ienpiſ teerra cantat canticum nouũ. Audiamus erga Sed deus ⁊ cum differt adeſt: et quod differt
nrn R 1. or.5. 7 apoſtolũ: architectum magiſtri: VUt ſapiẽs ageſt: ⁊ differẽdo adeſt:ne pᷣpꝛoperã cum im-
e dnolnni inquit architectus fundamentũ poſui. Audia plet voluntatẽ:perfectam non impleat ſanita
atetckian mus ergo iſtum architectũ quędam noua cõ/⸗ tem. Mõ enim fratres mei apoſtolo paulo nõ
Kadeſn, Satł.s.ſtruenteʒ:quędã vetera deijcientem. Spiritu agerat:q cũ certaret ne extolleretur timebat:
mer Qutt D inquit ambulate. Noua eſt iſta cõſtructio. Et In magnitudine inquit reuelationũ mearuʒ 2. Corj. 12.
oleſtui concupiſcentias carnis ne ꝑfeceritis. VUeterũ ne exrollar. Videte in conflictatiõe certanteꝛ:·
ddieniant eſt iſta deſtructio. Caro em inquit cõcupiſcit nondũ in ſecuritate triũphantem. In magni⸗
Deſtehi aduerſus ſpirituʒ:⁊ ſpiritus aduerſus carnẽ. tudine reuelationũ mearũ ne extollar: Quis
cht id lHec enim inuicem aduerſant᷑: vt non ea quę dicit: ne extollar? O terroꝛ:o tremoꝛ: Quis di⸗
eiwentns vulil faciatis. Adhuc em̃ ediſicamini: nõdũ cit ne extollar? Cum tanta eiusverba ſunt re/
iiuns. Dr⸗ dedicamini:vt nõ ea ꝗᷓ vult faciat.Quę em̃ condentia elationem: concupiſcentia tumo/
dndhsin vultis? Vr oino nullę ſint ↄcupiſcẽtię malaꝝ rem:⁊ dicit ne extollar? Parum eſt quia dicit:
dennenten ⁊ illicitaꝝ delectationũ.Qui ſctũs hęc nõ ve/ ne extollar:videte medicamentum: quod ſibi
venin anni lit? Sʒ nõ efficit: diu hic viuit᷑:hoc nõ im/ dicit apoſitum. Me extollar inquit:datus eſt
imattign plet᷑. Caro em̃ ↄcupiſcit aduerſus ſpm:⁊ ſpũs mihi ſtimulus carnis meę:angel ſathanę.O
5. Pbicden adũuſus carnẽ.Hheęc em̃ inuicẽ aduſant᷑:vt ea ꝗ venenum quod non curatur niſi veneno.Da/
Zubni⸗ vult facere: vt nullę ſint i vob ꝓꝛſus reꝝ illici- tus eſt mihi ſtimulꝰ carnis meę angelꝰ ſatha⸗
dedeohinet taꝝ ↄcupiſcẽtię ñ poſſitis.Quid & reſtat: Spi nę:qui me colaphiʒet. Caput cędebat᷑: ne ca⸗
tbar kün ritu ambulate.Et qꝛ nõ poteſt efficẽ vt ↄ»cupi put extolleret᷑. Oantidotũ:quaſi quod de ſer
emünuni ſcẽtias carnis ↄſumati: ↄcupiſcẽtias carniſ ne pente conficitur:⁊ ꝓpterea tyriacum nũcupo
iunegt⸗ pficiati. Conſumere qͥdẽ illaſ atq; fiinire ⁊ pe tur. Serpẽs enim ille ſuperbiã perſuaſit. Gu/ Gen.5. „
—Rr nit extirpare oĩno velle debetis: q́;diu ſũt ĩ ſtate ⁊ eritis ſicut dij:ſuꝑbię ꝑſuaſio eſt. VUn/
sunmmi vobis: ⁊ ẽ alia lex in mẽbꝛis veſtris repugnãs de cecidit: inde deiecit. Merito ergo venenũ
mumnatnin legi mentis veſtrę: concupiſcentias carnis ne ſerpentis ſanatur. Quod ait apoſtolus: Pꝛo 2. Cor.r2.
Ph⸗ ꝑfeceritis. Quid em̃ vultis: Vt omnino non pter qð ter dominum rogaui:vt auferret euz
41 und’ ſint ↄcupiſcẽtię carnis:nõ vos ꝑmittãt iplere a me.Abi eſt:Adhuc te loquente dicam:ecce
qð vulti: Nolite eas ꝑmittere implere qd vo- aſſum? Pꝛopter qð non ſemel:ſed iterũ ⁊ ter/
nnn – lũt. Quid vulti? Vt oĩno nõ ſint:ſᷣ ſũt: Caro tio dominum rogaui. MNõne tunc ⁊ ipſe dice/
nn ⁊cupiſcit aduſus ſom̃:ↄcupiſcat ſpũs aduer / bat: Et tu domine vſq;quo:? Sed nũquid qꝛ Pẽs.s.
mmdn b ſus carnẽ: vt nõ ea ꝗ̊ vultis faciatis:id eſt vt difſferebat:inde nõ aderat:⁊ falſum erat: Ad- Eſa.ʒ8.
gin 1 nõ ſint in vobis ipſeę cõcupiſcentię carnis:nec bhuc te loquẽte:dicam ecce aſſum? Quid em̃e
= ipſe faciant qð volũt: vt opꝰearũ ꝑficiat. Si Abedicus quãdo dat quod deſideras adeſt:
— non tibi in totũ cedit᷑:noli ⁊ tu cedere. Pꝛius quãdo ſecat non adeſt: Nonne ſub medici fer
– ęquet᷑ pugna:vt aliquãdo ſit victoꝛia. Eteim̃ ramẽto clamas vt parcat?Et quia magis ad/
cniſlenn. Pculdubio fratres mei erit: credamꝰ: ſperem eſt: magis ſecat. Deniq; vt ſcias quia aderat:
t. tun amemus:erit aliquãdo victoꝛia in dedicatio- videte quod ter roganti reſpõdit. Dixit inqᷣt
tonnnen ne domus quę modo ędiſicatur poſt captiui · mihi: Sufficit tibi gratia mea: Haʒ virtus in 2. Cor12

pntulle 1. Cori.I5,. tatem. Nouiſſima em̃ inimica deſtruet᷑ moꝛs:

infirmitate perficitur. Ego inquit noui medi/

enin i cum coꝛruptibile hoc induerit incoꝛruptionẽ: cus optimus: ego inquit noui in quẽ tumoꝛẽ
nioibinl moꝛtale hoc induerit imoꝛtalitatẽ. Pręme / pgat qð volo ſanare:qeſce: adhibeaʒ qð ſcio.
4 ict,, ditamini vᷣba triũphantiuʒ. Vbi eſt moꝛs cõ⸗ Sufficit tibi gr̃a mea:non tibi ſufficit volun/

en⸗

a 5

Bancti

tas tua.heęc erãt vtiq; verba certãtis:⁊ in cer
tanmie piclitãtis:et diuinũ auxiliũ poſtulantt.
Triũphãt aũt vᷣba ꝗ̊ᷓ erũt:?: Verba certãti dũ
domꝰediſicat᷑: vᷣba triũphãt cũ domꝰivltimo

i1.Cori5. dedicat᷑. Vbi ẽ moꝛs ↄtẽtio tua? Vbi ẽ moꝛs
aaaculeꝰtuꝰ- Aculeꝰaũt moꝛt ẽ pctm̃.Sic iſta di
Scebat apls:q̃ſi ipe iã ibi eẽt. Deniq; pꝰ hęc ver
ba ꝗ̊ᷓ ↄſtat eẽ ð futura ꝑceptiõe:nõ de pñti cõ/
flictatiõe:qñ qͥdẽ diẽ: tũc ſiet:nõ mõ fit:ſᷣ tũc
ſiet. Quid tũc fiet? Sermo qͥ ſcpᷣtꝰẽ: Abſoꝛpta
moꝛs in victoꝛiã. Vbi eſt moꝛs ↄtẽtio tua?
Vbi ẽ moꝛſ aculeꝰtuꝰ:Lũc fietvt nuſq; ſit acu
leꝰ moꝛt: nuſq; poſſit iueniri pctm̃.Quid fe/⸗
ſtinas: Lũc fiet:tũc fiet. Mereat᷑ ĩ te hũlitas
vt tũcĩ te fiat:ne ſuꝑbia nõ ꝑmittat:vt vł tũc

ite ſiat. Tũc ſiet: mõ iterim dũ pugnas:dũ la
MWattðhᷣ.õ. hoꝛas:dũ periclitar::dic dic:Himitte nob de⸗/

bita nf̃a. Dic oino dũ pugnas:veꝝ dic:ex aĩo
1. Job.i. dic. Si dixerimꝰqꝛ pctm̃ ſ hẽmꝰ:noſipᷣos ſedu
cimꝰ. Zu tibi diabol?ꝰer:noſipᷣos ſeducimꝰ: ⁊
vitas ĩ nobis nõ eſt.Mõ em̃ veꝝ dicimꝰ:dicẽ/
do nos ñ hf̃e pctm̃:cũ hic ñ ſimꝰ ſine pctõ.Di/⸗
camꝰ g veritatẽ:vt aliqñ iueniamꝰ ſecuritatẽ.
Sit v⁊itas ĩ pugna: vt acqͥrat᷑ ſecuritas i victo
ria.Cũc ſiet. Vbi ẽ moꝛſ aculeꝰtuꝰ: Aculeꝰ.n.
moꝛt ẽ pctm̃. Sʒ de lege pᷣſũGis:qꝛ data ẽ tibi

1. Corj.z. lex: ⁊ datũ ẽ tibi ſceptũ: Bonũ ẽ tibi vt ſpũs
te viuificet:ne littera occidat. Volo vt velis:

nõ ſufficit vt velis. Adiuuãdus es vt plene
velis:⁊ ipleas qð velis.Hã vis videre:qͥd va

1. Corj.I5. leat ſine ſpiritu adiuuãte littera iubens? JObi

dDdiyxit:cCũ dictũ eſt: VUbi eſt moꝛs aculeus tuꝰ:
aculeus aũt moꝛtis eſt pctm:ↄtinuo ſubiũxit:
Virtꝰaũt pcti lex.Quid ẽ vᷣtꝰpcti lex? Hõ ma
laa iubẽdo:vl bona ꝓhibẽdo:ĩmo vo mala ꝓ⸗
Bo.ꝭð.hibẽdo:⁊ bona iubẽdo. Virtꝰaũt ẽ pcti lex:qꝛ
ſpᷣintrauit inqͥt lexvt abũdaret delictũ.Quid
ẽ vt abũdaret delictũ? Quia vbi gr̃a nõ erat:

auxit ꝓhibitio deſideriũ:⁊ cũ q̃ſi de ꝓpᷣo pᷣſu/

mikt᷑ xt:factũ ẽ grãde cõuitiũ. Sʒ qͥd fec gr̃a?
Vbi abũdauit pctm̃:ſuꝑpabũdauit gr̃a. Ve/
nit dñs:totũ qð de adã traxiſti:totũ qð tuis
pᷣuis moꝛibꝰ addidiſti:totũ dimiſit:totũ dele
uit: oꝛõem docuit:grãʒ ꝓmiſit:certamẽ indi/
HBo. 7. xit:laboꝛãti ſubuenit:victoꝛẽ coꝛonauit. Ita/
qꝙ; inqͥt apłs:Lex qͥdẽ ſctã:⁊ mãdatũ ſctm̃ ⁊ iu
ſtũ ⁊ bonũ.Qð ̊ bonũ ẽ̃:mihi factũ ẽ moꝛs:

Ahbbſit. Sʒ pctm̃:vt appareat pctm̃. Nã qñ ñ. ꝓ/

hibebarlerat:ᷣ nõ aparebat. Mã ↄcupiſcẽtiã
inqͥt neſciebã:niſi lex diceret: NHon ↄcupiſces.
AEccaſiõe igit᷑ accepta:pctm̃ ꝑ mãdatũ fefellit
2. Corj. 3. Me:⁊ ꝑ illud occidit:Ecce qð ẽ:lr̃a occidit. Si

vis euadè legẽ minãtẽ:ad ſpm̃ fuge adiuuã
tẽ. Qð em̃ lex imꝑat:fides ſperat. Clama ad
deũ tuũ:adiuuet te:nõ remaneas ſiᷣ lr̃a re: ſᷣ
ſpũ ſuo te adiuuet deꝰ:ne ſilis ſit tibi ſupꝑbꝰ iu
dęus.Cũ em̃ aculeꝰ moꝛtl eẽt pctm̃: virtꝰ aũt i. corj.ij.
pcti lex:qͥd ageret hũana infirmitas:i q̃ fati-
gabat᷑ volũtas?: Velle inqͥt adiacet mihi:pfiè/G
cere aũt bonũ ſ̃̊ iuenio. Quid & ageret? Ecce Bo.⁊.
aculeꝰ moꝛtl petm̃:ecce vᷣtꝰ pcti lex:id ẽ lex ſb/ Ro.5.
intrauit vt abũdaret delictũ.Si em̃ lex poſſet at.x.
viuiſicare:oĩmõ ex lege eẽt iuſticia. Sʒ ↄcluſit
ſcpᷣtura oĩa ſb pctõ.Quõ ↄcluſit: Ne vagare⸗
ris:ne pᷣcipitarerl:ne mergererl.Cãcellos tibi
feẽ lex:vt nõ iueniẽdo q̃ exires:ad grãʒ cöouo
lares. Sʒ ↄcluſit ſcpᷣtura oĩa ſb pctõ vt ꝓmiſ/
ſio. Qui ꝓmiſit qð facit:nõ ꝓmiſit qð tu facl.
Si tu facturꝰ eẽs:ꝓnũciatoꝛ eẽt deꝰ:nõ ꝓmil
ſoꝛ. Sʒ ↄcluſit inqͥt ſcpᷣtura oĩa ſub pctõ:vt ꝓ⸗
miſſio ex ſide ieſu xpᷣi daret᷑ credẽtibꝰ. Audi:
daret᷑. Quid ſuꝑbis? Audi: daret᷑.Quid em̃

habes qð nõ accepiſti: Ergo qꝛ aculeꝰ moꝛtis 1. Corj.4.

eſt pctm̃:virtꝰaũt peccati lex:⁊ hoc de bona ꝓ
uidẽtia dei:vt ↄcluderent᷑ homies ſub pctõ:⁊
quęrerẽt adiutoꝛẽ: ꝗrerent grãm: ꝗrerẽt deũ:
nõ de ſua virtute ſᷣſumerẽt. Ideo ⁊ hic cũ di/

xiſſet: Aculeus aũt moꝛtis pctm̃: vᷣtꝰ aũt pec/ i.Con.i.

cati lex:qͥd times? quid laboꝛas? quid ſudas:
Audi qð ſequit᷑:Gratiaſ aũt deo qui dedit no

bis victoꝛiã ꝑ dñũm nr̃m ieſum xpᷣm. Certe tu
tibi das victoꝛiã:? Gratias deo qͥ dedit nob vi

ctoꝛiã ꝑ dñm nr̃m ieſũ xpᷣm. Ergo cũ cepis la⸗
boꝛare pugnãs ↄtra ↄcupiſcẽtias carnis:ſpũ

ambula:ſpũ iuoca: donũ dei ꝗqre:⁊ ſi lex i mẽ-

bꝛis repugnat legi mẽt tuę ex ꝑte inferioꝛi:id
ẽ a carne captiuũ te tenet ſub lege peccati:⁊ GB
emẽdabit᷑:⁊ h trãſiet in iura victoꝛię.Lu tan/
tũ clama:tu tantũ inuoca: Opoꝛtet ſꝑ oꝛare ⁊ Luci.ig.
nõ deficere. Inuoca oĩno:inuoca adiutoꝛiũ:
Adhuc te loq̃nte:dicit:Ecce aſſum. Intellige eſa. s.
⁊ audi dicentẽ aĩę tuę: Salꝰ tua ego ſũ.Cũ ̊ es.34.
lex carnis repugnare cęꝑit legi mẽtis:⁊ capti/o.⸗.
uũ te ducere ĩ lege peccati ꝗᷓ ẽ in mẽbꝛis tuis:
oꝛãdo dic:ↄſitẽdo dic:aiſer ego hõ.Quid ẽ
em̃ aliud hõ?Quid ẽ hõ:niſi qꝛ memoꝛ es eiꝰ? Pẽ.s.
Dic:miſer ego hõ:qꝛ niſi veniſſet filius hoĩs:
periſſet hõ. Exclama ĩ anguſtijs: Quis me li/ o.i.
berabit de coꝛpe moꝛtl huiꝰ:vbi lex in mẽbꝛis

meis repugnat legi mẽt meę? Cõdelectoꝛ em̃

legi dei ſᷣm intioꝛẽ hoĩieʒ: Quis me liberabit
ð coꝛꝑe moꝛtl huiꝰ? Si h̊ fidelit: ſi hũilit᷑ did:
viſſime rñdet᷑: Gfa dei ꝑ ieſũ xpᷣm dñm nr̃m.
Cõũſi ad dñm deũ patrẽ oĩpotẽtẽ puro coꝛde

de!
Achtüp
Fueien
ſvetucn
enncie⸗
gitntͤb
ſci nitl
eatte
iheſt,
ſatope

dedocet
ſqeme
Calz ligreßd
ingar to
opitue
poſtaſta
ſrihſ iit
ſrputoft
Eſtistu
leritis
ſtl bicn
oblcuri
ſuſcepin
Nediſen
ſcoeere
hospril
Nea po
ouurionf
llcloꝛe
Ctoꝛen
neſctor⸗
nfii⸗
gennbep
Ggrtale
Mende⸗
ſk
Wnarc
tßlgede
daligei
lioggi⸗
rliit
ſo⸗ noͦ
beß
gliin

de verbis Apoſtoli

. .
D 4 . .
— 6 .
4

euee ei ᷓtũ põt puitas nfa: maxias atq; vberes ibi moxiueniet vñ aduſariũ loqcẽ redargu-
en A gras agamꝰ: pꝛecãtes toto aio ſinglarẽ mã nt: vñ hoſtes legis rebelleſq; ꝓſternat.Et ſi
aisſfin ſuetudinẽ eiꝰ: vt pᷣces nr̃as ĩ bñplacito ſuo em̃ tardꝰẽ ad itelligẽda vᷣba aplłi:manifeſta
ſtndiiet exaudire dignet᷑: iimicũ q; a nr̃iſ actib co ibi laus eſt expᷣſſa legis dei. Videte em̃ 59 B
Denßepini⸗ gitatiõibſua vᷣtute expellat:nobᷣ młtiplicʒ adütite.Cũ em̃ eſſemꝰ in carne ait:paſſiões Ro.⁊.
Numingie ſidẽ: mẽtẽ gubernet:ſpiritales cogitatiöes peccatoꝝ quę ꝑ legẽ ſũt. hic iam manich⸗e-⸗
Waann , Sea ad beatitudinẽ ſuã pducat:pꝑ do. us erigit ceruicem: exaltat coꝛnua: impetit
n i Ko. H biſapli: Lũ eſſemꝰi carne:paſ tea facit impetum. Ecce inqt paſſiones pec
Kiletigte ſiões pctõꝝ ꝗ̊ ꝑ legẽ ſũt oꝑabãt᷑ in catoꝝ ꝗ ꝑ legẽ ſũt. Quõ bona ẽ lex ꝑ quã ĩ
Sieilanet mẽbꝛis niĩ̃ iſ vt fructum ferrẽt moꝛ nob ſũt paſſiões pctõꝝ: ⁊ opꝑant᷑ in mẽbꝛis
ncn i ti: Cuũ manicheoꝝ ↄfutatõe ſer.iillI. nfis: vt fructũ ferãt moꝛti: Lege aliquãtũ:
eeg AAUgliuim ocoꝛditerq; rũdim: ? deo gredere totũ: audi patiet᷑ etſi nõ itelliger.
w ſicdlen P 3.93, nfo ↄſona voce cãtauimꝰ: Beatus Hoc em̃ qð ait: Paſſiões pctõꝝ ꝗ ꝑ legẽ ſũt
al gizlin vir quẽ tu erudieris dñe: ⁊ ex lege opabant᷑ imẽbꝛis nfis:młtũ ẽ vt intelligas
aböng docuer eüũ.Silentiũ ſi pᷣbeat:auditis. pᷣus eſto mecũ legis laudatoꝛ: ⁊ tũc fieri
zmitgzlltr it locũ ſapiẽtia: vbi nõ ẽ patiẽtia. mereber itellectoꝛ. Clauſũ coꝛ habes:⁊ cla⸗
üdeini i loqmur: pᷣerudit de : nos lodmur:ſed uẽ accuſas: Ecce iterim qð ñ ĩtelligimꝰ pau
- de docet. Hõ em̃ beat dict'ẽ quẽ docet hõ lulũ ſeponam:ad laudẽ legis ꝗᷓ apta ẽ ve
cruunb⸗ Ai⸗ F quẽ tu erudier dñe.Nos plãtare poſſüẽ niamꝰ. Paſſiões inqᷣt peccatoꝝ ꝗ ꝑ legẽ ſũt
mt Adtej Coꝛj.5 Iigare: dei ẽ incremẽtü dare. QAui plätat? oꝑabant᷑ in mẽbꝛis nf̃is vt fructũ ferremus
B 4 rigat foꝛinſecꝰ oꝑat᷑: qͥ vo dat incremẽtũ moꝛti.Nũc & euacuati ſi um? a lege moꝛti in
rtarcu it opitulat᷑. Quę nob lctõ ð ſcti apli eplap⸗ qᷓ detinebamur:ita vt fuiamꝰi nouitate ſpi/
Nniſünci poſita ſit ad loqndũ:qᷓ difficilis:q; latebꝛo/ ritꝰ:⁊ nõ ĩ vetuſtate littere. Adhuc videt᷑ le
ginzhti ſa: qᷓ; ſi ñ itelligat᷑ aut male itelligat ꝑiculo⸗ gem argué: culpare: lpꝛobare: deteſtari: b ñ
iin ſa:puto frẽs:ĩmo ſcio ꝗᷓ nob cũ recitaret᷑ au intelligẽtib“. Cü em̃ dic: Cũ eſſemꝰi carne:
zi tuͤta diſtis ⁊ fluctuaſtis ſi adütiſtis:aut ſi aliqͥ in paſſiões pctõꝝ ꝗᷓ ꝑ legẽ ſũt oꝑabant᷑ in mẽ
8s Ulite tellexiſtis q; ſit arduũ:ſine dubitatiõe vidi bꝛis nf̃is vt fructũ ferrẽt moꝛti: Niũc & eua/
4 . ſtl. Hãc itaq; lectionẽ totũq; ipᷣm moleſtũ ? cuati ſumꝰa lege moꝛt ĩ q̃ detinebamur:ita
deocletli obſcurũ: ĩtelligẽtbꝰ ſalubꝛẽ epłę apłi loců vt ſeruiamꝰ in nouitate ſpũs ⁊ nõ ĩ vetuſta/
untn Ann ſie uſcepimꝰ: adiuuãte miſericoꝛdia dei expo/ telitterę: q̃ſi vtiq; videt᷑ legẽ accuſare atq;
encpün ne diſſerẽdo. Charitativr̃e debitoꝛeſ noſ eẽ culpare. Vidit h ⁊ ipe vidit:ſẽſit ſe ñ itelligi
bͤel ſcio:exactoꝛes vos eſſe ſẽtio.Quẽadmodũ ⁊otra obſcuritatẽ ᷣboꝝ ſuoꝝ cogitatiões
inunufi nos vt iſta ꝑcipiatis oꝛamꝰ: ſic ⁊ vos oꝛate hoim cõmoueri:ſenſit qͥd poſſint zdicere: ⁊
aiſriſut vt ea vobis explicare valeamus. Si enim pꝛioꝛ h voluit dicere: vt tu nõ inuenias dd
ergenimm oꝛatio nfa ↄcoꝛdet:⁊ vos facit deꝰ idoneos diceres. Quid & dicimꝰ inqᷣt: hoc ſequi᷑.
Plegetand auditoꝛeſ ⁊ nos debiti huiſideliſſimos ren. Quid g dicimꝰ: Lex pctm̃ eſt? Abſit. Vno
rian Autn⸗ ditoꝛes.Cũ em̃ eẽmiĩ carne ait apłs:paſſio xbo legẽ abſoluit:legis accuſatoꝛẽ damna
Oponußemrſu neſ pctõꝝꝗᷓ ꝑ legẽ ſũt oꝑabãt᷑ ĩ mẽbꝛis nfiſ: uit. Auctoꝛitatẽ apli cõtra me ꝓferebas O
uoddui vt fructũ ferrent moꝛti. Hic videt᷑ ꝙ intelli- manichęe:⁊ dicebas mihi cũ legẽ repᷣhende
ſun ngs gentibꝰpᷣmũ ⁊ grande ꝑiculũ ẽ: apim rephẽ res:ecce audi aplm:lege aplm: Paſſiões ꝗ̊ᷓ
ucpUit dere ⁊ culpare legẽ dei. Dicit aliqſ: Abſit ̊ pꝑ legẽ ſũt oꝑabãt᷑ ĩ mẽbꝛis nr̃is: vt fructum
gegtehl5 ab aio qualiſcũq; xpᷣani. Quis h̊ vel inſanꝰ ferrent moꝛti: Nũc euacuati ſumus a lege
iunchen, audeat de aplo ſuſpicari? Et tñ fratres mei moꝛt ĩqᷓ detinebamnr:ita vt ſuiamꝰ in no
igtiluli vba iſta male intellecta: fomitẽ inſanię fu/ uitate ſpüs: nõ ĩ vetuſtate lr̃e. Jactabas
nmntli ecen manichsox ſubminiſtrarũt. M.aichci te: clamabas: dicebas: audi legẽ. Vide iſaa
iſgiusd em lege dei moyſen datã dicũt: non a deo dixeras:⁊ iã vᷣſo tergo ire cupiebas. Expe-
ns enip data: ⁊ eq euãgelio ↄriã eẽ ↄtendũt: ⁊ qũ cũ cta:audiui te:au di me: imo nec ego te: nce
bilrttnir agit i his teſtimonijs apli pauli ꝗ̊ͥ nõ in- tu me:ſed ambo audiamꝰ apim: ꝗ ſoluit ſe —
Aödaklns igüt: conat cõuincere. QAuid dica catho/ 2 alligat te. Quid dicimꝰ inqᷣt? Lex pctm
nelinn ucos nõ intelligẽtes: æ nõ potiꝰ negligẽteſ?: eſt? Hoc dicebas: lex pctm̃ ẽ:hoc nẽpe dice.
eſbün Mõ em̃ multũ eſt ſi qͥs velit eẽ diligẽs poſt bas. Ecce audiſti quod dicebas:audi quod

ealũnias ab hęretico auditas: ſaltem ↄſide⸗ dicas. Legem dei peccatũ eſſe dicebaſqui⸗
ℳ rare in codice circũ ſta tia lctõis:qð ſi fecerit: do eam cecus et impꝛouidus rephendebas.

Bancti
Erraſti. Vidit paulus erroꝛẽ tuũ.Quod di
cebas:ipᷣe dixit Quid g̊ dicimꝰ: Lex pecca⸗

tum ẽ? Qð dicebas:hoc dicimꝰ.Lex pecca⸗
tũ eſt: Abſit. Si apli ſequebaris auctoꝛita⸗

tẽ:appende verbum: ⁊ cape inde conſilium.
Audi:Cex peccatũ ẽ: Audi:Abſit.Si apo
poſtolũ ſeq̃ris: ſi eiꝰ auctoꝛitaẽ plurimipen
dis. Audi: Abſit:⁊ qð ſentiebas a te abſit.

Quid ergo dicimꝰ: Quid dicimus:qꝛ dixi:

Paſſiões peccatoꝝ ꝗ ꝑ legẽ ſũt operabant
in mẽbꝛis noſtris vt fructũ ferrẽt moꝛti:qꝛ
dixi:Euacuati ſumꝰa lege moꝛtis in q̊ deti/

nebamur:qꝛ dixi: Seruiamꝰ i nouitate ſpi

ritꝰ ⁊ nõ in vetuſtate lr̃e? Lex pctm̃ eſt: Ab/
ſit. Quare ergo aplłe poſt tanta illa dixiſti:
Lex abſit vt ſit peccatũ: Sed peccatũ iquit
nõ cognoui niſi ꝑ legem. Nam concupiſcen

Seutj.5. tiã neſciebã niſi lex diceret:Nõ cõcupiſces.

Jã modo interrogo te manichęe:mõ te in/
terrogo reſponde mihi. Mala eſt lex ꝗᷓ di⸗

cit:non ↄcupiſces:Hoc ne luxurioſus mihi

⁊ neq; aliqᷣs reſpõdet: Etem̃ ipſi hoĩes fla/
gitioſi qñ repᷣhendunt᷑ erubeſcunt:⁊ quãdo

ſũt inter caſtos:laſciuire nõ audẽt.Si ergo

malã dicis eſſe legẽ quę dicit:nõ ↄcupiſces:

impune vis concupiſcere:accuſas legem qꝛ
ꝑcutit libidinem. Fratres mei ſi non audi/

remus aplm dicentẽ:lex peccatũ eſt:abſit:

ſed tantũmõ verba legis cõmemoꝛãtẽ:vbi

dictũ eſt:non cõcupiſces:etiã legem illo nõ
laudante:nos eam laudare deberemꝰ:illaʒ
laudare:nos accuſare. Ecce lex:ecce deſuꝑ
tuba diuia clamat hõi:MNõ ↄcupiſces.Non
ↄcupiſcere: repᷣhẽde ſi potes: fac ſi rephẽdẽ
C nõ potes. Audiſti nõ ↄcupiſces:rephẽdere

nõ audes. Quia bonũ eſt qð dixit: nõ con /

cupiſces:malũ eſt concupiſcere.Malũ cul/

piſcere malum culpat lex: a tuo malo ꝓhi-⸗
bet lex. Ergo fac qð iubet lex:noli facere qð
vetat lex:noli cõcupiſcere. Sʒ qͥd ait apłs:
Coõcupiſcentiaʒ neſciebam niſi lex diceret:
Nõ concupiſces. IJbam em̃ poſt cõcupiſcẽ/
tiam meam:⁊ qua trahebat currebã:eiuſq;
illecebꝛas blãdas:⁊ ex carnali ſuauitate io/
cundas magnã fęlicitatẽ arbitrabar.Lau-
dat᷑ em̃ peccatoꝛ:ait lex:ĩ deſiderijs animę
ſuę: ⁊ qui iniqua gerit:benedicit᷑. Inuenis
hominẽ concupiſcentias ſuas carnales ſe-

ctanteʒ: totũq; ſe illis ſeruũũ donantem: oc

cupari vndiq; voluptate: foꝛnicari: inebꝛia
ri:nõ dico amplius foꝛnicari inqᷓ; inebꝛiari.

Hec dixi quę licite cõmittunt᷑:ſed nõ dei le/

pat lex:a tuo malo ꝓhibet lex. Ergo concu

ü
“l

Aluguſtini

gibus. Quis em̃ aliquãdo ad iudicem du /
ctus eſt:qꝛ meretric lupanar itrauit:QAuis
em̃ aliquãdo in publicis tribunalibꝰaccuſa
tus eſt:quia ꝑ ſuas liſtrias laſciuus imun⸗
duſq; defluxit?: Quis aliquado habẽs vxo⸗

rem qꝛ ancillam ſuã vitiauit: crimẽ iuenit:
Sed in foꝛo:non cęlo: in lege mundi:nõ in

lege creatoꝛis mũdi. Luxurioſus aũt imun

dus atq; laſciuus fęlix dicit᷑: abundare vo/

luptatibꝰ:frui delitijs. Jam vo ſi ſe etiã vi/
no iĩigurgitet:ſi bibat mẽſuras ſine mẽſura:

parũ eſt qꝛ non inuenit crimen:etiã viri fon

tis accipit nomẽ:tanto nequioꝛ: quãto ſub
poculo inuictioꝛ. Cũ laudant᷑ iſta ⁊ dicit᷑ fe/
lix eſt:magnꝰ eſt:bene eſt illi:et nõ ſolũ hoe

non putat᷑ eſſe peccatũ:ſᷣ etiã putat᷑ vel dei

donum: vel certe ſuaue:blandũ ⁊ licitũ bo⸗
nũ: Pꝛocedit lex dei ⁊ dicit: HMõ ↄcupiſces.
Ille homo qui putabat magnũ bonũ eſſe:

magnãq; fclicitatẽ eſtimabat ea quę poſſit

ſuę concupiſcẽtię nõ negare:ſequi qua tra/
hit:audit: Mõ ↄcupiſces:⁊ co&ſcit eẽ pecca/
tũ. Deuſ dixit:hõ audit:deo credidit:pectm̃
ſuũ vidit:qð bonũ putabat:malum eſſe co
gnouit:voluit frenare cõcupiſcentiã:nõ ire
poſt eam:ſtrinxit ſe:conatꝰ eſt:victꝰ eſt:qui

fuit antea neſcius maloꝛũ ſuoꝛum: factꝰ eſt
doctus: ⁊ peius victus: cępit eſſe non ſolü

peccatoꝛ:ſed etiã pᷣuaricatoꝛ. Peccatoꝛ em̃
⁊ antea erat:ſed anteq; legẽ audiret:pecca/
toꝛẽ ſe eſſe neſciebat. Legem audiuit:pctm̃
vidit:conatꝰeſt vincere:ſuꝑatus atq; ꝓſtra
tus eſt:factꝰ eſt ⁊ legis ſᷣuaricatoꝛ:qͥ fuit an
tea neſcius peccatoꝛ. hoc dicit aplus: Lex
peccatũ eſt? Abſit.Sed peccatũ nõ cogno/
ui niſi ꝑ legẽ. Nã cõcupiſcentiã neſciebam

niſi lex diceret: Mõ ↄcupiſces. Occaſiõe aũt

accepta:pctm̃ ꝑ mãdatũ oꝑatũ ẽ in me oẽm
cõcupiſcẽtiã. Ainoꝛ erat ↄcupiſcẽtia qñ añ

legẽ ſecurꝰ peccabas:nũc opoſitis tibi obi/⸗
cibus legis:fluuius concupiſcẽtię quaſi fre/

natus eſt:paululũ ſiccatus: ſed increſcente
impetu qͥ te ducebat obicibꝰ nullis:obꝛuit
te obicibus ruptis: Cõcupiſcentia tua mi/

noꝛ erat qñ tuã mouebat libidinem:ois eſt

quãdo tranſcendit ⁊ legeʒ. Vis noſſe quia

magna ſit:? Vide quid ruperit: Mon concu/

piſces. Hon homo dixit: deus dixit: creatoꝛ
dixit:iudex ęrernus dixit: non quicunq; di/

xit. Fac & quod dixit. Nõ facis: obſerua iu/-
dicantẽ qui dixit. Sed quid faciã o homo⸗

Ideo nõ viciſti:qꝛ de te ſᷣſũpſiſti. Attende

ergo nũc ſuꝑioꝛa:quę videbat᷑ obſcura.Cſ

dev

enn eſen⸗
timn mnd
1o ttendlte.
ones pdo⸗
QAuiseran
ne, Nuna
fatdeiſae
tenocun.
ncamneera
nncament
Etdenodi
40. cumſtee
ud5. oſnis (Ro

bn woenil i

bumcaro⸗
eſtehone
eratſed⸗
neogole
(nneſſen
veſaenun
hobispone
glegiſunr.
efaeerͤtf
Mmiicnoꝛen
ſen. Cyrd⸗
fuaunten
dusentye
iorecrgoe
Vlcitavi⸗
teincanne
expaueſa
oly gueodiea
unchui
igo ne piuens
Nulniperb
Nplnus fat
tangerne
lephbbiro
mo ehoſtep
fofoniuct
Keinamne
ſugnden
ſanelt
hentit
kenunen
gulſecnte
epti lge
olllaun
plt Veler

ucpaoſt
pſeſubl

de verbis Apoſtoli

adius
A D em̃ eſſemꝰ in carne. Verba quę ſuꝑioꝛa di ⸗ in ſe tranſfigurãtis ⁊ dicentis tibi: Pecca/
ndunben ximꝰ: vnde ceępit lectio ꝗᷓ obſcura videbat᷑t tum nõ cognoui niſi ꝑ legem: Nam concu⸗ Ro.JTY.
uſn. Ro. 7. attendite. Lum ergo eſſem⸗ in carne:paſſi/ piſcentiam neſciebã niſi lex diceret: Hõ cõ⸗/
nicohebi ones pctõꝝ ꝗꝑ legẽ ſũt. Vnde ꝑ legẽ ſüt? cupiſces Occaſione autẽ accepta: peccatũ
rainii Quia eramꝰ in carne:pſumebamus de car· ꝑ mandatũ opatũ eſt in me omnẽ concupi⸗
legennitzi⸗ ne. Num em̃ qui loquebat᷑ aplus:iam exie/ ſcentiaʒ. Sine lege em̃ peccatũ moꝛtuũ eſt.
Z rat de iſta carne:? Hon vtiq;: ſed ſjm huiꝰvi ,/· Quig ẽ moꝛtuũ eſt⸗ Zacet:nõ apparet:om/
Cl ihuleſn tę modum: ⁊ q loquebat:⁊ quibꝰloqueba? nino tanq; ſepultum ignoꝛat᷑. Adueniente
nhlleei in carne erant. Quid eſt ergo: Cũ eſſemus autẽ mãdato: peccatũ reuixit. Quid eſt:re
nufteniſn in carne:niſi cum de carne ſſumeremꝰ:hoc uixit. Aparere cepit: ſentiri cępit:rebellare
innminnn eſt de nobis confideremus:homini em̃ di- aduerſuʒ me cępit.Ego aũt moꝛtuus ſum.
aguongliett 4. .. ctum eſt: et de hominibꝰ dictũ eſt: Videbit Quid eſt: moꝛtu ſum:? Pꝛęuaricatoꝛ factꝰ
tniſtutncke dom̃is caro ſalutare dei.Quid eſt: Om̃is ca/ ſum: ⁊ inuentũ eſt mihi mãdatũ qð erat in
liei Job. 1. ro: niſi videbit omis homo? Et q eſt: Ver vitã. Videte quia lex laudat᷑:mandatũ qð
anüpttſtn bum caro factum eſt: niſi verbũ homo fact erat in vitã. Aualis em vita eſt nõ cõcupi/
nditlaiin eſte Non em̃ verbũ ⁊ caro erat ⁊ aia ibi non ſcere: O vita dulcis. Dulcis eſt quaſi volu⸗
RRZJKZ erat: ſed carnis nomie homo ſigniſicatꝰ eſt: ptas concupiſcentię. Verũ eſt: nec eam ho-
miübonic in eo qð legit᷑: Verbũ caro factũ eſt. Ergo mines ſequerẽt᷑ niſi dulcis eſſet. Theatrũ:
nudalͤtſ cum eſſemꝰ in carne:id eſt in cõcupiſcentjs ſpectaculũ:meretrix laſciua:turpiſſima can
nen u verſaremur: ibi totam ſpem noſtrã tanq;; in tilena: dulcia ſũt iſta concupiſcẽtię? Dulcia
rſgum nobis poneremꝰ: paſſiones peccatoꝛũ quæ plane: ſuauia: delectabilia: Sʒ narrauerũr s. ara.
giteiſetn ꝑlegẽ ſunt: auctę ſunt ꝑ legem: Pꝛohibẽdo mihi iniuſti delectatiões ſuas: ſed nõ ſicut
mcrhkg, em̃ fecerũt pᷣuaricatoꝛẽ legis:qꝛ ille qui pꝛe lex tua dñe.Suauia ſunt:dulcia ſunt: dele⸗
emimnit uaricatoꝛ eſt factus: deũ nõ habuit adiuto/ cctabilia ſunt: ſ audi melioꝛa: Marrauerunt
anllemini rem. Opabant᷑ ergo in membꝛis noſtris:vt mihi iiuſti delectatiões ſuas: ſᷣ nõ ſicut lex
knaf fructum ferrẽt.ui: niſi moꝛti?Si damnã tua dñe: Felix aia ꝗᷓ̃ huiuſmodi delectatio/
ſuorun:ic dus erat peccatoꝛ:quã ſpem habet pᷣuarica nibꝰ delectat᷑:vbi turpitudine nulla inqui/
Pir eſtunſil toꝛ? Ergo o homo vicit te cõcupiſcẽtia tu:: natur:⁊ veritatis ſerenitate purgat᷑ Quez
. Peummdr vicit: quia in malo loco te inuenit. Inuenit enim delectat lex dei ⁊ ſic delectat vt om̃es
Geudian te in carne:ideo vicit. Migra inde: Quid delectationes laſciuię vincat:non ſibi arro/
en ududen expaueſcis: Hon tibi dixi vt moꝛiaris:imo get iſtam delectationẽ: dñs dabit ſuauita⸗ „
õ Coł,ʒ. audeo dicere:dixivt moꝛiarl.Si moꝛtui eſtꝭ tem.Quid dicã? Dñe das mihi illaʒ ſuaui/
ncargitn ccum chꝛiſto:quę ſurſũ ſunt quęrite. In car tatẽ vel illã? Suauis es dñe:⁊ in tua ſuaui⸗

Cncnn h Eta. 40. ne viuens: noli eſſe in carue. Om̃is caro fę⸗

tate doce me iuſticias tuas. In tua ſuauita

õ num: verbum aũt dñi manet in ęternũ. Ho te doce me dñe:⁊ doces me.Tũc diſco vt fa
Cniehiin minus ſiat refugiũ tuũ. Inſtat concupiſcẽ ciã:ſi in tua ſuauitate doceaſ me. Cęteꝝ qᷓ;
i buſieii tia: vget te: magnas vires accepit aduerſũ diu blandit᷑ iniquitas: ⁊ dulcis eſt iniqtas:
Gniinneben te: ꝓhibitione legis grandioꝛ facta eſt:ma- amara eſtvitas. In tua ſuauitate doce me:
liq4 WPo. ioꝛc hoſtẽ pateris: ſit dñs refugiũ tuũ: tur· xyt ſuauis ſit veritas:dulcis contaminet ini
oſrthiͤf ris foꝛtitudinis a facie inimici. Moli ergo quitas. Multo melioꝛ eſt ⁊ ſuauioꝛveritaſ-
Plinecufff eſſe in carne: in ſpiritu eſto. Quid eſt:ĩ ſpũ 5ß ſanis ſuauiſ ẽpanis.Quid meliꝰ⁊ pclariꝰ
eſetiatin eſto? In deo ſpem pone. Nam ſi poſueris pane celeſti? Sʒ ſi non obſtupeſcit dentes
enulsclt ſpem in ipſo ſpiritu: quõ eſt iterũ ſpũs tuꝰ iniqᷣtas.Scpᷣtura em̃ dicit: Sicut vuh acer- Pꝛouer. 10.
ianunit In carne labit᷑:qꝛ nõ eum dediſti illi a q̊ ſu- ba dentibus noxia eſt ⁊ fumꝰ oculis:ſic ini/
endb⸗ ſpendat᷑. Non ſe continet: Si cõtinet᷑:noli quitas vtentibus ea. Quid ꝓdeſt qꝛ panẽ
hui Nſecin remanere in te: tranſcẽde te: in illo te puone laudatis:ſi male viuatis? Qð laudatis nõ
c qui fecit te. Ham ſi ſpem in te habueris: ac manducatis.Cũ g audis verbuʒ: cũ audis
annk roen cepta lege puaricatoꝛ eris. Inuenit te ho verbum iuſtici ⁊ veritatis ⁊ laudas:multo
uodſin 69 NPõ.49. ſtis nudum refugio:inuadit te.Ne foꝛte ra/ laudabiliꝰ ẽ ſi facias. Fac ergo qð laudas.
nnn piat velut leo: ⁊ nõ ſit qui eruat:attẽde ver· An dictur⸗ es:volo ⁊ non valeo. Quare nõ
as:o me ba apoſtoli legẽ laudãtis:ſe accuſantis: re· yvales? Quia ſanitas nõ eſt. Vnde ſanitatẽ
uu 5 um ſe ſub lege facientis: ⁊ ꝑſonã foꝛte tuam pdidiſti: niſi qꝛ peccãdo creatoꝛẽ offendiſtie

Bancti

Ergo vt eius panẽ quẽ laudas cũ ſuauita/
Nð.4o. te:id eſt cũ ſanitate manduces:dic illi:gxzgo
diryxi dñe miſerere mei:ſana animã meam qꝛ
peccaui tibi.Ergo inqͥt inuẽtũ ẽ mihi mãda
tũ qð erat in vitã: hoc eſſe in moꝛtẽ. Erat
em̃ ſibi antea ignotus peccatoꝛ:factꝰeſt ma
nifeſtꝰ ſuaricatoꝛ.Ecce inuẽtũ ẽ illi in moꝛ/
tem:qð erat in vitam. Occaſione autẽ inqͥt
accepta:peccatũ ꝑ mandatũ fefellit me:⁊ ꝑ
illud occidit. Sic factũ ẽ pᷣmo in paradiſo.
Fefellit inquit me:occaſione accepta ꝑ mã/
datũ Tlide ſerpentẽ mulieri illi ſuſurrantẽ.
Quęſiuit ab ea:quid dixerit deꝰ. Rñdit il-
Gen ʒ̊. la: Dixit nobis deus:Ex omni ligno quod
eſt in paradiſo edetis:de ligno aũt ſcientię
boni ⁊ mali nõ edetis:Ex eo ſi ederitſ:moꝛ/
te moꝛiemini.hoc eſt dei mandatũ. Cõtra
ſerpens:MHõ inquit moꝛte moꝛiemini. Scie
bat em̃ deus:quia qua die ederitis: aꝑient᷑
oculi veſtri:⁊ eritis tanqᷓ; dij.Occaſiõe &̊ ac
cepta pctm̃ ꝑ mandatũ fefellit me:⁊ ꝑ illud
occidit. Gladio quẽ poꝛtabas te inimicꝰ oc/
cidit:armis tuis te vicit:armis tuis te ĩter/
emit. Recipe mandatũ: ſcito eſſe arma:nõ
quibus occidat te:ſed quibꝰa te occidatur
inimicus: Sʒ noli pᷣſumere de viribꝰ tuis.
Aiige paruũ dauid ↄtra goliã: vide paruũ
1. BRegl. 17. ↄtra ingentẽ:ᷣ in nomie dñi pᷣſumentẽ.Tu
venis ad me inquit cũ clypeo ⁊ lancea: ego
in nomine dñi omnipotentis.Sic ſic:alter
non:oiĩno alter nõ ꝓſternit᷑ inimicus. Qui
pᷣſumit de viribus ſuis:anteqᷓ; pugnet ipᷣe
FVC ꝓſternitur. Videte tamẽ chariſſimi:videte
etiam atq; etiam paulũ apoſtolũ contra fu
roꝛẽ manicheoꝝ eſſe legis diuinę aꝑtiſſimũ
laudatoꝛẽ: videte quid adiũgat: Itaq; lex
quidẽ ſancta:⁊ mandatũ ſanctũ ⁊ iuſtum ⁊
bonum. Mũquid vberius laudari poteſt⸗
Pauloante verbo illo qð dixit: Abſit:defẽ
derat crimen: non laudauerat. Aliud eſt cri
mine obiecto defendere:aliud debito pꝛę/
conio ſdicare crimẽ. Obiectũ fuit:Quid g̊
dicimꝰ: Lex peccatuʒ eſt: Defenſio. Abſit.
Ano verbo defendit᷑ veritas: quia magna
eſt apoſtoli defendentis auctoꝛitas. Quid
2. Corj. 13. diu defendat? Sufficit: Abſit. An vultis
. inquit experimentũ accipere eiꝰ qui in me
Bo w. loquit᷑ chꝛiſtus? M0.odo autẽ. Itaq; lex ſan
cta quidẽ:⁊ mandatũ ſanctũ ⁊ iuſtum ⁊ bo
num. Quod ergo bonuʒz eſt: mihi factũ eſt
moꝛs?: Abſit:quia bonũ nõ eſt moꝛs: ſᷣ pec/
catum vt appareat peccatũ ꝑ bonũ operatũ

eſt mihi moꝛtem. Moꝛs nõ eſt lex:ſed pec⸗
catum eſt moꝛs. Jãdudũ autẽ dixerat: Si/
ne lege peccatum moꝛtuũ eſt: Vbi vos adl,
monuerã:qꝛ moꝛtuũ eſt:dixit:abſcondituʒ
latet:non aparet: modo videte qᷓ; vere ita
dictũ ſit: Peccatũ inquit vt apareat pecca
tum. Non dixit vt ſit: qꝛ erat ⁊ quãdo non
apparebat. Peccatũ vt apareat peccatum:
qꝛ concupiſcentiam neſciebam:niſi lex dice
ret:MNõ concupiſces. Mõ ait:cõcupiſcentiã
non habebam:ſed cõcupiſcentiã neſciebã.
Sic etiã hic nõ ait: Vt ſit peccatum: ſed vt
apareat peccatũ ꝑ bonuʒ mihi operatũ eſt
moꝛtem.Quã moꝛtẽ: Vt fiat ſug modum
peccatoꝛ:aut peccatum ꝑ mandatũ.Super
modũ peccatoꝛ.Quare ſuꝑ modum?: Qiua
iam uaricatio. Videte ergo fratres:vide/
te genus humanũ a pꝛima illius pꝛimi ho/⸗
minis moꝛte defluxiſſe.Etenim pctm̃ a pꝛi/ Ro.5.
mo homine intrauit in hunc mundũ:⁊ per
peccatuʒ moꝛs:⁊ ita in omnes homines ꝑ/
tranſijt. Pertranſijt:verbum attendite:qð
audiſtis conſiderate:videte quid eſt ꝑtran
ſijt. Pertranſijt:inde eſt ⁊ paruulꝰreus:pec
catum nondũ fecit:ſᷣ traxit.Etem̃ illud pec
catum non in fonte manſit ſed ꝑtranſijt:nõ
in illũ aut illum:ſed in om̃es homines per-/
trãſijt. Genuit peccatoꝛes moꝛti obnoxios
pꝛimꝰ peccatoꝛ: pꝛimus pᷣuaricatoꝛ: Venit
ad ſanãdos de virgine ſaluatoꝛ: qͥ ad te nõ

qua veniſti:venit. Hon em̃ ille de concupi⸗

ſcentia maris ⁊ feminę: non de illo vinculo
cõcupiſcẽtię.Spũs inquit ſanctus ſuꝑueni Zud.i.
et in te. Dictũ ẽ hoc virgini: dictũ eſt fideli
feruenti:non concupiſcentię carnis ęſtuan
ti:Spũſſanctus ſuꝑueniet in te:⁊ virtus al
tiſſimi obũbꝛabit tibi.Quę tale obũbꝛacu⸗/
lum haberet:quãdo ardoꝛe libidinis ęſtua/
ret: Quia ergo non quaveniſti ad te venit: ⁊
liberat te. Vbi te inuenit?: Venundatũ ſub
peccato: iacẽtem in moꝛte pꝛimi hominis:
trahentem peccatũ pꝛimi hominis:haben/
tem reatũ anteqᷓ; habere poſſis arbitrium.
Ecce vbi te inuenit: quãdo paruulũ inue/
nit.Sʒ paruulus ętatẽ exceſſiſti:Ecce creui

ſti:pꝛimo peccato multa addidiſti: legẽ ac/

cepiſti:pᷣuaricatoꝛ extitiſti. Sʒ noli eſſe ſol⸗
licitus: Vbi abundauit peccatũ:ſuꝑabun/vke.ʒ.
dauit gratia. Cõuerſi ad dñm. 3. †
0.7

¶ De yerbis Apoſtoli: Lex pecca⸗
tum eſt: Abſit. Sed peccatum non
cognoui niſi ꝑ legẽe: Sermo. y

aloloho
noſtignen

uatisofen

crporere.

mnmdhiit

Ppterobſa

enſalten
fidific

ſnecauſal

ſter ſitpal

ſoͤulpate

uuti eri
,a, Qucgenge

Seldpece
cochplſen
(naupiſe
Pnandori
ſennun. 9
ekeicklat

Aiquäoſin

Pamfeuirit
nchimͤdar
Dtinesaat
Morte. e⸗
kumfeielin
tlätenuir
ttimore
guiblerg
tiuſtüb
eſtmors:
moro, O
Lalpaga
lſiqunco
hopentie
ermandart
lerekiſne

ae Atageeit

uancato.

4 hele⸗

QAichei
nſgn
Flenſten
gtaſcen

Ry⸗ hahteneit

de verbis Apoſtoli

Bermo v

öͤcklatt AvEſternã lectionẽ de ſancti apoſto inquit qꝛ lex ſpiritalis eſt:ego aũt carnalis
tider 80 — † Ii 1 affuiſtis;: ſü: ſj gſi E . . „,F „
Ng, hbI Mauli epla q ſermoni affuiſtis: ſũ: venũdatꝰſub peccato. Quod em̃ operoꝛ
ictVbine augdiſtis: illa lectio ſequit᷑ ꝗ hodie ignoꝛo. Hon em̃ qõ volo hoc ago: qð odi
uncbcnt recitatq eſt. Adhuc vᷣſat᷑ ille difficilis ⁊ peri illud facio. Quęrit᷑ hoc loco magna diligẽ/ B
Nicrin culoſus locus: quẽ vobis in adiutoꝛio dñi tia quis intelligat᷑:vtrum ipſe apłs qui lo/
napnng noſtri quantũ me religioſo apud eum adiu quebat᷑: an alium aliquẽ in ſe tranſfigura-
ant litete uatis affectu: ꝓ viribus quas dare dignaf uit quẽ tãgeret ĩ ſe:ſicut dixit qdã loco:hHęc 1. Cor. 4⸗
Penaon eexponere ͤenodare ſuſcepimus. Patienti/ dũi om̃ia tranffiguraui in me:⁊ apollo ꝓpt᷑
chmtüite anm mihi pbeat charitas veſtra:vt ſi habeo vos: vt a vobis diſcatis. Si ergo apoſtolꝰ
darcöchlan; Ppter obſcuritatẽ rerũ difficilẽ diſputatio- loquit᷑: quod nemo dubitat: ⁊ cũ dicit: Mõ
Nllenniſttt⸗ neum: ſaltem habeã facilẽ vocẽ. Si em̃ vtrũ⸗ qðs volo ago:ſed quod odi illud facio: non
kparnunit q ſit difficile:multũ laboꝛat᷑:⁊ vtinam non de altero ſed de ſe ipſo dicit: qͥd ſum intel/
Pniiohnnig ſine cauſa laboꝛaret. Vt aũt ꝓſit laboꝛ no/ lecturi fratres mei: Ita ne apoſtolꝰ paulus
Rinſc notn ſter: ſit patiens auditꝰ veſter. Quia legem nolebat: vbi gratia ͤ facere adulteriũ: ⁊ fa-
nmnitier nõ culpat aplus: heſterna die audientibus ciebat adulteriũ? Holebat eẽ auarꝰ: ⁊ erat
Ponocnnn quãtũ exiſtimo ſatiſfecimꝰ. Ibi quiſpe ait: auaruse Quis aũt noſtrũ audeat ſe inclu/
agofftntigh Ro, 7. Quid ergo dicimꝰ: Lex peccatũ eſt: Abſit. gere tali blaſphemia: vt de aplo iͦ ſentiat?
nilusgn Sed peccatũ non cognoui niſi ꝑlegẽ. Nã SFoꝛte g aliꝰ eſt aliqs:foꝛte tu es: aut tu es:
mimnin coõcupiſcentiã neſciebã: niſi lex diceret: NHõ aut ille ẽ: aut ego ſũ.Si & aliqͥs nr̃m ẽ:ipſũ

concupiſces. Occaſione aũt accepta: petm̃

qſi de ipo audiamꝰ:⁊ nõ irati nos coꝛriga/

utnui- ꝓ mandatũ operatũ eſt in me oẽm cõcupi/ mẽ. Si aũt ie ẽ: foꝛte em ⁊ ipeẽ:nõ ſicitelli
nes ne, ſcentiam. Sine lege em̃ peccatũ moꝛtuumm gamꝰqð dixit: Mõ qð volo ago:ſᷣ qð odi il
ſbunannle⸗ eſt: id eſt latet:nõ aparet.Ego aũt viuebã lud facio:tãqᷓ; velit eẽ caſtꝰ ⁊ eẽt adult: aut
D Im aliquãdo ſine lege: Adueniẽte aũt mãdato velit eẽ miſericoꝛs ⁊ eẽt crudeł:autvelit eſſe
pemlön pctm̃ reuixit. Ego aũt moꝛtuꝰ ſũ:⁊ iuentũ ẽ piꝰ ⁊ eſſet impiꝰ.MNõ ad h̊ accipimꝰ:Nõ em̃
mn Krölun mihi mãdatũ qðs erat ĩ vitã. Quid em̃ tam qs volo ago:ſᷣ qð odi illð facio.Sʒ ad qͥd⸗
ltlgeuſni ptinẽs advita:qᷓ;: Mõ ↄcupiſces: hoc eẽ in Volo nõ ↄcupiſcèe᷑:⁊ ↄcupiſco. Lex qͥd diẽ:
es honmneig⸗ moꝛtẽ. Pctm̃ em̃ occaſiõe accepta ꝑ mãda/ Mõocupiſceſ.hõ legẽ audiuit:vitiũ aguit:
5 norichtan tum fefellit me ⁊ ꝑ illud occidit: ↄcupiſcen / bellũ indixit:captiuitatẽ iuenit: ſᷣ foꝛte ali⸗-
Zuancamdn tiã terruit nõ extinxit:terruit nõ opꝛeſſit:‚-fe qͥs hõ:nõ aplus. Quid &̊ dicimꝰ frẽs mei?
