i Dongginutte feci: quicqͥd pactus ſũ reddidi tibi. HhHuicnõ eęqualis erit oibꝰ. Mõ em̃ alteri erit longioꝛ:
3redn gln volo reddere:ſed donare. Mõ licet mihi fa- alteri bꝛeuioꝛ:qð pariter ſempiternũ eſt:qð
atmiihen cere qð volo de meo: an oculus tuus nequũ noõ habebit ſinẽ: nec mihi: nec tibi. Alio mõ
nosſusnſeri eſt: qꝛ ego bonꝰ ſũ? Si alicui tollerẽ alienũ: ibi erat caſtitas ↄiugalis:alio mõ ibi erit in/⸗
1nentcsti recte rephẽderer qᷓſi fraudatoꝛ ⁊ negatoꝛ ali/ tegritas virginalis. Alio mõ ibi erit fructꝰ
nnai ebtarze eeni. Cũ vᷣo debitũ reddo:⁊ cui volo etiã do/ boni operis:alio mõ coꝛona paſſiõis. IJllud
Cppekiiun n no:nec cui debebã põt me repᷣhendere:⁊ cui alio modo:aliud alio modo: tamẽ quatum
uunirtginnt donaui debet ampliꝰ gaudere. Mõ erat qd ptinet ad viuere in ęternũ: nec ille plꝰ viuit ð
rimidiunni reſpõderet᷑: ⁊ quati ſunt oẽs:⁊ facti ſũt no/ illo:nec ille plus illo. Pariter enim ſine ſine W
. Enitnaei uiſſimi pᷣmi:⁊ pꝛimi nouiſſimi: quia tantũ/ viuũt: cum in ſuis quiſq; claritatibꝰ viuat:
udenanſrte dẽ acceperũt ⁊ pᷣmi et nouiſſimi.Quid eſt ꝙ ⁊ille denarius vita eterna eſt.Non murmu
imnett ꝙ a nouiſſimis cępit reddere: Noõne oẽs ſiẽ ret & qui poſt multũ tempus accipit: contra
n urtttich legim ſił accepturi ſũt? Legimꝰ em̃ ĩ alio llo eũ q poſt modicũ tempꝰaccipit. Illi reddit᷑:
Svl co euãgelij:qꝛ dicturꝰ ẽ eis qͥs ponit ad dex illi donat᷑: vtriſq; tamẽ vna res donat᷑.Eſt ¶
An Matth. 25. terã: Venite bñdicti patris mei: ꝑcipite re / ⁊in iſta vita ſimile aliqd: ⁊ excepta illa ſolu/
chechin gnũ qð vobis paratũ ẽ ab initio mũdi. Si tione ſilitudinis:huiꝰ qua intelligunt᷑ jma
a S oẽs ſimul accepturi fũt: quõ hͥ intelligim hoꝛa vocati abel ⁊ ipiꝰſecłi iuſti:tertia abꝛaã
nne, Soꝛes accepiſſe illos qͥ vndecima ſũt opati: ⁊ ipſius ſęculi iuſti: ſexta moyſes ⁊ aaron ⁊
Miſi tfin ⁊ poſterioꝛes illos qͥ pᷣma? Si potuero ſic di ipſius ſeculi iuſti: nona ꝓpheteę ⁊ ipſius ſę/
. pplie cerevt pueniat ad intellectũ vr̃jm: deo gras. culi iuſti: vndecima tanq; in ſine ſeculi chꝛi/
iir Airini gIlli em debetis gr̃as agere: qͥ vobis ꝑ nos ſtiani omnes: excepta ſolutione iſta ſimili-
lusußle⸗ erogat. Hõ em̃ de nr̃o erogamꝰ. Si interro- tudinis: Et ĩ hac vita noſtra poteſt aduerti
e ilin ges de duobꝰ: vbi gra:qͥs poꝛ accepit: qͥ pꝰ hec ſilitudo. Tanqᷓ; em̃ pꝛima hoꝛa vocant᷑
Nining vnã hoꝛã accepit: an qͥ poſt duodecimã: ois qui recentes ab vtero matris incipiunt eſſe
ühu hoõ rũdet: qꝛ poꝛ accepit: qui poſt vnã hoꝛaʒ chꝛiſtiani:quaſi tertia pueri: qſi ſexta iuue/
uan uſt accepit: q ͥ poſt duodecim. Si ergo q́uis nes:qſi nona vergentes in ſeniũ: qſi vnde/⸗
ligichin⸗ vy30vdnna hoꝛa acceperit oẽs: tñ qꝛ alij acceperůt cima omnino decrepiti: Unum tñ vite eter⸗/
i⸗ Eiaitnunn poſt vnã hoꝛaâ: alij acceperũt poſt duodecizʒ nę denarium omnes acceptint. Sed atten/
iteiſ in Hoꝛas:illi dicti ſũt pᷣus accepiſſ. e: 4 poſt mo⸗/ dite et vos fratres mei: ne ideo quiſe q; dif⸗
Etiti n dicũ tpus acceperũt. Pꝛimi iuſti: ſic abel: ſẽ ferat venire ad vineã: q; ſecurꝰ eſt: qm gua⸗
luſt noe: q̃ſi ᷣma hoꝛa vocati:fęlicitatẽ reſurre⸗ docũq; venerit: ipſuʒ deno Whgecehte eſt.
ſr

3 4 6 4 ℳ
Sancti Auguſtini de verbis dni 2
Securus ẽ quidẽ ipᷣe denariꝰ illi ꝓmittit᷑: ſecnunqᷓ; dñm gloꝛię crucifixiſſent. Nũquid ad dünſue
differre nõ iubet᷑. Hũquid em̃ ⁊ illi qui ſunt huc ↄtẽnendꝰ eſt ſedẽs in cęlo: ſi cõtemptꝰẽ anntt
ad vineã cõducti:qũñ ad illos exiebat pater cũ penderet in ligno:? Agitauerũt caput qui Matts.a nitaden
familias vt ↄduceret qs iuenit hoꝛa tertia · cũ cruciſixerũt:⁊ ante crucẽ eius ſtãtes:⁊ tã/ Warcle iten
ↄduxit: vᷣbi gra:dixerũt illi:expecta nõ illu q; ad fructũ ſuę ſeuitię pueniẽtes:inſultateſ Plere
imꝰ niſi hoꝛa ſexta: aut q̊s iuenit hoꝛa ſexta dicebãt: Si filius dei eſt deſcẽdat de cruce. an n thoar
dixerũt: nõ imus niſi nona:aut qͥs nona in · Alios ſaluos fecit:ſeipᷣm ſaluũ facere ñ põt. uh
uenit dixerũt:nõ imꝰ niſi vndecima? Omi/ Deſcẽdat de cruce ⁊ credimꝰi eũ.Mõ deſcẽ/ d ſere
bus em̃ daturꝰ ẽ tantũdẽ:quare nos ampliꝰ debat:qꝛ latebat.Multo em̃ faciliꝰ poterat haun ne
fatigamur? Quid ille daturꝰſit:⁊ qͥd factur?“ de cruce deſcẽdere: qͥ potuit de ſepulcro re/ nue
ſit: penes ipᷣm ↄſiliũ ẽ.Tu qñ vocaris veni. ſurgere.Ad noſtrã infoꝛmationẽ demõſtra/ un
Merces em̃ cũctis ęqualis ꝓmittit᷑: ſed de bat patientiã:differebat potentiã: et nõ eſt ſhn ene
ipᷣa hoꝛa operandi magna queęſtio ẽ. Si em̃ agnitꝰ.MNõ em̃ tũc exierat ↄducere oꝑarios: Matt.20 9 uöͤon
illi:verbi gra:qͥ vocati ſũt hoꝛa ſexta:in hac nõ exierat:nõ innotuerat. Tertio die reſur/ geulci
ętate coꝛꝑis ↄſtituti vbi iuueniles anni fer / rexit: demõſtrauit ſe diſcipulis:aſcẽdit in cę Act.r. cpihron
uẽt:ſiẽ ipᷣa hoꝛa ſexta feruet:ſi dicerẽt illi iu· lũ:et miſit ſpm̃ſanctũ quinquageſimo die: heiuſ
uenes vocati: expecta audiuimꝰ eũ in euanng Poſt aſcẽſionẽ miſſus ſpũſſanctꝰ: impleuit nſau
gelio: qꝛ om̃s vnã mercedẽ accepturi ſunt: om̃s qui fuerũt in vno cõclaui:centũ vigin/ nichuugn
cũ ſenes fuerimꝰ hoꝛa vndecima veniemus ti homies impleti: illi ſpſancto cęperũt lo/ enninos
tantũdem accepturi qᷓre laboꝛaturi:rñũderer qui linguis omniũ gentiũ:⁊ expꝛeſſa eſtvo/ Eitoien,
eis ⁊ diceret᷑: Laboꝛare nõ vis: qui vtrũ vi/ꝰ catio:exijt ille cõducere. Cępit em̃ veritatis nunlun
uas vſq; ad ſenectã: neſcis: Sexta hoꝛa vo/ potentia omibꝰ inoteſcere. Mã tũc etiã vnꝰ uunnant
caris veni. Paterfamilias tibi quidẽ etiam accepto ſpũſancto: etiã vnus loquebat᷑ oim lfnech
vndecima veniẽti denariũ ꝓmiſit:ſed vtrũ gentiũ linguis. AMõ autẽ in eccłia ipſa vni/ ſs inn
viuas vſq; ad ſeptimã: nemo tibi pꝛomiſit. tas tanq; vn loquit᷑:loquit᷑ oim gentiũ lin/ ſoluquunn
Nõ dico vſq; ad vndecimã:ſᷣ vſq; ad ſepti- guis.Ad quã linguã religio xpᷣiana nõ pue⸗ nſinltu
mã. Quare g̊ differs vocantem te certus de nit: Ad quos fines nõ ꝑtendit? Jã nõ eſt qͥ Nõ.is. tesrgan
mercede:incertꝰ de die? Vide ne foꝛte qð ti- ſe abſcõdat a caloꝛe eiꝰ: Adhuc ſit moꝛa ab tpiücu
bi ille daturus ẽ ꝓmittẽdo: tu tibi auferas eo q ſtat in vndecima. Maniteſtũ eſt & frẽs tbinem
differendo. Si hoc recte dicit᷑ de infantibus mei: oĩno manifeſtũ eſt: tenete:certi eſtote: matceho
tanqᷓ; ad hoꝛã pᷣmã ꝑtinentibꝰ: ſi recte dici· qm̃ deꝰ noſter ieſus chꝛiſtus: quãdo quiſq; mathenn
de pueris: tanq; ad hoꝛã tertiã pꝑtinentib:ſi ſe cõuerterit ad fidẽ ipſius: a via ſua vel ſu / Omnſant
recte de iuuenib:tanqᷓ; in hoꝛę ſextę flagrãa pflua vl neqſſima:oiĩa illi ſterita dimittũt᷑: ſtosnae
tia cõſtitutis:quãtomagis recte dicik decre et oĩno iamq; donatis debitis fiũt cum illo Qlizan
pitis: Ecce iã hoꝛa vndecima ẽ: ⁊ adhuc ſtas tabulę nouę. Pꝛoꝛſus omia dimittunt᷑.Ne/ E mualtty
D venire piger es? An foꝛte nõ exijt ad te vocã mo ſit ſollicitus ꝙ aliquid ei non dimittat̃. cvolnſpen
dũ patfamilias? Si nõ exijt:quid ẽ qð loqᷣ- Sed iterũ nemo ꝑuerſe ſit ſecurus. Iſta em̃ hericopol
mur? Hempe nos ſerui ð familia ipiꝰ ſumꝰ: ſvu⸗ occidũt animas:aut deſperatio: aut ꝑ/ Ais hetaesa
cõducere oꝑarios miſſi ſumꝰ. Quid & ſtas: 4 uerſa ſpes.De his duobꝰmalis pauca audi ſun nnt ngna
Finiſti iam annoꝝ numerũ:feſtina ad dena te. Mã ſicut liberat bona ſpes et certa ſpes: nuſta nal
riũ. Hoc ẽ em̃ exire pr̃eʒfamilias inoteſcere: ita decipit ꝑuerſa ſpes. Pꝛius attẽdite quẽ/ teisdef
qm̃ qui i domo c in abdito eſt: non videt᷑ b admodũ decipiat deſꝑatio.Sũt hoies qͥ cũ läctnon
eis qᷣ foꝛis ſũt.Cũ aũt exit de domo: vide cogitare cęperit mala ꝗᷓ fecerũt: ñ ſibi putãt ſnnſc e⸗
ab eis qᷣ foꝛis ſunt. Chꝛiſt qñ nõ intelligit ignoſci poſſe:dãt aĩaʒ iã ꝑire deſꝑatõi:ꝑeũt Nſritore
nõ agnoſcit᷑:in ſecreto eſt. Qñ aũt exijt con / dicẽteſ ĩ cogitatõibꝰſuis: Jã nlla nob ſpes: s etas,
ducere:ex occulto em̃ ꝓceſſit ad noticiã: no/ neq; em̃ tanta illa ꝗᷓ cõmiſimꝰ donari nobis nhrf
tus ẽchꝛiſtꝰ: vbiq; hdicat᷑ chꝛiſtꝰ: gloꝛiã chꝛi aut ignoſci poſſunt: Quare & nõ ſatiſfacimꝰ niainepe
ſti oia quęcũq; ſunt ſub cęlo clamar. Fuit ir- cupiditatibꝰ nr̃is? Impleam ſaltẽ ſſentis gidfen
riſibilis quodãmõ ⁊ rephẽſibilis inter iudę tpꝑis vol .: ul e
unos quodgamo ? ꝑis voluptatẽ:qꝛ nullã in futuro habemui llgented
os:viſus ẽ hũilis:cõtemptꝰ eſt. Occultabat mercedẽ. Facimꝰ qᷣcqᷣd libet:⁊ ſi non licet vt lolioe
em maieſtatẽ: ꝓmptã habebat infirmitatẽ. habeamus ſuauitateʒ vel tempoꝛalẽ: quia nnhe⸗
Cõtemptũ eſt ĩ illo qð ꝓmptũ erat: nec co / ꝑcipere nõ n icires z bon
1gon. . gnitũ q occultũ erat. Si em cognouiſi pele ns mrremnur eecrnax. Talis vukes man fekon
49° rat. Si em cognouiſſent deſperando pereunt: Siue anteq; omnino baoſcnon

Run deſlnt,
Ntniditn
Apotennäaſͤck
uuengnn
ſhnis ſiltnet
nguginne
üſngeingan
aduneningn
Hüinaocpeito
ni: reſtcho
.Lpreitn
e. Niirain
nmsberchtin
migacpa
vguit oin mnüln
onuut

Aenan: Finic
„Icbuc ſitnend

imnaeconch
nins: guichgig
snnaluſen
izmudnin
Nhcsiinan

=

õ

ui 4 o

ulans Juch
uNehenint)

Eʒzech. 18.

In enãgelio . coðᷣm Johannẽé Sermo LIX

credãt:ſiue iam chꝛiſtiani: ⁊ in aliqua mala

peccata ⁊ ſcelera male viuẽdo ꝓlapſi.Pꝛo/
cedit ad eos dñs vineę:et tanq; deſperãtes
⁊ vacãtes:tergũ dantes: pulſat ⁊ camat in
ꝓpheta eʒechiel. In quacũq; die cõuerſus
fuerit hõ avia ſua peſſima:oẽs iniqͥtates eiꝰ
obliuiſcar. Hac voce audita et credi ta a de/
ſperatiõe recreant᷑:⁊ ab illa altiſſima ⁊ ꝓfun
da voꝛagine q̃ ſubmerſi fuerãt emergũt.Sʒ
his timendũ eſt ne in aliã voꝛaginẽ incurrãt
2a pꝑuerſe ſperãdo moꝛiant᷑:qͥ deſperãdo mo/
ri nõ potuerũt.Mittant em̃ cogitatiões lõ/
ge quideʒ diuerſas:ſᷣ tñ ꝑnicioſas:⁊ rurſus
incipiũt dicere ĩ coꝛdibus ſuis: Si quacũq;
die cõuerſus fuero a via mea peſſima:deus
miſericoꝛs:ſic veracit᷑ ꝑ ꝓpheta ꝓmiſit: oẽs
iniqtates meas obliuiſcit᷑:Quare hodie cõ
uertar ⁊ nõ cras? QAuare hodie et non cras:
Erit hodiernꝰ dies ſicẽ heſternꝰ:ſit i nequiſſi/
ma voluptate:ſit i flagitioꝝ gurgite:volua
tur in moꝛtifera delectatiõe. Cras cõuertar
⁊ finis eſt. Reſpõdet᷑ tibi:Cuiꝰ rei finis? Di/
cis: Iniqᷣtatũ mearũ. Bñ: gaude: qꝛ craſti⸗
no iniquitatũ tuaꝝ erit finis. Quid ſi ante
craſtinũ tuus erit finis: Ergo bñ quidẽ gau
des: quia pꝛopter iniqtates tuas conuerſo

mathematici fefellerũt:qꝛ ſibi plerũq; lucra

ꝓmiſerũt:⁊ dãna inuenerũt.Ergo etiã ꝓpt
iſtos male ſperãtes: ꝓcedit paterfamilias.
Quẽadmodũ ꝓceſſit ad illos qͥ male deſpe
rauerũt ⁊ perierũt deſperando:et reuocauit

eos in ſpem: Sic ꝓcedit etiã ad iſtos qͥ male
ſperãdo volũt perire:⁊ dicit eis ꝑ aliũ libꝛũ:

Ecẽi.S. Ne tardes cõuerti ad dñũm. Quõ illis dixe/

Eʒech.is rat: Inquacũq; die iniquꝰ cõuerſus fuerit a

via ſua mala:oẽs iniqtates eiꝰ obliuiſcar: ⁊

tulit eis deſperationẽ q̃ iã dederant animũ

ſuũ ꝑditioni: omnimodo indulgẽtiã deſpe/

rãtes:ſic ꝓcedit etiã ad iſtos qui ſperãdo et

differẽdo volũt perire:⁊ loquit᷑ ad eos ⁊ in/

Ecẽi.5. crepat eos: He tardes cõuerti ad dominũ:
neq; differas de die in diem. Subito em̃ve/

niet ira eiꝰ:⁊ ĩ tꝑe vindictę diſꝑdet te. Ergo
noli differre:noli qð patet claudere.Ecce in

dulgentię datoꝛ aperit tibi oſtiũ. Quid mo

raris? Saudere deberes: ſi aꝑiret aliqñ pul/
ſanti.Mõ pulſaſti? aperit:⁊ foꝛis remanes?
Me &̊ differas. De miſcðię oꝑibus quodam

NMꝛouer. . ſoco ſcriptura die: Ne dixer vade ⁊ reuerte-

tibi indulgentiã de ꝓmiſit:ᷣ craſtinũ diem
tibi nemo ꝓmiſit.Aut ſi foꝛte ꝓmiſit mathe
maticꝰ: longe aliud eſt. c o deus multos

re cras ego dabo:cũ poſſis cõtinuo bñ face/
re.Mõ em̃ ſcis qͥd cõtingat ſequẽti die. Au⸗/

diſti ᷣceptũ nõ differẽdi vt in aliũ ſis miſe-

ricoꝛs:⁊ differẽdo in te es crudelis? Mõ de/

bes differre panẽ daturꝰ:⁊ differs indulgen
tiã accepturꝰ? Si miſerãdo alteꝝ nõ differſ:

miſerereꝛ aĩę tuę placẽs deo.Exhibe aię tuę Ecẽi. ʒo.

elemoſynã.Mõ dicimus vt tu ei des: ſed ne
repellas manũ dantis.Sed aliqñ homines
inde ſibi plurimũ nocẽt: cũ alios offendere
timẽt.Multũ valent boni amici ad bonũ:
⁊ mali amici ad malũ. Jõ dñs ꝓ ſalute nf̃a
potentiũ amicitias ↄtemnẽs:noluit pᷣus eli
gere ſenatoꝛes:ſᷣ piſcatoꝛes.Magna artifi/
cis miſcðia.Sciebat em̃ qꝛ ſi eligeret ſenato

F

rẽ:diceret ſenatoꝛ:Nignitas mea electa eſt.

Si eligeret diuitẽ: diceret diues: Opulẽtia

mea electa eſt.Si pus eligeret imꝑatoꝛẽ:di/
ceret imꝑatoꝛ: Poteſtas mea electa eſt. Si
pus eligeret oꝛatoꝛẽ:diceret oꝛatoꝛ:Eloquẽ
tia mea electa ẽ.Si eligeret philoſophũ:di/⸗
ceret philoſophus: Sapiẽtia mea electa ẽ.

Interim inqt differant᷑ ſuꝑbi iſti:multũ tu/

ment.Diſtat aũt int᷑ magnitudinẽ ⁊ tumo/
rẽ. Vtrũq; grãde eſt:ſed nõ vtrũq; ſanũ eſt.
Differant᷑ & inqᷣt iſti ſuꝑbi:aliqua ſoliditate
ſanãdi ſunt.Da mihi inqͥt pᷣus iſtũ piſcato/
rẽ. Veni tu pauꝑ ſequere me: nihil habes:
nihil noſti:ſequere me. IJdiota pauꝑ: ſeq̃re
me. MNõ eſt qð in te expaueſcat᷑: ſᷣ multũ eſt
qð in te impleat᷑. Tã largo fonti vas inane
admouendũ eſt. Dimiſit retia piſcatoꝛ:acce
pit gratiã piſcatoꝛ:⁊ factus eſt diuinus oꝛa/
toꝛ.Ecce qͥd fecit dñs: de qͥ dicit aplus: In/

firma mũdi elegit deꝰ vt cõfundat foꝛtia: et

ignobilia mũdi elegit deus:⁊ ea q̊ non ſunt
tanq; ꝗ̊ͥ ſunt:vt ea ꝗ̊ͥ ſunt euacuent᷑.Heniq;
legunt᷑ mõ verba piſcatoꝝ:⁊ colla ſubdunt
oꝛatoꝝ.Tollant᷑ &̊ de medio inanes venti:
tollat᷑ de medio fumꝰ qͥ creſcẽdo euaneſcat:
ꝓꝛſus ꝓ ſalute iſta ↄtẽnant᷑.Si quiſq; in ci/
uitate aliquo ꝑiculoſo moꝛbo coꝛꝑis ęgrota
ret:⁊ eẽt in ciuitate ꝑitiſſimꝰ medicꝰ amicus
ęgrotãtis:potẽtibꝰ inimicꝰ:qͥ dicerẽt amico
ſuo:noli eum adhibere: nihil nouit: dicerẽt
aũt nõ iudicãte aĩo ſᷣ inuidẽte:nõne ille pꝛo
ſalute ſua remoueret amicoꝝ potẽtiũ fabu/
las:⁊ vt paucis diebus plus viueret cũ illo/
rũ qualibet offenſiõe pellendo ſui coꝛpoꝛis
moꝛbo:medicũ illũ quẽ peritiſſimũ cõmen/

dauerat adhiberet: Egrotat humanũ genꝰ:

non moꝛbis coꝛꝑis ſed peccatis. Jacet toto

1. Corf. 1.

Sancti Auguſtini de verbis dſi

oꝛbe terrarũ ab oꝛiente vſq; ad occidentem

grãdis ęgrotus. Ad ſanãdũ grandẽ ęgrotũ

deſcẽdit omipotẽs medicꝰ.hũiliauit ſevſq;
ad moꝛtalẽ carnẽ: tanqᷓ; vſq; ad lectũ ęgro/

tantis. Dat ſalutis ſcepta: cõtemnit᷑: q au/
diũt liberant᷑. Contemnit᷑:cum dicũt amici

potẽtes:nihil nouit.Si nihil noſſet potẽtia
eiꝰ gentes nõ impleret.Si nihil eẽt:nõ eſſet
anteqᷓ; apud nos eẽt: ꝓphetas añ ſe nõ mit-
teret. Nõne mõ implent᷑ ꝗᷓ ante pᷣdicta ſũt:
Nõne ꝓbat medicus iſte artis ſuę potentiã
ꝓmiſſa cõplẽdo? Nõne ꝑ totũ mundũ ꝑni/
cioſi euertunt᷑ erroꝛes: et tritura mundi do/
mant᷑ cupiditateſ: Hemo dicat: Antea me/
lioꝛ erat mũdus qᷓ; mõ.x qͥ cępit iſte medi/

cus artẽ ſuã exercere: multa hic videmꝰ hoꝛ-⸗

renda. Moli mirari. Anteqᷓ; aliqs curaret᷑:
mũda a ſanguie ſtatio medici videbat᷑: im/
mo iaʒ tũ hoc vidẽs excute vanas delitias:

veni ad medicũ:ſanitatis tpᷣus eſt nõ volu⸗/ Pin

ptatl. Curemur & frẽs. Si nec medicũ agno/
ſcimꝰ: nõ ĩ eũ tãq; phꝛenetici ſeuiamꝰ:nõ ab
eo tanq; lethargici auertamur. Multi enim
ſęuiẽdo: młti doꝛmiẽdo ꝑierũt. Phꝛenetici
ſt᷑ qͥ nõ doꝛmiẽdo inſaniũt. Lethargici ſunt
q̃ multũ doꝛmiẽdo pᷣmunt᷑.Pꝛoꝛſus tales ſt
homies.Cõtra iſtũ medicũ alij ſeuire in euʒ
volũt:⁊ qm̃ ipſe iã in celo ſedet:mẽbꝛa eius

in tra ꝑſequunt᷑.Curat ⁊ tales.Multi ex eiſ

conuerſi ex inimicis facti ſunt amici: ex ꝑſe/
cutoꝛibꝰ facti ſunt ᷣdicatoꝛes. Tales etiam
ipᷣos iudęos in ſeipſuzʒ:cũ hic eſſet ſeuiẽtes:
tanq; phꝛeneticos ſanauit:ꝓ qᷣbus in ligno

Zud.a25. pendẽs oꝛauit. Dixit em̃: Pat ignoſce illis:

qꝛ neſciũt qͥd faciũt.Multi tñ eoꝝ ſedati fu
roꝛes:tanqᷓ; phꝛeneſi oppᷣſſa coguerũt deũ:
coguerũt chꝛiſtũ. Poſt aſcẽſionẽ miſſo ſpũ/
ſancto:cõuerſi ſunt ad eũ quẽ cruciſixerunt:
⁊ in ſacramẽto credẽtes ſanguinẽ eius bibe
runt:quẽ ſeuiẽdo fuderũt.hhabemꝰ exẽpla.
Perſeq̃bat᷑ mẽbꝛa eiꝰ iam ſedẽtis ĩ cęlo ſau/
lus: ꝑſeq̃bat᷑ grauit᷑ in phꝛeneſi mẽte ꝑdita:
moꝛbo nimio. At ille vna voce de celo cla/

Actj.9. mãs ei:Saule ſaule qͥd me ꝑſeqris: percuſ-

ſit phꝛeneticũ:erexit ſanũ:occidit ꝑſecutoꝛẽ
viuificauit pᷣdicatoꝛẽ. Etiã lethargici multi
ſanant᷑. Ipſis em̃ ſiles ſunt qͥ nõ ſeuiunt in
chꝛiſto: nec malicioſi ſunt adůſus xpᷣianos:
ſed tantũ differẽdo lãgueſcũt vᷣbis ſomno/
lẽtis:iĩ lucẽ ocłlos extẽdere pigreſcũt:⁊ qͥ eos
excitare volũt moleſti ſ. Recede a me inqͥt
languidꝰlethargicꝰ:obſecro te:recedea me.

Quare?Doꝛmire volo. Sed ille:Moꝛieris
inde. Ille amoꝛe ſomni moꝛi volo rñdet.Et
charitas deſuꝑ: Molo. Plęrũq; iſtũ charita
tiſ a ffectũ exhibet etiã filiꝰ ſeni pr̃i moꝛituro

poſt paucos dies:iaʒ vtiq; ętate finita:ſi le-

thargicũ videt:⁊ lethargico moꝛbo pmi ſuũ
patrẽ a medico agnoſcit:dicẽte ſibi: Excita

patrẽ tuũ:noli eum ꝑmittere doꝛmire ſi vis

vt viuat:adeſt puer ſeni:pulſat:vellicat:pũ
git:pietate moleſtꝰeſt:nec moꝛi cito ꝑmittit
cito moꝛiturũ:⁊ ſi videritvt aliquãdo plureſ
dies viuat cũ deceſſerit ſucceſſurus:Quãto

maioꝛe charitate nos amicis nf̃is moleſti eẽ

debemꝰ: cũ qᷣbus non paucos in hoc mũdo
dies:ᷣ apud deũ in ęternũ viuamꝰ: Ament
O nos⁊ faciãt qð audiũt ꝑ nos:⁊ colant quẽ

colimꝰ⁊ nos:vt recipiãt quẽ ſperam?ꝰ nos.
De eo qð ſcriptũ eſt in euangelio

Johannẽ:eEgo veritatẽ dico vo

—

hus erpedit vo is vt ego vaidam:

erinon r
Edicina animę oĩm vulnerũ:⁊ vna A

ꝓbitiatio ꝓ delictis omniũ eſt cre⸗
ere in chꝛiſto: Nec oĩno quiſq; mũ/
dari poteſt ſiue ab oꝛiginali peccato qð ex
traxit:in quo om̃s peccauerũt: et filij
irę naturalit᷑ facti ſunt: ſiue a peccatis ꝗᷓ ipſi
non reſiſtendo carnali cõcupiſcẽtię:ſed eam
ſequẽdo eiq; ſeruiendo in flagitijs ⁊ facino/
ribꝰ addiderũt: niſi ꝑ fidẽ coadunent᷑ ⁊ com

paginent᷑ coꝛpoꝛi eiuſ:qui ſine vlla illecebꝛa
carnali ⁊ moꝛtifera delectatione conceptus

eſt: Mec em̃ in delictis mater ĩ vtero aluit:⁊

peccatũ non fecit:nec inuentus eſt dolus in I. etri..

oꝛe eius. In eum quipe credẽtes filij dei vi/
uunt: qͥa ex deo naſcunt᷑ ꝑ adoptionis gra/
tiã quę eſt in fide ieſu chꝛiſti domini noſtri.
Quapꝛopter chariſſimi merito idem domi/
nus ⁊ ſaluatoꝛ noſter hoc vnum peccatũ di/
cit:de quo arguit mundũ ſpũſſanctꝰ: qͥa nõ

— 7

credit in euʒ.Ego inquit veritatẽ dico: qoðs.i6.

expedit vobis vt ego vadam. Si
ego non abiero:paraclytus nõ ve/
niet ad vos.Si autẽ abiero:mitta

eum ad vos.Et cuʒz venerit:ille ar/

guet mundũ de peccato:⁊ de iuſti-
cia: ⁊ de iudicio. De peccato quide
quia in me nõ credut.De iuſticia ꝗꝛ
ad patrem vado:⁊ iam non videbi
tis me.De iudicio auteʒ:quia pꝛin/

–—

ceps huius mundi iudicatus eſt.

Peboc
gnogetl
ochau
üiyoluit,
Ibr gonuſaun
itulsp

ps ſetiliurfit

deitohfe
Nt; Vndedicl
gopeccat
gulkhocel
ng tü dequo
latünobẽ
fabiliape
Pvnü pect
(teratene
vnüdetut
oy geginbert
iultpecc
guiceciden
ſit ſaln it
pulcuspfin⸗
gfundik. Ro
ſtachtantün

606, gliat. Ons

Jraczapk
fek nöat:
nüquidpen
Quöͤend
uipledin
Liquidi
aultusee
aticroſin
noanllſc
lomopee
ckodoniͤ

upuß dicit

getütinne.
dentüͤtbe
eſulatato
ſna Spüse
ltcetin
leſhvileet
eſchlutſ
gaer Duce⸗
eiſhnini
lcönenn,

⸗ dameſend

dſs Qlin
entreti
4 Mclprus 4

nohoönii

dicee DWäl
ledaniee
pulirpll
Enoüchnin
Naügrätggin
keſiuns d
as niisnalchi
osinbornin
üun dr
Lnosttelmgi

guiſpenne.

tneungi
Venntanedſcope
ptcgopadem
innintitnu!
is omücker

roinotihſ .
nali pecann cg

peccaucirci
neapetansipi
ngiſcinelten
nnfagnnstiun
Reordunaito
niſine lalec
Cntonecnpe

uninwe⸗

1

rtirsida

igaupms

miiidoniini
nmemmidendonl
iülnc ain

=

o ln.

hi

4

In enãgelio ſcõm Johannẽ Sermo LX

De hoc ̊ vno peccato voluit mundũ argui
ꝙ nõ credũt in eũ: videlicet qꝛ in eũ creden/
do cũcta peccata ſoluunt᷑.hhoc vnũ imputa
ri voluit:quo cętera colligunt᷑.Et qꝛ creden
Joh.i.do naſcunt᷑ ex deo ⁊ filij dei fiunt.Pedit em̃
2iinqͥt illis poteſtatẽ filios dei fieri: credẽtibꝰ
in eũ.Qui g̊ credit ĩ filiũ dei:inquãtũ adhę

Ro. S. ret illi:⁊ fit etiã ipᷣe ꝑ adoptionẽ filiꝰ ⁊ hęres

dei: coheres aũt chꝛiſti: intantũ nõ peccat.
1. Joh.ʒ. Vnde dicit iohãnes: Qui natus eſt ex deo

nõ peccat.Et ideo peccatũ vnde mũdus ar

guit᷑ hoc eſt ꝙ nõ credũt in eũ.hoc eſt pecca
Joh.iIð. tũ de quo identidẽ dicit: Si nõ venirẽ:pec/
catũ nõ haberẽt. Nũquid em̃ alia innume/
rabilia peccata nõ habebãt? Sʒ aduẽtu eiꝰ
hHqͥ vnũ peccatũ acceſſit:non credẽtibus quo
cCcetera tenerent᷑. In credentibus aũt qꝛ hoc
vnũ defuit: factũ eſt vt cuncta dimitterent᷑
Bo.ʒ.credẽtibꝰ. Nec ob aliud aplus paulus:qẽs
inquit peccauerũt ⁊ egent gloꝛia dei: niſi vt
qui crediderit in eum non cõfundat᷑: ſicut ⁊
Pð.ʒʒ.pſalmꝰdicit: Accedite ad eũ ⁊ illuminami:⁊
vultus vr̃i non cõfundent᷑.Qui g& in ſe gliat
ↄfundit᷑.Nõ em̃ ſine peccatis inueniet᷑. Ille
itaq; tantũmodo nõ cõfunditur: qui in dño
Ro. z. gliat᷑. Om̃s em̃ peccauerũt ⁊ egent glia dei.
Itaq; aplus cũ de iudęoꝛũ inſidelitate loq̃/
ret᷑ nõ ait: Eteni ſi quidã illoꝝ peccauerũt:
nũquid peccatũ illoꝝ fidem dei euacuauit:
Quõ em̃ diceret: Si qͥdã uloꝝ peccauerũt:
cũ ipſe dixerit: Oẽs em̃ peccauerũt?Sʒ ait:
Si quidã illoꝝ nõ crediderũt: nũquid incre
dulitas eoꝝ fidẽ dei euacuauit? Vt hoc pec
catũ expᷣſſius demõſtraret:quo vno claudit᷑
aduerſuſ cętera ne ꝑ dei gratiã relaxent᷑.De
quo vno peccato ꝑ aduentũ ſpũſſancti:hoc
eſt ꝑ donũ ipᷣius grę qð fidelibꝰ dat᷑:mũduſ
B arguit᷑:dicẽte dño:De peccato quidẽ:qꝛ nõ
credũt in me.Mõ auteʒ eſſet meritũ grande

2.

credentiũ ⁊ beatitudo gloꝛioſa: ſi ſemꝑ dñs

in reſuſcitato coꝛpoꝛe humanis oculis apa/
reret. Spũs ergo ſanctꝰhoc magnũ munus
attulit credituris:vt euʒ quẽ carnalibꝰ ocu/
lis nõ viderẽt: a carnalibꝰ cupiditatibꝰ mẽ/
te ſobꝛia ⁊ ſpiritalibꝰ deſiderijs ebꝛia ſuſpi/
rarẽt. Vnde ⁊ ille diſcipulus qͥ ſe dixerat nõ
crediturũ niſi cicatrices eiꝰ manu tetigiſſet:
cũ cõtrectato coꝛpoꝛe dñi quaſi euigilãs ex/
Joh.20. clamaſſet: Dñs meus ⁊ deus meus: Ait illi
dñs:Quia vidiſti credidiſti:beati qͥ non vi/
dent ⁊ credũt.hanc beatitudinẽ ſpũſſanctꝰ
pvppagraclytus attulit:vt ab oculis carnis ſerui

foꝛma remota quã de vᷣginis vtero accepit:
in ipſam dei foꝛmã in q̃ patri ęqqualis etiam
cũ in carne aparè dignatꝰ ẽ ꝑmãſit purgata
mẽt acies tẽderet᷑: vt eodẽ ſpũ repletꝰ apłs
diceret: Et ſi noueramꝰchꝛiſtũ ſ̃m carnẽ:ſed 2. cor:. 5.
iam nõ nouimꝰ*:qꝛ ⁊ carnẽ chꝛiſti nõ ſᷣm car/
nẽ ſed ̃ᷣm ſpm̃ nouit:qui virtutẽ reſurrectio
nis eius:nõ palpando curioſus:ſed creden-
do certus agnoſcit: Hõ dicẽs ĩ coꝛde ſuo:qͥᷣs Ro. io.
aſcẽdit in celũ:hoc eſt chꝛiſtũ deducere: aut·
qs deſcẽdit in abyſſum:hoc ẽ chꝛiſtũ a moꝛ½
tuis reducere: ſed ꝓpe eſt inqͥt verbũ in oꝛe
tuo:qꝛ dñs eſt ieſus:et ſi credideris in coꝛde
tuo qꝛ deus illũ ſuſcitauit a moꝛtuis: ſaluꝰ
eris. Coꝛde em̃ credit᷑ ad iuſticiã:oꝛe aũt cõ/
feſſio ſit ad ſalutẽ. hhec fratres apli vᷣba ſũt

ipᷣius ſanctiſpũs:ſancta ebꝛietate eructãtiſ.

Cũ g̊ hanc beatitudinẽ q̃ nõ videmꝰ ⁊ credi
mus:nllo mõ haberemꝰ niſi eũ a ſpũſancto
acciperemꝰ: merito dictũ eſt: Expedit vobᷣ Job. 16.
vt ego vadã.Si em̃ nõ abiero:paraclytꝰnõ
veniet ad vos. Si aũt abiero: mittã illũ ad
vos.Semꝑ quidẽ diuinitate nobiſcũ ẽ. Sʒ
niſi coꝛpoꝛalit᷑ abiret a nobiſ:ſemꝑ eius coꝛ/
pus carnalit᷑ videremꝰ: et nunq; ſpiritaliter
crederemus: q̃ ſide iuſtiſicati? beatiſicati: id Ro. 5.
ipᷣm vbũ deũ apud deũ ꝑ qð facta ſũt oĩa: ⁊ qoꝶ. .
qð caro factũ ẽ vt habitaret ĩ nob:coꝛde/ mlů
dato ↄtẽplari mereremur:⁊ ſic nõ manu tan
gẽdo ſᷣ coꝛde credit᷑ ad iuſticiã. Recte de iu/
ſticia nr̃a mũdꝰ arguit᷑:q nõ vult credere ni⸗/
ſi qð videt. Vt aũt nos haberemꝰ iuſticiã ſi
dei: de q̃ mũdꝰ argueret᷑ incredulꝰ:ꝓpterea
dñs ait:De iuſticia:qꝛ ad patrẽ vado:⁊ iam
nõ videbit me. Tãqᷓ; ſi diceret: Hheęc erit iu/
ſticia vr̃a vt credatis ĩ me mediatoꝛẽ:quẽ re
ſuſcitatũ ad pfr̃eʒ iſſe certiſſime habebit:q/·
uis eũ carnalit᷑ nõ videatl:vt ꝑ ipᷣm recõcili/
ati deũ ſpiritalit videre poſſitis. Vñ figurã
ecclię geſtãti mulieri:cũ ei poſt reſurrctionẽ
ad pedes caderet: Moli me tãgere inqᷣt: nõ/ Jobdᷣ.20.
dũ em̃ aſcẽdi ad patrẽ.Qð myſtice dictũ in.
telligit᷑: Holi me ꝑ coꝛpoꝛeũ ↄtactũ carnalit
credere:ſpiritalit᷑ aũt credis:id ẽ fide ſpirita
li me tangl: cũ aſcẽdero ad patrẽ:qꝛ beati qͥ
nõ vidẽt ⁊ credũt.Et hec ẽ iuſticia ſidei qua
mũdꝰ carẽs:de nobis q ea ſ caremꝰ arguit᷑:
qꝛ iuſtꝰ ex fide viuit.Siue ̊ qꝛ ĩ ilo reſurgẽ/ Abachuc.2.
tes:⁊ i illo ad patrẽ veniẽtes inuiſibilit᷑ ⁊ in Ro.i.
iuſtiſicatiõe perficimur:ſiue qꝛ nõ vidẽtes ⁊
credẽtes ex fide viuimꝰ: qm iuſtꝰ ex ſide vi⸗
uit:ꝓptea dixit de iuſticia qꝛ ad pr̃ez vado:

Ns. 29. ones dũñs dirigit mites in iudicio: tamẽ iam
Johᷣ.is. ipſe hocipſo qð foꝛas miſſus eſt: iudicatꝰẽ:

iuſticia ⁊ de iudicio. Neq; hoc cum di/

natoꝛe caruerũt.Et hoc totũ ꝑ gratiã: hoc

Bancti Auguſtini de verbis dñi

⁊æ iã nõ videbiti me. Nec inde ſe mũdꝰ excu/
ſet:qð a diabolo impedit᷑: ne credat ixpᷣm.
Credẽtibꝰ em̃ pᷣnceps mũdi mittit᷑ foꝛas:vt
iam nõ operetur in coꝛdibus hominũ quos
chꝛiſtus ꝑ fidem cęperit poſſidere:ſicut ope/

fat in filſs diffidẽtig: quos ad temptandos

⁊ tribulandos iuſtos plęrũq; cõcitat.Quia
em̃ miſſus eſt foꝛas: qui intrinſecꝰ domina/
bat᷑:extrinſecus pᷣliat᷑.Et ſi &̊ ꝑ eius ꝑſecuti/

Et de hoc iudicio mũdus arguit᷑:qᷣa fruſtra
de diabolo querit᷑ qͥ vult credere ĩ xpᷣm: quẽ
iudicatũ:id ẽ foꝛas miſſũ: et ꝓpter nr̃aʒ ex/
ercitatiõʒ foꝛinſecꝰ expugre ꝑmiſſũ:nõ ſolũ

viri ſᷣ etiã młiereſ: ⁊ pueri:⁊ puellę martyꝛeſ

vicerũt.Sed in quo vicerũt niſi in illo queʒ

dominante in coꝛdibus ſuis peſſimo domi

crediderũt:⁊ quẽ nõ videntes dilexerũt:⁊ 1
.

per donũ ſpirituſſancti. Recte itaq; idẽ ſpi/
ritꝰ arguit mundũ.Et de peccato:quia non
credidit in chꝛiſtũ. Et de iuſticia:qꝛ qͥ volue
runt crediderũt: qᷓ́;uis in quẽ crediderũt nõ
viderũt:⁊ ꝑ eius reſurrectionẽ ſe quoq; ĩ re-
ſurrectiõe ꝑfici ſperauerũt.Et de iudicio:qꝛ
ipſi ſi vellẽt credere a nullo impedirent᷑:qm̃

Abi.S. pꝛinceps huiꝰ mũdi iã iudicatꝰ eſt.

¶ De eg qð ſcriptum eſt in euange/

lio m Johannẽ:Ipſe arguit mun
dũ de peccato: de iuſticia: ⁊ de iud
cio: G

ermo ñ
Vm dñs ⁊ ſaluatoꝛ nr̃ ieſus xpᷣs de

aduẽtu ſpũſſancti quẽ ſe miſſurũ eẽ
pmiſit multa diceret:ait ini cętera:
ꝑſe arguet mundũ de peccato:de

xiſſet ſermonẽ traiecit in aliud: ſed ipſa ali⸗-
quanto expᷣſſius inſinuare dignatꝰ eſt. De
peccato quidẽ inquit:qꝛ nõ credide-/
runt in me.De iuſticia aũt:qꝛ ad pa
trẽ vado.De iudicio o: quia pꝛin
ceps huꝰ mundi ia iudicatꝰ eſt. Ob

catũ hominũ quaſi ſolũ eſſet non credere in
chꝛiſto:ita hoc ſolo dixit ꝙ mundũ ſpũſſan/

e nobis intelligẽdi deſideriũ: cũ pec/

cctus argueret.Si aũt manitfeſtũ eſt ſter hãc

infidelitatẽ alia multa hoĩm eẽ peccata: cur

de h̊ ſolo mũdũ ſpũſſactꝰ arguat: An qꝛ pec
cata oĩa ꝑ inſidelitatẽ tenent᷑:ꝑ fidẽ dimittũ dit:vt ⁊ in nobis diſcamꝰ impleri poſſe iuſti
tur: Pꝛopterea hoc vnuz p̊ cęteris imputat ciã ſi pigri nõ fuerimꝰ pꝛogare miſcðiã:nõ ꝗᷓ Pbila.

deus: ꝑ qð ſit vt cetera nõ ſoluant᷑: dũ non
credit in humilẽ deũ homo ſuꝑbus.Sic em̃
ſcriptũ eſt: Deus ſuꝑbis reſiſtit:hũilibꝰ aũt
dat gratiã. Gꝛatia quippe dei: donũ dei eſt.
Donũ aũt maximũ ipſe ſoũſſanctꝰẽ: ⁊ ideo
gratia dicit᷑. Cũ em̃ oẽs peccaſſent et egerẽt
gloꝛia dei: qꝛ ꝑ vnũ hominẽ peccatũ intra/
uit in mundũ:⁊ ꝑ peccatũ moꝛs: in quo oẽs
peccauerũt:iõ gra qͥa gratis dat᷑. Jõ gratis
datur:qꝛ non quaſi merces reddit᷑ poſt diſ/
cuſſionẽ meritoꝛũ: ſed donũ dat᷑ poſt deli/
ctoꝛũ veniã.De peccato igit᷑ arguunt᷑ infide
les:id eſt dilectoꝛes mũdi:nã ipᷣi ſigniſicant᷑
mũdi nomine.Cũ em̃ dicit᷑: Arguit mundũ
de peccato: non alia qᷓ; ꝙ non crediderũt in
ta remanebũt:qꝛ iuſto ex fide viuẽte cuncta
ſoluunt᷑. Sed multũ intereſt vtrum quiſq;
redat ipſum eſſe chꝛiſtũ: ⁊ vtrum credat in

echꝛiſtũ. Nam ipſum eſſe chꝛiſtũ ⁊ demones

crediderũt:nec tamẽ in chꝛiſtũ demones cre
diderũt. Ille em credit in chꝛiſtũ:qui et ſpe/
rat in chꝛiſtũ:⁊ diligit chꝛiſtũ.Nam ſi fidem
habet ſine ſpeac ſine dilectione: chꝛiſtũ eſſe
credit: nõ in chꝛiſtũ credit. Qui &̊ in chꝛiſtũ

”õ

Jacobi. 4.

Ro.ʒ.
Ro. 5.

Ro.r.

Jacobi. 2.

credit:credendo in chꝛiſtũ veniet in eũ chꝛi
ſtus:⁊ quoquo mõ vnit᷑ in eũ:⁊ membꝛũ in

coꝛꝑe eius efficit᷑. Qð fieri nõ põt niſi ⁊ ſpes
accedat et charitas Quid ſibi etiã vult qð
it de iuſticia:qꝛ ad patrẽ vado?:Et pᷣmo ꝗ́/
rendũ ſi de peccato mũdus arguit᷑:cur et de
iuſticia? Quis em̃ ð iuſticia recte argui poſ/
ſit?ꝭ An de peccato quidẽ ſuo: de iuſticia vᷣo
chꝛiſti mũdus arguitur? Nõ video ꝙ aliud
poſſit intelligi:quãdo quidẽ de peccato in/
quit:qui nõ crediderũt ĩ me:De iuſticia: qͥa
ad patrem vado: Illi nõ crediderũt:ipſe ad

patrẽvadit. IJilloꝝ ̊ peccatũ:ipᷣius aũt iuſti

cia. Sed cur in eo ſolo voluit nomiare iuſti/
ciã:qꝛ vadit ad patrẽ: Mũ nõ iuſticia ẽ etiaʒ
ꝙ huc venit a patre? An illa potius miſcðia
eſt ꝙ a pr̃e ad nos venit:iuſticia vᷣo ꝙ ad pa
trẽ vadit? Iſta fratres expedire arbitroꝛ: vt
in tanta ꝓfunditate ſcripturarũ in quibus
foꝛte verbis abſconditũ aliquid latet quod
opoꝛtune aperiendũ ſit: tanqᷓ; ſimul fidelit
inquiramꝰ:vt ſalubꝛiter iuenire mereamur.
Cur g̊ hanc awellat iuſticiã:qꝛ vadit ad pa/

trẽ:⁊ non etiã quiavenit a patre:? An qꝛ mi/

ſericoꝛdia eſt ꝙ venit: ideo iuſticia eſt ꝙ va/

Sen

a ſontgg
nuiſetapt
a. gennli
migoni
Untüeriti,
ur uſi
indeſtatz⸗
nadeleſet
ſodeoßle
liaccpies
unenusyt
ficoꝛdiaq
guu wl
ꝛdeus
oßegeu
horitoßsl
ilgonzid
adpan.
b pgeked
camüdus⸗
R enögliol
Unihader
Mq icglo. Sze
Cͤuerlatio
lali⸗ diensin
griterbie
quelurſü
tuießßeſti
ſtoindeo.
chiiſter
caputc̃
u. 0 ecliaeg.
ſocoptl
Cagerin⸗⸗
e ſena nſees
ſct hiſiy
ſichpene
Nineſcpls
rner
ul. Apers il
Cemudee
ſcut e
emetihn
; Ving .
behecſce
motaſſeng
loß tanqh
enog

re winennz
uork mungtg

nrac noꝛũ: ⁊ ois lingua cõſiteat᷑:qꝛ dñs ieſus xpys xit ꝓpter iuſtiſcationẽ noſtrã.Arguit᷑ ergo
ecmnusdmhnä in gloꝛia ẽ dei patris. hec ẽ iuſticia q̃ vadit omũdꝰde peccato ĩ eis qͥ nõ credũt in chꝛiſto:
riinmmn ad patrẽ. Sʒ ſi ſolus vadit ad patrẽ:qͥd no / ⁊ de iuſticia in eis qͥ non reſurgũt in mẽbꝛis
tlinaſe bis ꝓdeſt:? Vt qͥd ab ſpũſancto de hac iuſti chꝛiſti. Vnde dictũ eſt: VUt nos ſimus iuſti / 2. Cor.5.
ni nfſin cia mũdus arguit᷑:Et tñ niſi ſolꝰ iret ad pa cia dei in ipſo. Si em̃ non in ipſo:nullo mõ
enimtid Zob. 5. trẽ: nõ alio loco diceret: Memo aſcẽdit in c- iuſticia. Si aũt in ipo: totus nobiſcũ vadit
1. Quizuchi lũ niſi qͥ de cęlo deſcẽdit: filius homis qui ẽ ad patrẽ:⁊ hęc ĩ nobis implebit᷑ ꝑfecta iuſti
ienlenndhi NPbil.5. i cclo. Sʒ etiã paulꝰapſus dicit: Noſtra aũt cia. Pꝛopter h̊ ⁊ de iudicio mũdꝰ⸗ arguit: qa
nei: 1mentin cõuerſatio ĩ celis eſt. Sed q̃re hoc?Quia e/ Hueroe huiꝰ mũdi iã iudicatꝰ eſt: id eſt dia/ Jołᷣ..
nnopotnli Lot. 3, dicit: Si reſurrexiſtis cũ chꝛiſto: ꝗᷓ ſurſũ ſũt. bolus pᷣnceps iniquoꝛũ: qui coꝛde nõ habi/
iaſbienänug ꝗrite:vbi chꝛiſtus eſt in dextera dei ſedens: tant:niſi in hoc mũdo quẽ diligũt:⁊ iö mũü
evndeEi quę ſurſũ ſunt ſapite: nõ ꝗᷓ ſuꝑ terrã. Moꝛ/ dus vocant᷑:ſiẽ nr̃a cõuerſatio in celis eſt: ſi Ohil.ʒ.
sglaed tui em̃ eſtis:⁊ vita vr̃a abſcõdita eſt cũ chꝛi/ reſurrexerimꝰ in chꝛiſto. Ergo quẽadmodũ
Naneneungl ſto in deo. Quõ gille ſolus:? An ideo ſolus: nobiſcũ: id eſt cũ coꝛꝑe ſuo vnꝰ eſt chꝛiſtus:
eſvo:deiſtah qꝛ chꝛiſtꝰ vnꝰ eſt cũ omibꝰ mẽbꝛis ſuis tan / Sic cũ oibꝰ impijs qbus caput eſt cũ quo/
1Bönupun qᷓ; caput cũ coꝛꝑe ſuo? Quę aũt coꝛpꝑꝰ eiꝰ ni· dꝗã coꝛꝑe ſuo vnꝰ eſt diabolꝰ. Quapꝛopt ſiẽ
iéu 1. orf. 1. ſi ecclia? Sicut dicit idem doctoꝛ: VUos aüũt nos nõ ſeparamura iuſticia de qᷓ̃ dñs dixit:
ne⸗ eund⸗ eſtis coꝛpꝰ chꝛiſti: ⁊ mẽbꝛa ex ꝑte. Cũ Snos Quia ad patrẽ vado: ſic impij nõ ſeparant᷑
riarigen ceciderimꝰ ⁊ ꝓpter nos ipſe deſcẽderit:qͥd ẽ ab illo iudicio de quo dixit: Quia pꝛinceps
=æL Joh.. en gicedit niſi qꝗᷣ deſcenchltnin qꝛ nemo huius mũdi iam iudicatus eſt.
Glutronineuci⸗ aſcẽdit niſi vnus cũ eo factus ⁊ tanqᷓ; mem/ ’è . -
– bꝛũ cõpactus in eius coꝛne q deſcendit: Sic etrina interrogatiõe dñi ſi ge. Job:⸗ar.
lumnznlt⸗ Zob. 15· 7 diſcipulis dicit: Quia ſine me nihil pote/ e⸗ ſ⸗ Digedet: trina petri reipo
tumgun is facere. Aliter em̃ eſt vnũ cũ patre: aliter lioſ –LXAN—
reubinee . nũ nobiſcũ. Vnũ cũ patre eſt: qꝛ vna ſuba Ectione hodierna aladuertit cha⸗ A
eti nan Vhbil.2. eſt patris ⁊ filijj. Unũ cũ patre eſt: qꝛ cum in fritas vra:dictũ eẽ petro a dũo ꝑ in/
. danue foꝛma dei eſſet nõ rapinã arbitratus eſt eſſe e MAA terrogationẽ: Diligis me: Cui abi.s.
. ſcnlitt equalis deo. Vnus aũt nobiſcũ fact eſt:q rñdit ille:Scis dne:q⁊ amo te.hoc
nuß Gaenmg ſemetipᷣm exinaniuit foꝛmã ſerui accipiens. ſecũdo:hoc tertio:⁊ ad ſingulaba rñdent
uenue IISal.5. Unus nobiſcũ factꝰẽ ſᷣm ſemẽ abꝛaę: ĩ quo dicebat dñs: Paſce agnos meos.Cõ⸗/
es benedicent᷑ oẽs gentes. Qð cũ aplus cõome mẽdabat petro chꝛiſtꝰ agnos ſuos paſcen/⸗
pane⸗ Sre moꝛaſſet: Mõ dicit in ſeminibꝰtanq; in mul - dos:q paſcebat ⁊ petrũ.Quid em̃ petrꝰpo/
bluſta⸗ Cuf tis:ᷣ tanqᷓ; i vno:⁊ ſemini tuo qð eſt chꝛiſtꝰ. terat pᷣſtare dño:maxiĩe iã iĩmoꝛtale coꝛpꝰ ge
inpln⸗ d⸗ Et qꝛ ⁊ nos ad id ꝑtinemꝰ qð eſt chꝛiſtꝰ: no/ renti et in cęlo aſcenſuro? Tanq; ei diceret:

nenic⸗

In euangelio ſcõm Johannẽ Sermo LXI LXII

qð ⁊ deus illum exaltauit:⁊ donauit illi no/
mẽ qð eſt ſuꝑ om̃e nomen: vt in nomie ieſu
om̃e genu flectat᷑:cęleſtiũ:terreſtriũ ⁊ infer/

llun⸗ N
ictugt nr̃a ſunt ꝗrentes:ſᷣ ⁊ quę alioꝝ?Qð cũ mo / bis ſimul incoꝛpoꝛatis ⁊ illi capiti cohęrẽti⸗
Ettüri⸗ nuiſſet aplus:cõtinuo de ipſo dño cõiunxit bus:vnus eſt chꝛiſtꝰ:qꝛ ⁊ nobis dicit:Ergo
der dolidii Pbil.2. exemplũ. MNihil inqͥt ꝑ cõtentionẽ neq; ꝑ in/ ſemẽ abꝛaę eſtis:ſᷣm ꝓmiſſionẽ hęredes.Si
düſncpiie anẽ gloꝛiã:ſed in hũilitate mẽtis alter alter- em̃ vnũ eſt ſemẽ abꝛaę: ⁊ illud vnum ſemen
ttaſenaegi utrũ exiſtimãtes ſuperioꝛẽ ſibi:non quę ſus abꝛaę nõ intelligit᷑ niũ chꝛiſtꝰ: hoc aũt ſemẽ
neeenin, ſunt vnuſqſq; intẽdẽtes:bᷣ ⁊ quę alioꝝ. De⸗ abꝛag etiã nos ſumus: hoc totũ:id eſt ca⸗
