ſeph em̃ frẽs ſuos ꝗrebat ĩ ſichimis. Sichi⸗/ lcpron
ma ĩterpᷣtat᷑ humerꝰ. Semꝑ em̃ pctõꝛes doꝛ/ gnecg

ſum magis q; faciẽ ponũt in faciẽ iuſti.Hu-⸗ tann
meri em̃ retro ſunt. Sicut em̃ fratres ioſeph Uüin
fltſune

ncäie
Nandemn inuidia percuſſi fraternę dilectioni doꝛſum
Ke nnenn magis q;ᷓ facies offerebant:ita ⁊ infęlices iu
S dęi veniente ad eos ſalutis auctoꝛe inuide/
kandrrben re potius q; diligere maluerũt. De talibus
ntscinn. Ps. 53, dicit᷑ in pſalmo: Obſcurent᷑ oculi eoꝛũ ne vi/
tiitnng Beß⸗37. deãt: T doꝛſum illoꝛum ſemꝑ incurua. Inue/
Cduchlopen nit ergo ioſeph fratres ſuos ĩ vothaim. Do-
dd hrege thaim interpꝛetat defectio. Vere in grandi
olgte d defectiõe erãt: qui de parricidio cogitabãt.
urniu Videntes ergo ioſeph fratres ſui: de moꝛte
Nchemte; illius tractauerũt: ſicut videntes iudxi verũ
e Patb. 26. ioſeph dñm chꝛiſtũ: vt eũ cruciſigerent vno
ioanſtgipg oẽðs cõſilio ſtatuerũt Joſeph expoliauerũt
igrenwden. frarres ſui tunica polymita ⁊ talari: ⁊ iudęi
arickten chꝛiſtuͦ ꝑ moꝛtẽ crucis expoliauerũt tunica
ienn nſn coꝛpali. Joſeph exut tunica mittit in ciſter/
nã:id eſti lacũ:⁊ xpᷣs expoliatꝰ carne hũana
D Sei.. deſcẽdit ĩ ifernũ. Joſeph poſtea qᷓ; de ciſter/
nlooſ 8 na leuat᷑:hiſmahelit: id eſt gentibꝰ vendit᷑:

Ride ⁊chꝛiſtꝰ poſtea q; de iferno regredit᷑ ab om/
Ntschnlinie nibus gentibus ſidei cõmercio cõparat᷑. Jo
owmnuni ſeyph ꝑ cõſiliũ iudę triginta argenteis diſtra
unibſliu Watth. 26. hit: 2 chꝛiſtus ꝑ conſiliũ iudę ſcariothis eo/
ſobaſetinn dem numero venundat᷑.h autẽ in diuerſis

timaſa 6/ mneanſlationib nõ gꝗquali pcio ioſeph ſcribit
orndtſhiu venũdatꝰ:ſed alij dixerũt viginti argẽteis:
u genend alij triginta: hoc ſpiritaliter ſigniſcauit: ꝙ
attholcluf chꝛiſtus nõ ęqualiter ab omnibꝰ credendus
tpuſunuen vel diligẽdus eſſet. Deniq; etiã nũc in eccle/
criſumsſt⸗ ſia:alij eũ plus diligũt: alij minus. Ipii em̃
da galgun⸗ plus valet chꝛiſtus: qui eũ maioꝛi charitate
heaunorsen dilexerit. Joſeph deſcẽdit in ęgyptũ: ⁊ chꝛi⸗
nur ni iſelt ſtus in mundũ. Joſepha penuria frumenti
muminhin ſaluat ęgyptũ:⁊ chꝛiſtus a fame verbi dei li/
— berat mundũ.MNiſi em̃ ioſeph fratres ſui vẽ/
Lanttoniti⸗⸗ didiſſent: defecerat ęgyptus: Fratres verũ
loslordlan eſt: niſi chꝛiſtum iudęi cruciſixiſſent:perierat
gi hthnid D mũdus. Videamꝰ tamẽ fratres chariſſimi
Dti r vngde in beato ioſeph fratres ſui tam crude/
piit i · Baß.· a. liter ſeuierüt. Unde: niſi inuidię veneno: ꝑ
lipenerhi⸗ qð moꝛs intrauit in oꝛbẽ terraun? Deniq; au
niithlüſuts SBei. 57. di ſcripturã dicentẽ: Inuidebant ei fratres
cgreneritef ſui:⁊ nõ poterãt ei loqui quicq; pacificũ. Vi
ini ui dit em̃ beatꝰ ioſeph ſomniũ: quaſi ſtatẽ ſe ĩ
nicigſor agro cũ fratribꝰ ſuis: ⁊ manipulos alligan/
du⸗ cytini tem: ⁊ fratrũ manipulos adoꝛare manipulũ
i 6 odin ſuũ.hoc in illo ioſeph tũc impletũ eſt:qñ eü
ccnte in ęgypto adoꝛauerũt frẽs ſui. Et nõ incon/
loſe grue coacti ſunt ſteriles manipuli fructuo-
ng n ſum manipulũ adoꝛare:ꝑ quẽ de famis peri
eiai o culo liberãdi erãt. Vidit eriã aliud ſomniũ:
uti Ylſol ꝛluna ⁊ vndecim ſtellę adoꝛarent eũ.
inn H

Ber. LxxXXI. Feria ſexta p

oſt ſcdᷣaʒ do.in.xL. Ger. II

Cui reſpõdit pater ſuus:Nũquid ego ⁊ ma/

rer tua ⁊ fratres tui adoꝛabimꝰ te ſuꝑ terrj⸗
Hoc in illo ioſeph impleri nõ potuit: qꝛ iam E
mater ipſius de hac luce migrauerat:in nr̃o

vo ioſeph: id eſt dño ieſu chꝛiſto:ſomni illiꝰ

ſacramẽta cõpleta ſunt. Sol em̃ ⁊ luna ⁊ vn-
decim ſtellę eũ adoꝛauerũt: qñ poſt reſurre/

ctionẽ ſancta maria q̃ſi luna: ⁊ beatꝰ ioſeph

velut ſol: cum vndecim ſtellis:id eſt beatis

apoſtolis:incuruati et ꝓſtrati ſunt ante eũ:

ſol ⁊ luna:laudate eũ omnes ſtellę ⁊ lumen.

nij huiꝰ interpᷣtatio: vt mater ipſi ante mul/
tos annos legat᷑ fuiſſe defuncta:q; pꝛęfata
ſomnia ille vidiſſet.Et reuera:quomõ fratri

⁊ impleta ẽ ꝓphetia ꝗᷓ dixerat: Laudate eũ Nz. 148.

Nã intantũ in illo ioſeph impleta nõ ẽ ſom

bus ipſius põt conuenire: ꝙ eũ quaſi ſtelle
adoꝛare poſſent:quos inuidię nox obſcuroſ
⁊ tenebꝛoſos effecerat? Jã em̃ claritatẽ ſtel/

larũ ꝑdiderant: qui in ſe lumẽ charitatis ex·
tinxerant. Merito ergo hoc in dño ſaluato/

re noſtro verius credimꝰ fuiſſe cõpletũ: quz
ſicut iã antea dixi:⁊ beatũ ioſeph ⁊ beatam

mariã: cũ vndecim aplis frequẽtius legim

adoꝛaſſe. NHam qð apli:lumẽ ſtellarũ habue

rint: ipſe dñs in euangelio dixit: Uos eſtis Matthᷣ. 5.

lux mũdi. Et iterũ de ipſis ac ſuis ſimiibꝰ:
Tunc iuſti inquit fulgebũt ſicut ſol in regno Mattb.iʒ.

patris eoꝛũ. Joſeph interpᷣtat᷑ augmẽtatio

ſiue ampliatio. Sed in illo ioſeph ampliati/

onẽ nõ habuit niſi ſola ęgyptus:in nr̃o o

ioſeph augmentũ habere vniuerſus meruit
mũdus. Ille ioſeph erogauit triticũ: noſter Señ.42.
erogare dignatus eſt verbũ. In omnẽ terrã NMs. 18.
exiuit ſonus apłoꝝ:⁊ in fines oꝛbis trę¶ ba
eoꝝ. Nos & frẽs dilectiſſimi:qͥ nullis ſᷣcedẽ/ æꝙ
tibꝰ meritis tanta bona ꝑ miſericoꝛdiã veri

ioſeph dñi nr̃i ieſu chꝛiſti cõſecuti ſumus:ad

quos nõ vmbꝛa veteris teſtamẽti: ſed ipſa
veritasvenit:quantũ poſſumꝰcũ dei gratia
laboꝛemꝰ:vt qð nobis cõtulit iudicatꝰ:inte/
grũ inueniat iudicaturꝰ. Qui tibi tantũ cõ/
tulit: ſcit quãtum repoſcat. Et quidẽ ille cũ
venerit redditurꝰ ẽ qð ꝓmiſit: ſᷣ reqͥſiturus
eſt ꝗqð redemit: ⁊ qð dedit in pꝛimo aduẽtu
exacturus ẽ in ſecũdo. Nemo gchꝛiſto dño
nfo reddat mala ꝓ bonis. Quis em̃ eſt qui

ita impie agit: niſi ille qͥ accepit vitã et reſti-
tuit moꝛtẽ: Moꝛtẽ em̃ reſtituit:qͥ ſeiꝛßm ma,

le viuẽdo interſicit.Quis eſt qui reddit ma
la pꝛo bonis: Ille qui cum deberet dare pꝛo
pꝛia: rapit aliena: qui pꝛo charitate reddit

Bancti Aluguſtini de tempoꝛe

odium: inuidiã ꝓ benignitate: pꝛo humili-
tate ſuperbiã:pꝛo caſtitate luxuriam. Quis
eſt qui chꝛiſto reddit mala pꝛo bonis? Ille
qui cum deberet lectioni inſiſtere: ⁊ ad eccle
ſiam currere:eligit potius ad tabulam lude⸗/
re: ſpectacula furioſa vel cruenta vel turpia
frequentare: Et cui opoꝛtebat peccata ſua
oꝛando:legendo:elemoſynas faciendo con⸗
ſumere: ſtudet potius augere ⁊ amplius cu/
mulare.Quis eſt qui reddit mala ꝓ bonis?
Qui pꝛo luce tenebꝛas:pꝛo benignitate ma
liciam:pꝛo ſobꝛietate ebꝛietatem:pꝛo elemo
ſynis rapacitatẽ:pꝛo iuſticia iniquitatẽ reſti
tuit. Qui ergo hęc mala adiuuãte domino
non admiſit:quãtuʒ poteſt munera in ſe di/
uina cuſtodiat. Qui vo his malis ſe ſentit
obnoxiũ:⁊ intelligit obuolutũ:cito ad pęni
tentię medicamenta recurrat: et anteqᷓ; ani/
ma illa tenebꝛoſa de coꝛpoꝛe moꝛtis ſuę dil/
cedat:elemoſynis:ieiunijs ⁊ oꝛationibꝰ: re/
medium ſibi ĩ die neceſſitatis acquirat. Sic
ergo agamus fratres:vt ante tribunal chꝛi/
ſti:⁊ qui boni ſunt coꝛonam:⁊ qui negligen⸗/ )
tes ſunt veniam conſequant᷑: vt illos oꝛnet
vita integra:iſtos valeat excuſare coꝛrecta:
pᷣſtante domino noſtro ieſu chꝛiſto:cui ẽ ho/
noꝛ ⁊ imperiũ in ſęcula ſęculoꝝ: Amẽ.

tem eodem die Homelie de eo
quod ſcriptum eſt in euangelio ſᷣm
Matthęũ: Homo eratpaterfamili
as qui l⸗ ntauit vineã ⁊c̃.quę ha⸗/
bent int ſermones de Uerbis do⸗
mini:lix.Et de quęſtiõibus euange
lioꝝ li.i.ca.xxxij.Et li.ij.ca.xxxviij.

— „ „ —
¶ Sabbato poſt ſecũdã dominicã
Sermo in quadrageſima:De eo ꝙ Joſeph
LxxxXll.latuit patrem ĩ ęgvpto:Sermo

N beato iacob fratres chariſſimi et
in ſancto filio eiꝰ ioſeph:qui diligẽ/
er attendit: rem nimis admirabilẽ
deũ feciſſocognoſcit.Pꝛimũ nõ credo fuiſſe
ſine cauſa: ꝙ dñs qui ſe totiẽs dignatꝰ fue/
rat oſtendere beato iacob:ꝑ tot annos no/
luit ei indicare ꝙ ioſeph filius eius viueret:
ſed ꝑmiſit eũ longa afflictione conſumi. Si
hoc quiſquã ſine certa ⁊ euidenti rõne factũ
eſſe credit:vel hoc ↄſideret:ꝙ nec ſilius eius
ioſeph in tam ꝓximo poſitus ꝑmiſſus ſit ad
patrẽ ſuũ mittere:vt ei nũciaret ꝙ nõ ſolum

viueret:ſᷣ etiã in grãdi honoꝛe floꝛeret. Ab
illo em̃ loco vbi erat beatꝰ iacob vſq; in ęgy
ptũ:vix erãt trecẽta miliaria. VUnde frequẽ/
tiſſime et ex ęgypto in locis illis vbi iacob

erat: plurimi ꝓperabãt: ⁊ ex illo loco ad egy

ptũ infinitę multitudines aſſidue ↄfluebãt.
Sed foꝛte aliquis dicit: ꝙ beatꝰioſeph par⸗

uulus exierit a patre ſuo:⁊ ideo recoꝛdari en

nõ potuiſſet. Hon ita eſt fratres chariſſimi.

Puer em̃ erat ſedecim annoꝝ: ⁊ nulla röõne

parenues ſuos poterat obliuiſci. Nã ⁊ intã/

tũ eos oblitꝰ nõ erat vt fratres ſuos vbi pꝛi
mũ vidit agnoſceret. Sed dicit aliquis: ꝓ

licentiã aut potentiã nõ habuerit mittendi

ad patrẽ ſuum. Etiã ſi hoc quaſi veriſimile

videat᷑: poſtea q; de carcere deductus eſt: ⁊
dñs factus eſt in omni terra ęgypti: ꝑ illos

ſeptẽ annos fertilitatis et illos duos qͥ trãalt
acti ſunt tẽpoꝛe inopię antequã fratres ſui

ad eũ deſcẽderẽt: Per iſtos nouẽ annos in

trecẽtis miliarijs: ſine vlla dubitatione po

tuit mittere ad patrẽ ſuum. Sed occulto iu
cio hoc dominus fieri non ꝑmiſit: intantũ

vt nec tũc ſe manifeſtaret fratribꝰ ſuis:quã/
Ao ad emẽdũ triticũ venerant:qnimmo du/

riſſime eis loquens: ⁊ fratrem illoꝛum in vin
culis tenens: ad patrem ſuum eos cũ gran/

di doloꝛe redire iuſſit. Attendite adhuc ad Señ. 4..

aliud maius miraculũ: et videte quomodo
beatus ioſeph: qui patrẽ ſuum nouerat pꝛo
ſe intolerabilẽ amaritudinẽ ſuſtinere: quaſi
paruũ eſſet qð ante pertulerat: adhuc ⁊ be/
niamin ei fecit auferri:quo facto vtiq; noue/
rat eum multiplicẽ paſſurũ eſſe doloꝛẽ. heęc
enim omnia ſine ſpirituſſancti diſpenſatiõe
facta fuiſſe nõ credo. Deus enim cuius iudi
cia plerũq; ſũt occulta:nunqᷓ; tamẽ iniuſta:

qui beato iacob noluit indicare filium ſuu,ʒ

viuere: ille etiã ſanctũ ioſeph non ꝑmiſit vt
patri ſuo gloꝛiam ſuam nunciaret:qͥnimmo

adhuc ſimeon i vinculis tenẽdo: beniamin
auferẽdo: ipſius patris ſui anguſtias cumu
lauit. hec autẽ fratres chariſſimi:ſi fideliter

attendamus: cũ grandi miſericoꝛdia domi /
nũ feciſſe cognoſcimus. Ab initio em̃ mũdi
hoc deus in ſanctis ſuis exercuit: qð in bea-

to iacob cum grãdi pietate compleuit. Sed

uare ſit hoc factum: diligenter attendite.
uis eniʒ ſerui ⁊ amici dei capitalia crimi/
na vitauerint: ⁊ multa opera bona fecerint:
tamẽ ſine minutis peccatl eos fuiſſe nõ cre/
dimus:quia non mentit᷑ ille qui dixit: NMon

7* .

„*

Job. 15. 14 utſenne

Kinnuni

udli

mtliht
guͤr ſirſango
Gberenu
emnun
Quuepe
gopecans
Mpmug
ſoirecoſ

iunſcnüdiik

nitesiuto⸗

din Copllade
Neng iulpen

unueure
dalsnoter
lccofſn
etnopek
Pcmeen
ßſokendt⸗
flidin
niligpud

HGeñ̃. 4. ßdellſe

Uurläüpot
Nig hari ern
les pporn
ſin Eiggvöen
loſochhhe
Olninenn
egurtiun
Womnng
nödir
gonmeq
lr gne
gpaten
maüe
gnce
ſlanent
uunſt
ſotipor
Pz wae
lanegtas
upfane
Wſeale⸗
nesſse
Unſinen
tuler V
fſcin

e¶Ber. xXXII. Sabbato poſt ſcdᷣaʒ do. in. xI. Ger. I

nngefanng eſt immunis a peccato: nec infans cuius eſt ſuũ vidẽtes anguſtiã eius.Et qꝛ ſciebat bea
uabzſgzin Vvyrnius diei vita ſuꝑ terrã.Et beatus Johan tus ioſeph ꝙ fratribus ſuis parricidij crimẽ
n Anteft nes euãgeliſta qui vtiq; meritis nõ erat infe ſine grandi pęnitentia indulgeri nõ poſſet:
as ls gag ·Job. 1. rioꝛ ſancto iacob: clamat et dic: Si dixerim 2 ſemel ⁊ ſecũdo ⁊ tertio illos medicabili tri /
fallobet qꝛ peccatũ nõ habemꝰ: ipſi nos decibimus: bulatione tanq; ſpiritali igne decoxit:nõ vt
ulteſit ⁊ veritas in nobis non eſt. Et illud qð alibi ſe vindicaret: ſed vt illos coꝛrigeret: et de taö
. derſclgtn Nꝛouer. , ſcriptũ eſt: Juſtus ſepties cadit et reſurgit. graui crimine liberaret.Dheniq; pꝛiuſq; pec-
idennntin . Quia ergo ſicut iã dictũ eſt:ſine iſtis minu/ catũ ſuũ ↄfiterent᷑:⁊ crimẽ qð admiſerãt mu
fimnschnſmn tis peccatis iacob eſſe nõ potuit: volẽs deꝰ tua inter ſe caſtigatiõe cõſumerẽt:nec agno/
nepinllq ibſa parua peccata in hoc ſeculo tribulatio/ ſcendũ eis ſe dedit: nec pacis oſculũ eis in/
uſifit nis igne cõſumere:implet in eo qꝗð ie ꝑ ſom dulſit. Cũ vo illos ꝓ peccato qð in ipſo ad/

mnſtſii Ecẽi 27.R ſanctũ dixit: Vaſa figuli ꝓbat foꝛnax: ⁊ ho/ milerant hũiliter videret afflictos: deoſcula Señ 45.
dctin mines iuſtos tẽptatio tribulatõis.Et illul: tus eſt ſingulos: ⁊ ꝑ ſingulos fleuit:⁊ pauẽ/
Nhuntn Peb. 12. Flagellat deus omnẽ ſiliũ quem recipit.Er tiũ colla pio oculoꝝ roꝛe pfundens:odiũ fra
Nguiſ ie . 14. illud: Per multas tribulatiões opoꝛtet nos tri charitatl lachꝛymis abluebat. Qð ergo F
intrare in regnũ dei. At ergo ſanctũ iacob us in beato iacob fecit: et qð ioſeph erga

arer Deus noſter velut aurum purgatũ in futur zfratres exercuit: hoc etiã ⁊ nos in illis qui in
— .RW iudicio ſᷣſentaret: pus ab illo oms maculas nobis peccauerint debemus implere: ⁊ non
ecliffm peccatoꝝ abſterſit: vt in eo ignis ille arbiter ipſosſſed peccata eoꝝ ſtudeamꝰ odire: et ita
Eecla iunz D qð exureret inuenire nõ poſſet. Qð etiam in velimus ᷣm culpę merita duriſſima caſtiga/
donont nnos Geñ.ʒR. ipſo beato ioſeph factũ eſſe cognoſcimꝰ. Cũ tione coꝛripere: vt eos ſtudeamꝰ in veritate
Ennzunmnen em̃: ſiẽ dixit ſcriptura:dñs eſſet cuʒ eo: ⁊ gra diligere.hęc ſi facimꝰ fratres chaniſſimi:im /
nSgalni! tiã ei apud dominũ ſuũ ⁊ apud pꝛincipẽ car/ plet᷑ ĩ nobis illud qð ſcriptũ eſt: Inuicẽ one- Satł..
onmnſrinni ceris dediſſet:ᷣuentustũc eſt vt ab homine ra veſtra poꝛtate: et ſic adimplebitis legem
fundiſuani auxiliũ poſtularet: dicens magiſtro pincer chꝛiſti. Ad extremũ vx rotũ qð dixi bꝛeui ſer
HunmImI Sei. 40. Rarũ: Memẽto mei cũ tibi bene fuerit: ⁊ ſupꝑ mone concludã: taliterindulgeamꝰ eis quiu
enllgumunt plica pharaoni:vt me eijciat de iſto carcere. in nobis peccauerint: qualit volumꝰ vt no-
uneteu APs. 117. Et qꝛ nõdum ſcriptũ erat: Gonũ eſt ſperare bis indulgeat deus quotiẽs in illo peccamꝰ.
Lendltenchartl in dño qᷓ; ſperare in homie:cũ in omnibꝰ dei hec ſi facimus:ſecuri poſſumus dicere:Ni/⸗ Mattð.s.
pidete grono gratiã meruiſſet:ſurreptũ eſt illi vt ab homi mitte nobis debita nfr̃a: ſicut ⁊ nos dimitti/
umdoeete ne auxilium peteret. Pꝛo qua re additi ſunt mus debitoꝛibus noſtris. Adhuc nos dele-
öſucrare: teid duo anni:quibus adhuc teneret᷑ in carcere: ccabat cum charitateveſtra de beato ioſepꝑyh
mnuahw tanq; diceret ei deus: Ego tibi oſtẽdo vt ma aliquid loqui: ſed pꝛopter pauperes qui ad
aortilol gis a me q; ab homie debeas auxiliũ poſtu/ opera ſua feſtinant:melius eſt hoc vt nobis
Geſedoik lare. Sine vlla em dubitatiõe credendũ eſt in die craſtina reſeruemus.Et ideo conuerſi
naidihatini ꝓ caſtigatione ſancti ioſeph nõ ꝑmiſit deꝰ ad dominũ miſericoꝛdiã ipſius depcemurvt
cninnnsii . magiſtrũ pincernaꝝ vt in mente haberet qð deſideriũ audiendi verbum dei qð in nobis
hi;uninuſn ei ſanct ioſeph qñ de carcere dimiiſus ẽ ſup placatus cõtulit ⁊ augere ſemꝑ ⁊ conſeruare
jariunſuj, plicauerat. Et qꝛ eriã ⁊ ipſe ioſeph q;uis ſan dignet᷑: qui cum patre et ſpirituſancto viuir
Pbumnewin Quus tunc ſine peccato eſſe nõ poterat: ideo ⁊ regnat in ſecula ſeculoꝛũ:Amẽ.
geimerihinne tanto tẽpoꝛe fuit in carcere clauſus: vt ino
iinbeing Apoc 5. impleret qð ſcriptũ eſt: Ego quos amo ar,· ¶Item eodem die Homelie de eo
Inguſigan Eguo:⁊ quos diligo caſtigo. Si diligẽter attẽ quod ſcriptum eſt in euangelio m
ſiniſitanr dimꝰ fratres chariſſimi qð erga beatũ iacob Lucã: PHomo quidã habuit dunos Zud.15.
iutkn deũ feciſſe credimꝰ:hoc etiã ioſeph cuca fra filios:Et dixit adoleſcẽtioꝛ ex illis:
n⸗ d tres ſuos exercuiſſe cognoſcimus: qui vtiicd Pater da mihi poꝛtionem ſubſtan
nn tam ſanctus fuit vt eos odio habere nõ po- tię ⁊c̃.quę habent᷑ inter ſermones
46 tuiſſer. Vnde credendum eſt ꝙ ideo eos tan de UM Pia omtaierrrliif. Et de q̃⸗
on f tis tribulatiõibus fatigauerit:vt illos ad c? ſtionibus euangelioꝛũ libꝛo.ij. ca.
nien feſſionẽ criminis ⁊ ad medicamentũ pęnitẽ. xxvxiij.Et iter ſermones ad fratresi
nian tię ꝓuocaret.Deniq; cũ ingenti doloꝛe dixre heremo.xxvij.
i Señ. a. runt ſe merito pati illa: qꝛ peccaſſet in fratrẽ
6N E, J
urki

Ber. LxXxxXXIII Dñica tertia in. x. Ber. I

Hnien tertia in quadrageſima de
oſeph ⁊ dña ſua: Sermo 1

/ Eatus ioſeph ſanctꝰ ⁊ ſidelis dñii fa/
„ b) mulus tnbulationiv⸗ magis iuſtus
(Oſltendit᷑: qͥ pᷣmo iuidia fratrũ hiſma

Seſ.3ʒ9. helitis in ſeruũ addictus:ab eiſq; venditꝰ a

qᷣbꝰ ſe viderat adoꝛãdũ: deide ęgyptio dño
traditꝰ:ſemꝑ tñ ingenui animi tenuit digni
tatẽ:docuitq; exẽplo ſuo ⁊ ſeruos et liberos

in peccãdo nõ cõditiõe coęquales eſſe ᷣ mẽ/

te.Cũ eſſet decoꝛꝰ ⁊ ſpecioſus facie:pulchꝛi-

tudinẽ vultus ſui nõ ad alienã diriuauit in /

iuriã: ſed ad ſuã gratiã ↄſeruauit:hoc ſe pul/
chꝛioꝛẽ iudicãs: ſi nõ diſpẽdio caſtitatis ſed
cultu pudoꝛis ſpecioſioꝛ ꝓbaret᷑:⁊ illum eſſe
verũ decoꝛẽ qui nõ alienos oculos caperet:

O0Oα

/7

nec mẽtes fragiles vulneraret. Crimẽ enim

dñę ſuę fuit ꝗᷓ male vidit: nõ beati ioſeph qͥ
male videri nõ voluit. Mec in eo qͥ viſus eſt
culpa eſt: qꝛ nõ erat i poteſtate ſeruili vt nõ
videret᷑ a dña.Maritꝰdebuit cauere vxoꝛis
oculos.Diſcãt tüc ⁊ viri cauere oculos fęmi
narũ:cũ ⁊ amant᷑ ⁊ qui nolũt amari.Deniq;
adamatꝰ eſt ioſeph:qͥ amantẽ ↄtẽpſerat.Et

Abi. 5. bſi excuſauit eũ ſcpᷣtura dicẽs: Immiſit ocu⸗

los vxoꝛ dñi eius in ioſeph: hoc eſt nõ iſte ſe
oſtẽtauit:nec illa cępit incautũ:ſed illa retia
ſua imiſit ⁊ indagine ſua capta ẽ. Catenas
ſuas ſparſit: ⁊ in ſuis vinculis colligata eſt.
Dixit aũt illi: Hoꝛmi mecũ. Pꝛima adulte/⸗

r oculoꝝ tela ſũt: ſecũda vboꝝ. Sed qͥ nõ

netrabat:ibi ipſe ſua pulchꝛitudine frueba/

tur. Intuens & interioꝛẽ pulchꝛitudinẽ caſti

tatis ĩ ſpeculo ↄſciẽtię ſuę: qñ illã maculari:

qñ violani feminea tẽptatiõe ꝑmitteret:Qð C

———.. ——

ergo videbat in ſe:et tu vis videre in te pul⸗
chꝛitudinẽ pudicitię interioꝛẽ ſpũs talẽ? Si

habes ad illã qualeſcũq; oculos: exẽpli gra

tibi aliquid ꝓpono: ipſã vis in cõiuge tua.
Noli ergo odiſſe in aliena: qð amas in tua.

Quid em̃ debes amare ĩ cõiuge tua? Vtiq

caſtita . hanc odiſti in aliena. Serua ergo

in cõiuge aliena qð ſeruare cupis in tua:qꝛ ?

in vxoꝛe caſtitatẽ potius diligis qᷓ; carnem.

Sed foꝛte exiſtimas te amatoꝛẽ eſſe carnis
vxoꝛis tuę ⁊ nõ caſtitatt.Soꝛdida quidẽ co

gitatio:miſera ⁊ voluptuoſa: ᷣ nõ te dimit⸗

to ſine exemplo. Tu putas ꝙ carnẽ amas

vxoꝛis tuę: ego em̃ dico ꝙ caſtitatem plus
amas. Deniq; hanc plus amas in filia tua.

Quis em̃ hoim qᷣ non filias ſuas caſtiget: et
non caſtas eſſe velit: Nũquid ⁊ ibi carnem

amas: Nũquid cõcupiſcis coꝛpus pulchꝛũ:
vbi exhoꝛreſcis inceſtũ: Si g amatoꝛẽ te ca/
ſtitatis cõuincis: qͥd te offendiſti vt eam nõ
ames in te? Qõð ames in filia tua: ama hoc

⁊ in vxoꝛe aliena: quia ⁊ filia tua vxoꝛ erit

aliena. Ama & in te caſtitatẽ. NHã ſſ amas

vxoꝛem alienam:non continuo habebis:ca

ſtiratẽ ſi amaueris: mox habebis. Blanga
caſtitas ⁊ ſancta:in cubiculo coꝛdis tui ſua/

uis eſt. Eius amplexꝰ nõ habet amaritudi/
nẽ:cõuerſatio illius in nullo tibi ĩ domo cõ/

capit᷑ oculis: põt vᷣbis reſiſtere. Excuſat᷑ qð

ingreſſus ẽ:pᷣdicat᷑ qð elapſus eſt. Nec plus
fecit ꝑ veſtimẽta coꝛꝑis q; ꝑ animi caſtimo/
niã. Reliquit tanq; nõ ſua ꝗᷓ adultera mani/
bus detinebat:⁊ aliena iudicauit quę tactu

ſcientię cõtradicit. Ama &⁊ in te ⁊ ĩ alijs ca-
ſtitatẽ: et imitaberis beatũ ioſeph qᷣ noluit
impudicę mulieri accubitu illicito ↄſentire.

Repulit cõcupiſcentiã alienã: amplexus ẽ

impudicę potuerãt cõpꝛehẽdi. Magnꝰ pla⸗

ne vir qui vendit ſeruire tũc neſciuit: inge
nuã adamatus nõ redamauit:rogatus non

acqeuit:appꝛehẽſus aufugit.Cõcupiſcit᷑ ado/

leſcens a dña:ſed ad cõcupiſcẽtiã ꝓuocatus
⁊ rogatꝰ: refugit:vna hac in re blãdicijs ſup/

prlicat: ꝗᷓ i ceteris imꝑabat. Amabat illũ: an

potiꝰ ſe: Ego puto:qꝛ nec illũ:nec ſe.Si illũ

amabat: q̃re volebat ꝑdere:? Si ſe amabat:

quare ꝗrebat ꝑire: Ecce ꝓbaui:qꝛ nõ ama/

bat:veneno libidinis ardebat:non flamma

charitatis lucebat.Sed ille nouerat videre:

qð illa nõ nouerat. Pulchꝛioꝛ erat intus io⸗
ſeph q; foꝛis. Pulchꝛioꝛ in luce coꝛdis qᷓ; in

ſacie coꝛꝑis. Vbi illiꝰſeminę oculus nõ pe-

pudicitiã ſuã. Amatoꝛ dei dilectiſſimi muli⸗
eris amoꝛe nõvincit᷑.Caſtũ animũſ incitans
adoleſcẽtia nõ ꝑmouit: nec diligẽtis aucto/

ritas. Mirati eſtis caſtitatem: aſpicite nũc D
enignitatẽ. Iille ꝓ odio reddit charitaté: ?
ũ videret frẽs ſuos:imo inimicos ex fratri -

bus: cũq; ab eis agnoſci vellet: dilectionis

affectũ pio doloꝛe teſtatus eſt ad eos.Oſcu heñ.45.

labat᷑ ſingulos ⁊ ꝑ ſingłos flebat: ⁊ irriguis
fletibus pauentiũ colla ꝑfudit.Odiũ fratrũ
charitat lachꝛymis abluebat. Cõſtat viuo
patre atq; moꝛtuo ꝙ germano ſemꝑ amoꝛe
dilexit:nec recoꝛdat᷑ illum in quo ad necẽ fu

erat deiectus in lacũ:non cogitauit addictã

pᷣcio germanitatẽ: ſed ꝓ malis bona reſti/

tuẽs: iã tũc necdũ data aplica ſᷣcepta com ·

.R thereno

Scr.
☛
tmodul
ſosnonen
Eſudunde⸗
nic i
geisſcit
apirtal
onbilsa
ſegipuln
lUivoegeſt
Kinuls
mmedetutd⸗
hueinari
linenam
ainunſnſe
numucius
guiänanpe
diütveſt
urma pofles
regt enhil
enmntta
(cot di
occcepte
ſait uni
nütubes
ontedo
nualenci
ſüͤvclurge
ſſlencogt
fetonores:
öchen
s. Sſ
diehegeno
ſenelanin
linclare,
cnciülinon
etreno: ln
ſlleigge
igreiftn
imiidr
Eboſt
ſiullelih
lontno
elkincrn
lg. O⸗
nchasin
wöphze
1 tehältu;
ghſndt
han “
biin

les

er. 4 ſut*
dn Ber. LxXXIIII. Düuica tertia. in. xX..

Ber. II

nte⸗ pleuit. Ergo beat ioſeph cogitãs verę cha / trẽ ſuũ odit in tenebꝛis eſt:⁊ in tenebꝛis am
il nia ritatis dulcedinẽ: venenũ inuidię quo frẽés bulat:et neſcit quo vadat. Deſcendit em̃ in
. nas . ſuos nouerat fuiſſe ꝑcuſſos: deo auxilante gehennã ignarus: cecus pᷣcipitat᷑ in pena. è
namnu E ſtuduit de coꝛde ſuo repellere.Et reuera fra· Recedit ipſe ſcilicet a chꝛiſti lumie monẽtis
hif nenn tres qͥd infeęlici viro ſſtat inuidia quẽ in ſe · ⁊ dicẽtis:Ego ſum lux mũdi:et qui credit in Job. S.
Kipisnli cretis ↄſciẽtię qbuſdã vngulis liuoꝛ ipᷣe diſ· me nõ ambulat in tenebꝛis ſed habebit lu
lsgil cerpit: ⁊ aliena fęlicitatẽ toꝛmẽtũ illiꝰ facit? mẽ vitę.Nos vo deo auxiliãte venena inui S
noncäugen Quã inq; mercedẽ ex odio ſuo recipiet: niſi dię fugiẽtes: nõ ſolũ cũ bonis ſed etiã erga
gömagan, hoꝛribilis aię tenebꝛas ⁊ cõfuſę mẽtis hoꝛro malos charitatis dulcedinẽ habeamꝰ.Sit ĩ
Gugkm ig rẽ:qui vultu ſemꝑ aioq; męrẽte voto q̊ vult manibꝰ diuina lectio: in ſenſibꝰ dñica cogi/⸗

Rue⸗ alij nocere ſe cruciat:quẽ ſęuiſſimis exagita/ tatio:oꝛatio iugis oĩno nõ ceſſet:⁊ ſalutaris

—,UtM———)

kahsnnmgt tũ ſtimulis ab omni cõſilio ac mẽtł ſobꝛie opꝑatio ꝑſeueret:vt quotiẽs ad temptandu
Nlgsöann. tate deturbat: Et ideo obſeruemꝰ frẽs vitij nos acceſſerit inimicꝰ: ſemꝑ nos bonis oꝑi/
naorieſene huiꝰ incurſũ:ne foꝛte participes oꝑis diabo bus inueniat occupatos. Cõſideret & vnuſ/
adidcig li inueniamur:⁊ pari cũ illo ſentẽtia cõdẽne qſq; ↄſcientiã ſuã:⁊ ſi ſe videt de ꝓſperitate
Nlnknönding Sap.2. Mur:ſicut ſcriptũ eſt: Inuidia diaboli:moꝛſ ꝓximi ſui inuidię veneno ꝑcuſſũ:euellat de
Sganins intrauit in oꝛbẽ terraꝝ: Imitantur aũt eum pectoꝛe ſuo ſpinas ⁊ tribulos: vt in eo ſemẽ
Taltuen n qui ſũt ex ꝑte eiꝰ.Qð malũ lędit parũ aliqd dñi qſi in fertili agro multiplicata ſegete lu/
musirflun etiã eos in qͥs intendit᷑: grauiꝰ tñ ⁊ ꝑnicioſiꝰ minis cõcipiat᷑:vt amaritudo inuidię chꝛiſti
lusaſa t a7ates eos pus a quibꝰ ꝓcedit affligit. Sic em eru- dulcedine leniat᷑. Amet eos et qͥs ante ode-
Nutblann Ser. 18. b. So ferrũ: ita inuidia illa ipſa anima in qᷓ̃ eſt rat: ⁊ demelioꝝ ſemꝑ ꝓfectibꝰ gratulet᷑.õ
ansglci interimit ⁊ cõſumit.Et ſicut aiũt viperas di deroget ſacerdotibꝰ: nec ſᷣpoſitos ſuos ve/
iannnee lacerato ⁊ dirupto illo ipſo materno vtero ĩ nenatis dentibꝰ laceret: faciat ſe illis aduna
niänenn quo cõceptę ſunt naſci:ita et inuidię natura ta dilectione participẽ.Dimittit᷑ ei qũ ⁊ ipſe Lud.s.
umume illã ipſa animã a qua cõcepta ẽ ⁊ cõſumit et dimiſerit: accipient᷑ ſacriſicia ſua: cuʒ et ipſe
Au unnt 35 ꝑdit. Qualis hęc aĩę tinea eſt?: Quę cogita-/ pacificꝰ ad deũ acceſſerit. Cogitet vnuſqſq;
ni hilmne tionũ tabes pectoꝛis? Quãta rubigo zelare ꝑadiſi delitiaſ:regno ceęleſti diſcat adherere:
— in homie donü dei:⁊ in malo oppꝛobꝛio bo/ ad qð niſi cõcoꝛdes ⁊ vnanimes ſi pu admit⸗
bens⸗Bin na aliena cõuertere: alioꝝ gloꝛiã facere pxnã tunt᷑.Cogitemꝰ S frẽs qð filij dei hi ſoli poſ/ Mants.5.
R ſuã:velut quoſ dã pectoꝛi ſuo admouere car ſint vocari:qᷣ ſunt paciſici:m qð ſcriptũ eſt:
abamnnul niſices: cogitatiõibus ⁊ ſenſibꝰ ſuis adhibe/ In hoc cognoſcẽt oẽs qꝛ mei diſcipuli eſtis: Joł.ᷣr3.
Ptimmv re toꝛtoꝛes:q ſe iteſtinis cruciatibꝰlacerent? ſi dilectionẽ habueritc ad inuicẽ. Ad qð vos
on lilisc⸗ Nõ cibꝰ talibꝰ letus: nõ potus põt eſſe iocũ pius dũs bonis oꝑibus ſua ꝓtectione ꝑdu/
nn dus. Suſpirat᷑ ſemp et ingemiſcit᷑ ac dolek: cat:cui eſt honoꝛ ⁊ imperiũ cũ patre ⁊ ſpiritu
incinn dieb ac noctibꝰ pectus obſeſſũ ſine intmiſ/ ſancto in ſęcula ſęculoꝛũ: Amẽ.
llan⸗ r ſione laniat᷑ Et quãtũ ille cui inuidet ſucceſ/ .
un nl ſu melioꝛe ꝓfecerit:tantũ inuidꝰĩ maius in/ n eadẽ dominica:de eo qð ſcri/
unſnn cendiũ liuoꝛis ignibꝰ exardeſcit. Palloꝛ ĩ ſa ptũ eſt: Moꝛtuus eſt ioſeph et filij ærxor.
inniin 4 ae: tremoꝛ in labijs:ſtridoꝛ ĩ dentibꝰ.Quil/ iſrael creuerũt ⁊c. Sermo I Sermo
lgetbil 4 qͥs ille ẽ quẽ in ʒelo ſuo ꝑſequit᷑ inuidꝰ:ſbᷣter — — LXXXIIII.
= fugere eũ foꝛſitan poterit⁊ vitare:inuidꝰvo VUiuimus in lectiõe ꝗᷓ lecta eſt frs A
Mchnian, fugẽ ñ valebit. Vbicũq; fuerit adũſariꝰ ſuꝰ: ¶ ddilectiſſimi: ꝙ moꝛtuo Joſeph filij Exo.i.
mnicstfinn ſecũ eſt hoſtis in pectoꝛe ſꝑ incluſus.heniq; Niſri creuerunt:⁊ multiplicati ſunt ni -
Aen dletini 4 dñs in euãgelio cũ eũ diſcipuli interrogarer. is:et quaſi herba germinauerũt.Quid eſt
c Watth. 18. quis int illos maioꝛ eſſet reſpõdit: Quiſqs B fratres chariſſimi? Donec viueret ioſeph
ebln tin fuerit inqͥt minimꝰ ĩ omnibꝰ his:hic ama nõ referunt᷑ creuiſſe filij iſrł: nec ꝙ multipli⸗/
1u Oüͤfm gnus. Quo verbo: omnẽ cauſam ⁊ materiã cati ſunt nimis:ſed poſtea qᷓ; moꝛtuus eſt ſic
1 Litun moꝛdacis inuidię eruit ⁊ abſcidit. Chꝛiſtia- germinaſſe dicunt᷑: cũ vtiq; ſub patrocinio
4o ſentnn no & pplo zelare nõ licet. Cõtra inuidiã:red/ vel defenſiõe ioſeph magis debuerãt creſce⸗/
glon tui de hũilitatẽ. Audi beatũ Johannẽ aplm in re ⁊ multiplicari. Sed heęc frẽs chariſſimi in
guntai 1. Zob. 5. epla ſua dicen tẽ: Qui odit fratrẽ ſuũ homi/ illo ioſeph ſigurata ſunt: in nro aũt ioſeph:
ls un, 1. Joh.2. cida ẽ.Et iterũ:Qui dicit ſe in luce eſſe ⁊ fra id dñno chꝛiſto in veritate cõpleta ant. Pꝛiꝰ
ie 2

Bancti Auguſtini de tempoe

enim qᷓ moꝛeret᷑:id eſt q; cruciſigeret᷑ ioſexyp

noſter: pauci in eum crediderunt: poſtq; vo
moꝛtuus eſt ⁊ reſurrexit: in vniuerſo mũdo
multiplicati ſunt ⁊ creuerunt iſraelitę:id eſt

pli chꝛiſtiani. Sic ⁊ ipſe dñũs in euãgelio di

Jobd.i⁊2. xit: Miſi granũ frumẽti cadens in terra moꝛ/

tuũ fuerit:ipſuʒ ſolũ manet: Si aũt moꝛtuũ
fuerit: multũ fructũ affert. Poſtea enim qᷓ;

paſſione pᷣcioſum granũ frumẽti moꝛtuũ eſt
⁊ ſepultũ:ꝑ vniuerſũ mũdũ de vno illo gra⸗

B

no meſſis eccłię pullulauit. Mõ em̃ ſic antea
in iudęa tantũ notus ẽ deꝰ:nec ſolũ in iſrael
nomẽ eius colit᷑:ſed a ſolis oꝛtuvſq; ad occa
ſum nomẽ illiꝰ collaudat᷑. Interea moꝛtuus

Exo.i.eſt ioſeph: et ſurrexit nouus rex in egypto qͥ

ignoꝛabat ioſeph:⁊ alloquit᷑ gentẽ ſuam:vt
ꝑſequerent᷑ filios iſrł.Dũ rex ille viueret qui
nouerat ioſeph nõ referunt᷑ afflicti fuiſſe filij

iſrael: nec in luto ⁊ latere fatigati:nec maſcu

1I. Corj.Io.

li eoꝝ necati ⁊ fęminę viuiſicatę:ſed poſtea
q; ſurrexit rex ille qͥ non nouerat ioſeph:oĩa
illa geſta referunt᷑. hęc em̃ frẽs ſᷣm qð dicit
aplus:in figura contingebant lo iudęoꝛũ:
ſcripta ſunt aũt ꝓpter nos. Qð in ullis car/
naliter figurabat᷑:i nobis ſpiritalit adimple/
tur. Et nos & ſi diligẽter attẽdimus: intꝰ in
nobis in homie interioꝛe hec fieri frequẽter
agnoſcimꝰ. Anima em̃ nf̃a aut a legitimolre

ge regit᷑:aut a tyꝛãno vaſtat᷑.Si em̃ deo ad/

iuuãte pie viuimꝰ:ſi de charitate:ð miſcðia

7 de patiẽtia atq; pęnitẽtia:cęteriſq; his ſili

Ro. S. honeſta ſectari: tũc pꝛudẽtia carnis quę ini/

bus cogitamꝰ*: licet adhuc in ęgypto:id eſt ĩ
carne ſimus: tñ a chꝛiſto rege gubernamur:
⁊ ipſe regit nos in luto ⁊ latere ſed non cõſu/
mit:nec nos curis terrenis vel nimijs ſollici
tudinibꝰ atterit ⁊ affligit. Si vᷣo aĩa nr̃a cę⸗
perit declinare a deo:⁊ ea ꝗᷓ ſunt turpia ⁊ in/

mica eſt deo: repudiato rege chꝛiſto: ſubdit

infęlicia colla tyꝛanno. Qðõ cũ fuerit factũ:

alloquit᷑ gentẽ ſuã:id eſt coꝛꝑis voluptates
etr vitioꝛũ ducibꝰ ad cõſiliũ cõuocatis initur

deliberatio aduerſus ſilios iſrł: id eſt aduer/

ſus cogitatiões ſanctas ⁊ acceptabiles deo

quõ circũueniant᷑: quõ opꝛimant᷑ vt luto et
lateribꝰ affligant᷑: vt maſculos interficiãt ⁊
fęminas reſeruẽt. In maſculis intelligit᷑ ſen

ſus rõnabilis:ĩ ſęminis cõcupiſcẽtia carnis.

Vult ergo diabolus in nobis viros occide/

re ⁊ feminas reſeruare:id eſt ſenſum ĩ nobis
rõnabilẽ ac deũ videntẽ extinguere:et qᷓ ad

2

cõcupiſcẽtiã carnis ꝑtinẽt reſeruari.Hõ no⸗

Ipſe eſt rex ęgypti qui te foꝛũ pulſare litibꝰ

bis hec ad hiſtoꝛiam tm̃ ſcripta ſunt:nec pu⸗

tandũ ẽ diuinos libꝛos ęgyptioꝝ geſta nar⸗/

rare:vᷣ ꝗ̊ᷓ ſcripta ſũt:ſicut aplłus ait:ad nr̃fam Ro. 15.
doctrinã ⁊ cõmonitionẽ ſcripta ſunt:vt tuch
hęc audis ⁊ gratiã baptiſmi iã ↄſecutus es:
⁊ annumeratꝰ es inter ſilios iſrael:⁊ ſuſcepi/

ſti in te regẽ chꝛiſtũ:ſi poſt hoc declinare vo-
lueris ⁊ ꝓ cupiditate oꝑa ſęculi agere:actus

terrę ⁊ luti: id eſt luxurioſa explere miſteria:
agnoſcas ⁊ intelligas qꝛ ſurrexit ĩ te rex aliꝰ
qui neſcit ioſeph. Rex ęgypti ipᷣe te cogit ad
opera ſe'a: nõ iuſticię ſed iniquitati ſeruire.

Ipſe faciet laterẽ ſibi operari ⁊ lutũ. Ipᷣe te

ſub ſpoſitis:magiſtris ⁊ cõpulſoꝛibꝰad oꝑa
terrena ⁊ luxurioſa plagis ⁊ verberibꝰ aget.
Ipſe eſt qui te facit diſcurrere ꝑ ſeculũ: ma⸗
ris ac terrę elemẽtis pꝛo cupiditate turbari.

facit:⁊ ꝓ exiguo terręe ceſpite ꝓpinquos iur/
gijs fatigare. Ipſe eſt qͥ te ꝑſuadet luxuria

caſtitati inſidiari:decipere innocẽtiã:in do/

mũ tuã ꝗ̊ᷓ ſunt fęda:foꝛis ꝗ̊ ſunt crudelia:in /
tra cõſcientiam ꝗᷓ ſunt flagitioſa cõmittere.
Si ergo tales videris eſſe actus tuos: ſcito
te regi ęgypti militare:id eſt nõ chꝛiſti ̊ dia/

boli ſpũ agi. Hos frẽs chariſſimi qͥ ante ad/ D

uentũ dñi ſaluatoꝛis domus diaboli fuimꝰ:
⁊ ꝑ gratiã chꝛiſti de poteſtate ipſius liberari
meruimus:quãtum poſſumꝰ ipſo deo adiu/

uante laboꝛare debemus: ne a nobis malis

actibus nr̃is offenſus chꝛiſtus abſcedat: et
dia bolus illo recedẽte ſuccedat: ne foꝛte coꝛ

noſtrũ vero lumine effocato tenebꝛoſa nox
occupet: ne ĩ nobis impleat᷑ illud qð in enã/

gelio ſcriptũ eſt:Cũ exierit ſpũs imũdus ab Zuci.ii.
homie:vadit ꝑ loca arida ꝗrens requiẽ ⁊ nõ
inuenit. Poſt hec dicit: Reuertar in domũ
meã vnde exiui.Et cũ venerit: inuenit eam
ſcopis mundatã:et adducit ſecũ ſeptẽ alios
ſpũs neqͥoꝛes ſe:⁊ ingreſſi habitãt ibi:⁊ erũt

nouiſſima homis illius peioꝛa pꝛioꝛibꝰ.hhoc E
cm̃ chariſſimi de chꝛiſtiano etiam baptiʒato
intelligendũ eſt. Per gratiã em̃ baptiſmi va

cuatur quiſq; omnibꝰ malis:poſtea vᷣo cum
dei adiutoꝛio laboꝛare debet vt impleat᷑ om

nibus bonis.Mã ſi aliquẽ liberũ a malis va

cuũq; a bonis inuenerit inimicꝰ:adducit ſe/

cũ alios ſpũs nequioꝛes ſe:⁊ erũt nouiſſima
homis illius peioꝛa poꝛibus. Et ideo vnde
expulſa eſt luxuria: introducat᷑ caſtitas. Uñ

eradicata eſt auaricia: plantet᷑ elemoſyna.

Vnge malicia vel inuidia expellit᷑: charitas

2

oAM.

Uttoren.
ſos depel
ſinustoe
ſluankur
ürürn,
gulodie
Ccereren⸗
nbetcch
fͤniileb
Nejpenaet
nofnüce⸗
W
nreſſdetn
aͤhmert

P
AI CA.E

— =-

ſlen

—

Gene

.llder
geſton
pKtlib
nesded

SFern

ſpg Cdine

mMptorun
W

ſendeltl
ſuscogtt
finani
Alitare
epeſchai
ſtäksgr
Ubeſtinr
tueciten
uliucin
icgkprop
wedsaele
honpcues
haſcht 4
Albaptg
rerelupe
6ſeutn
lyitn
leſſieg
Nüdeſle

.
Ueſfunmn,
Pnopekrzn
lus Uadfig
Mſunene

9.
4

—
=
—
=
—
E1
EEʒ
==

lſacktſicgi

oedellnenn
dul geramns
etplenitein

meriee⸗ V

Nüihenagtel
Ngutanienie.
ntlui Fen
dhlſnbdgn
tyadenbiag
ngeſealiro⸗
pichate uedr
faüpolſarltd⸗
ieppinguosun
egluudar kun
rianotinirigd
ſuaroudaiutt
Gehcönino⸗
nstuos ſon
röchikifdn
Eiinicened
nsdubalfin:
Lehplrolben
Nepdeotän
neanobonul
iſusablalanc
adar eſcecn
1o knengeng

3

ludabnenn

pisinitun,

Imnstrnli
Auenun M
ciuinalten
lſeiſni
bunbitein

Gufnot ba1

gambupninn
ſcubihlii
hoſeni,

ſncin

—

S= =

nc anun
toit uin

uit foꝛtem: id eſt diabolũ: ⁊ vaſa eius: id eſt
nos de poteſtate eius eripuit: quãtum poſ/
ſumus ipſo auxiliãte ſtudeamꝰ:vt illi a quo

ſaluati ſumus toto coꝛde ⁊ toto animo vſq;

ad vitę noſtrę terminũ ſeruiamꝰ.Et quia ex
pulſo diabolo domũ ſibi de nobis vbi reqͥ
eſceret ⁊ vaſa ĩ quibꝰ habitaret facere digna
tus eſt chꝛiſtus:in domo ſua nõ patiat᷑ iniu/
riã:nihil ibi inhoneſtũ:nihil ſoꝛdiduʒ: nihil
depᷣhendat obſcurũ:ſed ita domiciliũ coꝛdiſ
noſtri ſide plenũ ⁊ vacuũ malis omnibꝰ ſem
per inueniat:vt nos nõ ſolũ frequẽtius viſi/
tare:ſed etiã habitare in nobis dignet᷑: qui
cũ patre ⁊ ſpũſancto viuit ⁊ regnat in ſecula

ſeculoꝛũ: Amen.

¶Item eodem die Homelię de eo

Juod ſcriptum eſt in euangelio ſᷣm
Ludl. 11. 1

uca: Erat ieſug eijciens demoniũ
⁊ illud erat mutũ ⁊c.quę habent᷑ de
quęſtionibꝰeuangelioꝝ libꝛo.j.ca.

„ 7 „

v. Et libꝛo.ij.ca.xvij.Et inter ſermo

ℳ

nes de Uerbis oni. xj.

Feria ſecũda poſt tertiã domini⸗

Exo.. ca in quadrageſima:De paleis ęgv/
Sermo ptioꝛum: Sermo I
LXXXV. =

Vaãuis frẽs chariſſimi omni tẽpoꝛe
verbũ dei cuʒ grandi deſiderio nos

amẽ dicb ſpecialiter lectioni diuinę inſiſte
re:⁊ de ſalute animę noſtrę debemus atten/

tius cogitare:quia ꝑ totum anni ſpaciũ chꝛi

ſtianoꝛũ populus multis vitioꝛũ fluctibus
calliditate diaboli inſectat᷑: qͥ apꝛopinquã/
