id eſt vniꝰ cõuiuij:Si inimicus maledixiſſet Nõ.· 5·

mihi: abſcondiſſem me vtiq; ab eo: et ſi ſuꝑ

me magna locutus fuiſſet: tu vo vnanimis
⁊ notus meus qui ſimul mecum dulces ca/

piebas cibos. Ergo multi ſodales ingrati

menſeæ dominicę exierunt foꝛas: mali ſoda/

les fecerũt ſibi menſas ſuas ⁊ erexerũt.Et ſi
putas quia meridies africa eſt: q;q; poſſem

obtinere magis mũdi meridiem eſſe pates

cWaWS1 dotetgnllent

ſealuscn
Purcgntn
mwernetius
unihuuſni
i ſinus⸗
tupbllen
ſe Sdun tce
gigeconſen
t ſocles ne
aun oun
uteenetinuoc
Plucareaudi⸗
euuciorcbeg
iwasniaud

anbicuezdin
ſtiabesiuwen
Eeeit
Hgene Tumt
–
naor ncn
gütwponaela
ſeiniitebapt
lecicönend.

ußs tol ſi

ſcnobanguim
mlennrſcuen
(hlen ſotſed omgnn
moinguten
ſgts lcue
Vntengoer
nnpuguy
söpalnin
llan. neg
clonocogec

Mn ſoctlaczenti

eeyſgneoun
cgs ginn
ſülogoen
Dtitäſpet
Wanlei
ſuniſtee
lanmune
Agtocriein
ſidiingen
tentnhin

licanbian

de.

güntt
biadwin
dt. Segf
nruih

nslte e

lictzufnnn
edlaitune
logni ſei
AMileni⸗

müczntntn

mneſeuefinſn

Mlunnnhn
Ctütrehneeit

gensneneſn
tepleziugr⸗
1 Cprlenuire
tenetn.
nu ipecigsoe
nubenzals
llons Darnn

=
=

eiecinenn

deneio n
nnumganbige
srbiahet

eseduscti
etors dfne

absiuente
iunopotut
Epciönnei
ſatcdanne
gun. Qnns
,onnesci

2

Se
*

☛SG

1

=

grtſitiſ

=

gierunt.
gindiantt

noufeok
.

—
=n n,æ =

–

4

=

—
S=
——

ęgypti:⁊ illas exuſtas ſole regiones vbi plu
uia non awaret: quia ipſa eſt meridies vbi
fernet medius dies. Vbi autẽ heremus ple/
na milibus ſeruoꝛũ dei? Vnde ſi ad meridiẽ
locoꝛũ velimus aduertere:quare non ibi pa
ſfſccat magis ille:⁊ ille requieſcat:quãdo ante
Põ.Io6. dictum eſt: Aberrauernut deſerta heremi:
Ded ecce conſentio:africa ſit meridies. Hhic
ſunt ſodales mei. Eccleſia tranſmarina in

aliquoꝛũ ſuoꝛum nauigante: in africa ſollici

ta ne erret:inuocat ſponſum ſuũ: et dicit ei:
Abungdare audio hereticos in africct abun/
dare audio rebaptizatoꝛes ĩ africa.Eſſe aũt
ibi vos minꝰ audio:⁊ illud audio: ⁊ hoc au/
Canij.i. dio:ſed qui ſunt tui a te volo audire.Annũ/
cia mihi queʒ dilexit anima mea:vbi paſcis
vbi cubas in meredie. Audio duas partes

herentẽ: Tu mihi dic quo eam: ne foꝛte ve/
lut operta: id eſt ignota ſuper greges ſoda/
lium tuoꝝ: incurrã in greges hęreticoꝛũ:co/
nãtes ponere lapidẽ ſuꝑ lapidẽ qͥ deſtruat᷑:
ne irruã ĩ rebaptiʒatoꝛes. Annũcia mihi.Et
ille qui cõmendat vnitatẽ paſtoꝛis in hac le-
Secb. 54. ctione dixit: Ego paſcam. Paſtoꝛes autem
. repꝛobat:qui multi eſſe voluerũt:vnitatem
amiſerunt:ſeueriſſime non blande reſpõdẽ/
Cantj.ie xis:ſed ꝓ magnitudine periculi:MNiſi cogno
ueris inquit temetipſam o pulchꝛa inter mu
lieres. Pulchꝛa es int mlieres:ſed agnoſce.
AVbi te agnoſces? In toto oꝛbe terrarũ. Si
enim pulchꝛa vnitas eſt ibi:vbi diuiſio fędi/
tas:nõ pulchꝛitudo. Niſi cognoueris temet
ipſam. In me credidiſti: agnoſce te. In me
gquomodo credidiſti? & uomodo et illi mali
Job.i. ſodales cõſentiũt verbum carnẽ factũ: natũ
ex virgine: cruciſixum:reſurrexiſſe: aſcẽdiſſe
in ceęlos. Si talẽ me credidiſti: talem ⁊ illi ſo/
nãt.Cognoſce te:⁊ me in cęlo:te ĩ toto oꝛbe.
Vtrũ quẽlibet ex ecclłia tanq; eccleſiã chꝛiſtꝰ
alloquit᷑: HNã quomõ eccleſia quęrit: Eccle/

ſia ſᷣm ipſos loquit᷑: Annũcia mihi quem di/

lexit aĩs mea: vbi paſcis:vbi cubas. Quid
quęris eccleſia: Et ille tanqᷓ; oſtẽdens eccle/
ſiã dicit: In meridie:ſicut ulli volũt.Reſpõ⸗
deeant mihi:quomõ ecclia ꝗqrat eccleſiã: An/
nũcia mihi quẽ dilexit aia mea? Quę loquit᷑
eccleſia? Quid ſibivoluit annũciari:vbi pa/

ſcis:vbi cubas in meridie:id eſt vbi ſit eccle

ſiia loquitur: ⁊ interrogat vbi ſit eccleſia? Et
reſponder ille vt putanr in meridie. Si in ſo
la meridie eſt:vt dicũt iĩ africa:et quęrit quõ

eſſe:Vnam donati: alterã vniuerſo tuo co/

er. C. LxXvV. Dñica pᷣma pꝰ oc.paſche: Ber. I.

ipſa interrogat vbi ipſa ſit: an vo poꝛtio ec/
cleſię tranſmarine bene interrogat de meri/
die ne ille erret. Et alloquit᷑ vnũquodq; mẽ-
bꝛoꝛũ ecclię ſuę chꝛiſtus tanq; ſuã eccleſiã:et
dicit: Hiſi cognoueris te o pulchꝛa int᷑ muli/
eres exi.Exire hęreticoꝛũ eſt. Aut cosgſce te:
aut exi: Aut ſi te non cognoueris exitura qͥ:
in veſtigijs gregũ ſequendo malos greges:
ne foꝛte putes qꝛ obeſſe queris ſi exis: audi
quid ſequit᷑:Exi tu in veſtigis gregũ: ⁊ pa-
ſce hedos tuos iaʒ nõ oues. Moſtis fratre
vbi erũt hedi? Ad ſiniſtrã erũt oẽs qͥ exierũt Marts.25.
ab eccłia. Manẽtibꝰ Petro:paſce oues me- Jop.21.
as: exeũtibꝰ hęretico paſce hedos tuos.Eſt ᷑
inquiũt ⁊ aliud teſtimoniũ nihilominꝰ con/ Ca. 20.
tra te. Dic vt audiamꝰ: Erit ſic cõtra te:quõ
hoc qð putabis pꝛo te. Si meridiẽ inquiũt
interpᷣtaris ęgyptũ: Multis quideʒ modis
interpᷣtamur meridiem: ⁊ ęggyptũ poſſumus

ad locum mũdi: ⁊ ipſam africã ſic intelligã.

Audi quid intelligam ꝑ meridiẽ: Intelligo

feruoꝛẽ ſpiritaliũ:flagrantẽ igne charitatis:

ſplendentẽ lumine veritatis. Nam dicif in
qͥdam pſalmo: Dexterã tuã notã fac mihi:⁊ Nz. S9.

eruditos coꝛde ĩ ſapiẽtia: Ipſi ſũt ĩ meridie.

Vngde dicit᷑ a ꝓpheta: Et tenebꝛę tuę ſicut Eſa.5s.
meridies erunt. Multis modis poſſumꝰ in-
telligere meridiem:ſed pꝛoꝛſus africã intelli⸗
go:accipio a te aliquid foꝛte melius qᷓ; ſape/
rẽ niſi a te cõ memoꝛarer.Africa ſit meridieſ:
Timet eccleſia trãſmarina incidere ĩ rebapti
zatoꝛes: timet incidere tanq; ignoꝛata ĩ gre/
ges ſodaliũ: quęrit ab ſponſo ſuo vt annũ/
ciet illi vbi paſcit: vbi cubat in meridie. In
alijs paſcit:in alijs nõ paſcit:in alijs cubat:
in alijs nõ cubat:audiat conſiliũ:veniat ad
catholicã eccleſiã: nõ incurrat in greges ſo/
daliũ:nõ paſcat hedos ſuos.Sed dic aliud
qð te dicebaſ eẽ dictuꝝ. Pꝛopheta inqᷣt aitt:
Deꝰ ab africo veniet.Alterũ chꝛiſtũ i africa Abachuc.ʒ
naſci:⁊ ire ꝑmũdũ hęretici annũciãt.Rog
qͥd ẽ: Ab africo deꝰ veniet: Si diceretl:Neꝰ
in africa remanſit: vtiq; turpiter diceretis.
Nuüc aũt etiã ab africa veniet dicitis chꝛiſtꝰ:
Vbi natus chꝛiſtꝰ: vbi ſit paſſus: vbi in cę⸗
lum aſcẽderit: vnde diſcipulos miſerit: vbi
eos ſpũſancto repleuerit: vbi ꝑ totũ mũdũn
euãgeliʒzare iuſſerit: ⁊ obtemꝑarint ei:adim
plet᷑ oꝛbis terrarũ euãgelio:et tu dicis: Deꝰ
ab africa veniet.Ergo tu mihi inqͥt expone:
q̃d eſt:deus ab africo veniet.Dic totũ:⁊ foꝛ⸗
taſſis intelliges:deus ab africo veniet:⁊ ſan

S

Bancti dluguſtini de tempoꝛe

ctus de monte vmbꝛoſo. Tu mihi expone: ſi

iam ab africo:quomodo de mõte vmbꝛoſo?
De numidia nata eſt pars donati:ipſi miſſi
ſunt pꝛimi in diſſenſionẽ ⁊ tumultũ et ſcan/
dalum quęrentes ingensvulnus. NHumidię
miſerunt:ſedens igiſitanus miſit. AVbi ſit
tigiſi notũ eſt:qui miſſi ſunt clerici extra cõ/
gregauerũt: ab eccleſia ad clericos carthagi
nis accedere voluerũt:viſitatoꝛẽ poſuerũt:
a lucella ſuſcepti ſunt:auctoꝛ totiꝰ huiꝰ ma⸗/
li numida heęreticus fuit in numidia: vnde
ventũ eſt huc cũ tanto malo viſcariũ vix in/
uenit᷑:cum cupſonibꝰ habitant.Quomodo
mons vmbꝛoſus numidia?: Dic mihi ergo:
noli hucuſq; recitare:Deus ab africo.Exigo
ſententiã: et ſanctus de mõte vmbꝛoſo. Sʒ
oſtende mihi partem donati a numidia de
monte vmbꝛoſo venire: Inuenis nuda oĩa:
pingues quidẽ campos ſed frumẽtario: nõ
oliueti fertiles:nõ cęter nemoꝛibꝰ amęnos.
Vngde ergo mons vmbꝛoſus ĩ numidieę par/

&XT tib?: Unde hoc ſcandalũ:? Tu mihi inquis:
Ca. 21. Ergo expone quid ẽ: DHeus a libano veniet:

⁊ ſanctꝰ de monte vmbꝛoſo? Vide facile ex/
ponã.Pꝛimo illud audi qð ait dñs:Opoꝛte

Ancj.⁊4.bat chꝛiſtũ pati:⁊ reſurgere tertio die:⁊ pᷣdi/

Act. Ie⸗

cari in nomie eius pęnitentiã ⁊ remiſſionem
pctõꝝ ꝑ oẽs gentes: incipiẽtibꝰ ab hierim.
Vigde vtiq; ſe in ſanctis ſuis ad alias gẽtes
venturũ pdixit eẽ.Lege diuiſionẽ trę ſilioꝛũ
iſrael in omnibꝰ tribubus:in libꝛo ieſu naue
vbi aperte dictũ eſt:hiebus ab africo veni/
et: quę eſt hieruſalẽ.Lege:quęre:inuenies.
Vtinã cũ inueneris:credas:vtinã animoſi/

Zoſue.18. tatẽ deponas.hiebus ab africo quę eſt hie/

ruſalẽ:et dominꝰ incipiẽtibus ab hieruſalẽ:
hoc eſt:deus ab africo veniet. Quomõ ergo
a mõte vmbꝛoſo: euãgeliũ iam lege:de mõ/
te oliueti chꝛiſtus aſcẽdit in cęlũ.Sequere ⁊
qͥd lucidiꝰ: Audiſti de monte vmbꝛoſo:legẽ

recitamꝰ:euãgeliũ recitamꝰ. Audiſti incipi/

entibꝰ ab hierim: audiſti ꝑ oẽs gentes: Per

eũ ꝓphetã ſeq̃re vᷣba illa ꝗᷓ ↄtempſiſti: Deꝰ
ab africo veniet: et ſanctꝰ de monte vmbꝛo/
ſo:Cooperiet montẽ vmbꝛa eiꝰ:et gloꝛia eiꝰ
plena eſt terra. Per omnes ergo gentes in⸗
cipientibus ab hieruſalẽ:deus ab africo ve/
niet:⁊ ſanctus de monte vmbꝛoſo ⁊ cõden/
ſo:id eſt a mõte oliueti vbi aſcendit in celũ:
vnde miſit diſcipulos ſuos: vbi etiã aſcen/

Abi,õ.ſurus ait: NHon enim veſtrũ eſt ſcire tempoꝛa

quę pater poſuit in ſua poteſtate:Sed acci/

pietis virtutẽ ex alto:et eritis mihi teſtes in
hieruſalẽ ⁊ in iudęa ⁊ ſamaria ⁊ vſq; iu totã

terrã.Ergo deo veniente chꝛiſto:⁊ nomẽ eiꝰ
⁊ pᷣdicatio euangelij eius ab hieruſalẽ:id eſt

ab africo et monte vmbꝛoſo: id eſt a monte
oliueti ꝑ omnes gentes diffamatũ eſt euan/ Nõ. 77
geliũ. Operuit mõtes vmbꝛa eius: id eſt re

frigeriũ eius:ꝓtectio eius:⁊ laude eius ple//

na eſt terra. Cantate ergo cũ tota terra can/ Pz. .

ticũ nouũ:non canticũ vetus cũ angelo ter/

rę. Dicunt ⁊ aliud: Cyꝛeneus inquit quidaʒ
ſimon engariatus eſt vt tolleret crucem: le/ Ca. 22.

gimus: ſed quid te adiuuet volo ſcire. Cme⸗/
neus inquit afer eſt:quare ipſe angariateſt

qui crucẽ tolleret: Vbi ſit cyꝛene ne foꝛte ne-

ſcis libya eſt:pentapolis eſt: cõtigua eſt afri
cę:ad oꝛientẽ magis ꝑtinet: vel in diſtribu/

tione ꝓuinciarũ. Imperatoꝛẽ cognoſce:im /

peratoꝛ oꝛiẽtalis mittit ad iudicẽ ad cyꝛenẽ:

Bꝛeuiter reſpõdebo:vbi eſt pars donati nõ

inuenit᷑ cxꝛenẽ: vbi eſt cyꝛene nõ inuenit᷑ ꝑs
donati. Manifeſta veritas cõuincit erroꝛẽ.
Det mihi cyꝛenẽ vbi eſt pars donati:det mi
hi partẽ donati vbi ẽ cxꝛene. Manitfeſtũ eſt
em̃ fratres in pentapoli eccleſiã eſſe catholi⸗
cã: partẽ ibi donati nõ eſſe:ſed ſecuri irridea
mus flendos:⁊ fleamus irridẽdos.Quid di
cis: meritũ cyꝛenẽſis huiꝰ magnũ cõmemo/
ras qꝛ tulit crucẽ dñi: ⁊ afrum dicimꝰ:oꝛien-
talis eſt. Libya em̃ duobus modil dicit᷑: vel
iſta quę ꝓpꝛie africa eſt: vel illa oꝛiẽtalis ꝑs
quę cõtigua eſt africeę: et oino collimitanea.
Sed afer fuit cyꝛenenſis: beatũ putas ꝙ an/
gariatus crucem tulerit: quãto melius foꝛte

diceret quis in arimathia remanſiſſe eccleſfiiu
chꝛiſti: qꝛ ioſeph ille diues ab arimathia ha/ Wand.27.

bens ante oculos regnũ dei:non angariatꝰ:

non coactus venit ad crucẽ dñi: de ligno de /
poſuit:obſecutus eſt funeri:in ſepulchꝛo cõ⸗

didit:laudatus eſt in euãgelio.Quia vᷣo de
arimathia fuit iſte pius tm̃ exhibens oble/
quiũ coꝛpoꝛi domini:in arimathia remanſſit
eccleſia? Aut ſi magis vos delectat angaria/⸗
tus: id eſt qui cogit tollere crucem: Recte
faciunt imperatoꝛes catholici: qui vos co/

gunt ad vnitatem.

¶ Item in eadem dñica: Homelia

Job. 10.

de eo quod ſcriptũ eſt in euangelio
ſm Johannẽe:Ego ſum paſtoꝛ bo-
nus ⁊c̃.que habetur in expoſitione

Pr Setaauitdi

n ei tiue
nendinl
ſclensvolun

Ddshoniben

ell:donsi

sgleſitt

.

red.

ltgriescni
lermaneed
tschie
aſegentdie
Coruprat
onamenmirs

066 Deaipdala:

lvodainnppit
(girwonyul
enpon,
faseſecͤten
ndeſflosee
ſfeetonecö
bmsnend
nietdeiſce⸗
niguistf
bentinpert
ſepieni,
Cpenanpen
Eunc Fit
ubelnpe⸗
Men Mi
ſungzaen
nocktanen
Napeher
dlegösn
ndgte
lronger
lepiſbinäi
Mckonto
daſſata
Popläan

ulckinh

nunnſun
hlnenmi

bbienltii
diid —

kmictn
RKH”õü

üumnt
nöchengt⸗

nonngntg

Negaumbt

tyobſirln
Plengnr

laaan eerns in omibinuenire. Hanc ſuis hęreditatẽ

Nndſin
deognolrid

did

taodguni
lenönreni

öinctene. .

Donaddan
e. Cmictick
gcſäcſeath
ſedleaniinta
Gicos Auti
Gni nen
dicn den
noclin
Auoꝛitls

1ocolinttn .

Ai atnse
inneluutt
nuniletui

bennuhut

onmngnnt
diideln

BGer.c.LxvI. Dñica ſcdᷣa ꝑꝰ oc.paſche: Ber.

Sermo ¶ Dominica ſecũda poſt octauas
C.Lxvl. paſchę:De pace et vnitate:Ser.

Egimus in euãgelio frẽs chariſſimi
ꝙ ſaluatoꝛ ⁊ dñs noſter cũ awꝛopin.
guaret paſſiõi:⁊ tranſitũ ſuũ de hoc
mundo ad patrẽ diſcipulis inſinuaret:inter
alia verba quę ob ſui cõmemoꝛationẽ dile/
ctis comitibus ſuis impẽderat: maxime pa/
cis bonũ ⁊ vnitatis quaſi ſpeciale munꝰ illiſ
ZJoh̃.14. cõmendauit dicẽs: Pacẽ meã do vobis:pa/
cem meã relinquo vobis. Ac ſi dicet: In
pace vos dimiſi: in pace vos inueniã. Pꝛo/⸗
ficiſcens voluit dare: quę deſiderabat redi⸗

deldit: dona oiĩa ſuę pollicitatiõis ⁊ ᷣmia:in
pacis ↄuerſatione ꝓmiſit. Atq; ideo fratres
ſi hęredes chꝛiſti eſſe voluerimꝰ: ĩ eius pace
eſie ⁊ manere debemꝰ*. Pacẽ nobis ſicut au/
diſtis chꝛiſtꝰ dedit:cõcoꝛdes atq; vnanimes
eſſe pᷣcepit:dilectiõis ⁊ charitatis fędera in/
coꝛrupta atq; iuiolata mãdauit. Cuiꝰ pacis
oꝛnamẽta mirabilit alio oſtẽdit loco dicens:
Mattð.S. Beati paciſici:qm̃ ſilij deivocabunt᷑.Et ſi fi/⸗
lius dei incipit vocari qui paciſicus eſſe iam
cgpit: non vult ſili dei dici qui pacẽ nolue-
rnit amplecti. Hegat deũ ſibi patrẽ:qui paei/
ficus eſſe cõtemnit. Paciſicos ergo eẽ opoꝛ/
tet dei filios:coꝛde mites:ſermõe ſimplices:
affectione cõcoꝛdes: ſideliter ſibi vnanimi/
B tatis nexibꝰ cohęrẽtes. Sed hęc pax cũ bo/
nis ⁊ dei ſᷣcepta ſeruãtibꝰ cuſtodiẽda eſt:nõ
cũ iniquis ⁊ ſceleratis:qui pacem inter ſe ha
bent in peccatis ſuis. Pax chꝛiſti ad ſalutẽ
ſempiternã ꝓſicit:pax quę in diabolo eſt ad
ꝑpetuam venit ꝑditionẽ. Pax cũ bonis: et
dellum cũ vitijs ſemꝑ habenda eſt: mala ſi/
quidẽ impioꝝ hominũ odio habenda ſunt.
MNam homies ipſi q́;uis mali ſint: amandi
ſunt:qꝛ creatura dei ſunt. Pax vᷣo quę in bo
nis eſt:concoꝛdiã fratrũ ⁊ charitatẽ copulat
ꝓxioꝝ: Pax ſpm̃ ſpecialit dei ꝓmeret᷑: Pax
dilectiõis mater eſt: Pax indiciũ ẽ ſanctita/
Tacharie.S. tis:de qua dñs ꝑ ꝓphetã ait: Pacẽ ⁊ verita
tem diligite. Pax plebis ſanitas: gloꝛia ſa/
cerdotis:et patrię lęticia:et terroꝛ hoſtiũ ſi/
ue viſibiliũ ſiue inuiſibiliũ. mnibꝰviribus
pax eſt cuſtodienda frẽs:qꝛ ſemꝑ in dño ma/
net qui in pace ſancta manet:et cum ſanctis
Cdei ſocietatẽ habet. Sacerdotis eſt in pace
populũ admonere quid debeat agere: Po⸗/

puli eſt in humilitate audire ꝗᷓ monet ſacer/

dos. Quicquid nõ licet paſtoꝛis eſt ꝓhibere
ne ſiat: Plebis eſt audire ne faciat:atq; vni/
taris vinculũ omnes debent ſᷣlati ſimul et
ſubditi in ſide ⁊ dilectione ꝑ oia ſeruare: da
ſine pace non ſuſcipit᷑ ſacerdotis oꝛatio: nec
plebis oblatio. Si ergo volum⸗ velociter a
deo exaudiri: ⁊ gratanter munera noſtra ab
eo accipi: debemꝰ vtiq; i pace cõuerſari. DOQe
qua nos ipᷣa veritas inſtruere dignata ẽ: Si Mattö. 5
offers inqͥt munus tuũ ad altare:⁊ ibi recoꝛ/
datus fueris:qꝛ frater tuus habet aliqͥd ad/
uerſuʒ te:relinque ibi munꝰtuũ ante altare:
⁊ vade pᷣus recõciliari fratri tuo:⁊ tunc veni
ens offeres munus tuũ.QAuia & vnitatẽno/
ſtrã ⁊ concoꝛdiã deus deſiderat: oſtẽdit ipſe
ſaluatoꝛ in euãgelio ad patrem ita loquenſ:
Pater inquit ſancte ſerua eos in nomie tuo JZobv.r⸗.
quos dediſti mihi:vt ſint vnũ ſiẽ ⁊ nos. Vñ
⁊ aplus fideles hoꝛtat᷑ dicens: Obſecrovos 1. Cori.i.
frẽs:vt idipſũ ſapiatis: ⁊ vnũ dicatis om̃s.
Et item: Hõ ſit indt inter vos zelus er con/ i. cori.5.
tentio. Ois amaritudo ⁊ ira ⁊ indignatio et goꝑ. 4.
clamoꝛ ⁊ blaſphemia tollat᷑ a vobis cũ omi
malicia. Itẽ alibi ait: Suſtinentes inuicẽ in Abi.z.
charitate:ſolliciti ſeruare vnitatem ſpũs in
vinculo pacis. Vnũ coꝛpus et vnꝰ ſpũs:ſii
vocati eſtis in vna ſpe vocationis vrę.lhec D
itaq; vnanimitas ſub aplis olim fuit. Sic
nouꝰ credentiũ pplus dñi mandata cuſtodi⸗
ens:charitatẽ ſuã tenuit:pꝛobat ſcriptura ꝗᷓ
dicit: Turba autẽ eoꝝ qui crediderant: vna Actl.2.
anima ⁊ mẽte agebãt. Et iterũ: Et erãt ꝑſe/ect.i.
uerantes oẽs vnanimes in oꝛatiõe:cũ muli/
eribus⁊ maria ꝗ fuerat mater ieſu:⁊ fratribꝰ
eius.Et ideo efficacibꝰ pᷣcibus oꝛabãt: ideo
impetrare cũ ſiducia poterant quodcũq; de

dci miſericoꝛdia poſtulabant. In nobis vo
ſic vnanimitas diminuta eſt: vt et largitas

oꝑationis infracta ſit.OHomos tũc venüda/
bant:⁊ theſauros ſibi in cęlo reponẽtes: di⸗
ſtribuẽda in vſus indigentiũ pᷣcia apłis offe
rebant. At nüc de patrimonio nec decimas
damꝰ. Et cũ vendere iubeat dñs:emimꝰ po
tius ⁊ augemꝰ*.Sic in nobis emarcuit vigoꝛ
fidei: ſic credentiũ roboꝛ elanguit. Et idcir/
co dñs tempoꝛa nr̃a reſpiciẽs: in euangelio —
ſuo dicẽs ait: Filius homis cũ venerit: pu/ Zuq.i8.
tas inueniet fidẽ in terra? Videmus ſfieri qð
ille pꝛedixit: in dei timoꝛe:in lege iuſticię: in
dilectiõe:in opere ſides eſt. Nemo futuroꝛü
metũ cogitat.Diẽ et iram dñi:et incredulis
ventura ſupplicia: ⁊ ſtatuta ꝑſidis ęterna toꝛ⸗
x 2

menta nemo cõſiderat:quę metueret cõſciẽ/
tia nr̃a ſi crederet:qꝛ non credit oĩno nõ me/

tuit. Si auteʒ crederet ⁊ caueret:ſi caueret ?⁊

E euaderet.Excitemꝰ nos quãtũ poſſumꝰ dile
ctiſſimi frẽs:⁊ ſomno inertię veterl abꝛupto

ad obſeruanda ⁊ gerenda dñi ſᷣcepta vigile/

mus.Simus tales quales nos eſſe ipſe ſᷣce/
Lucj.i⁊.pit dicẽs: Sint lũbi vfi ſᷣcincti ⁊ lucernę ar/
dẽtes: ⁊ vos ſimiles homibꝰexpectãtibꝰ do/
minũ ſuũ qñ reuertat᷑ a nuptijs: vt cũ vene/
rit ⁊ pulſauerit aperiãt ei.Et beati ſerui illi:
quos adueniẽs dũs ĩuenerit vigilãtes. Ac/
cinctos nos eſſe opoꝛtet:ne cũ expeditionis
dies venerit:impeditos ⁊ implicatos appꝛe/
Matth.5. hendat.Luceat in bonis oꝑibus noſtrũ lu/
mẽ ⁊ fulgeat:vt ipſũ lumẽ nos ad lucẽ dari/
tatis eęternę de hac ſeculi nocte ꝑducat: quo
cũ chꝛiſto ꝗᷣ eſt verę pacis auctoꝛ:⁊ cũ ſanctiſ
angelis eius eterna pace ⁊ ꝑpetua feęlicitate

Depac tjele nt— pP-rene XW aαα Iherrno Sßhmone lvy eudkis e E, o Prae n etteE

Dñica tertia pꝰ oc.paſche: Ber.r.

macia ergo ẽ:crimẽ ẽ qð iubet᷑ cõtẽnere:qoð
hcipit᷑ nolle fieri:qð imꝑat᷑ declinare.Quid
tibi cõmune cũ diſcoꝛdia chꝛiſtiane? Quid
ſimultates amaſ:ꝗ̊ auctoꝛi placẽ nõ poſſũt?⸗
Quid exerces inimicitias? Qui eas pᷣmus
inuenit:? In initio nãq; inimicitias in ꝓtho/
plaſtũ dũ ſerpens exerit: interficit: dũ homi Señ̃.5.
inuidet ipſe ꝓſternit᷑: dũ ada cupit deciꝑe:
ipſe pꝛimus iugulat᷑.Quare aut chꝛiſti cha/
ritatem amplectere chꝛiſtiane:aut diſcoꝛdię
auctoꝛi de ſimilitudine operum parẽ te ipſ⸗
cognoſte. j

Eadenm ominica: edileci on Serno
2. e: H Aiece een

R diuinis voluminib⸗ ,fcs chariffi⸗ A
mi:ita diſpenſauit ſpũſſanctus vt⁊
anis oꝛnamẽta ⁊ ęgrotis ſi piritalia

fruamur:pᷣſtante dño noſtro ieſu chꝛiſto qui/ medicamta deeſſe nõ poſſint.Quã rẽ ego

cum patre et ſpũſancto viuit ⁊ regnat deus
der omnia ſecula ſculoꝝ: Amẽ.

Item in eadẽ dñica: Homelia de
quod Eripru eſt in euangelio obin
Joß.s. obank⸗ MWod ca et iam videbi
mne 2. nęe ha bet᷑ in expoſitione oo
ctoꝛis Bidem.

Sermo O Dñica tertig poſt octauas Da⸗
C. LxVII. ſche:de pace: Sermo 1

Ox domini ẽ fratres cor Mmie Pa
cem meã do vobis: pacẽ meã relin⸗
vobis. De pace dicturi pꝛius ꝗᷓ
pacis ſint cõmoda videamꝰ. Eſt pax ſereni/
tas mẽtis: tranquillitas aĩę:ſimplicitas coꝛ/
E& dis: amoꝛis vinculũ: ↄſoꝛtiũ charitatis. Hec
= =ðð paæ eſt ꝗ̊ ſimultates tollit:bella cõpeſcit:compꝛi
S iß eſvaſ r* mit iras: ſupbos calcat: hũiles eleuar: diſcoꝛ
P d e Se α☛ des ſedat: inimicos cõcoꝛdat. Eüctis eſt pla
nn o ſeu = cita: non Arit alienũ: nihil deputat ſuũ. Do-

ℳ οτι νιςνυ. ’. ſſ ,
Areen er E cet amare ꝗᷓ odiſſe nõ nouit. Meſcit extolli:

S.
„ ſt 2

4 P ſe de;

,e&* neſcit inflari. Hanc &SD qui accipit teneat: qui
: =S ꝑdidit reparet: qui amiſit exquirat: qm̃ aat
S AI4 Fey. R in eadé nõ fuerit inuẽtꝰ: abdicat᷑ a patre:ex/
. 1.-— as&ιiſονα.1 hgredaf a filio: nihilominꝰ a ſpũſancto alie-
1 aenreſe ERr nus efficit᷑. Reſpuit em̃ munꝰ oblatũ qͥ datę
. o e alen FTlegise cõtempſerit bonũ:nec poterit ad heęre-
Bracat al .aa e & Qitatẽ dñi puenire qͥ teſtamẽtũ noluerit ob/
ſ eruare. Hõ põt cõcoꝛdiã habere cũ chꝛiſto:

r⸗ 2ad gui dors polert eſſe cũ chꝛiſtiano.Cõtu/⸗

2—.

dño donante cognoſcens:vnde aiaꝝ reme/
dia poſſitis accipere: ſpiritalia antidota ſtu
dui ꝓuidere.Collegi ergo quãtũ potui pau
cos de amęniſſimis ſcripturaꝝ mõtibus fio
res:vnde ſicut iam dictũ ẽ:et ęgrotis medi/
camẽta cõſicerẽ:⁊ de theſauro cęleſti pcioſiſ⸗
ſimas margaritas a pctõꝝ coꝛruptiõe libert
oꝛnamẽta cõponerẽ. Pꝛimũ medicamentũ
eſt aieę ęgrotãti plena⁊ ꝑfecta dilectio:x quã
poſſit nõ ſolũ amicos ſᷣ etiã inimicos dilige
re. QAuã rem qualit᷑ ſideliſ chꝛiſtian credere:
tenere ⁊ obſeruare debeat: ð veteri ac nouo
teſtamẽto: ꝓut potuimꝰ vnicũ ac ſingulare
remediũ aiaꝝ ꝓ amoꝛe inimicoꝝ: pauca ca/

pitula excerpſimꝰ:ꝗ̊ vnuſ. qſe q; ſi nõ diſcutiẽ/

do ̊ credẽdo ſuſceꝑit:⁊ pctõꝝ ſuoꝝ indulgẽ
tiã accipiet:⁊ ad ęt᷑nã beatitudinẽ deo auxi/

liãte pueniet. In pᷣmis ↄſiderandũ ẽ quata BP

in beato Jacob fuerit charitas vt odientẽ ſe Heß.18.
fratrẽ ſuũ maluit in longinqꝗᷣs regionib fu⸗
gere q; vicẽ odij repẽſare:quẽ ſievitare ſciuit
ita odiſſe neſciuit.Et reuerſus multis mune

ribus vt eũ ſibi placatũ faceret honoꝛauit.

— —

Deinde attendendũ ẽ q; benigna fuerit etiã
erga inimicos antiquoꝝ ſanctoꝝ charitas.
Na beatꝰ ioſeph: ꝓ parricidij crimie impis
⁊ inimic fratribꝰ ſuis nõ odij amaritudinẽ:

fſFSKecharitatis dulcedinẽ repenſauit. Oſcula/ Seſ45

bat em̃ ſingulos: et ꝑ ſingulos flebat:qͥbus
nõ ſolũ nihil mali repẽdit: ſᷣ oia bona retri /
buens tã viuo qᷓ; moꝛtuo patre germano ſx
amoꝛe dllexik. Peatus quoq; moylſes cũ fre

. Lerti— ved g* alcα StS. eddec R vnrale . ſſe E.e „ οτνποàν

. 1 io

01.
⸗

iaunt
nenoris

zrtſettdce
aen nede
üdetett
aii

iualh Et leni:

rocty⸗ li Etiten
ceutellut
Cuoboe⸗
nüinin

ar nugoho

Niohed⸗
ſaverie
ſteltern
wbnn ued del
ſninicim
nuli ve
dauihe
llitiel

denas Cloinin

ſmalec
(Crelen
iñn no fu
1baha ptios
(osocci
msipſa
Pen anento⸗
diinctr
loabin
coani
ſienar
gucat.
deinin
odiüin
domen
geſuo
wallle

Cade
1alert
lhu

. Lii48, lent 3

homir
hien
(caro
de

lent
ſenten

Nar

Megze

nusilptn

ahit Nehe
urcheitichr

udſltt

npatepl

Nlegicnet⸗
I

fischerii⸗.4

andust
is ſpintnia
Quitieg⸗
letig ene⸗
aneidotahr
üponipa
zmötbusſo
Gotsetß
leſizcol⸗
nptöelbe
leccamend
lectoglii.
micosdige
tan gedee.
Ceriacnoto

neſingeerr

eauach
nodlltd,
vopiulig
needel
diegin
tocleniſt

gond O

vltuelon
ultismue
hoouul.
fuenuene
4 chanlis.
nie inps

7

Ber. C. LXVIII. Dñica tertia p' oc. paſche: Ger. II.

Ktoͤſi

quẽter eũ populꝰrebellis nõ ſolũ cõtemnere
ſed etiam lapidare vellet: diuinę charitatis
memoꝛ:ita ꝓ illis dño ſuplicabat vt clama⸗/
Exo.32. ret ⁊ diceret: Si nõ dimiſeriſ peccatũ ꝓpli tui
dele me de libꝛo tuo quem ſcripſiſti. In ipſo
em̃ veteri teſtamẽto legimꝰ ſcriptũ: Itinera
eoꝛũ qui iniuriã retinẽt malefacti in moꝛtẽ.
Leuiti.I9. Et iterũ: Ne memoꝛ inqᷣt ſis iniurię ꝓximi
Exo.⁊ʒ. tui.Et iterũ:Si videris aſinũ inimici tui ia/
centẽ ĩ luto: nõ pſteribis niſi pᷣus alleues eũ.
Quo loco diligẽter vnuſqͥſq; cõſideret: ꝙ ſi

aſinũ inimici nõ licet in luto dimitia: quãto

Geñ.i. magis hõ ad imaginẽ dei factus non debet
odio haberi nec negligi. Beatus quoq; iob
ita verã et ꝑfectã charitatẽ etiã cũ inimicis
ſideliter retinebat:vt gaudẽs⁊ libera cõſciẽ/
Job.ʒi. Lia ad deũ diceret:Si gauiſus ſum ad ruinã
inimici mei: ⁊ exultaui in eo ꝙ inueniſſet eũ
Cmalũ:vel ſi in coꝛde dixi:bene? Beat quoq;
dauid licet virtutibꝰ multis fuerit exoꝛnatꝰ:

nilła tñ eũ actio familiariꝰ deo cõiũxit q; dile

2. Beg'.16. ctio inimicoꝝ ſuoꝝ. Cui cũ inimicꝰ ſuus ĩ fa-

ciẽ malediceret: maluit tñ parcere ⁊ dei iudi/

cio reſeruare:qᷓ; ſuę iracundię ſatiſfacẽ.Et in
tm̃ nõ fuit ſimulata nec vł falſa dilectio ſua:
2. Begj.I. vt ipᷣos etiã adũſarios ſuos fleret:et i illis qͥ
eos occidere ſᷣſumpſerãt vindicaret. Jõ ſecu
rus ĩ pſalmo dicebat illud qð oẽs hoiĩes ſat
P?.. attento⁊ tremẽti aio dicere debẽt:Si reddi/
di inqᷣt retribuẽtibꝰ mihi mala:decidã meri/
to ab inimicl meis inanis. Perſequat᷑ inimi
cus animã meam ⁊ compꝛehẽdat: ⁊ cõculcet
ĩ terra vitã meã: ⁊ gloꝛiã meã in puluerẽ de/

de inimicis diligendis dei ſᷣcepta cõtemnẽs
odiũ in coꝛde uare nõ metuit. Vñ cõſiderã/⸗
dum eſt q̃ fronte vel q̃ ↄſcia verſiculũ iſtũ ex
oꝛe ſuo ꝓferre poterit qͥ inimicis ſuis malaꝓ
malilſ retribuit. Per ſalomonẽ q; ſpũſſanctꝰ
NPꝛouer.⁊ 4. clamat et dicit:Cũ ceciderit inimicꝰ tuus:ne

⁊ auertat iracũdiã ſuã ab eo: Et vtiq; cũ ab
illo auerterit: ad illũ dirigat qui de inimici
NPꝛoner. 17. ruina gaudebat.Scðm illud: Qui in ruina
Eccẽi.⁊S. lętat᷑ alteriꝰ:nõ erit ipunituſ.Itẽ ibi.homo
homi reſeruat irã: ⁊ a deo ꝗ̃rit medelã:?Et in
Hoiem ſilem ſibi nõ habet miſericoꝛdiã. Ipᷣe
cũ caro ſit reſeruat iram ⁊ ꝓpitiationẽ ꝗrit a
deo:qͥs exoꝛabit ꝓ delictis ipſiꝰ DNicit᷑ qͥdeʒ
Leuiti.i9. in veteri teſtamẽto: hiliges ꝓximũ tuum ⁊
Mattð.5.odio habebis inimicũ tuũ.Sed ꝗ ſano intel
lectu ſcripturę diuinę ſenſũ agnoſcere cupit:

ſententia iſta B mõ intelligit: vt diligat om/

ducat. Ecce q̃li maledicto ſeipᷣm cõdẽnat:q

gaudeas:ne foꝛte videat deꝰ⁊ diſpliceat illi:

nẽ hominẽ ꝓximũ ſuũ:odio habeat diabolũ

inimicũ ſuũ.Qð etiã in vno homie malo im

pleri põt. In ipſo em̃ vno qͥ malꝰẽ ⁊ ꝓximũ
habes et inimicũ. Nã ꝙ hõ eſt ꝓximꝰ tuꝰ ẽ:
ꝙ malꝰẽ:nõ ſolũ tuꝰ ſed etiã ſuus inimicꝰẽ.

Dilige &̊ in eo carnẽ ⁊ aiaʒ:hoc ẽ ꝓximũ tuũ

quẽ deꝰ fecit:et odio habe maliciã quã ipſo
ↄſentiẽte diabolus itromiſit. Qð cũ ſancto
et pio alo feceris:vices cęleſtis medici agis

odio habẽs moꝛbũ et diligẽs egrotũ. Item D

ꝑ ſalomonẽ loquit᷑ ſpũſſanctꝰ: Si eſurierit Mꝛouer.25.
inimicꝰ tuꝰ ciba illũ: ſi ſitit potũ da illi:hoc Ro.i2.
em̃ faciens: carbones ignis cõgeres ſuꝑ co⸗
put eiꝰ. Hoc loco cũ grãdi diligẽtia obſer/

uandũ eſt: ne foꝛte dũ eũ bñ nõ intelligimꝰ:

de medicamẽtl nobis vulnera faciamꝰ.So⸗/

lent em̃ nõnulli h̊ ſceptũ q̃ſi ad ſatiãdũ furo

rẽ ſuũ aſſumere. Dicũt em̃ apud ſe: Ecce ci-
bo inimicũ meũ vt ardeat ĩ ęternũ. Auertat
de ?ꝰHmõi intelligentiã ab ais nr̃is.Qualit᷑ g̊
accipi debeat locꝰ iſte: ſancti ⁊ antiqui prfes
reuelante ſpũſancto diffinierũt:Si eſurierit
inimicꝰtuꝰ:ciba illũ ⁊c̃. H̊ em̃ inqͥt faciẽs car/
bones igniſ cõgeres ſuꝑ caput eiꝰ.Caput in
hoiĩie ſenſꝰ rõnalis ĩtelligit᷑. Qui ſenſus cũ a
feruore charitat recedẽs factꝰ fuerit frigidꝰ:

Vñ ſcriptũ ẽ: Quia abũdauit inidtas refri- Maits.24.

geſcit charitas młtoꝝ: neceſſe ẽ vt qð obeſt
ſaluti ↄriũ ſapiat:vt cui deberet eẽ amicus:
inimicexiſtat.Ad ſanandũ talẽ freneticũ:
hoĩes ſanctos⁊ charitatis igne ſuccẽſos hoꝛ
tat᷑ ſpũſſanctꝰ dicẽs: Carbones ignis cõge/
res ſuꝑ caput eiꝰ.Cũ em̃ inimico tuo pio aio
frequẽtiꝰ bñ feceris qualibet ſit impiꝰ ⁊ cru-
delis:barbarꝰ⁊ cruẽtꝰ:tñ tandẽ aliqñ erube-
ſcet ⁊ dolet ⁊ penitè incipit qð admiſit. Nã
cũ pęnitẽtiã cęperit agere:ſenſus rõnalis:G
ẽ caput ip̃iꝰincipit charitat: igne ſuccẽdi:⁊ qͥ
pᷣus quaſi frigidus ⁊ freneticꝰ õ te ↄſueuerat
iracundiã retinere:ſpiritali caloꝛe de tua bo⸗
nitate ſuccenſus incipit toto coꝛde diligere.
Ecce quõ ſãcti pr̃es hũc ſcpᷣturę locũ intelli-
gẽdũ eẽ dixerũt.Hã abſit a ſenſu catholico
vt eo aio qͥſq; boni aliqͥd inimico ſuo conet᷑
ipẽdere: vt eũ ꝓ h̊ bñſicio velit ętno incẽdio
cõcremari. Vñ cũ grãdi cautela ð pace ſidei
ↄſiderãdũ ẽ: ⁊ timẽdũ ne ſeq̃mur lr̃aʒ occidẽ
tẽ:ſᷣ magl ſpm̃ viuiſicantẽ diligamꝰ. Et illð E
frẽs chariſſimi cũ grandi tremoꝛe cõſiderare
debemꝰ qð in pſalmo terribilit ſpũſſanctus
dixit: Cũ em̃ illã cęleſtẽ hierlm: id eſt cögre,
gationẽ oĩm ſanctoꝝ ꝗᷓ cũ chꝛiſto ẽ regnatu·
ra ad laudandũ dñm ꝓuocaret:cũ dixiſſet: x 3

Zer. C. xIX. Dñica in Bogatiõib

her.

NPõ.I47· Lauda hierim dñm: addidit: Qui poſuit fi,· apud deũ ↄſciaʒ meã. Et qꝛ nullꝰ vnq; erit qͥ ſuſucn
nes tuos pacẽ.Ergovt ipivideti: hierm illa ſei vᷣitate valeat excuſare ꝙ verã pacẽ ⁊ ve/ nn norptie
ccleſti muros de pace ↄſtructos habet. Qui rã charitatẽ tenere nõ poſſit:totis viribꝰmi⸗ ilian
em̃ talẽ pacem ⁊ talẽ charitatẽ habet:vt oẽs ſericoꝛdiã dei depᷣcemur:vt nob illã charita⸗ A auſi⸗
hoies diligat: ⁊ ꝓ bonis oꝛet vt melioꝛes fi/ tẽ ſine q nullꝰ vnq;; deũ videbit inſinuare et i avocn
ant: pꝛo malis ſupplicat vt cito ſe coꝛtigant: donare dignet᷑:vt nullꝰnec toꝛmẽtis nec dã⸗/ . —
de ã pte voluerit intrare illiꝰ celeſtis hierlrm nis ac pſecutiõib ab illiꝰ dilectiõe vl dulce/ fdiſi
poꝛtas aꝑtas merebit᷑ inuenire. Qui aũt nõ dine ſeꝑet᷑.Si iubetis iã nõ ẽ opus vt ꝓlixi / gina tin
vult hr̃e talẽ charitatẽ q̃lẽ ⁊ chꝛiſtꝰ ſᷣcepit et oꝛi vos ſermone diutiꝰ fatigemꝰ. Et ideo is ggna le
abplus docuit: ex omi ꝑte hierim poꝛtas clau iſta ꝗᷓ ad pſᷣſens dicta ſunt vfę charitati ſuffi- ſeſcgue
ſas iueniet. Et qꝛ oleũ charitatl hr̃e noluit: ciãt:dũ hęc deo placito ꝗᷓ accepiſt ſanct co⸗ ſünnſacll
QLaauſis ianuis ſpõſi cũ illis fatuis vᷣginibus gitatiõsbꝰ velut mũda aialia aſſidue rumia/ hmni hn
Vattbᷣ./25. illã metuẽdã audietvocẽ: Amẽ dico vob:ne/ tis:⁊ qliter ea cũ dei adiutoꝛio poſſitis adim uglleroin
ſcio vos vñ ſitis. Quõ em̃ illis qᷣnq; vᷣginibꝰ plere ĩvfis ais diffinit::ea ꝗᷓ ſequũt᷑ ð amoꝛe angtdent
Acharitat oleũ habuerũt: illa celeſti hierlrm inimicoꝝ:aut die craſtino:aut certe die dñi/ mntglſt,n
aꝑiet ianuas ſuas vt intrẽt ĩ gaudiũ dñi ſui: co abſqʒ aliqua laſſitudine coꝛꝑis opoꝛtuniꝰ Pgly ſenit⸗
ſic illis ecõtrario q ſine charitate veniũt clau audietis. ſeidoobn
det: ⁊ ętna a ſe ſepatõe repellet: ⁊ iplebit᷑ il“ü0 01[Ü[Ü[DÜ[HnnY MM hleſſid
qð in pſalmo dicit᷑ de hierm: Qm̃ inqͥt ↄfoꝛ ¶ Itẽ in eadẽ dñica: Homelia deeo EEtniiitiße
ſirmatis ſeris nũq; exiet amic: nunq; intra- nẽ: Tado ad eu qͥ me miſit zc.ꝗ ha- Jor, Alllans
re poterit inimicꝰ:qꝛ ſic iuſtus nunq; erit eri bet in expoſitiõe doctoꝛis IJbidez. hligope
turꝰ a glia:ita ⁊ pctõꝛ nũqᷓᷓ poterit liberaria Et int᷑ mones de Ulerbis dni.lxj. (rgödlic⸗
pęna. Et iõ ſi volumꝰ vt ab iſtis malis nos ¶ Pñ - Sermo Medoaat⸗
dignet diuina pietas liberare ⁊ felicit ad ilã Dñica in Rogatiõibus: de pace: c Xx urdiins
even Hienm mereamn n rate totiviſlb. MSerno 1 E fulingvo,
llalaboꝛem vt ĩ nobis impleat᷑ illud qð apzlus / PEl ices pacifici:qm ſilij dei vocabun A mnnunsde
ZRo. 8. drrin ul nos ſenahit achaitare chini⸗ Ktur. Meritũ chꝛiſtianę virtutis vi/ MWanh.. npſmiß
mes: an nuditas: s⸗ n Diecul oren a lefſcit in cunctis ſi vnitatẽ nõ haber (Kudinto
es:an nuditas: an ꝑiculu: an gladiꝰ? Et il · pacis:nec ꝑuenit ad vocabulũ filij niſi ꝑ no/ 6acedosdit
lud: Cert ſũ em̃ qꝛ neq; moꝛs:neq; vita:ne⸗/ mẽ paciſfici.Pax eſt ꝗ̃ expoliat hoĩem ſerui⸗ ſfſſcisvoluird
q; ãgeli:neq; pᷣncipatꝰ:neq; ptãteſ: neq; a ti tute:dat nomẽ ingenuũ: mutat cũ cõditide cmuunbeluen
tudo:neq; ꝓfundũ:neq; iſtãtia:neq; futura: ꝓpſonã: ex famulo liberũ: filiũ facit ex ſeruo: ontipſczs
neq; creatura aliqͥ potit nos ſepare a charita deũ patrẽ vocat ⁊ cõmutat ſeruũ ĩ filio: ami M D
5§ te dei:ꝗᷓ eſt ĩ xpᷣo ieſu dño nr̃o.Ecce ſicut au/ cuũ facit ex deo:patrem reddit ex dño. Sic ſic (dalsti
diſtis:beatũ apłm et aplicos viros:tanta ac facit:qͥ nõvult ꝑire qð facit: Fgliceſ paciſici: lacua
tã tribilia a charitate dei ſegare nõ poterät. qm̃ filij deivocabunt᷑.En ſilius dei eſſe inci/ . ltepe ne
Vñ nimis dolẽdũ ẽ: ꝙ cũ illi a charitate dei pit:qͥ paciſicꝰ eſſe cępit. Hõ vult filiꝰ dici:qꝗ nbi zn
nec toꝛmẽtiſ poterat ſeꝑari:nos interdũ oci- paciſicꝰ noluerit inueniri. Hegat ſibi patr ihen⸗
oſis fabulis ſeparamur: ⁊ nõnunq; ob ꝑuiſ- deũ qui heres pacis eſſe nequiuit. Seuerũ ichl
ſimũ cõuitiũ ⁊ cuiuſcũq; miſeri homis detra ſenſurus eſt deũ: quem clementẽ blandũq; ſice
ctionẽ:ita dereliquimꝰ charitatẽ: vt nõ ſolũ dedignatꝰ eſt patrẽ. Fglices paciſici:qm ſilij e aln
cũ eo multis diebꝰ ſ̊ etiã mẽſibꝰ foꝛtaſſis et dei vocabunt᷑.Gaudeamꝰ hoc noie qſi filij 6e d lkcl
annis nec loq nec ad conuiuiũ ꝑuenire veli- heredes dei:cohęredes aũt chꝛiſti. Quãta ⸗ innun
mus: Et non attẽdimꝰquia dum nos inuicẽ hui pacis retributio: hereditatẽ poſſidẽ ee, uuß in
odio habemus: ita muros ciuitatis hierlrm cchꝛiſto:ſubſtãtiã pfis hf̃e cũ filio: cęleſte re, n ick
tra nos claudimꝰ vt nullꝰ nobis aditus re· gnũ pticipari cũ dſio:⁊ in cõſoꝛtiũ ꝑpetuita/ otän
maneat ꝑ quẽ intrare poſſimus. Et qͥa ciui/ tis admitti cũ dũo? Queę ſit hęc pᷣuitaſ moꝝ ing
1.05, 4 tas illa bhabitatoꝛẽ deũ habet: dicente Johße iuidere melioꝛibꝰ atq; ĩ ſoꝛdioꝛibꝰ inhęrere: W
4 euãgeſta: De charitas ẽ: ꝗq charitatẽ hfe no adoptati victoꝛiazʒ ꝑdere:ac nolle hęredita-⸗ ſihcheth
luerit:q̃ frõtevel qᷓ ↄſcia ad dñm qͥ ẽcharitaſ tẽregnoꝝ cęleſtiũ poſſide? Etem̃ filiũ ſe dei ſtcnnetz
ſemie accedere: heęc oia frẽs chariſſimi dũ ⁊ cohęredẽ denegat chꝛiſti:qͥ recuſauerit pa- ngtnge
vob pfna pietate freqnter inſinuo: abſoluo tris regimie gubernari. Pax acoꝛdia fratrũ: B 4 nun Snn

E ae e Passt a derl.

DBaAE. dr Pje .

P K- .☛ veNe de

.,Be

Ber. C. Lxx. Dñica in Rogatiõibe: Ber. II

un Ecẽi·25· ſicut ſcriptũ ẽ: In trib placuit ſpũi meo que Plebis eſt: audire qð admonet. Quicquid
tmsihn ſunt ꝓbata coꝛã deo ⁊ homibꝰ: Cõcoꝛdia fra nõ licet: paſtoꝛis eſt ꝓhibere ne fiat: Gregis
slicn trũ: ⁊ amoꝛ ꝓxioꝝ: ⁊ vir ⁊ mulier ↄſentiẽtes eſt audire vt faciat. Vtraq; cõueniat: ⁊ vni/
tdriſnn ſibi. Cõcoꝛdia & fratrũ: volũtas dei eſt: iocũ uerſa ſaluata ſũt: Hec deus inuenit ĩ plebe
MBF 4 ditas chꝛiſti: pfectio ſanctitat::iuſticię regu- qð puniat: nec ſacerdos põt habere qð do⸗
— la: materia doctrinę: moꝛũ cuſtodia atq; kre/ leat. Seruem mãdata que vitę ſunt: teneat E
i⸗ le bus omnibꝰ laudabilis diſciplina. Pax ſuf/ ſe ꝓfunde pacis nexibꝰ colligata fratnitas:
7 W “ fragiũ pcũ ẽ: ſupplicationũ facilis atq; ipetra ⁊ ſalutari vinculo charitatl: mutua ſe dilecti
Kn Cini bilis: qꝛ deſiderioꝝ oim cõpotens ẽ plenitu/ oneↄſtringat:qꝛ dilectio magnanimũ facdtt.
fhmmſt⸗ do: ſiẽ ſcriptũ eſt ĩ apło: Pax cõuẽtiõis ama / Suauis eſt dilectio: non zelat᷑:non ęmulat᷑.i· Cori.iʒ·
