quatur: Alligãt em̃ onera grauia ⁊ inpoꝛta/

bilia:⁊ imponũt ea ſuꝑ ceruices hoĩm: ꝗ ipſiꝰ

vno digito nolũt attingẽ. Aperte expꝛobꝛa/

uit: deſcribit ⁊ oſtendit. Sed illi qñũ ſic volũt

ꝑuertere ſententiã: oſtendũt qꝛ nihil quęrũt
in ecclłia niſi cõmoda ſua: nec euãgeliũ lege/
runt. Si em̃ noſſent ipſam paginã ⁊ totũ le/
giſſent:nunqᷓ; hoc dicere auderẽt.Sed aper/
tius attẽdite: qꝛ habet tales eccdleſia. He qͥs
dicat nobis ꝓꝛſus de phariſęis dixit: de ſcri
bis: de iudeis dixit. Ham tales nõ habet ec/
Mattb.7. cleſia. Qui ſũt & illi de quibꝰ dñs dicit: Mõ
omnis qui mihi dicit:dñe dñe intrabit in re⸗
gnũ cęloꝛum:Et addidit: Multi dicent mi/
hi in illa die: dñe dñe:nõne in nomie tuo ꝓ/
phetauimꝰ ⁊ ĩi nomie tuo virtutes multas fe/
cimus: ⁊ in nomie tuo manducauimus ⁊ bi-
bimus? Nunqᷣd in nomie chꝛiſti faciũt iſta:
Certũ eſt:manifeſtũ eſt: qꝛ de his dic̃ qui no
men chꝛiſti habẽt. Sed quid ſequit᷑: Lũc di/
Abi.S. cam illis: Hunquaã vos cognoui. Receditea
me om̃es qui oꝑamini iniquitatẽ. Audi apo
Phit.i.ſtolũ gementẽ de talibus. Dicit alios annũ/
ciare euangeliũ ꝑ charitatẽ: alios ꝑ occaſio/
nem. De quibus dicit: Annũciant euãgeliũ
nõ recte. Rem rectã: ſed ipſi nõ recti. QAuod
annũciant rectũ eſt: ſᷣ qui annũciant nõ ſũt
recti. Quare nõ eſt rectꝰ? Quia alið querit ĩ
eccleſia:nõ deũ quęrit.Si deuʒ quęreret:ca/
ſtus eſſet: qꝛ legitimũ maritũ anima deum
habet.Quiſqͥs a deo ſter deũ quęrii:nõ ca/
ſte deũ quęrit. Videte frẽs:ſivxoꝛ amet ma/
ritũ qꝛ diues eſt: nõ eſt caſta. Nõ em̃ maritũ
amat:ſᷣ aurum mariti.Si autẽ maritũ amat

nudum amat ⁊ pauperẽ amat. Si em̃ pꝛo/
pterea amat qꝛ diues eſt: quid ſi quomodo
ſũt caſus humani ꝓſcribatur: ſubito egens
remaneat? Renunciat illi foꝛte: qa qð ama/
bat nõ maritus erat: ſᷣ res eius. Si aũt vere
maritũ amet: etiã pauperẽ plus amat:qꝛ cũ
miſericoꝛdia amat. Et tñ fratres deꝰ noſter
nunq; pauꝑ eſſe põt:diues eſt:ipᷣe fecẽ oĩa: cę
lum ⁊ terrã:mare et angelos. Qauicqͥd vide/
mus:quicquid nõ videmꝰ in cęlo: ipſe fecit.
Sed tamẽ nõ diuitias amare debemus:ſed
euʒ qui fecit illas:Mon tibi pꝛomiſit niſi ſe.
Inueni aliquid pᷣcioſius:⁊ hoc dabit.Pul⸗
chꝛa eſt terra:celum ⁊ angeli:ſed pulchꝛioꝛ ẽ
qui fecit hęc.Qui ergo annũciant deũ:amãa
tes deum: qui annũciant deum ꝓpter deũ:
paſcunt oues:⁊ non ſunt mercẽnarij. Ipſaʒ
caſtitatẽ exigebat dominꝰ noſter ieſus chꝛi /
ſtus quãdo dicebat petro: Petre amaſ me? Jobᷣ.21.
Quid eſt:amas me?:? Caſtus es.Mon eſt coꝛ
tuũ adulterũ. Mõ tua quęris in eccleſia ſed
mea. Sed & talis es ⁊ amas me: paſce oues
meas. Non em̃ eris mercennarius: ſed eris
paſtoꝛ. Illi autẽ non caſte annũciabant:de

5

qᷣbus gemit aplus.Sed qꝛ dicit:Quid em̃? Nbil.r.

Duũ oi modo ſiue occaſiõe ſiue vitate chꝛiſtꝰ
annũciet᷑: permiſit ergo eſſe mercennarios.
Paſtoꝛ veritate chꝛiſtũ annunciat: mercen⸗

narius occaſione chꝛiſtum annunciat: aliud

queęrẽs. Tamẽ et ille chꝛiſtũ annũciat:⁊ ille
chꝛiſtum. Audi vocem paſtoꝛis pauli:Siue
occaſione ſiue veritate chꝛiſtus annũcietur.
Ipſe paſtoꝛ voluit habere mercẽnariũ.Fa /⸗
ciunt eniʒ vbi poſſunt: vtiles ſunt quãtum
poſſunt. Quãdo autẽ ad alios vſus:quęre/
bat aplus cuiꝰ vias imitarent᷑ inſirmi:Mi/ hil.2.
ſi vobis inquit timotheum qui vos cõmo/
nefaciat vias meas.Et quid ait? Miſi pa-
ſtoꝛẽ qui vos cõmoneret vias meas: id eſt
quia quomõ ego ambulo et ipſe ambulat.
Et mittens paſtoꝛem: quid ait?: HNeminem
enim habeo tam vnanimẽ: qui ſincera affe⸗
ctione ꝓ vobis ſollicitus ſit. Monne cũ illo
erant multi? Sed quid ſequi᷑: Omnes em
ſua quęrunt:non quę ſunt chꝛiſti ieſu: id eſt
ego vobis paſtoꝛem mittere volui:nã mul⸗

ugli

ſtoꝛesmn
iitmarcet
ch, atapofe
ebhlut
lütmie⸗
ſeng. Ho
gonparat
lücheede
nn uute umn
videtlup
minusd
cuibus.
zadlunon
llanonen
demaren

dantlano
teipani
depunted
ſl Pie
nmnntge
ſuutaſcic
U Vnde
depatedt
detlenp
Ggeſteno
atirvi
wosfacin

un Helgi

dornind
güͤtdiab⸗
Uthen ſegnunt,
Kbusonun
noenrne
llefnont
felcusn
Gnoca
Neneye
allisg
Pldiate
üänot
fignniil
ponsſel

ti mercennarij ſunt: ſed non opoꝛtuerat vt
mercennarius mitteret᷑. Ad alias res ⁊ ne⸗
gocia pagenda mittitur mercennarius: ad
illas autem quas tunc volebat: paſtoꝛ erat
neceſſarius.Et vix inuenit vnum paſtoꝛem
inter multos mercennarios: quia pauci pa⸗

feſtneft
detlin
ber n
gnicoen
dllucn
ene:ne
iſ: H̃⸗

Sießo
lquonot
bdegens
ſ Ung⸗
Siaüͤree
amangtii
Sde'noſte
eſkicin
icid vitr
Nipefeut.
tbenus:ſel
mürnige,
dbit pal⸗
uchii
ntdeianmi
ppierdel:
nani Pog
wieſuschh
reamalne K
Roncktag
geceſaled
paſceoues
us:ſelan
iaihntde!
4Qudeße N⸗
Fitanetcnſt
cennanos.
: manen⸗
unganlut
mücartl
pallis
8anncen
ſntquaun

scln ⸗
Pärmi

dim⸗ 6
nte bige
ſentut⸗
minn
iſnenafs
gonnecil⸗
Onnzee
ſicud
ſeluinin
wanenn
lius inn
Annans 4
hinit
nnien

In euangelio ſcðm Johannẽ Sermo XLIX

ſtoꝛes:multi mercennarij. Sed quid dicitur

Mattb.s. de mercennarijs? Amẽ dico vobis: percepe
rũt mercedẽ ſuam. De paſtoꝛe autẽ quid di /
2. Timoth. 2. cit apoſtolus? Quiſquis autẽ mũdauerit ſe

ab huiuſmodi:erit vas in honoꝛẽ ſanctiſica
tũ ⁊ vtile dño ad omne opus bonũ paratũ
ſemꝑ. Mõ ad q̃ſdã res paratũ: ⁊ ad quaſdã
non paratũ:ſed ad omne opus bonũ para/

tũ.heęc de paſtoꝛibus dixi. De mercẽnarijs
Job.io. autẽ iam diximus.Aercennarius quando

videt lupũ inſidiantẽ ouibus fugit.lhoc do
minus dixit:Quare? Quia nõ eſt ei cura de
ouibus. Tamdiu eſt & vtilis mercennarius
q;diu non videt lupũ:qᷓ;diu nõ videt furem
⁊ latronem.Cũ aũt viderit: fugit.Et qͥs eſt
de mercẽnarijs qui fugit de eccleſia: quãdo
videt lupũ aut latronẽ? Abundãt lupi:abũ
dant latrones. Ipſi ſunt qui aſcendũt ꝑ al/
terã partẽ. Qui ſunt iſti qui aſcendũt:Qui
de parte donativolunt depꝛędari oues chꝛi
ſti. Ipi ꝑ alterã partẽ aſcendũt:nõ ꝑ chꝛiſtũ
intrant:quia nõ ſunt humiles. Quia ſuꝑbi
ſunt:aſcẽdunt.Quid eſt aſcendũt:Extollũ
tur. Vnde aſcendũt: Per alterã partẽ. Vñ
de parte dici volunt:qui invnitate nõ ſunt:
de altera parte ſunt:⁊ de ipᷣa parte aſcẽdũt:
id eſt extollunt᷑:⁊ volunt tollere oues.Quõ
aſcẽdũt:videte.Nos inquiũt ſanctiſicamꝰ:
nos facimus iuſtos.Ecce quo aſcenderunt:

Zud.iꝗ. Sed qui ſe exaltat humiliabit᷑. Potens eſt

dominꝰ deus noſter:humiliare eos. Lupus
aũt diabol“ eſt: inſidiat᷑ vt decipiat ⁊ qͥ illũ

Matth.7. ſequunt᷑. Nam dictũ eſt: Induti quidẽ pel/

libus ouiũ:intus aũt ſunt lupi rapaces. Si
viderit mercẽnarius aliquẽ peccare:aut ſen
tire ſᷣm ꝑniciẽ animę ſuę: aut aliquid facere
ſceleratũ ⁊ obſcenũ:⁊ tamẽ quia videt᷑ habe
ri alicuiꝰ momenti in eccleſia:vnde ſi ſperat
cõmoda mercẽnariꝰ eſt. Et cũ videt homi/

nẽ perire peccato:videt illuʒ ſequi lupũ:vi/
QAQet illius guttur trahi moꝛſu ad ſuplicium:

nõ illi dicit: Peccas:non illi obiurgat:ne ꝑ/
dat cõmoda ſua.hoc eſt g:cuʒ viderit lupũ
fugit: nõ illi dicit: Scelerate facis. Nõ coꝛ/
poꝛis ſed aĩę hęc fuga eſt. Quẽ vides coꝛpo
re ſtare:fugi animo:cũ videt peccatoꝛẽ ⁊ nõ
dicit illi peccas:cũ etiã conſiliũ cum illo ha/

S bet. Fratres mei:nũquid non aſcendũt ali⸗

quãdo aut pᷣſbyter aut epiſcopus.⁊ non di/
cit aliud de ſuperioꝛi loco niſi ne rapiant reſ
alienę: ne fraudes fiant: ne ſcelera admit-

tant᷑: Mõ poſſunt dicere aliud: quia cathe-

dram moyſi ſedent: ⁊ipſa loquit de illis nõ

ipſi.Quid eſt ergo:nũquid colligunt de ſpi Mattł.⸗.
nis vuaſ:aut de tribulis ficus?:Et ois arboꝛ

ex fructu cognoſcit᷑. Phariſeus poteſt bona
loqui: Phariſęus ſpina eſt. Quomõ de ſpi/
na lego vuas:quia tu domine dixiſti: Quę
dicunt facite:quę autẽ faciũt facere nolite:
De ſpinis me iubes vuã decerpere:cũ dixe/
ris: Nũquid colligunt de ſpinis vuam? Re/
ſpondet tibi deus: Mõ iuſſi te de ſpinisvuã
legere:ſed vide attende bene. Foꝛte vt fieri
ſolet:vitis cum circuierit ꝑ terram inuoluta

ſit in ſpinis. Nam aliquãdo inuenimus il/

lud fratres mei: vitem poſitaʒ ſuꝑ caricem:
quia ibi habet ſepem ſpinoſam:extẽdit pal-
mites ſuos⁊ inſerit in ſepem:extendit in ſpi

nas botros:⁊ qui videt botrũ carpit:nõ tã
de ſpinis q; ð vite quę circũplexa eſt ſpinis:
Sic ergo illi ſpinoſi ſunt: ſed ſedendo in ca/⸗

thedra moyſi:iuoluit eos vitis:⁊ pendẽt ad
eos botri:id eſt ba bona: et bona pᷣcepta.
Tu lege vuã: non te pungit ſpina qñ legis:
Quę dicunt facite:ſed quę faciũt facere no/
lite. Pungit autẽ te ſpina:ſi quod faciũt fa/
cis. Vt ergo legas vuã:⁊ non inhęreas ſpi/

nis: quę dicũt ſacere debetis: ſed quę faciũt

nolite facere. Facta ipſoꝛum ſpinę ſunt:ver
ba ipſoꝝ vua eſt:ſed de vite:id eſt de cathe/
dra moyſi Fugiüt ergo iſti quãdo vident lu
pum: quãdo vident latronem. Hoc aũt in/
ceperam dicere: quia de loco ſuperioꝛe non
poſſunt dicere iſti: niſi bene facite. Nolite
ꝑiurare:nolite fraudare:nolite aliquem cir/
cũuenire.Aliquãdo autem ſic viuunt:vt de

tollenda villa aliena: cum epiſcopo conſiliũ

habeat᷑: ⁊ petatur ab illo tale conſiliũ. Ali/
quando nobis contigit:exꝑti dicimus:naʒ
non crederemus.Multi a nobis cõſilia ma
la petunt:conſilia mentiendi:circũueniẽdi:
putantes quia placent nobis. Sed in nomi
ne chꝛiſti ſi domino placet quod dicimus:
nullus illum temptauit: et non inuenit in
nobis. Quia ſi vult ipᷣe qͥ nos vocauit:pa/
ſtoꝛes ſumus non mercennarij. Sed qͥd ait
apoſtolꝰ? Mihi minimũ eſt vt a vobis iu/
dicer aut ab humano die: ſed neq; ego me/
metipſum iudico. Nihil enim mihi cõſcius
ſum: ſed non in hoc iuſtiſicatus ſum. Qui
autem iudicat me: dominus eſt. Non ideo

bona eſt conſcientia mea:quia vos illã lau/

datis. Quid enim laudatis quod non vide
tis:? Ille laudet qui videt.Ille etiã coꝛrigat
. 5

1. Corſ. 4.

Bancti Auguſtinide verbis domini

ſiquid ibi videt quod eius oculos offendit:
quia ⁊ nos non dicimus pfecte nos ſanos:
ſed tũdimus pectus noſtrũ ⁊ dicimus deo:
Pꝛopitius eſto ne peccem. Tamẽ puto:co/⸗
ram ullo em̃ loquoꝛ:nihil aliud a vobis quęæę/
rens niſi ſalutem veſtram. Et gemimus ple
rũq; in peccatis fratrũ noſtroꝛũ:⁊ vim pati/
mur:⁊ toꝛquemur animo:et aliquãdo coꝛri/
pimus illos: Immo nunq; nõ coꝛripimus:

teſtes ſunt omes qui recoꝛdant᷑ quod dico:
quotiens ſunt a nobis coꝛrepti fratres pec//
cantes:⁊ vehemẽter coꝛrepti. Modo conſi /

lium noſtrũ tracto cuʒ ſanctitate veſtra. In
nomine chꝛiſti plebs dei eſtis: plebs catho/
lica eſtis: mem bꝛa chꝛiſti eſtis. Mõ eſtis di/
uiſi ab vnitate. Cõmunicatis membꝛis apo
ſtoloꝛum: cõmunicatis memoꝛijs ſanctoꝛũ
martyꝛũ diffuſoꝛũ ꝑ oꝛbem terrarũ: ⁊ ꝑtine/
tis ad curam noſtrã: vt rationem bonaʒ de
vobis reddamus. Tota autẽ ratio noſtra ꝗᷓ
eſt:ſcitis.DPomine ſcis quia dixi: ſcis qꝛ nõ
tacui:ſcis quia animo dixi: ſcis qͥa fleui tibi
cum dicerẽ ⁊ non audirer. Ipſa puto quod
integra ratio noſtra eſt. Securos em̃ nos fe
cit ſpirituſſanctus per eʒechielẽ ꝓphetam.
Noſtis em̃ ipſam lectionem de ſpeculatoꝛe.

iſrael. Si me dicente ad impiũ: Impie moꝛ-⸗

et ego veniens cum vſuris exigiſſem meuz.
Nũquid dixit:daresvt exigeres:? Hos ergo

ſtoꝛ & bonus chꝛiſtus. Quid petrus? Nõne
bonus paſtoꝛ: Hõne ⁊ ipſe animã ſuam pꝛo

fratres damus:veniet ille qui exigat.

4 D eeo qð ſcriptum eſt in euange/
io m Johannem:Ego ſum paſtoꝛ
bonus ⁊c̃. Sermo

ua cõmendatione admonuit nos
vt intelligi dat᷑ bonos eẽ paſtoꝛes.Et

tñ ne intelligeret᷑ puerſo mõ multitudo pa-/
ſtoꝛũ: Ego ſum inquit paſtoꝛ bonug. Jebh.ie.

Et vnde ſit paſtoꝛ bonus:conſequẽter oſtẽ
dit. Paſtoꝛ iquit bonug:animã ſuã
pꝛo ouibus ponit. Mercenariug
autẽ ⁊ qui nõ eſt paſtoꝛ:videt lupũ
venientẽ ⁊ fugit:quia nõ eſt ei cura
Dde ouibus:mercenarius em eſt. Pa

ouibus poſuit?Quid paulus: Quid ceęteri
apoſtoli?Quid eoꝛum tempoꝛa cõſequẽtes

beati epiſcopi martyꝛes: Quid etiã iſte ſan/
ctus cypꝛianus? Mõne omnes paſtoꝛes bo/

Eʒecb. 3. Fili ait homis: ſpeculatoꝛẽ poſui te domus

te moꝛieris nõ dixeris:hoc eſt: ego eniʒ tibi

dicovt dicas:ſi em̃ non annũciaueris vene/
ritq; gladius ⁊ tulerit eum: id eſt qð minatꝰ

ſum peccatoꝛi:ille quidẽ im pius in impieta

te ſua moꝛiet᷑: ſanguinẽ autẽ eius de manu
ſpeculatoꝛis requirã. Quare? Quia non di⸗

xit. Si autẽ ſpeculatoꝛ viderit gladiũ veniẽ-

tem:⁊ cecinerit tuba vt fugiat:⁊ nõ ſe obſer
uauerit:id eſt nõ ſe coꝛrexerit:vt nõ eum in

ueniat in ſuplicio qð minatur deus: vene/

ritq; gladius ⁊ tulerit aliquẽ: ille quidẽ im/

pius in iniquitate ſua moꝛtuus eſt: tu auteʒ
inquit animã tuam liberaſti. Et in illo loco
euãgelij quid aliud dicit ſeruo:cum diceret:

gis vbi nõ ſparſiſti:⁊ timens abij ⁊ abſcon/

di talentũ tuum in terra: ecce habes qð tuũ

eſt. Et ille:Serue inquit nequã ⁊ piger:ma/
gis quia me ſciebas moleſtũ ⁊ durũ eẽ: me/
tere vbi non ſeminaui: et colligere vbi non
ſparſi: ipſa auaricia mea debuit te docere:
quia lucrum quęro de pecunia mea: Opoꝛ/
tuit te &̊ vt dares pecuniã meã nümularijs:

Zud.i9. Domine ſciebam te moleſtũ ſiue durũ ho/
minẽ:quia metis vbi non ſeminaſti: ⁊ colli/

ni:non mercẽnarij:de quibꝰ dicit᷑: Amẽ di⸗ Matth.õ.

co vobis:ꝑceperũt mercedẽ ſuam? Om̃es ̊

iſti paſtoꝛes boni:non ſolũ qꝛ ſanguinẽ fu-

derunt: ſed quia ꝓ ouibꝰ fuderũt. NHNon em̃
fuderũt elatiõe:ſed charitate. Nam ⁊ apud
hęreticos qui pꝛopter iniquitates ⁊ erroꝛes
ſuos aliquid moleſtiarũ ꝑpeſſi fuerint:noĩe
martyꝛij ſe iactãt:vt hoc pallio dealbati fa⸗
cilius furent᷑:quia lupi ſunt.Si autem vul/
tis ſcire in quo numero habendi ſunt:paſto
rem bonuʒ paulum apoſtolũ audite:Quo/

niam nõ omnes qui coꝛpoꝛa ſua in paſſione
etiam ignibus tradunt:gęſtimandi ſunt ſan/

guinẽ fudiſſe pꝛo ouibus:ſed potius contra

oues.Si linguis hominũ loquar ⁊ angelo / 1Cor. .
rum:charitatem autẽ non habeam: factus
ſum velut ęramentũ ſonans: et cymbalum
tinniens. Si ſciero omnia ſacramenta ⁊ ha
buero omnẽ ꝓphetiam:⁊ omnem fidem ita

vt montes tranſferã:charitatem auteʒ non
habeam:nihil ſum. Magna ergo res eſt:po

ſtremo fides montes tranſferẽs. Illa quidẽ

magna ſunt:ſed ſi ego heęc ſine charitate ha

beã inqͥᷣt:nõ illa ſᷣ ego nihil ſuʒ.Sed adhuc

iſtos non tetigit:qui falſo martyꝛij nomine
in paſſionibus gloꝛiantur. Audite vt eos

L Vgdiamus dominũ ieſum cõmendã A
tem nobis boni paſtoꝛis officiũ. In

——WM

tungerinn
ſoingbe
derocopus
ſunt Gn

on baben

nualpelt
eſtulonenm:
gelnettame
Moech
hechantate
giechanita
luminoſi
ſecurius: 4
Uhn habentem
hominetuo,
demonigcie
ultasfecin
ſeſtis. Bon
gucchuntne
funt.Sed
ſonderonn
Atlen babet
amcöricn
dominusynn
bonis:nocon
llirolnos:
dicliant R
Paulgapok

(opi beann

boniertan
mendauir⸗
Pun Egn
ſogenusd
ling dilep
loovamu
Veiuin bo
nhaſce
Quid dicse⸗
ſantep

i

Glennen 1.Corj.iʒ. tangat:immo vt tranſfodiat: Si diſtribue / vngde ille petrus teſtes oculos tuos habens
Satechtene, ô⸗-To inquit omnia mea pauperibus: et tradi/ in coꝛde ſuo:contriſtatus ꝙ eum non ſolum
Aucugt dero coꝛpus meum ita vt ardeam: iam ipſi ſemel:ſed iteruʒ ⁊ tertio interrogaſti:vt tri-
ſunt.Sʒ vide quid ſequit᷑:Charitatẽ auteʒ na cõfeſſione amoꝛis:deleret trinum pecca⸗
eſ lneumnge non habeam: nihil mihi pꝛodeſt. Ecce veni/ tum negationis: Vnde ergo cõtriſtatus ꝙ
Coſunhao tur ad pa ſſionẽ: ecce venit᷑ etad ſanguinis ſepe interrogatus eſſet ab eo qui ſciret qð
effuſionem: venitur ⁊ ad coꝛpoꝛũ incenſio- interrogabat: ⁊ donauerat quod audierat:
nem:⁊ tamẽ nihil ꝓdeſt: quia charitas de· Vngde cõtriſtatus: talia verba retulit: ho/
iciningtin eſt. Adde charitateʒ: ꝓſunt omnia. Detra / mine tu ſcis omnia: ipſe noſti quoniam te
aleseſcig he charitatẽ:nihil ꝓſunt cętera. Quale bo/ amo. Ita ne ille talia cõfitens: immo pꝛoſi/
eenanleing nũ ẽ charitas iſta fratres: Quid pcioſiꝰ:qd tens mentiret᷑: Veraciter ergo reſpondit:
scihtanse luminoſiꝰ: quid firmius:quid vtilius: quid amoꝛẽ tuum: ⁊ de intimo coꝛde ꝓtulit amã/
⁊æ-y ſecurius?: Multa ſunt dei dona quę tamen tis vocem. Tu auteʒ dixiſti: Gonus homo Matth.12.
lotben attb. 7. habent ⁊ mali: qui dicturi ſunt: Domine in de bono theſauro coꝛdis ſui pꝛofert bona.
neginti⸗ nomine tuo ꝓphetauimus: in nomine tuo Ergo ⁊ paſtoꝛ ⁊ bonus paſtoꝛ: nihil quideʒ
– demonia eiecimus:in nomine tuo virtutes ad poteſtatem ac bonitatẽ paſtoꝛis paſto/
ertinnn multas fecimus. Hec reſpondebit ille: Mõ rum: ſed tamẽ etiã ipſe ⁊ paſtoꝛ ⁊ bonus: et
hrpiieii feciſtis. Hon enim in cõſpectu tanti iudicis ceteri tales paſtoꝛes boni. Quid eſt ergo ꝙ
nöckacn audebunt mentiri:aut iactare quę non fece/ paſtoꝛibus bonis cõmendas vnum paſto ⸗
nnsencͤ runt: Sed qꝛ charitatem non habuerũt: re/o rem: niſi quia in vno paſtoꝛe doces vnita/
igem lir H ſpondet omnibꝰ illis: Hon noui vos. Quõ tem? Et exponit aꝑtius ipſe domin? ꝑ mini
RKKZ autem habet vel exiguam charitatem: qui ſteriũ noſtrum: ex ipſo euangelio cõmemo/
—R etiam cõuictus non amat vnitatem? hanc rans charitatẽveſtrã ⁊ dicens. Audite quid
e dominus vnitateʒ cõmendans paſtoꝛibus cõmendaui: Ego ſum paſtoꝛ bonus dixi:qꝛ
el bonis:nõ cõmendans paſtoꝛes bonos: no/ omnes ceęteri: om̃es paſtoꝛes boni membꝛa
Wuiciitiv luit multos appellare paſtoꝛes. Neq; em̃ vt mea ſunt. Vnum caput:vnum coꝛpus:vnꝰ
maſinnd dixi iam: Non erat paſtoꝛ bonus petrus: ſpiritus. Ergo ⁊ paſtoꝛ paſtoꝛũ: et paſtoꝛes
wrni iekck paulꝰ:apoſtoli ceęteri: poſterioꝛes ſancti epi paſtoꝛis: ⁊ oues cum paſtoꝛibus ſub paſto/
nι . ſcopi: beatuſq; cypꝛianus? Oẽs hi paſtoꝛes re. Quid ſunt hęc niſi ꝙ dicit apoſtolus?:
bügſngni boni: ⁊ tamẽ ille paſtoꝛibus bonis non cõ / Sicut enim coꝛpus vnum eſt ⁊ membꝛa ha / 1. Corl. 12.
fiuri Hic mengdauit paſtoꝛes bonos:ſed paſtoꝛem bo bet multa:omnia autẽ membꝛa coꝛpoꝛis cnü
iun huim B num.Ego ſum inquit paſtoꝛ bonus. Inter/ ſint multa vnum eſt coꝛpus: ſic et chꝛiſtus.
nimaimnn rogemus dominũ qualicũq; ſenſu:⁊ humil Ergo ſi ſic ⁊ chꝛiſtus:merito chꝛiſtus ĩ ſe ha⸗/
ipſinmen lima diſceptatione cũ tanto patrefamilias bens omnes paſtoꝛes bonos: vnũ cõmen/
(Nloand⸗ colloquamur.Quid diciſ dñe bone paſtoꝛ?: dat dicens:Ego ſuʒ paſtoꝛ bonus.Ego ſũ:
t. sAulnn Tu enim bonus paſtoꝛ qui bonus agnus: vnus ſum: mecum in vnitate omnes vnum
duomaurntt Igenm paſtoꝛ et paſcua: idem agnus et leo. ſunt. Qui extra me paſcit: cõtra me paſcit: C
ttüunr. Quid dicis: Audiamus: ⁊ adiuua vt intel · Qui mecũ non colligit ſpargit.Ergo audi/ Matth.i2.
Nratuunon ligamꝰ:Ego ſum inqᷣt bonus paſtoꝛ. Quid te ipſam vnitatem vehementius cõmenda/

5
innl ute⸗

ſal wuanni D
ibcur

nbbeman

srgchil rogatione tua firmamẽto oꝛis tui: amatoꝛẽ gentibus. Erant pꝛeędeſtinati: nõdum con/
lcnnantdn feciſti paſtoꝛẽ. Paſtoꝛ eſt ergo cui paſcẽdas gregati.HhHos nouerat quos pſᷣdeſtinauerat:
Tamnenioen oues credidiſti. Jpe cõmendaſti:paſtoꝛ eſt. nouerat qui redimere ſanguine ſuo fuſo ve⸗
unnaztt Videamus iam vtruʒ non bonus. Ipſa id nerat. Videbat eos nondum vidẽtes eum:
Guolit interrogatiõe ⁊ reſponſione eius inuenim“. nouerat eos nondũ credentes in eum. ha/⸗
* g Queſiſti vtrum amet te: Reſpondit: Amo. beo inquit alias oues quę non ſunt de hoc
uſi Gnern AVligdiſti coꝛ:quia verum reſpondit. Non eſt ouili: quę non ſunt de genere carnis iſrael:
eſe⸗ c ergo bonus:qui amat tantũ bonuʒ:? Vnde ſed tamẽ non erũt extra hoc ouile: qͥa opoꝛ/
Uli we illa reſponſio ex intimis ꝓlata viſceribus: tet me adducere eas:vt ſit vnus grex et vnꝰ

In euangelio ſcdᷣm Johanne Sermo L.

petrus? Aut nõ paſtoꝛ aut malus:? Videa/

Job ·ꝛi. mus ſi non paſtoꝛ. Amas me? Tu ei dixiſti
dDdonmine: Amas me:Et reſpondit: Amo.Et
tu ei:Paſce oues meas.Tu tu domine int/

tam. Hhabeo inquit alias oues: quę nõ ſunt
ex hoc ouili. Loquebat᷑ em̃ pꝛimo ouili de
genere carnis iſrael. Erãt autẽ alij de gene/
re ſidei ipſius iſrael: et extra adhuc erant in

1 4

Bancti Auguſtini de verbis domini

paſtoꝛ. Merito huic paſtoꝛi paſtoꝛuʒ:ama/
ta eius:ſpõſa eius:pulchꝛa eius: ſed ab ipᷣo
pulchꝛa facta:pꝛius peccatis feda: poſt in/
dulgentiã ⁊ gratiam foꝛmoſa: loquit᷑ amãs

Canti.i. ⁊ ardẽs ĩ eũ:⁊ dicit ei:Vbi paſcl? Et videte
quẽadmodum quo affectu hic erigat᷑ amoꝛ

ſpiritalis. AMelius iſto multo affectu dele/
ctantur:qui aliquid ex huius amoꝛis dulce/
dine guſtauerũt. Illi hoc bene audiunt:qui
amant chꝛiſtũ. In ipſis enim hoc:⁊ de ipſis

cantet eccleſia in canticis canticoꝛum. Q.aui

amant chꝛiſtũ: quaſi fęedum ⁊ ſolum foꝛmo/

Eſa.Sʒ. ſum. Vidimus em̃ eum inquit: et non ha

bebat ſpeciem neq; decoꝛem.Talis in cruce
apparuit:talẽ ſe ſpinis coꝛonatus exhibuit:
fędum ⁊ ſine decoꝛe:quaſi amiſſa potentia:
quaſi non filium dei. Talis viſus eſt cęcis.
Ex ꝑſona quippe iudęoꝛũ hoc dixit Eſaias:
Abi.S. Vidimus eum ⁊ nõ habebat ſpeciem neq;
Marci.i5. decoꝛem:quãdo dicebat᷑: Si filius dei ẽ de/⸗
ſcendat de cruce. Alios ſaluos fecit:ſeipſuʒ

Matth. 26. non poteſt. Et ꝑcutiente calamo in caput:
Pꝛophetiʒa no bis chꝛiſte: quis te ꝑcuſſit:

non habebat ſpeciem neq; decoꝛeʒ. Talem
ZBo. 1I. iudęi videbat: Quia cęcitas ex parte iſrael
facta eſt:donec plenitudo gentium intraret
donec alię oues venirẽt. Quia ergo cęcitas
1. Corl.2. facta eſt:ideo ſine decoꝛe vidiſtis.Si em̃ co/
gnouiſſetis:nunqᷓ; dominũ gloꝛię crucifixiſ-
ſetis. Feciſtis autẽ:quia nõ cognouiſtis.Et
tamẽ ille qui vos quaſi fędos tolerauit: pꝛo
LZud.⁊23. vobis foꝛmoſus oꝛauit. Pater inqͥt ignoſce
illis:quia neſciũt quid faciũt.Si enim ſine
Cantj.I. decoꝛe: quid eſt qð amat iſta quę dicit: An/
nuncia mihi quẽ dilexit anima mea? Quid
eſt qð amat: quid eſt qð ardet: quid eſt qð
tantũ ne ab illo aberret timet: Quid eſt qð
tantũ delectat᷑ in ipſo: cui ſola pęna eſt ſine

ipſo? Quid eſſet vnde amaret᷑: niſi foꝛmo⸗/

ſus eſſet? Verũ quomõ illa ſic amaret:ſi ille
illi ſic apareret:quomõ cęcis ꝑſequẽtibus:
⁊ quid faciant neſciẽtibus? Qualẽ ergo illa
s. 44. amauit? Specioſum foꝛma p̊ filis hominũ:
diffaſa ẽ gra in labijs tuis.Ergo de ipſis la-
bijs tuis annũcia mihi quẽ dilexit aia mea.
Cantj.i. Annũcia inquit mihi o quẽ dilexit nõ caro
mea: ſed anima mea. Annũcia mihi vbi pa
ſcis:vbi cubas ĩ meridie: ne foꝛte fiam ſicut
oꝑta ſuꝑ greges ſodaliũ tuoꝛũ. Obſcurum
D videt᷑.Obſcurũ ſãctuariũ thalami ſacri my-
ſteriũ eſt. Ipſa em̃ dicit: Introduxit me rex
in cubiculũ ſuum. Talis cubiculi hoc ſecre/
tũ eſt. Sed vos qui ab iſto cubiculo ꝓfani

non eſtis:audite qð eſtis:⁊ dicite cum illa:ſi
amatis cũ illa.Amatis aũt cum illa: ſi eſtis
illa. Dicite omnes ⁊ tamẽ vna dicat: quia
vnitas dicit: Annũcia mihi quẽ dilexit ani⸗/
ma mea. Erat em̃ illis in deũ vna anima et Actj.4.
coꝛ vnum. Annũcia mihi vbi paſcis:vbi cu
bas in meridie. Quid ſignificat meridiess
Magnũ feruoꝛẽ:magnũq; ſplendoꝛẽ.Ergo
notũ fac mihi qui ſint ſapientes tui: Spiri/

tu feruentes ⁊ doctrina fulgentes. Dexterã Psz. 899.

tuam notã fac mihi: ⁊ eruditos coꝛde in ſa-
pientia. Ipſis inhęreã in coꝛpoꝛe tuo: ipſis
ſocier:cuʒ ipſis te fruar.Dic mihi.Ergo an/
nuncia mihi vbi paſcas: vbi cubes in meri⸗/
die:ne incurram in eos qui alia de te dicũt.
Aliud dicũt:aliud de te ſentiunt:Alia de te
credunt:alia de te pſᷣdicant. Et greges ſuos
habent:⁊ ſodales tui ſunt:quia de tua men
ſaviuũt:⁊ menſę tuę ſacramẽta detractant.
Sodales em̃ dicti ſũt ꝙ ſimul edant: quaſi
ſimul edales. Tales expꝛobꝛant᷑ in pſalmo.

Si em̃ inimicus ſuꝑ me magna locutꝰ fuiſ/z. 54.

ſet:abſcondiſſem me vtiq; ab eo: Et ſi hic qͥ
oderat me ſuper me magna locutus fuiſſet:
abſconderem me vtiq; ab eo:Tuꝰo vnani-
mis meus:dux meus:notus meus: Qui ſi/
mul mecũ dulces capiebas cibos:in domo
dei ambulauimꝰ cum conſenſu. Quare con
tra domũ domini modo cũ diſſenſu: niſi qa i· Job.2.
ex nobis exierunt: ſed non erant ex nobiss
Ideo o tu quẽ dilexit anima mea:ne ĩ tales
incidam ſodales tuos: ſed quales fuerunt
ſodales ſamſon non ſeruãtes amico ſidem:
volentes eius coꝛrũpere vxoꝛem. Ergo nei
tales incurram: ne ſiam ſuꝑ eos: id eſt inci/
dam ĩ eos:velut oꝑta:velut latens ⁊ obſcu /
ra:non velut in monte conſtituta. Annũcia Eanti.i.
ergo mihi o quẽ dilexit anima mea:vbi pa
ſcis:vbi cubas in meridie: qui ſint ſapiẽtes
et fideles in quibus maxime requieſcis: ne
foꝛte ſicut latens incurram in greges nõ tu/
os.ſed ſodalium tuoꝛũ. Nam tu petro non Job.an
dixiſti: Paſce oues tuas:vᷣ paſce oues me/
as. Reſpondeat ergo amatę huic paſtoꝛ bo
nus:⁊ ſpecioſus foꝛma pꝛę filjs hominum:
rũdeat ei quã foꝛmoſam fecit ex filjs hoim.
Audite qͥd reſpõdeat:intelligite: cauete qð
rerret:amate qð monet. Quid & reſpondit:
Quã nõ blande: ſᷣ blandicijs ſeueritatẽ rerk
dit. Coꝛripit vt cõſtringat:vt ſeruet. Niſi co antj.i.
gnoueris temetipᷣaʒ inqͥt o pulchꝛa int mlie⸗-
res:Quãtũlibet eniʒ ſint alię pulchꝛe donis
viri tui hęreſes ſũt:oꝛnatu no viſceribꝰ pul⸗

Cneſunntt
aeſedend
goinmme
eace
Collogiop
o d⸗
ſocll⸗ fecten
hebaechiſt
1onemals
Curtaſtun
caltitaten
metiplam
uius Iunning
nalederi
funteaai.
icer g⸗
mn. Slaut
giogegl:
lispaſori.
icpaen
hedos tuos
ſedpaſtotü:
ſbi poſtayb
Cöſmael
ſaanpara
Ebecvebecn
Cnticscan
lamioggos
busnobis
ecceſecie
habulrico
hoyerbad
Poerſumn
leho: tn
lit pote
ngerepen
ſtotootben
lantiplden
daeſeitt
nolgensge
gehaberen:

mnnnpzi

filben e
Ennu Minendg
Mnmmnn
Sgiſn
lnifta⸗g
redi
afllgent,
uftca An
leten

4

cun Ar ſe
Vndecnben
ig⸗ n
üpmnn
diſinn
Muiaat it
ſanihe
lentes Wyn

☛n—a .

= —

=☛
—

eenn Ait,
nosctegt⸗

cenaps
Nenbinn
biabesinnen
ialudeteniit
nnunt Aaden
1.Egegeͤls
nguudemnn
mändenmnt.
inulelen gu
ohemtipeln,

mgubar ful .

Gahen Eſdq
ubansfle.
eo Tuionu
Wsels:Cuf
scbos:ne
ſeniu. Quun

ucnntand
maſentriis
ſdgulesinn
rsaniin
nen
inans befii
ubunstc
Nümn MM
Zõ

=
—
—

17

ec Gtſ

dictenirnieN
6

66

In euãgelio ſcõᷣm Johannẽ Sermo I.

chꝛę ſunt:foꝛis extrinſecꝰ nitent:nomie iuſti
cięſe dealbant:oĩs aũt pulchꝛitudo filię re/
gis intrinſecꝰ. Niſi &̊ cognoueris temetipᷣaʒ

qꝛ vna es:qꝛ ꝑ oẽs gentes es:qꝛ caſta es: qꝛ

colloquio ꝑuerſo maloꝛũ ſodaliũ coꝛrumpi
nõ debes.MHNiſi cognoueris temetipᷣaʒ:quia
2. Corl.II. recte mihi deſponſauit ille virginẽ caſtã ex⸗
hibere chꝛiſto:recteq; mihi teipſam exhibe/
as:ne malis colloquijs ſicut ſerpens euã ſe-
duxit aſtutia ſua: ſic ⁊ tui ſenſus coꝛrũpant᷑
a caſtitate mea. Miſi & talem cognoueris te/
metipſam:exi.Tu exi.Alijs em̃ dicturꝰ ſuʒ:
Matthᷣ.25. Intra in gaudiũ dñi tui. Tibi non dicã: in/
tra ſed exi:vt ſis inter eos qui ex nobis exie
runt:exi tu. Sed niſi cognoueris temetipa,ʒ
tũc exi. Si autẽ cognoueris temeipſam: in-
tra.Si autẽ non cognoueris:exi tu in veſti/
gijs gregũ:⁊ paſce hedos tuos ĩ tabernacu/
lis paſtoꝛũ. Exi in veſtigijs nõ gregis ſᷣ gre

gũ: ⁊ paſce non ſicut petrus oues meas:ſed
hedos tuos in tabernaculis non paſtoꝛis

ſed paſtoꝛũ:nõ vnitatis ſed diſſenſiõis.Hõ
ibi poſita vbi eſt vnus grex ⁊ vnus paſtoꝛ.
Cõſirmata eſt: ędiſicata eſt: amata foꝛtioꝛ ẽ
facta: parata moꝛi ꝓ viro:et viuere cũ viro.
E heęc verba quę cõmemoꝛauimus de ſanctis
canticis canticoꝝ: de ſpõſi ⁊ ſponſę epitha/
lamio quodã:ſpiritales em̃ nuptię ſunt ĩ qͥ‚
bus nobis magna caſtitate viuendũ eſt: qͥa
eccleſię cõceſſit chꝛiſtꝰ in ſpũ:qð mater eius
habuit ĩ coꝛpoꝛe:vt ⁊ mater ⁊ virgo ſit.lheęc
vo verba donatiſtę accipiũt ad ſenſum ſuũ

ꝑuerſum multo alit. Et quẽadmodũ nõ ta /

cebo: ⁊ quid eis reſpõdeatis: adiuuãte dño
quãtũ potero bꝛeuiter admonebo. Cũ eos
vꝛgere cęperimus:luce vnitatis ecclię diffu/⸗
ſe toto oꝛbe terrarũ ⁊ popoſcerimꝰvt oſten/
dant ipſi de ſcripturis aliqð teſtimoniũ vbi
deus pᷣdixit in africa futurã eccleſiãq̃ſi ꝑdi/
tis ceteris gentibꝰ:hoc ſolent teſtimoniũ in
oꝛe habere ⁊ dicere:Africa ĩ meridie eſt. In/
terrogans & inquiũt eccłia dñm vbi paſcat:
vbi cubet: reſpõdet ille in meridie: vt quaſi
Cantj.I. Vox interrogatis ſit: Annũcia mihi quẽ di/
lexit anima mea: Abi paſcis? Ubi cubas:
Et vox q̃ſi reſpondẽtis. In meridie: hoc eſt
in africa. Si ꝙ quę interrogat ecclia eſt:⁊ do
minꝰ vbi paſcat:reſpõdet:in africa: quia in
africa erat: eccleſia quę interrogat nõ eratiĩ
africa. Annũcia inquit mihi quẽ dilexit aĩa
mea: vbi paſcis:vbi cubaſ:⁊ rñdit ille cuidã
ecclię ſᷣter africam: In africa cubo:in africa

paſco:quaſi te nõ paſco. Poꝛro ſi quę intro⸗/
gat: ecclia ẽ:qð nullꝰ abigit: qð nec ipi ↄdi/⸗
cũt:⁊ audiũt neſcio qͥd de africa:hęc ̊ ꝗᷓ int/
rogat pter africã: ⁊ qꝛ eccłia ẽ: eſt ſᷣter africã
eccłia.Ecce accipio in meridie eẽ africã:q;q;
magis in meridie ſub ſole medu diei ęgypt⸗
q́ᷓ; africa. Ilic autẽ in ęgypto quõ paſtoꝛ eſt
iſte:qui noꝛũt agnoſcũt.Qui nõ noꝛũt reqͥ/
rant q; magnũ illic gregẽ colligat:quãtã nu

meroſitatẽ ſanctoꝝ atq; ſanctaꝝ habeat cõ

tẽnentiũ penitꝰmũdũ:Gꝛex ille tantũ creuit
vt etiã ide ſuꝑſtitiões expulerit. Vt & omit/
tã quõ inde omnẽ idoloꝝ ſuꝑſtitionẽ ꝗᷓ illic
valida fuerat credẽdo fugauerit:accipio qð
dicitis o ſodales mali:accipio ꝓꝛſus:aſſen/

tio africã iĩ meridie eẽ: ⁊ africã ſignificatã in

eo qð dictũ ẽ: Vbi paſcis:vbi cubas i meri/
die. Sed ⁊ vos ęquitatẽ attẽdite:adhuc iſta
v̈ba ſpõſę eſſe nõdũ ſpõſi. Adhuc ſpõſa di⸗
cit: Annũcia mihi quẽ dilexit aia mea: vbi
paſcis:vbi cubas iĩ meridie:ne foꝛte ſic oꝑta
fiã.Surde:cece:ſi in meridie vides africam:
q̃re in oꝑtã nõ intelligis feminã? Annuncia
mihi dic quẽ dilexit aia mea: Vtiq; virũ al/
loquit᷑ cuʒ dilexit:quõ ſi diceret: Annuncia

mihi quã dilexit aia mea:intelligeremꝰ ſpõ/
ſũ hęc loqᷣ ad ſponſã. Sic cũ audis: Annũ/
cia mihi quẽ dilexit aia mea:vbi paſcis:vbi

cubas:illuc adde:ad h hꝰ vba ꝑtinẽt:⁊ ꝗ̃ ſe/
quũt᷑ i meridie.Quęrovbi paſcas ĩ meridie

ne foꝛte fiã ſiẽoꝑta ſuꝑ greges ſodaliũ tuoꝝ

Audio /ꝓꝛſus accipio ð africa qð itelligis:in
meridie ipᷣa ſigniſicata ẽ.Sʒ eccłia xp̃ᷣi ſic in⸗

telligis trãſmarina alloquit᷑ ſponſũ ſuũ: ti/

mẽs erroꝛẽ incidere africanũ. O quẽ dilexit

agia mea: annũcia mihi:doce me. Audio em̃

in meridie: id ẽ in africa duas eſſe ꝑtes:imo

mltas cõciſiões. Annũcia & mihi vbi paſcl:

goues ad te ꝑtinẽt:qð ouile illic me iubes
amare:cui me debeo ſociare: ne foꝛte ſiã ve⸗/
lut oꝑta. IJlludũt em̃ q̃ſi latenti:inſultãt q̃ſi

ꝓgditę:q̃ſi nuſq; alibi exiſtenti. MNe & qſi oꝑta

qſi latẽs fiã ſuꝑ greges ſodaliũ tuoꝝ dona/
tiſtarũ:maximianiſtaꝝ:rogatiſtarũ:cętera/

rũq; peſtiũ extra colligentiũ ⁊ iõ ſpargẽtiũ:

rogo te:annũcia mihi ſi illic paſtoꝛẽ meũ re⸗

quirã: vt nõ in gurgitẽ rebaptiʒatõis incur⸗

rã.Hoꝛtoꝛ vos:obſecrovos ꝑ ſãctitatẽ taliũ

nuptiaꝝ: amate haãc eccliã:eſtote i tali eccle/

ſia:eſtote talis eccleſia:amate paſtoꝛẽ bonũ

virũ tam pulchꝛũ: neminẽ fallentẽ: neminẽ
perire cupienteʒ. Oꝛate ⁊ pꝛo diſt berſs oui ·
B 5

Job. 10. pfe:

Sancti Auguſtini de verbis dñi

bus: veniant ⁊ ipſi:cognoſcant ⁊ ipſi: amẽt
vt ſit vnus grex:⁊ vnus paſtoꝛ.Cõuerſi.

BDe eo qð ſcriptum eſtin euange/

lio m Johanne:Ego ⁊ pater vnũ
ſumus⸗Sermo II
Ominus deus ieſus ſilius dei vni/
cus: natus de deo patre ſine aliqua
matre:⁊ natꝰ de virgine ſine homie

ſumꝰ.Sic accipite:ſic credite:vt mereami/
ni intelligere. Fides em̃ debet pᷣcedere intel
lectum:vt ſit intellectus fidei ᷣmium. Pꝛo/

Eſa.⁊. pheta em̃ aptiſſime dixit: MNiſi em̃ credide⸗

ritis nõ intelligetis. Quod ergo ſimpliciter

pᷣdicat᷑ credendũ eſt: quod ſubtiliter diſpu-

tatur intelligenduʒ. Pꝛimitus ergo ad im/
buendas veſtras mentes ꝑ ſidem:p̃dicamꝰ

ditur vnicum? Quia cuius eſt vnicus: mul⸗
tos filios habet gratia. Cęteri ergo omnes
filij ſancti ſũt gratia:ſolus ille natura. Qui
gratia fili ſunt: non ſunt qð pater. Heniq;
nullus ſanctoꝛuzʒ auſus eſt dicere: quod ille

vnicus ait: Ego ⁊ pater vnum ſumꝰ.

NHNũquid non pater eſt et noſter: Si non eſt

Matth. 6.

pater noſter:quomõ dicimus oꝛantes: Pa/
ter noſter qui es in cęlis? Sed nos filij ſumꝰ
quos voluntate ſua filios fecit: nõ ex natu/

ra ſua filios genuit. Genuit quidem ⁊ nos:

ſed quomõ dicit᷑ adoptatos:adoptante ge/
neratos:beneſicio nõ natura. Deniq; ⁊ hoc
dicti ſumus: quia vocauit nos deus in ad/
optionẽ filioꝛũ.hHomines adoptati ſumus.

Ille dicit᷑ vnicus: vnigenitus: quia hoc eſt

qð pater:nos autẽ homies ſumus:deus eſt

pater. Quia ergo ille hoc eſt qð pater: dixit

⁊ verũ dixit: Ego ⁊ pater vnũ ſumuſ.Quid
eſt:vnũ ſumꝰꝰ: Vnius nature ſumus.Quid
eſt:vnum ſumus? Vnius ſubſtãtię ſumus.

ſtantię? Laboꝛemus vt intelligat:: adiuuet

deus: ⁊ me loquẽtem et vos audiẽtes. MÆe
vt ea dicam quę vera ſunt et apta ſunt vo/
bis:vos autẽ ante omnia ⁊ ſᷣcipue vt creda
tis:deinde vt quomõ poteſtis intelligatis.
Quid ẽ ergo vniꝰ ſubſtãtię? Similitudines

vobis adhibeã: vt qð minꝰ intelligit᷑: exem/

plo clareſcat. Vt puta aurum eſt deus: au-

rum et ſilius eius. De terrenis ſi ad celeſtia
nõ ſũt dandę ſimilitudines: quomõ ſcriptũ

audiſtis qͥd dixerit: Ego ⁊ pat᷑ vnũ

eſt: Petra erat chꝛiſtus? Ergo quicqᷣd eſt pa orl.i.

ter:hoc eſt ⁊ filius.Sicut dixi:verbi gratia:
aurũ eſt pater: aurũ eſt filiꝰ. Maʒ qͥ dicit:nõ
eſt ipius ſubſtantię filius cuiꝰ pater: argen/
tum eſt filius.Si aurũ eſt pater:argentũ eſt

filius: degenerauit a patre vnicus filiꝰ. hõ
hominẽ generat.Cuiꝰ ſubſtantię eſt pater qͥ

generat:ipᷣius ſubſtantię ẽ filiꝰqui generat᷑.
Quid eſt ipᷣiꝰ ſubſtãtię:hõ eſt ille:hõ ⁊ ille.
Animã habet ille:animã ⁊ ille.Carnem ha/

bet ille:carnẽ ⁊ ille.Qð eſt ille:hoc ⁊ ille. 3 B

reſpõdet mihi ⁊ dicit hereſis arriana:Quid
mihi dicit? Attende qð dixiſti. Quid dixi:
Quia filius homis cõparãdus eſt filio dei.
Plane cõparandus:ſed nõvt putas ad pꝛo
pꝛietatẽ ſᷣ ad ſimilitudineʒ.Tu autẽ qͥd vis
hinc facere? Dic. Hon vides dicit:qͥa maioꝛ
eſt pater qui genuit: ⁊ minoꝛ eſt filius qͥ ge⸗

neratus eſt. Quõ ergo vos dicitis? Dicite
vobis chꝛiſtũ dei patris vnicuʒ. Quare ad/ a mihi. Quomõ ergo vos dicitis ꝙ equales

ſunt pater ⁊ filius:deus ⁊ chꝛiſt*ꝰ:cum vide/
atis quia homo quãdo generat filiũ:minoꝛ
eſt filius ⁊ maioꝛ eſt pater: hhomo ſapiens ĩ
ęternitate tempoꝛa inquiris:vbi nõ ſunt tẽ

poꝛa queris ętates.Quãdo maioꝛ eſt pater

minoꝛ ẽ filius: ambo tempoꝛales ſunt. Ille

ſeneſcit:quia ille creſcit. Nam per naturam

