nos ſimꝰ iuſticia dei in ipſo. Videte duo.

Juſticia dei nõ nr̃a:in ipſo nõ ĩ nobis. In/
de illi magni ſancti de quibꝰ dicit pſalmꝰ:
Juſticia tua ſicut mõtes dei: Et q̃ſi dicere/
tur in ipſo pſalmo: vbi dictũ eſt: Juſticia
tua:nõ em̃ iuſticia eoꝝ:ſᷣ iuſticia tua velut
mõötes dei. Leuaui em̃ oculoſ meos in mõ/
tes:vñ veniet auxiliũ mihi:vſᷣ nõ a mõtibꝰ.

Auxiliũ meũ a dño: q fecit cęlum ⁊ terraʒ.
Ergo cũ dixiſſet: Juſticia tua ſicut mõtes

dei:q̃ſi ꝗreret᷑:vt qͥd & aliqͥ naſcũt᷑ qͥ nõ ꝑti/
nẽt ad iuſticiã dei:ſubiecit: Judicia tua ſiẽ?
abyſſuſ multa.QAuid ẽ ſicut multa abyſſꝰ⸗

Alhllltũ ẽ: impenetrabile ẽ:inacceſſũ eſt hũa/

Ro. 11

nę intẽtioni. Diuitię em̃ dei inſcrutabiles:
Inſcrutabilia iudicia eiꝰ:iueſtigabiles vię
eiꝰ. Ergo ⁊ huc miſit deꝰ filiũ ſuũ ꝓpt᷑ pᷣſci/
tos ⁊ pᷣdeſtinatos:vocãdos: iuſtiſicãdos:

Ro. s gloꝛiſicãdos:vt mõtes dei ducãt.Si deꝰꝓ

Matthᷣ. 5§

— „

Ecẽl.18

nobis:qͥs cõtra nos? Miſit deus flliũ ſuũ
in ſiłitudine carnis peccati:⁊ de pctõ dam
nauit pctm̃ in carne:vt iuſticia legis imple
ret᷑ in nobiſ. Nõ implebat᷑ ꝑ ſe:impleta eſt
ꝑ chꝛiſtũ. Mõ em̃ venit legeʒ ſoluere: ſᷣ im/
plere.Sʒ quõ iuſticia legis impleret᷑ in no
bis:vel quõ implet᷑ nobis: vel qᷣbꝰ nobis:
Vis audire in qᷣbꝰ nobis? Qui nõ ſᷣm car/⸗
nem ambulamꝰ:ſᷣ ſᷣm ſpm̃.Quid ẽ ſᷣm car/
nem ambulare: Carnalibꝰ ↄcupiſcẽtijs cõ⸗
ſentire. Quid ẽ ſᷣm ſpm̃ ambulare: Adiu/
uari ſpũ in mẽte:⁊ ↄcupiſcẽtijs carnis non
obedire.Sic & implet᷑ in nobis lex: implet᷑
in nob iuſticia dei: mõ interim iplet᷑: Poſt

cupiſcẽtias tuas nõ eas. Poſt ↄcupiſcẽti⸗/

as tuas cũ audis:illicitas accipe.Poſt cõ/⸗

cupiſcẽtias tuas nõ eas:debet ĩpleri ex vo

lũtate nf̃a. Adiuta gf̃a dei debet ipleri:pꝰ

vcupiſcẽtias tuas nõ eas. Quicqͥd em̃ illa
cocupiſcẽtia carnis egit in nobis pᷣteritoꝛũ
pretõꝝ ſiue in factis ſiue in dictis ſiue in co/⸗

gitationibꝰ: totũ deletũ ẽ ſacro baptiſma/
te:oĩia debita deleuitvna idulgẽtia: Reſtat

Auguſtini

Scũ carne ↄflictus: qꝛ deleta ? iniqtas ſed
manet infirmitaſ:ineſt:titillat delectatio il
licite ↄcupiſcẽtię:pugna:reſiſte:noli ↄſenti
re:⁊ implet᷑ hic: Poſt ↄcupiſcẽtias tuas nõ „.
eas:qꝛ ⁊ ſi qũ ſurrepũt:⁊ vſurpant ſibi ocu
lũ:aurẽ:lĩiguã:volaticã cogitationẽ:nec ſic
deſperemde ſalute nr̃a. Jõ qͥtidie dicimꝰ:

Dimitte nob debita nr̃a. Juſticia inqͥt leg! Mattö.s

impletur in nob.Sʒ in qbꝰnobis? Qui nõ .
ſᷣm carnẽ ambulamꝰ:ſᷣ̊ ſᷣm ſpiritũ.QAui em̃ RBo.s
carnis ſũt:ꝗ carnis ſũt ſapiũt:qͥ aũt ſᷣm ſpbi
ritũ:ꝗ̊ ſũt ſpũs.Pꝛudẽtia em̃ carnis moꝛs
eſt:pꝛudẽtia aũt ſpũſ vita ⁊ pax.Pꝛudẽtia
em̃ carniſ inimica ĩ deũ:LCLegi em̃ dei nõ eſt
ſbᷣiecta:neq; em̃ põt.Quid ẽ neq; põt?:Nõ
hõ nõ põt:nõ aĩa nõ põt:nõ deniq; ipᷣa ca/⸗
ro:qꝛ dei creatura nõ põt: ᷣ pꝛudẽtia car/⸗
nis non põt:vitiũ nõ põt:nõ natura: quõ
ſi diceres:claudicatio rectę ambulatiõi nõ
eſt ſᷣiecta:neq; em̃ põt. Pes põt:ſᷣ claudi/
catio nõ põt.Zolle claudicationẽ:⁊ videbᷣ
rectã ambulationẽ.Sʒ qᷓ;diu claudicatio ẽ
nõ põt:ſic q;diu pꝛudẽtia carnis ẽ nõ põt.
Nõ ſit pꝛudẽtia carnis:⁊ hõ põt. Pꝛuden/
tia ſpũs vita ⁊ pax.O & ait: Pꝛudẽtia car ᷓ
nis inimica in deũ:noli ſic acciꝑe qſi inimi
ca iſta poſſit lędere deũ. Reſiſtẽdo inimica
eſt:nõ occidẽdo. Illi aũt nocet in qͥ eſt pꝛu
dẽtia carnis:qꝛ vitiũ naturę nocet in q̊ na/
tura ineſt. Abedicina aũt ideo iuẽta eſt: vt
pellat᷑ vitiũ ⁊ ſanet᷑ natura. Venit ̊ ſalua/

toꝛ ad genꝰ humanũ:nullũ ſanũ iuenit:iõ 4

magnꝰ medicꝰ venit.Hoc ꝓpterea dixi:qꝛ
manichei volẽtes aliã cõtra deũ inducere
naturã:q̃ſi de h̊ apłi teſtimonio erroꝛẽ ſuũ
exiſtimãt adiuuari:⁊ putãt q̃ſi naturalit᷑ di
ctũ:qꝛ dictũ ẽ: nõ põt:ĩimica ẽ ĩ deũ. Cegi
em̃ dei nõ ẽ ſbᷣiecta:neq; em̃ põt:⁊ nõ attẽ/
derũt nõ de carne dictũ eſſe: nõ põt:nõ de
hoie dictũ eẽ:nõ põt:nõ ð aĩa dictũ eẽ: nõ
põt:ᷣ de pꝛudẽtia carnis. Pꝛudẽtia iſta vi
tiũ ẽ. Vis noſſe qͥd ẽ: Sapere ſᷣm carnem
moꝛs ẽ.Sʒ ille ipᷣe vnꝰ hõ eadẽq; natura a
dño deo vero ⁊ bono ↄdita: heri ſapiebat
ſm carnem:hodie ſapit ſᷣm ſpiritum:expul
ſum eſt vitium: ſanata eſt natura. NMam
qᷓ;diu eſſet pꝛudentia illa carnis: omnino
legi dei ſubiecta eſſe non poſſet.diu em̃
ineſt ꝑ vitium claudicatio: nullo modo po
teſt eſſe recta ambulatio. Sanato autem
vitio:reparata eſt natura. Fuiſtis aliqñ te/ Epb.
nebꝛę:nũc aũt lux i dño. Videte ̊ quid ſe/

dos

Mnſarelitag

dey

auik Qui⸗
geconfdͤi
urabiin
vblectanke
tiͦſclcie
perdeopha
Quiautine
ſunrſdic
deoplacere
cipfiurhe
lelktgona
fütſaiman
deponeret
Ntenebůt
bateplea
bitame

Dbceltiodin

ehinane
noci iien
ulleätea
Denigaud
natioeſolue
Uurethad
Putnsehe
Pulodedin
bcharßn
Pnopae
appnten.
Posaurn
fmeaglu
ceiplebe
ſcames
Pöekie
oogooen
lntiorehor
ſpüsdeib⸗
ſumittact
ameytiſe
Piſtterea
hoigterot
i he
, Wlebaen
Ros lunmi .
tedeet
delbcrine
chitin
larn
Plheegen
husens
Sicoße
nnodet:

Pztein

Nihanflei

debini

npenidi
Müͤritiütfni

cüanisn

niger puüi

egeidaiß
uidiegih,
tnödengßr
eß dan
enöfmng
Meambelniͤt
Pesporfucl
canonits
ötindaudi
tuamsili ie

nbo t Puin
ain Prtäaee

iſcacaheifin
ötnocanickee

„

Murrnonnit⸗

Sticeiincea.
m Daniſ.

Ali ſtiiunri
e roand
mden ud

—

aatignn
mhanſhn
vtpnuungn
Knuun.

—
=

See
==
—

Camis: o

=

polat
nulo ntn
Smnubun
Fſrlii
Nuerz

Se

= =

N

5 —

Jo5̃.5.

Bo. 8

Lucl. 11

quit᷑.Qui aũt in carne ſunt: id ẽ qui in car
ne confidũt:qui ↄcupiſcẽtias ſuas ſequun
tur: qui in his habitãt: q eaꝝ voluptatibꝰ
oblectant᷑:qui in earum delectatiõibꝰ bea/
tã fclicẽq; vitã cõſtituũt:ipᷣi em̃ ſunt in car/
ne:deo placere nõ pñt.Nõ em̃ ſic dictũ eſt:
Qui aũt in carne ſunt: deo placere nõ poſ-
ſunt:q̃ſi dictũ eſt:in hac vita cũ ſũt hoĩes:

deo placere nõ pñt.Ergo nõ placuerũt ſan

cti pr̃iarche? Ergo nõ placuerũt ſcti ꝓphe/
te? Ergo nõ placuerũt ſcti aplłi? Nõ placue
rũt ſcti martyres: qͥ anteq; coꝛp?ꝰ patiendo
deponerẽt xpᷣm ↄfitẽdo:nõ ſolũ voluptatẽ
ↄtẽnebãt: ſᷣ doloꝛes q; patiẽtiſſime ꝑfere/

bãt: Placuerũt:ᷣ ĩ carne nõ fuerũt. Poꝛta
bãt carnẽ:ñ poꝛtabãt᷑ a carne. Jq em̃ para

lytico dictũ erat: Tolle grabatũ tuũ. Qui

em̃ in carne ſũt: quẽadmodũ dixi: quẽad/

modũ iã expoſui: ñĩ ſclo viuẽdo:ſ carnis
ↄcupiſcẽtijs ↄſẽtiẽdo: deo placere nõ pñt.

Deniq; audite ipſũ:ꝗſtiõeʒ ſine vlla dubi
tatiõe ſoluẽtẽ. Viuẽsvtiq; ĩ ̊ coꝛꝑe loq̃ba
tur:⁊ tñ adiũxit: Vos aũt nõ eſtl in carne:
Putas ẽ h̊ aliqᷣs ĩ vobᷣ cui dictũ ẽ?: Ecce po

pulo dei dixit:ecclłię dixit:romaniſ qͥdẽ ſcri

bebat:bᷣ vniũſę xpᷣi eccłię dixit:ᷣ tritico di/

xit nõ paleę:maſſe dixit latenti:nõ ſtipulę
aparẽti. Vnuſqͥſq; i coꝛde ſuo cognoſcat.
Nos auribꝰ loqmur:ↄſcias nõ videmꝰ:tñ
ſm ea ꝗᷓ ſuꝑiꝰlocuti ſumꝰexiſtimo ĩ noie xpᷣi

eẽ i plebe xpᷣi qͥbꝰdictũ ẽ: Vos aũt nõ eſtis

ĩ carne:ſᷣ iĩ ſpũ:ſi tũ ſpũs dei habitat ĩ vobᷣ.

Nõ eſt i carne: qꝛ nõ facit oꝑa carnis ↄſẽ/

tiẽdo ↄcupiſcẽtijſ carnis:ᷣ eſti in ſpũ qͥ ᷣm
intioꝛẽ hoĩeʒ ↄdelectami legi dei:⁊ h ẽ ſi tñ
ſpũs dei habitat i vob. MHã ſi de ſpũ vf̃o pᷣ/

ſumitl:adhuc ĩ carne eſtis. Sic ̊ nõ eſti in

carne vt ĩ ſpũ dei ſitl: tũc.n.i carne nõ eſti.

Hã ſi recedat ſpũs dei: pondere ſuo ſpũs
hoĩs reuoluit᷑ i carnẽ: redit ad facta carna/

lia:redit ad ↄcupiſcẽtias ſcłlares: Et erũt il

liꝰ hoĩs peioꝛa nouiſſima q; erãt pᷣma.Sic
em̃ habete liberũ arbitriũ:vt iĩploꝛet auxi/

GBo.S lium. Mõ eſtis in carne: ⁊ hoc ex viribꝰ ve/⸗

bH

ſtris? Abſit. Vnde ergo:? Si tamẽ ſpiritus

dei habitat in vobis. Si quis autẽ ſpiritũ

chꝛiſti nõ habet:hic nõ eſt eiꝰ. Mon & ſe ex/

tẽdat:nõ ſe iactet:nõ ſibi arroget vᷣtutẽ ꝓ⸗

pꝛiã:egena ⁊ vitiata natura. O adã qñ ſa/
nus eras nõ ſtetiſti:⁊ tuis viribꝰſurrexiſti⸗
Si dqs ſpiritũ chꝛiſti nõ habet: Ipſe em̃ ſpi
ritus dei: qͥ ſpiritus chꝛiſti ⁊ pr̃is:eſt em̃ et

filij. Si qs ſpm̃ dei nõ habet: nõ ſe fallat:
hic nõ eſt eius. Ecce adiuuãte ipſius miſe-

ricoꝛdia ſpm̃ xpᷣi habemꝰ:ex ipᷣa dilectione

iuſticię: itegra fide: catholica fide ſym̃ dei
nobis ineſſe cogſcimꝰ. Sʒ qͥd de carne illa

moꝛtali:Quid de lege in mẽbꝛis nr̃is repu

gnante legi mẽtis? Quid de illo gemituꝰ

Audi.Si aũt xpᷣs in vob:coꝛpꝰqͥdẽ moꝛtu/

um ẽ ꝓpt᷑ pctm̃:ſpũs aũt vita ẽ ꝓpt᷑ iuſtici/
am. Ergo de coꝛꝑe moꝛtuo ꝓpt᷑ pctm̃ iam

deſpandũ ẽ: Hlla ſpes ẽ? Sic doꝛmit: vtñ
adijciat vt ſurgat:? Abſit.Coꝛpus qͥdẽ moꝛ

tuũ ẽ ꝓpt pctm̃: ſpũs aũt vita ẽ ꝓpt iuſti/

ciã. Remãſit triſticia de nr̃o coꝛꝑe. Nemo
aũt carnẽ ſuã odio habuit. Videmꝰ qᷓ; ſol/
licite curet᷑ ſepultura moꝛtuoꝝ.Coꝛpꝰ qͥdẽ

5. 40⁰

Epß. 5

moꝛtuũ eſt ꝓpt pctm̃: ſpũs aũt vita eſt p/

pt᷑ iuſticiã. Jam dicebas ad conſolationẽ:
Vellẽ qͥdẽ ⁊ coꝛpꝰmeũ eẽ ĩ hacvita:ᷣ qꝛ nõ
põt:ſit vel ſpũs meꝰ:ſit vł aia mea. Expe/
cta noli eſſe ſollicitꝰ.Si em̃ ſpũs eiꝰqͥ ſuſci/⸗

tauit ieſũ a moꝛtuis:habitat i vobis:qͥ ſu

ſcitauit chꝛiſtũ ieſũ a moꝛtuis viuiſicabit ⁊

moꝛtalia coꝛꝑa vr̃a. Quid timetis? Quid
etiã ꝓ ipſa carne ſolliciti eſtꝭCapillus ca/

pitis veſtri nõ peribit. Adã peccando da⸗
nauit in moꝛtẽ coꝛpoꝛa veſtra:ſed ieſus ſi ẽ

—

Zucj. 2 1

ſpiritus eiꝰin vobis:viuiſicabit ⁊ moꝛtalia

coꝛpoꝛa veſtra:qꝛ ſuũ ſanguinẽ dedit ꝓ ſa/

lute veſtra. Pꝛomiſſum reddi dubitaſ:qui
tale pignꝰ tenes? Sic ergo homo non erit

moꝛtis illa cõtentio: ſic implebit᷑ qð dictũ
eſt: Miſer ego hõ:quis me liberabit de coꝛ

poꝛe moꝛtis huiꝰ: Quia chꝛiſtꝰ ieſus ſi ſpi/

ritus eiꝰ in vobis ẽ: viuificabit ⁊ moꝛtalia

coꝛꝑa vr̃a: ſic liberaber de coꝛꝑe moꝛt hu/

ius:nõ coꝛp?ꝰnõ habẽdo:vł alteꝝ habẽdo:
ᷣͥ nõ vlterius moꝛiẽdo.Si em̃ nõ adderet:
Aoꝛt huiꝰ:et diceret:Quis me liberabit
de coꝛpoꝛe:foꝛte ſuggereret᷑ erroꝛ cogitatio
ni humanę:⁊ diceret᷑: Vides qꝛ nõ vult de/⸗/

us non eſſe cũ coꝛpoꝛe? De coꝛpoꝛe inquit

moꝛtis huiꝰ. Moꝛtẽ tolle:⁊ bonũ ẽ coꝛpꝰ:
Detrahatur moꝛſ nouiſſima inimica:⁊ erit
mihi in ęternũ caro mea amica. Nemo em
vnquã carnem ſuam odio habuit.Etſi ſpi/
ritus concupiſcit contra carnẽ:et caro con/
cupiſcit aduerſus ſpiritũ: etſi modo rixa ẽ
in iſta domo: maritus litigans non perni/

Eph. 5
Habl. 5

ciem ſed concoꝛdiã quęrit vxoꝛis. Abſit fra
tres mei:abſit:vt ſpiritus concupiſcendo
contra carnem oderit carnẽ. Vitia carnis

b 4

Bancti
odit:pꝛudentiã carnis odit:ↄtẽtionẽ moꝛ
.. Corj.15. tis odit. Coꝛruptibile hoc induat incoꝛru/
ptionẽ:⁊ moꝛtale hoc induat᷑ imoꝛtalitate:
ſeminet᷑ coꝛpꝰ animale:reſurgat coꝛpꝰ ſpiri
tale: ⁊ vide plenam perfectãq; concoꝛdiã:
Ro.S. videbis creaturã:lauda creatoꝛẽ.Si ergo
ſpiritus eius qui ſuſcitauit ieſũ a moꝛtuis
habitat in vobis:qui ſuſcitauit chꝛiſtum a
moꝛtuis:viuiſicabit ⁊ moꝛtalia coꝛpoꝛa ve
ſtra ꝓpter inhabitatẽ ſpiritum qͥ habitat
in vobis:nõ ꝓpter merita veſtra:vſᷣ ꝓpter
munera ſua. Cõuerſi ad jm.
æpb.z. ¶ De verbis Apli: Peto nõ infir/
mari i tribulationibꝰ meig ꝓ vo/
bis:que eſt gloꝛia veſtra: Et de li-
ero arbitrio: ermo: vI

aiuimus: euangeliũ audiuimus:
coſonant om̃es diuinę lectiones
õͤ in nobis ſed in dño collocemꝰ.
it apoſtolꝰ:vos nõ infirmari in

tſper
Peto:in

gl.

ria veſtra. Peto inquit vos nõ infirmari:
id eſt vt non infirmemini:qñ audiſtis me
prati ꝓ vobis tribulationes: qꝛ hęc eſt glo/
ria vr̃a. Petit &̊ eos vt nõ infirment᷑:quod
non faceret niſi eoꝛum vellet excitare volũ
tatẽ. Si em̃ reſponderẽt: Quid nos petis
quod in poteſtate non habemꝰ: Mũqᷣd nõ
viderent᷑ ſibi iuſtũ reddidiſſe reſponſũ:Et
tamẽ apoſtolus niſi ſciret eſſe in eis volun
tatis ꝓpꝛię conſenſionẽ:vbi ⁊ ipſi aliquid
agerent:non diceret:peto.Et ſi diceret:iu⸗/
beo:niſi eos noſſet adhibere poſſe iuſſioni
ſuę voluntatẽ: ſine cauſa hoc verbũ de eiꝰ
oꝛe ꝓcederet.Sʒ rurſus ſciens ſine dei ad/
iutoꝛio infirmã eſſe hominis volũtatẽ: nõ
ſolum ne dicerent: voluntatis arbitriũ nõ
habemus:dixit peto: verũetiã ne dicerẽt:
voluntatis arbitriũ ſufficit nobis:videte:
quid addit:huius rei gratia. Cuiꝰ rei gra/
tia:niſi qꝛ ſupꝛa dixerat: Peto nõ infirma/
ri ĩ tribulationibus meis ꝓ vobis: quę eſt
gloꝛia veſtra? Quia &̊ voluntatis habetis
arbitriũ:peto.Quia verovobis volũtatis
nõ ſufficit arbitriũ ad implendũ quod pe⸗/
to:Hhuiꝰ rei gratia flecto genua mea ad pa-
trem domini noſtri ieſu chꝛiſti:ex quo om/
nis paternitas in celo et in terra nomina-
tur. Det vobis. Quid det vobis? Quod
peto a vobis:rogo det vobis. Peto em̃ a
vobis ꝓpter arbitriũ volũtatis: rogo det
vobis ꝓpter auxiliũ maieſtatis.Sed apli

Poſtolum audiuimꝰ: pſalmũ au

tribulationibꝰ meis ꝓ vobis: quę eſt glo/

Aluguſtini

verba ſᷣuenimꝰ. Adhuc foꝛtaſſe expectatis
audire:qͥ textũ eiuſdẽ lectiõis memoꝛia nõ

tenetis: vtꝝ reuera ideo aplus ꝓ ipſis ad

patrẽ genua flectat:vt det illis qð dixerat
eis:peto.Aementote ergo qͥd petierit ab

eis. Peto vos nõ infirmari in tribulatiõi⸗
bus meis ꝓ vobis.hoc ab eis petit.Mo⸗
do videte qͥd illis petit. Flecto genua mea
ad patreʒ dñi mei ieſu chꝛiſti:vt det vobis
ſcðm diuitias gloꝛię ſuęvirtute coꝛroboꝛa/
ri.Quid eſt aliud:niſi nõ infirmari? Virtu
te coꝛroboꝛari inquit ꝑ ſpiritũ eiꝰ.Iſte ſpi⸗
ritus gratię:videte quid petit.HHoc a deo
petit qð ab hominibꝰ exigit:qꝛ vt deus ve
lit dare: debes ⁊ tu ad accipiendũ accõmo⸗/
dare voluntatẽ.Quõ vis accipere gratiaʒ
diuinę bonitatis:qui ſinum nõ aperis vo⸗
luntatis? Det inquit vobis. Nõ em̃ habe/

tis:niſi det vobis. Det vobis virtute coꝛ/

roboꝛari ꝑ ſpiritũ eiꝰ.Si em̃ dederitvobis
vᷣtute coꝛroboꝛari:ibi dabit vob nõ infir/⸗
mari:in interioꝛe hoĩe habitare xpᷣm ꝑ fidẽ
in coꝛdibus veſtris. Zotũ hoc det vobis.

In charitate radicati ⁊ fundati:vt ſualea/HB

tis compᷣhendere cũ om̃ibꝰ ſanctis. Quid

comp̃hendere? Det vobis ꝑ ſpiritũ ſuum

virtute coꝛroboꝛari:⁊ habitare in interioꝛe
homineveſtro chꝛiſtuʒ ꝑ fidem: atq; ita in
charitate radicati ⁊ fundati poſſitis comp/

hendere. Quid?: Qug ſit latitudo: longitu
do:altitudo:⁊ ꝓfundũ. Altitudo quidem

in latina lingna vtrũq; ſignificat:⁊ qð ſur/
ſũ verſũ ẽ altitudinis nomẽ habet:⁊ qð in
ꝓfundum altũ eſt altitudinis nomen ha/
bet. Ideo bene reſpondet interpꝛes ad id

qð ſurſũ eſt altũ:altitudinẽ dicere:ad illud

qð deoꝛſũ altũ eſt:pꝛofundũ dicere.Quid
eſt ergo fratres mei? Exponaʒ hoc vobis:
qð faciliꝰ foꝛte ſit cuiqᷓᷓ qᷓ; ſibi ſit qͥs? Quid
ergo? Quia latitudinẽ:longitudineʒ:alti/
tudinẽ ⁊ ꝓfũdũ:q̃ttuoꝛ iſta ꝗ̊ dixit aplus:
minus idoneus ſum vel compᷣhendere vel
ꝓferre:tranſibo ab hoc: an foꝛte pulſabo:
⁊ vt vobis ſalubꝛe aliquid pꝛoferã:veſtris
oꝛationibꝰ adiuuaboꝛ.Quid coꝛde pergis
homo chꝛiſtiane ꝑ latitudinẽ terrę:longitu

dinem tempoꝛũ: altitudinẽ cęli: pꝛofundi/

tatem abyſſi? Quãdo iſta compᷣhẽdis vel
mẽte vel coꝛpoꝛe:hoc eſt ſiue cogitãdo ſiue
carnis oculis intuendo? Quãdo iſta com/
pꝛehẽdis? Ipſum audi apim dicentẽ ſibi:
AMihi autẽ abſit gloꝛiari:niſi in cruce dñi
noſtri ieſu chꝛiſti. Et nos ĩ illa gloꝛiamur:

der

auialu
ſemuronm
nurgi
tudinen.
ijgoſe
ante oau⸗
tditenntn
gtuainez.
guunbet
nerloinqu
tum vbic
fundumk
eur. V

Ppropfund.

uod vid
tead viti
s. Abt go
chriſti.
tucine ch⸗

ans ipſegpoſto

umn ducen
latuserate
batureaudt
Ad vosoce
Lanmdoe

eing. kamr Len

Gtdeus⸗
Uitisdar
Opusek
leatquia

bn4, dolninue

gelcetch⸗
tadinen.
lefauerit
aſtlongin
figtnuryb
coperlaue
Corunsh
heneopen
Cshongie
Unimttata
Mdtne
Aſincen
,tenßi

Feco Go⸗
Ugogeune
Ceitennes
Pmmnneanhen
Nöinfmmnn

hirtͤc i

ägen heng
ngraendann
Apiendi gin⸗
nsahern
num notgar
Obis. Höciie
tyobispinne⸗
Sießdetene
dabitvoblüti
dadituechryii
Loti eenurdbe⸗

tfundennitet

iid'ſngs Ad
obisgihitiͤſun
babiturinmnmne
oftenagt
dan poluson
ſtlaamdattat
I. Ainchcudn

zignianh

noni tbatgn
udinis tonah
lanmenun
Ginedrrtl
fun; Nurtun
on, Nee

1

z bhiütie
lognanzt

euinrgline

Gipetiinn

Qitorkeſih

ES
S

De verbis poſtoli

vel quia ſuꝑ illaʒ incumbimꝰ. In illa glo /
riemur om̃es o boni fratres: in illa gloꝛie-

mur: Ibi foꝛte inueniemꝰ ⁊ latitudinẽ:⁊ lõ

gitudinem: ⁊ altitudinẽ:⁊ pꝛofundũ. his
em̃ apoſtoli verbis: crux quodãmõ nobis
ante oculos conſtituta eſt. Habet em̃ lati⸗/
tudinem in qua manus figant᷑:habet lon/
gitudineʒ qð inde vſq; ad terram ducit᷑ li/
gnum: habet ⁊ altitudinẽ qð ab ipᷣo tranſ⸗/
uerſo in quo figunt᷑ manus excedit aliquã/
tum vbi caput crucifixi ponit᷑:habet ⁊ pꝛo/

fundum: hoc eſt qð in terra figit non vi/
detur. Uidete magnũ ſacramentũ. Ab il⸗
lo ꝓfundo quod non vides: ſurgit totum

quod vides. Abi ergo ẽ altitudo: Cõfert
te ad vitam moꝛeſq; ſanctoꝛũ: qui dicunt:

Abi.S. Abſit gloꝛiari niſi in cruce dñi noſtri ieſu

chꝛiſti. Inuenimus in moꝛibus eoꝛũ lati/
tudinẽ charitatis: Vnde illos admonuit

2. Corj.s. ipſe apoſtolꝰdicẽs:Dilatamini:ne ſitis iu/

gum ducentes cum inſidelibus. Et qꝛ ipſe
latus erat qui eos ad latitudinẽ exhoꝛta-

batur:audi quid dicat: Os noſtrum patet

ad vos o coꝛinthij: coꝛ noſtrũ dilatatũ eſt.
Latitudo ergo charitas ẽ:ꝗ̃ ſola bene ope

2. Corj.9. Tatur: Latitudo facit vt hilarẽ datoꝛẽ dili⸗

gat deus. Si em̃ anguſtiam paſſus fuerit:

triſtis dabit: ſi triſtꝭ dabit:perit qð dabit.
Opus eſt em̃ latitudine charitatis: ne pe⸗/
reat quicquid boni faciti. Sed quoniã ait
Wattð.24. dominus: Ubi abũdabit iniquitas: refri/
geſcet charitas multoꝛũ: Da mihi ⁊ longi⸗
tudinem. Quę eſt longitudo? Qui perſe/
uerauerit vſq; in fineʒ:hic ſaluus erit. hHec
eſt longitudo crucis: vbi totũ coꝛpus coꝛ⸗
rigitur: vbi quodãmodo ſtatur: quo ſtan/
do perſeuerat᷑.Si ergo quęris qui in cruce
gloꝛiaris habere crucis latitudinẽ: habeto
bene operandi virtutẽ.Si vis habere cru/
cis longitudinem:habeto ꝑſeuerandi lon-

ganimitatẽ. Si autẽ vis habere crucis al/

titudinẽ:noſti quid audias et vbi audias:
Surſum coꝛ. Quid ẽ:ſurſũ coꝛ: Ibi ſpera:
ibi ama: Inde pete vᷣtutẽ:ibi expecta mer/
cedem. NHNã ſi bene operaris ⁊ hilariter tri⸗/
buis:videris habere latitudiuẽ. Si in hiſ/
dem bonis operibus vſq; in finem ꝑſeue-
raueris:videris habere longitudinẽ. Sed

ſi omnia hęc non ꝓpter ſuꝑnam mercedẽ

facis: altitudinem non habebis: ⁊ illa iam
nec latitudo erit: nec longitudo. Quid eſt
em̃ habere altitudinẽ: niſi cogitare deum:

amare deum: ⁊ gratis amare ipſum deum

adiutoꝛem: ipſũ expectatoꝛẽ : ipſum coꝛo/
natoꝛem:ipſum pꝛęmij largitoꝛem:poſtre/

mo ipſum pꝛemium deputare:nõ aliud ab

ipſo q; ipſum expectare? Si amas: gratis
ama: ſi vere amas: ipſe ſit merces quem
amas. An vero tibi chara ſunt om̃ia: ⁊ vi/
lis eſt qui condidit omnia?heęc vt poſſimꝰ

flexit genua ſua ꝓ nobis apoſtolus: vtich

ideo vt det nobis.Terret em̃ ⁊ euangeliũ: C

Vobis datuz eſt ſcire myſteriũ regni: illis Matt.iz.

autem non eſt datum. Qui em̃ habet da/
bitur ei. Quis autẽ habet cui dabitur:niſi

cui datum eſt?: Qui autẽ nõ habet: ⁊ quod

habet auferet᷑ ab eo. Quis autẽ nõ habet:
niſi cui non eſt datum: Quare ergo illi da⸗
tum eſt: ⁊ illi non eſt datum? Mõ me piget
dicere:hoc eſt pꝛofundũ crucis. De ꝓfun/
do neſcio quo iudicioꝛũ dei ꝗᷓ ꝑſcrutari cõ/
templariq; non poſſumus: ꝓcedit om̃e qð

poſſumus: de ꝓfunditate inq; neſcio iua

iudicioꝛum dei:queę inſcrutabilia contem/

plari non poſſumꝰ:pſcrutari non valemꝰ—.

ꝓcedit omne quod poſſumꝰ. Quod poſſũ
video:vnde poſſim nõ video: niſi qꝛ ⁊ hoc

hactenꝰ video qð noui eſſe a deo. Quare

autẽ illum ⁊ non ulum? Multũ eſt ab me:
Abyſſus eſt: ꝓfundũ cruc eſt: admiratio/
ne exclamare poſſum:diſputatione demõ/
ſtrare non poſſum. Quid poſſũ exclamare

de iſta ꝓfunditate? & magniſicata ſunt %z. 9r.

opera tua domine.Gentes illuminant᷑:iu⸗
dei excecãt᷑. Quidã paruuli ſacramẽto ba/
ptiſmatis abluunt᷑: quidã vero paruuli in
moꝛte pꝛimi hominis relinquunt᷑. c& ma/
gnificata ſunt opera tua dñe: nimis ꝓfun/
dę factę ſunt cogitationes tuę. Et ſequit᷑:
Vir impꝛudens non cognoſcit:⁊ ſtultꝰ nõ
intelliget hęc. Quid non intelligit ſtultus
⁊ impꝛudens? QAuia vel ꝓfundũ eſt. Nam
ſi ſtultus non intelligit:⁊ ſapiẽs intelligit:
non eſt nimis ꝓfundũ.Sed ſi ſapiẽs intel⸗
ligit quia ꝓfundũ eſt: ſtultus nõ intelligit
qꝛ vel ꝓfundũ eſt. Jõ multi de iſto ꝓfüdo
quęrentes reddere rationẽ:in fabulas va/
nitatis abierũt.Aliqͥ dixerunt:qꝛ aie ſurſũ
in cęlo peccãt:⁊ ſ̃ᷣm ſua peccata ad coꝛpoꝛa
ꝓ meritis dirigunt᷑: ⁊ dignis ſibi quaſi car
ceribus includunt᷑. Jerunt poſt cogitatio/
nes ſuas loqͥ volẽtes de dei ꝓfundo:merſi
ſunt in ꝓfundũ.Occurrit em̃ eis apoſtolꝰ:
volens gratiam cõmendare: ⁊ elegit illos

Bo. 9.

Bancti

geminos in vtero rebecce:⁊ dicit: Nondũ
em̃ nati:nec quia aliquid egerint boni aut

mali. Uide quẽadmodũ tulit vanis homi

ca. multi.

D

em eſſet moꝛs niſi veniẽs de peccato. Sed
eego cum heęc audio ideo laudo:qꝛ illaʒ pꝛi /

nib?phantaſias cõuerſationis animaꝝ añ
coꝛpus in cęlo. Si em̃ ibi iam conuerſate-

ſũt:iam aliquid boni egerũt vel mali:et ꝓ
meritis ſuis ad coꝛꝑa terrena directe ſunt.
Si placet cõtradicamꝰ apło qui dixit:MNõ/

dum nati: nec qꝛ aliquid egerint boni aut
mali.hHoc autẽ qꝛ ꝓpter apli euidentẽ ſen /
tentiam reſpuit catholica fides: qð animę

in cęlis pꝛius viuãt ⁊ cõuerſent᷑: ⁊ illic reci/

piendoꝛũ coꝛpoꝛũ merita aſſumant: modo

iſti nouelli non audent dicere.Sʒ quid di-

cunt aliqui ſicut audiuimꝰ ipſoꝛũ? Iſta diſ
putant. Pꝛoꝛſus inquiunt ꝓ meritis ſuis

om̃es homines moꝛiunt᷑ qꝛ peccauerũt:nõ

mam moꝛtẽ intueoꝛ: ⁊ illiꝰ pꝛimi hominis

7. Corj.i5. pctm̃. Audio em̃ apim: Sicut in ada om/

E *.

nes moꝛiunt᷑:ſic ⁊ in chꝛiſto om̃es viuifſica/

Eo.ʒ. bunt᷑. Per vnũ hoĩem peccatũ intraiut in

mundũ:⁊ ꝑ peccatum moꝛs: ⁊ ita in om̃es

homies ꝑtranſijt:in quo om̃es pecauerũt.
Omes em̃ vnus fuerũt.Sic audio dicentẽ

moꝛtẽ hominis de pecato eſſe.Mõ inquit:
⁊ quid dicis? Omnẽ hoiem deus ĩmoꝛtalẽæ

creat modo. Mirabilis nouitas: Quid di

cis? Pꝛoꝛſus inquit oẽm hominẽ deus im/

moꝛtalẽ creat. Quare ergo moꝛiunt᷑ ꝑuuli
infantes? Hã ſi dicã: quare moꝛiunt᷑ gran/
des hoĩes:dicturus es mihi:peccauerunt.
Ergo de maioꝛũ ętate nõ diſputabo: par/

uuloꝛũ infantiã cõtra te teſtem citabo.Hõ
loquunt᷑ ⁊ conuincũt: tacent et qð dico ꝓp⸗/

bant.Ecce infantes in ſuis vtiq; operibus
innocẽtes ſunt:nihil ſecũ niſi quod de pꝛi-

mo homine traxerũt habẽtes: quibus ꝓ/

pterea ẽ chꝛiſti gratia neceſſaria:vt in chꝛi/
ſto viuificent᷑:qͥ in adã moꝛtui ſũt:vt qꝛ in/
qnati ſũt generatiõe:purgẽt᷑ regeneratõe:
Ipſos ̊ teſtes citabo. Rñde mihi q̃re mo/
riũt᷑ ſi oẽs hoĩes imoꝛtales naſcãt᷑: ⁊ quo/
niã peccant:ideo moꝛiunt᷑: Quid putatis
dici potuiſſe? Quę aures ferãt: Peccaue/
rũt ⁊ ipᷣi. Ubi peccauerũt rogo: qñ pecca/

uerunt: quomõ peccauerũt:? Honũ ⁊ malũ
quid ſit neſciũt. Peccatũ accipiunt: qͥ pꝛę/

ceptum non capiũt? Pꝛoba mihi peccato/

res infantes.QAuid dixiſti? Vere qꝛ oblit⸗
res qð fuiſti:ꝓba mihi peccata infantum.

Auguſtini

An quia ploꝛant peccant:qꝛ motibꝰ quaſi
mutoꝛũ animaliũ moleſtias repellũt:volu
ptates accipiũt:ideo peccant: Si motꝰ iſti
peccata ſunt:amplioꝛes peccatoꝛes in ba⸗
ptiſmo fiũt:qꝛ cũ baptiʒant᷑ vehementiſſi⸗
me reluctant᷑.Quare illis in tanta relucta/
tione non imputat᷑ peccatũ:niſi qꝛ nullum
eſt adhuc voluntatis arbitriũ. Sed aliud
dico. Iſti quia nati ſunt:vt arbitraris pec-
carunt: Nam ſi non peccarent inquis:non
moꝛerent᷑: Quid de illis dicis qui in vtero
moꝛiunt᷑:òO anguſtia.Et ipſi inquit pecca
runt:ideo moꝛiuntur. AMentiris: an falle⸗/

ris? Cõtradicit apoſtolꝰ: Mõdũ natis:nec Ro.-.

aliquid agentibus boni aut mali. Magis
apoſtolũ audio qᷓ; te: magis aplo credo qᷓ
tibi:nondũ natis nec aliquid agentibꝰ bo
ni aut mali.Si autẽ hoc teſtimomiũ refel⸗
lis:vade potius ad illasvagationes ⁊ dic:
quia in cęlo peccarunt:⁊ inde in coꝛpoꝛa h⸗
cipitantur. Non dico inquis. Quare non E
dicis? Quia dicit apoſtolus: Mõdũ natis
nec aliquid agetibus boni aut mali. Si ꝗ̊
non eos accuſas in celo: quare accuſas in
vtero?: Ad vtrũq; reſpondet apoſtolus: et
eis reſpõdet qui dicunt in celo:⁊ qui dicũt
in vtero peccauerunt: quia ad vtrũq; va-
lẽt illa verba quę dicunt:anteq; naſcerent᷑
nihil egiſſe vel boni vel mali. Quare ergo
moꝛiunt᷑: Vt hic te auditurꝰ ſum:⁊ nõ po/
tius magiſtrũ gẽtiũ: Dic mihi paule aple:
quare moꝛiunt᷑: Per vnum hominem pec/ Ro.ʒ.
catum intrauit in mundum:⁊ ꝑ peccatum
moꝛs:⁊ ita in om̃es homines ꝑtranſijt:in
quo omnes peccauerunt.Ecce pꝛimus ho/
mo totaʒ maſſã damnabilẽ facit. Veniat:
veniat dñs noſter ſecũdus hõ: Veniat:ve
mat:ex alio tramite veniat:ꝑ virgineʒ ve/
niat:viuus veniat moꝛtuos inueniat:mo/
riatur vt moꝛiẽti ſubueniat: ad vitã tranſ-
ferat:moꝛtuos redimat moꝛte: ſeruet vitã
in moꝛtẽ:occidat moꝛtẽ de moꝛte.Sola eſt
iſta gratia paruuloꝝ:ſola maioꝛũ: ſola li⸗
berat puſillos cum magnis. Quare illũ et
quare illum:quare nõ illũ atq; illũ? Nolo
a me ꝗras.homo ſũ: ꝓfũdũ crucis aduer/
to nõ penetro:expaueſco non ſcrutoꝛ: In/ Ro. 1I.
ſcrutabilia ſunt iudicia eius: inueſtigabi9-
les ſũt vię eius. homo ſum:homo es:hõ
erat qui dicebat: à& homo qs es qͥ reſpon/ Ro.⸗
deas deo? hõ dicebat: homini dicebat.
Audiat homo:ne ꝑeat hõ ꝓpter quẽ deus

dede

ctugekbe
ditaterinpn
nuscdin
ſunun h
nellqmt
e,plalnodt⸗
. nrnint
itribabe⸗
Quiswolunt
funtuänenn
Cue Qin
Galbenuik
dontioun.

(deigdi
Sutr o onie
chrütoie
perentes
iwegol

tinbhenn
Creguoripe
roßßiacen
Mornöduin
MIIpſano
Aceptieni⸗
Manustdiu
mnortdens.
ſtürnoſoli
Qumeap
uiniepoa
Dlceretdini
honmmnun.
Nundu
moonknam
heuzz eit. Dbiefi
nnttni
glepimotſp
ngtafreye
Mrleſtaute
hnncclopen

Magut
Mllnnnne

.

nothian
Gelig
Sinop
Amesinbe⸗
ſchenonſß
Maſellay
tüanln
.Sel alud
witunsde⸗
tinquisnon
Squinne
nguitpen
ins:anftle⸗

dünatigner

nul ags
ploceldq
lagennbd.

factus eſt homo. In hac ergo crucis ꝓfun⸗

ditate: in hac reꝝ tanta obſcuritate tenea/

mus qð cãtauimꝰ: nõ de noſtra virtute pᷣ⸗

ſumam: nõ ingenioli nf̃i viribꝰ in hac qſti
one aliquid arrogemꝰ*: pſalmũ dicamꝰ: cũ
PS. 5S6. pſalmo dicamꝰ: Miſerere mei deus: miſe/

rere mei deꝰ: miſerere mei. Quare? Quia

yirtutẽ habeo q̃ te ꝓmerear? Mõ. QAuare?

Quia voluntatis arbitriũ gero:vnde gra/

tiam tuã meritũ meum hcedat ? Non. S
quare? Qm̃ in te conſidit anima mea. Ma

gna ſcientia iſta continentia. Conuerſi ad

dDomilnu. SZ
He verbis Apli: Humanus ſer/
1. Timotb. 1. Mo omi acceptione dignꝰ: quia
chꝛiſtus ieſus venit in hũc mudũ

moniä peccatoꝛes ſaluos facere:quoꝛuzʒz
— eimꝰ ego ſů:; Sermo VI
ncnpruf /M Vadiuimus beatũ apim Paulu:
Qummte Api.5/ dicentẽ: Humanſermo omi ac/
Hodinats ceptione dignus: qꝛ chꝛiſtꝰ ieſus
umal. Siz ven mundũ peceatoꝛes ſaluos fa-
Greaali cere:quoꝛũ pꝛimꝰ ego ſum. Humanꝰ & ſer/⸗
Ppoſtolns:e mo ⁊ om̃i acceptione dignꝰ.Quare huma⸗/
onquidei nus ⁊ nõ diuinꝰ: Pꝛoculdubio niſi iſte hu/
Ayrüg, manꝰ ſermo etiã diuinus eſſet:dign omni
eß nulcnen acceptiõe nõ eſſet. Sʒ ſic eſt ſermo iſte hu-/
AQAec⸗ manus ⁊ diuin: quõ eſt ipſe chꝛiſtꝰ: ⁊ ho⸗
ſunetnoe mo ⁊ deus. Si grecte intelligimꝰ ſ. ermonẽ
bipalletpt. iſtũ: nõ ſolũ humanũ eſſe venetiã diuini.
onnenpe. ꝛ Quare aplus humanũ maluit dicere q;; di
ADerg uinũ: Pꝛoculdubio em̃ qui nõ mentiret᷑ ſi
. rin diceret diuinũ:nõ ſine cauſa maluit dicere
hrucg humanum. Hoc ergo elegit:ꝑ qð chꝛiſtus
Enetme . in mundum venit. Venit em̃ ꝑ quod ho/
N, Valn mo erat:nam per quod deus erat ſemꝑ hic
Gena Hiere. 23. erat. Ubi em̃ non eſt deus: qui dixit: Cę/
monz⸗ lum ⁊ terrã ego compleo?: Chꝛiſtus eſt cer-
—— Sap.s. te virtus ⁊ ſapientia dei:de qua dicit᷑: At/
Ayſinnnn tin git a fine vſq; ad finẽ foꝛtiter:⁊ diſponit
ſnan Jot. 1. omnia ſuauiter. Ergo in hoc mundo erat:
re n mundus ꝑ eum factus eſt: ⁊ mundus eũ
ri:ſcel non cognouit. Et hic erat ⁊ venit.hic erat
Quurllic diuinam maieſtatem:venit ꝑ humanam
gliͦean infirmitatem. Quia ergo venit ꝑ infrmi/
ncsoce⸗ tatem humana: ideo pdicãs aduentũ eius
4ſotorde dixit:humanꝰ ſᷣmo ẽ. Mõ liberaret᷑ huma
inueſiht/ nũ gen: niſi ſermo dei dignaret᷑ eſſe buma
onots nus. Haʒ ⁊ homo ille dicit᷑ humanꝰ: qui ſe
csgliſn 57 exhibet hoĩem: ⁊ maxime qͥ hoſpitio ſuſce/⸗
jinioicht. pit hominẽ.Si g̊ human“ dicit᷑ qui i domo

Nerque

de verbis Apoſtoli Bermo vII

ſuſcepit hominẽ: qᷓ humanꝰ eſt ꝗ in ſeipſo
ſuſcipit hominẽ: Ergo humanꝰ ſᷣmo ⁊ om̃i
acceptione dignꝰ: qꝛ chꝛiſtꝰ ieſus venit in

mundũ peccatoꝛes ſaluos facere. Attende

⁊ ſaluare qð ꝑierat.Si homo non periſſet:

filius hoĩs nõ veniſſet. Ergo ꝑierat homo:
venit deꝰ homo: ⁊ inuentꝰ eſt homo. Peri⸗/
erat homo ꝑ liberã volũtatẽ: venit deꝰ hõ
ꝑ gratiã liberatricẽ. Quęris qͥd valeat ad
malum liberũ arbitriũ:recole hominẽ pec-
catoꝛẽ. Queris qͥd valeat ad auxiliũ deꝰ ⁊
homo:attẽde in eo grãm liberantẽ. Nuſqᷓ;

potuit ſic oſtendi:quantum valeat volun/

tas hominis vſurpata ꝑ ſuperbiã ad vtẽ-

dum ſine adiutoꝛio dei malũ: non potuit

plus ⁊ manifeſtiꝰexpꝛimi qᷓ; in hoĩe pꝛimo.

Ecce perit pᷣmus homo:⁊ vbi eſſet niſi ve/

niſſet ſecũdus homo? Quia ⁊ ille hõ ⁊ iſte
homo: et ideo humanus ſermo. Pꝛoꝛſus

nũq; ſic aparet benignitas gr̃ę ⁊ liberali⸗

5*

„

em̃ dicimus fratres mei? In fide catholica
nutritis loquoꝛ:vel in pacẽ catholicam lu/

cratis. Houimꝰ ⁊ tenemus mediatoꝛẽ dei
⁊ hominũ: hominẽ chꝛiſtũ ieſum:inquãtũ
homo erat eius eſſe naturę cuiꝰ nos ſumꝰ.

Non em̃ alteriꝰnaturę caro noſtra ⁊ caro il

lius:nec alteriꝰ naturę anima noſtra ⁊ aia
illius. Hanc ſuſcepit naturã quã ſaluandã
eſſe iudicauit. Mihil minꝰ habebat in na⸗
tura:ſᷣ nihil habebat in culpa. NHatura pu
ra:ſed nõ ſola humana. Ibi erat deus:ibi
erat verbũ dei. Et ſicut tu vnus homo aĩa
es et caro:ſic ⁊ ille vnus chꝛiſtꝰ deus et ho/
mo. Audebit ergo aliquis dicere: quia na/
tura noſtra in illo mediatoꝛe pꝛimum per

liberũ arbitriũ pꝛomeruit deũ:⁊ ſic ſuſcipi

meruit vt eſſet homo et deus vnus chꝛiſt⸗
ieſus? Ecce nos poſſumꝰ dicere virtutibꝰ

noſtris: moꝛibꝰ noſtri: cõuerſatiõe vitę no/
ſtrę meruiſſe vt efficiamur filij dei: poſſu⸗

mus dicere:accepimus pſᷣceptũ: ſi ſeruaue-
rimꝰ ⁊ bene vixerimꝰ:recipiemur in nume⸗

ro filioꝛũ dei. Nũquid ⁊ ille pꝛius vixit filiꝰ

hominis:et bene viuendo factus eſt ſilius
dei? Inde cepit ⁊ inde incipit:⁊ ſuſceptiõe

euãgeliũ. Venit em̃ filius hominis ꝗq̃rere Zudaisg.

tas omipotentię dei:qᷓ; in homine media/ 1. T
toꝛe dei ⁊ hominũ:hoie chꝛiſto ieſu. QAuid B

imoth. 2.

factus eſt. Uerbũ em̃ caro factũ eſt: vt ha/ Job.n,

bitaret in nobis:verbũ dei vnicꝰ dei filius

aſſumpſit aĩiam ⁊ carnẽ hominis nõ antęa

ſe ꝓmerentis: nec ad illã ꝑcipiendã ſubli/

Bancti

mitatem virtute ꝓpꝛia laboꝛantis:ſᷣ oino
gratis. Hihil em̃ pceſſit illam ſuſceptionẽ.

Suſceptus eſt dei filiꝰ:ſuſceptiõe factꝰ eſt.
Virgo cõcepit:ante conceptũ virginis ho
mo mediatoꝛ:nõ vtiq; pꝛiꝰ iuſtꝰ fuit.Quõ
em̃ iuſtus fuit:qui nec fuit? Virgo ↄcepit:
⁊ ſuſceptio hominis inde cępit.AMerito di

ctum eſt: Vidimꝰ gloꝛiã eius: gloꝛiã tanqᷓ

vnigeniti a patre:plenũ gratia ⁊ veritate.
Amas liberã voluntatẽ tuã:dicturꝰ es pa/
Zucj.ið tri tuo: Da mihi ſubſtãtiã meã q̊ me ↄtin-/
git. Quid te tibi cõmittis? Meliꝰ te poteſt
ſeruare: qui te potuit anteq; eſſes creare.
Agnoſce &̊ chꝛiſtũ:gratia plenus eſt. Hoc
tibi vult füdere quo plenꝰẽ:hoc tibi dicit:
Qusere dona mea: obliuiſcere merita tua:
qꝛ ſi ego quęrerẽ merita tua:nõ venires ad
dona mea. Moli te extollere:puſillus eſto:
Chʒacheus eſto. Sed dicturꝰ es: Si ʒacheus

Zudj.i9 fuero:p turba non potero videre ieſũ.No/

li eſſe triſtis:aſcẽde lignũ vbi ꝓ te pepẽdit
ieſus:⁊videbis ieſũ.Et quale genus ligni
aſcendit ʒacheus? Sicomoꝛũ.In regioni/
bus noſtr aut om̃ino nuſq; aut raro foꝛte
alicubi naſcit᷑:in illis aũt partibꝰ multum
eſt huius generis ligni.Et poma ſicomo/
ra dicunt᷑ pomo quidẽ ſimilia:ſed tamẽ di
ſtant aliquid: qð poſſũt noſſe qui viderũt

vel guſtauerũt. Quãtũ tñ indicant inter⸗/

pꝛetatione noĩs: ſicomoꝛa ſici fatuę latine
interpᷣtant᷑. Jam vide ʒachęũ meũ: vide
illuʒ obſecro te volentẽ in turba videre ie/

ſum:⁊ non valentẽ. humilis em̃ erat:tur/
ba ſuꝑba erat:⁊ ipſa turba ad videndũ bñ
dſim:ſicut ſolet turba ſeipſaʒ impediebat:

aſcendit a turba: ⁊ vidit ieſum nõ impedi/
ente turba. Turba em̃ dicit humilibꝰ:hu⸗

militatis viam gradientibꝰ:iniurias ſuus

deo dimittentibꝰ:vindictã de inimicis nõ

requirentibꝰ:turba inſultat ⁊ dicit: Inde/
fenſe:qui te non potes vindicare. Lurba

impedit ne videat᷑ ieſus: turba gloꝛiãs et
exultans:quãdo ſe potuerit vindicare: im

Lud.aʒ pedit ne videat᷑ ille qui pendẽs ait: Pater

igſce illis:qꝛ neſciũt qͥd faciunt.hũc ̊ vo/
lẽs videre zachę:in q figurabat᷑ ꝑſona hu
miliũ:nõ attẽdit turbã impedientẽ:ſᷣ aſcẽ/
i.Con.i.dit ſicomoꝝ quaſi fatui pomi lignũ. Nos

cefm̃ inquit apłus ſdicamus chꝛiſtũ cruciſi-

xum:iudęis quidẽ ſcandalũ: attende ſico/
moꝛũ:gentibꝰaũt ſtulticiã. DPeniq; de cru/
ce chꝛiſti nobis iuſultãt ſapiẽtes huiꝰ mũ/

ℳ.

Auguſtini

diꝛ dicunt: Quale coꝛ habetis:qui deũ co

litis cruciſixum? Quale coꝛ habemꝰ: NMon

vtiq; veſtrũ. Sapientia huiꝰ mundi: ſtul/ i. Corj..

ticia eſt apud deũ. Nõ em̃ veſtrũ coꝛ habe-
mus.Sed dicitis coꝛ noſtruʒ ſtultũ: dicite
qð vultis:nos aſcẽdamꝰ ſicomoꝝ ⁊ videa/
mus ieſum. Ideo em̃ vos ieſum videre nõ
poteſtis:qꝛ ſicomoꝝ aſcendere erubeſcit.
Apꝛehendat ʒachęus ſicomoꝛũ: aſcendat
humilis crucẽ: Parũ eſt aſcẽdat:ne de cru/
ce chꝛiſti erubeſcat: In fronte illã figat vbi
ſedes pudoꝛis eſt:ibi oĩno: ibi in quo mẽ/
bꝛo erubeſcit᷑:ibi figat᷑ vnde nõ erubeſcit᷑.
Puta qꝛ tu irrides ſicomoꝛũ: ⁊ ipſa me fe⸗
cit videre ieſum. Sʒ tu irrides ſicomoꝛũ qͥ
homo es:ſtultũ aũt dei ſapientiꝰ eſt qᷓ; ho/
minũ.Et vidit dñs ipſũ ʒachęũ. Viſus eſt
⁊ vidit:ᷣ niſi viſus eſſet nõ videret. QAuoſ Ro.s.
em̃ pᷣdeſtinauit:illos ⁊ vocauit. Ipſe eſt qᷓ i1. Job.a.
nathanael dixit:iam quaſi teſtimonio ſun
adiuuante euangeliũ ⁊ dicẽti: A naʒareth
poteſt aliqͥd boni eſſe.Dñs ad illum: Pꝛi/
uſq; te philippus vocaret cum eſſes ſub ar
boꝛe fici vidi te.Noſtis vnde ſibi ſuccincto Señ.ʒ.
ria fecerũt pꝛimi peccatoꝛes adam et euez
Quãdo peccauerũt de folijs fici ſuccincto⸗
ria ſibi fecerũt ⁊ pudenda texerũt:qꝛ quod
eos puderet peccando fecerũt.Ergo ſi ſuc/
