ſecll gſa. 45. GSlrare contendit: nonne euidenter dicere ei tibi nõ ſunt quos deus fecit: ſed qs diabolꝰ
Nupthenhi, 26. videt᷑ qui ſe finxit: Cur me feciſti ſici ꝓImpꝛo infecit. Audite me itaq; vt parentẽ: audite
ninnt 1 ba temeritas cõditoꝛis plaſmata viliſicare: ꝗſo vos docentẽ: pariter ac monentẽ. Audi/
cumnin yt quãtitatẽ ſuã ⁊ foꝛmã quantũ in ſe eſt: in te vtilitatibꝰ veſtris ⁊ cõmodis ſideliter cõ/
ti aifin aliud tranſfiguret: qð ſi a natura haberet in, ſ ulentem Eſtote tales quales vos deus ar/
Micgenn coõpabiliter ſe habere doleret. MNec iſta dici/ tifex fecit: eſtote tales quales vos manꝰpfis
glaſtir musa nobis tanq; ex nobis. Habemus pa/ inſtituit. Mneat vobis facies :oUpts
ugtius il

Ber. CC. xLVII. Dñica XXIIII. p/ trinitatis: B. er. I.

BGer.CC.xL vIII. Dñica XXIIII. pꝰ trinitatis: Ger. II. 3

ceruix pura: foꝛma ſincera: A calciamentis
ſuꝑfluis pedes liberi:crines nullo coloꝛe fu/
Fdſcati:oculi conſpiciendo deum digni. Apo⸗
ſtoli vox eſt:quem dominus vas electionis
1. Eori.15. appellauit. Dicit em̃: Pꝛimus homo de terra
terrenus:ſecũdus homo de celo celeſtis.Si/
cut poꝛtauimus imaginem terreni:ſic poꝛte/
mus imaginẽ cęleſtis.hanc imaginem poꝛ
tat virginitas:poꝛtat integritas:poꝛtat ſan
ctitas ⁊ veritas: poꝛtant diſciplinę dei: me/
moꝛes iuſticiã cum religione retinentes:ſta/
biles in fide: humiles ĩ timoꝛe: ad omnẽ to/
lerantiam foꝛtes: ad ſuſtinendam iniuriam
mites: ad faciendam miſericoꝛdiaʒ faciles:
fraterna pace vnanimes atq; concoꝛdes:
Quia oila obſeruare:diligere et implere de/
bemus: vt apoſtoli ceptuʒ adimpleamus.
Corl. s. Empti eſtis pꝛecio magno:gloꝛiſicate ⁊ poꝛ/
tate deum in coꝛpoꝛe veſtro. Deum enim in
coꝛpoꝛe noſtro poꝛtamuſ:cum imaginẽ eius
ꝑ ĩmundas ⁊ pꝛophanas adinuentiones nõ
defoꝛmamus:cum ꝑ omnia ſeruitutis obſe/
quia redẽptoꝛis imperio parere ſtudemus.
Ita enim imaginẽ ſuam in nobis recogno/
ſcet:⁊ nuptiali veſte oꝛnatos a ſuo ſanctoꝛũ
q; conſoꝛtio non excludet:quod nobis miſe

„ ricoꝛditer p̃ſtare dignet᷑: qui viuit et regnat

deus per omnia ſęcula ſeculoꝛũ:Amẽ.

neadem dominica: De continẽ/
Bermo II —L

z„0.———
—

—

„
Bmonet nos lex diuina ⁊ exhoꝛtat᷑
fratres chariſſimi: vt cõcupiſcentiã
IWuius mundi deuitantes: continen
ie ſalubꝛi operam demus: ne nos illecebꝛa
jvoluptatũ ꝑvaria ducat deſideria:⁊ laqueo
moꝛtis irretitos:in ſᷣcipitiũ ⁊ voꝛaginẽ tra/⸗
AQAat inferni. Loquit᷑ ſapiẽtia homini ⁊ dicit:
Eccai.18. Poſt cõcupiſcentias tuas non eas: et a vo⸗
luntate tua auertere. Si pꝛeſtes animę tuę
concupiſcentiã eius: faciet te in gauli ini⸗
micis tuis. Amoꝛ enim iſtius mundi: parit
Jacobi.⸗. inimicitiã dei. Vnde ſcriptum eſt:Qui vult
amicus eſſe huius ſęculi:inimicus deiconſti
tuit᷑.hhoc enim apoſtolus ſciens iohannes:
L. Id.2. Pſuadet nos et dicit: Holite diligere mũdũ:
neq; ea quę in mundo ſunt. Si quis dilexe/
rit mũdum: non eſt charitas pamis in illo:
quia omne qð in mũdo eſt:cõcupiſcẽtia car/
nis eſt:⁊ cõcupiſcentia oculoꝛũ:et ſuperbia

60.

42 Aoel
ſpiritꝰ. hoc ⁊ coapoſtolus eius paulus rur/ ueims
ſus monet ⁊ dicit: Qui emunt ſic ſint quaſi i·Corj.. Mflu
non poſſidẽtes:⁊ qui hoc mũdo vtunt᷑ qua- ſocit Son
ſi non vtant᷑:pᷣterit enim figura huiꝰmundi. nf e lun
Vnde ⁊ ipſe ſaluatoꝛ in parabola ſua oſten/ Tenonbi:
dit:qð diuitię ⁊ voluptates ſęculi ſuffocant Matib.2 nſs hoſt
verbũ:ita vt nõ referat fructũ. Et alibi ᷣce-/ ,. Bonusing
pit dicens: Qui vult venire poſt me:abne/ Mattb. 16. Mn, ſipſen.
get ſeipſum: et tollat crucem ſuam ⁊ ſequat᷑ Ptbeſauo⸗
me.Et item: Qui non renunciauerit inquit Lucj.- r4 aeig Pronherg
omnibꝰ quę poſſidet: non poteſt meus eſſe an alirmi
diſcipulus. Hec igitur conſiderãtes fratres fanes deco
chariſſimi:ꝑpendite quãtum neceſſaria vo/ e nul ere
bis ſit cõtinentia: ꝑ quam chꝛiſti diſcipula⸗/ gundenus
tui cõdigni:ad regnũ poteſtis cum eo veni/ Una etvis
re ꝑpetuum. Continentia vᷣo ⁊ ſobꝛietas nõ B mnlanecan
in ſola integritate carnis conſiſtit: ſed etiam eitenin
in cultu ⁊ oꝛnatu:vita pariter ⁊ moꝛibus cõ/ Setg co babennt
ſiſtit. Debet enim vnuſquiſq; continẽs eſſe caplo
ab omnibꝰ illicitis. is autẽ quę licita ſunt ſnennt
debet cuʒ modeſtia ⁊ ſobꝛietate vti. Hõ em̃ m Etuen
decet chꝛiſtianũ ſęculi lucris inhiare:cui pꝛo eniane
miſſum eſt regnum ceęleſte: ſed ſuo domino oſcentis.
ꝑ continentiã condigne viuere: vt poſſit cũ . glane
eo in ꝓꝑpetuum gaudere. Caſtitatem deber Munn ⸗
amare:⁊ foꝛnicationem fugere: Mõ auaricię cheic
ſtudere:ſed victu ⁊ veſtitu cõtentus eſſe:nõ · Timotb.. nucn
ſuperbire: neq; ſperare in incerto diuitiarũ: ninſn
ſed humiliter ſentire:⁊ mũdi pompã cõtem/ u hr
nere. Mõ debet eſſe vaniloquax ⁊ arrogãs: c
nõ mendax neq; iniurioſus: neq; bilinguis: ſul
non ſuſurro neq; detractoꝛ: ſed veritatẽ de/ nhbe
bet ex oꝛe ⁊ coꝛde ꝓferre.Linguã ſuã a mul/ lencit
tiloquio tẽperare: quia ſcriptũ eſt: In mul/ Prouer. l0. sini
tiloquio non effugies peccatũ. Oculos con/ Nen cMaah
tra vanitatẽ claudere: Auditũ a ſcurrilitate dr dalade⸗
⁊ falſitate: imo ab omni eloquio malo auer/ npen:
tere: Riſũ excelſũ et excuſſũ nõ amare: Gut⸗ huntſi
tur ⁊ naſum ad illecebꝛã dulciũ ciboꝛũ ⁊ ſua- maſea
uium odoꝛum nõ libenter adhibere:ſed ma-
gis bonum ⁊ ſuauem odoꝛem virtutũ appe/ SEo Dori
tere. Manꝰ et pedes ⁊ omnia mẽbꝛa coꝛpo- II. Kigtee
ris ſollicite cuſtodire: ne fiant arma iniqui/Ro.As.
tatis peccato:ſed magis potentię arma deo ANRX
ad deſtruendũ ſpiritalẽ inimicũ. Coꝛ quoq C r

debet miles chꝛiſti ante omĩa ſollicita cuſto 1
dia ſuare: ne foꝛte illud iactãtia extollat:ira AAleſtq
inflãmet:ĩuidia ꝑfoꝛet:auaricia infeſtet:libi du z ede
do exurat:triſticia grauet:toꝛpoꝛ et ignauia nido
oneret: Et ne illud qð cũctis grauiꝰ eſt: ꝑ no Aeſten
uitatũ ſᷣſumptiões hęreſis ſcindat.Qui em̃ uoun

Den

alem coꝛdis occulta per continentiam quieta ſer/
vmuute⸗ uare intus contendit: vtiq; et membꝛa coꝛ-
mkn, poꝛis facilius contra pꝛauos actus foꝛis cu/
abubnne Pꝛouer. 4. ſtodit. Scriptum eſt enim: Omni cuſtodia
guſucſn ſerua coꝛ tuum: quia ex ipſo vita pꝛocedit.
liſiſhen b Item alibi: Moꝛs tecuʒ in introitu delecta
Ealbiie tionis poſita eſt. Et ſaluatoꝛ in euangelio:
Alneidle e Wattö. 12. Bonus inquit homo de bono theſauro coꝛ-
untſgi dis ſui ꝓfert bonum: ⁊ malus homo de ma/
ugningnt lo theſauro coꝛdis ſui pꝛofert malũ.Et iteʒ:
ctnengeſ. Matth. 15. De coꝛde: ait: exeunt cogitatiões malę:ho⸗
citesfint micidia:adulteria:foꝛnicationes. Cum ergo
Utellnigpo fratres de coꝛdis radice fructus ſiueboni ſi
Kidlce, ue mali exeant: neceſſe eſt vt pꝛimum coꝛ
Santoreni mundemus: deinde carnem noſtram per ie/
1ſohienstit iunia et vigilias et laboꝛem vtilem caſtige/
Rrſetcun D mus: ne carnis libido mentẽ maculet. Diffi/
znordusch cile eſt enim vt in delitijs viuentes:mũdum
ntnigeſ. 1Torz/9. coꝛ habeant. Inde dixit apoſtolus: Caſti-⸗
melanſen go coꝛpus meũ: et in ſeruitutem ſubijcio:ne
ten. iei foꝛte cum alijs ſdicem: ipſe repꝛobus effici/
binratnt Sał.s. ar. Et item: Qui autem chꝛiſti ſunt: ait:car/
R nem ſuam cruciſixerunt cum vitijs ⁊ concu/
H Titũ.2. piſcentijs. Sobꝛie quippe ⁊ pie viuamus in
nen dd poc ſęculo: expectantes beatam ſpem: ⁊ ad/
* uentum gloꝛię magni dei: ⁊ ſaluatoꝛiſ noſtri
necſen⸗ ieſu chꝛiſti: qui dedit ſemetipſum pꝛo nobis
en vt nos redimeret ab omni iniquitate:⁊ mũ-/
dunnem. daret ſibi populum acceptabilem: ſectato/
Golchn rem bonoꝛũ operum:vt cum venerit in ma/
rtanh ieſtate ſua cum ſanctoꝛum angeloꝛum mili⸗/
Gblng bus: pꝛo bonis laboꝛibus ⁊ ſancta cõuerſa⸗
iide tione reddat nobis pꝛęmia vitę ęternę po/
iſuinnll 1 tius qᷓ; pꝛo deſidia ⁊ voluptate pſſentis vitę
ck Zummn cruciatum retribuat ſempiternum:quia ve/
Gabeen Parg5, t6 raciter de eo ſcriptum eſt:qð reddat ſinguliſ
1umliur Inpm opera: ieſus videlicet chꝛiſtus: qui cum
oaloaa patre ⁊ ſpũſancto viuit et regnat deus: per
rd omnia ſecula ſeculoꝛũ: Amen.
rſitx Bominte viceſimaquinta: De ca
muDermo ſtitate et mudicia: Sermo 1
mainind . TLoꝛioſum et inſignem inter ceterae
veumnde virtutes caſtitas et mundicia locum
Car hegl tenet: fratres chariſſimi: quia ipſa
latuaſo ola eſt quę mũdas mentes hominũ pꝛęſtat
ln WMatth. 5. videre deum. VUnde ipſa veritas ait: Beati
ictelbl mũdo coꝛde:quoniam ipſi deum videbunt.
aignuu⸗ Ac ſi econtrario diceret: Jili vᷣo miſeri ſunt
ſyeſton quoꝛum coꝛda ſunt carnali concupiſcentia

Cg

. „y rr8 .
Ber. CC. XxLIX. Dñica XxXv. py trinitatis:R
polluta: quia ęternas merguntur in pęnas.
Caſtitas enim angelica eſt vita: caſtitas cũ

humilitate ſpirituſſancti merebit᷑ habitati/

onem:quam expellit imundicia libidinum:
dicente ſcriptura: CLoꝛpus peccatis ſubditũ
ſpirituſſanct“ effugiet. Mmbꝛa noſtra de⸗
bent deo eſſe dicata:non foꝛnicationi. Op/

Saß. I1.

ponat homo deſiderio carnis ſuę ęternoꝛuʒ
flammas toꝛmentoꝛũ.Aſſueſcat iuuenis ca/

ſtitatem:vt ſit dignus ſapiẽtia dei. Vbi im
mũdicia eſt coꝛpoꝛis: ibi habitatio diaboli/

ci ſpiritus: qui maxime gaudet in iniquina/
tione carnis noſtre. Omnes immũdicię deo
diſplicent: et maxime quę non ſunt natura/

les. Admonet itaq; nos ſcriptura ſancta di /
cens: Poſt concupiſcentias tuas non eas: ? Ecẽi.is.
a voluntate tua auertere. Si pꝛeſtas anime

tuę conpiſcentias eius:faciet te in gaudium
inimicis tuis venire. Eiuſmodi quoq; ſalo/

mon ſapientiſſimus pꝛoferebat ſententias
de cauenda immũdicia dicens: Fauus diſtil NMꝛouer. 5.
lans labia meretricis: et nitidius oleo gut/
tur eius:nouiſſima auteʒ illius amara qua/

ſi abſinthium:et acuta quas gladiꝰ biceps.

Pedes eius deſcendunt ad moꝛtem: et ad

inferos greſſus illius penetrãt: Per ſemitã
vite non ambulant:vagi ſunt greſſus illiꝰ ⁊

inueſtigabiles. Hunc ergo fili audi me:⁊ ne

recedas a verbis oꝛis mei. Longe fac ab ea

viam tuam: ⁊ ne apꝛopinques foꝛibus do/
mus eius.hoc ſiquidem non ſolum de me/
retricum immũdicia dixit:ſed etiam de omi

carnis concupiſcentia: quę ſollicitat animã
ſuam conſentire ſuis deſiderijs. Sed ratio
mentis pꝛohibere debet impetus carnis: et
refrenare voluptates eius iniquas. Item il/ £
le qui ſupꝛa pꝛohibet cohabitationem fęmi/
narum:iuuenibus dicit: Mũquid abſconde/ NMꝛouer. 6.
re poteſt homo ignem in ſinu ſuo: vt veſti/

menta illius non ardeant: aut ambulare ſu/

per pꝛunas:et non comburent᷑ plantę eiuss
Sic qui ingreditw᷑ ad mulierẽ pꝛoximi ſui:ꝛnõ
erit mũdus cũ tetigerit eã. Similiter ⁊ beatꝰ

aplus admonet nos: Bonũ eſt inqens muli C orſ..
erẽ non tangere:quaſi ſtatim in tactu ꝑiculũ
eſſet. Pulchꝛa eſt enim caſta iuuenum pudi/

citia et deo amabilis: et ad omne bonũ vti/

lis. Qui filios habet ſpiritales vel carna-
les:nutriat illos in caſtitate deo:non in foꝛ⸗
nicatione diabolo. Quid pꝛodeſt homini ſi/
lium habere: nutrire: amare: ſi ęternis eum

Bancti cluguſtini de tempoee ui

nutriat toꝛmentis? Qui in caſtitate viuunt:

angelicam habent in terris conuerſationeʒ.
Caſtitas hominẽ cęlo coniungit:angelis fa/⸗
cit ciuem. Qui mulierem habet legitimam:
legitime vtatur ea tempoꝛibus opoꝛtunis:

a.Cor.7. vt ſcõm apoſtolũ poſſit vacare oꝛationi: et

benedictionẽ mereatur ſilioꝛum a deo acci/
pere. Hemo dicat a foꝛnicatione ſe cuſtodi/
.Coriaio. re nõ poſſe. Fidelis enim eſt deuſ:dicit apo/
ſtolus:qui non ꝑmittit non temptari ſupꝛa

id quod poꝛtare poſſumus: ſed faciet cum

temptatione ꝓuentum. Talis vnicuiq; ho-
mini temptatio datur:ſiue in carnis deſide-/
rio:ſiue in ambitione ſeculi:vel etiã in qua/
cunq; temptationis moleſtia: qualem aut

cum laude vincere: aut cum oppꝛobꝛio ſuc/

P cumbere poterit. Omnibus enim caſtitas .
neceſſaria eſt: ſed maxime miniſtris chꝛiſti
altaris:quoꝛum vita alioꝛum debet eſſe eru

ditio:⁊ aſſidua ſalutis ſdicatio. Tales eniʒ

decet dominum habere minſtros:qui nulla
contagione carnis coꝛrumpant᷑: ſed potius
continentia caſtitatis ſplendeant: et totis
honeſtis fulgeant in populo exemplis: qui/
Leuitj.i9. bus dominus per legiſlatoꝛem dicit:Sancti

eſtote:quia ⁊ ego ſanctus ſum dominꝰ deus

1. Joh.1. veſter. Deus enim lux eſt: ⁊ tenebꝛę in eo nõ
ſũt vllę:nec aliqua feditas ei ſociari poteſt.

Et ideo fratres chariſſimi:ſiue viri:ſiue femi
nę:ſiue clerici: ſiue laici: f̃m apoſtoli admo⸗

2. Corj. 7. nitionem: mundemus nos ab omni inqui/

namẽto carnis ⁊ ſpiritus: ꝑficientes ſancti/
ſicationem in timoꝛe dei. Studeamus: vt

ei qui ad ęternam ſuam gloꝛiam nos voca-
nuit placeamus:quatenus cum eo fęliciter in
gęternum regnare poſſimus: pꝛęſtante domi

no noſtro ieſu chꝛiſto: qui cum patre ⁊ ſpiri/

tuſancto viuit ⁊ regnat.

Sermo ſamiliaritate extranearũ mulieruzs:

. Bermo Aê
a Emo dicat fratres chariſſimi ꝙ tem
J n poꝛibus noſtris martyꝛũ certamina
eelſe non poſſint. Habet enim ⁊ pax

geſſimus iracundiã mitigare:libidinẽ fuge/⸗
re:iuſticiam cuſtodire:auariciam contemne

re:ſuꝑbiam humiliare: pars magna marty/
rij eſt. NMon incõgrue dictum eſt fratres cha/

riſſimi: Auariciam cõtemnere: iracundiam
mitigare:libidinem fugere. Contemnenda

eſt enim auaricia:quę nobis ideo iniqua lu/

ℳel nmnif
ſeſenicin

n eadem dominica:De incauta

yꝛes ſuos. Maʒ ſicut frequẽter ſug/

cra pꝛocurat vt ſuos faciat nos. Moſtri eniʒ
eſſemus ſi illa nr̃a nõ eſſet.Contemnẽda eſt
inquã auaricia:quę velut ignis: quantoma

gis acceperit: tanto amplius quęrit. Iracũ/

dia vo mitiganda eſt: quę pꝛius nocitunis
impedit qᷓ; nocendis. ggautem libidinem B
fugiendam eſſe ſuggerimus: apoſtolus pau
lus euidenter oſtendit: qui cum omnibꝰ vi /
tijs pdicauerit reſiſtendum: dum contra libi

dinem qoqueret᷑:non dixit: Reſiſtite:ſed fu/ 1. Corj.sᷣ.

gite foꝛnicationẽ: Ac ſic contra reliqua vitia
deo auxiliante debemus in pᷣſenti reſiſtere:
libidinem vᷣo fugiendo ſuperare. Sic et ali9
bi in ſcripturis diuinis legimuſ: MHoli inquit Ecti.9.
in faciem virginis intendere:ne te ſcandali/

zet vultus eius. Et beatus ioſeph vt impu Geñ z9.

dicam dolninã poſſet euadere:pallium quo
appꝛehenſus fuerat reliquit ⁊ fugit. Ergo cõ
vis obtinere victoꝛiam. Hec tibi verecundnun
ſit fugere ſi caſtitatis palmam deſideras ob
tinere. Unde fratres chariſſimi ab omni/C
bus chꝛiſtianis:pꝛęcipue tamen clericis ſiue

monachis indigna et inhoneſta familiari/

tas fugienda eſt: quia ſine vlla dubitatione
qui familiaritatẽ non vult vitare ſuſpectaʒ:
cito dilabit᷑ in ruinam. Sed foꝛte negligens
quiſq; ⁊ minus de animę ſuę ſalute ſollicitꝰ.
reſpondet et dicit:Ecce ego et familiaritatẽ
habeo mulierũ extranearum:⁊ tamẽ caſtita
tis oꝛnamenta cuſtodio. Infclix eſt ⁊ nimiũ
periculoſa iſta pᷣſumptio.Multi enim dum

ſe putabant vincere victi ſunt.Sed dicit ali

quis: Inter mulieres extraneas habitans
continẽtiã teneo:⁊ volo habere qð vnicam.

Quid eſt dicere: Volo habere qð vnicã:ni-

ſi viuere deſidero ſõ ruina? Sed ego inquit
libidinis impetũ tanq; aduerſariũ meũ vo
lo captiuũ iugiter retinere. Vide ne contra
te incipiat ipſa captiuitas ſualere:et vbi te
putabaſ obtinere triumphũ:inde ęternũ in/

curras oppꝛobꝛiũ. Inter oĩa chꝛiſtianoꝛũ cer
tamina ſola durioꝛa ſunt ſᷣlia caſtitatis:vbi

q̃tidiana eſt pugna ⁊ rara victoꝛia.Gꝛauem

caſtitas ſoꝛtita ẽ inimicũ: qͥ quotidie vincic
et timet᷑.Et ideo ſicut iam dictum eſt:ꝛnemo
ſe falſa ſecuritate decipiat: nemo de ſuis vi/
ribus periculoſe pſᷣſumat: ſed audiat apoſto

Nn dlierh

n gtenn niait⸗

en⸗Etel
noonulen⸗

emtunppi

aſttatison
bllsindie
güpeinont
nicontmame
iutoes di
loheenecn
cnpooſuod⸗
musiogiter.
gredignet
Din'chuͤ
loͤpolliüͤt.4
chriſtveſteſ
ſſtetillequ⸗
Eevoluert
Alimiviru
tyebisſin
icqz venie
guärumße.
Vlresbabuea
ſckphescd
Enbecob
munnonto
lanteerſes
fingrie
(lewmulqu
locutioney
Maniorcod
ſumliantat

ſrorpein
brlhis

penigm
ſlaoritay
ſioreen
nomenti
Nenet.
nillerane
kantthe
ancn
Penone

lonten
ſcii
. Poſtien
oniemnitzc
equanton

—
E

huns poctus

len bicnng
hokollsn
umomnb

uncnnmnlt
dlttete feig
Nrigun.
enn ellee

e Se .

Cl Rolinglta

neteſenndd.

ſobrtinu
epalung
fugt. Ehr
dendefugent
Gbireneand
ndeſcanscn
imichomi,
en denas ſe
eſta fumliain
ladubientone
tareſlgeanz
ouenegigens
. lueſtlcr
tfamlantu
unicti
Ureſtnini
Ultieninden
.Gesdiatalh
cas hobleats
rqoman.
görniin⸗
cdcgo nau⸗
ſanüneiw
ſgenecont
laeetpbit
eckeni
ſktanonc
Aſtuunsgbi

Ber. CC. L. Dñica xXV. pꝰ Trinitatis: Ger. II.

1. Corj.é. li dicentẽ: Jugite foꝛnicationẽ· Dauid eni, pmanet. Sed dicit aliqᷣs: Homo iuuenis ſũ: G
facio qð me delectat:et poſtea pęnitentiam

PHꝛo uer. 6.

ille ſanctiſſimꝰ in mille paſſibus mulierẽ nu/
gdatam vidit ⁊ ſtatim homicidiũ fecit ⁊ adul⸗
teriũ. Et aliqui in aliena domo cum extra/
neis mulieribus putant ſe caſtitatis obtine/
re triumphũ:ignoꝛantes dupliciter ſe apud
deum reos exiſtere:dum ⁊ ſeipſos in pericu/
lum mittunt: et alijs exemplũ ꝑuerſę famli/

aritatis oſtendũt.Quãticũq; em̃ illoꝛũ ſtul/
ticiam imitantes ꝑ inhoneſtã familiaritatẽ

caſtitatis oꝛnamẽta ꝑdiderint: illoꝛũ animę
ab illis in die iudicij requirent᷑:qui eis exem

plũ ꝑditionis oſtendũt.Et ideo frẽschariſſi

mi contra moꝛtifera blandimenta: et contra

adiutoꝛes diaboli qͥ familiaritatẽ ſuſpectaʒ

habere nec metuũt nec erubeſcũt:ne nos ex/
emplo ſuo decipiant dei adiutoꝛiũ imploꝛe/
mus iugiter:vt nos ð laqueo venantiũ libe/
rare dignet᷑:ſciẽtes ꝙ ĩ malis omibꝰ ꝗᷓ ſupꝛa
diximꝰ chꝛiſtianis qtidiana martyꝛia deeſſe
Fenõ poſſũt. Si em̃ caſtitas et vitas ⁊ iuſticia
chrꝛiſt“ eſt: ſic ⁊ ille qui eis inſidiat᷑ ꝑſecutoꝛ

eſt:et ille qui ⁊ ĩ alijs defendere ⁊ in ſe cuſto/

dire voluerit: martyꝛ erit.Et ideo qͥ hęc tota
animi virtute ⁊ ipſe diligit et vt alij diligãt:
2 verbis ſimul ⁊ exemplis oſtendit: et vbi/
cũq; veritasvl iuſticia ſiue caſtitas laboꝛãt:
gquatum pᷣualet ſe etiã vltro iugiter et ᷑m

vires habuerit defendere cõtendit:non vnã

ſed plures coꝛonas deo remunerãte ꝑcipiet.
Et vr hęc obtinere cuʒ dei adiutoꝛio merea/

mur: non ſolũ ab extranearũ mulierũ fami/
liaritate: ſed etiã ancillarũ noſtrarũ vł qua-

rũcunq; vicinarũ aut ſilię aut alũnę aut an/
cille vnuſquiſq; familiaritatẽ vel ſecretã col

locutionẽ vitare cõtendat:quia quãto earũ

vicinioꝛ cõditio: tanto facilioꝛ ruina eſt. De
familiaritate em̃ taliũ ſalomon nos admo⸗
net dicẽs: HNũquid alligabit qͥs ignẽ in ſinu
ſuo ⁊ veſtimẽta eius non ardebũt? Aut am/
bulabit qͥs ſuꝑ pꝛunas ⁊ nõ cõburent᷑ plãtę
eiꝰ: Et illud: Pꝛeciũ meretricis vix dimidiũ

panis: mulier auteʒ pᷣcioſam viri animã ca-

pit. Et quanta iniquitas ⁊ q́; lugenda puer/
ſitas:ita vt animã quam chꝛiſtus ſanguine

ſuo redemit:luxurioſus quiſq; ꝓpter vnius
momenti delectationem libidinis diabolo
vendat. Vere enim nimium plangenda: et
miſeranda cõdirio eſt:vbi cito pᷣterit qð de/
lectat ⁊ per diabolũ in cruce manet ſine ſine

qð cruciat. Sub momento em libidinis im-
petus tranſit et opꝛobꝛium infęlicis animę

ago.Hoc eſt dicere:percutio me gladio cru/

deli: ⁊ poſtea ad medicum vado: et neſcit ꝙ
vnius hoꝛę in puncto vulnus accipit᷑: et vix

longo tempoꝛe ad ſanitatem pꝛiſtinam re/
uocatur. Qui enim adulterans:dicit ſe poſt

ea peęenitentiã acturum: quare non timet ne

eum ſubitum ꝑicuium ſuꝑueniens rapiat: ⁊

pereat illi delectatio: et ſuccedat illi damna

tio? Et de infglici libidine vnde ſupꝛa dixi/

mus credendum eſt illud qð ꝓpheta dixit:
Quomodo confractus eſt malleus vuiuerſę hiere. 50.

terrę? &uis autem poſt aduentũ domini ꝑ
innumerabilia monaſteria: ⁊ per cleros vel

laicos caſtitatem ſeruantes quaſi cõfractus
eſſe malleus videat᷑ ille: adhuc tamẽ qð pe/
ius eſt multo plures ſunt: qͥ ab ipſo malleo
confringunt᷑: qᷓ; illi ꝗͥ de ruina vel colliſione

ipſiꝰ liberant᷑. Unde iterum atq; iterum ro/ hh
go:vt diligentius conſideremus: ⁊ quãtum
poſſumus timeamus qðõ dominꝰ in euange

lio dicit:Qui viderit mulierẽ ad cõcupiſcen Mattb. 5.

dum eaʒ: iam męchatus eſt eã in coꝛde ſuo.
Pꝛo qua re ſicut iam dictum eſt: non ſolum
ab extraneis muliertbus ſed etiã ab ancilliſ
ꝓpꝛiüs refrenãda eſt ⁊ ſecreta familiaritas ⁊
oculoꝛũ incauta fragilitas: NHe impleat᷑ ĩ no

bis illud qð ꝓpha terribilit᷑ clamat: Intra / Hiere..

uit moꝛs ꝑ feneſtras veſtras. Per q̃s em̃ fe/
neſtras moꝛs ad animas nr̃as ingredit᷑: niſi
ꝑ viſum oculoꝛũ:⁊ auditũ aurium? Si ꝑ lin/
guã aut amico tuo aut ſeruo tuo iuſſeris vt
ad te meretrix adducat᷑:ꝑ os tuuʒ ad animã/
tuã gladius ęternę moꝛtis ingredit᷑.Si eniʒ
conſiliuʒ malum libenter audieris: ſi detra /

hentem vel aliquid luxurioſe loquẽtem:aut

etiam cantica turpia ꝓferentem nõ reſpuis:
per coꝛdis feneſtram moꝛs intrauit in ani/
mã tuã.Et quia dominus dixit:Qui vide/
rit mulierem ad concupiſcendã eam: iã mę⸗
chatus eſt eam in coꝛde ſuo:intelligit᷑:ꝙ vo/
luntas perfecta faciendi reputabit᷑ pꝛo ope/

re facti: Ac ſic dũ aliquis libidinoſo animo

cõſiderat: per feneſtram coꝛpoꝛis in ſecretũ
coꝛdis venenum moꝛtis inſtillat. Lalis em̃ J
cogitatio etiam ſi aliquo impedita caſu nõ
impleat voluntatẽ ſuam: nihilominus acti,
onis crimine condemnat᷑ a domino:Ac ſic
illa caſta eſt cum qua libidinis malum vo⸗
luit exercere: et ille iam adulter tenetur in
coꝛde.Et ideo audiamus pꝛophetã dicentẽ:

4
.

Ber. CC. LI. Dñica xXVI.ſi occurrat: Ger. .

Pꝛouer. 4. Omni cuſtodia cõſerua coꝛ tuum. Et illud:
NPõ.iIS. Auerte oculos meos ne videant vanitateʒ.

Quomõ enim ſi aliquis carbones ignis ab/

pꝛehẽdat:ſi eos cito ꝓiecerit nibil nocebũt:
ſi ᷣo diutius tenere voluerit: ſine vulnere
eos iactare nõ poterit: Ita ⁊ ille qui ad cõcu
piſcendũ oculos deſixerit:⁊ libidinis malũ ĩ
coꝛde ſuſcipiẽs moꝛas in ſuis cogitatiõibus
habere ꝑmiſerit:excutere eas a ſe ſine animę
occiſione vel plaga non poterit.Et ideo cuʒ
Ns.24. ꝓpheta iugiter clamemus: Oculi mei ſemꝑ
ad dominũ:quoniam ipſe euellet de laqueo
pedes meos dc. 8
¶ Item in eadem dñica:de eo quoe
ſcriptum eſt in euangelio m Johã/

Zob.s. Nem: Cum ſubleuaſſet ieſus oculos

⁊c̃.incipiens: Miracula ꝗ fecit do/
minus ⁊c̃.quę ſumpta eſt de expoſi
tione doctoꝛis Ibidem.

¶Pñica viceſimaſexta ſi occurrat:
NPoðͤ. 45. De eo quod ſcriptũ eſt: Uacate ⁊ vi
Sermo dete qm ego ſum deus ⁊c̃. Ser. l

dem i heremo

bus vel mundi illecebꝛis abſtinentes:tm̃ di
uinis cultibꝰ ſeruiamus: dantes ſcilicet diei
huic honoꝛem et reuerentiam:pꝛopter ſpem
reſurrectionis noſtre: quã habemus in illa.
Nam ſicut ipe dominus ieſus chꝛiſtus ⁊ ſal
uatoꝛ reſurrexit a moꝛtuis:ita ⁊ nos reſurre⸗
cturos in nouiſſimo die ſperamus. Apparet
autem hunc etiã in ſcripiuris ſanctis eſſe ſo/
2m lennem. Ipſe enim eſt pꝛimꝰ dies ſeculi: In Señ.i.
ipſo foꝛmata ſunt elementã mundi: in ipſo
creati ſunt angeli: in ipſo quoq; a moꝛtuis Matth.28.
reſurrexit chꝛiſtus: in ipſo de cęlis ſpũſſan/ Actj.ꝛ.
ctus ſ apoſtolos deſcendit: manna in eo/ Exo.is.
pꝛimũ de cęlo datum eſt. His C
enim ſpeciebus ac talibus indicijs:domini /
N dies extat inſignis: Ac iõ ſancti doctoꝛes
N ccleſię decreuerunt omnẽ gloꝛiã iudaici ſab
atiſmi in illam trãſferre: vt qð ipſi in figu/
ra:nos cslebꝛaremus i veritate: Quia tunc
erit requies noſtra vera: quando reſurrectio
fuerit ꝑpetrata: et remuneratio in anima et
coꝛpoꝛe ſimul ꝑfecta.Obſeruemus ergo diẽe
dominicã fratres ⁊ ſanctiſicemꝰ illam: ſicut
antiquis ſceptum eſt de ſabbato:dicentele

32

.

8 Ciendum eſt fratres chariſſimi: ꝙ
igdeo a ſanctis patribus noſtris con/

w ſſtitutũ eſt chꝛiſtianis ⁊ mandatũ:vt
in ſolẽnitatibus ſanctoꝛũ ⁊ maxime in domi
nicis diebus ocium haberent:⁊ a terreno ne
gocio vacarẽt:vt paratioꝛes ⁊ pꝛomptioꝛes
eſſent ad diuinũ cultũ:cum nõ haberent qð
eos inde retardaret incõmodũ:reliquerẽtq;
eo tempoꝛe terrenã ſollicitudinẽ:quo faciliꝰ
poſſent dei intendere voluntatẽ. Inde ipſe
PS. 45. dominus ꝑ ꝓphetã dicit: Vacate ⁊ videte:
quoniã ego ſum deus.At hi qui diuerſis cu
ris ac negocijs implicati:hanc ſententiã dei
ſpernũt: ⁊ diuinę cõtemplationi vacare no/
lunt:timeo ꝙ in futuro iudicio illis ianuam
dñi pulſantibꝰ atq; aꝑiri poſcẽtibus: domi⸗
Zud.iʒ. nus reſpondeat: Amen dico vobis: neſcio
vos. Diſcedite a me omnes qui operamini
iniquitatẽ. Et qui modo deum quęrere ne/

gligunt:ab ipſo tunc reſpuunt᷑.Idcirco fra⸗
nes mei nõ ſit vobis moleſtũ:in dominicis

diebus ⁊ in natalicijs ſanctoꝛũ diuino ſtude
B re cultui.Dominicũ ergo diẽ apoſtoli ⁊ apo/
ſtolici viri ideo religioſa ſolennitate haben/
Mattb.as. dum ſanxerunt: quia in eodem redempto:
Pnoſter a moꝛtuis reſurrexit.Quiq; ideo do/
minicus appellatur: vt in eo a terrenis operi/

ꝛabitis ſubbataveſtra. Videamus ne ociũ
noſtrũ vanum ſit: ſed a veſpera diei ſabba/
ti vſq; in veſperam diei dominici ſequeſtra-
ti a rurali opere:⁊ ab omni negocio: ſolo di/
uino cultui vacemus. Sic quoq; ſanctiſica/⸗
mus rite ſabbatũ domini:dicente domino:
Omne opus nõ facietis in eo. Veniat ergo
cuicunq; poſſibile ſit ad veſpertinã atq; no-
cturnam celebꝛationẽ:⁊ oꝛet ibi in conuentu
eccleſię ꝓ peccatis ſuis deum. Qui vo hoc
non poſſit:ſaltem in domo ſua oꝛet:⁊ nõ ne-
gligat deo ſoluere votum: ac reddere penſũ
ſeruitutis. In die vo nullus ſe a ſacra miſſa
rum celebꝛatione ſeparet:neq; ocioſus quis
domi remaneat:cęteris ad eccleſiam ꝑgenti
bus:neq; in venatione ſe occupet: ⁊ diabo/
lico mancipet᷑ officio: circũuagãdo campos
⁊ ſiluas:clamoꝛem ⁊ cachinnũ oꝛe exaltans:
non gemitũ nec oꝛationis verba ex intimo
pectoꝛe ad deum ꝓferens. Adhuc quoq; qð E
deteſta bilius eſt ad eccleſiã aliqui veniẽtes
non intrant: non inſiſtunt pᷣcibus:nõ expe,·
ctant cum ſilentio ſanctã miſſarum celebꝛa/
tionem: ſed quando lectiones diuinę intus
legunt᷑:tunc ipſi foꝛis aut cauſas dicere:aut
dinerſis ſtudent calumnijs impugnare:aut
yvidelicet in alea vel in iocis inutilibus inſu/

ginatote⸗ A veſpere vſq; ad veſperam cele-/

Exo. 20.

D

.

ne Kiene

.

CAE1

e Aal

leinr
weannt

cllomorit
ichcodu

nſenen
lant Aese
Utlubieme
ſſonnoſe⸗

nlunentu

ltepoſne
uſtel

ſoſpenpſos

alotnofib
ſonbuoſtud
eboineſes
inurſcpue
Scagamun
ilnnshee!
gninantdbi
liordipeind
daerincon,
lunesaſt
gedoleodun
Glaſuntati
Hundncum
deuotadle
Portemnn
lbiumcante
anſeauipe
gugtenusynn
Talavumd
Plaseoun
fattesneid
kaientbose
bekclunet

lbsperen

(unrunb
otenpon
Cpiendotad

ukn damntilan

tusriuic
lnehien
Polteint
lndelee
henseſte
letan
luscher

ſcunkin

tetde
e
Nerſpen
Loiniln.
ſtuustſal
sfelune⸗

An

noeſelo

ſlzrin R

M:indp⸗

Mhonlis Deg

lin Wi

ngine ene

nek boel.
s:domini
Adogans
ludaiciſab
Kinſgt
Quia ue
feſunern
manimse
uucnd
Uam: ſat
oedicentele
penncel⸗
mus neoci
diei ſabbs
eiſegneir⸗
io:ſolodt
Pſancnih
uedoning,
Venineg)

tinä aice..

iin onuenn
AQuizode⸗
artthiſe
Alcareni

aſann

gcollss

clan Dnn

–
Cidnaane
de n⸗

Rei

inmnan
e oͤche
nnglthu⸗

N.

dare. Aliquotiens enim qð peius eſt aliqui
nindmia iracundia ſuccendunt: et amariſſime
riyxant᷑:ita vt armis ſe vel fuſtibus alterutrũ
immpetant: 7 ſepe homicidiũ ꝑpetrent:et hoc
ab illis maxime fit:qui pleni inuidia ⁊ odio:
Diabolo ductoꝛe in cõuentũ eccleſię ꝑgunt:
non vt ſemetipſea os adiuuent:ſed vt alios lę/

dant. Tales etiam ſi homicidio ibi pereunt:

aut ſubita moꝛte rpiunt᷑: quo alias:niſi cuʒ
ipſo cuius ſecuti ſunt veſtigia vadũt in ęter/
Fna toꝛmenta: Nolite hęc facere fratres mei:
nolite voſmetipſos decipere: nolite in con/
uentu veſtro locuʒ dare diabolo:ſeomagis
voſmetipſos pᷣparate hoſpitiuʒ chꝛiſto. Mõ

ergo foꝛis fabulis: ſed intꝰ pſalmodię ⁊ oꝛa-
tionibus ſtudete. Holite inuicem in eccleſia
verboſari:ſed quieti ti eſtote. Sunt enim plu
rimi: ⁊ cipue pleręq; muliereſ:que ita in ec-

cleſia garriunt:ita verboſant᷑: vt / ectiones
diuinas nec ipſę audiant: nec aliõs audire
ꝓmittant. Nũquid talis conuentus:cum ta
li oꝛdine in domo dei debet fieri: aut taliter

decet in conſpectu dei et ſanctoꝛum angelo/
rum eius aſſiſtere? Adhuc c quoq; quod val/
de dolendum eſt conqueri vobiſcum volo:

quia ſunt aliqui: et maxime potentes iſtius

mundi:cum veniunt ad eccleſiam:non ſunt
deuoti ad laudes dei celebꝛãdas: ſed cogũt
pᷣſbyterum vt abbꝛeuiet miſſam:⁊ ad eoꝛum

libitum cantet:nec ei licet moꝛem eccleſiaſti/

cum ſequi pꝛopter illoꝛuʒ gulam ⁊ auaricia:

gquatenus vnus punctus diei ad dei officiũ:
⁊ reliquum diurnum ſpacium cum nocte ſi/

mul ad eoꝛum deputet᷑ voluptates. Nolite

fratres mei dilectiſſimi hęc facere:nolite hec

facientibus conſentire: quia non ſolum qui
bec faciunt:ſed etiam qui conſentiũt facien/

S tibus pereunt. Ante omnia ergo cauſas in

feſtiuitatibus nolite dicere neq; audire: ſed
alio tempoꝛe ⁊ cum iuſticia: nec munera ac-/
cipiendo ſubuertatis iuſta iudicia: quia ſᷣm

MWattð.⁊. domini ſententiã:quocũq; iudicio iudicaue
ritis: iudicabit᷑ de vobis. Nullus ſe veſtrũ
inebꝛiet: quia ebꝛius inſano ſimillimus eſt.
MHolite in hominibus bibendo nomina ve⸗
ſtra delere de cęlo. Sunt quidem multi qð
peius eſt: qui non ſolum ſeipſos inebꝛiant:
ſed etiam alios cogunt et adiurant: vt am/
plius q; expedit bibãt: ⁊ inde ſepe inter eos
naſcunt᷑ iurgia ⁊ homicidia.Nũquid ꝑpen/
ditis fratres:cuius iſti in hoc ſequant᷑ volũ/
.ꝑcorj.6. Latem? Ebꝛioſi enim: ait apoſtolus:⁊ homi/

ſoꝛoꝛes:per nomẽ domini noſtri ieſu chꝛiſti:
et per regnum venturũ eius ac iudicium: vt
ſubtrahatis vos ab omni homine ambulã⸗
te inoꝛdinate:⁊ digne ambuletis vocatione
qua vocati eſtis: nec negligatis honoꝛẽ ve-

ſtrum: neq; paruipẽdatis redemptionẽ quę
eſt in chꝛiſto ieſu. Filij dei nuncupati eſtis:

quia verus ſilius dei vos liberauit. Stude-⸗

te bonis moꝛibꝰ tanto parenti placere:qua/
tenus vos non vt nequiſſimos ſeruos ꝑpe/
tuam tradat ad pęnam: ſed vt chariſſimos
filios ſi upernã ducat ad patriam: vt ſitis co⸗
heęredes filij eius ieſu chꝛiſti: cũ quo viuit et
regnat deus in vnitate ſpũſſancti: ꝑ omnia
ſeculi ſeculoꝛũ: Amen. ðJMUM

ermo I

—
——ʒ—

ris vel templi feſtiuitatẽ colimus: ſi
uñſigeliter ac diligenter attendimus:⁊
ſancte ac iuſte viuimꝰ: quicquid in templis
manufactis agitur:totum in nobis ſpiritali
edificatiõe complet᷑. Non em̃ mentiꝰ eſt ille

templũ ſunt ſpũſſancti qui in vobis eſt: Et
ideo fratres chariſſimi: quia nullis ſᷣceden/
tibus meritis:per gratiã dei meruimus ſie/
ri templũ dei:quãtuʒ poſſumus cum ipſius

adiutoꝛio laboꝛemuſ:ne dominus noſter in

templo ſuo:hoc eſt i nobiſipſis inueniat qð
oculos ſuę maieſtatis offendat: ſed habita/
culum coꝛdis noſtri euacuet᷑ vitijs 2 virtuti⸗/
bus repleatur: claudat᷑ diabolo: ⁊ aperiatur
chꝛiſto: ⁊ ita laboꝛemus vt nobis bonoꝛum
operum clauibus ianuam regni cęleſtis ape
rire poſſimus. Sicut enim malis operibus

quaſi quibuſdam ſeris ac vectibus vitę no

bis ianua clauditur: ita abſq; dubio bonis

operibus aperitur. Et ideo fratres chariſſi/ *
mi vnuſquiſq; conſideret conſcientiã ſuam:

⁊ quando ſe aliquo crimine vulneratuʒ eſſe
cognouerit: pꝛius oꝛationibus:ieiunijs vel
elemoſynis ſtudeat mũdare cõſcientiã ſuãs:
⁊ ſic euchariſtiam pᷣſumat accipere.Si enim
agnoſcens reatum ſuum ipſe ſe a diuino al
tari ſu btraxerit cito ad indulgentiaʒ diuing

miſericoꝛdię ꝑueniet:Quia ſicut qͥ ſe ic LZucj.14. ct. 18.

unſuertatte decicatisis e ec, Serno
cleſię vel altaris: S

Votienſcũq; fratres chariſſimi alta

CC. LlI.

qui dixit: Templũ em̃ dei ſanctũ eſt qð eſtis 1. Cor.ʒ.
vos. Et iterũ: Heſcitis quia coꝛpoꝛa veſtra 1. or:.s.

el. Ser.u. In Anniuerſario dedicatiõis tẽpli: Ser. 1.

cidę:regnum deinon poſſidebunt. Obſecro h
vos dilectiſſimi patres ⁊ matres: fratres et

—

Gancti Aluguſtini de tempote vNl

in coꝛde retinens:hᷣſumit accedere? Auertat

2 hoc deus a nobis fratres chariſſimi: et con/

cedat vt mala iſta aut nunq; velimus admit
tere:aut ſi admiſſa fuerint ſine vlla moꝛa pę
nitentia vel pace ſtudeamus ſanare et lar⸗
gioꝛibus elemoſynis feſtinemꝰ abluere: ne

aſpicio. Omnes viri quãdo cõmunicare de/
ſiderãt: lauant manus ſuas:⁊ omnes muli/

eres nitida exhibẽt lintheamina vbi coꝛpus

chꝛiſti accipiant. Non eſt graue quod dico
fratres:quomodo viri lauant aqua manus

ſuas:ſic eiemoſynis lauent conſcientias ſu/

phunmiliabit᷑: ita econtrario: qui ſe hbumiliar dus excludit᷑: Qui enim in illa cęleſti bier· niſng
exaltabit᷑. Qui enim ſicut dixi: agnoſcens ſalem excõmunicari meruerit: non ſolũ hoc lln
reatum ſuũ ipfe ſe humiliter ab altari eccle- pęnę habebit ꝙ nec mãducare vel bibere po ſnait⸗
ſię ꝓ emẽdatiõe vitę remouere voluerit: ab terit: ſed etiam flammas infernales ſuſtine- nns Pe
eterno illo ⁊ cęleſti cõuiuio excõmunicari pe bit:vbi eſt fletus ⁊ ſtridoꝛ dentium:vbi vlu udllt
nitus non timebit. Rogo vos fratres dili- latus: lamenratio⁊ penitẽtia ſine vllo reme/ nntku
genter attẽdite: ſi ad menſã cuiuſcũq; pot dio:vbi eſt vermis ille qui nõ moꝛit᷑:⁊ ignis Eſa.õs. Günnl⸗
tis hoĩs nemo pᷣſumit cũ veſtibus cõſciſſis qui nunqᷓ; extinguit᷑:vbi moꝛs quęrit᷑: ?ꝛ ſon ni tot
⁊ inquinatis accedere:quãtomagis a conui inuenit᷑. Quare in infedno moꝛs quęrit᷑: et htn Olidligt
uio ęterni regis: id eſt ab altari domini de- non inuenit᷑: Quia quibus in hoc ſęculo vi· fihofel
bet ie vnuſquiſq; inuidię vel odij veneno ꝑ / ta offertur ⁊ nolunt accipere:in inferno quę/ cg
xuſſus: iracundię furoꝛe repletus cum reue/ runt moꝛtem ⁊ non poterunt inuenire. Vbi ſentes n
rentia ⁊ humilitate ſubtrahere? ꝓpter illud erit nox ſine die: amaritudo ſine dulcedine: Autanoc
Watib.5. qð ſcriptũ eſt: VUade pᷣus recõcialiare fratri obſcuritas ſine lumine: vbi nec diuitię: nec fanndies
tuo ⁊ tũc veniẽs offeres munꝰtuũ.Et iterũ: parentes: nec coniuges: nec filij: nec vicini benngeccde
MWattð.22. Amice quomõ huc intraſti nõ habens veſtẽ potuerunt ſubuenire: vbi nihil peccatoꝛ in/ Gluarn
nuptialem? Sic enim habet textus euange/ ueniet:niſi qð de hoc ſeculo caſte et iuſte vi/ anpennis
