moꝛbo calculi laboꝛabat:ꝑ memoꝛiã ſupꝛa /

dicti martyri quã poſſidius illo aduexit epi
ſcopus: ſaluus eſt factus. Idem ipᷣe poſtea
moꝛbo alio pᷣualeſcẽte moꝛtuus ſic iacebat
vt ei iam pollices ligarentur: opitulatione
memoꝛàti martyris cum de memoꝛia eius

repoꝛtata eſſet:⁊ ſuꝑ iacentis coꝛpus miſſa

H ipſius pᷣſbyteri tunica ſuſcitatus eſt. Fuit

ibi vir in oꝛdine ſuo pꝛimariꝰ noĩe marcia/
lis:ęuo iam grauis:⁊ multum abhoꝛrens a

religione chꝛiſtiana. Habebat ſane fidelem
flliam ⁊ generũ: eodem anno baptizatum.

Qui cũ eum ęgrotantẽ multis ⁊ magnisla

chꝛymis rogarẽt vt fieret chꝛiſtianus:pꝛoꝛ/

ſus abnuit:eoſq; a ſe turbida indignatione

ſubmouit. Viſum eſt genero eiꝰ vt iret ad
memoꝛiam ſancti ſtephani:⁊ illic ꝓ eo quã/

tum poſſet oꝛaret:vt deus illi daret mentẽ

bonam:qua credere nõ differret in chꝛiſtũ.
Fecit hoc ingenti gemitu ⁊ fletu: et ſinceri

ter ardente pietatis affectu. Deinde abſce/

dens de altari aliquid floꝛum quod occur/
rit tulit eiq; cũ iam nox eſſet ad caput poſu/
it.Tunc doꝛmitum eſt: et ecce ante dilucu⸗

lum clamatvt ad epiſcopũ curreret᷑:qui me
cũ foꝛte tunc erat apud hipponẽ.Cum ergo

eũ audiſſet abſentem: venire pᷣſbyteros po/

ſtulauit. Venerunt:credere ſe dixit. Admi/
rantibus atq; gaudentibus omnibꝰ bapti⸗
ʒatus eſt.HhHoc quãdiuvixit in oꝛe habebat:
Chꝛiſte accipe ſpiritũ meũ:cũ hęc verba be/
atiſſimi ſtephani quãdo lapidatus eſt a iu/
dęis vltima fuiſſe neſciret. Quę huic quo⸗
q; vltima fuerunt:nã nõ multo poſt etiam
ipe defunctus eſt. Sanati ſunt illic per eun

dẽ martyrẽ etiã tres podagrici: duo ciues:

peregrinus vnꝰ: Sed ciues omnimodo:pe
regrinus autem ꝑ reuelationem quid adhi/
beret quãdo doleret audiuit:⁊ cũ h̊ feciſſet:
doloꝛ cõtinuo cõquieuit. Audurus eſt no⸗/
men fundi vbi eccleſia eſt ⁊ in ea memoꝛia
martyris ſtephani. Puerum quẽdã paruu⸗
lum cum in area luderet: exoꝛbitantes bo/
ues qui vehiculum trahebant rota obtriue
runt: ⁊ confeſtim palpitauit expirãs.hunc

mater arreptũ ad eandẽ memoꝛiã poſuit: ⁊

nõ ſolũ reuixit: verũ etiã illeſus apparuit.
Sanctimonialis quędã in vicina poſſeſſio/
ne quę caſpilina dicit᷑:cũ ęgritudine laboꝛa
ret ac deſperaret᷑: ad eandẽ memoꝛictunica
eiꝰ allata eſt. Quę anteqᷓ; reuocaret᷑:illa de/
functa eſt. Hac tñ tunica operuerunt cada/
uer eiꝰ parẽtes:⁊ recepto ſpiritu ſalua facta
eſt. Apud hipponẽ baſſus qͥdam ſyrus ad
memoꝛiã eiuſdẽ martyt oꝛabat ꝓ ęgrotãte
⁊ periclitante filia:eoq; ſecum veſtem eius
attulerat: Cũ ecce pueij de domo occurre/⸗

rũt:qui ei moꝛtuã nunciarẽt. Sed cum oꝛã/⸗
te illo ab amicis eiꝰ exciperent᷑: ꝓhibuerüt.·
eos illi dicere:ne ꝑ publicũ plangeret᷑.Qui

cum domũ rediſſet iam ſuoꝛũ eiulãtibꝰ per/
ſonantem:et veſtem filię quã ferebat ſuper

filius ęgritudine extinctꝰ eſt.Cunq; coꝛpus
iaceret exanime:atq; a lugentibus clamen
tantibus exequię pararent᷑: amicoꝛum eiꝰ
quidam inter alioꝛum conſolantium verba
ſugeſſit vt eiuſdẽ martyris oleo coꝛpus per
ungeret᷑.Factũ eſt:⁊ reuixit. Jtemq; apud
nos vir tribunitius eleuſinius ſuꝑ memo⸗
riã martyris ꝗᷓ ĩ ſuburbano eiꝰ ẽ ęggritudine
exanimatũ poſuit infantulũ filiũ:⁊ poſt oꝛa
tionẽ quãmulticũ lachꝛymis ibi fudit:viuẽ

tẽ leuauit. Vʒali etiã ꝗᷓ colonia vtice vicina EK

eſt: multa pᷣclara ꝑ eundem martyrem facta

E

h

eã pꝛoieciſſet: reddita eſt vitę. Rurſum ibi/ J
dem apud nos hyrenei cuiuſdã collectarij

3

uſq; apud nos ab epiſcopo euodio ↄſtituta

eſt. Cũ em̃ nuꝑ illic eſſemꝰ:petronis clariſſi
mã feminam quę ibi mirabiliter ex magno

atq; diuturno: in quo medicoꝛũ adiutoꝛia

cũcta defecerãt languoꝛe ſanata eſt: hoꝛta/

ti ſumus volente ſupꝛadicto loci epiſcopo
vt libellũ daret qui recitaret᷑ in populo: et

obedientiſſime paruit. In quo poſuit etiãẽ

quod hic reticere nõ poſſum. A quodã iu/

deo dixit ſibi fuiſſe ꝑſuaſum: vt anulum ca/-

pillatio vinculo inſereret: quo ſub omni ve
ſte ad nuda coꝛpoꝛis cingeret᷑: qui anulus

haberet ſub gemma lapidẽ in renibꝰ inuen

tum bouis. Hoc alligata quaſi remedio:ad

ſancti martyris limina veniebat. Sed ꝓfe/

cta a carthagine:cũ in cõſinio fluminis ba/

grage in ſua poſſeſſione mãſiſſet: ſurgẽs vt
iter pageret:ante pedes ſuos illũ iacentem

anulũ vidit:⁊ capillatiã ʒonã qua fuerat al
ligatus mirata tẽptauit. Quã cũ omnino
ſuis nodis firmiſſimis ſicut erat cõperiſſet
aſtrictã:crepuiſſe atq; exiliuiſſe anulũ ſuſpi

cata eſt. Qui etiã ipſe cũ integerrim fuiſſet

inuentus:futurę ſalut:i quodãmodo pignꝰ
de tantð miraculo ſe accepiſſe pᷣſũpſit: atq;
illud vinculũ ſoluens:ſimul cũ eodẽ anulo
ꝓiecit in flumen. Mõ credent hoc qͥ etiã do/

minũ ieſum per integra virginalia matris
enixum: ⁊ ad diſcipulos oſtijs clauſis in/

greſſum fuiſſe nõ credunt.Sed h; certe quę/
rãt: ⁊ ſi verũ inuenerint: credãt. Clariſſima
fęmina eſt:nobilitesnata: nobiliter nupta:
Carthagini habitat: ampla ciuitas: am-

Lopla ꝑſona:rẽ quęrẽtes latere nõ ſinit. Vnũ

eſt apud nos factũ nõ maius q; illa ꝗᷓ dixi:
ſed tam clarũ atq; illuſtre miraculũ:vt nul/⸗

llũ arbitrer eſſe hiponienſiũ qui hoc nõ vel
vigerit vel didicerit:nullũ qui obliuiſci vl/

la ratiõe potuerit. Decẽ quidẽ fratres: quo
rũ ſeptem ſunt mares:tres feminę de ceſa⸗
rea cappadocię ſuoꝝ ciuiũ nõ ignobiles:ma

ledicto matris recenti patris eoꝛũ obitu de/
ſtitute:quę iniuriã ſibi ab eis factã acerbiſſi
me tulit:tali pena ſunt diuinitꝰ coęrciti:vt
hoꝛribiliter quaterent᷑ omnes tremoꝛe mẽ⸗

bꝛoꝛum. In qua fediſſima ſpecie oculos ſu/
oꝛũ ciuiũ nõ ferentes:quaquauerſum cuiq;
ire viſum eſt:toto pene vagabant᷑ oꝛbe ro/

mano. Ex his etiam ad nos venerunt duo
frater ⁊ ſoꝛoꝛ:paulꝰ ⁊ palladia:multis alijs

locis miſeria diffamãte iam cogniti. Vene/

Bancti Aluguſtini

cognouimus:cuius ibi memoꝛia longe pꝛi/

runt autem ante paſcha ferme dies quinde
decim: eccleſiã quotidie ⁊ in ea memoꝛiam
gloꝛioſiſſimi ſtephani frequentabant: oꝛan

tes vt iam ſibi placaret᷑ deus:⁊ ſalutem pꝛi
ſtinam redderet. Venit ⁊ paſcha: atq; ipſo

die dominico mane cum iam frequẽs popu
lus pꝛęſens eſſet:⁊ loci ſancti cancellos vbi

martyriũ erat:idem iuuenis oꝛans teneret:

repente ꝓſtratus eſt: ⁊ doꝛmienti ſimillimꝰ

iacuit:nõ tñ tremens ſicut etiã ꝑ ſomnũ ſo/
lebat. Stupẽtibus qui aderant: atq; alijs
pauentibus:alijs dolentibus: cũ eũ quidã
vellent grigere:nõnulli ꝓhibuerunt a poti⸗
exitum expectandũ eſſe dixerũt.Et ecce ſur
rexit ⁊ nõ tremebat:quoniam ſanatus erat

⁊ ſtabat incolumis intuẽs intuẽtes. Quis
ergo ſe tenuit a laudibus dei? Clamãtium

gratulantiumq; vocibꝰ eccleſia vſq;quaq;

completa eſt. Inde ad me currit᷑ vbi ſede-

bam iam ꝓceſſurus:irruit alter quiſq; poſt
alterũ: omnis poſterioꝛ quaſi nouum quod
alius pꝛioꝛ dixerat nunciantes: meq; gau-
dẽte ⁊ apud me deo gratias agente: ingre/
ditur etiam ipſe cum pluribus: inclinatur
ad genna mea:erigit᷑ ad oſculũ meũ. Pꝛo/
cedimus ad populum:plena erat eccleſia:ꝑ

ſonabat vocibus gaudioꝛũ: Deo gratias:
deo laudes:nemine tacente hinc ⁊ inde cla/

mantium. Salutaui populum.⁊ rurſus ea/
dem feruentioꝛi voce clamabãt. Facto tan/
dẽ ſilentio:ſcripturarũ diuinarum ſunt le/
cta ſolennia. Vbi autẽ ventum eſt ad mei
ſermonis locũ:dixi pauca ꝓ tempoꝛe:⁊ pꝛo

illius iocunditate lęticię. Hobiſcum homo

prandit: ⁊ diligẽter nobis omnẽ ſuę frater/
nęq; ac maternę calamitatis indicauit hi/

ſtoꝛiam. Sequenti itaq; die poſt ſermonem a

redditum: narrationis eius libellum in cra/
ſtinum populo recitaudum ꝓmiſi. Quod

cum ex dominico paſche die tertio ſieret:in

gradibus exedrę in qua de ſuperioꝛe loque

bar loco feci ſtare ambos fratres. Cum eoꝝ

legeretur libellus:intuebatur populus vni
uerſus ſexus vtriuſq; vnum ſtantẽ ſine de/
foꝛmi motu:alteram in membꝛis omnibus
contrementem:et qui ipſum non viderant
quid in eo diuinę miſericoꝛdię factum eſſet:
in eius ſoꝛoꝛe cernebant. Videbant enim
quid in illo gratulandum: quid ꝓ illa eſſet
oꝛãdum. Inter hęc recitato eoꝛum libello:
de cõſpectu populi eos abire pᷣcepi:⁊ de to /

ta ipſa cauſa aliquanto diligentius cęperã

Ne.
Nipata
alledet
ioons
bantg
gaab.
ſanctüt
ytcana
leinſo
femu
lusleni
ſliam
dematt
ſeruadl
Götinu⸗
niruer
alte ſte
Uglemn
nlen:
tmeng
eſecern
ceſiner
aurest
busert
pbanit
atteſtit
ſuore⸗
dame
manne

Der

i⸗
ſeten
Nuſckloti
ſeſus
habe

1

4

ing

nollen
lomun
Vuum
eter
mtett⸗
nodi⸗
deüme
opple
Aumi⸗
chr

lul

1nutfuset

Sgon⸗

miun
deſt Ana
poeto
d boo⸗
uefun
dici 4

leman-

luninα
vicnen
ee lole
lunan
le ſuede
onthi
Ncom
nnch
MManng
4 4

Ber. vIII. De ſanctis Innocẽtibꝰ: Ger. I.

Zoðd.ar. ſcriptũ

diſputare. Cum ecce me diſputante voces
alię de memoꝛia martyris nouę gratulatio/

nis audiunt᷑:cõuerſi ſunt eo qui me audie⸗/
bant:cęperuntq; cõcurrere. Alla em̃ vbi de
gradibus deſcendit in quibus ſteterat: ad
ſanctũ martyrẽ oꝛare ꝑrexerat.. Quę mox

vt cancellos attigit: collapſa ſimiliter ve/

lut in ſomnũ ſana ſurrexit.Dum ergo requi
reremus quid factů fuerit: vnde ille ſtrepi/
tus lętus extiterit:ingreſſi ſunt cũ illa in ba
ſilicim vbi eramus:adducentes eam ſanã
de martyris loco. Zũ vero tãtus ab vtroq;
ſexu admirationis clamoꝛ exoꝛtꝰ eſis vt vox
cõtinuata cũ lachꝛymis nõ videret᷑ poſſe ſi/
niri:perducta eſt ad eum locum vbi paulo/
ante ſteterat tremens: exultabant eam ſi/

milem fratri: cui doluerant remanſiſſe diſſi

milem:⁊ nondũ fuſas pᷣces ſuas ꝓ illa:iam
tamen puiam voluntatẽ tam cito exauditã
eſſe cernebant. Exultabant in deĩ laude vo
ce ſine verbis tanto ſonitu:quãtum noſtrę
aures ferre vix poſſent.Quid erat in coꝛdi/
bus exultantium:niſi fides chꝛiſti ꝓ quo ſte
phani ſanguis effuſus ẽ: Cui niſi huic fidei
atteſtãt᷑ iſtam iracula: in qua pꝛędicat᷑ chꝛi⸗
ſtus reſurrexiſſe in carne:⁊ in cęlũ aſcẽdiſſe

cũ carne?: Quia ⁊ ipſi martyres huius ſidei

martyres: id eſt huiꝰ fidei teſtes fuerũt.

¶ De ſancto iohanne apoſtolo .

li et enageliſte: Homelia de eo qð
ſt in enagelio eiuſdẽ:Dixit
ieſus petro: Sequere me ⁊c̃.quę

habet i expoſitiõe doctoris Jbidẽ

, (Deſanctis Innocentibus.
¶ In feſto ſi. anctoꝛum Innocentũ.

Ser. viI Bermo

Redimus iudęis quia notus aliqñ
in iudęa deus:⁊ ipſi id negant pꝛo/
r quod credimus qꝛ nõ patrem
nouerunt qui filium negãt. VUnũ dominũ
cõmunis natura teſtat᷑: qꝛ vnus ẽ mũdus.
Vnum deũ ſignificat:qꝛ vna eſt fides noui
⁊ veteris teſtamẽti. Vnũ ſpiritũſanctũ gra
tia teſtat᷑:qꝛ vnũ baptiſmũ in noĩe trinita/
tis:dũ ꝓpheteę dicũt:apoſtoli audiũt. Vnũ

Mattv.a. deũ magi crediderũt:auꝝ thus ⁊ myrrham

ſupplices ad chꝛiſti cunabula detulerunt.
Aurũ ⁊ thus ⁊ myrrha:paſtoꝛes:magi:ma⸗
chęra:vt cruentis victimis infantiũ ęterna

In feſto ſancti iopannis apoſto/

repleant᷑ altaria: vbi cũ paruulivictimant:

matres miſerę lamẽtant᷑. Naſcẽte dño: lu⸗

ctus cępit: nõ cęlo mũdo. Indicit᷑ matri/

bus lamẽtatio:angelis exultatio:infantibꝰ
trãſmigratio. Deꝰ eſt qͥ natus eſt: innocen⸗

2

futurus eſt cruciſigi qᷣ tollit peccata mundi.
Sed oues vlulãt matres: qꝛ agnos ꝑdunt
ſine voce balãtes. Grande martyriũ: crude

teruenit cauſa. Sola ſtridet iuidia:cũ qͥ na-

tus eſt nulli faciat violẽtiã. Sed oues cerni
mꝰ matres ꝗᷓ ſuperãt agnos lugẽtes. Vox hiere. zt1.

in rama audita eſt: ploꝛatꝰ vlulatꝰ magnꝰ.
Pignoꝛa ſunt nõ credita ſed creata:nõ de⸗/
poſita ſed expoſita. Teſtis eſt ipſa natura
d̃ pugnabat in martyres:cũ tyrãnus iacta/

ret infantes. Mater crines capitis diſſipa⸗

bat ꝗᷓ oꝛnamẽtũ capitis amittebat.Quan/
tis modis infantẽvolebat abſcõdere:⁊ ipſe
ſe infantulus publicabat. Neſciebat tacere
qꝛ necdũ didicerat foꝛmidare. Pugnabat
matr carnifex. Ille trahebat:illa tenebat.
Ad carniſicẽ matclamabat: Qnid leparas

a me:quẽ genui ex me? Vterus genuit:nö

mãſit ille cũ vixit: vbera mea fruſtra lacte
cotoꝛquet:caute poꝛtaui quẽ a te video ma
nu crudeli iactari. Modo eũ effuderunt vi
ſcera mea:⁊ tu elidis ad terram. Alia accla
mabat mat᷑:cũ exactoꝛ latro non cõpelleret
ſimul occidi cũ paruulo matrẽ: vt qͥd me di
mittis inanem? Si culꝑa eſt:mea eſt.Si nõ
eſt crimẽ:iunge moꝛtẽ:⁊ libera matrẽ. Alia
dicebat: Quid ꝗritis? Vnũ quęritis ⁊ mul⸗
tos occidit: ⁊ ad vnũ qui vnꝰ eſt attingere
nõ poteſtis. Alia de cõtra clamabat: Veni
iam: veni ſaluatoꝛ mũdi. Quãdiu ꝗᷓreris:
nullũ times:videat te miles: ⁊ nr̃os nõ oc⸗
cidat infãtes. Miſcebat᷑ lamẽtatio matrũ:

⁊ ad cęlũ trãſibat oblatio paruuloꝝ.Sed il
le qͥ agnũ tẽptauit: ipſe ꝑ herodẽ agnulos

iugilauit.Manet auctoꝛi ⁊ miniſtro ſuppli-

ciũ:diaboli ⁊ herodis iudiciũ: cũ iſta reſur/
rectio cęperit moꝛtu oꝝ.Herodes qͥd putas
acturus eris qñ te tantoꝛũ claſſes infan⸗/

tiũ iudiciale cęperint exercere litigiũ: IJInue

nies clarã linguã:magnã vocẽ: mẽſurã ꝑfe/
ctã: oẽs imienies cãdidatos: in menſuram æo.4.
etatis plenitudinis chꝛiſti fulgẽtes.Cũ ſta

re cęperint ante eum quem putaueras occi/
dendũ:ꝓ quo ſuderunt ſanguinẽ pᷣcioſum:

tes illi debent᷑ victima qͥ venit dãnare mũ/
di malitiã. Agnelli debẽt imolari:qꝛ agnus

le ſpectaculum. Eximit᷑ machera: nulla in/ /

7

Hemm

uiſe
Ipſum videbis thꝛono igneo pᷣſidẽtẽ: illos plexibus matrum:ſed reddunt᷑ gremijs an u60
ſoliũ dominicũ circũdantes:candoꝛe rubeo geloꝛum. Mihil ergo egiſti ferociſſime au⸗C. golnm
ſplendẽtes ꝓpter candidã ętatem ⁊ ſangui ſteritatis audacia:potes martyres facere: lſacs
nem paſſionis.Quid acturus es? quid di/ chꝛiſtum nõ potes inuenire. Putabat ſe in/ eninbi
ccturus?: Tacebis reus:dum tãtus cantabit fęlix tyrannus domini ſaluatoꝛis aduentu DPgleti
Apoc].s. exercitꝰ ſanctoꝛũ: Vindica ſanguinẽ ſeruo / regali ſolio detrudẽdũ:Sed nõ ita eſt. Nõ usten
.Nẽ. 78. r tuoꝛũ qui effuſus eſt: Introeat in cõſpe/ ac hoc venerat chꝛiſtus vt alienam gloꝛiã No
ctu tuo gemitus cõpeditoꝝ:ipſo iuuante ̊ inuaderet:ſed vt ſuam donaret.MNõ inquã anteyſte⸗
cũ patre ⁊ ſpirituſancto viuit ⁊ regnat per ad hoc venerat chꝛiſtus vt regnum terreſte yſuunh
omnia ſechla ſeculoꝛũ Amen. rineger: ſed vt celeſte enaret. Non pene –
= = 3 rat ad poteſtates dignitateſq; rapiendas: Aemult
Ser. x. ¶ In eodem feſto: Sermo I ſed ad contumelias 2 iniuias erengas. li ſip
NMꝛaꝛiſto igit᷑ ſcõm ꝓphetię fidem na Mon ad hoc venerat vt ſacrum illud caput alusinitn
oenb 4 c¶ to in bethleem iudę:tẽpoꝛibꝰ hero⸗ ad diadema gemmatũ: ſed vt ad coꝛonam gunmimpo
Qis regis:de oꝛientis partibus ad/ ſpineam pſpararet.Non inquã ad hocsve/ Ciepat
uentantes quidã viri ex magoꝛũ gente:per nerat vt conſtitueret᷑ ſupꝛa ſceptra magniſi aunt wart
cũctant᷑ ab herode vbi nã eſſet rex qui nuę cus:ſed vt cruciſigeret᷑ illuſus. Naſcente er D alte
natus eſt iudęoꝛum: affirmantes vidiſſe ſe go domino cõturbat᷑ herodes:⁊ omnis hie uuele
ſtellã eius in oꝛiente:queę ſibi etiã dux itine roſolymacũ eo.Quid miꝝ:ſi pietate naſcẽ nadecorit
ris extitiſſet: cauſam vero tantę ꝓperatio / teꝑturbet᷑ impietas? Ecce iacentem in ſſe Chltoint
nis adoꝛandi ac venerandi nuꝑ editi regis pio ꝑtimeſcit armatus: cõtremiſcit humilẽ monigsn
eſſe. Quibus ille auditis incredibiliter de- rex ſuꝑbus:obuolutũ pannis metuit pur/ nanolach
terret᷑: timens ⁊ verens ne ſtatus ſui peri - puratus: cũ ſimulatione alloquit᷑ magos: guietnit
clitaret᷑ imperij: Aduocatis accerſitiſq; le Ite inquit requirite de puero:⁊ cũ inuene/⸗atd. P nii Peri
. gis dogoꝛibus requirens ꝑcunctat᷑ vbi nã ritis renunciate mihi: vt ⁊ ego veniens ad/ tn ſcbha
Michee.ð· chꝛiſtũ naſci ſperarent. Vt vero ex michee oꝛem eũ.Simulabat adoꝛare ſe velle: quẽ füinegn
. oꝛaculus locus natiuitatis eiꝰ apud beth/ conabat᷑ occidere. Sed non timet veriras i Rüpo
leem deſignatus eſt: vno pᷣcepto rex oẽs la/ falſitatis inſidias. cęca feritas:quę cre, gächiſtüB
ctẽtes pueros:nõ ſolũ apud bethleem: ſed debat ꝙ depꝛehendere dominũ fraudibus lgentss
⁊ in omnibus eius finibus a bimis ⁊ infra: poſſet.Ecce cuius terra celumq; oſtẽdebat ludeätelin
ſcðᷣm tempus qð exploꝛauerat a magis in- aduentum:qui paſtoꝛũ nõ latebat ſimplici inerk Ete
terimi iubet: ſi quo mõ etiã ieſum cũ ęque / tatem:quẽ magi de extrema veniẽtes ęthi⸗ Oynſint
uis poſſet extinguere.Sed půuenit regis in - opię parte merent᷑ agnoſcere:dolis.ſuis ad Nimnalo
ſidias puer adductus in ęgyptũ:parentibꝰ illum non poteſt rex ſacrilegus peruenire. AMlugente
ode dolo regis angelo ſᷣnunciante cõmoni / Fallitur ergo ſtulti furoꝛ tyranni:chꝛiſtum n
tis. Deceptus itaq; herodes rex ⁊ illuſus a non poteſt inuenire perſidia:quia deus nõ eclin
magis: mittit ĩ bethleem ⁊ in oẽs ſines eiꝰ crudelitate ſed credulitate quęrendus eſt: gepſe
B vt interficiant᷑ pueri a bimatu ⁊ infra.Occi qui viuit ⁊ regnat in ſęcula ſeculoꝛũ AmẽY. i⸗
dunt᷑ ꝓ chn paruuli:ꝓ iuſticia moꝛit᷑ in- 3 ſanen
nocentia. eata ętas:quę necdum chꝛi/ —C ſto: Sermo c DZ
ſtum poteſt loqui: mn ꝓ chꝛiſto meretur . nxyodem feſto: Sermo m. „ Ser.X. nche
occidi. Nondũ opoꝛtuna vulneri:⁊ iam ido Odie fratres chariſſimi natalem il⸗ A e dl
nea paſſioni. ſeęliciter nati: quibꝰ in pi h Mloꝛum infantum colimus quos ab HKH
mo naſcendi limine ęterna vita obuiã ve- herode crudeliſſimo rege interfe / Mattb.ꝛ. dgrich
nit. Incurrunt quidẽ inter ipſa pꝛimoꝛdia ctos eſſe euãgelij textus eloquitur.Et ideo vomine
acceptę lucis periculũ ⁊ finẽ ſalutis: ſed de cũ cleſtiiᷓ ideen
accepte lucis p ſalutis: ſed de cũ ſumma exultatiõe gaudeat terra celeſtiũ reiger
ipſo ꝓtinus fine capiunt pꝛincipia ęternita militum et tantoꝛum parens feęcunda vir/ ees
tis. Immaturi quidẽ vident᷑ ad moꝛtẽ: ſed tutum.Ecce pꝛophanus hoſtis nũquã bea nann
feęliciter moꝛiunt᷑ ad vitã. Vix di guſtaue/ tis paruulis tm̃ ꝓdeſſe potuiſſet obſequio: boton
rant pᷣſentem: ſtatim trãſeunt ad futuram. quãtũ ꝓfuit odio. Mã ſicut ſacratiſſimum Aithol
Nondum ingreſſi infantię cunas: ⁊ iam ꝑ/ pꝛeſentis diei feſtum manifeſtat: quantum Girn
ueniunt ad coꝛonas. Rapiunt᷑ quidẽ a cõ/⸗ in beatos paruulos iniquitas abundauit:

ermo x. D

e ſanctis Innocentibꝰ Ger.III

igenißn tantũ in eis gratia bñdictionis refudit. He re:nec honis operibꝰ ſe ab ęterna moꝛte po
haſinei ata es o bethleem terra iuda ꝗᷓ herodis re· terũt redimere: qꝛ ꝑcutit᷑ etiã hac animad/
Mes ſee gis immanitatẽ in pueroꝛũ extinctione per uerſione peccatoꝛ: vt moꝛiẽs obliuiſcat᷑ ſui.
nabarſen peſſa es:quę ſub vno tẽpoꝛe candidatã ple qui dum viueret oblitꝰ eſt dei. Veniet dies
atann bem imbellis infantię deo offerre meruiſti. iudicij:quando mouebunt᷑ fundamẽta mõ
Sinei. Digne tñ natalem illoꝝ colimus: quos bea tium: ardebit terra vſq; ad inferos deoꝛ/
enun ghi tius ęternę vitę mũdus edidit: q; quos ma- ſum:quãdo celi ardentes ſoluent᷑: quando .
hönni ternoꝛũ viſcerũ partus effudit. Siquidem ſol obſcurabit᷑: ⁊ luna nõ dabit lumen ſuü: Watth. 24.
nuntmt ante vite pꝑpetuę adepti ſunt dignitatẽ: ; quãdo ſtellę cadent de cęlo: quãdo peccato ð
+ vſuram ſſentis acceperint. Alioꝛum quidẽ res ⁊ impij mitten: in ſtagnũ ignis: ⁊ fumꝰ Apocj. 1.4½
Seg pᷣcioſa moꝛs martyrũ laudem in eõfeſſione toꝛmentoꝛũ illoꝛũ aſcendet iu ſecula ſeculo.
nang. Smeruit: hoꝛũ in conſũmatione cõplacuit. rũ:vbi fletus ⁊ ſtridoꝛ dẽtiũ. Veniet tẽpus MWattß..
gllu nn Quia ĩcipiẽtis vitę Pꝛimoꝛdꝛijs ipſe eis ocfratres chariſſimi:qũñ nulli bono erit male:
dann caſus initiũ gloꝛię dedit: qui pſentis termi/ nulli malo erit bene. Veniet inquã nouiſſi-
* num impoſuit. Quos herodis impietas la ma dies:quãdo diſcernũt᷑ pij ab impijs: iu
R ctẽtes matrũ vberibꝰ abſtraxit: qui iure di ſti ab iniuſtis: laudatoꝛes dei a blaſphema
9 cunt᷑ martyrũ floꝛes:quos in medio frigoꝛe toꝛibus dei. Ueniet ⁊ quando diſcernunz:ꝛ::·
. ane infidelitatis exoꝛtos:velut pꝛimas erũpen / vt nulli: ſicut dictũ eſt:bono ſit male:nulli
omhe tres eccleſię gẽmas quędã pſecutionis pꝛui/ malo ſit bene.QAuare ̊ modo nõ ſic? Foꝛte
laneſtſi na decoxit. Et ideo dignũ eſt inta fectis ꝓ ⁊ modo ſic. Sed qð nüũc eſt in occulto:tunc
enmne chꝛiſto infantibꝰ honoꝛes impendere ceri/ eritin manifeſto. Lege ſcripturã diuinã:in
niat dant monias non doloꝛes:ſacramentis dare vo gredere mecũ ſi potes in ſanctuarium dei:
nenu⸗ ta nõ lachꝛymis:qꝛ ipe illis fuit cauſa penę foꝛte ibi ſi poſſum docebo te:imo diſce me/
r tge qui extitit ⁊ coꝛonę: ipſe odiũ cauſę qui ̊/ cũ ab eo qui docet me: etiam nũc nõ eẽ ma
ai inuen n B miũ. Parãte aũt herode paruulis necẽ:io/ lis bene:⁊ meliꝰeſſe bonis qᷓ; malis:quãuis
nie i MWatth. 2. ſeph ꝑ angelũ admonet᷑: vt chꝛiſtũ dim no nõdũ venerit bonoꝝ plena fęlicitas onõdũ
ſeeni ſtrũ in ęggyptũ tranſferat: ęgyptũ idolis ple q; venerit maloꝛũ pęna nouiſ ima. Si legẽ
inet venn uã. Mã poſt iudęoꝝ ꝑſecutionẽ ⁊ ad occidẽ dei diligenter attendis:foꝛte intelligis me/
nnsleoe dũ chꝛiſtũ ꝓphanę plebis aſſenſum:chꝛiſt cũ nõ eſſe bene malis. Rogo em̃ te ⁊ quęro D
ͦ fudbi ad gentes idolis deditas trãſire dignat᷑: ? abs te: tibi quare malũ eſt? Reſpõſurꝰ es:
Nfüich iudęã relinquẽs ignoꝛanti ſeculo colendus Egeſtas angit: mit difficultas: doloꝛ foꝛ-
ehatſngle infert᷑. Et quia ex ſcripturis diuinis fratres taſſe mẽbꝛoꝛũ:timoꝛ ab inimico. Tibi ideo
—h chariſſimi: bonos ⁊ iuſtos viros ꝑſecutio- male eſt quia pateris mala: ⁊ bene eſt illi q
RKM nẽ maloꝛũ ſemꝑ ſuſtinuiſſe cognoſcimus: ſi elſt ipſum malum? Mulſſi intereſt inter ma
senenn⸗ diligenter cõſideramꝰ: inueniemꝰ illos ma- lũ pati: ⁊ malum eſſe.Tu qð pateris nõ es:
mietrin ioꝛa ſupplicia ſuſtinere. Omnis eĩ homo malũ em̃ pateris: ſed tu malus nõ es: Ille
W q aliũ in coꝛpoꝛe perſequit᷑: pꝛius ipſe in coꝛ boc malũ non patit ⁊ malus eſt. Noli ergo
nntizt de ꝑſecutionẽ ſuſtinere cognoſci᷑.· Nam ſi falli: Mon poteſt ſieri vt tibi male ſit qꝛ pa/
lei Ani etiã illi quẽ ꝑſequit᷑ aliquid de ſubſtantia teris malũ: ⁊ illi bene ſit qui ẽ malus. Cum
ſua tulerit: maius ſibi ipſe diſpẽdiũ facit:qi em̃ malus eſt: putas qꝛ nõ pati᷑ malum ecuaoa·
1 4 nemo habet iniuſtũ lucrum ſine iuſto dam/ patit᷑ ſeipſum: Tibi male eit quia malũ alie
no. Vbi lucrũ ⁊ ibi damnũ:lucrum in arca: num pateris in coꝛpoꝛe tuo: ⁊ illi bene eſt qᷣ
damnũ in conſcientia.Lulit veſtẽ ⁊ ꝑdit ſi/- malum ſeipſum patit᷑ ĩcoꝛde ſuo? Zibi ma
uumſ :acquiitpecnnia e pdir iucicid. Sed ß lesqui tortemalambabes vua: abenr eſt
Cdẽ:acquirit pecuniã ⁊ ꝑdit iuſticiã. Sed h̊ leðẽ qui foꝛte malam habes vitã: ⁊ bene eſt
s aos homines ideo faciũt:qꝛ diem nouiſſimũ at/ illi qui malam habet animã? Eſto bonus ꝗ PHe xbis dũi
rege nicſi tẽdere nolũt. Si enim diẽ moꝛtis ſuę cogi / habes bona. Bonę ſunt diuitię:bonum eſt Ser.12. b.
iu itt tare iugiter vellent:animũ ſuũ ab omni cu/ aurum:bonũ eſt argentũ:bonę familię:poſ
umeſfi piditate vel malicia cohiberent. Sed quod ſeſſiones. Omnia iſta bona ſunt: ſed vnde
ſcune⸗ modo nolũt ſalubꝛiter cogitare:neceſſe ha/ facias bene:nõ quę te faciãt bonũ. Habe- ⸗
nign bent poſtea ſine vllo remedio ſuſtinere. Ue to bona:quę te faciqt bonum.Quę ſunt in
achlei niet em̃ illis dies nouiſſima: veniet dies iu/ quis iſta: Fac iudiciũ ⁊ iuſticiã. Bona ſunt
onſi dicij: quãdo eis nec pęnitentiã licebit age gquę habes: Sac iudiciũ ⁊ iuſticiã.Eſto tu
nlunn HW
zpuntn

bonus int bona tua: erubeſce bonis tuis. aſſerimus paſſiões:totiẽs chꝛiſti gloꝛiã pᷣdi

Eſto bonus mãſurus inter bona peritura:
erubeſce bonis tuis. Moli eſſe malus ĩ eis:
E ne pereas cũ eis. Ita ergo aurũ ⁊ argẽtum
diſtribuit hominibꝰ cõditoꝛ rerũ ⁊ admini/
ſtratoꝛ deus:vt ipſum ꝑ ſe natura ⁊ genere
ſuo bonũ ſit: copia vero eiꝰ nõ extollat bo/
*He vbis oſi nos:nec elidat inopia.Aalus aũt homo ⁊
Ser.ð.g. cum offert᷑ excęcat᷑: ⁊ cũ aufert᷑ excruciat:qꝛ
In li. So.bo/ ⁊ cũ acquirũt᷑ diuitię falſam lęticiã tribuũt:
mel. .· 2. 2 cũ ꝑdũt᷑ verã triſticiã derelinquũt.Diſca⸗
mus amare veras diuitias:id ẽ caſtitatem
⁊ iuſticiã:pacẽ ⁊ miſericoꝛdiã. Iſte em̃ iuſte
dicunt᷑ diuitię:qꝛ bonis meritis iuſtiſq; tri/

buunt. Ille vere dicũt᷑ diuitię: qꝛ quiſquis
eas habuerit nõ ęgebit:dũ iuxta aplm: ha /

1. Timot. s. bens victũ ⁊ veſtitũ his cõtẽtus eſt. Iſtas
vero terrenas diuitias: iniuſtũ eſt putare
diuitias:quę non auferũt ęggeſtatẽ.Lantũ
em̃ magis quiſq; ardebit ęgeſtate auaricię:
q́;tomagis eas diligens maioꝛes habuerit.
Quomodo ergo ſunt diuitię quibꝰ creſcat
inopia:quę amatoꝛibꝰ ſuis quantũ fuerint
amplioꝛes nõ afferunt ſacietatẽ:ſed inflam

mãt cupiditate diuitẽ? Tu putas qꝛ minꝰ

indigeses:ſi minꝰ haberes. Vnde bene qui
dã dixit: Creſcit amoꝛ mũmi:quãtũ ipᷣa pe/
cunia creſcit.Cũ pecunię em̃ incremento ra

F bies cupiditat auget᷑. Mã oẽs auari vel cu

pidi velut hydropis moꝛbo ęgrotare vidẽ/
tur. Quomodo em̃ hydropicꝰ qᷓ;tũ plus bi
bit:tantũ amplius ſitit:ita auarus vel cupi
dus acquirẽdo nõ ſatiat᷑. NHNos vero fratres
cogitantes peregrinos nos ⁊ hoſpites eſſe
in hoc ſeculo:hoc tantũ qð ad victũ ⁊ veſti/
tũ opus eſt nobis in itinere vitę iſtiꝰ reſer/
uemus:⁊ quãtũ poſſumꝰ in ęternã beatitu/
dinẽ ꝑ elemoſynã paupeꝝ dirigamꝰ: vt cũ

in die iudicij cupidi ⁊ auari ꝓ ſterilitate bo

Mattð.a5. noꝝ opeꝝ audire meruerũt:Diſcedite a me
maledicti in ignẽ eternũ:nos ꝓ bonis ope-
ribus audire poſſimꝰ: Venite benedicti ꝑ-
cipite regnũ:qꝛ eſuriui ⁊ dediſtis mihi man
dqucare:ſitiui ⁊ dediſtis mihi bibere:nudus
fui ⁊ oꝑuiſtis me. Ad iſtã benedictionẽ vos
dñs ſub ſua ꝓtectione perducat:cui eſt glo
nia in ſecula ſeculoꝛũ Amen. “

Sermo.xl. ¶ In eodem feſto: Sermo II
NVotienſcunq; fratres ſanctoꝝ mar
tyria celebꝛamꝰ:totiens laudes ſal/
uatoꝛis edicimus: ⁊ quotiens eoꝛũ

—

—

Deſctis Innocentibꝰ Ber.IiiiI

camus. Mõ em̃ ſuſpicimꝰ qð paſſi ſunt: ſed

ꝓpter quem paſſi ſunt admiramur. Igitur

non pęna in laude: ſed fides eſt in honoꝛe.
Magniſicamus ergo martyres:ſed pᷣcipue
illos qui naſcẽte chꝛiſto in ipſo exoꝛdio nõ
loquendo ſed moꝛiendo cõfeſſi:ad regna ꝑ
petua cęteros pſᷣuenerũt. Videte aũt quem
idẽ locũ apud hominesamnereant᷑:qui apud
deum locũ ſub altario meruerũt. Dicit em̃
ſancta ſcriptura: Vidi em̃ ſub ara dei aĩas
occiſoꝛũ ꝓpter verbũ dei: ⁊ ꝓpter teſtimo/
niũ ieſu quod habebãt:Sub ara inquit dei
vidi antimas occiſoꝛum. Quid reuerẽtius:
quid honoꝛabiliꝰ dici poteſt: qᷓ; ſub illa ara
requieſcere:in qua deo ſacriſicium celebꝛa/
tur:in qua offerunt᷑ hoſtię:in qua dũs eſt ſa

ęternum ſᷣ̃m oꝛdinem melchiſedech?: Recte
ſub altario iuſtoꝛum animę requieſcunt:qꝛ
ſuꝑ altare coꝛpus domini offert᷑. Nec imeri-
to illic iuſti vindictam ſanguinis poſtulãt:
vbi etiã ꝓ peccatoꝛibꝰ chꝛiſti ſanguis effun
dit᷑. Conuenienter igit᷑ ⁊ quaſi ꝓ quodã cõ/

cerdos:ſicut ſcriptum eſt: Tu es ſacerdos i z. i0y.

ſoꝛtio ibi martyribus ſepultura decreta eſt:

vbi moꝛs dñi quotidie celebrat᷑: ſicut ipſe
ait:Quotienſcũq; hęc feceritis:moꝛtẽ meã
annũciabitis donec veniã:ſcʒ vt qui ꝓpter
moꝛtẽ eiꝰ moꝛtui fuerãt:ſub ſacramenti eiꝰ
myſterio requieſcant. Mõ imerito inquã cõ
ſoꝛtio quodam illic occiſis tumulus conſti
tuit᷑:vbi occiſionis dominicę membꝛa po/
nunt᷑:vt quos cum chꝛiſto vnius paſſionis

cauſa deuinxerat:vnius etiã loci religio co/

pularet.Legimus pleroſq; iuſtoꝛum abꝛaę
ſinibus refoueri: nõnullos paradiſi amęni

I. Cor. II.

tate letari:nemo tñ meliꝰ pᷣter martyres me
ruit:hoc eſt ibi requieſcere:vbi ⁊ hoſtia chꝛi

ſtus eſt ⁊ ſacerdos:ſcilicet vt ꝓpitiationẽ ð

oblatione hoſtię cõſequant᷑:⁊ benedictionẽ
functionemq; ſacerdotis accipiãt. Inter cce B

teros igit᷑ martyres quos ſub ara dei cõſi/
ſtere pꝛędicamus:etiam beatos illos infan

tum lactentium ꝓchꝛiſto pꝛimitias marty/

rum laudemus:qui non loquẽdo ſed moꝛi-

endo confeſſi coꝛonas meruerunt.Neq; em̃

dubitandum eſt eos in martyrio plura pꝛę
cęteris exoꝛare:qui in inartyrio p ceteris h/

ceſſerũt.Et clamauerũt inquit iohãnes vo

ce magna: Vindica dñe ſanguinẽ noſtrũ.

Et datę ſunt illis ſingulę ſtolę albę:et dictũ
eſt illis vt quieſcerẽt tempus adhuc modi⸗

Apod.s.

vnt ⸗ epet

adon
fcon
lanch

ninice
lumns
janntn
denty⸗
goch
godei⸗
ſimia⸗
lsptl
cöuerta
ledeod
ſiſtent:
beantey
ſuſtineb
detepee
Cerrent
albe.ſ
erted
deen
egoon
lgoetin
inibg
binas:
lesenun

lece poſſel
lgadh
Nſeuon
Ediud⸗
ſudicil
ferante
quiſtm
eis poſ
feclper
Kendo⸗
pot
liashe
leuen
buat:
ntae
inynt
Lepul
etlllix
kzil
mun⸗
aturn
Eüp
Vur

nuginns
ſubllenn

un dn

udise
tſactteig
Lecheege.
nelankg⸗
⸗ainen
is hoſwin
Uguisefi
vodid̃
ldegetck
A:ſaupe
moe gei0
ntquippe
amenti
nonnaric⸗

Nulus Ni.

nanbaspo⸗
s aſin⸗
Nteig
zaun the
fadiid een
manmesne
Ahoſuch
ptunmneͤ⸗
Modnole
i. ggs
deic
zllosiin
inias nutt,

Matth. 5.

cũ donec ĩpleret᷑ numerus fratrũ ⁊ cõſeruo/
rũ eoꝛũ.Oꝛit᷑ queſtio in hoc loco:cur ſancti
iam cũ dño manentes vindictã de inimicis
expetãt:cũ dñs in euãgelio dicat: Diligite
inimicos veſtros ⁊ oꝛate ꝓ ꝑſequẽtibꝰ et ca
lumniantibꝰ vos.Sed ſciendũ qꝛ illi ſancti
iam in cõſpectu creatoꝛis ſui cõſiſtentes vi/
dent voluntatẽ illẽ:⁊ ideo ab ipſo accipiũt
qð eũ velle facere nouerũt:⁊ de ipᷣo bibunt
qð de ipſo ſitiunt. Petunt aũt vindictã de
inimicis duobꝰ modis:⁊ hoc cauſa charita
tis:vt ſcʒ qͥ ad vitãternã pᷣdeſtinati ſunt:

cõuertant᷑ a malo ad bonũ: qui verd pſſcien
te deo damnãdi ſunt:moꝛiant᷑ ⁊ peccare de

ſiſtent: vt ꝑ hoc minoꝛẽ pęnã in inferno ha-
beant:vbi vnuſquiſq; ᷣm qualitatẽ operũ
ſuſtinebit magnitudinẽ pęnaꝝ. Petũt aũt

de repꝛobis vindictã:qꝛ optãt venire diem
Cextremi iudicij: ⁊ reſurrectionẽ ſuoꝛũ coꝛpo/
Apocj.s. rũ ſſtolant᷑.E dateę ſunt illis ſingulę ſtolę

albę. Per ſtolas albas debemꝰ intelligere

mmercedem baptiſmi: ᷣmiũ martyrij:merce/
dẽ ęternoꝛũ ⁊ gaudiũ celeſtis patrię. habẽt

ergo ante reſurrectionẽ ſancti ſingulas ſto/

las:qꝛ in ſola anima adhuc ęternis beatitu

dinibꝰ ꝑfruunt᷑. Poſtea aũt accepturi ſunt

.qbinas:quãdo receptis coꝛpoꝛibꝰ ĩmutabi/

les erunt in anma ⁊ incoꝛruptibiles in coꝛ⸗

Eſa.e poꝛe. De hoc eſaias: In terra ſua duplicia
AVpodj.s. poſſidebũt.Et dictũ eſt illis vt quieſcerent

tpᷣs adhuc modicũ donec impleat᷑ numerꝰ
ↄſeruoꝝ ⁊ fratrũ eoꝝ.Dictio iſta inſpiratio

eſt diuia: qua mẽtibꝰ eoꝝ deſiderãtibꝰ diẽ

iudicij imittit᷑ virtꝰ patientię: vt patienter
ferant omnia expectantes numerum illoꝛũ
qui ſimiliter interficiẽdi ſunt ꝓ chꝛiſto cum
eis poſtmodũ regnaturi:vt qui deſiderant
recipere ſua coꝛꝑa:gaudeãt ex numero colli
gendoꝛũ fratrũ. Lali modo loquit᷑ deꝰ om/

nipotẽs ſanctis:veluti quilibet paterfami/

lias habẽs multos filios: ſinguliſq; ð agro
reuertentibus ⁊ rogantibus vt cibũ ſibi tri/
buat:reſpondet:Refectio quidẽ veſtra pa
rata eſt:ſed expectate fratres veſtros:vt cũ
in vnũ poſiti fueritis oẽs in cõe comedatis
⁊ epulamini gaudentes:qꝛ interſiciendi ſũt
et illi vel aꝑto ſcʒ martyrio vel occulto. Di-
cit᷑ & illis vindictã poſtulantibꝰ: poſt datũ
munꝰ vt qͥeſcãt atq; ſuſtineãt:donec cõple/

atur numerꝰ cõſeruoꝛũ illoꝛũ. Videtis igit᷑
qgqgqm̃ ꝓpter nos martyrũ vindicta differtur.

Dum em̃ nos retardamus:hoꝛum ſanguis

inultus eſt. Sed hoc ↄtingit noſtra deſidia:
qui nõ ſicut dictum eſt religioſe viuimus:qͥ
nõ pie ſicut congruit operamur. Nam ſi bo
noꝛum operũ ad dominũ iuſticia noſtra pꝛę
cederet:iam cõſeruoꝛũ numerus qui expe/

Bermo xI. De ſctis InnocẽtibGer. IIIi

ctatur eſſet cõpletus. Nulli autẽ dubiũ eſt:
vindictã poſt iudiciũ martyres pcepturos:

qui etiam ante iudiciũ pᷣmijs celeſtibus ho

noꝛant᷑. Vñ opoꝛtet frẽs chariſſimi qꝛ pᷣmi/

tias martyrũ hodierna feſtiuitate venera-

mur: de eina ꝗ in celis eſt martyrũ feſtiuita⸗
te ſedule cogitemꝰ:eoꝛũq; veſtigia inquãtũ

poſſum ſequẽdo ⁊ ipi eiuſdẽ feſtiuitat: ſuꝑ

nę participes exiſtere curemꝰ:teſtãte apło:

Quia ſi ſocij paſſionũ fuerimꝰ:ſimul ⁊ ↄſo/

latiõis erimus:nec tam ð moꝛte eoꝝ lugea/
mꝰ q; ð iuſta palmę ꝑceptione lętemur.Si⸗

qdẽ ſingulos eoꝝ cũ ꝑ toꝛmẽta pellerent᷑ ex
hac vita:rachel gemebunda: id ẽ ecclłia ge/
mit luctu lachꝛymiſq; ꝑſecuta:ſed iam hinc
expulſos ſuꝑna hierlm:ꝗᷓ eſt ma᷑ oim nr̃jm:

moxi aliã vitã obuijs lęticię miniſtris exce/
pit:atq; ĩ gaudiũ dñi ſui ꝑpetuo coꝛonãdoſ

ĩitroduxit. Vñ dicit iohanes: Stabãt ante
thꝛonũ ĩ ↄſpectu agni amicti ſtolis albis et

palmę ĩ manibꝰ eoꝝ.Stãt em̃ mõ ante thꝛo

nũ dei coꝛonati:qͥ quõdã añ thꝛonũ iudicũ
terrenoꝝ iacebãt penis aſtricti.Stãt i ↄſpe

2. Corſ. I.
Hiere.ʒ1.

Marth. 2.

Abpoci. 7.

ctu agni nulla rõne illic a ↄtẽplãda eiꝰ gia

ſeꝑandi:a cuiꝰ hic amoꝛe nec ꝑ ſupplicia po
terãt ſeꝑari. Stolis fulgẽt albis ⁊ palmas ĩ
manibꝰ habẽt: qꝛ hmig in oꝑibꝰ habẽt dũ
coꝛꝑa ꝗᷓ ꝓ dño ignibꝰ vſtulari ac beſtijs di/
lacerari:flagris abſumi:ꝑ pſᷣcipitia diſſolui:
vnguł abradi omnimõ pęnaꝝ genere paſſi
ſũt diſſipari:ꝑ reſurrectionẽ gloꝛiſicata reci

piũt.Et clamabãt inqͥt voce magna dicen · &E&

magna grarũactione recolũt:nõ ſua ſe vtu
te ſᷣ ipᷣo auxiliãte tribulationũ impugnãtiũ

ſuꝑaſſe certamia. Dicit iteꝝ eoꝝ ⁊ pſᷣteritos

tes:Salus deo nr̃o q ſedet ſuꝑ thꝛonum et Apocj.⁊.
agno. Aagna voce ſalutẽ deo decãtãt:qui .

agones ⁊ coꝛonas deſcribens ꝑpetuas: hhi bi.s⸗

ſũt qͥ venerũt ð tribulatone magna ⁊ laue-

rũt ſtolas ſuas:⁊ dealbauerũt eas ĩ ſangui/
ne agni Stolas qe martyres in ſanguine
agni lauerũt:dũ mẽbꝛa ſua ꝗᷓ oculis inſipiẽ

tiũ viſa ſũt pęnaꝝ ſqualoꝛe fędari:ſic potiꝰ

re contagijs:inſuꝑ ⁊ beata immoꝛtalitatis
luce digna reddidere:qð eſt etiam lotas ha
buiſſe ſtolas in ſanguine agni. Meo ſuns
2

fuſo ꝓ cheiſto ſanguine ab oibus mſdaue-

Bermo XII.

—

P . S

inquit ante thꝛonum dei ⁊ ſeruiũt di ac no
cte ĩ templo eius.Mõ eſt laboꝛioſa ſed ama
bilis ⁊ optanda ſeruitus in dei laudibus ꝑ/
petuo aſſiſtere. Dies quippe et nox nõ viciſ
ſitudinẽ tempoꝛis ꝓpꝛie:ſed ꝑpetuitatẽ tro
pice ſigniſicãt. Hox em̃ nõ erit illic:ſed dies

Vlere. zi. vna melioꝛ in atrijs chꝛiſti ſup milia. In q̃ᷓ
Apocj.⁊. non ploꝛat rachel filios ſuos:ſed abſterget

Sermo. XII. ris:

4

deꝰ oẽm lachꝛymã ab oculis eoꝝ: datq; vo
cẽ leticię ⁊ ſalutis ęternę in tabernaculis iu/
ſtoꝛũ:qui viuit ⁊ regnat deus ⁊c̃.

