amãates:cũ ipſo aparere mereamur in glia. paraueris: qui poſſidebit ipſe imperabit.

Ergo fratres nõ tantũ ad ſonum attendite

We reſurrectione donimi cantaꝰ cũ laudatis: deũ totilaudate. Cantet vox:
tione Alleluia: Homelia XV cantet vita:cantent facta.Et ſi eſt alionege
Eſurrectio ⁊ gloꝛiſicatio domini nfi mitus:temptatio: tribulatio: ſpera trãſito/
m ieſu chꝛiſti fratres chariſſimi oſtẽdit ria omnia:⁊ illum venturũ diem in quo ſine
MNNobis vitã quã accepturi ſumus cũ defectu laudabimꝰ. Interim donec veniat
venerit retribuere digna dignis: mala ma/ ille dies:in quo cõiuncti angelis deum ſine

lis: bona bonis.Et mõ quidem mali homi / ylla fatigatiõe ⁊ ſine vllo ſine laudare mere
nes cantare nobiſcum poſſunt alleluia. Si amur: vt ad illud ineffabile gaudiũ venire
autem in malicia ſua pſeuerauerint: canticũ poſſimus: quãtum poſſumus bonis operi⸗

vitę noſtrę futurę labijs dicere poſſũt:ipam bus ſtudeamꝰ inſiſtere:⁊ quotidie ↄſciẽtias

vo vitam quę tunc erit in ea veritate ꝗ̊ nüc noſtras intꝰ aſpiciẽtes: ſi aliquid ſtola aię

ſigniſicat obtinere nõ poſſunt: qᷣa noluerüt nęreę aut ꝑ negligẽtiã diſſutum:aut ꝑ luxuriã
meditari anteq; veniret: et tenere qð futu/ ſoꝛdidatũ:aut ꝑ iracũdiã cõbuſtũ:aut ꝑ in/

rũ erat. Nunc ergo fratres chariſſimi exphoꝛ uidiã cõciſũ:aut ꝑ auariciã tenebꝛoſũ eẽ co⸗

tamur vos vt laudetis deum: et hoc eſt q; gnoſcimꝰ:dũ adhucĩ poteſtate nr̃a ẽ: cũ dei
nos omnes dicimꝰ: quãdo dicim alleluia: adiutoꝛio feſtinemꝰRvulnerata curare:reꝑare

quicquid iuſſerit imperatoꝛ:per imperium αναυο π

Sancti Anguſtini
ꝑdita ⁊ ad candoꝛem iuſticię ea ꝗᷓ obſcurata dicit᷑: Paleas aũt cõburet igni iextinguibi/Matt.. nnuuh
fuerãt reuocare. Ne foꝛte ſi bonis operibus li.hhi vo qui tempoꝛalibꝰpęnis digna geſſe D 4, hobi
nudi: ⁊ vitioꝛũ pãnis ſoꝛdẽtibꝰ inuoluti:añ runt:de quibꝰ aplus dixit:Si cuiꝰopus ar/i.Corj.. Min maſun
tribunal ęterni iudicis venerimꝰ:illa ad noſ ſerit detrimentũ patiet᷑: ipſe aũt ſaluus erit etuobi
Matth.25. terribilis ſentẽtia dirigatur:Diſcedite a me ſic tamẽ quaſi ꝑ ignem: ꝑ fluuiũ igneum de nna in
maledicti in ignem ęternũ: qͥ paratꝰ eſt dia, quo ꝓpheticꝰ ſermo cõmemoꝛat: Et fluuiꝰ p glipoteh⸗
bolo ⁊ angelis eius. Et ideo quãtum poſſu igneus currebat ante eũ:ꝑ fluuiũ igneum ⁊ Eletcl
mus fructus iuſticię ſtudeamꝰ afferre:timẽ vada feruẽtibus globis hoꝛrẽda trãſibunt. Portank
Matthᷣ.ʒ. tes illud quod dñs dixit: Omnis arboꝛ queę Quãta fuerit peccati materia: tanta⁊ ꝑtraſ- deus Lue,
nõ facit fructũ bonũ excidet᷑ et ĩ ignẽ mute/ eũdi moꝛa.QAuãtũ exegerit culpa: tantũ ſi/ 5Ounde
tur. hec ſentẽtia euidẽter oſtendit: quia nõ bi ex homie vendicabit quędã flãmę ratio/ maniseſtp
ſolũ malũ feciſſe:ſed etiã bonum nõ egiſſe: nabilis diſciplina.Et quãtum ſtulta iniqui ſütterte
damnabile erit. Et ideo iſta quę diximꝰ at / tas ſuggeſſerit:tantũ ſapiẽs pęna deſeuiet. iocrto.
tentis coꝛdibꝰ iugiter cogitemꝰ:ne nos tar · Et qꝛ ſermo diuinus quodaʒz loco eneę ollę itußce
de pęniteat ſub cõſpectu ignis ęterni:qͥ int½ anima peccatricẽ cõparat dicens: Pone il Eʒech.24. nſce⸗
rogabit medullas:oſſa ⁊ cogitatiões nfas. lam ſuꝑ pꝛunas vacuam:donec concaleſcat zider
Quoniã tũc vnuſquiſq; puniẽdus optabit ęs eius ⁊ omne ſtagnũ eius defluat:illic ſer/ Gt6 fldtene
ne vnq; mulierẽ alienã concupiſſet: ne vnq mones ocioſi et cogitatiões iniquę vel ſoꝛ⸗ (nusci
coꝛꝑis ſui veſtẽ: ne vnq; baptiſmi holoſeri / didę:illic multitudo leuium peccatoꝛũ:quę uus fti fis
cam maculaſſet:ne vnq; pteriſſet conſilia et puritatẽ nobilis naturę infecerant exunda/ iſo g it gnini
monita ſacerdotũ. Nã ſi ſacerdotibꝰ grãäde bunt:illic ſtagnũ vel plumbũ diuerſoꝝ ſub/ eenin⸗
periculũ eſt aliena peccata nõ arguere:quã / repentiũ delictoꝛũ:quę diuinã imaginẽ ob/ (echuttia
to ꝑiculoſius erit ꝓpꝛia noluiſſe coꝛrigere: Grſcurau erãt ↄſument᷑: ꝗ omnia hic ab aia ſe/ Pain diit hrr
Atq; ea nõ ſolũ non emẽdaſſe:verũetiã de parari ꝑ elemoſynas ⁊ lachꝛymas cõpendi⸗ cönemie
CRfendiſſe:⁊ defendẽdo accumulaſſe. Et ideo oſa tranſactione potuiſſent.Ecce ſic exigere Alesſle
expiatura erit illic inextinguibilis cõcrema/ habet ab homie rationẽ:qui ſeipſum ꝓ ho/ eicdet
tio:quicqͥd hic medicabilis ſatiſfactio:quic mpine dedit:⁊ conſixus clauis:legis moꝛti ſe Odz t On
quid hic ſalutifera diſſimulauerat ſanare cõ iunxit. Quę cũ ita ſint dilectiſſimi:intelliga 6oflins
uerſio. Ardens em̃ inferni puteus aperief: mus qa effugere intolerãda ſuplicia: ⁊ incẽ/ iiſnt
deſcenſus erit: reditus non erit. Illic ſidei dia ęterna nõ poterũt:niſi qui pus ĩ ſe ignẽ faesde
veſte nudati:⁊ capitaliter moꝛtui: in perpe / carnalis cõcupiſcentię: ac multimode cupi- gence
MWattb.22. tuũ demergent᷑: eijciendi in tenebꝛas exte / itatis extinxerint.Et ideo fratres chariſſi / cpigk e, diptdi
rioꝛes vbi non viſitabit ęternus: In tene-· mi cõuertamꝰ nos ad melioꝛa: dũ in noſtra enne
bꝛas ex tenebꝛis infęliciter excluſi: infęlici ſunt poteſtate remedia. Curramus dũ lucẽ nonb
us includẽdi. De hoc puteo pꝛopheta oꝛat habemus:ne pꝛętereuntia ſalutis tempoꝛa nones
Ps.ss. atq; cõmemoꝛat: Heq; abſoꝛbeat me pꝛo: negligamus.hic extinguamꝰ moꝛtẽ moꝛiẽ/ QAuue
fundũ: neq; vꝛgeat ſuꝑ me puteus os ſuuʒ. do peccatis:hic vitam vitę meritis cõpare/ naref
Ideo autẽ dixit:Neq; vꝛgeat ſuꝑ me pute“ mus. SS l⸗ Qlidef
os ſuum:quia cum ſine pęnitentię remelio „. mlete
infglices peccatoꝛes exceꝑit: claudet᷑ ſurſuʒ: He eo qð Aplus dicit: Dax fra- EoSd.. epdi
aperiet᷑ deoꝛſum:ac dilatabit᷑ in pundum. tribus et charitas cũ fide magna. m i
Nullũ ſpiramẽ:nullꝰ liber anhelitus: clau/ Ho melia XVII A i
ſtris deſuper angentibuſ relinquet᷑. Hetrtu· dg,
dent᷑ illuc valedicentes rerum naturę: vltra ðm vaſis electionis confeſſionem A KH 1
neſcient᷑ a deo qui deũ ſcire noluerũt: moꝛi/ atq; doctrinã:quoniã fides miſeri/ Epꝶ.2. ⸗
turi vitę:⁊ moꝛti ſine ſine victuri. Fęlices d cCcoꝛdieę dei donũ eſt:lectionibus can eſ
nũc bene viuentes facultatibus vel coꝛpoꝛi ticis:ſermonibus diuinis:⁊ qð eſt pꝛecipuũ as n
ſuo neceſſarijs ↄtenti ⁊ de ſuo largi:in ſe ca/ /gratia ſua ędiſicet dñs coꝛ veſtrũ: vt qð ve/ en⸗
ſti:in alios non cruenti:ab huiꝰ putei ꝓfun / rũ auditis:nõ audiatis ad iudiciũ ſᷣ ad pꝛę len
di flãmea nocte ſe redimunt.heęc pęna illos miũ. Faciet hoc:quoniã qͥ ꝓmiſit potẽs eſt Ro.⸗. oh⸗
manebit qͥ amiſſo et nõ reparato ꝑ pęgniten / ⁊ facere:ita credidit abꝛaã dans gloꝛiã deo. len
tiã baptiſmo:in ęternũ peribunt. Adquos Vngde ⁊ pleniſſime credens:qm̃ quę ꝓmiſit Ren

onetconeace
Sdccravlliehe

mnetee

npeugu
fermenntn
büdiuaſorio
umniinsgnecb
nabenb⸗
harmescipant
1 Carſrenge
iſaplann
islegenent

Glininnali. .

ſuglantic⸗
uueleh
Uulanolelt
hfnmuscin
rdüni⸗
mmusil

Momelia

pvptens eſt ⁊ facere: magnũ noſtrũ gaudiuʒ
Sal.ꝗ nobis ꝓmiſit: abꝛaę nos ꝓmiſſionis filij ſu-
Señ.⁊⁊. mus.Quãdo enim dictũ eſt abꝛaę: In ſemi

ne tuo bñdicent᷑ om̃s gentes:nos ꝓmiſſi ſu
mus. Ergo ipſe nos fecit fidei filios abꝛaę:
Bo.⸗. qui potens eſt facere qð miſit.Nemo dicat:
Ego feci. Non em̃ ꝓmittit deus:⁊ facis tu.
Poteſt autẽ recte dici: qꝛ q̃ ꝓmittis tu:facit
deus. Tu em̃ infirmus es:tu omnipotẽs nõ
es.Quando em̃ pꝛomittis niſi faciat deus:

inanis eſt ꝓmiſſio tua. Dei aũt ꝓmiſſio non

pẽdet ex te ſed ex illo. Sed ego inqͥs: credi/

di. Cõcedo. Verũ dicis. Tu credidiſti:ſᷣ nõ
tibi tu fidẽ dediſti. Vnde aũt credidiſti:niſi
ex fide: Fides ĩ te donũ dei eſt. Audi aplm

ipſuʒz fidei diſputatoꝛẽ: ⁊ gratię magnũ de/
Ephᷣ.oõ. fenſoꝛem:audi eũ dicentẽ: Pax fratribus ⁊

De gratia et ritas:fides.A fine cpit: ad initiũ termina/⸗

li. ar. 30. ⁊,. 41 uit. Initiũ eſt em̃ in fide:finis in pace: quia

em̃ credimꝰ ipſa eſt fides: Sed fides debet
eęeelſe chꝛiſtianoꝝ: nõ demonioꝛũ. Nam ſicut

Jacobi.⁊. dicit Jacobus aplus:Et dęmones credunt
⁊ cõtremiſcũt. Et demones dixerũt chꝛiſto:

Tu es filiꝰ dei. Cõſitebant᷑ demones:qð nõ

credebãt homies. Illi tremuerũt:illi occide

Marci.5.rũt.Quid em̃: uia dixerũt demones:Tu
eęees filius dei:ſcimꝰ qui ſis: ideo regeneratu/

ri ſunt cũ filio dei: Abſit.Diſcernẽda ẽ ergo
fides dęmonũ a fide ſanctoꝛũ. Plane diſcer
nenda vigilant ⁊ diligẽter. Mã et petrꝰ hoc
Mattk. 16. dixit dño dicẽti: Quẽ me eſſe dicitiſ? Tu es
chꝛiſtus filius dei viui. Et dñs: Beatus es
ſimon bariona. OQà dñe hoc tibi dixerũt⁊ de/
mones: Quare ipſi nõ ſunt beati? Quare?

Quia demones hoc dixerũt timoꝛe:petrus
amoꝛe: ideo initiũ eſt a fide. Sʒ quali ſide:

Secgt.ðS. Quã definiuit apłus: Meq; circũciſio aliq d
valet:neq; pꝛeputiũ:ſed fides. Dic ꝗ̊ fides?
Qusęe ꝑ dilectiõʒ operat᷑.hanc demones nõ
2. Retrac. 22. habẽt fidẽ ꝗᷓ ꝑ dilectionẽ operat᷑:ſᷣ ſoli ſerui

dei: ſoli ſãcti dei:ſoli fide ſilij abꝛaę: ſoli filij
dilectiõis:filij ꝓmiſſiõis. Jõ eſt et charitas
dicta.Tria illa dicta ſi ab apło: Pax fratri/
bus ⁊ charitas cum fide. Vnde pax ⁊ chari/
tas?: Vnde charitas cum fide: Si em̃ nõ cre
das:nõ amas.Dixit & aplus:ſic incipiens a
fine:⁊ veniens ad initiũ: Pax:charitas cuʒ
fide. NHos dicamus: Fides:charitas: pax.
Crede:ama:regna.Si em̃ credis ⁊ nõ amas
adhuc nõ diſcreuiſti fidẽ tuã ab eis qͥ treme/

boant ⁊ dicebãt: Scimꝰ qꝛ ſis filius dei viui.

charitas cũ fide mag. Tria dixit: Pax:cha/

Ergo tu ama:qꝛ charitas cũ fide ipᷣa te ꝑdu⸗/

Cit ad pacẽ. Quã pacem:? Verã pacẽ:plenã
pacẽ:ſolidã pacẽ:ſecurã pacẽ. Vbi nulla pe
ſtis:nullus hoſtis. Ipᷣa pax eſt finis omniũ

deſiderioꝛũ bonoꝝ.Charitas cũ ſide:⁊ ſi ſic

dicas:bene dicis: fides cuʒ charitate. Ma/ B
gna bona cõmemoꝛauit aplus: Pax fra- Epb. s.
tribꝰ ⁊ charitas cũ ſide. M agna bona. Sed
dicat:vnde bona iſta:vnde ſũt:a nobis an
a deo? Si dicis a nobis: in te gloꝛiaris nõ ĩ

deo. Si aũt didiciſti:ꝙ ait ipſe apłus: Vt qͥ i. corj.r.
gloꝛiatur:in dño gloꝛiet᷑: ↄfitere pacem:cha

ritatem cuz fide: nõ tibi eſſe niſi a deo. Sed

reſpõdes mihi:Tu hoc dicis:ꝓba qð diciſ.

Pꝛobo:ipᷣm aplm teſtẽ vocabo.Ecce habe/

tis. Aplus dixit: Pax fratribꝰ ⁊ charitas cũ
fide. Ipſe dixit.Quid ipſe dixit? VUñ:?Seqͥ/
tur: Pax fratribꝰ ⁊ charitas cum fide:a deo

patre noſtro ⁊ dño ieſu chꝛiſto. Quid & ha/ 1. cor. 4.

bes qð nõ accepiſti?Si autẽ accepiſti:quid
gloꝛiaris quaſi nõ acceperiſ:? Mõ ſic gloꝛiatꝰ
eſt abꝛaã? Ex fide gloꝛiatꝰ eſt.Quę eſt ſides
plena ⁊ perfecta? Queę credit ex deo eſſe oĩa
bona noſtra:⁊ ipſam fidẽ. Iterũ dicit apo/
ſtolus: Miſericoꝛdiã cõſecutus ſum. O cõ/ i. Cime
feſſio. Mõ ait miſericoꝛdiã cõſecutus ſuʒ:qꝛ
fidelis erã: ſed vt fidelis eſſem miſericoꝛdiã
cõſecutus ſum. Veniamꝰad eius pᷣmoꝛdia:
videamꝰ ſaulũ ſeuientẽ:ſpectemꝰ furenteʒ:
ſpectem ꝰodia anhelanteʒ:ſanguinẽq; ſitiẽ/
tẽ. Spectemus fratres eũ magnũ ſpectacu/

lũ. Ecce poſt ſtephani necem: poſt effuſum Actj. 7⸗

teſtis dei lapidibꝰ ſanguinẽ: vbi veſtimẽta
ſeruabat lapidantiũ vt in eoꝛũ etiã manibꝰ
lapidaret: tunc diſperſi ſunt fratres qͥ erant Actj.S.
hieroſolymis cõgregati:⁊ ille ſeuiẽs cui par
uum erat vidiſſe ⁊ fudiſſe ſanguinẽ ſtepha/

ni: accepit litteras a pꝛincipibꝰ ſacerdotũ vt Act..
iret damaſcũ:⁊ qͥſcũq; ibi inueniret chꝛiſtia/ e verbis

nos vinctos adduceret. Et ibat.hec pauli apli.9.c.
via erat:cuiꝰ via nõdum erat chꝛiſtꝰ: adhuc
ſauli:nõdum pauli. IJbat. Quid habebat ĩ
coꝛde? Quid niſi maluʒ? Date mihi merita

eius.Si merita quęris:dãnatiõis ſunt non

liberatiõis. Ibat ergo ſeuire ĩ mẽbꝛa chꝛiſti:
ibat ſanguinẽ fundere:ibat lupus paſtoꝛ fu
turus. Sitiebat. Mon enim poterat alit᷑ ire

ad illa ꝓpter quę ibat.Et cũ ſic ambulabat
cogitabat:anhelabat cędes: cõducit pedes
eius ira: mouet membꝛa odium dum per/

git ⁊ ambulat:obtemperat mancipium cru/

gelitati: et ecce vox de celo: Saule ſaule: qd Acti.9,

C

Bancti

1. Timotb. I. me perſequer? Ecce quare dixit: Miſericoꝛ
diã ↄſecutꝰſũ. Vt ſidelis eſſẽ:Erat inſideliſ:
paruʒ eſt:erat in ipſa inſidelitate crudelis:v
miſericoꝛdiam cõſecutus eſt vt fidelis eſſet.
Quis dicturus ẽ deo dicẽti:hoc volo:Ergo
dñe ille qui tanta fecit:tanta mala i ſanctos
ttwuos facere cupiebat: tali eum miſericoꝛdia
Matthᷣ.2o. dignũ exiſtimas? hoc volo. An oculꝰ tuus
Cnequã eſt:quia ego bonꝰ ſum?habete ſidẽ:

ſed vt habeatis fideʒ: oꝛate fide. Sed oꝛare

fide nõ poteſtis:niſi fidẽ habeatis. Non em̃

Ro.Io. oꝛat niſi fides. Quomodo em̃ inuocabũt in
quẽ non crediderũt: Aut quomõ credent ei
e gratia et quẽ nõ audierũt:?: Quõ aũt audiẽt ſine pᷣdi/
cante? Aut quomõ pſdicabũt ſi nõ mittant᷑
Ideo loquimur:qꝛ miſſi ſumꝰ. Audite nos:
audite illũ ꝑ nos. Ergo ait aliquis: Inuoca

mus deum: vt det nobis ꝑſeuerare ĩ his bo
nis quę habemus:⁊ addere bona ꝗqnonha-

bemꝰ. Pꝛeceſſit ̊ fides ꝗ̊ rogat. Certe totũ

dat deus. Vt em̃ daret mihi rogaui vt ro/
garẽ:pꝛiꝰ credidi. Ergo mihi dedi qð credi/
di:⁊ deus dedit qð credẽs oꝛaui. Soluatur

queſtio. Non em̃ parua eſt. Hoc te video lo

qui:qꝛ tu pꝛioꝛ dediſti aliquid deo vt cętera
daret tibi. Dediſti quipe illi fidem tuã⁊ oꝛa
Bo.ai. tionẽ tuã:⁊ vbi eſt qð ait aplus:Quis eniʒ
cognouit ſenſuʒ domini: aut qͥs cõſiliarius
eius fuit:? Aut quis pᷣoꝛ dedit ei:⁊ retribuet᷑
illi? Ecce qualis vis eſſe? Ergo pꝛioꝛ dediſti

deo:et hoc dediſti qð tibi nõ dedit deꝰ? Jn⸗

. ueniſtivnde dares?:hõ mẽdicevñ habuiſti:
1. Corj. 4. Ergo vnde dares aliquid habuiſti? Quid
em̃ habes qð nõ accepiſti? Ergo de dei das
doeo?:Ex eo qð tibi dedit:a te accepit: NMam
Mẽdicitas tua niſi pꝛioꝛ dediſſet:inaniſſima
remaneret.Audite vnde hoc euidẽtius pꝛo/
betis. Ecce vos quia credidiſtis ⁊ accepiſti:
Quid dicimꝰ de his qui nõduʒ crediderũt:
quales erant? Saulus qui nondum credi/
derat:aut accepitvt crederet:poſtea q; credi
dit chꝛiſto:tunc cępit inuocare chꝛiſtuʒ. Ab
illo accepit vt crederet:et credẽdo ĩuocaret:
inuocando cętera acciperet. Quid putamꝰ
fratres? Saulus anteq; crederet: oꝛabãt ꝓ
illo qui crediderãt an nõ oꝛabãt: Dicat᷑ mi/
pHi:ſi nõ ꝓ illo oꝛabant: quare dixit ſtepha/
nus: Dñe ne ſtatuaſ illis hoc delictũ? Oꝛa/
bat᷑ ⁊ ꝓ illo: ⁊ ꝓ alijs infidelibꝰ vt crederẽt.
Ecce nondũ habebãt fidẽ:⁊ or̃onibꝰ fideliũ
accipiebãt ſidẽ. Nõduʒ habebãt quod deo
offerrẽt:qꝛ nondũ erãt miſericoꝛdiã cõſecuti

ðð 32 “ 4 3 4 êõ”õ 4

dicũ eſt. Sic loquimur qñ dicimꝰ: Poſt puau
lum video te: Paulopoſt facio illud. Quid

Auuguſtini

vt ſideles eſſent. Deniq; poſtea q; ſaulꝰ iſte D
conuerſus eſt:vna voce eliſus ⁊ leuatus eſt.

Eliſus ꝑſecutoꝛ: leuatꝰ ſᷣdicatoꝛ: Poſtea
cępit euãgeliʒare fideʒ quã aliqñ vaſtabat:
qd ð ſe dixit:Erã aũt ignotꝰ facie eccłijs iu/ Sałear.

deę ꝗ̊ ſunt in chꝛiſto:tantũ aũt audiebãt qͥa De vbis dñ̃

is qui aliqũ nos ꝑſequebat᷑: nũc euãgeliʒat &.

fidẽ quã aliqñ vaſtabat:⁊ in me magniſica/

bant deũ. Hũquid dixit:Et in me magnifi-
cabãt me?⁊ in me qͥ euãgeliʒabã fidẽ quam
aliqñ vaſtabã:ñ me magniſicauerũt ſᷣ᷑ deũ:
Ergo ipſe fecit vt ſaulꝰ depoſita tunica ve/
teris peccati pannoſa: cędibꝰ ſangninea vt
depoſita iſta tunica: acciperet tunicã hũili/
tatis:⁊ fieret de ſaulo paulus. Quid ẽ pau/

lus? Minimꝰ. Ego em̃ ſum minimꝰ aploꝝ.

Ecce quid eſt paulus? Paulũ em̃ latine mo/

eſt paulopoſt: Modico poſt. Poſt paulum
poſt modicũ.Quid eſt paulus? Quia mo/
dicus:modicus:qꝛ nouiſſimꝰ. Ego em̃ ſum ⁊.Corj.ij.
inquit nouiſſimus apłoꝝ: qui nõ ſuʒ dign?õ?ꝰ

vocari aplus: quia ꝑſecutus ſum eccleſiam He gratia et
dei. Bene dicis: vnde debuiſti damnari:ab liar.13. 1
eo accepiſti vnde debeas coꝛonari. A quo
caccepit:vultis audire? Holite me:ipſuʒ au/⸗

dite. Mõ ſum inqͥt dignus vocari apoſtolꝰ: 1. Corl. 15.

quia ꝑſecutus ſum eccleſiã dei: Sed gratia
dei ſuʒ id qð ſũ.Ergo qð eras: iniqᷣtate tua
eras:qð es:gratia dei es. Et gratia eiꝰ inqͥt
in me vacua nõ fuit. Ecce euãgeliʒat fidem Sał..

quã aliquãdo vaſtabat: nec gratia ipſa va-
cat in illo qui ait: In me vacua non fuit:ſed

plus omnibꝰ illis laboꝛaui.Obſerua:erige/
re te cępiſti. Vbi es paule? Certe modicus
eras. Plus omibꝰ illis laboꝛaui. Dic vnde:
Quid em̃ habes qð nõ accepiſti? Stati re/ uC. orl. ⸗⸗
ſpexit.Et cũ dixiſſet: Plus oĩbꝰ illis laboꝛa
ui:quaſi expauit ad verba ſua:⁊ mox ſubie/
cit ſe humilẽ paulũ. Mõ autẽ ego ſed gratia
dei mecũ.Ergo fratres mei:vt nouerit etiã

fidẽ a dño deo eſſe nobis:oꝛate ꝓ illis qͥ nõ/

dũ crediderũt.Si qͥs habet foꝛte amicũ inſi

delẽ moneo illũ vt oꝛet ꝓ illo. Vere opusẽ

vt ego illũ moneã. Maritꝰchꝛiſtianꝰ ẽ:vxoꝛ

infidelis eſt: nõ oꝛat ꝓ vxoꝛe ſua vt credat:

Vlxoꝛ eſt chꝛiſtiana:maritꝰinſidelis eſt:non
oꝛat mlier religioſa ꝓ marito ſuo vt credat:
Qnñ hoc oꝛat qͥ oꝛat: qͥd oꝛat: niſi vt deꝰ det
illi fidẽ? Ergo donũ dei ẽ fideſ. NHemo ſe ex/
tollat:nemo ſibi arroget:q̃ſi ſibi aliqd dede/

66 ſigeen

Db tiltiitt

.
Cann tA N
Pecoe
B
nagoch
Neli

.
1G

ſis alech
geteſleern.
noͤceſare
deiagiuto
oga ſacan
ienoreſt⸗
lettpot
bi det hiͤge
(ſchinan

gucunyt
Peonodje
inpamial
nslenpi
Wimos
nnwng
eitrle
noucin
icdee

fecdpt
nachla
deopa
mücid
eospan
ſccili
Pla hoc:
degn noaudtn
keſenüſe
ſicgalte
Rocbet⸗
onte
Npoſete
care Ee
chienie
lade
eisnen
lideiise
Etnilt
Grakſinin
Poeent

——e —

itut he
iln Mie

reſiceanlſezt
uikitn
i

unninn nn,
Ulüeßlunnepn
dicnnbotn
tſecolud A

CNnen. An

olueneigigar

mnarnienm
Kgunncih

ricliitl

egnupln
aurorſiri⸗

—
—
—
—
—
=
=
—
—

H
Soeniteſe
lidei⸗ Selgen. die; etia l in gereiec
Lucj.1c.vt cũ fiũt hic amici de mãmona iniqᷣtatis:

Eſa. 58.

Nomelia

1. Corl. 1. rit: Qui gloꝛiat᷑:in domino gloꝛietur.

De eo quad in Eſaia ſcriptũ eſt:
Frãge eſuriẽti pane tuũ:et egenos
Fagoſqz inducin domũ tuam: Ho/

Ominus deus nĩ nolens noſtrũ ali
quẽ ꝑire: excolẽs eccleſiã ſuã velut
agrũ ſuũ:quęrẽs fructũ de arboꝛibꝰ
ſuis anteq; tempus ſecuris adueniat: cum
neceſſe erit infructuoſas arboꝛeſ amputare:
nõ ceſſat admonere noſ:vt cũ tpᷣus nob ẽ cũ
dei adiutoꝛio in nr̃a poteſtate cõſiſtit: bona
oꝑa faciamꝰ.Cũ em̃ trãſierit tᷣus bñ oꝑan/
di:nõ reſtat niſi recipiẽdi.Nemo tibi dictu/
rus eſt poſt reſurrectionẽ moꝛtuoꝝ in regno

Abi. z. dei: Frãge eſu riẽti panem tuũ:⁊ egenos va

goſq; induc in domũ tuã: quia nõ inuenies

Matth.25. eſuriẽtẽ nec egentẽ: NHemo dicturꝰ ẽ: Veſti

nudum vbi omniũ tunica imoꝛtalitas erit.

Nemo dicturꝰ ẽ: Suſcipe tpegrinũ:vbi om̃s
in patria ſua viuẽt:Mã mõ ſumꝰ inde pere/

grini. Memo dicet: Viſita ęgrũ: vbi ẽ ſani /

tas ſempit᷑na. HNemo dicet:Sepeli moꝛtuũ:
vbi moꝛs moꝛiet᷑. Iſta omia pietatis officia
in vita ętna neceſſaria nõ erũt:vbi ſola pax
erit:⁊ leticia ſempiterna. In iſto aũt tꝑe vt
nouerimꝰ quantũ nobis cõmendat deꝰ oꝑa
miſcðię:etiã ipſos ſuos ſanctos egere fecit:

recipiãt et ipſi amicos ſuos in ęterna taber/
nacula:id eſt vt cũ ſerui dei pij:dum iugiter

deo vacant:aliquotiẽs indigẽt: illi qͥ habẽt

mũdi diuitias elemoſynas largiant᷑. Quõ
eos participes faciũt in terrena ſubſtantia:
ſic cũ illis ꝑtẽ habere merebunt᷑ in vita ęter/
na.hoc dixi ꝓpter lectionẽ regnoꝛũ quã pꝛi

3. Regi. 7. mo audiuimꝰ. Nũquid de defecerat paſce/

re ſeruũ ſuũ heliã? Honne illi qͥa deerãt ho⸗
miĩes alites miniſtrabant? Mõne illi panem
offerebat coꝛuꝰ mane: ⁊ ad veſperã carnes?
OQſtendit &̊ deus:qꝛ vnde voluerit:quomõ
voluerit paſcere ſuos ſeruos põt:Et tamen
vt poſſet eũ religioſa vidua paſcere:fecit eũ
egere.Egeſtas aĩę ſanctę in abũdantiã vᷣſa

eſt aĩę religioſę.Hõ poterat helias de miſeri

coꝛdia dei dare ſibi: qð lagũculę dedit.Vi/
detis nempe ⁊ manifeſtũ ẽ:qð aliquãdo ſer
ui dei ideo nõ habẽt:vt pꝛobent᷑ qui habẽt.

Et tñ illa vidua nihil hẽbat qð illi reliquũ

erat finitũ fuerat et cuʒ ſuis filijs moꝛitura.

Pꝛoceſſit ergo vt faceret ſibi panem:Colle/

gerat duo ligna:⁊ tunc eã vidit helias. Tũc

eã homo dei videbat quãdo illa duo ligna
quęrebat. Mulier illa typum gerebat eccle/
ſię: ⁊ quia duo ligna crucẽ faciũt: quęrebat
oꝛitura: vnde ſemꝑ eſſet victura. Adum⸗-
bꝛato ergo myſterio helias loquit᷑ ad eã qð
audiuit: narrat illa diſpoſitionẽ ſuam: mo/
riturã ſe dicit cum cõſummauerit qð reman
ſit. IObi eſt ergo qð dominus dixerat helię:

vagde in ſarepta ſidonię:ibi em mandaui vi/

duę vt paſcat te. Videtis quẽadmodũ mã/
det deus nõ in aure:ſed i coꝛde. Mũquid le/
gimus: quia miſſus eſt aliquis ꝓpheta ad
illam mulierẽ:⁊ dictũ eſt ei:hhęc dicit domi/
nus:venturꝰ eſt ad te eſuriẽs ſeruus meus:
ex eo qð habes miniſtra illi:inopiã noli me/
tuere:ego ſuplebo qð dederiſ: hoc ei dictũ
non legimꝰ. HNec hoc legimus ꝙ in ſomnis
ad eam miſſus fuerit angelus:⁊ pᷣnunciaue⸗

rit heliam eſurientẽ eſſe venturũ:aut de illo
paſcendo aliquis mulierẽ illam admonue

rit. Sed mãdat deus miris modis: quii co/
gitationibꝰloquit᷑.Dicimꝰmandaſſe deum
loquẽdo in coꝛde: ſuggerẽdo qð opus erat:
ꝑſuadendo qð vtile erat rationali aię viduę
mulieris. Sic etiam in ꝓphetis legimus ꝙ
dñs maãdauerit vermi vt roderet radicẽ cu/
curbitę. Quid ẽ mãdauit:niſi coꝛ ᷣparauit:

Inſpiratõe itaq; dñi:vidua illa mlier coꝛ hj/
paratũ habebat ad obediendũ. Zalis vene C

rat:taliſ cũ helia loqᷓbat᷑.Qui erat i helia vt

ciperet: ipſe erat i vidua vt obediret. Va/ ʒ.Regl.r.

de inqͥt: mihi pꝛius fac de ęgeſtate tua:non

deficiẽt diuitię tuę. Patrimoniũ em̃ viduę
modicũ erat farinę:⁊ modicũ olei. hoc mo/
dicũ nõ defecit. Quis habet talem viduã:
Libenter vidua ſeruum dei eſurientẽ paſce
bat:qꝛ patrimoniũ eiꝰ in cõclaui pendebat.
Quid flicius hac pauꝑtate: Si hic talia re
cepit:qualia in ſine ſperabit? Ideo hoc dixi
vt ſemiatõis nr̃e mercedẽ:nõ iſto tꝑe qͥ ſemi
namꝰ ſperemꝰ.hic em̃m bonoꝝ operũ meſſeʒ
cum laboꝛe ſerimus: ſed in futuro fructus
illiꝰ cũ gaudio colligemꝰ: ſᷣm illð qð ſcriptũ

eſt:Euntes ibant ⁊ flebant: mittentes ſemi Pöz. 125.

na ſua. Venientes autem veniẽt cum exul/
tatione: poꝛtantes manipulos ſuos. Illud
enim pꝛo ſigno factum eſt: non pꝛo dono.
Nam ſi vidua illa ꝙ pauit hominem dei hic
recepit:non eſt magnũ qð ſeminauit: quia
nõ magnã ſegetem meſſuit. Tempoꝛale eſt
enim quod accepit:non deſicientẽ farinam:
c 2

nec deminutũ oleũ:quouſq; daret deus plu
uiam ſuꝑ terrã: ac ſic tũc magis cępit egere:

qñ dignatus ẽ deꝰ pluere.Tunc em̃ laboꝛa/
tura erat:expectatura agri fructus collectu/

ra.Qñ em̃ nõ pluebat:victus eius facile ve

niebat.Signũ hocipſum qs deꝰ illi ad pau⸗

cos dies ſſtiterat:ſignũ erit futurę vitę: vbi
merces noſtra deficere neſciet:vbi farina no

ſtra de erit. Quõ illa ꝑ illos nõ defec dies:
ſic ille dies nõ deſiciet in ęternũ. Talẽ mer/

cedẽ ſperemꝰ qñ bona facimꝰ:ne foꝛte aliqs
veſtrũ temptet᷑ tali cogitatiõe vt dicat: Pa/

ſcam aliquẽ ſeruoꝛũ dei eſurienteʒ: vt lage/

na mea non deficiat:⁊ in cupa mea ſemꝑ vi/

nũ inueniã. Noli hoc hic quęrere: Semina

ſecurus:meſſis tua ſerius veniet:tardiꝰ ve/

niet:ſed cũ venerit ſinẽ nõ habebit.

De exhoꝛtatione ad elemoſynas
faciendas: Womelia. XE

de ſancto euãgelio:ad elemoſynas
1. aciẽdas nos hoꝛtat᷑:⁊ ſic hoꝛtat᷑ vt
ĩ iudicio ſuo dñs has ſolas factas imputet
dextris: has ſolas nõ factas iputet ſiniſtri:

nosõ qᷣ cgtera facta hoim vel bona vł mala nõ
Ecẽs.i⁊. veniãt ĩ iudiciũ:Scriptũ eſt em̃ oĩia ventura
ad iudiciũ:⁊ tñ nõ elegit dñs nr̃ ieſus chꝛiſtꝰ

ꝓnũcians nobis iudiciũ ſuum futurũ: non

elegit vñ nos admoneret niſi ſolas elemoſy-
nas. Hũquid dextris nõ erit dicendũ: quia
caſte vixiſtis:qꝛ res alienas nõ rapuiſtis: qꝛ

ſidẽ meã vſq; ad ſanguinẽ cõfeſſi eſtis? Oi

em̃ facta iſta bona neceſſe eſt honoꝛari ĩ iudi

cio ieſu chꝛiſti. Rurſus putatis nõ eſſe dicẽ⸗

dum ſiniſtris: qꝛ fuiſtis impudici:qꝛ foꝛnica
ti eſtis:qꝛ res alienas rapuiſtis:qꝛ ſuperbia
veſtra ⁊ malis moꝛibus nomẽ meũ blaſphe
mari feciſt: Et cetera quęq; enumerat:Ta⸗
cet tamẽ dñs noſter:pᷣnuncians nobis iudi/
ciũ ſuũ: omnia cętera recta facta iuſtoꝝ:⁊ ſo
las elemoſynas cõmemoꝛare dignatꝰ ẽ:Ta
cuit oĩa mala facta iniqͥꝝ: ⁊ ſolam ſterilitatẽ
elemoſynę increpandã eẽ iudicauit: nõ niſi

Tobie.. ad nos cõmonẽdos.Quare hoc:? Quia oĩa
crimia elemoſynis redimunt᷑. Ideo illã lau/

dauit fccũditatẽ:iſtaʒ culpauit ⁊ damnauit

B ariditatẽ. Sʒ audiſti: omnia malefacta ele⸗/

moſynis redemi: nolite ſic intelligere: vt in
telligũt qͥdaʒ ꝑuerſe. Elemoſynę em̃ poſſũt
tibi pꝛodeſſe ad delenda peccata pᷣterita: ſi
moꝛes mutaueris. Si autẽ in eiſdem malis

Auguſtini

ꝑſeueraueris:elemoſynis tuis nõ coꝛrũpbes

iudiciũ dei.Ego dico ꝓpter illa ſcelera ⁊ cri⸗

mina: quę oẽs modo vitare debẽt qui acci /
piunt coꝛpus chꝛiſti ⁊ ſanguinẽ. Cęterũ non
me latet vitam iſtã moꝛtalẽ et ĩ carne coꝛru⸗/
ptibili conſtitutã ſine peccat eſſe nõ poſſe:
filla quotidiana ⁊ leuia habent etiã ſua la-

uacra quotidiana: hoc ẽ ꝙ pectus tundimꝰ

dicimꝰ ĩ oꝛatiõe dño deo noſtro: Dimitte Matth.s.
nobis debita nfr̃a:ſicut ⁊ nos dimittimꝰ de/
bitoꝛibus noſtris. Hõ em̃ ſine cauſa dicimꝰ
hoc:haud vo ipſe cęleſtis magiſter doceret

iſtã oꝛationẽ:niſi nos pctõꝛes eſſe ſuideret.

Vidit em̃ quę cauere debemus:⁊ vidit ꝗ̃ ca

uere difficile ſit. Omnia aũt cauere impoſſi⸗/

bile indicauit eſſe:qͥ iſtã oꝛationẽ quotidia/

nã nõ quoſlibet chꝛiſtianos: ſed ipſos arie/
tes apłos docuit. Ubi aũt apoſtoli pectus

tundũt ⁊ dicũt: Dimitte nobis debita nfa:

hoc eſt peccata noſtra: audet aliqua ouicu/

Ectio iſta fratres quã mõ audiui 2) laſ upbire de iuſticia: Videte qualis fuerit

iohãnes apoſtolus: Supꝛa pectus domini
diſcũbebat: de alto illo fonte ſapiẽtie ſecre /
ta bibebat. Inde em̃ bibit qð in euangelio

eructauit: In pncipio erat verbũ:⁊ verbum Job.1⸗
erat apud deũ et deꝰ erat verbũ: Et aſſidue

teſtat᷑ euãgeliũ: qð dominus pᷣcipue ipſum

diligebat: Et tamẽ ait: Si dixerimus quia 1. Job.i.

peccatũ nõ habemꝰ:noſipſos decipimPꝰ⁊ ve

ritas in nobis nõ eſt. Mec tñ qꝛ iſta dicunt᷑: C

debet quiſq; ſecurus eſſe homicida ſi ꝓpter
quotidianas foꝛnicationes ⁊ latrocinia ſua

venerit dicere: Dimitte nobis debita nr̃a. Matth.s.

Qð em̃ deus ſtatuit quotidie dici ꝓpterle⸗
uia peccata: ille putat ad illa quia ſibi poſ/
ſe opitulari a quibꝰ non vult diſcedere:ſed ĩ
his cupit ꝑpetuo ꝑmanere. Lũdat ⁊ de his
pectus:faciat ⁊ pꝛo his elemoſynas: ſed vi/
ta mutata:⁊ inde recedat ⁊ huc accedat. Si
aũt dixerit in aio ſuo:ſi quotidiana faciã la
trocinia:⁊ ſi quotidianis coꝛruptiõibꝰadul/
terinis me contaminẽ: ⁊ ſi ſoꝛtilegos quęrã:
idolis ſacrificẽ: mathematicos conſulã:et a
tali vita oĩno non recedam: faciens tñ quo/

tidianas elemoſynaſ extinguo oĩa peccata?

Ta mẽ extinguis: cũ his extingueris. Sic
em̃ tibi erit iſta cõmutatio tua mala:vt non

deſit qui de te dicat:Et adhuc puſilluʒ ⁊ nõ Ps.ʒs.

erit peccatoꝛ:⁊ quęres locuʒ eius ⁊ nõ inue/
nies. Vidi impiũ ſicut cedros libani exalta
ri: tranſiui ⁊ ecce non erat:quęſiui eum ⁊ nõ
eſt inuentus locus eius. Pereunt ergo pec-

atatuu⸗
neynin
igen
guboeb
elan
uns hieisd
1 it
(de⸗

cione
fltol

N
1
A—

vos pp⸗
ſinttlea
lolnlgn
ettiſe⸗
hls ſtaergo⸗
cllan
Gonanit
Cuplcn
noed
noste
lennn
adſan
leme
tracn
Nei
lia:
gliuc
lato.
ſuicſe.
detraceh
henſo⸗
lcenti

Mlagtee
Pinio⸗
aſftn gutet
Menhn igin
höſtud
Unn hncy
(oi
Paruuto
ii.
ayer
Pine
coene

noſtd Dnin
wödinmined
5
ugliedaen
Nscſeiitge
mlanpitti
nlangrinpeſt
Anonegvoti,
ſalpſent
tapoſtolen
obisdebini
detalignuanin

2—

deqalsft

ahems Nonin
neſtpine ln

tönauangde

abänpebende
di. Eaſin
nuzchlepin

lolrmmmsgluig
ſsdcpint

igihdonni.

omiadaſ pe
thavena
bis debita u
edieigpa⸗
ziiaſbint
—RKZ
Lüdattwehs
olpnustlnn
cnuin.5
—
präbitl
nieppzctan
hoolllie

rnoti n
goin etcnt V

nalait
uilugnif
lbani aun
Cuiaunti
gtageſe

Homelia

cata tua ſed tecũ. Non em̃ in gehenna pec/
care ꝑmitteris: aut cum te cęperit toꝛquere
aingnis ęternus:de ſatiandis libidinibus co/
gitabis. Pereunt ergo peccata ſed tecũ. Si
autẽ vitam mutaueris:illa pereunt tu inue/
LZueqj.iI5. nieris:et dicet᷑ de te: Moꝛtuꝰ erat ⁊ reuixit:
perierat ⁊ inuentus eſt. H

–—

¶ De eo qð beatus Detrus dicit:

1. Petri 2. Depoſita ergo omni malicia ⁊ omi

rationabile ⁊ innocẽs lac cõcupiſci
te ⁊c̃. Homelia XX

Abniũ quidẽ aures ⁊ mentes quos
TeN⸗ noſtra cõplectit᷑: ſolliciti paſto
Mris ſermo compellat. Verũtamẽ ad
vos ꝓpꝛie nũc dirigit᷑: quoꝝ recẽs infantia
ſpiritalis generatiõis ſacramẽtoꝝ cunabu⸗/
lis inſignit᷑. Vobis em̃ maxime ꝑ apoſtolũ
petrũ ſic diuin ũ blanditur eloquiũ. Depo/
ſita ergo inquit om̃i malicia ⁊ omni dolo et
adulatiõe ⁊ inuidia ⁊ detractiõe: tanqᷓ; mo/

Abi. S.

do nati infates rationabile ⁊ inocens lac cõ
cupiſcite: vt ĩ illo creſcatis in ſalutẽ:ſi guſta

tis qꝛ dulcis eſt dñs. Pꝛoinde quia guſtati:
nos teſtes ſumus. Hos vobis hãc ſuauita-
tem nutricis officio miniſtramꝰ. Agite itaq;

ad ſanctę inſtar admoniti infantię: deponi /
te maliciã: dolũ: adulationẽ ⁊ inuidiã ⁊ de

tractionẽ: hãc innocẽtiã ſic tenere debetis:
vt eã creſcendo nõ amittatis.Quid eſt ma/
licia:niſi nocẽdi amoꝛ:Quid eſt dolus:niſi
aliud agere ⁊ aliud ſimulare? Quid eſt adu
latio: niſi fallaci laude ſeductio? Quid eſt
iuidia: niſi odiũ fęlicitatis alienę: Quid eſt
detractio: niſi moꝛdatioꝛ qᷓ; veracioꝛ repꝛe/
henſio? Malicia malo delectat᷑ alieno: In/
uidentia bono cruciatur alieno: Dolus du⸗
plicat coꝛ: Adulatio duplicat linguam:De⸗/
B tractio vulnerat famã. uius autem veſtrę
innocẽtia ſanctitatis:qm̃ filia ẽ charitat nõ
1.Cort.iʒ. gaudet ſuꝑ iniqͥtate: cõgaudet aũt bonita/
Mattð.io. ti: Simplex vt colũba:⁊ ſic aſtutavt ſerpẽs:
nõ ſtudio nocendi: ſed nocentẽ cauẽdi. Ad
Matth.i9. hanc vos exhoꝛtoꝛ. Talium eſt enim regnũ
cceloꝛũ:humilium ſcilicet: hoc eſt ſpiritaliter

paruuloꝝ. Hon cõtemnatis: non abhoꝛrea

tis. Magnoꝛũ eſt enim iſta puſillitas: ſuꝑ/
bia vero fallax infirmoꝛũ eſt magnitudo: ꝗᷓ
vbi mentẽ poſſederit:erigẽdo deijcit:inflan

do euacuat:diſtendendo diſſipiat.hhumilis

quo nedqquã bonũ eiꝰ auget᷑. Poꝛro aũt ſu/x

Ddolo ⁊ adulatiõe ⁊ inuidia ⁊ detra
ctione: tanq́; modo nati infantes

eſſe nõ põt nocẽs: ſuꝑbus eſſe nõ põt inno/

cens. Humilitatẽ illa loquoꝛ: nõ vult pirua
ris rebus excellere: ſed ęternũ aliqͥd veraci⸗

ter cogitat:quo nõ ſuis viribꝰſed alienis acd

vitã ꝑueniat.hec malũ cuiuſq; velle ñ pot:
ꝑbia cõtinuo parit inuidiã. Quis vo ſit in/
uidus:qui nõ ei malũ velit:cuiꝰbono crucia
tur:? Ergo ⁊ iuidia parit ↄſequẽter maliciͤi:
vñ ⁊ dolus ⁊ adulatio ⁊ detractio: et omne

opus malũ qð pati nolis ab alio. Pia itaq;
hũilitate ſeruata:ꝗᷓ in ſcpturis ſctis:ſctã ꝓ/

batur infantia: ſecuri eritis de iĩmoꝛtalita⸗
te beatoꝝ. Taliũ eſt em̃ regnũ cęloꝝ. Poꝛ/
ro qui ſuꝑbus in hoĩes nõ eſt:multo maxie
aduerſus deũ cõtumax eſſe nõ debet: qm̃ ſi

nõ eſt alicui faciendũ qð quiſq; ab alio paſi

nõ vult:⁊ nullus hoĩm vult inobedientẽ pa
ti eũ qͥ ſuo iuri ſubditꝰ fuerit: quatomagis
cauendũ eſt ne in deũ quiſq; talis exiſtat:q
lem in ſe exiſtere hoĩem nõ vult. Fallũt ꝓin
de animas ſuas qͥᷣ ſufficere exiſtimãt ſi qð ſi /
bi fieri nolũt:nili hoim faciãt: ſeſeq; vita lu/
xurioſa ita coꝛrũpunt:vt deo facere conent
qð ſibi fieri ab hoie nolũt. Neq; em̃ volũt a
quoq; ꝑuerti domũ ſuaʒ: q in ſe ißis domũ
dei mirabili cęcitate puertũt: ſurdi aduertꝰ
apłm clamãtẽ. Heſcitis qꝛ templũ dei eſtis: 1. Corſ.ʒ.

⁊ ſpiritꝰ dei habitat in vobis? Si qͥs aũt tẽ/

plum dei coꝛrumpit: coꝛrumpet illuʒ deus.

Templuʒz em̃ dei ſctm̃ eſt:qð eſtis vos. NHNe/⸗

mo ſe fallat. Quid &̊ ſe putant ſeruare circa
alios hoĩes inocẽtiam ſuã:cũ ſibi ita noceãõt
vt deo careãt habitatoꝛe ⁊ puniãtur vltoꝛe:
Hhinc etiã ſit vt ꝑ noxias voluptates lapſi ⁊
effuſi:nõ ſolũ templa dei eſſe deſinãt: verũ
etiã ruinę fiãt:in qᷣbus habitãt mala demo
nia:qbus ſupplicare ⁊ ꝗ colere incipiãt. Fiãt Luci.ii.
q; illis:vt dictũ eſt: poſterioꝛa deterioꝛa pᷣo/

ribus. VUnde vos ſemine iĩmoꝛtali regenera D

tos:ſic ſuꝑius ꝓpter malicioſas nocẽdi cupi
ditates:qͥbus fit hoibus qð oderũt: ita po/
ſtea ꝓpter turpes ⁊ illicitas carnis delecta/
tiões ⁊ nefaria ſacrilegia:qbus homies no⸗
cere hoĩbꝰ nõ vidẽtur: nõ eis faciẽdo qð no
lunt:ſed deo nõ obediẽdo cui cũcta ſũt ſub⸗
dita:ipſi dñoꝝ dño faciũt:qð ſibi a ſeruulis
ſuis fieri nolunt. Jdẽipſe aplłus petrus lo⸗/
quit᷑ dicẽs: Chꝛiſto &̊ paſſo ꝑ carnẽ ⁊ vos ea/i. Netri.4.
deʒ cogitatiõe armamini. Qui iam moꝛtuꝰ
eſt carne deſinat peccare: vt iã nõ hoĩm de⸗/
ſiderijs ſed volũtate dei reliquũ in carnevi⸗/

Bancti

uat. Sufficit em̃ pꝛeteritũ tempꝰ volũtates

gentiũ cõſũmaſſe in libidinibꝰ ⁊ voluptati/
bus ⁊ comeſationibꝰ:potatione ⁊ nefandis
Exo.iA. idoloꝛũ ſeruitutibꝰ.Suſfficit em̃ ſᷣteritũ tem
pus luteis oꝑibꝰ pctõꝝ tanq; ęgyptioꝛũ do/
minatiõi ſuiſſe: Jam mare rubꝛũ baptiſma
ſcʒ chꝛiſti ſanguie ↄſecratũ vos traiecit: eęgy
ptios interemit: nihil de peccatis pſteritis
tanq; de inſequẽtibus a tergo hoſtibus foꝛ/
midetis. De cętero cogitate vite huiꝰ here/

mũ ꝑmeare:⁊ ad frã ꝓmiſſiõis ſugnã hieru/

ſalẽ:terrã viuẽtiũ ꝑuenire:Ne vbi dei cõtẽ/
ptu tãqᷓ; mãnę faſtidio: coꝛda vr̃a velut oꝛa
iIterioꝛa deſipiãt: He cibos ↄcupiſcẽtes ęgy⸗
1. Cor.Io. ptios de alimẽtis cęleſtibꝰ murmuretis: Me
foꝛnicemini ſicut quidã illoꝝ foꝛnicati ſunt:
Et ne temptetis chꝛiſtũ ſicut quidã illoꝛum
Exo.I5S.tẽptauerũt. Si vobis fidẽ gentiliũ ſitiẽtibꝰ
amaritudo aliqua reſiſtentiũ velut aquarũ
illarũ quas iſrł nõ potuit bibere occurrerit:
imitata dñi patiẽtia velut iniecto crucis li/
Numeri.a i. gno dulceſcant.Si temptatio ſerpẽtina mo
moꝛderit:cõſpecta illius exaltatiõe ſerpẽtis
tanq; moꝛtis ĩ carne dñi victę atq; triũpha/

Exo.i⁊. ę:eodẽ crucis medicamẽto ſanet᷑. Si aduer

ſarius amalechita iter intercludere atq; im-
pedire conabit᷑: pꝛo reuerẽtiſſima extenſiõe
bꝛachioꝛũ eiuſdẽ crucis inditio ſuꝑet᷑. Veri
⁊ germani eſtote xpᷣiani: Molite imitari no/
mine xp̃ianos:oꝑe vanos. Iteꝝ dico ⁊ ſepe
dicendũ ẽ:Sufficit ſᷣteritũ temp?ꝰ volupta/
tes gentiũ cõſũmaſſe. Deteſtamini:aduer/
2. Petri.a. ſamini canes ↄuerſos ad vomitũ ſuũ:dete/

LZud.iI.ſtami ⁊ adũſamĩ mũdatã⁊ vacantẽ domũ

