nus quidem pilatus lauit:ſed facta ꝓbauit.
Vxoꝛ verberat᷑ in nocte: admonet virum in
die. Veritas fatigat᷑: ⁊ a ſeruo dominꝰ iudi/
catur. Coꝛonam de ſpinis annexã compun/
gentes caput eius coꝛonant: et illudentes
adoꝛant. Vt rex ſalutat᷑: vt victoꝛ coꝛonat᷑:
T quaſi deus ⁊ dominus adoꝛatur. Pulchꝛe
crucem aſcendit:iudiciovictoꝛ aſſiſtit. Lalis
ergo aſcendit qui ſęculũ vincere parat. Po⸗
ſuerunt titulum ſcriptum: Hic eſt ieſus rex
iudęoꝛũ. Vermis in cruce:ſcarabeus in cru/
ce.Bonus vermis qui hęſit ligno:bonꝰ ſca/
rabeus qui clamauit eligno. Quid clama/
uit? He ſtatuas illis hoc peccatũ. Alis vtiq;
petebat veniam a quibꝰ accipiebat iniuriã.

Zacj.23. Hodie inquit mecũ eris in paradiſo. Nec mi

rum ſi conuerſo culpam ignoſcebat: qui in/
ſultantibus veniam relaxabat. Potauerũ
eum aceto. Bene ad cõſummanda un

coꝛruptio ſinceritatis haurit᷑. IJtaq; acet n
bibitur: vinum cum felle non bibit᷑. Sine
ritati nõ debuit amaritudo miſceri: quia ꝓ
nobis dominũ ſine peccato decuit cruciſigi.
Pater inquit:in manus tuas cõmendo ſpi/
nitũ meũ. Bene tradidit qui nõ amiſit.Spi/
rfitus patri cõmendat᷑ vt peccatoꝛũ vincula
EFE reſoluant᷑. Sol occidit ſacrilegis vt ſpecta/
culum obumbꝛaret funeſtis. Findunt᷑ petrę
⁊ iudęoꝛũ coꝛda durant᷑.Elementa fugiunt:
terra concutit᷑. Judęus arguit: miles cuſto/
dit:monumẽta reſerant᷑: ⁊ iudęoꝛum ꝑſidia
denudat᷑.Diſcipuli vigilant:⁊ fletibus ocu/
los męſtos ſomnus inuidus captat. Judęi
qd curioſi eſtis:vbi caro cruciſixa remanſit:
Paniel.ʒ. In flammis cuʒ tribus pueris aparuit: qui
Lucj.2. poſtea paruulus dignatus eſt naſci.Stabãt
tamẽ mulieres hęc videntes:ſtabat ⁊ mater
dñi ſuo filio teſtimoniũ perhibente. Joſeph
Job.is. æ Ricodemus chꝛiſtũ ſepeliũt:vnus iuſtus:

valmarũ Ber. II
alter in quo dolus non erat. NHam ſi apoſto.
li ſepelirent: dicerent non ſepultũ:quẽ iudei
nũciauerant raptum. Nicodemus nocte ve/
nit ꝓpter metum iudęoꝛũ. Simplicitas em̃
quęrit᷑: non ambitio deſiderat᷑. Quomodo
iuſtus latebꝛas periculi timeret: qui coꝛpus

non timuit ſepelire? Ideo occulte poſtula-

uit vt coꝛpus celaret:non vt periculũ pᷣcaue

ret. Mulieres de longe ſtabant quę diligen/ Mattð. 27.

ter locum ſeruabant. Sexus innutat: deuo⸗/
tio calet.Et cum diſcipuli fatigarentur:ſole
tamẽ ab angelo ne timeant admonent᷑.Ho/ Joſᷣ.20.
li me inquit tangere: nondum enim aſcendi
ad patrem meũ.Nondũ tibi aſcendi quę vi/
uentem cum moꝛtuis quęris.Quare pꝛimũ
mulieri:? Per mulierẽ moꝛs antea eſt nuncia
ta: per mulierem vita hominibus reparat᷑.

AMulier quid ploꝛas? Mulier chꝛiſtũ vide⸗

bat:ſed hoꝛtulanum putabat. Deus eſt qui
adoꝛatur:homo eſt qui tenebat̃. Mõ renuit
tangi a femina: qꝛ non omnes poſſunt chꝛi/
ſtum tangere reſurgentẽ quem tetigerant in
coꝛpoꝛe cõmemoꝛantem.

¶ In eadem feria de paſſiõe domi/ Sermo
nier Suſanna Dermo II C. xvI.

ꝛſitan mirum videt᷑ nobis fratres
cur dominus apud pſſidem pilatum Matthᷣ. 22.
a pꝛincipibus ſacerdotũ accuſet᷑:nec
liquem iam eoꝛum reſponſione cõuincat:

Icum vtiq; ingratã accuſationẽ nõ niſi repel-

lere ſolet ſubſecuta defenſio. Mrum inquũã
ſit fratres qð arguat᷑ ſaluatoꝛ ⁊ taceat. Laci
turnitas enim negat qð obijatur: cum non
vult reſpondere qð quęritur. Accuſationem
ſuam dominus tacendo non firmat: ſed de⸗
ſpicit non repellendo. Bene enim tacet:qui
defenſionem nõ deſperat. Ambiat defendi
qui metuit ſuperari. Feſtinet loqui: qui ti/
met vinci. Chꝛiſtus aũt cũ cõdemnat᷑ exupe
rat: cum iudicat᷑ vincit: ſicut ait pꝛopheta:
Vr iuſtiſiceris in ſermonibus tuis ⁊ vincas zs. 5o.
cũ iudicaris. Quid ergo opus erat ei loqui
ante iudicium:cui ipſum iudiciũ erat plena
victoꝛia? Vicit ergo cum iudicatur chꝛiſtus:
quia ſic innocens apꝛobat᷑. Vnde ait pila⸗G

tus: Innocens ego ſum a ſanguine huiꝰ iu/ Mattö.2 7.

ſti. Melioꝛ eſt igitur cauſa quę non defendit᷑
⁊ pꝛobatur: plenioꝛ iuſticia quę non verbis
aſtruitur: ſed veritate fulcit᷑. Laceat lingua
neceſſe ẽ:vbi ipſa veritas ſibi adeſt. Taceat

p 3

OO

Bancti dluguſtini de tempoꝛe

lngua in bono negocio:quę ⁊ in malis cau/⸗

ſis obticere conſueuit. Molo ſic defendi iuſti

ciam:ſicut ſolet iniquitas excuſari.Qð vin/
cit chꝛiſtus:nõ rationis eſt ſed virtutis.Sci/
uit enim ſaluatoꝛ qui eſt ſapiẽtia quomodo
tacendo vinceret: quomodo non reſpondẽ/
do ſuperaret:atq; ideo cauſam ſuam maluit
compꝛobare q; dicere. Ad vincendum foꝛ⸗
taſſe metus eum cogeret ne ſalutem ꝓderet
niſi qð ipſa erat tota cauſa victoꝛi. Suam
enim ſalutem pꝛodidit vt ſalutem omniũ lu
craretur. In ſe vinci maluit vt victoꝛ eſſet in
Cciuũctis.Sed quid de deo chꝛiſto loquar? Su

SBsniet.iʒ: ſanna mulier inimicos ſuos tacuit et vicit.

Non enim apud danielẽ in ſermone tuitio ẽ
ſed in ſancta femina tacente lingua pꝛo ea

caſtitas loquit᷑. Caſtitas em̃ ſuſannę affuit

Seſ.ʒ. in iudicio: quę euę defuit in paradiſo. Ibi
enim pudoꝛi eius conſuluit: hic ſaluti. JIbi

ne macularetur pudicitia: hic ne innocentia

damnaret᷑.Caſtitas enim ſuſannę ⁊ pᷣbbyte/
ros impudicos conuicit in paradiſo: ⁊ in iu/
dicio falſos accuſatoꝛes obtinuit: biſq; vi/

ctrix reos facit teſtimonij: quos reos facit

adulterij:atq; tandem iudicem meret᷑ caſti/
tas danielem puerũ iunioꝛem: necdum pu/
beſcentis ętatis. Multũ igitur de deo pudi
citia conſequit᷑: cum iudicem virginẽ ꝓme⸗/
retur. Secura enim eſt de victoꝛia caſtitas:
cui eſt iudicatura virginitas. Pudicitię aũt
cauſas:niſi vir pudicus audire non debuit.

Tale enim arbitriũ meret᷑ caſtimonia:apud

D quem non periclitet᷑ verecundia. Cognito
igitur daniel ſuſannę negocio:cum eam fal/
ſis accuſationibꝰ vellet plebs imperita dam
Danieł.iʒ. nare:ait idem: AMũdus ego ſum a ſanguine
huius.Quo dicto:peccantis populi reuoca
uit erroꝛem. Hac ergo voce circa ſuſannam

daniel vtit᷑:qua circa dominũ vſus eſt pila/
MWattp.ꝛ7. tus.Ait enim pilatus: Mundus ego ſuma
ſanguine huius iuſti. Eadem igit᷑ ſententia

abſoluit᷑ pudicitia:qua eſt et abſoluta iuſti/
cia. Sed daniel melius q; pilatus. Ille eniʒ
pudicum ſanguinẽ nec cõdemnat et liberat:
hic autem iuſti ſanguinem confitet᷑ ⁊ tradit.
Quid em̃ ꝓfuit teſtimoniũ ꝑhibuiſſe inno/
centię: ⁊ velut reum addixiſſe nequicię: niſi
qð grauius peccatũ eſt vnũ eundẽq; ⁊ ꝓnũ/
ciare iuſtũ ⁊ tradere criminoſis? IOpſe enim
iniquitatis ſuę teſtis eſt: qui oꝛe abſoluit et
coꝛde cõdemnat. Cauerit licet manus pila⸗

us:tamẽ ſua facta non diluit.uis abſter

gere ſe putauerit iuſti ſanguinẽ de ſuis mẽ- ſhin
bꝛis:eodem tamẽ ſanguine mens eius tene/ “” Poltee⸗
tur infecta. Ipſe enim occidit chꝛiſtum qui bencsnd
eum tradidit occidendũ. Judex enim bonꝰ tinci
⁊ conſtans: ne ſanguinem innocentis addi/⸗ N gfis
ceret: nec inuidię cedere debuit: nectimere. . ue in
Daniel ergo melius qᷓ; pilatus. Ille peccan/ n. ſctotn
tis populi reuocauit erroꝛem: hic autẽ furen ſtau gütecl
tis ſynagogę ſacrilegiũ cõſirmautt. ** er
s eadem feria de Symbolo: Sermo an

C.xx.

„ — Pyfspe
Embolum eſt bꝛeuiter complexa re⸗ A +—
gula fidei:vt mentẽ inſtruat nec one nnn 1
Jret memoꝛiã:paucis verbis dicatur lliſn
vnde multũ acquiratur. Credo in deum pa- m c
trem omnipotentem. Vide q; cito dicit᷑: et Cinaft
quãtum valet. DHeus eſt:et pater eſt. Deus unln
poteſtate:pater bonitate.e&α fęlices ſumus ſam Ernd
qui dominũ noſtrũ patrem inuenimus. re uitinnobis.
damus ergo in eum: ⁊ omnia nobis de ipſiꝰ unckſeüren
miſericoꝛdia ꝓmittamus.QAuia omnipotẽs uiſolisſen
eſt: ideo in deum patrem omnipotentẽ cre/ Cpolutthe
dimus. Nemo dicat: nõ mihi poteſt dimit/ e ubon
tere peccata.uomodo nõ poteſt omnipo/ Müͤmmer:
tenſ? Sed dicis:Ego multũ peccaui.Et ego niebisgui
dico:ſed ille omnipotens eſt.Et tu: Ego ta/ Penoeninpe
lia peccata cõmiſi: vnde liberari et mundarni · bswias
non poſſum. Reſpondeo:Sed ille omnipp/ ipſundede
tens eſt. Videte quid ei cantetis in pſalma. mnſciln
Benedic inquit anima mea domino:et noli Ps.ſo-n. ſunnen
obliuiſci omnes retributiones eius.Qui ꝓ/ Noieſalin
pitius fit omnibus iniquitatibꝰ tuis:qui ſa/ Aiulencone
nat omnes languoꝛes tuos. Ad hoc nobis Lnphopelis
eſt eius omnipotẽtia neceſſaria. Mam vni/ Gucftmone
uerſę creaturę ad hoc erat neceſſaria vt crea- Vius don
retur. Omnipotens eſt ad facienda maioꝛa Midodſ
⁊ minoꝛa. Oipotẽs ẽ ad celeſtia et terreſtria. hreebͤſe⸗
Omipotẽs eſt ad faciẽda ĩmoꝛtalia ⁊ moꝛta nctogiu
lia.Omipotẽs eſt ad faciẽda ſpiritalia ⁊ coꝛ/ ſe Aennag
poꝛalia. Omipotẽs eſt ad faciẽda viſibilia ⁊ Aninin
inuiſibilia:magnus in magnis: nec paruus feotencit⸗
in minimis. Poſtremo omnipotens eſt ad ncin
facienda omnia quę facere voluerit.Hã ego ſicttce
dico quanta non poſſit. Mõ poteſt moꝛi:nõ ſennnt
poreſt peccare:non poteſt mentiri: non po/ tlanlati
teſt falli. Lanta non poteſt: quę ſi poſſet:nõ fihin
eſſet omnipotens. Credite ergo in eum ⁊ cG ſtinen⸗
fitemini. Coꝛde enim creditur ad iuſticiam: Ro.10.
oꝛe autem confeſſio ſit ad ſalutem. Jdeo cũ ictin

credideritis opoꝛtet vt cõfitesmini. Quan/·

Ber. (C. xIX. Feria ſcðᷣa

do ſymbolũ redditis: accipite modo qð te/

neatis:⁊ poſtea reddatis:⁊ nunq; obliuiſca/

B mini. Poſt hoc quid: Et in ieſum chꝛiſtum.

Credo dicis in deum patrem omniporentẽ:
⁊ in ieſum chꝛiſtũ ſilium eius vnicum domi/
num noſtrũ.Si filiũ vnicũ:ergo patri ęqua/

lem. Si flliũ vnicum: ergo eiuſdem ſubſtan/

tię cuiꝰ eſt pater. Si ſiliũ vnicum: ergo eius
omnipotẽtię cuiꝰ eſt pater. Si filium vnicũ:
ergo patri coęternum. hoc in ſe ⁊ apud ſe et

nhol & Lud.i.et.2. ꝗpud patrem. Pꝛopter nos quid:? Ad nos

conplen⸗4

ſmnunaone
ebdisdicn
dindanr
Sckodichg
terel. Dar
flicsſum
eninns e
noboodeſp⸗
nonmniootis
lorentie
portkdint

Neſtonn.

caui Ceg⸗
tEen

iermunde

lleonnpo⸗

ginglin
nimganni

islp
misgin
a boenobs

1 Bonn

u,
mon
tuantſti.
latpan
inglatee⸗
nnn
heepe
—K
ni, Hich
eſt on

quid: Qui cõceptus eſt de ſpirituſancto: na

tus ex vᷣgine maria.Ecce qua venit: Quis:
Ad quos. Per virginem mariã: in qua ope
ratus eſt ſpirituſſanctus: non homo mari⸗-
tus:qui fecundauit caſtam et ſeruauit inta/
cxam. Sic ergo carne indutus eſt dominus
chꝛiſtus: ſic factus eſt homo qui fecit homi/
nem:aſſumendo quod non erat:nõ ꝑdendo
Job.i. qð erat. Verbũ enim caro factũ eſt:et habi⸗/
tauit in nobis. Hon verbum in carnem ver⸗
ſum eſt:ſed verbum manens carne accepta.
Inuiſibilis ſemper:factus eſt viſibilis quã/⸗
do voluit ⁊ habitauit in nobis. Quid eſt in
nobis? In hominibus. Factus vnus ex ho/
. minũ numero:vnus ⁊ vnicus. VUnicus pa/

tri. Nobis quid: Et nobis vnicus ſaluatoꝛ.
NMNemo enim pꝛęter ipſum ſaluatoꝛ noſter: ?z

nobis vnicus redemptoꝛ. Hemo enim pꝛę/
ter ipſum redemptoꝛ noſter: non auro: non
argento:ſed ſanguĩe ſuo.Ergo ipſa vbi em/

pti ſumus eius cõmertia videamꝰ.Cũ enim

dictũ eſſet ĩ ſymbolo:Qui cõceptus ẽ de ſpi
rituſancto:natꝰ ex virgine maria: iã quid ꝓ
CZnobis paſſus eſt ſequit᷑: Sub pontio pilato
cruciſixus moꝛtuꝰ ⁊ ſepultus. Quia filiꝰ dei
vnicus dominus non crucifixus: filius dei
vynicus dñis noſter nõ ſepultꝰ eſt:hHomo cru
ciſixꝰ ẽ:hõ ſepultꝰ ẽ: deus nõ eſt mutatꝰ:deꝰ
non eſt occiſus: ⁊ tamẽ ᷣm hominẽ occiſus.
.Corj.2. Si enim cognouiſſent:ait apoſtolus:nunqᷓ;
dominũ gloꝛię crucifixiſſent.Et dominũ glo
rię oſtendit:⁊ cruciſixum confeſſus eſt: quia

ſi quis etiã tuam tunicã illęſa carne tua con

ſcindat:tibi facit iniuriã: nec ſic clamas pꝛo
veſte tua vt dicas:conſcidiſti tunicã meam:
ſed conſcidiſti me: fila de me feciſti. Loque⸗/
ris iſta integer:⁊ verum dicis:⁊ de carne tua
nihil detraxit qui lęſit.Sic et dominus chꝛi⸗
ſtus cruciſixus eſt: dominus eſt:vnicus pa/
tri eſt: ſaluatoꝛ noſter eſt: dominus gloꝛię

do. palmarũ Ber. III
eſt: tamen crucifixus eſt: ſed in carne: et ſe/
pultus in ſola carne. Ham vbi ſepultus eſt:

et quando ſepultus eſt: tunc ibi nec anima
fuit. Sola caro in ſepulchꝛo iacebat: ⁊ tamẽ
confiteris ieſum chꝛiſtum filium eius vnicũ
dſim noſtrũ:Qui cõceptus eſt de ſpirituſan

cto: nat ex virgine maria.Qui ieſus chꝛiſtꝰ
vnicus ſilius dei dominus noſter ſub pon/

tio pilato cruciſixus:Qui ieſus chꝛiſtus vri

cus dei filius dominus noſter et ſepultus.
Qui ieſus chꝛiſtus vnicus dei filius domi⸗
nus noſter: ſola caro iacet: et tu dicis: Do/
minus noſter. Dico:plane dico: quia veſtẽ
intueoꝛ ⁊ veſtitum adoꝛo.Caro illa ilius ve
ſtimentum fuit: quia cum in foꝛma dei eſſet Nhit.2.

non rapinam arbitratus eſt eſſe ſe equalem

deo: ſed ſemetipſum exinaniuit foꝛmam ſer-
ui accipiens:non foꝛmam dei amittens: In

ſimilitudine hominũ factus ⁊ habitu inuen

tus vt homo. Mon cõtemnamus ſolam car/
nem: quando iacuit: tunc nos emit. Qua/
re nos emit: Quia non ſemper iacuit: Ter/ D
tia enim die reſurrexit a moꝛtuis.hoc ſequi Matthᷣ.28.
tur in ſymbolo:Cum confeſſi fuerimus eius
paſſionem: cõſitemur ⁊ reſurrectionem. In
paſſione quid egit: Docuit quid toleremꝰ.
In reſurrectione quid egit: Oſtendit quid

ſperemus. Hhic opus: ibi merces. Opus in

paſſione:merces in reſurrectione. Nec quia
reſurrexit a moꝛtuis hic remãſit. Sed quid

ſequitur:? Aſcendit in celum. Et modo vbi

eſt? Sedet a dexterã patris. Intellige dex/
teram:ne quęras ibi ſiniſtram. Dextera dei
dicitur eęterna fęlicitas. Dextera dei dici /
tur ineffabilis:ineſtimabilis:incompꝛehen/
ſibilis beatitudo atq; pꝛoſperitas.Hhec eſt
dextera dei. Ibi ſedet. Quid eſt ibi ſedet?
Ibi habitat. Sedes em̃ dicunt᷑ vbi quiſq;

habitat. NHon enim qnãdo illum vidit Ste/

phanus ſanctus:mentiebatur qui dicebat:
Sedet ad dexteram patris: Quomodo em
dicit Stephanus: Ecce ego video cęlũ aper Actj.7.
tum ⁊ filium hominis ſtantem ad dexteram
dei . Quia ille vidit ſtantem: mentiebat᷑ foꝛ/
te qui dicebat tunc:Sedet ad dexteram pa/

tris? Sedet ergo dictũ eſt: manet: babitat.

Quomodo: &τπι nomodo tu. Quo ſtatu?ꝰ
Quis dicet: Dicamus quod docuit: dica /
mus quod nouimus. Quid? Inde ventu-
rus iudicaturus viuos et moꝛtuos. Conſi/
teamur ſaluatoꝛem: ne timeamus iudicem.
b 4

4

Qui eniʒ modo in eum credit ⁊ ſᷣcepta eius
facit ⁊ diligit eum:non timebit quando ve/
niet iudicare viuos ⁊ moꝛtuos:nõ ſolum nõ
timebit: ſed vt veniat optabit. Quid enim
nobis fęlicius q; quando venit quem deſi/
deramus? Quando venit quem amamus:
Sed timeamus quia iudex noſter erit: qui
modo eſt aduocatus noſter: ipſe tunc erit iu

. Joh. 1. dex noſter. Audi Johannẽ: Si dixerimus

quia peccatum non habemus: noſipſos ſe-
ducimus ⁊ veritas in nobis non eſt. Si autẽ
confeſſi fuerimus peccata noſtra: dixit: ſi/
delis eſt et iuſtus qui dimittat nobis pecca/

u1. Job.ꝛ2. ta: et mundet nos ab omni iniquitate.hęc

ſcripſi vobis vt non peccetis.Et ſiquis pec-
cauerit: aduocatuʒ habemus apud patrem
ieſum chꝛiſtũ iuſtum: ⁊ ipſe eſt exoꝛatio pec/
catoꝛum noſtroꝝ. Si haberes cauſam apud
aliquem iudicem agendam:⁊ inſtrueres ad/
uocatum:eſſes ſuſceptus ab aduocato:age/
ret cauſam tuã ſicut poſſet:⁊ ſi non illã finiſ-
ſet: ⁊ audires illum iudicio venturũ:quantũ
gauderes quia ipſe potuit eſſe iudex tuus:
qui fuit pauloante aduocatus tuus:cEt mõ
ipſe pꝛo nobis oꝛat:ipſe pꝛo nobis interpel/
lat. Aduocatũ enim habemus ⁊ iudicem ti/
meamus: Immo quia aduocatuʒ p̃miſimꝰ*:
E ſecuri iudicem venturum ſperemus.Tranſi/
tum eſt in ſymbolo qð ꝑtinet ad ieſum chꝛi-
ſtum filium dei vnicum dominũ noſtrum:

Sequit᷑: Et in ſpiritũſanctũ: vt cõpleat᷑ tri⸗

nitas:pater et filius et ſpirituſſanctus.Sed

de filio multa ſunt dicta: quia filius ſuſcepit

hominẽ:ſfilius verbũ caro factum eſt:nõ pa/
ter:non ſpirituſſanctus:ſed carnem filij tota

trinitas fecit. Inſeꝑabilia enim ſunt opera

trinitatis.Sic ergo accipite ſpiritũſanctum
vt non credatis minoꝛem eſſe qᷓ; filium: et

minoꝛem eſſe qᷓ; patrem. Pater enim ⁊ filius

et ſpirituſſanctus tota trinitas vnus deus.
Nihil ibi diſtat:nihilvariũ:nihil defectiuũ:
nihil alteri cõtrariũ:ęquale ſemper:inuiſibi/
le ⁊ incõmutabile pater ⁊ filius ⁊ ſpirituſſan

ctus.Liberet nos trinitas a młtitudine pec/

ECücatoꝛũ. Jam qð ſequit᷑ ad nos pertinet. In
ſanctam eccleſiam. Sancta eccleſia nos ſu/
mus: ſ nõ ſic dixi:nos:quaſi ecce qui hicſu/
mus:qui me modo audiſtis.Quotquot hic
ſumus deo pꝛopitio chꝛiſtiani ſideles in hac
eccleſia:id eſt in iſta ciuitate:quotquot ſunt
in iſta regione: quotquot ſunt in iſta ꝓuin/

Bancti Auguſtini de tempoꝛe

cia: quotquot ſunt et tranſ mare:quotquot

oꝛtu vſq; ad occaſum laudat᷑ nomen domi⸗
ni. Sic ſe habet eccleſia catholica mater nr̃a

ſunt in toto oꝛbe terrarum: quoniam a ſolis Nõ. 49.

vera:vera illius ſponſi cõiunx:honoꝛemus
eã quia tanti domini matrona eſt. Et quid

dicam? Magna eſt ſponſo et ſingularis di/
gnatio: meretricem inuenit:virginem fecit.
Quia meretrix fuit non debet negare:ne ob
liuiſcat᷑ miſericoꝛdiã liberantis.Auomodo
non ergt meretrix: quando poſt idola et dę/
monia foꝛnicabatur? Foꝛnicatio coꝛdis in
omnibus fuit. In paucis carne: in omnibuſ
coꝛde.Et venit et virginem fecit. Eccleſiam
virginem fecit. In fide virgo eſt. In carne
paucas habet virgines ſanctimoniales: In
ſide om̃es virgines debet habere ⁊ feminas
2 viros. Ibi enim debet eſſe caſtitas ⁊ puri/
tas et ſanctitas. Nam vultis noſſe qᷓ; virgo
ſit? Apoſtolũ paulum audite: amicũ ſponſi

audite zelante ſponſo nõ ſibi: Aptaui vos 1 Corl.r.

indqᷣt vni viro.Eccleſię dicebat. Et cui eccle/
ſię: Quocũq; litterę illę ꝑuenire potuerunt:

pens euam decepit aſtutia ſua. Serpẽs ille
nũquid coꝛpoꝛaliter concubuit cum eua:Et
tamẽ virginitatem coꝛdis eiuſ extinxit.hhoc
timeo dicit: ne coꝛrumpant᷑ mentes veſtręa

.

Aptaui vos vni viro virginem caſtam expi
bere chꝛiſto. Timeo autem dixit:ne ſicut ſer/

caſtitate queę eſt i chꝛiſto. Virgo ẽ ergo eccle

ſia: virgo eſt: virgo ſit. Caueat ſeductoꝛem

ne inueniat coꝛruptoꝛeʒ. Virgo eſt ecdeſia.

Dicturus es mihi foꝛte: Si virgo eſt:quo/

mõ parit filios? Aut ſi non parit ſilios:quo
modo dedimus nomia noſtra vt de eius vi

ſceribus naſceremur: Reſpondeo: Et virgo
eſt ⁊ parit. AMariã imitatur quę dominũ pe/

perit.NHũquid non virgo ſancta maria ⁊ pe

perit ⁊ virgo ꝑmanſit:? Sic ⁊ eccleſia⁊ parit ⁊

virgo eſt. Et ſi cõſideres chꝛiſtũ parit: quia
membꝛa eius ſũt qui baptiʒant᷑. Vos eſtis i. Conl.i. Min le iglie

inquit apoſtolus coꝛpus chꝛiſti et membꝛa.
Si ergo membꝛa chꝛiſti parit:marię ſimilli/

ma eſt. In remiſſionem peccatoꝛum. hęc in S

eccleſia ſi non eſſet: nulla ſpes eſſet remiſſio
peccatoꝛũ. Si in eccleſia non eſſet: nulla fu/
turę vitę ⁊ liberatiõis ęternę ſpes eſſet.Gꝛa/
tias agimꝰ deo: qͥ eccleſię ſuę dedit h̊ donũ.
Ecce venturi eſtis ad fontẽ ſanctũ:diluemi⸗
ni baptiſmo ſalutari lauacro regeneratiõis.

Renouamini:eritis ſine vllo peccato:aſcen/

*
erelolus
un
aͤ
olſtl .

unwosnn
Pnrun Quot
Gnſſaclnsu
t dſer lo
Runit etaſt
Anemnae
Gts wntena
nehoe
Nuhieore
Pulnonele
ouiledomit
d desaccep
geel roridia
Ee eadci
NemeSar
bmiſinipecen
Pemtlanen
Guesgammi⸗
ſahmnsrelu
enmnglüüno

lnnscui
Cinuhr
. lshoſtra

nte
lurtgged
Ginte
nntngr,

glire

nrginn dẽtes de illo lauacro. Oia ꝗᷓ nos ſterita per/
onuntſt “ ſequebant᷑:ibi delebunt᷑:Egyptus inſequẽ/
onne tibus iſraelitas ſimilia erant veſtra peccata
dlamun, Exo.iX· perſequentibus: ſed vſq; ad mare rubꝛum.
urdemen Quid eſt vſq; ad mare rubꝛum? Uſq; ad
wuch Hi fontem chꝛiſti cruce et ſanguine conſecratũ.
haſnglund Quod enim rubꝛum eſt rubet. Non vides
tnproneniet quomodo rubeat pars chꝛiſti: ĩterroga ocu/⸗
danegmr los fidei. Si crucem vides: attende et cruo/
ns QAn rem. Si vides qð pendet:attende qð fudit.
otin. Yob. 19. Lancea pfoꝛatũ eſt latus chꝛiſti: et manauit
nendale pꝛecium noſtrũ. Ideo ſigno chꝛiſti ſignatur
Menonnih baptiſmus: id eſt aqua vbi tingimini:et qſi
nſec Sden in mari rubꝛo tranſitis. Peccata veſtra:ho/⸗
hoel Nan ſtes veſtri ſunt. Sequũtur: ſed vſq; ad ma/
nunnonueg re. Cum vos intraueritis euadetis: illa de/
hubaetimin lebuntur: Quomodo euadentibus per ſic/
ſeſtsten cum iſraelitis:aqua cooperuit ęgyptios:Et
nstoſezic quid dixit ſcriptura? Unus ex eis non re-
lun mcihn manſit. Peccaſti multa:peccaſti pauca: pec,
R caſti magna: peccaſti parua: quod eſt minꝰ
rl. Kaictt ex eis non remanſit. Sed quoniam viuituri
Mnirgenanr. ſumus in iſto ſęculo vbi quis non viuit ſine
enalnet peceto:ideo remiſſio peccatoꝛũ nõ eſt in ſo/
–WM la ablutione ſacri baptiſmatis: ſed etiam in
lu Sblit⸗ oꝛatione dominica ⁊ quotidiana: qu ʒ poſt
RK octo dies accepturi eſtis. In illa inuenietis
aemimibe quaſi quotidianũ baptiſmũ veſtrũ: vt aga,
inangſenn tis deo gratias qui donauit hoc munus ec·
nand 6 deſię ſuę: qð cõſfitemur in ſymbolo. Vr cum
mich di erimꝰ: Sanctã eccleſiã:adiũgamus: Re/⸗
S hh mi ſionẽ peccatoꝝ. Poſt hęc: Carnis reſur-
chl ractionẽ. Iſte iam finis eſt. Sed ſinis ſine fi/
Ancten ne erit reſurrectio carnis: Sʒ erit poſtea nul-
zmüſint la moꝛs carnis: nullę anguſtię carnis: nulla
tanNdle fames⁊ ſitis carnis:nullę afflictiões carnis:
nien uni nllła ſenectꝰ ⁊ laſſitudo carnis. Noli & hoꝛre⸗
Aurdont e r carnis reſurrectionẽ. Bona eius vide:ma
mammnd la o biuiſcere. Pꝛoꝛſus quicquid querelarũ
tuleluſlnt ẽ carnaliũ modo:tunc ibi nõ erit.Eterni eri-

iimi mu Watt. 22. Mus: ęquales angelis dei. Unã cũ angelis

mani:S

ni⸗Doe ſanctis ciuitatem habebimus: a dño poſſi-
fietnentn debimur: hereditas eius erimus:⁊ ipᷣe hęre
tnnteſ . Aitas noſtra erit:quoniã ipſi dicimꝰ modo:
nun br Nẽ. 15. Hoinnne pars hęreditatis meę. Et de nobiſ
geſan/ Wö. 2. Vlctü eſt filio iiꝰ: Poſtula a me 1 dabo tibi
eſeeſlii gentes hbeęreditatẽ tuã. Poſſidebimꝰa poſſi
penllthh bimur:tenebimus⁊ tenebimur. Quid dica⸗
deltbol Colimur ⁊ colimꝰ. Sed colimus vt deũ:coli
gauvinn mur vt ager. At ſciatis qꝛ colimur: dominũ
Joh. 15. gudite: Ego ſum vitis vera: vos eſtis ſarmẽ
gaunn

„ .

ta: pat er meus agricola. Si ag ricola dicit᷑:

agrum colit. QAuem agrum? Colit nos. Et

agricola terrę huius viſibilis arare poteſftt:·
fodere poteſt: plãtare poteſt: rigare ſwi aqduã

inuenerit poteſt: nunquid poteſt incremen·

tum dare:germen educere in terrã: radicem

figere: in auras ꝓmouere: robur addere ra/

mis:fructibus onerare:folijs oneſtare: Muũ

quid agricola poteſt: Agricola tamẽ noſter

deus pater omnia iſta poteſt i nobis. A s

re? QAuia credimus in deum patrẽ omni po/

tentẽ. Ergo tenete qð et ꝓpoſuimus vobil:

? quomõ deus dare dignatus ẽ expoſuimꝰ.

tem eodem die alius ſermo de

eodem: qui habet᷑ in libꝛo Quin

—

quaginta Homeliarũ.xlij.

Wiem eodem die Homelia deeo

*

guod ſcriptum eſt in euangelio yjm

Johannẽ: Ante ſex dies paſche ve⸗
ñiit ieſug Bethaniam ⁊c.que habet᷑
in expoſitiõe doctoꝛis Jbidem.

marũ: De reparatione generis hu⸗
ermo 1

itaq; nobiſcum vixit in carne vt pꝛęferret ex-

MRequenter audiuimus fratres dile/
ctiſſimi beatum Paulum apoſtolũ
Ddicentem: Deus erat in chꝛiſto:mũ/
dum reconcilians ſibi: id eſt diuinitas ope⸗/
rabatur in coꝛpoꝛe. Aparebat in fragilitate
hjumanitas: et in virtute maieſtas. Ad hoc

Job. 12.

¶ Feria tertia poſt dominicã Dal

2. Cor J. F.

ſubijt: vt conferret munera ſalutis ęternę·.
HhHominẽ ad hoc induit vt erudiret: ad hoc

tradidit vt redimeret: ad hoc reſumpſit vti
deum ſumeret. Vitam ad hoc depoſuit vt

donaret: moꝛtem ad hoc ſuſcepit vt vince.

ret: cui tamen moꝛtis ſᷣſumptum dominiũ

redditur: ⁊ quaſi ſeruus quidem ſuccubuit:

ſed quaſi dominus imperauit. Siquidem

nec animã inferni poꝛta: nec coꝛpus tenere

potuit ſepultura:ꝗ per illud triduũ nequaqᷓ;

carnẽ moꝛtali coꝛruptione violabat:quia in

inferno ſub eadẽ moꝛa regnũ moꝛtis aia de

ſtruebat. Quid reribuemꝰ dño ꝓ muneribꝰ
tantę dignitatis:De plenitudine cęleſti pꝛso

nobis in facturã ſe ſuam factoꝛ exinaniut::

Bancti cluguſtini de tempoꝛe

ſigulus in figmentũ ſuum tranſijt:et rex cęli ſingularis et q; ſtupenda deuotio. Sub illo llatn
homini militauit. Ailitauit dixi: Crux eĩ tempoꝛe credidit reus quo negauit electus. tan unt
pugnantem indicat:reſurrectio ttumphan⸗ Laudabiliꝰ hoc itaq; in latrone ac magniiſin ꝗ Nob
5, tem. Quis tantã poſſit narrare pietateʒ: A centi- fuit qð hoĩem addictũ et int extrema chumne
ſummo celo eius egreſſio: et vſq; ad inferni deſicientẽ ſupplicia deũ credidit:qᷓ; ſi int vir/ G nsttn
ꝓfunda deſcenſio. In vna eademq; ꝑſona tutum opera credidiſſet. Hon itaq; ſine cau lunn in
q́ᷓ; bene manifeſtant᷑ humana pariter et di/ ſa tantũ meruit. Aduertamus plenius quo mne⸗ .
uina. Nam ſedem tartari penetraturus ho/ tempoꝛe dominũ confitet᷑. Feruebat impie/ ſoen mn
minẽ ſe cõfeſſus eſt dum deſcenderet: deum tas ꝑſequẽtiũ:exultabat impietas blaſphe⸗/ ltn
ſe ꝓdidit dũ rediret. Vt redimeret impios: mantiũ:cõtritio:liuoꝛes ⁊ vulnera ſolũ chꝛi/ Gytt
ſicut ait ſermo diuinꝰ: vt redimeret iniquos ſtum hgminẽ demonſtrabãt.Sacrarũ ma⸗ neunun
Zudj.22. et.23. inter iniquos reputatus ẽ: inter duos quos nuũ in ligno crucis extenſio ⁊ reuerẽda con/ nennnci
⸗ dextra leuaq; legimus pependiſſe. Seipſuʒ fixio:quę cõdemnabat adę ⁊ euę manus ad lip linenn
cõfuſioni ⁊ oppꝛobꝛio crucis tradidit: vt la/ interdictũ ligni cibũ ingemiſcẽda ſęculi traſ/ S
tronem gloꝛiſicaret. Sed ſi bene reſpicimuſ: greſſione poꝛrectas.heęc inqᷓ; confixio ꝑx om/ ngtin hin
non illi ſoli hoc ſtitum eſſe dephendimus. nia infirmitatẽ hominis aſſerebat. Ylli ſe . ipllianltin
Nam dum tantũ reũ benigne relaxat: dum latus lanceę tremẽda ꝑcuſſio quãtum oſten Urſmntonn
tanto debitoꝛi refundit ĩimanis debiti cau/ debat hoĩem: tantũ abſcõdebat deũ. Apo/ mirtpolen
tionem: humano generi ↄſcripſit ſecuritatẽ: ſtolis poſt diuina miracula deſperãtibꝰ: ſo/ utinmnen
vt cõſolatio ac ſpes fieret totius populi ab/ lus hic nõ acquieſcit ſcandalo crucis ⁊ moꝛ/ ſnegmnnpe
ſolutiovnius deſperati:⁊ pꝛiuatũ donum in tis.Solus hic teſtis eſt maieſtatis:qui ſociꝰ Mcdenteeg
publicũ creſceret beneſiciũ. CAuare indubi- pꝛobat᷑ doloꝛis. Et ideo adhuc iĩ latrocinijs betgaport
tanter credendũ eſt: vt qð latroni illi ad cõ/ poſitus: inuiſibilem deũ angelicis iam ocu/ Müegtenunn
mendationem fidei ſuę venerat: etiaʒ cau lis videt. Illuminarat credo naſcentẽ idem MSsCnartidd
ſpei noſtrę et vtilitatis acceſſerit. Imment lateri iam credentis in chꝛiſtũ ꝓpius ceꝛpo/ ſlerſomur
enim dei noſtri bonitas libẽter tribuit: quę re admota diuinitas: quę ſe largiꝰ ſub mo/ Nbecnasneun
etiaʒ generaliter ꝓfutura pꝛęnoſcit.Et ideo mẽto illo ꝓ ꝑagenda redẽptione infude/at. Genüpoliin
iuxta ſiduciam tantę clementię: ſi quis nrmm p. Videamus autẽ qualis fuerit ipſa depᷣcatio ſongcapusſui
crimina ſua pꝛobabili cõuerſatione damna//conſitentis: M0n*emento inquit mei domine alcpeweus
uerit: ⁊ chꝛiſtũ toto coꝛde crediderit:etiã cuʒ ( Ocum veneris in regnũ tuũ. Non dixit:ſi deꝰ unnotbusſri
latrone in ſemetipſo ingreſſũ paradiſi abe⸗ es de ſůſenti ſuplicio eripe me:ſed magis q: apeſtonedon
ruiſſe ſe nouerit. Quaãtum autẽ ſit in ſpe ſa / vere de es: de futuro iudicio libera me. & Aunrbntlr
lutis humanę magnitudo ſidei: et altitulo cito eum repleuit ſanctiſpiritꝰ eruditio: ger —æũ
diuitiarũ miſericoꝛdię dei: et patientię ma/ quã futuri examinis diẽ cogitans:⁊ ſi intole nkeigerun
gnitudo oſtendit᷑: cum hominẽ in ſceleribuſ rabile pꝛobat eſſe qð ſentit: grauiꝰ tamè . Altmii
inuolutũ:pęna miſit ad innocentiã:⁊ offen / telligit eſſe ꝗð metuit. Pꝛędicat ſeculis iu di Len haal
ſa perduxit ad gloꝛiam. Quem ſaluti culpa cem regẽq; ſeculoꝝ nondũ vocatus eriã ele/ ronidnin
ꝑdiderat: ꝑditio inuenit: cruciat abſoluit: ctus:nondũ famulus etiã amicus:nondum S
damnatio conſecrauit. Sed non ſine cauſa diſcipulus etiã magiſter atq; ex latrone con Anintkin
Ctantũ meruit. Videamꝰ quo tempoꝛe ſide/ feſſoꝛ: quia ⁊ ſi pena cęperati latrone: nouo ☛⁊æ
Ais apparuit. Ecce inter ſigna atq; virtutes genere cõſummat᷑ in martyꝛe. Memẽto in / 1uniee
( airelſent vus miraculis acclamãtibus:ali quit mei dñe.De ligno crucis clamat:ſed iã fulenc⸗
ñquotiẽs in diſcipulis mens iam robuſta ti/ tẽpoꝛa retributiõis cogitat. Videau quid nitange
tubauit:⁊ nũc chꝛiſti ſuplicjs quodãmodo inter iſta reſpondeat diues ⁊ larga dei bori/ nunied
cõtradicentibus in latrone ſides nouella cõ tas:que ſicut excedit vota:ita gratiã adiuſi/ V l
ualuit. Sub ipſo paſſionis tempo:e ab an/ gir ad merita. hHodie iquit: tanq; ſi diceret: rlint dn
Mattð.26. cilla interrogatus vnus ex diſcipulis bea 3 HAQuid me inquit o fideliſſime comes et vmi/ wiſc ge
petrus: peculiarius chꝛiſto cognitus: ita r cus tanti teſtis triumphi:quid me tantop nebtine
ſpondit: Mon noui hominẽ iſtum. Et iſte ꝗ re exoꝛandũ putas:vt die iudicij mei memi/ inan⸗ n
Lucj.aʒ. ante non nouerat exclamat: M.n emento mei neri tui: Quid me ad pᷣſentẽ retributiõʒ pa üimn m.
dominẽ cum veneris in regnum tuum. tiũ in tꝑa tã longa diſſimulaſ:Quid i futura Agne

Ne

Ludcj.25.

Beß. 5

ſecula fldem in te ꝑfectam fatigas? hodie
mecum eris in paradiſo. Ergo tanqᷓ; heredi/
taria et paterna ſedes: quę expulſo adam:
quę expulſis duobus clauſa eſt: innumeris

populis te introeunte reſerabit᷑. Ingredere
illuc pꝛimus: ſed ingreſſu fęlicioꝛe q; pꝛimꝰ.

Intra paradiſum:nequaq; vltra cum adam
viſurus infernũ. Nullũ illic cibum lętalem:

nullã iam legem: nullã arboꝛem ꝑtimeſcas.

Ego tibi illic ero victus ⁊ vita:⁊ ne foꝛte ve/

moꝛe: ne antiquus ille latro inſidiet᷑: poſſeſ/
ſio tibi illic me introducente firmabit᷑. Rece

E

nhloenem.

jungelcsimnde⸗
Monaoniidn
niti pus
neſebig'lud
Hroneinfhe
nantiple ean)
Noni maidenn
eneſetni
it ndtog
gimatlint
Arralin
zmicdene
4 rlenont

scanttſtn
nh

dat ergo inſidelitas quę deum ⁊ hominẽ nõ
recognoſcit. NHam ſicut diabolus eſt qui de
padiſo expulit:ita deus eſt qui reducit. hheęc
chariſſimi ꝑ omnẽ geſtoꝛũ oꝛdinem:deũ ſub
homine agnoſcamus operantẽ. Poſitus in
patibulo verus arbiter in medio damnato/
rũ:negantem rexpulit:ſuſcepit confitentem.

Hunc deputat regno:illũ relinquit inferno.

Per hec ergo credamus in maieſtate iudica-

turũ: quem iam in cruce ⁊ miſericoꝛdiã vide

xiũ faciat natura vlł gratia. Agnoſcat homo

quantũ ab illo expectet deus: ⁊ quem tanta

dignatiõe habuit charum:qᷓ; velit eſſe in c⸗
uerſatione pᷣcioſum. Agnoſcat homo quãtũ
valeat ⁊ quãtum debeat: et dum pꝛeciũ ſuũ
cogitat: vilis ſibi eſſe deſinat:⁊ potius vicẽ
muneris ſaluatoꝛi ex ipſo bono ſuo:id eſt de
cõſeruata ſalute reſtiuat. Cuſtodiamꝰ ergo
ſollicite qð tanti ſui cruoꝛis cõmertio chꝛiſtꝰ

nguinis chꝛiſti:qͥ violat et cõmaculat ani/
mam chꝛiſti ſanguine et paſſione mundatã
blaſphemus:homicida:caſtitatis pꝛoditoꝛ.
Hec tria capitularit occidunt. Conteſtamur
charitati veſtre cauſas ęternoꝛũ maloꝛum.
Blaſphemus:homicida:pꝛoditoꝛ caſtitatis
ſuę:expugnatoꝛ alienę:id eſt qui legitimi cu
bilis iura tranſgredit᷑:qui extra coniugẽ ſuã
ꝑ moꝛtiferos errat amplexus:reus erit ęter⸗
nę moꝛtis:quia vilem in ſe habuit ſanguinẽ

redemptoꝛis. Et qͥa clamat apoſtolꝰ: Neq; ti. Corj.é.

rapaces neq; adulteri regnum dei poſſide/
bunt:abſtineamus manus ab alienis: ocu/

mus exercere⁊ iudiciũ.Credamus inq; deũ: los ab aliena fcmina caueamus: ne coꝛpoꝛi

vel ex ſola virtute patientię:qui dum ab ho

mine crucis neci traditur: ſic quoq; homini
gloꝛiã pollicet᷑:qui illas ipſas iniurias ⁊ pla

gas in coꝛpus ſuũ cõuertit in pꝛeciũ noſtrũ.
Sed ⁊ ipſa totius mũdi irrationabilis crea/⸗
tura:motibus ſuis deũ loquit᷑. Mam in me/
dia paſſione domini ſaluatoꝛis:cęleſtia ⁊ ter
rena turbant᷑: lux cum nocte miſcet᷑:elemen/
ta quatiunt᷑:et ab antiquis miniſterijs effa/

gant᷑.Apte rerum natura ꝑſpicit᷑ cõmoueri:
yelut in vindictã auctoꝛis ſui velit armari.

Terra ipſa cõcuſſa a fundamẽtis ſuis quaſi

quę crucẽ domini vix ſuſtineat:tanq; ad ſce/

lus ꝓpꝛium cõtremiſcit. Dhies refugo lumie

quomõo poteſt ſumit lamentũ:⁊ fuſco triſtiũ

tenebꝛarum habitu moꝛe lugentis induit᷑:⁊
vt tota cęli facies dominicę natiuitatis glo/
riã noua luce teſtat᷑: ita crucis iniuriã nouis

tenebꝛis deteſtat᷑.Et quę duricia coꝛdis hu/

mani: Vg eis qui int᷑ iſta non credunt:quã/

doquidem creatura irrationabilis quę reſpi
cere nõ poteſt credulitatis affectũ: dat tamẽ
deo cõfeſſionis obſequiũ:et cum ꝓ ſolo ho⸗/

mine chꝛiſtus moꝛtuus ſit: ꝑhibet ei tamen
etiã pars illa mundi teſtimoniũ diuinitatis
ad quã non ꝑuenerunt beneſicia paſſionis.
SNQAQuseę cuz ita ſint chariſſimi: agnoſcat homo

— —

quãtum valeat: ⁊ qustum illum deo obno/

illi qð de noſtro chꝛiſtus aſſumpſit: iniuriaʒ

faciamus in noſtro coꝛpoꝛe. Caueamus ita

peccatis ⁊ criminibus vitam pꝛodere: vtad
nos nõ reſpiciat ꝓphetia illa terribilis: Mõ Ns. 9.

eſt inquit deus in conſpectu eius: polluunK+
vię eius in omni tempoꝛe: auferunt᷑ iudicia
tua a facie eius. Irremediabile periculũ eſt:
ſic aliquem vitijs ⁊ cupiditatibus frena la/

xare vt ſe rationem deo non meminerit red

diturũ. Puto qꝛ magna ſit iã peccati pęna:

metum ac memoꝛiaʒ futuri ꝑdidiſſi e iudicij.
Mon nobis ita dulcia ſint pauperũ ſpolia:

poſtmodum nimis amaricatura. Mihilomi/
nus ſicut dictum eſt:refugiamus carnis ali/

enę abominanda contagia: vitemus obſce/
na inimicę voluptatis incendia. Meęc qͥ agit

chariſſimi: de ſtipula ac lignis iniquitatum
perpetuos ſibi ſuccendit ignes:et nunq; ex/

tinguendos concinnat vapoꝛes. Hon tanti

eſt vita ſi ad h̊ viuat homo vt in paucis hu/
ius vitę annis cõſummandeę ęternas et ſub
bꝛeui fine congreget ſibi pęnas ſine ſine mã

ſuras. Sed ne foꝛte chariſſimi aliquem ni/ G

mis ſecurum faciat aut remiſſum tam noua
fęlicitas credulitatis: ne foꝛte dicat aliqs in
coꝛde ſuo:Mõ mevſq;adeo ↄturbet ⁊ cruciet

rea ↄſciẽtia: nõ me vſq;adeo cõtriſtet culpa,

bil vita: video ſõ momẽto: video ſõ exiguo

:rnete redemit. Reus itaq; erit non parui pᷣci: ſeld
rearis ne tibi aliquis hoſtis in illo beato N

Ber. C.xxXI. Feria tertia ꝑꝰ do.

