lęticię plũ crucis expᷣſſit:cũ ſecura cõſcientia tis acciderat:⁊ moꝛs niſi a moꝛte ſuꝑari non Ruprüh
bibere poterimꝰ: ſi nos nec luxuria ſoꝛdida / poterat: ideo moꝛtẽ chꝛiſtus ſuſtinuit: vt in zupoele,
uerit: nec iracũdia cõbuſſerit: nec inflauerit iuſta moꝛs iuſtã vinceret moꝛtẽ: et liberaret littigz
ſuꝑbia:nec auaricia obſcurauerit:nec iuidia reos iuſte dũ ꝓ eis occidebat iniuſte.Quic/ fanben
vipereo veneno ꝑcuſſerit. Omnia em̃ iſta de quid em̃ diabolꝰ in adam exercuerat: quaſi Seſnz. laßficn
coꝛde ſuo debet expellere:qui ad altare deſi/ iuſte videbat᷑ egiſſe in homie: qui ſe vnius lenſiein
derat vel optat accedere. Et qꝛ ſpirital vin- arboꝛis delecratiõe vẽdiderat. In adã Sſi ilkcii⸗
demia: id eſt paſchalis ſolẽnitas ĩminet: in in ꝓpꝛio ſeruo iure ſibi dño dominiũ vendi/ feſinh
q̊ feſtiuitate botrus ille de quo ſuꝑius dixi- cauit:in paſſiõe aũt chꝛiſti in q̊ peccati macu Wuln
mus ꝑ iniuriã vel pondera crucis expᷣſſus ẽ: lã nõ iuenit:iniuſte mala oia pꝑpetrauit.Sic ſii
de tanta ac tali vua accepturi calicẽ ſaluta- ⁊ipſe dũs in euãgelio dixit: Ecce venit pꝛin Job. 14. inn
ris ⁊ vinũ lęticię bibituri: exceptoꝛia coꝛdis ceps huiꝰ mũdi:⁊ in me nihil inuenit. Quid lin
yel pectoꝛis nf̃i cũ grãdi nitoꝛe ac diligẽtia: eſt nihil inuenit: Nullũ oĩno peccatũ.Et in teg drin lul
ieiunijs:vigilijs:oꝛatiõibus:elemoſynis:et pſalmis:Qusę nõ rapui inqͥt tunc exoluebã. Nõ.ss. nſegt.
e ungGrde 4 non A a Mcee
pcipue caſtitatis nitoꝛe mũdemꝰ: Cõtra nul Qõ g iuſte debebat adã:chꝛiſtꝰ iniuſte moꝛ/ legnni
lũ hominẽ odiũ in coꝛde ſeruãtes:et nõ ſolũ tẽ ſuſcipiẽdo ꝑſoluit. Ille expãdit manũ ad ſagluur⸗
amicos ſed etiã inimicos ⁊ aduerſarios dili / pomoꝝ dulcedinẽ:iſte ad crucis amaritudi/ ule
gẽtes:cũ ſecura cõſcientia in oꝛatione domi nẽ. Ille arboꝛẽ necis:iſte ſalutis oñdit. Ale neten
MWatth.s. nica dicamꝰ: Dimitte nobis debita nf̃a: ſiẽ ſe coͤtra deũ erexit ⁊ cecidit:chꝛiſtus ſe humi W
anos dimittimus debitoꝛibus noſtris: pꝛię liauit vt oẽs erigeret. Adã moꝛtẽ vniuerſis Aunllu
ſtante domino noſtro ieſu chꝛiſto:cui eſt ho/ intulit:⁊ chꝛiſtꝰ vitã omnibꝰ reparauit. Re/ chln

he B er. CII. Feria quarta ppe quarta Ddo.i. xL. B er. I
ſpiciebat ̊ vnuſquiſq; ad ſerpentẽ eneũ:⁊ a iubet᷑ moyſes eleuare virgã: et mare cogno/
ene Bumerl. 21. venenatis ſerpẽtib ſanabat᷑. Serpẽs eneus ſcene venturi ligni ſiguram: moxiter popu/

in ligno poſitus venena viuoꝝ ſerpentiũ ſu lo pandit inſuerũ. Si ad aquã myerbęama- Exo. 15.
Drinig perauit:⁊ chꝛiſtꝰ in cruce ſuſpẽſus et moꝛtuꝰ rã venit᷑: niſi lignũ in ſe ſuſceperit nõ dulce/
iumeg; * antiqua diaboli venena reſtrinxit:⁊ oẽs qui ſcit.Quę res erat indicio: amaritudinẽ gen/
iufein Cab eo ꝑcuſſi fuerant liberauit. Quare tñ ſer· tiũ ꝑ lignum crucis iĩ vſum dulcedinis qñii
–R pẽs ille nõ de auro:nõ de argẽto ſᷣ de ęramẽ eſſe vertendam. Si autẽ nõ habet aquã po/ Exo. 17.
atanhe to fuerit factus videamꝰ. Hhoc mihi videt ꝙ pulus vnde bibat: perra ligno ꝑcutit᷑:et dat
W duas ſigniſicationes hfe poſſit. Unã ꝓpter P gratiã qð nõ habuerat ꝑ naturã. Si ama/ Abi g.
ni nk diuturnitatẽ: qꝛ vaſa ęnea durare diutiꝰ ſo / lech ſeuus hoſtis occurrit: ieſus filius naue
uealcti lent.Aliã ꝓpter vocis claritatẽ:nã inter oia virgã tenere manu iubet᷑: ⁊ mopſes bꝛachia

kkfi metalla vaſa erea maioꝛẽ tinnitũ rêaddere er ſua in modũ crucis extendere: ac ſic ꝑ ſigurã

mmücſenief longius ſonare ſolent. Doctrina non in vna crucis vincit᷑ inſuperabilis inimicꝰ. Sed nec E
ri duii, tm̃ gente iudęoꝛũ innorteſcere:ſed ꝑ vniuer / heliſeus ligni huiꝰ myſtici virtutẽ penitus 4. Reg.s.
lgnienati ſum mundũ claro ſalutiferę ſdicatiõis ſono ignoꝛauit:qui ſecurim de manubꝛio in gur⸗
wdle i poterat ꝑuenire:ideo ſerpens ille eneus effi · gitem lapſam miſſo in flumine ligno de ꝓ/
ſanmio, Clitur: vt doctrina chꝛiſti in vniuerſo mundo fundo euocauit: ſigniſicans vtiq; dura coꝛ⸗
idonntsi clariꝰ ſdicet᷑: ſm illud qð de aplis ſcriptũ ẽ: da et ferreas hominũ ceruices de pꝛofundo
Sncng⸗ Ps.i8. In omnẽ terrã exiuit ſonꝰ eoꝝ: ⁊ in ſines o: emerſas erroꝛe:⁊ ligno crucis eſſe in poſterũ
1. g bis terrę verba eoꝛũ. Et tñ frẽs etiã ſm me/ ſubiugandas.O crux cuius tantus ac talis
:ſeimi dicoꝛũ carnaliũ diſciplinã quibus de moꝛte decerpit᷑ fruectus. Fructus aũt crucis: gloꝛię
wbnmig ſerpẽtis cõtra viuoꝛũ ſerpentiũ venena ſalu eſt reſurrecrio. hic fructus ligni huius:vere 5.1.
Nolunſ bꝛia pᷣparant᷑ antidota:non eſt incõgruũ:vt plantatꝰẽ ſecus decurſus aquaꝝ. Semp em̃
naſnni A⸗ moꝛtuũ debeat ſerpentẽ intendere:quia vi/ cruci baptiſma iũgit᷑. Dedit h̊ lignũ fructũ ĩ
Neün iſt uoꝛũ ſerpentiũ venenis deſiderat liberari. tꝑe ſuo: dedit fructũ interi dñi reſurrectiõe:
igaigni Hec ergo oia ideo diximꝰ:vt quoſcũq; ſervẽ dabit ⁊ cũ aparuerit de celis ille qͥ viſus eſt
Hoünen tis:id eſt diaboli ⁊ angeloꝛũ eius venena ꝑ / ſup terrã: cũ pᷣcedẽte ipſo crucis ſigno iã ful-
ſiccrl⸗ cuſſerint: ad chꝛiſtũ qui ĩ ſilitudine illiꝰ enei gido venerit de ſuxnis: tũc reſurgent coꝛpa
eyuui fic ſerpentis in ligno ſuſpẽſus eſt ſideliter aſpi / ſepultoꝝ:tũc exultabũt ſancti in glia:tũc in g. i49.
ð ciãt: vt cũ beato paulo apło dicere poſſint: ſuis cubilib letabunt᷑: ꝗ nic de ſui regis ac
Ncrüonid 5 HGak.6. ibl Bar aoſt Sloriert uen in aee doinN dni cruce nõ ↄfundunt᷑:ſ potiꝰ gloꝛiant᷑.
smnnaeed u chꝛiſti: ꝑ quẽ mihi mũdus crucinxus eſt 5 eod die Pomolig 508
Ee D ⁊ ego mũdo. Et qꝛ de beatę crucis myſterio Ae o6* die omelig deeo 8
nurienn ego müdo e reliquas ei? ſcriptũ ẽ ſm Johannæe: Jã die feſto qotz..
Cteuens diuti loqui ⁊ dulce ẽ et ſalubꝛe:reliquas ei diãte: aſcẽdit iefus in templũ
. ſignificatiões bꝛeuiter ſi iubetis chariratis Mecdlate: aſce gin tempu et
Ntkglen gnincatdes bꝛeuiter ſi iubetis charitatis docebat ⁊c̃. ueg habet᷑ in expoſitio⸗
uixd vfrę auribꝰ intimamꝰ.Quid em̃ dulciꝰ:quid ne doctoꝛis Abidem.
l“ fſuauiꝰ vel cogitari vel dici põt qᷓ ſanctę cru⸗ ä
. Uleniu cis myſteriũ:ꝑ quã non ſolũ ab inferis reuo/ eris quarta poſt quarta dñica in
ie u cari: ſed etiã in celos eleuari meruimꝰ. Quia quadrageſima: De eo ꝙ ſenioꝛ po⸗
ſine vlla dubitatione vbi caput noſtrũ chꝛi ꝰ pulusg i deſerto mortu? e: et iunior
* ſtum aſcendiſſe credimꝰ: mẽbꝛa iliꝰ ſecutura i terra repꝛomiſſiots ingreſſus efft:·
un eſſe cõſidimus. Ligni crucis etiãẽ vmbꝛa vel)· Dermo — 111— Sermo. CIl.
uenn 6ꝑNM ſigurę:in veteri quoq; teſtamẽto plurimum ¶ Cireet intelligere debemus fratres A
nm valuerũt. Nullü moyſes ſignü ſine ligni ſaa dilectiſſimi:quia ſenioꝛ populꝰiudę Numeri.14.
innan 4 Exo.a⸗. cramẽto ꝑegit. Vt em̃ ſigna ⁊ ꝓdigia ĩ egyy, oꝛũ qui ꝓpter incredulitatẽ in deſer
an % pꝛo faceret virgã accepit a dño: et ad ſigna / to moꝛtuus eſt:ſigniſñcauit pꝛioꝛem populũ
unech Aꝗquęq; diuinit audiebat ⁊ dicebat᷑ ei: Eleua Cudęoꝛũ: paruuli vᷣo eoꝛum:id eſt iunioꝛ po/
ikinln virgã tuã. Non vtiq; deus virgę auxilio in/ pulus ſigurauit populũ gentiũ.Sicut enim
iumnn digebat: ſed erigebat᷑ vt ſcire poſſimus quã/ ſenioꝛe populo moꝛtuo: iunioꝛ terram repꝛo
Nnn tum eſſet illud futuri ligni myſterium: cuius miſſionis accepit: ita repꝛobato iudęoꝛũ po
— fuerat vmbꝛa figuratũ virgę illius ſacramẽ- pulo:iunioꝛ populus chꝛiſtianoꝛũ gratiã di/
ninich Axo. 14, tum. Soꝛte ſi rubꝛum mare diuidendum eſt: uinę benedictionis obtinuit. Tom es
noiN
muu

.
9 RZ
. . . “

. .èr f. ͥk̃

Bancti luguſtini de tempoꝛe

chariſſimi non tranſitoꝛie vel negligenter:ß

cum ingenti tremoꝛe conſiderandũ eſt:quia

Numeri.i⸗. de ſexcentis milibus duo tm̃ terram repꝛo/

miſſionis ingreſſi ſunt.hoc ergo audiant: qꝗᷣ
ita dominũ miſericoꝛdẽ eſſe volunt:vt iuſtũ
eſſe non credant. Si enim diligenter atten/

dimus fratres chariſſimi:⁊ erga illa ſexcenta

milia quę in heremo moꝛtua fuerãt deus no
ſter miſericoꝛs fuit:⁊ circa illos duos qui ter
ram repꝛomiſſionis intrarunt iuſtus appa/
ruit: Quomodo nõ fuit miſericoꝛs: qui eos
ꝑ quadraginta annos reſeruauit ⁊ expecta/

uit ad pęnitentiã: ⁊ nõ ſolum conuerti nolu/

erunt:ſed etiam frequenti rebellione contra
dominũ murmurantes: ad peccatoꝛũ ſuoꝛũ
cumulum grauioꝛem ſemꝑ ſarcinam addide
runt: Quomodo nõ eſt miſericos: qui nos
tanto tempoꝛe expectat vt coꝛrigamur?: Hũ/

quid tam ꝓlixa miſericoꝛdia poteſt deo au/

ferre iuſticiã? Quanto em̃ diutius expectat:
tanto grauiꝰ vindicat. Quãdo em̃ pꝛolixis

tempoꝛibus peccamus:⁊ nihil mali a domi/

no ſuſtinemus: patientia eſt non negligen-
tia. Non ille potentiã ꝑdidit:ſed nos ad pę/
nitentiã reſeruauit.Ergo ⁊ in illis qͥ in here/
mo moꝛtui ſunt miſericoꝛs fuit: quos tanta
longanimitate ſuſtinuit: et in illis duobus
ꝓmiſſa compleuit: quos fidei merito in ter/

B rã repꝛomiſſiõis induxit. Sed dicit aliquis

ꝙ etiam ſi egiſſent pęnitenti terram repꝛo/
miſſionis intrare non potuiſſent:quia deus

Abi.S. diffinitã illis dederat ſententiã dicens: Mõ

intrabitis terram ꝓ qua iuraui patribus ve
ſtris: ſed in ſolitudine iacebunt cadauera ve
ſtra. Mon ita eſt fratres chariſſimi: Atq; vti/

nam tam cito peccatoꝛ hõ reſurgat ad pęni/

tentiã: q;cito etiã deus diffinitã vult muta/
re ſententiã. Audi ipſum dominũ ꝑ ꝓphetã
ſpem maximã humano generi pꝛomittentẽ.

Hiere.2 6. Repẽte inqᷣt loquar ad gentẽ:vt ꝓ peccatis

ſuis faciã eis malũ: et ſi ꝓ iniquitatibꝰ ſuis
egerit pęnitentiã: et ego pgnitentiã agã ſuꝑ
malo qð cogitaui vt facerẽ eis:⁊ nõ faciam.
Vigete frẽs quanta ſit circa nos pietas dei
noſtri:⁊ agnoſcite vtrũ velit negare miſeri⸗/
coꝛdiã:qui de cõuerſione noſtra ſuã dixerat
mutare ſententiam. Conuertamur ergo fra/
tres chariſſimi: nec emendationẽ noſtrã ad
extremũ vitę noſtrę tempus differrevelimꝰ:

Ecẽi.s. ſed audiamꝰ ꝓphetã dicentẽ: MHolite tarde

conuerti ad dominũ:nec differatis de die in

Pꝛouer. ꝛ27. diem: quia neſcitis quę ſuꝑuentura pariat

dies. O homo quare differs de die in diem:

foꝛte hodie habiturus vltimuʒ diem?: Sem/

per ergo fratres chariſſimi cum ingenti ti/ C
moꝛe atq; tremoꝛe ad memoꝛiã reuocemus:

ꝙ tanta ſit apud dominũ noſtrũ iuſticia: vt

ſicut iam ſupꝛa dictũ eſt de ſexcẽtis milibus
duo tm̃ terrã repꝛomiſſiõis intrauerint.hhec

ſi humili ⁊ cõtrito coꝛde aſſidue cogitare vo/

lumus:ſalubꝛẽ nobis metũ incutiẽtes:medi

camẽta nobis de alienis vulneribꝰfacimꝰ:⁊
alioꝛũ moꝛs ꝓficit ad noſtrã ſalutem. Iterũ

atq; it Cum rogo vos fratres ⁊ admoneo vt

iſtam ſeueritatem ⁊ iuſtum iudiciũ dei quo
ſenioꝛ ille populus ꝓ peccato murmuratio/

nis in deſerto ↄſumptus eſt: cũ grandi ſem-

per metu ⁊ ſollicitudine cogitemꝰ:⁊ ſicame/
mus dei miſericoꝛdiã:vt tamẽ iuſticiã time/
amus. Parcit modo et tacet: ſed non ſemꝑ

tacebit. Modo em̃ ꝓ ineffabili pietate ſuas
non ſolum nos admonet:ſed etiaʒ rogat vt
nos a peccatis moꝛtiferis reuocemuſ.Audi⸗/
amus illũ dum rogat: ne nos poſtea nõ au/

diat ille dũ iudicat. Audiamꝰ eum ꝑ ꝓphe/

cens deo.Quid ad hęc reſpõdebit humana

fragilitas? Deus te rogat vt tui miſerearis:

⁊ nõ vis.Cauſam tuã apud te agit:⁊a te nõ

poteſt impetrare. Et quomodo te audit ille

in die iudicij ſuplicantẽ:cũ tu eum ꝓ teipſo

tã dicentẽ: Fili inqᷣt miſerere animę tuę pla. Ecei.ʒo.

nolueris audire rogantẽ? Quis em̃ nõ expa P

ueſcat et metuat frẽs chariſſimi: ꝙ pꝛo qua/
draginta dierũ ſpacio:annis qdraginta po/
pulus iudęoꝝ pęnã reciꝑe meruit ĩ heremoꝛ

Si em̃ ꝓ vnius diei culpa vniꝰ anni ſpaciũ
recõpenſandũ eſt pena:nos qͥ tanta quoti/
die peccata cõmittimus: ſi elemoſynarũ vel
pgnitẽtię nõ ſᷣuenerint medicamẽta: timeo
ne nobis nõ inferant᷑ tempoꝛalia ſed ęterna
ſuplicia.Et qꝛ calidis vulneribꝰ ſolẽt medi-
camẽta celerius ſubuenire:quotiẽſcũq; pec/
cauerimꝰ nõ expectemꝰ moꝛtifera ſecuritate
vulnera ipſa putreſcere:nec iterum vulnera
vulneribꝰaugeamꝰ:ſed cõtinuo ad ſpiritalẽ
medicũ recurrẽteſ:ſalutẽ recipere feſtinemꝰ.

Et ideo quõ qñ in coꝛꝑe vulnus accipimꝰ:ſi

ſtatim medicamẽta reqͥrimus: cito ſanitatẽ
recipere poterimꝰ:ita ſi moꝛã fecerit: neceſſe
eſt vt tardius ad ſanitatem plaga ipſa rede/
at:aut aliqua fęda cicarrix in coꝛpoꝛe noſtro
remaneat.Si hęc in coꝛꝑe facimꝰ:quãtoma⸗

gis ĩ animę vulneribꝰadhibere debemꝰ: vbi
ad imaginẽ et ſimilitudinẽ dei facti ſumus? SGeb.

4

noc
h u
popinee

Guhenlscete
4 Gnßui

tli⸗Suen
tlam Ar

lunuteis

afienfa
nami
Chrrpdeni
mguun
pefunnoe

Iuenaa

ſenclſnltuc
cohanesch
Uſtanen⸗
ſobieindienea
disutieje

Mpbusounar

hoagaen⸗
Arllitedont
WMarinpen
Uſalgſeeuo

ht

Hubentire
ſenbiii
lirüri

Armieſtm
meiicinne
enſeinminn

aiznern
wnu. Ad⸗
Gsoſtendöt⸗
wang be⸗

ruinemede i

ttuimia
leagruen
Ndoteauchi⸗
weunee
seilöant
limngpog

Sidngien

hentſdaon
mnbͤemniſhul
itune i
enofnut
lcami N
b'Clinci

Ber.CIII. Feria quĩta pꝰ quartã

Si tantã curã impedimus coꝛpoꝛi qð veli /

muaus nolimus in puluerem redigendum eſt:
gqujWuãtam ſollicitudinẽ ⁊ curã erga ſalutẽ ani/
mę debemus awonere:vt ſicut dicut aplus:
Eph.ꝭ. ſine macula vel ruga mereamur ante tribu/
nal ęterni iudicis awparere?: Me foꝛte ſi multł
peccatoꝛũ vulneribꝰ lacerati et vitioꝛũ pan-
mnmieis ſoꝛdẽtibus inuoluti ad illud nuptiale cõ
uiuiũ venerimꝰ: dicatur nobis illud qð ipſe

WVWoanß. 22. ſponſus celeſtis in euangelio dixit: Amice

quomodo huc intraſti: non habenæg veſtem
nuptialẽ: Auertat a nobis deus illud quod
ſequit᷑. Cum em̃ hęc peccatoꝛ ille audiẽs ob/
muteſceret: dixit paterfamilias: Ligate illi
E manus ⁊ pedes ⁊ ꝓij cite in tenebꝛas exteri⸗
oꝛes:ibi erit fletus et ſtridoꝛ dentiũ.Ecce q̃
lem ſententiã accepturi ſunt qui maioꝛẽ de

üſecei. coꝛpoꝛe qᷓ; de aĩia ſollicitudinẽ gerunt:⁊ pluſ
40

cogitant qualiter caro ſua paruiſſimo tem/
poꝛe viuat in oculis hominũ:qᷓ; quomõ ani/
ma ſua oꝛnata bonis operibꝰ ad beatitudi/
nẽ vel ſimilitudinẽ perueniat angeloꝝ. hęc
eergo fratres chariſſimi: ſicut ſuꝑiꝰ ſuglica-
ui: ſi attentiꝰ voluerimus cogitare:remedia

nobis in die neceſſitatis acquirimꝰ: vt cum

dies iudicij venerit: nõ cum impiüis ⁊ pecca/
toꝛibus puniamur:ſed cũ iuſtis ⁊ deũ timẽ/
tibus ad ęterna pꝛeęmia fęliciter veniamus:
auxiliãte domino noſtro ieſu chꝛiſto: cui eſt
honoꝛ ⁊ imperiũ cum patre et ſanctoſpiritu
in ſęcula ſęculoꝛũ: Amen.

¶ Item eodem die Homelię deeo

gngd ſcriptum eſt in euangelio ſᷣm
305.5, Johannẽ: Pꝛęteriens ieſũs vidit
hominẽ cęcum a natiuitate ⁊c̃.quę
habent᷑ in expoſitiõe doctoꝛis Ibĩ⸗
dem: Eti libꝛo Quinquaginta ho-

* ℳ₰

meliarũ.xliij.

Seria quinta poſt quarta domi/
Humeri.⁊2. Nicã in quadrageſima: de Balaam
Ser. Clll. et Balach: Sermo i
A Ectio quę nobis hodie recitata eſt
fratres chariſſimi dicit:qð ꝓfecti ſi/
ij iſrael collocauerũt caſtra ad occi/

⁊ vidit balach filius ſephoꝛ:⁊ reliqua omnia
quę de balaam ⁊ aſina ſcribit hiſtoꝛia plena
negocijs. Interioꝛ vᷣo intellectus multũ ne/
gocioſioꝛ eſſe põt:vel ipſas tantũ hiſtoꝛię ex
planari facit ſententias: deo tamẽ donante

dentẽ moab iuxta ioꝛdanẽ contra hiericho:

bꝛeuiter ꝗ̊ poſſumꝰ enarramus.hic balaam
famoſiſſimꝰ erat in arte magica: ⁊ i carmini⸗/

do.i. XL. Ber. I

bus noxijs ſᷣpotens. Non em̃ habebat po
teſtatẽ vel a ſe verba ad bñdicendũ: ſed ha,

bebat ad maledicẽdũ. Dęmones em̃ ad ma⸗
ledicendũ iuitant᷑: nõ ad bñdicendũ: ⁊ ideo
quaſi exꝑtus in talibꝰ: opinioni erat omibꝰ

qui erãt in oꝛiente. MNHiſi em̃ expimẽta pluri /

ma ſceſſiſſent:ꝙ frequẽter maledictis hoſtẽ
vertiſſet armatũ: nõ vtiq; ſᷣſumpſiſſer rex H
poſſe fieri ſermonibꝰ:qð ferro ⁊ acie vix poſ/

ſet impleri. Certus & balach de hoc ⁊ frequẽ

ter exꝑtus: omiſſis omnibus inſtrumẽtis et
auxilijs bellicis: mittit ad eum legatos di⸗

cens: Veni nũc maledic populũ hunc qꝛ foꝛ

tioꝛ hic eſt q́ᷓ; nos: ſi foꝛte poſſimus aliquos
pcutere ex eis:⁊ eijcere eos de terra.Et addi

dit: Scio inqͥt ꝙ quos bñdixeris:benedicti

erunt: ⁊ quos maledixeris maledicti erunt.
Ego non credo: quia ſciret ꝙ quibus bene/

dixerit benedicti ſint: ſed videt᷑ mihi adulã/
di gratia hęc dicere:vt artem eius efferens ?⁊

extollens: ꝓmptioꝛẽ reddat ad facinꝰ. Sed
tamẽveniũt ad balaam legati. Venerũt em̃
inquit ſenioꝛes moab ⁊ ſemoꝛes madian:et

diuinacula in manibꝰ eoꝛũ. Igit᷑ balaã diui

naculis acceptis:cũ ſolerent dęmones ad ſe

venire: fugatis quidem vidit adeſſe domi/

num. Venit ergo ipſe domins ad balaam:

non dignus eſſet ad quem veniſſet deus:

ſed vt fugarent᷑ illi qui ad maledicendum et
ad malefaciendum adeſſe conſueuerunt. Et
dixit deus ad balaam: Hõ eas cum eis neq;
maledicas populum: Eſt enim benedictus.

Deus ire balaam atq; iuocare demones ad

maledicendum pꝛohibet: ſi tamen a cupidi/
tate ceſſaſſet. Sed quia perſiſtit in deſiderio
pecunię:indulgens deus arbitrij voluntatẽ
rurſus ire ꝑmiſit. Aſcendit ergo aſinam ba/
laam: occurrit ei angelus qui excubabat ꝓ
iſrael: de quo ſcriptum eſt dicente domino
ad moyſen: Angelus meus ibit tecuʒ. Per-
tendens autem ire compꝛimit᷑ in via:conte/
ri᷑ ab aſina.Sed magus dęmones vidit:aſi
na tamẽ angelũ videt:non ꝙ digna eſſet vi/⸗

Exo. 52.

dere angeluʒz: ſicut nec loqui digna erat: ſed

vt ↄfutaret᷑ balaam:vt ait ſcriptura in quo/
dam loco: Mutũ animal humana voce re/
ſpondens argueret ꝓphetę dementiã. Heęc
aſina:id eſt eccleſia pꝛius poꝛtabat balaam:
nunc autẽ chꝛiſtũ ex quo ſoluta eſt a diſcipu
lis: ⁊ a quibꝰ innexa erat vinculis relaxata:

Bancti eᷣluguſtini de tempoꝛe

vt filius dei ſederet ſuꝑ eam:et cum ipſa in ⸗/
grederet᷑ ſanctã ciuitatẽ hieruſalẽ: ſicut ſcri
Matthᷣ.⁊iI. ptum eſt: Holi timere ſilia ſion:ecce rex tuuſ
Zob.12. venit tibi mitis:⁊ ſedet ſuꝑ ſubiugalẽ:id eſt
aſinam. Aſinam:credentes ſine dubio ex iu
dęis dicit: ⁊ pullum nouellũ eos ꝓfecto qui
ſunt ex gentibꝰ credẽtes in chꝛiſtũ. Balaam
Chic qui interpᷣtat᷑ populꝰ vanus: videt᷑ mihi
habere ꝑſonam ſcribarum et phariſęoꝛũ iu/
daici populi. Balach vo qͥ excluſio vł deuo⸗/
ratio interpꝛetat᷑: et ipſe habere ꝑſonam in/
telligendus eſt vnius alicuiꝰ mũdi huiꝰ con/
trarię poteſtatis: quę excludere et deuoꝛare
cupiat iſrael. Pꝛimũ ergo omniũ de ipſo ba
laam requiramꝰ: cur in ſcripturis nũc vitu
perabilis ẽ:nũc laudabilis ponit᷑. Mã vitu/
perabilis eſt cũ ędiſicat aras ⁊ victimas im/

ponit dęmonijs ⁊ aparatu magico poſcit di

uina conſulta. Cuipabilis eſt: cum conſiliũ
peſſimũ dat vt populꝰ decipiat᷑ ꝑ mulieres
madianitas: ⁊ cultum idoloꝛũ. Rurſus lau/
dabilis eſt:cum verbũ dñi ponit᷑ in oꝛe eius:
cum ſpũs dei ſfit ſuꝑ eũ:cum de chꝛiſto ꝓphe
tat:cum iudęis ⁊ gentibꝰ de aduentu chꝛiſti

myſteria futura ꝓnunciat:cũ ꝓ maledictio/

nibus:benedictionẽ populo largit᷑:et nomẽ
iſrael ſuꝑ viſibilẽ gloꝛiã myſticis excolit elo/
D quijs. Heęc fratres chariſſimi pauca de pluri
mis ꝓ tempoꝛe vobis dicta ſufficiãt:ſed oĩa
in coꝛde diligentiſſime retinete:et coꝛda vf̃a
ſemꝑ ad ſpiritalia agnoſcenda cõuertite: vt
quia omniũ ꝓphetiã iam ꝑ euãgeliũ nobis
dñs reuelauit:ad illud gaudiũ ꝑuenire me/
reamur:qð pie ⁊ iuſte viuentibus dñs repꝛo
miſlit: Jpſo adiuuãte qui viuit ⁊ regnat cum
patre ⁊ ſpũſancto in ſecula ſęculoꝝ: Amẽ.

tem eodem die Homelięeg de eo
quod ſcriptum eſt in euangęelio m
do.5F. Jopanne atermengvnvmoc
õoõperat᷑ ⁊ ego operoꝛ ⁊c̃.que habẽ⸗/
tür in expoſitione doctoꝛis Ibidẽ:
Et in libꝛo Quinquaginta Home/
liarum. xxij.
N¶ ¶ Jeria ſexta poſt quartã dominicã
Jobd.ri. in quadrageſima: De ſuſcitatione
Ser. CiiI’I. Lagari: S
AUlltis quidẽ ſignis ac virtutibꝰ dñs
iaA ſaluatoꝛ noſter chꝛiſtꝰ ieſus diui⸗
mtatis ſuę potentiã declarauit: ſed
ĩ laʒari moꝛte: vt in p̃ſenti lectione

audiuit dilectio veſtra: oſtẽdens ſe eſſe de qͥ
ſcriptũ erat:Oñs virtutũ nobiſcũ:ſuſceptoꝛ Nõ. 4 .
noſter deus iacob. Quas tamẽ virtutes do
minus ac ſaluatoꝛ noſter duplici genere ope
ratus eſt:⁊ coꝛpoꝛaliter ⁊ ſpiritalit:id eſt vi⸗
ſibiliter ⁊ inuiſibiliter: vt ꝑ viſibile opus in/
uiſibilẽ virtutẽ oſtẽderet. Suꝑius cęcũ a na
tiuitate lumine oculoꝛũ illuminauit viſibili Jov.9.
opere:vt inuiſibili illa virtute cecitatẽ iudę/
oꝛum cognitionis ſuę lumine ũluſtraret: In .
pᷣſenti Vvo lectiõe laʒaro moꝛtuo vitã dona/ goh.i.
uit vt iũcredula coꝛda iudęoꝛũ de moꝛte pec
cati ſuſcitaret in vitaʒ. Deniq; multi iudęo⸗
rum ꝓpter laʒarum chꝛiſto dño crediderũt.
Cognouerũt em̃ in reſurrectiõe laʒari mani-
feſtã ſilij dei potentiã: quia moꝛti poteſtate
ꝓpꝛia imperare nõ eſt cõditionis humanę:
ſᷣ diuinę naturę.Legimꝰ quidẽ ⁊ apoſtolos Acu.9.et. ꝛ0
moꝛtuos ſuſcita ſſe:ſed illi vt ſuſcitarẽt dũm
oꝛauerũt.Suſcitauerũt autẽ nõ ſua virtute:
nec ſua poteſtate:ſed inuocato nomie chꝛiſti
qui moꝛti ac vitę dñat᷑: filius aũt dei laʒarũ
virtute ꝓpꝛia ſuſcitauit.DHeniq; vt ait dñs: B
Laʒare exi foꝛas:ſtatim ille egreſſus de mo⸗ J0d.ij.
numẽto eſt:neq; moꝛs tenere poterat:quem “
vita vocabat. In naribus humoꝛ ſepulturę
erat: Caʒarus viuꝰ aſtabat. Mõ erpectauit
moꝛs iteratã vocẽ ſaluatoꝛis audire:qꝛ vᷣtu⸗/
tẽ vitę ferre nõ poterat: ſed ad vnã vocẽ dñi

moꝛs ⁊ coꝛpus laʒari de monumẽto et aiam

dimiſit de inferno: ⁊ totus laʒarus de monu
mẽto viuꝰ ꝓceſſit:qͥ totus ibi nõ fuerat.Lar
dius qᷣs de ſomno ſuſcitat᷑ q; laʒarꝰ de moꝛ/
te. Humoꝛ coꝛpis adhuc erat i naribꝰ iudęo
rũ:et laʒarꝰ viuus aſtabat. Sed iã caput le/
ctionis ipſiꝰ videamꝰ.Ait & dñs ad diſcipu⸗C
los ſuos: vt audiuit ĩ pᷣſenti lectiõe dilectio

vfa: Amicꝰ inqͥt nr̃ laʒarus doꝛmit: ſᷣ vado

vt a ſomno ſuſcitẽ eũ. Bñũ dixit dñs: amicꝰ
nf laʒaxus doꝛmit:qꝛ vere de moꝛte velut ð
ſonmo erat ſurrecturꝰ.Sed diſcipuli ignoꝛã
teſ cur h̊ dñs dixiſſet:aiũt ad illũ:Dñe ſi doꝛ
mit ſanꝰerit. Tũc rũdens ait illis manifeſte:
Laʒzarus moꝛtuꝰẽ:ſᷣ gaudeo ꝓpter vos vt
credatis:qꝛ nõ ibi erã. Sed ſi gaudere ſe diẽ
hic dñs ꝓpter diſciplos de laʒari moꝛte: dd
eſt ꝙ poſtea fleſſe refert᷑ in laʒari moꝛte? S
aduertamus rationẽ gaudij:et lachꝛymaꝝ.
Gaudebat dñs ꝓpter diſcipłos: flebat ꝓpt
iu dęos. Pꝛopter diſcipulos gaudebat:qꝛ ꝑ
reſurrectionẽ laʒari cõſirmari habebat ſideſ

ipſoꝛum in chꝛiſto. Pꝛopter iudęoꝛuʒ flebat

iß e.

mari ſuan
goe:urt
Vundipel
Cermasd
Gediderun
Counde
(s metes
glennleen
Pous ulriquizg
ſtingaun
gigaudia
P masfudit
jedeamus
losſuos:
luus eſt:
guia noͤen
liumn:qao
Mmn . Cume
luuseltef
dit. Heq
ſenaullo⸗
Quomoc
Eßſenst
Wtius mu
Ledhicg
ſchamen
dlit Hons
Euinitatenr
venilerd
ſyarupn
ſuiſtiseu
poſuse
lzanun,
Mieſtate
„Meric

uußllteran

Wieet:
atumſan
oſetpe
Cain: Vb
Peſco.
(reointen
ricicic
al. Deni
eſuse
citns eſt⸗
Cniſte

Ber. CIII. J

–M 4 incredulitatem: quia nec reſurgente laʒaro
Kyüntsn chhꝛiſto domino fuerant credituri. Aut foꝛte
igenee idcirco fleuit dominꝰ:vt lachꝛymis ſuis mũ

ltitein Matthᷣ.ꝛb. qi peccata deleret.Si petrus potuit lachꝛy/⸗

Plecten marũ ſuarum fuſione ꝓpꝛia peccata abſter/
Wl gere: cur non credimus lachꝛymis domini
huntſbi mundi peccata deleta fuiſſe? Deniq; poſt la
R5Z chꝛymas domini multi ex populo iudęoꝛuʒ
llin i crediderunt. Vicit ex parte incredulitatẽ iu/
* li⸗ Aeoꝛum dominicę pietatis affectus: diſcoꝛ
D NKes mẽtes eoꝛũ molliuit pꝛima fuſio Jachꝛy/
ent marũ. Et idcirco foꝛte vtrũq; de domino in
nlgüte⸗ pᷣſenti lectione refertur: ꝙ ⁊ gauiſus ſit ⁊ fle/
hocrüitni. Põ.i25. uit:quia qui ſemiat in lachꝛymis:vt ſcriptũ
elnnn eſt:in gaudio metet. Lachꝛymę ergo domi/
Wlpockt ni gaudia mũdi ſunt:quia idcirco uᷣle lachꝛy
nis hunng O mas fudit: vt nos gaudia mereremur. Sed
nipoſuik redeamus ad oꝛdinem.Ait ergo ad diſcipu/
uſatmidin los ſuos: Amicꝰ inquit noſter laʒarus moꝛ⸗
0 ſuunim tuus eſt: ſed gaudeo ꝓpter vos vt ſciatis
hnomiechti quia nõ eram ibi. Aduertamus ⁊ hic myſte/
zütdeilazui rium:quomodo nõ ſe illic dominus fuiſſe di
GNainh Zoh. 1I. cit. Cum em̃ dicit manifeſte: Laʒarus moꝛ/
Geſusdeno tuus eſt:pᷣſentem ſe illic fuiſſe euidẽter oſtẽ/
poteangen dit. Heq; enim hoc dicere dominus potuiſ⸗
morlepllun ſet:nullo ſibi nunciante niſi pꝛęſens fuiſſet.
Böepeaut Quomodo em̃ in loco vbi lazarus moꝛtuus
udiregrin eſt pᷣſens nõ erat dominus: qui omnia loca
1wni wedi totius mundi diuina poteſtate circũuenit:
unitoettin Sed hic quoq; dominus ac ſaluatoꝛ noſter
gmus denon ſacramentũ in ſe carnis ac diuinitatis oſten
höftennt u dit. Hon erat ibi ᷣm carnem:hic erat ſm di/
gnenn E uinitatem: quia deus vbiq; eſt. Cum ergo
nanb'i⸗ veniſſet dominus ad mariã ⁊ marthã ſoꝛoꝛẽ
cdïatt laʒari:videns turbam iudęoꝛũ ait: Vbi po/
z1 dlichh ſuiſtis eum:? Mũquid neſciebat dominꝰ vbi
e dlent poſitus eſſet laʒarus:qui abſens moꝛtuum
— laʒarum ꝓnũciauerat:⁊ qui diuinitatis ſuę
tdis:n⸗ maieſtate vbiq; erat? Sed hoc dominus ex
memut veteri cõſuetudine fecit. Nam ⁊ ad adam ſi/
aliii Seu 3. Militer ait: Abi es adam: mhõ quia neſciret
ſnn vbi eſſet adã:vᷣ idcirco interrogauit: vt pec/
– . catum ſuum adam oꝛe ꝓpꝛio confiteret᷑: vt
lonan 4 poſſet peccati veniã ꝓmereri. Interrogat ⁊
ppie⸗ 4 SGeñ.· cain: Vbi eſt frater tuus abel?: Et ille dixit:
glen i Meſcio. Mon quia neſciret vbi eſſet abel:id
uinan⸗ circo interrogaret cain: ſed cum ille negaret
gninone parricidiũ eius argueret qð in fratre cõmiſe/
lulnn rat. Deniq; adam quia interrogãti domino
6: ſehnhi ↄfeſſus eſt peccatũ quod cõmiſit: venię red/
uietn ditus eſt: cain qꝛ negauit parricidium quod
nn cõmiſit:ęterna pęna damnatꝰ eſt: Sicut hic
wu⸗

eria ſexta pꝰ quartã do.ĩ.xL. S

cum dicit dominus: Abi poſuiſtis eum: nõ
idcirco interrogat quia neſciret vbi poſitus
eſſet laʒarus:ſed vt turba iudęoꝛũ ad moruu
mentũ laʒari ſequerent᷑:vt videntes diuinã
chꝛiſti potentiã in laʒari reſurrectiõe:ipſi ad
uerſus ſe teſtes exiſterent:ſi tantę virtuti nõ

crederẽt. Dixerat em̃ illis ſuꝑius dñs:Si mi Jołᷣ.10.

hi nõ creditis:vel operibꝰcredite:⁊ cognoſci
te qꝛ pater in me eſt:⁊ ego in illo.Heinde cũ F
veniſſet ad monumentũ: ait ad circũſtätes
iudęos: Tollite hinc lapidẽ. Quid dicimꝰ? Jobᷣ.iI.
Mũquid lapidem dñs a monumẽto pᷣcepto
remouere non poterat: qui inferni clauſtra

ꝓpꝛia virtute remouit: Sed qð ab homibꝰ

ſieri poterat homies facere ſcepit:qð aũt di
uinę virtutis erat:ſua potẽtia demõſtrauit.

Lapidẽ em̃ a monumẽto reuocare humanę

virtutis ẽ:animã vo ab inferno reuocare:ſo
lius diuinę potẽtię eſt. Verũ facile ſi voluiſ/
ſet ſola iuſſione verbi remouere a monumẽ/
to lapidẽ potuiſſet:qͥ verbo mundũ creauit.
Cum Sremouiſſent lapidẽ a monumẽto:ait ᷓ

magna voce:Laʒzare veni foꝛas: oſtendens

ſe eſſe de quo ſcriptũ erat: Vox dñi in virtu s. 28.
te:vox dñi in magniſicẽtia.Et iterum: Ecce
dabit virtuti ſuę vocẽ virtunt. Virtutis pla⸗Rs.7.
nę ⁊ magnificẽtię vox iſta eſt:quę ſtatim la/
ʒarũ de moꝛte ad vitã reuocauit:⁊ ante ani/
ma coꝛpoꝛi reddita eſt q; ſonum vocis miſe/
rat.Licet alibi eſſet coꝛpus:alibi aia:tamen
vox iſta dñi ſtatim ⁊ anim coꝛꝑi reddidit:?:
coꝛpus aĩię repᷣſentauit. DPeterrita em̃ moꝛs
eſt:audita voce tantę virtutis. Mec mirũ ſa⸗
ne ſi ad vnã vocẽ dñi reſurgere lazarus po/
tuit:quãdo omnes qͥ in monumẽtis ſuntad
vnã vocẽ ſolã reſurrecturos in euãgelio ipſe
declarauit dicẽdo: Venit hoꝛa quãdo om̃s Job.⸗

qui in monumẽtis ſunt audient vocem fili
Ddei: ⁊ reſurgent. Vnde ſine dubio tũc moꝛs

audita voce dñi oẽs moꝛtuos a ſe potuiſſet
dimittere: niſi ꝓpꝛie vocatũ laʒarũ cogno⸗
uiſſet. Vt ait ergo dñs:Laʒare exi foꝛas:ſta H
tim ille exiuit ligatis manibꝰ ⁊ pedibꝰ: ⁊ fa⸗ Jebili

cies eiꝰſudario erat cooperta. Quid ⁊ hic di/

cemꝰ? Nũquid dñs in lazaro ſepulturę vin/
cula rũpere non poterat:qͥ moꝛt¶ vincula di-
ruperat? Sed hic dñs ac ſaluatoꝛ nr̃ duplicẽ
virtutẽ in laʒaro ſuę oꝑatiõis oſtẽdit:vt vel
ſic incredulitati iudęoꝝ fidẽ credulitatis in/

funderet. Mõ em̃ minoꝛis admiratiõis ẽ la/
ʒarum ligatũ pedibus ambulare potuiſſe qᷓ;
a moꝛtuis reſurrexiſſe.

Bancti aluguſtini de tempoꝛe

¶¶ Eodem die iuſto dei iudicio fi
lij iſrael terrã repꝛomiſſiõis recepe/
Sermo.Cv. runt:Sermo I
Nlectionibus ꝗᷓ nobis recitatę ſunt

Wtuo moyſe:ieſus ſuſceperit pꝛincipa
tũ:⁊ trãſito ioꝛdane expulſis vel interfectis
gentibus chananęis:terras eoꝛũ filijs iſrael
tradiderit poſſidendas. Quotiẽs lectiones
iſte fratres chariſſimi: de teſtamento veteri
recitant᷑:ſolent pagani:⁊ vel maxime immũ
diſſimi manicheęei: oꝛe ſacrilego blaſphema/
re ⁊ dicere: quia iniuſticia dei fuit: vt filios
iſrael per violentiã de terra ęgypti tolleret:
et poſtea expulſis chananęoꝛũ gentibꝰ: ter/
ras eoꝛum eis tradiderit poſſidẽdas.Vnde
ne foꝛte ſimplices quoſq; vel imperitos iſta
murmuratio ꝓphana decipiat:quãtũ poſ/
ſum bꝛeuiter deo auxiliãte ſanctitati veſtrę
demonſtrare cupio:ab antiquis patribꝰ tra
ditam veriſſimã rationem:⁊ oſtendere quia
deus noſter:non ſolũ miſericoꝛs ſed ⁊ iuſtus
eſt: ⁊ iudicia eius plerũq; ſunt occulta:nun/
B q; tamẽ iniuſta. Tradunt maioꝛes nf̃i:ꝙ qñ
Señ 1o0. filij noe omnẽ terrã inter ſe inuicẽ diuiſerũt:
terra iſta quę dicit᷑e chananęoꝛũ:in diuiſione
oꝛbis:ſenioꝛi filio noe:id eſt ſem:in poſſeſſi-

Joſt uc. I.

4

onem obuenerit: ⁊ eam tempoꝛe non paruo

poſſederit. Poſtea vᷣo increſcẽtes ppli chana
SGSeñ.9. nęi:de illo vtiq; filio qui a patre fuerat male
dictus:venerũt ad loca illa: ⁊ ꝑ violentiã ex
pulſis fratribus ſuis:id eſt filjs ſem:terram
eoꝛum moꝛe barbarico poſſederũt. Et quia
Geñ.iI. beatꝰ abꝛahã:de genere ſem legit᷑ fuiſſe: fili
eius:id eſt populi iſraelitę:nõ alienam terrã

tradente domino ꝑuaſerunt: ſed ſuam pꝛo/

pꝛiã quã ꝑ violentiã patres eoꝛũ ꝑdiderant
receperũt. Et qͥa chananęi:excepto illo pec/
cato:ꝙ poſſeſſionẽ alienã inuaſerant:multa
nefanda ⁊ inaudita crimina committebãt:
intantũ vt quãdo dominꝰ ſodomã ⁊ gomoꝛ
Señ.i5. ram ſubuertebat:dixiſſe legat᷑: Necdum em̃

cõpletę ſunt iniquitates amoꝛręoꝛũ:⁊ expe⸗/

ctabat dominꝰ: vt aut cõuerterent᷑ ⁊ agerẽt
penitentiã: aut certe ſi conuerti nollent: cri/
mina criminibꝰ cumulãtes:⁊ peccandi men/
ſurã implentes:iuſtiſſimã dei ſententiã ſuſti
nerent. Quia ergo eos dupliciter iuenit re/
os diuina cenſura:pꝛo eo ꝙ ⁊ terras alienas
inuaſerant:⁊ poſtea ſcelera ⁊ crimina inaudi
ta cõmiſerant:iuſto iudicio puniunt᷑:⁊ iſrae/⸗

fratres chariſſimi: audiuimꝰ ꝙ moꝛ

litico populo antiquoꝛũ patrũ poſſeſſio re⸗

foꝛmat᷑.Et quidẽ ſᷣm litterã:ſicut in ſcriptu/C
ris ſanctoꝝ ſcptũ inuenimꝰ:charitati veſtre
ruſtico ⁊ ſimplici ſermone quem toti intelli
gere poſſent: inſinuãda credidimꝰ:vt habe/

N2

atis qð reſpondere poſſitis ꝑditis ⁊ ſacrile/
gis manichęis: quia ſicut iam dictũ eſt: filij

iſrael antiquoꝝ parentũ ſuoꝝ terrã recipiũt
non alienã quaſi ꝑ iniuſticiã tollunt. Et hec
quidem ſᷣm litteram: iuſto dei iudicio geſta

reſerug: ſed quia ſicut dicit apoſtolus:om/ i.c

nia in ſigura contingebant illis:ſcripta ſunt
aũt ꝓpter nos:in qͥs fines ſęculoꝛũ deuene/
runt: Quid etiã ſpiritaliter iſta ſigniſicẽt:ſi
diligenter ſicut deo inſpirante conſueſtis at
tenditis: ratione euidẽtiſſima cognoſcetis.
Terra repꝛomiſſiõis quã totiẽs deꝰ dicit la⸗/
cte ⁊ melle manantẽ:nos fuimus anteq; pec
caret adam:quãdo in nobis nihil aliud erat
q́ᷓ; quod miſericoꝛdia contulerat conditoꝛiſ.
Poſtq; autẽ in adam omnes moꝛiunt᷑:⁊ ite/
rum oẽs eunt in cõdemnatione ꝑ tranſgreſ/

ſionẽ pꝛimi hominis: terraʒ repꝛomiſſionis

chananęi cęperant poſſidere. Voluntas em̃

domini poſſeſſionẽ coꝛdis noſtri:non vitijs
ſed virtutibꝰnaturaliter deputauerat.Quę
poſt ſᷣuaricationẽ adę inſoleſcentibꝰ vitijs
tanq; populis chananęis a ꝓpꝛia regione:

id eſt ab intellectu vel mẽte rationabili vir/

tutes ſanctę depulſę ſũt:⁊ vitia remãſerũt.
Cum virtutibus rurſum ſi ꝑ dei gratiã poſ/
ſeſſio animę nr̃e recepta fuerit:nõ tam alie/
nas occupaſſe terras qᷓ; ꝓpꝛias videbimur
recepiſſe.Cum em̃ auxiliante domino:a po/

pulo virtutibus cõtra ſe dimicãtibus: vitia

fuerint ſuperata:locũ quẽ ſibi ĩ coꝛde noſtro
cõcupiſcẽtię vel foꝛnicationis ſpiritus reten
tabat:deinceps caſtitas occupabit:quẽ fu/
roꝛ cępit:ſapientia poſſidebit:queʒ triſticia
moꝛtẽ operans inuaſerat: ſalutaris ⁊ plena
gaudlij lęticia obtinebit:quem deſidię tepoꝛ
vel negligẽtię vaſtabat:humilitas honeſta⸗
bit:quem cupiditas obſcurũ fecerat:miſeri/
coꝛdia ad claritatẽ pꝛiſtinã reuocabit:quem
inuidia veneno ſuo ꝑcuſſerat:benigna ſim/
plicitas adoꝛnabit. Ita ſingulis vitijs ex/
pulſis:eoꝝ loca:id eſt affectus:virtutes ecõ
trario poſſidebunt. Ipſe tamẽ virtutes:filij
iſrael:id eſt animę videntis deum nõ imme-/
rito nuncupant᷑: ⁊ cum vniuerſas deo auxi/
liante coꝛdis ſui expulerint paſſiones: non
tam alienas poſſeſſiones ꝑuaſiſſe q; ꝓpꝛias

orl. 10.

gr.

msreupen
zunefing
giutohi
elegelutr
erlegen yetea
ſcehorenmea
ſopopnio ſe
Maner Phü inan
ſonapople⸗
guingentes
gnlapeceut
nnponnſn

((ducepotue

an odian hen
ertſſteis⸗
und.Siat
0Ddbolono⸗
ſ gucnn
ſencodizdolo
ſes lit Ethoeftat
Miſionisnön
cdaniskuun
Cuiaa ſpinir
Cnſcentän
Mptſmnipen
ſelisifceine
ningve pobi
ſnüvelurmu
s mnne So
ln nglirtcaſt
ubthonne
0nis. Quons
luignininn
nliut
kterguxue
nu llcc⸗
heſtonesbui
Cafn Pr euenb
Nonnno vent
Mnnen
lagnnpn
hpäimng
lennepen
noeni
ſemoſumu
lisdiunf
öunglien
1 Diezenu

WSW WH,
hlisſopeſn

6sſealoidatn⸗
g iaſgniͤi
Emmteconſueen
limognts

inonisdealtn

Sfumnsanti
dbisnihliuden
Uulen wndtot.

Nmes nonuntl.

mnonepaunge
mizconlion

Ger. Donnsti

snoſinnſn
uem
nacſennbe'nt⸗
61 utgen
ir minhi,
tnuummini
lodagnie
iuent tötmai⸗
uus itch
Amtedonioee

— SS=S

Dimncäcbcade .

ſbüigtenn
onisſhinuen

Nt glii
cbrectaſrfi

Ber. Cv. Feria ſexta pꝰ quartã do.ĩ.xL. Ger

E terras recuperaſſe credẽdę ſunt.Et illud ad/

uertite frẽs: qð ſpecialiter ad donum gratię
ptinere cognoſcit᷑. Mõ enim lege naturę:nec
per legẽ litterę: quia non per moyſen: id eſt
per legem veteris teſtamenti: ſed per ieſum
ſucceſſoꝛem moyſi terra repꝛomiſſionis iſrae
lico populo refoꝛmat᷑.Sic enim ⁊ apoſtolus
heb.⁊. ait: Hihil inquit ad perfectum adduxit lex.
Non ergo ꝑ legis litteram: ſed ꝑ euangelicã
gratiã:gentes crudeles ⁊ peſſimę: id eſt oꝛi/
