nmin raret: niſi hoc dei ſpiritꝰ animaret. Nndet
igmni terra fruges: ⁊ aqua pꝛoduxit piſces. HDHuos Eodem die: De expoſitione oꝛa/ Sermo
nan autem ſpiritus eſſe: vnum dei: alterum huiꝰ tiois dominicę poſt redditũ Sym/ C.xxxv
Nle LCEorj. a, Mundi apoſtolus dicit: Hos iam non habe- bolum:Sermo IIII
inneſti mus ſpiritũ huius mũdi:ſed ſpiritum qui ex andl
Caßben deo eſt: vt oſtenderet alium eſſe ſpiritũ dei Eddidiſtis qð creditis: audiſtis qð A
ntape⸗ qui deus eſt: alterum ſpiritũ huius mundi oꝛetis:quomõ inuocare nõ poſſetis
luntlcſ i⸗ quo animant᷑ vniuerſa. Amos pꝛopheta di /· in aus non credidiſtis: apoſtolo di⸗
lim cit: Qui ſolidat tonitruũ: et cõdidit ſpiritü: cente: Quũomodo inuocabũt in quẽ nõ cre/ Go. 10.
nuing eum vtiq; qui deus dici nõ poterat genera / diderunt: Ideo pᷣus ſymbolũ didiciſtiſ:vbi
ulr. Nr 2

eſt regula ſidei veſtrę bꝛeuis ⁊ grandis. Bꝛe/
uis numero verboꝛũ: grandis pondere ſen/
tentiarũ. Oꝛatio autem quam hodie accepi-
ſtis tenendam:et ad octo dies reddẽdam ſi/
cut audiſtis cum euangeliũ legeret᷑: ab ipſo
domino dicta eſt diſcipulis ipſiuſ:⁊ ab ipſis
Ss. 18. puenit ad nos: quoniã in omnẽ terrã exiuit
ſonus eoꝛum. Ergo nolite inherere terrenis
qui patrem inueniſtis in cęlis. Dicturi enim
MVattð.s. eſtis: Pater noſter qui es ĩ ceclis. Ad magnũ
De vbis dñi Genus pertinere cępiſtis.Sub iſto patre fra-
Ser. 28. a. tres ſunt dominus et ſeruus: ſub iſto patre
In li. So.ho/ fratres ſunt imperatoꝛ et miles: ſub iſto pa/
mer. 42. a. „
Tam gre fratres ſunt diues ⁊ pauper. Omnes chꝛi
ſtiani fideles diuerſos ĩ terra habẽt patres:
alij nobiles: alij ignobiles: vnum vo patrẽ
inuocant qui eſt in cęlis. Si ibi eſt pater no/
ſter:ibi nobis ſparatur hęreditas.Talis eſt
autem iſte pater: cum quo poſſideamus qð
donat. Dat enim hęreditatem: ſed non mo/
riens illam no bis derelinquit. Hon em̃ ipſe
Diſcedit:ſed ille ꝑmanet vt nos accedamus.
Quia ergo audiuimus a quo petamus:ſcia
mus ⁊ quid petamus:ne foꝛte talem patrem
mala petendo offendamus. Quid ergo nos
docuit dominus ieſus petere a patre qui eſt
B in celis? Sanctiſicet᷑ nomen tuũ. Quale be/
Watth.s. neſiciũ eſt cum petimus a deo:vt ſanctiſicet᷑
nomen dei? Semper ſanctũ eſt. Quare ergo
petimus vt ſanctificet᷑: niſi vt nos ꝑ ipſum

ſanctificemur? Qõð ergo ſemꝑ ſanctũ eſt: vt

in nobis ſanctifice᷑ oꝛamus. Sanctiſicatur

in nobis nomen dei: quando baptiʒamini.

Ai quid hoc oꝛabitis cũ baptiʒati fueritis:
niſi vt qð accipitis perſeueret in vobis? Se/
quit᷑ alia petitio. Adueniat regnum tuum.
Siuc petamus:ſiue non petamus:venturũ
eſt regnum dei.Quare ergo petimuſ:niſi vt
veniat ⁊ nobis quod venturũ eſt omnibus
ſanctis: vt et nos deus in numero ſanctoꝛũ
ſuoꝛũ habeat: quibus venturũ eſt regnum
eius? Dicimus tertia petitione:Fiat volun/
tas tua ſicut in celo ⁊ i terra. Quid eſt hoc?:
Vt quomõ tibi ſeruiũt angeli in cęlo:et nos
tibi ſeruiamus in terra. Angeli ipſiꝰ ſancti
obediunt illi: non illum offendunt: faciunt
iuſſa amando eum. Hoc ergo oꝛamus: vt et
nos pſᷣceptum dei charitate faciamus. Iterũ
verba iſta et aliter intelligunt᷑. Fiat volun/
tas tua ſicut in cęlo ⁊ in terra. Cęlum in no/
bis anima eſt:terra in nobis coꝛpꝰeſt.Quid
eſt ergo:fiat volũtas tua: Sicut ⁊ nos audi⸗

iſta vita tranſierit: nec panem illum queri/

uimus pſcepta tua: ſic nobis cõſentiat caro
noſtra:nedum cõtendũt caro ⁊ ſpiritus:pꝛe/
cepta dei minus implere poſſimus. Sequit᷑ C
in oꝛatione: Panem noſtrũ quotidianũ da
nobis hodie.Siue exhibitionẽ coꝛꝑi neceſſa
riam petamus a patre: in pane ſigniſicãtes
quicquid nobis eſt neceſſariũ:ſiue quotidia
nũ panem illum intelligamus quẽ acceptu/
ri eſtis de altari:petimus bene vt det nobis

eum. Quid ẽ enim qð oꝛamus: niſi ne male

aliquis admittamus:vnde a tali pane ſepa/
remur? Et verbũ dei qð quotidie ſdicatur
panis eſt. Hon enim quia nõ eſt panis ven/
tris:ideo non eſt panis mentis? Cum auteʒ

mus quẽ quęrit fames:nec ſacramentũ alta
ris habemus accipere: quia ihi erimus cum
chꝛiſto: cuius coꝛpus accepimus: nec verba

iſta nobis dici habent quę dicimus vobis:
nec codex legendus eſt quando ipſum vide/

bimus qð eſt verbũ dei:ꝑ qð facta ſunt oia: Job.r.

quo paſcũt᷑ angeli:quo illuiant᷑ angeli:qͥ ſa/

piẽtes fiũt angeli:nõ ꝗrẽtes verba locutiõis
amfractuoſę:ſed bibentes vnicum verbum:
⁊ inde impleti ructant laudes:et nõ deſiciͤTl
in laudibus. Beati em̃: ait pſalmꝰ: qui ha / Nõ. dʒ ·
bitant in domo tua:in ſęcula ſeculoꝛum lau/
dabunt te. Ergo in hac vita petimus qð ſe/
quit᷑:DHimitte nobis debita noſtra ſic ⁊ nos D

dimittimus debitoꝛibus noſtriſ. In baptiſ/ MWatth..

mo oĩa debita: id ẽ pctã pꝛoꝛſus dimittunt

nobis. Sed quia nemo hic poteſt viuere ſi⸗

ne peccato:⁊ ſi non magno crimine vnde ſe/

paret᷑ ab illo pane: tamen nemo poteſt ſine

pctis eſſe in hac terra:⁊ nõ poſſumus acciꝑe
niſi vnum baptiſmũ:ſemel in oꝛatione acci/
pimꝰ:vnde quotidie lauemur vt nobis pec/
cata noſtra quotidie dimittant᷑: ſed ſi facia ,/
mus qð ſequit᷑: Sicut ⁊ nos dimittimꝰ debi
toꝛibus noſtris. Itaq; fratres mei moneo

vos i dei gratia filios meos: ⁊ ſub illo patre
fratres meos moneo vos:vt quãdo aliquis

offendit ⁊ peccat in vos: ⁊ venit ⁊ confitet᷑ ⁊

petit a vobis veniam vt ignoſcatis illi: ⁊ cõ
tinuo ex coꝛde dimittat: ne vobis a deo ve/

niam venientẽ ꝓhibeatis. Si enim non di /
mittitis vos:nec ille dimittet vobis.Ergo ⁊
hoc in iſta vita petimꝰ: quia ⁊ hic poſſunt di

mitti vbi poſſunt haberi peccata. In illa au

tem vita non dimittunt᷑: quia nec habent. .
DHeinde petimus:dicẽtes: NHe nos inducas E

in tẽptationẽ: ſed libera nos a malo.Et boc

e6

uebeele,

in ſchunee
uiſe

lriunudl
inmmhnen
Crsnbern
necesltehe

ſcivonenun
ieboe ehnt
ſotttcorin
colclenuds
Pininencbis
Katnltgln
icaenöͤſen⸗
hietmeii
Ccede'on;
cgtam⸗

.„

ſiuenſned
nethüine
(Nercode
endeg
oſunn
lisdeve

(Ndieſa
atdo

lüiposnech
ſiennihnd
gnesgee
anerlani
leumtien
lnolverürar
egicnice⸗
ſcrocnnnni
ncliceit

Enlancbin

Noogliſet
Vonarar
Monnlide
ffehnn
tundelen

.

ſsdäſiig

otſiinen
linls gn
iqnorttnin
ecopinute
Pneſglia
lfuegune
D
enetderwti
nus:niitente
eanaloneic⸗

uondeegnn
nöekanen

Nnet umnun
nenilongen
ſucummitn
ulbiaimsan
imus: naratn
ediamnuswos

ndoiptennit

Sfacalumein N

iani angelcſ
Gpebaloanis
wmiamyeder.
les:anoentit

pbantguibv
ſealguna

petinuso
noſna ſend
triJoby
eusdimien
dpoteſue
imine me
onopotek
oſumshe
noranotenh
Urytrobiſe⸗
Mirſeuſſ
Dinitin'de
les nei one
iſibſlopn
cligo nn
enittanſe
oletsi
D
Sienintonn
tnetuli⸗

—

4

— =

— —
–––
—
SS. —

— — —

— —

17

6

=
= S
— —

— — —

1bicpoln

NO

n

in iſta vita nobis neceſſariũ eſt petere:ne in/
feramur in temptationẽ:qꝛ hic ſunt tẽptati/
ones:et liberemur a malo:qꝛ hic ẽ malũ.Ac
ꝑ boc oẽs iſte petitiões ſeptẽ:tres ad vitam
MWattb.s. ternã ꝑtinẽt:q̃ttuoꝛ ad vitã pſentẽ.Sancti
·ʒficct nomen tuũ: ſemꝑ erit. Adueniat regnũ
tuũ: hoc regnũ ſemꝑ erit. Fiat volũtas tua
ſicut in cęlo ⁊ in terra:ſemꝑ erit. Panẽ noſtꝝ
quotidianũ da nobis hodie:non ſemꝑ erit.
Dimitte nobis debita nr̃a:nõ ſemꝑ erit.Ne
nos inducas in temptationẽ:ſed ligera nos
a malo:nõ ſemꝑ erit.Sed vbi eſt temptatio
⁊ vbi eſt malũ: ibi neceſſariũ eſt vt petamꝰ.
Vnde deꝰ omps ita a nobis oꝛandus eſt:vt
quicqͥd hũana fragilitas cauere ⁊ vitare nõ
hualet:hoc ille ꝓpitius nobis ↄferre dignet᷑
ieſus chꝛiſtus dñs nr̃ qui viuit ⁊ regnat cum
patre ⁊ ſpũſancto in ſęcula ſeculoꝝ: Amẽ.

tem eodeʒ die alij ſermones de

eodem de quo ſupꝛa:qui habent᷑ in

libꝛo Quinquaginta Homeliaru
rlij· Et de verbis domini.xxviij.

[UIn die ſancto Paſche: de eo qð
vss.n. ſcriptum eſt aſalmo es en dies

„

qua fecit dominus ⁊c.Sermo

.

te cõcipio oꝛe ꝓferre:⁊ coꝛdis mei lę/
iitciã lingua nõ explicat. hoc aũt nõ
ſolũ egopatioꝛ qͥ cupio narrare ꝗᷓ ſentio: ſed
etiã vos mecũ patimini plꝰexultantes in cõ
ſcientia qᷓ; in eloquio ꝓferẽtes. Videt᷑ mihi
hec dies ceteris diebeſſe lucidioꝛ:ſol mũdo
clarioꝛ illuxiſſe:aſtra quoq; oĩa vel elementa

lętari:⁊ ꝗ̊ͥ patiẽte dño ꝓpꝛiũ lumẽ retraxerãt

⁊ noluerũt creatoꝛẽ ſuum aſpicere cruciſixũ:
ecce nũc victoꝛẽ illũ et ab inferis reſurgentẽ
nouo claritatis ſuę venerant᷑ obſequio. Cre
dit cęlũ:credit terra:⁊ ſagena ꝗ̊ totũ mundũ
Ps.i7. piſcata eſt:iudęos tenere nõ potuit.heęc eſt
dies quã fecit dñs:exultemꝰ⁊ letemur in ea.
AQuõ maria virgo mater dñi inter oẽs muli⸗
eres pᷣncipatũ tenet: ita ⁊ inter cęteros dies
bęc omniũ dierũ mater eſt. Rem nouã dico:
ſed ꝗ̊ ſcripturarũ vocibus cõpꝛobat᷑.heęc di⸗
es vna de ſeptẽ:⁊ extra ſeptẽ eſt. hec dies ꝗ̊ᷓ
Nõð. 5. et. 1. appellat᷑ octaua. VUnde ⁊ ĩ quibuſdã pſalmo/
fi titulis ſuꝑſcribit᷑ ꝓ octaua.hec eſt in qua
.— ſynagoga finitur: ⁊ eccleſia naſcit᷑.hec eſt in
Ged.7. cuiꝰ numero octo animę ſeruatę ſunt in arca
noe.Et quid mihi neceſſe eſt inſinita repli⸗

Ber. C.xXxxXXVI. In die ſctõ paſche: Ber. I.

care: Dies me deſiciet:ſi voluero omne diei
iſtius exponere ſacramentũ hoc rantũ dico
vniuerſa ſabbati gfa ⁊ antiqua illa feſtiui

tas ppli iudęoꝝ diei iſtiꝰſolẽnitate mutata ẽ. B
Illi in ſabbato non faciebant opus ſeruiule:
nos in die dñica: hoc eſt in die reſurrectiõis
opus ſeruile nõ facimus:qꝛ peccatis ⁊ vitijs
nõ ſeruimꝰ*. Qui em̃ facit pctm̃:ſeruꝰẽ pecca Joð.S.
ti. Illi ð domibꝰ ſuis nõ egrediebant᷑: ꝛ ngo
de domo chꝛiſti nõ egredimur. Sumꝰ em̃ in

Exo. 20.

eccleſia. Illi nõ accẽdebãt ignẽ in die ſabba/
ti:nos ecõtrario accendamꝰ in nobis ignem

ſpũſſancti:⁊ om̃e vitiũ excoquamus pctõꝝx.

De quo igne dñs ait: Ignẽ veni mittere in LZucj. 12.

trã: ⁊ qͥd volo niſi vt ardeat? Dheſiderat dñs

iſtũ ignẽ ardere in nobis: m apłm: ſpiritũ Ro. 12.
ſctm feruere: vt nõ refrigeſcat charitas dei. Matth.24.

Illi ꝑ diẽ ſabbati nõ ambulãt in itinere:ꝑdi

derũt em̃ eũ qͥ dixit:Ego ſũ via: Mos aũt di Job..4.

cimꝰ: Beati imaculati ĩ via:qͥ ambulãt in le Ns. us.
ge dñi. Et iterũ: Viã veritatis elegi:⁊ viam

iuſtifſicationũ tuarũ doce me. Illi de ſpinis Matth.27.

dñim coꝛonauerũt:nos aũt ſi fuerimus lapi/

des pᷣcioſi: noſtrũ dũm coꝛonabimꝰ. Caput
imꝑatoꝝ ſeculi iſtiꝰ oꝛnant diademata: nos
ideo in capite nr̃i regis imponimur vtoꝛne/

mur a capite. Illi non receperũt chꝛiſtum:et
On queo fratres chariſſimi qð men

ſuſcepturi ſunt antichꝛiſtũ:nos recepimꝰhu

milẽ filiũ dei vt habeamꝰ poſtea triũphãtẽ.
Et ad extremũ nr̃ hyꝛcus ante dñm imolat᷑ ĩ
altari:illoꝝ hyꝛcus antichꝛiſtꝰ cõſputꝰ ⁊ ma/ Leuit16.
ledictus ꝓijcit᷑ in ſolitudinẽ. Noſter latro cũ Zud..a5.
dño ingreſſus eſt ꝑadiſuʒ: illoꝝ latro:homi/

cida atq; blaſphemus moꝛit᷑ in ſuo peccato.
Illis barrabas latro dimittit᷑: nobis chꝛiſtꝰ Mattð.2⸗.
occidit᷑. Pꝛo quibꝰ vniuerſis fratres chariſſi
mi cõſona pariter voce cantemꝰ: hęc ẽ dies Põ.i7.

quã fecit dñs:exultemꝰ ⁊ lęremur ĩ ea. Igni/C.

eã illã rhompheęã ⁊ ꝑadiſi ianuã quã nullus Señ.ʒ.

potuit effringere: hodie chꝛiſtus cũ latrone

reſerauit. Hodie dixit chꝛiſtus ad angelos:
Aperite mihi poꝛtas iuſticię:ingreſſus ĩ eas NPs.i17.
cõſiteboꝛ dño.Quę cũ ſemel aꝑta ẽ:nũqᷓ; re
dẽtibus claudit᷑. Ex eo tꝑe qͥ paſſus eſt dñs
vſq; ad pᷣſentẽ diẽ:hęc poꝛta clauſa ẽ ⁊ reſe/
rata. Clauſa eſt pctõꝛibꝰ⁊ incredulis:reſera⸗/

ta eſt iuſtis ⁊ credẽtibꝰ. Per hãc ingreſſus ẽ

petrꝰ: ꝑ hãc ingreſſus ẽ ⁊ paulꝰ:ꝑ hãc oẽs ſci
martyꝛes intrauerũt:ꝑ hãc quotidie de toto
mundo iuſtoꝝ aię ingrediunt᷑. Duę em̃ ſunt
poꝛtę:poꝛta padiſi:⁊ poꝛta ecclięg. Per poꝛtã
ecclię intramꝰ in poꝛtã ꝑadiſi. Ita &O debemꝰ

ras a beſtjs deuoꝛemur: quas ĩ alio loco ꝓ/
Pz. 75. pheta foꝛmidans cõmemoꝛans ait: He tra-
das beſtis animã cõſitentem tibi.Ecce nũc
dominus ſtans in paradiſi ianua loquitur
4 ad nos qui ſumus in domo ipſius cõgrega/
Pöõ.I7. ti et dicit:hęc eſt poꝛta domini: iuſti intra/
bunt ꝑ eam.

Sermo n eodem feſto:de deſcenſu chꝛi
C.xxxvIi ſti ad inferos Sermo II

Aſſionẽ vł reſurrectionẽ dñi ⁊ ſalu

ctus euidẽter oſtẽdit dicens: Deus vltionũ
dñs:deꝰ vltionũ libere egit. Solꝰ etenĩ ipſe
libere egit:qͥ nobis hodie oſtẽdit qͥd egerit.

N——.

Nõ.S7. ꝓphetatũ:qꝛ factus ẽ ſicut hõ ſine adiutoꝛio
inter moꝛtuos liber. Vultis tñ audire quid
egerit? Audite qͥd fecerit. Nulla neceſſitate

ſed ꝓpꝛia volũtate in ligno ſe ſuſpendi ꝑmi/

ſit:clauis coꝛpus ſuũ ꝑfoꝛari nõ renuit: ani/
Warci.27. mã ponẽdo moꝛtẽ ſuſtinuit: carnẽ in ſepul/
chꝛo poſuit: et comitãte ſecũ aĩa ad inferna
B deſcẽdit.Per hanc electi qͥ q;uis in trãquilli
tatis ſinu tñ apud inferni clauſtra tenebãt᷑:
ad ꝑadiſi amęna reducti ſunt. Qð ante paſ/

ſionem dixit: in reſurrectione ſua dominus
Jobõ. 12, impleuit: Si exaltatus fuero inquit a terra:

omnia traham ad me. Omnia etenim traxit
qui de electis ſuis apud inferos nullum reli/
quit.Omnia abſtulit:vtiq; electa. HNeq; em̃

inſideles quoſq; ⁊ pꝛo ſuis criminibus ęter/

nis ſupplicijs deditos ad veniam dominus
rreſurgendo reꝑauit: ſed illos ex inferni clau/
ſtris rapuit: quos ſuos in fide ⁊ actibus re/
Oſee.iʒ. cognouit. Vnde recte etiam per Oſee dicit᷑:
Ero moꝛs tua o moꝛs: ero moꝛſus tuus in/
ferne. Id nãq; quod occidimus:agimus vt
penitus non ſit. Ex eo autem qð moꝛdemꝰ:
partem abſtrahimuſ:partemq; relinquimꝰ.
Quia ergo in electis ſuis funditus occidit

moꝛtẽ:moꝛs moꝛtl extitit.Quia vo ex infer/

no partẽ abſtulit ⁊ partẽ reliqͥt:nõ occidit fũ
ditus:ſed momoꝛdit infernũ. Ait ergo: Ero
moꝛs tua o moꝛs. Ac ſi aꝑte dicat: Quia in
electis meis te funditꝰ perimo. Ero moꝛſus
tuus inferne:qꝛ ſublatis meis te in ꝑte trãſ/⸗

toꝛis nir̃i frẽs dilectiſſimi licet oĩa ve
teris teſtamẽti volumia multo ante
Hdixerint:tñ etiã ꝑ os dauid ꝓphetę ſpũſſã/

Liibere em̃ egit: de quo multo antea fuerat

4

—
——ð
. 7

Ber. C.xxXVII. In die ſancto paſche: Ger.l.

viuere ne eijciamur de domo illa: ⁊ eiecti fo/

figo. Tũc etenĩ dñs nr̃ ieſus chꝛiſtus illũ te/
nebꝛaꝝ ⁊ moꝛtis pᷣncipẽ colligauit:legiones
illius ꝑturbauit: poꝛtarũ inferni vectes fer⸗
reos cõfregit:oẽs iuſtos qͥ oꝛiginali peccato
aſtricti tenebant᷑ abſoluit: captiuos ĩ liber·
tatẽ pᷣſtinã reuocauit: peccatoꝝ tenebꝛis ob
cęcatos ſplẽdida luce ꝑfudit. Ecce audiſt ꝙ C
defenſoꝛ nr̃ vltiõis dñs libere egiſſe deſcri, Ns. 3.
bit. Poſtq; em̃ exaltatꝰ:id eſt a iudeis ĩ cru⸗
ce ſuſpẽſus ẽ:vt hęc bꝛeuiter cũcta ꝑſtringã:
mox via piritũ reddidit: vnita ſuę diuinitati
aia ad inferoꝝ ꝓfunda deſcẽdit.Cũq; tene/
bꝛarũ terminũ q̃ſi quidã depſᷣdatoꝛ ſplẽdidꝰ
ac terribilis attigiſſet:aſpiciẽtes eũ impię ac
tartaricę legiones: territę ac tremẽtes inqui
rere cęperũt dicẽtes:Quiſ nã ẽ iſte terribilis
⁊ niueo ſplẽdoꝛe coꝛuſcus? Hunq; nr̃ talẽ ex/
cepit tartarus: nunq; in noſtrã cauernã talẽ
euomuit mũdꝰ. Inuaſoꝛ iſte nõ debitoꝛ:ex/
actoꝛ eſt nõ peccatoꝛ. Judicẽ videmꝰ nõ ſup
plicẽ. Venit iubere nõ ſuccũbere:eripere nõ
manere. Vbi iã ianitoꝛes nr̃i doꝛmierũt:cũ

— —

iſte bellatoꝛ clauſtra vexabat? hic ſi reus eẽt

tã potẽs nõ eſſet.Si eũ aliqua peccata fuſca
rent:nunq; nr̃a tartara ſuo diſſiparet fulgo⸗
re.Si deus:vt qͥdvenit: Si homo:qͥd ſflum
pſit: Si deus:qͥd in ſepulchꝛo facit: Si hö:
quare peccatoꝛes ſoluit: Mũquid cũ actoꝛe
nr̃o fędus cõpoſuit: aut foꝛte cõgreſſꝰ ⁊ iᷣjm
vicit:⁊ ſic ad nr̃a regna aſcendit: Certe moꝛ/⸗

ſciuit: quã hic ſtragẽ ꝓcuraret inferno crux
illa: fallens gaudia nr̃a:parturiẽs dana nf̃a.
Per lignũ ditati ſumus:ꝑ lignũ euertimur.
Perit poteſtas illa:ſemper pplłis foꝛmidata.
Nullꝰ h̊ viuus iutrauit:nemo carnifices ter/
ruit: nunq; huic cęnolẽto loco et nigra ſemꝑ
caligine cęcato iocũdũ lumen apparuit.Aut
foꝛte ſol de mũdo migrauit:Sʒ nec celũ nu/
bes aſtraq; aparẽt:⁊ tñ infernꝰ lucet.Defen
dere contra ipſum cuſtodiam carceris noſti
non valemus. Male intrauimus:lumen ob
tenebꝛare nequiuimus:inſuꝑ ⁊ de noſtro in/
teritu foꝛmidamꝰ. Vnde eſt iſte tam ſplẽdi/
dus:tã foꝛtis:tam pᷣdlarus:tanq; terribilis?
Aüũdus ille qͥ nobis ſubditus fuit:ſemꝑ no
ſtris vſibꝰ moꝛtis tributa ꝑſoluit:nunqᷓ; no/

bis talẽ miſit: nunq; talia inferis munera de·

ſtinauit. Quis & iſte eſt ꝗ ſic itrepidus nr̃os
ſines ingredit᷑: ⁊ nõ ſolũ nf̃a ſuplicia nõ ve)
ret᷑: inſuꝑ ⁊ alios de vinculis nfis abſoluit

enlemtg
6
nen 8

chiu

Annſtn
Aumtſne

Glerhil
ai
ſili

llihee

Pnet lfebi

nntitt
(keoNMMe

(le⸗
ſglunit⸗

ſos ſrteron

uſoſtitn
fegtcupru

aseouming⸗

ſbnisſen
Vrtnoboodege

ſlmnfin
gbiirnon

ſigtoenire

meteitde

Crnugsal
agieritcar
Cinpsni

Ucensgead

lii Pentoi

cutatu

goigiouse

Pppeggen
Aüiponidne
tuus erat:certe illuſus erat. Pꝛęliatoꝛ nr̃ ne-

gescallin
alicogroren
ſuchneell

osotidſin
(annlüre
(Fldonnnniet,
Göfnaiſanr

ſhlesſanan
Cpeinnſlat

(ypnuabllei

Manen Zen
Mlignedeſ
u gphete⸗
loingelgent
nunſfe
ligenpeſo
Gimadin

beenſien

2

—ℳ 8
Putign
fent Neced
dnnln
tiogilbe,

ncnc

l B e

kautggi .
rginr.
lurini
r lünn

sciimhen
Memisnt
ſeſſetenbis
lunönftnie
nicnenin
Hödehlrer
iden naa
bereenperens
ſdormicircd
hiclltassi
upettaatt
liparrtò
bonotöin
vhcr
guidci oe

cögeen

ieenene.,
alunn
Ainteno au
nisdintin
Müetetim .
ſosfornidn.
amniiceste/
detnigiſn
3zneeqluſu
luea Dein
Atensten
uslunad
1denofro⸗
fennſin
cnndii
fliſene

„

LicnutöOH

nmpcunn

An foꝛte ipſe eſt ille de quo pᷣnceps nr̃ paulo

uunnte dicebat: ꝙ ꝑ eius moꝛtẽ totiꝰ mũdi acci
peret poteſtatẽ:? Sed ſi iſte eſt: in ↄtrariũ eſt
nf̃i ſliatoꝛis verſa ſentẽtia:⁊ dũ ſibi vincere
viſus eſt:ipſe potius victus atq; ꝓſtrat eſt.

O pnceps nr᷑: hic ne eſt ille de cuiꝰ tibi ſemꝑ

futura moꝛte plaudebas: Ipſe ne eſt in cuꝰ

cruce omnẽ mũdũ tibi ſubiugandũ eſſe cre/

debas? AIpſe ne eſt in cuiꝰ exitu nobis tanta

ſpolia ꝓmittebas:?: Quid ẽ qð egiſti: Quid

qͥ ſub nr̃is ſolebãt ſuſpirare toꝛmẽtis:inſul/

res fregit:captiuos eiecit: ligatos ſoluit: lu/

eſt qð facere voluiſti: Ecce iã totas tibi tene
bꝛas ſuo ſplẽdoꝛe fugauit:⁊ oẽs tuos carce/

ctus eoꝛum in gaudiuʒ cõmutauit.Eccei

tant nobis de ꝑceptione ſalutis: ⁊ nõ ſolũ iã

nihil verent᷑: inſuꝑ ⁊ minant᷑. Nunq; hic ita

ſupꝑbi erãt moꝛtui:nec aliqũ ſic potuerũt lęti
eſſe captiui. Vt qͥd huc iſtũ adducere volui/

ſti: quo veniẽte oẽs ſunt lęticię reſtituti qui

ante fuerãt deſperati: Hullus hic iã ſolitus

eoꝝ mugitus audit᷑: nullꝰ reſonat gemitus.
Factũ ẽ aũt captiuis redẽptiõis cõmertiũ.

OQpᷣnceps ni: illas tuas diuitias qᷓs pꝛimũ
acqſieras ꝑ ꝑadiſi amiſſionẽ: nunc ꝑdidiſti ꝑ

crucẽ. Perit oĩs lęticia tua: in luctũ cõuerſa

ſunt gaudia tua. Dũ tu chꝛiſtũ ſuſpẽdis ĩ li⸗/
gno:ignoꝛas quãta damna ſuſtineas ĩ infer
no. Pꝛęuidere nõ poteras:qꝛ euerſoꝛẽ regni
tui ĩ moꝛtẽ ſine reatu aliquo ꝑducebas: At/
tẽderes cauſã: reqreres culpã. In quo nibii
mali cognoueras:quare eũ ad noſtrã patriã
5F ꝑducebas: Libeꝝ huc adduxiſti: ⁊ tot obno

os ꝑdidiſti. Poſt iſtas crudeliũ miniſtroꝝ

ainfernaliũ voces:ſine aliqua moꝛa ad impe/
A

riũ domini et ſaluatoꝛis noſtri omnes ferrei
cõfracti ſunt vectes. Et ecce ſubito innume⸗
rabiles ſanctoꝛũ populi qͥ tenebant᷑ ĩ moꝛte

captiui:ſaluatoꝛis ſui genibus aduoluti:la/

dicentes: Adueniſti redemptoꝛ mũdi:adue-

chꝛymabili eũ voce cũ obſecratiõe depoſcũt

niſti quẽ deſiderãtes quotidie ſperabamus.

Adueniſti quẽ nobis venturũ lex nũciaue-
rat ⁊ ꝓphetę. Adueniſti donans in carne vi/

uis indulgentiã peccatoꝛibꝰ mũdi:ſolue de/

functos inferni. Veniſti poſt longas lachꝛy

mas: eripe ſolus qͥ paſſus es ꝓ nobis. Ceęli

cõditoꝛ:ad inferos intrare dignatus es. Te
enim noſtra vocabãt ſuſpiria:te larga requi
rebant lamenta. VUnde ſpes deſperatis:vn⸗
de conſolatio in toꝛmẽtis: In aduentu tuo

catena noſtra cecidit:nox effugit. Vita veni
ente moꝛs moꝛitur:nec toꝛtoꝛ inſtat:nec per/
cuſſoꝛ.Damnati vota capiunt:creatoꝛ impe
rat non inuaſoꝛ. In tyꝛanno catena innecti⸗

tur: et toꝛtoꝛ noſter pęna toꝛquet᷑. Solue re/
demptoꝛ mundi: defunctos captiuos infer-

ni. Deſcendiſti ꝓ nobis ad inferos:noli no/
bis deeſſe cuʒ fueris reuerſurus ad ſuperos.

NPHoſuiſti titulũ gloꝛię in ſeculo: pone ſignũ
victoꝛię in inferno. Hec moꝛa poſtqᷓ; audita

eſt poſtulatio atq; allegatio innumerabiliũ

captiuoꝛum: ſtatim a domini iuſſu omnes
antiqui iuſti iura poteſtatis accipiunt:atq;
ſi in ſuos toꝛtoꝛes ipſi pꝛotinus toꝛmenta con

uertunt: humili ſupplicatione cum ineffabili

gaudio clamantes domino atq; dicentes:
Aſcende domine ieſu ſpoliato inferno:⁊ au/
ctoꝛe moꝛtis ſuis vinculis irretito:redde iaʒ
lęticiam mundo. Jocundent᷑ in aſcenſu tuo
fideles tui: aſpicientes cicatrices coꝛpoꝛis
tuleecit hoc cpentue ſicut iam ſuperius di/
ctum eſt: Sacta pꝛeda in inferno:viuus exijt
de ſepulchꝛo. Zple ſe ſua potentia ſuſcita/
uit: et iterum ſe immaculata carne veſtiuit.
Diſcipulis ſuis apparuit vt dubitationem Joh.20.
auferret incredulis. Clauoꝛunm vulnera de./
monſtrauit: vt nullã ſuſpitionem relinque⸗
ret manichęis. Manifeſte manducauit ⁊ bi/
bi:poſtea vo in conſpectu multoꝛum appa/
ruit. Per nubem ceęlos aſcẽdit: in ſede ſuam
carnem ad patris dexteram vnde nunq; ver
bum dei diſceſſerat collocauit.Exultẽt ergo
populi chꝛiſtiani: ꝓ quibus ſanguis effuſuus
eſt chꝛiſti. Jocundemur in domino: qui re/
ſurrectionem carnis ſolenniter celebꝛamus
in chꝛiſto. Omnis per totum mũdum catho
lica gratuletur eccleſia: quia chꝛiſtus domi/

nus ⁊ de ſua diuinitate nihil minuit:⁊ homi

nem quem creauerat liberauit. Unde exul/
tantes voce humili ſuplicemus:vt pꝛo qui/
bus iſta pertulit cum venit in mũdum:libe/
ratos nos de manu inferi attollere ſecum di
gnetur in cęlum: cui eſt gloꝛia in ſęcula ſecu/

loꝛum: Amen.
¶ In eodem feſto:de Reſurrectio/
neiSermo III

Augete fratres chariſſimi:qꝛ redem
g ptionis noſtrę p̃cium ꝑſolutum eſt.
Nõ modica quãatitate cõſtamus: ꝓ

„ .

r. C. XxXXVIII. In die ſancto paſche: Ber. III

—
.

r.

Act TI.

Sermo

C.XXXVIII

Bancti aluguſtni de tempoꝛe.

quibꝰ ipſe HactuseR pᷣciũ qui redemit.Chꝛi⸗/
ſtus em̃ dñs ⁊ ſaluatoꝛ ideo natus eſt vt do/

ceret:ideo moꝛtuus eſt vt ſanaret. Crux fuit

moꝛtifera chꝛiſto: ſed ſalutifera chꝛiſtiano.

Surrexit ſaluatoꝛ chariſſimi cunctis diuini/

tatis ſuę manifeſtus indicijs. MHãa ſecutę ſũt
eum ſtelle poſt vterũ: gloꝛia poſt ſepulchꝛũ.
Regreſſum cuſtodit angelus:qui nunciaue/

rat naſciturum. Reddunt inferna victoꝛem

et ſuperna ſuſcipiunt triumphantẽ. Suſtu⸗/
lit erroꝛem natꝰ:moꝛtẽ calcauit occiſus. Re/
uocauit ab inferis quẽ creauit: in illius cru/
ce pᷣcium noſtrũ pependit ⁊ regnũ. Redit in
lucem creatura cum domino. Lumen enim
ex lumie ſuſcipere meruiſti: qð cum chꝛiſtus
oculos clauderet ꝑdidiſti. Pꝛoijciant ſuperi
tenebꝛas: quas ſaluatoꝛ inferis denegauit.
Cõgaudeant hic elementa quę planxerant:
quia chꝛiſtus de ſua maieſtate nihil ꝑdidit:
B ⁊ hominẽ quẽ fecerat liberauit. Judęi tamẽ
MWattb.ꝛ7. pꝓſidi monumẽti lapidem ſignauerũt: vt nõ
haberet chꝛiſtus egreſſum.Sed ſicut eũ mũ/
dus nõ capit:nec ſepultura cuſtodit. Tenet
ibi:ſed vbiq; regnat.Difficile ſurgeret:ſi nõ
anteq; reſurgeret regnaret. NHam quomodo
de ſepulchꝛo exire nõ poſſet: qui ex incoꝛru/
LZucj.2. ptis matris viſceribꝰ ſalua virginitate pꝛo/
ceſſit? Fefellit cuſtodeſ:exiliuit ð ſepulchꝛo:
awaruit diſcipulis ianuis nõ apertis. Inde

clauſus exijt:huc excluſus intrauit. Immẽſe

maieſtatis arcanũ: fecit etiã in moꝛte mini/
ſteriũ. Cruciſixꝰ redit ab inferis et triũphat.
Job.20. Infer manũ tuam thoma lateri ſaluatoꝛis
tange vulnera quę noſtra peccata fecerunt.
Scrutare vnde ſanguis effluxit:vt nobis ſa
nitatis poculum ꝓpinaret. Intuere thoma
pᷣciũ noſtrũ:ſigna clauoꝝ diligẽter attende:
⁊ in ipſis vulneribus medicamentũ vel the/
ſaurũ humani generis recognoſce. Niſi hoc
ligno figeret᷑:ligni illius ſᷣuaricatio minime
tolleret᷑. Sed ideo ſe ille ꝑcuti voluit:ne nos
diutius peccata ꝑcuterent. Innocentẽ tradi
dit: vt reum abſolueret. Quis tantã digne
poſſit eloqui pietatem? Innocẽs affligit᷑: vt
noxiꝰ liberaret᷑. At redimat᷑ ſeruus: occidit᷑
filius. Vtitur pij et foꝛtiſſimi regis officio:
dum cicatrices quas ꝓ ſalute populi ſui ex/
Cucepit:oſtendit. Aſpicite phariſęi vacuũ mo/
numentũ:⁊ impietatis veſtrę cognoſcite ſa/
crilegiũ. Clauos quos fixeratis agnoſcimꝰ:
⁊ quem occidiſtis adoꝛamus. Videte quem
compunxiſtis. Poterat fixuras clauoꝛũ dñs

reſurrectione ſua cõponere: ſed ideo reſera,
uit vt qui hoc ſacrilegiũ cõmiſerant videant
et confundant᷑.O crudeliſſimi phariſęi:im⸗/
pios vos videtis ⁊ perſidos. Vni moꝛs da⸗/

ta eſt vt omnibus tolleret᷑. Sed chꝛiſtus do/

minus quãdo moꝛtẽ ſuſcepit: ita coꝛruptio/
nẽ non ſenſit:quomodo quãdo natus eſt in /
tegritatẽ marię virginitas non amiſit. Pꝛo/
perate diſcipuli:⁊ accepta poteſtate ꝑ om̃es

gentes excurrite. Renaſcant᷑ in ſpiritu: qui

naſcun?᷑ in carne. Salutare lauacrũ diluat:

quicquid pᷣuaricatio ſoꝛdidauit. Baptiʒent᷑ WMatth. 28,

omnes gentes in nomie patris ⁊ filij ⁊ ſpiri/
tuſſancti: vt impleat᷑ illud quod ſcriptũ eſt:

ginpoono⸗

deutih

Niſi quis renatꝰ fuerit ex aqua ⁊ ſpirituſan- Job.ʒ.

cto:non poteſt intrare in regnum dei. Nos
vo chariſſimi qui nullis ſᷣcedentibꝰ meritis
de inferni carcere et de tenebꝛis ęternę noc-
tis meruimus liberari:ita ſobꝛie:caſte ac pie
viuere ſtudeamus:vt ſtolã baptimi ſine ali/
qua luxurię macula integrã illibatãq; ſeruã/
tes:ad ęterni ſponſi thalamũ ⁊ ad illud cele
ſte ac nuptiale conuiuiũ charitate ſplẽdidi:
bonoꝛũ margaritis operum oꝛnati feęliciter

veniamus:ipſo adiuuante qui cum patre et

ſpirituſancto viuit ⁊ gloꝛiat᷑ deus: Per om /
miaa ſęcula ſeculoꝛũ: Amen.

¶ In eodem feſto de Reſurrectiõe Sermno
coꝛpoꝛũ cõtra gentiles Ser. IIII C.xxxX
Er hos dies ſiẽ recolit charitas ve⸗
ſtra fratres ſolenniter legunt᷑ euan/
gelice lectiones ad reſurrectionẽ do/
mini ꝑtinẽtes. Omnes em̃ euangeliſtę quat
tuoꝛ:neq; de paſſione domini:neq; de reſur/
rectione tacere potuerũt. NMam qͥa multa fe/
cit dominus ieſus: nõ omnes oia cõſcripſe/
runt:ſed alius iſta:alius illa:ſummatũ con/
coꝛdia veritatis. Multa etiã cõmemoꝛat io⸗
hãanes euãgeliſta facta eẽ a dño ieſu chꝛiſto

q a nullo alioꝝ ↄſcripta ſũt.Tãta facta ſũt:

quãta tũc fieri debuerũt. Tanta ſcripta ſũt
quãta nunc legi debuerunt. Vt autẽ oſten/
dant᷑ euangeliſtę omnes quattuoꝛ in eo qoð
ſimł oẽs dicũt ⁊ nõ ſtermittũt:id eſt de paſ/
ſione vel de reſurrectione chꝛiſti non inter ſe
dixiſſe cõtria:valde operoſus eſt laboꝛ. Mõ

nulli em̃ putauerũt eos int᷑ ſe eſſe cõtrarios:

cum eſſent contrarij aię ſuę.Et ideo data eſt 2. Retrac.16.
opera ab eis qui potuerunt adiuuante do/
mino vt oſtenderent᷑ inter ſe non eſſe con /
trarij. Sed ſicut dixi ſi hoc vobis oſtendam

toutavent
nnctidol
ſv Kouf
ſtne euane
igenm.
atdoctio
hafucultan
betfacll
ngencifi
nezgelne
nusctnere
fnloneen
ſonisvel
ſendonn
fscltati
nnegonon

ubo tamentüͦ⸗

ſmisopus

lypequen

hore:ccon

oneſtoon
üllus in

ſtſcrenu

Unelvan

ndiſputa

lter.Qui

ſgenrius
Allen inſ
Contrgani
leneismot
llporytn
etavefi
Nico⸗Dar

uinbip⸗

demonäiſ
nſotents
nbotents
Cecisegn
biodeiſo

ri ſuic

fideroge
W
tenei
liaterſt
Ptiontba
dors. 9
eltaze
ſihern
Kcnrrn

d ſaitick

atſpntind

nunde Hos
entbenents
isgene
lecaſeaeht
Pptimiſrerin
batigſeni
140lludge
luate gitc
dmnatifflcte
maneee
ens: Poon

eſrectege
Ger. Illor

tcharine
leguntcuen

Grectiotedo

ngelitecen
neqzdeſein
gamnlut⸗
giacoleide⸗
ummnatico
zmemorato
9 ieinchin

inbuen an
niſchnſ
ltauteoſes

mor ncpt
idetdene
inoninne

ſtlebe.N

ſecönn 4

ideodann
nuund
on eſen

— .

et in populo velim iſta tractare: multitudo

audientiũ pꝛius obꝛuitur tedio q; reueletur

ſcientia veritatis. Sed ſcio fidem veſtram:

id eſt ſidem huius totius multitudinis:⁊ eo/

rum qui hodie hic non ſunt: et tamẽ ſideles
ſunt. Moui ſidem eoꝛum ſic eſſe certã de ve/
ritate euangeliſtarũ vt expoſitione mea no
indigeant.QAui nouit quomodo iſta defen/
dat: doctioꝛ eſt nõ fidelioꝛ. Habet ſidem: ha/
bet facultatem defendendi fidem. Alius nõ

habet facultatem ⁊ copiam ⁊ doctrinam de/

fendendi fidem: ſed habet ipſam fidem. Ille

autez qui nouit defendere ſidem: titubanti/
bus eſt neceſſarius non credentibus. In de⸗
fenſione enim fidei curant᷑ vulnera dubita/
tionis vel inſidelitatis. Qui ergo defendit
fidem: bonus eſt medicus. Sed in te non eſt

infidelitatis moꝛbus. Quãdo ille nouit cu/

rare qð non habes. Mouit ille ponere medi/

Mattð.9. camentũ: ſed in te non eſt vitium. Mon eſt

ſanis opus medicus:ſed male habentibus.
Tamẽ queę poſſunt expeditius dici pꝛo tem/
poꝛe: et comodius audiri: ſubticere vobis

B non eſt conſilij. De ipſa reſurrectione domi⸗
ni cuius in ſeipſo dominus pmiſit exemplũ

vt ſciremus qð etiam in coꝛpoꝛibus noſtris

in fine ſeculi ſperare debeamus: multi mul/
ta diſputant: aliqui fideliter: aliqui infide/
liter. Qui ſideliter diſputãt:ſcire volunt di/
ligentius qͥd reſpondeant inſidelibus.Qui
autem infideliter diſputant: argumentant᷑
contra animas ſuas:diſpurantes contra po
tentiam omnipotentis:dicentes: VUnde ſie/
ri põt vt moꝛtuꝰ reſurgat: Dico ego: Deus
eſt quę facit:⁊ tu dicis fieri non poteſt. Non
dico: Da mihi chꝛiſtianũ:da mihi iudęũ:ſed
da mihi paganũ multoꝛũ idoloꝛũ cultoꝛem:

dęmonũ ſeruum:qui non dicat deũ eſſe om/

nipotentẽ. Megare chꝛiſtũ põt:negare om/
nipotentẽ deum non poteſt. Quem tu ergo
credis:quaſi pagano loquoꝛ. Quem tu cre⸗
dis deũ omnipotentẽ: ipſum ego dico moꝛ/

tuoꝛũ ſuſcitatoꝛẽ. Si dixeris: MNõ poteſt fie-

ri:derogas omnipotenti.Si autẽ credis illũ
omnipotentem:me quare reſpuis iſta dicen/
tem?: Si diceremꝰ carnẽ reſurrecturã: vt eſu/
riat et ſitiat: vt ęgrotet:vt laboꝛet:vt coꝛru/
ptionibus ſubijciat᷑: merito credere non de/
beres. Habet enim modo caro iſta has ne/
ceſſitates vel calamitates.Et h̊ vnde? Cau/
ſa peccatũ eſt. In quo peccauimꝰ: et omnes
ed coꝛruptionẽ nati ſumus. Maloꝛũ omniũ

noſtrũ cauſa peccatũ eſt. Mon enim ſine cau
ſa homines mala iſta patiuntur. Juſtus eſt
deus: omnipotẽs eſt deus: nullo modo iſta
pateremur ſi nõ mereremur. Sed cũ eſſemꝰ
in pęnis:ad aquas venimꝰ de peccatis. Do/⸗
minus noſter ieſus chꝛiſtus voluit eſſe in pę
nis noſtris ſine peccatis ſuis: ſuſtinẽdo ſine

culpa pęnam: culpam ſoluit ⁊ pgnam. Cul

pam ſoluit peccata donando: pęnam ſoluit

a moꝛtuis reſurgendo:Moc ꝓmiſit:⁊ nosin

ſpe ambulare voluit: ꝑſeueremus et ad rem

BGer.C. xXXIX. In die ſctõ paſche: BGer. IIIi

ꝑueniemus. Caro reſurget incoꝛruptibiliss

caro reſurget ſine vitio: ſine defoꝛmitate: ſi/
ne onere ac pondere.Auãa nũc tibi facit toꝛ/

mentũ: poſtea tibi erit oꝛnamentũ. Ergo ſi

bonũ eſt habere coꝛpus incoꝛruptibile:qua//
re hoc facturũ deũ volumꝰ deſperare? Phi⸗

loſophi ſęculi huiꝰ qui magni fuerunt et do⸗/

cti et ceteris melioꝛes:animã humanã ĩmoꝛ/
talem eſſe ſenſerunt. Nec ſolum ſenſerunt:

ſed quãtis potuerũt argumẽtationibus de/

fenderunt:et ipſas defenſiones conſcriptas
poſteris reliquerũt.Sũt libꝛi: legunt᷑. YJdeo
iſtos philoſophos dixi alijs fuiſſe melioꝛes

in cõparatione peioꝛum: quia fuerunt philo
ſophi qui dicerent homini cũ moꝛtuus fue/

rit: nullã vitam poſtea remanere. Talibꝰ illi
vtiq; ponendi ſunt.Et in quo illi melioꝛes

erant qᷓ;uis in multis a veritate deuiantes:

tamẽ in quo erant iſtis ſuꝑioꝛes:veritati fu/
erant ꝓpinquãtes.hi ergo qͥ ſenſerunt atq;

dixerunt animas humanas immoꝛtales:de

malis hominũ: de erumnis erroꝛibuſq; moꝛ
taliũ quęſierũt cauſas quãtum homines po
tuerũt:⁊ dixerũt ſicut potuerũt pᷣceſſiſſe ne/
ſcio quę ĩ alia vita peccata: quoꝛũ peccatoꝝ
merito iſta coꝛpoꝛa velut carcerẽ animę me/⸗

rerent᷑. Deinde quęſitũ ẽ ab eis ꝙ poſtea cũ

fuerit homo moꝛtuꝰ qd erit: in hoc contriue/
runt ingenia ſua et laboꝛauerũt quãtum in/

genia potuerũt reddere hominibꝰ rationem

vel ſibi vel alijs: Et dixerunt animas homi/

nũ male viuentiũ immũdas peſſimis moꝛi/

bus:cũ exierint de coꝛpoꝛibꝰrurſus cõtinuo
reuolui ad alia coꝛpoꝛa:⁊ pęnas hic luere q̊s

videmus: eas vero animas ꝗ̊ bene vixerũt:
cũ exirent de coꝛpoꝛibꝰ: ire ad ſuꝑna cęloꝛũ:
requieſcere ibi in ſtellis ⁊ luminibꝰ iſtis con/
ſpicuis vel quibuſcũq; cęleſtibus abditiſq;

ſecretis: obliuiſci omniũ ſteritoꝛũ maloꝛũ.
Et rurſus delectari: redire ad coꝛpoꝛa et ve/

nire iterũ ad iſta patiẽda.hoc ergo intereſſe

Ber. C. x. Feria ſcdᷣa paſche: Ber. .

voluerunt inter animas peccatoꝝ ⁊ animas
iuſtoꝛum:quia peccatoꝛũ animas de ꝓximo

ſtatim cũ exierint de coꝛpoꝛibꝰ: dicũt reuo

ui ad altera coꝛpoꝛa: iuſtoꝛum autẽ animas
diu eſſe in requie nõ tamen ſemper: ſed rur/⸗
ſus delectari coꝛpoꝛibus:et de ſummis cęlis
poſt tantã iuſticiam ad iſta mala facere rui-
E nam. Hhoc dixerũt valde magni philoſophi
mundi huius:de quibus dicit ſcriptura no/
1.Corj.Ii ſtra: Stultam fecit deus ſapientiã huiꝰ mũ/
di. Si ſapientiã: quantomagis ſtulticiam?:
z. Corj.5. Si ſapientia mũdi ſtulticia eſt apud deum:
ſtulticia mundi qᷓ; longe eſt a deo? Eſt tamẽ
quędam ſtulticia mundi huius: quę ꝑuenit
1. Corj. I. ad deum. De qua dicit apoſtolus: Quoniã
in ſapiẽtia dei non cognouit mũdus per ſa/⸗
pientiã deum: placuit deo per ſtulticiã pdi/
cationis ſaluos facere credentes. Et dicit:
Judei ſigna petunt: et gręci ſapientiã quę/
rũt: Nos aũt ſᷣdicamꝰxpᷣm crucifixũ:iudeis
quidẽ ſcandalũ: gentibus ſtulticiã:ipᷣis aũt
vocatis iudęis ⁊ gręcis chꝛiſtũ dei virtutem
7 dei ſapientiã. Venit dominus chꝛiſtus ſa/
pientia dei:ęlum tonat:ranę taceant.cQð
dixit veritas:verũ ẽ. Qð dixit ĩ malo quidẽ
eelſſe genꝰ humanũ cauſa peccati: manifeſtũ
eſt. Sed qui crediderint in mediatoꝛem qui
conſtitutus eſt medius inter deum et homi/
nes: inter deum iuſtum ⁊ homines iniuſtos
medius homo iuſtus:hũanitatẽ habens de
imo:iuſticiã de ſũmo:⁊ ideo mediꝰhinc vnũ
et vnum inde:quia ſi vtrũq; inde ibi eſſet:ſi
vtrũq; hinc nobiſcum iaceret: medius non
eſſet.Aui ergo crediderit in mediatoꝛẽ:⁊ fi /
deliter ac bene vixerit: exit quideʒ de coꝛpo⸗
