tu cõuerte:tu parce. Fac pudicos qͥ fuerunt ductus: Dñs em̃ galileꝰ dicebat᷑: qm̃ de na
ʒareth ciuitate erãt parẽtes eiꝰ. Scoðm ma⸗

rſiderũt pᷣiudicio coꝛdis ſui: qð ⁊ illis: Nũ⸗
quid ⁊ tu galileꝰ es:id eſt quaſi a galileo ſe⸗/

riã dixi parẽtes:nõ ſᷣm virile ſemẽ. Non em̃
Aſiuit in terra patrẽ: qꝛ iõ habebat deſuper
patrẽ. HNaʒ vtraq; eius natiuitas mirabilis

fuit:diuina ſine mr̃e:hũana ſine pr̃e.Quid

Silli qſi legis doctoꝛes ad nicodemũ? Scru/
tare ⁊ vide:qꝛ ꝓpheta a galilea nõ ſurget:ſᷣ
dñs ꝓphaꝝ inde ſurrexit. Reuerſuſeſt:inqͥt

rexit ieſus in montẽ: In montẽ aũt oliueti:
in montẽ fructuoſum:in montẽ vnguẽti:in

montẽ chꝛiſmatis. Vbi em̃ decebat docere
e1 chꝛiſtũ:niſi in monte oliueti? Chꝛiſti em̃ no
ſc botandũ cũ dñs inuitaſſet credẽteſ mẽ a chꝛiſmate dictũ ẽ. Chꝛiſma aũt gręce:

latine vnctio nũcupat᷑. Ideo nos vnxit: qͥa
luctatoꝛes cõtra diabolũ fecit. Et diluculo
iterum venit in templũ:⁊ oĩs ꝓplus venit ad
eũ: ⁊ ſedẽs docebat eos:⁊ nõ tenebat᷑:quia
nõ pati dignabat᷑.MNũc etiã attẽdite vbi ab

euãgeliſta:vnuſqᷣſq; ĩ domũ ſuã. Inde per/ↄobᷣ.S.

inimic tẽptata ſit dñi mãſuetudo.Addu/ Abi.ð.

cũt auntilli ſcribe ⁊ phariſęi mulierꝭ
ĩadulterio dephenſa ⁊ ſtãtuerũt e
i medio ęt dixerũt ei: Magiſter:heęc
mlier mõ depᷣhenſa

9 eſt i adulteriõ.
In lege ant moyſes madauit nobiſ
Buiuſmodi lapidare:Tu ergo quid

dicig?: Pec dicebant temptãtes t
poſſent 5Caſare euʒ. Unde accuſare?: B

BGBoancti Auguſtini de verbis dñi

aut illa mlier ad eũ aliqñ ꝑtinuiſſe dicebat᷑:

AQuid eſt temptãtes vt accuſarẽt eũ? In/

Pö. 44.

telligimꝰ frẽs admirabilem maãſuetudinẽ in
dño ᷣmonuiſſe: animaduerterũt eũ nimiũ
eſſe mitem:nimiũ manſuetũ.De illo quippe

fuerat ante pᷣdictum: Accingere gladio tuo

circa femur tuũ potentiſſime. Specie tua et

pulchꝛitudine tua:intẽde ꝓſpere ꝓcede ⁊ re

gna. Pꝛopter veritatẽ et mãſuetudinẽ ⁊ iu/
ſticiã.Ergo attulit veritatẽ vt doctoꝛ:man/
ſuetudinẽ vt liberatoꝛ: iuſticiã vt cognitoꝛ.
Pꝛopter hęc eũ eſſe regnaturũ in ſpũſancto
ꝓpheta pſdixerat:Cũ loqbat᷑ veritas agno/
ſcebat᷑: cũ aduerſus inimicos non moueret᷑
mãſuetudo laudabat᷑.Cũ ̊ de duob iſtis:

id eſt de veritate ⁊ mãſuetudine eius inimi⸗/

Leuitſ. 20.

eos poſſit de laq̃is eruere. Ecce dñs ĩ reſpõ/

ci liuoꝛe ⁊ iuidia toꝛquerent᷑: in tertio: id eſt
iuſticia ſcandalũ poſuerunt.Quare? Quia
lex iuſſerat adulteros lapidari: ⁊ vtiq; qð ĩ/
iuſtũ erat lex iubere nõ poterat.Sed ſiquis
aliter diceret qᷓ; lex iuſſerat:iniuſtus depᷣhẽ/
deret᷑. Dixerunt &̊ apud ſemetipſos: Verax
putat᷑:mãſuetus videt᷑: de iuſticia illi ꝗren/
da calũnia eſt. Offeramꝰ ei mulierẽ in adul/
terio depᷣhenſã:dicamꝰ de illa qͥd ĩ lege ſcri/
ptũ eſt. Si eam iuſſerit lapidari:mãſuetudi
nẽ nõ habet. Si eã dimitti cẽſuerit: iuſticiã
nõ tenebit. Vt aũt mãſuetudinem inquiũt
nõ ꝑdat:in q̃ pplis iã amabilis factꝰ eſt: ſine
dubio dimitti eã iubebit. inc nos iuenie-

mꝰ occaſionẽ accuſandi: ⁊ reũ faciemꝰ tanqᷓ
legis pᷣuaricatoꝛẽ dicẽtes ei: hoſtis es legł:

cõtra moyſen reſpondes:ĩmo ↄtra eũ qui ꝑ
moyſen dedit legẽ: Reus es moꝛtis:cũ illa⁊
tu ipſe lapidandus. Poſſet his verbis atq;
ſentẽtijs inflãmari inuidia: feruere accuſa/
tio:flagitari damnatio.Sʒ cui hęc? Peruer
ſitas rectitudini:falſitas veritati:curuũ di⸗

recto:ſtulticia ſapiẽtię?: Qñ illi laqueos pa/

rarent: in quos nõ ipſi pᷣus caput eijcerent:
Nõ eſt captus cui ipi tendebãt:ſed potiꝰca/⸗
pti ſunt qͥ tendedãt:qꝛ nõ crediderũt in eũ qͥ

dẽdo ⁊ iuſticiã fuaturꝰẽ: ⁊ a mãſuetudie nõ

ẽ receſſurꝰ.Quid em̃ rñdit dñs ieſus?( juid

rñdit veritas: Quid rñdit ſapientia? Quid
rñdit ipᷣa cui calũnia ꝑabat᷑ iuſticia? Mõ di/

xit:nõ lapidet᷑:ne õ legẽ dicere videret᷑. Ab⸗

Lud.i9. ſit aũt vt diceret:lapidet᷑. Uenit em̃ nõ per⸗

dere qð inuenerat:ſed quęrere qð perierat.

Quid & reſpõdit: Videte qᷓ; plenꝰẽ iuſticia:

X¶/ plen⸗? manſuetudine ⁊ veritate. Quiſine

peccato ẽ vrm inqt: poꝛ ĩ illã lapidẽ
mittat.O rñſio ſapiẽtię:quõ eos intromi/
ſit i ſe. oꝛis em̃ calũniabant᷑:ſeipᷣos intrin/
ſecus nõ ꝑſcrutabant᷑. Adulterã videbãt:ſe
nõ reſpiciebãt. Pꝛeęuaricatoꝛes leg legẽ im
plere cupiebant: ⁊ hoc calũniando nõ vere
tanq; adultceria caſtitate dãnãdo. Audiſtis
iudęi:audiſtis phariſeęi:audiſt legis docto⸗
res:legis cuſtodẽ: ſed nõdũ intellexiſtis le/
giſlatoꝛẽ.Quid aliud vobis ſigniſicat:cum
digito ſcribit in terrã? Digito em̃ dei lex ſcri
pta eſt. NHũc dñs ĩ terra ſcribebat:qꝛ fructũ
reqͥrebat. Audiſtis &: impleat᷑ lex:lapidetur
adultera.Sʒ nũquid qꝛ puniẽda eſt:lex im/

plẽda eſt a puniẽdis? Cõſideret ſe vnuſqͥſq;

yveſtrũ:intret in ſemetipᷣm:aſcẽdat tribunal
mẽtis ſuę:ↄſtituat ſe ante cogitationẽ ſuã:

cogitet ſe confiteri.Scit em̃ qui ſit:qꝛ nemo i. Cor.2.

ſcit hoĩim ꝗᷓ ſunt homis niſi ſpũs homis qui
in ipſo eſt. Unuſqᷣſq; in ſe intẽdens: pecca/
toꝛẽ ſe inuenit. Ita plane. Ergo aut iſtã di⸗
mittite:aut ſimul cũ illa legiſ pęnã excipite.
Si diceret:lapidet᷑:mãſuetꝰnõ videret᷑.Di⸗/
cit qð dicere debet:⁊ mãſuetꝰ ⁊ iuſtus:Qui
ſine peccato ẽ vrjm: poꝛĩ illã lapidẽ mittat.
Hec vox iuſticię eſt: Puniat᷑ peccatrix: ſᷣ nõ

a peccatoꝛibꝰ. Impleat᷑ lex: ſed nõ a pᷣuari/

catoꝛbꝰlegis. Hęc vox oino iuſticię eſt:qua

iuſticia illi tanq; trabali telo ꝑcuſſi ſe inſpi-

ciẽtes:⁊ reos ſe inuemẽtes: vnus poſt vnũ
oẽs receſſerũt.Relicti ſunt duo:miſera ⁊ mi
ſericoꝛdia. DOñs aũt cũ eos telo iuſticię per/

cuſſiſſet: nec dignatꝰẽ cedẽtes attendere:ſᷣ
auerſo ab eis obtutu rurſus ſcribebat in ter
ra. Relicta aũt illa ſola muliere oibuſq; ab/
euntibꝰ:leuauit oculos ſuos ad mlierẽ.Au/
diuimꝰ vocẽ iuſticię: audiamꝰ ⁊ mãſuetudi/

nis. Plꝰ em̃ credo trita erat illa młier cũ au/

diſſet a dño dictũ: Qui ſine peccato ẽ vrm:
poꝛ in illã lapidẽ mittat. Illi em̃ attẽdẽtes ?
ipᷣo abſceſſu ↄfeſſi:dereliqrũt mulierẽ cũ ma
gno peccato:ei qͥ erat ſine peccato.Et qꝛ illa
Hq audierat: Qui ſine pctõ ẽ vrjm: pᷣoꝛ in illã

lapidẽ mittat:ab illo ſe puniẽdã ſperabat:ĩ

q̊ͥ peccatũ iueniri nõ poterat. Ille aũt qͥ adni

ſarios eiꝰ repulerat ligua iuſticię: leuãs ĩ eã
oculos mãſuetudinis interogauit eã: Ne/
mo te cõdemnauit: Reſpõdit illa.
Domine nemo.Et ille: Nec ego te
cõdemnabo:a quo foꝛte damnari timui/

ſti:qꝛ ĩi me pctm̃ nõ inueniſti. Nec ego te cõ⸗/

demnabo. Quid ẽ dñie? Faues & peccatis⸗

Yen

öplaren
deincepe
dominusd.
nine al
Meccgote
elbentt
ppegaut
getintent
2zndant
ſiis llineitven
Amndsd
Aau iͤlletus
n glisſen⸗
dio. Jupt
Adeachu

Geinnon

ſuſtinetpea
n⸗ Prie
onse
auarLuod
ſontsthel
ltios uſtiu
Pen ursopalu
diomilenics
dio Lange
Plusamasd
fuiciberibe
I malicag
caonden
licens:äͤſii

rn lute pmniſ

gvid pari⸗
Cordetuo⸗
pataradi
(cnnmsat
lt Hinnq,
(ecoind
niktbilon
Ulliant ſoe
u Smeic
Nlercoged
ſtalgren
Mandeſce
mleiensid
ei
Uitnann
dſte
dannnton
Gpolum
Neſtinato
Gaötine

lne Mõ plane ita. Attẽde quod ſequit᷑: ade diſunt. Iſtos deſperatio necat: illos ſpes.
ſehosinn deinceps iam noli peccare. Ergo ? Inter ſpem ⁊ deſperationẽ ęſtuat aia. AMe/
riniie dominus damnauit: ſed peccatuʒ non ho / tuendũ eſt ne te occidat ſpes:⁊ cum mulruʒ
beilrin minẽ.Si aũt peccatoꝝ fautoꝛ eſſet: diceret: ſperas de miſericoꝛdia: incidas in iudiciuʒ.
nchlin NMNec ego te damnabo: vade viue vt vis:de Aetuendũ eſt rurſus ne te occidat deſpera
1 Aſ mea liberatione eſto ſecura: ego te quantũ/ tio: ⁊ cũ putas iã nõ tibi ignoſci quę grauia
Ulasg cũq; peccaueris ab omi pęna: etiã a gehen / cõmiſiſti:nõ agas pęnitentiã: ⁊ incurras iu/⸗
aeri n ⁊ inferni toꝛtoꝛib liberabo. Nõ dixit h̊. dicem ſapientiã:que dicit: Et ego vfe ꝑditi/ NMꝛouer. 1.
ini e P Intẽdant ̊ qui amãt in dño mãſuetudinẽ: oni ſuꝑꝛidebo.Quid g egit deus cũ piclitã⸗
nnin wPs. 24. T timeãt veritatẽ. Eteni dulcis ⁊ rectꝰ dũs. tibus vtroq; moꝛbo: Illis qui ſpe ꝑiclitant᷑
ndalaſet Amas ꝙ dulcis ẽ: time ꝙ rectus eſt. Lanq B dicit: Me tardes cõuerti ad deũ: neq; dit/ Ecẽ. 5.
nngfli Eſa.4ꝛ2. Mãſuetus dixit:Tacui:ſed tanq; iuſt*: Mũ/ feras de die ĩ diẽ. Subito em̃ veniet ira eiꝰ:
lapiten Nõ.ioꝛ. quid ſemꝑ tacebo? Miſericoꝛs ⁊ miſeratoꝛ ⁊i tẽpoꝛe vindictę diſꝑdet te. Illis qͥ deſpe
ünckſein dñs. Ita plane.Adhuc adde:Longanimiſ. ratiõe ꝑiclitant᷑ quid dicit? In quacũq; die Eʒech.ꝛS.
aſeſnlſe Adde adhuc:Et multũ miſericoꝛs.Sʒ time iniquus cõuerſus fuerit:oẽs iniqᷣtates eius
adarnbun qð ẽ in nouiſſimo: Et verax. Qð em̃ modo obliuiſcar. Pꝛopter illos qͥ deſperatiõe peri
tangniſui ſuſtinet peccãtes: iudicaturꝰ ẽ cõtemnẽtes. clitant᷑:ꝓpoſuit indulgẽtię poꝛtũ. Pꝛopter
niſingnm4 Bo. 2. An diuitias lõganimitatis eius cõtemnis? illos qui ſpe ꝑiclitant᷑ ⁊ dilatiõibꝰ illudunt᷑:
is hono Zgnoꝛas q? patiẽtia dei ad pęnitẽtiã te ad fecit deus diem moꝛtis incertũ. Qñ veniat
idens: petcy⸗ ducit?: Tu aũt ſᷣm duriciã coꝛdis tui⁊ coꝛ im I vltimꝰ dies neſcis. Ingratus es: qͥ hodier⸗
aut ſiℳ proenitẽs theſauriʒas tibi irã in die irę ⁊ reue nũ habes:in quo coꝛrigaris? Sic ꝗ̊ ad iſtam
gnictahi. luatiõis iuſti iudicij dei: qui reddet vnicui mulierẽ: Hec ego te cõdẽnabo.Sʒ facta ſe/ Job.S.
ideni. Pö. 102. iuxta oꝑa ſua. Mãſuetus dñs:longanimis cura dep̃terito: caue futura. Heleui qð coõo⸗
tiuſnsQri dſis: miſericors dñs: ſed ⁊ iuſtꝰ dñs ⁊ verax miſiſti: obſerua qð pſᷣcepi vt inuenias quod
Gpidenirt dñs.Largitur tibi ſpaciũ coꝛrectiõis:ſed tu pꝛomiſi.
eccatir kin plus amas dilationẽ qᷓ; emẽdationẽ.Malꝰ e eo ꝗð ſcriꝑtum eſt in euange:
Anöaßun⸗ fuiſti heri:hodie boneſto.Et hodiernũ diẽ lio ſᷣm eũdem: Si mũſeritis in ver/
bſtickeſau in malicia pegiſti: vel cras mutare. Sʒ expe bo meo: vere diſcipuli mei eſtis.
uſi eito⸗ ctas:⁊ de miſericoꝛdia dei tibi plurimũ pol -). Sermo X VH
nuspot ni liceris: qſi ille qui tibi ꝑ penitẽtiã ꝓmiſit ſa- Buit charitas vra omnes nos vnũ A
omlentn Pꝛouer, 27. lutẽ: ꝓmiſit tibi etiã longã vitã. VUnde ſci n magiſtrũ habere:⁊ ſub illo condiſci⸗

In euãgelio ſcõm Johannẽ Sermo XLVIII

Püſnten quid pariat craſtinus dies:? Recte dicis n &ι opulos eſſe. Hec ideo magiſtri ſumꝰ:
RK coꝛde tuo:qñ me coꝛrexero: deꝰ mibi omnia q de loco ſupioꝛe loqmur vobis: ſed mgfr ẽ
bebatintt peccata dimittit. Negare non poſſumus ꝓ oim q habitat ĩ nob oibꝰ. Jpᷣe mõ in euãge⸗
eoibuſcztd coꝛrectis atq; cõuerſis indulgentiã deꝰ pmi lio nobis oibꝰloqbat᷑: et dicebat nobis:qð
Omlen. An ſit. Mã in qͥ ꝓpha mihi legis: qꝛ ꝓmiſit deꝰ etiã ego dico vobis. Dicit aüt ille de vobis
mniſteeud cosrecto indulgentiã: nõ mihi legis qꝛ pꝛo/ ⁊ nobis ⁊ nob: Si mãſeritis in vbo meo:nõ
,nliccitn miſit tibi longã vitã. Ex vtroq; igit᷑ homies vtiq; ĩ meo qͥ mõ loquoꝛ: in eiꝰ qͥ mõ ĩ euã/
ccuoii ꝑiclitant᷑: ſperando ⁊ deſperãdo ↄtrarijs re gelio loqᷣbat᷑: Si maãſeritis vbo meo Zb..
R bus. Sperado decipit᷑ ꝗ dicit: Bonꝰẽ deꝰ: inqt:vere diſcipuli mei eſtis. Ad diſci
ninidͤn miſericoꝛs ẽ deꝰ: faciã qð mihi placet:quod pulũ eſt parũ accedere:ſᷣ manere.Nõ gait:
nn Eigli libet: laxem habenas cupiditatibꝰ meis:im Si audieritis verbũ meũ: aut ſi acceſſeritis
a⸗ Pi pleam deſideria aĩc meę.Quare hoc:Quia ad verbũ meũ: aut ſi laudaueritis verbum
n h ti miſericoꝛs ẽ deus:mãſuetus eſt deus. Spe meũ.Sed videte quid dixerit: Si maãſe⸗
õä
SS= rint in grauia peccata: putãtes no mei eritis: ⁊ co eritate:
pluſ poſſe ignoſci pęnitẽtibus:et ſtatuẽtes ſe ad veritas Kberabie vos· Quid diximus
Cuites. damnationẽ ſine dubio deſtinatos: dicunt fratres? Manere in verbo dei: laboꝛ eſt an
ſpottiu apud ſeipſos: Jã damnati ſumꝰ: quare nõ non eſt: Si laboꝛ eſt:attende magnum pꝛe⸗
ſ ghn qð volumꝰ facimꝰ? animo gladiatoꝛũ ferro miũ.Si laboꝛ nõ eſt:gratis accipis pꝛemiũ.
mnmmit deſtinatoꝝ. Ideo moleſti ſũt deſperati. ꝓA Aaneamus ergo ĩ eo qui manet in nobis.
Herchte em̃ qð timeãt nõ habent:⁊ vehemẽter timẽ/

Nos ſi non manſerimus in illo: cademus.

BGancti Auguſtini de verbis dſi

5

Ille autẽ ſi in nobis non mãſerit: non ideo derat ſe habere pecuniã:fit redẽptoꝛ:pergit pheun
domũ perdidit. Mouit ille manere in ſe:qui ad barbaros:dat pecuniã:redimit hominẽ. ℳ Cunguin⸗
nunqᷓ; deſerit ſe. Abſit aũt ab homie vt ma Plane redidit libertatẽ: ſi abſtulit iniquita gniftlß
neat in ſe:qui perdit ſe. Ergo nos in illo ma tẽ. Sed qs abſtulit iniqtatẽ? hhomo homi: guipoole
nemus indigentia:ipſe in nobis manet mi / Ille qͥ ſeruiebat apud barbaros:a redẽpto/ Pus, Ece en
ſericoꝛdia. Jam ſi ꝓpoſitũ eſt quod facere re ſuo redẽptus eſt.Et multũ intereſt int re/ nuil ki
debeamus:quid accepturi ſumꝰvideamus. demptoꝛẽ ⁊ redemptũ:tamẽ ſub dña iniqui hufue
Indixit em̃ opus:⁊ ꝓmiſit mercedẽ.Quod tate foꝛte cõſerui ſunt. Interrogo redẽpto/ ͦndens
eſt opus? Si mãſeris in verbo meo. HPꝛeue rem:habes peccatũ?: Habeo inqͥt.Ergo nec fines/ S
opus. Verbũ bꝛeue:magnũ opere: Si mã/ tu te iactes redemptũ: nec tu te extollas re . uuiitſet ,un
ſeritis. Quid eſt ſi manſeritis? Si in petra demptoꝛẽ: fugite ambo ad verũ liberatoꝛẽ. erileti.,
ędiſicaueritis. O qᷓ; magnũ eſt fratres hoc: Parũ eſt:qꝛ ſub peccato ſunt:ſerui dicti ſũt ecteieu
ſup petrã ędiſicare q́; magnũ eſt. Nenerũüt ⁊ moꝛtui dicunt᷑. Qð timet homo ne faciat Quinonei
flumia: flauerũt venti: deſcenderũt imbꝛes illis captiuitas:iam illi fecit iniqtas.Quid ſeogoſat
⁊ impegerũt in domũ illã ⁊ nõ cecidit: fun K/ em̃:qꝛ vident viuere? Nũquid ideo errauit falitist
data em̃ erat ſupꝛa petrã. Quid eſt ergo in ille q dixit: Dimitte moꝛtuos ſepelire moꝛ/ Matib.. giica ppeca
verbo dei manere: niſi nullis temptatiõibꝰ tuos ſuos? Ergo moꝛtui oẽs ſõᷣ peccato:ſer/ gecanobnae
cedere?: Pꝛęmiũ quid eſt: Cognoſcetisveri ui moꝛtui:ſeruiẽdo moꝛtui:moꝛiendo ſeri. aeoffeart
tatem:⁊ veritas liberabit vos.Cõpatimini Quis g liberata moꝛte et a ſeruitute:niſi in s. 7. ig Nabt en
nobis:qꝛ vocẽ meã ſentitis obtunſam. Ad/ moꝛtuis liber: Quis eſt ĩ moꝛtuis liber:ni/h geccato:ern
iuuate me tranquillitate. OQ ſᷣmiũ.Cogno⸗/ ſi inter peccatoꝛes ſine peccato:? Ecce venit Job.iAa. lae deder
ſcetis veritateʒ. F oꝛte aliquis diceret:et d pnceps mũdi:ipſe dicit redẽptoꝛ nr̃: libera/ Eboeüquins
Zob.S. mihi ꝓdeſt cognoſcere veritatẽ? Et veritas toꝛnt᷑:Ecce venit pᷣnceps mũdi:⁊i me nihil bopaccntüͦie
liberabit vos. Si nõ delectat veritas: dele/ inueniet. Tenet q;s decepit: quos ſeduxit: dichherri
ctet libertas. In cõſuetudine latinę lingue qᷣbꝰ peccatũ moꝛtẽq; ꝑſuaſit:in me nihil in/ ni lſuze
liberari duobꝰ modis dicit᷑. Et maxime ĩ eo ueniet. Veni dñe redẽptoꝛ veni: Agnoſcat dus lineſanit
cõſueuimꝰ audire hoc verbũ: vt quicũq; li · te captiu:fugiat te captiuatoꝛ: tu eſto mihi Pnliisce
berat᷑:intelligat᷑ periculũ euadere:moleſtiſ liberatoꝛ. Ille me ꝑditũ inuenit:in quo dia Ailcte⸗
carere. Liberari auteʒ ꝓpꝛie dicit᷑ liberũ fie bolus nihil inuenit qð caro agit. Inuenit Cpti .
ri: Quõ ſaluari ſaluũ fieri: ſanari ſanũ fieri: carnẽ in illo nceps hui mũdi: Inuenit.Et — 8
ſic liberari liberũ fieri. IJdeo dixi: Si nõ de· gqualẽ carnẽ? AMoꝛtalem: quã poſſit tenere:· Krnäncn
lectat veritas:delectet libertas.Hhoc in gr quẽã poſſit cruciſigere: quã poſſit occidere. eſ Tatte
ca lingua euidẽtius ſonat: nec poteſt aliter Erras deceptoꝛ: non fallit᷑ redẽptoꝛ. Erras. M b
intelligi. Et vt noueritis qᷣa aliter intelligi Vigdes ĩ dño carnẽ moꝛtalẽ:nõ eſt caro pec .r n
nõ poteſt:loquente dño: reſpõderũt iudę: cati:ſimilitudo eſt carnis peccati. Miſit em̃ Bo.S. anahi
Nos nemini ſeruiuimus vnq;: quõ dicis: deus filiũ ſuũ in ſimilitudinẽ carnis pecca/ Nt genga ⸗
veritas liberabit vos: Id eſt veritas libe- ti. Vera caro: moꝛtalis caro: ſed nõ pecaait gocen
ros vos facit. Quõ dicis eis qͥ nemini vnqd; caro. Miſit em̃ deus filiũ ſuũ in ſimilitudi / 8 nilirn
ſeruiuimꝰ: quos vides inquiũt non habere nẽ carnis peccati:vt de peccato dãnaret pec reſtan
ſeruitutis neceſſitatẽ: quõ eis polliceris li catũ in carne.Miſit em̃ deꝰ filiũ in ſimilitu/ 1 ellacn
bertatẽ: Audierũt qð debuerũt: ſed nõ fecae dinẽ carnis peccati in carnẽ:nõ tñ in carneʒ Ebutin
rũt qð debuerũt.Quid audierũt? Quia di / peccati. Pꝛopter quid? Vt de peccato:certe iduzrtl
xit: Veritas liberabit vos. Attẽdiſtis vos nullũ peccatũ:vt de peccato damnaret pec- binſlut
qꝛ nõ ſeruitis homini:⁊ dixiſtis: Hemini ſer catũ in carne:vt iuſticia dei impleret᷑ in no/ ulhil
uiuimus vnq;. Ois iudęus ⁊ gręcus: diues bis:qui nõ ſᷣ̃m carnẽ ambulamꝰ:ſed ſᷣm ſpi- Pilcgne
⁊ pauꝑ:honoꝛatꝰ ⁊ puatus:imꝑatoꝛ ⁊ men / ritũ. Si ergo ſilitudo carnis erat peccati nõ unleſnie
dicus: oĩs qui facit peccatũ: ſeruus eſt pec / caro peccati: quõ vt de peccato damnaret ndllkene
cati. Ois inquit qui facit peccatũ: ſeruus ẽ peccatũ in carne? Solet ⁊ ſilitudo caꝑe no/ WNS
peccati.Si agnoſcant homies ſeruitutẽ: vi mẽ eius rei:cuiꝰẽ ſilitudo.hõ dicit verus:b ſodcle⸗
debunt vnde accipiũt libertatẽ. Ingenuus etiã ſi pictũ in pariete oñdas:⁊ ꝗᷓras qd ſit: hßfſolilid
eſt gliqnigeraprinar a barbaris:ex ingenuo reſpondet᷑ hõ. Peccatũ g appellata eſt caro: abo ebyer⸗
factus eſt ſeruus. Audit hõ miſeratoꝛ: cõſi · hyññs ſilitudinẽ carnis peccati: vt eſſet ſacriſ +☛
chſtusͤlß

Wadond eici

Hüuitt
osſehtiene
S
Wnmndnin.

=

GfutinitsA
.

In euangelio ſcðm Joh anné Sermo XLIX

ciũ ꝓ peccato. Dicit idem apłus alio loco.

2. Corj.· Eum qui nõ nouerat peccatũ:ꝓ nobis pec/

eatũ fecit.Eũ qui nõ nouerat peccatũ:Quẽ
qui nõ nouerat peccatũ: niſi eum qui dixit:

Zob.I4. Ecce venit pꝛinceps mũdi: ⁊ in me nihil in/

ueniet?:Eũ qͥ non nouerat peccatũ:peccatũ
ꝓ nob fecit: Eũ ipᷣm chꝛiſtũ neſcientẽ pecca
tũ:fecit deus ꝓ nobis peccatũ. Quid eſt h̊
fratres? Si diceret᷑: Fecit in illum peccatũ:
aut fecit illum habere peccatũ: intolerabi⸗

le videret᷑. Quomõ toleramꝰ qð dictũ eſt:
Fecit eũ peccatũ vt ipᷣe chꝛiſtus ſit erarne A. n

Qui nouerãt ſcripturas veteris teſtamẽti:
recognoſcũt qð dico. Mõ em̃ ſemel dictũ ẽ:

fF aliqͥ̃tiẽs creberrime. Peccata dicta ſũt:ſa/

criſicia ꝓ peccatis.Offerebat᷑: verbi gra: ꝓ
peccato hyꝛcus:aries:quodlibet:ipſa victi/
ma quę offerebat᷑ ꝓ peccato peccatũ nomi/

uiſenmeni, Zeuit,. 4. nabat᷑. Peccatũ ergo dicebat᷑ ſacriſiciũ pꝛo

ckinauslbenti)B
eaendeueſeantz
unügunkien
Honücktinenhi
t: sſeiret
ſuirudenbi⸗
Ntmrenn oi
tuaoe ucto
inuentnc
zroegt. unt

tas:liberos nos faciet: hoc ẽ liberabit nos:
nõ a barbaris ſed a diabolo: nõ a coꝛpoꝛis
captiuitate: ſed ab aiĩę iniqͥtate. Solus eſt
qui ſic liberat.Nemo ſe liberũ dicat: ne ſer⸗
uus remaneat. NHon remanebit in ſeruitute
anima noſtra: quia quotidie dimittunt᷑ de/
bita noſtra.

Pebaloꝛe ⁊ mercenario ⁊ fure:
In euagelio ſᷣm eũdẽ/ Ser. XxIx

On ignoꝛat ſides veſtra chariſſimi:
⁊ ita vos didiciſſe nouimus dicẽte
magiſtro decęlo ĩ quo ſpem veſtrã
poſuiſtis:qꝛ dñs nr̃ ieſus xpᷣs qͥ iaʒ ꝓ nobis

paſſus eſt ⁊ reſurrexit:caput eſt eccleſię:⁊ eſt

coꝛpus eius eccłia: ⁊ in eius coꝛpoꝛe vnitas
membꝛoꝝ: et cõpago charitatis tanq; ſani/
tas exiſtit.Quicũq; aũt in charitate frigue/
rit: infirmat᷑ in coꝛpoꝛe chꝛiſti. Sed potens

peccato: ita vt alicubi dicat lex ſacerdotes o eſt ille qui exaltauit caput noſtrũ: etiã infir⸗

ponere debere manus ſuas ſuper peccatũ.
Ergo eũ qui nõ nouerat peccatũ:fecit ꝓ no/
bis peccatũ: id eſt ſacriſiciũ ꝓ peccato. Fa/
ctũ eſt peccatũ:oblatus eſt:⁊ deletũ eſt pec/
catũ. Fuſus eſt ſanguis redemptoꝛis: ⁊ de/

Matth.26. leta eſt cautio debitoꝛis. Ipſe eſt ſanguis qͥ

ꝓ multis effuſus ẽ in remiſſionẽ peccatoꝛũ.
Quid eſt ergo ꝙ inſipienter exultaſti meus
captiuatoꝛ:quia carnẽ moꝛtalẽ habuit meꝰ

niAnnt liberatoꝛ? Si habuit peccatũ vide:Si aliqͥd
nnüde un „ n — N
minlinn Zob. 1. tuũ in eo inueniſti tene. Verbũ caro factũ
anioſtate⸗ eſt. Verbũ creatoꝛ ẽ:caro creatura ẽ. Quid
giſiil⸗ ibi tuũ inimice? Et verbũ deꝰ ẽ:⁊ aĩia homi/
lüi ttinnen rrunt Er ve c dig bomi
n nis creatura eſt:⁊ caro homiĩs creatura eſt:⁊
uen caro moꝛtalis dei creatura ẽ. Peccatũ ꝗ̃re.
nsern un Joh. 14, Sed qd queras veritas loquit: Ueniet pn/
nmanan ucceps mũdi: ⁊ in me nihil inueniet. HNõ ergo
gan t nõ inuenit carnẽ:ſed nihil ſuũ: id eſt nulluʒ
– peccatũ. Decepiſti innocẽtes: feciſti nocen/
epecnndi tes. Occidiſti innocentẽ:pemiſti quem non
i iunin debebas: redde qð tenebas. Quid ò̊? Ad
ane in n hoꝛã inſultaſti: qꝛ inueniſti in chꝛiſto carnẽ
Wnegun 4 moꝛtalẽ:? Muſcipula tua erat. Vnde lętatꝰ
cunmmmn es: inde captus es. Abi te exultaſti aliquid
vaninne inueniſſe: inde nũc doles qð poſſederas p/
Gbuin itf didiſſe. Ergo fratres qͥ credimus in chꝛiſtũ:
mnatn ZJob. , maneam'in verbo eius. Si em mãſerimus
epeunnimn in verbo eius: vere diſcipuli eius ſumꝰ.Nõ
rtſlunh em̃ ſoli illi duodecim: ſed oẽs qui manemꝰi
hona verbo eiꝰ vere diſcipuli eiꝰſumus: ⁊ cogno/
jdas: in ſcemus veritatẽ:⁊ veritas liberabit nos:id

Job.i4. eſt chꝛiſtus ſiliꝰ dei qui dixit: Ego ſum veri/

ma mẽbꝛa ſanare:dũ tamẽ nõ nimia impie-/
tate ſcidant᷑: ſed hęreant coꝛpoꝛi donec ſa/
nent᷑. Quicqͥd em̃ adhuc heret coꝛpoꝛi:non
deſperatę ſanitatis eſt.Qð aũt pᷣciſum fue/
rit: nec curari:nec ſanari põt.Cũ ergo ille ſit
caput eccłię:⁊ ſit coꝛpus eius eccleſia:totus

chꝛiſtus caput ⁊ coꝛpus eſt. Reſurrexit iam

ille.Caput ergo habemus ĩ celo. Caput no⸗
ſtrum interpellat pꝛo nobis. Caput noſtrũ
ſine peccato ⁊ ſine moꝛte: iam pꝛopitiat pꝛo
peccatis noſtris deum: vt ⁊ nos ĩ fine reſur/
gentes ⁊ imutati in gloꝛiã cęleſtẽ:ſeqᷓmur ca
put noſtrũ. Quo em̃ caput ⁊ cetera mẽbꝛa.
Sed dũ hic ſumus:mẽbꝛa ſumus:ne deſpe/
remꝰ:qꝛ ſecutura ſumꝰcaput noſtꝝ. Videte
em̃ frẽs dilectiõeʒ illiꝰcapitis nr̃i. Jã in cęlo
eſt: et hic laboꝛat qᷓ;diu hic laboꝛat eccleſia.
Hic chꝛiſt?eſurit:hic ſitit:nudus eſt:hoſpes
eſt:infirmat᷑:in carcere eſt.Quicqͥd em̃ h̊ pa
tit᷑ coꝛpus eius:ſe dixit pati:et in ſine ſegre/⸗
gans ipſum coꝛpus ſuũ ad dexterã:⁊ reliqs
a quibꝰ mõ cõculcat᷑ ſegregans ad ſiniſtrã:

dicturꝰ eſt his qͥ ſunt ad dexterã: Venite be Mattbᷣ.25.

nedicti patris mei ꝑcipite regnuʒ qð vobis
paratũ eſt ab oꝛigine mũdi. Quibꝰ meritl⸗
Eſuriui enim ⁊ dediſtis mihi mãducare ⁊c̃.
Sic exequit᷑ tanqᷓ; ipſe accepiſſet vſq; adeo
vt illi nõ intelligẽtes:reſpõdeant ⁊ dicant:
Dñe:quãdo te vidimꝰ eſurientẽ:hoſpitẽ:et
in carcere? et dicit eis:Cuʒ vni ex minimis
meis feciſtis:mihi feciſtꝭ. Sic etiã in noſtro

coꝛpoꝛe caput ſurſum eſt:pedes in terra ſũt.

1

BGancti Auguſtini de verbis domini

tñ in aliq̃ cõſtipatiõe ⁊ coartatiõe hoĩim: qñ
tibi aliqͥs pedẽ calcat: nõne dicit caput:cal/
cas me:nec caput tuũ nec linguã tuã quiſq;
calcauit? Surſuʒ eſt:in tuto eſt:nihil ei ma/
li cõtigit: ⁊ tñ qꝛ ꝑ cõnexionẽ charitatl vni/
tas eſt a capite vſq; ad pedes:nõ ſe inde lin
gua ſeparauit:ſed dixit:Calcas me:cũ eam
nemo ↄtigerit. Quõ & lingua quã nemo cõ
tigit diẽ: Calcas me: Sic xpᷣs caput qð ne/
Mattb.⁊5. mo calcat dixit:Eſuriui ⁊ dediſtis mihi mã/
ducare.Et illis qͥ hoc nõ fecerũt dixit: Eſuri
ui ⁊ nõ dediſtis mihi mãducare.Et quõ con
cluſit? Sic. Ibũt illi in cõbuſtionẽ ętnã: iu/
B ſti aũt in vitã ęternã. Cũ ergo nũc loqueret᷑
Joh.io. dixit ſe eẽ paſtoꝛẽ: dixit eẽ ⁊ ianuã. Vtrũq;
ibi habes:⁊ ego ſum ianua:⁊ ego ſũ paſtoꝛ.
Janua eſt in capite:paſtoꝛ in coꝛpoꝛe.Dicit
em̃ petro:in quo vno foꝛmat eccleſiã: Petre
Johᷣ.. amas me?: Reſpõdit. Dñe amo. Paſce oueſ

meas.Et tertio: Petre amas me? Cõtriſta /⸗

tus ẽ petrꝰ ꝙ eũ tertio interrogauit: q̃ſi ille
qui vidit ↄſcientiã negatoꝛis: nõ videbat ſi
dem cõfitentis. Houerat illũ ſemꝑ:nouerat
illũ ⁊ qũ ſe petrus ipſe nõ nouerat. Tũc em̃
Zud.22. ſe nõ nouerat: quando dixit: Tecũ ero vſq;
ad moꝛtẽ:⁊ qᷓ; eẽt inſirmus neſciebat. Quõ
plerũq; reuera⁊ infirmis cõtingit:vt ęgrotꝰ
neſciat quid cũ illo agat᷑:medicus aũt ſciat:
cũ ille ęgritudinẽ illã patiat᷑: medicꝰ nõ pa⸗
tiat᷑. AMagis dicit medicꝰ quid agat᷑ ĩ altero
q; ille qui ęgrotat quid agat᷑ in ſeipſo. Pe/
trus & tunc infirmus:dñs aũt medicus.Di/
cebat ſe habere vires quas nõ habebat.Il/
le aũt tangẽs venã coꝛdis eius: dicebat qð
ter eũ eſſet negaturꝰ.Et ita factũ eſt quõ pᷣ/
dixit medicus:nõ quomõ pᷣſumpſit ęgrotꝰ.
Ergo poſt reſurrectionẽ ſuã dñs interroga-
uit eũ:nõ neſciens quo ille animo cõfiteret᷑
amoꝛẽ chꝛiſti:ſed vt trina cõfeſſione amoꝛis
deleret trinã negationẽ timoꝛis. Ergo hoc
dñis exigit a petro: Petre amas me: Quaſi
quid mihi dabis:quid mihi pꝛęſtabis:quia
anmas me? Quid erat pſſtaturꝰ petrus reſur/
genti dño ⁊ eunti in cęlũ:atq; ſedẽti ad dex/
terã patris? Quaſi diceret:hoc mihi dabis:
hHG mihi pᷣſtabis:ſi amas me:vt paſcas oues
meas.Per ianuã intres:nõ per aliam partẽ
aſcendas. Audiſtis cum euangeliũ legeret᷑:
Qui intrat per ianuam paſtoꝛ eſt:
qui aũt ex alia parte aſcẽdit: fur eſt

⁊ latro: Et diſſipare queęrit et ſpargere et
tollere.Quis ẽ qui intrat ꝑ ianuã? Qui in/

trat per chꝛiſtuʒ. Quis eſt iſte qui imitatur

paſſionem chꝛiſti: Qui cognoſcit humilita/
tem chꝛiſti: vt cũ deus factus ſit homo pꝛo

nobis:cognoſcat ſe homo nõ eſſe deũ ſᷣ ho/

minẽ. Qui em̃ vult deꝰ videri cũ ſit hõ:non

imitat᷑ illũ qui cuʒ deus eſſet hõ factus eſt.
Tibi aũt nõ dicit᷑:eſto aliquid minꝰ qᷓ; es: ſᷣ
cognoſce quid es. Cognoſce te infirmũ:co⸗/
gnoſce te hominẽ:cognoſce te peccatoꝛẽ:co
gnoſce te qꝛ ille iuſtiſicat: cognoſce qꝛ macu
loſus es.Apareat in cõfeſſione tua macula
coꝛdis tui:⁊ ꝑtinebis ad gregẽ chꝛiſti:qꝛ cõ/⸗
feſſio peccatoꝛũ inuitat medicũ ſanaturuʒ:
quõ in ęgritudine qui dicit:ſanus ſum:non
quęrit medicũ. Nũquid nõ ad templũ aſcẽ/Luej.is.
derat phariſęeus ille? publicanꝰ? Ille de ſua
ſanitate gloꝛiabat᷑: ille vulnera ſua medico
oſtẽdebat. Dicebat em̃ ille:Deus gr̃as tibi
ago:qꝛ nõ ſum ſicut publicanꝰ iſte: GOloꝛian
bat᷑ ſuꝑ alterũ. Ergo ſi publicanꝰ ille ſanus
eſſet:inuideret illi phariſęus:qꝛ nõ haberet
ſuꝑ quẽ extolleret᷑. Quõ ergo venerat qͥ ſic
inuidebat: MHõ erat vtiq; ſanus.Et cũ ſe ſa-
num diceret:nõ deſcendit curatus. Ille aũt
ad terrã oculos deijciens: ⁊ nõ audẽs in cę⸗
lũ attollere: ꝑcutiebat pectus ſuum dicenſ:
Pꝛopitiꝰ eſto mihi peccatoꝛi. Et quid dicit
dñs? Amẽ dico vobis:qꝛ deſcẽdit iuſtiſfica/
tus de templo publicanꝰ magilſ qᷓ; phariſęꝰ:
quia oĩs qui ſe exaltat humiliabit᷑: et qui ſe
hüũiliat exaltabit᷑. Qui aũt ſe exaltãt:ꝑ alte
rã ꝑtẽ volunt aſcẽdere ad ouile. Qui aũt ſe
hũiliãt: ꝑ ianuã intrãt ad ouile. Jðo de illo
dixit:intrat:de illo:aſcẽdit.Qui aſcẽdit vi⸗
detis qꝛ alta petit: nõ intrat ſed cadit. Alle
aũt qui ſe ſubmittit vt per ianuã intret:ꝛnco
cadit: ſed paſtoꝛ eſt. Sed tres ꝑſonas dixit ?5·· tres
dñs: ⁊ debemꝰ illas inueſtigare ĩ euãgelio:
paſtorl: mercẽnarij ⁊ furis. Cũ legeret᷑ puto
ꝙ aĩiaduertiſtis: deſignauit paſtoꝛem: deſi⸗
gnauit mercẽnariũ:deſignauit furẽ. Paſto
rem dixit animã ſuã ponere ꝓ ouibꝰ ſuis:⁊
intrare per ianuã. Furem dixit aſcẽdere per
aliam partẽ. Mercennariũ dixit lupum vel
furẽ ſi videat fugere: quia nõ eſt illi cura de
ouibus. Aercẽnarius eſt enim non paſtoꝛ.
Ille intrat ꝑ ianuã:quia paſtoꝛ ẽ. Ille aſcẽ⸗
dit ꝑ aliam parteʒ:quia fur eſt. Ale videns
eos qui volunt tollere oues: timet et fugit
quia mercennarius eſt:quia non eſt illi cura
de ouibus: Mercennariꝰ eſt enim. Si inue⸗
nerimus tres iſtas ꝑſonas: iuenit ſanctitas

ftglon
aauenti,
nania
tu minesiheet
Occaſeen⸗
onorſu
ucishuan
Gpcemune
ausgoucrun
mn⸗Aeaut
habetſalutd
tneqzinil
aurſoliei
uin,alann
tkeg dum dicente
ſclent. Roͤe⸗
geſ dots
funſcholin
nocikaſit
dioentwtt
dobenegec
ſceesſegeg
hka lſncaet vnin
Oareturalus
busdrob'pe
booeitppel
dodeduab⸗
Dienhyabeo
Mrollllonne
gultteas
paſtor. Ne
radiſchpnl
ués abanngri
tunmpimet
eninüperen
mel dben
Aldeduade
lin onglgide
ntenädu

Gbilt
4 bllatſech

n oerigli

Eminault
elginne
bgenſi
lcngl
briei
agtpnüig
woſchel
Rüquidee

et yrdiſe

ubniſt

tunegt

In euangelio ſcdᷣm Johannẽ Sermo XLIX

ſeginin
— vfa ⁊ quos diligatis: ⁊ quos toleretis:⁊ ä figurauerat in ꝑſona moyſi.Eteni ꝑſonam
R baen caueatis. Diligendus eſt paſtoꝛ: tolerandꝰ eius gerebat moyſes:⁊ velũ ante ſe ideo po
deſedaſfte eſt mercẽnarius:cauẽdus eſt latro.Sũt ho/ nebat: quãdo loquebat᷑ pło:quia qᷓ;diu illi
tgiciffiin Phil.i. mines in eccleſia:de qͥbus dicit apłs:qui ex in lege carnalibus gaudijs ⁊ voluptatibus
la höfnee⸗ occaſiõe euãgeliʒãt: quęrẽtes ab homibus dediti erãt:⁊ regnũ terrenũ quęrebãt:vela⸗
gucnirgeg cõmoda ſua:ſiue pecuniaria ſiue honoꝝvel men poſitũ erat cõtra faciẽ eoꝛũ neviderent
Nleretini laudis hũanę. Quomodolibet volẽtes ac· xxm in ſcpᷣturiſ. Ablato em̃ velamie:poſtea

Clehaentiͤg,

cipere munera euangeliʒzant:nõ tam ſalutẽ

eius quęrunt cui annũciãt:qᷓ; cõmodum ſu/

qᷓ; paſſus eſt dñs: viſa ſunt ſecreta templi.

Igeo cũ in cruce penderet: ſciſſum eſt velũ Matth.27.

eſioneunel um. Ille aũt qui audit ſalutẽ ab eo qui non templia ſũmo vſq; deoꝛſuʒ. Et aperte dicit
Nrpechikioi habet ſalutẽ:ſi ei crediderit quẽ illi annunci aplus paulus: Cuʒ autẽ tranſieris ad xpᷣm 2. Corl.ʒ.
netciſnm, at neq; in illo ſpẽ poſuerit ꝑ quẽ illi annũci auferetur velamẽ. Qui autẽ nõ trãſierit ad
Crſansſunan atur ſalus:qui annũciat habebit detrimen · xpᷣm:qᷓ;uis legat moyſen:velamẽ poſitũ eſt
löaAnenpiie tum:cui annũciabit habebit lucrũ. habes ſuꝑ coꝛ eius:ſicut dixit apłus.Cũ & pſfigura

en lenn Watth. a5. dñm dicentẽ de phariſęis: Cathedrã moyſi

luen iuncin
ledasgist
aniite li⸗
Men lelns

ungſtiet dñs venit vt inſtrueret eccleſiã: ipoſq; iudę ꝰ Nunqᷣd nõ ſi illis liceret delerẽt illã de euan
danfannin os bene credẽtes ⁊ bene ſperãtes ⁊ bene di gelio? Quia vo delere illã nõ pñt:puertere
insieh ligẽtes ſegregaret tanq; frumenta a paleis: illã quęrũt.Sed adeſt dñi gr̃a⁊ miſcõia:nec
Lanm rii Epbᷣ.a. ⁊ faceret vnũ parietẽ circũciſionis: cui vRDOiun ſinit eos facere: qꝛ circũſepſit vᷣitate ſua oẽs
Eliutene geretur alius paries ex pᷣputio gentiũ: qui/ ſententias ſuas ⁊ liberauit: vt quiſqs inde
numnun bus duob' parietibus de diuerſo venienti- aliquid pᷣcidere voluerit:aut inducere male
mni Eain bus eẽt ipſe lapis angularis:? Hõne g idem legendo vel interpᷣtãdo: ille ſi coꝛ habet qð
delcckiin dñs de duab iſtis plebibus in vno futuns pciſum eſt iungat ſcripturę et legat ſuꝑioꝛa
dixit:habeo ⁊ alias oues: quę nõ ſunt ex ̊ vel inferioꝛa: ⁊ inueniet ſenſuʒ quẽ volebat
g n⸗ Job.io. ouili? Loquebat᷑ aũt iudęis. Opoꝛtet meĩ/ ille male interpꝛetari.Quid &̊ putatis iſtos
mlihi at quit ⁊ eas adducere:vt ſit vnus grex et ynꝰ dicere de qᷣbꝰdicit᷑: Que dicũt facite?:cAuia
ſanite paſtoꝛ. Ideo duę naues erãt vnde vocaue/ reuera a ſanis laicis dicit᷑. Laicus em̃ qᷣvult
Gk rat diſcipulos: duas ꝑſonas plebis ſignifi /- bene viuere:cũ attenderit clericũ malũ: qͥd
Ank ALud.ð. Cabant:quãdo miſerũt retia ⁊ leuauerũt tã/ ſibi dicit: Dñs dixit: Quse dicũt facite: quę
itin tam vim ⁊ tãtum numerũ piſciũ:itavt pene faciũt facẽ nolite. Ambulabo viã dñi:nõ ſe/
umnitai . retia rũperent᷑: Et onerauerũt inquit dues quar iſtius moꝛes. Audiã ab illo: nõ verba
eimimnn 4 nauel.Duę naues ſignificabãtvnã eccleſiä: ipᷣius ſed dei.Sequar deum: ſequat᷑ ille cu⸗
SSS ſed de duabꝰ plebibus factam: cõiunctã in piditatẽ ſuaʒ: Quia ſi voluero apud deum
ieritiſii Geñ.29. xpᷣo:aliqñ de diuerſo venientẽ.hhoc ſignifi- lſic me defendere vt dicã: Dñe vidi male vi-
s Cäugiſun cant etiã duę vxoꝛes habẽtes vnum virũ ia uentẽ clericũ tuum:⁊ ideo male vixi:nonne
auintiun cob:lia ⁊ rachel. has duas ſignificãt etiim mihi dicturꝰ eſt:Serue nequã nõ a me audi
gunin. Mattð.⁊o. duo ceęci:qui ſedebãt iuxta viã quos dñs il/ eras:Quę dicunt facite:ꝗᷓ aũt faciũt facere
er a bun luminauit.Et ſi aduertati ſcripturas ĩ mul/ nolite? Malus aũt laicus:infidelis:nõ ꝑti-
Bnittitnte tis locis inuenietis ſignificari duas eccleſi nens ad frumentum xpᷣi: qui tanqᷓ; palea in
günrrinn, D as: quę nõ ſũt duęſᷣ vna. Ad hoc eni valet area toleratur:quid ſibi dicit quando cępe⸗
unckliann lapis angularis: vt ex duabus faciat vnaʒ. rit illum arguere verbũ dei:Exi: Quid mi/
mannhin Ad h̊ valet ille paſtoꝛvt de duobꝰgregibꝰfa bhi loqris: Ipſi epiſcopi: ipſi clerici nõ illud
fni el ciat vnũ. Ergo dñs docturꝰ ecclis: ⁊ habitu faciunt: ⁊ me cogisvt faciã.Querit ſibi non
rck i rus ſcholã ſuã pſ̃ter iudeęos: ſic videmꝰ mõ: patronũ ad cauſaʒ malã:ſ comitẽ ad pęnã.
Es: nNltin nũquid credentes in ſe ad iudęos miſſuuus Mam nunq; eum defenſurus eſt in die iudi/
unoncn erat vt diſcerent: Sed nomie phariſcoꝛũ et cij:quẽcunq; maluʒ voluerit imitari.Quo/
ains ſcribarũ ſigniſicauit quoſdazʒ in eccleſia ſia modo em̃ diabolus om̃es quos ſeducit nõ
R ſuturos:qui dicerẽt et nõ facerent: Se autẽ ſeducit cũ quibꝰregnet:ſed cũ quchus dam⸗

ſedent. Mõ eos ſolos ſignificabat dominꝰ:

quaſi vo eos qui crederẽt in xpᷣm ad iudęo-/

rum ſcholã mitteret: vt ibi diſcerẽt quẽad/
modũ iter ſit ad regnuʒ cęeloꝝ. Monne ideo

ret quoſdã tales futuros dñs ĩ eccleſia ſua:

quid ait? Scribe ⁊ phariſei cathedrã moyſi

ſedent. Quę dicũt facite:ſᷣ quę faciũt facere Mattbᷣ.ꝛ5.

nolite. Quãdo illud audiũt clerici mali qðᷣ

i ipſos dicit᷑: volũt ꝑuertere iſtã ſentẽtiam.

Bancti Auguſtini de verbis domini

netur: Sic om̃es qͥ ſequũt᷑ malos: comites
ſibi ad gehennã quęrũt:nõ patrocinia ad re
gna cęloꝛũ. Quõ ergo puertunt iſti hanc ſe/
tentiam: quando illis dicit᷑ male viuẽtibus
merito dictũ eſt a domio: Quę dicũt facite:
ꝗ̊ aũt faciũt facere nolite: Recte dictũ ẽ iqui
unt. Dictũ eſt em̃ vobis:vt quę dicimꝰ facia
tis:quę aũt nos facimꝰ vos nõ faciatl.Nos
E em̃ offerimus ſacrificiũ:vobis non licet. Ai/
dete verſutias hominũ: Quid dicã mercẽna
rioꝛum? Mam ſi paſtoꝛes eſſent:iſta nõ dice/
fẽt. IJdeo dñs vt os illis clauderet:ſecutus ẽ
Hatth.23. ? dixit: Cathedrã moyſi ſedent: Quę dicunt
facite:quę aũt faciũt facere nolite.Dicũt em
⁊nõ faciunt.QAuid eſt & fratres:? Si de ſacri/
ficio diceret offerẽdo:diceret:dicũt ⁊ nõ faci/
unt. Faciũt em̃ ſacrificium deo.Offerũt qui
dem quod dicũt:a non faciũt. Audi quid ſe/
