chꝛa eoꝝ: a vide ſi eſt in eis aliquod iactãtię fletus:⁊ ſera pęnitẽtia ceſſantibꝰ vndiq; au/ lut
ſueę veſtigiũ:ſi aliqua diuitiaꝝ vel luxurię ſi/ xilijs: et vndiq; inualeſcẽtibus pęnis: Sed nenmnpo⸗
gna cognoueris. Require nũc vbi veſtes et ſolatiũ quidẽ nullũ. MNullus ibi occurret ocu nuußthiu
odoꝛamẽta pegrina: vbi ſpectaculoꝝ volup lis nr̃is:niſi ſoli pęnarũ miniſtri: ⁊ facies di/ uußae
tas: vbi aſſeclarum turbę: ⁊ conuiuioꝝ ceſſit ꝙ ra toꝛtoꝛũ. Verũ bas pęnas:hos cruciatus Se
opulentia: riſus: iocus ⁊ imoderata atq; in nõ ſolũ euadere: etiã ęternã beatitudinẽ: ſ . nd
effrenata leticia quo abijt: q abſceſſit. Abi moõ de malis nf̃is pęnitentiã agimꝰ: poſſu/ m Ctcs
illa nuc: et vbi ipſi. Quis ſinis vtroꝛũq;. In mus acqrere. Tides quãta eſt virtꝰ pęniten Sen.
tuere diligẽtius: ⁊ accede ꝓpius ad ſingulo/ tię:? Vides quãtũ meriti cõuerſſo reparauit? ⁊ N
rũi ſepulchꝛa. Uide cineres ſolos:et vermiũ Coꝛrumpit᷑ autẽ pęnitẽtia: ſi eiſdẽ s ꝓ qbꝰ Ca. i9. be
ſętidas reliquias:⁊ recoꝛdare hũc coꝛpoꝝ eẽ ↄſitet᷑:murſus inuoluat᷑ malis. Vnus em̃ in/ Ecẽi. · Nt
nẽ: etiã ſi in delitijs ⁊ leticia: ſi in laboꝛe et quit ędificans ⁊ alius deſtruẽs: qͥd cõſequẽ- kinmande
cõtinẽtia trãſegerintvitã.Hã ſi res ois oiſq; tur niſi laboꝛẽ: Et qͥ baptiʒat᷑ a moꝛtuo:⁊ iilt cnennert
caulſa vſq; ad cineres veniret ⁊ vermes:par/ rũ tangit moꝛtuũ: qͥd ꝓſicit in lauacro ſuo: tinitn
ua penderent᷑ hęc damna: ⁊ facile poſſit ex Ita ⁊ hõ q ieiunat ꝓ peccatis ſuis:⁊ iterrum lunnih
cuſare naturę cõditio: Nũc aſt cõuerte tuoſ vadit ⁊ eadẽ agit: oꝛationẽ eiꝰqͥs exaudiet: uupinat
oculos ab iſtis cineribꝰ ⁊ ſepulchꝛis: ⁊ reuo/ Et iterũ dicit: Qui redit a iuſticia ad pecca/ liupih
ca cogitationẽ tuã ad illud diuini iudicij tri- tũ:dñs ſcipitat eũ in gladiũ. Et ſicut canis Nꝛouer. 25. Nuſiͤeet
bunal hoꝛrendũ:qs ardens ſluuius flãmeis cũ reuertit᷑ ad vomitũ odibilis ſit:ita⁊ ſtult ſertonn
Mattb.ꝛ5. ambit fluentis: vbi fletus et ſtridoꝛ dentiũ: cij reuertit᷑ ad peccatũ ſuũ.Sed nũc qͥd dica iinn
Fn.Sg. vbi tenebꝛeę exterioꝛes: vbi ille vᷣmis ↄſcię us auſculta. Sępe accidit vt ꝑ pgnitentiiõ cann
o:· nunq; moꝛit᷑: et ignis qui nunqᷓ; extingue. qs multa ⁊ magna coꝛrexit:int hęc tñ bona gii⸗
Recoꝛdare ꝑabolã laʒari:et diuitis illiꝰ qui ꝑ penitentiã coꝛrexit ⁊ peccata cõmiſit:Et n
Aucj.is. opſ tantaꝝ dñis: qͥ purpura indutꝰ ⁊ byſſo: hoc eſt qð maxie deſpationẽ inducit aiĩo:qͥa rinen
vnã nüũc aquę gutta inuenire nõ potuit: cuʒ vigdet᷑ h̊ deſtruxiſſe qð ędiſcauerat: ⁊ oẽs i hbnine
eſſet in ardoꝛis neceſſitate cõſtitutꝰ.DNicſſo los laboꝛes inanii eſudiſſe:Et hęcẽ cogita⸗ künin
te qd plus habet vita iſta q; ſomniũ? Sicut cio ꝗᷓ ſcipue aię pondꝰ deſpatõis iponit.Sʒ aunie
cm hi q in metallis cõſtituti vel cõdemnati: illo rurſus opoꝛtet cogitari: ꝑ qð peſſima et anin
vel in alia alibet pęna poſiti:cum foꝛte poſt inimica vitę nfę cogitatio iſta repellat᷑:quia 8
multũ durę vitę paululũ relaxati fuerint in illa bona ꝗ̊ᷓ egimus ⁊ emendatio illa q ꝑ pę/ Riſs ho lini
ſomniũ: et vidẽt ſe inter plures dapes poſi/ nitentiã queſita eſt niſi fuiſſet ⁊ velut cotra⸗ V
tos: epulis copioſiſſimis ꝑfrui:vbio ſurre/ riũ pond ponderi huic qð ex peccato nobis gind
xerint: nihil ſibi gr dilectiõe ſomnij inuene/ i1introductũ eſt obſtitiſſet: nihil fuerat quod lin

bemtühr
Mci ſnn
Guhnant

aumebinſe

apctu

rpand
Pohter
lapen⸗
legtenn

nidngei

ſgnöasbe⸗

Pplcd r

otennänl⸗
wehi
lblcsd
nebonisſe

hodebine
lnst
Penid .

Penis:el
iocanada
i thtocsd
osancuns
ennmane
Gne doſ
ninggin
ſonpanun

=

is 6 H

ccdean⸗
wanoete
laoſe
lietiamn
Ga ales

Siume⸗

irtnſ
nntalmn
)
e
nahnli
Cucrnot⸗
antoi

Ghictage
Weblne

fvfvh M ðẽðẽÿ . 2
——W 8 ””M 5

—e⸗ PeE απσυnm de aa— ſeva ꝗααιυ Pr rmon rij * ½¾Paſr Prene j

in ꝓfundũ maloꝛũ nos decidere phiberet.
Niuc aut ſicut foꝛtis quędãa loꝛica iaculũ gra
ue ⁊ amarũ non ꝑmiſit vſq; ad vitalia viſce/

3 er. C. LXXX II. In vigilia 8

-.222 .
Bẽtecoſtes: Ber. II.
id eſt ꝑſeuerare: ſiẽ ꝑ eundẽ pſalmiſt de eil/
dẽ dicit᷑: Quia caro ſũt ſpũs vadẽs ⁊ nõ redi Ns. 7.
ns.Ald hanc & reuerſionẽ ſiue reſurrectionẽ H

.

e
rũ penetrare:ſed vim lętalis teli maximã fre Miccciſania fuit medicinalis gra redẽptoꝛis:q

git. Certũ eſt em̃: qꝛ qui fert ſecũ illuc plura
opera bona ⁊ plura oꝑa mala:in ipſis pęnis
habebit aliqͥd refrigerij:qui aũt bonoꝝ ope/

rũ nihil habet: maloꝛũ aũt ſecũ multã copiã

defert qͥd eũ maneat non opus ẽ dicere.Erit

em ibi ſine dubio cõpenſatio bonoꝛũ malo-

rũq; ⁊ velut ĩ ſtatera poſita vtraqpps. Quę
dejmerſerit illa ſibi eoꝝ quo momẽetũ vergit
operariũ vẽdicabit.Si ́ maloꝝ multitudo
ſuꝑauerit: oꝑariũ ſuuʒ ꝑtrahit ad gehennã.
Sivo maioꝛa fuerint opa bonoꝝ:ſumma vi

obſiſtent ⁊ repugnabũt malis:atq; oꝑatoꝛẽ

ſuũ ad regionẽ viuoꝛũ ex ipſo etiã gehennę
cõſinio reuocabũt.heęc S frẽs chariſſimi ſi at
tentiꝰ voluerimꝰ cogitare:remedia nobis in
Die neceſſitatis acqramus: vt cũ dies iudicij
venerit nõ cũ impijs ⁊ peccatoꝛibus punia/
mur:ᷣ cũ iuſtis ⁊ deũ timẽtibꝰ ad ęterna pꝛę
mia fęliciter veniamus: Amẽ.

In eadem vigilia: De expoſitiõe

AVVo ſunt chariſſimi ꝗᷓ pncipalit᷑ attẽ/
Aere deber huũana circũſpectio: ? di/
gnitatẽ ſuę cõditiõis:⁊ excellẽtiã ſuę
refoꝛmatiois. DPignitatẽ ſuę ↄditiõis:vt pec
care timeat:excellentiꝗ redẽptiõis:vt gratię
redimẽtis ingratꝰ* nõ exiſtat. Sola qͥe vo//
lũtate redẽptoꝛis hõ de terrę vilitate ſuble
uatꝰẽ:⁊ ad dei ſilitudinẽ puilegio rõnis ſub
limatꝰẽ.hanc miſer hõ ꝑdidit:cũ diabolica
pſuaſiõe ſeductꝰ:a cõditoꝛis ſui inſtituto ſu/
ꝑbiendo receſſit.QAuẽ lapſũ pſalmiſta ↄſide

P õ. 48. rans: ꝗᷓſi dolendo dicebat: Hõ cũ in honoꝛe

eſſet no intellexit: cõparat eſt iumẽtis inſi/
piẽtibꝰ ⁊ ſilis factꝰẽ illis. De ſumma erecti⸗

one ꝓpꝛio arbitrio coꝛruens:merito vltima
deiectiõe damnatꝰ ẽ: qͥ ꝑ ſe cadere potuit: F

. ſe reſurgere nõ valuit.hhũc caſum plãgere
habet qͥtidianis lamẽtis hũana fragilitas:

quatenꝰ eo redeat ꝑ quotidiana lamẽta: vñ

coꝛruit ꝑvana oblectamẽta:⁊ ꝗᷓ cecidit pede

ſupꝑbię: reſurgere ſtudeat pede obedienti-.

Ns.ʒʒy. HPoc attẽdens pſalmiſta dicebat: Nõveniat
mihi pes ſuꝑbię:⁊ ibi ceciderũt qͥ oꝑant᷑ ini/
quitatẽ: expulſi ſunt nec potuerũt ſtare. Ex/
pulſi ſũt ab intima qete:nec potuerũt ſtare:

ermo atiõigs dominicęg adneophitos:
C.LXXXII Dermo II .

anaret huilitate qð coꝛruptũ fuerat elatiõc

ſuꝑbię. Aſſumpſit &̊ verbũ dei foꝛmã ſerui i
qua poſſet cõſeruos vᷣbo inſtruere:⁊ ad exẽ/
plũ vitę ſuę moꝛũ diſciplina infoꝛmare.hhu/
militatẽ quipe ⁊ obediẽtiã vᷣbo et exemplo
inſinuabat: qñ diſciplis exhoꝛãdo dicebat:
Tollite iugũ meũ ſuꝑ vos: ⁊ diſcite a me da MWattd.ii⸗
mitis ſũ ⁊ hũilis coꝛde. Jugũ em̃ meũ ſuaue
eſt: ⁊ onus meũ leue. Jugũ i em̃ eiꝰ obediẽtię
merito ẽ ſuaue:cui ſeruire ẽ regnare:et onus
Rceptoꝝ leue:qð nõ ᷣmendo grauat:ſed ad
implẽdo ꝑ gratiã adiuuat. Inſinuauit etii⸗
vᷣbo ſobꝛietatẽ:vbi dixit:Mon grauent᷑ coꝛ⸗ Qucj.at.
da vfa in crapula ⁊ ebꝛietate. Hocuit exeblo
ui turbã ſe comitantẽ nõ refecit ſumptuo/ JYob.s.
ſis delitijs: ſᷣ panibꝰ oꝛdeaceis.DNocuit etiã
intẽtionẽ noſtrã ad interna bona diriges ꝗ/
liter eẽt ieiunãdũ qũ dixit:Cũ ieiunatis no⸗ Mattð.s.
lite ſieri ſiẽ hypocritę triſtes. IJllos notans
luctuoſis ſoꝛdibꝰ rigoꝛẽ ſimulãt abſtinẽtię :·
vt videan?᷑ bomibꝰ ieiunãtes. Qualit etiz
ſit facienda elemoſyna:ſilẽtio ſᷣterire noluit
vbi dixit: Lũ fadl elemoſynã:neſciat ſiniſtra Abi.s.
tua qd faciat dextera tua. Hoc documẽto in/
ſinuans: qꝛ elemoſynã et ome opus miſcðię
dõ facimꝰ nõ venãdo laudes hoim: ᷣ ꝓpter
intẽtionẽ vitę ęternę:ꝗͥ ꝑ dexterã ſigniũcat:
facere admonemur. Qualiter q eſſet oꝛãdũ C
monuit vbi aut: Tu auũt cũ oꝛauerl intra ĩ
cubiculũ: id eſt habeto coꝛ qᷣetũ ⁊ ab omi tu/
multu extxerioꝛũ liberũ:et clauſo oſtio: id eſt
excluſa fantaſmatũ turba: oꝛa pfeʒ tuũ.Ec⸗
ce dictũ eſt qliter ſit oꝛandũ:addit etiã quid
ſit oꝛandũ:ita ſubiũgens: Sic aũt oꝛabitis: Mattb.s.
Pater noſter qᷣ es in celis ⁊c᷑. hęc oꝛatio c⸗⸗
pendioſis verbis: id eſt ſeptem petitionibꝰ
om̃s ſpecies oronis cõpꝛehendit:quibꝰ deũ
interpellamꝰ: aut ꝓ awetẽdis bonis: aut ꝓ
vitadis malis: aut ꝓ delẽdis cõmiſſis.haꝝæ
ſeptem petitionũ tres pᷣus poſitg ꝑtinentad
gtrternitatẽ: quattuoꝛ ſequẽtes ad vitę pᷣſent
neceſſitatẽ.Nã nomis dei ſanctiſicatio ⁊ ad
uentũ eius q̊ in claritate venturꝰẽ: ⁊ cõpleta
volũtate eiꝰ ſiẽ in cęlo ⁊ in terra:ſiue iuſtos ⁊
pctõꝛes:ſiue aĩazʒ ⁊ coꝛpꝰ:ſiue xpᷣm ⁊ eccliã in
telligamꝰ:q;uis ab hũili aduetu xpᷣi exoꝛdiũ
ſumant:tamen non niſi ſęculi terminatione
complebunt᷑: Et omnis tria i ęternũ mane·

Bancti luguſtini de tempoeꝛ

bunt. Reliqua autẽ quattuoꝛ ad hanc vitã
tempoꝛalẽ ptinere vident᷑:quia ⁊ panis quo
tidianus ⁊ ſpiritalis licet ſit ſempiternꝰ: ad

hoc tantũ tempuſ pꝑtinet inquãtũ miniſtra
animę quibuſdã ſignis ⁊ dictis vel ſcriptis:
1 ideo panis dicit᷑:quia laboꝛando ⁊ diſſerẽ/

do diſcit᷑: ⁊ ita quaſi mandendo glutit.Nũc
quoq; peccata dimittunt᷑ nobis ⁊ nos dimit
timꝰ alijs: quę ẽ inter quattuoꝛ ſecũda peti/

tio: ⁊ nũc temptatiões vitam noſtram infe/

ſtant: ⁊ ipſa liberatio a malo ad hanc vitam
ꝑtinet:quia dei iuſticia moꝛteʒ incurrimus:

vnde ipſius miſericoꝛdia liberandi ſumus.
AQuę cũ ita ſint:ipſaꝝ petitionũ verba dili/
gentiꝰ ꝑtractãda ſunt:vt intellecta ⁊ maioꝛẽ
generẽt coꝛdis affectũ:⁊ qð petit᷑ advelocio/

D rẽ ꝑducat᷑ effectũ.Dicamꝰ : Of nf:cui nõ ti
MWatthᷣ.s. moꝛe ſᷣ amoꝛe famulamur. Nõ hoc pplo poꝛi
dDictũ eſt vt patrẽ oꝛaret: ᷣ dñs inſinuatꝰ eſt

eis:cui nõ filiali obediebant amoꝛe:ſᷣ ſeruili

ſubijciebant᷑ timoꝛe. Admonent᷑ aũt h̊ vᷣbo
diuites ⁊ nobiles:cũ chꝛiſtiani facti fuerint:
q̃tenꝰ ſe nõ extollãt aduerſus pauꝑes⁊ igno
biles:qm̃ ſił dicuut Pr nr̃:qð vere ac pie di/⸗
cere nõ poſſũt niſi ſe frẽs eẽ cognoſcãt. hoc
noie et charitas excitat᷑: qꝛ filijs nihil chariꝰ
debet eſſe q; pater:⁊ ſupplex affec cũ hoĩes

dicũt Pf nr̃:⁊ ꝗdã impetrãdi pſᷣſumptio qð

petit᷑:cũ etiã ante petitionẽ tam magnũ do
nũ accepimꝰ: vt poſſimꝰ dicẽ Pr̃ nr̃. Quid
em̃ iã nõ det filijs petẽtibꝰ pat:qͥ iã hocipſũ
dedit vt eſſẽt filij? Poſtremo quãta cura ani
mum eius tangit qͥ dicit Pr nr̃:vt tantopfe
nõ ſit ĩidignꝰ. Utat᷑ & łs noui teſtamẽti vo⸗
ce: pplus nouꝰ ad ęternitatẽ vocatꝰ Pat᷑ nr̃.
QOꝛatio fraina eſt:nõ dicit: pr᷑ meꝰ tanqᷓ; pꝛo
ſe tm oꝛãs:ſed Pf nr̃:oẽs videlicet vna oꝛa/
tiõe cõplectẽs qͥ ſe in chꝛiſto frẽs eſſe cogno/
E ſcũt.Qui habitas in cęlis:id ẽ in his quoꝛũ
Nhil.ʒ. ↄuerſatio ẽ in cęlis. Et accõmodatiſſima eſt
iſta ſilitudo: vt tãtũ ſpiritalit diſtare credat
int iuſtũ ⁊ peccatoꝛẽ:quãtũ diſtat coꝛꝑaliter
Geſ.ʒ. int᷑ cęlũ ⁊ terrã. Peccatoꝛi em̃ dictũ eſt:Ter/
ra es ⁊ ĩ terrã ibis.Cuiꝰrei ſigniſicãdę gfa cũ
ad oꝛandũ ſtamꝰad oꝛientẽ vᷣtimur vnde cę/
lũ ſurgit:nõ ideo ꝙ ibi ſit deus tanqᷓ; cęteris
mũdi ꝑtibꝰ relictl:ſᷣ vt admoneat᷑ animꝰ ad
excellentioꝛẽ naturã ↄſurgere:id eſt ad deũ.
Mattð.o. Jq qͥd petendũ ſit:Attendamꝰ.Sanctiſicet
nomẽ tuũ.Qð non ſic petit᷑ qſi nõ ſit ſanctũ
dei nomẽ:ſᷣ vt ſanctũ habeat᷑ ab hoibꝰ:⁊ita

—

inoteſcat illis deꝰ vt exiſtiment aliqᷣd ſancti

nõ eſſe magis timeãt eũ offendẽ:qꝛ iuſtũ ẽ

nomẽ dei ſãctiſicare ⁊ deũ timere:de qͥ dicit᷑:
Dñs nomẽ illi.hic timoꝛ pᷣmo gradu ẽ inter Amos.⸗.
beatitudines:de qͥ dicit᷑: Initiũ ſapientię ti/ Ecei.i.
moꝛ dñi.Et alibi:TZimoꝛ dñi ſanctꝰ ꝑmanẽs Ns.is.
i ſęculũ ſęcli. Sequit᷑: Adueniat regnũ tuũ: Matth.s.
id eſt manifeſtẽmũdo.Sicut pᷣſens lux ab/
ſens ẽ cęcis:ita dei regnũ qᷓ;uis vbiq; ſit:de/
eſt tũ ignoꝛãtibus: Vel ita:vt tu in nobis:⁊
nos in te:te donãte regnemꝰ.eęc petitio ad

pietatẽ exinet: ꝗᷓ eſt ſecũdo gradu int beati/
tudines. Sic em pietas ẽ:q̃ beati ſũt mites. Matth.ʒ.

Petamꝰ vt veniat regnũ dei ĩ nos:id eſt mi/
teſcamus ⁊ nõ reſiſtam*.Sequit᷑: Fiat volũ/ SF

tas tua ſiẽ in cęlo ⁊ ĩ tra: id eſt ſic in angelis: Mattð.s.
ita in homibꝰ:⁊ ſicut in iuſtis:ita ⁊ in pctõꝛi/
bus:vel ita cõſentiat caro tuę voluntati: ſiẽ
ↄlſentit ſpũs.hheęc petitio ad ſciẽtiã ꝑtinet:ꝗᷓ
tertio gradu ẽ int᷑ beatitudines. Hã ſic ſcien
tia eſt:q̃ beati ſunt qͥ lugẽt.Oꝛemꝰvt fiat vo Matth.5.

lũtas dei ſiẽ in celo:ita ⁊ ĩ tra: id eſt vt cõſen⸗
tiat caro ſpũi:qꝛ nõ aliũde tantũ doloꝛẽ ha/
bet hũana miſeria:quãtũ inde ꝙ caro cõcu / Gat.s.
piſcit aduſus ſpm̃:et ſpũs aduůſus carnẽ:vt
cũ aplo exclamare cogamur: Infęlix ego hõ Bo.7.
qͥs me liberabit de coꝛpe huiꝰ moꝛtis? Seqᷣ᷑

quarta petitio: Panẽ nr̃m qtidianũ da nob
hodie. Põt ⁊ ſimplicit intelligi de coꝛꝑali ci⸗/
bo:⁊ ſpiritalit᷑ de pane diuinivbi.Si de coꝛ/

poꝛali agit᷑:nõ extẽdit petitionẽ ſuã ĩ longũ
iſte oꝛatoꝛ: ̊ ſᷣceptũ ſequit᷑ euangelicũ: vbi
dicit᷑: Holite cogitare de craſtino. Craſtin Mattð.s.

em̃ dies:ipſe cogitabit ſibi.Sic ⁊ beat'apls

monet:hHabẽtes victũ ⁊ tegumẽtũ:his con/ i. Timoth.s.

vl ipᷣm chꝛiſtũ intellige qͥ eſt ſuꝑſubſtãtialis
aieę panis:qꝛ omnẽ ſuꝑat ſubſtantiã:qͥ de ſe/
ipſo ait: Ego ſum panis viuus qͥ de celo de / Job. .
ſcẽdi: Vel ipſũ intellectũ vᷣbi diuini qͥ nobii
neceſſariꝰ eſt ad reſiciẽdas ruinas aię:donec
cognomiat᷑ hodie. heęc petitio ad foꝛtitudi/
nẽ ꝑtinet:ꝗᷓ quarto loco ponit᷑ aſcẽdẽtibꝰad

ſummã beatitudinẽ. Sic em̃ foꝛtitudo eſt:q̃

beati fiũt qͥ eſuriũt ⁊ ſitiũt iuſticiã. Oꝛandũ Matth.ð.
nobis ẽ vt det᷑ nobis iſte panis quotidianꝰ:
quo cõfoꝛtati ad illã perfectã ſaturitatẽ ve/
nire poſſimꝰ. Sequit᷑: Et dimitte nobis de/ GjHS
bita noſtra. Foꝛte peccauit in te aliquis: di/ Wattb..
mitte illi veniã a te petẽti:ne dum fratri ne⸗
gas miſericoꝛdiã:tibi daudas patris indul/
gentiã:dicente Jacob apoſtolo: Judicium Jscobi.a.

em̃ ſine miſericoꝛdia ei qui non fecit miſeri/

1

ebe⸗

Uuhs

otüi beuu
inſoopon
glei lie
Pininan 5
ſecen'ton
Cetatianp
eninniicin
ikinene
ſepanansho⸗
tͤnnpenſ
teinccdhe
naannosde
gufiscarch
ltueePenn
ſaoloeopon
cintcleg'e
pegnabrb
Dempvöind
dapeerconky
Secli⸗edl
Scapo
ſonequopact
elnonicögr
uulnesobt
baniironaß
ſiscoglroin
wbislbere
lolbes no⸗
Goptionisde
Ktindspern
1diochſenig

bgüßmmtne
nloinrrltdä
abtniin

Mstnin

naenun⸗
ſnicsͤlit
ntgenenaa
Kooruptioni
Nletipan
Engſan

nicdek

Cheisconi
Richogeß
tlnngne

gecitſtenn

8
1

lecniguos
Pugcrpo⸗
ncap'
lete⸗ he

dgtigi

dei d⸗

Pslrit
Sbigitde
wünobese
bahenthn
Amiben⸗

nits e

MoSitee

R iuni

ſinnge .

ntinpais
wnnit
tign
,Biſſien

mentferhe
Matth. 6. Segquit᷑: Sed libera nos a malo:nõ tantũ in

dcktacen
üdoee
egtrocib d
ene

iitati

ornaedet
imimng
jvecrpal
dSdecn
iſi
e 06

etbete

ſai ibisco⸗

uagnlii⸗

nfinl
müN

zwl

Ber. C. LXXXIII. In feſto

coꝛdiã. Petitio hęc refert᷑ ad conſiliũ: quod
quĩto loco ponit᷑ inter gradus beatitudinũ.

Mattð. 5y. Sic em̃ ↄſiliũ eſt: qͥ beati ſunt miſericoꝛdes.

Matth. . Dimittamꝰ ̊ debitoꝛibꝰ nf̃is debita ſua: et
ſic oꝛemꝰ vt dimittant᷑ nobis debita nr̃a: id
peccata nr̃a: ꝓpter ꝗ differimꝰab impetrãda

quit᷑: Et ne nos inducas in tẽptationẽ:id e

6

purgant medicina: qꝛ ſiẽ facin nocuit pxio:
ſic elemoſyna ꝗᷓ extra nos eſt ⁊ ꝑ coꝛpꝰ tamẽ
dat ꝓdeſſe debet ꝓxio. Flagicia vo cõgrue

medicinali mundant᷑ parſimonia:qꝛ ſic caro

lęta traxit ad culpam: ſic afflicta reducere de
bet ad veniã. Si qͥ vo ſunt qᷣbꝰ hęc medica/

poſſunt ꝓpter nimiã pauꝑtatẽ:aut ieiũnare

venia niſi eã acceleret fratrũ ruendde Aẽta nõ cõgruat: vt vel elemoſynã dare nõ

ne epatiaris nos induci ĩ tẽptationẽ. Aliud
em̃ temptari ſine quo nullꝰ ꝓbatus eſt iuſt?:
aliud in temptationẽ induci:id eſt a tempta
toꝛe induci. Hoc eſt ergo qð oꝛamus vt non

1. Cor. 10. ꝑmittat nos deus tẽptari ſupꝛa id qð poſſu/
mꝰ: ſ̊ faciat cũ tẽptatiõe ꝓuentũ vt poſſimꝰ

ſuſtinere. Petitio hęc ꝑtinet ad intellectũ:qͥᷣ
ſexto loco ponit᷑ ĩ numero beatitudinũ. Sic

MWatth. . em̃ intellectꝰ ẽ:qͥ beati ſũt mũdi coꝛde: id eſt

q purgatũ habẽt oculũ mẽtl terreno pulué.
ꝛemꝰ nõ induci ĩ tẽptationẽ:id eſt nõ hr̃e
duplex coꝛ: ſᷣ vnũ et ſimplex alpetere bonũ.

qð induci poſſumꝰ: vᷣ etiã ab illo in q̊ͥ inducti
ſ um: quo ꝑacto nihil reſtabit lugẽdũ. huic
petitioni cõgruit ſapiẽtia:ꝗ ſeptimũ int᷑ bea
titudines obtinet locũ. Maã ſic ſapiẽtia eſt:q̃
MWatth.5. beati ſüt paciſici: id eſt qͥ oꝛdinatis moꝛibus
ſuis cogũt oĩa ſeruire ſpuũi.Orandũ eſt itaq;
nobis vt libercmur a malo. Ipſa em̃ libera/
Ro.S. tio liberos nos facit: id eſt ſilios dei: vt ſpbũ
adoptionis clamemus: abba pater. Amen
aũt in his petitionibꝰ ſigniſicat indubitcãte
a dño cõferri qð petit᷑:ſi vltimę cõditiõis pe
hHl ctũ firmit᷑ tenea. Hęc tria remedioꝛũ gene
ra ſpiritalit cõmẽdauit nobis celeſtis medi/
4, cus: elemoſyna videlicer ⁊ ieiuniũ ⁊ ofohẽ:q
bus tanqᷓ; medicinalibꝰ antidotis poſſemꝰ
inueterata mala cufare:pſentanea pellere:⁊
ſeruãdo ſalutẽ futura cauere.Et cõgrue tria
ſunt genera curationis:ſic tria Bcedũt gene⸗
ra coꝛruptionis. Om̃e em̃ pctm aut fit in aia
ꝑ ↄſenſũ pꝛauę ſuggeſtiõis ad violandũ dei
templũ: aut ſit male vtẽdo coꝛꝑe ad ledẽdũ
ꝓximũ qð eſt facinoꝛoſũ:aut fit male vtẽdo
coꝛꝑe ad coꝛrũpendũ ſeipᷣm:qð ẽ flagicioſũ.
en em̃ licet ꝑ coꝛp fiãt:q̃lia ſũt homi/
cidia:rapinę: furta: nõ tũ coꝛpꝰ faciẽtis affi/⸗

1. Corj. 6. ciut vel Lcoꝛrupũt. De qᷣbꝰ dixit aplus: ODme

peccatũ quodcũq; fecerit hõ extra coꝛpus ẽ.
Flagicia vo ⁊ ꝑ coꝛpꝰ fiũt: ⁊ coꝛpꝰafficiũt et
inficiũt. De dbꝰ dicit apłus: Qui aũt foꝛni/
caf in coꝛpꝰ ſuũ peccat. AMerito facinoꝛa ꝗᷓ 4

extra copus ſüt: deinol vna kanch exrtentori .

ꝓpter ſtomachi imbecillitatẽ:habent tertiũ

gen⸗ medicinę a quo ſe excuſare nõ poterit:

niſi qͥ moꝛbos aĩię ſuę ſanare cõtẽpſerit.hoc
5̊ medicamẽto qð nulli ſane mẽti deeſſe pot
ſtudioſe ⁊ pie frequẽtemꝰ:iplẽtes illud apli /
cũ pᷣceptũ: Sine intermiſſiõe oꝛate. hoc em̃
antidotũ ita omibꝰ moꝛbis occurrit: vt aſſi/
duatũ moꝛbos oẽs depellat:et oĩa coꝛrupta

integritati reſtituat:pᷣſtante dño noſtro ieſu
chꝛiſto:cui eſt honoꝛ ⁊ gloꝛia i in ſe Leuls ſ⸗ cculo

rum: A en.

¶ Itẽ in eadẽ vigilia aliug ſermo de

eodẽ qui habet᷑ in libꝛo Quinqua-
inta homeliarũ.xlij.

ſcriptũ eſt iñ euagelio pᷣm Jo/
hanne: Si diligit me madata m̃ea
ſeruate: aue habetur in expoſitione
doctoꝛis 3 bidem.

n feſto Pentecoſtes:de miſſiõe
ſouſſancti: Sermo 1

Anctitati veſtręe chariſſimi votoꝝ iã
nora debet eſſe feſtiuitas.Quid em̃
Qqua ratiõe curemus: ex ipſa annua
cele
iterũ reuoluit᷑ trãſacta ſolẽnitas: doctioꝛes
efficimur dũ eã ſepius celebꝛamꝰ. Penteco⸗
ſten agamꝰ hodie:hoc eſt quinquageſimũ
diẽ a reſurrectiõe dñica:nõ ꝙ hac die ſic ple/

entecoſtes: G er. I.

1. Theſſat. S.

Item in eagẽ vigilia: Hom elia de
eõ ꝗað!

E 95. 14.

Sermo

C. LXXXIII

2

bzitate cõdiſcimꝰ. Hã cũ in veſtigia ſuas

riq; putant: ad cęlos ſaluatoꝛ aſcẽderit. Hmä⸗

poſt reſurrectionẽ cũ aplis cõuerſatꝰ: q̃dra/
geſima die ad dei patriſ dexterã remeauit:ſi
cut lucas euãgeliſta ait: Quibꝰetiã exhibuit
ſeipim viuũ pꝰ paſſionẽ ſuã: ꝑ dies qdragita

aparens eis. Quadraginta 86 tempoꝝ curri
culo cõuerſationẽ ſuã diſcipulis ſuis ſalua/

toꝛ exhibuit: ſcʒ vt tanto numero reſurrecti/⸗

onis eius gratia letaremur: quanto ⁊ paſſi/

onis eius iniurias fleueramus:totidẽq; tem
poꝛum ſpatio eo reſiceremur pᷣſente: quo ie-

iunauimus abſente. Mõ igit᷑ hodie chꝛiſtus

aſcendit ad cęlũ:ſed chꝛiſti ſpiritus deſcẽdit

Ber.C.LxXXIIII. In feſto Pentecoſtes: Ger. II.

Job.c. de celo:ſicut ipſe dũs ꝓmittens ait:Cũ aũt
aſcẽdero ad patrẽ: mittã vobis ꝑaclitũ ſpm̃

B veritatis:⁊ ipſe vos docebit omĩa.Mnagna

plane gra: duplex gaudiũ:qð abeuntẽ chꝛi⸗
ſtũ nõ amiſimꝰ:et venientẽ ſom̃ poſſidemꝰ.
Nã illũ retinemꝰ fidei merito:hũc ſanctiſica

tionis acceſſu.Cũ abiero inqͥt ad patrẽ: mit

tã vobis ꝑaclitũ. Credimꝰ em̃ ad patrẽ per-
ueniſſe filiũ: cũ videmꝰ ad aplos deſcẽdiſſe
ꝑaclitũ. Credimꝰnãq; eũ regnare ĩ cęlis:quẽ
cernimꝰ munera ſancta donare ĩ terris:ſicut
Nõ.s. ſcriptũ ẽ ꝑ ꝓphetã:Aſcẽdens in altũ capti/
uam duxit captiuitatẽ:dedit dona homibꝰ.
AUVliuctoꝛ vtiq; munerat᷑: victoꝛ dona largit᷑.
Vnde ⁊ ſaluatoꝛvictoꝛ diaboli:cũ poſt triũ/
phũ diſcipulos qͥs liberauit a captiuitate:
etiã bñdictione ditauit. Liberauit aũt nos

cũ ad reſurgendũ ꝑ ſeipᷣm tartara nobis ape

ruit:ditauit nos cũ ad regnandũ ꝑ ꝑadlituʒ

nobis cęleſtia reſerauit. Quibuſdam em̃ qᷓſi

ꝓfectuũ gradibꝰtũc de moꝛte ad vitã didici
mus remeare:mõ autẽ de terris ad cęlos do
Joh.iꝗ. cemur aſcẽdere: ſiẽ ſcriptũ eſt: Ipſe vos do⸗

Ccebit oia.Quid docet ſpũſſanctus? Vtiq; B

nouit docere qð ſanctũ eſt.Quid docet nos
poaclit*: Illud vtiq; docet qð dicit ſaluatoꝛ:
Job.i6. Multa habeo vobis dicere:ſed nõ poteſtis
poꝛtare mõ:Cum venerit ille ſpũs veritatis
ipſe vos docebit oĩa. Bonꝰ itaq; magiſter ẽ

paclitꝰ:qꝛ dicit ꝗ̊ chꝛiſtus dicenda ſeruauit.

Hoc em̃ docet ſpũſſanctuſ:qð dñs docendũ
hfre ſe dixit. Bonꝰ plane magiſter ẽ qui ſᷣce/
ptoꝛũ executoꝛ ẽ ſaluatoꝛis. MNeceſſe eſt igit᷑
vt vniꝰ ſit ſubſtãtię natura cũ chꝛiſto:quem
videmꝰ vniꝰ cũ chꝛiſto eſſe doctrinę.Et ideo
chariſſimi mũdemꝰ nos ab omĩ inqͥnamẽto
carnis:vt ſpm̃ſanctũ ꝓmereri ⁊ acciꝑe poſſi
mus.Si hũc mundũ relinquimꝰ:nos ſimilẽ
ꝑaclitũ ſicut apli:id eſt ſom veritatis quem
Bo.2. mittet nobis pf accipiemꝰ:QAm̃ nõ ẽ ꝑſona/
rũ acceptio apud deũ patrẽ:ſᷣ ꝓmiſſa apło/
rfũ nobis ꝓfſiciũt: ſi oꝑa ⁊ deſideria et actus
Põ.i8. gerimꝰ qͥs apli fecerunt.Si vᷣo legẽ dñi ĩima
culatã ⁊ cõuertentẽ aias implendo mãdata
eius ꝑficiamꝰ: noſmetipſos hęredes dñi et

coheredes chꝛiſti ad hęreditatẽ ſempiternã

7 ad cõmoꝛationẽ angeloꝝ cũ gratia chꝛiſti
cõmittimus:qð ipſe pᷣſtare dignet᷑:quiviuit
⁊ regnat in ſecula ſęculoꝝ:Amẽ.

Sermo In eodem feſto:de miſſione ſpiri/
C.LXXXIIII tuſſancti: Serno II De

Nceſſurꝰ e mũdo iſto er aſcẽſurus in A Aducuͦn
celũ dñs nr̃ atq; ſaluatoꝛ frẽs chariſ/ ſi tee
ſimi: ꝓmiſit aplis ſuis ꝙ ſom̃ſanctũ Nun i.
ad eos mitteret qñ ad deũ patrẽ ipᷣe remeaſ/ mlleſie
ſet.Sic em̃ vt nũc audiſtis ad diſcipulos ſu/ ile
os locutꝰẽ dicẽs: Cum auũt venerit paclitus Job.. le ſi
auẽ ego mittã vobis ſpm̃ veritatis qͥ a pf̃e D ninnen
ꝓcedit:ille teſtimoniũ ꝑhibebit deme. Im/ giliein
pleta eſt chariſſimi frẽs ꝓmiſſio ſaluatoꝛis. i in
Aſcẽdit dñs ieſus chꝛiſtꝰ:deſcendit ſpũſſan/ i e⸗
ctus: Supeſt vt vtrũq; h̊ impleat᷑ in vobis: Angi⸗
id eſt v habeatis ſpm̃ſanctũ qui deſcẽdit: ſenilli
⁊ ꝑ bonã vitã chꝛiſtũ ſequamiĩ qͥ aſcẽdit. DOi ſbrnoh
ſit &̊ nobis ſaluatoꝛ ſpmſanctũ:ſicut diſcibu ntns bt
lis ſuis ipſe ꝓmiſit dicẽs: Expedit vobis vt (nlgt
ego vadã.Si em̃ nõ abiero:paclit'nõ veniet Joð i.. ptpennnül /
ad vos:Si aũtabiero:mittã eũ ad voſ.Q ðd B chmothe
dixit mittã eum:ne foꝛte aliquis veſtrũ cogi Gltottons
tet ꝙ quaſi de inferioꝛe dixerit mittã: vel ſicẽ ſtuumiel
heęretici dicũt: ꝙ ſpũſſanctꝰ quaſi ſubiectus ſnsnegain
ac ſeruiens deo:pareat imperãti. Abſit avo (pſeplün
bis iſta ſuſpitio. In trinitate em̃ nõ minus lcibüanisd
aliquid aut maius: qꝛ ſi in deo aliqd minus Wons:
dicit᷑:imꝑfecta diuinitas accuſat᷑. Vnde ob/ Vppecnliani
ſecro vos frẽs chariſſimi: vt ſide itegra vnũ (Gllerbemit
deũ in trinitate:⁊ trinitatẽ in vnitate creda/ lt iteantod
tis: ne pedes veſtroꝛum ſenſuũ daudicent: laigfesen
aut oculi parũ videant:aut manus aridę ſi- tsdalsinſt
ant. Omnis em̃ qui fidẽ catholicã nõ bñ ſe- ſentiernie
quit᷑:pedes debiles habet.Qui veritatis lu 6pſiſena
cem nõ videt:oculoꝛũ caliginem patit᷑.Qui iſntir⸗
miſericoꝛdię fructũ nõ habet: manuũ aridi/ llſteſeſiͤ
tate ſiccat᷑. Id & agite: id elaboꝛate: ne alid (lid
membꝛoꝝ veſtroꝝ poꝛtio hac debilitate vi/ then ſnriſtnt⸗
tietur: ne aut gula in vos hoꝛreat:aut aua/ üöſotedh
ricia diſpliceat:aut inſidelitas langueat: vt lielidehi
emundati penitus ac puriſicati: habitaculũ . –
dei efficiamini: et ſpu ſſanctq deſcendife in euand
aplos hodie legit᷑:i vobis ſemꝑ eſſe dignet: guͤgeu
ſſtante domio noſtro ieſu chꝛiſto: qui viuit ugb
et regnat in ſecula ſęculoꝛum: Amen. nnn
Itẽ ĩ eodẽ feſto:de eo qð ſcriptũ ẽ ucdlinn
in euagelio 'm Johannęe: Si qs di Job4. iüidmnin
ligit me ſermone meũ ſeruabit ⁊c..,., u Deitzft
habet ĩ expoſitiõe doctoꝛis Ibidẽ. aeimnin
eria ſecũda Dentecoſtes demiſ/ Sermo aſetche
ſioue ſpirituſſancti: Sermo I C.XXXV Moſvon
ſt illã ſingularẽ inſignẽq; victoꝛiã Mkümniſ
q̃ public ppugnatoꝛ mũdo ⁊ miliita unteline
uit ⁊ vicit:poſtq; fragilitatẽ cõditio⸗ unonorin
js nf̃e non ſolũ de inferis eruit: ſ̃ etiã in re. RN
ghi ſui excelſa ſubuexit:in bac die iuxta vᷣbũ iine
Nenin
uinet

R

rtiinin
Munnfiz

S=

☛n

nogſie

Adleplte⸗

Ber.O.Lxxxv. Feria ſcdᷣa pentecoſtes:E

Joh. 14.

Nenenmgiin N

nlioſiunns
nhei nwebie
iggidti

agd expectationẽ tanti muneris ſparata:illũ

ninden.

Ehetirchon

Nrclrtörene ke

nieüih
griseſriog
nini⸗ paſe
1 an abies
rin. Abterd
Mecind nuns
deotatginns
clli. Vutecb⸗
Ntüteirgeni
n mieuegetn

nlöchuden

4mmnusenceß⸗

bolciröbe.

Qlirananela

Gnunninnil
Pbonteheli
haedebllaten
herezuautas
nolanghen,

anebabiandd

auſen
mytlenge.
gaborurui
1An.

iutiſir
ii in
ceeun

4
C

QLucf. 12.

Deut. 4.

dabit vobis. Aliũ vtiq; nõ minoꝛẽ:aliũ ꝑa/

Da pfe mittẽdꝰ.QQuãta ⁊ q; ineffabilis pietas

E pleau vobiſcũ ſit in ęternũ. Affuit & in hac

opꝑatiõis:ſᷣ ꝑ ipſã pᷣſentiã maieſtatis:atq; in

Jã quidẽ chꝛiſtũ ꝑ vniuerſa poterãt pſᷣdicare
ſᷣ adhuc ꝓ chꝛiſto vſq; ad moꝛtẽ certare non
poterãt: vſq;adeo vt nullũ ex diſcipulis co-
ronauerit palma martyꝛij ante aduẽtũ ſpũſ⸗
ſancti. Pꝛęterea iã receſſerat ex oculis eoꝛũ
dñs ieſus qͥ eos ſᷣdicatione viſibili os ad os
loquẽs coꝛroboꝛabat: ⁊ virtutũ miraculis ĩ/

niſſet: verũ deũ eẽ cognoſceret.Et aliũ indt ſtruebat:⁊ dũ cũ eo erãt:facile credebãt ꝗᷓ vi
debãt. Fides adiuuabat᷑ aſpectibꝰ:pᷣſentibꝰ

ꝑaclitũ: Aaieſtatis intellige ſociũ:quẽ ma⸗ H
ieſtati ꝓſpicis cõparatũ. Et ego rogabo in / ↄfirmabat᷑ opꝑibꝰ:ſigniſ ac vtutibꝰpaſceberk.
qͥt patrẽ:⁊ aliũ ꝑaclitũ dabit vobiſ. bene Voſtq; vo dñjs ieſus ſublatꝰ ex oculis eoꝛũ Acti.ii⸗
ſub titulo ꝓmiſſionis:diſtinctionẽ applicuit receſſit in cęlũ:nõ ſufficiebãt atronite ac tre
trinitatis. Pat᷑ eſt qͥ indicat᷑ rogãdus: filius pide eoꝝmentes:non ſufficiebant vt dignũ
eſt qͥ intelligit᷑ rogaturꝰ:ſpũſſãctꝰ qͥ ꝓmitti erat celeſtia ⁊ ęterna cogitare: nec ualebãt
adhuc poꝛtare anguſta eoꝝ pectoꝛa diuino⸗
rũ ſenſuũ magnitudinẽ vt poſſent intelliggs
chꝛiſtũ: quõ erat verbũ deꝰ apud deũ: ſic eis Job.i.
ipe dñs adhuc ĩ coꝛpe cõſtitutꝰ euideni inſi/
nuat dicẽs: Multa habeo vobis dicere: ſed gos. 16.
nõ poteſtia ea poꝛtare modo:cũ aũt venerit
iterũ hũanis diuina miſcent᷑: id eſt vicanus ſpũs viitatis ipſevos docebit omnẽ vᷣitatẽ.
redẽptoꝛis: vt bñficia ꝗᷓ ſaluato: dñs incho · Tides ꝙ poſt diſceſſionẽ adoꝛandę ſũmęq;
auit: peculiari ſpũſſancti virtute cõſũmet: et virtutis diſcipuloꝝ pectoꝛa dilatata ſũt: ad
qð ille redemit:iſte ſanctiſicet: qð ille acqᷣſi ſuſtinẽdã magnirudinẽ diuim lumis:⁊ inteil
uit: iſte cuſtodiat: ac ſic vnitas deitatis per ligentiã vitatis? Deꝰ itaq; ẽ qͥ põt poſt mu/
vnitatẽ gre ac muneris apꝛobat᷑:vt ſpũſſan niſicenti ſuã accumulare gratiã: augere ſa⸗/
ctus deus in ſuba vnꝰ: in ꝑſona aliꝰ: ęquali piẽtiã: ↄfirmare cõſtantiã. Videamꝰ añ vi/E
miſeratiõe vnicꝰ:ęquali reuerẽtia ſit colẽdꝰ**G ſitationẽ cęleſil cõſolatoꝛis:quãtũ eiſ de ma
Ergo ſpũſſanctꝰ i hac die ad ſꝑata ſibi aplo gnanimitate: quãtũ de ꝑfectõe defuerit. HlG·
rũ ſuoꝝ tẽpla: velut imber ſanctiſicatiõis i pmũ cũ eũ ſupᷣG tumẽtia maris doꝛſa vidiſſẽt Mattb.i4.
lapſus eſt: Mõ iã viſitatoꝛ ſubitꝰ:ſᷣ ꝑpetuus ſubſtratis fluctibus ambulantẽ: et cum aq̃/
cõſolatoꝛ: ⁊ cohabitatoꝛ ęternꝰ. Na ſicut de rum iter inſtabile ſp diuinis ſolidaret vnda
ſemetipᷣo aplis ſuis dixerat: Ecce ego vobiſl- famula veſtigſjs: turbati ſũt dicẽtes: Fan/
cũ ſũ oibꝰ diebꝰ vſq; ad cõſũmationẽ ſęculi: taſma eſt:⁊ ̊ timoꝛe clamauernut.Poſt in-
ita etiã de ſpũſancto:ꝑaclitũ inqᷣt dabitvob fuſionẽ vo ſpũſſãcti iã nõ dicũt qꝛ fantaſfma
eſt:ſ in pᷣncipio erat verbũ:⁊ bũ erat apud vob.i.
Deũ:⁊ deꝰ erat vbũ. Et iterũ: Erat inqͥt lux
vera:ꝗ illumiat omnẽ hoiem venientẽ i hũc
mũdũ.Et apfus dicit: Quia ipſe ẽ ante oẽs cołi.
⁊ oĩa ꝑ ipſũ cõſtãt. Vnꝰ aũt ex diſciplis po
tius oꝛbiſ impleret᷑: ⁊ apꝛopinquãtes ad eo- mas nõdũ hui⸗ muner bñdictiõe ditatꝰ: cũ
rũ doctrinã dei flerẽt capa ces atq; ꝑticipes. in coꝛꝑe iã gloꝛiflcato:in coꝛꝑe iã cęleſti ꝑ car
Sedit &̊ ſuꝑ ſingłos q̃ſi ignis: de qͥ ſaluatoꝛ nis vulnera deũ ꝗreret:⁊ ad credendã incoꝛ/
nf̃ teſtatur: Ignẽ veni mittere in rerrã.De q̊ ruptibilẽ diuinitatẽ fixuris clauoꝛũ ⁊ cicatri
dictũ eſt: DPeꝰ nr̃ ignis cõſumẽs ẽ. Ipſe ita cũ teſtimonijs indigeret: MNiſi videro inqᷣt ĩ Joh.ꝛ0.
apłos ſuos viuę luci fonte ꝑfudit:vt ipi poſt manibꝰ eiꝰ fixurã clauoꝝ:⁊ mittã manũ meã
modũ vniuſũ mũdũ tãq; duodeci ſolis radij iĩlatꝰ eiꝰ:nõ credã.Aliꝰvo iã ſanctiſpũs eru/
ac totidẽ lãpades vᷣitatis illuminẽt: ⁊ inebꝛi ditiõe repletꝰ:conſidẽter exclamat:Qð erat · Joh.I.
ati nouo vino repleãt atq; irrigẽt ſitiẽtia coꝛ ab initio: qð audiuimꝰ:qð vidimus oculis
da pploꝝ. Indramꝰ B; loco poſt reſurrectionẽ noſtris: quod ꝑſpeximus: et manus noſtrę
vł aſcẽſionẽ dñi:qͥd adhuc adijci poſſit aplo⸗ palpauerunt:de verbo vitę:et annũciamus
rũ ꝑfectioni ꝑ ꝑticipationẽ ſpũſſancti. Erat vobis vitã ęternã:quę erat apud patrem:et
quidẽ in eis fides: ᷣ ſiducię cõſtãtia deerat. axaruit nobis.Et iteꝝ alio loco paulꝰapls

ſuũ ſanctũſpm̃ donauit:de quo iã aplis ſuiſ
dixerat:Et ego rogabo patrẽ: ⁊ aliũ ꝑaclitũ

clitũ:id eſt ſilis glię vel naturę eiuſdẽq; ſub/
ſtantię:vt diſcipuloꝝ ſides veridica ſpõſiõe

quẽ ſibi a dño in locũ dei ꝓmiſſũ eſſe memi/

redẽptoꝛis? Hominẽ poꝛtauit ad cęlũ:⁊ deũ
miſit ad terras. Quãta eſt auctoꝛi cura pꝛo
inſtauratiõe facturę ſuę? Ecce iterũ noua de
ſuꝑnis medicina mittit᷑: ecce iterũ infirmos
ſuos ꝑ ſeipſã maieſtaſ viſitare dignat᷑.Ecce

le fidelibꝰ ſuis nõ iã ꝑ gratiã viſitatiõis et

vaſa nõ iã odoꝛ balſami:b ipa ſuba ſacri de/
fluxit vnguẽti:ex cuiꝰ fragrãtia latitudo to/

7

Bancti Aluguſtini de tempoꝛe N

i hoc itaq; muſtd ſpiritales aię inebꝛiatę: et

penitus cõmutatę:abſtinẽtiã delitijs: vigi⸗

pleamur iocũdis pᷣcioſiſq; odoꝛibꝰ caſtitat:
ſidei ⁊ cõpũctiõis incẽſo:balſamo beniuolẽ/

zmate
der ntnign
. „ ſzg. . 2 ſiglent⸗
2. orl. 5. tante maich Et eaplerat Alarnn: Käucls lias dulcibi ſomnis: pauptatẽ diuitiis ane ntun⸗
rpteſtat᷑: Et ſi cognouimrm carnẽ xpᷣm: ponũt.Arduũ ↄtra vitia laboꝛẽ iocſidiſſimãũ rgzgtod
G ß nũc iã nõ nouimꝰ. Beatꝰ petrꝰ dñi paſſise cõputant voluptatẽ. DLulceſcũt eis vilia: frnt
iã ꝓxima:nõdũ diuina ꝑacliti inſpiratõe fůũ ꝗpᷣus fuerãt pᷣcioſa vileſcũt. DNiligũt inimi⸗ gauſnen
Matth.⁊6. datus:nolẽs a ſe chꝛiſtũ coꝛpalier ſepari:in cos ſuos:⁊ bñfaciüũt his qͥ ſe oderũt:nõ con/ uulun
traditoꝛẽ ⁊ gladiaroꝛes gladiũ ſtrigit: ⁊ vim uicunt᷑ indignãtibꝰ: nõ irtitant ĩ opꝛobꝛijs: n ſicii
eſnmarepllenda. Seeran autẽ plenꝰ nõ frangunt᷑ in iniurijs: pꝛſus hoꝝ nihil ſen Gnn
ſpũſancto: iã nõ in tra chꝛiſtũ reqrit: ſᷣ apꝑto tiũt ppter feruoꝛẽ ſpũſſancti:⁊ ꝓpter ęternã g, (pdendie
clo viit gloua veiꝛnec ia ve vindicra cogi retributiõʒ. Hoc ſyintali mero calebar mar⸗ nifrenen
Acnl.7. Pß. ed ſecutoꝛibſuis exoꝛat ⁊ ſupplicat: tyꝛes: qu abijciẽtes ⁊ poſt ſe iactãtes oiaſe⸗ I gm
Pnene ſtarussilie b pe. Unte aduentů culi biandimẽta: ibãr ad paſſiöes: obliuiſe55 Mhen
Wattb. 26, 2 ancti ſo ipſo crucis dñicę tꝑe: alij ex tes facultates ⁊ affectiões:pfimonia ac ma/ in
diſcipulis effugant᷑:alij vniꝰ ancillę voce ter trimonia ſua:⁊ vincẽtes armatã ↄtra ſe par/ 4 Mec
rent᷑: ⁊ metu coꝛda trepida penetrãte: dim uuloꝝ pignoꝝ fletib pietatẽ: vociferãtes qᷣ ſtullintin
ſuü negare cogunt᷑:poſt illuſtrationẽ vo ſpi dem parẽtes:puluerẽ mittẽtes ĩ capita ſua: nunta; Nl
Aar rituſſancti æ coſirmationẽ: cuſtodijs exeruci z matres facies ſuas auulſis crinibdilacerã all ct
Act.5· ati:verberibꝰ afflicti:ibant gaudẽtes:qꝛ di / tes.Sed illi hęc oĩa tanqᷓ; ebꝛij nõ videbãt: lektölutt
gni eſſent ꝓ chꝛiſti nomie ↄtumelis pati.Et nec cosſcebant ſuos:qꝛ infuſo ſcoꝛdijs ſuis Nuteguunit
Mattb.26. qui ante negauerãt cũ iuramẽto: qꝛ nõ noui ſpũſancto ad doloꝛes: ad ſupplicia tanq; ad thnlic
mus holĩem iſtũ: nũc ꝓpt᷑ eũ in ſuplicijs gio cõſolatiões ⁊ ad ſmia feſtinabãt. Itaq; an⸗/ J n Nbciſi
riant᷑:æ oꝑante in ſe ſpũſancto:parũ putant niuerſariũ quidẽ diẽ celebꝛamꝰ de aduentu mn paltee
eſſe q ꝓ chꝛiſti amoꝛe patiunt᷑. Et qui ante ſpuũſſancti: ſed nos ita agamus: vt quotidie inmnhül
verhis deterrebant᷑: nũc pęnis ⁊ cruciatibuſ eũ ad nos caſtis oꝑibꝰ caſtis pectoꝛibꝰ inui ndtbie
roboꝛant᷑:⁊ chꝛiſtũ dñũm nõ ia vocibꝰſ̊j moꝛi temꝰ. Ita em̃ puri atq; purgati ſenſibꝰ ? co⸗ Dnit) nntpeneian
bus cõſitent᷑:ac dilectiõis magnitudinẽ: ſan gitatiõibꝰ eſſe debem: ita nos opꝛotetoꝛi izuſt
guinis effuſiõe teſtant᷑: Et int bęc calefacti ? coꝛdi adhibere cuſtodiã: vt nos dignos eiꝰ Mr ieſaiii
Bo. S. accenſi mero dñicę charitatis exclamãt: Hõ viſitatiõe ⁊ illumiatõe faciamꝰ: æ videamur MWEl
8 ſunt cõdignę paſſiones huiꝰ tuis ad futurã liberi eſſe ab omni imundicia cogitationũ: ſhönirbe
gloꝛia ꝗ reuelabit᷑ ĩ nob.Ergo beati apli illo qꝛ vt dixi: Peruerſę cogitatiões ſeparant 4 Saß. 1. Nnoei
Aucj.12. ſidei igne feruẽtes: de à ipſe dñjs dicit: Ignẽ deo.Studeamꝰ liberi eſſe ab omni obtrecta uig iegdnte
geni mittere in terrã: ⁊ qͥd volo niſi vt accen tione omniq; malitia:qꝛ in maliuolã animã ickni
. at: ab impia multitudine putabant᷑ ebꝛij ⁊ nõ ingredit᷑ ſapiẽtia: nec habitat in coꝛpo ſen gicnin
Acij.ꝛ. muſto pleni.Et dicebãt ad inuicẽ: qꝛ muſto ſubdito peccatl.Per irã ac ſuꝑbiã:aię negli/ Nin motclias
pleni ſunt iſti. At vo nouo viuo repleti erãt gentiũ:ſpũſſancti cuſtodia ? ꝓtectõe nudã⸗ iilin
Wares qꝛ ſpũſancto iã fuerãt innouati:⁊ aparebat tur. Non ꝑ hmõi paſſiões cõtriſtemꝰſpm̃/ Pſftan Pi
