tari põt certe a paruulis. Et ſi põt ab aliqbꝰ

E

maioꝛibꝰ:põt ex ꝑte:põt in ęnigmate:põt ꝑ

ſpeculũ nondũ aũt facie ad faciẽ. DHemus ⁊
nos aliq̃̊s ſilitudines aduerſus illos vñ illi
refellant᷑:nõ vnde illud capiat᷑.Eteni cũ di⸗
cimꝰ valde poſſe fleri:poſſe intelligi:vt ⁊ na
tus ſit ⁊ coęternꝰſit ei a quo natꝰẽ:vt hoc re

fellant ⁊ q̃ſi falſum eſſe demõſtrent: ſilitudi
nes nobis dant. Vnde? De creatura: et di/

cunt nobis: hhõ vtiq; erat anteq; generaret
ſiliũ: maioꝛ eſt filio ſuo.Et equus erat ante/
q; generaret filiũ:⁊ ouis ⁊ cętera aialia. Si/

militudines adhibent de creaturis. Quid?

MNobis laboꝛandũ ẽ vt ⁊ nobis inueniamꝰ
ſilitudines earũ reruʒ qͥs aſtruim: Quid ſi

nõ inuenirẽ: Mõ recte poſſem dicere:natini
tas creatoꝛis foꝛtaſſe ſilitudinẽ in cceaturna
nõ habet:? Quãto em̃ ſuꝑat ea ꝗᷓ ſunt hic iin
eo qð ibi eſt: tanto ſuperat ea ꝗᷓ hic naſcun

in eo qð ibi natꝰẽ. Oĩa ꝑ deũ h̊ ſunt:Et qͥd

tñ ẽ cõꝑandũ deo? Sic oĩa ꝗ̊ hͥ naſcunt᷑:ilo

efficiẽte naſcunt᷑. Et ſic foꝛſitan nõ inuenit
aliqᷓ ſihitudo natiuitatis eius: quõ nõ inue/
nit᷑ ⁊ ſubſtãtię eiꝰ ⁊ imutabilitatis diuinita
tis maieſtatis eius. Quid em̃ ſimile hic iue/

niri põt:? Si & foꝛſitan nec natiuitatis ſilitu

do inueniat᷑: nũquid inde oppᷣſſus ſum: qͥa
nõ inueni ſilitudines:creatoꝛi omniũ ĩ crea/

tura: cupiens inuenire qð eſſet ſiłe creatoꝛi⸗
Et reuera frẽs nõ ſũ inuẽturꝰtꝑales ſilitudi/

nes qs ęternitati poſſim cõparare. Sʒ et tu
q̃s inueniſti:quid ſunt?: Quid em̃ inueniſti:

Quia pater maioꝛ eſt tge qᷓ; filius:⁊ iðo vis
vt filius dei tꝑe minoꝛ ſit qᷓ; pater ęternꝰ:qͥa
oinueniſti minoꝛẽ filiũ patri tẽpoꝛali.Da mi/
hi ęternũ patrẽ hic:⁊ inueniſti ſimilitudinẽ.
Filiũ minoꝛẽ inuenis patre in tẽpoꝛe: filiu,
tẽpoꝛalẽ minoꝛẽ patre tẽpoꝛali:MNũquid in/
ueniſti mihi filiũ tẽpoꝛalẽ minoꝛẽ ęterno pa

tri? Quia & in ęternitate ſtabilitas eſt:in tẽ/

poꝛe aũt varietas: In ęternitate oĩa ſtãt:ꝛ in
lꝑe alia accedũt: alia ſuccedũt: potes inue/

nire filiũ in varietate tꝑis:ſuccedentẽ patri:

qꝛ etiã patri ſuo ipᷣe ſucceſſit nõ ęterno patri
tẽpoꝛalis.Quid & poſſumꝰ frẽs mei in cea /
tura inuenire coęternũ: quando in creatura
nihil inuenim?eternũ: Inueni eternũ patrẽ
in creatura:⁊ inuenio coęternũ ſiliũ.Si aüt
nõ inuenis ęternũ:⁊ vincũt in tẽpoꝛe:ſuffi/
cit vt ad ſilitudinẽ inueniamꝰ coęuũ.Aliud
eſt em coęternũ:aliud coeuũ. Coeęuos quo/

tidie dicimꝰ eos: qui eandẽ habẽt menſurã

tempoꝛũ. Mõ alter ab altero ſcedit᷑ tẽpoꝛe:

am bos tamẽ eſſe cepimus quos dicim co/
ęuos.Si potuerimꝰiuenire coeuũ qð naſcit᷑

ei a quo naſcit᷑:ſi poſſũt inueniri coęua duo
generans ⁊ generatus:hic inuenimꝰcoęua:
ibi intelligimus coęterna. Si hic inuenero
genitũ ex eo eſſe cępiſſe ex quo cępit genera

toꝛ: intelligimus certe filiũ dei ex eo eſſe nõ

cępiſſe ex quo nõ cępit generatoꝛ. Ecce foꝛè/
taſſe fratres inuenimus aliquid in creatura
dð de alia re naſcatur:⁊ tamẽ ex eo tempoꝛꝛ
eẽ incipiat ex quo cępit illud vnde naſcitur:
hoc ex eo ex quo illud cepit: illud ex eo ex
quo illud nõ cępit. Hoc ergo coęeuum: illuld
coęternum. Arbitroꝛ ſanctitatẽ veſtram iaz

Ne
nteletin
poreluc
panus in
giamusi
neamura⸗

gn us
nii Co llent

gacula de
ſt.Cando

copuns.

ſgueniame
genn.
Peeberete⸗
litünpeſe
nuoektin
Cgtenain

Sncannt

icyfund⸗
ſitolcerg
Ne enoa
Quide
Gilvcemäa
laminuib⸗

(igraintel

hoſtanene
i Hona⸗
hondüctte
fogoguüͤtee
mnignis
Get volnit
ntellecren
feſponder
delgneeri
Nlogſgre
Plocueiſum
1a Gilucen
gnisnonan

Aendero ſi

Anthibic

Mmefiuſeſt

mnnespot
Eumentone
laneft⸗
fecann
dunerci
mncchnt⸗
ingddi
ustfiin
alniſn
frennhen
ſſifmg

agbiennſere
öſunge
Aömſanio
Guannönene
Usr guönöinnn
liansdui
enſinlehei
nnnlnansſtn
opölusſune,
nonionniäigen
ckerſlleoeunte
rpalesfint
dparne. Ban
uiden inuenike
öfliustidons
Spuegant
nnigcrnl Dani
nihiſinliuditi.
Nriatipere ilu

Walr Bücud

nmäigmon
tihliuschiitd

mitatecistiti.

cdün orcsſne
ſuceclenien⸗
ſtnögeneyem
fismeinncen
uundoncen
uenigenien
gemöflüSn
ütintir
amicmi D⸗
mi. aild
Zihabaniti
co zetlk ihe⸗
s glos din
rcoihoui
eniud⸗
cinenn toh.
,9 uinene

S

2—
2
=

t
S

—

enmn Eleſn

E

parua ſimilitudine coęua coęternis. Inue/

niamus itaq; coęua: et de ſcripturis admo/
neuamur ad has ſimilitudines. Legimus in
Sap.⁊. ſcripturis de ipſa ſapiẽtia:Cãdoꝛ eſt em̃ lu/
Abi.s. cis ęternę. Item legimus: Speculum ſine

macula dei maieſtatis: Ipſa ſapiẽtia dicta
eſt. Candoꝛ ẽ em̃ lucis ęternę.Dicta eſt ima

go patris. Hinc capiamus ſimilitudinẽ: vt

inueniamus coęua ex qᷣbus intelligamꝰ co/
eterna. O arriane ſi inuenero genitoꝛẽ non
pcedere tẽpoꝛaliter illud quod genuit:ſi ge/
nitũ nõ eſſe minoꝛẽ tempoꝛe illo a quo gene
ratus eſt:iuſtũ eſt vt ↄcedas mihi poſſe iſta
coeterna inuenire in creatoꝛe: quãdo coęua

ECin creatura inueniri potuerũt. Jã quidẽ ali⸗

qbꝰ fratribꝰ hoc occurrere puto. Na ſuene/
rũt aliqͥ ex quo dixi:RCandoꝛ ẽ em̃ lucis ęter/

nę. Ignis em̃ lucem fundit: lux ab igne funꝰ

dit᷑. Quid a q̊ exiſtat ſi quęramus quotidie
cũ lucernã accendimꝰadmonemur rei cuiuſ/
dam inuiſibilis ⁊ inenarrabilis: vt lucerna
aliqua intelligẽtię noſtreę in iſta nocte ſeculi
poſſit attendi. Attẽde eũ qui lucernã accen/
dit. Mon accenſa lucerna nõdum eſt ignis:
nondũ eſt ⁊ fulgur qui ab igne exit. Inter/
rogo aũt ego ⁊ dico: Fulgur ab igne exiſtit:
an ignis a fulgure?᷑ Ois anima mihi reſpõ/
det (voluit em deꝰ inſemiare omi aĩę initia
intellectꝰ:initia ſapientię) ρ s mihi anima
reſpondet et nemo dubitat ꝙ ſplendoꝛ ille
de igne exiſtit:nõ ignis de ſplẽdoꝛe. Pona/
mus g igneʒ patrẽ illius ſplendoꝛis: qꝛ iam
pᷣlocuti ſumꝰ coęua nos quęrere: nõ coter/
na.Si lucernã accẽdere cupio:nondũ eſt ibi

ignis: nonduʒ ⁊ ille ſplendoꝛ.Mox autẽ vt

accendero: ſimul cũ igne et ſplendoꝛ exiſtit.

Ha mihi hic ignẽ ſine ſplẽdoꝛe: ⁊ credo tibi

patrẽ fuiſſe ſine filio. Attendite: Dicta ẽ vt
tanta res potuit a nobis dici:Dño adiuuã/

te intentionẽ oꝛationis veſtrę ⁊ ᷣparationẽ

coꝛdis veſtri excepiſt : quãtũ capere potui/
ſtis. Illa tamẽ ineffabilia ſũt. Nihil dignũ
putetis dictũ:vel eo ipſo quo coęuis coęter
na cõparant᷑:tempoꝛalia ſemꝑ manẽtibus:
extinguibilia incõparabilibus. Sed qꝛ di/
ctus eſt filius ⁊ imago patris: accipiamꝰ et
aliquã ſimilitudinẽ hinc in rebus longe diſ⸗
ferentibꝰ vt plocuti ſumus. Imago exiſtit
de ſpeculo hoiſ intuẽtis ſpeculũ.Nõ nobis
põt ſuffragari ad euidentiã rei huiꝰ quã ex⸗

In euangelio ſcõm Johãnẽ Sermo XXXVIII
intellexiſſe qð dico non poſſe comparari tẽ/
poꝛalia ęternis: ſed poſſe ex aliqua tenui et

plicare vtcunq; conamur. Eteni dicit᷑ mihi:
Ille qui attendit ſpeculũ iã vtiq; erat: etiã

natus erat. Exiſtit imago vt aſpectoꝛ extite
rit. Mã ille qui inſpicit erat: ⁊ anteq; accede

ret ad ſpeculũ. Quid ergo inueniemꝰ vnde
poſſimus eruere talẽ ſimilitudinẽ:ſicut erui
mus de igne ⁊ ſplendoꝛe? Faciamꝰ hoc ani /
mo. Facile noſtis quẽadmodũ aqua coꝛpo
rũ ſepe reddat imagines. Hoc dicimus: qñ
quiſq; vel tranſit ſuꝑ aquãvel ſtat:videt ibi
imaginẽ ſuã. Ponamꝰ aliquid ſuꝑ aquaʒ
natũ: vel virgultũ aut herbã: nõne cũ ima/
gine ſua naſcit᷑: Mox vt incipit exiſtere: in/
cipit cũ illo exiſtere imago eius:non pᷣcedit

naſcẽdo imaginẽ ſuã: nõ mihi oſtendit᷑ na-

tũ eſſe aliquid ſuꝑ aquã:⁊ poſtea aparuiſſe
imaginẽ eius:cum illud ſine imagine pꝛius
non aparuiſſet:ſed naſcit᷑ cuʒ imagine ſua:
et tamẽ imago ab illo:non illud ab imagi/

ne. Maſcit᷑ ergo cũ imagine ſua: ⁊ ſimul eſſe

incipiũt virgultũ ⁊ imago eius.Nũquid nõ
fateris imaginẽ eſſe de illo virgulto:nõ vir/
gultũ de imagine:? Genitã ̊ͤ de virgulto il⸗
lo cõfiteris imaginẽ. Itaq; ⁊ generans ⁊ qd
genitũ eſt ſil eſſe cęperũt. Ergo coeua ſunt:
ſi ſemper virgultum: ſemꝑ et imago de vir/
gulto.Qð autẽ de alio eſt:vtiq; natum eſt.
Poteſt g̊ ſemꝑ eſſe generans: ⁊ ſemꝑ cũ illo
qð de illo natũ eſt. Ibi em̃ eſtuabamur: ibi

laboꝛabamꝰ:quõ intelligeret᷑ ſempit᷑na na/

tiuitas. Ergo filiꝰ dei ſᷣm hoc dicit᷑ qð pat᷑ ẽ
qð habet de quo ſit:nõ ſᷣm qð pꝛioꝛ eſſet pa

ter ⁊ poſtea ſilius:Semꝑ pater:ſemꝑ ſilius
de patre.Et qꝛ quicqͥd de aliquo eſt: natum

eſt. Semꝑ igit᷑ filius natꝰ:ſemꝑ pat᷑:ſemper
imago de illo: quõ imago illa virgulti:⁊ de
virgulto nata ẽ:⁊ ſi ſemꝑ virgultũ:ſemꝑ na
ta eſſet ⁊ imago de virgulto. Nõ potuiſti ĩ⸗
uenire coęterna genita eęternis genitoꝛibꝰ:⁊
inueniſti coęua nata tẽpoꝛalibꝰ gignẽtibꝰ.
Intelligo coęternũ filiũ natũ ęterno gignẽ/
ti. Qõð em̃ ẽ tꝑali coęuũ:hoc ẽ eęterno coęter

nũ.hHinc etiã eſt modicũ qð aduertatis frẽs G

ꝓpter blaſphemias. Sempꝑ em̃ dicit᷑: Ecce
dediſti ſilitudineſ: ſᷣ ſplẽdoꝛ qͥ füdit᷑ de igne
minꝰ lucet qᷓ; iße ignis:⁊ imago virgulti mi
nus vtiq; habet ꝓpꝛietatẽ q; illud virgultũ
vnde imago ẽ.habẽt iſta ſilitudinẽ:ſed nõ
habẽt oĩmodo ęqualitatẽ:quare nõ vident᷑
eſſe eiuſdẽ ſubſtãtię. Quid ̊ dicemꝰ? Ecce
intellexi ęternũ patrẽ: intellexi coęternũ ſi/
liũ. Zñ ſicut effuſũ ſplẽdoꝛẽ minus lucentẽ
9△B +

Phil. 2.

BSancti Auguſtini de verbis domini

igne:aut ſicut effuſam ima ginẽ minꝰ qᷓ; vir /

gultũ exiſtentẽ dicimꝰ: Nõ:Sed ęqualitas
oĩmoda eſt. Mõ credo ait: qꝛ nõ inueniſti ſi/
militudinẽ: ſed credo apło: qͥ potuit videre
qð dixi. Ait em̃: Nõ rapinã arbitratꝰ eſt eẽ
ęqualis deo. Equalitas oimodo cõiungit᷑.
Et qͥd dixit: Mõ rapinã.QAuare?: Quia illð
eſt rapina qð alienũ eſt. Lamẽ ex iſtis dua/
bus collationibꝰ ⁊ generibꝰ duobus ſimili/

tudinẽ foꝛtaſſis inuenimꝰ in creatura: quõ

intelligamꝰ filiũ coęternũ patri: et nequaq;
minoꝛẽ.Sed nõ illud poſſumus inuenire in

vno genere ſimilitudineʒ: Jungamꝰ ambo

genera:vnũ vnde ipſi dant ſimilitudines:⁊
alterũ vnde nos dedimus.Dederũt em̃ ſili/
tudines illi ex his qui naſcunt᷑ in tempoꝛe ⁊
ſcedunt᷑ tempoꝛe ab eis a quibꝰnaſcunt᷑:ſic
homo de homiĩie.Maioꝛ ille tempoꝛe pᷣoꝛ na
tus: ſed tamẽ homo ⁊ homo:id eſt eiuſdem
ſubſtãtię. Homo em̃ hoiem generat:⁊ equꝰ

equũ:⁊ pecus pecudem. Ad eandẽ ſubſtan /

tiã generat iſta:ſed nõ ad id tempus. Diuer
ſa ſũt tꝑa:vᷣ nõ ſunt diuerſa natura. Quid
ergo hic laudamus in iſta natiuitate? Certe
ęqualitatẽ naturę.Quid autẽ deeſt?Equa-/
litas tempoꝛis. Teneamus hic vnũqð lau/
dat᷑:id eſt qualitatẽ naturę. In illo aũt ge
nere ſimilitudinũ qð nos dedimus de ſplen
doꝛe ignis:⁊ de imagine virgulti ęqualita/

tem naturę nõ inuenis:inuenis coęuitateʒ.

Quid hic laudamus? Coęuitatẽ.Quid de/

eſt? Equalitas nature. Cõiunge ꝗ̊ laudas.

In creaturis em̃ deeſt aliqd qð laudas: in
creatoꝛe deeſſe nihil poteſt:quia qð inueniſ
in creatura:a creatoꝛe artiſice ꝓceſſit.Quid
ergo in coęuis:? Nõne hoc deo dandũ quod

ibi laudas? Qð autẽ deeſt nõ tribuendum

maieſtati: in qua nullus defectus eſt. Ecce
offero tibi genitis coęua gignẽtia. Laudas
ibi coguitateʒ: ſed diſparilitatẽ repᷣhendis.
Quod repᷣhẽdis noli tribuere deo: qð lau/

das tribue: Et tribuis illi ex iſto genere ſi-/

militudinũ ꝓ coęuitate coęternitatẽ: et co/
ęternus ſit natus cũ eo a quo natus ſit. De

alio autẽ ſimilitudinũ genere quę ⁊ ipa crea
tura dei eſt ⁊ debet laudare creatoꝛẽ: qͥd ibi
laudas: Equalitatẽ naturę. Jam ꝓpter illã
diſtinctionẽ dederas coęternitatẽ:da ꝓpter
iſtam ęqualitatẽ: ⁊ ꝑfecta natiuitas eiuſdeʒ
ſubſtantię. Quid em̃ dementuis frẽs mei:
qᷓ; vt in aliquo laudem creaturã qð nõ ſit in
creatoꝛe: Laudo in homie ęqualitatẽ natu/

rę:⁊ nõ credo in eo qui fecit hominẽ?ð de

homine natũ eſt homo eſt: et qð de deo na/
tũ eſt nõ id erit qð ille de quo natũ eſt:Lau
dent & creatoꝛẽ oĩia oꝑa ſua. Inuenio hic co
ęuũ: cognoſco ibi coęternũ. hic ęqualitatẽ
inuenio naturę:ibi intelligo ęqualitatẽ ſub
ſtantię. Totũ ergo ibi:qð hic ex partibꝰ ſin/
gulis ⁊ rebus ſingulis iuenit᷑. Lotũ q̊ ſimul
⁊ non hoc ſolũ qð in creaturis totũ inuenio
ibi:ſᷣ tanqᷓ; in creatoꝛe:quãto ampliꝰqð hęc
viſibilia:illa iuiſibilia: h tẽpoꝛalia:illa eęter⸗
na:hęc cõmutabilia:illa incõmutabilia:hęc
coꝛruptibilia:illa ĩicoꝛruptibilia. Poſtremo
in homie ipſo ea que inuenimꝰ homo et hõ
duo homies ſunt:ibi pater ⁊ filius vnꝰ deꝰ.

Dño deo nr̃o gras ago inenarrabiles: ꝙ ex h
hH; loco ſcrupuloſiſſimo⁊ laboꝛioſiſſimo infir

mitatẽ meã liberare dignat eſt:petentibuſ
vobis. Ante oĩa tamen ſeruate hoc:quicqͥd

o de creatura potuimꝰ colligere:aut ſenſu coꝛ

poꝛis:aut cogitatiõe animi:inenarrabiliter

tranſcẽdere creatoꝛẽ. Sed vis illũ mẽte con

tingere: purga mentẽ:purga coꝛ tuũ.AMũ/
dũ fac oculũ:vnde illud quicqͥd eſt poſſit at/

tingi. Mũdum fac oculũ coꝛdis: Beati em̃ Mattb.5.

mũdo coꝛde:qm̃ ipſi deũ videbũt.Nõ autẽ

mũdato coꝛde:quid potuit miſericoꝛdiꝰpꝛo

curari aut donari ab eo:niſi vt illud verbuzʒ
de quo tanta ⁊ tam multa diximꝰ ⁊ nihil di/

gnũ diximus: niſi vt illud verbũ ꝑ qð facta

ſũt oĩa fieret qð nos ſumꝰ:vt attingere poſ/
ſimus illud qð nõ ſumus? Mõ em̃ deus ſu⸗/
mus:ſed poſſumꝰ mente vel coꝛdis acie in-
terioꝛe videre deũ. Peccat acies nr̃e obtri⸗/
teę:obtuſę:infirmitate deiectę cupiũt vide⸗
re:ſed in ſpe ſumus:in re nondũ ſumꝰ. Filij

dei ſumꝰ. Hoc ait iohanes qui ait: In pᷣnci/ Job.i.
pio erat verbũ ⁊ verbũ erat apud deũ:⁊ deꝰ
erat verbũ:qui ſupꝛa pectꝰ dñi diſcũbebat: Job.iʒ.

qui ſecreta iſta de ſinu illius coꝛdis haurie/

bat. Ipſe ait: Dilectiſſimi:filij dei ſumus:⁊ i. Job. x

nondũ apparuit quid erimuſ. Scimus quia
cum awparuerit ſimiles ei erimus: qm̃ vide/
bimꝰ eum ſicuti eſt.hoc nobis ꝓmittit᷑. Sʒ
vt ꝑueniamus ſi nõdum poſſumus verbuʒ
videre dñi: audiamus verbũ carnem:quia

carnales facti ſumus:audiamus verbũ car-

nẽ factũ. Ideo em̃ venit: ideo ſuſcepit inſir
mitatẽ noſtrã:vt poſſis firmã locutionẽ ca/
pere dei poꝛtãtis infirmitatẽ tuã.Et vere di
ctũ ẽ lac.Lac em̃ dat paruulis:vt cibũ ſapi„
entię det maioꝛibus. Lactare patienter:vt

cent

unn

gelinue
coamn
amt
gobisgse
giettnt
ckiuie
teceua
cbusilae
nanes ve
gamoco⸗
Pocnu⸗
ſcktnonin
ſs con
omoinuie
lecdhen
Npohſot
pateami

((W(Wn. Uiteag me

egofeſdi
1diſarean
Qud nag
ſtaſunto
Muot diet
londilce
ſpiennid
Cieniin
gonönx

bast iglin
Cümite
gtiopie⸗
Ganoste
gine Cs
humiltate⸗
de digr
Pben ppe
Nlehiis.
lntiti⸗
censhü
ſheſugt
Nngsn
Mwoiuben
Aetist

ten

Celreſ
Nbosn
quaſia
iin
Karrendt

hemlithe
Mlnlagen
Nmuhirde
n Poſen⸗
in donoet⸗
tus.

mables:gab

woſicinonin
ckpamch
lehoegncſe
Ne ulanic
Pinenunablte
olli naroon
gmanmi ⸗
itchelten

Nedts: Deuneh

ebär Bowi
miſencnde
ytiludd
birin tnkldr
ſabäci:

ſtanngenee.

ſöendauſn

distMe

usthant
main A

—

ir n N

1

. Giiiind⸗

i Nlibehn
e⸗
cleh

2ðD

.
In euãgelio ſcðm Job annẽ Sermo XXXIX

auide paſcaris. Quõ em̃ fit etiã lac quo la-
cctantur infantes:? Hõne eſca erat in menſa?
Sed inualidus eſt infans ad comedendam
eſcam:quę in menſa eſt: Quid facit mulier:
Incarnat eſcã:et cõſicit lac de ia. Conficit
nobis qð capere poſſimꝰ.Sic verbũ caro fa
ctũ eſt: vt lacte paruuli nutriremur: qui ad
cibũ quidẽ eramꝰinfantes. Verũ hoc inter/
elſt: qꝛ quãdo cibũ mater icarnatũ lac facit:
cibus ĩ lac conuertit᷑. Incõmutabiliter aũt
manẽs verbũ carnẽ aſſumpſit: vt eſſet quo
dãmodo contextũ.Quid eſt:non coꝛrupit:

Nõ cõmutauit vt ꝑ habitũ tuũ tibi loque/

ret᷑:non in hominẽ tranſmutatꝰ atq; cõuer⸗
ſus. Inconuertibilis em̃ ⁊ incõmutabilis e
oino inuiolabilis manẽs: factꝰ eſt qð tu ad

te:qð ipᷣe ad patrẽ. Ipſe em̃ infirmis qͥd diẽ

vt poſſint recuperato viſu verbũ ex aliqua
parte attingere:ꝑ quod facta ſunt oĩia? Ve/
Matth.ii. nite ad me oẽs qͥ laboꝛatis ⁊ onerati eſtis: ⁊
ego reſiciã vos. Lollite iugũ meũ ſuꝑ vos:
⁊ diſcite a me qꝛ mitis ſum ⁊ humilis coꝛde.
Quid magiſter filiꝰ dei: ſapiẽtia dei ꝑ queʒ
facta ſunt oĩia contionat᷑: Vocat hũanũ ge/

nus ⁊ dicit: Venite ad me om̃s qui laboꝛa-

tis:⁊ diſcite a me. Putabas foꝛte dicturam
ſapientiã dei:Diſcite quõ cęlos feci ⁊ aſtra.
Qia etiã in me anteq; flerẽt numerata erãt:
quomõ in virtute rationũ incõmutabilium

WMNattð.10. etiã capilli veſtri numerati ſunt. heęc puta-

bas ⁊ talia eſſe dicturã? Mõ. Sʒ pus illud:
Qm̃ mitis ſuʒ ⁊ hũilis coꝛde.Ecce qð capi/
atis:videte fratres: certe parũ eſt. Ad ma/
gna nos tendimꝰ:parua capiamꝰ: ⁊ magni

erimꝰ. Vis capere celſitudinẽ dei:cape pus
humilitatẽ dei. Dignare eẽ hũilis ꝓpter te:

qꝛ deꝰ dignat eſt hũilis eſſe ꝓpter eũdẽ te:
no em̃ ꝓpter ſe. Cape ergo hũilitatẽ chꝛiſti:

diſce hũilis eſſe:noli ſuꝑbire.Cõſitere infir/

mixatẽ tuã:iace patiẽter ante medicũ.Cum

cęperis hũilitatẽ eius:ſurgis cuʒ illo:nõ q̃ſi

⁊ ipſe ſurgat ſᷣm qð verbũ eſt:ſed tu potius
vt magis magiſq; a te capiat᷑. Intelligebaſ

SZmo titubant atq; hęſitant: intelligis poſt⸗

ea certius ⁊ clarius.Mõ ille creſcit:ſed tu ꝓ/
ficis: ⁊ quaſi tecũ videt᷑ ſurgere. Sic ẽ frẽs:
Credite pſᷣceptis dei:⁊ facite illa:et donabit
vobis robur intelligentię. Hon ſſumatis ⁊

quaſi anteponatis ſcientiã pꝛęcepto dei:ne
inferioꝛes nõ ſolidioꝛes remaneatis. Arbo/

rẽ attendite. Petit ima pᷣus vt ſurſũ excreſ/

cat. Figit radicẽ in hũili vt verticem tendat

ad cęlum. Nũquid nititur niſi ab humilita /
te tua? Item ſine charitate: ſine humilita⸗
te vis excelſa cõpꝛehendere: ſine radice au/
ras petis. Ruina eſt iſta:non incrementũ.
Habitante chꝛiſto ꝑ fidem in coꝛdibus vf̃is
in charitate radicamini atq; fundamini: vt
im pleamini in omnẽ plenitudinẽ dei.

8 De eog ſcriptum eſt in euange-
lio m eüdem: In mũdo erat ⁊ muũ-
dus ꝑ ipſum factug eſt: ⁊ mundus
eum nõ cognouit/ Se XXNX

Ominus noſter ieſus chꝛiſtꝰ ⁊ venit A
ad homies et abſceſſit ab homibus
2 venturꝰẽ ad homies. Et tñ h̊ erat
qũ venit: nec receſſit qñ abſceſſit: et ad eos
venturꝰ eſt qbus dixit: Ecce ego vobiſcum Matth.a8.
ſum omnibꝰ diebus vſq; ad ↄſum mationẽ
ſeculi. Scom foꝛmã &̊ ſerui quã ſuſcepit pꝛo
nobis:quodã tꝑe natꝰ: occiſus ẽ ⁊ reſurre/
xit:⁊ iã nõ moꝛit᷑:nec moꝛs illivltra dñabit᷑. Ro.·s.
Scõðm diuinitatẽ aũt qua ęqualis eſt patri:
in hocmudo erat:⁊ mũdus ꝑ ipſuʒ ↄob.r.
factus eſt: ⁊ mũdus ipſum non co/
gnouit.De hoc audiſtis mõ euãgeliũ qͥd
monuerit nos vel admonuerit: cautos nos
faciẽs:⁊ volẽs eſſe expeditos et paratos ad
expectandũ nouiſſima:vt poſt nouiſſima
ſunt in ̊ ſeculo metuenda ſuccedat requies
ꝗ nõ habʒ finẽ:beati qͥ ꝑticipes facti fuerit.
Erũt aũt tũc ſecuri:qͥ mõ nõ ſt ſecuri: ⁊ iteꝝ
tũc timebũt:qͥ mõ timere nolũt. Ad hãc ex/
pectatiõʒ ⁊ ꝓpter hãc ſpẽ xpᷣiani facti ſumꝰ.
Nõne ſpes nr̃a nõ eſt de ſeculo:? Nõ amemꝰ
ſeculũ. Ab amoꝛe ſeculi huiꝰvocati ſumꝰ:vt
aliud ſęculũ ſperemꝰ ⁊ diligamꝰ. In h̊ abſti⸗
nere nos debemꝰ: ab oĩbꝰ illicitis cõcupiſcẽ
tijs: hoc eſt lũbos accinctos hr̃e debemꝰ:et
feruere ⁊ lucere ĩ oꝑibꝰ bonis:hoc ẽ lucernaſ
ardẽtes ĩ manibꝰhr̃e. Dixit em̃ ipᷣe dñs diſci
pulis ſuis alio loco euãgelij: Nemo accẽdit Mattb. 5.
lucernã ⁊ ponit eã ſub modio: ſᷣ ſuꝑ cãdela/
bꝛũ:vt luceat oĩbꝰ qͥ in domo ſũt.Et vt oſtẽ
deret vnde dicebat:ſubiecit⁊ ait:Sic luceat Abi.ẽ.
lux vr̃a coꝛã homibꝰ vt videant bona facta
vfra: ⁊ gloꝛiſicent patrẽ vrjm qui in celis eſt.
Ideo lũbos noſtros accinctos eſſe voluit ⁊
lucernas ardẽtes. Quid ẽ lũbos accinctoſe
Declina a malo. Quid ẽ lucere? Quid eſt lu
cernas ardẽtes habere:hoc ẽ:Et fac bonũ.
Quid ẽ qð adiũxit ⁊ ait:Et vos ſiles eſtote Lud.ꝛ2.
5

SGancti Auguſtini de verbis dui

pominibus expectãtibus dñm ſuũ qñ reuer
tat᷑ a nuptis: niſi qð in illo pſalmo ſequit᷑:
Inqre pacẽ ⁊ ꝑſequere eam?hec tria:hoc ẽ
abſtinentia a malo: ⁊ operatio boni:⁊ ſpes
ᷣmij ęterni cõmemoꝛata ſunt in actibꝰ apo
ſtoloꝛũ:vbi ſcriptuʒ eſt: Quia docebat eos
paulꝰde ↄtinẽtia:ꝗ ẽ ſpes vitę ętne.Ad cõti
2. nẽtiã ꝑtinet: Sint lũbi vri accincti. Ad iuſti
ciã ꝑtinet:Et lucernę ardẽteſ.Ad expectati
onẽ dñi ꝑtinet: Quęẽ ſpes vitę etenę. Ergo
declina a malo:heęc eſt ↄtinentia:hi ſunt lũ/
bi accincti. Et fac bonuzʒ:hec eſt iuſticia:hę
ſũt lucernę ardentes. Quęre pacẽ ⁊ ſequere
eã:hęc ẽ expectatio futuri ſęculi. Ergo ſiles
eſtote homibꝰ expectãtibus dñm ſuũ: quã/

B do veniat a nuptijs.habẽtes autẽ iſta pᷣce/

pta ⁊ ꝓmiſſa:quid ꝗᷓrimus in terra dies bo
nos: vbi eos ĩuenire nõ poſſumꝰ: Scio em̃
dqꝛ eos ꝗritis qñ aut ęgrotatis: aut in tribu/⸗
latiõibus eſtis:quę abundãt in hoc ſęculo:
qm̃ quãdo ętas vergit ad finem:⁊ ſenex ple/
nus eſt querelis⁊ nullis gaudijs:inter om̃s
tribulatiões quibꝰ cõterit᷑ genꝰ hũanũ non
quęrũt homies niſi dies bonos:⁊ vitã vo/
lunt longã quã hic habere nõ poſſunt:qꝛ et
longa homis vita tanta bꝛeuitate ↄſtringit

ad vniuerſi ſęculi illius latitudineʒ:quaſi ſi

vna gutta ad vniuſuʒ mare cõparet᷑. Quid

ergo eſtvita homis:etiã illa quę lõga dicit᷑e

Longẽã vitã dicũt ꝗ̊ in ſeculo iſto bꝛeuis eſt:
⁊ ſic dixi:abundant gemitꝰ vſq; ad decrepi/
tã ſenectutẽ.hHoc totũ modicũ ⁊ bꝛeue eſt:⁊
tñ quõ quęrit᷑ ab homibꝰ: quãta diligẽtia:
quãto laboꝛe: quãta cura:quãta vigilãtia:
quãto opere quęrunt homies vt diu hic vi/

uant ⁊ ſeneſcant:? Ipᷣm aũt diu viuere:qͥd ẽ

aliud niſi ad finẽ currere:habuiſti heſternũ
diẽ:habere vis ⁊ craſtinũ diẽ.Sed cuzʒ dies
iſte trãſierit ⁊ craſtinꝰ:minꝰ illũ habes. Jo

optasvt luceſcat dies: vt ꝓpiquet tibi quo⸗/ ti

tu nõ vis ꝑuenire. Exhibes aliquã ſ- olẽnita
tem amicis tuis:audis ibi a bene optãtibꝰ:
dicit᷑ tibi:multos annosviuas:⁊ veniat qð
illi dixerũt:Quid? Vt veniãt anni et anni:
⁊ nõ visvt veniat finis annoꝝ.Studia tua
ↄtraria ſũt. Ambulare vis: ⁊ ꝑuenire ñ vis.
Verũtamẽ vt dixi ſi tãta cura ineſt homibꝰ
vt quotidianis magnis ꝑpetuiſq; laboꝛibꝰ
cupiant vt tardiꝰmoꝛiant᷑:quãta cura agen

dũ eſt vt nunq; moꝛiant᷑? Inde nemo vult

cogitare.QAuotidie quęrunt᷑ ĩ iſto ſęculo di/

es boni vbi nõ iueniunt᷑: ⁊ nemovult ſic vi

uere vt illuc ꝑueniat vbi ĩiueniunt᷑. Jõ eadẽ
ſcriptura admonet ⁊ dicit: Quis eſt hõ qui z. ʒ.
vult vitã:et diligit dies videre bonos? Sic
interrogauit ſcriptura vt ſciret qͥd illi rñde/
ret᷑: ſciens ꝙ oẽs homics vitam quęrerẽt et
dies bonos. Pꝛo deſiderio ipſoꝝ interroga
uit:tanq; ſibi de omniũ coꝛde rñderet᷑: Ego
volo. Sic dixit: Quis eſt hõ qui vult vitaʒ
⁊ diligit dies videre bonos? Quẽadmoduʒ
etiã iſta hoꝛa q̃ vobis loquoꝛ: cũ audiſti me
dixiſſe:QAuis eſt homo qͥ vult vitã:⁊ diligit
dies videre bonos:oẽs reſpõdiſtis in coꝛde
vr̃o:Ego. Nã ⁊ ego qͥ vobiſcũ loquoꝛ: vitã
volo ⁊ dies bonos.Qð ꝗritis vos:hoc ꝗro
⁊ ego. Quomõ ſi aurũ nobis omibus eſſet
neceſſariũ: ⁊ ego ad aurũ vna vobiſcũ pꝑue⸗
nire volẽs:et eſſet alicubi in agro vro ĩ loco
vfr̃e poteſtatis ſubdito:⁊ viderẽ vos quęrẽ
tes aurũ:⁊ dicerẽ vobis: qͥd ꝗritis:reſpon/
oderetis mihi aurũ:⁊ ego vobis dicerẽ:aurũ
ꝗritis ⁊ ego auruʒ quęro: qð queęritis ⁊ ego
quęro:ſed nõ ibi ꝗritis vbi poſſumꝰ inueni/
re: Ergo audite me:vbi poſſumus iuenire:
vobis nõ tollo:locũ vobis oſtẽdo:imo ſeq̃/
mur oẽs eũ qui nouit vbi ſit qð querimus.
Sic ⁊ nunc: quia deſideratis vitam et dies
bonos:nõ poſſumꝰ vobis dicere:nolite de/
ſiderare vitam ⁊ dies bonos: ſed illud dici⸗-
mus: nolite ⁊ hic ꝗrere in hoc ſeculo vitaʒ ⁊
dies bonoſ:vbi boni eſſe nõ poſſunt.Nõne
vita ipſa moꝛti ſimilis eſt? Dies autẽ ipſi ꝓ⸗
perantes tranſeunt:quia hodiernꝰ dies he/
ſternũ excluſit.Craſtinꝰideo naſcit᷑:vt exclu
dat hodiernum. Ipſi dies nõ ſtant:tu qua/
re cum illis vis ſtare? Deſideriũ ergo veſtrũ
ꝙ vitam vultis ⁊ dies bonos: nõ ſolum nõ
repꝛimo: ſed etiam vehementius accendo.
Pꝛoꝛſus querite vitã: quęrite dies bonos: C
ſed vbi poſſunt inueniri:ibi quęrant᷑. ul/

S em̃ audire mecũ conſiliũ eius qui nouit

bi ſint dies boni: ⁊ vbi ſit vita? Audite nõ
a me:ſed mecum ſimul.Ait enim nobis qui

dam: Venite filij audite me:et cõcurramus
7 ſtemus:⁊ aures erigamus: ⁊ coꝛde intelli/Abi.s.
gamus patrem qui ait: Venite filij audite
me:timoꝛẽ domini docebo vos.Et quã reʒ
vult docere: et cui rei vtilis eſt timoꝛ domi⸗/
ni. Sequit᷑:Quis eſt homo qui vult vitam

⁊ diligit dies videre bonos? Reſpondemꝰ

omnes: Mos volumus.Quid ſequit᷑ audi⸗
amꝰ:Cohibe linguã tuã a malo:⁊ labia tua
ne loquant᷑ dolũ. Modo dic. Ego iãdudũ

aſdichi
gtdieont
hebgnie
lngui
bboelng
ſebauut⸗
Uentcun
donotus:
ſocio
Mopanti
lede Qui
oſßs deſth
yenire e

merceder

.

honi⸗i⸗
gümerer
merelen
tantepolie
ſiprendu
nos Ql
portareſſon
chinäenger
ſalnebri
fntbiße
Möcklade
relingriet
loc nöa
Calumnias
loguibuue
malo. Lid
loquat. Q
quit: ſcin
glenies. Lu
luusincon
gacstegat
Mamaort⸗
iVefinus
ſühzzz
heeginiet.
mhrfebo
elnemni
anpin
ſeran⸗
Fappiil

mi Pl
gebonee
Nac lliiit⸗
n ggec
Porimmne
Pauntntn
Qintin
udänuiln
ntämic

Pöſtisnge

ülogtaeti

mayobiſie
nagoyfolleg
ini wsle
iaris:eon
wsdicgii
Pcognnstege
holundinreni
wlumsienie.
80tätoinoſe
ſcöcunm
ns iunad
dicgenolrde
os:ſatlutdo
hoeſelonti⸗
nöpoſn. Ki⸗

–—

Desmii

pocien dietde
olultratn
nölang,
oüog'n

Ertöſunni

rnisdelg

naumm du
iausgiſ
rtirſ⸗

eucnn

In enagelio ſcᷣm Johannẽ SGenno XI.

gfi dicebã: Quis ẽ hõ qui vult vitã: et dili⸗

git dies videre bonos?oẽs rũdebamꝰ:Ego.
Heia rñdeat mihi aliqᷣs: Ego. Ergo cohibe

linguã tuã a malo:⁊ labia tua ne loquãt᷑ do

lũ.Dic mõ. Ergo dies bonos ⁊ vitã vis:co/
hibere linguã tuã nõ vis a malo:⁊ labia tua

ne loquãt᷑ dolũ? Ad mercedẽ alacer: ad opꝰ

piger:⁊ cũ nõ oꝑanti reddit᷑ merces:vtinã i

domo tua: vel oꝑanti mercedẽ reddas. NHãa

ſcio qꝛ ñ oꝑanti nõ reddis.Quare:?Quia ni

hil oꝑanti: nihil debes. Et deꝰ poſuit mer/
cedẽ.Quã mercedẽ?: Vitã ⁊ dies bonos qs

om̃s deſideramꝰ: ad qͥs dies oẽs conamur
venire. Pꝛomiſſã mercedẽ daturꝰ eſt.Quã

mercedẽ?: Vitã ⁊ dies bonos.Et qͥ ſũt dies

boni? Vita ſine fine:reqes ſine laboꝛe.Ala

gnã mercedem ꝓpoſuit. In tanta ꝓpoſita

mercede: videamꝰ qᷣd iuſſit. Jã em mercede
tantę pollicitatiõis ⁊ amoꝛe mercedis accẽ⸗/

ſi:paremꝰiuſſioni eiusvires nr̃as:latera:la/ꝰ

certos.QAuaſi iuſſurꝰeſt onera grandia nos

poꝛtare:foꝛte aliqd fodere:foꝛte aliquã ma⸗/

chinã erigere? Hõ iuſſit tibi rem laboꝛioſã:
ſed mẽbꝛũ qð inter oĩia mẽbꝛa cito moues:
ipᷣm tibi ſcepit: Cohibe lnguã tuã a malo.
Nõ eſt laboꝛ erigere fabꝛicã:et laboꝛ ẽ tene⸗/

re linguã? Cohibe linguã tuã a malo. Noli
loq mẽdaciũ: noli loqͥ crimiatiões: noli loq
calumnias:noli loqui falſa teſtimonia:noli

loqui blaſphemias. Cohibe linguã tuama

malo. Vide quõ iraſceris: ſiquis de te male
loquat᷑.Quõ iraſcer alteri qñ de te male lo

quit᷑: ſic iraſcere tibi qñ de altero male lo⸗/
queris. Labia tua nõ loquant᷑ dolũ. Qð ẽ

intus in coꝛde tuo:hoc dicat᷑ foꝛas.Hõ aliö

pectus tegat: ⁊ aliud lingua ꝓferat. Decli/
na a malo ⁊ fac bonũ. Maʒ quõ dicturꝰ ſum
ei: Veſti nudũ:qͥ adhuc ſpoliare vult veſti/
tũ? Naʒ qͥ ᷣmit ciuẽ ſuũ:quõ habet ſuſciꝑe
peregrinũ? Ergo ꝑ oꝛdinẽ: pꝛius declinaa

Zucj.i⁊.malo ⁊ fac bonuʒ: pꝛiꝰ accinge lũbos tuos:

⁊ tũc lucernã accẽde: Et cũ h̊ feceris: ſecurꝰ

expecta vitaʒ ⁊ dies bonos: quęre pacem ⁊

ſequere eam: et tũc bona fronte dices dño:
Feci qð iuſſiſti:redde qð ꝓmiſiſti.

Deeo qð ſcriptũ eſt in euangelio
eũdem de nathanaele:Cũ eſſes

ſub arboꝛe fici vidi te. Ser. x

Vod dictuʒ audiuimus a dño ieſu

ꝗ chꝛiſto nathanaeli: ſi bene intelliga⸗

mus: non ad ipſum pertinet ſolum. Ipſe
quippe dñs ieſus ſub ficu vidit omne genus
hũanũ. Iſto em̃ loco intelligit᷑ ꝑ arboꝛẽ fici
ſigniſicaſſe peccatũ. Nõ vbiq; ̊ ſigniſicat:
ſed hoc loco vt dixi: ea ſcʒ ſigniſicãdi cõgru
entia qua noſtis pᷣmũ hominẽ qñ peccauit:
folijs ficulneis fuiſſe ſᷣtectũ. his folijs em̃ Señ.5.
pudẽda texerũt: quãdo de peccato ſuo eru⸗/

buerunt:⁊ quę deus illis mẽbꝛa: ipᷣi ſibi pu/

denda fecerũt. Hõ enim erubeſcendũ eſt de
ope dei:ſed cõfuſionẽ pceſſit cauſa peccati.

Sinõ ſceſſiſſet iniqtas: nunq; erubeſceret
nuditas. Hudi em̃ erãt:⁊ nõ cõöfundebant᷑.

tũ eſſe peccatũ: Quid eſt g̊: Cũ eſſes ſub ſi/
cu vidi te? Cuʒ eſſes ſub peccato vidi te.Et
ad rem quidẽ reſpiciẽs geſtã:recoꝛdatus eſt

nathanael ſe fuiſſe ſub ficu:vbi nõ erat chꝛi⸗
ſtus.Hõ aũt ibi erat pᷣſentia coꝛpoꝛali: Sci

entia vo ſpiritali vbi nõ eſt?Et quõ ſciebat

ſe ſolũ fuiſſe ſõ ficu: vbi dñs chꝛiſtꝰ nõ erat:
dixit ei: Cũ eſſes ſub arboꝛe ficus vi qox.i.

di te. Et agnouit in illo diuinitatẽ: ⁊ excla
mauit: Tu es rex iſrł.Dñs ait:Quia
Dixi:vidi te cũ eẽs ſub arboꝛe ficus
inde miraris:maioꝛa hoꝝ videbiſ.
Quę ſũt iſta maioꝛa:? Et dixii: UWidebiſ

cęlũ aꝑtũ:⁊ angelog dei aſcẽdẽtes
⁊ deſcedentes ſuꝑ filiũ homis. Re/

colamus veterẽ hiſtoꝛiã cõſcriptam in libꝛo

—

Mõ em̃ cõmiſerant vnde cõfunderent᷑. Hhoc
aũt q̃re dixi: vt ꝑ ficũ intelligamꝰ ſigniſica/

ſancto:id eſt in geneſi.QAuãdo iacob obdoꝛ Señ.a8.
miuit lapidem ad caput poſuit:⁊ in ſomnis
vidit ſcalam a terra ꝑtingentem vſq; ad co
lum:⁊ dominꝰ incumbebat ſuꝑ eam. Ange⸗/
li autẽ aſcendebant ⁊ deſcendebant ꝑ eam.
Hocvidit iacob. Somniũ hominis non ſcri
beret᷑: niſi magnũ in illo aliquid figuraret᷑.
Deniq; ipſe iacob quia intellexit quid vide
rit:poſuit ibi lapidem et ꝑfudit oleo. Nam
agnoſcitis chꝛiſma:agnoſcite ⁊ chꝛiſtũ. Ipe

*

eſt enim lapis quem repꝛobauerũt ędiſican .

tes:ipſe factus eſt in caput anguli. Ipſe eſt

lapis de quo ipſe dixit: Quicũq; offenderit Matth. ar.

in lapidem illum: conquaſſabit᷑: ſupꝑ quem
vo venerit lapis ille:cõterit eum. Offendit᷑

in iacentẽ: veniet aũt ſuper eum. Enm autẽ
venerit de alto iudicare viuos et moꝛtuos:

vę iudeęis: quia cum iaceret humiliter chꝛi/

dat de cruce. Inſane:iacet lapis: ⁊ iõ rides.

ðð

ſtus: o ffenderũt in eũ.Mõ eſt dicunt hõ iſte Job..
a deo:qͥ ſoluit ſabbatũ.Si filiꝰ dei eſt deſcẽ Marci.is

BGancti Auguſtini de verbis dii

Sed cũ rides:cecus es.Cuʒ cecus es:offen/
dis. Cũ offendis:cõquaſſaris. Cũ quaſſatꝰ
fueris illo mõ iacẽte: poſtea veniẽte deſuꝑ
cõtereris. Ergo vnxit lapidẽ iacob. NMunqͥd
B idolũ fecit:? Signiſicauit:nõ adoꝛauit.Mõ

onẽ dñs ieſus exponere nobis voluit viſio

autẽ iſtũ nathanaelẽ attẽdite:ꝑ cuiꝰ ddaP qð põt foꝛtaſſe ſua ſpõte vrjm aliquẽ cõmo/

neʒ iacob. Moſtis qͥ in ſchola chꝛiſti eruditi
eſtis:iacoh ipᷣm eſſe ⁊ iſrł. Duo ſũt noĩa:nã
hõ vn“ꝰ fuit. Pꝛimũ nomẽ iacob qñ natꝰ eſt
Geñ.a5. ꝗqccepit:qð interpᷣtat᷑ ſuplãtatoꝛ.QAñ auteʒ
illi gemini nati ſunt:poꝛ natꝰ eſt frat᷑ eſau:⁊
inuẽta ẽ manꝰ illiꝰminoꝛis:maioꝛis i pede.
16. de Ciui. Lenebat pedẽ fratri ſuo ſcedenti naſcẽdo:
dei. ca.ʒ9. poſtea ⁊ ipſe ſecutꝰ eſt:⁊ ꝓpter hoc factũ:qꝛ
plantã tenuit fratri ſuo apellatꝰ ẽ iacob: id
Señ.ʒ2. Eſt ſupplãtatoꝛ. Poſtea vᷣo cũ rediret de me/
ſopotamia:luctatꝰeſt cũ eo angelus in via.
Quę virtꝰ cõparari poteſt angeli ⁊ homĩs?:?
Ergo myſteriũ ẽ:ergo ſacramẽtũ ẽ:̊ ꝓphe⸗/
tia eſt: figura ẽ: ergo intelligamꝰ. Videte
em̃ etiã luctamis modũ. Magna ſigniſica/
tio:vt pᷣualuiſſet hõ angelo. Tenuit illũ:tñ

ipᷣe hõ eũ quẽ vicerat tenuit. Et ait illi: Mõ NMWul⸗ aũt:ꝑlus xpᷣianꝰin hoc tꝑe:⁊ iacob

te dimittã:niſi bñdixeris mihi.Qñ victoꝛ a

victo bñdicebat᷑:chꝛiſt ꝰſigurabat᷑. Angelꝰ g
ille qͥ intelligit᷑ dñs ieſus: ait ad iacob. Jam
nõ vocaberis iacob:ſᷣ erit nomẽ tuũ iſrł:qð
eſt interpᷣtatũ:vidẽs deum. Deinde tetigit
neruũ femoꝛis eiꝰ: id eſt latitudinẽ femoꝛis
⁊ aruit ei:⁊ factꝰẽ claudus iacob. Ipᷣe eſt ille
victus. ZLZantũ potuit victꝰ vt femur tange/
ret:⁊ claudũ faceret.Ergo ſi volẽs victꝰ eſt:
Job.io. Poteſtatẽ em̃ habuit ponẽdi virtutẽ ſuaʒ:
⁊ poteſtatẽ habuit aſſumẽdi eã: non iraſcit᷑
victꝰ:qui nõ iraſcit᷑ cruciſixus.Nã⁊ bñdixit
eũ dicẽs:Mõ vocaberl iacob:ᷣ iſrł.Cũ ſup⸗
plantatoꝛ factꝰẽ:vidẽs deũ.Et tetigit ſicut
dixi: femur eiꝰ:⁊ fecit eũ claudicare. Attẽde
in iacob ppm iudęoꝝ in illa milia ſequẽtiũ ⁊
pſᷣcedentiũ iumẽtũ dñi: qͥ iuncti aplis adoꝛa
Matthᷣ.ai. bant dñm ⁊ clamabãt:eſanna ſilio dauid:
bñdictus qͥ venit ĩ noĩe dñi. Ecce iacob bñ/
dictus. Jaʒ claudꝰ in eis remãſit: quõ iudęi
ſũt. Latitudo em̃ femoꝛis: ſignificat multi/
tudinẽ generis.De qͥbus pſalmꝰ:cũ gentes
ꝓ S. 17. credituras ꝓphetaſſet dicens: Populꝰ quẽ
non cognoui ſeruiuit mihi: in auditu auris
obediuit mihi. Mõ ibi fui ⁊ auditꝰ ſuʒ:affui
⁊ occiſus ſum. Populꝰ quẽ nõ cognoui ſer/

uiuit mihi: in auditu auris obediuit mihi.

ZRo. 10. Igit᷑ fides ex auditu:auditꝰ aũt ꝑ vᷣbũ xpᷣi.

Et ſequit᷑: Filij alieni mẽtiti ſũt mihi:de iu/ cnn
deis. Filij alieni mẽtiti ſunt mihi: fili aliteni ſe.
inueterauerũt:⁊ claudicauerũt a ſemitis ſu/ iren d
is. Aſſignaui vobis iacob: ⁊ bñdictũ ⁊ clau E nng ina
„dũ.Verũ ex hac occaſiõe nõ eſt pᷣtereundũ: inan
zuere:Quid ſibi vult qð cõmutatũ eſt nomẽ nnbe
abꝛaę aui huiꝰ iacob? Mam ⁊ ipᷣe abꝛã voca/ Gutſiche
bat᷑ us: 1 de mutauit illi nomẽ ⁊ dixit: Hõ Seſ. . lun
vocaberis abꝛã ſᷣ abꝛaã: Ex illo nõ eſt voca teidns
tus abꝛã. Querite in ſcripturis:⁊ videbitis huln
ſuꝑiꝰ anteq; acciperet aliud nomẽ:nõ ẽ vo⸗ ebunt
catus niſi abꝛã: poſtea qᷓ; accepit:nõ eſt vo/ jdol'non⸗
catus niſi abꝛaã. Iſte aũt iacob qñ accepit golaun
aliud nomẽ: eadẽ verba audiuit: Hõ voca Señ ꝛ. Ellurn
beris iacob ſᷣ iſrł. Quęrite ſcpᷣturas ⁊ vide/ bicglen
te qꝛ vtrũq; vocatꝰẽ ſemꝑ:⁊ iacob ⁊ iſrł.Ac⸗ ſenten
cepto alio noĩe abꝛaã:nõ aliud ẽ vocatꝰ niſi ucbi
abꝛaã: Accepto aũt alio noie iacob: ⁊ iacob Lceqſen
* vocatꝰ eſt ⁊ iſrł. Nomen abꝛaę in hoc ſeculo Ukiub)
explicãdũ fuit.hic eſt em factꝰ pat multarũ ſtapmen
gentiũ:vnde nomẽ accepit: Momẽ autẽ iſrł llico.
ad alterũ ſeculũ ꝑtinet: vbi videmus deũ. lan⸗
Hois An
ſt ⁊ iſrł. Yacob in re:iſił in ſpe.Supplãtatoꝛ ullüſui
enim fratris dicit᷑ plus minoꝛ ꝓpłi maioꝛis. ldeſiti
Nũquid nos ſuplãtauimꝰ iudęos? Sʒ ſup⸗ ſanprnt
plãtatoꝛes dicimur illoꝛũ: qꝛ nr̃i cauſa ſunt Eunſitt
ſupplãtati. Miſi excecati eẽnt:chꝛiſtꝰ nõ cru⸗ dt Qu⸗
ciſigeret᷑. Si chꝛiſtꝰ nõ cruciſiceret᷑: ſanguis icentne
ille pcioſus nõ funderet᷑. Si ſanguis ille nõ (tiluu⸗
funderet᷑:oꝛbis terraꝝ nõ redimeret᷑. Quia sißle
nobis ꝓfecit cecitas illoꝛũ: ideo a minoꝛe lz eratetpe⸗
fratre maioꝛ ſuplãtatus ẽ:et appellatꝰẽ mi⸗ ant. Iulle
noꝛ ſuplãtatoꝛ. Sʒ qᷓ;ddiu hoc? Veniet tpᷣs: ehſi. Pun
veniet ſinis ſęculi:⁊ credet totꝰ iſrł.MNõ illi qͥ Un Halleiauie⸗
