homo pater: per naturã vt dixi non genuit
minoꝛẽ:ſed ꝑ ętatem. Vis noſſe: quia ꝑ na/
turam non genuit minoꝛẽ? Expecta:creſcat
⁊ patri erit equalis. Puer enim paruus vel
creſcendo peruenit ad magnitudinẽ patris

ſui. Lu autẽ ſic dicis minoꝛẽ dei filium natũ

vt nunqᷓ; creſcat ⁊ ad ſui patris magnitudi/
nem vel creſcendo ꝑueniat. Jam ergo filius
hominis natus ex homine:melioꝛe cõditio/
ne natus eſt q; filius dei.Quomodo? Quia
ipſe creſcit:⁊ puenit ad magnitudinẽ patris
ſui:Chꝛiſtꝰ aũt ſicut dicitis ideo minoꝛatus
eſt vt remaneat minoꝛ: et nõ ſit expectãdus

t: vnum Ani ſaltem ętatis acceſſu. Sic dicis: Quę eſt i
Foꝛte minus intelligitis.Quid eſt vniꝰ ſub

natura diuerſitas? Sed quare hoc dicis: ni/
ſi qꝛ nõ vis eiuſdẽ ſubſtantię credere filium:

cuiꝰ ſubſtãtię eſt pater? Poſtremo pᷣus cõſi⸗/

tere ipius ſubſtantię:⁊ dic minoꝛẽ. Attende
hominẽ:homo eſt. Quę eſt ſubſtãtia eius:
Homo eſt. Etas diſpar eſt: ęqualis natura

eſt. Dic ⁊ tu: Qðò eſt pater:hoc eſt filius:ſed

minoꝛ eſt filius. Dic:fac gradũ:dic eiuſdem

ſubſtantię:ſed minoꝛẽ:⁊ ꝑuenis ad ęqualẽ.

Non enim parũ accedis:nõ parum pꝛopin/
quas veritati:qꝛ ↄfiteris ęqualẽ:ſi eiuſdem

3

btkannea
teuſteſi
genri
tunetuee
quiAen
gl 5d5
nonſnügen
eknolier
0t.Graütn
göcktileqe
lequustcol
ſienunsl.
busteren
generet:et
ſauanegett
leporis t⸗
eſtegenenn
blaſphenia!
alten ſubha

ecſ. Sdaale

ſniurucke
ger: Uputa
us ignaun
(Artpereatn
dicono⸗

thons,

Aremnics⸗
eſtinamung
homoeke
lle ignaun
homo tho⸗
Tuqidici
degenerden
eſthopatg
dasrs gene
:tQualb
Narepogin
Leicedtei
peisceney
Lhoenatiſn
Uchetita
tgennspe
ftſenneg
Palfnlenan
poenwae
eignnit
Aidhee
lephene
Hati Ele
Auare,
repolopen
lapete 4

X

filio vnico ct
uidet. Et deus qꝛ fili auit. Tu 8
2 nõ inuidet. Et eu hoc Sia eni honote
,B minoꝛe. „ UI . niuria: ipſ Certe em̃ i . —
ie confeſſus fueris ꝛaurũ eſt ⁊ ar filio facis i lia facere ſilio. lium: ne iniuriã
W anie dontetnie hoc aummeſte erer vie entalenonan, eus orndo:i
bpehin eſt eiuſdẽ hoc dicis: auru 5 genera cis nõ eſſe eiul ius. Ego tibi e iit? Si dicẽ
en rü. Ergo qꝛ hoc ͤqu ale ſi hõ ger rius las patri ipi . Quõ inquit⸗ au⸗
.azeniri gentũ. Erg ð dicis:qu e eſt hõ: alter facias p bob“. ð pater:a
S : tale eſt qð die bſtatie eſt hõ:alt at: fac riã facis am 6ͤ hoc es ꝗ degener
n tum: tale eſt em̃ ſu ätig eſt q; p mnunia ſacke egener nõ hoe Ergo degenel
ũ. Alterius 1ꝰ ſubſtãtig tura: in alicuiꝰ: de⸗ t: 2 dicit: iraſci⸗
duenaeni equũ.Alte filiꝰ alter ñ em̃ creatura. filio liꝰ iraſcit᷑: ater: 7 plus ir⸗
RST.W— ſg de alis elicui t illud pater: filiũ de⸗
demnigsflib equus. S uit pater. 5: mon dit i Audit illue Ergo ego
rũ genera nõ eſt hö: toeſt ſum: cit? Erg u: aliud ge⸗
Rtuncgef monſtrü g arit qð nõ el ceſt qͥ na natus! aüut qᷣd di liud ſũ: aliud ge⸗
iennt, id eſt muli 5 monſir p or po:equus tur. Ir⸗ raui? E . Quid ẽ qꝛ cũ vi
r. cit᷑. Vt aũt n it: id eſt hom aſſer. ere generaui neraui. be facis
höckirziele 45 r q genuit:id eſt a: paſſer ⁊ p tali generẽ onſtrũ generau iã: ambob f⸗ ,
. eqᷣg olũba: p . oꝛtali / aui: mon ius iniur 5 KS Pitia
itilelenng, qð eſti lumba ⁊ 9: creaturis m t ner eꝑ alterius ſed patrẽ nõ ꝓ S: et
õ equus: colu dit de cr. c qð ſunt ni deferre i offendis: ſe as patrẽ: e
ſlenteti⸗ cquus: ſuis de auit vt ho it ipſe vni iã? Filiũ offe ia honoꝛa ez
turis it: donauit vt! otuit ipſe iniuria? Filiũ e õtumelia is: ad que⸗
* terren ꝛhoc ſibin bet init bis. Cu det atrẽ. A quo fun atre: fugis
dirid. Qutzne bas Et: et putas q qui nõ ha pſe liũ offendis ⁊ p. . nte tibi p is: quẽ
Gn generẽt: ſecula:qui 5 hoc qð ip filiũ offendis id iraſce E fugis: qi
rinsckiin. gen eſt ante ſe filiũ nõ h nta fil is: Huquid iral it: Ad quẽ fugie cur⸗
eih uare qᷣ neraret di et qua cöfugis: d tibi dicit⸗ ffenſo nilio cur⸗
önupt ſe is: vt qᷣ gen em? Audiet eſſe flliũ?: Quidt Huquid offenſo ſi quez
Llaigls tepoꝛis: x. t degener cũ dei filium: ad rẽ feciſti: Huc d quẽ fugis: queʒ
esdiatinn hemia ſit ꝛſus ſi i :quata * d ad patrẽ: iſſe dixiſti? ate: hoc in
ſ blaſp itię. Pꝛoꝛſus! degener: q ris ad pal enuiſſe dixt oõͤmendate: hoc .
muckflizi lteriꝰ ſubſtatie. lio hois is dege⸗/ erẽ ge vocaat vrmneilz giier
en alteri? ſu licui filio hoĩs homis dege degen hoc memoꝛię ut vt intelligal
wenans: der 9 Si dicaſ alicui icit᷑ filius :ille timi/ tenete:hocn Hoc aũt v i ſunt: pces
Nurnen eſt. S Et quõ dic foꝛtis eſt:i lt hecte oſcribite. Hoc ui vnũ ſunt: pc⸗
Nnsele „ iuria eſt: ipius foꝛtis it: 2 vu fa fide cõſcrib filium: q
ene iniu pater ißi llu viderit: i vra ſi atrẽ ⁊ filium
cukeaane⸗ 2 Utputa ũq; illũ . E:qͥd e eum p
lkanß ner: V MQuicũq ill foꝛtẽ add .
— e inauus e. QAuiſweſ adec eiſamalke⸗ tise lazari quatridu⸗
bemſnen. coꝛripere: de degener. ret tu timoꝛẽ — itatiõe la Johannem:
dicit: Poꝛro va . r tuus: et ener reſuſcita io ſim Joh⸗
mordbini ni dicit: Poꝛro v fuit pater : vitio deg fe elio .
n Qicl 1s vir fuit dicit: v eſt⸗ : In euang LAI
tomindn ner: Foꝛt Ille cui hoc ſt natura par el ani: In euang 1A
wlesſun emiſcis. 5 AQuic eſ ☛; le foꝛtis: rmo M rris dei
lunun Ainanunareh, Q int. B5 G. S: tamẽæ Be 3 tomnes iutes do inte imple⸗
nonc omo eſt: qð dax: i :nõ natura. ce tẽ ſuã ꝓdi⸗ valeant v
roeinancn momo 8: ule auda er eſt: nõ natu lo maieſtatẽ ſu mies vale
noſe aetr ille ignauus: ule §ͤ degen tris filium filiꝰ m⸗ tantũ ho edit tamen .
Enoſeruin ille hõ. Vitio ſ: vnũ patris fil hoc it: mirari int: exce u JZob.
Erpeczodt homo ⁊ h . icũ ſiliũ: v⸗ niſi qꝛ nõ hoc uit: m. non poſſint irca lazar
veb ſñi dicis vn ud dicis: nii eſ is definire iſtus c E: nec de,
u qn dieis vnie liud d er fact? e bis ſi quod chꝛ itatẽ: nec d
genn nen Tuq Eeſſe: nõ al tus degener fa fe verbis iraculũ qu idit ſanitatẽ: oti /
ninnifn deeeraclc:Iltud blaſphemiã as fe⸗ mne non eara ogal, delam pꝛoti/
ngimncni,n 1 ter: 2 ſtã blaſp ia om i non eg ribus medelam ias
RKZZZ ſt qð pa eſt. Iſtã ble blaſphem cit:cu ꝛe viri iq; reliqu
noridain „„ enerat lis:ſi iſtã v. Et. fe . 4 languo . n denich , t: ſed
amrnenudid dicis: ̊ gen ſcũq; ocli tholici ſier bilitatis ſtituit. No reddidit: ſed DRD
— rat:? Qualibu erẽt eã: ⁊ ca nur: ſed erbo reſtitui⸗ itã rurſus õdito:iam Feten
ehne rat⸗ ſtint: fugerẽt eã: iraſcamur: nus ve ſſidẽtiv tis recõdito: ia m 9et
reödnee videre icã fratres? y0ο tellectũ:qꝛ aiea iam mon ſpacijs a HM le nkoen
d Sed qᷣd dicã dñs eis in ſüt⸗hoc « ſepulto: iam m age ilente: de⸗ re⁵
acodde 9 Det 00nati * lam itimis te ſ. de al E . „ *
mn — is oꝛemꝰ v LQuid eſt h n Pꝛepo⸗/ ibus legit no: ab i la ſe . oꝛtis re/
nigs Pei ſunt. Q—K is qð tenẽt. poſ/ legi 7 ilino: ab cipium me a ſt i⸗
ag n e hoc nati Etib' ſuis qð te nt: vt po iferis inquil ra: man oncilia ſtri⸗
ngtnnn . ceperut a paſt i: ſant qð nõ ſu tholici vt in cta eſſe tarta os: et poſt c octis eter/ —
inisoln Int ſeruare qb ſunt: les ſũt: vt nõ in tat ire iu poleteitn oo gi erez gau⸗
ſint ſeruare q 5 homies gra. Putat dentiũ vm itã ducere: in ꝛpꝛãdere ⁊ g .
Ns. ſſint ſeruare 4 edit dei iã fil ij. Qñ igines vi iũ colloquio:p ing virtutis
gtarde ſun: poſſint creatura: acc eliã filij. calig iſcũbẽtiũ co u diuine virtutis
oetnn dei creatun cõtume uare ꝛfrui diſcũ iraculũ diui triſtia lo⸗
D dixeris: bla la dicis filiũ nõ hoc en du teſemx oꝛdinẽ
idin, lli dixeris: blaſph icis filiũn ſphemas ſcaer ol onte noc poꝛdinẽ
en “M illi d o? Quia dicis tu blaſp a⸗ accre ꝛſedeſq; ali Eti narratiõe .
rckſotine⸗ laſphemo? α i. Immo ifiliũ. Equa avend maicat ollige
haecſen Auare: tri filiũ: nũ qui
i el e volo pa
SS
imſ,

guleian

LII
Johanné Sermo
J euãgelio ſcðõᷣm Johannẽé
n

GSancti Auguſtini de verbis dñi

diu quęſiti longiſq; tempoꝛibꝰ ignoꝛati:in/⸗
uenerũt tandẽ inferi ꝓditoꝛẽ. Hec leues iaʒ
p̃ceſſerant in multis curatiõibꝰ diuerſę vir/
tutes. Heq; em̃ leuia ſunt vel ludicra pꝛęter

Matth.iI. lazarum quę chꝛiſtus impleuit: ꝙ claudi re

deuntes gratis greſſibus cucurrerũt:⁊ acce/

pto beneficio ſanitatis dño gr̃as retulerũt:

u manci vtraſq; manus ad cęlũ cum laudi/

Matthᷣ.ia. bus leuauerũt: ꝙ reſoluta ſunt mutis clau/

ſtra linguaꝝ ⁊ poſt hoꝛrificũ vocis inarticu/
larę mugitũ: vinclło nodatę linguę dirupto

ex oꝛe diuiduo ſenſibilia verba ꝓceſſerunt:
LZud.iS. ꝙ cęcus recepit lucem:quã violentus doloꝛ

nube craſſi humoꝛis obſcurans ab oꝛbiũ ſe/
de rapuerat:⁊ noctẽ funeratę frontis excuti
ens dũ totũ recipit viſum: reſurrectionẽ cę/
cus meruit oculoꝝ. Recepit hic quidẽ ocu/

Job. 9. los:aliter accepit:et qð natura nõ dederat:

manus chꝛiſti foꝛmauit. Impoſuit enĩ fron

ti puluerem ſputo cõſperſum: ⁊ ad tactumꝰ

ſacrę manus operis diſciplina feſtinans lu-
ciferas gemmas oꝛbibuſ pꝛęparatis infixit:
⁊ quod natura non dederat:chꝛiſtus artifex
integrauit. hęc omnia cunctis fuere mira-
ulo dum fiebant. Quis em̃ ꝓtinus ſaxeus

OWmirari non cogat᷑:cuʒ oiĩia damna membꝛo⸗/

rũ non medicinę pigmẽtis:nec arte aliqua:
nec remedijs:ſed ſolo tantũmõ videret ſer/⸗
monis imperio reſtituta? Parua hęc tñ ad

Job.1. chꝛiſti potentiã videbant᷑: niſi amicꝰ chꝛiſti
zarus moꝛeret᷑. Quẽ ideo chꝛiſtusvitę na

turg reſtituit: vt mutaret naturã:⁊ vitę oꝛdi
nem verteret:vt vnus homo ſemel naſci et
bis moꝛi diſceret:vt cõditionẽ moꝛtis noua
reſurrectiõis lege turbaret. Inuadit igit᷑ la/
zarum ꝑnicies inimica languoꝛis:et foꝛnaci
febꝛis anhelo coꝛpus exurens:miſerãdi ho/
minis robur quotidie edax incendium aſſu-
mebat. Jacebat viſceribus anhelis exeſtu/
ans:crebꝛiſq; ſingultibꝰ coꝛpPꝰexcuſſum:mi/
graturã de domo coꝛpoꝛis animã pꝛomitte/
bat. Mõ amici:non cõſilia:non fomẽta:non
artis magiſterio remedia ꝓuiſa ſuccurrunt.
Omnia em̃ quę ꝓ ſalute data fuerãt: in con
trariũ vᷣtebant᷑. Languoꝛ em̃ iſte nõ aliquo
remedio ſed ſola moꝛte fuerat finiendus: et
moꝛs ipſa ꝑ reſuſcitationẽ chꝛiſti vincenda.
Aderant em̃ duę ſoꝛoꝛes languẽti:et caſum

dolẽtes iuuenis ęgrotãtis lectulo iugit᷑ in/

herebant. Fouebant vo iacentẽ talibus fre
quẽter alloquijs. Patiẽter inquiũt ſuſtine:
foꝛtiter dura:noli deſperatiõe coꝛruere. Dũ

em̃ languoꝛẽ iſtum foꝛtitudine toleras:cum
ſuſtines:cũ foueris:venit inter hec chꝛiſtus
vt credimꝰ:foꝛſitan ⁊ ſanaberis.Sʒ qͥdvos
o maria ⁊ martha ꝓ germano tantus doloꝛ
exurit?: Quid iugibꝰ ſuſpirijs optatis moꝛi
cũ fratre? In cõtrariũ potius vota pectoꝛis
imutate:pᷣcamini cremẽta lãguoꝛis:augmẽ
ta febꝛiũ quęrite:⁊ vt in extrema vitę lumia
tempeſtas moꝛbi ſęuiẽtis citius impingat
optate. Frater em̃ veſter laʒarus cuiꝰ inge/
miſcitis tanto affectu languoꝛem:niſi moꝛ/
tuꝰ fuerit nõ recipiet ſanitatẽ. Vrebat igit—᷑
ęgrotum febꝛis aſſidua:edax flamma pene⸗

trali vapoꝛe ſiccabat. Incũbit ꝗſtionarius

coꝛꝑis doloꝛ:totus homo ſeuientiũ moꝛbo/
rũ oneribꝰ pᷣmit᷑: vt coꝛꝑis vinculis anima
reſoluat᷑. Vicit tandẽ ſuccũ coꝛpoꝛis ęgritu
do:⁊ caminꝰ febꝛiũ extremo diuoꝛtio de ſe/
de coꝛpoꝛis animã cõpulit emigrare. Scin/

debant maria ⁊ martha germanę veſtes:la
niabant iratis vnguibꝰ genas:ſpargebant

euulſos crines:vlulatibꝰ aſtra pulſabant:⁊
tamẽ incũbentes funeri amplexęq; coꝛpus
exanime:inania figẽtes oſcula:ſępius h̊ di/
cebãt. Poteras miſer nec ęggrotari nec mo/
ri:ſi nulla ratio feciſſet chꝛiſtũ abſentẽ. Int
omnes em̃ quibus ſermone medico deſide-
rata cõceſſit:ſi te quoq; languentẽ cõtinge/

ret autvideret:nõ te frigidi coꝛpoꝛis ſopoꝛe

oppᷣſſum: non ſpoliatũ lumine videremus:
Immo illo pſſente nõ tibi febꝛis accederet:

nõ inuaderet doloꝛ:non ęgritudo vaſtaret.

Tanta eſt em̃ illius omnipotentia: vt etiaʒ

iam moꝛtuus reſurgeres ſi veniret. Pꝛoce/C

dit interea funꝰ: longoq; oꝛdine triſtibꝰ ob/

ſequijs decoꝛatũ:infert᷑ ſepulcris. Abſcõdik

cauato ſaxo:luctuoſiſq; vocibus cõclamat᷑.

Venit igit᷑ ad bethaniã xpᷣs: clauſtra moꝛt
diuĩa potẽtia deſtructurꝰ. Occurrũt lachꝛy-
moſe ſoꝛoꝛes:funꝰ hoĩs ↄteſtãtes: dei auxi⸗

liũ reqᷣrebant. Erat em̃ inſutꝰ amoꝛi lazari:
erat ſoꝛoꝛũ eiꝰꝗdã delectatio apud dñũm:de
ſeruitijs amoꝛis ſui pignus intrinſecꝰ depo
nẽtes: in viſceribꝰ hr̃e dñũm videbant᷑.Sed

interrogat de lachꝛymis deꝰ: ⁊ licʒ ſciret qᷣd

ↄtigerit: tñ ex illaꝝ voce optat audire.Laʒa
rꝰ iquiũt quẽ diligebas moꝛtuꝰẽ.O iuidia:

o ĩſideł ↄuẽtio.Te adhuc poſito ĩ ſeclo:laʒa-⸗
rus amicꝰtuꝰmoꝛit᷑. Si amicꝰ moꝛit᷑:inimicꝰ

quid patiat᷑: Parũ ẽ ſi tibi nõ ſoli ſuperi ſer
uiũt:ecce tuũ dilectũ iferi rapuerũt.Laʒarꝰ

inquiũt quẽ diligebas moꝛit᷑. Excluſit hũa⸗

1
itatisci
an Imias
itur. Die
msnulen
orichfet
gilpulsl
Neiun
boiept i⸗
tenin e
Cais tbib
fantoculiin
ficusorsd
cataatel⸗
ineatten
nreſcenb'
ſootes azon
galenoꝛuoe
ſelctaripen
Dhatuscttde
ſunoͤctait
tus ſion
luneſocuſep
lelſcezpli⸗
chuſtus aam
mieharadöt
mnizvinü
co gtinuse⸗
fong R⸗
gerent core.
bmntſeinfen
nuerede

ss

Whpetebr
cyltcetero⸗

ſoylaenn
Maoaninern

Tnolttiln
Echilki ri

dnene
imgeti
nmnotunn
Nrnsontn
Nusenn
nlianen
ermenunuin⸗

1

—
— —
—

=
==

—
—

scsnn
rlumngait,

ngmnin,
nii Nrg

alſunnn

Ncibriſtonn
Noſwieniündn
Pömmalsnn
inigpasen
odioet
Menigae d
uhen

wüͤnpalchrt

mn mgargae
ncſaln ſgiub)
na cgon un
chaſti ni
one nenintit
lengnenicin
gtirui
ilumneſiien

wiſcns nn

n Gin⸗ n
nnpotenn. nich

lwi

gguuni /9

nwihui.

Autnwt

kelg,
imni,
tir un

—
E
—
—
E
-——
—

⏑
— ☛ –— S=
☛ — —

=1

tus animę: nõ impediũt vincula ſepulturę.

ce chꝛiſti citius egredit᷑. Surgit: ambulat:

dit in eũ qui me miſit Sermo IIii

Zob. 12.

net: quoniam chꝛiſtũ ipſe pdicat chꝛiſtus:

——
—

ALctf. 9,

In enãgelio ſcõm Johannẽ Germo LIII

nitatis cõſuetudinẽ:et vox illa moꝛtalis di / nus ſic expᷣſſit:⁊ hic ſe eſſe in nobis. Sic to⸗

cit:Amicus dei plus debuit viuere: ſed mo tus creſcit: qꝛ quẽadmoduʒ ille in nobis eſt

ritur. Dñs noſter chꝛiſtꝰ intẽdens in lachꝛy / hic:ſic ⁊ nos ibi in illo ſumꝰ. Hoc facit cõpa⸗
mas mulierũ: quę iugibꝰ ſuſpirijs optabät go charitatis. Ipſe qͥ caput nr̃jm: ſaluatoꝛ ẽ

moꝛi cũ fratre: ad mauſ. oleũ laʒari vna cum coꝛꝑis ſi ui. Pꝛedicat Schꝛiſtꝰ chꝛiſtũ: pᷣdicat
diſcipulis ſuis vel ꝓlixis turbis accelerat. coꝛpus caput ſuũ: ⁊ tuet᷑ caput coꝛpus ſuũ:

☛

Jaʒ em̃ intra cauatũ ſaxum quattuoꝛ dies ⁊ ideo nos mũdus odit:ſicut ab ipſo domi / Jobᷣ.ꝛi5.

habuit vt iacebat: iaʒ flueſcentiũ mẽbꝛoꝛũ no audiuimꝰ.Nõ em̃ aplis hoc dicebat pau
teterrimꝰ fetoꝛ ꝓhibebat acceſſum:iã in cõ/ cis:ꝙ odiſſet eos mundus: et quia gaudere
cauis oꝛbibꝰtabido ſitu marceſcẽtes reſele deberent cũ eis detraherent homies ⁊ dice/
rant oculi:iã deficiebat nariũ mollitudo: iã
rictus oꝛis dentibꝰ nudatis hoꝛrebat:iã nu/ merces eoꝛũ maioꝛ eſſet ĩ celis. Mõ eis ſolis
data cute:laxa timpoꝛibcerebꝛi ſedes tegi / dirxit dñs cũ heęc dixit:ſed dixit vniuerſo coꝛ
mine attenuato palleſcẽs:capillis ſubinde poꝛi ſuo:dixit omnibꝰ mẽbꝛis ſuis.Quicũ/
rareſcẽtibꝰ apparebat: iam maria et martha ☛8 in coꝛpoꝛe eius ⁊ mẽbꝛoꝝ eius eſſe volue
ſoꝛoꝛes laʒari quę chꝛiſtũ frequenter reſuſci/ rit:nõ miret᷑:qꝛ odit eum mũdus.Coꝛpoꝛis
taſſe moꝛtuos viderant: fratreʒ ſuum poſſe
reſuſcitari penitꝰ nõ credebãt. Ibi vere xps os qui accipiũt ſacramentũ: habituri ſunt
ꝓbatus eſt deus: vbi tantũ fecit quãtũ au / apud eũ etiã locũ ꝓmiſſum membꝛis eius.
ſa nõ eſt etiã ipſa ſides optare. Et coõmo⸗ Pene quidẽ ſacramẽtũ oẽs coꝛpus eius di/
tus ſpũ dixit:Ubi poſuiſtis eũ: Hõ
tamẽ locũ ſepulti ignoꝛare credi debuerat: ſed venturus eſt qͥ diuidat ⁊ alios ponat ad
ſed fideʒ ppli apꝛobare volebat. Venit igik dexterã:alios ad ſiniſtraʒ:⁊ vtraq; pars di/

chꝛiſtus ad monumentũ in quo laʒarꝰ doꝛ/ ctura eſt: Dñe dñe:quãdo te vidimꝰ ⁊ mini/Matthᷣ.25.

miebat:⁊ nõ tanqᷓ; moꝛtuũ: ſed tanqᷓ; ſanũ: ſtrauimꝰ tibi? Pars vtraq; dictura eſt: vni
tanqᷓ; viuũ: tanqᷓ; audire paratũ: de ſepul · tamẽ dico: Venite benedicti patris mei ꝑci
cro ꝓtinus euocauit. Laʒare inqᷣt pꝛodi pite regnũ. Alteri: Ite i ignẽ ęternũ:qui pᷣ/
foꝛas. Ideo dicit nomẽ: ne oẽs moꝛtui co paratus ẽ diabolo ⁊ angelis eius. Nõ &ſo/
gerent᷑ exire. Clamat tñ ad monumẽtũ:tur los inimicos nr̃os deputare debemus cha⸗
bant ſe inferi:expectant audientiã oẽs moꝛ/
tui:querebãt᷑ ſua noĩa vocitari: Ne inquiuũt mus:nõ ſolos eos inimicos nr̃os putare de
⁊ nos dñs ſuſcitabit? Vbicũq; chꝛiſtꝰ ſtete · bemꝰ:qͥ aꝑte foꝛis ſũt.Multo em̃ peioꝛes ſt
rat:patebant inferi. Subito vna vox inter /· q intꝰ vident᷑:⁊ foꝛis ſunt. Amãt em̃ mũdũ:
cepit cęteros: Laʒare veni foꝛas. Hon dila / ⁊ ideo mali ſũt.Et quidẽ de nobᷣ ea ſentiũt:
tio vlla retinet reſurgentẽ: nõ tardant redi- ꝗ ipi diligũt:⁊ in huiꝰ mundi q̃ſi ꝓſpitatibꝰ
qbꝰ ingemiſcimꝰ inuidẽt nobᷣ. Ibi nos fgli/
Inuolutlinteis nodiſq; lineis irretitꝰ:vo/ ces putãt:vbi nos ꝑiclitamur. Fglicitatẽvo
nr̃aʒ iternã nec nouerũt: qꝛ nõ guſtauerũt:
quia vᷣo quicqͥd nobis tꝑaliter mund“ arri⸗
det:mag ẽ ꝑiculũ qᷓ; oꝛnamẽtũ nr̃m neſciũt

currit.Et ne quid quiſq; deeſſe diceret reſur
genti:pᷣſentibus cũctis agit gr̃as redẽptoꝛi

¶Heeo a ſcrix tũ eſt in euangelio hoꝛtamur charitatẽ vr̃aʒ maxie qꝛvos vide
ſm Johanẽ: Qui credit in me cre- mus frequẽti cõueniſſe: dq ꝓpoſitũ altiꝰ ha
betl:id ẽ in ipᷣo coꝛꝑe chꝛiſti ex ei munere nõ

Oc admonuit dñs cũ euãgeliũ lege n 0
ret᷑:qm̃ qui credit in eũ: credit tes ↄſciaʒ ꝗ a deo donata ẽ.Hã ⁊ ipa malis
in illũ qui miſit eũ. Miſſuʒ eſſe et inuidis nr̃is in ſuſpitionẽ venit: Ad hͥ tñ
luatoꝛè mundi fides veriſſima te / moꝛdet᷑:vt ꝓbet᷑.Si em̃ in ipᷣiꝰoſcię ꝓfeſſio/
nem laudes quęrimus hominũ: deſicimus
hoc eſt coꝛpus chꝛiſti toto oꝛbe diffuſuʒ. In rephenſionibus hominuʒ. Cum ſis caſtus
cęlis em̃ ille erat: ⁊ ſeuienti in terra ꝑſecuto/ ſeruꝰ dei: ecce mũdus ſuſpicat᷑ foꝛſitan im/
ni dicebat: Quid me ꝑſequeris: Abi domi/ pudicum ⁊ moꝛdet et rephendit: ⁊ libẽter in

—☛☚

ad no

aũt eius ſacramẽtũ multi accipiũt: ſed non

cunt:qꝛ oẽs in paſcuis eius ſimul paſcunt:

riſſimi:quicũq; bona ↄſcia chꝛiſti mẽbꝛa ſu/

meritis vris excellentioꝛẽ locũ tenetl: habẽè/

rent oia mala aduerſum eos: qͥa ꝓpter hęc Mattb. 5.

qꝛ iſta diſtinguere gaudia nõ nouerũt. Vñ B

2. Corl. 1.

Matth. 5.

Sancti Auguſtini de verbis dui

tuis detractiõibus imoꝛat. Maliuolę qpe
aminę quaſi dulciter ſapit:qð peſſime ſuſpi
catur. Lu aũt ſi ꝓpter laudes hũanas cõti⸗
nentiã ſuſcipere voluiſti:rephenſionibꝰ hu/
manis defeciſti:⁊ totũ qð tibi ꝓpoſueras ꝑ
didiſti. Poꝛro aũt ſi noſti dicẽ cũ apło: Glo
ria nr̃a hęc eſt:teſtimoniũ cõſciẽtię nr̃e:non
ſolũ tibi rephenſionibꝰmercedẽ nõ minuit:
ſed ⁊ facit amplioꝛẽ:Tu tamẽ ꝓ illo oꝛa:ne
tua mercede moꝛiat᷑. NMã ⁊ hinc ꝓbamꝰ cha
riſſimi: qꝛ ſi nõ haberemꝰ inimicos:nõ eſſet
ꝓ quibꝰ oꝛaremꝰ ex ſᷣcepto dñi nr̃i dicẽtis:

Diligite inimicos vr̃os:⁊ oꝛate pꝛo his qui

vos oderũt. Vnde ꝓbamus: vnde coꝛ no/
ſtrũ interrogamꝰ: vtrũ hoc facere valeamꝰ:
fi nullũ inimicũ:nullũ repᷣhenſoꝛẽ:nullũ de/
tractoꝛẽ: nullũ maledicũ exꝑiremur? Vide-
tis &: quia ⁊ mali neceſſarij ſunt bonis. In
foꝛnace quodãmõ auriſicis ſumꝰ: hoc eſt in
hoc mũdo.Si aurũ es:ſimul ardes.Si au/⸗
rũ es:palea tua ẽ malꝰ. Si ⁊ tu palea es: ſi/
mul eritis fumꝰ. Verũtñũ pᷣmũ vt noueritis
chariſſimi: in coꝛpoꝛe chꝛiſti excellẽtioꝛa mẽ⸗

pꝛa eſſe:nõ ſola eſt em̃ cõiugalis vita lauda

1. Corj. 12.

bilis:⁊ habet in coꝛpoꝛe chꝛiſti locũ ſuuzʒ:ſi/
cut ⁊ in noſtro coꝛpoꝛe non ea ſola habẽt lo/⸗
cũ ꝗᷓ excellẽtius locata ſunt:ſiẽ ſenſus in fa-
cie ſuperioꝛẽ coꝛpoꝛis partẽ occupauerũt: v
niſi pedes poꝛtarẽt: quicqͥd ſublime eſt ĩ ter
ra iaceret. VUñ aplus dicit: Et ꝗᷓ inhoneſta

ſunt nr̃a:magiſ neceſſaria ſunt.Deus tẽpe/

rauit coꝛpꝰ vt nõ eẽnt ſciſſurę in coꝛꝑe. HNo⸗

uimus autẽ mẽbꝛa chꝛiſti ꝗ̊ᷣ cõiugalẽ agunt
vitã:ſi mẽbꝛa chꝛiſti ſũt: id eſt ſi fideles ſũt:
ſi futurũ ſeculũ ſperãt:ſi quare ſignũ chꝛiſti
poꝛtẽt:ſiẽ nouimꝰ ꝙ honoꝛẽ deferãt vobis:
nouimꝰ ꝙ melioꝛes eſſe vos iudicãt: qᷓ; ipſi
ſint: Sʒ quãtũ vos illi honoꝛãt:tantũ ⁊vos
mutuã honoꝛificentiã eis pꝛeſtare debetis.
Si em̃ eſt in vobis ſanctitas:timete ne per/

datis eã. Vnde: Per ſuꝑbiã. Alit᷑ perit ſan/

ctitas caſti ſi adulter fuerit:aliter perit ſi ſu/
perbus ſiat. Et audeo dicere cõiugalẽ agen⸗

tes vitã:ſi tenẽt hũilitatẽ:ſuꝑbis caſtis me/

Clioꝛes ſunt.Cõſideret em̃ charitas vr̃a qð di

co:Hiabolũ attendite. Nuũquid em̃ in iudi/
ciũ dei erit adulteriuʒ aut foꝛnicatio: MNihil
hoꝝ facit:qui nõ habet carnẽ.Sola em̃ ſup/⸗
bia ⁊ inuidia mittit in ignẽ ęternũ.Seruo g̊
dei cui ſurrepſerit ſuꝑbia:continuo ibi eſt et
inuidia. Mõ poteſt ſuꝑbus eſſe nõ inuidus.
Inuidia filia ẽ ſuꝑbię: ſed iſta mater neſcit

eſſe ſterilis: vbi fuerit ↄtinuo parit. At aũt
nõ ſit in vobis:hoc cogitate:ꝑſecutiõis tẽ/
poꝛe:nõ ſolã agnen fuiſſe oꝛnatã virginẽ: vᷣ
⁊ criſpinã mulierẽ:⁊ foꝛte qð nõ dubitat᷑:ali
qui tũc de cõtinẽtibꝰ defecerũt: et multę de
cõiugatis pugnauerũt atq; vicerũt. Vnde

nõ fruſtra dic aplus oibꝰ mẽbꝛis chꝛiſti: Alt Pbll..
alterũ exiſtimãtes ſuꝑioꝛẽ ſibi:⁊ honoꝛe mu Ro.ia

tuo hueniẽtes.hec eteni ſi cogitetis nõ eri⸗
tis apud vos magni. Magis em̃ cogitare

debetis quid vobis deſit:qᷓ; qð vobis aſſit.

Qð habes caue ne ꝑdas:qð nõdum habes
ſuplica vt habeaſ. In quãtis ſis minoꝛ tibi
cogitãdũ ẽ:nõ ĩ quãtis ſis maioꝛ.Si em̃ co/
gitas quãtum pceſſiſti:alterũ time tumoꝛẽ.
Si vo cogitas quãtũ tibi deeſt adhuc:inge
miſcis:⁊ cũ ingemiſcis curaris:hũilis eris:
tutioꝛ ambulabis:nõ pᷣcipitaris:nõ inflabe
ris. Et vtinã poſſint om̃s de vna charitate
cogitare. Sola eſt em̃ ꝗ̊ ⁊ vincit oĩa:⁊ ſine qᷓ
nihil valent oĩa:⁊ quę vbicũq; fuerit trahit

ad ſe oĩa. Ipſa eſt quę non ęmulat᷑.Quęris i.Corſ.ij.

cauſam:attẽde qð ſequit᷑. Hõ inflat᷑. Pꝛioꝛ
eſt in vits ſuꝑbia vt dicere cęperã: deinde
inuidia. Hõ em̃ inuidia peperit ſuꝑbiã: ſed
ſuꝑbia peperit inuidiã. Nõ em̃ inuidet:niſi
amoꝛ excellẽtię. Amoꝛ excellẽtię: ſuꝑbia vo
cat᷑. Cum & in oꝛdine poꝛ ſit ſuꝑ bia: ſequat᷑
aũt iuidia:aplus ĩ laudibꝰcharitatis noluit
dicere pᷣus: Mõ ĩflat᷑:⁊ poſtea: nõ ęmulat᷑:ſK
pᷣus dixit: Hõ ęmulat᷑:⁊ pꝰea:ñ inflat᷑.Qua

re B Quia cũ dixiſſet: Hõ emulat᷑:q̃ſi ꝗſitu

rꝰ eras cãm.Quare nõ ęmulat᷑: Subdidit:

Nõ inflat᷑.Ergo ſi ideo nõ ęmulat᷑: quia nõ

inflatur: ſi inflaret᷑ emularet᷑. hoc in vobis D
creſcat:et anima ſolidat᷑:qꝛ non inflat᷑.Sci/ i.Corl.s.

entia: ait apłus:inflat.Quid ergo: Sciẽtiã
fugere debetis:⁊ electuri eſtis nihil ſcire po⸗
tius qᷓ; inflari? Vt quid vobis loquimur: ſi
melioꝛ eſt ignoꝛantia qᷓ; ſcientia? Vt qͥd vo/
bis diſputamus: vt quid iſta diſtinguimꝰ:
vt quid quod noſtis admonemuſ:quod nõ
noſtis inferimꝰ? Scientia cauenda eſt ne in/

flet. Ergo amate ſcientiã:ſᷣ anteponite cha/

ritatẽ.Sciẽtia ſi ſola ſit ĩſlat. Quia vᷣo cha/
ritas ędificat ⁊ non ꝑmittit ſcientiã inflari:
Ibi & inflat ſciẽtia: vbi charitas ñ eędiſicat:
vbi aũt ędiſicat ſolidata ẽ.Nõ ẽ ibi inflatio
vbi petra fundamẽtũ.Qñ autẽ temptat in/
flatio:hoc eſt elatio:vt ꝓpter hoc vitiũ etiã

tãtꝰ ille apłs appoſitũ ſibi eẽ diceret ſtimulũ⸗

carniſ agelü ſathanę:a qͥ colaphiʒaret:q co/

Corſ. 12.

4

bphizuim
ſaamens.
chinmagt
crtolantt
fiͤrerüenit
ltioonüne
uocrmen
e. Popten
Ganendi
gäriwint
6 aͤſalute
ot auſe
ſinn. Ad
diatt. Hoto
peniſkie Gan
Zenuciurd
utsdſani
nadeozdro
ſetsmagn
gloſſerund
ctzuciat.
tad volüt
Urdt aavrlltate.
Aciciſanter

.6bn Pnicktunt.

cewared
duenockn
enn Cöfuſus 2
ſuntecha
queconſee
beread vol
intns data
ets Cüy
llvede
Uetiisſecun
tocfonbb⸗
Gecdonkeila
ni Qia
leciumorn
Nrſlckobe
Mmectcn
nilzſt
Wlregni
nis a
ullſtis
eainn
luntgto
deicerd⸗
ntes hoi⸗
tunib'fn

ſopgfitg

e nnie
nnngi⸗
adnüditi
Cenitamn
uc ii

ſbethnung,

iſicoginzzie
ags iihe
trigwbsit.
glond
änsſenunh
isnuig. St
Arünnennt⸗
detachi
mns dilec
chinnsnöt
isdemuchna
ienmitlei
aigianacht

n nii Aub

ni Krin bn
denreri t
aantiii

Keöortadd

Ctläieien
zaitigtuſ
Cwiornr
er ſͤi
haiitil
foöcmnitiiſt
mnui 5uid
Ntommusun
Cirt kubtis

nn gfi

ntin
i⸗ uun
iaui /

rm

eediun
tpnßen

In enãgelio ſcm Johannẽ Sermo LIII

laphiʒat᷑:tundit᷑ caput eiꝰne erigat᷑:⁊ ibi de
ſcia metus erat inflatiõis:̊ eſt elatiõis. Vt
em̃ in magnitudine reuelationum meaꝝ ne
extollar: ibi metuẽda erat elatio: vbi mag/
rũ rerũ erat reuelatio:in magnitudine reue/
lationũ meaꝝ ne extollar:datꝰ ẽ mihi ſtimu
lus carnis meg angelꝰſathanę qͥ me colaphi
ʒet. Pꝛopter qð ter dñm rogaui vt auferret
eũ a me:⁊ dixit mihi:Sufficit tibi gr̃a mea.
Nã virt in infirmitate ꝑfici᷑. Petit ęger vt
qð ad ſalutem aponit medicꝰ: cuʒ voluerit
ęgrotꝰ auferat᷑. Medicꝰ dicit:Mõ moꝛdet ſᷣ
ſanat. Tu dicis: Tolle qꝛ moꝛdet. Medicꝰ
dicit: Mõ tollo qꝛ ſanat. Tu ad medicũ q̃re
veniſti? Sanare:an moleſtiã nõ pati? Non
Sexaudiuit dñs paulũ ad volũtatẽ:qꝛ exau
diuit ad ſanitatẽ. MNã nõ eſt magnũ exaudi/
ri a deo advolũtatẽ:nõ eſt magnũ.Mec pu/
tetis magnũ eſſe hoc: qñ quiſq; oꝛat ꝓ ma/
gno:ſi exaudit᷑. Quere qͥd oꝛat: quęre iĩ quo
cxaudiat᷑. Hã nõ habeatis ꝓ magno exau/
Aiiri ad volũtatẽ:habete ꝓ magno exaudiri
MNatth.S. ad vtilitatẽ. Ad volũtatẽ etiã demones ex/
auditi ſunt:⁊ ad poꝛcos quos petiuerãt: ire
JZob.i. Pmiſſi ſunt. Ad volũtatẽ etiã pꝛinceps eoꝝ
exauditꝰ ẽ diabolꝰ:a quo petitus iob tẽptã⸗/
dus nõ eſt negatꝰ: vt eſſet ille ꝓbatus: iſte
Ps. 77. cõfuſus. Ad volũtatẽ etiã iſraelitę exauditi
fſflſunt: ⁊ cũ adhuc cibus eẽt in oꝛe ipſoꝝ noſtł
quę conſecuta ſunt. Holite ̊ ꝓ magno ha/
bere ad volũtatẽ exaudiri. Aliquãdo deus
iratus dat qð petis:⁊ deꝰ ꝓpitius negat qð
petis.Cũ vo deꝰ ea quę laudat:ꝗ̃̊ deus pᷣci/
pit: quę deꝰ in futuro ſęculo ꝓmittit ab illo
petitis:ſecuri petite:⁊ incũbite quãtũ pote/
ſtis ofonibꝰ vt ſumatl. Illa em̃ ꝓpitio deo
cõcedunt᷑:illa eius nõ ira ᷣ miſericoꝛdia lar/
giunt᷑.Qnñ aũt petitis tẽpoꝛalia:cũ mõ peti
te:cũ timoꝛe petite: illi cõmittite vt ſi ꝓſint
det:ſi ſcit obeſſe nõ det.Quid aũt obſit:qͥd
Epꝓſit:medicꝰ nouit nõ ęgrotꝰ. Sũt & cõtinẽ/
tes hũiles:ſunt ſuꝑbi.HNõ ſibi ꝓmittant ſu/
perbi regnũ dei. Excellẽtioꝛ locus eſt:qͥ du/
Lud.ia. cit ↄtinẽtia:Sed qui ſe exaltat humiliabit᷑.
Quid qꝗris celſioꝛẽ locum:apetitu celſitudi
nis:quẽ potes appᷣhendere retentiõe humi
litatis? Si extollis te:deus deijcit te. Si tu
deijcis te:de eleuat te.Sentẽtia dñi eſt:nec
addi aliqͥd: nec detrahi põt. VUſq;eo aũt cõ
tinẽtes hoĩes ſuꝑbiũt: vt nõ ſolũ qᷣbuſcũq;
homibꝰ ſ̃ etiã parẽtibꝰ ingrati ſint: ⁊ aduer
ſus parẽtes extollant᷑. Quare? Quia illi ge⸗

nuerũt: iſti nuptias cõtẽpſerũt. Vñ ingrati
eęẽnt:qͥ nuptias ↄtẽpſiſſet:niſi illi genuiſſẽt⸗

Sed melioꝛ ẽ filius patre ↄiugato: qꝛ ißenõ
duxit vxoꝛẽ.Et melioꝛ ẽ filia matre ſua ma-
ritata:qꝛ ipᷣa non quęſiuit virũ.Si ſuꝑbioꝛ:
nullo mõ melioꝛ: ſi melioꝛ ſine dubitatõe vl
la hũilioꝛ. Si vis te inuenire melioꝛẽ: inter/
roga animã tuã ſi vides ibi inflationẽ. Vbi
inflatio:inanitas eſt.hiabolꝰ vbi inane in/
uenerit:nidũ facere molit᷑. Deniq; frẽs mei
audio dicere ſuꝑbis cõtinẽtibus:expedit ca

dere vt in eoipſo in q̊ ſe extollunt hũilient᷑.
Quid em̃ ꝓdeſt cui ineſt cõtinẽtia: ſᷣ domi⸗/

nat᷑ ſuꝑbia? Cõtempſit vnde natꝰẽ homo:
⁊ apetit vnde cęcidit diabolꝰ*. Nuptias con
tẽpſiſti:bñ feciſti.Aliquid meliꝰ elegiſti:ſed
noli ſuꝑbire.De nuptijs hõ natus ẽ: de ſu/
ꝑbia angeli cęciderũt. Si ſingula bona vfa
cõſiderẽ: melioꝛ es patre tuo qͥ nuptias cõ/
tẽpſiſti:⁊ tu melioꝛ matre tua:ꝗᷓ nuptias cõ
tẽpſiſti.Eteni melioꝛ ẽ virginalis ſanctitaſt

ᷓ̊; pudicitia cõiugalis. Iſta duo ſimul ſi cõ/

parent᷑:meliꝰ ẽ illud q; illud: quis dubitat:
Sed addẽdo alia duo:ſuꝑbiã⁊ hũilitatẽ:in

iſtis duobꝰ interrogo vos:et de his reſpon/

dete mihi. Quid eſt meliꝰ:ſuꝑbia an hũili/
tas:? Reſpõdes.hũilitas. Junge illã virgi/
nali ſanctitati. Suꝑbia vᷣo nõ ſolũ nõ ſit in
virginitate tua:ſᷣ nõ remaneat ĩ matre tua.
Si em̃ tu tenuer ſuꝑbiã ⁊ tua mr̃ hũilitatẽ:
iterũ cõparabo vos. Jãdudũ ſingula cũ in/

tenderẽ melioꝛẽ te inuenerã:mõ bina cũ in/

tẽdo: nõ dubito pᷣferre humilẽ mulierẽ vir/
gini ſuꝑbę.Et quõ pᷣferre? Videte quõ pſfer
rem illã:quomõ cõparabam.Bono pudici/
tię cõiugalis: eſt melioꝛ integritas virgina/
lis. Duo bona cõparabã: nõ malũ ⁊ bonũ:
ſᷣ ⁊ bonũ meliꝰ diſtiguebã. Poꝛro autẽ duo
illa cũ poſuero:ſuꝑbiã ⁊ hũilitateʒ:nũquid
poſſumꝰdicere:bonũ ẽ ſuꝑbia:ſᷣ melioꝛ ẽ hu
militaſ: Sʒ qͥd dicimꝰ:Suꝑbia malũ: hũili
tas bonũ: et ſuꝑbia magnũ malũ:hũilitas
magnũ bonũ.Si g̊ hoꝛũ duoꝝ:vnũ ẽ malũ
⁊ alterũ bonũ:iungit᷑ malũ ad maiꝰ tuũ bo⸗/
nũ ⁊ fit totũ malũ. Jũgit᷑ bonũ ad mr̃is tuę
minꝰ bonũ:⁊ fit magnũ bonũ. Minoꝛẽ em̃
locũ habebit mar in regno celoꝛũ qm̃ mari/
tata ẽ: qᷓ; filia qm̃ virgo ẽ.Maioꝛẽ em̃ locũ
filia ᷣgo: minoꝛẽ locũ mat᷑ maritata: ambę
tñ ibi:quõ fulgida ſtella:obſcura ſtella:am/
be tñ in celo: Si vo mr̃ tua fuerit hũilis tu
ſuꝑba: illa habebit qualẽcũq; locũ: tu autẽ

S

BGancti Auguſtini de verbis diYii

nullũ locũ. Et quis inuenit alterũ locũ qui
ibi nõ habuerit locũ: niſi cũ illo qui inde ce/
cidit:ſtantẽq; deiecit: Inde cęcidit diabolꝰ
ſtantẽ deiecit hominẽ. Deiecit ſtantem:ſed
chꝛiſtus deſcẽdens erexit iacentẽ. Vnde et
tamẽ erexit dñs tuus:Attende.hhumilitate
Vhit.a. erexit:factus obediens vſq; ad moꝛtẽ:hũi/
liauit ſemetipſuʒ. Pꝛinceps tuꝰ hũilis:⁊ tu
ſuꝑbus? Caput humile:et mẽbꝛũ ſupbum:
Abſit.Mõ vult eſſe de coꝛꝑe capitis hũilis:
qui amat ſuꝑbiã.Si autẽ fuerit:videat vbi
erit. Ego nolo dicere: ne ampliꝰ videar ter⸗
ruiſſe: Immo vtinã terruerim et aliqd ege-/
rim. Vtinã qui ſic fuerat:vel quę ſic fuerat:
nõ ſit vlterius. Vtinã verba iſta infuderim
⁊ non effuderim. Zotũ ſperandũ de miſeri/
coꝛdia dei:qꝛ qui terret cõtriſtat:qui contri⸗
ſtat conſolat᷑. Sed ſi quis contriſtatus eſt:
emendat᷑. 2è

¶De eo qð ſcriptum eſt in euange⸗

lio ᷣm eũdeʒ:Ego ſum:via:veritas
⁊ vita: Serino LII
Rigunt nos diuinę lectiões ne de⸗
Aſperatione frangamur: ⁊ rurſus ter-
ent:ne ſuꝑbia ventilemur.Tenere
aũt viã mediã veſtrã rectã tanq; int ſiniſtrã
deſperatiõis ⁊ dexterã ſᷣſumptiõis: difficil/
Job.i4· limũ nobiſcũ eſſet:niſi chꝛiſtꝰR diceret: Ego
ſum via. Ego ſum inqᷣt via: veritas
⁊ vita. Tanq; diceret: Qua vis ire? Ego
ſum via. Quo vis ire:? Ego ſũ veritas. Vbi
vis ꝓmanere: Ego ſum vita. Securi am/
bulemꝰ in via:ſed inſidias timeamus iuxta
viã. Inimicꝰ inſidiari nõ audet in via:quia
chꝛiſtus eſt via.Sed iuxta viã plane nõ de/
Os. 139. ſinit. Vnde in pſalmo dicit᷑: Juxta ſemitã
ſcandala poſuerunt mihi. Dicit et alia ſcri/
Ecẽi.9. ptura: AMemẽto qꝛ in medio laqueoꝝ ingre
deris. Iſti laquei ꝑ s ingredimur:nõ ſunt
in via:ſed tamẽ ſunt iuxta viã. Quid foꝛmi
das:quid metuis:ſi in via ambulas: Tunc
time:ſi deſeras viã. Mam ideo etiã ꝑmittit
ponere iuxta viã laqueoſ:ne ſecuritate exul
tationis via deſerat᷑: et in inſidias incidat᷑.
Via chꝛiſtꝰ:hũilis chꝛiſtuſ:veritas chꝛiſtus
⁊ vita: excelſus ⁊ deꝰ.Si ambules in hũili:
ꝑuenies ad excelſum.Si infirmꝰ humilẽ nõ
aſyneris: in excelſo foꝛtiſſimus ꝑmanebis.
Quę em̃ cauſa humilitatis chꝛiſti:niſi infir/
mitas tua? Valde em̃ ⁊ irremediabiliter te
obſidebat infirmitas.Et hec res fecit:vt ve

vehemẽter:nec palpauit adulãdo:quos vo

a ſe ierat:ſic a dño ſuo. Si em̃ reſpexerat ſi·
biq; placuerat:ſuęq; poteſtatis amatrix fa⸗

Igeo ꝛ⁊a ſe pellitur ⁊ a ſe excludit᷑:⁊ in exte/

niret ad te tantus medicus. Si enim vel ſic
ęgrotares vt tu poſſes ire ad medicũ: pote⸗
rat tolerabilis videri ipſa infirmitas: Sed
qꝛ tu ire non potuiſti ad eũ:ille venit ad te.
Venit docens humilitatẽ.Quare? Videa⸗/
mus. Quia ſuperbia nos redire nõ ſinebat
ad vitam: ⁊ ipᷣa fecerat nos a vita recedere.
Exaltatũ em̃ humanũ coꝛ aduerſus deũ: et
negligens in ipᷣa ſanitate pᷣcepta ſalutaria:
decidit aĩa in infirmitatẽ. Dhiſcat audire in⸗
firma:audire illũ quẽ cõtempſit incolomis.
Audiat vt ſurgat:quem ſpꝛeuit vt caderet.
Audiat tamen exꝑimẽto edocta:qð pſᷣcepto
docta noluit obtinere.DHocuit em̃ eam miſe
ria ſua quã fecit negligentem felicitas.heu
quid mali ſit a dño foꝛnicari de ſe pſᷣſumen/
do.Oq; bonũ ſit ſemꝑ adherere dño: ſeme ·
hũilia ſentiendo. Recedere em̃ ab illo ſim-
plici ⁊ ſingulari bono: in iſtas multitudinũ
voluptates et ĩ amoꝛẽ ſęculi coꝛruptioneſq;
terrenas accedere: hoc eſt foꝛnicari a dño.
Hinc clamat᷑: Facies foꝛnicaria facta ẽ tibi: hiere..
⁊ impudoꝛata facta es tota. Nideamꝰnunc
obiurgatiõis conſiliũ. Non em̃ ſic increpat
vt inſultet: ſed ad confuſionẽ vult ꝑʒducere
pᷣſumptionẽ vt ſanet.Exclamauit ſcriptura

luit reparare ſanando.Adulteri: neſcitis qꝛ Jacobi.ꝭ.
amicus huius mũdi:inimicꝰ deo cõſtituet᷑:
Amoꝛ mũdi adulterat animã:amoꝛ fabꝛica
toꝛis mũdi caſtigat animã. Sed niſi de coꝛ
ruptõe erubuerit:ad amplexos illos caſtos
redire nõ cõcupiſcit.Cõfundat᷑ vt redeat:ꝗᷓ
ſe iactabat ne rediret. Suꝑbia & ipediebat
aię reditũ. Qui aũt increpat nõ facit pecca/
tũ:ſed oſtendit peccatũ qð nolebat anima
videre. Ponit᷑ ei ante oculos:⁊ qð poſt doꝛ
ſum abire cupiebat: ad facieʒ illi admouet᷑.
Vlide te in te:qui vides ſtipulã in oculo fra Mattð.7.
tris tui:tarbẽ aũt in oculo tuo nõvides.Re
uocat᷑ ad ſe anima tua:quę ibat a ſe. Sicut

cta fuerat: receſſit ab illo ⁊ nõ remãſit in ſe.

rioꝛa ꝓlabitur. Amat mundũ: amat tempo
ralia: amat terrena: quę ſi ſeipſam amaret:
nõ neglecto a quo facta ẽ:iã minus eſſet:iã
deficeret amãdo qð minꝰẽ. Minus eſt em̃
ipſa qᷓ; deus:⁊ longe minus: tantoq; minꝰ:
quãtum minus eſt res facta qᷓ; factoꝛ. Ergo
amãdus ẽ deus ꝓ amoꝛe eius: ita vt ſi fieri

uane

etnosodl
☛
Aünücohlun
zipellekz
gecfacnſtun
tesſtis Efen
tuinhononb
Dorenta vünl
t Gbllorit
Pudinenuet
lan videke
umignonin
Kn ginduerät
fäfacies mp
gequeaamo⸗
fenomendii
Netodtas
Oaitturan⸗
tei Oaltqolen
ſuateß wanik
ſeatveushe⸗
feeltiamaser
dosdel. Den
mn wrutepſops
MIIadstnören

oh diceneCön⸗

vos⸗ Roende
Cornoltincön
quia tuteaue
hogbipofe
en tbiſon
dvos: Qu
dpos: gui
dothzoſegun
QAoeß ſigi
ugengebil
bſese Au⸗
Qrihabesi
rellis Tun
Nu nrpanguſti
lui fuense
uinhettie

ſtcnkegl

nſlleirent
