rũ qᷓternitas:ſᷣ ꝑmanet trinitas.xix.A.i fi.

Cur potius trinitas q́; triplex dicenda ſit.

In trinitate nullꝰẽ gradꝰ:nil i/ (xxxviij.L.
ferius:nil ſuꝑius:qꝛ ſᷣter ꝑſonaꝝ ꝓpꝛietatẽ
quicqͥd de vna ꝑſona dicit᷑:de tribꝰ digniſ⸗
ſime poteſt intelligi.c.xcj.C.
In trinimte nihil diſtat:nihil varium:nihil
defectiuũ:nihil alreri ↄtrariũ: ęquale ſemꝑ
indiuiſibile ⁊ incõmutabile.c.xix.E. .
Cogterna eſt trinitas et inſeꝑabilis vnitas:
ſine initio:ſine fine: nil maius aut minus.
In tnitate ſi aliqᷣd maiꝰaut minꝰ (c.lxxxj.
dicit᷑: ĩꝑfeta diuinitaſ accuſat᷑.c.lxxxiiij.B
In trinitat᷑e nihil poteſt comgari.c.xc.B

Si qs nõ dixerit trinitatis vnã diuinitatẽ:

vnũ regnũ: vnã volũtatẽ: potentiã ⁊ glo⸗
riã: anathema ſit.c.xxix. DD.
Qui trinitatis vnã ſempiternã ſubſtantiã
eſſe nõ conſitet᷑:maledictꝰ ſit.vj.E.
Qui vel vnã de trinitate ꝑſonã nõ credide/
rit:iĩ duabꝰ illi credidiſſe ñ ꝓdeſt.c.lxxxj.i
In trinitate ſingillatim ſingulę ꝑſonę:plenꝰ
eſt deus:⁊ totę tres ꝑſonę vnꝰ deꝰ:nõ duo
aut tres dij.lxx. F.c.xxv.A.c.xxix.A.
trinitas ſit vnus deus vnius ſubſtãtię

vniuſq; eſſentię:oĩs ſcpᷣtura ſi recte intelli⸗

git᷑ inſinuat.xxxviij. C.

Mõ eſt aliud pater:aliud filiꝰ: aut aliud ſpi

rituſſanctuſ:qᷓ;uis ꝑſonaliter diſtinguant᷑:
pꝛobat᷑ ſcripturis.xxxviij. D.
Quęlibet ꝑſonaꝝ in trinitate eſt devompᷣs:
ęternꝰ:incõmutabilis:⁊ ſimul oẽsvna ſub
ſtantia ęterna et ꝑfecta.xxxviij. E.
Quędã in trinitate ſubſtãtialiter:quędã re⸗-
latiue dicunt᷑.xxxviij. F. GO.chd.
Quę ſubſtãtialiter dicunt᷑ nõ pluraliter ſed
ſingulariter dicenda ſunt.xxxviij. J.
In trinitate ſingulę ꝑſonę habent aliqͥd ꝓ/

pꝛiũ qð inſeꝑabili ęqualitate aliquaʒ in ſe

oſtendãt ꝓpꝛietatẽ.xxxviij.L.

Trinitatis inſeꝑabilis eſt ſubſtantia ⁊ ope/

ratio.xxxviij. M. cc.j.E. .
Inſeꝑabilis naturę vnitas non poteſtſeꝑa-
biles habere ꝑſonas.xxxviij. enml.
In trinitate ois naturę noiĩa vel eſſentię ſi
cut ĩ vna ꝑſona ſingulariter: ſic etiã ſemꝑ

i tribꝰſiugulari noie dici debẽt.xxxviij.R.

ͤ

di/
geiuttn
atinit
Pnuc⸗
gunrint.
Snti
Aimad
(ſalet
Nton
taid
Titicia
Göniln
1 Tubarüt
urcN
TLube dun
Luicacd
ſvitie
Thundu
fummeqn
Tuturi

Gignitica

NS

Talaeun
magna
neliä

44 Qvelun

dſigen
Cal ges
a Venator
ccoctze
Ghonno
gtemnaſe
enente
Qefui
Venüpe
infine,
Venäpe
lurizace
Vartere
biori
ur Otbil
tolach
Nen p
Onoͤe
Oton
mum
Liguis
comn
Cir.
Qos

Dlpmngh

inen

e ae,
Grhlisſling
Aun
U l.
telgni
wnc

Wi duinee⸗

mich
mi ſutuni
ſun.
ſnigoelie
Ptckelgi
glepoeer
eni
AcmA
us dotite

mieen

le iul
undingu

Geckdebn⸗
nn bunuſd

w
huin. it⸗ -

Auęd Pꝓbꝛie: quedat tran atiue: gaã relati

ue in trinitate dieunt᷑.xxxviij. P. Q.

Ald trinitatis cognitionẽ ⁊ viſionẽ niſi ocu /
o mũdato ꝑ ſidẽ verã⁊ dilectionẽ nõ pue⸗

n trinitate meli gqlitas ni nit᷑. xxxviij. R.
6 ſimilitudo dicit᷑.xxxviij.T.

Anima chꝛiſti triſtabat᷑: ſed diuinitas incõ

cuſſa lętabat᷑.c.xxj.D.
Igeo triſticiã noſtĩ ſuſ cepit vt nobis ſuã
lęticiã donaret.c.xvij.A.

Triſticia de iniqtate ꝓpꝛia iuſticiã pturit:

ſcõᷣm illud: Quę aũt ſcõm deũ triſticia ⁊c.
Tu Tubarũ noie ſᷣdicatoꝛes figura
tur. c.vj. D. E. F.

Tube ductiles qͥd ſignificẽt. cc. xxij. B. D.

Tuaica chꝛiſti incõſutilis qd (cc.xxiij.M.
ſignificet.c.ix.B.in medio.c.xcix.&.

Thuribula ſanctificata in moꝛtibꝰ beccato

rum:quid ſignificẽt.xcviij.ꝑ totum.
Turtur:ſpiritales ſignificat.liij. B. C.
Signikficat caſtetatẽ.liiij. C. in medio.
adR Acua vaſa populum gentiü figura/

Ee vaca: arietate et capꝛa ⁊c̃. liiij.

Valſa aurea ⁊ argẽtea: lignea et ficnlia in
magna domo: alia in honoꝛẽ alia in cõtu
meliã ⁊c.qͥd ſi ignificet. cc. li h. B. C. D. E.
Zel & velum templi ſcindit᷑ in chꝛiſti paſſione

qͥd ſigniſicet.c.xiiij. B. in fine.

Vellꝰ gedeonis qͥd ſignificet.c.viij.D. S.

Aen Venatoꝛis animo ſuauioꝛ eſt capta beſtia
qᷓ; cocta comedentis palato.xlviij.F.

ÆO homo vendidit ſe diabolo ꝑ peccatũ in

ęternã ſeruitutẽ:⁊ quid inter vendẽtem et
ementẽ interuenerit.xlvij.D.E.

Quę fuit cauſa venditiõis noſtrę.xlvij. F.
Veniã petẽti dimitte c.xxxv.D.c.lxx.B.

in fine.C. c.lxxxj.G.

Veniã petat qᷣ iniuriã fecit: det veniã qᷣ in/

iuriã accepit.c.lvij.A.

Venter 7 genitalia ſunt ſibi vicina ⁊ ꝑ mẽ

bꝛoꝛũ oꝛdine oꝛdo vitioꝝ itelligit᷑. Ixv. A.

Aer α vbũ ſit inſeparabile ⁊ ęquale cũ patre

⁊ ola cũ ipſo diſponẽs.iiij.E.
Igem ꝓbat᷑ ex verbis ꝓphetę.iiij. F.

M nõ põt dici verbũ de verbo:quõ filiꝰ de
(patre. xxxviij. H.

OR non ſint duo ſed
vnum: verbum? cuiꝰeſt verbũ. c.xcix. Y.

Si quis nõ dixerit verbũ dei ęquale patri

et omnia poſſe ⁊ oĩa noſſie: anathema ſit.
c.xxix. C.

Quog ſit verbũ ſine tẽpoꝛe: ꝑ quod facta

S lh. A.

bãt ⁊cc.cc.vj. D. (A.

Verbũ vnde angeli ſa/

ſe ententia rüũ

ſunt tꝑa. xiij. dhd.
Verbũ dei hoc eſt qð nõ poteltd dicere ver⸗ H
bum hominis. c. xlv. D.
EÆW„„ nõ ſit factũ vel creatũ.c.xciij. B8.
Igeo fit hõ vel caro vt ſe noſcat homo bo
minẽ.lxxiiij.L.
Tolle vᷣbũ ⁊ qͥd ẽ caro niſi caro. lij. Kk.
Non in carne pereundo ceſſit:ſed caro ver·
bo ne ipſa periret acceſſit.xix.A.xxvij.C.
In ſe manẽ̃s innouat oia:nec loco cõcludit᷑
nec tꝑe tendit᷑:nec vocibꝰ texit᷑:vterũ ma-
tris aſſũpto coꝛpꝑe feęcũdauit: de ſinu paz
triſ nõ migrauit: ꝓbat᷑ exẽplo.xxvij.B. C.
Ad nos veniẽs ſurſũ (xlviij. C. c. xlv. D.
angelos nõ deſeruit nec patrem. xxxij. D.
xl. J. lxxix. C. D. c. lxxvij. B. c. xl vij. E.

A ccpit eſſe homo nõ deſtitit eſſe deus: rx·

verbis apoſtoli oſtẽdit᷑.xl.D.circa fi.
Mõò in carnẽ verſum eſt:ſed verbã manens

carnẽ accepit. c.xix. D. c. xxv. B. c. xcj. D.
Si quis dixerit nõ ſimul eſſe in cęlis ⁊ in ter

ra:anathema ſit.c.xxix..
Ita ſe in aſſ. umpto hoie cõcluſit vt mundũ
totũ regere ⁊ cõtinere ⁊ replere nõ deſtitit.
Ita ſuſcepit hominẽ vt (c.lxxxj. F. in fi.

nõ ꝑmutaret᷑ in humanitatẽ:ſ vt aiuinita M

ti ſociarerẽ humanitas.c.xciij.C.

ſuſcepit plenũ hominẽ: id eſt aiam ⁊ coꝛ H

pus hominis.c.xlv. B. E. cc. xxxv. C.
Ideo aſſumpſit foꝛmã ſerui vt poſſit humi
litatẽ ⁊ obedientiã verbo ⁊ exemplo inſi/
(nuare. xl.D.
ciant᷑ in celis: vt manducaret᷑ ⁊ biberet᷑ ab
homine in terris factiłeſt caro. c. xxvij. D.

verã carnẽ ex maria aſſũpſit in qua dia/

bolũ vicit.c. lxxvj. D. c. xxv. B. 2.
Fruſtra nobis euãgeliſta diuinitatẽ vᷣbi ßS/
dicaret: ſiverbi humanitatẽ taceret.xl. D.

Mũõ eo mõ facit homo vba quõ factꝰ eſt io

Verbũ ꝓlatũ ita ſen ( ſeꝑ verbũ.xxv. N.
ſibꝰ influit vt id recipit no excludit audi⸗
toꝛ.xxvij. B. c. xlv. D
Verbũ mẽtale cũ fit vox nõ mutat᷑ in vocẽ
ſed manens in mẽtis luce 2 aſfumpta car⸗
nis voce ꝓcedit ad audientẽ et nõ deſerit
cogitantẽ.xxvij. C.et.c.xlv.C.
Verbũ hominis non diuidit᷑ ꝑ ſyllabas in
audiente: ſic nec verbum dei conſcindit᷑:
exemplo ꝓbat᷑.xl. B. C.c.xlv. D
Verbũ dai pᷣdicari debuit gentib“: figurali⸗ .
ter oſtendit᷑.lxxv. C.

Eρ dicatũ ſemꝑ ad diſcẽdũ ꝓuocat:qꝛ ba

Annotatio

bet quo infirm⸗ recreari poſſi it ⁊ foꝛtis ro /
boꝛari: exem plü. xcj. E.
Qui verbũ dei audit ⁊ bñ audit deficit 2 p/⸗
In nido coꝛdis ſpũſ· (icit. cc.xxxix. F.

ſancti caloꝛe foueri debet ſi fructus ex co

ſperet᷑.cc.xviij. A.
Q ſiat tibi qdðcũq; deſideras. xcj. E.
Verbũ dei quõ vermes faciat. Jbidem.
Verbũ cõſũmãs ⁊ bꝛeuiãs faciet dñs ſuper
terram ⁊c.exponit᷑ cc.xxxix.C.E.

Veritas de terra oꝛta eſt: exponit᷑.xvj. A.

Veritas mẽtiri nõ põt:alio (D.c. B. ij. B.
quin veritas nõ eſt ſi mẽtiri põt.c.lxij. A.
Veritas mũdat:vanitas inqͥnat.xcv.B.
Veritas meliꝰ ex cõparatiõe falſoꝝ fulget.
Vermis caleſaciente ſole de (xcviij.A.

puro limo foꝛmatur:⸗ ſignificat chꝛiſtum.
Aeſ Veſtiri laneis ⁊ lineis:et d

ſit veſtiri duplicibus. cc.xvij.B. D.
Via triũ dierũ:qͥd ſignificet.xc.A.B.lxxj.

Aia Vlia nobis factꝰ eſt chꝛiſtꝰ ad (B. c. vj.A.

celũ:⁊ ſi amara ⁊ aſpſavideat᷑:plana facta
eſt ꝑ veſtigia multoꝛũ ambulãtium in ea.
De tribꝰ vijs ꝑ q̃̊s boni ambu (xlvj. ⁰.

lant ad cęlũ ⁊ mali ad infernũ: ⁊ quõ vias

bonoꝝ diabolꝰ obſideat.xc.E. F. iiij. V.

Zi Tlitia ic ſuperant᷑.vij. E.

Cõtraria cõtrarijs curãt᷑.lxxxv.D. c.v. D.
QZid Deus videt nõ ſolũ opera ſᷣ ⁊ coꝛda.cc.xiij.

Quomodo viſus ſit patribꝰ.. ( D. in fi.
lxviij. D. lxx. D. F.

Vt deus videat᷑ moꝛiẽdũ ẽ mũdo rxlix. p.

Viſio dei q;pulchꝛa ⁊ delectabilł ſit. IJObidẽ.

Sancti in patria mailto pfectius videbũt qᷓ;
hic ſolent videre ꝓphetę. c. lij. C.

. Vna ẽ ⁊ ſola viſio dei: cui merito oĩa iuſtifi⸗

cationũ merita: vniũſa vtutũ ſtudia poſt/
Qui male videt᷑ nõ (ponũt᷑.xliij.D.E.
eſt culpabilis:vᷣ ſi male viderit.lxxxiij. A.
Viduę quales eſſe debeant.vij.·h.

ein AHGulti dũ putãt ſe vincere victi ſi üt. cc.l. C.
nõ ſtatim ſe vindicat deꝰ in peccatoꝛes

patientię eſt nõ negligentię.c.lxxxj. EK.
Tlindicta dei duobꝰ modis licite peti põt.
Vindicta a dãnabilibꝰ factis (lix.C.D.
homines cõpeſte cit: quos in bonis operibꝰ
beneficia dei retinere nõ poſſũt.xcvij.E.
Vbi future vindictę ſollicitudo verſat᷑:illic
aut nõ peccat᷑ aut tardiꝰ delinqͥ. Ibidẽ.
Sunt q ita vinũ nõ bibunt vr alioꝛũ expꝛeſ
ſione pomoꝝ alioſq; liquoꝛes ſibi nõ ſalu/
tis cã: ſed iocunditatis exquirãt.c.lvij.J.

(c.lxxxj.D.

NVinũ nouũ mittendu? ẽ in vtres nouos:ex

ponit᷑.c.lxxxv.G. c. lxxxvj. B. c. lxxxviij. B.
Vir a virilitate dicit᷑.xcvj. O.cc.xliij. A. Zir
Noie viri ſenſus rõnalis intelligit᷑ lxxxiiij.
HB. in fine. lxxxix. B. C.
Vir nõ debet ire quo nõ vult vt eũ ſequat
vxoꝛ ſua.xcvj. C. circa fl. M.

Vir caput eſt mulieris:ſed ſi male facit ns

eſt caput eiꝰ ſed chꝛiſtus.xcvj.C.

Add h;̊ delapſa eſt humaſia puerſitas vt vir

habeakt᷑ a libidine victus:⁊ nõ vir victoꝛ li
bidinis.xcvj.QO.poſt mediũ.et.cc.l.O.

Mõ eſt vir foꝛtis qͥ ferro nõ vincit᷑ ⁊ a libidi/

ne ſuperat᷑. cc. xliij. F.

Virga moyſi ꝑ quã ęgyptus flagellak: ma⸗

re diuidit᷑:et petra ꝑcutit᷑:quid ſigniſicet.
lxxxvj. D.xc.C.xciij. B. c. j. D. et. cc. vj. F.

Quid ſigniſicet ꝙ in ſerpentẽ verſa ſerpen/

tes ęgyptiacos deuoꝛet.lxxxvj.E. in me/
dio.lxxxvij. A. c. lij. D.
Sine virga nõ regit᷑ populus. xcix. A.
De virga aaron ⁊ eius myſterio.xcix.per to
Egrediet᷑ virga de radice ieſſe: (tũ.iij. D.
Erbonit. iij. D. xcix. G.
Virga gedeõiſ qͥd ſigniſicet.c.viij.A.B. F.
Virgo eccleſia caueat ſeductoꝛẽ ne inueni⸗
at coꝛruptoꝛẽ.c.xix. F§.

AVlbi nõ poteſt a cõcubitu caro eſſe i integra

ſit in fide virgo cõſcientia. xvj. C.

Virginitas coꝛpoꝛis in paucis eſt hoibus:

ſed virginitas mentis in omnibus eſſe de
bet. xl. F. c. xix. F.
Bona eſt ſecunditas in cõiugio ſed melioꝛ
eſt virginitas in ſanctimonio xxv. D.

Virginitatis magnũ eſt meritũ. xviij. K.

Qꝛ in maria peperit chꝛiſtü xvj. C. in me/
Virginitas ſemel amiſſa nũq; (dio. xx. B.
recuperari poteſt. vij. G.

De virginitate carnis ſic quiſq; gaudeat vt

animę damnũ nõ patiat᷑. IYObidem.
Virginitas nulli ſeruituti ſuccũbit qꝛ illuʒ
diligit qui humano generi attulit liberta/
Virginitatis amica fames:ini (tem. x. B.
mica ſaturitas.lxxvij.B.
Virtutes tres ſunt qͥbus vniuerſę eccleſię
rtct⸗ cõtinent᷑.lxx. F.
Dus ſunt virtutes quę aiam purificãt ⁊ ca-
pacẽ faciũt diuinitatis.cc.xlv. A.
Virtaoboni opis fructẽ btitudinis.c xij. A.
Non virtus ſed cauſa virtutis apud deum
mercedẽ meret᷑.lix.H.circa fi.cc.xxiij.mM.

In ipſis virtutibus obtinendis dubius eſt ai

Uiemon
Citaloge
Diu pluer
Vitilong
gesli⸗
Uin ſ
ſonpum
Owene
Cutilb⸗
lerrene
Cuimale
tln
Cianoſt
fto.c.N
gnſnd
Quid ſtt
.krrr.
Polbabe
biomotea
Giabone
Vläbon
Quiyttit
oſimi
Ouitüſtt
rvitail
Vribea
turnoon

Viräbent

lerſarion
Quitüdi
1Pltan!
Perauäy
Vafeced
Onnnisy
etinch
Ulanoe
poteſtn,
Uiben
lyisaa
Deyinlo
füſſtne⸗
Vitunst
Vituline
1 Dan
Errvi.
1 Abii
lnus
ereion
n Dni ſd
Cunmn

Ment

—
4 .

n.

lmeicß⸗

ww.

n H

i⸗ dun

ulnni M

15 ſigclten n
ui ſa.
5 dan
Aipaſalanen
meit

.S.
teiaren
iele üii.

Uctdeige ven⸗

Crd dlenh
.

Ucs etbobes
omndbrsclen

ugoſeii⸗

i n

6 onb

ſicübugi
unitlmn
ninth

niutt c

4

Notabiliũ

modus ⁊ incerta diſcretio.lxiij. B.
Vite moꝛtalis dura eſt cauſa.l.B. HL
Vita lõga ẽ languoꝛ qᷣda lögus. lxxiiij. O.
Diu viuere eſt diu toꝛqueri.c.xiij. BD.
Vitã longã oẽs habere volũt:nõ bonã om
nes.c.xliiij..cc.v.A.in fi. cc.xxxix.T.
Vita iſta ſomno cõparat᷑.c.lxxxj.T.in fi.
Comparat᷑ vię.xcvj.C.cc.xxxix.al.
Æ viuendo decrełcit. cc. xlv. G.

Quãtũlibet iuſte ꝑagit᷑: quodã tũ puluere

rerrenę cõuerſatiõis aſpgit᷑. lxiij. B. C. D.
Qui male viuit nõ viuit:moꝛiat᷑ vt viuat.
c.xlj.C. in medio.c.xliiij. F.

Vita noſtra pollere debet integritcte et ſa

ma. cc.xxxviij. Yꝓ.
Itaſit licita vt oibus ſit nota. IbidẽF.

Auid ſit bñ viuere et ꝗᷣ merces bone vitę.

cc.xxxix. A. C.vẽ.in fine.
Noli habere viuẽdi cupiditatẽ: ⁊ nõ habe⸗
bis moꝛiendi ęternitatem. c.xcvj. .D. in fi.
Vita bona ꝑ tunoꝛẽ penę retinet᷑:⁊ ꝑ bonã
vitã bona cõſciẽtia cõparat᷑.cc.xiiij. A.

Qui vitã iſtã plus qᷓ; futurã aſpetit: pecoꝛi⸗

bꝰo aſſimilat᷑.cc.xvj.A.
Quãtũ ſit appetenda vita beata cũ ſicama/
tur vita iſta miſera qñq; finiẽda?c.xiij. A.
Vitã beatã oẽs volũt:ſed vnde beate viui
tur nõ omnes volunt.c.xlj. D.

Vitã beatã non poteſt acquirere: qͥ de ad⸗

uerſario diabolo victricẽ non accipit pal/
Quãtũ diſtet inter vitã iſtã (mã.iiij. V.
2 vitam beatã. iiij. X.
Per quã viã aliqͥs ad beatã vitam accedat
vel recedat.iiij. F. xc.E. TYꝓ.
Omnis vita humana debet in ſe deficere:
et in chꝛiſto reficere.xxiij. A.
Vita nõ eſt niſi beata: ⁊ beata vita eſſe n5
poteſt niſi ęterna.c.xii.Q.
Vita beata quid ſit. c. xij. A.

Si vis ad vitã ingredi ſerua mãdata ⁊c.ex

De e vitulo aureo filio (ponit᷑. c.xiij.ꝑ totũ.
rũ iſrael ⁊ eius myſterio.xcvij. ꝑ totũ.

NVlitulus ſaginatꝰ quid ſigniſicet.lxx.D.

Vituli noie quid intelligat᷑.c.viij.C. F§.

al Vlcera veſicarũ ęgyptioꝛũ qᷣd ſignifcent.

lxxxvij. C. in fi. G.xciiij.E.

u Aulpiũ noie qui ſiguret. c. vij. D.

Vulnus cito ad ſanitatẽ ꝑducit᷑ qð putrel.
cere longa abuſione nõ ſinit᷑ lxxxvii. G.

En Vnũ ſi diuiſeris integrũ nõ habebis:exem

Cum vnũ chꝛiſtꝰ ſuos (plum. cc. A. B.
iple eſſe voluit:nõ id eos eẽ voluit qð ip /

ſententiarũ

ſe eſt. xxxviij. S. B
De vnitate ſeruanda:⁊ quanta fuit vnitas
pꝛimitiuoꝛũ eccleſię.c.xix.C.D.
Vnigenit⁊ pꝛimogenitquõ chꝛiſt dicat᷑.
xxvj.D.c.lxxxj.B. HMZ (2.
Qur deꝰ hũc vocet ⁊ illũ nõ vocet. cc.xxxiij. Ao
Voluntas creatoꝛis lõge alteni⸗ generis eſt
qᷓ; creaturę.cc.xxiiij.ↄ.
Initiũ voluntatis bonę ex deo z.xxxij. C.
Voluntas dei tunc fit in celo quõ in terra.
c.xxvj. B. c.xxxv. H. c. lxxxij. F.
Volũutas vt ſit bona a deo donat᷑.xciiij. C.
Voluntati bonę nil tã facile eſt q; ipſa ſibi.
Cum gloꝛiat᷑ de ſuis viribus (xlviij. F.
eſt ac ſi gloꝛiet᷑ de ſtupoꝛe moꝛbi nõ de ro⸗
boꝛe ſanitatis ·cc.xxiij.T.
Votũ optimũ ⁊ ꝑfectũ hoc eſt vij. D. E.
Vrſus omnẽ virtutẽ in manibus habet:et r
ſignificat diabolum c.xcvij.D.
Fglix vſura vbi ꝓ paruo dato cęlũ acquiri/ at
Vſuras nõ põt accipere ( tur. c xlvj.D.
qᷣ deũ noluerit fenerari. xxvj. B.
Qui vxoꝛes habẽt aut habere volũt: inte/ Ax
gros ad eas ſe ſeruare debent: ſicut inte/
gras eas inuenire volunt. xcvj. C. circa.
fi. F. N.c.lxiiij.C.cc.xliij.B. E.
QR nõ ꝓpter libidinẽ: ſed filioꝝ pereatio⸗
nem duci debeat: qð ipe tabulę matrimo
niales indicant. cc.xliiij. OC.
Alroꝛẽ ducẽs ad triginta dies eccleſiã non
intrare debet. cc. xliiij. E.
In vxoꝛe plus caſtitas qᷓ; caro diligak: ꝓba
tur exẽplis.lxxxiij.C.
Ab vxoꝛibꝰ quibꝰ tẽpoxibꝰ ſit abſtinendũ.
ſit vtẽda tẽpoꝛibꝰ opoꝛ (cc.xliiij.C. G.
tunis.cc. xlix.C. .
Qui excepto deſiderio filioꝛum cognoſcit
vxoꝛẽ peccat licet nõ moꝛtaliter: ſed ſi ſę/
pius ſit imũdã facit aiam: ideo ieiunijs ⁊
elemoſ ynis ſe purgare debet. cc. xliiij. E.
Si peccatũ eſt ꝓpꝛiã vxoꝛem (xcvj. T.
excepta cauſa filioꝝ cognoſcere: quale eſt
appetere alienam?xcv. D. F.
Vxoꝛes caſtę oſtendũt maritis impudicis
fieri poſſe qð facere nolũt: ⁊ fieri nõ poſſe
dicũt. xcvj. O. cc. xliij. A. in fi.
Vxoꝛ caſta zelare debet virũ foꝛnicariũ nõ
ꝓpter carnẽ Eſed ꝓpter charitatẽ.xcvj.M.
Vbi meliꝰ viuit vxoꝛ qᷓ; martꝰ domꝰ capite
deoꝛſũ pẽdet. xcvj. C. circa.fi.cc.xliij.A.
HNõ ſequat᷑ virũ ad malũ.xcvj.C.in fi.H.
Finis

—-
7 5
.
.
.
. —
. .
.
— – * 2 *
. . 2 „ a= * — . 1
— . 5
. .
. „
.
. . 5
—
. . .
● ——* „
—
X
D
. 2 *
. . . *
. *„ . 2* .
17 „. .
. . . .
.
.
1
– .
7
. 5
●
.„
*
.
.
N
.
2
*
.
„ 5
2
. . *
– *
. 6*

*

53s
.

Annotatio

Diui Aurelij Auguſtini hipponẽ/
ſis Epiſcopi Sermonũ de San⸗/
ctis in hoc opere poſitoꝛum ac co
memoꝛatoꝛuũ:oꝛdinata ac bꝛeuis
Annotatio. òUM

– ¶Be ſancto Andran.
¶ In vigilia ſancti Andreę: hhomelia de eo
qð ſcriptũ eſt in euangelio ſm Johannẽ:
Zob. . Stabat Johãnes ⁊ ex diſcipulis eiꝰ duo
⁊c̃. quę habetur in expoſitione doctoꝛis
Ibidem.
In feſto ſancti Andreę ſermo: Mirum qui

vpuſdam videt᷑ cẽ. qui habet᷑ inter ſermo/

ners de Verbis domini.ix.
eſancto Thoma.
¶ In feſto ſancti Thomę apoſtoli: homelia
de eo qð ſcriptũ eſt in euangelio ᷣm Jo⸗
Job. 20 ,
tur didymus ⁊c̃.quę habet᷑ in expoſitione
doctoꝛis Jbidem.

¶ De ſancto Stephano.

Sermo. VIn fe ſancti Stephani:Sermo.j.
Ser.2. In eodem feſto:Sermo.ij.
Ser.z. In eodem feſto: Sermo.iij.
Ser.q. In eodem feſto: Sermo.iiij.
Ser. S. In eodem feſto: Sermo.v.
Ser.s. In eodem feſto:Sermo.vj. S
Ser.7. In eodem feſto: Relatio ſancti Auguſtini
de miraculis ſancti Stephani: vij.

¶ De ſancto Johanne apoſtolo.

In feſto ſancti Johannis apoſtoli ⁊ euãge
liſte:homelia de eo quod ſcriptum eſt in
Jop.aꝛ euangelio eiuſdem:Dixit ieſus petro:Se
quere me ⁊c.quę habetur in expoſitione
doctoꝛis: Ihidem.

¶ Ze ſanctis Innocentibus.

Ser. 1In feſto ſanctoꝛum Innocentũ: Ser. j.
Ser.9. In eodem feſto:Sermo.ij.
Ser.io. In eodem feſto:Sermo.iij.
Ser.ii. In eodem feſto:Sermo.iiij.
iMiSe ſancto Vlincentio.
Ser. 1 ¶ In feſto ſancti Vincentij martyris: Ser.j.
Ser. 13. In eodem feſto:Sermo.ij.
¶NDe ſancti Pauli cõuerſione.
Ser. 14In feſto cõuerſionis ſancti Pauli. Ser.3.

¶ In feſto cathedrę ſancti Petri: Ser.j.
2 io im Jo/ In eodem feſto: Sermo. ij.
hãnẽ:Thomas vnꝰ ex duodecim qui dici

Item in eodẽ feſto alius ſermo: qui habet
de Verbis apoſtoli.ix. et. x.

Item in eodẽ feſto alius ſermo:qui inſert
eſt in ſermone. xvij. in libꝛo quinquagin/
ta homeliarũ:littera.B. et ſequẽtibus.
Item in eodẽ feſto: homelia de eo qð ſcri-
ptum eſt ĩ euãgelio ſm Lucã: Homo qui/uc.ic.
dam erat diues qui habebat villicum ⁊c.
quę habet᷑ libꝛo.j.de queſtionibus euan/
gelioꝛum. ca.xxxiiij.et ſequentibus.

¶ SZe Marie virginis puriſicatione.

¶ In feſto puriſicatiõis ſanctiſſimę virginis

Marię:Sermo:hodiernꝰ dies ⁊c.qui ha
betur inter ſermones de tempoꝛe.ij.
N¶ De cathedra ſancti Petri.

J . „,„ Ser. 16.
¶SZe Annüciatione dominica.

¶ In feſto Annunciationis dominicę: de eo

qð ſcriptũ eſt in Eſaia: Et requieſcet ſuꝑ gſa.n.
eum ſpiritus timoꝛis domini ⁊c̃.Ser.j. Ser.rx.

In eodem feſto:de eo quod ſcriptum eſt in

euangelio m Lucam: Miſſus eſt ange/ Zucj.
In eodem feſto: Sermo.iij. Ser.1

Item in eodem feſto: Sermo: Vos inquã
cõuenio o iudęi ⁊c̃.qui inſertus eſt in ſer/
mone quarto de tẽpoꝛe inter.L.et.RR.
Item in eodem feſto:Sermo:Legimus et
ſideliter retinemus ⁊c.qui habet᷑ inter ſer
mones de tempoꝛe.ix.

De ſanctis quoꝛũ feſta inter paſcha ⁊ pen/
tecoſten occurrunt.

¶ De ſanctis Philippo et Jacobo.

In feſto ſanctoꝛũ Philippi ⁊ Jacobi apo/
ſtoloꝛũ:homelia de eo qð ſcriptũ eſt ĩ euã
gelio m Johannẽ: Mõ turbet᷑ coꝛ veſtrũ Job.14.
neq; foꝛmidet ⁊c.incipiens: Erigenda ⁊c.
quę ſũpta eſt ex expoſitione doctoꝛis Ibi
dem.Et ex ſermonibus de Verbis domi⸗/
ni.liiij.et ſequentibus.Et ex libꝛo Quin-/
quaginta homeliarum.xxxiiij.

¶Be Inuentione ſancteę Erucis.

¶ In feſto IJnuentiõis ſanctę Crucis: Home

lia de eo quod ſcriptũ eſt in euangelio ᷣm

. ſncipten

Pns huunel

29,

ſumpta
Lterle
Lierit

poreoce

ſun vi
gelicus
dockot⸗
bisdon

gooluen
guagint

gſeſto

Irm, pliſt
enn Neogen
nn Peogen

enz Peodenn
Neminee

ugl, tum
(Abetir

gebab
ſbepa

(Nyigiu
eouos
Pian hanne
dern4, his e
nis uleſo⸗
le⸗ Neoden
27 Peoen
edcen
neoen
Nenin
Um,, Cibtn

gueint.
dis apo
em in
neliad
iin He
Gerein

Nnt Job. 3z. Johannem: Erat homo ex phariſeis ac.
.’ incipiens: NHicodemus ex his erat cc. quę

ller. ſumpta eſt ex expoſitiõe doctoꝛis Ibidẽ.

Nnun Et ex ſermonib de Verbis apoſtoli.xiiij.
Nliag. Et ex libꝛo Quinquaginta homeliaꝝ. iij.
Nen⸗ ¶ Beckteris ſanctis quoꝛum feſta eodem tẽ-
bom poꝛe occurrunt: l!omelia de eo quod ſcri-
Man · SZob. 15. ptum eſt in euangelio 'm Johannẽ: Ego
nuang ſunm vitis vera ⁊c. incipiẽs: Iſte locus euã
nnbas. gelicus ⁊c.quę ſumpta eſt ex expoſitione
r. Ddodctoꝛis Ibidẽ. Et ex ſernionibꝰ de Ver
di bis domini. lix.. „.83
nipen —„ „„7„7
i⸗ ¶ In vigilia ſancti Johannis baptiſtę: Ho/
en . melia de eo quod ſcriptum eſt in euange-
„ALucl. r. lio m Lucam: Fuit in diebus herodis re
1e, gis iudeę ⁊c.quę habetur in libꝛo Quin/
R quaginta homeliarum.xliij. ⸗
mma. In feſto natiuitatis ſancti Johannis ba/
ninenne Ser.20. ptiſtę. Sermo.j. ”“ L
—RKr”l Ser. ⁊ꝛi1. In eodem feſto: Sermo.cj.
es Ser. 22. In eodem feſto: Sermo.iij.
apunds⸗ Ser. 25. In eodem feſto: Sermo.iiij
fuschanp Item in eodem feſto: homelia de eo quod
Lucj.i. ſcriptum eſt in euangelio m Lucam: hhe/
4 lliſlabet impletum eſt tempus pariendi ⁊c̃.
. que habetur de queſtionibus euangelioꝝ
ie lib.. ca.ij. Et lib. ij. ca. 3.
nlah De ſanctis Petro ⁊ Paulo aplis.
leimt ¶ In vigilia Petri et Pauli apoſtoloꝛũ: de
RZ eo quod ſcriptum eſt in euangelio 'm Jo
Johᷣ.ꝛai. hannẽ:Simon iohannis diligis me plus
. Ser. 24. his: Sermo. j.
Ser. 25. In feſto apoſtoloꝛui Petri 2 Pauli: Ser.).
Ser. 26. In eodem feſto: Sermo.ij.
o Ser. 27. In eodem feſto: Sermo. iij.

n Ser· 8. In eodem feſto: Sermo. iiij.
mckien cr: 29. In eodem feſto: Sermo. v. H
eni⸗ Item in eodem feſto:homelia de eo quod
Sigendut⸗ ſcriptum eſt in euangelio ſᷣm matheum:
docg i Wattb. 156. Venit ieſus ĩ partes Cęſarię philippi ⁊c.

Bermonũ De Banctis.

monibus de Verbis domini xiij. et. xiitj.
(Be ſancta Maria magdalenaz.

¶ In teſto ſancte Marie magdalenę:hhome/

lia de eo quod ſcriptũ eſt in euangelio ſm
Lucam: Rogabat ieſum phariſeus qui/ Zucj. 7.
dam ⁊c̃.incipiẽs: uod admonemur ⁊c.
quę habet᷑ in libꝛo Quinquaginta home/

liarum. xxiij.
Q Ne ſancto Petro ad vincula.

¶ In feſto ſancti Petri ad vincula:ſhomelia

de eo quod ſcriptum eſt in euangelio m

AMattheum: Venit ieſus in partes Cęſa Watib. 16.

rię philippi ⁊c. quę inſerta eſt in ſermone
xxxi. de Verbis apli: lf̃a.B.et ſequẽtibꝰ.
(NZe ſancto Laurentio.

In feſto ſancti Laurentij: Sermo.j. Ser. 30.

In eodem feſto: Sermo.ij. Ser. 31.
In eodem feſto: Sermo.iij. Ser. ʒ32
In eodem feſto: Sermo.iiij. Ser. ʒ3.

Item in codem feſto:hhomelia de eo quod
ſcriptum eſt in euangelio ſm Johannem:.
Amen dico vobis:Niſi granum ſcumen/ JYob. 12.
ti ⁊c.incipiens: Humilitatis magnę ⁊c.ꝗ̃
ſumpta eſt de expoſitiõe doctoꝛis Ibidẽ.
¶ De aſſumptione gloꝛioſiſſimę virgt⸗

¶ In feſto aſſumptionis ſanctiſſimę dei geni

tricis virginis Marię: Sermo. j. Ser. 54.
In eodem feſto:Serme.ij. Ser. 35.

Item in eodem feſto:hhomelia de eo quad
ſcriptum eſt in euangelio ſm Lucam: In-Auel.10.
trauit ieſus in quoddam caſtellũ ⁊c. quę
habet᷑ de Verbis domini.xxvj.et.xxvij.
¶ Se decollatione ſcti Johãnis baptiſte ·

¶ In teſto decollationis ſancti Johannis ba Ser. 6,.

ptiſtę: Sermo.o.
(EZe omnibus ſanctis.

¶ In teſto omnium ſanctoꝛum: Sermo.j. Ser. 57.

Item in eodem feſto: hHomelia de eo qu.d
ſcriptum eſt in euãgelio ſm Mattheum:

Iebisden que inſerta eſt in ſermone. xxxj. de Ver⸗
lbvu⸗ bis apoſtoli:littera. B.et ſequentibus.
. Item in octauis eoꝛũdem apoſtoloꝛũ:hho/
melia de eo quod ſcriptum eſt in euãgelio
, Wattb. 14. vm AMattheum: Juſſit diſcipulos aſcen⸗
is 8 dere in nauiculã ⁊c̃.quę ſumpta eſt ex ſer/
ungen

De animabus ſidelium defunctoꝛum.

Videns ieſus turbas aſcendit in mõtem manp. .
⁊c̃.quę ſumpta ẽ ex pꝛimo libꝛo de ſermo⸗N0tVff·
ne domini in monte. J. ⁊ c. L

¶ In die cõmemoꝛationis animarum ſidelilñ
defunctoꝛum: de eo quod ſcriptum eſt in

MWattb.2 5. euangelio ſᷣm Aattheum: Venite bene⸗

dicti vc?. Sermo... “”
Eodem die:de iudicio extremo et parabo⸗
Ser. 39. la ziʒ anioꝛum: Sermo.ij.

Ser.33.

Eodem die:de iudicio extremo cogitando:

Ser. 40. Sermo. ij.e
Ser. 41. Eodem die: de igne purgatoꝛij: Ser.iii,j.
¶ De ſanctis in genere ſiue cõmuniter.
4 ¶ Se apoſtolis.
In feſtis ſanctoꝛum apoſtoloꝛum: de eo qð
ſcriptum eſt in euangelio im Cucam: De-
ſignauit dominus et alios ſeptuaginta/
Ser. 42. duos ⁊c. Sermo.ffſJ.
Ser. 45. In eiſdem feſtis: Sermo.ij.

Item in eiſdẽ feſtis: Homelia de eo quod

ſcriptum eſt in euãgelio ſm Mattheum:

Manb.n. Confiteoꝛ tibi domine pater ⁊cc.quę habe

tur de Verbis domini. vij.

Item alig homelię: de eo quod ſcriptum eſt
Job.i5. i euangelio ſm Johannem: Ego ſum vi⸗
tis vega: ⁊ pater meus agricola ⁊c.quę ha
bentur in expoſitione doctoꝛis Ibidem:
Et de Verbis domini.lix.
Item alia homelia: de eo quod ſcriptũ eſt
Joh.i5. in euangelio ſcm eundẽ: hHoc eſt pᷣceptũ
meum ⁊c̃.quę habet᷑ in expoſitione docto
ris Ibidem.
Item alia homelia de eo quod ſcrip tũ eſt
Job.i5. in euangelio ſᷣm eundem:heęc mando vo/
bis vt diligatis inuicem ⁊cc. quę habet᷑ in
expoſitione doctoꝛis IObidem.
(NDe vno martyre.
Ser. 44n feſto vnius martyris: Sermo.j.
Item in eiſdem feſtis: Homelia de eo quod

Zad,t ſcriptum eſt in euangelio m Johannem.
0b. I2.

expoſitione doctoꝛis Ibidem.
e pluribus martyribus.

Ser. 15 n keltis plurium martyrum: Sermo.). .
Scr. 47. In eiſdem feſtis: Sermo.ij.
Ser. 48. In eiſdem feſtis: Sermo.iij.
Ser. 49. I eiſdem feſtis: Sermo. iij.
Ser. 50 In eiſdem feſtis: Sermo.v.
In eiſdem feſtis: Sermo.vj.

Item in eiſdẽ feſtis: hHomelia de eo quod

ſaiptum eſt in euangelio 'm AMattheum:

Vidẽs ieſus turbas ⁊c.quę ſumpta eſt ex Maus.s.

libꝛo.j.de ſermone domini in mõte.ca.j.

¶ De vno conkfeſſoꝛe.

¶ In feſtis vnius confeſſoꝛis: de ſeruo pigro
qui talentum acceptum noluit erogare:

Item in eildem feſtis:hoͤmelia de eo quod

S ermo.j. Ser „Fle

ſcriptum eſt in euãgelio ſm Mattheum: MWattb. 5.

Vos eſtis ſal terrę ⁊c.quę ſumpta eſt ex li
bꝛo.j.de ſermdne domini in mõte. ca.ij.

Ze virginibus.

¶ In feſtis ſanctarũ virginum: homelig de

mini i et. rii. e de quęſtionibꝰ euan
gelioꝛu
quęſtionum:queęſtione.lix.

Miſi granum frumenti ⁊c̃.quę habetur in

eo quod ſcriptũ eſt in euãgelio ſm MÆat⸗

theum: Simile eſt regnum cęloꝛum decẽ Manp. 25.

virginibus ⁊cc.quę habent᷑ de Verbis do

lib.j.ca.xliij.Et in libꝛo.lxxxiij.

EFinis Annotationum.

oben .

lgepil

droge

unerd
nd ſer

—

emorl
Nſtepy⸗
düsmi
Altusg
alta aſca
Vtflioe
ſtusmi
ſisfeci
potultf
nnsdee
farisffn
Pmentäi
nedicg

B. Aug. de ſctis De ſctõ Btephano Ber.

nae 6,

ſnngn

eogare

detd ld
Partbenn.
wuckerl

boncn
ofm Ga⸗
gun deie
Vabisde
nonib'eun
wohen.

n.

Annotatio
namera&

Diui Aurelij Auguſtini hipponẽ
is epiſcopi O pus Ernoſn 8 ſan
ctis tam in ſpecie qᷓ; in genere ſiue
cõmuni:quoꝛũ feſtiuitates pꝛęci/
pue ſancta celebꝛat eccleſia: eo oꝛ/
dine quo occurrũt: feliciter icipit.
UDe ſancto Andrea
nvigilia ſctꝭ Andreę: Homelia
de eo qð ſcriꝑtũ eſt in euagelio ſᷣm
Job.. Johanem: Stabat iohanes ⁊ ex
diſcipulis eiꝰ duo ⁊c̃.que habet᷑ in
expo ſitione doctoꝛis IJbide.

¶ In feſto ſancti Andree ſmò: Wi

rum quibuſdã videt᷑ ⁊c᷑.qui habet

inter ſermones de Uerbis dñni· ix.
¶ Be ſancto Thoma

n feſto ſancti Thome apli: PHDo

melia de eo qð ſcriptũ eſt in euaãge
Job. ꝛ0. lio m iohannẽ: Chomas vnus ex
Duogdecim qui dicit didymꝰ ⁊c. ꝗ
habet i expoſitõe doctoꝛis Ibide.
Be ſancto Stephano
eſto ſcti Stephani: Sermo...
ordinmis ſer

riſſimi cele/
monũ be

iibdbiꝛꝛauimꝰ heſterna die
n natalem quo rex mar
operis NXtyrũ natus eſt in mũ

do: hodie celebꝛamꝰ
uatale quo pꝛimicęriꝰ
martyrũ migrauit ex
nundo.Opoꝛtebat em̃ vt pꝛimũ imoꝛtalis
moꝛtalibꝰ ſuſciperet carnẽ:⁊ ſic moꝛtalis
ꝓ imoꝛtali cõtẽneret moꝛtẽ.Et ideo natus
eſt dñs vt moꝛeret᷑ ꝓ ſeruo:ne ſeruus time/
ret moꝛi ꝓ dño. Natus eſt chꝛiſtus in terris
vt ſtephanus naſceret᷑ in celis. Ingreſſus ẽ
dñs mũdũ:vt ſtephanꝰ ingrederet᷑ in cęlũ.
Altus ad humilia deſcendit: ⁊ humilis ad
alta aſcendit. Filius dei factus eſt hoĩs filiꝰ
vt filios hoĩm faceret filios dei. Fecit chꝛi/
ſtus mirabilia:fecit ⁊ ſtephanus.Sed chꝛi⸗
ſtus fecit ſine ſtephano: Mũquid ſtephanꝰ⸗
potuit facere ſine chꝛiſto? Viuebat ſtepha/
nus de chꝛiſto:ſicut ſarmentũ de vite. Mi/
raris fructũ de ſarmẽto pendentẽ:vide ſar/
B mentũ in vite manentẽ. Eia ſancte ſtepha/
ne:dic aliquid iudęis: vt incipias lapidari

Sermo. n
A —

qui cruciſfixerũt te. Quꝗdo ergo dixiſti: Pa

⁊ poſſis coꝛonari. Jaculare verba ⁊ excipe
ſaxa. Dic aliquid de incircũciſis coꝛdibꝰ: et
moꝛieris lapidibus.Dic aliqͥd de eo cuiꝰno
men nolunt audire:Erubeſcãt ⁊ ſęuiãt: mu NMõ.ʒo.

ta efficiant᷑ labia doloſa. Dic eis vbi vidceas

viuũ quẽ irriſerunt cruciſixum. DNic eis vbi

eum vides: hic non viuis:ſed cũ illo meliꝰ

viuis.Dic eis qꝛ nihil eſt qð fecerunt: viuit
quẽ occiderũt. Dic eis qꝛ vides ad dexterã
patris ſtantẽ:quẽ irriſerunt in cruce pendẽ
tẽ.Et ille inquit: Ecce video cę-los aꝑtos ⁊ Act.ꝛ.
filiũ hoĩs ſtantem ad dexterã dei.At illi cla
mãates cõtinuerũt aures ſuas. Aures clau/
ſerũt ⁊ ad lapides cucurrerũt: impetũq; fe/
cerũt omnes ĩ eũ:⁊ lapidabãt ſtephanũ in/
uocantẽ ⁊ dicentẽ:Adheęſit aia mea poſt te: Põ eꝛ.

qꝛ? lapidat᷑ caro mea ꝓ te.Accipe ſpiritũ me

um:⁊ redde mihi ꝓmiſſum tuũ.Oꝛauit chꝛi Lud..23.

ſtus ꝓ ſuis cruciſixoꝛibꝰ: oꝛauit ⁊ ſtephanꝰ Actj. 7.

ꝓ ſuis lapidatoꝛibꝰ. Dñs ieſus chꝛiſtus oꝛa
uit affixus ligno:ſtephanꝰ genu flexo. Qui
ſtando ſuũ ſpiritũ cõmẽdauit dño: pꝛo illo/
rũ delicto fixo genu oꝛauit. Oꝛabat dñm ꝓ
inimicis vt amicꝰ dicẽs: Certe ego patioꝛ:
ego lapidoꝛ:in me ſeuiũt ⁊ i me fremũt: ſed
ne ſtatuas illis hoc peccatũ: quia vshoc di
cã tibi a te pꝛimo audiui. Ego ſeruus tuus
patioꝛ:ſed multũ intereſt inter me ⁊ te.Lu
dñs:ego ſeruus. Tu vᷣbũ: ego auditoꝛ ver

bi. Lu magiſter:ego diſcipulꝰ. Tu creatoꝛ:

ego creatꝰ. Lu deꝰ*:ego homo. Multũ int
eſt inter peccatũ iſtoꝝ qͥ lapidãt me: ⁊ illoꝝ
Lud.23.
ter ignoſce illis quia neſciunt qͥd faciũt:pꝛo
magno pctõ petiſti:⁊ me ꝓ minimo petere

ocuiſti. Dñe iquit ne ſtatuas illis hoc pec/ Act 7.

catũ:Tanq; diceret: Ego patioꝛ ĩ carne:iſti

nõ pereant in mẽte. Illi lapides mittebãt:

⁊ ſanctus ſtephanꝰoꝛatiões fundebat.Ma

gna pietas fratres: magna clemẽtia. Pꝛoꝛ/
ſus qualia ĩ menſa dñi ſui comedit: talia et

ipſe in ſuo cõuiuio pᷣparauit.Scriptũ eſt in

lege: Ad magnã mẽſam ſediſti:ſcito qm̃ ta Ecẽi.ʒi.

lia te opoꝛtet ſparare. Talia ergo iĩi oꝛatiõe

exhibuit:qualia in ſui dñi menſa comedit.
Domin ?chꝛiſtꝰ dixit: Pater ignoſce illis qꝛ
neſciũt qͥd faciunt: ſanctꝰ ſtephanus dixit:
Ne ſtatuas illis hoc peccatum:⁊ hoc dicto
obdoꝛmiuit in dño.O ſomnũ pacis:AQuid
illo ſomno trãquilliꝰ: Quid illo ſomno qͥ/
etiꝰ? Qualis ibat ad amicos qui ſic diige-
bat inimicos? Mã vt nouerit ſanctitas vrfa æ
a 3

Annotatio quãtũ valuerit oꝛatio ſancti ſtephani mar/
numeralis tyris:recurrite nobiſcũ ad illũ adoleſcentẽ
ordinis ſer ꝑſecutoꝛẽ nomine ſaulũ:ſicut ex libꝛo dũ le/
monũ hurꝰ geret᷑ audiuimꝰ:Qui cũ ſtephanus lapida/
operis ret᷑:⁊ ab ipſo oĩm lapidantiũ veſtimẽta ſer-/
uarent᷑: vt tani; in manibꝰ omniũ ipᷣe lapi/
.Actt.9. dari videret᷑: Hic cũ iret in via: ſubito circũ
fulſit eum lumen de cęlo: ⁊ audiuit vocem
dicentem ſibi:Saule ſaule quid me ꝑſeque
ris? Durum ẽ tibi cõtra ſtimulũ calcitrare.
Et ille: Et tu qͥs es dñe? Et dominꝰ ad eũ:
Ego ſum ieſus naʒarenus quẽ tu pſequer!-:
Quid mihi ⁊ tibi:?Quare te erigil ↄtra me:
ad tãta mala quę cõmiſiſti in me? Olim qͥ/
dem debui ꝑdere te:ſed ſtephanꝰ meus oꝛa
uit ꝓ te. Saule ſaule qͥd me ꝑſequeris? Sʒ
qꝛ inſanis cõtra nomen meũ:ego te faciam
ſeruũ meũ.O ſaule lupe rapax: comediſti:
expecta paululũ ⁊ digeres. Nicã plane:eli/
ſus eſt filius ꝑditionis.Mã ſi ſanctꝰ ſtepha
nus ſic nõ oꝛaſſet:eccleſia paulum nõ habe
ret.Sed ideo erectꝰ ẽ paulus:qꝛ ĩ terra incli
natus exauditus eſt ſtephanꝰ. Ergo quod
fecit ſaulus: patit᷑ paulus.Qð fecit ꝑlecu/
toꝛ:patit᷑ dicatoꝛ.Quod fecit lupus:pati
ur agſus:Quia ſic eſt in tali homine vin/
dicandum: vt diſcat pati quod faciebat:
Sentiat ⁊ ipſe qð alijs inferebat.Nicit᷑ ana
Abli.ð. nię a domino ieſu chꝛiſto: Vade ad eũ ⁊ ſi/
gna eũ ſigno meo. Multa em̃ patiet᷑ ꝓ no/
mine meo. Abijt ananias: baptizauit ſau/
lum:⁊ fecit ex lupo agnũ.Cępimus habere
nos pdicatoꝛẽ:quũ ſanctus ſtephanꝰ habu
it lapidatoꝛem. Sic ergo exauditus eſt ſan-
ctus ſtephanus:vt eiꝰ oꝛationibus deleret᷑
peccatũ qð cõmiſerat ſaulus. Cõmendemꝰ
ergo nos oꝛationibꝰ eiꝰ. Multomagis em̃
nũc exaudit᷑ ꝓ bene oꝛatoꝛibꝰ ſuis:a regnã
te domino noſtro ieſu chꝛiſto:cui eſt honoꝛ
⁊ gloꝛia in ſęcula ſęculoꝛum Amen.

Sermo. I. ¶ In eodem feſto: Sermßa 1

alutaris noſtri chꝛiſti nobis natiui
tas illuxit:⁊ iam hodiernꝰ dies bea
lartyris ſtephani coꝛona illuſtrat᷑. Mar
R. tyris illius merita: nulla pars oꝛbis igno/
rat: Paſſus em̃ eſt ipſo pꝛincipio eccleſię:
id eſt in ipſa vrbe hieroſolyma. Ibi em̃ dia
conus miniſtrauit:⁊ in ipſo iuuentutis flo⸗
re decoꝛem ętatis ſuę ſanguĩe purpurauit.
Paſſio eiꝰ inſignis eſt: multũq; mirabilis.

Oſt extremũ feſtiuiſſimũ diẽ quo

De ſancto Stephano Ber. Ij.

Hanc modo de libro actuũ apoſtoloꝝ cum Aeuj.7.
legeretur audiuimus non ſolum:ſed etiam

oculis expectauimus.Chꝛiſtus ergo caput 1. Netri·2.

martyrum pꝛioꝛ paſſus eſt pꝛo nobis:relin/
quens vobis exemplũ vt ſequamini veſti/
gia eius. Cuiꝰ paſſionis veſtigia pꝛioꝛ ſecu
tus beatus ſtephanus confitẽdo chꝛiſtum:
lapidatus a iudęis coꝛonã meruit tãqᷓ; ſuo

ſibi nomine poſitam. Sephanus em̃ gręece

