Sdoantben eccleſiam. Audio:⁊ apoſtoli verba eſſe co peccatũ nõ habemus: noſipſos ſeducimꝰ-.
isniei)· Apb. 5§. gnoſco. Mundans eã lauacro aquę in ver ⁊veritas in nobis nõ eſt. Lu nõ habes pec
inaamneinitocern bo vt exhiberet ſibi gloꝛioſam eccleſiãẽ non catum:⁊ dicis te habere peccatum:veritas
mruibdin habentẽ maculam aut rugam: aut aliquid in te nõ eſt. Quia nõ dixit iohanes: Si di⸗
Punmdefe huiuſmodi. Audiuimus de nube magna xerimus quia peccatum nõ habemus: hu/
epaun nm tonitrua. Hubes em dei apoſtolus. Ver⸗/ militas in nobis nõ ẽ: dixit: noſipſos ſe /
menigeon ba iſta ſonuerunt: 2 tremere nos fecerunt. ducim veritas in nob nõ eſt: Ergo menti
nn wo te vede aeneta ene mus guo, murſi dixerimus nos nõ habere peccatf.
nsin mog iſts verba apoſtolus direrit: dieite Si mendacium timuit iohannes: tu men/
Minin nuſ inquã nobis: vtrum vos iuſti eſtis an no? daciũ non times: vt cum es iuſtus dicas te
lunmi Heſpondent. Juſti ſumus. Ergo nõ habe- elſ e peccatoꝛem? Quomõ ergo te accipiam

1nrt. lond
iccenonſe We.

a ruirinſteut

umnien de nobis. Hoc vos int : hꝛiſtiani dacio reum facis? Item te interrogo alio
4 4 eſtis: Mõ dico iuſti eſtis. Chꝛiſtiani eſtis modo: Juſtus es aut peccatoꝛ? Reſpon/
unnnen HMon audent negare. Chꝛiſtiani inquit ſu· des. Peccatoꝛ. Mentiris:quia nõ quod te
S mus. Fideles ergo eſtis?⸗ HBaptiʒati eſtis? eſſe coꝛde credis hoc oꝛe dicis. Ergo ⁊ ſi nõ
hin n Baptiʒati inquit ſumus. Dimiſſa vobis eras peccatoꝛ: eſſe incipis dum mentiris.
otus heni cuncta peccata: Dimiſſa inquit. Quomo/ Zicis em̃.hhumilitatis cauſa nos dicimus
uummgini do ergo eſtis peccatoꝛes? Sufficit mihi vn peccatoꝛes eſſe:nam deus videt quia iuſti
ms linm de te repellã. Uos chꝛiſtiani eſtiſ:baptiʒa,⸗ ſumus.Cum ergo humilitatis cauſa men/ 22. q.2.ecũ
ſoadt in ti eſtis: ſideles eſtis:membꝛa eccleſię eſtis: tiris:ſi nõ eras peccatoꝛ anteq; mentireris: bumittie
kntinum ⁊ habetis maculas ⁊ rugas.Quomodo er- mentiendo efficeris quod euitaueras. Ve/ ca. ſicnt aũt.
Nuntehe n go eſt eccleſia iſto tempoꝛe ſine macula ⁊ ru ritas in te nõ eſt: niſi te ita dixeris peccato/
n hehen n/ ga:cum vos ſitis ruga eius ⁊ macula: Aut rem vt etiã eſſe cognoſcas veritas autem
tlugni ſi nõ vultis eſſe eccleſiam niſi eam quę ſine ipſa eſt: vt qð es dicas. Nam quõ ẽ humi/
D macula ⁊ ruga eſt: cum rugis veſtris ⁊ ma / litas:vbi regnat falſitas: Poſtremo omit⸗
godE.

tis peccatũ: Per om̃es dies:per om̃es no⸗
ctes nihil mali facitis:nihil mali dicitis:ni
hil mali cogitatis? Hon audent dicere ni⸗

hil. Sed quid reſpondent: Hos quidẽ pec

ca toꝛes ſumus:ſed de ſanctis loquimur nõ
de nobis. Hoc vos interrogo: Chꝛiſtiani

X

ad alienam cauſam teſtẽ: qui in cauſa tua
mentiris: Sanctos reos cõſtituis: dum cõ
tra te falſum teſtimoniũ dicis. Quid factu
rus es alteri:qͥ te infamas? Quõ alter tuã

calumnia deuitabit qũñ te tuę linguę men-

Bancti

D tamus iohannis verba:Ecce in coꝛpoꝛe ec/
Epb.5. cleſię quam dicis nõ habere maculam aut

rugam:aut aliquid eiuſmodi ⁊ eſſe ſine pec
cato: ecce veniet hoꝛa oꝛatiõis:oꝛatura eſt

tota eccleſia: ⁊ tu quidem foꝛis es:veni ad
oꝛationẽ dñicazʒ:veni ad trutinã: veni dic
atth.el Pater nf qͥ es in celis. Seq̃re:Sanctiſice/

tur nomẽ tuũ: Adueniat regnũ tuum: Fi/

at volũtas:ſicut in celo ⁊ in terra: Panem

nr̃m quotidianũ da nobis hodie. Seque/
re:⁊ dic: Dimitte nobis debita nr̃a. Rñde
heretice:quę ſunt debita tua. An foꝛte pe/
cuniã mutuã a deo acccepiſti:? Mõ inquit.

Nõ te &̊ ampliꝰ interrogabo de B. Ipſe em̃

dñs expoſiturꝰẽ: quę ſint debita quę nob
petimus relaxari. Dicamus ſequẽtia.Si

cut ⁊ nos dimittimus debitoꝛibꝰ noſtris.

Exponat h̊ dominus.Si enim dimiſeritis
hominibꝰ peccata:Ergo debita veſtra pec
cata ſũt:Dimittet vobis ⁊ pater veſter pec
cata veſtra. Redi & heretice ad oꝛationẽ: ſi
obſoꝛduiſti cõtra verã ſidei rationẽ. Dimit
te nobᷣ debita nr̃a dicis:an nõ dicis? Si nõ
dicis: ⁊ ſi pꝛeſens fuer coꝛꝑe:foꝛis tñ es ab
eccleſia.Eccleſię enim oꝛatio eſt: vox eſt de
magiſterio dñi veniẽs. Ipſe dixit:ſic oꝛate
diſcipulis dixit: apłis dixit: ⁊ nob qualeſ/

cunq; agniculi ſumus dixit:arietibus gre⸗
gis dixit: ſic oꝛate. Videte quis dixit: ⁊ qJ/

bus dixerit. Veritas diſcipulis:paſtoꝛ pa⸗/

ſtoꝛũ arietibꝰ: ſic oꝛate: himitte nobis de⸗/

bita nr̃a: ſicut ⁊ nos dimittimꝰ debitoꝛibꝰ

nr̃is. Rex militibꝰ:dñs ſeruis:chꝛiſtus apo

ſtolis:veritas hominibꝰ loquebatur: ſubli
mitas humilibus loquebatur. Scio quid
in vobis agatur.Ego vos appendo:ego de

trutina mea renuncio: ꝓꝛſus dico quid in

vobis agit᷑. Hoc em̃ ego plus q; vos ſcio:

dicite: Dimitte nobis debita noſtra: ſicut

nos dimittimꝰ debitoꝛibus nr̃is. Inter/
rogo te hõ iuſte:ſancte:hõ ſine macula ⁊ ru
ga: interrogo te inquã: Oꝛatio iſta ex deo
eſt:fidelium eſt: an cathecuminoꝛũ?:Certe
vtiq; regeneratoꝛũ eſt: id eſt baptiʒatoꝛũ:
Poſtremo qð totum ſuꝑat filioꝝ ẽ. Mam

ſi nõ ẽ filioꝛum: qua frõte dicitur: Pater nr̃
qui es in cęlis? Vbi g eſtis o iuſti ⁊ ſancti-
In mẽbꝛis eccleſię huius eſtis:an nõ eſtis:
Ibi eratis:ſed iam nõ eſtis ibi. Et vtinam
iam pꝛęciſi accepta röne audiant ⁊ credãt.
Ergo ſi tota eccleſia dicit: Dimitte nobis
debita nr̃a: repꝛobꝰ ẽ qui hoc nõ dicit. Et

4

nos quidẽ cum dicimꝰ debita nr̃a:quouſq

id qð petimus accipiamus repꝛobi ſumus

quia pctõꝛes ſumꝰ:? Sʒ qð vos nõ facitis:
nos faciendo:id eſt peccata noſtra cõfiten-
do mundamur:ſi tamen faciamus qð dici/
mus: Sicut ⁊ nos dimittimꝰ debitoꝛibus
noſtris. Vbi es && hęretice pelagiane: vel
cęleſtiane:? Ecce tota eccleſia dicit:DPimitte
nobis debita noſtra.abet & maculas⁊ ru

gas:ſed cõfeſſiõe ruga extenditur:cõfeſſio/⸗

ne macula abluitur.Stat eccleſia in oꝛatio

ne vt mundetur cõfeſſiõe:⁊ qᷓ;diu hic viui/
tur ſic ſtat:⁊ cum de coꝛꝑe exierit vnuſquil/
q;: dimittuntur ei quę talia habebat vt di⸗

mitterẽtur debita:quia ⁊ quotidianis pꝛe/

cibus dimittuntur ⁊ exit mundatus:⁊ the⸗/
ſauriʒat᷑ eccleſia in theſauros dñi aurũ pu/
rum:ac per hoc in theſauros domini eccle-
ſia eſt ſine macula ⁊ ruga. Et ſi ibi ſine ma/
cula ⁊ ruga eſt: hic quid oꝛandum eſt?: Vt
venia percipiatur. Quid agit venia? Ma⸗
culam extergit.Qui ignoſcit:rugam exten

dit. Et vbi extenditur ruga noſtra tanqᷓ; in E
tendicula magni fullonis?: In cruce chꝛiſti.
In ipſa enim cruce: id eſt in ipſa tendicula

ꝓ nobis ſanguinem fudit: ⁊ noſtis fideles

quale teſtimoniũ perhibeat ſanguini quẽ?

accepiſtis. Certe enim dicitis:amẽ.MNoſtis

quid ſit ſanguis: qui pꝛo multis effuſus eſt Manb.26,

in remiſſionem peccatoꝛum. Ecce quomo⸗

do fit eccleſia ſine macula ⁊ ruga:tanqᷓ; be/ Ephᷣ.5.
ne mundata in tendicula crucis extẽditur:

ſ hic om̃ino põt id agi.Exhibet ſibi eccleſi/

am gloꝛioſam dominus:nõ habentem ma

culam aut rugam. Agit hoc ⁊ hic: exhibet
ibi.oc enim ait:vt non habeamus macu
lam aut rugam. Magnus eſt qui agit: be/
ne curat:doctiſſimus artifex eſt. Extendit

in ligno ⁊ facit nos ſine ruga:quos abluen

do fecerat ſine macula. Ipſe qui venit ſine
macula ⁊ ſine ruga extenſus eſt in tendicu⸗/

la:ſed pꝛopter nos: non pꝛopter ſe: vt nos
faceret ſine macula ⁊ ruga. Rogemus ergo

eũ vt faciat: ⁊ poſtqᷓ; fecerit ad hoꝛrea nos
ducat:ibiq; nos reponat vbi pꝛeſſoꝛiũ non
erit. Tu ergo qui loquebaris ſine macula ⁊
ruga es? Quid hic facis ĩ eccleſia quę dicit:
Dimitte nobᷣ debita noſtra:? Debita ſe ha/⸗
bere confitetur quę relaxentur. Qui non
ↄfitent᷑ nõ ideo nõ habẽt:ſed ideo eis nõ re
laxabunt᷑.Cõfeſſio nos ſanat ⁊ vita cauta:
vita humilis:oꝛatio cũ fide:ↄtritio coꝛdis:

Aum deoper

3o

Hebe

chninptif
ſesdin

uu ſlil
en Pnat nnn

mmurpaen
dinitrwon

(ßitnoniten

vſimebe.

zedcbenus⸗⸗

anpeccann
lanöfnatbe

uſllii

enicul ien

Peker nusquotic

ſedſi fcam
mittimus dea

honoesth
nues. Aucdn
ceortdebiton
larelaranS
6Pobabeoraut
ſch enanffet
nuseshabe
edigeispe
fanengog
Cundebttore
ſdinitrisd
Utetenes:⸗

(agodicnſe

ſdeodedenn
daftanes
finnstame
ſinenm
mnsglauk
Nohahwpe
noſt cvno⸗
Ncniinitſeg
mmothosde
Nhereturna
onceſge
nbiene
rſtepete
Peperbe

N. Pnenot

Aprodet
Chſat⸗

iu
idecen

nn

S

Bermo XXXI

s baoſluen / ſunt. Repeto auia necelſarium ẽ at ve
einn lachꝛymę nõ fictę de vena coꝛdis pꝛof ‚ꝛhoc mẽtibus yfis: itum ds adiuu ni
us tni L ſe⸗ vvanieranur nobis peccata ſine gos hemẽter inculcem. Chariſſi õ
e tes r *: Cõfeſſio inquãs nos iritui credere: bate ſpiritus ſi ex doo
Pgosrii bus eſſe nõ poſſumꝰ: Cof i cöſite ſpiritui credere: ̊ ꝓbat die/
hanne: Si cõfite ſpiritui creder lti pſeudo ꝓphetę ꝓdi
Arneſnfin 1 Job.ie ſanat: dicente apoſtolo ioh iuſtus vt ſunt.Quoniã mu ſ: pꝛecipit ſpiriruſſan,
n 1. oh. . . 8 eſt ⁊ iuſtus ðvt mundũ: pꝛecipit ſpirituſſa
nſacanlef eccata noſtra: fidelis eſt x iuſti ab runt in hunc mundũ: 19. ar
eMlbdd amur peccara ta:⁊ mundet nos ab ru miſ ritui credamꝰ: ⁊ cauſam cur
unimedcini dimittat nobis peccata: æ mundet no non ccus ne om̃i ſpiritui cre ſa eſt: Quoni
Cenge i minnitar autẽ quia dico ꝙ non perit dixit. Quę illa cauſa eſt: 2on
tpatgm om̃i iniquitate.Non aute homicidia face pꝛęceperit dixit. QAu⸗ hete pdierunt
cede ic eſſe ſine pctõ: hom anm multi inquit pſeudo ꝓphere p runk.
dran poſſumꝰ hic eſſe lteria:vel cętera mo⸗ a qũ. Quiſquis & iſta pꝛęcepta
habgtenule re debemus:aut adulteria: imunt. Ta/ in hunc mundũ. tritui credẽdum puta
enedl r. e vno ictu penmunkt. a⸗ mn mpſerit: ⁊ omi ſpiritui credẽdum put
engnannii⸗ niſera peccara qug vn bone ſpei chꝛiſtia cõtempſerit: 2 currat ĩ pſeudo ꝓphetas:
Batalchi liea nõ facit benr ſue qudeidiano oꝛatiõis enerelek blaſphemer verosppnetad⸗
föerialir nus: ſed illa ſo n Humiles ⁊ deuoti dica⸗ ⁊q an exiſtimo pꝛecepto homo cautus
wpeenerfnligt Pand g Sõ nobis debita n kacwirtnfnn mihi:Audiui: genedieh⸗
eludhann Wattb⸗. mus ciamus ſe uit᷑: Sicut ⁊ nos di / ſidero: quia ⁊ ego in pſe
* iamus qð ſequit᷑: Sicut ne hec temperare deſidero: quia ⁊ ego in ve⸗
tgogtinsn ſed ſi fac itoꝛibus nr̃is. Sponſio hec o incurrere. Quis em̃ hoc
debitoꝛibus nris. Spe Tu pꝓphetas nolo incu 2 Si quidẽ pſeudo
mmuntmente mitimus ſio ⁊ fixa cõditio eſt.Lu ꝓpheta ibus decipi? Si quidẽ pſeude
ndlid overa ſponſio ⁊ fixa itoꝛ etiã lit:a mẽdacibus ii homi⸗
Aausdiitninn cum de debitoꝛẽ: ⁊ debitoꝛ e émenda ꝓpheta:da mihi homi⸗
NS 8: habes habet debito⸗ pꝓpheta ẽ men x. allere: da mihi ho
uds doninc⸗ homo es: v he d deum qui habet debito⸗ gioſum: nõ vult fallere: da mi .
Accedis ad de bi debi / nem religioſum: nõ vult ult: falli
. Gübilten tu es. Accedis a ſt: vt poſtules tibi deb minẽ impium: ſacrilegũ: fallere vu falle
. debitoꝛ nõ eſt: Sõõs bita minẽ impium: ſac 81 : falli aũt
– res: r vebiro: d hoc tibi dicit: Ego debita mi lt. Cum &nolint fallere boni: falli a
relaxari. Sed h em̃ mihi növult. Cum nol : quis ẽ qui in pſeu
ltm, nö beo:tu habeſ debita:debes em̃ m nec boni velint nec mali:quis ẽ qui in len
44 H nõ habeo: debet tibi. Debitoꝛ pobe lit incurrere?: Verba dico
Starntmm ſed etiam frater tuus Debito⸗: do pꝓphetam veli erie Berg ,
anotntni⸗ bi itoꝛ me⸗ q; in pſeudo ꝓphetã ne-
anokntr habes ⁊ tu debitoꝛẽ. Debitoꝛ me⸗ ſulẽtis me:vᷣ vtiq; in pſeu Pphera ne
nige nanuei qquia peccaſti in me: habes debitoꝛẽ mo niſi inuitus incurrit. Audiu hi ſpi/ 1. Jo . 4
ain gem ſanem quin peccauit in te. Quod fecenis monl o dñi ꝑ iohannẽ: Holite omi ſpi⸗ 1 z.
– fratrem quia peccauit in te. Quod fee ſt hanis:imo dñi ꝑ iohannẽ:
faci meo: id eſt hanis: e.Ecce accipio:ita volo. Addi⸗
Clt: tMoſtsſtis cum debitoꝛe tuo:facio ⁊ ego cũ me ntui credere. Ecce accipio: 1a volo. Z
R 3s neo. Tu con ir 7 D’5. Sz r ſpũs ſi ex deo ſũt. Vn/
bent ſngiiit ſi dimittis dimitto: ſi tenes tenec Ait ⁊ diẽ: Sʒ ꝓbate ſp re no poſ.
n alteri nõ dimittis. Nemo 5 ellem: ſi errare nõ poſ⸗
tis ni i tra te tenes: qui alteri nõ dimittis. NHemo de ꝓbo? Pꝛobare vellem: ſi errare deo
e . . ato: ſed nõ tamẽ a iſi ꝓbauero ſpiritus qui ex
onulnscfinit ergo dicat ſe eſſe ſine peccato: imus ſim. Kerte niſi ꝓbauero ſpiritus onõ
cn erG ccatũ. Oderimus ſim. Kerten eceſſe ẽ in ſpũs qui ex deo
un. Euegnn ideo debemus amare pe tis: ode· ſũt: incurrã n zae pꝛophetis.
1enttnsee . ſi nõ ſumus ſine pecca S. ⁊? ex hoc ſeducar a pſeudo p phetie⸗ „
Pla L 3 a. maximea crim — d am? Quõ obſeruẽ: . —„ „
ln nscnin⸗ rimus tamé ea: æm tum poſſu⸗ Quid agam: QQ&u5 t: Molite om̃i ſpiritui
abſtineamus qᷓ;tu pe anes quõ nobiſ dixit: Molite om̃i un
Ettbaſtan abſtineamus: ig. Ego ait neſcio qs hanes quõſ ſpũs ſi ex deo ſunt:dice
tö rbaumnn us a leuibus peccatis. Ego ait . ‚credere:ſed ꝓbate ſpũ u ex det ſtſ
B.no NN m ſeipſum decipit: ⁊ veri · cxr 5 ꝓbentur ſpiritus qui ex
huictfe 6 habeo peccata:ſeipſu deus re dignaret: quõ ꝓpbenti c u:
–W ſ 5 ſus oꝛemus vt deus redis eſſe ſollicitus: et hoc audi.
erbenmer as in eo nõ eſt. Pꝛoꝛſus oꝛemus vt d Deo ſunt. Moli eſſe ſollicitu exrpe
Nhebemnpi ao 5 dicit᷑: Dimitta / der t ſpiritus dei: hoc certe exp
kauiegrd mittat: ſed faciamus q „ itur ? Hinc cognoſcit᷑ ſpir — ℳ
uckguin i itoꝛibus nfis: cum dicitur ? h ire: vt ꝓbares ſpirit qui er de
rck omt mus ⁊ nos debitoꝛi idie dicimus hoc: ctabas audire:v E I j. Joha⸗
minckin us bis. Quotidie dicimus hoc: HMinc cognoſcitur ſpiritus dei. Joha/
uostbun dimittetur nobis. tidie fit in nobis. ſunt. hinc cogne guitur in lectise⸗
enndi Ai im?*: 7 quotidie fit in nobis. xit: nõ ego. Hoc ſequitur n ectie
. mirenkd uotidie facimꝰ: 4 hi nes dixit: nõ ego. hoc faceret
Egtifun vquotu. to: ſed exibimus nes os ꝓpterea facer
Vekrn Non hic ſumue ane peccato: leq er tacto⸗ Knn en n0s Ppte⸗ credam“
ne . hinc everbis begti o PRonig⸗ a ſon ꝓbemus ſpltiens eFioe⸗ tnrraula
. Re fmi⸗ alir birimcredere: lti pſeudo pꝛophetę ꝓdie .
D 2. Job. 4. riſſimi: nolite omiſpiri deo ſunt multi pſeudo! dit quid deſiderare/
indhan 6 7 ſed pꝛobate ſpiritus ſi ex eoer, mundum: cõtinuo vidit quid de dcul
rſtſn ledp de manicheoꝝ: Der / occurrit expectationi: iniecit oculum
nehrnd .— 5onſutande manie 4 — uenelign Gꝛatias deo: quia ⁊ hoc DZ
athinalnn A 1 ando iobanes apls legebat: . piüͤickloq dignat? en doine cogoſeit ſot
nhnſn Aa diuimꝰ loquentẽ p eü rinle ſpi rit⸗ dei. Eia audite: audite: Ultire ſalſiton
nnn lu ⁊ dicẽtẽ: Chariſſimi:no u ſiex des cernite: inherete veritati: reſiſtite fa 7
nn iitui credere:ſed pꝛobate ſpiritus ex deo 1
te,

Bancti

ſe: intantũ ex deo nõ eſt: quia iſte erroꝛ qui

. .

bannis dictum eſt: Erat lumẽ verũ.Nun/⸗

Vinc cognolcit᷑ ſpiritꝰ dei. AUnde rogo te? nõ confitetur chꝛiſtum in came venilſe ex nitlntagt
Hoc ẽ qð audire cupiebã. Om̃is ſpiritᷣqui deo nõ eſt. Fratres quid eſt ꝙ renaſcimur⸗ m cnet
cõfitet᷑ ieſum chꝛiſtũ in carneveniſſe ex de Si bene nati ſumus:quid ẽ ꝙ renaſcimur: (gidl lue
E: Et om̃is qͥ nõ ↄfitet᷑ ieſum chꝛiſtũ in car · NMatura quę fuerat reparatur: natura que ame
DO ne veniſſe ex deo nõ eſt. Interim &̊ chariſſi lapſa fuerat erigitur:natura quę defoꝛmis upenii
mi repellite ab auribꝰ vr̃is oẽm diſputato/ iacebat gratia refoꝛmatur. Solus enim cre gintenn
rẽ: ̃dicatoꝛẽ: ſcriptoꝛẽ:ſuſurratoꝛẽ:qͥ negat atoꝛ:ſolus creatoꝛ pater:filius:ſpirituſſan⸗ lunin .
ieſũ xpᷣm ĩ carne veniſſe. Ergo repellite ma ctus: ſed trina vnitas:vna trinitas:ſola il lii⸗
nichęos a domibus:ab auribus:a coꝛdibꝰ la natura iĩmutabilis:incõtaminabilis:nec uus e
vr̃is. Manichei em̃ chꝛiſtũ in carne veniſſe defectui: nec ꝓfectui obnoxia:nec cadit vt Aumnmn
aptiſſime negãt. Spiritus & illoꝛũ nõ ſunt minꝰ ſit:nec tranſcẽdit vt plus ſit: ꝑfecta: Cononſumn
ex deo. hic video vnde velit lupus obꝛipe ſempiterna: omimodo im mutabilis: ſola il mtigſain
re agno:⁊ q;tum valeo deuitandum eſſe de la natura. Creatura vero bona: ſed creato/ uiſnnnluſi
monſtro: Hinc in eo qð dixi:vel potius ab ri impar valde. Vis adherere diabolo de⸗ E.
.Jo.4, aplło dictum cõmemoꝛaui: quia om̃is ſpiri- ſertoꝛi: ſi quare cõtendis cõdita creatoꝛi. anlerlibe
tus qui negat ieſum chꝛiſtũ in carne veniſj Agnoſcat anima conditionẽ ſuam:non eſt 4. ntis An
ſe ex deo nõ eſt: inſidiat᷑ manichęus in hoc deus.Cum ſe anima putat deum:offendit illletned.
verbo ⁊ dicit mihi:Ecce ſpiritus qui negat deum:nõ inuenit ſaluatoꝛẽ: inuenit dam/ aunmnhlh
ieſum chꝛiſtum in carne veniſſe: ex deo nõ natoꝛẽ:quoniã deus quando animas ma/ tnchmnte
eſt. Unde ẽ ergo? Si ex deo nonẽ inquit: las damnat: nõ ſe damnat: ſi autẽ anima bnrntnin
vnde ẽ: Nunquid enim põt eſſe niſi aliun/ hoc eſt qð deus:ſe damnat.DHemus hono lntd Nicu
de? Si g inquit ex deo non ẽ: ⁊ aliunde ẽ: vi rem deo nfo fratres:cui clamamus: Libe/ Mattb. s. W¶⸗ litante
des eſſe duas naturas. Inuenimꝰ lupum: ra nos a malo: ⁊ ſuccurret tibi vt in oꝛatiſbe Meinan
retia ſalubꝛia tendamus:venemur: capia / inuenias temptationẽ: ⁊ dicat tibi:nuidẽ Tuncietſen
mus:captũ trucidemus:Zrucidemus pla- qð clamaſti:libera nos a malo? Certe non onsiupia
ne: Moꝛiat᷑ erroꝛ: viuat homo. Ecce in oo eſt malum. Reſpõde illi:Ego ſum malus. Mämas
qð dixi capiamus:trucidemus:moꝛiat᷑ er Er ſi liberauerit me a malo:ero de malo bo nonipen
roꝛ:viuat homo:ibi ſoluitur quęſtio. Sed nus: liberet me a me:ne incurrã in te: Hoc hontiͤn
recolite qð ꝓpoſui:ne obliti quęſtionẽ nõ dic manichęo. Si de liberauerit mea me: sgu
intelligatis ſolutionẽ οmnis ſpiritus qui noõ incurrã in te: quia deus liberauerit me alidagid
nõ confitetur ieſum in carne veniſſe ex deo a meo malo:ero bonus. Si bonus ero: ſa/ Goomnen
non ẽ.Et manichęus cõtinuo: Et vnde ẽ᷑ͤ? piẽs ero. Si ſapiẽs ero:nõ errabo. Si non 726. Lontmen
Si ex deo non eſt: aliunde ẽ.Si aliunde ẽ: errabo:a te decipi nõ potero.Liberet ̊ deꝰ men on⸗
docui eſſe duas naturas. Hanc quęſtionẽ? mea me:⁊ nõ incurram in te. Meũ eſt em Deteben
tenete: ⁊ mẽtes ad illa mea verba reuocate vitiũ vt errẽ ⁊ credam tibi: quoniã anima Nõ.ʒ7⸗ nus. Poli
vbi dixi: capiamus: trucidemus: moꝛiatur mea impleta ẽ illuſtõibus. Hon ſum mihi noſepnen
erroꝛ: viuat homo. Erroꝛ non ẽ ex deo: ho/ ipſe lumẽ: nã ſi eſſem: nũq; erraſſem. Ideo r Quar
mo ex deo ẽ. Hedite ad quęſtionẽ.Omnis pars dei nõ ſum:quia ſubſtantia dei:natu Unptrdene
ſpiritus qui nõ cõfitetur ieſum in carne ve tra dei errare nõ põt. Ego autẽ erro:nam ⁊ ſepofinc
Job.i. Niſſe ex deo non ẽ.Dhico ⁊ ego: Omnia per tuipſe cõſiteris.Sapientẽ te dicis:ab erro ameyenſe
Ps.iso. ipſum facta ſũt.Om̃is ſpiritꝰlaudet dñõm. re me liberare conaris. Vnde ergo erro: ſi lnlklegue
CSed ſi omnis ſpiritus ex deo eſt: quõ ſp naturia dei ſum: Erubeſce:da honoꝛẽ deo. Pibomni
ritus qui ex deo nõ eſt laudat dominum? Ego dico quia multũ adhuc erras: ſᷣ ſicit ſeermo⸗
Pꝛoꝛſus ois ſpũs laudet dũm. Atrũcq; vi tuipſe cõſiteris erraueras. Errauerat ergo EAnentor
deo:languidum intelligo: vitium ſanetur: natura dei?: Jerat in immundiciam natura dunecchh
natura liberet᷑. Vitiũ natura nõ ẽ:Kᷣ natu/ dei? Adulteria cõmittebat natura dei? Stu lnign
rę inimicum ẽ.Sana vnde langues:remaK/ pꝛa illicita faciebat natura dei? Ceca neſcie heik
net vnde laudes. Medicina vitia ꝑſequi bat qua iret natura dei:? Facinoꝛibus ⁊ fla- (criigi⸗
1. Job. 4. nõ naturam. Om̃is qui nõ confitetur chꝛi glicijs obꝛuebat᷑ natura dei? Erubeſce: da 6 Notee
ſtum in carne veniſſe:ex deo nõ ẽ. Inquã/ honoꝛem deo: lumen tibi eſſe non potes. nrniͤ
tum nõ confitetur chꝛiſtum in carne veniſ / Erat lumen verum. In comparatione ioo un

etgtin
igc
nmrnen
nscedi
N Soluene
numilti

Nokrſtat

Nplsſt n

mmateblisſ
wdonuſckoun
Pperedibchr
scdin gatt

Koniſnanen

ndeuef
ee gent
ndoanimsn
nat: ſtantegtn
nat. Demeben

D(uid non ⁊ iohannes lucerna: Ille erat lu⸗
Zob.5. cerna ardens ⁊ lucens: dominꝰ dixit. Nun/
quid lucerna lumen nõ eſte Sed erat lumẽ

verum. Lucerna ⁊ accendi poteſt: ⁊ extin/
gui põt:lumen verum accendere põt:extin
gui nõ põt.Erat ergo lumen verum: quod
illuminat omnẽ hominẽ venientẽ in hunc
mundum. Illuminãdi ſumus:nõ lumẽ ſu/

Põ.26. mus. Expergiſcere: clama mecũ: Domin⸗
illuminatio mea. Quid eſt quod dicis? Er

go non ſunt mala:? Sunt mala:ſed mutan/
tur:⁊ ipſa erũt bona: quia ipſa mala: vitio

Matth.õe ſunt mala:nõ natura.Quid eſt:libera nos

a malo: Hõne poſſemus ⁊ poſſum?hęc ver
ba dicere:libera nos a tenebꝛis?A quibus
tenebꝛis: A nobiſipſis:ſi quę in nobis ſũt

reliquię tenebꝛaꝝ:donec in totum lux effi/

ciamur:nihil habentes in nobis quod reſi-

ſtat charitati:quod repugnet veritati: qð
ſubiaceat infirmitati: quod ↄditiõe moꝛta/

litatis deſiciat. Tunc totũ videte qᷣͥd erit:

camamus vt 1. Corl. 15. quãdo erit:Coꝛuptibile hoc induet᷑ ĩcoꝛru/

unbigtnan
icutbei
1melotſorten

Slunen
Aoraddendetr

inaniebe
enuennete
vs lbenetſ
Abonusenſ⸗
nöendo Sn
no heuffr
nte eichd
Nrgni nin;
6 Honſundad

zamſen „

htunnudantun
Nauttenonint
Eiedidstbenn
want

ptiõe: et moꝛtale hoc induet᷑ imoꝛtalitate.

Tunc ſiet ſermo qui ſcriptꝰ eſt: Abſoꝛpta ẽ

moꝛs in victoꝛia. Ubi ẽ moꝛs ↄtentio tua?

Vbi ẽ moꝛs aculeus tuus? Aculeꝰ autem

moꝛtis ẽ peccatũ. Vbi malũ modo? AMala

hominũ quę?: Erroꝛ ⁊ inſirmitas. Aut ne-
ſcis quid agas: ⁊ errando laberis: aut ſcis
quid agi debeat ⁊ inſirmitate ſuperar.Er/
go omne malũ hominis erroꝛ ⁊ infirmitas.
Lontra erroꝛẽ clama: Hhominꝰ illuminatio
mea: Cõtra iſirmitatẽ adde:Et ſalus mea.
Mrede:bonus eſto:tu es malus:tu eris bo⸗
nus. Holi diuidere. Natura in te ſanãdaẽ:
nõ ſeparanda. Vis noſſe quid es? Tene/
beę. Quare tenebꝛę? homo qui dicis coꝛ-
rumpit᷑ deus: aliquid his tenebꝛis poteſt
eſſe pꝛofundiꝰ: Crede:agnoſce chꝛiſtum in
carne veniſſe: accepiſſe quod nõ erat: non

amiſiſſe quod erat: hominẽ in ſe mutaſſe:
nõ in hominẽ fuiſſe mutatũ.Agnoſce: ⁊ tu

ipſe ex malo eris bonꝰ:ex tenebꝛiſ eris lux.

E An mentioꝛ:⁊ nõ eſt vnde cõuincam?Apo

ſtolum accipis:ſi te nõ fingis accipere apo/
ſtolum:legis ⁊ deciperis:⁊ decipis. VFHnde

deciperis: Errãdo malo tuo teipſo. Si aũt

credideris: erroꝛẽq; diſcuſſeris: audies ab

Epbõ. 5. qpoſtolo: Fuiſtis enim aliquãdo tenebꝛe:
nunc autẽ lux. Sed addit lux. Sed vbi: In
domino.Ergo tenebꝛę in te:lux in domĩio:
quia nõ tibi potes lucere:accedẽdo illumi/

chꝛiſt

D Eſtre charitatis expectatio: mei de A
Nu exactio ẽ.HNõ dubito memini:

naris:recedendo tenebꝛaris:quia non tibi

lumen tuipſe es:aliunde illuminaris. Acce

dite ad eum ⁊ iluminamini. Scio chariſſi⸗

mi de iſta lectione ſancti iohãnis in re vna
multũ me fuiſſe imoꝛatum:nec vos eſſe fa/

tigandos vltra video: vel vltra capacitatẽ
replendos: ⁊ noſtra infirmitas cogitãda ẽ.

Nam heęc verba ſancti iohãnis habent ad⸗

Nö.z53.

huc magnas latebꝛas ſuas. Interim eos

negant chꝛiſtum in carne veniſſe repellite.
Conſtat em̃ eos non eſſe ex deo inquãtum

errant:inquãtum peccant: inquãtum blaſ/

phemant non ſunt ex deo: ſanent᷑ ⁊ ex deo
erunt: quia ⁊ natura ex deo erãt.hHinc quã-
tumcũq; diſputaui: attendite ſcripturas.

Molite credere eis qui negant chꝛiſtum in

carne veniſſe. Sed certe dicturus es mihi:
Ergo qui dicit chꝛiſtum in carne veniſſe:ex
deo eſt. Audiamꝰ donatiſtas qui cõſitent
chꝛiſtum in carne veniſſe:Audiamus arria
nos qui conſitent᷑ chꝛiſtum in carne veniſ⸗

ſe:Audiamꝰ eunomianos qui confitentur

chꝛiſtũ in carne veniſſe: Audiamꝰ fotinia-
nos qui cõſitentur chꝛiſtum in carne veniſ⸗
ſe. Si enim om̃es ſpiritus qui ↄfitent᷑ chꝛi/
ſtum in carne veniſſe ex deo ſunt: qᷓ; multę
ſunt hereſes mendaces:deceptatrices inſa

nę:cõfitentur tamẽ chꝛiſtum in carne venii

ſe? Quid ergo dicturi ſumPꝰ? Quomõ iſtã
quęſtionẽ ſoluituri? ;uomodocũq; ſoluẽ/
da ſit:hodie ſolui nõ poteſt. Tenete me de
bitoꝛem:ſed deum pꝛo me ⁊ pꝛo vobis oꝛa/

1. Job.4

7Dey verbis beati Johãnis: OOm 1. Jo5. 4.

nis ſpiritus qui conſitetur ieſum
um in carne veniſſe: ex deo

e vos:qd in adiutoꝛio dñi de ſan/
cti iohãnis lectiõe ꝓmiſerim. Cum & audi/
ſtis lectoꝛẽ:credo vos cogitaſſe me debere

elſſe debiti redditoꝛem. Magnã quiwe ꝗᷓ/

ſtionẽ ſermone in longũ pꝛocedẽte diſtuli/
mus:quõ recte poſſit intelligi qð ait in epi
ſtola ſua btũs iohãnes:nõ baptiſta ſ̊ euan
geliſta: Om̃is ſpiritꝰ qui cõfitet᷑ ieſum chꝛi
ſtum in carne veniſſe ex deo ẽ. Videmꝰ em̃
multas hereſes confiteri chꝛiſtum in carne
veniſſe: ⁊ tamẽ non eas poſſumꝰ dicere ex
deo eſſe. Negat chꝛiſtum in carne veniſſe
manicheus. Mon eſt laboꝛandum neq; vo-

Abi.vᷣ.

bis diutius ſuadendum: ꝙ iſte erroꝛ non
ſit ex deo. Sed arrianus conſitet᷑ chꝛiſtũ in

carne veniſſe: eunomianus: ſabellianus:
fotinianus. Quid iſtis ↄuincendis quęri/

mus teſtes? Quis tot numerat peſtes? Sʒ

interim quę ſunt notioꝛa tractemꝰ. Multiſ

quipe hereſes illę quas nominiani ignotę

ſunt:⁊ eſt iſta ignoꝛãtia tutioꝛ.Certe quod
nouimus donatiſta cõſitet᷑ chꝛiſtũ in carne
veniſie: tñ abſit vt ſit hic erroꝛ ex deo. Vt
de recentioꝛibꝰheęreticis loquar:pelagiani/
ſta ↄfitet᷑ chꝛiſtũ in carne veniſſe:tñ om̃ino
nõ eſt hic erroꝛ ex deo. Pꝛoinde chariſſimi
diligẽter ↄſideremꝰ: qm̃ nõ dubitamꝰ verã

eſſe ſententiã: Ois ſpũs qͥ ↄfitet᷑ chꝛiſtũ in

carne veniſſe:ex deo ẽ.Cõuincẽdi ſũt iſti ꝙ
nõ ↄſiteant᷑ xpᷣm in carne veniſſe. Hã ſi eis
iſtã ↄceſſerimus ↄfeſſionẽ: ex deo illos eſſe

fatebimur. Quomõ vos ab eoꝝ erroꝛibus

B

vel ꝓhibemus:vel deterremus:vel aduer/

ſus eos ſcuto veritatis defendimus? Adiu

uet nos dñs: qꝛ ⁊ veſtra expectatio ꝓ nobᷣ

oꝛatio ẽ:vt cõuincant᷑ iſti qui cõfitent᷑ chꝛi-

ſtum in carne veniſſe. Arrianus audit:⁊ ̊/

1. Jop.ꝗ. dicat partum virginis marię. Conftet᷑ er-

go chꝛiſtũ in carne veniſſe? Non. Quomõ

ꝓbamus?: Si adiuuet dñs intelligẽtias ve
ſtras:facillime.Quid eſt qð exigimꝰ:? Vtꝝ

ↄfiteat᷑ ieſum chꝛiſtũ in carne veniſſe.Quõ
ↄfiteri poteſt in carne veniſſe ieſum chꝛiſtũ
qui negat ipſum chꝛiſtũ? Quis em̃ chꝛiſtꝰ*
Beatũ petrũ interrogemꝰ.Aodo cũ euã/
gelium legeret᷑ audiſtis:cum queſiſſet dñs

ipſe ieſus chꝛiſtus quẽ illum dicerẽt homi/

nes filiũ hominis: Reſpõderunt diſcipuli
opiniones alienas ⁊ dixerũt: Alij iohannẽ

baptiſtã: alij heliã: alij hieremiã: aut vnũ

ex ꝓphetis.Qui hęc ↄfitebant᷑ vel ↄſitent᷑

ieſum chꝛiſtũ plus q́; hominẽ nõ nouerũt.
Si aũt ieſum chꝛiſtũ plus qᷓ; hoĩem nõ no/
uerunt:ieſum chꝛiſtũ vtiq; non noꝛunt.Si
em̃ tantũmodo homo eſt nihil ampliꝰ:non
eſt ipſe ieſus chꝛiſtꝰ. Vos ergo inquit quẽ
me eſſe dicitis? Reſpõdit petrus vnus pꝛo
om̃ibꝰ: qꝛ vnitas in omibꝰ: Tu es chꝛiſtus

filius dei viui.Ecce habes cõſeſſionẽ verã:

ↄfeſſionẽ plenã. Jungere em̃ debes vtrũq;

qð de ſe chꝛiſtꝰ:⁊ qð de chꝛiſto petrꝰ.Quid

de ſe chꝛiſtus? Quẽ me dicũt homines eſſe

ſiliũ hominis? Quid de chꝛiſto petrus:Tu
es chꝛiſtus filius dei viui. Vtrũq; ↄiunge:
⁊ venit chꝛiſtus in carne.hoc de ſe chꝛiſtus

Auguſtini

qð minus eſt:hoc de chꝛiſto petrus qð ma/

ius eſt. Reſpõdit de veritate humilitas: ?
de humilitate veritas: hoc eſt de veritate
dei humilitas:⁊ de humilitate hominis ve

ritas. Quẽ me dicunt hoies eſſe inquit ſi⸗

lium hominis: DNico ego ꝙ factus ſum pꝛo⸗

pter vos:dic tu petre quis ẽ qui fecit vos.
Qui ergo ↄſitet᷑ ieſum chꝛiſtü in carne ve⸗
niſſe:ꝓfecto cõſitet᷑ filiũ dei in carne venilſ/

ſe.Dicat nunc arrianꝰ:vtrũ ↄfiteat᷑ chꝛiſtũ C

in carne veniſſe.Si filiũ dei ↄſitet᷑ in carne

veniſſe:chꝛiſtũ ↄſitet᷑ in carneveniſſe.Si fi/

lium dei negat chꝛiſtũ:neſcit chꝛiſtũ:alium
pꝛo alio dicit:nõ ipſum dicit. Quid eſt em̃

filius dei⸗ Quõ quęrebamꝰ:quid ẽ chꝛiſtꝰ:
⁊ audiebamus ꝙ ſit filius dei: queęramus

„

quid ẽ filius dei? Ecce ſilius dei:In pꝛin
pio eratverbum:⁊ verbũ erat apud deum:

7 deus erat verbum: hoc erat in pꝛincipio

apud deũ. In pꝛincipio erat verbũ. Quid

dicis arriane? In pꝛincipio ſicut dicit gene Seſñ.i.
ſis:fecit deus cęlũ ⁊ terrã:tu aũt dicis: xn·
pꝛincipio fecit deus verbũ. Factũ em̃ dicis
verbũ:creaturã dicis verbum.Tu ergo di⸗

cis: In pꝛincipio fecit deꝰ verbũ: ᷑ euãgeli
ſta diẽ: In pᷣncipio erat verbũ:Et ideo ĩpᷣn
cipio fec deꝰcęlũ ⁊ terrã:qꝛ erat verbũ.QOia
ꝑ ipſum facta ſunt: factũ dicis.Si factũ di
cis: filiũ negas,. Filiũ em̃ querimus natu/
ra nõ gratia:filium vnicũ: vnigenitũ:non

adoptatũ. Talem filiũ quęrimꝰ:tam verũ
filiũ quęrimꝰ:qui cũ in foꝛma dei eſſet:apo Nbil.ꝛ.

ſtoli verba ſũt: ꝓpter rudes cõmemoꝛo ne

maea putent᷑: Illum filiũ quęrimus: qui cũ

in foꝛma dei eſſet:ſicut dicit apłs:nõ rapi-

nam arbitratus eſt eſſe ęequalis deo. Non

rapina:qꝛ natura: Natura erat: rapina nõ
erat. Non rapinã arbitratꝰ eſt eſſe equalis
deo. Mõ erat ei rapina:natura erat:ſic erat

ex ęternitate:ſic erat coęternus gignẽti: ſic

erat ęqualis patri:ſic erat:ſemetipſum exi-
naniuit:vt ↄfiteamur ieſum chꝛiſtũ in car/⸗
neveniſſe. Semetipſum exinaniuit.Quõ:
Amittendo qðs erat: an aſſumendo qð nõ
erat? Sequat᷑ apłs.Audiamꝰ:Semetipſũ
exinaniuit:foꝛmã ſerui accipiẽs.Sic ſe exi/
naniuit: foꝛmã ſerui accipiẽs:nõ foꝛmã dei
amittens. Foꝛma ſerui acceſſit: non foꝛma
dei diſceſſit.Hoc ẽ ↄfiteri chꝛiſtum in carne
veniſſe. Arrianꝰ aũt qui nõ ↄſitet᷑ ęqualẽ:
nõ ↄfitet᷑ filiũ.Si nõ ↄfitet᷑ filiũ:nõ ↄſitetur
chꝛiſtũ.Qui nõ ↄfitet᷑ chꝛiſtũ: quõ ↄſitetur

X.

Pen⸗
ſinnen
ſockenſil
ninineſt

sſlüi
ſenee ſnlis

cikuse
1 gotuo
uc:gunes⸗
nſeglee
eiſecniti
iſrorhe⸗
Mici un
omme:egue
canele
tlleiucam
clectchu

adtuci 99

Notehocpun
Peckn
aimuupe
Guonsſb
iſegelkech
anexenig
ne.Cbrit
Kormͤſer
Kchcusin
iaſormaſen

(schrilcün

Donane
nooegen
lleraliven

enkſede

ſputarede

nen

lumnege
Eononi
llaſubei
lurgonos:

(ulce ſubte

donatieſi

ini:facn

dii

cle. Ron
Mneſuntt
inogenus
ſommnüͤce
donſeloe
ia Conte
negane.A
ſäfnant
nin. Zu
gugeamn⸗
nocop

ſtin

Poglansing,
usiglifei
chrtün ann
Adainanere
i daziti ltan
naameyenlleg
neſätchlinin

damgutiti⸗
lusdagunn

bäentaneon.

hocentingnn
enyeni A
Wolardiagne
mimaitdnß
whü.Fagicinn
gabun. Tuagn
de'vadü:fclie
tperdüClof
gentid
üdis Sini⸗
cñn glenmuenn
ci: Mittid
igeginune
formadache
descinmnni
igginns
irelloſ
tgus
mmanſint.

r delegel⸗

uunglſ
3cnänt
aans ri,
tſcnenſſinch
uncuſi nc,
jcimiln

H

Dmü taiee

De verbis Alpoſtoli

N„ chhꝛiſtuü in carne veniſſe? Sic ⁊ eunomiꝰ par

ei:ſociꝰ ei:nõ multũ diuerſus. Etem̃ dicũt᷑
arriani ↄfeſſi fuiſſe:qꝛ vel ſimilis eſt patri ſi
lius:⁊ ſi nõ ęqualis dixerũt:ſed ſimilis. Il/
le nec ſimilis.Et iſte &ᷓ negat chꝛiſtum. Si
em̃ chꝛiſtus verus patri ęqualis eſt ⁊ ſimi/
lis:pꝛofecto qui negat ęqualem negat chꝛi
ſtum: qui negat ſimilẽ negat chꝛiſtũ. Qui
ergo negat equalẽ: ⁊ ſimilẽ negat in carne
veniſſe chꝛiſtũ. Quęro em̃: Venit in carne
chꝛiſtus? Reſpondet: Venit.Et putamus

qꝛ ↄfite᷑: Interrogo: Quis chꝛiſtus venit

in carne: ęqualis pr̃i an inequalis? Reſpõ/
dit. Inęqualis. Inęqualẽ ergo patri dicis
veniſſe in carne: negas chꝛiſtum in carne
veniſſe:qꝛ chꝛiſtꝰ ęqualis eſt patri.Sabel/

lianũ audi. Ipſe ẽ filius qui ẽ ⁊ pater.hoc

dicit: hinc pungit:hinc venena diffundit.
Ipſe eſt inquit. Pater quando vult filius
eſt:qñ vult pater eſt:Mon eſt ipſe chꝛiſtus.
Et tu erras ſi hunc chꝛiſtũ dicis in carne ve

niſſe:qꝛ iſte chꝛiſtus nõ eſt:negas chꝛiſtum

in carne veniſſe. Quid dicis fotine? Ait fo
tinus. Chꝛiſtus ſolus homo eſt: deus non

eſt. SFoꝛmã ſerui ↄfiteris:foꝛmã dei negas.

Et chꝛiſtus in foꝛma dei ęqualis eſt patris
in foꝛma ſerui conſoꝛs eſt nobis. Et tu ne⸗/
gas chꝛiſtũ in carneveniſſe.DPonatiſta qͥd:
Donatiſtę plurimi hoc cõfitent᷑ de filio qð
nos:ꝙ ęqualis ſit pf̃i filius eiuſdẽq; ſſᷣſtã⸗
tię:alij vero eoꝝ: eiuſdẽ qͥdẽ ſubſtantię ↄfi-
tent᷑:ſed ęqualẽ negant. Quid opus eſt di
ſputare de his qui negãt equalę? Si enim
negant ęqualẽ:negant ſiliũ. Si negant ſi/

lium: negant chꝛiſtũ. Si negant chꝛiſtum:
E quomõ ↄſitent᷑ in carne veniſſe chꝛiſtũ: De

illis ſubtilioꝛ diſputatio eſt: qui hocↄſiten
tur qð nos:vnigenitũ filium ęqualẽ patri:

eeiuſdẽ ſubſtantię: ęterno coęternũ: ⁊ tamẽ

donatiſtę ſunt.DHicamus eis. Verbis cõſfi/⸗
temini: factis negatis. Aliquis em̃ negat
factis.Non om̃is qui negat:verbo negat.
Plane ſunt homines qͥ factis negant. In/

Citũ.i. terrogemus apłm:òm̃ia inquit mũda mũ

dis:immũdis aũt ⁊ inſidelibꝰ nihil eſt mũ⸗
dum:ſed pollutę ſunt eoꝛũ ⁊ mens ⁊ ↄſcien
tia.Conſitent᷑ enim deũ ſe noſſe:factis aũt
negant.Quid ẽ negare factis? Superbire
⁊ ſciſmata facere:nõ in deo ſᷣ in homie glo
riari. Ita factis negatur chꝛiſtus: vnitatẽ
quipe amat chꝛiſtus. Poſtremo ecce quo/
modo ⁊ ipſi chꝛiſtũ negant:vt apertius lo⸗

quamur. Mos eũ dicimus chꝛiſtũ: de quo

ait iohãnes baptiſta: Qui habet ſponſam Job.ʒ.

ſponſus eſt. PHonũ ↄiugiũ ſanctę nuptię.

Sponſus chꝛiſtus:ſponſa eccleſia. Ab ſoõ

ſo cognoſcimꝰ ſponſã.Dicat nob ipſe ſpõ/⸗
ſus quã habet ſpõſam:dicat ne foꝛtaſſis er
remus: ⁊ inuitati ad nuptias ſctã vota tur

bemꝰ:dicat:oſtẽdat pᷣmo ſeipſum ſponſũ.

Poſt reſurrectionẽ ait diſcipulis ſuis: NHõ
ſciebatis qꝛ opoꝛteat impleri oĩa ꝗᷓ ſcripta
ſunt in lege moyſi ⁊ ꝓphetis ⁊ pſalmis de
me? Tũc euãgeliſta ſequit᷑ ⁊ die: Lũc ape/
ruit illis ſenſũ vt intelligerent ſcripturas ⁊
dixit eis:RQuia ſic opoꝛtebat chꝛiſtũ pati:⁊
reſurgere a moꝛtuis tertia die.Ecce ſpõſus
quẽ ↄfeſſus ẽ petrꝰ:h̊ ẽ filiũ dei viui:opoꝛ/
tebat vt pateret᷑: ⁊ tertia die reſurgeret: ⁊
factũ erat. Impletũ videbant:caput tene/
bãt:coꝛpꝰquęrebãt. Quod ẽ caput: Ipſe
chꝛiſtꝰ paſſus ẽ:tertia die reſurrexit: caput
ẽ eccleſię. Coꝛpus qð eſt? Ipſa eccleſia. Vli
debãt & diſcipuli caput: coꝛpꝰ nõ videbãt.

*

Ergo eos coꝛpꝰ nõ vidẽtes: doceat caput.

Dic dñe ieſu:dic ſancte ſponſe:inſtrue nos
de coꝛꝑe tuo:de ſponſa tua:de dilecta tua:
de colũba tua: quã dotaſti ſanguine tuo:
dic. Opoꝛtebat chꝛiſtũ pati: ⁊ reſurgere a
moꝛtuis tertia die.Ecce ſpõſus.Dic de ſpõ
ſa:imple tabulas matrimoniales. Audite
ſponſũ: Et pꝛeędicari inqᷣt. hoc em̃ ſequit᷑.
Opoꝛtebat chꝛiſtũ pati ⁊ reſurgere a moꝛ/
tuis tertia die: ⁊ pꝛędicari in noĩe eiꝰ pęni/
tentiã ⁊ remiſſionẽ pctõꝝ ꝑ oẽs gẽteſ. Vbi
