pitnũ ſit dei regnũ: ipſe dñs dic̃:Ego ĩ h̊ na Johᷣ.i8.
tus ſum:⁊ tu dicis:pater veniat regnũ tuũ:
q̃ſi non venerit? Sed tũc venit regnum dei:
quãdo eſtis gratiam eius cõſecuti. Ipſe em̃
ait: Regnũ dei intra vos eſt. Veniat regnũ Lud.r⸗.
tuũ:fiat volũtas tua ſicut in cęlo ⁊ in terra.
Panẽ noſtrũ quotidianũ da nobis hodie.
Sanguie xpᷣi pacificata ſunt oĩa: vel in cęlo Cot...
vel in terra. Sanctiſicatũ eſt cęlũ:deiectꝰeſt
diabolus. Ibi verſat᷑: vbi et homo quẽ ille
decepit. Fiat volũtas tua:hoc eſt ſit pax in
terra:quẽadmodũ ĩ cęlo. Panẽ nrj̃m quoti
dianũ da nobis hodie. Memini ſermonis
mei:Cuʒ de ſacramẽtis tractarẽ dixi vobis

xpᷣi verba depꝛompta fuerint:iã non panis
dicit᷑ ̊ coꝛpus appellat᷑. Quare &̊ in oꝛatöne
dñica ꝗᷓ poſtea ſequit᷑ ait: Panẽ nr̃m. Panẽ
qdẽ dixit ᷣ io& 1ορ dixit: B ẽ ſuꝑſubſtã/

tialẽ. Mõ iſte panis qͥ vadit ĩ coꝛpꝰ: ſᷣ ille pa De conſe.diſ⸗

nis vite eternęe: qͥ ai nfe ſubaʒ fulcit. Jð0 .ne.

gręce ẽniou&αοúρ dicit᷑. Latinꝰ aũt hũc pa- quid autem

tem. Ergo qð latinus dixit ⁊ grecus:vtrũq;
vtile videt᷑. Gꝛecꝰ vtrũq; vno ſermõe ſigni⸗
ficauit: latinꝰ quotidianuʒ dixit.Si quoti/
dianus ẽ panis:cur poſt annũ illuʒ ſumas:

uerũt: Accipe quotidie:qð quotidie tibi ꝓ/abiẽ
ſit. Sic viue:vt quotidie merearis accipere.
Qui non meret᷑ quotidie accipere:non me/
iob quotidie pꝛo filis offerebat ſacriſiciuʒ:

peccaſſent. Ergo tu audis ꝙ quotienſcũq;
offertur ſacriſiciũ: moꝛs domini:reſurrectio

N

giſop
guotic
nedian
ſumus:
gament
hoohoc
Uihodte
in etein
ſaboci
n darche
heterna
lit. ec
ſatane
iguis⸗
Uienie
At ti
deitſinn
lapot
biiz ans i
gucuses
gönoer
Ppodebi
tuätenck
ſoouoꝛ
llcltlbe
debitan
uonfis
loſſcem
enisyrd
euncöuen
Ahtndo
ſanooan
Mohogun
lonuſed.
gliſenen
Namelo
poe
Uetrürd
leposa
(ayt
Ngenen
s dabelin

ialats
ſitlcii
nivie ig
ninnobis,
lemusſan⸗
ctegoſan lal
icianbein

Ufuncnätn

haünae⸗
nciſoneſch
i Qaii⸗

dieEcibee

nunnegini
nutegunde.
ſeann Pen

Deningtül .

nchrinten.
Mnobs bolie

Leindancko

talli darrck
ethonocgeſe
hocekſkpnin
meningrct⸗

emini ſanoleg

aandinnch⸗
anisditiii
ntünongen⸗
uuezzücaine
oneinmn

sii

apeflen
zflat tot
tniauthüepa/,
idicätatueni⸗
igtmati

golemdeſ.

iut Sican
niinzns⸗
eſacer 6 e
auntetti

=

Monolnan

4 4

e uinſcnn
nli⸗

miſſio peccatoꝝ: ⁊ panem iſtum vitę noſtrę
quotidianũ nõ aſſumis? Qui vulnꝰ habet

medicinã reqrit. Vuinus ẽ: qꝛ ſub peccato

ſumus:medicina eſt cęleſte ⁊ venerabileſ
cramentũ. Panẽ noſtrũ quotidianũ dan

AVdiuimus nos exhoꝛtatũ dñim no –πι.
Rſtrũ celeſtẽ magiſtꝝ ⁊ fideliſſimũ cõo
ſiliariũ: eundẽ hoꝛtatoꝛẽ vt petamꝰ
datoꝛe cũ petimꝰ. Audiuimꝰ em̃ in euãge/ LZud.ii.
io hoꝛtantẽ nos eũ petere inſtant᷑ ⁊ pulſare

bis hodie.Quotidie ſi accipis: quotidie ti · vſq; ad ſimilitudinẽ ipꝛobitatiſ. Pꝛopoſuit

bi hodie eſt. Tibi hodie eſt xpᷣs: tibi quoti/
Põ.2. die reſurgit.Quõ: Filiꝰ meus es tu:ego ho
Hheb.iʒ.die genui te.hodie eſt:qñ xpᷣs reſurgit.lhe/
ri ⁊ hodie ipᷣe eſt: Paulꝰ aplus ait. Sʒ alibi

Ro. ʒ. dicit: Nox ſceſſit:dies apꝛopiquauit.Nox

heſterna pceſſit:dies hodiernꝰ apꝛopinqua
uit. Sequit᷑: Et dimitte nobis debita nfr̃a:
ſicut ⁊ nos dimittimꝰ debitoꝛibꝰ nf̃is. Debi
tũ quid ẽ niſi peccatũ? Ergo ſi nõ accepiſſeſ
alieni fenoꝛis pecuniã nõ egeres:⁊ ideo pec

catũ tibi imputat᷑.habuiſti pecuniã cumq

Señ.i. diues naſcereris. Diues eras: ad imagineʒ

dei ⁊ ſimilitudinẽ factus: ꝑdidiſti qð habe /

bas:hoc eſt hũilitatẽ. DHũ arrogantiã deſi/
Señ/ʒ. deras vindicare: ꝑdidiſti pecuniã. Sic adã
nudus es factus:accepiſti a diabolo debitũ
qð nõ erat neceſſariũ. Et ideo qͥ eras liber ĩ
xpᷣo:debitoꝛ factus es diabolo. Cautioneʒ
tua tenebat inimicus:vᷣ eã dñs crucifixit:et
ſuo cruoꝛe deleuit. Abſtulit debitũ tuũ:red
didit libertatẽ. Bene & ait: Dimitte nobis
debita nr̃a: ſicut ⁊ nos dimittimꝰ debitoꝛi⸗
brus nfis. Vide qͥd dicas. Quõ ego dimit/
to:ſic ⁊ tu dimitte mihi.Si dimiſeris:bñ cõ
uenis vt dimittat᷑ tibi.Si nõ dimittis:quõ
eum cõuenis?: Et ne patiaris nos induci in
temptationẽ:quã ferre nõ poſſumꝰ:ſed libe
ra nos a malo. Vide quid dicat: Quã ferre

nõ poſſumꝰ. Mõ dicit: nõ inducas in tẽpta-

tionẽ: ſed q̃ſi athleta talẽ vult temptationẽ
quã ferre poſſit hũana cõditio: et vnuſqͥſq;
vt a malo: hoc ẽ ab inimico ab peccato libe
ret᷑. Potens ẽ aũt dñs qui abſtulit peccatũ
veſtrũ ⁊ delicta vr̃a donauit:tueri ⁊ cuſtodi
re vos aduerſum diaboli aduerſantis inſi/
dias: vt non vobis obꝛepat inimicqui cul/

ps generare cõſueuit. Sed qͥ deo ſe cõmittit

Bo. 8. diabolũ nõ timet. Si em̃ deus ꝓ nobis: qᷣs
cõtra nos: Ipſi ̊ gloꝛia a ſęculis nũc ⁊ ſem/
per ⁊ in omnia ſecula ſeculoꝝ:amẽ.

. De eo að ſcriptũ eſt in euangelio
em: Quis veſtrũ habet ami
cum ⁊ ibit ad illũ media nocte ⁊c.

ſm eũdem:O

Bermo XXIX

—
—
—

eĩ nobis:exempli gra: ſiqͥs veſtrũ haberet
amicũ a quo nocte peteret tres panes: cum
illi amicꝰ de via veniſſet: et qð ei apponeret

nõ haberet. Si aũt ille rñdeat iã ſe reqᷣeſce⸗
re ⁊ ſeruos ſuos ſecũ:nec debere illiꝰpᷣcibus
inqetare:inſtando ille pulſet ⁊ ꝑſeueret:nec
pulſare territus abſcedat: ſed neceſſitate co
actimineat ſurrecturũ illũ:⁊ ſi nõ ꝓpt᷑ ami/
citiã:certe ꝓpter illiꝰ ipꝛobitatẽ:⁊ daturũ ei
quãtũ voluerit. Quãtos aũt voluerit: Mi⸗
hil plus ille voluit qᷓ; tres. In hac & ſimilitu
dine adiũxit hoꝛtationẽ dñs:et oĩno ſtimu/
lauit nos quęrere:petere:pulſare:donec ac/

cipiamus qð petimꝰ:qð quęrimꝰ:qð pulſa/

mus:vſus exemplo a contrario:ſicut de illo Lud.iS.
iudice qͥ nec deũ timebat: nec hoĩes reuere/
bat᷑:⁊ tamẽ cũ eum quędã vidua interpella
ret quotidie:tedio victus dedit qð nõ bñſi/

cio potuit inuitꝰ. Oñs aũt nr̃ ieſus xpᷣs peti

toꝛ:cũ patre datoꝛ: nõ vtiq; nos tantũ hoꝛ/

taret᷑ vt peteremus:niſi dare vellet.Erube/
ſcat humana pigricia: plus vult ille dare q;

nos accipere. Plꝰ vult ille miſereri:q; nosa
miſeria liberari: ⁊ vtiq; ſi non liberati fueri/

mus:nos miſeri remanebimꝰ. Mam ille qð
nos hoꝛtat᷑: ꝓpter nos hoꝛtat᷑.Euigilemus

⁊ hoꝛtãti credamꝰ: pꝛomittẽti obſequamur
vt ad dantẽ gaudeamꝰ. Foꝛtaſſis em̃ ⁊ no/

bis aliquãdo venit amicus de via ⁊ non in-
uenimus qð ei apponeremus:⁊ neceſſitatẽ

paſſi ſumus:⁊ accepimus ⁊ nobis ⁊ illi. Fie

ri enim nõ poteſt niſi vt aliquis paſſus fue-

rit amicũ aliquid interrogantẽ quod reſpõ/

dere non poſſit: ⁊ tunc ſe inuenit nõ habere

quãdo coactus eſt dare. Venit amicus tibi
de via:id eſt de vita huiꝰ ſęculi:in qua om̃s
velut peregrini tranſeunt: nec vllus quaſi
poſſeſſoꝛ manet: ſed omni homini dicitur:
Refectus tranſi: age iter: da venturo locũ. Ecci.29.
Aut foꝛte de via mala:hoc eſt de vita mala

fatigatus neſcio quis amicus tuus:non in/
ueniens veritatẽ: qua audita ⁊ ꝑcepta beaz
tus fiat: ſed laſſatus in omni cupiditate e

egeſtate ſeculi:venit ad te tanqᷓ; ad chꝛiſtia/

num ⁊ dicit: Redde mihi rationem: Fac me

chꝛiſtiani. Et interrogat foꝛte quod tu per

Sancti Auguſtini de verbis dſi

Humplicitatẽ fidei neſciebas: Et nõ eſt vnde nent em̃ tria hec:ſides:ſpes:charitas.Ma/
ioꝛ aũt hoꝛũ eſt charitas. In illis panibꝰnõ H

reſicias eſurientem: ⁊ te admonitus inueniſ

indigentem: ⁊ cũ vis docere aliquem coge⸗/

ris diſcere. Et dũ erubeſcis eũ qui te inter/
rogauit qð querebat nõ in te inueniens: cõ
pelleris ꝗrere vt merearis inuenire. Et vbi
quęras? Abi:niſi in dñicis libꝛis:? Foꝛtaſſis
qð ille interrogauit: ĩ libꝛo poſitũ eſt: ſᷣ ob/
ſcurũ eſt. Foꝛte dixit hoc aplus in epla ſua.
Sic dixit vt intelligere poſſis: aut intellige
re nõ poſſis:tranſire non ꝑmitteris. Vrget
em̃ introgatoꝛ: ipᷣm paulũ aut petrũ aut ali
quẽ ꝓphetã interrogare non ſineris. Jã em̃

requieſcit familia iſta cum dño ſuo: ⁊ ſeculi

huiꝰ ignoꝛãtia valida eſt:hoc eſt nox media

2 vꝛget amicus eſuriens.Tibi foꝛte ſufficie /

bat ſimplex fides: illi nõ ſufficit: Nũqᷣd de/
ſerẽdus eſt? Nũquid de domo ꝓijciendus:
Ergo ad ipᷣm dñm:ad ipſuʒ cũ qͥ familia re/
qeſcit pulſa oꝛãdo:pete:inſta. Nõ quõ ami
cus ille ĩ ſilitudine poſitꝰ tedio victꝰ: ſurgit
⁊ dabit:are vult: tu pulſãs nõdũ accepi/

ſti:pulſa dare vult. Et qð dare vult differt:

vt ampliꝰ deſideres dilatũ:ne vileſcat ſcito
datũ.Cũ aũt ꝑueneris ad tres panes:hoc ẽ
ad cibum ⁊ intelligentiã trinitatis:habes ⁊
vnde viuas:⁊ vnde paſcas. Nec peregrinũ

venientẽ de via refoꝛmides: ſᷣ excipiẽdo ci/

uẽ domeſticũ facies: nec timeas ne finias.

Nõ panis ille finiet᷑: ᷣ indigẽtiã tuã finiet:
Panis eſt:⁊ panis ẽ:⁊ panis eſt: deꝰ pater:

Ddeus filius: deus ſpũſſanctꝰ. Eternꝰ pater:

coęternꝰ ſiliꝰ:coęternꝰ ſpũſſanctꝰ. Incõmu⸗/
tabilis pater:incõmutabilis filius:incõmu

tabilis ſpũſſanctꝰ. Creatoꝛ:⁊ pater ⁊ filius⁊

ſpũſſanctus. Paſtoꝛ ⁊ vitę datoꝛ: pater ⁊ fi-
lius ⁊ ſpũſſanctꝰ. Cibus ⁊ panis ęternus:et

pater ⁊ ſiliꝰ⁊ ſpũſſanctꝰ. Diſce ⁊ doce: viue
⁊ paſce. Deus qͥ tibi dat:nihil meliꝰ qᷓ; ſe ti/

bi dat. Auare quid aliud quęrebas?: Aut ſi
aliud petas: quid tibi ſufficit:cui deus non

ſufficit? Sed opus eſt vt habeas charitatẽ:
habeas fidẽ: habeas ſpẽ: vt poſſit tibi dul/

ce eẽ qð dat᷑.Et hec ipᷣa tria ſũt:ſides:ſpes:

ccharitas.Et hęc ipa dona dei ſunt.Mã fidẽ

Ro. 12.

PS. 118.

ab ipo accepimꝰ:ſicut deus inquit vnicuiq;
partitus eſt mẽſurã fidei.Et ſpẽ ab ipᷣo acce

pimꝰ cũ dicit᷑: In quo ſpem dediſti mihi.Et

Ro. S.charitatẽ ab ipᷣo accepimꝰ:de qͥ dici᷑: Chari

1. Corl. 13·

tas dei diffuſa eſt in coꝛdibꝰ nr̃is ꝑ ſomſan/
ctũ qͥ datus eſt nobis. Sed hec tria itidem
aliquatulũ diuerſa: ſed oĩa dei dona. Ma/

eſt dictus aliqs panis maioꝛ alijs: ſed ſim/
pliciter petite: et dat tres panes. Ecce alia
tria.Quis eſt veſtrũ a quo petit filius ſuus

panẽ:nũquid lapidẽ poꝛriget ei? Aut qͥs eſt

veſtrũ a quo petit piſcẽ: nunquid ſerpentẽ

poꝛriget ei? Aut a quo petit ouum: nũquid
poꝛriget ei ſcoꝛpionẽ? Si gvos cũ ſitis mali

noſtis bona data dare filijs vr̃is: quãtoma

gis pater veſter de celo dabit bona petenti

bus ſe? Tria & iſta rurſus cõſideremꝰ:ne foꝛ

te ibi ſint illa tria:fides:ſpes:charitas.Aa

ioꝛ aũt hoꝝ eſt charitas. Pone &̊ tria:panẽ:
piſcẽ:ouũ. Maioꝛ hoꝛũ panis. IJdeo panẽ
bene intelligimꝰ in his tribꝰ charitatẽ. Pꝛo
pterea pani lapidẽ oppoſuit:qꝛ duricia con/

traria eſt charitati. Piſcẽ: fidẽ intelligam*

Dixit quidã ſanctus:⁊ nos dicere delectat:

e Piſcis bonus:pia eſt fides. Viuit int fluctꝰ

nec frangit᷑:nec ſoluit᷑ fluctibus. Viuit iter

tẽptatiões tẽpeſtateſq; huiꝰ ſeclłi pia fides.
Sęuit mũdus ⁊ integra eſt. Lantũ ↄtrariũ
fidei ſerpentẽ illum obſerua. In fide em̃ de/
ſpõſata eſt illa:cui dicit᷑ in canticis cantico/

ruʒ: Veni delibano ſponſa:veniens ⁊ per/ Cant.4.

trãſiens ab initio ſidei. Ideo ⁊ deſponſata:
qꝛ ⁊ deſponſatis initiũ fides eſt. Pꝛopterea

deſpõſatę huic dicit apłs:Deſponſaui vos 2. Corl.ii.

vni viro:virginẽ caſtã exhibere xpᷣo.Et ti/
meo ne ſicut ſerpens ſeduxit euam aſtutia

ſua: ſic ⁊ veſtri ſenſus coꝛrumpãat᷑ a caſtita/

te quę eſt in xpᷣo: id eſt ꝗᷓ eſt in fide xpᷣi.ha/
bitare em̃ inqͥt xpᷣm ꝑ fidẽ in coꝛdibus vf̃is.
Diabolus nõ coꝛrũpat fidẽ ne deuoꝛet pi/
ſcẽ. Reſtat ſpes ꝗᷓ quãtũ mihi videt᷑ ouo cõ
parat᷑. Spes em̃ nonduʒzʒ ꝑuenit ad rem:Et
ouũ eſt aliqᷣd: ſed nõdum eſt pullus.Qua/

drupedes & pariũt filios:aues autẽ ſpẽ fili/

oꝛũ.Spes ̊ nos adhuc hoꝛtatur vt pſᷣſentia
cõtemnamꝰ:futura expectemꝰ: ea quę retro
ſunt obliuiſcẽtes:cũ aplo in anterioꝛa exten
damur.Sic em̃ dic̃: VUnũ aũt: quę retro ob/
litus in ea quę ante ſunt extẽtus:ᷣm inten/
tionẽ ſequoꝛ ad palmã ſuꝑnę vocatiõis dei
in xpᷣo ieſu. Nihil ̊ taʒ inimicũ ſpei q; retro
reſpicere:id eſt in eis rebus quę pſᷣterlabun/
tur et trãſeunt ſpem ponere: ſed in his quę
nondũ datę ſunt ſed dandę quãdocũq; nũ-
q́; trãſibunt nõ ſperare. Qñ aũt ſcatet tem-
ptatiõibꝰ mũdus velut pluuia ſodomę ſul/
phurea: metuendũ ẽ exemplũ vxoꝛis loth:

PNPbil. z. Kpglmen

Señ. 19.

eroent
ſt. uſll
go⸗Ale
. les Shecnſi
gelnoͤckl
at out
liunäepe
henctt
ilſtaine
patienn
ls gutenceer
tentn.A
eſpicetest
e gent QAle⸗
Mitnon nid
otenrute⸗
ſtpicae
deaucapan
ſcopginet
ſtindlire
ltbiſogut
Utſtieno e
ſunbus nec
fſanurunh
locpnite
feclsdeb
(ieſcnenen
Ctacbusten⸗
ligaguart
lerößßtsan
eobedc

une Deſßt

töbnsmun
pianistipo
ſtmhioet⸗
Onittpst
erſporreik
Mieinunde
klanenoee⸗
Eelinmnars
mgusel net
imaheme

uzei
amnäigiäne
antiig

4
4

anplu

huitng ,
is hudng
anflusſns
kae ucets
Mguisſapeni
ouum nüguid
Gäſsnii
NGqin
tbonngeten
ſameneſn
Schanng h
eimond
nis. ohi
cetdpe
gdncncen
iintcdlr.
Sardcett
Durinfu⸗
ins Durte

☛S =

,Trinod
itechde
Canncsann
ſerpenicstd .
Neotdehotid
eschbepen
Deiotiuſtut
dibertbin
Uununtfni
rungiticftn
iiteci ri⸗
ncnubst
Eneraoltß

„

In euangelio ſcðm Lucam Sermo XXIX

Retro em̃ reſpexit:⁊ vbi reſpexit ibi reman/

ſit. In ſalẽ ↄuerſa ẽ:vt pꝛudẽtes ↄdiret exẽ/

RBo. 8,

rat: Si aũt qð nõ videmus ſperamus:ꝑ pa

plo. Aplus paulus de hac ſpe ita loquitur:
Spe em̃ ſalui facti ſumꝰ. Spes aũt quę vi/

det᷑:nõ eſt ſpes. Qð em̃ videt quis qͥd ſpe/⸗

tientiã expectamꝰ. Qð em̃ videt quis:quid
ſperat:QOuũ eſt.Eſt ouũ ⁊ nõdũ pullus eſt:
⁊ teſtudine tectum eſt:non videt᷑ qꝛ operit᷑:
cũ patientia expectet᷑:ferueſcat vt viuiſcat.
Intende extendere in anterioꝛa:obliuiſcere

pterita. Quę em̃ vident᷑ tẽpoꝛalia ſunt.Hõ

reſpiciẽtes inqͥt quę vident᷑: ſed quę nõ vi/

2.Corj.4. dent᷑.Quę em̃ vident᷑ tempoꝛalia ſunt:quęæę

aũt non vident᷑ eterna. In illa & quęnõ vi/
dent᷑ extẽde ſpẽ:expecta:ſuſtine: noli retro

reſpicere.Ouo tuo ſcoꝛpiuʒ time. Vide qͥa

de cauda ꝑcutit:quã retro habet. Hon ergo
ſcoꝛpiꝰ ꝑimat ouũ tuũ: mũdus iſte ſpẽ tuã:
vt ita dicã veneno eo rio q̊ retrario. Quã⸗/
ta tibi loquit᷑ mũdus: quãta poſt doꝛſũ ſtre

pit vt retro reſpicias? id eſt vt in rebus pꝛę/

ſentibus nec pᷣſentibꝰ: non em̃ dicẽda ſunt
pᷣſentia nunq; ſtantia: ſpeʒ tuã ponas:⁊ ab
eo qð ꝓmiſit chꝛiſtus et nõdum dedit: ſᷣ qa

fidelis dabit: auertas animũ tuũ ⁊ velis re/
quieſcere in mũdo ꝑeunte. Ideo em̃ de feli
citatibus terrenis amaritudines miſcet: vt

aliqua quęrat᷑ fęlicitas:cuiꝰ dulcedo nõ fal/

lat:⁊ ð ipis amaritudinib?ꝰconat᷑ mũdꝰauer

C

tere ab eo qð intẽdis interioꝛa⁊ retro cõuer
tere.De ipᷣis amaritudinibꝰ:de ipᷣis tribula

tiõibus murmuras ⁊ dicis: Ecce ꝑeunt oia
xpᷣianis tẽpoꝛibꝰ.Quid ſtrepis? Hõ h̊ ꝓmi

ſit mihi deꝰ: qð iſta nõ ꝑibũt: Mõ hoc mihi

ꝓmiſit xpᷣs:eterna ꝓmiſit ęternꝰ:ſi credide
ro ex moꝛtali ſiam eternꝰ: Quid ſtrepis: O
mũde imunde: quid ſtrepis? Quid auerte-

re conaris: Tenere vis periens:: quid face/

res ſi maneres?: Quẽ nõ deciperes dulcis:ſi
amarus alimẽta mẽtiris?: Ego ſi habeo ſpẽ:

ſi teneo ſpem: ouũ meũ non eſt a ſcoꝛpione

Pð.ʒʒ. pcuſſum: Benedicã dño in omni tempoꝛe:

ſemꝑ laus eius ĩ oꝛe meo. Fglix ſit mũdus:

euertat᷑ mũdus:Benedicã dñm qͥ fecit mũ/

dum. Bñdicã ꝓꝛſus.Scõm carnẽ bñ ſit:ſᷣm

carnẽ male ſit: Bñdicã dominũ ĩ omni tꝑe:

ſemꝑ laus eius ĩ oꝛe meo. Nam ſi benedico
quãdo bñ eſt:⁊ blaſphemo quãdo male eſt:

ſuſcepi ſcoꝛpionis aculeũ: cõpunctꝰ reſpexi
Job.i. retro. Qð abſit a nobiſ.Dñs dedit dñs ab⸗
ſtulit:ſicut dño placuit ita factũ ẽ: ſit nomẽ

dñi benedictũ.AManet ciuitas quę nos car/
naliter genuit: Deo gr̃as. Vtinã ⁊ ſpiritali /
ter generet᷑:⁊ nobiſcũ trãſeat ad ęternitatẽ.
Si nõ manet ciuitas quę nos carnaliter ge/
nuit:manet quę nos ſpiritalit᷑ genuit. Edi/ Nẽ.i46.

ficans hieruſalẽ dũs. Nũquid doꝛmitando

edificiũ ſuum ꝑdidit:aut nõ cuſtodiẽdo ho⸗
ſtes admiſit: Niſi dñs cuſtodierit ciuitatẽ: s. 126.
fruſtra vigilat qͥ cuſtodit eam. Et quã ciup/
tatẽ:? Nõ doꝛmit nec doꝛmitabit:qͥ cuſtodit Põ.i20.
iſrł. Quid ẽ iſrł: niſi ſemẽ abꝛaę? Quid ẽ ſe-⸗
men abꝛaę:niſi chꝛiſtus?Et ſemini tuo inqͥt Sax.ʒ.
qð eſt chꝛiſtꝰ. Et nobis quid? Vos aut xpᷣi: 1. Corl.ʒ.
ergo ſemen abꝛac eſtis: ̃m ꝓmiſſionẽ hęen
des. In ſemine tuo inquit benedicent᷑ om̃s Señ.22.
gentes.Ciuitas ſancta:ciuitas fidelis:ciui/
tas ĩ terra ꝑegrina:in celo fundata eſt. O fi-
delis noli coꝛrũpere ſpẽ:noli amittere chari
tatẽ: accinge lumbos tuos: accẽde: pſᷣtende LZud.i2.
lucernas tuas: expecta dñũm quãdo venit
a nuptüs. Quid expaueſcis: qꝛ pereunt re/
gna terrena?:? Ideo cęleſte ꝓmiſſuʒ eſt:ne cũ
terrenis perires. Ha iſta ꝑitura pᷣdicta ſũt:
dicta oino. Mõ em̃ negare poſſumꝰ qð pi-

dictũ ẽ. Dñs tuus queʒ expectas dixit tibi:

Exurget gens cõtra gentẽ:⁊ regnũ adüſus Marci.rʒ.
regnũ.hhabẽt mutatiões regna. Veniet ille
de quo dictũ eſt:Et regni eius nõ erit finis. Ludę.i.
Qui hoc regnis terrenis ꝓmiſerũt:nõ veri/
tate ducti ſunt: ſed adulatiõe mentiti ſunt.
Poeta illoꝝ quidã induxit iouẽ loquẽtem:
⁊ ait de romanis:łhhis ego nec metas rerum ir.ene.i.
nec tempoꝛa pono. Imperiũ ſine fine dedi.
Nõ plane ia reſpondet veritas. Regnũ B;
qð ſine fine dediſti in tra eſt an ĩ celo?: Vtiq;
in terra.Et ſi eẽt in cęlo:Cęlũ ⁊ terra tranſi /
ent.Trãſient quę fecit ipſe:quãto citius qð
cõdidit romulus? Foꝛte ſi vellemus hinc ex
agitare virgiliũ ⁊ inſultare quare h̊ dixerit:
in parte tolleret nos⁊ diceret nobis:Et eg
ſcio. Si quid facerẽ qui romanis verba ven
debam:niſi hac adulatõne aliquid ꝓmitte/
rem qð falſuzʒ erat:? Et tñ in hoc cautus fui:
quãdo dixi: Imperiũ ſine ſine dedi: Jouem
ipſoꝝ induxi qui hoc diceret: Mon ex ꝑſona
mea dixerim falſa: ſed ioui impoſui falſita,-
tis ꝑſonã. Sicut deꝰ falſus erat: ita mẽdax
vates erat. Mã vultis noſſe qꝛ iſta nouerãaz
Alio loco qñ non iouẽ lapidẽ induxi loquẽ/
tem:ſed ex ꝑſona mea locutꝰ ſum: dixi. Mõ
res romanę perituraq; regna? Videte quia
dixi peritura regna. Dixit peritura regna:

San cti Auguſtini de verbis domini

nõ tacuit peritura. Veritate nõ tacuit:ſem/

per manſura adulatiõe ꝓmiſit.Mõ ergo de
ficiamus frẽs:finis erit terrenis omibus re/
gnis. Nũc ſi finis eſt:deus videt. Foꝛte em̃
nondũ eſt: ⁊ infirmitate quadã vel miſcoia
vel miſeria hoc optamus vt nõduʒ ſit:nun/

quid tamẽ ideo nõ erit: Figite ſpem in deũ:

gterna ↄcupiſcite:ęterna expectate.Chꝛiſtia
ni eſtis frẽs: xpᷣiani ſumus. Mõ ad delitias
xyᷣus in carnẽ deſcendit: toleremus potius
pᷣſentia q; diligamus: aduerſoꝛũ manifeſta
eſt ꝑnities: ꝓſperoꝝ falſa blandities. Ti/
me mare: ⁊ quãdo mollicies ẽ. Omnino nõ
fruſtra audiamus: Surſuʒ coꝛ. Quid poni/
mus coꝛ in terra: cũ videamus quia euertit᷑
terra: Hos nõ poſſumꝰ niſi exhoꝛtari vos:

vt habeatis qð dicatis:⁊ qð ꝓ ſpe veſtra re
ſpondeatis inſultatoꝛibꝰ ⁊ blaſphematoꝛi/

bus nominis xpᷣiani. NHemo vos murmurã/
do auertat ab expectatiõe futuroꝛũ. Om̃es
qui ꝓpter iſtas aduerſitates blaſphemant
xpᷣm verũ: cauda ſcoꝛpionis ſunt.Nos ouũ
nr̃m ſub alis illius gallineæe ponamns euãge

Matth.25. liceę gallinę: quę clamat:hieruſalẽ:hieruſa/⸗

lem illi falſę ⁊ ꝑditę:quotiẽs volui colligere
filios tuos tanqᷓ; gallina pullos ſuos:⁊ no/

luiſti? Hõ nobis dicat᷑: qͥtiẽs volui ⁊ nolui-

ſti. Illa em̃ gallina diuina ſapientia eſt: ſed
aſſumpſit carnẽ vt pullis ↄgrueret. Videte
gallinã hiſpidã plumis: dimiſſis alis:voce
fracta et quaſſa ⁊ laſſa ⁊ languida cõgruere

paruulis ſuis.Ouũ & noſtrũ:id eſt ſpem no

O ſtrã ſub alis illius galling ponamus.Aiad/
uertitis foꝛte: quõ gallina cõcidat ſcoꝛpio/
nẽ. Vtinã & ⁊ iſtos blaſphemantes:in terra
reptãtes:de cauernis ꝓdeũtes ⁊ male pun-/
gẽtes: illa gallina ↄcidat ⁊ deuoꝛet:in coꝛpꝰ
ſuũ traijciat ⁊ in ouũ vtat.Mõ iraſcant᷑: cõ/

QAÆWn

moti videmur: ᷣ maledicta maledictis non
1.Cor.ꝗ.ᷣꝓreddimꝰ. Aaledicimur ⁊ benedicimꝰ:blaſ⸗

phemati depcamur. Sed nõ dicat de roma:
dictũ eſt de meo. Sʒ taceat de roma: quaſi
ego ĩſultoꝛ ſim ⁊ nõ potiꝰ dñi depᷣcatoꝛ:⁊ ve

ſter qualiſcũq; exhoꝛtatoꝛ.Abſit a me vt in/

ſultẽ. Auertat deus a coꝛde meo ⁊ a doloꝛe
ↄſciẽtie meę. Ibi multos frẽs nõ habuimꝰ⸗
Nõ adhuc habemꝰ: Poꝛtio ꝑegrinãtis hie
ruſalẽ ciuitatis:nõ ibi magna deget:nõ ibi
tẽpoꝛalia ꝑtulit: ſᷣ ęterna nõ ꝑdidit?: Quid
ergo dico cũ de illa nõ taceo: niſi qꝛ falſũ eſt
qð dicũt ð xpᷣo nr̃o:ꝙ ipſe romã ꝑdiderit:ꝙ
dij lapidei tuebãt᷑ lignei: Adde pᷣciũ aerei:

adde plus argentei ⁊ aurei. IJdola gentium No. 11.

argentũ ⁊ aurũ. Mõ dixit lapides: nõ dixit
lignũ:nõ dixit teſta:ſᷣ qð ꝓ magno habent
aurũ ⁊ argentũ. Tamẽ ipᷣm aurũ ⁊ argentũ
oculos habẽt ⁊ non vident. Deus aureus ⁊

deus ligneus ad pᷣciũ diſpares ſunt:⁊ habe/

re oculos ⁊ nõ videre frẽs poſſũt.Ecce qua/
libus docti homĩes romã cuſtodibꝰ cõmiſe/
rũt:habẽtibus oculos ⁊ nõ vidẽtibus. Aut
ſi romã ſeruare potuerũt:quare ipſi añ peri⸗/

erũt: Inquiũt tunc perit roma. Tamẽ ꝑie-

runt:? MHõ inquiũt ipſi perierũt: ſᷣ ſimulacra
eoꝝ. Quõ ergo cuſtodirẽt tecta vr̃a:qui nõ
potuer̃t cuſtodire ſimulacra ſua? Alexãdria
olim tales deoſ ꝑdidit. Cõſtantinopolis ex
quo ↄdita ẽ ĩ magnã ciuitatẽ: qm̃ a chꝛiſtia/
no imꝑatoꝛe cõdita eſt:olim deos ipſos fal⸗
ſos ꝑdidit:et tamẽ creuit et creſcit ⁊ manet.

5 7 *

. ꝗqꝛ B dicimus: ęternitatẽ ꝓmittimus. Car⸗

thago ĩ nomie chꝛiſti manet:⁊ olim euerſa ẽ
a ſceleſtis: qͥa nõ fuit celeſtis:ſed terreſtris.

Et illud qð dicũt nõ eſt verũ:quia dijs ꝑdi⸗/

tis roma capta eſt:afflicta eſt. ꝛoꝛſus non
eſt verũ: ante ſimulacra ipſa euerſa ſunt: et
ſic victi ſunt gothi cũ rhadagaiſo. Mremẽ/
tote fratres: memẽtote:nõ eſt longũ: pauci
anni ſunt:recoꝛdamini. Euerſis in vꝛbe ro/
ma oibꝰſimulacris:rhadagaiſus rex gotho/

De ciui.

rũ cum magno exercitu multo numeroſioꝛe

qᷓ; halaricus fuit:venit.Paganꝰ homo erat
rhadagaiſus:ſacrificabat qͥtidie. Hũciabat᷑

vbiq; ꝙ ſacriſicijs non deſiſteret rhadagai/

ſus. Lũc oẽs iſti:Ecce nos non ſacriſicamꝰ:
ille ſacriſicat:vinci ha bemꝰa ſacriſicante:qͥ

bus nõ licet ſacriſicare.Deus oſtendens da

nõ in iſtis ſacrificijsg eſt ipᷣa tẽpoꝛalis ſalus:
ipſa regna terrena: victꝰ ẽ rhadagaiſus ad/
iuuante dño miro mõ. Poſtea venerũt go⸗
thi nõ ſacrificãtes:et ſi fide chꝛiſtiana nõ ca/

tholici:tamẽ idolis inimici venerũt: idolis

aduerſantes ⁊ ipſi cęperũt. Vicerũt de ido

lis ᷣſumẽtes: ⁊ ꝑdita idola adhuc quęren.
tes:⁊ ꝑditos adhuc ſacrifſicare cupiẽtes:ſed

ibi erãat ⁊ nfr̃i ⁊ afflicti ſunt:ſed nouerãt dice⸗/

re: Bñdicã dñm in omni tꝑe. Afflicti ſunt ĩ s.33.

regno terreno:ſᷣ regnũ celoꝝ nõ ꝑdiderunt:
imo ad illud capeſſendũ exercitatiõe tribu⸗
lationũ melioꝛes effecti ſunt. Et ſi in tribu/
latiõibꝰ nõ blaſphemauerũt: tanqᷓ; integra

vaſa de foꝛnace exierũt: ⁊ dñica bñdictione

repleti ſũt. Iſti autẽ blaſphematoꝛes:terre⸗

3
leclites
ntqritn
(ſint'n
to⸗Gbiren
gintepot
nreſop’
copos t
cgrvantkin

ei geinlrt⸗

eüpken

ſeaguae
beincat
t. Nedice
colitedeni
ocleansru
ſus:apuste
lletammena
Dinchiti.
lotus. Teca

un honllin /

bmnicies
uunsnnri⸗
ſing r
bolitcfuer⸗
hgecin
Anteguis⸗
icsſendle
Mianscn

„

1 Cunte

Cnceghi
lliz Cat
nhbftn ſlu

tantnn

emnhite

gninen
Mdesö
mngnohzen
Mütmgeni
Dalganelg
eſunrehddn
Wi Cregen,
ſhibinſe
arbrs du
miltihen,
ma Tmehe⸗
mußfmglor
auxinquit
lun Aerick
kanminhglee
agüachitu
ndeosſpſoſi⸗
tarſattnnn.
Rontiligund
mininus a⸗
mtolinaucte

zigtudisdi
citoisnen
ſanafund
Kgla enn
klongi⸗eud
Verſisinthen⸗
iſustagob
Molumnit
Prfiin
ſtan buegl
6nrlaian:
1e1ociianel,
õ
ipus ſii⸗
ititiunl
oErutneito
ettiftuunic,
innninii
1 Nri rih
Gntuiſlii
uruhiti
ſean⸗
is
rentahe hn

fſIſpem ponẽtes:cum iſta velint nolint ꝑdide

In euangelio ſcðm Lucam Sermo XXX

na ſectãtes:terrena deſiderates: in terrenis res em̃ atq; doctioꝛes tũc phariſeivocabãt᷑.
Baptiſmo chꝛiſti abluti nõ erant:in chꝛiſtũ
filiũ dei vnigenitũ qͥ inter illos ambulabat
⁊ ab eis nõ agnoſcebat᷑:nõdum crediderãt.
Quõ eis dicit: DHate elemoſynã: et ecce oĩa
mũda ſunt vobis: Si audirent illũ phariſęi
⁊ darẽt elemoſynas: iã ſᷣm verbũ eius mũ/
da illis eſſent oĩa: quid opus erat vt crede-
rent ĩ eo? Si aũt mũdari nõ poſſint:niſi cre/
dentes in euʒ qui ſide mũdat coꝛ:qͥd eſt da/
te elemoſynas ⁊ ecce oia mũda ſunt vobis?
Attẽdamꝰ:⁊ foꝛte ipᷣe exponit.Cũ hęc dixiſ/
ſet:ſine dubio cogitauerũt illi qui dabãt ele
moſynas. Et quõ dabant? Omnia ſua deci
mabant:de omnibꝰ fructibus ſuis decimaʒ

wFiint:quid tenebunt: vbi remanebunt: Fo/
ris: intꝰ nihil: inanis arca: inanioꝛ cõſcien/⸗
tia: Vbi requies:? Vbi ſalꝰ: bi ſpes? Ve⸗/
niant ergo deſinãt blaſphemare:diſcãt ado
rare: ſcoꝛpij pungẽtes a gallina comedant᷑:
in coꝛpus traijcientis conuertant᷑: in terra

eiixerceant᷑: in cxlo coꝛonent᷑.

¶ Deeo qð ſcriptũ eſt in euangelio
ßm eũdem: Nũc vos phariſei qð fo
ris eſt parapſidis lauatis ⁊c. Ser/
Naiſtis ſanctũ euãgeliũ: quõ dñs
ieſus i eo qð phariſęis dicebat:ſuoſ

partẽ detrahebãt ⁊ ipſam dabãt. Mõ facile
vytiq; diſciplos cõmonebat:ne i coꝛi⸗ hoc ſfacit aliquis chꝛiſtianus.Ecce qð facie/⸗
poꝛis muͤarane putarẽt eſſe iuſticiãO. Omi bant iudei:Mõ triticũ ſuũ: ſed oleũ ⁊ vinũ:
die em̃ phariſei anteqᷓ; pꝛanderẽt abluerunt neq; hoc ſolum:ſed etiã⁊ res cõtemptibiles
ſeaqua: q̃ſi quotidiana lauatio poſſit coꝛ-/ ꝓpter ſceptũ dei:ciminũ: rutã:mẽtã ⁊ ane
dis eẽ mũdatio. Deniq; q̃les tales eẽnt oſtẽ tum totũ decimabãt:id eſt decimã partẽ de
dit. Ille dicebat qui videbat: nõ em̃ facies trahebant et elemoſynã dabãt.Credo ergo
eoꝛũ:ſed etiã interioꝛa cernebat. Deniq; vt qꝛ reuocauerũt ad ſe ⁊ putauerũt dñm xpᷣm
poc ſciatis: ille phariſęus cui reſpõdit chꝛi/ inaniter loqui:quaſi eis qui nõ facerent ele-
ſtus: apud ſeipſũ cogitauit voce nõ ſonuit: moſynas:cũ ipſi ſcirent oꝑa ſua:qð ⁊ minu/
⁊ille tamen audiuit. Apud ſe em̃ repßhendit tiſſima ⁊ ↄtẽptibilia fructuũ ſuoꝛũ decima/
dñum chꝛiſtũ: qꝛ ſic venit ad cõuiuiũ eius nõ bant et elemoſynas dabant: irriſerũt illum
lotus. Ille cogitabat:hic audiebat:ideo re apud ſe talia dicentẽ:quaſi omnibꝰqͥ elemo
Zucl.iI. ſpondebat.Quid & reſpondit: Nũuc vos ſynas nõ facerẽt.hhoc dñes ſciẽs:ↄtinuo ſub
phariſęi qð foꝛis eſt parapſidis la / iũxit: Uerũtñ ve vobis ſcribe ⁊ pha G
uatis:intus aũt pleni eſtis dolo et riſęi qui decimatis mẽta: ciminu
rapina.O venire ad pꝛandiũ: quõ peꝑcit rut᷑a ⁊ ome olus. Vt ſciati:noui elemo
homi a q̃fuerat iuitatꝰ? AM agis obiurgan ſynas veſtras.Certe iſtę ſunt elemoſynę ve
do pepercit vt coꝛrecto in iudicio parceret. ſtrę:iſte ſunt decimę: etiã minuta quęq; ⁊ cõ
Deinde quid oſtẽdit nobis:Quia ⁊ baptiſ/ temptibilia fructuũ veſtroꝝ decimatis: et
mũ qð ſemel adhibet᷑:ꝑ fidẽ mũdat. Fides relinquitig grauioꝛa legis iudiciũ
auüt intus eſt nõ foꝛis. Vnde dicit᷑ ⁊ legitu ⁊ charitatẽ.Attendite. Reliquiſtis iudi/
Actj.IS. in actibus aploꝝ: Fide mũdans coꝛda eo/ ciũ ⁊ charitateʒ:⁊ decimatis olera.Mõ eſt h
rũ. Et aplus petrus in epla ſua ita loquit᷑: facere elemoſynã. Et hec inquit opoꝛtet
i1. Netri. ʒ. Sic inquit ⁊ vobis dedit ſimilitudinẽ de ar facere:⁊ illa nõ omit᷑tere.Quę facere:
ca noe:quõ octo animę faluę factę ſunt perr Judiciũ ⁊ charitatẽ: iuſticiã ⁊ miſericoꝛdiã:
aquaʒ. Et adiunxit:Sic ⁊ vos ſimili foꝛma ⁊illa ñ omittere. Facite illa:ſᷣ iſta ſᷣponite.
baptiſma ſaluos faciet:nõ carnis depoſitio Sʒ hec ita ſunt:quid ẽ qð illis dixit: Facite
ſoꝛdiũ: vᷣ ↄſcię bonę introgatio in deũ.hãc elemoſynas:⁊ ecce omnia mũda ſũt vobis:?
ccõſcientię bonę interrogationẽ phariſęi cõoj· Quid eſt: facite elemoſynã? Facite miſeri-
temnebãt: æ qð erat foꝛis lauabant:intꝰ in / coꝛdiã. Quid eſt:facite miſericoꝛdiã? Si in/⸗
quinatiſſimi ꝑmanebãt.Et quid eis ait po/ telligis a te incipe.Quõ enim es miſericoꝛs
ſtea: Uerũtamẽ date elemoſynã: et alteri:ſi crudelis ſis tibi?Dhate elemoſynã ⁊
ecce oĩia mũda ſunt vobis.Laudata oia mũda ſunt vobis. Facite verã elemoſy/
eſt elemoſyna:facite ⁊ ꝓbate:Sʒ pauliſper nã.Quid ẽ elemoſyna? Miſericoꝛdia. Au
attẽdite qð phariſęis dictũ ẽ. Phariſei iſti di ſcripturã: Miſerere aię tuę placens deo.? cci.3o
iudei erant:quaſi egregij iudęoꝝ. Nobilio⸗ Fac elemoſynã: miſerere aię tug places ded

Baeancti Augnſtini verbis domini

Mẽdicat a te aia tua:redi ad ↄſcientiã tu?ö.

Quicũq; male viuis:quicũq; infideliter vi⸗

uis:redi ad cõſcientiã: ⁊ ibi inuenis mendi/

cantẽ animã tuã:inuenis ęgentem:inuenis
pauperẽ: inuenis erũnoſam: inuenis foꝛte
nec ęgentẽ:ſed ęgeſtate obmuteſcentẽ. MNaʒ

ſi mendicat: eſurit iuſticiã. Quãdo inuene/

ris animã tuã taleʒ: intus in coꝛde tuo ſunt
illa: Fac pus elemoſynã:da illi panẽ. Quẽ

panem?: Si phariſeus interrogaret: diceret

illi dñs: Fac elemoſynã cũ anima tua. hHoc

em̃ illi dixit:ſed ille nõ ĩtellexit: quãdo illis

enarrauit elemoſynas quas faciebãt: ⁊ pu/
tabãt latere chꝛiſtũ: ⁊ ait illis: Moui qͥd faci

tis: decimatl mentã ⁊ anetũ: ciminũ? rutã:
Sʒ ego alias elemoſynas loquoꝛ: Cõtẽnit
iudicium ⁊ charitatẽ. In iudicio ⁊ charitate

fac elemoſynã cũ anima tua.Quid eſt iudi/

ciũ: Reſpice ⁊ inueni:diſplice tibi:ꝓnuncia
Matthᷣ.22. in te. Et quid eſt charitas: Dilige dominũ

in toto coꝛde tuo:tota anima tua:tota mẽte
tua:Dilige ꝓximũ tanq; teipᷣm:⁊ feciſti mi/
ſericoꝛdiã pᷣus cũ aia tua: in cõſcientia tua.

Hhanc autẽ elemoſynã ſi ſᷣtermittis:de quã/⸗

to vis dona: quãtum vis retrahe de fructi/

bus tuis:non decimas ſed dimidias.Nouẽ
partes da:et vnã mihi dimitte. Hihil facis
quãdo tecũ non facis:et tecũ pauꝑ es. Ani⸗/

ma tua veſcat᷑ ne fame pereat. Da illi panẽ.
Auẽ paneʒ inquit: Ipſe tecũ loquit᷑. Tu ſi
augdires et intelligeres ⁊ crederes dominũ:

ob.s. ipſe tibi diceret: Ego ſum panis viuus: qui
deſcendi de celo. Mõne iſtũ panẽ pꝛimũ da⸗/

res animę tuę:⁊ faceres cuz illa elemoſynã:

Si ergo credis facere debes:vt pᷣus paſcas
animã tuã. Crede in chꝛiſtũ ⁊ mũdabunt᷑ ꝗ
intus ſunt:⁊ quę foꝛis ſunt mũda erunt.Cõ

uerſi ad dominũ deũ patrem omnipotentẽ

puro coꝛde: ⁊ quãtum põt paruitas noſtra:
maximas atq; veras gratias agamꝰ: pᷣcan/

tes toto animo ſingularẽ manſuetudinẽ eiꝰ

vt pᷣces noſtras in beneplacito ſuo exaudire

dignet᷑:inimicũ quoq; a nr̃is actibꝰ⁊ cogita

tionibus ſua virtute expellat:nobis multi⸗
plicet fidẽ: mentẽ gubernet: ſ piritales cogi/
tationes cõcedat ⁊ ad beatitudinẽ ſuã ꝑdu/

chꝛiſtũ filiũ ſuum.

[Derj e .
niũ fructũ nõ afferebat:⁊ de mulie/
re quę decẽ ⁊ octo annos habebat

in infirmitate: In euagelio 'm eun

dem. Sermo/

arboꝛe figulnea aueper trien

ere ꝗᷓ decẽ ⁊ octo ãnos habebat ĩ in/

Earboꝛe ſiculnea ꝗᷓ trienniũ habe/A
bat ⁊ fructũ nõ afferebat: ⁊ de muli Lud.aʒ.

firmitate: qð dñs donauerit audite. Arboꝛ

ficulnea genus humanũ eſt. Trienniũ autẽ
tria ſunt tẽpoꝛa:vnũ ante legem:alterũ ſub

lege:tertiũ ſub gratia. Mõ eſt aũt impoꝛtu/
nũ:vt arboꝛ ficulnea intelligat᷑ genus hũa/

nũ. Pꝛimꝰ em̃ homo quãdo peccauit:folijs SGeñ..

ficulneis pudenda velauit. hHeęc velauit vñ
nati ſumꝰ mẽbꝛa. QAuę em̃ ante peccatũ fue
rãt gloꝛiãda: poſt peccatũ pudenda ſunt fa

cta. Heniq; antea nudi erãt:⁊ non cõfunde/
bant᷑.Mõ em̃ erat vnde erubeſcerẽt:qñ pec/
catũ non pceſſerat:nec poterant de ſui ccea,

toꝛis oꝑibus erubeſcere:qꝛ oꝑibus ſui crea⸗
toꝛis bonis nullũ adhuc malũ opus ſuum

miſcuerãt. Nondũ em̃ mãducauerant de li

gno ſcientię boni ⁊ mali:vnde mãducare ꝓ/
hibiti erant. Poſtea ergo qᷓ; mãducauerũt

⁊ peccauerũt: natũ ẽ de illis genus hũanũ:
id eſt homo de homie:obnoxius de debito⸗

re:moꝛtalis ð moꝛtali:peccatoꝛ de peccato⸗

re. Hos & appellat in hac arboꝛe qui ꝑ. omne

tempꝰfructũ dare noluerũt:⁊ ꝓpter hoc im⸗
minebat ſecuris radicibꝰ arboꝛis infructuo/
ſe. Intercedit colonus:differt᷑ ſupliciuʒ: vt
adhibeat᷑ auxiliũ. Qui aũt intercedit colo/

nus ẽ omnis ſanctus:qui intra eccleſiã oꝛat
ꝓ eis qui ſunt extra eccleſiã. Et quid oꝛat⸗
Djñe dimitte illã ⁊ hoc anno:id eſt tempoꝛe
iſto ſub gratia: parce peccatoꝛibꝰ: parce in-

fidelibꝰ: parce ſterilibꝰ: parce infructuoſis.
Circũfodio eã ⁊ adhibeo cophinũ ſtercoꝛis

Si fecerit fructũ bñ: ſinautẽ minꝰ: venies ?
amputabis eã. Venies:qñ: In iudicio ve

nies:qñ venturꝰes iudicare viuos ⁊ moꝛtu⸗

02. Interim mõo parcit᷑. Quid eſt aut foſſa:

quid ẽ circũfodere:niſi humilitatẽ: penitẽ/

tiã et patientiã docere? Foſſa em̃ hũilis ra

ẽ.Cophinũ ſtercoꝛis:i bono intellige:Soꝛ/

des ſunt:ſed fructũ dant. Soꝛdes cultoꝛis:
doloꝛ ẽ peccatoꝛis. Qui agũt pęnitentiã in
ſoꝛdibꝰ agũt: ſi tñ intelligãt ⁊ veracit agũt.

Huic & arboꝛi dicit᷑: Agite p
pinãbit em̃ regnũ clor.
er decẽ et octo annos habẽs in infirmitate?:

Sex dieb de pfeeit oꝑa ſua.Ter ſeni:decẽ
⁊octo faciũt.Qð & ſignificauit trienniũ in
arboꝛe:hoc decẽ ⁊ octo anni in illa muliere.

Curua erat ⁊ ſurſũ aſpicere nõ potuit:quia
ſurſũ coꝛ:ſine cauſa audiebat.Sed erexit eẽ

“”ð“ü

itẽtiã: aſpꝛo / Wanb. 5.
uid illa muli⸗/G

.

Oio. en
tdiestu
hoe i⸗
9. iuſtu⸗ H
honiigo⸗
ens. hoMha
ogemnineohl
Poönepti
Hineserit

ſttes:honm
uſgedſten
g: erurg
goſ ut
glo Sen
ipearee⸗
unn
6,edagü
ton enäſſen
Plengekkbon
uldei
ſadiuinabi
ucuset:
Pphereilo
Neconüae
zin eynn Gj:
(inentiſun
lep ppbern
nacedast⸗
Numnxen⸗
Upeelusc
Uſchiuelit
fagelenede
lgoſuſpit
llgimih u
ſlloveg⸗
Sakppen
idicis
Dienncanen

arperbäſ
mointde
lusfmncame
lenitinat⸗
ſtnn 3
füngeia
ehinn
Lafinnan
l fninin
n rebimne
cede

ſanpone⸗

In euangelio ſcõᷣm Lucam Sermo XNXXI

dennübegn HW 1
nrtdenllen B dñs. Eſt ergo ſpes:ſed filijs.Quouſq; veni illi inſultauerũt:⁊ tamẽ illi irriſerunt: tamææę
behnin at dies iudicij: multũ ſibi dat hõ. Et qᷣd eſt illi te occiſo quaſi victoꝛes diſceſſerũt.Ecce
ucſte Abe hõ? Juſtus hõ: magnũ aliquid eſt hõö. Sed in ſepulcro iaces: Exurge dñe:non ſualeat

Limminf Pss. s. tñ iuſtus hõ: gra dei iuſtus ẽ hõ. Nã qͥd eſt hõ.Hõ pᷣualeat impius inimicꝰ:nõ ſualear
Emealwniſ hPo: niſi qð memoꝛ es eius? Vis videre qͥd ẽ ceæcus iudę.Cũ em̃ cruciſigereris:hualuiſſe
teitinpag Ws. 115. hö⸗? Ois hõ mẽdax. Cantauimꝰ: Exurge do ſibi viſus eſt iudeus cecus. Exurge dñe:nõ

Agang hi, Ns.9.mine:nõ ſualeat hõ.Quid ẽ nõ ᷣualet hö hualeat hõ. SFactũ eſt:oĩno factũ eſt:Er qᷣd C.
etctltſeliseak Nõne apli erãt hoĩes? Nõne martyꝛes ho/ reſtat:niſivt iudicent᷑ gentes ĩ ↄſpectu tuoaz
