au em dei noſipſi. Si domus dei noſipſi:
nos in hoc ſeculo ediſicamur:vt in fine ſecu/

laboꝛem:dedicatio exultationẽ. Qð hic fie-
bat quando iſta ſuirgebant: hoc fit modo
cum congregant᷑ credentes in chꝛiſtum. Cre
dendo enim quaſi de ſiluis et montibus li/
gna et lapides pſᷣcidunt᷑:cũ vo catheʒziʒant᷑:
baptiʒant᷑: foꝛmant᷑:tanq; iůter mqunus fa/
bꝛoꝛum ⁊ opiſicum dolant᷑:colliniant᷑:com/
planant᷑: Verũtamẽ domũ domini non fa⸗

Ligna iſta 2 lapides ſi non ſibi certo oꝛdine
cohęrerent:ſi nõ ſe paciſice innecterent:ſi nõ
ſe inuicẽ coherendo ſibi quodãmodo ama⸗
rent: nemo huc intraret. DPeniq; quando vi/

des in aliqua fabꝛica lapides ⁊ ligna bñ ſibi
coherere: ſ. ecurus intras:ruinam non timeſ.

Volens ergo dominus chꝛiſtus intrare:⁊ in
nobis habitare: tanqᷓ; ęediſicando dicebat:
Job.iʒ. Mandatũ nouum do vobis:vt vos inuicẽ
diligatis. Mandatũ inquit nouum do vo/
bis. Veteres enim eratis: domũ mihi non/

dum faciebatis: in veſtra ruina iacebatis.
Ergo vt eruamini a veſtrę ruinę vetuſtate:
vos inuicem amate. Conſideret ergo chari/

tas veſtra:ędiſicari adhuc iſtam domũ toto
ſicut pſᷣdictum eſt ⁊ ꝓmiſſum oꝛbe terrarum.

Cum eniʒ ędiſicat᷑ domus poſt captiuitatẽ:

N s. 95. ſicut habet alius pſalmꝰ:dicit᷑: Cantate do/
mino canticũ nouum: cantate domino om/

nis terra. Qõðõ ibi dixit:canticũ nouum: hoc

dominus dixit: mandatũ nouũ.Quid enim
habet canticũ nouum: niſi amoꝛem nouuz?
Cantare amantis eſt. Vox huius cantoꝛis:
B feruoꝛ ẽ ſancti amoꝛis. Amemꝰ:gratis ame/
mus. Dominũ enim amamꝰ: quo nihil me/
lius inuenimus. Ipſum amemus pꝛopter
ipſum:⁊ nos in ipſo:tamẽ ꝓpter ipſuz. Ille
enim veraciter amat amicum:qui deũ amat
in amico:aut quia eſt ĩ illo: aut vt ſit in illo.
Hec eſt vera dilectio: ꝓpter aliud ſi nos dili
gimus:oderimus potius q; diligimꝰ. Quid
Ps. 1o. enim amat? Iniquitatẽ. Quid odit? Foꝛte
vicinum ſuum: foꝛte vicinam ſuam. Expa/
ueſcat:odit animã ſuaʒ. Odiũ animę:amoꝛ
nequicię. Ergo contra odiũ nequicię: amoꝛ
animę.Qui diligitis dominũ: odio habete
dʒð malũ eſt. Bonus eſt deus:malum eſt qð

li dedicemur. Ediſiciũ:imo ediſicatio habet

ciunt:niſi quando charitate compaginant᷑.

amas: teipſum malum amas. AQuomodo
amas deum: cum adhuc amas qð odit de⸗
Audiſti enim:quia deus dilexit nos: ⁊ veriö

eſt. Dilexit nos: ⁊ qu ales dilexerit:ſi atten/

damus: erubeſcimus. Sed ideo nõ erubeſci
mus:quia diligendo tales fecit eſſe non ta-
les. Erubeſcimus recoꝛdatione Hteritoꝛum:
gaudeamus ſpe futuroꝛũ. Quare enim era-
beſcamus qð ſumus:⁊ non potius conſida/
mus: quia ſpe ſalui facti ſumus? Dheniq; au/ Ro.S.
diuimus: Accedite ad euʒ ⁊ uluminamini:æ NRs. 33.
vultus veſtri non erubeſcent.Si recedatlu/
men:redis ad cõfuſionem. Accedite ad eum
⁊ illuminamini.Ergo ille lumen:nos ſine il/
lo tenebꝛę. Si receſſeris: in tuis tenebꝛis re/
manebis: ſi acceſſeris: non de tuo lucebis.
Fuiſtis enim aliquãdo tenebꝛę: ait apoſto/ Eps.5.
lus ſidelibus ⁊ inſidelibꝰ: Fuiſtis aliquãdo
tenebꝛe:nũc aũt lux in domino. Si ergo lux
i domino:tenebꝛę ſinę domino. Poꝛro ſi lux
in domino:⁊ tenebꝛeę ſine domino: Accedite
ad eum illuminamini. Attẽdi ite in pſalmo E&
dedicatiõis: quẽ modo cantauimus ex rui⸗
na ędificioꝛũ. Conſcidiſti ſaceum meũ: hoc Ns.29.
ꝑtinet ad ruinam. Quid ergo ad ęeficiuun?zxz?
Et accinxiſti me lęticia. Nox dedicationis:
Vt cantet tibi gloꝛia mea: et nõ cõpungar. Abi. S.
Quis eſt qui loquit᷑: In verbis eius agno/⸗
ſcite. Si expono obſcurum eſt. Ergo verba
eius dicam:continuo agnoſcetis loquẽtem
vt ametis alloquẽtem. Quis eſt qui dicere
potuit: Eruiſti dñe ab inferis animã meam? Ns. 29.
Cuius anima iam ab inferis eruta eſt:niſi ðᷣ
qua dictum eſt alio loco: Hon derelinquas %ε5,15.
animã meã in infer no: Pꝛoponit᷑ dedicatio
⁊ cantat᷑ liberatio canticũ dedicationis do
mus: et dicit᷑: Exaltabo te domine quoniã s. 29.
ſuſcepiſti me: ⁊ nõ iocũdaſti inimieos meos
ſuper me.Attendite iudęos inimicos:qui ſe
putabant occidiſſe chꝛiſtũ: viciſſe tanq; ini-
micũ: ꝑdidiſſe quaſi hominẽ ceęteris ſimilem
atq; moꝛtalem. Reſi urrexit tertia die:⁊ eius
vox eſt: Exaltabo te dñe quoniã ſuſcepiſti
me.Attẽdite apoſtolũ dicentẽ: Pꝛopter 35 ¹ Poil.,
eum exaltauit. Et non iocundaſti inimicos
meos ſuper me. Jpſi quidem in chꝛiſti moꝛ/
te iocũdabant᷑:ſed in eius reſurrectiõe:aſcẽ
ſione: ſᷣdicatiõe aliqui compungebant᷑. In
eius ergo pdicatione ⁊ per apoſtoloꝛũ con/
ſtantię diffamationem aliqui compunge/
bankt᷑ et conuertebant᷑: aliqui obdurabank
et confundebant᷑: nulli tamẽ iocundabant᷑.

BGancti luguſtini de tempoe

Mogdo quando implent᷑ ecdeſię putamus
iocundari iudęos? Eccleſię ędificant᷑: dedi-
cant᷑:implent᷑:quomodo illi iocundant: mõ
ſolum non iocundant᷑:ſed etiã confundunt᷑:

Ys. 29. T implet᷑ vox exultantis: Exaltabo te domi/

ne quoniã ſuſcepiſti me: ⁊ non iocũdaſti ini/
micos meos ſuꝑ me. Non iocundaſti ſuper

me:ſi mihi credant: iocũdabis ĩ me. He mul

ędiſicante ꝓſiciat. Qð hic factum coꝛpoꝛalit
videmus in parietibꝰ:ſpiritaliter fiat in mẽ/
tibus:⁊ qð hic ꝑfectum cernimus in lapidi/
bus ⁊ lignis: hoc ędiſicãte gratia dei ꝑficiat
in coꝛpoꝛibꝰ veſtris. Pꝛincipaliter ergo gra/⸗

tias agamus dño deo nr̃o:a quo ẽ omne da- Jacobi..

tum optimũ: ⁊ omne donũ perfectũ:et eius
bonitatẽ tota coꝛdis alacritate laudemus:

quoniã ad cõſtruendãa iſtà domũ oꝛatiõis ſi⸗
deliũ ſuoꝛum viſitauit animũ: excitauit effe
ctum:ſurrogauit auxiliũ: inſpirauit necduʒ

ta dicamus: ad illa quę cantauimus aliquã/
D do veniamꝰ. Quomodo dicit chꝛiſtus: Cõ/
Abi.s. ſcidiſti ſaceum meuʒ: ⁊ accinxiſti me lęticia?

Saccus eius erat ſimilitudo carnis pecca/

ti. Hon tibi vileſcat: qð ait: ſaceum meũ:ibi
erat incluſum pᷣcium tuum. Cõſcidiſti ſaccũ

meũ.Euaſimus ad ſaccum iſtum. Cõſcidiſti
ſaccum meũ: In paſſiõe cõſciſſus eſt. Quo⸗/
modo ergo deo patri dicit᷑: Cõſcidiſti ſaccũ
meũ: Quomõ patri dicat᷑:vis audire:Cõſci

Ro.S. diſti ſaccũ meũ? QAuia ꝓpꝛio ſilio non peper

cit:ſed pꝛo nobis omnib?tradidit ulũ. Fecit
enim ꝑ iudęos neſcientes: vnde redimerent
ſcientes:⁊ cõfunderent᷑ negantes. Neſciunt
em̃ quid boni nobis operati ſunt malo ſuo.
Suſpẽſus eſt ſaccꝰ: ⁊ quaſi letatus ẽ impiꝰ.

goõß. 19. Conſciet ſaccum lancea pſecutoꝛ: et fudit

pᷣcium noſtrũ redemptoꝛ.Canter chꝛiſtus re
demptoꝛ: gemat iudas venditoꝛ: erubeſcat
iudęus emptoꝛ.Ecce iudas vẽdidit:iudęus

emit: malum negociũ egerunt: ambo dam,/

nati ſunt:ſeipſos ꝑdiderũt venditoꝛ et em/
ptoꝛ. Dicat ergo caput noſtrũ: dicat ꝓ coꝛ/
poꝛe occiſo:pꝛo coꝛpoꝛe dedicato.Dicat:au⸗
diamus: Cõſcidiſti ſaccum meũ:⁊ accinxiſti

volentibus vt vellent: adiuuit bonę volũta
tis con tus vt facerẽt: ac ꝑ hoc deus qͥ ope-

ratur in ſuis ⁊ velle ⁊ ꝑſicere ꝓ bona volun- Pbil.ꝛ.

tate: hęc omnia ipſe cępit:ipſe ꝑfecit.Et qa
oꝑa bona in conſpectu ſuo nunq; eſſe ꝑmit-
tit inania:fidelibus ſuis quibus oꝑantibus

ꝓ tanta qperatiõe mercedẽ. Adhuc ampliꝰ

agendę ſunt gratię deo noſtro. Hanc enim
eccleſiã quaʒ fecit nomini ſuo conſtrui: fecit
etiã ſanctoꝛũ matyꝛũ reliquijs amplius ho/
noꝛari.

¶Exoplicitũ eſt opus ſermonũ de tempoꝛe
Diui Aurelij Auguſtini: Baſilee ꝑ magiſtrũ
Joannẽ de Amerbach: Anno ſalutiferi vir/
ginalis partus Monageſimoquinto ſupꝛa
Milleſimũ quaterq; centeſilü.

Ane leticia:id eſt conſcidiſti moꝛtalitatẽ meã
⁊ accinxiſti me ĩmoꝛtalitate ⁊ incoꝛruptione.
3. 29. Vt cantet tibi gloꝛia mea: ⁊ non cõpungar.
AQuid eſt: non cõpungar? Jam contra me
. non ferat lanceam pſecutoꝛ. Ut nõ compun
Ko. 6. Gar. Chꝛiſtus enim ſurgens a moꝛtuis: iam

non moꝛit᷑:⁊ moꝛs illi vltra non dominabit᷑.
autẽ moꝛtuus eſt: peccato moꝛtuꝰ eſt ſe/
mel:ꝙ autẽ viuit:viuit deo. Ita et nos inqᷣt
exiſtimemus nos moꝛtuos eſſe peccato: vi/
ere autẽ deo in chꝛiſto ieſu domino noſtro.
E Ergo dum nouam conſtructionẽ ſanctę hu/
ius eccleſię libẽter attendimꝰ quã diuino no
mini hodie dedicamus:inuenimus a nobis
debere ⁊ deo noſtro maximã laudẽ: ⁊ ſancti⸗/
tati veſtre congruũ de diuine domus ediſi/
catione ſermonẽ.Tũc aũt ſermo noſter con/
gruus erit:ſi in ſe aliquid ędiſicatiõis habe⸗
at:qð vtilitati aiarũ veſtraꝝ deo vos interi

ne in enlg⸗

Gmicanög

tieniulles⸗
rutnrn
tbonewin
doe delse e,

epbonn oln t

Nlegſect itt
nözeſehnt⸗
tibusogentbue
mbratchtigi
Achacann

n bicn
noconſtntſat

samplsbe

onä detene

lle gnngti
Mnoſelnninin
imogbino i
ſni.

ſciceſoe
cr
lgiupoſk
Denhnsyn
hareti
Operſcene
uuentuteb⸗
ſcni⸗Elern
ecdiditobrn
ſtoamnc
DPenftteno⸗

Un K.

lo Lete.
Pidabiraun
Khbauntde
Cfenehwrn
Ponfecrſ
deiſtbiadn
fusfliü
nöudlis
Qgudd
Enpppen
ahmnd
ſontinen
Ntopübekf
Düdocgit
Lipri.
N imnolt
tatorn
Reeogmit
ertotun.
Cent pp
dkſenr

ðäsð

biliũ ſententiarũ

ateriarũ ac ſe ententiaꝝ memo

mozia dignarũ ex ſermonibus de
tftẽporę Diui Aurelij Auguſtini col⸗
Nrtterd ummaria brennch Anno/
io

Boꝛſum Ppeurzs tantoꝛũ homici⸗
I potuiſſeut.cc.xliiij. P.

habere virtutem charitatis quę omnia cre
dit.xlvj.E. F. G.
Abꝛahã in his imitari debemnꝰ. xlvi. J.
2 abꝛaham hiſtoꝛialiter legim egreſſum
de terra ſua ⁊ cognatiõe ⁊c̃.in nobis ſpiri/
taliter implendũ eſt.lj.A.lxviij. A. B. C.
De eo qð abꝛahę dicik᷑: Sume tibi vaccam
triẽnem ⁊c.liiij.per totum.

Qꝛ radicẽ fidei nominiſq; chꝛiſtiani habe⸗

bat:qꝛ totũ illi credulitas donauit qcqᷣd
legali poſſet obſeruatiõe cõferri.lxviij.A.
De tribus viris qͥ aparuerũt abꝛahę ſub ar
boꝛe: ⁊ qͥd figurẽt.lxviij.C. D. lxx.ꝑ totũ.
VOW per fidẽ accepit filiũ in ſenectute:quẽ in
iuuentute habere nõ poterat per naturã.
lxviij. E. lxxij. H. L
Credidit abꝛahã deo et reputatũ eſt illi ad
iuſticiam: exponit᷑. lxviij. A. E. c.x. D.

De myſterio quõ iubet immolari filiũ ſu⸗/

um.xlyvj. F. G. lxxj.lxxij.lxxiij. per totum.
lxxv. C.et.c.x.D.
Moõ dubitauit credere quãdo ei ſilius ꝓmit
tebatur: ideo non trepidauit qñ exigebak
offerre. lxxij. A. in fi. lxxiij. C.
Non fecit ſibi quęſtionẽ quaſi de pꝛeceptis
dei ſibi aduerſantibꝰ:qꝛ credidit ſuſceptu

rus filiũ:credidit occiſurus: vbiq; fidelis

nõ crudelis fuit.lxxij.B.lxxiij.A.
Quicquid de abꝛahã ſcriptura dicit:factũ
eſt:⁊ ꝓphetia fuit.lxxj.B.lxxij..
Abꝛaham ſi parricidiũ fecerit iuſtꝰ eſt:ſi nõ
fecerit indeuotus eſt. xxiij.A.
deo iubet᷑ filium victimare:vt manifeſtet᷑

mũdo qui iã notus erat deo.lxx. h. lxxij.

E.lxxiij. C.
In immolatione ſfilij oſtendit᷑ eius patien⸗
tia foꝛtis:⁊ deuotio cõſtans.lxxiij.D.
De eo ꝙ mittit puerum ad rebeccam.lxxv.
per totum.
OR„ erat ꝓphetię ſpiritu plenꝰ et nouit de
ſemine ſuo chꝛiſtũ naſcituꝝ: ideo nõ per car
nale femur:ſed ꝑ deũ viuum iuramẽtũ exi/

W

ioꝛũ ſe reũ eſſe ſciat:quãti genera /

gebat. lxxv. A. in medio.
Quid figuret ꝙ filio ſuo iſaac dedit omnẽ
ſuam ſubſtãtiã: ⁊ filijs cõcubinarũ largi⸗
tus eſt munera. cc.xxiij. CC.
iuſtiſicatus ſit gratia non pꝛeſumptio/
ne.c.x. D. circa finem.
Abꝛahã quid nos imitandũ docet.lxxij.F.
inter diuitias pauper fuit:ideo paupe/
rũ factus eſt ſuſi ceptoꝛ.c.x. D. E.
Abꝛahe filij dicunk omnes in chꝛiſtum cre/
dentes.liiij. A.
Abſoluere eſt innocẽtẽ iudicare.c.ix. h.
Abſtinendum eſt nõ tantum ab illicis: ſed
etiã a licitis:qꝛ qui conceſſa immoderate
appetit: eum qͥ cõceſſit offendit.lxiiij.C.
c. lvij. D.
Non acceptoꝛ pſonarũ: ſed meritoꝛũ diſcre Ac
toꝛ eſt deus.vij.G.
Accidens omne ſcom tempus vel eſſe vel
non eſſe poteſt vel potuit aut etiã poterit.
xxxviij. K. αà.
Qui ſe accuſat in peccatis:hunc diabolus
nõ accuſabit in iudicio.lxvj.A.
Accuſationem ingratã non repellit niſi ſub
ſecuta defenſio. c. xviij. A.
Se accuſat qui in peccatis eſt ⁊ aum ac⸗
cuſat. c.xxx. H.
Adam quas virtutes ante petĩ habuit: et Ad
quę mala poſt peccatũ incurrit.iij. B.
O ſe et omnem ꝓlem ſuã ſerpentis pſuaſi
one ſeductus ꝓ cibi vetiti perceptione iu/

go ppetuę ſeruitutis addixit.xlvij. D.

In actu adę euigilantis quid figuret. c. xlix
C. c.liij. K4K.
Adã nõ niſi intem perãtia pꝛouocãte euam
cognouit.lxxvij. B.
Poterat inter delitias paradiſi incõcuſſus
ſtare:ſi eua ibidem cũ diabolicis ſuaſioni
bus nõ fuiſſet.lxxvij. C.
Quia ſe cõtra deũ erexit: cecidit:ideo chꝛi⸗
ſtus ſe humiliauit vt oẽs erigeret.c.j. B.
Adam ibi ſepultus fert᷑ vbi chꝛiſtus cruci-
fixus eſſe legitur.lxxj.E.
Adiutoꝛiũ diuinũ accedit vbi cõſi liũ buma
nũ deficit aut nõ 6 exquirit᷑. Exẽplũ. lxxxij.
D. lxxxix. E.

Aduentus domini ſcõm carnẽ cũ quãta re-

uerẽtia ⁊ deuotione ſit ſi nlcivit qus: pbat
ſimilitudine.j.A. B. ij. A

Agduentũ chꝛiſti digne ſi uſcipere volens a 4

bus ſe cuſtodiat.j.D.ij. A. C. E

In aduentu dñico ſolutus eſt oĩs paterneę

Annotatio

pꝛeuaricationis metus. xj. A.
Cũ venit in carne vitia carnis mundaturꝰ
act eſt hᷣſens qui virtute nunqᷓ; fuit ab/
ſens.xij. C. Ex. C.
Quãtũ iuſti antiqͥ aduẽtũ eiꝰ deſiderabãt.
Aduẽtꝰ chꝛiſti duo:pꝛimꝰ in carne:ſcõs ad
iudiciũ:ſiguraliter oſtendũt᷑.xcviij. K. D.
Qð in pꝛimo aduẽtu donauit: exa cturꝰ eſt
in ſcðòo.lxxxj. F. cc.xx. A.
Aduentus chꝛiſti pꝛimus occultꝰ fuit: ſcðs
erit oibꝰ manifeſt. c. xxx. L. cc. xx. A.

Occultũ opoꝛtebat venire vt iudicaret᷑:ma
nifeſtus aũt venietvt iudicet.c.lxxiiij. A.

Aduẽtus chꝛiſti nõ terrebit quos eiꝰ aſcen/
ſus lętiſicabat. c.lxxix.C. c.lxxx. C.
De aduerſario nr̃o cui concoꝛdare debemꝰ
in via.xcvj. B.
Q aduerſariꝰ ille ſit ſermo diuin“. xcvj. C.
Aduerſarius noſter eſt ois qui hdicar cõtra
vitia noſtra. xcvj. D.
Cũ aduerſario nõ cõcoꝛdat qͥ ex timoꝛe be⸗
ne facit. xcvj. EK.
Concoꝛdare cũ aduerſario eſt 1 bene velle:
⁊ incipere talem odiſſe qualem odit dey.
xcvj. L. in fi. M. cc. xxxvij. E.
Aduerſisates tꝑales ꝗᷓ nobis accidũt ꝛno i i
iuſtici? dei:ſed noſtris peccatis imputare
debemꝰ c. xj. A. (dio.

Aduocatꝰ nr̃ chꝛiſtꝰ ẽ ⁊ iudex.c.xix. Dime

Adulteriũ ⁊ foꝛmicatio differũt.cc.liiij. D.

Pꝛima adulterij oculoꝝ tela ſunt:ſcða ver/

boꝛũ:ſed qui nõ capit᷑ oculis poͤt reſiſtere
verbis.lxxxiij. B.

Adulter veneno libidinis ardet: nõ flãma

charitatis lucet. IObidem.

M qs debet amare in aliena cõiuge caſtita

tẽ: quã diligit in ſua: exemplũ. lxxxiij. .
xcvj. C. circa finem. cc.xliij. B.

Adulteriũ hinc ꝓbat᷑ magnum eſſe crimen.

xcv. F. c.xx. F. cc.xliij. B.

vt moꝛs ſit timendũ q⸗ ad moꝛtẽ ducit.

c.lxiiij. A.in fi.

Qui adulterant i gehẽnã vadut.c. riij. C.

Adulteri coꝛꝑe viuẽtes:in aĩa moꝛtui eẽ ꝓ/
bant. cc. xliiij. B. (C. circa fi.
In adulterio ply vir qᷓ; femina peccat.xcvj.

Adulteriũ ita oĩa iuaſit vt ꝓ lege oſuerudo

habeat. xcvj. F. M. cc. xliij. C.
In adulrterio cũ par ſit pctm̃: innocẽtioꝛem
vigeri viꝝ q; feminã: non diuina veritas:

ſßs hũana puerſitas eſt. xcvj. SF. cc.xliij. C.

Ab adulterio mulierẽ phibent cuſtodis: le

rr.
D

gũ pꝛecepta:diligẽtia maritalis ⁊ terroꝛ le
gũ publicarum: ſed virum caſtũ facit ipſa
virilitas. xcvj. O. cc. xliij. A.
Omnia crimina ſter adulteria deteſtat ho/
mines ꝓpter ꝑuerſitatem: ſed ſi nõ adul/
ter adulteris acceſſerit:quaſi non ſit vir ir

ridetur. xcvj. Qà.

Adulteriũ nulla vnqᷓ ſe cripturaꝝ auctoꝛita⸗
te licet:ſed vxoꝛẽ ducere lcet. cc. xliij. B.
Adultera ſit aia de domo viri ſui non rece/
dens:ſi in eiꝰ cõiugio foꝛnicat᷑.xcvj.C. D.
cc.liiij.D.
Mõ adulterij faein ſtermiſſum putet qͥ in
dulgẽt& lege depᷣhẽſuſ euaſit.cc.xxxix.E.
Affectiones quõ ferũt aiam ad malum ſiue Af
ad bonũ.cc.xliij.⁊.ↄ. .
Africa varijs cladibus deuaſtak. c. xj. C.
Agn⸗ ille legalis cuiꝰ immolatione ęgyptio As
rũ ſeruitꝰ abijcit᷑ qͥd figurabat.c.xlix.A.

Cur immolabat᷑ ad veſperã.c.liiij. A.

Cur i vna domo comedi iubeat᷑.c.lxxxj.Q.
Agri nomine mundus intelligit. lxxv E.
c.xxviij. C.
Alleluia verbũ eſt hebꝛeũ: ⁊ ſi ignificat lau/ Al
date dñm:⁊ cur tꝑe palchali pꝛecipue ca/
nit᷑.c.lj. D.G.c.lij.D.
Altaria duo a ſalomõe in templo cõſtructa
ſcʒ holocauſti ⁊ incẽſi qͥd ſigniſicẽt. cc.lv.
Altũ ꝓ ſuꝑbia ponit᷑.cc.xiij.A. (¶ D.E.
Amalech qꝗ iſrael expugnat qͥd figurabat. Am
xciij. D. E. c.j. D. in fi.
Aeliꝰ eſt modica amaritudo in faucibꝰ: q;
ęterna toꝛmẽta in viſceribꝰ.xcvj.N.in fi.
Exemplũ. Mα.
Amãdus eſt de gratis ⁊ ꝓpter ſe.lxxij.F.
in fi. cc. xxxiiij. C. D.cc.lvj.B.
Non amant chꝛiſtũ qui plus amãt ih chꝛi/
ſtum. cc. xxxiij. B.
Nõ amat deũ q in ſe malũ amat qð odit dc
us.cc. lvj. B.
De triplici genere amoꝛis. lij. totum.
Amatoꝛ dei:mulierum amoꝛe nõ vincitur.
lxxxiij. C.
Mõ ab ipſo amoꝛe ſed ab his que turpiter
amãt᷑ ꝓhibemur. cc. xlvj. F.
Nihil vilius qᷓ; ꝙ hõ ſeipſum nõ in deo ſed
in ſeipſo amat.cc.xiiij. D.
Qui alterũ huerſe amat:nec ſe recte amat.
lxxxiij.B. in fine.
Amoꝛ oĩa ſeua ⁊ grauia facit vt ꝓpe nulla
eẽ videãt᷑.xlviij. F. (c.lxix. D.

—

Amo: ꝓximi ex deo eſt ? odiu er diabolo

nte
enenit in
awi ſo aut
ENNY.

Ziorutu⸗
Inioscoin

ſtreleti

Portubi⸗
nli c
Hoamicon
isammiät

Punzpcel
lorqdmt

1, Atngel n

lit⸗.
dnne
Eecrur
Crüſteia
uimancii
blii B
Zinicti
taleſenleru
laesiplas
pokensrel
Asa deo
hec eas an
ſorihade
Olcvis ge⸗
loneveld
Ctur. B.i
Coibusm
duingoli
Pölegaun
Aiahde
Tchoy.
Quiddeon
olurione,
Dinngore
ſuntſeen
gurneſca
Kontnee
annoech
26 5.
Aninebe
ſua habe
Aumgi
Aningal
vaſtak
Duntanin
Cdeli
inach

Nüderfft
ſ ĩ n
limniri

nnfüw

i.

dunmuſn.
ten
naininiu

1
arcc.
iclii
beni chns.

tigie
agare⸗

nocdnc
Aigniti ale
ni.3. (56.

gtin ? .

whhuiucht;
Rit

rlelni
N.
sniil
immucgitd

ionun,
enoran.

bisglemt

nnupw

gſeenn

Enr elul

Güc nicn

Amare amãũtes ſe cõe eſt ⁊ naturale.lix.E.
lxij. C. E.
Ille veraciter amat amicũ qui deũ amat in
amico: aut qꝛ eſt in illo: aut vt ſit in illo.
Amicitia rara eſt miſeris cc.xxiiij. A.
Amicos cõiunctio animoꝝ facit: quoꝛũ idẽ
eſt velle ⁊ idẽ nollæ.xlvj.F. circa fi.
Non ſit tibi amicꝰ qui te deo vult facere ini
micũ.cc.xxx). D.cc.xxxij. Ddñ..s
Pꝛo amico noli fieri inimicus:nec amabis
vitia amici tui: ſed amicũ.c?. xxxvij. F.
In amygdalo tria ſi ũt:coꝛtex:teſta nurle⸗
us: ⁊ qͥd myſtice ſignificent.xcix ·. H.C.
An angeli nomine deus intelligi debeat.
c. xcix. G. H. J. E. lxx. C. D.
Quę anathematizent᷑ a fide catholica.vj.
E.et.c.xxix.B.KC.
AVltrũ ſit aia mũdi vniuerſalis.c.xliij hh.
Anima melioꝛ eſt q; coꝛpus qꝛ inuiſibilis.

W

c.xliij. B. et. c. xlv. B. MUU
Animã qᷣdã philoſophi imoꝛtalẽ: alij moꝛ/
talẽ ſenſerunt: ⁊ argumẽtationib“ defen⸗
dẽtes ipſas ſuas defenſiones conſcriptas
poſteris reliquerũt.c.xxxix.D.
Alias a deo dari et ab ipſo factas credimꝰ:
nec eas ante peccaſſe vel in celo conuerſa
tas:qᷓ; ad coꝛꝑa mitterent᷑.c.xcj F.

—

Si quis crediderit animã humans dei poꝛ

tionẽ vel dei eſſe ſubſtãtiã:anathema ſit.

Æρ„ oibus mẽbꝛis adeſt vt viuãt: ſed officia
dat ſingulis c. lxxxvj. D.
NMNõ ſequit᷑ mẽbꝛũ pꝛęciſũ aĩa. Ibidẽ in fi.

Alia aliud agit q; ratio et tñ eadẽ eſt ala. ij .·

Al.c.lxxxj.M.ante medium.

Quid de animarũ iuſtoꝛũ vel peccatoꝛũ re/
uolutione qͥdã phi ſenſerũt.c.xxxix.D.
Si in celo reuerſurę ſint ad coꝛpa: ꝗrit vtrũ
ſciant ſe eſſe paſſuras huiꝰ vitę miſerias:
aut neſciant.c.xliij. E. H
Contra eos qͥ dicũt aĩias purgatas in celo
amoꝛe coꝛpoꝛum redire ad coꝛpoꝛa.c.xliij.
Di. E. FꝓF. ”M
Anime beatę ſemper incoꝛruptibilia coꝛꝑa
ſua habebũt:nõ fugient.c.xliij. G. h.
Anima qñ beata vel miſera dicat᷑.j. C.
Anima aut a legitimo rege regit᷑ aut a tyrã/
no vaſtat᷑. lxxxiiij. B. . M
Sunt animę adulterę:ſũt ⁊ foꝛnicarię.xcv).
Anima chꝛiſti habuit mentẽ: intellectũ ⁊ ra

tionẽ: nec fuit illi verbũ ꝓ mente vel intel
lectu aut rõne.c.xlv.E.c.xlix.D.i medio.
Apollinaris hęreticus quid de chꝛiſto ſen/ Ap
tiebat.c.xcj.D.c.xciij. KXA. M
Diuidãt᷑ aquę ab aquis qͥd ſit.c· xxxiiij. P. Aa
circa finem. D. r
Ex aqua oia generant᷑.xcv.A.in medio.

Aquę egyptiacę in ſanguinem verſę: quid

ſignificẽt. lxxxvij. D. F. xcv. A. in medio.
Aqua amara ligno dulcoꝛata:quid ſignifi/
cet.xcj. A. B. xcvij. N.
Aqua tũc ſpiritaliter ĩ vinum cõuertit᷑xlj.
Aarõ chꝛiſti typũ habuit.xcix.A. ( B. D. Aar
Quid ſignificet ꝙ ſtetit inter moꝛtuos ⁊ vy·
uos. xcvii KKKK=&c.—
Arca MNoe quid figurabat.xlvj.C. D.lxix. Ar
B. in medio.cc.liij. d.
Arca bicamerata et tricamerata: trinitatis

cCcoötinet ſacramentũ.lxix. D.

Arriana hereſis olim pfigurata erat.c.xcix.
Arrius quo tꝑe natus ſit: ⁊ quõ moꝛtuus.
c.xcix. X. in fine. =èð
Arrianus inſana audacia diſputat de ver⸗/
bo ⁊ ſapientia in coꝛde patris magete:aui

nec ſeipſum põt intelligere. iiij. F. B.
Arrianoꝛũ puerſitas turbauit qũq; inſirmi
oꝛes eccleſię:ſed in dei miſericoꝛdia ſuꝑa/

uit catholica ſides.xl. G. c. xcj. A.

Arrius ſic in chꝛiſto hominẽ pfectũ ſuſ. cipit
vt deũ illũ neget eſſe ꝑfectũ:cõtra quẽ pꝛo
fert᷑ auctoꝛitas apoſtoli.c.xciij. A. B.
Arriani dũ inter deũ ⁊ hominẽ diſtinguere
neſciunt: dei ſubſtantiã diuiſerũt: ⁊ dũ ad
ſola hois verba reſpiciũt:deũ ſine intelle⸗
ctus liminę ꝑdid erũtc.lxxvj. c.
&ρR dicũt ſpiritũſanctũ patre ⁊ filio minoꝛẽ
OQ dicũt: aliꝰeſt pater:aliꝰ fi · (iiij. T.
lius:ſed minoꝛ filiꝰ.c.xcix.B. in fi.
Quomodo conuincunt᷑ ex verbis hermet!
qui deũ patrẽ nũq; ſine filio teſtat᷑.c.xcix.
Itẽ conuincunt᷑ ex auctoꝛitatibꝰ (E. J.
veteris teſtamẽti.lxviij. D. et. lxx. B. C.
HD. c.xcix.G. . J. KR.
Arriani in qbus concoꝛdant cũ catholicis:
aut diſcoꝛdãt.c.xcix.ca. RBR..
Arrian“ꝰ dicit: erat tẽpus qñ nõ erat filiꝰ: cõ
tra qð ꝓferunt᷑ teſtimonia ſcripturarum.
c. xcix.E. V. C. ”
Mõ negat patrẽ deũ:nõ negat filiũ eẽ deũ:
ſs patrẽ dicit maioꝛẽ: filiũ minoꝛem.c.xcix.
P.in medio.
A z3

Annotatio

Cõuincunt᷑ exemplo naturali.c. xcix.&.

Ideo dicũt maioꝛẽ eẽ patrẽ qꝛ mittit:⁊ mi /
noꝛẽ filiũ qꝛ mittit᷑:qð ꝓbare nitũt᷑ ex ver/⸗

bis ꝓphetę.c.xcix.vd. M
Contra quos iterum alia ꝓfert᷑ ꝓphete au/
ctoꝛitas.c.xcix. AA.

Quõ arrianus ſibi nõ cõſentientẽ rebapti⸗

ʒare contendit.c.xcix.EE.

Arma chꝛiſtianoꝛũ aduerſus inimici inſi-
dias heęc eſſe debent. c.xcix. C. cc.xxx. .
Arma inimici nfr̃i miſit chꝛiſtꝰ i tabernaculo

ſuo: qñ nos qͥ domꝰ diaboli eramꝰp ipſiꝰ
gram tẽplũ dei eẽ meruimꝰ.c.xcvij.G.

A¶ Aſcenſio vel deſcẽſio dei nõ localiter eſt in/

telligenda. lxx. S.

Aſcẽſio chꝛiſti ad celũ olim pſᷣfigurata fuit.

c.vij. F. cc. J. G.

Aſcenſionem chꝛiſti daui pꝛęnunciauit.
Cur aſcẽdit quadrageſimo (. lxxxix.A.

die poſt reſurrectionẽ.c.lxxxiij. A.

De deſiderio apoſtoloꝛũ cupientiũ aſcẽde/

re cũ chꝛiſto.c.lxxix.B.c.lxxx. A.

Quanto gaudio aſcendentẽ cęlici ſ piritus
mirãtes ſuſcipiũt.c.lxxviij. B. C.c. lxxix.
Credint chꝛiſtũ ad patrẽ aſcendiſſe qꝛ vide
mus ad apoſtolos ſpm̃ paraclitũ ꝓmiſſũ

deſcendiſſe.c.lxxxiij. B.c.lxxxiiij.A.

Cũ eleuatũ audis: agnoſce militię ceęleſtis

obſequiũ:nã ſub vna eadẽq; ꝑſona in eo
q eleuat diuinã potẽtiã:in eo aũt qͥ eleuat
humanã cognoſce ſubſtãtiã.c.lxxvj.H.
Si nõ in vero coꝛpoꝛe aſcẽdit cõditioni no/
ſtre aſcendẽdo nil cõtulit.c.lxxvj. D.
WMiſi ab oculis carnis foꝛmã ſerui ſubtrax-
iſſet: dñm apoſtoli ſpiritaliter non vidiſ/
Aſcendit ad patrẽ ꝑ id qð hõ erat:ſed man
ſit in patre ꝑ id qð de erat:qꝛ in carne ad
nos pꝓceſſit ⁊ a pfe nõ receſſit.c.lxxvij. B.
Si qs dixerit ꝙ in carne quã aſſumpſit non
aſcẽderit ⁊ ſedet ad dexteram patris: ana
Aſcẽdere coꝛpus in ceęlũ qͥdã philoſophi de
negãt ꝓpter oꝛdinẽ ponderũ.c.xlvij.D.
Poſſe coꝛpꝰ aſcendere in cęlũ cõtra garruli
tatẽ illoꝝ fides catholica credit.c.xlvij.E.
Idẽ exẽplis ⁊ rõnibꝰ nalibus.c.xlvij.F. G.
MNõdum tibi aſcẽdit ſi nil amplius q́; homi
nẽ credis.c.lij.B. c.lv. D.
Ideo aſcendit vt fides ędificet᷑.c.xl.D.
Aſcendẽs chꝛiſtus in altũ captiuã duxit ⁊c᷑.

exponit᷑. c. lxxxiij. B.

Aſcenſio chꝛiſti nf̃a eſt gloꝛificatio.c.lxxiijj.

Q ſit pignus noſtrũ.c.lxxix. B. in i.
Afſcẽſionis dñicę ꝙ chꝛiſt terrã ad cęlũ leus
uit magnũ ⁊ regale myſteriũ.c.lxxviij. A.
Vbi caput aſcendiſſe credimꝰ illic mẽbꝛa ſe

cutura eſſe cõſidimus.j. DD.

„

Ideo aſcendit vt nos deſuper pꝛotegeret.

Ideo aſcẽdit vt te ſecũ ad celeſtẽ gloꝛiã per
duceret. c. xxiij. C. in medio.et.c.xxxj.C.

circa nem.

Aſcẽſio chꝛiſti nos conſecrauit. c.lxxvj. D.
Aſcenſio chꝛiſti catholicę fidei confirmatio

fuit.c.lxxvj.A.

Nemo aſcẽdit in celũ niſi filiꝰ pominis qui

eſt in celo. Et videbis ceęlos aꝑtos ⁊ ange

los dei alcẽdẽtes ⁊ deſcẽdẽtes ⁊c̃.exponit᷑.

lxxix.C.D.E. c lxxiiij. C. cc.xxxiiij. G.

Sicut ille aſcendit nec a nobis receſſit: ſic

⁊ nos cũ illo ſumus ſpe nõ re.c.lxxiiij.C.
Aſcendere debemꝰ poſt chꝛiſtũ affectu pari
ter ⁊ ꝓfectu.c.lxxvj.7.c.
Facile coꝛpus aſcẽdit in celüu ſi non pꝛemit
ſpiritũ ſarcina pctõꝛũ.c.lxxiiij. C. in fi.
Si vis aſcendere:aſcẽdentẽ charitatetene:
qꝛ nemo niſi in illo aſcẽdit.cc.xxxiiij. G.

Aſcendẽtes nõ extollemur de noſtis meri-

ritis:qꝛ nõ ſuꝑbia ſed humilitate aſcendi/
tur. c. lxxv. B. ?DUMä
Cũ chꝛiſto non aſcendit ſuꝑbia nõ auaricia
nec vllũ vitiũ:ideo q vult aſcẽdere pꝛiꝰ vi

tia deponat.c lxxv.A.c.lxxvj.RE.c.lxxxj. J.

Aſcendẽdi ſcalã de vitijs nobis facimꝰ ſi vi
tia calcamꝰ.c.lxxvj.EE.

Aſcenſus noſter in coꝛde noſtro eſſe debet.

Aſina Balaam quid figuret. c.iij. B.

Ab omni auaricia ⁊ nõ ſimpliciter ab auari Au

cia cauere chꝛiſtus pꝛęcepit.c.xcvj.A. B.
Qui auariciã nõ habẽt:inter deos numerã
di ſunt.c.xcvj.B.

Parũ eſt auaricia pecunię:caue auariciã vi
tę.c.xcvj.C.

Auaricia ẽ velle eẽ diuitẽ.nõ tũ eſſe diuitẽ.

Sarcina auaricię ideo eſt reijcienda.cc.xix.

D. cc. xxxix. Alb.

Grauioꝛa imperat q; ſapiẽtia.cc.xlv.lh. J.

cc.xxiij. E.

Qusãto plus accẽdit᷑:tãto plꝰquęritcc.l.A.

AQui auaricię ſtudent quãtis malis ſe obli⸗

gent ⸗
uoſep
cNur.
Obener⸗
Arriai⸗
Ntſoccul
Ovanet
Ttaccnn
nnoſy
eo pun
Auaricum
guenitb
oſoläa
geſenu
Pwlaiſe
Tudeaua
berenäg
neens
Otuntün
aurumn. ct
Tloferui
toctlre
Pusour
Thiaunp
ignistfor
lgliterlun
Plskau

ECicc.ri.
Aues: ſpit

Aguriz
luntoble
Quiezcot
lopatüt
ſavicori
Aguese
mnonüde
Cuiaugu
lelcscet
Eg. E.
Ai⸗
dpotis
Kehunli
Peyul⸗
„Lentiäye
Abereſe
ianee.
let pot
eſen
llt gli,.
QAuifi
iache
ee

onnte kelmnd H

Ritacniinnen

iünns ai
s⸗ Mt ne

gdnl, R

(L. m6.
1 nds eſieſ⸗
laiinn

üämni
i id
mntichantetge
amuis.
nurdetofts nan⸗
dumüttteſend,

tſagbiuötueid t.

ultstädaegti.

mn Cclan.)
elnhöiun in

pin ſedche

e We⸗ uanui in
ll

nötͤche nuii

ioca.

ſiti nb

e lont 19
jnom⸗ ole⸗

Notabiliüũ ſententiarũ

gent. cc. xliij. D.
Quõ ſe palliat ſub noie pietatis xcyvj. X.

cc.xxxix. L. Mοι.

generet vermes:exemplũ. xcj. D.

Auari aia febꝛicitat curis ⁊ timoꝛibꝰagitat᷑:

vt ſacculus nũmis impleat᷑.l. C.
ÆOæ »&⁵Dane cöturbet. l. B. C. D.

Vt acqͥrat aurum ꝑdit fidem: foꝛis veſti:

intus ſpoliat᷑.l. D.xcv.E. F. cc. xv. C.ce.
Ideo vanꝰ qꝛ vanis colli C. rxxvii. E.
git. l. E. G. xcvj.. cc.xxxix.M.

Auari cum multa collegit vanitas: parata

inuenit hoſtilis crudelita l. F.
Nõ ſolũ auarus eſt qꝗᷣ rapit aliena Red qᷣ cu/
pide ſeruat ſua. c.xcvj.B. in fine.
Duplici ſe bñdictiõe dei pᷣuat.ce.xix.B.iĩ fl.
Vnde auarus eſt ceęcus niſi qꝛ credit ſe ha⸗
bere:nã qð habet nec habet:qꝛ qð habet
videre nõ poteſt. cc.xxxix. P.

Oꝛ tantũ iubet᷑ diligere deũ:quãtũ diligit
gurum. cc. xxxix. EK.
Tãto feruẽtiꝰ ad acqͥrendũ inardel. cit: quã/
to citiꝰ relicturꝰ ẽ qð acqᷣrit.cc.xlvj. D.

Plus aurũ q; aiam amat.cc.xxxiij.C.
Abi auꝝ purgat᷑ tria ſunt neceſſaria:palea
ignis:foꝛnax ⁊ artifex ante foꝛnacẽ:q̊ ſpiri
taliter ſunt intelligeda. cc.liiij. F. G. E.
Plus ẽ aurũ facere qᷓ; habere. c. x. HH. exidr.
E. cc.xij. C.

Aues: ſpiritales ſigniſicãt.liiij. B. N.
Auguria ꝗᷓ ex auiũ fiunt cõſideratione: nõ

ſunt obſeruãda.cc.xlj. A.in medio.

Qui ea cõtemnũt moleſtias qñq; a diabo/

lo patiũt᷑ aut dãna:ꝗ veris ſidelibꝰvertũt᷑
in victoꝛiã:ſfict aũt i ſcãdalũ.cc.xii. B.D.

Augures qſiq; vera pᷣdicũt ex inſtinctu ds;

monũ deo pmittente.cc. xlj. C.
Qui augurijs vel auruſpicijs intẽdit ac ma
leficis cęteris credit:oia bona ꝗ facit ꝑdit.
cc.xlj. E. xcvj. C. cc.xv D. E. cc.xvj. E.

Augul ſtinꝰiuuenis cogit᷑ ſentibꝰ ſenibꝰ lo⸗

d: q potiꝰ elegit audire q́; docere.xlvj.A.
Eiꝰ bumilitas i docẽdo.cc.xxxix. B. i fi. *

Pie vult ↄfiteri ignoꝛãtiã ſuã q; temere ſci⸗

entiã vendicare.c.lxxxix. A.in fi.
Libere ſe ſcire cõfitet᷑ qð chꝛiſtus voluit i in⸗
dicare.c.lxxxix.B.
Licet ꝓpter multimodas cauſas ſuis ſemp
adeſſe nõ poterat:nũq; tñ eis charitate ab
fuit.xlij. A.xliiij. A.cc.xvj.A.

Quãtũ diligebat ? ꝓcurabat ſalutẽ eoꝛum

qͥs in chꝛiſto regenerabat. ..xxvj. A. c. lyj.
A.c.lx. K. . et. c. lxiih. B.

Auguſtini diuitix: bona erat vita ſabdͤito/
rum.c.xliiij.H. in fine.
Auguſtin⸗ pauꝑ pauges dños ſuos vocat.
c.x.A.circa finẽ. DN.
Qꝛ erat ſuipſius pſecutor.cc. xxxvij. S.

Quãtũ reqrebat errãtes ⁊ reuocabat pere,
untes.c. lxv. H.

Nõ timuit q̃relas hoim cõtravitia loquẽs.

xcvj.D. cc.xxxix. V. cc.xliij. G.

Ante tribunal chꝛiſti ſe vult habere excutũ:

qꝛ vitia nõ tacuit.nec talentum ſibi cre/

ditũ abſcõdit.c.lx.E. in medio.c.xliiij.hh.

circa fi.c. lxiiij. C. cc.x. D. cc.xxxj. J.
3 am ſener plenꝰ charitate :de chanitate diſ
putat. xxxix. D. E.
Alaam in arte magica famoſiſſimꝰ
Rerat: in carminibus noxijs pꝛepo

tem̃ vel a ſe verba ad benedicẽdũ: ad
maledicendũ. c.iij. A.
Cur pꝛius ꝓhibit poſtea iuſſus tranſi t ad
maledicendũ.c.iij.B.

Rtens. Hon enim habebat poteſta⸗

Balaam ⁊ balach quid interpꝛetẽt᷑: quid

figurẽt. c.iij. C. (pberet. Ibidẽ.
Cur balaam mõ laudet᷑ mõ ĩ ſcriptura vitu

MNullü baptiſma iudęeoꝛũ 3 hua rationis

malũ potuit cõferre medicinã. xxix. B.
Baptiſmꝰ iohãnis nõ crimina cõmiſſa de/
leuit: ſed emẽdauit errantes. xxxvij. B.
Peccatoꝛũ remiſſio baptiſmo chꝛiſti lerua/
bat. xxxvij. B.
Oibus aquis bñdictionẽ dedit qñ i in ioꝛda
dane chꝛiſtus baptiʒ atꝰeſt:nõ tñ ipſe indi
guit. xxix. P. C. xxxvj. C. (F. xxxvj. C.

Cur baptiz ari voluit q q mundus erat.xxix.,

O. baptiʒatꝰ ſit eo die poſt multos annos
quo natꝰ: vt vno eodẽ tꝑe ederet᷑ . vir⸗
ginẽ ⁊ ꝑ myſteriũ gigneret᷑.xxxvj. A.
In chꝛiſti baptiſmo aquę ſunt purificatę.

xxxvj. A. xxxvij. A.

Bap

Baptiſmꝰ chꝛiſti altera natiuitas eiꝰ qu. /

dãmodo fuit.xxxvj. B.

Haptiſmꝰ chꝛiſti ideo mirãdus ẽ᷑.xxxvj.C.

In baptiſmo chꝛiſti humilitas declaratur.
Cur baptiʒzato chꝛiſto ce⸗ (xxxvij. B. D.
li aperiũt᷑.xxix.F.ĩ fi.xxxvj.B. xxxvij.D.

ÆO„ ſine baptiſmo chꝛiſti nemo ſaluat᷑: figu/

raliter oſtendit᷑.c.vj..

Baptiſmi figura olim ſceſſit. Ibidem. et

cc.j.D.c. viij. D.
In baptiſmo oĩa peccata dimittũt᷑: figura
liter oſtendit᷑.xlvj. J.
e delet quicquid huaricatio ſoꝛdiderat.

A 4

Annotatio

c. xxxviij. C.
E oĩa pctã deleat: velut mare rubꝛum egr
ptios: ⁊ baptizandi acrius impugnẽt᷑

Ixxxv. A. xc. A. B. xcj. A. c.xix. G.

In eo oĩa pecata dimittũt᷑:nec debet itera/

ri. c. xxxv. D.
Cur pcti fomes poſt baptiſmum remaneat
xlv. E. lxix.B. circa finem.

MNiſi eccłia ad aquã baptiſmi veniſſet: chꝛi /
ſto ſociata nõ eſſet: figuraliter oſtenditur.

lxxv.C.E. xxx A. B. lxxxv). A.
Baptiſmus chꝛiſti nobis eſt ſepultura.
c.xxviij. D.

Ad baptiſmi gratiã cuiꝰ figura olim pceſſi it
qualiter nos pparare debeamus:⁊ quali/

ter poſt baptiſmũ ſit viuẽdũ.lj. A. B. E.
lxix.B.i medio.lxxxiiij. E. c.xxxiiij. D.ifi.

Vtrũ baptiʒati exẽplo chꝛiſti ieiunare de/

beant. c. lvij. E.
Cur accipiant candidã veſtẽ. ..lxiij. B.
Baptiſmũ ſuſcepturus qualis eẽ debeat:⁊
a quibus ſe cuſtodire debeat. c.xv. B⸗
Baptiʒandi tẽpeſtiue offerẽdi ſunt: ne ne/

gligant᷑.lxxj. F.

Igdeo baptiʒari quida: differüt vt flagitia ⁊

ſceleræ nulta cõmittãt.xcij. B. in fi.
Baptiʒzandi tertio immergendi ſunt:figu/
raliter oſtendit᷑.xc.PB.c.vj. A.cc.j.E.
Qui de baptiſmo parunlos leuant:pꝛo eis
apud deũ fideiuſſoꝛes exiſtũt: ⁊ ideo eos

fidẽ ⁊ oꝛationẽ dnic⸗ docere debẽt. cxv.

EC.c.lxiij.C.cc.xv. B
Supflua videri poſt ent baptiſmata paruu/
lorũ niſi peccatũ oꝛiginale ꝑ parentũ viſce
ra in ꝓlem excurreret.cc.xlvj.A.
* ſit vnũ baptiſma. c. xcj. F.

Kebaptizare nõ licet baptizatu i in noie tri⸗/

nitatis.c.xcix. FF.

Poſt baptiſmum recidiuare qᷓ malum ſit.

lxxxiiij. D. E.
Bea Beati oẽs eſſe volüt: ſedvnde beatificent
nõ oẽs volũt. c. xlj. D.
Homo ſicut a ſe fieri nõ potuit: ita nec bea/
tusa ſe eſſe põt.cc.xxxix. EK.
Vnge ſe fieri putat beatũ h̊ amat. Ibidẽ.
MNulla res terrena te beatũ facit.c. xlj. D.
Beatitudo eſt vera cognitio dei.c.xij. A.

Qui beatitudinẽ quęrit: bonam rem quę/

rit:ſed hic eã inuenire nõ poteſt.c.xlj.E.
Beatitudinẽ veram quã in diueſis diuerſi
ponũt hoĩes:in hacvita haberi nõ poteſt.
xxxviij. A.
S. nõ acaͤrik niſi relicto corpe c pli. 5.

Beatitudinẽ adipiſeunta aui hãcꝑ pleſſio⸗
nẽ fidei ingrediunt᷑.vj.D
Ad beatitudinẽ ꝑueniet nemo niſi deo ꝑ fi⸗
dem placeat. xxxviij. A.
Beati qles erũt: ⁊ qͥd acturi ſint. c. lij. C. D.

Bellũ cõtinuũ in hac vita eſt:⁊ quando vi/ Bel

ctoꝛia.xlv. B.H.
RQuale ſit illud bellüu. xcv) P.

Benefacere deus ſemꝑ eſt paratus: ſed bo⸗/ Ben

minũ malicia ꝓhibet᷑.cc.xix.O.in medio.
Beneficia dei quę nullis pᷣcedentibus me/
ritis nobis collata ſũt: ideo frequẽter ſũt
cogitanda.lxvij. D. E.
Bona v⸗

bonitati cõparata in maliciã vertit᷑:qp ꝓ
bat ſcripturis.xliij. D. E. F. S. xlvij. B.
Bona oẽs habere volũt ⁊ boni eſſe nolũt:
c.xliiij.H.cc.v. A.in fi.cc.xxxix. T.

Hona tꝑalia cõia ſũt bonis ⁊ mal.cc.xx.B.

Laboꝛandũ eſt: vt qͥ bonitatẽ ſequit bon⸗
eſſe iudicet᷑.cc.xxxviij. Yꝓ.
Quicquid boni dixeris ĩ hoc müdo: habẽt
boni: habẽt et mali.cc.xlv.B.

Eſto bonꝰ qui habes bona.cc. xxxvj. J.
Bona oĩa q̊ᷓ lancti oẽs habuerunt ꝑ naturã

aut acqſierũt ꝑ gratiã: q̃lia ſint. xliij. B.

Qð dixerit aplus bonũ cũ dicebat: Mõ em̃

qð volo bonũ hoc ago ⁊c.xliij. ꝑ totũ: ſed
pcipue. H. E. xlv. ꝑ totũ.xlvij. A. B.
Quõ ago bonũ:⁊ non ꝑficio bonũ.xlv. G.
in fine. xlvij. B. (MB. Y.

Quid ſit homini facere bonũ.cc. xxxvj. A.

Sicut oẽ bonũ ꝑ bonos agit deꝰ: ita oẽ ma
lũ ꝑ malos oꝑat᷑ diabolus.lxxxv. HB.C.
HBoni malos ſemꝑ lucrari volũt.lxxvij.A.
Quiſqͥs bonꝰes:ideo noli contẽnere malũ:

nſec te ſolũ putes eẽ bonũ.cc.xxj.A. DP.E.
Eſto bonꝰ tolera malũ: Eſto ſimpliciter bo

