Mattb.9. ĩ eis qð ipe dñs dixerat: Nouũ vinũ i vtres ſanctũ:ſᷣ potiꝰ eũ ad ſedẽ coꝛdis nr̃i iã glicigt
nouos mirtedũ eſt. Iſtud vᷣo nouũ vinũ nõ hũilitatis et pacis mälnetalneaicer es Ut i
putem ſolos tũc aplos ſuſcepiſie.hoc mu/ letiſicemus eum oꝑibus ⁊ ꝓfectibꝰ noſtris: –
ſto inflaman?᷑: ⁊ hoc ſclaro poculo quotidie quia ipſe dicit: Suꝑ queʒ requieſcã:niſi ſuꝑ eſa.⸗ Nrtirf,
inebꝛiant etiã coꝛda ſideliu: æ aię ↄuertẽtiũ. bumilẽ ⁊ quietum: et trementem ſermones e. aſr
E5. frequẽter ſieri videmus: qi ꝓ deſideris meos: Si ergo ꝓmereri cupimꝰ tanti viſita/ hcn
ſalutis ſuę parẽtes ⁊ patriã ſuã fugiũt.Exe/ toꝛis ingreſſũ:mũdemꝰ pꝛimũ domũ ai ſolee
unt nullo cõpellente de tra ⁊ de cognatione ab indignis carnalis cõcupiſcẽtię paſi S Reine⸗
ſua: ⁊ moꝛtui huic mũdo:alioſ ſpiritalit aia. nals cocupicene pantol: nanoef
ta: æ⁊ moꝛtui huicmũdo:alioſ ſpiritalit aia/ a ſupbię dñatiõe: a fetoꝛe iactãtię: a tepoꝛs boptinſi⸗
ru inquirut paretes: ⁊ liberi ſõ iugo veniũt: hoꝛroꝛe:de qͥ ipſe dñs dicit: AVtinã inqᷣt fri Apod. dingen
⁊ pauloante elati atq; ſublimes hũilia affe gidus eſſes aut calidꝰ: nũc vo qꝛ tepidꝰ es: H lie we
ctant: ſuꝑba faſtidiũt: ⁊ cupiũt eſſe qð ante incipiã te euomere ex oꝛe meo:id ẽ ex vilceri mii
deſpexerãt: a odiſſe incipiũt qð fuerat. Pꝛę/ b⸗= mei itimi coꝛdis expuè. Pꝛeparemꝰite udginx
Rnd heſpucs:inturo v ametikoeg: cterna hãc domũ qͥtidie ad ſacri retis adlusellecses uß n
patriã cõtẽpta paliũ falſitate ſuſpirãt. diuſis ꝓbabiliũ moꝝ floꝛibꝰ adoꝛnemꝰ. Re/ ſonitn

blaceri
ldebi
is ſuis
Mihed

duenun
notidie
einvi
ſbeeco⸗
Ntetonl ?
gosel
deamur
Mrants Si
obneca
cepoe
ieneg.,
en'ſomnn
oens
cena
Koſtns:
nillog e44
mmones
i
icoanOu
epi i⸗

c. LxxXVI ſanct

a3 H

2 vᷣtutibꝰ inſertis:deſtructa ĩ noð habitatõe
diaboli: muremur in templũ dei: vt tã beat
hoſpes nitido delectatꝰ hoſpitio: ſtabilẽ ac

ecm ad nos ille deſcẽdit:vt nos ad illũ poſſi
mus aſcendere:cui eſt gloꝛia cũ pr̃e ⁊ ſpũſa
cto in ſecula ſeculoꝝ: Amen.

Re
Ogdlierni diei ſolennitas dñidei ma/
gni ⁊ magnę gratię ꝗ̊ ſuꝑfuſa eſt ſuꝑ
2 nos recoꝛdationẽ facit. Deo em̃ ſolẽ/
nita ꝛat᷑: ne qð ſemel factũ ẽ:de memo
ria deleat᷑. Solẽnitas em̃ ab eo qð ſolet ĩ an
no:nomẽ accepit:cQuõ ꝑennitas flumis di/
cit᷑: qꝛ nõ ſiccat᷑ ęſtate ſᷣ ꝑ totũ annũ fluit:iõ
ꝑenne: ꝑ annũ:ſic et ſolẽne qð ſolet in anno
celebꝛari. Celebꝛam?ꝰhodie aduentũ ſpũſſã/
cti. Dũs em̃ ſpmmſanctũ de cęlo miſit quẽ in
terra ꝓmiſit: ⁊ qꝛ ſic ꝓmiſerat de cęlo eẽ mil⸗
ſurũ:non põt ille venire ait:niſi ego abiero:
dũ aũr abiero mittã illũ ad vos: Paſſus ẽ:
moꝛtuꝰ ẽ:reſurrexit:aſcẽdit: reſtabat vt iple
ret qð ꝓmiſit. Hoc expectãtes diſcipuli eiꝰ:
Actj.i. gĩię vt ſcriptũ ẽ centũ viginti decuplato nu/

Sermo Eodem die: de aduentu ſpirituſ⸗

mero aploꝝ. Duodeci em̃ elegit ⁊ cẽtũ vigin

ti ſpm̃ miſit.hhoc & ꝓmiſſũ expectãtes ĩ vna
domo erãt. Oꝛabãt:qꝛ deſiderahãt:iaʒ ipſa
MWattð.. flde:qð ipᷣa ofone:ipſo ſpãli deſiderio:vtres
noui erãt: vinũ nouũ de cęlo expectabat᷑ e

ia ſcðᷣa pẽtecoſtes. B

tie: thimiamate charitati:vt ãputatis vitijſ

. .

gra nouitas ẽ.Quãtocũq; hõ in meliꝰ fuerit
inouatꝰ:tanto amplius capit:qð veꝝ ſapit.
Bulliebat muſto:⁊ muſto bulliẽte linguę gg
tiũ

3Dat ⁊? mõ. Quare & nemo loquit᷑ liguis oim
gentiũ:ſicẽ loqᷓbat᷑ qͥ tũc ſpũſancto iplebat᷑:
Quare? Quia qs illud ſigniſcabat impletũ
eſt.Quid ẽ illud? &α celebꝛauimꝰ qdrageſi⸗-
mã:recolite:qꝛ cõmẽdauimꝰvob dũim ieſum
xpᷣm eccliã ſuã cõmẽdaſſe ⁊ aſcẽdiſſe. Quę⸗
rebãt diſcipuli: Añ erit ſinis ſeculi? Et ille: ANetj.i.

Nõ eſt vrjm ſcire tꝑa vłmomenta quę pater
poſuit in ſua poreſtate. Adhuc ꝓmitebat
qð hodie cõpleuit.Accipietis virtutẽ ſpũſſã
cti ſuꝑueniẽtis in vos:⁊ eritis mihi teſtes in
hierim: ⁊ i tota iudęa ⁊ ſamaria: ⁊ vſq; i ſined
erę.Ecclia tũc ĩi vna dvomo erat: accepix ſom̃
ſanctũ: in homib paucis erat:in linguis to/
tus oꝛbis erat. Ecce qð tendebat modo.
HNaʒ ꝙ ülla ecclia parua: linguis oim gentiũ
loqbat᷑:qͥd ẽ ꝙ ecclia iſta magna a ſolis oꝛtu
vſq; ad occaſuʒ linguis oim gentiüũ loquit᷑e
Abõ implet᷑ qð tũc ꝓmittebat᷑. Audiuimuſ:
videmus.Audi ſllia ⁊ vide:ipſi reginę dictũ Nz. 44.
eſt: Audi filia ⁊ vide. Audi ꝓmiſſũ:vide cõ/
pletũ:nõ te fefellit deꝰ tuꝰ: nõ te fefellit᷑ ſpõ/
ſus tuus:nõ te fefellit qͥ ſuo ſanguie te dora
uit:nõ te fefellit qͥ de fęda pulchꝛaã:de ĩmũda
virginẽ fecit.Lu tibi ꝓmiſſa es:ſᷣ ꝓmiſſa in
paucis:implet⸗ i multis. Hemo & dicat: Ac-
epi ſpmſanctũ re non loquoꝛ linguis oim

venit. Jã em̃ fuerat magn“ botrus ule calc Senhin vultis hr̃e ſpm̃ſanctũ:intendite

Job.7. tus ⁊ gliſicatꝰ.Legimꝰ em̃ ĩ euãgelio:Spũs
em̃ nõdũ erat datꝰ:qꝛ ieſus nõdũ fuerat glo
D rificatꝰ. Jã qͥd rũdit:audiſtis magnũ mira-
culũ:Os qui aderãt vnã linguã didicerat.
Venit ſpũſſanctꝰ:impleti ſunt: cperũt loqͥ
liguis varüs oiĩim gentiũ qs nõ nouerãt nec
didicerãt:iᷣ docebat ille qͥ venerat:intrauit:
ipleti ſunt:fudit.Et tũc h̊ erat ſignũ:quicũ/
ꝙᷓꝛu aſpiciebat ſpm̃ſanctũ ſubito implet ſpũ:
liguis oĩm loq bat᷑:nõ illi ſolũ centũ viginti.
Docẽt nos lę ipᷣę: poſtea crediderũt hoies:
baptiʒati ſũt: acceperũt ſomſanctũ:linguis

oĩm gentiũ locuti ſũt. Expauerũt qͥ aderãt:

alij admirates: alij irridẽtes: ita vt dicerent:
Iſti ebꝛij ſunt: muſto pleni ſũt. Ridebant ⁊
aliqdveꝝ dicebãt. Impleti em̃ erãtvtres no

Matth.9. uo vino.Audiſtis cũ euangeliũ legeret᷑: Me/

mo mittit vinũ nouũ in vtres veteres:ſpiri/

talia nõ capit carnal. Carnalitas vetuſta ẽ:

frẽs mei: Spũis nr qͥ viuit ois hõ:ala vocat᷑:
ſpũs nr q̊ viuit ſingulꝰ qͥſq; hõ:aia vocat᷑:et
videtis qͥd facit aĩa in coꝛꝑe.Oia mẽbꝛa ve⸗
getat:ꝑ oculos videt:ꝑ aures audit:ꝑ nares
olfacit:ꝑ liguã loquit᷑:ꝑ manꝰ oꝑat᷑:ꝑ pedes
ambulat:oibꝰſił adeſt mẽbꝛis vt viuãt:vitã
dat oĩbꝰ: officia ſinglis.Hõ audit oculꝰ: nõ
videt auris:nõ videt lingua:nec loquit᷑ aur
⁊ oculꝰ tñ viuit:viuit auris: viuit lingua:
officia diuſa ſi:vita cõis. Sic ẽ ecclia dei: in
alijs ſanctis facit miracula:in alus ſanci lo/
quit᷑ vitatẽ:ĩ aljs ſanct cuſtodit vᷣginirxatẽ:
i alijs ſctis cuſtodit pudicitiã ↄiugalẽ:i alijs
hoc:in alijs illud:ſinglłi ꝓpꝛia oꝑant᷑:Fᷣ ꝑiter
viuũt.Qð aũt ẽ aia coꝛꝑis hois:hoc ẽ ſpũſ⸗/
ſãct coꝛꝑis xpᷣi qð ẽ eccłia:hoc agit ſpũſſãctꝰ
i tota ecclia:qð agit eccłia ĩ oĩibꝰ mẽbꝛisvniꝰ
coꝛꝑis.Sed videte qͥd caueatl:videte qͥd ob
ſeruetis:videte qͥd timeatis.CLõtingit vt in

boſpes!: etat/hoſpi pfluebãt. Nũquid mõ frẽs nõ dai ſpui⸗ E Prr
ꝑpetuã ĩ nobis faciat mãſionẽ. Pꝛopter Ditens Aintidane eſt dignd acci

BGer. C.LxxxvVII C. LXXXVIII. Fe. III. III pẽ. ſer. .

—.

coꝛpe hũano: imo de coꝛpe aliaõ ſcidat᷑ mẽ itaq; dono ſpſſancti ꝓꝛſus alieni ſũt:q ode N ſucic
bꝛũ: manꝰ: digit : pes:nũquid pciſũ ſequi rũt gratiã:qͥ ſocietatẽ nõ retinẽt vnitatt.Ci/ bttlb
ala:Ciũ in coꝛꝑe eſſet viuebat: pᷣciſũ amittit cet em̃ etiã ipi hodie ſolẽnit᷑ cõgregent᷑: licet . Feleren
vitã. Sic ⁊ hõ chꝛiſtianꝰ catholicus eſt dũ in iſtas audiãt lectiões:qᷣbꝰ ſpũſſãctꝰꝓmiſſꝰ⸗ ſin ni tenn
coꝛpoꝛe viuit:pᷣciſus heęreticꝰ factꝰ eſt mẽbꝛũ miſſꝰẽ:ad iudiciũ audiũt:ñ ad pᷣmiũ.Quid fecnis
amputatũ:nõ ſequit᷑ ſpiritꝰ. Si ergo vultis em̃ eis ꝓdeſt ꝑcipere auribꝰqð coꝛdibꝰreſpu/ u fielie
viuere ð ſpũſancto: tenete charitatẽ:amate unt:⁊ eius diem celebꝛare cuiꝰlumẽ oderũt: nu nl
veritatẽ: deſiderate vnitatem: vr ꝑueniatis Vos aſit frẽs mei:mẽbꝛa coꝛꝑis xpᷣi:germĩa . wrl
ad eternitatem: amen. eriraeisꝛſitt pacis:hunc diẽ agite lęti:cele/ achl
————— ꝛate ſecuri.Hoc em̃ in vobis implet᷑ qð illis Nt⸗ d⸗
Stẽ gogẽ die: Homelig de eo ꝗð diebqñ venit ſpäſtancr'plignabak. Be em̃ iiccnl
ſerxriptũ eſt i euãgelio im Jobannẽ: tũc quaſpmſanctũ pcipiebat etiã vnꝰ hõ lin inann
gob.ʒ. Dic deꝰ dilexit mnũdũ ⁊c̃.ꝗᷓ ſumꝑta guis oibloqbat᷑:ſic ⁊ nũc ꝑ oẽs gentes oibꝰ Pduunins
eſt de expoſitione doctoꝛis Ibidẽ. linguis ipſa veritas loquit:in q̃ ↄſtituti ſpm ſteni
Sermo eria tertia pentecoſtes:De miſ/ nſanctũ habetis qͥ chꝛiſtũ ecclia loquẽte omi/ Fiſman
CLXRXX ſioneſ üſtancit: erino arſan i bus linguis vobis ſciſmate diſcidetis. ike
4 NJes nobis frẽs gratꝰ illuxit qͥ ſancta e&A . mlia uld
NA ecchia fideliũ fulget aſpectib feruet i re eode die: 0 melg oogaan lngnson
¶coꝛdib. Celebꝛamꝰ quipe iſtũ diẽ nitu e enagelio em zobannes: rdl
A aAEze . Ammen améẽ dicovobis q̊ nõ intratꝑ 7os. 10. chari.
dñs ieſus chꝛiſtꝰ reſurrectiõe:aſcẽſiõe gloꝛi⸗ oſtium c. que habet᷑ i fiti neochu⸗
ſicatus miſit ſpm̃ſanctũ. Sic em̃ ſcriptũ eſt doctoꝛis I e e in erP0 enos P Ensdeld
Job.7. in euangelio cum diceret:Si qͥs ſitit veniat de erbi 81 e. E rltter erm es imocli
ad me ⁊ bibat: Qui credit in me: flumia flu,· Oe Cerbis domini. xlix. . in1
ent de ventre eius aquę viuę.Euãgeliſta ſe/ Fera Quarta pentecoſtes: de miſ/ Sermo. c. Mhie
cutus exponit ⁊ ait: hoc aũt dicebat de ſpũ ſione ſpuſſancti:Serma I LxXxXXVII Pegit
quẽ accepturi erãt credẽtes in eũ. Nõdũ em tres chariſſimi hodierna die an/A Ponnden
erat ſpũs datꝰ: qꝛ ieſus nõdũ fuerat gliſica⸗¶ mmuerſaria ſolẽnitas agitur: qua die Huſanctu
tus. Reſtabat & vt clariſicatio ieſu cũ reſur ·½ VWdñs noſter ieſus chꝛiſtus ſpmſanctũ Mholen
rexit a moꝛtuis ⁊ aſcẽdit ad c-los:iam darek Waclitũ miſit quẽ diſcipulis ante ꝓmiſit.DOi ligrin
ſpũſſanctꝰ ab eo miſſus a qͥ ꝓmiſſus: ſicur æ/ verat em̃: Hõ põt ille venire niſi ego abiero. Joh.16. ſnguelo⸗
factũ eſt. Quadraginta em̃ dſis poſt reiurrè uadrageſimo itaq; die pꝰ reſurrectiõʒ ſuã fücaladͤ
ctionẽ diebcũ diſcipulis cõuerſatꝰ:aſcẽdit ĩ/ cui⸗ſolẽnitatẽ añ decẽ dieſ egimꝰ:aſcẽdit ĩ c ilecden
cclũ: et die qͥngeſimo quẽ hodie cęlebꝛamꝰ lũ: nec ĩmemoꝛ pollicitatõiſ ſuę:hodie miſit Act. ·ißg bleti eſt
Actj.x. miſit ſom̃ſanctũ:ſiẽ ſcriptũ ẽ: SFactꝰẽ ſubito ſpm̃ſctm̃:qͥ ipleti ſũt pᷣus cẽtũvigiti:qᷣ ſi X·frftue euiiitpin
ſon“ꝰ de cęlo: q̃ſi ferret᷑ flat vehemẽs:et viſę rãt cõgregati:eandẽq; dñi ꝓmiſſionẽ fldelit nouumin
ſũt illis linguę diuiſę ſiẽ ignis:qͥ inſedit ſup expectabãt. Scniptũ eſt em̃:Subito de cloo uul. ah⸗
vnũquẽq;: ⁊ cęperũt linguis oĩbꝰ loqui qu? ſonꝰ factꝰ ẽ:q̃ſi ferret᷑ ſlatꝰ vehemẽs ⁊ vilę ſe n gihuolo
B ſpũs dabat eis ꝓnũciare. Flatꝰ ille a caDarna/ illis liguę diuiſę ſic ignis qͥ ⁊ inſedit ſuꝑ vnũ üſunt,)
li palea: coꝛda mũdabat. Ignis ille fenũ ve· quẽq; illoꝝ ⁊ cęperũt linguis oĩibꝰloqui quõ iitg
teris ↄcupiſcẽtię ↄſumebat. Linguę illę qbꝰ* ſpũſſanct dabat eis ꝓnũciare. Flatus illea Hiſancho
loqbant᷑ a ſpũſancto impleti: ꝑ oim gentiũ carnali palea coꝛda mũdabat:igniiſ ille fenũ eit
linguas futurã eccleſiã deſignabãt. Siẽ em̃ veteris cõcupiſcẽtię cõſumebat. Itaq; qwe gufin
Señ.ii. poſt diluuiũ impietas ſuꝑba hoim turrim tũc placuit ſpũſſancti ſigniſicari hᷣſentiã: vt ſotuet⸗
dlfſim ędiſicauit excelſ: qñ ꝑ liguas diuerſas qui eum accepiſſent linguis omibꝰ loq̃rent᷑ lniſei
diuidi meruit genꝰ hũanũ:vt vnaquęq; gẽs Pꝛius itaq; videamꝰ bꝛeuit᷑ qre dixit qñ eũ ſaltszlin
lingua ꝓpꝛia loqᷣret᷑ ne ab alijs inteligerek: ꝓmiſit: Mõ põt ipſe venire niſi ego abiero. nugdĩ
Sic hũilis fideliũ pietas eaꝝ linguaꝝ diuer Meq; em̃ ſeꝑabilẽ a filio dei ſpũſſãctꝰ:aut i/ buynt
ſitate ecclię cõtulit vnitatẽ: vt qð diſcoꝛdia porẽs erat eo pſſente venire a qͥ nõ põt oino iaz
diſſipauerat:colligeret charitas:⁊ huani ge- diſcedẽ.Sʒ qm̃ diſciplis adhuc inſirmis foꝛ/ bgrir⸗
neris tanq; vnicoꝛpis mẽbꝛa diſꝑſa ad vnũ mã ſerui dnñs demõſtrabat:in ᷓ vᷣbũ caro fa/ hn
caput chꝛiſtũ cõpaginata redigeret ⁊ ĩ ſancti ctũ eſt et habitauit inobis: Cauſã vo ſerui: H
coꝛꝑis vnitatẽ dilectiõis igne cõflaret. Ab q̊ id eſt carnẽ dñi etiã carnaleſ poterãt intuen: niin

.ẽfẽW Eg Ten Sb. A Ortauag rirs heren

õ

er. C. LXXXIX. In feſto ſancte Trinitatis: Bei

ni
nüntt 4Pbil. Foꝛma autem dei in qua nõ rapinam
aMl X. arbi
Gn tratus eſt eſſe ſe equalẽ deo: annnaen nida Ranmiu⸗ entib csſtnutierbocen erctie
finc ſpiritalibus cogitari: pꝛopterea dixit: Mon A ſi wmembeie coꝛhio ehꝛiſtiꝛſponle⸗ chꝛili⸗
Knüg Zob. 16. põt ille venire niſi ego abiero: Tãqᷓ diceret: ſiud 3 du ſe⸗ Sufferetes inuicẽ in dilectide Ep;. 4.
candſin q́;diu circa meã carnẽ occupat᷑ veſter carna/ Pacſe Gicerege vnitatem ſpuͦs in vinculo
– lis affectus: tamdiu meã diuinitatẽ nõ ſuſci mulck:ihi ſe q; vbi ſcepit vt ſuſtineamus
Neiign pit ſpiritalis veſter obtutus. Hono em̃ ſpiri vnitatis: bi⸗ ir dilectõez: vbi ſpm noiauit
agieicd tuſſancti ꝓmiſerat eos introducẽdos in om domus dei endit vincull vaeis. Pec en
innii tsle Atctj. 15 nẽ veritatẽ: ſicut ſcriptũ eſt: Fide mũdans talẽ patrẽfe rinis lapidibꝰ fabꝛicata: in d
R Wattö. . coꝛda eoꝛũ. Beati aut mũdo coꝛde: qm ipſi ecuibs ẽfamilias delectat habitare: cuius
— deoeii Vigebuͦt Apſectti it itaq; coꝛꝑalis foꝛma zuius diuiſiõis nõ debet offendere.
dñi a coꝛꝑalibꝰ oculis eoꝛũ: vt ꝑ ſt 1
dsgentese vt ꝑ ſpmſanctũ .
inn . B diuinitas dñi inſinuaret᷑ coꝛdibꝰ eoꝛũ. Mũc cri ke⸗ eoge die: Momelig de eo as
lgtiän deinde videamꝰ qre cũ h erat ſignũ ſᷣſentie u eſt in enãgelio m Johannẽ:
RKZ 4 ſpũſſancti: vt qui eũ accepiſſẽt: linguis om -⸗ in . kolen eſt venire ad me niſi pat᷑ goß.s.
AVatj.a. niũ loquerent᷑. Heq; em etiã nũc cum datur ſu g milt nie arexit eu ⁊c. quę
ludeto x ſpüſſanctus: qui eum accipiũt: nõ loquunt᷑ i e deexp oſitione doctoꝛis
cone linguis omnibꝰ: quo euideti miraculo ſe illo Zbic E. Sier ſer monib? de erbis
nimnng. reddeb danöltabar lglen intelligendũ ẽ fra/⸗ (i nin V5.
ecoſan chariſſimi: hũc eẽ ſomſanctũ: quo cha/ n feſto ſancte Trin
imn S Bo. 5. fitas dei diffundit᷑ ĩ coꝛdibꝰ nr̃is:⁊ quo cha/⸗ ebꝛa⸗ Dñnica in Fllltatie auod
ritas eccliã dei ↄgregatura fuerat toto oꝛbe Kes: de ſancta Lrinitate: Sermo Sermo
H irarũ: ⁊ 9 tüc etiã vnꝰ hõ potat vt ſomſctem̃ /LVdio frẽ de LXXXIX.
Dhsn cccipiẽs linguis oĩm loqret᷑: nũc ſpũſancto tant: esg quidaz inter le diſpu⸗
1 agregata ipa vnitas ecclię liguis oibꝰ lol. anci⸗ . refgte meu n ſeritut
mnden! Pꝛoinde ſi qſq;ᷓ dixerit alicui nrjm: Accepiſti ſtis ex qusſtione r Vlide-
de Pötanernane nõ linguis omibꝰ loqris A Qutu vas ſict E denienloſa ir diſpuratio.
ksſidi. Reſpòdere debet: Loquoꝛ ſane omnibꝰ . vas ictuc Pecreatorc viſpurar: z ad
Nne mir 4 ⸗ narurg ſuę rõneʒ nõ põt ꝑuenire:
3 ant Earandid⸗ 60 ien chril coꝛꝑe:hoc eſt ĩ eccle rit ſcire de myſterio tr inikatſead engeltäg. ,
iepthe O quit᷑ omnibꝰ linguis. Quid im
rünmigfſti tüc aliud ſigniſicat deꝰ ꝑ ſpũſſancti pſentciã an paſuut. Qni em dicſir angelt in
lin niſi eccleſi ſuã li uis ẽ iſte rex glię: dñs virtutũ ipe eſt Lé.23.
uã linguis omibꝰ locuturã? ꝓm
edoleni Matth.9. pletũ eſt itaq; qð ꝓmiſerat dnminꝰ: Nemo rergaeeSilei n Ziele⸗ Auiseiͦ iſte lez.
Fntiſr mittit vinũ nouũ in vtres veteres: ſed vinũ Vid Id vieat. om candida veſtimeta eſ⸗
niſoniſci nouum i vtres nouos mittit ? vtraq; ſerua/ lc id diefie: pulchitu din Pdicant: re
natura tacent: Ergo ⁊ nos ſimplicit dicamꝰ.
biptegn bunt᷑. Merito ergo cũ audirent᷑ linguis om/ Dis ſene natura, vei puctt dicam.
nm cti.2. nibus lo qui:nonullt icebat: Hl muſto ple is ſcire naturaʒ dei: hoc ſcito qð neſcias:
nec in h cõtriſteris qꝛ neſcias
ſcrihnl ni ſunt. Jam em̃ facti fuerãt vtres noui ſan/ ſi. iqꝛ vL angeli ne,
e cierũt ⁊ ſilr oẽs creaturę.Sʒ diẽ aliqͥſ:QO
hugen ctitatis gr̃a renouati: vt vino nouo: hoc eſt Scredo qð . Sz diegticltQus *
neſcio? Quõ chꝛiſtianꝰſum:qͥ
Emale ſpũſancto repleti: linguis omnibꝰ loquẽdo ſcio qus l chꝛ An
. iſtianꝰ?: Dicã ſimplicit ant
igileſei feruerẽt:⁊ eccleſiã catholicã ꝑ oĩm gentiũ lin aliq de ſcri c
pturis ꝓferã. O chꝛiſtiane q tibi
1 gch⸗ guas futurã euidentiſſimo illo miraculo pꝛie vigerj nihil ſcire: ſi ſ.
Ag ſignarẽt: Ac p h ę viger nihil ſcire:ſi ſcias hocipᷣm qð neſcias:
niſenän Et: Ac ꝑ hoc recte credunt᷑ hęretici ſpi,· none mag' plus videris a ceteris ſcire:G
ſbibit. ritũſctm̃ nõ hr̃e qͥ diuidũt᷑ a coꝛꝑe:qð ꝑ oms tilis hõ videt lapidẽ: eris lenee Ben⸗
en pidẽ:⁊ deũ putat: Philoſo⸗
ertgic gentes linguis omibꝰ meruit pꝑſonare. Hũc phi vidẽt celũ:
Oe⸗ itaq; diẽ dilectiſſimi ſic celeb elũ: a deũ putant. Alij videt ſolẽ:
jegothe⸗ ccelebꝛate tanq; mem 2d .
n be Fir clis cheiſ. Ho⸗ em̃ fruſtra ce/ ess Puri edarlants e eo Zol
vrenn oc eſtis qð celebꝛatis:illi eccleſie deꝰ
iiun coherẽtes quã dũs implens ſpũſancto toto zi eogs 5ötoltenn ſund in T ire⸗
tiant n gte ei te cagnon cit ſuã ⁊ agnoſcitur a tileſ aũt iĩ eo qð ſe dicũt ſcre:neſeiüt: ar falla
imin . puis: 6 nr na! vanl am Aobis Ppt ſunt ꝗ ꝗᷓ nouerũt: Silłq; cõſidera ꝙ voceris fi/
riue enam. Vobis em̃ delis nõ rõnal. Deniq; accepto baptiſmo h

BGer. C. xC. In feſto ſancte Trinitatis: Ger. II.

dicimus: Fidelis factus eſt:ſiue factus ſum:
credo qs neſcio: ⁊ ꝓpterea ſcio:quia me ſcio
neſcire qð neſcio. Sed dicit aliquis.hoc nõ
eſt exponere: ſed erpoſitionẽ fugere.Et nos
ſciebamus ſcire qð neſciebamꝰ:tu nos dice/
pas ſcire qð ignoꝛamꝰ. Nonne meũ eſt pie
ignoꝛantiã conſiteri:qᷓ; temere mibi ſcientiã
vendicare? In die iudicij nõ damnoꝛ qꝛ dicã
neſciui naturã creatoꝛis mei:Si aũt aliquid
temere dixero:temeritas pęnã habet: igno/
B rantia veniã ꝓmeret᷑. Dicamus aliquid de
ſcripturis non rationẽ ſequẽtes:ſed auctoꝛi/
tatẽ dñi ſaluatoꝛis.Chꝛiſtꝰ em̃ dicit aſcenſu/
rus in cęlum ad apoſtolos loquens:quibus
ſdicat vt magiſter ⁊ dominꝰ. NHemo em̃ no/
uit ſic de natura ſua dicere quõ ipſe qui deꝰ
eſt: Mobis aũt ſufficiat ſcire de trinitate:qð
dominꝰ exponere dignatus eſt. & ergo di/⸗
Wattð.28. cit ad apoſtolos: Ite ⁊ baptiʒzate om̃s gen/⸗
tes in nomie patris ⁊ fllij ⁊ ſpũſſancti: Tria
nomia audio: ⁊ vnum dicit᷑ nomẽ. Non em̃
dixit in nominibus ſed in nomine.Tria no/
mina dicit: et quomodo vnũ ponit? In no/
mine patris ⁊ filij ⁊ ſpũſſancti vnum eſt:ſed
trinitas eſt nomẽ qð dicit᷑:in nomine patris
dei:in nomie filij dei:in nomiĩe ſpirituſſancti
dei:pater ⁊ filius ⁊ ſpũſſanctus vnũ nomen
eſt diuinitatis. Sed requis a me quomodo
vno nomine tres apellant᷑: Heſcio et libere
me neſcire ꝓfiteoꝛ:qð chꝛiſtus voluit indica/
re hoc ſolũ ſcio:qꝛ in hoc chꝛiſtianus ſum:qꝛ
C vnum deum in trinitate cõſiteoꝛ. Si autem
dixero vnam ꝑſonam eſſe patris ⁊ filij ⁊ ſpi-
rituſſancti:ſabellianus axelloꝛ:⁊ incipio nõ
eſſe chꝛiſtianus ſed iudęus: quia et iudęus
vnũ deũ dicit: et qꝛ patrẽ neſcit ⁊ filiũ ⁊ ſpm̃

ſed natura ſociant᷑. Nidete:hocipſum ſcan-
dalum:philipus quõdam aplus ſuſtinebat

quãdo dixit ad ipſum dominũ: Dñe oſtẽde Johᷣ.14.

nobis patrem. Cui reſpõdens dũs ait:Phi
lippe tanto tempoꝛe vobiſcũ ſum ⁊ nõ igno/
uiſtis me.Quividet me videt ⁊ pr̃eʒ.Quid
ipſe pater eſt:ipſe filius: hoc impiũ eſt dice/
re:ſed hoc dicit: in eo ꝙ filiũ vides intellige
patrẽ. Non em̃ poteſt apellari filius niſi ba/
buerit patrẽ.Qñ dicit᷑ pater:nõ dicit᷑ niſi ha
buerit filiũ. Multa ſunt quę dici poſſunt:sᷣ D
ſufficiant fidelibus pauca de myſterio trini/
tatis audiſſe. Rogovos:hoc maius int᷑ nos
certamen ſit quomõ aduerſariũ ſuperemuſ:
quomodo ieiunemꝰ: quomodo peccata nr̃a
plangamꝰ: quomõ ꝓ tanto ſcelere ſatiſfaci/
amus:quomõ elemoſynis inſiſtamus:quo/
modo cogitatio nr̃a nõ nos captiuos in libi
dinẽ trahat: quomõ contra omnẽ iniuriam
patientiã habeamus: quomõ fratri iniuriã
facienti nõ reſiſtamꝰ:ſed vincamꝰ eum in hbu
militate:quã a chꝛiſto didicimꝰ:qui cum pa / i. Metrl.2.
teret᷑ nõ cõminabat᷑.QAñ venerit cogitatio⁊
ꝓpoſuerit quid ẽ deus:⁊ quę eſt ratio trini⸗
tatis:nobis ſufficiat credẽ qꝛ eſt:⁊ nõ teme/
re rationẽ quęrere trinitatl:ſed timere ⁊ oꝛa/
re dominũ ſemꝑ debemꝰ: et ſibi ſoli ſcientiã
noſtrã in hac parte expibeamꝰ:vt diebei ac
noctibus laudes canamus: Cui ſit gloꝛia in
ſecula ſeculoꝛũ:Amen.

—==— “
¶ In eodem feſto: de eo quod ſcci
ptum eſt: Splendoꝛ eſt enim lucig gas.r.

terne et imago inuiſibilis dei c.
gternę et imago inuiſibilis e Serme
C. XC.

Bermo,

ſanctũ: ꝓpterea myſteriũ nõ nouit trinitatt.
Ergo ſi ſic dicimus vnum deũ vt patrem et
filium ⁊ ſpiritũſanctũ excludamꝰ a myſterio
trinitatis:iudei efficimur. Ergo libere dico:
non ex me ſed ex ſentẽtia ſaluatoꝛis:ſcanda/
lum eſſe qð in animo naſcit᷑ auditoꝛis: quo/
modo tres vnũ ſint:quomodo pater ⁊ filius
⁊ ſpũſſanctus nõ diuidant᷑ in diuinitate:ſed
in ꝑſonarũ qualitate.QAuandocũq; ꝑſonas
appello:rogo vos ne me putetis ꝑſonas ho⸗/
minũ dicere:ego ꝑſonas in patre ⁊ filio ⁊ ſpi
rituſancto non dico quaſi ꝑſonas hominũ:
ꝑſonam patris dico qꝛ pater eſt: et filij qꝛ fi-
lius eſt:⁊ ſpũſſancti qꝛ ſpũſſanctus eſt. Nõ
eſt pater filiꝰ: nec filius pr: nec ſpũſſanctus
pater aut filius.Diuidunt᷑ em̃ ꝓpꝛietatibus

II
Poſtoli lectionẽ mecũ pariter audi/ A
„* ſtis dilectiſſimi. Ait em̃ de dño ieſu
chꝛiſto: Splendoꝛ eſt em̃ lucis ęter / Saß. 7.
nę zimago iuiſibilis dei: eo ꝙ imago ſolis Sobi·
lux ſua ſit quę de eo ſole ꝓcedit.Quippe cu,ʒ

conſtet lumen iſtud diuinitatis eſtimari:cõ/

pꝛehendi ⁊ diffiniri non poſſe:ideo ſᷣmoneo
vt tm̃ de vnitate ſubſtãtię ſpiritaliter creda⸗
tis:⁊ filium verũ de vero patre cognoſcatiſ.
De qualitate autẽ rei quęrere non debetis:

quia deus credi ſe voluit: nec examinari: qa

quãtus ſit ſciri non poteſt.hoc em ꝓphete:
hoc apoſtoli ſᷣdicauerũt.Deniq; ꝓ captu: ꝓ
viribus: ꝓ fide nr̃a intueamur: deus qͥd ſit:
2z videamꝰan aliquid poſſit ei comꝑari.Cer/B
te boc eſt deus:qð ⁊ cuzʒ dicit᷑ nõ poteſt dici:

hrenzstre

nzdgewcsdul

iniruorola
medihut
Uncdhurcht
wuigeſon. Re
eloynpener
Aairguntatſkea.

witoispotete

Mipclei:crno⸗
Wntlardesa
kien Bachi
ra Erg
lisdbei, T
Weihrediun

(rnueld

Clnepiciod⸗
—
„ Nchſhugi
Ee Ackinznn
hnuginge

nödakniſh

nedaeſuns

denien.
Nemansnte

tlnüſpennte
nocoheantt
toſcclgeſnſec
niſkumns
slpnuosnt
Tomne inunun
möfaminii
mcamannn

unegriange en

nmandogtn
echmonn⸗
eckttutn⸗

ledancetr

eſbiſollarri

. ie . ri
n . Corj. 2. ſine eo iuſſit aut fecit. Virtus dicit᷑:qꝛ ꝓpꝛie

. Cuiſgun

rcnglosſi
tlinlness
ſbblls da
1

1

=—

Kihninid

kaaniͤ
aga eker
Ntinagolcltt
dAuſe⸗
gnockinunh
ſeidoiponn

õ
–

enondtkan.
ti M
nahun
rdausctſ⸗
tumnl!
iud

cum eſtimat᷑ non poteſt eſtimari: cũ compa⸗
ratur non poteſt comꝑari:cum diffinit᷑ ipſa
Egſa. 40o. diffinitiõe creſcit: qꝛ cęlũ manu ſua cooꝑit:
pvpvrugno oẽm mũdi ambitũ claudit:quẽ totũ
omnia neſciũt:⁊ metuendo ſciunt.Luiꝰ no/
mini ⁊ virtuti famulat᷑ hic oꝛbis: et ipſa ſibi
elementoꝛũ ſuccedentiũ momẽtanea viciſſi/
tudo ſeruiendũ teſtat. Videte ergo ſi aliqͥd
eſſe poſſit:cui pater et ſilius poſſit cõparari:
quia talis eſt filius qualis et pater. Non em̃
ʒoõb.io. ipſe cũ patre vnũ ſe diceret:niſi talẽ ſe de pa
tre qualis ẽ pat᷑ ſciret. Ratio quidẽ qᷓ apud
ero⸗ logos nũcupat᷑: inter patrẽ vel filiuʒ
ꝑſonas vel vocabula diſtinguit: qꝛ ⁊ ipſe fi/
lius ratio dicit᷑:quę tamẽ ratio multis nomi
nibus appellat᷑modo verbũ:mõ virtus:mõ
ſapiẽtia: modo dextera: modo bꝛachiũ:mõ
margarita: modo theſaurus: modo retia:
modo aratrũ: modo fons: modo petra: mõ
lapis angularl:modo hõ: mõ agnus:modo
vituluſ:modo aquila:modo leo:modo via:
mogo veritas ⁊ vita:cũ ſit deus oĩa in omi/
bus:vt ꝑ hęc vocabula diuinarũ diſpoſitio/
nũ myſteria cognoſcant᷑:nõ vt ipᷣa maieſtas
filij dei ꝓpꝛię diffinita monſtret᷑. hHoc enim
fllius dei qð pater eſt nõ aliud:id eſt ꝑ quem
Job.i. omnia facta ſunt.Nam ⁊ hoc verbũ nuncu/
C pat᷑:qꝛ ſemꝑ in patre ⁊ ð patre: ⁊ nihil pater

Abi. ;. de deo ⁊ ois poteſtas in ipſo cõſiſtit. Sapi
entia apellat᷑: qꝛ non aliũde q; de patre ve/
niens credentibus arcana cęleſtia reuelauit.
Dextera nũcupat᷑: qͥa ꝑ eũ oĩa diuina opera
Eſa.Sʒ. Nſecta ſunt. Bꝛachiũ dicit᷑: quia ab ipſo oĩa
Manto. 1z. Cõtinent᷑. Margarita appellat᷑:vt nihil eo pᷣ/

Abi.S. cioſius habeat᷑. Theſaurꝰ dicit᷑: quia ĩ ipſo
omnes opes:diuitię cęleſtiũ regnoꝝ recõdi/

Mantb.iʒ. te cognoſcunt᷑. Retia dicit᷑: qꝛ ꝑ ipſum et in
ipſo de mari ſęculi diuerſaꝝ gentiũ multitu/
do moꝛe piſciũ ꝑ baptiſmũ in ecdleſia cõgre/
gat᷑: vbi bonoꝛũ maloꝛũq; diſcrimen agno⸗
Lucj.9. ſcit᷑. Aratũ nũcupat᷑:qꝛ ſigno crucis eius du
ra pectoꝛa ſubiugãt᷑ vt neceſſario ſemini pꝛę
Job.4. parent᷑. SFons aquę viuę apellat᷑:quia ex eo
ſitientia coꝛda cęleſtis aquę gratia irrigant᷑.
1. Corj.io. Petra dicit᷑: quia credentibꝰ foꝛtitudinẽ:in/
Eph.⁊. credulis duriciam pꝛęſtat.Lapis angularis
Dicik᷑: quia vtroſq; parietes noui et veteris
teſtamẽti: ip̃e vnus ⁊ mediatoꝛ in ſemetipſo

.· continens copulauit. Agnus aſpellakꝛvt in⸗

nocentia 2 paſſio chꝛiſti demonſtret᷑. Hhomo
digik: quia ſm carnem pꝛopter nos homies

Ban Ber. C. XCI. In feſto ſancte Trinitatis: Ber. III

naſci dignatus eſt. VNitulus dicit᷑: quia pꝛo⸗
pter noſtrã ſalutem imolari ſuſtinuit. Rqui⸗
la dicit᷑: quia poſt venerabilẽ reſurrectionẽ
ad patris ſui reuolauit ſedem. Leo eſt dictꝰ: Apocj.5.
quia ipſe eſt rex regũ:qui moꝛtẽ ac diaboluʒ
virtutis ſuę poteſtate cõminuit. Via eſt:qͥa Job. 14.

per ipſuʒ ad patrẽ acceſſus eſt. Veritas eſt:

quia mendaciũ neſcit. Vita eſt: quia dat vi
tam: Ypße vnuuerſa ſigniſicat. Eſt ergo pat: H
deus imenſus: ęternus:incõpꝛehẽſibilis:in⸗
eſtimabilis. Eſt et ſilius deus et dñs noſter
tantus quãtus eſt pater: ſed non aliunde ;
de patre:quia ego inquit de patre exiui:hoc Jod.is.

eſt lumen de lumie. Sed ne ex eo occaſionẽ
aliquã hęreticus capiat: cum duo nomia vł
duas ꝑſonas:id eſt patriſ ⁊ filij ſtatuo:quaſi
duos ex diuerſitate conſingã:nos patrẽ ⁊ ſi/
liũ ita nominamꝰ vt vnũ deũ in his ꝑſonis
⁊ in o mnibꝰ aſſignemꝰ. Poꝛro pater ⁊ filius
⁊ ſi duę ꝑſonę credunt᷑ rõne tamẽ ⁊ ſubſtãtia
vnũ ſunt:quia inęqualiũ ſocietas melioꝛis
offenſa eſt: ⁊ iniuria eſt eiꝰ qui verus eſt deꝰ
ſi non verus alius comꝑet᷑. Deũ em̃ qui in⸗
iuſte comꝑat:violat.Cum autẽ ego patrẽ et
filiũ ſtatuo: vnitatẽ generis aſſigno:⁊ ſi ullã
in pſonis diuido:diſcretionẽ tamẽ ꝑſonarũ
rurſum eadem nomia in vnitatis ſui natura
lis ſęderis lege cõſigno.

n eodem feſto: De ſancta Trini
tate cõtra Arrianos: Sermo III ger. C. xc

AUlra quidẽ ⁊ frequẽter auſi ſunt ar,
riani hęretici aduerſus ſeruos dei qͥ
fſidem rectã et catholicã cuſtodiũt ꝑ
terinã doctrinam aſſerere ⁊ oꝛtodoxos
ꝑſequi tẽptauerũt. Intantũ aũt nunc exur/
rexerũt cõtra fidem: ita vt multos ex nobis
polluerint ⁊ aures nf̃as cõmouerint vt aias
laniarẽt.Sceleratę aũt hęreſis ſuę ꝑfidiã te-
gunt: ſed nõ diutius hic vel facere ꝑmiſſum
eſt.Eſt em̃ gubernatoꝛ eccleſiarũ ſuaꝝ dñs:
qui ꝓ omiĩbꝰ nobis moꝛtẽ ſuſtinuit.Et ideo
indeſiciẽs nobis eſt oꝛatio dilectiſſimi frẽs:
Pꝛimo:vt ſãcta dũñi ⁊ catholica ecclia diſpẽ
ſationibꝰomnibꝰ ⁊ hęreſibus carẽs:vnitatẽ
ſpũs ĩ vinculo charitatis vbiq; ↄſeruet:quã Eps.4.
ꝑ ſidẽ rectã et vitã imaculatã tenere:ample-,
cti: ſeruare: cuſtodire omnibꝰ inuocãtibus
dominũ: eſt quidem iuſtũ ſcipue epiſcopis
qui eccleſijs ſſunt.Secũda: vt eccleſię regu
la ſanctaq; patrũ traditio atq; iudicis i per⸗

Bancti luguſtini de tempoe·

petuum firma ſolidaq; ꝑmaneant. Eſt autẽ
BG patrũ noſtroꝛũ fides hęc: Credimus in deũ
patrem omnipotentẽ: cunctoꝛũ viſibiliũ et
inuiſibiliũ conditoꝛem. Credimus et in do/
minũ ieſum chꝛiſtum: per quem creata ſunt
omnia:verum deum vnigenitũ: verum dei
filium: nõ factum aut adoptiuũ ſed genitũ:
vnius cum patre ſubſtantię:qð gręci dicunt
homouſion: atq; ita ꝑ omnia ęqualẽ deo pa
tri: vt nec tẽpoꝛe:nec gradu:nec poteſtate eẽ
poſſit inferioꝛ.Lantũq; eſſe cõſitemur illum
qui eſt genitus: quantus eſt ille qui genuit.
NRNon aũt quia dicimus genitũ a patre filiũ:
diuinę ⁊ ineffabili generationi aliquod tem
pus aſcribimus: ſed nec patrẽ dicimus ali/
quando cępiſſe nec ſlium. Non em̃ poſſumꝰ
aliter conſiteri ęcernũ patrem: niſi confitea/
mur etiam et filium coęternũ. Ex filio pater
dicit᷑:⁊ qui ſemper pater fuit: ſemper filium
Chabuit. Credimus ⁊ in ſpiritũſanctũ deum

verum ex patre ꝓcedentem: ęqualem ꝑ om-

nia patri ⁊ filio:natura:volũtate:poteſtate:
ꝑgternitate:ſubſtãtia. MNec ẽ pꝛoꝛſus aliquis ĩ
trinitate gradus:nihil qð inferiꝰ ſuꝑiuſq; di
ci poſſit. Ideo tota deitas ſua ꝑfectiõe ęqua
lis eſt:vt exceptis vocabulis quę ꝓpꝛietatẽ
ꝑſonarũ indicãt:quicquid de vna ꝑſona di/
citur: de tribus digniſſime poſſit intelligi.
Atq; vt cõfutantes Atriũ:vnam eandemq;
dicimꝰ trinitatis ſubſtantiã eſſe:⁊ vnũ in tri
bus ꝑſonis fatemur deũ: Ita impietatẽ ſa-
bellu declinantes:tres ꝑſonas expꝛeſſas ſui
ꝓpꝛietate diſtinguimꝰ: nõ ipſum ſibi patrẽ:
ipſum filium:ipſum ſpiritũſanctũ eſſe dicen
tes:ſed aliam patris:aliam filij: aliam ſpiri/
tuſſancti eſſe ꝑ ſonam. Non em nomina tan/
tũ modo: ſed etiã nominũ ꝓpꝛietates: id eſt
ꝑſonas conſitemur. Nec pater filij aut ſpiri/
tuſſancti ꝑſonam aliquãdo excludit:nec rur/
ſus filius aut ſpũſſanctus patris nomẽ ꝑſo/
namq; recipit:ſed pater ſemper pater:ſilius
ſemꝑ ſilius:ſpũſſanctus ſemꝑ ſanctus:itaq;
ſubſtantia vnũ ſunt:perſona ac nominibus
D diſtinguunt᷑. Ipſum autẽ dei filiũ: qui abſ/
q initio cum patre et ſpirituſancto eſt: dici/
mus in fine ſęculoꝛü ꝑfectum naturę noſtrę
hominẽ ſuſcepiſſe ex maria ſemꝑ virgine:et
verbũ carnem eſſe factũ: ſed aſſumendo ho⸗-
minẽ non ꝓꝑmutando deitatem. Nec vt qui/
dam ſceleratiſſimi opinant᷑ ſpmſanctũ dici/
mus pꝛo ſemine fuiſſe: ſed potentia ⁊ virtu/

te creatoꝛis operatũ.Sic autẽ conſitemur in

chꝛiſto vnam filij eſſe ꝑſonam vt diſcamus
duas atq; integras eſſe ſubſtantias:deita⸗/

tis ſcilicet ⁊ hũanitatis quę ex anima cõſtat

⁊ coꝛpoꝛe: atq; vt cõdemnemꝰfotinum: qui
ſolum ⁊ nudum hominẽ confſtet᷑ in chꝛiſto:

ita anathematiʒzamus apollinarẽ et eius ſi⸗

miles:qui dicunt dei filium minus aliquid
de humana ſuſcepiſſe natura: ⁊ vel in carne
vel in anima vel in ſenſu aſſumptũ hominẽ
his ꝓpter quos aſſumptus eſt fuiſſe diſſimi

lem: quomodo abſq; ſola peccani maculad

naturalis non eſt:nobis cõſitemur fuiſſe cò/⸗
foꝛmem. Illoꝛum quoq; execramur ſimiliter
blaſphemiã:qui nouo ſenſu aſſerè conant᷑:a
tempoꝛe acceptę carnis omnia queę erant di⸗
uinitatis in homine demigraſſe:⁊ rurſũ quę
humanitatis erant in deũ eſſe tranſfuſa: vt
qð nulla vnq; hereſis auſa eſt dicere:vincat᷑
hac cõfuſione vtraq; exinanita eſſe ſubſtan/
tia:⁊ deitatis ſcʒ et hũanitatis: ⁊ amiſſo ꝓp⸗/
pꝛio ſtatu in aliud eſſe mutata:vt qui tã deũ
ꝑfectũ in filio q́; hominẽ cõſitemur: nec deũ

vere nec hominẽ temere credamꝰ. Nos autẽ E

ita dicimꝰſuſceptũ a dei filio hominẽ:vt de⸗
tñ impaſſibilis ꝑmaneret. Paſſus eſt eteniʒ

Ddei fllius non purtatiue ſed vere omnia quę

ſcriptura teſtat᷑:id eſt eſuriem:ſitim: laſſitu⸗/

dinem: doloꝛem: moꝛtẽ:⁊ cętera huiuſmodi:
ſed ſ'm illud paſſus eſt qð pati poterat: non
ſm ülam ſubſtantiã quę aſſumpſit: ſed ſm

illam quę aſſumpta eſt. Jpſe enim dei filius
ſᷣm deitatem ſuaʒ impaſſibilis eſt vt pater:
incoꝛruptibilis vt pater.Et qᷓ;uis ꝓpꝛie per/
ſona fui: id eſt dei verbũ ſuſceperit paſſibi/
lem hominem: tamẽ eius inhabitatione ſᷣm
ſuaʒ ſubſtantiã deitas vᷣbi nihil paſſa eſt vt
tota trinitas quã impaſſibilẽ eſſe neceſſe ẽ.

Moꝛtuus ꝭ eſt dei filius eadẽ natura carni/
in qua natus ẽ ⁊ paſſus: in qua ⁊ reſurrexit.

Nõ enim exinanita eſt humanitatis ſubſtã⸗

tia: ſed gloꝛificata i ęternũ cum deitate mã⸗

ſura. Venturus eſt ad iudicandũ viuoꝛum ⁊
moꝛtuoꝛum: vt ⁊ iuſtos remuneret ⁊ puniat
peccatoꝛes. Reſurrectionẽ carnis ita credi/
mus:vt dicamꝰ nos i eadẽ in q̃ nũc ſumꝰve/⸗
ritate mẽbꝛoꝝ eẽ reparãdos: qualeſq; ſemel
poſt reſurrectionẽ fuerimꝰ effecti:ĩ perpetuũ

manſuros. VUnam eſſe ſanctoꝛũ vitam om-

niũ:ſed pꝛęmia pꝛo laboꝛe diuerſa: et econ/
trario pꝛo modo delictoꝛũ peccatoꝛũ quoq;

eſſe ſupplicia. Gaptiſma vnum tenemus:qð &

ijſſdem ſacramẽti verbis infantibus quibus

pushomin

diteton

N
ehra

ueleſtbſten
unusengen
GGcnneſinn
ſitannt. Erea
cun uidicun

eſeßceptu

gstſtaboſ
iguipinzsn
ſicoclcat⸗
nutzanus eti
Utamismen
nprübommi
egerolur,
mem quidie
Wmnnam. Ho⸗
ſftutes ussb
Unſtconſten

lenperindi

kegiaunman
Unnaenon
ſnoeleunt
Uegeütol

ſeoſerpen
beetſie

(czdidio

imgttce
mmnpopole

—

Yuquo
lodeüeſe
Mepoeund
Nthipndoii
Mogvens
Nensinte
ſarſtcurſe
alenk, .

— —
=
—

— = —
EE S S=

Dlaum

hllsdel,

*

innceen

Ein B
Leteils,,
lgiie
Nnane
Mübonti
ledilini

rfuiſeec,
Erlndbe
kconant

inſcuſg⸗
Nerpincn
eſubſtan⸗
miſo
unidei
rherdeß
Bosaus ⸗
naytde
eſtaeng

nun

mero quem ſancteę eccleſię catholice tradit

mitterent᷑. Execramur etiam blaſphemiam tem fatebit᷑: cum hęc ipſa qᷓ; facile operatur
eoꝛum qui dicunt:impoſſibile aliquid homĩ· ſi aguerit: Pꝛopheta loquit᷑ in pſalmo: IJpᷣe
a deo eſſe ᷣceptum: ⁊ mandata dei nõ a ſin/. dixit ⁊ facta ſunt:ipſe mãdauit ⁊ creata ſũt:

nni e.
elaſim,

uſmnoct
rat:gon

eifiluus
tpae:
ptieper⸗
paſſcbi
lonefmn
el
teſe i.
ami
neut
ubſti⸗
leni⸗
gumt

zſed ſin.

ne etiã maioꝛibus dicimus eſſe celebꝛandũ:
hominẽ ſi poſt baptiſmũ lapſus fuerit: pꝛi-
mo per reconciliationẽ: deinde per pęniten/
tiam credimus poſſe ſaluari. Nouum ct ve/
tus teſtamentũ recipimus in illo libꝛoꝛũ nu/

auctoꝛitas. Animas a deo dari credimus:
quas ao ipſo factas dicimꝰ: anathematiʒã⸗
tes eos qui animã quaſi partẽ dei diuinę di

cunt eſſe ſubſtantię. Eoꝛum quoq; condem/

namus erroꝛem:qui eas ante peccaſſe vel in
cęlo conuerſatas eſſe dicunt qᷓ; in Poꝛpoꝛa

C.xCII. In feſto ſancte Trinitatis: S

cõſidentia: cuʒ agnoſcunt illum omnia pſi-
ſe quẽ credunt. Oèmnipotentẽ ergo dominũ
ac deum noſtrum ipſa eius in pꝛimis opera
teſtant᷑ qui fecit hunc mundũ totum de ni⸗
hilo: et totam quę magna eſt pulchꝛitudinẽ
tanq; ſpecioſas rerum foꝛmas:⁊ nulla mate
ria extante compoſuit. De ipſo em̃ dicit ſcri
ptura diuina: In pꝛincipio fecit deus cęlum Señ̃.r.
⁊ terram. Et rurſus:Quoniã ipſius eſt mare Ns. 94.
⁊ ipſe fecit illud. Quis ergo neget omnipbo.
tentẽ eſſe quem tam clara cognoſcit opera/
tum? Sed multomagis eum eſſe omnipotẽ

gulis: ſed ab oĩbꝰ in cõmune poſſe ſeruari:·¶ Abſq; vllo laboꝛe: abſq; difficultate aliqua

vel qui pꝛimas nuptias cum manichęo:vel
