ctu caloꝛes:ĩtellectu moꝛeſ. Intellige.Om

nis hõ vult intelligere:nemo ẽ qͥ nolit.Cre

dere nõ om̃es volunt.Dicit mihi hõ: Intel
ligã vt credã: Rñdeo: crede vt intelligas.
Cum ̊ nata inter nos ſit cõtrouerſia talis
quodãmõ vt ille mihi dicat:intelligã vt cre
dam:Ego ei reſpbödeam:iĩmo crede vt intel

ligas. Cum hac cõtrouerſia veniamus ad

iudicem:neuter nr̃m pꝛęſumat ꝓ ſua parte

ſententiã. Quem iudicẽ inuenturi ſumus⸗

Diſcuſſis om̃ibus hominibus neſcio vtrũ
melioꝛẽ iudicẽ inuenire poſſimꝰ: qᷓ; hoĩem
ꝑ quẽ loquit᷑ deus. Mõ eamus g̊ in hac re⁊
in hac ↄtrouerſia ad litteras ſęculares: nõ

inter nos iudicet poeta ̊ ꝓpheta. Beatus Matts.rr.

apls petrus cũ duobus alijs chꝛiſti dñi di/
ſcipulis iacobo ⁊ iohãne in mõte cum ipſo
dñio ↄſtitutus:audiuitvocẽ delatã de ceęlo:
Hic eſs filius meus dilectus in qͥ mihi bene
cõplacui:ipſum audite.Qð cõmẽdãs me/

moꝛatus apls in epla ſua dixit:hanc vocẽ 2.

audiuimus de cęlo delatam:cum eſſemus

cũ illo in mõte ſancto. Et cũ dixiſſe et:Hanc
vocẽ nos audiuimꝰ de cęlo delatã:ſubiun/

xit atq; ait: Et habemus certioꝛẽ ꝓpheticũ

ſermonẽ. Sonuit illa vox de celo: certioꝛ ẽ

Petril. .

ꝓpheticus ſermo. Attẽdite chariſſimi ad/C.

iuuet dñs ⁊ voluntatẽ meã ⁊ expectationẽ

Pepe

i tnin
ßtoſtun,
bcenat
guncſele
nclornton⸗
ſanodeghe

uas unille

1cromgot⸗
negmi l
ſedenbunch
ennbrosftol
lueium ſti
Gimns hun
ſoncnagas
tafteunt
danechuſa
ihna gco
Ondcknagun
beſernol
Gngsonantea

bpena be

ſnoren. Dor
ſeuinur: ppbe
Cuincnntur.
Niteurchert
Worbtbenn
ſenpeoee
chalioenn
loguikolcur
cenhebacr
Uplaatrp

Cn ggens pls

ckonfen
Gnanen
ſobllatſeti
Coſihchrir
Ncötndrta
Ctenptbtl
Nangneun
ſlachiſfuspen
goggen
Liclgneten
Mhtsneen
ſuſpicie
W
nlia
kanti
ſingetne
ſibiintin
emede h
⸗ Ninte

ueligne ſnn
bckisnmnin

=

Ne chen ⸗

mnui.ugti⸗
auimnusthean
geramus:olnch
Mugecdabarben
Wee anmete.
SClcres zutbts,
glluſthorat
nel Ntclgl
menoiqrlle⸗
Dictmdbibee
geteſtiele.

ſt cooreitls

dicnineline⸗
minoonteti
Nertarmuma
una pluhn
tenuanmi⸗

ninbus einni.

eolin:hi⸗
Seannssubrt

veſtrã:vt dicam qð volo:quõ volo. Quis
em̃ noſtrum nõ miretur:Delata voce de cę
lo certioꝛẽ ꝓpheticum ſermonẽ ab aplo di⸗
ctum eſſe:Certioꝛẽ ſanę dixit:certioꝛẽ:non
melioꝛem:nõ verioꝛẽ. Lam enim verus ille

ſermo de cęlo:qᷓ; ſermo ꝓpheticus:tam bo
nus:tam vtilis.Quid eſt ̊: Certioꝛẽ: niſi
in quo magis cõfirmetur auditoꝛ? Quare
hoc:Quoniã ſunt homines infideles: qui
ſic detrahunt chꝛiſto: vt dicant eum magi⸗/
cis artibus feciſſe quę fecit. Poſſent g̊ infi/
deles etiam iſtam vocẽ delatam de cęlo:ꝑ
cõiecturas humanas ⁊ illicitas curioſita/
tes ad magicas artes referre. Sed ꝓphetę
antea fuerunt:nõ dico ante iſtam vocem:
ſed ante chꝛiſti carnem. Mondum erat hõ

chꝛiſtus quãdo miſit ꝓphetas.Quiſquis

eum dicit magum fuiſſe:ſi ergo magicis ar

i. Corj.t

tibus fecit vt coleretur ⁊ moꝛtuus:nũquid

magus erat anteq́; natus:? Ecce quare ait

apls petrus: Habemus certioꝛẽ ꝓpheticũ
ſermonem. Vox de celo qua ſideles admo
neantur: ꝓpheticus ſermo quo infideles

cõuincantur. Intelleximus quantum mi⸗/

hi videtur chariſſimi quare dixerit apłs pe
trus: Habemus certioꝛẽ ꝓpheticũ ſermo/

nem:poſt vocem de celo delatam. Et ipſa

chꝛiſti quanta dignatio. Petrus iſte qui ſic
loquit᷑ piſcatoꝛ fuit: ⁊ modo magnam lau/

dem habet oꝛatoꝛ ſi potuerit ab illo intelli/

gi piſcatoꝛ. Pꝛopterea pᷣmis chꝛiſtianis lo⸗/

quens apłs paulus ait: Videte vocationẽ

veſtram fratres: quia nõ multi ſapientes

ſcõm carnem:nõ multi potentes: nõ multi

nobiles:ſed infirma mundi elegit deus vt

cõfundat foꝛtia:⁊ ſtulta mundi elegit deus
vt cõfundat ſapientes:⁊ ignobilia mundi

⁊ cõtemptibilia elegit deꝰ:⁊ ea quę nõ ſunt

vt ea quę ſunt euacuarentur.Si em̃ elige/

ret chꝛiſtus pꝛimitus oꝛatoꝛem:diceret oꝛa //
toꝛ: Eloquentię meę merito electus ſum.
Si eligeret ſenatoꝛem:diceret ſenatoꝛ: hi⸗/

gnitatis meę merito electus ſum. Poſtre/

mo ſi pꝛius eligeret imperatoꝛem: diceret
imperatoꝛ: Poteſtatis meę merito electus

ſum.Quieſcant ⁊ differantur iſti: paululũ

quieſcant:nõ omittantur: nõ contemnan

tur:ſed aliquãtulum differantur: quo poſ-⸗

ſint gloꝛiari de ſemetipſis ĩ ſemetipſis.DPa
mihi inquit illum piſcatoꝛem:da mihi idio

tam: da mihi imperitũ: da mihi eum cum

quo nõ indignatur loqui ſenatoꝛ: nec quã⸗

De verbis Alpoſtoli Bermo

XXVII

do emit piſcẽ:ipſum inquit da.hunc ſi im/
pleuero manifeſtum erit qð ego facio: qᷓ;q;
⁊ ſenatoꝛẽ ⁊ oꝛatoꝛẽ ⁊ imperatoꝛẽ ego ſum
facturꝰ:qñcunq; facturꝰ ego ⁊ ſenatoꝛẽ:ſed
certius ego piſcatoꝛem. Poteſt ſenatoꝛ glo
riari de ſemetipſo:poteſt oꝛatoꝛ:poteſt im/
peratoꝛ: nõ poteſt niſi de chꝛiſto piſcatoꝛ.
Veniat pꝛopter docendam humilitatẽ ſa/
lubꝛem:pꝛius veniat piſcatoꝛ: per ſeipſum
melius adducitur imperatoꝛ. MOι mentote
ergo piſcatoꝛẽ ſanctum:iuſtum:bonũ: chꝛi
ſto plenum:ad cuius miſſa per mundũ re/
tia capiendus cũ cęteris etiã apoſtolis iſte
ꝑtinuit. Ergo memẽtote eum dixiſſe:hha⸗
bemus certioꝛẽ pꝛopheticum ſermonẽ.Ha
mihi ergo ad illã cõtrouerſiam iudicẽ pꝛo/
phetam. Quid inter nos agebatur? Zu di
cebas: intelligam vt credam: ego dicebã:
vt intelligas crede. Nata ẽ cõtrouerſia:ve
niamus ad iudicẽ:videlicet pꝛophetã:ĩmo
vero deus iudicet per ꝓphetam. Ambo ta

ceamus. Quid ambo dixerimus auditum OD

eſt. Intelligã inquis vt credam: crede inqᷓ;

vt intelligas. Reſpõdeat ꝓpbeta: Miſi cre Eſa.⁊.

dideritis:nõ intelligetis. Putatis aũt cha
riſſimi nihil dicere etiã illũ qͥ dicit: Intelli/
gam vt credam? Quid em̃ nunc agimus:
niſi vt credant:nõ qui nõ credunt: ſed qui
adhuc parum credũt: Nam ſi nullo modo
credidiſſent:hic nõ eſſent. Fides eos addu

xit vt audiãt: ſides eos fecit pꝛęſentes ver-⸗

bo dei: ſed ipſa ſides quę germinauit irri/
ganda eſt: nutrienda eſt:roboꝛãda eſt.hoc

eſt qð agimus.Ego inquit plantaui:apol/ 1. Con..

lo rigauit: ſed deus incremẽtũ dedit. Jta/
q; neq; qui plantat eſt aliquid:neq; qui ri/
gat:ſed qui incrementũ dat deus. Loquẽ/
do: hoꝛtando:docendo:ſuadendo planta/
re poſſumus ⁊ rigare: nõ autẽ incrementũ
dare. Nouerat autẽ ille cum quo loqueba/
tur: qui fidei ſuę germinanti ⁊ adhuc infir/
mę ⁊ ex magna parte titubanti: nõ tamen
nullę ſidei ſed alicui fidei adiutoꝛẽ oꝛabat:

cui dicebat: Credo dñe. Aodo cũ euãgeli Marel.⸗/

um legeret᷑ audiſtis. Si potes credere ait
dominꝰ ieſus patri pueri:ſi potes credere
omnia poſſibilia credenti. Et ille intuens
ſemetipſum: et poſitus ante ſemetipſum:
nõ habens temerariã cõſidentiam: ſed pꝛi/
us diſcutiens cõſcientiã:vidit in ſe eſſe ali/

quam fidem: vidit ⁊ titubationẽ:vtrũq; vi

dit. Unum habere ſe cõfeſſus eſt: ⁊ altero
6§ 3

Zacobi. F.

Abi.g. ante om̃ia ne iuretis.Difficilis quęſtio eſt.

Mattb.ʒ. monitio. Audiſtis inqͥt qꝛ dictũ ẽ antiqͥs:

. ſtas facerevnũ capillum album aut nigrũ.

Jacobi.S.⸗ lum dixit: Ante omnia inquit fratres mei

Bancti
adiutoꝛium poſtulauit. Credo inquit do/
mine. Quid ſequebatur: niſi adiuua fidem
meam? Non hoc dixit:Credo domine:vi/
deo hic aliquid vnde non mentioꝛ: Cre/
do:verum dico:ſed video hic etiam neſcio
quid quod mihi diſpliceat.Starevolo:ſed
adhuc nuto. Stans loquoꝛ: nõ cecidi quia
credo:ſed tamen adhuc nuto:adiuua incre
dulitatẽ meam. Ergo chariſſimi ⁊ ille quẽ
ↄtra me cõſtitui ⁊ ꝓpter cuius controuer/
ſiã inter nos natã ꝓphetã iudicem poſtu/
laui:nõ nihil dicit:etiam ipſe cũ dicit:intel
ligam vt credam. Mam vtiq; modo qð lo/
quoꝛ:ad hoc loquoꝛ:vt credãt qui nõdum
credunt:⁊ tamẽ niſi qð loquoꝛ intelligant:
credere non poſſunt. Ergo ex aliqua parte
verum eſt qð ille dicit:intelligam vt credã:
ego qui dico ſicut dicit ꝓpheta:immo cre
de vt intelligas:verum dicimus: cõcoꝛde/
mus.Ergo intellige vt credas:crede vt in-
telligas. Bꝛeuiter dico:quõ vtrũq; ſine cõ/
trouerſia accipiamus. Intellige vt credas
verbũ meũ: crede vt intelligas verbũ dei.

autẽ ſermo veſter eſt eſt: nõ nõ: niſi qð iſte
addidit: ante om̃ia:ex quo multuʒ fecit in/
tentos:auxitq; difficultatẽ quęſtiõi. Inue⸗/
nimus em̃ iuraſſe ſanctos:iuraſſe pꝛimituſ
ipſum dominũ in quo nõ eſt om̃ino pecca/

tu es ſacerdos in ęternum ſcòm oꝛdinẽ mel
chiſedech. Eternitatem ſacerdotij filio cum
iuratiõe ꝓmiſit. habes etiã: Per memet- Señ.22.
ipſum iuro dicit dominus.Et illud iuratio
eſt: Viuo ego dicit dominus. Quomõ ho/
mo per deum:ſic deus per ſeipſum. Mõ eſt
ergo peccatum iurare:ſed durum malũ eſt
hoc dicere. Et quoniã diximꝰ deum iuraſ/
ſe: qᷓ; blaſphemũ eſt hoc dicere? Jurat de/
us qui peccatum nõ habet. Non eſt & pec-
catum iurare:ſed magis peccatum ẽ peie
rare. Foꝛtaſſe quis dicat nõ eſſe pꝛoponen B
dum de domino deo iuratiõis exemplum.
Deus em̃ eſt ⁊ foꝛte illi ſoli competit iurare

iſ.

iurant: vel cum fallunt: vel cum falluntur. cea.
Aur putat homo Varum eſt. fquod lcem
CFo vorhig Bogti T . An eſt ⁊ temere iurat:aut ſcit vel putat falſum
Aeni dee io ine elſſe:⁊ tñ ꝓvero iurat:⁊ nihilominus cũ ſce
ven ee n oe En lere iurat. Diſtant aũt iſta ꝑiuria ꝗ̊ duo cõ
Rinma lectio quę nobis hodie reci/- . ) memoꝛaui. Fac illũ iurare qͥ veꝝ putat eſſe
tata eſt:apoſtoli iacobi oblata no⸗ ꝓqͥ iurat: ven putat eſſe ⁊ iñ falſũ ẽ.MNõ ex
bis eſt ad diſſerẽdum: ⁊ quodamõ animo iſte periurat:fallitur:hoc ꝓ vero ha
indicta. Intentos em̃ nos fecit: admonẽs bet qð falſum eſt: nõ pꝛo re falſa ſciẽs iura/
tionẽ interponit. Da aliũ: qð ſcit falſũ eſſe
⁊ dicit verum eſſe:⁊ iurat tanq; verũ ſit qð
ſcit falſum eſſe: Videtis qᷓ; iſta deteſtan/
da ſit belua:⁊ de rebus humanis extermi/
nanda? Auis em̃ hoc fieri velit:cm̃es ho
mines talia deteſtantur. Fac alium: putat
falſum eſſe ⁊ iurat tanq; verum ſit: ⁊ foꝛte
verũ eſt: Verbi gr̃a vt intelligatis: Pluit
in illo loco:interrogas hominẽ ⁊ putat nõ
pluiſſe:⁊ ad negocium ipſius cõpetit vt di ⸗
cat pluit: ſed putat non pluiſſe: dicitur ei:
Vere pluit: Vere ⁊ iurat:⁊ tñ pluit ibi:ſed
ille neſcit ⁊ putat nõ pluiſſe:periurus eſt.
Intereſt:quẽadmodum verbum pꝛocedat
ex animo. Ream linguã nõ facit: niſi mẽs
rea.Quis eſt aũt qui nõ fallitur:⁊ ſi noluit
fallere? Quis homo cui nõ ſurrepat falla/
cia? Et tamẽ iuratio ab oꝛe nõ diſcedit:fre/
quentatur:plura ſunt plerũq; iuramẽta qᷓ;
dij vyerba. Si diſcutiat hõ quotiẽs iuret ꝑ to/
nolite iurare: neq; per cęelum: neq; per ter/ tum diem: totiẽs ſe vulneret:quotiẽs gla⸗
ram: ueq; aliud qocunq; iuramẽtum: Sit io linguę feriat et tranſſigat: quis in illo

2,

Hoc peccatum quem nõ reum teneat: ſi iu/⸗
rare peccatum eſt?: Ham periurium pecca-
tum eſſe ⁊ grande peccatũ nemo dubitat:
ſed nõ ait apoſtolus ð cuius lectiõe tracta/
mus: Ante om̃ia fratres mei nolite ꝑiura/
re:ſed nolite iurare. Pꝛeceſſit etiam ipſius
domini ieſu chꝛiſti in euangelio ſimilis ad/

MNõ ꝑiurabis:ego autẽ dico vobis:Nolite
iurare neq; ꝑ cęlũ:qꝛ ſedes dei ẽ:neq; ꝑ ter/
ram: quia ſcabellum eſt pedum eius: neq;
ꝑ caput tuum iurabis:quia nõ tibi eſt pote

Sit autẽ ſermo veſter eſt eſt:nõ nõ: ſi quid
amplius a malo eſt. hHuic dominicę admo/
nitiõi memoꝛata apoſtoli lectio om̃ino ſic
cõgruit: vt nihil aliud iuſſiſſe videat᷑:quia
nullus alius hoc dixit:qᷓ; ille qui ꝑ apoſto/

tum. Jurauit dominus ⁊ nõ pęnitebit eũ: Pë.o. U 4
n alizln

qui non põt peierare.hhomines em̃ falſum ⁊ 2.q.⁊.hoies

4

. D
hunllken

Neve
Coluain
uni

Cpture olt

honnorraum
celrenzt
ertenpenn⸗

D
mmenbed
teritantrn
contettura⸗
netgenol
Mſtotegi.
ſenpenuno⸗
luucoven
innencaa
opdela
ircindil
nglanctin
Nchbarken
deunacbbe
lſtenabbe

Hotg atentonelt

gpuanüne
acununes
Mapern
tirrucke

iggutnee

verunrn
noͤſorat.
geetapee
pelcatſec
bulgreina
loſahtten
hſuiny⸗
nllnrtoin
Hmnneel
alltiunen
ibus inm
ſodeorlun
Ktaucktee
lebasyen
Cliurge,

Midenin
eccgun
daushue
Neüfmne
knön
quenoden
blemin
mnl

dien: unn
.. oncttee

peccaanie

noͤeſſeend
öisaangin
Uconoettinn
mineseilin

dan ilu

cſeqtosſlin
Iauuntſlan
ibüoninnsciſe
iagiunuidri
reepunde

—

Tlüſrlüe Re

uurtorpfmn
rilaſcizin
goͤſtillch

ni; i tlh

ii urken
manis eumm
irele Ciast⸗
Sacauun u
geunitetſer
inetyuunh

/

stigcüfn

uiſenne.

tuüpuube

gon t,
ſban nſind

iuureſtonn

innnntſ

ödiſolft
isiunt
guinßzf⸗
aenn

De verbis Apoſtoli

locus inuenitur ſanus? Quia & graue pec/
catum ẽ peierare:cõpendium tibi dedit ſcri

Cptura: Moli iurare. Quid tibi dicturꝰ ſum

homo:verum iura? Ecce verũ iura nõ pec/⸗
cas:ſi veruʒ iuras nõ peccas.Sʒ homo in⸗
ter temptatiões poſitus:carne inuolutus:

Sapᷣ.9. calcãs terram ſub terra:dum coꝛpus quod

coꝛrumpitur aggrauat animã: ⁊ depꝛimit
terrena inhabitatio ſenſũ młta cogitantẽ:
inter iſta młta tua cogitata incerta:volati/
ca:coniecturas humanas:fallacias huma/
nas:quando nõ ſubꝛepit tibi qð falſum ẽ:
poſito in regiõe faſſitatis? Vis ergo longe

elſſe a periurio: Jurare noli. Qui em̃ iurat:

aliquado verum iurare põt: qui autẽ non
iurat:mendacium iurare nunq; poteſt. Ju/
ret ergo deuſ qui iurat ſecurus:quem nihil
fallit:quẽ nihil latet:qui oĩno fallere igno/
rat:quia nec falli poteſt. Cum em̃ iurat: ſe
adhibet teſtem. Quomodo tu cum iuras
deum adhibes teſtem:ſic ipſe cum iurat ſe
teſtem adhibet. Lu quãdo illum adhibes

gxo. 20. feſtem: foꝛte ſupꝛa mendacium tuum:acci-
pis inuanũ nomen domini dei tui. He mẽ/

dacium iures:ergo noli iurare. Ipſa eſt an
guſtia. Periurium pꝛecipitium eſt. Qui iu

rat iuxta eſt:qui nõ iurat longe eſt. Peccat
⁊ grauiter qui falſum iurat:non peccat qui

verum iurat: ſed nec ille peccat qui om̃ino
nõ iurat. Sed qui nõ iurat ⁊ nõ peccat:lõ/
ge eſt a peccato:qui autẽ verum iurat non
peccat:ſed pꝛope eſt ad peccatũ. Fac te am
bulare in alio loco vbi a parte dextera ſpa/
cioſa ſit terra: nec vſq; anguſtias patiaris:
a ſiniſtra pꝛeceps locus eſt: vbi eligis am/
bulare? Super finem terrę in labio pꝛęcipi/
tij:an inde longe? Puto qꝛ inde longe.Sic
qui ⁊ iurat in fine ambulat: ⁊ ambulat pe⸗/
dibus infirmis quia humanis.Si offende/
ris deoꝛſum is:ſi lapſus fueriſ deoꝛſum is.
Et quid te excipit? Periurij pena. Ergo
volebas verum iurare: audi cõſilium dei:

D Noli iurare.Si peccatũ eſſet iuratio:nec in
mn 22. q. . ſipetiñ veteri lege diceret᷑: Mõ periurabis:reddes
Teuii.i9 qutẽ domino iuſiurandũ tuum. Hon enim
peccatum pꝛeciperetur nobis. Sed ait tibi
deus tuus:Si iuraueris non damnabo: ſi

verũ iuraueris nõ damnabo: Sed nunqͥd

ſi nõ iuraueris damnabo: Duo ſunt inquit
quę nõ damnabo vnq;:veram iurationẽ:⁊

nullam iurationẽ:damno autẽ falſam iura
tionẽ. Falſa iuratio exitioſa eſt: vera iura-

Bermo X

tio periculoſa eſt: nulla iuratio ſecura eſt.
Scio eſſe difficilẽ queſtionẽ: ⁊ charitati ve
ſtrę fateoꝛ ſemper illam vitaui: Munc autẽ

VIII

cum die dominico debito reddendi ſermo
nis recitaretur eadem lectio:diuinitus mi /

hi inſpiratum eſſe credidi vt inde tractarẽ.
Hic me dicere deus voluit:hinc vos audi⸗/
re.Obſecro ne cõtemnatis:obſecro vt coꝛ
ſtabiliat: linguę mobilitates muteti.Mõ
fruſtra eſt om̃ino:non vacat ꝙ cum eam vt
dixi quęſtionẽ ſemper deuitare voluerim:
impoſita eſt neceſſitati meę: vt imponatur
charitati veſtrę. VUt noueritis verum iura/
re non eſſe peccatum:inuenimus ⁊ apoſto/

lum paulum iuraſſe: Quotidie moꝛioꝛ per

veſtram gloꝛiã fratres: quã habeo in chꝛi⸗
ſto ieſu domino noſtro. Per veſtraʒ gloꝛiã
iuratio eſt. Mon enim ſic ait: Per veſtram
gloꝛiaʒ moꝛioꝛ:quaſi veſtra gloꝛia me fecit
moꝛi:quomõ ſi diceret:per venenũ moꝛtuꝰ
eſt: per gladium moꝛtuus eſt: per beſtiam
moꝛtuus eſt:per inimicum moꝛtuus eſt:id
faciente inimico:faciẽte gladio:faciente ve
neno ⁊ ſimilia:non ſic dixit ꝑ veſtrã gloꝛiã.
Ambiguitateʒ gręcus ſermo diſſoluit. In/

ſpicitur in epiſtola gręca: ⁊ inuenitur ibi iu

ratio quę nõ ẽ ambigua.d Tup Oieiap
XXο υυii & ib AXOHD GνιAο XνG ⁶G6
Vbi dixerit grecus iurat.Quotidie audit:
grecos ⁊ qͥ grecę noſtis & Aοτρ. Qus/
do dicit & Aιο¾ει. Juratio eſt ꝑ deũ α
AOꝶ–νο. Ergo nemo dubitet iuraſſe apoſto
lum pauluʒ cum dixit: Per veſtram gloꝛiã
fratres. Et ne putemus eum per humanã

gloꝛiam iuraſſe: quam habeo in chꝛiſto ie/

ſu domio noſtro. Et alio loco iuratio pꝛoꝛ/
ſus certa ⁊ expꝛeſſa: Teſtem deum inuoco
ſuper animã meam: quia parcens vobis
nõdum veni coꝛinthum.Et alio loco ad ga
latas: Quę autẽ ſcribo vobis: ecce coꝛam
deo quia non mentioꝛ. Intendite quęſo ⁊
aduertite:⁊ ſi nõ tam plauſibilis ſermo vo
bis ſit pꝛopter anguſtias quęſtionis:vtilis

tamen eſt ſi ad viſcera veſtra perueniat. Ec

ce iurauit apoſtolus. Hon vos fallant qui
neſcio quomodo volentes ipſas iuratiões
diſcernere vel potius nõ intelligere: dicũt
nõ eſſe iurationẽ quando dicit homo:Scit

deus: teſtis eſt deus: inuoco deum ſuper

animã meam verum me dicere. IJnuocauit

22.. I. vt
noueritis

Cöcoꝛ.2 2. q
I. non eſt.

De iure iu.⁊
ſi chꝛiſtus.

Gal.I.

E

inquit deum:teſtem fecit deum. Nunquid

iurauit? Qui hęc dicunt:nihil aliud volũt
4

Bancti Auguſtinng AM
niſi inuocato deo teſte mentiri. Ita ne ve / rauit ⁊ viuit:ille tibi falſum iurauit⁊ viuit: uuul
ro quiſquis es pꝛaui coꝛdis ⁊ peruerſi coꝛs Ealſum iurauit⁊ viuit:ille falſum iurauit tu . itesen
dis:ſi dicas per deum:iuras:ſi dicas teſtis falleris.Si ⁊ tu oculos haberes vnde moꝛ/ m gnrie
ʒ. ſeu. diſ.ʒ9. eſt deus: nõ iuras:? Quid eſt em̃: per deũ: tem huius videres: ſi ⁊ tu in eo qð eſt moꝛi ane
ea. hit qritur niſi teſtis eſt deus? Aut quid eſt: teſtis erł ⁊ non moꝛi nõ falleris:videres huius moꝛ/ rel l⸗
deus:niſi per deum? Quid eſt autẽ iurare: tem.Et modo intende ſcripturam:⁊ ibi in/ bnl gu
niſi ius reddere deo quando per deum iu/ uenies iacentẽ quem putasviuentẽ. Auia ninal
ras: ius ſaluti tuę reddere quando per ſa pedibus ambulat: quia manibꝰ cõtrectat: nnn
lutem tuã iuras: ius filijs tuis redlddere q̃; quia oculis videt:⁊ audit auribus: officijs huts utmi
per filios tuos iuras? Quod aũt ius debe ceæteris membꝛoꝛũ ſatis vtitur: viuentẽ pu rt 1
mus ſaluti noſtrę:ſilijs noſtri:deo noſtro: tas: Viuit ſed coꝛpus eius:moꝛtua eſt aũt en
niſi charitatis: veritatis: ⁊ non falſitatiss anima eius:moꝛtuũ eſt quod melius ẽ.VHi hiun
Abaxime autẽ per deum cum ſit:ipſa ẽ ve- uit habitaculũ:moꝛtuus habitatoꝛ.Quo⸗ ifulnoli
ra iuratio:quia ⁊ cum dicit quiſq;: per me,’ß modo inquies cum viuebat coꝛpꝰ moꝛtua ieiun⸗
ſalutem: ſalutẽ ſuam deo obligat: quando eſt anima:cum coꝛpus nõ viueret niſi viui/ Mm n
dicit:per ſilios meos:oppignerat deo filios fſicatum ab anima? Quomõ ergo moꝛtua ẽ Ctimun
ſuos:vt hoc veniat in caput eoꝛum qð exit anima de quaviuit coꝛpus?:Audi ergo ⁊ di fonmnede
de oꝛe ipſius:ſi verum verum:ſi falſum fal - ſce:Coꝛpus hominis creatura dei eſt:⁊ ani ſenlum
ſum. Cum ergo fllios ſuos: vel caput ſuũ: ma hominis creatura dei eſt. DHDe anima de ckecnn
vel ſalutem ſuam quiſq; in iuratiõe nomi- us viuificat carnem:ipſam item animã vi/ nce
nãs: quicquid nominat obligat deo: quãẽ⸗ uificat de ſeipſo non de ſeipſa. Vita ̊ cooꝛ intin
tomagis quãdo peierat per ibpſum deum? poꝛis anima eſt: vita anime deus eſt. Mo⸗ gunnofrt
Timet em̃ falſum iurare per filium ſuum: æ ritur coꝛpus cum recedit anima: moꝛitur g usree
nõ timet falſum iurare per deũ ſuum: Foꝛ/ anima ſi recedit deus. Recedit anima cum tbanu
taſſis hoc dicens in animo ſuo:Timeo per coꝛpus percutitur gladio:⁊ putas quia nõ haagfute
filium meũ falſum iurare ne moꝛiatur: deꝰ recedit deus cum ipſa anima feritur periu- mutrſye
autẽ qui nõ moꝛitur:⁊ ſi falſum per eum iu rio: Vis videre quia moꝛtuus ẽ de quo loo ſtenein
retur quid mali cõtingit: Bene quidem di queris:Lege ſcripturam: Os quod menti⸗ Sapi. Aklohiun
cis:nihil mali cõtingit deo quando falſum tur occidit animã. Sed tu pꝛęſentẽ deum fensget
iuras per deum:ſed cõtingit mali multum vltoꝛem putas:ſi ille qui te iuratione falſa lünte
tibi qui fallis pꝛoximũ cui teſtem adhibes deceperit cõtinuo expiret. Si expiret ante omniupt
deum. Sed aliquid teſte filio tuo faceres: oculos tuos: expirauit caro ipſius. Quid üinüte
⁊ amico vel ꝓximo tuo vel cuilibet homini eſt expirauit:Caro ipſius ſpiritũ quo viui/ oſtes nor
diceres:nõ feci:⁊ tangeres filio tuo caput: fſicabatur eiecit.hhoc ẽ expirauit excluſo ſpi ſociss:
quo teſte feciſti ⁊ diceres:per huius ſalutẽ ritu quo viuebat caro. Peierauit:excluſit Aeit
quia nõ feci:exclamaret foꝛte filiꝰ tuus ſub ſpiritũ quo viuebat anima. Expirauit ſed lnopungo
paterna manu tremens: nec tamen pater- neſcis:expirauit ſed nõ vides.Carnem em̃ Qulckan
nam manũ:ſed diuinam tremens:noli pa,/ iacentem ſine anima vides: animã miſerã eofin
ter:nõ tibi vilis ſit ſalus mea: deum ſuper ſine deo videre nõ potes.Crede ergo:adhi iſinbeb
nmne inuocaſti:ego te vidi:feciſti:noli peiera be oculos ſidei.Nemo periurus impunitꝰ: Ulnenen
re:te quidem habeo genitoꝛem: ſed plus ? pꝛoꝛſus nemo:cum illo eſt pęna ſua. Si bæz krergno
tuũ ⁊ meũ timeo creatoꝛẽ: Sed quia deus beret in cubiculo ſuo toꝛtoꝛem carnis punt rlnſtn
quãdo per eum iuras:nõ tibi dicit: Ego te tus eſſet:habet in ſecreto coꝛdis ſui toꝛtotẽ Menen
vigdi noli iurare:feciſti:ſᷣ times ne te iſte o- cõſcientię ſuę ⁊ impunitus vocatur?Et taa· wninnr
cidat: tu te ante occidis. Quia g̊ non dicit men quid dicis:? Viuit:gaudet: luxuriatur ncg
ego te vidi:putas quia nõvidit?:Et vbi eſt qui mihi mentiẽdo iurauit.Quid eſt ꝙ me ten
qð dicit: Tacui tacui: nunquid ſemper ta/ mittis ad inuiſibilia? Quia ⁊ ipᷣe deus per b N 8
cebo: Et tamẽ plęrũq; dicit: Ego te vidi: ßp quem iurauit inuiſibilis ẽ. Jurauit per in⸗ Mß Zan
aliter quando vindicat in periuriũ: ſed nõ uiſibilem: feritur pena inuiñũbili. Sed viuit aan
in om̃es vindicat: ideo homines educãtur inquit et quodammodo ſcatet et bullit lu⸗/
FC.ead exemplum. Ego ſcio ille mihi fallum iu xurijs. Si hocita eſt ꝙ ſcatet luxurijs: ꝙ ienn

De verbis Apoſtoli

epire ſt anime moꝛtuę. mihi non credit nõ expedire quod non cre-
N bullit luxurijs: vermes it animemoꝛtue. isene penpenſn rationerodaſtderatlone
ninnutn Deniq; om̃is homo pꝛudens qui 8. lfa libꝛata: cum magno timoꝛe dico: Coꝛam
nncenn xuriãtes periuros attẽdit: ſano coꝛ e vide deo: aut teſtis eſt deus:aut ſcit chꝛiſtus ſic
ckun em auertnr ernd vult nuen: n eas eſſe in animo meo: ⁊ video quia plus eſt:
huign, re: non vult audire. VUnde ſe iſta a: Wre id eſt quia amplius eſt q; eſt eſt: non non:
enahi S auertit niſi quia putet Moatus: ſer ſed hoc quod amplius eſt a malo ẽ: ⁊ ſi nõ
dAu uiter ergo audite ſrarres meiꝛcoctudam m a malo iurantis: a malo eſt non credentis.
ne monem ügens in caꝛdbus d Auie Deniq; nõ ait ſi amplius facit malus eſt: ⁊=
srofige Zacobi.S ſalubꝛem:Ante om̃ia nolite unnane⸗ lerate: Keinote veſtro eſteſtno non ꝛ ſ quis am- Wattb. 5.
Nlentih ante om̃ia? Si magnũ eſt faeinn Pe ante plius facit malus eſt: ſed ſit in oꝛeveſtro eſt Segeg⸗
muckit nulla aũt culpa eſt verũ EH eſt: nõ non: quod autẽ amplius eſt: a malo Deineig.
lusi i om̃ia nolite iurare: Debuit enim di inauir eſttſecg aure mene Seataadenetid Selure la⸗
Nde Qlo⸗ te om̃ia nolite peierare. Ante amie zmuit. dethamaha peſſima conſuetud o. Et cum
penum nolite iurare. Zurare enim ner⸗ ge: odt tibi credit᷑ iuras:⁊ cum nemo exigit iuras:
unitnu rani: Jurare peius eſt q; adulte arepeine ⁊ hoꝛrentibus hominibus iuras: nõ taces
nammi se inẽ occide iurando: vix es ſanus non perierando. Ni
tiapptdi q.; hominẽ cecigere: Bhnt onn ſt. Jurare ſi foꝛte putatis fratres: quia ſi ſciret apoſto
cleſtani re: adulterari: furari peccatum e1 . Lccac us paulus ciedene ſibi galatas adderet iu
zanimade nõ eſt peccatum: ſed falſi um tar S n de e Daunneictede Qus Tütlenio vob ecce parr.
nmn⸗ el⸗ Quate ergo ante emhia 5 agerſcola cCcoꝛ deo qꝛ nõ mentioꝛ. Videbat ibi eos qͥ
Unen au Auic laicadtornos ſeeiaanerſne in cers deg Vicdebat ⁊ alios qͥ nõ credebãt:
eſ guam noſram. Ante Smeleal⸗⸗ Ergo noli dicere ñ iuro ſi foꝛte exigi. Ama
, : vt vigiletis ne ſurrepait Ergon uOR I07
noinn galis: pegcgleris: i . CLanquam in lo ẽ em̃ qð facl: illiꝰ qᷣ exigit. Mam tu quõ
nimaan vobilo conſactudo inan te onnnn le te purges nõ habes:quõ ſè atiffacias nego-
balul ſpecula liate noſult gern Wattenand. As cio qð inſtat nõ inuenis.Sʒ aliud ẽ cũ exi/
urhei⸗ uauit te ſuper cętera vnde te a per ehꝛiſtu git᷑ iuratio:aliud cũ offert᷑:⁊ hoc ipſũ qð of
deglol ſidera enim te iurare per deum: perc uo / fertur: aliud cum offert᷑ non credenti: aliud
nn occido ilum: væec quotixs ee d en. n a cum ventilatur ⁊ credenti. Tene ergo lin⸗
iidan bſene Weecer wian rabt ante guam ⁊ conſuetudinem quantum potes:
l tali iuratione. Molles vt diceret tibię non quomodo quidam quando illis dicit:
iue omnia: vtte aduerſus cucruckinem in erum dicis:non credo:non feciſti: nõ cre/
u tiſſimu redderet: vt unis ena inſhiccnes do:vens iudicet:iura mihi. Et ipſe qui exi/ 22.4.5. d
Qlil om̃es motus lingueę tueę diligentiſſime cu/ go: deus multum intereſt i neteir ali alie⸗
no viun⸗ ddirec: ſtos malę ↄſuetudis tuez git iuration n Interel it: 2 ideo 3.ſen. diſ.
uſi ſoaͤltes eſeg cnſtos male aſt⸗ falſum iuratum an ſcit.Si em̃ neſcit:⁊ ii eo 3,ca. vl.
nuf d &Nringeds:audi anfeoia. Doꝛimic, dicit: iura mihi vt fides ei fiat:nõ audeo di
darnſt bas pungo: ante omnia ſpinas admoueo. eteno eſepeccaramkane humana ren⸗
ni Qui eſt ante nngects. aonmaen tatio eſt. Si autem ſcit eum feciſſe: ⁊ no-
nlei nſe olb a intcntus eſto. Jurauim nd bir feciſſe:vidit feciſſe:⁊ cogit iurare: homi
niei paſſim habuimus iſtam teterrimã conſue- cida eſt. Ille enim ſuo periurio ſe perimit:
eu ſndinem morltſſeram. Dicoſcharieari ve⸗ ſed iſte manum interſicientis ⁊ expꝛęſſit et
punt : ſtre:ex quo deo ſeruire cepimus: ⁊ quantũ WeManum i cſelamomeat
S malum ſit in periurio vic md cen , zie⸗ iura ſi non tuliſti: iura ſi non feciſti ab
nm vwebementen: veternoſtiſtnã conſuetudi⸗ o qui neſcit an fecit: üle tunc chꝛiſtiano nõ
n, nem elmoꝛe enauimug. Srcnara reſnnai lie iurare:quando ab illo exigitur iuſiurã
an⸗ rur teſtricta langueleit langneſcens ewo/ dum: non licet iurare: chꝛiſtianus ſum non
hrianur ritur: ⁊ male conſuetudini bona ſuccedit. aun nen Capta talem: auerte te ab illo:
t⸗ H Denich non dolis vicim nos Quantu diſſimula a negocio de qͥ loquebaris:miſce
vohe 12. q. uſi peti‚ Si enim hoc dicimus mentimur. & nne⸗ alias fabulas ⁊ inuenies eũ millies iuran/
l ad me pertinet iuro: ſed E nz tem:qui ſemel iurare noluit. Iſtã ergo con ⸗ʒ
Guut detur magna neceſſitate compul u. um. ſuetudinem quotidian creb: ſine cauſa
ltlu⸗ yidero non mihi credi niſi faciam; ⁊ ei qui nerng

ſoig

Bancti
nullo extoꝛquẽte:nullo de tuis vᷣbis dubi/
tante iurandi auertite a vobis: amputate
a linguis veſtris:circũcidite ab oꝛe veſtro.
Sed ↄſuetudo eſt:ſolet dici. Solet dici qñ
nõ dico?lhoc ẽ ante omnia. Quid eſi ante
omnia? Pꝛe ceteris cautus eſto: plus ad B
intentus eſto qᷓ; ad alia. Maioꝛ cõſuetudo
maioꝛẽ intentionẽ flagitat:nõ rei leuis cõ/
ſuetudo. Si de manu aliquid faceres:faci/
lius manui tuę imperares ne faceret:ſi pe⸗
dibus aliquo eundum eſſet pigricia retar-
dãte:excitares te vt ſurgeres ⁊ ires:lingua

facilitatẽ habet motus:in vdo poſita ẽ:fa/

22.4.5ecce
dico.
ʒ. ſen. diſ. 39.
ca. hic qrit᷑.

cile in lubꝛico labitur. Quãto illa citius ⁊
facilius mouetur:tanto tu aduerſus illam

ſixus eſto. Domabis ſi vigilabis:vigilabiſ
ſi timebis:timebis ſi chꝛiſtianum te eſſe co

gitaueris. NHam tantũ mali habet iuratio:
vt qͥ lapides colũt timeant falſum iurare ꝑ

lapides:tu nõ times deum pꝛeſentẽ: deum

viuentem: deum ſcientẽ: deum manentẽ:
deum incõtemptoꝛem vindicantẽ? Clau/⸗
dit ille templũ ſuper lapidẽ:⁊ it ad domuʒ
ſuam:ipſe ſuper deum ſuũ clauſit: ⁊ tamen
quando illi dicitur:iura per iouem: pꝛeſen/
tis oculos timet. Et ecce dico charitati ve/
ſtreę:⁊ qui per lapidẽ falſum iurat:periurus
eſt. Vnde hoc dico? Quia multi ⁊ in h̊ fal/

luntur:⁊ putant quia nihil eſt per quod iu/

rant:nõ ſe crimine teneri periurij. Pꝛoꝛſus
periurus es:quia per idem quod ſanctum
putas:falſum iuras.Sed ego illum ſanctũ

nõ puto. Sanctum putat cui iuras. Mon

enim quando iuras tibi iuras: aut lapidi

liuras: ſed ꝓximo iuras. omini iuras ante

lapidem:ſed nunquid nõ ante deum?: Mõ

te audit lapis loquentẽ: ſed punit te deus
fallentẽ. Ante omnia ergo fratres mei ob/
ſecro vos:ne ſine cauſa me deus hęc loqui

cõpulerit.DPico em̃ ante ipſum: quod dixi

ſepe me iſtaʒ quęſtionẽ deuitaſſe:timui ne
monẽdo ⁊ ſᷣcipiẽdo plus reos facerem nõ
audituros:hodie aũt plus timui ne loqͥ re/
cuſarẽ quod loqui iuberer. Quaſi vero par
uus ſit fructus ſudoꝛis huius mei ſi om̃es
qui mihi acclameuerunt:clament ⁊ contra
ſe ne falſum iurẽt aduerſum ſe:ſi tot homi/
nes qui me attẽtiſſime audierunt: attenti
ſint aduerſus cõſuetudinẽ ſuam: ⁊ admo⸗/

neDjãt ſe hodie cũ ad domos ſuas venerint:

cum cõſuetudinẽ ſuã: id eſt lapſum lingue
repetiuerint:admoneat ꝓximus pꝛoximũ.

Auguſtini
hoc ẽ quod hodie audiuimus:hoc ẽ qð ob
ſtricti ſumꝰ. Mõ ſiat hodie:certe cum recẽs
ſermo ẽ expertus:loquar nõ flat hodie:pi⸗
grius fit cras.Si ⁊ cras factum non fuerit:

minus laboꝛante qui cuſtodit: adiuuatur

enim cõſuetudine ſuꝑioꝛis diei:triduo mo/
ritur peſtis de qua laboꝛamus: ⁊ gaudebi/
mus de fructu vr̃o:quia magno bono abũ

datis:ſi tamẽ magno malo carebitis. Con

uerſi ad dominũ. “M
(SDey⸗ erbisbeati Johannis: Si
Dixerimus ꝗquia peccatum non ha

bemusg:noſipſos ſeducimus:⁊ ve
ritas i nobis nõ eſt:Sermo IXx

IJYob.t.

ſalubꝛiter ⁊ veraciter ſcribẽs inter
cętera ait: Si dixerimus quia pec/
catum nõ habemus noſipſos ſeducimus ⁊
veritas in nobis nõ eſt: Si autẽ confeſſi ſi/
mus peccata nr̃a: fidelis ẽ ⁊ iuſtus qui di/
mittat nobis peccata:⁊ mũdet nos ab om̃i
iniquitate.hhis verbis docuit beatus iohã
nes:ĩmo ipſe dominus ieſus nõ ſe tacẽs ꝑ
iohannẽ neminẽ in iſta carne:in iſto coꝛru⸗
ptibili coꝛpoꝛe:in iſta terra:in iſto maligno
ſeculo:in iſta vita temptationibus plena:
neminẽ hic viuere ſine peccato. Abſoluta
ſentẽtia eſt:nec expoſitoꝛe indiget:Si dixe

rimus quia peccatum nõ habemus. Quis Job. 15.
em̃ qui nõ habet peccatum? Sicut ſcriptu/

ra dicit: Mec infans cuiꝰ ẽ vita diei vnius

ſuꝑ terram. Lalis paruulus peccatum nõ

fecit:ſed de parentibus traxit. Ergo nullo
modo quiſq; poteſt dicere non ſe habuiſſe
peccatum: ſed acceſſit ꝑ fidẽ ad lauacrum
regeneratõis homo fidelis:⁊ om̃ia dimiſſa
ſunt ei. Jam ſub gratia viuit:in fide viuit:
membꝛum chꝛiſti factus eſt: templum dei
factus eſt: ⁊ tamẽ ſic quomodo membꝛum

non habere peccatum: ſeipſum ſeducit: et
veritas in eo non eſt: pꝛoꝛſus mentitur ſi

dicat:iuſtus ſum. Sunt autem quidam in/

flati vtres:ſpiritu elationis pleni:non ma⸗
gnitudine ingentes: ſed ſuperbię moꝛbo

Eatiſſimus Johannes apoſtolus A

chꝛiſti ⁊ templum dei factus eſt:ſi dixerit ſe

tumentes:vt dicere audeant inuenire ho/
mines abſq; peccato. Dicunt ergo iuſtos

pꝛoꝛſus in hac vita nullum habere pecca/

tum.hHeęretici autem ſunt pelagiani:idem/

q; cęleſtiani:qui hoc dicũt.Et cum reſpon/⸗
ſum illis fuerit: quid eſt quod dicitis:Er/

Pepe

coNutbone
ſino unh
ſecchhnin
bieventon
unfniate
hinlesfi
olueſtih
oneren
linhaberepe

(giſuntiſiin
Phortenttdi

uſeman

gs doen equote

cſacpqua
hnene ſeſpo
ci Drceb
Pohgote
nefeerld⸗
cciannndn
hulunbed
Depnce A
(liarcpoſte
(teſan Due

es golo un

RNNechhen
Menemma
Muiuſnodi.

eminnn
iſaſorn

Sec diote

codoiſa,

ingeänobi
HBehonee
lopeccari
ceohibllmn
Mnalag
Ul otr
Glorsſugt
Nobis b⸗
Köthöde
fonaucent
ls ice
Lahrzetiin
Cchercr
baceeti
tenſeeli
ickisft
hebeign
Nockete
Mounzn
fhöpllts

De verbis Apoſtoli Bermo xxXIX

ren go viuit homo ſine peccato: ⁊ nõ habet om culis pꝛeciditevos a membꝛis eius:pꝛęcidii
utöiſt⸗ nino vllum peccatum nec facto nec verbo te vos a coꝛpoꝛe eius. Sed quid adhuc di /·
1fnn in nec cogitatione: Reſpondẽt de illo ſi uper,/ cam vt ſe ab eccleſia ſegregent: cũ hociam
taipctt inn bię vento quo pleni ſunt:quẽ ventum vti- fecerint: heretici em ſunt: iam foꝛis ſunt:
Mors Naimtinn nam finirent:reflarentur et tacerent: id eſt cum tota mundicia ſua foꝛis remanſi erunt.

ns ee, humiles ſierẽt nõ elati: Reſpondẽt inqus Redite ⁊ audite:audite ⁊ credite.Foꝛte di/

– pꝛoꝛſus iſti: Homies ſancti ſideles dei:nec ¶ccuri eſtis in coꝛde veſtro tumido ⁊ inflato: C
bantigl, facto:nec verbo: nec cogitatiõe poſſunt v · Munquid potuimuſ dicere qꝛ iuſti ſumus:
El lum habere peccatum. Et cum eis dicitur: MHeceſſe vtiq; erat ꝓpter humilitatẽ:vt di/
Aui ſunt iſti iuſti qui ſine peccato ſunt: re- ceremus nos peccatoꝛes eſſe. Pꝛopter hu-
ohamag B ſpondent ⁊ dicunt: Tota eccleſia. Mirari militatem g mentiris: Juſtus es: ſine pecc⸗
Neuaumnne potuiſſem:ſi inuenirem vnum: duos:tres: cato es:ſed ꝓpter humilitatẽ dicis te pec/
ſeccinnorn Geñ.is. decem: quot quęrebat abꝛaam. Abꝛaam catoꝛem. Quõ te accipiam tanqᷓ; chꝛiſtia/
tGene em̃ a qnquagita vſq; ad decẽ deſcendit: tu num in alterũ teſtem: quem cõtra teipſum
— heretice reſpondes ⁊ dicis mihi totam ec/ teſtem falſum teneo? Juſtus es:ſine pecca/⸗
Shemns pehlin cleſiã. Unde hoc pꝛobas? Pꝛobo inquis. to es:⁊ dicis te habere peccatum? Teſtis &̊
wmalker abisnn Pꝛoba rogo te.Magnũ enim mihi gaudi-/ falſus es cõtra te. Hon accipit deus mẽda
1Nrenmnusalue um affers: ſi docere potueris totã pꝛoꝛſus cem humilitatẽ tuam. Inſpice vitam tuã:

winſ ſnm eccleſiam in ſingulis quibuſq; ſidelibus ſu
Siigti is nullum habere peccatũ. Pꝛobo inquis.

vide ↄſcientiam tuam. Ergo iuſtus es:ſed
sitiſs in⸗ Dic vnde. Apoſtolus loquitur. Quid lo/

nõ potes niſi dicere te peccatoꝛẽ. Audi io/
hannẽ: ipſe tibi repetit qð etiam ſuperius

Etmüdansfi gqWuitur apoſtolus? Chꝛiſtus inquit dilexvit veraciter dixit: Si dixerimus inquit quia 1. Job.1.
