ünnnnn peccatũ:nõ ſoliꝰ eſt cõſiteri pctõꝛis: ſed etiẽ m null occaſionẽ inueniet inimicꝰ: q̃ nos
n, – aliqñ laudatoꝛis. Cõſitemur & ſiue laudan/ circũueniat añ iudicẽ.Cuũ em̃ tuipe fueris ac
un D tes deũ:ſiue accuſantes noſmetipſoſ. Pia ẽ cuſatoꝛ:⁊ dñs liberatoꝛ:qͥd erit ille niſi calũ/
vaeng⸗ vtraq; cõfeſſio: ſiue cũ te re hendis qui nõ niatoꝛ?: Merito ille hinc ſibi tutelã pꝛouidit B
dn Duu es ſine peccato: ſiue cũ illum laudas qui nõ aduerſus inimicos nõ cõſpicuos:carnẽ ⁊ ſſ-/
un . põt hr̃e peccatũ.Si aũt bñ cogitemꝰ:repᷣhẽ/ guinẽ miſerandã potiꝰq; cauẽdã:ſed aduer-
nn ſio tua laus ipſiꝰeſt. Quare em iã ↄfiteris in ſus illos inimicos ↄ qͥs apłs nos hoꝛtat᷑ vt
echa fl accuſatiõe peccati: in accuſatiõe tuipſius: armemur: Mõ ẽ nobᷣ colluctatio aduũſus car/ Epb.s.
eſnn Quare ↄfiteris:Quia ex moꝛtuo fact es vi nẽ ⁊ ſanguinẽ:id eſt aduerſus homies quos
vspelun 9 Ecci.i7. uus.Scriptura qᷣe ait: Amoꝛtuo q̃ſi qͥ no vigdetis ſęuire in nos. Naſa ſunt:alius vti.
nominees ſit ꝑit ↄfeſſio. Si ꝑit a moꝛtuo cõfeſſio: qͥ ↄſ’ Oꝛgana ſunt:alius tangit. Immiſit ſe inqᷣt Zob. 13.
unn , tet᷑ viuit. Et ſi pctm̃ ↄſitet᷑: vtiq; a moꝛte re· diabolus in coꝛ iudę vt traderet dominum.
manost 8 uixit.Si peccati cõfeſſoꝛ reuixit a moꝛte:qs Ait aliquis:Quid ergo ego feci? Audi apo/
nſynm illũ ſuſcitauit: Hullꝰmoꝛtuꝰ eſt ſuijpſiꝰ ſuſci ſtolũ: Neq; detis locum diabolo. Tu male Eẽpbᷣ.A.
li hlln tatoꝛ. Ille ſolus ſe potuit ſuſcitare:qui moꝛ voluntati locum dediſti: intrauit poſſedit:
in Cainx tua carne nõ moꝛtuus eſt.Eteni hoc ſuſcita vtit᷑.Si locũ nõ dares:nõ poſſideret. Ergo
elan . uit qð moꝛtuũ fuit. Ille ſuſcitabat:qui viue nos admonens ait:Mon eſt nobis collucta⸗ Ephß 6.
coglil bat ſe. In carne aũt ſuſcitãda moꝛtuꝰfue/ tio aduerſus carnem ⁊ ſanguinẽ: ſed aduer,
ſunen rat.õ em̃ yr filiũ ſolꝰ ſuſcitauit:de quo di/ ſus pᷣncipes ⁊ poteſtates:Poſſet quiſq; pu/ f 4.

Bancti dluguſtini de tempoee .

ris ſi te ſeducit inimicus: quando tuijpſius

Sał.o. ſeductoꝛ es? Audi apoſtolũ:cQui em̃ putat

Quid eſt nõ ꝑuulis: Nõ humilibus. Quid
eſt nõ hũilibus: niſi ſuꝑbis: hhęc via domi⸗/

ſon
tare:aduerſus reges terrę: aduerſus poten/ ſeeſſe aliquid cum nihil ſit: ipſe ſe ſedudt. nagr
tes ſeculi. Quare: Ipſi non caro ⁊ ſanguiss Dominũ ergo attende cõfitentẽ: Confireo: tickon
Semel dictum eſt: Hon aduerſus carnem ⁊ tibi pater dñe celi ⁊ terrę. Cõſiteoꝛ tibi:lau/ Matth. n. ſroein
ſanguinẽ. Auertere ab omni homine: Qui do te. Laudo te:non accuſo me. Quãtũ aũt ine
ergo reſtant inimici? Aduerſus pꝛincipes et ꝓtinet ad ipſius hominis ſuſceptionem:to/ *
poteſtates ſpiritalis nequicię: rectoꝛes mũ/ ta gratia:ſingularis gratia:perfecta gratia. hn giret⸗
di:q̃ſi pl* dedit diabolo ⁊ angelis eiꝰ. Plus Quid meruit homo ille qui chꝛiſtꝰ eſt ſi tol/ Gunmne
dedit:quos rectoꝛes mundi apellauit. Sed las gratiã: ⁊ tantã gratiã qua vnum opoꝛte enscid
ne male intelligas: exponit quid ſit mũdus bat eſſe chꝛiſtũ⁊ ipſum eſſe quem nouimus⸗ Neoceui
cuiꝰfũt illi rectoꝛeſ. Rectoꝛes mũdi tenebꝛa- Xolle iſtam gratiam: quid eſt chꝛiſtus niſi btela
rũ harũ. Quid eſt mũdus tenebꝛarũ harũ: homo: Quid niſi qð tu? Suſcepit animaz: mtüi⸗
quibus eſt rectoꝛ? DNilectoꝛibus ſuis et inſi/ nuſcepid coꝛpꝰ: ſuſcepit plenũ hominẽ: co. R gthut
delibus plenꝰ eſt mũdus:hhos appellat apo/ aptatam ſibi vnam facit dominꝰ cum ſeruo uige
ſtolus tenebꝛas. harum rectoꝛes diabolus ꝑſonam. Quãta eſt iſta gratia? Chꝛiſtus in 1eni
⁊ angeli eius. Heę tenebꝛę nõ naturales ſũt: celo:chꝛiſtus in terra:ehꝛiſtus ſimul in celoꝛ “
non incõmutabiles ſunt.Mutant᷑ ⁊ lux effi in terra:nec duo chꝛiſti:ſ idẽ chꝛiſtꝰ in celo ⁊ uin e
ciunt᷑: credunt et credendo illuminant᷑. Qð in terra.Chꝛiſtus apud patrem: chꝛiſtus in wir⸗
Epb.ð. cum in eis factum fuerit:audiẽt: Fuiſtis emñ̃ vtero virginis:chꝛiſtꝰ in cruce: chꝛiſtꝰ apud Nan
aliquando tenebꝛę: nunc autem lux in do/ inferos ſubueniens quibuſdã. Eo autẽ ipſo wdn
mino. Ham quando tenebꝛe in te nõ in do / die chꝛiſtus in paradiſo cum latrone confi/ winii.
mino. Iterum quando lux: non in te ſed in tente. Et ibi quid latro meruit: niſi quia illã Umnmcheil
T1.Corꝗ. domino. Quid enim habes qð non accepi / viam tenuit:vbi oſtẽdit ſalutare ſuũ: a qua Ns. 49. Wlunn
ſti? Quia ergo ſunt inuiſibiles inimici:inui/ tibi pes non exeat: In eo enim ꝙ ſe accuſa / 1nmhe
ſi biliter ſunt expugnandi. Quippe hoſtem uit deum laudauit: et vitam ſuam beatã fe/ ſitnthe
viſibilem vincis feriendo: inuiſibilem vin / cit. Pꝛęſumpſit quidẽ de domino:et ait illi: unnis⸗
cis credendo. Viſibilis eſt hoſtis homo:vi · Domine memento mei dum veneris in re/ Zud.2r5. ſälmnin
ſibile eſt ⁊ ferire. Inuiſibilis eſt hoſtis dia- gnum tuũ.Conſiderabat enim facinoꝛa ſua Nöanue
bolus:inuiſibile eſt et credere. Ergo eſt pu/ ⁊ pꝛo magno habebat ſi ei vel in fine parce⸗ Nupmnenl
gna inuiſibilis aduerſus inuiſibiles inimi,- retur. hHominꝰ autẽ cõtinuo cũ ille diceret: Mgadeln
cos. Ab his em̃ inimicis quomõ ſe tutum di M%emẽto mei: Sed quãdo?: Cum veneris ĩ luenyei
cit quidã? hoc em̃ cęperam dicere:et neceſſe regnum tuum: Amẽ dico tibi inquit: hodie mhon
haꝛa bebẽã de iſtis inimicis aliquãto cum mo- mecuũ eris in paradiſo. AMiſericoꝛdia obtu/ Mumonn
ra tractare. Jam ergo cognitis inimicis: vi/ lit: quod miſeria diſtulit. Audi ergo domi⸗ Nnedlen
NPs. 17. deamus tutelam. Laudans inuocabo do/ nũ confitentẽ: Confiteoꝛ tibi pater: domine Matb. n. Renicin
minũ:⁊ ab inimicis meis ſaluus ero.habes celi ⁊ terrę.Quid cõfiteoꝛ: In quo te laudo. Nräzn
qd agas: Laudãs inuoca: ſed dũm laudas pec em̃ cõfeſſio: vt dixi laudẽ habet. Quia ne Venig
inuoca.Si enim te laudaueris: ab inimicis abſcondiſti hęc a ſapiẽtibus et pꝛudẽtibus: hehan Pe
tuis ſaluus non eris. Laudans inuoca do/ ⁊ reuelaſti ea paruulis.Quid ẽ hoc fratres? llpabbe
minũ: ⁊ ab inimicis tuis ſaluus eris. Quia A cõrrario ſenſu intelligite. Abſcõdiſti hęc NeDoſnaut
NPs.49. qð ait ipſe dominꝰ:Sacriſiciũ laudis hono/ inquit a ſapientibꝰ ⁊ pꝛudentibꝰ:⁊ nõ dixit: Alenrag
riſicabit me:⁊ ibi via eſt vbi oſtendã tibi ſa/ reuelaſti ea ſtultis ⁊ impꝛudentibus: ſed di⸗ lerngeie
lutare meũ. Vbi via: In ſacrificio laudis. xit: Abſcõdiſti a ſapiẽtibus ⁊ pꝛudẽtibus:⁊ tn
Noli pedem extra hãc viam mittere: in via reuelaſti ea paruulis.Sapiẽtibus ⁊ pꝛuden Uhi po
eſto. Moli avia recedere:a laude dñi:necvn/ tibus irridendis: arrogantibꝰ falſo grãdibꝰ e
guem:nedum pedem. Si enim volueris ab vere autẽ tumẽtibus oppoſuit: nõ ſapiẽtes: ucſftndh
hac via deuiare: et pꝛo domino te laudare: nõ pꝛudẽtes:ſᷣ paruulos. Qui ſũt paruuli: Mmnaſti
non eris ſaluꝰab illis inimicis: quia de ipſis Hũiles.Ergo abſcõdiſti hęc a ſapiẽtibus et nerſepe
Nõ. 159. dictũ eſt: Juxta ſemitã ſcandala poſuerunt pꝛudẽtibꝰ. Nomie ſapientiũ⁊ pꝛudẽtiũ ſuꝑ- gch
mihi. Quicqͥd & putaueris boni habere te bos intelligi poſſe:ipſe expoſuit cũ ait: Re/ Uunngee
abſ te: deuiaſti a laude dei. Quid iam mira/ uelaſti ea ꝑuuliſ Ergo abſcõdiſti nõ ꝑuulis. monm

.

egſekſii
niorien

4
.

rnin

ne Qiii
—
Fekiahzgnn
4 chiieckng
Munepe
lnen ſoune⸗
lckthinsni,
ultnin;
müdonitirc
Mminscunſen,
n Ouisn
usümlnche⸗
Echuſbnchet

Nenechiinen

ckcſpel
i Caie

nlanone oen

uiniiuli

utneſiicn

ningſencaln
nſumdeniſe
minoretati

nvenens nok,

in inaneul
clinſnepen⸗
dcilledin
Cun mai
biingun hotr
ſinntuch⸗
diagodon/

ihurdonnebe

ngnorhut⸗
etaba. Au
apudatlus
iboefunis⸗

liciſt

betnödirt
Ubrsrſeto⸗
gudicble
busthudn

noͤſpitn
inn
ſapiend
uliiſt

Bermo XLvIII Do. v. poſt oc. Epi. Ber.

ni aut non erat: aut latebat vt reuelaretur
nobis. VUnde dñis exultauit: niſi quia reue-

latũ eſt paruulis?: Debemꝰ eſſe paruuli:Hã

ſi voluerimus eſſe magni quaſi ſapientes ⁊

pꝛudẽtes: nõ nobis illud reuelat᷑. Qui ſunt

Ko. . Magni? Sapientes ⁊ pꝛudentes: dicẽtes ſe
ſapiẽtes:ſtulti facti ſunt.hhabes remedium
a contrario: Si dicendo te ſapientẽ:ſtultus
factus es:dic te ſtultũ et ſapiens eris. Sed
dic:dic ſed intus dic:quia ſic eſt vt dicis.Si
dicis: noli coꝛam hominibꝰ dicere:et coꝛam

deo nõ dicere. Pꝛoꝛſus qð ad teipm per-

tinet:qð ad tua:tenebꝛoſus es. Quid ẽ em̃
aluid eſſe ſtultũ: niſi eſſe tenebꝛoſum in coꝛ/
de:Deniq; de ullis ſic ait: Dicẽtes ſe eẽ ſapi
entes:ſtulti facti ſũt. Anteqᷓ; hoc diceret qͥd
rurſum? Et obſcuratũ eſt inſipiens coꝛ eoꝝ.
Dic: qꝛ tu tibi lumẽ nõ es. Ut multũ:oculꝰ
es:lumẽ nõ es.QAuid pꝛodeſt patẽs ac ſanꝰ
outculus ſi lumẽ deſit? Ergo dic a te tibi lumẽ
Nö. 17. non eſſe: ⁊ clama qð dictũ eſt: Tu illumina/
bis lucernam meã domine: LCumie tuo dſie
illuminabis tenebꝛas meas. Meę em̃ nihil
niſi tenebꝛę:tu autẽ lumen fugãs tenebꝛas:

illuminãs me: non a me mihi lumẽ exiſtẽs:
ſed lumẽ non ꝑticipans niſi in te. Sic iohã⸗/

nes amicus ſponſi chꝛiſti: putabat᷑ lumen.
Job.2. Non erat ille lumen: ſed vt teſtimoniũ ꝑhi/
beret de lumine.Qðõ auteʒ erat lumen:erat
lumen verũ. Quid eſt verũ? Qð illuminat
omnẽ hominẽ.Si verũ lumen eſt quod illu/
minat omnẽ hominẽ: ergo audi et iobannẽ

Abi. ð. recte dicentẽ:recte conſitentẽ: Nos autẽ de
plenitudine eius accepimus. Vide ſi aliud

dixit:qᷓ;:tu illumiabis lucernam meã domi/
ne.Deniq; iam illuminatꝰ teſtimoniũ perhi
bebat. Pꝛopter cęcos lucerna diei teſtimo/
niũ perhibebat. Vide quoniaʒ lucerna eſt:
Joð.ʒ5. Vos inquit miſiſtis ad iohannẽ:⁊ voluiſtiſ
exultare ad hoꝛam in lumine eius.Ille erat
lucerna ardens et lucens. Ille lucerna: hoc
eſt res illuminata: accenſa vt luceret: quę
accendi poteſt et extingui. Sed vt non ex/
tinguat᷑: ventum ſuperbię nõ patiat᷑. Ergo
Matth.ii. cõſiteoꝛ tibi pater domine celi et terrę: quia
abſcondiſti hęc a ſapientibꝰet pꝛudentibus
lumen ſe putantibus et tenebrę erant.Et ꝓ
eo ꝙ tenebꝛę erant: ⁊ lumẽ ſe putabant: nec

illuminare potuerunt: Illi autem qui tene-

bꝛę erant ⁊ tenebꝛas ſe eſſe cqſitebant᷑: par-

uuli erant ⁊ non magni:humiiles erant ⁊ nj

NPs.17. ſuperbi. Recte ergo dicebãt:Tu illumiabis

lucernam meam domine.Se agnoſcebant:
dominũ laudabant:a via ſalutari non rece/
debant. Caudãtes dominũ inuocabant:et
ab inimicis ſuis ſalui erant. Poſtremo ape/ D

rit cęleſte myſteriũ:quod ſi placuerit deo:vt

paruulis magis q; pꝛudentibus iſtius mun
di gratiã ſuam reuelaret.Qõð apoſtolꝰ pau/

lus ſtilo plenioꝛe digeſſit dicens: Mõne ſtul 1. gor:. r.
tam fecit deus ſapientiã huius mũdi? NHam
quoniã dei ſapientiã non cognouit hic mũ/
dus per ſapientiã:placuit deo per ſtulticiaʒ

pꝛedicationis ſaluos facere credentes. Ait
ergo: Ita pater:quoniã ſic fuit placitũ ante Mattᷣ.ir.

te.Cęleſtiũ enim verboꝛum arcana atq; vir/

tutes: ſapiẽtibus abſcõdunt᷑ ⁊ paruulis re/
uelant᷑. Paruulis malicia nõ ſenſu: ſapien/
tibus vo ſtulticię ᷣſumptione non pꝛuden/
tię cauſis. Factiq; huiꝰęquitatem dominus
paternę volũtatis iudicio ↄfirmat: vt qͥ de-

dignant᷑ paruuli ĩ deũ ſieri:ſtulti deinceps ĩ

ſapiẽtia ſua fiant. Vides qᷓ; terribilis ĩ cõſi/
lijs dominꝰ. Diſce vere hũilitatis exempla:
nec temere diſcutias ſuꝑnę diſpẽſatiõis cõ/
ſilia.Cum enim intuliſſet vtrũq;: ſcʒ ꝙ aliis
aduẽtus ſui ſacramẽta reuelauerit: ab alijs
vo abſconderit:non mox rationẽ reddidit:
ſed ſic deo placitũ dixit:hoc oſtendens ma⸗
nifeſte:qꝛ iniuſtũ eſſe non poteſt qð placuit
iuſto. Ac ne quid in illo minus q; qð in deo
eſt eſtimaret᷑: ſtatim ſubdidit: èmnia mi/ Abl. X5.
hi tradita ſunt a patre meo. Pulcherrimus
connectit᷑ de ſide locus: quando omnia ſibi
tradita dicit a patre ſuo.Cum omnia legis:
omnipotentẽ agnoſcis:nõ decoloꝛem: non

degenerẽ patris.Cum tradita legis:ſiliũ cõ

ſiteris: cui per naturã omnia vniꝰ ſubſtãtię
iure ſunt ꝓpꝛia: nõ dono collata per gratia.

Tradita autẽ ſibi dicit omnia:non ceęlum er

terram vel cętera quę ipſe condidit ac fecit
elementa:ſed hoc qui per filiũ acceſſum ha⸗/
bent ad patrem ⁊ ante rebelles: deũ poſtea
per fidem ſentire cęperũt. VUnde ⁊ alio loco
dicit: Omne qð dat mihi pater ad me veni/ Joʒᷣ s.
et:Et nemo nouit ſilium niſi pater:neq; pa/Mattpᷣ.ri.

trem quis nouit niſi filius:et cui voluerit fi-

lius reualare. Cum diceret: Hemo nouit fi/
lium niſi pater:non dixit:et cui voluerit pa/
ter reuelare: quẽadmoduʒ cum dixerit:He.

mo nouit patrem niſi ſilius: addidit: Et cui
voluerit filiꝰreuelare.Auod non ita intelli/

gendũ eſt quaſi a nullo poſſit cognoſci niſi
a ſolo patre: Pater autẽ non ſolũ a filio ſed

Banctis
etiam ab eis quibus reuelauerit fllius. Sic
enim potius dictũ eſt vt intelligamꝰ ⁊ patrẽ
⁊ ipſum filium:per ſilium reuelari:quia ipſe
eſt mentis noſtrę lumen: vt qð poſtea intu/
lit:Et cui voluerit ſili reuelare:nõ patrẽ tm̃

ſed etiã ſilum accipias:ad totum em̃ qð di/

xit illatum eſt. Verbo em̃ ſuo ſe pater decla
rat. Verbum em̃ non ſolum id qð per ver/
bũ decl rat᷑:ſed etiaʒ ſeipſum declarat. Vt
ſcias auteʒ quia ſicut filius patrem quibus
vult reuelat ipſum: audi dicentẽ ipſum do⸗/
minũ ieſum cum laudaret petrum ꝙ eum fi-
Matth.16. lium dei eſſe cõfeſſus ſit: Beatus es ſimon
bariona: quia caro ⁊ ſanguis non reuelauit
E tibi:ſed pater meus qui eſt in celis. Audia/
Mattb.ni. mus ergo eum qui ſequit᷑ ⁊ dicit: Nenite ad
me omnes q laboꝛatis ⁊ onerati eſtis. Mi⸗
rum quibuſdã videt᷑ fratres chariſſimi cum
audiũt dominũ dicentẽ: Venite ad me oẽs
qui laboꝛatis ⁊ onerati eſtis: ⁊ ego reſiciam
vos.Tollite iugũ meũ ſuꝑ vos ⁊ diſcite:qͥa
mitis ſum ⁊ humilis coꝛde: et inuenietis re/
quiẽ animabꝰ veſtris. Jugũ em̃ meũ ſuaue
eſt:⁊ onus meũ leue:Et non cõſiderant eos
qui iugũ ipſum intrepida ceruice ſubierunt
⁊ illam ſarcinã manſuetiſſimis humeris ac-
ceperũt:tantis agitari ⁊ exerceri difficultati
bus hui ſęculi:vt nõ a laboꝛibuſ ad quietẽ:
ſed a quiete ad laboꝛem vocati videant᷑: cũ
2. Timot.3. Qpłus dicat: Om̃s qui volunt pie viuere in
chꝛiſto ieſu:ꝑſecutionẽ patient᷑.Ait ergo ali
quis: Quõ iugũ eius ſuaue eſt ⁊ ſarcina le/
uis:qſi quidẽ illud iugũ ⁊ ſarcinã ferre nihil
eſt aliud qᷓ; pie viuere in chꝛiſto? Et quomõ
Matthᷣ.iI. dicit᷑: Venite ad me omnes qui laboꝛatis ⁊
onerati eſtis ⁊ ego reficiã vos: et nõ potius
dicit᷑: Venite qui vacatis vt laboꝛetis: MHã
⁊ vacãtes inuenit quos cõduxit in vineã vt
ferrẽt ęſtũ diei.Et ſbᷣ illo iugo leui ⁊ ſarcina
2. Cor:. 6. leui: audiamꝰ apim dicentẽ: In omnibꝰ cõ/
mẽdantes noſmetipſos ſicut dei miniſtros:
in multa patiẽtia:in tribulatiõibꝰ:in neceſſi
tatibꝰ:in anguſtijs:in plagis ⁊c̃.Et alio lo/
2. Cor 11. co in eadẽ epla: A iudęis qnquies quadra/
genas vna minꝰ accepi:ter virgis ceſus ſũ:
ſemel lapidatus ſum:ter naufragiũ feci:no/
cte ⁊ die in ꝓfundo maris ſui:⁊ cetera ꝑicula
4 numerari quideʒ poſſunt:ſed tolerari niſi
puũſancto iuuãte nõ poſſũt.iĩia & illa ꝗᷓ cõ/
memoꝛauit aſpera ⁊ grauia:frequẽtiꝰ⁊ abũ/
dãtius ſuſtinebat:ſed ꝓfecto aderat ei ſpũſ-
2. Corj. 4. la nctꝰ:qͥ in exterioꝛis hois coꝛruptõe interi⸗/

iguſtini de tempoꝛe

oꝛẽ renouaret de die in diẽ: ⁊ guſtata requie

ſpiritali iĩ affluẽtia delitiaꝝ dei: in ſpe futu/
rę beatitudinis oĩa pſſentia deliniret: aſpe/

ra ⁊ grauia oia releuaret.Ecce q; ſuaue iugũ

chꝛiſti poꝛtabat et q; leuẽ ſarcinã:vt oĩa illa
quę ſuꝑius enumerata dura ⁊ imania omis
auditoꝛ hoꝛreſcit:leuẽ tribulationẽ diceret:
intuens interioꝛibꝰ ⁊ fidelibꝰocutis quanto
pᷣcio tꝑaliũ emẽda ſit futura vita:nõ pati la
ares ęternos impioꝝ: et ſine vlla ſollicitu/
ine ꝑ̃
vꝛi ſe ies patiunt᷑:vt doloꝛes nõ ęterni:ſ
aliquãto diuturnioꝛis vlceris acrioꝛũ dolo/
rũ pᷣcio redimant᷑:in languida et incerta va/
catiõis bꝛeuiſſimę atq; vltimavita. Imma/
niſſimis bellis miles atterit᷑:pluribꝰfoꝛtaſſe
annis in laboꝛibꝰ inquietꝰ:qᷓ; in ocio quietu
rus. Quibꝰ tempeſtatibꝰ ⁊ ꝓcellis:qᷓ; hoꝛri/

bili ⁊ tremẽdę ſeuitię cęli et maris impoꝛtu⸗

ni ſũt mercatoꝛes:vt diuitias ventoſas acqͥ
rant:maioꝛibꝰqᷓ; qͥbꝰ acqſituri ſunt ꝑiculis ⁊
tempeſtatibꝰ plenas? Quos ęſtus:ꝗ̊ frigo/
ra:queę ꝑicula ab equis:a foſſis:a pcipitijs:
a flumibꝰ:a feris ꝑferũt venatoꝛes:Quẽ la
boꝛẽ eſuriẽdi ⁊ ſitiẽdi:quãtas viliſſimi ⁊ ſoꝛ⸗
diſſimi cibi ⁊ potus anguſtiasvt beſtiã capi
ant:Et inidũ nec ipᷣi beſtię carnes:ꝓpt᷑ quã

hec tãta ſuſtinẽt epulis neceſſarie: q; ⁊ ſi
aper ceruuſq; capiat᷑:magis ſuaue ſit venã/

tis animo qꝛ captus eſt: qᷓ; comedẽtis pala⸗
to quia coctus eſt.QAuãtis cruciatibus ꝓpe
quotidianarũ plagarũ tenera pueroꝝ ętas
ſubdit᷑i Quãtis etiam ſcholis vigiliarum ⁊
abſtinentię moleſtijs exercent᷑:non pꝛopter
diſcendã ſapientiã:ᷣ ꝓpter opes honoꝛeſq;
vanitatis:vt numeros ⁊ lr̃as ⁊ diſertas fal/
lacias eloqui diſcant? Sed in his omnibꝰ qͥᷣ
hęc nõ amãt:eadẽ grauia patiunt᷑. Qui vo

amant eadem quidẽ:ſed non grauia pati vi
dent᷑. Omnia enim ſeua ⁊ imania ꝓꝛſus fa

cilia:⁊ ꝓpe nulla efficit amoꝛ. Quãto ergo
certius ac facilius ad veram beatitudinem
charitas facit:qð ad miſeriã quãtuʒ potuit
cupiditas fecit. facile toleratur quęlibet
aduerſitas tempoꝛalis:vt ęterna pęna vite/
tur:eęterna requies comparet᷑. Mon imerito
ille vas electionis cum ingenti lęticia dixit:

Non ſunt condignę paſſiones huius tem/ So.S

poꝛis ad futuram gloꝛiam: quę reuelabitur
in nobis. Ecce vnde iugum ullud ſusue eſt
et ſarcina leuis. Et ſi anguſta eſt paucis eli/
gentibus: facilis tamen omnibus diligen/

rui ęterna fęlicitate iuſtoꝛñ. Secari ?

han

tblu n
otun
Aldledn
girſuntin
9eundſ
gltenon
ſeeſuel
cns iunum
nuengee
rinpolti
(Nnhon
leſee

niih

lbelagol

1un Cinatoinc

galſoden
er Ilutinlan
guitoſut
Husſenele
ci pol
deunpane
(ümzdot
hens gati
ſhubren.
Ubeneple
gcogan
lapinutee
eſtgabe
Cdargadb
chſtädonn
eoiutrre
heronnie

D
en
en
dei
P genine⸗

n
(c
En

nitcsinnt

O

Bermo xLIX Do. v. poſt oc. epi. Ser. I

taregtie

en . e ruerueegwinleacnvgRuse. eu anet enaastenrched: us aaenn
le: bioꝛum tuoꝛum:e il uras. ueẽ Quõ ”D
n Sed quę dura ſunt laboꝛãtibus:eiſdẽ ipſis ra exiſtimat dãnaq; ſᷣm iuſticiã ꝗᷓ ex lege eſt
roig i⸗ miteſcunt amãtibus: pꝛopter qð ita diuineę ↄuerſari ſine querela? Quis em̃ legẽ dedit
muonis 2. or. 4. pietatis diſpenſatiõe actũ eſt vt interioꝛpbꝰ Möne ipſe legem pmiſit qui poſtea reis le-
idiee⸗ qui renouat᷑ de die in diem nõ adhuc ſub le⸗ gis cũ indulgentia venit? Sed his eũ credi⸗
MH ge poſitus:ſed iam ſi ub gratia exoner at? ſe ar mus veniſſe cũ indulgẽtia qͥs reos lex tene/
nöpan cinis innumerabiliũ obſeruationũ: qð erat bat. Nuũquid aũt lex reos tenebat eoſ:qͥ im
lſoliän reuera graue iugũ:ſed dure ceruici cõueniẽ/ iuſticiam gue ex lege eſt conuerſati ſunt ſine
Seent ter impoſitũ:facilitatẽ ſimplic ſidei: ⁊ bonę ES aulgentig veniã pecca
W ſpei: ſanctę charitatis: quicqᷣd mo iſtian 5e reis legis en it vlia⸗ 1 arktlir haulo
Gän zob.er exterioꝛi homiĩ foꝛinſecus intuliſſet:q. apin 10: * Dit ne quere ienn soner
n e rillentnem als k bons * dnaibsine naaueiag eran nleclen nnm E rri
eAnnn luntati qᷓ;ᷓ ipſa ſibi: ⁊ hęc ſufficit deo. Quã/ nmilericoꝛdiã ſaluos nos fecit ꝑ lauacrũ rege
knil tũlibet ergo ſeuiat iſte mũdꝰ:veriſſime an / nerationis. Et iterũ: Qui pᷣus fui blaſphe⸗ 1. Timotb. 1.
alen Zud.2. geli nato in carne dño clamauerũt: Gloꝛia i mus ⁊ ꝑſecutoꝛ ⁊ iniurioſus: ſᷣ miſericoꝛdiã
ßͤbon excelſis deo:⁊ in terra pax homibꝰ bonę vo / cõſecutus ſum.hac ſe cõſtituit cõuerſatũ in
aesn. WVatt. 1. lutatis. Quia qͥ natus erat ſuaue iugũ eiꝰẽ lege ſine q̃rela: ac talẽ ſe cõſitet᷑ fuiſſe pecca/
ſesalf 1.Con.Io. ⁊ ſarcina leuis:ſicut dicit aplus: Fidelis deꝰ toꝛẽ:vt oĩs peccatoꝛ ꝓptea de ſe nõ deſperet
aal qui nõ ſinit tẽptare nos ſuꝑ id quod poſſu/ qꝛ paulus meruit indulgentiã. Vigete frẽs G
W mus ferre: ſed facit cum temptatione etiamm ⁊ vim ſermonis huiꝰintuemini:quõ paulus
aptns: exitũ vt poſſimꝰ ſuſtinere. Cõuerſi ad dvſim aplus dãna exiſtimat et ſtercoꝛa:vbi ſine q̃-
Aul deum patrẽ omnipotentẽ puro coꝛde:ei in/ rela dixit ſe ↄuerſatũ fuiſſe. hac impletoꝛ le
nitſo⸗ quãtuʒz põt paruitas noſtra: maximas at; gis:hac reus legis vno eodẽq; tẽpoꝛe: ante
ſiͤͦcl veras gratias agamꝰ: pᷣcantes toto animo baptiſmũ:ante gratiam. Sed nõ ſine cauſa
Optqi ſingularẽ manſuetudinẽ eius: vt pᷣces nſas damna eſſe dicit: ne ſubintrent cogitatiões
Seſ in beneplacito ſuo exaudire dignet᷑. Inimi/ noxię:hoc iõ dixiſſe apłm paulũ: qð aliꝰ de/
itpen / cũ quoq; a noſtris actibus et cogitationibꝰ derit legem: alius euãgeliũ: ſicut manicheꝰ
ispah⸗ ſua virtute expellat: nobis multiplicet fidẽ: mẽte puerſa ſentit: ⁊ reliqui hęretici qͥ dixe/
usppe mentẽ gubernet:ſpiritales cogitatiões con / rũt aliũ datoꝛẽ fuiſſe legis quę data eſt per
or enas cedat: ⁊ ad beatitudinẽ ſuã ꝑducat: ꝑ ieſum moyſen: aliũ aũt largitoꝛẽ euãgelice gratię.
unt chꝛiſtũ dominũ noſtrũ filium ſuum qui cum Allũ quidẽ deũ malũ: illũ vo deum bonũ.
poptet eo viuit ⁊ regnat in vnitate ſpũſſancti deus Quid miramur frẽs ĩ obſcuritate legis tan/
noreſ per omnia ſęcula ſeculoꝝ:Amẽ. qᷓ in clauſis oſtijs caliginẽ palſi ſunt: dqa nõ
ne neadem dñica pe iuſticia quger bierate pulſauerut. Inuenim allañ eunde
nibe PE paulũ aꝑtiſſime dicere:legẽ bonã eſſe:ceauã
nn ege: ⁊ ea quę ex fide ęſt.Et quõ dia z i dicit eſſe et pec.
ui vo tamẽ ideo datã dicit eſſe vt abundaret pec/ Ro. 5.
vi bolus pnceps ſit mũdi extraduce carij: gr peccatii
tivi . . catũ:Et ideo abundaſſe peccatũ vt ſuꝑabũ
isf peccati.Et de ꝑfectione imꝑfecta et ꝗ eſuumebatem hoies ve parib⸗
da ternicate futura Berino n ret gea. Deeſumevit eſ̃ poſes ve vinid⸗
eo er. XLX. . uni ſuis: et faciẽdo qᷣcqͥd ſibi licere arbitrabant᷑:
ainen A' Juingę lectiones omnes ita ſibi con / peccabant in legẽ dei occultã. Vnde iſta lex
pomwit dꝝd nectunt᷑ tanq; vna ſit lectio:qꝛ om̃s manifeſta ꝓmulgata eſt eis qui oino ſibi rei
clbde Eeeenvx vno oꝛe ꝓcedunt. Multa oꝛa ſũt eſſe nõ videbant᷑. Hata eſt illis lex nõ ꝗᷓ ſa⸗
rie miniſteriũ ſermõis gerentiũ: ſed vnũ eſt os naret ſed quę ęgrotantes ꝓbaret. LCex pᷣcu
nen⸗ miſtros implẽtis. Audiuimꝰ aplicã lectionẽ currit ante medicũ: vt ſe ęgrotꝰ qui ſe ſanũ
jdier ⁊ foꝛte aliquem moueat qð ibi ſcriptum eſt: putabat inueniret ęgrotum:et dixit: Hõ cõ/ Ro.⸗.
Hlen / 64 NPhil. 3. Scom iuſticiã g ex lege eſt: qui fuerim ſine cupiſces. Et quia ante legem pꝛęuaricatio
Cbinn querela. Quę mipi lucra ſuerunt: hec ꝓpter nondum erat: Abi enim non eſt inquit lex mo. 4.
eel chꝛiſtũ damna eſſe duxi: Deinde ſecutꝰ ait: nec pꝛeuaricatio: antea ſine lege pecoaba᷑.
cs Non ſolũ damna ſed etiã ſtercoꝛa exiſtimaa / Data o lege poſtea qᷓ; pctm̃ ẽ:ampliꝰ pctm̃

en

ui eſſe:vt chꝛiſtũ lucrifaciõ:⁊ inueniar in ilo

eſt:qꝛ cũ ſᷣuaricatõe pctm̃ eſt. Inuenit ſe hbõ

Bancti Auguſtini de tempoꝛe

oonhen
vinci cupiditatibus ſuis:quas mala cõſue boni habitant:⁊ dicis bona domus. Inue/ gidl
tudine aduerſum ſe nutriebat: qui etiã cum nis domũ marmoꝛatã ⁊ laqueatã quã poſſi lſtcüfnte
vinculo ⁊ obligatione peccati ex adam fue / dent iniqui:⁊ dicis mala domus:domũ ap/ lenopol⸗
Epð.ꝛ2. rat ꝓpagatus. AUnde dicit aplus: Fuimus pellans nõ parietes ⁊ receptacula coꝛpoꝛũ: emnſni
et nos aliquãdo natura filij irg. Inde eſt ꝙ ſed ipſos habitatoꝛes: Sic mundũ awpella/ unthoeae
Job.i5. nec vnius diei infantẽ mundũ dicit a pecca uit ſcriptura hĩtatoꝛes mũdi ꝑ cõcupiſcẽti,⸗ ſonchapſa
to:non ex eo qð cõmiſit:ſed ex eo qð traxit. dilectiõis:nõ per ↄuerſationẽ coꝛꝑis. Ergo Aiun⸗
CAudi pſalmũ interioꝛa dicentẽ:⁊ peccatoꝛũ ecce inqᷣt venit pᷣnceps mũdi: et in me nihil Job.i4. ,tikruain
noſtroꝛũ ſecreta canentẽ. Ex ꝑſona em̃ gene iuenit. In ſolo ipſo nihil iuenit diabolꝰ. Et We ſna
Nõ. o ris hũani dicitur chꝛiſto: Tibi ſoli peccaui ? tanqᷓ; diceret᷑ ei:Quare g̊ moꝛerl?: Ibi ſeqᷣt᷑: gatni
malũ coꝛã te feci: Mõ ex ꝑſona vnius dauid Sʒ vtſciant oẽs:qꝛ volũtatẽ patris mei fa/ ſtllsde⸗
hoc dicit:ſed ex adam ꝑſona:de quo genus cio:ſurgite eamus hinc.Surgit ⁊ it ad paſſi ltateli
hũanũ.Audi em̃ pſalmũ: Tibi inqͥᷣt ſoli ec onẽ.Quare? Quia voluntatẽ patris mei fa Poepnan
caui ⁊ malũ coꝛã te feci:vt iuſtiſiceris in ſer / cio. Pꝛopter hanc ergo ſingularẽ inocenti 1 mrlcbodos
monibꝰtuis:xpᷣo ðꝛ. Vñ h̊ intelligimꝰ: Au/ ait pſalmus:CTibi ſoli peccaui:et malũ coꝛã NPs. o. nbiphe⸗
di qð ſequit᷑: Et vincas cũ iudicaris.Hon ẽ te feci:vt iuſtificeris in ſermonibꝰtuis:⁊ vin ga dicenmun
iudicatus deus pater:nõ eſt iudicatus ſpiri cas cũ iudicaris: qͥa nihil mali in te inuenit. a igiid
tuſſanctꝰ:non inuenimꝰ niſi ſolũ filiũ in iſia Quare autẽ in te ĩuenit o genus humanũ: ☛
carne:quã de noſtra maſſa ſuſcipere digna / Quia ſequit᷑ ⁊ dicit: Ego em̃ in iniquitatibꝰ Neoigns
tus eſt iudicatũ: MNõ ex nodo cõcupiſcentie cõceptus ſum: ⁊ in peccatis peperit me mar cnlegtin
homis ⁊ fęeminę virgo credidit: virgo cõce/ mea. Dicit hoc dauid:Quęre vnde nat ſit riuun
pit:virgo peperit:⁊ virgo ꝓꝑmanſit: Et ideo dauid:inuenies de legitima cõiuge:de nul/ euentin
dicit᷑: Vincas cum iudicaris. Judicatus eſt lo adulterio.Scõm quã &̊ ꝓpaginem dicit: Guute
em̃ ⁊ vicit:qꝛ ſine peccato iudicat eſt. Pati / In iniqᷣtate cõceptus ſũ:niſi qꝛ eſt ibi qͥddã d ciann.
entisę fuit ſuſtinere iudiciũ: nõ reatꝰ. Muti de moꝛtis ꝓpagine qð ſecũ trahit omĩs qlauſuu· ul —H
innocẽtes iudicant᷑:ſed in ipſis cauſis quus ex cõiunctiõe viri et feminę naſcit᷑:habens E ecnn
agunt. HNam de reliquo peccato nõ carent: ergovnuſquiſq; ↄcupiſcentiã: attendat legẽ g e ⸗. i
quia ſicut ante homies factũ: ſicante deum dicentẽ: Mõ cõcupiſces: inuenit in ſe ꝗð illa Ro... iuni ſe
cogitatiõis peccatũ eſt. SFactũ tuũ coꝛã ocu / pꝓhibet ⁊ fit reus legis. Inueniens aũt in ſe Aac
lis dei:cogitatio tua eſt.Teſtis facti eſt iwoſe cui ſubditꝰ ẽ:incipiat iaʒ dicere: Cõdelectoꝛ medut
iudex: accuſatrix facti ipſa cõſcientia. Ergo legi dei ſm interioꝛẽ hoiem. Video aũt aliã ri
ille vere innocẽs iudicatus eſt:et ideo vicit. legẽ ĩ mẽbꝛis mei repugnãtẽ legi mẽtis meę linal
Matth.27. Solus em̃ vicit:nõ de iudice pontio pilato: ⁊ captiuantẽ me ĩ lege peccati quę eſt in mẽ/ t uttcſeit
neq; de iudęis ſeęuiẽtibꝰ: ſᷣ de ipſo diabolo: bꝛis meis. Cognouit ſe ęgrotum: imploꝛat honnimt
qui oĩa noſtra peccata rimat᷑ diligẽtia inui- medicũ. Infglix ego homo:quis me libera/ athif
dentię.Et quid ait dñs ieſus de ipſo diabo bit de coꝛpoꝛe moꝛtis huiꝰ: Reſpõdeat me/ domnih
Job. S lo? Ecce venit pꝛinceps mũdi huiꝰ. J ſepe dicus:Gꝛatia dei ꝑ ieſum chꝛiſtũ dñm nr̃jm. ſehkiniß
N dictũ eſt charitati veſtre mundũ iſtum apel Sꝛatia dei:nõ merita tua.Quare ergo te di pſan
lari peccatoꝛes.Et quare peccatoꝛes nomie xiſti in lege cũ iuſticia ſine querela cõuerſa / dhnemten
mũdi awellant᷑:quia dilectione mũdi inba /2ú tũ? Attendite:Sine querela dixit hominũ. ligllme
bitant mundũ.Qui em̃ nõ diligũt mundũ: Eſt em̃ quędã iuſticia quã poteſt homo im/ tuannte
non habitant in eo qð non diligũt. Noſtra plere vt nullꝰ hominũ querat᷑ de homie. Di ungti
inquit ↄuerſatio in cęlis eſt. Si ergo qui di / cit:MNõ ↄcupiſcas alienũ:Tu ſi nõ rapueris hlgſoi
ligit deũ ĩ celo habitat cum deo: qui diligit alienũ:nulla querela erit hominũ.Ergo ali/ ſulktufn
mundũ in mũdo cum pꝛincipe habitat mũ/ quãdo cõcupiſcis ⁊ nõ rapis: Sed ſentẽtia luuieg
di:Omnes itaq; dilectoꝛes mundi ipſi ſunt dei ſupꝛa te eſt:qꝛ ↄcupiſcis: Reus es legis: Unnlcu
mũdus:habitatoꝛes mũdi:nõ carne qð oẽs ſed in oculis latoꝛis legis.Sine querela vi⸗ ſllloitn
iuſti:ſed animo qð ſoli peccatoꝛes quibꝰ pn uit᷑:Quare & iſta damna?:Quare iſta ſterco/ luſt
ceps eſt diabolus:quõ dicit᷑ domus habita ra: Cõſtrictioꝛ eſt aliquanto nodus iſte:ſed Wepunte
toꝛes domus. Scðoðm quã ſententiã dicimꝰ ſoluet qui ſoluet.hhoc autem non ego ſolus lunſgen
malã domũ eſſe marmoꝛatã:et bonã domũ pia ſubiectione:ſed oẽs pia intentioe mere/ hltnene
eſſe fumigats. Inuenis domũ fumoſã quj amur.Quicqͥd faciebant iudęi vnde homi⸗ Multnen

7 .
4 . ð
4 .

dos e nes non qrerent᷑ ⁊ eſſet ipſius cõuerſatio ex

Do. v. poſt oc. Epi. Ber. II

Nenigli lege ſine querela: ſibi tribuebant: et ipſam bus:Et melioꝛ eſt peccatoꝛ humilis q; iutꝰ·
onusdonin iuſticiã ſm legẽ viribus ſuis aſſignabãt:im / ſuꝑbus. Ideo ait:Et inueniar in illo nõ ha/ Phil. z.

Mmalci

plere nõ poterant: intantũ faciebãt inq;tũ

poterant ſibi tribuendo: nec hoc pie imple-⸗

iaͤchin bant. Hoc ergo dicit legem implere: hoc eſt ſto ieſu. Deinde ſecutus ait:Si quo mõ o
neeahis b non cõcupiſcere. Quis ergo h̊ qͥ viuit põt: curra in reſurrectionẽ moꝛtuoꝝ: Ibi ſe credi
Ktanrts F Adiuuet nos pſalmus:qui modo cantatus dit impleturũ eſſe iuſticiã: id ẽ plenã ſe habi
n Ps. 142. eſt: Exaudi me domine in tua iuſticia: hoẽ turũ iuſticiã. In cõpatiõe reſurrectiõis illi:
nurbief nõ in mea. Si diceret: Exaudi me in iuſticia ſterc eſt tota vita quã gerimꝰ. Adhuc aplin
inmgtt nitiq; et ſu qudo dicit: datam dicit: quo perim: aut iam perfectus ſim. Et contexuit
aliinmi Wattb.s, modo dicimus: Panem noſtru quotidianũ deinde: Fratres ego me nõ arbitroꝛ apphẽ-
auianticni da nobis hodie: Quomõ noſtrũ: Quomõ diſſe. Quomõ comparat iuſticiã iuſticię: ſa⸗
nonbisdem da. Ergo hic diſtinctius loquens ait: Exau lutẽ ſaluti: fidem ſpeciei: pegrinationẽ ciui/
ulurean. Vs. 142. di me in tua iuſticia. Et ſequit᷑: Et nõ intres tati⸗ Attendite quomõ hoc impleat: fratres
ensdunni . in iudiciũ cũ ſeruo tuo. Quid eſt: Mõ intres ego me non arbitro: apꝛehendiſſe. Unum
nnilttd in iudiciũ cũ ſeruo tuo: Mon ſtes mecũ in iu autẽ.· Quid vnũ: niſi ex ide viuere: ſpe ſalu
ennn dicio er gendo à meomnia que ſccniſtii er tio gens: vbi eirplena e pfecta iuſticia: an
grnittn onmnia quę iuſſiſti: ham me inuenies reum cuius cõparatione damna ſunt que tranſt/
küükun, qin iudicii inttoueris mecc. Opus eſtego tura ſunt:zſtcrcoꝛà ꝗqrepꝛobada ſar. Quid
Pitmn inquit mihi miſericoꝛdia tua potius ; li ergoꝛ Vnũ aüt: quę retro ſut oblitus: inaa
dn ü diſſimo iudico tuo QAuare ergo:neintrest que anteſunt extenius: im intennonem ſe ·
mtine Avb,. iudiciii cum ſeruo tuo⸗ Sequit ⁊ diẽ: QQuia gquoꝛ ad palmam ſuperne vocationis dei in
ckbig, non iuſtificabit᷑ in conſpectu tuo omnis vi/ chꝛiſto ieſu. Et ad eos qui de ſua poſſent ß⸗
nadcan⸗ uens. Seruus em̃ ſum: Quare mecũ ſtas in ſumere: Quotquot ergo ꝑfecti ſumus: hoc
iguenttf iudicio? Aiſericoꝛdia dominivtar. Auare? ſapiamus. Jam dudum dixerat ſe imperfe
ninſefut Quoniã nõ iuſtificabit᷑ in cõſpectu tuo ois ctũ:nũc autẽ perfectũ.QQuare niſi quia ipſa
mniit viuens.Quid dixit? diu viuit᷑ in hac vi/ eſt pꝑfectio hominis:inueniſſe ſe nõ eſſe per/
en ahttn ta: nemo iuſtiſicatus eſt:ſed in cõſpectu dei. fectũ? Quotquot aũt ꝑfecti: G̊ ſapiamꝰ.Et
Mptil Hõ fruſtra addit: In cõſpectu tuo:niſi quia ſi quid foꝛte aliter ſapitis: id quoq; vobis
ignen ppoteſt eſſe iuſtiſicatus aliquis in conſpectu deus reuelauit: id eſt vt ſi vos in aliquo pꝛo

iguckuni Vbit.ʒ. hominũ:vt ⁊ illud impleat᷑: Scõm iuſticiã ꝗᷓ
wuminen ex lege eſt:qͥ ſine querela in cõſpectu fuerim

ausnelinn hominũ. Referat i cõſpectu dei: Hon iuſti / ſticia inueniatis vos reos:⁊ deſiderio futu/
Rchötenn ficabit᷑ in cõſpectu tuo omnis viuẽs. Quid roꝝ damnetis pᷣſentia: viuatis ex ſide ⁊ ſpe
huitioinnin, Bo. r. ergo facturi ſumus? Clamemꝰ: Infęlix ego ⁊charitate:⁊ intelligatis quia qð adhuc cre
Durage homo:quis me liberabit de coꝛpoꝛe moꝛtis ditis nondum videtis: qð adhuc ſperatis:
— huius: Clamemꝰ: Ne intres in iudiciũ cum nonduʒ tenetis:qð adhuc deſideratis:non
ghinubonmini ſeruo tuo.Gꝛatia dei ꝑ ieſum chꝛiſtũ domi/ dum impletis. Et ſi talis eſt charitas pere
Clckbono num noſtrũ. Hoc ergo pſalmũ audiuimus: grinantiũ: qualis erit videntiũ? Ergo ille qͥ
debanie hoc apoſtolũ audiuimus: Quia cum fuerit docebat dei iuſticiã ⁊ non cõſtituebat ſuaz:;
uGnonrn illa iuſticia im quã viuunt angeli: cum fue / clamabat de pſalmo: Exaudi me in tua iu- Ns. 142.
niniE rit illa iuſticia vbi nulla erit concupiſcentia: ſticia: Et nõ intres in iudiciũ cuʒ ſeruo tuꝛ:
Gebſanin iam vnuſquiſq; metiatur ſe quid eſt modo: quoniã nõ iuſtiſicabit᷑ in cõſpectu tuo omis
Beuseslen⸗ t⁊ quid erit tunc:⁊ inueniet in comparatione viuens. Scõm hanc vitam dicit᷑ moyſi: Ne/ gxo.5.
Gequerlen SG illiiuſticie: iſta dãna eſſe ⁊ ſtercoꝛa.Quiſds mo faciẽ dei vidit ⁊ vixit. NHon em̃ viuendũ
uurlitfet autẽ putat ſe modo poſſe implere iuſticiam eſt hac vita: vt illam faciem videamꝰ. Mo
ocust ſt cum vixerit bene atq; innocenter ſm ꝓba/ riendũ eſt mũdo:vt deo in ſempiternũ viua
ſonepbe⸗ bilitatem exiſtimationis humanę in via re,/ mus. Tunc non peccabimus: non ſolum fa.
ennien⸗ manſit:non deſiderat melius:quia impleſſe ccis:ſed nec cõcupiſcentijs: cum illã faciem
tttn

bens meʒ iuſticiã quę ex lege eſt: ſicut iudei
putabant:ſed iuſticia quę ex ſide eſt in chꝛi/

fectu animi iuſtiſicatos ꝓbatis:legẽdo ſcri/
pturas:⁊ inueniẽdo quę ſit vera ⁊ ꝑfecta iu/

—

“

B anctiluguſtini de tempoꝛe

ticipabimur. Modo per Raͤemeper ſpemein

vicderimue quę vincit omnes cõcupiſcenti/
as. Lam em̃ dulcis eſt fratres mei:tam pul/
chꝛa vt illa viſa nihil aliud poſſit delectari:
Satietas erit inſatiabilis: nullũ faſtidium:
ſemꝑ eſuriemus: ſemꝑ ſaturi erimus. Audi

Ecl.⁊ 4. ipſas duas ſententias deſi criptura: Qui bi⸗

bit me: dicit ſapiẽtia:adhuc ſitiet:⁊ qui edit
me adhuc eſuriet. Sed ne puteſ quia ibi erit

Jobᷣ.4. indigentia ⁊ fames: Audi dominũ: Qui bi/

berit de hac aqua:nõ ſitiet in ęternum Sed
dicis: Quando erit? & Quãdocunq; erit ta/

Poõ. 26. men: Expecta dominũ:ſuſtine dominũ: vi/

riliter age:⁊ confoꝛtet᷑ coꝛ tuũ. Nũquid tan/

ta reſtant: quãta peracta ſunt? Intende ab

adam vſq; ad hodiernũ diem: aͦt ſecula euo⸗/
luta ſunt: ⁊ ecce iam nõ ſunt. Pauci dies re-
manent quodãmodo. Sic enim dicendũ eſt
qð remanet in cõparatione tranſactoꝛũ ſecu
loꝛũ.Exhoꝛtemur in inuicem. Exhoꝛtet᷑ nos
ille qui venit ad nos:qui cucurrit viam ⁊ di

xit: Sequimini. Qui aſcendit pꝛioꝛ in celũ:
