mea:ꝙ dixi aliã hũanã:aliã diuinã eẽ chan/ Tollens g̊ mẽbꝛa chꝛiſti.MEbꝛa chꝛiſti:chi ſſn
tatẽ. Eandẽq; hũanã ĩ duo diſtribui:ꝙ alia ſtiane attende. Mẽbꝛa chꝛiſti noli in altero: lin
dH„„ſit licita:alia illicita. Pꝛius loquoꝛ de hũa in te attẽde mẽbꝛa xpᷣi qͥ emptus es ſanguie lunie
G0. na licita ꝗᷓ nõ rephẽdit᷑: Deinde ð hũana il/ cchꝛiſti.Tollẽs ̊ mẽbꝛa xpᷣi:faciã mẽbꝛa me r
licita ꝗᷓ danat᷑: Tertio de diuia ꝗᷓͥ nos ꝑducit retricis? hoc qᷣ nõ hoꝛret:deo hoꝛret. Pꝛoꝛ⸗ Ainntn
B ad regnũ.Vt & bꝛeuit᷑ inſinuẽ:licita eſt hũa/ ſus ꝓꝛſus obſecro vos frẽs mei:Ecce pona/ ſirft⸗
na charitas qᷓ vxoꝛ diligit᷑:illicita qᷓ meretrix mus:qð nõ eſt: ꝓmiſiſſe deũ talibꝰ impuni⸗ A 6
vlł vxoꝛ aliena. In foꝛo em̃ ⁊ plateis magl li - tatẽ et dixiſſe: Qui talia fecerint miſereboꝛ i. dun
cita charitas diligit᷑ q;ᷓ meretrix. In domo eoꝝ:nõ eos damnabo: Faciamꝰ hoc dixiſſe ſtnn
2

inlageß
sameni,
edimi⸗
lalaaneint

—

2
–=,

g ge
oedllgeae
Neteſtucini
. Site
worſinn

Quscie

nogefiits
tignig
äbänädl⸗
doſtosaſo
Snuneric,
sſvosfi
huccüriden
iſtacönuns
: Anitfos
Mmitſlosl⸗
lisuisblite
es⸗uulosſ
otien.
s olonne
eiponiraun
1t iliosſuos
ſatliin.
leiumn
oreni- F
itpehenan:
nos tbanor

glsgnitu 0

Wiuitbd
chgane
ideſcan
amenu
muwetbil
oſbe
Gnedinchl
nöelonn
nöellicn
muſtan
ichiticn,

gliin Alan.

zesſangir
inünunn
net. Pn
Ecepoſ⸗

Pen

. nlethi
—RZ

D

BGer. LII Feria. IIII. poſt do. In. LXx. Ser. I

deũ. Et iã ꝓmiſſa impunitate tollit qᷣſq; mẽ
bꝛa chꝛiſti:⁊ facit iã mẽbꝛa meretricis? Nõ fa

cit ſi eſt ibi tertia diuia dilectio.Etenim tres

dilectiões cõmemoꝛaui: de tribꝰ me qð dñs
ðdaret dicturũ eẽ ꝓmiſi. De licita hũana:de

illicita hũana:de illa excellenti atq; diuina.

illã duas hũanas charitates ⁊ dicamꝰ ei:Ec
ce licita charitas hũana q̃ vxoꝛ diligit᷑ et filij
alięq; neceſſitudines ſęcłareſ:Ecce alia illiei
ta q̃ diligit᷑ meretrix:q̃ diligit᷑ ancillꝗ aliena:

ʒ diligit᷑ aliena filia nõ petita: nõ ꝓmiſſa: q̃ᷓ

diligit vxoꝛ aliena. Dug ante te ſũt charita/
tes:cuʒ q̃ iſtarũ vis manere? Qui eligit ma⸗

uere cũ illa hũana licita: cũ illa hũana illici/

ta non manet. Hemo ſibi dicat:ambas ha/
beo. Si ambas habes admittẽdo ad te dile

ctionẽ meretricl: iniuriã facl matronę ⁊ ꝗ̊ ibi

habitat diuinę charitati. Puto em̃ qa ſi hõ
cõiugatus es ⁊ diligas meretricẽ: nõ mittis
meretricẽ in domũ tuã vt habitet cũ matro/
na tua. Mõ vſq;adeo ꝓgrederis: Tenebꝛas

Iris:latebꝛas ꝗris: turpitudinẽ nõ ꝓſitert.
Sed ⁊qᷣ nõ habẽt vxoꝛes⁊ ſũt q̃ſi meretricũ
licẽtius amatoꝛes:ideo dixi q̃ſi:qꝛ ⁊ ipſi dã/
nanft ſi iam ſunt ſideles:puto qꝛ ⁊ adoleſcẽs

nõdũ habẽs vxoꝛẽ ſi diligat meretricẽ nõ eã

facit habitare cũ ſoꝛoꝛe ſua:nõ eã facit habi/
tare cũ matre ſua:ne iniuriã faciat hũanę pu
dicitię:ne offendat decꝰſanguĩs ſui.Si nõ
facis habitare meretricẽ quã diligis cũ mr̃e

tua:cũ ſoꝛoꝛe tua: ne ſicut dixi offendas de/

cus ſanguis tui: facis habitare in coꝛde tuo
dilectionẽ meretricis cũ dilectiõe dei:⁊ offẽ/

dis decus ſanguis chꝛiſti? Amate deũ:nihil

meli?* inuenitis. Amatis argentũ:qꝛ meliꝰẽ
ferro ⁊ ęramẽto. Amatis plus aurũ:qꝛ meliꝰ

E
Matthᷣ.ꝛ0.

MWarci.Io.

eſt argento. Amatis plus lapides pᷣcioſos:
qꝛ ⁊ auri pᷣciũ ſuꝑant.Amatis poſtremo iſtã
lucẽ quã dimittere foꝛmidat oĩs qͥ moꝛtẽ ti/
met. Amatis inquã iſtã lucẽ: quõ eã amoꝛe
quodã ingẽti deſiderabat qͥ poſt ieſũ clama
bat: Miſerè mei ſili dauid. Clamabat cecuſ
chꝛiſto trãſeũte. M0tetuebat em̃ ne trãſiret: z
nõ ſanaret.Et quãtũ clamabat:vt turba ꝓ/
hibẽte nõ taceret: vicit cõtradictoꝛẽ: tenuit
ſaluatoꝛẽ:obſtrepẽtibꝰturbis ⁊ clamare ꝓhi

bentibus ſtetit ieſus: Vocauit eũ ⁊ dixit ei:
Quid vis tibi ſieri? DPñe:vt videã inqͥt. Re

ſpice:fides tua te ſaluñ fecit. Amate chꝛiſtũ:
deſiderate lumẽ qð ẽ chꝛiſtꝰ. Si deſiderauit
ille lumẽ coꝛꝑis:quãto plus lumẽ coꝛdis de/
ſiderare debetis. Ad eũ nõ vocibꝰ ſᷣ moꝛibꝰ

clamemꝰ. Viuamꝰ bñ: mũdũ ↄtẽnamꝰ. Ni/ SDe

hil nob ſit om̃e qð trãſit. Repᷣhẽſuri ſũt nos

qñ ſic vixerimꝰ quidã dilectoꝛes nfi homies

ſęclares: amãtes terrã: ſapiẽtes puluerẽ:ni/
hil de celo ducẽtes:auras liberas coꝛde na/

re carpẽtes. Repᷣhẽſuri ſũt nos ꝓculduldio

Interrogemꝰ diuinã charitatẽ:⁊ ponamꝰañ X atq; dicturi ſi viderint nos iſta humana:iſta

trena ↄtẽnere.Auid pater?Auid inſanis:
Turba illa ẽ ↄdicẽſ ne cęcꝰclamet:⁊ aliquãti
xpᷣiani ſt᷑ qͥ ꝓhibẽt viuere chꝛiſtiane:qꝛ ⁊ illa
turba ꝗᷓ cũ xpᷣo ãbulabat:⁊ vociferãtẽ hoĩeʒ
ad chꝛiſtũ ac lucẽ deſiderantẽ ab ipᷣi chꝛiſti
bñſicio ꝓhibebãt:ſt tales xpᷣiani.Sʒ vinca/
mus illos: viuamꝰ bñ ⁊ ipſa vita ſit vox nr̃a
ad chꝛiſtũ: ſtabit qͥ ſtat. Mã ⁊ ibi magnũ my
ſteriũ ᷑. Trãſiens erat ille qñ ille clamabat.
Qnñ ſanauit ſtetit. Trãſit xpᷣi intẽtos nos fa

ciat ad clamandũ. Quis ẽ trãſitꝰ xpᷣi? Q;uic-
q́d ꝓ nobis tꝑalit᷑ ꝑtulit:trãſitꝰ eiꝰ ẽ. Natꝰẽ
trãſit: Mũquid adhuc naſcit᷑: Creuit: trãſit:
Nũquid adhuc creſcit: Suxit:MHuũqͥd adhuc

ſugit: Maducauit⁊ bibit: Nũqͥd adhuc fac:
Defeſſus doꝛmiuit:MNunqͥd adhuc doꝛmit?:

Poſtremo pꝛẽſus ẽ:vict ẽ:vᷣberatꝰẽ:ſpinis

coꝛonatꝰẽ:alapis cęſus ẽ:ſputis illitꝰ:ligno
ſuſpẽſus:occiſus:lancea ꝑcuſſus:ſepultꝰ:re

furrexit: Adhuc trãſit. Aſcẽdit in cęlũ:ſeder
ad dextrã pfis:Stetit.Clama quãtũ poteſ:

v̈bis dui

mõ te illumiat.Ha in eo ipſo qð verbũ erat Job.i⸗

apud deũ:vtiq; ſtabat:qꝛ non mutabat᷑.Et

tũ multa fecit:⁊ paſſa ẽ: Verbũ ſtetit. Ipſo
vᷣbo coꝛ lumĩat᷑:qꝛ ipᷣo vᷣbo caro quã ſuſce/
pit honoꝛat᷑.Tolle vᷣbũ:qͥd eſt caro:hoc eſt
qð tua. Caro aũt xpᷣi vt honoꝛet᷑: vᷣbũ caro

factũ ẽ:⁊ hitauit in nob. Clamemꝰ& ⁊ bñ vi /

uamꝰ. Amate filios vr̃os:amate ↄiuges ve/
ſtras: ⁊ ſi ſeculanit.Hã hm carnẽ amare debe
tis:vt ſᷣm deũ illis cõſulatis:et nõ in eis niſi

chꝛiſtũ diligatis: ⁊ oderitis ĩ vr̃is ſi xpᷣm hr̃e

deꝰerat vᷣbũ:⁊ vᷣbũ caro factũ ẽ.Caro ꝑ trãſi

noluerint. Ipſa em̃ eſt charitas illa diuina.

ritas vr̃a? Tñ qũ ⁊ hũanitꝰ diligl vxoꝛẽ:ſed
plus dilige chꝛiſtum. Mõ dico vt nõ diligas

NMã qd eis ꝓderit trãſitoꝛia ⁊ moꝛtalis cha/

patrem: non dico vt non diligas ſfilios: ſed

plus dilige chꝛiſtum. Audi illum dicentem:

ne mea putes iſta verba:Qui amat patrem watth.o.

aut matrem plus qᷓ; me:non eſt me dignus.

Quãdo audis: Mon eſt me dignus:non ti

mes?: De quo dixit: Mõ eſt me dignus:nõ =

cũ illo. Qui cũ illo non erit:vbi erit? Si non
amas cũ illo eſſe:time ſine illo eẽ. Quare ti/⸗
mes ſine illo eẽ: qꝛ cũ diabolo eris ſi cũ xpᷣo

g 5

2 èðð = 5 ð Si .

Bermo LIII

nõ fuerl. Et vbi erit diabolꝰ: Audi ipſũ chꝛi/
Mattb.25. ſtũ: Ite in ignẽ ęternũ: qͥ paratꝰ eſt diabolo
⁊ angelis eiꝰ.Si igne cęli nõ accẽderis:ignẽ
time gehennaꝝ. Si nõ amas eſſe inter ange
los dei:time eſſe int᷑ angelos diaboli.Si nõ
amas eſſe in regno:time eſſe ĩ camino ignis
ardẽtis inextinguibilis ſempiterni. Vincat
in te pius timoꝛ: ⁊ erit amoꝛ. Limoꝛ pędago
gus ſit. Non ipſe in te remaneat:ſᷣ tead cha
ritatẽ quaſi ad magiſtrũ ꝑducat.

¶ Item in eadem feria alius ſermo
de Epiſtola diei:Quẽ diligit domi
nus ceaſtigat ⁊c̃.qui habet᷑ in libꝛo
lxxxiij.quęſtionũ:quęſtiõe lxxxii ·

¶ĩ Item in eadem feria Homelia de
eo qð ſcriptum eſt in euangelio ſᷣm
Matthęùm: O mne peccatũ ⁊ blaſ-
Ppennd remittet hominibꝰ? ⁊c̃. quę
dabet inter ſermones de Uerbis

△

domini xj.

Dominica in guinguageſima⸗ De
de:ſpe ⁊ charitate:Sermo I

Vicunq; enim chꝛiſtianũ nomẽ te⸗/
net:⁊ quicũq; ſacramẽtis diuinis ẽ
N imbutus fratres chariſſimi: neceſſe
eſt vt eligionis chꝛiſtianę rationẽ ſciat: ⁊ fi/
Gał.S. dei veritatẽ agnoſcat: eius quoq; fidei ꝗ̊ vt
aplus ait ꝑ dilectionẽ operat᷑:ꝗ̃ᷓ in pᷣſenti cõ
foꝛtat ac roboꝛat credẽtes:et in futuro ꝑdu/
cit ad dei cõtemplationẽ. Nã tria quedã ꝓ/
poſuit animę nfr̃ę neceſſaria beatꝰ et egregiꝰ
1. Corj.iʒ. gentiũ doctoꝛ dicẽs: Nũc aũt manẽt fides:
ſpes:charitas: tria hęc M.aioꝛ aũt hoꝛũ eſt
charitas. Primũ g fides catholica chꝛiſtia/
no neceſſaria eſt: qꝛ in ipſa diſtinguunt᷑ filij
dei a filijs diaboli:ſilij lucis a filjs tenebꝛa⸗
rũ:ꝑ ipſam renaſcimur in baptiſmate:⁊ ſalu
Marci.is, tem ęternã impetramꝰ:ſicut ſcriptũ eſt:Qui
crediderit et baptiʒ atus fuerit: ſaluus erit.
Hhec poꝛta eſt vitę:hęc ianua regni.Per ipſã
diſcit᷑ veritatis ſciẽtia:⁊ ꝑcipit᷑ cognitio diui
nitatis:ꝑ ipſam gratiã dei inuenimꝰ.Aliter
Heb.ii. aũt deo placere nõ poſſumꝰ: qꝛ ſine fide im/
poſſibile ẽ placere deo. Vere em̃ beatus eſt
qͥ ⁊ recte credendo bñ viuit:⁊ bñ viuẽdo fidẽ
B rectã cuſtodit. Igit᷑ ſicut ocioſa ẽ ſides ſine
operibꝰ bonis:ita nihil ꝓſiciut oꝑa bona ſi/
ne ſide recta. Vñ beatus iacobus aplłus di/

Mẽ

Dñica In. L. Ber. I

xit: Quid ꝓderit fratres mei ſi fidẽ ſe dicat Jacobi. 2.

quis hfe:oꝑa aũt nõ habeat? Mũquid pote
rit ſides ſaluare eũ? Fides ſine operibꝰocio/
ſa eſt. Sicut em̃ coꝛpus ſine ſpũ emoꝛtuũ ẽ:
ita ⁊ fides ſine operibꝰ moꝛtua ẽ. Fidẽ ante
omnia fratres mei rectã ⁊ imaculatã habere
cõtendite: ⁊ ſᷣm apoſtolicę inſtitutiõis noꝛ⸗
mã:ſymbolũ a ſanctis patribus conſtitutũ
memoꝛiter tenete:⁊ religioſe viuẽtes obſer/
uare ſtudete:hęreticoꝛũ dogmata peſtifera
fugite: maleficoꝛum ⁊ incantatoꝛuʒ venena
moꝛtiferᷣ hoꝛreſcite: diuinoꝛũ et ſoꝛtilegoꝛũ
nefandas traditiões quę cũ dęmonibꝰ ſocie
tatem habent penitꝰ reſpuite:vt nihil aliud
qᷓ; qð catholica ſides laudat:amat:pꝛędicat
in mente ſiue in ꝓfeſſione ſeu moꝛibꝰ tenea /

tis. Poſt hanc ergo ſidem: ſpem firmam ha C

bere diſcite:quę animũ noſtrum ad inuiũbi
lia trahit:⁊ intentionẽ noſtram in cęleſtia et
ęeterna inſerit: ⁊ quodãmodo nexibus inſo/
lubilibus ligat: quę nõ decipit: ſed ſideliter
obſequẽtes ad ęternaʒ beatitudinẽ ꝑducit.
Nemo igit᷑ q;uis ingenti peccatoꝝ pondere
hmat᷑:de bonitate diuinę pietatis deſpera/
re debet:ſed ſpe certę milericoꝛdię illiꝰ indul

getiã ſibi qͥtidianis depᷣcari lachꝛymis:quã

recte ſperare poſſunt ſi ab actiõe pꝛaui oꝑis
ceſſabunt. Ideo nõ pꝛopter ſpem venię:ꝑſe
ueranter peccare debemus:neq; qꝛ deus iu/
ſte peccata punit: veniam deſperare debe/
mus:vt neq; cum ſiducia peccemꝰ:neq; rur/⸗/
ſus peccata deſperemus: ſed vtroq; pericu/
lo euitato:⁊ a malo declinemꝰ:et de pietate
deiveniam ſperemus.Similiter ⁊ in omniũ
tribulationũ anguſtia:ſpe ad ſolacia ſuꝑnę
pietatis currendũ eſt: quia in illo ſolo om/

nis ſpes ⁊ ſalus ſine dubio conſiſtit:dicente
ꝓpheta:In deo ſalutare meũ ⁊ gloꝛia mea: Ps.i.

deus auxilij mei:⁊ ſpes mea in deo eſt. Cuʒ D

enim fidem rectã ⁊ ſpem firmam vobis fra/
tres ꝑſuademus habere:hoc maxime hoꝛta
mur vt charitatem in vobis habere ⁊ opere
oſtendere per omnia ſatagatis. Per ipſam
enim ⁊ cum ipſa beatitudinẽ veram habitu/
ros vos eẽ ſciatis:quia ſine hac nemo vide/

bit deum. hęc autẽ ideo maioꝛ fide ⁊ ſpe ab i· Con. 1z·

aplo eſſe narrat᷑:qꝛ ceteris recedẽtibꝰ ipſa ſo
la ꝓꝑmanebit. Fidei em̃ ſuccedit ſpes:et ſpei
beatitudo:charitati aũt nõ trãſmutatio ſed
ſola reſtat ꝑfectio.ihęc omniũ ars ẽ virtutũ:
hec ꝓmiſſio regni:hęc pᷣmiũ ſũmũ eſt ſctõꝝ
in cęlo:quia in ꝑenni gaudio nihil gratius:

1 Eulee
pngnnet

ntmnmnändi

Coenorte
lemun Mdn
Dligesgun
Nobrsman
Csi
artonne
nennee
ſgendi de

Mug Onmnicust

osolte
Ps hlennns⸗
Nogane
uninsad
udolegie
s cſtzr boe
enidiigt
(tberne
ichſtni
ſbapnlnof
nlsſpinta
lackene
Nintungtio
Muſcent
moirnn
lhenz
lnſom
ftrodlg
Ninee
Wenaß
ſigte
Ahuler
ſtrſüre⸗
ang

—DM

E ſorpe

hügnine
R

Mschſi⸗
Nlitscbſe,
Wabektn
orrzyenen
iaſelizi
enonbſr
MInsbiaid
mbgecien
morbetenen

enfmunI.

umadinudhi
mucgeiu
neubes ince
nſetitclte
wainepchen
or poncar
misdeſenn
Nieil ſal
tr mmisli
epeuniops
en veniebe

denst

ſerue dehe
emnegzun
nmqon
adepieu
rtinoni
ſolaa hoe

iloſoloe
ſtrdene.
1gon nen

eochlil
re
P

he⸗

untieb

Bermo LIIII

nihil dulcius habent ſancti perfecto amoꝛe

dei · Quẽ quia ſſentem vident:ſuauius dili

E gunt: ⁊ dulcius fruunt᷑ ipſo bono. Opoꝛtet
vos ſcire fratres: quia in omnibus ſceptis
ICorj.iʒ: dei charitas obtinet pꝛincipatũ:ſine cuius
ꝑfectione nihil deo placere poſſe:paulꝰ apo
ſtolus teſtatur:quia nec martyꝛiũ:nec ſeculi
cõtemptũ:nec elemoſynarũ largitioneʒ ſine
charitatis officio quicq; ꝓſicere poſſe oſten/
dit. Unde et ipſe dominꝰ a quodã ſcriba in/
terrogatus:qð eſſet mandatũ maximũ: re/
Watt. 22. ſpondit: Diliges dominũ deũ tuum ex toto
coꝛde tuo:⁊ ex tota anima tua:⁊ ex tota mẽ/
te tua. Addidit quoq;: Secũdũ ſile ẽ huic:

Diliges ꝓximũ tuum ſicut teipſum. In his

duobus mandatis tota lex pendet ⁊ ꝓphe/
rt. Quod vᷣo ait: Ex toto coꝛde:et tota ani/
ma:⁊ tota mente:id eſt toto intellectu:tota
poluneateen ex omni memoꝛia deum eſſe di
ligendũ. Dei vo dilectio in obſeruatõe mã/
Zobß. 14. datoꝛũ eius tota conſiſtit: ſicut alibi ait: Si
quis diligit me:ſermones meos ſeruat. Vñ
Johᷣ.Iʒ. lpſa veritas alibi ait: In hoc cognoſcẽt om/
nes quia mei eſtis diſcipuli:ſi dilectionẽ ha
Bo.iʒ. hueritis ad inuicem. Item apoſtolus: Ple/
niitudo legis eſt dilectio. Itẽ iohannes euã/
1.J05,4. geliſta: Hoc inqt mandatũ habemꝰ a deo:
3 yvr qui diligit deũ: diligat ⁊ ꝓximũ.Si foꝛte
qjuiſiiet quęrat: quis ſit ꝓximus:ſciat om/
nẽ chꝛiſtianũ recte pꝛoximũ dici:quia om̃es
ĩ baptiſmo filij dei ſanctiſicamur vt fratres
ſimus ſpiritaliter in charitate ꝑfecta. Mobi/
lioꝛ eſt generatio ſ piritalis q; carnalis: de qᷓ

Job.ʒ. in euangelio ipſa veritas ait: Niſi quis re /

natus fuerit ex aqua ⁊ ſpũſancto: nõ poteſt
introire in regnum dei. Qui autẽ taliter in/
telligens ꝓximũ diligit:ſine dubio charita/
tem veram in ſemetipſo tenebit.hhęc igitur
fratres diligenter conſiderate:vt cum ſide ⁊
dilectione veſtrã operemini ſemꝑ ſalutem:
habentes ſpem firmã: quia quicquid boni ĩ
hſenti agitis: in futuro ab illo ineſtimabilit
remunerabunini: qui auctoꝛ ⁊ ꝓtectoꝛ eſt no

ſtręe ſalutis: ieſus chꝛiſtus dominus noſter:

qui cum patre ⁊ ſpũſancto viuit ⁊ regnat.

In eadem dominica de vacca:ari
ete vl capꝛa trium annoꝛũ: turture

Dñica In. L. Ber. II
nrienne ⁊ capꝛã trimã:⁊ arietem annoꝝ triũ:
turturẽ quoq; ⁊ columbã.Qui tollens vni/
uerſa hęc:diuiſit ea ꝑ mediũ:et vtraſq; ꝑees
contra ſe altrinſecus poſuit: Aues auteʒ nõ
diuiſit. Deſcẽderuntq; volucres ſuꝑ cadaue
ra: ⁊ abigebat eas Abꝛam. Cũq; ſol occuim
beret:ſopoꝛ irruit ſuꝑ Abꝛam:et hoꝛroꝛ ma/
gnus ⁊ tenebꝛoſus inuaſit eum. Cum ergo
occubuiſſet ſol:facta eſt caligo tenebꝛoſa:et
apparuit clibanus fumans: ⁊ lampas ignis
tranſiens inter diuiſiones illas. Quid ergo
ſigniſicent iſta frẽs: bꝛeuiter quãtũ dominꝰ
dederit:charitatis auribus veſtrę cupimus
intimare. Beatus abꝛaham: pater multarũ geñ.rr.
gentiũ a domino dict? eſt. Omnes em̃ gen/⸗
tes quę in chꝛiſtũ credunt et crediturę ſunt:
filij ſunt abꝛahę:imitando fidem:nõ naſcen
do ꝑ carnem. Ham ſicut iudęi ꝑ infidelitatẽ
degeneres facti ex filijs abꝛahę filij diaboli. Job. S.

⁊ ꝓgenies viperarũ ſunt in euangelio apel Mattb.z.

lati:ita ecõtrario om̃es gentes dum in chꝛi⸗-
ſtũ ſideliter credũt:abꝛahę filij effici merue/
H triennis ⁊ gries annoꝛum B
trium: ⁊ capꝛa triennis:et turtur vel colum/ prra
ba:ſiguram omniũ gentiũ ſtulerunt. DLicta
ſunt autẽ triũ annoꝛũ: quia omnes gentes
in trinitat erãt myſteriũ crediturę. Et Lquia
tota eccleſia catholica non ſolum habet ſpi/
ritales:ſed habet etiã ⁊ carnales: q́;uis non
nulli in trinitatẽ ſe credere dicant: carnales
tamẽ ſunt:quia crimina ⁊ peccata vitare dil⸗/
ſimulant. Quia ergo cum carnalibꝰ ſũt etiã
ſpiritales:ideo turtur ⁊ columba ſunt addi/
tę. In turture ⁊ columba:ſpiritales poſſunt
gniſicari: vt in illis tribus aialibꝰcarnales
intelligi. Ergo diligẽter attẽdite: qꝛ illa tria
aialia diuiſiſſe in duas ꝑtes dicit᷑ abꝛahã:et
cõtra ſe inuicẽ poſuiſſe.Aues ſcriptura inaͤ SGeñ.I5.
nõ diuiſit. Quare hoc frẽs?Quia in eccleſia
catholica carnales diuidunt᷑:ſpiritales oino
nõ diuidunt᷑: Et ſicut dicit ſcriptura:ↄtra ſe
inuicẽ ſᷣparant᷑.Quare carnales et diuiſi et
cõtra ſe poſiti ſunt?: Quia om̃ es luxurioſi et
amatoꝛes mũdi: cõtra ſe inuicẽ diuiſiões et
ſcandala hr̃e nõ deſinũt.Iſti ꝙ̊ diuidunt᷑:qꝛ
ſibi inuicẽ aduerſant᷑:aues aũt:id eſt ſpirita
les non diuidunt. Quare ſpiritales nõ diui
dunt᷑: Quia ẽ illis coꝛ vnũ: ⁊ ala vna ĩ deũ: Actj. ꝗ.
Eſt in illis vnum velle ac nolle: Allis eninm

erge

guoq; ⁊ columba;: Sermo I

am dicentẽ: Locutus eſt dominus
4 Abꝛam dicẽs: Sume mihi vaccã

ldiuimꝰ fratres chariſſimi ſcriptau⸗

as ſupꝛa diximꝰ auibus:ſimiles ſunt tur,
turi ſcilicet vł columbeę. In turture caſtitas:
in colum ba ſi implicitas veägnar. Omnes

enim in eccleſia catholica deum timentes:
⁊ caſti ſimpliceſq; eſſe ſignantur:⁊ cum pſal/
Jos. 54. Miſta dicere poſſunt. Quis dabit mihi pen/
nas ſicut columbę:⁊ volabo ⁊ requiſcaʒ?Et
Ps. 83. iterum: Turtur inuenit ſibi nidum vbi re/
ponat pullos ſuos. Et quãdo carnales qui
diuidi poſſunt: grauibus vitioꝛum compe-
dibus pᷣmuntur in mundo:ſpiritales diuer/
ſarum virtutũ pennis eleuant᷑ in altum: et
duabus velut alis:duobus ſcilicet ſᷣceptis:
MWatth. 22. diligendo deum ⁊ pꝛoximũ:erigunt᷑ in cęlũ:
YPbil.z. ⁊ cum apoſtolo dicere poſſunt: Moſtra autẽ
cõuerſatio in cęlis eſt. Et quotiẽs ſacerdos
dixerit: Surſum coꝛda: ſecuri ⁊ fidelit᷑ dicũt
ſe habere ad deum:quod valde pauci ⁊ rari
in eccleſia fiducialiter 1 cum veritate dicere
Señ.is. poſſunt. Ideo er 1
uiſit: quia ſpiritales quibus ſicut dixi ẽ coꝛ
Actj.4, vnum ⁊ anima vna:diuidi ⁊ a dei vel a ꝓxi/
. mi amoꝛe ſeparari nõ poſſunt:ſed cum apo/
Bo. S. ſtolo clamant: Quis nos ſeparabit a chari/
tate chꝛiſti? Lribulatio:an anguſtia:an ꝑſe⸗/
cutio?: Et cętera quę ſequũtur:vſq; ad id qð
dictũ eſt: Neq; creatura alia poterit nos ſe/
parare a charitate dei:quę eſt in chꝛiſto ieſu
domino noſtro. Spiritales ergo: nec toꝛ-
mentis ſeparantur a chꝛiſto: carnales vero
interdum etiam ocioſis fabulis feparantur.
“ Juos non ſeparat ner mugelie glaageintoe
vo ſeparat carnalis affectꝰ. S ilirales ner

dura frangunt: carnales etiam blanda coꝛ/

rumpunt. Diuiſit ergo abꝛahã illa anima/
lia in duas partes:aues autem non diuiſit.

D Cum autem occubuiſſet ſol:ſopoꝛ inquit ir /

Señ.5. ruit ſuper abꝛaham: ⁊ hoꝛroꝛ magnus et te⸗

nebꝛoſus nimis: et aparuit clibanus ardẽs
et fumans: et lampas ignis tranſiens inter
diuiſiones illas. Videte fratres quid ignis
iſte inter diuiſiones illas tranſiẽs dicit᷑: Tur
turem quoq; ⁊ columbam tetigiſſe non legi
tur. Veſpera illa:ſinem mundi ſigniſicauit:
Animalia illa:ſicut iam diximꝰ:typum om/
niũ gentium in chꝛiſto credentiũ ſtulerũt.
Quę tamen gentes:ſicut iam dictum eſt:qꝛ
in ſe non ſolum carnales: ſed etiam ſpirita/
les:id eſt non ſolum bonos: ſed etiam ma/
los habent:ideo animalia illa diuiſa ſunt:⁊
4 ignis tranſiuit ꝑ ea:ſm illud quod dicit apo
.Con.ʒ. ſtolus: Dies enim dñi declarabit: quia in
igne reuelabitur. Clibanus ille ardens ⁊ fu-
mãs ⁊ lampas igniſ:diem iudicij figurauit.
Et ideo ſuper beatum abꝛahã timoꝛ et hoꝛ/

o aues abꝛaham non di/ ſcent? Abi amatoꝛes luxurię:vbi raptoꝛes:

Bancti luguſtini de tempoꝛe

roꝛ tenebꝛoſus incubuit. Vnde intelligim⸗
ꝙ ſi in die iudicij iuſtus vix ſaluabit᷑: pecca/i. NPetri.4.
toꝛ et impius vbi parebũt: Clibanus ergo
ardens et fumans ſigniſicauit diem iudicij:
Diem inquam iudicij ĩ quo erit fletus ⁊ ſtri/
doꝛ dentium: in quo erit vlulatus ⁊ lamen/
tatio ⁊ tarda penitẽtia: quando mouebunt
fundamẽta montiũ:et ardebit terra vſq; aGd
inferos deoꝛſum: quando ſicut dicit beatus
petrus:Cęli ardẽtes ſoluent᷑:elemẽta ignis ⁊. Netri..
ardoꝛe tabeſcent:quando ſicut dominꝰipſe
in euangelio dicit:etiam virtutes cęloꝛũ cõ/
mouebunt᷑: quando ſol obſcurabit᷑: quãdo
⁊ luna non dabit lumen ſuum: ⁊ ſtellę cadẽt
de celo: Abi ſe tunc impij videbunt? Ubi
adulteri: vbi ebꝛioſi: vbi maledici ſe recos/

vbi ſuperbi ⁊ inuidi aparebunt? Quid infę
lices ꝓ ſua defenſione dicturi ſunt:quos to⸗/
tiens admonitos: ⁊ tamen imparatos dies
ille repererit? Cum ad illam archangeli tu/ 1· Theſſal.4.
bam omni buccina clarioꝛem: totus ſimul
cęperit mugire mũdus: cum ſicut dicit pꝛo/
pheta:venerit dominus ponere oꝛbem ter/
rę deſertum:et peccatoꝛes ꝑdere ex eo:quã/

do ſicut dicit ſcriptura: peccatoꝛes et impij Apod.14

mittent᷑ in ſtagnũ ignis: ⁊ fumus toꝛmẽto
rum illoꝛũ aſcendet in ſecula ſeculoꝛũ: Q&ui
tunc tremoꝛ: quę caligo: quę tenebꝛę crimi E
noſos quoſq; negligẽtes ac tepidos occupa 3
bunt?: Ne ergo ⁊ nos in iſtũ veniamus cruci
atũ animę: exꝑgiſcamur dũ coꝛrigendi tem/
pus eſt:⁊ voluntatẽ domini noſtri tanq; bo
ni ſerui ⁊ vtiles requiramꝰ: vt cum dies ille
iudicij quẽ clibanus ille ardens⁊ fumans ſi/
gniſicauit:tremẽdus ⁊ nimiũ etiã bonis ex/
paueſcẽdus aduenerit: nõ cum moꝛtalibus
quos illa animalia figurabãt: qui ꝑ diuer⸗/
ſas voluptatũ cõtentiones diuidi poſſunt:
flãmis vltricibus cruciemur in inferno: ſed
ſimplicitatẽ columbeę ⁊ caſtitatẽ turturis p/
ferentes:ſpiritalibꝰvirtutũ pẽnis eleuemur
in cęlum:ſᷣm illud qð ait aplus:Simul inqᷣͥt
rapiemur in nubibꝰ obuiã chꝛiſto in aera:et
ſic ſemꝑ cum dño erimꝰ: pſᷣſtante dño noſtro
ieſu chꝛiſto: cui eſt honoꝛ ⁊ gloꝛia cũ patre ⁊
ſpirituſancto in ſęcula ſeculoꝛũ: Amen.

1. Theſſal. 4.

Item in eadem dominica Pome
ia de eo qð ſcriptum eſt in euange-
lio m Matthęum:Et ęcce duo ccci
ſedentes ⁊c̃.qᷣę habet᷑ inter ſerrñio

.⸗

gll

Plnorle
holteran
Mbenun
ſoicun
ticeon
losnatun
AOopam
gſanoop
1stauten
P gandin
ſolun vo
uslecor
peſtnseut
(intererl

nuhns ſnentüd

Nidonlu
mmenrüo
Noanuna
ſterfetine
puuneſt:
Dileros,
on hegtg
Amphusne
Citipo⸗
ſͤfanes
mn. nege
hunſtci
Mungigho
Maunde
mlkuenn
tenegt
tung
Cpnaneſa
enſinne

, ingegl

nes de erbis dñi. xvij.
SG. eria quarta In capite Jeiunij:
H A Cce fratres chariſſimi: deo ꝓpitio
1 8 tempus quadrageſimę venit: ⁊ ideo
bun NXogo dilectiſſimi: vt dies iſtos coꝛ/
ſn poꝛibus ſalubꝛes et animę medicinales ita
demu cum dei adiutoꝛio ſancte ac ſpiritaliter cele/
lnig en bꝛemꝰ: vt obſeruatio ſanctę quadrageſimę
nrinſe H non nobis iudicium pariat ſed ꝓfectum. Si
aic u n enim negligenter agimus:ſi nos menus oc-
late cupationibus implicamꝰ: ſi caſtitatẽ ſerua/
kacet re nolumus:ſi ieiunijs ⁊ vigilijs ⁊ oꝛationi ⸗
bus nõ inſiſtimus:ſi ſcripturas diuinas aut
enecoz ipſi non legimus: aut legentes alios non li/
gtoes: benter audimus: ipſa nobis medicamenta
nidinte conuertunt᷑ in vulnera: et inde habebimus
bosto⸗ iudicium: vnde potuimus habere remediũ.
osdies Et ideo rogo vos fratres chariſſimi ad vigi
gelitu 1 lias maturius ſurgite:ad tertiã: ad ſextam:
sſimul ad nonam: ante omnia cõuenite. Nullus ſe
ilcto a ſancto opere ſubtrahat: niſi quem infirmi
em ter⸗ tas: aut publica vtilitas: aut foꝛte certa et
eorquä/ B grandis neceſſitas tenuerit occupatũ. Nec
etimpi Ad⸗ . ſolum vobis ſufficiat quod in eccleſia diui
oꝛmeto⸗ nas lectiones auditis: ſed etiã in domibus
:Aui veſtris aut ipſi legite:aut alios legentes re
e gimnt K. quirite: et libenter audite. Recolite fratres
zeln Watth. 16. ſententis domini noſtri qua dicit: Si totuʒ
usnuc mũdum lucretur homo: animę autẽ ſuę de⸗
endikenn trimentũ patiatur: quã dabit cõmutationẽ
nanihbo peꝛo anima ſua? Et illud ante omnia memo/
jdieslle . riter retinete:⁊ iugiter expaueſcite quod ſcri
umansſi ptum eſt: Inpedimenta mũdi: fecerũt eos
bonise miſeros. Sic te occupabis i domo tua: vt
vtalbus non negligas anim tuam. Ad extremũ ſi
ſodiner⸗ amplius non:vł tantũ laboꝛa ꝓ anima tua:
n ſunt quãtũ pꝛo carne tua laboꝛare te conſideras.
0 ſi .· Jo. 2. Et liõ fratres chariſſimi nolite diligere mun/
eno⸗ . dum: neq; ea quę in eo ſunt: quia mundus
mnuns tranſit ⁊ cõcupiſcentia eius.QAuid autẽ per/
unt 1 manet in homine: niſi qð quiſq; aut legẽdo
inlint aut oꝛando aut bona opera faciendo ꝓ ani/
nnarn mę ſalute in theſauro cõſcientię ſuę recondi/⸗
ſonpſte derit: Infęlix enim voluptas:infglicioꝛ cupi
cüpanen ditas atq; luxuria: ꝑ tranſitoꝛiam dulcedinẽ

aeoc pᷣparant ſemꝑiternã amaritudigem. Abſti/
nentia vᷣo:vigilię:oꝛatiões atq; teiuniũ:per
Done beꝛeuiſſimas anguſtias ꝑducunt ad paradiſi
eange, delitias: quia non mentitur veritas quę in
n 8 Mattb. 7. euangelio dicit: Arta ⁊ anguſta via eſt quę
Aſand

*

Ber. LvV Freria. IIII. In capite ieiunii

ducit ad vitam:et pauci ſunt qui inueniurt
eam. Mec ꝑ latam viam diu gaudet᷑:nec per
anguſtã ⁊ aſperam longo tempoꝛe laboꝛat᷑:
quia ⁊ iſti poſt bꝛeuem triſticiam accipiũt yi
tam ęternam:⁊ illi poſt paruum gaudiũ pii⸗···
tiunt᷑ ſine ſine ſupliciũ.Et ideo fratres cha C
riſſimi in iſtis quadraginta diebus quaſi to
tius anni: cibaria animę noſtrę ieiunando:

legendo: vel oꝛando pꝛouidere debemus.

Nam licʒ per totum annum deo pꝓpitio le/
ctiones diuinas frequẽter ⁊ fideliter audia⸗
tis: in iſtis tamen diebus de pelago et flu
ctibus mundi huius quaſi ad poꝛtum qua⸗
drageſimę cõfugientes:debemus requieſce
re:⁊ lectiones diuinas in exceptoꝛio coꝛdis

noſtri cum ſilentio et pace ſuſcipere: vt deo

ꝓpitio ꝓ amoꝛe vitę ęternę vacantes:quic-/
quid in nauicula animę noſtrę ꝑ totũ annũ
multis tempeſtatibus:id eſt peccatoꝛũ flu/
ctibus: aut fractum: aut diſſolutũ aliquid:
aut coꝛruptũ: aut perditũ eſt:omni ſollicitu
dine in iſtis diebus reparare ſtudeamꝰ atq
cõponere. Et quia nos neceſſe eſt dũ adhꝛuc
in iſto coꝛpuſculo ſumus: ꝓcellas ⁊ turbineſ
ſeculi iſtiꝰ ſuſtinere: quotienſcũq; nos aut g
tempeſtates duriſſimas auertere: aut ꝑ vo/

luptates molliſſimas decipere voluerit ini-

micꝰ:ſemꝑ nos adiuuãte deo: cõtra ſe inue-
niat pparatos. Unde iterũ rogo vt occupa/
tiões ſeęculi huiꝰ in iſtis diebus ſanctę qua/
drageſimę ſi nõ poteſtis abſcidere: ſtudeat?
vel ex parte aliqua tẽperare: vt pᷣciſo dam /
no et gloꝛioſiſſimo fructu h̊ ſęculũ fugiẽtes:
ſubtrahatis aliquas hoꝛas occupationi ter
renę:in quibꝰ deo vacare poſſitis.Nam iſte
mũdus aut ridet nos:aut ridet᷑ a nobis:aut

acqeſcimus ⁊ deſpicimur: aut cõtemnimus

vt gterna Hᷣmia cõſequamur. Ac ſic aut con/
temnis ⁊ deſpicis mũdũ: aut acquieſcis et

hpmeris vel calcaris a mũdo. Sed melius eſt

vt calces mũdum:⁊ calcato eo gradũ tibi fa
cias ꝑ quẽ in ſublime cõſcendas. heęc enim
fratres chariſſimi quę pꝛo ſalute cõmuni de
veſtra obediẽtia ſᷣſumentes ſuggerimus: ſi
ſm veſtrã conſuetudinẽ ⁊ libenter auditis ⁊
fideliter implere contenditis:et paſcha cum
gaudio celebꝛabitis: ⁊ ad vitam ęternã fcli/
citer venietis. Qð ipſe pꝛeſtare dignet᷑: qui
cum patre ⁊ ſpũſancto viuit ⁊ regnat ĩ ſęcu/
la ſęculoꝛũ: Amen.

Fodem die: Sermo 5

Ber. IVI Feria. IIII. In capite ieiuni Ber. II Ann

gatos:vel in diebꝰ ſanctę quadrageſimę:i

ne foꝛte aliquis ſibi ſumptuoſas cęnas:⁊ ex

ctos:⁊ plꝰ ð carne q; de aia cogitamꝰ:timeo

iut
Ser.L. VI. Dminus ⁊ ſaluatoꝛ noſter qualiter cellaria noſtra annis ſingulis replemus vñ nſin
ad eũ poſt multas negligentias ve· vno anno cibum habeat caro noſtra: putas na a
mmmirte debeamus fratres chariſſimi: p quãtum debemus recondere vnde in ęter/ nunl in
ꝓphetam nos hoꝛtatur ⁊ admonet dicens: num ſuſtentet᷑ anima noſtra? Et ideo fratreſ C D nnca
Ps.94. Vlenite adoꝛemus ⁊ pꝛocidamus ante dñũm vel iſtis paucis diebus recedant impedimæ nre Prel
⁊ ploꝛemus coꝛam domino qui fecit nos.Et ta mundi: quia ſcõm quod ſcriptũ eſt: mul/ huͤn ten
Joheł.⁊. iterum:Cõuertimini ad me in toto coꝛde ve tos negligentes miſeros faciunt: Recedat +☛
ſtro: in ieiunio ⁊ fletu ⁊ planctu. Dies enim carnalis leticia:recedant venenis plena mũ un⸗ ſen
ſanctę quadrageſimę fratres chariſſimi ſi di di huius blandimenta. Carnis gaudiũ mi/ ſunn
ligenter attendimus: vitaʒ ſęculi ſᷣſentis ſi / nuatur: vt animę lucra ſpiritalia pᷣparent᷑: Nentan
gniſicant:ſicut ⁊ dies paſchę ęternã beatitu pꝛopter illud qð ſcriptum eſt: Uęvobis qui Luc.ãAs. nmnd
dinẽ pᷣſigurant. Et quomodo in quadrage/ ridetisaunc:quia lugebitis ⁊ flebitis.Et il- m
ſima quaſi triſticiã habemus: vt in paſcha lud: Beati qui lugent: quoniã ipſi conſola/ Matth.. ninſnd
oꝛdine legitimo gaudeamꝰ:ſic ⁊ in hoc ſecu, bunt᷑. Tempus quod nobis furioſus tabu, ininen
lo q́;diu viuimus pęnitentiã agere debemꝰ*: lę ludus ſolebat auferre: lectio diuina inci/ nitnenn
vt in futuro poſſimus peccatoꝛũ indulgen / piat occupare.Ocioſis fabulis: et moꝛdaci/ uumun
tiam accipere:et ad ęterna gaudia ꝑuenire. bus iocis ⁊ detractiõibus venenatis: collo/ ſmingni
Sed ita debet vnuſquiſq; ꝓ ſuis criminibꝰ quia de ſcripturis ſancta ſuccedant.hoꝛaꝝ utlegtidl
ſuſpirare: lachꝛymas fundere: elemoſynas ſpacijs in quibus ſolebamus ſine vllo lucro Abeſefi
dare:vt deo auxiliante qᷓ;diu viuit ſemꝑ cri / animę detineri:viſitent᷑ infirmi: requirant᷑ i Pgugiln
mina ipſa conetur effugere.Sicut enim ſine carcere cõſtituti:peregrini ſuſcipiant᷑: ⁊ dii- Numut
minutis peccatis nullus vnq; aut fuit aut coꝛdes ad concoꝛdiam reuocent᷑.hec ſi faci/ mmiunen
eſſe poterit:ita ſine capitalibꝰ criminibꝰdo/⸗ mus frẽs:inde nobis parare poſſumꝰ medi/ lntno
nãte ⁊ auxiliãte deo oiĩmodis eſſe poſſum*? camenta: vnde nobis vulnera feceramus. lnrhe
B debem. Et vt hec obtinere poſſimꝰ: ſi nos Ante omnia in diebus ieiunioꝛũ quod ſole/ D hu liguotſen⸗
alio tẽpoꝛe impedimẽta mũdi detinẽt obli/bamus pꝛandere: pauperibus erogemus: dnpsen

Cijn zoſolusbon

Nz.i. domini lege ſicut ſcriptũ ẽ: die noctuq; me/⸗ quiſitis ſapoꝛbus epulas ſtudeat parare: nittnetb
diliitemur: ⁊ ita coꝛ noſtrũ diuinę legis dulce / ⁊ coꝛpoꝛi ſuo magis cõmutaſſe q; ſubtraxilſ/ mninasda
dine repleamus: vt in nobis nullũ locũ vir ſe ciboꝛum abundantiã videat᷑.Nihil ꝓdeſt ſbenrie
tutibus vacuũ:quem obtinere poſſint vitia tota die longum duxiſſe ieiunium: ſi poſtea Menn deu
relinquamus. Sicut enim tempoꝛe meſſiũ ciboꝛum ſuauitate vel nimietate anima ob/ (lnzettd
vel vindemiarũ:vnde caro noſtra poſſit ſu/ ruatur. Ilico mens repleta toꝛpeſcit: et irri/ Peledens Ktit
ſtentari colligitur: ita in diebus quadrage/ gata coꝛpoꝛis noſtri terra: ſpinas libidinũ ſins ecunciesvo⸗
ſimę quaſi in ſpiritali vindemiarũ vel meſ/ germinabit. Sit ergo temperatus cibus: et tedanad
ſium tempoꝛe: vnde anima noſtra in ęternũ nunq; nimium venter repletꝰ: Et plus ſem/ ne Nn
poſſit viuere cõgreget᷑:Quia ſicut negligẽs per de cibo coꝛdis q; de cibo coꝛpoꝛis cogite lotcrvobei
quiſq; ſi opoꝛtuno tempoꝛe nihil collegerit: mus:quia intus ĩ homine interioꝛe facti fu/ che T
totum anni ſpacium fame toꝛquebit᷑: ita mus ad imaginem dei:in carne autem de li/ Moota
qui hoc tempoꝛe ſpiritale triticum et cęleſte mo terrę ſumus foꝛmati. Et videte fratres ſorinpeniͤ⸗
muſtũ ieiunando: legendo: oꝛando in hoꝛ ſi iuſtum eſt vt caro nr̃a de terra facta inter/ uſati
reis animę ſuę ꝓuidere et cõgregare negle dum bis in die capiat cibum: ⁊ anima i qua K
xerit:in ęternũ duriſſimã ſitim: et crudelem imago dei eſt vix poſt plures dies accipiat (Nonde
inopiam ſuſtinebit. Certiſſime ſcitote fra⸗ dei verbum: cum tamen expediat nobis: güäftn
res chariſſimi: quia qualis eſt caro ꝗͥ poſt vt amplius dei imaginem in nobis q; no- einmin
multos dies percipit cibum: talis eſt anima ſtra carnẽ honoꝛare debeamꝰ. Qui enim de Attrii⸗
gquę aſſidue non paſcitur verbo dei.Et quo ſola carne cogitãt:beſtijs ⁊ pecoꝛibꝰ ſimiles SS
modo caro per famẽ ⁊ inopiam tenuis ⁊ ſi · ſunt:⁊ qͥ ita agunt:iã in ſe dei imaginẽ cõtri/ SFen
ca velut quoddam ſimulacrum efficitur: ita uerunt. Caro & velut ancilla gubernet᷑: ⁊ aia (r de
⁊ anima ſiverbi dei cibo non paſcitur:arida tanqᷓ; dña legitima reſiciat᷑. Mã ſi alit᷑ factũ wwe
⁊inutilis ⁊ ad nullũ opus bonum congrua fuerit: ſi non aòſcimꝰ nos ad imaginẽ dei ſa b Cn
inuenit᷑. Conſiderate fratres: et ſi hoꝛrea et Nhil

—Qcef Prnenen n ſotg⸗ Oml P e⸗⁵

dunz. Bermo LVII Feria. v. poſt do. in. . Z

u ne nos ſpirituſſanctus per ꝓphetam arguat (Feria quinta poſt dominicam
dentie Pö. 48. dicens: Et homo cum in honoꝛe eſſet nõ in- in Quinquageſima de pęnitentia:
MWãl eq ktellexit: cõparat ẽ iumentis inſipientibus: Bermo 44l Ser. LVII.
tan wfm E ⁊ ſimilis factus eſt illis. Cectiones diuununuaeas MMVä
ini ⁊ in eccleſia ſicut cõſueſtis audite:⁊ in domi Epe aduertimꝰ dilectiſſimi fratres A

. .
Nüchn bus veſtris relegite.Si aliquis ita fuerit oc/

nõnullos ex vobis cõmunionẽ eccle

un lai cupatus: vt ante refectionẽ ſcripturę diuing dſiaſticã declinare: ⁊ hoc intelligo ſie⸗
ncnenegenni non poſſit inſiſtere:non eum pigeat in cõui// ri ex cõſcientia grauium atq; ingentiũ pecca
Amgulün uiolo ſuo aliquid de diuinis ſcripturis rele/ benm. nde admoneo vos dilectiſſimi:qð
Enmnſun gere:vt quomodo caro paſcit᷑ cibo:ſic reſici · pꝛauum eſt hoc in ſalubꝛi conſilio duplicat᷑:
t Vonhsel auttur anima dei verbo:vt totus homo:id eſt quia homines iſta facientes:⁊ delictoꝛũ ſar/
tfhnget 2 exterioꝛ ⁊ interioꝛ: de ſancto ⁊ ſalabꝛi con/ cinã cumulant:⁊ munus eęternę ſalutis amit
olipienſe uiuio ſatiatus exurgat. Ham ſi ſola caro re- tunt. Hoc eſt enim reatum congregare:⁊ re/
desfnbſusin ſicit᷑: ⁊ aia dei verbo nõ paſcit᷑:ancilla ſatiaek mediũ deuitare. Ergo vos dilectiſſimi fra-
lenodiuinine dña fame toꝛquet᷑. Et hoc q; ſit iniuſtum: tres hoꝛtoꝛ atq; cõmoneo: vt ſiquis ex voꝝ.
balsranocng e ſanctitas veſtra nõ poteſt ignoꝛare.Et ideo bis cõſcius criminum ſuoꝛum indignum ſe
SNnentorc ſicut iam dixi:lectiones diuinas illo deſide /- cõmunione eccleſiaſtica putat:dignũ ſe eſſe
lugedn bon rio legere ⁊ audire debetis:vt de ipſis in do faciat.Dicitis:quomõ aliquis dignuʒ ſe fa/
RK1 mibus veſtris: ⁊ alibi vbicũq; fueritis etiaʒ/cere poſſit: Quomodo niſi vt erroꝛes pꝛiſti/
ümeatinn loqui et alios docere poſſitis: vt verbũ dei Onos relinquat et pęnitentiam petat:vt qui
iſuläninutnt velut munda animalia cogitatione aſſiduas criminũ ſuoꝛũ ſoꝛde pollutus eſt: ex homo⸗ id eſt coõfeſſõis
Peribrſir ruminantes vtilem ſucum: id eſt ſpiritalem logeſis ſatiſfactione mundet᷑. Nec illud ſer· B
