Nndn e nũ ⁊ puriſicante atq; mũdante ad cõcepti- quidũ roboꝛari. Sed qꝛ quędam ſcriptura ca i.
unn onẽ filij tui:Cuiꝰ dignitat ⁊ gratię effectũ: ſancta veris indagationũ ſtudijs quęrẽda
hnahnen R ienehe lingan valer exgraneze. reliquit:ꝗᷓ nõ ſunt ſuꝑflua eſtimanda vů ve
haned Nõ em̃ talis cõceptus:taliſq; partꝰ niſi de- ra indagatiõe fuerint patefacta. Fęcũda ẽ .
nds. N uunm decuerat:qͥ venerat redimerꝭ quos vo / em̃ veritatis auctoꝛitas:⁊ dũ diligeter dil/
e luit creav. Creare ꝓſecto maieſtate:redime cutit᷑: de ſe gignere quod ipſa eſt cognoſci-
Ancde re humilitate: humilitatis naturã ſumens tur. Sępe em̃ diſcuſſa veram cõueniẽtiam
IAn, ſanctã de ſanctiſicato coꝛꝑe:⁊ imacslatã de parit:quã manifeſtis ſermonibꝰ abſcõdit:
ſeſtr immaculato. Ineſtimabilẽ em̃ ſanctiſicati · Et ſepe apertis ſermonibꝰ inſinuat:in qui/
R onia gram quã cõcipiẽdus ſᷣbuit:ↄceptꝰ ? b⸗ nihil pter illud qð ſonuit qrẽdũ inuitat:
niete nat mõ abſtulit. Quę quãtũ ĩ coꝛpe value ·¶ Att eſt illud: qꝛ abꝛaã genuit iſaac:iſaac ge/
ebn irt virginis: lli ſol notiſſimũ eſt ꝗᷣ de eiꝰ na nuit iacob: iacob iudã ⁊ fratres eiꝰ:⁊ cetera
ecq9 BG tura naturã luſcepit q; cõdidit. Per quem talia in quibꝰ ſola littera tenẽda eſt. Qug
ginit te quęſo dñe:qꝛ ꝑ illũ cũcta bona tribuis:q dam autem ſic cõmendat:vt pariter litrerã .
wehei vt tribuas eligis: vr me inoffenſe de tanta ⁊ myſticũ intellectum inſtruat:vt in trãſitu Exo.14.
ſanctitate loqͥ tribuas. Et ſi nõ totũ vt eſt: maris rubꝛi:⁊ manna cęleſti: ⁊ tabernaculo Ero.ic.
qQq5ð impoſſibile omni humanę linguę eſt:ta dei atq; arca teſtamenti:vbi futuroꝛũ figu/ Exo.25.
melite mẽ ipᷣm qð eſt ex parte dicat᷑ vt eſt. Sonet ra baptiſmi videlicet chꝛiſti ⁊ eccleſię oſttſa-
ofn ergo pᷣcioſiſſimum vera pcioſitate:ſanctiſſi ẽ p̃rogatiua. Quędã tm̃ myſtice:vt cũ deũ
fige mũ certa ſanctitate:ineſtimabiliſſimũ:ſidiſ dicit inſufſlaſſe in faciem adã ſpiraculũ vi/ Señ. 2.
Mung ſima veritate. Qug aꝛ humanã ronẽ exce / teę: q tñ os ad ſpirandũ non habetrenec ma⸗
ſtdeet, dunt:ſpiritus tu aſſit:ꝗ ſuo ſacro ſoirami- nus ad operãdum:licet ꝓpheta dicat: M Pzs. 118.
n ne inducat nos in omnẽ dicẽdoꝝ veritatẽ: nus tuę fecerũt me:⁊ plaſmauerũt me.Süt
. vt᷑ qꝛ de eiꝰ coꝛpoꝛe ⁊ aĩia loquẽdum eſt: qð etiam quędã: ꝗᷓ quãuis cõmemoꝛari ex to/
ſneyi⸗ ipſe ſter naturalẽ vſum ſanctiſicauit ⁊ gra/ tolomiſſa ſint:vera tamẽ ratione credunt᷑: „
tiã cõtulit:non aliena dicere patiat᷑: ſed ꝓ/ atq; ipſa ↄueniẽtia rei qðamõ quẽadmodũ
ofſinesn pꝛia ad laudẽ ⁊ gloꝛiã tuam deus omnipo dux ⁊ pᷣuia creditur. Mihil em̃ de melchiſe/ Señ.14.
eSI tens pater:⁊ ad honoꝛem filij tui ꝑ virginẽ dech ſacerdotĩ dei excſi iuſtieia loquitur· 2
nati: ⁊ eiuſdẽ ſpirituſſancti dei ⁊ dñi noſtri: cum ipa ſceſſiſſe tatę laudis merita cogno
gimung 4 cum quo èſt tibi regnũ ⁊ imperium: in om / ſcatur. Mihil de enoch ⁊ helię poſtq; rapti geũ.5.
inn e gxplicit pᷣfatio nia ſęcula ſęculoꝛum Amen. ſWDaeuunt vite feęlicitatę cõmẽdat: cunctis liqui/ q. Regſ.2.
ilnste Dncipitſerme Via ꝓfundiſſimę et ſua dignitate al- do ſcientibus beate eos viuere: quos do
S tiſſimę ſum reſponſurus queſtioni:le/ minus hinc in futurũ ſeruandos voluit ra⸗/
NadnN ca. I. croꝛem meum obſecro:vt ꝓ me depꝛece᷑: ? pere.Quid ergo de marię moꝛte: quidve *
Slenia ſi ̊ a me pleniter dicta cognouerit: donis de eius aſſumptione dicendum eſt: vnde
pſerun. dei gratus exiſtat:ſinautẽ minus:noſtrę cõ dinuina ſcriptura nihil commęmoꝛat:niſi q/
ans. patiat᷑ infirmitati. Quia licet minus vale rendum ratione quod conueniat veritati:
zonest amus dicere:vera tñ ꝓculdubio volumus. fiatq; ipſa veritas auctoꝛitas: ſine qua ne /
arſ De ſanctiſſimo igit᷑ coꝛꝑe pꝑpetuę virginig „ ceſſe eſt: nec valeat auctoꝛitas. Memoꝛes ca
bon marię eiuſq; ſacrę animę aſſumptione:quã /Menim conditionis humanę: moꝛtem illam
nun tũ deus donauerit loqui ſi/ uſcipientes: hocl ſubij ſſe e tempoꝛalẽ dicere nõ metuimꝰ: quã
zee pꝛimũ dicimus:quod in diuinis ſcripturis idem eius ſilius qui deus ⁊ homo eſt: lege
Nm -/ . Job. 19. poſtq; dñjs in cruce matrẽ diſcipulo cõmen/ ſoꝛtis humane ſuſtinuit: et hoc quia homo
ſoniͤs Acuit: vt caſtitas caſtis tuere᷑ obſequijs: de eius ſuſceptus ⁊ ꝓfuſus eſt vtero. Sed
̃ſeil nihil reperit᷑ de ea pᷣter id quod lucas cõme ſi dicimus moꝛtis eã vinculis tenen:⁊ reſo
nib moꝛat in actibus apoſtoloꝛũ: cõmemoꝛans luta in cõmunẽ putredinẽ:vermẽ ac cinerẽ:
liund⸗ Acti.i. eiuſdem nominatim dicẽs: Hi omnes erat laboꝛãdũ eſt ſi ᷣ conueniat lantę Anetitatl
3
„₰

4. „

Bancti

Auguſtini

Zer.

tante aulę dei ſrogatiuę. Scimꝰ em̃ dictů matre:qui ſic elegit naſci deus de homie. hn
Seõ.5. pꝛimo parenti: Quia puluis es ⁊ in pulue- Maria ergo ⁊ ſi communicat erumnis eue: .
rẽ ibis. Quod ſi de moꝛte dicit᷑: generalis nõ cõmunicat parturiendo cũ doloꝛe. Pꝛo⸗ gelu
eſt ſententia:ſi de reſolutione in puluerem: meruit em̃ hoc ſinguiaris ſanctitas eius et ll
hanc conditionẽ caro chꝛiſti euaſit de carn/ ſingularis gratia: ꝙ ſuſceptione dei ſingu⸗
ne marię ſumpta: quę coꝛruptionẽ nõ ſuſti/ lariter eſtimata eſt digna. Mon imerito er⸗ ehs
nuit.De hoc em̃ ſcriptũ ẽ:per dauid ꝓphe/ go a quibuſdã generalibus excipitur vera SJ ng
Pa.i5. tam dicentem: Quoniam nõ derelinques eſtmatione: quã tãta ſeruat gratia: æ atto K
. animã meam in inferno: nec dabis ſanctũ lit dignitatis ſ̃rogatiua. Quantũ em̃ chꝛi/ 5 uu.
tuum videre coꝛruptionẽ.De quo autẽ ſan ſti poteſtag poſſit mundi oſtendit vniuerſi⸗ Ca. 5. mnaf
cto dictũ ſit: archangelus ꝓdidit: qͥ ad ma tas:quantũ gratia marię monſtrat integri lalad
c.i. riam ait: Et quod naſcet᷑ ex te ſanctum: vo / tas. Quę ſicut oiuerſa sſt a natura: ita di- Kef
Xcxo.ac. cabitur filius dei. Vere ſanctum et ſanctũ uerlſa es ab vſu.Quid ergo: Si in tanta di a autl
ſanctoꝛum. Vnde ⁊ illa ſancta ſanctoꝛũ di/ uerſitate dicimus eã humanę ſoꝛtis moꝛtẽ tieynn
cunt᷑:quę illa ſeruabant:quibus ille ſigura ſubiſſſe:nec vinculis eiꝰ retineri: ꝑ quã de Vaii
bat᷑ qui veraciter ſolus ſanctus ſanctoꝛum voluit naſci:⁊ carnis ſubſtantiã cõmunica⸗ diuin, nito
dicit᷑. Hic em̃ idem eſt de quo archangelus re:nũquid impiũ erit: Scimꝰ em̃ ieſum om Ause
gabꝛiel danieli loquit᷑ inter cętera quę fu/ ia poſſe:qui de ſeipſo ait: Hata ẽ mihi om Mattb2s. uſſnt.
maniel.s. tura oſtendit dicens:Et impleatur viſio et¶ nis poteſtas in celo ⁊ in terra. Si ergo vo busiul
pꝓphetia:⁊ vngat᷑ ſanctus ſanctoꝛum. hic luit integram matrem cũ visginitatis ſerua pesg
em̃ ſanctus coꝛruptionẽ nõ vidit:qui tertis re pudoꝛe:cur nõ velit incoꝛruptã a putredi in me.
die cum triumpho rediens ab inferis reſur/ nis ſeruare fętoꝛe:? DHicat qui cognouit ſen/Ro. n iume:
rexit. Caro eiꝰ quę de maria ſumpta eſt: ert ſum domini:⁊ qui conſiliarius eiꝰ fuit: Nũ/ quod
2 Cor.I. ſi moꝛtua eſt ex inſirmitate:reuixit tũ ex dei quid nõ ꝑtinet ad benignitatẽ dñi matris qulppe
virtute.Sed hoc ille qui quãdo voluit mo / ſeruare honoꝛem:quilegem ſoluere nõ ve / Mattb. . ſtumon
ri:quãdo voluit reſurgere potuit. Excipi᷑ nerat ſed adimplere. Lex em̃ ſicut honoꝛẽ Exo.2o. ſapient
ergo ab illa generali ſententia de virgine matris ſcipit: ita inhonoꝛationẽ damnat. Nagis⸗
ſumpta natura. Qðõ ſi marię non congruit: Qui em̃ in vita pᷣ ceteris illã gratia ſui ↄce⸗ lure effn
congruit tñ filio quem genuit ieſu. Uoca / pt“ honoꝛauit:pium credere ẽ ſingulari ſal/ gen:
bulum ieſus gloꝛioſum omni oꝛnatu cultu uatione eã in moꝛte ⁊ ſpeciali gr̃a honoꝛaſ/ ampe
q; digniſſimũ: nomẽ quod eſt ſuper omne ſe. Potuit em̃ eam tã a putredine q; a pul/q adiung.
nomen:non decuit ab hominibus appella uere alienam facere:qui ex ea naſcens vir/ Ca. 6. voloyt
2 ri:neq; ab eis efferrin mundũ:ſed ab excel ginem eã potuit relinquere. Putredo nn⸗ denntc⸗
ga. 5 lẽtioꝛi quadã maioꝛiq; natura. olt bee ⸗ q; ? vermis oppꝛobꝛium eſt humanę cõdi⸗/ iineſti
aogg dicta ſunt de quibꝰ excipit᷑ marię ſiliꝰ: ¶ tionis:a quo oppꝛobꝛio cum ieſus ſit alie/ habere
. cõtuẽda ſunt ꝗᷓ etiã euę dicta ſunt: ſi cůctis nus: natura marię excipit᷑ quã ieſus de ea ankq
fęminis generalia ſint:⁊ ſi in aliquo excipi - aſſũpſiſſe ꝓbat᷑. Caro em̃ ieſu caro marięẽ: dignit
Señ.ʒ. atur maria.Scriptum quippe eſt: Mulieri et multo ſpecialius qᷓ; ioſeph iudę cętero/ uuhe
quoq; dixit deus: Multiplicabo erumnas rũq; fratrum eius quibus dicebat: Frater Señ. 7. mand
tuas ⁊ cõceptus tuos. In doloꝛe paries f em̃ ⁊ caro noſtra eſt. Caro em̃ chꝛiſti quãuis kriſino
lieos: ⁊ ſub viri poteſtate eris: ⁊ ipſe domi gloꝛia reſurrectionis fuerit magnificata :et Canedr
Zudj.. nabit᷑ tui Erumnam maria ſuſtinuit: cuuus potent ſuꝑ omnes cęlos aſcenſione gloꝛiſi- (en
aAnimã gladius paſſionis chꝛiſti ꝑtranſiuit: cata:eadẽ tamen carnis manſit ⁊ manet na ſioſs
ſed conceptus nõ multiplicauit:nec ſub vi- tura quę aſſumpta eſt de maria. Ipſe enim ſtiens
ni: id eſt mariti poſtate deguit:quę ĩiteger eſt qui conceptus ⁊ genitus atq; a moꝛtuis tero⸗
rimis viſceribus de ſpirituſancto chꝛiſtum ſuſcitatus eſt ꝑ gloꝛiam patris:ſicut ꝓfecto vogen
ſuſcepit:⁊ virginitatis integritate manẽte ipſe teſtat᷑ poſt reſurrectionẽ:quando apo⸗ ſocor
virgo pꝑmanſit. Quem qꝛ ſine peccati col- ſtolis dixit: Videte manus meas et pedes LZud.24. Ane
luuione / ⁊ ſine virilis admixtionis detrimẽ meos quia ego ipſe ſum. Quid em̃ ẽ: Ipfe W
to ſuſcoit:ſine doloꝛe genuit ⁊ ſinð integri ego ſum: niſi quia alter nõ ſum:qᷓ; qui tunc ii
tatis violatione cum pudoꝛe virginitatis eram quãdo paſſus ſum? Hoc ſiquidem co Pe
integra ꝑmanſtt.Hoc em̃ potuit efficere de gnoſcere poteſtis:qͥ ĩi manibꝰ ⁊ pedibꝰmeis lie

Vv*

Ber. xXXIIII. De Alſſumptiõe Marie vir. B

odeheni, e er. I
tnme· ct.1. clauoꝛum vulnera cognoſcitis. Ipſe ergo q; fena: Thꝛonum dei: thalamum celi do.
eegy idemq; celos aſcendit: carnem quã de ma mini: tabernaculum chꝛiſti: dign um eſt ilhii
tpel tee ſuſcepit ſuꝑ aſtra tranſuexit: honoꝛans eſſe vbi ipſe eſt. Lam pᷣcioſum theſaurũ di Z
daneii. omnẽ humana natunã: multomagis ma, gnius eſt celum ſeruare q; terram: tantã in.
Migeng, ternam. Si igit natura mattis eſt filius:cõ tegritatem merito incoꝛruptibilitas nõ pu/
nhir ueniẽs eſt vt ſit ⁊ filij natura mater: nõquã tredinis vlla reſolutio ſequit᷑. Illud ergo ſa
HWRRKZ tum ptinet ad ęquam adminiſtrationẽ: ſed cratiſſ imũ coꝛpus de quo chꝛiſtus carnẽ aſ-
Rr quantũ ptiner ad, eandem recipꝛocã ſubſtã ſumpſit ⁊ diuinã naturã humanevniuit:nõ
– tiam: vt homo de homie: caro decarne:ma anmittens quod erat: ſed aſſumẽs quod nõ ⸗
Nirin ſen 4 iorſui a matre: nõ ad vsitatẽ pſonę erat: vt verbum caro: hocẽ deus homo ſie/ Job. i.
R 6 lad vnitatẽ coꝛꝑalis naturę ⁊ ſubſtãtię. ret:eſcam vermibus traditum:quia ſentie
Sang ü E n erate fadere põt gratia ſine ꝓpꝛi// nnon valeo:dicere pertimeſco:in cõmuni ſoꝛ
W Ca.. etate ſpecialis naturę:quãtomagie vbi gra te putredinis futurũ de vermibus pulue/
nii tie vnitas ⁊ coꝛpoꝛis ſpecialis ẽ natiuitas. rem. De quo ſi nihil aliud ſentirem qᷓ; de p/
nüimut, Alaitas naq; gratieę eſt: vt diſcipuloꝛum in pꝛio:nihil dicerẽ niſi quẽadmodũ de ꝓpꝛio:
gͤn JƷoðb.i. chꝛiſto de quibus ipſe dixit: Pater ſancte: qð abſq; vlla ambiguitate ſoluẽdum eſt in
Duinnnt ſerua eos in nomine tuo quos dediſti mihi moꝛtem: poſt moꝛtẽ eſt futuꝝ putredo:poſt
Wenmhhan vt ſint vnum ſicut ⁊ nos.Et item de omni/ putredinem vermis: poſt vermẽ vt dignũ
n Beg bus iuſtis:Hõ autẽ ꝓ his rogo tantũ:ſed ⁊ eſt abiectiſſimus puluis. Quod de maria
Gnoſn ꝓ eis qui credituri ſunt per verbum eoꝛum credẽdum nõ videt᷑ conſentibile: quia eſti/
Mind in me:vt omnes vnum ſint ſicut ⁊ tu pater mationem pꝛocul pellit munus incompa/
iogtſn in me:⁊ ego in te:hoc eſt vt ipſi ſint ꝑ gratis rabilis gratię. Quod me dicere multaꝝ cõ ¶
uchiüfi quod nos ſumꝰꝑ diuinitatis naturã.hęc ſideratio reꝝ inuitat:q̃rũ ⁊ illa ꝗdã eſt quã ca o.
Ns quippe gratię vnitas quę cunctis in chꝛi- ſuis aliquãdo miniſtris ipᷣa vᷣitas ait:Qui Job.12.
ſobgeni w ſtum credentibus ſeruat᷑:ſi marię nec minꝰ mihi miniſtrat me ſeqt᷑: ⁊ vbi ego ſũ:illicet
ianherin⸗ ſapientiũ eſtimatione non tollitur:quanto/miniſter meus erit. Si em̃ hęc eſt genera/
Nonidaun, magis cũ gratię vnitate ipſa ſpecialitas n lis ſententia omnium ꝑ ſidem ⁊ piam ope/
igtul turę efficit vnum matrẽ ⁊ filium:filiũ ⁊ ma/ rationem chꝛiſto miniſtrantium: quãtoma
eiſihinil trem? VTlidẽdũ etiam eſt qͥd de his quos ſe gis quodãmodo ⁊ ſpecialiter marię. Ma⸗
Aigebonen cum ꝑ gratiam vnũ eſſe voluit cõſequẽter riã namq; operis exhibitione ⁊ fidei ſidiſſi/
neineönn) adiungit. Ait em: Pater quos dediſti mihi maveritate miniſtrã chꝛiſti fuiſſe oĩs qͥ ſane
a tnn volo vt vbi ego ſum ⁊ illi ſint mecum: vt vi ſapit intelligit.Abſq; dubio em̃ opere ad/
beunets deantclaritatẽ quã dediſti mihi.Q magnã miniſtratrix extitit: quę hũc in vtero geſſit Zucj.n.et. 2.
kemni ⁊j ineſtim bilẽ bonitatem dei:qui ſecũ ſuos partuq; ꝓfuſũ aluit ⁊ fouit:atq; vt euange
1usſtii⸗ babere in gloꝛia vult vt ſua claritate fru- lium refert:ĩ ſſepe reclinauit: ⁊ a facie hem
gilient an?t: qui hic ſua ſide iuncti:vnũ cum eo eſſe dis fugiens in ęgyptũ abſcondit:⁊ omnem
annntt digni iudicant᷑. Si & ſecũ eos habere vult: infantiã eiꝰ pio ꝓ matris affectu eſt ꝓſecu⸗
hit n atq; hoc poteſt qui omnia poteſt: quid eſti ta:ita vt vſq; ad crucẽ in qua filiũ vidit pẽ/ Job.19.
4 ene mandum eſt de matre vbi digna ſit habe⸗ dentem iam virũ ꝑfectum:ab eius indubi/
dcnt: i R ri ſi non in pᷣſentia filij?:Quantum igit᷑ con / tanter nõ receſſerit cõſectatu: non ſolũ greſ
iti⸗ 4 Ca. S. tueoꝛ:quantum intelligo: quantumq; cre· ſibus pedum tanq; pꝛo reuerentia dei: ve-
nmin⸗ do:marię anima claritate chꝛiſti fruit᷑: ⁊ glo rũetiam ⁊ imitatiõis affectu. Maria er
nimngen rioſis conſpectibus eius ſemper inhęrere ſi miniſtratrix chꝛiſti ſpiritalium operũ quali
– tiens ⁊ ſemꝑ conſpiciens:dum ineſtimabili tatibus:ſicut deuotiſſima extitit: ita abſ
n NMn ter paſcitur: excellẽtioꝛi quadã ſpecialiq; ſ̊ / dubio religiõis ſide ⁊ verę credulitati cha/
aNgaNen rogatiua a filio honoꝛat᷑:poſſidens in chꝛi/ ritate ſecutrix fuit.HNon em̃ potuit eiꝰ diui
naſunfn ſto coꝛpus ſuum qð genuit gloꝛiſicatum in nitatis nõ eſſe credula: quę ſe nouerat hũc
anc dextera patris:⁊ ſi nõ ſuum ꝑ quod genuit: nõ virili ſemine ſcõm oꝛdinẽ naturę:ſed di Zud.n
nrutl⸗ ſamen ſuũ quod genuit.Et quare nõ ſumm uino ſpiramine nunciante archangelo cõce
neni per qð genuit: Si nõ obuiauerit necdũ ꝑ/ piſſe:videns ſemper famulantiũ an geloꝛũ
unum ſpecta auctoꝛitas:vere credo ⁊ per quod ge ei adeſſe frequentiam vt naſcituro ⁊ nato:
eſlicie y, nuit: quia tanta ſanctiſicatio dignioꝛ cęlo ẽ quãdo videlicet facta eſt cum angelo multi
egeibe 4 6¹ 4 D3

Bancti Auguſtin be
tudo cęleſtis exercitꝰclamãtiũ et dicẽticm: ta ſeruare inuſta:cur abnuat i matre ꝓpꝛia
Zucj.a. Sloꝛia in excelſis deo: ⁊ ĩ tera pax homini qð elegit in veſte aliena? Jonam ſeruare in Jone.x.··
bus bonę voluntatis:⁊ in ęgyptũ fugituro ventre ceti ſter naturalẽ vſum voluit incoꝛ
atq; inde iterũ redituro. Quibꝰ liquido co ruptüũ ſola miſericoꝛdia: mariã incoꝛruptã
gnoſcere potuit:quia talia obſequia nõ niſi Ster naturã nõ ſeruabit gratia? Seruatus
WMVattð. 2. deũ decuerãt. VUnde ⁊ ſtellę annũciatio: et eſt daniei datus itemperatiſſimę fami leo/aniet. e.
magoꝛum de longiſſimis partibus inſpera nũ:nõ ſeruanda eſt maria tãtis donata me ct. 14.
ta adductio q́; maximũ illi extitit indicium ritis dignitatũ: Hæęc cunga quę diximꝰ: qꝛ
Xud.a. veritatl. Similiter ⁊ ſimeonis ⁊ annę ꝓphe naturã ſeruantia nõ cognoſcimus:in marię
tali dignitate inſolitꝰcętus:⁊ huic ſpecialis intesritateplus potuiſſe gratiã q; naturã
occurſus:ug omnia ꝓcul dubio maria cõ nõ dubitamꝰ. Diuinitatis em̃ oꝑvſũt quę
ſeruãs his cũctis altius ad fidem roboꝛata dicimus: ⁊ ideo poſſibiua qꝛ omnipotẽtia.
pio coꝛde cõferebat: intantũ vt omnino nõ Chꝛſſtus ergo dei virtus ⁊ dei ſapiẽtia cuiꝰ i.Cori.i.
nutabunda: ſed certa de filij ptãte tanq; de ſunt omnia ꝗ̊ᷓ patris ſunt ⁊ velle: Velle aũt
Job.a. dei virtute vera deſiciente in nuptiis vino omnia quę ſunt iuſta ⁊ digna:⁊ ꝑ hoc vidẽ/
dixerit:qꝛ vinũ nõ habent:ſciens plane illũ tcur digna: letari facit mariã lęticia inenar⸗
hoc potuiſſe qð eũ mox cõtigit diuio mira- rabili anima ⁊ coꝛpoꝛe in ꝓpꝛio ſilio cũ ꝓ⸗

culo cõpleuiſſe. Ecce igit᷑ maria ſide et oꝑe
chꝛiſti miniſtratrix:⁊ deuota vſq; ad moꝛtẽ
eius ſecutrix: nõ plus greſſu qᷓ; imitatiõis:

pꝛio fllio ꝑ ꝓpꝛiũ ſiliũ:nec vllam ſequi de⸗

bere coꝛruꝑtionis erumnã quã nulla ſecuta

eſt tantum filiũ parturiẽdo iutegritatis coꝛ

coꝛpoꝛs ſ. eruarg illeſa: veruũetiam veſtimen/

3

vt debui: ignoſce obſecro tu ⁊ tui: Qui cũ

yt credendũ eſt:affectu: ſi ibi nõ fuerit vvbi ruptio:vt ſit ſemꝑ incoꝛrupta quã tanta ꝑ/ te
3 3335 chꝛiſtus ſuos miniſtros vult eſſe:vbi ergo fudit gratia:ſit integraliter viuens quę om din. g
erit:Et ſi ibi:nunquid ęquali gratia? Et ſi niũ integrã ꝑfectãq; genuit vitam: ſit cum ww
MWatið.is.non ęquali:vbi ęqua dei cenſura quę vni/ illo quẽ in ſuo geſſit vtero:ſit apud illũ illa
cuiq; reddit ſcõm ſua merita? Si ergo me / quę genuit: fouit ⁊ aluit illum: maria dei ge Anlu 6
rito pꝛę nnibus marię viuenti donata eſt nitrix:dei nutrix: dei miniſtratrix et dei ſe⸗ h
gratia: moꝛtug erit minuẽda? Abſit: Quia cutrix: de qua vt iam dixi: quia aliter ſenti
ſi omnium ſanctoꝛũ moꝛs eſt pꝛecioſa: ma- re nõ audeo:aliter dicere nõ ſſumo. Suſci/
rię ſane eſt pꝛecioſiſſima: quam tanta comi piat igit᷑ hũc ſenſum fraterna charitas: m e
tata eſt gratia: vt mater dei dicatur et ſit. qð ſpiritꝰ chꝛiſti inſpirauit. Oſtẽſa ſunt ex J
A Conſideratis igitur vniuerſis: vera ratio parte quę taliter hoꝛtata ſũt me dicere. Si e.
Ca.io. ne cenſeo conſitendum mariã in chꝛiſto et quis autẽ refragare his elegerit: cũ dicere
* apud chꝛiſtun eſſe. In chꝛiſto: qꝛ in ipſo vi nõ velit hoc nõ poſſe chꝛiſtum: ꝓferat qua/ ic
Actj.i7. uimus:mouemur et ſumus. Apud chꝛiſtũ re nõ conueniat velle:ac ꝑ hoc neꝝ eſſe. Et
gloꝛioſe ad ęternitatis gaudia aſſumptam cum ſe veraciter cõſiliũ dei de his noſce ma t
benignitate chꝛiſti et honoꝛate ſuſceptam niſeſtauerit:incipiã credere:de quibꝰ aliter ne
pꝛę cęteris quam gratia honoꝛauit pꝛę cęte- nõ poſſum ſentire. Miraboꝛ illum altitudi
ris:atq; ad communem humilitatem non nem cõſilij diuini inueſtigaſſe:quã me cum .
eſſe adductam poſt moꝛtem putredinis vi- apoſtolo digna reuerẽtia videoꝛ debere ad
delicet vermis ⁊ pulueris:quę ſuum ⁊ om / mirari dicente:oO altitudo diuitiarũ ſapiẽ/ Ro.n.
Zucj.⁊I. nium genuit ſaluatoꝛem. In cuius ſi pote- cię ⁊ ſcientię dei:qᷓ; incõpꝛehẽſibilia ſunt iu 0
ſtate eſt ſanctoꝛum de capite capillum non dicia eius:⁊ inueſtigabiles vię eius. Et qꝛ
perire: eſt ⁊ illam anima ⁊ coꝛpoꝛe integra ſcðm eũdem apoſtolum:ex parte cognoſci/i. Corleiʒ. 5
poſſe ſeruare. De cuius poteſtate ſi nullus mus ⁊ ex parte ꝓphetamus:dixi de his:et Dan
dubitat eccleſiaſticsꝛum quin poſſit matrẽ ſnõ quantũ eſt:tamen quẽadmodum me e Een
ſine coꝛruptione in perpetuum ſeruare: cer dicere debuiſſe credidi.Si ergo vera ſunt q̃ n
dubitandum eſt voluiſſe qð attinet ad tan ſcripſi:tibi gratias ago chꝛiſte:quia de ſan/
tam benignitatis gratiã? Si elegit diuuna cta vᷣgine matre tua niſi qð pium: dignũ⸗ ſ6
voluntas ſola gratia inter crepidães vehe iuſtum eſt ſentire nõ potui.Si ergo dixi vt 4
Panieł.ʒ. mentiinigniũ flammas non ſolum pueroꝛũ debui:appꝛoba chꝛiſte tu ⁊ tui. Si autẽ nõ 3

Ber. XXXV.

deo patre et ſpirituſancto viuis ⁊ regnas chꝛiſto regnare. Suſfficere debet tantum
ek. deus ꝑ omnia ſęcula ſęculoꝛum Amen. notici? humanę hanc vere fateri reginä
fund fllozꝛum: pꝛo eo ꝙ regem peperit ange-
unn Ser. XXXV. ¶In eodem feſtq Sermo II loꝛum. Sed necinuenitur apud latinos E
uufxf ☛ Aliquis tractatoꝛum de eius moꝛte qui-
il⸗ A Deſt nobis dilectiſſimi fratres di piam dixiſſe aperte. Mã illũ euãgelij ver⸗
ee es valde venerabilis: dies omni/ ſiculũ quem ſimeon dixit ad domini ma,
dnnn unm ſanctoꝛum ſolẽnitates pꝛecel / trem: Et tuam ipſius animã pertranſibit Zud.2. *
nne. lens. Adeſt inquãoies inclyta: dies ꝑcla- gladiꝰ: beatę recoꝛdationis ambꝛoſiꝰ c,’i
SIni fra:dies in qua e mũdo migraſſe creditur tractaret:ait: Mec hiſtoꝛia nec littera do- ⸗
e Vviirgo maria. Et ideo laudes intonet vni/ cet mariam gladio vitam ſiniſſe. Hinc et
Ngtin ( Z uerla telra cum ſumma exultatione tan/ Iſidoꝛus: Incertũ inquit ꝑ hoc dictum
Küigno ag tęvirginis illuſtratꝰ exceſſu:qꝛ indignum vtrum gladium ſpiritus an gladiũ ſigniſi
lte valde eſt vt illiꝰ recoꝛdationis ſoleſtnitas cet perſecutionis. Et quid de his de qui /
Nent ſit apud nos ſine maximo honoꝛe: ꝑ quã bus loquoꝛ dicam:cum nec ipſe qui haun
nenn⸗ merꝛimus auctoꝛem vitę ſuſcipere. Sa- accepit ante crucem domini in ſua: id eſt Yob.19.
ch, tiſqꝰ pꝛępoſterum iudicandum eſt: vt cũ iohannes euãgeliſta de hoc poſteris ali
gi ſanctoꝛum celebꝛamus victoꝛias marty/ quid retinendum ſcriptis mandauerit?
Rinn rum:illius ſolennitatem illis non pꝛęfſera Mullus enim hoc ſidelius narrare potuit
* mus quę huic mundo edidit pꝛincipem ſi illud deus manifeſtare voluiſſet: q; il⸗
unn martyrum. I—i hac ſiquidem die compe/ le vtiq; qui hãc nutriendam ſuſcepit: nec
guen tenter ſpõſo illi celeſti ꝓclamat beata vir contra moꝛem filius matrem reliquit.Re
iri Ns.72. go: Tenuiſti manum dexteram meã: ⁊ in ſtat ergo vt homo mendaciter non fingar
ran voluntate tua deduxiſti me:⁊ cum gloꝛia apertum quod deus voluit manere occul
lin aſſumpſiſti me.Hhodie inquã ⁊ ipſa a ſpp tũ. Vera autẽ de eius aſſumptione ſentꝰ:·a⸗
ndage Cant.⁊. ſo fllio et domino congrue audiuit: Jam aee eſſe pꝛobat᷑: vt ſcðᷣm apoſtolum: ? Kor.i2.
adaſ⸗ hyems trãſüt: imber abiit ⁊ receſſit:Sur/l iue in coꝛpoꝛe ſiue extra coꝛpus ignoꝛane
inin , ge pꝛoxima mea: ſpõſa mea: colüba mea tes:aſſumptã ſuper angelos eam eſſe cce
B ⁊ veni.hhęc ideo dicimus fratres:quia ſi / damus. his igitun pꝛemiſſis: loquamur D
nnus:fn .V cut iam in conſuetudinem ſuſcepit eccle- aliquid in laudibꝰ ſacratiſſimę virginis.
lulbung ſia:hodierna die ad cęlos aſſumpta fuiſſe Sed quid nos tantilli:quid actione pu/ 2
N.91 credit᷑ virgo maria. Sed quo oꝛdine hinc ſilli:quid in eius laudibus referemus: cũ
dͤdce ad ſuperna tranſierit regna:nulla catho/ et ſi omnium noſtrum membꝛa verteren/
ngun lica narrat hiſtoria. Mon ſolum autem tur in linguas: eã laudere ſuffiteret nul/
geſeſ reſpuere spocripha:verũetiã ignoꝛare di lus? Altioꝛ cęlo eſt de qua loqmur:aby /
olet citur hęc eadem eccleſia. Siquidem ſunt ſo ꝓfundioꝛ cui laudes dicere conamur. *
ib'alte nõnulia ſine auctoꝛis nomine de eius aj· Hec eſt enim quęſola meruit mater ⁊ ſpõ
atud ſumprtione cõſcripta: quę vt dixi ita cauẽ ſa vocari.hheęc pꝛimę matris damna reſol
Inecun tur: vt ad confirmandam rei veritatem le uir: hęc homini perdito redẽptionem ad/
Nbeeul iminime ꝑmittantur. Hinc ſane pulſan duxit. Mater enim generis noſtri pęnã Seß.5.
ive nõnulli: quia nec coꝛpus eius in terra intulit mundo: genitrix domini noſtri ſa/ uc. 2,.
iurt inuenitur: nec aſſumptio eius cum carne lutem edidit mũdo. Auctrix heccati eua:
8. vt in apocripha legit᷑: ĩ catholica reperiẽ᷑ auctrix meriti maria.Eua occidendo ob/

ogt hiſtoꝛia. Quibus dicendum eſt: quia ſi
Peun.34. moyii coꝛpus nõ inuenitur ab homine in

en Exo.ʒʒ. terris cum quo locutus eſt deus facie ad
mnlonh faciem:illius quęrere dementię eſt:ꝑ quã
denn idem maieſtatis deus incarnatus efful-
e Ot in terris. Neq; em̃ dignum eſt de coꝛ-
rog poꝛis eius noticia ſollicitũ quẽpiam eſſe:
uis quõẽ nõ dubitat ſuper cęlos eleuatam cũ
ud

De Aſſumptiõe R

fuit:maria viuiſicando pꝛofuit. Slla ber.
cuſſit:iſta ſanauit. hęc em̃ mirabili atq;
ineſtimabili modo omnfui rerũ ⁊ ſuũ pe-/
perit ſaluatoꝛẽ. Quę heęc virgo tã ſancta
ad quã venire dignaret᷑ ſpirituſſanctus?e
Quę tam ſpecioſa: vt eam deꝰ ſibi elige/
ret ſpõſam? Quę tam caſta vt eſſe poſſet
virgo poſt partum:? heęc eſt dei tempfum:
„ 4

Bancti

Auguſtini

ʒ—.—
.

des ſileat lingua carnis:quas ſemꝑ ardẽ/
ter ꝓfert anima: Mũc noſtras peto vt au
res doctrinarum tuarũ demulceas oꝛga

ta: ſpirituſancto replera: plenitudine di/

tuita chꝛiſti ſanguine redempta et dicat:

Magniſicat anima mea dominum. Sic Zud.1.

Kebi. . ſons ille ſignatꝰ: ⁊ poꝛta ĩ domo deiclau/ uinitatis afflata:ad heliſabet veniſſet co
ecb. ſa. Ad hanc nãq; vt dixi ſpirituſſanctus gnatam: poſt exultationem iohannis in
deſcendit:hanc virtus altiſſimi obumbꝛa vtero mfis:heęc dño decãtauit cãtica lau/ N
Fult. heęc eſt immaculata coitu: fecũda par dis: Magniſicat aia mea dſim: Et exulta Qud.i.
tfu: virgo lactãs: angeloꝛum ⁊ hominum uit ſpũs me in deo lalutari meo. Pꝛimo R u
Oubum nutniẽs. Merito namq; beata ſin/ igit᷑ in hoc loco quęrẽdũ ẽ: qͥd ſit magnii i
gulari a nobis pconio extollitur:quę ſin care dñm: Heq; em̃ magnꝰ ſit a creatura el
* ulare cõmertium mundo ſbuit. Deniq; creatoꝛ. Sed ſciendũ nobis eſt duobꝰmo ſen
tantũ ſe ad celi faſtigia ſubleuauit: vt ver/dis dici magniſicari:idvſt aut magnũ fa fe
* bum in pꝛincipio apud deum: de ſupna cere:aut magnum adoꝛare: magnum ad, lkt
cęli arce ſuſciperet.& fgęlix maria:⁊ omni mirari. MÆiagniſicat enim deus g nobis: “”
laude digniſſima. O virgo dei genitrix cum magnificari dieur nobis . Sed to
agaoꝛioſa: o ſublimis puerpera:cuiꝰ viſce- nunquʒid ſic in nobis ſicut in beata maria ð
ribus auctoꝛ celi terręq; cõmittit᷑. O fcli- eandem carnem aſſumpſit ꝓ nobis? Aue bus
cia oſcula lactẽtis labijs impꝛęſſa: cũ in- inquit ad eam angelus gratia plena: do/ nup⸗
ter crebꝛa indicia reptantis infantię: vx minus tecum: benedicta tu inter mlie/ gan
Aucj.a. pote verus ex te filius tibi matri allude- res. Spirituſſanctus ſuperueniet in te: 2 d
ret:cũ verus ex patre dominus impera / virtꝰ altiſſimi obumbꝛabit tibi: Jdeoq; lſc
ret. Nam auctoꝛem tuũ ipſa concipiens quod naſcet᷑ ex te ſanctum: vocabitur ſili nin
edidiſti in tempoꝛe puberem quẽ habe/ us dei. Nuęcunq; tamen anima ſancta ſart
bas ante tempoꝛa conditoꝛẽ. O fęlix pu verbum concipere poteſt èedendo:pare/ adn
erperium: letabile angelis: optabile ſan- re pſdicando: magniſicat amando. Ende dele
iis: neceſſarium perditis:cõgruum ꝓfli · ⁊ dauid ꝓpheta dicit: Magniſicate do/ Ns. 53. geut
eraac Earis. Qui poſt multas aſſumptę carnis minum mecum:⁊ exalremus nomen eius dus
iurias: z ad vltimũ verberatus flagris: in inuicem. Ac ſi diceret: Magnitudinẽ ltr
MHatth.27. potgtus felle:affixus patibulo: vt te ve· dñi mecũ pꝛędicate:⁊ nominis eius hco⸗/ lon⸗
1 ram matrem oſtenderet: verum ſe homi/ nia magna voce attollite.hinc irerum di . Apes
hhnem patiendo monſtrauit.Sed quid di/ cit: vomine deus meus: magniſicatꝰ es Nz. roz. uda ge
cam pauper ingenio: cum de te quicquid vehementer. Unde autem magniſicetur . ror
dixero minoꝛ laus eſt q; dignitas tus me in nobis iſdem ꝓpheta ait: Magniſicata Ns. v55ũ5. gni⸗
* retur? Si cęlum te vocẽ:altioꝛ es. Si ma/ eſt vſq; ad celos miſericoꝛdia tua. hinc ¶ ſdie
trem gentium dicam:pᷣcedis. Si foꝛꝛmam namq; optandum eſt in ſingulis: vt no/ ninee
dei appelem: digna exiſtis. Si dominã ſtra anima magniſicet dominum: cõcipi- une
angeloꝛum vocitem: per omnia te eſſe ꝓ ar dei verbum:pariat ⁊ nutriat: rcoꝛdet᷑ Ron
baris. Quid ergo de te digne dicã: quid ſaluationis ſuę pia cõmertia: quomodo erult
referam:cum non ſufficiat lingua carnis nullis ſuis ſcedẽtibus meritis ſit ab ini⸗ intur
tuas enarrare virtutes:has interim lau quitate ſaluata:ſed ſola dei bonitate gra kumn ſalon

Es
Mc ſtolne

1ecm̃ de dilexit mũdũ: ait euãgeliũ:vt ſfili/ JZob.z. umne
nis. Plaudat nunc tympanis ſcęna tuis um ſuum vnigenitum daret. hHinc nãqd No z ſanct
⁊ veloces articulos puerperę cõcrepent. ⁊apoſtolus: Qui pꝛopꝛio inquit filio nõ Ro. 8. vil
Concinant lętantes choꝛi:⁊ alternantibꝰ pepercit:ſed pꝛo nobis tradidit illum. ) bin dom
„ modulis dulciſona carmina miſceantur. mirę pietatis affectus:o ineſtimabilis ar⸗ dun
Audiamus fratres:audiamꝰ pio mentis doꝛcharitatis:Quis ante tantę pietatis eullt
affectu:audiamꝰ quẽadmodũ tympani/ diuitias non obſtupeſcat? Quis ante tã qlis
ſtriarum doctrinis cõcrepet beata virgo ineffabilem charitatem non contremiſ/ iſc
Jmaria. Audiamꝰ inquã:⁊ huic harmonię cat:? Quis vnquam poſſet ſperare: vt ex eii
moꝛibus reſpondeamus. Deniq; cũ hec deo ante tempoꝛa natus:naſceretur pꝰ Nbt, Kin
mulier beatiſſima ab angelo iam ſaluta- hominibus in tempoꝛe ex ſęmina homo
factus⸗: Ende ſcriptum eſt: Cum venit Sal. 4.

loni

dn plenitudo tempoꝛis: miſit deus filium ſu laudavur extollitur:⁊ cum vituperat fue/
n um factum ex muliere: factum ſub lege: rit magnis iracundię ſtimulis agitat᷑: qui
tel vt eos qui ſub lege erant redimeret: vt cum manſuetis nõ humiliatur: ſed in ſu-
i agdoptionem filioꝛum reciperemꝰ. Quis perbię faſcibus eleuatus ceęteros quaſi ex
net ⸗ inquã poſſet eſtimare:vt poꝛtaretur ma/ alto montis ſupercilio cõtemplatur.Sed
dcen nibus fęmineis poꝛtatoꝛ oꝛbis:panis an / quis hęc ad plenum ita poteſt calcare:vt
– geloꝛum aleretur:virtus celoꝛum infirma ab hac exultatione hiſdem vitijs interpel
igii retur:vita omnium moꝛeretur? Magni⸗ lantibus nec ad momentum ſe credat ab
Ne ficet ergo in his attima gloꝛioſiſſimę ma/ ſtrahi:cum ſcriptura pꝛonũciet: Coꝛpus Sap..
e A rię dominum: magnificet et noſtra. Ad/ qð coꝛrumpitur aggrauat animam: ? de/ *
T miremus: gratulemur: amem“: fſaudemꝰ: pꝛimit terrena inbabitatio ſenſum mul⸗/
RM adoꝛemꝰ:gratias ijji agamuis:qm̃ ꝑ eiuſ. ta cogitaãtẽ: Ingemiſce ergo o ſancta ani-
tech dem redemptoꝛis noſtri moꝛtem e tene ma quęcunq; in domino exultas: æ quo/
gen bꝛis ad lucem: de moꝛte ad vitam: de coꝛ tiẽs te ab hac exultatione abſtractã vide
K ruptione ad incoꝛruptionem:de exilio ad ris eſſe :dicito: He pꝛoijcias me dñe a fa/ Nõ. z0.
l pataam: de luctu ad gaudium de terris cie tua:⁊ ſpiritum ſanctum tuum ne aufe/
alen ad cęleſte regnum vocati ſumus. Qua/ ras a me. Redde mihi lęticiam ſalutaris
di iag liſcunq; igitur anima ſancta talibus fue/ tui:et ſpiritu pꝛincipali conſrma me. Et Oι
hufl rit incitamentis occupata:nihil concupi/ hic attentius intuere: quã exultationenm
nunſnn ſcit terrenum:gihil tranſitoꝛium mihil qd petierit. Quod enim hebꝛaice ieſus:hoc
Anlayrt ad tempus arridex: nihil quod ad pſens latine ſalutaris dicit᷑. Quę enim hec lęeri/
dd delectat.Hęc riſum luctum computat: e cia eſt ieſu:niſi contemplatio eius:qualis
Sar gaudium in męroꝛem cõmutat: cui mun- venturus eſt in gloꝛia ſua? Sciendum ve/
Monmans dus carcer:celumq; habitatio eſt: Cui ex ro eſt:quia illi tunc hac claritate potient᷑:
begolii ultatio de ſſentibus nulla eſt:quia in i/ qui hic poſiti redẽptoꝛis ſui veſtigia imi/
iu eus ⸗ lo tantum gaudere appetit: qui ſuper om tantur. Et quidem dominum ieſum egi Joh. 1I1 et. 4.
ümm M nes eſt. Vnde in ſancto cantico cum di / mus doluiſſe: fleuiſſe: ex itinere fatiga-
ugian ö Xucj. R ceret go gloꝛioſa: Magniſicat aia mea tum fuiſſe:oppꝛobꝛia ⁊ iniurias ſuſtinuiſ/ Mattb.27.
nir dominum: Et exultauit ſpiritus meus:ſi ſe:ſputa:flagella:crucem ſuſcepiſſe:nun⸗
Legtinn gnãter addidit: In deo ſalutari meo. Ac quã tñ legimus eum riſiſſe:pꝛoſperatum
iu u. bir! ſi diceret: Anima mea quę magniſicat do in terra fuiſſe.hinc plane:hinc in ſpe gau
le:N minum: nõ in quolibet alio ſed in illo ta gdent omnes electi: cum cęperint aduerſi⸗
NR tum exultat: quem amando magniſicat. tatibus mundi fatigari: gnullis gius pꝛo
Nouerat enim eſſe aliam vituperabilem ſperitatibus fallaciter dẽcipi:ſcientes ali
ewone exultatiolem:qua mundus gaudere di- am vitam ſupereſſe ꝑ quã poſſint cęlos .

len citur tendens ad luctum. Et de qualibus penetrare. Hinc eſt quod iſdem domin⸗ »„»ͥEꝛ²
Pꝛouer. 2. ſalomon ait: Letãtur cum male fecerint: ait diſcipulis ſuis:Beati eſtis cum male Mautb.5.

nnnne et exultant in rebus peſſimis. Hinc ⁊ apo dixerint vobis hoies:et ꝑſecuti vos fue/
gan Iu Nbil. 4. ſtolus non quodlibet gaudium in ſancto rint: et dixerint omne malũ aduerſũ vos .
atni 1 rum coꝛdibus eſſe deſcribit: ſed in ſpiriua mẽtiẽtes ꝓpter me. Gaudete in illa die er
rij VPõ. 32. ſancto. Hinc dauid cum diceret: Gaude/ exultate:ecce em̃ merces veſtra multa: eſt
* fonhn te iuſti:ſubiunxit: In domino. hHinccum in celis.Sed ĩ his pᷣſſuris at- anguſtijs
naun Nõ. 70. domino diceret: Gaudebunt labia mea nequaq; poſſent ſubſiſtere:⁊ qð his mai⸗
uulin⸗ dum cantauero: addidit: Tibi. hhac enim eſt gaudere: niſi veraciter in cõſpectu dei .
untlen exulratione nullus eoꝛum gaudet: quiſ/ etr hominum humiles eſſent. Quibus do
unt nenn quis de pꝛęſentibus tantum exultat ęter- minus eoꝛum ait: Diſcite a me quia mi/ Matth.ii.
umni niſq; bonis intereſſe non concupiſcit: cui tis ſum et humilis coꝛde:et inuenietis re/
ncnn exilium patria eſſe creditur: et moꝛs vita quiem animabus veſtris. Hinc iterum di
en e gtimatur:cui deus venter eſt:et oꝛnatus cit: Beati mites:quoniam ipſi poſſide/ Matt. 5.
nlumn non in moꝛibus ſed in actu eſt: qui cum bunt terram. Hinc etiã hęc virgo glo joſa
8
Hiaw 3

Bancti

beatam ſe dici ab omnibus generationi/
bus manifeſtat: eo qð eius humilitatem
P deus reſpexit. Nã ſubdit: Quia reſpexit

Luel.i.humilitatem ancillę ſuę: ecce enim ex hoc

beatam me dicent omnes generationes.
O vere beata humilitas: quę deũ homi/
nibus peperit: vitram moꝛtalibus edidit:
ceęlos innouauit:mũdum puriſicauit: pa-
radiſum aperuit: ⁊ hominum animas ab

inferis liberauit. O inquã vere gloꝛioſa

marię humilitas:quę poꝛta paradiſi effi⸗
citur: ſcala cęli cõſtituitur. Facta eſt certe
