cuiꝰ plenitudine ſubſtantia vitę populis
ſempꝑ erogat᷑ ⁊ plenũ eſt.xxvj.HB.
Cecidit miles diaboli vt ſurgeret ſignifer

chhꝛiſti. xxviij. D.
Auia ſub ꝓpoſito placẽdi deo agebat᷑ ig-

narus ad culpã: ſtatim poſt admonitionẽ
cucurrit deuoxꝰ ad gratia. xxix. B.

De paulo exponit᷑: Beniamin lupꝰ rapax

Paulus pſ̊ cęteris aplis (cc. xiiij. A B'
clauẽ ſciẽtię accepit. xxvij. B.
De pauli ceruice cũ decapitaret᷑ lac ꝓ ſan⸗
guine fert᷑ fluxiſſe.xxvj.iC.

Pacem multi pᷣdicãt ⁊ nõ habent:laudãt ⁊

amãt:dicũt ⁊ nõ faciũt.xlij. K.
Aliud eſt peccare i in deũ:aliud peccare ĩ ho Nese

Sicut ſine pctõ nemo eſſe (minẽ.xlvij.E.

põt:ita ꝑ dei miſericoꝛdiã poſſibile eſt vt
bonis operibus ſe vnuſquiſq; redimat 2
pctõ.xxxviij. B.
Peccata criminalia ſ unt g aiam in ęternũ
occidũt niũ ꝑ pęnitẽtiã ⁊ elemolynas lar
gas redimant᷑.xlj. B
Peccata minuta ſine quibꝰ hęc vita nõ agi
tur ſunt xlj. C.

Quia nõ deſüt quotidiana pctã:nõ deſint

etiã quoridiana remedia. xxx. F. xlvj. P.
Licet minuta pctã animã nõ occidãt:tñ de
foꝛmẽ faciũt: ⁊ ad aenplexiiſsonſi cęleſtis
venire nõ ꝑmittunt.xlj. DD.
cõtinuis oꝛationibꝰ:ieiunijs ⁊ elemoſy⸗
nis:⁊ pᷣcipue indulgẽtia eoꝝ qͥ in nos bec /
cãt aſſidue redimunt᷑.xlij.P. . J.
&W remittũt᷑ ꝑ aduerſitates tꝑales ſi equo
alo ⁊ cũ gfarũactione biſtinenk. xlj. D.
Qui pctã crimialia cõmittũt ⁊ qdiu viuũt
ea pęnitẽtię medicamẽtis redimere nolu/
erint:non ad ignẽ purgatdꝛiũ ſᷣ ad ęternũ
deſcendent.xlj. E. in medio.
Quibꝰ operibꝰ minuta pctã dimittan q ⸗
bus peccata criminalia deleant᷑.xlj. F.
Creſcit amoꝛ nümi quantum pecunia cre, en
ſcit.x.. circa finem.

Penę damnatoꝛũ ęternę erunt.xlv. M. et

xi. A.in fine ex. B.
In penis ſimiles ſimilibꝰ iñ igent xxxix. B.
Peregrinatio patriam nõ dellderat ne la Re
ch:ymis. uv. J.

£

Annotatio.

Qui aliũ ꝑſeqᷣt᷑ in coꝛpꝑe ipſe pꝛi ꝑſecutianz

ſuſtinere cognoſcitur in coꝛde.x. B. C. ini
Pedes animę duo ſunt.xlvij.D.
Petra bis virga percuſſa chꝛiſtũ ſigniſicat.
xix.E. in flne.
Æ— petrꝰ ꝓ ſoliditate deuoti
rũ petra dicit᷑:quia pꝛimꝰ nationibꝰ fidei
fundamenta poſuit.xvj. AXA.
Petra ꝓ deuotione petrꝰ dicit᷑: ⁊ petra pꝛo
virtute dñs nũcupat᷑:⁊ ideo recte meretur
cõſoꝛtium nominis qui cõſoꝛtium meret᷑
Cũ petrꝰ linea caſſa laxaret ĩ freto: chꝛiſtꝰ re

tia miſit ĩ ᷣbo:Ceępit chꝛiſtꝰ:cępit ⁊ petrꝰ.

CLhꝛiſtus diſcipulum: petrus piſciculum.
Petrus dũ inſidiat᷑ gregibꝰ

dit ſaluatoꝛis.xxviij. Hj5.
Dum temerariꝰ mare ingredit᷑ nutat inceſ⸗
ſu:ſed conualeſcit affectu:periclitat᷑ coꝛpo
re:ſed deuotione nõ labit᷑:qꝛ magis dile⸗
ctione q; pedibus ambulabat.xvj. B.
Abelioꝛ vnda vbi ambulãte petro nec mu/

tat᷑ nec labit᷑:nec ſolidatur nec refugit q; ꝗ̊

olim in mari rubꝛo facta legimꝰ. xvj. K..
Petrus dum deficit fide:deſicit et vnda:qꝛ
eũ in mari credulitas poꝛtabat ꝑſidia ſub
Ideo petrus factus eſt timidus negatoꝛ qꝛ
erat audax pſᷣſumptoꝛ.xxiii. A.
Trinitas negationis deſertio eſtveritatis:

⁊ trinitas cõſeſſionis teſtimoniũ dilectio/

nis. xxiiij. D. .
Petrũ piſcatoꝛẽ modo adoꝛat genibꝰ ꝓuo
lutl multitudo gẽtiũ.xxv.C.xxviij.E.
Petrꝰ ſuis erroꝛibꝰ ꝓfecit:qꝛ ſidelioꝛ factꝰ ẽ
poſtea q; fidẽ ſe ꝑdidiſſe defleuit.xvj. A.
Igeo tertio ſi diligat interrogat᷑: qꝛ in vno
petro figurabat᷑ vnitas paſtoꝛũ.xxiiij. B.

QQ nõ mendaciter:ſed veraciter reſponde/

bat:animã meã ꝓ te ponã:Et tu ſcis quia

amo te. xxiiij. D. “l
Veracẽ petrũ:petra fecit.xxiiij.C.

Beata petri largitas ꝗᷓ petenti argentũ nõ

attulit ſed cõtulit ſanitatẽ.xxvj. AXA.
NRecte petrꝰpꝛiꝰpedes claudi ſanat:vt ſicut
in ecclia fidei fũdamẽtũ cõtinet: ita i hoĩe
mẽbꝛoꝛũ fundamẽta cõſirmet.xxvj. B.
Si petri vmbꝛa olim tranſeuntis ſupplicã/
tibus ꝓderat:qᷓ;tomagis nunc gratia per
manenſs. xxix. D.
Sicut in omni terra mira petri virtꝰ eſt: ita

(fl. OD

onis eccleſia /

Q erant diſpares ptiũ ſtudijs: ſed operum

piſcium in mari equoꝛeis: ipſe in rete inci/

Quid ad auditoꝛes

⁊ in fines oꝛbis terrę epiſtolę pauli pene/
trauerunt. xxvj. A. .’
Petrus ⁊ paulus fuerũt pares quo ad me⸗/
ritũ licet alter ſᷣcellat poteſtate:alter ſcien
electi ſunt ad duoꝝ populoꝝ ſalutẽ: pe

trus ad iudęoꝝ:paulus ad gẽtiũ.xxix. A.

meritis pares.xxix. B. Cꝰ
Optima aploꝛũ noia petra et vas neceſſa⸗
ria ſunt domui ſaluatoꝛis. xxvj. B.
Licet ipᷣſoꝛũ paſſis diuerſa in ſingulls fue⸗/ UMU
gitꝛin vng eſt referta lan titate. xxyj. . ..
Petrꝰ ſimili moꝛte cũ chꝛiſto diſcerptus elctt· Bo
vt quẽ ſide imitabat᷑: imitaretur et paſio
ambo ſimul vna die in vrbe roma occii“
ſunt a nerone.xxvij.C. D. xxvj.E. MW
ÆOꝑuenerũt ad palmã martyrij nõ eodẽ tẽ “D
poꝛis curſſi:ſed eodẽ anni vertentis ocDrr
ſu:petrũ crux necat:paulum gladius imo/
lat. xxviij. E. „
Nuis meriti ſint ex hoc intelligit xxvij. D.
De cauſa paſſionis eoꝛunde⁊ quõ ſimonẽ
magũ oꝛationibꝰ ꝓſtrauerit.xxvij. E. F.
Eos ſeſtitit paſſio copulãtos quos pdica/
tio ſidei feterat ſocios.xxviij.E. in fine.
Ez petrus ex humilitate capite in terram
verſo cruciſigi eligit.xxix. D.in ſine.
Piſcis ille qui de flumine ad tobiam aſcen/ xi
dit chꝛiſtũ ſigniſicat.xxviij. B. circa ſinẽ.
Ploꝛat aliꝰ hoc aliꝰ illud:iuſtus ploꝛat plo/ Pio
rantes ⁊ ridẽtes.xlv.ih. .
Pꝛędicatoꝛes qũ ex taciturnitate habeant “
⁊ quid ad ſdicatoꝛes ꝑtineat.xlij.D.E.
NPꝛedicatoꝛ debet erogare nõ includere:ex / r
emplum. xlij. F. .
Si pſᷣdicas:hoc age ꝑ dilectionẽ non ꝑ occa
ſionẽ:exemplũ.lxij. G. h. è
Bonꝰtibi pſᷣdicat:carpevuã de vite:malꝰti
bi ſdicat: carpe vuã pẽdẽtẽ i ſepe.xlij.ꝗ. —
Quod bonũ ẽ audi: nec malos moꝛes imi/
Pꝛedicatoꝛ alijs oꝛãtibꝰ digna loqᷣt᷑.iiij. A.
Aptoꝛũ pęna qualis erit hinc ꝑpen a.
di põt.xxxviij. KCc.
Raptoꝛ dũ rapit rẽ:ꝑdit fidẽ.x. B.
nptione vel repara⸗ (xxix. C. Z.
tione generis humani: vide infra verbũ. .
Regnum cęloꝛum aliud nõ quęrit pꝛecium
ꝙ leipᷣm: da te ⁊ habebis illud.xxxvij. F.

— 2

Puicipaliũ

reb“ minimis cõpet᷑.xxxj.Ad.
Regnum cęloꝛũ vim patit᷑ et violenti rapi/
urnt illud:duobꝰmodis exponit᷑.xx.F.G.
Hh. xxxvij. F. *

Caro chꝛiſti q;uis gloꝛia reſurrectionis et

gloꝛiſicata: eadẽ tñũ mãſit ⁊ manet carnis
natura ꝗᷓ aſſũpta eſt de marig.xxxiiij.h.

DW ſiderent. viij. Ciin fine. j. B. .
AAl Quod eaident hoĩes ploꝛãdũ eſt.xlv. h.
SZeoeo Roma caput ẽ: ⁊ pꝛincipatũ obtinet natio/
„ emim. xxvij. D. C(cxviij. B.
„ ⸗ SaAa Abelliani quid de chꝛiſto ſentiant
Sacculus eſt pecunia clauſa: ⁊ ſi-
AaAgniſicat ſapientiã occultã. xlij. F.
Salutare ꝑ viã quid ſit.xlij. ShH.

AQui in via ſalutat:ꝑ occaſionẽ ſalutat: Et
qd ſit ꝑ occaſionẽ ſalutare.xlij.hh. J.
Vere ſanctꝰ ſanctoꝛũ chꝛiſtꝰ dicit᷑:vñ et illa
ſancta ſanctoꝛũ dicũt᷑ ꝗᷓ ila ſeqiabãt qui/
M bus ille figurabat᷑.xxxiiij.E.
imm Cur ſanctoꝛũ omniũ feſtiuitas ſub vna ſo/

1 lennitatis lęticia celebꝛet᷑.xxxvij. X.
miimn Cũ ſancti volumꝰ gaudere:ſed nolumꝰ tri-
ui bulationẽ cũ eis ſuſtinere.xlvij. AXA.
up e Sc Scoꝛpionũ carnes oleo decoctę ꝑcuſſiones
. ſcoꝛpionum ſanant.xix.E.
ehthen Scriptua ſãcta ſepe diſcuſſa verã cõueniẽ/
emnl. tiã parit quã manifeſtis ſermonibꝰ abſcõ
. dit: ſepe aperti ſermonibꝰ inſinuat: in qui
lera ⸗ brus nihil pſter id quod ſonuit qrẽdũ inui/
tat:quedã ſic cõmendat vt pariter litterã
M ac myſticũ intellectũ inſtruat:quędã tãtũ
myſtice: ⁊ ꝗdã omnino omittit quę tñ ve/
enct ra rõne credunt᷑:exemplum.xxxiiij.D.
SH - Cum qułdam veris indagationũ ſtudijs
tsa / quęrẽda relinquit: nõ ideo tñ ſuperflua eſti
manda eſt.xxxiiij. D.
Küis loquit᷑ ꝑ exaggerationẽ.xlij. O.
Ccrn S . BSe Exijt qui ſeminat ſeminare ſemen ⁊c̃.expo/
nitur.xlv. D.
“ Semina bona ſunt opera bona. xlv. A. B.
t⸗3 Qui defecerit in ſemine non gaudebit in
ed. meſſe. xlij. D. „ „„ J
Qui ſeipſum im pendit ſemẽtem:reddet il
n . li deus meſſem. xlv. F.

Reſpicere dei eſt ipſiꝰ appꝛobare.xxxv.P.

afcẽſionis lub elos fuerit magniſicata ⁊

Reſuwectionẽ coꝛpoꝛũ ſuoꝛũ cur ſaneti de⸗

Salutatio adalute nomen accepit:quia an
tiqui in epiſtolisiſuis ſic ſcribebãt:ille illi
2 ſalutem. xlij. hd.

ſententiarä

Regnum cęloꝛũ tã ſclarũ et magniſicũ cur

Qui ſeminãt ĩ lachꝛymis in gaudio metẽt

quõ ad omnes ꝑtineat hoies.xlv. GO.

Qui difficiles terras timet: ad terrẽ bonã

dum ſeminat nõ peruenit.xlij. D.
randa cõuiuia.xv. H. E.
De Seruo pigro qui noluit talentũ ſibi cre
ditum erogare: exponit᷑.lj.per totum

Super ſepulchꝛa moꝛtuoꝛum nõ ſuntſᷣpa/

Simõ magus cũ ſe chꝛiſtũ diceret ⁊ tanq;ᷓ fi A

liꝰ ad patrẽ magicis artibꝰ volare tempta
ret:oronibus aploꝝ pᷣcipitat᷑.xxvij.E. F.
Sinapis granũ magnum eſt nõ ſpecie ſed
virtute:⁊ ideo regno celoꝛũ ⁊ fidei nõ qua⸗
litate oleris ſed vigoꝛe acrimonię compa/
Sinapis ſemen tempoꝛe hyemis multam
cõſfert medicinam. xxxj. B. xxxiij. A. B.

Quid ſigniſicet quod ſeminatum fit arboꝛ

ita vt volucres requieſcẽt in ramis eius.

Sollicitudine vitę huiꝰ nil (xxxiij.C. D. So

peius: quę ad vitam ęternam ꝑuenire nõ
permittit.xlij.D.in medio

CQur ſpirituſſancti dona eſaias cõmendãs So:

a ſapientia incipiens ad timoꝛem dei per-
uenit. xvij. BD.

A ſtephanus oꝛauit ꝓ ſuis lapſtlatoꝛibꝰ: St
ſicut chꝛiſtus ꝓ ſuis crucifixoꝛibus.j.B.

Qualia in menſa domini ſui co- (iiij.D.

medit:talia pᷣparauit.j.B. circa finẽ.

Si non oꝛaſſet pꝛo inimicis:eccleſia paulũ
non haberet.].C.iiij.E.
Stephanꝰ grecę:latine coꝛona dicit᷑.ij. A.
pꝛimiceriꝰ eſt matvrũ:qsia chꝛiſtũ pꝛi/
oꝛ in floꝛe iuuentutis ſanguine purpureo
ſecutus eſt.j.A.ij. A. .
Mõ expetebat de ꝑſecutoꝛibꝰ vindictã ſed

eis potiꝰ a deo veniã poſtulabat.ij. B.

QQꝛ ſeuiebat in iudęos et diligebat.ij. C.
Cur ſtans oꝛabat pꝛo ſeæ genu (uii.D.
flexu ꝓ ꝑſecutoꝛibus.ij. D.iiij.D.v.C.
Secutus eſt veſtigia paſtqꝛis ſui vt bona
&O dat“ eſt oĩ eccleſię ad ꝓ/ (ouis.iij. B.
fectũ:qꝛ humilis erat ᷣ celſus fide: diſci⸗
pulus oꝛdine ſed magiſter exẽplo.v. A.
In hoc ꝙ pᷣpoſitus fui feminis habuit te/
ſtimoniũ ſinceriſſimę caſtitatis.v. A.
Cur ſe filiũ hominis ⁊ nõ filium dei videre
a dextris dei aſſerat.v. B.
Æ pᷣcipuꝰ videat᷑ inter martyres qꝛ pꝛimꝰ:

13 eſat inferioꝛ oꝛdine facteſt psim paſſi

one:⁊ qui erat diſcipulus gradu cępit eſſe
magiſter martyrio.v. B. in medio.

.
7 M

Annotatio pꝛincipaliũ ſententiarũ

Plus dolebat lapidantium peccata qᷓ;ᷓ Tiea
vulnera. v. C.
Stephanũ gamaliel ſtolatꝰ reuelauit:ſaulꝰ
ſooliat lapidauit: ⁊ chꝛiſtꝰ pannis inuo/
lutus ditauit.vj. A.
Stephano erat pulchꝛitudo coꝛpoꝛis:flos
„- ętatis: eloquẽtia ſermocinantis: ſapiẽtia
ſanctiſſimę mẽtis ⁊ oꝑatio virtutl.vj. .
, in fine. B.
De cauſa cur in ſtephanũ iudęi cõſurrexe/
erunt. vj. B. C. D. E. (totum.
Relatio miraculoꝛũ ſancti Stephani.vij.pꝑ
Ste Stolę albę ſanctoꝛũ quę ſint.xj.C.D.
Stolas lauare ĩ ſanguine agni qᷣd ſit.xj.E.
£ Aciturnitas doctoꝛis quando ha/
beat reatum. xxxvj. C.
Duo ſibi tꝑa oꝛdine ſuo ſuccedunt:
tpᷣs flẽdi:⁊ tpᷣs ridẽdi.xxx.G.xlvj. B.
Zeſtimoniũ chꝛiſto ppibemus quotiẽs mã
data ipſius facimus.xxxij.C.in fine.
Cur tempus laboꝛis ſit momentaneum:et
mercedis ęternum. xxxvij. B.
Tenebꝛe exterioꝛes qles erũt.xlv. .
CTi De timoꝛe dei pꝛęcepta multai in ſe cripturis
ponunt᷑.xvij. A.
Eſaias cᷣm ſeptem dona 1 piritalia cõmen /
daret:incepit a ſapientia ⁊ peruenit ad ti⸗/
moꝛem. xvij. B. C.
Tiriaca de ſerpentis carne cofecta moꝛſib

„ ſfſerrpẽtinis occurrit: ⁊ potiones veneno in /

fectas in potu ſumpta expellit.xix.C.
Tri Lribulatio peccata purgat ſi patienter per
ferat᷑.xlj. Min mecko.
Triſtis eſt anima mea vſq; ad moꝛtem:ex-⸗
vonit᷑. xlv. D. E.

Allis ploꝛationis quid ſit.xvij. B.
Ae Fecũda eſt veritatis auctoꝛitas: qꝛ
u diſcutit᷑ de ſe gignere quod ip/
ſa eſt cognoſcit᷑.xxxiiij. DO. ( D. in fine.

Sine veritate nõ valet auctoꝛitas. xxxiiij.
Verbũ diuinũ naturã humanã ſibivniuit:
nõ amittẽs ꝗð erat: ſed aſſumens qð non
erat.xxxiiij. RK. in medio. xxxiiij. A
ſumpſit ex maria naturã non originem
Verbũ quõ differat a voce.xx.D.
Verbũ diuinũ ita ad nos deſcendit et cele⸗
ſtia nõ reliquit: quõ verbũ noſtrũ a loquẽ
re tr ſfert᷑ vt tamẽ clauſum in ſua ſede te /
neatur. xx. D.
Verbũ dei quomodo aia cõcipiat:pᷣariat 7
enutriat.xxxv. E.

Verbũ dei ĩcarnari voluit:nõ qꝛ alit nõ po

terat redimere hoĩem ꝑ ſapiẽtiã vel botẽ⸗
tiã:bvᷣ qꝛ ſic cõmodiꝰ cõgruebat xix. A. G.
ÆOR moꝛtalitatẽ noſtrã aſſumẽs:immoꝛtali
tatẽ ſuã nõ amiſit: exẽpeis oſtẽdit᷑.xix.B.
Q nõ eguit nr̃a reꝑatioſte:ſed ea bonitate
qua nos cõdidit eadẽ nos refoꝛmare vo⸗
luit. IJbidem
omnia cõtinens: oia cõplens in aſſum
pto homine totũ ſe cõcluſit ⁊ tñ totũ mun
dũ regere:sõplere ⁊ continere nõ deſiuit:
exenplo oſtendit᷑.xix. F. 0.
Verbũ totũ de ole loquentis ꝓdit: et totũ
ad multeꝛũ aures ꝑuenit.xix. SF..
Vincẽtiꝰ martyr habebat in ſermone fidu/ a
tiã: ⁊ in paſſione cõſtantiã.xij. B. xiij. A.
E& in eo vicit a quo victꝰ ẽ mũdus.xij X.
In vincentij paſſione ſi humana patientia
cõſideret᷑: incipit eſſe incredibilis:ſed ſi di
uina potentia agnoſcat᷑: deſnit eſſe mira
bilis. xij. DO.
Vincentio refrigeriũ in corde habenti da,
tianus extrinſecus flämas admouebat:
ſed ipſe facibꝰ furoꝛis acce egn us intus qua
ſi dibanus cremabat.xij. E. xiij. CE
ÆO vicit datianum viuens: vicit moꝛtu⸗
us. xij. Fxiij. E. ẽF.
Quo durioꝛi vrgebat᷑ p hfna:eo amplioꝛi cõ
feſſionis exultabat cõſtantia.xiij. B.
Eius paſſio ſub cõpẽdio recitat᷑.xiij.C. .
Viſio dei q; iocũda ſit.xxxvij.D.in ſine.
Virgines ⁊ ſi filiũ dei edere non poſſunt in
carne:ſpõſum tñ teneãt redẽptoꝛẽ:quẽ nõ
timeat virginitas pemptoꝛem. xvij E. .
Vita pᷣſens vię cõpat᷑.xlv.S.hh..

Auid milerius q; curãdo vitẽ:amittere vi

tam. xlij. D.circa finem.

Vnitatem gratia facere põt ſine ppꝛietate aAs

ſpecialis naturę.xxxiij. Yꝓ. RH
Inter vocẽ ⁊ verbi hoc diſtat. xx. 2 .
Finis

ð — 4 4

*

“

ho⸗
s.
l
hnan
le⸗

Nin
ünnn
rir

amdn

eſid
44
nene
emmn

nd
leda:
nmsg
1
we

loc
5.
Ane.
oKen
Eitö
A

,B
mnaen
gum

1 4

— r ffrrrrrrrrrr—=—=rr—=rrrr---Jů — —

.
S
”M”M
4
4
—
* 14
4
.
*
*
4 4
3
.
4

er
R
4

l S 3 — ——G WW 2?

.
—
M——
. .
7 .
R
„
2
* * . .
. .
.
—
. .
. .
. .* .
.
.—
.
. .
8 .
. .
..
.
*
3
.
.
4
.
.
.*°
%.
4
1

7

Ad Fratres in heremo commoꝛantss: Sermones LXXVI.

De Verbis domini: Sermones LXIIII.

De Verbis Apoſtoli: Sermones XXXVNMy. =
In Epiſtolã Canonicã beati Johannis pꝛimã: Sermones X.
Homelię:id eſt Sermones populars: Quinquaginta.
Pe tempoꝛe: Sermones CCłVI.

De Sanctis: Sermones II. U”MVM
. . —
. . . *

R

VierfarbSelector Standard*-Euroskala Offset

Balance Q

Copyright 4/1999 VxyMaster GmbH WwwwW.yXymWaster. Com