P di cauſa ẽ inculpalis ſexꝰ vtriuſea aoirno. cum ergo

Emulta ſunt alia peccata: ſiue in loquẽdo
de rebꝰ? negocijs alienis:ꝗᷓ nõ ad te ꝑtinet:
ſiue in vanis cachinnatiõibꝰ: cũ ñ ſcriptũ ſit:
Stultꝰ in riſu exaltat vocẽ ſuã: ſe apiens aũt Ecchꝛr.
vix tacite ridebit:Siue in ipſis eſcis ꝗͥ a ne/
ceſſitatibꝰ ſuſtẽtandę huiꝰ vitę p̃parat᷑ aui/
dioꝛ atq; imoderatioꝛ apetituſ: ſepe exceſſũ
modũ poſt triduanã crudelitatẽ cõteſtans:
Siue i vendẽdis ⁊ emẽdis rebꝰ charitat::et
veluti vtilitatis vota ꝑuerſa. Piget cuncta hh

colligere:ꝗᷓ quiq; in ſeipſo certꝰ cõpꝛehẽdit: Ca. 8.
dianã debemꝰ habere penitẽtiã. Sed ſi hoc

atq; repᷣhendit ſi diuinaꝝ ſcpturaꝝ ſi peculũ
nõ negligẽter attẽdat. Quę q;uis ſingla nõ
letali vulnere ferire ſentiant᷑: ſicuti homici⸗
diũ ⁊ adulteriũ:vł cętera hmõi: tñ oĩa ſimul
cõgregata velut ſcabies qͥ plura ſũt necant:
et noſtꝝ decus ita extminãt:vt ab illiꝰ ſpõſi z. 44.
ſpecioſa foꝛma p̊ filis hoĩm caſtiſſimis am/
plexib⸗ ſeparent niſi medicamẽto qͥtidianę
pnię diſſecent᷑. Qð ſi falſũ ð ſi falſũ ẽ:vñ qͥtidie tũdi/⸗
mꝰ pectoꝛa: Qðdn nos q; antiſtites ad altare
aſſiſtẽtes cũ oibꝰ facimꝰ. Vñ etiã oꝛãtes di

cimꝰ:qð in tota iſta vita opoꝛtet vt dicamꝰ: Matth..

Dimitte nobᷣ debita nr̃a:ſiẽ ⁊ noſ dimittimꝰ
debitoꝛib⸗ nr̃is. Mon em̃ ea dimitti pᷣcamur
ꝗA iã in baptiſmo dimiſſa ſunt: ⁊ niſi dimiſſa
credimus:de ipſa fide dubitamus: ſed vtiq;
de quotidianis peccatis hoc dicimꝰ: ꝓ qui⸗/
bus etiam ſacrificia elemoſynarũ:ieiunioꝝ
et ipſaꝝ oꝛationũ ac ſuplicationũ quiſq; ꝓ
ſuis viribꝰ offerre nõ ceſſat.Quiſquis itaq;
ſe diligent᷑ attendẽs: nulla ſeipᷣm adulatiõe
ſeducit: ſatis intelligit cum quãto periculo
moꝛtis eterne: cũ quanta penuria perfecte
iuſticię ꝑegrinet᷑ a dño:qᷓuis iã ĩ ĩ chꝛiſto: hoc
eſt ĩ via ↄſtitutꝰ redire conet᷑.Hã ſi nõ habe/

Rch fin thi

Duchs muspece
nine nob
G. fuuten
ſacfamen
eſetc
li
muug
ſnntuns:
cneeniea
obigſun
ſo⸗ 6ueni
ſmitußt
Pky pnüczven
deoß peces

oſcäucin
Crßnichsn
dictiewen
gütnouitas
laeſucces
uornerlo

msetüp

nur Hegze
ſeigrcsfo
ſcäigſenp
itilcptus

unthifnedice⸗

etmonsan
nodeien
nec veben
gaͤpag
1dlun
laperniſ
Edehe
Güdein
bg.
ſbute
n. nci eßte
Gonur. S
lllnirsf
anhen
nuler
mli r

thnnin⸗
teti
Nircan
cftüien
ſhaner

D höͤulter

tiſ⸗

lenni ſin

erhsdtci
Kdnanaf,

4

ſneyei

ſendi i.
4

adenAf,

agſünit
defeniſte
nidhſunche
Derinigmni
nöſhracſe
uſtuibertint

miuſgcönet ar.

Eiuenlognin

lröadegan
becäſcgrir
ſni:ſcienstitsa.
Hiseſdsie.

üeint u
niul ſpeeucli
Uuts cctens
ſeb'chmntd
ſ. pigaanah

chanphel

göusſa d

, ianhond
mörticuſn
Puun ſitan

eNiblhilß⸗

iſilinonn
aumininun

niͦiitin
ſttesodan

omelia

Mattb.5, mus peccata ⁊ tundẽtes pectoꝛa dicimꝰ: Hi a ſacramẽto ceęleſtis panis interim ſeparet᷑.

mitte nobis debita nr̃a: ex hocipſo certe et Verſet᷑ añ oclos imago futuni iudicij: vt cũ
grauiter nullo dubitãte peccamꝰ: cũ int iß5a alij accedũt ad altare dei qͥ ipſe nõ accedit:

ſacra mẽtimur. obꝛẽ inquãtũ deo nr̃o:ſ/
de:ſpe ⁊ charitate ↄnectimur:et eũ inquãtũ

cogitet q; ſit cõtremiſcẽda illa pgna q̃ ꝑcibiẽ
tibus alijs vitã ęternã: alij i moꝛtẽ pᷣcipitẽt᷑

poſſumꝰimitamur nõ peccamꝰ:ſᷣ filij dei ſu/ ęternã. Ad hͥ em̃ altare qð nũc in ecclia eſt ĩ

. mus. Inquatũ aũt ex occaſiõe carnalis in/
firmitatis: qꝛ nõdũ moꝛte reſoluta: nõdum
reſurrectiõe mutata ẽ:motꝰ repᷣhẽſibiles im
pꝛobiq; ſurrepũt:peccamꝰ. Qðõ vtiq; fateri
nos cõuenit ne dura ceruice nõ lãguoꝛis nfi⸗
ſanitatẽ:ſᷣ dãnatiõʒ ſuꝑbię mereamur. Vñ
1. Job. vtrũ q; veriſſime ſcriptũ eſt: Et qͥ natꝰ eſt ex
deo ñ peccat: ⁊ qð ĩ eadẽ iohis epla legimꝰ:
1. Joh. 1. Di dixerimꝰ qꝛ pctm̃ nõ habemꝰ:noſmetip/
ſos ſeducimꝰ:⁊veritas i nobis nõ ẽ. IJilud S
ex pᷣmitijs noui homis:h̊ ex reliquijs veter
dictũ ẽ:vtrũq; em̃ agimꝰ i hacvita. Paulati
aũt nouitas accedit: ⁊ paulati vetuſtate ce/⸗
dẽte ſuccedit. Cũ vᷣo vtrũq; agit᷑ ĩ ſtadio ſu/
mus: nec ſolũ ꝑcutimꝰ adũſariũ bonis oꝑi/
bus:ſᷣ etiã peccata incautius euitãdo ꝑcuti/
mur. Neq; nũc qͥs noſtꝝ vicerit:ᷣ qͥs crebꝛiꝰ
feriat:qͥs foꝛtiꝰ cõſligat attẽdit᷑:donec alios
ſecũ in ſempiternã moꝛtẽ ꝑtrahat:qͥ homini
ſtãti lapſus inuidet:⁊ ab alijs triũphãtibus
I. Corl.IS. ĩ fine dicat᷑: Vbi eſt moꝛs cõtẽtio tua? Vbi
eelſt moꝛs aculeꝰ tuꝰ? Sed neq; tã facile ab ini
mico deijcimur qᷓ; cũ eũ ſuꝑbiẽdo imitamur

.̃ cũ plagas pctõꝝ nr̃oꝝ cõſitẽdo et pęnitẽ

—

tra poſitum:trenis oculis expoſitũ: ad my/⸗
ſterioꝝ diuinoꝝ ſignacula celebꝛãda: multi
etia ſcelerati pſit accedere: qm̃ deꝰ cõmẽdat
in h̊ tꝑe patiẽtiã ſuã: vt ĩ futuro exerceat ſę/
ueritatẽ ſuã. Accedũt em̃ ignoꝛãtes:qm̃ pa/ Ro. 2.
tiẽtia dei ad pęniẽtiã eos adducit. Iili autẽ
ſm duriciã coꝛdis ſui ⁊ coꝛ ipęnitẽs theſau/
riʒant ſibi irã in die irę:⁊ reuelatiõis ſuſti iu
dicij dei:qͥ reddet vnicuiq; ſ̃m oꝑa ſua. Ad
illud aũt altare qͥ pᷣcurſoꝛ ꝓ nobis introiuit heb.5.
ieſus: quo caput ecclię ſᷣceſſit: mẽbꝛis cete/
ris ſecuturis: nullꝰ eoꝝ accedere poterit: de
qᷣbꝰ vt iã cõmemoꝛaui dixit apłs: QQm̃ qͥ ta- SGal.5.
lia agũt regnũ dei nõ poſſidebũt. Solꝰ em̃
ſacerdos ſᷣ plane ibi totꝰ aſſiſtit:adiũcto ſcʒ
coꝛꝑe cui caput ẽ:qð iã aſcẽdit ĩ celũ. Ipᷣe eſt
cui dixit aplłs petrꝰ: Plebs ſancta:regale ſa i. Netri.2ꝛ.
cerdotiũ.Quõ & in interioꝛa veli ⁊ ĩ illa iui-

ſibilia ſanctaſctõꝝ introire audebit aut po/
terit: q medicinã diſciplinę ↄtẽnens: noluit
pauliſper a viſibilibꝰ ſeꝑari? Qui em̃ noluit
humiliari vt exaltaret᷑:cuʒ exaltari voluerit
deiciet᷑: ⁊ ĩ ęternũ ſeiũget᷑ ab ętnis ſanctis.

nec vehemẽtiꝰ eũ ꝓſternimꝰ q; cũ hũilitate QAQuiſqs h̊ tpe ꝑ merita obediẽtię ⁊ ſatiſfa/
deũ ſeqͥmur:nec acrioꝛes ei doloꝛeſ iniginn on pnię: nõ ſibi ꝓuidit locũ ĩ coꝛꝑe ſacer

dotis:qua fronte impudẽtię tũc volet auer/

Ldo ſanamꝰ.Tertia actio ẽ Heitttie ſip li l faciẽ dei a peccatis ſuis: qͥ nũc toto coꝛde

Ca.9. peccatl ſbᷣeũda ẽ quã legis decalogꝰↄtinet.
Et de qbus aplus ait:.m̃ qᷣ talia agũt: re/
gnũ dei nõ poſſidebũt. In hac &̊ penitẽtia:
maioꝛẽ qͥſq; ĩ ſe ſeueritatẽ debʒ exercere vt a
ſeipſo iudicatꝰ:ñ iudicet᷑ a deo.Siẽ idẽ apłs
1.Corj.iiI. ait:Si em̃ nos iudicaremus:a dño nõ iudi⸗/
caremur. Aſcẽdat itaq hõ aduerſũ ſe tribu/
nal mẽtis ſuę: ſi timet lud qð opoꝛtet nos
2. Cor.5. exhibere añ tribunal chꝛiſti:vt illud recipiat
vnuſqͥſq; qð ꝑ coꝛpus geſſit: ſiue bonũ:ſiue
malũ:cõſtituat ſe añ faciẽ ſuã:ne h̊ ci poſtea
Põ.49. fiat.Na minat᷑ h̊ deꝰ pctõꝛi dicẽs: Arguã te
⁊ ſtatuã te ante faciẽ tuã. Atq; ita ↄſtituto ĩ
coꝛde iudicio:aſſit accuſatrix cogitatio:teſt
ↄſcia:carnifex timoꝛ. Inde qͥdẽ ſanguis aię
cCcoõſitẽtis ꝑ lachꝛymas ꝓfluat. Poſtremo ab
ipᷣa mẽte talis ſentẽtia ꝓferat᷑:vt ſe indignũ
hõ iudicet ꝑticipatiõe coꝛꝑis ⁊ ſanguis dñi.

At q ſepari a regno cęloꝝ timet ꝑ vltimã ſẽ

tentiã ſũmi iudicis: ꝑ ecclłiaſticã diſciplinaʒ

nõ dicit:m̃ facinꝰ meũ ego agnoſco:⁊ pec NPẽ. 5o⸗
catũ meũ ante me ẽ ſp? Quo pacto ꝗ̃ſo deꝰ
dignet ignoſcere:qð in ſe ipſe hõ dedignatꝰ
eſt agnoſcere? Aut illud qle eſt in qͥ ſibi blan
diunt᷑:qͥ ſua ſe vanitate ſeducũt:pſeuerãtes Ca.1I0.
ĩ malicia atq; luxurijs ſuis cũ audiunt apim
dicentẽ:Qm̃ qͥ talia agũt regnũ dei nõ poſͤ/ Satł.ʒ.
debunt? Audent ſibi ſᷣter regnũ dei ſalutẽ
quã deſid erãt polliceri:atq; ita int᷑ ſe loquũ
tur:dũ recuſant agere pęnitẽtiã ꝓ peccatis
ſuis ⁊ ꝑditos moꝛes aliqñ ĩ meliꝰ cõmutare:
Regnare nolo:ſufficit mihi ſaluũ eſſe. In qͥ
pᷣmũ nos fallit:qꝛ eoꝝ nec ſalꝰ vlla ẽ:q̊ͥꝝ ini/
qtas ꝑſeuerat.Qðõ em̃ ait dñs: Qm̃ abũda Wattb. 24.
uit iniqᷣtas refrigeſcit charitas mltoꝝ:qͥ aũt r
ꝑſeuerauerit vſq; in finẽ h̊ ſaluus erit:ſalutẽ
vtiq; ꝓmiſit ꝑſeuerãtibꝰ ĩ charitate:nõ ĩ ini
qtate. Ubi aũt charitas ẽ:oꝑa illa mala a re
gno dei ſeꝑantia eſſe nõ pñt. Ois em̃ lex ex Sał.5.
vno fmone cõpleta ẽ in eo qð ſcptũ ẽ: Dili⸗

Boancti Auguſtini
ges ꝓximũ tãq; teipᷣm. Deide ſi ẽ aliq diffe· neq; rapaces:regnũ dei poſſidebũt. Sʒ vi- nintti
rẽtia int᷑ regnãtes ⁊ nõ regnãtes:opoꝛtet tũ dete quẽadmodũ timoꝛẽ ⁊ deſpatõeʒ ſaluti Nin⸗
vyt i vno regno ſint oẽs:ne ĩ hoſtiũ aut alie/ abſtulerit eis:qͥ hec ĩ vita veteri cõmiſerũt. ish lſiti
noꝝ numero deputent᷑.Oẽs em̃ romani ro / Et hęc qᷣdẽ inqͥt fuiſtis:vᷣ abluti eſtis:ſᷣ ſan/ gaitton
manũ regnũ poſſidẽt:qᷓ;uis in eo nõ oẽs re/ ctificati eſtis ĩ noĩe dñi nr̃i ieſu xpᷣi:⁊ ſpũ dei lialor
gnẽt:ᷣ cęteris regnãtibꝰ pareãt.Nõ aũt ait nr̃i.Quiſqͥs ̊ poſt baptiſmũ aliqͥꝝ pᷣſtinoꝝ peden
Gał.S. apłs:qͥ talia agũt nõ regbũt cũ deo ſᷣ regnũ maloꝝ oꝑe obligattenet᷑:vſq;adeo ſibi ini / „D
dei nõ poſſidebũt. Qð etiã de carne et ſan micus ẽ: vt adhuc dubitet vitã mutare: dũ hotinuta
1.Cori.I5. guie dictũ ẽ: Caro⁊ ſanguis regnũ dei ñ poſ tpᷣus ẽ cũ ita peccat ⁊ viuit. Mã vtiq; qð ita celi dlif
ſidebũt:qꝛ coꝛruptibile h̊ induet icoꝛruptio-/ ꝑſeuerãt peccat:theſauriʒat ſibi iram in die Bo.. toe ehß/
nẽ:⁊ moꝛtale h̊ induet imoꝛtalitatẽ:vt iã nõ irę:⁊ reuelatiõis iuſti iudicij dei.Qð aũt ad ſdiſtna
caro⁊ ſanguis ſ̃ ex aĩali coꝛꝑe ſpiritał coꝛtis huc viuit patiẽtia dei ad pęnitẽtiã eũ addu/ rchſſſn:
habitũ:naturãq; mereat᷑. Vel illa eos treat q qt. Implicatꝰ tã moꝛtifer vinculis pecca/ clattoin
vltima ſentẽtia iudici nr̃i:quã ꝓpterea nũc/ gior detrectat aut differt: aut dubitat cõfu⸗/ ßſbipn
PSs.ð9. apiri voluit:vt ab eiꝰ fidelibꝰ pᷣcaueat᷑:Dãs gere ad ipſas claues eccłię qͥbꝰ ſoluat᷑ in tra Mattbas. ſtuggalate
metuẽtibꝰ ſe ſigniſicationẽ vt fugiãt a facie vt ſit ſolutꝰ ĩ celo:⁊ audet ſibi poſt hãc vitã: ciüplſeer
arcus. Exceptis em̃ eis qͥ cũ illo etiã iudica⸗ qꝛ tm̃ chꝛiſtianꝰdicit᷑ ſalutẽ aliquã polliceri: beuiiulnu
Matthᷣ.i9. bũt: qͥbꝰ ⁊ ꝓmiſit dicẽs: Sedebitl ſuꝑ duo/⸗ Mec veridicũ illud dñicę vocis tonitruũ cõ/ cntbin
decim thꝛonos iudicãtes duodeci tribꝰ iſrt: tremiſcit: Hõ oĩs qͥ dicit mihi:dñe dñe intra Mattb.?7 lſp guſlueree
In numero iudicãtiũ oẽs intelligũt᷑:q ꝓpt bit ĩ regnũ celoꝛũ ⁊c. Quid ad galatas ideʒ phieplans
euãgeliũ oĩa ſua dimiſerũt:et ſecuti ſt wRůᷣm. aplus:Mõne talia enumerãs eodẽ fine con/ glonnanie
Ouodenariꝰ qͥpe numerꝰ: ad quãdã vniũſi cludit: Manifeſta ſũt inqͥt oꝑa carnis:ꝗᷓ ſũt vatł.s. golbeaut
tatẽ refert᷑. Hõ em̃ paulꝰ aplus ibi nõ erit:qᷓ foꝛnicatiões:iĩmũdicię:luxurię:idoloꝝ ſᷣuitꝰ mnodeboe
int illos duodecĩ nõ fuit. Exceptis & illis s veneſicia:inimicitię:ↄtẽtiões: ęmulatiões: önüͤcoy
Matth.⁊5. etiã noĩie angeloꝝ ſignificauit:qũñ ait:xũ ve aioſitates:diſſenſiões:heęreſes:iuidię:ebꝛie Copftluen
nerit filiꝰ hoĩs iudicare cũ angelis ſuis. An/ tates:comeſſatiões: ⁊ his ſilłia q̊ pᷣdico vob ic vit
geli em̃ vtiq; nũcij ſũt. Mũcij aũt rectiſſine ſicut pᷣdixi: Qm̃ qͥ talia agũt:regnũ dei nõ E nltg tpgarbet

accipiunt oẽs qᷣ ſalutẽ celeſtiũ hoĩb nücia/ Poſſidebũt. udicet & ſeipᷣm hõ in iſtis volũ Sa dit⸗ Gelices
uerũt. Vñ etiã euãgeliſte boni nũcij pñt int᷑ tate dũ põt:⁊ moꝛes ↄuertat ĩ meliꝰ: ne cum i. iudicer. eilſoaf⸗
Malachie.5ʒ. pᷣtari:⁊ de iohane baptiſta dictũ ẽ: Ecce mit iã nõ poterit: etiã pſᷣter volũtatẽ a dño iudie a.ſen diſ. Mmoiige nic

J anbeli meũ añ faciẽ tuã. his &̊ vt dicere cet᷑.Et cũ in ſe ꝓtulerit ſeueriſſime medicinęa:ſed quii. gſci

OIVD- ceperã exceptiſ:cetera oim hoĩm multitudo ſentẽtiã: veniat ad antiſtites ꝑ às illi ĩ eccłia lolenis
eoyſiẽ in ipiꝰ vᷣbis dñi manifeſtũ ẽ: i duas ꝑpʒes claues miſtrant᷑: ⁊ tanq;; bonꝰ incipiẽs iã eẽ Asaut
MWatth. 25. diuidet᷑. Poſiturꝰ ẽ em̃ oues ad dexterã:he/ filiꝰ matnoꝝ mẽbꝛoꝝ oꝛdine cuſtodito a p/ ſmge
dos aũt ad ſiniſtrã: ⁊ dicet᷑ ouibꝰ:id ẽ iuſtis: poſit ſacroꝝ accipiat ſatiſfatõis ſuę modũ: gcneerc
Venite bñdicti pt̃is mei: ꝑcipite regnuʒ q; vt ĩ offerẽdo ſacriſicio coꝛdis cõtribulati de/ norden
vobis ꝑatũ ẽ a cõſtitutiõe mũdi.De h̊ vti uotꝰ ⁊ ſupllex: id tñ agat qð nõ ſolũ illi ꝓſit Alnen
regno dixit apłs: cũ enumeraret oꝑa mala: ad recipiẽdã ſalutẽ:ſᷣ etiã cęteris ad exẽplũ. looſien
SGał.S. Qm̃ qͥ talia agũt regnũ dei nõ poſſidebũt. t ſi peccatũ eiꝰ nõ ſolũ ĩ graui eiꝰ malo:5 q
Matt.25. Audi qͥd audiãt qͥ a ſiniſtris erũt: Ite inqͥt ĩ etiã in ſcãdalo ẽ alioꝝ:atq; h̊ expedire vtili⸗ Nlpuce
ignẽ ęternũ:qͥ ſᷣparatꝰẽ diabolo⁊ꝛ angeł eiꝰ. tati ecclię videt᷑ antiſtiti ĩ noticia multoꝝ vł WRMZ
QAuapꝛopt ſſumè ds audeat de noie chꝛiſti etiã totiꝰ plebis agere pęnitẽtiã nõ recuſet: W
ano: ⁊ nõ cũ omi obediẽtia et timoꝛe audiat noõ reſiſtat: nõ lętali ⁊ moꝛtifere plagę: ꝑ pu/ emig
Epbᷣ.. apłm dicentẽ:hoc enim ſcitote cogſcẽtes doꝛẽ addat tumoꝛẽ. AMeminerit tñ ſy ꝙ ſuꝑ/Jacobi.4· gi h
oĩs foꝛnicatoꝛ:aut imundꝰ:aut auarꝰ:qð eſt bis dereſiſtit:hũilib aũt dat gr̃aʒ.Quid ẽ riſi
idoloꝝ ſeruitꝰ: nõ habet hęreditatẽ i regna em infgliciꝰ: qͥd ꝑuerſiꝰ qᷓ; de ipo vulnere qð *
xpᷣi ⁊ dei. Hemo vos ſeducat inanibꝰ vbis: latere nõ põt nõ erubeſcẽè:et de ligatura illiꝰ ginen
ꝓpter h̊ em̃ venit ira dei in filios diffidẽti?. erubeſcere: Hemo arbitret᷑ frẽs ꝓpterea ſe a ſalan
Nolite itaq; fieri ꝑticipes eoꝝ.Latiꝰaũt ad oↄſiliũ ſalutiferę huiꝰ debere pnię ↄtemnere: Ca.i.· ij uctn
1. Corl.6. coꝛinthios hęc dic: Holite errare:neq; foꝛni / qꝛ multos foꝛte aduertit ⁊ nouit ad ſacr̃a al/ cticn
catoꝛes:neq; idoł ſeruiẽteſ:neq; adulteri:ne taris accedere: qͥrũ talia crimia nõ ignoꝛat.· agt
qq;ʒ molles:neq; maſcłoꝝ ↄcubitoꝛes: neq; ſu Multi em̃ coꝛrigũt᷑ vt petrꝰ: mlti tolerãt᷑ vt 2. q.i.multi⸗ nuin

res: neq; auari: neq; ebꝛioſi: neq; maledici:

iudas:mlti neſciũt᷑:donecvẽiat dñs qͥ ⁊ illu⸗

minabit abſcõdita tenebꝛaꝝ ⁊ manifeſtabit rio vſurpato iudicio: ſᷣ potiꝰ ex lege dei m
Rw Alſilia coꝛdiũ. NHa pleriq; ꝓptea nolũt alios oꝛdinẽ ecclię: ſiue vltro ↄfeſſũ:ſiue accuſatũ
en. 4 T„plerc; accuſare dũ ſe ꝑ illos cupiũt excuſare.Pleri atq; cõuictum. Alioqn illud cur dixit: Siqᷣs
. q; aũt boni chꝛiſtiani ꝓpterea tacẽt ⁊ ſuffe/⸗ frat᷑ noiat aut foꝛnicatoꝛ:aut idolis ſeruiẽs:
ti rut alioꝝ peccata ꝗᷓ nouerũt: qꝛ documẽtis ⁊cętera: niſi da eã nomiationẽ intelligi vo⸗
ſbicn ſepe deſerũt᷑:⁊ ea ꝗ ipi ſciũt: iudicibꝰ ecctia luit ꝗ fit in queq;: c ſentẽtia oꝛdine iudicia/
lni ſticis ꝓbare nõ pñt.uis em̃ vera ſint ꝗida rio atq; integritate ꝓfert᷑: Hã ſi noiatio ſo/
re di nõ tñ iudici facile credẽda ſũt:niſi cert indi- la ſufficit:multi dãnandi ſunt innocẽtes:qꝛ
gbit 2.q.i.multi. cjs demõſtrent᷑. Nos vo a cõmunione ꝓhi ſepe falſo in quoq; crimia noĩant᷑. MNõ &̊ illi
mindien. bere quẽq; nõ poſſumꝰ: qᷓ;uis hęc ꝓhibitio qͥs monemꝰ agere pęnitẽtiã ꝗrant ſibi comi
daütd nõdũ ſit moꝛtalis ſ medicinał:niſi aut ſpon tes ad ſupoliciũ: nec gaudeãt qꝛ plures inue
add te cõfeſſum: aut in aliquo ſiue ſęculari: ſiue nerint.HNõ em̃ ꝓpterea minꝰ ardebũt:qꝛ cũ
spaen eccłiaſtico iudicio noĩatũ atq; ↄuictũ.Quis multis ardebũt.Mõ eſt em̃ h̊ ſanitatis cerũ
intchſi⸗ em̃ ſibi vtrũq; audeat aſſumere:vt cuiqᷓ; iÄßfe coõſiliũ:ſᷣ maliuolẽtię malũ ſolatiũ. An foꝛte NR
nkinin de⸗ ſit ⁊ accuſatoꝛ ⁊ iudex: Cuiuſmodi regulam ⸗/ ttẽdũt młtos etiã in ipis honoꝛibꝰ eccłiaſti a. 1z.
hicpiti: etiã paulꝰ aplus in eadẽ ad coꝛinthios epł is ſpoſitoꝝ ⁊ miſtroꝝ:nõ cõgruẽter viuere
policen bꝛeuit᷑ inſinuaſſe intelligit᷑: cũ qᷣbuſdã cöõme Smonibꝰ ⁊ ſacramẽt ꝗᷓ ꝑ eos pplis miſtrantł
imnächdh moꝛatis crimiĩbꝰ:eccłiaſtici iudicij foꝛmã ad O miſeros homies qui hos intuẽdo chꝛiſtũ i.q 1. ſigui/
diemmhn 2. or.5. ola ſiłia ex quibuſdã daret. Ait em̃: Scripſi obliuiſcũt᷑:q tãto ante pdixit vt legi dei po/ ficaſtis.
atasicez vopᷣ ĩ epła nõ cõmiſceri foꝛnicarijs. Nõ vti/ tius obtẽꝑaret᷑ q; imitãdivideankt illi qͥ ea qꝗᷓ
finecon⸗ q; foꝛnicarjs huiꝰ mũdi:aut auaris:aut ra dicũt nõ faciũt:⁊ traditoꝛẽ ſuũ tolerãs vſq;
misz̃ſüti⸗ ptoꝛibꝰ:aut idolis ſeruiẽtibꝰ:alion debue iĩ finẽ:etiã ad euãgeliʒandũ cũ ceęteris miſit.
Nlop fuir ratis de hoc mũdo exiſſe. Mõ em̃ pñt hoies Tã ſunt aũt iſti abſurdi ⁊ pᷣpoſteri ⁊ miſeri:
latööes in h̊ͥ mũdo viuẽtes niſi cũ talibꝰ viuere: nec qui ſpoſitoꝝ ſuoꝝ malos moꝛes imitari eli⸗
idierebrie eos pñ̃t lucrifacere chꝛiſto: ſi eoꝝ colloquiũ gunt: q ꝑ eos pſdicta dñi ſᷣcepta ſeruare: d;
eicoh) ↄuictũq; vitauerit. VUñ ⁊ dũs cũ publicanis ſi quiſq; viatoꝛ remeandũ ſibi eſſe exiſtimet
nidanil Vatth⸗9. ? pctõꝛibꝰ comedẽs: HNon Eopus inqͤt ſanis in itinere: cũ viderit miliaria lapidea litter
biſkiorclia n medicꝰ:ſᷣ male habẽtibꝰ. Nõ em̃ veni voca/ plena: viã docere ⁊ nõ ambulare. Cur enim
:necuannn re iuſtos:ᷣ pctõꝛes.Et iõ ſequit aplus ⁊ ad/ nõ potiꝰ ſi guenire deſiderat tales comites
1dioul⸗ 1. Cor.5. iũgit:Nũc ſcripſi vobis nõ cõmiſceri.Sids intueat᷑ ⁊ ↄſequat᷑:qᷣ ⁊ viã bñ demõſtrãt: ⁊ ĩ
eetiant frater noĩat᷑ ĩ vobis: aut foꝛnicatoꝛ:aut ido/ ea ꝑſeuerãt atq; alacriter nõ ãbulant:Qdð ſi
zllienin lis ſeruiẽs:aut auarꝰ:aut maledicꝰ:aut ebꝛi/ iſti deſint vel poti⸗ minꝰ apareãt: nã deeſſe
cpiisiit oſus: aut rapax: cũ hmõi nec quidẽ cibũ ſiłꝭ nõ poſſũt.Mõ em̃ ſic ꝗrunt homies charita/
cctr ſumere.Quid em̃ mihi de his q foꝛis ſũt iu- te ſtudioſa qð ſdicẽt ad imitationẽ: quõ ꝗ/
ſuenoi dicare: Mõne de his qᷣ intꝰ ſunt vos iudica / rũt inidqtate ſuſ pitioſa qð murmurẽt ad de⸗
brlaade tis: De his aũt qᷣ foꝛis ſunt deus iudicabit. ceptionẽ:ꝑtim nõ inueniẽdo bonos dũ ipſi
giülipt Auferte malũ a vobiſipſis.Quibꝰ vbis ſa⸗/ mali ſint:ꝑtim timẽdo inuenire dũ mali eſſe
etill. tis oñdit nõ temè aut qmodolibet ᷣ ꝑ iudi- ſꝑ volũt.Sed tantũ cõcedamꝰ non aparere
leſ ciũ auferendos eſſe malos ab ecclię cõione: nũc hoies dignos imitatiõe. Quiſqs h̊ pu/
ne vt ſi ꝑ iudiciũ auferri ñ poſſũt tolerẽt᷑ potiꝰ:/as deũ mẽte ituere:qͥ hõ factꝰẽ vt te hoĩem
heire . ne ꝑuerſe malos qᷣſq; euitãdo:ab ecclłia ipſe Zwiene doceret. Si habitet chꝛiſtꝰ i interioꝛe Epꝑ ʒ.
nia diſcedẽs: eos qͥs fugere videt᷑ vinciat ad ge hoie ꝑ fidẽ in coꝛde tuo: recoꝛdariſq; illõ qð
delne hbennã.Quia⁊ ad h̊ nob ſũt ĩ ſeðturis ſanct iohãnes ait: Qui diẽ ſe ĩ chꝛiſto manere de/ r. Jovᷣ.a
uſen exẽpla ꝓpoſita:velut ĩ meſſe vt palea ſuffe· bet quẽadmodũ ille ambulauit ⁊ ie ambu/
ihgel rat᷑ vſq; ad vltimũ ventilabꝛũ: vel intra illa lare:⁊ ita nõ tibi deerit quẽ ſequaris: ⁊ cum
n An⸗ retia vbi piſces boni cũ malis vſq; ad ſegre te alius viderit de bonoꝛum inopia cõqueri
puler, gationẽ quę futura eſt in littoꝛe: id eſt i ſne deſinet.Si em̃ nõ noſti qͥd ſit recteviuere:di
iamnel ſęculi ęquo aĩo tolerent᷑. HMõ em̃ cõtrariũ eſt uina pᷣcepta cognoſce. Foꝛtaſſis em̃ młti re/
Pe 8 Ro. 14. huic loco id qð alio loco dicit aplus: Tu qͥs cte viuunt:ſᷣ ꝓpterea tibi nullus videt᷑:qm
ennen es qͥ iudicas alienũ ſeruũ: Suo dño ſtat aut quid ſit recte viuere ignoꝛas.Si autẽ noſti:
tadlachn cadit. Noluit em hoiem ab homie iudicari age qð noſti:vt ⁊ tu qð ꝗris habeas:⁊ alijs
ni, ex arbitrio ſuſpitiõis: vel etiã extraoꝛdina/ qðs imitent᷑ oſtẽdaſ.Chꝛiſtũ aio attẽde:attẽ/
⸗

Homelia

Sancti Augnſtini .
. E— (Miter
de apłos quoꝝ nouiſſimꝰ ille q̃ dicit: Imi/ cigqdij reus. Mõ fruſtra tñ de tã imani abꝛu / 2. Beg.n. 4 fabicne
1. Corle. tatoꝛes imei eſtote ſicut ⁊ ego chꝛiſti: attẽde pto ꝓfũdo ſcelert pęnitẽs clamauit ad dñm ((lisi
aĩo tot martyꝛũ milia. Cur eniʒ te natalicia dicẽs:Auerte faciẽ tuã a peccatimeis:⁊ oẽs flffiſon

eoꝝ conuiuijs turpibus celebꝛare delectat: inidtates meas dele.Quo tãdẽ merito:miſi Ns. 5o.

⁊ eoꝝ vitã ſe honeſtis moꝛib nõ delectat? qꝛ itẽ dic: Iniqtatẽ meã ego agnoſco:⁊ pec- ſ
Abi videbis nõ ſolũ viros ſed etiã femias: catũ meũ añ me eſt ſemꝑ:? Quid aũt obtulit . ſ⸗
poſtremo pueros ⁊ puellas: nec impudẽtia dño vñ illũ ꝓpitiaret ſibi⸗ QAm̃ ſi voluiſſes Nvr
decipi:nec iniqᷣtate ꝑuerti:nec ꝑiculi timoꝛe ſacriſiciũ dediſſẽ: vtiq; holocauſtis nõ dele/ AAos
frangi:nec ſęculi amoꝛe coꝛrũpi. Ita te non ctaberis. Sacriſiciũ deo ſoũs ↄtribulatꝰ: coꝛ zutre,
inuenientẽ qͥd excuſes:nõ ſolũ pᷣceptoꝝ in / ↄtritũ ⁊ hũiliatũ deus nõ ſpernit.õ ſolũ g etrlal.
euitabilis rectitudo: ſed etiãs exemploꝛũ in / deuote obtulit: ſᷣ etiã iſta dicẽdo qͥd offerri mamo
numerabilis multitudo circũdabit.Sed de xopoꝛteret oñdit.Nõ em̃ ſufficit moꝛes i me/ ſictn⸗
O vtilitate ac ſalubꝛitate penitẽtię: vt qð t)2 'cõmutare: ⁊ a factꝭ malł recedere: niſi etiã Depe.dill. Cuneuni
Ca. 14. tuimꝰaliqũ pagamꝰ. Si iq ð ſanitate deſpe.Ode his ꝗᷓ facta ſunt: ſatiſfiat deo ꝑ penitẽtieę non ſufflct. heitet
rãs addis peccata peccatis: ſicut ſcriptũ ẽ: ¶doloꝛẽ: ꝑ hũilitatis gemitũ: ꝑ cõtriti coꝛdis Mieie
. Peccatoꝛ cũ venerit ĩ ꝓfundũ maloꝛũ cõtẽ/ ſͤDacriſiciũ cooꝑantibꝰ elemoſynis.Beatiem nnu
Pꝛoner.iS. net:noli ↄtẽnere:noli deſperare: clama etiã miſericoꝛdes: qm̃ ipoꝝ miſerebit᷑ deꝰ. Non MWatth. 5. ultock
de ꝓfundo ad dñm ⁊ dic ei:De ꝓfundis cla em̃ dictũ ẽ vt tantũ abſtineatis a peccatl:ſᷣ Rlnedn
Ps. 129. maui ad te dñe: dñe exaudivocẽX meã. Fiãt 2 de ſßteritl inqᷣt depᷣcare dñm vt tibi dimii Nilas
aures tuę intẽdentes in vocẽ obſecrationis tant᷑.Et petrꝰ iã erat fidelis:iã in xpo ⁊ alioſ Ecciꝛ nuct
meę.Si iniqtates obſeruauer dñe: dñe qͥs baptiʒauerat. Intuere petrü pᷣſumentẽ ac Ulh
ſuſtinebit? Qm̃ apud te ꝓpitiatio ẽ. DHe ta cuſatũ:timentẽ vulneratũ: flentem ſanatũ. Uilenck
li ꝓfundo niniuitę clamauerũt: ⁊ haãc ꝓpiti · Jã etiã poſt aduẽtũ de celo ſpũſſancti: qdã Matth.26. nem
ationẽ iuenerũt. Faciliuſq; ẽ euacuata cõmi ſimon pecunia voluit eũdẽ ſpm̃ſanctũ eme/ Munde
natio ꝓphetę: q; humiliatio pęnitẽtię. Hic re:ſceleratiſſimũ ⁊ impiũ mercimoniũ cogi/ Actj.s. iinſai
oꝛtaſſe dicis: ſed ego iã baptiʒatus ſum in tans:iã baptiʒatꝰ ĩi xpo:⁊ tñ pęnitẽtię ↄſiliũ t
5, chꝛiſto:a quo omnia mihi peccata pꝛeterita ab ipo petro coꝛrept accepit. Diẽ etis apts uene
dimiſſa ſunt: vilis factus ſuʒ nimis iterans paul⸗:qͥ vtiq; fidelib ꝰmittebat eplal: Me ite 1 ei
— vias meas: ⁊ canis hoꝛribilis oculis dei:cõ⸗ rũ cũ venero ad vos hũiliet me de vt lugeã 2. Corſ. 11. eſi
MPꝛouereꝛ uerſus ad vomitũ ſuũ: Quo abibo a ſpiritu multos ex his qᷣ añ peccauerũt:et nõ egerürt Kriol
Ns.iʒs. eius:⁊ a facie eiꝰ quo fugiã:?Quo frater:niſi pęnitentiã ſuꝑ imũdicia ⁊ luxuria:⁊ foꝛnica uigl
ad eiꝰ miſericoꝛdiã pęnitẽdo:cuiꝰ poteſtatẽ tiõe quã geſſerũt. Circũſtãt Snos ⁊ ſ̃cepta nan
peccãdo cõtempſeris? Nemo em̃ recte fugit recte faciendi:⁊ exempla nõ tantũ recte faci
De verbis ab illo niſi ad illũ: ab eius ſeneritate ad eiꝰ entiũ: v etiã ad recipiendã ſalutẽ pęnitẽtiũ (glent
dñi. Io.bo ponitatẽ. Quis em̃ locus te excipiet fugien ¶q AÄfuerat amiſſa peccãdo. Sʒ fac incertũ eſſe yan
tẽ:vbi eiꝰpᷣſentia te nõ inueniat?: Si aſcẽde / vtruʒ igſcat deꝰ. Quid ꝑdit cũ ſupplicat deo x ⸗ zunan
ris in cęlũ ibi eſt:ſi deſcẽderl ad infernũ ad q ſalutẽ ꝑdere nõ dubitauerit cũ offenderet Myebrba
eſt. Recipe gpnaſ tuas in directũ ⁊ habita deũ: Quis em̃ certꝰeſt ꝙ etiã imꝑatoꝛ igno/ un
in ſpe ĩ extremo huiꝰ ſeculi:eteni illuc manꝰ ſcat:Et tñ pecunia fundit᷑: maria trãſmeãt᷑: Gckan
tua deducet me:⁊ perducet me dextera tua. ꝓcellarũ icerta ſbᷣeunt᷑:⁊ pene vt moꝛs vitet uſecem
Quicqͥd em̃ feceris:qcũq; peccauerl:adhuc moꝛss ipla ſuſcipit᷑. Supplicat᷑ deide ꝑ hoies Zntede
in hac vita es: vñ te deꝰ ſi ſanare nollet au/ hoi:ſine dubitatiõe fiunt iſta:cũ ſit dubiũ qᷣ nsale
ferret.Cur & ignoꝛaſ:qꝛ patiẽtia dei ad pęni fine ꝓueniãt: ⁊ tñ certioꝛes ſi claueſ eccłię qᷓ Uiduni
Bo.⁊. tiẽtiã te adducit:Qui em̃ clamãdotibi ꝑſua coꝛda regia. Quibꝰclauibꝰ qðcũq; ĩ tra ſol/ Mattbis. Auctiud
ſit vt nõ recederes: parcẽdo clamat vt rede / uit᷑:etiã in celo ſolutũ eẽ ꝓmittit. Et multo auteler
as. Intuere dauid regẽ: iã vtiq; ⁊ ipeilliꝰtẽ eſt honeſtioꝛ hũilitas q̃ ſe qͥq; hũiliat ecckig Anne
P poꝛis ſacr̃a ꝑceperat. Jã circũciſꝰ erat vtic dei et laboꝛ minoꝛ imponit᷑: ⁊ nullo tẽꝑalis Anume
Cav qð pr̃es nr̃iꝓ baptiſmo hẽbant.Nã ad h̊ di moꝛtis ꝑiculo moꝛs ęterna vitat᷑ umanin
cit aplus: ſanctũ abꝛaam ſignaculũ iuſticię 4 ALlemn
Bo.4. fidei recipiſſe. Jã etiã vnct erat vnctiõe ve/ ¶¶ Explicitus eſt liber Quĩquaginta home/ genplo
nerabili:q̃ regale ſacerdotiũ ſᷣſigurabat᷑ ec· liarũ diui Aurelij Auguſtini Baſiliee: An/⸗ Anicte⸗
cleſię. Repẽte aũt factꝰ ẽ ⁊ adulterij ⁊ homi/ no domini..M.cccc.xciiij. D niipe

Annotatio notabiliũ ſententiarũ

ateriarũ a ſententiarũ mewo⸗

melijs diui Ser ij

Kcuſare alios plęriq; nolunt: qꝛ ſeꝑ

uę nouerũt:qꝛ documẽtis iudicibꝰ
eccliaſilcis ꝓbare nõ pñjᷣt:homelia.l.
— Accuſato
oſfem Homelia. l. AM.
sime⸗ 0 Aduentus domini duplex: pꝛimꝰ occultus:

leie ſecudus manifeſtus: Homelia. xxvj. A.
niitemi⸗ Qð in aduẽtu pᷣmo nobis chꝛiſtus coͤtulit:
corcdis in ſecũdo ſtrictiſſime exiget.xxxvj.E.
tieñn Aduerſarius noſter cũ quo i via cöcordare
Bon dme debemus quis ſit.v. A. D.xj. C.
Ciete; Adulatio eſt fallaci laude ſi eauctio. xx. A.
dimit⸗ Adulatio duplicat linguã.xx.A.
1alioſ Eun Agulatoꝛes verba habent fallacia ⁊ laudis
entege nomia.xij.D.in medio. (C. in me.
nafXM. Adulatoꝛes dicunt᷑ venditoꝛes olei.xxxv.
tr di D Adultera eſt aia amans creaturaʒ neglecto
„ creatoꝛe.xxxiiij. B. xxxviij.E.
ſic, dn Adultera ſoliꝰ foꝛnicatiõis cauſa eſt dimit /
eſli tẽda: ſed illa viuẽte nõ licet alterã ducere:
iane nec femię illũ a qͥ ꝑ repudiũ receſſerit vxoꝛ
ſeit eius:maritũ habere cõcedit᷑.xlix.A.in fi.
rllgei Adulteri pęnitentiã agant qualit᷑ agi in ec⸗
1 cleſia ſolet. xlix. B.
chen Alleluia:laudate dñm ſigniſicat:et quando
fmia cantari debeat.xvj. AX4..=.
ſec Add altare viſibile qð in eccleſia ponit᷑ multi
tuefni ſcelerati accedere poſſunt: ad illud ceęleſte
giin quo pᷣcurſoꝛ ꝓ nobis introiuit ieſus: null⸗
nüche eoꝛũ accedere poteſt.l.J.
lcnded g Amelech qui iſraelẽ debellare potuit non
fengeet vincere quid figuret. xxvij.E. F.
wihe⸗/ Non eſt amicitia dicenda 6 ſcientia ma⸗
iſmei: la facit. xxxviij. B.
gsrick Amicitię duo ſunt gradus: . p̃mus cõſi uetu⸗
eohoies dinis: alter rationis:et quicqͥd ſupꝛa inue,/
dubiii nit᷑ diuinũ eſt. xxxviij. B
ſecleih 6 Amicitia debet eſſe gratuita: nec ꝓpter ali⸗
ziinſe, qua toleranda: diſſoluẽda. xxxviij.C.
Emt Vrt amaret᷑ poꝛ nos amauit de.xxxviij. G.
ltacde Amat nos fedos deus pus: vt digni ſimus
bligii⸗ amari. xxxiiij. D.
Quõ amare debeamꝰ deũ quẽ nõ videmꝰ:
exemplo oſtendit᷑.xxxviij.C.in medio.
ten Zmãdus eſt deus pPoter ſe: non poter bis⸗

ria dignaru in Qui znian aginta .
uguſtini poſi/
1 u:ſumaria b ꝛeuiſq; Annotatio.

illos excuſare cupiũt: alij ideo tacẽt

Si homo gratis amãdus eſt: quãtomagis

deus. xxxviij. C.
Amãdus ita eſt deus vt ſi fleri põt noſipos
obliuiſcamur. xxxviij. D. et. E.
Amoꝛe dei nihil caſtius:nihil delectabilius
xxxviij. C. in medio:et.E. medio.
Cum incipit homo amare deũ non amat in
homie niſi deũ.xxxviij. C.

Auis amoꝛ diligendi animã. xxxvij. A. B.
2 et iudex nemo ſimul poteſt eſſe.

Amoꝛ animę ꝑuerſus abũdat: amoꝛ rectus
valde paucoꝝ eſt.xxxvij. B.
Eſt amoꝛ vtilis:et eſt amoꝛ noxius: nec vti⸗
lis accedit niſi noxi recedat. xxvij. B. in
medio.xxxviij. A.
Amoꝛ vtilis habet initia ſua: augmẽta etp/
fectionẽ.xxxvij.C.D.
Quicqͥd amaueris aut hoc eſt qd tu: aut in⸗
ferius te:aut ſuꝑius te eſt. xxxvij. Kc.

Aui ſeipſum non nouit amare:nec ꝓximũ:

nec deũ veraciter amat.xxxvij.C. in fi. D.

Qui alterũ puerſe amat:ſe puerſe amat:æq

ſe recte amat:alterũ recte amat.xxxviij.A
Amoꝛis ꝓximi liciti tres ſunt gradus: o⸗
melia. xxxviij. A.
Omnis qui amat:ſaluuʒ vult habere quod D
amat.xxxviij. F.
Amoꝛes malos leges deteſtant humang et
diuinęe. xxxviij. A.
Vbi amoꝛ perit nõ eſt amandi qð amatur: H
xxxvij.A. circa fi. (re eſt. xxxvij. A.

Amoꝛ pꝑuerſy ab odio:⁊ odiũ rectũ ab amo⸗/
Amoꝛ mũdi adulterat aiam: amoꝛ dei caſti/

ficat.xxxiiij. B.

Amare debemus iuſticiã non timere pens:

Homelia.ix.C.

Angeli rectiſſime dicunt᷑ qui ſ. alutẽ Klektic

homibꝰ nũciant.l. Kk. in medio. .
Anima minus eſt q; deus.xxxiiij. B.
Anima ideo carni eſt pponendda.Tryj.A. .
Qui amat animã ſuã ꝑdet eam:nõ eſt ↄtra/
riũ apoſtolo: nemo vnq; carnẽ ẽſuam odio
habuit. xxxvij. A. B.
Qui amat animã ꝑdet eam:ſic debet intelli
gi. xxxvij. A.
Anima ꝑ quę recedit aut accedit ad deum.
xxxiiij. A. B.
Anima peccatrix ollę eneę cõꝑat᷑. xvfj. D.

Animalia quedẽ cur ꝓhibent iudęis:⁊ quę
dDam cõcedunt᷑:⁊ quid figurãt.xlv. A. B.

Cur animalia illa nõ refutent᷑ a chꝛiſtianis.
xlv. A. in fi. (melia. xxv. A.

Anni nobis magis deredit accedltibo

Annotatio
Aa. Aqua nõ eſt ſalutis niſi in chꝛiſti nomine coõ argento. xxx. A. in medio.
ſecreta. xxvij. B. Aurum exercitatio eſt humanitatis:⁊ ſuppli
Ar. MNon minns ardebit qui cum multis ardet. ciũ cupiditatis.xxx. A.

l. A. in fine.
Arguere dei quid ſit.xxviij.C.in medio.
Arrianoꝛũ erroꝛ vnde ſurgat.xxxij.E.

Arrianoꝝ erroꝛe ſequeret᷑ patrẽ duos habe /

re filios.xxxij. G.

Arrogans non eſt deus quãtacũq ſe aica⸗

tione laudauerit.l.A.circa fi.
Aſ. Sicut aſcenſus exaltationẽ indicat:ita con/
ualles humilitatẽ ⁊ conualles ploꝛatiões:
Homelia.l.B.
Au. Auaricię amaritudo eſt fugiendavt ad cha⸗
ritatis dulcedinẽ poſſimꝰ puenire.viij. A.
Auaricia non eſt auri ⁊ argẽti culpa ſed ani⸗/
mi.xxx. B. in fl.
Auarus ſibi vendicat qð omnibꝰ donatum
eſt. xlvij. B.
Auarus imaginẽ regis ſculptã ſeruat in ſo⸗
lidis:⁊ imaginẽ cõditoꝛis in hominib⸗ de⸗
teſtat᷑.xlviij. B.

Auarus vnde toꝛquet᷑ inde miſericoꝛs adiu

uatur.xxx. A. circa Pn.
Auaroꝝ pęna qualis erit.vij.C. 2.
Qui vult audiri:deũ pᷣus audiat.xxviij.C.
Auguſtinꝰ in ãniuerſario oꝛdinatiõis ſuę fa
cit ſermones.xxiiij.et.xxv.ꝑ totũ.

ÆOR oꝛdinatꝰ fuit epiſcopus ante natale do/

mini.xxv. C.
nõ tam: delectat᷑ laudibus popularibqᷓ;
angit᷑ quõ viuant qͥ eũ laudant.xxv.A.
laudari a male viuẽtibus non vult: ſed

a bene viuẽtibus: nec plene vult: nec ple

ne nõ vult.xxv. A.
paſcit ſubiectos vnde paſcit. xxv. C.

Auguſtin? mater eſt animaꝝ ſubditoꝝſuo/

rum.xxvj.C.et.xxiiij.C.in ſi.

noluit viuere ſine ſalute ſubditoꝛũ ſuo /

rum. xxviij. A. in fl.

Auguſtini delectatio lhac vita nõ fuit niſi

bona vita ſubditoꝛũ.xxviij.E.

Oꝛ inualidꝰ accedens ad ſermonẽ foꝛtis ſit

loquẽdo.xxix.A.

EEÆα magis vult eſſe inimicus hominibus i q;

iuſticię. xlix.C.

Aures dei ſũt ad cogitatiões nr̃as:quõ au/

res nr̃e ad voces nr̃as.xvj.A.circa pᷣn.
Aures plures habẽt audiẽdi non obedien/
Adii. xxviij. A. (lvij. B.
Aurum ⁊ argentũ dei eſt nõ diuitis.xxx.A.
Aurũ ⁊ argentũ illius eſt qͥ nouit vti auro ⁊

MNõ auri ⁊ argenti culpa eſt: qᷓ;uis pꝛo auro
⁊ argento ſepe cupidi dimicent.xxx.C.
Vod baptiſmus ꝓſit paruulis in fi- Ba.
de offerentiũ ad remiſſionẽ oꝛigina
4 lis peccati: pie credit᷑:et eccleſiaſtice
auctoꝛitatis ꝑ oꝛbem terrarũ firmo roboꝛe
cuſtodit᷑.l.C.
ÆR ꝑ baptiſmũ oĩa peccata delent᷑:figuralit᷑
oſtendit᷑ in mari rubꝛo. xxvij. B. D.
Baptiʒzari qͥdã nolũt: nõ qꝛ ſᷣterita peccata
dimitti dubitãt:ᷣ futura timẽt.xxvij. E.
Cur cũ ꝑ baptiſmũ in nouã vitaʒ regenera/
mur:nõ ſtatim etiã moꝛtalitatẽ ip̃am car⸗/
niſq; coꝛruptionẽ deponimꝰ.l.D.x. A.
Qui nõdum accepit baptiſmũ:nondũ vio⸗/
lauit ſacramentũ.xlj. A.
Baptizari nõ debet adultus: niſi pęniteat
vite veteris.l.C.xxvij. A.
Baptizatus ſi ſine crimine vitã finierit: nõ
vitã finit ſed trãſit de vita ad vitã.xlj.B.
Per baptiſmũ iuſtiſicatꝰ a poꝛibus peccat?᷑
nõ ſuꝑbiat: :etiã ſi nihil cõmittat vnde ab
altaris cõmunione ſeparet᷑ quaſi de plena
ſecuritate ſe iactans.l.E.
Baptiʒatus aut cõtinentiã voueat:aut per
maneat cũ vxoꝛe ſua:aut ſi non habet du/
cat vxoꝛem.xlix. B. .
Baptiʒatus ad hoꝛã ſecurꝰ hinc exit.xlj.C.

Nõ fit qͥs beatus niſi ei remittat᷑ qs fecit:et

tegat᷑ qð cõmiſit.vj.A.
Bellatoꝛ nõ ferro ſed fide armari debet:nec Be.
in ſuis viribꝰ ſed in dño ſperabit.xxxj.A.
Benignitas nimia non debet reſoluere pec/
catoꝛes: nec aſperitas nimia exaſperare.
iiij. A.pꝛobat᷑ exemplis.B. C.

Bonũ omnes awpetunt:ſed quidã boni elle Po.

nolũt.j.A.B. xj.B. in fi.xxv.D.
Inter bona magna quę cõputant᷑.xvij. P.
Bona iſta tꝑalia cõia ſunt bonis ⁊ malis:et
ideo nõ ſũt ꝓ magno habẽda.x.A.xxx.B
malis ſunt ad auaricię ſuppliciũ:⁊ bonis
ad miſericoꝛdię vſum.xxx.A.in medio.
Qui bona ſua agit ꝓpter laudẽ illa ꝑdit:⁊ qᷓ
abſcõdit in iudicio ea inuenit.ij. B.
Bonitas amabilẽ facit diſciplinã: qꝛ boni⸗
tas ſine diſciplina delictoꝝ mar eſt. iiij. A.
Bonitas ꝑnicioſa eſt q̃ ꝑmittis ꝑire peccãtẽ
quẽ poteris ſaluare coꝛrectũ.iij.A.in me.
Bonitas tẽperamentũ eſt diſciplinę.iiij.D⸗

ſactisc⸗
Vlann
hoel
Phantuo
clapi
Cochun
Glonl
buͤluie
ſhaniate
uudus
Ginecan
ſhanittti
fitektme
COuivulti
ateſen⸗
ſhantrlo
hrtast
lrontt
ichar
deiſepar
ochi⸗
Ndamn
Calns
Adcaphe
.e (ccusar
nus ſig
Lenüte
QAuico
hobene
ſöeye
bona:
Ponen
ree
Lolenan
lenm
ſonpei
ageſait
löcneet
Heney
na
e
Ciahi
Curderg
hollgr
Aaef
uonz⸗
poſlunr

.
mienie

zubetn

müfmertn

——

2delnifanti
mb.
Ptanngaen
une tw.
äyinegnen
mldrs.
nänonciti

uo: bli enan

.
epiiinen e
udrniſ.
hoebes gaant
mumrwten⸗
icnaldegn

ivolesraupe
Koonbeaw

Pircttt.

nuriicöſee

mmanidchens

enbi
Detleioleee

nucnen

5.

.
Uenteni.
nis nu
Glcinndiß
Annett⸗
Gilaptet

nihtic;

Notabilik

ſtilentiali.x.D.
factis.xvj.B. M
Vr charitatẽ non habeat nemo ſe excuſare
poteſt. vj. C. D
Charitas radix eſt omniũ bonoꝛũ ⁊ ſimul
cũ cupiditate eſſe nõ põt.viij. A.
Qõ charitas poſſidet:oibꝰlatũ eſt.viij. P
alienũ bonũ facit eſſe ſuũ: ⁊ alteriꝰ mẽ/
bꝛũ ſuũ eẽ iudicat:exẽplo ꝓbat᷑.xv.B.C
Charitatẽ nõ põt habere ſuperbus aut im/
mundus.xxxiiij. F.

Sine ea nullũ opus bonũ valet.xxxiiij.G.

Charitatẽ ꝑfectã nõ ſolũ in nouo ſᷣ ⁊i vete⸗-
ri teſtamẽto ſeruare ſcipimur.xxxviij. A.
Qui vult vere charitatis oꝛdinẽ cuſtodire
quę ſeruabit.xxxv.D.
Charitaſ ꝑfecta i hiſ ↄſiſtit.xxxviij.vF.cir.ſi
Charitas foꝛas mittit diabolũ: cupiditas
intromittit.xxxviij. G.

Vbi charitas eſt: opꝑa illa mala ꝗᷓ a regno

dei ſeparãt eſſe nõ pñt.l. K.
Caro chꝛiſti venerat ex adam ſed non erat
adam. xxxij. J.
Caſus maioꝛum: tremoꝛ debet eſſe minoꝝ
xxj. B. C. M H
Ad cathecuminos.xlix.A.H.
Ce. Ceęcus a natiuitate ⁊ a chꝛiſto illuminatꝰge
