eſſe chꝛiſtũ: nec nos poſſunt illi dicere an/
tichꝛiſtos:nec nos illos: qͥa et nos confite/

mur et illi. Si ergo nec illi nos dicunt: nec

nos illos:ergo nec illi a nobis exierunt:nec
nos ab ipſis. Si & non a nobis exiuimꝰ:in
vnitate ſumus.Si in vnitate ſumus: quid

factiũt in hac ciuitate duo altaria?: Quid fa-

ciunt diuiſę domus:diuiſa cõiugia? Quid
facit cõmunis lectus ⁊ diuiſus chꝛiſt?ꝰ:Ad/
monet nos:vult nos fateri qð verũ eſt. An
ipſi a nobis exierũt:aut nos ab ipſis? Sed
abſit vt nos ab ipſis. habemus em̃ teſta-
mentum dominicę hęreditatis:recitamus:

⁊ ibi nos inuenimus.Dabo tibi gentes hę/Nẽ. 2.

reditatẽ tuam et poſſeſſionẽ tuã terminos
terrę. Tenemus heęreditatẽ chꝛiſti:illi eam
non tenent:nõ cõmunicant oꝛbi terraꝝ:nõ
cõmunicant vniuerſitatiredempte ſangui/
ne domini. Habemus ipſum dominũ reſur
gentem a moꝛtuis:qui ſe dubitantibꝰ ma/

nibus diſcipuloꝛũ pᷣbuit palpandũ.Et cuʒ

adhuc illi dubitarent: ait illis: Opoꝛtebat Zucl.24.

chꝛiſtum pati ⁊ reſurgere tertia die:⁊ pſdica
ri in nomine eiꝰpęnitentiã ⁊ remiſſionẽ pec
catoꝝ. Vbi? Qua? Quibꝰ? Per omnelſ gẽ/⸗
tes:incipientes ab hieruſalẽ. Securi ſumꝰ
de vnitate hęreditatis. Quiſquis huic hę/
reditati non cõmunicat:foꝛas exijt.Sʒ nõ
contriſtemur: Ex nobis exierunt: ᷣ nõ erãt
ex nobis. Nam ſi fuiſſent ex nobis: pꝑman/
ſiſſent vtiq; nobiſcum. Si & ex nobis exie-
runt:antichꝛiſti ſunt. Si antichꝛiſti ſũt: mẽ
daces ſunt. Si mendaces ſunt:negant ieſũ
eſſe chꝛiſtũ. Iterum redimus ad difficulta/
tem ꝗ̃ſtiõis. Singulos interroga: conſitẽ/⸗
tur ieſum eſſe chꝛiſtũ.Coartat nos anguſtꝰ
intellectꝰ in hac epiſtola. Videtis certe ꝗ/
ſtionẽ.hhęc queſtio ⁊ nos ⁊ ipſos turbat:ſi
non intelligat᷑. Aut nos ſumus antichꝛiſti:
aut illi ſunt antichꝛiſti. Illi nos antichꝛi⸗
ſtos vocant:⁊ dicũt qð exiuimꝰ ab eis:nos
illos ſimiliter. Sed deſignauit hęc epiſtola
antichꝛiſtos: Quicũq; negat ꝙ ieſus nõ ſit
chꝛiſtus:ipſe eſt antichꝛiſtꝰ. Jam ergo qug⸗-
amus: quis neget:⁊ nõ attendamꝰ ad lin/
guam ſed ad facta. Si em̃ om̃es interrogẽ/
tur: omnes vno oꝛe cõfitent᷑ ieſum eſſe chꝛi⸗
ſtum. Quieſcat paululũ lingua: vitã inter⸗

roga.Si inueneritis hoc:ſi ipſa ſcdᷣtura no

bis dixerit: qꝛ negatio eoꝝ nõ tãtũ lingua
fit ſᷣ ⁊ factis. Certe inuenimus multos an/
tichꝛiſtos:qui oꝛe ↄfitentur chꝛiſtum:⁊ mo/
ribus diſſentiunt a chꝛiſto. VUbi inuenimꝰ
hoc in ſcriptura? Paulũ audi apoſtolũ de

talibus cum loqueret᷑ ait: Confitent᷑ em̃ ſe Titũ.i.

noſſe deũ:factis autẽ negant. Inuenimus
⁊ ipſos antixpᷣos:Quiſqͥs factl negat chꝛi/-
ſtum:antichꝛiſtus eſt. Hõ audio qͥd ſonet:
ſed video quid vinat. Operalogaumur: 2

—

Mattb. 7.

tos inuenimus antichꝛiſtos foꝛas exiiſſe:

res: mangones: ⁊ omnia ꝗᷓ numerare non
poſſumus:ſi contraria ſunt doctrinę chꝛi⸗

dei chꝛiſtus eſt. Quicquid cõtrariũ eſt ver/

5

verba requirimus. Quis em̃ malus nõ be/

qui cuʒ ſitis mali: Voces veſtras ad aures
meas affertis:ego cogitationes veſtras in/

ierint. Quotquot em̃ habet eccleſia ꝑiuroſ:

Erpoſitionis ſancti AKluguſtini

ibi non audis laudẽ dare dño:nõ fecit ðo/
minus.Coꝛrige qð tu feciſti:vt ſaluetur qð
in te de fecit. Si autẽ nõ vis ⁊ amas ⁊ am/
plecteris peccata tua:cõtrarius es chꝛiſto.
Intus ſis:foꝛis ſis:antixpᷣs es. Intus ſis:
ſpicio:volũtatem ibi malam vid eo:et fal/ foꝛis ſis:palea es. Sed quare foꝛis nõ es⸗:
ſos fructus oſtenditis. Moui quid inde col Quia occaſionẽ venti nõ inueniſti. Ja iſta
ligam: Mon colligo de tribulis ficus: non ꝙ manifeſta ſũt fratres. Ne qͥs dicat: Chꝛiſtũ
colligo de ſpinis vuas. Vnaquęq; enim ar nõ colo:ſed deum colo patrẽ ipſius: Ois
boꝛ a fructu cognoſcitur. Magis mendax qui neggt filiũ:nec filiũ nec patrezʒ

eſt antichꝛiſtus: qui oꝛe pꝛofitetur Jeſum habet.Et qui confitet᷑ filiũ: et filiu

ne vult loqui:? Sed quid dicit de talibꝰ do/
minꝰ: Hypocrite quomõ poteſtis bona lo/

eſſe chꝛiſtuʒ: ⁊ factis negat. IJdeo mendax: ⁊ patrem habet. Vos grana alloquit᷑.

aliud loquitur:aliud agit. Jã ergo fratres Et q palea erãt:audiãt:grana fiant. Vnuſ
ſi facta interroganda ſunt:non ſolum mul
mutetur:fiat amatoꝛ xpᷣi:ne ſit antixpᷣs. Si
qͥs ei dixerit ꝙ antichꝛiſtꝰ ſit: iraſcit᷑: iniuri⸗
am ſibi factam putat:foꝛtaſſis inſcriptionẽ
minat᷑. Si audiat a litigante ꝙ antichꝛiſtꝰ
ſit: dicit ei chꝛiſtꝰ: Patiẽs eſto.Si falſũ au/
diſti:gaude mecum:qꝛ et ego falſa ab anti-
ſti:contraria ſunt verbo dei. erbum aũt xrpis audio.Si aũtverũ audiſti:cõueni ↄſci

entiã tuã. Et ſi audire times: eſſe płꝰ time.

ſed multos nõdum manifeſtos ꝙ foꝛas ex-

fraudatoꝛes:adulteros:ebꝛioſos: feneràto

bo dei: in antichꝛiſto eſt. Antichꝛiſt em cõ/
trarius eſt chꝛiſto. Et vultis noſſe q; ape- vobis maneat.Qlð ſi in vobis ma

an mali faciant:⁊ incipiant coꝛripi:quia filio ⁊ pre manebitis.hec eſt illa pol⸗
c

dnan t xpᷣo:aliquãdo eueniat vt ali

hꝛiſtũ nõ audent blaſphemare: miniſtros

autẽ oſtẽderis illis: qꝛ xpᷣi vꝰᷣba dic nõ ver

eius blaſphemant a quibꝰ rbino, gga mercedẽ ꝗreres ⁊ diceres: Ecce in me

ba tua:conantur quantũ poſſunt:vt te cõ

Zas ab initio audiui cuſtodio:obtẽpo:ꝑicu/

uincãt verba tua dicere:non verba chꝛiſti. ſtineo. Quo fructu? Qua mercede? Quid

Si autẽ manifeſtũ fuerit: quia verba chꝛi/

mihi poſtea dabit:qͥa in hoc ſeculo me vi⸗

ſti dicis:eunt ⁊ in chꝛiſtum:incipiũt re=hen deo laboꝛare inter temptatiões:? HNõ video

homines cõuicti de factis ſuis: Pꝛaua vo/

dere chꝛiſtum. QAuomodo inquiũt ⁊ quare hic requiẽ eſſe aliquaʒ: moꝛtalitas ipſa ag/
tales nos fecit: Mõne dicunt hoc quotidie grauat animã ⁊ coꝛpus qð coꝛrũpit᷑:pꝛeęmit
ad inferioꝛa: ſᷣtolero oĩa: vt illud quod ab
luntate ꝑuerſi artiſicem accuſat.Clamat il / initio audiui: maneat in me: et dicam deo
lis artifex de cęlo: quia ipſe nos fecit: qui meo:Pꝛopi vba labioꝝ tuoꝝ ego cuſtodi/
nos refecit.Quid te feci? Ego hominẽ: nõ

auariciam. Ego hominem feci:non latroci/ noli deficere. Si deſiciebas in laboꝛibꝰ: ꝓ⸗/

nium. Ego hominẽ feci:nõ adulteriũ. Au/

Haniek. 3.

um pueroꝝ ipſe hymnꝰ erat qui ab ignibꝰ

diſtis qꝛ laudant me opera mea. Ex oꝛe tri
cepturus eſt:? Fac illũ oblitũ mercedẽ ſuaʒ:

Laudãt ceęli:terra:mare. Laudãt oĩa q̃ ſũ ꝑſeuerãtẽ facit in opere.Et homo ꝓmi/

defendebat. Laudant opera dñi ir ugArglere manus. Memoꝛia ꝓmiſſę merce

in cęlo. Laudãt angeli:laudant ſtellę: lau

quid volat:quicquid ambulat: quicqͥd re/

i
auge gant. ſit qui te poteſt fallere: Auanto foꝛtioꝛ eſſe
dant luminaria:laudat quicquid natat:qͥc-
cui nec ſuccedi põt nec moꝛi: nec fallere põt

pit. Laudant iſta oia dominũ. Nũquid au eum cui ꝓmiſſum eſt:? Et quid eſt ꝓmiſſũ:

diſtis quia laudat dominũ auaricia? Nun/⸗
quid audiſtis qꝛ laudat dñũm ebꝛioſitas? m be
laudat luxuria:laudat nugacitas: Quicqͥd ſeſſiones ad quas fũdũt hoĩes anrũ:quis

Videamꝰ quid ꝓmiſit.Aurũ eſt:quod hic
multũ amãt homines:an argentũ? An poſ

qͥſq; ↄſiderãſ ↄſciẽtiã ſuã:ſi mũdi amatoꝛ ẽ:

Ergo vos qð ab initio audiſtis: in
ſerit qð ab initio audiſtis: Z vos i

licitatio:quã ipſe pollicitus eſt nobis. Foꝛ G

la:laboꝛes: tẽptationes ꝓ iſta manſiõe ſu /

ui vias duras:Ad quã & mercedẽ: Audi et Nẽ.1s.

miſſa mercede foꝛtis eſto. Quis eſt qui ope
retur in vinea:⁊ recedat illi de coꝛde qð ac

debes in agro dei: quando ꝓmiſit veritas:

ne

ultäanent⸗
gedantell
fthrthorctl
goghettiſtt
urneresltt
lettmſt

Atilelben

nan

.
h õ

Scecamhun
apmmenpe
unckoboug
Peiniore gen
ſanngelsciu
heune en
ifminm⸗
ſanntocue
bigyiucten
Nehoqros
Cenanoten
NeſtenteQu
Cliccblber
holtuo omnitt
munetingteni
wrnhipoten⸗
ConeQudn
ignestomer
numeberbone
e8olickkon
müchſuep⸗

bopobisde
Nyedi, kig golapt
mmh. pnctone 4

Moneztin
lupek nite
ſbllotſpüſan
ſtuglicken
tlleit
hatck ees
ſen ernree
lctezptglie
ge⸗ .
Culdnosſe
8 to epde

i

edigeröfi⸗
alinſi
rſses en,
taur ſnnie⸗
ninmai i
Leiznlni
Kfliä
teiſ⸗

—,ZvF
=
S= =

=
—

=—
——

S=E
—

4

——

flänes
flü
Dn zuin
ngenſun e

4. „½ „„

Liinicimnn
Meneſtunnz;
rircitt
huſentae
Ugneg anh⸗
izcho gili
gacgetllibet
ümafti
renentſerne
inoneti
Wlner
udltis e
tis beckiee
lianscnhuß
1Reaskuin
ſoareie
nes giinnſi
Qunmmnb
günderſgerf
õ
znanint
nikyn

Grln i

tinne ANaNi

—w.
=
—
=
— — —
— = =
= = S=
— — — =
= —— S= = —

S
—
Se
S=6

—
=
—
=
—
☛ =

In Eplam beati Johãnis

Cractat' III

multũ ament aurum: An amena ſdia:am · illos tu docebas: QAuid inſtruebas: Quid

plę domꝰ:multa mãcipia: animalia nume/

nos hoꝛtat᷑ vt in laboꝛe duremꝰ.Quid dic

roſa? Hon quędam ad 1

tur merces iſta? Vita ętna.Audiſtis et ga/
uiſi exclamaſtis. Amate qð audiſtis:⁊ libe⸗

ramini a laboꝛibꝰ veſtr in requiẽ vitę ęter⸗

i Matthᷣ.2 5.
1
AA.

bis vita eternã.

7** H
— .

nę.Ecce quid ꝓmittit deus? Vitã ęternaʒ.
Ecce quid minat᷑ deꝰ: Ignẽ ęternũ. Quid
illis ad dexterã ↄſtitutis? Venite benedi⸗
cti patri mei: percipite regnũ qð vobis ꝑa/
tum eſt ab oꝛigine mũdi. Ad ſiniſtrã quid:
Ite in ignẽ ęternũ:qui paratus eſt diabo/
lo et angelis eius. Illud nondũ amas:vel
hoc time. Mementote g fratres mei:q; vi-
tã ęternã nobis ꝓmiſit. Hęc ẽ inqᷣt pol/
licitatio quã ipſe pollicitus eſtno/

de his qͥ vos ſeducunt.HNemo vos ſe/
ducat ad moꝛtem. Pꝛomiſſionẽ vitę ęternę
deſiderate. Quid poteſt mundꝰ ꝓmittere?
Quicqͥd libet ꝓmittat:foꝛtaſſis in craſtino
moꝛituro ꝓmittit. Et qua fronte ad illũ qͥ
manet in ęternũ exiturꝰ es? Sʒ quid mina/
tur mihi potens homo:vt aliquid mali fa⸗
ciam? Quid minatur? Carceres: catenas:
ignes:toꝛmẽta:beſtias.Hũquid ignẽ ęter/
num?Exhoꝛreſce qð minat᷑ oipotens:ama
qð pollicet᷑ omnipotens: et vileſcit omnis
mũdꝰ:ſiue ꝓmittens: ſiue terrẽs. hec ſcri⸗
bo vobis de his qui vos ſeducũt: t

epe. di. tis quia yvnctionẽ habetis.Et nos

2. vnctio.

vnctionẽ quã accepimus abh eo:ꝑ/
maneat in nobis:Vnctionis ſacramẽ/
tum eſt:virt ipſa inuiſibilis. VUnctio inui/
ſibilis:ſpũſſanctꝰ. Vnctio inuiſibilis:cha⸗
ritas illa eſt:quę in quocũq; fuerit:tanqᷓ; ra
dix illi erit: &uis ardente ſole areſcere nõ
poteſt. Om̃e qð radicatũ eſt: nutrit᷑ caloꝛe
ſolis:nõ exareſcit. Et nõ habetis neceſ

me

Mentũ fratres: Sonus verboꝛum noſtro/

ędiſicabas?:? Jam hic videte magnüũ ſacra⸗ Qolace

4S

rũ aures ꝑcutit:magiſter intus eſt. Nolite
putare quẽq; hominẽ aliqͥd diſcere ab ho⸗
mine. Admonere poſſumꝰ ꝑ ſtrepitũ vocis
noſtrę: ſi non ſit intus qui doceat: inanis
fit ſtrepitꝰ noſter. Adeo fratres vultis noſ/
ſe:nunquid nõ ſermonẽ iſtũ oẽs audiſtis:
& multi hinc indocti exituri ſũt. Quantũ
ad me ꝑtinet omnibus locutus ſũ: ſed qᷣbꝰ
vnctio illa intus non loquit᷑:quos ſpũſſan
ctus intus non docet:indocti redeũt.Ma⸗
giſteria foꝛinſecus:adiutoꝛia quędã ſunt ⁊

— —

admonitiones:cathedra in celo habet:qui

coꝛda docet. Pꝛopterea ait ⁊ ipſe in euãge/

—

lio:Nolite vobis dicere magiſtrũ in terra. Mattð.æʒ.

Pec ſcribo vobis Vnꝰeſt ergo magiſter chꝛiſtꝰ. Ipſe vobis

ergo intus loquit᷑:quãdo nemo hominũ iũ/
lic eſt. Quia etſi aliqs eſt a latere tuo:nullꝰ
eſt in coꝛde tuo.Et nõ ſit vllꝰ in coꝛde tuo:
Chꝛiſtus ſit in coꝛde tuo: vnctio ipſius ſit
in coꝛde:ne ſit in ſolitudine coꝛ ſitiens ⁊ nõ
habens fontes quibꝰ irriget᷑. Interioꝛ ergo
magiſter eſt qui docet.Chꝛiſtꝰ docet:inſpi/
ratio ipſius docet. Abi illius inſpiratio et
illius vnctio nõ eſt:foꝛinſecꝰ inaniter pꝑſtre/
punt verba. Sic ſunt iſta fratres quę foꝛin

SerrPE

ecus dicimꝰ: quõ eſt agricola ad arboꝛem:
Foꝛinſecus operat᷑:adhibet aquam et dili/

ſcia gentiam cultureę. Quęlibet foꝛinſec adhi⸗

beat: nũquid poma foꝛmat: Nũdd nudita
tem lignoꝛũ veſtit vmbꝛa folioꝛũ? NMunqͥd
tale aliquid intrinſecꝰ agit? Sed quis agit
hoc? Audite agricolam apoſtolũ: et videte

qd ſumꝰ:⁊ audite magiſtrũ interioꝛẽ: Ego · Corſ.5.

plantaui:apollo rigauit:ſed deus incremẽ
tum dedit. HNeq; qui plantat eſt aliqd: neq;
qui rigat:ſed qui incrementũ dat deꝰ.hhoc
ergo vobis dicimus:ſiue plantemꝰ:ſiue ri/

ſitateʒ yt aliqs vos doceat:qa vn/. gemus:loquẽdo nõ ſumꝰ aliquid: ille qui

ctio ipſiꝰ docet vos de omnibus.
Quid ꝙ nos facimꝰfratres:qꝛ docemꝰvos⸗
Si vnctio eiꝰ docet nos de oibꝰ: q̃ſi nos ſi
ne cauſa laboꝛamus.Et vt quid tantũ cla /
mamꝰ: Dimittam vos vnctioni illius: vt

doceat vos vnctio ipſius.Sed modo mihi
facio quęſtionẽ:⁊ illi ipi apło facio.Pignet᷑
audire paruulũ ꝗrẽte a ſe:ipſi iohãni dico:
Vnctionẽ habebant quibꝰ loq̃baris? Tu
dixiſti:quia vnctio ipſius docet vos de om

nibus:vt quid talem epiſtolã feciſti: Quid

boc manifeſtat?eſt

incrementũ dat deꝰ: id eſt vnctio illius do⸗

cet vos de omnibdb—
650. eo qð Johannes dicit: Et ve

rax eſt ⁊ nõ eſt mendax: Sicut do/
cuit nos ꝑmanere in ipſa. Et nuc ſi
lioli ꝑmanete in eo:vt cum manife
ſtatus fuerit:habeamꝰofiduciam in
ↄſpectu eiꝰ vt nõ cõfundamur ab
eo in aduentu eiug: vſq; ad id: In
filius dei vt ſol

Tactat? II

nat oꝑa diaboli:
uat oꝑa d tat

Expoſitionis ſancti aluguſtini yc⸗
Eminiſtis fratres heſternaz lectio/ lent confundi qui inueniunt᷑ in aliqua cul⸗ nodäteit

nem ad hoc terminatã:quia nõ ha / pa ⁊ eis inſultat᷑ ab hominibꝰ: Conſuſio il/ W
betis neceſſitatem vt quis doceat la traducet cõfuſos ad ſiniſtrã: vt audiant: A:in

vos:ſed ipſa vnctio docet vos de omibus. Ite in ignẽ ęternũ qui paratꝰ eſt diabolo ⁊ Matth.2. ſbnun
Hoc autẽ ſicut vos recoꝛdari certꝰ ſũ:ſic ex angelis eiꝰ. AManeamꝰ ergo in verbis eiꝰ: tis lollicſui
poſuimus vobis: qꝛ nos qui foꝛinſecus lo-⸗ ne confundamur cũ venenit. Ipſe em̃ dicit iteme
qmur ad aures veſtras:ita ſumꝰ quaſi ope / in euangelio eis qͥ in eum crediderãt:Si ꝑ/ Joh.is. Aplenortt
rarij adhibẽtes culturã foꝛinſecus ad arbo / msſeritis in verbo meo: vere diſcipuli mei ſuetibll⸗
rem: Sed incremẽtũ dare nõ poſſumꝰ: nec eſtis.Et quaſi dicerent:quo fructu? Et co u lll honod
fructus foꝛmare: Ille aũt qui vos recreauit gnoſcetis inqͥt veritatẽ: ⁊ veritas liberabit artlocun
⁊ redemit ⁊ vocauit ꝑ fidem:⁊ ſpiritũ ſumm vos. Modo em̃ ſalus noſtra in ſpe:nondũ Atlodiol
habitans in vobis:niſi loquat᷑ vobis intꝰ: in re. NHondũ tenemus iam qð ꝓmiſſũ eſt: chdegen
ſine cauſa nos ꝑſtrepimus. Vnde hoc apa ſed venturũ ſperamꝰ. Fidelis autẽ eſt qͥ pꝓ- sliardl
ret: Quia cum multi audiũt:nõ omnibꝰpᷣ/ miſit:non te fallet: tantũ noli deſicere:ſed haneſe;
ſuadet᷑ qð dicit᷑:ß illis ſolis quibus intꝰlo/ expecta ꝓmiſſoꝛẽ.HNon em̃ nouit fallere ve Ciſlinien
quit᷑ deus. Illis aũt int loquit᷑:qͥ ei locũ hᷣ. ritas:tu noli eſſe mendax:vt aliud ꝓſitear is auncleraine
bent. Illi aũt deo locũ pᷣbent:qui diabolo aliud agas.Tu ſerua ſidẽ:⁊ ſeruat ille pol/ lenbban
locum non pꝛębent. Habitare em̃ vult dia- licitationẽ. Si aũt nõ tu ſeruaueris ſidẽ:tu eonidein
bolus coꝛda hominũ ⁊ loqui ibi omnia quę te fraudaſti: nõ ille qui ꝓmiſit. Di ſcitis B cſetfegelar
valent ad ſeductionẽ.Sed quid ait dñs ie quia iuſtꝰ eſt:ſcitote da om̃is qͥ fa- Urfunrsint
Jobh.i2. ſus? Pꝛinceps huiꝰ mũdi miſſus eſt foꝛas. cit iuſticiã ex ipſo eſt natus. Juſticia nencarytdi
Vnde miſſus eſt: Nũqͥd extra celũ ⁊ terra modo noſtra ex ſide: iuſticia pfecta non eſt ctcbis S
MNũqᷣd extra fabꝛicã mundi? Non:Sed ex⸗/ niſi in angelis:Et vix in angelis ſi deo com Cuafisg
tra coꝛda credẽtiũ foꝛas miſſo inuaſoꝛe:ha parent᷑. Tamẽ ſi qua ꝑfecta iuſticia anima/ l
bitat redemptoꝛ: qꝛ ipſe redemit qͥ creauit: rũ ⁊ ſpirituũ eſt quos deus creauit in ange Uahetäkne
Et diabolus iam foꝛinſecopugnat:nõ vin lis ſanctis:iuſtis: bonis: nullo lapſu auer- a bmasnie
cit illũ qͥ intus poſſidet. Foꝛinſecꝰ autẽ op / ſis:nulla ſuꝑbia cadentibꝰ: ſed manentibꝰ dlactoni
pugnat:ĩmittẽdo varias temptatiões. Sʒ ſempꝑ in cõtemplatiõe verbi dei:⁊ nihilali/ ſdefre
ille nõ conſentit cui deus intꝰ loquit᷑: ⁊ vn / nd dulce habentibus niſi a quo creati ſũt: manſ
ctio quã audit: docet. Et verax eſt inqt. in ipſis pfecta iuſticia eſt: in nobis autẽ ex tone
Eadem vnctio: id eſt ipſe ſpiritus dñi qui ſide ceępit eſſe ſᷣm ſpiritũ. Audiſtis cũ pſal - RKHZB
docet homines: mentiri nõ poteſt: et non mus legeret᷑: Incipite dño in confeſſione. P.· 4. ſ
eſtmẽdax: Sicut docuit nos per / Incipite inquit: Initiü iuſticig noſtre fel. kinttin
manere in ipſa.Et nuc filigli ꝑma/ ſio peccatoꝝ. Cępiſti nõ defẽdere peccatũ ankn
nete in eo:vt cum manifeſtatꝰ fue tuũ:iam inchoaſti iuſticiã: ꝑficiet᷑ aũt inte itirg
rit:habegmꝰfiducia in ↄſpectu eiꝰ: quãdo nihil aliud facere delectabit᷑:quãdo ſüfune
yt nõ ↄfùdamur ab eo in aduentu abſoꝛbebit᷑ moꝛs in victoꝛia:qñ nulla cõcu- gouenn
eiꝰ. Videte fratres:credimꝰ in ieſũ quẽ nõ piſcentia titillabit: quando non erit lucta h 1
vidimus:annũciauerunt eũ qui viderunt: cũ carne et ſanguine:quãdo erit coꝛona vi- Merpoen
q contrectauerũt:qͥ verbũ ex oꝛe ipſiꝰ audi / ctoꝛię ⁊ triũphus de inimico:tũc erit ꝑfecta Mnoc⸗
erunt:et vt ꝑſuaderent generi humano:ab iuſticia: Modo adhuc pugnamus. Si pu- ſocemn
illo miſſi ſunt:non a ſeipſis ire auſi ſũt. &t gnam:in ſtadio ſumꝰ. Ferimꝰ ⁊ ferimur: igluon
quo miſſi ſunt? Audiſtis cũ euangeliũ lege qui vincat expectat᷑.Ille autẽ vincit:qui ⁊ unnt
Warci.16. retur: Ite pᷣdicate euangeliũ vniuerſę crea ¶qð ferit de viribus ſuis nõ pꝛęſumit:ſed de . aci,
turę quę ſub cęlo eſt. Vbiq; ergo diſcipuli ꝗꝓtectoꝛe deo. Solus diabolꝰ aduerſũ nos uhti
miſſi ſũt atteſtãtibꝰſignis ⁊ ꝓdigijs vt cre pugnat: nos cũ deo ſimus:et diabolũ vin/ Weqide
deret᷑ illis: quia ea dicebant ꝗͥ viderãt. Cre· cimus.MNam ſi tu ſolus cũ diabolo pugna/ ſcrei
dimꝰ in eũ quẽ nõ vidimꝰ:⁊ venturũ eũ ex· ueris:vincerl. Exercitatꝰ eſt hoſtis.Quot lmne
pectamus. Quicũq; illũ fide expectant: cẽ palmaꝝ? Cõſiderate: quo deiecerit vt moꝛ/ puhſen
venerit gaudebũt. Qui ſine fide ſũt cũ ve tales naſceremur: Pꝛimo ipſam oꝛiginẽ no gulst
nerit:qð nũc nõ vident:erubeſcent.Et con ſtram de paradiſo. Quid ergo faciendũ eſt ſeiinni

ſfuſio illa nõ erit vniꝰ diei ⁊ tranſiet:quõ ſo / quia ipſe exercitatus eſt: JInuocet᷑ om̃ipo/ nochein

pniit. Giliut

einofisgſ⸗
niatns Nn
ſicngentnc
nungels ocn
rütcnninn
Asentin
e nulolpſue⸗
bes ſdaneni
abidertucii

idagnoeni

t:nncheuin
. Budiksdig

ioin anidnt.

ihuet

1

tens aduerſus exercitatũ diabolũ.habitet
in te qui non poteſt vinci:⁊ ſecurus vinces
eũ:qui vincere ſolet. Sʒ quos: niſi in qbꝰ
nõ habitat deus: Hã vt noueritis fratres:
Geñ.ʒ. contẽpſit adam in paradiſo poſitꝰ pᷣceptũ
dei:⁊ erexit ceruicẽ veluti poteſtate ſua eſſe
cupiens:⁊ nolens ſubdi volũtati dei:et la/
pſus eſt ab illa ĩimoꝛtalitate:ab illa beatitu
Job.a. dine.lhomo autẽ quidã iã exercitatꝰ natus
moꝛtalis:cum ſederet in ſtercoꝛe putris ver/
mibus diabolũ vicit: Ipſe adam: et in iob
ipſe:qͥa de genere ipſius:iob.Ergo adã vi⸗
ctus in paradiſo vicit in ſtercoꝛe. In para-
diſo cum eſſet: audiuit ꝑſuaſionẽ mulieris
quã illi imiſerat diabolus: in ſtercoꝛe autẽ
Abi.s. cum eſſet:ait euę:Tanq; vna ex inſipiẽtibꝰ
mulieribꝰ locuta es. Ibi aurẽ apoſuit:hic
reſponſũ dedit.Cũ eſſet lętus audiuit: cuʒ
eſſet flagellatꝰ vicit. IJdeo videte quid ſeq⸗/
tur fratres in epła iſta:QAuia hoc nobis cõ⸗
mendat:vt diabolũ quidẽ vincamꝰ:ſed nõ
ex nobis.Si ſcitis quia iuſtꝰ eſt:ait:ſcitote
quia om̃is qui facit iuſticiã ex ipſo eſt natꝰ.
Ex deo:ex chꝛiſto.Et qꝛ dixit:ex ipſo eſt na
tus:hoꝛtat᷑ nos. Jam ergo quia nati ex illo
ga. . ſumus: pfecti ſumꝰ: Audite. Ecce qualẽ
Dilectionẽ dedit nobis pater:vt fi/
C ſii dei vocemur ⁊ ſimꝰ. Ham qui vo⸗
cantur ⁊ nõ ſunt:quid illis ꝓdeſt nomẽ vbi
res non eſt: émulti vocant᷑ medici qui cu
rare non noꝛũt: multi vocant᷑ vigiles:q
tota nocte doꝛmiũt: Sic multi vocant᷑ chꝛi
ſtiani:⁊ in rebus non inueniunt᷑:qͥa hoc qð

vocant᷑ non ſunt:id eſt in vita:in moꝛibus:

in fide:in ſpe ⁊ chqritate.hhoc autẽ qð audi
ſtis fratres:Ecce qualẽ dilectionẽ dedit no
bis pater:vt ſilij dei vocemur ⁊ ſimꝰ. Hꝛo
pter hoc mundꝰnõ cognoſcit nos:
quia nõ cognouit eũ: ⁊ nos nõ co/
gnoſcit mũꝗꝰ. Totus mundꝰ chꝛiſtianꝰ*
eEſt: ⁊ totus mũdus impius. Per totum em̃
mundũ impij: ⁊ ꝑ totũ mũdũ pij. Illi illos
nõ cognoſcũt: Quõ putamus qꝛ nõ cogno
ſcunt: Inſultant bene viuentibus. Atten /
dite ⁊videte:qꝛ foꝛte ſũt ⁊ inter vos. nuſ
gquiſq; veſtrũ qui iã pie viuit:qui cõtemnit
ſęcularia:qui nõ vult ire ad ſpectacula:qui

ohãnis Tractat IIII

inſultaret᷑ ei ſi agnoſceret: Quare autẽ non
agnoſcit᷑ Aund⸗ eum nõ agnoſcit. Quid

eſt mundus: Illi habitatoꝛes mundi: quõ

dicit᷑ domus habitatoꝛes eius. Ja iſta ſepe

dicta ſunt:⁊ nõ ea vobiſcũ hodie repetimꝰ.

Zanm cũ auditis mũdũ ĩ mala ſigniſcatio/

ne:nõ itelligatis niſi dilectoꝛes mũdi:quia
ꝑ dilectionẽ inhabitant: et ꝑ quod inhabi/
tant nomẽ habere meruerũt. Pꝛopter hoc

mũdus non cognouit nos: quia nõ cogno⸗
uit eũ. Ambulabat et ipſe dñs ieſus chꝛiſtꝰ
in carne: Erat deus: latebat in infirmitate.

Et vnde non eſt cognit : Quia om̃ia pec-
cata arguebat in hominibꝰ. Illi amãdo de⸗

lectationes peccatoꝛũ nõ agnoſcebãt deũ:
Amando qs febꝛis ſuadebat: iniuriãõ medi

co faciebãt. Quid ergo:nos iam nati ſumꝰ

ex ipſo: Sed qꝛ in ſpe ſumus.Dilectiſſi/

mi inquit:nunc filij dei ſumus. JZQam

nũc:? Quid eſt ergo qð expectamꝰ:ſi iam fi/

lij dei ſumus: Et nondũu inquit manife
ſtum eſt qð erimus. Quid autẽ erinꝰ
aliud q; fili dei? Audi qͥd ſequit᷑. Scimꝰ2

da cũ apparuerit:ſimiles ei erimꝰ:

qm videbimus eum ſicuti eſt. Intel O&
ligat charitas veſtra. M gna res: Scin“m
qꝛ cũ aparuerit:ſimiles ei erimus: quoniã
videbimus eũ ſicuti eſt. Jam illud attendi⸗/
te quid vocatur eſt. Hoſtis quid vocat᷑ eſte
Quid vocat᷑:et non ſolũ vocat᷑: ſᷣ᷑ vere eſt:
incõmutabilis eſt:ſemꝑ manet:mutari ne
ſcit: nulla ex ꝑte coꝛrumpit᷑: nec ꝓficit quia
ꝑfectũ eſt:nec deſicit quia eternũ eſt. Et qͥd
eſt hoc: In pꝛincipio erat verbũ: ⁊ verbum Job.r.
erat apud deũ ⁊ deus erat verbũ: Et quid
eſt hoc: Qui cum in foꝛma dei eſſet:nõ rapi Phil2.
nam arbitrat eſt eſſe ſe equalem deo: hoc

modo chꝛiſtum in foꝛma dei verbũ dei vni⸗
cum patri equalẽ patri:non poſſũt videre
mali. Scõðm id vero qð verbũ caro factũ ẽ:

potuerunt ⁊ mali: quia in die iudicij vide/
bunt ⁊ mali:quia ſic veniet iudicaturꝰ quõ
venit iudicãdus. In ipſa foꝛma homo: ſed
deus. Nam maledictus om̃is qͥ ſpem ſuam Hiere. 7.
ponit i homie:Homo venit ⁊ vt iudicet.Et
ſi nõ videbit᷑:quid eſt qð ſcriptũ eſt: VUide/ qop.19.
bunt in quẽ tranſfixerũt?:De impijs em di·

nõ vult ſe inebꝛiare quaſi ſolenniter:⁊ qð ẽ cctum eſt:qꝛ videbũt et confundent᷑. Quo/⸗
grauius accedẽte patrocinio ſanctoꝝ dieꝝ// modo non videbũt impij:quãdo alios po⸗/
fieri immũd“: qui iſta facere noluerit: quo Inet ad dexterã: alios ad ſiniſtram? Ad ſini-
modo ei inſultat᷑ ab his qui faciũt? Nũqd ſtram poſitis dicet:Ite in ignẽ ęternũ. Ad Matth.25.

b 3

Expoſitionis ſancti Aluguſtii

dexterã poſitis dicet: Nenite bñũdicti pa
tris mei ꝑcipite regnũ. Videbũt:ſed foꝛ/
mam ſerui: Foꝛmam dei non videbunt.
Quare? Quia impij ſunt.Et ipſe domi-
nus dicit:Beati mundo coꝛde:quoniam

Mattb. 5.

I. Cor. 2.

&fepρenen

4

.

quanda viſionem fratres: quã nec ocul⸗
vidit:nec auris audiuit:nec in coꝛ homi/

in coꝛ hominis aſcendit.hhec eſt vita no-

ſtra: vt deſiderando exerceamur. Tan-

tum autem nos exercet ſanctum deſideri

um: quantum deſideria noſtra amputa⸗/⸗

uerimus ab amoꝛe ſeculi. Jam diximus

ipfſi deum videbunt. Ergo viſuri ſumus

aliquando ex inani:quod implendũ eſt:

HGono implendus es: funde malũ: Pu-
ta quia melle te vult implere deus:ſi ace

nis aſcendit. VUiſionem quandam:viſio

nes terrenas: auri: al

neum pꝛecellentem omnes pulchꝛitudi-

—

rgeẽti: nemdꝛum at

to plenuſ es:vbi mel pones: Fundendũ

eſt quod poꝛtatvas:mundandum eſt ip/

ris: pulchꝛitudinem ſolis ⁊ lunę: ſtellaꝝ:
angeloꝛum: omnia ſuperantem: quia ex
„ ipſo pulchꝛa ſunt omnia.Quid ergo noſ

5erimus quando videbimus quod nobis

ꝓmiſſum eſt: Similes ei erimus:quoni/

ſum vas. Mutandũ eſt:⁊ ſi cum laboꝛe

cum tritura vt fiat aptum cuidã rei. MÆ el

dicamus: aurum dicamus: vinum dica-
mus: quicquid dicamus quod dici non
poteſt: quicquid volumus dicere: deus

am videbimus eum ſicuti eſt. Quomo/
do potuit:lingua ſonuit:cętera coꝛde co⸗

gitentur. Quid enim ⁊ ipſe iohannes di

xit:ad comparationem rei quę eſt:vel a
nobis dici poteſt hominibus longe im/
paribus meritis ipſius: Redeamꝰ ergo
ag illam vnctiouem:quę intus docet: et

logqui non poſſumus. Et quia modo vi /

dere non poteſtis:officium veſtrũ in de/⸗

Nſderio ſit.
ctum deſide

Tota vita chꝛiſtiani boni:ſan
rium eſt. Quod autem deſi/

vocatur.Et quid diximus deus:quid di

ximus? Dusę iſtę ſyllabę ſunt totum qð
expectamus. Quicquid ergo dicere va/
luimus infra eſt. Extendamus nos in

eum: vt cum venerit impleat. Similes
ei erimus:quoniam videbimus eum ſi/

cuti eſt. Et omnis qni habet ſpem &

hanc in ipſo eſt. Videte quia in ſpe

noſ poſuit. Videtis quẽadmodum nos

cõgruit apoſtolo paulo: coapoſtolo ſuo.

Spe ſalui facti ſumus. Spes autem quę o.s.
vigdetur non eſt ſpes. Quod enim videt

qWuis:quid ſperat: Si enim quod non vi

deras nondum vides: ſed deſiderandod

capax efficeris: vt cũ venerit quod vide/
as implearis. Sicuti em̃ ſi velles imple⸗

re aliquem ſinũ:⁊ noſti q́; magnũ eſt qð
dabit᷑: extẽdis ſinũ vel ſacci vel vtris vel
alicuius rei. Moſti quantũ miſſurus es:
cL vides quia anguſtus eſt ſinus:extendẽ
AQo facis capacioꝛem. Sic deus differen⸗
do extendit deſiderium:deſiderando ex
tendit animũ: extendendo facit capacẽ.

di ſumus. Videte paulum extẽdentẽ ſi/

Pbil. z.
pꝛehendiſie. Quid ergo agis in hac vita

ſi nõdum appꝛehendiſti? Vnum autem:

Deſideremus ergo fratres:quia implen/

—

num: vt poſſit capere quod venturũ eſt:

ctus ſim: Fratres ego me non abitroꝛ cõ

demus ſperamus:per patientiam expe/

ctamus. Ipſa patientia exercet deſideri/

um. Mane tu: Ham manet ille. Et per/

ſeuera in ambulãdo:vt peruenias:quia

quo tendis non migrabit. Videte. Et

omnis qui habet ſpem hãc in ip/
ſo:caſtificat ſemetipſum: ſicut et

ipſe caſtus eſt. VUidete quemadmo/

Ait:MNon qꝛ iam acceperim:aut iã perfe

dum non abſtulit liberum arbitrium: vt
diceret caſtiſicat ſemetipſum. Quis nos
caſtificat niſi deus? Sed deus te nolen/

tem non caſtificat.Ergo qð adiungis vo

luntatem tuam: deo caſtiſicas teipſum.
Caſtificas te:nõ de te:ſed de illo qui ve-

nit vt habitet in te. Tamen quia agis

ibi aliquid voluntate: ideo et tibi aliqͥd

tributum eſt. IJdeo autem tibi tributum

quę retro oblitus: in ea quę ante ſũt ex·
tentus: ſcòm intentionem ſequoꝛ ad pal
mam ſupernę vocationis. Extentum ſe

1

dixit:et ſcõm intentionem ſequi ſe dixit:

Abinoꝛẽ ſe ſentiebat ad capiendũ quod
ochulus non vidit: nec auris audiuit: nec

eſt:vt dicas ſicut ĩ pſalmo: Adiutoꝛ me/s.2 “*“

us eſto ne derelinquas me.Si dicis:ad/

iutoꝛ meus eſto:aliquid agis. Ham ſi ni-

Hhil agis: quomodo ille adiuuat: Om/

nis enim qui facit peccatuʒ: ⁊ ini
quitatem facit · Memo em̃ dicat: Ali

eſetül
nipt
tunin
a.
Lluln
rum
nnus..
tunſu
oglon
nstl
caumne
umus:
ſoinus
(are
t
bulg

iti
ein
ebi
A
ſol⸗,
un
ſece

ſelkat.
fſtene

eno
ſican
ſpse
Kui

ud eſt peccatũ:atq; aliud iniqtas. NHemo
ſnane dicat: Ego peccatoꝛ homo ſum: ſed ini
kuſpſn quus non ſum. Omnis qui facit pecca⸗
ml zunn tum: ⁊ iniquitatem facit. Heccatũ ini .
eteit quitas eſt. Quid ergo facimus de pec
Zinini catis noſtris et iniquitatibus: Audi qd
— dicit. Et ſcitis quig ille manifeſta/
Anen tus eſt:vt peccatũ auferat:et pec/
–W catum in ipſo non eſt. In quo non
ichfe eſt peccatum:ipſe venit auferre peccatũ.
matn Mam ſi eſſet in illo peccatum:auferendũ
Erad eſſet illi:nõ ipſe auferret. O mnis qui
eRnn in ipſo manet non peccat. Inquã/
nusglzr tum in ipſo manet: intantum non pec/
Amnnn cat. O innis qui peccat non vidit
GD eum neq; cognouit eum. Non eſt
huteſinnmn mirum. Mon eum vidimus:ſedviſuri ſu/
gubep nn mus. Hon eum cognouimus: ſed cogni-
umlinls ie, turi ſumus. Credimus in eum quem nõ⸗
Lingen, Kin cognouimus: An foꝛte ex fide cognoui/
nuchimsn mus ⁊ ſpecie non cognouimus: Magna
de eeſt iſta quęſtio. Ois qui peccat non vidit
Ddaegnuns ecum: nec cognouit eum. Mõdum cogno-
grizdnocnse uuiimus:ſed in ſide et videmus et cogno/
lo:Copeſtei⸗ fſtimus. Si enim nondum videt ſides:
5Spes uunten quare dicimur illuminati? Eſt illumina/
Quodantu tio per fidem:eſt illuminatio per ſpecieʒ.
ieninguogni 2. Corj.. Modo cum peregrinamur: per fidẽ am-
npatenun, brulamus: nondum per ſpeciem. Ergo et
— iuſticia noſtra per ſidem eſt: et non ꝑ ſpe/
nana elih⸗ Cciem. Erit perfecta noſtra iuſticia cum vi
R ebimus per ſpeciem. Modo non relin/
gudi Nicr guamus eam iuſticiam quę eſt ex ſide:
tſenbiel Bo. 1. quoniã iuſtus ex ſideviuit:ſicut ait apo/
in , Nam omnis qui peccat non vidit eum:
Guntwinrn neq; cognouit eum. MHon credidit iſte
n peccat: Si autem credidit quantum ad
Cinlin

5 ſidem eius pertinet non peccat. Filioli

5„
*

nemo vos ſeducat. Qui facit iu/
uis ſticiam iuſtus eſt: ſicut et ille iu/
unſe . ſtus eſt. Nunquid quando audimus:
eladel ies dae iuſti ſumus: ſicut equales nos debe/
lmnan 4 mus putare deo: Debetis ſcire quid eſt:
e,eben Sicut. Jamdudũ enim dixit: Caſtiſicat
enchin 4 ſemetipſum: ſicut ipſe caſtus eſt. Jam er
ſnn Alunn geo paret: Equalis eſt caſtitas noſtra ca/
ne e ſtitati dei: et iuſticia noſtra iuſticię dei:
ige in Auis hoc dicat:? Sed:ſicut:non ſemper
enuuhl in ęqualitate dici ſolet. Quomodo:vbi
nnel Igratia: Viſa baſilica iſta ampla: ſi velit
ochM

Dde diaboloẽ: b ini⸗
bobpeccat. De diabolo ẽ. Hoſtis qͥd
dicat: Imitando diabolum: Mam nemi
nem fecit diabolus:nemineʒ genuit: ne/
ſtolꝰ. Ois qui manet in ipſo non ka Hänsi creauit. Sed quicũq; fuerit imi/

hocmanifeſtatus eſt filius
Heia fratres:omnes peccatoꝛelſ ex diabo

In Eplam beati Johãnis Tractat IIII

facere aliquis minoꝛem: ſed tamen pꝛo/

poꝛtione ad mẽſuras eius: vt verbi gra

tia:ſi lata eſt ſimplum:et longa duplum
faciat:et ille latã ſimplum:et longaʒ du/⸗

plum:videtur ſic feciſſe ſicut eſt iſta Szʒz
iſta habet: verbi gratia: cẽtum cubitos:

illa triginta:et ſicut eſt:et impar eſt. Vi⸗

detis quia non ſemper: ſicut:ad parilita/
tem er ęqualitatem refertur. Verbi gra/

tia: Videte quantum ſit inter faciem ho
minis et imaginem de ſpeculo. Facies
in imagine:facies in coꝛpoꝛe. Jmago in
imitatione:coꝛpꝰ in veritate.Et qͥd dici⸗

mMꝰ? Mã ſicut hic oculi:ita ⁊ ibi. Sicut hic

aures:ita et ibi. Diſpar eſt res:ſed:ſicut:

aa ſimilitudinem dicitur. Habemus er-

go et nos imaginem dei: ſed non illam
quam habet filius ęequalis patri: Tamẽ
et nos pꝛo modo noſtro:ſi nõ ſicut ille eſ⸗/

ſemꝰ: ex nulla ꝑte ſimiles diceremur. Er/
go caſtificat nos ſicut ⁊ ipſe caſtꝰeſt. Sed

ille caſtus eęternitate: nos caſti fide.
ſti ſumus ſicut et ipſe iuſtus eſt.

Ju/
Sed ipᷣe

in ipſa incõmutabili ꝑpetuitate: nos iu⸗
ſti credendo in quem non videmus: vt
gliquando videamus. Et cum perfecta
fuerit iuſticia noſtra: cum facti ęquales

angelis fuerimꝰ: nec tũc illi equabimur.

Auãto ergo modo ab illo longe eſt: qñ
nec tunc par erit:

Qui facit peccatũ
quia ab initio dia

—

atus diabolũ: quaſi de illo natꝰ ſit filiꝰ

gdiaboli imitãdo nõ ꝓpꝛie naſcẽdo.Quo

modo es filius abꝛaę: Nunquid abꝛaã te

genuit: Quomodo iudei filij abꝛaę:? Mõ
imitantes fidem abꝛaę facti ſunt filij dia

boli. De carne abꝛaam nati ſunt:⁊ fidem

abꝛaę non ſunt imitati.Si ergo qui inde
nati ſunt: exhęredati ſunt: quia non ſũt
imitati: tu qui non de illo natus es effi/
ceris ſilius: ⁊ ſic eris filius imitando. Et
ſi diabolum fueris imitatus:quia ille ſu/
perbus extitit ⁊ impius aduerſus deum:
eris filius diaboli:diabolum imitando:

nõ quia ipſe creauit te aut genuit te. In G
Dei.

b 4

Erpoſitionis ſancti ttuguſtini

nc

lo nati ſunt inquantũ peccatoꝛes. Adam Omnis quinatus eſt ex deo non L ck nfite
a deo factus eſt: ſed quando cõſenſit dia facit peccatum: quia ſemen eius ahnnte
bolo: ex diabolo natus eſt. Et tales omn in ipſo manet.Et non poteſt pec/ entd
nes genuit alis erat. Cũ ipſa conpiſcen / care guia ex deo natus eſt: vſq; ad Cſtustuſ
tia nati ſumus: Et antequã nos de vi- id: Filioli non diligamus verbo eennll
ta noſtra addamus: deilla damnatione tãtum et lingua:ſed opere⁊ verita Aiui
naſeimut. Mann 4 cum ilo neccato non te: 1 v. Renl
naſcimur:quid eſt ꝙ cum infantibus a on 1, e Coc vobii
baptiſmum curritur vt ſoluantur: Ergo rente audltrobſtrro e tes lad neid
duas natiuitates attendite fratres: adã dubito q heſterno die inteti mi⸗ iſctpegan
2 chꝛiſtum. Duo ſunt homines:ſed vnuſ gis: qð ⁊ hodie intẽtiꝰ cõueniſtl. Eſt eñ nö Amhotpelcit
ipſoꝛum homo homo: alter homo deus. parua ꝗ̃ſtio: quõ dicat ĩ iſta epła: Qui na⸗ unſmſe
Per hoĩiem hominẽ peccatoꝛes ſumus: p tus eſt ex deo non peccat: Et quo iin eage ilinscſt.
hominẽ deum iuſ iſicamur. Natiuitas il epiſtola ſupius dixit: Si dixerimꝰ quia p iſcktusek,
la deiecit ad moꝛtem: iſta natiuitas erex,· catũ non habemus: noſipſos —— . Unilloron
it advitam. Hatiuitas illa rabit ſeuum venitas in nobis no eſt. Quid facturꝰ quẽ wiſnne
peccatum: natiuitas iſta liberat a pecca, vterq; ſermo ex eadẽ epiſtola in medi oe⸗ (onmak
ro. Ideo enim venit chꝛiſtus homo: vt artauit: Si ſe confeſſus fuerit peccatoꝛẽ: ti- nanhen.
ſolueret peccata hominũ. In hoc ma nmet ne dicat illi: Non ergo ex deo nar es: anſuſu
nifeſtatus eſt filius dei:vt ſoluat gqꝛ ſcriptũ eſt: Qui natꝰ eſt ex deo:non pec⸗ Auet
opera diaboli. Cetera cõmendo cha cat. Si autẽ dixerit ſe iuſtum: ⁊ non habere unfflnc
ritati veſtrę: ne vos grauem. Ipſa enim peccatũ: accipit ex alia ꝑte plagam ex ipſa Eelltat
queſtio eſt: in qua ſoluenda laboꝛamus: epiſtola: Si dixerimus qꝛ peccatũ non ha/ ntrube
quia peccatoꝛes nos dicimus. Si enin bemus: noſipſos ſeducim: ⁊ veritas in no⸗ ſoeutdi
