuenire meruit ſinũ. Iſtas
tres vias obſidet inimicꝰ: ſiẽ de pharaonis
exercitu legimuſ:Electos aſcenſoꝛes ternos

=ðò
– —

N

Exo. 14.

Bancti luguſtini de tempoe

ſtantes demerſit in mare rubꝛũ. Qui ſũt iſti
electi aſcẽſoꝛes? Electi vtiq; a diabolo ad lu
xuriã: ad maliciã: ad oim maloꝝ caput ſuꝑ/
biã. Et hi ergo terni ſtantes:iſtas tres obſi/
dent vias: vt ille aut hoiem ad opera mala
ſubuertat:aut ille ſermonẽ malũ eliciat:aut
ille cogitationẽ iniquã extoꝛqueat. Sed fę/
lix eſt qui totas tres iſtas vias deo adiuuan
te deuitãs:per totũ triduũ de pharaonis ſo
cietate diſcedit:ita vt nullũ illi diem ſubtra
hat inimicus:nec ſplendoꝛem ſidei eius ver

ECtat in noctẽ. Et ideo fratres:faciamus illud
Pꝛouer. . qð ſcriptũ eſt:lmni cuſtodia ſerua coꝛ tuũ.

Eʒech.ʒ.

Conſideremus cũ dei adiutoꝛio:⁊ cuſtodia/
mus coꝛda ſimul ⁊ cõſcientias noſtras: et ſi
eſt quiſqᷓ; in nobis cui cogitationẽ malã ini/
micus eliciat: quantũ poteſt laboꝛet vt vel
in ſermone nõ peccet: vt ſi ei diabolus vnũ
diem rapuit ⁊ cõuertit in noctẽ: vel ſecundũ
diem in illo obtinere nõ poſſit. Si vo ⁊ hoc
ſubtilitate callidiſſima potuerit obtinere vt
malũ ⁊ coꝛde cogitemus et oꝛe loquamur: ſi
iam duos dies perdidimus: vel vnũ diẽ cũ
dei adiutoꝛio còſeruemus: ne etiã nos vſq;
ad opera mala poſſit nequicia inimici ſub-
uertere. Si vero ⁊ hoc factũ eſt: non tamen
de miſericoꝛdia deſperemus:ſed cito per pę
nitentiã de luto fecis pedes animę noſtrę ex
cutere feſtinemus. Hon enim vult dñs moꝛ
tem peccatoꝛis:ſed vt cõuertat᷑ ⁊ viuat. Sic
tamẽ cõuertamur:ne iterũ retro reſpiciamꝰ:
neq; opera mala quę fecimus faciamus:nec

Pꝛouer.26. reuertamur quaſi canis ad vomitũ: ſed ad

Ser.XxCl. na

pꝛecioſam ⁊ deſiderabilẽ patriã tendentes:
per viam bonoꝛũ operũ perueniamus ad re
gnum:regnante dño noſtro ieſu chꝛiſto:qui
viuit ⁊ regnat in ſeęcula ſeculoꝝ: Amẽ.

¶ Eodẽ die:de amara aqua et man
Ber. il

2
* AOH
—

A Nlectiõe quę nobis ad miſſas legẽ
da eſt: fratres chariſſimi audituri ſi
Exo. i qmus:ꝙ filij iſrael poſt tranſitum ma

ris rubꝛi venerũt ad mara: id eſt ad aquam

amarãa: ⁊ non poterat populus bibere aquã

eo qð eſſet amara. Pꝛo qua re dominꝰ bea/
to moyſi oſtẽdit lignũ:⁊ miſit illud in aquã:
⁊ facta ẽ dulcis. Mirũ admodũ eſt vt lignũ
oſtenderet moyſi qð mitteret in aquã:⁊ face
ret eam dulcẽ:quaſi nõ potuiſſet ſine ligno
aquã dulcẽ efficere deus:aut moyſes neſcie/
bat lignũ vt deus illi oſtenderet.Sed vidẽ/

dũ eſt: qͥd decoꝛis in his interioꝛ habeat ſen
ſus. Rubꝛũ em̃ mare:ſacramẽtum baptiſmi

ſigniſicauit. Aqua amara:legis litterã ſiging

ficauit. Deniq; lex ſi ̃m litterã ſuſcipiat᷑: ſa-
tis amara eſt. Quõ nõ eſſet amara ꝗᷓ occidit
dicente apło:Littera occidit? Quid em̃ tam 2ꝛ. Corj.ʒ.
amarũ q; vt puer octaua die circũciſiõis vul SGeſ.ix.
nus accipiat: ⁊ rigoꝛẽ ferri tenera patiat᷑ in-
fantia? Amarũ ſatis ⁊ pamarũ ẽ huiuſmodi
poculũ legis:intantũ vt płus dei nõ ille qui i. Cor i0.
in moyſe baptiʒatus ẽ in mari ⁊ in nube:ſedq
chꝛiſtiaſtꝰ lus qͥ in ſpiritu ⁊ aqua baptiʒa⸗
tus eſt non poſſit bibere de iſta aqua:ſed ne
guſtare quidẽ de circũciſionis amaritudine
põt:nec hoſtiarũ ferre cruoꝛẽ valet: nec ſabb
bati obſeruãtiã cuſtodire. Si vᷣo oñdat deꝰ SAH
lignũ qð mittat᷑ in hanc amaritudinẽ vt dul
cis fiat aqua legis:põt de illa bibere chꝛiſtia
nus.Qð eſt iſtud lignũ qð dñs oſtẽdit?: Sa

lomon demõſtrat cũ de ſapiẽtia dicit: Quia Pꝛouer 3.

lignũ vitę eſt omnibꝰ amplectẽtibꝰ eã. Si ̊
lignũ ſapiẽtię chꝛiſti miſſum fuerit in lege:?-
oſtẽderit nobᷣ quõ ſpiritalit᷑ intelligi debeat
circũciſio: quõ ſabbata: quõ lex obſeruata
ſit:tunc efficit᷑ aqua amara dulcis: ⁊ amari/-
tudo legis cõuertit᷑ in dulcedinẽ intelligẽtie
ſpiritalis:et tunc põt bibere pplus dei. Vt ꝙ Exo.i5.
poſſit bibi aqua amara:oſtẽdit deꝰlignũ qð
mittat᷑ in eã:vt qui ex ea biberit nõ moꝛiat᷑:

ꝗnec amaritudinẽ ſentiat. Vnde conſtat ꝙ ſi
3

s ſine ligno vitę: id eſt ſine myſterio cruc:
ſine fide chꝛiſti:ſine intelligentia ſpiritali bi/
bere voluerit de legis littera:ꝑ amaritudinẽ
moꝛiat᷑.hhęc ſciẽs paulꝰ apłus dicebat:qꝛ lit ⁊. Cori.ʒ.
tera occidit:hoc eſt aꝑte dicere:qꝛ aq̃ amara
occidit ſi nõ per ſpm̃ in dulcedinẽ cõuertet᷑.
Lignũ && ĩ aquã mittit᷑:vt ĩ dulcedinẽ cõmu/
tet᷑. Verũ eſt frẽs: Tũc amaritudo ab aqua
tollit᷑: qñ crucis lignũ baptiſmi ſacramento

coSiungit᷑. Et illud aduertite frẽs: ꝙ iudęoꝛũ ¶
. S

bbato deꝰmãna nũq; oino pluerit:nec me Exo.is.
ruerũt iudęi vt eoꝝ ſabbato gja illis de ceęlo
deſcẽderet. In nr̃a aũt dũñica die nõ ſolũ ſꝑ
venit mãna ſed etiã ab ipſo die veniẽdi ini/
tiũ fuit. Semꝑ & nobis dſñis pluit mãna ð cę
lo. Cęleſtia nãq; ſunt eloqᷣa iſta ꝗᷓ nob dicta

ſũt:⁊ iõ nos qͥ tale mãna ſuſcipimꝰ:ſꝑ nobis

mãna dat᷑ de celo. Vñ infęlices iudęi dolẽdi

⁊ lugẽdi ſũt:qꝛ mãna ſiẽ pfes ipoꝝ nõ merẽẽ
acciꝑe: illi nunq; mãna mãducant.MNon em̃

poſſunt mãducare illud qð eſt minutũ:ſicut

ſemẽ coꝛiãdri et candidũ ſicut pꝛuina.Nihil

*
.
8 2. . . .

(cire
tclcesu
4, geni
n ſuin
denſona
oe Nie
uneol
iitadhn
hlocteth

Lue
ſapereve

ſlo vlefcbn

ſenliigo⸗
Pue hümt
htgae
hns
Qttie
Narneel
Pere gotodiel
Dalckes
Gkinrol
gnorpocl
etſeonti
ödere g
Lenbel
nlſeicord
funoſen
446 dnonetd
enetet,,
cögereye
manerre
ſallte
fuek
tbonn
Holt llini,
nunitte
Meren⸗
pode ſeb
cgrene
gi inn

lanon

neschulic
c ſlun
aginete
Pgenen
udiuit
Nn, anlise

„. ütebee

uis, D

H lopeen⸗

lies ſnt
3 hunſch:

ninbheg
eunben in
s D ſ

☛S
—☛

lcd HD

– u ni

nmnih
mii dlſts

uodetüſel 4
miinneſecd

1agrbandz
itaagnſeie
usamannncie

=

Eynler nerſh
Aiidoſcnrden

mudined
bchaechit
disoſticſte

auudicnAug

inbei. S⸗
zwennlegen
mellg deben
öleroriene
Nlas: tanan,

Gneiarcliic
hosne 6

de ig
–—
ndecnturt
enrtenoan.
nnuſpennndl
. Yummndli

Entuttu

Sõ
caineciuend

alcccinicind⸗
cothai

nnlnan

enut

Berateiwe Omcyo vi n„ 1 Fyfe ntref Fno d

B er. XCI.

gai.

puli huius. Sed et interrogatio nomiĩs:hoc
idem ſonat. Manna em̃ interpᷣtat᷑ quid eſt
hoc. Vigde ſi nõ ipſa nomiĩs virtus ad diſcen

ri in ecclia:ſemꝑ interroges ⁊ dicas doctoꝛi-

Feria quĩta poſt tertiã do.in.xI. Be er. I

cecm̃ in verbo dei minutũ: nihil ſubtile: nihil
infglices iudęei ſentiũt ſpiritale:ſed totũ pin/
Wanb.i5. Sue: totũ craſſum. Incraſſatũ eſt em̃ coꝛ po/

cit aliqs: Si mãna verbũ dei eſſe dicis: qu?

vermes facit? Veri eſt frẽs: Hõ aliũde fůt

vermes ĩ nobis:niſi ex vᷣbo dei. Sic em̃ ait:
Niſ veniſſem ⁊ locutꝰ eis fuiſſẽ:peccatũ nõ Jobł.15.
haberẽt. Poſt ſuſceptũ aũt verbũ dei ꝗͥ pec
cat:efficit᷑ ei ißm verbũ vermis:qͥ eius ſemp

feſtinemus celeſte mana ſuſ. cipe. Iſtud em̃ em̃

dũ te ꝓuocat:vt cũ audieris legẽ dei recita/ ienin fodiat ⁊ arcana pectoꝛis rodat.Nũc

bus qd eſt hoc. Hhoc em̃ eſt qð indicat man/

na.Tu ergo ſi vis maducare mãna: ſi cupis

ſuſcipere verbũ dei: ſcito illud minirũ eſſe ⁊
Exo. 16. valde ſubtile ſicut ſemẽ coꝛiãdri. Habet em̃

iſe aliqͥd oleris quo nutriri ⁊ recreari poſſit
Ro.I4. inſirmꝰ: qꝛ qui infirmꝰ eſt olera manducex.

Hhabet aliquid rigoꝛis:⁊ ideo vt pꝛuina eſt.
Landoꝛis aũt ⁊ dulcedinis habet plurimũ.
Quid em candidius:qͥd ſolẽdidiꝰeruditiõe
doctrinę: Quid dul dulcius: qͥd ve ſuauius elo/

Ps. ne. quijs dñi:ꝗᷓ dulcia ſũt ſuꝑ mel ⁊ fauũ? Sed

D quid eſt qð dicit: vt in die ſexto duplũ colli
gaf in repoſitionẽ quantũ ſufficiat etiã ſab/
bato?: Hoc ſᷣm noſtrã intelligentiã nõ ocioſi
nec ſecuri ñ ſterire debemꝰ: ſed ꝑ elemoſynas
recõdere quãtũ ſufficiat ⁊ in futuro die. Si
qͥd em̃ hic boni operis acqras:ſi qͥd iuſticię:
miſericoꝛdię ⁊ pietatis recondas:hoc tibi in
futuro ſeculo erit cibus. Deniq; hoc ⁊ aplus
BGał.oõ. admonet dicẽs: Quę em̃ ſemĩauerit hõ:hec

et metet. Quid Sagim nos q magis illud

recõdere volumꝰ qð coꝛrumpat᷑: nõ qð per/
manet ⁊ perduret in craſtinũ: id eſt ĩ futuro
ſeculo? Diuites auari ⁊ cupidi hęc recõdũt
ꝗ in h̊ ſculo:ĩmo cũ ſęculo coꝛrũpant᷑: Qui

mãna ꝓut vult qſq; talẽ ſapoꝛẽ ſapit. Audi
em̃ ⁊ dſim dicẽtẽ his qͥ accedũt ad ſe: Fiat ti Mattb.9.
bi ſᷣm fidẽ tuã. Et tu ̊ ſi vbũ dei qð i eccia
Edicat᷑ tota ſide ⁊ tota deuotione ſuſcipias:
fiet tibi iᷣm verbũ qðcũq; deſideras. Ver/
bi gfa: Si tribt tmbfnani ↄſolat᷑ te dicẽs: Coꝛ cõ Ns. 5o.
tritũ ⁊ hũiliatũ deꝰ nõ deſpiciet. Si lętaris
ꝓſpere:cumulat tibi gaudia dicẽs: Lętami NPõ. z1.
in dño ⁊ exultate iuſti. Si iracũdus es:miti/
gat te dicẽs: Dnñs ſanat oẽs lãguoꝛes tuos. NPs. 102.
Si pau auꝑtate cõſumeris:conſolat᷑ te dicens:
DOñs erigit de tra inopẽ: et de ſtercoꝛe erigit Po.urz.
pauperẽ.Sic ꝗ̊ mãna verbi dei reddit in oe
tuo ſapoꝛẽ quẽcũq; volueriſ.hoc tũ ſiqs in⸗
fideliter ſuſcipiat ⁊ nõ comedat ſed abſcon⸗
dat:putas ne eouſq; deducendũ ẽ vᷣbũ dei
vt etiã vermis ſieri putet᷑: Mõ te turbet au/
ditus: Audi ꝓphetã ex ꝑſona dñi dicentẽ:
Ego aũt ſum vermis ⁊ nõ homo. Sicut em̃ Nõͤ.21.
ipſe eſt qᷣ ſit alijs in ruinã: alijs aũt in reſurre ¶ud.2.
ctionẽ:ita ⁊ ipſe eſt qͥ nũc in mãna fidelibus
quidẽ dulcedo mellis: inſidelibꝰ aũt vermios
efficit᷑. Et ideo frẽs chariſſimi quãtũ poſſu⸗/ F
mus cũ dei adiutoꝛio lectiõi diuinę ſtudea/
mus inſiſtere: vt legẽ dei ſi piritaliter merea/

aũt bona na oꝑa recõdunt: illa ꝑmanẽt vſq; in mur agnoſcere:vt nobis vᷣbũ dei nõ efficiat

Exo. 16. craſtinũ. Deniq; ſcriptũ eſt: ꝙ qui inſideles
fuerũt:ſeruauerũt inqt de manna: ⁊ ebullie/
rũt ex eo vermes ⁊ cõputruit. Jlud autẽ gð
peo die ſabbati reponebat᷑ no eſt coꝛruptũ:
neq; vermes ebullierũt in eo: ſed ꝑmãſit in/
tegrũ.Et tu & ſi ꝓpter ſᷣſentẽ vitã tmmodo
ꝓpt᷑ amoꝛẽ ſeculi theſauriʒes:cõtinuo ver /
mes ebulliũt. Deniq; audi de pctõꝛibꝰ ⁊ his
Eſa.66. qͥ ſſens ſęculũ diligũt qͥd ꝓpha dicat: Ver/
mes inqᷣt eoꝝ nõ moꝛient᷑. Iſti ſunt vermes
̃s generat auaricia:iſti ſũt vermes q̊s gene
rat diuitiaꝝ ceca cupiditas his qᷣ habẽt pe/⸗
1. Jobᷣ.ʒ. cunias:⁊ vidẽtes ĩ neceſſitate frẽs ſuos clau
dũt ab eis viſcera ſi ua. Pꝛopterea ⁊ aplus di
1. Timotk. o. Cit: Diuitibꝰ aũt ſeculi huiꝰ ſᷣcipe nõ ſube
ſapere: neq; ſperare ĩ incerto diuitiarũ:łᷣ di /
uites ſint in oꝑibus bonis:facile tribuãt:cõ
E municẽt ⁊ theſaunizẽt ſi 3 verã vit. Sed di di

vermis qͥ nr̃as cõſcias iugiter arguat ⁊ affli
gat: illud ĩpleat᷑ ĩ nob qð ſcriptũ ẽ: dul Nõ. 118.
cia faucibꝰ meis eloquia tua dñe: ſuꝑ mel et
fauũ oꝛi meo. Quã gratiã oꝛemꝰ vt nobᷣ deꝰ
ꝓ ſua pietate ſſtare dignet᷑: cui eſt honoꝛ et
imp eriũ cũ patre ⁊ ſpuͦſancto i in ſecuis ſecu/
loꝛum: Amen.

See eogẽ die Homelia de eo qð

ſgiptü⸗ eſt in eus gelio m Johanẽ:
Oꝑami nõ cibũ q perit ⁊c̃. ha / ZJ05.6.
bet in expoſitiõe doctoꝛis. bidẽ.

eria ſexta poſt tertiã dñicẽ in q
drageſima de eo quod ſcriptũ eſtin
euaãgelio ᷣm Zabanne Qenſti ieſt ſus J05.4.
in ciuitatẽ ſamarie au aer ſichar
⁊c̃.Et de non differ? 0 baprtinnor
Sermo

Nlectione euangelij inſirmitatẽ hu
mani generis ſuſcepiſſe dominũ ic/

Ser.XxC

ſuum chꝛiſtũ pleniſſime nobis ſanctꝰ

euangeliſta monſtrauit.Siquidẽ cũ dixiſſet
Jobᷣ.a. veniſſe dominũ in ciuitatẽ ſamarię quę dici
tur ſichar: iuxta pᷣdiũ qð dedit iacob ioſeph

filio ſuo:in quo pꝛędio erat fons iacob:addi

dit: Jeſus inquit fatigatꝰ ex itinere ſedebat
ſic ſupꝛa puteũ. Venit dñs noſter ieſus chꝛi/
ſtus ad pꝛędiũ qð ſanctus iacob ioſeph filio

ſuo dereliquerat:qð pꝛędiũ ñ tam ioſeph q

chꝛiſto arbitroꝛ derelictũ: Cuius ſigurã ſan/

ctus ioſeph pr̃iarcha poꝛtauit: quẽ vere ſol

adoꝛat ⁊ luna ⁊ omnes ſtellę benedicũt.Ad
hoc pꝛediũ ideo venit dñs vt ſamaritani qᷣ
hereditatem ſibi patriarchę iſrael vendicare
cupiebant: agnoſcerent poſſeſſoꝛem ſuuʒ:⁊

cõuerterent᷑ ad chꝛiſtũ qui legitimus patri-

Abi. S. archę heres eſt factus. Jeſus inquit fatiga/

tus ex itinere ſedebat ſic ſupꝛa puteum. Ni-
Mattb.i. dete diũſitatẽ myſterij. Inter apłos exulta /

bat in ſpũ in monte poſitus: nõ ſolum con/
foꝛtabat eos:verũetiã gloꝛiã his pꝛopꝛia de
monſtrabat: in ſamaria cõſtitutꝰ fatigatus

ex itinere ſedebat ſupꝛa puteũ: Nũquid dei
virtus poterat fatigari? Mõ vtiq; ſed fatiga

bat᷑ ꝙ fidelem populũ inuenire nõ poterat.

unc ergo fſatigat᷑ chꝛiſtus:qũ nullã virtutẽ
in ſuo populo recognoſcit. Hodieq; fatigat

eum inobedientia noſtra: fatigat eum infſir/
mitas noſtra. Infirmi em̃ ſumus qñ non ea

quę foꝛtia ſunt atq; ꝑpetua: ſed tempoꝛalia
et caduca ſectamur. Bene ait: Sedebat ſu
puteũ: nõ requieſcebat: qm̃ in ſamaritanis
B nõ poterat reqᷣeſcere.Et hoꝛa inqͥt erat qua /
Job.4. ſi ſexta. Sexta die deus de limo terrę homi
nem figurauit: ſexta hoꝛa venit ſamariam

viſitare: vt ſi in euʒ ſamaritani crederẽt:ipᷣe

in his inciꝑet requieſcere: vt verũ illud quie

tis ſabbatũ celebꝛaret. Sedebat ergo domi
nus ſupꝛa puteũ:⁊ venit ſamaritana mulier

Abi.s. haurire aquã.Magnũ myſteriũ. Uenit mu
lier ad puteũ:et fontẽ quẽ nõ ſperauit inue/
nit. Dicit ad eam dñs:Da mihi bibere.o

nus domn vltro ſe offert nõ quęrẽti: vt cõ/
Eſa.õsð. pleat᷑ illud pꝛopheticũ: Palam awarui non

quęrẽtibus me:inuẽtus ſum ab his qui non

interrogauerunt nomen meũ.Petit bibere
daturus:ſedit ſupꝛa puteũ:vt non in altitu/

dine quęramus aquam: ſed de eo fonte qui
ſupꝛa omnes aquas eſt ſalutaria nobis po/
cula hauriamus. Quis eſt fons niſi dominꝰ

igit᷑ de le ꝓnunciant:et vitę ſuę teſtimoniũn
perdunt:qui ideo volunt tardius baptiʒari

BGer.xCII. Feria ſexta poſt tertiã do.in.xL. Ger. g9

noſter ieſus chꝛiſtꝰ cui dicit᷑: Quoniã apud Ns.5.

te eſt fons vitę:⁊ in lumine tuo videbimꝰlu
men? Bonus fons qui nos de huius vitę re⸗
frigerauit incendio:et inundatiõe ſua aridi/
tatem noſtri pectoꝛis temꝑpauit. Vnde ⁊ mu
lieri dicit᷑:Si ſcires donũ dei:et quis eſt qui Job.4.
dicit tibi:da mihi bibere:tu foꝛſitan petiſſel
ab eo:⁊ dediſſet tibi aquã viuã. Nõ omnes
ſciunt donũ dei: quia nõ omnes deſiderant
aquam viuam. Si enim deſiderarẽt: nunqᷓ;
circa ſe haptiſmi ſacramenta differrẽt. Ipſi

vt flagitia et ſcelera multa cõmittant. Noli
differre o homo remedia ſalutis tuę:quoniã
neſcis quãdo a te anima tua repetat᷑. Deni/
ꝙ; ſamaritana ignara myſterij dicebat:Dnñe
neq; hauritoꝛiũ habes ⁊ puteꝰẽ altus. Ante
aduentũ domini ⁊ puteus altus erat:et ſine
hauritoꝛio aquã ſibi vnuſquiſq; haurire nõ
poterat: Venit dñs fons viuus vt phariſęo/
rum coꝛda dilueret:ſitim extingueret: pecto
ra ſatiaret: nõ quęrens hauritoꝛiũ ſed vltro
ſe infundẽs mẽtibus ſinguloꝛũ.Et addidit:
Om̃is qui bibit ex hac aqua quã ego dabo
ei nõ ſitiet in ęternũ:ſed fiet in eo fons aquę
ſaliẽtis in vitã ęternã. Unũ baptiſma docet
qͥ poſt ingreſſum ęterni fontis ⁊ cęleſtis pop,5»pſ
culi ſacramentũ:vnũquẽq; noſtrũ ſitire non

patit᷑.Et ideo nos quibꝰtanta beneficia nul

lis pᷣcedentibus meritis pᷣſtitit diuina miſe/
ricoꝛdia:quãtum poſſumus cũ ipſius adiu/
toꝛio laboꝛemꝰ:vt tantę pietatis gratia non
nobis iudiciũ pariat ſed pꝛofectũ: Qð ipſe
pꝛeęſtare dignet᷑:cui eſt honoꝛ ⁊ gloꝛia in ſecu
la ſeculoꝛũ:Amen.

¶ Eodem die de Raphidin ⁊ depe ?reerm.
tra ꝑcuſſa ⁊ Amelech:Sermo In

Abnes inquit apoſtolus qui volũt . lmoth
pie viuere in chꝛiſto:ꝑſecutionẽ pa⸗

tiunt᷑: et ab hoſtibꝰ impugnant᷑.Et
ideo agens quiſq; iter vitę huius: auxiliãte
chꝛiſto indeſinẽter debet eſſe armatus:⁊ ſta⸗
re ſemꝑ in caſtris. Si ergo ⁊ tu ſemꝑ vigila/
re volueris vt te cognoſcas in dñi caſtris mi
litare:obſerua illud quod idem apoſtolꝰ di/

cit: Memo militãs deo:implicat ſe negocijs 2. Timolb. ·

ſecularibꝰ: vt ei placeat cui ſe ꝓbauit. Qui
ſi ita militas vt a rebꝰ ſecularibꝰ liber ſis: et·
in caſtris dei agas ſemꝑ excubias: vt dicat᷑

alibici

in nonesſio

ocenteo

Pſopencön
Pngglitnumn
UuchensSdu
logsauuse⸗
ube
Drus gochulfane

ti , t0uiruttai

Nbei nui.:
teſäunt
mi. Jultiſn
lun. Sltiuit

unmn ſtam. Dn

nhitpane⸗
Eaeeſtpene
ilgoudafe
Cſr do ſonn
lin aigcloieg
Neenneent
Nnichuus
edunt.Ren
lah⸗ ele haſf
ſngubte

un ſunntid

nofſesyng
lesellechoe
tbaonan
Men Nebl
Nolgnine
Mo lola

(Cchenſcn

, Bbite
Moman
wennſae
Eteeſi

n

Auni⸗ t⸗

o nice nt 3

eheil
undeu d
–

iincl

Mui. Möonne
Wã
eltarinnn
i N
eſulcänni
utus obehzr
cöninn
unsegwni

danepeni, Denl

nſdicnud
Utekalus dr
Ausaarafte

giig hautirlö

imontpbun .
mugnereren
müonüſcsinn
loi.Etadddr
ungbi egpdede
tineoſonstc
baptiinade

nsteelekisgo.

noſrüſurne
uabeneicafu
nutouuiani⸗

zci fnsttſu.

S
teni⸗ Cine
R—Käↄ/

Sano 1.

glus gll nh
eunani,

nhugeni,
uus: ⸗
Mnde
dficaten

nncn P 6

5

u⸗ ſenehe

nt 4
bus:N

=

ginnn e⸗

BGer.xCIII. Feria ſexta py tertiã do.ĩ.xL. Ger

de te illud quod paulo ſuꝑius audiuimus:
Exo. ri. qaꝛ ꝑ verbũ domini exeas de deſerto ſin:⁊ ve
nias in raphidin.Sin interpᷣtat᷑ temptatio:

raphidin vᷣo ſanitas iudicij. Qui bene exit

5 temptatiõe: ⁊ quẽ tẽptatio ꝓbabilẽ red/

dit:ipſe venit ad ſanitatẽ iudicij. Saluꝰ erit
⁊ ſanitas cũ eo erit:qͥ in tẽptatiõe vitę hͤſen/
tis nunqᷓ; cõtra deũ murmurãs minime fue/
rit vulneratꝰ: ſicut in Apocalyoſi legimus:
Apocj.⁊. Qui vicerit dabo ei edere de ligno vitę qð
eſt in gadiſo. VUenit ergo ad ſanitatem iudi/

q: qui bñ cauſam alterius audiẽs diſponit

Ss.in. ſermones ſuos in iudicio:et munera ſuꝑ in/
NPðs.iq nocentẽ nõ accipit.Quid & in cõſequẽtibus
ſcriptura cõmemoꝛat: Sitiuit inqͥt ibi ꝓlus
aquã:⁊ murmurauit contra moyſen. Cũ em̃
dixiſſet: Sitiuit pplus:quid opus fuit vt ad/
deret aquas? Sic em̃ habet antiqua trãſla
tio. Quare hoc addidit: niſi aquam ſitiuit
Wan. 5. q debuit ſitire iuſticiã? Geati em qui eſuriũt
Nõ.41u. ⁊ ſitiũt iuſticiã.Et iterũ: Sitiuit anima mea
ad deũ viuũ. Multę em̃ ſunt ſites. Sitiunt
iuſti:ſitiunt ⁊ peccatoꝛes. Illi iuſticiã:ilii lu⸗
xuriã. Juſti ſitiunt deü: peccatoꝛes ſitiũt au
rum. Sitiuit ̊ pplus aquã: qui debuit ſitire
Exo.iꝛ⁊. iuſticiam. DNixit ergo ad moyſen dñis:Tolle
virgã ⁊ ꝑcute petram: vt educat plło aquã.
Ecce eſt petra:⁊ habet aquã.Sed hęc petra
niſi ꝑcuſſa fuerit aquas oĩno nõ habet: per⸗
cuſſa vᷣo fontes pꝛoducit ⁊ flumma: ſicut in
Joð.7. eua gelio legimus: Qui credit in me flumia
de ventre eius fluent aquę viuę. Percuſius
em̃ chꝛiſtus in cruce:noui teſtamenti ſontes
eduxit. HNeceſſe em̃ erat vt ille ꝑcuteret᷑. NMiſi
JYob.i9. em̃ ille ꝓꝑcuſſus fuiſſet:et de ſacro eius latere
ſanguis aqua manaſſet: vniuerſus mũduſ
Exo.r. ſitim verbi dei patiẽs interiſſet. Percuſſit g
moyſes virga bis ſilicem. Quid eſt hoc fra/

Exo. 177.

rres? Hec hoc puto eſſe ſine myſterio.Quid
eſt hoc ꝙ non ſemel ſed bis virga ꝑcuſſa eſt

petra? Ideo ſecũda vice petra ꝑcutit᷑: quia
duo ligna in crucis patibulo erigunt᷑: quia ĩ

vno ligno ſacras manꝰ expãdit:in alio o:

capite vſq; ad pedes ĩmaculatũ coꝛpus extẽ
abt. . dit. DGibit ergo de petra plus: ⁊ ſtatim bellũ

inüt ↄtra amalech. Videte fratreſ: qꝛ poſtea

qᷓ; quiſq; de petra biberit:id eſt chꝛiſti ſacra/
menta ſuſceperit:neceſſe eſt illi ad pugna ꝓ/
cedere. Tãdiu em̃ aliquis diabolũ contra ſe
pugnantẽ nõ ſentiet:qᷓ;diu oꝑa illius exerce/
re voluerit. Qui vo illum reliquerit ⁊ de pe/
ns a bipens chꝛiſtũ ſequi elegerit: neceſſe eſt

vt illũ patiat᷑ infeſtũ:cui iuſto iudicio voluit
ᷣponere chꝛiſtü. AQuiſq; & chuſto ↄiũgit: nõ
ad delitias:nõ ad voluptates ſed ad ꝑliũ p/

paret᷑:qꝛ omnes qͥ volũt pie viuere i chꝛiſto: 2. Timot5ᷣ.3

ꝑſecutionẽ patiunt᷑.Et iterum: Per multas Act. 14.
tribulationes opoꝛtet nos intrare in regnũ
dei. Inierũt ergo bellũ filij iſr::⁊ moyſes vo⸗
cat ieſum ⁊ dicit ad eũ: Elige tibi viros⁊ pu/ Ero. 7.
gna cõtra amalech. VUſq; ad hũc locũ beati

hui nomis mẽtio: id eſt ieſus nuſqᷓ; facta ẽ.

Hic pꝛimũ vocabuli huiꝰ ſplendo: obfulſit.
Ahoyſes vocat ieſum:lex iuocat chꝛiſtũ.Eli/
ge inquit tibi viros potentes. Mon poterat
moyſes eligere viros potentes: Jeſus ſolus
eſt qui põt viros potetes eligere. Ipſe vtic
qui dixit aplis ſuis: Mõ vos me elegiſtis: 5 Job̃. 15.
ego elegi vos. Ipſe eſt qͥ domũ foꝛtis intra/ Matthᷣ.12.
uit:⁊ vaſa eius diripuit. M.opſes aũt aſcen
dit in verticẽ collis. Et factũ eſt cũ eleuaret Exo. 17.
manus ſuas mopylſeſ:vincebat ilrł. Aduerti/
te fratres: M. oyſes manus quidẽ leuat: nõö.
tamẽ extẽdit. Cui ergo ſeruabat᷑ vt manus
extenderet niſi dño noſtro ieſu chꝛiſto: qͥ ex·
tenſus in cruce vniuerſum oꝛbẽ cõplexurus
bꝛachia pietatis expandit: Moyſes & leua/
uit manus:⁊ licet nõ expãdit: tamẽ ipſa ele
uatione myſteriũ crucis oſtẽdit. Videte fra⸗
tres iam tũc ꝑ ſacramentũ crucis ſuꝑatas ceẽ
aduerſarias gentes.Et nos frẽs dilectiſſimi E
ſi adiuuante dño manꝰ erigimꝰ:diabolũ ſu/
peramus. IJn manibꝰ:opera debemꝰaccipe⸗
re. Si ergo talia ſũt opera tua vt illa poſſis
in altũ in conſpectu dñi leuare:potes etiã ⁊
tu i teipſo aduerſarios tuos extinguè. Quiſ
bene manus leuat: niſi ꝗͥ ꝑ elemoſynã in cę/
lo iugit er theſ. auriʒat? Quis ergo bene ma,
nus leuat:niſi qui aſſidue victum ac veſtitũ

pauperibꝰ ſubminiſtrat?e Quis bene manꝰ

leuat? Ille vtiq; qͥ implet illud apłi:Eleuan 1. Timo:h.2.
tes inqͥt puras man“ꝰ ſine ira ⁊ diſceptatiõe.
Quia ̊ quotidie nobis ⁊ vobis pugna imi/
net cõtra aduerſarias poteſtates: ſi volumꝰ
vincere:manꝰ nf̃ę:id eſt actus nfi ⁊ cõuerſa/ YVhit z.
tio nr̃a non ſit in terris:ſed ſiẽ aplus diẽ: ſuꝑ

terrã ambulãtes cõuerſationẽ habeamꝰi cę/

lo.Scniptũ eſt tamẽ: qꝛ ſicut vitul ablingit
in cãpis herbã viridẽ:ita pplus iiri ablinger
populũ amalech ſuꝑ terrã. Per qð indicari
videt᷑: quia populus dei non tantũ manu ⁊
armis q; voce pugnabat ⁊ lingua:id eſt oꝛa⸗

xionẽ ad deũ fundebat.Ergo ⁊ tu ſi vis vin⸗

Bancti luguſtini de tempoe

ſtẽtes:⁊ vigilantes ĩ ea. Hęc ẽ chꝛiſtiani pu/
gna gloꝛioſiſſima:nõ in ſuis viribus ſſume/
re:ſed ſemꝑ dei auxiliũ imploꝛare:cui eſt ho
noꝛ et imperiũ cum patre et ſpirituſancto in
ſęcula ſęculoꝛüũ: Amen. =

¶ Item eodem die Homelig de eo⸗
AQgaem de quo ſupꝛa in euangelio ſᷣm
Job.. Johanne: que habent᷑ in expoſiti/
one doctoꝛis Ibidem: Et in libꝛo
lxxxiij.queſtionũ:queſtione.lxiuii.

¶ Sabhato poſt tertiam dominicã
in quadrageſima: Sermo habitug
ad mẽeſam ſancti Lvpꝛiani:de eo 98
Ps.a. ſcriptum eſt in pſalmo: Erudimini
qui iudicatis terram:Et de muliere
Ser.xCIIII. adultera: Dꝛimus.

A Rudimini omnes qui iudicatis ter/
ram. Lerrã iudicare eſt coꝛpus dam
2 nare. Audiamꝰ apoſtolũ iudicantẽ
1. Cor.9. terrã. Mon ſic pugno inquit tanqᷓ; aerem cę/
dens: ſed caſtigo coꝛpus meũ et in ſeruitutẽ
redigo:ne foꝛte alijs ſᷣdicans ipſe repꝛobus
Ad frẽs in he/ efficiar. Audi ergo terrã iudicantẽ terram:⁊
remo.ꝛc· fudica terrã:ne ſis terra.Si em̃ terrã iudica/
ueris:cęlũ eris: ⁊ in te factã gloꝛiã dñi enar/
Ps.is. rabis. Cęli em̃ enarrãt gloꝛiã dei.Si aũt ter
rã nõ iudicaueriſ:terra eris.Si aũt terra fu/
eris:ad eũ ꝑtinebis cui dictũ eſt:Cerrã mã/
ducabiſ. Audiãt ergo iudices terrę.Coꝛpus
caſtigent:libidines frenẽt:ament ſapientiã:
vincant cõcupiſcentiã.Et vt hoc faciãt eru/
B diant᷑.lhęc eſt aũt ſumma eruditionis:Ser/
Nxs.⁊. uite dñio in timoꝛe: ⁊ exultate ei cũ tremoꝛe.
Exulta ei nõ tibi.Ei a q̊ͥ es qð es:⁊ ꝙ hõ es:
7 ꝙ iuſtus es. Si autem putaueris ꝙ ab illo
quidẽ homo es:a te autẽ iuſtus es: non ſer/
uis dñio in timoꝛe:nec exultas ei in tremoꝛe:
ſed tibi in ſumptione.Et quid tibi ſiet niſi

