tatoꝛẽ ꝓ pctis noſtris. Litatoꝛẽ:ſacri vobis manus artiſicis: ⁊ pondus argẽti:⁊ len
ficatoꝛẽ. Sacriſicauit ꝓ pctis nr̃is. Vbi iue ſplendoꝛ metalli: Nõne vnuſquiſq; veſtrũ Pln hoMhin
nit hoſtiaʒ Vbi inuenit victimã quã purã diceret: O ſi haberẽ vaſculũ iſtud: Et ſine aent
volebat offerre: Alið nõ iuenit:ſeipᷣm obtu cauſa diceretis: In poteſtate em veſtra nõ fuenſit
lit. Ita deꝰ dilexit nos: debemus ? erat. Aut ſi quiſq; vellet habere cogitaret il ifnmnn
nos inuicẽ diligere. Petre amas me? lud ð domo aliena furari? Laudatur chari⸗ filne
4 Job.21. Et ille dixit: Amo. Paſce oues meas. HPeũ tas vobis: Habete:poſſidete:non opus eeck nſio
nneumo vidit vnquã. Res eſt inuiſibilis:non vt furtũ alicui faciatis: nõ opꝰ eſt vt emere ſalnimn
4. oculo ſed coꝛde querendus eſt. Sed quẽad cogitetis. Gratis cõſtat: tenete eam: ample ntun
4 moodlũ ſi ſolem iſtum videre vellemꝰ: oculũ ctimini eam: Dulcius illa nihil eſt. Si cum ſtol
2 coꝛpoꝛis purgaremus vnde videri lux po/ cõmemoꝛat᷑ talis ẽ: cũ habet᷑ qualis eſt. Si noſei
teſt: volentes videre deuʒ:oculũ quo deus qui foꝛte vultis ſeruare charitatem fratres: ſus:
vigeri poteſt purgemus.Et vbi eſt iſte ou ante omnia ne putetis abiectam ⁊ deſidio/ Deeo
4 MHhatth.5. lus? Audi euangeliũ: Beati mundo coꝛde ſam:nec quadã manſuetudine: immo non neinopi
2“ quoniã ipſi deũ videbunt. Sed nemo ſibi manſuetudine ſed remiſſione ⁊ negligẽtia nſioit
ꝓ cõcupiſcentia oculoꝝ cogitet deũ: Facit ſeruari charitatẽ.Mõ ſic ſeruat᷑. Hõ putes 253.q.5.nõ munebit
em̃ ſibi aut ingẽtem foꝛmã aut magnitudi//tunc te amare ſeruũ tuum: quando eũ non butes. iünobie
nem aliquam ineſtimabilẽ: diſtendit ꝑ loca cędis:aut tunc te amare filiũ tuũ quãdo ei rſt
4 velut lucem iſtam quã videt his oculis: au non das diſciplinã: aut tũc te amare vicinũ c
4 get ꝑ campos quantuʒ poteſt: aut facit ſibi tuum:qñ eũ non coꝛripis. Non eſt iſta cha/ WU
Ahlullliquẽ quaſi venerabilis foꝛmę ſenẽ. Nihil ritas:ſed languoꝛ. Ferueat charitas ad coꝛ⸗ .
„ hHoꝛũ cogites. Eſt qð cogites: ſi vis videre ripiẽdũ:ad emẽdandũ.Sʒ ſũt boni moreſ: 2Rłeͤ
ES deũ: Deꝰ dilectio eſt. Qualẽ faciẽ habet di delectẽt. Sunt mali:emendent᷑: coꝛrigant᷑
2 G lectio?: Qualẽ foꝛmã habet:Qualẽ ſtaturã Moli in homine amare erroꝛẽ:ſed hominẽ. naſee
pabet:⸗Quales pedes habet: Quales ma Hoiĩeʒz em̃ deus fecit: erroꝛẽ ipſius hõ fecit. nge⸗
mnmnnus habet: Hemo põt dicere. habet tñũ pe Ama illð qð de fecit: noli amare qð ipᷣe hõ nhhim
daes: nã ipᷣi ducũt ad eccleſiã. habet manꝰ: fecit. Cũ illud amas: illud tollis. Cũ illud alaſen
nam ipſę pauperi poꝛrigũt. Hã habet ocu/ diligis:illud emendas.Sed ⁊ ſi ſeuis aliqñ eldt.
s. 40. los: nam inde intelligit᷑ ille qui eget. Hea⸗ ꝓpter coꝛrectionẽ dilectionis: ꝓpterea de Punor
4 tus qui intelligit ſuꝑ egenũ ⁊ pauperẽ.ha/ columba demonſtrata eſt charitas:ꝗᷓ venit ponto
bet aures:de quibꝰ dicit dominus: Qui ha ſuꝑ dñm: Species illa columbe in q venit Mattb.. lnbg
3 Lud.s. bet aures audiẽdi audiat. Mõ ſunt em̃ mẽ/ ſpirituſſanctus:quo nobis charitas infun MWlun
. bꝛa diſtincta ꝑ loca: ſed intellectu totum ſiꝭ deret᷑. Quare hoc? Fel columba nõ habet: AQLideun
vigdet. Qui habes charitatẽ: habita ⁊ inha tamen roſtro ⁊ pennis ꝓ nido pugnat:ſine ginob⸗
4 bitaberis. Mane ⁊ manebitur in te. Quid amaritudine ſeuit. Hoc facit ⁊ pater quan- . nleicoc
“ eceĩ fratres mei?- Quis amat qð non videt? do filiũ caſtigat: ſed ad diſciplinã caſtigat: hatgi⸗
4 . Quare aũt quãdo laudatur charitas: erigi ſicut dixi. Seductoꝛ vt vendat cum ama-/ ultit
. H mini: acclamat: laudat? Quid vobis oſtẽ ritudine blandit᷑: pater vt coꝛrigat ſine fel Molune
diꝛ: Aliquos coloꝛes ꝓtuli? Aurũ ⁊ argentũ le caſtigat.Tales eſtote ad omnes. Videte ſle
pꝓppoſui:Gẽmas de theſauris effudi:?Quid fratres:magnum documentum:magna re/ teſ
tale oſtendi oculis veſtris: Mũquid facies gula. Vnuſquiſq; habet filios aut habere lenden
mea mutata eſt cum loquoꝛ? Carnem gero: vult:aut ſi omnino decreuit filios nõ habe/ uuntes
. in ipſa foꝛma ſum in qua ſceſſi. In ipſa foꝛ/ re carnaliter:vel ſpiritaliter cupit habere: des hoin
4 ma eſtis in qua veniſtis: Laudatur chari quis eſt qui non coꝛrigat filium ſuũ: Quis Aliſader
tas ⁊ clamat:.Certe nihil videtis. Sʒ quõᷣ eſt cui non det diſciplinam pater? Et tamẽ torperen
vobis placet quãdo laudati:ſic vobis pla/ ſeuire videt᷑: Amoꝛ ſeuit:charitas ſeuit.Sę ginleſischn
ceat vt in coꝛde ſeruetis. Intendite em̃ qd uit. Quõ: Sine felle moꝛe columbino:non oehſ

B

u
In Eplam beati Jo
lgin coꝛuino. Vnde venit in mentẽ fratres mei
Zl dicere vobis:quia illi violatoꝛes charitatt
WMRl ſciſma fecerunt.Quomodo oderant ipſam
R charitatẽ: ſic oderũt ⁊ columbã. Sed ↄuin/
* cit illos columba: ꝓcedit de celo: aperiun/-
i tur celi:⁊ manet ſuꝑ caput domini. Vt qd
li u ti Job.i. hoce? Vt audiat: Hic ẽ qui baptiʒat.Rece-
nenc t dite pꝛedones: recedite inuaſoꝛes poſſeſſio
echſin nis chꝛiſti:in poſſeſſionibꝰveſtris. Ubi do/
Abaragin minari vultis:titulos potent auſi eſtis in-
ahmon fringere: Cognoſcit ille titulos ſuos: ven/
emmnchucc dicat ſibi poſſeſſionẽ ſuã. Hõ delet titulos
Gopecknene ſed intrat ⁊ poſſidet.Sic ad catholicam ve
nereename nienti:non delet᷑ baptiſmus:ne titulus im
inhick San perator deleat᷑. Sed quid ſit in catholica:
dkgult Agnoſcit᷑ titulꝰ:intrat poſſeſſoꝛ ſub titulis
atenfnz ſuis: quo intrabat pᷣdo ſub titulis alienis.
tamt in De eo að Johannes dicit: Deũ
ununn nemo vidit vnq; · Uidete dilectiſſi
ne tugign mi ſi diligamꝰ inuicẽ:deꝰin nobis/⸗
eu. ihlun manebit: ⁊ dilectio eius exit pfecta
egunkhämef in nobis:vſq; ad id:Deuſ dilectio
iſnigtine eſt: Et qͥ manet in dilectione in deo
crmurfiii manet ⁊ deꝰ in eo: Tractatꝰ VIII.
Bditi A Alectio dulce verbum eſt: ſed du-
tchntut d aus factum. Semp de illa loqᷣ non
fürtonnn poſſumus. Multa em agim*: 2 di⸗
eni nen uerſę actiones diſtendunt nos:vt nõ vacet
S linguę noſtrę ſemꝑ de dilectione loqui:Mã
uigiustitl. nihil melius ageret lingua noſtra. Sed de
umnetͤfen qua ſemꝑ loqui nõ licet: ſemꝑ eam cuſtodi/
Unls, Uül re licet: Sicut nũc qð cantauimꝰ: Alleluia.
Odriluric Nunquid ſemꝑ hoc facimus: Vix vniꝰ ho/
Mls: Mannd rę non toto ſpacio:ſed parua particula can
l tanmus alleluia: ⁊ vacamꝰ ad aliud.Eſt aũt
unteniietl⸗ alleluia:ſicut iã noſtis: Laudate dominũ.
3cmmsin Qui deum laudat lingua:nõ ſempꝑ poteſt:
lnbanibee qui moꝛib deum laudat: ſemꝑ põt.Opera
icbgrrin miſericoꝛdię: affectus charitatis: ſanctitas
Gttnuugn pietaris: incoꝛruptio caſtitatl: modeſtia ſo/
Caniaſt bꝛietqtis: ſemꝑ hęc tenẽda ſũt:ſiue cũ in pu
antan mMi blico ſumꝰ:ſiue cũ in domo:ſiue ante homi
emngrlrſ nes: ſiue in cubiculo: ſiue loquentes: ſiue
ſmnes Vic tacẽtes: ſiue aliquid agẽtes: ſiue cantãtes:
uummngen ſemꝑ hęc tenẽda ſi unt: qꝛ intus ſunt oẽs iſtę
luunie virtutes quaſ nominaui.Quis aũt ſufficit
– oẽs noĩare:? Quaſi exercitꝰ eſt imperatoꝛis
beber qui ſedet intꝰ in mẽte tua.Quõ em̃ impera
ihor toꝛ ꝑ exercitũ ſuuzʒ agit qð ei placet: ſic dñs
lun 3 i Epb.ʒ. ieſus chꝛiſtus incipiẽs habitare in interioꝛe
uuſans hoie noſtro:id eſt in mente ꝑ fidẽ: vtit᷑ iſtis
unmum

yiſibilit: Pedes ad ambulãdũ.

häãnis Tractat vII
virtutibꝰquaſi miniſtris ſuis.Et ꝑ has vir/
tutes quę videri oculis nõ poſſunt: ⁊ tamẽ
gqð nominant᷑ laudant᷑. Mõ aũt laudarent᷑
niſi amarent᷑:nõ amarent᷑ niſi viderent᷑.Et
ſi vtiq; nõ amarent᷑ niſi viderent᷑: alio ocu·
lo vident᷑:id eſt in interioꝛe coꝛdis aſpectu.
Per has virtutes inuiſibiles mouẽt mabza
Sed quo?
Quo mouerit bona voluntas: quę militat
bono imperatoꝛi. Manꝰad operandũ.Sʒ
quid? Qð iuſſerit charitas quę inſpirata
intꝰ a ſpũſancto. Mẽbꝛa ergo vident᷑ cum
mouent᷑:qui iubet intus non videt᷑:⁊ quos
intꝰ iubeat: ꝓpe ipᷣe ſolus nouit qui iubet:
⁊ ille intus cui iubet᷑. Nãq; fratres mei au⸗
diſtis cũ euangeliũ legeret᷑:certe ſi aurẽ ibi
non tantũ coꝛpoꝛis ſed ⁊ coꝛdis habuiſtis.
Quid ait:Cauete facere iuſticiã veſtrã co⸗
ram hoĩbus vt videamiui ab eis. Nũquid
hoc voluit dicere: vt quęcũq; bona facimꝰ

8 „ :

Mattb. s.

7

abſcondamꝰ ab oculis hominũ:⁊ timeamꝰ2
videri? Si times ſpectatoꝛes:non habebis
imitatoꝛes. Debes ergo videri:ſed non ad
hoc debes facere vt videaris. Mõ ibi debet
ſſe finis gaudij tui: non ibi terminꝰ lęticie
tuę: vt putes te totũ fructũ cõſecutum eſſe
boni operis tui. Cum viſus fueris atq; lau
datus:nihil eſt hoc: contemne te cũ lauda/
ris. Ille in te laudet᷑:qui ꝑ te operat᷑. Noli
ergo ad laudẽ tuã operari ꝙ bonũ agis:ſed
ad laudẽ illius a quo habes vt bonũ agas.
Abs kehabes male agere:a deo habes be⸗/
e agere.Cõtra:puerſi hoĩes videte:qᷓ; pꝛę/
oſteri ſint. Qð faciũt bñ:volũt ſibi tribu⸗
ere:ſi male faciant:deũ volũt accuſare. Cõ
uerte hoc diſtoꝛtũ neſcio quid ⁊ pᷣpoſteruʒ:
fac illud quodãmõ capite deoꝛſum:qð ſuſũ
facias ſuſum: quod deoꝛſuʒ facias ſurſum.
Juſum vis facere deũ:⁊ te ſuſum: pᷣcipita/
ris:non eleuaris. Ille em̃ ſemꝑ ſurſum eſt.
Quid ergo? Tu bene:⁊ deus male? Immo

hoc dic ſi vis veriꝰ dicere: Ego male:ille be

ne. Et qð ego bene:ab illo bene. Maʒ a me

quicqͥd ego:male. Iſta cõfeſſio firmat coꝛ:ꝛ
⁊ facit dilectionis fundamenta. Nã ſi ope/
ra noſtra abſcondere debemus bona:ne vi
deantur ab hominibꝰ: vbi eſt illa ſententia
dñi:in eo ſermone quem habuit in monte:
vbi hoc dixit: ibi et illud pauloante dixit:
Luceant opera veſtra bona coꝛam homini Maut. e.
bus:Et non ibi ceſſauit:nõ ibi finem fecit:
ſed addidit:Et gloꝛificent patrem veſtrum

TarBe Arn ... Aααο cty celos:;

Expoſitionis ſancti Rluguſtini ye

—
27 — . . „

Sar.i. qui ĩ celis eſt. Et paulꝰ quid ait: Eram aũt hementer nobis ſdicet:cõmendetq; chari/ ilnt
ignotus facie eccłijs iudeę ꝗᷓ in chꝛiſto ſũt: tatem: non nobis dicit vt diligamꝰ inimi⸗ ſe
Zantũ aũt audientes erant:qꝛ qui nos ali cos: ſed dicit nobis vt fratres diligamus. ſut Eal
quando ꝑſequebat᷑:nũc euangelizat fildem Modo vero cum euangeliũ legeret᷑ audiui ſnoce/
quã aliquãdo vaſtabat:⁊ in me magniſica/ mus: Si em̃ diligitis eos qui vos diligunt anb. 5. Hunnudi
bant deũ. Tidete quẽadmodũ ⁊ ipſe qꝛ ſi- quã mercedẽ habebitis: Hõne ⁊ publicani nuniuei
innotuit: finẽ nõ poſuerit in laudẽ ſuã: ſed hoc faciunt: Quid eſt igit᷑ ꝙ ꝓ magno no- uclfſt
. in laudem dei. At quãtũ ad ipſũ ꝑtinet va / bis ad pfectionẽ quandã fraternã dilectio/ D ſunnnf
ſtatoꝛ eccleſię: pſecutoꝛ iuidus: malignus: nem cõmendat iohãnes apłs:dñs autẽ di/ llaelech
ipſe confitet: non nos conuitiamur. Amat cit:nõ nobis ſufficere vt fratres diligamꝰ: ſeſbianl
paulus dici a nobis peccata ſua: vt gloꝛiſf/ ſed debere nos extendere ipſam dilectio- ligltm
cetur ille qui talẽ moꝛbũ ſanauit. Magni/ nem vt pueniamus ad inimicos:? Quivſq; Anußſtn
tudinem em̃ vulneris manꝰ medici ſecuit ? ad inimicos ꝑuenit: nõ trãſibit fratres: MNe ennboſtb
Actj.9. ſanauit. Ylox illa de celo ꝓſtrauit ꝑſecuto/ ꝙ ceſſe eſt:ſicut ignis pꝛius occupet ꝓxima:⁊ innb
rem:⁊ erexit ſᷣdicatoꝛẽ. Occidit ſaulũ:⁊ vi/ ſic ſe in longinquioꝛa diſtendat. Pꝛopinqͥ/ Surc6 goocinda
uificauit paulũ. Saul em̃ ꝑſecutoꝛ erat ſan oꝛ eſt tibi frater q; neſcio quis homo. Rur⸗ Omzu
cti viri: inde nomẽ habebat iſte qũ ꝑſeque ſus tibi magis adheęret ille: quẽ non noue- moßte
bat᷑ xpianos. Poſtea de ſaulo factꝰ eſt pau/ ras:qui tibi tamen nõ aduerſat᷑:q; inimic coͤſtic
lus.QAuid eſt paulus? Modicꝰ.Ergo quã qui etiam aduerſatur. Extende dilectioneʒ Gironnuün
do ſaulus: ſuꝑbus elatus: quãdo paulus: in ꝓximos:nec voces illã extenſionẽ. Pꝛo/ eenſunb
humilis:modicuſ. Ideo ſic loq mur: paulo⸗ pe em̃ te diligis:qui eos diligis qui tibi ad/ birmadiron
poſt videbo te:id eſt poſt modicũ. Audi q: bherent.Extende ad incognitos:qui tibi ni/ adlroinn
.Eorj. 15: modicꝰ factus eſt: Ego em̃ ſũ minimꝰ apo/ hil mali fecerunt. Tranſcende ⁊ ipſos:ꝑue⸗/ ſihoineuan
Epbᷣ.ʒ.ſtoloꝝ.Et mihi minimo omniũ ſanctoꝝ:di ni:vt diligas inimicoſ:hoc certe dominus Quckan
cit alio loco. Sic erat inter aplos tanq; fim / ꝙ iubet. Quare iſte tacuit de dilectiõe inimi⸗ fot Aun
bꝛia veſtimenti. Sed tetigit eccleſia gentiũn ci? Omnis dilectio ſiue quę carnalis dicit᷑: (ſiſunde
tanq; fluxũ patiens: ⁊ ſanata eſt. Ergo frs quę nõ dilectio ſed magis amoꝛ diciſolet. Antils l
hoc dixerim: hoc dico: hoc ſi poſſem nõ ta- Dilectionis em̃ nomẽ magis ſolet in melio aſn Eihofn
cerem. Opera illa modo illa ſint in nobis: ribus rebus dici: in melioꝛibus rebus acci- hona
modo illa ꝓ tempoꝛe: ꝓ hoꝛis: ꝓ diebꝰ.HNũ pi:tamẽ om̃is dilectio frẽs chariſſimi vtiq; dellodh
quid ſemꝑ loqui: Nunquid ſemper tacere? beniuolentiã quandã habet erga eos qͥ di- uunmare
Nũqᷣd ſemꝑ reſicere coꝛpus: Nũquid ſemy liguntur. Non em̃ ſic debemus diligere ho jepuntſu
ieiunare? NHũquid ſemꝑ panẽ dare egenti? mines aut ſic poſſum diligere vel amare. potekit
Nũqᷣd ſemꝑ nudũ veſtire? Nunquid ſemꝓ hMoc em̃ etiã verbo vſus eſt dñs cũ diceret: ſtpote
ęgrotũ viſitare? Nũquid ſemꝑ diſcoꝛdãtes Petre amas me: Non ſic debemus amare Joðs.ar. lckityy
cöòcoꝛdare: Huũqͥd ſemꝑ moꝛtuos ſepelire? homines:quõ audimꝰguloſos dicere:amo Müepene
Aodo illud: modo illud. Inchoant᷑ iſta ꝓ turdos. Queęres quare: Vt occidat ⁊ cõſu/ gerettatn
ceſſant:ille aũt imperatoꝛ:nec inchoat᷑: nec mat:et amare ſe dicit Ad hoc illos amat Cliabone
ceſſare debet. Charitas intus nõ intermit xt non ſint:ad hoc amat vt perimat :et qc/ ſcnseſeg
tatur. Officia charitatis ꝓ tẽpoꝛe exhibe- quid ad cibandum amamus vt illud cõſu/ füeitine
hheb. 15. antur. Charitas & ſicut ſcriptũ eſt fraterna matur ⁊ nos reficiamur. Nunquid ſic amã/ D
permaneat. Foꝛtaſſis aüt mouerit aliauos di ſunt homines tanq; conſumẽdi? Sʒ ami D
ſtrũ ex quo iſtã epłlam beati iohanis tra/ citia quadam beniuolentię: vt aliquãdo pᷣ/ lline
ctamus vobis: quare non commendauerit ſtemus quos amamus. Quid ſi non ſit qð iharne
nmaxime niſi fraternã charitatem? Qui dili ꝰ ſſtemus? Sola beniuolentia ſufficit aman anin
git fratrem dicit: Et pᷣceptum nobis eſt da / ti. Hon em̃ optare debemus eſſe miſeros: ſun d
tum: vt diligamus inuicem. Aſſidue nomi vt poſſimꝰ exercere opa miſericoꝛdię. Das Ueue
nanit charitatẽ fraternaʒ: DHei charitatem: panem eſurienti: ſed melius nemo eſuriret Mizn mech e
id eſt qua debemus diligere deũ:non tam ⁊nulli dares. VUeſtis nudum: vtinã om̃es b i
aſſidue nominauit:ſed tamẽ nõ omnino ta veſtiti eẽnt:⁊ nõ eſſet iſta neceſſitas.Sepe-/ gl ut
cuit. De inimici vero dilectione pꝛoꝛſus ta lis moꝛtuũ:vtinã veniat aliqñ illa vita vbi tigen⸗
cuit: ꝓpe ꝑ totam iſtã epiſtolam. Cum ve/ nemo moꝛiat᷑.Cõcoꝛdas litigãtes: vtinam nbnt

chen⸗
iganns
ki
il
n n
Agrono⸗
dleat⸗
duigan:
dlerno⸗
Qulpſg
mreo:he
prina
Poopini,
no. ur⸗
onnone⸗
Bininde
lectonez
ne Po⸗
nitibiad⸗
uitibini
pſospue⸗
dominus
beinimi⸗
lisdick:
dicſſolet.
tinmei⸗
ebusaac⸗
inmi vng
eosqd⸗
ligerehe
damare.
diceret:
sammare a
cereune
lutcol⸗
los amat
nat:etc
Nud c
dſcami
Sze
guadoß/
i ſics
t ammn
. gileos
l.u
, An
tini oßes
135 Se
aiu
mmn

In Eplam beati Johãnis Cractat' vIII

aliqñ ſit pax illa eterna hieruſalẽ vbi nemo
Ddiſcoꝛdat: Heęc em̃ om̃ia officia neceſſitatũ
ſunt. Tolle miſeros: ceſſabunt opera mi/
3 ſericoꝛdię. Opera miſericoꝛdię ceſſabunt:
nunquid ardoꝛ charitatis extinguit᷑? Ger⸗
manius amabis feęlicẽ hominẽ cui non ha⸗/
bes qð pſtes:purioꝛ ille amoꝛ erit:multoq;
ſincerioꝛ.Hã ſi ſᷣſtitenſ miſero:foꝛtaſſis ex-
tollere te cupis aduerſus eum:⁊ eũ tibi vis
eſſe ſubiectũ:qꝛ auctoꝛ eſt tui beneſicij. IJlle
indiguit:tu imꝑtitꝰes.Quaſi maioꝛ vidert
ꝛ tu ſ̃ſtitiſti q; ille cui pᷣſtitũ eſt: opta eãlẽ:
vt ambo ſubvno ſitis:cui mihil pᷣſtari põt.
Nam in hoc exceſſit modũ ſuꝑba anima: ?
1,Timoth.õ. quodãmõ auara fuit: Quia radix omnium
D maloꝝ auaricia eſt. Et item dictũ eſt: Initi

nali mẽte capis veritatẽ: itelligis qð ſupꝛa

te eſt: ſubdere ei qͥ ſup̃ te eſt:et infra te erũt

ulla quibꝰ ſpoſitꝰ es. Quia vero ꝑ peccatũ
homo deſeruit eũ ſub quo eſſe debuit:ſub/

ditus eſt eis ſupꝛa quę eſſe debuit. Intẽdi/

te qͥd dicã: Deꝰ:homo:pecoꝛa. Verbi gra/
tia.Supꝛa te deꝰ: infra te pecoꝛa. Agnoſce

eũ qui ſupꝛa te eſt: vt agnoſcãt te quę infra

te ſunt. IJdeoq; cũ daniel agnouiſſet ſupꝛa Zaniet.s.
ſe deũ:agnouerunt illũ ſupꝛa ſe leones. Si
autẽ nõ agnoſcis illũ qui ſupꝛa te eſt:ſupe/
rioꝛẽ ↄtẽnis:ſubderis inferioꝛi. Pꝛopterea
ſuꝑbia ęgyptioꝛũ vnde domata eſt: De ra/ Exo. 3.
nis ⁊ muſcis. Poterat deus ⁊ leones mitte
re:ſed aliquis magnus leone terrẽdus eſt.
Quanto illi erant ſuꝑbioꝛes:tanto de rebꝰ

Ccẽi·o.: um om̃is peccati ſuꝑiba.Et ꝗrimꝰ aliquãa/ ¶contẽptibilibꝰ ⁊ abiectis:fracta eſt eoꝝ cer E

do quõ ſibi cõcoꝛdẽt iſtę duę ſententię: Ra⸗

dix omniũ maloꝝ auaricia:et Initiũ om̃is
peccati ſuꝑbia. Si initiũ om̃is peccati ſup/
bia:radix omniũ maloꝝ ſuꝑbia eſt. Certe ſi
radix oĩim maloꝝ auaricia eſt:inuenimꝰ⁊ in
ſupbia auariciã eſſe.Exceſſit em modũ hõ.
Quid eſt auarũ eſſe? Pꝛogredi vltra qᷓ; ſufj/
ſicit. Adam ſuꝑbia cecidit: Initiũ oĩs pec/⸗
cati ſuꝑbia inqᷣt: Mũquid auaricia? Quid
auarius illo cui deus ſufficere non potuit:
Señ.r. Ergo fratres legimꝰ*ꝰquẽadmodũ factus ſit
hoꝛuaonmo ad imaginẽ ⁊ ſimilitudinẽ dei.Et qͥd
de illo dixit deꝰ? Et habeat poteſtatẽ piſci/
um maris:⁊ volatiliũ celi:⁊ oim pecoꝛum ꝗᷓ
repunt ſuꝑ terram. HNuũquid dixit:habeat
poteſtatẽ hoĩm? habeat poteſtatẽ: ait:de/
dit poteſtatẽ naturalẽ. Quoꝛũ habeat po/
teſtateʒ?: Piſciũ maris:volatiliũ celi:⁊ om/
niũ repentiũ quę repunt ſuꝑ terrã. Quare
hec eſt naturalis poteſtas hominis in iſtaa
Qulia homo ex eo habet poteſtatẽ: ex quo
factus eſt ad imaginẽ dei: in intellectu: in
mẽte:in interioꝛe homine. In eo qð intelli/
git veritatẽ: dijudicat iuſticiã ⁊ iniuſticiaʒ:
nouit a qͥ factꝰ ẽ:põt itelligere creatoꝛẽ ſuũ:

uix mala. Sed danielem agnouerunt leo/

nes:quia ille ſubditꝰ deo erat. Quid mar/
tyres qui ad beſtias pugnauerũt: ⁊ ferarũ
moꝛſibꝰ laniati ſũt:nõ erant ſub deo? Ser/
ui dei tres viri:⁊ ſerui dei machabęi. Agno⸗
uit ignis ſeruos dei tres viros quos nõ vſ/

2. Mach!

ſit:quoꝛũ nec veſtimẽta coꝛrupit:nõ agno⸗

uit machabęos?: Agnouit ⁊ machabeęos fra

tres:agnouit ⁊ iſtos. Sed opꝰ erat quodã
flagello ꝓmittẽte dño qui dixit in ſcotura:
Flagellat omnẽ ſfiliũ quẽ recipit. Putatis
em̃ fratres qꝛ ferrũ tranſuerberaret viſcera

Heb. 12.

dſſii:niſi ipᷣe ꝑmitteret:aut heęreret in ligno:

niſi ipſe voluiſſet: Non eũ agnouit creatu/

ra:? An exemplum patientię ꝓpoſuit fideli

bus ſuis: Ideo deus quoſdã liberauit viſi⸗
biliter: quoſdam non liberauit viſibiliter:

omnes tamen ſpiritaliter liberauit:ſpirita/

liter neminẽ deſeruit. VYliſibiliter quoſdam
viſus eſt deſeruiſſe:quoſdã viſus eſt eripu/

iſſe. Ideo quoſdam eripuit: ne putes illum

non potuiſſe eripere. Leſtimoniũ dedit q:
poteſt.Et vbi nõ facit:ſecretioꝛẽ intelligas
voluntatẽ:ne ſuſpiceris difficultatem. Sʒ

i Auid lartes⸗ Cũ euaſerimꝰ om̃s iſtos moꝛ
laudare creatoꝛẽ ſuũ. habet hãc raite talitatis laqueos:cũ trãſierint tempoꝛa tẽ/

qͥ habet pꝛudentiã. Jõ multi cũ ꝑ cupidit
tes malas detererẽt in ſe imaginẽ dei:⁊ ib
ſam quodãmodo flãmã intelligẽtieę puerſi⸗
tate moꝛũ extinguerẽt:clamat illis ſcriptu/
NPõ.ʒi. ra: Nolite ſieri ſicut equꝰ ⁊ mulus: quibus
nõ eſt intellectꝰ. Hoc eſt dicere: pꝛeępoſui te
equo ⁊ mulo:te ad imaginẽ meam feci:po/
teſtatẽ tibi ſuꝑ iſta dedi. Quare: Quia nõ
habent ferę rationalẽ mentẽ:tu autẽ ratio⸗

ptationis:cuʒz ſeęculũ hoc decucurrerit:⁊ re/

ceperimus illam ſtolam pꝛimã:ĩmoꝛtalita/
tem illam quã peccando ꝑdidimꝰ: cum coꝛ/
ruptibile h̊ induerit incoꝛruptionẽ:id eſt cũ
caro iſta induerit incoꝛruptionẽ: ⁊ moꝛtale
hoc induerit ĩmoꝛtalitatẽ: tũc eſſe ꝑfectos

1. Corj. 1

filios dei: vbi nõ opꝰ eſt tẽptari nec fagel-

lari. Agſcit em̃ ois creatura:ſubdita nobis

— = —

erũt oĩa:ſi nos ſic ſumꝰſpſᷣditi deo.Sic &̊ de

etwu de „e:

DBe)kenaen n jon

Expoſitionis ſancti Aluguſtini

bet eſſe chꝛiſtianꝰ: vt non gloꝛiet᷑ ſuꝑ alios
Señ.i. homines.Dedit em̃ tibi deus eſſe ſuꝑ beſti
as:id eſt melioꝛẽ eſſe qᷓ; beſtias.hoc natu/

uina intro nos reuocat a iactatione huius
faciei foꝛinſecꝰ:et ab iſta ſuꝑficie ꝗᷓ iactatur
ante homines reuocat nos intro. Redi ad

ra habes: Semper melioꝛ eris qᷓ; beſtia. Si conſcientiã tuã:ipſã interroga.Moli atten/
vis melioꝛ eſſe qᷓ; alius homo:inuidebis ei dere qð floꝛet foꝛis:ſᷣ quę radix eſt interna.
quãdo tibi eſſe videbis ęqualẽ. Pebes vel Ragdicata eſt cupiditas: ſpecies poteſt eſſe
le omnes homines ęquales tibi.Et ſi vicaj bonoꝝ factoꝝ:vere oꝑa bona eſſe non poſ-
ris aliquẽ ꝑ pꝛudentiã: optare debes vt ſit ſũt. Radicata eſt charitas:ſecurꝰ eſto:nihil Depe. diſ.
et ipſe pꝛudens. &adiu tard“ eſt diſcit a te: mali ꝓcedere poteſt. Blandit᷑ ſuꝑbia:ſeuit dalcna.
qᷓ;diu indoctus eſt indiget te: et tu videris amoꝛ. IJlla veſtit:iſte cedit. Illa enim veſtit Hõl .
doctoꝛ: ille autẽ diſcens. Lu ergo ſuperioꝛ vt placeat hominibus:iſte ceditvt coꝛrigat
quia doctoꝛ es: ille inferioꝛ qꝛ diſcens: niſi diſciplina. Accipit᷑ magis plaga charitat!:
illum optes ęqualẽ: ſemꝑ vis habere diſcẽ⸗ q́; elemoſyna ſuꝑbię. Redite ergo intro fra
tem. Si aũtvis ſemꝑ habere diſcentẽ:inui/ es: ⁊ in omnibus ꝗᷓcũq; facitis: intuemi/
dus eris doctoꝛ. Si iuidus doctoꝛ: quõ er Ini teſtem deũ. Vigete ſi ille videt:quo aio
doctoꝛ? Rogo te noli docere ipſam inuidẽ tfaciatis. Si coꝛ veſtrum nõ vos accuſat qꝛ
tiam tuam: Audi apłm dicentẽ de viſceri- iactantię cauſa facitis: bene ſecuri eſtote.
1. Corl.7,. bus charitatis: Vellem omes homies eſſe Molite autẽ timere quãdo facitis bene: ne
ſicut meipſum. Quõ volebat omnes ęqua / videat alter. Time ne ꝓpterea facias vt tu
les? Ideo erat oĩbꝰ ſuꝑioꝛ:qꝛ charitate op/ lauderis: nam videat alter vt deus laude/
tabat oẽs ęquales. Exceſſit ergo modũ ho tur. Si em̃ abſcondis ab oculis hois:abſcõ
mo:dũ auarioꝛ voluit vt ſup homiĩies eſſet: dis ab imitatione hominis. Duo ſunt:ele⸗
qui ſupꝛa pecoꝛa factus eſt: Et ipſa eſt ſuꝑ/ oſynã facis:duo eſuriunt:vnus panẽc:al-
F&Cdbia.Et videte quãta oꝑa faciat ſuꝑbia.Po er iuſticiam. Inter duos iſtos famelicos:
nite in coꝛde qᷓ; ſilia faciat ⁊ q̃ſi paria chari / qꝛ dictũ eſt: Beati qͥ eſuriũt ⁊ ſitiũt iuſticiã: Mattb.ʒ.
iarl Valen eſurientẽ charitas: paſcit et ſu / qm̃ ipſi ſaturabũt᷑. Inter duos iſtos fame/
ppbia. Charitas yt deus laudet᷑: ſuꝑbia vt licos:bonus oꝑatoꝛ ↄſtitutus eſt.Si chari/
ipſa laudet᷑. Veſtit nudũ charitas:veſtit et tas de illo operat᷑: ambos miſerat᷑: ambo/
ſuꝑbia. Jeiunat charitas:ieiunat et ſupere bus vult ſubuenire. Ille em̃ ꝗqrit quod mã⸗
bia. Sepelit moꝛtuũ charitas:ſepelit ⁊ ſu ducet:ille ꝗrit qð imitetur. Paſciſ iſtũ:ſᷣbe
bia. Omnia oꝑa bona quęvult facere chari te iſti: ambobus dediſti elemoſynã. IAllum
tas ⁊ facit:cogitat cõtra ſuꝑbia ⁊ quaſi do/ feciſti gratulatoꝛẽ de fame interfecta:hunc
cet equos ſuos. Sed interioꝛ charitas tol/ feciſti imitatoꝛẽ de exẽplo ꝓpoſito. Miſe/
lit locũ malę agitatę ſuꝑbię: non male agi ramini ergo tãqᷓ; miſericoꝛdes: qꝛ in eo etiã
tanti:ſed male agitatę. Vę homini cuiꝰau/ ð diligitis inimicos:fratres diligitis. Ne
riga ſuꝑbia eſt: Heceſſe ẽ em vt ſᷣceps eat. ꝙ putetis iohannẽ nihil de dilectione inimi⸗
Vt aũt non ſit ſuꝑbię q̃ agitat facta bona: ciſcipiſſe:qꝛ de fraterna charitate nõ tacu/
quis nouit:quis videt:vbi eſt hoc: Oèꝑa vi it:frẽs diligitis.Quõ inquis fratres diligi/ G

demꝰ. Paſcit miſericoꝛdia:paſcit ⁊ ſuꝑbia.
loſpitẽ ſuſcipit miſericoꝛdia:hoſpitem ſu/
ſcipit ⁊ ſuꝑbia. Intercedit ꝓ paupere miſe/
ricoꝛdia:intercedit ⁊ ſuꝑbia.Quid eſt hoc⸗:
In operibꝰ non diſcernimus.Audeo aliqͥd
dicere:ſᷣ nõ ego:Paulus dixit: M.0ꝛit cha
ritas:id eſt homo habens charitatẽ:conſi/
tetur nomẽ chꝛiſti:ducit martyriũ:Cõſitet᷑
⁊ ſuꝑbia:ducit martyriũ. Ale habet chari/
tatẽ:ille non habet charitatẽ. Sed audiat diligẽdo inimicũ vt ſit frat᷑ tuꝰ: ⁊ cũ diligt:
1. Cor..13. ab aplo ille qͥ nõ habet charitatẽ: Si diſtri frẽm diligis. MNõ em̃ amas ĩ illo qð ẽ:v qð
buero om̃ia mea pauꝑibꝰ:⁊ ſi tradidero coꝛ 2b vt ſit. Dixerã aliqñ charitati vfę ni fal/

mus:queęro quare diligas inimicũ?:Quare
illũ diligis? Vt ſanꝰ ſit in hac vita.Quid ſi
nõ illi expedit: Vt diues ſit. Quid ſi ipſis
diuitijſ excęcabit᷑. AUt vxoꝛẽ ducat.Quid ſi
amarã vitã inde patiet᷑: Vt filios habeat.
Quid ſi mali erũt? Incerta ſunt ergo iſta ꝗᷓ
videris optare inimico tuo:qꝛ diligis eum:
incerta ſunt. Opta illi vt habeat tecũ vitã
ęt᷑nã:opta illi vt ſit frater tuꝰ. Si ̊ h̊ optas

pus meum vt ardeã:charitatẽ aũt non ha/loꝛ: Robur ẽ ligni poſitũ añ oculos. Faber
buero:nihil mihi ꝓdeſt. Ergo ſcriptura di optimꝰ videt lignũ nõ dolatũ: de ſilua pᷣci/

)

nfl

ſunn odun
foeot
DInarttex
Ge

Pundian

Aklfeicſt

Npeccaron
Deſtuan
Unuodi⸗

ſeuienten
Conrumel
bicehon
ſaſütabh
deofalte
deofaans
quid dias
liekoꝛoit
foen:mu
goͤvioytl
nas On⸗
Coveinn
Merone
Mrusn
Morurd
Vffane
Partb,, Netian
lemonn
(gguidyt
ſenonu
dllgs.
holebar⸗
luc Poter 9
Qubenn
Qospo
ſeedionar
ſpllusen
iiſnngai
ſciennnon
lonninegen
warsd
Ceiterie
ngnlan
flichit⸗
mödante
Ryobien
bianni
Non erge
egte
hoee

ſturcheht
nlkſiheſnt
rlcdtnenen
SPugrchrig

tregienn

ſactis nuen
leyitggoi
wslu⸗
eneſeanictn
hansbenet
menſacuskn
e N denshad⸗
dallshoiznni
is. Do rc
nnrmspaniedl
3iſos umcls
ittirürinccike
duositosſen⸗
unsct Sen
6mieni:ande
chitgotnn
Paal üi
leneſni Jn
rinemurhn
poit ⸗
Ges gnchen
rodiigi
leecionenn
aritatenotu⸗

inindi Aun
õ
.Aiſiſi
innet lil
Pinsdihcl
ſanteh .
g⸗ lgpen

nben iin

. Sizboe

lochift
uuntt

i belluß

Efer1αιαſnαυ⁴Pnαρα lera ααας απ e er oααα Xv

In Eplam beati Jo

ſum adamauit:neſcio qͥd inde vult facere.
Mõ em̃ ad hoc amauit:vt ſemꝑ ſic maneat.
In arte vidit qð futurũ eſt:nõ in amoꝛe qð
eſt. Et amauit qð inde facturꝰ eſt:non illud
qð eſt. Sic nos ⁊ deus amauit peccatoꝛes.
Mam dicimꝰ qꝛ de amauit peccatoꝛes.Ait
Matth.9. em̃: Mõ eſt opꝰſanis medicꝰ:ſed male habẽ
tibus. Nunqͥd ad hoc amauit peccatoꝛes:
vt peccatoꝛes remaneremꝰ: Quaſi lignum
DdDde ſilua vidit nos faber:⁊ cogitauit ędifici/
um quod inde facturꝰeſt:non ſiluã qð erat.
Sic ⁊ tu reſpicis inimicũ tuũ aduerſanteʒ:
ſeuientem: moꝛdentẽ verbis:exaſperantezʒ
contumelijs: inſectantem odijs: Attendis
ibi qꝛ homo eſt: vides iſta omnia ꝗᷓ aduer-
ſa ſũt ab homine facta: ⁊ vides in illo qð a
deo factus eſt. &az auteʒ homo factus eſt:a
deo factus eſt: &e aũt te odit:ipſe fecit.Et
quid dicis in animo tuo? Domine ꝓpitius
illi eſto: dimitte illi peccata: incute illi ter-
roꝛem: muta illũ: Hõ amas in illo qð eſt:s
qð vis vt ſit.Ergo cũ inimicũ amas:fratrẽ
amas.Qua ꝓpter ꝑfecta dilectio eſt in dile
ctione inimici: quia perfecta dilectio eſt in
dilectione fraterna. Et nemo dicat qꝛ aliqᷣd
minus nos monuit iohanes apls:⁊ plꝰ noſ
monuit dñs chꝛiſtꝰ. Johanes nos monuit
vt fratres diligamꝰ: Chꝛiſtus nos monuit:
Mattb.5. vt etiam inimicos diligamꝰ. Attẽde quare
te monuit chꝛiſtꝰ vt diligas inimicos.Nũ⸗
quid vt ſemꝑ remaneãt inimici? Si ad hoc
te monuit vt inimici remaneãt: odiſti non
diligis. Attẽde quõ ipſe dilexit:id eſt quia
nolebat vt ſic remanerẽt ſui ꝑſecutoꝛeſ:ait:
Lud.⁊ʒ. Pater ignoſce illis: qꝛ neſciũt quid faciũt.
Quibꝰ voluit ignoſci: mutari illos voluit.
AQuos voluit mutari:ex inimicl fratres fa/
cere dignatꝰ eſt:⁊ vere ſic fecit.Occiſus eſt:
ſepultus eſt: reſurrexit: in celũ aſcendit:ſpi/
ritũſanctũ miſit diſcipulis: cępit in fiducia
GB6 dicari nomen ipſius: miracula faciebãt in
nomine cruciſixi ⁊ occiſi: Viderũt illi inter⸗
fectoꝛes dñi:⁊ qͥ ſanguinẽ eius ſeuiendo fu/
derãt credendo biberũt. hec dixi fratres 7
longiuſcule:quia vehementiꝰ comẽdanda
fuit charitati veſtrę ipſa charitas:id eſt cõ-
mẽdanda ſibi erat. Si em̃ charitas nulla ẽ
in vobis:nihil diximus. Si autẽ eſt in vo⸗
bis:tanq; oleũ in flãma adiecimus.Et quo
non erat:foꝛte verbis accenſus eſt. In alio
creuit qð erat: in alio cępit eſſe qð nõ erat.
Ad hoc ergo iſta diximꝰ: ne pigri ſitis dili⸗

ſum:qꝛ de ſpiritu ſuo dedit tibi. Vnde co/
gnoſcis? Interroga viſcera tua. Si plena
ſũt charitate: habes ſpm̃ dei. Unde cogno
ſcimus:qꝛ inde cogſcis habitare ĩ te ſpiritrũ

hänis Tractat vIII

gere inimicos. Seuit in te hõ. Ille ſęuit:ꝛtu
depcare. Ille odit: tu miſerere. Febꝛis aię
ipſiꝰ te odit: ſanus erit: ⁊ gratias tibi agit.
Quõ medici diligũt ęgrotos: Nuũqͥd ęgro/

tos diligũt? Si ęgrotos diligunt: volũt vt
ſemꝑ ęgrotent: Ad hoc diligũt ęgrotos ne
ꝓgroti ꝑmaneãt: ᷣ vt ex ęgrotis ſani fiant.

Et quanta plęrũq; patiunt᷑ a phꝛeneticis:

quales contumelias verboꝝ plerũq; 2 ꝑcu/
tiunt᷑: pſequit᷑ ille febꝛem:ignoicit homini.
Et quid dicam fratres: Amat inimicũ ſuũ:
immo odit inimicũ ſuũ:moꝛbũ. Ipſum em̃
odit:⁊ amat hominẽ a quo ꝑcutit᷑:qdit fe
bꝛem. A quo em̃ ꝑcutit᷑: A moꝛbo:ab egro
tatione:a febꝛe. Illud tollit qð illi aduer a
tur: vt remaneat illud vnde gratulet᷑. Sie ⁊
tu. Si odit te inimicꝰ tuꝰ: ⁊ iniuſte te odit:
noueris quia cupiditas ſeculi ĩ illo regnat:

AQ.

ꝓpterea te odit. Si odiſti illuʒ ⁊ tu: contra

reddis malũ ꝓ bono. Vnum ęgrotũ flebã
qui te oderat:iã duos plango:ſi ⁊ tu odiſti.
Sůʒ pſequit᷑ rem tuam:tollit tibi neſcio qch
Habes in terra: JIdeo illum odiſti: quia an-

guſtias tibi facit in terra:noli pati anguſti/

as: migra in cęlum: ſurſum coꝛ ibi habebis
vbi latitudo eſt: vt nullas anguſtias patia
ris in ſpe vitę ęternę.Attende quę tibi tol⸗

—

lit: nec ipa tibi tolleret: niſi ille pmitteret: q Deb. ra.

flagellat omnẽ filium quẽ recipit. Quoda/
modo ferramẽtũ dei eſt quo ſaner! ipſe ini/
micus tuus. Si nouit deꝰ vtile tibi eſſe vt

expoliet te: pmittit illũ. Si nouit tibi vtile
eſſe vt vapules:ꝑmittit ille vt cedaris. De
illo curat: opta vt ille ſanet᷑. Deũ nemo dRᷣ

vidit v nquâ. Vigete dilectiſſimi: Si
diligamus inuicem: deꝰ in nobis
manebit ⁊ dilectio eius erit ꝑfecta

in nobis.Incipe diligere:pficierl. Cępi/

ſti diligere:cepit ĩ te deꝰ habitare. Ama eũ

q in te cępit habitare vt ꝑfectiꝰ inhabitãdo
faciat te pfectũ. In hoc cognoſcimus
ꝛi ipſo manemꝰ et ipſe in nobis:
qa de ſpiritu ſuo dedit nobis. BGñ.

Deo gratias.Cognoſcimꝰ qꝛ habitat in no

bis. Et hoc vñ cognoſcimꝰ qꝛ cognoſcimus
t habitat in nobis? Quia hoc ipſe iohan/
nes dixit:qꝛ de ſpũ ſuo dedit nobis. Vnde

ſcimus:qꝛ de ſpũ ſuo dedit nobis: hoc ip/

Ro. 5.

Ro.8.

1. Cor. 15.

– eund eſr. ve α☛ . bonof ea 2

Expoſitionis ſancti Ruguſtini

dei? Paulũ introga apm Qm̃ charitaſ dei
diffula ẽ i coꝛdibꝰnfis ꝑ ſpm̃ ſctm̃ qͥ dat eſt
nob. Et nos vidinpꝰ: ⁊ teſtes ſumꝰ:
qꝛ pater miſit filiũ ſuũ ſaluatoꝛem
mũdi. Securi eſtote qui ęgrotatis: talis
medicus venit. Deſperabatis:magni erãt
moꝛbi:inſanabilia erãt vulnera:deſperata

erat ęgritudo. Magnitudineʒ mali tui at//

tẽdis:oĩpotẽtiã medici nõ attẽdis. Tu de/
ſperatus es:ſed ille omipotens eſt.Cuiꝰ te-
ſtes iſti ſũt qui pꝛimo ſanati: ⁊ ãnunciãtes
medicũ:⁊ ipſi tũ plus ſpe ſanati q; re. Nam
ſicut dicit apkus: Spe em̃ ſalui facti ſumꝰ.
Cepimus ergo ſanari in ſide: pficiet᷑ aut ſa⸗
lus noſtra:Cũ coꝛruptibile hoc induerit in/
coꝛruptionẽ:⁊ moꝛtale hoc induerit ĩmoꝛta
litatẽ. hec ſpes eſt:nõdũ res. Sʒ qͥ gaudet
in ſpe:tenebit ⁊ rem. Qui aũt ſpem nõ ha/
bet: ad rem non. poterit ꝑpuenire. Quicu/
q; cõfeſſus fuęrit ꝙ ieſus ſit filius
dei:deꝰ in ipſo manet:⁊ ipſe i deo.
Jam a multis cõfeſſus fuerit:nõ dicamus

verbo ſed facto: non lingua ſ facta: Nam

multi confitent᷑ verbis: ſed factis negant.
Et cognoſcimꝰ et credinꝰ quia di/
lectionẽ habet deꝰin nobis.Et iterũ
vnde cognouiſti: Deus dilectio ẽ. Ja

dixit ſupius: ecce iterũ dicit. Amplius tibi

1
.

non potuit dilectio commendari: qᷓ; vt di/
ceret᷑ veꝰ. Foꝛte munꝰ dei cõtemptureras:
7 deũ contemnis. Deus dilectio eſt. Et qͥ
manet in dilectione in deo manet:

τ deus in eo. Viciſſim ſe habitant: qui

continer ⁊ qui cõtinet᷑. Habitas in deo: ſed
vt continearis. habitat in te deus:b vt cõ /
tineat ne cadas. Me foꝛte ſic te putes do/

Hmũ dei fieri:quomõ domus tua poꝛtat car

znem tuã. Si ſubtrahat ſe domꝰ in qua es:
cadis:ſi aũt tu te ſubtrahas nõ cadet.Neꝰ
integer eſt cũ eum deſeris: integer cũ ad il/

lũ redieris. Tu ſ anaris: nõ illi aliquid ſᷣſta
bis: tu mundaris: tu reſiceris: tu coꝛrigent.
Ille medicamentum eſt non ſano: regula

eſt pꝛauo:lux eſt tenebꝛato:habitatio ẽ de⸗

ſerto. Omnia ergo tibi cõferunt᷑. Unde ne

putes deo aliquid ↄferre qñ venis ad deũ:

ſeruos:ſi tu nolueris ⁊ oẽs noluerint? De
non indiget ſeruis:ſᷣ ſerui deo. Ideo dicit

ns. 15. bſalmus: Dixi dño deus me- es tu. Ipſe ẽ
yerus dñs.Et quid ait? Quoniam bonoꝝ

meoꝛum nõ eges. Tu eges bono ſerui tui:

tiſſe no

ec mancipiũ ſaltẽ. Ergo non habebit deꝰ

eget ſeruus bono tuo vt paſcas illũ. Eges
⁊ tu bono ſᷣui tui vt adiuuet te.Mõ tibi po/
teſ aquã implere:nõ tibi potes coquere:nõ
tibi potes ante equũ currere:iumentũ tuũ
non potes curare. Vides qꝛ indiges bono
ſerui tui? Obſequio illius indiges. Nõ es

ergo verus dñs:qñ indiges inferioꝛe. IJOle

eſt verus dñs:qͥ nihil a nobis ꝗrit:⁊ vę no/
bis ſi eum nõ qramꝰ*. MNihil a nobis querit:

⁊ quęſinit nos:cũ eũ non quęreremꝰ.QOuis Zud.rʒ.

vna errauerat:inueuit eam gaudens in hu
meris ſuis repoꝛtauit. Et nunqᷣd ouis erat
paſtoꝛi neceſſaria: ⁊ non oui potius paſtoꝛ
neceſſarius erat?:Quanto libentiꝰ de chari
tate loquoꝛ:tanto minꝰ volo finiri epiſtolã
iſtam. Mulla eſt ardentioꝛ ad cõmẽdandaʒ
charitatẽ. Nihil vobis dulciꝰ pᷣdicat᷑: nihil
ſalubꝛius bibit᷑:ſed ſi bene viuendo confir/

met᷑ in vobis munus dei. MNe ſitis ingrati

tantę gratię illius: qui cũ haberet vnicum:
noluit illum eſſe vnum: Sed vt fratres ha/

beret adoptauit illi:qui cum illo poſſiderẽt
vitam ęternam.

¶ De eo quod Johãnes dicit: In

hoc ꝑfecta eſt dilectio in nobis vt

