ginalia peccata vel actualia crimind de ter/
ra repꝛomiſſiõis:id ẽ de chꝛiſtianoꝛũ coꝛdibꝰ
ieſu duce potuerũt effugari:ſicut ipᷣe in euã/
Matth.i2. gelio dicit:Nemo poteſt domũ foꝛtis intra/
re ⁊ vaſa eius diripere:niſi pꝛius alligauerit
Job.is. foꝛtem. Et iterum:Conſidite: quia ego vici
mundũ.Sicut enim vetus adam cõſentien/

do diabolo nos de terra repꝛomiſſiõis exclu

ſit: Ita ecõtrario nouus adam chꝛiſtus reſi/
ſtendo diabolo ad antiquã patriam reuoca-
Joſue ꝗ. uit.Et hoc fratres attẽdite: quia terra repꝛo
miſſionis nõ recipit᷑: niſi pꝛius regnãte ieſu
ioꝛdanis fluuius tranſeat᷑. Ita eſt fratres:
quia ad ſpiritalẽ terram repꝛomiſſionis: id
conſcientiã puram:non niſi per ſacramentũ
baptiſmi peruenit᷑. Deniq; per ipſuʒ fluuiũ
F ieſus iſraeliticũ populum tranſire fecit.lheęc
enim quę vobis ſuggeſſimus fratres charilſ/
ſimi: velut munda animalia ſpiritaliter ru/
Apocj.ʒ. Minate.Scriptũ itaq; ẽ: uos deus amat:

Ecẽi 27. arguit ⁊ caſtigat. Et vaſa figuli pꝛobat foꝛ/

nax: ⁊ homines iuſtos temptatio tribulati-
onis. Quotiẽs domino diſpenſante tribu/

lari ꝑmittimur:vel aliquas aduerſitates cõ/

tra iuſticiã ſuſtinemus:parienter et ęquani/
miter auxiliante domino ſufferamus: ꝓpter
Ro. S. illud qð apoſtolus ait: Non ſunt condignę
paſſiones huius tempoꝛis: ad futurã gloꝛiã
1. Corj.i. quę reuelabit᷑ in nobis. Cum tribulamur a
domino coꝛripimur: vt non cum hoc mũdo
damnemur. Magis timere debemus ſi aut
nullas aut paruas tribulationes in hoc ſecu
lo patimur: quia ſi deus flagellar omnẽ ſiliũ
quem recipit: ſine dubio quem nõ flagellat

non recipit. Si pꝛo terrenis bonis tanto la-
boꝛes ⁊ tam grauia pericula homines e’quo

animo patiuntur:quare pꝛo fide ⁊ theſauro
ęterno ſumus pigri? Quare ſumꝰ timidi ꝓ
illis diuitijſ:quas nec naufragia nobis poſ/
G ſunt auferre: Juſtus eniʒ naufragus euadit

Zob. 1. diues ⁊ nudus.hhis diuitijs plenus erat ſan
ccus iob. Hibil in domo remanſerat:omnia

vno ictu perierunt quibus opulentus pau/

loante videbat᷑: ſubito mendicus in ſterco
re ſedet: a capite vſq; ad pedes vermibus

ſcatens. Quid iſta miſeria miſerius? Quid

interioꝛe fclicitate fęlicius? Perdiderat om-
nia illa quę dederat deus: ſed habebat ipᷣm

qui omnia dederat deũ. Nudus inquit exi-

ui de vtero matris meę: nudus reuertar in

terram. Dominus dedit: dominus abſtulit:
ſicut domino placuit ita factũ eſt:ſit nomen

domini benedictũ in ſecula. Certe pauꝑ eſt:

certe nihil habet.Si nihil remanſit: de quo
theſauro iſte gemmę laudis dei pꝛoferunt᷑e
Poſtea temptatoꝛ ad carnem acceſſit:omni
bus ſublatis temptatricẽ vxoꝛem reliquit.
Euam dimiſit:ſed adam ille non fuit.Et ibi
qualis inuentꝰ eſt:quomodo reſpondit vxo

II

ri blaſphemiã ſuggerenti:? Locuta es inquit Job. 2.

q̃ſi vna ex inſipientibꝰ mulieribꝰ. Si bona
ſuſcepimꝰ de manu domimi: mala quare nõ
ſuſtineamus?:O virum putrem ⁊ integrum:
O fędum ⁊ pulchꝛum: OQ& vulneratum et ſa/
num:Q in ſtercoꝛe ſedentẽ:⁊ in cęlo regnan/
tem. Si amamus imitemur: vt imitemur la/
boꝛemus. Adiuuat certantem: qui certamẽ
indixit. Non te ſic expectat deꝰ in agone cer
tantem vt populus aurigam. Clamare em̃
nouit:adiuuare non nouit: Coꝛonę veniam
parare poteſt:vires ſubminiſtrare non põt:
hoc em̃ non deus.Et foꝛte dũ ſpectat:plus

laboꝛat ſedẽdo qᷓ; ille luctando. Deus quã/
do ſpectat certatoꝛes ſuos: adiuuat eos in,
uocãtes. Nam vox athletę ipſius eſt in pſal/

mo:Si dicebam motus eſt pes meus: miſe/ Ns.⸗93.

ricoꝛdia tua domine adiuuabat me. NMon &
pigri fratres mei quęramus:petamus:⁊ ꝑul

ſemus.Qui quęrit iuenit:qui petit accipit: LZucj.ii.

⁊ pulſanti aperniet᷑:pꝛęſtante domino noſtro
ieſu chꝛiſto: cui eſt honoꝛ ⁊ imperiũ cum pa-
tre ⁊ ſpirituſancto in ſęcula ſęculoꝝ: Amẽ.

¶ Item eodem die Homelię deeo
339 ſcriptum eſt in euangłelio ſᷣm
ohannẽ: Erat qnidam languens
Lazarus ⁊c̃.quę habent᷑ in expoſi⸗
tione doctoꝛis Ibidẽ:Et inter ſer/
mones de Uerbis domini.xliiii.et

lij. Et in libꝛo.lxxxiii.quęſtionum:

quęſtione.lxv.
abbato poſt quartã dominicã

Job. 11.

in quadrageſima:de eo quod ieſus Joſue.i.

pꝛeęcepit populo vt parati e ent ad

Ber. c.vI. Sabbato pe quartã do.ĩ.xL. Ger.⸗

tranſeundũ ioꝛdanem: Et de Raab
Zoſue.s.: meretrice: Et ſubuerſiõe Hiericho:
Ser.C.v.. Sermo

Icut frequẽter charitati veſtre ſug/
geſſimus frẽs chariſſimi:moyſes nõ
ſolũ typũ chꝛiſti ſed etiã figurã legis
ntelligit᷑ habuiſſe.DPeniq; in mõte vbi dſis
trãſfiguratꝰ eſt: moyſes ⁊ hellas loquebant᷑
cũ eo. Et in illis duobꝰ lex ⁊ ꝓphetia ſigni/
ficatę ſunt. Moꝛtuo & moyle ieſus ſuſcepit

imperiũ:⁊ ceſſante lege dñũs noſter verus ie/

ſus totius mũdi obtinuit pncipatũ. Jeſus
ergo ille qui typũ dñi ſferebat: veniens ad
ioꝛdanẽ dixit ad populũ: Parate vobis ci/
bos ad diem tertiũ.Diem tertiũ frẽs charil/
ſimi:trinitatis agnoſcimus eſſe myſterium.
Quos ergo cibus pᷣparare debemus: vt ad
diem tertiũ veniamus: Videt᷑ mihi ꝙ cibuſ
iſte fides intelligi debeat. In chꝛiſtianis em̃

fides eſt ꝑ quã in trinitatẽ credit᷑:⁊ ad ſacra⸗

mentũ baptiſmi puenit᷑. Qð ergo tũc ieſus
ulle dixit lo ſuo:hoc nũc ⁊ verus ieſus ꝑ mi
niſtros ſuos dicit lo chꝛiſtiano. Quid eſt
gJoſue.I. em̃ aliud dicere: Parate vobis cibos ad diẽ
tertiũ: niſi trinitatis ſuſcipite ſacramentũ:
B Poſt hec ioꝛdane tranſito quaſi baptiſmi cõ
JZoſue.ʒ. pleto myſterio:lus iſrael terrã repꝛomiſſi/
onis ingredi᷑. Verũ eſt fratres chariſſimi:
Niſi quis ꝑ baptiſmi ſacramentũ tranſierit:
terrã verę repꝛomiſſionis: id eſt ęternã bea/
Zoſue.a. titudinem non videbit. Aittit tamẽ ieſus
duos exploꝛatoꝛes ad ciuitatem hiericho:et
ſuſcipiunt᷑ a meretrice. Jeſus duoſ mittit ex
ploꝛatoꝛes:qꝛ verus ieſus daturus erat duo
ſcepta dilectionis.Quia ⁊ reuera qͥd nobis
aliud qͥs mittit verꝰ ieſus niſi vt diligamus
deſ:diligamꝰ ⁊ ꝓximũ?: Dixit & ieſus: Pꝛę/
parate vobis cibos: ⁊ eſtote ꝑati ad diẽ ter⸗
tiũ. Sicut em̃ tũc pꝛeparatis cibis die tertio
ventũ eſt ad ioꝛdanẽ fluuiũ:ita ⁊ nũc in eccle
ſia catholica aſſumpti ſpiritalibꝰ cibis ſidei:
ſpei ⁊ charitatis: puenit᷑ ad trinicatis myſte
Crniũ ⁊ ad baptiſmi ſacramentũ. Tulit aũt ie/
goſue.ꝗ. ſus duodeciʒ lapides:⁊ poſuit i ioꝛdane.Ex
ipᷣo ioꝛdane tulit alios duodeci: ⁊ flxit ĩ loca
caſtroꝛũ.Illi duodeci qͥ miſſi ſũt in ioꝛdane:
vident᷑ mihi typũ habuiſſe priarcharũ.Illi
vo q leuati ſunt de ioꝛdane: figurã habuiſſe
aploꝛũ. Poſt moꝛtẽ em̃ moyſi ſepultis patri
archis:apli ſurrexerũt.Sic et in pſalmo legi

Ns. aa. mus: Pꝛo patribindqt tuis nati ſunt tibi ſ⸗

lij: cõſtitues eos pᷣncipes ſuꝑ omnẽ trã. Sic nua,
ſepulti patriarchis apli naſcunt᷑:quõ ſepul⸗ ai
to ſenioꝛe plo: iunioꝛ lus ieſu duce in ter/ l hee
ram repꝛomiſſiõis inducit᷑. Senioꝛ ille łus ea
typũ habuit iudęoꝛũ:iunioꝛ vᷣo figuram ho- e
buit gentiũ. Ille wlus ſenioꝛ trãſito mari ru lus — .
bꝛo ſepelit᷑ t heremo: iunioꝛ vᷣo plus ad hoc icen
tranſijt ioꝛdanẽ fluuiũ vt acciperet regng. ſin 6
Verũ eſt fratres. Nemo beatitudinẽ renen muna
cęleſtis accipiet:niſi pꝛius ꝑ baptiſmi ſacra- e
mẽta taſierit. Mã de illo ſenioꝛe nõ ampliꝰ gent Gn
q́ᷓ; duo meruerũt terrã repꝛomiſſiõis ĩtrare: ublegenl
⁊ in ipſis duobꝰ alidd flguratũ eſſe cognoſci inn Qus
muſ. Sicut em̃ ſupꝛa dictũ eſt: duo ſunt pe-· ſodnih
cepta dilectiõis: ꝗᷓ chꝛiſtiani łm inuitart ſllulii
vt vitam ęternã accipiant: Ita illi duo fue⸗ Msnibümn
runt qui iudęoꝛũ ꝓpło conſiuiũ dabant gqð ſi enthültzbi
in deũ crederẽt: fęliciter terrã repꝛomiſſiõis P luonenoci
introirẽt. Poſt hęc ad ciuitatẽ hiericho ven/ J ue. frinleusſon
tũ eſt:⁊ muri eius ad clamoꝛẽ populoꝝ ⁊ ſo/ . clapacator
no tubarũ vſq; ad fundamẽta deiecti ſunt. ltorpene
Hericho frẽs typũ habuit mũdi huiꝰ.Sicut ſegalennt.
em̃ tũc canẽtibꝰ tubis muri illi ceciderũt: ita cſenondudi
⁊ nũc opoꝛtet vt ciuitas mũdi: id eſt ſuꝑbia mporstub
cũ ſuis turribꝰ:auaricia ſcilicet inuidia atq; Nusöhbun
luxuria ſimul cũ ppus id ẽ omnibꝰ cõcupiſcẽ⸗ ſeoqoen
tijs malis:aſſidua ſacerdotũ ſdicatione de, oauttenn
ſtruat᷑ atq; diſpereat.Hõ & opoꝛtet vt ſacer / vententüe
dotes in eccleſia taceãt: ſed audiãt dñũm di / enimaures
centẽ: Clama ne ceſſes:quaſi tuba exalravo Eſa.S58s. emlunen
cẽ tuã:⁊ annũcia plo meo ſcelera eoꝛũ.Cla⸗-/ wmünunsa
mare ergo iubemur: et vehemẽter damare. ſießdatot
Ne parcas inqͥt: id eſt peccatoꝛis iniquitati Gruonten
ne tacendo pereas:⁊ dũ verecũdię eius con- ſaeſpcsſe
ſulis nõ cõſulas ſanitati:ne vulnera illius ꝗᷣ Nttaptin
clamado reſecare poteras:reticẽdo in peius⸗ atopapll
enutrias. Clamare & iubemur: ⁊ ne qͥs ſenö cqylicits
audiſſe dicat aut quẽqᷓ; vox lateat ſacerdo- ſcolrata
tis:vehemẽter clamare.Et ne foꝛte hoc ipᷣm ue nne Anen
nõ ſufficeret: addidit dicens: Sicut tuba ex/ mnlee
alta vocẽ tuã. Scitis ꝙ tuba non tam oble/ icln
ctationis eſſe ſoleat qᷓ; terroꝛis:nõ tam dele/ deinkͤ
ctationẽ pꝛęferre: qᷓ; inferre foꝛmidinẽ. Tu/E Piſcun
ba itaq; peccatoꝛibus neceſſaria eſt: quę nõ teſnüif
ſolum aures coꝝ penetret:ſed ⁊ coꝛ ↄcutiat: mmän
nec delectet cantu: ſed caſtiget auditu:a ſtre ſnſrn
nuos quoſqʒ hoꝛtet᷑ in bonis:⁊ remiſſos ter- eAeudin
reat pꝛo delictis. Hã ſicut in pꝛęlio tuba foꝛ/ Neſuſin
midoloſi militis mentẽ deijcit: ⁊ animũ foꝛ/ anae⸗
tis accendit: ita ⁊ ſacerdotalis tuba mentez lnge
peccatoꝛis humiliat: animos viri ſancti coꝛ ſun i
roboꝛat: Nec parcit voci:vt parcat ſaluti:et undin
9

1W

iemtitis

lnkig

veicn uin
ennlete

—

Gobeptini

ſeneſn
Pochisin
Mudtſecgn
tickdabſinr,
münbun
1. Jalliuin
llädebengtl
mi eponlis
atihiancpm,

.
we oploeth

mans daea in.
mädbud Sn
miAigateirn
nideidcäſtgrr

daiandog

onnid lagit
tüdtcandten⸗
zoponantin
dauditdin
aſinbzcun
ſcceneni
tmninanmm,
untsniglin
italsin

neniad

Mur: e 6 ſ
arluutſumt
rbunebeeſt
vGltnii
tenrncht
nsnuͤmn,

Bermo c. vII. Dñica in paſſõe di

vno eodemq; ſono iſti ad hoꝛtationem dat
quẽadmodũ ſit foꝛtioꝛ ad vincendũ: illi ter⸗
roꝛem incutit quẽadmodũ ſit tardioꝛ ad pec
candũ. hęc enim cõſuetudo tube eſt: vt de/
linquẽtium opera diſſipet: et ſanctoꝛũ facta
JZolue.s. cõſirmet. Deniq; ſacerdoralibus tubis hie⸗
richo muri qui intra ſe cõtinebant peccato/
rum populũ coꝛruerunt. Mon illos pulſauit
aries:non expugnauit machina: ſed qð mi⸗
mm eſt ſacerdotalis ſonus aut tubę terroꝛ
cuertit. Muri qui aduerſus ferrumanexpu⸗-
gnabiles extiterant:ſacra tubarũ voce colli/
ſi ſunt.Quis em̃ non ſtupeat in illo facto ſa⸗
xa ſono dirupta: fundamenta clangoꝛe eſſe
quaſſata:⁊ ita vniuerſa collapſa:vt cum vi/
ctoꝛes nihil manu lęderent:apud aduerſari-
os nihil ſtabile remaneret:? Sʒ qᷓ;uis muros
illos nemo cõtingeret:expugnabant᷑ tamen
foꝛinſecus ſono iuſtoꝛũ:intrinſecus habita/
cula peccatoꝛũ. Sic enim ęquo dei iudicio ⁊
iuſtis aperuerũt viam: et defenſionẽ ꝑfidis
negauerunt. Sed bec omnia in figura facta
FGeſſe non dubiũ eſt: Nam ſacerdotales illius
tempoꝛis tubas quid aliud pſſiguraſſe credi/
mus q; huius tempoꝛis ſacerdotũ ſdicatio⸗
nes:ꝑ quas non ceſſant peccatoꝛibꝰ terribili
ſono auſterum iudiciũ nũciare:triſtẽ gehen/
nę interitũ hdicare:et quodã cõminationis
ſtrepitu aures delinquẽtium verberare? Si/
cut em̃ tunc tubaꝝ clangoꝛ deſtructis cemẽ-
toꝛũ muris ad populi interioꝛa peruenit:ita
nũc pᷣdicatio ſacerdotũ deſtructis pꝛauis co
gitationibꝰ ad animę nuda pꝑtrãſit. Et ſicut
ſacrę vocis ſonus contumacẽ populũ deſtru
xit ⁊ captiuauit:ita ⁊ nunc lacerdotalis pᷣdi/
catio populũ peccatoꝛẽ ſubiugat. Septem
ergo diebus ſicut ſcriptura dicit: muri hie/
ifiilcho ſacerdotalibꝰ tubis circũdanti cecide/
..Corl.2. runt. Unde nos ſpiritalibus ſpiritalia com⸗
parantes: dicimus ꝙ hoc ſeptenario nume-/
ro nũc ꝑ ſacerdotes dei non tamvna ciuitas
deſtruit᷑:qᷓ; totius mũdi iniquitas diſſipat᷑.

Nʒã ſicut in ſingularis vꝛbis nũcupatiõe vni

uerſi mũdi habitus ſigurat᷑: ita ſeptem die/
rum circulo totius mundi ſpacia diſtingunt᷑
ꝑ quę ſacerdotaliũ ſdicationũ tubę ipſi ſecu
lo excidium annũciant ⁊ iudiciũ cõminant᷑:
i1. Job.2. ſicut ſcriptum eſt: Quoniã mundus peribit
⁊ omnia quę in mundo ſunt. Qui autẽ facit
voluntatẽ dei manet in ęternum:ſicut ⁊ chꝛi
ſtus in ęcernũ manet:Cui eſt honoꝛ ⁊ gloꝛia
cum patre et ſpirituſancto in ſęcula ſeculo/

rum: Amen.

¶ĩ Item eodem die Homelia deeo
Ju94 ſcriptum eſt in euangelio m
Johannẽ: Ego ſum lux mündi 2c. Joß. .
ug habet᷑ in expoſitione doctoꝛis

Abidem.
(Hominica in paſſione domini:de
Samſone: Sermo 1 Ser. C. VIl.

Nlectione iſta quę nobis recitata ẽ A
fratres chariſſimi:multa⁊ nimia ob
Uura diuina myſteria continentur.
Quę qͥa non poſſunt bꝛeuiter explicari: hac
ſola ex ce ſa pſalmos matutinos temperi·
voluimus cõſummare: ne vos ſermo ꝓlixi/
oꝛ fatigaret.Et quia hoꝛa ↄſuetudinaria de
eccleſia exituri eſtis: ea quę dicẽda ſunt ſᷣm
veſtram conſuetudinẽ cum ſilentio ⁊ quiete
attento animo audite. Samſon fratres dile
ctiſſimi qualem foꝛtitudinẽ habuerit de gra
tia dei non de natura pꝛopꝛia iam audiſtis.
Nam ſi foꝛtis eſſet natus:cum ei capillus di
minueret᷑:foꝛtitudo non adimeretur.Et vbi
erat illa potẽtiſſima foꝛtitudo: niſi in eo qð
ſcriptura dixit: Incedebat cum ilio ſpiritus
domini: Ad domini ſpiritũ ꝑtinebat illa foꝛ
titudo. In ſamſonvas erat:in ſpiritu pleni/
tudo erat. VUas impleri et exinaniri poteſt.
Videamꝰ ergo allophylis qualem parabo/
lam ſamſon ꝓpoſuit. De manducante inqᷣͥt
exiuit cibus: et de foꝛte eſt egreſſa dulcedo.
Pꝛodita eſt hęc parabola: delata ẽ ad ami/
cos:ſoluta eſt:victus eſt ſamſon.hhic ſi iuſtꝰ
eſt latet valde:et in pꝛofundo eſt viri huius
iuſticia. Mam et qð legit᷑:victus blanditis
muliebꝛibus: ⁊ ꝙ ad meretricem intrauerit:
videte huius meritũ vacillare minus intel/
ligentibus ſecreta veritatis. Requiramus
fratres chariſſimi quid ſigniſicauerit victuſ:
quid figurauerit virtus: quid ſigniſicauerit
cedens blanditijs muliebꝛibus: quid ſigni/
ficauerit ꝓdens ſecretum parabolę:quid ſi/
gnificauerit intrans ad meretricem:quid ſi/
gniſicauerit vulpes capiens: et percaudas
vulpium quibus ignem alligauit inimicoꝝ
fructus incendens. Quos quidem fructus
de compendio incendere potuit:ſi nõ in vul
pibus myſterium cogitaret. HNũquid ſtipu/
lia arida ardere nõ potuit: niſi ignem ꝑ eam
vulpes traxiſſent:? Intelligamꝰ ergo fratres
0 2

Indicj.i4

Judicj.5.

charifſiimi grandia hic latere myſteria ꝗ̊ vi⸗
D derat.Samſon fratres dilectiſſimi chꝛiſtum
ſigniſicabat. Lerum mihi dicere videoꝛ:ſed
continuo occurrit cogitantibus: Et chꝛiſtus
vincetur blanditijs muliebꝛibꝰ? Et chꝛiſtus
quomodo intelligit᷑ ad meretricẽ intrare po
ctuiſſe? Deinde ⁊ chꝛiſtus capite nudat᷑:capil
lo raditur:virtute ſpoliatur:alligat᷑:excęca⸗/
tur: illudit᷑? Euigila ſides: attende quid ſit
chheiſtus: non ſolum quid fecerit: ſed etiam
quid paſſus eſt chꝛiſtus. Quid fecit?: Oèpera
lus eſt vt foꝛtis: paſſus eſt vt infirmus. In
vno intelligo vtrũq;: video foꝛtitudinẽ fili
dei:video infirmitatem filij hominis. Acce/
Ait ⁊ aliud:quia chꝛiſtus totus quomõ eum
Epvð.ꝭs.ſcriptura cõmendat:⁊ caput ⁊ coꝛpus eſt.Si
cut ecdleſię caput eſt chꝛiſtus: ita chꝛiſti coꝛ/
pus eccleſia eſt. Habet ergo eccleſia in ſe foꝛ/

tes:habet infirmos.habet iuſtos: habet et

iniuſtos. Modo em̃ coꝛpus chꝛiſti qð iuſtis
Nr, area eſt: poſtea hoꝛreũ erit. Lamẽ cum area
MWattð.1ʒ. eſt:nõ recuſat paleas ſuſtinere. Cum tempꝰ
aduenerit reponet triticum: ⁊ a paleis ſegre
Cgabit. Quędã ergo fecit ſamſon ex ꝑſona ca
pitis:quędam ex ꝑſona coꝛpoꝛis:totũ tamẽ
ex ꝑſona chꝛiſti. In eo enim ꝙ virtutes ⁊ mi
rabilia operatus eſt ſamſon: caput eccleſię
chꝛiſtũ ſigniſicabat:in eo auteʒ ꝙ pꝛudenter
fecit:illoꝛũ qui ĩ eccleſia iuſte viuunt: imagi⸗/
nem geſſit. Vbi foꝛte ſuentus eſt:⁊ incaute
egit:eos qui in eccleſia peccatoꝛes ſunt ſigu
rauit. AMeretrix quã ſamſon ĩ cõiugium ſu/
mMit eccleſia eſt: quę ante agnitionem vnius
dei cum idolis foꝛnicata fuit: quã poſtea ſi/
bi chꝛiſtus adiunxit. Poſtq; ab eo illumina/
ta fidem ſuſcepit: etiã hoc meruit vt ꝑ eum
ſalutis ſacramenta cognoſceret:⁊ ab eodem
reuelarent᷑ ei myſteria cęleſtium ſecretoꝛum.
Nã queſtio ipſa quę cõtinet:De edente exi/
uit cibus:et de foꝛte ẽ egreſſa dulcedo:quid
aliud ſigniſicat qᷓ; chꝛiſtum a moꝛtuis reſur/
ʒoõ. 6. Gentem? De edẽte vtiq;: id eſt de moꝛte quę
cuncta deuoꝛat atq; conſumit exiuit cibus
ille qui dixit: Ego ſum panis viuus qui de
cCcoglo deſcendi:quẽ humana exacerbauit ini/
Aqruitas: eiq; aceti ⁊ fellis amaritudinem pꝛo
pinauit:atq; ab eo plebs gentium vitę dul/
cedinẽ cõuerſa ſuſcepit:ac ſic de moꝛtui leo/
nis oꝛe:id eſt de chꝛiſti moꝛte qui accubans
doꝛmiuit vt leo:apum: id eſt chꝛiſtianoꝛum
Judiet ⁊i ·.· pꝛoceſſit examen. Quod autẽ dicit: Mõ in/

ueniſſetis pꝛopoſitionem mes:niſi araſſetis

AA „eNWCů —
in vitula mea:heęc vitula:id eſt eccleſia reue⸗ enn ⸗
lata ſibi a viro ſuo ſecreta fidei myſteria tri/ opontn
nitatis:reſurrectiõis:iudicij pariter ⁊ regni: ſrbau⸗
in fines terrę apoſtoloꝛũ ⁊ ſanctoꝛum doctni/ Umuntiad ſe⸗
na ⁊ pſᷣdicatione vulgauit: ⁊ intelligentibus ſlenytmo
atq; cognoſcentibus ęternę vuę pꝛemia re Agls enen
pꝛomiſit. Sequit᷑ autem: Iratus eſt ſamſon ſlencheun
quia duxit ſodalis eius vxoꝛem eius. So/ in ſecueffcren
dalis iſte omniũ heęreticoꝛũ figuram geſſit. Atociebant
Magnum ſecretũ eſt fratres mei. Nam hę/ cuumapen
retici qui ecdeſiã diuiſerunt: vxoꝛem domi/ pemt.
ni ſui ducere ⁊ abducere voluerũt. De eccle/ ſeodittqul
ſia enim ⁊ de euangelijs exierunt:qui impie nounekA
tatis adulterio eccleſiam: id eſt chꝛiſti coꝛpꝰ ſauirqviain
in partem ſuam conantur inuadere. VUnde ſlscklolt
ſidelis ille ſeruus ⁊ amicus dominicę ſpon/ dlſagtelunen
ſe loquitur:Deſpõdi enim vos vni viro vir / 2. Corj. n. muutomnes
ginem caſtam exhibere chꝛiſto. Nideamus Ooueütten
myſteriũ: iſte ſamſon quid fecerit offenſus. onvots
Ceępit enim vulpes:id eſt adulterãtes ſoda/ Judic.15. gſeni Quid
les: de quibus dicitur in canncocanticoꝛũ: emnoinen
Capite nobis vulpes paruulas exterminã/ Cantiꝛ. mg ſenited
tes vineas. Quid eſt capite:? Id eſt compꝛe ſſuschrltul
hendite:cõuincite:confutate: ne exterminẽ/ rtincaum
tur eccleſiaſticę vineg. Quid ẽ aliud vulpes u mntunenſe
capere: niſi hereticos diuinę legis auctori/ Alten get
tate reuincere: et ſanctarum ſcripturarum Soefene
teſtimonijs velut quibuſdam vinculis alli/ ſcntonbab
gare atq; conſtringere? Uulpes capit: liga- hatnenant
tis caudis ignem awonit. Quid ſibi volũt llbhes 4
caudę vulpium colligatę? Caudę vulpium worienn
quid ſunt:niſi poſterioꝛa hęreticoꝛũ:qui pꝛi/ Gn ſanlanh
ma habent magna et blanda et deceptoꝛia Mneno
opera: poſterioꝛa ligata:id eſt damnata: et lonbe
ignem in fine trahentia: vt eoꝛum fructus ⁊ Re
acta cõſumant: qui ſuis ſeductionibus acq⅛ ti .
eſcunt?cc&ρ autem intrauit ad meretricem:ſi E Alin
ſine cauſa fecit quicũq; fecit: ummũdus eſt. Judicj.i. “ ll
Si non ita intrauit vt cõcumberet:myſterij “ Ken
cauſa foꝛtaſſis intrauit. Sed cõcubuiſſe nõ heſie
legimus.Sequit᷑: Inimici vᷣo expectabant lacrbl
ad poꝛtas ciuitatis vt compᷣhenderent eum un tts
cum de meretrice ad quaʒ intrauerat fuiſſet 4 D
egreſſus. Ille autẽ doꝛmiebat. Videte quẽ- ee gii
admodum nõ ſcriptum eſt: quia mixtus eſt ntanſnx
meretrici:ſed ſcriptum: qͥa doꝛmiebat. Abi W
ſurrexit inqͥt media nocte exijt: abſtulit po ueneit
tas ciuitatis ipſius cum ſeris: ⁊ eaſdem poꝛ läian
tas in cacumine mõtis poſuit. Ab allophy⸗ unt.5
lis teneri non potuit:poꝛtas ciuitatis quibꝰ latugrfi
ad meretricem intrauit abſtulit: et in montẽ Ungen
leuauit.Quid eſt boc? Infernum ⁊ amoꝛem Nrouer „% al

e Ber. C. vIII. Feria ſcẽ

mulieris:vtrũq; ſcriptura cõiungit. Inferni
ignem tenebat domus meretricis. Pꝛo infe
ris ponitur domus meretricis. Recte ꝓ infe
ris ponitur:quia neminem repellit: omnem
intrantẽ ad ſe trahit. Agnoſcimus hoc loco
redemptoꝛis noſtri opera. Poſtqᷓ; ſynagoga

ad quã venerat a ſe per diabolũ ſeparata ẽ:

poſtea qᷓ; eum decaluauit:id eſt ĩ loco calua⸗

Ber. I

litate cęcati chꝛiſtũ nec virtutes operantem
nec aſcendentẽ ad celeſtia cognouerunt.Cę,
citas ergo ſamſon quam intulerunt: cecita-
tem iudęoꝛum ſigniſicabat. Chꝛiſtus autem
a iudeęis ⁊ compꝛehẽſus eſt ⁊ occiſus.Addu/
xerunt eũ inimici vt illuderent ei. Jam hic
imaginem crucis attendite. Expanſas eniʒ
manꝰ ad duas colũnas quaſi ad duo ligna

iln Pattb. 27. rie cruciſixit: ad inferna deſcendit: et inimici crucis extendit: ſed aduerſarios ſuos inter/

Nsne. hand⸗ cuſtodiebant locum doꝛmientis:id eſt ſepyul emptus oppꝛeſſit: et illius paſſio interfectio
muwennen cchhꝛum: ⁊ capere volebant quem videre non facta eſt ꝑſequẽtium. Et ideo ſcriptura con-
Nuit Necc⸗ F poterant. Ille autem doꝛmiebat vi.hoc cdudit: Plures moꝛtuus occidit:qᷓ; viuus oc
Nenglini ideo dixit:quia vere moꝛtuus erat.Et quod ciderat. Mam hoc myſterium in domino no

ückenſten dictum eſt: Media nocte ſurrexit:hoc ſigni / ſtro ieſu chꝛiſto impletũ eſt: Redemptionẽ
– ficauit: quia in ſecreto ſurrexit. Aperte enim noſtrã quam ipſe viuens minime celebꝛaue
paſſus eſt:ſolis autẽ diſcipulis ⁊ certis qui- rat:moꝛtuus ↄſũmauit:Cui eſt honoꝛ ⁊ glo⸗

— buſq; reſurrexiſſe manifeſtus eſt. Ergo ꝙ in / ria in ſęcula ſeculoꝛũ: Amen.
m⸗ trauit omnes viderunt: ꝙ ſurrexit pauci co —
ini gnouerũt:tenuerunt ⁊ palpauerunt. Tollit 4 3 tem in eadem dominica Home⸗
8 . tamen poꝛtas ciuitatis: id eſt aufert boꝛtas lia de eo quod ſcriptum eſt in euan-
. ik inferni. Quid eſt poꝛtas inferni tollere: niſ gelio m Johannem:Quis arguet ↄob.8.
Snugatä moꝛtis imperiũ remouere? Recipiebat em: me de peccato ⁊c̃.quę habet᷑ iĩ expo
ls enii e non remittebat. Quid autẽ fecit dominus ſitione doctoꝛis Ibidem.
e Ackonge ieſus chꝛiſtuſę Ablatis poꝛtis moꝛtis:aſcen/

urnm Acrj.1. dit in cacumen montis. Houimus enim eũ E. eria ſecũda poſt dominicã paſ-⸗
ilule Iudic. 16. T reſurrexiſſe: in celos aſcendiſſe. Quid eſt ionis Dñi:de Gedeon:Sermo ISer. C. VII.

elegsun auutem ꝙ et in capillis virtutem habebat?
n ſpumm Et hoc fratres diligenter aduertite. Virtu/ Odierna die audiuimus fratres: ꝙꝓ A
n Mhalsl tem non habuit in manu:non in pede:nõ in h cum ſub arboꝛe quercus Gedeon ſi- Judicj..
lescannle⸗ pectoꝛe:non in ipſo capite:ſed in capillis:in lius Joas triticeã meſſem virga ceę⸗
Qis irri crinibus. Quid ſunt capilli:quid comę: Et ngelo pꝛomittente audire meruit: ꝙ
auce mhun nos videmus:⁊ interrogatus apoſtolus re / ipſe a poteſtate inimicoꝛũ in libertatem dei
cunlin 1. orj. 11. ſpondet nobis: Coma velamentũ eſt. Et in populũ vindicaret. Hec mirum ſi electus ad
aa eee velamento chꝛiſtus habebat virtutẽ: quan / gratiã:cum ſub vmbꝛa iam tunc ſanctę cru/
Sckdannitd do vmbꝛę veteris legis eum tegebant. Co/ cis ⁊ venerabilis ſapientię ſdeſtinato incar
roguunfucne ma ergo ſamſon in velamento erat: quia in nationis futurę myſterio cõſtitutus feracis
Uanminlt chꝛiſto aliud videbat᷑:et aliud intelligebat᷑. ſegetis ſenſibilia de latibulis frumenta pꝛo
ðü Quid ſibi autem vult ꝙ pꝛoditum eſt ſecre gduceret:eleccionemq; ſanctoꝛũ a purgamen
Pimnniclsch tum: et decaluatus eſt ſamſon: Cõtempta ẽ tis inanis paleę ſequeſtraret: qui tanq; vir/
Gbernnſten lex:⁊ paſſus eſt chꝛiſtus.Chꝛiſtũ em̃ non oc ga veritatis exercitati:ſuꝑflua veteris homi
cabulen ciderent: ſi legem non cõtempſiſſent. Nam nis cum actibus eius deponentes: quaſi in
mochenhhnl nouerant ⁊ ipſi quia cis chꝛiſtũ non licebat toꝛculari ita in eccleſia congregant᷑.Eccleſia
nlaem Zob. 18. occidere. Hicebant iudici: Nobis non licet em̃ toꝛcular eſt fontis ęterni: in qua cęleſtis
mrti occidere aliquem. Decaluatus eſt ſamſon: vitis fructus exundat. Gedeon vo cum au⸗ H
nrelch reuelata ſunt condenſa: remotũ eſt velamẽͤ giſſet ꝙ ꝑ eum dominus plebem ſuã a mul-
. ed tum:⁊ chꝛiſtus qui latebat aparuit. Capilli titudine hoſtium liberaret:obtulit in ſacriũ
na autem rediuiui caput iterum veſtierunt: qda cio hedum capꝛarũ: cuius carnem ſᷣm pꝛece/
n iudęi nec reſurgentem chꝛiſtũ agnoſcere vo- pta angeli ⁊ aʒyma ſupꝛa petram poſuit: ⁊ ĩ
utins S luerunt. Fuit quidem in molendino:ſuit cę eam ius ꝑfudit. Quę ſimul virge cacumine
gile⸗ lr, catus: fuit ĩi domo carceris. Domꝰ carceris quã gerebat angelus dei cõtigit:et de petra
4 Ab 4 vel molendinũ laboꝛ eſt huius ſeculi. Excę ignis erupit: atq ita ſacriſiciũ quod offere/
— catio auteʒ ſamſon illos indicat: qui inſide batur abſumptum eſt. Per quod indicium
iten 0° 3
R—Rã

declaratum videt᷑: ꝙ petra illa typum habu
T. Cor.lo. ęrit coꝛpoꝛis chꝛiſti:quia ſcriptum eſt:Bibe
pant autẽ de ſpiritali cõſequente eos petra:
petra autem erat chꝛiſtus. Qð vtiq; non ad
diuinitatẽ eius ſed ad carnem relatum eſt:ꝗ̊
ſitientium coꝛda populoꝛum penni riuo ſui
ſanguinis inundauit. Jam tüc igitur in my
ſterio declaratũ eſt: quia dominus ieſus in
carne ſua totius mundi peccata cruciſixus

aboleret: nec ſolum delicta factoꝛũ:ſed etiiö

cupiditates animoꝛũ. Caro em̃ hedi ad cul/

pam facti refert᷑: ius ad illecebꝛas cupidita⸗/

Numeri.li. tum:ſicut ſcriptum eſt: Quia cõcupiuit po/
pulus cupiditatẽ peſſimã:et dixerũt: Quis
Judicꝭ.s.nobis dabit carnem? c& igitur extendit an/
gelus virgam et tetigit petram:de qua exi⸗/
uit ignis:oſtẽdit ꝙ caro domini repleta ſpi⸗
ritu diuino:peccata omnia humanę cõditi/
Zncj.i⁊. onis exureret. Vnde ⁊ dominꝰ ait: JIgnem
Cveni mittere in terram. Aduertit igitur vir
doctus ⁊ pᷣſagus futuroꝛũ ſuꝑna myſteria:⁊
ideo ᷣm oꝛacula occidit vitulum a patre ſuo
idolis deputatum: ⁊ ſeptennẽ alium imola/
uit deo. Quo facto manifeſtiſſime declara/
uit: poſt aduentũ domini omnia abolenda
eſſe gentilitatis ſacriſicia: ſolumq; ſacriſiciũ
deo dominicę paſſionis ꝓ religione populi
deferendum. Etenim vitulus ille erat in ty/
po chꝛiſti. Septem autem annoꝛũ erat:quia
Eſa.iI. in chꝛiſto ſeptem ſpiritaliũ plenitudo virtu/
Se.S. tum:vt Elaias dixit:habitabat.hunc vitu
Job.s. lum abꝛahã obtulit:quãdo diem domini vi
dit ⁊ gauiſus eſt.Hic eſt qui nunc in hedi ty/
po:nunc in ouis:nunc in vituli offerebatur:
Hedus qðs ſacrificiũ pꝛo delictis ſit:ouis qð
volſũtaria hoſtia:vitulꝰ qð imaculata ſit vi⸗
ctima. Pꝛęuidit ergo myſteriũ ſanctus Ge/
D deon. Deniq; elegit trecentos viros ad pꝛę/
Judicj.s. lium:vt oſtenderet non in numero multitu/
dinis: ſed in ſacramento crucis mũdum ab
incuriu grauiũ hoſtium liberãdum.Trecen/
ai em̃ in gręca.ſ.tau ſimilitudinẽ crucis oſtẽ/
dunt. Et licet foꝛtis eſſet et ſidens:plenioꝛa
adbhuc de domino futurę victoꝛię documen/
ta quęrebat dicens:Si ſaluas in manu mea
iſrael quẽadmoduʒ locutus es domine:ecce
ego pono lanę vellus in area: ⁊ ſi ros factus
fuerit ſuꝑ vellus et ſuꝑ omnẽ terrã ſiccitas:
cognoſcã quia in manu mea ᷣm ꝓmiſſa tua
populũ liberabis.Et ita factũ eſt. Sed adie
cit poſtea vt rurſus ros ꝓflueret per totam

terram: ⁊ ſiccitas eſſet in vellere: et ita com/

mpoꝛe

pletum eſt. Ros enim in vellere ſides erat in E

iudęa:quia ſicut ros verba dei deſcendunt.
Vngde et moyſes ait: Expectet᷑ ſicut pluuia Deuti.ʒ2.
eloquium meũ:⁊ ſicut ros verba mea.Ergo

quando totus oꝛbis infructuoſo ęſtu genti⸗
lis ſuperſtitiõis arebat: tunc erat ros ille ce⸗

leſtis viſitationis in vellere: id eſt in iudęa.
Poſtea vo qᷓ; oues quę perierant domus Mattb. 5.

iſrael: vnde puto ſigura iudaici velleris ad⸗
umbꝛatã: oues inqua illę fontem aquę viuę-

negauerunt:ros fidei exaruit in pectoꝛibus

iudęoꝛũ?meatuſq; ſuos fons ille diuinus in
coꝛda gentiũ deriuauit. Inde eſt ꝙ nunc fi-
dei roꝛe totus oꝛbis humeſcit: at vero iudei
ꝓphetas ſuos ⁊ cõſiliarios ꝑdiderunt. Hec
mirũ ſi ꝑfidię ſubeunt ſiccitatem: quos do⸗/
minꝰ deus ꝓphetici imbꝛis vbertate pꝛiua/
uit dicens: Mrandabo nubibus ne pluant Eia. 5.
ſuꝑ vineam iſtam. Eſt enim ꝓpheticę nubis
pluuia ſalutaris: ſicut dauid dixit: Deſcen/ Ps.ai.
det ſicut pluuia in vellus: et ſicut ſtillicidia
ſtillantia ſuper terrã. Hanc nobis ſcripturę
diuinę totius mundi pluuiam pollicebant᷑:

quę ſpiritu diuini roꝛis rigaret oꝛbem ſub

domini laluatoꝛis aduentu. Venit ergo iaʒ
ros:venit ⁊ pluuia: venit dominꝰ ſtillicidia
ſecum celeſtia deferens:⁊ ideo iam nos bibi
mus qui ante ſitiebamus: ⁊ diuinum illum
ſpiritũ hauſtu interioꝛe potamus.hoc ergo
puidit ſanetus Gedeon:quia verum ⁊ ſpiri-
talem roꝛem etiã gentes nationeſq; erant ſi-
dei ꝑceptione bibuurę. MHec tunc ocioſe Ge/⸗
deon vellus nec in campo poſuit nec in pꝛa/

to: ſed poſuit in area vbi meſſis eſt tritioeiic.
Meſſis autẽ multa operarij vo pauci: eo ꝙ Matth.9.

ꝑ ſidem domini ĩ eccleſia futura eſſet meſſis
fęcunda virtutum. Hec illud ocioſum eſt ꝙ
exiccauit vellus iudaicũ:et roꝛem eius miſit
in peluim vt replere᷑ qua: non tamen ipſe
ex eo roꝛe pedes lauit:Alij debebat᷑ tanti pᷣ⸗

rogatiua myſterij.Expectabat᷑ chꝛiſtus:qui

ſoꝛdes omniũ ſolus poſſet abluere.Hõ erat
tantus gedeon:qui hoc ſibi myſteriũ vendi,-

.

caret. Hon enim gedeon ſed filius hominis Mat:.no.

yenit nõ miniſtrari: ſed miniſtrare. Aliquo/ F

tiens ea que dicunt᷑: rogo vos fratres vt nõ
moleſte accipiatis: quod pꝛopter tardioꝛes
quoſq; ⁊ ſimplices bꝛeuiter replicamꝰ. Qui
em̃ litterati ⁊ docti ſunt:deo ꝓpitio ſine la-
boꝛe intelligũt quę dicunt᷑:reliquis vo idio/
tis atq; ſimplicibus niſi bꝛeuis recapitula/
tio ſacta fuerit: timeo ne ex his quę dicunt

„

2

N. 0

S

zunmger
linihn
lanaenn

Auutiratune

loun pop,
Cuietgvonm
lumauds 1
e diaboli
nele terebat
teſelſpun
critunupog
ſenschuit,
leſlcapnle
ganuit hir
gipleintpr

Awen ſub

(ucenſgnii
oguigeie
erat⸗LSicenin

umn enrchlins.

Nnnügenus
Ounngeus
gnis tcöſun
cſtumet:
crötchanta
Uconlompe

aux chtiſtusinen

lgeintenan
Tuns do
Ouadenqut
nioblamse
ſepiploen

ſormtſg

aeapoſuit
lereſers
Aare leun
meintoe
Upopalän
hopeläomn
lheſosyer
üdus n
woinyelen
ſoquͤchit
heraſton
lenanſttin
n loram
donmnes
Nuunye
nerum
egenn
tganre⸗
huuge

Garktige
nnin. Zecapltulatio parum capere poſſint. Sedeon fratres dile/

ia du⸗ ctiſſimi typum geſſit domini ſaluatoꝛis. Et
enͤ quia trecenti ſᷣm gręcũ computũ crucem fa-
teg. ciunt:ita tunc SGedeon in trecentis viris iu/
* . dęoꝛum populũ de crudeliſſimis gentibus
rdaci⸗ eripuit:quomodo poſtea chꝛiſtus per myſte
leird den rium crucis totum genus humanũ de pote/
Nensth. ſtate diaboli liberauit. Toꝛcular enim vbi
W. meſſẽ terebat:ꝓpter aſſiduas tribulatiões
lutbs eccleſię typum geſſit. Meſſis quę cedebat
Wunen chꝛiſtianũ populũ ſigniſicanit: quem adue/
Nnunef. niens chꝛiſtꝰ virga diſciplinę vel baculo cru
oilde cis ſuę:a paleis: id eſt a peccatis omnibꝰ ſe/
mt. her parauit. Hã ⁊ angelus ille quivenit ad euʒ:
guosdo⸗ et ipſe in typum domini ſaluatoꝛis accipit᷑.
Ne en Arboꝛem ſub qua ſtetit ⁊ virgã quã tenuit:
hepluant en crucem ſigniſicaſſe manifeſtũ eſt. Petra illa
ſcenubis ſuꝑ quã gedeon obtulit holocauſtũ: chꝛiſtꝰ
Deſten din erat. Sic enim ait apoſtolus: Petra autem
ſtilidda . 1. Corj. 10. erat chꝛiſtus. edus ille qui oblatus eſt:hu
ſanptur⸗ manũ genus peccatis obnoxiũ deſignauit.
lcebank: Q angelus virga ſua tetigit petram ⁊ exijt
ahenſab ignis ⁊ cõſumpſit hedum illum: crux tetigit
nergoiq; chꝛiſtum: et de petra que erat chꝛiſtus ignis
ſtüliadie exijt charitatis: qui humani generis pecca/
nnosbbi ta conſumpſit. De ipſo enim verus gedeon
lum Aunn Lucj.iꝛa. chꝛiſtus in euãgelio dixit: Ignem veni mit/
boceng⸗ tere in terram: ⁊ quid volo niſi vt accendat᷑:
unthni⸗ Taurus vo quem occidit: ⁊ ipſe dominũ ſi-
Gennß⸗ gurabat:qui ꝓ redemptione generis huma
gecſeßbe ni oblatus eſt. autẽ ſeptem annoꝛũ erat:
geenpnn ſeptẽplicem gratiã ſpirituſſancti quę in chꝛi
et nno⸗ BG ſto venit ſigniſicaſſe videtur. Vellus qð in
haucitog r area poſuit ⁊ rogauit dominũ vt in ſolo vel/
etnels lere eſſet ros ⁊ ĩ omni terra ſiccitas: ⁊ factũ ẽ
ſunet ita:⁊ iterum rogauit vt vellꝰ remaneret ſic⸗
RM cum: ⁊ in tota area eſſet ros:vellus ſigniſica
umnerhhe uit populũ iudęoꝛũ:area autẽ in toto mũdo
nirui, populũ omniũ gentiũ. Et quia pꝛimo tem/
l poꝛe ros verbi dei in ſola iudęa fuit: ⁊ totus
Pen mũdus in ſiccitate remanſerat: ideo pꝛimũ

e ros in vellere venit et area ſicca fuit: poſtea
cnüye ts vo quãdo iudęi chꝛiſtũ dominũ occiderunt:
shonm per paſſionis iniuriã expꝛeſſum eſt vellus:⁊
r. Blcno⸗) remanſit iudęoꝛũ populus aridus et ſiccus:

mtuii ? in totam aream:id eſt vniuerſum mũdum
rndios ad omnes gentes:non ſolum ros:ſed etiam
an, pluuia verbi dei ⁊ apoſtoloꝛũ flumina ꝑue/
D nerunt. DNeniq; in vniuerſa terra quaſi area
onplih rore gratię ꝑſeuerante in nobis ſpiritalis ir-
ruplli, rigatur eccleſia: ⁊ infelix ſynagoga ab omni
glediun humoꝛe vel pluuia diuini verbi ſicca reman/

Ber. C.x. Feria tertia pꝰ do.paſſõis

ſit et arida. AUt hęc ſpiritalis pluuia et ros qh

diuinę gratię ꝑſeueret in nobis: omnia quę

pꝛędicant᷑ ſalubꝛiter cogitando ⁊ nobis inui
cem colloquẽdo velut mũda animalia rumi
nemus: vt vtilem ſucũ vnde anima noſtra
in ęternũ poſſit viuere habere poſſimus: et

talibus delitüs ſatiati cum pꝛopheta dicere

merea mur: & dulcia faucibꝰ meis eloquia Ps. us.

tua domine.Sed tunc in nobis dulcedo ver

bi dei poterit ꝑmanere: ſi hoc etiã alijs ple/
na et ꝑfecta charitate frequẽtius referendo
voluerimus ingerere:vt nõ ſolum de noſtra
ſᷣ etiã de alioꝛũ ſalute lucra nobis ſpiritalia
poſſimus ꝓuidere: auxiliante nobis domi/
no noſtro ieſu chꝛiſto: cui ẽ honoꝛ ⁊ imperiũ

cum patre et ſpirituſancto in ſecula ſeculo/

rum: Amen.

¶tem eodem die Homelia deeęo
uod ſcriptum eſt in euangelio ſᷣm
ohannẽ: Miſerunt pꝛincipes et ↄvob. .
pᷣhariſei ⁊c̃.que habet᷑ in expoſitio
ne doctoꝛis Jbidem.

Feria tertia poſt dominicã paſſi /
onis:de illo vſu pſalmi: Sicut de/ As. sn.
ficit fumus deficiant ⁊c. Sermo I Ser. C. X.

Vgdiuimus ⁊ cõtremuimus quod in A

poce pſalmi eſt ꝓphetatũ. Ait em̃:

