quis dixerit ſe eſſe ſine peccato:mendax pis nõ eſt. Poſitus ergo i medio qᷣd dicat: muaglon⸗
eſt. Et in ipſius epiſtola iohanis inueni· 2zquid conſiteat᷑:aut quid ꝓſiteatur nõ in/ rſſn
mus: Si dixerimus quia peccatum non uenit. Pꝛoſiteri ſe eẽ ſine peccato periculo⸗/ Uientl
habemus: noſipſos ſeducimus. Memi, ſum eſt. Et non ſolum piculoſũ: ſed etis mẽI gum r
niſſe enim debetis bnenu Si irrten doſum. Hoſipſos inqͥt ſeducimꝰ: ⁊ veritas fuetpeee
Ania Peeote non habemus: noſioin nobis non eſt. Si dixerimus quia pecca W.
educimus: et veritas in nobis non eſtt. tum non habemus: ſed vtinã non haberes mbeſt.
Et rurſus in conſequẽtibus audis: Qui ⁊ diceres: Verum em̃ diceres. Mec in veri/ occie
natus eſt ex deo non peccat: quia qui tate ꝓmenda: vllũ iniquitatis vel veſtigiũ umnepen
facit peccatum non videt eum: neq; co½ foꝛmidares. Sed ideo malefacis ſi dicis:qꝛ tarden
gnouit eum. Omnis qui facit peccatum mẽdaciũ diciſ. Veritas inquit in nobis nõ gtun itr
de diabolo eſt. Ex deo non eſt peccatuʒ. eſt:ſi dixerimꝰ qꝛ peccatũ nõ habem⸗. Non ſettondn
Iterum terret nos: quomodo nati ſumꝰ ait:õ habuimus: ne foꝛte de ſterita vita Amnctllc
erdeo er duomonde ende becctodicctu videret: Habuit peccatũ homo iſte:õ fnmtten
3 feszin ictuntſumnuns dtissencdnan erauenofus terveoctpirns aber aenn
en umi. dung ee n as, ita eẽt: nulla nos anguſtaret queſtio. Dice/ „ Cecontrn
3 ne tan infanrius⸗Quid dixit iohan / remꝰ em̃: Fuimus peccatoꝛes: pᷣ mõ iuſtiſ/ Nin Gmnintin
nes: Qui nat eſt ex deo nõ peccat: p / cati ſumus. Habuimus peccatũ: ſed modo rin
ſe iohannes iterum dixit: Si dixerimus non habemꝰ. Mon hoc ait.Sʒ quid ait?: i· MWon
quia peccatum nõ habemus: noſmetip/ dixerimꝰ quia peccatũ non habemꝰ: noſip/ a
ſos ſeducimus: et veritas in nobis non ſos ſeducimꝰ: 2 veritas in nobis nõ ẽ. Poſt ain
eſte Magna ꝗſtio ⁊ auguſta. Et ad hanc aliquãtũ rurſus: Qui natꝰ eſt ex deo inqt: muhn
ſoluẽdam vtinamintentam fecerim cha/ noõ peccat MNuũuqᷣd iohãnes ipᷣe nõ erat natꝰ nchin
e ee . pᷣe nõ erat nat Centbuetn
qð inde dederit diſſeremus. deo- Siiobanes no erarnat exveo:dddͤA
e audinie: quu ſupᷣ pectus dñi recubuitzalt⸗ Job. ,„ pntenrt
T. 2 Aquuis ſibi audet ꝓmittere generationẽ fa- Puiboo
De eo quod Johannes dicit: cctã in ſe: quã ille habere non meruit: qͥ ſu Ao

ſterdenne

ſenen
useſtyſge
unus ene
lohaeren

ngn
mo deiniiz
uanik Cicii
iitenl Alin
n Sgina

See

idummgu

ſolosſchame⸗
Qucſmarigi
diſolgin nelee
fuertpecwe;
der deone
ckerdentotgs
nſtumetnorbin
gepagnant
petairttr
m'nennſe
Pineiodtr
id gitnmtit
nepermmmnt,
gialotcin
ſeduantn
renmnus gung

Antninnddn

dicors Nan

Nalenusl NNH

zingtunchet
nte l⸗
ſuedeinuſi
eletihotne⸗
cit
lumnggtl

—

n Eplam beati Johãnis Tractatus v⸗
pectꝰ dñi recumbere meruit: quẽ dñs plus cleſiã:qui non tempoꝛalia quęrit in ecclia:
qᷓᷓ cęteros diligebat: ipſum de ſpiritu nõ ge qui non ꝓpterea intrat vt tranſigat nego/
nuerat: Attendite nũc vba iſta.Adhuc an / cia ſecularia: ſed ideo intrat vt aliquid ſibi
guſtias noſtras cõmendo: vr ꝑ intentionẽ eęternuʒz pꝛomiſſũ teneat quo ꝑueniat:Me/
veſtram quę oꝛatio eſt ⁊ ꝓ nobis ⁊ p vobis ceſſe eſt ergo cogitet quẽadmodum ambu⸗
dilatet deus:et det exitũ ne aliquis in ver/ let in via:ne remaneat: ne retro eat:ne ab/
bo eius inueniat occaſionẽ ꝑditionis ſuę. erret: ne claudicãdo nõ pueniat. Qui ergo
Quod verbũ non eſt hdictum ⁊ conſcriptũ ſollicitus eſt: tardus non ſit:velox ſit:non
niſi ad medicinã ⁊ ſalutem? Omnis inquit recedat de via. hoc ergo dixi:quia qͥ natus
qͥ facit peccatñ ⁊ iniqͥtatẽ facit: Ne foꝛte ipeg- deo nõ peccat. Foꝛtaſſis m quoddã

cernas:peccatũ iniquitas ẽ. Ne dicas pec/⸗ peccatum voluit intelligi. Nꝗ erit aliter cõ
catoꝛ ſum:ſed iniquus non ſum: peccatu (SBrarium illi loco: Si dixerimꝰ quia peccatũ
iniquitas eſt. Et ſcitis quia in hoc ille ma nõ habemꝰ:noſipſos ſeducimꝰ ⁊ veritas in
nifeſtatus eſt: vt peccata auferat: et pecca nobis nõ eſt. Sic ergo foꝛte poteſt ſolui ꝗᷓ/
tum in illo non eſt.Et quid ꝓdeſt nobis q: ſtio.Eſt quoddꝗ peccatuz qð nõ poteſt ad/
venit ſine peccato? Om̃is qui nõ peccat in

peccat in mittere ille qui natus eſt ex deo:⁊ quo non
ipfſo manet.Et omnis qᷣ peccat nõ vidit ei admiſſo ſoluunt᷑ cetera:quo admiſſo cõſir⸗
neq; cognouit eum. Filioli nemo vos ſedu

mant᷑ ceętera. Quod eſt hoc peccatũ: Face-
cat: Qui facit iuſticia iuſtus eſt:ſicut et ile re cõtra mandatũ chꝛiſti: ↄtra teſtamentuʒz
iuſtus eſt. Jam iſta diximus:quia ſᷣm quã nouũ.Quod eſt mandatũ nouum? aãda
danm ſimilitudinẽ nõ ſm ęqualitatẽ dici ſo tum nouũ do vobis: vt vos inuicẽ diliga/
let.Qui facit peccatũ de diabolo eſt: qꝛ aknen iateninagte, ⁊ cõtra dile⸗

initio diabol“ peccat.Et h diximꝰ:qꝛ nemi/! ctionem fraternã: nõ audet gloꝛiari ⁊ dice⸗
nẽ creauit diabolꝰneq; genuit:ſᷣ imitatoꝛe re natũ ſe eẽ ex deo. Qui aũt ĩ dilectiõe fra/
eius ex illo naſcũt᷑. In h̊ manifeſtateſt filiꝰ terna conſtitutus eſt:certa ſi ũt peccata quo
dDei; vt ſoluat oꝑa diaboli. Ergo vt ſoluat nõ poteſt admittere:⁊ hoc maxime ne ode/
pctã venit ille qͥ nõ habet pctm̃.Deinde ſe- nt fratrem Et quid de ceteris peccatis fa ☚
quitur. O mnis q natꝰ? eſt ex Deo nõo cit:vnde dictum eſt: Si dixerimus qᷣa pec/
facit peccatũ:quia ſemen epꝰin ipſo catum non habemus:noſipſos ſeducimꝰ:⁊2
manet.Et nõ põt peccare qa ex deo veritas in nobis non eſt: Audiat ſecurita
B natꝰ eſt. Foꝛtiter inſtrinxit. SFoꝛtaſſis m̃ tem de alio loco ſi cripturę. Charitas coope/ I. Petri. 4.
quoddã peccatum dixit: non peccat: nõ m rit multitudinẽ peccatoꝛũ. Charitatẽ ergo
omne peccatum. At quid ait: Qui natus cõmendamꝰ:charitatem cõmendat hec epi
eſt ex deo nõ peccat: Certum quoddã pec- ſtola. Poſt reſurrectionẽ dñs qͥd aliud in/
catum intelligas: qð non poteſt admitte- terrogauit petrũ: Amas me: Et paruʒ fuit
re homo qui ex deo nat eſt. Et tale pecca/ ſemel interrogare:⁊ iterũ nihil aliud:et ter/
tum eſt illud:vt ſi quiſq; illud admiſerit cõ/⸗ tio nihil aliud. Cũ iam tertio ille tedio a ffi⸗
firmet cetera: ſi quis autẽ hoc non admiſe⸗ ceretnr:quaſi non ſibi crediderit: quõ qui
rit:ſoluet cętera. Quod ẽ hoc peccatũ? Fa/ neſciret quid in illo ageret᷑: tamen ⁊ pꝛimo
cere contra mandatũ. Quod eſt mandatũ? et ſecũdo ⁊ tertio hoc interrogauit.Zer ne⸗
3. Mandatũ nouũ do vobis:vt vos inuicey gauit timoꝛ:ter confeſſus eſt amoꝛ. Et ecce
Diligatis. Intendite: hoc mandatũ chꝛiſti amat petrus dſ̃m. Quid pꝛeſtaturꝰ dño ?
dilectio vocat᷑. Per hanc dilectionẽ pecca⸗ Mõ em̃ ⁊ ipſe nõ turbatꝰeſt in ipſo pſalmo:
ta ſoluunt᷑.heęc ſi non teneatur: ⁊ graue pec Quid retribuã dño ꝓ omnibꝰ quę retribu/ ERS. 115.
catũ ẽ: ⁊ radix oim peccatoꝛũ. Intẽdite fra- it mihi:ui em̃ dicebat hec i pſalmo: attẽ
tres:pꝛotulimꝰ aliquid in quo bene intelli - gdebat q;ta ſibi eſſent ſſtita a dño: ⁊ qrebat
gentibus ſoluta eſt queſtio. Sed nunqd cũ quid retribueret domino: ⁊ nõ inueniebat.
celerioꝛibus tantũ ambulamus viaʒ? Et Auicquid enim retribuere volueris:ab ip/
tardiꝰam bulãt nõ ſũt relinquẽdi. Verſemꝰ ſo accepiſti qð reddas.Et qͥd inuenit quod
B; quibꝰ poſſumꝰverbis:vt ad oẽs pueniat. retribuat? Quod:vt diximꝰ fratres:ab i-
Puto em̃ fratres:qꝛ oĩs homo ſollicitus eſt ſo acceperat:hoc inuenit quod retribueret.
pꝛo anima ſua:qui non ſine cauſa intrat ec- Calicẽ ſalutaris accipiã et nomẽ dũi inuo/

Eyrxrvpoſitionis ſancti cluguſtini

cabo. Quis em̃ illi dederat calicẽ ſalutarẽ:
niſi ille cui volebat retribuere:? Acciꝑpere aũt
calicem ſalutarẽ:⁊ inuocare nomẽ dñi: hoc
eſt ſatiari charitate: et ita ſatiari vt non ſo/

lum nõ oderis fratrem:pfecta charitas eſt:

ſ vt paratus ſis moꝛiꝓ fratre.hãc ipſe do⸗/

minus in ſe exhibuit: moꝛtuus ꝓ omnibꝰ:

oꝛans ꝓ eis a quibꝰ cruciſigebat᷑:⁊ dicens:
Zudj.a3. Pater ignoſce illis quia neſciũt quid faci-
unt. Sed ſi ſolꝰ hoc fecit: nõ erat magiſter:
ſi diſcipulos nõ habebat. Secuti diſcipuli
hoc fecerunt:Lapidabat᷑ ſtephanꝰ et genu
Actj.⁊. flexo ait:Domine ne ſtatuas illis hoc deli⸗
ctum. Amabat a quibuſ occidebatur:quia
2. Cori. 12. 7 P ipſis moꝛiebat᷑. Audis apłm paulũ:Et
ipſe inquit impendar ꝓ animab“ veſtris.

Inter illos em̃ erat ꝓ quibꝰ ſtephanus de/
pꝛecabat᷑:quãdo eoꝛũ manibus moꝛiebat᷑.

C⸗tPerfecta ergo charitas hec eſt. Si quis tã⸗

G

tam habuerit charitatem: vt paratus ſit ꝓ
NPhit.i. nerit:quid dicit: Mihi viuere chꝛiſtus eſt:

fratribus etiam moꝛi:ꝑfecta eſt in illo cha/
itas. Sed nũquid mox vt naſcit᷑: iã ꝓꝛſus
ꝑfecta eſt: Vt ꝑficiat᷑ naſcit᷑: cũ fuerit nata

nutrit᷑:cũ fuèrit nutrita roboꝛat᷑: cum fue/⸗

rit roboꝛata pficit᷑: Cũ ad perfectionem ve-

⁊ moꝛi lucrũ. Optabã diſſolui ⁊ eſſe cũ xꝰo
multo magis optimũ:manere in carne ne/
ceſſariũ pꝛopter vos. Pꝛopter eos volebat
viuere ꝓ quibus paratus erat moꝛi. Et vt
noueritis qꝛ ipᷣa eſt ꝑfecta charitas: quã nõ
violat ⁊ in qua nõ peccat qͥ natꝰ eſt ex deo:
Job.21. B dñs dicit petro: Petre amas me? Et ille:
Amo. Mõ dixit:ſi amas me:obſequere mi/
hi. QAQñ em̃ erat dñs in carne moꝛtali: eſuri/
uit:ſitiuit. Eo tempoꝛe quo eſuriebat ⁊ ſiti

ebat ſuſceptus eſt hoſpitio:miniſtrarũt illi
qᷣ habuerũt de ſubſtãtia ſua: Sicut legimꝰ

Zucdj.i9. in euãgelio: Suſcepit eũ ʒach: ſaluꝰ factꝰ
eſt a moꝛbo ſuſcepto medico.Quo moꝛbo?
Auaricię.Erat em̃ ditiſſimꝰ⁊ pꝛinceps pub

licanoꝛũ. Attendite ſanatũ a moꝛbo auari/

cię. Dimidiũ inquit bonoꝛũ meoꝝ do pau
peribus: etſi cui aliquid tuli quadruplum
reddã. Ideo ſeruauit alterum dimidiũ: nõ

quo frueret᷑:ſed vnde debita ſolueret. Su/

ſcepit ergo tunc medicũ hoſpitio:qꝛ erat in

firmitas carnis in dño:cui hoc obſequiũ pſ/

berent homines. Et hoc:qꝛ voluit pꝛęſtare
obſequentibꝰ. Obſequẽtibꝰ em̃ ꝓderat:nõ
illi. Cui em̃ angeli miniſtrabant hoꝛũ obſe
Beg .⁊. quiũ requireret: Nec helias ſeruꝰ illiꝰ h̊ne/

cum iſtam epiſtolã inciperemus:nihil in ea

ceſſarium habebat aliquando: cui panem
⁊ carnem per coꝛuum mittebat:⁊ tamen vt
vidua religioſa benediceret᷑:mittitur ſeruꝰ
dei. Paſcitur a vidua queʒ deus in ſecreto
paſcebat. Veruntamen quanquam de his
ſeruis dei ſibi pꝛeſtent:qui eoꝛum indigen⸗/
tiã conſiderent: ꝓpter illã mercedem a dñio
in euangelio poſitam manifeſtiſſime: Qui
ſuſcipit iuſtũ in nomine iuſti:mercedẽ iuſti

accipiet. Qui ſuſcipit ꝓphetã in nomine Mattp.io.

ꝓphᷣę:mercedem ꝓphetę accipiet.Et qui
dederit calicem aquę frigidę vni ex his mi/
nimis tantũ in nomine diſcipuli:amen di/
co vobis non ꝑdet mercedem ſuam. uis
ergo ſibi ſſtẽt qui hęc faciũt:tñ nec hoc po/
terat ſᷣberi aſcẽſuro in celũ.Quid illi pote/
rat retribuere petrus qui amabat illũ: Au⸗
di: Paſce oues meas:id eſt fac ꝓ fratribus
qð ꝓ te feci. Om̃es ſanguine meo redemi:
nolite dubitare moꝛi ꝓ veritatis cõfeſſiõe:
vt cęteri vos imitent᷑. Sʒ hec vt diximꝰ fra
tres ꝑfecta charitas eſt: qui natꝰ eſt ex deo
habet illam. Intendat charitas veſtra: Vi .
dete quid dicam. Ecce accipit ſacramentũ
natiuitatis homo.Baptizatꝰ ſacramẽtum
habet:et magnũ ſacramentũ:diuinũ: ſan/
ctum:ineffabile.Conſidera quale:vt nouũ
hominem faciat:dimiſſionẽ oĩm peccatoꝝ.
Attendat tamẽ in coꝛ: ſi ꝑfectũ eſt ibi qð fa
ctum eſt in coꝛpoꝛe. Videat ſi habeat chari
tatem:⁊ tunc dicat:natus ſũ ex deo.Si aũt
nõ habet:characterẽ qͥdẽ impoſitũ habet:
ſᷣ deſertoꝛ vagat᷑. Habeat charitatẽ: aliter
nõ ſe dicat natũ ex deo.Sed habeo inquit
ſacramẽtũ. Audi apłm:Si ſciam oia ſacra / 1. Corl. iz·
menta:⁊ habeam omnẽ fidem ita vt mon/
tes tranſferam:charitatẽ aũt nõ habeã:ni⸗
hil ſum. Hoc ſi meminiſtis cõmendauimꝰ:

nobis ſic cõmendari: quomodo charitatẽ.
Et ſi videt᷑ alia ⁊ alia dicere:illo facit redi/
tum: et ad ipſam charitatẽ oia vult referre
ãcũq; dixerit. Videamus ſi ⁊ hic hoc facit:
Attendite.Omnis qui natꝰ eſt ex deo:non
facit peccatũ. Quęrimꝰ quod peccatũ:qꝛ ſi
omne intellexeris:contrarius eris illi loco:
Si dixerimus quia peccatuʒ non habemꝰ:
noſmetipſos ſeducimus ⁊ veritas in nobis
nõ eſt. Ergo dicat qð peccatũ:doceat nos:
ne foꝛte ego temere dixi pctm̃ hoc eſſe viola
tionem charitatis. Quia ſicut ſupꝛa dixit:
Qui odit fratrẽ ſuum in tenebꝛiſ eſt:⁊ in te/

†

ebioantll
beegetenan
aliödtitu⸗
chanituen.

ullektaf

ooinatus
nncbn

Crle ſtrebum del

angelüego
paccherqre
le Cidenmun
nahe
ſduboli
(ſtadeo⸗70
Uin Leteiin
Alnodlrfi
Udlcumere
Sigentleon
Gonsenton
Aeluanbepe
leſtor acl
Nenonkfdin
tue Auibi
Cipienoſüͤ
Uhrewagad
ſoläpodebe⸗
habensdo
lotz Dligtelte
us. Erpien

Undeaz matgurte

deſcnbkkin
ritätye
ei herett
änſhltbi
(un babe
geyngentie
huschnöri
rüenmuseg
legnanore
Fonyſcldei
Piihonit
Wyiesdi
alaiesip,
udels

Ilundlig
Ahucgt.
Uifin-
into
E felait nod
uu aiſh
Uſan

manleſtlirg
eüſknnti
Nheiznn
dar uhng
notenigzen
nutmind
ſaüräinan
cgi Quilige
guimmadulied

dckhtrfnte

Ngrneneo aten
onascſtſie
Sbandpp
kquucade
tchanns
Aapit ameri
tzur aninn
henci:diuniin
lanquaenni

onedinee .

igecnückbi
leatſibehaen
nsſiaden n
teinpotih
etcnitii
Sedbaben
Silantuln
iimutm
zinitman
fwätaiu,

—

In Eplam beati⸗
nebꝛis ambulat:⁊ neſcit quo eat:quia tene
bꝛę excecauerunt oculos eius. Sʒ foꝛte ali⸗

quid dixit in poſterioꝛibꝰ ⁊ non nominauit

charitatem: videte qa circuitus ille vᷣboꝛũ
hunc habet finem: hũc habet exitũ. Ois
qui natus eſt ex deo:nõ peccat:qͥa
emen ep in ipſo manet.Semẽ dei:id
eſt verbum dei. Unde dicit apoſtolꝰ: Per
euangeliũ ego vos genui. Et nõ poteſt
peccare:qꝛ ex deo natus eſt.Dic ad/
huc. Videamus in quo nõ poteſt peccare.

In hoc manikteſtati ſũt filij dei ⁊ fi/
nO
eſt a deo: ⁊ qui no diligit fratrẽ ſu/

lij diaboli.O is qui nõ eſt iuſt⸗

um.Certe iã manifeſtũ eſt vnde dicat: Et
qui nõ diligit fratrem ſuũ. Nilectio ergo ſo
la diſcernit inter filios dei ⁊ filios diaboli.
Signent ſe omnes ſigno crucis chꝛiſti: Re
ſpondeant omnes: Amen. Cantẽt omnes
alleluia: Baptiʒzẽtur oẽs: Intrent omnes

eccleſias: Faciãt parietes baſilicarũ: Mon

diſcernunt ſilij dei a filijs diaboli niſi ĩcha/
ritate. Qui hñt charitatẽ: nati ſũt ex deo:

qui nõ: nõ ſũt nati ex deo. Magnũ iudici-
um:magna diſcretio. Quicqͥd vis habe:&̊

Bo. 1z.

ſolũ nõ habeas:nihil tibi ꝓdeſt. Alia ſi nõ
habeas: hoc habe ⁊ impleſti legẽ. Qui em̃
diligit alterum:legem impleuit: ait apoſto
lus.Et plenitudo legiſ charitas. Puto iſtã
margaritam eſſe illam. Homo negociatoꝛ:

deſcribit᷑ in euangelio:qui iuenit vnã mar⸗

garitã:⁊ vẽdidit omnia ꝗ̊ habebat et emit

eẽs.Heęc eſt margarita pᷣcioſa charitas: ſine

ã nihil tibi ꝓdeſt qðᷣcũq; habueri. Quã ſi
ſolam habeas:ſufficiat tibi. Mdo cum fi/

de vides:tũc cũ ſpecie videbis. Si em̃ ama

viderimus? Sed vbi nos debemus exerce/ terrogentur an dixerim: ⁊ non reſpondeãt.

re? In amoꝛe fraterno. Potes mihi dicere:
Non vidi deũ. Nũquid potes mihi dicere

mus cũ nõ videmus:quõ amplectemur cũ

nõ vidi hominẽ: Dilige fratrẽ. Si em̃ frẽm

quẽ vides dilexeris: ſimul videbis et deũ:

quia vides ipſam charitatẽ: ⁊ intus inhabi

tat deus. Qui nõ eſt iuſtꝰ:non eſt ex deo:et

qui non diligit fratrem ſuũ. Quia hec 6–

E

Señ. 4.

feſtauit nobᷣ in

anũciatio. Vide quõ confirmat. Qhuia
hec eſt qnunciatio qua audiuimus
ab initio vt diligamꝰ inuicẽ. Mani⸗

tum quiſqͥs facit: in peccato illo eſt ſcelera⸗
to:in quod incidunt qui nõ naſcũt᷑ ex deo.
Non ſicut chain:qͥ ex maligno erat

gratia occidit:!O

em̃: ⁊ inuidit ſtanti. Non ideo voluit deij⸗

de ſe dicere: Cõtra H̊ mãda/

ohãnis Tractatus v

occidit fratrem ſuum.Et cuius rei
uia opera eiꝰ ma
ligna fuerunt: fratris vero eius iu
ſta.Ergo vbi eſt inuidia:amoꝛ fraternꝰ eẽ
nõ poteſt. Intendat charitas veſtra: Qui

inuidet nõ amat. Peccatũ diaboli eſt in il /

lo: qꝛ ⁊ diabolꝰ inuidendo deiecit. Cecidit

cere vt ipſe ſtaret:ſed ne ſolus caderet.Te/

nete in animo ex hoc qð ſubieci: Inuidiaʒ

non poſſe eſſe in charitate. habes aꝑte cũ

lauderet᷑ ipſa charitas: Charitas nõ ęmula 1. corl. 1z.

tur. Mon fuit charitas in chain. Et niſi eẽt
charitas in abel:non acciperet deus ſacriſi/
cium eius. Cum em̃ ambo obtuliſſent: ille
de fructibterre: ille de fgtib ouium: Quid
putatis fratres:quia deus fructus terręne-
glexit: ⁊ fetꝰ ouiũ dilexit? Hõ intendit de
ad munus: ſed in coꝛde vidit.Et quẽ vidit
cum charitate offerre:ipſius ſacrifſicium re/
ſpexit. Quẽ vidit cũ inuidia offerre:ab ip/
ſius ſacriſicio oculos auertit. Opa ergo bo/
na abel:nõ dicit niſi charitatẽ. Oꝑa vᷣo ma
la chain:non dicit niſi odiũ fraternũ. Paꝝ
eſt: qꝛ odit fratrẽ ſuũ et iuidit oꝑibꝰ bonis:
quia imitari noluit: necare voluit.Et hinc
apparuit qᷣa filius erat diaboli:Et ille hinc
apparuit iuſtus dei.Hinc ̊ diſcernũt᷑ hoĩies

fratres mei. NHemo attẽdat linguas:ſed fa-
cta. Coꝛ ſi non bene faciat ꝓ fratribus ſuis:
oſtendit quid in ſe habeat. Temptatiõibꝰ

ꝓbantur homines. Nolite mirari frẽs
ſimundꝰ vos odit. muũquid iepe vobᷣ
dicẽdũ eſt qͥd eſt mundus: MNõ cęlũ:nõ ter/
ra:nec iſta oꝑa ꝗᷓ de fecit:ſed dilectoꝛes mũ
di. Iſta ſepe dicendo qͥbuſdã oneroſus ſũ.
Sed vſq;adeo nõ fruſtra dico:vt aliqui in⸗

Ergo vel inculcando heęreat aliquid in coꝛ/
dibus audientiũ. Quid eſt mundus? Mü/
dus eſt: qñ in malo ponit᷑:dilectoꝛes mun/
di. Mundus :qñ in laude ponit᷑:celũ ⁊ ter-
ra eſt:⁊ quę in his opera dei. Vnde dicik:
Et mũdꝰ ꝑ eum factus eſt. Item mũdꝰ ple Jo
nitudo terrę:ſiẽ dixit ipſe iohãnes.Nõ ſolũ
autem noſtroꝝ ꝓpitiatio peccatoꝝ eſt:ſed
⁊ totius mundi.Mundi dicit:omniũ fide-
lium ꝑ oꝛbem ſparſoꝝ.Müũdꝰaũt in malo:
amatoꝛes mundi ſunt. Qui amant mun,
dum: fratres amare non poſſunt. Si odit
noſ mũdꝰ: Nos ſcimꝰ. Quid nos ſcimꝰ⸗
Quia tranſiuimꝰ de moꝛte advitã

Expoſitionis ſancti 8ᷣluguſtini

Vnde ſcitis: Auia diligimꝰ fratres.
Nemo interroget hominem: Redeatvnuſ/
quiſq; ad coꝛ ſuum: ſi ibi inuenerit charita/
tem fraternã: ſecurus ſit: qꝛ tranſit a moꝛ/
te ad vitã: Jã in dextera ẽ. Non attendat
qa modo gloꝛia eius occulta eſt: cum vene
rit dñs tunc aparebit gloꝛia. Viget em̃ ſed
adhuc in hyeme. Viget radix:vᷣ quaſi aridi
ſunt rami. Intus eſt medulla viget: int
Hſunt folia arboꝛũ:intus fructus: ſed ęſtatẽ
expectant. Ergo nos ſcimus qꝛ tranſiuimꝰ
de moꝛte ad vitam: quia diligimꝰ fratres.
Qui nõ diligit manet in moꝛte.Me
puteti fratres leue eſſe odiſſe. Odiſſe:an di
S ligere.Audi quid ſequi᷑. Oiĩs qui odit
fratem ſuũ: homicida eſt. Jam ergo
ſi cõtemnebat quiſqᷓ; odiũ fraternũ:nundd
⁊ homicidium in coꝛde ſuo contempturꝰ ẽ:
Non mouit manũ ad occidendũ hominẽ:
homicida iam tenet᷑ a domino. Viuit ille:
⁊ iſte iam interfectoꝛ iudicat᷑. Ois qui odit
fratrem ſuũ homicida eſt. Et ſcitis quia
oĩs homicida nõ habet vitaʒ eter/
nam in ſemetipſo manẽteʒ. In hoc
cognoſcimus dilectione. Perfectio
nem dilectionis dicit ꝑfectionẽ illam quaʒ
cõmendauimus. In hoc cognoſcimus di⸗
lectionẽ:qa ille ꝓ nobis animã ſuaʒ
poſuit:⁊ nos debemꝰ aiam ꝓfra/
tribꝰ ponere. Ecce vnde veniebat: Pe ⸗/
Job.ai. tre amas me:Paſce oues meas.MNã vt no/
ueritis frẽs:qꝛ ſic ab eo paſci volebat oues
ſuas:vt aiam ſuam ꝓ ouibus poneret:hoc
illi continuo dixit:Cum iuuenis eſſes pſᷣcin
gebas te:et ibas quo volebas: cũ aũt fue/
ris ſenioꝛ:aliꝰ te pᷣcinget:⁊ tollet te qͥ tu nõ
vis.Hhoc autẽ dixit:ait euangeliſta:ſigniſi/
cans qua moꝛte clariſicaturꝰ eſſet deũ:Et
cui dixerat: Paſce oues meas:doceret eum
onere aiaʒ ꝓ ouibꝰſuis. Vnde incipit cha
ritas frẽs? Modicũ attendite quo ꝑficiat᷑.
¶Audiſtis ipſũ finem ⁊ modum: Ipſũ et do/
Job. 15. minus in euangelio commẽdauit. Maio⸗
rreeum charitatem nemo habet ait:q; vt aiam
ſuã ponat qͥs ꝓ amicis ſuis. Perfectionẽ ̊
eius oſtendit in euangelio: ⁊ hic cõmenda/
ta eſt eius ꝑfectio.Sed interrogatis vos:⁊
dicitis nobis: Quãdo poſſũ habere iſtam
charitatem? Moli cito de te deſperare:foꝛte
nata eſt:ſed nondũ ꝑfecta eſt: nutri eam ne
offocet᷑. Sed dicturus es mihi:Et vnde no
ui?Auod em̃ ꝑſiciat᷑ audiuimus:vnde inci

awrte quomo viip.

piat audiamus.Sequit᷑ ⁊ dicit: Qui aũt
habuerit facultates mundi ⁊ vide
rit fratrem ſuũ eſurientẽ ⁊ clauſerit
viſcera ſua ab eo:quõ poterit dile/
ctio dei manere ĩ eo? Ecce vnde icipit
charitas. Si nõdũ es idone?ꝰmoꝛiꝓ fratre:
iam idoneus eſto dare de tuis facultatibꝰ
fratri. Jã ꝑcutiat viſcera tua charitas: t·

non de iactantia facias: ſᷣ de intimo adipe
miſericoꝛdię: vt conſideres illũ in egeſtate

poſitum. Si em̃ ſuꝑflua nõ potes dare fra -

tri tuo:animã tuã potes dare ꝓ fratre:? Ja

cet pecunia in ſinu tuo:quã tibi fures poſ/

ſũt auferre. Et ſi illã nõ auferẽt fures: mo-
riendo illam deſeres: etiã ſi te illa viuentẽ
non deſerat. Quid inde facturus es:Eſu/

rit frater tuus: in neceſſitate poſitus eſt: foꝛ
taſſis ſuſpenditur: a creditoꝛe anguſtatur:
Non habet ipſe:habes tu: frater eſt:ſimul

empti eſtis:vnũ eſt pꝛeciũ veſtrum: ambo
ſanguine chꝛiſti redempti eſtis: Vide ſi mi
ſereris:ſi habes facultates mundi. Quid
ad me ꝑtinet:foꝛte dicis? Ego daturꝰ ſum
pecuniã meam:ne ille moleſtiã patiat᷑: Si

hoc tibi reſponderit coꝛ tuũ: dilectio patri
non in te manet. Si dilectio patris non in
te manet:non es natus ex deo:quõ te glo

riaris eſſe chꝛiſtianum? Momẽ habes ⁊ fa-
ctum non habes. Si autẽ nomen ſecutum

fuerit opus:dicat te quiſq; paganum:tu fa
ctis oſtende chꝛiſtianũ. Mam ſi factis non
oſtendis chꝛiſtianum: omnes te chꝛiſtianũ
vocent: quid tibi ꝓdeſt nomẽ vbi res non

inuenit᷑: Qui aũt habuerit facultates mũ/
di: ⁊ viderit fratrem ſuũ egentem:⁊ clauſe/
rit viſcera ſua ab eo:quomodo poteſt dile/

ctio dei manere in eo⸗ Et ſequitur. Filio/
li non diligamꝰ verbo tantũ ⁊ lin/

gua: ſed opere ⁊ veritate. Puto ma/
nifeſtum eſſe vobis magnũ ⁊ neceſſariũ ſe/

cretum ⁊ ſacramẽtũ:fratres mei. QAuid va/

let charitas? Ois ſcriptura cõmendat: Sʒ
neſcio ſi alicubi amplius qᷓ; in iſta epiſtola
cõmendatur. Rogamus vos ⁊? obſecramꝰ
in domino:vt ⁊ illa quę audiſtis:memoꝛia

teneatis: ⁊ ad ea quę dicenda ſũt donec ſi/
niatur ipſa epiſtola:intentiveniatis:inteti

audiatis. Aperite autem coꝛda ad ſemina

bona: Extirpate ſpinas neo ffocetur in vo
bis qð ſeminat᷑:ſed potius creſcat ſeges:et
gaudeat agricola: ⁊ hoꝛreũ vobis pꝛęparet

tanqᷓ; frumẽtis:nõ ignẽ tanq;paleis.

Crnoſhu:
KMrnor
Prsedor⸗,
AQugienn
itateage
ligtfranen
uſcgchari
git: Meio
Vtanimä
hocdixer
poſultdet
lcle heccl

mmnonopot

annibhen
Gopſegan
nun ptig
Uiſtanſui⸗
Phun paue
nntmnsnn
Uinus Lig
inlaalne,
nelicdeg
deſussfn
ſtioigt
letfate.
in ccptäg
eig:uen

neſi, fn
deisſglucr
ekdeinunon
lüng

S =
— —

nohalezdrrft
SNkpfme
guiſifnngge
aulodſen
niſiellrunt
e ſacmng
Aatepoſuect
itgne nnt
fuackin
cüveſnn a
Nichs Nein

=

Ues und. Ad

seE
Voleſnignnis
1mä:dior
lecnoenn
adengiͤr⸗

Ponibtest

Utevonancans

iiöpunt

Euniimsne

Pnetterfn
RKl ſ⸗
ſotnm
rue turn
nitnechi
mütn⸗

De eo að Johãanes dicit: Et in
hoc cognoſcimus qꝛ ex veritate ſu
mus ⁊ coꝛam iꝑſo ꝑſuademꝰ coꝛ/
di noſtro:quia ſi male ſenſerit coꝛ
noſtrũ:maioꝛ eſt deꝰ coꝛde noſtro

⁊ nouit omnia:vſq; ad id: In hoc d

„

cognoſcit᷑ ſpũs dei: Omis ſpũs q̊
confitet᷑ ieſũ chꝛiſtum in carne ve/
niſſe ex deo eſt:Et omnis ſpũs qui
non confitet ieſũ chꝛiſtuʒ in carne
veniſſe nõ eſt ex deo:Et hic eſt anti
chriſde quo audiſtis ꝙ vẽturꝰ?ſit

Johãnis Tractat VI

multa talia fiunt ab his qui alia quęrũt ⁊
fratres nõ amant:renocemur ad teſtimoni
um conſcientię. Vnde ꝓbamꝰ qꝛ talia mul
ta fiunt ab his qui fratres non amant?
multi ſe in hereſibꝰ et ſciſmatibꝰ martyres
icunt: Vident᷑ ſibi animã ponere /ꝓ fratri/
bus ſuis:Si ꝓ fratribus animã ponerent:
non ſc ab vniuerſa fraternitate ſepararẽét.
Item q;multi ſũt qͥ iactantię cauſa multa
tribuũt:multa donant:⁊ nõ ibi quęrũt niſſi
laudem humanã ⁊ gloꝛiã popularẽ: plenã
ventis: nulla ſtabilitate ſolidatã. Quia G
ſunt tales: vbi ꝓbãda erit charitas frater-

2 nũc in ipio mũdo eſt: Trac.vi
A¶ YN meminiſtis fratres: heſterno noſ
cauſiſſe ſermonẽ ad iſtã ſententiã

betin coꝛde veſtro:qꝛ ipſã nouiſſimã eun

gua:ſ opere et veritate. Deinde ſequitur.

Et in hoc cognoſcimꝰ quig ex veri-
tate ſumꝰ z foramißſo pſuademꝰ
cordi noſtro: quia ſi male ſenſerit
cor noſtrũ: maioꝛ ẽ deꝰ corde nr̃o:
et nouit omnia .Dixerat:Mon diliga/
mus verbo tm̃ ⁊ lingua: ſed oꝑe ⁊ veritate:

ꝗ ſine dubio manere debuit et de⸗ 9

ſtis: Filioli non diligamꝰverbo tantũ ⁊ li 3

na:? Quia voluit illã ꝓbari:⁊ ait admonẽs:
Filioli non diligamꝰverbo tantũ ⁊ lingua:
ſed opere ⁊ veritate. Quęrimꝰ in quo oꝑe:
in qua veritate:? Poteſt eſſe manifeſtiꝰ opꝰ
q́; tribuere pauperibꝰ? Multi hoc iactãtia
faciũt:nõ dilectione. Poteſt eſſe maiꝰ opꝰ
q́ᷓ; moꝛi ꝓ fratribus: Et hoc multi volũt pu
tari facere iactantia nois cõꝑpandi: nonvi/
ſceribus dilectionis. RBeſtat vt ule diligat
fratrem:qui ante deũ vbi ſolus videt coꝛdi
ſuo ꝑſuadet: et interrogat coꝛ ſuũ an vere
ꝓpter fratrũ dilectionẽ h̊ faciat:⁊ perhibet

ritate agnoſcitur qui diligit deũ vel qui di

ligit fratrem ſuũ. Jam ſuperiꝰ dixerat quo/

uſq; charitas ꝑficiat᷑: qð ⁊ dñs in euãgelio
ait: Maioꝛẽ hac nemo habet charitatẽ: qᷓ;
vt animã ſuaʒ ponat ꝓ amicis ſuis.Et iſte
hoc dixerat: Sicut ille animã ſuã ꝓ nobis
poſuit:debemꝰ ⁊ nos animã ꝓ fratribꝰ po/
nere.hec eſt ꝑfectio charitatis:⁊ maioꝛ om
nino nòõ poterit inueniri. Sed quia non in
omnibpfecta eſt:⁊ deſperare nõ debet ⁊ in
quo ꝑfecta non eſt ſi iam nata eſt qua ꝑfi-
ciatur:⁊ vtiq; ſi nata eſt nutriẽda eſt ⁊ qui/
buſdam ſuis nutrimentis ad ꝑfectionẽ ꝓ/
pꝛiam ꝓducenda. Quęſiuimꝰ inchoationẽ

charitatis vnde incipiat:⁊ ibi cõtinuo inue
nimus: Si quis habet facultatẽ mundi:et
viderit fratrẽ ſuũ egentem ⁊ clauſerit viſce/
ra ſua aduerſus eũ:quõ dilectio patris ma
net ĩ eo? Ergo incipit iſta charitas fratres:
yt de ſuis ſuꝑfluis tribuat egenti in angu-
ſtiüs aliquibꝰconſtituto: Ex eo qð ſibi abũ/
dat ᷣm tempꝰa tribulatiõe tempoꝛali libe/
ret fratrẽ. Hinc exoꝛdiũ eſt charitatis. hãc
ita ccptã ſi verbo dei ⁊ ſpe futurę vitę nutri
eris: ꝑuenies ad illã ꝑfectionẽ: vt paratus
ſis aĩam tuã ponere ꝓ fratribꝰ tuis. Sʒ qꝛ

mo attendere nõ poteſt. IJdeo paulꝰ apłs:
quia paratꝰ erat moꝛi ꝓ fratribus dicebat:
Ipſe impendar ꝓ animab“ veſtris: Tñ qꝛ 2. Corj.i2.
deus videbat in coꝛde ipſius:nõ homies qͥ
bus loquebat᷑: ait illis: Mihi aũt minimũ i. Corj.4.
eſt:vt a vobis iudicer aut ab humano die.
Et oſtendit etiã ipſe quodã loco qꝛ ſolent
iſta fleri inani iactantia:nõ firmamẽto cha/
ritatis.Ait em̃ cum de ipſiꝰ charitatis com
mendatiõe loqueret᷑:Si diſtribuero om̃ia i.Cor 1ʒ.
mea pauꝑibus:⁊ tradidero coꝛpus meũ vt
ardeã:charitatẽ aũt non habeã: nihil mihbi
ꝓdeſt. Poteſt em̃ quiſqᷓ; B; facere ſine cha/
ritate: Poteſt. Nam qui non habẽt chari/
tatẽ diuiſerũt vnitatẽ. Quęrite ibi ⁊ vide-
bitis multos multa tribuere pauꝑibꝰ: Vi-
debitis alios paratos ad ſuſcipiendã moꝛ-
tem:ita vt deſiſtente ꝑſecutoꝛe:ſeipſos pᷣci /
pitent. Iſti ſine dubio ſine charitate hoc fa
ciunt. Reuocemur ergo ad cõſcientiã:de q̃
dicit apoſtolꝰ: Maʒ gloꝛia noſtra hęc eſt:te/ 2. gorj.i.
ſtimoniũ cõſcientię noſtrę. ReuocemuraGq
cõſcientiã:de qua item dicit: Opus aũt ſu/ Sal..
um ꝓbet vnuſquiſq;: ⁊ tũc in ſemetipſo tã-
tum gloꝛiam habebit:⁊ non in altero. Opꝰ
ergo ſuũ ꝓbet vnuſquiſq; noſtrũ: vtrũ de

6

S

— 2,/

Ervpoſitionis ſancti Aſuguſtiin Iyl

coꝛ male nõ ſenſerit:fiduci habe⸗

vena charitatis emaneat: vtrũ de radice d mus ad deũ.Quid eſt: coꝛ nõ male ſen⸗ parnodn
lectionis rami bonoꝛũ operũ pullulẽt. Opꝰ ſerit? Verũ nobis reſponderit qꝛ diligimꝰ: nogbonn
aũt ſuũ ꝓbet vnuſqᷣſq;: ait:⁊ tunc in ſemet · ⁊ germana dilectio eſt in nobis:non ficta: Etinuenu
ipſo gloꝛiã habebit: ⁊ nõ in altero. Hon qũ/ ed ſincera: ſalutem fraternaʒ ꝗqrens: nullũ ilitſid
illi ꝑhibet teſtimoniũ lingua aliena:ſed anñ. emolumentũ expectans a fratre:niſi ſalutẽ lng deelnthel
phibet conſciẽtia ꝓpꝛia. hoc ergo hic com ipſius. Fiducia habemꝰ ad deũ:et nenſenpe
mẽdat: In hoc cognoſcimus qꝛ ex veritate quicqd poſtulauerimꝰaccipiemus Munocen
ſumus: qñ oꝑe ⁊ veritate: non verbis tim ¶· qb eo:quia mãdata eiꝰſeruamꝰ.J õ lletpol
B lingua diligimꝰ:Et coꝛã ipſo ꝑſuadem?ꝰcoꝛ/ non in conſpectu hominũ: ſed vbi ipſe de⸗ ecnrepeen
di noſtro. Quid eſt coꝛam ipſo? bi ipe vi viget in coꝛde. Fiduciã ergo habemꝰad de-⸗ ſrenoabſ
Matth.s. det. Vnde ipſe dñs in euangelio: Cauete um:⁊ quicqͥd poſtulauerimꝰ ab eo accipie/ reen
inqͥt facere iuſticiam veſtrã coꝛã hominib?ꝰ mus. Sed qui? QAui mandata eiꝰ ſeruamꝰ. osQuere
vt videamini ab eis: Alioquin mercedẽ nõ Quę ſũt mandata eius: Nũqͥd ſemꝑ repe/ ſon haberit
habebitis apud patrẽ veſtrũ qͥ in celis eſt. tendum eſt:? Aandatũ nouũ do vobis:vt Zob.rz. oltkinelt
Et qͥd ẽ: Neſciat ſiniſtra tua quid faciat de vos inuicẽ diligatl. Ipſã charitatẽ loquit᷑ Poberentivd
xera tua: niſi qꝛ dextera tua pura ↄſcientia ipſam cõmendat. Quiſqͥs & habuerit cha⸗ ſon gelien
eſt:ſiniſtra mundi cupiditas? Multi ꝑ cu/ ritatem fraternã:⁊ coꝛaʒ deo habuerit: vbi Giateron
piditatẽ mundi multa mira faciũt: ſiniſrra deus videt:coꝛq; eius interrogatuʒ ſub iu/ glansnon
oꝑat᷑ nõ dextera.Dextera debet operari:et ſto examine:nõ ei aliud reſponderit: qᷓ; ger lipecati
neſciente ſiniſtra: vt nec miſceat ſe cupidi/ manã ibi eſſe radicẽ charitatis vnde boni nnus ſril
tas ſęculi:qñ aliquid boni de dilectiõe ope fructus exiſtãt: habet fiduciã apud deum: atnünoh
ramur. Et vbi hoc cognoſcimꝰ? Ante deũ/ quicqͥd poſtulauerit ab eo accipiet:qꝛ mã yertnsin
es:interroga coꝛ tuum: vide quid feciſti:et data eius ſeruat. Incurrit ꝗſtio quędaʒ:qꝛ C Pertiiige
qd ibi appetiſti: ſalutẽ tuã an laudẽ huma // nõ ille aut ille homo:aut tu aut ego:qͥ ſi pe englsne
nam ventoſã. Intus vide: NHam homo iu/ tiero aliquid a dño deo noſtro: ⁊ nõ accepe Eſincsn
dicare non poteſt:quẽ videre nõ poteſt. Si ro:ſfacile de me poteſt dicere vnuſqͥſq;: Mõ caneitin
ꝑſuademus coꝛdi noſtro:coꝛam illo ꝑſuide habet charitatẽ: ⁊ de quolibet homine huiꝰ nncher
amꝰ: Quia ſi male ſentiat coꝛ noſtrũ: id eſt tempoꝛis facile dici poteſt: Et ſentiat quis Piene
accuſat nos intus:qꝛ nõ eo animo facimus qð vult homo de homine: maioꝛeʒ ꝗſtionẽ enodt
quo faciendũ ſit: M 0aioꝛ eſt deus coꝛde no-⸗ non faciunt: niſi illi viri quos ſanctos ↄſtat Atcte
ſtro:⁊ nouit omia.Coꝛ tuũ abſcõdis ab ho/ fuiſſe cũ ſcriberent:⁊ mõ eſſe cũ deo: Quis notneto
mine:a deo abſconde ſi potes. Quõ abſcõ habet charitatẽ ſi eam paulus nõ habebat nlot
dis ab eo cui dictũ eſt a peccatoꝛe quodã ti qui dicebat:Os noſtrũ patet ad vos:o co/ 2. Corſ.s. Din
s. 138. Mente ⁊ conſfitente: Quo ibo a ſpiritu tu: rinthij:coꝛ noſtrũ dilatatũ eſt:Mõ anguſta . gin
⁊ a facie tua quo fugiã: Quęrebat qua fu/ mini ĩ nobis:Aui dicebat: Impẽdarꝓ ani ⁊. Corl.ꝛꝛ. ſo⸗ 4
(geret ⁊ euaderet iudiciũ dei:et nõ inuenie mabus veſtris: Et tanta gratia in illo erat di g
bat. Vbi em̃ nõ eſt deus? Si aſcẽdero indt vt manifeſtaret eũ habere charitatẽ: Inue/ uin uf
in cęlũ ibi es:ſi deſcendero ad infernuʒ ad/ nimus eum tũ petiſſe ⁊ nõ accepiſſe? QAuid eafrdn
es. Quo iturꝰeſt: Quo fugiet? Vis audire dicimus fratres? Queſtio eſt: Intẽti eſtote iannin
conſiliũ:ſi vis ab illo fugere:ad ipſũ fuge. ad deũ: magna ⁊iſta ꝗſtio eſt:quõ de pctõ ſ onifi
Ad ipſũ fuge confitendo:nõ ab ipſo laten // vbi dictũ ẽ: Qui nat eſt ex deo nõ peccat. eneod
do.Latere em̃ non potes: ſᷣ ↄfiteri ppotes. Inuenimꝰ hoc eſſe peccatũ violare charita tn Criln
Ps. ʒI. Dic illi: Refugiũ meũ tu es: Et nutriat᷑ in tem:⁊ hoc ꝓpꝛie deſignatũ eſſe in hoc loco. dnnen
tee dilectio ꝗᷓ ſola ꝑducit ad vitam: ꝑhibeat Sic ⁊ nũc ꝗrimꝰ qᷣͥd dixerit.Si em̃ vᷣba attẽ . ml
tibi teſtimoniũ coſcientia tua: quia ex deo dis:plane videt᷑.Si exẽpla:obſcurũ ẽ. Ver bhen
eſt. Si ex deo eſt: noli illã velle ante hoies bis his nihil ẽ planiꝰ.Et quicqͥd poſtulaue- nnn
ponere: qꝛ nec laudes hominũ te leuant in rimus accipiemus ab eo:qꝛ madata eiꝰ ſer- B Pedin
celum:nec vituꝑationes inde te deponũt. uamus.Et que placẽt illi in cõſpectu nd
AIlle videat qui coꝛonat: ille ſit teſtis uue eiꝰ facimꝰ.Quicqͥd poſtulauerimꝰait:ac ne San
vidente coꝛonaris. AMaioꝛ eſt deus coꝛ; cipiemus ab eo. Anguſtauit vehemẽter:qꝛ —
de tuo:⁊ nouit omnia. Hilectiſſimi ⁊ ſi eribi anguſtaret ſi diceret:om̃e pctm̃. Sed Volunen
ideo inuenimꝰ locũ exponendi: qꝛ de certo eivh

nonean

ichuntilegi

is zaend,
deohrbane
nenogenzint⸗
chpondenri
tans tehnt
ucäanddan
bed agirgnt
utogtn

tmautegiſ
voſtotnie
ermuſcſ O

Nubethonten
Eſrua⸗
efnimnſri
rosſang i
cſecio⸗Os
unulind
ickhin
e nnitnu:
gnun loen

ci nOn

iugleli
S
vckeglon
r ooel
rwuech

=

—
=
—

—
=

—

— =

eſen del ,

Sienibian
,oblaume.

In Eplam beati?
peccato dixit: nõ de om̃i:ſed de quodã pec „9
cato:qð omnis qui ex deo natꝰ eſt nõ facit. SFeranne exaudiunt᷑ ad ſalutẽ ęternã. Ipſam

Yob.i5. de euangelio manifeſtũ:qñ ait dñs:Si nõ

-—

„

.

Et inuenimus ipſũ quoddã peccatũ viola⸗/
tionẽ eſſe charitatis. Et habemꝰ exempluʒ
veniſſem peccatũ nõ haberẽt. Quid ergo?⸗
Ad innocentes iudęos venerat quia ſic lo/
quit᷑: Ergo ſi ipſe nõ veniret peccatũ nõ ha
berent? Pꝛeſentia ergo medici fecit ęgrum:
febꝛẽ nõ abſtulit? Quis hoc vel demẽs di⸗
cat? Ille nõ venit niſi curare ⁊ ſanare ęgro/
tos.Quare &̊ dixit:Si non venirẽ peccatũ
non haberẽt: niſi qꝛ certũ quoddã peccatũ
voluit intelligi: Quoddã em̃ peccatũ non
haberent iudęi.Quod peccatũ?: c& in eum
non crediderunt: ꝙ pᷣſentẽ contempſerũt.
Sicut ergo ibi peccatũ dixit:⁊ nõ eſt conſe/
quens vt omne peccatũ intelligamꝰ: ſᷣ cer/
tũ peccatũ:Sic ⁊ hic:nõ om̃e pctm̃:ne con/
trarius ſit illi loco: vbi ait: Si dixerimus qꝛ
peccatũ nõ habemꝰ noſmetipᷣos ſeducimꝰ:
⁊ veritas in nobis nõ eſt:ſᷣ certũ quoddam
peccatũ:id eſt violationẽ charitatt.lhic au/
tem plus nos conſtrinxit.Si petierimus di

xit:ſi nos non accuſauerit coꝛ noſtrũ ⁊ renũ

ciauerit in cõſpectu dei qꝛ vera dilectio eſt
