Si pater deus: filiꝰ deus: pater maioꝛ: filiꝰ

minoꝛ:iã nõ ẽ vnꝰ deꝰ ſ duo dij.c xcix.TZ.

Filius filius eſt:⁊ nunq; nõ fuit filius 1 co/

eternus patri: exemplo oſtẽdit᷑.c.xcix.d.

MQui dicit: erat tempus quando non eratfſfi·

lius: maledictus eſt. vj. F.
AQui diuinitatẽ filij dei dicit initiũ habere
de tẽpoꝛe:oꝛtũ ex nihilo:nomen quaſi ad/
optiõis ex altero: maledictus eſt. JpidYe.
Q ſit vnicus patri ęqualis eiuſdem ſub-
ſtantieę cuius eſt pater: et osberngs in ſe
apud ſe et apud patrẽ.c.xix. „
. ſit verus deus ex deo vero: lumen de lu
mine: omnipotens de omnipotente: vita
ex vita: perfectus ex perfecto: non crea-

tus ſed genitus:nõ ex nihilo ſed ex patris

ſubſtantia.c. xxv. A.

ilio pꝛopꝛium nomẽ eſt filius. Ibidem.

Filius nõ eſt harer: ed gatex patre. cxxix.

A.c.lxxxix. C. in fine.

Si quis dixerit filium eſſe patrem vel para .„
clitum: anathema ſit.c.xxix. BD. D
ÆO ſit alius q́; pater non aliud: ſi milituch/
ne oſtenditur.c.xcix.d&

Filius ſolus filius eſt. xxx viij. O.
OQ ſolus ſit deus de deo: lumẽ de lumine:

imago de imagine. xxxviij. B. in fine. h.

Runq; nõ erat filiꝰ:aut eſſe deſinet.xxxviꝗi·

Hoc ſolus habet pꝛopꝛium ꝙ ſit (k.
genitus.xxxviij. L. O.

ESÜ„ gqualis eſt patri: nulla tempoꝛis: nulla

etatis lege concluditur.vj.A.
Cum patre vnius deitatis habet potentia .
ſubſtantiam et maieſtatem:non per rapi/
nam ſed per naturam.vj. B. xxvj. DOD.

E non ſit minoꝛ ſed ęqualis patri: ex ver-
bpis ſalomonis oſtẽditur:et ex verbis apo

ſtoli. iiij. S. xl. E.
P4

Annotatio

AUtrumi in foꝛma dei poſſit oſtendi inęqua/
nõ ſit minoꝛ pꝛudentia:po (lis.lx. J.
tentia ⁊ cęteris quę de deo dicũt᷑.xl. K. L.
Ideo in nullo inęqualis ẽ deo:qꝛ.xl.a.

Qui vnũ de vno: ſilium de patre impaſſi/

biliter ante omne pꝛincipiũ vel initiũ ge/
neratũ nõ conſitet᷑: maledictꝰ eſt. vj. F.
Qui de ſempiterno ſilio dicit nõ erat ante/

ᷓ; de maria naſceret᷑: maledictꝰ eſt .vj. F.

OQQ nõ ſit creatura ſed coęqualis ⁊ vnius cũ
patre ſubſtantię.xcvj.C. E. D.
O filio tantũ honoꝛis et ſeruitutis debea/
mus quantũ patri: qꝛ cũ patre eſt maieſta
te ęqualis.c.lxxxj.D.
Ideo vnicꝰ dicit᷑: quia nec cõparation ẽ cũ
creaturis nec ſimilitudinem recipit: quia

creatoꝛ eſt:homines aut filij dei dicuntur

ꝓ gratiã. IJbide.
Solus ſilius carnem ſuſcepit in qua ⁊ pal-
ſus eſt:exemplo oſtendit᷑.c.lxxxj.M.
vna ſit pſona filij dei iuxta ſuſcepti ho/
minis veritatem.c. xcj. D. c.xciij. A. B.
Qui nõ cõfitet᷑ dei filiũ eundẽq; chꝛiſtũ fi⸗
lium hominis: nec patrem ei Paͤerit confi /
teri. c xxiij. A.
Qui cAdiderit hominẽ a filio dei nõ aſſum
ptum:anathemata ſit.c.xxix. D.
Filius dei et filius hominis nõ ſunt eiuſdẽ
naturę vel ſubſtanti tauctoꝛitatibꝰ ꝓbat᷑.
c. lxxvj. B. C. c. xcj. D.
aAd nos veniens patrẽ nõ deſeruit. iiij. E.
circa finẽ.xiiij. A. in medio.xxj.C.in fi.
A manens apud ꝓatrẽ in diuinitate:ſuſce
pit naturam infirmaͤt in humanitate. vij.
Si quis dixerir 87 in carne coſtitutus filius
dei cum eſſet in terra in celis cũ patre non
erat:anathema ſit.c.xxix.C.
Filius dei factus eſt filiꝰ hominis ſuſcipi⸗
ens quod non erat ⁊ manens qð erat.iiij.
RK.viij. A.xiij. E. xiiij. A.xvj. A.xix. A.

Igdeo factus eſt filius (xxvij. A. D.
hominis vt filios hominum facerit ſilios
dei. xxviij.C.

Duplici de cauſa factus eſt filius hominis.
viij. D. xxvj. B.
factus eſt filius hominis per miſericoꝛ-
diam:quia homo ſollicitãte diabolo per
ſuperbiã eſſe voluit deus. ix. A. xiij. A.
Factus eſt filius hom inis vnicus filius dei
vt multos filios bominum faceret filios
dei. xxiij. C. J

Ideo factus eſt homo vt homo fleret der.
xiij. A. xvj. A. xvij. C.
Chꝛiſtus er deꝰ ⁊ homo:nõ confuſione na/
turę:ſed vnitate ꝑſonę.xix.A.

factus eſt homo manens tamen deus.

c.xcix. H.in fine.

Filium hominis quidã aſſe erunt factum ſi⸗

lium dei: ſed filium dei nõ factũ ſilium ho
minis.xix. BD.

Confitendũ eſt eũ qui filius dei erat vyt de

virgine naſceret᷑:aſſumpta foꝛma ſerui ſi-
liũ hoĩs factũ: qð erat manentẽ: ⁊ qð nõ

erat ſumẽtem. ꝓbatur auctoꝛitatibus.

xix.C. D.xxij.C.xxvij.C. D. gE.,.D
Aiſit deus filiũ ſuũ factũ ex muliere factũ
ſub lege ⁊c.exponit᷑c.xciij. D.

Teſtimonia de eiꝰ incarnatiõe ex ꝓphetis

7 nouo teſtamẽto ꝓferũt᷑ c.xcix. M. H.
Quomodo mõ minoꝛ et modo ęqualis pa/

tri legit: vj. A. poſt mediũ.B.c.lxxvij. A.
R apud patrẽ et cũ patre ęqualis eſt:cum
ſempiterno ſempiternus: miſſus et veni /

ens: in ſuſceptione hominis mino: nõ ſo
lu patreß etiã angelis.iiij. h. c. xcix. BB.
E& ſit minoꝛ in foꝛma ſerui ⁊ ęqualis in foꝛ/
ma dei: ꝓbat᷑ ex vᷣbis apoſtoli. xl. h. M.
cc.xxxv. BD.
Ideo nõ facit aliquid ex ſe: iaꝛ non eſt ex ſe

ſed a patre.xiij. G.
Quomodo filio omnia tradita legunka pa

tre.xlviij.D.in medio.

MNon ideo minoꝛ eſt qꝛ miſſus: imo potius

ęqualis eſſe oſtenditur ex verbis Iſaię.
Nec ideo minoꝛ qꝛ clarita (c xcix.9. AA.
tem a patre petit.c xcix. BB.
n2 idem ſit deus et homo: ſfilius dei et fili⸗
us hominis: voce patna de celo facta oſtẽ
gitur.c.xcix.OD D.
QAuomodo nemo nouit filiũ niſi 1 pater. 7c.
Filij dei efficimur regenera (xlviij. D.
tione ſpiritali et adoptione. lix. D.

Filij liberę et filij carnis ſic diſcernuntur.

cc.xxiij. BB. in fine. CI.
Inter filios chꝛiſtus adoptandus eſt. rvi .
X. cc.xxxix.N.
Filij iſrael cur moꝛtuo ioſeph operibus egr
ptioꝛum oppꝛeſſi magis creuerãt.lxxxiiij.

per totum. lxxxv. A. lxxxix.B.

Q iuſto dei iudicio terram repꝛomiſſionis

poſſidebant:non alienã vſurpabant.c.v.
De filia archiſynago gi a chꝛi

Per totü.
ſto ſuſcitata.lxxiiij. F. S. hH.

gienrehte
gisanum
litſine pec
iicl peccn
gfagel
Npenurt
ltnöder
Mhichtitan
caireligit
u guusaft
volupte
in Honsvohu
ceio teing
in ſommicatio⸗
ponit. xeyj
Sornicanon
Urumdto
unt oſtnt
fis:autno
Qcc rlii
ſüſorns liea
ſeonseft
a Shichrin
act. pe
Ftatisnoi
c . A
s Fratsnorn
lir. Clr..
1guga chic
ri.Dci
Rckloene
Qiig⸗
unls
heſct. g
ſat

Furlucun

ſienna

ndowwteer,

öcgtiln

nansnnnde

Uenn fn
n ſi lunn

4

ian
mpuſamſenß⸗

Nanenigi

mnide

il de

.D.

natde e

iic .
Anocoglen
cdiü e

Wmeegunschan

us: misas d
vnins nuanit
gii beri 1
ſitegalsntt
iwininbe

glegma
adinbani

mihneidedenn.

nainn

ücgnrlcetch

Foꝛ Foꝛnicatio p idolatria

Notabiliũ

Fir Firmamẽti noĩe qd intelligat᷑.c.xxxiiij. B.
Fla Flagella dei patiẽter ſunt tolerãda: exem/
plũ.lxxxij.D.E. c.v. F.cc.xxxviij. A.
Quidã flagellãt᷑ vt hoſtes: quidam vt filij:
exemplum.lxxxviij. C.D.

Cur non omnes ita miſer ricoꝛditer flagellat

vt nullũ ̊ ſe indurari ꝑmittat.lxxxviij. E.
Siue flagellamur ſiue cũ alij flagellant᷑: ad
mouemur vt coꝛrſamur.c.ix. DD.
Si exceptꝰ es a paſſione flagelloꝛũ: exceptꝰ
eris a numero filioꝝ: qꝛ ſi vnicũ flagella/
uit ſine peccato:nunqͥd relinquet adopta
rũ cũ peccato.c.lxv. F. poſt mediiꝭ
Igeo flagella dei ꝑſeuerãt in populo: quia
ꝑſcnerant delicta. cc.xj. A. B.
Fle Sicũt nõ deflere moꝛtẽ coꝛpoꝛũ e tphiloſe o/
phicũ:ita nõ flere moꝛtẽ animoꝛũ inſipiẽs
eſt ⁊ irreligioſum.c.lxxxi.R.in fi.
glu Fluuius a fluendo nomẽ accepit:et ſigniſ⸗
cat voluptatem ſeculi. cc. x. A.
Fon Fons bonus chꝛiſtus qͥ nos de hui⸗ vitę in
cẽdio refrigerat et ariditatẽ pectoꝛis tem/
(perat. xcij. B.
ponit᷑.xcvj.C. cc. liiij. D.
Foꝛnicationẽ nõ eſſe peccatũ quidã dicũt:
Vtrum qͥ foꝛnicet᷑ cũ foꝛnice (c.lxiiij.B.
aut ꝓſtituta violet pᷣceptũ: Mõ mechabe⸗
ris:aut nõ cõcupiſces vxoꝛẽ ꝓximi.xcvj.
AV. cc. xliiij. B. C. D. cc.xliij. B.
CLuü foꝛtis ille dicat᷑ qui neminẽ timet:puer/
ſe foꝛtis eſt qui deũ nõ timet.cc.xiiij.A.
Fot Fotin⸗ chꝛiſtũ ſolũ hominẽ nõ deũ eſſe cre⸗
digdit.c.xcj.D.cc.xvij.D.cc.xxxv.C.
Fratris noĩe oĩis homo intelligit v. D.i fi.
cc.xxj. A. cc.xxxix. F.

Fra Fratris nomine ois chꝛiſtianus intelligik.

lix. C. lxj. SF. in medio.cc.xxxix. F. in fi.
Fu n Fuga chꝛiſti in egyptum quid asnilicet.
xxxij. D. circa finen.
Mõ eſt locus fugiendia deo. cc. xxxiij. A.
Qui fugit dñm recedit a deo. Ibidẽ.in fi.
Fumus quãtũ ſe extollit: tato facilius eua
neſcit:qꝛ ſolidioꝛ eſt i ignis ꝓximus: figu⸗
rat ſuperbũ.c. ix. K.
D Fur lucrum habet in arca:⁊ damnũ in con/
ſccientia. cc. xv. C. xcv. E.
Quod ꝑ furtũ ſubducis: de celo des. rey.
E. SC.in medio.
5 um quid figuret. cc. xvij. C.
Hau/ Audiũ verũ anima illa babere non
dpoteſt:quę ⁊c̃.cc.lv. BD.
Saudiũ beatoꝛü quale erit.iiij. X.

ſententiarů

Fide nõ compꝛehendit᷑: ſpe nõ tangit᷑: cha/
ritate nõ capit᷑:deſideria ⁊ vota tranſgre/
dit᷑: gaudiũ qð parauit deus diligẽtib ſe
Quid ſiguret ꝙge⸗· (cc. liij. BD. in fi. Ged
deon virga frumẽta excutit: hedum in ſa
crificium obtulit.c.viij. A. B.
Quid ꝙ occidit vitulum ſeptẽnem idolis a
patre ſuo deputatum. c. viij. C. 4
Quid ꝙ cum trecẽtis viris Hliaturus ſi ignüͤ

in vellere petit. c. viij .D. E.

Cur expꝛimat roꝛẽ velleris ĩpeluim c. viij.

Gedeonis hiſtoꝛia moꝛaliter (Eri in fi.
replicat᷑.c.viij. F. G.
Vere gemere ad deũ quid ſit. vij. B. Bem

Benerationes chꝛiſti duas legimus: vtrãq; Sen

mirabilẽ. xij. A. xiij. GO. xxv. P. xxvj. A.
ſine initio ſit genitus tñ genitꝰ.xiij. G.
Patrẽ ſempiternũ genuiſſe:⁊ filium ſempi/
ternũ genitũ:cogitemus ſi valemus:ſi nõ
valemus credamus.v.C.etxiij.h.
Qualis ẽ generatio cui pat᷑ moꝛiẽdo nõ ce/
dit qꝛ genitũ nõ eũ viuẽdo pᷣcedit xiij.h.
Ad cogitandã ęternã chꝛiſti genetationem
omne qð creatũ eſt tranſcendere opoꝛtet.
Æ deũ genuit deus:ſed ſimul E. .J.
gignens et genitus vnus eſt deꝰ.xxv. A.
Cum genitũ dicimꝰ filiũ a patre nõ diuinę
2 ineffabili generationi aliqð tempus al⸗
ſcribimus.c.xcj. B.
Pater ſi potuit filiũ ſibi gignere ſi ſi milẽ 4 no
luit nõ eſt bonꝰ: ſi voluit ⁊ nõ potuit non
eſt omnipotens.cc. A. in fi.
◻W genuit i ſine cõit gio: ꝓbat᷑ exeplo.
c.xcix. B. D. &́.
Ingenitũ cũ dicit᷑: nõ quid at ſe quod nõ .
ſit ſignificat᷑.xxxviij.O.

Duo parentes nos genuerũt ad moꝛtem:

duo regenerauerunt ad vitam. xxviij. C.
Generatio ſpiritalis nobilioꝛ: (Cc. ix. M.
eſt carnali. liij. F.
Nõ gloꝛieris in virtutib tuis: qꝛ alten ha/ Sloe
biturus es iudicẽ:nõ teipſum.cc.xiij.C.
Gloꝛificatio chꝛiſti reſurgendo et aſcenden/
do completa eſt. c. lxxiiij. A. c. xxv. BD.
Soliath figurã diaboli habuit. c.xcvij. E. Sol

Grado ęgyptiaca quid figuret. xxxvij.O. Hran

S. xcv. E.
Miſ ĩ granum frumẽti cadens in terram ⁊c.
exponitur.c.xlix. K.
Gratia ido gratia dicit᷑ qꝛ nullis pꝛęceden/ Hra
tibus meritis dat᷑.lxvij.D. F riii. A.
cc.viij.D.in medio.et.cc.xxiij.UH.

R etiã

. ,Annotatio

Quid ſine gratia dei poſſit hõ ꝑ libeꝝ arbi⸗

triũ: exẽplo oſtẽdit᷑.c.xxiiij. A.c.xxvij.C.

Qui gratiã dei ꝗqrit pꝛius auferat nequitiã
ab anima ſua.cc.xxxiij.D.

Gratię dei ſe obediẽtia humana nõ ſi ubtra⸗
Gratiã ſuã deꝰ dare ſemꝑ eſt (hat.lxiij. A.
paratꝰ:ſᷣ hoĩm malitia ꝓhibet᷑.cc.xix.C.
su Gula nos eiecit de paradiſo. lxv. A.

Bule ſemꝑ iũcta eſt laſciuia. IJbidem.

deſiderat: ſi tales fuerimꝰ. cc. lv. C.

tũ cęteri:aut quantũ pauci:aut pluſc; ce⸗
teri:aut pluſq; pauci.cc.xxxix.R.

Chꝛiſtus viciſſim habitat in nobis 7 nos in

eo. c. xcvij. S3S.
Signũ vtrũ de⸗habitet i in nobis. xxxiij. D.
De habitu adulterino viroꝛũ ac feminarũ.
Habitꝰ impudicus coꝛpis ( cc. xlvij. B. C.
nũciuð eſt adulterini: qs ſit habitus ad/
ulterinꝰ.cc.xlvij.C.
Qui habitũ aliũ ſibi foꝛmat q;ᷓ; naturę con⸗
gruit: pꝛudẽtẽ creatoꝛẽ quaſi inſipiẽtẽ de
Idẽ ꝓbat᷑ auctoꝛitati ( ridet.cc.xlvij.D.
bus ſanctoꝝ. IJbidẽ.in medio.E. F.

hel helias typũ xpᷣi habuit.cc.j. B. cc.vj. A.

Quid ſigniſicet ꝙ glium viduę ſuſcitauit.
Quid ꝙ oꝛauit ĩ mote ꝓ plu/

paſcẽdꝰ mittit᷑ ad viduã.c.xlvj.C.cc.j.C.
Cur heliſeus ꝓpter iocularia vᷣba infantũ:
aſcende caluę ⁊c̃. quadragintaduos pue/

rros ꝑ vrſos fecit dilacerari. cc.iiij.A. B.
Auid ſignificet ꝙ pueri indiſciplinati heli⸗/

ſęo clamẽt:aſcende calue ⁊c̃.cc.iiij.C.
Typũ chꝛiſti habuit in eo ꝙ viduã a credi⸗/
toꝛe liberauit ⁊c̃. cc.vj.A. B.

Quid ꝙ ſterili hoſpiti filiũ donauit: 7 eun/

dẽ moꝛtuũ reſuſcitauit.cc.vj.E. F. G.

AQuid ſignificet ꝙ vno tẽpoꝛe ſeruo ſ yro ſi⸗

deli gloꝛiã attulit:⁊ ſeruo ꝑfido pena intu
lit. cc. vij. D. in fi. cc. viij. A. (p totũ.

De heliſęo ⁊ ſecuri in aquã delapl. a ⁊c.cc.x.

Hhereditas chꝛiſti erimꝰ ipſe nra.c.xix.ih.

Her Hereditas dei indiuiſa eſt poſſidenda:non

ꝑtibus diſſipanda.c.xcix..in ti.

uenit fidse ex qua oĩa oꝑa bona eẽ
cncipiilt:. cũ videt᷑ iuſtis ꝓ meritis reddi
non deſinit eſſe gratia: qm id adiuuat qð
ipbplfſa eſt largita:cc.xxiij. V.
Gratię cõmẽdatio. xciiij. C.

Abitare ⁊ inambulare deꝰ in nobis

uãtũ habes tĩ eris. cc. xxxix.M.
Quãtũ habebis tãtꝰ eris vt habeas quã/

(cc. j. E.
Cur qͥ paſcebat᷑ ꝑ coꝛuos (uia ⁊c̃.cc.j. F.

Hheęereditate careatcstra teſtatoꝛis volun⸗ 2
tatẽ facere voluerit.c.xcix.R. .
Inter heredes chꝛiſtꝰ numerãdus eſt xcvj.
Hermes phus ſcripſit li / (X. cc.xxxix.H.
bꝛũ de verbo ꝑfecto:cuiusverba ponunt.
De tribꝰ hereſibus.iiij. A.¶c.xcix.E. F.
De quinq; hereſibus. c. xcix. A. B.
Cur pmittit deus hęreſes eſſe.xcviij. AXA.
Q doẽs exierũt ab ecclia·.vij. D. clv. .
Heęreſes oẽs diabolus ſine iudicio cõplecti
tur: qð figuraliter oſtẽdit᷑.c.xxv. O.
Hereticus eſt qͥſcripturã ſanctã aliter intel
ligit qdebet. xcviij. N.
Hęreticus eſt qui de trinitate nõ recte ſen⸗
MQ ſint ꝑ totã faciẽ ter ·¶(tit. c. xxix. D.
re ſicut ſarmenta pᷣciſa de vite:vbi pꝛelci⸗ .
dunkt᷑ illic ꝑmanent.c.lxv.J.
Non poſſunt habere ſpiritũſanctũ:quõ mẽ
bꝛa pſᷣciſa nõ habẽt animã.c.lxxxvj.D. in
fi. c. lxxx dij. B.c.lxxxviij.B. in i.
LCõparant᷑ beſtijs ꝓpter rapacitatẽ:monti :b
bᷣ et collibꝰ ꝓpt᷑ tumoꝛẽ ſuꝑbię.c.lxv.JJ.
Quia in chꝛiſto oĩa falſa eſſe dicũt:ideo ra⸗
nis ſimilãt᷑.lxxxvij.B. in medio.E.in fi.
ÆOvq cõparent᷑ vulpibus:⁊ ſic (F. rcv. B.
capiendi ſunt.c.vij. D.
Comꝑant filijs ancillę vel concubinamum.
cc.xxiij. BB. in fi. CC.

Comparant᷑ ꝑdici. c. lxv. O. circa finem.

Hęreticus qð parit ſᷣfocat:qð nõ parit cõ⸗
gregat. cc. B. c.xcix.S.
Hięreticoꝛũ voces inter ſe diſcoꝛdãtes ſi di /
uinę pſᷣdicatiõi adhibet᷑:veritas ex cõpa/
ratione falſoꝝ fulgebit. xcviij. A. c. xcix.
In hereſim ꝓlapſi reuocãdi (Q. 9.
ſunt.c.lxv. H. ⸗
Recte ꝑ imperatoꝛes cogunt᷑ ad vnitatem:
qͥd figuraliter oſtendit᷑.c.lxv.V. ,.
Homo ex aĩa ⁊ coꝛꝑe cõſtat.c.xlv. B. circa hom
fi.c.xlvij.E.c.xlix.D.circa finẽ.
Cur erectus gradit᷑.cc.xxxix.H.
Humanũ genꝰ vniuerſum: ẽ quaſi vnꝰ hõ.
Qualis ante peccatũ ⁊ qualis d. 3
poſt peccatũ factꝰ fuit.l.B.
ꝓpꝛio arbitrio de ſua dignitate cadere
potuit nõ reſurgere.c.lxxxij. A.
Homo qui ꝑ ꝓpꝛiam culpã ſeru itutẽ incur/⸗
rerat:nõ violentia ſed miſe ericoꝛdia fuit re
dimendus.c.lvj.B.
Cur nõ ꝑ violẽtiã:ſᷣ iuſticiã debuit liberari .
Igeo deꝰ hõ factꝰ eſt vt (xlvij. D. E. F.
bõ ſe hominẽ cognoſceret. kxxlii.4.

.

honodun⸗
cſenodek
ſcoteghat
honodlo⸗
ecitnn
tiä feepn⸗
gipetelen
honotpeu
Noinchomi
ſatho en
Fol ppterb
ntaoalteh
Qidſithom
ſnauore xey
hongoce eſt
loaſaaam
honiagaeſt
ſterlitatis

Quibotnicid

Wocömnitten
Penollud
climeeuaſif
lans iuoſci
Pomicdarüs
plngengel
bowonkong
hin honoꝛa patis
ſoslongemn
Honbonoren
ntquia ſu
Hororparent
Wui miciti
honorexhie
parak.clxy
Auihonore
cquiritqu
honoꝛislau
Donorſinon
ſödeſernns

un bonpinay

nonaautyn
le hoͤſpinlitei
lollbenti
cüteten
Qliboſpte
eneet
Ppoie
fanepott
hattertir
hohhilita
Hboreſtiryt
hobitide⸗

. I.

en

Gren Ru
i ( b
.6.
Gelſe der wi.
Thi Nehg
neitt M
ĩ. abe.

ilugiini

ninrttn
ſuenen

denie hl ſn

er.).
mntüſmcigini

mic De.

ii.Bui.
nnrhtinn
ciſigbr al

ſchenrire
uncdio ini.

iſe Gw
Ndnabinnn.
.
Qaafin
Ncn goden

.

ni .

nmiunun

kelon ,
itnch ibmn
auß⸗
men
. 1

5.
dignian tuc⸗
Mlnen
micnun nmui

in
idt⸗ aß;

nbe
nlont

enkumtg⸗ du

Notabiliũ

Homo dum pꝛeciũ ſuum cogitat ſibi vilis
eſſe nõ debet: ſed potius vicem liberatoꝛi

ſuo reddat.cc.xxvij. B. in fi.

Homo duo attendere debet ſcʒ dignitatem

ſuę cõditionis vt peccare timeat:⁊ excellẽ
tiã redẽptiõis ne igratexiſtat.c.lxxxij.D.

Si pecꝰeſſe nõ times vel moꝛi vt pecꝰ time
(as. xcv. D.
noia:hominẽ fecił᷑ deus:peccatoꝛẽ ſe ipſe

Homo ⁊ peccatoꝛ duo lunt

fecit hõ. xciiij.h.c.ix. J. xcvj. L. c. xix. B.
Noli ꝓpter hominẽ diligere vitia:nec ꝓpt᷑

vitia odire hominẽ.cc.xxxvij.F. O in fi.

Quid ſit hominẽ veterẽ deponere
induere.xcvj. RK.

nouũ

Homicida eſt qui fratrem ſuum odit: et ta/

lis a ſacramenti ꝑceptione ꝓphibek.j. D.
Homicida eſt qui venena (cc.xxxvij. G.
ſterilitatis ꝓcurat.cc.xliiij B.

Qui homicidiũ cõmittit in ſeipſo ꝗð in ꝓxi

mo cõmittere ꝓhibet᷑:nõ innocẽs iudica.
Nemo illud homicidj

HPomicidarũ anime plus
plangendę ſunt q; coꝛꝑa.xcv.E.
Homouſion gręce quid ſignificet.c.xcj.B.

Heon Honoꝛa patrẽ ⁊ matrẽ tuã vt (c.xxiiij. A.

ſis longemus ⁊c.exponit᷑.xcv.D.

Ron honoꝛat parentes:qui cõtumelia ero/

gat quã a ſuis filijs pati nõ vult. xcvj. C.
Honoꝛ parentũ ideo pᷣcipit᷑ qꝛ hęc vita ab
eoꝛũ amicitia ſumit exoꝛdiũ.xcvj. J.
Honoꝛ exhibitus pᷣlato recte veſtimento cõ
parat᷑.c.lxv. D.
Qui honoꝛẽ muneribus vel adulationibꝰ
acquirit quali pęna dignꝰ ſit. xcviij. B.

Honoꝛis laus ẽ virtꝰhumilitatis.cc.xiij.C.
Honoꝛ ſi non deferat᷑ plato malũ eſt illi qui

nõ defert:nõ tamẽ bonũ illi cui defertur.

pHoꝛ Hhoꝛa pꝛima vel tertia:ſexta ( cc.xxxiiij. F.

nona aut vndecima ꝗ̊ dicat᷑ cc.xxxvij. A.
poſ Hoſpitalitatis cõſuetudine: loth a pericu/
lo liberatꝰ eſt ciuitatis:⁊ tꝑale euaſit incẽ
diũ:⁊ ęternũ cõſecut eſt ᷣmiũ.c.xcix.lh.

Qui hoſpites nõ repellit:angelos ſuſcipe⸗/ L

re meret᷑. Ibidem et.lxx.B. C.
Ab hoſpitalitate vix pauper excuſat᷑. lxij.
Offerre põt hoſpitiũ qui non ha
bet tectũ.lxviij. D. lxx. F.
Hoſ pitalitas apud deũ infructuoſa eſſe nõ
poteſt. lxviij. E.
Hoſpitũ pedes lansdiſunt. kxx. &.

(bit᷑.cc. xxiij.H.
crimẽ euaſiſſe ſe putet: quẽ excuſatũ ſecu
laris iudicij coꝛrupti ſententia abſoluerit.

(c. xxxviij. E.

Humiliare vt exalta

peri nõ

(K. D.

ſententiarũ

Quidã hoſpites vt hoſtes recipiũt IJbidẽ.
Kene poſp pitẽ ſi vis agnoſcere ſ⸗a aluato ꝛem
c. x
Hoſpes in terra eſſe voluit peregrin⸗ dñs
celi vt tu haberes ſuſcipiendo benedictio/
nem. c.xlvj. C.
Nemo de hoſpitalitate ſuꝑbiat: foꝛte quẽ
ſuſcipis iuſt“ eſt: ille indiget tecto tu celo:
ille pecunia tu iuſticia. c. xlvj. DD.

chꝛiſtꝰ hoſpitio recipi voluit: dignatio

fuit ſuſcipientis non miſeria indigentis.
Semꝑ hoſpitio recipi põt (c. xlvj. F.
⁊ ſi nõ in ſe tñ in mẽbꝛis ſuis J bidem.
Plus chꝛiſtũ in coꝛde qᷓ; in domo hoſpita
re debemus. c. xliiij. F.
Hoſtium quinq; ſunt genera.c.xcix. A.

tria ſint hoſtiũ genera. iiij. A.

Abeliꝰ ẽ hoſtẽ nõ habere qᷓ; vincere.xlv. E.
Hhoſtem viſibilem vnicis feriendo: inuiſibi
lem credendo xlviij. B.

Humilitas chꝛiſti nr̃a ẽ ſublimitas. xxij. C. Phu
Eius humilitas medicamentũ eſt humani

generis.xxvj.B. lxxiiij.L.

AQuia humilis factus eſt noſtrę ſalutis cau

ſa:erubeſcat ideo hõ eẽ ſuꝑbus. cc. xiij B.-

Quãta ſit verę humilitatis virtus quã deꝰ

in omnibꝰ creaturis ſuis ꝓbat:oſtẽdit᷑:qꝛ
excelſus deus non ſuꝑbia ſed humilitate
attingit᷑. cc.xiij. A.

Honeſta eſt inter homines humilitatis con

ſuetudo: ꝓbat᷑ auctoꝛitatibꝰ.cc.xiij. B.

Quãtum inclinat᷑ coꝛ ad ima: tantũ plieit

in excelſo. IJbidem in vSne.
Pꝛimus humilitatis gradus eſt.cc.xiij. C.
Qui ſine humilitate opera bona agit in vẽ .

tũ puluerẽ poꝛtat. Ibidem.

Eam quã nõ inuenit humilẽ veritas men/
(tẽ fugit.cc.xiij.C.
ris:ne exaltatus humilieris:qꝛ tanto eris
apud deũ pcioſioꝛ:quãto fueris ante ocu/
los tuos humilioꝛ. Ibidem.
Vere humilitatis virtus ſine timoꝛe dei a
teſt. cc.xiij. D.
Acob patriarcha figurat ſpiritales 3
in eccleſia. lxxxviij. B.
Figura chꝛiſti iacob habuit. lxxix.
ificet ꝙ doꝛmiens (B. lxxx. A.
capiti lapidẽ ſuppoſuit ⁊ ſealam vidit ⁊c.

lxxix.E. D.
AQuid ſignſticet ꝙ pꝛius gregem rachel ad/
aquauit q́; eã oſculatur: ⁊ poſt duos yrs⸗

res vurl. lxxx B.

Annotatio

Quid figuret ꝙ poſt duasvxoꝛes ditatum
eũ laban ꝑſequit᷑.lxxx.C. DOD.
Quid ſigniſicer ꝙ oĩb ſuis ioꝛdanẽ trãſmiſ
ſis cũ angelo luctat᷑ ad auroꝛã: ⁊ tacto fe/
moꝛe claudicat: attñ vincẽs bñdictionẽ pe
Jacob typũ gerit dei pa (cit.lxxx.D. E.
tris.lxxxj.B. c.xcvij. A.
Zd Idolatrię ꝑticeps eſt qui vel ad arboꝛes et
aras vota reddiderit: nec eas deſtruxerit:

aut qᷣ per gulã vel cõſuetudinẽ de idoloti /

tis guſtauerit.cc.xlj.E. F.

ge JYebuſeus quẽ iſrael delere nõ potuit: tri/

butariũ fecit qͥd figuret.c. xcviij. A.
Quia chꝛiſtꝰ poſt baptiſmũ ſuũ ieiunauit:
nõ ideo tanqᷓ; regulã obſeruationis dediſ
ſe credẽdus eſt:vt poſt baptiſmũ acceptũ
cõtinue ieiunemꝰ.c.lvij. E. in medio.
Jeiuniũ a chꝛiſto ideo cõſecrat᷑.lxxvij.A.
Qusę ſit cauſa ieiunij ſaluatoꝛis.lxxvij.B.
Zeiunãdi foꝛmã nobis chꝛiſtꝰ tradidit vt tẽ
poꝛe ieiunioꝝ tanq; in deſerto habitãtes
abſtineamus ab epulis voluptatum: nec
mulier nobis iũgatk. lxxvij. Q. D.

Cur ante paſſionẽ dñi ieiunemꝰ ⁊ illa ieiu/

nioꝛũ relaxatio qͥnquageſimo die ꝑficiat᷑.
Jeiumũ quadrageſimale (c. lvij. F. G.
vitã ſſẽtẽ ſignificat:ſicut dies balcht eter
nã btitudinẽ.lvj. A.c.lij. D.c.lvij.C.D.

PZe exẽplis eoꝝ ꝑ quos legitimꝰ numerꝰ ie⸗

iunij qᷓdrageſimalis cõſecratꝰ legit᷑.lxiiij.
cõgruü ſit tẽpus i ieiunij quadrageſi ima
lis:nec lõgioꝛẽ nimeꝝ huiꝰ tẽpoꝛis debe⸗
mus faſtidire.lxix. A.
.M ſalutare ſit ⁊ myſticũ. lxix.B.
Quia medicina aĩę ẽ ⁊ coꝛꝑis: ſic celebꝛan⸗
dũ eſt vt nõ iudiciũ nobis pariat: ſed ꝓfe
In diebꝰ ieiunioꝛũ a ſuꝑfluis (ctũ.lv.A.
occupationibꝰ eſt abſtinẽdũ: ⁊ ſpiritalibꝰ
exercitijs eſt magis inſi ſtẽdũ. lv. B. C. lvj.
Jeiuniũ quadrageſimę cõ/ (B. lxxviij. F.
parat᷑ tpi meſſis ⁊ vindemiarũ.lvj.B.
In diebus ieiunioꝝ qð ſolebamꝰ pꝛandere

pauperibus erogemꝰ: nec ſumptuoſas co,· Z

nas et epulas qͥs ſtudeat pſ pparare:ne coꝛ/
poꝛi ſuo commutaſſe magis qᷓ; ſubtraxiſſe
videat᷑ ciboꝛũ abundãtiã.lvj.D.lxiiij. D.
Nihil ꝓdeſt tota die ieiunaſſe xxviij. F.
ſi poſtea ciboꝝ ſuauitatevel nimietate aĩia
Quidã dũ ieiunant ſunt (obꝛuat᷑. lvj. D.
delitioſi magis qᷓ; religioſi exqrentes no/
uas ſuauitates magl qᷓ; veteres cõcupiſcẽ

QAuid abſurdius ita tꝑe ie

tias caſtigantes .c. lvij. J.
Ita qdã ieiunãt nõ vr ſolitã tpando minu⸗
ant edacitatẽ:ſed vt imoderatã differẽdo
augeant auiditatẽ: ⁊ tantũ capiũt maãdu⸗
cãdo quaãtũ digerere nõ ſufficiũt ieiunan⸗
(do. Ibidẽ.
iunij viuere vt ſi toto tẽpoꝛe ſic viuat᷑:vix
poſſẽt victũ patrimonia ſuſtinere. Ibidẽ.
Jeiunãdũ eſt quotidie quadrageſimam
niſi inſirmitas ꝓhibeat. lvj. E.
In ieiunio exceptis dñicis diebꝰnemo pꝛã
dere pſumatniſi infirmus:qꝛ alüs dieb
ieiunire remedium eſt aut pᷣmiũ : in qua⸗
drageſima nõ ieiun are peccatũ ẽ.lxij. A.

Totũ nõ ſeruare ſacrilegũ eſt: ex parte vio⸗/

lare peccatũ eſt. lxxvij. A.
Qui ieiunare non poteſt ſecreto ſibi pꝛepa
ret nec iuitet aliquẽ ne ſcãdaliʒet.lxij.A.

Aui non poſſet ieiunare debet eo abundã
tius elemoſynas dare: qꝛ bonum eſt ieiu-

niũ: vᷣ meliꝰ vtrunq; Axij. B.

Add ieiuniũ gaaaggeſmalc omnes tenek

ideo.lxiij.B.C.D
Quãto ſint plures dies ieiunij tãto eſtn ma
ioꝛ cauſa remedij.lxix.A.

Jeiunij vtilitas. lxxvij. B. cc. xxx. A. .“
Per ieiunium hõ accendit᷑ ad ꝑficiendã dei
volũtatẽ:voluptas carnis extinguit᷑:mẽs

purioꝛ efficit᷑lxiii. B. cc.xxx.A.

OQuid interſit int ieiuniũ ⁊ ſaturitatẽ: inter
vẽtrẽ vacuũ ⁊ epulis ęſtuantẽ.lxv. A.D.

Jeiuniũ ſeparat bonos a malis:luxurioſũ
a caſto:chꝛiſtianum a gentili. xix.C.
Tantũ ieiunia nobis ad animi virtutẽ con
ferunt:quãtũ a coꝛpoꝛe voluptatẽ decer/
punt.lxiiij. A.
Omnis qͥ recte ieiunat:hoc facit. c. lvij. F.
Dũ a licitis ieiunamꝰmagis admonemur il
licita vitare:qꝛ nihil ꝓdeſt coꝛpus a cibis

euacuare ⁊ animã vitijs replere.lxiiij.C.

c.lvij. D.c.lxxij. A.

Jeiunia chꝛiſtianoꝛũ ſpiritaliter potius d

coꝛpoꝛaliter obſeruanda ſunt.c.lxxij.A.
unc grata ſunt deo noſtra ieiunia:ſi illi qͥ
neceſſitate ieiunãt a nobᷣ reficiãt᷑.lxiiij.D.

Accipiat eſuriens chꝛiſtus qð ieiunans miè/

nus accipit chꝛiſtianus.c lvij. BR.
Paruum ẽ ẽ ieiuniũ abſtinere a peccatis: ni/
ſi addamus ⁊ opera bona. c. lxxij. A.

Zeiunium qð ꝓbat deus eſt nõ ſolũ inter⸗

miſſa coꝛpoꝛis refectio:verum etiam a ma
lis sactibus facta diſceſſio.c.lxxij. DHD.

Luncerun
bos n⸗
Patchult
sſtben
i . niein
lnche⸗
Cueſiurae
ng
ſaur
Inplemle
luniacl.
gaatſiney
gii ſneof
debieichot
Niſatfet⸗
rlepnes
ievlolpmm
pepoſche
(Wepilt
x en⸗ naue
eii.D.c

Qula ſoni

A triſeüd
Zelusſaluan
eiuschiſ
ponk,pij.
Giezilegu
1 Nhre⸗ duol
n'depter
igecci
Zulgnetria
lunt clxr⸗
onts rſol
ierſinealt
Pnisnfen
babpoten
exponere⸗

uhll in rel

Pun
In Qhonod
godeigon
Inagodet
Adnocdi
Pbisret
ſungnif
litinen
in lunte
zmagoſol

13.
lti thant
nodenti
anlcnin

iti

=
S

ms. aus
uiinn

S. E

iſemin
—*RK
nedebaen unct
qebounce
A.b.
einaeonts m

Sleunjtibctn
r.2.
i.Bam .
mdinlgeretin
amoeunguinns
aiütſmnti
tunig
ouls Luro
1gni Iul.
1 numininmnitt
e ſelgani den

– 1 e

mustcb⸗
lgacfanu

ins e. li

ſeinit huf
dn 0nnt
voka auufi
brcii
u . eunuus
neeuß

5

=ͥ

Notabiliũ
Tunc erunt accepta deo nr̃a ieiunia ſi operi
bus ſanctis fuerit expiata ↄſciẽtia. IJbidẽ.

Pꝛincipalit animꝰ ieiunet a malis: ⁊ ſic coꝛ-
pus ſubeat exercẽdo ieiunia.c.lxxij. C.

Cũ ſit it ieiuniũ aię humiliatio: qualeẽ humi⸗/

liari cibo ⁊ augeri peccato: Ibidẽ.
Quse ſi ſint quibꝰ hõ ⁊ refectus cibo frequẽter
ipetret qð exoptꝗr: ⁊ ieiunãs maioꝛa ſmis
cõſequat᷑ ſanctitatis.c.lxxij.D.
Imple miſeratiõis officia:⁊ ſanctifcaſti ie⸗
iunia.c.lxxij. E.
Sicut ſine potu nõ ẽ plena efectio: ita ieiu
niũ ſine of̃one nõ nutrit aiaʒ.cc.xxx.B.

Hie Hiericho tubarũ clangoꝛe ſubuerſa: maauʒ

ſigniſicat ⁊c.c. vj. D. E.
Cur ſepties circuita coꝛruit.c.vj. F.
Haieroſolymis vaſtat᷑ ꝑ Titũ ⁊ Ueſti paſlanũ
tme paſchali:ãno.xlij.poſt chꝛiſti paſſionẽ:
quę vaſtatio olim Rſigurabat᷑. Cun. .D.
Je e Zeſus naue: figura erat veri ie
xciij. D. c.v. E. c.vj.A.c.xcix.C.
Quid ſigniſicet ꝙ pᷣcepit pplis vt ꝑati eſſent
agd trãſeũdũ ioꝛdanẽ.c.vj. A. B. C.
Jeſus ſaluatoꝛ interpꝛetat᷑.c.lxxxj.DOD.
Jeſus chꝛiſtus heri ⁊ hodie ipᷣe ⁊ ĩ ſecula:ex/
ponit᷑.xiij. B. in fi. (fl. cc. viij. A. C.
Gieʒzi lepꝛa pcuſſꝰ qͥs flgurabat.cc.vij.D. in
Is Ignes duo ſunt:charitatis ſcʒ ⁊ cupiditatt:
vnꝰ de ꝑte dei:alt᷑ ex ꝑte diaboli.cc.lv.E.
Si igne celi nõ accẽderis:time ignẽ Egehene.
In igne tria ſunt:⁊ hęc tria vnum (lij.F.
ſunt.c.lxxxj.N.
Ignis ⁊ ſplendoꝛ duo:alter ex altero: nec al⸗
ter ſine altero. c. xcix. &. 9.

Ignis infernalis quomõ inextinguibilis di

Huiꝰ potentiã nulla vox (cat–᷑.c.lxxxj. D.
exponere:nullus ſermo explicare põt:quia
nihil in rebus ei cõferri poteſt. YbideYe.

Ignoꝛantia veniã habet: temeritas pęnã.

c.ix. A.in fi.

Im A homo dicak imago ad imaginẽ: filiꝰ ima

go dei non ad imaginẽ: exemplis oſtẽdit᷑.
xcvj. L. in medio.
IZmago dei reddenda eſt deo in homie: quẽ⸗

admodũ ĩ nũmo imago ſua reddit celari.

Ibidẽ:et. xciiij. D.circa ſi.
Imaginẽ ſuã depictã in tabula quid pol⸗
lui timent: ⁊ nõ illã qua ad imaginẽ dei cõ/
diti ſunt.cc.xliiij.F.
Imago ſolis lux ſua eſt.c xc. A.

Imitari chꝛiſtum nõ eſt nobis impoſlbii.

C.· xxx· P.

us: in his.

Imperiũ nõ 5 eſt niſi vbi alid iubek iniuſtũ

Ingdulgentiã certe ſperare (cc. xxxviij. A. JIn

põt qͥ alijs indulgere nouit. cc. iij. A. cir. fli.
Talẽ indulgentiã accipiemus a deo: qualeʒ
dederimus ꝓximo.cc.iij.c.
De duplici infantia: vna que ptinet ad- ve/
tuſtatẽ:altera ad nouitatẽ.c.lx. B.
Ex inferno chꝛiſtus partẽ abſiulit: partẽ reli

quit: qꝛ non occidit funditus: ſed: momoꝛ/
it. c. xxxvij. B. c. lxxxj. J.
apud inferos iuſti antiqui in tra iquillita

tis ſinu tenebant᷑.c.xxxvij. B.

De ſplẽdido ⁊ terribili deſcẽſu chꝛiſti ad in⸗

feros.c. xxxvij. C. vſq;. G. c. lvj. A.

Infirmitaſ chꝛiſti omnẽ ſuꝑauit infirmitatẽ
AQuicqͥd iſirmitat audis (mũdi.c.lxxxj.hh.

in chꝛiſto: nr̃e hoc neceſſitatis: nfe redem-

ptiõis eſt cauſa:quicqͥd gloꝛie eius ẽ ppꝛię
poteſtatis.c.xxiij. C.

Infirmus cõſirmãdus eſt ne tẽptationibus

deficiat: nec falſa ſpe: decipiatur: nec o
frangatur. c. lxv. ꝙXF.
Inſirmꝰ ⁊ ęgrotus ſic differüt. c. lxv. S.
Infirmꝰ ab eccleſia ſanitatẽ coꝛpoꝛis et aie
ſuę petat nõ a malefactoꝛibus et bupſtitio/
ſis. cc. xv. D. cc. xlj. A.
Inimicũ bonũ nõ habebis niſi tu fueris ma
lus. cc. liiij. K.
Nemo inimico ſuo debet alih boni i impen⸗
dere:vt ꝓ hoc bñſicio velit eũ ęterno incen
dio cõcremari.c.lxviij. 2.
Iniquus ois iniquũ vult eſſe deũ. xcvj. LZ.
Innocẽtes ꝓ chꝛiſto oeciſi pᷣmitię ſunt mar-/
tyꝛum.xxxiij. A. (xlix. A.
Interrogatio chꝛiſti quid ſit. c. iiij. D. E. co
Inuidia ꝓpꝛie ẽ vitiũ diabolicũ: ſed habet
matrẽ ſuꝑbiã. cc. xxxix.L. in me.
Inuidus in ſecretis coſciẽtię qᷣbuſdã vngu⸗
lis ſe diſcerpit:⁊ alienã felicitatẽ toꝛmentũ
ſuũ facit.lxxxiij.E. F.
Siẽ erugo ferrũ ⁊ vipera matrẽ naſcẽdo:ita
iuidia aiaʒ in q̃ naſcit᷑ interimit.lxxxiij.E.
Inuidus quẽ zelo ꝑſequit ſi ubtfugere eum

foꝛſitan põt:ᷣ ſe fugere nõ põt:qꝛ vbiq; ſe/

cũ hoſtẽ in pectoꝛe poꝛtat.lxxxiij. FX.
Cõtra inuidiã redde hũilitatẽ. Ibidẽ in fi.

Zob licer pdidit omne qð dedit deus: nõ ii 36

ipſum deũ.c. v. B.
Compat ber ductili bñ ſonanti. ccxxxij. P.

E&νei vxoꝛ reſeruabat ad ſeductionẽ non ad

ſoistiozict. xxij. Cc xxii· M.cc. xiq.

AAnnotatio

Melloꝛ iob erat vulneribeplenꝰ ĩ ſtercoꝛe:q;
aadã iteger ĩ ꝑadiſo.cc.xxij.C.cc.xxiij. M..
Supꝑ iob ignis tribulationis acceſſit:ſ aurũ

nõ ſtipulã inuenit: abſtulit ſoꝛdes nõ ↄuer

tit in cineres.cc.xxij.E. cc.xxxiiij. D.

ZDuobꝰ modis tẽptabat᷑ intꝰ foꝛas.cc.xxiij.

Secure pugnat qͥ hoſte metuẽte ſeruat᷑.cc.
Cũ diues erat nullũ cõtẽptũ ha/ (xxiiij.D.
buit:cũ pauꝑ erat neminẽ blaſphemauit:
nec cõtra dei diſpoſitionẽ murmurauit.cc.
Quo nomine ſit digne appellan / (xxv. A.
dus.cc.xxv. B. in medio. C.
Qꝛ ſit exẽplar diuitũ ⁊ paupeꝝ.cc.xxv.E.
JZon Jonas ꝓpbeta chꝛiſti paſſionẽ ⁊ reſurrectio
nẽ ſſigurabat.c.xlix.Q. in fi.c. liij. B.
Joh Johanes baptiſta pęnitẽtiã plus exẽplo qᷓ;
verbo ſpᷣdicauit.lxv. Q.
De ſancto Johhe euãgeliſta:exponit᷑: Sic eũ
wvvolo manere ⁊c̃.c.xlix.C.in fi. D.
Joꝛ Joꝛdanis quid ſiguret:⁊ quid lapides duo/
decim inde ablati ⁊c.c.vj.C.
Zoſ Joſeph pr̃iarcha ſigurã chꝛiſti habuit:i eo.
Quid ſigniſicet ꝙ tunica (lxxxj.B.xcij.A.
ſpoliai i lacũ mittit᷑: et hiſmaeliti vẽditꝰ:
egyptũ a fama liberat.lxxxj.C.c.hxv. M.
De ſomnio ⁊ eiꝰmyſterio.lxxxj.D.E.xcij.A
Quõ latuit patrẽ in ęgypto cũ in tã ꝓpiquo
poſitꝰ:⁊ tanta glia ibᷣlimatꝰ:⁊ tantę eẽt ęta
tisvt vẽditõeʒ ſuã ⁊ ſuos agnoſceret frẽs.
Cur patrẽ ſuũ de ſua moꝛte cõ (lxxxij.A.C.
triſtatũ:ĩvinculis tenẽdo ſimeõ ⁊ beniami
auferẽdo ampliꝰ cãtriſtauit.lxxxij. B.
Quirr in carcere negligat᷑ a mgr̃o pincernarũ.
OQi frẽs ſuos ſemel ⁊ iteꝝ medi/ (lxxxij.D.
cabili tribulatiõe tanq; ſpiritali igne deco/
xit:nõvt ſe vidicaret: ſᷣ vt illos de ꝑꝛicidio
coꝛrigeret:nobᷣ exẽplũ reliqᷣt.lxxxij.E.lxxx⸗/
Docuit ſuo exẽplo ſeruos ⁊ liberos (iij.D.
in peccãdo: nõ cõditiõe ęq̃les eẽ ſed mẽte.
NHNõ ſuã pulchꝛitudinẽ ad alienã (lxxxiij.A.
diriuauit iniuriã: ſᷣ ad ſuã gratiã ſᷣfuauit:
qꝛ nõ erat ĩ ſua poteſtate a dña ſua non vi/
deri ⁊ amari. IJIbidem. (lxxxiij. B.
Ad cõcupiſcentiã ꝓuocatꝰ ⁊ rogatꝰ refugit.
Q pulchꝛioꝛ erat mẽte qᷓ; coꝛpe. Ibidẽ in fi.
Repulit cõcupiſcẽtiã alienã: Fᷣ amplexatꝰeſt
ſuã.lxxxiij. C. (uerãt ⁊c̃.lxxxiiij.ꝑ to.
Quid ſignificet ꝙ moꝛtuo ioſeph ſlij irłcre
Joſeph ſpõſus marię ideo voluit eã occulte
dimittere. xviij. D. F. GB.d.
Hõ ſolũ erat ex genere ſacerdotali:verũetiãg

ex regali flliꝰ dauid: ꝓphetaꝝ ſociꝰ ſeriba

OQOQjꝛ erat pf chꝛiſti cura caſtita/ (rü. xviij. h.

tis ⁊ honoꝛiſicẽtia vᷣginitatis.xviij. KR.
Q erat teſtis inocẽtię:aſſertoꝛ pudoꝛis:ne
ſe amiſiſſe ſpõſã:ſᷣ gliat᷑ aguiſſe deũ:ſeqᷣr ñ
yt maritꝰ p obſequit᷑ vt famulꝰ.xxiiij.O.
Qj erat faber lignariꝰ: ⁊ p̃ putatiuꝰ chꝛiſti.
De ioſeph qͥ petijt a pila o coꝛ ( xxxvj. B.
pus ieſu.c.xxxij.A.c.xxxiij.ꝑ toltil.
Nõ minoꝛi deuotiõe chꝛiſtũ cõdiuit qᷓ; ma⸗
ria cõcepit.c.xxxiij..,hZ8.
Quid ſqgniſicet ꝙ Joſue angelũ quẽ hoſtẽ
eſtimat adoꝛat.c.xcix. Kk.
JYouinianꝰ hereticꝰ aſſerit nullã meritoꝝ in qon
futuro eſſe differentiã.c.xcj.F.in fi..
Hypocrita gręce ſimulatoꝛ dicat᷑.lix. B. hy
Hypocriſeoꝝ maculã nõ habere:aut pauco/
rũ:aut nulloꝛũ eſt. Jbide. (A.in fi.
Deꝰ iraſciꝑ ſine aliqua ꝑturbatione.c.xxiij. qr
Ira pᷣus nocitur qᷓ; nocẽdis nocet.cc.l.A.
Per iram fraternitas perijt.xcv.EER.
QOlemẽtia leuius iraſcit᷑:quia citius miſeret᷑.
Ira debet eijci de coꝛde pᷣuſq; oc/ (xcvij.A.

cidat lux iſta viſibilis: ne te deſerat lux in/

uiſſibilis.cc.xxj.B.cc.xxxvij. 6...
Cũ inueterat᷑ fit odiũ. IJhidem. (vij. S.
ſit feſtuca: ſed nutrita fit trabes.cc.xxx/
Qui irã retinet: eiꝰ nec oblatio nec oꝛatio
deo recipit᷑. cc.xxxviij.C.c.xxxvij.O.
Iſaac ex credulitate naſcit᷑: nõ ſm carnem. ⸗e
lxviij. E. F. lxxij. A. lxxiij. B. .
Quid ſiguret ꝙ poꝛtat ligna.lxxj. .
Quid ꝙ non imolat᷑: ſed ꝓ eo aries inuenit᷑
Qꝛ ibi imolat᷑ vbi chꝛiſtꝰ cruciſigit᷑.lxxj.E.
In eo typum chꝛiſti habuit.xlvj.F. G.lxxj.
B. lxxv. C. xxviij.A.c.xcvij. MX.
Quid ſigniſicet ꝙ egredit᷑ veſpere ad medi/
tandum in agro. lxxv. . (vjij. A.

In eo typũ dei patris habuit. xxix. B. c. xc/

Iſai mittens ſiliũ ſuum dauid ad frẽs ſuos
typũ dei patris habuit.c.xcvij. A. .
Judas ideo adhęſit xpᷣo vt diuitias cumu- qu
laret et fraudes faceret:qð figuralit᷑ oñdit᷑.
cc.vij.D.in fi.cc.viij.C. ”
Fügebat diſciplina virtutis:et factꝰẽ diſci⸗
pulus cõſilij iniqᷣtatis.c.xvij. A.
Cũ videret publicari ſuã cõſcientiã:adhuc
tñ mittit manũ ad buccellã.c.xxj. A.
Per pacis indiciũ iudas rũpit pacis ſacra⸗
Nõ bhabebat iudas fletus quibꝰ culpã ablu

des e

gulligeo
Pon luffia
nſſene
eusia
nun
Quiapne.
hoienfui
Cuocun
ktlualege
Gtegente
Uleſeotn
wrteſtino
Blneg
O uemal
A ſen
uant
Gagga n
gurtlierol

deipot

adiatoriä
lutsnfo
Olntmi

9
9

alisvlte fo

17

Genüärch
Vios mioꝛ

Qiudeori
Ulticucoip
Nri.C.
