mnizilu, te ꝓmerẽdo accepiſſe: qͥnõ ꝓmereres niſi quit. Qua ęmulatione? Hon eram inquit
Sgiumin accepiſſes. Gꝛatia pᷣceſſit meritũ tuum: nõ piger iudęus:quicquid erat quod legi meę
, uun⸗ huni gratia ex merito:ſed meritũ ex gratia. Mãa aduerſarium videbatur:impatienter fere/
gglift Au ſi gratia ex merito:emiſti:non gratis acceꝰ bam:acriter inſequebar. hheęc apud iudęos
Ermmn icln Ps. SS· piſti. Pꝛo nihilo inqͥt ſaluos facies illos. nobilitas:ſed apud chꝛiſtum querit᷑ humi/
kinnsitn Quid eſt ꝓ nihilo ſaluos facies? Nihil in litas. Ideo ibi iſte ſaulus:hic paulꝰ*. Sau⸗
aninnſir eis inuenis vnde ſalues:⁊ tñũ ſaluas. Gꝛa/ lus a ſaule nomen dirtuat᷑.Qui fuerit ſaul—
nobiseſungu tis das:gratis ſaluas.Om̃ia merita pꝛece/ noſtis:ipſiꝰ electa eſt ſtatura pꝛoceris: Sic · Begj. ro⸗
Eonnn nn dis: vt dona tua cõſequantur merita tia. eum deſcribit ſcriptura: ꝙ ſupereminens
ueſeggulicn Pꝛoꝛſus gratis das: gatis ſaluas: qui ni/ eſſet de omnibus quãdo electus eſt vt vn/

inuentuide

. . . 3
B R
8 VA
„ .
* . . .

hil inuenis vnde ſalues: ⁊ multũ inuenis

bis Apoſtoli

B in carne ſidentes. Reſpexit quoſdã in car/

Bermo Xv

contemnã. Si quis alius in carne putat ſe

geretur in regem. Mon fuit ſic ſaulus: ſed

uscniude Mpik.. vnde damnes. Hos ergo inquit ſumus cir factus paulus. Paulus em̃ paruus: idoo
untintl . cumciſio qui ſi piritui dei ſe eruimꝰ: ? gloꝛia⸗/ paulus modicus.Ergo ſcᷣm emulationeʒ Nbil.z.
ti eguluſdh 2. Corero. Mur in chꝛiſto ieſu. Qui gloꝛiat᷑ in dño glo inquit perſequens eccleſiam. Hinc intelli-
tſeltnn riet᷑. Et nõ in carne fidentes.Et quid eſt fi · gãt homines qualis apud iudęos fuerim:
ſeniminn dere in carne: Audite inquit. Quãq; ego qui chꝛiſti eccleſiam perſequebar ęmula/
einip⸗ il inquit habeã fiduciam ⁊ in carne. Si quis tione traditionũ paternarũ.Addit: Scom
s uontnrlu alius in carne putat ſe habere fiduciã: ma/ iuſticiam que in lege eſt: qua fuerim ſine
nig l⸗ cuch gis ego. NHNe arbitremini inquit me hoc cõ- querela. Mouit charitas veſtra dictos eſſe
ongertri demnare quod nõ habeo. QAuid magnum ſine querela: ambulaſſe in omnibus iuſtiſi-
1. Dunet eſt ſi homo abiectus: plebęius: ignobilis: catiõibus domini: ʒachariam ⁊ heliʒabet. Aucj.i.
i in ptemnat nobilitatem: ⁊ tunc exhibeat ve- In oibus inquit ſcriptura iuſtiſicatiõibus
olusche ram humilitatẽ: Quãqᷓ; ego inquit habeẽ dñi ambulaſſe ſine qrela. Ecce hoc erat et
hen ſlc ſiduciã z i carne: Ideo vos inqt doceo cõ/ paulus noſter. Quando ſaulus erat: in le-
unmmni temnere:quoniã videtis me habere quod ge ſine qrela ambulabat. Et qð ĩ eo fuit ſt/
auliaj

Bancti

ne querela: hoc de illo faciebat magnã que
D relã. QAuid ergo putamus fratres eſſe ſine

Phik.z. querela? Scðm iuſticiã quę in lege eſt eſſe

malũ eſt? Si malũ eſt ᷣm iuſticiã ꝗ in lege ẽ
eſſe ſine querela: aliquid mali eſt lex? Sʒ

Ro.. habemꝰ eundẽ apim dicentẽ: Itaq; lex qᷣ/

dem ſancta: ⁊ mandatũ ſanctũ ⁊ iuſtũ ⁊ bo
num. Si lex ſancta: 1 mandatũ ſanctũ: ⁊ iu
ſtũ ⁊ bonũ: ᷣm iuſticiã quęẽ ex lege ſancta
ↄuerſaris ſine querela: quõ poteſt non eſſe
bonũ? Quõ poteſt nõ eſſe ſanctũ?: An foꝛ/
te ſanctũ nõ eſt? Audiamꝰ ipſum aplm qͥd

Phil.ʒ. Dicat:Quę mihi lucra fuerũt: hęc pꝛopter

chꝛiſtũ damna eſſe duxi. DHamna ſua dicit:
æ inter damna ſua cõputat: ꝙ in iuſticia qᷓ
in lege fuerit ſine querela. Verũtamẽ in/
quit ⁊ arbitroꝛ ola damna eſſe ꝓpter emi⸗/
comparo eminẽtię dñi
noſtri ieſu chꝛiſti. IAlud ſitio: hoc ↄtemno.
Parũ eſt hoc. Pꝛopter quẽ arbitroꝛ inquit
omia nõ ſolum detrimenta eſſe:verũ ⁊ ſter
coꝛa exiſtimaui eſſe vt chꝛiſtũ lucrifacerẽ.

AQAQAueſtio maioꝛ exoꝛta eſt. Si m iuſticiam

quę in lege eſt verſabaris ſine querela: et

hoc in detrimẽtis tuis:in damnis: in ſter-

coꝛibus computas vt chꝛiſtũ lucrifacias: S
iuſticia illa a chꝛiſto pꝛohibebat? Obſecro
te:expone hoc paululũ. Deo potius dica/
mus vt illuminet ⁊ nos:a quo ⁊ ipſe illumi

2. Cor.ʒ, natus eſt qui epiſtolã iſtam ſcripſit nobis:

nõ attramẽto: ſed ſpiritu dei viui. Videt
chariſſimi qᷓ; ſit arduũ:qᷓ; difficile intellige/
re hoc:cum ↄſtet legem ſanctã eſſe: ⁊ man/
datũ ſanciũ ⁊ iuſtũ ⁊ bonũ:cõſtetq; om̃ino
inter fideles catholicos:ita vt nemo diſſen
tiat niſi qui non vult eſſe catholicus:hanc
legẽ nõ datã niſi a dño deo noſtro: ſm iſtã
iuſticiã quę in lege eſt ↄuerſari ſine quere/

la: impedimentũ fuiſſe apłi ne veniret ad

chꝛiſtũ:nec ceum veniſſe ad chꝛiſtũ: niſi hoc
qð fuit ſᷣm iuſticiã quę in lege eſt ſine que-
rela inter damna ⁊ detrimẽta ⁊ ſtercoꝛa cõ/
putaſſet. Sequamur ergo ⁊ accedamꝰ ali/
quantulũ:ne foꝛte in ipſis verbis apli elu/
ceſcat nobis aliquid: vnde iſta remoueat᷑ ⁊
ſoluat᷑ obſcuritas. Detrimẽta inquit credi

Ali hec oĩia: ⁊ ſtercoꝛa exiſtimaui vt chꝛiſtũ

lucrifacerẽ. Intẽdite obſecro. Damna:de/
trimẽta:ſtercoꝛa iſta exiſtimaui: in quibus
etiã illud cõmemoꝛo ꝙ fuerim ſine querela
ſ̃m iuſticiã quę in lege eſt.Exiſtimaui ergo

Aluguſtini

hec detrimẽta et ſtercoꝛa vt chꝛiſtũ lucrifa⸗

ciam: ⁊ inueniar in illo:nõ habens meã iu/
ſticiã que ex lege eſt. Qui pꝛeueniſtis intel⸗
lectu expoſitionẽ:arbitramini vos tanquã
veloces in via cum tardioꝛibus ambulare.
Celeritas aliquantũ repꝛimat᷑: ne comes
tardioꝛ deferat᷑. Vt chꝛiſtũ inquit lucrifa⸗
ciã: ⁊ inueniar in illo:nõ habens meã iuſti/
ciam quę ex lege eſt. Si meã dixerat: qua⸗

re addidit ex lege:? Si em̃ ex lege eſſet: quõã

tua eſt: Munquid tu tibi impoſuiſti legẽ⸗
Deus legẽ dedit:deus legẽ impoſuit: deꝰ
legi ſuę te obtemperare pꝛęcepit.Lex ſi nõ

te doceret:quẽadmodum viuere deberes:

quõ poſſes habere iuſticiã ſine querela ᷣm

legem? Si ſᷣm legẽ habes:quõ diciſ:nõ ha

bens meʒ iuſticiã quę ex lege eſt: ſed eam

quę eſt per fidẽ chꝛiſti quę eſt a deo?: Jam ̊ E

dicã vt potero:reuelet melius qui vos poſ
ſidet: donet ⁊ intellectũ ⁊ effectũ.Donabit
em effectũ:ſi donabit affectum: hoc eſt em̃
qð volo dicere. Cege dei ꝓpoſita: ipſa em̃
dixit:MNon ↄcupiſces.Lege ergo dei ꝓpo⸗
ſita: exceptis illis carnalibus ſacramẽtis qᷓ
fuerũt vmbꝛę futuroꝝ.Lege dei pꝛopoſita
quiſquis timuerit:⁊ ſuis viribus eã imple
re ſe poſſe putauerit: ⁊ fecerit qð lex iubet:
nõ amãdo iuſticia: ſed tantũmodo pęna:
fuit quidẽ ſᷣm iuſticiã quę ex lege eſt hõ ſi
ne querela:nõ furat᷑:nõ adulterat:nõ dicit
falſum teſtimoniũ:nõ facit homicidiũ:nõ

ↄcupiſcit rem pꝛoximi ſui. Poteſt hoc: po⸗

teſt foꝛtaſſis. Unde? Timoꝛe penę: quãq;
qui timoꝛe penę nõ ↄcupiſcit: puto qꝛ ↄcu/

piſcit. Terroꝛe ingenti armoꝝ atq; teloꝛũ:

⁊ circũdantis foꝛſitan multitudinis vel ob
uiam euntis:etiã leo reuocat᷑ a pꝛęda: ⁊ tũ
leo venit:leo redit:pꝛędam nõ rapuit:non

maliciã poſuit. Si talis es: adhuc iuſticia

eſt:qua iuſticia tibi cõſulis ne toꝛquearis.

Auid magnũ eſt penam nõ timere?Quis

eam nõ timet?: Quis latro:quis ſceleratꝰ:
quis nefarius: Sed hoc intereſt inter timo
rem tuuʒ:timoꝛẽq; latronis: ꝙ latro timet
leges hominũ:⁊ ideo facit latrociniũ:quia
ſperat ſe fallere leges hoĩm: tu autẽ leges
eius times:eius pęnã timeſ quẽ fallere nõ
potes. Nam ſi fallere poſſes:quid nõ feciſ⸗
ſes? Ergo ⁊ ↄcupiſentiã tuã malã nõ amoꝛ
tollit:ſed timoꝛ pꝛęmit. Ad ouile venit lu/
pus:latratu canũ ⁊ clamoꝛe paſtoꝝ ab oui
li reuerſus eſt lupus. Ipſe tñ lupus in ouẽ

ſus Uodeleget

N lgigee

er
ſetit
ſichelien
potes line
goftnnes
nornilfi⸗

dabitiuu
i eni
unoobi
ſet⸗ cun piu
norfuitden
ustetun
r que p na
dermeta:
r Ceſipe
intn
Nuweban
enennee
Pro dianm /1
genoſen
ſci⸗ Gec
bentesii
crlegeelt
oepenet
bantiuſti
caneütan
ſegnisle
nitQuen
ner id
P hinperin
ludis iulhkicet
allosin
lientid
don cgtori
ſienog
fguſer
luſois
ceſamin
ſhniush
lilenpe.
oruiste

gu
ppi⸗
nitn
Deunn
ſypedie
anste
tbeſt.
chanitn
hoſtaeb

chitil
Nuiten
drnmmn o
ronhiemt,⸗
mi un
Cfüfmntn
ödebetzit
Sineidine
ichetlehtiſge
dcdiingtſiiß
emgcn lait
den –
nſifnch
didenglödlltin

=
= S=

—

☛

=

niaetnnn i
Luncegiml

gitchi Nn

dita iun heeti
Eedei oltr ai
. Legapne
wor. Legdapoptin
tſuisnnhseic
etſuanclaue

1

H
ſeduntinole

nicgralechi,

köadleN

A
—
—
=—
„ =S 2
—
=

„ = S=
= — = —

— ☛ ☛

—.0
=2

E☛D
—
————
„ =
=
=ẽ

De verbis Apoſtoli
vertat᷑. Facit em̃ ⁊ hoc dñs: ſed ipſa eſt iu⸗
ſtticia eius:nõ tua. Nam q;ddiu habes tuã:
potes timere pęnazʒ:nõ amare iuſticiã.Er/
go fratres mei:habet delitias ſuas iniqui/
tas:⁊ iuſticia nõ habet? Delectat malũ: et
Yõ. S4. nõ delectat bonũ? Delectat om̃ino: ſ dñs
dabit ſuauitatẽ:⁊ terra noſtra dabit fructũ
ſuũ. Ille niſi pꝛioꝛ det ſuauitatẽ: terra no⸗
ſtra nõ dabit niſi ſterilitatẽ. ãc ergo iuſti-
Ps. SDʒ. ciam ↄcupiuit apoſtolus:delectatꝰ eſt:me/
moꝛ fuit dei ⁊ delectatus eſt:cõcupiuit aĩa
eius ⁊ ęſtuauit in atria dñi:⁊ viluerunt oĩa
VNVbil.ʒ. quę ꝓ magno habebat:facta ſunt damna:
detrimẽta:ſtercoꝛa. hhic em̃ erat ⁊ illud qð
Satł.i. eccleſiã perſequebat᷑:ſᷣm ęmulationẽ pater
naꝝ traditionũ. Inde erat qꝛ ſuã iuſticiam
H⸗ſtituebat: nõ iuſticiã dei ꝗrebat. Videte
ccm̃ qꝛ inde ꝑſequebat᷑ eccleſiã. Quid ergo
Ro.9. dicimꝰ? Ait alio loco ipᷣe apłs:Quia gẽtes
quę nõ ſectabant᷑ iuſticiã apꝛehenderft iu/
ſticiã. Sed quã?: Juſticiã aũt quę ex fide ẽ.
BGentes aũt quę nõ ſectabant᷑ iuſticiã quę
ex lege eſt:quaſi pꝛopꝛiã ſuam quę fit de ti-
moꝛe pęnę nõ de amoꝛe iuſticię:qꝛ nõ ſecta
bant᷑ iuſticiã:appꝛehenderũt iuſticiã: iuſti/
ciam aũt quę ex fide eſt. Irael aũt inqͥt ꝑ/
ſequẽs legẽ iuſticię:in legẽ iuſticię nõ pue/
nit.QAuare?: Quia nõ ex fide. QAuid eſt qꝛ
non ex fide? Hon ſperauit in deum: non i
RoA. lam petiuit a deo:non credidit in eum qui
Lud 18. iuſtificat impiũ: MNon fuit ſitis publicano
oculos in terrã deijcienti:pectus ſuũ percu
tienti ⁊ dicẽti:Oſie pꝛopitius eſto mihi pec
Ro. 53: catoꝛi.Ergo ꝑſequẽs legẽ iuſticię:iĩ legẽ iu/
ſticię nõ ꝑuenit.QAuare? Quia nõ ex fide:
Hſᷣ quaſi ex operibꝰ offenderũt in lapidẽ of⸗
fenſiõis.Eccevnde ſaulus perſequebat᷑ ec/
cleſiam:in lapidem offenſiõis offendebat.
Chꝛiſtus humilis in terra iacebat: in cęlis
quidẽ ⁊ ipſe erat. Leuata illo a carne ſua a
moꝛtuis reſuſcitata:ſed niſi ⁊ in terra chꝛi/
Aetj.9. ſtus iaceret: nõ ipſi ſaulo clamaret: qͥd me
perſequeris.Ergo ille iacebat:qꝛ humilita
tem piã perferebat:ille offendebat: qꝛ non
videbat.Et totũ hoc nõ videre vnde erat⸗
De tumoꝛe ſuperbię. Quid eſt de tumoꝛe
ſuperbię: Quaſi de iuſticia ſua. Ex lege qᷣ/
dem:vᷣ ſua.Quid eſt ex lege?Qauia in man
datis legis.Quid eſt de ſua? Tanqᷓ; de vi/
ribꝰſuis. Amoꝛ deerat:amoꝛ iuſticię:amoꝛ
charitatis chꝛiſti.Et vnde illi amoꝛ? Soluſ
poſſidebat timoꝛ: charitati venturę locum

Bermo xv
in coꝛde ſeruabat.Cum ſeęuiret ⁊ erectus ia
ctabundus gloꝛians apud ipſos iudęos ꝙ Sal.1.
ſm ęmulationẽ paternaꝝ traditionũ per⸗
ſequebat᷑ eccleſiã:cũ ſibi videret᷑ excelſus:
audiuit deſuper vocẽ dñii noſtri ieſu chꝛiſti
iam in ceęlo ſedentis: ⁊ adhuc humilitatem
cõmendatis: Saule inquit ſaule: quid me
perſequeris:Durũ eſt tibi aduerſus ſtimu
lum calces mittere. Poſſim te dimittere:
tu em̃ vexareris punctiõibus meis:nõ ego
frangerer calcibus tuis:ſed nõ te dimitto.
Sęuis et miſereoꝛ. Quid me perſequeris⸗
Non em̃ timeo te:ne iteꝝ crucifigas me: ſᷣ
volo agnoſcas me:ne occidas:nõ me:ſ te.
lhoꝛruit ergo apłs:percuſſus ⁊ pꝛoſtratus:
erectus et inſtructus. Factũ eſt em̃ in illo:
Ego ꝑcutiã ⁊ ego ſanabo. Non em̃ ait:Sa Deuiʒ.ʒꝛ.
nabo ⁊ percutiã:ſᷣ percutiã ⁊ ſanabo. Per⸗
cutiã te:⁊ dabo tibi me.Sic pꝛoſtratuſ hoꝛ
ruit iuſticiã ſuã:ĩ qua erat certe ſine quere/
la:laudabiliſ:magnus:q̃ſi gloꝛioſus apud
iudęos.Detrimẽta exiſtimauit: damna cre NObit.
didit:ſtercoꝛa deputauit vt inueniret᷑ in il/
lo nõ habens ſuã iuſticiã quę ex lege eſt: 5
eam quę per ſidẽ eſt chꝛiſti: quę eſt inquit
ex deo. Illi aũt qui offenderũt in lapidem &
offenſiõis:qͥd de illis dicit ipſe apoſtolus:
Qui nõ inquit ex ſide: ſᷣ tanq; ex operibꝰ: Ro..
qꝛ ipſi quaſi ſua iuſticia offenderũt in lapi-·
dem offenſiõis:ſicut ſcriptũ eſt:Ecce pono eſa.as.
in ſyon lapidẽ offenſiõis ⁊ petrã ſcandali:
⁊ qui crediderit in eum nõ ↄfundet᷑:qui em̃
crediderit in eum nõ habebit ſuã iuſticiam
quę ex lege eſt:q;uis ſit bona lex:ſed imple
bit ipſam legem: nõ ſua iuſticia ſed data ex
deo. Ita em̃ nõ ↄfundet᷑: Charitas em̃ ple/ Ro.i⸗
nitudo eſt legis.Et vnde iſta charitas ditf/ Ro. .
fuſa eſt in coꝛdibus noſtris? Mõ vtiq; a no
bis:ſed per ſpiritũſanctũ qui datus eſt no/
bis. Offenderf̃t ergo illi in lapidẽ offenſio ⸗/ Ro. 9.
nis ⁊ petrã ſcãdali:Et ait de illis: Fratres: Ro.io.
bona voluntas quidẽ coꝛdis mei:⁊ depꝛe-/

Actf. 9⸗

catio ad dñm pꝛo illis in ſalutẽ. Depꝛecat᷑

apls pꝛo nõ credentibꝰ vt credãt:pꝛo auer/
ſis vt ↄuertant᷑. Videtis qꝛ nec ipſa cõuer/
ſio ſine dei adiutoꝛio. Depꝛecatio inqͥt ad
deũ pꝛo illis in ſalutẽ. Teſtimoniũ em̃ per/api.⁊.
hibeo:qꝛ ʒelum dei habẽt. Sic habebat ⁊
ipſe: ʒelum dei habebat. Sed quomodoæ
Quomodo habebat:Sed nõ ſᷣm ſcientiã.
Quid eſt h:nõ ſᷣm ſcientia? Ignoꝛãtes em̃
dei iuſticis:⁊ ſuã volentes ↄſtituere. Vnde
£

Bo.

P5. 1260

Ro. Ie.

Ps. 151.

No. 10.

H

iſte coꝛrectus inquit:nõ habens meãò iuſti⸗
ciam. Illi volunt ſuã ↄſtituere:adhuc eos
delectat in ſtercoꝛe iacens. Ego nõ habeo
meã iuſticiã: ſed eam quę ẽ per fidẽ chꝛiſti:
iuſticiã ex deo:iuſticiã inqᷓ; ex deo qui iuſti⸗
ficat impiũ. Tolle te: tolle inq; te a te: im/
pedis te:ſi tu te ędiſicas: ruinam ędiſicas.
Niſi dñs ędiſicauerit domũ:inuanũ labo/

rauerũt qui ędiſicant eam. Moli ergo velle

habere iuſticiã tuam. Certe ex lege ẽ: nem/

pe ex lege eſt. Certe deus dedit legẽ:⁊ quia

iuſticia ex lege ẽ:nõ ſit tua. Apoſtolus pau
lus loquit᷑: minantes iuſticiã ſuam nõ ca/
lumniẽt᷑.Ecce vbi illũ habes: Aperi:lege:
audi:vide:tuã iuſticiã noli habere: ſterco/
ra illã deputat apoſtolus:qᷓ;ᷓuis ſit ex lege:
tamẽ quia ſuã. IJgnoꝛantes em̃ dei iuſticiã

2 ſuã volẽtes ↄſtituere: iuſticię dei nõ ſunt

ſubiecti. Holi putare quia chꝛiſtianus vo-
caris:ideo te nõ poſſe offendere in lapideʒ
offenſiõis. Cuius gratię derogas:in ipſũ

offendis. Minus ẽ offendere chꝛiſtũ in cruu

ce pẽdentẽ:
ex grᷣa ſit:a deo tibi ſit:nõ tua ſit.Sacerdo

E. Juſticia ſit: v

teſ tui inqͥt induãt᷑ iuſticia. Veſtis accipit᷑:

nõ cum capillis naſcit᷑:pecoꝛa de ſuo veſti/
untur.Hhanc pꝛędicat apoſtolus paulus: a
deo tibi ſit:Geme vt impetres:ploꝛavt im

petres:crede vt impetres.Qui inuocaue/

rit nomẽ dñ̃i ſaluus erit.An putatis ſic di-
ctum eſſe: Qui inuocauerit nomen dñi ſal

uus erit:quaſi a febꝛe:aut a peſte: aut a po

dagra:aut aliqͥ doloꝛe coꝛꝑis?: Hõ ſic: ſal/

uus erit:iuſtꝰ erit: Quia nõ ẽ opꝰ ſanis me

dicus:vᷣ male habẽtibꝰ: Expoſuit cũ dixit:
Nõ veni vocare iuſtos ſed peccatoꝛes. Vi

Phit.ʒ. dete ergo quid ſequit᷑. Et inueniar inquit

1Cor. 15.

Bo.s

in illo:nõ habens meã iuſticiã quę ex lege
eſt:qᷓ;uis ex lege:tamen meã: ſed eam quę
eſt per fidẽ chꝛiſti: quę impetrat a deo quę
eſt ex deo iuſticiã in ſide ad cognoſcẽdum
eum: et virtutem reſurrectionis eius. Ali/

quid magnũ eſt:agnoſcere virtutẽ reſurre-

ctionis chꝛiſti.hoc putatis eſſe magnũ:qꝛ
carnẽ ſuam reſuſcitauit? Ipſam dixitvirtu
tem reſurrectiõis eius? Honne erit etiã no

ſtra in fine ſęculi reſurrectio? Nonne ⁊ no/

ſtrum coꝛruptibile hoc induet incoꝛruptio/

nem:⁊ moꝛtale hoc induet immoꝛtalitatẽ?
Mõne quomodo ipſe reſurrexit a moꝛtuis:
s. Tt iã nõ moꝛit᷑: ⁊ moꝛs ei vltra nõ domina/
bitur: ſic ⁊ nos mirabiliꝰ:vt ita dicẽ: Nam

Auguſtini
illius caro nõ vidit coꝛruptionẽ: nfa de ci/
nere reparat᷑. Magnũ eſt quidẽ quia pꝛe/
ceſſit in exemplo:et dedit nobis quid ſpe-
raremus:ſed nõ hoc eſt ſolũ. Ille qui de iu

ſticia loquebat᷑ nõ ſua:ſed illa quę ex deo ẽ
⁊ ibi nominauit virtutẽ reſurrectiõis chꝛi-
ſti: Agnoſce ibi iuſtiſicationẽ tuã.Ex illius

em̃ reſurrectiõe iuſtiſicamur: tanq; a petra
circũcidamur: ꝓpterea inde cępit: Nos ſu
mus circũciſio. Vnde circũciſio? A petra.

Qua petra:?. Chꝛiſto. Quomodo? Octa/
uo die. Quomodo reſurrexit? Hominico
die. Hanc ergo fratres mei inſtificationẽ:⁊
habeamus inquantũ habemus: et augea/

mus inquantũ minoꝛes ſumus: ⁊ perficia/

mus cum illuc venerimus vbi dicit᷑: Ubi ẽ conixy
moꝛs victoꝛia tua? Vbi ẽ moꝛs aculeus tu-

us?: Sed totũ ex deo:nõ tamẽ quaſi doꝛmi

nõ velimus.Sine voluntate tua:nõ erit in
te iuſticia dei. Voluntas quidẽ nõ eſt niſi
tua:iuſticia nõ eſt niſi dei. Eſſe põt iuſticia
dei ſine voluntate tua:ſed in te eſſe nõ põt

4

entes:nõ quaſi vt nõ conemur:nõ quaſiyp

niſi per voluntatẽ tuam. Demonſtratũ eſt

quid agere debeas. Juſſit lex:nõ facias il⸗

lud:nõ illud:fac hoc atq; illud. DPemõſtra/

tum eſt tibi: iuſſum eſt tibi: apertũ eſt tibi
coꝛ:intellexiſti qͥd facias: roga vt facias: ſi

cognoſcis virtutẽ reſurrectiõis chꝛiſti. Tra

ditus eſt em̃ pꝛopter delicta nr̃a: ⁊ reſurre/

cet nos: ⁊ iuſtos faciat nos.Eris opuſ dei:
nõ ſolum quia homo es: ſed etiã qꝛ iuſtus

Si hominẽ te fecit deus:⁊ iuſtũ tu te facis:
melius aliquid facis qᷓ; fecit deus: ſed ſine

te fecit deus. Mon em̃ adhibuiſti aliquẽ cõ

ſenſum vt te faceret deus. Quomodo con
ſentiebas qui non eras? Quia ergo fecit te
ſine te:nõ te iuſtificat ſine te.Ergo fecit ne⸗
ſcientẽ:iuſtiſicat volentẽ. Lamẽ ipſe iuſti/

ficat ne ſit iuſticia tua: ne redeas ad dam/

na:ad detrimẽta ⁊ ſtercoꝛa:inuenire in ille
nõ habẽs iuſticiã tuam quę ex lege eſt: ſed

iuſticiã per fidẽ xpᷣi quę ẽ ex deo: iuſticiã ex
fide ad cognoſcendũ eum ⁊ virtutẽ reſurre

ctiõis eiꝰ: ⁊ comunicationẽ paſſionũ eiꝰ:⁊
ipᷣa virtꝰ tua erit:ↄmunicatio paſſionũ xpᷣi
virtꝰtua erit.Quid aũt erit ĩ cõmunicatiõi
bꝰpaſſionũ xpᷣi:ſi charitas nõ erit: Nõnei/

ueniũt᷑ toꝛti latrones ĩ tãta foꝛtitudine coꝛ/

poꝝ:vt quids eoꝝ nõ ſolum ↄſcios pꝛode/

Ro. 4-

xit pꝛopter iuſtiſicationẽ noſtrã: vt iuſtiſi ·

es. Alelius ẽ em̃ iuſtũ eſſe:qᷓ; hominẽ eſſe.

3

De⸗

keroltennt
ſunt,)e
ſolaterti
ſentonin
geovo g
agroona
ninh
tlleneid⸗
Norocl
ert⸗oent
fonoubus
.Drltüs
ſcgenopo
ponnitdef
uittantap
cmuncre
gugogto⸗
lona. chuntas.
nel awe
Nlhipwch
Uiſtonuch
GuntneO
lbichanta
ſerbezyn
ſici Sien⸗
Ucabisen
gkochant

ſkäinve
entav
6, wetibi
us ffis
biotace
lumm
ntuonus
Uusdele
ſunbebit
Neinoinde
nere. G d
Mengang
Rorolti
Mfmlin

Homnens
. Annſi
D
neiens
diftuceo 4
mneng ang
ſihnſr

keahriaſi⸗ len
Qummtri
wünent Den

Eenai ianti⸗

— —

Cesſunng ig

musſzſäſti
iinnunle,
Nnönniguin
cnenmigen
nruemunictn
Unns utſ it
ida. Eleſintin
uſednuchiſt
un. Denmhiit
Aultloniſtat
ug Aus Doitn
eſtube penict
us: rir
delminnin
mmipfi niii
gtnos Golhli
es ſtcigit
fichezmnn

2. Cor. 4. tyr.

–

* 2

re noluerint: ſed nec oĩa ſua ↄfiteri dignati
ſunt? Inter cruciatus:inter toꝛmẽta effoſ/
ſis lateribus: ⁊ pene perditis mẽbꝛis: mã/
ſerit animꝰ in obſtinatiõe nequiſſima. Vi/
de ergo quid amabant. Facere tñ iſta ſine
magno amoꝛe nõ poterant.Sʒ nõ ſic ama-
toꝛ dei.Deus nõ amatur niſi de deo. Ama⸗/
uit ille neſcio quid aliud de carne:ſicut ho/
mo qͥ quodlibet amauit: ſocios ſuos ama/

uerit: ↄſcientiã ſcelerũ amauerit: gloꝛiã in

facinoꝛibus amauerit:quodlibet amaue/
rit.Multũ amauit:qui toꝛqueri potuit:de
ficere nõ potuit.Si g ille nõ potuit qͥ toꝛqri
potuit:deſicere nõ potuit.Si g ille nõ po/
tuit tanta ꝑferre ſine amoꝛe:nec tu poteris
cõmunicare xpᷣi paſſionibꝰ ſine amoꝛe.Sʒ
quęro quo amoꝛe: Non ſit cupiditas: ſᷣ ſit

1. Corj.iʒ. charitas.Si enim inquit tradidero coꝛpuſ

meũ vt ardeã: et charitatẽ nõ habeã:nihil

mihi pꝛodeſt. Vt pꝛoſit tibi cõmunicatio

paſſionũ chꝛiſti: charitas aſſit. Vnde tibi
charitas:O mẽdiciſſima infirmitas: vnde

tibi charitas dei? Vis oſtendo tibi vnde
ſit tibi? ꝓpſum interroga hoꝛreariũ domi/

nicũ. Si em̃ in te fuerit charitas dei: cõmu
nicabis chꝛiſti paſſiõibus: et verus eris in
quo charitas coꝛonat᷑. Ipſe erat verꝰ mar/
Unge ergo tibi? habemus theſauruʒ
iſtũ in vaſis fictilibꝰ: ait ipſe apłs: vt emi/
nentia virtutis dei ſit:⁊ nõ ex nobis.Ergo

Ro. 5. vnde tibi charitas:niſi qꝛ diffuſa ẽ in coꝛdi
bus nfis per ſpm̃ſanctum qui datus ẽ no-

bis? Ecce ad quod geme:Contemne ſpiri9⸗

tum tuũ:accipe ſpm̃ dei. Mõ te timeat ſpi
ritus tuus:ne cũ cęperit in te habitare ſpi/
ritus dei:anguſtias patiat᷑ in coꝛpoꝛe tuo.
Cum habitare in coꝛpoꝛe tuo cęperit ſpbũs

dei:nõ inde excludet ſpiritũ tuum. Noli ti⸗
mere. Si diuitẽ aliquẽ hoſpitio ſuſcipas:
pateris anguſtias:vbi maneas tu:nõ inue

nis vbi illi lectꝰ paret᷑:vbi cõiunx: vbi fili :

vbi familia: Quid ergo inquis? Quo eo:

Quo migrabo: Suſcipe diuitẽ ſpiritũ dei:
Pe. 17. dilata beri: nõ anguſtiaberi. Dilataſti greſ

ſus meos ſubtꝰ me:dic:Dicis hoſpiti tuo:
Dilataſti greſſus meos ſubter me.Qñ nõ
hic eraſ:anguſtias patiebar:impleſti cellã
meã: ⁊ nõ me excluſiſti: ſed anguſtiã meã.

Bo. 5. Cum em̃ dicit: Charitas dei diffuſa ẽ:ipſa

diffuſio latitudinẽ ſigniſicat. Non ergo ti⸗
meas anguſtias:recipe hoſpitẽ iſtũ: ⁊ non
ſit hoſpes quaſi de trãſeuntibus. Non em̃

erbis Apoſtoli

habet dare diſcedendo: veniẽs habitet in
te:⁊ deber. Ipſius eſto:nõ te deſerat:nõ in
de migret:tene illũ om̃ ino:⁊ dic illi:Homi
ne deus poſſide nos.Ergo ad hoc inqͥt ha-
beamus iuſticiã quę ex deo ẽ ad cognoſcẽ/
dum eũ:⁊ virtutẽ reſurrectiõis eius: ⁊ com

munionis paſſionũ eius: cõfoꝛmati moꝛti
ipſius. Conſepulti em̃ inqͥt ſumus cũ chꝛi⸗ Ro.s.
ſto ꝑ baptiſmũ in moꝛte:vt quéadmodum

chꝛiſtus ſurrexit a moꝛtuis:ſic ⁊ nos in no⸗

nitate vitę ambulemꝰ. Moꝛeꝛe vt viuas: R
ſepelire vt reſurgas. Cum em̃ ſepultus fue

ris ⁊ reſurrexeris:tüc verũ erit:ſurſum coꝛ.
Sapuit qð dixi. HNunqͥd iſte ſermo ſaperet
niſi eſſet in vobis interna dulcedo?Confoꝛ
matus inqͥt moꝛti ipſius:ſi quõ occurrã in
reſurrectiõe moꝛtuoꝝ.De iuſticia loqueba
tur:iuſticia ꝗ eſt ex ſide chꝛiſti: iuſticia quę
a deo eſt: ⁊ ſic cuncta executus ẽ. Et cũ iu⸗

ſticiã quęreret dicẽs: Vt iueniar in ilo nõ Obirł⸗.

habẽs meã iuſticiã que ex lege ẽ: ſed iuſtici

am quęẽ ex ſide chꝛiſti:quę eſt ex deo:oᷣleit

mõ: Si quõ occurrã i reſurrectõe moꝛtuoꝝ.

Quare dixiſti: ſi quõ occurrã:? Hon qꝛ iã ac Abi..
ceperim aut ꝑfectus ſim:ſequoꝛ aũt ſi appꝛe

hendã:in quo ⁊ apꝛehenſus ſum a chꝛiſto
ieſu. Pꝛęuenit me iuſticia ipſius:ſequat᷑ il/

lũ mea. Lũc aũt ſequat᷑ mea:ſi nõ ſit mea.

Si quõ occurrã:niſi qꝛ iã acceperim aut iẽõ
ꝑfectus ſim. Cęperunt mirari qͥ hoc audie-
bant dicentẽ aplłm: nõ qꝛ iam cęperim aut
ꝑfectus ſim. Quid ẽ qð nõdum acceperat⸗
Fidẽ habebat:virtutẽ habebat: ſpem ha/
bebat:charitate flagra bat:virtutes opera
bat᷑:inuictiſſime pꝛedicabat:oẽs pſecutio-
nes tolerabat:in oibus patiẽs:amãs eccle

ſia:ſollicitudinẽ omniũ eccleſiaꝝ geſtans.
Quid nõdum acceperat: Non qꝛ iam acce

perim:aut iam ꝑfectus ſim. Quid ẽ qð di
cis? Dicis ⁊ miramur:dicis ⁊ ſtupemꝰ. No
uimus em̃ qͥd audiamꝰ. Quid dicis? Frẽs
ait.Quid ẽ qð dicis?b:Quid dicis? Ego me

nõ arbitroꝛ appꝛehendiſſe. Nolite inqᷣt ĩme
falli:plus meiꝑſe noui q;vos.Si neſcio qd
mihi deſit:neſcio qͥd aſſit. Ego meipᷣm nõ
arbitroꝛ apꝛehẽdiſſe. Vnũ aũt:hoc nõ me
arbitroꝛ appꝛehẽdiſſe. Multa habeo:⁊ vnũ

requirã.Quid petiſti:quid reqris? Vt in/
habitẽ in domo dũſi per oẽs dies vitę meę.
Vt quid: Vt atempler delectationeʒ di.
Ipſum ? vnũ qð dicebat nõdum appꝛeben
e 2

Bancti

dſſie apłs: ⁊ quantũ illi deerat: intm̃ nõdũ
Zud.i0. pfectus erat. AMeminiſtis fratres mei eua/
gelice illius lectiõis: vbi duę ſoꝛoꝛes dñũm
ſuſceper̃t:martha ⁊ maria. Certe recolitis:
Martha in multo miniſterio ↄuerſabat᷑:et
occupata erat circa curã domi:quippe dñm
hoſpitio receperat ⁊ viſcipulos eius. Sata
gebat om̃i cura religioſiſſima: ne ſcti apud
eã vllã paterẽt᷑ iniuriã.Cũ eſſet occupata
circa mitũ miſteriũ: maria ſoꝛoꝛ eiꝰ ſedebai
ad pedes dñi: ⁊ veroũ eius audiebat. Illa
in laboꝛe ſtomachabunda ꝙ illã videret ſe⸗
dentẽ ⁊ de ſuis laboꝛibus nihil curantẽ᷑: in
terpellauit dũm. Placet inqᷣt tibi dñe ꝙ ſo
roꝛ mea deſeruit me: ⁊ ecce tm̃ in miniſterio
laboꝛo?Et dñs: Martha martha circa mł⸗
tũ es occupata. Poꝛro vnũ eſt neceſſariũ.
Aparia melioꝛẽ partẽ elegit:ꝗ̃ non auferet
ab ea. Lu bonã: ſ iſta melioꝛẽ. Lu bonã:

(Bonũ eſt em̃ ↄuerſari in obſequio ſcõx) 5

iſta melioꝛẽ.Deniq; qð elegiſti traſit. Mi⸗
ſngs eſuriẽtibus: miniſtras ſitientibus:

niſengse
miniſtras lectulos doꝛmituris:pꝛębes do⸗

mũ habitare volentibus:oĩa iſta tranſeũt.

Erit tempus vbi nemo eſurit: nemo ſitiat:
nemo doꝛmiat.Ergo cura tua auferet᷑ a te.

Aaria melioꝛẽ elegit partẽ:quę nõ aufere⸗
tur ab ea. Hõ auferet᷑: Cõtemplari elegit:

vbo viuere elegit. Qualis erit vita de ver

bo ſine verbo? Modo iſta viuebat de ver/
bo: ſed ſonante verbo.Erit vita de verbo
nullo ſonãte verbo. Ipſum verbũ vita ẽ.
1. Job. 3. Similes ei erimus: qm̃ videbim? eũ ſicuti
eſt. Ipſa erit vna: vt ↄtẽplet᷑ delectationẽ
dñi.Hoc in ſeculi huius nocte nõ poſſumꝰ.

ꝓs. 5. Mane aſta bo tibi ⁊ↄtemplaboꝛ.Ergo ego
JY inqᷣt me nõ arbitroꝛ apꝛehendiſſe. Unum
aũt.Quid & facio? Quę retro oblitꝰin ea ꝗ
ante ſunt extentus:ſᷣm intentionẽ ſequoꝛ.

Pbit.ʒ. Adhuc ſequoꝛ ad palmã ſuꝑnę vocatiõis
dei ĩ xpᷣo ieſu:adhuc ſequoꝛ:adhuc ꝓſicio:
adhuc ambulo:adhuc in via ſũ: adhuc me
extendo:nõdum ꝑueni.Ergo ſi ⁊ tu ambu⸗
las:ſi te extendis:ſi ea ꝗᷣ ventura ſunt cogi
tas:obliuiſcere pꝛęterita:noli in ea reſpice⸗/
Ludq.i7. re:ne ibi remaneas vbi reſpexeris. M0A -mẽ
tote vxoꝛis loth. Quotquot & ꝑfecti:h̊ ſa-
piamus. Dixerat:nõ ſum ꝑfectus: ⁊ dicit:
ꝗquorquot pfecti hoc ſapiamꝰ. Ego nõ arbi
Phil.5. troꝛ atpꝛehẽediſſe:niſi qꝛ iã acceperim:aut ia
ꝑfectus ſim: ⁊ dicit: quotquot ꝑfecti hoc ſa

piamus.Perfecti:⁊ nõ ꝑfecti. Perfectivia/

98
dit:

n

toꝛes:nõdum ꝑfecti poſſeſſoꝛes. Et vt no/

ueritis ꝙ ꝑfectos viatoꝛes dicat: qq iam in

via ambulãt ꝑfectiviatoꝛes ſunt: Vt ſcias
viatoꝛes eũ dixiſſe nõ habitatoꝛes:nõ poſ/
ſeſſoꝛes:audi qð ſequit᷑: Quotquot & ꝑfe/
cti hoc ſapiamꝰ:⁊ ſiqͥd aliter ſapitis: ne foꝛ

ſeipſum putat eſſe aliqͥd cũ nihil ſit: ſeipſũ

ſeducit: Et qͥ ſe putat aliqᷣd ſcire: nõdũ ſcit 1Con..
quẽadmodũ opoꝛteat ſcire: & ⁊ ſi qͥd aliqd Dhilʒ.

ſapitis:quaſi paruulis id q; vobis deus re

uelabit. Verũtñ in quo ꝑuenimꝰ in eo am/

bulemus:vt reuelet nobis deꝰ: ⁊ qð aliter

ſapimus:in quo ꝑuenimus nõ in eo rema/

neamꝰ:ſᷣ in eo ambulemꝰ. Videtis qꝛ via/
toꝛes ſumus. Dicitis.Quid eſt ambulare⸗
Bꝛeuit᷑ dico: ꝓſicere:ne foꝛte nõ intelligat?:

⁊ pigriꝰ ambuletis. Pꝛoficite fratres mei:

diſcutite vos ſemꝑ ſine dolo:ſine adulatio
ne:ſine palpatiõe. Non em̃ aliqͥs eſt intus
tecũ:cui erubeſcas:⁊ iactes te. Eſt tibi:ſed
cui placet humilitas ipſe te pꝛobet. Pꝛoba
⁊ teipſum tuipſe. Semꝑ tibi diſpliceas qð
es:ſi vis ꝑuenire ad qð nõdum es.Na vbi
tibi placuiſti: ibi remãſiſti. Si aũt dixeris:
ſufficit ⁊ periſti:ſemꝑ adde:ſemꝑ ambula:
ſemꝑ pꝛofice:noli in via remanere:noli re/
tro redire: noli deuiare. Remanet qᷣ nõ pꝛo
ficit: retro redit qͥ ad ea reuoluit᷑ vnde iam
abſceſſerat: deuiat qͥ apoſtatat. Meliꝰ vel
claudus in via:q; curſoꝛ Sie viã.
De verbis Apli: =
bis quis ↄtra nos Se
N Poſtolũ beatũ audiuim exhoꝛtã/

Pꝛo qᷣbus aũt ſit deus: ſuperius oſtẽ
vbi ait: Quos aũt pꝛędeſtinauit: illos
2= vocauit:quos aũt vocauit: illos ⁊ iuſtiſi⸗
cauit: quos aũt iuſtiſicauit:illos ⁊ gloꝛiſca

uit. Quid & dicimꝰ ad hęc? Si deus ꝓno/

bis:qͥs ↄtra nos:Deus pꝛo nobis vt pꝛede

ſtinaret nos: deꝰ ꝓ nobis vt vocaret nos?:

deus pꝛo nobis vt iuſtiſicaret nos:deus ꝓ
nob vt gloꝛificaret nos. Si de pꝛo nobis:
qͥs ↄtra nos? Pꝛeędeſtinauit anteq;ᷓ eſſemꝰ:
vocauit cũ auerſi eſſemus:iuſtiſicauit cum
pctõꝛes eſſemus: gloꝛiflicauit cũ moꝛtales
eſſemꝰ. Si deus pꝛo nobis:quis ↄtra nos?

Pꝛeędeſtinatis a deo: vocatis: iuſtiſicatis:
gloꝛificatis:qͥ vult aduerſari: paret ſe ſi po
teſt bellare aduerſus deũ. Vbi em̃ audiui⸗/

tem ⁊ ↄfirmantẽ nos: cũ diceret no
bis: Si deus pꝛo nobis:qͥs eſt ↄtra bi.

te ſurrepat voõ qꝛ vos aliqͥd eſti: Qui aũt Sal.s.

i deus ꝓno ne.s=

Den

nna:Side⸗/
daun rit
pinh omnhe

Vlurtſtin

Pochhbu⸗
ſontbiapes

Atſuin

eholinuln

S hisau

ſicutepoſt

Mmlad deß pio

Sctnuaterxo

(gtezabise

gaue debem
lanexpee
nbenuslovd
enicunde
Peblnenfa
Napeenoſet
60rehd
Gedeiſcbin
Alagonmigſt
Uchicriadenn
nuunno⸗

Msnhi
iinnnics

Diütdedinn
Aliaffei
Cinnothe
decimusde
goͤhabenn

(eidett

Meengan

Meaurguu
deltilie
foſumuser
tilegbpon

. denſelti⸗
(odicntid

eun
pote
uidin
N reſz
Aznin

—
—
—
—
—
==
S⸗
—
S =
=

—,

—,=
=
- =

=

lchalcsetin⸗
es. Eithi
ſenepoden en
onbidiglerss
nödunts Kt
..Siütnrn

Heſengmt.
Uenmaneerin

Benmatiin
euolutnet
potetn Nrt
epprni.
Oidang o
SNNN

A

Aduin dht

noerc ſont
S

ſhiti,
drtefnurli
ur tiin
lieiss pi⸗
e9nne

=
=
—
—
SS=
—
SE
—
=Sꝛ ͤ-
= =—

—
=
=
—
☛
—
=s

=
—,—
—

—
==

=

S
=
==

— — —
— —

—
=
=☛RG
S

vincit omnipotentẽ? Quicunq; reluctari

voluerit ſibi nocet.hoc eſt quando ⁊ pau/
lo adhuc ſaulo de cęlo chꝛiſtus clamauit:

non tibi expedit contra ſtimulũ calcitrare.

Sauiat ſęuiat quantũ poteſt:qͥ calces ad/
uerſus ſtimulũ mittit:nõne in ſeipſum ſę/
unit: In his aũt quattuoꝛ rebus quas com

mẽdauit apoſtolus inſignes: quę pertine/

ant ad deũ pꝛo quibus eſt deus:id eſt pꝛę/

deſtinatiõe:vocatiõe:iuſtiſicatiõe: gloꝛiñ/

catiõe: In his ergo quattuoꝛ rebus conſi/

derare debemus quid iam habeamus: et

quid iam expectemus. In his em̃ quę iam
habemus:laudemus deũ largitoꝛẽ: in his

quę nõdum habemus: tenemus debitoꝛẽ.

Debitoꝛ em̃ factus eſt: nõ aliquid a nobis

accipiendo:ſed quod ei placuit pꝛomitten/

do.Aliter em̃ dicimus homini:debes mihi

queę dedi tibi:⁊ aliter dicimus:debes mihi

quia pꝛomiſiſti mihi. Quãdo dicis:debes

mihi quia dedi tibi:a te pꝛoceſſit beneſiciũ
5 mutuatũ nõ donatũ: Quãdo aũt dicis:
debes mihi quia ꝓmiſiſti mihi:tu nihil de

diſti ⁊ tamẽ exigis. Bonitas em̃ eiꝰ qui ꝓ⸗
miſit dabit:ne in maliciã ſides conuertat᷑.
Qui aũt fallit:malus eſt.Deo igit᷑ quid di

cimus? Redde mihi quia dedi tibi? Quid
dedimus deo: quãdo totũ quod ſumus:⁊
qð habemus boni: ab illo habemꝰ: Nihil
ergo ei dedimus:non eſt quę admodũ iſta
voce exigamꝰ debitoꝛẽ deũ: maxime dicẽ⸗

Ro. iu te nobis aplło: Quis em̃ cognouit ſenſum

dñi: aut quis ↄſiliariꝰ eius fuit: aut qͥs pꝛi/
oꝛ dedit illi ⁊ retribuet᷑ ei? Illo ergo modo

poſſumus exigere dñm noſtrũ: vt dicamꝰ:

redde qð pꝛomiſiſti: qꝛ fecimꝰ qð iuſſiſti:⁊
hoc tu feciſti qui laboꝛãtes iuuiſti. Nemo

ergo dicat: ideo me vocauit deus qꝛ colui

deũ.Quomõ coluiſſes ſi vocatus nõ fuiſ⸗
ſes? Si pꝛopterea te vocauit deus quia co

luiſti deũ:ergo pꝛioꝛ dediſti: ⁊ retribuet᷑ ti -
bi. Mõne iſtꝗ tibi vocẽ apłs tollit cũ dicit:
Aut qs pꝛioꝛ dedit illi ⁊ retribuet᷑ ei? Sʒ ec

ce quãdo vocatus es vel iam eras: qñ pꝛę/
deſtinareris non eras: quid deo dediſti qñ
qui aliquid dares nõ eras? Quid ergo fe/
cit deus:quãdo pꝛędeſtinauit qui nõ erat⸗

Be.4: Quod ait apłs:Qui vocat ea quę nõ ſunt

tanq; ea quę ſunt. Si iã eſſes: nõ pꝛędeſti /
nareris:niſi auerſus eſſes:nõ vocareris:ni⸗

mus:Si de pꝓ nob: qs eſt cõtra nos:niſi qͥ
deum vincit: nõ lędit nos.Et quis eſt qui

Bermo xvVI

ſi impius eſſes:nõ iuſtiſicareris: niſi terre/
nus ⁊ abiectꝰeſſes:nõ gloꝛiſicareris.Auis

ergo pꝛioꝛ dedit illi ⁊ retribuet᷑ ei?: Auoniã
ex ipſo ⁊ ꝑ ipſum ⁊ in ipſo ſũt om̃ia. Quid
ergo reddimus?: Ipſi gloꝛia quia nõ eram⸗
quando ſumus pꝛędeſtinati:qꝛ auerſi era⸗
mus quando ſumus vocati: quia peccato
res eramus quãdo ſumus iuſtiſicati. Aga⸗
mus deo gratias:ne remaneamuſ ingrati.
Pꝛopoſueramꝰ aũt cõſiderare de his quat
tuoꝛ rebus quid iam cõſecuti fuerimus:qͥd

adhuc adipiſcendum expectemus. Pꝛeęde/

ſtinati em̃ iam ſumꝰ ⁊ anteq; eſſemꝰ: voca/

ti ſumus quãdo chꝛiſtiani facti ſumus. Jã

ergo ⁊ hoc habemus. Juſtiſicati qͥd? Quid
eſt iuſtiſicati? Audemus dicere:iam hocter
tium ha bere nos:Et erit quiſq; noſtrũ qui
audeat dicere:iuſtus ſuʒ? Puto em̃ hoc eſ⸗
ſe iuſtus ſum: quod eſt peccatoꝛ non ſum.

Si audeſ hoc dicere:occurrit tibi iohãnes:
Si dixerimus quia peccatũ nõ habemus.
noſipſos decipimus:⁊veritas in nobis nõ
eſt.Quid ergo? Nihil habem de iuſticia:

an habemus? Sed non totum habemus.
hoc ergo quęramus.Si em̃ aliquid habe⸗/
mus ⁊ aliquid nõ habemus:creſcat qð ha/
bemus:⁊ implebit᷑ quod nõ habemus.Ec/
ce em̃ baptiʒati ſunt homines: omnia illis
peccata dimiſſa ſunt: iuſtificati ſunt a pec-

catis:negare nõ poſſumus:reſtat tamẽ lu⸗

cta cum carne:reſtat lucta cũ mũdo: reſtat

lucca cum dia bolo.Qui aũt luctat᷑ aliquã/
do ferit:aliquãdo percutit᷑: aliquãdo vin⸗

cit: aliquãdo perimit᷑: quomodo de ſtadio
exeat attendat᷑. Nam ſi dixerimus qꝛ pec⸗/

catum nõ habemꝰ:noſmetipſos decipimꝰ:
⁊ veritas in nobis nõ eſt. Item ſi dixerimꝰ
quia iuſticię nihil habemus:aduerſum dei
dona mentimur. Si em̃ iuſticię nihil habe/
mus:nec fidẽ habemus.Si fidem nõ habe
mus:chꝛiſtiani nõ ſumus.Si aũt fidem ha

bemus:iam aliqd habem“ꝰ iuſticię. Ipſum

aliquid:vis noſſe quantum ſit? Juſtus ex

1. Job. I⸗

ſide viuit: iuſtus inquã ex ſide viuit: quia Ro. r⸗
credit quod non videt. Patres arietes ſan

cti duces apoſtoli: quãdo annunciauerũt

nõ ſolum viderũt oculis:ſed etiã manibus
tractauerũt: ⁊ tamẽ dñs ſeruans nobis do

num ſidei:cuidã diſcipuloꝝ ſuoꝝ tractãti:.

palpanti: veritatẽ digitis inquirẽti ⁊ inue/

niẽti exclamãti:Pñs meꝰ⁊ deꝰ meꝰ:ait ipſe
dſis ⁊ deꝰ:Quia vidiſti credidiſti:⁊ nos fu⸗/
e 3

Bancti

turos intuens: Beati inquit qui non vide/

runt ⁊ crediderunt.Non vidimus:audiui/
mus ⁊ credidimus.Beati ſdicti ſumus:et

de iuſticię nihil habemus? Venit dominꝰ

carnaliter ad iudęos:⁊ occiſus eſt: non ve/

S. 17. nit ad nos:⁊ acceptus eſt. Populꝰ quẽ nõ

cognoui ſeruiuit mihi: in obauditu auris
obaudiuit mihi. Hos ſumus: ⁊ de iuſticia

nihil habemus? èmnino habemus.Gꝛati
ſimus ex eo quod habemꝰ: vt non ꝑdamꝰ
quod habemus.Ergo ⁊ hoc tertiũ iam agi

tur in nobis. Juſtiſicati ſumus:ſed ipſa iu

