re ꝓdi foꝛas. homo em̃ peſſimę cõſuetudi/.
nis iam putet:merito ibi chꝛiſtus clamauit.
Nec ſolũ clamauit: ſed magna voce clama/
uit. Ad xpᷣi em̃ clamoꝛẽ etiã tales licʒ moꝛ⸗/
tui:licʒ ſepulti:licʒ ꝑutẽtes:reſurgẽt tamẽ ⁊
ipſi. De nullo em̃ iacente deſperandũ ẽ ſub

tali ſuſcitatoꝛe.
N¶ Setribus moꝛtuis quos domi/
nus ſuſcitauit· Sermo XIIII

Iracula dñi noſtri ⁊ ſaluatoꝛis chꝛi⸗
ſti ieſu:om̃s quidẽ audientes ⁊ cre/
dentes mouẽt: ſed alios atq; alios

7

plangebat᷑: illoꝛũ moꝛs inuiſibilis nec quę/

rebat᷑ nec videbat᷑. Queſiuit ille qͥ nouerat

moꝛtuos: ille ſolus nouerat moꝛtuos: qui
poterat facere viuos. Hiſi em̃ ad moꝛtuos
ſuſcitãdos veniſſet: nõ aplus diceret: Sur / Epb. 5.
ge qui doꝛmis:exurge a moꝛtuis et illumia/
bit te chꝛiſtꝰ. Doꝛmientẽ audis cũ dicẽ:Sur/

ge qui doꝛmis. Sed moꝛtuũ intellige: cum

audis: Exurge a moꝛtuiſ. Dicti ſũt ſepe doꝛ
miẽetes ⁊ moꝛtuiviſibiliter.Et plane om̃s:ei

qui põt excitare doꝛmiunt. Moꝛtuꝰ em̃ tibi

moꝛtuus eſt: qui quãtũlibet pulſes:quãtũ⸗
libet vellices:quãtũlibet lanieſ:nõ exꝑgilſci
tur. Chꝛiſto aũt ille doꝛmiebat: cui dictũ ẽ:
Surge:⁊ cõtinuo ſurrexit.Nemo tam facile
excitat in lecto: qᷓ; facile chꝛiſtus ĩ ſepulcro.
Tres aũt moꝛtuos inuenimꝰa dño ſuſcita/
tos viſibiliter:milia inuiſibilit. Quot autẽ
moꝛtuos viſibiles ſuſcitauerit: quis nouit?⸗
Non em̃ oĩa ꝗᷣ fecit ſcripta ſunt. Johãnes h̊
dixit: Alta alia fecit ieſus: ꝗ̃ᷓ ſi ſᷣta eẽnt: JSoh.⁊i.

arbitroꝛ tamẽ totũ mundũ nõ poſſe libꝛos

capere. Multi & ſunt alibi ſine dubio ſuſci:
tati:foꝛtaſſe ſuſcitati: ſed nõ tres fruſtra cõ/
memoꝛati. Dñs em̃ noſter ieſus chꝛiſtꝰ ea ꝗᷓ
faciebat coꝛpoꝛalit᷑:etiam ſpiritalit᷑ volebat
intelligi. Neq; em̃ tantũ miracula ꝓpter mi
racula faciebat: vt illa quę faciebat mira
eſſent vidẽtibus:vera eſſent intelligentibꝰ:
Quẽadmodũ qͥ videt litteras ĩ codice opti/
me ſcripto ⁊ non nouit legere:laudat quidẽ
antiquarij manũ:admirãs apicũ pulchꝛitu⸗/

vctbicnd Aliter ⁊ qiter. Quidã cũ coꝛpoꝛalia eius mi / inẽ:ſᷣ qd ſibi velint:qͥd indicent illi apices
elicn. nn racula ſtupẽtes: maioꝛa intueri nõ noꝛunt. neſcit: ⁊ eſt oculis laudatoꝛ: mẽte nõ cogni/
eſggtirtin AQuidã vo ea ꝗᷓ geſta audiunt in coꝛpoꝛibꝰ: toꝛ.Alius aũt ⁊ laudat artiſiciũ: et capit in/
tendatir niiüc ampliꝰ i animis mirant᷑. Dicit ipe dñs: tellectũ: ille vtiq; qui nõ ſolũ videre qð cõ⸗
inee Dob. . Sicut em̃ pr̃ ſuſcitat moꝛtuos ⁊ vi mune eſt omibꝰ põt: ſᷣ etiã legere qð nõ di/
Eſneautc uificat: ſ ic 2 filius q Uos vult viuifi dicit nõ põt.Ita qui viderũt chꝛiſti miracu
RZ cat. Hõ vtiq; alios ſilius: alios pr: eoſdẽᷓ la ⁊ nõ intellexerũt qͥd ſibi vellẽt: ⁊ qĩ intel-
ntu,li pater ⁊ filiꝰ:qꝛ oĩa pat᷑ ꝑ filiũ. Nemo ̊ dubi ligẽtibus quodãmodo inuenirẽt:mirati ſũt
iheten tet qͥ chꝛiſtianꝰẽ: etiã nũc moꝛtuos ſuſcita- tantũ qꝛ facta ſunt. Alij vo ⁊ facta mirati ⁊
Alria ri. Sed oĩs hõ habet oculos:quibus videri intellecta aſſecuti. Tales nos in ſchola xpᷣi
ichen mnsd põt moꝛtuꝰreſurgẽs. Ita reſurrexit fili⸗-puiꝰ eſſe debemꝰ. Qui em̃ dicit chꝛiſtũ ꝓpterea
u n viduę:qui mõ ex euãgelio recitatꝰẽ. Vnde tantũ feciſſe miracula:vt nõ eſſent niſi mira
ul aũt videaãt hoĩes reſurgere moꝛtuos in coꝛ cula: põt illũ etiã dicere neſcire ꝙ nõ eẽt tẽ⸗
u de:nõ om̃s habent:niſi qui iã reſurrexerũti pus pomoꝝ qñ ficus ꝗſiuit in arboꝛe.Non
n en coꝛde. Ampli⸗ eſt reſuſcitare ſemꝑ victurü: em erat illiꝰ pomi tempꝰ:ſicut euãgeliſta te/ Mattb.ar.
tpiiſt Ludj.7. q; ſuſcitare iteruʒ moꝛiturũ. De iuuene illo ſtat᷑: ⁊ tñ eſuriẽs poma ꝗſiuit ĩ arboꝛe.Chꝛi/
luni u reſuſcitato: gauiſa eſt mater vidua: de ho- ſꝑłꝑ neſciebat qð ruſticꝰ ſciebat? Qð nouerat
ennch nu minibꝰiĩ ſpũ quotidie ſuſcitatis: gaudet ma arboꝛis cultoꝛ: nõ nouerat arboꝛis creatoꝛ?:
iätunc Pn ter eccłia. Ille quidẽ moꝛtuus erat coꝛpoꝛe: Cũ geſuriẽs poma queſiuit in arboꝛe:ſigni
ingns illi aũt mẽte. Iilius moꝛs viſibilis viſibilii ficauit aliquid aliud ſe eſurire:⁊ aliqͥd aliud

Sancti Auguſtini de verbis domini

gqueęrere: et arboꝛẽ illazʒ ſine fructu folijs ple-
nã reperit:⁊ maledixit:⁊ aruit. Quid arboꝛ
fecerat fructũ nõ afferẽdo? Quę culpa arbo
ris infecũditas? Sed ſunt qͥ fructũ volũtate
dare nõ poſſunt. Iilloꝝ ẽ culpa ſterilitas:q̊/
rũ fecũditas eſt volũtas.Erat ̊ iudęi habẽ/
tes vba legl:⁊ facta nõ habẽtes:pleni folijs
⁊ fructus nõ ferẽtes. hoc dixi vt ꝑſuaderem
dſim nr̃m ieſũ chꝛiſtũ ideo miracula feciſſe:
vt aliqͥd illis miraculis ſigniſicaret: vt exce/⸗

ppto eo ꝙ mira ⁊ magna et diuina erant: ali/

Cquid inde etiazʒ diſceremꝰ. Videamꝰ quid
nos diſcere voluit in tribꝰ moꝛtuis qᷣs ſuſci/

Marci.5. tauit. Reſuſcitauit filiã moꝛtuã archiſyna/

gogi:ad quã ęgrotantẽ petebat᷑: vt eam de
ęgritudine liberaret.Et cũ ꝑgit moꝛtua nũ/⸗
ciatur: ⁊ quaſi iã fruſtra fatigaret᷑:renuncia/
tũ eſt patri eius: Puella moꝛtua eſt: qͥd ad/
huc fatigas magiſtrũ: Ille autẽ ꝑꝛexit:⁊ ait
patri puellę: Moli timere:crede tm̃mõ. Ve/
nit ad domũ ⁊ iuenit iã obſequia funeri de/
bita pparata:⁊ dicit illis: Nolite flere: non

em̃ eſt moꝛtua puella:ſᷣ doꝛmit. Veꝝ dixit:

doꝛmiebat: ſed illi a qͥ poterat excitari.hãc

Zudj.⁊. excitans:reddidit viuã parẽtibꝰ. Excitauit

⁊ hũc iuuenẽ filiũ viduę:de quo nũcadmo/
niti ſumus:vt hinc iſta ꝗᷓ ipſe largiri dignat᷑
cũ vr̃a charitate loqremur.Modo audiſtis
quõ excitatꝰ eſt. Apꝛopinquabat dñs ciui/
tati:⁊ ecce ferebat᷑ iã moꝛtuus extra poꝛtaʒ.
Aiſcðia cõmotꝰ qð flebat mat᷑ vidua ⁊ de/
ſtituta vnico filio: fecit qð audiſtis dicens:
Adoleſcẽs tibi dico ſurge.Surrexit ille moꝛ
tuus:cępit loqui:⁊ reddidit illuʒ matri ſuę.

Job.iI. Excitauit ⁊ laʒarum de ſepulcro.Et ibi cum

eęgrotantẽ ſcirẽt diſcipłi cũ qͥbꝰ loqbat᷑ (dili⸗
gebat aũt illũ)Laʒarꝰinqͥt amicꝰnr̃ doꝛmit.
Illi putãtes ęgri ſomnũ ſalubꝛẽ:Si doꝛmit
inquiũt ſaluus erit.Et ille dico vobis aꝑtiꝰ
iam loquẽs: Lagzarus amicꝰ nr̃ moꝛtuꝰ eſt.
Vtrũq; verũ dicẽs: Moꝛtuꝰ eſt vobis:doꝛ/
mit mihi. Iſta tria genera moꝛtuoꝝ: ſt tria
genera peccatoꝛũ: qàs hodieq; ſuſcitat xpᷣs.

Ccõcoꝛ. ð pe.di. Illa enim moꝛtua filia archiſynagogi intuſ
2.ſicut tribus. ęrat ĩ domo:nondũ erat a ſecretis parietibꝰ

elata ĩ publicũ. Ibi intꝰ ſuſcitata ẽ: viua pa

rẽtibꝰ reddita. Iſte aũt iam quidẽ nõ in do/

mo:ſed tamẽ nõdum ĩ ſepulcro: parietibus
elatꝰ erat: terrę mãdatus nõ erat. Qui ſuſci
tauit moꝛtuã nõdũ elatã:ſuſcitauit moꝛtuũ
iã elatũ:nondũ ſepultũ. Tertiũ reſtabat vt

⁊ ſepultũ ſuſcitaret:⁊ hoc fecit ĩ laʒaro.Sũt

ergo intus qͥ peccatũ iĩ coꝛde habẽt: in facto

nonduʒ habent. Meſcio qͥ cõmotus eſt aliqᷓ

cõcupiſcẽtia. Dicit em̃ ipᷣe dñs: Qui viderit Matth..

mulierẽ ad cõcupiſcendũ eã:iã męchatꝰẽ eã
in coꝛde ſuo. Nõdum acceſſit coꝛpoꝛe: con⸗
ſenſit in coꝛde: moꝛtuũ intus habet:nondũ
extulit. Et fit vt nouimus: vt quotidie ho/

mines ĩ ſe experiunt᷑ aliqñũ audito vᷣbo dei:

tanq́; dño dicẽte: Surge: cõdemnat᷑ cõſen⸗
ſus ad iniqᷣtatẽ: reſpirat᷑ in ſalutẽ ⁊ iuſticiã.
Surgit moꝛtuꝰi domo:reuiuiſcit coꝛ ĩ cogi/
tatiõis ſecreto. Facta eſt iſta reſurrectio aĩę
moꝛtuę intꝰ intra latebꝛas cõſciẽtię:tanqᷓ; i/
tra domeſticos parietes. Alij poſt cõſenſuʒ
eunt in factũ:tanqᷓ; efferẽtes moꝛtuũ:vt qð
latebat in ſecreto apareat in publico. Mũ/
quid iam iſti qꝛ in factũ ꝓceſſerant deſpera-
ti ſunt? Mõne ⁊ illi iuueni dictũ eſt:Libi di/
co ſurge? Mõne ⁊ ille redditus eſt matri ſuę:
Sic ̊⁊ qui iã fecerit ſi foꝛte cõmonitꝰ et cõ/
motus verbo veritatis ad chꝛiſti vocẽ reſur

git:viuus reddit᷑. Potuit ꝓgredi:in ęternũ D

ꝑire nõ potuit. Qui aũt faciẽdo qð malũ ẽ:
etiã mala cõſuetudine ſe implicãt vt ipᷣa cõ/
ſuetudo mali non eos ſinat videre qꝛ malũ
eſt:fiunt defenſoꝛes maloꝝ factoꝝ ſuoꝛum.
JIraſcunt᷑ cũ reᷣhendunt᷑:intãtũ vt ſodomi
tę quõdaʒ dicerẽt viro iuſto rephendẽti ne/

quiſſimã voluntatẽ: Hhabitare veniſti: non Señ.19.

leges dare.Tanta ibi nefandę turpitudiniſ
ↄſuetudo erat: vt iam nequicia eẽt iuſticia:
⁊ ꝓhibitoꝛ potiꝰ repᷣhenderet᷑ qᷓ; factoꝛ.Ta/
les ↄſuetudine maligna pꝛęſſi:tanq;ᷓ ſepulti
ſunt. Sed qͥd dicamꝰ frẽs: Ita ſepulti vt de
laʒaro dictũ eſt: iã putet. Moles illa ipoſi-
ta ſepulcro: ipᷣa eſt vis durę cõſuetudinis q̃
mit᷑ aia:nec reſurgere nec reſpirare ꝑmitti/
tur. Dictũ eſt aũt: Quatriduanꝰ ẽ. Reuera
ad iſtã ↄſuetudinẽ de q̃ loquoꝛ:quarto quo⸗
dã ꝓgreſſu ꝑuenit aia. Pꝛima ẽ em̃ q̃ſi titil/

latio delectatiõis in coꝛde:ſecũda cõſenſio:

tertiũ factũ:quarta ↄſuetudo.Sũt em̃ qͥ reſ
illicitas obuias cogitatiõibꝰ ſuis ꝓꝛſus ita
abijciũt:vt nec delectẽt᷑. Sũt qͥ delectant᷑ et
nõ ↄſentiũt.Nõdũ ꝑfecta moꝛs ẽ:ſᷣ qdãmõ
inchoata. Delectationi accedit ↄſenſio. J
eſt illa dãnatio. Poſt ↄſenſionẽ in factũ pꝛo

cedit᷑. Sactũ in ↄſuetudinẽ vertit᷑:⁊ fit ꝗda,

deſperatio vt dicat᷑: Quatriduanus eſt:iaʒ⸗

putet. Venit ergo dñs cui vtiq; facilia erãt

omnia ⁊ difficultatẽ quandã oſtendit. IJbi
infremuit ſpiritu:oſtẽdit multo clamoꝛe ob⸗

foxrninere

N
ngttitl
vuruewunt.
initupti
nuitinten
viuue. Lt
domin'gui
Ouunican
nliebat G⸗
ntonts
nblarens
i. gulos: Sol
Hguittnorku

ſulgtanns.
uline pola
Uaepanten
nsoun o
nuineast
lentecan.
Gotonespol
ſunescogtat

lverezne

Conluetucine⸗
bumutarepi
falreuntqu
euiuſcitese
Vmnoaipeu
feuteitlolun
diſcpulssde
lnterarſoln
fſſiniſcan
quimoruuſ
peccaticad
ipcntten
loin⸗ do
logtautaan
nachu
efacldep
incun ſ
cinisnol,
unduroſuin
ngeuroöͤſten
nſtune pur
ananus
lücniten
iſnde
dſahtledn
iheyen
mnci Nle
guivin
menmneg

Niauoagede

ine

Gennfcͤen
lſluitiitdi,
ulgiog
DDSZ
cſtünen
Wietot

=S Se

GNNi n

.

unpohte R
nntdehon
ück Tin
nsckmmie
tinonrd
ieniiwweieir
Necngmnid
icmi⸗
inptitntön
nergnl
orton boun
inicͤnben
ſtonitaine

bieneſoik mid

fncemmnitt
Nlichcftüſt
necketnin

ulpliſe
aluluſu
rcbcndns

⸗

In euangelio ſcõm Johnanẽé Sermo XLV

iurgatiõis opus eſſe ad eos qui ↄſuetudine
duruerunt. Tamẽ ad vocem clamantis do/

mini: rupta ſunt vincula neceſſitatis. Tre/

Job. 1II.

viuus. Liberat em̃ ⁊ de mala conſuetudine
dominꝰ quatriduanos moꝛtuos. MNam ipſe

quatriduanꝰ:chꝛiſto volenti reſuſcitare doꝛ/
miebat. Sʒ quid ait: Videte genus reſuſci/

tationis. Pꝛoceſſit de monumẽto viuus:

ambulare nõ poterat. Et dominus ad drſti⸗ /

pulos: Soluite eũ:⁊ ſinite abire.Ille ſuſci⸗
tauit moꝛtuũ:illi ſoluerũt ligatuʒ. Aliquid

pertinere videte:ad ꝓpꝛium maieſtatis dei

ſuſcitantis. Increpat᷑ aliquis in mala cõſue

tudine poſitus: verbo veritatis: émulti

increpant᷑ ⁊ nõ audiunt:Quis ergo agit in/
tus cum illo qui audit? Quis vitaʒ inſpirat
intrinſecus:Quis eſt qui ſecretã pellit moꝛ/
tem:ſecretam dat vitam? Mõne poſt obiur/

gationes:poſt increpationes dimittunt᷑ ho/⸗o

mines cogitatiõibus ſuis:⁊ incipiunt ſecum
voluere q́; malam vitam gerant: qᷓ; peſſima
conſuetudine ᷣmant᷑:Deinde diſplicẽtes ſi⸗
bi: mutare vitã inſtituũt. Reſurrexerũt iſti:
reuixerunt quibus diſplicet qð fuerunt. Sʒ
reuiuiſcẽtes ambulare non poſſunt.lhec ſũt
vincula ipſius reatus.Opus eſt ergo vt qui
reuixit ſoluat᷑ ⁊ ire ꝑmittatur. Hhoc officium
diſcipulis dedit quibus ait: Quę ſolueritis

in terra: ſoluta ſunt et in celo. hHęc ergo cha /

riſſimi ſic audiamus vt qui viuunt viuant:
qui moꝛtui ſunt reuiuiſcant. Siue ſit adhuc
peccatũ coꝛde conceptũ:⁊ non ꝓceſſit in fa-
ctũ:pęniteat:coꝛrigat᷑ cogitatio:ſurgat moꝛ

tuus intra domũ cõſcientię: Siue iam quod

ethnnntd.

nau.
Mercunn

„

micliin

tiit

1e Sd.
1100, : ”6,
obofii
tuune
s
gininiint

fiin.

cogitauit admiſit nec ſic deſperet᷑. Hon ſur/
rexit moꝛtuus intus: ſurgat elatus. Peni/
teat facti:de ꝓximo reuiuiſcat:non eat in ꝓ/
fundum ſepulturę:non accipiat deſuꝑ cõſue
tudinis molẽ. Sed foꝛte iam illi loquoꝛ qui
iam duro ſui moꝛis lapide ſmitur: qui iam
vꝛgetur cõſuetudinis pondere: qui iaʒ qua/
triduanus putet.Mec ipſe deſperet:pꝛofun/
dus moꝛtuus eſt:ſed altus eſt chꝛiſtus. Ho/
uit clamãdo terrena onera rũpere:nouit in/

truinſecus per ſeipſum viuiſicare: ſoluenduʒ

miumt

ig enn

NuupdX

8
ia,

diſcipulis tradere. Agant etiã tales pęnitẽ⸗
tiã. Heq; enim laʒaro reſuſcitato poſt qua
triduũ vlius putoꝛ in viuente remanſerat.
Ergo qui viuunt viuant.QAuicũq; aũt moꝛ
tui ſunt:in quacũq; harum trium moꝛte ſei/
uenerint:agant vt celere iam reſurgat.

muit inferni dominatio:redditꝰ eſt laʒ3irus

De
lio ſm iopanne: Scrutamini ſcri⸗

—

*
.

nuit in auribꝰ noſtris aduertat cha
Litas veſtra: dum pauca loqutmur
dñs donat. Ad iudęos dñs loqᷓbat᷑ ie/

jſus:⁊ dicebat eis: Scrutamini ſe criptu Jo5. 5.

ras in quibꝰ putatis vos vita eter⸗
nam habere:ipᷣe teſtimoniũ ꝑhibẽt
de me. Deinde poſt paululũ.Ego inquit
veni in nomine patris mei:⁊ no ac/

cepiſtis me.Si alius venerit inno

mine ſuo: ipſum accepietis. Deinde
poſt paululũ. Quomõ poteſtis mihi
credere:gloꝛiã ab inuicẽ expectan/
tes:⁊ gloꝛiã quęa deo ſolo eſt non

quęrentes: Ad extremũ ait: NHõ ego

vos accuſo apud patrẽ:eſt qui vos
accuſat moyſes ĩ quẽ vos ſperatis.

Si em̃ crederetis moyſi:gedereętiſ

foꝛſitan ⁊ mihi.De me em ille ſcri/
pſit.Cũ aũt verbis illiꝰ nõ creditis

quõ poteſtis mihi credere: Ad hęc ꝓ
poſita nobis diuinit ex oꝛe lectoꝛis:ſᷣ mini/

ſterio ſaluatoꝛis:audite pauca nõ numerã⸗
da:ſed apetenda. Ham iſta oĩia facile eſt in⸗
telligere de iudęis: Sed cauendũ eſt ne cuʒ
illos nimis attendimꝰ:a nobis oculos aufe
ramus.Diſcipulis em̃ ſuis dominꝰ loqᷓbat᷑:
⁊ vtiq; qð eis loquebat᷑:⁊ nobis poſteris lo

quebat᷑.HNeq; em̃ ad illos ꝑtinet qð ait:Ec/ Matthᷣ.28.

ce ego vobiſcũ ſum vſq; ad cõſummationẽ
ſeculi:ſed ad om̃s etiaʒ poſtea futuros chꝛi/
hanos: ⁊ vſq; in finẽ ſęculi ꝓuenturos.Lo

quẽs illis ait:auete a fermẽto phariſęo/⸗ Matth.ic.

rũ. Tunc putauerũt ideo dñm dixiſſe hoc:
qꝛ panes non tulerãt:nõ intellexerũt:qꝛ ca/
uete a fermẽto phariſęoꝝ:hoc dictũ eſt:ca/
uete a doctrina phariſeoꝝ.Quę fuit doctri
na phariſęoꝛũ niſi quã mõ audiſtis? Gloꝛiã
ab inuicẽ ꝗrẽtes: gliã ab inuicẽ expectãtes
⁊ gloꝛiã ꝗᷓ a ſolo deo eſt nõ quęrẽtes.De hiſ
aplus paulus dicit ita:Teſtimoniũ eis ꝑhi

beo:qꝛ ʒelũ dei habẽt:ſᷣ nõ ſᷣm ſcientiã.Ze/ Ro.io.

lũ inqͥt dei habẽt:noui:ſcio: apud illos fui:

talis fui.Zelũ dei habẽt: ſed nõ ſᷣm ſciẽtiã.
Quid eſt hoc aplłe: Mõ ſᷣ̃m ſcientiã? Expo/

ne nobis quã cõmẽdes ſcientiã:quã doleaſ
in illis nõ eſſe:⁊ in nobis velis eſſe. Secutꝰ
adiunxit: et qð clauſum poſuerat aperuit.

eo qð ſcriptum eſt in euange⸗

2 2
D euãgelicã lectionẽ quęrecens ſo/ A

Sancti Auguſtini de verbis domini

Quid eſt: Zelũ dei habẽt ſᷣ nõ ſm ſcientiã?
Ignoꝛantes em̃ dei iuſticiã ⁊ ſuam volẽtes
ↄſtituere:iuſticię dei nõ ſunt ſubiecti. Igno
rare ergo dei iuſticiã ⁊ ſuam velle conſtitue//
re:hoc eſt ab inuicẽ gloꝛiã expectare:et glo/⸗
riã quę a ſolo deo eſt non requirere: Hoc eſt
fermentũ phariſęoꝛũ. Ab hoc cauere domi-
nus iubet. Si ſeruus iubet ⁊ dominꝰ iubet:
caueamus ne audiamus. Vt quid mihi di/
citis: domine dñe:⁊ nõ facitiſ quę dico: Re
linque ergo paululũ iudęos:quibus domi/
nus tunc loquebat᷑. Soꝛis ſunt:audire nos
nolũt. Ipſum euangeliũ oderũt:falſa teſti/
monia ĩ dſim ꝓcurauerũt vt damnarẽt vi-
uum:alia teſtimonia emerũt pecunia cotra
moꝛtuum. Quãdo eis dicimus: Credite in
ieſum: Reſpondent nobis. In hominẽ moꝛ
tuũ credituri ſumus? Cum autẽ addimus:

MWatt. 2. Sed reſurrexit: Reſpondẽt: Abſit.Diſcipu

li eius furati ſunt eum de ſepulcro. Amant
falſitatem iudęi emptoꝛes ⁊ contemnũt ve/
ritatẽ domini redemptoꝛis. Quid loqueris
iudęe: parẽtes tui pecunia emerũt: ⁊ hoc in
te remanſit: quod emerũt. Attende potius

HPB eüũ qͥ emit te: nõ qui mẽdaciũ emit tibi. Sʒ

iſtos vt diximus relinquamꝰ*: iſtos attẽda/
mus fratres noſtros cum quibus agimus.
NMam chꝛiſtus caput eſt ⁊ coꝛpus. Caput in
celo eſt: coꝛpꝰ in terra eſt. Caput dominꝰ ẽ:
coꝛpus eius eccdleſia eſt. Sed meminiſtis di/

Ephᷣ.s.ctum:Erunt duo in carne vna. Sacramẽtũ

hoc magnũ eſt ait apoſtolꝰ: Ego autẽ dico
in chꝛiſto et in eccleſia. Si ergo duo ſunt in

carne vna:duo ſunt in voce vna. Caput no

ſtrũ dñs chꝛiſtus locutus eſt ad iudeęos ea ꝗ̊
audiuimus cum euangeliũ legeret᷑. Caput
ad inimicos ſuos loquat᷑:⁊ coꝛpus ad inimi
cos ſuos loquat᷑: ⁊ coꝛpꝰ id ẽ ecclłia ad inimi
cos ſuos noſtis ad quos loquatur. Qui ha
bet loqui:nõ dixi de meo:vt vox vna ſit:qᷣa
caro vna:vox vna.Hoc ergo illis dicamus.
Vocẽ eccleſię loquoꝛ.O fratres:filij diſper/
ſi:oues errantes:rami pſᷣciſi:quid mihi calũ/
niamini? Quid me nõ agnoſcitis:? Scruta/
mini ſcripturas in quibus vos putatis vi-
tam ęternã habere:ipſę teſtimoniũ ꝑhibent
de me. Judęis dicit caput noſtrũ:qð vobis

Job.⁊. coꝛpus dicit.Quęritis me ⁊ nõ me inuenie⸗/

tis. Quare:? Quia nõ ſcrutamini ſcripturas
quę teſtimoniũ perhibent de me.Teſtimo/

Sat.z. niũ ꝓ capite. Abꝛaę dictę ſunt ꝓmiſſiones

c ſemini eius. Mon dicit: ex ſeminibꝰ tanqᷓ;
in multis:ſed tanq; invno:et ſemini tuo qð

eſt chꝛiſtꝰ. Teſtimoniũ ꝓ coꝛpoꝛe ad abꝛas:

quod cõmemoꝛauit apoſtolus. Abꝛag dictę

ſunt ꝓmiſſiones: Viuo ego dicit dominꝰ:ꝑ Geñ.22:

memetipſum iuro:quia obaudiſti voci meę
⁊ non peꝑciſti dilecto filio tuo ꝓpter me:ni⸗
ſi benedicẽs benedicã te:⁊ implendo imple/
bo ſemen tuũ ſicut ſtellas cęli:⁊ ſicut arenã
maris:⁊ benedicent᷑ in ſemine tuo om̃s gen
tes terrę. habes teſtimoniũ pꝛo capite:ha/
bes pꝛo coꝛꝑe:Audi aliud bꝛeue:⁊ ꝓpe vna
ſentẽtia complexũ pꝛo capite et ꝓ coꝛpoꝛe.
De reſurrectione chꝛiſti pſalmus loquebat᷑:

Exaltare ſuꝑ celos deus. Cõtinuo ꝓ coꝛpo Ns. 5s.

re:Et ſuꝑ omnẽ terrã gloꝛia tua. Audi teſti/

moniũ ꝓ capite: SFoderunt manus meas et Ps. 21.

pedes meos: dinumerauerũt oĩa oſſa mea.
Ipſi vo conſiderauerũt et conſpexerũt me:

diuiſerũt ſibi veſtimẽta mea: et ſuꝑ veſtem

meã miſerunt ſoꝛtẽ. Audi cõtinuo ꝓ coꝛpo⸗/

o re:poſt pauca verba:Cõmemoꝛabunt᷑ ⁊ cõ⸗

uertent᷑ ad dominũ vniuerſi fines terrę:Et
adoꝛabunt in cõſpectu eius vniuerſę patrię

gentiũ: Am̃ domini eſt regnum: et ipſe do/

minabit᷑ gentiũ. Audi ꝓ capite.Et ipᷣe tan/⸗
qᷓ; ſpõſus ꝓcedens de thalamo ſuo. In ipᷣo

Ns.44 ·

pſalmo audi ꝓ coꝛpoꝛe: In omnẽ terrã exi Rz. 1.

uit ſonus eoꝛum:et in fines oꝛbis rerrę ver/
ba eoꝛũ.hheęc iudęis:⁊ iſtis noſtris.Quare:
Quia iſtas ſcripturas veteris teſtamenti ⁊
iudęi accipiunt:⁊ noſtri ipſi accipiunt.Sed
ipſum chꝛiſtũ quem illi non accipiũt:videa
mus ſi iſti accipiunt. Dicat ⁊ ipſe:dicat et ꝓ
ſe qui caput eſt:⁊ ꝓ coꝛpoꝛe ſuo qð eſt eccle/⸗
ſia:quia ⁊ in nobis caput loquit᷑ ꝓ coꝛpoꝛe.
Audi ꝓ capite: Reſurrexit a moꝛtuis: inue/
nit diſcipulos heſitãtes: dubitãtes p gau/⸗
dio: non credentes: aperuit illis ſenſum vt
intelligerent ſcripturas:⁊ dicit eiſ:Quia ſic
ſcriptũ eſt:et ſic opoꝛtebat chꝛiſtũ pati et re-
ſurgere a moꝛtuis die tertio.habes ꝓ capi/
te: dicat ⁊ ꝓ coꝛpoꝛe. Et pᷣdicari in nomine
eius pęnitentiã ⁊ remiſſionẽ peccatoꝛũ per
om̃s gentes:incipiẽtibus ab hieruſalẽ. Di/
cat ergo eccleſia inimicis ſuis: dicat. Dicit
plane non tacet: ſed ſi illi audiant. Fratres

Luc.24.

audiſtis teſtimonia: iam noſcite me· Scru⸗ Job. 5·

tamini ſcripturas in quibꝰ vos ſperatis vi/-
tam ęternã habere:ipſę teſtimoniũ pꝑhibent
de me. Qusg dixi nõ ſunt de meo:ſed de do/
mini mei: et tamen adhuc auerſamini: ad/
huc tergiuerſamini. Quomõ poteſtis mihi
credere gloꝛiam ab inuicem expectantes: et
gloꝛiã quęa ſolo deo ẽ nõ ꝗrentes:qꝛigno/

3

ntisdeill
ſientüi
poletesc̃
i Aue
yelecihn
hollſiic.
niredeog
D
fiur g
peclluſti,
6 ons ſclut
unciepin
venertin

oo⸗

gbe⸗ diam ri

tmücante

cpaueſn

honoramu
ldfuat
adchiſtür
Vbieuige
idi Etle⸗
bifa. Dica
bapnzatſih
Vabigf⸗
legesrrquon
dolenplta
hnücn
cauerivo
naſt Q
nöſuzeg
ybigettid
neſcopna
lo nreyo
hlho ofe
Ulegust
No Suoque⸗
unbäheh
nente len
huittcitön
roceo⸗
uboe le
NuſerS
Aun

chultig⸗
eſtonne,
ccehol
n nopn

edlihe⸗

ddictdoni
Audſtivee
Wopten⸗

—

4

=
=

mpeentner.

tfumi
mengtiege
üpoagied⸗
aret em

ea een.

ümnsenht
Cöamdn
mm Daiek
I nmnnsnend
ütcineſene

4conſpeü.

Nngiynin
öchno con
emorabunttch

Nlinsimkt

uemuathune

Npaed.

apie ienn
lanond Pi
Pomimic
sbsͤlan⸗
censchnman

–

onaupietmn

tipſedat
riocbcici
bert,ne
ntluſelni
niuei uſe

Atitindt,

gubeon
aen unr
* Natni

e
Pteni

.

In enãgelio ſcðõm Johannẽ Sermo XLVI

Ro. io. ratis dei iuſticiã? Zelũ dei habetiſ:ſᷣ nõ ſᷣm
ſcientiã. Ignoꝛãtes em̃ dei iuſticiã ⁊ veſtrã
volẽtes cõſtituere:iuſticię dei nõ eſtis ſubie
cti. Quid ẽ aliud ignoꝛare dei iuſticiã et ſuã
velle cõſtituere:niſi dicere: Ego ſanctiſico:
ego iuſtiſico: qð ego dedero ſanctũ eſt? Di/
mitte deo qð dei eſt: Agnoſe homo qð ho⸗
minis eſt. Ignoꝛas dei iuſticiã:⁊ tuã vis cõ
ſtituere. Juſtiſicare me vis: ſufficit tibi vt
Cmecũ iuſtiſiceris. De antichꝛiſto dictũ eſt:⁊
Job.ð. om̃s ſic intelligũt qð ait dominꝰ: Ego veni
in noie pf̃is mei ⁊ nõ ſuſcepiſtis me:ſi alius
venerit in noĩe ſuo hũc ſuſcipietis.Sed au/
1.Jo. 2. diamꝰ iohannẽ. Audiſt qꝛ venit antixp̃ᷣs:
⁊ nũc antichꝛiſti multi facti ſunt. Quid aũt
expaueſcimꝰin antichꝛiſto:niſi qꝛ nomẽ ſuũ
honoꝛaturꝰ ⁊ nomẽ dñi ↄtẽpturꝰ? Quid ali
ud facit qͥ diẽ: Ego iuſtifico? Rñdet᷑ ei:ägo
ad chꝛiſtũ veni:nõ pedibus ſed coꝛde veni.

Vbi euãgeliũ audiui: ibi credidi:ĩ deũ cre /⸗

didi.Et ille:MNõ es mũdus.Quare? qꝛ non
ibi fui. Dic quare nõ ſum mũdatus:hõ qui
baptiʒatꝰſũ in hierm:hõ qui baptizatꝰ ſũ:
Verbi gra:apud epheſioſ ad qͥs datã eplaʒ
legis:⁊ quoꝝ pacẽ ſpernis? Ecce ad epheſi/
os ſcripſit aplus. Fundata eſt ecclia:manet
vſq; nũc:⁊ vberius manet:multipliciꝰ ma/
Sał.i. net:tenet qð accepit ab apło. Si qͥs annũ/
ciauerit vobis pſter qᷓ; qð accepiſtis:anathe
ma ſit. Quid ergo? Quid dicis mihi mũdꝰ
nõ ſuʒ? Ibi baptiʒatus mũdus nõ ſũ?Etiã
nõ es.Quare? Quia ego ibi non fui.Sed qͥ
vbiq; eſt ibi fuit:in cuius nomẽ credidi.Lu
neſcio vnde veniẽs:iĩmo nõ veniẽs: ſed vo/
lens vt ego ad te veniã: hic poſitꝰ dicis mi/

hi:Mõ es recte baptizatꝰ: qꝛ ego ibi nõ fui.

ALiidge quis ibi fuit. Quid dictũ eſt iohãni:
ʒohᷣ.i. Suꝑ quẽ videris ſpm̃ deſcendentẽ quaſi co
lumbã:hic eſt qͥ baptiʒat. Ipſum habes g/
rentẽ te: Immo qꝛ mihi ab ipſo baptiʒato
inuidiſti:ipᷣm ꝑdidiſti. Intelligite & fratres
mei vocẽ noſtrã ⁊ illoꝝ:⁊ videte qͥd eligati.
Nos hoc eleganter dicimꝰ. Simus ſancti:
deus ſcit: Simus iniqui: et hoc magis ipſe
ſcit. Vos in nobis ſpem non ponatis:qua⸗
leſcũq; ſimus. Si boni ſumus: facite quod
i. Cori.4. ſcriptũ ẽ: Imitatoꝛes mei eſtote: ſicut ⁊ ego
chꝛiſti. Si autem mali ſumus:nec ſic deſerti
eſtis:nec ſic ſine cõſilio remanſiſtis. Audite
dicentẽ: Qusę dicunt facite:quę aũt faciunt

facere nolite. Illi aũt cõtra: Miſi boni fueri

Mattb. 235. Mus periſtis. Ecce eſt alius qui veniet ĩ no/

⁊ bibit ſaguinẽ meu ⁊c

mine ſuo. Ergo vita mea ex te pendebit: et
ſalus mea ex te religabit᷑: Ita ne oblitus ſũ
fundamentũ meũ?: Mõne petra erat chꝛiſtꝰ? 1. Cor. 10.
Mõone qui ędiſicat ſupꝛa petram: ipſum nõ Matth. 7.

deijcit ventus:pluuia:flumia? Veni & me/

cũ ſi vis ſuꝑ terrã: ⁊ noli mihi eẽ velle ꝓ pe/
tra. Dicat ergo ⁊ nouiſſimũ illud ecccia: Si Jobᷣ. 5.
crederetis moyſi:crederetis et mihi. DNPe me
enim ille ſcripſit: qꝛ coꝛpus ſuʒ eius de quo
ſcripſit.Et de eccleſia moyſes ſcripſit.Nam
moyſi verba dixi: In ſemie tuo benedicent᷑ Señ.⁊2.
om̃s gentes. AMoyſes hoc in pᷣmo libꝛo ſcri/
pſit.Si crederetis moyſi:crederetis vtiq; et
chꝛiſto. Quia moyſi verba cõtemnitis: ne/
ceſſe eſt vt chꝛiſti verba cõtemnatis.habẽt
ibi inqͥt moyſen ⁊ ꝓphetas. Mõ pat᷑ abꝛaã: Lud.16.
ſi quis a moꝛtuis venerit:ipſum audiẽt.Et
ille: Si moyſen ⁊ ꝓphetas non audiũt: nec
ſiqs a moꝛtuis reſurrexerit:credent.hoc de
iudęeis dictũ eſt: Ergo nõ dictũ de hereticiſ⸗
A moꝛtuis reſu rrexerat qui dicebat: èpoꝛ/ Luc.24.
tebat chꝛiſtũ pati:⁊ reſurgere a moꝛtuis ter/ .
tio die. Hoc credo. Credo inquit: Credis.

Quare non credis qð ſequit᷑: Quia credis:

Opoꝛtebat chꝛiſtũ pati et reſurgere die ter⸗/
tio a moꝛtuis?hoc dictuʒ eſt de capite: cre/
de quod ſequit᷑ de eccleſia: Pꝛędicari in no/
mine eius pęnitentiã ⁊ remiſſionẽ peccato/
rũ ꝑ om̃s gentes. Quare credis de capite ⁊
nõ credis de coꝛꝑe?:Quid tibi fecit ecclłia vt
eã veliſ qdãmõ decollare:? Zollerevis ecclię
caput:et capiti credere: coꝛpus relinre:q̃ſi

exanime coꝛpꝰ. Sine cauſa capiti:quaſi fa⸗

mulus deuotus blandiris. Qui decollare
vult:⁊ caput ⁊ coꝛpus conat᷑ occidere. Eru/
beſcunt negare chꝛiſtũ: ⁊ non erubeſcũt ne/
gare verba chꝛiſti. Chꝛiſtũ nec nos vidimꝰ
oculis nec vos. Judęi viderũt ⁊ occiderũt.
Mos nõ vidimus ⁊ credidimus: verba ipᷣiꝰ
nobiſcũ ſunt. Comparate vos iudęis. Illi
contempſerũt pendentẽ in ligno: vos con/
temnitis ſedentẽ in cęlo. Illis ſuggerẽtibꝰ
ſtetit titulus chꝛiſti: vobis ſtantibꝰ deletur
baptiſmꝰ chꝛiſti. Sed qͥd reſtat fratres: niſi
oꝛemus ⁊ ꝓ ſuꝑbis:oꝛemus ⁊ ꝓ elatis: qui

ſe ſic extollunt? Dicamꝰꝓ illis deo: Cogno⸗

ſcant: qꝛ tibi nomẽ dñs ⁊ nõ homies:ſed tu

ſolus altiſſimus ſuꝑ omnẽ terrã.

¶Peeo q ſcriptũ eſt in euangelio
ſ̃m eũdeʒ:Qui mãducat carnẽ meã
er. VI

—

Sancti Auguſtini de verbis dſii

qua isvide.hac em̃ debes ire:qua illi nõ ſit

,2 „ D
A Icut audiuim cũ ſanctũ euangeliũ
legeret᷑: dñs ieſus chꝛiſtꝰexhoꝛtatꝰ ẽ
pꝓmiſſiõe vitę ęternę ad mãducãdã

diſtis hęc:nõdũ oẽs intellexiſtis.Qui enim
baptiʒati et fideles eſtis: qͥd dixerit noſtis.
AQui aũt int᷑ vos adhuc cathecumini vel au
diẽtes vocant᷑:potuerũt eẽ cũ legeret᷑ audi/
entes:nũquid ⁊ intelligentes? Ergo ſermo
noſter ad vtroſq; dirigit᷑. Qui iam mandu/
cant carnẽ dñi ⁊ bibũt ſanguinẽ eiꝰ: cogitẽt
quid mãducent ⁊ qͥd bibant: ne ſicut aplus

1.Corj. 11. dixit: Judiciũ ſibi mãducent et bibãt. Qui

aũt nõdũ mãducant ⁊ nondũ bibũt: ad ta/
les epulas inuitati feſtinẽt. Per iſtos dies

magiſtrati paſcũt: Chꝛiſtꝰ quotidie paſcit:

mẽia ipᷣiꝰ ẽ illa ĩ medio cõſtituta. Quid cau
ſe eſt O audientes vt mẽſam videatis:⁊ ad

epulas nõ accedatis:Et foꝛte mõ cũ eusẽge/ &
e rẽ? Et ſi accepturꝰẽ virginẽ:qͥs nõ itactã de/

liũ legeret᷑:dixiſtis in coꝛdibꝰvr̃is:Putamꝰ

JYoð. s. quid ẽ qð dicit: Caro mea vere eſcaẽ᷑:

⁊ ſanguis meꝰ vere potus eſt.QAuõ
mãaãducat᷑ caro dñi ⁊ bibit᷑ ſanguis dñi:? Pu/
tamꝰqͥd dicit? Quis te clauſit vt hoc neſci
as? Velatũ ẽ.Sʒ ſi volueris:erit reuelatũ.
Accede ad ꝓfeſſionem:⁊ ſoluiſti quęſtionẽ.
Quid em̃ dixit dñs ieſus:iam ſideles noue/
rũt. Tu aũt cathecuminꝰ diceris:audiẽs et
ſurdus es. Aures em̃ coꝛpoꝛis patentes ha/
bes:quia verba quę dicta ſunt audis: Sed
aures coꝛdis adhuc clauſas habes:qꝛ qð di
ctũ eſt nõ intelligis. Diſputo nõ diſſero.Ec
ce paſcha ẽ:da nomẽ ad baptiſmũ.Si nõ te
excitat feſtiuitas:ducat ipᷣa curioſitaſ:vt ſci

Abi.s. as qͥd dictũ ſit: Qui mãducat carnẽ meã et

bibit ſanguinẽ meum:in me manet ⁊ ego in
illo. Vt ſcias qͥd dictũ ſit:pulſa ⁊ aperiet᷑ ti/
bi. Et vt tibi dico:pulſa ⁊ aperiet᷑ tibi:ita et

ego pulſo: aperi mihi.Auribus ꝑſono:⁊ ad

pectus pulſo.Sed ſi cathecumini exhoꝛtã/
di ſunt frẽs mei:vt ad tãtã gratiã regenera/
tionis accedere nõ moꝛent᷑:quãta nobis cu/
ra eſſe debet ĩ edificãdis ſidelibꝰ vt ꝓſit eis
qð accedũt:non ſibi tales epulas in iudiciũ
mãducent ⁊ bibãt?: Vt aũt nõ iudiciũ man/
ducent ⁊ bibant: bene iuuant. Exhoꝛtato/
res eſtote nõ ſermonibꝰ:ſed moꝛibꝰ vfis:vt
illi q nõ ſũt baptiʒzati: ſic vos ſequi feſtinẽt
vt nõ pereant imitando vos.Qui cõiugati
eſtis:ſidẽ thoꝛi ſeruate cõiugibꝰ vr̃is. Red/

dite qð exigitis. Vira femia exigis caſtita/
tẽ:pᷣbe illi exemplũ nõ verbũ.Tu es caput:

carnẽe᷑ ſuã:⁊ bibendũ ſanguinẽ ſuũ.Qui au

ꝑiculoſũ ſequi: Immo tuipᷣe q̃ᷓ vis eã ſequi:
illuc debes ambulare. Ab imbecillioꝛi ſexu
exigis foꝛtitudinẽ: carnis ↄcupiſcentiã am/
bo habetis:Qui foꝛtioꝛ eſt pꝛioꝛ vincat.Et

tamẽ qð dolendũ eſt:multi viri a femis vin

cunt᷑. Seruãt fęmieę caſtitatẽ quã viri fuare
nolũt: ⁊ in eo qð nõ ſeruant ſe viros videri
volũt:q̃ſi ꝓpterea ſit foꝛtioꝛ ſexꝰ:vt eũ faci/

lius ſubiuget inimicus. Lucta eſt: pᷣliũ eſt: Eob

pugna eſt. Vir foꝛtioꝛ femina: vir caput eſt

fęminę. Fgmia pugnat ⁊ vincit: tu hoſti ſb⸗

cũbis? Stat coꝛpus: ⁊ caput iacet.QAui aũt

vxoꝛes nondũ habetis:⁊ tñũ ad menſã dñicã

iã acceditis ⁊ carnẽ chꝛiſti mãducatis ⁊ ſan/

guinẽ bibitis: ſi ducturi eſtis vxoꝛes ſerua⸗ 12. .ſl
te vos vxoribꝰ vr̃is. Quales eas vultis ad ducturi.

vos venire:tales⁊ vos debẽt ipſe inuenire.
Quis iuuenis ẽ qͥ nõ caſtã velit ducere vxo

ſideret: Intactã ꝗᷓris:intactꝰ eſto. Purã ꝗ/
ris:noli eẽ impurꝰ. Non em̃ illa põt:⁊ tu nõ
potes.Si fieri ñ poſſit:nec illa poſſit.Quia
vo illa põt: doceat te qꝛ fieri põt.Et illa vt
poſſit:deꝰ regit.Sʒ tu glioſioꝛ eris: ſi fece/
ris.Quare glioſioꝛ: Illã pᷣmit parẽtũ cuſto
dia:refrenat infirmioꝛis ſexꝰ ipᷣa verecũdia.
Poſtremo leges timet quas tu non times.
Ideo &̊ glioſioꝛ eris ſi feceris:qꝛ tu ſi feceris
deũ times. habet illa multa ꝗᷓ timeat pſter
deũ:tu ſolum deũ times.Sʒ tu quẽ times:
maioꝛ eſt omibꝰ. Ipᷣe timẽdus ẽ in publico:
ipᷣe in ſecreto. Pꝛocedis:videris:intras:vi/
deris. Lucerna ardet:videt te:lucerna exti/

cta eſt: videt te. In cubile intras: videt te.

In coꝛde verſaris:videt te. Jpᷣm time: illũ
cui cura eſt vt videat te:⁊ vel timendo caſtꝰ

eſto. Aut ſi peccare vis: quęre vbi te nõ vi⸗/

deat:⁊ fac qð vis. Qui vᷣo iam vouiſt:coꝛ/

pus artius caſtitate: et cõcupiſcẽtię frenos
nec ad ipᷣa ꝗᷓ ꝑmiſſa ſunt patiamini relaxare
vt nõ ſolũ a cõcubitu illicito diuertatis: ſed
etiã licitũ cõtemnatis aſpectũ.Aemẽtoteĩ

quocũq; ſexu ſitis:ſiue mares ſiue femię:an

geloꝝ vitã ducerevos ĩ terra. Angeli em̃ nõ Matts.ꝛ2.

nubũt: neq; vxoꝛes ducũt.hhoc erimus cuʒ

reſurrexerimꝰ. Quãto vos melioꝛes: qui id

qð erũt homĩes poſt reſurrectionẽ:hoc vos
incipitis eẽ añ moꝛtẽ: Seruate gradꝰ vros:
ſuat em̃ deꝰ honoꝛes vr̃os. Cõꝑata ẽ reſur/⸗

ybts leſe⸗gen

.

rectio moꝛtuoꝝ:ſtellis ĩ celo ↄſtitutl.Stella Con. 15.

em̃ ab ſtella differt ĩglia:vt aplus dic: Sic⁊

o

ſcunecto
gnitzgrc
gleſbilva

Abotßoe
mune,.

pfeſſc
alendſi
ececat
ſogeulan
chiugb'e⸗
Ginenu ſn
güütdicent
latenolle⸗
Etegonol
hohoien:
lnetdeüe

gigene Ere
ſpeumote
Plebistueen
ldai i⸗
cöerte
inpucicirt
enerngaud
ſckPh⸗
lceſtis

vabbädello

caplever
lberarenon
(Denn
fio nen

NXE
Mo.
o⸗
hüchota
nlelognist
linterfcereaa
hn lüeh
udadiſeſeo
alhsdc

regulliin

mhtln-
Wpleenin
ianis

ignifmin
ſeneſie
hſeritie

unchſic
n:rc e

man abeunis⸗
unner Aii
Aniitstin

spunrslee

In enãgelio ſcõm Johannẽ Sermo XLVII

reſurrectio moꝛtuoꝝ. Aliter ibi lucebit vir /

ginitas: alit᷑ ibi lucebit caſtitas cõiugalis:

alit᷑ ibi lucebit ſancta viduitas. Diuerſę lu-
cebũt:ſᷣ oẽs ibi erũt. Splendoꝛ diſpar:cęlũ

cõmune. Cogitãtes & gradꝰ vros: ſeruãtes
⁊ ꝓfeſſiõeʒ vr̃am: accedite ad carnẽ dñi:ac
cedite ad ſãguinẽ dñi.Qui ſe ſcit alit᷑ eẽ: nõ Ego veni vt nõ videntes videant:⁊ viden/J

accedat.Cõpũgimini magis ſermone meo.

Lõgratulant᷑ em̃ qͥ ſciũt ſeruare cõiugibꝰqð

a cõiugibꝰ exigũt: qui ſciũt ſeruare oimodo
cõtinẽtiã ſi hãc deo vouerũt. Quia vᷣo au/
diũt dicentẽ me:Quicũq; nõ ſeruatis caſti/

Nũquid aliqᷣs de pᷣncipibꝰ credidit in eum:

aut ex phariſęis? Sed turba heęc ꝗᷓ nõ nouit

legẽ: maledicta ẽ. Qui nõ nouerat legẽ:ipᷣi
credebãt in eũ qͥ miſerat legẽ:⁊ eũ qui miſe/
rat legẽ cõtemnebãt illi qͥ docebant legem:
vt impleretur quod dixerat ipſe dominus:

tes ceci fiãt. Ceci em̃ facti ſunt phariſęi do⸗
ctoꝛes:illumiĩiati ſunt ppłi legẽ neſciẽtes et in

05. 9.

auctoꝛẽ legis credẽtes. HNicodemꝰ tñ vnꝰ ex Joh.7.

phariſeis qͥ ad dñũm nocte venerat:⁊ ipᷣe qui
dẽ nõ credulſ timidus:nã ⁊ nocte venerat

tatẽ:nolite accedere ad illũ panẽ: ↄtriſtant᷑. ad lumẽ:qꝛ illuminari volebat:et ſciri time/

Et ego nollẽ hoc dicere.Sʒ qͥd facio Time
bo hoiĩem: ⁊ taceã vᷣitatẽ:Ergo ſi illi ſerui ñ

timẽt deũ: etiã ego nõ timeã: q̃ſi nõ ſciã di/

esegnbu Watt. 25. ctũ eſſe: Serue nequã piger:tu dares⁊ ego

Gaeinir
Anrdunm
dsnotcid

cn Pri ,

i upirtun

lpt Qa
zieni Eae

oiagiſſet
iönuggitiacn
ſar awridi
asortde
isgnſin⸗
nätnaſt
3Szin lene

nisinln

idnsin
rtelumdn
Lumurnlut,
1 runrll
nimac

uneſtieto
varfbin

1

Ganall

exigerẽ. Ecce dedi dñe deus meꝰ:ecce in cõ/
ſpectu tuo ⁊ angeloꝝ tuoꝝ: ⁊ ĩ cõſpectu ipᷣiꝰ

impudici:vt ſimul in tuo ↄſpectu cũ iudiciũ
venerit gaudeamꝰ:⁊ qͥ erogauit ⁊ cui eroga
tũ eſt. Placet hoc? Placeat.Auicũq; impu

dici eſtis: coꝛrigite vos dũ viuitis. Ego em̃

verbũ dei loqui poſſũ:impudicos aũt ĩ neqᷣ

cia ꝑſeuerantes:de iudicio dei ⁊ damnatiõe

liberare non poſſum.

„ *

emuliere depᷣhenſa in adulte-

Eminit charitas vr̃aſermone pſti⸗/
no: ex occaſiõe lectiõis euãgelij lo/⸗
cutos nos eſſe vobis de ſpũſancto.

in ſe:loquẽs int eos qͥ illũ tenere cogitabãt
⁊ interſicere cupiebãt nec valebãt qꝛ ille no/

ZJob.. lebat. Cũ g̊ hęc locut eſſet: nata ẽ de illo in

turba diſſẽſio:alijs putãtibꝰqð ipᷣe eẽt chꝛi/
ſtus: alijs dicẽtibꝰ:qꝛ de galilea nõ exurget
chꝛiſtꝰ. Qui vᷣo miſſi fuerãtvt eũ tenerẽt:re/

dierũt imunes a crimie: ⁊ pleni admiratiõe.

Nã ⁊ teſtimoniũ ꝑhibuerũt diuineę doctrinę
cũ dicerẽt: a qbus miſſi erãt: Quare nõ ad/
duxiſtis eum:? Rñderũt em̃ nunq; ſe audiſſe
hoĩem ita locutũ. Non em̃ quiſq; ſic loquit᷑
hõ. Ille aũt ſic locutꝰ eſt: qꝛ deus erat ⁊ hõ.
Tamẽ phariſei teſtimoniũ eoꝛũ repellẽtes:
dixerũt eis: Hũquid ⁊ vos ſeducti eſtiſ:⸗ Ui

demꝰ em̃ delectatos vos eẽ ſermonibꝰ illiꝰ? Muquid ipᷣm ĩ aliquo facinoꝛe dephẽderãt:

rio: In euangelio ſᷣm eüdem. Ser

bat: rũdit: Nũqͥd ⁊ lex noſtra iudicat quẽqᷓ;
hominẽ:niſi audierit ab ipo pᷣus:⁊ cognoue
rit quid faciat: Volebãt illi ꝑuerſę ante eſſe
dãnatoꝛes q; cognitoꝛes. Sciebat em̃ nico/

demus vel potius credebat:qꝛ ſi tm̃mõ vel

lent eũ patiẽter audire: foꝛte ſiles fierẽt illis

plebis tuę erogaui pecuniã tuã. Timeo em̃ qᷓ miſſi ſunt tenere et maluerũt credere. Illi
iudiciũ tuũ.Ego dedi:tu exige: Et ſi nõ di/
cã:facturꝰes.Ergo hoc potiꝰdico:Ego dedi
