vouere ⁊ nõ reddere. Virgo ⁊ ſi nunqᷓ; fuit

in monaſterio 2S ſacrata ẽ:illi nubere nõö

licet: q;uis eſſe lmon aſterio nõ cõpellitur.
Si aũt cępit eſſeen monaſterio ⁊ deſeruit:
et tũ virgo ẽ:dimidia ruit.Sic ⁊ dericꝰ du/
as res ꝓfeſſus eſt:⁊ ſctitatẽ ⁊ clericatũ. In

lum ſuũ deuſ impoſuit ceruicibꝰ ipſius:cui

*☛

magis onus eſt q́; honoꝛ. Sed qͥs ſapiẽs ⁊ Deutl.s2.

intelliget hec? Ergo ꝓfeſſus ẽ ſctitatẽ:pꝛo/
feſſus eſt cõiter viuẽdi ſocietatẽ: ⁊ ꝓfeſſus

eſt q; bonũ⁊ qᷓ; iocũdũ habitare frẽs ĩ vnũ: Nz.132.

Si ab hoc ꝓpoſito cecidit:⁊ extra manens
clericꝰ fuerit:dimidius⁊ ipſe cecidit. Quid

mulationẽ:tot cecidit.Nolo ꝙ habeatne/
ceſſitatẽ ſimulãdi. Scio quõ hoĩes ament

clericatũ: nemiĩi eũ tollo nolẽti mecũ cõiter

viuere:ſᷣ hʒ deũ qͥ mecũ manere vult. Si

paratꝰ ẽ paſci a deo ꝑ eccleſiã ipſiꝰ: nõ hf̃e

debet aliqd ꝓpꝛiũ:ſed aut erogare pauꝑi/

buſ: aut ĩ cõe mittere mecũ.Qui h̊ nõ vult J

habeat libtatẽ: ⁊ videat vtrũ hf̃e poſſit ſę/
licitati ętnitatẽ. Sufficiãt hęc interi chari⸗
tati vr̃e. Qð egero cũ fratribꝰmeiſ:ãnũcia
bo vobis. Spero eni bona.Oẽs mihi libẽ
ter obediũt:nec inuenturꝰ ſum aliqͥs habe

re aliquid niſi aliq̃ neceſſitate religiõis:nõ

cupiditatl occaſiõe. Quid ergo egero poſt
epiphaniã: charitati veſtrę in dñi volunta
te:⁊ quõ litẽ finiero inter duos frẽs ſilios

pꝛeſbyteri ianuarij nõ vob tacebo. Mul/
ta locutꝰſum:date veniã loquaci ſenectuti

ſ timidę infirmitati. Ego ſicut videtis per
ętatẽ iã ſenui: ⁊ ꝑ infirmitateʒ coꝛꝑis olim
ſenex fui. Tñ ſi deo placet qð dixi: mõ ipſe

det vires: nõ vos deſero. Oꝛate ꝓ me: vt
q́ᷓ;tũ ineſt aia ĩ h̊ coꝛꝑe ⁊ qleſcũq; vires ſup

etũt:in vᷣbo dei ſeruiã vobis: Amen.
Pecsi vita dericoꝛũ ex ſui oꝛdi/
natione Sermo. LI
Haritativr̃ę hodie ð nobiſipſis
mo reddẽdus ẽ. Quia enim vt ait
apłs: ſpectaculũ facti ſumꝰ mũdo

et angelł ⁊ hoĩbꝰ:q nos amãt ꝗrũt qð lau-

terius ſctitatẽ: nam clericatũ ꝓpter popu-/

ad me: non eũ iudico. Si foꝛas ſeruat ſcti 11. q.r certe.
otatẽ:dimidiꝰcecidit.Si vo intꝰhabuerit ſi

A

1. Corl. 4

Bancti

dent ĩ nobᷣ qͥ aũt nos odert detrahũt nob. ẽ habuit vñ faceret.Erat qð diceret ſuũ:cuʒ
MNMos aũt invtroq; medio ↄſtitui adiuuãte

dño deo nr̃o:⁊ vitã ⁊ famã noſtrã ſic cuſto
dire debemꝰ:vt nõ erubeſcãt ð detractoꝛi/
bus laudatoꝛes.Quõ autẽ viuere velimꝰ:

quõ deo ꝓpitio iam viuamꝰ: q;uis de ſcri/

ptura ſancta multa noueriti: tamen ad cõ⸗/

memoꝛãdos vos:ipſa de lipꝛo actuũ apo/

ſtoloꝝ vobis lectio recitabit᷑:vt videatis
vbi deſcripta ſit foꝛma qus deſideramꝰ im

plere. Dum ergo recitat᷑: vos intẽtiſſimos
elſe volo:vt poſt eius recitationẽ:qð inſti/

tui loquar dño donãte intentioni vr̃e. Et

Actj.ꝗ. Lazarus diaconꝰ legit.Cum oꝛaſſent mo/

tus eſt locus in quo erant ↄgregati:⁊ reple

ti ſunt oẽs ſpũſancto ⁊ loquebant᷑ verbuʒ

Dei cũ fiducia oĩi volenti credere. Multitu/

dinis aũt credentiũ erat aiavna ⁊ coꝛ vnũ:

nec quiſq́; eoꝝ quę poſſidebat aliqd ſuum

elſſe dicebat:ſed erãt illis oia cõmunia.Et
virtute magna reddebãt apli teſtimoniuʒ .

rreſurrectiõis Jeſu chꝛiſti dñi noſtri: ⁊ gra/⸗

tia magna erat in oĩbus illis. Meq; enim

egens quiſq; erat inter illos. Quotãt eniʒ

poſſeſſoꝛes pᷣdioꝝ vel domoꝝ erãt:vendẽ/

tes afferebãt pꝛecia eoꝝ quę vendebant ⁊

ponebant ante pedes aploꝝ. Diuidebat᷑

autem ſingulis ꝓut cuiq; opus erat.Cũq;

Laʒzarus diaconꝰ recitaſſet:⁊ epo codicem

tradidiſſet: Auguſtinꝰ epᷣs dixit: Etiã ego
legere volo. Plus eni me delectat huiꝰver

bi eſſe lectoꝛem:qᷓ; verbi mei diſputatoꝛẽ.

Cũ oꝛaſſent:motus eſt locus in quo erant
ↄgregati:⁊ repleti ſunt oẽs ſpũſancto:⁊ lo/
quebant᷑ verbũ dei cũ fiducia omni volen
ti credere. Multitudis aũt credentiũ erat

gnima vna ⁊ coꝛ vnũ: nec quiſq; eoꝛuʒ quę

et gr̃a magna erat in oibꝰ illis.HNeq; enim
egens quiſq; erat int᷑ illos. Quotqt enim

poſſidebat aliqᷣd ſuũ eſſe dicebat: ſed erãt
illis oĩa cõia. Et vᷣtute maꝗᷓ reddebãt apli
teſtioniũ reſurrectiõis Jeſu chꝛiſti dñi nr̃i:

in ea ſocietate viueret: vbi nemini licebat

ſuũ aliquid dicere: ſed eſſent illis oĩa cõia.
Si quis dilectoꝛ ⁊ laudatoꝛ nr apud detra/⸗
ctoꝛẽ nr̃m pᷣdicaret iſtã ſocietateʒ:⁊ diceret

cüũ epᷣo Auguſtino ſic viuũt:oẽs cohabita/

toꝛes eius quõ ſcriptũ eſt in actibꝰ apłoꝛũ:

ↄtinuo ille detractoꝛ caput mouẽs:denteʒ

ꝓmouẽs:diceret:ita vere ſic ibi viuit᷑:quõ

tu dicis: Quare mẽtirt? Quare falſa lau-

de honoꝛas indignos? Mõne ibi mõ in eo/
rũ ſocietate poſitꝰ pᷣſbyt᷑ teſtamẽtũ fecit:et

qð habuit quõ voluit diſpoſuit: ⁊ reliqᷣt:

Certe oĩia ibi ſunt cõia:certe nemo dicit ali
quid ſuũ.Sub his verbis qͥd ageret lauda
toꝛ meꝰ: Mõne os eiꝰ q̃ſi plũbo opilaret il/

5. ⸗
.

le detractoꝛ:? Nõne ille laudaſſe pęniteret:
Nõne reuerẽtia ꝑfuſus: ⁊ illiꝰ ſermõe ↄfu/
ſus vel nobis vel teſtatoꝛi illi malegiceret:
Hhec fuit neceſſitas:vt ad iſtã diietiã ve/
niremꝰ. Mũcio &̊ vobis vñ gaudeatl:quia
oẽs frẽs ⁊ clericos meos qͥ mecũ habitant:
pſbyteros:diaconos: ſſᷣdiaconos:⁊ patri/⸗

ciũ nepotẽ meũ:tales inueni q̃les deſidera
ui. Sed ſunt q de ſua qlicũq; pauꝑtate qð

ſtatuerãt nõdũ fecerũt. hi duo ſunt valẽs

diacon?ꝰ ⁊ paulo antedictꝰ nepos meꝰ ſub/
diaconꝰ: et mr̃is vita impediebat:queę in/

de viuebat.Expectabat in illo etiaʒ legiti/

mę ętatl acceſſus:vt qð faceret: firmiſſime

faceret. Hõdum aũt fecit: qꝛ ipſos agellos
habet cum ſuo frẽ cõmunes:⁊ ſub indiuiſo

poſſidẽt.Si aũt diuiſi fuerit:eos cupit ec⸗

cleſię ↄferre: vt inde alant᷑ qͥ ſunt in ꝓpoſi/

to ſctitat qͥuſq; in hac vita degũt. Scpᷣtũ
eſt eni:⁊ ̊ apłs loquit᷑:QAui aũt ſuis ⁊ ma/i.Timoth.ð

xime domeſtic nõ ꝓuidet:ſidẽ denegat:et

eſt infideli deterioꝛ. hęc aũt mãcipia:ſunt

ei ſimilit᷑ cũ frẽ cõia:⁊ nõdũ diuiſa. Diſpo/
nit ea manumittere ſed nõ põt anteq; diui

poſſeſſoꝛes ſᷣdioꝝ vel domoꝝ erãt: vendẽ=
tes afferebãt pꝛecia eoꝝ quę vendebãt: et

ponebant ante pedes apłoꝝ. Diuidebat᷑

B aũt ſiingulis ꝓut vnicuiq; ꝓpꝰ erat. Cũq;

epᷣs legiſſet dixit:Audiſt quę iam velimꝰ:

oꝛate vt poſſimꝰ. Cõtigit aũt quędã neceſ/

ſitas: vt hec diligẽtiꝰ agerẽ: qm̃ ſicut noſt
iam pᷣſbyt ĩ nr̃a ſocietate ↄſtitutꝰ: q̃li ſocie/

tati ꝑhibet teſtioniũ lectio quã mõ cũ reci⸗

taremꝰ audiſti: moꝛiẽs teſtamentũ fecit: qꝛ

dant᷑. Quid enĩ ad ſe ꝑtinet: adhuc igno/

rat.Ad ipſum ſane qꝛ maioꝛ eſt ꝑtinet diui

ſio:⁊ ad frẽm eiꝰ electio.Et ipſe frater eius
deo ſeruit: ⁊ ſubdiaconꝰ eſt ſub ſctõ fratre

meo ⁊ coepᷣo Seuero in ecclia mileuitana.
hoc agit᷑:̊ ſine dilatiõe ꝑagẽdũ eſt:vt illi

ſeruuli diuidãt᷑ ⁊ ma numittãt᷑: ⁊ ſic det ec/
cleſię vt eoꝝ excipiat alimẽtũ. MHepos aũt

meꝰ ex q̊ͥ ↄſus ẽ:⁊ mecũ eẽ cępit:ĩpedieba

tur ⁊ ipſe aliqd de agellulis ſuis agere inui
ta vſufructuaria mr̃e ſua: ꝗ̊ͥ ̊ ãno defũcta

elſt. Int ipſuz ⁊ ſoꝛoꝛẽ eiꝰſunt qdã cauſę in

. llsfe

If

Cuft
ucst
giono
foi⸗
lsor
poſcea
Cpere
lr.
ſeepee
ſoche
Abune
nn
adini⸗
fiute
Alnet
eſcien
nunitt
deſcer
pcannc
erlgo⸗
NMune
ſeetee
Räinne
ſeden
allgqi
lenͤn
nogdeg
Nhär
Poſfulre
gelogi⸗
Ulenöe
Dione⸗
eqzeſe
loleile
ſnn lkißibie
anſſighaln
mmoalls
. Cnta en
Depan
ſonent
ſens gog⸗
ſut
ud
alen
ckache
bocſeene
„lug
Geug nutb
leep

Ac fratres in beremo Sermo. ILI la oigne
cäs Atent⸗ ga dccheat⸗
at qð dei ſeruũ decet: v g iſta ꝓ ſieut pene mo haberẽ totũ: ſt accipere voluiſſem. E
48 eGrlccrio. Diacon⸗ ſa finun d mona- feci: aliud attendi. Fateoꝛ enim vobis ⁊ ip
n oẽs noſtis: hic de militia ſeuli ad nena⸗ ſi: ſuſpecta mihi adhuc eius etas fuit:⁊ ve/
e ſteriũ ↄuerſus eſt:hic baptiʒat m vigek reba geſoe vt ſunt hoies matri eius hoc
d nugozdinat'. Sed a⸗ exigah ꝛurenon diſpliceret: 2 diceret inductum a me fuiſſe
hi. poſſidere: ſicut iuriſpiti ſoqugn ibus teue⸗ adoleſcentẽ:vs bona eius paterna ↄſume
ne coꝛꝑe reliqrat illud: ⁊ ab eius frĩ Eſus e: remeß egentẽ relinquerẽ: Jdeo volui eiꝰ
Sltd5 bat᷑. HNu nq; inde cogitauit ex anerſe pecunia in illa Zoſſeſſione ſeruari: vt ſi ali-
nec ipſe aliqd quęſiuit a fribus wentus elſt quid(qð deus auertat) aliter q; volumus
c illo eſt aliqd quęſitũ. Mοdο Amepinint euẽiſſet: redderet villa: ne culparet epiſco
la ad hunc articulũ tpis:cũ zlio mnede ſuis: pi fama. Scio eni q;tü vobis ſit neceſſlaria DH
lite ipſam rem: dimidiã Ronolelt eodẽ cõ, fama mea:nam mihi ſufficit ↄſciẽtia mea.
ul admidli cecſene Vauperlin ua der diſci ·¶Emit etiã ſpaciũ ab iſta poſtera ecclia no/
at Kirurt⸗ iacdn feuerus ſib aun dei diſcl⸗ ruʒ vobis: ⁊ ſua pecunia edifcauit domũ:
nen Kinae Hogellgnt nodisilinnch erat ꝓpt Et hoc noſtis. Ante paucos dies pꝛiuſcß
tac pdidit ment: Unã domũ H ,Parria huc ſermonẽ de hac re haberẽ vobiſcũ: eaʒ do/
4 dencearsdauca⸗Amrdatens Bdin rin ercleſſe. Expectauit enim vt campli
n deſidenabat iabce: einen d ex collatio/ ceret: ⁊ ppectã donaret. Fabꝛicadi aũt do/
ir òèͤð erat:niſi quia cogi⸗
un ne religioſon vi . Belpſand polſum dire⸗ tauit matrẽ ſuam huc eſſe venturã. Si alt
r ti noia indicauit. De ipi 4 nõ donmn qꝛipſe veniſſet in re ſilij ſui habitaret: modo ſi ve
hnn ſo d fecerit: aut quid bi. tarnt uicqd ip· nerit: in opere fili ſui habitabit. Teſtimo/
len totũ in mea poſuit nalnlegten aen netit pbibeoepanper remaſit ſed in chani,
uuch ſe vellem: b inde ſeret. See inaic ſu tatie oſſeſſione ꝑmanſit. Aliq ſeruuli eiuſ
5 ſua:quarũ me iudicẽ poſu tatis poſſ. jt iſnt eT a. Aud erziulieint
cauſas cũ matre ſua: quarũ me iudicẽ poſu liqui fuerqt iam quidẽ in monaſterio vi/
8 it: vt cũ ille fuerint termiate: ſiat ð ipſa do reliqui f e uce — V.
en⸗ mo qð ego voluero. a d ve ⁊ pietas miſſurꝰẽ hodie.Nemo ergo dicat: diues ẽ:
ſeeſ⸗ Ete: niſi qð iuſticia iubet: ⁊ pietas nunmg c Hogle. M lei k: ge
lgin deo reg e. liquos nemo exiſtimet: nemo male oquat᷑: nemo
ſtulat: habet etiã in patria ſua aliqu S. nemo fer⸗ ſuis dentibuis lalif
is agellos: qs diſponit largiat ecche. et. Pecuniã nullã habet fuatã: vtinã quã
gan illic in ipo loco poſitę pauꝑi largiat᷑ ecc it. exr. ſtituat. Cęteri:id ẽ ſᷣdiacões pau/
nnun acon himponenſis homo paupꝑẽ: quid debet reſtituat. Ceteri:id ẽ ſdiai 5 ori
t, üusNeratnonbaberkecidio Gdte beres ſunt deo vpitio ⁊ mificoꝛdiã dei ex⸗
alicui ↄferat non habet: tñ de laboꝛib os: pectät: Ende ipſi faciat non habent 4 nuf,
ii Podneilegin aipeen Klomgataeris anki e finierüt müdi cupidi⸗/
luth hodie illos in aſpectu nſo Peraclunn ate tates. Viuũt nobiſcũ in ſocietate cõmuni:
ede e ma, eſt epalibus geſtis. DNiacon eraclius ante tnemo eos diſtinguit ab eis qui aliquid
vcgnnd ximũ ca.i. vros oculos verſat᷑: opera eius lucet co/ artulemt Charitat vnitas ſponenda eſt
huſun ram oculis vfis. De oꝑe eius ? expẽſa pe⸗ teinen ecomodo h ereditatt. Reſtat pbyte⸗ &
da nt kumnali dagln etia boſemoneones ri. Sic enim ad cos gradatim aſcẽdere vo⸗
“ De pecnula ſng voluitꝑ man“ lui⸗Cito dixerim paupes dei ſunt. Mihil
cſo, ſilio meo:nã ipſam pecuniã voluit ꝑ man⸗ n⸗KEi⸗ ſ ſocietati nr̃e attulerũt: niſi ipſaʒ
ngdln meas erogare: ſicuti mihi placeret. Ego ad domũ ſocietati nie⸗ ritatẽ. Herütame
igcl⸗ ſt pecunię auidus eſſeʒ: aut neceſſitates ix i eio natos udſfe tumoiees diuitis ip/
8 rar el Bncdbeeberecin elche daenr eeckei compelledi: ſed vo/
lland, curarẽ:pecuniã a Pez. e Ee. iſcu eo ſermõe purgandi ſunt. Vobis
mtli NPolſeſſio illa q ab illo emptaꝛ ecclię dona bilcu me foꝛte neſcitt: nam veſtrü plunmi
ſedeter ta eſt: adbuc nipil ſtat eccli. Minus ba/ Rico gut terũ lepoꝛiũ q;uis ſeculi natalip⸗
. t ns: ct aut . ſt pᷣſbyterũ lepoꝛiũ quis ſeculi nata ih⸗
cosain bebat ad pꝛeciuʒ: et quia mutuat fuerat: anttl apud ſuos honeſtiſſimo loco natu:
ihecich hodie eius fructibꝰ reddit᷑: hõ ſum ſenex: clarũ ientẽ cuncriſ que habe
in edenrelnund nwüns niitor ennes betetaltdtgen ltrn dtie aenchil
* accedere: HNunqͥd ꝓmitto mihi tot annos barrelictis inopem ſuſcepi. Hon qꝛn
lein

h

HBancti

Auguſtini

habuit:ᷣ qꝛ iam fecerat ectio iſta ꝑſua / * pecũia quã reliqͥt p̃ eoꝝ ecclia renũciante.

det. Hic ñ fecit:ſᷣ nos ſcimꝰ vbi fecit. VUni/

tas xp̃i ⁊ eccłię:vna ẽ. Abicũq; fecit bonũ

opus ⁊ ꝑtinet ad nos vt ſibi ↄgaudeamꝰ.

Poꝛtus ẽ vnus vbi noſtꝭ:ibi monaſteriuʒ
ſuis ↄſtituit:qꝛ ⁊ ipᷣi deo ſeruiũt. Ille hoꝛt
ad eccliaʒ nõ ꝑtinet nec ad ipᷣm. Et ad quẽ
dirverit aliqͥs: Ad illð qð ibji ẽ monaſteriũ.
Sʒ veꝝ ẽ ꝙ vſq; ad h̊ tpᷣs currã ꝓ ill ita gere
dat:vt ſũpticłlos qᷣbus ſuſætãt apud ſe ha
beret: ⁊ eis ipᷣe vt videbat᷑ impẽdet. Sʒ ne
ꝓpt h̊ daret᷑ locus hoĩbus ſuſpitiões ſuas
rodẽtibus⁊ vẽtrẽ nõ implẽtibus:h̊ placuit

etr mihi ⁊ ipſi:vt ſic ſe ũlli traſigãt:q̃ſi iſte iã

5 ſeculo exierit. Nunqͥd eni cũ obierit ipſe:
illis diſpẽſaturus ẽ aliqͥd? Melius ẽ vt vi/
deat illos ibi bñ ↄuſantes:⁊ regẽte deo ĩ di
ſciplina xpᷣi ſic viuẽtes:vt ð ilł tm̃mõ gau⸗

deat:nõ eoꝝ neceſſitatibuſ occupet᷑. Pecu
niã nõ hʒ:quã ſuã dicẽ poſſit.hHẽbat xeno

dochiũ eędincãdũ:qð mõ videt ędiſicatuʒ. ⸗
Ego illi iniũxi:ego iuſſi. Obtẽꝑpauit mihi⸗

libẽtiſſime:⁊ ſic videt oꝑatus ẽ: quõ etiaʒ

meo iuſſu baſilicã ad octo martyres fabꝛi/
cauit:ð his ꝗ̊ ꝑ vos deus donauit. Cępit
eni ð pecũia ꝗᷓ data erat ecclię ꝓpt᷑ xenodo
chiũ:⁊ cũ cępiſſet ędiſicare:vt ſũt religioſi

deſiderãtes oꝑa ſua in celo ſcribi: adiuue-
rũt ꝓut qͥſq; voluit ⁊ fabꝛicauit. Opus añ

oculos hẽmus. Ois hõ qͥd factũ ſit: videt
de pecũia: qꝛ nõ hẽbat mihi credãt:dẽtem
cõpeſcãt:ñ frãgãt.Emerat ð ipᷣa pecũia xe/

nodochij quãdã domũ in cararia:quã ſibi
exiſtiabat ꝓpt lapides ꝓfuturã:ſᷣ lapides
eius domus: fabꝛicę neceſſarij nõ fuerunt:
qm̃ aliũde ꝓuiſi ſunt. Domus & ipᷣa ſic re/

mãſit:pẽſionẽ ſſtat ſᷣ ecclię non pᷣſbytero.

Nẽo ãpli dicat: In domũ pᷣſbyteri:aſi do/
mũ pᷣſbyteri:ad domũ pᷣſbyteri. Ecce vbi ẽ

dom pſbyteri:vbi ẽ dom?ꝰ*mea:ibi ẽ domꝰ

pᷣſbyteri:alibi nõ hʒ domũ niſi vbicũq; hʒ

& deũ. Quid ãplius ꝗritis: niſi qꝛ me illud

memi etiã ꝓmiſiſſe: vt ad vos pferrẽ quid
egiſſem int᷑ duos:frẽm videlzʒ ⁊ ſoꝛoꝛẽ: fili-

os ianuarij pᷣbyteri:qꝛ oꝛta int illoſ fuerat
ↄtroũſia pecũaria.Sʒ tñ q; ſic int᷑ frẽs ſal/

nãdos ꝓpitia charitate ꝓmiſeraʒ audire:

vt int illos quicqͥd eẽt iudicãdũ ſinirẽ: pa/

rauerã me iudicẽ:ſᷣ anteq; iudicarẽ:ipi qð

iudicaturus erã finierũt: Mõ inueni vñ iu/
dicarẽ:ᷣ vñ lętarer. Acqeuer̃t oino ↄcoꝛdit᷑

volütati meę ⁊ ↄſilio meo: vt pares eẽnt in

Poſt ſermonẽ meũ locuturi ſũt hoĩes:vᷣ et
qdᷣlibet hoĩes loq̃nt᷑ q̃licũq; aura flãte:per
ducet᷑ inde aliqͥd ad aures meas. Et ſi fue/

rit tale vt ſit iteꝝ neceſſe voſ purgare:rñde
bo detractoꝛibus:rñdebo maledict: rñũde/
bo increduł nõ vobᷣ credẽtibus pᷣſbyter ſu/

is:rñdebo vt potero qð dñs dederit. Inte
rim mõ nõ eſt neceſſe: qꝛ nihil foꝛte dicturi
ſunt. Qui nos amãt libẽ gaudebũt: qͥ nos

oderũt tacite dolebũt. Tñ ſi linguas exer /

cuerint:audiẽt deo ꝓpitio vobiſcũ rñſionẽ

meã nõ litẽ meã. Mõ eni hoĩiem noĩiaturus

ſum ⁊ dicturus:ille h̊ dixit:iſte ſic detraxit:

ci foꝛtaſſe etiam ad me falſa qꝛ ⁊ B põt ſieri
pꝓferãt᷑. Verũtñ q̃cũq; ꝑlata fuerint ſi opoꝛ

tune videbit᷑:loqᷣr inde charitati vr̃ę. Ante

oculos vfos volo ſit vita vr̃a.Scio qꝛ qrẽ
res licẽtiã malefaciẽdi:ꝗrũt ſibi exꝓpla ma
cios in/

le viuẽtiũ:⁊ multos infamãt ve
ueniſſe videãt᷑. Jõ qð nr̃m ẽ fedmus: plus
qͥd faciamus nõ hẽmus.Ante oculos vr̃oſ
ſumus.Nullius aliquid deſideramus:niſi

bona oꝑa vfa. Et vos exhoꝛtoꝛ frẽs mei: ſi G

aliqd vulti cleric dare:ſciati qꝛ nõ debetis
qſi vitia eoꝝ fouè ↄ me.Oẽſ offerte qð vul

tis:offerre ð volũtate vr̃a. Qõð cõe erit di/ Actl. ꝛ. et. 4·

ſtribuet᷑ vnicuiq; ſiẽ cuiq; opus erit. Gaʒo.
phylaciũ attẽdite ⁊ oẽs bñ hẽbimuſ:valde

me delectat ſi ipᷣm fuerit ſᷣſepe nrjm: vt noſ

ſimus iumenta dei: vos ager dei. Nẽo det
byrrhũ vel lineã tũicã ſeu aliqͥd niſi ĩ cõe:ð
cõi accipiã mihi ipᷣi:cũ ſciã cõe me hr̃evelle
q̃cqͥd habeo. Holo talia offerat ſctitaſ vr̃a:
qͥbꝰ q̃ſi ego ſolus decẽtius vtar. Offeratur

mihi: vbi gra:byrrhũ pꝛecioſũ: fſoꝛte decet
epᷣm:qᷓ;uis nõ deceat auguſtinũ:id ẽ hoĩeʒ

pauꝑem:ð pauꝑibus natũ. Mõ dicturi ſi
hoies:qꝛ inueni pᷣcioſas veſtes:q̃s nõ po/

tuiſſem hf̃e vel in domo pfis mei vel in il/

la ſeculari ꝓfeſſiõe mea.Mõ decet. Talem
debeo hfe qlẽ poſſũ ſi nõ habuerit fri meo
dare. Qualẽ põt hfe pᷣſbyt: q̃lẽ põt hr̃e de/
cent᷑ diaconꝰ ⁊ ſubdiaconꝰ:taleʒ volo acci/
pere:qꝛ in cõe accipio.Si qͥs melioꝛẽ dede/
rit vẽdo:qð ⁊ facẽ ſoleo:vt qñ nõ põt veſt.
eẽ cõiſ:pᷣciũ veſt ſit cõe. Vẽdo ⁊ erogo pau
peribuſ.Si h̊ eũ delectat:vt ego habeã:ta

lẽ det vñ nõ erubeſcã. Fateoꝛ eniʒ vob de

pcioſa veſte erubeſco:qꝛ nõ decet hãc ꝓfeſ
ſionẽ:hãc admonitionẽ:hęc mẽbꝛa hos ca

nos.Etiã illð dico. Si ſoꝛte i nfa ſocietate

ere⸗
onb
ſoy⸗
Güti
hEed⸗

gey
ſella
Gencn
gool
ſrzti
hſecgco
enihrpe
ſiheren
leicai
Gdlishe⸗
Gosinn
ſons
lohrled
lanuu
Monead
ſldena
Gjſeo
udi
ſeripe
höhfejt
zsitz
liſeine
Uonoub.
Donach
lunteſt
leſtdon
alkdon

ohoͤ

Liykna
Nehute.
login
ſennrt
nſſernh
Nkino⸗
Afutnn
nalin
olicos
ſinn
W
ſieng⸗

D

ScK
er
fue⸗
eſde
füce,
elſu⸗
Iute
dicturi
nos
erer/
ſſoye
nus
k:
ſieni
tlope
f. Anr
ggi⸗
om
Nosin⸗
plus
NsSla
Lormeicg
nei5
Neen
eg
Zeeindi N 1
1,Sh.
lepelde

Hiodet
ſicöes
ehierele
Gitalſf.
Ofenmr
Gnedecat
giboi,
nicueiſt
inohon

4 Taenm
fi ne⸗
itbſede⸗
oloacei
oedele
jhorrek
habeitn
iizwbn
abi⸗ l
ue

ch

12. q. I. nolo.

eger ẽ aliqs vel poſt ęgritudinẽ vt neceſſe ſit

eũ añ hoꝛã pꝛãdij reſicẽ:nõ ꝓhibeo religio/
ſos vl religioſas mittere eis qð eis videt᷑ vt
mittãt. Pꝛãdiũ tñ ⁊ cęnã extra nemo hẽbit.
Ecce dico:audiſtis. rit ꝓ
um ⁊ ð̊ ꝓpꝛio viue⁊ q iſta ſᷣcepta nr̃a facere:
paꝝ ẽ vt dicã:ñ mecũ manebit:ſᷣ nec clericꝰ
erit. Nixerã enim ⁊ ſcio me dixiſſe: ꝙ ſi no/
lẽt ſuſciꝑe ſo cialẽ vitã mecũ:nõ illis tollerẽ

clericatũ:ſᷣ ſeoꝛſũ manerẽt ⁊ ſeoꝛſũ viuerẽt:

quõ noſcẽt deo viuerẽt. Et tñ añ oculos po
ſui:q;tũ mali ſit a ꝓpoſito cadẽ. Malui eni
hr̃e cęcos vl claudoſ:qᷓ; plãgẽ moꝛtuoſ.Qui

eni hypocrita ẽ:moꝛtuꝰ ẽ. Quõ g̊ qᷣcũq; vo/

3

luiſſet extra manè ⁊ ð ſuo viut᷑:nõ tollerẽ ei
clericatũ:ita mõ qꝛ placuit ilł deo ꝓpitio ſo
cialis hęc vita:qᷣſqͥs cũ hypocriſi vixerit:qͥſ/
quis inuẽtus fuerit hñs ꝓpꝛiũ:nõ illi ꝑmit/
to vt ede faciat teſtamẽtũ: vᷣ delebo eũ de
tabula c

tuerit:adiuuabit me deuſ vt vbi ego epᷣs ſũ
illic clericus eẽ nõ poſſit. Audiſtꝭ audierũt.
Sʒ ſpero in deũ nr̃m ⁊ miicoꝛdiã eius:qꝛ ſi-
cut diſpoſitionẽ meã iſtã hilarit᷑ acceperũt:
ſic eã pure ſidelitq; fuabũt. Dixi aliqᷣd ſuũ

nõ hfe pᷣbyteros cohabitatoꝛes meos:int

etell

qͥs ẽ ⁊ pᷣbyt᷑ barnabas.Sʒ ð illo audiui qdã
fuiſſe iactata añ oia: ꝙ emit villã a dilecto ⁊
honoꝛabili filio meo eleuſino.hoc falſuʒ ẽ:
Aonaſterio donauit ille nõ vendidit.Ego
ſum teſti. Quid amplius ꝗratl igro.Ego ſũ
teſt:donauit ille nõ vẽdidit. Sʒ dũ nõ cre/
dit᷑ donare potuiſſe:creditꝰẽ vẽdidiſſe.Be⸗/

atus hõ q tã bonũ op fecit vt nõ crederet᷑.

Tñ vł mõ credite: ⁊ detractoꝛeſ audire libẽt
deſinite. Ja dixi: ego ſũ teſt. Dictũ eſt de
illo ꝙ ãno ppoſiturę ſuę ꝑ induſtriaʒ debita

fecerit:vt dũ ego volo reddi debita:darẽ illi

licẽtiã poſcẽdi fũdũ victoꝛianẽſeʒ:tanqᷓ; di/
xiſſet mihi vt reddã debita mea: da mihi in
decẽ ãnos fũdũ victoꝛianẽſem.Et h̊ falſũ ẽ.
Si fuit rumoꝛ vñ naſceret᷑: fecit debita red/
denda. A nob reddita ſũt ꝑtim vñ potuef̃t.
Remãſit aliqͥd qð nõ debebat᷑ etiã monaſte

nNeo illi qð ꝑ ipᷣm deꝰ inſtituit. Cũ g remãſiſ-

ſet: cępimus ꝗrere vñ debituʒ redderemus.
Ad ↄductionẽ ipſiꝰ fundi nullus acceſſit ni/
ſi qdragita ſolidos offerẽs pẽſionẽ.Sʒ vidi
mus fundũ amplius poſſe dare:vt celeriꝰde
bitũ redderet᷑:⁊ cõmiſi fidei eiꝰ vt de ipᷣa cõ/
ductiõe lucra nõ reqrerẽt frẽs:ſᷣ qᷣcqͥd daret

ui hf̃e voluerit ꝓpꝛi /

icoꝝ. Interpellet me mille ↄci/
lia: nauiget ᷓ me qͥvoluerit:ſit certe vbi po/⸗

tũ. Fide agit᷑. Paratus ẽ pᷣſbytvt aliũ ↄſtitu

fundus ð ipis fructibus imputarẽt ad debi-

am q ð fructibus fribus reddat.Ex numero

vro ſit aliqs:cui hęc cõmittã:ex nũero ipᷣoꝛũ
q ad nos talia ꝑtulerũt. Sũt eni in vob ho/

mines religioſi:qͥ eũ rumoꝛẽ falſo rephẽſt um

eẽ doluerut tñ crediderũt factu. Er iis er
go aliqs veiflat ad nos: ſuſcipiat poſſeſſio⸗

nẽ: oẽs fructꝰcijs ſuis ſidelit vẽdat: vt red/

di poſſit facilius qð debet᷑ ⁊ hodie recedat
inde cura pᷣſbyteri. Locuſ etiã ipᷣe vbi mona
ſteriũ ↄſtitutũ eſt a memoꝛato ſilio meo ho⸗
noꝛabili eleuſino: ipi pᷣbytero barnabę do⸗
natus ẽ anteq; oꝛdiaret᷑ pᷣbyter: in ipo loco
monaſteriũ inſtituit. Sʒ tñ qꝛ noie ipius do
natus erat locus:mutauit inſtrumẽta vt no
mine monaſterij videat᷑.De fundo victoꝛia
nenſe:ego rogo:ego hoꝛtoꝛ: ego peto: vt ſi
quis religioſus ẽ:ſide agat:⁊ exhibeat eccle
ſie iſtã oꝑam:vt cito debitũ reddã.Qðõ ſi ne
mo ð laic fuerit inuẽtus:ego ꝓpono alium:
iſte illuc nõ accedet.Quid vult ãplius. Ne
mo laceret ſeruoſ dei:qꝛ nõ expedit lacerãti/
bus. Seruis dei quidẽ merces falſis detra⸗
ctiõibus creſcit:ſed creſcit pena etiã detra/
hentibus.Hõ ſine cꝗ dictuʒ eſt:Gaudete et
exultate qñ detrahũt ð vob:dicẽtes falſa:qꝛ
merces vr̃a magna ẽ in cęł. Molumus cũ de
trimẽto vro magnã hr̃e mercedẽ. Minꝰ ibi

habeamꝰ: ⁊ tñ vobiſcũ ibi regnemꝰ. Amen.
BDe tene⸗ obediẽtia et euitanda

uperbia. Sermo LiuI—
BSZhil ſic deo placet quẽadmodũ obe
n dientia. Cham maledictus fuit: ⁊ pꝰ
Memkta ſecla manet qð ðꝛ: Semẽ cha/⸗
naan ⁊ hõ iuda:qꝛ pf̃i nõ eſt obſecutus.Cę/
terũ ſem qͥ eſt obſecutꝰ:pr̃is bũdictionẽ ha/
buit in oĩa ſecula.hoc itaq; dico:nõ ẽ filioꝝ
iudicare de patribus. Mẽo vadit ad mgrm:

Mattb. 5.

A
Geñ 9
Daniel.rʒ.

vt doceat didaſcaluʒ ſuũ. Veniſti ad me vt

docerẽ te lr̃as. Si tibi ſcpᷣſero ⁊ dixero tibi:
Scribe quõ ⁊ ego ſcribo: vtiq; imitari de/
bes quẽ elegiſti mgr̃m:ab aliqͥ doct es⁊ va/
dis ad pitioꝛẽ mgrjm. Hhoc totũ q̃re dico:vt
obediẽtiã exhibeamꝰ in pr̃es nr̃os. Qui pfi
bus nõ obſequit᷑: deo ñ obſequit᷑.Dicit enĩ
dñs: Qui vos ſpernit:me ſpernit.Qui gcõ
tẽnit apłos:ↄtẽnit xpᷣm.Qui ↄtẽnit pr̃eʒ:cõ
tẽnit xpᷣm qͥ in pr̃ibus ẽ. Hoc dico qꝛ hͥ in vo
bis ſũma ⁊ ſola eſt vᷣtus obediẽtię. Si ieiu⸗

nauer diebus ⁊ noctibus:orf̃onẽq; fecert: ſi

in ſacco ⁊ cinẽ fuer:: ſi aliud nihil fecer niſi

LZucj.I0.

BGancti

Af

22— 24- 2 ,
gqocũq; ſᷣceptũ eſt lege: ⁊ tibi viſus fuert q̃ẽ tia hfet ⁊ ex malis ſuis inclinaret᷑ ad pęnitẽ/ .
ſſ ſapiẽs:⁊ obediẽs pfi nõ fuert: oẽs vᷣtutes tiam:⁊ nõ oẽs deſpiceret. Si autẽ poſt pctã vonne
xdidiſti. VUna obediẽtia plus q; oẽs vᷣtutes ageret pęgnitẽtiã: vtiq; dei miſicoꝛdiaʒ ↄſeq ſunt
alię valet. Jeiuniũ vel ↄtinẽtia ſi diligenter mereret᷑. Qui aũt ſupbus ẽ: oiuʒ maloꝝ hʒ uni.
attẽder ſuꝑbiã tibi facit. Suꝑbia aũt ẽ ini· pncipiũ:⁊ nõ agit pęnitẽtiã quaſi iuſtus ſit. c ſetden
mica deo: ⁊ nihil ſic odio hʒ deus ſicut ſu/ Supbꝰ nõ agit penitẽtiã ꝓ malis: ⁊ gloꝛia⸗ ſbautn
biã. Quicũq; nõ obedit:nõ facit de ſctitare: tur qſi ꝓ bono. Pꝛopterea ſuꝑbia ↄtraria ẽ guctoe
6 de ſuꝑbia. Ideo eni nõ obedit: qꝛ melioꝛẽ deo:qꝛ deo nõ ſubijcit᷑. Hoc q̃re dixerim:et Eellte
6 ſe credit illo cui non obedit. Simplicit᷑ dio voſipſi intelligiti:⁊ alioꝝ ruinę nr̃a debẽt eẽ giab del
vob: oĩa pctã odio hʒ deꝰ: mẽdaciũ:ꝑiuriũ: exẽpla. Pꝛopterea venimꝰ ad monaſteriũ: daitpe
furtũ: latrociniũ: adulteriũ: foꝛnicationẽ: in libertatẽ ſeculi ꝑdidimꝰ: vt ſeruitutẽ chꝛiſti p muſͤbe
qbus ſi qs depᷣhẽſus fuerit: non põt oculos accipiamꝰ. Deinde iſta de fribꝰ loquoꝛ qͥ ſo⸗ ſiohobea
leuare:ſic habemus eũ execrabilẽ. Si qͥs ſu/ lent ſedere longiꝰa monaſterijs. Mõ eis de- ſbl⸗
perbꝰẽ młto peiꝰpctm̃ facit q; adulteriũ ⁊ tñ bet naſci ſuꝑbia de exẽplo. In cgnobio vixi usi⸗
loqͥmur cũ eo. Qui foꝛnicatoꝛ ẽ põt aliqñũ di ſti:placuit tibi vt maneres in decimo milia/ prinol
cere: Vicit me caro mea: ſuꝑauit me adole trio:nõ debes ſynaxim ſctõꝝ fratrũ ↄtemnè. onat
ſcentia. Mõ dico ꝙ ſibi h̊ ſacè liceat aut ꝙ ſe Nãõ te ideo vilioꝛẽ putes ſi ad frẽs veneris ĩ cundon
excuſare debeat:ſiqͥdẽ ⁊ hoc odio hʒ deus:vᷣ ciuitatẽ. Si neceſſitatẽ hr̃es ire et vide mu- noetkl
ĩ cõꝑatiõe mali dico.Quicũq; aliqð pctm̃ fe lieres vłire ĩ platęas:recte nõ ires:ꝶ ſ ad ſy nin
cerit: vbi gra:ſi furtũ fecerit: ſe excuſare pᷣt. „naxim ſctõꝝ nõ vadiſ:q̃re q̊ fad? vos qui das
Dicet eni: Ideo furtũ feci:qꝛ algebã vłqꝛ fa omanet ĩ deſerto: cuilibet vrm dico: aut me WW
me moꝛiebar: vel qꝛ egrotabã. Suꝑbus qᷣd * lioꝛes fribus eſti qͥ ſunt ĩ cenobijs:aut peio/ aitmen
dicẽ põt: Ideo ſupbia maius malũ eſt:q: ex res. Si melioꝛ es: veni vt exẽplüũ eis vitę tri⸗ Ucale
cuſationẽ nõ hʒ. Ceętera vitia eis nocẽt q ea buas:ſi aſit deterioꝛ es: veni vt diſcas ᷣ nõ Aär
cõmittunt: ſed ſuperbia plus oibus nocet. ſcis. Suꝑbia naſcit᷑ qñ aliqs dicit ſe ſecretũ WRM
hec ꝭ& dico ne cogiret pctm̃ nõ eẽ ſupbiam. ſedẽ:frẽſq; nõ dignat᷑ vidè ⁊ viſitare ⁊ in ſu/ D
1. Timotb. 3. Ham qͥd dicit apls: He qᷣs incidat ĩ iudiciũ perbiã erigit᷑. hoc ꝓpterea loquoꝛ: pᷣſente olurn
diaboli. Videmus & frẽs qm̃ quicũq; inflaf ſctõ frẽ qui h oꝑe facit qð ego loquoꝛ:vt hãc D
in iudiciũ diaboli incidit. Hocẽ &m qðõ di/ ſctitatẽ oꝑe facẽ ſtudeat. Deniq; multi ſan/ co n
Jacobi.4. ctũ eſt: Deus ſuꝑbis reſiſtit:hũilibus auteʒ cti pfes qͥ veri pfes ſunt:qͥ regũt aias ſctõꝝ gun
B dat gfam. VUt oia igit᷑ pctã fugiamꝰ: maxie qñ aliqͥs viderint iunioꝛes ire ad deſerta: et Conn
“ aut ſupbiã: dico vobis de ſuꝑbo ꝙ ſemꝑ ſi ad cęnobiũ nõ venire ⁊ in ſuꝑbia eẽ: vadũt 5Dcel
bi ſapiẽs videt᷑ Si qͥs eni de fribus ↄſiliu, et vim eis faciũt ⁊ adducũt eos:nõ vt noce⸗ taide
dederit ei:⁊ dixerit: Frat ñ debes ſic agere: ant:ð vt tollat eis ſuꝑbia. Hoc ꝓpterea di⸗ unel
nõ eũ dignat᷑ audire: qꝛ ſe mag ſapiẽtẽ pu/ co vt illi qͥ manẽt ĩ ſecretl:⁊ veniũt ad ccno/ lon
tat q; illũ qui dat ↄſiliuʒ: Et qͥd dicit ĩ coꝛde biũ ⁊ frẽs viſitãt: ab his qͥ ſũt ĩ cxnobijs nõ 6 l i⸗
ſuo? Ego mihi ſapiẽs ſũ: ego nõ habeo qre/ arguant᷑ quaſi impatiẽtes ſed qſ humiles. Ecell
re ↄſiliũ:nec tu ſapiẽtioꝛ es me. Licet nõ di/ Nemo dicat de vobiſ:Ecce ille qͥ in heremo nſiceut
cat:tñ ex eo ꝙ ↄtẽnit ↄſiliũ fris:in coꝛde h lo/⸗ ſedet qꝛ non patit᷑ venit: Pꝛopterea venit usnolte
quit᷑. Ergo h̊ dico qͥ ſupbiã hʒ:ſine cã hʒ ali, vt te ędiſicet: nõ deſtruat ⁊ vt ſupbiã ꝑdat. filſun.
as vtutes: imo eas nõ hʒ ß videt᷑ hfe. Qui AVigete ãqlis vitę ſit: venit de deſerto: ⁊ tñ lnndlit
eni h hʒ qð deo ↄtrariũ eſt: quõ põt hf̃e ali,/ gloꝛiã nõ hʒ eoꝝ qͥ in deſerto ſũt. Deꝰ itaq; Kuefene
ud qð deo amicũ ſit:? Supbia in monaſterio ops ola ꝗ locuti ſumus: ofonibꝰ ſctõꝝ nos uſoagy
fit.Si ieiunamꝰ erigimur:⁊ ſi ofonẽ facimuſ q implere faciat. MHihil ẽ eni grãde dicẽ ßᷣ fa ſonegcn
ꝓ pctis: ĩ ſuꝑbiã erigimur. Alidqs ieiunat ꝓ cere. Sʒ qð ego facẽ nõ poſſum ideo loquoꝛ Noopene
pctis ſuis:⁊ ꝓ pctis ſuis pęniẽtiã agẽs:i ſu vt qͥ põt facẽ faciat.QAui hʒ aures audiendi Zud. s. Ccnonnoc
perbiam extollit᷑. Ideo ieiunas: ideo oꝛas: audiat:in xpᷣo leſu dño nr̃o:cui ẽ honoꝛ vᷣtuſ Reina
ideo pᷣcepta facl: vt ↄtra deũ facias: M%nà et ptãas in ſęcula ſeæculoꝝ. Amen. tninnt
chus ſi ſupbus ẽ: multũ ei meliuſ erat ſi vxo obitu valentini epiſcopi car/ finun
rem duxiſſet.Ego ſimplicit᷑ dico:⁊ libera frõ ſthaginenſis. Sermo LvV nlſnng
te hᷣ dico: quia qcunq; ſuꝑbus eſt: meliuſ eẽt Iber ſapię frẽs chariſſimi mult mo ſſean
ei ⁊ h ad cõpationeʒ mali dico vt oia alia vi⸗/ dis cõmẽdat hoĩs ſapiaʒ. Pꝛimo qꝛ tiſnn

r 65 Acd fratres in beremo - Sermo LV
N hominẽ a periculo liberat: ſecũdo quia cõ bat ſecum chꝛiſtuʒ dum dicebat: Mon ego i. Corl.i5.
39 ſeruat liberatũ: tertio quia coꝛonat ↄſerua/ ſolus ſum: ſed gratia dei mecum eſt. Non/ bił. .
i tum. Quomodo autẽ liberat: exemplũ pa/ du m erat cum chꝛiſto dum diſſolui cupie⸗e⸗
ne HGeñ. 8, tet de noe: quem cum aqua deleret terraʒz: bat ⁊ eſſe cum chꝛiſto. Latro ſecum habe /
mui luiberauis in atca. Quomodo aurcoſeruar barckaiſtum: cui Pmittebat chaiſtus: Do/ aud.2.
in: patet de iacob:quõ duxit eum dñs per vi · die mecum eris in paradiſo. Reducitur·
miaſ. as rectas:⁊ oſtendit illi doꝛmienti regnum itaq; cęcus pœ vias duras. Sane durum
dn⸗ Señ.⁊S dei.Qui euigilans ait: Vere hic eſt domꝰ eſt relinquere conſueta:durius aggredi in
tend: dei ⁊ poꝛta celi. De gloꝛia dei vᷣo quę coꝛo/ conſueta:ſed duriſſimũ eſt in foꝛnace deco
nſ Sap.io. nat ſubditur: Reddet deus mercedẽ ſance qui cõtinua:in qua neceſſe eſt vt decoqua
nqſſe⸗ ſuis laboꝛum ſuoꝝ:⁊ deducet eos ĩ via mi/ tur taliter vt velut carneſ poſſit amputari:
esde⸗, rabili. Iſti enĩ ſũt tres ſtatus eccleſię: Sta / et velut virga ad omnem moduʒ reuolu.
vomti ttus videlicet pęnitẽtię:iuſticię ⁊ gloꝛię. In Iſtę ſunt vię peccatoꝛibus durę ſuper om -·
WGNIg pꝛimo liberat:in ſecũdo cõſeruat:in tertio nia dura:amarę ſuper omnia amara:odio⸗
um coꝛonat dominꝰ. In pꝛimo afficimur:in ſe ſeę vt moꝛs.QAuę ſunt iſte vię fratres: niſi
Nenens cundo reſicimur:in tertio ꝑficimur. In pꝛi relinquere quę mũdi ſunt? Oq; durum ẽ
cim, mo eſt laboꝛ ⁊ doloꝛ: in ſecũdo ſapoꝛ ⁊ de · Q q; moꝛtale videt᷑: qᷓ; amarum relind/
Hent imtertio gloꝛia ⁊ honoꝛ. Verũtamẽ qꝛ: re quę mundi ſunt. Sed quia dura: quia
wll de his ſtaꝛibus frequentiꝰ fratribꝰ noſtris amara:quia pęnoſa:ideo centuplum acci/ Matthᷣ.19.
num canonicis frequẽs fuit lectio ⁊ exhoꝛtatio: I pies:⁊ vitam ęternam poſſidebis. Eia mi/
uhe et in mẽſa quotidiana diſputatio: foꝛtaſſe lites ſurgite iam: quia diu doꝛmiſt: arma-
um in coꝛde dicetiſ: Tediũ eſt tm̃ de hoc nobis te vos contritione coꝛdis: confeſſiõe oꝛis:
ſain audire:quia etiã obſequiũ opoꝛtet vt nos afflictione carnis: quia ecce veniet ſalua/ heb.10.
ſekeni decet reuerendo valentino epiſcopo exhi/ toꝛ ⁊ non tardabit. Ecce iam in ianua eſt:
minu bere.Sed non pigeat vos fratres me ſup⸗/ ecce iam te vocat:ecce te venire compellit.
uſn poꝛtare: qð ſi tediuʒ vobis eſſet: ad fratrer Sed diceſ o miſer: In contritiõe eſt dolo:
nornhie meos confugiã:qui me audire tota mente in confeſſione ruboꝛ: in afflictione laboꝛ:
Cula inn et toto affectu deſiderant. Nam verbũ no / quid ergo faciam? Eia o miles chꝛiſti:ciuis
zusſein tum⁊ antiquũ:nouũ aliquãdo fieri poteſt. cęloꝛum iam denunciaris ab illo qui ſuper
delam Eibus etiaʒ diu maſticatus citius digerit᷑. te eſt:ipſe qui laboꝛem ⁊ doloꝛem conſide/s.9.
ce adi Vt ergo fratres diſtinctio trium ſtatuum rat: Veruntamen q;to durioꝛa: tanto vti/
hörtnoen dlarius eluceſcat: conatus eiſ aceommode/ lioꝛa tibi erũt. Verũtamen certa valenter .
ppteread mus in hunc modum. In ſtatu pęnitentig dum potes: quoniam repoſita eſt tibi coꝛo 2. Timotb. 4.
dũ.ᷣ(ccu reducit domin“ per vias duras: ⁊ ꝓ/ na iuſticię: quam reddet tibi dominus in il
nebioi Saß. 10. mittit illi regnum dei patris ſui. In ſtatu la die iuſtus iudex. Poſtq; autem cecus fa
pumnles. iuſticię iuſtum deducit domin per vias re⸗ ctus eſt videns:impius iuſtus:tunc dedu/
nbeteno ctas:⁊ oſtendit illi regnũ dei. In ſtatu glo xit dominus per vias rectas:cantare pote
geuyent iie iuſtum ⁊ ſanctum educit dominꝰ in v»i rimus fratres. Sunt eniʒ fratres: vt ſcho/ C
biſtt. mirabili: ⁊ introducit eum in regnum dei. lares noſtri vacui non recedant:tres ſpeci/
mniin Ecesnactes quomodorequcitur ccus ve esrectirudinias. Aind est enim regi: glſud
Priinq; inuio ad viam: de exilio ad patriam: ð ma⸗ dirigi:aliud coꝛrigi.MNaʒ ꝓpheta dicebat:
ſin os ſione ad manſioneʒ: de virtute ad virtut: Dominus regit me ⁊ nihil mihi deerit. Et s. 22.
edlcft de co ꝛpoꝛis carcere ad ęrernam gloꝛiã.Ec/ iterum: Dirige in conſpectu tuo viam me/Ps. 5.
bbauu domnodhoreduciurcecns neſtſtae chdè am Erſtcrum: Ju quo commigir agoleſcen. Po n.
audiendi“ ſto:deducitur iuſtus vt ſit chꝛiſtuſ cum eo: tioꝛ viam ſuam. Et iterum: Mane inquit Eſa. 50.
nort educitur ſanctus: vt ipſe ſit cum chꝛiſto. O elſaias erigit mihi aurem. Res enim fratreſ
n fratres mei:ecce quomodo eſſe ſine chꝛiſto inanimata pꝛopꝛie dicitur regi:vt currus ⁊
„wbict miſerum eſt: chꝛiſtum ſecum eſſe tutuʒ eſt: nauis. Res ſenſata pꝛęter rationem dirigi
cop UVVH eſſe cum chꝛiſto beatum eſt. Hon enim exi/ tur:vt equus ⁊ mulus:quibus non eſt inp
acct; ſtimandum eſt idem eſſe:ſecuz eſſe chꝛiſtũ: tellectus. Res rationalis coꝛrigitur: ſcili/
mng et eſſe cum chꝛiſto. Apoſtolus enim habe / cet coꝛde regit᷑:vt homo. Juſtus vero eri/

BGancti

Cot.ʒ. gitur vt ſapiat quę ſurſum ſunt ⁊ quęrat.
ESEic enim volebat hieremias duʒz dicebat:
Hiere. s. State i vijs veſtris ⁊ ↄſiderate quę ſit vi-
taga ęgterna. Daniel ad maieſtatis viſionem
Ssniet.io. pꝛoſtratus audiuit ab angelo:Sta ſuꝑ pe/
Aes tuos.Qõ tñ ſi non credis ꝓphetę:cre/⸗
de poetę ſcholarl ꝑuerſe:cuiveus os ſubli/
me dedit: celumq; videre iuſſit:a quo dum
quęreret tyrannus ⁊ diceret: Quare te de/⸗
us fecit? Reſpondit vt ↄtempler celum et
cxloꝛum numina. SFactuſ eſt enim homo in
terra: non ad terram:ſed ad cęlum:⁊ factuſ
eſt de terra non ꝓpter terraʒ ſed ꝓpter cę-
lum. Quis fidelium plus dixiſſet fratres:
aut ꝓbabilioꝛi argumẽto? neſcio. Munqͥd
etiam animal mutuʒz ⁊ bꝛutum nouit argu/
mentum ęgritudinis ſuę? Munquid leo in/

firmans: animal qð ſymia dicitur quęrit:qᷓ

pentes ferculum? hHomo vero attritus in

deuoꝛata mox ↄualeſcit? Hunquid etia ſy-
mia ęgrotans quęrit ſanguinem canis:vꝛ/
ſus foꝛmicas:leopardus capꝛeas:vitis ſer/

phyſica hęc omnia ignoꝛare videtur. VUnũ

quodq; enim fęlicitatem affectat:ſed ſi ho⸗/

mo affectat:opere tamen affectare non vi/
detur. Quęre ergo o homo cęlum ad quod
factus es: Noli quęrere philoſophiã: quo/

niã ad philoſophiã factus nõ es:nec expe/

dit tibi ſcire quę ſunt ſuper terram: ſed tm̃
quę ſurſum ſũt.Sta igitur ſuper pedes tu/
os:ſta in vijs tuis naturalibꝰ:ad quas fa/
ctus es: ⁊ dirige eas ſi neceſſe eſt in dando
Zuci.s. et dimittẽdo.Date ⁊ dabitur vobiſ.Et tũc
dominus tibi dicet: Amice aſcende ſuperi/
D us:intra in gaudiũ dñi tui. Sed dicet qͥs:
