e poſſit: moꝛdere non poſſit niſi volentem.

Quõ ĩ iudicio accuſabit peccatoꝛes.iiij.D.

dies Dies vnus nõ duo:eſt pater et filiꝰ.iiij. E.

Dies dñi nec initio inchoat᷑ nec termino cõ
cludit᷑.c.xcix. MMD.
De tribus diebus ⁊ eoꝝ myſterio.xc.A.B.
Dies ſeptimꝰ curnõ habuit veſperã: ⁊ cur
ſanctificet᷑.xcvj.hp. =
Dies dominica ſiue paſchę inter omnes di⸗/
es mater eſt quõ maria inter omnes fęmi⸗
nas pꝛincipatũ tenet:⁊ vna de ſeptem eſt
et extra ſeptẽ eſt:qꝛ octaua eſt.c.xxxvj.A.

O„ huiꝰ diei gratia mutata ſit vniuerſa et

antiqua illa feſtiuitas populi idęoꝛum.
c. xxxvj.A.in fine.

Dies dominica quibus pꝛiuilegijs p̃ cete/
ris diebus decoꝛet᷑.c.liiij. B. cc.lj. B.
Dies dominica ideo inſtituta eſt celebꝛan/
Cur ſic vocetur.c.liiij.B. cc.lj.B.
Qſit celebꝛãda a veſꝑa ĩ veſperã.cc.lj.C.
In ea pꝛęcipue eſt eccleſia frequẽtanda: ita
vt nullus ſe a miſſarũ celebꝛatione ſepa⸗

Contra eos qui domini?᷑is diebus ad eccle
ſiam conueniunt:nõ vt inſiſtant pꝛecibus
aut expectent miſſarum celebꝛationẽ: ſed
aut cauſas dieere aut diuerſis ſtudẽt calũ/
nijs iinpugnare. cc. lj. E. F.
In ea nõ licet cãs dicerevel audire.cc.lj.G.

Noie diei fideles intelligunt᷑.cc.xxxvij.C.

Dies obſeruare ⁊ annos vel menſes ad ali/

quod opus inchoandũ aut pagẽdũ vtri

liceat. cc. xlj. A. circa fi. C. in fi.
Dies quõ dicant᷑ boni vel mali.c.xiij.B.

ex cõſuetudine huius vitę boni dicant᷑

OQ potius creſcentibus decidunt qᷓ; acce
dunt.c.xiij. B.

Dies vltimus vnicuiq; ꝓpe erit:licet dies

mungdi vltimus longe ſit. xlix. J. xcvj. B.

c.lxv.HB. in medio.cc.xxvij.Z8.
Difficile ⁊ impoſſibile differunt. cc. v. D. Dit
Quomodo deꝰ iniqͥs diligat aut iuſtificet vu

cũ ſcriptũ ſit: Odiſti omnes operãtes ini/
quitatem.cc.xxiij. Pc.
Non poteſt aliquis diligere deũ niſi pꝛius
diligat a deo. Jbidem. ðD
Deus pꝛeęſtat vt diligat᷑.c.xlix.A.in fine.

Hoc quiſq; diligit quo ſe beatũ fieri putat.

cc.xlvij. EK.
De triplici dilectione:diuina ſcilicet:pbuma
na licita ⁊ illicita.lij.per totum.
Nõ aliter recte diligis ⁊ teipſum niſi ſic dili
gas deũ:vt nõ ideo eũ minus diligas qꝛ
conuerteris ad teipſum.cc.xiiij. B. in fi.
Qui ſe ſolum diligit nec ſibi ſufficit nec ꝓxi
mo debitũ reddit.cc.vj.C.
Cur in dilectione ꝓximi data ſit regula et
nõ in dilectione dei.cc.xxxix.E.
Diſcutit quõ qui iniquitatem diligat:nõ ſe
nec ꝓximũ diligat.cc.xxxix.F. G.
Nõ humanus:ſed beluinꝰ dicendus eſt ho/
mo qui talia in ſe ⁊ in ꝓximo diligit qua/
lia beluę.cc.xxxix.ſqh.
Quomodo dilectionẽ ꝓximi dixerit apoſto
lus ſufficere ad implẽdã legẽ.cc.xxxix. J.

N

oddigt
ſocidiuid
Plectodet
miſitbene
Pleatioeo
npenlli.
Cueltren
Ohautnn

fforur nl

Ylblection
Hionnege
Atqropec
Lligeredel
mos ud
ſontra eos
dlligetesſe
ſun dllecti
ſdetäinin
Cuinodllig
peicresſun
Plengerpe
noſſoli am

cuimüanin

Dligiduse
Nhomo.

Plos dilige

ſur diligen
(r).A.
Cenpla ven
Mrdlligen

Mledictol

cöeinimie
ncoꝛdeler
Adlecione
potelt lir.
Alges yn

(tui⸗ exp

Vedletton
iunicuea
Vinintoe
npliͤbu

Dluniͤ
n Dinitter
iishomn

cih. .

Ainiten
Cerponi

Dinir
Aunneng
ſieet

leie
ſſe⸗
e die 1

eſden

e
nigſt

4

Z 8

iu tu

ðʒ
aſſt ſenil

i &l. nl.
Aneniszdtß

g ſl
Lui.
iniil le 5.

uebenn

Ninnö

Neetliae
n. I

i.
fimmn ab!
ler m utid
Mescwinsli

heaiia un

iuſaurhn
OI. .
upi nſe
nuns ien
untii
Pilufuta

uultieg⸗
tur.

ri 8

mooh di
ni mng

mmolen

M diligit, ꝓximũ tanqᷓ; ſeipſum qᷣ nõ vult
ſecũ diuidere ſubſtãtiã ſuã.cc.xxxix. EK. ¶
Dilectio dei in bñficijs ſit r gratuita: ſed pxi
mi ſit benefica.cc.xxxiiij. J.
DPilectio erogando creſcit:⁊ quãtũ alijs plꝰ
impendit᷑: tantũ in ſi e abundãtius cumu/
lat᷑.cc.vj.C.
CAaug ſit vera dilectio. c. lyj. B.
OW faciat magnanlmũ:nõ ẽ fainloquia:no
inſlatur: nil dedecoꝛis admittit.c.lxix. E.
In dilectione ſunt gradus.lix. A.
Si omne genus humanũ duligas vt te: nõ
eſt quo peccatũ intret in te.xlij.
Diligere debemus bonos qꝛ boni ſunt: et
malos vt boni ſiant.cc.vj. D.

Contra eos qui nõ diligũt niſt bonos ꝛaut

diligẽtes ſe. lxj. C.
Cum dilectio ꝓximi p̃cipit᷑:non ſolũ amici
ſed etiã inimici debẽt intelligi.c lxx. A.
Quinõ diligũt parẽtes vel amicds: beſtijs
peioꝛes ſunt.lix.E. lxj. E.
Plena et perfecta dilectio qua poſſit quis
nõ ſolũ amicos ſed inimicos diligere: eſt
pꝛimũ animę medicamentũ.c.lxviij. A.

Ziligẽdus eſt inimicus nõ vt inimicus: ſed

vt homo. hx. A. cc. xxxvij. F.
Plus diligẽdi ſunt inimici q; amici.lix. E.

Cur diligendi ſint etiam pagani et iudgi.

cc. xxj. A.
Exempla veteris teſtamenti quibus doce/
mur diligere inimicos.c.lxviij.C.

Abaledicto ſeipſum cõdemnat: qui de dile/ ”Z

ctiõe inimicoꝝ pᷣcepta dei cõtemnit: odiũ
in coꝛde ſeruans. Ibidem.
H A dilectione nõ habenda nemo ſe excuſare
poteſt. lix. B. lxj. A. B.
Diliges ꝓximũ tuũ 7 odio habebis inimi/⸗
cuũ tuũ: exponit᷑ c.lxviij.C.in fine.
e dilectione inimicoꝛũ exponit᷑: Si eſurie
rit inimicus tuus ciba illũ ⁊c.c.lxviij. D.
Vti inimicos diligamus chꝛiſtus nobis ex/
emplũ pᷣbuit ⁊ ſancti.lxj.C.D.c.lxx.E.
Diluuiü quid figurabat.lxix. BP..
Dim Dimiiritt ⁊ dimittet᷑ vobis ⁊c̃. Et ſi dimiſe
ritis hominibꝰ cc.exponit᷑ xj. F. lxiij. F.
cc. ii. E.
Dimmitte nobis debita noſtra ſi cut et nos
⁊cc.exponit᷑.c.xvj.B.c.xxvij.D.c.xxxv.D.
c. lIxx. A. B. c. lxxxij. D.cc.xxxiij. F.

Dimittere ꝓximo coꝛdis eſt opus: quia vo

luntate agit᷑:voluntate ꝑficit᷑.c.lvij.L.
Pic Dilcere a chꝛiſto quid debeamus.lx).E.

1 otabiliũ ſententiarũ

Dilſciplina a diſcendo dicta eſt. cc. xxxix. A.

Quãto laboꝛe diſcũt pueri lras vt habeat᷑
pecunia: honoꝛ vel dignitas.cc.xxxix.R.
Diſciplinę domꝰ eſt eccleſia:. quid in ea di/
ſcit᷑:qre diſcit᷑: ꝗ diſcunt᷑ ⁊ a qͥ.cc xxxix.A.

Q diſcit᷑ in ea bene viuere:vt ꝑueniant᷑ ad

ſemp viuere: diſcũt chꝛiſtiani ⁊ docet chꝛi/

ſtus. IJbidem.

In domo diſciplinę multi nolunt audire di

ſciplinã:⁊ quod ꝑuerſius eſt habere diſci⸗

plinã: ſed indiſciplinationẽ. cc. xxxix. D.

Quid in ea diſcat᷑.cc.xxxix.C.vſq;.R.
Diſe ciplina eſt magiſtra religiõis ⁊ vere pie/
tatt:ꝗᷓ nec ideo increpat vt leędat:nec ideo
caſtigat vt noceat:quia moꝛes hoim irata
coꝛrigit: inflãmata cuſtodit.cc.xxxviij.A.

Mihil eſt quod nõ diſciplina aut emendet:

aut ſaluũ faciat: quã ſiqᷣs ſapiẽs appꝛehẽ/
derit nec gratiã amicitiarũ ꝑdit:nec peri/
culũ damnationis incurrit. IJbidem.
Omnia inſi ipiẽs natura cõfunderet niſi mũ
dũ diſciplinę rõ gubernaret. cc. xxxviij. B.
Sub metu diſciplinę omnia vitia latent.
cc. xxx viij. D.

Si intuitu diſciplinę aut res quę ſunt ho⸗

neſte cogites:aut quę ſunt pudenę caſti
ges: iam nõ eſt in quo vindex ſceleꝝ dele/
uiat flam ma. cc.xxxviij. D.

Awulti ſunt qͥ ibi nomẽ crudelitatis impo/

nũt:vbi ꝓ amoꝛe diſciplinę crimẽ admiſſi
ſceleris ſupplicio vindicat᷑.cc.xxxviij.D.
2α diſcipling legibus etiã diſtrictio ſenten
tisę ſeculart obſequit᷑:iuipugnãdo rutpia:
reſecando criminoſa.cc.xxxviij.D.
homo per diſciplinã non ſolũ criminis ⸗
pęnã vitare poteſt: ſed etiã gratiã laudis
acquirere.cc.xxxviij. E.

AMinoꝛ culpa eſt nõ pueniſſe ad diſciplina

ᷓ; legẽ diſciplinę reſpuiſſe.cc.xxxviij.F.
Hoſtis ẽ ẽ animeę ſuę qͥ ſpꝛetis diſciplinę mo/
nitis: diabolicis occupat᷑ officijs. Ibidẽ.
Quibus eſt onus diſciplinę graue aut dul⸗
ce. cc. xxxviij. G.
α apud quoſdã perditos homines: ⁊ non
apud animalia muta perit oꝛdo diſcipli⸗
nęe. cc. xxxviij. 55.
Niſi in cõotemptu mũdi amauerit quis di/
ſciplinam: parũ ſibi ꝓdeſt conuer ſationis
fama. cc. xxxviij. B.

In omni actu tuo vitã tuã dilciplina comi⸗

tet᷑ ſi placere vis chꝛiſto.cc.xxxviij.RKk.

Sicut ꝗ diſciplinã abicit in elix ẽ: ſic r⸗

Annotatio

plins qͥ negat crudelis eſt. xciiij. J.
Si vis tuoꝛũ ꝓficere diſciplinã: exerce cen⸗
ſurã.xcvij.E.
Vultꝰ ſeuerus cuſtos eſt diſciplinę. Ibidẽ.
Diſciplina aſſidua vertit animũ delinquen
tis in deſperationẽ.cc.iij. B.
Diſcoꝛdia chꝛiſtianoꝛũ triũphus eſt ſatha⸗
nę.c. lvij. R.
nit Mihil ditius deo: qui ideo ꝓ nobis pauper

effectꝰ eſt vt nos illiꝰ inopia ⁊c̃.c.xlvj.E.

tiues Lũc vere diues es qñ nulliꝰ (cc.xxxix.M.
indigens er is.lxxiuiij. M. in fi.
Ille vere diues eſt in quo charitas q̊̃ deus
eſt habitat.xxxix. D.xlij.B.xliij.B.
Diues in cõſciẽtia ſecurioꝛ doꝛmit qᷓ; diues
in purpura. cc.xij. C. in fine.

Diues plꝰ gaudeat qꝛ chꝛiſtian eſt q;ᷓ ꝙ di/

ues ẽ:nec dedignet᷑ frater pauperis appel⸗
Diuites qꝛ multũ habent (lari.cc.xij. §.
multum indigent.lxxiiij.M.
Lauda diuitẽ humilẽ: lauda diuitẽ paupe/
Sunt qui ſe diuites affe· (crem. c.x. B.

ctant nihil habẽtes ⁊ ſunt qui ſe humiliaãt

cũ ſint diuites:exponit᷑.cc.xij. A. F.

AMagnus eſt diues: qᷣnõ ſe ideo magnũ pu

tat qĩ diues eſt: qͥ aũt ſe ideo magnũ pu-
tat:ſuperbus ⁊ egenus eſt.cc.xij. B.
Pꝛecipe diuitibus huiꝰ ſeculi nõ ſi upbe ſa⸗
pere neq; ſperare ⁊c̃.exponit᷑.xcij.D.cc.v.
C. D. cc. xij. B. O. E. F. G.
Sunt dinites hui ſe eculi:ſunt diuites non
hui? ſi eculi. cc. xij. S.
Diuites nõ huiꝰ mũdi quõ ipſi mõ nõ ſ. en⸗
tiãt ſuas diuitiaſ: exẽplo oſtẽdit᷑.cc.xij.D.
Chꝛiſtus nõ cõtemnit diuites ſęculi qͥs ſua
pauptate lucratus eſt. cc.xij. E.
Si iuſte vixerint ⁊ caſte ⁊ miſericoꝛditer:ne/
mo eos rephendere debet. cc· xxv. DPD.
Teneant ſibi quãtũ ſufficiat ⁊ pluſq; ſuffici
at: ⁊ dent partem egenis.cc.v.D.
Diues ſi dat ꝑtẽ ſarcinę ſuę pauperi comiti
ſuo ſecũ ꝑviã ambulãti:⁊ illũ adiuuat ⁊ ſe
releuat.cc.xxxix..
Contra diuites qᷣ ſic bene optant egenis vt
nihil tribuant de ſuis.cc.xxxix.C.
volũt ęquales vincere diuitijs non ele/
moſynis. xcvj. A.
Auõ diuites mentiunt᷑ cũ dicũt ſeruo Gl
meis:qꝛ ſi vnꝰ moꝛit᷑ nõ faciũt chꝛiſtũ heę/
redẽ nec partẽ illiꝰ egeno tribulit. xcvj. *.
Cötra diuites qͥ largas res (cc.xxxix.M.
donãt venatoꝛibꝰ ⁊ hiſtrionibꝰ ad fauoꝛẽ

populi: ſed egenis nihil.xcvj. .

Nihil ſecũ auferũt moꝛituri: ſed oĩa bicſe⸗

linqunt: exemplo viatoꝛis ſtabulũ intran/
Diues quãto ditioꝛ:tanto (tis ⁊c.c. x. F.
eſt ſollicitioꝛ.cc.xij.E. R.

E vult magis eſſe diues in opinione q; ve

Diuitẽ fides facit d: (ritate.cc.xlv.L.

credẽdo diues eſt nõ vidẽdo.cc.xxxix. P.
Qsð colligũt ſciũt: ſed cuibꝰ colligũt igno/

Diues purpuratꝰ qꝛ di · (rant.cc.xx.C.
lexit opulentiã non inuenit apud inferos
miſericoꝛdiax.c.x.C.cc.xij. G.cc.xxvij.C.
De diulte cuiꝰ ager vbe / D. cc. xxxix.x.
res fructꝰ attulit ⁊c᷑. exponit᷑.cc.xij. K.L.

De diuite cui dñs ait: Vade ⁊ vẽde oĩa c.

exponit᷑.cc.xxxiij.C.cc.xlv.E.
Facilius eſt camelũ intrare ꝑ foꝛamẽ acus:
qᷓ¶; diuitẽ ⁊c.exponit᷑.cc.v.B.
Qui volunt diuites ſieri in hoc ſeculo inci⸗
dunt.⁊c.exponit᷑.c.x.G.cc.v.E.
Diues ⁊ pauper occurrerunt ſibi c. expon⸗/
nitur.cc.v. F.

Diuitię vereę quas chꝛiſti paupertas nobis

attulit eſt immoꝛtalitas.cc. xij.C.
Diuitię vere quę ſint.xcv.G.
Nihil diuitijs interioꝛibꝰ meliꝰ.c.v.G.

EM ſint petendę ab eo qͥ vere diues eſt: exx·

emplũ. cc. xij. O.

Mihil ſic timẽdũ eſt in diuitijs quõ ſupbia:

qꝛ vermis diuitiarum ſuꝑbia.c.x.B. cc. v.

ſint pleneę ꝑiculis.c.x. F. (C. cc.xij. B.

OR cõſeruatę putreſcũt: exẽplũ.xcj.D.

yſint migradę de tra ad celos: ⁊ ꝑ quos:

lj. J. K.L. cc. xx. D. cc.xlv. K. i fi. L. M.

Hoc ꝓſint diuitię:ne ſit tibi difficultas tri /
Redẽptio aie viri di/ (buendi.cc.xij. F.

uitię ipſius exponit᷑ .cc.xij.h.vſq; &,.

Per diuinatiões deꝰilludi hoĩes ideo ꝑmit Diui
tit vt ꝓbent᷑ boni ſi ſint in dilectione dei

firmi: ⁊ mali vt ꝑ ſua deſideria ſeducant᷑.

SHiuinationibꝰintẽdẽti ¶(cc. xlj. B. C. D.
nullũ opus bonũ eſt meritoꝛiũ ad ſalutẽ.
Diuiſiones ⁊ ſcãdala nõ ſpiri (cc. xlj.E.

tales ſed carnales facere ſolent.liiij.B. C.

Chꝛiſtus qui nos docet cathedrã in cęlo ha ꝰ⸗

bet ⁊ ſcholã in terra.cc.xxxix.vᷣ. in fi.

Aui bona docet ⁊ mala agit audiẽdus eſt

nõ imitandus.c.lxv. L.
Ocioſus eſt ſermo doctoꝛis niſi ſpirituſſan
ctus aſſit coꝛdi auditoꝛis.c.lxxxj. M. in fi.

Bonus eſt doctoꝛ qui exechto: eſt ſaluato/

ris.c.lxxxiij.C.

Mand tnn zaat 4

un

O ſoa dioe
Po onideiiit

ak⸗ mtien
Pomus)
nelutlr
Donuocrpi

(utfemina

Ponatushen

(luse

ſoluafich
laͤgſehpri
Denanſeco
cibsteyiſe
Popnitate
ejtulecceſ⸗
Ponteciptun
Conſentiatte

tat 55.

Pers donstn
ſouta dona
Pormitioieſt
taind

lry Lc
Chiensian⸗
Clüſitavt
(cxer..A
lnpandof
irigankene
fuctvanin
Onnesebri
itesinqb
ktcetate

Aucha

Chioſo⸗
eculare ce
Cbioſuson
eſerquo i
duser
Qeonn
Shiol bel
Chienog
ſehebent
Ehnoſuf
aanone

rcb.

r..

nbee uhics

V.

ipupens he.

afl.
1s.
ner crb.
mrdits ibtn

* i
erban

45 an

cigi
Acces tNc
Ar Kidl.
Rbi ninainenn
enticni)
gubil
miahnn
nnann
cidruſt
it
aumüts usluni
in Ent .

e ſani⸗ in

nſhd

Notabiliũ

Docctoꝛ nõ erubelcat diſcere quod ignoꝛat.
Doctrina catholica ſimplex (xxxviij. B.
eſſet ſi nullis extrinſecꝰ hęreticoꝝ dogma

tũ aſſertionibꝰ cingeret᷑.xcviij. A.
Dñs a dño eſt filius a patre.c.xcix. J.

Hom dei ꝗ nos ſumꝰ:qũñ et ex quibꝰ edifi⸗

cat᷑:⁊ hãc nõ faciũt niſi charitate Giunctt.
Domus vnde dicat᷑ bona vel
mala. xlix. D.

Domus capite deoꝛſum pendet vbi meli⸗
viuit femina qᷓ; vir. xcvj.C. circa i.
Donatus hereſiarcha pꝛimo.ſibi fecit ꝑtem

ſed illius erroꝛẽ pꝑmenianus conſimnauit.
In ſola africa eccleſiam catho/
licã eſſe heretici dicũt. IJbidẽ et Q.

Donatiſtę cõuicti ⁊ dãnati iudicio impera⸗/
toꝛis ⁊ epiſcopoꝛũ:iterũ cõtentioſe appel/

Nec vnitatẽ amãt nec oꝛi (lantc.lxv.QO.
entali eccleſię cõicant.xxxij. B.
Mon recipiunt catholicum oꝛienfalem niſi
conſentiat falſitati ⁊ rebaptiʒet᷑. c. lxv. QQaρ.

c.xcix. SFF.

Pars donati de numidia nata ẽ . c. lxv. El.
Contra donatiſtas agit.c.lxv.qh.
Doꝛmitio ieſu in naui qͥd ſignificet.cc. xxj.

C.cc.xlv.
Pꝛioſt us patit aduerſariã conſuetu
dinem:a qua ſi ſuperet᷑ regnum dei
non poſſidebit.xlv. E.
Aui aliũ inebꝛiat: ⁊ ꝓpꝛiã ⁊ illiꝰ aiam edit.
cc.xv. C. cc.xxxj.C.cc.lj. B.
Ebꝛietas i. iam nec putat᷑ nec credit eſte pec-
catũ:ita vt irrideãt᷑ qͥ minꝰ bibere poſſũ ut.
cc. xxxj. A. cc. xxxij. A. D.
Coꝛpoꝛa noſtra qũ abundantioꝛi ebꝛietate
irrigant᷑:nec ſpiritalẽ culturã recipiũt:nec
fructꝰ animę neceſſarios reddunt:exẽplũ.
Om nnes ebꝛioſi ſunt quõ pa (cc.xxxj.B.
ludes in qͥbꝰ nil vtile aut durabile naſcit᷑.
Ex ebꝛietate multa mala tã coꝛ/
poꝛis q; aie naſcũt᷑.cc.xxxj.C.cc.xxxij. Z
Ebꝛioſi quõ ſe miſerabiliter ( fi.cc.lj.
excuſare conant᷑.cc.xxxj. D.cc.xxxij. B.
Ebꝛioſus oꝛe ſuo cõfitet᷑ apud ſe deum non
eſſe:quo inſpirãte poſſet erogare paupeti

brus. cc.xxxj. D.

Q comparet᷑ inſano. cc. lIj. SB8.
Ebꝛioſi beſtijs peioꝛes ſunt: ideo. cc. xxxj.
Ebꝛietas quid mali in (E.cc.xxxij. G. H.
ſe habeat:auctoꝛitatibꝰ ꝓbat᷑.cc.xxxj.F.
Ebꝛioſus ſi pęnitentiã non egerit: ſed vſq;
agd moꝛtem in ſua ebꝛietate permãſerit in

(c. lxv. J.

(SIbigẽ.

ſententiarũ

eternũ peribit. cc.xxxj. S. cc xxxij. D. 4F.

Ebꝛietas quaſi puteus inferni eſſe dicitur.

Sicut ꝑ cõſuetudinẽ acquiri (cc.xxxj. G.
ita ſtudio ſuperat᷑.cc.xxxj. H.

Zolerabilius eſt in carne moꝛi q; in aia per

ebꝛietatẽ interfici i. cc. xxxj. . cc.xxxij. B.
Cõtra clericos qͥ cũ ebꝛietatẽ deberẽt ꝓhi⸗
bere ipſi cogũt bibere.cc.xxxj. J.cc.xxxij.
Ebꝛietatis malũ tanq; inferni fo (D. ..
ueã vitare debemꝰ.cc.xxxij. A.
Vlictoꝛ ebꝛietatis vituperat᷑ ⁊ victꝰ ab ebꝛi
etate laudat᷑.cc.xxxij.A.in fi.
Qui ebꝛietati reſiſtit ⁊ ꝓ ipſa aliquas ptu⸗
lerit tribulationes:ad martyrij gloꝛia ſibi
reputabit᷑.cc. xxxij. B. in fine.
Qua cõſcientia vis nõ habere ſeruũ ebꝛio⸗
ſum:⁊ ipſe vis inebꝛiari.cc.xxxij.C.
Per ebꝛietates aias ſuas occidunt qͥ in ho/
noꝛe hoĩm vel angeloꝛũ aut ſanctox bibe
re hoꝛtant᷑.cc.xxxij.E.
Cõtra eos qͥ ſalſa aut cõdita ſibi cibaria pj
curant:vt foꝛtius bibant. cc. xxxij. F.
Qui nimiũ pſᷣſtat amico ad bibendũ efficit᷑
inimicus:qꝛ coꝛpus debilitat:⁊ animã oc/
cidit.cc.xxxj. D.cc.xxxij. G.
Qui diſſimiles ſunt paganis in ſide: ſi imi⸗
les in ebꝛietate fieri nõ debẽt.cc.xxxij.F.
Sobꝛius ebꝛioſum coꝛripiat.cc.xxxij G.

Eccleſia catholica nõ ſolũ poſt aduẽtũ chꝛi/ Ec

ſti:ſed ab initio mũdi multis ſiguris et ſa⸗
cramentis eſt pſignata.cc.xvij.A.
ÆO de⸗ repudiata ſynagoga eccleſiã ſi bi ex
gẽtibꝰdeſpõſauit:hfiguratũjfuit. lxxiiij. B.
FF. H. M. lxxxv. C. lxxviij.A. in medio.B.
M cõſtet ex circũciſiõe ⁊ putio quaſi du/⸗
obus parẽtibꝰ ipſo ſũmo angulari lapide*
chꝛiſto cõplectẽte:quoꝝ pꝛimꝰ erãt paſto/
res: alter magi. v. A. xxx. A. E. xxxj. A.
xxxij.A.xxxiiij.A.xxxv.A.lxxx. B. in fi.
ſit poſt ſynagogã vocata: ſᷣ ante ſyna⸗
gogã ꝓmiſſa ⁊ pᷣſigurata. cc.liij.A.
MHõ ex vna gente vt regina ſaba ad ſalomo
nem:ſed ex vniuerſis mundi partibus re/
ges paritura aduenit.cc.liij.B. C. D.E.
Tunc in chꝛiſtũ credidit cũ ad patrẽ aſcen/
Eccleſiã chꝛiſtus virginẽ fe/⸗ (dit. c. lij. B.
cit de meretrice. c. xix. F. c. vij. K. E.
. ſit oĩm credẽtiũ mater: qᷓ natos 4 moꝛ
tẽ regenerat ad ſalutẽ. cc.liij. „A.
Eccleſi ie eſt ſicut marię ꝑpetua integritas:
incoꝛrupta fccũditas.x. E. xij. B. c. xix. F.
ſit mater viſceribꝰ charitati:⁊ vuoin⸗
2

Annotatio

tegritate fidei. xvj. C. et. c.xix. 5.

Virgo eſſe nõ poſſet niſi ſponſum cui trade

ret᷑ filiũ virginis inueniſſet.xxv. D.

Intrinſecꝰ eſt viri ſui dignitate oꝛnata: nõ
foꝛinſecus mẽdacio fallente turpiter colo⸗

rata.iiij. F.
Quõ dicat᷑ nigra - foꝛmoſa lxxxvj B.
QQ dicat᷑ vidua.cc.j.D.et.cc.vj.A. BH.

QQOR dicat᷑ ciuitas in mõte poſi lta. cc. xviij. B.

Cõparat᷑ toꝛculari.cc.liiij. ¶.

Cõparat᷑ areę in qua grana ⁊ palee cõtinen

tur: ſed in iudicio vẽtilãda.c.lx.C.cc.xxj.
àQ non ſolũ ſpirita⸗ (D.E. cc. liiij. H.
les: ſed ⁊ carnales habeat: figuraliter oſtẽ
dit᷑.xlvj.C.D.liiij.B. C.
In eccleſia boni ⁊ mali ꝑmixti ſũt vt gemi⸗
ni in vtero rebecę:.lxxviij.B.
MW ha eat ĩ foꝛtes ⁊ inſfirmos:iuſtos ⁊ iniu
Eccleſia militãs recibit (ſtos.c.vij. B. C.
bonos et malos ſimul: triũphans nõ niſi
bonos: qð figuraliter oſtẽdit᷑.xlvj.C.D.
c.xlviij. A. B. C. c. lxx. C.

Cõplectit᷑ bonos malos: exẽplũ̃. cc. xlvij .

Eccleſia facit qð in ſn B. cc. liiij. B. C.
gulis ſuis membꝛiſ facit: exeplĩ.c. lxxxvj.
D. c.lxxvij.B.c.lxxxvii. D.
ꝓficit exercitatiõe bereticoꝝ. xcviij. A.
Si eccleſiã quę domꝰ dei eſt di / (cc.j. B.
ligimus:noſipſos diligimꝰ. cc. liiij. A.
Eccleſia ſancta catholica nos ſumꝰ quotqͥt
cchꝛiſtiani ſumꝰ toto oꝛbe diffuſi.c.xix. F.
Eccleſſã credere nõ in eccleſiã (c.lxxxi.O.
credere iubemur æ.xxxj. D. c. lxxxj. O.

Extra eccleſiã catholicã nõ eſt verũ ſacriſi/
cium: nec opus bonum fructuoſe ꝑagitur.

Abulti qͥ in eccleſia ſũt male (c.lxxxj.O.
viuẽdo ab eccleſia excludẽdi ſunt:⁊ multi
qui foꝛis eſſe videntur ita futuri ſunt vt in
ęternũ eccleſię ſocient᷑.cc.xxj. X.
Aultę ſunt eccleſię hereticoꝝ: ſed ꝗᷓ nõ eſt
catholica nec ſancta dici poteſt. c.xv. D.
MQ ſit yna toto oꝛbe terrari (c.xxxj.D.
diffuſa. c.ix. F. c. xlvij. JYJ.et.c.lvij.C.

EÆOR ſicutvitis creſcendo toto oꝛbe terrarum

diffũdit᷑.c.lxv. J.
Teſtimonia qͥbus ꝓbat᷑ in toto oꝛbe eſſe ec
Quõ eccleſiã in ſola afri/ (deſiã.c.lxv.R.

ca donatiſtę cõtẽdũt ex eo qð ſcribit᷑ VTbi

paſcis vbi cubas in meridie.c.lxv.S.
AQuõ ſdictavᷣba debeãt intelligi. c. lxv. T.
AQuõ eccleſiã in africa ⁊ ex africa oꝛtã falſę
interßtant ex verſu pſalmi: Deus ab au⸗

ſtro veniet ⁊cc.c.lxv. V.
Exponit Aug pᷣdictũ verſũ oſtedes ecke⸗
ſiã ab hieruſalẽ oꝛtã ꝑ oẽs gẽtes. c. lxv. X.
In eccleſia nihil incõgruũ ⁊ inhoneſtü agi
debet. cc. lij. E. cc.lj. E.

Qui ĩ eccleſia vel litigat aut verboſatur p

ſe ⁊ alijs eſt redditurus rõnẽ:qꝛ.cc.xv. C.

Qui in eccleſia vel ante baſilicas ſanctoꝛũ

ſaltationes exercere nõnetuit: chꝛiſtian
nõ eſt. cc. xv.E. cc.xvj.C.
Ediſicare ſupꝛa petrã aut ſupꝛa arenã quid gai
Ideo egere ſeruos ſuos (ſit.c.lxv.F. gg
deꝰ qieß ꝑmittit vt alios pbet. c.xlvj. C.
D.et.cc.j.C.

Egyptus tenebꝛę interptatur: et ſignißcat

mũdũ.lxxxiiij. B. C.lxxxv. A.B. lxxt vj.
Quid ſigniſicet ꝙ egyp/ ( A.lxxxvij.A.
tij maritimos fluctus ingreſſi aqua vindi
ce puniunt᷑.lxxxix.A. xc.B. (xc.D.
Egyptij tũic ſpiritalit᷑ in nobis extinguüt:
Egyptus quaãtũ diſtet a iudęa. Ixxxij. A.

Elementa deꝰ cõtra ſui naturã agere cõpel Ei

leret ſi hõ voluntati ei pareret.xc.C.in ſi.
Quis ſit elementoꝝ oꝛdo:⁊ vtrũ vnũ poſ/
ſet eſſe ſupꝛa alterũ.c.xlvij. D. F. G.

Elemoſynarũ plura ſunt genera: ſed qð ho

rũ ſit maximũ.cc.iij.D.cc.xliiij.D.
Elemoſyna coꝛpoꝛalis oĩbus integra eẽ nõ
poteſt: ſpiritalis omnibꝰ integra manet.
Elemoſyna magni meriti eſt (cc. vj.C.
debitũ relaxare cõfratri tuo vt tibi relaxe
tur debitũ tuũ a deo.c.lvij. EK.c.lx.F.
Ab elemoſynis faciendis nullus paupꝑ ſe ex
cuſare poteſt:qꝛ difficile aliquis inuenit᷑ qͥ
nõ habeat vnde alteri aliqd tribuat.lxij.
CL.c.lvij. K.L.cc.xxvij. A. cc.xxxiiij.J.
Qus ſint ꝑfectę elemoſynę.xcvj.S.
Elemoſynę meritũ angelũ meruit habere
operariũ: Et facit oculoꝝ purgationẽ: qꝛ
liberat a tenebꝛis pctõꝛũ.cc.xxvj.D.
Elemoſynã multũ valere ad delenda pctã:
ſcripturis ꝓbat᷑.l. M. M.QO.

Facile curat᷑ a vulneribꝰ pctõꝛũ qui ineceſſi⸗

tatẽ curauerit pauperũ. lxxvj. A.
ÆOR non poſſint nefanda crimina: ſed mi/
nuta ſine quibus hęc vita nõ agik: elemo⸗/
ſynis redimi.xcvj. Z.
De mininis grauis elemoſynaꝝ quidã glo
riãt᷑:⁊ aceruos obliuiſcũt᷑ pctõꝝ.xcvj.V.

M nõ ſit faciẽda ꝓpter laudẽ humanã: ſecd

vitã ęternã.c.lxxxij. B.in fuier.
De elemoſyna nemo ſuꝑbiat:qꝛ ſi pauꝑ in/

Ahe n
Qucoe le
giſrarſi
Lelaceente
auid ſaci⸗
Aunſit
metoclt
Pon wlen
olufien
inonuli
inui
Genoſtun⸗
hugtaet
lbavpen
nk.lFint
Altacth
pehetſini
Cuo in te
ſerenpl
Aperclene
usaperis
(lateno⸗
ſpvam:qu
.C.infine
Ghceno
quidochlu
Pectionede
Peedunt be
nneoſtene
Quonodoe
Podenon
Clrnoͤeg
lesnopote
mnundlcc⸗
6n Snannelne
En
Dicun vin
os deſced
mgnorun
ſi ec
ngrpi
Cphi i j
i Epiobanin
todick
Deimbus
temporib
natd
giſchen⸗
cllgtt. c
Einntesn
elsinnerdi
nntt

tiel
es lho⸗,
ndoreiüg

n nin

uin⸗ ſuni
nenlchitt⸗

imici
ſichs
actl.

unet ein

WAbinn
Ahn⸗.

Geſtaun indd

B. (d.
whisanguit
ia. den.
niager ⸗ e

õ D

Ntni mi
ni 26.
Knarſeicöhe
Pusiurgnain
brrgemne.
nick N.
imontthiſelr
i ta
i n nii
iti ul
tam
n n

N otabiliũ
iget pane:tu foꝛte iuſticia. c. xlvj. D.
AQuãdo elemoſyna ſit in dextera vel in ſi/
niſtra:figuraliter oſtendit᷑.cc.xvij. B. C.
Te faciente elemoſynã neſciat ſiniſtra tua
quid faciat dextera: exponit .lix. . et. lx.
Elemoſyna publica tũc fit occul- ( totũ.

ta: et occulta publica. lx. D. C. cc. vj. DO.

Mon valenti ieiunare elemoſyna ſine ieiu/
nio ſufficit: ſed ieuniũ ſine elemoſyna om
nino nullũ eſt bonum lxij. B.
Q pcipue ĩ feſtiuitatibꝰ ſũt tribuẽde.i i. C.
Elemoſynas ideo quidã facre nolũt quia
pauꝑtatẽ timent.cc.xxv.C.
Cũ pauperi dat᷑ nõ amittit᷑:ſed in cęlo repo
nik. l. J. in fine. K.cc.xxxiiij. C.

Qui facit elemoſynã nõ ꝑdit qð donat: ſed

perdet ſi nõ dederit.c.lx. F. cc. xxxiij. C.
Quod in terra ęgeno dat᷑ ꝑ eũ ad cęlũ mit/
tit᷑: exemplũ.l.L.cc.xx. D.in fi.cc xlv. M.
Si per elemoſynas aperueris pauperi ma/
nus: aperiat tibi chꝛiſt ianuas paradiſi.
Cur a te nõ accipiat elemo (cc. xxvij. B.
ſyuam: qui tecũ accepturus eſt regnum?
h. C. in fine. D. cc. xxv. D. E. cc. xxvij. E.
Qõ ꝑ elemoſynas hoiĩes dare poſſent:quõ
gquãdoq; luxurioſe cõſumunt.cc.xxxj.D.
Electionẽ dei nulla noſtra (cc. xxvij. A.
pcedunt bona opera aut merita:auctoꝛi/
tate oſtendit᷑.cc. xxiij. XF.
QAuomodo eligat iniquos qs odiat: exem⸗/
plo demon ſtrat.cc.xxiij. py.
QOur nõ elegit rhetoꝛes:nõ cõſules nõ diui⸗
tes:nõ potentes:ſed piſcatoꝛes: 7 infirma
mundi.cc.xxv. E.
gm Emanuel nobiſcũ deꝰ: exponit᷑ vj. A. viij.
E.xx.C. xxvij. E. circa fi.c.xliij. .

En Dictum virgili quomodo eneas ad infe/

ros deſcẽdit et pater ſuus oſtẽdit ſibi aias
magnoꝛum romanoꝛum ad coꝛpoꝛa redi⸗/
turas ⁊c.c.xliij.D.
En griphie grece qᷣd ſi . lxviij. D lxx. C.
Ephi triũ modioꝛum mẽſura eſt: figurat.
Epi Epiphania gręce manifeſta / (c.xcvij. B.
tio dicit᷑ xxx. A.xxxj.C.in fi.xxxij. A.
De tribus epiphanijs chꝛiſti ſub diuerſis
tempoꝛibꝰ eodẽ tñ die. xxix. A. xxxvj. „.
Er Nõ curat diabolus quomõ (xxxvij.A
quiſq; erret qꝗͥ¶ omnes errãtes ſine iudicio
colligit. c. lxxv. ρ . W
Errantes reuocandi ſunt. c. ixv. DH.
E i Ea inter oia metalla diutius durat:et plus
ſonat:et quid ſigniſicet. c.). .

Elſau carnales ſisurat. lxxviij. B. H
Eſtatis nomine quid figuret᷑.cc. xij. D.

Sicut quattuoꝛ ſunt differẽtię ętatũ in 10, Et

poꝛe humano:ita ⁊ in aia:qð figuralit oſtẽ
dit᷑xcix. F. cc.xxxvij.A.

Cum auditur ſine initio gternitas: nulla ibi

qugrenda eſt etas. c. xcix.V. in fine.
Eua cur de latere viri ſit foꝛmata.cc.liij. A.

Quibus maledictionibꝰ tareganger.

greſſione mandati.xv. B. xxj. C.
In euchariſtię inſtitutione chꝛiſtus ß ßcipue
humilitatẽ ſuã cõmẽdauit.c.xxvij. B.
Euchariſtiã pcepturus pꝛius diligenter co⸗
ſciẽtiã ſuã examinare debet. c. xxvij. D.
Qui vult accipere vitã: mutet vitã. . A.
Ille digne percipit.j. .
Ibi percipit᷑ vbi vita ęterna bcipit c. xl. C.
D. c. xlvj. B. in fſnine.
Ante euchariſtię ꝑceptionẽ aliquot dieb⸗
cõtinẽdũ eſt a cõcubitu.cc.xlvj.c.
noõ ſſumat accipere:qui ſe aliquo crimine
vulneratũ eſſe cognouerit: niſi pꝛius oꝛa⸗
tionibus:ieiunijs et elemoſynis ſe mũda⸗
Qui ſe ab altari humili (uerit. cc. lij. B.
ter ꝓ emẽdatione vitę remouerit: ab ęter/
no illo qð in cęlis eſt remoueri pemit? non 8
timebit.cc.lij. B.

Qualẽ ſniam merebit᷑ audire:quis ad altare

dñi aut ebꝛioſus aut adulter vel odiũ in
coꝛde retinẽs pſumit accedere.cc.lij.C.

Qui ad iſtud altare caſto coꝛpoꝛe ⁊ mundo

coꝛde venerit: ad illud qð in celis eſt felici
tranſt migratione puegiet. cc.lij. D.

Euchariſtia nõ eſt ſuſcibienda in anima ſoꝛ

dibus pctõꝛũ plena: exemplo oſtenditur. .
cc.lij. EKR.
Eutyces dogmatizat in chꝛiſto vna tm̃ elle e
naturã.cc.ix. A.

AQui euan geliũ annücianti licite ſumũt vn/

de viuãt: nõ vt rẽ magnã vili pꝛecio ven⸗
dant.c.lxv. C. circa i.·
Tanta eſt euangelij auctoꝛitas vt qꝛ in euã
geliſtis vnus loquebat᷑ ſpiritus: verũ ſit
etiã qð locutus eſt vnus.c.xl. A.
Euangeliſte aliqua ſi nguli dicunt alij tres
non dicunt: aliqua duo dicunt alij non di
cunt:aliqua tres dicunt ⁊ vnus non dicit.
c.xl. A. c. lv. A.
Nõ omnia omnes dicunt aug ab aljs pꝛe⸗
termiſſa munt: ſed ita vt inter ſe nõ repug⸗
nent. c.xxxix. A. et.c.lij. A.
Eν nũqᷓ; inter ſe ſint acttkanen eſt
3

Annotatio

ab eis qui hoc potuerunt adiutoꝛio dei.
Cur duo euangeliſtę mar/ (c.xxxix. A.
cus et lucas nõ fuerũt apoſtoli.c.xlvj. A.
Eunomianus erroꝛe ſuo eccleſiam oꝛienta/
lem infecit.c.lxv. JA.circa finem.
Ex Excommunicatio ex charitate pꝛocedat.
xlij.D. circa finem.
Aui ſuũ reatũ agnoſcẽs ipſe ſe humilit ab
altari eccleſię ꝓ emẽdatione vitę remoue/
re voluerit: ab eterno illo ⁊ cęleſti cõuiuio
excõicari penitus nõ timebit. cc. lij. DBD.

Qui exemplum pꝛębet pꝛoximo male vite:

quantum in ipſo eſt eum occidit ⁊ pꝛo eo

rationem redditurus eſt T. lxv. E. cc. xxxj.

J.cc.xxxij.E.cc.l.E.

Quãtiſcũq; quis exẽplũ ſancte vel male vi

teę pꝛebueerit: cũ tantis et pꝛo tantis mer/
cedẽ accipiet aut dãnationem ·c.lxiij. C.
circa finem. cc.l.E.

Exire debemus ex trib? Hj. A. B. C. rviz.

A.in fine. B. C.

Exploꝛatoꝛes terrę pꝛomilſſi ionis quid agu⸗

rabant. c. A. B. c. vj. B. C.
Exultare debemus deo nõ nobis:et cur cũ
tre eine „B. (C. ix. J.

acinus quid ſit ꝓpꝛie et quomodo curet᷑.
ui curam bonę ſfame (.L lxxxxij. hh.

on facies alteri quod tibi nõ vis

acquire.cc.xxxviij. JYꝓ.
. Wagnll eſt malis actibus nũqᷓ; dediſſe lo/
cuu le
e laboꝛaſſe.cc.xxxviij. k.
e fame ſamarięet eius myſterio.cc.xj. per

Faſtidiũ nullũ erit vbi nullus (totü.

defectus.c.lij. D.circa finem.

XTunc fatigat᷑ chꝛiſtus quãdo fidelẽ vopu⸗

lum inuenire nõ poteſt.xcij. A.
QQ ᷓfatum nihil ſit.xxxj.B. xxxiiij.C.D.

Fe TFebꝛes animę ꝗᷓ dicãt᷑.xcvj.M. (xiij. C.

Mul felicius fęlicitate interioꝛi.c.v.G.

Cur feęlicitatẽ mũdi habeãt mali boni in,

feęlicitatẽ.cc.xx.PB.

Non eſt ſocialis fęlicitas quã toꝛquet felici

tas aliena.cc. xxxix. L.

Feminę nomine:carnis cõcupiſcẽtia agni⸗

„ 7, 77

ficatur.lxxxiiij.B. in fi.xxxix.B. C.
Qui fęminarũ extranearũ nõ vutt familia/

ritatẽ vitare ſuſ pecta: cito dilabu i in ruina

cc.l. C. D.

cies dei ꝓ ſeptura ſancta ponit᷑.

fleri: ſic intelligit᷑.xcvj.Q.in fi. R..

colis:ſtudio tuo gratis integrę opinionis

d foꝛtius eſt falſis ſuſpitionibꝰ nũq;

Ad fęminas exhoꝛtatio vt iuuenilia deſide
ria fugiãt ⁊ floꝛẽ carnis ſug alienis oculis
nõ ingerant.cc.xlvj.G.
Fenerari eſt minus dare et plus accipere.
c.xlvj. D.
Eſto fcneratoꝛ dei. Z bidẽ. et. cc. xlv. .

AQui fenerat᷑ quãdo accipit gaudet: quan/

do reddit ploꝛat:vt accipiat pᷣcatur ne red

dat calumniat᷑.c.xlvj. D.

Qui feria quinta ob honoꝛẽ iouis laboꝛare
nolunt: duriter caſtigandi ſunt.cc.xv. ꝓ.
Feſta eccleſię recte colunt:qui ſe filios eccle
ſig eſſgognoſcunt. cc. liij. A.

CLar feſta ſanctoꝛũ celebꝛant᷑.cc.lj. A.

Ideo ꝑ ſingulos annos celebꝛant᷑:ne qð ſe⸗
mel factũ ẽ de memoꝛia deleat.c. lxxrii.

A. c.lxxxvj. A.

Ita feſtiuitas ꝑagat᷑:vt relaxatione coꝛpo /
rũ mentis puritas nõ obfuſcet᷑.c.lvij. A.
Ficulnea triẽnio ſteril qͥd ſignificet.c.lj.B. Fia
Cur infructuoſa maledicat᷑ a xpo.lxxiiij. G.
Fides appellata eſt ab eo quod ſit quod di
cit᷑. Duę ſyllabę ſonat:pꝛima a facto: ſcöa

a dicto. cc. xxxvij. B.

antiqui nõ erãt alieni a fide chꝛiſti quo⸗
rum charitate nobis pᷣnunciatus eſt chꝛi⸗
ſtus:ſine cuius fide quiſq; moꝛtaliũ nec fu
it:nec eſt:nec eſſe poterit aliquãdo iuſtus.
cc. xxiij. X.
O* ſit earundũ rerũ ꝗᷓ nõ vident᷑. c.xl. D.

ſuccedit ſpei. liij. D.
Nulla erit merces fidei ſi modo vis videre

qð teneas.cc.xlv. D.
EÆO ſit bonoꝛũ oim fũdamẽtũ: ⁊ humang ſa
lut: initiũ.xxxviij. A.in medio.c.lxxxj.A.

Facit opus eſſe meritoꝛiũ ſalutis:⁊ ipſa do
num dei eſt. cc. xxiij. VU.

Fidẽ catholicã omnis homo:maxime ßai⸗/
catoꝛes populi addiſcant xxxviij. D.
Cur quę coꝛde ſeruetur: oꝛe ſit pꝛoferenda.

Figem ſimpliciter ⁊ immobili (c. lxxxj. D.

ter tenere debemus nõ rationes fidei in-
ueſtigare.c.lxxxj.KC.
Lex ſidei noſtreę i trinitate cõſi ſtit. c. xxxj.B.
Qj ſides vera non niſi apud catholicam d
nõ in angulo:ſed vbiq; eſt.iiij. V.
Fides a terra in cęlum erecta eſt.xxj.C.
Fidei exẽplũ abꝛahã fuit.xlvj.E.vſq; J.
Dat fides qð natura negat.lxviij.E. F.
ÆOR libẽter accipit quicquid arduum vide⸗
debatur incredulis. lxviij. B.
Cur poſt paſſionẽ chꝛiſti aeueuit: isnoli

S ſo⸗ diſt
ſlhluciss
lshdbe
gifenal
ſhan fo⸗
Ouinpouir
tneeſan
Quiznndenh
dubietatis
gifien be
ſalnalehe⸗
Opfaterea
Sedleg
ain duecti
utociola
l pfaüte
Fihesqorn

Ounesfiden
Gerevolun
Lun tedoft
betur. Jbid
Lucetadocu
los carnis.
Felisomnn
habebitin

ſclusch

glii.Cc
Ab.

gisdeſie

e Hinm
o poteck di
Qſtnnlsg
Oſterpan
lodeuser
mineattan
Oſtdals
Mkerſedne
Paonckfacn
latgenims
geperonn
liusſen
Qifloft
hnipotente
Aqusdir
bſtantin
duinn
ſaltay
QAlinn
Nteen

i el
l llucn;

1.2.
Mih. 4
cheniſed
ei t

Mutanontanen

diͤſect h
ignifench b.4
iiihi

Ruoditgtet n

gings tao

inſteanika
undusck chi

Nönaatlünd

tingnidrn

Manic .

nocdres iee

nati⸗ NMn

nchol

iſanstd

mommnnit

nmüt
Nrit noſnen
bin d lun
gnonrs idd

cd tie d
t atolut
. in
e 9
mei,
mulrit3
t min nn

i6.

tiktüttt

nuniß⸗

Notabiliũ

rer oſtendit. lxxxiiij. A.

Fides catholica chꝛiſtiano necelle aria eſt: qaꝛ
in ipſa diſtin guũt᷑ filij dei a filijs diaboli:
filij lucis a tenebꝛarum:hęc poꝛta viteę ⁊c.

Alius habet facultatẽ defenden (liij. A.

di fidem:alius illã facultatẽ nõ habet ſed

ipſam ſidẽ habet.c.xxxix.A.circa finem.
Qui nouit defendere fidem titubantibus

eſt neceſſarius non credentibus. Ibidẽ.
Quia in defenſione fidei caurantur vulnera

dubietatis et infidelitatis: qui ergo defen
dit fidem bonus eſt medicais nõ ſanoꝛum
ſed male habentium. IJbidem. 2

O pficit exercitatione maloꝝ. lxxxviij. A.
Sine dilectione inanis eſt et demonis: ſed

cuĩn dilectione chꝛiſtiani. c. lxxxj. 9.
Sicut ocioſa eſt ſine operibus bonis:ita ni

hil ꝓficiũt oꝑa bona ſine fide recta.liij.B.

Fides quoꝛundã doꝛmit:⁊ quoꝛunda vigi⸗/

lat.cc.xxj.C.cc.xlv. O.
Omnes fidem exigunt ſed nõ omnes rec-⸗

dere volunt.cc.xij. J. in fine.

Cum reddit᷑ habet᷑: ꝛcum nõ reddit᷑ non ha⸗

betur. IJbidem.

Lucet ad oculos coꝛdis quõ aurum ad ocu
los carnis. Ibidem.et.xcvj.R.
SFitgelis omnis qᷣ in chꝛiſto credit quattuoꝛ

habebit in ſe. iij. D. xcix. F.

Fisg Figulus chꝛiſtus dicit᷑:ager figuli eccleſi ia.
c.xiiij. C.c.xvij.C.c.xxj.D in ſi. ..xxviij.

* *

Fil Filius dei ideo multis nominibꝰ appellat.

c.xc. B. in medio. C. (c.lxxxix. C.

MNõ poteſt dici filius niſi habuerit patrem.

ſit talis qualis pater.c.xc.B.

ſit ex patre ⁊ cũ patre: omnipotẽs: equa

lis deus ex deo: dies ex die: lumen de lu/
mine:attamẽ vnꝰ dies ⁊ vnũ lumẽ.iiij.E.
OR„ ſit deus ⁊ dominus tantus quantus eſt

pater: ſed nõ aliunde qᷓ; de patre.c.xc.D.
Non eſt factus aut adoptatus: (c.xcj.B.

ſed genitus: vnius cum patre ſi ubſtantis:
ac per omnia ęqualis.c.xej. D.
Filius ſemꝑ filius eſt.c xcj.C.in fine.
Qui filio ſubtrahit ęqualitatẽ: bonũ ⁊ om
nipotentẽ denegat patrẽ.cc. A.in fi.

Si quis dixerit filium nõ natum de patris
ſubſtantia: anathema ſit. vj. F. c. xxix. C.
O natiuitas filij nõ eſt facta vel creata vel

condita.vj. F.

Qui verum filium dei ex voluntate tanti
dicit eſſe ⁊ non potius de natiuitate:male

ſ ententiarũ

dictus eſt.vj. F. rlU
non ſit a patre quaſi er coniun gio na⸗
tus.c.xcix. D. H
Nunq; line patre fuit:oſtenditur ex dictis
gẽtilium. iiij. P. Q.c.xcix.E. F.

QQg filius dei nõ ſit minoꝛ patre:ex lege HD
phetis oſtenditur. c xcix.G.vſq;. H.

O„tanta eſt vnitas: tãta ſimilitudo æ cha
ritas patris et ſili:vt in patre ſit filius: et
in filio pater: nec tamen ideo filius eſt pa
ter. c. xcix. ᷑N.
Q ſit coęternus patri:nec fuit tẽpus quan
do non erat filius: quia omnia per ipſum
facta ſunt:⁊ etiã ipſum tẽpus.c. xcix.x. V

