bile quod ſolũ pꝛopter deũ fit. Sed aliqui
ieiunant vt infirmi: aliqui vt faſtiditi: aliqͥ
vt auari:aliqui vt hypocritę. Egrotꝰ ieiu/
nat vt valeat:faſtiditus vt apetat:auarus
vt parcat:hypocrita vt apareat. Jeiuniũ
ęgroti ẽ ſanitat: ieiuniũ faſtiditi ẽ guloſi/

pocritę ẽ ſimultati. eęc aũt ieiunia etſi nõ
ſüt biegloſa vt ęgroti: tñ ſunt infructuoſa.
Jeiunãte g frẽs ꝓpt᷑ deũ: frangat nucẽ vt
accipiatl nucleũ: ꝓijciamꝰ foliavt inuenia/

aquas de fontibꝰ ſaluatoꝛis.Ait em̃ ſalua/
Eſa.SS toꝛ: Sitientes venite ad aquas. Mam tri-
Joð.ii.plex ẽ aq̃ ſaluatoꝛis frẽs: Aqua lachꝛyma/
ruʒ quando fleuit ſuꝑ Laʒarũ: ⁊ ſuꝑ ciuita
JYob.13/ et. 199. tem: Aqua quam poſuit in peluim qñ di/
ſcipuloꝝ pedes lauit: Aqua ꝗᷓ̃ de latere eiꝰ
emanauit. Pꝛimã opoꝛtet nos habere frẽs
ſi recte ieiunare cupimꝰ. Eſt & pꝛima aqua
H cõtritionis:ſecunda cõfeſſionis:tertia ſatiſ
factionis. Pꝛima mentẽ ſanat:ſecũda refri
gerat:tertia fęcundat.Ergo ſidelis ſi cupis
recte ieiunare:iſtas aquas recipe ⁊ laua te
12 mMmũdaber: a lepꝛa. Haʒ niſi habueris haſ
Caquas:ieiuniũ tuũ modicũ valebit. IJIldeo
Matth.22. vocati hodie ad nuptias magni regis frẽs
dilectiſſimi:oꝛnemꝰ nos veſtimẽtis:tubis:
⁊ cymbalis beneſonantibꝰ. Laudemꝰ ipſũ
„ patrẽfamilias: qͥ ad ſuas nuptias nos vo-
care dignatꝰ ẽ.Quę ſunt nuptię hodie pꝛę
parate frẽs: niſi iſti dies quos deus conſe/
crare dignatus eſt: Iſti em̃ ſunt dies quos
obſeruare debemus: in quibus legẽ recipe
re merebimur. Iſti ſunt dies medicinales:

qui animę ⁊ coꝛpoꝛi cõferunt ſanitatẽ. Iſti

ſunt dies nuptiales: in quibus veſtimẽtis
oꝛnati eſſe debemus:cymbala ⁊ tubas oꝛ/
ganaq; beneſonantia ſonãtes. hęc em̃ ſũt
inſtrumẽta quę in nuptijs quadrageſimali
bus ſonare debemus. Nam pꝛimo veſtire
nos debemus virtutibus ſanctis:expolia/

tatl:ieiuniũ auari eſt parcitat: ieiuniũ hy/

Germo. XLI

poſt meridiẽ: tertio vt de ligno vetito co/ s tis vitijs. Secũdo cymbalũ percutiẽdo pe/

ctoꝛa ꝑ cõtritionẽ ſonare debemus.Tertio
vt pꝛęones clamare debemus ſuggentes
vbera vocãdo ꝑuulos vt ieiunare diſcant:
ſenes vt ieiunare doceant:quia ecce nũc tẽ
pus acceptabile:ecce nunc dies gratię ⁊ ſa-
lutis:Ecce dies remiſſionis:ecce dies ſatiſ⸗

2. Corl. 6

factiõis. Tu ergo inique qui longo tempo h

re doꝛmiſti:ſi S memento vnde cecideris
⁊ age pęnitenti dũ tempus habes:dũ ſa/
nus es:dum peccare potes:vt nõ ex timo/
re ſed ex amoꝛe videaris pęnitere. mnis
em̃ frẽs mei:qui ꝑ penitentiã deleuerit pec/
cata ſua:iam angelicę fęlicitatis ꝑticeps E.
Ipſa namq; pęnitẽtia eſt medicamentum
vulneris:ſpes ſalutis ꝑ quã peccatoꝛes ſal
uãtur:ꝑ quã deus ad mif̃icoꝛdiã inclinat᷑.

Abpocj.2.

Dum autẽ pęnitentiã frẽs feceritis:fundi /
te ꝓ peccatis lachꝛymas coꝛdis et coꝛꝛis.

Nunquid nõ lachꝛymãdo frẽs mei:petrus

2 0 enia, „ a chꝛiſto reſpicitur: MNunqd nõ maria veni
Eſa.iꝛ2. mus fructũ: purgemꝰ puteũ:vt hauriam vᷣ am meretur?: Nunqͥd ñ martha lachꝛymis

ſanatur:? Nunquid nõ chananęa exaudit᷑:

Nunquid nõ laʒarus advitam reuocatur:
Laua ergo faciẽ tu qui hodie incipis ieiu/
nare: lachꝛymis ꝑcute pectus: exalta vocẽ
tuã cõſitendo:⁊ annũciando ſacerdoti pec/
cata tua.Audite fratres quid dauid ꝑ con/

feſſionẽ cõſecutus eſt.Quid ait:niſi pecca/ꝛ

ui dño? Et NMathan ꝓpheta ait: o dauid
tranſtulit deus peccatũ tuum a te. Cauete
tamẽ fratres:ne cõfeſſio ſit ſaul:qui redar/
gutus a ſamuele ſuꝑbiẽdo dixit: Peccaui.

Qui ſtatim audire meruit: Trãſtulit deus

regnũ tuũ a te. Sic ⁊ dixit Judas: Pecca/

Zucd.22.
Lud. 7.

Joß. II.

£
I. Beg. 15

Matt⸗27.

ui:nõ dolẽdo ſed diffidendo. Sic ⁊ Cayn: Señ.4.

Abaioꝛ eſt iniqᷣtas mea: q; vt veniã mere/
ar. Ergo fratres cũ ieiunatl facies veſtras

lauate lachꝛymis:caput vngite chꝛiſtũ qui

caput cunctoꝝ eſt. Ipſum ergo vngite: ſcʒ

oleo mificoꝛdię:elemoſynas dando:⁊ ver/

ba cõtritiõis clamãdo: Peccauimus dñe:
ſ miſerere: Et ſic vncti erimꝰ a chꝛiſto oleo
leticię.Sic vnctũ dauid legimus:ſic vnctũ
petrum ⁊ mariã ꝓſpicimus: ſic vnctos vo/
lentes ſemꝑ ſpęctauimus fratres. Sed qͥs

dicet:quomodo vngẽdus eſt deus?xꝝ pec⸗/

catoꝛ vade pꝛimo ad mariam peccatricem.
Ipſa em̃ vnxit pedes ⁊ poſtea caput: ſcili⸗
cet aiaʒ: ⁊ poſtea accedere potuit ad caput.

Nam ſi pꝛimo lachꝛymis chꝛiſti pedes non

lauiſſet: ad caput chꝛiſti accedere vngendo
E

Matth.s.
.

Bancti

auſa non fuiſſet. Ergo neceſſe t pꝛimo ad

pedes lachꝛymꝗs fundere: ⁊ poſtea ad chꝛi

ſti caput accedere. Scitote tamẽ frẽs mei:

ꝙ niſi inimicis veſtris coꝛde peꝑceritis:oĩa
quę agitis ſiue ieiunetis: ſiue elemoſynam
detis: ſiue omia quę bona ſunt agitis: oĩa
vana ſũt:⁊ ſerui inutiles eſtis niſi pꝛoximo
peperceritis.Sed dicetis:Ego parcere ini/
mico non poſſũ:ex quo erge mihi bona nõ

valent ſine hoc: me afflige ieiunando bo
na diſtribuẽdo nõ amplius volo. Ego aũt

Zud.õ. dico vob:Dimittite vt dimittat᷑ vob. Nul
lum tamẽ malũ impunitũ:nec aliquod bo/
num irremuneratũ remanebit apud deum
i nouit abſcondita coꝛdis cuuctoꝛũ.
e vita ⁊ moꝛibus clericoꝛum.
——ʒ XI
tres chariſſimi: ſanctꝰ ille Hix/
f remias cõſiderans ſacerdotũ ⁊ pꝛę/
latoꝛũ negligentiã:lamẽtabilesvo

Auluguſtini

Panes pharaonis diuiduntur in tres par/

tes:in cõcupiſcentiã carnis:⁊ concupiſcen/ i.Job.2.
tiam oculoꝛũ:⁊ ſuperbiã vitę. Pꝛima eſt lu
xuria quę eneruat:ſecunda eſt auaricia quę
cruciat:tertia eſt ſuperbia quę velut veſica
inflat.Luxuria eſt pꝛoferens immundiciã:
auaricia eſt generans inuidiã: ſuperbia pa
rit iniuſticiã. Luxuria eſt pięemens hominẽ
intra ſe ꝑ pollutionẽ:auaricia extra ſe ꝑ.ñ a
cat ionẽ:ſuꝑbia ſupꝛa ſe ꝑ elationẽ. Luxu2ꝰꝰä KL
ria depꝛimit hoiem intra ſe: qꝛ cũ factus ſit
ad imaginẽ dei: velut poꝛcus in luto viue/
re quęrit. Auaricia trahit hoĩeʒ extra ſe:qꝛ
ꝓpter terrena dimittit cęleſtia. Superbia
extollit ſupꝛa ſe:vt ponat in celũ os ſuum. Ns.2.
Et ſic pres ⁊ fratres homo ꝑ luxuriã in va/⸗
nis cupit delectari:ꝑ auariciã in trãſitoꝛijs
cõſolari: ꝑ ſuperbiã de impietate gloꝛiari.
Iſti ſunt paſtoꝛes quos dominus eiecit de Matts. ar.
templo vendẽtes ⁊ emẽtes. Iſti ſum quin/ 4. Regl.r.

es emittens dicebat: Paruuli petierũt pa 1 quagenarij qui ꝑ heliam cõbumintur. Iſti
nem ⁊ nõ eſt nec erat qui frangeret eis.Cla o ſunt illi falſi ꝓphetę veſtiti pellibus capꝛi⸗ Mattð.⁊.

mabat ergo hieremias aſpiciẽs deſtructio /ꝰ nis:qui etiã intrinſecus ſunt lupi rapaces.

nem ſancxę ciuitatis: ploꝛat et lamentatur

uoꝛant filios in ꝑditione. Vę vobis paſto/
ribus iſrael:qui quod pingue erat comedi/
ſtis:quod confractũ erat nõ conſolidaſtis:
quod erroneũ erat nõ reuocaſtis: quod in/
firmũ erat nõ ſanaſtis: quod nudũ erat nõ
cooperuiſtis. O frẽs lupi rapaces hodie fa
cti ſumus iuſticiã poſtponentes:veritatẽ ⁊
miſericoꝛdiã ignoꝛãtes.Cauete ergo ne vo
bis dominus hodie dicat:Diſpenſatoꝛẽ te
poſui ſuper familiã meã:⁊ tu panẽ eis non
fregiſti. Mõ ergo diſpẽſatoꝛ ſed diſſipatoꝛ:
Mattðᷣ.25. non ſpeculatoꝛ ſed ſpiculatoꝛ. O ſerue ne-/

Eʒzecb. 34.

quam mittã te in tenebꝛas exterioꝛeſ:iquo⸗/

niaʒz pueri tui petierũt tibi panem:nec fuit
HB qui frangeret eis. Itaq; frẽs diſtribuẽdus
ı „ . „„ 4
eſt panis ⁊ frangendus ſubditis anteq; fa-
me pereãt:nam ſi moꝛiẽt᷑:de manibus tuis

ſanguis eoꝝ exquiret᷑. Diſtribuẽdus itaq;
eſt panis om̃is ſanctitatis eſuriẽtibus.Eſt

em̃ fratres panis mũdus qui diſtribuẽdus
eſt ⁊ frangẽdus filijs:Eſt ⁊ alter panis im/
mundus: qui diſtribuẽdus eſt ſeruis. Sũt
etiã iſti panes coniuncti in domo dei:ſicut
in area paleę cũ granis. Tres tamẽ panes
legimus ĩ ſcriptura:panes pharaonis:ob

lationis ⁊ pꝛopoſitionis. Pꝛimi ſũt laici:ſe
cundi ſũt ſacerdotes: tertij vero paſtoꝛes.

crudelitatẽ matrũ:patrũ ⁊ paſtoꝛũ:qui de/

Ergo nos qui paſtoꝛes ſumus nomiati:lu/
xuriam frãgamus ꝑ abſtinentiã:auariciaʒ
ſubmergamus per elemoſynã:ſuperbiã fu/
giamus ꝑ humilitatẽ ⁊ per patientiã. Naʒ
ſicut impoſſibile eſt demonẽ in malo obſti⸗/
natũ paradiſum intrare: ſic impoſſibile eſt
luxurioſis paſtoꝛibꝰ: auaris ⁊ ſuperbis ſbᷣ/
ditos caſtos ⁊ humiles et bonos facere:qᷣa
neceſſe eſt vt talis ſit grex:qualis ſit et rex.
IEſt ⁊ aliꝰ panis oblationis: quem quidẽ C
nõ ſolum frangere ſed et deo offerre debe/
mus.Dauid dicebat: Intret oꝛatio mea ſi/ z. 1 40.9
cut incenſũ in cõſpectu tuo. Iſte eſt panis S
triplex:quia oꝛatio debet eſſe ampla:deuuo
ta ⁊ pura. Ampla vt pꝛo om̃ibus etiã roge
tis ꝓ calumniãtibus ⁊ ꝑſequentibus vos.
Deuota vt nõ remiſſe petat:ſed deuote:⁊
dabitur vobis pſeuerãtibꝰ. Sed dicet qͥs:
AQualis debet eſſe qui petit: quid petat:p
quo petat ⁊ a quo petatur? Si petis qua⸗
lis eẽ debeas:dicimꝰꝙ bonus:qꝛ ſcimus ꝙ gob.ʒ.
deus peccatoꝛes nõ audit. Si dicis qͥd pe,·
tere debeas:dico ꝙ vitã vł meritũ vitę:vel
appꝛehẽdentiã meritoꝛũ vitę. Sed ſi dicis
pꝓ quo petere debeas: dico ꝙ ꝓ bñ ⁊ male
viuentibus: vt bonus ꝑſeueret ⁊ malus cõ
uertatur: nõ pꝛo ſanctis non ꝓ damnatis.
Nam qui oꝛat ꝓ martyre:iniuriã facit mar Sa 1s vti
txri: ⁊ qui oꝛat ꝓ damnatis nullatenꝰ im/ ⸗ſen. diſ. 4e.

ca.Eſt quideẽ.

—

=
=
Se
—w =
— +=S —
= = = =
=– = — = .
— — — — ——

A
en, rzod,
que
ſca
icſ :
Apa
ninè
va
uru,
usſit
vie⸗
ſeg
ebi
nors
gin.

rdern

gun 8g

dni ENrbo g.

s
.
noͤn
düͤf⸗
e
obſ
pleek
hisß/
Nerg
aler.
liciſ.
debe⸗
nenſ boe

ns

Deo.
foge⸗
vos.
lole?
eiqs.
u,
qus/

apen
eyel
dics
male
GH
tis, ge bis
hur
,n

us

Ger.. .
olen

Ad fratres in heremo

Watiᷣ ʒ. petrabit. Potens tamẽ eſt deus vt de lapi
dibus iſtis fiant panes.Sed ſi vlterius ad
huc petis a quo:dicit᷑ ꝙ a patre om̃ia pete/
re in filj nomine debemus:⁊ ſic veri paſto/
D res erimus.Eſt ⁊ alius panis ſcʒ ꝓpitiatio
nis.Et iſte ẽ triplex panis angeloꝝ de quo
manducat homo in altari:panis filioꝛũ:id
eſt verboꝛũ ſanctę doctrinę. Hic eſt panis
qui cũ pꝛimo pane ð celo deſcendit:hhic eſt
Mattb.15. panis quẽ nõ eſt bonũ ſumere ⁊ dare cani⸗
bus hereticis:qͥa panis filioꝛũ eſt.Hic ẽ pa
Ludj.xI. Nis petitus:amice accõmoda mihi tres pa
nes: ſcʒ vitę:doctrinę ⁊ exempli.hic eſt pa
Jov.27. Nis datus petro vt paſcat agnos: nam ter
ait domin? petro vt paſcat oues:vt tu pa/
ſtoꝛ intelligas oues paſcere doctrina: vita
⁊ exemplo:vel euchariſtia: doctrina ⁊ vita
ſctã. Et ſiẽ dñs ait petro: ita ⁊ cęteris apo⸗
ſtolis ſuis. Ergo paſcamus oues noſtras:
paruiis noſtris panẽ frangamꝰ:ne deſici/⸗

mus verbo: paſcamꝰ exẽplo: ne tota gens e
pereat. Nam capita gentiũ ſumus: cęcoꝛũ ꝰ
⁊ ignoꝛantiũ duces:claudoꝛũ baculus:ter/
rarũ pꝛincipes:regum viatoꝛes:angelis ſu
perioꝛes Sed dęmonibus peioꝛes:dũ hęc
negligenter ꝓſpiciamus. Fratres paſcamꝰ
ergo populũ ne ſintvelut oues abſq; paſto
re: vt de paſcuis ſolitudinis trahat ad pa/
ſcua ſocietatis: Jeſus chꝛiſtus dñs noſter.

e modo querendi chꝛiſtum in
epiphan XLII
¶UVaiſtis frẽs mei chariſſimi ſanctii
v ſimos reges dominũ diligẽter queę
ſuiſſe:⁊ quęrendo deũ ⁊ hoĩem in/
ueniſſe non dubitamus: ⁊ ſibi pꝛecioſa mu
nera obtuliſſe firmiter credimus ⁊ pꝛeędica/
mus. Vos ergo frẽs quęrite chꝛiſtũ:queęri/
te naʒarenũ:quęrite floꝛidũ: candidũ et ru
* bicundũ. Quęrite chꝛiſtũ ⁊ hũc cruciſixuʒ:
gqꝓuerite et inuenietis:pulſate ⁊ aperiet᷑ vo/
bis:clamate ⁊ vocate dilectũ:nũciantes qꝛ
auapmoee langueſcitis. O vos mundi amato/
Nbit./ʒ. res qͥ terrena ſapitis:quoꝝ deus venter eſt
⁊ vita in cõfuſione: qͥd agitis ſine chꝛiſto:
qd cõcupiſcitis: qͥd ſapitis: quid ſperatis:
NMunqͥd ſine chꝛiſto vobis pax eſſe poterit:
MNundqd fclicitas vel victoꝛia:dignitas vel
ſecuritas:fides vel charitas:ſpes vel fidu/
cia:cõſtantia vel temperãtia:pꝛudentia vł
ſciẽtia:pulchꝛitudo vel foꝛtitudo:olfactus

Mattb.

Sermo XLII XLIII

. vl tactus iſus vlauditusſine chꝛiſto vo /

bis eſſe poterit: frẽs mei abſit. Quęrite Eſa.35.

ergo chꝛiſtũ duʒ inueniri poteſt:iuocate eũ

dum pꝛope eſt. In ipſo nanq; ſunt om̃es Cot.2.

virtutes ⁊ theſauri ſapientię et ſciẽtię abſ/
conditi. Quęrite chꝛiſtũ ⁊ inuenietis chꝛi-
ſtũ: pulſate ad chꝛiſtũ ⁊ aperiet vobis chꝛi

ſtus. Dirigite viam chꝛiſti: vt dirigat vos
chꝛiſtꝰ. Cuſtogite chꝛiſtũ: vt cuſtodiat vos

chꝛiſtus. Amaxe chꝛiſtũ: vt amet vos chꝛi⸗
ſtus. Quęrite chꝛiſtũ pauperẽ: et inuenie/

tis chꝛiſtũ diuitẽ. Paſcite famelicos chꝛiſti
vt paſcat vos chꝛiſtus. Viſitate infirmos

chꝛiſti vt viſitet vos chꝛiſtus. Pacẽ habe⸗
te cũ ꝓximo chꝛiſti amoꝛe vt vos paciſicet

chꝛiſtus. Hũc ergo chꝛiſtũ quęramus:hüc

etiã veraciter cupiamꝰ: hũc ſemper vt poſ/
ſumus agnoſcamus:hũc ſemꝑ quęramus.
⁊ inuentũ tam foꝛtiter:tam ſuauiter:tã dul

citer teneamus vt eũ nõ amittamꝰ. Quę/B
ant in viaspaſcamus pane angelico:paſca rendus eſt ergo chꝛiſtus: ſed non in platęa

vbi ẽ magna vanitas.Quęrẽdus eſt xpᷣus

ſed non ĩ foꝛo vbi eſt grandis aduerſitas:

Quęrẽdus eſt chꝛiſtus:ſed non in taberna

vbi eſt ſũma ebꝛietas. Quęrẽdus eſt xpᷣus
ſed nõ in ſeculari curia:vbi eſt maxima fal-

ſitas. Quęrẽdus eſt xpᷣus: ſed non i ſchoł

mundanoꝛũ philoſophoꝝ vbi eſt infinita

ꝑuerſitas. O vos mundi amatoꝛes qͥ terre/

na ſapitis:⁊ ꝓ terrenis honoꝛibus et pom/

pis diſcurrere nõ deſiſtiti tranſuolãtes mõ⸗/

tes ⁊ alpes:inueſtigare volẽtes alta ceęli:la

ta terrę:ꝓfunda maris:in caloꝛe et frigoꝛe:

fame ⁊ nuditate: cur chꝛiſtũ nõ quęritis:in
quo hęc omnia ⁊ maioꝛa ꝑfecte reperiunt᷑:

Quieſcite iam agere ꝑuerſe:diſcite bene fa Eſa.i.

cere.QO vos qui cęloꝛũ motus quotidie in/
ueſtigare curatis:nõ tamẽ vt deũ ꝑfectius
cognoſcatis:ſed vt mundo floꝛentes appa
reatis. Sapientes igit᷑ ⁊ inſipiẽtes querite
chꝛiſtũ:ſed nõ cũ luxuria in qua eſt lata de/
foꝛmitas: nõ cũ ſuꝑbia in qua iacet ęterna

loꝛũ ſeruitꝰ: et ęterna infęlicitas. Sed heu

frẽs: qꝛ nõ eſt hodie qͥ faciat bonũ:nõ eſt ꝗq
chꝛiſtũ adoꝛare oꝑe quęrat: nec eſt qui ſpe/

calamitas: non cuz auaricia in qua eſt ido/ oł.-.

ret in eo: ſed miles in enſe: rex in diuitjs:
puer in pomo: ſeruus in dño: vxoꝛ in viro:

vir in vxoꝛe:vetula in parua pecunia:⁊ ru⸗

ſticus in ligone ſperat. Ecce frẽs ecce quoe⸗/

modo vnuſqᷣſq; recedit a deo ſalutari ſuo:
Ecce quõ ſperamꝰ in vanitate:derelinqu?᷑

„ 645.¾.

tes deũ factoꝛẽ noſtrü:? recerełes a deo ſa. ius oꝛtũ angeli cantãt:ſancti exultãt: ſteri/Auc.2.
lulutari nr̃o. Mon ſic igit᷑ frẽs mei nõ ſic:etiã
Nð.ii. ſi diuitię ⁊ honoꝛes affluãt nolite coꝛ awo/
nere:ſed ſolũ in chꝛiſto coꝛ aponite: in ip/
ſo ſemper ſperate: qꝛ ipſi cura eſt de ſingu/

lis nobis.Quęramu

8chꝛiſtũ frẽs mei:et

nunq; quieſcamꝰ quouſq; chꝛiſtũ inuenia-
Eſa.S?. mus:Quęrite eũ dũ iueniri põt: inuocate
eũ dũ pꝛope eſt. Sed o frẽsquõ eũ queęre/
mus?Ecce em̃ querit᷑ hodiaxpᷣus: quęrunt
eũ pagani:quęrũt eũ iudęi. chꝛiſtiane ca
ue ne quęras chꝛiſtũ cũ iudęis:ſed cũ paga
Matth.2. nis regibus ꝑquirere nõ deſiſtas. Nam pa
gani quęrũt chꝛiſtũ adoꝛare:ſed iudęi quę/
rũt chꝛiſtũ iã ſupplãtare. Pagani hodie ad

chꝛiſtũ veniũt:ſed iu

dęi xpᷣm ſpernũt. Pa/

gani veniẽdo ad chꝛiſtũ laboꝛant:ſed iudeęi
quieſcendo xpᷣm ignoꝛant. Pagani chꝛiſto
munera offerẽtes ipſũ adoꝛant:ſed iudęi iã
chꝛiſti moꝛtẽ ꝓcurãt. Pagani adoꝛãdo chꝛi
ſtũ ⁊ miracula ibidẽvidendo:ipſũ toto coꝛ/i ceret:Aſcendit in cęlũ vt nobisxęloꝛũ poꝛ/
de magnifſicãt: ſed iudęoꝛũ ſynagoga iam o tam aperiret: ſedet ad dexteraʒ dei prfis vt

chꝛiſtũ ſpinis coꝛona
reuertunt᷑ gaudẽtes:

t. Pagani per aliã viã
ſed iudęi iam incipiũt

Jobh.II. eſſe pauẽtes: ne foꝛte veniant romani ⁊ tol
lant eoꝛũ locũ ⁊ gentẽ. Erubeſcite O ꝑfidi

ucj.ai. iudęi erubeſcite:qꝛ v

eniet tpᷣs qñ lapis ſuꝑ

lapidẽ in te nõ remanebit: eo ꝙ nõ cogno⸗/

ueris tẽpus viſitatiõ
ecce iam alieni hęred

is tuę. Erubeſcite qᷣa
itatẽ veſtrã aggrediũ/

tur: ⁊ ad veſtrũ regẽ natũ ꝑ ſtellã deducũt᷑:
cuiꝰ pᷣcioſa natiuitas fuit añ ſecula pſᷣdeſti/
nata:a ꝓphetl pſᷣnũciata: a paſtoꝛibꝰ ãnũ/

ciata⁊ ſapientibꝰ reg

ibꝰ reuelata. O iudęi

ſemꝑ deo rebelleſ:o cęci ⁊ obſtinati:cur nõ

ↄſiderat mirabilia ꝗᷓ

deꝰ oꝑat᷑ in medio ter

rę vre: Cur chꝛiſtũ nõ quęritl? Cur deum ⁊
hoĩeʒ nõ asſcitis: Cur eũ vt verũ dei filiũ
nõ adoꝛatl? O frẽs mei:nõ ſolũ iudęi:ſed ⁊

mali chꝛiſtiani hodie

occidere quęrũt xpᷣm.

Quãdo hoc quęrũt:niſi quãdo pſᷣcepta ſua

Mattð.⁊. ſeruare cõtemnũt:

õͤ ſic magi fecerũt: ſed

mox xpo nato credẽtes:ꝑviã laboꝛare cępe

rũt:⁊ ſic ꝑſeuerantes

aliquãdo eũ inuenire

meruerunt:nõ in pᷣcioſitate pannoꝝ: nõ in

multitudine ſeruoꝝ:

nõ in thalamo picto:

nõ in lecto eburneo:nõ in aula regia:Sʒ ꝓ
thalamo voluit reclinari in ſtabulo: ꝓ lecto
habere voluit fenũ:ꝓ ſeruitoꝛibus bouẽ cũ
D aſino ſaluatoꝛ habere voluit. Eia & fratres

mei:querite chꝛiſtũ:q
rite hũc floꝛidũ:candi

uęrite naʒarenũ:quę/
dũ ? rubicũdũ:ad cu/

lis clamat:vidua ꝓphetiʒat:ſymeon ſenex
expectat:ioſeph cogitat: maria mater recli
nat:bos cognoſcit:aſinus poꝛtat:ſtella de/
mõſtrat:magꝰadoꝛat. Iſte ẽ deꝰdeoꝝ in ſi⸗
on:qͥ in cherubin apparet terribil: qͥ in ſera-
phin apparet mirabitł:qͥ in virtutibꝰoſten/
dit᷑ incõpꝛehẽſibił. Iſte ẽ qͥ nuꝑ ð maria vir
gie natꝰ ẽ ⁊ hõ factꝰeſt:vt nos deos faceret
factus eſt homo. Iſte eſt qͥ eſuriuit vt nos
reficeret:qui ſitiuit vt nobis vitę ęternę po
cula miniſtraret. Iſte eſt qui ꝓ nobis tem/
ptat᷑ vt nos a temptatiõibꝰ liberaret: qui
ꝓ nobis ligat᷑ vt nos abſolueret: qͥ pꝛo no/

bis humiliatur vt nos exaltaret:qui ꝓ no/

bis expoliat᷑ vt nos tegeret: qͥ ꝓ nobis co/
ronatur vt nos coꝛonaret: qui felle ⁊ aceto
potat᷑ vt nobis fontes mellifluos aꝑiret:qͥ
moꝛtẽ ſuſcepit vt nobvitã ęternã donaret:
qui ſepultus eſt vt ſepulturã ſuoꝝ benedi/

credẽtiũ pꝛeces ⁊ vota exaudiret.Ecce ò̊ ad
quid natꝰ eſt xpᷣus:Ecce & ad qͥd venit chꝛi
ſtus:Ecce ꝓpter qͥd ad nos deſcendit chꝛi/
ſtus. Quid igitur agitis o vos mũdi ama/
toꝛes: Quid vobis cũ carne o venerabiles
ſenes? iuuenes delicati: quid agere cre/
ditis:cũ nihil ſinechꝛiſto poteſtis facere:qͥᷣ
buſcunq; etiaʒ bonis terrenis oꝛnati ſitis?
Querite ò̊ o iuuenes xpᷣm: vt iuuenes ma/
neatis. Querite vos ſenes chꝛiſtũ:vt cũ oĩ
ꝓſperitateviuerevaleatis.Querite chꝛiſtũ

et nolite quieſcere: illũ chꝛiſtũ:illũ ieſũ qui

cẽturiõis ſeruũ ſanauit: paralyticũ ſolida/
uit:laʒarũ reſuſcitauit:cecos illuminauit:
meretricem beatiſicauit:chananęã exaudi/
uit:latroni pepercit ⁊ ei paradiſũ donauit.
Hhũc chꝛiſtum quęrite fide: ſpe ⁊ charitate.
Querite chꝛiſtũ ⁊ nolite quieſcere. Quęri/
te chꝛiſtũ ⁊ nolite ſperare in longitudine vi
te veſtrę:qꝛ incertus eſt exitus.Sed atten/⸗
dite ne decipiamini:qꝛ ſub ſpecie boni mul
ta mala fiunt. Mon em̃ deſinit hoſtis anti/
quus figuram aſſumere angeloꝛũ lucis: la/
queos deceptionis vbiq; pſᷣtendẽs. Mouit
em̃ ipſe malignus naturas hominum:⁊ cui
adhibeat cupiditatis caloꝛem:gulęvoꝛaci/
tatem: luxurię feditatẽ: inuidię calamita/
tem. Optime nouit ques męroꝛe cõturbet:
quem fallat gaudio: quem metu opꝛimat:
quẽ admiratione ſeducat. Cũctoꝝ diſcutit

2. Cori. i·

iueöͤfinn
guuntel
une.
Gbfull
gono
en tvene
prupe
Abmmne
tllende
epelas.
ehonei
larlete
banper
feneten
ſoltede
iinopes
lamdiua
dan
Nlg huttzo
Nezſa
Nlerbus
Mchioefn
lenuenn
tenſtr⸗
nfeu
ſliy
lſun
n,to⸗
Rltee

Ulen
Al⸗
Plcheen⸗
le
ſenien
nſpie

eri un
ner
recl
e
laſt⸗
ſerg⸗
ſten⸗
favir
eet
tnos
nepo
lem
teqgi
ono⸗
9 o/
isc⸗
taceo
Mete
narer⸗
enedi⸗
üpor
fis yt
egad
tchi
nchui
lama⸗
oles
gege⸗
cerq
nſtis
eona/
nhci
cnlti
idügei.
Uſolce⸗
ninaut.
ſeraudi
onauit.
anigte.
Qugri/
ndinen

ganen/

onimol

santi/2,0

cis: lo
Bouit
nedan
voꝛc
amita/
turbet:
Ninat:
ſautt

»
.·
5 .—

Ad fratres in heremo

naturas: ventilare et perſcrutari cunctoꝛũ
affectus: in nullo deſiſtit:⁊ vbi cognouerit

quod delectet:ibi ſuũ exercitũ ponit.Tu g̊

fidelis cũ temptatiões ꝑſenſeris:mox chꝛi/
ſtiü quęre:mox chꝛiſtũ iuoca:⁊ mox tibi ipᷣe
ECEorj.I0
enſeker nos temptari ſupꝛa id qð poſſumus poꝛta/
re:Qui eſt benedictus in ſecula: Amẽ.
¶ De pietate:charitate ⁊ ſuffragijs
defuncto Dermo XLIII

doꝛ me legiſſe mala moꝛte perüſſe
illũ qui libẽter in hac vita oꝑa cha/
itatis vel pietatis voluit exercere. habet
ſem̃ multoſ interceſſoꝛes pius homo:⁊ ille qͥ
opera charitatl exercet hilariter. Quid em̃
auglilid de pijs hoibꝰ dicere poterimꝰ: niſi id
Apoj.14. qð frequẽter legimus: Opera em̃ illoꝝ ſe-
quunt᷑ellos? Quare: niſi qꝛ multos habẽt
interceſſoꝛss? Ideo impoſſibile eſt:vt pꝛe/
ces multoꝝ nõ exaudiant᷑.Conſidera ergo
o homo quis eſt ille qui tibi in via occurrit:
SGSeñ.I.aĩladuerte ꝙ hõ eſt ad imaginẽ dei factus:⁊
tñ pauper eſt: nudus ẽ:miſer ẽ: mẽdicus ẽ:

oꝛphanus⁊ pupillus foꝛſitã eſt.Caue tñ ne

talem deſpicias:caue ne eum percutias:ne
expellas. Nam licet pauper:licet nudus:li

cet famelicus:licet miſer appareat:licet do/

leat:licet erubeſcat:non tñ expellendus eſt

re:nec expellere etiã ſi impoꝛtune petierit:

nolite de eis aliqñ murmurare: qꝛ pauꝑes

⁊ inopes nõ ceſſant laudare deũ. Conſide/

. ra tu diues qui vias perambulas⁊ plateas
erecto capite ⁊ collo:ꝙ tu ſimul cũ paupere
JZob. I4. Hat ꝰes ð muliere:⁊ bꝛeuiviues tꝑe.Et licet
diues ſis:ſępe tamẽ repleriſ amaritudine ?⁊

doloꝛibus. In ſoꝛdibus generatꝰ es: in te/
nebꝛis ↄfoueris. In doloꝛibus etiã peperit
te mater tua:⁊ ante exitum matrẽ grauiter
oneraſti:⁊ in exitu matrẽ dilaceraſti turpi⸗
ter:fleuiſti ſimul cum paupere ⁊ mendico:

qñ vallẽ ploꝛatiõis ingreſſus es. Pares
geniti ſumus:pariter viuimꝰ: pariter mo/
riemur ⁊ oẽs.Cõſidera & o diues ꝙ pauper
⁊ ⁊diues pari modo oẽs naſcunt᷑ ⁊ moꝛiunt᷑.
Noli g eos deſpicere:noli manũ bñdictio⸗/
nis auertere ab eis:ſed eos facie ſerena ſu
B ſcipe:eos verbo ⁊ exemplo reſice. Miſeri
coꝛdia igit᷑ o frẽs mei mater noſtra ſit. Naʒ
q eſurientẽ pane verbi reſicit:qͥ ſitientẽ po/
tu fapiẽtię refrigerat:qͥ errantẽ in domũ pa

auxiliabitur quia fidelis eſt ⁊ nõ permittit

Ratres mei chariſſimi nunq; recoꝛ;)

pauper. Molite igit᷑ fratres mei eos ſperne

Sermag XLIIII
* tris reuocat:qͥ innocentẽ ꝓtegit:qͥ infirmũ
ſide ⁊ patiẽtia inſtruit:qͥ ĩ tribulatõe oppꝛeſ-⸗
ſo ↄſolãdo vel cõpatiẽdo ſubuenit: hic ve/
rus piꝰẽ:verꝰ miſericoꝛs ẽ:verꝰamicꝰdei ẽ:
nec eũ mala moꝛte periturũ aliqͥs dicere au
deat.OQ miſcðia ſalutis pꝛęſidiũ:fidei oꝛna
mentũ:pꝛopitiatio pctõꝝ:tu iuſtos ꝓbas:
tu ſanctos rosoꝛas:malos ad bonũ perdu
cis:⁊ qͥ ſine te cnctis bonis abundare vi/
det᷑:vel caſtitate apareat decoꝛatꝰ:oĩno di
cere nõ deſiſtat:ſeruꝰ inutilis ſũ.Sʒ attẽdi
te etiã frẽs mei: attẽdite:qꝛ nõ ſolũ paupe/
ribus in via miſereri debemus:ſed ⁊ defun
ctis cũ om̃i diligentia miſereri ⁊ ſubuenire
ſtudeamꝰ: attẽdẽtes ⁊ q̃ͥd iudas machabę⸗

fecerit.Dixit em̃ ꝙ ſancta eſſet cogitatio ꝓ 2. Machab..

defunct exoꝛare: vt a pctis ſoluant᷑. Scie/

bat em̃ ipe iudas: ꝙ nemo gloꝛiari poterat Eꝛouer. 20.
caſtũ ſe habere coꝛ:ↄſiderãs etiã ꝙ aſtra nõ Job.15. er. 25.

erãt munda in ↄſpectu dei. Ceciderunt em̃
o angeli de cęlo:ideo munda aſtra nõ fuerãt:
* nec etiã infans cuius vita eſt vnius diei ſu Job. 15.
per terrã:ſine pctõ eſt. Quid & de nobis di
cemus: Hunqᷣd gloꝛiari poterimꝰ caſtũ ha/
bere coꝛ: Abſit oino:qꝛ oẽs pctõꝛes ſumus
⁊ in pctis ↄcepti ſumus ⁊ nati:oẽs etiã vitã
peccabilẽ ducimꝰ:oẽs in pctis viuimꝰ:⁊ foꝛ
ſitan in venialibus moꝛimur. Ergo miſeri/
coꝛdia indigemus: qꝛ de hac vita om̃es mi
graturi ſumus. Et licet carnẽ dure macere/
mus ieiunijs ⁊ abſtinẽtia:licet oia mala pa
tienter ob chꝛiſti amoꝛẽ ſuſtineamus:nõ ta
men ↄdignę ſunt paſſiões huius tempoꝛis Ro.s.
ad futurã gloꝛiã: quę reuelabitur in nobis.
Ergo miſericoꝛdia indigemꝰ: qꝛ per noſtra
merita ęternã vitã acquirere nõ valemus.
Cupis autẽ o homo vt tui miſereat᷑ deus⸗
Fac vt pꝛoximo miſerearis. Nã tm̃ tibi mi
ſerebit᷑ deus:quantũ ⁊ tu miſereberis pꝛo/
ximo.Tantũ recipies in alia vita: quantũ
facies in ſſenti vita. Oꝛa & ꝓ defunct:: vt
dũ fuerint i ererna vita:ꝓ te oꝛare nõ negli
gãt. Expectãt em̃ nos vt iuuẽt᷑ ꝑ nos: Tẽé/
pus em̃ operandi iam pꝛofugit ab eis. Cla
mant igit᷑ quotidie qui iacent in toꝛmẽtis:
clamant ⁊ pau ſunt qui reſpondeãt. Tlu
lant ⁊ nõ eſt qui conſoletur eos.O qᷓ; gran/
dis crudelitas fratres mei: o qᷓ; grandis in-
humanitas:clamãt ad nos quotidie: qꝗ dũ
vixer̃t młta mala ꝓ nob ſuſtinere voluert:
nec eis ſᷣuenire curamꝰ. O ve magna ihu⸗
manitas.Ecce em̃ inſirmus iacet ⁊ clamat:

Bancti Auguſtin 4
za medicis conſolat᷑: camat᷑ poꝛcus ⁊ oẽs pꝛo defunctis beatisvel dãnatis obſecres: mmn
cum eo clamare non ceſſant: cadit aſinuus bona ꝗᷓ facis pꝛo eis nõ amittis. Sępe em̃ l
⁊ oẽs eũ ſubleuare feſtinãt:ſᷣ clamat in to;iꝛ pꝛędicauimus:⁊ ſępe integra fide docuimꝰ be
mẽtis ſidelis:⁊ nõ eſt q reſpõdeat. Ecce ve ꝙ nullũ malũ impunitũ:⁊ nullũ bonũ irre/ ſan
ſtra inhumanitas frẽs.Eia & nõ ſic:ſed me- muneratũ erit:apud quẽ nõ eſt acceptio ꝑ / Act.io. hone
2. Machab i2. mẽtote frẽs ꝙ ſancta ⁊ ſalubꝛis: pia ⁊ felir ſonaꝝ.Oꝛatio em̃ tua in ſinu tuo ↄuertet᷑. s.34. nieg
⁊ ſuauis deo ⁊ angelis eſt cogitatio pꝛo de· Igit᷑ pꝛo defunctis ſemꝑ oꝛandũ eſt:⁊ ſi nõ ns
functis exoꝛare: vt a penis quas pꝛo pctis pꝛoficiet eis qꝛ beati vel damnati ſunt:oꝛa hont⸗
C patiunt᷑: ſoluant᷑. Sʒ dicet ꝗs: Ecce patrẽ tio in ſinu noſtro ↄuertet᷑. Sic em̃ ſemꝑ bo/ rnie
bonũ: piũ ⁊ humilẽ: miſerieoꝛdẽ ⁊ caſtũ: et ni erimꝰ:ſic pij ⁊ miſericoꝛdes:ſic mala moꝛ ainot
oilbus virtutibꝰ plenũ ⁊ oꝛnatũ habeo: tũc te perire nõ poterimus:quia dñs cuſtodiet Ecet
ſi vera ſũt ꝗᷓ lego: eũ eſſe beatũ nõ dubito: nos in totavita nfr̃a:quã poſtea deſerendo Mo geic
Cur oꝛare pꝛo eo volo:cur elemoſynã da/iü./dabit illa quã nec oculꝰ vidit: nec auris au/ 1. Corj.2.
re:cur ieiunare:cur ſanctoꝝ coꝛpoꝛa viſita / diuit:nec in coꝛ hominis aſcendere potuit. de
re? Mõ ẽ ̊ neceſſe ꝓ eo oꝛare:qꝛ fidelis fuitt: Feſtinemꝰ ergo o fratres pꝛo defunctis ex/⸗D t.
prliꝰ: caſtus:humilis: patiẽs: ⁊ cũctis bonis oꝛare: vt et ipſi feſtinent nos ad ſe vocare. cn
Ecẽi.ʒl. oꝛnatꝰ:⁊ poſt aurũ nõ abijt:nec in pecunięg Vidgent em̃ ſanctã trinitatẽ tantũ eſſe vnã ue
theſauris ſperauit:potuit trãſgredi et no e quantũ tres ſimul ſunt: nec plus aliqͥd ſũt . aug
trãſgreſſus:⁊ facere malũ ⁊ nõ fecit. Quid duę q; vna vel tres: ⁊ in ſe infinite lint: et ſotrn
Saliud credere debeo niſi qð lego? Quid ſingula ſũt i ſingulis: ⁊ oĩa ĩ ſingulis: ⁊ ſin/ ten
em̃ lego:vel qͥd ſᷣdicare audio: niſi ꝙ qͥ bñ gula in oĩbꝰ: ⁊ oĩa in oĩbꝰ: ⁊ vni oia ſunt. mnn
oꝑatur:bene remunerabit᷑. O hõ hęc ꝗ di⸗/ Et ſi capere nõ poteſtis: quomodo ſancta s een
cis:ego nullo mõ tibi negare audeo. Quis trinitas tres ⁊ vnũ ſunt:exemplũ accipite: ſeſe
em̃ fideliũ dubitat: qᷓ; qͥ bene fecerit bñ reei ¶ Anus em̃ eſt ſol in ceęlo currens:calefaciẽs ri
piet:? Conſulo tñ vt pꝛo defunctis exoꝛare ⁊ fulgens. Vnus eſt in terra ignis tria ſimi ä
non deſiſtatis. Dixi em̃ ſupꝛa: ꝙ nemo ſine liter habens:motũ:lucem ⁊ feruoꝛẽ: nec lu htun
Nꝛouer.⁊o. crimine viuit:nemo gliari põt caſtũ vel mũ cem a motu et feruoꝛe diuidere potes. Sic aler
dũ ſe habere coꝛ.Et qͥd &ↄſulo:qͥdvolo:qͥd eſt ſancta dei trinitas. Et ſi eius myſteriuʒ legt
vel depꝛecoꝛ:niſi ꝙ dimittas incertũ ⁊ acci - capere nõ valeamus:bene operari feſtine/ n
pias certũ? Quid eſt qð eſt incertũ: niſi mus: vt ſicuti eſt ſanctã trinitatẽ per gra/⸗ ate
neſcis vtrũ pater tuus cruciet᷑:vel vtrũ di tiam videre mereamur. Inhumanũ eſt nã/ isn
Ecccẽs.9. gnus fuerit odio vel amoꝛe? Multi em̃ ſue q; patriã deſerere:patriã deſpicere:vel ĩ ea .
rũt qͥ reputati fuerũt ſancti:⁊ tñ in ↄſpectu nolle habitare. Bene ergo operari non pi/
dei nõ boni:ſed mali inuẽti ſunt. Accipe geat: vt patriam habitare ⁊ ad eam redire ⸗
qð eſt certũ:⁊ dimitte qð eſt incertũ. Certũ valeamus.Tanta eſt enim pulchꝛitudo iu-
em̃ eſt ꝙ peccatoꝛ fuit:licet bonis oꝑibꝰ oꝛ/ ſticię:tanta iocunditas lucis ęternę:hoc eſt dae
natus fuerit: ignoꝛamuus tñ vtrũ ęternam incõmutabilis veritatis ⁊ ſapientię:vt etiã wan
gliaʒ meruerit poſſidere.Lege & o hõ ⁊ oꝑ ſi nõ liceret in ea amplius manere q; vnius n
implere feſtina:ꝙ ſancta ⁊ ſalubꝛis eſt cogi diei hoꝛa vel media: pꝛopter hoc ſolũ innu wuf
tatio ꝓ defunctis exoꝛare:⁊ elemoſynã da / merabiles anni huius vitę pleni delitijs et „ i
2 Machab.i2. re:⁊ carnẽ affligere ⁊ oꝑa charitatis exerce circũfluentia bonoꝛũ tempoꝛaliũ recte me- n
re: ⁊ peregrinatiões facere vt a pctis ſoluãẽ⸗ ritoq; contemnerent᷑ hęc omia.Q regnum lent
tur. Mã ⁊ ſi ſunt beati vel damnati pꝛo qb“ dei gloꝛioſum: o patria noſtra deſiderabi n
rogas dũmodo neſcias ⁊ a deo reuelatũ ti/ lis:tantũ vales quantũ habeo:tantũ emit arci..22. W
bi nõ fuerit: nõ beatis vel damnatis iniu/ de te vidua duobus minutis:quantum pe MWatth. i9. Me
rias facere potes vel deũ offendere:tũc bo trus qui reliquit omia: quantum ʒachęus Zud..19. mn
no tuo nõ indigẽt:⁊ ſi dãnati obtinere non dando dimidiã patrimonij partem:quan/
valẽt. Ergo dum certus nõ ſis:ꝙ nec beati tum maria ſoꝛoꝛ laʒari: quę omnia vendi/ Actj.4. Uhe
nec damnati ſint:oꝛare pꝛo eis nõ differas: dit et ante pedes apoſtoloꝛũ poſuit. Cur ent
qꝛ vt ſupꝛa diximus:bonis tuis nõ iudigẽt ergo bene operari pigri ſumus?Cur pꝛo de ntn
qͥ beati ſunt:⁊ mali nõ obtinẽt:qꝛ damnati functis exoꝛare negligimus? Intuea mur —Eſi
ſunt. Scias tũ ⁊ indubitãter credas: æ licte ergo fratres patriã noſtram: non ſolum ex 1andin

es:
enf
lnn⸗

lre⸗
1 9 Akern

nic; gi;
ino

0a
dbo,
mor
fodiet
renco
lsal, CN
otun.
niser D
oenr.
ſeyi
idſit
Unnc
iſ
ſun
nan
te .
ſlcis
uſni
neel
6. N
ſenn
ſeſine⸗
ag
tnd⸗
clie
onpe

ſere .

Gol⸗
ocet
te
mins
inr

ise

gene⸗
Gun
ſrbi⸗
ſenit Prinn
m be⸗ Darhig
guan⸗
,
rwoe
u.
er

jpꝛomiſſiõibus:angeloꝛum ſuſceptoꝛes:fa
cie ad faciem deum videntes:pꝛudenter et

Ad fratres in heremo

hominibus:ſed etiã ex angelis atq; archã/
gelis:thꝛonis ⁊ dominatiõibus: pꝛincipa/
tibus ⁊ poteſtatibus congregatã. Ibi etiã
ſanctam ⁊ indiuiduam trinitatem ſicuti eſt

homo videbit: plus tamen vel abundan/

tius:quantũ plus in via operãdo meruerit
clarius videbit. Non tamen quibuſcunq;
bonis onerati ſimus:pꝛopter hoc eam eme
re valemus:niſi per gratiã poſſidere. Cunc
enim om̃es contenti erimus:omes fęlices:
E om̃es iocundantes.heęc eſt em̃ illa optima
Zud.io. pars:quã maria elegit quieſcendo ⁊ ſeden
do ad pedes domini. Contemplabatur em̃
ipſa deum ⁊ hominẽ: ideo optimã partem
elegit. Quare optimã partem dicit: niſi qꝛ
per contemplationem ęterna vita deſigna/
tur? Optima vita eſt enim quia ſecura eſt:
quia ęterna eſt:quia vera eſt:quia fęlicitas
noſtraæſt: deum habere:deum videre:deſi
contemplayi. Ideo optima pars eſt:quam
partem nõ poſſumus hic poſſidere. Qua/
2. Cor.5. re? Quia q; diu viuim pegrinamur a domi
no:⁊ ſemper in periculo ſumus:⁊ ſemper in

laboꝛe in hac vita cum martha fatigamur.

Sumus em̃ hic cũ martha laboꝛãtes: hoſ/
pites recipiẽtes ⁊ mininſtrantes ſeruis dei
lueg neceſſaria ſunt. Hanc partem martha
legit 1 bona fuit: ſed non optima: quia nõ
ęterna. Bona tñ fuit quia perſeuerando in
operibus charitati:ſedere ad pedes domi/
F ni in ęterna vita cũ ſoꝛoꝛe meruit. Feſtine
mus ꝭ̊ oꝑa pietatl exercere ⁊ ꝓ de fũctis ex
oꝛare:vt videre poſſimꝰ⁊ reuerẽter ſalutare

2—◻

pꝛophetas ſctiſſimos ⁊ pr̃iarchas veraces.

Iſti em̃ ſũt quoꝝ noĩa manẽt in ęternũ:qꝛ
deo digni ſunt:ſide pꝛeclari: hoſpitalitate
pꝛęcipui: aſtuti in ſenſu:ſapiẽtes in opere:
rebus ſecularibus locupletes:reparatoꝛes
oꝛbis terrarum atq; recreatoꝛes:creduli in

victoꝛioſi: qͥꝝ imperij poteſtas nõ ceſſauit
quoaduſq; chꝛiſtus ex eoꝛũ germine ꝑ vte/
rum beatę virginis:quę ẽ ſpes omniũ gen/
tium:natus in mundo: coꝛuſcando in mũ/
do awaruit. Iſti enim ſunt ſancti viri:cum
quibus locutus eſt deus: ⁊ oſtendit eis ſe/
creta ſua:vt ea quę ventura erãt quaſi pꝛę/
ſentia ſpirituſancto illuminati agnoſcerẽt.
Feſtinemus ergo fratres ſęculum exire: vt

etiam ſalutare ⁊ videre valeamus ſanctos

Wanb. · apoſtolos: quoꝛũ oculi beati: qui deum in

Sermq XLV
—

carne viuentem videre meruerũt: quoꝛum

fructus in patria in eternum maner. Feſti/
nemus etiã fratres mei ingredi ſanctaſan/

ctoꝛum:vt etiam valeamus videre ſanctos
dei martyres:qui carnem domuerunt:ſpi9-
ritum roboꝛauerunt: dęemonibus impera -/
uerunt:virtutibus coꝛuſcauerũt: pꝛeſentia
deſpexerunt:e illam patriam de qua nunc
loquimur vocẽz et moꝛibus pꝛedicauerunt.
Feſtinemꝰ igitur fratres etiam ingredi ſãc/
ta ſanctoꝝ: vt videre valeam ſanctos dei
cõfeſſoꝛes: qui licet perſecutoꝝ rabiem nõ
ſenſerint: tamen per vitę meritum deo di⸗
ghni pꝛemio martyrij nõ pꝛiuãtur:quia mar
tyrium non tantum effuſione ſanguinis:ſᷣ
etiam abſtinẽtia peccatoꝝ et exercitatione
diuinoꝝ pꝛęceptoꝛum perficitur. Feſtine/
mus etiam fratres mei ingredi ſanctaſan/
ctoꝛum:vt videre mereamur ⁊ ſalutare re/
uerẽter ſanctã dei genitricẽ:cũ ſanctis ſuis

. Virginibus:quę ſuis exemplis vtriuſq; ſe/
o xus multitudo eius ſequitur veſtigia:⁊ re/

lictis nuptiarum copulationibus: dimiſſa
qʒ liberoꝛum pꝛopagine: ſpõſo qui in cęlis
eſt perenni mente: actu: habitu ⁊ geſtu ap/
plicari meruerunt. Iſtę em̃ fuerũt virgines
ſacrę deo deuotę:quę invita ſua fuerũt oꝛa
tiõibus inſtantes:ieiunijs adherẽtes: ele/
moſynas faciẽtes:pauꝑes recreãtes:in tri/
bulatiõe gaudẽtes:in bello potẽtes:in dã/
nis tꝑaliũ rerũ deo grãs agentes. Feſtine⸗
mus ꝭ̊ frẽs mei iſtoſ imitari ſanctos.DPiſca .

mus ab eis oꝑa charitat ſine intermiſſiõe

exercere valẽter:vt ꝑ gratiã mereamur deũ
videre facie ad faciẽ ſicuti eſt: Quod nobil
ↄcedat ille qͥ ẽ ſctõꝝ oĩm virtꝰ⁊ ſalus amẽ.
epęnitentia agenda: ⁊ detra/

ctione bitanda: BSerm XLV

9 Eatus homo cui miſerebit᷑ deus. A
Conſiteamur fratres: et miſerebit᷑ *
nob. Sꝛandia ſunt peccata noſtra:
quia tamẽ magnus dñs.Sed agamus pę/
nitentiam:quoniã in ſęculum miſericoꝛdia
eius. Videte fratres qͥd dicat: In ſeculũ.

In inferno quis conſitebit᷑ tibi? Nemo eſt
enim qui poſſit in inferno pęnitẽtiã agere:

Infructuoſa eſt em̃ talis pęnitẽtia.hic mi

