Abi. S. qð ſequit᷑ He quado iraſcat᷑ dñs: et ꝑeatis

inquit de via iuſta. Mon em̃ ait: He quãdo
iraſcat᷑ dñs:⁊ non intretis in viam iuſtã:ſed
peatis de via iuſta. Jam em̃ videris tibi iu/
Exo.⁊0o. ſtus nõ rapiendo alienũ:nõ adulterãdo: nõ
homicidiũ faciẽdo:nõ falſum teſtimoniũ ad
uerſus ꝓximũ dicẽdo:patrẽ et matrẽ hono/
rando:vnũ deũ colendo:idolis ⁊ dęmonijs
nõ ſeruiẽdo.De hac via peribis:ſi tibi iſta a
teipſo eſſe putaueris. Inſideles em non in/
trãt in viam iuſtã. Superbi pereunt de via

iuſta. Quid em̃ ait: Erudimini qͥ iudicatis
terrã.Et ne foꝛte vires ⁊ potentiã:qꝛ iudico⸗
cis terrã: vobis tribuatis: a vobiſipſis aeam
vobis eſſe credatis:nolite ſic: Seruite dñoĩ
timoꝛe:exultate nõ vobis in ſᷣſumptiõe ſed
ei in tremoꝛe. MHe qñ iraſcat᷑ dũs ⁊ ꝑeatis de
via iuſta:cũ exarſerit cito ira eiꝰ.Quid faC
ciendũ ẽ ne ꝑeamꝰ de via iuſta? Beati oẽs qͥ Ns.2.
cõſidunt in eo.Si beati qͥ cõſidũt i eo:miſe/
ri qͥ cõſidunt i ſe. Maledictem̃ omnis hõ qͥ biere.ri.
ſpem ſuã ponit in homie. Ergo nec in te:qͥa
et tu homo es. Si em̃ ſpem tuã poſueris in
alio homiĩe: inoꝛdinate hũilis eris: Si autẽ De tõtiuentis
ſpem tuã poſueris in te: periculoſe ſuꝑbis. nlme ca. .
Quid aũt in tereſt: Utrũq; ꝑnicioſũ.Nihil
hoꝛũ eligendũ:inoꝛdinate hũilis non leuat᷑:
periculoſe ſuꝑbus pᷣcipitat᷑. Deniq; vt noue
rit ſanctitas veſtra ꝓpter iſtũ ſenſum redar/
guendũ ⁊ ↄſumendũ qð in ſe quiſq; cõſidit:
diuturna eſſe iſta verba:Seruite dño i timo
re:⁊ exultate ei cũ tremoꝛe:Aplm audite hęc
ipſa verba dicentẽ:⁊ ſententiã cur dicta ſint
explanantẽ.Ecce apli verba ſunt: Cũ timo/ Pbil. x.
re ⁊ tremoꝛe veſtrã ipſoꝝ ſalutem oꝑamini.
Quare ergo cũ timoꝛe ⁊ tremoꝛe meã ſalutẽ
operoꝛ: cũ ſit in poteſtate mea oꝑari ſaluteʒ
meam? Tlis audire qre cũ timoꝛe ⁊ tremoꝛe?
Deus eſt em̃ qui oꝑat᷑ in vobis:ideo cum ti/
moꝛe et tremoꝛe. Quia qð impetrat hũilis:
amittit ſuꝑbus. Si ergo deus eſt qui oꝑat᷑ i
vobis:quare dictũ eſt:veſtrã ipſoꝝ ſalutem
oꝑamini? Quia ſic deꝰ ĩ nos oꝑat᷑ vt et nos
opemur. Adiutoꝛ meus eſto: Deſignat eſſe
oꝑatoꝛem:qui inuocat adiutoꝛẽ.Sed volũ/
tas inquit mea bona eſt. SFateoꝛ tua. Sed ⁊
ipſa a quo data: a quo excitata? RHoli me:
ipſum aplm interroga. Deus eſt em̃ inquit
qui oꝑat᷑ in vobis et velle ⁊ oꝑari pꝛo bona Abi.s.
volũtate.CQuid eſt ergo qð tibi arrogabas:
Quid eſt qð ſuꝑpbus ibas ⁊ ꝑibas? Redi ad
coꝛ tuũ:inueni te malũ:⁊vt ſis bonꝰ:inuoca
bonũ. Mõ em̃ in te placet deo:niſi qð habeſ
ex deo.Qð autẽ habes ex te:diſplicet deo.
Si bona tua cogites:quid habes qð nõ ac/ i.Corl. “„
cepiſti? Si autẽ accepiſti:quid gloꝛiaris q̃ſi
non acceperis? Solus eſt ille qui non nouit
niſi dare. Hon habet datoꝛẽ:quia nõ habet
melioꝛẽ.Quo tu ſi inferioꝛ es: imo qꝛ inferi/
oꝛ es: gratulare quia ad eius imaginẽ fact* Geñ.r.
es:vt in illo inueniaris qui in te periſti. Mõ
em̃ potuiſti in te niſi ꝑdere te:nec ſcis inueni
re te niũ ille qui fecit te q̃rat te. Alloquamur D

gerX

nmete
teligea
eniſeh
guiſcp
atterra
terrate
fuißßan
uäci⸗
(carist
Cantten
cpiunt
faiudic
ſtince
ſuijiudt
lalem:
fanest
hacne
neomn
pb tureſe⸗
lleiten
(umm
guope
Rrblsdin ſchicen
de ao
domt
fetla
mant
Partb 21, phib⸗
ſemin
oꝛote
eſet
nemal
fiqu
neceſa
ltece
Nadn
nogin
Golus
lenogn
ccnut
lu n hſcen
eßreſt
ncann
Enat O
heber
Uthoe
rllſen
clnho⸗
Kn
Aerun
tenam

ð

Ne

Patknnügn tamẽ ⁊ eos qui ſm iſtã viſibilem ⁊ popularẽ
SanN intelligentiã iudicant terram. Judicant em̃
— terrã reges: duces: pꝛincipes: iudices. VUnuſ
nöe quiſq; ꝓ munere quod accepit in terra: iudi
akint cat terram. Quid eſt autẽ qõ dicit᷑: Judicat
dnclg terram: niſi iudicat homines qui ſunt in ter-
Ailete 4 ra: Nam ſi terram pꝛopꝛie non accipias niſi
ciiine quã calcas:agricolis ergo dictum eſt: qui iu
anen dicatis terram: Poꝛro autem ſi reges iudi/
Ei cant terram et qui ſub regibus poteſtatẽ ac
— cipiunt a regibus:erudiant᷑ et ipſi:gNuia ter
— ra iudicat terram. Et timere debet eum qui
bülsenggtin eſt in cęlo terra iudicans terrã. Parẽ quippe
Lheneſnte; ſuũ iudicat:homo hominem: moꝛtalis moꝛ/
higniuhät talem: peccatoꝛ peccatoꝛẽ. Si enim ꝓcedat
ehülsanlui in mediũ dominica illa ſententia: Qui ſine
Dt Daignm peccato eſt: pꝛioꝛ in illã lapidem mittat: nõ/
iüſaunn ne omnis iudicans terram terremotũ pati/
Pnleggigi⸗ JYob.s, tur? Euangelicũ capitulũ recolamus. Pha/
Senndizinn rilęi temptantes dominũ: adduxerunt ante
eeatut eum mulierẽ in adulterio depꝛehenſam. De
mnniarde quo peccato pęna fuerat lege deſinita: lege

hirlane 52 vᷣbis dñi ſcilicet data per moyſem famulum dei.Hac

lumenn 7-b. ergo complexione doloſa et fraudulenta ad
cummrdaſi dominum pharilei acceſſerunt vt ſi iube-
kernncgnlru ret lapidari mulierem diffamata ʒ: perderet
riimnertnme manſuetudinẽ: Si autem quod lex iuſſerat
rdhaiine Matt. 22. ꝓhiberet: peccaſſe teneret᷑ in lege. Sicut au
nesmnnntin tem interrogantes de tributo cęſari redden
R do:oꝛe ſuo cępit viciſſim interrogans cuius
hipiriun eſſet ꝓlatus nũmus: cuius haberet imagi/
iustzittt⸗ nem ⁊ ſuꝑſcriptionem. Heſpondentes enim
R ipᷣi qui interrogauerũt: in nũmo eſſe imagi/
e nẽcęſaris: Reſpõdit eis ᷣm os ipſoꝛũ: Red/
munn 131 dite cęſari quę cęſaris ſunt:⁊ deo ꝗᷓ dei ſunt:
mn vt admoneret ſic reddendam deo in homie
vemun imaginem dei:Auẽadmodũ in nümo ima/
baeein o ſua reddit᷑ ceſari: ita et in iſta adultera in/
cet gn de terrogatoꝛes interrogauit:⁊ ideo iudices iu
linni dicauit.Non ꝓhibeo inquit lapidari:quam
S . Leuitj.20. la pidari lex iuſſit:ſed quęro a quibus.NHon
n ſben i eerf reſiſto:ſed legis miniſtrum requiro. De/
mniſin niq; audite: Lapidare vultis ſᷣm legẽ: Qui
tedihic Sobp.S. ſine peccato eſt: pꝛioꝛ in illam lapidem mit/
⸗ l i E tat.Quando autem hec audiuit:digito ſcri
Eeguignn, bebat in terra: vt erudiret terram. Auando
aleanſnn aũt hoc dixit phariſęis:leuauit oculos ſuos
migulin, t⁊ inſpexit terrã:et fecit eã tremere. Pꝛoinde
8 ine cum hoc dixiſſet: iterum ceępit ſcribere in ter/
aus innh ra. At illi compũcti ⁊ tremefacti: vnus poſt
uimnthii “ alterum diſceſſerunt. O terremotuz: vbi ſic
lent ſin terra mota eſt vt etiã mutaret locum. Illis
une

Ber. xCIIII. Babbato p' tertiã do

1i. XL. Ber. I

ergo diſcedentibus: remanſit peccatrix 1 ſal

uatoꝛ. Remanſit ęgrota ⁊ medicus. Reman

erem dixit: Hemo te condemnauit?: Et illa:

HNemo domine. Sed tamen adhuc ſollicita
erat. Peccatoꝛes em̃ damnare nõ auſi ſunt.
Non auſi ſunt lapidare peccatricem: qui ſe-
ipſos intuentes ſimiles inuenerũt.Sed ad/
huc mulier erat in magno periculo: quia ei

ille iudex remanſerat qui erat ſine peccato.

HNemo inquit te damnauit: At illa: Nemo

domine: Sed nec tũcſecura ſũ. Cui ſollici-

ſit miſera ⁊ miſericoꝛdia.Et aſpiciens muli/

tudini tacite dñs voce reſpondit: Hec ego

te condemnabo. Illos a vindicta repꝛeſſit
ↄſciẽtia: me ad ſubueniendũ inclinat miſeri

coꝛdia. Heęc attẽdite ⁊ erudimini oẽs qui iu/
dicatis terram. Omnes ſcilicet:quia etiã ſic

intelligendũ eſt de quibus apoſtolus dicit:

Ois aia poteſtatibꝰ ſublimioꝛibus ſubdita
ſit.Non eſt em̃ poteſtas niſi a deo.Quę aũt

ſũt: a deo oꝛdinata ſũt: Qui reſiſtit poteſta-
ti: dei oꝛdinationi reſiſtit. Pꝛincipes em̃ nõ
ſunt timoꝛi bono operi:ſed malo. Vis autẽ

5

non timere poteſtatem? Bonum fac ⁊ habe

bis laudem ex illa.Et ſi non ab illa:tamẽ ex

illa. Aut enim iuſte agis: et iuſta poteſtas

laudabit te: Aut iuſte agentem etiam ſi po/
teſtas iniuſta damnet te: deus iuſtus coꝛo/
nabit te. Ac per hoc tu iuſticiam tene:tu be
ne viue. Et ſi dãnet ſiue abſoluat: habebis
laudem ex illa. Beatus ille cuiꝰ hic ſanguis

fuſus eſt. Honne ex ula poteſtate anteq; et
viſus eſt iudicari:laudem inuenit?Confeſſi

onem ꝓmiſit:in fide permãſit. Moꝛtem nõ

timuit:ſanguinẽ fudit: diabolum vicit. Vt
ergo non ſitis iniquę poteſtatis quicũq; ho
mines vultis habere in poteſtate: erudimi/
ni ne ꝑuerſe iudicetis:et ante omnia perea/

tis qᷓ; quẽqᷓ; carne perdatis. Judex eſſe vis:

non potes meritis: vel pecunia:nonduʒ re/

pꝛehendo. Foꝛtaſſe enim pꝛodeſſe cupis re

bus humanis: et emis vt pꝛoſis:vt ſeruias
iuſticię non parcis pecunię. Pꝛius pꝛopter

te eſto iudex in te. Pꝛius iudica te de te: vt
de penetrali cõſcientię ſecurus pꝛocedas ad
alterum. In teipſuʒ redi:te attẽde:te diſcu/
te:te audi. Ibi te volo pꝛobare integrũ iudi
cem:vbi non quęris poteſtatem. Pꝛocede-/
re vis cum poteſtate: vt alter tibi dicat de

altero quod tu neſcis: pꝛius intus iudica.
Nihil tibi de te dixit cõſcientia tua? Sino/

lis negare vtiq; dixit. HNolo audire quid di⸗
m 2

Bancti Auguſtini de tempoꝛe NX.
rertt: Tu iudica qui audiſti. Dixit tibi de te mei qð vobis aliquanto plenius exponete ſiunt
quid feceris: quid acceperis: quid peccaue/ ipſius rei obſcuritate eom pelloꝛ. Repeto qð uungui⸗
ris. Vellem ſcire qualem ſententiam pꝛotu / dixi: Diſciplinam qui abijcit in felix eſt. hoc netroſt
liſti. Si bene audiſti: ſi recte audiſti:ſi in au/ eſt manifeſtũ: Diſciplinã qui non dat crude ceunel
diendo iuſtus fuiſti: ſi tuę mentis tribunal lis eſt. Teneo pꝛoꝛſus: teneo ⁊ oſtendo feriẽ- hereurin
aſcendiſti:ſi teipſum ante teipſum in eculeo do pium: parcẽdo crudelem:Exemplũ ante rone
coꝛdis ſuſpendiſti: ſi graues toꝛtoꝛes adhi / oculos pono. Vbi inuenio feriendo piume onaa
buiſti: ſi timoꝛes bene audiſti: ſi ſic audiſti Mon eo ad alios:ad patrem ⁊ filium eo. Pa e d d
et pꝛoculdubio pgnitendo peccatũ puniſti. ter quando ferit amat: ⁊ non vult puer cedi. deſſunn
Ecce ⁊ diſcuſſiſti ⁊ audiſti ⁊ puniſti:⁊ tamen Cõtemnit volũtatem:conſulit ad vtilitatẽ. gindonn
tibi peperciſti. Sic audi ⁊ pꝛoximũ tuum: ſi Quare Quia pater eſt: quia hęreditatem gindiri
erudiaris ſicut admonuit pſalmus: Erudi/ parat: quia ſucceſſoꝛem nutrit. Ecce feriẽdo “ esnun
mini qui iudicatis terram. Sic audi pꝛoxi / pius eſt pater: feriẽdo miſericoꝛs eſt.Da mi/ u
hb mũ tuũ: quomodo audis ⁊ te. Peccata per / hi hominẽ parcendo crudelem. Non recedo ts ggnenn⸗
ſequeris: nõ peccantẽ. Et ſi foꝛte quiſq; du ⸗ aꝑſonis:eos ipſos ante oculos pono. Sed 4 nte
rus ẽ ad coꝛrigẽda peccata auerſus a timoꝛe ſi puer imperitus ⁊ indiſciplinatus ſic viuat üce
dei: hocipm in eo ꝑſeqris: hocipᷣm coꝛrigere vt pereat: et pater diſſimulet: pater parcat:
conaberis: hoc ꝑdere ⁊ tollere laboꝛabis vt pater perditũ filiuʒ diſciplinę aſperitate of⸗ n-
25.4. 4. duo. ſea eruet᷑ hõ peccato dãnato. DHuo em̃ nomina fendere timeat: noõne parcendo crudelis eſtꝰ lurn
ſunt hõ ⁊ peccatoꝛ.hominẽ de fecit:pecca / Erudimini ergo qui iudicatis terram:et be/ PDs.2. nuw,
toꝛẽ ſeipſe homo fecit. Pereat qð fecit ho / ne iudicando non a terra pꝛęmiũ:ſed ab illo der al
mo: liberet᷑ qð fecit deus. Noli ergo vſq; ad ſi pectate qui kecircelü rtend. lundd
Roucn HH is peccatuʒ perdas 14 Wen
ominẽ. MNoli vſq; ad moꝛtẽ: vt ſit quem .
niteat: homo non necet᷑ vt ſit qui einenack. (Eodem die: He dece in lege bs⸗ 85 Limual
Hãc in coꝛde retinẽs hõ int homies dilecti cey tis: 2 de dece Eplagis: er. c. xCV. Rutuc
onẽ:eſto iudex terrę:⁊ ama nõ currere ſᷣ dili ,/ S hiſdln
gere. Si ſuꝑbis: ſuꝑbi ĩ peccata:nõ in homi On eſt ſine cauſa: fratres dilectiſſi· A hlnſt
nẽ. In illud ſęui qð tibi diſplicet ⁊ ĩ te:nõ in mi:ꝙ pꝛęceptoꝛum legis dei nume/ ſaioen
eum qui factus eſt ſicut tu. De vna officcuna rs cum numero plagarum quibus ngtifn
exiſtis: vnum artiſicem habuiſtis: vnus li- ęgyptus percutitur exęquari videtur. NHam fſnaif
mus eſt veſtra materies. Quid perdis non ſicut decem pꝛęcepta ſunt legis quibus ad Denchr
amando quem iudicas: m̃ iuſticiam per / cultum dei populus admonetur: ita decem len S
dis non amando queʒ iudicas. Adhibean / plagę leguntur:quibus ſuperbia ęgyptioꝛũ ſannl
tur pęnę:non recuſo:non interdico:ſed ani/ affligitur. Conſideremus ergo cur et ibi de/ menteve
mo amantis: animo diligentis: animo coꝛ/ ncem pꝛecepta: et hic decem plage memoꝛen/ umnnon
rigentis. Hon enim filium tuũ non erudis: tur. Ideo ſine dubio: qꝛ in ulis erant vulne/ Perateop
Et pꝛius agis vt ſi fieri põt pudoꝛe ⁊ libera- ra:in iſtis medicamẽta. Et opus erat vt pe- lamenen
litate erudiat᷑ ⁊ erubeſcat patrem offendere niculoſis plagarum decem vulneribus de/ 12 Leſlfeg
nõ tanq; ſeuerum iudicem timeat: Gaudes cem p̃ceptoꝛum medicamina ſubuenirent. ſe 7s Antel
ad talem ſilium. Sed ſi fuerit foꝛte iſta con/ „Primum eſt pꝛęceptum in lege de vno do. tz en
temnens:adhibebis ⁊ verbera. Incutis p Non erunt inquit tibi dij alij pꝛęter me. Pꝛi Exo. 20. tein
nam:ingeris doloꝛem: ſed quęris ſalutem. ma plaga ęgyptioꝛum:aqua cõuerſa in ſan/⸗ E. lnt
Multi amoꝛe: multi timoꝛe coꝛrecti ſunt: guinem. Compara pꝛimum pꝛeceptum pꝛi⸗· tenens
ſed per tremoꝛem timoꝛis ad amoꝛem perue mę plagę:deum vnum ex quo ſunt omnia: Munett
Ps.2. nerunt. Erudimini qui iudicatis terrã. DHili- in ſimilitudinem aquę ex qua generantur oo nie
J gite ⁊ iudicate. Hon enim ſic quęrit᷑ innocẽ omnia. Ad quam autem rem pertinet ſan/ e(ount
Saß. . tia: vt pereat diſciplina. Scriptũ eſt: Diſci, guis: niſi ad carnem moꝛtalem? Quid eſt er/ int lte he
plinã qui abijcit inſclix eſt. Bene poteſt ad/ go aquęe conuerſio in ſanguinem: niſi quia luninte
di ad iſtam ſententiã: Sicut diſciplinã qui ülli qui in dominum credere noluerunt:ſicut ſimei
abijcit infęlix eſt: ſic diſciplinam qui negat dicit Apoſtolus:Obſcuratum eſt inſipiens Ro.i. nesrmno
crugelis eit.Auſus ſum glic dicere fratres coꝛ eoꝛum: dicentes ſe eſſe ſaplentes: ſtulti donne

Nenitse
* cbe⸗ facti ſunt. Aqua enim in ſanguinem ver/
inſlrkbe titur: quia ſenſus ęgyptioꝛnm obſcurus ⁊
ummnnn tenebꝛoſus efficitur. Et iuſto dei iudicio
Woſenchſt; factum eſt: vt de illo fluuio ſanguinem bi
nbrnhien berent:in quo hebꝛęoꝛum paruulos neca-
lenench in B re conſueuerant. Secũdum pꝛęceptum:
niilnnn Exo.20. Mon accipies nomẽ domini dei tui inua
NRNNS num. Qui enim acceperit nomen domini
ultuinli dei ſui inuanum:non mundabit᷑.Nomen
Auübeelmen enim domini ieſu chꝛiſti:veritas eſt. Ipſe
n. Euſteh Zob. 14. enim dixit: Ego ſum veritas. Et qina ve/
peſ Den ritas mundat: vanitas inquinat: videa/
en Honnn mus huic ſecũdo ſᷣcepto contrariam pla-
alos ono. Sel Exo.s gam:ranarum abundantiã. In ranis hę/
lnnnsſeſiun retici intelligunt᷑ atq; philoſophi. Phi⸗
larungnr loſophi enim vel hęretici quia in chꝛiſto
inerlpatuet⸗ omnia falſa eſſe dicunt: ranę ſunt clamã-
Ndocntice tes in paludibus limoſis. Per ſuꝑbiam ⁊
Nslmantnk inanem contentionẽ ſtrepitum vocis ha/
vniüſcttdlr bere poſſi unt: doctrinam vere ſapiẽtix in/
ſinuare nõ poſſunt. Qui enim chꝛiſtianę
veritati contradicunt: et in ſua vanitate
Doeoecepti decipiunt: ranę ſunt tedium affe-
Cingen.. C rentes auribus non cibum mentibꝰ. Ter⸗
6Ocr. I 4 Exo. 20. tlum pꝛęceptum eſt: AMemento inquit vt
DdDdDdeis ſabbati ſanctiſices. In iſto tertio pꝛę/
mnsdiant cepto inſinuatur quędam vacationis in-
nites nie dictio: requies coꝛdis:tranquillitas men/
hsdaluict tis quã facit bona conſcientia. Ibi enim
banmngun eſt ſanctiſicatio: quia ibi eſt ſpiritus dei.
nnlan n Deniq; videre vacationem: hoc eſt quie/
enulbii Eſa.os,. tem.Super quem inquit dominus requi
venn udan eſcam:niſi ſuꝑ humilem ⁊ quietum et tre/
abiselhetn mentẽ verba mea? Spiritale enim ſabba⸗
nwarab tum non obſeruant:niſi illi qui ſe ita tem/
glgenenonn, perate operibus terrenis accõmodant:vt
lisamene tamen lectioni ⁊ oꝛationi: ⁊ ſi nõ ſemꝑ cer
lscut ſ⸗ te vel frequẽter inſiſtant: ſᷣm apoſtolum:
nunbii 1. Zimoth. 4. Attende lectioni diuinę doctrinę. Et ite/
ſhtenm 1. Theſſal. 5. rum: Sine intermiſſiõe oꝛate. Qui enim
gedeſlonen tales ſunt: quotidie ſpiritaliter ſabbatuʒ
ingame , colunt. Qui vo inquieti ſunt et iugiter
cölclentin terrenis actibus implicant᷑: de quibꝰ ſcri
ſppepungt ptum eſt: Impedimenta mundi fecerunt
Aoſunton eos miſeros: id eſt requiem habere non
. Cnen poſſunt.Attendite tertiam ꝑlagam: huic
ennuſe Xxo.S. Lertio ſᷣcepto contrariam. Scynifes nati
neCdn ſunt in terra ęgypti de limo: muſcę minu/
Z tiſſimę: inquietiſſimę: inoꝛdinate volan/
euntſ tes: in oculos irruentes:non ꝑmittentes
enſhtt homineʒz quieſcere: dum abigunt᷑ iterum

rentes non agnoſcere. Mihil tam caninü:

cut pecus time. Sextum pᷣceptum: Mon E
occides. Sexta plaga puſtuleę ĩ coꝛpoꝛe et

Ber xXCvV. Babbato py tertiã do.ĩ.xL. Ger. II

irruunt:dum expulſę fuerint iterum rede⸗/
unt. Quales iſte ſunt muſcę: tales ſunt
homines inquieti: qui ſabbatum ſpirita/

liter obſeruare: id eſt bonis operibus ſtu-
dere ⁊ lectioni vł oꝛationi inſiſtere nolũt.

Et quomõ coꝛpꝰ humanũ ab iſtis muſcis

affligitur: ita coꝛ illoꝛum diuerſis cogita/

tionibus inquietat᷑ et compungit᷑. Tene/ .
te ꝑceptum:cauete plagam. Quartũ pꝛe⸗ D

ceptum eſt: Honoꝛa patrem tuum et ma/ Exo. 20.
trem tuam. Huic contraria quarta plaga
ęgyptioꝛũ cynomia: id eſt muſca canina.

Gꝛęcum enim vocabulum eſt. Qui enim

parentes honoꝛare diſſimulat: muſca hũc
canina:id eſt diaboli nequicia ſpiritaliter

affligit et cruciat. Caninum eſt enim pa⸗

qᷓ; cum illi qui genuerunt non agnoſcun/
tur. Quintũ pᷣceptum eſt: NHon męchabe/ Exo. 20.
ris. Quinta plaga moꝛs in pecoꝛa. Om⸗/

nis enim qui aut vxoꝛe pꝛopꝛia intempe/

rate excepto filioꝛum deſiderio vtitur:aut
certe qð eſt crimen grauiſſimũ: qui vxoꝛi
aut filię alienę aut ancillę vel ſuę vel alte/
rius inſidiatur et non reuocat᷑ pęnitendo/

victus cupiditate beſtiarum: tanqᷓ; amiſ/

ſo homine erit pecus: non quaſi conuer/

ſus in naturã pecoꝛis:ſed in humana foꝛ/
ma habens ſimilitudinẽ pecoꝛis:qui non
vult audire dicentem dominũ: Molite fie/ Ns 31.
ri ſicut equus ⁊ mulus: in quibus non eſft

intellectus.Et illud:homo cum in hono NMõ. 48.
re eſſet non intellexit: comparatꝰẽ iumen
tis inſipientibus ⁊ ſimilis factus eſt illis.
Sed ſi pecus eſſe non times: vel moꝛi ſi/

Exo. 20.
. . Exo. 9.
veſicę bullientes et ſcaturientes incendia

vulnerum de fauilla foꝛnacis. Tales ſunt
homicidales. Ardent ira: quia per iram
homicidij fraternitas perijt. Ardent ho/
mines iracundia:ardent ⁊ gratia. Nam ⁊
qui vult ſubuenire feruet:qui vult occide

re feruet. Iſte pꝛecepto: ille moꝛbo. Iſte

bonis operibus:ille inſanioſis vlceribuſ.
O ſi poſſemus videre animas homicida/
rum:ſine dubio plus plangeremus q; pu
treſcentia coꝛpoꝛa vlceratoꝛum. Sequi/
tur pᷣceptum ſeptimum: MNon furaberis. Exo. 20.
Et plaga ſeptima grando ĩ fructibꝰ. Qdð Exo.9.
per furtum contra dei ſceptum ſubducis

Bancti Anguſtini de tempore

Hen

„
de celo pdes. Hemo en eet
bi gratia: acquiret veſtem: eae aurinaſtlquos nobis nec
. gleſti iudi fur nec latro nec vicinus mal unn
e ſag. Abilu lucrum:ibi damnũ. aliquãdo auferre: vbi nec tinea ndendi⸗ we w re
2 Lucrũ ſta cecltate: ns nneonrinann So ei zmerehaͤg. Iſte ſunt enim vere di/ ttb,t6 cn
ini nu uitię:id bona conſci ſrenho⸗
be. Ergo qui ſuo malo deſiden entia: iuſticia: miſeri/ a
io foꝛinſecꝰ coꝛdia:caſtitas: ſobꝛieta 3 biutgn
Ero.1. ganr a dei Lga iu Dnt ne auc eſt: diues nitena un
4 Exo. 10. fragio nu us exierit. Si dili ereod⸗
al⸗ na dat volltcrltns auxiliã lnt
ſtateni⸗ ni atenson nocere: lume/ cere:eritis populꝰ deut rkanngen mun
W Sat. 5. ne nos falſis aimind agam. Seinck Ken be 4 italiu nequitiaru;o. ſtegie
moꝛdetis ⁊ comeditiſ inuicẽ: videten b ſone ipeati: ad terra rcp:omiiſois —
4 inuicẽ ſumami. Honi . 5 eab poteritis fcliciter ꝑuenire: pᷣſtante domi/ fentiun.
Exo. 26. piſces v ſceptũ: Mõ cõcu/ no nęjo ieſu chꝛiſto:cui eſt gloꝛia: imperiũ ein
Erx . 10. P xoꝛẽ ꝓximi tui.HNona plaga den / cum patr 2
ſe tenebꝛę. Si enim peccatum eſt vxroꝛem rum: Amen. ſoliltulanctol Kculs ſeculo⸗ ud
Dnas nugle⸗ aaule ſilioꝛuʒ agnoſcere: Ra —
uale peccatũ eſt alie . e
Vereę denſe ſunt tenebꝛ ni ae Item. eogem⸗ die ſermo deiudi nicho⸗
dolet in coꝛde patiẽtis: quomõ ſi . et᷑ inter ſermones unge
— auibo facit alteri: nihil ta / xXxxxv. nän
oluiſſet pati. Alia mala ſolẽt homies e “
patiẽter excipere. Hoc autẽ neſcio vtrum Wreter i omelig de⸗ 9 henl
mni poterit qui patienter ferat. Oq; Johannẽ: Derrerxit nange voim handau
. nſas tenebꝛas patiunt᷑: qui talia ſacit tem oliueti ⁊c̃.quę hab g in mon Zob . lhl
talia concupiſcũt. Vere excitant᷑ ſ gque hahent in ex⸗ ſ dte
hoꝛribili. Furoꝛ enim indomitus ea voo⸗ boſitide⸗ vocto ebidem: i in- a
e em Zienane cõmaculare velle atq; pollu/ ter ſernoes de Nerdis da. xlvij. nen
20 ere.Decimũ pſᷣceptum: Mon concupiſces munit
nic
raat⸗ rem ꝓximi tui: non pecus:nõ ouẽ:nõ uica quarrg inquadrageſima nicen
uẽ:nõ aliquid oĩno. Huic mãdato pla/ ptis:Sermo ecem pꝛgce-⸗ i Cl
Exo 12. ☛ contraria eſt:moꝛs pꝛimogeni/ Srn 1— Ser.xCV. ulse
ꝛimogenita coꝛdis noſtri ſides eſt. Omir . u
RMNemo enim bene operat᷑ niſi ſides ſceſſe Omſnus et de noſter miſericoꝛs ã unt
Des. I. rit: ſicut dicir apoſtolus: 2 miſeratoꝛ:longanimis ⁊ multũ a..
ſbi ſoeplecereed garg Sine ſide impoſ/ miſericoꝛs ⁊ verax: largiter hꝛo⸗ Põ. 1ꝛ. e enpos
na filij tui ſunt ſi mnia opera tua bo gat miſericoꝛdiã in pᷣſenti ſeculo:tã ſeęuere Eewah⸗
benmogenitae berirales ſed ſuee iſtos ti ti mingrt iudiciũ in futuro ſęculo. Verba ꝗ inn
. is rẽ alie/ dixi ſcripta ſunt: nii
n et diuinis auct
rkeunuug enriuanen fidem ↄtinent᷑: quia miſericoꝛs 1leraroe dus: ie dinel
hroꝛ obſequens t ma ine Denbio ſimu/ longanimis ⁊ multũ miſericoꝛs et verax. R
veluti amãs Amodtecupitk ed fraude: ꝙ Aultũ delectat oẽs peccatoꝛes ⁊amato/ . n
Amareſe dicit eum echgn eri heredẽ. res es huius ſęculi: qꝛ miſericoꝛs ⁊ miſeratoꝛ n
er vrin re eins ſe vi datz ol⸗ deſiderat: dñs: qꝛ longanimis et multũ miſericoꝛs. De vbis di ue
S vt pꝛopꝛiũ non reli poſſeſſoꝛẽ: optat Sed ſi amas tam multa initia:time ibi et Scr. 47d. e
n relinquat hęredẽ. hec fra/ vltimũ qð innif
tres cõparatio ⁊ quod qð ait:Etverax.Si em̃ nihil aliud
decen viree darquo qmodo cõtrarietas diceret niſi: Miſericoꝛs et miſeratoꝛ dñs: dnnn
oo nos abtolſ: ie deeem Magatu cau, longanimis ⁊ multũ miſericoꝛs:quaſi iaʒ Ailt
ſtras in bceptis dei. Res in Enoſteg no / cõuerteres te ad ſecuritatẽ et ipunitatẽ er ani
ꝙᷓ noſtras in / ad licentiã peccatoꝛũ: faceres qð velles: und

tenrnetn
oshahst
nls
WMenineeg

aſcen

Qlitlpet
Letunſdenng

Meenhrt⸗

tüertg
edonnonn
Nenugn
Minegnnmn,
ni ponſis
Eſunenen
igninimei
wiſealsſce

emodeid

rſennoge

oly.

onele den
vangkloft

jeſosinnonk

abeniine

bidenn

is düitti

nuchugeine
decenpene
Ar nienmn
ministhuin
ölpind

ſaloniluer

=☛

io Ven

E
Guumntnh
llendi⸗
ſans kſen

ores talnO

nsenlen
i nileims
umneßt
ehlan
iſenundis

cgotguilii

zanited
tipunian
geli

vtereris ſeculo:vel quantũ tibi permitte/
retur vel quãtum tibi libido iuſſiſſet.Et ſi
quis te bene admonẽdo obiurgaret atq;
terreret vt cohiberes te ab imoderato flu
xu eundo poſt concupiſcẽtias tuas:et de/
ſerendo deum tuum: inter medias voces
obiurgantis obſiſteres impudenti quidẽ
fronte:veluti audita diuina auctoꝛitate ⁊
legeres de libꝛo dominico: Quid me ter-
res de deo noſtro: Ille miſericoꝛs eſt ⁊ mi
ſeratoꝛ:⁊ multum miſericoꝛs.Ne talia ho
mines dicerent: vnum verbum addidit in
fine:quod ait:Etverax:⁊ excuſſit leticiam
male ſſumentium:⁊ induxit timoꝛem do/
lentium. Gaudeamus ad miſericoꝛdiam
domini:ſed timeamus iudicium domini.
Parcit:ſed non tacet.Tacet:ſed non ſem
In li. o. ho/ per tacebit. Audi dum nõ tacet in verbo:
mel.ꝛ.a. ne non tibi vacet audire dum non tacebit
in iudicio. Modo enim licet tibi cauſam
tuam componere. Ante vltimũ iudicium
dei tui compone cauſam tuam. Mon eſt
vnde pꝛęſumas cum ille venerit: nec fal/
ſos teſtes adduces quibus ille fallat᷑: nec
patronum fraudulentis circũuentionibꝰ
⁊ linguoſis artibus adhibebis:nec ambi/
es aliquo modo vt iudicem poſſis coꝛrũ/
pere. Quid ergo ages cõtra talem iudicẽ:
quem nec fallere nec coꝛrumpere psteris:
Et tamẽ eſt qð agas.Lunc enim ipſe eri
iudex cauſę tuę: qui modo eſt teſtis vitę
tuę. Clamauimnus ⁊ laudauimus: compo
namus cauſam noſtrã.Qui teſtis eſt ope
rum noſtroꝛũ: ipſe teſtis eſt vorum iſtaꝝ.

B Tempus eſt concoꝛdandi cum aduerſari

2 Ccr. I

reliqui tempoꝛis. Fuit tũc quidẽ dies qui
diceret᷑ hodiernus:ex illo vſq; ad hunc ho

diernũ. Nonne quicquid fuit futurũ peę-
teritũ factum eſt? Tale habet᷑ ac ſi nõ fue/
rit: Sic erit quicquid reſtat extremũ. Sed
ſit ⁊ hoc longũ: ſit ꝓlixum quãtum puta
ueris:quãtum dixeris:quaãtum cogitaue-/
ris:quãtum tibi non foꝛmat ſcriptura ſed
fingit cogitatio:qu atum vis diem iudicij
pꝛolonga: nũquid vltimũ diem tuum: id
eſt vitę tuę quo exiturus es de hoc coꝛpo/

re ꝓducturus es in longuz? Sit tibi ſene-⸗

ctus certa ſi poteſt. Cui aũt poteſt: Hõne
ex quo homo incipit viuere iam poteſt et
moꝛi:? Poſſibilitatem moꝛtis initium vite
facit. In hac terra et i genere humano ille
ſolus moꝛi nõdum poteſt: qui nõdum c⸗·
pit viuere. Incertus ergo dies tanq́; que
tidianus ſperãdus eſt. Si aũt tanq; quooꝛ
tidianus eſt incertus dies:componat᷑ cuʒ
aduerſario dum eſt tecũ in via. Via enim C.
vocał hec vita: per quã omnes tranſeũt: Ca.ʒ.
2 nõ recedit iſte aduerſariuſ. Quis eſt aüüt
iſte aduerſarius? Aduerſarius iſte non eſt
diabolus. Ham nunq; te hoꝛtaret᷑ ſcriptu
ra vt cum diabolo concoꝛdares.Eſt aluus
ergo aduerſarius quẽ ſibi homo facit ad,·
uerſarium. Mam ille ſi aduerſarius eſſet:
tecũ in via nõ eſſet.Ad hoc em̃ tecũ eſt in
via:vt cõcoꝛdet tecũ. Scit em quia niſi in
via ſecũ cõcoꝛdaueris: iam tradet te iudi/
ci:iudex aũt miniſtro: miniſter in carcerẽ.
Eloquia iſta euangelica ſuut. Recoꝛdan/
tur nobiſcũ:vel qui legerũt:vel qui audie

— —

ei aduerſarius tuus eſt. Quare aduerſa

Hon ſint inanes: conuertant᷑ ad gemitũ./ runt. Ergo quis eſt aduerſarius? Sermo
ri

Ca. 2. tuo cito. Tam longanimis eſt deus vidẽ⁊
do iniqua ⁊ non puniendo:vt tamen cito
ſit futurũ iudicium. Moꝛe quiwe huma/
nę vite ꝓlixũ eſt:qð deo bꝛeue eſt.Sed et
In li. So. ho/ ipſi ſeculo ⁊ humano generi qð longe vi/
met.⁊8. e. detur quid conſolat᷑: Mũquid ſi totius ge
nreris huma ni vltim“ dies longe eſt: vni⸗
uſcuiuſq; dies vltimus longe eſt?hoc di⸗/
co: Ex adam multi anni euoluti ſunt:mul
ti anni fluxerũt ⁊ deinceps fluent:nõ qui/
dem tam multi:ſed tamẽ vſq; in finem ſę/
culi tranſibunt anni:ſicut ⁊ illi tranſierũt.
Longũ videt᷑ qð reſtat: qᷓ;; non erit tan/
tum quãtum tranſactũ eſt:⁊ tamẽ ex trãſ/
acto pꝛęterito tempoꝛe:ſperãdus eſt ſinis

us tuus eſt: Quia cõtraria iubet quę tu
facis. Dicit tibi: Unus ẽ deus tuus:vnũ Exo. ⁊0.
deum cole. Lu vis dimiſſo vno deo tuo
tanq; legitimo viro aię: foꝛnicari ꝑ multa
dęmonia. Et qð eſt grauiꝰ: nõ quaſi apʒte
deſerens⁊ repudiãs ſicut apoſtatę faciũt:
ſed tanq; manens in domo viri tui admit
tis adulteroſ:id eſt tanq; chꝛiſtianus non
dimittis eccleſiã: cõſulis mathematicos:
aut aruſpices:aut augureſ:aut maleſicoſ:
quaſi de viri domo non recedens adulte/
ra anima:⁊ manens in eius cõiugio foꝛni /
caris. Dicit᷑ tibi: He accipias in vanũ no/ Abi.q.
men dei tui: Me exiſtimes creaturam eſſe
chꝛiſtũ:qꝛ pꝛo te ſuſcepit creaturã:⁊ tu cõ⸗

Bancti dꝗluguſtini

temnis eum qui eſt ęgqqualis patri:⁊ vnus
cum patre.Dicit᷑ tibi vt ſpiritaliter obſer/
ues ſabbatũ: nõ quõ iudęi obſeruãt ſab/
batum carnali ocio. Vacare em̃ volũt ad
nugas atq; luxurias ſuas. Meliꝰ em̃ face
Iêg, ret iudeus ĩ agro ſuo alidd vtile: ; in the/
atro ſeditioſus exiſteret. Et meliꝰ fęminę
eoꝝ die ſabbati lanã facerẽt qᷓ; tota die in
neomenijs ſuis impudice ſaltarent. Zibi
aũt dicit᷑ vt obſerues ſpiritalit᷑ ſabbatũ i
ſpe futurę quietis quã tibi ꝓmittit dñs.
Quiſquis autem pꝛopter illam quietem
futuram agit quicquid poteſt:qᷓ;uis labo
rioſum videat᷑ qð agit:tamen ſi ad fidem
pꝛomiſſę quieris id referat:nõdum quidẽ
ſabbatũ habet in re:ſed habet in ſpe. Tu
autem ad hoc vis requieſcere vt laboꝛes:
cũ ad hoc debeas laboꝛare vt requieſcas.

Exo.⁊0. Dicit᷑ tibi:honoꝛa patrem tuum ⁊ matrẽ

tuam. CLontumeliã irrogas parentibus:

quã non vis pati a fllijs tuis. Dicit᷑ tibi:

Non occides: tu autem occidere vis ini/
micũ tuum. Et ideo foꝛte non facis: quia
times iudicem hominẽ:non quia cogitas
deum. Ignoꝛas quia ille teſtis eſt cogita/
tionũ: Illo viuo quemvis moꝛi:te homi/
52..6. non cidã tenet in coꝛde. Dicit᷑ tibi:Mõ męcha⸗
mechaberis heris:id eſt non ibis ad aliquã aliã pꝛęter
vxoꝛem tuã: tu auteʒ exigis hoc ab vxoꝛe
et nõ vis reddere hoc vxoꝛi.Et cũ debeas
in virtute pcedere vxoꝛem: quoniã caſti⸗
tas virtꝰ eſt: tu ſub vno impetu libidinis
cadis:et vis vxoꝛem tuam victricem eſſe:
tu victus iacens.Et cum tu caput ſis vxo
ris tuę: ſᷣcedit te ad deum: cuiꝰ caput es.
Vis domũ tuam capite deoꝛſum pende/
Epð.ð. re? Caput enim mulieris eſt vir. Vbi aũt
melius viuit mulier qᷓ; vir:capite deoꝛſuʒ

pendet domus. Si caput eſt vir: melius
debet viuere vir: ⁊ pꝛecedere in omnibus

bonis factis vxoꝛem ſuam: vt illa imitet
virum et ſequat᷑ caput ſuum. Quomodo
caput eccleſię chꝛiſtꝰ eſt: ⁊ hoc iubet᷑ eccle/
ſię vt ſequat᷑ caput ſuũ: et vt per veſtigia
ambulet capitis ſuis:ſic vniuſcuiuſq; do/
mus habet caput virum: et tanq; coꝛpus
feminã. QQuo caput ducit: illuc debet ſe
qui coꝛpus. Quare ergo vułt caput ire:qͥ
non vult vt coꝛpus ſequat᷑: Quare vult
D ue vir quo non vult vt ſequat᷑ vxoꝛ: hhęc

Ca. ꝓ iubendo ſermo dei aduerſarius eſt. MHo/

de tempole

lunt enim homines facere quod vult ſer⸗
mo dei. Vt quid dicam: quia aduerſariꝰ
eſt ſermo dei quoniam iubet: Timeo ne
egoipſe aduerſarius ſim quibuſdã: quia
hęcloquoꝛ. Sʒ qͥd ad me pertinet? Foꝛtẽ
me faciat qui terret vt loquar: vt non ti⸗/
meam quęrelas hominum. Ham qui no.
lunt caſtitatem ſeruare vxoꝛibus ſuis et
abundant: tales nolunt me iſta dicere.
Sed velint nolint dicturus ſum.Si enim
vos hon exhoꝛtoꝛ vt cum aduerſario con
coꝛdetis: ego cum illo in lite remanebo.
Qui vobis iubet vt faciatis: ipſe nobis
iubet vt loquamur.Si nõ faciendo quod
iubet vt faciatis:aduerſarij eius eſtis: nõ
dicendo quod iubet vt dicamus:aduerſa
rij eius remanebimus. NHNunquid in cęte/ E

ris quę ſupꝛa dixi multis imoꝛatus ſum? Ca. -„.

Hoc enim pꝛeęſlumimus de charitate ve/
ſtra:quia vnum deum colitis:hoc pꝛęſu-/
mimus de fide catholica quę invobis eſt:
quia filiũ dei ęqualem patri creditis: nec
in vanum accipitis nomen domini dei ve
ſtri:vt putetis creaturam eſſe filium dei:
quoniam omnis creatura vanitati ſubie/ Ro. 8.
cta eſt: ſed creditis eũ ęqualem patri eſſe:
deum de deo: verbum apud deum: verbũ
deum per quod facta ſunt omnia: lumen Joh.r.
de lumine coęternum illi qui genuit:vnũ
cum illo qui genuit. Et hoc verbum cre/
ditis aſſumpſiſſe creaturã de virgine ma/
ria: aſſumpſiſſe moꝛtalitatem: et paſſum
fuiſſe pꝛo nobis:Ea legimus et credimus
vt ſaluemur:nec in eo immoꝛatus ſum:vt
quicquid facitis pꝛo ſpe futura faciatis.
Noui enim omniũ chꝛiſtianoꝛum mentes
de futuro ſęculo cogitare.Cui enim de fu
ruro ſecło nõ cogitat:nec ꝓpterea chꝛiſtia
nus eſt:vt id quod in fine deus pꝛomittit
accipiat:nõdum chꝛiſtianus eſt. HNeq; in

eo immoꝛatus ſum: vbi dicit ſermo dei:
Honoꝛa patrem tuum ⁊ matrẽ tuã. Mul/ Exo.20.

ti enim honoꝛant parentes:⁊ raro inueni⸗-
mus parentes conquerentes de impꝛobi/
tate filioꝛum:qᷓ;uis non deſint.Sed tamẽ
q́ᷓ; raro fit: tam bꝛeuiter monendum fuit.
Neq; in eo vbi dictum eſt: Mon occides:
imoꝛari volui. HNon enim credo hic turbã

eſſe homicidarum. Illud vo malum late F

ſerpens plus occupauit: ⁊ in eo vehemen cCa. é.

tius irritatur aduerſariꝰ ille: qui ideo cla/

Henm

ulente

1,

mnt
anono

genson
vtiam
jehoe l
enimsue
umqu⸗
gaducaut
ſtamst
ſtperpe⸗
cnenfa
ustſel
hodiecl
mnſuan
e
iince
Ppelu
Fdirin
lagf
ſiſunus
tenti
lenchrt
ſicteum
lseume
ciandie
inlefeen
nmate
nodofe
wame⸗
Et hocc
Matt
eknee
ſsenin
llueſ⸗
brcni
lges
mnecume
leris:
Mörnö⸗
fane
abnun
Cendun
nno
di
iſd
ms ne
denen
u
Ugud
gisnn

gool ⸗

lgacleſ.

den Tnnn

ubrſkien

eperne ci

Suun Nen

Moabtsſiz
ne Dl
Uoſun Sien

Daduefnnh

lemmne

ns: penete

haceoge
mauseſtoſ⸗
icamusesctent
Nunquituge⸗

.
imnorams ne

dechmaere
iisborpe
Georobioet
mocutirte

—

adonmunideiſſe

eſe ilunn dar

1vamtuiſabiee

nlenpmn

uddenmmnmi
tonnia:lon

guigenurmt
ideni en/
Uemaptlus
msCoins

õ

luun kins
ncun alt⸗
Quiaindri,

eruciin

mufuninn
nset. Neyn

mini 1“H
Sulaien
es deinpen

t.ct⸗
nendunti
ſonocar
dohenti
zonelunt
neo ſe

ermo xCvVI. Dñica quarta in. xL. Ber.

mat vt ſit aliquando amicus. Querelę
qnotidianę ſunt quaq; ipſę feminę nec iã
audent conqueri de viris ſuis. Ita inua/

dens omnia cõſuetudo pꝛo lege obſeruat᷑

vt iam ⁊ mulieribus foꝛte ꝑſuaſum ſit lice

re hoc viris:nõ licere mulieribus.Solent

eænim audire adductas eſſe mulieres ad fo
rum quę foꝛte cum ſeruis inuentę ſunt:
adductum virum ad foꝛum qui inuentus
eſt cum ancilla ſua nunq; audierunt: cum
ſit par peccatum. In peccato pari inocẽ
tioꝛem facit videri virum:non diuina ve/

ritas:ſed humana peruerſitas.Et ſi foꝛte

hodie acrioꝛem quiſq; paſſus fuerit vxo/
rem ſuam: et liberius murmurantem: cui

iam videbatur quia licebat viro: et audi-
uit in eccleſia: quia non licet viro. Si er/

go paſſus fuerit vxoꝛem ſuam liberiꝰ iam
vt dixi murmurantem ⁊ dicentem ſibi:nõ
licet qð facis: ſimul audiuimus: chꝛiſtia/
ni ſumus: quod a me exigis:redde mihi.
Figdem tibi debeo: fidem mihi debes: ſi⸗
dem chꝛiſto ambo debemus. Et ſi me fal/
lis: eum non fallis cuius ſumus: non fal/
lis eum qui nos emit. hęc atq; huiuſmo/
di audiens ille quę non ſolet:dũ non vult
in ſe fieri ſanus:in me fit inſanus. Iraſci/
tur:maledicit. Foꝛtaſſis etia dicit: Auo/⸗
modo factum eſt vt huc ille veniret: aut
vxoꝛ mea ipſo die in eccleſiam ꝓcederet:
Et hoc credo ꝙ in cogitatione ſua dicat:
Nam libere erumpere in vocem non au-
det:nec ante ſolam vxoꝛem ſuam. Foꝛtalſ/
