1.Corj.iʒ. ꝗit aplus: Si tradidero coꝛpꝰ meũ vt ardeã:
charitatẽ aũt nõ habeã:nihil mihi ꝓdeſt: ni tate ditemur. Magna quippe inde pignoꝛa
hil ꝓdeſſe intelligat᷑ ad regnũ cęloꝛũ obtinẽ accepimꝰ qð ad nos ditãdos pauꝑ factꝰ eſt
dlCu:nõ ad extremi iudicij tolerabilius ſupli/ chꝛiſtus:quo in ſupernas diuitias exaltato:
HB ciũ ſubeundũ.Sed merito ꝗri poteſt: vtruʒ miſſus eſt qͥ ſancta deſideria nr̃is coꝛdibus
. patiẽtia donũ dei ſit:an viribꝰ tribuen/einſpiraret ſpũſſanctꝰ. Hoꝝ pauperũ adhuc
Aa ſit volũtatis hũanę: qua quiſq; ab eccle credẽtiũ nondũ ↄtẽplantiũ: adhuc ſperãtiũ
. ſia ſepatus nõ ꝓ erroꝛe qui eum ſeꝑauit:ſed nondũ tenentiũ:adhuc deſiderio ſuſpirãtii’
ꝓ veritate ſacramẽti ſeu verbi quę apud eũ nõdum fglicitate regnãtiũ: adhuc eſuriẽtiũ
remãſit timoꝛe pęnaꝝ ęternaꝝ pęnas pati ⁊ ſitientium nõdum ſanatoꝛum. hoꝛũ ergo Rs.si.
tẽpoꝛales.Cauendũ eſt em̃ ne ſoꝛte ſi dei do pauperũ patientia non peribit in ęternum:
nũ iſtã patiẽtiã dixerimꝰ: hi quibꝰ ineſt etis non quia ⁊ illic patientia erit vbi qð tolerek
ad regnũ dei ꝑtinere credant᷑. Si autẽ donũ non erit: ſed nõ ꝑibit ſicut dictũ eſt: qꝛ infru
dei eſſe negauerimꝰ:cogamur fateri ſine ad/ cruoſa nõ erit. Fructũ aũt habebit ęternũ:
iutoꝛio ⁊ munere dei in volũtate homis eſſe ideo nõ ꝑpibit in ęternũ.Quiſqͥs aũt laboꝛat
poſſe aliqd boni.HNeq; em̃ hoc non eſt bonũ inanit᷑: cũ eũ ſpes fefellerit ꝓpt᷑ quã laboꝛa/
vt credat ęterno ſupplicio ſe eſſepuniendũ ſi bat:merito diẽ᷑: Perdidi tantũ laboꝛẽ.Quiiſ
negauerit chꝛiſtũ: vt pꝛo iſta ſide qualecũ; quis vo ad ſui laboꝛis ꝓmiſſa ꝑuenerit:gra
ſupliciũ ꝑferat humanũ. Pꝛoinde ſicut ne⸗ ulãs dicit: Non ꝑdidi laboꝛem mecũ.Pici᷑
( Sandũ non eſt etiã hoc eſe donũ:ita intelli/ ergo laboꝛ nõ periſſe:nõ qꝛ manet ꝑpetuus:

pᷣtatuſ:vt diceret:id ẽ nõ qᷣ filij carnis hi filij Gat.4.
dei:ſeꝗ filij ꝓmiſſionis deputant᷑ in ſemine:
vt intelligeremꝰ ſemẽ abꝛahę ſᷣm iſaac ꝓpt
chꝛiſtũ ad dei filios ꝑtinere qͥ ſũt coꝛpus chꝛi
ſti ⁊ mẽbꝛa:id eſt ecclia dei vna:vera:germa⸗
na:catholica:tenens piã ſidẽ:nõ eã ꝗ ꝑ elati
onẽ vel ꝑ timoꝛẽ:ſed eã quęꝑ dilectionẽ ope Gal.5·
rat᷑. Tamẽ etiã filios cõcubinaꝝ quãdo a ſi/
lio ſuo ilaac diuiſit abꝛahã:nonllła eis largi
tus ẽ munera:ne relinrent᷑ oino inanes:nõ

aũt abꝛahã omnẽ cenſũ ſuũ iſaac filio ſuo:et
filijs cõcubinarũ ſuarum dedit abꝛahã mu/
nera:⁊ diuiſit eos ab iſaac filio ſuo.Si ſilj
ſumꝰ liberę hierim: alia dona exheęredatoꝝ:
alia intelligamꝰ hęredũ. Hhi em̃ hęredes ſũt
qͥbꝰ dicit᷑: MNon em̃ accepiſtis ſpm̃ ſeruitutis Ro.S.
iterũ in timoꝛe: ſed accepiſtis ſpm̃ adoptio/
nis filioꝝ:in qͥ camamꝰ:abba pater.lame Pꝛ
mus ꝭ ſpũ̃ charitatis:ſed donec veniamꝰad Ca. 29.
hereditatẽ in q̃ ſemꝑ maneamꝰ:liberali amo
re ſimus:nõ ſeruili timoꝛe. Patiẽter clame/
mus qᷓ;diu pauꝑes ſumus:donec illa hęredi

iſaac vocabit᷑ tibi ſemẽ:Qa ſic ẽ apłs inter- Ro.9.

“

— — —
= —= ̃ —
— =ẽG

ſcktnn
eiit ſ
abirungen
nnnſe
nus genne
giiiimi
tipatenn
undonut

—

—,
= S

eninen
Cocoſcteptu

o ſci Beti
cbeliliſer
irrvi.

vt tenerent᷑ heredes. Sic em̃ legimꝰ: Dedit Señ̃.ꝛſj.

„

n
1 Bern⸗

Cnbonen
Sigan⸗

(Pudtemoſ

node bder
ultcäectn
Nlgenrbinet.

or Agepteu.

untapenan
Aerrtacriy

fſfoelesrpol

Menpatruno
Copenns vno
tennopiäͤe
Udtatenuln
i anictna.
nutakaud
neg nöf
ſihſbfagn
(Mentae
Mepegusſenn

Diaganri
beuehndieb
lgnayigote
Mubak Den
Wiolenbar
sputre⸗
Wanönoctn
agudre
fialiß
ns ſen

Ban

llüshe
berhoſnn be⸗
ng ince
enchiſti Un
Göabin.
ayalber⸗

ubiten dAH
Hiöbe

utden

Plsinre⸗ RNS

nstiilQ, „ eo qs ſcriptum eſt in euangelio m
nſenne Aucj.10,. Luca: Beati oculi qni vident ⁊c̃.ꝗᷓ
lune habet᷑ int᷑ ſermones de Uerbis oo⸗/
D5l mini.xxxvij.Et in libꝛo Quinqua-
tugemnn ginta homeliarũ.xxxviij.
den 4Sermo ¶ Hñica quartadecima: De beato
KXII. Job: Serno .
nd A HBomptioꝛẽ me ad loquẽduʒ veſtra
r Deit aün ſanctitas pᷣmonet: etiã dudũ de ſcri
* ppturis inſinuata omni cũ deuotione
abi icẽdi fiduciã tribuit: quẽ deus gratãter vo
on bis audire mõſtrauit. Sic nos veſtra ſancti/
Siäfl tas de Job dientẽ accipiat:vt audire ſe tã-
neaglor: q́; ruſticũ credat.Hõ fuco ſermões infectos
ritsſi dicere arbitret᷑:qui illiꝰ magiſterio ſimplicit᷑
ſeniuns 34 Job. 1. dicere ꝓfitetur. Aduerſus iob diabolus pu/
Ma gnam impetrauit: cuiꝰ filios ruina cũ extin/
Lline gueret: factꝰ ẽ poſt diuitias ĩops:poſt fami/
niam al lun lias ſolus: poſt numeroſam ſobolẽ nullius
Aalano pater: patrimonio naufragꝰ: in coꝛpoꝛe eda-
ercame/ ces pęnas vno roboꝛe ſidei ſuſtinebat.Hiui
labgeti tisę in inopiã ceciderunt. hic noua exgꝑgilſcit᷑
pignors nuditate:nullꝰ fuit ꝓximus: qꝛ rara eſt miſe
ohace ris amicitia. Coꝛpoꝛis ſanitas vulneribus
rilao: imutat᷑:Gaudiũ in doloꝛẽ conuertit᷑:nullus
coribus artus qͥ nõ flagellis valitudinũ agitet᷑. De/
nüschu niq; ſub ſterquilinio iacuit pſclara iuſticia:et
ſperͤni c(cui vulnerata caro ꝓbaret᷑ in mẽbꝛis:incolu/
nipruni me pectus ſeruabat interiꝰ. Nihil erat a ca/
curieti pite vſq; ad pedes qð non affligeret pęna.
houage B Vndiq; circũuallãtibus peęnis ſtetit:æ vnde
ctenun: feruebat diaboli inuidia: inde ſumpta eſt fa
goͤtclen⸗ tigata victoꝛia. In coꝛpoꝛe toꝛquebat᷑:⁊ ſpũ
gift ꝓbabak. Vermibus coꝛpus inquietis dolo
itgend. ris tolerabat geminata ſupplicia:quem fluxę
tlͤon carqnis putredinẽ ſdurabat ſęcunda calami/
liſebo· tas: nõ noctibus quies: nõ diebus requies.
l Toꝛquebat᷑: ⁊ oꝛabat. Aliud poſtulabat ho
nenn ſtis:aliud pᷣcabat᷑ vociferatio ↄfeſſoꝛis.Dil⸗
cii bil ſolutis neruis ſaniei ꝓfluuiũ aſperioꝛ teſta

atus

Ger. CC. XxvV.

ſed qꝛ nõ eſt inaniter fuſus. Sic ⁊ patientia
pauperũ chꝛiſti ſed ditandoꝛũ hęredũ chꝛiſti
nõ peribit in ęternũ:nõ qꝛ ⁊ illic patiẽter fer/
re videbimur:ſed qꝛ ꝓ his quę hic patienter
ꝑtulimus ęterna beatitudine pꝑfruemur. Mõ
dabit fſinẽ ſempiternę fęlicitati:qui donat tẽ
poꝛalẽ patientiã volũtati:qꝛ vtrũq; munus

donate donatũ eſt charitati.

.

Item in eadẽ dñica: Homelia de

Dñica XxII. py trinitatis:

radebat: atrox cruciatꝰmutabat. Reges nõ
agnoſcebat:⁊ cõfoſſum coꝛpus in ſtercoꝛe re/
cũbebat. In naufrago coꝛpoꝛe incolumis iu
ſticia tutatur:⁊ periclitãtibus membꝛis:au/
ctoꝛi vulnerũ pectus ſerat᷑. Omnia excepto
ſpiritu occupauerat hoſtis. Hon fuit qui re/ C
cipꝛocũ redderet munus mercedibꝰ: delica⸗/
ta matrona in alienis domibus ſeruit: quę
imperare cõſueuerat. Vbi poſt ſolis occaſũ

diurna ſupplicia dure tranſigebat:quietẽ ex/

pectabat:⁊ fatigatis matrona digitis:ſucce
dentẽ diem lachꝛymãtibus oculis deduce/

bat. Oꝛbata in męroꝛe filioꝛũ mulier locatur

vt ſeruiat: nec ad lachꝛymas vacat. Adhuc
matrona iã vidua:vbiq; mercẽnaria: nuſqᷓ;
domia:nec ſterilis:nec mater vteri ſui lania
tus deflet. Ecce inquit marite quę pateris:
dic aliquid aduerſus deum ⁊ moꝛere. Pecca Job.2⸗
uit ſola ꝗᷓ viro miſericoꝛdiã denegabat:obli⸗-
uiſci vxoꝛẽ iob in filijs didicerat:⁊ omnibus
membꝛis fluens:ſolus animꝰ fideliter repu⸗
gnabat. Bellatoꝛ mũdi in vno viro toꝛquet᷑ 2
du toꝛquet et pęna reuertit᷑ in auctoꝛẽ. Ecce Abi.S.

inquit dñs tradã uülũ tibi:animã illiꝰ tantũ/

modo cuſtodi. Secure pugnat: qͥ hoſte me-
tuẽte ſeruat᷑. Sic hoſtis furebat vt timeret:
inſigit doloꝛẽ crudelitas:⁊ deſicit in ſuis vi/
ribus. Pęna fugata reuertit᷑ ſanitas: ⁊ cica/
tricibus fęlicioꝛ reddit᷑ medicina. Celeriꝰ cu/
rat dñs qᷓ; vulnerarat inimicꝰ. In gaudia ge
mitus migrauere: ⁊ in foſſis vulnerũ nume⸗/
rabant᷑ monumẽta victoꝛię. Pꝛopter iob re/
gina: ꝓpter quem ⁊ mercẽnaria.Duplici re/
greditur fęnere:vt amiſſa poſſent duplo re/
cipere.
5

5 3 eu vominica De beato Sermo
— —= J CC. XXV.

MRlectiõe quę nobis lecta eſt fratres A
chariſſimi: audiuimus ꝙ gloꝛioſiſ⸗
Mſimus dei athleta contra hoſtem cal
lidiſſimuũ admirabiliter p̃liatus ſit:et ᷣm qð
apoſtolus ait: Spectaculũ deo ⁊ angelis eiꝰ L. con.4.

— H

⁊ hominibus:dignũ non ſine ingenti admi/

ratiõe audire:⁊ quodãmodo oculis ſidei vi⸗
dere meruimus. Vidimus beatũ Job non
ſolum cõtra ſęlicitatẽ mũdi: ſed etiã contra
paupertatẽ aſperrimos doloꝛes:et contra

filioꝝ oꝛbitatẽ foꝛtiter ⁊ fgliciter dimicantẽ.

Qui cũ eſſet diues: nullũ ↄtemptũ habuit.
Cũ penuriã pateret᷑:neminẽ blaſohemauit:

Bancti luguſtini de tempoꝛe

nec cõtra dei diſpenſationẽ murmurare pꝛę⸗

Job. 51.

Job. 1.

B

ſumpſit:ſed locuples dicebat: Domus mea

omnibꝰ viatoꝛibus patuit: et de velleribus

ouiũ mearũ calefacti ſunt humeri infirmoꝝ.
Poſtea vᷣo cum pauꝑtate pᷣmeretur: in an-/
guſtijs loquebat᷑:Dñs dedit dñs abſtulit:ſi
cut dño placuit ita factũ eſt. Et foꝛtiter col/

luctatus eſt diabolus: ſed athletã dei ſupa /

re nõ potuit. Immanes ſuſcitauit fluctus:
2 firmiſſimã petrã cõmouere nõ valuit. Ma
chinatiões ſuas adhibuit: ⁊ turrim validiſ/
ſimã nõ ꝓſtrauit. Arboꝛẽ cõcuſſit ⁊ decutere
poma nõ valuit. Et ramos quidẽ cõfregit:
ſed radici nihil nocuit. Parietẽ ꝑfoꝛauit:ſed
theſaurũ auferre nõ potuit. Theſaurũ autẽ
dico nõ auri ⁊ argenti:ſed fidem iuſti.hunc
em̃ eius theſaurũ diabolus diripere feſtina/
bat:quãdo eum omni facultate nudatũ pla

ga intolerabili cruciabat. Vidiſti augmen/

tari fluctus: vidiſti petrã firmiſſimã: vidiſti

turrim inexpugnabilẽ: vidiſti deũ gloꝛiſica/

tum ⁊ diabolũ ↄfractũ: Et quali nomĩe hũc

iuſtũ appellem: ignoꝛo. Athletã eũ vocẽ? Sʒ

Ddicã? Sʒ firmioꝛẽ video. Militẽ apellabo:⸗

cellit tantarñ copia coꝛonarũ. Petrã eum

Sed robuſtioꝛẽ cerno cõſtantia. Turrim en
nominabo: Sed eminet ſapientia. Arboꝛẽ
eũ dicã? Sʒ decoꝛoſioꝛ inuenit᷑. Fructũ illũ

apellẽ? Sed pᷣcioſioꝛ demonſtrat᷑. Theſauꝝ

eum nomiabo: Sed copioſioꝛ eſſe dinoſcit᷑.

uenio. Audiãt hęc diuites: audiãt hęc pau⸗/

Et quali vocabulo appellẽ ſanctũ illũ nõ in/

peres quẽadmodũ hic beatus vir i diuitijs

ſuis ⁊ fęlicitate benignus diſpenſatoꝛ exti/

tit diuitiarũ: ⁊ in tẽptatione pauꝑtatis pa/
tienter et foꝛtiter tolerauit. Vides igit᷑ non

elſſe impoſſibile diuitẽ eſſe in operibus bo/

„

Matth. 25.

nis:⁊ pauperẽ ꝑ patientiã ęgeſtatis poſſe eeẽe

beatũ. Molo mihi dicas: quia pauꝑtatẽ ti/
meo. Pauptatem times:⁊ peccatũ non me/
tuis: Holo timeas pauꝑtatẽ:ſed iniquitatẽ
time:quę mater eſt toꝛmẽtoꝛũ. Dñs a te ſti/

pendiũ poſtulat: ⁊ dare ei nõ vis. Cũ enim
audis eũ dicentẽ:ccεdiu feciſtis vni ex mini

mis iſtis: vtiq; ſi tribuas pauꝑi chꝛiſto fene
ras. Si cõtrahis a pauꝑe manũ tuam:quõ
⁊ qua fiducia in illa die ⁊ tu a dño miſericoꝛ/
diã poſtulabis? Mõne arguet te dicens: Vi/

diſti me nudum ⁊ non operuiſtu eſurientẽ et

nõ pauiſti? Quid tu ad hęc reſpondebis:et

quã veniam depꝛecaberis: Mõne cõſcientia
tua reum te faciet ⁊ obmuteſces: Et tu qui/

dem multis a⁊ pcioſis vel exquiſitis delite

interdũ vſq; ad crapulã ſatiaris: et pauperi

vnge eſuriem repellat vel cibũ ſimplicẽ diſſi
mulas erogare. Veſtibus etiaʒ nimiũ pᷣcio⸗
ſis indutus incedis: ⁊ pauperi nudo nec vi⸗

liſſimũ tribuis veſtimentũ. Domũ tuam in
omi pompa cõponere vel oꝛnare cõtendis:
foꝛſitan nec in angulo eius ꝑegrinũ vel pau

perẽ recipiſ.Sed qui talis eſt: cũ ei irreuoca-
bilis aduenerit finis:ſi pęnitentia nõ ſubue/

nerit:ꝑget ad inferos nudus boniſ operibꝰ:

remanente domo cũ omni oꝛnatu ſuo in te-

ſtimont:ũ auaricię ſuę. Unuſqͥſq; em̃ ſtereũ/
tium dicet: eęc domus illius fuit raptoꝛis:

pdonis:auari.QAQuãtas viduaſ afflixit:quã/

tos oꝛphanos denudauit:quantos miſeros

fecit:vt hanc domũ tantis expenſis de iniqᷣ/

tate quęſitis regeret.Sed dicit aliqs: Mobi 2
lis ſum et in honoꝛe conſtitutus. Mobilita-
tem nemo repᷣhendit: de iſtis dignitatibus
nemo diſputat: quę a deo bene hominibus
cõcedunt᷑. Diuites ergo in honoꝛibus cõſti , /

tuti ſi iuſte ⁊ caſte ⁊ miſericoꝛditer vixerint:

rephẽdere nemo debet. Illi vo dolẽdi ſũt ⁊
lugẽdi:q inflati ſuꝑbia dignitatũ:putant ſe
imoꝛtales cũ ipſa dignitate futuros:⁊ nõ cõ
ſiderant condtionẽ ſuã qꝛ de terra ſunt et in Seũñ.ʒ.
puluerẽ redigent᷑:⁊ ꝓ parua leticia vitę huꝰ
ſi tamẽ lęticia vel vita dicẽda ẽ:ꝑpetua ſuſti
nebunt toꝛmẽta. Attendis pauperẽ ⁊ deſpi⸗

cis: et nõ recogitas qm̃ homo eſt ſicut et tu.

Homo chara ⁊ amica poſſeſſio dei:hõ cuius

cauſa firmatũ eſt ceclum: ⁊ extenſum eſt ma/

re: fundata eſt terra: ꝓpter quem ſol oꝛitur
⁊ occumbit:luna creſcit ⁊ deſicit:aſtra micã/

tia ſurgunt.Tu ne & cotemnis hominẽ pau
perẽ: ꝓpter quẽ deus talia⁊ tanta cõſtituit:
Ad extremũ vt adhuc amplius dicã: ꝓpter
quem dei filius humanã carnem aſſumpſit:

oppꝛobꝛia ⁊ flagella ſuſtinuit: crucẽ ꝑtulit et Mattb.27.
flagelli amaritudinẽ ſenſit: moꝛtẽ guſtauit:

ad inferna deſcẽdit:⁊ eos qui a diabolo de⸗/

tinebant᷑ obnoxij ſanguinis ſui pᷣcio libera⸗/

uit.Ecce quanta ⁊ qualia hũano generi pie-

tas diuina conceſſit. Videte ergo ſi iuſtũ eſt
vt a nobis pauꝑ quiſq; deſpiciat᷑:cui tot be

neſicia pietas diuina largi᷑: Amemus ergo
fratres chariſſimi ⁊ nõ deſpiciamꝰ pauperes

„7 »„ 2*

vel ꝑegrinos:ne nos ille deſpiciat qui ꝓpter 2.
nos pauper factus eſt cũ eſſet diues. Cõſide E

rate fratres ⁊ diligẽter attẽdite: quia ab ini/
tio nullũ pauperem deſpicere voluit deus.

rCOX

gunkarinſa
linuin

ncinpinen

ſanglarh
unztun

ſnſaaucpli

orusergog

. 4 taepoſinma

iisſuntbun
unielupb
Cihrs neua
Pllenodeot
ſipuhſttua
lrslustiwt
tmmſſne
heinenifn
Pnieuraend
Poconundeiue
litpisciſae
cuttafꝛau
Ccumeciekb
ſlenavrngan

oclan
urflln,

ſlonbien

(Eſnun

wldinite
W. WTodin⸗

lbondeg

ſmgesiler

Mieettea
Uangnin
Alezcnocn
Ubantten⸗

Achugli

hun A ho⸗
Mangcliſi

Wanenn

“ ſugefcg
AQiinſant

giſtnit
ngen

amnanecitenei⸗
Nomnäne
räücgnue⸗
enngnöſcbue

usdanſce.

lemmnſton
lſſzeiteti
us buütnprnis
taſaffintgti
Auumosnniens
chenisdeinig
Natelids: Ron⸗

Unus. Robu

is dignlanber

Nenedonine

donoubuscoc
dlernrenn.

libodclidiſae t.

Nüntiutute,
eiumdsttoc⸗

deltenn uotetg

lencunnedun
igeuuſ

puupgitdehn

wockiatdea.

ſodetchöclins
mumuneknn
unſalgnn
cictaſanc
nobonneht

tuntzcͦkten

us i c
Nenaſunnin

Notigiſtunt

iaduebolod⸗
ſuicolten
no geſeihie
agolulie
iniinee.
Znenns
unsgeue
peutgltt,
guci
eſobit n

ðä êùôòẽẽ B W

Ber. CC. xXVI.
MNam ũacut in ſcripturis diuinis frequẽter et
diligẽter audiſtis: vt ſuperbiã ⁊ vanitatem
mundi repꝛimeret deus: nõ elegit rhetoꝛes:
nõ eloquẽtes:nõ conſules: nõ diuites: non
potentes:quibus verbi ſui ſecreta cõmitte
ret:fed aut opiliones:ſicut patriarchas ⁊ be
1. Regl. 16. Atũ dauid: aut piſcatoꝛes ſicut beatũ petrũ
Wꝛntg.4· vel reliquos apłos: vt ꝑ inſirma deſtrueret
.Corâ1. foꝛtia: 2 bumilia excelſa ? ſuꝑba deijceret.
Amemus ergo pauperes: vt cum illo partẽ
Mattb.ij. habere poſſimus qui dixit: Diſcite a me qͥa
mitis ſum ⁊ humilis coꝛde. NHã quis genus
humanũ ꝑ ſuꝑbiã moꝛtale vulnꝰ acceperat:
chꝛiſtus medicamentũ hũilitatis exhibuit.
Noli ergo deſpicere humilẽ pauperẽ:qui cũ
ſibi pauꝑ ſit:facere te diuitẽ poteſt.Qui em̃
Diuites ſunt:imitent᷑ beatũ iob hũiliter lar/

ꝓſperis: etſi ſiniſtrũ aliquid dño ꝑmittente

lo contra dei iudicia murmurantes: ſed hu/

mili ⁊ pia cõſcientia cum beato iob dicant:

Job.i. Dominus dedit dñs abſtulit: ſicut domino
prlacuit ita factũ eſt:ſit nomen domini bene/
dictum:cui eſt honoꝛ ⁊ imperiũ cum patre et
ſpũuũſancto:in cuncta ſęcula ſęculoꝝ:Amẽ.

¶ Item in eadem dñica Homelia
de eo qs ſcriptum eſt in euangelio
ud.i m Lucam: Et factum eſt dum iret
leſus in hieruſait:tranſibat per me/
diam ſamariã ⁊c̃.quę ſumpta eſt ex
libꝛ0.ij.de quęſtionibꝰ euangelio-
ru.ca.iiij. Et er᷑ ſermonibꝰ factis ad

fatres in heremo.xxxij.
Sermo . Dominica quintadecima: De be⸗

CXXV. to Tobia: Dermo —

quẽadmodum angelus monet: quem eſti/

mabant terrenũ ſub cęleſti gloꝛia mercenna

rium. Ad hoc enim cęcitatis incurrit exitiũ:
vt angelũ ſuſciperet medicũ:qui diuinis fa-
Cobie.12. cibus incẽſus ſic anhelauit:Honeſta eſt oꝛa/
tio cum ieiunio et elemoſyna. Oꝛatio iuſti:

cdauis eſt cęli. Aſcendit pᷣcatio: et deſcendit
dDei miſeratio.Licet alta fit terra:altũ cęluʒ:

gas elemoſynas facientẽ. Hon extollant᷑ in

ꝑtulerint: non depꝛimant᷑ aduerſis:⁊ in nul-

NEeatus Tobias qui panem ſuũ no/
Nuerat frangere eſurienti: mercedem
NAcelerem mercẽnario ſparat laboꝛan
l. Patient lectione ꝑcepta quę nuꝑ eſt reci
tata: admirabamur patris filijq; tractatuz:

audit tũ deus hominis lingnã:ſi mundã ha/
beat conſcientiã.Cum ſenſibus loquit᷑:ſi ſit
ſolus noſter gemitus. Sufficit auribus im/
ber oculoꝛum: fletus citius audit q́; voces.
Oꝛatio inuidi: ſolet de auribus ꝓpulſari.

Oñica xv. p? Trinitatis: Ber. I.

Erat patris ⁊ filij anima vna:dum eſſet pꝛo/ B

pꝛietas mem bꝛoꝛũ erat illis ſingularis ger⸗
manitas animoꝛũ. Fili inquit dimittamus Cobie. 12.

iſtum hominẽ adijcientes ad mercedẽ placi/

tam:quia nobis multa opere ſuo cõ tulit byo
na.Et fllius relato tractatu alloquit᷑ patrez
Pater:nũquid nã iſti tam benedicto opera-
rio merces tm̃ placita debet penſari: cuius
bhonus ducatus nõ poteſt eſtimari? Parum
illi honoꝛis reddemus:ſi eius meritis men/
ſuram ſigamus. Mũquid ipſe id tantũ exhi⸗

buit qð placuit:hoc placuerat:vt mibi regi
onẽ ⁊ virum cui argentũ cõmendaſti demõ/

ſtraret. Pꝛimo iter quaſi cęleſte carpens: es
mihi ⁊ tibi parauit neceſſariũ de piſce colly/
riũ:aAe deduxit: argentũ recepit:ſarã mihi
vxoꝛem deſpõſauit.Mercede placita tantũ
eſt dignus:qui mihi tanq; cęleſtis extitit pa
ranymphus:⁊ qð plus ẽ bone pater oculoꝝ

tuoꝛũ maculas albugine detracta curauit:⁊

totã domũ noſtrã illuminatis oculoꝛũ tuo/
rum lampadibus illuſtrauit? Clarius modo
video:quia te videntem aſpicio. Nonne iſte

optime pater dignus eſt media ſubſtantia?

Iſte ralis ductoꝛ atq; ꝓuiſoꝛ: medicus atq;
cuſtos:vt dixi:medię ſubſtãtię quã ipſe me/
cum ꝑtulit accipiat poꝛtionẽ:qui mihi duca
tu ſuo tantã pᷣbuit pietatẽ. Placet bono pa⸗C

tri ſapientis ſilij reſpõſio. Rogare cepit mer api.s.

cẽnariũ:vt mercedis ſuę ſumat effectũ.Fra/

ter inquit accipe qð tuũ eſt: ⁊ tunc vade ſal/

uus.Recipe mercedẽ tuam:quia pᷣbuiſti mi

hi ⁊ filio meo bonam miſericoꝛdiã. Tolle vt

dixi mediã ſubſtantiã quã cum meo filio re/
poꝛtaſti:nam gratia quã tibi debemus non
poteſt ponderari. Cõtinuo angelus gaudet
de cogitata mercede: qui miſſus fuerat gra/
tis f acere pietatem. Tobis inquit vel tobia

quid de mea mercede ſatis ſuꝑflue cogita/

tis? habete qð vobis donauit pater ille ceo-
leſtis: Ego miniſter ſum curationis: ille eſt
auctoꝛ ſanitatis. Neſcitis cuius mercẽnari
ope perfrui meruiſtiſ. Defunctos captiuita/
tis ſepelire ſ᷑õ timuiſti tobis: aſcenderũt ad
dominũ opera tua:quia relicto pꝛandio red
didiſti moꝛtuũ ſepulturę. Ego domino me/

dullata intuli ſacriſicis ꝓ venerabili Zpul⸗

Bancti Aluguſtini de tempoꝛe

tura: ego directus ſum oꝑarius foꝛi cęleſtis.
Ahboꝛtuũ ſepeliſtis:et moꝛtis aculeum nõ ti/

muiſtis. Ipſe ſepultus: ꝓ vobis voce tacita
pꝓclamauit. Pꝛobationis fuerat cęcitas ocu
loꝛũ: vnde patientia tua clarius meriſſet de
ccleſtibꝰ oꝛnamentũ.Ego ſum raphael: vnꝰ
ee ſeptẽ angelis qui aſſiſtimꝰ ante claritatẽ
dDdei. Mõ indigeo fructu hũanę mercedis: di/
uitem me facit cõuerſatio maieſtatis. Diueſ
eelſt ille qui me miſit: gratis iuſſit impẽdi:qui
gratis ipſe cõceſſit.HNec ipſum honoꝛem gra
tiarũ mihi deputetis: qꝛ nihil meis viribus
Tobie. 12 pcepiſtis: Heũ benedicite ⁊ illi cõfitemini:⁊
D ipſũ gloꝛiſicate:qꝛ vobiſcũ fecit bona.Subi
to patefacto myſterij celeſtis honoꝛe: voce
raphaelis angeli attoniti:tobis⁊ tobias col

lapfſi in terrã ꝓꝛuerũt: vocẽ tremulã penituſ

ooccultarũt: quia vocem inſolitã audierunt.
Auid meruiſtis pater tobis filiuſq; tobia:
Abercennariũ habere celeſtem: ⁊ tanqᷓ; ope/

rarium locare terreſtrem? Celauit vobis an/
Tobie.5. gelus nomen: Aʒarias ſum inquit ananię

magni filius: ⁊ non dixit: Ego ſum raphael

angelus. Celauit in pꝛimo nomine dignita⸗/

tem: ne faceret locatoꝛi terroꝛẽ. Si em̃ dice/

ret: Ego ſum angelus: nõ eſſet tobię mercen

narius.Seruata eſt dignitas nomiĩis:vt po/
ſtremo magnitudo clareſceret dignitatis.

Vigdete chariſſimi quãtũ ſit elemoſynę me/

ritũ. Angelũ meruit habere operariũ. Vide
tis quãtum ꝓſicit moꝛtuos ſepelire:vt obla

tio eius ꝑ angelũ raphaelẽ ad cęleſtẽ aſcen/
Tobie i. deret maieſtatẽ. Videtis quia elemoſyna a

moꝛte liberat:et ipſa purgat peccata. Facit

purgationẽ oculoꝛũ: liberat a tenebꝛis pec /

catoꝝ. Tobis via ſua deducit᷑: Sara tot vi/
ris io otriſtata ꝑ angelü matrimonio co pulat᷑.

In eade ominica: De facigdis
Sermo e emoſynis:
CC.xxVII.

cuſare poſſet:dominus⁊ ſaluatoꝛ noſter pꝛo
Wantb. 10. calice aquę frigidę mercedẽ ſe redditurũ eſſe

tatem perdas quod ꝑ elemoſ yvnã dare potu

as quod ꝓ remedio animę tuę poſſis pau/

Si v⁊o vt iã dictũ ẽ: frequẽter luxuria deuo⸗/
rat qð miſericoꝛdia in cęlo theſaurizare po/

iendis elemoſynis fratres charil
ſimi: charitatẽ veſtram admonui et
. coõſiliũ dare pᷣſumpſi. Et licet apud
lures deo inſpirante pꝛofecerit admonitio
noſtra:timeo tamẽ ne ſint aliqui qͥ aut minꝰ
faciant qᷓ; poſſint:aut nec foꝛte faciant. Sed
dicit aliquis: Pauper ſum: ideo Aelemoſynã “W
dare non poſſum. Vt nullus ſẽ pauper ex·

amplius habes in ſubſtantia tua q; tibia aut
in victu aut veſtitu rationabili aut mediocri
ſufficiat:ſola tibi poteſt bona voluntas ſuf⸗
ficere. Sed rogo te:diligenter conſcientiam

tuam interroga:ne foꝛte aliquotiens ꝑ ebꝛie

eras: ne foꝛte ꝑ gulam ſtudeas in terra con.—
ſumere qð per elemoſynã debueras in celuzʒ
recõdere: Me foꝛte delitias ̃parando oꝛna/
menta ad luxuriam comparando:non habe

peribus erogare. Et cum pꝛecioleveſtes no/

ſtre a tineis ſoleant deuoꝛari: pauperes nec
vilia veſtimenta merent᷑ accipere. Si ergo

iſta omnia impedimẽta non aggrauant ani⸗
mã noſtrã:⁊ hoc ſolum habemus qð nobis
vel noſtris ſufficere poſſit:non aparebimul
rei ſi elemoſynam pauperibus nõ erogamꝰ.

tuerat: coꝛrigamur dum tempus eſt: ⁊ quod

hucuſq; aut non fecimuſ:aut foꝛte minus q;

opoꝛtuit fecimus: implere totis viribus ſtu/
deamus. Et ideo o anima chꝛiſtiana quę me B

cũ audis legis:adiuua te conſilio ſanctiſſi/
mi danielis. Sic enim ait: Conſiliũ meũ ac/ Zantet 4.
cipe et peccata tua elemoſynis redime.dð
coſilium ſi non libenter audieris: ad celum
ſine cauſa pulſabis.OQ anima quę intra car /

neos et fragiles parietes habitas: vigila: .
oꝛa:pete:quęre:pulſa. Vigila inquã peten⸗/ Mattb.⸗.
do:oꝛa quęrendo: pulſa operando. Vigilan
ti tibi et petenti: reſ pondet dominus: Ecce

aſſum. Si tranſieris per ignem tecum eſt do Ela. 45.

minus tuus:⁊ flamma non ardebit in te:qᷣa
ſicut aqua extinguit ignem: ſic extinguit ele
moſyna peccatum. Si ergo aperueris pau/
peribus manus tuas: chꝛiſtꝰ tibi aperiet ia/
nuas ſuas vt paradiſi poſſeſſoꝛ introeas.
Si foꝛte putas qð finis mundi tardius ve-

niat: vel tuum conſidera finem. Ecce paula/

tim deſicit mundus:ſubtrahunt᷑ omnia bo/

na quę fuerant: et accedunt mala quę non

erant.Quotidie quod pᷣdixit dei ſermo com
pletur:⁊ nec ſichomo mutatur. Accipe ergo
conſilium:dum in manibus tuis habes pᷣci/
um tuum. Dona tibi de tuo dum tuum eſt:
quia fragile eſt quod tenes:et cęteroꝛum eſt
quod attendis. Conſidera quale pꝛo te pꝛe/

cium dederit dominus tuus: Sanguinem
fudit. Charum te habuit: quem tam charo C
pꝛolnint.· Dicis ergo: Rauper ſum. Sinihi

pꝛecio comparauit. Diuitis purpurati fuge Zuel.is.

. .

u. rguuf
usconcinia
nnuntlu
ſes Dues
Gleign

emenn

lenspeeb⸗
llteſfatres
nsgebenne⸗
cucadur Ie
ſenſennkarde
Gbendochtem
lngtagncil
hendanunte

Mas fhnr ,uman

nine Lazaru
Uefigeretln
tgnn ur
Cameuſenn
ibonnagus
ſeuitondin
itckors.
ſtoo Ton
Kütami
Unſulcaig
Mdunqub
utenent
verlotmnils
Pacn
Cus eine
Aytdolei
Gucarere
iſeuune
girglee
elQunc
C ſepe de
Renn Kim
Poſbrng

e Ber. CC. xxVII. Dñica xv. py' trinitatis: Ger. I.

Autn frater exemplũ: cuius canes pauper laʒarus euangeliũ tonuit. Annunciatũ eſt ſuppliciũ
appln ſcl ſuis vulneribus pauit: ⁊ micas cadentes de impioꝛũ: iuſtoꝛum pꝛeęmiũ eſt repꝛomiſium.
il menſa diuitis non accepit. Sed poſt non Tu vmbꝛas et nebulas ſeculi huius tenere
= longum tempoꝛis interualluʒ: mutatę ſunt te credens: diuina ſcepta velut inanes fa/
i bchit vices. Pauper beatitudinem emit mendi,: bulas reſpuiſti. Interueniant pꝛo te pau⸗
nadeen. citate: et diues ſupplicium facultate. Ille in peres: et quicquid petieris dono. Sed iu-
Künmnd abꝛahę gremio ab angelis eleuatur: diues ſto iudicio vicem tibi reddo: Quia iudiciuʒ Jacobi.ꝛ.
tensincchz D vo ad inferni ꝓfunda perducit᷑. De quo lo/ ſine miſericoꝛdia ei qui non fecit miſericoꝛ/
Wmmtoenn co vidit diues pauperem: imo iam pauper diam. Mõ tibi poterit pꝛeęſtare iuſticia mea:
mannnbibe diuitem. Deſiderat guttam: qui negauerat niſi quod merentur opera tua. Sine cau/
epoſſsen micam. Hęc ergo cogitent diuites:qui facul ſa moꝛtuus in poteſtate aliena poſitus cla/
kuoſepeſtspn tatibus ſuis ſe redimere nolunt: n ſimilia mas: qui eo tempoꝛe quo potuiſti cum me
nauperesne patiantur. Diues fuit ille de quo nc loqui/ videres in paupere cęcus eraſ. Fratres mei E
Cher. Sieg mur: Sunt ⁊ hic diuites ad quos nũcloqui manu dei foꝛmati: magno mecum pꝛecio
agguantg, mur. VUnius ſunt nominis: caueant ne ſint comparati:audite conſilium domini dei no
ensgöod vnius conditionis. Ergo inter diuitez pur / ſtri: implete deſidenum pontificis veſtri:
oniprbinil puratum ⁊ lazʒarum vlceroſum mutatę ſunt vt cum ipſo accipiatis hereditatem in re-
usnöcogen⸗ vices. Duues perdidit qð habebat: pauper gno patris veſtri. Ex ſeruo factus es ami/
Nlutunadeu⸗ cępit eẽ qð nõ erat. Diues ille in ſęculo apo cus. Contemne qð natus es:fac tibi vicem
barungenn thecas plenas reliquerat:⁊ in inferno guttẽ cum chꝛiſto. Quare non accipiat partem de
nhuseſetgm le ardens petebat ⁊ impetrare nõ poterat. At/ ſubſtãtia tua:qui tibi pꝛemia pꝑparauit ęter/
Ufegins6 tedite fratres. Totum diuitis coꝛpus flam/ na: Quare non accipiat vel decimũ:q cõtu/
onsiblek mis gehennę cõſumit᷑: ⁊ ſola lingua ampliꝰ lit totum? Contra terrenum patrimonium:
heanhmnaenes cruciatur. Ideo ſine dubio in lingua maio / deus offert celum. Sic enim ait: Venite be / Wattb. 25.
Conilioſancſgd. rem ſentit ardoꝛem: quia per eam ſuꝑbe lo⸗ nedicti ꝑcipite regnum: quia eſuriui ⁊ dedi/
Cntlünidg. quendo cõtempſerat pauperem. Ipſa enim ſtis mihi manducare. Cunc vos ſi modo eile .
NöödneA lingua ꝗ̊ᷓ noluerat dicere vt elemoſyna pau/ moſyvnas largiter ſideliterq; facitis:fęliceer
tenu atcinl pern donaret᷑: grauius gehennę flãmis exu- dicere poteritis: DHomine quando e vidi/ Abi.s.
iimen Abi. S. ritur. Clamauit enim ⁊ dixit: Pater abꝛahaã mus eſ⸗ unentem: miniſtrauim tibi? Quid *
dabinsrni mitte Laʒarum vt intingat digitum ſuum eſt hoc fratres: Conuenit ſidelis debitoꝛ: et
lisgäpaen ⁊ refrigeret linguam meã.O diues qua fron creditoꝛes excuſant: vobis reſpõdebit
60 Tigen te quęris gutram: qui noluiſti poꝛrigere mi- pater: dominus ⁊ amicus: cum quo feciſtis
M⸗ e cam: Juſte nunc exigeres ſi dediſſes. &Oο mũ cceleſte cõmertium: diu feciſtis vni ex mi/
ni 4 di bona: apud inferos mala. Acceſſerunt ad nimis meis: mihi feciſtis. Monne ego quę
anen ſeruitium diuitis ignes: ⁊ ad obſequium ſę accipit terrena: accepi? Cęleſtia reddam: da
nucht ki ui toꝛtoꝛes. Patitur duros tartaroꝛum mi/ bo ęternum pꝛęmiũ: ⁊ ad partem dexteram
ſeammngin V niſtros. Zoꝛquetur ⁊ clamat: O iuſte ⁊ inte, regnum. Mon quia non peccaſtis: ſed quia
Gannmn ger iudex vel ſcm peccata mea compenſen/ peccata veſtra elemoſyvnis redemiſtis. Ro/
bippengli tur ſuplicia iſta: vel contra ſpacia annoꝛum go vos fratres vt iſta recipiant᷑ i animis ve/
ſn mndeus meoꝛum quibus habui bona: mala recipiãä: ſtis:⁊ ita pꝛoficiat pereginis:vr ante tribu/
Gitunduse aut certe in duplum vel quadruplum. Cur nal ęterni iudicis ⁊ mihi ꝓ benigna admo/
n aefn per tot milia annoꝛũ me teneri iubes in flã/ tione venia: ⁊ vobis pꝛo elemoſynarũ largi
nkontte mas? Peccatoꝛũ meoꝛum ſum nexibus alli- tate ęterna gloꝛia tribuatur: pꝛęſtante do/
nala ge d gatus ne fugiam. Per momenta compun/ mino noſtro ielu chꝛiſto: cui eſt honoꝛ cum
telſanpct goꝛ vt doleã. Seuit in me ignis ⁊ nõ parcit: patre et ſpirituſancto in ſęcula ſeculoꝛum:
. Aacpee cruciat et reſeruat: nec totum eſt q punit: Amen.
wisbebesſll D cui ſęuum eſt quod ignoſcit. Poſt illas la⸗ , „ —
duntuunch mẽtabiles voces:potuit ei ſine dubio reſpꝰ Ztem in eadem do minica: Dom e
annund deri: Quid faciam tibi? Elemoſynas non fe lia de eo ð ſcriptu eſt in euangelio
iepooleyt ciſti: quę peccatoꝛũ tuoꝛum penas extingue ᷣm Matth eum: Nemo poteſt duo waus.s.
Snguinch rent. Clamauit ribi ſcriprura ⁊ non audiſti: bus dominig ſe ermiree⸗aug habet
amce pꝛopheta non tacuit: apoſtolus ſdicauit: li.ij.de ſermone dniin mot eceXv.
upunnſi,n H

d

Ger.C.xxvIII. Dñica xvI. pꝰ C rinitatis: B. er. I.

ret inter exercitus victum: et inter arma ca
ptiuũ. Parat᷑ conuiuiũ regi: iudith intereſſe ¶

Semo Dominica ſextadecima:de Judith

CC.XXVIL, Sermo 1
A

On ſufficit moꝛtalls eloquentia iu/

tq; triumphos grauidaſq; referre
virtutes:quas omnipotens deus dedit eis
quibus ſolet conferre victoꝛiam: qui viros
ac feminas vigere ꝑmiſit: qui et flammã ca/
mini refrigerio diſperſit: ⁊ inſidioſos exerci /
Judith.⁊. tus capite ſublato nudauit. Nam cũ holo/
fernes ille filioꝛum iſrael: imo ſui capitis ini
micus exterarũ gentium ſibi ius vendicaret

atq; obſidione armis ignibus quoq; pugna

ret:nec non ⁊ multarũ gentium campos ca/
nis meſſibus oneratos in cinerem paſcente
flam ma conuerteret: iudith ſanctiſſima cu⸗
ius bcibus patuit celum:oꝛatiõis arte arma

victricia fabꝛicauit:quibus aduerſa cõflige /

ret:⁊ paueſcentes viros fęmina vindicaret.
Zudith. 7. Squalebat e ciuitas:obſidione barbarę feri/
tatis. Ita em̃ vniuerſa languebãt vt in ma/

nibus hoſtium iam tradi cõmodius iudica/
rent q;ᷓ pernicioſę famis populatione vexa/
B ri. Ecce iudith poſt pᷣcem et ſaccum: poſt ci

Judith. 1o. nerem ad cultus puellares redit: ſpes om/
niũ populoꝛũ pꝛocedit: ſollicitos populos
redditura ſecuros ſua ſapientia conſolat᷑: ꝗᷓ
pꝛomittens victoꝛiam quam omnis natio
miraret᷑:poꝛtam ſibi paululum remotis obi
cibus poſtulat aperiri. Pꝛodijt ſecura vni⸗ꝰ⸗

puellę comitatu cõtenta:et hoſtium ſecuris
greſſibus ꝓperauit in caſtra. Intra muros

ſollicita fuit:ſecura fit dum ad timenda per/
uenit. In qua feęmiua inſidioſę pulchꝛitudi-
nis nouitatem hoſtilis exercitus vehemen/
ter expauit:vt in eius obſequio vires amit/

terent: arma ꝓijcerent: ? colla curuarẽt. De/
ducit᷑ ad ſ̊toꝛium ſubiectis oꝛdinibus fraus
holofernis: et lugentis victoꝛia ciuitatis.

Quã cũ videret holofernes ſolutꝰ ẽ ſenſibꝰ:

animã cum capite perditurus. Jacuit enim

dedecus iuuenum mulieris vultu captiuꝰ:
licuit mulieri exiarmare iuuenes:⁊ debellare
victoꝛes: ſollicitam defendere ciuitatem:et
barbarum ſubuertere bellatoꝛem. Decepit
ſincera coꝛruptũ:fefellit caſta pollutum:pu/

dica perimit adulterum:ſobꝛia iugulat ebꝛi⸗

oſum. Illa enim tam barbarosanimos in/
ſidioſi ſui vultus fraude confuderat: vt eum
ligaret multarum arte fabularum:vt redde/

ſtoꝛum omnium oꝛationes eximias

iubetur. Illa conſentit vt vincat:accedit ad
cõuiuiũ:nihil de cibis aut de poculis hoſtiũ

Judith 12.

guſtatura: quę ſuis vtenſilibus voluit eſſe
Gntento. uis ille bellatoꝛ armoꝛũ tam ca
ſtiſſimę fęminę male ſanus attẽderet vultů:
illa tũ qᷓre venerat de eius capite cogitabat:

quo ſublato defectis ciuib ſbᷣueniret:⁊ mul/
ta capita tueret᷑:defenderet: vindicaret. At

vbi conuiuij ſagina ſines exceſſit: et grauis

Judith. 13.

calicibis ſomnus ſucceſſit: vidẽs iudith ini·
mici coꝛpoꝛis inclinatas ebꝛietate ceruices:
ſurgens ipſiꝰ cruentum arripuit collum: co
mam quoq; barbari capitis manu occupa/

uit: domiue inquit cõſirma bꝛachium meuũ.

Et percuſſit tertio in collo eiuſ:⁊ amputauit

caput eius.Exiens foꝛas tradidit puellę ca-
put holoſfernis:⁊ miſit illud in perã.Et poſt

puſillũ exiuit foꝛas quaſi ad oꝛationẽ ſᷣm cõ/⸗

ſuetudinem. Ecce caſtitas. Oꝛationis fauo/
re caſtitas pudoꝛem ꝓpꝛium ſeruauit inta/
ctum ⁊ quietum: decepitq; alienum. Jacet
incluſum cadauer:et iam foꝛis eſt caput.Cũ

palmifera caſtitate iudith ad ciues ſollicite

2
Judlth. 14

feſtinat: nec pꝛohibet᷑ regreſſu: cui quaſtl ad
oꝛationem ante ire fuerat cõceſſuʒ. Jam re/

cipit attonita ciuitas tantę victricis reditus
triumphales: iam luctus conuertunt᷑ in gaau
dium: iam poꝛtę pleniſſima ſecuritate pan/
dunt᷑: iam pendet muris victoꝛibus caput.

Omnis erat in ciuitate victoꝛia:⁊ ĩ hoſtilibꝰ

caſtris tremoꝛ erat ⁊ fuga. Judith in ciuita/

te cuʒ ſecuris ſecura. Vbi enim aſſiduis pul
ſatur oꝛationibus cęlum potentia ſemꝑ cal/

catur armoꝛum. Ecce gloꝛioſę feminę caſtita

tem ſeruauit oꝛatio:⁊ hoſtem ſeruare nõ po

feęmina valuit vindicare:⁊ tantus exercitus
regem nõ potuit cuſtodire.

Efegden dominica: de Judith:
BDermo II

clangoꝛe vel rauciſono ęris cantu in

bilibus foꝛmidoloſa imago moꝛtiſ occurrit:
intrepida viroꝛũ foꝛtium pectoꝛa ſolent lau/

tuit multitudo. Lugentem ciuitatem vna

Sermo.
CC.XXIX

Otiẽſcũ cũq; bellicꝰ rumoꝛ terribili fa⸗ A
ma crebꝛeſcit:aut hoꝛriſono tubarũ

crepuerit lętiferum murmur: feminis ac de⸗/

dis amoꝛe flagrare: atq; bellica ſoꝛte vbi fu/

ginbrede
2: .
ion clorn
Aunted hein
nannnan

Cne ipnnann
—

ve⸗

en blnen

len uho
ſumi
e anamnin
clugsten
tlanentano
altuunceci
no aiuatn
zin scönun
M Gnoeblutae
ſbionmamenn
lihenciram
umnin
ſss gennate
Musoimican
Gienpa
Penroleyin
nunondebel
Unerebelarn
mgonanns
Keopuubanu.
ltglansen
alkoclron
tnautodita

Mn mentdeſce

guitancllann
(ceſeninqr
(nmrgvontä

4 Mnebop⸗
Clternunga
dumteper
ingin
loguſnce
lunedon
c Minonie
bus guoc 9
en
moleſbni
hapiesinn
Cnuptiann
ſkunnun

n Cnmgpon

feinsp
urgd

