feſtinemꝰ ad fuſum: ⁊ de ſiniſtra trãſferamꝰ
ad dexterã: vt ꝑ elemoſynas pauperũ ſtoll
vvnuſquiſq; noſtrũ pparet in ęternũ:vt ſicut 2. Cor:.⸗
dicit aplus: in cęleſti conuiuio veſtiti ⁊ non
nudi inneniamur: ne nobis dicatur: Amice Mat. 22.
quomodo huc intraſti non habens veſtem
nuptialẽ? Sed mag ab auditu malo libera/
ti:illam fęlicem ⁊ deſiderabilẽ vocem audire
mereamur: Venite benedicti patris mei ꝑ- Warth. 2.
cipite regnum quod pſᷣparatũ eſt ab oꝛigine
mundi:qð ipſe ſſtare dignet᷑.

¶ In eadem dñica: De
audiedo:et muliere foꝛti

be dei Sermo
Der. II C. gVUiII.

Ogo vos fratres chariſſimi: vt m * HWM
onſuetudinẽ fideliũ cum ſilentio et
uiete ea quę vobis pᷣdicant᷑ accipiꝰ
tis. Rnimus enim noſter quãdo donante
eo aliquid potuerit de lectione ſanctarum
ſcripturarũ concipere: ſpiritalem nidum in
coꝛdibus veſtris deſiderat inuenire.Et ideo
velut caſtiſſimi turtures diuina verba ſan-
ctiſpiritus feruoꝛe in nidum coꝛdis veſtri fo⸗
uere cõtendite:nec ꝑmittatis vt in vobis ſe-
men verbum dei peccatoꝛũ frigoꝛe congele/
ſcat. Pꝛopter illud qð ſcriptum eſt: Abun/ Wattð. 24.
dauit iniquitas:refrigeſcir charitas. Eſtote
magis ſicut dicit apoſtolus: Spũ feruẽtes. Bo. 12:
Quomõ enim columbę vel turtures poſtqᷓ;
genuerint oua: ſi illa ꝑmiſerint refrigerari:
ꝑdẽt fructũ illoꝛũ: Ita ⁊ vos ſi cõceptũ ver/
büũ dei ꝑ obliuionẽ refrigerari ꝓmittitl:deſi/
rabilem fructſũ habere nõ poteſtis. Pꝛeſtate
invobis niduũ ſermonibꝰ ſanctis:ſᷣm qð ſcri/
ptum eſt: Turtur inuenit ſibi nidum vbi re- NPõͤ. Sʒ.
ponat pullos ſuos.Et quoniam nobis ſcri/ B
ptura ſalomonis cõmendat mulierem ma
gnã: habentẽ magnũ virũ dicens: Mulierẽ
foꝛtẽ quis inueniet:? Ideo de hac ᷣm tenoꝛẽ
pauca ꝗᷓ deus dignat᷑ ſuggerere:auribꝰ vfis
cupimus intimare. Mulierẽ foꝛtem quis in- ꝛouer. zi⸗
ueniet: Difficile eſt inuenire eam: et difficio····⸗
le eſt neſcire eam. Nonne ipſa eſt ciuitas in Matto. 5.
monte quę abſcondi nõ poteſt? Quare ergo

=ò
”õ“õ
R

Ber. CC.xIX. Dñica XII. p' Trinitatis: Ger. I.

dictũ eſt: quis inueniet: cum dici debuerit:
quis non inueniet:? Sed tu ciuitatẽ in mon/
te poſitam vides. Ut autem in mõte poni/
Matth. 18. tur: inuenta eſt. Ipſa eſt enim ouis illa quę
pierat.Et reuera fratres ecclłia catholica eſt:
quę iaz illuſtrata eſt:quis ergo eã nõ videt:
Qnñ latebat:quis eam iueniebat: Situt em̃
iam dicta eſt ipſa ciuitas:ita⁊ ouis quã per/
ditam quęſiuit paſtoꝛ. Jpe paſtoꝛ mons eſt:
ouis ergo in humeris eius ciuitas eſt in mõ/
te. Facile eſt eam videre collocatã in mon-
te. Quomõ aũt eam inuenires cum lateret
inter vepꝛes ⁊ ſpinas vtiq; delictoꝛũ ſuoꝛũ:
Ibi eaz quęſiſſe magnũ: ibi inueniſſe mira/
bile eſt:hęc ouis difficilis:cõmendat᷑ inuen/
tio:cum dicit᷑: Mulierem foꝛtem quis inue/
niet:id eſt eccleſiã. Quis nõ videt eam iam
a chꝛiſto inuentã:iam eminentẽ: iam cõſpi/
cuam:iam gloꝛioſam:iam oꝛnatam: iam lu/
cidam:⁊ vt cito explicẽ toto terraꝝ oꝛbe dif/
fuſam? Mulierẽ iſtã eccleſiã qui quęſiuit et
inuenit:chꝛiſtus agnoſcit᷑.Et poſtq; eam in/
uenit:non ſolũmõ de ſpinis peccatoꝝ ſuoꝝ
eripuit: ſed etiã lapidibus pᷣcioſis oꝛnauit.
Ideo de ipſa dicit᷑: Pꝛecioſioꝛ eſt lapidibus
pꝛecioſis. Volo aliud cõmendare charitati
veſtrę:quãtum capitis:quãtuʒ timeo:quã⸗/

tũq; timere debetis de his lapidibus pᷣcio/

ſis. Sunt in eccleſia lapides pᷣcioſi ⁊ ſemper
fuerunt docti ſcʒ abũdantes ſciẽtia ⁊ eloquẽ
tia ⁊ omni inſtructiõe legis. Pꝛecioſi plane
iſti lapides ſunt:de ipſis fuit cypꝛianus:de
ipſis fuit ambꝛoſius:⁊ cęteri eoꝛum ſimiles.
Ex eoꝛum numero quidã errauerũt ab oꝛna/
tu huius mulieris.

n eadẽ dominica: Homelia de
eo qð ſcriptum eſt in euangelio ſᷣm
Lucam: Dixit ieſus ad quoſdã qͥ in
ſe confidebãt ⁊c̃.quę habetur inter
ſermones de Uerbis dñi.xxxvij.

ucj. 18.

ℳ .

dis decimis: Sermo

Sermo¶ Dominica duodecima:De reddẽ/

CC. XX.
4

ꝓpe ſunt dies in quibꝰ meſſes colli/
gere debeamus:⁊ ideo gratias agẽ/
tes deo qui dedit:de offerendis:imo reddẽ/
16. qel. decime qig decimis cogitemꝰ. Deus em̃ qui digna/
tus eſt totũ dare: decimã a nobis dignatur
repetere:non ſibi ſed nobis ſine dubio ꝓfu/
turã.Sic em̃ ꝑ ꝓphetam ipſe ꝓmiſit dicẽs:

Roplttio chꝛiſto fratres chariſſimi iã

Inferte inquit onmẽ decimã ĩ hoꝛreis meis Malacbie..

vt ſit cibus in domo mea:⁊ ꝓbate me in his
dicit dñs. Si nõ aperuero vobis cararactas
cęli et dedero vobis fructũ vſq; ad abũdan⸗/
tiã. Ecce ꝓbauimus quomodo nobis deci-
mę magis q; deo ꝓſiciant. O homies ſtulti
quid mali imperat deus vt nõ mereat᷑ audi/
ri? Sic em̃ dicit: Pꝛimitias areę tuę ⁊ toꝛcu/ Exo.22.

laris tui non tarda bis offerre mihi. Si tar⸗ en e ndontbi

dius dare peccatum eſt: quãto peius eſt nõ
dediſſe: Et iterũ dicit:honoꝛa dominũ deũ Nꝛouer..
tnum ge tuis iuſtis laboꝛibus: deliba ei de
fructibus iuſticię tuę vt repleant᷑ hoꝛrea tus
frumento:vino quoq; toꝛcularia tua redun/
dabunt. MNon ſᷣſtas hoc gratis: qð cito reci/B
pies magno cñ fgnoꝛe.Quęris foꝛte cui ꝓfi-
ciat qð deꝰ accipiat redditurꝰ? Queris ite/
rum cui ꝓficiat qð pauꝑibus dat᷑? Si cedis

tibi pꝛoſicit: ſi du bitas ꝑdidiſti.Decimę fra / 16.1.a. decin

tres chariſſimi tributa ſũt ęggentium aiarũ.

Redde ergo tributa pauperibus: offer liba/

mina ſacerdotibus. & ſi decimas non ha/
bes fructuum terrenoꝛũ: ꝙ habet agricola:
qðcũq; te paſcit ingeniũ:dei eſt:⁊ inde deci/
mas expetit vnde viuis: De militia: de ne- Abi.e.
gocio et de artiſicio redde decimas. Aliud
enim ꝓ terra dependimus:aliud ꝓ vſura vi/
tę penſamus. Redde ergo homo: qͥa poſſi /
des:redde qꝛ naſci meruiſti.Sic em̃ dicit do
minus: Dabũt ſinguli redemptionẽ anima/
rũ ſuaruʒ:⁊ nõ erũt in eis moꝛbi neq; caſus.
Ecce habes in ſcripturis ſanctis cautiones

dñi tui ꝑ quas tibi ꝓmiſit:ꝙ ſi decimas de/ 16. q.1. decim

eris:nõ ſolũ abũdantiã fructuũ recipies:ſ
etiã ſanitateʒ coꝛpoꝛis conſequeris. Reple/ ꝓꝛouer..

bunt᷑ inquit areę tuę frumento: vino quoq;

toꝛcularia tua redundabũt:⁊ nõ erunt in eis

moꝛbi neq; caſus. Cum em̃ decimas dando d neh

et terrena ⁊ cęleſtia poſſis munera ꝓmereri:
quare ꝑ auariciã duplici bñdictione te frau/⸗
das? Audi indeuota moꝛtalitas. Hoſti:qꝛ C.
dei ſunt cuncta quę percipis:⁊ de ſuo nõ ac/
cõmodas rerũ omniũ conditoꝛi? Non eget
dominus deus: nõ pꝛęmiũ poſtulat ſed ho⸗
noꝛẽ: nõ de tuo aliquid exigit qð refundas:
Pꝛimitias rerum et decimas dignat᷑ petere
⁊ negas auare?QAuid faceres ſi nouem par/
tibus ſibi ſumptis: tibi decimã reliquiſſet:
AQõ certe iam factũ eſt cum meſſis tua pluui
arum bñdictione ſubtracta ieinna defecit:⁊
vindemiã tuam aut grando ꝑcuſſit:aut pꝛu/
ina decoxit.Quid auide ſuwutas:? Rouem

degeristt
ſtenhe
lleten
neeriſtin

, piomlliti
Pluchie, gin
ſtaperis
pobisben
pemfuuc

nggroy

(declne nes Bene

Monnüät
deoſtbid
doſliere
Deuse
a n
gialu
nien ven
localoꝛ⸗
Uiuendi:
cima me
potens
horätim
oboiae
ſce diu
finituse
Bedim
dumpe
mani⸗
auara
Ginec
alterü
lito din
Wem
Uätuäit
littedin
Depon
duriſſin
mittit.
aile neert
a dnn
dareno
banpen
masns
domic
coagp⸗

Bern Ber. CC. xXx.

R du tibi partes retractę ſunt: quia decimã dare
MRũhK noluiſti. Conſtat quidẽ qð ipſe nõ dederis:
aebic 16,4. 1. decime ſed tamen deus exigit. Hec enim eſt domini
nobiede, iuſtiſſima cõſuetudo: vt ſi tu illi decimã non
onigzfli dederis: tu ad decimã reuoceris. Scriptum
RMH eſt em: Heęc dicit dñs: Quia decima agri tui
ermn pmitię terrę vobiſcũ ſunt. Vidi aũt ⁊ fallere
“ me exiſtimaſtis:intus in theſauris veſtris ⁊
ascfi 6. q.1. decime in domibus veſtris erit direptio. Dabis im/

Malachie.ʒ. pio militi:qð nõ vis dare ſacerdoti.Cõuer/

ninin timini quoq; ad me dicit dñs omnipotens:
kboman yt aperiã vobis cataractas celi: ⁊ eſfendam
znunein vobis benedictionẽ meã deſuꝑ:⁊ non coꝛrũ/
gcn, pam fructꝰ terrę veſtrę:neq; languebit vitis
nralzi in agro veſtro:⁊ beatos vos dicent oẽs gen
Aun 6:/1. decime tes. DHenefacere deus ſemꝑ paratus eſt: ſed
nd hominũ malicia ꝓhibetur: Quia a domino
olec deo ſibi dari vult omnia: et non vult ei quę
eineftu u „ poſſidere videt᷑ offerre. Quid ſi diceret de:
wumn dad. Aeus eſt homo quẽ feci: mea eſt terra quã
offerlbe colis: mea ſunt et ſemina quę ſpargis: mea
nonhu animalia quę fatigas: mei ſũt imbꝛes ⁊ plu/
tagieolt uisę: ⁊ ventoꝝ flãmina mea ſunt:meuſ eſt ſo
ingedeiß lis caloꝛ? Et cum omnia mea ſint element⸗
lin dene⸗ l viuendi:tu qui manus accõmodas:ſolã de/
ns. Auld cimã merebaris. Sed qꝛ pie nos paſcit omi/
PNuntt potens deus:ampliſſimã tribuit munus la⸗
oſi boꝛãti mercedẽ:ſibi tantũ decimã vendicãs:
i dictde D nobᷣ ola cõdonauit. Ingrate fraudatoꝛ ac ꝑ⸗
neanima ſide: diuina te voce cõuenio. Ecce annus iã
eq calus ſinitus eſt: redde domino pluenti mercedẽ.
cautiones Redime te homo dum viuis:redime te ipſe
ecimes de dum potes: Redime inq; te dum pᷣcium in
reapiesß manibus habes:redime te: nedum te moꝛs
1. Reple en auara puenerit:⁊ vitã ſimul ⁊ pꝛęmiũ ꝑdas.
ino no gn Sine cauſa hoc dimittis vxoꝛi: quę foꝛſitan
murines alterũ habebit maritũ. Sine cauſa hoc ma-
36 d4ld ,4ι⅝ rito dimittis mulier: quia aliã cupit habere
pmeren vxoꝛem. Fruſtra parẽtibus ac ꝓpinquis cu/
getefau rã tuã iniũgis:nemo te poſt moꝛtẽ tuꝗ ſige⸗
Hoſtien . lit redimet: qꝛ ĩ vita tu te redimere noluiſti.
ſtonott Depone iã auaricię ſarcinã de ceruicibꝰtuiſ:
Pon ctt cõtemne crudeliſſimã dominã ꝗᷣ dũ te iugo
luſelbo⸗ duriſſimo pmit: iugũ chꝛiſti ſuſcipere nõ per
findn mittit. Sicut em̃ iugũ auarieię in infernü ß/
nipeen mere: ita iugũ chꝛiſti in cęlũ leuare cõſueuit.
engr dn decime Necime enim ex debito requirunt᷑: ⁊ qui eas
iciſei dare noluerit: res alienas inuaſit: Et quãti
1 lut pauperes in locis vbi ipſe habitat illo deci/
ube mas nõ dante:fame moꝛtui fuerint:tantoꝛũ
din homicidioꝛũ reus ante tribunal ęterni iudi⸗

cis apparebit:qꝛ a dño pauꝑibus delegatam

Dñica xII.pꝰ/ Crinitatis:G

ti ſalmo: Deus maniteſte veni/

ſuis vſibus reſeruauit. Qui & ſibi aut ᷣmiũ

cõparare:aut peccatoꝛũ deſiderat induigen

tiã ꝓmereri:reddat decimã: ⁊ de nouẽ ꝑtib⸗
ſtudeat elemoſynã dare pauꝑibus:ita tñ vt
quicqͥd excepto victu mediocri ⁊ veſtitu ra/
tionabili ſuꝑfuerit nõ luxurię reſeruet᷑: ſed ĩ
theſauro celeſti ꝑ elemoſynã pauperũ repo/
nat᷑.Quicqͥd em nobiſ deus plus qᷓ; opus ẽ
dederit: nõ nobis ſpecialiter dedit: ſᷣ ꝑ nos

alijs erogãdũ trãſmiſit: qð ſi nõ dederimus

res alienas inuaſimus.

¶ In eadem dñica:De eo ꝗð ſcriptũ

BGermo I1I

ſtrę:pauca de pᷣſenti pſalmo quę do/
aat dominus: gratãter accipite. DHe
ieſu chꝛiſto ꝓphetatũ eſt in iſto
oſalmo: vbi audiuimus ⁊ cantauimꝰ:Heus
manifeſte veniet:deꝰ noſter nõ ſilebit. Itpſe
em̃ dominus chꝛiſtus: deus noſter:ſiliꝰ dei:

Dexboꝛtãdas mẽtes charitatis ve/ A

Põ. 49
Sermo

CC. KXK.

NPõ. 4.

Pꝛimo aduẽtu:venit occultus:Secũdo ad/

uẽtu: veniet manifeſtꝰ. Quãdo venit occul⸗
tus:nõ innotuit niſi ſeruis ſuis.Quãdo ve/
niet manifeſtus: innoteſcet bonis et malis.

Quãdo venit occultus: venit iudicandus.
Qñ veniet manifeſtꝰ: veniet iudicaturꝰ. De/

niq; tũc cum iudicaret᷑ ſiluit:⁊ de ſilentio eiꝰ

ꝓpheta ſdixerat: Sicut ouis ad imolandũ Eſa. 55.

ductus eſt: ⁊ ſicut agnꝰ coꝛã tondẽte:ſic non
aperuit os ſuũ. Sed deus noſter manifeſte
veniet:deus noſter ⁊ nõ ſilebit. Hõ quomõ
ſiluit quãdo iudicãdus erat: ita ſilebix quã/

do iudicaturus erit. Et nũc nõ ſilet:ſi ſit qui B

audiat.Sed dictũ eſt:Luũc nõ ſilebit quãdo

Apodo em̃ quando dicunt᷑ ſcepta dei:qui/
buſdã in riſum veniũt.lt quoniã qð ꝓmiſit

deus mõ non oſtẽdit᷑: ⁊ qð minat᷑ mõ nõ vi/

det᷑:qð pſcipit irridet᷑. Modo em̃ fęlicitatem

queę dicit᷑ huiꝰmundi:habent ⁊ mali.Infęli/
citatem queęe dicit᷑ mũdi huiꝰ:habent ⁊ boni.
Attendũt homies qui credũt pᷣſentia ⁊ non
credunt futura:qm̃ iſta bona ⁊ mala pſentis

ſeculi ꝓmiſcue habent᷑ bonis ⁊ malis.Si di
uitias optant: vident habere diuitias ⁊ peſ/
ſimos homiès:⁊ bonos homiĩes. Vidẽt etiã

ſi exhoꝛrent pauꝑtatẽ ⁊ miſerias hui ſeculi:
laboꝛare ĩ his miſerijs nõ ſolũ bonos etiã
maloſ:⁊ dicũt ĩcoꝛde ſuo:qꝛ res hũanas deꝰ

vocem eius agnoſcent:⁊ qui mõ cõtemnũt.

nec reſpicit nec regit: ſed oĩno ĩ intimo quo/
dam mundi huius fundo dimiſit nos caſibꝰ

volui:nec aliquã ꝓuidentiã exhibet nobis:

Ac per hoc ſit in illis cõtemptus pᷣcepti:qͥa
nonvident manifeſtationẽ iudicij. Nerũta/
men etiaʒ modo deber quiſq; attendere:qͥa
quando vult deus reſpicit ⁊ iudicat. Ad ho/
am autẽ non differt: qñ vo vult differt. Et
vnde hoc:Quia ſi nunq; in pſenti iudicaret
nõ eſſe crederet᷑: Si omnia in pᷣſenti iudica/
ret:nihil iudicio reſeruaret. Ad hoc em̃ mul/
ta ſeruant᷑ iudicio:⁊ quędaʒ in pᷣſentia iudi/
cant᷑:vt illi qui differunt᷑ timeant et conuer/
tant᷑. Mon em̃ amat deus damnare: ſed ſal-
uare.Et ideo patiẽs eſt ĩ malos:vt de malis

Zo. 1. faciat bonoſ.Sic em̃ dicit aplus:Quia reue

labit᷑ ira dei ſuꝑ oẽm impietatẽ:⁊ reddet de
vnicuiq; ſᷣm opera ſua.Admonet autẽ ⁊ coꝛ/

Bo. ⁊. ripit hominẽ cõtemnentẽ:⁊ dicit:An diuiti/

as bonitatis ⁊ longanimitatis contemnis:
Quia bonus eſt in te:quia longanimis eſt:
quia patiens eſt in te:quia differt te ⁊ nõ au
fert te:cõtemnis:et oĩno nullum iudiciũ dei

Abi. S. putas: ignoꝛans qꝛ patientia dei ad pęnitẽ/

tiã te adducit? Tu autẽ ſᷣm duriciam coꝛdis
tui:theſaurizas tibi iram in die irę ⁊ reuela/
tionis iuſti iudicij dei: qui reddet vnicuiq;
CSm opera ſua. Quicqd ergo homo facit mõ

in theſaurũ mittit: ſed neſcit quid colliget:

quomõ diuites qui in theſaurũ terrę mittũt
quaſi ſciunt quid colligũt:ſed neſciũt cui col
ligũt. Quis em̃ poſſideat diuitias eoꝝ poſt
moꝛtẽ ipſoꝝ ꝓꝛſus ignoꝛant:⁊ aliquãdo di⸗/
uitię eoꝝ ad inimicos eoꝛũ ꝑueniũt.Et ideo
ſe qͥſq; fraudat nolẽs mãducare vt diteſcat:

vt alius de laboꝛibus eius fluat ⁊ luxuriet᷑ ⁊-

diſſoluat᷑.Quomõ ergo colligunt quidẽ ſci/
entes:ſed cui colligant neſciunt:Sic contra
in theſaurũ cęleſtẽ boni quid colligãt ſciũt:
mali quid colligant neſciunt. Bonus enim
ponit in theſauro ceęleſti omnia opera miſe-
ricoꝛdię quę fecit circa homies quibꝰ ſubue/
nit:⁊ ſcit qm̃ fidelis eſt cuſtos:qui illi ſeruat
omnia quę reponit. Et non ea videt:ſed de
theſauro ſuo certus eſt: quia neq; aliquid a
fure ſurripit᷑:neq; ab hoſte inuadit᷑:neq; ab

inimico ⁊ impꝛobo ⁊ potẽte quaſi euicto tol/

lit᷑:ſed ſemꝑ manebit: quia a dño potentiſſi
mo cuſtodit᷑. Si em̃ pecunias homines ſide/
li ſeruo cõmendant ⁊ ſecuri ſũt: miſcðias ſu/
as cõmendant potenti dño et ſolliciti ſunt:
Nouerunt ergo:qꝛ quicquid reponũt:totuʒ

Gancti aluguſtini de tempoꝛe

ibi ſaluũ eſt:qui fideles ſunt:potentię domi

ni ſui ſidem iungũt.Credunt em̃ qꝛ ſeruat:⁊
iueniũt qð ſeruat.Nam ⁊ homies qui pecu/
niam colligunt: nũquid vident arcã ipſam:
vt in arca pecuniã ſemꝑ colligũt ⁊ mittunt:
aut infodiunt ⁊ ſeruant:? Mõ vident:⁊ tamẽ
quaſi cõſcientia eoꝝ ſcit: quia ibi eſt in loco
illo vbi poſuerũt.Et foꝛte iam fur tulit:⁊ va

nus gaudet qui inaniter reſeruauit.In the/
ſauro autem cęleſti ſi quid poſuerimus:⁊ de

domini cuſtodia ſecuri ſumus:⁊ oĩno furem

nulliũ ꝓatimur: nec damnũ aliquod ſuſtine/

mus. Aali vo ⁊ ipſi mittunt᷑: vt in theſau/

ro oia mala opera ſua ſeruet illis deus.hhoc

eſt qð dixit aplus: Theſauriʒas tibi iram in
die irę iuſti iudicij dei. Sʒ qm̃ ſeruat᷑ quicqͥd

gentes:ſicut dicit in euangelio:⁊ ſeparabit:

quoſdam ponens ad dexterã: quoſdam ad

ſiniſtram: et incipit iam tractare theſauros

vtroꝛũq;: quid qͥſq; poſuit vt inueniat. Ve/ Matth.ꝛ5.

nite benedicti inquit patris mei:ad eos qui
ſunt ad dexteram:ꝑcipite regnum qð vobis
paratũ eſt ab initio mũdi.Regnũ cęloꝛũ:re/

gnum ſempiternũ:ſocietatem cum angelis:

ęternã vitam: vbi nullus oꝛitur: neq; moꝛit᷑
hoc ꝑcipite.Quando em̃ operaveſtra in the
ſaurũ mittebatis:regnum cęloꝝ amabatis.

Percipite regnũ qð vobis paratũ eſt ab ini
tio mũdi. Etiã oſtẽdit illis theſauros ſuos:
Eſuriui et dediſtl mihi mãducare. Sitiui et abi.s.

potaſtis me. Nudus erã:⁊ veſtiſtis me.hho/
ſpes fui:et adduxiſtis me. In carcere fui: et
veniſtis ad me.Eger fui:⁊ viſitaſtis me.Et

reſpondent illi:Domine:quando te vidimꝰ
in his neceſſitatibꝰ conſtitutũ:⁊ miniſtraui⸗/

mus tibi? Et ille: Quando vni ex minimis
meis feciſtis:mihi feciſtis. Quia ergo quan/

do vni ex minimis meis feciſtis:mihi feciſt:

ꝑcipite qð miſiſtis:poſſidete qð emiſti. AMi⸗/
hi em̃ ſeruatoꝛi ideo credidiſtis. Deinde cõ/
uertet ſe ⁊ ad illos qui ſunt a ſiniſtris:⁊ oſtẽ-
det illis theſauros ſuoſ inanes operis boni:

Ite inquit ĩ ignẽ ęternũ: qui paratus ẽ dia/⸗/ x

bolo ⁊ angelis eius.Eſuriui et non dediſtis
mihi mãducare.Aut ſi aliquid inueniſtis in
theſauro iſto: aut aliquid miſiſtis: cogitate

mali faciũt: et neſciunt. Vbi venerit deꝰnf O
manifeſtus ⁊ nõ ſilebit: cõuocabit ad ſe oẽs Nõ. 49.

⁊ reddet᷑ vobiſ.Sed nunq; te inquiũt ipſi vi

dimus eſurientẽ.Et ille:Quando vni exmi
nimis meis nõ feciſtis:nec mihi feciſtiſ. Foꝛ
te em̃ ideo mihi nõ faciebatis:qꝛ me in terra

Cuntorni
ſenbifeli.
lei vobt

Eincgloſeh

hameniterr
negehant.
tpeniſen
ginimos ne
nmpolui:
ckninthel
oünanibu
bllanenit

Ehachricen

Atödictu
Pordoade
heplcopus
haberequane

NS ſeik.
4 NckDnug

guumſiueme
ſentinfua
leiwuere:
ge Luncd
tentinign

ß ſpienie

Utaniiact
ſeultonn
hgenltebitee

(Poſanablli

ocohat
ſeis Cu
lunstus
tinpi

Chagwace

doninun
akeignen

Ur leniegope

Rbonninib
Motetfa
Dtgia,
Merquat

Ecuert

ntommn

Maer

Donini

unmiſe

lcitenmnn

Höntennn
bickinle
elninlten
enal tr
brnnlsn
Mls cino fen

filinntiim

wni: llher
ak llsdens he
unzusnbiirane
gölenut guit
Dbipenentden

Coctbiradſecigk

Klortſchanht
Wie goſdang
name hecun

epmmener d
WSneatesn

eguuncdee
Regnicdoiͤ
umanmngas
otitun neg ni
gpennenute
naoremehets
eanickebtt
8cheſunds iuts

innar Ailce
Meiinsneo

Nanarfiis
miltone
Punthleſiin
õ
emierninns
CQuuacgoqun
temhielt
ſts. Delctt,
1nihtstd
nes gan⸗ 1
Ulperatdse
lenmn

=☛
= ☛ , =

—
S=

S=
S=

Ber. CC.xXI. Dñica XIII. pꝰ Trinitatis:B er. I.

ambulare nõ videbatis. Lam mali eſtis:vt
ſi videretis ſicut iudęi crucifigeretis.odie
em̃ mali homiĩes qui conant᷑ ſi fieri poſſet nõ
eſſe ecclłias vbi illis ſdicent᷑ ſᷣcepta dei:nõ/
ne et ipſum chꝛiſtũ occiderent ſi in terra vi/
uentem inuenirent? Sed audebunt dicere:
quaſi illi qui neſciat cogitationes hominũ:
Diſie:quando te vidimus eſurientẽ:Et ille:
Quando vni ex minimis meis non feciſtis:
nec mihi feciſtis. Minimos meos: ęgentes
poſuerã vobis in terrã: Ego tanq; caput di/
cet:in celo ſedebã ad dexterã patris:ſed mẽ/
bꝛa mea ĩ terra laboꝛabãt:mẽbꝛa m Oin ter/
ra egebant: Mẽbꝛis meis ſi daretis:⁊ ad ca
put ꝑueniſſet qð daretis.Et ſi ſciretis quia
minimos meos egentes quãdo vobis in ter
ram poſui: laturarios vobis inſtitui: q oꝑa
veſtra in theſaurũ meũ poꝛtarẽt.Et nihil in
eoꝛũ manibus poſuiſtis: ꝓpterea apud me
nihil inueniſtis. Lũc ergo nõ ſilebit ſed ap/

E parebit: ideo dictum eſt: Mõ ſilebit. AModo

autẽ dicit illud lectoꝛ de codice: ⁊ cõtemnit᷑.
Dicit illud de oꝛe ſuo tractatoꝛ aut diſputa/
toꝛ epiſcopus:et irridet᷑. NHũquid ſic irrideri
habet: quando ab ipſo iudice potentiſſimo
,Edelz. dicik᷑: VUnuſquiſq; recipiet qð fecit: ſiue bo⸗
bb.dᷣ num: ſiue malũ? Tũc dicturi ſunt homines
ſera ⁊ infructuoſa pęnitẽtia: O ſi poſſemus
iterũ viuere: ⁊ qð cõtempſimus audire ⁊ fa/-

cere. Tunc dicent illi quos ex aduerſo cõſti-

tuent iniquitates eoꝛum: ſicut dicit᷑ in libꝛo
Saß.ð. ſapientię: Quid nobis ꝓfuit ſuperbia:⁊ di/
ultiarũ iactantia quid cõtulit nobis? Tran/
ſierunt omnia ſicut vmbꝛa. Videtis quia
pgnitebit eos:ſed iſta pęnitentia cruciabilis
nos ſanabilis. Vis habere vtilem pęnitẽtia:
Modo habe. Si em̃ modo habueris: coꝛri/
geris. Cuʒ coꝛrectus fueris: fundet᷑ illic the/
ſaurus tuus vbi colligebantur mala opera
tua: ⁊ implebit᷑ alius theſaurus: vbi bona
opera tua colligant᷑. Sed foꝛte cõuerſus ad
dominum:ſtatim moꝛieris: opera tua nulla
foꝛte inuenient᷑ ĩ illo theſauro.Plane ibi in/
Zucj.⁊. uenies opera tua:qꝛ ſcriptũ eſt: Pax in ter/
ra hominibus bonę voluntatis. Deus non
annotat facultatem:ſed coꝛonat voluntatẽ.
Scit quia voluiſti et non potuiſti:ſic te an⸗/
notat quaſi feceris qð voluiſti. Ergo opus
ẽ vt cõuertaris:ne differendo ſubito moꝛia
ris:⁊ omnino nihil inueniat᷑ quod in ſſenti
habeas et in futuro poſſideas: Conuerſi ad
dominũ ⁊c̃. Amen.

*

mini ve

¶ Dominica tertiadecima:de eo ꝗqð

criptum eſt: Deponentesg menda g.4.
ciũ loquimi veritatẽ vnuſquiſq; cũ 5
ermo

ꝓximo ſuo ⁊e Germo 1

Dogo fratres chariſſimi cũ diuina
n lectio legeret᷑: audiuimus apoſtolũ
dicentẽ: DHeponẽtes mendaciũ loqͥ- Epðs.4.
itatẽ vnuſquiſq; cum pꝛoximo ſuo.
Nemo ita cogitet cum chꝛiſtiano loquẽdam
veritatẽ et cũ pagano mendaciũ:Cum ꝓxi/
mo tuo loquere veritatẽ. Pꝛoximus eſt ois
homo: ꝓximus tuus ille eſt qui tecũ natus
eſt ex adam ⁊ eua. Oẽs ꝓximi ſumꝰ ratione
natiuitatis: et alter alteri frater. Ila ſpe cæ
leſtis hereditatis ꝓximũ tuũ debes putare
omnẽ hominẽ etiã anteq; ſit chꝛiſtianꝰ. Mõ
em̃ noſti qualis futurus ſit apud deũ aliqñ
quem rides:idolum adoꝛantẽ: conuertet᷑ vt
adoꝛet deũ:foꝛtaſſis religioſius qᷓ; tu qui eea
pauloante ridebas. Multi qui vident᷑ chꝛi
ſtiani male agendo: et in malo opere ꝑſeue/
rando:ab eccleſia excludendi ſunt.Multi qͥ
foꝛis eſſe vident᷑ ita credituri ſunt ⁊ in bono

opere ꝑmanſurivt in ęternũ ſocient᷑ eccleſię.

Et ideo nec illi ſuꝓbiant: nec iſti deſperent:
qꝛ ꝗᷓ futura ſũt ſcire nõ poſſumꝰ.Omnẽ igit
hominẽ chꝛiſtianũ putemꝰ nõ ſolũ conditõe
moꝛtalitatis hũanę qua in terra eadeʒ ſoꝛte
deuenimus:ſed etiam ſpe illius hereditatis
qꝛ nõ ſcimus quid futurũ ſit. Qui em̃ iudęꝰ
eſt:hęreticus:aut paganus:foꝛte ſicut dictũ
eſt: per miſericoꝛdiã dei cõuertet᷑ ad deũ: vt
inter ſanctos pꝛimũ locũ hr̃e mereat᷑. Iraſci B
mini et nolite peccare. Si ꝓpterea iraſceris abi.5.
ſeruo tuo qꝛ peccauit:ne tuipſe pecces iraſce
tibi. Sol nõ occidat ſuꝑ iracundiã veſtram:

intelligit᷑ quidẽ ſᷣm tempus frẽs chariſſimi:

qꝛ ⁊ ſi ex ipſa hũana cõditione ⁊ infirmitate
moꝛtalitatis quã poꝛtamꝰ:ſurrepat ira chꝛi⸗

ſtiano: nõ debet diu tenere ⁊ fieri pꝛidiana.

Eijce illam de coꝛde anteqᷓ; occidat lux iſta
viſibilis: ne te deſerat lux inuiſibilis: ſed et
alter meliꝰ intelligit᷑: qꝛ noſter ſol iuſticię et
veritatis chꝛiſtus: nõ iſte ſol qui adoꝛatur a
paganis ⁊ manicheis: et videt᷑ etiã a pecca/
toꝛibus:ſed ille alius cuiꝰvirtute anima hu/
mana illuſtrat᷑:ad quem gaudẽt angeli.Nõ
ergo occidat.ol iſte ſuper iracundiaʒ tuam:
id eſt non deſeret chꝛiſtus mentẽ tuam:quia
non vult deus habitare cum iracundia tua.
Occideris autẽ tu ab iracũdia tua: aLi ira⸗

Ber. CC. xxXII.
cũ inueterauerit fit odiũ: cum factum fuerit
1. Joh.. Odiũ iam homicida es. Ois em̃ qui odit fra-
trem ſuũ: homicida eſt:ſicut dicit ZSohãnes
1. Job. a: apłus. Item ipſe dixit: Oèmnis qui odit fra/
trem ſuũ:in tenebꝛis manet. Hõ mirũ ſi ille
Cmanet in tenebꝛis a quo occidit ſol. Ad hoc
Mattð.S. ꝑtinet foꝛte qð audiſtis etiã in euãgelio: Pe
riclitabat᷑ nauigiũ in ſtagno ⁊ doꝛmiebat ie/
ſus. Nauigamꝰ ĩ hac vita q̃ſi ꝑ qðdã ſtagnũ
⁊ ventꝰeſt:⁊ ꝓcellę nõ deſunt temptationũ:
vnde hoc fit niſi qꝛ doꝛmit in te ieſus?Si nõ
in te doꝛmiret: trãquillitatẽ haberes intrin/
ſecus. Quid eſt auteʒ ꝙ in te dicit᷑ doꝛmire
ieſus:niſi quia fides tua ꝗ̊ᷓ eſt de ieſu ſopita
eſt i coꝛde tuo: Quid facies vt libereris? Ex
Abi. S. cita ieſum ⁊ dic:Magiſter perimꝰ. Euigila/
bit ille:id ẽ rediet ad te fides tua:⁊ manebit
tecũ in ęternũ.Euigilante chꝛiſto ſi tẽpeſtas
illa immerſerit: nec opleuerit nauem tuam.
Jam ſides tua imꝑabit ventis ⁊ fluctibus ⁊
D nõ tranſiet ꝑiculũ. Fratres ſępe diximꝰ:ſepe
dicemus: ⁊ q;diu vixerimꝰ dicere debemus:
qꝛ eccleſia tpis huiꝰ ⁊ paleam habet ⁊ frumẽ/
tum:nemo ꝗrat expellere totã paleã niſi tꝑe
ventilatiõis:nemo ante tempꝰdeſerat areã:
ne dũ foꝛte nõvult peccatoꝛes ſuſtinere:pᷣter
aream inuẽtus pᷣus ab auibꝰ colligat᷑ qᷓ; in/

grediat᷑ in hoꝛreũ.QAuomõ aũt fratres dica/ Sneadem dñiica:de beato Jobꝛet

mus:attendite: Gꝛana cũ cgperint triturari
inter paleã ſe nõ iam tangũt: ⁊ quaſi non ſe

nouerũt: qꝛ intercedit medio palea. Et qui⸗

cũq; longius attẽdit areã: paleã ſolũmõ pu/⸗
tat:niſi diligẽtius intueat᷑: niſi manũ poꝛri/

gat:niſi ſpũ oꝛis:id eſt flatu purgante diſcer

nat: difficile ꝑuenit ad diſcretionẽ granoꝛũ.
Hhec ſilitudo ad illũ ꝑtinet qui cum ꝓfecerit
putatx ꝙ ipſe ſolus ſit bonus. heęc cogitatio
frẽs etiã heliã temptauit cũ dixit: Pꝛophe⸗/
tas tuos occiderũt:altaria tua ſuffoderũt: ⁊
ego remãſi ſolus ⁊ quęrunt animã mã. Sed

0.II.

q̃d dicit illi reſpõſum diuinũ?: Reliqui mihi

ſeptẽ milia viroꝛũ:qͥ non curuauerũt genua
ante baal. Moli inquit te putare ſolũmodo:

adhuc ſeptem milia ſunt: quid te ſolũmodo

E putas: Intẽdat ergo mecũ ſanctitas veſtra
⁊ aſſit miſcðia dei.Audite bꝛeuiter.QAuiſqͥs
adhuc malus eſt:nõ putet neminẽ bonũ eẽ̃.
Quiſqͥs bonus eſt:non putet ſe ſolũmodo
eſſe. Tenete hoc: Ecce repeto. Videte quia

dico: quiſquis malus eſt: interrogans con/
ſcientiã ſuam non arbitret᷑ neminẽ eſſe bo/
num.QAuiſquis bonꝰ eſt:non arbitret᷑ ſe ſo/

Dñicax

lũmodo eſſe bonum.Et non timeat bonus

III. py trinitatis: Ser.II.

imixtionem maloꝝ:quia veniet tempus vt

ſeꝑent᷑ mali a bonis. Interim ſicut dictũ ẽ:
Qui boni ſũt: ſuſtineant malos. Qui mali
ſunt: imitent᷑ bonos.Nec boni in ſuperbiã
erigant᷑:nec mali periculoſa deſperatiõe frã/
gant᷑. Modo enim qͥ boni ſunt poſſunt deũ
offendere: ⁊ qui mali ſunt ſi cito ſe emẽdaue
rint poſſunt dei miſericoꝛdiã ꝓmereri.Cum
vo de hac luce diſceſſerimus:nec bonus po/
terit vnq; malus ſieri: nec malus qͥ eſt ad bo

nitatẽ venire. hec ergo fratres chariſſimi ſa -⸗F i . Saudum

lubꝛiteogitantes:pꝛo ſalute animę noſtrę
non ſimus ſurdi ad illud qð nos dñs miſe,/
ricoꝛditer ꝓuocat dicens: Holite tardare cõ Ecẽi. 5.

uerti ad dominum: nec differatis de die in
diem. Et iterũ: Quęrite dominũ deũ dũ in/

Eſa. 55.
ueniri poteſt: inuocate eum dũ ꝓpe eſt. Ille
enim qui eum dũ inueniendi tempus eſt nõ

quęſierit: in ęternũ inuenire nõ poterit. Sic

ergo cum dei adiutoꝛio agere ſtudeamus vt
pᷣcepta ⁊ mandata domini noſtri magis no/

bis piant de ſequacitate remediũ:qᷓ; de trãſ/

greſſione iudiciũ:pᷣſtante eodem dñũo noſtro

qui cuʒ deo patre ⁊ ſpũſancto viuit ⁊ regnat

deus in ſecula ſeculoꝛũ: Amen.

de eo qð ſcriptũ eſt in pſalmõ:Can/ vs.⸗7.
tate et ielicte et pſallite in cithara Serino
et voce pſalm erno II E.Nl.
Eatus Job fres dilectiſſimi de quo A
nobis heſterna lectio recitata eſt:tã
ſanctus fuit vt in illo cõpleret᷑ illud

qð in pſalmo ſpũſſanctꝰ dixit: Pfſallite dño Vs. 97.

in cithara:⁊ voce pſalmi.Non vocẽ ſolã ſed
opera aſſumite: vt nõ tantũ cantemꝰ: ſed et
manibꝰ opemur. Qui cãtat ⁊ operat᷑:pſallit
ĩ pſalterio ⁊ cithara. Qui pſallit i pſalterio:
diuina de celo verba canit. Qui aũt operat
manibꝰ:humana opera ꝑficit.Extẽde manꝰ
et da pauperi:nudum veſti: hoſpitio recipe
ꝑegrinum. Sed cũ facis: pie et hilariter ſfa.

Recole illi te facere:qui dicturus eſt: Eſuri/ Mattbᷣ.2 5‧.

ui ⁊ dediſtiſ mihi mãducare. Videte qualia B
oꝛgana adiũgat᷑ i ſilitudinibꝰ. In tubis in/
quit ductilibꝰ. Beatus iob frẽs dilectiſſimi
ita dei ſpũ plenus erat: vt velut ductilis tu⸗
ba laudes domini dulciter decantaret. Sic

enim de talibus ſonitus eſt: In tubis du/ Nö. 7.

ctilibus ⁊ in voce tubę coꝛneę. Ductiles ereg

Puterumn
eAimahr
ſenenon
renlpenuno
hamsnde
ſontoeſtg
Cblsenetbe⸗
asdanis:
locöna dun
ntnbllan

e Niodecit di

lgloſtnon

otihdllge
Habſolüſut
einpoteſt
Peruluse
lenes gobir
Ugiobquäik
petaul Bec⸗
n euigelita
benuonoln.
Ccdiſinä pen
Qukkenät
bautnegnig

Pn polilanden

Kronntben
ullerreſen
ſallecrade
aſeſeunnek,
niſtenäd
ppenäͤſedn
Eligking
Gänſtagn
ifleneye
ſorſobuin
leeripoci,

eſedtäi

mlsggons
duababe
fenpubeie
5 Aainin⸗
Uduchli
lnſpenn
Madem
Oſenüfen
egin
Mondie
alun

ne

m inerden
Nntttmngf

lan lkenütne
ugmenn C
sneedonnsn
mlusgeſec
mrschniſinn
uemnmnentt
gönosdis gi⸗
Boluetubaeg i
ifemnsdeneeig
ominideidiin

—
—
—

—

ndüpeck Ae.

Aitenpuscin
enopotent

neſtucennnset

lnoſminagere
meciüzzeni
Woen dionot⸗

onuittſenn

Men.

benro ob⸗
pſalno⸗ N
lienathant 4
laiindenn!
io eatunekti

oigeni it

n Paliedie
n idiu
anteneſtte
openipali
ltiptlenn⸗

Ouizütopen,

bgritenn
hoſpiii⸗ ho
ethlarue.
t Nuil⸗
Aoarun
Fubiſl
fibnlanin
Autduailoch
cunmns. 9
gnbbn
Duoicegn

Ber. CC.xXII. Dñica XIII. py trinitatis:

ſũt tubę:⁊ tundẽdo ꝓducũt᷑.Qñ em̃ ꝓducũ/
tur: Qñ maloꝝ hoĩm ꝑſecutionẽ patimur:
ſi patienter omnia ſuſtinemus:⁊ nunqᷓ; con/

tra diſpenſationẽ dñi murmuramꝰ:vapulã/
do erimus tubę ductiles ad laudẽ dñi ꝓdu⸗/
ctę:ſi cum tribulatione ꝓſicimus. Tribula-
tio tunſio eſt: ꝓfectus ꝓductio ẽ. Cuba du

ctibilis erat beat iob:qñ a diabolo ꝑcuſſus

tantis dãnis:oꝛbitate etiã filioꝛũ afflictus:i

nullo cõtra dñĩm murmurauit. Tunſiõe illa
tanteę tribulatiõis: factus eſt tuba ductilis.

Ergo audiam“ ſi ipſa tuba bñ ſonuiꝶ Audi:
Job.i. Dñs dedit dñs abſtulit: ſiẽ dño placuit ita
Cufactũ ẽ:ſit nomẽ dñi bñdictũ. Videte fratrel

quõ ⁊ q́ᷓ; diligẽt ſonuit:qᷓ; ſuauẽ ſonũ dedit.
Nec h̊ ſolũ ſufficit: niſi adhuc tũdat᷑. Datꝰẽ
autẽ in poteſtatẽ ſathanę: vt caro ꝑcuteret᷑.

Percuſſus eſt:cępit putreſcere:ita vt eſ ſca⸗

tentes globi vermiũ exararẽt. Ipſe tñ bea/
tus iob quãlibet eſſet iuſtus:nõ tũñ fuit ſine
peccatl. Neq; em̃ melio: erat ſancto iohãne

1, Jodᷣ.I. euãgeliſta qͥ ait:Si dixerimꝰ qꝛ pctm̃ nõ ha-

bemus:ipſi nos ſeducimus.Per illã em̃ cru
deliſſimã pęnã:minuta peccata purgabãt᷑.
Qusã rẽ etia ipſe intelligẽs:deo gr̃as refere/
bat:⁊ negligẽtiaꝝ ſuaꝝ qſi viſſimꝰiudex nõ

Job.2. molli lintheo: ſᷣ teſta radebat ſaniẽ fluentẽ.

Ex omnibꝰ tñ bonis ſuis: ſola ei a diabolo
mulierreſeruat᷑. Supoſita ẽ vxoꝛ eua: qua/
ſi ad ſeductõeʒ.hoc erat neceſſariũ:vt vxoꝛ
ei reſeruaret᷑. Equidẽ nõ ad ſolatiũ mariti:ſ

ad miſteriũ diaboli. Suggeſſit mulier blaſ//
phemia: ſed iob nõ obtemperat ſed recuſat.
Geñ.ʒ. Euã adã in paradiſo nõ repulit: repulit iob

euã in ſterquilinio. In ſtercoꝛe ſedebat iob
cũ flueret vermibꝰ atq; putreſceret: ſed me
lioꝛ iob vulneribꝰ plenus in ſtercoꝛe q; adã

iteger i ꝑadiſo. Equidẽ adhuc vxoꝛ ſua eua

erat:ſed iã ille adã nõ erat.Quid &̊ dixit mu

Job. 2. lier? Eᷓlaſphema deũ ⁊ moꝛere. Ecce audiui

mus quomõ tundit᷑ tuba iſta. Percuſſit euʒ
diabolꝰa capite vſq; ad pedes graui vulne⸗/
re:⁊ putreſcens vermibꝰ ſedebat in ſtercoꝛe.

D Audiuimꝰ quẽadmodũ tunſus eſt:tubę hu

ius ductilis vocẽ dulcẽ ſi placet audiamus.

Abi.ð. Reſpõdit em̃ vxoꝛi: Locuta es inqͥt q̃ſi vna

ex inſipiẽtibus mulieribꝰ: Si bona ſuſcepi/

mus de manu dñi: mala quare nõ tolerem⸗
O ſonũ foꝛtẽ: o ſonũ dulcẽ: Quẽ nõ doꝛmi/
entẽ excitet ſonus iſte? Quẽ nõ excitet ſᷣſum

ptio in dño:vt aduerſus diabolũ ſecurus ꝓ/
cedar in pliũ:⁊ nõ ſe ſuis viribꝰobtecturus:

tientię: Sermo III

ſed dei auxilio ꝓtegendus? Ipſe em̃ adiuto
riũ dedit: qui eũ temptari ꝑmiſit. Nõ enim
tunderet diabolus de ſeipſo:nihil em̃ facere
poterit:niſi qð diſpenſatio diuina ꝑmiſerit.
De illiꝰ em̃ diaboli pęna futura: ꝓpheta cõ/

memoꝛans ait:Cõtritus eſt malleus vniuer Hhiere.50.

ſe terrę. Malleũ vniuerſę terrę:diabolũ vo/
luit intelligi. De ipo malleo in manu dñi po
ſito: id eſt in poteſtate dei: tundunt᷑ ducti⸗
les tubę:id eſt animę ſanctę:vt reſonent dei

laudes. De iſto malleo ⁊ iuſtus tundit᷑ ⁊ pec E

catoꝛ. Ille vt ꝓbetur:ilie vt puniat᷑. Aut cer
te vt iuſtus augeat᷑ in bonis: ⁊ peccatoꝛ coꝛ/
rigat᷑ a malis. Sub iſto em̃ malleo i manu:
id eſt in poteſtate dñi cõſtituto: tundunt᷑ nõ
ſolũ hũiles ſed et ſuꝓbi. Sed humiles ꝓdu/
cunt᷑:ſuꝑbi cõminuunt᷑vt vitꝝ. VUna eadẽ;
tunſio bonos ꝓducit ad glouã: malos redi-
git in fauillã: vt impleat᷑ in eis illud qð ſcri-

ptũ eſt: Et erit tanq; puluis quẽ ꝓcit ven / Vs. 1.

tus a facie terrę. De ipſo em̃ malleo quotiẽs
aię ſanctę deo diſpẽſante vel ꝓꝑmittẽte tun/⸗/
dunt᷑:in nullo murmurant:in nullo penitus
ↄtradicũt:mag hũiliter velut ductilis tuba
ꝓclamãt: Juſtus es dſie:⁊ iuſta iudicia tua:
Adhuc minus patimur qᷓ; meremur: Et hęc
quidẽ dicũt animę ſanctę. Animę vᷣo ſuꝑbę
et peccatis noxię: quotiens aliqua aduerſi
tate pulſant᷑:rebelles cõtra dominũ murmu
rare ᷣſumunt dicẽtes: DPeus quid nibi feci:
QAuare tanta patioꝛ mala? Quibꝰ in cõſciẽ/
tia reſpõdet diuia iuſticia: Bene dicis:o deꝰ
quid tibi feci? Verũ eſt:qꝛ nihil mihi feciſti:
ſed totũ tibi. Si em̃ aliqd boni feciſſes:mihi
feceras: Cũ vᷣo peccata et crimina cõmiſiſti:
tibi oĩa feciſti:nõ mihi. Et qꝛ quęcũq; ſemi/
nauerit homo:hęc ⁊ metet:nõ eſt iniuſtũ qð
ſpinas ⁊ tribulos peccatoꝝ colligat qui ne/
quiciã ſemiauit. Nos vo fratres chariſſimi

audiamꝰ apoſtolũ dicentẽ: Seminemus qð bi.S.

bonũ eſt ad omnes:maxime ad domeſticos
fidei. Limeamus ne foꝛte ſi in carne ſemina/
mus:ſᷣm apoſtolũ:de carne metamuſ coꝛru/⸗
ptionẽ: ſed ipſo atteſtante ſeminemꝰ in ſpũ
vt de ſpiritu metamus vitaʒ ęternã:ad quã
nos dominus ſub ſua ꝓtectione ꝑducat:cui
eſt honoꝛ ⁊ imperiũ in ſęcula ſęculoꝝ: Amẽ.

—

neagẽ dominica: De bono pa/

4
. .

BSancti Aluguſtini de tempoꝛe .

Sermo · Irtus animi que patiẽtia dicit᷑:tam ra et incerta belloꝛum: imanium plagarum iiiſeli
CC. xXIII. „)macnd dei donũ eſt: vt etiã ipᷣiꝰqui ictus ⁊ vulnera hoꝛrenda nõ ineuitabili ne/ mmir⸗
Anobis eam largit᷑:qui malos vt coꝛ⸗ ceſſitate:ſed culpabili volũtate ꝑferre. Ve/ zlae guit
Ca. I. rigant᷑ expectat:patientia pᷣdicet᷑. Ita q;uis rum hę licitę quodãmodo videntur inſanię. gup⸗
deus nihil pati poſſit:patiẽtia vᷣo a patiẽdo Mãq; auaricia: ambitio:luxuria: et varioꝛũ D ſbeſee⸗,
nomen acceperit: patientẽ tamẽ deũ nõ mõ oblectamẽta ludoꝛũ: niſi ꝓpter illa facinus α unigſun
