cinctoꝛia ſibi pᷣmi peccatoꝛes vnde oꝛiginẽę
ducimus:in quibꝰ ꝑieramꝰ:vt veniret ille Lud.i⸗
queęrere ⁊ ſaluare qð perierat: de folijs fili
pudẽda tegenda fecerũt:quid aliud dictũ
eſt: Cũ eſſes ſub arboꝛe fici vidi te: niſi nõ
venires ad purgatoꝛẽ pctiĩ:niſi pꝛioꝛ te vi/-
diſſet in vmbꝛa peccati? VUt videremꝰ:viſi
ſumus: vt diligeremꝰ dilecti ſumꝰ. Deus Ns. 58.
meus miſericoꝛdia eiꝰ pᷣueniet me. Jam S
dñs qui ʒachęũ in coꝛde ſuſceperat: in do/
mũ eius dignatꝰeſt ſuſcipi ⁊ dixit:Zachęe Lud.i9.
deſcende:qꝛ in domo tua opoꝛtet me ma/
nere.Magnũ bñficiuzʒ:ille arbitrabat᷑ chꝛi
ſtum videre:qꝛ magnũ ⁊ ineffabile benefi·
cium putabat trãſeuntẽ videre:ſubito me/
ruit in domo habere. Infũdit᷑ gratia:ope/
ratur fides ꝑ dilectionẽ:ſuſcipit᷑ chꝛiſtus in
domũ qͥ iã habitabat iĩ coꝛde.Dicit chꝛiſto
ʒachęus:ñe dimidiũ rerũ mearũ do pau
peribꝰ:⁊ ſi quid aliquẽ fraudaui: cuadru/
plum reddo. Quaſi diceret: Ideo mihi di /
midium teneo:non ꝙ habeã:ſed vnde red/
dã. Vere ecce qð eſt ſuſcipere ieſũ: in coꝛ ſu
ſcipere: Ibi em̃ erat chꝛiſtꝰ:in ʒachęeo erat:

un dioleſcddt

Deve

nrll ſbi
ſceiconb
pineepzl
mmeratiln
bat ilgenl
gundonupe
7rrſtene
lttelch
ninser
domuifaca
biefacnck.
ſlueſnlun
nherisegt⸗
ſanuspiden
apiedetpe
giclcott
ummotadire
tonedade
olſoonet
lis eſent ien
nuez ſnecuuaadie
ſeſcuntaͤf
(iantpate

ſutt gebo⸗Sir

usſerno⸗
ſusieſigre
ſaceemag
lgin tere: Vent
bientQl
göͤſauetie
Cyitüneg
llen gati
lanlhlal
lglaneibe
buotonele
Petgkſelus:
Closton ⸗
lelföeſtil
gliguvep
ſccornüfe
ugoc
zlſn
chnk n
pöbfünn⸗
Nectorne⸗
Hönine
Pultasſcti⸗
lgerſalen
ſobſti

cldin t⁊ de illo ſibi dicebat qð ex oꝛe eius audie/ acceptione dignꝰ:qꝛ chꝛiſtus ieſus venit in
dennn Eph. z. bat. Sic em̃ apls dicit: Habitare chꝛiſtũ p mundũ. Quare venit in mũdũ?: Pctõꝛes
mncabah pꝛinceps publicanoꝝ erat:qꝛ valde pecca/ nmiret in mundũ: Nõ eum de ceęlo ad terrã
li dii toꝛ erat: quaſi ſana illa turba ꝗᷓ impedie- merita nf̃a bona f peccata duxerunt. HHeęc
nopt ſlan bat videre ieſum admirata eſt: ⁊ rehendit cauſa: cur veniret peccatoꝛes ſaluos face Aud.i.
ſun iri⸗ Y in domũ peccatoꝛis intraſſet ieſus. hoc re.Et vocabis inqͥt nomẽ eiꝰ ieſũ. Auare
geenbeſtt erat rephendere ꝙ in domum ęgroti intra / vocabis nomẽ eius ieſum? Ipſe em̃ ſaluũ
l uit medic? Quia & velut peccatoꝛ ʒachę faciet populũ ſuum a peccatis eoꝝ. Voca⸗
dlrnedeh irriſus ẽ. Irriſus eſt aũt ab inſanis ſanatꝰ: bis nomen eius ieſũ.QAuare ieſũ: QAuę ra/⸗
elliſgti Xuc.. 19 dñs reſpõdit irridentibꝰ: hodie ſalus huic tio eſt hui nominis: Audi quare. Ipſe em̃
biinqtond domui facta eſt. Ecce q̃re intraui:ſalus ho ſaluũ faciet populũ ſuuʒ. Vnde?A pecca⸗
no enbeck. die facta eſt. VUtiq; ſi ſaluatoꝛ nõ intraſſet: tis eoꝛum. Populũ ſuũ a peccatis eoꝛum.
rihae⸗ ſalus in illa domo facta non eſſet. Quid ꝓ Muũquid ad iſtũ populũ nõ ptinent puuli:
esſcnnoi miraris ęgrote? Voca ⁊ tu ieſum: noli ttbhi quos ſaluos faciet ieſus a peccatis eoꝛũ:
mnpef ſanus videri. Cũ ſpe ęgrotat qͥ medicũ ſuſ · Pertinẽt plane:ptinent fres mei: Sic ha⸗
dei Ulet cipit: deſperate egrotat qui ꝑ inſaniã me/ bete in coꝛde:ſic credite:cũ iſta ſide paruu/
den Qlin dicũ cedit. Qualis & eius inſania q̊ medi/ los ad gratiã chꝛiſti poꝛtate:ne ſi banc ſidẽ

i. Necg.

De verbis Apoſtoli

cum occidit:Quãta vero bonitas ⁊ poten

Bermo vIII

in coꝛde non habueritis ꝓ quibꝰ reſpõde⸗

Cinmon ta medici: de q ſaguine ſuo: inſano ĩterfe · tis:lingua veſtra occidatis. Pꝛoꝛſus frés
Anth α: ctoꝛi ſuo medicamẽtũ fecit: Heq; em illeq q cũ iſta ſide cũᷣ paruulo nõ cucurrerit: ſin⸗
umdi vb.S. venerat grere ſaluare að pierat: pendẽs git: ſanꝰ eſt: nihil mali habet: nibil vitij ha
naſsihe NRucd.2 ſine cauſa dicebat: Pater ignoſce illis: ůg bet:ß tolla illü ad medicũ. Quare: Quia
eſbiſucinn neſciunt qͥd faciut. Inſani ſunt:medicꝰſũ: ſic ſolet fleri. Nõ times ne tibi dicat medi⸗

ſeuiant:patienter fero:cũ occiderint tũc ſa

dneen entantpalenrel e cigerint tüc ſa cus: Tolle hinc tecũ ipſũ: nõ eſt opꝰ ſanis Watt.
ſeſeim Timoth. 1. nabo. Simg inter illos quos ſanat huma medicus: ſed male habẽtibꝰ? Cõmẽdaue- De v̈bis dſi
gütgant nus ſermo ⁊ om̃i acceptione dignꝰ:qꝛ chꝛi / rim charitati veſtrę cauſã eoꝛum: qui ꝓ ſe Ser.36. c.
Stin ſtus ieſus venit in mundũ pctõꝛes ſaluos loqui nõ poſſũt. Om̃es paruuli tanq; pu/
mlenai facere:magnos:puſillos pctões ſaluos fa pilli conſiderent᷑: etiã qui nondũ paretes
etſlekH Zudj..19 cere: Venit filiꝰ hois querere ſaluare qd ꝓpꝛios extulerũt. Om̃is pᷣdeſtinatoꝛũ nu/
rile pierat⸗ Qui dicit infantilẽ ftatẽ nõ habere merparuulop populus dei querit tutoꝛẽ:
tenq5s ſaluet ieſus: omib“ fidelibus infantib? q expectat dſm ſaluatoꝛc. Uninerla maf ⸗
a ne chꝛiſtũ negat eẽ ieſũ: Qui dicit inquã infa/ ſam generis humani in hoie pꝛimo vena-
ite,nln tilem ętatẽ non habere qð ſaluet ieſus in toꝛ ille ꝑcuſſit:nemo ad ſecũdum tranſit a
ſimen ea: nihil aliud dicit q; chꝛiſtũ dũm ſidelibꝰ pꝛimo:niſi ꝑ baptiſmatis ſacramentũ. In
tenn mu. infantibꝰ: id eſt in xpᷣo baptiʒatis infanti· paruulis natis ⁊ nondũ baptiʒatis agno/
ſun' Daui bus non eſſe ieſũ. Jeſus em qd eſt: Inter/ ſcitur adam:in ꝑuulis baptizatis ⁊ ob hoc
ne. ung pꝛetat᷑ ieſus:ſaluatoꝛ. Saluatoꝛ eſt ieſus. renatis agnoſcit᷑ chꝛiſtus. Qui adam non
enelnd 4 Quos non ſaluat nõ habẽdo qð in eis ſal cognoſcit i ꝑuulis natis:nec chꝛiſtũ agno⸗/
ditit Zache n Uet: nõ eſt illis ieſus. Jã ſi coꝛda vra tole ſcere potuiti. renatis.Sʒ quare inquiũt iã
ouet nenn/ rãt: aliquibꝰ baptiʒatis chꝛiſtũ nõ eẽ ieſũ: baptiʒatus homo fidelis iam dimiſſo pec-
tinhih neſciovtrũ ſides veſtra in regula ſana poſ/ cato: generat eũ qui eſt cũ pꝛimi hoĩs pec-
fible hatß ſit agnoſci. Infantes ſunt: ſed mẽbꝛa eius cato?: Quia carne illũ generat non ſpiritu.
reſchione ſtiunt. Infantes ſurt: ſed ſacramẽta eius ac/ Að natũ ẽ de carne: caro eſt. Et ſi exterioꝛ Joß.z.
igmnunh, ipiunt. Inſantes ſunt: mẽſe eiꝰ partici- pomo noſter: ait apis: coꝛrũpit:ſed iterioꝛ 2, conf4
kcnſtle pes ſiũt: vt habeant in ſe vitã. Quid mihi renouat de die in diem. Ex eo qð in te re⸗
Diarenin dicis: San? eſt: nõ habet vitiũ. Quare cũ nouatur:non generas puulũ: Zu vt nõ in
pemm ofn illo curris ad medicũ:ſi non habet vitiuz: eternũ moꝛiaris: nat es ⁊ renouatꝰ es:ille
onhi putas ſanũ: Jilius hois nõ venit niſ quę yVt ꝛ ille renaſcat᷑? viuat: ſine inquã rena-
ſeimet/ rere ⁊ ſaluare qð pierat. Quare illũ ad me ſcat᷑:ſine renaſcat QAuare contradicis:qᷣre
iſt nd affers ſi nõ perierat:humanꝰ⸗ ſermo ⁊ ommfi

—

nhnan

nouis diſputationibꝰ antiquę ſidei regulã

Bancti

frãgere conaris? Quid eſt em̃ quod dicis:
Paruuli nõ habẽt oĩno vel oꝛiginale pec/
Matth.9. catũ? Quid eſt em̃ quod dicis: niſi vt non

accedãt ad ieſũ? Sʒ tibi clamat ieſus: Si/
ne pueros venire ad me. Cõuerſi ad dñm.

1.Timot.1. ¶ De verbis Apli: Fidelis ſmo ⁊
oĩ acce

gq ęeuangelio: hoc ⁊ Paulus apoſto
iuss dicit: Cuius verba iſta ſunt:
Figelis ſermo ⁊ omni acceptione dignus:
qꝛ chꝛiſtus ieſus venit in mundũ peccato/
res ſaluos facere: quoꝛũ pꝛimus ego ſum.
Nulla cauſa fuit veniendi chꝛiſto dño:niſi
pctõꝛes ſaluos facere. Tolle moꝛbos: tol⸗
le vulnera: ⁊ nulla cauſa eſt medicinę. Si
venit de celo magnus medicus: magnus

per totũ oꝛbem terrę iacebat egrot: IJpſe
1. Theſſak.3. ?grotus genus humanũ eſt. Sed non oim

eſt fides. Houit dñs qui ſũt eius. Super/

biebant iudeęi: extollebat ſe:alte ſapiebãt:
iuſtos ſe putabãt:⁊ dñm colligentẽ pecca/

toꝛes inſuꝑ recuſabãt.Qui vero ſuperbie/

boant: ⁊ alta ſapiebãt: relicti ſunt in monri-
WMaith. 18. bus: ad nonagintanouẽ pertinẽt. Quid ẽ

relicti ſunt in montibus? Relicti ſũt in tu/
maoeꝛe terreno. Quid eſt: ad nonagintano/
uem pertinẽt? In ſiniſtra ſunt: nõ in dexte

ra. Hona ginta em̃ ⁊ nouẽ in ſiniſtra nume

rant᷑:vnũ adde: ad dexterã tranſitur. Ve/⸗

LZuqjI9. Nit ergo:vt ipſe alio loco dicit: venit filius

hominis quęrere ⁊ ſaluare qð perierat. To
tũ em̃ perierat:ex quo peccauitvnus. Vbi

erat totũ:perierat totũ:ſed venit vnus ſi/
ne pctõ:qui ſaluos faceret a peccato. Iſti
aũt ſuperbiendo qð eſt peius:⁊ egrotabãt
et ſanos ſe eſſe credebãt. Periculoſiꝰ ęgro/
tant:qui mentẽ febꝛibus perdiderũt. Illi

ridẽt: ⁊ ſani ploꝛãt. Ridet em̃ phꝛeneticꝰ:

ſed nõ eſt ſanus. Poꝛro aũt qui mentis eſt

ſanę:ploꝛat phꝛeneticũ ridentẽ. Pꝛimũ:ſi
duo iſta pꝛoponas:quid eſt melius: ridere
an ploꝛare: Quis nõ ſibi eligat ridere:De/
niq; pꝛopter doloꝛẽ ſalubꝛẽ pęnitentię: in
fſfetu dñs poſuit officiũ:in riſu beneficiuʒ.
LZucj.bᷣ. Quomodo?: Quãdo ait in euãgelio: Bea/
ti qui ploꝛat:qꝛ ridebunt. Ergo in ploꝛatu
officiũ eſt: in riſu eſt pꝛemiũ ſapiẽtię. Riſũ
em̃ pꝛo gaudio poſuit:nõ cachinnationẽ:
F exultationẽ. Ergo ſi duo iſta pꝛoponas:
quęras quid hoꝝ ſit meliꝰ: ridere an plo/

Vogd lectum eſt modo de ſancto

rare:om̃is homo ploꝛare non vult: ⁊ ridere

vult. Poꝛro ſi addas ꝑſonas ad iſtos affe⸗
ctus: ⁊ ita ꝓponas cũ ꝑſonis: quid ẽ meliꝰ
ridere phꝛeneticũ: an ploꝛare ſanũ: Eligit
ſibi homo fletũ cũ ſanitate:qᷓ; riſũ cũ amẽ/
tia. Lantũ valet mẽtis ſanitas: vt etiã cũ
plãctu eligat᷑. Iſti em̃ qͥ ſanos ſe putabãt:
ulto periculoſius ⁊ deſperatius ęgrota/
bant:⁊ ipſa ęgritudine qua mentes ꝑdide-
rant etiã medicũ cedebant. Parũ eſt cede/
bant: dicam totũ:non ſoluʒ cędebant: ſed
etiaʒ occidebant. Ille aũt etiam cum occi⸗

deret᷑ medicus erat: vapulabat ⁊ curabat/

patiebat᷑ phꝛeneticũ: nec deſerebat ęgro⸗
tũ:tenebat᷑:alligabat᷑:colaphil ꝑcutiebat᷑:
harũdine plagas accipiebat:irridebat᷑:in/
ſultabat᷑ ei:poſtremo audiebatur:damna/
batur:ligno ſuſpendebat᷑:vndiq; circũfre/

mebat᷑: ⁊ medicꝰerat. Asſcis phꝛeneticos:

agnoſce ⁊ medicũ. Pater ignoſce illis: qꝛ Ludaꝛ.
neſciunt quid faciũt. Illi ꝑdita mẽte ſeui-
ebant:⁊ medici ſanguinẽ ſeuiendo funde-
bant: ille autẽ etiam de ipſo ſanguine ſuo ·
ęgrotis medicamẽta faciebat. NHon em̃ ve..
re fruſtra dixit:Pater ignoſce illis qꝛ neſci

unt quid faciunt. Oꝛat chꝛiſtianꝰ:et exau-

ditur: oꝛat chꝛiſtus ⁊ non exaudit᷑: Mã qui
exaudit cũ patre qꝛ deus eſt:quõ nõ exau⸗ GB
ditur homo qð ꝓ nobis factꝰ eſt?: Pꝛoꝛſus
exauditus eſt. Ibi erant:ibi ſeuiebant: de
his erant qui rephendebãt eum ⁊ dicebat:
Ecce cũ publicanis et peccatoꝛibꝰ cõueſci/ ud.5·
tur. Erant in ipſo populo a quo ipſe medi/
cus occidebat᷑: et in eiꝰ ſanguine etia ipſis
antidotum parabatur. Cũ em̃ dñs nõ ſo-
lum ſanguinẽ funderet: verũetiam ipſam
ſuam moꝛtẽ ad medicamẽti cõfectionẽ im/
pẽderet:reſurrexit ad demõſtrandũ reſur/
rectiõis exemplũ. Patientia ſua paſſus ẽ:
vt doceret patientiã noſtrã:⁊ in reſurrecti/
one ſua pᷣmiũ patientię demõſtrauit. Itẽ
vt noſtis:et omnes cõſitemur: Aſcendit in
cęlũ: deinde ab eo ſpirituſſanctꝰẽ miſſus:
ante ꝓmiſſus.Nixerat em̃ diſcipulis ſuis:
Sedete in ciuitate donec induamini vir/ Lud. 14.
tute exalto. Venit ergo ⁊ ꝓmiſſio ipſius:
venit ſpirituſſanctꝰ: impleuit diſcipulos:
ceperũt loqui linguis omniũ gentium: ſi/ Actj. 2.
gnũ in illis ꝓcedebat vnitatis. Loqueba/
tur em tunc vnꝰ homo omnibus linguis:

.

qꝛ locutura erat vnitas eccleſię in ommib?

linguis. Expauerũt q audiebat: Moucrt

Dey⸗

Aübonines
atetnn
uebonune⸗
onmniügennn
dcreggial
yllo l
fudenscn
gottoalalin
defuinſyen
cunntcapt
gcbän munb
Gis, ogpcreſdbip
bip. ocbpfin
efummnarch
naekonpun
cu. erba ipla
püilätcen
ficenns
Porin'gu⸗
AQuitiadno
Atlalnaltea
polektlesal
ſaenmdict
ſcindeone
Awelrä weli

n indentzoe

ſnoceteocadi
UehaAecldinddic
lepenitentin
fnnoniney
Uanlentsd
Gechnonag
bis netel
entepoce
nlerg iin
Dunchlecee
lepenitenni
Monninedi
neinsnonie
klenitunkye
lſuninſpen
luez flirſananiſi
Ciellsanee
gfenesch
ntrſtin
Piapenue
Peennen
oemng
W
Ppteritos
unggnant
ucnt

onller ü , .
ins inen em̃ homines idiotas fuiſſe:vni⸗ tantũ lin ideo venit medicus ad egrotum: ne ille ſit
uiin guę: et mirabantr acſtupebant: æ vnilin· ſempꝑ egrotus. QAuid ergo dicimus: Quid
reſmnieg guę homines vel vt multũ duarũ:linguis ꝓnunciamꝰ:? Quid definimus? Egrotum
teöhtſicin, onmiũ gentiũ loquerent᷑:ſuſpenſi ſunt ſtu amat medic: an ſanũ? Quod vult facere
mnins aii poꝛe:ꝑdiderũt elationẽ:de monte facti ſũt amat: non qð inuenit. Ad eęgrotũ quidem
mosle ntti valles. Jaz ſi humiles ſunt: valles ſũt:qð venit: ad ſanũ non venit. Moli artendere
Nennizen infuderis capiunt: non dimittunt. Sive- qꝛ ad illum venit: ad illũ non venit. Plus
unan nerit aqua ſuper altitudinem: decurrit er em̃ amat ſanũ:qᷓ; grotum. Nam vt noue-⸗
bict⸗ defluit: ſi venerit ad concauũ ⁊ humits o⸗ ritis qꝛ plus amat ſie anü q; egrotum: nũqᷣd
gahen cum:⁊ capit ⁊ ſtat. Tales iam illi erãt:ſtu- faceret quod dediſſet: Ergo paulum aplin
ücann pebãt: mirabãt᷑: ꝑdiderũt ſeuitiã. Deniq; attende: Jidelis ſermo ⁊ om̃i acceptiõe di/ i. Timotð.i.
RK Abi. Z. loquẽte ſibi petro: cõpũcti ſũt: ⁊ factũ ẽ in gnus:qꝛ chꝛiſt ieſus venit ĩi mũdũ petõꝛes
dcetn. Po 31. illis q pſalm ſdixerat: Cõuerſus ſum in ſaluos facere:quoꝝ pꝛim ego ſum. Dixit:
Nnl erumna: cũ cõfringeret ſpina.Quid eſt ſpi quoꝝ pꝛimꝰ ego ſũ: quõ erat pꝛimꝰ? Ante
. udi na? Compunctio pęnitentię.Sic habes et illũ nõ fuerũt pctõꝛes:toti iudęi? Ante illũ
nntchin Actj.a2. verba ipſa ſcripturę in actibꝰapłoꝝ:Com/ non fuerũt peccatoꝛes in genere humano⸗
ichnnamn. pũcti ſũt coꝛde:⁊ dixerũt ad aplos: Quid Ante illũ in omibꝰ hominibꝰ non peccato
iennapaih faciemus? Quare dixerunt: quid faciemꝰ? tenebatur adam?: Mon ante illum fuit qui
asppamn HNouimꝰ quid fecimus. Quid faciemus? pꝛimus peccauit: ⁊ nos ⁊ omnes in moꝛtẽ
mignaſtie Quãtũ ad noſtrũ factũ pꝑtinet: deſperatio ſcipitauit:Quid ẽ:quoꝛũ pꝛimus ego ſũ?⸗
Aigainpirſn eeſt ſalutis:ſit ergo in veſtro conſilio ſi flteii Ad quos venit: pꝛimꝰ ego ſũ. Sʒ nec hoc
niſgunchint poteſt ſpes aliqua ſanitatis. Nouimꝰ qͥd verum eſt. Pꝛimus electus eſt petrus:pꝛi/
ehſolnareſn fecerimꝰ:dicite quid faciamꝰ.Quid eſt qdd mꝰandreas:pꝛimi alij apli:tu aplus es no
arhu hihcin fecimꝰ: Non em quẽcũq; hoiem occidimꝰ: uiſſimus:quõ dicis:quoꝝ pꝛimus ego ſũ:
colelisgei ⁊ multũ mali feciſſemꝰ ſi quẽcũq; hominẽ Ergo apls nouiſſimꝰ:pꝛimus peccatoꝛ.Et
1chiin uan Job.18. innocenteʒ occidiſſemꝰ. Latronẽ elegimꝰ: hoc quõ pꝛimꝰ peccatoꝛ? Ante te peccauit
Gerns⸗tin inocẽtẽ occidimꝰ:moꝛtuũ elegimꝰ:medicũ petrus:quando ipſũ dñm ter negauit.No attb.2c.
uckiin Actz.2⸗ occidim: dicite qͥd faciemꝰ? Et petrꝰ: Agi/ lo dicere:qꝛ ⁊ ipſe niſi peccatoꝛ inuẽtꝰeſſet:
Z te pęnitentiaʒ: ⁊ baptiʒet᷑ vnuſqͥq; veſtrũ de ſiniſtra ad dexterã nõ tranſiſſet. Quid
ubigchnen in nomine patris ⁊ filij ⁊ ſpirituſſancti: vt eſt ergo:quoꝛũ pᷣmus ego ſũ:Quia om̃ibꝰ
üauntde. tranſeatis de nonagintanouẽ ad centum: peioꝛ ſum. Ergo peioꝛẽ voluit intelligi pꝛi/
Ncundid qꝛ cũ nonaginta ⁊ nouẽ eſſetis: penitentij mũ. Quomõ lartificibꝰ: quicũq; vult edi/
Con uohent vobis neceſſariã nõ putabatis: ⁊ dño col/ ficare quid dicit? Quis eſt hic pꝛimus ſtru/
ſnauneit ligente peccatoꝛes: ⁊ volẽte eos facere pę/ ctoꝛ?:Quis ẽ pᷣmꝰ faber? Aut ſi curari vult:
,Cicinigid nitẽtes: inſuꝑ exultabatis: Modo com / quis eſt hic pᷣmus medicus: Hon vtiq; in-
Ewicnn iir puncti:qꝛ cognouiſtis peccatũ veſtrũ:agi/ terrogat quis pꝛioꝛ ſit ętate:aut quis pꝛioꝛ
mincärnni re pęnitentiã:⁊ baptiʒet᷑ vnuſquiſq; vrm ſit ꝓfeſſione:ſed quis pꝛioꝛ ſit arte. Quo⸗
niſtmni in nomine dñi noſtri ieſu chꝛiſti: baptiʒe modao illi in arte pꝛimi:ſic iſte in iniquitate

—
—
—
—
—
—
=
S
——

in eius nomĩe quẽ occidiſtis ſine crimine:

De verbis Apoſtoli

pꝛimꝰ. Quare paulus in iniquitate pꝛimꝰ⸗

iiunind ⁊ remittunt᷑ vobis peccata veſtra. Redu/ Recolite ſaulũ: ⁊ inuenietis:Attẽdite pau
rnätnt cti ſunt in ſpe: doluerũt:gemuerunt: cöuer lum: ⁊ obliti eſtis ſauluʒ: Attẽditis ad pa/
Ii xudj.25. ſi ſũt:ſanati ſũt. Ipſi erãt illi: Pater igno/ ſtoꝛẽ:obliti eſtis lupũ. Mõne ille eſt cui ad Acij.ꝛ.
nn Cſce illis:qꝛ neſciunt quid faciũt. Unuſqſq; lapidandum ſtephanũ manus vna nõ ſuf⸗
. eis ergo fratres chariſſimi: quãdo audit dům ficiebat:æ alioꝝ veſtimenta ſeruabat: Mõ/
ch * ieſum chꝛiſtũ non veniſſe ꝓpter iuſtos ſed ne ipſe eſt qui eccleſiam vbiq; ꝑſequebat᷑⸗
netn 1 Opter peccatoꝛes:non amet eſſe peccatoꝛ: Mõne ipſe eſt qui litteras acceperat a pꝛin
1 Me foꝛte dicat ĩ coꝛde ſuo: Si iuſtus ſuero cipibus ſacerdotum: quia parũ illi erat ꝑ/
pleun unt nõ me amat chꝛiſt:ſi peccatoꝛ fuero amat ſequi chꝛiſtianos qui erant in hieruſalem:
mnuͤ 4 me: quia ꝓpter peccatoꝛes deſcendit: non ſed volebat ad alia loca venire vbi eos in/
ntnns, 8 ꝓpter iuſtos. Reſpõdit em̃ tibi:Si medi/ ueniret:⁊ ligaret? Mõne cũ iter agẽs ſpirat
mnibs cum agnouiſti: febrem quare nõ timuiſti? ⁊æanhelat ad cędes:de celo percuſſus eſt:⁊

Vtiq; medicus ad ęgrotũ venit:conſtat:v

vocem domini audiuit ad ſalutẽ fulmina/
c 2

Bancti

tus? Dhũ ambulat pꝛoſternit᷑:vt videat ex
cęcat᷑. Ipſe eſt ergo qͥ pꝛimus erat perſecu⸗
D toꝛ:illo peioꝛ nõ fuit.Audite vnde plus in
telligatis. Ananię loquebat᷑ ipſe dñs xpᷣs:
iam illo pꝛoſtrato:iam erecto:⁊ dicebat ei:
Vade ad vicũ illum: ibi inuenies ſaulũ a
tharſo cilicię: loquere ei:m̃ videt virum
ananiã intrantẽ ad ſe:⁊ baptiʒantẽ ſe. Il-
le audiuit nomẽ ſauli: ⁊ inter manus ipſi/
us medici tremuit. Quid eſt aũt dulcius:
Saulus vnde vocaret᷑:credo qꝛ recolitis:⁊
pꝛopter eos qui nõ recolunt cõmemoꝛem.
1. Regl.18. Saul erat ille perſecutoꝛ dauid. In dauid
chꝛiſtuſ erat:in dauid chꝛiſtus pᷣfigurabat᷑:
in ſaule ſaulus pꝛeęfigurabatur: Tanq; da/⸗
Actj.9. uid ſauli dictum eſt de cęelo: Saule ſaule
quid me ꝑſequeris? Ananias ouis inter/
pꝛetat᷑. Loquebatur oui paſtoꝛ: ⁊ timebat
ouis lupũ.Tanta huius lupi fama pꝛeęceſ/
ſerat:vt nõ ſe putaret tutã ouis: nec inter
manus paſtoꝛis. Et dñs ad illũ: quaſi ad
ouẽ trementẽ. Ille em̃ cũ audiſſet hoc: di/
xit:Dſie:audiui de iſto hoĩe qᷓnta mala fec̃
ſanctis tuis in hieruſalẽ:⁊ modo dicit᷑ epi/
ſtolas accepiſſe a pꝛincipibꝰ ſacerdotũ: vt
quoſcũq; tenuerit: alligatos ducat: Quo
me mittis?:QOuẽ ad lupũ? Sʒ ille nõ audi/
uit hanc excuſationẽ. Jam em̃ dixerat pau
MWatthᷣ.io. cis ouiculis ſuis: Ecce mitto vos ſic oues
in medio lupoꝝ. Si miſſę ſunt oues in me/
dio lupoꝛũ: quare trepidas ire anania ad

eũ qͥ iam nõ eſt lupus: Lupũ timebas: ſed

reſpondet tibi dñs deꝰ tuus: De lupo ouẽ

feci:facio de oue paſtoꝛẽ. Quõ & ipſe ſau/
1. Timoth.I. lus poſtea paulus gratulatur ſe ad dei per

ueniſſe miſericoꝛdiã:qꝛ pꝛimus:hoc eſt ex/
cellens in peccatis inuentus eſt:? Et tñ mi/
ſericoꝛdiã ↄſecutus ſum:vt in me oſtende/
ret chꝛiſtus ieſus oẽm longanimitatẽ pꝛo/
pter eos qͥ credituri ſunt illi in vitã ęternã:
vt dicant ſibi omnes: Si paulus ſanatus
eyſt:ego quare deſpero? Si a tanto medico
tam deſperatus eger ſanatus eſt:ego cum
vulneribus meis illas manus non opta/
bo:ad illas manus nõ feſtinabo? Vt hoc
dicerent homines: ideo ſaulus factus eſt
ex ꝑſecutoꝛe apłs:qꝛ quo venit medicꝰ: ꝗ́ᷓ/
rit aliquẽ ibi deſperatũ:⁊ ipſum ſanat: ⁊ ſi

pauperrimũ inueniat:tñ deſperatũ inueni

at:nõ ibi quęrit mercedẽ: ſᷣ cõmẽdat artẽ.
Dicã ergo qð cęperã.Quõ ergo ſaulus tũ
gratulabatur ſe a xpᷣo:qꝛ peccatoꝛ erat:aſ/

Auguſtini

ſumptũ atq; ſanatũ: nec dixit: Maneã in
peccato:qꝛ pꝛopter me venit chꝛiſtus: non
pꝛopter iuſtũ:ita ⁊ ante qꝛ audieras: quia
chꝛiſtus ꝓpter pctõꝛes venit:noli tibi doꝛ/
mire in dulci ſtratu: ſed audi ipſum paulũ
dicentẽ: Surge qͥ doꝛmis: ⁊ exurge a moꝛ/ Epꝑ.ʒ.
tuis:⁊ illuminabit te chꝛiſtus. Noli amare
ſtratũ peccati:totũ ſtratũ eiusvertiſti i in⸗
firmitate eius. Dictũ eſt antea:Surge:ſa/
nus eſto:ſanitatẽ ama: ⁊ noli rurſus ꝑ ſu/
perbiã de dextera ire ad ſiniſtrã:de monte
ad vallẽ:de humilitate ad tumoꝛẽ. Cuʒ fa
ctus fueris ſanus:id eſt cũ iuſte ceperis vi/
uere:deo tribue:nõ tibi. Hon em̃ laudãdo
te ſaluus factus es: ſed ↄtra te pꝛonũcian/
do.Mam ſi te laudaueris ꝑ ſuperbiã: gra⸗
uius ęgrotabis. Om̃is em̃ qͥ ſe exaltat hu/ LZud.i4.

in ſermone p̃cedenti:

E diuinis lectiõibꝰ qð dñs admo⸗A
nere dignat᷑: intẽti audite fratres:
illo dante:me miniſtrante. Pꝛimã
lectionẽ audiuimus Apli: Fidelis ſermo ⁊ Abi.s.
om̃i acceptione dignus:qꝛ chꝛiſtꝰ ieſus ve
nit in mundũ pctõꝛes ſaluos facere:quoꝝ
pꝛimus ego ſum. Sed ideo miſericoꝛdiã cõ
ſecutꝰ ſũ:vt in me oſtenderet chꝛiſtꝰ ieſus
oẽm longanimitatẽ ſuam ad infoꝛmatio/
nem eoꝛũ qui credituri ſunt illi in vitã ęter
nam. Hoc de apoſtolica lectione pcepimꝰ.
Deinde cantauimꝰpſalmũ exhoꝛtãteſ nos
inuicem vna voce:vno coꝛde dicẽtes: Ue/ Nõ. 94.
nite adoꝛemꝰ⁊ ꝓſternamur ei:⁊ fleamꝰ co/
ram domino qui fecit nos:⁊ ibi ueniamꝰ
faciẽ eius in ↄfeſſione:⁊ in pſalmis iubile/
mus ei. Poſt hec euangelica lectio:decem Zud.i⸗.
lepꝛoſos mũdatos nobis oſtẽdit:⁊ vnũ ex
eis alienigenã gratias agentem mũdatoꝛi
ſuo. Has tres lectiones quantũ ꝓ tempo/
re poſſumꝰꝑtractemꝰ:dicẽtes pauca de ſin
gulis:⁊ quatũ conari poſſumus adiuuãte
domino: nõ in aliqua earũ ſic immoꝛãtes
vt alijs duabus impedimentuʒz afferamꝰ.
Pꝛoponit nobis apoſtolꝰ:ſcientiarũ ⁊ gra
tiarum actiones. Memẽtote quid vltima
euangelica lectio reſonet: quõ ieſus dñs
laudat grãs agentẽ: ingratos iĩpꝛobat mũ
datos in cute: lepꝛoſos in coꝛde.Quid er/
go apłs: Fidelis inquit ſermo:⁊ om̃i acce/
ptione dignus. Quis eſt iſte ſermo? Quia
chꝛiſtus ieſus venit in munduʒ. Vt quid:

miigeite q ſe humiliat exaltabit᷑. Debg
e eiſdẽ verbis Apoſtoli:qͥbus i. Timotben.

det
cccatoles
ſanin⸗
geccnton

uallusbot
itmuſuni

busllucun
busdunürn
ereeclaalt
Noecan:
gugggil
ſcaunbie

ſluent, He
mMoolienas

ſnpereun
hoerſcini
fonekopus

hIs.Audͤn

theltuntire
geroosglle
giganco⸗
gonuläͤpro⸗
giuntachrt
Cvleosappea

fſſos: Höͤec

habentbos

fſootſelpes

ſetaliguan⸗
ckftanest
potet. ſn
Parimon
pofuuloru

onnispe

5

Ahnarpin
fennbusoe
lanotofi
ſſuspenti
ſummitpen
ſadcheitä
habertoͤen
Uutpere
fhnmfng

(fteticoe

offesnan⸗
oferseth

dun. e

Paöͤroſg

habetcön

bercolfie

—N—

Nn
umni lni

i tecgey,
Boneiimi
NN leponictg
sPfuhebiign
ileiur
exulubi,
oſolche⸗
. Genol
igdistnne
ndnefnes
ninihnn peni
Kleſemt
gchik iſs
Aosſunra⸗
eonlencati
an cfien
Aiemne
ntäiinnuige
leunone nn⸗
nühotint

leniiule⸗

urtitiamh⸗
sthiönenng
gainsnpt
õ
olicttu
Cctunnitnn
lani ,unn

—
—☛
—
—
—
=
E — —

—
—
—
—
„ —
—
= ☛n

rum pꝛimꝰ ego ſum. Qui dicit vel nõ ſum
peccatoꝛ: vel nõ fui:ingratꝰ eſt ſaluatoꝛi.
Nullus hominũ in iſta quę ex adam defſlu
it maſſa moꝛtaliũ: nullus omino hominũ
nõ ęgrotus:nullus ſine gratia chꝛiſti ſana/
tus. Quid de ꝑuuliſ pueris:ſi ex adã ęgro
ti? Nam ⁊ ipſi poꝛtant᷑ ad eccleſiã:⁊ ſi pedi
bus illuc currere nõ poſſunt: alienis pedi⸗/
bus currũtvt ſanent᷑: accõmodat illis ma/
ter ecclia alioꝝ pedes vt veniant:alioꝝ coꝛ
vt credant: alioꝛum linguã vt fateant᷑: vt
qm̃ ꝙ ęgri ſunt alio peccante pꝛęgrauant᷑:
ſic cum hic ſani ſunt alio pꝛo eis confitente
ſaluent᷑. Nemo ergo vobis ſuſurret doctri
nas alienas. Hhoc eccleſia ſemper habuit:
ſemper tenuit:hoc a maioꝛũ fide percipit:

Mattb.9. hoc vſq; in ſinẽ perſeuerãter cuſtodit: Qm̃
non eſt opus ſanis medicus:ſed ęgrotanti

bus. Quid neceſſariũ ergo habuit infans
chꝛiſtum ſi nõ egrotat:? Si ſanus eſt:quare
per eos qui eum diligũt medicum quęrit?⸗

Si quando poꝛtant᷑ infantes dicunt᷑ omi/
no nullũ pꝛopaginis habere peccatũ:⁊ ve/

niunt ad chꝛiſtũ: cur nõ eis dicit᷑ in eccleſia
qui eos appoꝛtant:auferte hinc innocẽtes
iſtos: Hõ eſt opꝰ ſanis medicus: ſed male
habentibus:Mon venit chꝛiſtus vocare iu

ſtos: ſed peccatoꝛes? Nunquã dictũ eſt: ſ

nec aliquando dicet᷑. Quiſq; ergo qð po/

teſt fratres loquat᷑ pꝛo eo qͥ loqui pꝛo ſe nõ

poteſt. Pꝛo magno cõmendant᷑ epiſcopis
patrimonia pupilloꝝ: quanto magis gr̃a
paruuloꝛum? Pupillũ tuet᷑ epiſcopus: ne
moꝛtuis parentibꝰ ab extraneis oppꝛimat᷑:
Clamet plus ꝓ paruulo:cui timet ne a pa/

rentibus occidat᷑:clamet cũ apło: Fidelis

ſermo ⁊ om̃i acceptione dignus: qꝛ chꝛiſtꝰ
ieſus venit in mundũ:nullã aliam ob cau-

B ſam:niſi peccatoꝛes ſaluos facere.Qui ve

nit ad chꝛiſtũ: habet qð in eo ſanet᷑:qͥ non
habet:nõ eſt cauſa quare medico offerat᷑.

Eligant parentes vnũ de duobus:aut cõ/⸗
fiteant᷑ in gpuulis ſuis ſanare peccatũ: aut

eos medico offerre deſinant. hoc nihil eſt
aliud: qᷓ; velle medico ſanũ offerre. Quid

offers baptiʒandũ?: Quẽ?: Infantem. Cui

offers? Chꝛiſto:Ei certe qui venit in mun/

dum. Ita inquit. Quare venit in mundũ?-

Pctõꝛes ſaluos facere. Ergo queʒ offers:
habet qð in illum ſaluũ fiat: Si dixeris ha
bet:conſitendo deles: ſi dixeris nõ habet:

lpoſtoli

Peccatoꝛes ſaluos facere.Quid tu?Quo⸗/

negãdo tenes. Peccatoꝛes inquit ſaluos

facere:quoꝛũ pꝛimus ego ſũ. Ante paulũ

non erant peccatoꝛes? Certe vel ipe adam SGeñ.s.
ante om̃es: ⁊ plena peccatoꝛibus terra de/ Señ.⁊.

leta diluuio: ⁊ deinceps qᷓ;młti: Unde ve⸗
rum eſt: ego pꝛimꝰſum: Pꝛimũ ſe dixit:nõ
peccatoꝝ oꝛdine:ſᷣ peccati magnitudine.
Aagnitudine peccati ſui vnde ſe pᷣmũ di/

xit peccatoꝛũ: quõ dicũt᷑ inter aduocatoꝛ:

verbi gratia:pꝛimi:pꝛimꝰeſt iſte nõ qꝛ plu/

res annos habet ex quo cauſas agit: ſᷣ qꝛ
ex quo cępit cęteros ſuꝑauit. Dicat g̊ apłs
alio loco: vnde pᷣmſit peccatoꝝ. Ego inqͥt
ſum nouiſſimꝰ apłoꝝ:qui non ſũ dignꝰvo
cari apoſtolꝰ:qꝛ ꝑſecutus ſũ eccleſiam dei.
Nemo acrioꝛ inter ꝑſecutoꝛes: ergo nemo
peioꝛ inter pctõꝛes.Sed miſericoꝛdiã inqͥt
conſecutꝰ ſum.Et quare ſit miſericoꝛdiam
conſecutus: exponit cauſã: Vt in me inqͥt

1. Corl. 15.

1. Timotb. .

oſtenderet chꝛiſtus ieſus oẽm longanimi i

tatem:ad infoꝛmationẽ eoꝛũ qui credituri

ſunt illi in vitã ęternã.Chꝛiſtus inquit da/
turus veniã ↄuerſis ad ſe peccatoꝛibꝰ vſq;

adg inimicos ſuos:me pꝛimo elegit acrioꝛẽ

inimicũ:quẽ cum ſanaret: nemo in cęteris

deſperaret. Faciũt hoc medici quando aGG

ea loca veniũt vbi ignoti ſunt:quos curẽt

pꝛimitus eligũt deſperatos: vt in eis ⁊ be/

niuolentiã exerceant: ⁊ cõmendent docri/

nam:vt vnuſquiſq; in illo loco dicat pꝛoxi

mo ſuo:Vade ad illũ medicũ:ſecurus eſto

ſanat te.Et ille: M ſanat: Mon vides qͥd

patiar?: Ego noui quid ſimile:Tu quod pa

teris:⁊ ego quidẽ paſſus ſũ.Sic dicit pau/

lus vnicuiq; ęgroto:⁊ de ſe volenti deſpe⸗
rare. Qui curauit me miſit me ad te:et di/
xit mihi: Illi deſperanti vade et dic quid
habuiſti:quid in te ſanaui: qᷓ; cito ſanaui.
De ceęlo vocaui: vna voce percuſſi ⁊ deieci:
alia erexi et elegi: tertia impleui ⁊ miſi:q̃r/
ta liberaui ⁊ coꝛonaui. Vade dic ęgrotis:
clama deſperatis: Fidelis ſermo ⁊ om̃i ac-
ceptione dignus:quia chꝛiſtus ieſus venit
in mundũ peccatoꝛes ſaluos facere.QAuid

Actj. 9.

1. Timotbᷣ. 1.

timetis?: Quid trepidatis? Quoꝛũ pꝛimus

ego ſum. Ego inquit vobis loquoꝛ: ſanus
eęgrotantibus:ſtans iacẽtibus:ſecurus de/
ſperatis. Ideo em̃ miſericoꝛdiã cõſecutus
ſum:vt in me oſtenderet chꝛiſtus ieſus om
nem longanimitatẽ. Moꝛbũ meũ diu per⸗

tulit ⁊ ſic abſtulit:tanqᷓ; bonꝰ medicꝰ phꝛe/

neticum patienter tolerauit: ſuſtinuit me

c z

* 14 .

Bancti
ferientem ſe:donauit mihi feriri ꝓ ſe.m
nem inquit longanimitatẽ oſtendit in me:
ag infoꝛmationem eoꝛum qui credituri ſũt
Ulſi in vit am ęternã. Molite ergo deſperare.
Egroti eſtis:accedite ad eum et ſanamini:
Ceci eſtis: accedite ad euʒ ⁊ illuminamini:
? qui ſani eſtis:ei gratias agite:⁊ qui ęgro
tatis: ad eum ſanãdi currite: dicite om̃es:

Pö. 934. Venite adoꝛemus: et pꝛoſternamur ei: et

ploꝛemus coꝛam domino qui fecit nos et
homines ⁊ ſaluos. Nam ſi ille nos fecit ho
mines:nos autẽ ipſi nos fecimus ſaluos:

C aliquid illo meliuſ fecimus. Melioꝛ eſt em̃

ſaluus hõ: qᷓ; qibet homo. Si ergo te de/
us fecit hominẽ:⁊ tu te feciſti bonũ homi⸗
nẽ:qð tu feciſti melius eſt. Moli te extolle/

reee ſuper deum: ſubde te: deum adora: pꝛo/

ſternere: confitere illi qui fecit te: quia ne-
mo recreat:niſi qui creat: nemo reficit: niſi

Pð.99.· qui fecit.Hoc et in alio pſalmo: Ipſe fecit

nos ⁊ non ipſi nos. Sane quando te fecit:
quid tu faceres nõ habebas.Quando aut
iam es:habes ⁊ tu ipſe quid facias:ad me/
dicum curras: medicũ imploꝛes: qui vbiq;
eſt.Et vt imploꝛares excitauit coꝛ tuum:et

PYPbil. 2. poſſe imploꝛare donauit tibi.Deus eſt em̃

inquit qui operatur in vobis:⁊ velle ⁊ ope

rari pꝛo bona voluntate: quia vt haberes
bonam voluntatem:illius vocatio pꝛeęceſ⸗
Pð. ꝭ58. ſit. Clama: Deus meus:miſericoꝛdia eius
pꝛeueniet me. Vt eſſes:vt ſentires: vt au/

dires:vt conſentires:pꝛęueuit te miſericoꝛ

dia eius. Pꝛeuenit te in omnibus:pꝛęueni

tu in aliquo iram eius. In quo inquis:in
quo: Conſfitere iſta omnia a deo te habere
quicquid boni habes:a te quicquid mali.
Me in bonis tuis illum contemnas: te lau

des: ne in malis tuis illum accuſes:te excu
fſees.:ipſa eſt vera confeſſio. Ille qui in tan/

tis bonis pꝛeuenit te:venturus eſt ad te:⁊
inſpecturus dona ſua ⁊ mala tua:quomo/
do bona eius vſus fueris inſpicit te. Ergo
quia in omnibus iſtis donis pꝛeuenit te:
vide in quo tu pꝛęuenias faciem venturi.
Audi pſalmũ: Pꝛęueniamus faciem eius

Nv. 24. in confeſſione. Pꝛęueniamus faciem eius.

Anteq; veniat pꝛopitiet᷑: anteq; aſſit pla/
cetur. HHabes em̃ ſacerdotẽ per quem poſ-
ſis placare deum tuũ: ⁊ ipſe cum patre de/

us eſt ad te: qui homo eſt pꝛopter te. Ita

iubilabis in pſalmis:pꝛęueniẽs faciem ei⸗
in confeſſione. Jubila in pſalmo: pꝛeueni/

ens faciem eius in cõfeſſione: Accuſa te:iu

bilans in pſalmo. Lauda illum accuſando

te:⁊ laudãdo eum qui fecit te: Veniet qui
moꝛtuus eſt pꝛo te ⁊ viuiſicabit te.heęc te/
nete:in hoc perſiſtite.Nemo variet:nemo
lepꝛoſus ſit. Doctrina inconſtans:non ha

bens vnñ coloꝛem: mentis lepꝛam ſigniſi/
cat:et iſtã chꝛiſtus mũdat. Foꝛte in aliquo Zud.ri.

variaſti ⁊ inſpexiſti: ⁊ in melius ſententia
cõmutaſti:⁊ quod varium erat vnius colo
ris effectũ eſt. Moli tibi tribuere: ne ſis in/

ter nouem qui gratias nõ egerunt. Unus

egit grãs: Ceęteri iudęi erant.Ille alienige
na erat:gẽtes alienigenas ſigniſicabat:nu
merus ille chꝛiſto decimas dedit. Illi ergo
debemus quod ſumus:quodviuimus:qð
intelligimꝰ: quod homines ſumus: quod
bene viximus:quod recte intelligimus: illi
debemus. MNoſtrũ nihil niſi peccatũ quod

habemus. Quid em̃ habes quod nõ acce/ 1. Corſ 4.

piſti? Vos ergo maxime qui ſcitis quid au
diatis:curandũ ab ęgritudine: mũdatum
a varietate ſurſum coꝛ ponite: et deo gra /
lias agite.
de pſalmo nonageſimoqrto: Cũ
ↄfutatiõe pelagianoꝝ: Ger. X
V Salmus quem cantauimus domi A
no: ⁊ nos inuicem exhoꝛtati ſumꝰ

ſibivelit qð ait: Qui nos fecit. Quod em̃
homo a deo creatus eſt: nullus dubitat ho
mo: niſi qui ingratus eſt. Nouimus em̃ qꝛ

ita legimus: et ita credimus: ꝙ fecit deus Señ.i

hominẽ inter multa quę fecit ad imaginẽ
ſuã. Hec hominis eſt pꝛima ↄditio: hęc eſt

humana pꝛima creatura. Hon tñ arbitroꝛ

hoc nos pꝛo magno voluiſſe cõmonere ſpi
ritũſanctũ in hoc pſalmo:qð ait: Fleamus
ante dñm qui fecit noſ.Alio em̃ loco dicit:

Ipſe fecit nos ⁊ nõ ipſi nos. Vnde quidẽ Ps. 92.
vt dixi:chꝛiſtianus dubitat nemo:qꝛ nõ ſo

lum deus creauit pꝛimũ hoĩem ex quo oẽs

hoĩes:ſed deus hodieq; creat ſingulos ho/
mines: ille qͥ ait cuidã ſancto ſuo: Pꝛiuſqᷓ;
te foꝛmarem in vtero noui te. Pꝛius ergo Hhiere.·
creauit hoĩem ſine hoiĩe: ſiue hoiem ex ho⸗
mine. Ipſe fecit nos ⁊ nõ ipſi nos.Ad iſtũ
itaq; pꝛimũ verboꝝ iſtoꝝ ⁊ facilẽ ſ enſum:
ſed tñ verũ:adoꝛemus eũ fratres:⁊ pꝛoſter

namur ei:⁊ ploꝛemꝰ ante dñm qͥ fecit nos.

yt adoꝛemus eum: ⁊ pꝛoſternamur Ns. 344
lli: ⁊ fleamns ante dñm qui fecit nos: ad-
monet quęrere aliquãto diligentius: quid

De
oneiten
ſennon
ninüquin⸗
nosfeane
fognetne
bitarebon
utaumnle
Nün aul ſul
Ntrnqno
Uünnen
fͤeuſtinon
(odlente
leit bommne,
uicteosne

cicglarancnon

Ptoipſvos.
coſchlaſte
Gellanfnn
Cunthomne
ltieſenus
ſeinusua

itruumacee

lbeoid an
Uninuocunn
enusin
Camust u
peſectno
Pushono

lisn leyinge

gum ,A
gensam
aumſpſee
(ctusern

ſetner

gliamuhit
ofencgen
lbenigfbi
btrüfned

Aknedeo,

edeogvid
fogotinc

Ligalneagoren

Mencorn
cnn
döpncen
mnoface
iclocd
ettbonüne
atbitr ſide
tultbonns
boniln
nuinreci⸗

—

1

I

one Aaie
unaa D
ite Vnng
nabi he

emopmnan

—

W
ſgi⸗
nn R
Inclusſgeng,
on

—

merumis
mndrerſeſz
egemn d
amn Nelln

us ſglüahr

, u 8
ine

Geinelgemel

Nnüiaeenige

egslinn
ectilansgtn
Maine: nücnn

cnit:aderg,

no üH
or. G...
(antauimns l

õ
m. 1olen Nmn N
ngiiannenn,
SS 1
sſe. Quts
,nulusdubin hunn
. Boumidr ,
mnsgiuin,
eſanun Eingi
anran
11. ord W
zünnn
lun

,

—

Dej verbis Apoſtoli

Non em̃ fecit ⁊ deſerit: nõ em̃ curauit face/
re:⁊ nõ curat cuſtodire. Ploꝛem?⸗ ante do
minũ qui nos fecit: qꝛ nõ ploꝛauimus añ

nos fecit: et tñ fecit. Qui ergo fecit ante
rogaret᷑:deſerit cũ rogat: 2Tanq; ergo du

bitaret homo vtrũ exaudiret᷑ oꝛans:admo
nuit eum ſcriptura cũ dicit: Ploꝛemꝰ ante

dñm qui fecit nos. Vtiq; exaudit quos fe/ D
cit:vtiq; nõ poteſt non curare quos fecit.
Verũtamen i iuxta altioꝛẽ intellectũ ⁊ quö⸗⸗
tũ exiſtimo vtilioꝛẽ:vidit quoſdã ſpũſſan⸗/

ctus dicentes vel dicturos: ꝙ deus eos fe⸗
cerit homines: iuſtos autẽ ipſi ſe faciunt:
pᷣuidit eos:admonuit eos: ⁊ ab hac extol/

Ps. 99. lentia reuocauit eos dicẽs: Ipſe fecit nos

D ⁊ nõ ipſi nos.Quare em̃ addidit: Et nõ ipᷣi

noſ:cũ ſufficeret dicere: Ipſe fecit nos:niſi
qꝛ illam facturã voluit admonere: vbi di⸗/
cunt homines: Ipſi fecimus nos:id eſt vt
iuſti eſſemus:iuſtos nos libera voluntate
fecimus: quando conditi ſumus:liberũ ar
bitrium accepimus? Vt ergo iuſti ſimus:

libero id arbitrio agimꝰ. Quid adhuc de/

um inuocamus:vt iuſtos nos faciat:quod
habemus in poteſtate:vt noſipſi iuſtos fa
ciamus: Audite audite:⁊ iuſtos ⁊ iniuſtos
ipſe fecit nos ⁊ nõ ipſi nos. Creatus eſt pꝛi
mus homo in natura ſine culpa: i in natura

gcès. 7. ſine vitio: creatus eſt rectus: nõ ſe fecit re⸗

N . 94.

ctum: Quid ſe aũt ipſe fecerit notũ eſt:ca/

