humilitas marię ſcala celeſtis: ꝑ quã de/

ſcendit deus ad terras. Quia reſpexit in/

quit humilitatem ancillę ſuę: ecce enim
ex hoc beatam me dicent omnes genera/
tiones.Et quid eſt dicere: Reſpexit: niſi
compꝛobauit:placuit ei humilitas mea:

ægſa. ss. Vnde per ꝓphetam dominus dixit: Ad

quem reſpiciam: niſi ad pauperculum ⁊
humilem et trementem ſermones meos?

.ʒ 0o. Dinc dauid domino dicit: Quia reſpexi/

ſti humilitatem meã: ſaluaſti de neceſſita
tibus animam meam. Multi ſiquidem
videntur in cõſpectu hominum humiles
eſſe yt ab eis beatiſicentur:ſed eoꝛum hu
militas a domino non reſpicitur:quia fal
ſo et non vere de humilitate gloꝛiantur.
Si enim veraciter humiles eſſent:deum
ab omnibus et nõ ſe vellent laudari. Mõ
in hoc mundo eoꝛum ſpiritus exultaret:
ſed in deo ſalutari.umilitatem ſuã non
ab hominibus conſpici:ſed a deo opta⸗
Q rent.Sequit᷑ in hoc ſancto cantico:cuia

Lucj.i. fecit mihi magna qui potens eſt: et ſan/

ctum nomen eius.Quę tibi magna fecit
domina:quę gloꝛioſa virgo vt dici beata
merearis? Puto em̃ immo veraciter cre/
do:vt creatura ederes creatoꝛem:famula
dominũ generares:vt per te deus mũdũ
R’ redimeret:per te illuminaret:ꝑ te ad vitã

„ Jeduceret.hucuſq; virgo beata de te ipᷣa
quę nos ad amoꝛem dei accenderẽt:ſideli

yter ꝓtuliſti: ea vero quę ſequũt᷑ humano
generi pꝛophetaſti. Æ.eum autem votũ
extitit ea tantit inde tranſcurrere: quęad
tui laudẽ nominis pertinebant. Sed hęc
quę de te ipſa narraſti: neq; tu vt digni⸗
tas tua meretur dicere potuiſti. Quas er
65 tibi laudes fragilitas humani gene⸗

Auguſtini
ris perſoluet:quę ſolo tuo commertio re/
cuperandi aditum inuenit? Accipe itaq;

quaſcunq; exiles:quaſcunq; meritis tuis
impares gratiarũactiones: ⁊ cũ ſuſcepe/
ris vota: culpas noſtras oꝛando excuſa.

Admitte noſtras pꝛeces intra ſacrarium
exauditionis:⁊ repoꝛta nobis gratiam re
cõciliationis. Sit ꝑ te excuſabile:quod ꝑ
te ingerimꝰ: Accipe quod offerimus:im⸗

petra quod rogamus:excuſa quod time-

mus: quia nec potioꝛem meritis inneni/
mus q; te ad ꝑlacãdã irã iudicis?ꝰquę me
ruiſti eſſe matèr redẽpꝛoꝛis ⁊ iudicis.Suc

curre ergo miſeris:iuua puſillanimes:re/

ſoue flebiles:oꝛa pꝛo populo:interueniꝓ
clero: intercede pꝛo monachoꝛum choꝛo:
exoꝛa pꝛo deuoto fęmineo ſexu. Serłtiãt
omnes tuum leuamen: quicunq; deuote

celebꝛant tuum nomen. Sit tibi compaſ/
ſio ſupe afflictis: ſit pius affectus ſuper

cęloꝛum peregrinis.Et cum te lętãtẽ ſem-
per aſpicis: fletus noſtros qᷓſumꝰ ipſa ad
deum admittas:eumq; vt ꝓpꝛium fllium
pꝛo nobis interpelles. Mos enim adhuc
in hac terra affligimur:perſequimur:iniu
rijs laceſſimur: oppꝛobꝛijs afficimur:eſu/
rimꝰ:ſitimus:ſomnum patimur: in carce/

re retinemur. Tu vero in celeſtibꝰ reggis.·
Fflata es cunctis virginũ choꝛis: tu agnũ Apoel. 14.

quocunq; ꝑrexerit ſequeris. ZTu virgine/
os choꝛos et ab incentiuę carnis illece/
bꝛis alienos per albẽtia lilia roſaſq; ver/

nãtes: ad fontes perennis vitę potädos

inuitas. Tu in illa beatoꝛum fſęlixiſſima
regna pꝛimi eginig dignitatan adepta

plantis roſcidis oberrans: inter paradiſi

amęenitatem gramineoſq; crocos tenero

poplice pergis:fęliciq; palma violas im/

marceſcibiles carpis. Tu cõcinis ſine fine

choꝛis coniũcta ſummis angelis archan⸗
geliſq; ſociata indefeſſa voce:ſanctus cla
mare nõ ceſſas.Tu in cubiculo regis bea
titudinũ gemmis ac margaritis oꝛnata
aſſiſtis. Tibi thꝛonꝰ regiꝰ ab angelis col-
locat᷑ in aula ęterni regis:teq; ipſe rex re/
gum vt matrem veram ⁊ decoꝛã ſpõſam
p omnibus diligẽs amoꝛis amplexu ſibi
aſſociat. Nec miꝝ ſi dignet᷑ tibi aggaude
re deꝰ regnãs:quẽ tu paruulũ ex te homi
nẽ natũ totiẽs oſculata es in terris. has
a.α on † .s. 1. A
Tg.ke X P2 rn

ing
eür

Ber. xXXVI.

ner
en ergo tuas felicitates poſſidens conuertere
4 Tacd noſtrarũ miſeriarum ſalutem. Inter hęc
e igeit fratres cum toto mentis affectu beatii
daAu. . ſimę virginis nos interceſſionibꝰ commit⸗
Nn tamus: omnes eius patrocinia omni niſu
mnoNn imploꝛemus:vt dũ nos ſupplici eam obſe/
quio frequentamꝰ in terris:ipſa nos ſedu/
la pꝛece cõmendarę dignetur in ceęlis.Neq
A⸗, em̃ dubiũ quę meruit ꝓ liberandis ꝓferre
dagxH pᷣcium:poſie plus omnibus libexatis impẽ
en dere ſuffagiũ. Sed quid nobis ꝓdeſt hãc
interpellare vocibꝰgiſi etiãhumilitatis eiꝰ
NesNn exempla teneamꝰ? Curemus ergo ðilectiſ/⸗
enen ſimi fratres:vt cũ huis diei feſtiuitati inter
nn eſſe qipimus: veſtimẽtis humilitatis atq;
Sctan chautat induti appareamꝰ. Nõ nos inui/
Hdenn dia alienę felicitatis toꝛqueat:non ira vſc
☚ ad diuiſionẽ dilaniet:nõ cupiditas chꝛiſtũ
nuſie a nobis excludat: nõ ſeculi triſticia exurat:
tüiſn nõ ꝓſperitas euis incaute decipit: nõ lux/
Vd uria inquinet:nõ immunditia polluat:non
unſus elatio coꝛrumpat:nõ ſuꝑbia inflet:vt dum
i e ⸗ nos virtutibꝰ oꝛnatos charitate cõiunctos
inurhin humilitate fundaros beata dei genitrix ſuę
R” nos intereſſe feſtiuitati ꝓſpexerit: ardenti
Pinenr⸗ nobis ſubuenire feſtiner apud ſilium ⁊? do-
Pege, minũ ſuũ ieſum chꝛiſtum: deũ et ſaluatoꝛẽ
tnigi noſtrum:qui coꝛonis perennis regni gloꝛiſi
irn cat ſanctos ſuos:⁊ eſt ęterna laus ⁊ expecta
r tio omnibus electis eiꝰ: ipſi gloꝛia: virtus:
1 poteſtas ęterna: ⁊ nũc ⁊ ſemꝑ ꝑ immoꝛtalia
– ſecula ſeculoꝛum: Amen.
¶ Item in eodem feſto: Homelia
ad deoe eo qòſcriptum eſt in euangelio
en Anc,10, m Lucam: Jntrauit ieſus in qðᷣdã
R caſteilum ⁊c̃.quę habet de Uerbis
gatn ¶ De decollatione ſancti Johan/
ka nis baptief.
nsem Sermo ¶ᷣIn feſto decollationis ſancti Jo
tn xxxvi. bannis baptiſte: Serma 1
ſiin Odie dilectiſſimi fratres obanis
ngenſt dñi pcucurrit aduẽtum natalẽ diẽ
Nogceude olimꝰ:qð nulli ſãctoꝛũ meminim
gtebon at᷑ttibutũ.Hodie inquã natalẽ diẽ vnica ac
is bu ſingulari celebꝛitate veneramur. Undeq:
4¹ eũ recte extollere nõ valemꝰ humanę vocis

₰

—

—

De decollatiõe Johaãnis bap. Ber.

officspᷣdicemꝰ dominicę atteſtationis oꝛa
culo:ꝓloquente chꝛiſto:qꝛ inter natos mu/ Mattb.ᷣii.
lierũ maioꝛ nõ eſt iohanne baptiſta. Ipſe B
dicit:⁊ ideo cognoſce magniſicentiã laudis
ex dignitate laudãtis: ac ſic dum nemo illo
eſſe maioꝛ aſſerit᷑ in natis mulieꝝ:dat᷑ intel
ligi ꝙ iohannes ſupꝛa humanoꝝ ſuit men/
ſurã meritoꝛũ. Ego vox clamãtis in deſer/ Jobᷣ.i.
to.Hoc eſt dicere:Mõ ſum ego verbũ quod
erat in pꝛincipio deꝰ apud deũ:ſed vox po/
tius: id eſt miniſter ſum verbi vt per me ad
auditus hominũ ſenſuſq; ꝑueniat. Unde
beatꝰ baptiſta pari humilitate ꝓnũciat: F
lum opoꝛtet creſcere: me autẽ minui. Jllũ Job.z.
inquit opoꝛtet creſcere: qꝛ ꝑ omnẽ mundi
chꝛiſti euãgeliũ dilatat᷑:me aũt minui quia
iohannis ꝓphetia ſinit᷑. Jllum opoꝛtet creſ
cere qͥ erit exaltãdus in cruce:me aũt minui
qͥ ſum trũcãdꝰ i capite. Johãnis em̃ ꝓphe
tia ſinẽ accepit: qꝛ is qui ꝓphetabat᷑ adue/
nit. Johannes ergo foꝛmã venturi dñi na- B
tiuitate et cõuerſatione ſignauit. Johãnes
naſcit᷑ de ſene patre:chꝛiſt?ex matrea mũdi Auq.r.
ſeneſcentis ętate: ętate inquã illa quę erat
fide ⁊ operibus infecunda. Johanes venit
deſperata generatione ꝑ ſterilẽ:et ehꝛiſtus
natura obſtupeſcẽte ꝑ vᷣginẽ. Alle ſalutẽ f-/
dicauit:hic contulit. Ille baptizauit in pę/ Matth.ʒ.

nitentia:iſte regenerauit in gratia. Hic eſt Matth.4.

em̃ iohannes qui impietatẽ regis herodis
qͥ vxoꝛẽ fratris luaſerat publica auctoꝛitate
cõdẽnãs ꝓpter iuſticiã gdidit vitã: ſed lu/

„ ycratxꝰ eſt gloꝛiã.Et nosanterdinp gratia ho E

minũ vel timoꝛe offenſionũ pᷣferimꝰ adula/
tionẽ ⁊ vendimꝰ veritatẽ: nõ timẽtes illudq
qð terribiliter ſcriptũ eſt:Si nõ annũciaue Eʒech.ʒ.
ris iniquo iniquitatẽ ſuã:ſanguinẽ eius de
manu tua requirã. Solent tñ aliquotiens
doctoꝛes eccleſię nõ ꝓ negligẽtia peccãtiũ
ab increpatione ceſſare: ſed qꝛ eos timẽt ex
ipſa caſtigatione ad peioꝛa mala ꝓrũpere.
Quãdo ꝓ hac re nõ dicãt ſacerdotes:nõ
poſſũt habere de taciturnitate reatũ: qꝛ ſi/
cut viri boni interdũ ex dura increpatione
coꝛrigunt᷑:.ita ecõtra oẽs etiam ſugbi leniſſi
ma admonitiõe ad peioꝛa ſcipitia ꝓuocan
tur. Mã ⁊ intm pᷣdicatoꝛes ecclięg aliquotiẽs
nõ exvolũtate ſed ex neceſſitate pctõꝛes nõ
arguũt:vt interdũ ꝑ ſpiritale medicamen-/
tũ ⁊ chꝗritatis artiſiciũ ſupbos quaſq; etiã
indignis laudibꝰ ꝓſequank. Et du erubel⸗

4

2

— .
—
. . .

4 anatναRnας ähαℳιοπ. i⸗ 2 —
efeſ cxalencen6 aσh⅝ αnνυ Or wicr⸗

Banxti

tionem vite ⁊ bona opera ꝓuocent᷑: ſcõᷣm
Ps.9. illud quod ſcriptũ eſt:Quoniã laudat᷑ pec/
catoꝛ in deſiderijs animę ſuę: et qui iniqua
gerit benedicit᷑.Et qꝛ vera ẽ illa ſapiẽtis vi⸗
ri ſentẽtia: Sicut vera laus oꝛnat: ita falſa

* vt etiã illi qui ab humanis laudibus inui/
tati bona opera exercere cęperint: deꝰ illis
hoc in amoꝛem ⁊ cõſuetudinẽ vertat:ſcoᷣm
illud qð de ſapientibus quidã dixit: Bene
cõſueuiſſe: pudebit diſſueſcere.Et iterum:
HBona loquamur:tranſiet ſermo in affectũ.
Beatus tamen iohannes plena et perfecta

D nõ dicere: VUnde euãgelico ipᷣe beat iohan
nes alloquio coꝛda noſtra pulſat ſalutifero

rate viam domini: rectas facite ſemitas dei
. noſtri. Si teneamus in nobis verbũ verita
tis:affectum iuſticię:erit in nobis illa via ꝑ
quã humanũ pectus chꝛiſtus adeat. IJdeo
autem dicit:Ego vox clamantis. Vox pſᷣco
nis iudicem loquit᷑:clamoꝛ iudicium cõmi/

abit᷑.Hoc eſt ergo:qð alijs verbis euangeli
Zucj.iꝗ ſta cõmemoꝛat: Qui ſe exaltat humiliabit᷑.
Veniet tempus fratres dilectiſſimi vt ſe ſu
perbos fuiſſe ſine vllo remedio doleant: qͥ

Veniet tempus vt humiles eleuent᷑ in cę/

tur. Venieł tempuᷣ vt ſe auaros omnes fu
iſſe diuites doleant: a quibus nunc chꝛiſti

humangę eſt cõſuetudinis oꝛdo ſeruabitur:
Zucj.16. HNõ ſemꝑ lazarus fame toꝛquebit᷑: nec ſem
. per auarus diues delitiarum abundãtiaꝑ⸗
fruet᷑:ſed cito ⁊ ille de ſterquilinio ab ange
lis eleuabit᷑ ĩ paradiſum: ⁊ illeqͥ elemoſynã
noluit dare:ſ penitentia nõ ſubuenerit:de

„ in hoc ſęculo pauperi noluit dare micã: in
inferno non mereat᷑ accipere guttã: Et qui
pauperẽ paſcere noluit delitijs ſuis:paſcat
E flammas medullis ſuis. Nos vero fratres
quãtum poſſumus laboꝛemus:vt quod ſu
perbia tumidum elatũq; reddiderat in ani/
mo:humilitate ⁊ mãſuetudine cõplanetur.

ſticię coꝛrigaꝛ Qð malicia exaſi perauerat:

FrS Mαω△rτπονυςρ S ſeM τι πααο
P „. SDeancta Br r + v&La PcWνιιιαα Gmene . 0

cunt kfalſa eſſe quę de eis diennt ad eurd
c

caſtigat:nõ eſt tamẽ impoſſibile apud deũ

libertate maluit iniuſta ſuſtinere: qᷓ; iuſta

Zucj.ʒ. dicens:Ego vox clamantis in deſerto: pa/

Abi.s. nat᷑.Et cõſequẽter annunciat: Omnis val⸗
lis implebit᷑:⁊ omnis mons ⁊ collis humili

ſe nunc ſalubꝛiter humiliare diſſimulant.

. . lis:⁊ ſuperhi in inferni ꝓfunditatẽ mergan

. Arridentur pauperes.Hõ ſemꝑ iſte qui nũc

luxurioſo cõuiuio rapiet᷑ in tartarũ: vt qui

ð iſtiquitas depꝛauauerat: directione iu

Aug uſtini

bonitatl gratia tẽperet᷑. Inter hęc ſtudia in

5

10.8 ho⸗
ueniat in nobis chꝛiſtus dominꝰ quã ipe cõ ſo
ferre dignatus eſt viam per quã nos pdau BJO feu
cat ad patriã: vt de nobis dicere dignet᷑: Et 2. Corl.6. xl
inambulabo ⁊ inhabitabo cum eis: ero ii „
loꝝ deꝰ. Si in iſto ſęculo ambulauerit i no pn
bis: in illo habitabit in nobis qui viuit et ſol
regnat in lecula ſeculoꝛum Amen. yn
¶ De omnibus ſanctis. Sam
fento omniũ ſanctoꝛũ. Ser· I xxxylIl. .ſe.
Ogdie dilectiſſixni omniũ ſanctoꝛũ ꝗꝗAꝗ (Ls
PuCudb vna ſolennitatis lęticia celebꝛa Nun
Vmus feſtiuitatem: quoꝛum ſocieta- tan
te cꝗũ exultat:quoꝛum patrocinijs teqa lę hß ſun
tat᷑:quoꝛum triumphis eccleſia ſanctacoꝛo tes
nat᷑:quoꝛum confeſſio quanto in paſſione lit
foꝛtioꝛ:tanto eſt clarioꝛ in honoꝛe: quia dũu iust
creuit pugna:creuit ⁊ pugnantiũ gloꝛia:et fdu
martyrij łriumphus multiglici paſſionum fem
genere ad oꝛnat᷑:ꝑ quę grauioꝛa toꝛmenta ina
gratioꝛa fuere ⁊ ᷣmia:dumq; catholica ma ver
ter eccleſia per totũ oꝛbem longe lateq; di t get.
fuſa: in ipſo capite ſuo chꝛiſto ieſu edocta ſugi
contumelias crucis ⁊ moꝛtem didicit nõ ti/ her
mere:magis magiſq; roboꝛata eſt nõ reſiſtẽ nen
do ſed perferẽdo. VUniuerſos autem quos mol
agmine inclyto carcer pęnalis incluſit:part lu
et ſimili caloꝛe virtutis ad gerendum certa/ ſler
men gloꝛia triumplalis inſpirauit. O vere ie⸗
beata mater ecclłia:quã ſic honoꝛ diuinę di be⸗
gnationis illuminat: quã vincentiũ gloꝛio o
ſus martyrũ ſanguis exoꝛnat:quã inuiola- inn
te confeſſionis candida induit virginitas: eitt
Floꝛibꝰ eius nec roſeę:nec lilia dlunt. Cer⸗ lut
tent nunc chariſſimi ſinguli ad vtroſq; ho/ (one
noꝛes:ampliſſimas accipere dignitatũ co/ gui
ronas:vel de virginitate candidas: vel de non
paſſione purpureas. In celeſtibus caſtris ln dof
pax ⁊ acies habent floꝛes ſuos:quibus mi ę⸗⸗ bit
lites chꝛiſti coꝛonant᷑. Dei em̃ ineffabilis ⁊ B lu
immenſa bonitas etiã hoc ꝓuidit vtlaboꝝ Neidn. T
quidẽ tempus ⁊ agonis nõ extenderet:nec ge
longum faceret aut ęternũ: ſed bꝛene:⁊ vt ”
ita dicã:momentaneũ:vt in hac bꝛeui ⁊ ex- non
igua vita agones eſſent ⁊ laboꝛes:in illa ve biu
ro quę eterna ẽ coꝛona ⁊ ̃mia meritoꝛum:
vt laboꝛes quidẽ cito finirent᷑:meritoꝛũ ve/ tola, fien
ro hmia ſine fine durarent:vt poſt huiꝰ mũ H
di tenebꝛas viſuri eſſent candidiſſimam lu au
cem: ⁊ accepturi maioꝛem paſſionum cun/ Awar i
ctarum acerbitatibus beatitudinẽ: teſtõte
*

ſcn.
iec5 Yo. S. hoc apoſtolo vbi ait: Mõ ſunt cõdignę paſ/
NsNcxc ſiones huiꝰ tempoꝛis ad ſuꝑueturã gloꝛiã ꝗᷓ
hcg reuelabitur in nobis. &α lęto ſiuu de pꝛęlio
Keen reuertentes ciuitas exleſtis excipit de hoſte
ie pꝓſtrato tropheęea ferentibus occurit:cũ triũ
inint G phantib“ viris ⁊ feminę veniunt ꝗ cũ ſecu/

” lo ſexũ q; vicerunt:⁊ geminata glia militię
virgines cũ puerig teneros annos vtutibꝰ
. & tranſeuntes:ſed ⁊ cętera fidelium turba au-
SA n le ppetuę regiam intrabit: qui ſiyceritatem
Iemia „ ſidei ineoncuſſis ſᷣceptoꝛũ cęleſtiũ diſcipli/
nis vnita pace obſsruauerant. Ergo agite

„

bir nunc fratres:aggredia mur iter vi: reuer⸗
—R tamur ad ciuitatem cęleſtem: in qua ſcripti
en Pb.2, ſums ? ciues decreti. Hon ſumus hoſpi/
unlie tes ſed ciues ſanctoꝛũ ⁊ domeſtici dei:etiazʒ
egni illius heredes: coheredes autem chꝛiſti. HHu
zeusd. ius nobis vꝛbis ianuas aperiet foꝛtitudo:⁊
igans ſiducia latum pꝛębebit ingreſſum. Conſide
nſonm remus ergo in yᷣtam vꝛbis illius fęlicitatẽ:
nnl inquantum cõſiderare poſſibile eſt. VUr em̃
dglan vere eſt:compꝛehendere nullus ſermo ſuffi
eltrg Eſa.ʒ5. ciet. Dicitur de ea in quodam loco ſic:ꝙ au/
cthe fugiet ibi doloꝛ ⁊ triſticia ⁊ gemitus. Quid
ctiini hac vita beatius: vbi non eſt paupertatis
hnorect metus: non ęgritudinis imbecillitas: NHe-
uen iced mo leditur: iraſcitur nemo: nemo inuidet.
rliront CLupiditas nulla exardeſcit:nullum cibi de
Nduncen ſideriũ:nulla honoꝛis pulſatio:aut poteſta
u. tis ambitio. Mullus ibi diab oli metꝰ: inſi/
ndiuned dię demonum nullę: terroꝛ gehẽnę pꝛocul.
mtigon⸗ Aoꝛs ibi neq; coꝛpoꝛiſ neq; animę erit:ſed
nnäpue immoxalitatt munere vita iocunda. Hulla
ignins erit tũc vꝙ; diſcoꝛdia:ſed cũcta cõſona:cun
Nlt cta conuenientia:quia omniũ ſanctoꝛũ vna
oſs concoꝛdia:pax cuncta ⁊ lęticia continet:trã
girtio quilla ſunt omnia ⁊ quieta. Jugis ſplendoꝛ
ſusede non iſte qni nunc eſt: ſed tanto clarioꝛ quã⸗/
guni Apoc. 21. to fęlicioꝛ: qꝛ ciuitas illa: vt legitur: non ege
gtbrsti bit lumine ſolis:ſed dominus omnipotens
efibli5 illuminabit eam: et lucerna eius eſt agnus:
irntbie Daniel.ꝛ2. Vbi ſancti fulgebunt vt ſtelle in ꝑpetuns
miamnn ęternitates: ⁊ ſicut ſplendoꝛ firmamẽti qui
benett ad iuſticiaʒ erudiunt multos. Quapꝛopter
itt⸗ nox ibi nulla: nullę tenebꝛę: concurſus nu/
h lere bium nullus: nec frigoꝛis ardoꝛiſq; aſperi-
tahn 4 teas vlla:ſed talis quędaʒ erit rerum tempe/
ncinn . gorl. 2. ries: quam nec oculus vidit: nec auris audi
mnng it: nec in coꝛ hominis aſcendit:niſi illoꝛum
Ntun qui ea perfrui digni inueniuntur: quoꝛũ no

nn Apocj. 22. mina ſcripta ſunt i libꝛo vite:qᷣ lauerũt ſto
lgas ſuas i ſanguine agni:⁊ lũt ante thꝛonũ

unc
ve:lctmc

Ber. xXxXVII. De oĩb? Banctis Ber. I

dei ſeruiuntq; ei die ac nocte. Non eſt ſene
ctus ibi: nec ſenectutis miſeria: dum om̃es .
occurrunt in virum ꝑfectum: in menſuram Eobᷣ. 4.
ętatis plenitudinis chꝛiſti. Nerum ſuꝑ heęc
omnia eſt conſociari angeloꝛũ ⁊ archange-
loꝛum cętibus:thꝛonis etiam ⁊ dominatio⸗

nibus: pꝛincipatibus⁊ poteſtatibꝰ:omniũ

q; cęleſtium ſuꝑnarũq; virtutum contuber/

nijs ꝑfrui:⁊ intueri agmina ſanctoꝛum ſplẽ⸗ .

didius ſyderibus micantia: patriarcharum
fide fulgentia: ꝓphetarum ſpe lętãtia: apo
ſtoloꝛum in duodecim tribubus iſrael oꝛbẽ
iudicantia:martyrũ purpureis victoꝛię co⸗
ronis lucentia:virginũ quoq; choꝛos can/
dentia ſerta geſtãtes inſpicere. De rege au

tem qui hoꝛum medius reſidet: dicere vox

nulla ſufficit.Effugit em̃ omnẽ ſermontẽ: at
q; omnem ſenſum humanę mentis excedit
decus illud:illa pulchꝛitudo:illa virtus:illa
gloꝛia:illa magniſicentia:illa maieſtas. VI

tra em̃ omnẽ ſanctoꝛum eſt gloꝛiã ipſius in-

eſtimabilem aſpicere conſpectũ:⁊ ſplendo/
re maieſtatis eius irradiari. Si em̃ quoti/
die opoꝛteret nos toꝛmenta ꝑferre:ſi ipſam
gehennam paruo tempoꝛe tolerare vt chꝛi
ſtum videre digni poſſemus in glœia veni/
entem ⁊ ſanctoꝛum eiꝰ numero ſociari: nõ/
ne erat dignũ pati omne qð triſte eſt vt tã/
ti boni tantęq; gloꝛię ꝑticipes haberemur?:
Qus erit illa fratres chariſſimi iuſtoꝛũ glo. E
ria: qᷓ; grãdis ſanctoꝛum lęticia:cũ vnaquę
q; facies fulgebit vt ſol: cũ oꝛdinibꝰ diſtin/
ctis populum ſuũ dominꝰ in eegno patris
ſui cęperit recenſere:⁊ meritis atq; operibꝰ

ſinguloꝛuu pꝛęmia ꝓmiſſa reſtituere? Pꝛo

terrenis cęleſtia ꝓ tempoꝛalibus ſempiter/
na:pꝛo modicis magna pꝛeſtare: adducere
ſanctos in viſionem paternę gloꝛię:⁊ facere
in cęleſtibus cõſedere:vt ſit deus omnia in i.Corl.iʒ.
omnibus: ęternitatemq; amatoꝛibus ſuis

⁊ imoꝛtalitatem largiri:atq; eos quos ſan

guinis ſui viuiſicatiõe reparauit: denuo ad
paradiſum reducere:regna cęloꝛũ ſide et ve
ritate ſuę pollicitationis aperire. Hęchere, *

ant firmiter ſenſibus noſtris:hec intelligan
tur plena fide: hęc toto coꝛde diligantur:
hec indeſinentium operum magnanimita /
te acquirantur. Repoſita eſt in poteſtate fa F
cientis:quia regnum cęloꝛum vim patitur. MWatth. iu.

Res iſtů o homo: id eſt regnum ccleſte ali
ud non quęrit pᷣciũ q; teipſum. Tantũ va/
let quantum es tu. Ze da: ⁊ habebis illud.

.

Æſumma ⁊ ꝑpetua fęlicitas: Illic apoſto

tia erit: quęa pijſſimo deo ideo multo ante

Auid turbaris de pᷣcio? Chꝛiſtꝰ ſemetipᷣm loꝛum gloꝛioſus choꝛus: illic pꝛsophetarum hi
1.Corj.i5. tradidit vt acquireret te ĩ regnũ deo patri;: exultantium numerus inſignis: Jbi marty ðͦðͦðͦðè
iita ⁊ tu teipſum da vt ſis regnũ eius:ac nõ rum populus innumerabilis ob certaminũ no
Bo. 6. regnet peccatũ in moꝛtali tuo coꝛpo:e: ſed victoꝛiam coꝛonatur: Ollic clariſſima virgi ſint
ſpiritus in acquiſitionẽ vitę. Ad hanc igik num turba letat᷑:illic etiam confeſſoꝛum foꝛ u
operum ſalutariũ dilectiſſimi palmã liben/ titudo laudat᷑. Sed et illoꝛũ remunerattio ſge
ter ac ꝓmpte certemus:oẽs in agone iuſti/ cenſet᷑:qui ſᷣcepta dominica ſeruantes: addd/ pinka5 i
cię deo et chꝛiſto ſpectante curramꝰ.Et qui celeſtes theſauros terrena patrimonia trã/
ſeculo ⁊ mudo maioꝛes eſſe cępimus: a cur· ſtulerunt. Ad hos electos dei auida cupidi HMß
ſunfr̃o nulla ſeculi cupiditate retardemur. tate ꝓperenus: vt cum his cito eſſe: ⁊ cito “”U”ðURUÿ
Si expeditos:ſi celeres in hoc operis ago- nos ad chꝛiſtum ꝑuenire cõtingat: ad eum d
ne currentes dies vltimus inuenerit:nuſ gquem huius itineris dcem habeamus ſa- Pich fi
dominus meritis noſtris ad pꝛęmiũ deerit lutis austoꝛem:lucis pꝛincipem:lęticię lar/ U dee
remuneratoꝛ. Qui coꝛonam in ꝑſecutione gitoꝛem:qui viuit et regnat cum deo patre adk
purpuream ꝓ paſſione donauit: ipſe in ba omnipotente et ſpirituſancto in ſecula ſoe⸗
ce Ninentib pꝛo iuſticte meritls dabit can⸗ Ereminag 6 Sn
didam. Ham nec abꝛaam:nec iſaac: necia/ . 15 l
cob occiſi ſunt: ⁊ tamen ſidei ⁊ iuſticię meri/ ateeſena: Homelis 3
tis honoꝛati inter patriarchas pꝛimi eẽ me/ lio ᷣm Mattheũ: idẽs ieſus tur Maub.ꝭ. hol
ruerunt. Ad quoꝛum cõgregat᷑ cõuiuiũ:qᷣſ⸗ bas aſcendit in montem ⁊c.quęſũ abi
quis ſidelis et iuſtus ⁊ laudabilis inueni. eg oſ . ⸗ ſe
i Karcit us pta eſt ex pꝛimo libꝛo de ſermone ſcun
Semoꝛes eſſe debemus voluntatẽ nõ no domini in monte. J. 2. fe
1.Jod.2. ſtram ſed dei facere debere:quia qui fecerit i — blee
eius voluntatem: ipſe manebit in ęternum De animabꝰfideliũ defunctoꝛũ. ud
quomodo ⁊ ille manebit in ęternum. QAua/ n die cõmemoꝛationis anima/ zutl un
pꝛopter chariſſimi mẽte integra:ſide ſrma: rum fidelium defunctoꝛum: deeo er
virtute robuſta:charitate ꝑfecta parati ad quod ſcriptum eſt in euangelio ßm. —. ((Cne
omnem voluntatem dei ſimus: conſeruan/- Pattheum: Venite benedicti ⁊c̃/ Manb.25. E n
tes foꝛtit᷑ dominica mandata. In ſimplici Sermo 1 Sermo .
tate ſeruate innocentiã:in charitate conztee 2= licah —,. RXxxXXVIII. ll
* diam: modeſtiam in humilitate: diligentiã DOcdo cum euangelica lectio legere / A k
in adminiſtratione: vigilantiam in adiuuã n tur: audiuimus dicẽtẽ dñm: Veni⸗/ Matth. 2 5· ſien
dis laboꝛantibus: miſericoꝛdiam in fouen ·Ete benedicti ꝑcipite regnũ quodvo ſis.
dis pauperibus:indefeſſa veritate conſtan bis paratum eſt ab oꝛigine mũdi. At ergo ſͤ⸗
tiam: in diſciplinę ſeuerita te cenſuram: ne iſtã vocem deſiderabilẽ audire: ?ᷣ ab audutu Enb
aliquid ad exemplũ bonoꝛũ factoꝛũ in no malo poſſitis ꝑ dei gratiã liberari: totis vi- bat
bis deſit. Heęc ſũt veſtigia ꝗᷓ nobis ſancti qᷓ/ ribus deo auxiliante contendite lectionem deil
ꝙ reuertẽtes in patriam reliquerunt: vt il · diuinã in domib“ veſtris frequẽter legere: ſen
loꝛũ ſemitis inherentes ſequeremur ad gau ⁊in eccdeſia libenter ⁊ obediẽter audire. Si chic
dia. Patriam quoq; noſtraʒ paradiſum cũ cutilla vox deſiderabilis eſt ꝑ quã dicit᷑ mi an
illis computemus: parentes patriarchas iã ſericoꝛdibꝰ: Venite bñdicti ꝑcipite regnũ: ume
habere cępimꝰ. Cur nõ ꝓperamꝰ ⁊ currim ita ecõtrario ſceleratis ⁊ imiſericoꝛdibꝰ men“/ ſet
vt patriã noſtrã videre ⁊ parentes ſalutare tuẽda eſt ⁊ valde terribilis: Diſcedite a me ait
.dhp poſſimPꝰ: Magnꝰ illic nos charoꝛũ numerꝰ maledicti in ignem eternum. Auertat a no uſ
expectat: parentũ:fratrum: filioꝛũ frequẽs bis hoc de fratres chariſſimi:et a b auditu aun
nos et copioſa turba deſiderat: iam de ſua malo nos liberare dignet᷑: vt in nobis in / eme
incolumitate ſecura: adhuc de noſtra ſalu/ pleaturillud quod ſcriptum eſt: In memo⸗/ Ps. n. Aalu
te ſollicita. Ad eoꝛum complexum ⁊ conſpe ria ęterna erit iuſtus: ab auditiõe mala no vele
ctum venire: quanta illis ⁊ nobis in cõmu/ timebit. Hoc eſt auditum malũ quod ausi/ wuze. n
ne letigia eſt? Qualis illic celeſtium volup/ turi ſunt impij: Diſcedite a me maledicti in eihl
tas coſiſeruoꝛum ſocietatem expectãtium? ignem ęternũ. Irreuocabilis enim ſenten- aiit

lere

Ber. XXXVIII.

— . ſdicit᷑:vt a nobis totis viſceribꝰcaueat᷑. Si
nen. enim nos deus noſter vellet ounire:nõ nos
mnng D ante tot ſęcula cõmoneret. Inuitus quodã
ſng modo vindicat: qui quomodo euadere poſ
nun 4 ſimus multo ante demonſtrat. Hon em̃ te
un⸗ B vult ꝑcutere qui tibi clamat obſerua.Con/
an 4„— ſiderate tñ qͥd dicturus eſt ad dexrerã poſi/
an Matth. 5. tis: Venite inquit benedicti:ꝑcipite regnũ
cc qð vobis paratũ eſeab oꝛigine mũdi. Ad/
cherten⸗ uertite fratres chariſſimi qꝛ regnũ cęloꝛum
Aan nobis ſᷣdęſtinatũ:gehenna aũt nidn nobis
nls, ſea diabolo pᷣparata eſt. Degiq; ſic auditu/
cel⸗ Abi.ð. ri ſunt ad ſiniſtrã: Eſſiriui em̃ inquit er non
ſdebgent dediſtis mihi manducare. Ergo neciilli qui
uſeah, „„ ad dexterã erunt:ideo accipiũt:qꝛ nũqᷓ; pec
caue it: ſed qꝛ peccata ſua mũdare elemo/
Dondh ſynis ſtuduerũt.Et illi qui ad ſiniſtrã erunt
nng noõ ideo mittunt᷑ ad ignẽ qꝛ peccatoꝛes fue/
eetsete rũt:ſed qꝛ peccata ſua elemoſynis redimere
ode noluerũt. Ac ſic ⁊ illos largitas ſok gloꝛiſi/

t aeſfi . (cabit: ziſtos ſolᷣ ſterilitas cõdemnabit: qꝛ

ſemone ſicut impoſſibile eſt vt nullus homo poſſit
ſine peccato eſſe:ſic ꝑ dei miſericoꝛdiã poſſi
ngori⸗ bile eſt: vt bonis operibꝰ ⁊ ſᷣcipue elemoſy/
e, nis ſe vnuſquiſq; redimat a peccato: vt tũ
6 inmnn, Jacobi.2. in malo impleat᷑ qð ſcriptũ ẽ: Judiciũ ſine
um decn miſericoꝛdia illi qͥ nõ fecit miſericoꝛdiã: Cõ
gofn s. u. lequenter ⁊ in bono illud in pſalmo: Diſꝑ/
⸗ ſit dedit pauperibꝰ: iuſticia eiꝰ manet in ſę-
I culũ ſeculi.Et hoc cõſiderate fratres ꝓ qua
golan re mittunt᷑ in ignẽ eternũ. MNõ em illis dicẽ/
din Vanhe dũ eſt: qꝛ homicidia feciſtis: adulteria cõmi
ion ſiſtis:qꝛ alienã ſubſtãtiam rapuiſtis: ſed hᷣ
, Ueg ſolũ audituri ſunt:qꝛ eſuriui ⁊ non dediſtis
D Cmihi manducare. Rogo vos fratres no lite
uet hec tranſitoꝛie cogitare:nec credatis ꝙ hęc
munm de iudęis tantũ aut paganis vel bereticis
eleunm fuerit dictũ:ſed diffinitiſſime credite qꝛ hoc
u un chꝛiſtiani ⁊ catholici qui in malo opere ꝑſe
– uerare voluerint: audituri ſunt. Ad iudici/
cidaͤn um em̃ nõ veniũt nec pagani: nec heretici:
ue gn Joðd.ʒ.nec iudęi:qꝛ de ipſis ſcriptũ eſt:Qui nõ cre
nub/N dit iam iudicatꝰ eſt. Et ideo inter illos qui
ſetierde ad ſiniſtram mittendi ſunt: non ſolum laici
Nuenunn⸗ erunt: ſed et multi epᷣi:quod peius eſt cleri/
eabtutin ci mali vel monachi cupidi vel ſuꝑbi: ſimul
nobisn æt ſanctimoniales ⁊ viduę iracundę ſuꝑbę
1 Nend vyeoel cupide:⁊ ſi eis fructuoſeẽ a pgnitentia nõ
nöenu ſupuenerit: audituri ſunr illã metuendã et
Wattb. 25. irreuocabilẽ vocẽ: Diſcedite a me maledi/
,nlotonn cti in ignẽ ęrernũ. Sentẽtia iſta ſi eã ſideli/
anſon⸗ ter cum ingẽti timoꝛe voluerimꝰ audire: ab
onuon

Scire debemus fratres chariſſimi ꝙ nihil ꝓ

ritatem. Sicut nobis non placet ſi ſerui no

De aĩab' fideliũ defũctoꝛũ Ber.I
omni opere malo nos porerit reuocare. ?Ri
ligẽter & cauete ⁊ videte quid veritas dixit:

Diſcedite a me maledicti in ignẽ ęternũ: ···
eſuriui:⁊ nõ dediſtis mibi mãducare.Si in Ad ſrẽs in he⸗

ignem mittet᷑ qui eſurienti non dedit panẽ remo.uc.
ſuũ: putas vbi mittendus eſt qui tulit alie
nũ:Si in ignẽ mittet᷑ qͥ nudũ nõ veſtit vblli
mittendus eſt qui veſtitum expoliauit: Si H1
cũ diabolo damnat᷑ qui hoſpitibꝰ nõ pᷣbuit

l

domũ ſuã: putas vbi mittẽdus ẽ qui tollit ꝰ

alienam? Si periturus eſt qui carcerem nõ
viſitauit: quid de illo fiet qui foꝛte in carce
rẽ miſit? Rogo vos fratres chariſſimi hin
attendite quã ſpẽ habere poſſunt qui mala

.

faciũt:qñ illi perituri ſunt qui bona nõ fa- Mattb.5.

ciũt: Deniq; et alio loco dñs terribilit᷑ nos. ⸗
admonet dicens:Omnis arboꝛ quę non fa
cit fructũ bonũ excidet᷑ et in ignem mittek:
Non dixit ꝗᷓ facit fructũ malũ:ſed ꝗ nõ fa/

cit fructũ bonũ. hinc ergo poſſumꝰ euiden

ter agnoſcere quas pęnas arboꝛ ſpinoſa in

die iudicij patiet᷑:qñ illa ꝗᷓ fructũ nõ dede/

rit excidet᷑ ⁊ in ignẽ mittet᷑: Nemo ſe deſpi · H
ciat frẽs chariſſimi: Hemo ſe falſa ſpe circũ
ueniat:qꝛ chꝛiſtiani nois non facit ſola di-
gnitas chꝛiſtianum: nihilq; ꝓdeſt ꝙ alics
chꝛiſtianꝰ vocat᷑ in noĩe:ſi hoc non oſtendit
in opere.Scriptũ ẽ em̃: Fides ſine operibꝰ Jacobi 2.
moꝛtua eſt. Qui em̃ credit ⁊ opera bona nõ
exercet:clamat uli ſcriptura diuina: Tu in⸗ Abi. S.
quit credis qꝛ deus vnus eſt: benefacis.Et *
demones credũt ⁊ cõtremeſcũt.Ac ſic ꝗͥ cre
dũt ⁊ oꝑa bona nõ faciũt: fidẽ pęmonũ vi/

dæẽtur habere: Qui vereꝙnõ credũt:peioꝛes

demonibꝰ cõpꝛobant᷑. Et illud diligẽter cõ
ſiderandũ eſt qð dñs dicit: Qui audit manꝰJob.14.
data mea et facit ea:ipſe eſt qui diligit me.
Et iterũ:Si quis diligit me: mandata mea
ſeruat: Et ſine dubio qͥ nõ cuſtodit nõ dili/
git.Et illud valde timendũ eſt qð iterũ do/
minus dicit. QAuid ꝓdeſt ꝙ dicitis: Domi/ MWattðh. 7.
ne domine: et non facitis quę.dico vobis?:

deſt verbis ꝓferre fidẽ ⁊ factis deſerere ve-

ſtri verbis ſe ꝓfitent᷑ eſſe noſtra mancipia:
et tamen non velint implere opera ſua:ita
nec deo placet:ſi ſe quiſq; chꝛiſtianum ver/
bis tantũmodo eſſe ꝓnunciat ⁊ opera quę
fieri iuſſitchꝛiſt implere diſſimulet.DPeniq; &
beatꝰ apłus cũ de reddenda rõne in die iu/
dicij loqueret᷑ ita ꝓnũciauit decẽs:Opoꝛtet

2. Corl..ᷣnos inquit omnes ſtare ante tribunal chꝛi/
ſti: vt referat vnuſquiſq; ꝓpꝛia coꝛꝛis ꝓut
geſſit ſiue bonũ ſiue malũ.Et dñs in euãge
Wattð.ið.ſio: Tunc inqͥt redder vnicuiq; ſᷣm oꝑa ſua:
Non dixit ſcõm ſidẽ ſuã:ſed vnicuiq; ſcõm
oꝑa ſua:qꝛ ſicut iã ſupꝛa dictũ ẽ᷑: Jacobus
gacobi 2. aplłus clamat: Fides ſine operibꝰ moꝛtua
eſt. Mos ergo fratres chariſſimi:ſi ⁊ pęnam
euadere ⁊ ad ęrernã beatitudinẽ volumus
puenire:nõ ſolũ creÄdamus in deũ: ſed etia
toto coꝛde diligamus: ⁊ quatũ poſſumꝰ ip-
ſo adiuuante bona opera facere ſtudeamꝰ:
vt cũ ipſo auxiliante fecerimus quę pſᷣcepit
mereamur recipere quę ꝓmittit. Amen.

¶ Eodem Ddie:de iudicio extremo et

Ser.xxxIxX parabola ʒizanioꝛu. Sermo II

De Animabus Ber. 1

Aeſſoꝛes ſunt angeli qui eligunt iuſtos a
peccatoꝛibus.Ligate faſciculos: hoc eſt ra/
paces cũ rapacibus: adulteros cũ adulte-
ris: foꝛnicatoꝛes cũ foꝛnicatoꝛibus: homici
das cũ homicidis: auaros cũ auaris:iracũ/
dos cũ iracũdis:falſos teſtes cum falſis te/

ſtibus:fures cũ furibus:deriſoꝛes cum deri

ſoꝛibus:ſimiles cũ ſimilibus. Hhi ſunt faſci/
culi ad cõburendũ.Tritxicũ aſt congregate
in hoꝛreum meũ:id eſt mittite iuſtos in pa⸗

radiſũ. Satres expaueſcere ⁊ timere debe/

mus de tam bꝛeui ſacietate: de tam longa

fame: de tam vngis tenebꝛis:de tam bꝛei
luce.Nũ tẽpus habemꝰ cõuertamurad do-

minũ qui fecit nos:vt nõ mereamur intro/
ire in illas tenebꝛas:ſed in lucem:qꝛ omnis
homo cuiꝰ opera facit eius filiꝰ eſt. Siope/

A Ecogitemꝰ fratres chariſſimi cũcta
mala quę fecimus vt minis ęterni
iudicis pterriti:ad vltimũ ſaltẽ ſtu
daeamus bona facere. Unde dñs in euãge⸗
Mattðb.⁊. lio dicit:Non omnis qui dicit mihi dñe do
mine intrabit in regnũ celoꝛũ: ſed qui facit
voluntatẽ patris mei qui eſt in celis ipſe in
tra bit in regnũ celoꝛũ.Hhoc etiã fratres cha
Matthᷣ.is. riſſimi cogitare debemus:qꝛ in illa die red⸗
det devvnicuiq; ſcõm oꝑa ſua:bonis bona:
MWattð.⁊5. malis mala. Bonos mittet in vitã ęternã:
malos ĩ ignẽ ęternũ. Vę illi homini qui cũ
diabolo mãſionẽ habebit. Pẽſemꝰ ꝙ iſtud

regnũ ſinem haber:regnũ dei finẽ non ha-

bet. Iſta vira laboꝛioſa:caduca et fragilis:
plena ſcandalis:inuidioſa qͥd aliud quęrit
niſi mãducare: biꝑere:inebꝛiari:luxuriari:
detractiones facere:? Certe vbi volumꝰ per/
B.manere: illuc debemꝰ feſtiare. Fratres nos
pegrini ſumꝰ i ̊ mũdo: ↄuertamur ad dñm
q fecit nos. Fratres audiſtis ꝙ dñs vindi/
care veniet: ⁊ pctõꝛes mittet ĩ ignẽ ęternũ:
Nöz. 57. ſicut in pſalmo dicit: Exurgat deus ⁊ diſſi⸗
penkt inimici eiꝰ. Quid aũt ſuis dicturus ſit
Mattðᷣ.⁊5. in die illa audiamus: Venite benedicti pa/
tris mei.Et ſuſti regnabũt ſine ſine cũ chꝛi/
Pöz. 67. ſto:ſicut dicit:Et iuſti epulent᷑ ⁊ exultẽt ĩ cõ
Mattð.iʒ.ſpectu dei. Et dñe: nõne bonũ ſemen ſemi
naſti ĩ agro tuo:vade ergo mixtum eſt ʒiʒa
nia?Et ait illis: Inimicus homo hoc fecit.
Pꝛimũ colligite ziʒania ⁊ alligate per faſci
culos ad cõburendũ. Meſſis hęc eſt genus
humanũ in cõſũmatiõe ſeculi ad iudicium

congregãdũ. Ziʒania peccatoꝛes: Inimicꝰ

homo diabolus qui ſuꝑſeminauit peccata.

ra dei facimus: filij dei ſumus. Quod mo⸗
do peccamus cito emẽdare debemus:⁊ nõ
addere geccata peccatis. Vnde pſalmiſta:
Apponẽ iniquitatẽ ſuꝑ imqtatem eoꝛũ:⁊
nõ intrent in iuſticiam tuã.Cõfeſſionẽ quę/
ramꝰ puro coꝛde:⁊ pęnitẽtiã donatã a ſacer
dotibꝰ ꝑficiamꝰ. Molite irã recondere in coꝛ
dibus veſtris:qꝛ quãdo itã poꝛtamꝰ:nec ob
latio nec oꝛatio a deo recipit᷑. Date elemoſy

nã:recipite peregrinos ĩ domibus veſtris:

pedes eoꝛũ lauate: ⁊ lectos ipoꝛũ ſparate:

dolẽtes cõſolamini. Nolite deſpicere ꝑegri

nos:qꝛ ipſi peregrini eſtis. MNõ circũuenias
fratrẽ tuũ in negocio:qꝛ deꝰ iudex eſt. Pau
peres ⁊ viduas ⁊ oꝛphanos nolite oppꝛime/
re. Nolite de rapinis pauperũ elemoſynas
facere. Triſtat᷑ qui perdit: gaudet qͥ acqui⸗

rit. Lucrat᷑ pecuniam ⁊ ꝑdit aiam. Attẽdit

quid acquirit:⁊ nõ attendit qͥd pᷣerdit. Fra⸗
tres cum dñi adiutoꝛio dum tempus habe-⸗
mꝰ laboꝛemꝰ quatenꝰ a malis ſim pęniten/
tes aut per ieiuniũ: aut ꝑ elemoſynas: aut
per vigilias:aut ꝑ oꝛationes: aut ꝑ charita
tẽ vt mereamur ꝑuenire ad regna ceęleſtia:

vbi eſt ſatietas ſine fame: vbi eſt lux ſine te

nebꝛis: iuuentus ſine ſenectute: requies ſi/⸗
ne laboꝛe:gaudiũ ſine fine.Ipſe qͥ nos crea
uit nos adiuuet:vt ad cęleſtia regna mere⸗
amur peruenire:per chꝛiſtũ dñm noſtrũ.

Eodẽ die:de iudicio extremo co/

Wuth.14 ſac

ſeo

— ——
☛ S

Abelal4, ti
ſen
büb
. un
WVittö,24, lete
vſa⸗
clo⸗
mir
den
P eius
ſon
E1a.66, ſoꝛtr
„mmes
gua!
loß
efnig
noni
näͤſio
tiont
deip
emen
ru
eſtpe
ſat .
däre
dent
tin
nul⸗
los:
teyt

Pz. 68.

gitando.Sermo I Ser.xx 6
Fratres chariſſimi qᷓ; timendus eſt A

) ille dies in q dñs noſter ieſus chꝛi/
ſtus pꝛoponit venire cũ flama igniſ

2?

Ber. xL. XLI.

De aĩabus Bẽr. III. IIII

autẽ fupędiſicat ſ upꝛa fundamentũ hoc au/

rũ:argentũ:lapides pᷣcioſos:ligna:fęnũ:ſti

N
Guch qui inflãmabit aduerſarios ſuos ⁊ eos qui
uahn Watth.24. faciunt. iniquitatẽ. In illa die plangẽt ſuꝑ
ii 4 ſe omnes tribus terrę: ⁊ videbunt ſiliũ ho/⸗
n n minis veniẽtẽ in nubibꝰ cęli cũ virtute ma
Kre gna et maieſtate excelſa:⁊ comouebit᷑ ante
icdac eum terra:⁊ peccatoꝛes peribunt:⁊ cęlũ pli-
uuſcacc cabitur ⁊ mare ſiccabit᷑:⁊ montes ſicut ter-
aunce ra ardebunt: ⁊ teria vſq; ad inferos.Sol cõ
bgsi uertet᷑ in tenebꝛas:et luna nõ dabit lumen
erenn ſuum: ⁊ ſtellę cadent de ceęlo in tęrrã: ⁊ vir⸗
uun n tutes cęoꝛum cõmouebunt᷑:⁊ tunc appare
