ne de Uerbis domini. xlix. littera
D. et ſequẽtibuns.

Ceria quarta poſt ſecundã domi

Sermo Nicã in quadrageſima: De cauſa Je
LxxvII. iunij:lo —

co ac tꝑe:Sermo I
bene retinet fratnitas vr̃a:pᷣdica/
uimꝰ ꝙ ſanctã q̃drageſimã abſtinen
do ipſe dñs cõſecrarit:⁊ tot dierũ et
noctiũ curriculo cibũ oĩno nõ capiẽs:vnum
ac ſolidũ ieiunij tpᷣus effecerit. Lot totũ nõ
obſeruare ſacrilegiũ eſt: ex ꝑte autẽ violare
peccatũ ẽ. Hhoc em̃ fecit cauſa ſalutis nr̃eę:vt
rẽ vtilẽ nõ ſolũ doceret verbis ſ etiã exẽplis
inſtrueret: vt eiſdẽ veſtigijs qͥbꝰad fidẽ gra/⸗
dimur:ad abſtinẽtiã gradiamur. Sed vide/
amus ꝗᷓ cauſa extiterit vt ieiunia ſibi ſalua-

quarta poſt ſcdᷣaʒ do.in.x

toꝛ indiceret: ⁊ ipſe pᷣmus bonꝰ hũani gene/
ris medic ieiunaret. Bonus em̃ medicꝰ po⸗
culũ qð ęgro daturꝰ ẽ ipſe pᷣus guſtat:vt pe/
ritiã artis ſuę ante ipſe in ſe demonſtret: vt

expimentũ ęger accipiẽs ſecurus ſit de pocu

lo:ſecurioꝛ de ſalute. DHeinde qͥ loco hͥ ipſum

tẽpus ieiunij ꝓcurarit: Dicit em̃ euãgeliſta B

u. Be

r. IN
M
fänalan
cin adan
uſus
coinſoie
deſenun
genton

abſtinuiſſe dñm qdraginta diebꝰ ⁊ noctibꝰĩ Mattb. . ds enmii⸗

deſerto. Arbitroꝛ itaq; cauſã hanc eſſe ieiu/

nij: vt qꝛ pmus adã in ꝑadiſo cõſtitutꝰ ꝑ in/ Señ.

tꝑantiã:gulę gloꝛiã ĩmoꝛtalitatis amiſerat:
eandẽ imoꝛtalitatẽ ſecũdus adã chꝛiſtꝰ p ab/
ſtinentiã repararet.Et qꝛ ↄtra mandatũ dei
guſtãs de interdicta arboꝛe peccatũ moꝛtis
inciderat: nũc ſᷣm mãdatũ dñi ieiunãs vitę

iuſticiã mereret᷑.hhoc em̃ egit ſaluatoꝛ vt eili

dem veſtigijs quibꝰadmiſſa fuerant delicta
purgent᷑: hoc eſt qꝛ hõ mãducãdo deliq̃rat:
coꝛrigat abſtinẽdo:vel qꝛ epulando mulierẽ
cognouerat: nũc eandẽ ieiunãdo deſpiciat.
Adã em̃ euã nõ niſi intẽperãtia ꝓuocãte co/
gnouit.diu autẽ manſit in illis tẽperata
parcitas:mãſit ⁊ impolluta vᷣginitas.Et qᷓ;
diu ieiunauerunt ab interdictis epulis:tam

diu ⁊ a pudendis ieiunauerũt peccatis.Fa/

mes em̃ amica vᷣginitatis eſt: inimica laſci-
uię:ſaturitas vᷣo caſtitatẽ ꝓdit:nutrit illece
bꝛã. Igit᷑ ſiẽ dixi:hoc egit dñs:vt his pᷣiudi
cijs quibꝰ hõ obnoxiꝰ peccatis fuerat libera

ret᷑. Pꝛopterea nãq; ꝑ oĩa äᷣm ſilitudinẽ adę

naſci voluit:vt ſᷣm ſilitudinẽ adę oĩa homis
peccata diſſolueret. Adã em̃ de terra vᷣgine

natus ẽ:⁊ chꝛiſtꝰR de maria vᷣgine ꝓcreatus.
Illiꝰ maternũ ſolũ necdũ raſtris ſciſſum fue

rat: iſtius maternũ ſecretũ nunq; cõcupiſcẽ/
tia violatũ. Adã dei manibꝰ plaſmat᷑ de li⸗
mo:chꝛiſtꝰ dei ſpũ foꝛmat᷑ i vtero. Igit᷑ oꝛit
deo pfe: vterq; vᷣgine vtit᷑ matre: vterq; ſicẽ
euãgeliſta dicit: filiꝰ dei eſt: ſed adam crea/

tura eſt:dei ſiliꝰ chꝛiſtus vera ſubſtãtia.hoc C

ergo agit dñs ſicut adã ſecũdus:vt qð pꝛioꝛ
hõ mãducando ꝑdiderat:hic alter ieiunãdo
recipiat:ac legẽ in ꝑadiſo abſtinẽtię datã in
deſerto cuſtodiat. Sciebat em̃ pᷣceptum dei
nõ vniꝰ loci legẽ eſſe:ſed mũdi.Mõ em̃ inter
eſt diuinitatis mãdatũ:vtrũ domi ani agro

cuſtodias cũ vbiq; ſit ꝗͥ ſ̃cepit. In deſerto

itaq; ſaluatoꝛ implet mãdatũ dei:vt ibi adã

ſeruaret errantẽ: vbi fuerat de ꝑadiſi poſſeſ-
ſione ꝓiectus. Adã em̃ expulſus de ꝑadiſo:

inculti mundi deſerta ſuſtinuit. In deſerto

ergo pᷣmũ homini ſalus refundit᷑: vbi deſũt

Peti , Decetutin
C
gell ge
O nuleno
nmmig
tieunl
wlle
boniun
ſouanone
dua
e gpt
dAaockt
ſochuku
palisien
Ktenpus
Nentamar
goctcöten
Acsinculte
usbabit
ſannoſan
cleſepee
an lttenade
QCospann
Mrenot
ſnifuent
Hicscö
sonanm
nsſolua
omnneso⸗
runge
ſeſuunt
mnnoſn
Mhonnt
mnce
Nominüͤen
Mmnten
Unnegnn

4 dene .
Weg

Se

igene
ie o/
MNpe⸗
reny
ehda
iplun
igeltz 5
oenb' Drt
ſeei
ein bͤn
hllerat:
ſpe⸗
tüdei
imorns
isit⸗
Ryteſ
tdelicn
eliqat.
mulieni
ſicat.
citeco/
enntn
8.Etq
Msrtam
s.41
icald⸗
nit ilece
is iuci
ruhber
dineade
iabonis
migne
donang,
aſunfre
Gagici
na dein/
gt gii
Meraſi
damaen
finnbhael
igöpni⸗
rieiunich
nfuin
Ntumdel
dchin
nianinge
Nroant
lert bicti
i
delnn

niũ malarũ cauſa deeſt et mulier. Poterat
enim adam inter illas paradiſi delitias in/

concuſſus ſtare: ſi eua ibidem cum diaboli/

cis inſidijs non fuiſſet. Cõueniens ergo eſt
deſertum ſaluti:vbi non eſt eua quę perſua/
deat: non eſt mulier quę blandiat᷑. Videte

Geñ.ʒ. rem mirã.In paradiſo cum adam diabolus
Mattb.q/ decertat:in deſerto cum chꝛiſto diabolus di

micat. Vbiq; inſidiatur homini:vhiq; con/
gredit᷑ Sed vbi mulierẽ inuenit vlhcit: vbi

D mulierẽ non inuenerit victus abſcedit.Foꝛ

mam igitur: dedit nobis deus in hoc facto:
vt ieiunioꝛũ tempoꝛe tamq; deſerto habitã/
tes abſtineamus epulis voluptatũ: mulier

nec coniungat᷑ nobis eua:ne nos a caſta ob/

ſeruatione illecebꝛoſa ꝑſuaſione ſubuertat.
In deſerto enim quodãmodo videtur habi
tare: qui quadrageſimę tempoꝛe ieiunus et
caſtus eſt: Deſerto plane quodã ipſo coꝛpo/
ris chꝛiſtiani cum non repletur cibis: non
poculis irrigat᷑: ſed arentis iter deſerti inq;
eſt coꝛpus noſtrum:cum ꝑ dies aliqua abſti
nentia marceſcit carnis ſpecies:coloꝛe negle

cto et cõtemptu rerum totius hominis ſpe/

cies inculta ſoꝛdeſcit. Tunc chꝛiſtus domi⸗
nus habitat deſertũ pectoꝛis noſtri:cum ter
ram noſtram fame ſqualidam ac ſiti aridam

eſſe repererit: ſᷣm qð ait ꝓpheta dauid: Si⸗/
Ps.s2. cut terra deſerta ⁊ inuia ⁊ inaquoſa: ſic ĩ ſan
cto apparui tibi. Aliter enim in ſancto ei ap/

parere non poſſumus:niſi terra coꝛpoꝛis no
ſtri fuerit deſerta mũdanis delitijſ:inuia ini
micis cõcupiſcentijs: et inaquoſa libidino/
ſis concupiſcentijs ⁊ illecebꝛis. Tunc habi/
tans ſaluatoꝛ hoc deſertum coꝛpoꝛis noſtri
omnes ibi diabolicas factiones exuperat:⁊
ſecretum ac ſecurum a cogitationibus ſęculi
eſſe ſuum facit habitaculũ:vt deinceps nos
intra noſmetipſos velut in ſolitudine cõſti⸗
tuti non niſi cęlum reſpiciamus ⁊ terrã: hoc
eſt non cogitemus alium niſi cęleſtis regni
dominũ et terrenę reſurrectionis actoꝛem:
pꝛęſtante ipſo dño noſtro ieſu chꝛiſto:qui vi
uit ⁊ regnat in ſecula ſe Lculoꝛſ: Amen.

s In eadem feria de conceptu Re⸗
ecce: Sermo I

3 expoſi tionem ſ. anctaru ſctiptura/
rum eo oꝛdine et illo eloquio quo a
ſ anctis vatribus ſunt expoſite: cha⸗

ritatis veſtre auribus voluerimus intimare:
nõ niſi ad paucos ſcholaſticos cibus doctri-
nę poterit ꝑuenire: reliqua vᷣo populi mul/
titudo ieiuna remanebit. Et ideo rogo hu/
militer vt contentę ſint eruditę aures verba
ruſtica ęquanimiter ſuſtinere: dũmodo totꝰ
grex domini ſimplici:⁊ vt ita dixerim: pede/

ſtri ſermõe pabulũ ſpiritale poſſit accipere.

Et quia imperiti ⁊ ſimplices ad ſcholaſtico/
rum altitudinẽ non poſſunt aſcendere: eru/⸗

diti ſe dignent᷑ ad illoꝛum ignoꝛantiã incli-

nare:quia quod ſimplicibus dictum fuerit:
ſcholaſtici intelligere poſſunt: quod autem
eruditis fuerit ſᷣdicatum:ſimplices omnino

capere nõ valebunt.Lectio nobis de beato
iſaac ⁊ ſancta rebecca:⁊ paruulis qui in eius Geãñ.25.

vtero collidebant᷑ recitata eſt.i autẽ bea/
tus iſaac typũ habuerit domini ſaluatoꝛis:
pene nulli habet᷑ incognitũ. Iſaac & chꝛiſtũ
dominũ: beata autem rebecca eccleſiã ſigu⸗
rauit.Quę cum multo tempoꝛe ad exemplũ
ipſius eccleſię ſterilis ꝑmaneret:beato ilaac
oꝛante ⁊ domino donante:concepit:ſed col/

lidebantur paruuli in vtero eius. Quoꝛum
moleſtiam non ſuſtinens dixit: Si ſic mihi Abt.S.
futurum erat: quid neceſſe fuit concipere:

8 er. IXXVIII. Feria.IiIII.poſt ſcdᷣaʒ do. in. xL. B er. II

epule: vbi deſunt delitięg: vbi quod eſt om/

Et ait illi dominꝰ: Duę gentes in vtero tuo 16. de Ciulita/

ſunt:et duo populi de ventre tuo diuident᷑: *d

populuſq; populum ſuperabit: ⁊ maioꝛ ſer/

ei ca 35.

uiet minoꝛi. hęc omia fratres chariſſimi: ſi/ 1. Corj.i0.

cut dicit apoſtolus: in figura contingebant

illis:ſcripta ſunt autẽ ꝓpter nos.Cõcepit 16 B

coꝛpoꝛaliter de beato iſaac rebecca:quia cõ⸗
ceptura erat ſpiritaliter de chꝛiſto eccleſia.
Sed ſicut duo paruuli in vtero rebeccę col/
lidebant᷑:ſic in vtero eccleſię duo ſibi popu/
li iugiter aduerſant᷑. Si enim aut ſoli mali:
aut ſoli boni eſſent:vnus populꝰ eẽt:Quia
vo in eccleſia ⁊ boni inueniunt᷑ et mali:tan/

q; ĩ ventre ſpiritalis rebeccę duo populi col/

liduntur:humiles ſcilicet et ſuperbi: caſti et
adulteri:manſueti ⁊ iracundi: benigni ⁊ in-
uidi:miſericoꝛdes et cupidi. Boni enim lu/

crari volunt malos: mali vo extinguere cu/

piunt bonos. Bonoꝛum deſiderium eſt: vt

qui mali ſunt coꝛrigantur: maloꝛũ ſtudium

eſt: vt qui boni ſunt conſumantur. Tnum
eſt genus pioꝛum:aliud impioꝛum. Genus

pioꝛum ad cęlum erigitur per humilitatem:

genus impioꝛũ ad inferuum demergit᷑ per
elationem. Omnes enim qui in eccleſia ca/
tholica terrena ſapiũt:terram diligunt: ter⸗

K 3

ram cõcupiſcunt: ⁊ omnẽ ſpem ſuam in ter⸗
ram conſtituũt:ad eſau ꝑtinent. Quicunq;
ideo deo ſeruire optat vt honoꝛibꝰ creſcat:⁊
lucra terrena ꝑcipiat:⁊ ipſe ad eſau:id eſt ad
terrenam fęlicitatem ꝑtinere cognoſcit᷑. In
eſau enim carnales intelligunt᷑: in iacob vᷣo
ſpiritales. Iſti enim duo populi:ſicut beatꝰ
apoſtolus euidẽter aſſignat: dum carnales
demonſtrat:⁊ ſpiritales inſinuat. Sic enim

Sal.5. git: Manifeſta ſunt opera carnis: quę ſunt

Abi. 5.

Geñ̃. 25.

foꝛnicatio: immũdicia: luxuria:idoloꝛũ ſer/
uitus:veneſicia:inimicitię:cõtentiões:ęmu
lationes:irę:rixę:diſſentiões:ſectę:inuidię:
ebꝛietates:comeſſationes.Ecce fructus po/
puli ꝑtinentis ad eſau. Qui autem ſunt fru/

ctus qui ꝑtinent ad iacob: idem apoſtolus

in conſequẽtibus adiungit dicenſ: Fructus
autẽ ſpiritus eſt charitas:gaudiũ:pax:lon/
ganimitas:ſides:bonitas:benignitas:mo⸗/
deſtia:continentia.Ecce opera ſpiritaliũ ad
beatum iacob:id eſt ad pioꝛum populũ per/
tinentia. Quod autẽ dictum eſt: Populus
populũ ſuperabit: et maioꝛ ſeruiet minoꝛi:
ſ̃m litteram in eſau vel in iacob non videmꝰ⸗
impletũ. Nõ enim coꝛpoꝛaliter beato iacob

eſau ſeruiſſe cõmemoꝛat ſcriptura.Auomo⸗

do ergo hoc opoꝛteat intelligi: aut qualiter
maioꝛ populus minoꝛi ſeruiat: ſpiritaliter
debemus intelligere. Niſi enim fieret: non
hoc ſancta ſcriptura commemoꝛaret.Auo⸗/
modo ergo populus maioꝛ ſeruiat minoꝛi:

oc qui diligenter attendit: in chꝛiſtianis vł

in iudeęis agnoſcit. Maioꝛ enim ⁊ ſenioꝛ po/
pulus iudęoꝛum iunioꝛi: id eſt populo chꝛi/
ſtiano ſeruire pꝛobat᷑:dum ꝑ totum mundũ
libꝛos diuinę legis ad inſtructionem omniũ
gentium poꝛtare cognoſcit᷑. Ideo enim per
omnẽ terram iudeęi diſperſi ſunt:vt cum ali⸗
quem paganum ad ſidem chꝛiſti volumus
inuitare:⁊ ab omnibus ꝓphetis ipſum chꝛi
ſtum eſſe annunciatum teſtamur: ⁊ ille reſi-
ſtens dixerit a nobis potius q; a ſpirituſan/
cto libꝛos diuinę legis eſſe cõſcriptos: nos
habemus vnde eum redarguere certa ratio/
ne poſſumus:dicentes ei: Si de meis libꝛis
tibi dubitatio naſcit᷑: ecce iudęoꝛum libꝛos
vtiq; inimicoꝛũ noſtroꝛum: quos certum eſt
ſi ego conſcribere vellem mutare nõ potui:
ipſos relege:⁊ cum in ipſis hoc quod ĩ meis
libꝛis iueneris:noli eſſe incredulus ſed fide/
lis.Hhoc oꝛdine maioꝛ populus minoꝛi ſerui/
re cognoſcit᷑: dum etiam per illoꝛum libꝛos

Sancti aluguſtini detempoee

ad credenduʒ in chꝛiſto gentiũ populus in

uiet minoꝛi.QAuo inquis oꝛdine: Illo vtiq;

gquo mali ſeruiunt bonis: nõ vtiq; obſequẽ/
do:ſed perſequendo. Quomodo ergo mali

ſeruiunt bonis: Quomodo ꝑſecutoꝛes mar
tyꝛibus: Quomodeo limę vel mallei auro:
Quomõ molę ſeruiunt iritico: Quomodo
panibus coquẽdis foꝛnaliavt illi coquant᷑:
illi conſumant᷑. Quomodo inquã mali ſer⸗

uiunt bonis: Quomodo ĩ foꝛnace auriſficis
palea ſeruit auro:vbi ſine dubio palea con-

ſumit᷑:aurum pꝛobatur. Non ergo gloꝛient᷑
nec ſe extollant mali: quãdo bonis aliquas
tribulationes imiſerint: quia cum illos per/
ſequunt᷑ in coꝛpoꝛe:ſe occidere pꝛobantur in
mente. Vt ad virum bonũ ꝑueniat homis
mali aduerſitaſ:iã illiꝰ animã putrefacit ini⸗/
quitas.Qui malo animovirum bonũ ira/
cundię furoꝛe ſuccenſus conatur incendere:
vtrum ille poſſit exuri adhuc dubiũ eſt. &
autẽ iſte iam ardeat dubiũ non eſt:quia foꝛ
te ille vir bonus ſpiritali ſuco ⁊ ſanctiſpirit⸗
refrigerio plenus:apoſito ꝑſecutionis igne
non ardet: ille xo qui eum conatur exurere:

ſine dubio non poteſt non ardere.DPevno ꝭ E

ſemine iſaac ⁊ eſau naſcitur ⁊ iacob: ſicut de
vno baptiſmo dñii ſaluatoꝛis et de eccleſię
vtero ꝓcreatur populus chꝛiſtianus:qui ta/
men pꝛo moꝛũ diuerſitate ſicut eſau ⁊ iacob

in duas partes diuiditur: cum ex fructibus
operũ vna ꝑs cognoſcit᷑ carnalis: alia ſpiri /

taliſ. IJdeo aũt dixit: Maioꝛ ſeruiet minoꝛi:
quia ſemꝑ maioꝛ eſt numerus maloꝛũ qᷓ; bo/
noꝝ.Et ſicut illi duo paruuli in vtero rebec
cę: ita et iſti populi in ventre eccleſię vſq; in
diem iudicij collidunt᷑: dum ſicut iam ſupꝛa
diximus: humilibus aduerſant᷑ ſuperbi: dũ
caſtos adulteri ꝑſequunt᷑:dum quoꝛũ inſini
tus eſt numerus ebꝛioſi ſobꝛios inſectant᷑:
dum benignis inuidi ęmulant᷑:dum elemo/
ſynarios raptoꝛes:dum paciſicos extingue/
re cupiunt iracundi: dum eos qui ceęleſtia ſa

. .
. .„₰

uitatur. Sed ⁊ alio modo populꝰ maioꝛ ſer/

„7

piunt ad terram retrahere luxurioſi conant᷑.

Vnge rogo fratres vt quicñq; in his malis
ſe ſentit obnoxiũ: dum tempus eſt cum dei
adiutoꝛio ſtudeat tranſferri ad dexteram:et
relictis vitioꝛum ſoꝛdibus ad virtutũ oꝛna/
menta redire feſtinet: vnde in die iudicij ab
auditu malo liberari:⁊ illam vocem deſide/

*

intra in gaudiũ domini tui. Attẽtius tamẽ 5

rabileʒ mereamur audire:Euge ſerue bone: Mattb.5.

WIV

en füinan
. en

4 5 7

lotn
urus
anonu
onnia
ſenpne
Alosſt
Pecnt.
einsod
(cbphein
ufn.
Ppleredt
opotepe
Aeſg ſmmocde
Nedas.
Monpotch
ſenpente
ſullteer⸗
ſnſprri
Cunausnr
ginlbos
ncöſgenti
Clſclenni
lnnonſo
loſaite
oterule
dlegdalt

. Cprsacl.

honediud
Uelantee
Clethon
cinſcon

gooſe

Pngef
looſvog

gton
G

unint
ſſöllebi
nihhottne
intint
Nletin
linen

1

lsin⸗
lorſc
tig
bſegri
vomgli
esner
auo
Dnod.n.
guank:
li ſa⸗
Uriäis
acen⸗
otien⸗
liquss
lshen/
Murin
thonis
ſcitini
onünrs
endere:
aſt. Q
liafon
pir⸗
nisigne
cere:
erot
ſcutde
ellele
uite
tiacob
tucnbus
luaſpin
minor:
Nüibo
coreder
enſyin
mſupe
ebidu
nüinfni
ſſecant:
neleno⸗
euingte
geful
conant.
homs
kande
uugnp
uiun
deſN
er
ioͤn

rogo ⁊ admoneo fratres:vt ad vigilias ma/
turius ſurgere ſtudeatis:ad tertiã:ad ſextã:
ad nonam fęliciter veniatis:caſtitatem ante
omnia per totam quadrageſimã vſq; ad fi-
nem paſchę cum ꝓpꝛijs vxoꝛibus cuſtodite.
Quod pꝛanſuri eratis: pauperibꝰ erogate.
Pacem ipſi habete:⁊ quos diſcoꝛdes agno/
ueritis ad concoꝛdiã reuocate. Peregrinos
excipite:nec vos pigeat eoꝛum pedes ablu⸗
ere. MHon erubeſcat exercere chꝛiſtignus: qð
implere dignatus eſt chꝛiſtus.Cũ bona vo/
luntate pauperibꝰ ſ̃m vires veſtras elemo/
2. Korj.9. ſynas erogate. Hilarem enim datoꝛem dili/
git deus. Inmpedimẽta mundi ſi ad integrũ

non poteſtis abſcidere: vel ex parte aliqua

temperate: vt lectioni vel oꝛationi poſſitis
inſiſtere:vt in ſancta exceptoꝛia pectoꝛis ve/
ſtri ſpiritale vinum:id eſt verbum dei abun/
dantius reponentes: repudiatis omnibus
criminibus atq; peccatis: cum libera ⁊ ſince
ra cõſcientia deo ſeruire poſſitis.Et cũ ſan/
cta ſolennitas paſchalis aduenerit:charita/
tem non ſolum cum bonis ſed etiam cũ ma/⸗
lis fideliter ac fęliciter retinentes: cum gau/⸗
dio ⁊ exultatione mundo coꝛde et caſto coꝛ/
poꝛe ad altare domini poſſitis accedere: et
1.Corl.ii. coꝛpus ac ſanguinẽ eius vnuſquiſq; veſtrũ
non ad iudiciũ animę ſuę mereat᷑ accipere:
pꝛęſtante eodem domino noſtro ieſu chꝛiſto
cui eſt honoꝛ ⁊ imperiũ cum patre ⁊ ſpũſan/
cto in ſecula ſęculoꝛũ: Amen.

¶ Item eodem die Homelia de eęo
quod ſcriptum eſt in euangelio ſᷣm

Wattb. ꝛ2o. Mattheũ:Aſcẽdens ieſus hieroſo

lyma aſſumpſit duodecim diſcipu-
los ſuos ſecreto ⁊c̃.quę habetur de
quęſtionibꝰ euãgelioꝝ li:j.ca.xxix
Feria quinta poſt ſecũdam domi
Sermo nica in quadrageſima:De ſcala Ja/
LXXN. cob R

Na diuina lectio legeretur fratres

chariſſimi:audiuimus qð ſuplicãate

fſancta rebecca: iſaac vocauerit filiũ
ſuum iacob ⁊ dixerit ei:vt pergeret in meſo/
potamiã ſyꝛię et inde ſibi vxoꝛem acciperet:
⁊ qð ule humiliter obediens patri abierit:⁊
in ipſo itinere venerit ad quẽdam locum: et
ſupoſuerit lapidẽ capiti ſuo atq; doꝛmierit:
⁊ viderit in ſomnis ſcalã vſq; ad cęlos ꝑtin/
gentẽ:⁊ angelos dei aſcẽdentes ⁊ deſcendẽ/

Ger.LxxXIX. Feria quĩta poſt ſcdᷣaʒ do.in.xL. Ger.i

tes ꝑ eam:dominũ autẽ incumbentẽ ſcalę ⁊

dicentem ſibi: Jacob iacob noli timere:ego

ſum tecum:⁊ ego ero ſocius itineris tui. Pe

atus em̃ iſaac fratres chariſſimi quãdo filiũ

ſuum dirigebat in meſopotamiã: dei patris
typũ pᷣſigurabat: Jacob vo chꝛiſtũ dominũ

deſignabat. Beat ergo iſaac neglectis mu/

lieribus regionis ĩ qua habitabat: mittebat

filiũ ſuum vt in regione longinqua ſibi vxo
rem acciperet: quia deus pater miſſurꝰ erat
vnigenitũ ſuum: qui repudiata ſynagoga:
de gentibus ſibi eccleſiã ſociaret. Hoc tunc
in veritate completũ eſt:quãdo iudęis apo⸗/

; * E

ſtoli dixerunt: Uobis quidẽ pꝛimũ opoꝛte, Aca. .

bat loqui verbũ dei:ſed quia vos indignos

iudicaſtis ęternę vitę:ecce cõuertimur ad gẽ
tes. De beato iacob non legim ꝙ cũ equis

—..ü˙⸗,en

aut aſinis aut camelis abierit: ſed hoc tãtũ

legimus ꝓꝙ baculũ in manu poꝛtauerit. Sic
ecm ipſe dũ ſupplicaret dño dixit:PDñe inquit Geñ.ʒ2.

minoꝛ ſum omnibꝰ miſeratiõibꝰ tuis:cũ ba-
culo meo trãſiui ioꝛdanẽ iſtũ:et ecce cũ dua/
bus turmis regredioꝛ. Jacob g ad accipien/
dã vxoꝛẽ exhibuit baculũ: ⁊ chꝛiſtus ad redi
mendã eccleſiã detulit crucis lignũ. Jacob Ecxi. 28.
doꝛmiens poſuit lapidem ſub capite ſuo: t

vidit ſcalã ꝑtingentẽ ad cęluʒ:⁊ dominũ in/

cumbentẽ ſcalę. Videte fratres:quãta ſint ĩ C
hoc loco myſteria. Jacob typũ gerebat do/
mini ſaluatoꝛis: ⁊ lapis quẽ ſuwoſuit capiti
ſuo:nihilominꝰ chꝛiſtuʒ dominũ flgurabat.
Quare lapis ad caput chꝛiſtũ ſignificet:au/

di apoſtolũ: Quia caput viri chꝛiſtus. De/ 1. Corl.ir.

niq; vnxit beatus iacob lapidẽ ipſũ.Atten/
ditevnctũ:⁊ intelligitis chꝛiſtũ.Chꝛiſtus ab
vnctione:id eſt a chꝛiſmate vnctus interpꝛe

tat᷑. Sed ſi iacob dominũ in terra doꝛmiens

figurabat: qͥd ẽ qð ĩ cę-lo dñs ſcalę innixꝰ in/
cũbebat:? Quõ chꝛiſtꝰ dñs ⁊ in cacumẽ ſcal-

icęlo:⁊ in beato iacob eſſe videbat᷑ in terra?

Æ½ autẽ ⁊ ĩ cęlo ſit chꝛiſtꝰ ⁊ ĩ terra: audi ipᷣm
chꝛiſtũ dicentẽ: Nemo aſcẽdit ĩ cęlũ: niſi qͥð JZob.ʒ.
ceęlo deſcẽdit:ſfiliꝰhomis qͥ eſt ĩ celo. Aduer/

tite qꝛ ⁊ ipſe dñs ⁊ ĩ cęlo ⁊ ĩ terra ſe eſſe dixit:

Chꝛiſtũ dſim frẽs chariſſimi caput eſſe eccle/
ſię cõſitemur. Si caput eſt ecclię ſcõᷣm caput
ĩ cęlo eſt: ſcoᷣm coꝛpꝰ in tra. Deniq; cũ beatꝰ
paulłꝰ aplus ꝑſeq̃ret᷑ ecclłiã: chꝛiſtꝰ de celo claa

mauit:Saule ſaule qͥd me ꝑſeq̃ris? Mõ dixit Acij.9.

qd ꝑſeãris ſeruos meos:nec hoc dixit:qͥd ꝑ/
ſeqris mẽbꝛa mea: h dixit: qͥd me ꝑſeqris.

J5 qſi pede calcato lingua clamat: Calcaſti

K 4

Baoancti ᷣluguſtini de tempoꝛe

me: cum vtiq; lingua calcari nõ poſſet: ſed ſtrans tanqᷓ; nutrix paruulis:deſcẽdebat:qꝛ n
concoꝛdiã charitatis caput ꝓ mẽbꝛis om / illa loquebat᷑ ꝗᷓ etiã imperiti capere poſſent. fſony⸗
Ses. a8. ibus clamat. Jacob doꝛmiebat: ⁊ domi / Moc oꝛdine ⁊ aſcendit᷑ ⁊ deſcendit᷑ ad fuium 1 guiche
nũ in cacumẽ ſcalę videbat incũbere. Quid hominis: cum ⁊ perfectis cibus ſolidus tri- heb.ꝓꝭ. ſedoct
eſt in ſcala incumbere: niſi ĩ ligno pendere? buit᷑:⁊ doctrinę lac etiaʒ non nega᷑. Sed et ſegdel
Zud.2⁊ʒ. Cõſiderate frẽs qͥs in ligno crucis pendẽs ꝓ beatus Johannes aſcendebat:quãdo dice⸗
iudęis oꝛauerit: ⁊ agnoſcetl qͥs ad iacob ſca bat: In pꝛincipio erat verbũ:⁊ verbum erat Job.r. i
lę incũbẽs de cęlo clamauerit. Sed qre h̊ͥ in apud deũ:⁊ deus erat verbũ. Satis in alu ſaeno guciin
itinere factũ eſt antcq; iacob vxoꝛẽ accipet? aſcendebat:quando iſta dicebat. Sed quia io loben⸗
Quia ⁊ verꝰ iacob dñs nr pᷣus ĩ ſcala:id eſt i angeli dei nõ ſolum aſcẽdunt ſed etiã deſcẽ/ e 6
cruce occubuit ⁊ poſtea ſibi eccleſiã ſociauit: dunt: iſiclinans ſe ad paruulos dixit: Ver⸗ Abi.z.
dãs ei ĩ ſᷣſenti arras ſanguis ſui:daturꝰ do /ié bum caro factũ eſt ⁊ habitauit in nobis.Vt cb
tẽ poſtmodũ ſui regni. &π auũt et iacob doꝛ/ hec quę ſuperius ſuggeſſimus:ſanctis coꝛdi Epilogus uo
miẽs:⁊ dñs ſcalę incũbenſ chꝛiſtũ ſigurauit: bus veſtris poſſint tenacius inhęrere: bꝛe/ unserti
eeeee“ attedite ⁊ videte rei huiꝰ altitudinẽ. Cũ em uiter que dicta ſunt reperemꝰ. Beatus iſaac Geũ 28. tew
è ſaluatoꝛ nr̃ de nathanael loquens beatũ ia / ſicut diximus: mittens filium ſuum: typum egonen
Jobᷣ.i. cob nomiaſſet dicẽs:Ecce iſraelita in q dolꝰ dei patris habuit. Jacob qui miſſus eſt:chꝛi ch
De vbis dñt nõ eſt:in ↄſequẽtibꝰ dixit: Amodo videbiti ſtum dominũ deſignauit. Lapis quẽ ad ca/ . il
Ser.0 a cęlos aꝑtos: 1 angelos dei aſcẽdẽtes ⁊ deſcẽ put hahuit ⁊ oleo vnxit: et ipſe ſignificauit uan
dẽtes ad filũ homis. Qð iacob ꝑ figurã in dominũ ſaluatoꝛez. Scala vſq; ad cęlos at- ane
ſomnis viderat: hoc de ſe dũs ĩ euãgelijs p̊/ tingens:crucis figurã habuit.Vñs innixus —
dicabat. Videbit inqͥt cęlos aꝑtos:⁊ ange/ ſcalę:chꝛiſtus cruciſxus oſtenditur. Angeli V
los dei aſcẽdẽtes ⁊ deſcẽdẽtes ad filiũ homi aſcendẽtes ⁊ deſcẽdentes ꝑ eam:apoſtoli et gan
nis. Si ad filũ angeli deſcẽdebãt qꝛ in tris apoſtolici viri et omnes doctoꝛes eccleſiarũ , ne
erat:quõ hi ipſi angeli aſcedebant ad fllium intelligunt᷑. Aſcendẽtes:quãdo ꝑfectis per-/ Genon
homis:niſi qꝛ ⁊ in cęlis erat? Ac ſic ⁊ĩ icob fecta pᷣdicant.DNeſcẽdẽtes: quãdo paruulis (mnin
ipſe doꝛmiebat:⁊ de cęlo ad iacob ipe cama ⁊imperitis ſimplicia quę intelligere poſſint nin. o
i1. Corj. 10. bat. Hęc oĩa frẽs: ſicut apls clamat: in ſigu, inſinuant. NHos vo fratres qui omia quę in nntil
rasg cõtingebant illis: ſcripta ſunt aũt ꝓpter veteri teſtamẽto figurata ſũt:in nouo teſta- Clcheſue
E nos in quos ſinis ſęculoꝝ deuenit.AQuomõ mẽto videmus eſſe completa: quãtas poſſu uulunitb
5 tamẽ frẽs angeli dei ad filiũ homis in celum mus deo gratias referamus:qui nobis nul⸗ gluatſl
aſcẽ dant:et ad ipſũ filiũ in terrã deſcẽdant: lis pſᷣcedentibus meritis tanta pᷣſtare digna/ mnsen
diligẽrer attẽdite.Qñ em̃ ſᷣdicatoꝛes dei de tus eſt:totis viribus cũ ipſius adiutoꝛio la/⸗ h nnmorſen
ſcripturis ſanctis alta et ꝓfunda ꝗᷓ nõ niſti a boꝛantes:vt hęc tanta ⁊ talia beneſicia non wume
ꝑfectis intelligunt᷑ annũciant: aſcendũt ad nobis iudiciũ pariant ſed ꝓfectum. Quin/ ndden
ſfiliũ homis. Qñ vo illa pᷣdicant quę ad coꝛ immo ita ſpiritaliter ſtudeamus viuere: et ſtinnin
rigendos moꝛes ꝑtinent:⁊ quę ois populus bonis operibus ſemꝑ inſiſtere: vt cum nos ſecherii
intelligere poſſit:deſcendũt ad ſiliũ homis. caſtos:ſobꝛios: miſericoꝛdes et pios iudicij Man
1. Corj. 2. Sic et aplus dicit: Sapientiã loqmur inter dies inuenerit:nõ cum impijs ⁊ peccatoꝛibꝰ bhunfin
pfectos:ſapientiã non huius ſeculi ſed arca / puniamur: ſed cum iuſtis et deum timenti An enendiae
nã abſconditaʒ:quã pſdeſtinauit deus ante bus ꝑuenire ad ęrernam beatitudinem me/ aeln⸗
ſecula ĩ gloꝛia nfam. Iſta qñ dicebat aplus: reamur:pſtante dño noſtro ⁊c̃. Veuntt
ſine dubio aſcẽdebat ad filiũ hoĩis. Qn aͤrt clanben
1. Corl. 6. Dicebat: Fugite foꝛnicationem: qũ dicebat: ¶ Item eodem die Homelig De eo lsonndrn
Ephᷣ.S. Nolite inebꝛiari vino in quo eſt luxuria:qũñ quod ſcriptum eſt in euangęlio ſᷣm nner
1. Timotb. , denſciabat: Radix omniũ maloꝝ ẽ cupidi/ ne dmn quidã ergt diues ⁊ ud.is. hlun
tas:in his verbis tanq; angelus dei deſcen- induebat burp ura ⁊ byſſo ⁊c̃.quę iimlan
debat ad ſiliũ homis. Quado autẽ dicebat: habent᷑ inter ſermones de Uerbis ſen
cCoł.ʒy. Quę ſurſum ſunt ſapite nõ quę ſuꝑ terram: domini. xxiiii:et.xxv.Et de queęſtio/ Prnit
1. Corj. 15. Al. endehat. Eũ vo dicebat: Sobꝛij eſtote ? nibus euangelioꝛũ li.ij.ca.xxxviii. u Notial
moꝛ dicabat: liarum:vij.littera.C.⁊ ſequẽtibꝰ. Muun

u tem alię Homelisg de eo qð ſcri⸗
hoſen. poameſe lelcuagelio m Johanne:
flun Job5.5. Hlon poſſum ego a meipſo facere
nsn,bi quicqᷓ; ⁊c̃.quę habent᷑ in expoſitio⸗
Sete ne doctoꝛis Ibidẽ: Et inter ſermo-
ode nes de Uerbis dñni · xliii.et.xlv.
umcrat N ür2828— R
– Feria ſerta poſt ſecundam domi
dgni Sermo nicã in quadrageſima:de Jacob et
fided LXXX. Laban: Sermo . R
t Der⸗ di Requẽter charitati veſtrę liggeſſi⸗/
o mus fratres dilectiſſimi: beatũ Ja/
nschtdi kiie cob typum habuiſſe et ſigurã domi/
gerbe ni ſaluatoꝛis. Deniq; quomõ chꝛiſtus ven-
usſagbän urus erat in mundũvt iungeret᷑ eccleſię:ita
pun in beato iacob hoc hᷣſiguratum eſt: quando
eſkcch, in regionem longinquã peregrinatus eſt: vt
D cõiugium ſoꝛtire᷑. Abijt ergo ſicut audiſtis
RdN beatus iacob in meſopotamiã ad accipien/
“ dam vxoꝛem. Et cum veniſſet ad quẽdam
mnitus puteum: vidit rachel venientẽ cum ouibus
Augel. patris ſuis. Et cum agnouiſſet conſobꝛinã
cwler ſuam eſſe:adaquato grege oſculatus eſt eã.
Ceini Si diligẽter audiſtis fratres:poteſtis agno/
nen ſcere non fuiſſe ſine cauſa: ꝙ ſancti patriar/
inns shę matrimonia ad puteos aut fontes inue
niunt. Si hoc ſemel tantũmodo eueniſſet:
epoſimn poterat aliquis dicere nõ pꝛo aliqua ſigniſi⸗
dei catione factũ eſſe: ſed caſu potius accidiſſe.
olt 7 Señ.24. Cum vo ⁊ beata rebecca quę iungenda erat
ooſu Sep.29. iſaac ad puteum inuenit᷑: ⁊ rachel quã acce/⸗
vinl pturus erat iacob ad puteũ agnoſcit᷑:nihilo
redln Exo.2. minus ⁊ ſephoꝛa quę moyſi iuncta eſt ad pu
umol⸗ teum reperit᷑:ſine dubio aliqua in his ſacra⸗
tca mẽta dehemus agnoſcere. Er quia toti tres
. Qun iſti patriarchę typum domini ſaluatoꝛis pᷣ/
ner:d ferebant:ideo ad fontes vel ad puteos inue
umno⸗ niunt matrimonia:quia chꝛiſtus ad aquam
glucich B baptiſmi inuen turus erat eccleſiã. Deniq;
tatntb Seſ.29. veniens iacob ad puteum:pꝛius gregem ra/
limena⸗ chhel adaquauit:⁊ poſtea oſculatus eſt eam.
mnemme⸗ WVlerum eſt fratres chariſſimi: niſi pꝛius per
aquam baptiſmi chꝛiſtianus populus a ma
lis omnibus abluatur:pacem chꝛiſti habere
ſe deeo non meret᷑.Nũquid beatus iacob vidẽs cõ/
lofnn, ſobꝛinam ſuam nõ eam potuit oſculari pꝛi⸗
Dines qᷓ; aquam gregibus daret: Potuit ſine du⸗
cl.gbe bio:ſed myſteriũ gerebat᷑. Opoꝛtebat em̃ vt
Derbo per gratiã ba ptiſmi ab omni iniquitate vel
gbeſto diſcoꝛdia liberaret᷑ ecclia: ⁊ ſic pacẽ cum deo
tinii Abi.v. habere mereret᷑.& autẽ in illa ꝑegrinatiõe
or⸗ duas vxoꝛes accepit iacob:duos pplos figu/
eu

Feria ſexta poſt ſcdᷣaʒ do.in.XxL. Ber.

rabat:iudęoꝝ ⁊ gentiũ. Nam in aduẽtu chꝛi
ſti:nõ paruus numer etiã de iudęoꝝ wplo in
eũ legit᷑ credidiſſe. Sic em̃ in apłloꝝ actibus Acd.2.

cõtinet᷑: quia crediderũt vna die tria milia:
Itẽ alia die qͥnq; milia: item poſtea multa
milia.&ρ autẽ duo ꝓpli in chꝛiſtũ crediderit:

etiã ipſe dñs in euangelio cõſirmat:vbi ait:

Habeoꝛ alias oues quę non ſunt ex h̊ ouili: Job.10.

⁊ illas opoꝛtet me adducere:vt flat vnꝰ grex

⁊ vnus paſtoꝛ. Duę & illę mulieres:id eſt lia Señ.29.
⁊ rachel quę beato iacob fuerat iunctę:iſtos
duos ꝓplos figurauerũt.CLia iudęoꝝ:rachel

gentiũ. Iſtis duobꝰ plis velut duobꝰ parie

ribus: tãq; lapis angularis iũctus ẽchꝛiſtꝰ. Ephᷣ.2.
In ipſo em̃ ſe oſculati ſunt:et in ipſo ęternã
pacẽ iuenire meruerũt:ſicut aplus dic: Ipſe Abi. s.

eſt pax nfa qͥ fecit vtraq; vnũ.Quomõ fecit

vtraq; vnũ? Utiq; duos greges iungẽdo:?-
duos parietes ſibi inuicẽ copulãdo.DPeniq; C
videte qͥd poſtea cõſecutus ẽ. Dicit em̃ ſcri/
ptura: ꝙ poſt hec diues factꝰ fuerit beatus Señ̃.ʒo.
iacob. Sicut em̃ ſanctꝰ iacob creuit ac dita/
tus eſt:⁊ cũ inſinita ſubſtantia ad patriã re/⸗

uerſus eſt:ita ⁊ verꝰ iacob dũʒs nr̃ ieſus chꝛi/⸗

ſtus veniẽs in hũc mundũ:⁊ iſtas duas ſibi
plebes:id eſt gentiũ ⁊ iudęoꝝ cõſocians:in/⸗
numerabiles ex eis filios ſpiritalit᷑ genuit et
creauit:ac ditatꝰẽ nimis.Deniq; audi ipſũ
dicentẽ: DNata ẽ mihi ois poteſtas in cęlo er Matthᷣ.2s.
in terra. Mã expoliato diabolo reuerſus ad
patrem magnas ſecum diuitias repoꝛtauit:
Fm quod pſalmiſta de eo multo ante pſdixe/
rat: Aſcẽdens in altũ:captiuã duxit captiui Rz. S7.
tatẽ. Reuertẽte aũt iacob ad patriã ſuã:pꝑſe SGeh.ʒi.
cutꝰ ẽ eũ laban cũ ſocijs ſuis:⁊ ſcrutat om/
nẽ ſubſtantiã eiꝰ: nihil de rebꝰ ſius inuenit.
Et qꝛ de ſuo nihil inuenit:tenere eũ oino nõ

potuit.Laban hic typũ diaboli habuiſſe nõ

incõgrue dicit᷑:qͥ ⁊ idolis uiebat ⁊ beato ia/
cob qͥ typũ dñi ſᷣferebat adſariꝰ erat. Per/⸗
ſecutꝰ ẽ &̊ iacob:nihil apud eũ ð rebꝰ ſuis in
uenit. Audi hoc ⁊ verũ iacob in euãgelio di

centẽ: Ecce venit pnceps huiꝰmũdi:⁊ in me JZob.i4.

nihil inuenit. Cõcedat nobis diuina milſeri/
coꝛdia:vt etiã in nobis nihil de ſuis oꝑibus
nr̃ aduerſariꝰ recognoſcat. Si em̃ de ſuo ni/
hil inuenerit:tenere nos vł reuocare ab ęter

na vita nõ poterit.Et iõ frẽs chariſſimi dili⸗

gent᷑ aſpiciam arcellas ↄſciẽtię nrę:ꝑſcrute/
mur latibula coꝛdis nr̃i: et ſi nihil ibi qð ad
diabolũ ꝑtinet inuenimꝰ: gaudeam et deo
gras referamꝰ:⁊ quãtũ poſſumꝰcũ ipiꝰadiuins

Bancti cluguſtini de tempoe ꝝ

toꝛio ſtudeamꝰ vt ianuę coꝛdis nr̃i ſemꝑ ape
riant᷑ chꝛiſto:⁊ vſq; ad finẽ claudãt᷑ diabolo.
Si vo aliquid de oꝑibus vel calliditate dia
boli in animis noſtris latitare cognoſcimꝰ:
velut venenũ moꝛtiferũ euomere vel expue⸗
re feſtinemus:vt cum nobis inſidiari volue-/
rit:⁊ nihil qð ad ſe ꝑtinet potuerit inuenire
coõſuſus abſcedat: ⁊ nos cũ ꝓpheta gratias
agentes clamemꝰ ad dñm:Liberaſti nos ex

affligẽtibus nos:⁊ eos qui nos oderũt cõfu

D diſti. Lia ergo ſicut ſupꝛa diximꝰ: ſigniſicat
illã plebem quę de iudęis iuncta eſt chꝛiſto.
NRachel vo eccleſię: id eſt omniũ gentiũ ty/
Geſñ.ʒi. pum geſſit: ⁊ ideo lia nõ eſt furata idola pa/
tris ſui ſed rachel: quia poſt aduentũ chꝛiſti
nõ vſq;quaq; ſynagoga idolis ſeruiſſe co/
ſcitur:ſicut de eccleſia gentiũ manifeſtiſſime
cCcopꝛobat᷑: ⁊ ꝓpterea nõ apud liam:id eſt ſy/
nagogã: ſed apud rachel quę typũ gentium
pferebat:idola laban legimus latuiſſe. Qð
Señ.ʒ⁊. qutẽ venit iacob ad ioꝛdanem: et trãſmiſſis

omnibꝰ rebus ipſe ſolus remãſit ⁊ luctabat

cũ viro vſq;ddum veniret auroꝛa: iacob ĩ illa
colluctatione iudęoꝛũ populũ figurauit:an/
gelus qui cum illo luctabat᷑:typũ ſaluatoꝛiſ
domini pᷣferebat.Luctat᷑ iacob cuʒ angelo:
quia lłus iudęoꝛũ luctaturꝰ erat cũ chꝛiſto.
Vincebat iacob angelũ:quia iudęoꝝ popu
lus chꝛiſtũ vſq; ad moꝛtem ꝑſecuturus erat.
Et quia non totus populus iudęoꝛũ inſide/
lis extitit chꝛiſto:ſicut iam ſupꝛa diximꝰ:ſed
non parua multitudo in nomie eius legitur
credidiſſe:iõ angelus tetigit femur iacob et
claudicare cępit. Pes enim ille in quo clau/
dicabat:iudęos qui in chꝛiſtũ nõ crediderũt
ſigurabat. Ille vo qui ſanus remãſit: illoꝛũ
typum geſſit qui chꝛiſtũ dominũ receperũt.
E Deniq; diligẽter attendite: quia iacob ĩ illa
colluctatione ⁊ vincebat ⁊ benedictionẽ pe/
tebat.Cũ em̃ dixiſſet angelus:Dimitte me:
Reſpõdit iacob:Mõ dimittã te niſi benedi/
xeris mihi. In eo qð vincebat iacob:iudęos
ꝓſecuturos chꝛiſtũ ſigniſicabat:in eo qð bñ/
dictionẽ petebat:illũ populũ figurabat qui
in chꝛiſtũ dominũ crediturꝰ erat.Deniq; qͥd
ei dixit angelus? Si cõtra dominũ foꝛtis fu/
iſti: quãtomagis cõtra homines ualebis:
Hoc tunc impletũ eſt:quãdo populus iudę/
oꝛũ chꝛiſtũ dñm cruciſixit. Dimitte me inqͥt
angelꝰ:iã aſcẽdit auroꝛa:hoc iã reſurrectio/
nẽ dñi figurauit:qꝛ dñs ſicut optime noſtis
Job.⁊o. ante lucem legit᷑ reſurrexiſſe a moꝛtuis.Qð

aũt iacob typum dñi ſigurauit:etiã hinc co/ nnidupe
gnoſcimus:ꝙ oꝛans deum vt eum de manu nugoii
eſau fratris ſui eriperet: Dñe inquit minoꝛ geſ.a. melent
ſum cunctis miſerationibus tuis:in bacun eporubß
meo tranſiui ioꝛdanẽ: ⁊ ecce cum duabꝰturł aNinhil
mis regredioꝛ. Tlerũ eſt fratres chariſſimi: Gnteinneſ
Baculo crucis chꝛiſtus apꝛehẽdit mundũ: Ntapove
⁊ cum duabꝰ turmis:id eſt cũ duobus popu . Chinuron
lis ad patrẽ redijt cum triumpho. hHęcergoa debcnocen
fratres chariſſimi frequẽtius cogitate: ⁊ ve, (ulenese
lut mũda animalia ſpiritaliter ruminantes ſusmcta
vtilem ⁊ neceſſariũ cibum veſtris animis p̊/ uite oſecpdin
uidete: illũ vtiq; cibum de quo dominꝰ ait: gescoſtott
Operamini non cibum qui perit: ſed qui ꝑ/ Jop.s. errsluin
manet in vitã ęternam: Ad quem vos domi Ctioe⸗
nus ꝑ ſuam pietatem ꝑducat: cui eſt honoꝛ ahu o
⁊ imperiũ cum patre ⁊ ſanctoſpiritu in ſęcu/ Gischi
la ſeculoꝛũ: Amen. 2ò f ittii⸗
Bermo I LXXXI. ciot
. Votiẽs vobis fratres chariſſimi:le/A Ntuscgenn
(4 ctiões de teſtamẽto veteri recitant᷑: Gbpcäſi
Woſiẽ frequẽter admonui:nõ h̊ ſolũ de/ Gukad hierchri

betis attendere qð ſonat ĩ verbo: ſed qð in/ dentunne
telligit᷑ ⁊ ſapit in ſpiritu. Sic ⁊ apoſtolus cõ Mmnton
monet nos dicens: Littera occidit: ſpiritus 2. gonlz. mghücit⸗
autẽ viuiſicat. heęc em̃ omnia quę in veteri i.Con.io. lihinn⸗
teſtamento legunt᷑:ſicut dicit apoſtolus: in liſuscs
figura cõtingebant illis:ſcripta ſunt autem licn
ꝓpter nos. Cũ em̃ populꝰ chꝛiſtianus fide- n
liter ad eccleſiam venit:quid ei ꝓdeſt qauę⸗/ .
dit qualiter ſancti patriarchę aut vxoꝛes acd —
ceperint aut ſilios ꝓcreauerint: niſi q̃re hec usnr
facta ſint:aut qͥd res ipſe figurauerint:ſpiri/ ſal
tali ſenſu ꝑſpexerit? Ecce audiuimꝰ ꝙ beatꝰ B lueci
iacob genuerit filiũ:⁊ vocauerit nomẽ erꝰio/ SGeñ.57. din
ſeph:⁊ eũ pluſq; reliquos ſilios ſuos dilexe/ anen
rit. oc loco beatꝰ iacob figurã habuit dei ll
patris: ſanctꝰ quoq; ioſeph typũ geſſit dnii N
ſaluatoꝛis. Diligebat & iacob flli ſuũ: quia. e nenbe
deus pat diligit vnicũ ſuũ:ſic ipſe dixit:hhic Mattb.. gfucd
eſt ſili meus dilectꝰ. Jacob miſit ſiliũ ſuũ vt Seſñ.7. g wwan
de fratribꝰ ſuis ſollicitudinẽ gereret:⁊ de pr ein ſin
miſit vnigenitũ ſuũ: vt genꝰ hũanũ peccati rür
languidũ viſitaret. Joſeph dũ frẽs ſuos ꝗre eßten
ret:errabat in heremo:et chꝛiſtꝰgenꝰ hũanũ hochfn
requirebat qð errabat in mundo:quodõmõ ifn
q̃ſi ⁊ ipſe errabat qꝛ errantes reqͥrebat. Jo/ ihyemn
