n natali dñi Ger. XXN XXI.

Ber. XXIIII. XXV.

ſktütſ⸗ —
uircdlti Mõ em̃ frẽs iueffabile diuinę generatiõis cõ nit᷑:qꝛ oĩs caro fenũ:Eſaia dicẽte monſtrat᷑. Eſa 40.
nnie⸗ tendimꝰ apꝑire myſteriũ: nr̃e ſalut magnũ Mos fenũ frẽs eiuſq; floſ cęleſtẽ emũdamur
mſniint 2 mirabile geſtimꝰ gaudiũ nüciare: ſic dixit in ” ꝑuenimꝰ ad vitã ęternã.
D 2 angelꝰ:Ecce annũcio vobis gaudiũ magnu r’”MMVMM
Apranlz d5 erit omi plo. Hullũ hodie frẽs cõcept· ¶ In eodem feſto Sermo XXI Ser. KxV.
tnumidsſen nullũ terreat partꝰ. Ubi em vᷣginitas cõce/ JN, A)
lbensnlti⸗ pit:integritas parit:dei ẽ virt cõſcia:nõ vo liũ dei ſicuti ẽ apud patrẽ ęqualis A

illi et coęternꝰ*: in q cõdita ſunt oĩia ĩ Cor.i.

neniae Aud. 1I. luptas. Audi angelũ dicentẽ: Spũſſanctus voet q codita lunt oi
. celo ⁊ in terra: viſibilia ⁊ inuiſibilia:

3

iant ſuꝑueniet in te:⁊ virtꝰ altiſſimi obumbꝛabit celo ⁊ in terra:viſil in⸗
lunck ſig tibi. Hodie frẽs nõ inchoat᷑ deitas:bᷣ hũani/ verbũ dei ⁊ deũ vitã ⁊ lucẽ hominũ ſi lauda-
Aunlenie tas inchoat᷑: hodie natẽ nõ ſibi chꝛiſtꝰ: ſe re moliamur: nõ mirũ eſt nos nõ inuenire qᷣ
ettchi mihi. Accedite ad eũ ⁊ illumiamini:⁊ vul? bus verbis explicem : q nulla huũana cogi
ſann t t veſter nõ erubeſcet:qꝛ hodie ĩ ſole poſuit: tatio: nullꝰ ſermo ſufficiat. Quõ & laudare
Z B ſicut dixit ꝓpha:tabernaculũ ſuũ.Diui nũ E/digne valeat lingua nfa quẽ coꝛ njm adhuc
— frrẽs chariſſimi qð gerit᷑ nõ hũanũ. Nunqᷓ; ẽ videre nõ valet: VAbi oculũ cõdidit à poſſit
mnltilgt nuda v ginitas:ꝗ ęterno pudoꝛis ſ ui honoꝛe videri? Si fuget iniqtas: ſi ſanet᷑ iſii mitasg:
– dDecoꝛat. Ad domiciliũ caſtitatis angel'me/ ⁊ fiant beati mũdo coꝛde: qm̃ ipſi deũ vide, Mattb. F5.
— diatoꝛ aduenit: vt regi aula: deo tẽpl et c bit. Mõ mir ẽ inq;; nos nõ inuenire quib
itrtni 3 leſti ſponſo thalamũ ꝓcuraret. HNaſcẽti ei vbis vnũ verbũ dicamꝰ: in quo dictũ ẽ: vt
ſce dño nõ ẽ ablata b cõſe ecrata ginitas: ꝗ ipſa eſſ em? de illo aliqd dicerem. Hec em̃ vᷣba
Aconit ſponſũ genuit ſui pudoꝛis: ia cuſtodi pbet cogitata arq; pꝛolata mens nfa foꝛmat:illo
Qeiuwn ſidele ſeruitiũ. Feęta ſᷣ virgo:virgo ſed mat. aũtvbo ipᷣa foꝛmat᷑.Nec eo mõ facit hõvᷣba
eugneſ, Sterilitate em̃ caruit:nõ pudoꝛe.Aſtat ſan / quõ eſt factꝰ ipſe ꝑ vbũ:qꝛ nec eo mõ genuit
Nniinmin ctitas: ſinceritas: pudicitia: caſtitas:integri pater vnicũ vᷣbũ:q̊ fecit cuncta ꝑ vᷣbũ.Heũ
aaſoikkig tas:ſides: ⁊ oẽs ſil affuere vᷣtutes: vt intre· quipe genuit deꝰ:ſed ſił gignẽs ⁊ genitꝰ vn⸗
eateodl pida famula ſuo vtero poꝛtaret auctoꝛẽ:⁊ cæ eſt deꝰ.Cũdũ autẽ fecit deꝰ:ßᷣ mũdꝰ trãſit:
ſcbitchet leſtẽ paritura vᷣtutẽ:ſexus ſui victrix doloꝛ pmanet deꝰ. Et ſiẽ ea ꝗᷓ facta ſũt ſeipſa vtiq;
uretſcniſn gemitũq; neſcirer. Beata fecũditas:ꝗᷓ̃ ⁊ ho no fecerũt: ſic a nullo factꝰ eſt ꝑ quẽ oĩia fieri
Cbetenn noꝛẽ acqſiuit maternũ:⁊ caſtitatis ſᷣmiũ nj potuerũt. Mõ igit᷑ mirũ: ſi hõ factus int᷑ oĩa
irnettmih amiſit.Mõ ̊ dedignat᷑ inhabttare qð ẽ ſigu verbis nõ explicat verbũ ꝑ qð facta ſũt oia.
ginencignah rare dignatꝰ:nec indignat᷑ iĩ ſe carnẽ cõtingẽ? huc itaq; paululũ aures ⁊ aios adutamꝰ: ſi
ind'ſeCs gquã ceęleſti manu ante cõtrectauit i puluere. foꝛte valeamꝰ aliqͥd cõgruũ cõdignũq; diccẽ
sgöͤſifann⸗ Venit ad faciẽ tuã o hõ:qꝛ tu ad eiꝰ faciẽ p/ nõ ex eo qs in pᷣncipio erat vbu et vᷣbũ erat Job. r.
m'tltten. uenire nõ poteras. Et q erat inuiſibilis: fa- apud deũ et deꝰ erat vbũ: ex eo qð verffö
gmumh ctus ꝓ tua redẽptiõe viſibilis: venit a tuis caro factũ ẽ. Si foꝛte dicat᷑ a nobis ꝑ qð ha⸗
funedigt NS.⁊9. patribꝰ poſtulatꝰ.Audi vocẽ clamãti: Oſtẽ bitauit i nobis:ſi foꝛte ibi poſſit eſſe dicibik:
Neſcenfd Cge faciẽ tuũ ⁊ ſalui erimꝰ. Aſtat teſtis inno /⸗ vbi voluit eẽ viſibilis. Pꝛopt᷑ h̊ em̃ ⁊ iſtũ ce· G
octng⸗ cẽtię:aſſertoꝛ pudoꝛis: nec amiſiſſe ſe ſpõſaʒ lebꝛam diẽ:qᷣ naſci ẽ dignat?ꝰ ex vgine:quã
gurinia ſed gloꝛiat᷑ agnouiſſe deũ. Sequit᷑ nõ vt ma generationẽ ſuã fecit ab homibꝰ vtcũq; nar
urnisolse ritꝰ ſ vt famulꝰ:⁊ obſequiũ ſe ei gaudet im/ rari. In illavo gternitate in qᷓ deꝰ de deo na
iſlignn pendere: cui cõſpicit oẽs angelos deſeruire. tus e: generationẽ eiꝰ qͥs enarrabit: Ibi tal Eſa. 5ʒ.
eſtüntn⸗ MHaſcẽs g chꝛiſt/ nõ inuenit locũ in diuerſo· dies nõẽ: q ſolẽnit celebꝛet᷑. Neq; em̃ trãſit
lcigwunen noiꝑ quẽ ois creat Elocus. Et velut ꝑegri- anniuerſario volumie rediturꝰ:ᷣ manet ſine
itenir nus naſcit᷑: qui totiꝰoꝛbis ẽ dñs:vt nos cele occaſt u: qꝛ nõ cępit ex oꝛtu. Eſt illud vnicũ
liinurn ſtis patrię faceret eẽ municipes. Panis ob/ dei vbũ: illa vita: illa lux hoim: eternꝰ qͥdeʒ
n uoluit᷑: vt ſciſſõ humani generis vnitatẽ ſuo dies: iſte autẽ qͥ hũanę carni copulatꝰ tan;
nn 4½ redintegrare ĩ coꝛpoꝛe: totũq; imoꝛtalitatis ſpõſꝰ ꝓceſſit de thalamo ſuo: nũc hodiernꝰ
l yeſtimẽtũ purpureo ſanguis coloꝛe: fulgẽs cras fit heſternus: Verũtñ hodiernꝰnatũ ex
fint ĩ cęleſtia regna deferret. Maſcit᷑ frẽs:vt ioſãñm vᷣgine cõmendat ęternũ: quia ęternꝰ natus
unſe “M quã pᷣus hõ vitiauerat: melioꝛaret naturjã. ex vᷣgine conſecrauit hodiernũ. Quas itaq;
alann Zacet in pãnis: ſed regnat in celis: hũiliat᷑ i laudes charitati dei dicamꝰ q̃s gras agamꝰ⸗
6 cunabulis:ᷣ in nubibꝰtonat. In pſſepe po/ q nos ita dilexit vt ꝓpter nos ſieret in tge:ꝑ
jecönenn

Ser.xxVI.

B ermo XXxVI.

quẽ facta ſunt tꝑa:⁊ multis ſeruis ſuis ĩ mũ

do minoꝛ eſſet ętate ipſo mundo antiquioꝛ:
ſine vetuſtate hõ fieret qͥ hominẽ fecit: crea

ret᷑ ex matre quã creauit: poꝛtaret᷑ manibus

AZud. 2. q̊s foꝛmauit:ſugeret vbera ꝗ̊ impleuit:in pᷣ⸗

ſepi muta vagiret infantia verbũ:ſine q mu-

ta eſt hũana eloquẽtia? Vide homo qͥdꝓ te

factꝰ ẽ deꝰ:doctrinã tandẽ hũilitatis agno/
ſce:etiã nõdũ loquẽte doctoꝛe. Tu quondã

Geñ.a. in ꝑadiſo tã facũdus ſuiſti: vt omi aię viuę

noia imponeres:pꝛopt te autẽ creatoꝛ tuus
infans iacebat: ⁊ nomie ſuo nec matrẽ voca
bat.TLu ĩ latiſſimo fructuoſoꝝ nemoꝝ pᷣdio
te ꝑdidiſti obedientiã negligẽdo:ille obedi/
ens ĩ anguſtiſſimũ diuerſoꝛiũ moꝛtalis ve-

nit: vt moꝛtuũ ꝗreret moꝛiẽdo. Tu cũ eſſes

hõ:deus eſſe voluiſti vt perires:ille cũ eſſet
deus: homo eſſe voluit:vt qð ꝑierat inueni/

ret. Lantũ te pᷣſſit hũana ſuꝑbia: vt te non
D poſſet ſubleuare niſi diuina gfa. Celebꝛemꝰ

ergo cũ gaudio diẽ quo peꝑit maria chꝛiſtũ:
7 cõiugata cõiugij creatoꝛẽ:⁊ virgo virginü
pꝛincipẽ:⁊ data marito ⁊ mater nõ de mari/
to:ſed caſtioꝛ qᷓ; ſi de marito. Virgo ante cõ

—

iugiũ: vᷣgo in cõiugio:vᷣgo pᷣgnans:vᷣgo la

ctans: ſanctę quippe matri omp̃ᷣs filiꝰ nullo
mõ virginitatẽ natus abſtulit:quã naſcitu/
rus elegit. Bona eſt em̃ fũditas i ↄiugio:
ſed melioꝛ integritas ĩ ſanctimonio. Homo
igit᷑ chꝛiſtus qͥ vtrũq; pᷣſtare poſſet vt deus:

nunq; ſic daret matri bonũ qð cõiuges dili /

gunt: vt auferret melius ꝓppter qð virgines
matres eẽ cõtemnũt. Virgo itaq; ſancta ec-

cleſia celebꝛat hodie virginis partũ: cui diẽ

aplus:Aptaui vos vni viro virginẽ caſtam
exhibere chꝛiſto. Vide caſtã virginẽ ĩ tot po
pulis vtriuſq; ſexus: i in tot nõ ſolũ pueris ⁊
virginibꝰ:verũetiã cõiugatis patrib⸗ matri
buſq;.Deniq; quã vᷣginẽ caſtã:niſi in ſidei:

ſpei:charitatl integritate ⁊ vginitate: Pꝛo⸗
inde chꝛiſtus eccleſiã facturꝰ in coꝛde: pꝛius

mariã ſeruauit in coꝛꝑe. Hũano quippe cõiu
gio ſpõſo fęmia tradit᷑:vt vᷣgo iã nõ ſit: Ec⸗
cleſia vᷣo virgo nõ eſſe poſſet: niſi ſpõſũ cui
rraderei filiũ virginis inmenin⸗ cce.
XXII

In eodem eſto

git a nobis debitũ ſermõis officiũ.

dñi pulſemꝰ: vt ⁊ nobis tribuat ſiduciã vti-
lia dicẽdi:⁊ veſtrã charitatẽ fructu audiendi

nVniüſaria dñi Rarmalcor vfe dne,
nitatis tam frequẽs cõgregatio:exi

Itaq; frẽs affectu pio: coꝛde deuoto ianuẽ

s

In natali dñi iSe er.xXI

adiuuet. Itaq; nos hũiliemꝰ: qꝛ ſaluatoꝛ et
magiſter hũilitatis dñs nf ieſus chꝛiſtꝰ vgi/
nis filiꝰ: vᷣginũ ſpõſus: virginali vtero coꝛ⸗
poꝛalit eſt natꝰ: virginali cõnubio ſpiritalit
cõiugatꝰ. Hodie itaq; naſci dignat eſt per
quẽ facta ſunt omnia:manens qð eſt: exhi /
bens tibi qð es.Manens apud patrẽ in di
uinitate ſuſcepit noſtrã infirmitatẽ in hũa/

nitate. Duas nãq; natiuitates domini acci

pimus: vnã diuinã:alterã humanã: tamen

vtrãq; mirabilẽ. Illã ſine matre:iſtã ſine pa
tre. Illã ęternã vt crearet tempoꝛales: hanch

tempoꝛa lẽvt pᷣſtaret ęternã. Ille em̃ de quo
dicit Johannes euangeliſta ꝙ in pꝛin cipio Z.1.
erat verbũ: ⁊ verbũ erat apud deũ: et deus
erat verbũ:⁊ qꝛ omnia ꝑ ipſum facta ſunt:⁊
ſine ipſo factũ eſt nihil:qð factũ eſt:ille tan,
tus: ille in foꝛma dei ęqualis pr̃i: ille ſine t
poꝛe fabꝛicatoꝛ tempoꝛũ:ille ex nullo ſęculo
ante omnia ſęcula: iudex ſeculi factus eſt tä
paruꝰ vt de fęmina naſceret᷑: mãſit tÄa ma /
gnus vt a patre nõ ſepararet᷑. Pꝛebentes ei
obſequiũ ⁊ teſtimoniũ tanq; lucernę ventu/

ro diei omnes ꝓphetę pᷣnunciantes:⁊ ante

ipſum naſcendo venerũt:poſt credendo ad/
heſerũt. Opoꝛtebat em̃ vt ſᷣnũciaret᷑ ventu /GB
rus: facturus miracula: quibꝰ miraculis bᷣ”ę
intelligẽtibus appareret hõ paruus ad par/
uos:ſed hũilis ad ſuꝑbos. Paruitatẽ ſuam
docens hominẽvt ſe agnoſceret paruũ:ne
nõ grãdeſcẽdo ſe crederet magnũ. Eſt enim
ſuꝑbia: nõ magnitudo ſed tumoꝛ. Qõð autẽ

tumet videt᷑ magnũ:ſed nõ eſt ſanũ. At au

tem generis humani iſtum tumoꝛẽ ſanaret
ipſe medicꝰ: ipſa medicina nõ ſolũ medica /
mentũ adhibẽs awaruit int᷑ hoies hõ: offe/
rens hoĩem vidẽtibꝰ: deũ ſeruãs credẽtibꝰ:
Aſpectꝰ em̃ hũilitatis eiꝰ:ſanauit inſirmoſ.

Cõtemplatio diuinitatis eiꝰ:ꝗrit infirmos.

Et dũ erant homies 4 deũ viderẽt in homie
nec tñ ſpẽ ſuã ponerẽt in homie qꝗͥ ſeqᷣ nõ de/

bet:deꝰ ſequẽdus erat qͥ videri nõ poterat.

Vt ergo exhiberet᷑ in homie:⁊ qui ab homi
ne videret᷑:⁊ quem homo ſequeret᷑:deus fa/

ctus eſt homo: aliquid te magnum credere
pebes. Sed qᷣa verbũ caro factũ eſt:⁊ habi/C

tauit in nobis:eadem ſapientia quę de deo
genita eſt: dignata eſt etiam inter homines
creari: quo ꝑtinet illud: Dñs creauit me in Ecẽi. 24.
pꝛincipio viarum ſuarũ: Eſt enim eius pꝛin
cipiũ caput eccleſię:quod eſt chꝛiſtꝰ: Homi⸗
nem 1 quem viuendi exemplũ vobis daret᷑:

Hen

hockfu
Ponenin
nipe
l lis
guen agencun

Pplr ſplodene

giunad
ſanenpfaz
ytoentah
bonake⸗
wieniue
llinari iſe
Ciigenin
uis⸗ Qua
ſefanest.
dignunsc
umpnri n
ſioume
at. Han
gentusef
Miasar
dasdede
höͤlunent
nineilun
wusiuſs

leucat
nre ſine
ne.
myert
Plera
Monsd⸗
Conso
(lens.
ltem.
ieno. ſ
genege
fomader
beutte
Magniu
eßzguan
t⸗s ladelen
–
Ouic
Iytero
lan gelsſn
ſtaren

.MI

”ͦ”łẽùU as l .ẽ⸗ꝗł- Jä ð
” . S ð SZM Sð
. 8 .

PV Daeoa αιαααι ι2n⅓. —
e⸗ d. PFrnap cονι e 438.“

ßäs

ſune hoc eſt via certa qua ꝑueniremus ad deum. ramur de verbo dei: cũ ſermo iſte quẽ ꝓmi/
ſbpn Non enim redire potuimus niſi humilitate/mus ita liber ſenſibꝰ influat:vt eũ ⁊ recipiat
goc⸗ qui ſuꝑbia lapſi ſumus:ſicut dictum eſt pi 3nõ includat auditoꝛ:? Hã niſi reciperet᷑: ne/
ninle Señ.ʒ. mę noſtrę creaturę: Guſtate ⁊ eritis ſicut dij· minẽ inſtru eret. Si includeret᷑: ad alios nõ Inli.sc:bo/
kye huius igitur hũilitatis exemplũ:id eſt vi:: veniret.Et vtiq; ſermo iſte verbis ſyllabiſq; meł.25.c.
ketbi queęrendum fuit. Ipſe reparatoꝛ noſter in ſe diuidit᷑: nec tamẽ ex eo tanqᷓ; ex cibo vẽtris
Findi Phit.⁊. ipſo demonſtrare dignatus eſt: qui non ra / ſingulas particulas tollitis:ſed oẽs totũ au
inücx pinam arbitratus eſt eſſe ſe equalẽ deo: ſed ditis:totũ ſinguli capitis. Nec timemus dũ
Phlacet ſemetipſuʒ exinaniuit foꝛmã ſerui accipiẽs: loquimur: ne totũ audiẽdo vnus abſumat:
lamen vt crearet᷑ homo in pꝛincipio viarũ eius:ver ne alter poſſit habere qð ſumat: ſed ita vos
ſnepa bum ꝑ quod creata ſunt omnia. Quapꝛopt᷑ attentos eſſe volumꝰ:nullius aurẽ mentẽ
hane vnigenitus ⁊ pꝛimogenitus dominꝰnoſter: fraudãtes:vt ⁊ totũ ſinguli audiatis:⁊ totũ
dequo diuinarũ ſcripturarũ auctoꝛitate pꝛędicat: ad audiendũ ceteris relinquatis. Neq; hoc
napio 3, Vnigenitus de patre:pꝛimogenitus a moꝛ fit alternis tẽpoꝛibꝰ: vt cũ ſᷣmo qui dicit᷑ ad
tdeus tuis. Quapꝛopter ſᷣm id quod vnigenitus te pᷣmo intrauerit: exeat a te vt ad aliũ poſ-
lunter eſt:fratres nõ habet. Fratres tamen vocare ſit intrare:ſed ſimul ad om̃s venit:⁊ totꝰ ad
etan⸗ dignatus eſt omnes qui poſt eius ⁊ per eiuſ ſingulos ꝑuenit.Et ſi totus memoꝛia tene
net⸗ pꝛimatũ in gratia naſcimur ꝑ adoptionem ri voluiſſet:ſicẽ ad totũ audiendũ oms veni
eculo ſilioꝛum:ſicut apoſtolica diſciplina cõmen/ ſtis:ita cũ toto ſinguli rediret:quãtomagiſ
eſtti dat. Haturalis ergo ſilius m id quod mo bũ dei qð facta ſũt oĩa: ⁊ qð in ſe mans
* genitus eſt frater: de ipſa patris ſubſtantia inouat ola:qð nec locis ↄcludit᷑:nec tꝑibꝰ tẽ
tci vnicus natus eſt: id exiſtẽs quod pater eſt: dit᷑:nec moꝛis bꝛeuibꝰlõgiſq; variat᷑:nec vo
ru⸗ deus de deo: lumen de lumine. Hos autem cib texit᷑: nec ſilẽtio terminat᷑:quatomagisg
ante nõ lumen naturaliter ſumus: ſed ab illo lu/ hoc tantũ ⁊ tale verbũ potuit matris vterũ
04d mine illuminamur: vt ſapiẽtia lucere poſſi- aſſi upto coꝛꝑe fecũdare: et de ſinu patris nõ
eneß mmus in ſecula ſeculoꝛũ: Amen. emigrare. Hinc ad ocłos hũanos exire:inde
lsbi Ser. XXVII neodem feſto: Sermo XXII – mẽétes angelicas illuſtrare. Hinc ad tras ꝓ/
pan A Audẽ dñi loquet᷑ os meũ: Eius dñi c ere: inde cęlos extẽdere.hhinc hõ ſieri:in/
ſun per quem facta ſunt omnia: ⁊ qui fa ge hoies facere. Nemo cedat dei filiũ co/ C.
ine tctus eſt inter omnia. Qui eſt patris//Eternũ ⁊ coęqualẽ cõuerſũ ⁊ cõmutatũ eſſei
cin reuelatoꝛꝛmatris creatoꝛ. Filius dei de pa/ homis filiũ: p poti credamꝰnõ cõſumpta
u tre ſine matre: filiꝰ homis de matre ſine paꝰ diuina ⁊ ꝑfecte aſſũpta hũana ſbſtãtia ma-
„ tre. Magnus dies angeloꝛũ: paruus in die nentẽ dei ſfiliũ:factũ homis filiũ. Neq; eniz
Job.i. hominũ. Verbum dei ante omina tempo/ qꝛ dictũ eſt: Deus erat verbũ:et verbũ caro Zohᷣ.i.
nate ra:verbũ caro oppoꝛtuno tempoꝛe. Cõditoꝛ factũ eſt:ſic verbũ caro factũ eſt vt eſſe deſi/
a/ folis:conditus ſub ſole.Cuncta ſęcula oꝛdi/ neret deꝰ: qñ in ipſa carne qð verbũ caro fa
oft⸗ nans de ſinu patris: hodiernũ diem conſe cctũ eſt: emanuhel natũ eſt nobiſcũ deꝰ. Siẽc R
AN crans de vtero matris. Ibi manẽs:hinc ꝓ/ verbũ qð coꝛde geſtamꝰfit vox cũ id oꝛe ꝓfe W
vol. cegdens.Effectoꝛ cęli ⁊ terrę:ſub cęlo exoꝛtuſ rimꝰ:nec tñ illud in hãc cõmutat᷑:ſed illo in/
nos. in terra. Ineffabiliter ſapiens:ſapienter in / tegro iſta in qᷓ ꝓcedat aſſumit᷑: vt ⁊ intꝰ ma/
omie fans.Aundũ implẽs:in pſſepio iacens.Sy neat qð intelligat᷑:et foꝛis ſonet ꝗqð audiat᷑:
oder dera regens:vbera lambens. Ia magnꝰ in hoc idẽ tñ ꝓfert᷑ in ſono qð ante ſonuerat in
erl. foꝛma dei: bꝛeuis in foꝛma ſerui: vt nec iſta ſilẽtio: atq; ita vꝓᷣbũ cũ ſit vox non mutat᷑inn ⸗
homt beꝛeuitate magnitudo illa minueret᷑: nec illa voce:ſᷣ manẽs in mẽtis luce:⁊ aſſumpta car
nohH magnitudine iſta bꝛeuitas pꝛęmeret᷑.HNeq; nis voce ꝓcedit ad audientẽ:⁊ nõ deſerit co
rgee em̃ quando mẽbꝛa hũana ſuſcepit oꝑa diui gitantẽ. Mõ cũ ipſa vox in ſilẽtio cogitat᷑: ꝗq
habi ,. Sap.S. na deſeruit:nec attingere a fine vſq; ad ſinẽ vel gręce eſt:vel latinę:vel linguę alteriꝰ cu/⸗
ede⸗ foꝛtiter ⁊ diſponere omnia ſuauiter deſtitit. iuſlibet: ſed cũ ante omnẽ linguarũ diuerſi/
dimnos Quãado infirmitate carnis indutꝰ: virgina tatẽ res ipſa ꝗᷓ dicẽda ẽ adhuc in cubili coꝛ
ne li vtero receptus eſt nõ incluſus: vt nec an / dis quodãmodo nuda eſt intelligenti: ꝗq ve
pnin Ps.ʒʒ. gelis ſubtraheret᷑ ſapiẽtię cibus: ⁊ nos gu- inde ꝓcedat loquentis voce veſtit᷑: Nerũtũ
on,⸗

E ſtaremuſ q; ſuauis eſt dñs. Quid hoc mira vtrũq; ⁊ qð cogitat᷑ ĩtelligẽdo: ⁊ qdð ſonat

Ber. xxVIII. In Matali dñi Ger. xXIIII.

D audiendo mutabile atq; diſſimile eſt: Neq;
illud manebit cum oblitus fueris: neq; hoc
VPẽ.uS. cum ſilueris: Verbũ autẽ domini manet in
xternũ:⁊ incõmutabiliter manet. Et cũ car/
nem aſſumpſit ex tempoꝛe:vt ad tempoꝛalẽ
vitam noſtram ꝓcederet:nõ in carne amiſit
ęternitatẽ: ᷣ etiã carni pᷣſtitit imoꝛtalitatẽ:
NPs.iS. ita ipſe tanqᷓ; ſponſus ꝓcedens de thalamo
ſuo: exultauit vt gigas ad currendã viam.
Phil.⁊. Qui cũ in foꝛma dei eſſet: non rapinã arbi/
tratus eſt eſſe ſe ęqualẽ deo: ſed vt pꝛopter
nos flceret qð nõ erat: ſemetipſũ exinaniuit:
non foꝛmã dei ꝑdens:ſed foꝛmã ſerui accipi/
ens:⁊ ꝑ hanc in ſimilitudinẽ hominũ factꝰ:
nec ꝓpꝛia ſubſtantia:ſed habitu inuẽtus vt
homo.hoc enim totũ qð ſumus vel in ani/
ma vel in coꝛpoꝛe:noſtra natura eſt:illiꝰ ha/
bitus. Mos niſi hoc eſſemus:non eſſemus.
Ille ſi hoc nõ eſſet:eſſet vtiq; deus.Et cum
oc eſſet: cpit qð non erat:homo factus ꝑ/

Creatoꝛ cęli: creatus ſub cęlo. Ipſe eſt dies
quẽ fecit dñs:⁊ dies coꝛdis nr̃i:ipſe eſt dñs.
Ambulemꝰ in lumine eius:exultemꝰ ⁊ iocũ/
demur in eo:qui viuit ⁊ regnat in ſecula ſe/
culoꝛum: Amen.

E n eodem feſto de eo að ſcriꝑptũ
eſt in euãgelio ſcm Johannẽ: In
mũdo erat ⁊ mũdus ꝑ ipſum factꝰ
eſt ⁊ Germo XXIIII .

ctus eſt: qui mũdꝰ eũ nõ cognouit: Mõ em̃
mũdus qui ꝑ eũ factus eſt:ipᷣe eũ cognouit.
Quis eſt mũdus qui ꝑ eũ factꝰ eſt:? Cęlũ et
terra. Quomõ eũ non cognouit mũdus:qũ
in eius paſſiõe ſol obſcuratus eſt?: Quomõ
eum terra nõ cognouit: qñ pendente illo in

manens deus: vt nõ vnum hoꝛũ ſed vruq; cruce cõtremuit: Sed mũdus eũ nõ cogno⸗/

veriſſime diceret᷑. Et ꝓpter qð homo factus
JZob.14. eſt: Qm̃ pater maioꝛ me eſt: et ꝓpter qð ꝑ/
Job.ſo. manſit deus:Ego ⁊ pater vnũ ſumus.NHaʒ
ſi verbũ in carnẽ:hoc ẽ deus in hominẽ mu/
tatus conuerteret᷑:nõ eſſet verũ: niſi Pater
maioꝛ me eſt:qꝛ homine maioꝛ eſt deus.Il/
lud autẽ falſum eſſet: Ego ⁊ pater vnum ſu/
mus: ſed vnũ fuimus: qꝛ nõ ſunt vnũ deus
GJ 2 homo: Sʒ foꝛſitan poſſet dicere:ego ⁊ pa/
ter vnum fuimus.Qð enim erat ⁊ eſſe deſti
tit:nõ eſt vtiq; ſed fuit. Mũc autẽ ⁊ pꝛopter
verã foꝛmã ſerui quã acceperat veruʒ dixit:
Pater maioꝛ me eſt: ⁊ ꝓpter veram foꝛmaʒ
dei in qua ꝑmanebit verũ dixit: Ego et pat
vnum ſumus. Exinaniuit ergo ſe apud ho/
mines:nõ ita factus qð nõ erat vt non eſſet
qð erat: ſed occultans qð erar ⁊ demõſtrãs
qð factus erat. Pꝛoinde qꝛ virgo cõcepit et
peperit filium ꝓpter manifeſtã ſerui foꝛmã
puer natus eſt nobis. Quia vo dei verbum
qð manet in ęternũ:caro factũ eſt vthabita
ret in nobis: ꝓpter dei foꝛmã latentem ſed
manentẽ:ſicut nunciauit Gabꝛiel:vocamuſ
nomẽ eius emanuhel. Factus eſt em homo
ꝑmanens deus: vt ⁊ filius homis recte vo/
cetur nobiſcũ deus. Mõ alter deus:nõ alter
homo.Exultet in credẽtibus mundus:qui/
bus ſaluãdis venit ꝑ quẽ factus ẽ mũdus.
Conditoꝛ marię:natus ex maria. Filius da
uid: dominus dauid. Semẽ abꝛahę: qui eſt
ante abꝛaham. Sactoꝛ terrę:factus in terra.

uit:cuiꝰ pnceps eſt ille de quo dictũ ẽ: Ecce Jobᷣ 14.
venit pꝛinceps mũdi huiꝰ:⁊ in me nihil inue
nit:homies mali mũdus vocant᷑. Inde ac-
ceperũt nomẽ ex eo qð amant. Amãdo deũ

efficiunt᷑ dij:ergo amãdo mũdũ:mũdus di⸗

cunt᷑. Sed de erat in chꝛiſto mundũ recõci-/ ⁊. corj.5.

lians ſibi. Mũdus ergo eum nõ cognouit.

Nuüũquid oẽs?: In ſua ꝓpꝛia venit:⁊ ſui euʒ
non receperũt. In ſua? Oia ipſius: ſed pꝛo/
pꝛia ipſiꝰ dicunt᷑: vnde mat᷑ eius erat vnde
carnẽ cõceperat:ad qͥs aduẽtus ſui pᷣcones
añ pᷣmiſerat:qͥbꝰ legẽ dederat:qͥs de ęgypti
ſeruitute liberauerat: quoꝛũ patrẽ carnalem
elegit abꝛahã:qꝛ verũ dixit: Ante abꝛaham oð.S.

ego ſum. Hec ſic dixit: Anteq; abꝛahã ſieret

ego ſum.In pᷣncipio erat verbum:nõ factũ JZob.i.
erat.Ergo in ꝓpꝛia venit ⁊ ſui eũ nõ recepe/
runt. Quotqt autẽ receperũt eũ: Vtiq; ibi B

abpoſtoli qui eum receperũt: ibi illi qui ante Mattb.ꝛ1.

iumentũ ramos ferebãt ⁊ pᷣcedebant et ſeã/
bant᷑: ⁊ veſtimẽta ſua ſternebant: et magna
voce dicebãt:ſanna ſilio dauid benedictꝰ
qui venit in nomĩe dñi. Lunc phariſeęi dixe/ Zud.is.

runt illi:Cõpeſce pueros ne tibi iſta clamẽt.

Et ille. Si iſti tacebũt: lapides clamabunt.
AQuid lapides niſi qͥ colũt lapides? Si par⸗
uuli pueri tacebũt: maioꝛes ⁊ minoꝛes gen/
tes clamabũt.Qui lapides:niſi lapides de
quibus dicit ipße Johãnes:Qui venit vt te Job.i.
ſtimoniũ ꝑhiberet de lumie? Cum em̃ vide/
ret ipſos iudęos ſuꝑbire de genere abꝛahę:

Ser.xxyVII

4 Techꝛiſtus frẽs in mũdo erat:⁊ mũ/ A
dus ꝑ ipſum factus eſt:⁊ mũdus eũ Job.i.
4 unõ cognouit. Qui mũdus ꝑ eum ffa

Pnbg t lis
lost
byſſtis

ſcſto
hn hisgre
espot
nutos:
Qub
Ctua
ſeher
Lliert
dedne
Gent.
goele
lasmmi
utiſt⸗a
libemn
löͤece
y
ermnal
tecle
kyrtt
lleſne
ſodi
llſoe
lareu
brp
Wocr
Rali⸗
lihe

nücdentenh
Schenülgei

inücnspant
ogronin Boe
hhecügtort.
bcefe aie
Poultmüctsi
zusek Qoni
ipendenteſon
uscünocogh⸗
gvodiaui Ce e
nunenblre
ſeani Pleae⸗
nt. Anicodes
nüdämücrsd
lonundiſteic/
un nöcegt,
gveniteſtia,
giplus ſelog
gecuscntint

gans ſui eolte

nrisdegh
innnigmien
Meikrut
ieeliſen

7

edumniſei

ſuicins tace.

Mattð.ʒ. ait illis:Generatio viperarũ: Illi ſeducebãt

filios abꝛahę. Potẽs eſt em deus de lapidi/
be iſtis ſuſcitare filios abꝛahę:Quos pᷣuide
bat in ſpũ:de illis dicebat.HNos ſiquidẽ pꝛę
uidebat: Potens eſt em deus de lapidibus
iſtis ſuſcitare fllios abꝛahę: De qͥbꝰ lapidi-

bus inqᷣt: Si iſti tacebũt lapides clamabũt.
Abodo audiſtis ⁊ clamaſti: Impletũ eſt:la/

pides clamabũt:de gentibꝰ em̃ venimus in
parẽtibꝰ noſtris: lapides adoꝛauimꝰ. IJdeo

canes dicti ſumꝰ: Recoꝛdamini qͥd audierit

mlier illa ꝗ clamabat poſt dñm:qꝛ erat cha⸗
nanca: idoloꝛũ cultrix: ancilla dęemonioꝛũ.

Mattð.i5. Quid dixit ieſus? Hõ eſt bonũ tollere panẽ

filioꝝ ⁊ mittere canibꝰ. NMũquid aduertiſtis

quẽadmodũ canes lapides vnctos lingũt:

ſic ſt oẽs ſimulacroꝝ cultoꝛes? Sʒ venit no/

Joh.i. bis gratia. Quotqͥt aũt receperũt eũ dedit

eis poteſtatẽ filios dei fieri:Ecce habet mõ
natos:dedit eis poteſtatem filios dei fieri.
Quibꝰ dedit? His qui credũt ĩ nomie eius.
Et quõ ſilij dei ſfiunt?Qui nõ ex ſanguinibꝰ
neq; ex volũtate viri:nec ex volũtate carnis

EC ſed ex deo nati ſunt: Intendite ergo: iſti ex

deo nati ſũt: accepta poteſtate vt ſilij dei ſi/
erent.Ex deo nati ſunt:non ex ſanguinibꝰ:
qualis eſt pᷣma natiuitas: qualis eſt natiui/
tas miſera veniẽs ex miſerijs.Sed qͥ ex deo
nati ſt qͥd erãt? Vñ pᷣmũ nati erãt ex ſangui
nib?mixti ſanguibꝰ maſculi ⁊ fcmĩię:cõmix
tiõe carnis maſculi ⁊ femię: Inde nati erãt.
Aõ vnde: Ex deo nati ſũt. Pꝛia natiuitas
ex maſcło ⁊ femia.Secũda natiuitas ex deo
⁊ eccleſia. Ecce ex deo nati ſũt: Vnde factũ
eſt vt habitaret in nobiſ. Magna mutatio:

ille factꝰ caro:iſte ſpũs.Quid eſt hoc:Qua/
lis dignatio fratres mei? Et erigite animũ

„₰

ad ſperanda ⁊ capienda potioꝛa:nolite adij

cere cupiditatibꝰ ſecularibus. Pꝛecio empti
eſtis: ꝓpter vos verbũ caro factũ eſt: ppter

vos qui erat fllius dei facteſt filius homis:

vt qui eratis ſilij hoĩm efficeremini ſilij dei.

Quid erat ille:qui factꝰ eſt: Qui erati vos⸗
Quid facti eſtis: Crat ille filiꝰ dei qͥ factus
eſt ſili? homis. Eratis vos ſilij hoĩm q eſtis
ſilij dei facti. Cõmunicauit nobiſcũ mala et
daturus ẽ nobis bona. Sed ille ipſe qͥ factꝰ

eſt filius homis diſtat a nobis. Mos ſilij ho
minũ ꝑ cõcupiſcẽtiã carnis:ille filius homis

ꝑ ſidẽ virginis.Mater cuiuſliber homis cõ/
cubuit ⁊ cõcepit: VUnuſquiſq; aũt natus de
bomie pre ſuo:et de homie matre ſua:Chꝛi⸗

„ 7 N
. 4 2 7 . 2
e

ſtus aũt natus de ſpũſancto ⁊ maria virgi⸗

ne. Ad nos acceſſit: ſed a ſe nõ multũ receſ-/
ſit:imo a ſe qð deꝰ eſt nunqᷓ receſſit: ſed ad/
didit qð erat naturę noſtrę. Acceſſit em̃ qð
nõ erat:nõ amiſit qð erat. Factus eſt filius

hominis: ſed non ceſſauit eſſe filius dei:per
hoc mediatoꝛ in medio. QAuid eſt in medioę:

Nec ſurſum:nec deoꝛſũ: Quõ nec ſurſũ nec

deoꝛſum? Hec ſurſum: qꝛ caro eſt: nec deoꝛ-
ſum:qꝛ nõ peccatoꝛ:ſed tamẽ inquãtũ deus
ſemꝑ ſurſum. Mõ eim ſic venit ad nos vt di

mitteret patrẽ: cum quo viuit ⁊ regnat de*.
(Item in eodem feſto alius ſermo
de eodẽ:qui habet᷑ inter ſermones
de Uerbis domini.XxXXIX

tem in eodẽ feſto Pomelia de

eo qð ſcriptũ eſt in euaãgelio m Zo
bannẽ: In pꝛincipio erat verbũ ⁊c̃.

gquę habet in expoſitione doctoꝛis
ibidem.

Item in eodem feſto de eodẽ ha-
bet ſermo inter ſermones de Uer/

bis domini.XxXXVII-

¶ Item in eodem feſto alius ſermo
faccꝰad fratres in heremo:q̃ habet᷑

inter ſermones ad eoſdem.Xx.

¶ In feſto Ppiphani domini er

KNoxime fratres chariſſimi eiuſmo/ A

ermo

octauas ei

di redẽptionis nr̃e celebꝛauimus ſa
cramentũ:quo deꝰ hominẽ cũ infir-⸗

mitatibꝰ induit: hodie vo illud colimus: qͥ

ſe in hominẽ deus virtutibꝰ declarauit: pio
eo ꝙ in hac die: ſiue cęlo ſtella oꝛtus ſui nũ/ MWatth.2.
ciũ pᷣbuit:ſiue ꝙ in chana galileę in cõöuiuio Joðs.2a.
nuptiali aquã in vinũ cõuertit: ſiue ꝙ i ioꝛ

danis vndis aquas ad reparationẽ hũani Wend.5.

generis ſus baptiſmo conſecrauit:ſiue ꝙ de

uit: in quolibet hoꝛũ ſalutis nĩ ę myſteria cõ
tinent᷑ et gaudia. Hobis em̃ ex virgine na
tus eſt:qð ſtella monſtrauit. Nobis ex bap/

tiſmo lauacrũ conceſſum eſt: qð in ioꝛdanis
alueo cõſecrauit. Nos quoq; meliꝰ eſſe mu-

tandos operis miraculo ꝑmonſtrauit:quã/⸗
do aquas in vina cõuertit.Et ideo frẽs cha⸗
2

quinq; panibꝰ quinq; milia hominũ ſatia/ Mattb.14.

8

riſſimi in omni actu noſtro ſtellã fidei pare magis exhibere ꝓbemur inimico. Equideʒ ken Genn
mus:⁊ i cuſtodia puritatis chꝛiſti baptiimũ ſiquis violentus ac ſpotens aliquid de fa- teig
celebꝛemus:quia hęc chꝛiſti regeneratio no/ cultate noſtra ac ꝓpꝛietate rapuiſſet: nõne gnun
ſtrę ſidei conſirmatio eſt. Inſinuauit em no dignum ſummo odio duceremus? Honne nenes
bis muneris ſui beneſiciũ ꝑ ſecũdę natiuira merito tanq; hoſtem deteſtaremur?: Cur pec utoſr⸗
tis exemplũ:⁊ qð facere voluit: pꝛioꝛ ipſe fe· cando diabolo cõſentiemus:qui nobis non ehilnn
H cit. Legimus iudęos diuerſa ſub lege habu ſubſtantiã vult auferre ſed vitã: non terram ginit
iſſe baptiſmata: ſed nullũ ex his cõtra hdua/ fraudare ſed cęlum:non fines anguſtę poſ/ tude,
ricationis malũ generalẽ potuit cõferre me/ ſeſſiõis:ſed inñnita ſpacia ęternitatis? In⸗ Gln
dicinam: Et ideo ꝓ abſolutione totius mũ, ter hęc o homo ſi dignitatem facturę tuę: ſi euoann
di indigebat regeneratiõis aqua cęlitus ſan pietatẽ circa te domini tui volueris eſtima- ontor,
ctificari. Et quia ꝑvniuerſum mundũ ſacra/ re de pꝛecio:poteris nõ dubitare de regno. bloamt
mentũ baptiſmi humano generi opus erat: Ipſi enim magi qui ad illa cęleſtis pueri ve E lutß liſei
omnibꝰ aquis benedictionẽ dedit: quando neranda cunabula ſtellę inditio guenerunt: nibin
in ioꝛdanis alueũ vnica ac ſingulari pietate quid aliud expꝛeſſerunt in illis muneribus: . oaui
deſcendit. Tunc enim chꝛiſtum dominũ nõ niſi ſidem noſtram: In eo enim qð tria offe/
tam lauit vnda q; lota eſt.Libi ergo naſcen runt᷑:trinitas intelligit᷑. In eo vero qð tres N
do chꝛiſtus aduenit:tibiviuendo militauit: ſunt: ⁊ ſinguli ſingula offerunt: in trinitate A
tibi moꝛiendo conſixit. Quem vides pꝛo te vnitas declarat᷑. Per aurum rex oſtendit᷑: Uunoege
moꝛtuũ: ꝓ te itellige baptiʒatũ.Lalis oino deus in thure dinoſcit᷑. Per mirrhã ꝗ condi gann
etiã ante haptiſmũ fuit: ⁊ ideo ſᷣcurſoꝛ eius endis eſt apta coꝛpoꝛibus: ſepultura cruci Dube Mulde
atq; baptiſta:ita eũ cũ ad ſe baptiʒãdꝰveni figendi hominis pdicatur. Scom hec cha/ wien
Mattb. zʒ. ret alloquit᷑. Oſie:ego a te debeo baptiʒari: riſſimi:nos quoq; ꝑſonam magoꝛũ ipirita tunl
⁊ tu venis ad me: cuid euidenti⸗ de chꝛiſtij/Aibus imitemur obſequijs. In pꝛimis tam Nm
nõdũ baptiʒati puritate:qͥd foꝛtiꝰ:Ego a te diu quęramus chꝛiſtũ: donec illum inuenire punmn
debeo baptiʒari: id eſt qͥ fons es ĩinocẽtię er mereamur. Nucatum nobis pꝛębeat velut lehonmn
plenitudo iuſticig: q nilo indigẽs dare ſcis: ſtella cęlilux ſidei.hhęc nobis illum oſtẽdat: U
neſcis accipere:Ego indt a te debeo bapti/ nõ iam in pꝛęſepi vagientem: ſed in ſumma Gyßkhei
ʒari:qꝛ te cũ exhibes ⁊ in te poſſides purita-⸗ celi arce dominantẽ. MNec in matris gremio cluyen
tis munera ⁊ baptiſmatis ſacramenta: ?⁊ q ſed in ſolio patris adoꝛandũ. Mec vlterius eunt Ei
ego dabo te largiẽte ꝑ graʒ:tu obtines p na in humanitate iudicandum: ſed ad iudiciũ mnusbztit
Cturã.Attactu mẽbꝛa tingũt᷑:et ſluẽta ditãt᷑. cum maieſtate venturũ. Sit quaſi triũ mu/ Genſeonm
Aitalẽ gratiã nõ coꝛpus ex flumie: ſᷣ flumẽ nerũ trinitatis ꝑfecta confeſſio:credat᷑ a no/ cemnadeſt
mutuat᷑ ex coꝛge.Heſcẽdere ĩ ſe fontẽ ſuũ f bis vna diuinitas ſine cõfuſionis ſeparati- n.rie
lix vnda mirat᷑: ſub vno momento remedia one diſtincta:pater ⁊ filius et ſpirituſſancꝰ·· mnan
eterna cõcipiẽs ⁊ noua deũ regeneratiõis fę vnus deus. Credant᷑ tres perſonę: ſed non (ickeſte
cũditate ꝑturiens:qð acceꝑat hoc reddẽs:⁊? tres ſubſtantię.cQuãtum autem ad celeſtis nn nun
qdðs nõ habebat accipiẽs. Int hec mirũ eſſet naturę oꝛdinem ꝑtinet: in patre ⁊ filio ⁊ ſpi/ Aunna
qð ſe dñs ſerui ſubdidit bñdictiõi: niſi ⁊ crcu rituſancto ita confitenda eſt vna diuinitas nlen.
ſe ſubdidiſſet ⁊ moꝛti.Et ille quidẽ pᷣcioſũ vt nec ſingularis putetur iu trinitate perſo/ eerſcnif
ſibi eſſe hoĩem pᷣcij ipſiꝰ dignitate ꝑdocuit: na:nec triplex in vnitate ſubſtantia: ſed ita ltdaſh
. vt hinc quoq; intelligamꝰ q́; grandes apud aſſignet᷑ pluralitas vnitati:ne trinitati ſub/ nnnhee
ſe ęſtimet deus noſter humanoꝝ criminum trabhatur ęqualitas. Et licet intromittat᷑ in Msdlec
cauſas: ꝓpter quas non angelũ:nõ archan / vna diuinitate numeroſitas: non ſit tñ reci/ lendoone
gelũ: ſed deũ miſit ad terras. & grauis ſit pienda diuerſitas. Ita ergo fidelium coꝛdi- tentten
peccati et q; dura cõditio: ꝓdit remedij ma- bus diſponendus eſt dei cultus:vt non ad/ iitede
gnitudo: Quanta maloꝛũ diſcuſſio erit qus mittatur vel vnitate ſeparatio: vel in trini ⸗ aſßplar
damnabunt᷑: ſollicitudo indicat qua redi- tate permixtio. Pꝛoxima em̃ ab hac die fra⸗ 5F ligucig
D munt᷑.Omni ergo diligentia atq; vigilãtia tres chari imi ſacri natalis die natus ẽ do/⸗ beſten
caueamus nevulneret diabolus qð ſanauit 4 minus:nunc baptiʒatus.unc nos genuit nichn
deus: neꝑ conſenſum coꝛdis: per flagitium ad vitam: nunc regenerauit ad ſalutẽ. Lũc nlnbc
coꝛpoꝛis ſeruitutẽ quaʒ debemus domino: adam ſuſcepit ꝑditum: nũc abluit peccato//

N
ligud i
Pulleariiee
mus: Pone

nen

Mnebisnn
Binentenn
nlnuge e,
ng
leiscm⸗

Nergo.

kshunge
dognenmm
Smunerbrs
ncnucc⸗
Mogöns
nrinmiiu
nerokandt
ninbigcond
lmncn⸗
nbe
Gni ſoria
Puganisnn
Auninucn
Urbeureu
Aumokidt
ſedinſunn.
nunsgen⸗
Baues

Cvultnün
Negelgieto
gansſepnu/
pinuſan
Kongſadmmt
aigei⸗
netioe
n ouunt
ninehem⸗
minſeli
nmrianſb
poninii
nttüren
aiumoni
gthond
nel um
hrheſt

Ber. xXXX. In feſto Ep

qꝙ,; vt mũdus ablueret immũdos. IJllũ ergo
currentes aquę tunc infundebant: ſed pec-

Mattb.3.

rem. Venit ergo ad baptiſmũ: ſicut ſcriptũ
eſt: Sed quid abluit:qui mũdus erat: Vti/

cata noſtra ſecum poꝛtabant. De illo guttę

baptiſmatis fluebant: ſed noſtra in guttis/ꝗ
crimina fluebãt. O miſericoꝛdia ſimul ⁊ po/

tentia dei:necdum eramus in mũdo: ⁊ iam
abluebamur in baptiſmo. Mundati in illo/

ſumus anteqᷓ; nati. Ham ipſi fuit baptimma

tis ratio: vt aquę quę purgaturę nos erant
ab illo ante purgarent᷑.Et cum aſcendiſſet:
inquit ſcriptura: de aqua:vidit apertos cę/
los.HNũquid tunc ei celum apertum fuerat:
cuius oculi cęloꝛũ interioꝛa cernebant: Sed
ideo cęlum aperitur:vt myſteriũ baptiſma⸗/
tis i hoc declaret᷑: quia quãdo homo de ba/
pniſmo egreditur: tüc ei ianua regni cęleſtis
aperitur. Illud vo quale eſt qð magi veni

Mattð.⁊. unt ad deum natum:immo ducuntur:poſi/⸗

tum in pꝛeſepio vident:nec apud ſenſus eo/

rum humilitas natiuitatis reuerentiã diui„-

nitratis imminuit: Adoꝛant coꝛpoꝛibus:ho⸗/

noꝛant muneribus:venerant᷑ officijs. Ocu/⸗
lis hominẽ vident:⁊ deum obſequijs conſi⸗

tent᷑. Videbãt em̃ in eo qͥ natꝰ fuerat plꝰ eẽ

gqð aię hoim q;ᷓ qð oculi ſuiderint. Dñs qui

tũc coꝛpoꝛalit᷑ natꝰ fuerat: ꝑ ipſum oĩa nata

erant. Videbat᷑ quidem in pꝛęſepio:ſed do⸗
minabat᷑ in cęlo. Intra coꝛpuſculũ erat: ſed

intra ſe omnia continebat. Hatus quidem

cx matre fuerat:ſed matrẽ ſuam ipſe creaue/
rat.Et ideo ſe magi hũiliabãt: qꝛ famulari
aſtra cernebant. Deũ enim eſſe cognouerãt

cui cęleſtia ſeruiebãt: Et idcirco etiã ipſa eo⸗/

rum munera diuino myſterio plena erant.
Aurum nãq; vt audiſtis ⁊ thus ⁊ myꝛrham

obtulerũt.Tripliciũ &O numerũ numero:tri/
plex ſigniſicatio continetur. In thure obtu/

lerũt dei honoꝛẽ:in auro regiã dignitatem:
in myꝛrha coꝛpoꝛis ſepulturam. Offeramꝰ
⁊ nos dilectiſſimi fratres ſincera⁊ ſancta mu

nera deo noſtro: caſtitatẽ:ſidem:patientiãs:

charitatẽ:mentes humiles:pꝛobos moꝛes:

animas deo inhabitare cõdignas. hec ſunt
eniʒ placita deo dona:heęc grata munera:
illi quidẽ offerunt᷑:ſed offerẽtibꝰ ꝓſunt. Nul

lo em ille munere eget: ſ̊ hoc illi munꝰ opti-

mũ eſt: vt cauſas habeat munerãdi. Nihil

a nobᷣ exigit:nihil ampliꝰpetit niſi ſalutẽ no

fſtr. Qia em̃ ſibi ſſtari a nobis putat: ſi ita
nos egerimvt noõᷣ ab illo cuncta pſtent᷑:au

xiliante ipſo dño nr̃o ieſu chꝛiſto:qui viuit ⁊
regnat in ſecula ſęculoꝛũ. Amen.

AIn eodem feſto: Serma nI.

D ꝑartũ vᷣginis adoꝛandũ mag
oꝛiẽte venerũt. hunc diẽ hodie cele⸗/
bꝛamꝰ:huic debitã ſolẽnitatẽ ſermo

ẽq; ꝑſoluimꝰ. Illis dies iſte ᷣmus illuxit:
anniuerſaria nob feſtiuitate redijt. Illi erãt
pmitię gentiũ:nos pli gentiũ.Nobis h̊ lin
gua nũciauit apłoꝝ:ſtella illis tanq; lingua
cęloꝝ: ⁊ nobis idẽ apli tanq; alij celi enarra
uerũt gloꝛiã dei. Cur em̃ nõ agnoſcamꝰ eos
cęlos: ꝗ facti ſunt ſedes dei:? Siẽ ſcriptũ eſt:
Aia iuſti:ſedes ſapiẽtię. Per hos em̃ celos
ille celoꝝ fabꝛicatoꝛ ⁊ habitatoꝛ intonuit:q̊
tonitruo mũdus tremuit: ⁊ ecce iam credit.

Magnũ ſacramẽtũ. In pᷣſepi tc iacebat:⁊
magos ab oꝛiente ducebat. Abſcõdebat᷑ in
ſtabulo:⁊ agnoſcebat᷑ in cęlo:vt agnitus in

cxęlo manifeſtaret᷑ in ſtabulo:⁊ appellaret᷑ epi

