äinngien inde ſtatiʒ addidit: Singuli quiq; h ſentite put ⁊ coꝛpus vnũ eſt chꝛiſtꝰ.Et ideo nos nõ
nsdi igne⸗ in vobis qð ⁊ in chꝛiſto ieſu. Qui cũ in fo; debemꝰ ab illa iuſticia ſeꝑatos putare: quã
onidigltd ma dei eſſet nõ rapinꝗ arbitratẽ eſſe equa/ dũs ipſe cõmemoꝛat dicens: De iuſticia: da Job.·16.
Mri i ie lis deo:ᷣ ſemetipſum exinaniuit foꝛmã ſer/ ad patrẽ vado. Cũ xpo em̃ ⁊ nos reſi urrexi⸗
kupuniit ui accipiẽs:in ſilitudine hoĩm fact habitu mus: ⁊ nos cũ capitenf̃o chꝛiſto ſum inte /
Unipigig inuetus vt hõ:hũiliauit ſe factus obediens rim ſide ⁊ ſpe. Cõplebit᷑ aũt ſpes nr̃a in vlti
iAunni vſq; ad moꝛtẽ: moꝛtẽ aũt crucis.hecẽ miſe ma reſurrectiõe moꝛtuoꝛũ.Cũ aũt cõplebit᷑
– ricoꝛdia qᷓ venit a patre. Que igit᷑ iuſticia ẽ ſpes nr̃a:tunc cõplebit᷑ etiã iuſtiſicatio nr̃a.
inüſtil qua vadit ad patrẽ? Sequit᷑ ⁊ dicit: Pꝛopt Qus cõpleturꝰ dñs: qͥd ſperare debeamus

oñdit in carne ſua:hoc eſt in capite nro:in qᷓ
reſurrexit et aſcendit ad patrẽ: qꝛ ſic ſcriptũ

eſt:Traditꝰ eſt ꝓpter delicta nr̃a:⁊ reſurre/ Ro..

Sancti Auguſtini de verbis dñi

Amas me?: In hoc oſtende quia amas me:
Paſce oues meas. Ergo fratres cuʒ obedi/
entia audite oues vos eſſe chꝛiſti:qͥa et nos
cum timoꝛe audimus: Paſce oues meas.
Si nos cum timoꝛe paſcimus ⁊ timemus ꝓ
ouibus: ipſę oues quõ pꝛo ſe debẽt timere:
Pertineat & ad nos cura:ad oues obedien
tia:ad nos vigilãtia paſtoꝛalis:ad vos hu/
militas gregis: Quãqᷓ; ⁊ nos qͥ vobis vide/
mur de ſuꝑioꝛe loqui loco cũ timoꝛe: ſub pe
dibꝰvfr̃is ſumꝰ:qm̃ nouimꝰq; ꝑiculoſa ratio
de iſta qſi ſõlimi ſede reddat᷑. Pꝛoinde cha/
riſſimi catholica germia: mẽbꝛa chꝛiſti: cogi
tate qle caput habeatis. Filij dei: cogitate
qualẽ patrẽ iueneritis.Chꝛiſtiani cogitate:
ꝗ vobis hęreditas pmittat᷑. Mõ talis q̃lis
in tra poſſideri a ſilijs nõ põt:niſi cũ moꝛtui
fuerint parẽtes eoꝝ. Mullꝰ em̃ ĩ tra poſſidet
heęreditateʒ pr̃is niſi moꝛtui.HNos viuo pfe
nr̃o poſſidebimꝰ qð donabit:qꝛ pat᷑ nrẽ mo⸗

ri nõ poterit. Plus addo:plus dico: ⁊ verũ

dico:ipſe pat erit hereditas nr̃a. Cõgruẽter
viuite: maxime vos cãdidati chꝛiſti recẽtes
baptiʒati:mõ regenerati: ſic vos añ admo/
nui ⁊ mõ dico ⁊ ſollicituãainẽ meaʒ ꝓnũcio:
qꝛ timoꝛẽ mihi maioꝛẽ ingeſſit ſᷣſens euãge
lica lectio.Obᷣuate vos:nolite imitari ma/
los chꝛiſtianos. Molite dicere:faciã hoc: qͥa
multi fideles h̊ faciũt. Hoc nõ ẽ defenſionẽ
parare aię: ſᷣ comites ad gehennã inqrere.
Creſcite ĩ hac area dñica:ĩ hac iuenietis bo/
nos qͥ ⁊ vobis placẽt:ſi ⁊vos boni fueritis.
Nũquid em̃ peculiũ nr̃m eſtis? hheęretici et
ſciſmatici:⁊ de furt dñic peculia ſibi fecer̃t:
⁊ greges nõ chuſſti:ſᷣ ſuos ↄ chꝛiſtũ paſcere
voluerũt. Plane ĩ ipis deſdatiõibꝰ ſuis ti⸗
tulũ illiꝰpoſuerũt:vt pᷣdęipſoꝝ qſi defende

rent᷑ ꝑ titulũ potẽtis. Quid facit chꝛiſtꝰ: qñ

tales cõuertunt᷑: qͥ foꝛis ab eccłia titulũ eiuſ
baptiſmatis acceperũt? Eijcit ſdatoꝛẽ:titu
lũ nõ deponit:⁊ poſſidet domũ: qͥa inuenit
ibi titulũ ſuũ. Quid opus eſt vt mutet no/
mẽ ſuũ?: Mũquid attẽdũt qð ait dñs petro:
Paſce agnos meos:paſce oues meas? Hũ/
quid dixit ei:Paſce agnos tuos: aut paſce
oues tuas? Excluſis aũt:qͥd dixit in cantic
canticoꝝ ad eccłiã? Loquẽs ſpõſus ad ſpõ/
Cant.i. ſã ait: Hiſi cognoueris temetipſam pulchꝛã
int᷑ mulieres:exi tu. Tanq; dicens: Mõ ego
te eijcio:exi tu:niſi temetipſam cognoueris
pulchꝛã int᷑ mlieres:niſi cognoueris teĩ ſpe/
culo ſcripturę diuinę: niſi attẽderis o młier

mo

pulchꝛa ſpeculũ qð te falſo nitoꝛe nõ fallit: s. 56.
niſi cognoueris qꝛ de te dictũ ẽ᷑: Suꝑ omnẽ Ns.2.
terrã głia tua:qꝛ de te dictũ ẽ: Dabo tibi gẽ
tes hęreditatẽ tuã: ⁊ poſſeſſionẽ tuã termi/
nos trę:Et alia inumerabilia teſtionia ꝗ̊ͥ ca /
tholicã ecclłiã cõmendãt. MNiſi g cognoueris
patrẽ nõ habes: heredẽ nõ te potes facere.
Ergo exi tu in veſtigijs gregũ nõ in ſocieta/&ant.I.
te gregis:⁊ paſce hedos tuos:nõ quõ petro Jobᷣ.ar.
dictũ eſt:oues meas.Petro dicit᷑: oues me/
as:ſciſmaticis dicit᷑:hedos tuos.hhic oues:

ibi hedi.hic meas:ibi tuos.Recolite dexte Manb.ꝛ3.

rã ⁊ ſiniſtrã iudicis nf̃i: recolite vbi ſtabunt
hedi ⁊ vbi oues:⁊ aparebit vobis vbi dex⸗
tera:vbi ſiniſtra: candida ⁊ nigra:lumioſa ⁊
tenebꝛoſa:pulchꝛa ⁊ defoꝛmis:acceptura re
gnũ ⁊ inuẽtura ſuppliciũ ſempiternũ.

¶ De manifeſta oſtẽſione trinitatiſxens
ĩ deo nr̃o ex euãgelio de bapꝑtiſmo aucz.

domini apud flumẽ ioꝛdanẽ Ser-Zob.i.
LXIII “S

Vangelica lectio ꝓpoſuit nob vñ A
loqmur ad charitatẽveſtrã quã dſi
Aimpio et vere dñi imꝑio: ab illo em̃
expectauit coꝛ meũ:tanq; iuſſionẽ ꝓferendi
ſermonis: vt hinc eũ intelligerẽ loqͥ me vel/
le:qð recitari ipᷣe voluiſſet. Audiat ̊ ſtudiũ
deuotio vr̃a: ⁊ adiuuet apud ipſum dñm
deũ nr̃m laboꝛẽ meũ. Videmꝰem̃ ⁊ tanq; ꝓ
poſito diuĩo ſpectaculo cõtuemur:apud flu
mẽ ioꝛdanẽ cõmẽdari nobᷣ deũ nr̃jm trinita
te.Cũ em̃ veniret ieſꝰ ⁊ baptizatꝰeẽt a ioha⸗
ne:dñs a ſuo:qð fecit ad hũuſitatis exẽplũ:
in ipᷣa qᷣpe hũilitate oñdit impleri iuſticiazx
qñ dicẽte ſibi iohãne:Ego debeo a te bapti Mattb.
ʒari ⁊ tu venis ad me: Rñdit: Sine mõ: vt
ſpleat᷑ oĩs iuſticia. Cũ ̊ baptiʒarꝰ eẽt:aꝑti
ſt᷑ cęli ⁊ deſcẽdit ſuꝑ eũ ſpũſſanctꝰ i ſpecie co
lübeę. DHeinde vox deſuꝑ ↄſecuta eſt: Hic eſt
filiꝰ meus dilectꝰ in qͥ bñ ſenſi. Habemus ̊
diſtinctã quodãmõ trinitatẽ. Invoce pr̃eʒ:
in homie filiũ:in colũba ſomſanctũ.Hoc qͥ
dẽ cõmemoꝛare opus erat: Hã videre facil/
limũ ẽ.Euidẽt᷑ em nec vllo dubitatiõis ſcru
pulo cõmendat᷑ heęc trinitas: cum ipſe dñs
chꝛiſtus ni foꝛma ſerui veniẽs ad iohannẽ:
vtiq; filiꝰ ẽ. Mõ em̃ dici põt ꝙ pat᷑: aut dici
põt ꝙ ſpũſſanctꝰ: Venit inqͥt ieſus:vtiq; fi⸗
lius dei. De colũba qͥs dubitet?: Aut qͥs di/
cat qͥd ẽ colũba:cũ ipᷣm euãgeliũ teſtet᷑ aper
tiſſime:Deſcẽdit ſuꝑ eũ ſpũſſanct in ſpecie

pyulen

3

oolͤbet
Phunſef
musdini
aueodic⸗
vantaaf
ſbꝛdrcdt
i ni
agualonat
te
Picnmnipr
le Renel
oi 4
feclatfide⸗
onietsten
tictenen
gatachoci
1ſinoni⸗a
ſgemücn
tlineftin
eiminita
mMüdeüyrt
ſüſancren
hus. bane
ſammanen
leminent⸗
Pictzdint
Pabile. Q
fſpinhoie
inſpeciece
hiceſfilen
Voloner
Aelullteg ſni
aluſccpn
9, lumus dlce
goconipe
uhabitatio
ſſſil
kenefbiis

ſobisd
Uedſeg⸗
igainec,
hete
Ponicclei

buohobre
ritt
fetfilo⸗
liue utifn
ſederelin⸗
Pintöe pf

. ArRo de ag
egi In euangelio ſcm Johannẽ Sermo LXIII .
eSheni colũbę:? Devoce aũt illa ſiłr nulla dubitatio ergo ⁊ filio frẽs audite. Facit aliqᷣd pat᷑ ſine
1 Dotti ꝙ patris ſit:cũ dicit:Tu es filiꝰmeꝰ. habe/ filio? Rñdemꝰ: Nõ.An dubitatl:QAuid em̃
ſione ünn mus diſtinctã trinitatẽ. Et ſi ↄaſideremloca facit ſine illo:ꝑ quẽ facta ſũt oia? Oia inqͥt ꝑ qoꝶ.t.
lairfinni audeo dicere:qᷓ;uis timide id dicã.Cũ ieſus ipᷣm facta ſunt.Et ſaciate inculcans tardis:
Piizagng venit ad fluuiũ: ex alio loco i aliũ locũ: Co/ duris:litigioſis: addidit: Et ſine ipſo factũ
leporſen lũba deſcẽdit ð cęlo ad terrã: ð alio loco ad eſt nihil. Quid igit᷑ frẽs?: Oia ꝑ ipᷣm facta ſt:
egänüirſein aliũ locũ: Vox ipa patris:nec de tra:nec de intelligimꝰ vtiq; vniuerſaʒ creaturã factã ꝑ
osnögiſen aqua ſonuit:b de celo. Tria hec quaſi ſepa-/ filiũ: feciſſ. e patrẽ ꝑ vᷣbũ ſuũ:deũ ꝑ virtutẽ ⁊
odicktnee rant᷑ lociſ:ſeparant᷑ officijs:ſepꝑant᷑ opibus. ſapiẽtiã ſuã. Nũquid dicturi ſumꝰ: oĩa qͥdẽ
Stcs dre HPHicat mihi aliqs: Oñde inſeꝑabilẽ trinita / qñ creata ſunt ꝑ ipᷣm facta ſũt: ſᷣ nũc nõ oia
s apiran tẽ. Memento catholicũ te loqui: catholicis ꝑ ipᷣm facit pat: Abſit. Recedat hęc cogita⸗
würthſtn. loqui. Fides eniʒ nr̃a:id eſt ſides vr̃a:ſides tio a fideliũ coꝛdibꝰ: abigat᷑ a ſenſu deuoto
bitvobisftin recta: ſides catholica:nõ opinione pᷣſumpti rũ:ab intellectu pioꝝ. Fieri nõ ꝑpõtvt ꝑ ißjm
migni onis: teſtimonio lectiois collectamechere creauerit: r pipm gubernet. Abſit vt iine
nnsn tica temeritate incerta: ſᷣ aplica vitate fun/ ipo regat᷑ quod eſt:quãdo ꝑ ipᷣm factũ eſtvt
anpinii data:hoc iſinuat:h̊ nouimꝰ:h̊ credim.hHoc eſſet. Sed ⁊ hoc teſtimonio ſcripturę docea
⁊ ſi nõ videmꝰoculis: nec adhuc coꝛde q́;diu mus:nõ ſolũ ꝑ ipᷣm facta et creata oia: ſicut
ſionenmin. ſide mũdamur:ipᷣa tñ ſide rectiſſie acrobuſ/ ex euãgelio cõmemoꝛauimꝰ: Oia ꝑ ipᷣm fa-
o debaptinen tiſſime rtinem preʒ:filiũ: ſpm̃ſcm̃:inſepꝑabi cta ſũt ⁊ ſine ipſo factũ eſt nihil:ſ ꝑ ipᷣm etiã
lordne er lẽ eẽ trinitatẽ:vnũ deũ:nõ tres deoſ.Ita tñ o regit ⁊ diſponit quę facta ſũt. Agnoſcitis g̊
. vnũ deũ vt filiꝰ nõ ſit pr:vt pr nõ ſit filiꝰ:vt chꝛiſtũ deivirtutẽ ⁊ dei ſapientiã:agnoſcite
1uwrwri ſpũſſanctꝰ nec pat ſit nec filius: ſᷣ pf̃is ⁊ filij dictũ ⁊ de ſapientia:Attingit a fine vſq; ad Sap.S.
dgnril h ſpũs.hanc ineffabilẽ diuinitatẽ apud ſeip- finẽ foꝛtiter:⁊ diſponit om̃ia ſuauiter. Non
tuhigrin ſam manentẽ: oia inouantẽ: creantẽ: recreã ergo dubitem?* ipᷣm regi om̃ia: ꝑ quẽ facta
inpi ahluc tẽ:mittentẽ:reuocantẽ:iudicantẽ: liberãtẽ. ſunt o m̃ia. Nihil itaq; paterſine filio:nihil
uuſon ooαμ[—HMHäc Strinitatẽ ineffabilẽ ſit nouimꝰ inſe/ filius ſine patre facit. Occurrit queſtio:quã
ligenrltele ꝑabilẽ. Quid ò̊ agimꝰ? Ecce ſeoꝛſũ venit fl- in nomie dñi ⁊ eius volũtate ſoluendã ſuſce
1 Audiufhi liꝰ in hoĩe:ſeoꝛſũ ſpũſſanctꝰ de celo deſcẽdit pꝑimꝰ.Si nihil fac pr ſine filio: ⁊ nihil fili
udſini in ſpecie colũbę: ſeoꝛſuʒ vox de cęlo ſonuit: Hſine pr̃e:nõne qſi ↄſequẽs erit: vt ⁊ preʒ di/
den enung Hic ẽ filiꝰmeꝰ. Vbi ẽ inſeꝑabil trinitas: Fed tcamꝰ natũ de vᷣgine maria: pf̃em paſſũ ſub
enngti voſ ꝑ me de intẽtos.Oꝛate ꝓ nob:⁊ q̃ſi axpKi pontio pilato: pfem reſurrexiſſe ⁊ in celum
Sdeänfirtin entes ſinũ: donec ipſe vñ volumꝰ dicere q aſcẽdiſſe? Abſit.Mõ h dicimꝰ:qꝛ nõ G̊ cedi
Glßzrrüti .aꝑuiſt ipleat᷑:collaboꝛate nob. Videtis em̃ mus.Credidi ꝓpt᷑ qð locutꝰ ſuʒ:et nos cre/Ns.ic.
hüütnpdi dig ſuſceꝑimꝰ:nõ ſolũ qͥd:verũetiã qͥ:vñ vo⸗ dimꝰ:ꝓpter qð ⁊ loquimur.Quid ẽ in fide? ·cCorl.æ·
Ntmtmutem · GSa5. „. umus dicere: vbi poſiti:quõ poſiti in coꝛꝑe Quia filiꝰdevgine nateſt: nõ pf. Quid eſt
htetu qð coꝛrũpit᷑: aggrauat aiaʒ:⁊ depᷣmit trena ĩ fide? Quia filiꝰ paſſꝰẽ ſub pontio pilato ⁊
ürstenin inhabitatio ſenſũ młta cogitãtẽ. Qñ giſtũ moꝛtuꝰ:nõ pr.Excidit nobᷣ aſdã male intel/
wtz tir ſenſũ a multis extraho:⁊ advnũ deũ trinita ligẽtes vocari pr̃ipaſſianos:qͥ dicũt iſᷣm pa
iſunc,iheten tẽ ineffabilẽ colligo: vt aliqd videã qð dicã: trẽ natũ ex fęmina:ipᷣm pf̃em paſſũ: ipᷣm eẽ
Senncktii. Vs. s5. Putaſne in h coꝛpe qð aggrauat alaʒ: vt ali · pfem q eſt filiꝰ: duo eẽ noia:nõ res duas:et
ai bn · qd vobis digne loquar: potero dicere: &àm̃ remouet iſtos ecclia catholica a cõmunione
gi pwelfe ad te dñe aiam meã leuaui: Adiuuet me:le/ ſctõꝝ ne aliquẽ deciperẽt:vt ſeparati litiga
i ugi od uet eã mecũ. Nã infirmꝰ ſũ illi: ⁊ quis ẽ mi/ rent.Reuocemꝰꝭ& difficultatẽ queſtionis ſẽ-
iruefa hi. Solet hec ꝗſtio ab ſtudioſiſſimii fribꝰp⸗/ ſibus vr̃is. Dicat alids mihi. Tu dixiſti ni⸗
bbiubtn poni:ſolet ĩ amatoꝝ verbi dei ſermone vᷣſa / hil pfem facere ſine filio: neq; filiũ ſine pfe:
. nie ri: ſolet ꝓ hac multũ pulſari ad deũ:dicẽti- ⁊ teſtimonia de ſcpᷣturis adhibuiſti:nihil fa
Auhm bus hoibꝰ: Facit aliqd pat qð nõ facit filiꝰ: cere pfeʒ ſine filio: qꝛ omĩa ꝑ ipᷣm facta ſũt: Job/i.
nis eumt aut facit aliqᷣd filiꝰ qð nõ facit pr̃: Interi de nec qs factũ ẽ regi ſine filio: qꝛ ipſe ẽ ſapien
* ic pf̃e ⁊ filio dicamꝰ.Cũ aũt hic expedierit:co/ tia pf̃is:attingẽs a finevſq; ad finẽ foꝛtiter: Sapᷣ..
ct ug NPöð.26. natũ nr̃m cui dicimꝰ: Adiutoꝛ meꝰ eſto dñe ¶⁊ diſponẽs oia ſuauiter. Modo mihi dicis
hiel. tio ne derelinqs me:iĩtelligit᷑ etiã ſpũſſanctꝰab q̃ſſi ↄtra te ipᷣm loquẽs: Fili natus Ede vᷣgi⸗
cr B opꝑatiõe pf̃is ⁊ filij neqq; diſcedere. De prf̃e ne nõ pr:fili paſſus eſt nõ pr: Wmideſumncxit

S
S? tatẽ filq nõ pr̃is de vᷣgine:⁊ pater ⁊ fili ope/
ratus eſt. Hõ eſt quidem paſſus pf̃ ſᷣ ſilius:

4

audite interiꝰiaʒ ꝓbantẽ.

Sancti Auguſtini de verbis dñi

nõ 5 pf. Ecce teneo aliqd facè filiũ qð nõ facit

pf. Aut 5 ↄfitere facè aliqᷣd filiũ ſine pr̃e:aut
ↄfitere etiã pr̃eʒ natũ: paſſũ:moꝛtuũ: reſur/
rexiſſe. Aut illud: aut us dic: Eligevnũ de

ter ex muliere ſub lege. An foꝛte hoc mouet
qꝛ de virgine dixi:⁊ paulus dicit ex mliere:
Nõ moueat:non imoꝛemur.Meq; em̃ rudi/
bus loquoꝛ. Vtrũq; ſepᷣtura dicit: et ex vir/

duobꝰ. Ego neutrũ eligo: nec hoc nec illud gine:⁊ ex mliere.Ex virgine quõ:Ecce vᷣgo Eſa.ꝛ.

dico:nec aliqͥd facere filiũ ſine patre dico:qꝛ

nihilominꝰmẽtioꝛ ſi B dixero.Quõ inqͥt ex-
plicaberis ab his anguſtis? Placet vob ꝗᷓ⸗

ſtio ꝓpoſita:deus adiuuet vt placeat ⁊ ſolu

ta. Ecce qð dico: vt liberet et me ⁊ vos: In
vna em̃ fide ſtamꝰ in nomie chꝛiſti: ⁊ in vna
domo ſub vno dño viuimꝰ: ⁊ in vno coꝛpo/

re mẽbꝛa ſ̊ vno capite ſumꝰ:⁊ i vno ſpũ ve/

getamur. Vt &ů̊ dñs ab his anguſtijs mole⸗

ſtiſſimę quęſtionis liberet: ⁊ me qͥ loquoꝛ et

Cyos qui lauditt: H dico. Filiꝰqͥdeʒ inquã nõ

c de vᷣgine maria:ᷣ ipam natiui/

in vtero accipiet ⁊ pariet filium.Ex muliere
aũt ſicut audiſtis.Hõ eſt ↄtrariũ. Pꝛopꝛie

tas em̃ locutiõis hebꝛęę mulieres nõ coꝛru-
ptas vᷣginitate:äſᷣ ⁊ femias appellat. Habes
euidentẽ ſcripturã geneſeos: qſñi ipſa pꝛimo
facta ẽ eua: foꝛmauit eã in mlierẽ. Dicit em̃
alio loco ſe criptura: iubere deũ ſeparare mu⸗
lieres: ꝗᷓ non cognouerũt cubile viri. hoc &
iã notũ eſſe debet:nec teneat vos:vt alia ꝗ̊ᷓ
merito tenebunt: dño adiuuante explicare
poſſimꝰ. Pꝛobauimꝰ natiuitatẽ filij a pfe
factã: ꝓbemus ⁊a filio factã. Quid ẽ nati/
uitas filij de virgine maria? Certe aſſũ uptio
foꝛmę ſerui i virginis vtero. Nũquid nã eſt

paſſionẽ tñ fili ⁊T pater et filius operatus cẽ̃.ꝰ aliud naſci filio: niſi accipere foꝛmã ſerui in

7 pat ? filiꝰ oꝑatus ẽ. De quęſtiõe iſta vide/

mur iã expediti:bv foꝛteᷣbis meis:videamꝰ2

etiã vtrũ verbis diuinis. Pertinet & ad me
ſctõꝝ libꝛoꝝ teſtimonijs demõſtrare natiui
tatẽ ſilij:⁊ pr̃eʒ operatũ ⁊ filiũ:ita paſſionẽ:
ita reſurrectionẽ:vt cuʒ filij tantũ ſit ⁊ nati/

uitas ⁊ paſſio ⁊ reſurrectio: hęc tñ tria ꝗᷓ ad

filiũ ſolũ ꝑtinẽt: nec a pfe ſolo facta ſint: nec

a ſolo filio: ſᷣ a pr̃e vtiq; ⁊ filio. Pꝛobemus
ſingula:iudices auditis: cauſa ꝓpoſita eſt:

teſtes ꝓcedant. Dicat mihi iudiciũ vr̃jm:qð

ſolet cauſas agẽtibdici. Doce qð ꝓmittis.

Doceo plane adiuuãte dño: ⁊ celeſtis iunris

recito lectionẽ. Intẽte audiſtis ſbonente:

tate mihi pᷣmo dicendũ eſt: quõ eã et pater
fecerit: ⁊ filius fecerit:quauis nõ niſi ad fili/

unm ptineat qð fecit pater ⁊ filius. Paulũ re
cito:idoneũ iuris diuini cõſultũ. Naʒ 2 cau

ſidici habent hodie paulũ dictantẽ iura liti

gatoꝝ: nõ chꝛiſtianoꝝ. Recito inquã paulũ
dictantẽ pacꝭ iura nõ litis. Oſtendat nobis
ſctũs apls:quõ natiuitatẽ filij pater opera/
Sar 4. tus ſit.Cũ aũtvenit inquit plenuudo tꝑis:

miſit deus filiũ ſuũ ĩ terris natũ ex muliere:

factũ ſub lege:vt eos qͥ ſub lege erãt redime

ret.Audiſtis:⁊ qꝛ planũ ⁊ aꝑtũ eſt:intellexi/
ſtis. Ecce pater fecit filiũ naſci deꝰgine.Cũ
em̃ veniſſet plenitudo tꝑis miſit deus filiu,z

ſuũ:vtiq; pater chꝛiſtũ. Quõ eũ miſit: Fa/

cũ ex muliere: foctu ſub lege. Fecit eü pa

9

cũ in foꝛma dei eſſet:nõ rapina arbitrat eſt
eſſe equalis deo:ſᷣ ſemetipᷣm exinaniuit foꝛ/
mã ſerui accipiẽs.Cũ venit plenitudo tꝑis:
miſit deꝰ filiũ ſuũ factũ ex muliere: qͥ factus

eſt ei ex ſemie dauid ᷣm carnem. Videmꝰg

natiuitatẽ a patre factã: ſᷣ qꝛ ipſe filiꝰſemet⸗/
ipᷣm exinaniuit foꝛm ſerui accipiens:vide/
mus natiuitatẽ filij ab ipſo filio factã. Pꝛo/

Geñ. 2.

Numeri. ʒ1.
Judic.2l.

Mõõ reſurrexit pr ſ filiꝰ: reſurrectionẽ tñ ſilij vginis vtero: Audi qꝛ hoc ⁊ filiꝰ fecit: Qui Nhil.20

Gal. 4.

.

batũ ẽ h:trãſeamꝰhinc:intẽti aliud accipite

qð ex oꝛdine ſeck. Pꝛobemꝰ⁊ paſſionẽ ſilij:
ſilio factã. Faciat pr̃ paſſiõʒ
filij. Qui ꝓpꝛio filio ſuo nõ peꝑcit: ſᷣ ꝓ nob
omnibꝰ tradidit illũ. SFaciat ⁊ filiꝰpaſſionẽ
ſuã. Qui me dilexit: ⁊ tradidit ſeißᷣßm ꝓ me.
Tradidit pater filiũ: tradidit filiꝰ ſeipſum:
Quid hic fecit iudas niſi peccatũ: Tranſea
mus ⁊ hinc: veniamꝰ ad reſurrectionẽ. Vi⸗/

Ro.S.

Sal 3.

deamus filiũ quidẽ nõ patrẽ reſurgentẽ: ſed
reſurrectionẽ filij ⁊ patrẽ et filium facientt.

Operet᷑ pater reſurrectionẽ filij. Pꝛopt hoc
em̃ exaltauit eũ: ⁊ donauit ei nomẽ qð ẽ ſu/
om̃e nomẽ. Reſuſcitauit & pat filium: exal/
tando eũ ⁊ excitãdo eũ a moꝛtuis. Nũquid
⁊ filiꝰ reſuſcitat ſemetipſum?: Reſuſcitat pla
ne. In figura ſui coꝛpoꝛis de templo dixit:
Soluite tẽplũ h:⁊ in tribꝰ diebꝰreſuſcitabo
illud. Poſtremo ſic ad paſſionẽ ptinet aiaʒ
ponere:ſic ad reſurrectionẽ aĩaʒ iterũ ſume-

Phil. 2 ·

Job. 2.

re. Videam ſi filiꝰ quidẽ aĩaʒ ſuã poſuit:et

ei aĩaʒ ſuã pat᷑ reddidit nõ ipᷣe ſibi. Pat᷑ em̃

qꝛ reddidit: manifeſtũ eſt. M .

N

hio. ed 6
ne Rer⸗
jͤcnel
ſcholene
hinen
ls.Pote
choreſtul
olliteds
moeam.
Ufasfim
cumetis,
uiterrepl
Hnben
eſt natd
tfil'ope
inauceg
eſt, Hont
Nitiflit
gapolkue
Hozdican
Eaicafliü
Ctielasme

nesſacto
lantüdic
fenkſedt
adhucpo
tioneyet
Kteniloc
turniſte
nitao:nen
Ginuibe
naloring
nla. Qus
peſcamen
fudrilna
ſnaecogit
zur
uian

käzt
nn
lunil
gfn
Euß fisa⸗
rü
ſoberccl
ilgeyit

ürrdeente
sdickernin
n hepcini
ndicnaan⸗
egtölb⸗
mmnühen
Mulees ſn,
Saeln ies
Nagieginte
unlei Nrch

☛rͤnr

N

☛ ☛ ☛

tNäihrne

ahleyn. d
Nen wonlla,
kinanteegien
uumtifliuft
i. Quiginn
ulene in
. Rüguidnic
weinmi ſeun
Ntfsfen Quik
Hmnändirpc
önernmnunſe

—
—

itpenimtoe
bliere dn ue.

men. Dimid
Gipſefitn⸗
naccigienſin
ſoflioti o⸗
Ningiutunir
aangini
acn tnit
trtpngle
Guriuiſcpn⸗
ertidlinſe
intnidſ A
girinnniin
ilun ecle.

õ

utaneciin
oriinnn
hannis hiͤ⸗
ibeictmi
etenhoin⸗ 1
dſcb eſliitn
ſoni niue
ztniin
iaz ſui inn

In euangelio ſ. com Johanné Sermo LXIII

NAP .40. dicit: Et ſuſcita me:⁊ reddã illis.Sʒ qꝛ et fl/

lius aĩam ſuã reddidit:qͥd a nob expectat::

Job.io. Ipe dicat: Poteſtatẽ habeo ponẽdi animã

meã. MNõdũ dixi qð ꝓmiſi. Ponendi dixi:ſ
iã clamaſtis:qꝛ hᷣuolatis.Eruditi quipe in
ſchola mgfi cęleſt:tanq; lectiões intẽte au/
diẽtes:pie reddentes:qͥd ſequat᷑ nõ ignoꝛa/
tis. Poteſtatẽ inqͥt habeo ponẽdi aiaʒ meã
⁊ poteſtatẽ habeo iterũ ſumendi eã. NHNemo
tollit eã a me:ſᷣ ego pono eã a me:⁊ iterũ ſu
mo eam. Exoluimꝰꝗᷓ ꝓmiſimꝰ: ꝓpoſitiões
nf̃as firmiſſimis vt arbitroꝛ teſtionioꝝ do/
cumẽtis ꝓbauimꝰ.Tenete qð audiſtl. Bꝛe/
uiter replico: ⁊ rẽ vtiliſſimã quãtũ exiſti

mẽtibꝰ vr̃is collocandã cõmẽdo. Pater nõ

eſt natꝰ de vᷣgine: natiuitatẽ tñ iſtã filij ⁊ pr
⁊ filiꝰ oꝑatus ẽ ex virgine. Pat᷑ nõ eſt paſſuſ
in cruce:paſſionẽ tñ filij et pat᷑ ⁊ filiꝰ oꝑatus
eſt. Nõ reſurrexit pr̃ a moꝛtuis:reſurrectio/

nẽ tñ filij ⁊ pat ⁊ fil oꝑatus ẽ. hHabetis ꝑſo o

Nõ ̊ dicamꝰ aliquid patrẽ oꝑari ſine filio:

E aliqͥd filiũ ſine patre.An foꝛte miracula ꝗᷓ fe

cit ieſus mouẽt vos: ne foꝛte aliq̃ ipᷣe fecerit

Job.I4. ꝗᷓ nõ fecit pat᷑: Et vbi ẽ: Pat᷑ aũt in mema⸗

nẽs facit oꝑa ſua?:hHec ꝗᷓ diximꝰ plana erãt:
tantũ dicẽda erãt: nõ laboꝛãdũ vt intellige

ꝑſtringit: põt dicere verba illa: Ego dixi in es.zo.
extaſi mea. In extaſi tua qͥd dixiſti? Pꝛoie/

ctus ſũ a facie oculoꝝ tuoꝝ.Eteni videt᷑ mi
hi iſte ꝗͥ hoc dixit:leuaſſe ad deũ aĩaʒ ſuã:et
effudiſſe ſuꝑ ſe aiaʒ ſuã: cũ ei diceret᷑ quoti/
die: vbi eſt deꝰ tuus: perueniſſe ſpiritali qͥ/
dam cõtactu ad illã incõmutabilẽ lucẽ:eãq;

infirmitate cõſpectus ferre nõ valuiſſe:et in

ſuã q̃ſi ęgritudinẽ atq; languoꝛẽ iterũ reci/
diſſe: ⁊ cõparaſſe ſe illi:⁊ ſenſiſſe adhuc con/
tẽperari nõ poſſe aciẽ mẽtis ſuę luci ſapien
tię dei:⁊ qꝛ hoc in extaſi fecerat: abꝛeptus a
ſenſibꝰ coꝛꝑis ⁊ ſubꝛeptꝰ in deũ.At vbi quo

dãmõ a deo ad hominẽ reuocatꝰẽ:ait:Ego Abi.s.

dixi in extaſi mea. Vidi em̃ qͥd neſcio ĩ exta/
ſi qð diu ferre nõ potui:⁊ redditꝰ moꝛtalibꝰ
mẽbꝛis: ⁊ młtis moꝛtaliũ cogitatiõibꝰ a coꝛ
poꝛe qð aggᷓuat aiaʒ dixi. Quid:? Pꝛoiectꝰ
ſũ a facie oculoꝝ tuoꝝ.Longe ſurſũ es:lon
ge deoꝛſum. Quid ꝗ̊ dicamus frẽs de deo?
Si em̃ qð vis dicere ſic cępiſti: nõ ẽ deꝰ. Si
cõpꝛehẽdere potuiſti: aliud ꝓ deo cõpꝛehẽ/
diſti. Si q̃ſi cõpꝛehẽdere potuiſti:cogitatõe
tua decepiſti.hoc & nõ eſt:ſi cõpꝛehendiſti.
Quid ̊ vis loqͥ:qð cõpꝛehẽdere ñ potuiſti:
ideamꝰ ne foꝛte in creatura iueniamus F
liqͥd: vbi ꝓbemus aliqua tria:⁊ ſeꝑabiliter

rent᷑:ſed curandũ vt cõmemoꝛarent᷑.Aliqd x emõſtrari: ⁊ iſeꝑpabilit᷑ oꝑari. Quo ibimꝰ*
adhuc volo dicere:vbi vere ⁊ acrioꝛẽ inten K / Ad celũ:vt de ſole ⁊ luna ⁊ ſyderibꝰ diſpute

tionẽ veſtrã requiro:⁊ deuotioꝛẽ apud deũ.
Etenĩ locis coꝛꝑalibꝰnõ tenent᷑ nec occupã/
tur niſi coꝛꝑa. Vltra locos coꝛꝑales ẽ diui/
nitas:nemo eã tãq; in ſpacijs reqͥrat. Abi⸗
q; inuiſibilis ⁊ inſeꝑabilit᷑ adeſt:non in ꝑte
maioꝛ:in ꝑte minoꝛ: ſed vbiq; tota nuſqᷓ; di
uiſa.Quis videt hoc?:Quis capit hoc?Cõ⸗
peſcamꝰ nos: meminerimꝰ qui vñ loqᷓmur
illud ⁊ illud. Quicqͥd ẽ qð deꝰ ẽ:pie credat᷑:
ſancte cogitet᷑:⁊ quãtũ dat᷑ quãtũ põt inef/
fabilit᷑ intelligat᷑. Quieſcãt vᷣba: ceſſet lin/
gua:coꝛ excitet᷑:coꝛ illuc leuet᷑. Mõ em̃ eſt il/

1. Corj. 2. lud tale qð in coꝛ homis aſcendit:ſᷣ quo coꝛ
RBo. I. hoĩs aſcẽdat.Attẽdamꝰcreaturã: Inuiſibi⸗

lia em̃ eiꝰ a creatura mũdi ꝑ ea ꝗᷓ facta ſt itel
lecta cõſpiciunt᷑:ne foꝛte ꝗ̃̊ fecit deꝰ in qᷣbus
habemꝰ* quãdaʒ ↄſuetudinis familiaritatẽ:
iuẽiamꝰaliquã ſilitudinẽ:vñ/ ꝓbemꝰ eẽ aliq̃
tria:ꝗ̃ tria ſeꝑabilit pferãt᷑: iſeꝑabilit᷑ oꝑẽt᷑.
Eia frẽs adeſtote toto aĩo:videte pᷣus qͥd ꝓ
mittã:ne foꝛte ĩ creatura iueniã: qꝛ creatoꝛa
nob excelſꝰẽ: Et foꝛte vᷣba cuiuſq; nrjm: cui

fulgoꝛ vᷣitatis aliquã mentẽ q̃ſi coꝛuſcatiõe

mus? Ad terrã:vt foꝛte de frutect:de arbo/

ribꝰ:de aĩalibꝰ trã iplẽtibꝰ? An de ipᷣo celo:

an de ipſa tra:ꝗ;ᷓ cõtinẽt oĩa ꝗᷓ ſunt in ceęlo et
i terra?: diu hõ circuis creaturã? Ad te re/
di:te vide:te inſpice: te diſcute. In creatu/
ra qris aliq̃ tria:⁊ ſeꝑati demõſtrãda ⁊ inſe/
ꝑabilit᷑ oꝑanda. Si in creatura queris:in te
pᷣus ꝗᷓre.Hõ em̃ tu nõ es creatura? Silitudi
nẽ ꝗq̃ris: ꝗſiturꝰ es in pecoꝛe? Dhe deo enim
loqbaris:cũ ꝗ̃reres quãdam ſilitudinẽ. De
trinitate ineffabilis maieſtatis loq̃baris:et
qꝛ defeciſti ĩ diuinis: tuãq; infirmitatẽ debi
ta hũilitate cõfeſſus es: ad hũana veniſti:
ibi diſcute. Quęris ĩ pecoꝛe:ꝗris in ſole:in
ſtellis? Quid em̃ hoꝛũ factũ eſt ad imaginẽ
⁊ ſilitudinẽ dei? Pꝛoꝛſus familiariꝰ ⁊ meliuſ

aliqd hoꝝ ꝗris ĩ te. hHoĩeʒ em̃ deus fecit ad Sen.r.

imaginẽ ⁊ ſiitudinẽ ſuã. In te ꝗqre: ne foꝛte
imago ſilitudinis habeat aliqꝗð veſtigiũ tri
nitatis. Et ꝗᷓ̊? Imago facta lõge diſtãas ſili/
tudo tũ ⁊ imago longe diſtans:nõ quõ ima
go filiꝰ hoc qð pater. Alit᷑ em̃ imago ĩ filio:
aliter in ſpeclo. AMultũ diſtat. In ſis ims⸗

Gancti Auguſtini de verbis dñi

go tua: tu ipſe es. Hoc eſt em filiꝰ qð tu na/

tura. Suba hoc qð tu: ꝑſona aliꝰ q́; tu. Hõ
8O hõ imago tanq; vnigenitfiliꝰ:ſᷣ ad imagi
nẽ quadã ⁊ quãdã ſilłitudinẽ factꝰ: Quęrat
in ſe aliqᷣd ſi poſſit iuenire:⁊ tria qꝗdã ꝗ ſepa
rabiliter ꝓnũcient᷑:inſeꝑabilit᷑ oꝑent᷑. Qux/
rã:quęrite mecũ.Nõ ego in vobis:vᷣ vos in
vobis:⁊ ego ĩ me.Quęramꝰ cõmunit᷑: ⁊ cõ/
munẽ naturã atq; ſpſtatiã cõiter ꝑtractemꝰ.
Vide hõ:adũte ſi verũ ẽ qð dico.habes ne
coꝛpꝰ:habes carnẽ:habeo inquis.Naʒ vñ
eſt vnde in loco ſũ: vnde de loco in locũ mo
ueoꝛ: vnde vba loquẽtis audio: niſi ꝑ aurẽ
carnis? VUnde os loquẽt video:niſi ꝑ oclos
carnis: habes: cõſtat: nec diu ſatagendũ ẽ
de re manifeſta. Vide aliqd aliud qð oꝑat᷑
ꝑcarnẽ. Audis em̃ aure: ſed nõ ab aure au-
dis. Aliꝰ eſt intꝰ qͥ audit ꝑ aurẽ. Vide ꝑ ocu
lũ:ipᷣm intuere. An domũ agnouiſti:habi/

tatoꝛẽ neglexiſti: Mũquid nã videt oculꝰꝑ e

ſeipᷣm? Mõne aliꝰẽ qͥ videt ꝑ oculũ: Mõ di/
co nõ videt oculus moꝛtui de q̊ͥ conſtat coꝛ/
poꝛe habitatoꝛẽ abſceſſiſſe:ſᷣ oculꝰde re alia
cogitãtis nõ videt faciẽ ſᷣſentis. Reſpice Sʒ
interioꝛẽ tuũ. Ibi em̃ magiſ aliqua ſilitudo

Arenda ẽ quoꝛũdã triũ ſepꝑatim demõſtrato

rũ:inſeꝑabilit oꝑantiũ. QAuid habet mens
tua? Soꝛte ſi queraʒ: multa inuenio.Sʒ ali/
quid ꝓximũ eſt: qð faciliꝰ intelligit᷑. Quid
habet aĩa tua? Intꝰcõmemoꝛo:recole.Nõ

em̃ qð dicturꝰ ſum id poſco vt credat᷑ mihi:

Heñ. 1.

⁊. ſen. diſ. I 6 *
ca.quo circa.

S

noli acceptare: ſi in te nõ iueneris. Intuere
ergo:ᷣ pᷣmo qð nõ filij tantũ imago eſt:aut
patris tantũ imago ẽ:ſᷣ pfis ⁊ filij:⁊ vtiq; iã
cõſequẽter ⁊ ſpũſſancti. Geneſis loquit᷑: Fa
ciamꝰ inquit hoĩem ad imaginẽ ⁊ ſilitudinẽ
noſtrã. Hon & facit pat ſine filio: nec filiꝰ ſi/⸗
ne pr̃e. Faciamꝰ hoĩem ad imaginẽ ⁊ ſilitu/⸗
dinẽ nr̃aʒ. Faciamꝰ:nõ faciã:aut fac:aut fa/
ciat ille:ſed faciamꝰ ad imaginẽ nõ tuã:aut
meã:ſed ad noſtrã. Ergo introgo:diſſimilẽ
rẽ dico. Nemo dicat: Ecce qð cõꝑauit deo.
Jã locutꝰ ſũ:⁊ pſlocutꝰ: et cautos reddidi et

cautꝰ fui. Longe diſtãt a ſũmis ima: ab in:

cõmutabilibꝰ mutabilia:a creantibꝰcreata:
a diuinis hũana. Ecce pᷣmo hoc cõmendo:
qꝛ qð dicturꝰ ſũ longe diſtat:nemo mihi ca/
lũniet᷑. Ne foꝛte ergo ⁊ ego aures quęram ⁊
ille dentes paret:hoc me ꝓmiſi exhibiturũ:
aliqua tria demonſtrata ſeparatim:opera/

ta inſeparabiliter. &Æπ ſint iſta ſimilia vł diſ ⸗

ſimilia trinitati omnipotẽti nõ nũc ago:ſed

in ipa creatura ima ⁊ mutabili iuenimꝰ alid

tria:ꝗ̃ᷓ poſſint ſeꝑabiliter demõſtrari:⁊ inſe/

ꝑabilit oꝑari. O carnalis cogitatio: ⁊ cõſci-

entia ꝑtinax atq; infidelis. Quid de illa ma
ieſtate ineffabili ĩ ea re dubitas: quã ĩ te in⸗
uenire potuiſti?Ecce dico:ecce introgo.hõ
habes memoꝛiã: Si nõ habes: qð dixi quõ
tenuiſti? Sʒ foꝛte iã qð pauloante dixi obli
tus es.hoc ipſum qð dico dixi.Duas iſtas
ſyllabas nõ teneres:niſi ꝑ memoꝛiã. Vnde
em̃ ſcires duas eſſe:ſi ſonãte ſecũda oblitus
es pᷣmã? Quid qꝗ̊ᷓ diutiuſ:?Quare ſic vꝛgeoꝛ:
Quare ſic cogoꝛ cõuincere? Manifeſtũ eſt:
habes memoꝛiã. Quęro aliud:habes iĩtel/
lectũ? abeo inqͥs. Si em̃ nõ haberes me⸗
moꝛiam:nõ teneres qð dixi.Si nõ haberes
itellectũ:nõ agnoſceres qð tenuiſti. habes
⁊ hoc. Intellectũ tuũ ad id qð intꝰ tenes re-

uocas ⁊ vides: ⁊ vidẽdo foꝛmaris vt ſciens

dicarl. Tertiũ quęro: hHabes memoꝛiã qua
teneas qð dicit᷑? Habes intellectũ: q; intel/
ligas qð tenet᷑: De his duobꝰ reqᷣro abſ te:

volens tenuiſti ⁊ intellexiſti. Uolens plane

inqͥt. hHabes & volũtatẽ. hec ſunt tria ꝗᷓ me

dicturũ eſſe ꝓmiſerã auribꝰ et mẽtibꝰ vrfis:

tria hec ꝗᷓ ſunt in te:ꝗᷓ potes numerare ⁊ nõ
potes ſeparare.heęc & tria:memoꝛiã: intelle
ctũ:vdlũtatẽ:hęc inquã tria aiaduerte ſeꝑa
tim ꝓnũciari:inſeꝑabilter oꝑari.Aderit do
minꝰ:⁊ video qð adſit.Ex intellectu vr̃o in/

telligo eũ adeſſe.Ex his em̃ vocibꝰvr̃is quẽ

admodũ intellexeritis aduerto:ſᷣſumo eum
adiuturũ vt oĩa intelligati.Tria/ꝓmiſi ſeꝑa
biliter demõſtrari:inſeꝑabiliter oꝑari.Ecce
neſciebã qͥd eſſet in aĩio tuo:demõſtraſti mi⸗
hi dicẽdo memoꝛiã: hoc eſt verbũ ſonꝰ iſte:
vox iſta ꝓceſſit ad aures meas ab aio tuo.
HHoc em̃ qð eſt memoꝛia tacite cogitabas:⁊
nõ dicebas.Erat in te:⁊ nondũ venerat ad
me. Vt aũt qð erat ĩ te ꝓferret᷑ ad me:dixi/
ſti:ipᷣm nomẽ:id ẽ memoꝛia:audiui.Quat/

tuoꝛ has ſyllabas i nomie memoꝛię audiui.

Quattuoꝛ ſyllabę:nomẽ ẽ:vox ẽ:ſonuit:ad
aurẽ meã ꝓceſſit:mẽti aliqͥd inſinuauit.Qð
ſonuit tranſijt: vñ inſinuatũ ⁊ qð inſinuatũ
ẽmanet.Sʒ h̊ ꝗro:qñ dixiſti d nomẽ memo
rię:vides certe: qꝛ HB nomẽ nõ ꝑtinet niſi ad
memoꝛiã. Cętera em̃ duo habẽt nomia ſua.
Nãq; aliud vocat᷑ intellectꝰ:aliud volũtaſ:
non memoꝛia. Allud aũt vnũ vocat᷑ memo/
ria. Sʒ vt h̊ diceres:vt q̃ttuoꝛ iſtas ſyllabaſ

oꝑareris:vñ oꝑat es: Hoc nomẽ qð ꝑtinet

Se

dſolin
vttener.
goͤtenen
h bas Gi⸗
vobistl
dilaunu
ſuseni. 4
pou nge
gii hu⸗
Acleruat
huahn
ſecurcon
incognin
detrib'l
dictüe.
tria iia
frnido
o. Bo
nnenona:
Oſolarwo
lamevol
ſoniſal
ltcogitan
horynü
wäni⸗
Nohner
Domeinn
tellectü.
Pkinetni
tü.Tnin
netniſa
leopoes
Nenog
fmüng⸗
mäeniay
husnet
nercho
Höheſi⸗
ogträtib
Wr Reai⸗
mevide:
Aeciſci

fignan

n⸗ Ain
exylebit
zaroic
ſhſepabil
Mie ſhe
Phefe

linenin
höſtrmirſt
Mndgn
Aiddelln
tg:gliizen
Celmpgn bi
sgdiii
medinol
. Dit;
eſoückchlns
Aurſengen
Ommickick

—

icehedesh

nöhabanan⸗
1.Snöbtes
enuiſt bohe
gonrinen
mansNſan
sencni
urlagi:innd⸗
Rerirone
n Dmegen
xrluntrafn
etmerh'is
Sumonti
nemorüni⸗
Aiaduanin
ogmn. An
intelcanſto⸗
iroch io
enorzanden

Cumiſn

—

üingn a

imtüſeie
stbinlin
Crcogridust
mdüenan
mnctadnen
e
n. zuti

.. .
„J .

In enãgelio ſcõm Johannẽ Sermo LXIIII

ad ſolã memoꝛiã oꝑata eſt in te ⁊ memoꝛia:
vt teneres qð dicebas: ⁊ intellectꝰ vt ſcires
qð tenebas:⁊ voluntas vt ꝓferres qð ſcie/

hbas. Gfas dño deo nr̃o. Adiuuit nos:et in

vobis ⁊ ĩ nobᷣ. Vere dico charitati vrę: hoc
diſcutiẽdũ ⁊ inſinuãdũ trepidiſſime aggrelſ/
ſus erã. Metuebã em̃ ne foꝛte lętificarẽ ca/
paciũ ingeniũ: ⁊ facerẽ graue tardioꝛibꝰ te/
diũ.Hhũc aũt video vos ⁊ attẽtiõe audiẽdi:

2J celeritate ĩtelligẽdi: ñ ſolũ ꝑcepiſſe dictũ:

F pᷣuolaſſe dicturũ. Gfas dño. Videte &̊ iaʒ

ſecurꝰ cõmendo qð intellexiſtis: nõ inculco

incognitũ:ſᷣ repetẽs cõmẽdo ꝑceptũ. Ecce
de tribꝰ illis vna res noĩata ẽ:vniꝰrei nomẽ
dictũ ẽ. Memoꝛia nomẽ ẽ vniꝰ ex illiſ tribꝰ:
tria ipᷣa oꝑata ſũt. Nõ põt dici ſola memo/
ria:niſi oꝑante volũtate:intellectu: memo/
ria. Mõ põt dici ſolus intellectꝰ:niſi oꝑante
memoꝛia:volũtate ⁊ intellectu. Nec põt di/
ci ſola volũtas:niſi opante memoꝛia ⁊ intel
lectu ⁊ volũtate. Explicata ſũt vt arbitroꝛ
q̃ ꝓmiſſa ſũt:qð ſeꝑati ꝓnũciaui:inſeꝑabi⸗/
lie᷑ cogitaui. VUnũ hoꝝ oim tria fecerũt:ſᷣ tñ
hoc vnũ qð tria fecerũt: nõ ad tria ꝑtinet:vᷣ
id vnũ tria fecerũt. NHomẽ memoꝛia ẽ:vᷣ hoc
nõ pꝑtinet niſi ad ſolã memoꝛiã.Tria fecerũt
nomẽ intellectꝰ:ſᷣ non ꝑtinet niſi ad ſolũ in/
tellectũ.Tria fecerũt nomẽ volũtatis:ᷣ nõ
ꝑtinet niſi ad ſolã volũtatẽ. Ita trinitas fe/⸗
cit carnẽ chꝛiſti:ᷣ nõ ꝑtinet niſi ad ſolũ chꝛi-
ſtũ.Trinitas fecit de cęlo colũbã:ᷣ non ꝑti/
net niſi ad ſolũ ſpmſanctũ. Trinitas fecit ð
cęlo vocẽ:ſᷣ nõ ꝑtinet vox niſi ad ſolũ pfeʒ.
Memo &̊ dicat mihi:nemo calũnioſꝰ me in/
firmũ vꝛgere conet᷑.QAuid & in his tribꝰ ꝗͥ ij
mẽte nr̃a vel in aia eſſe oñdiſti:qͥd ex his tri⸗
bus ptinet ad pr̃eʒ:id ẽ q̃ſi ad ſilitudinẽ pa/
tris: qͥd hoꝝ ad fili: qͥd hoꝝ ad ſpũſſancti:
Nõ poſſũ dicere:nõ poſſũ explicare. Aliqͥd

⁊ cogitãtibꝰ relinqmꝰ:aliqͥd ⁊ ſilẽtio largia/

mur. Redi ad te: ab oĩ ſtrepitu tolle te. In/
tra te vide: ſi habes illic aliquid ſecretariũ
dulce cõſciẽtię tuę: vbi nõ ꝑſtrepas: vbi nõ
litiges:aut lites pares:vbi nõ diſſenſiones

uicaciã mediteris. Eſto mãſuetꝰ ad audi

endũ vbũ vt intelligas. Foꝛte dicturus es:

Ps.ðo Auditui meo dabis exultationẽ ⁊ lęticiã: ⁊

exultabũt oſſa:ſᷣ hũiliata nõ elata. Sufficit
Sqꝛ oñdimꝰ tria qdaʒ ſeꝑabilit᷑ demõſtrari:
inſeꝑabilit᷑ oꝑari.Si h̊ in te inueniſti: ſi h̊ in
hoie: ſi hoc i quadã ꝑſona in tra ambulãte
coꝛpꝰ fragile qð agguat aiaʒ awoꝛtate: cre/

do patrẽ ⁊ filiũ ⁊ ſpmſanctũ ꝑ ſingła aq vi⸗

ſibilia:ꝑ ſpecies q̃ſdã aſſũptę creaturę poſſe

et ſeꝑabiliter demõſtrari: ⁊ inſeꝑabilit᷑ oꝑa/
ri. Sufficit h. Mõ dico: Pat᷑ memoꝛia ẽ:ſfiliꝰ
intellectꝰ eſt:ſpũs volũtas eſt:nõ dico quo/
modolibet intelligat᷑:non audeo.Seruemꝰ
maioꝛa capiẽtibꝰ:infirmis infirmi qð poſſu/
mus. Mon dico iſta illi trinitati velut ęquã⸗

da:q̃ſi ad analogiã:id eſt ad rationẽ quãdã

cõꝑatiõis dirigẽda.Mõ h̊ dico. Sed qͥd di/

co?: Ecce in te inueni tria ſeꝑabilit᷑ demõſtra
ta:inſeꝑabilit᷑ oꝑata:⁊ eoꝝ triũ vnũquodq;

nomẽ a tribus factũ:qð tñ non ad tria:ſK ad
triũ hoꝛum vnũ aliqð ꝑtinet. Crede iam ibi
dðoð non potes videre: ſi hic audiſti ⁊ vidiſti
⁊ tenuiſti. In te em̃ qð ẽ potes noſſe:in eo qͥ

te fecit qð eſt:qͥcqͥd eſt:qñ potes noſſe?Et ſi

poteris:nõdũ potes.Et tñ cũ poterl: nũqͥd

ſic poteris tu noſſe deũ: quõ ſe nouit deus?

o Du fficiat & charitati vr̃e qð potuimꝰ: dixi/

mꝰ. Exigẽtibꝰ ꝓmiſſa reddidimꝰ:cętera quę
addenda ſũt:vt perficiat᷑ ſenſusveſter:a do
mino quęrite.
eeo qð ſcriptũ eſt in euangelio

qꝛ venit hoꝛg ⁊ nunc eſt qñ moꝛtui
audiẽt vocẽ filij dei et qui audierit
viuent Sermo LXIHH

de hoc mũdo ẽ: neq; in ea fęlicitate

deuũ. Hhoc noſſe pᷣmitꝰ ⁊ chꝛiſtiano coꝛ/

de tenere debemꝰ: nõ ad pſᷣſentis tempoꝛis

bona nos factos eẽ chꝛiſtianos:ſᷣ ad neſcio
quid aliud qð deus iaʒ ꝓmittit ⁊ homo nõ/
dum capit. De hoc em̃ bono dictuʒ eſt: Qð
oculus nõ vidit:nec auris audiuit: nec ĩ coꝛ
hominis aſcendit:quę pᷣparauit deꝰ diligẽ/
tibus ſe. Ergo qꝛ h̊ bonũ tam magnũ: tam
pᷣclaꝝ:tã ineffabile:non iuenit hominẽ per/
ceptoꝛẽ:tenebit deũ ꝓmiſſoꝛẽ.HNunc em̃ qð
ei ꝓmiſſurus eſt: homo cęcus coꝛde nõ per/

cipit: nec ei poteſt oſtendi in pꝛęſenti:quid
ipſe cui pꝛomittit᷑ ſit futurus: quia ⁊ infans

natus ſi poſſit verba loquentis intelligere:
cum ipſe loqui nõ poſſit:nec ambulare: nec

aliquid agere: ſed ſicut eum videmus infir

mũ:iacentẽ:indigum opis alienę tantũmõ
intelligere poſſit eũ qui ſibi loqueret᷑ dice⸗
ret ei:Ecce ſic me vides ambulantẽ:oꝑantẽ

dens ſe et illũ: q;uis 45 Pmiktere? videret:

gqua excęcant᷑ et homies qui obliui-

m Johannẽ: Amẽ amę dico vobiſ Z0. 5.

es nra fratres nõ de iſto tpe:necd A

loquẽtẽ:poſt paucos annos talis eris:att=

Sancti Auguſtini de verbis domini

tamẽ ſuã cõſiderans infirmitatẽ:non crede /
ret: et videret tũ qð ꝓmittebat᷑. Nobis aũt
tanqᷓ; infantibꝰ ĩ hac carne atq; infirmitate
iacẽtibꝰ:⁊ magnũ eſt qð ꝓmittit᷑ ⁊ nõvidet᷑:
⁊ erigit᷑ fides q̊ credimus qð nõ videmꝰ: vt
mereamur videre qð credimꝰ. Quicũq; irri
det hãc fidẽ: vt ideo nõ ſibi eẽ credendũ qͥa

nõ videt:qñ venerit qð nõ credebat erube/⸗

ſcit:cõfuſus ſeꝑat᷑:ſepatus dãnat᷑.Qui aũt
crediderit ſegregat᷑ ad dexterã:⁊ ſtabit cum
magna fiducia et lęticia int᷑ illos qͥbꝰ dicet᷑:
Venite bñdicti pr̃is mei: ꝑcipite regnũ qð
vobᷣ ꝑatũ eſt ab oꝛigine mũdi. Cõcluſit aũt
dñs cũ hec vᷣba diceret ſic: Ibũt iſti in cõbu
ſtionẽ ęternã: iuſti aũt in vitã ęternã.heęc ẽ
vita ęterna ꝗ̊ nobis ꝓmittit᷑. Quia amant
homies viuere ĩ hac tra: ꝓmiſſa ẽ illis vita:
2 qꝛ młtũ timẽt moꝛi: ꝓmiſſa ẽ illis ęterna.
