
vt caput de ſublimioꝛibus ſubueniat cęteriſ
mem bꝛis in terra laboꝛantibꝰ:Qui dixit de

Actj.9. cęlo: Saule ſaule quid me pꝑſequeris? Ergo

nemo deſperet: Reddetur nobis in fine qð
ꝓmiſſuʒ eſt: Ibi implebit᷑ illa iuſticia. Audi
ſtis ⁊ euan geliũ iſtis lectionibus concoꝛda/
re. Voluntas inquit patris eſt:vt omnia ꝗ̊ᷓ

mihi dedit non pereant:ſed habeant vitam

ęternam: ⁊ ego reſuſcitabo eos in nouiſſimo
die. Seipſuʒ pꝛimo die: nos nouiſſimo die.

Pꝛimus dies ad caput eccleſięg. Dies em̃ no

ſter dominꝰ chꝛiſtus:nõ facit occaſum. Ho/
uiſſimus dies: erit finis ſęculi. NHolo dicas

quãdo iſte erit. Generi humano longe erit:

vnicuiq; hominũ ꝓpe erit:qꝛ nouiſſim dies
eſt cuiuſq; dies moꝛtis. Etenim hinc cũ exie
ris recipieris ꝓ meritis:⁊ reſurges ad recipi
enda quę egiſti. Tunc deus coꝛonabit nõ tã
merita tua q́; dona ſua. Quicquid tibi do/
nauit: ſi ſeruaſti cognoſcit. Lotũ ergo fra/
tres deſideriũ noſtrum non ſit niſi advitam

K eternã. Nemo ſibi placeat quaſi qui hic iu⸗

ſte vixerit: et cõparet ſe illis qui male viuũt

Zud. 18. ſᷣm phariſeũ qui ſe iuſtiſicabat: qui non au/
Nbil.ʒ. dierat apoſtolũ: Non quia iam acceperim:

aut lam pfectus ſim. Ergo nõ acceperat ad
huc hoc quod deſiderabat. Pignus accepe/

2. Corj.5. rat: ſic dixit: Qui dedit pignus ſpiritũ no⸗/

bis: Cuiꝰ rei pignus erat:ad hoc peruenire
cupiebat: Participatio quędam: ſed diſtat.
Aliter modo participamur: aliter tunc par⸗/

(P ominica in ſeptugggelüns dela⸗

— Abnis homo in tribulatione conſti A

eodem ſpiritu: tunc autem ſpecies erit: res

erit. IJdem autẽ ſpiritus:idem deus:eadem
plenitudo. Qui clamat abſentibus: expibe⸗

bit ᷣſentibus. Qui vocat peregrinos:nutri
et ⁊ alet in patria. Via nobis factus eſt chꝛi⸗
ſtus: ⁊ deſperamꝰ nos ꝑuenturos: Via iſta

finiri non poteſt: coꝛrumpi non poteſt: nec

pluuia: nec diluuüjs: nec a latronibus obi-⸗-·

deri. Ambula ſecurus in chꝛiſto: ambula ne

offendas: ne cadas. Hec retro reſpicias:neĩ

via remoneas:nea via recedas. Iſta omnia
hᷣcaue tantũ:⁊ pueniſti.Cum ꝑueneris:tunc

iam gloꝛiare ex hoc. MHoli in te: NHam quiſe ⸗

laudat: deum non laudat:ſed ſe a deo auer/

tit: Quomõ quivult recedere ab igne:ignis
calidus remanet:ſed ille frigeſcit: quomodo

quivult recedere a lumine:ſi receſſerit:lumẽ

in ſe lucidũ remanet: ſed ille tenebꝛat᷑. Mon

recedamus a caloꝛe ſpiritus: a lumine veri⸗
tatis. Uocem modo audimus: tunc autem
facie ad faciem vidcbimus. Memo ſibi pla/

ceat: nemo alicui inſultet. Omnes ſic veli⸗/
mus pficere:vt nõ inuideamus pꝛoficienti/
bus:non inſultemus deficientibus:⁊ erit in

nobis cum gaudio impletũ qð ꝓmiſſum eſt

I. Corj.1z.

in euangelio: Et ego ſuſcltabo⸗ eos in nouil⸗ Job. 6.

?

ſi imo. die.

piu müdi auaricia Sermo

tutus aliqua ⁊ in ſua cauſa deficiẽs:
pꝛudentẽ aliquẽ quęrit a quo conſi/
liũ accipiat:et noꝛit quid agat. Exiſtimem
ꝙ& vniuerſũ mundũ quaſi eſſe hominẽ vnũ.
uadere mala quęrit: et facere bona piget:
ac ꝑ hoc crebꝛeſcẽtibꝰ tribulatiõibus ſuis in
ſua cauſa deficiens: quem poteſt ad accipi/
endum conſiliũ pꝛudentioꝛẽ i inuenire qᷓ; chꝛi
ſtum? Certe melioꝛẽ inueniat: et quod vult
agat? Si autem non habet vbi melioꝛẽ in/
ueniat: ad hunc inueniat quem vbiq; inue/
niat:conſulat:accipiat conſilium:ſeruet mã
dan bonũ: euadat magnũ malũ. Pꝛeſẽtia
mala tẽpoꝛalia:ꝗᷓ multũ homines exhoꝛ

Sermo. L.

ub quibꝰplurimũ murmurant: ⁊ mur-

nn rado offendüt emẽdatoꝛẽ: ne inueniant
ſalaat ote. Pꝛeſentia ergo mala ſine dubio
tranktozia ſunt: aut per nos tranſeunt: aut
nos per ilis tranſimus: aut traſeunt nobis

1

ianbs⸗
glo hore
rpere hen
unden:n
Puenter
ſus Gen
Mmosen
anmnsr
ſolezguc
lunanene
lcki⸗
ſeaämag
hteinure
ſutio Abi⸗
1
ltadan .
frnsſeͤg

ir inns

ſeldeniunn
eoccn
Aifuennus
Nind Gön in
goc ſrau

rd ſriun T

hono⸗Zun
ubeturn
gecondube
diſplen
nbrlerhon
nunepaneg
Pooryncer
Deſurget
u rſe
hammäce
ühar
enelnthe
Qude
kelninlbe
nalanse
Aatheſtu
Negn de⸗
uni
im Urr⸗
nn unt
langer
1 ni
6 fis,
den
ud l⸗ lihe
angn

.

npcen
eneseten
n dalsein
hnbesetg,
eginognn
nucnetfti
uneei

Wnpotek:e.

monibusobl⸗
tnmnblan
ſorpiänge,
ks hont
renengnne
le Kangiie
l
eubigheige⸗
engquode
Neeeſtitiuni

lenebtai, Rn

Alumineyen⸗

erunetuen c,

Bemo ſbige
Mnes ieſ

. Brre/ve. T Ker. r vxeg az 6. Fararn Ea viRe Vn none

.

viuentibus:aut dimittunt᷑ nobis moꝛienti/

bus. MNon eſt in tribulatione magnũ: quod

tempoꝛe bꝛeue eſt. Quiſquis cogitas craſti/
num diem: non reuocas heſternum diem.
AMinuente die ꝑpendio:heſternus erit ⁊ cra/
B ſtinus. Verũtamen ſi curis tantis homines
ęſtuant ad euadendas tempoꝛales ⁊ tranſ-
currentes vel potius tranſuolantes tribula
tiones:quid eſt cogitandum vt homo eua/
dat manentes et ſine fine durantes? Dura
cauſa eſt vita moꝛtalis. Quid eſt aliud hic
naſci: niſi ingredi laboꝛioſam viam? De la/
boꝛe futuro noſtro: teſtis eſt ipſe fletus in/
fantis. Ab ipſo moleſto conuiuio nemo eſt
excuſatus. Bibendum fuit: quod pꝛopina/
uit adam. Facti quidẽ ſumus manibus ve-
ritatis: ſed pꝛopter peccatũ pꝛoiecti in dies
SGeñ.i. vanitatis. Facti ſumus ad imaginem dei:
ſed detriuimus eam tranſgreſſione peccati.
Ideo pſalmus nos admonet:quomodo fa
cti fuerimus: ⁊ quo ꝑuenerimus.Ait enim:

NPöõ. 58. hq; in imagine dei ambulet homo. Ecce

quod factus eſt. Quo ꝑuenit? Audi quod

uenpſdan 2. Betrac 25, ſequitur: Tamen vane conturbatur omnis

Uubestentie

pniunch

oeosinneni z⸗

clinddelr

line ni

auladecin⸗
agnoonh
Eahn
rhonnitd
febonzpihe
öbueſist
Aekaag,
enirzcni
acuotfll
inelice n
nwbigge
miſenatn
i.Petin

mminescte

=

☛n
=Sä
S=à

geinucnel
hſne Nt
gneunt
ſunn

= —

homo. In imagine ambulat veritatis:⁊ cõ/
turbatur in conſilio vanitatis. Deniq; vi/
de conturbationẽ eius:vide ⁊ tanq; in ſpecu
lo diſplice tibi. q; inquit in imagine dei
ambulet homo: et ideo magna res ẽ homo:
tamẽ vane conturbabit᷑. Et quaſi quęrere/
mus: vnde rogo te:vnde vane cõturbabit᷑:
Theſauriʒat inquit et ignoꝛat cui cõgregat

L ea. Ecce ille homo: id eſt vniuerſum genus

humanũ:quaſi vnus homo qui in cauſa ſua
defecit:conſiliũ perdidit: de via ſanę mẽtis
errauit: theſaurizat: et neſcit cui congreget
ea. Quid dementius:? Quid infglicius? Cer
te enim ſibi: NHon. Quare ſibi non? Quia
moꝛiturus eſt: quia bꝛeuis vita hominis ẽ:
quia theſaurus durat:et cito tranſit qui cõ/
gregat. Ideo miſeratꝰ hominẽ in imagine
dei ambulantẽ:vera fatentem:vana ſectan

tem: Vane inquit conturbabit᷑. DHoleo:the

ſauriʒat ⁊ ignoꝛat cui cõgreget ea. Sibi ea⸗
Non.Quia moꝛit᷑ homo:ꝑdurante theſau/
ro. Conſiliũ habes: da et mihi. NHon habes
cõſiliũ qð mihi des:nec tu ergo tenes. Pꝛo/
inde ſi ambo nõ habemus:ambo quęramꝰ:
ambo accipiamus: ambo tractemus. Con⸗
turbat᷑: theſaurizat: cogitat: laboꝛat:curis
inuigilat. Per diẽ vexaris laboꝛibus:ꝑ no/

ctem agitaris timoꝛibus. At ſaccellus tuus

impleatur nummis:anima tua febꝛicitat cu
ris. Video:doleo:conturbaris: ⁊ ſicut dicit
qui fallere neſcit:vane cõturbaris. Theſau/
riza enim vt bene ꝓueniat quicquid agis.
At damna taceamus: vt tanta pericula et D

in ſingulis lucris ſingulas moꝛtes ( Moꝛtes
dico non coꝛpoꝛũ ſed malarũ cogitationũ)

vt accedat aurum:perit fides:vt foꝛis veſti/
aris: intus expoliaris: vt iſta omittamus:
vt alia taceamus:vt aduerſa pꝛętereamus:
ꝓſpera ſola cogitemus: Ecce theſauriʒas:
eccevndiq; lucra confluunt:⁊ moꝛe fontium

nummi currunt. Ubiq; ardet inopia: vbiq;

fluit copia.Mõ audiſti: Diuitię ſi affluãt ne Ms. 61.

aſponatis coꝛ: Ecce acquiris: nõ infructuo/
ſe conturbaris: tamen vane conturbaris.
Quare inquis vane conturboꝛ?Ecce ſaccos

impleo:parietes mei vix capiunt quod acq/
ro:QAuare vane conturboꝛ: Theſauriʒas et Ns. 38.
ignoꝛas cui ea congreges.Aut ſi ſcis cui:ob
ſecro dic ⁊ mihi. Audiã te cui. Si non vane
conturbaris: dic cui theſauriʒas? Mihi in/
quis. Hoc audes dicere moꝛiturus? Filijs E
meis inquis. hHoc audes dicere de moꝛitu
ris? Magna pietas: theſauriʒat pat᷑ filijs:
immo magna vanitas:theſauriʒat moꝛitu/
rus moꝛituris. Si pꝛopterea quia moꝛitu/
rus dimittis: quid colligis? hec cauſa et fi/
lioꝛum:ſucceſſuri ſunt non ꝓmanſuri.Omit
to dicere qualibus filijs: ne foꝛte quod con/
gregauit auaricia perdat luxuria: Alius flu-
endo perdit: quod tu laboꝛanddo congre-
gaſti. Sed omitto hoc. Foꝛte erunt boni ſi/
lij: luxurioſi non erunt: ſeruabunt quod di/
miſiſti: augebũt qð ſeruaſti:nõ perdent qð
congregaſti. Filij tui tecum ſunt pariter va/

ni ſi hoc faciũt:ſi te patrẽ in h̊ imitant᷑: Illis

dico quod tibi dicebam. Filio tuo dico: Cui
ſeruas illi dico:Theſauriʒas:⁊ neſcis cui cõ

greges ea. Sicut em̃ tu neſciſti:ſic et ille ne/

ſcit. Si in illo vanitas ꝑmanſit: nũquid ad
ipſum defecit veritas? Omitto dicerc: quia *
ſoꝛte dum viuis theſauriʒzas furi. VUna no/
cte venit:et tot diebus ac noctibus congre
gatum paratum inuenit. Theſauriʒas foꝛ/
te latroni: foꝛte pꝛedoni. Holo amplius di/
cere:ne cõmemoꝛem ⁊ refricẽ ꝑpeſſoꝛum do/
loꝛes. &Oρ multa quę eongregauit inanis vao
nitas:parata iuenit hoſtilis crudelitas.Mõ
eſt enim meum optare: ſed omniũ eſt time/

re. Auertat hoc deus. Sufficiãt flagella ip/

ſius.Omnes oꝛemꝰ:auertat hoc deuſ.Par/

Bancti dlug

cat deus nobis quem rogamus. Sed ſi di/

SB cat quibus:quid reſpondemus?: Tu ergo o

homo: o omnis homo:tu qui vane theſau/
rizʒas: vnde mihi reſpondes tractanti tecũ:
⁊ tecum quęrẽnti conſiliũ in cauſa omniũ:
Dicebas enim ⁊ reſpondebas: Theſauriʒo
ſilio meo: filjs meis:poſteris meis. Dixi:
quanta ſint et in ipſis ſilis metuenda.Sed
omitto penaliter victuros filios ſicut optat
inimicus:ſic viuant vt optat pater:qᷓ; multi
in caſus inciderunt. Dixi:cõmemoꝛaui:hoꝛ/

ruiſti ⁊ non coꝛrexiſti. Quid enim reſponſu/

rus es: niſi hoc dicas: foꝛte non? Et ego ſic
ſum locutuſ. Foꝛte inquã furi:foꝛte latroni:
foꝛte ſᷣdoni.Mõ dixi certe: vᷣ foꝛte. Int᷑ foꝛte
fiet:foꝛte nõ fiet: Heſcis & qͥd fiet: VUane cõ/

turbaris. Vides q; verũ dixerit veritas: qᷓ;

inaniter conturbet᷑ vanitas. Audiſti tandẽ:

aliquando ſapuiſti: quia hocipſum cum di/
cis foꝛte filijs meis:non autem audes dice/
re certus ſum:quia filijs meis:neſcis cui cõ/
hh greges ea. Ergo vt video:vt añ dicebã:de
feciſti in cauſa tua: non inuenis quod mihi
reſpondeas:ſed nec ego qͥd tibi. Ambo ita⸗
q; quęramus:ambo conſiliũ petamus. ha/
bemus copiam non ſapientis ſed ipſius ſa/

1.Corj.. Pientię: Audiamꝰambo chꝛiſtũ:iudęis ſcan

dalum: gentibus autem ſtulticiam:ipſis au
tem vocatis iudęis ⁊ gręcis chꝛiſtum deivir/
tutem ⁊ dei ſapientiam. Quid paras muni-/
mẽta diuitüs tuis: Audi vtutẽ:nihil foꝛtiꝰ.
Quid paras argumẽta diuitijs tuis? Audi
ſapiẽtiã dei:nihil pꝛudẽtiꝰ. Foꝛte em̃ cũ dix/
ero ſcãdaliʒaberis: Judę eris: qꝛ chꝛiſtꝰ iu/
dęis ſcandalũ. Foꝛte cum dixero ſtultũ tibi
videbit᷑: Gentilis eris: quia chꝛiſtus genti/
bus ſtulticia. Chꝛiſtianus es: vocatus es.
Vocatis auteʒ iudeis et gręcis chꝛiſtus dei
virtus eſt ⁊ dei ſapientia. MHNolite contriſtari
cum dixero: Molite ſcandalizari: nolite ve/

luti inſipiẽtię meæ oꝛe toꝛto inſultare. Audi/

amus. Quod enim dicturus ſum: chꝛiſtus
Dixit: Contemnis pꝛęconem: time iudicem.
Quid ̊ ego dicã? Jã me ꝓpe modũ paulo
ante euangelij lectoꝛ hac cura liberauit.Hõ
ergo lego:ſed lecta recolo.Conſilium quęre⸗

bas in cauſa tua deſiciens: vide quid dicat

fons recti conſilij: fons vnde quicquid im/

Mattb.s. ples venenum non times. Holite vobis cõ/

dere theſauros in terra: vbi tinea et come/
ſtura extermiat: ⁊ vbi fures effodiũt ⁊ furan
tur: ſed theſauriʒate vobis theſauros in cę/

uſtini de tempoꝛe

lo:quo fur nõ accedit neq; tinea coꝛrumpit.
Vbi enim eſt theſaurus tuus: ibi erit et coꝛ
tuũ. Quid expectas amplius? Res aperta
eſt. Conſiliũ patet:ſed cupiditas latet: imo
non latet: ſed etiam ipſa quod peius eſt pa/
tet. Non enim ceſſat rapina graſſari: non
enim ceſſat fraudare auaricia:non enim ceſ⸗/

ſat pꝑpiurare malicia. Totũ vt quid? Vt the⸗/

ſauriʒetur. Et vbi ponat᷑: In terra. Recte
quidem a terra in terram. omini enim a
quo nobis dixi laboꝛem fuiſſe ꝓpinatum:
dictum eſt peccãti: Terra es:⁊ in terrã ibis. Señ.ʒ.
Aerito theſaurus i terra: quia coꝛ in terra.
Vbi eſt ̊ qð habemꝰad deũ?: Dolete qͥ intel
lexiſtis:coꝛrigimini ſi doluiſtis.diuvultt
laudare ⁊ nõ facere? Verũ eſt:nihil verius.
Fiat ̊ qð verũ eſt. Vnũ deũ laudamꝰ et nõ
mutamur:vt nõ etiã in h̊ vane cõturbemur.
Ergo nolite vobis condere theſaurum ĩ ter/

ra: ſiue exꝑti quomodo pereat quod in terra
reconditur: ſiue non experti ſed ex alteris

metuentes experiri. Quem non coꝛrigunt
verba:coꝛrigant experimenta. Non ſurgit᷑:
non pꝛocedit᷑:niſi vt vna voce dicat᷑ ab om/
nibus: Vę nobiſ:ruit mũdus.Si ruit:qua/
re non migras? Si tibi architectus diceret
ruiturã domum tuam: nonne pꝛius migra/
res q́; murmurares? Structoꝛ mũdi tibi di/
cit ruiture mũdum: et non credis: Audi
vocem pꝛędicentis:audi conſiliũ cõmonen/
tis. Vox pſᷣdicentis eſt:Et celũ ⁊ terra tranſi Lucj.ꝛi.
bunt. Vox cõmonentis eſt: Molite vobis Mattt. s.

condere theſaurum in terra. Ergo ſi credi‚-

tis pꝛedicenti: ſi non cõtemnitis cõmonen/
tem: flat quod dicit. Hon enim ille te fallit
qui tale conſilium dedit. NHon perdes quod

dediſti: ſed ſequeris quod miſiſti. Conſiliũ EK

ergo do: Da pauperibus:⁊ habebis theſau Matth.i9.
rum in ceęlo. Hon ſine theſauro remanebis:
ſed quod habes in terra ſollicitus:habebis
in cęlo ſecurus. Migra ergo. Conſilium do
ſeruandi nõ perdendi. habebis inquit the⸗
ſaurum in cęlo:⁊ veni ſequere me:vt ducam
te ad theſaurum tuum. Mon eſt hoc diſpen/
dium:ſed compendiũ. Cur ſilent homines:
Audiant vel experti quod timeant: faciant
vnde non timeant: migrent in celum. Fru/
mentũ ponis in terra: venit amicus tuus qꝗᷣ
nouit frumentũ ⁊ terrę naturam: docet tuã
imperitiã:dicit tibi. auid feciſti? Frumen/
tum in terra in inferioꝛibus poſuiſti.umi⸗
dus locus eſt: putreſcit qð poſuiſti: perdes

z lonnhar

clin
unenun
Ecntuun
delstus⸗
Cieninn
(drtu
Puneſerin
Lnkleuae
ſocopenit
ſbidi⸗
Humpet
lguutun
Cſotemtrl
egrotu
guchnn
ſeſtrote
ſcndet

foncudutn

Gtenphe
ſalnus in
hoononſin
tüimigenea
andbante

AQLld iun

lunnm o
ngrmase

Mrastquod

Inport:
ſunt brot

eici⸗den
Laitonhn
ninenesf

Unntad
Cennsine
ſchadn
fninne
Ms unen

— laboꝛem tuum: Reſpondes: Quid ergo fa/ regnum quod vobis paratum eſt ab oꝛigi⸗
at hes N ciam: Migra inqᷣt in ſuperioꝛa.Audis ergo ne mundi. Siniſtris autem: Ite in ignem
nnlmnin amicum conſiliũ dantem de frumento tuo: ęternum qui paratus eſt diabolo et angelis
elte 1 et contẽnis deü cõſiliũ dantẽ de coꝛde tuo? eius. Auxre cauſas vel tante mercedis:vel
agulngn Frumentum tuum times ponere in terra: tanti ſupplicij: percipite regnum: et ite in
zmang et coꝛ tuum perdis in terra. Ecce dominus ignem etemum. Quare iſti percepturi re/
tit in deus tuus dat tibi conſilium de coꝛde tue: gnum: Eſuriui enim et dediſtis mihi man/
nh Abi enim inquit fuerit theſaurus tuuſ:illic ducare. Quare iſti ituri in ignem ęternume
henna erit et coꝛ tuum. Leua inquit coꝛ in cęlo: ne Auriui enim et non dediſtis mihi mandu/
ſepin putreſcat in terra. Conſilium eſt eius:qui te care.QAuid eſt hoc rogo: Vlidero de his qui
ga L vult ſeruare nõ perdere. Si ergo ita eſt: quo percepturi ſunt regnum: quia dederunt tan
ni an, gin mogo penitet eos qui nõ fecerunæ Mdo & boni? ſideles chꝛiſtiani: verba domini nõ
nin quid ſibi dicunt: In celo haberemus:quod cõtemnentes: ⁊ cum fiducia pꝛomiſſa ſpera,
n in terra perdidimus. Inuaſit hoſtis domũ: tes fecerũt hoc:qꝛ ſi nõ feciſſent: vitę ipſoꝛiũ
Cin nunquid inuaderet celum: Occidit ſeruum/ bene ſterilitas iſta non vtiq; conueniſſet.
kndlmi cuſtodem: nũquid occideret dominũ ſerua Soꝛte enim eaſti erant: non fraudatoꝛes:nõ
luuimi toꝛẽ: quo fur nõ accedat:neq; tinea coꝛrum/ ebꝛioſi:abſtinẽtes ſe ab operibus malis:Si
ecönben pit? &ρ multi dicunt: Ibi haberemus: ibi hoc non adderent:ſteriles remanerent. SFe/
heſunnin, noſtros theſauros reconderemus: quo eos ciſſent em̃: Declina a malo: nõ feciſſent: Et Ps. 56.
Nquotntmn ſecuri poſt paululum ſequeremur. Quare fac bonũ. Verũtamen etiam ipſis non ait:
iſugin⸗ non audiuimus dominũ noſtrum? Quare Venite percipite regnum: caſte enim vixi/
non ongen cõtempſimus patrem monentem: ⁊ hoſtem ſtis: nulli fraudem feciſtis: neminem pau⸗ H
u huſngt. ſenſimus inuadentem? Ergo ſi conſiliũ eſt perem oppꝛeſſiſtis: limitem nullius inuaſi/
dektthon hoc:non ſimus pigri in tam bono conſilio: ſtis: neminem iurando fefelliſtis: Non di
6Sinuirgr ⁊ ſi migranda ſint quę habemus:in eum lo / xit hęc:ſed percipite regnum:quia eſuriui et
iuens dian cum tranſferamus vnde ea non perdamus. dediſtis mihi manducare. Quanto hoc ex-
eprus nig AQuid ſunt pauperes quibus damus: niſi cellit quando cętera tacuit:⁊ hoc ſolum do
nnüci tbid laturarij noſtri per quos in cęlum de terra minus nominauit: Rurſus ad illos: Ite in
1aris Aud migramus?: Da:laturario tuo das:ad cęlu, ignem ęternum:qui hparatus eſt diabolo
lücönonen proꝛtat quod das. Quomodo inquis ad cę angelis eius. amulta poſſet in impios di/
itemamdu. lum poꝛtat? Et video quia manducãdo cõ/ cere:quoniã ſi quęrerẽt quare imus in ignẽ
Polteoboor ſumit. Pꝛoꝛſus non tenendo:ſed manducã/ eęternum: quare quęris adulter: homicida:
IHm Watth.25. do tranſpoꝛtat.An excidit tibi: Venite be / fraudatoꝛ: ſacrilege: blaſphematoꝛ: inſide/
inschneſeun. nedicti: percipite regnum: Eſuriui enim et lis? Nihil hoꝛum: ſed quia eſuriui ⁊ non de/
inieralt dediſtis mihi mãducare: Et cum vni ex mi⸗ diſtis mihi mãducare. Video vos moueri:
potesa t nimis meis feciſtis mihi feciſtis: Si ante te ſicut moueoꝛ.Et vere mira res. Huius autẽ
ti Lontk mengdicantem non cõtempſiſti: attendead admirabilis rei rationem colligo vt poſſum ge
Htutel N quem peruenerit quod dediſti. Cum vni in- quã vos nõ celabo. Scriptũ ẽ: Sicut aqua ccl..
Pſenanebis quit ex minimis meis feciſtis: mihi feciſtis. extinguit ignem: ita elemoſyna extinguit Ss 3
WRKZ Chꝛiſtus accepit quod dediſti. Ille acce peccatum. Item ſcriptum eſt: Include ele cct.25.
Cnilund pit: qui tibi vnde dares dedit. Ille acce moſynam in coꝛde pauperis: ⁊ ipſa ꝓ te de⸗/
gunite A pit: qui in ſine tibi ſeipſum dabit. Nam er pꝛecabit᷑ dominñ. Item ſcriptum eſt: quod
nentoln hoc fratres aliquando commonui charita / pauloante cõmemoꝛaui: Conſiliũ meũ audi Daniel.4.
boetic⸗ tem veſtram: quod me fateoꝛ ĩ ſcriptura dei rex: et peccata tua elemoſynis redime. Et
Hpoine. plurimum mouet: ⁊ ſępius debeo cõmone/ alia multa ſunt diuini eloquij documenta:
* re. Rogo vos vt cogitetis quod ait ipſe do quibus oſtenditur multum valere elemoſy-·
unt minus noſter ieſus chꝛiſtus in fine ſęculi cõ nam ad extinguenda et delenda peccata.
an d venerit ad iudicum congregaturũ ſe omnes Pꝛoinde illis quos damnaturus eſt:immo
une gentes in cõſpectu ſuo: et diuiſurum homi/ plus illis quos coꝛonaturus ſolas elemoſy-
nidat⸗ 4 nes in duas partes:alios ad dexteram:⁊ ad nas impurabit: tanq; dicens: Difficile eſtvt
1 ſua⸗ ſiniſtram alios poſiturum: dextriſq; dictu/ ſi examinẽ vos ⁊ apendam vos:⁊ ſcruter di⸗
Gi 6 Abi.S. um: Venite benedicti patris mei percipite ligentiſſime facta veſtra: non inueniã vnde
n:

ermo I Dica In. LXX. Ber.

3

8 „.

Bancti dluguſtini de tempoꝛe

Mattb. 25.

Saß.5.

vos damnẽ:Sed ite in regnum:Eſuriui em̃
2 dediſtis mihi manducare. Hon ergo itis
in regnum quia non peccaſtis: ſed quia vr̃a
peccata elemoſynis redemiſtis. Rurſus et
illis: Ite in ignem ęternum:qui paratus eſt
dia bolo et angelis eius. Et illi tanq; noxi
olim rei ſero trementes:attendentes pecca/
ta ſua quando auderent dicere immerito ſe
damnari:ĩmerito in ſe hanc depꝛomi a iudi/
ce tam iuſto ſententiã? Conſiderando con/
ſcientias ſuas: conſiderando omnia vulne/
ra animę ſuę: quando auderẽt dicere iniu-
ſte damnamur? De quibꝰante iĩ ſapiẽtia di/
ctum eſt: Traducent eos ex aduerſo iniqui/
tates eoꝛum: Sine dubio videbunt ſe iuſte
damnari ꝓ ſceleribus ⁊ crimibus ſuis: ⁊ q̃ſi
eis diceret: Hõ inde vnde putatis:ſed quia
eſuriut ⁊ non dediſtis mibi manducare. Si

cnim ab illis omnibꝰ veſtris factis auerſi et

Matt̃. 5.
Jacobi. Te

O
Yob. 6.

ad me conuerſi: illa omnia crimina atq; pec/
cata elemoſynis redemiſſetis: ipſę elemoſy/

nę modo liberarent vos:⁊ a reatu tantoꝛum

criminũ abſoluerent. Beati enim miſericoꝛ/
des: quoniã ipſis miſericoꝛdia pꝛęſtabitur.
Modo autẽ ite in ignem ęternũ. Judicium
ſine miſericoꝛdia ei qui non fecit miſericoꝛ/
diã. Cõmendauerim vobis fratres mei: Da
te panem terrenum: et pulſate ad celeſtem.
Dominus panis eſt. Ego ſum panis inquit
vitę.Quomõ tibi dabit qui non das egen/

ti? Eget ad te alter:eges ad alterum: Et cuʒ

eges ad alterũ:⁊ eget ad te alter:ille ad egẽ/
tem eget. NHaʒ ad quẽ tu eges nullius eget:
fac quod circa te fiat. Hon enim quomodo
inter ſe ſolent impꝛoperare quodãmodo be/
neſicia amici: Ego tibi pꝛęſtiti hoc: Reſpon
det᷑:Et ego tibi hoc. Vult vt pᷣſtemus ei:qꝛ

tꝛipſe pꝛxſtitit nobis. Nullius indiget: ideo

verus eſt dñs. Dixi dño deꝰ meus es tu:qm̃

bonoꝛũ meoꝛũ nõ eges.Cũ &̊ ſit dñs et verꝰ
dñis: et bonoꝛũ noſtroꝝ non egeat:tamẽ vt
aliquid etiam erga illum faceremus:eſurire

dignatus eſt in pauperibꝰ ſuis. Eſuriui in/

quit et dediſtis mihi manducare. DHomine
quãaãdo te vidimus eſurientem? Cum vni ex
minimis meis feciſtis: mihi feciſtis. Bꝛeuit
ergo audiant homines digneq; conſiderẽt:
quatum ſit meritũ chꝛiſtum pauiſſe eſurien/
tem:⁊ quale ſit crimen chꝛiſtum cõtempſiſſe
eſurientem. Mutat quidem hominẽ in me⸗
lius pgęnitentia peccatoꝛũ:ſed nec ipſa vide/
tur aliquid pꝛoſutura ſi ab operibus miſeri/

e

coꝛdię ſterilis fuerit. Leſtatur hoc veritas .

iohannẽ: qui veniẽtibus ad ſe dicebat:Ge/ Zud.ʒ.

neratio viperarum: quis vobis oſtendit fu/
gere ab ira ventura: Facite ergo dignos fru
ctus pęnitẽtię. Et ne dicatis: patrem habe/

mus abꝛaham. Dico enim vobis: quia po/
tens eſt deus de lapidibus iſtis ſuſcitare fi-

lios abꝛahę. Jam enim ſecuris ad radices
arboꝛũ poſita eſt. Omnis enim arboꝛ nõ fa-

ciens fructum bonum excidetur ⁊ in ignem

mittetur. De hoc itaq; fructu ſuperius ait:

Facite puctus dignos pęnitentię. Quiſq s

itaq; iſtos fructus non fecerit:ſine cauſa pu
tat per ſterilem pęnitentiã ſe mereriveniam
peccatoꝛum. Qui ſint autẽ iſti fructus: ipſe
ↄſequẽter oſtendit. Mã poſt hęc eius verba

interrogabãt eũ turbę dicẽtes: Quid ergo

faciemus:id eſt qui ſunt iſti fructus quos vt
faciamus hoꝛtaris ⁊ terres:? Reſpondẽs au-
tem dicebat illis: Qui habet duas tunicas

det vnã non habenti:et qui habet eſcas ſilr

faciat. Quid manifeſtiꝰ fratres mei? Quid
certius?QAQAuid expꝛeſſius? Quid ergo aliud
ſonat qð ſuperius ait:mnis arboꝛ non fa
ciens fructum bonum excidetur et in ignem
mittetur: niſi qð ſiniſtri audituri ſũt: Ite in

ignem ęternum: Eſuriui enim ⁊ nõ dediſtis Matts.2

mihi manducare? Parum eſt itaq; recedere
a peccatis: ſi ſᷣterita curare neglexeris:ſicut

ſcriptum eſt: Fili peccaſti: ne adijcias iterũ. Ecci. ꝛr.

Et ne h̊ ſolo ſecurũ ſe eſſe putaret:Et de pꝛi/
ſtinis inquit depꝛecare vt tibi dimittantur.

Sed quid pꝛoderit depꝛecari ſi te nõ dignũ

feceris exaudiri: nõ faciendo fructꝰ dignos
pęnitentię:vt tanq; ſterilis arboꝛ excidaris

⁊ in ignem mittaris?: Si ergo exaudiri vul/

tis cum depꝛecamini pꝛo peccatis veſtris:
Dimittite dimittek vobis.

(Semin eagem domnintca Pome

lia de eo 4 ſcriptũ eſt in euangelio
chęum: Simile eſt regnuʒ

bhm Wat m:Simile eſtr .
cęloꝛum hòmini patrifamilias qui

exijt pꝛimo mane ⁊c̃.quę inſerta eſt

„

in ſermone.lix.de TUerbis domini:

inter. B.et. F.
Item in eadem dominica alius

ſermo De Epiſtola: Non ſic pugno

9

26· ui habetur inter ſermones de
rbis apoſtoli.xix.

AAn gleniue

(Wocdlunrn

Ponin

—

—

GNN Me

ce ſde
fnrschan
ſopeſun

Gnbgore⸗
igpytr
Ueneht.

cunnſpinti
un e
ſdecogen
beonnut
lvobioton
Avobacan
ſucgetin
Cues delere
Nls CQual
ſidettde
Cturhum
lunoſo:la
Moplaca
ltedetene
liecönuta
Mulnlocn
Lobonoſu
ſedlamas
lerdeſeer
llusdeten
Mnante!
Nrptinäͤ
. kunde
alnaſetg

gri Ter

rbeeſene

ſedichitel

dis Otenckin
odigpo⸗
R
Obs:guizpn
lis in
uns antts
umandarri⸗
eutiſgn
uſipeisin

—

tenne QCſs

lufnecnan

emerenpenan

ifucnsihe
tber ausfett
s:Quan
fuansgocs
Rehponcisnn
udoas unias
habetelasſ

nesne, Od

ugegoalud
Gadornont⸗
turctinignen
unſänden

itngg ſetche
eglerensſan

Cicas ei ei⸗

et Etdeni⸗
ldinirmen.
ſienodi
fuc dis
tpor ctacni
etnciinl

Ccaus ehna
1

Bermo. LII Dominica In. Lx. E

Dominica in ſexageſima: De vo⸗
catiõe Abꝛe: Egredere de terra tua
Sermo. LI. ⁊c. Sermo 1

VOgo cũ diuina lectio legeret᷑ audiui
mꝰ dominũ beato Abꝛahe dicentẽ:
Egredere de terra tua:⁊ de cognati/
⁊ de domo patris tui.Omnia enim
schariſſimi: quę in veteri teſtamento
cõſcripta ſunt:noui teſtamẽti typum ⁊ ima/
1 Corl.Io. ginem pᷣtulerunt:ſicut apoſtolus dicit: Qĩa
em̃ in figura cõtingebant illis:Scilpta ſunt
autẽ pꝛopter nos:in quos ſines ſceuloꝛũ ob
uenerũt. Si ergo pꝛopter nos ſcripta ſunt:
quod tunc in abꝛahã coꝛpoꝛaliter legimꝰ fa/
ctum: ſpiritaliter i nobis videbimus imple/
tum: Egredere inquit dominꝰ de terra tua:
de cognatione tua:et de domo patris tui.
Hec omnia fratres ꝓ ſacramento baptiſmi
in nobis ⁊ credimus ⁊ ſentimꝰ impleri.Ter/
ra noſtra caro noſtra ẽ.Et bene de terra no/
ſtra egredimur: quando carnales conſuetu/
dines deſerentes: chꝛiſti veſtigis inhere⸗
mus.Quaſi non tibi videt᷑ fęliciter de terra
ſua:id eſt de ſeipſo egredi:qui de ſuꝑbo effi/

zuun citur humilis:patiẽs ex iracundo: caſtus ex
ntnödellt ge

luxurioſo: largus ex cupido: benignꝰ ex in/
uido:placidus ex cruento? Vere fratres fęli
citer de terra ſua egredit᷑:quiꝓ dei amoꝛe ta
liter cõmutat᷑.Deniq; etiã in collocutiõe pꝛi
uata ita loqui cõſueuimus: vt ſi aliquis ma
lus homo ſubito bona opera ceęperit exerce/
re: dicamus de illo: Exijt iſte de ſe. Et vere
bene de ſe exiſſe dicik. Egredere inquit do/
minus de terra tua.Terra noſtra:id eſt caro
noſtra ante baptiſmũ terra moꝛientiũ fuit:
ꝑ baptiſmũ facta eſt terra viuentiũ. Ipſa eſt
illa terra de qua pſalmiſta commemoꝛat di/
Pẽ. 26. Cens: Credo videre bona domini in terra vi
uentiũ.Terra viuentiũ ⁊ non moꝛientiũ:id
eſt virtutũ non vitioꝛũ: vt dixi: ꝑ baptiſmũ
facti ſumus: ſi tamen poſt acceptum baptiſ/
mũ ad virioꝛũ non reuertimur volutabꝛũ:ſi
poſteaq; terra viuentium facti ſumus: ope-
I la moꝛti obnoxia et luxurioſa nõ faciamus.
Sej. Et veni inquit dominꝰ in terrã quã mõſtra⸗
9 7 . — — „
uero tibi. Tunc em̃ ad terrã quam dominꝰ
oſtendit cum gaudio veniemus: ſi pꝛius de
terra noſtra:id eſt de carne noſtra:ipſo adiu
uante:vitia ⁊ peccata repellimus.Egredere
inquit et de cognatione tua. Cognatio iſta
vitia intelligunt᷑ atq; peccata: quę nobiſcũ

quodãmodo ⁊ ex parte naſcunt᷑ ⁊ ab infan/
tia malis moꝛibus addunt᷑ ac nutriunt᷑. De
cognatione ergo noſtra egredimur:quando
per gratiã baptiſmi omnibus peccatis ⁊ vi/
tijs vacuamur:ita tamen vt poſtea cum dei

agliutoꝛio quãtum poſſumus laboꝛemus vt

expulſis vitijs virtutibus repleamur. NHam
ſi ꝓꝑ baptiſmũ malis omnibus vacuati deſi/

des eſſe volumus ⁊ ignaui:timeo ne imple/

atur illud in nobis qð in euangelio ſcriptuʒ
eſt:Cum exierit ſpiritus immũdus ab homi Mattð.i2.
ne: vadit per loca arida ⁊ quęrit requiem et
nõ inuenit:Poſtea reuerſus ſi inuenerit do/
mũ vacuam: adducit ſecũ alios ſeptẽ ſpiri-
tus nequioꝛes ſe:⁊ ingreſſi habitant ibi: Et
erunt hominis illius poſterioꝛa peioꝛa pꝛio/
ribus. Ita ergo de cognatione noſtra:id eſt
de peccatis ⁊ vitis exeamꝰ:vt nunq; ad hęc
mala poſtea velut canis ad vomituʒ redire
velimus.Egredere inquit ⁊ de domo patriſ C
tui. Et hoc chariſſimi ſpiritaliter debemus
accipere. Pat᷑ noſter ante gratiã chꝛiſti:dia/
bolus fuit.De ipſo dominꝰ in euangelio iu/
dęos arguit dicens: Vos ex patre diabolo Job.s.
eſtis:⁊ deſideria patris veſtri facere vultis.
Patrem ergo hominũ dixit diabolũ:nõ ex
ipſo naſcendo:ſed ipſius nequiciam imitan
do:non qð ex ipᷣo potuerint naſci:ſed quod
eum voluerint imitari. Hã quod pꝛius pat
noſter diabolꝰ fuerit: ex ꝑſona dei loquẽtis
ad eccleſiam:pſalmiſta cõmemoꝛat dicens:
Audi ſilia ⁊ vide:⁊ obliuiſcere populũ tuũ: s.44.
⁊ domũ patris tui. Cõſiderate fratres quid
dixerit:Audi inqᷣt filia. Qui dicit: Audi ſi/
lia:pater vtiq; eſt. Et cuʒ dicit:bliuiſcere
populũ tuum ⁊ domũ patris tui: patrẽ vti/
qᷓ; admonet relinquẽdum. Inuitamur ergo
a deo patre: vt beata et fęlici cõmutatione
patrem diabolum relinquamus. Bene dia/
bolum patrem reliquimus: ſi deo auxiliãte
calliditatem ⁊ nequicias illius vitare ſemꝑ
vel fugere ſtudeamus.hęc ergo omnia fra- D
tres:id eſt vt exemplo beati abꝛahę de terra
noſtra:cõuerſatione vtiq; carnali poſſimus
exire:⁊ cognationẽ noſtrã:vitia videlicet et
peccata relinquere:⁊ de domo diaboli pfis
effugere: nõ noſtris viribus: ſed chꝛiſti gra/
tia donante meruimꝰ. Et ideo quãtum pol/
ſumus cum ipſius adiutoꝛio laboꝛemus:ne
iterum ad conſoꝛtiſ vel ad amicitias diabo
li:aut ad vitia vel ad carnales concupiſeen/
tias redeamus:pꝛopter illud quod ſcriptuʒ

4

r õ õs è

⸗ a Att APUX ſ&Hαnαt⁰α õ t N
BGancti Aluguſtini de tempoꝛe N

Joðb.ʒð. eſt: Jam ſanus factꝰ es: noli peccare ne qͥd dei::iĩ tẽplo dei: in eiuitate chꝛiſti: ĩ coꝛꝑe xpᷣi in
tibi deteriꝰ cõtingat:ſed abꝛahę fidẽ potius etiã meretricis amoꝛ ad gehẽnas amantẽ ꝑ/ nit
imitãdo: ⁊ bona iugiter oꝑa faciẽdo: nõ ſo/ ducit. Cicitã g charitatẽ habete:hũana ẽ:t,SS···· ſ
4 lũ ad veniã:ſed etiã ad cõſoꝛtiũ vel amicitis vt dixi licita eſt. MNõ ſolũ aũt ita licita eſt vt Antn
E dei ꝑuenire poſſimꝰ.Sʒ ⁊ illud frẽs chariſſi / ↄcedat᷑:ſᷣ ita licita ẽ vt ſi defuerit rephẽdat. . hin
. mi qð de hac eadẽ re dñs locutꝰ eſt ad moy/ Liceat vobᷣ hũana charitate dilige ↄiuges ans *
ſen:cũ grandi metu ⁊ tremoꝛe cõſiderare de / diligè filioſ:diligẽ amicos vros:diligẽ cueldl n
Reutl.⁊?. bemꝰ. Sic em̃ ait: Cũ tradiderit vobis důĩs vfos.Oia em̃ iſta noĩa habẽt neceſſitudiniſ laun
4 teerrã chananęoꝝ: cauete ne vnq; cũ habita/ viculũ ⁊ glutẽ quodãmõ charitat:Sʒ vide/ Ala
toꝛibꝰ terrę illiꝰ iñgatis amicitias: ꝗᷓ vobis tis iſtã charitatẽ eſſe poſſe ⁊ impioꝝ: id ẽpo ie
ꝓtinus ſint in ruinã.Cũ em̃ ꝑ gratia baptiſ/ ganoꝛũ:judęoꝝ: hęreticoꝝ. Quis em̃ eoꝛu·· nſant
. mi a nobis oiĩia crimina vel peccata expulſa nõ amat vxoꝛẽ:filios:frẽs:vicinos:affines: folgt⸗
eſſe credamꝰ:ſi poſtea cũ ipſis vitijs ⁊ pecoa amicos ⁊c:hhęc ̊ hũana eſt.Si & tali quiſq; uk o⸗
tis amicitias iũgimus:dũ eis ad cupiditatẽ crudelitate efferat᷑ vt ꝑdat etiã hũanũ dile/ chl
. vel luxuriã ↄſentimꝰ: ſine dubio eoꝝ amici / ctionis affectũ: ⁊ nõ amet filios ſuos:⁊ non prdilu/
tia nobis efficit᷑ in ruinã.Et ideo quãtũ poſ/ amet cõiugẽ ſuã: nec int᷑ hoĩes numerãdꝰẽ. öen
ſumus cũ dei adiutoꝛio ꝓ ſalute aĩię laboꝛc/ Mõ em̃ laudãdus ẽ qͥ amat filios ſuos:ᷣ dã/ ta Gan
mus:⁊ agro coꝛdis nr̃i quẽ peccatavel crimi nãdusẽ qͥ nõ amat filios.Adhuc em̃ videat Gonenee
na poſſederãt:virtutes intromittere feſtine / cũ quibꝰ debet ei eſſe dilectio iſta cõmunis. hopenrel
mus: vt in nobis impleat᷑ illud qð beatus Amat filios: ⁊ ferę amãt fllios: Amãt ſilios Chene
iſaac in typo chꝛiſti bñdiceus filiũ ſuũ dixit: aſpides:amãt ſilios tigrides:amãt filios le- naeneen
4 Señ.27. Ecce odoꝛ filij mei: ſicut odoꝛ agri pleni cui ones.Nlła em̃ beſtia ẽ ꝗᷓ nõ filijs ſuis blãde nuu h
bñdixit dñs:qð ipᷣe ſᷣſtare dignet᷑:cui honoꝛ murmuret. NHNã cũ terreat hoĩes:puulos fo/ ſulach
et imperiũ cum patre et ſpũſancto in ſęcula uet. Fremit leo ĩ filios vt nemo trãſeat. AIn⸗ alani
ſeculoꝛũ: Amen. trat in ſpeluncã vbi habet filios ſuoſ:omnẽ ſͤtuson
— — 2. q his ferita ti t. Coꝛis eã it: cu ſſß
Icẽ in eadẽ dñica Homelia deeo rabiẽ feritatis exponit. Yoꝛis eã ponit: cum nihn
2 u Eegee 2 * ipſa nõ ĩgredit᷑. Ergo qͥ nõ amat filios ſuos: lübabee
=ò 8 ſcriptũ eſt in euãgelio m Mat- vi; 3s hee
e Eiuir en eren Lir eetisã leone peioꝛ eſt:hũana ſüũt iſta ⁊ licita ſt. ſuatbebitn
theęun: Exiit qͥ ſemiat ⁊c̃.q̃ habet li. Allicitũ amoꝛẽ cauete.Mẽbꝛa xpᷣi eſtis:coꝛ/C Wecmer
queſtionũ eusgelio⸗ pus chꝛiſti eſtiſ. Audite aplm ⁊ terremi.Ht5 (iene
eria quarta poſt dñicã in ſexa / potuit em̃ grauidicèé:nõ potuit vehemẽtiꝰ: hoshabi
geſima: De charitate ⁊ dilectiõe dei noõ potuit acriꝰ deterrere xpianos ab amoꝛe mmſen
Ser. LII. ⁊ de cęco illumiato:Sermo IHfoꝛnicationũ:niſi vbi dixit: Tollẽs Smẽbꝛa 1. Corf.6. (oſingi
A Echaritate nobis pauloante aplus chꝛiſti: faciã mẽbꝛa meretricis? VUt aũt h̊ di⸗ dlecione
loqᷓbat᷑: cũ eiꝰ epła legeret᷑:et eã nobᷣ ceret ſuꝑius ait: MNeſcitis qꝛ qͥ adheret mere/ 6decls
ccõmẽdabat:vt intelligeremꝰcꝑte trici vnũ coꝛpꝰẽ:Et teſtimoniũ de ſcriptura neleinue
. ra ola q́;uis magna dei dona: ſine illa nihil dedit qðs ſcriptũ ẽ:Erũt duo ĩ carne vna.Di pten
ꝓdeſſe. Abi aũt ipᷣa eſt:ſola eſſe nõ põt.t ctũ eſt em̃ h̊ diuinitꝰ:ſᷣ de viro ⁊ vxoꝛe vbiii· Engene
nos & vĩę charitati ᷣmonẽ de charitate red/ cet:vbi cõceſſũ ẽ: vbi honeſtũ ẽ: nõ vbi tu ömir·· glmm
damꝰ. Charitas alia ẽ diuina:alia ẽ hũana: pe:nõ vbi illicitũ: nõ vbi omi rõne dãnabi/ Dl
In li.o.bo/ alia ẽ hũana licita: alia illicita. De his & tri/ le. Siẽ aũt vna fit caro in ꝑmixtiõe licita vi/ Ein Bnen
meliard.ho/ bus charitatibꝰvel dilectiõibꝰ: duo em noia ri ⁊ vxoꝛis: ſic vna fit caro ĩ ꝑmixtiõe illicita ui tim
meh.ʒda · habet apud latinos: ꝗᷓ grece ð: qð meretricis 1 amatoꝛis. Cum O vna ſit caro: rnluhe
dſis donauerit dicã. Heęc pꝛia ẽ diſtributio illud te terreat: illud exhoꝛreat qð addidit: ſton
. dSSHE OLenn Laen alE . * e ſionee
