perat: pergit ꝑcuſſoꝛ paratus: immo ſilius
cum patre ꝓficiſcitur moꝛiturus:atq; vtinã
tunc modo moꝛiturus: non inſuper et pa/
tris gladio obiturus. Venerunt erge ad lo/
cum queʒ dixerat deus am bo pariter:aram
conſtruunt ſacerdotes:ligna arę imponit:ſi⸗

lium alligauit: ⁊ exxento gladio: angelus ne
pcutias puerum exclamauit: oculis reſpice
⁊ vide arietẽ in vepꝛe. Uidete fratres Abꝛa
ham patientia foꝛtem: deuotione conſtan/

tem:non cum aliqua fera luctantem: ſed cũ
natura pugnantem. Deuotio dicebat: per/
cute: Pietas clamabat:parce. Illa reuoca/
bat: iſta ꝓuocabat. Filius tunc moꝛiturus
iacebat:erigit dexteram feriturus:et locum
quo libens percutiebat aucupat. Parce in⸗
quit abꝛahã. Qui iuſſerat vt feriret: modo
vociferatur vt parceret. Sciebat enim pꝛo/
batum patrem: et in deuotione feruentem
gladium temperare:⁊ filium non perimere:
ſed nec cremare. Parce inquit deuote pat᷑:

parricida ſine crimine parce. Luum ſacriſl-

cium quod paraueras intendi:ego qð iuſſe:
ram vt obtuliſſes accepi. In voto pꝛobaui:
quod in facto renui. Acceptaui votum: nec
repuli ſacriſicium. Laudo fidem:nec repꝛo/
bo pietatem: nec tibi patioꝛ inferri oꝛbita/
tem. Perfecta ſunt omnia:⁊ ſalua ſunt vni/
uerſa. AVincit᷑ innocens hoſtia:ne offerentis
deuotio putaret ſe minus aliquid exhibere:
ſi impatientia doloꝛis victima calcitraret.
Ecce ſpiritali pꝛeſagio meum pᷣueniſti conſi

lium. Quod enim paraui pꝛo toto mundo:
tu iam deliberaſti in filio tuo. Quod in vni/

genito meo diſpoſui:tu in tuo vnico perfeci/
ſti: Vnde bũdicent᷑ in te oẽs gentes:Amẽ.

Stem eodem die alius ſermo:qui
habetur inter ſermones de Uerbis
apoſtoli:xxvij.

Item eodem die Homelia deeo
uod ſcriptum eſt in euangelio ſm

2 7 2 = , 8
„

Mattheũ: Et poſt dies ſex aſſum/
bn it ieſus petrũ ⁊ iacobũ ⁊c̃.quę ha

etẽ de queſtionibus euagelioꝛ li⸗

. „-

bꝛo.j.ca·xviij.

Dominica ſecũda In quadrage-
ima:de eo qð ſcriptũ eſt in euange/

Watth.15. Iio vm Mattheũ: Egreſſus ieſus ð

Sermo Beneʒareth ſeceſſit in partes tyꝛi ⁊

LXXIIII. ſidonis ⁊c. Sermo I

Mattz. 15.

B

Hananea iſta mulier quę heri nobiſ
lectione euangelica cõmendata eſt:
ꝛebet nobis humilitatis exemplũ

⁊ pietati
oſtendit. Erat autẽ ſicuti paret nõ de popu/
lo iſrael vnde patriarchę:vnde ꝓphetę:vn/
de parẽtes domini noſtri ieſu chꝛiſti ſᷣm car-
nẽ:vnde ipſa virgo maria quę peperit chꝛi/
ſtum. MNon ergo ex iſto populo erat hęc mu/
lier:ſed erat ex gentibus. NHam ſicut audiui/
mus ſeceſſit dominus in partes tyꝛi et ſido/
nis:⁊ inde mulier chananęa de ſinibus illis
egreſſa eſt. Petebat beneſiciũ inſtantiſſime
curandę filię ſuę:quę male a dęmonio vexa/
bat᷑. Cyꝛus ⁊ ſidon nõ erant ciuitates popu
li iſrael ſed gentiũ: qᷓ;uis vicinę illi populo.
Clamabat ergo auida impetrandi beneficij
foꝛtit᷑q; pulſabat:⁊ diſſimulabat᷑ ab eo:non
vt miſericoꝛdia negaret᷑: ſed vt deſiderium
accenderet᷑:nec ſolum vt deſiderium accen⸗
deret᷑:ſed ſicut ante dixi:vt humilitas com/
mẽdaret᷑.Clamabat ergo dño nõ audiente:
ſed qð facturꝰerat in ſilẽtio diſponẽte.Diſci
puli rogauerũt ꝓ illa dñũm:⁊ dixerũt: Dimit
te illã:qꝛ clamat poſt nos.Et ille: Non ſum
miſſus:niſi ad oues quę perierũt domꝰ iſrł.
Hic verboꝝ iſtoꝝ oꝛit᷑ quęſtio:vnde nos ad
ouile chꝛiſti de gentibꝰ venimus: ſi non eſt
miſſus niſi ad oues ꝗ̊ᷓ perierũt domꝰ iſrael?
Quid ſibi vult huiꝰ ſecreti tam alta diſpẽſa
tio: vt cũ dñs ſciret q̃re venerit: vtiq; vt ec-

cleſiã haberet in omibꝰ gentibꝰ: nõ ſe miſſũ

dixerit niſi ad oues ꝗᷓ perierũt domꝰ iſrael⸗
Intelligimꝰ ergo pſſentiã coꝛpoꝛis ſui: nati/
uitatẽ ſuã: exhibitionẽ miraculoꝝ virtutẽq;
reſurrectiõis in illo pło eũ oñdere debuiſſe:
ita fuiſſe diſpoſitũ:ſic ab initio cõmendatũ:
hoc pᷣdictuʒ:hoc impletũ: qꝛ chꝛiſtꝰ ieſus ad
gentẽ iudęoꝝ venire debuit videndus:occi/
dendus:⁊ lucrãdꝰ eos inde quos aſ ſſciuit.

6

Bancti Aluguſtini de tempote·

1s viã: ab humilitate in alta ſurgere

Nõ em̃ dãnata illa plebs eſt:ſᷣ vẽtilata. IObi
erat paleę multitudo:ibi granoꝝ occulta di
gnitas. Ibi qð incenderet᷑: ibi vnde hoꝛren
repleret᷑.Hã vnde apli niſi inde? Vnde pe
trus? Unde cęteri? VUnde ipſe paulꝰ:pꝛimo “
ſaulꝰ: hoc ẽ pmo ſuꝑbuſ:poſtea hũilis.Nã C ·
quãdo ſaulus: a ſaule nomẽ deriuatũ erat.
Saul autẽ rex ſuꝑbus: in regno autẽ dauid i. Regl.is.
humilẽ ꝑſequebat᷑.Qñ ̊ ſaulꝰqͥ poſtea pau
lus:tũc vtiq; ſuꝑbus: tunc ꝑſecutoꝛ innocẽ/
tũ:tüuc v ſtatoꝛ eccłię. Acceperat em̃ litteras Act.õ.
veluti ʒelo ſynagogę ardẽs ⁊ inſequẽs chꝛi⸗ “
ſtianũ nomẽ: a ſacerdotibꝰ:vt exhiberet qͥſ/
cũq; inueniſſet chꝛiſtianos ad luenda ſuppli/
cia.Cũ ꝑgit:cũ anhelat cędeſ:cũ ſitit ſangui
nẽ:celeſti chꝛiſti voce ꝓſtratꝰ ẽ ꝑſecutoꝛ:ere/
ctus ẽ ſdicatoꝛ. Implet᷑ ĩ illo qð ſcriptũ eſt
in ꝓpha:Ego ꝑcutiã:⁊ ego ſanabo.lhoc em̃ Seut.ʒꝛ.
pcutit deꝰ qð ſe in hoĩe extollit adũſus deũ.
Mõ eſt impiꝰmedicꝰ qͥ tumoꝛẽ ferit:qͥ putre/
dinẽ ſecat aut vꝛit. Doloꝛẽ ingerit:ſed vt ꝑ/
ducat ad ſanitatẽ. Moleſtꝰeſt:vᷣ niſi eẽt:vti⸗
lis nõ eſſet. Pꝛoſtrauit ̊ chꝛiſtꝰvna voce ſau
lũ:erexit paulũ: hoc ẽ ꝓſtrauit ſupbũ: erexit
hũilẽ. Mã ꝗ fuit ratio mutãdi ſibi nomĩs:vt
cũ ſaulꝰ antea vocaret᷑: poſtea ſe paulũ dici
vellet:niſi qꝛ ſauli nomẽ in ſe agnouit cũ ꝑſe
queret᷑ fuiſſe ſuꝑbię:Elegit & hũile nomẽ vt
paulꝰ:hoc ẽ minimꝰ vocaret᷑. Paulũ em̃ mi/⸗/
nimũ eſt. Paulũ:nihil aliud ẽ q́; minimũ vł
paruum.De quo noie iã gloꝛiãs hũilitatẽg
cõmendãs:Ego inqͥt ſũ minimꝰ aploꝝ. Vñ i.Corj.ij.
ergo vnde iſte niſi ex plo iudęoꝝ? Inde illi A
apli:inde paulꝰ:inde qͥs cõmendar᷑ idẽ pau2/·
lus:qͥ viderint dñ’m poſt reſurrectionẽ. Di/ Abi.ð.
cit em̃ eũ viſũ ferme a qͥngẽtis fratribꝰ ſil:ex
quibꝰ plures manẽt vſq; adhuc:quidã autẽ
doꝛmierunt. Ex illo aũt populo etiã illi qui Acij.ꝛ.
cum petrus loqueret᷑ cõmendans paſſionẽ:
reſurrectionẽ:diuinitatẽ chꝛiſti:accepto ſpũ
ſancto quãdo illi om̃s ĩ quos venit ſpũſſan
ctus linguis omniũ gentiũ ſunt locuti: com
puncti ſpũ qui audiebãt ex pplo iudęoꝝ ꝗſie
runt conſiliũ ſalutis ſuę:intelligẽtes ſe reos
ſanguis chꝛiſti:qð eum ipſi cruciſixerũt:ipſi
occiderũt: in cuiꝰ nomie occiſi a ſe viderent
tanta miracula fieri: viderẽt ſpũſſancti ſſen
tiã. Querẽtes ̊ conſiliũ:reſpõſũ acceperũt:

ſhn ndint pe

. ah⸗

Vldl byrzti
ck atCne 4

bbetit.
lnea

s ſuncu

furzſu
Nſttbueba
Senenod
ſooncon⸗

fmnpnuttt
tdl bnsdineh

itdonn
lüſumg
dn cuondice
gifi
(onenen
Conecc
ntes Deo
ſpueulin
loponsa
fisſucgts
nnlſus nil
Nllisßſe
olles ghas
lötennt
Dlaposni

nh. Lider
Ddeinpe
Uum
Negulk Fa
*
ogeni
Cllirge
Ueltesauts
Kos gee⸗ 6 .
Ngennb'n
vagtin
cni
cl
fnntne
Iekes

legene

Agite pęenitẽtiã:⁊ baptiʒzet᷑ vnuſqſq; vrm in Abi.5.
noĩe dñi nr̃i ieſu xpᷣi: ⁊ dimittent᷑ vobis pec/
cata vr̃a. Quis deſꝑaret ſibi donãda pctã:

din
na Gi⸗

Uandzen⸗
lti

Nrucälng e

1inſegnigcni

Merhbeg.

Aluenkzſunt
ckſutſnan
Pigeaure
logsſahtiͤck

ſanabo Dorci ke

Utaciſusdel.
Mefannqpan
ngemſatn,,
cksniſeirnt⸗
epurocelnt

Uirſugbenn

Aſbitonien
kenſepallide
eagoutaie
zbälenonin
pauäcünd
Liöhnnnin
mis düllal

in mtr N

eort Meli
nendailepn⸗
ſumenoye.
noͤſuniilt
bucqutinl⸗

loailid

lans aſo⸗
itraccggtoſgn
geni ſyi
nrloan:4
gbiul
diginsſi
ſialenuen
ſüſunnti

16

2 — —
– = =

SSza

D
donid

Bermo LxXIIII Dñica ſcᷣa in. x. Ber. I

qnñ crimẽ occiſi chꝛiſti reis donabat? Cõuerſi

ſunt ex ipſo populo iudęoꝛũ: Cõuerſi ſunt:

De cõſe.diſ. haptiz ati ſunt. Ad mẽſam dñi acceſſerũt:et
. tunc eis ſanguinẽ quẽ ſeuientes fuderũt: credentes
beiberũt. Quẽadmodum autẽ ſint cõuerſi q;;
plane atq; ꝑfecte indicãt actus apoſtoloꝛũ.
Actj. ꝓ. Nam oiĩa quę poſſidebant vendiderũt atq;
pcia reꝝ ſuaꝝ ad pedes aplłoꝝ poſuerũt:Et
diſtribuebat᷑ vnicuiq; ſicut opus cuiq; erat.
Et nemo dicebat aliquid ꝓpꝛium:ſed erant
illis oĩia cõia.Et erat illis ſicut ſcriꝑxũ ẽ:ani/
E ma vna: ⁊ coꝛ vnũ in deũ.Ecce oues de qui/
Matth.I5. hus dixit:HNõ ſum miſſus niſi ad oues ꝗ pe/
rierũt domus iſrael. Ills em̃ exhibuit pᷣſen/⸗

tiã ſuam: ꝓ illis in ſe ſeuientibus cruciſixus

Zudj.23. oꝛabat dicẽs: Pater ignoſce illis qꝛ neſciũt
quid faciũt. Intelligebat medicus freneti-
cos mente ꝑdita medicũ occidẽtes: ⁊ occidẽ
do medicũ neſciẽtes ſibi medicamentũ faci/

entes. De dño em̃ occiſo omnes nos curati
ſumus:illius ſanguie redempti: pane illius

coꝛpoꝛis a fame liberati.Hanc pᷣſentiã chꝛi
ſtus iudęis exhibuit.hoc ergo ait: Mõ ſum
miſſus niſi ad oues queę perierũt domꝰ iſrł:
vt illis pᷣſentiã ſui coꝛpoꝛis exhiberet:nõ in
oues quas habebat in gentibꝰ cõtemneret
⁊ ſteriret. Ad gentes em̃ ipſe non venit:ſed
diſciplos miſit. Et illic impletũ ẽ qð ꝓphe⸗/
Ps.i.ᷣ ta dixit: Populus quẽ nõ cognoui ſeruiuit
mihi. Videte q; alta:qᷓ; euidens:qᷓ; expꝛeſſa
ꝓphetia: Populꝰ quẽ nõ cognoui:id eſt cui
ſſentiã meã nõ exhibui:ſᷣuiuit mihi. Quõ⸗
Sequit᷑: In auditu auris obaudiuit mihi.
loc eſt nõ vidẽdo: ſed audiẽdo crediderũt.
Ideo gentiũ maioꝛ laus. Illi em̃ viderunt ⁊
occiderũt:gentes audierũt ⁊ crediderũt.Ad
gentes autẽ vocãdas ⁊ cõgregãdas: vt im/
Ps.ioS. pleret᷑ qð modo cantauimus:cCõgrega nos
de gentibꝰ vt cõſiteamur nomini tuo et glo/
riemur in laude tua: Ille paulus aplus mil/
ſus eſt minimus:ille factus magnꝰ: nõ ꝑ ſe:
Aciji.9. ſed ꝑ eũ quẽ ꝑſequebat᷑. Miſſus eſt ad gen/
tftes: ex latrone paſtoꝛ:ex lupo ouis. Miſſus
1. Corj. 15. eſt ad gentes ille aplus minimꝰ:⁊ multũ la⸗
boꝛauit in gentibꝰ:et ꝑ eum gentes credide/
F rũt: Teſtes ſunt eius epiſtolę. hhabes hoc in
Zud.s. euãgelio ſacratiſſime figuratũ: Filia archiſy
nagogi quędã defuncta erat:pater eiꝰ roga/
bat dñm vt iret ad eã:ęgrã reliquerat:⁊ ĩ pe/
riculo cõſtitutã. Ibat dñs ad viſitandã ⁊ ſa/
nandaã ęgrã: interea moꝛtua nũciata eſt: ⁊ di
ctũ eſt patri puellę:Moꝛtua eſt:noli vexare

magiſtrũ. Dñs aũt qui ſciebat ſe poſſe moꝛ
tuos ſuſcitare:nõ abſtulit ſpem deſperato:

⁊ ait patri:Noli timere:tm̃ crede. Pergebat

ad puellam:atq; in itinere inter turbas quo
modo potuit coartauit ſe quędã mulier quę

git: ſanata ẽ.Et dñs:Quis me tetigit? Ad/

mirantes diſcipuli qͥ neſciebãt quid eſſet fa/

Abi. ð.

fluxũ ſanguinis patiebat᷑ ⁊ diuturno illo lã/
guoꝛe in medicos fruſtra omnia ꝗᷓ habebat
impẽderat. Vbi fimbꝛiã veſtimẽti eius teti/

ctũ:⁊ videbãt eũ a turbis cõpꝛimi: ⁊ de vna

ꝗ leuiter tetigerat fuiſſe ſollicitũ: reſponde/⸗
rũt:Turba te pmit:⁊ dicis:quis me tetigit?:
Et ille: Tetigit me aliqͥs. Ma iſti pᷣmunt:illa
tetigit. Coꝛpꝰ chꝛiſti multi moleſte pᷣmũt:
pauci ſalubꝛiter tangũt.Tetigit me inqͥt ali/

quis.Ego em̃ ſenſi de me virtutẽ exijſſe. At
vbi vidit illa nõ ſe latuiſſe:ꝓuoluta eſt ante
pedes eius:⁊ cõfeſſa eſt qͥd eſſet factũ. Poſt

hec ꝑꝛexit:puenitq; quo tendebat: et puellã

filiã archiſynagogi inuentã moꝛtuã ſuſcita/

uit. Factũ quidẽ eſt:⁊ itavt narrat᷑ impletũ:
ſed tñ etiã ipſa quę a dño facta ſunt aliquid
ſignificãtia erãt:quaſi verba ſi dici põt viſi·
bilia ⁊ aliquid ſigniſicãtia. Qð maxime ap/
paret in eo qð ſter tempus poma queſiuit ĩ
arboꝛe: ⁊ quia nõ inuenit arboꝛi maledicẽs
aridam fecit. Hoc factum miſi figuratũ acci/
piat᷑ ſtultũ inuenit᷑: pꝛimo quęſiſſe poma in

illa arboꝛe quãdo tempus nõ erat vt eſſent ĩ

S

vlla arboꝛe: deinde ſi pomoꝛũ iam tempus

eſſet:nõ habere poma ꝗᷓ culpa arboꝛiſ eſſet?

Sed quia ſigniſicabat quęrere ſe non ſolum
folia:ſed etiam fructum: id eſt non ſolũ ver/

ba ſed ⁊ facta hominũ: arefaciendo vbi ſola

folia inuenit:ſigniſicauit eoꝛum pęnam qui
loqui bona poſſunt:facere bona nolũt. Sic

ergo et hic. Nam vtiq; myſterium eſt: Pꝛę⸗

ſcius omnium dicit: Quis me tetigit:ſit im/
perito ſimilis creatoꝛ: et interrogat non ſo/
lum qui hoc ſciebat: ſed etiam qui cętera pſᷣ⸗

ſciebat. Aliquid eſt vtiq; quod nobis ſigni /

ficante myſterio loquit᷑ chꝛiſtus. Filia illa ar
chiſynagogi ſigniſicabat populum iudęoꝛũ
⁊ moꝛtuoꝛũ: pꝛopter quem venerat chꝛiſtus
qui dixit: Non ſum miſſus niſi ad oues quę

perierunt domus iſrael. Illa vᷣo mulier quę

fluxum ſanguinis patiebatur: eccleſiã figu/
rat ex gentibus: ad quam chꝛiſtus per pꝛę/

ſentiam coꝛpoꝛis non erat miſſus. Ad illam

ibat: illius ſalutem intendebat: Hec inter⸗
currit: tangit fimbꝛiam quaſi neſcientis:

Bancti luguſtini de tempoꝛe

id eſt ſanat᷑ tanq; abſente. Dicit ille: Quis
me tetigit:quaſi diceret: Hon noui hunc po
NPs.v. pulum. Populus quẽ non cognoui ſeruiuit
Zud.S. mihi.TLetigit me aliquis. Ego em̃ ſenſi vir/
tutẽ de me exiſſe:id eſt euangeliũ miſſum to
tum oꝛbẽ impleuiſſe. Tangitur aũt fimbꝛia
exigua pars veſtimẽti ⁊ extrema. Fac veſtẽ
chꝛiſti paulum. Quaſi fimbꝛia ibi apłs pau/
lus erat:hoc eſt extremus ⁊ minimus. Ham
1.Corl.IS. vtrũq; de ſe dicit: Ego ſum minimus apo⸗
ſtoloꝝ. Mam poſt oẽs vocatus eſt:poſt oẽs
Watth.5. credidit:plus omibus ſanauit. Hõ erat miſ
ſus dñs:niſi ad oues quę perierant domus
Pʒ.1. iſrael.Sed quia ⁊ populus quẽ nõ cognoue
rat ſeruiturus erat:in obauditu auris obau
diturus erat. Nec de illo tacuit ibi ↄſtitutꝰ.
Joh.io. Ait em̃ quodã loco idem dñs: Habeo alias
oues quę non ſunt de hoc ouili: opoꝛtet me
⁊ has adducere:vt ſit vnus grex ⁊ vnus pa/
ſtoꝛ. Inde mulier iſta erat:ideo nõ cõtemne
Matttz.5. bat᷑ ſed differebat᷑: Mon ſum inquit miſſus
J niſi ad oues quę perierũt domus iſrael.Et
illa clamando inſtabat: ꝑſeuerabat: pulſa/
bat:tanqᷓ; iã audiſſet: Pete ⁊ accipe:quęre ⁊
inuenies:pulſa ⁊ aperiet᷑ tibi. Inſtitit:pul/
ſauit. Ham ⁊ dominꝰ quãdo dixit hęc vᷣba:
Matth.7. Petite et accipietis: quęrite et inuenietis:

pulſate ⁊ aperiet᷑ vobis:Supꝛa dixerat: Mo

lite ſanctũ dare canibus:nec ꝓieceritis mar
garitas vr̃as ante poꝛcos: ne foꝛte cõculcẽt
eas pedibus ſuis: ⁊ canes cõuerſi dirumpãt
vos:id eſt poſt contemptũ margaritarũ ve/
ſtrarũ etiã moleſti ſint vobis. Nolite & illis
ꝓijcere quę cõtemnũt.Et vnde diſcernimꝰ:
tanq; reſponderẽt:qui ſint poꝛci:qui ſint ca⸗
nes: hoc in iſta muliere demõſtratũ eſt. NHã
illi mulieri inſtanti:reſpondit hoc: MHon eſt
bonũ tollere panem filioꝛum ⁊ mittere cani/
bus.Canis es:vna es ex gentibꝰ:idola ado
ras. Quid autẽ tam familiare canibus qᷓ; la
Mattb.I5. pides lingere:? Hon eſt ergo bonum panem
filioꝛum tollere ⁊ mittere canibus. Iͤlla ſi re/
cederet poſt hęc verba: canis acceſſerat: ca·
nis abceſſerat:Sed pulſando:homo factus
eſt ex cane. Inſtitit em̃ petẽdo:⁊ ex ipſo ve/
luti cõuitio humilitatẽ oſtẽdit: miſericoꝛdiã
R impetrauit.HNeq; em̃ cõmota eſt aut ſuccen/
ſuit ꝙ canis apellata fuerit: petens beneſi/
ciũ:rogans miſericoꝛdiã:ſed ait: IJIta domi/
ne.DNixi me canẽ:plane canis ſuʒ.Agnoſco
nomen meũ. Et veritas loquit᷑: ſed nõ ideo
a beneficio repellenda ſum. Pꝛoꝛſus canis:

ſed ⁊ canes edunt de micis quę cadũt de mẽ
ſa dominoꝛũ ſuoꝛum. M odicũ quoddã exi/
guũ beneſiciũ deſidero:non mẽſam inuado
ſed micas quęro. Videte quẽadmodum hu

militas cõmẽdata ẽ. Canẽ illã dñs dixerat.

Non dixit:nõ ſum:ſed dixit:ſum.Et domi/
lier magna eſt ſides tua: fiat tibi ſicut peti
ſti. Lu te agnouiſti canẽ: ego te iaʒ agnoſco
hominẽ. Omulier magna eſt ſides tua. Pe⸗
tiſti:queſiſti:pulſaſti:Accipe:iueni:aperiat᷑

tibi. Videte fratres quẽadmodũ in hac mu L

liere quę chananęa erat: id eſt ꝗᷓ de gẽtibus

veniebat:⁊ typum hoc eſt ſigurã eccleſieę ge/
rebat:maxie hũilitas cõmendata eſt. Eteni

gens iudęa vt ab euãgelio repelleret᷑ ſupia

inflata eſt ꝙ legẽ acciꝑpe meruiſſet: ꝙ de ipſa
gente patriarchę ꝓceſſerint: ꝓphetę extite/
rit: moyſes dei ſeruꝰ miracula magna ꝗᷓ au-
diuimꝰ in pſalmo in ęgypto fecerit: per ma/
re rubꝛum aquis recedẽtibus populũ duxe/
rit: legẽ acceperit:quã ipſi populo dederit.
Erat vnde extolleret᷑ gens iudęa:et ꝑ ipſaʒ
ſuꝑbiã factuʒ eſt vt chꝛiſto nollet humiliari
auctoꝛi humilitatis:repᷣſſoꝛi tumoꝛis:medi/
co deo:qui ꝓpter hoc cum deus eſſet homo
factus eſt:vt ſe homo hominẽ cognoſceret.
Magna medicina. hęc medicina ſi ſuꝑbiã
non curat:qͥd eam curet neſcio. Deus eſt:et
fit homo. Seponit diuinitatẽ:id eſt quoda/
mõ ſequeſtrat: hoc eſt occultat qð ſuũ erat:

qð awaret acceperat. Fit ille homo cum ſit

deus: ⁊ nõ ſe agnoſcit homo hominẽ: id eſt
non ſe moꝛtalẽ agnoſcit:nõ ſe agnoſcit fragi
lem:non ſe agnoſcit ęgrotum vt quęrat vel
ęgrotus medicum: ſed qð eſt ꝑiculoſius ſa/
nus ſibi videt᷑. Ergo ꝓpter hoc ille populꝰ
non acceſſit:id eſt ꝓpter ſuꝓꝑbiam: Et dicti
ſunt ex arboꝛe oleę:hoc eſt de illo populo a
patriarchis creato:fracti rami naturales:id
eſt iudęi merito ſteriles ſpiritu ſuperbię:⁊ in

A

illa olea inſertus eſt oleaſter. Oleaſter popu

lus ex gentibus. Sic dicit apoſtolus: quod
oleaſter inſertus ſit in olea:rami autẽ natu/
rales fracti ſint. Illi fracti ꝓpter ſuꝑbiã: in/
ſertus oleaſter ꝓpter humilitatẽ. Hanc hu⸗
militatẽ oſtendit mulier dicens: Ita domi⸗/
ne:Canis ſum:micas deſidero. In hac hũi/
litate etiã centurio ille placuit:qui cum deſi
deraret puerũ ſuũ a domino curari: ⁊ domi⸗/
nus diceret:Ego veniã ⁊ curabo eũ:Reſpõ/

Ro. II.

dit ille: Dñe:nõ ſum dignus vt ſub tectum Wattö. .

GILNW
ulines
nief
mes Lon
Auuobun
tior Coles

nus cõtinuo quia ſe agnouit canem: O mu bis. mMiſti

ind vokad
u neiſn
Nobistn
Sckinllope
naſten
Utemgns
luegmnti
golpiorg⸗
ol. Fuler
Au Lued
MPperann
ſud Deng
Pbogtöne
yrks ifvehütn
Aolueto⸗
Auhätlian
ehinqiutn
(fmelesepe
ſlocöappte
busſes nina
Gatgerepnun
ungenan.
faneractiu
Mönmaoren.
Wunputzs:

Auutnntens

lcgene Bib
ſimn. Alue⸗
llunnan
Uuerganmn
Ceneanon
bullusins
gls NAp
Erfimi
gnäzofe
bidiut
neſee
nellanen
ſcnnatn
untknn
⸗ ſt ig
W
nnnſtge
acuna
bun ndS.

=☚.=2

—,
—
—

=

Poiegegn .
akitsn o.

Apeinenei,

nodüten !

ckidegätn
iennianche
endanetEri
hNepellaetſucn

enuſen enen

nn ppbetzectr
ulanagagun
ofecendpan,
us poprlidare
ipopnodatt.
udaniſ,
pnolckbunlit
utunonsnet
1daseſabont
migholen,
etiana iſgi
io Dalsckt
ledetgroci

Angölid ae
Nebonoan.

ohonitaic

ſergoltia

Unaanr
t galeſuet

deeſe n

zibim

meũ intres:ſed tm̃ dic verbo ⁊ ſanabit᷑ puer
meus. Non ſum dignus qui ſub tectũ meũ
itres. Lecto nõ recipiebat:coꝛde recipiebat.
Quãto humilioꝛ:tanto capacioꝛ:tanto ple/

nioꝛ. Colles enim aquam repellunt: valles
implebunt᷑. Quid deinde: quid ad hoc do
minꝰ poſtea q; dixit: Mõ ſũ dignus qui ſub
tectũ meũ intres:ad eos qͥ ſequebant᷑: Amẽ

dico vobis: nõ inueni tantã ſidem in iſrael:
id eſt in illo populo ad quem veni no inueni
tantã fidem. Tantã quid eſt: Tam magnã.
Vnde magnã?: De minimo:id eſt de humi⸗/
litate grandẽ. Nõ iueni tantã fidẽ ſimilẽ gra
no ſinapis:quanto minutioꝛi tanto feruen/
tioꝛi. Inſerebat ergo dominus oleaſtrũ in
oliua. Tunc hoc faciebat quando dicebat:
Amen dico vobis:nõ inueni tantã fidem in
iſrael. Deniq; vide qð ſequit᷑: IJdeo dico vo

N bis:qꝛ nõ iueni tantã fidẽ in iſrl:id eſt tantã
Mattð.s. cũ ſide hũilitatẽ. IJdeo dico vobis:qꝛ multi

ab oꝛiẽte ⁊ occidẽte veniũt:et recũbent cum

abꝛahã ⁊ iſaac ⁊ iacob ĩ regno cęloꝛũ. Recũ/

bent inquit reqeſcent. Non em̃ debemꝰ illic

carnales epulas cogitare: aut aliquid tale ĩ

illo cõcupiſcere:vt nõ vitia mutemꝰ virtuti/

bus:ſed vitia ſubdamus. Aliud eſt em̃ deſi

derare regnum cęloꝛũ ꝓpter ſi· apientiã et vi⸗
tam ęternam: aliud ꝓpter fęlicitatem terre/
nam:quaſi illichabeamus eam opulentioꝛẽ

atq; maioꝛem.Si diuitem te in illo regno fu

turum putas: cupiditatẽ non amputas ſed
mutas:⁊ tamẽ diues eris: ⁊ non niſi illic di/
ues eris. Ha hic indigentia tua colligit plu/
rima. Quare multũ habent diuites? Quia
multum indigent. Maioꝛ indigentia: quaſi
maioꝛes comparat facultates. Illic ipſa in/
digentia moꝛiet᷑. Tũc vere diues eris: quã/⸗
do nullius indigens eris. MNon tu diues: et
angelus pauper: qui non habet iumenta et
rędas ⁊ familiaſ.Quare: Quia nõ indiget:
quia quãto foꝛtioꝛ:tanto minus indiguus.

O Ergo ibi diuitię ⁊ verę diuitię.Epulas terrę

huius nõ ibi cogites. Epulę em̃ terrę huius
medicamenta quotidiana ſunt: ęgritudini

cuidam noſtrę cum qua naſcimur neceſſlaria

ſunt. Egritudinẽ iſtam ſentit quiſq; cũ hoꝛa
reſciendi tranſierit. Vis videre quãta ęgri/
tudo ſit iſta: vt tanqᷓ; acuta febꝛis ſeptẽ die/

bus nocet: He te ſanũ putes. Sanitas:im/
moꝛtalitas erit: na hęc longa ęgritudo eſt:⸗

quia quotidianis medicamẽtis fulcis moꝛ
bum tuũ.Sanus tibi eſſe videris: DHetra

BSerm

medicamẽta: ⁊ vide quid potes. Hã ex quo

naſcimur: neceſſe eſt vt moꝛiamur. Aoꝛbꝰ
hic neceſſe eſtvt ad moꝛtẽ ꝑducat.Certe me⸗
dici qñ ęgros inſpiciunt hoc dicunt: VUerbi

bus non põt curari. Elephantuoſus eſt: nec
moꝛbus iſte curari poteſt. Ptiſicus eſt:quis
hoc curat: Meceſſe eſt vt pereat: neceſſe ẽ vt

moꝛiat᷑.Ecce iam dixit medicus ptiſicus eſt

nõ poteſt niſi moꝛiatur: ⁊ tamẽ aliquãdo et
hydropicꝰnon inde moꝛit᷑:⁊ elephantuoſus
nõ inde moꝛit᷑:et ptiſicꝰ non inde moꝛit᷑:⁊ tñ
neceſſe eſt vr quiſquis natus fuerit inde mo
riatur. Moꝛitur inde:non poteſt aliter.hoc
7 medicus ⁊ imperitus ꝓnũciat: ſed ⁊ ſi tar/

gratia: hydropicus eſt iſte: moꝛit᷑. Hic moꝛ

dius moꝛitur: nũquid ideo nõ moꝛit᷑i Quã/

do ergo vera ſanitas: niſi quando vera im/

moꝛtalitas? Si ergo vera imoꝛtalitas:nulla
coꝛruptio:nulla defectio: quid ulic alimẽtis

opus erit: Ergo cũ audis: Recumbent cum

abꝛaham ⁊ iſaac et iacob in regno ceęloꝛũ: id
eſt inſerunt᷑ in oliua huius enim oliuę radi

ces ſunt: abꝛaham iſaac ⁊ iacob. Filij auteʒ

regni: hoc eſt iudei increduli: ibunt in tene⸗
bꝛas exterioꝛes. Pꝛęcident᷑ rami naturales:

P

vt inſerat᷑ oleaſter. Sʒ vnde rami naturalei

cidi meruerunt:niſi ſuperbia? AUnde olea/

ſter inſeri: niſi humilitate?: Vnde ⁊ iſta mu/
lier dixit: Ita domine:nam ⁊ canes edũt de

Matth. 10

micis quę cadunt de menſa dominoꝛũ ſuo/

rũ: Et inde audit: O mulier:magna ẽ ſides
tua.Sic ⁊ ille centurio: Hon ſum dignusvt

ſub tectũ meũ intres: Amen dico vobis:nõ
inuem tantam ſidem in iſrael. Diſcamus vt

teneamus humilitatẽ. Si nondum hahemꝰ

diſcamus: Si habemꝰ non amittamus. Si

nondum habemus: habeamus vt inſera-
mur. Si iam habemus: teneamus ne pꝛęci/

damur.
¶Item de eoqẽ alia Homelia:queę

haber de quęſtionibus euangelio⸗

rum libꝛo.j.ca.xviij.
Feria ſecũda poſt ſecũdã domini/
ca ĩ quadrageſima de puero Abꝛa-
ham qui miſſus eſt ad Rebeccam:

Auloante cum diuina lectio legere/

tur: audiuimus qð beatus abꝛahã
vocguerit puerum ſuuʒ:⁊ dixerit ei:

2

Pone manum tuam ſub femur meũ:vt ad- Geũñ.24.

iurem te per deum ceęli et terrę: vt non acci⸗

Matth. 8.

Ser. LXXyV.
A

Sancti Rluguſtini detempoe v

pias vxoꝛem filio meo de filiabus regionis puerum abꝛabeę. At ille locutus ẽ ad eos de vbdkee
huiꝰ: Et ꝙ ille obediẽs:poſuerit manũ ſub rebecca: vt eam darent domino ſuo iſaac. lenode
ſfemoꝛe ⁊ iurauerit ei.heæc em̃ oĩa fratres ꝗ̊ͥ in Illi autẽ dixerũt: Clamemus puellę:⁊ quę/ ſnicrere
teſtamento veteri recitant᷑:ſi tantũ ſm litte· ramꝰ illius volunratẽ. Cũq; vocata eſſet di enimmorh
ram voluerimꝰ accipere:aut paruũ:aut nul xerunt ad eam: VUis ire cũ homine iſto: At ehburi
lum lucrũ animę cõſequemur.Quid em̃ no illa reſpondens dixit: Nadam. MNũc fratres C nent ue
bis ꝓdeſt qui ad ecdeſiam ad audiendũ dei chariſſimi: quãtum poſſumꝰ: bꝛeuiter quid Vfones
verbũ ſideliter cöuenimus:ſi nobis dicatur iſta ſigniſicent: videamus. Beatus ahꝛahã enteti
ꝙ abꝛahã miſerit puerũ ſuum: vt de regio / ꝙ puerum dirigebat vt acciperet vxoꝛem ſi/ elt e
ne longinqua adduceret vxoꝛẽ filio ſuo: cuʒ lio ſuo: typum habebat dei patris: ſicut et ultcrin
⁊ in iſtis regionibꝰhoc frequẽter videamus quand eum in holocauſto obtulit: dei pa/- mikn
fieri? Hos vero fratres ſequẽtes beatũ apo/ tris imaginem figurabat: puer autem eius: Mlenr
1.Corj.io. ſtolũ paulũ: credamus quia omnia quę ſcri/ verbũ ꝓpheticum deſignabat. Miſit ergo zrlenn
pta ſunt: iudęis in figura cõtingebant: no/ abꝛaham puerum ſuum in regionẽ longin/ ſeutugn
bis aũt in veritate cõpleta ſunt.Dixit ergo quã:vt inde acciperet vxoꝛem filio ſuo:quia itizſe
abꝛahã ad puerũ ſuũ: Mitte manũ tuã ſub miſerat deus pater ꝓpheticum verbũ ꝑ vni/ kenicdde
femur meũ:⁊ iura ꝑ deum celi ⁊ terrę. Quid uerſam terram vt quęreret eccleſiã catholi, lgt
eſt h̊ fratres? Sic dixit beatꝰ abꝛahã: Mitte cam:ſponſam vnigenito ſuo.Et quomodo nnidti
manũ tuã ſub femur meũ:tanq; diceret:mit per puerũ abꝛahę beato ilaac ſponſa addu/ Aocwaa
te manũ tuã ad altare:aut diceret:mitte ma citur:ita per verbũ ꝓpheticum:eccleſia gen AWnent
num tuã ad arcam teſtamẽti:aut extẽde ma tium ad verum ſponſum chꝛiſtũ de longin/ nmt
num ad templũ dei: ⁊ iura mihi. Semurtan quis regionibus inuitat᷑. Abi tamẽ inuenit P iinh
gebat:⁊ ꝑ deum ceęli ⁊ terrę iurabat. NMõ em̃ ſponſa illa: quę chꝛiſto ſocianda erat: Abi —
errabat beatus abꝛaham quando hoc ſieri niſi ad aquam? Verum eſt chariſſimi: Hiſi iitunn
imperabat: ſed quia ꝓphetię ſpiritu reple- eccleſia ad aquam baptiſmiveniſſet: chꝛiſto 4 Cuiite
tus:nouerat de ſemine ſuo chꝛiſtũ cęli ⁊ ter- ſociata nõ eſſet. Rebecca ergo abꝛahę pue iuunn
rę dominũ naſciturum: Ideo quãdo ſeruus rum inuenit ad puteũ:⁊ eccleſia inuenit chꝛi nae
ſuus femur illius contingebat: nõ ꝑ carnale ſtum ad baptiſmi ſacramentũ. Quid tamẽ g
mDembꝛa: ſed ꝑ deum viuũ ⁊ verum iuramẽ poſt hęc factum eſt? Pꝛotulit puer inaures ſti
Matth.i. ta pꝛęſtabat:quia abꝛahã genuit iſaac:iſaac aureas:⁊ dextralia aurea: et dedit ea rebec/
genuit iacob:iacob genuit iudam: de cuius cę. In illis inauribus aureis ſigniſicabant᷑ lefi
B lemie chꝛiſtus dñs natus eſt. Et ſtetit iurta verba diuina:in illis armillis aureis: opera bernkden
Seſ.24. fontẽ: ⁊ dixit in coꝛde ſuo: Lſñe deus domi/ ſancta: quia in manibus opera deſignant᷑. en
ni mei: ſi feciſti miſericoꝛdiã cum dño meo: Videamus quomõ hęc dederit chꝛiſtus ec/ Vuiſtans
ecce ſto ad puteũ:⁊ puella quę venerit hau/ cdleſię. Puer ergo obtulit inaures aureas ad Udlen,
rire aquam:ſi ei dixero: Da mihi bibere: et oꝛnandã faciẽ rebecce: ⁊ chꝛiſtus verba diui/ Dulipenr
illa reſponderit mihi:Et tu bibe:et camelis na margaritis omnibꝰpcioſioꝛa dedit eccle/ ſarſmn
tuis hauriam aquam: ipſa eſt quã ſparaſti ſię. Et armillas poſuit in manibꝰrebeccę: et Whanndua
domino meo iſaac. Necdũ puer i coꝛde ſuo chꝛiſtus dedit opera ſancta in manus eccle/ ketei
verba compleuerat:et ecce aparuit rebecca ſię. Conſiderate fratres chariſſimi: ⁊ gaude- mmidlen
habens hydriam in ſcapula. Et dixit ad eaʒ te:a deo gratias agite: quia qð in illis figu/ tutent
puer: Da mihi bibere. At illa cito depoſuir ratũ eſt: in nobis chuſto donãte impletů ẽ. filnni
hydriam et dixit: Et tu bibe dñe:et camelis Et quõ rebecca nec inaures habere potuit: nnuſn
tuis hauriã aquam. Et cũ interrogaſſet cuiꝰ nec armillas ĩ manibꝰ: niſi iſaac ꝑ ſeruũ ſuũ Mgp
eſſet filia: reſpondit ei: ꝙ filia eſſet batuelis trãſmitteret:ita ⁊ ecclia nec verba diuina in hnipeti⸗
⁊ ſoꝛoꝛ laban.Et incuruauit ſe homo ⁊ ado⸗ auribꝰ:nec oꝑa ſancta habere potuiſſet ima ſangenen
rauit deũ:eo ꝙ agnouerat:qð ipſi eſſent pa/ nibus: niſi hęc illi chꝛiſtus ꝑ ſuam gratia et ſugtten
rentes domini ſui abꝛahę: ⁊ ꝓtulit inaures ꝑ ſuos apoſtolos cõtuliſſet. & autẽ inter/ uMen
ad oꝛnãdã faciem ſuam: ⁊ armillas poſuit in rogata puella a parentibꝰ: vtrũ vellet ire cũ bangte
manibus eius. At illa vadens nüciauit pa puero:Reſpondit:Vado: Apte hoc ĩ ecclia detſiif
rentibus ſuis: Qui exeuntes benedixerunt videmus impleri. Ibi interrogat᷑ voluntas nlichi

deum: et cum gaudio ⁊ honoꝛe ſuſceperunt

rebeccę: hic requirit᷑ volũtas ecclię. Rebeccę

khſpſen

GSer. LxxvVI. Feria tertia poſt ſcdöaʒ do.in.xL. Ber.

ade dicit᷑: Tis ire cũ hoĩe iſto:Et reſpondet va iuuante vnuſquiſq; benefſicia in ſe munere
l. do.Ecclię dicit᷑: Credis ĩ chꝛiſtũ:Et reſpuon/ diuino collata non ſolum cuſtodiat ſed etiꝰ⸗
ꝛque, det: Credo. Rebecca nõ duceret᷑ ad iſaac ni augere cõtendat:vt nihil in eum aut ꝑ luxvu /
ſetdi ſi diceret volo:nec ecclłia chꝛiſto iũgeret᷑ niſi riam ſoꝛdidum:aut per ſuperbiã tumidum:
e E diceret credo. Accepit ergo puer rebecoaam aut ꝑ iracundiã combuſtũ: aut ꝑ auariciam
mnnes ⁊ exhibuit iſaac. Videamus tñvbi eũ inue/ obſcurum: aut ꝑ inuidiam vipereo veneno
rqid nerit. Inuenit eũ ad puteũ iuramenti. Vi/ pcuſſum appareat:quia iuſtũ eſt vt ſponſus s. 44.
huaha dete fratres: Puer iſaac rebeccã ad puteum ille ſpecioſus foꝛma pꝛę filijs hominũ: nihiu
zend⸗ inuenit: ⁊ iterũ ipᷣm iſaac rebecca ad puteũ in nobis de ſupꝛadictis peccatis inueniat
jatet ¹1inuenit. Verũ eſt: Mec chꝛiſtus eccliam nec qð oculos ſuę maieſtatis offendat: cui ẽ ho/
ade, ecclia chꝛiſtũ inuenit: niſi ad baptiſmni ſacra noꝛ ⁊ imperiũ cũ patre ⁊ ſpirituſancto in ſe
neins: mentũ.Exierat ergo: ſicut dicit ſcptura: be/⸗ cula ſęculoꝛũ: Amen.
d⸗ Anelgacan veterg anntedtriad ¶ Item eodem die: Homelia de eo
nan⸗ il smegf guod ſcriptum eſt in euangelio m
deguis grum:qꝛ chꝛiſtus venturus erat in E e
tonn ũndũ. gaac ad veſperũ diei:chꝛiſtus in i.· Zc. quę habet in expoſitione docto 5.s.
tholi nemũdi. Iſaac ergo ad meditandũ in agri x 6 idem. Dde
nodhe ꝓceſſit:qꝛ chꝛiſtus ĩ mũdũ pugnaturus cõ/ . .
adau⸗ tra diabolũ venit vt eũ vinceret iuſte dum ¶ Feria tertia poſt ſecũdam domi/ 5
ſigen ab eo occideret᷑ iniuſte:vt moꝛiẽdo moꝛtem nicã in quadrageſima:De elemoſy/Seimo
nin ⸗ deſtrueret: ⁊ reſurgendo vitã credentibꝰ cõo/ M faciendis Herma 1 LXXVI.
ee donaret.Et quõ iſaac coꝛpoꝛaliter rebecca: Jhomo pꝛiſcam ſui oꝛiginẽ noſcat: A
u Ti ſicchꝛiſto ſpiritaliter iungeret᷑ eccleſia: acci- aut dignitatẽ in ſe cumulatã intelli
Nihii piens in ſſenti pᷣcioſam arrã ſanguinẽ ſpoj Sat: aut iudiciũ deſtinatuʒ ſollicito
” ſi ſui: acceptura dotẽ poſtmodũ regni ſui. (timoꝛe perpendar: inueniet quid pꝛimo pꝛo
hete⸗ Quã rẽ beatus Petrus aplus euidẽter an/ toplaſtus amiſerit:quid poſtmodum chꝛiſti

Rlchi 1. Petrl.1. Nunciat dicens:Mõ em̃ inquit redẽpti eſtis miſericoꝛdia cõtulerit:qͥd futuro iudicio de/

auroꝛ argẽto ſed pᷣcioſo ſanguĩe tanqᷓ; agni ſtinauit:vt hęc pꝛimo ſollicita cura ꝑtractãs

* ¶ imaculati.Accepit & iſaac rebeccã ⁊ inrromi pꝛimoꝛdia recenſeat: ſentia teneat: futura
naik ſit eã in tabernaculũ matris ſuę:accepit chꝛi ſollicito timoꝛe ꝑtimeſcat.Claude inquit ſa/ Ecẽi.29.
de ſtus eccleſiã ⁊ eã in loco cõſtituit ſynagogę. pientia elemoſynã in ſinu pauperis: et ipſa
iuban Per inſidelitatẽ em̃ ſynagoga a deo ſeꝑata pꝛo te oꝛabit. SFacile em̃ curatur vulneribus
gde ⁊ moꝛtua eſt:⁊ ꝑ fidẽ ecclia chꝛiſto cõiũcta et peccatoꝝ qui neceſſitatẽ curauerit paupeꝝ:
ſgn. viuificata ẽ. Accepit ᷣ iſaac rebeccã ⁊ intan et miſericoꝛdiã accipiet qui pꝛoximo pieta/
iu tũ dilexit vt doloꝛẽ qͥ ex moꝛte matr accide/ tis nõ denegat officia. hHeniq; qui dare pꝛę⸗
E rat tẽperaret. Aoꝛs em̃ ſarę inſidelitatẽ ſi/ pitur: gaudeat ꝙ nõ ea ſoꝛte natus ſit vt in/
baiub gniſicat ſynagogę. Moꝛit᷑ & ſara ⁊ iloco eiꝰ digeat.Sufficit ad gloꝛiaʒ dantis:ꝙ alteri/
itece rebecca ducit᷑: ſynagoga repudiat᷑ vt intro us miſeria in paupere locuples donando ex
belt ducat᷑ eccleſia. Accepit g iſaac rebeccaʒ ⁊ in / iſtat:ꝙ miſericoꝛdia fenerat deum: ꝙ paſcat
uselle⸗/ tantũ dilexit vt triſticiã quę de matris moꝛ in paupere chꝛiſtuʒ:ꝙ ꝑ alterius inopiã pec/
gauce⸗ te acciderat temperaret:accepit chꝛiſtꝰ eccle catoꝛũ accipiet indulgentiã. Obiurgãtis o
Uisſig ſiã ⁊ intantũ dilexit vt doloꝛẽ qui de ꝑditio / mini vox eſt: Si in alieno mãmona ſideles Zuc.ĩis.
npiene,. ne matris ſynagogę acciderat amoꝛe ecclie nõ fuiſtis: quod veſtrum eſt quis dabit vo/
repotui: mitigaret. Mam ſicut inſidelitas ſynagogę bis?: Talem em̃ ſe exhibere quis pauperi de
cnüſus chꝛiſto triſticiã fecit:ita illi fides eccleſię lęti bet:qualẽ ſibi aliũ exhiberi vellet ſi pauper
dinidan ciam generauit.Et quomodo per maliciam ipſe fuiſſet. Cęterũ diſpendiñ magnũ eſt:ſi H
Uilainn⸗ ſynagogę vnam gentem iudęoꝛũ nec ipſam deũ de dei dono ꝓmereri nolueris:aut cum
gati tamẽ totam ꝑdidit:ita totum mundũ per ſi/ tibi dñs ad hoc dederit vt diſpẽſes:eius de
uueinue, S dem eccleſię chꝛiſtus dominꝰ acqͥſiuit. Et qꝛ legata nõ ſerues. Semꝑ em̃ ſua dñs tibi di/
clletech de nobis fratres chariſſimi ſponſã ſibi ſpiri- ſpenſanda interim commendauit: de re ſua

Hoeiccl⸗
volvets
ia

talẽ chꝛiſtus dominus pᷣparauit:quã etiã ſi/

cut dixi ſanguine pcioſo redemit:ita ipſo ad

pauperibꝰte dare pꝛecepit.Cur dantis iuſſa

cõtẽnis: Cur pactũ deſtituis? Cur dñm iu/

k 2

Ger. LXxXVII. Feria

bentẽ dare nõ audiſ: Facile em̃ poterit pecu
niã acceptã amittere:qͥ qð accepit ĩ lucrũ no

ud..s. uerit erogare.Eſtote miſericoꝛdes ſicẽ ⁊ pat᷑

yeſter cęleſtis miſertꝰ ẽ veſtri. Similitudinẽ
patris:actus indicẽt ſobolis.Silitudo ope/
ris: ſilitudinẽ indicet generis. Actus nomẽ
ↄſfirmet:vt nomẽ genꝰdemõſtret.Qð ↄtulit
pater flliꝰ ſeruet:vt et fllio pat ꝓmiſſa ſmia
repꝛęſentet. Patrimoniũ qð habes: ſi ope/
raris tuũ eſt: ſi ceſſas alienũ eſt. Pecunia ꝗᷓ
ſeruat᷑:caſibꝰ ſeruit. Quę ĩ miſcðia reſeruat᷑
hᷣmiũ futurũ acqͥrit.Quid vereris chꝛiſto cõ
mittere:qð a latronibꝰ vix poteris reſerua/

Pꝛouer.a8. re? Qui dat inqͥt pauꝑi nõ egebit. Diuidis

patrimoniũ tuũ hęredi:⁊ chꝛiſtꝰ ẽ indignus
de tuo aliqͥd tecũ tollere: aliq̃ tecũ in futura
ſecula depoꝛtare? Quid hęredi ſeruas:quo
ſi vtat᷑ ignoꝛas? Quid ſubſtantiã cumulas:
quã foꝛtaſſis ingrato relinqͥs? Foꝛſitan illi
ſtabis:quicqͥd miſcðię cã de eiꝰ poꝛtiõe de/
traxerl. Quare fac pᷣmo qð iubet᷑:vt poſſis
acciꝑe qð ꝓmittit᷑. Mõ põt vſuras acciꝑe: qͥ
dſim noluerit fęnerare. Qui dat inqͥt paupe
ribꝰ: deũ fęnerat. Nec em̃ põt diuia ꝓmiſſa
ꝑciꝑe:qͥ pᷣcepta ceęleſtia noluerit obſeruare.

¶ Itẽ eogẽ die aliꝰ ſermo de eodẽ:
ihaner in libꝛo QAninquaginta
Oomeliarũ xviij.et. xlviij.

tẽ eodẽ die Homelia de eo qð
ſcriptũ eſt ĩ euãgelio m Mattheũ:

Tocutꝰ ẽ ieſus ãd turbas ⁊ ad diſci
Wattb. aj. Pulos ſuos dicens:Suꝑ cathedrã
Movyii ⁊c̃.quę inſerta eſt in ſermo/
