unth un Cſeuerauerit vſq; in finem:hic ſalus erit. DHPi/ ſupꝑ terrã diſcũbũt: id ẽ oꝑa terrena ↄculcãt.
leni Marci.s. cit ergo domimꝰ: Non habent qð mandu/ Ibi qnq; milia refecti:qͥ numerus ꝑtinet ad
rlict, cent. QAuia legẽ nõ habent: ⁊ dimittere eos iudęos.Hã poſt aſcẽſionẽ dñi loquẽte ſãcto Acij.4·
tignnr ieiunos nolo ne deſiciant in via: At qui per petro:qͥnq; milia ſũt baptizati. Hic aũt q̃t /
Pthinn ſidem chꝛiſti crediderunt: per:fidem chꝛiſti tuoꝛ milia:hoc eſt de tota terra oẽs gentes a
manntai ſaluarent᷑. Quidam aũt ex his de longe ve- qttuoꝛ cardinibꝰ cęli:de ſeptiſoꝛmis ſancti/
neßantc nerũt. Longe enim erant gentes a deo:errã ſpũs gfa eſſe repletas ĩ vita ęternã. Et ideo
ncterah do ꝑ idola: Et modo omnis qui peccat lon / dilectiſſimi nos qui nõ per legẽ: ſed ꝑ fidem
goui pt ge eſt a deo. Dicunt diſcipuli eius: Vnde credimꝰ in dño nſo ieſu chꝛiſto:qͥ nõ ex oper·
Ueſtunt iſtos quis poterit ſaturare panibus in ſoli- bus:ſed ipſius gr̃a ſumus redẽpti:qui nõ ex
Nkf

1

Ger.CC.x. Dñica ſeptima pꝰ trinitatis: Ger.Il.

luapſa eſt: non incongrue chꝛiſtus dominus
intelligit᷑ Securis illa quę cecidit adam ſiue
totũ genus humanũ ſigniſicaſſe dicit᷑. Te/
nebat ergo ſilius ꝓphetarum ſecurim in ma
nu ſua:⁊ dominus ac ſaluatoꝛ noſter hũanũ

rum. Quid eſt lignum mittere ⁊ ferrũ in lu⸗

rexiſtis: niſi quia cecideramꝰ: Et alibi idem
apoſtolꝰ: Surge qui doꝛmis:⁊ exurge a moꝛ Epð. 5·
tuis ⁊ illuminabit te chꝛiſtus.QAuaſi nõ tibi

videtur ad ſecurim in limo iacentem clama/
re? Surge inquit qui in pꝛofundo gurgite

quinq; panibus: id eſt ex quiq; libꝛis moy / cem ꝓducere:niſi patibulum crucis aſcende iehtuui
ſi: ſed ex ſeptifoꝛmis gra ſpũſſancti ſumꝰ re / re: et de ꝓfundo inferni humanũ genus eri / phuntrateg
pleti: ſicut beatus Eſaias ꝓphetauerat di/ gere:ac de omniũ peccatoꝛũ limo per crucis icr ſoren
Eſa.. cens:Spũs ſapiẽtię ⁊ intellectus:ſpũs cõſi myſteriũ liberare:? Poſtqᷓ; vo natauit ferrũ: Gponcnspe
Ilij ⁊ foꝛtitudinis:ſpũs ſciẽtię ⁊ pietatis:⁊ re miſit manũ ꝓpha et recepit illud:⁊ redijt ad clekwenudt
pPrlebit illũ ſpũs timoꝛis dñi · In hac ergo ſe / vtiles vſus domini ſui. Ita et de nobis fa- Pcornantec
ptifoꝛmi ſpũſſancti gratia maneamꝰ:in qua crtum ẽ dilectiſſimi fratres:qui de manu do achanſicnt
vocati ſumus: repleti dono ſpũſſancti: per mini ſuꝑbiendo cecideramuſ:ꝑ crucis lignũ Gonentanss
dominũ noſtrũ ieſum chꝛiſtũ: qui viuit ⁊ re/ iterum ad manum vel ad poteſtatem domi/ Phoerpenit
gnat i vnitate eiuſdẽ ſpũſſancti deus: ꝑ oia ni redire meruimus.Et ideo quãtum poſſu⸗ tonrätun.
ſeęcula ſęculoꝛũ: Amen. mue cuin ennns adiutoꝛio laboꝛemꝰ:ne ite⸗ crocane
4 S . rum ſugbiendo de manu domini coꝛruamꝰ. (Wenetine⸗
Ser. CC. x. n eadẽ nicgide PHeliſeo et ſecu· Et qut hullis ccdeneibns meritis de tene mummi
ri in gurgite lapſa: Bermo II. bꝛis pꝛoducti ſumus ad lucem:de moꝛte ad (ciſeaunon
.3 Vm diuina lectio legeret᷑ frẽs cha / vitam reuocati:de multis erroꝛibus in viam acrinutbr
4. Regl. 6 riſſimi: audiuimus qð eunte beato reducti: curramus dum lucem habemꝰ*: nec Aetitueye
heliſęo cum filis ꝓphetarum ad ioꝛ pꝛeętereuntia ſalutis tempoꝛa negligamus: ſotöenonſt
danem fluuium: dum ſibi ligna conciderẽt nec nos delectet mundi huius male dulcis eſtſobisad
cecidit ſecuris in aquam: Et ille de cuuus ⁊ nimium ꝑiculoſa lęticia:ne iterum deope/ rlnözatin
manu ceciderat clamauit ad beatum heli/ ribus ſanctis et de iuſticię via quaſi de ma csfan
ſeum: Heu domine mi:⁊ ipſam mutuo ſuſce nu domini coꝛruentes:ad luxurioſum mun/ eunr aici
peram. Poſt hęc in loco vbi ſecuris illa coꝛè gdi huius fluuium recurramus:⁊ in omnium unnen
ryuerat beatus heliſeus miſit lignum ⁊ nata / peccatoꝛũ limum infęlici iterum ruina mer/
uit ferrũ.heliſęum fratres dilectiſſimi typũ gamur:ſed audiamus apoſtolũ dicentẽ: Si Col. .· Ne z
habuiſſe domini ſaluatoꝛis frequẽter chari/ coõſurrexiſtis cum chꝛiſto:quę ſurſum ſunt ſa ene Ge
tati veſtrę ſuggeſſimus. Sed et ĩ puero qui pite:vbi chꝛiſtus eſt in dextera dei ſedens:X7 N NMen
erat de ſiljs ꝓphetarũ:cui ſecuris de manu ſurſum ſunt quęrite. Quare dicit: Si reſur/

latemat

genus qðò creauerat in manu potentię ſuę. doꝛmis:⁊ ꝑ crucis myſterium illuminabit te htuttene
Sed quomodo ſecuris illa de manu ꝓphe/ chhꝛiſtus. Jam iſta oia fratres chariſſimi per C btnci
ttg in pꝛofundũ coꝛruit:ita ⁊ genus humanũ baptiſmi ſacramẽtũ deo auxiliante ſic age/ ſadͤ
de manu domini omnipotentis ꝑ ſuperbiã re ſtudeamꝰ:vt nobis bñficia dñi noſtri non ſellnne
ſe excuſſit ⁊ cecidit:⁊ in fluuio luxurię vłom/ iudiciũ pariant ſed ꝓfectũ.Et ita dulcedinẽ ngenmitt
nium peccatoꝝ gurgite ſe ſubmerſit. Secu/ charitatis:puritatẽ coꝛdis ⁊ caſtitatẽ coꝛpo/ gnugne
ris illa in ꝓfundo iacebat:quia genus hũa, ris teneamus: ne in nobis dei ſacramẽta pa fclng
nõ in omniũ criminũ abyſſum infęlici ruina tiant᷑ iniuriã.Si em̃ verũ eſt:imo qꝛ verũ eſt encide
NPs.õs. coꝛruerat:ſicut ſcriptũ eſt: Inſxus ſum in li / qs dicit apłus:Quia templũ dei ſumus: et i· Cor5 letni tup
mo ꝓfſundi. Et iterum: Deueni in altitudi, ſpũs dei habitat in nobis:quotiẽs aliquecd ſeyngee
nẽ maris:⁊ tempeſtas demerſit me. Fluuiuſ peccatũ aut cogitãdo:aut loquẽdo:aut etiã lenenien
eenim ille vbi ſecuris cecidit:ſigniſicat piter operando ꝑficimus: templũ dei deſtruim7: 8iuctatu
fſfluentẽ ⁊ fugitiuam ⁊ in abyſſum deſcenden ⁊ei qui in nobis habitat iniurias irrogamꝰ. nerns.
tem voluptatem:vel luxuriam ſeculi huius. Et ideo ſi quis in ſe templũ dei aut turpibꝰ antrde
Fluuius enim a fluendo nomen accepit. Et cogitatiõibus ſoꝛdidauit:aut luxurioſo ſer/ lmgreito
quia omnes peccatoꝛes trãſitoꝛijs volupta-⸗ mone polluit: vel quibuſcũq; crimibꝰ foꝛte Mgersboft
tibus inherentes fluere dicunt᷑adeo ſecuris iã vſq; ad fundamẽta deſtruxit:dũ tpᷣus eſt fGckigtoo⸗
D illa in fluuio ⁊ in limo iacebat oxꝛeſſa. FHle· cũ dei adiutoꝛio ſtudeat reꝑare ꝑdita: erigẽ degeyte
4· Begl.s. niens vᷣo hęliſeus: miſit lignũ ⁊ natauit fer· lapſa:deſtructaq; cõſtruere:vt cũ dies iudi⸗ ntegen
cij aduenerit:a ſi coꝛonẽ nõ meremur accigꝑe lchgense

Ber. CC.XxI. Dñica ſeptima p' trinitatis:Ger. III.
vel ad peccatoꝝ mereamur indulgẽtiã pue/ toꝛ populus veſcitur:nec dei cultum quęrit.
nire. Qð autẽ dixi:vł ad pctõꝝ indulgẽtiä: Inquinatas carnes et hoꝛrendas eſeas fa/
ꝓ humilitate quę nobis ſatis eſt neceſſaria mes ⁊ neceſſitas poſcit:⁊ adhuc figmentum
videoꝛ ſuggeſſiſſe.Hã medicus ille cęleſtis hominũ duricia colit. Pabula denegant᷑:et
compunctis pęnitentibus ⁊ elemoſynas lar iüllicita a peccatoꝛibus exhibent᷑. Deus a po
gius facientibus:nõ ſolũ veniam ſed etim pulo peccatoꝛe nõ quęrit᷑: ⁊ idolum adoꝛaX᷑.

deſuun. D coꝛonam recompenſare conſueuit.Ego fra / Mutat᷑ in ſigmentũ dei cultura:mutat᷑ reli/
ulganui tres chariſſimi ⁊ ſi negligens: tamẽ qliſcũ; gio:mutat᷑ ⁊ eſca:mutat᷑ dei ſancta cultura:
Nkund hco veritatis a domino conſtitutus:quod ? mutant ⁊ hominibꝰ pabula: interdicta ve/
oginnoſ⸗ vobis expedit audire: et me opoꝛtet dicere: ſcunt᷑. Vt em̃ alienũ eſt qð colit᷑: ita alienũ
aldemt⸗ ſi non quãtum debeo:vel quantum poſſum eſt qð cõtra regulã eſuritur. Nec em̃ difficile
dannanun. . ſuggero:clamo: admoneo. Qui contemnit eſt populum famem poſſe ſentire: quem mma ·
Monentodetn ſconem: timeat iudicem. Nullus ee nobis le viuẽdo conſtat ſpiritaliter eſuriſſe. In te/¶
Wndennn ante tribunal chꝛiſti ſe excuſare poterit non rea creſcunt cũ vitijs augmenta famis: ⁊ pñe
Scnorbusaren ſe fuiſſe admonitũ: vt omnibꝰ vitijs reſiſte / cata matrum: cadauera appetunt filioꝛum: ?z
enhabenee ret: ⁊ virtutibus operam daret.Et qꝛ vobis alternis vicibus mulieres duę ſuos natos
gignnn quid vitare vel fugere debeatis aſſidua pꝛę/ uaeuoꝛare diſponunt. Pꝛohdoloꝛ: In cibum
uusne dicatiõe monſtratũ ẽ: ſic deo auxiliante agi/ pietas vertitur: in pabulum ſuſcepta ſobo/
neitnndenr te:vt vobis admonitio veſtra magis ad pꝛę les cõmutat᷑. Ante parricidiũ geritur qᷓ; ad
in gulenn mium q; ad iudiciũ ante tribunal ęterni iu- funeſtas epulas veniat᷑. Anima artubus eli
Hupunobunnen dicis ꝓficiat. Quod ipſe vobis cõcedere di/ citur:⁊ matrum viſcera polluunt᷑. Innocẽs
ustanin Kggetur: cui eſt honoꝛ ⁊ gloꝛia in ſecula ſecu ſanguis effundit᷑:vt parentum fames rabi/
Uonn mune loꝛum: Amen. Sea ſaginetur. Apud illas enim totum crude
ottiüdeen — le nefandum eſt inquã inſontis ſanguinem
rnimſunn Sermo ¶ In eggẽ dominica: De fame Sa / fundere: innocẽtis carnes cõcoquere:deco/
umdaltegi CC. XI. marię:Sermo III cctos artus auidis faucibus tranſuoꝛare: vt
mredicn Sier —— “́́MZRUẽieM iq natum conuertat in cibum:quem deus con/
mebahiin A/ Vm a cultu dei gens iniqua diſce didit in ſolatiũ.Sed poſtq; ad funeſtas epu

netcmngeemes 4. Begl.

usuſiin lius adadeʒer regis ſyꝛię in ſamariam ⁊ ob / ter in viſcera ſilium: nuper viſceribus ꝓcrea
hurnmtn ſedit eam: ⁊ facta eſt fames magna ita vt ve tum.Eſto tui nati ſepulchꝛũ:eſto eius coꝛpo
wwinct gn nũdaret᷑ caput aſini qͥnquaginta ſiclis argẽ ris diuerſoꝛiũ: Eſto eius vt ita dixerim mo/
hnlunnnit ti: ⁊ qnq; ſiclis argẽti q̃rta pars cabi ſterco numentũ.Intra te paululum comeſtus in/
wcumſig. ris columbini. Cur famem o miſerrime pate fans redeat:qui pꝛę fame viuere iam iamq;
umimeſein ris? Cur inopiam teterrimã ſentis?:Cur tan / non poterat. MHaterni ſinus quivitalem in/
unüiſii ta penuria laceraris: Creſcit famis quotidie tra ſe enutrierant: ⁊ nutritum in luce pꝛotu-
indlti pena: qa quotidie creſcit ⁊ culpa. Perſeue/ lerant:particulatim ſibi redditum recogno/
aſtiin rãt flagella:qꝛ ĩ pło ꝑſeuerãt ⁊ delicta. Pꝛo ſcant.Recipiat nunc comeſtũ vterus:quem
deiſagnming pter te em̃ hoſtis irruit: inimicus obſedit:ꝛad viuum ediderat partus. Repetat habitacu /
timg erſaris tua pabula deuoꝛauit. Tu eſuris: ? lum moꝛtuus: vnde nuper exierat viuus:
ininnd⸗ ille pingueſcit. Tu famẽ hoꝛridã pateris: ert quoniaʒz fames vꝛget: neceſſitas cogit. Cur
uonistiht/ ille de tuis pabulis ſuis vacat epuł. Tu aſi- em̃ nato ſuperſtite moꝛiar: ⁊ non magis na-⸗
Nqlitcan noꝛũ cadauera ⁊ ſtercoꝛa columbarũ argen/ tum ego mater cõſumam: Igit᷑ cum hec mu
ibeidefun B to mercaris. Callida deinceps vita: damna liercomeſtũ iam conſpiceret puerum ſuum:
iniuines, peccata: delicta compeſce: ad deũ ↄuertere: ab iſta clade ſubtrahit ſiliũ. Negat ſe factu/
ldei Aupt relinque idolum: abominare ſigmentũ: tũc ram in ꝓpꝛio:qð cum matre fecerat in alie-
urlunmtot poteris hoſtes diuino adiutoꝛio vincere: er no. Sufficit inquit mihi: ſufficiat tuo ſceleri
g anndb'i cęleſti ſlio ſuperare. Nec quiſq; tibi poterit mulier conſenſiſſe:ſufficit me funeſtas epu/
16 Nichs nocere vlterius:ſi damnato ſcelere diuinus las deguſtaſſe: et innocentis carnibus mea
uln in te germiauerit cultus. Pꝛoh nefas: hoꝛ/ viſcera polluiſſe. Crudele em̃ tecum partici /
minun renda cadauera ⁊ columbarũ ſtercoꝛa pecca paui conſilium: vt nephandum exercerem
munn

dit: hoꝛrenda fame cõpꝛimit᷑: ⁊ iuſta
neceſſitate turbat᷑. Venit inquit ſi-

hoꝛtat᷑: Recipe inquit: recipe miſerãda ma/

las ventum eſſet: altera mulier alteram ex/

BSancti Aluguſtini de tempoꝛe

de meo filio parricidiũ:qð tecũ admiſi expi/
are nõ poſſum:nefandũ ſcelus recuſare non
valeo.Eſto ſaltem releuata in meo:ꝗ̊ ſic gra
uaris in tuo. Deſine meo ſcelere: deſine tuo
grauioꝛe cõmiſſo. Vtinã nec tu faceres qð
feciſti: nec ego ſcelus admitterẽ qð incurri:
vt homicidiũ facereʒ ⁊ parricidiũ ꝑpetrarẽ.
Ex me diſce quid feceris:qꝛ ⁊ ego ꝑ te merui
qð amiſerim. Quare iſtud qð cogis non fa/
cio:qð ſuades effugio: qð igeris ꝑhoꝛreſco.
E Zunc ad regẽ alta alterã ꝑtrahit:ad iudiciũ
4. Begl. 6. ducit: cauſam tanti ſceleris publicauit: qð
enoꝛmitas facinoꝛis publicare coegit. Tũc
inq; ſceleratũ factũ ꝓdidit doloꝛ:tũc ĩimane
facinus:pietas ꝑſida denudauit. Ardet in/
ſana mulier:qꝛ parricidiũ fecit:ardet qꝛ filiũ
ſuum deuoꝛauit: ſed plus ardet qꝛ in illa cla
de filiũ ſuũ alia non ĩmolauit. Aut ego cum
hac inquit moꝛiar: aut certe vt hęc meũ: ita

illius natũ inuadã. Pactum noſtrũ iuſticia

iniqua rex iuſte confirma:qꝛ ego nunq; meũ
natũ occiderẽ:niſi ſuũ occidendũ amaro pla
cito locauiſſet.Ergo dñe rex:aut meũ qui co
meſtus eſt reddat: aut ſuũ qͥ eſt abſcõditꝰꝓ/
dat.Certe vt dignũ ẽ vtraſq; nos pari ſentẽ
tia ꝑcute: ne aut ego poſt tantũ facinus vi/
uã:aut hęc ſeſe gaudeat nõ fuiſſe in ſuũ filiũ
parricida. Quo audito rex:veſtimẽta cõſci/
dit: vultum mutauit:et cõtinuo ꝓpheta ad
regem mandauit. heęc dicit dñs: Hac hoꝛa
craſtina die mẽſura ſimilaginis ſiclo emet᷑:⁊
dug menſurę oꝛdei ſiclo ĩ poꝛta ſamarię emẽ/
tur. Mũciat ꝓpheta ſanctiſſimꝰad regẽ cęli/
tus vbertatem:quã ſola fides crederet:⁊ ꝑfi-
dia poſſe ſieri denegaret. NHũciat in locũ fa/
mis futurã abundantiã ſimilaginis: nũciat
ceſſaturã famẽ:ſucceſſurã vbertatẽ. Nũciat
ſubito magnalia dei ſucceſſura virtute altiſ-
ſimi:et addit᷑ ꝓpꝛio ſceleri ꝑſidia hoĩs. Tũc
hõ qͥ miſſꝰ fuerat a rege ait:MNec ſi cataractę
cęli aperiat᷑ poſſunt ſieri quę narrant᷑.O ꝑſi/
dia homis. Hon credit ꝓmiſſam poſſe fieri
vbertatẽ:qui hoꝛrendã ſenſerat egeſtatem.
Mec cõſiderat deũ ꝓmiſiſſe abũdantiã: qui
pplo irrogarat penuriã. Sceleſtiſſime hõ et
cur mirabilibꝰ nõ credis? Cur farra nõ acci/
pis?: Cur ꝓmittentẽ dñm ꝑhoꝛreſcis? Crede
qð credẽtibꝰ dat᷑:crede plło futurũ:cuiꝰ te iã
negaueris ſociũ.Et qꝛ bonis tautis indignꝰ
es:hęc tibi videre ↄcedit᷑:⁊ poſſe ꝑfrui dene/
S gat᷑. Igit᷑ dũ hęc gerunt᷑:auditũ fecit dñs in
caſtris ſyrię:vt pplo ꝓmiſſam tribueret vber/

5

tatẽ:quadrigarũ ſtrepitus ⁊ curruũ ſonitus

⁊ armatoꝛũ tumultus inimicoꝛũ auribꝰ ma⸗
luit reſonare: vt poſſet iã ſuũ łm liberare.
Quo ſtrepitu ꝑculſi inimici fugiunt:ſine pu
gna terga vertunt: vtenſilia relinquunt: et
iſraelitę egreſſi ciuitatẽ caſtra hoſtiũ iuadũt
dep̃dantes. Reuertẽti ò̊ lo onerato: ille q
nõ crediderat cecidit lapſus:et vbertatẽ vi9
dens in populo cecidit:pꝛeſſus eſt.

nica octaua:de eo qð ſcriptum

hil hadẽtes:Et ſunt qui ſe humiliãt
cũ ſint diuites. Redẽptio anime vi /
ri diuitię eiuſ: pauper aũt nõ ſuffert Sermo
minas:Sermo 1 CC. XII

Ancta ſcriptura ꝗᷓ mõ ĩ auribꝰ nf̃is A
lecta eſt admonuit nos:imo ꝑ illam
deus qui iubet nobis loqui advos:
quęrere vobiſcũ ⁊ ꝑtractare qͥd ſit:⁊ qͥd ſibi

dendũ:ꝙ de iſtis diuitijs quibus inflant᷑ ſu/
perbi:deviſibilibus iſtis dico atq; terrenis:
curauerit ſcriptura ſancta nos admonere vt
vel eas pꝛo magno habeamꝰ:vel nõ habere
timeamꝰ. Quid em̃ ꝓdeſt homini: ait aliqᷣſ:
qͥᷣ ſe diuitẽ videri affectat:cuʒ nihil habeat:
Iſtũ notauit ſcriptura atq; repᷣhendit.Sed
nec ille valde admirãdus aut imitãdus eſt
ꝓ magno optãdus quẽ videt᷑ in laude po/
ſuiſſe: ſi tempoꝛales atq; terrenas diuitias
intellexeriſ.Et ſunt in quit qui ſe humiliant
cũ ſint diuites. Ille recte diſplicet nobis: qͥ
cum nihil habeat ſe diuitẽ affectat. Quid⸗:
Iſte placet nobis:qui cũ ſit diues humiliat
ſe? Foꝛte placet:quia humiliat ſe:non tamẽ
placet: quia diues eſt. Accipiamus ergo et B
hoc. MNõ indecoꝛum eſt nec inhoneſtum:nec
inutile:quod ſcripturę ſanctę nobis cõmen/
dare voluerunt humiles et diuites. Mihil
enim tam timendum eſt in diuitijs qᷓ; ſuper/
bia. Deniq; apoſtolus paulus hoc admo/
net timotheum: Pꝛecipe inquit diuitibus i.Ti
huius mũdi:non ſuperbe ſapere.NHon enim

diuitias expauit:ſᷣ moꝛbũ diuitiarũ. Moꝛ⸗/

bus autẽ diuitiarũ:eſt ſuperbia magna.Mã
grandis animus eſt: qui inter diuitias iſto
moꝛbo nõ temptant᷑. Maioꝛ animꝰ diuitijs
ſuis qͥ eas vincit nõ cõcupiſcẽdo ſed cõtem/

eſt:Sũt qui ſe diuites affectant ni/ Nꝛouer. y.

elit qð lectũ eſt. Sũt qͥ ſe diuites affectant Pꝛouer. .
nihil habentes:⁊ ſunt qui ſe hũiliant cũ ſint
diuites. Mõ em̃ arbitrandũ ẽ neq; oino cre/

t. 6.

V.

MX

ſento e⸗
nmhipun
naemnin
ſons En⸗
omnalteu
gintoſt
gtendis
Cuiplens

Lapalet.

nid ösd
testtohn
enicſek

aneletdiu
eeguuͤſe
Aueninir
boenaltpe
uelliusy
odiuie
Cpiupbine
hortesſi
cicusnoꝛ
ſchseſtau
gaftause
ſauseſtan
lunpſrdit
falspeupe
mshonon

r Pptnapia

ündeuse
ghuddeſ
Nkisedeg
baedincs
eloitedi
pertatsei
Gultinnot
Utlegvizin
Neeherg;
ſcbigcöei
n paſe
wosnnigut
lglians.
ſs hend
Olesince
nlitſeanri
Cnunen
megglen
Nonigitun
en hepe
Pen

müͤſonins

unſte
hngumne
ſtüinni,
detnglle,
c.

giptun

ehumlin
Nanimey

tnöſuſfensn

—

iaunbenfis
einopllan
oquisdyos:
Aſinralb

lessfennt ie

öllantcäln
neqzoinoge⸗
usinfaniſe
Uqhlenenis:
admoncen
yalnohꝛbee
iniraiteliſ⸗
nihilhaben.:
hencit S⸗
imuücs
Ainlaudepo⸗
enas diultens
liſchunlian
hlcetnobist
ſatat Quiſ
iuesbunlir
tſenontame
amnusergo⸗
honetomne
nobiscöen
hites. Rh
utisihſe

s bo in
guiu dilthle⸗

umni
. uimeſn
mmin n
60 llchn

ecant ni te

C

2. Cor. 8.

nendo. Magnus eſt & diues:qui nõ ſe ideo
magnũ putat qꝛ diues eſt. Qui autẽ ideo ſe
magnũ putat:ſuꝑbus ⁊ egenus eſt. In car/
ne crepat:in coꝛde mẽdicat:inflatus eſt non
plenus. Vtres aũt duos ſi videas:vnũ ple/
num:alterũ inflatũ:in vtroq; eadem eſt ma/
ghitudo:ſed nõ invtroq; eadem plenitado.
Si attendis falleris:ſi agpendis inuenies.
Qui plenus eſt difficile mouet᷑: qͥ inflatꝰ eſt
cito aufert᷑. Pꝛęcipe ergo inqᷣt diuitibꝰ huiꝰ
mũdi.Nõ adderet:huiꝰ mũdi:niſi qꝛ ſũt di
uites ⁊ nõ huiꝰ mũdi. Qui ſunt diuites nõ
huiꝰmũdi?cAauoꝝ pᷣnceps⁊ caput eſeille:de
quo dictũ eſt: Pauper pꝛo nobis factus eſt:
cum eſſet diues.Sʒ ſi ille ſolus:quid ꝓfuit:
Vide quid ſequit᷑: At illius pauꝑtate vos
ditaremini. Puto:qꝛ pauꝑtas chꝛiſti nõ no/
bis attulit pecuniã:ſed iuſticiã. Paupertas
autẽ ullius vnde? Quia moꝛtalis effectꝰ eſt.
Ergo diuitię verę ĩmoꝛtalitas. Ibi em̃ vera

Zer. CC.XII. Dñica octaua p' feſt. trinitatis: G

deles:ſed non diuites huius mundi. Deni/

q;ᷓd diuitias ſuas nec ipſi ſentiunt: ſentient

poſtea. Viuit radix:ſed hyemis tẽpoꝛe etiã
viridis arboꝛ aridę ſilis eſt. Lẽpoꝛe quippe

hyemis ⁊ arboꝛ ꝗᷓ aret:⁊ arboꝛ ꝗᷓ viget vtra/

copia:vbi nulla indigentia. QAuia ergo nos

imoꝛtales ſieri non poſſemus: niſi ꝓ nobis

chꝛiſtus moꝛtalis eſſet effectꝰ: ideo pauper

factus eſt cum eſſet diues:et non ait: Pau⸗/
per factus eſt cum diues fuiſſet: ſed pauper

factus eſt cum diues eſſet:paupertatem aſ-

Joh. 1.

ſumpſit:⁊ diuitias nõ amiſit. Intus diues:
foꝛis pauper. Latens deus in diuitijs:axpa⸗
rens homo in pauꝑtate. Vide diuitias eiꝰ:
In pꝛincipio erat verbũ:⁊ verbũ erat apud
deũ:⁊ deus erat verbũ. Hoc erat in pᷣncipio
apud deũ. Omnia ꝑ ipſum facta ſũt.Quid

ꝙᷓ; nuda ẽ onere folioꝛũ:vtraq; vacua onere
frugum: veniet ęſtas: et diſcernet arboꝛes.
Viua radix folia pꝛoducit: implet᷑ fructibꝰ:

D

arida inanis ęſtate:ſicut hyeme remanebit.

Itaq; illi hoꝛreum pꝛęparat᷑:huic ſecuris ad
hibetur:vt amputata in ignem mittat᷑. Sic
ęſtas noſtra chꝛiſti eſt aduentus:hyems no/
ſtra chꝛiſti occultatio: ęſtas noſtra chꝛiſti re/
uelatio. Deniq; arboꝛibus bonis ⁊ fidelibꝰ
hanc allocutionem pꝛębet apoſtolus: Moꝛ.
tui enim eſtis: et vita veſtra abſcondita eſt
cum chꝛiſto in deo. Certe moꝛtui:ſed moꝛtui
ſpecie:viui in radice. Attende autem ventu
rum tempus ęſtatis: quomodo ſequatur et
dicat: Cum autẽ chꝛiſtus aparuerit vita ve-

ſtra:tunc ⁊ vos cum ipſo apparebitis in glo/

Col. ʒ.

ria. hi ſunt diuites: ſed non huius mundi. E

Mec tamẽ ⁊ diuites mundi contempti ſunt.
Et ipſos lucratus eſt ſua pauꝑtate:qui cum
diues eſſet:pꝛopter nos pauper effectus eſt.
Nam ſi eos cõtempſiſſet: et in numero ſuo⸗
rum habere noluiſſet:non timothęo ſicut di
cebã apoſtolus pᷣcepiſſet vt et ipſe pᷣciperet:
Pꝛecipe inqͥt diuitibꝰ huiꝰ mũdi non ſuꝑbe
ſaꝑe. Inter hos qͥ ſide ſũt diuites:ſunt qui/

dam diuites huius mundi: Pꝛecipe illis:qꝛ

ditius eo:ꝑ quẽ facta ſunt omnia? Aurũ ha ⸗

bere diues poteſt:creare nõ poteſt.Cũ itaq;
eius iſtę diuitię cõmendatę eſſent:vide pau

pertatẽ eius:Et verbũ caro factũ eſt:⁊ habi

tauit in nobis. Hac eius ſumꝰ pauꝑtate di/
tati:quia in ſanguine eius qͥ manauit de car
ne eius:qð vbũ caro factũ eſt vt habitaret i
nobis:cõſciſſus eſt ſaccus peccatoꝛũ noſtro⸗/
rum. Per ſanguinem illum abiecimus pan/
nos iniquitatis: vt indueremur ſtola imoꝛ/
talitatis. Omnes ergo diuites: boni ſide/
les. Memo ſe contemnat: Pauper in cella:
diues in conſciẽtia. Diues quippe in conſci⸗
entia ſecurioꝛ doꝛmit in terra: qᷓ; diues i pur
pura. Ibi non excitat ſollicirudo maligna
compuncto coꝛde de ſcelere.Serua diuitxiaſ

in coꝛde tuo: quas tibi contulit paupertas

domini tui. Immo ipſum adhibe tibi cuſto/
dem: ne pereat de coꝛde quod dedit: ſeruet
ipſe qui dedit.cmnes ergo diuites boni fi/

et ipſi membꝛa illius pauperis facti ſunt.
Pꝛecipe illis quid in illis timeas a diuitijs.
Non ſuperbe ſapere:neq; ſperare in incerto
diuitiarũ. Inde em̃ ſuꝑbit diues qꝛ ſperat ĩ
incerto diuitiaꝝ. Mã ſi incerta diuitiaꝝ pꝛu/
denter attenderet: nunq; ſugbiret: ſed ſem/

per timeret. Quãto eſſet ditioꝛ:tanto ſieret

ſollicitioꝛ:et ſm hanc vitam:non ſolum ſᷣm

2, Cor. 8.

1. Timotb. 6. ——

illam. Aulti enim in iſtis ſęculi ꝑturbatio

nibus ſecurioꝛes pauperes fuerunt: Multi
autẽ propter ſuas diuitias quęſiti et coꝛre/
pti ſunt. Multi ſe habuiſſe planxerunt: qð
ſemper habere minime potuerũt. Multos
penituit cõſiliũ ſui domini nõ recepiſſe:qui

—

dixit:Holite vobis theſauros cõdere in ter/

ra:vbi tinea ⁊ comeſtura exterminat: et vbi
fures effodiũt ⁊ furant᷑: ſed theſaurizare vo⸗

Matth. 60

bis theſaurũ in ceęlis.MHõ dico vobis vt ꝑda

tis:ſed vt migretis. Multi enim hoc facere
noluerũt:et non ſe obediſſe doluerunt:quã⸗
do nõ ſolum ſua ꝑdiderunt: ſed pꝛopter illa

Bancti Auguſtini de tempoe
ECS⸗ ipſi perierũt. Pꝛęcipe ergo diuitibus huiꝰ
1.CTimoth.oõ. mũdi non ſuperbe ſapere: ⁊ flet in eis quod
Pꝛouer.iʒ. gudiuimus in ꝓuerbio ſalomonis: Sunt qͥ

I1. Timotb. 6.

ſe humiliãt cũ ſint diuites.Et ſᷣm iſtas diui/
tias tempoꝛales ſfieri poteſt. Sit hũilis: plꝰ
gaudeat qꝛ chꝛiſtianus eſt qᷓ; quia diues eſt.
Nõ inflet᷑: nõ extollat᷑: attendat pauperem
fratrẽ:non dedignet᷑ frater pauꝑis appellari.
Quãtũcũq; em̃ diues ſit: ditioꝛ eſt chꝛiſtus
qui fratres ſuos voluit eſſe ꝓ quibꝰ ſangui/
nẽ fudit. Lamẽ ne dicerent diuites nõ ſe ha
bere quid faciãt de diuitijs ſuis: admonuit

timothęũ: vt etiã eos ↄſilio regeret:nõ ſolũ

pᷣcepto cohiberet.Cũ dixiſſet: Meq; ſpare in

icerto diuitiaꝝ:ne ſe ſpẽ gdidiſſe arbitrarẽt᷑:

ſubiecit: Sed in deum viuũ:qui pſᷣſtat nobis

omnia abũdãter ad fruendũ: Tẽpoꝛalia ad

vtendũ:ęterna ad fruendũ.Sed de diuitijs

ſuis quid faciãt? Diuites ſint inqͥt in operi /
bus honis:facile tribuãt.hHoc ꝓſint diuitię:

ne ſit tibi difficultas tribuẽdi. Vult em̃ pau
per ⁊ nõ põt:vult diues ⁊ poteſt. Facile tri-

„6
Ludl.16.

1. Timotb. 6.

Pꝛouer.I3.

buant:cõmunicent:theſauriʒent ſibi funda
mentũ bonũ in futuro: vt apꝛehendant ve/
ram vitã. Ham iſta vita falſa eſt. Huius vi/
tę falſitate deceptus ille in purpura ⁊ byſſo:
iacentẽ vlceroſũ pauperẽ ante ſuã ianuã cõ/
temnebant.Sed ille linctus a canibus:the/
ſaurũ ſibi ęternũ in abꝛahę gremio cõpara⸗/
bat:⁊ ſi nõ abundanti facultate:pia tamẽ et
optima voluntate. Ille autẽ diues qui ſibi
magnꝰ videbat᷑ i purpura et byſſo:moꝛtuꝰ ⁊
ſepultuꝰ ẽ in inferno.Et qͥd inuenit?Eternã
ſitim:indeſicientes flãmas. Succeſſit ignis
purpurę et byſſo:ea tunica ardebat:q̃ ſe ex/
poliare nõ potat. Pꝛo epuł ariditas ei erat
⁊ deſideriũ guttę ð digito pauꝑis:ſic illi mi⸗
carũ de mẽſa diuiti idigẽtia fuit.Sʒ illiꝰege

ſtas ſᷣteriẽs:huiꝰ pęna ꝑmanẽs.hoc atten/

dant diuites huiꝰ mũdi:et nõ ſuꝑbe ſapiãt.
Facile tribuant: cõmunicent:theſauriʒent
ſibi fundamẽtũ bonũ in futuro:vbi ſuntve-
ri diuites:ſed non huius mũdi:vt apꝛehen
dant verã vitam. Foꝛte ergo hoc admonuit
ſcpᷣtura diuina vbi ait: Sunt qui ſe diuites

affectant nihil habẽtes: ꝓpter ſuꝑbos pan/

Abi.S. ſtatur:Secuta em̃ adiunxit: Redẽptio ani /

noſos.Si em̃vix tolerat᷑ diues ſuꝑbus:pau
perem ſuperbũ quis ferat?: Mͤ eliores ſunt g̊
illi qui ſe humilant cum ſint djuites. Verũ
tamẽ de alijs diuitijs ſe dicere ſcriptura te/

me viri diuitię eius:pauper autẽ non ſuffert

minas: Intelligere debemus ex alia neſcio
qua pauꝑtate pauperẽ:⁊ ex alijs neſcio qui⸗
bus diuitüs diuitem. Altius em̃ diuites in
coꝛde: diuites pleni foꝛtitudine: opimi pie/

tate: abundantes charitate:ſecum ſunt di/

uites:interioꝛes ſunt diuites.Sunt aũt qui
ſe diuites affectant cum ſint pauperes:iuſti
ſibi vident᷑:cum ſint impij. Diuitias quippe
illas intelligere debemꝰ:qm̃ aperuit ſcriptu

ra qͥd dixerit: Redẽptio animę viri: diuitie

ipſius. Intellige inqͥt:quas tibi diuitias cõ
mendem: quoniã dixi:Sunt qui ſe diuites
affectaat:nihil habẽtes:⁊ ſunt qui ſe humi/
liant: cum ſint diuites:illas tempoꝛales et

frenas ⁊ viſibiles diuitias cogitabas. Ego

autẽ nõ ipſas dico:ſed quas dicã: cõſequẽ/
ter admoneo. Redemptio animę viri: diui/
tię ipſius ſunt. Ergo qui nõ habent animę
redemptionẽ:qꝛ iniqui ſunt ⁊ iuſtos ſe vide
ri affectant:quia hypocritę ſunt:ipſi ſunt de
quibꝰ ait:Sũt qui ſe diuites affectant:nihil
habẽtes:iuſtos ſe volunt videri: cum in cel/
la cõſcientię nõ habeant aurum iuſticię.Et
ſunt pleni:tanto hũilioꝛes: quãto ditioꝛes:

de quibꝰ dictũ eſt: Beati pauꝑes ſpũ:quo / Mattb·.

niã ipſoꝝ eſt regnũ celoꝛũ.QAuid &̊ queęris di
uitias:quę oculis humanis ⁊ cameis blan/
diuntur? Lucet aurum:ſed plus lucet fides.

y„

Elige quid habere in coꝛde debeas. Intus
plenus eſto: vbi diuitias tuas deus videt:

homo non videt.Nec tamẽ qꝛ homo nõ vi⸗
det ideo debes cõtem nere qð intus babes.
Vis videre:qꝛ et oculis iniquoꝛũ plus lucet

fides qᷓ; aurũ:? Quõ laudat etiã auarus dñũs

ſeruũ fidelem? Mihil illo dicit eſſe pᷣcioſiuss

imo eum oino pᷣcium non habere teſtat᷑.ha/
beo ſeruũ inquit:nõ habet pᷣciuʒ. Expectas

tu vnde? Foꝛte bene ſaltat:aut optimus co⸗

quus eſt. Mon. Attende interioꝛem laudẽ.
Nihil inquit fidelius. Placet tibi homo ſer/
uus tuus ſidelis:⁊ tu nõ vis eſſe deo ſeruꝰſi
delis? Attendis:qꝛ habes ſeruũ: attende qꝛ

habes⁊ dñm.Seruũ tuũ potuiſti cõparare:

nõ creare.Pñs tuus ⁊ vᷣbo ſuo creauit te:et
ſanguine ſuo redemit te. Si viluiſti tibi:re/
cole pᷣcium:ſi hoc ⁊ oblitus es:lege euange/
iiũ:inſtrumentũ tuum. Fidem amas in ſer/
uo tuo:⁊ dominꝰ?tuus nõ quęrit eam in ſuo?
Redde qð exigis.Qð tibi gaudes reddi ab
inferioꝛe: redde ſuperioꝛi. Amas ſeruuʒ qui
fideliter cuſtodit aurum tuũ: noli cõtemne/
re dñm: qui miſericoꝛditer cuſtodit coꝛ tuũ.

unasatet
uatl ans
ſun ico⸗
oer en
ſulninlanu,
ungvonot
cnlalente
Corfesꝛet

hmdlrorei

aunl uinnig

Moduitiinin
ſetklaimitan
Ciets:utb
anequocog
ſaanaus:
ciſe Senn
ge öbenipen
euiuraaee⸗
ncienplon
pener Ann
(anore,
oldense⸗
eneethab
Ceuuteretur.
Uüdunloor
Uunpenate
Lteeua be
ſihubebat.
ſöfetinebet
lchnir⸗
lgensdio
fonnihabin

Uniag ecpenn

ge Aini
Peninean
noeſtobiin
Uhendesat
ebrecöceba
ſdc in
cüpennd
N npſen
iduite
höſfenn
ſohabens
ſygii
lcdoa
Mlnr hon
nas Qs
lenedien
liun

H Ber.CC.xXxII. Dñica octaua pꝰ CTrinitatis:G
ann Omnes ergo habent oculos ad laudanda,ʒ ⁊ domem:foꝛte temptat.Mon facio: nõ mi⸗
wän lke⸗ ſidem: ſed quando illam exigunt reddi ſibi. hi adduco peccatuʒ. Tantũ negat:quouſq;
eſaniſt Nam quãdo ab eis exigit᷑: claudũt oculos: diues minari incipiat. Sed quia pauper eſt
J un⸗ nolunt eam videre q; pulchꝛa ſit. Aut foꝛte. nõ ſuffert minas. Quid eſt:pauper eſt: Nõ
irn niͤe ſtulta inſania ꝓpterea nolunt reddere ne ꝑ habetr diuitias interioꝛes quas martyꝛes ha
12 Mrz dant: quomõ timet quis reddere pecuniaʒz: buerunt: qui hꝛo veritate ac ſide chꝛiſti oes
. unns n cũ reddiderit eam: nõ habebit. MNon ſic red minas ſeęculi cõtempſerũt. Nihil de coꝛde „
Wihaniſnhn ditur fides:et reddit᷑ et habet᷑. Mirũ dictu: diderũt:in cęlo quãtum inuenerũt: Pauper
memiin IHMmt immo ſi nõ reddit᷑: non habet᷑. Redemptio ergo nõ ſuffert minas.Non poteſt dicere di N
aliduing Pꝛouer.iʒ. animę viri:diuitię ipſiꝰ.Aerito illi vaniſſi · uiti cogenti ſe ad alicuiꝰ iniuriã: aut falſum
ungniſeduin mo diuiti inſultauit deꝰ: vt admoneret nos teſtimoniũ non facio: Mõ habet intus vnde
uiantguebn⸗ ne talia imitaremur. Cui regio frucwmoſa ſuc reſpõdeat: Mõ eſt theſauro interioꝛe ſolida/
Slenpgiese cedens:turbauit homineʒ copia plus q; in/ tus ⁊ plenus: MNon eſt qui dicat: qꝛ non ha/
cogrts opia.Cogitauit em̃ apud ſe dicẽs: Quid fa/ bet vnde dicat. MNon eſt qͥᷣ dicat: QAuid mihi
nus dcnchſni ciam:quo cõgregẽ fructus meoſ:Et cũ ęſtu/ facturus es qui minaris? Vt multũ: ablatu
Nunineſindun aſſet artatus: tandẽ ſibi viſus eſt cõſiliũ in- rus qð habeo.Tollis qð relicturus ſü.Tol/
nödaben nin ueniſſe. Sed vanũ conſiliũ.hoc em̃ cõſiliũ lis qð ⁊ ſi nõ tollas: dũ viuo foꝛſitan ꝑditu/
t lnaſeſi Zucl.12. nõ inuenit pꝛudentia: ſed auaricia. Deſtruũ rus ſum. De arca interioꝛe nihil ꝑdo. Cum
flunnipeſetn inquit veteres apothecas minoꝛes:⁊ nouaſ mihi minaris auferre qð habeo:vere vis au
saferunnbl faciã amplioꝛes:⁊ implebo eas:⁊ dicam ani ferre qð intus habeo.Sed illud potes aufer
giteranuch mę meę: Anima:habes młta bona:ſatiare: re ⁊ habere: Fidem ſi minando abſtuleris:
umnift iiocundare. Ait illi: Stulte in quo tibi ſapi ego ꝑdo: ⁊ tu nõ habebis. Mõ ergo facio qð
gündinn ens videris: Stulte quid dixiſti? Dico ani- hoꝛtaris: non curo qð minaris. Sed potes
tugehi gnn meę meę:habes mlta bona: ſatiare.hhac no ſuiendo etiã de patria me pellere.HNocuiſti
Aulzennen cte auferetur a te anima tua:hęc quę paraſti ſi illuc me expuleris: vbi deũ meũ inuenire
tanatu Watth. 16. cuius erunt:? Quid em̃ ꝓdeſt homini ſi torũ non poſſum. Foꝛte valebis etiam occidere.
Lpslugitt mũdum lucret᷑: animę autem ſuę detrimen · Ruẽte carnali domo: incolumis habitatoꝛ
lechens Na⸗ L tum patiat᷑: Ideo redemptio animę viri:di abſcedo:⁊ ad illum cui ſeruo ſidem ſecurus
tus del,ſitk Nuitię eius.Has ille vanus ⁊ ſtultus diuitias exibo:⁊ te amplius nõ timebo. Vide em̃ dd
tiabomiin nõ habebat. Animã quippe ſuã elemoſynis minaris: vt falſum teſtimoniũ dicã: moꝛtẽ
zimsbure nõ redimebat:fructus ꝑituros cõdebat. Re minaris: ſed coꝛpoꝛis.Plus ego eum timon
t cõdebat inq; ꝑituros fructus ꝑiturus: nihil qui dixit: Os quod mentit᷑:occidit animã. Sapᷣ.i.
umnau⸗ largiens dño ad quẽ fuerat exiturus. Quã . His diuitijs intus plenus et opimus: talia
un frontẽ habiturus erit in illo iudicio:cũ audi minãti vel melioꝛa reſpondet. Pauper autẽ
– Mattð.a5. re cęperit:Eſuriui ⁊ nõ dediſtis mihi mãdu/ nõ ſuffert minas.Simꝰ ergo diuites:⁊ time
bumiil care: Animã em̃ ſuã ſuꝑſluis et nimijs epu/ amus eſſe paupes. Queęramꝰ ergo impleri
ufenz on, lis ſatiare cupiebat: pauperũ tot inanes vẽ coꝛ noſtrũ diuitijs ab illo qui vere diues eſt.
rugnlet tres ſuꝑbiſſimꝰ ↄtẽnebat. Neſciebat pauupe Etſi foꝛte vnuſquiſq; veſtrũ intrat i coꝛ ſuũ
Gumenmint rũ ventres apothecis ſuis eſſe tutioꝛes.dð ⁊illic diuitias iſtas nõ inuenit:pulſet ad di/
untte em̃ recõdebat ĩ illis apothecis ſuis:foꝛtaſſis uitem. viat ante ianuam diuitis illius pius
cſeſn ⁊a furibꝰ auferebat᷑.Si aũt recõderet ĩ pau/ mẽdicus:vt ſit illo donãte diues impletus.
leni mnnin perũ ventnbꝰ: ĩ terrã quidẽ digerebat᷑: ſK in Et vere fratres mei: pauꝑtatẽ noſtrã:eęgeſta
nuiſichun AM ceęlo tutiꝰ ſeruabat᷑. Ergo redemptio animę tem noſtrã debemus domino deo noſtro cõ

ſcenm Mꝛouer. 15. viri: diuitię ipſiꝰ. Et qð ſequit᷑: Pauper aũt

fiteri. hanc cõfitebatur publicanus: qui nec Lucj.is.

ipluiftihtn nõ ſuffert minas: Paupꝑ ſcʒ inanis iuſticis: oculos ad ceęlum audebat leuare. Hõ enim
eslegeeu⸗ nõ habens intus ſpũs plenitudinẽ:oꝛnamẽ habebat cũ qua ſubſtantia leuaret oculos
denmulſ ta ſpiritalia: ſupellectilẽ ſpiritalẽ: totũq; i / ſuos homo peccatoꝛ. Attendebat ad inani/
ugtantſß lud qð oculis nõ videt᷑: ſed mente plus cer / tatem ſuam: ſed plenitudinẽ dñi cognoſce/
gbantt nitur. Mon habens heęc intus:nõ ſuffert mi/ bat. HNouerat ſe ad fontem venire ſitientẽ:
Anuſoncſ nas. Quãdo ei dictum fuerit ab aliquo po/ Aridas fauces oſtẽdebat: pie vbera implen
4 golchen tente: dic hoc verbũ cõtra inimicũ meũ: dic da pulſabat: Oñe inquit: tundens pectus:
if u falſum teſtimoniũ:vt ego quẽ volo opꝛimã oculos deiciens in terra: ꝓpitius eſ⸗ mihi

peccatoꝛi. Dico ego:qꝛ iam ex aliqua parte
piues erat:cũ iſta cogitabat ⁊ petebat. NMaʒ
ſi adhuc omnimodo pauꝑ erat:huius cõfel/
ſionis gemmas vnde ꝓferebat: Sed tamen
abundãtioꝛ ⁊ pleniot de templo deſcẽdit iu/
ſtificatus. Ille autẽ phariſęus ad oꝛationeʒ
aſcẽdit:⁊ nihil rogauit.Aſcẽderũt inquit ad
templũ adoꝛare. Iſte rogat: ille non rogat.
Sed ille vnde oꝛat? Sunt qͥ ſe diuites putãt
nihil habẽtes. Dñe inquit gras tibi ago qͥa
non ſum ſicut cęteri homies: Iniuſti:rapto/
res:adulteri:ſicut etiã hic publicanus. Jeiu
no bis i ſabbato:decimas do omniũ ꝗᷓ poſ/
ſideo. Jactauit ſe:ſed inflatio eſt iſta:nõ ple
nitudo.Diuitẽ ſe putauit nihil habẽs:pau⸗/
perem ſe ille cognoſcit iam aliquid habens.

Vt nihil aliud dicã:habebat ipſã confeſſio/

nis pietatẽ.Et deſcẽderũt ambo.Sed iuſti⸗
ſicatus inquit publicanus ille magis q; ille
phariſęuſ:AQuia oĩs qͥ ſe exaltat hũiliabit᷑:⁊
qui ſe humiliat exaltabi=k.

¶ Item in eadem dñica: Homelia
de eo qð ſcriptum eſt in euangelio
Wattb.7. vim Matthęũ: Attendite a falſis ꝓ/
bhetig qui veniunt ad vos ⁊c̃.quę
abet in libꝛo. ij. de ſermone oñi iñ
mõte. ca. xxvij. et. xxviij.Et inter ſer-

mones de Uerbis dñi.xiij. „ milis erit: exaltabit᷑ in gloꝛia. Pꝛimus hu/
AMilitatis gradus eſt: veritatis ſermonẽ hu⸗
Semo Doſninica nona:De timoꝛe dni et. zmiliter audire: memoriter retinere: volũta/
CC. xII

ſ●

vera humilitate:Sermo 1

Auid ꝓpheta ⁊ pſalmiſta: qui teſte
ſcriptura: ſᷣm coꝛ dei electꝰ fecit om/
nes volũtates eiꝰ: Ipſe fratres cha/
riſſimi qui 1 in his apetat et
