Equidẽ ille cũ venerit redditurus eſt qð ꝓ dere:non potes eam nõ amare. Sunt ergo 89 unſim
miſit: ſed reqᷣſiturꝰẽ qð redemit: ⁊ qð ĩ jmo qui peruerſe animã ſuam amant:⁊ hoc vult N
aduentu ↄtulit:exacturꝰ eſt ĩ ſecũdo.c&αnis dei ſermo coꝛrigere: non vt oderint animaʒ W
multũ pᷣſumere debeamus de miſericoꝛdia ſuam: ſed vt recte diligant. Male enim dili⸗ Caec
dei: nõ tamẽ negligẽter debemꝰ timere iuſti gendo perdũt eam: et fit quiddã magnum ns
ciã eius. Cũ iuſticia em te iudicabit:qui cu,ʒ quaſi pꝛępoſterũ ⁊ ↄtrariũ. Sed ita tñ ſit vt umartle
miſericoꝛdia te redemit. Mã ꝙ tã longo tꝑe ſi diligas es ꝑuerſe:perdas illaʒ. Si oderis balkan⸗

7

n

getaſele
imain
dſtic
Wrtefindſdt
l
Reepinſe
anent ititc
Smlantnin

wdcennagt

wodandn
Uumiik

nenigtn
Nperderilsk⸗
n.

imiandund
un' dändin,
fünitcicegs
iſuanolotne
meſuiet
ant nmniſe⸗
oni;:giec
n. Gtudi
einckan⸗
amiſtiad
enobisul
uduim:L
hennſſa
1.,3011
nininran
Banaehl
isilanyan

nee but
ininiin
inmufi
wolotus
minian
perdaeein
ſoent

1 H

Homelia

ills recte: cõſerues illaʒ.Eſt ergo quidã per⸗
uUerſus amoꝛ eius: ⁊ quoddã rectum odium

eius. Sʒ amoꝛ ꝑuerſus ab odio:odiũ rectũ

ab amoꝛe eſt. Quis ẽ ꝑuerſus animę amoꝛ:

Quãdo diligis animã tuã in iniquitatibꝰ:
audi quia ab odio venit amoꝛ iſte ꝑuerſus.

Põ.io. Qui aũt diligit iniquitatẽ:odit animã ſuã.

Odiũ aũt rectum vide: qꝛ ab amoꝛe venit.

Joꝑᷣ.i2e Ibi dominꝰſecutus ait:AQui autẽ odit ani/

mã ſuã in hoc ſęculo: in vitam ęternã inue/
niet eam. Vtiq; qð vis inuenire in vitã ęter

nam:multũ amas. Qò amas ad tempꝰ qͥd

ꝓderit? Aut ſubduceris illi:aut ſubducitur
tibi. Cũ fueris tu ſubtract*: perit ipe amoꝛ:
cũ fuerit illud ſᷣtractũ: ꝑit qð amaſti. Vbi
ergo aut amatoꝛ perit:aut qð amat᷑:non eſt
amandũ. Sed quid ẽ amandũ? Qð nobiſ/

B cum poteſt eſſe in ęcernũ. Sed ſi vis animã

tuã in eternũ habere ſaluã: oderis eã ad tẽ/
pus. Ergo odiũ rectũ ab amoꝛe venit:pꝑuer⸗
ſus amoꝛ ab odio venit.Quis igit᷑ modꝰ di
ligendi anima? Putatis martyꝛes nõ ama-
re animas ſuas? Videtis certe modo ſi cuiꝰ
vita pᷣſentis ſeculi gicliteł᷑:quomõ amici eiꝰ

currũt ꝓ ea:quomõ currit᷑ ad eccleſia: rogat᷑
epiſcopus vt intermittat ſi quas habet acti

ones:currat: feſtinet. Quare? Pꝛo aia. Et
omnes cõtremiſcũt: omnibꝰ ceęteris rebꝰ in/
termiſſis feſtinandũ eſſe decernũt. mnis
feſtinatio laudat᷑: omnis tardatio accuſat᷑.
Quare? Pꝛo anima. Quid ẽ ꝓ aĩia:? He mo
riat᷑ hõ. Hon nouerãt martyꝛes amare ani/
mas ſuas:⁊ tamẽ hoc eſt ꝓ anima ne moꝛia
tur homo. Moꝛs homis iniqtas ẽ. Si cur/
ris ꝓ hac vita centũ milia:quot milia debeſ

currere ꝓ vita eterna? Si feſtinas lucrari di

es paucos ⁊ ipſos icertos. odie em̃ homo
a moꝛte liberatus: neſcit vtrum cras moꝛi/
atur: tamẽ ſi ſic curri᷑ ꝓpter lucrũ paucoꝛũ
dierũ: quia ⁊ vſq; i ſenectã pauci dies ſunt:
quomõ currendũ eſt ꝓ vita ęterna? Amoꝛ ̊
puerſus animę abundat: amoꝛ autẽè rectus

valde paucoꝝ eſt. Mam ſicut nemo eſt q nõ

diligat animã ſuã:ſic nemo eſt qui nõ amet
carnem ſuam. VUnde fieri põt vt ⁊ verum ſit

Epbᷣ.5. qð ait apoſtolus:Nemo vnq; carnem ſuam

odio habuit: et anima non ametur?Diſca⸗
mus ergo fratres amare animas noſtras.
Omnis voluptas ſęculi tranſitoꝛia eſt. Eſt
amoꝛ vtilis: eſt amoꝛ noxiꝰ:amoꝛ amoꝛe im

pedit᷑:amoꝛ noxiꝰrecedat:⁊ amoꝛ vtilis ſuc-

cedat. Sed qꝛ homies nolũt ülinc recedere:

XXXVII

ideo in illos nõ poteſt aliud introire:vt non

capiãt: pleni ſunt: fundãt ⁊ capiunt. Pleni
ſunt enim amoꝛe voluptatum carnalium:
pleni ſunt amoꝛe vitę pꝛęſentis: pleni ſunt
amoꝛe auri ⁊ argẽti: poſſeſſionü ſeculi huiꝰ.
Qulia ergo pleni ſunt:ſic ſunt quomõ vaſa.

Vis vt intret mel vnde acetũ nõdum fudi⸗/

ſti? Füde qð habes vt capias qð nõ habes.
Ideo pᷣma renüũciatio ẽ huic ſeclło:et deinde
conuerſio ad deum. Qui renunciat fundit:
qui conuertit᷑ implet᷑:ſed ſi non fiat coꝛpoꝛe
ſolo:ſed ⁊ coꝛde.Quęrit᷑ autem fratres quõ C
creſcat iſte amoꝛ.Hhabet enim initia ſua:ha-
bet augmẽta ſua:habet ꝑfectionẽ ſuam. Et
debemus noſſe quis cęperit: vt eũ augmẽ/
to cohoꝛtemur:quis nec cęperit:vt euʒ quo
incipiat moneamus: quis ⁊ ceperit ⁊ creue/
rit: vt eum ad ꝑfectionẽ incitemus. Pꝛimo
illud attendat charitas veſtra: amoꝛes oẽs

T dilectiones pᷣus ſunt in hominibꝰ de ſe: et

ſic de alia re quã diligunt. Si diligis aurũ:
pꝛius te diligis et ſic aurũ: qꝛ ſi tu moꝛtuus

fueris:nullus erit qui aurũ poſſideat. Ergo

dilectio vnicuiq; a ſe incipit: ⁊ nõ poteſt niſi
a ſe incipere: nemo monetur vt ſe diligat.
Hhoc em̃ non ſolũ ineſt hominibꝰ ſed ⁊ peco/

ribus. Vlidetis em̃ fratres quẽadmodũ nõ

tantũ ingẽtes beſtię ⁊ magna animalia: vt
ſunt boues aut cameli vel elephanti: ſed et
muſcę:ſed et vermiculi minimi quomõ no/
lunt moꝛi et diligant ſe. Omnia aĩalia moꝛ⸗/
tem fugiũt.Ergo diligũt ſe:cuſtodire ſe vo⸗
lunt:alia velocitate: alia latebꝛis: alia reſi/
ſtendo ⁊ repugnãdo. Omia tamẽ animalia
ꝓ vita ſua pugnant:moꝛi nolunt:cuſtodire
ſe volũt.Amãt ergo ſe:incipit ⁊ aliud ama ⸗/
ri. Sed quid eſt ĩm aliud? Quicqͥd amaue
ris:aut hoc eſt qð tu:aut inferiꝰ te eſt:aut ſu
periꝰ te eſt. Si inferiꝰte eſt qð amas:ad cõſo
lãdũ ama:ad tractãdũ ama:advtẽdũ ama:
nõ ad illigãdũ. Verbi gfa:aurũ amas: noli
te illigare auro:quãto melioꝛ es q; auꝝ.Au
rũ em̃ terra ẽ fulgẽs:tu aũtvt illumiareris ↄ

dño:ad imaginẽ dei factus es. Cuʒ ſit aurũ Geñ.i.

creatura dei:non tũñ fecit deus aurũ ad ima⸗
ginem ſuam ſed te. Ergo poſuit ſub te au-
rum. Amoꝛ ergo iſte cõtemnendus eſt. Ad
vſum aſſumẽda ſũt iſta:nõ eis vinculo amo
ris q̃ſi glutino herendũ eſt. Hon facias tibi
mẽbꝛa queę cũ ceperint pꝛecidi:dolebis atq;

crucieris. Quid ergo? Aſſurge ab iſto amo/⸗ D

re quo amaſ inferioꝛa q; tu es:incipe amare

Bancti

paria:id eſt qð tu es. Sʒ quid multis opus
eſt: Sivolueris bꝛeuit᷑ poteris.Quo oꝛdine
aũt verũ amoꝛẽ ⁊ verã charitatẽ habere poſ
ſimus:ipſe dñs dixit nobis in euãgelio eui/

„ — —.
octaua8 Pn„ Prro- „

Aunguſtini

quia cõmunis eſt cũ pecoꝛibꝰ: ⁊ paſſeres illi
qui ꝑſonant habent ↄiugia: ⁊ nidos faciũt:

ſimul oua cõfouent: ſimul pullos nutriunt.

Licitus quidẽ amoꝛ iſte in hominibus: ſed

denter oſtendens. Sic em̃ ait:Diliges dũm / videtis quia carnalis eſt. Secũdus amoꝛ ſi/

deũ tuũ ex toto coꝛde tuo: ⁊ ex tota aĩa tua:
⁊ ex omibꝰ viribus tuis: et ꝓximũ tuũ ſicut
teipſum. Pꝛimũ ego dilige deũ: deinde te/
ipſum: poſt hęc dilige ꝓxinũ tuum ſicut te/
ipᷣm. Pꝛius tñ diſce amare teipſum: ſic dili/
ge ꝓximũ tuũ ſicut teipſum. Hã ſi teipſum
nõ noſti amare:quõ ꝓximũ poteris in veri/
tate diligere? Putãt em̃ nõnulli homies le/
gitimo oꝛdine ſe am are: quãdo res alienas

rapiunt: quado ſe inebꝛiat: quado libidini 2, t l. Alius
amoꝛ qui eſt ꝓpinquoꝛũ:iam iſte videt᷑ pꝛo/

ſeruiũt: quãdo ꝑ diuerſas calũnias iniuſta
lucra cõquirũt. Iſti tales audiant ſcripturã

Põ.10. dicentẽ: Qui diligit iniquitatẽ odit animã

Pðs.⁊2. poteris dicere: Mihi autẽ adhęrere deo bo⸗

ſuã. Si & amãdo iniquitatẽ: teipſum nõ ſo⸗/
lum nõ diligis:ſed etiã odio habes:quomõ

lioꝝ eſt:ſed adhuc ⁊ ipᷣe carnalis eſt.Mõ em̃
eſt laudandus qui amat filios:ſed deteſtan
dus qui non amat. Pꝛo magno enim lau/
daturus ſum in homie:quod video in tigri„-
de? Serpẽtes amãt filios ſuos: leones ⁊ lu/
pi amãt filios ſuos. Holi ergo magnũ puta
re ꝙ amas filios tuos: Adhuc in amoꝛe hoc
ſerpentibus cõpararis.Si non amaueris:a
ſerpẽtibus vinceris.honeſtos amoꝛes iam
dico. Illos enim flagitioſos excluſi. Alius

pꝛius hominũ: ſi nõ ſit cõſuetudinis. Nam
maioꝛ eſt amoꝛ qui extẽdit᷑ vltra ꝓpinquos
qᷓ; qui tenetur inter pꝛopinquos.cAQui amat
ꝓpinquos ſuoſ:adhuc ſanguinẽ ſuũ amat.

aut deum aut ꝓximũ diligere poteris?Si ̊ ꝓ Amet alios qui nõ ſunt ꝓpinqui: ſuſcipiat

vis verę charitatis oꝛdinẽ cuſtodire: fac iu/

ſticiã: dilige miſericoꝛdiã:fuge luxuria: inci/
pe ſecũdũ pſᷣceptũ domini:nõ ſoluʒ amicos

pegrinum: iam multum dilatatus eſt amoꝛ
iſte. Tantũ auteʒ creſcit: vt a cõiuge ad fili/
os:a filijs ad ꝓpinquos:a ꝓpinquis ad ex/

ſed etiã inimicos diligere. Et cum hęc fide/⸗) traneoſ: ab extraneis ad inimicos ꝑueniat.

liter cuſtodire toto coꝛde cõtẽderis: iſtis vir

tutibus quaſi quibuſdaʒ gradibus poteris
aſcẽdere: vt merearis deum toto aio ⁊ tota
virtute diligere.Et cũ ad iſtã fęlicẽ ꝑfectio
nem veneris:oẽs cõcupiſcentias iſtius mũ/
di tanq; ſtercoꝛa cõputabis.Et cum ꝓpheta

n m eſt. . .. „ .
eeo qð dominꝰ dicit in euage⸗

ans io:Diliges ꝓximũ tuũ ſicut teipᷣſũ

omelila XXXVIII
On ſolum in nouo ſed etiã in veteri
n

teſtamẽto admonemur fratres cha/
Vriſſimi: qualiter ꝑfectam charitatem
tenere dbeamus. Sic enim ipſe dominꝰ in

Abi. S. euãgelio dixit: Diliges pꝛoximũ tuum tan/

qᷓ; teioſum. Tractemus ergo aliquatum de
amoꝛe homis in hominẽ:quia ſunt amoꝛes

ꝙ hominũ puerſi. IOpſe ꝑuerſe amat alterũ: qͥ

⁊ ſe ꝑuerſe amat: QQui autẽ recte ſe amat: et
alterũ recte amat. Verbi gratia: Sũt amo/

res flagitioſi deteſtabiles: Amoꝛes adulte⸗/
roꝛuʒ: amoꝛes coꝛruptoꝝ:immũdi amoꝛes.

AMalos amoꝛes dereſtant᷑ omnes leges hu/
manę: ⁊ leges diuinę Remoue g iſtos illi/
citos:quęramꝰ licitos. Incipit amoꝛ licitus
a coniugio:ſed adhuc carnalis eſt. Videtis

Sed vt ꝑueniat illuc: multos habet gradꝰ.

BDe amicitia & videte quid dicã. Sunt ami B

ci excepta amicitia: quę nec amicitia dicẽda
eſt:quã facit mala cõſcia. Sunt em̃ homies
qui pariter mala cõmittunt:⁊ ideo videntur
ſihi ↄiũcti:qꝛ ↄſcĩa mala ligati ſũt. Excepta
illa nefaria amicitia: eſt quęda amicitia ad-
huc carnalis ꝑ conſuetudinẽ coha bitandi:
colloquẽdi: ſimul cõuerſandi: vt contriſtet
homo quãdo deſerit᷑ ab amico cũ quo ſolet
colloqui ⁊ habere cõiunctiones. Conueniũt
duo homines:ambulant ſecũ triduo: ⁊ iam
nolunt a ſe recedere. Et iſta quędam amici⸗
tię dulcedo ẽ.hhoneſta quidẽ:ſed adhuc diiſ/
cutiamus illam:quia gradus amoꝛis huius
quęrimus:⁊ videamꝰquoaduſq; ꝑuenerimꝰ
vſq; ad amicitiã talem qualẽ dixi. Eſt & iſta
amicitia cõſuetudinis non ratiõis. habent
illã⁊ pecoꝛa.Duo equi mãducant ſimul:de/
ſiderant ſe ad aliã diem:pᷣcedit vnus: feſti/
nat alter:deſiderans quaſi amicũ ſuum: vix
regit᷑ a ſeſſoꝛe: ⁊ tãdiu ſe impetu ſuo pꝛouo/
cat quouſq; perueniat. Cumq; peruenerit
ad euʒ qui pceſſit: ſedatur pondus illud:fe/
rebatur pondere:amoꝛe vꝛgebat᷑: venit tan
qᷓ; ad locũ ſuũ⁊ cõquieuit.Adhuc ⁊ iſta ami
citia cõſuetudinis eſt in pecoꝛibus.Surga⸗

4.

iundce
honmmnippn
ſſaviune⸗
heineduit
ponabetn
Coniusre
zrdebente
Abeptube
ſferi⸗
Nantürel
msſelll
hocſtpht
entehott
goi;gat
ninediliga
ſͤhonieſu
goteyteri
esppteran
aecätolen
deignittia
atur gte:
Pasnoee
Norpihal
Zeldigu
Mämm
Icni i
erec
leamas
ellannas
omiträ⸗
habes⸗
cumü co
cötaci
deſotmiit
copus
Meie⸗

Mugieſne

ſtenana
Litn
mare.
Mirnn
gullignſc
licgt⸗
ludeere.
hofnlaci
nidicnt
Ghiene
uganegii
Ndanceine
ltdeie⸗
leſeion

iegi

X—

☚

n

rnſenn
zinllegſ

ulosnn
boninhlett

lchs mae

nulgel ie,
wstſeldelti
Ngloeninlnn
ANdchnn
os:leonestl,
honagninn
duenmarne

Logamanee

tosenorzin

dserlii Au

nikeniicn
Genndns Bun
Nn Pacs
Gvos Qlianu
giniſtime
ngui:ſgr
latausctena
taccingendſn
Ppinqusdlcs
inicosgun.
vshabagn⸗

ici. Sunmmi5

amicitindiin
untenboni⸗
tſceonidann
iſöͤt. Gunn
Giamidnun⸗
ͦ chabiuntt
i:ncnnit⸗
ocduſli
nes Couuain

ümideten

Uelunim
eluhun
mmtu,
luſg uenen
os hihi
eantinule
Urmusſth
niciiunn
etu ſi⸗ Nnng
c henn
Nuslltt

HuetſtinB
bus⸗ Sß

5

C

Homelia

mus adhuc ⁊ ab iſta.Eſt ⁊ alia ſuꝑioꝛ amici/
tia:nõ cõſuetudinis ratiõis: qua diligimꝰ
hominẽ ꝓpter ſidẽ ⁊ mutuã beniuolentiã in
iſta vita moꝛtali. At ſuꝑius quicqͥd iã inue/
nerimꝰ diuinũ eſt: Incipiat hõ amare deũ:⁊
nõ amabit in homie niſi deũ. Videat enim
charitas veſtra pꝛimũ amicitię amoꝛ quali/
ter debeat eſſe gratuitus. NHon em̃ ꝓpterea

Debes habere amicũ vł amare vt aliqͥd tibi

pſtet. Si ꝓpterea illũ amas vt pſtet tibi vel

pecuniã vel aliqð cõmodũ tẽpoꝛale: nõ illũ

amas.: reſpõſurꝰes mihi:hõ eſt fideliſ. Ergo
ſidem amas.Si fidẽ amas: qᷣbus oculis vi/
det᷑ fides:ipſis oculis videt᷑ deus. Incipe

2

Job.x.

amas ſed illud qð pᷣſtat. Amicꝰ gratis amã⸗
dus eſt: ꝓpter ſeſe nõ ꝓpter aliud. Si homi
nem te hoꝛtat᷑ amicitię regula vt gratis dili
gas:qᷓ; gratis amãdus ẽ deus qͥ iubet vt ho
minẽ diligas? Mihil delectabilius deo. Mã
in homie ſunt ꝗ̃ offendant:ꝑ amicitiã tñ co/
gis te vt etiaʒ illa ꝗᷓ̊ offendũt in homie tole/
res ꝓpter amicitiã. Si ergo nõ debes ꝓpter
quędã tolerãda diſſoluere homĩs amicitiã:
dei amicitia qͥbus rebꝰ debet cogi vt diſſol⸗
uatur a te? Hihil inuenis delectabiliꝰ deo.
Deus nõ ẽ qui te offendat: ſi tu eũ nõ offen
das: nihil illo pulchꝛius: nihil illo dulcius.
Sed dicturꝰ es mihi:Nõ illũ video quomõ

t ũ amaturꝰ quẽ ñ video? Et quõ dicis ama/

re quẽ nõ vides? M oſtẽdo vnde coneris

ce amas amicum: quid in illo amas? Gꝛatis
eũ amas.Sed foꝛte amicus iſte tuus vt alia

omittã:ſenex homo eſt. Fieri eniʒ poteſt vt

habeas amicũ ſenẽ.Quid amas ĩ ſene: In/
curuũ coꝛpus: albũ caput: rugas in fronte:

cõtractã mxillã. Si coꝛpus qð vides:nihil
defoꝛmius p̊ ſenectute: et tñ aliqd amas:et

coꝛpus qð vides nõ amas: quia defoꝛme ẽ:
vnde vides qð amas? Si em̃ quęrã a te q̃re

deũ amare:⁊ amabis hominẽ ꝓpter deum.
Audite magnũ teſtimoniũ. Niabolus certe

Apod.i2. accuſatoꝛ ſanctoꝝ eſt. Et quia nõ apud talẽ
iudicẽ cogit quẽ fallat:nõ põt ĩ nos crinina
falſa dicere. Mouit apud queʒ dicat. Quia
ergo falſa cõtra nos nõ poteſt dicere:quęrit

vera ꝗᷓ dicat. Ideo tẽptat vt habeat qð di/
cat.Hic ergo aduerſarius noſter qͥ nobis in/
uidet regnũ celoꝛũ:qui nõ vult vt ibi ſimus

vnde ipſe deiectꝰ ẽ:MNũqͥd inquit iob gratiſ

colit deũ? Adhuc ad hoc ꝓuocamur ab ad/

uerſario: vt gratis deũ colamus: quãdo ille
quęrẽs qð obijciat: ꝓ magno ſe putauit in/

videre: qð iſtis oculis nõ potes videre. Ec/ .
6

ueniſſe qꝛ dixit: Huũqd gratis iob colit deũ:
Nõ quia viderat coꝛ ipſius: ſed qꝛ videbat

diuitias eius. Cauere debemꝰ: ne ad ᷣmiũ
diligamꝰ deũ. Quid em̃: Pꝛopter ſᷣmiũ di/

lecturꝰ es deũ? Quale pſmiũ eſt qð tibi da/
turus eſt deꝰ: Quicqͥd tibi aliud dederit mi
nus eſt q; ipſe.Colis nõ gratis: vt aliqͥd ab
ipſo accipias. Gꝛatis cole: ⁊ ipſuʒ accipies.
Si em̃ ſeruat tibi deꝰ quo fruaris: ⁊ ſi amas

quę fecit: qualis eſt ille qͥ fecit: Si pulcher?az·

mũdus: qualis artifex mundi? Euelle ergo
coꝛ tuũ ab amoꝛe creaturę:vt inhęreas crea/

toꝛi:⁊ dicas qð in pſalmo ſcriptũ eſt: M.ihi Ns. 72.

auũt adhęrere deo bonũ eſt. Si autẽ deſeris E

eũ qui te fecit:⁊ amas illa quę fecit: deſerto
illo qͥ te fecit adulter es.Sic clamat epiſtola

iacobi:adulteros appellans: Aulteri. Et vñ JZa
adulteri?: Queęris vnde: Heſciti inqͥt:qꝛ ami

citia huiꝰ mũdi inimica eſt deo? Quicũq; ̊
voluerit amicus eſſe ſęculi huiꝰ: inimicꝰ dei

ↄſtituit᷑. Expᷣſſerat qͥd dixerat adulter. Ani/ 1I. Betrac.18.

ma deſerto creatoꝛe amans creaturã adulte
ra eſt. Aliꝰ em̃ amoꝛe nihil caſtiꝰ:nihil dele/
ctabiliꝰ. Illo deſerto hoc amplectẽdo: effici
eris ĩimũda. O aĩia vt illiꝰ amplexibꝰ digna
ſis:dimitte iſta:⁊ illi inhere gratio.Nã inde
dixit pſalmus: Aihi aũt adherere deo bo⸗
nũ eſt. Verſũ pꝛioꝛẽ ſic dixit:Perdidiſti om

nes qͥ foꝛnicant᷑ abs te. Et q̃ſi oſtẽderet quę

ſit foꝛnicatio:ſubiecit: Mihi autẽ adherere

deo bonũ eſt:nihil aliud volo ipſum. Ad/

herere illi hoc eſt bonũ meum: hoc eſt gra⸗
tuitũ bonũ meũ. Ideo ⁊ gratia dicit᷑ qꝛ gra⸗
tis cõſtat.Cũ ergo cęperis amare gratis:ſe/
curitas eſt:qꝛ amicũ gratis amas: ⁊ ad hoc
eum amas vt tecum amet deum.Attendite

enim ipſam amicitiã: vulgare mũdo cępimꝰ

pęr quam gradus fecimus. Attendite illã.
Amat maritus vxoꝛẽ:et vxoꝛ maritũ. Sine
dubio ⁊ ille illaʒ: ⁊ illa illũ ſaluũ vult. Vult

illum habere incolumem:vult illum habere

fęlicẽ. Ad h̊ amat qꝛ ipſa vult: qð ſibi vult:

F

⁊ illi B vult.Amat filios: qͥs nõ vult habere

niſi filios ſuos? Amat amicũ:qͥs nõ niſi in

columẽ hf̃e vult:adeo vt ſi foꝛte ↄtingat illi

aliqᷣd:cõtremiſcit:ↄtriſtat᷑: cõturbat᷑:currit:

— .
2. N

accedit:cũ acceſſerit plãgit?: Quid gvult ſal
uũ hr̃e:Si & ois qui amat ſaluũ vult hr̃eqð
amat:ſi intelligat ꝗᷓ ſit vera ſalꝰ incipit illaʒ
amare in ſe:⁊ ipᷣaʒ cogit᷑ verã amare ⁊ ĩ ami

co. Si oculis carneis ꝗris deũ:vide tres pu paniet.s.

eros de igne liberatos. Si fide quęris deũ:

vide machabęos in igne coꝛonatos.Salus 2. Macbab. .

cobi 4⸗

Sancti

ergo illa amãda eſt: iſta vtenda.Hhęc em̃ ad
vſum neceſſaria eſt: nam trãſitura eſt. Mon
em̃ vera ſalus eſt fratres quõ dicunt medici
ꝑęgrotamur quodãmodo. Naʒ ęgritudo ꝑ/
petua eſt:in iſta fragilitate carnis. Putatis
eniʒ tũc hominẽ ęgrotare quãdo febꝛicitat:

⁊ ſanum eſſe quãdo eſurit: Sanus eſt dici᷑.

Vis videre quãtũ malũ eſt eſurire? Dimit/
te illũ ſine medicamẽto ſeptẽ diebꝰ:occidit᷑.
Sed quia ponis quotidie medicamentum
viuit. Abedicamentũ autẽ famis cibus eſt:
medicamentũ ſitis potus eſt: medicamen⸗
tum laſſitudinis ſomnus eſt:medicamentũ
ſeſſionis deambulatio eſt:medicamẽtũ de/
ambulatiõis ſeſſio eſt:medicamentũ fatiga
tionis doꝛmitio eſt: medicamẽtũ doꝛmitio⸗/
is vigilatio ẽ.Et vide qᷓ; imbecille ſit coꝛpꝰ
manũ:hocipſum adiutoꝛiũ qð dixi qͥ aſ-/
ſumit: ſi ĩ eo ꝑſeuerauerit deſicit. Eſuriẽdo:
cibi quęrebas adiutoꝛiũ. Ecce adeſt adiuto
riũ cibi:Manducas:reficeris.Si plus fece/
ris plus deſicies. Adiutoꝛiũ ſitis quęrebas
potũ.Multũ bibendo offocaris:qui ſitien/
do vꝛgebaris. Laſſaſti ambulando: ſedere
vis: Sede ꝑpetuo:vide ſi nõ laſſabiſ.Quic-
quid ergo aſſumpſerit vt aliud pellat: in eo
ipſo ſi ꝑpſeuerauerit deſicit.Qualis eſt & iſta
ſalus fratres:tranſitura:fragilis:ꝑitura:va
Jacobi.4. Na:vere quomõ dictuʒ eſt: Quę em̃ eſt vita
Jobᷣ.i2, veſtra? Vapoꝛ eſt ad modicũ parens. Qui
ergo ĩ vita iſta amat animam ſuam: perdet
eam. Qui autem in hoc ſeculo odio habue⸗/
rit animam ſuam:in vitam ęternã cuſtoditr
eam. Qug eſt vita ęterna? Vera ſalus.Et ſi

Auguſtini

coꝛporl. Ad hoc enim ama vt facias quod 2
tu es: ⁊ erit in te ꝑfecta charitas. Hhoc ſi iue/
neris:ad hoc ama cõiugem:ad hoc ama fili/
um:ad hoc ama pꝛopinquũ:vicinum:igno⸗/
tũ:inimicũ:⁊ erit in te ꝑfecta charitas.Quę
ſi fuerit: vincis mundum ⁊ pellit᷑ foꝛas pꝛin/
ceps mundi. Audiſtis enim qð ait dominꝰ: G
Pꝛinceps huius mũdi miſſeſt foꝛas.Quia Job.ia.
ipſe paſſurꝰ erat: ⁊ per paſſionẽ ſuam factu/
rus in hominibꝰ dilectionẽ. AMaioꝛem hac Job. 15.
dilectionẽ nemo habet:qᷓ; vt animam ſuam
ponat quis pꝛo amicis ſuis. Vt ergo ama/
retur pꝛioꝛ amauit:vt in nomine eius nemo
moꝛi timeret: pꝛioꝛ pꝛo omnibꝰ moꝛtuus ẽ.
Ad hoc &̊ vt ędificaret in coꝛdibus hominũ
charitatẽ:miſit diabolũ foꝛas. Quo foꝛas:
De coꝛdibꝰhominũ.Cupiditas intromittit
illũ:charitas eũ foꝛas mittit. Nos vero fra/
tres ſupᷣſcriptos charitatl gradus cũ grãdi
diligẽtia cogitantes:non reddamꝰ domino
pꝛo bonis mala. Et quia ille veniẽs alliga/

vaſa eius fuimꝰ de poteſtate illiuſ abſtulit:
per gratiam ipſius euacuati omnibꝰmalis:
ſtudeamus repleri abundãtibus bonis:ti/
mẽtes illud qð ipſe dominꝰ dixit: Cum im/
mundus ſpiritꝰ exierit ab homine ambulat
ꝑ loca arida:querẽs requiem ⁊ nõ inueniet.
Poſt hec reuerſus inueniens domum vnde
exiuit vacuam:adduxit ſecũ ſeptem ſpiritꝰ
nequioꝛes ſe:⁊ facta ſũt hominis illiꝰ poſte/
rioꝛa peioꝛa prioꝛibꝰ. Ne ergo ⁊ nos tale ali
quid patiamur: quãtũ poſſumꝰ elaboꝛemꝰ
i locis vitioꝝ virtutes inducere: vt poſſimꝰ

amicum tuum videris queʒ amabas in hoc ag dei miſericoꝛdiã ꝑuenire.

ſeculo vt ſaluus eſſet quia tu talem ſalutem
deſideras ꝗᷓ ęrerna eſt:ad ipſam ſalutẽ dili-
gis amicum tuum: et totum eſt quicqͥd vis
amico tuo pꝛeſtare:vt illam tecum teneat ſa
lutem. Amas enim iuſticiam:vis illum eſſe
iuſtũ. Amas ſub deo eſſe:vis et illũ eſſe ſub
deo. Amas vitam ęternã: illuc eum vis te/
cum regnare in ęternũ. Inimicũ tuũ vides
perſequi te: iniquitas eſt quę te ꝑſequitur.
In illo iraſci debes miſericoꝛdia: febꝛit in
anima. QAQuomodo ergo amicus huiꝰ ſeculi
ecundũ ſeculum amans animam ſuam: ſe⸗
bꝛem vult pellere de amico ſuo queʒ ſimili
amat vt ſe pꝛopter pꝛeęſẽtem ſalutem: ſic tu
quemcumq; diligis pꝛopter vitam ęternaʒ
dilige. Cum inueneris iram:indignationẽ:
odium: iniquitatẽ:ſic coneris expellere moꝛ
bum animi: quomodo amicꝰ ſęculi moꝛbũ

1—

De eo að pyheta dielt ipſalno. .
Beatus qui intelligit ſuꝑ egenũ et Nõ.
paupere:in die mala liberabit eum

dDominus: Homelia

lix oꝑarius cultoꝛ elemoſynaꝝ eo R½
vVere ſuo cõparauerit cęluʒ:⁊ dans
panẽ eſuriẽtibꝰ:delictoꝝ ſuoꝝ pᷣſſit
ncẽdiũ. Cui ꝓpha tale exhibet teſtimoniũ:
et patronũ habet ſpm̃ſanctũ. In tali cauſa
oꝑarius fęlix viuit:⁊ ſecurꝰ iã moꝛit᷑: cũ quo
ambulat patrimoniũ in ĩmoꝛtale hoꝛreũ:in
quo debitoꝛẽ fecit dñũm:dũ paſcit alteꝝ dan
do. Si accepit i ſe modicũ panis in pera:cõ/
parauit in ſe vitam cęleſtem: ſe faciens hę/
redem in die iudicij. Nullam poterit incur ·
rere perniciẽ:qui comparauerit elemoſynis
pietatẽ.Cui ꝓpha tale exhibet teſtimoniũ:

uit foꝛteʒ: id eſt diabolũ:et nos omnes qui Mattõ.i2.

N Solueinqt

ſchanöes
eguaſauot
gaiukäd⸗
legenunſt
Gipidenst
ſistuined
fmneälune
egbiran
(blte⸗
teolochu
cack erge
Nanteoce
icus. Ha
(hosene
roale
loſui⸗
auclas
nbi Ir

Vtheg Ckſugt

mniuko⸗
foges:
dumad
lgeral
effundu
celanan
Ahnnoe
Ettubomn

Untkas bus enci

1

anidef
Müinitu

ſiſeaſet
dhen
Naenggt
Cöſant.
ui n
tuleſ.E
Mnarſt
Aagnü
kmiyrn
V Pocoge

Raſbushontd

s. Qloſor⸗
itasnnonint
1. Bosdeofe
Jalls cigit
ddam' donin⸗
lermniszlig⸗

tnosonnesgeilt

teilliuſ abſlr
tonnidnas
inbusbonisn
dirnt: Cunmn
omineanbin
ntnöinuens
Sdonnunn
üſepen her
nins e notr
otwstlei
–
lage tpelit

iaripacne⸗
oei

banbten
W

cenoturn⸗
caup n

=

betteſinou

=
—

.Juntla
norici
uale horei⸗

Matthᷣ.I. cit ſuꝑ bonos ⁊ malos: ⁊ pluit ſuꝑ iuſtos et

Homelia

Salua eum et viuiſica eum dñe.O duplex
ꝓphetę beneficiũ.Saluat pariter:⁊ cõmen/
dat parit᷑ vt ſaluet᷑: qꝛ ⁊ ipe ſaluauit vt viui/
ficaret᷑: ⁊ ipſe vitã poſcenti donauit ĩ terra.
Beatus eſt iſte dũ vſq; ſic currit in celũ.Sʒ

ne aliqñ vacet in illo vitę beneſiciũ: feſtinet

ad pꝛęmiũ: magnũ dimittat in ſęculo teſti-

Nõ.4o. Mmoniũ.Qua de re dicit: Beatus qui intelli

git ſuꝑ egenũ ⁊ pauperẽ:in die mala libera-
bit eũ dñs.Et iterũ Eſaias dicit ⁊ ſic teſtat᷑:

Eſa. s. Solue inqᷣt omnẽ nodum iniuſticię. Solue

ſuffocatiões impotentiũ cõmertioꝛũ:dimit/
te quaſſatos in requiẽ:⁊ omnẽ ↄſummatio/
nẽ iniuſtã diſſipa. Frãge eſuriẽti panẽ tuũ:

Legenum ſine tecto induc in domuʒ tuam.

Si videris nudum veſti:⁊ domeſticos ſemi⸗/
nis tui ne deſpicias. Lũc erumpet tempo/
raneũ lumen tuũ:⁊ ſanitas tua citius oꝛiet᷑:
⁊ pꝛeęibit ante te iuſticia:⁊ claritas dei circũ/
dabit te. Tunc exclamabis et dñs exaudiet

B te:dũ adhuc loqris dicit:Ecce aſſum. Perfe

cta eſt ergo miſericoꝛdia fratres chariſſimi:
vt ante occurrat eſurienti cibus qᷓ; roget mẽ
dicus. MHõ em̃ eſt ꝑfecta miſericoꝛdia ꝗᷓ pꝛe/
cibus extoꝛquet᷑.Sed ſi tacet mẽdicus:loqͥ
tur palloꝛ in facie: pene laſſus: feſſus eſt cę-
liſq; ſuſpectus. Feſtina pietas ſuccurrere ne
audias rogantẽ:ne qð debet᷑ dño vendices
tibi. Imitare deũ tuũ:qui ſolem ſuũ oꝛiri fa

iniuſtos. Et ecce veniet tibi pluuia anteq;
roges: deſcendet vbertas nocte dũ ſtertis:
dum adhuc in lecto es ex pſcepto vigilat di ⸗
es: excubant elementa:fructus te neſciente
effundunt᷑. Jactat cęlũ ⁊ parturit terra: tot
cellaria meſſium dũ neſcimus ſic accipimꝰ:
⁊ tantas opes comedimꝰ anteq; rogemus.
Et tu homo modicus eſt ipſe panis ⁊ pꝛeci/

Matt.i5. bus vendis: Nõ rogauerũt quattuoꝛ milia

ieſum i deſerto ſeptẽ panes ⁊ paucos piſces
vt infinita agmina pꝛãderent: quo pꝛandio
viciſſet ſaltẽ vſura menſurã. Qui cum ero-⸗
gaſſet: Colligite inquit fragmẽta ne qͥd de/
pereat:quia ſanctũ fuerat totum quod ipſe
cõfecerat. Redigant᷑ ſeptem ſpoꝛtę buccel/

larũ: ſaturata ſũt tanta milia ⁊ nihil mino/

ratũ eſt. Et creuit eis cibus dum impendit
victus:ſic ⁊ elemoſyvna ſi indigẽtibꝰ eroget᷑.

C Magnũ opus eſt elemoſyna fratres chariſ/

ſimi vt faciat homo qð fecit deus:quia hos

paucos eſurientes in terra dimiſit: qui vno

vaſculo oꝛbẽ cęli paſcit:ꝑ quẽ ⁊ nobis liceat

XXXIX XI.

erogare. Sʒ ſi vbiq; fuiſſet abudans:perie/⸗
rat miſericoꝛdia:dedit nobis deus ſecundciu
baptiſmũ. Quis em̃ ſine peccato? Hã ſicut ccẽi.ʒ.

aqua extinguit ignẽ: ſic et elemoſyna extin/
guit peccatuʒ. In hoꝛreis noſtris habeamꝰ
abundantiã quę flamas noſtras oblatione
vnius panis extinguat:⁊ ante foꝛes gehen/
nę ſtat miſericoꝛdia: ⁊ neminẽ ꝑmittit in car

cerem mitti.Et quicũq; miſertus fuerit:miG–v-é3V..

ſerebit᷑ ei:⁊ ſi qͥs nõ fuerit miſertus nõ miſe/
rebit᷑ ei.DHDa panẽ cum potes:qꝛ nemo eſuri⸗
et in inferno:nec habebis poſt moꝛtẽ frumẽ
tũ:nec inuenies illic aliquãdo mendicũ: qͥa
non erit tempus miſerẽdi. Bonoꝛũ em̃ ma⸗
loꝛũq; diſcretio ⁊ in ſuis actibus permane/
bunt. Jpo chꝛiſto dño noſtro rege ac iudice

ſecernente agnos ab hedis: dexterã ac ſini/ Matth.25.

ſtrã ſequeſtrans:qui eſuriſſe ⁊ ſitiſſe ſe dicit:
⁊ cętera in ſuis miniſtris perpeſſum fuiſſe ſe
aſſerit. Date &̊ omnibꝰ dilectiſſimi fratres:

date pcipue ad domeſticos ſidei: date omi/

bus:ne cui nõ dederitis ipſe ſit chꝛiſtus:cui

ve dederitis ipſe eſt chꝛiſtus.

De fraterna cõcoꝛdia ⁊ offenſio⸗

nis relaxatiõe· Homelia xI.

Jes iſti ſancti quos agimus in ob, A
ſeruatione quadraſimę: cõmonent
nnsos de fraterna cõcoꝛdia loqui vo/
bis: vt quicũq; habet aduerſus aliũ quere
lam: finiat ne finiat᷑. Molite iſta cõtemnere
fratres mei.Cũ em̃ vita iſta moꝛtalis ⁊ fragi
lis:quę inter tot terrenas tẽptatiões pericli
tat᷑: et oꝛat ne ſubmergat᷑:non poteſt eſſe in
quouis iuſto ſine qualibuſcũq; peccatl:vnũ
eſt remediũ per quod viuere poſſumus: qᷣͥa
docuit nos magiſter deus dicere in oꝛatiõe:
Dimitte nobis debita noſtra ſicut ⁊ nos di⸗
mittimus debitoꝛibus noſtris. Pactum et

placitum cum deo fecimus: ⁊ cõditione ſol/
uendi debiti in cautiõe ſubſcripſimus: Di/ Mattb. s.

mitte nobis:plena ſiducia petimus:ſi ⁊ nos
dimittimus.Si autem non dimittimus: di
mitti nobis peccata non putemus: ne noſ/
ipſos fallamus. omo ſe non fallat: deus

non fallit. umanũ eſt iraſci: ⁊ vtinam ne

hoc poſſemus.humanũ eſt iraſci:ſed non
debet iracũdia nr̃a natos ſurculos diuerſis
ſuſpitiõibꝰ irrigare:⁊ ad trabẽ odij ꝑuenire.
Aliud eſt em̃ ira: aliud odiũ. Sępe etiã pat
iraſcit᷑ ſilio: ſᷣ ñ odit filiũ:iraſcit᷑ vt coꝛrigat.

Sancti

Si ꝓpterea iraſcit᷑ vt coꝛrigat: amdo iraſci
Watth. 7. tur. Pꝛopterea dictũ ẽ: SFeſtucã ĩ oculis fra⸗
tris tui vides: trabẽ aũt in oculo tuo nõ vi/
des: Culpas in alios irã: ⁊ tenes odiũ in te
ipo. In cõparatiõe odij:ira feſtuca eſt. Sed
feſtucaʒ ſi nutrias:trabes erit. Si euellas ⁊
B ꝓijcias:nihil erit.Si aduertiſtiſ beati iohã
nis epła cũ legeret᷑:debuit nos terrere ſentẽ
1. Job. 2. tia. Ait em̃: Lenebꝛę tranſierũt: lux vᷣo iam

lucet. De inde ſecutus adiũxit:Aui dicit ſe

in lumine eſſe ⁊ fratrẽ ſuũ odit:in tenebꝛis ẽ
vſq; adhuc. Sed foꝛte tales tenebꝛas putet
eſſe homo: qles patiunt᷑ in carceribus inclu
ſi. Vtinã tales eſient:tñ in talibꝰnemo vult
eſſe. In his aũt carcerũ tenebꝛis: poſſũt in/
cludi ⁊ innocẽtes. In talibꝰ em̃ tenebꝛis:in/
duſi ſunt martyres. Lenebꝛę circũquaq; fũ/
debant᷑: ⁊ lux fulgebat in coꝛdibus eoꝛũ. In
illis tenebꝛis oculis nõvidebãt:ſᷣ amoꝛe fra
ternitati deũ videbãt. Aultis ſcire qles ſũt
iſte tenebꝛę: de qͥbꝰ dictũ ẽ: Qui odit fratrẽ
1. Job.. ſuum in tenebꝛis eſt: Et alio loco dicit: Qui
odit fratrẽ ſuũ homicida ẽ. Qui odit fratrẽ
ambulat:exit:intrat: ꝓcedit:nullis catenis
oneratus: nullo carcere icluſus: reatu tamẽ
ligatus ẽ. Moli illũ putare ſine carcere eſſe.
He vbis dſii Carcer eiꝰ coꝛ eiꝰ ẽ.Cũ audis: Qui odit fra/
Ser.ib.a. xrẽ ſuũ in tenebꝛis eſtvſq; adhuc:ne foꝛte cõ
tẽnas tales tenebꝛas: adiungit dicẽs: Qui
odit fratrẽ ſuũ homicida eſt. Odis fratrẽ et
ſecurus ambulas: ⁊ cõcoꝛdare non vis:non
agnoſcis q̃re ſpaciũ tibi dederit deus. Ecce
iaʒ homicida es:⁊ adhuc viuis.Si dñm ira
tum haberes:cũ odio ffis ſubito rapereris.
Parcit tibi deus: parce tu tibi: cõcoꝛda cuʒ
fratre tuo:aut foꝛte tuvis ⁊ ille nõ vult.Dic
ſecurꝰ: DLimitte nobis debita noſtra: ſicut
anos dimittimꝰ debitoꝛibꝰ nr̃is. Foꝛte pec/
caſti in illo:vis cũ illo cõcoꝛdare: vis ei dice
:frater ignoſce mihi qð peccaui ĩ te:ille nõ
vult ignoſcere:nõ vult dimittere debitum.
Qõ ei debes nõ vult tibi dimittere:ipſe ob
ſeruet quãdo habet oꝛare:quãdo venturus
eſt qͥ tibi noluit dimittere qð in eũ foꝛte pec-
caſti:quãdo venturꝰ ẽ ad oꝛationẽ qͥd factu-
MWatts. . rus eſt:? Dicit: Pater noſter qͥ es in celis.Di
cat:accedat:Sanctifice᷑ nomẽ tuũ. Adhuc
dic.Adueniat regnũ tuũ.Sequere.Fiatvo
luntas tua ſicut in celo⁊ in terra. Adhuc am
bula: Panẽ noſtrũ quotidianũ da nobᷣ ho⸗/
die. Nixiſti:qð ſequit᷑ vide:ne foꝛte velis iã
tranſcẽdere ⁊ aliud dare.Mõ eſt quo tranſi/

Auguſtini
re poſſis:ibi teneberis.Dic ergo ⁊ verũ dic:
aut ſi nullũ peccatũ habes vñ dicas:Dimit⸗
te nobᷣ debita noſtra? NHNoli dicere.Et vbiẽ
illud qð apłus dixit:Si dixerimus qꝛ pecca
tum nõ habemꝰ:nos ipſos decipimus:⁊ ve

ritas in nobis nõ eſt: Si aũt moꝛdet cõſciẽ/ i. Job..
tia fragilitatis: ⁊ in ͥ ſculo vbiq; abundãt
iniqͥtates. Dic ̊: dimitte nobis debita no.

ſtra.Sed qð ſequit᷑ vide. Noluiſti em dimit
tere peccatũ fratri tuo:⁊ dicturꝰ es: Sicut ⁊

nos dimittimus debitoꝛibꝰ noſtris. Annõ .
es dicturus? Si nõ es dicturus:nihil es ac/

cepturus:ſi falſũ es dicturus.Ergo dic ⁊ ve
rum dic. Qũo dicturꝰ es verũ: qꝛ fratri tuo

noluiſti laxare peccatũ: Illũ admonui:mo 2
do cõſulo. OQ quiſqᷣs es ſi tamẽ es: qꝛ dixiſti
fratri tuo: himitte mihi qð ĩ te peccaui.Si

dixiſti ex toto coꝛde tuo: ſi vera humilitate
nõ ficta charitate:qũo deus videt in coꝛde:

vñ dixiſti: ſed ille noluit tibi dimittere:noli
eſſe ſollicitꝰ:Serui eſtis ambo:habetis do⸗

minũ:cõſeruo tuo debes. Noluir tibi dimit
tere:interpella dñũm amboꝛũ.Qõ tibi dimi
ſerit dñs: ſi poteſt exigat ſeruꝰ. DNico aliud.
Admonui & eũ quia noluit dimittere fratri
ſuo cũ petat ille dimitti ſibi ⁊ faciat qð nole

bat: ne qñ oꝛat non accipiat qð deſiderat.

Admonui et illũ qꝛ petiuitveniã peccati ſui

a fratre ſuo ⁊ nõ accepit:vt ĩ eo qð nõ impe⸗/
trauit a fratre ſuo: ſecurꝰ ſit de dño ſuo. Eſt

⁊ illud qd moneã. Peccauit te frater tuꝰ:et
noluit tibi dicere: Dimitte mihi qð peccaui
ſte.Si abundãt ᷣba iſta:vtinã deus eradi⸗

cet illa de agro ſuo: hoc eſt de coꝛdibꝰ vfis.

EÆ multi eniz aꝛ ſciunt ſe peccaſſe in fratri⸗
bus ſuis:⁊ nolũt dicere:dimitte mihi. Non
erubuerũt peccare: et erubeſcũt rogare.Nõ

erubuerũt de iniquitate:⁊ erubeſcũt de hu⸗

militate. Ipſos ergo i pᷣmis admoneo qui/
cunq; habetis diſcoꝛdiã cũ ffibus vf̃is ⁊ re-
uocatis ad vos ⁊ ↄſideratis vos:⁊ iuſtũ iu/
diciũ fertis in vobis:intus in coꝛdibꝰvr̃is:⁊
iuenietis vos nõ debuiſſe facere qð feciſtis:
nõ debuiſtis dicere qð dixiſtis. Petite veni
am frẽs a fratribꝰ vr̃is:facite fratribꝰ qð ait

aplus: Donãtes vobiſipſis ſicut ⁊ deus in Epbe⸗·

chꝛiſto donauitvob: facite: nolite erubeſce/
re veniã petere. Pꝛoinde omnibꝰ dico viris

⁊ fęminis:minoꝛibꝰ maioꝛibus:laicis ⁊ ce

ricis: Dico ⁊ mihi ipſi.Om̃es audiamꝰ:oẽs
timeamus: ſi peccauimꝰ in frẽs noſtros. Si
adhuc iducias viuẽdi accepimꝰ:nõ iðo mo/

ſrur Ahu
cns Din

Wiende

näsfand

ildofend

ſſenztunte
ſpenmus e
Goonlan.
igrllerf
letileniſun
lintlirun
hoepkapiay,
atitſenſa
Clenco:dic
eninn Bon
ohiatſuobt
Ateoalos
daipuntatcn
ſlotatöoye
lzelogunt
Atpoſlano
Ahpeccauent
eniampete
Aocutus:
Wevcluer
nesnedle
diesſanct
guidince
ftatnhey
tinucnin
tiolſedip
winirgvi
gultetacen
ghimini
Sealen
yeniipoft
geeu li
tinis Pon
fitöpaat
iantut
Mstbiig
aröere
snofibe
ltön
Uulltueſ
gintepete
hiretp
ykate⸗
fKoigalen
llune gi
baͤnin
nan

B Homelia

innt rimur. Adhuc em̃ viuimꝰ: nondũ damnati
* n ſuumus. Duũ viuimus faciamus qð iubet pa
–— N ter qui erit deus iudex omniũ: vt petamus
—R veniã a fratribus quos foꝛte peccãdo in eos
Gechinun D aliquid offendimus:aliquid lęſimus. Sunt

unanigiſi ꝑſonę humiles ꝑ oꝛdinẽ ſęculi huiꝰa quibuſ

illo vt petat:dic domino ĩ oꝛatiõe tua: Dſie ⸗

ſcis me non peccaſſe in illum fratrẽ meũ:ſed
illum potius peccaſſe in me:et obeſſe illi qð
peccauit in me ſi veniã non petat a me:Ego
bono animo peto vt ignoſcas ei. Ecce dixi
vobis quod maxime per iſtos dies ieiunio/

loſtigtui ſi petamus veniã extollunt᷑ in ſuꝑbiã: hocẽ rum veſtroꝛũ:obſeruationũ quoq; veſtrarũ
enohiedcnn qð dico:aliquãdo dominꝰ peccat in ſerumm cõtinentię veſtrę mecum agere debeatis:vt
Pobukätnn ſuũ:qꝛ ſi ille dñs eſt:ille ſeruus:ambo tamẽ cum fratribus veſtris concoꝛdetis.Gaudeã
ntsi alieni ſerui ſunt:qꝛ ambo chꝛiſti ſanguie re ⁊ ego de pace veſtra qui cõtriſtoꝛ litibus ve
denoſna d⸗ dẽpti ſũt. Tamẽ durũ videt᷑ vt etiaʒ iubeã: ſtris: vt omnes donantes vobiſmetipſis ſi
Musnie. hoc pꝛęcipiã:vt ſi foꝛte dominus homo pec / quis habet aduerſus aliqueʒ querelã ſecuri
sEden cat in ſeruũ ſuum iniuſte litigando: iniuſte agamus paſcha:ſecuri celebꝛemus eius paſ
Nerirfunm cędendo: dicat ille: Ignoſce mihi: da mihi ſionem qui nihil cuiq; debebat: et pꝛecium
Näadnonunt veniam. Hon qͥa nõ debet facere:ſed ne ille quod pꝛo debentibus ſoluit dominus ieſus
nees gedl incipiat ſuꝑbire: pęniteat eum. Quid ergo?ꝛ chꝛiſtus:dico qui in neminẽ peccauit:⁊ pꝛo/⸗
gbͤitehenui Ante oculos dei pęgniteat eum: ante oculos pe in illũ omnis mũdus peccauit:nec exigit
iwenbunlhe dei puniat coꝛ ſuũ:⁊ ſi nõ poteſt dicere ſeruo ſuplicia:ſed ꝓmiſit pꝛęmia.hhabetis ipſum
idainct ſuo:qꝛ nõ opoꝛtet:da mihi veniam: blande teſtem in coꝛdibus veſtris: quia ſi in aliquẽ
bidinineent illuʒ alloquat᷑. Blanda em̃ apellatio venię peccauimꝰ:vero coꝛde veniã poſtulemus:ſi
