Peccata augerent᷑ ſi pęnitẽtię locus dene/

garet.xxvij. K. C. ,
Pctã nemo dimittere põt niſi deus: ſic in/

telligendũ eſt. xxiij.E. F. B.

Pctõꝝ remiſſionẽ iuſtiſicationẽ ⁊ ſanctiſi⸗
cationẽ hęretici pollicent᷑.xxiij. FX.

Peccata nõ meritis hoĩm ſed virtute ſpũſ/

ſancti dimittunt᷑.xxiij. G.
Deus qͥ dimittit pctã per hoĩem:poteſt di/
mittere ⁊ pꝛęter hominẽ:auctoꝛitatibꝰ ꝓ/
batur. xxiij. hp.

Ad pctoꝝ remiſſionẽ ſi ſubſtãtia defuerit:
dilectio inimicoꝝ nobis ſufficit.vj.C. D.

Pctõꝝ remedia ꝗᷓ ſint.xlvj.A.xlvij. A.

Eententiarũ
xlj. B. xlij. D. F. et.l. h. xxvij. X.
Sine peccato nemo viuit.xlj.B. xlij. D. S

circa fi.xliij. E.

Pctã venialia ſine qͥbꝰ vita iſta nõ agit᷑ ꝗᷓ
ſint. I. F. „æe MVMM
Pctã venialia nõ ſũt ↄtemptibilr cõmittẽ/
da: qꝛ nõ refert ſiue nauis ꝑ fluctus ſiue ꝑ
guttas paulati ſbmergat᷑.xlij.F.l.H.
Quõ vtrũq; veꝝ ſit: qͥ natꝰẽ ex deo nõ pec
cat: ⁊ ſi dixerimꝰ qꝛ pctm̃ nõ habemꝰ.l.hh.
Pctõꝛes cur ſinit deus viuere.vj.⁊c.

Hõ ⁊ pctõꝛ duo noĩa ſunt:ſᷣ vnũ fecit dueus

alteꝝ diabolus. vj. B. in fi.
Peccatoꝛ qꝛ nõ ſtati patit᷑ deũ vltoꝛẽ vult
eũ tenere ꝑticipẽ vt coꝛruptũ iudicẽ ⁊ pꝛę-
dę ſociũ.ij. A.xxviij. D.
Pctõꝛ oĩs ſe modo non videt ſ pctã ſua in
doꝛſo ponit ⁊ bona ante faciẽ: Zrio iuſti
faciũt.ij.A.in fl.B. xxj.G.xxviij.C.
Pecunia fauces auaricię nõ claudit ſ extẽ
dit: nõ irrigat ᷣ accendit.xxx. B. in fi.
Pęnitere ꝓpter duo hoĩes nolũt.xj. A.
Contra eos qͥ nõ pgmitere volunt niſi poſt
expletionẽ oĩm voluptatũ ſuaꝝ.xj. B.
Peęnitẽtibus deus indulgentiã ꝓmiſit ſed
vtrũ pęnitere debeãt nõ pꝛomiſit.xj. B.
De his qͥ pęnitentiã agere dubitãt ꝓ pctis
ſuis deſperãdo.xxj. E.
Quidã pęnitẽt penitẽtiã egiſſe: nõ peccaſ-

Si pęnitẽs es pęnitet te:ſi nõ pęnitet pęni

tẽs nõ es:nec eſt pęnitẽs qͥ facit qð pęni/
tet. xlj. A. M
Penitẽtię vtilitatẽ facilius intelligũt qͥ ſe
hoies eſſe meminerint.l.A. HM

Pe.

Quiſqͥs pęnitentię recuſat humilitatẽ deo

pꝛopinquare nõ cogitat.l. B. YFꝓ

Sicut comes pęnitentię doloꝛ ẽ:ita lachꝛx/
me teſtes doloꝛis.l. DB56.
Actiões pęnitentię tres ſunt:ſcʒ.l.C.D. J
Xxxvij. A. F. J.

Niſi quẽ pęniteat vitę veteris nouã nõ po

teſt inchoare.l.C. xxvij. A.

Pęnitere debemus huiꝰ vitę vt ad incoꝛru
ruptionẽ tota auiditate curramꝰ.l.DH.
Penitẽtia bonoꝝ ſideliũ eſt pęna q̃ quoti/
die pectoꝛa tundẽtes dicimꝰ:dimitte nobᷣ
Ddebita nf̃a. l. F. O. H. xxvij. §ỹÿwhſaua
Qui pęnitẽtię medicinã ꝓ trãſgreſſiõe de⸗/
calogi renuũt: ⁊ ſi ad altare iſtud viſibile

cũ bonis acceduũt:ad illud cęleſte ⁊ inuiſ⸗

Annotatio

bile quo pꝛo nobis introiuit itpeceunſeii ie⸗
ſus accedere nõ valebunt.l. Yꝓ..
Contra eos qͥ ſibijpſis ſine p gnitẽtia crimi⸗
naliũ:⁊ ſi non regnũ ſed ſalutẽ tamẽ pꝛo /
mittunt.l. E.
Qui penitentiã agit nõ ſ⸗ olä illi pꝛodeſt ad
ſalutẽ ſᷣ etiam cęteris ad exemplum. l. .
xlix.B. in fine.
Memo ideo pęnitere ↄtemnat nönullos
foꝛte ad altaris ſacramta nouit accedere
à́ͥꝝ talia ſunt crimina. l. M. xxvij. J.
Qui ↄtemnũt agere penitentiã nõ quęerãt
ſibi comites ad ſuppliciũ:nec gaudeãt qꝛ
plures inuenerũt.l.A. in fi.
De his qͥ pęnitere nolũt:qꝛ vidẽt ppoſitos
2 miſtros eccleſiaꝝ nõ ↄgruẽter viuere ſer
monibus 2 ſacramentis ꝗ 4 beos populis
miniſtrant᷑.l.H.
Peęenitẽs ne deſperet ad eius miſericoꝛdiã
ↄfugere debet: cuiꝰ poreſtatẽ peccãdo cõ/⸗
tempſerit.l.O.xxvij. J.in me.
Penitẽs ne deſperet de amiſſa ſalute:non
ſolu habet pᷣcepta ece viuẽtiũ ſ etiã exẽ
pla penitentiũ.l. P. QD
nõ ſufficit vitã in meli⸗cõmutare: niſi etiã
de his ꝗᷓ facta ſunt ſatis fiat deo ꝑ pęnitẽ
tię doloꝛẽ ⁊ humilitatl gemitũ.l.P.i me.
Penitẽtia luctuoſa ẽ in q̃ ꝓpꝛie vocant᷑ in
eccleſia pęnitẽtes ꝗᷣ remouent aſ acramẽ⸗
tis altaris. xxvij. J. xlix. B
Qui penitentiã dari quibuſa peccatis de
negãt: ab eccleſia excluſi ſunt: 7 facti here
tici.xxvij. EK.
Quia poꝛtũ penitẽtię eccleſia tribuit: ns tñ
ideo peccãdi licentiã donat. xxvij. K. L.
Cur nemini pęnitẽtiã denegat.xxvij. k.
Penitere qͥs debet dũ ſanus eſt ⁊ nõ cũ in/
cipit moꝛi.xlj. A.
Qui pęnitentiã veraciter egerit: abſ⸗ olut⸗
a xpi coꝛꝑe nõ fuerit ſeparatus:ac poſt pę
nitẽtiã vixerit ſicut ante pęnitẽtiã viuere
debuit:defunctꝰ ad requiẽ vadit.xlj.C.
OAu! pęnitentiã in vltima ęgritudine acci-
pit: ⁊ mox recõciliatus:nõ ei negat qð pe
tit: ſed ſi ſecurus hinc exit ego nõ ſum ſe/
curus.xlj.C.in me.
ante penitẽtiã bene viuendũ ſit:⁊ poſt
penitentiã melius.xlj.C.in me.D.
Peęnitẽtiam age dum ſanus es: ſecurus
eris.xlj. D. E.
Pec pena eos manebit qui amilſ o ꝛnõ re⸗
parato ꝑ pęnitentiã baptiſmo: in ęternũ

peribunt. xvj. K.

Tantũ ſapiens pena del⸗ fuict: Stum ſtul⸗
ta iniqtas ſuggeſſerit. xxj. D. (in fl.

no minoꝛẽ pęnã luit qͥ cũ mult luit.l..

Perfectus nemo in hac vita eſſe pot etiã ſi
oĩa pauꝑibus diſtribuerit.xxxiiij. G.

Perſecutões maioꝛes fiũt eccleſię ꝑ pctã ⁊

crimina ſuꝑboꝝ ⁊ auariciã luxuniãq; ma⸗
loꝝ qᷓ; ꝑ tyrãnos.viij.D.
In mẽbꝛis ſuis chꝛiſtus elecutionẽ patitk
tanq;ᷓ in ſe. xv. B.
Sine ꝑſecutõe iuſti hic viuere nõ pñt.x.H
Perſecutiões neceſſe ẽ patit᷑ qͥ deũ in veri⸗
tate cęperit quęrere.viij.C.x. B.
Non te perſequit᷑ niſi malus ſi tu bon⸗ fue
ris.vj. B. in fl.
Cum te ꝑſequit᷑ hõ nõ hoc in te plequit qð
fecit deus ſed malũ qð fecit homo. xxxv.

A.xxxviij.“F.circa ſi.
Bibebãt de ſpiritali ↄſequente eos petra:

petra aũt erat xpᷣs:exponit᷑.xxvij.B. C.

Petrꝰ apls figurat eccleſiã in eo ꝙ ſibi oſtẽ
ſum ſit vas linteũ quattuoꝛ initijs e celo ,
ſubmiſſum plenũ aialibus.xlv.pꝑ totũ.
Petrus bonitatis ⁊ diſciplinę foꝛma in ſe

habuit. iiij. B.

Petri ſi nõ ceſſaret ſterrogatio: diu repete⸗
ret᷑ negatio.xliij. E. in me. (in ſi
Qui ſibi placet deo diſplicebit ⁊ ſibi.ij. A.
Poſſeſſio tanto plus auget᷑:quanto chari⸗ Po.
tate erogat᷑.vj. C.
Jure nõ poſſidet qͥs quod iuſte nõ tractat.
xxx.A.in me.
Pꝛecepta dei etiam metu moꝛtis non ſunt Nꝛe.
rant gredienda.]. C.
Qus reddãt pꝛedicatoꝛẽ pigrũ ad arguen/
das ↄtradicẽtes.vij. A.circa i.
Pꝛedicatoꝛibꝰ plures ↄtradicũt:nõ lingua
ſed male viuẽdo.vij. B. F.
Pꝛędicatoꝛ territus terreat.xj.C.
Pꝛędicatoꝛ ⁊ ſi ꝓmitteret ſecuritatẽ pecca⸗
tibus deus tñ nõ acceptaret.xj. D.
Si pꝛędicatoꝛibus periculũ eſt aliena pctã
nõ arguere:quãto periculoſi ius erit ꝓpꝛia
noluiſſe coꝛrigere: veꝝetiã defendiſſ eꝛ cu
mulaſſe.xvj.B. in fl.
Pꝛedicare:arguere:coꝛripe:edificare: pꝛo
vnoq; ſatagere magnũ pondus eſt ma⸗
gnuſq; laboꝛ.xxv..
Pꝛedicatoꝛ erogatoꝛ debert eſſ everbi:nõ ex
actoꝛ. IJIide (xxviij. A.
Pꝛędicatoꝛ ſi vera loquit᷑ xpᷣs in eo loquit᷑.

. vtc

Peeten
bolist
Pebnt
e⸗

Paau⸗

lunt
pont
iitetd
Cynin
ſbuste

oheni

nscotp
v prerc
Colicn
Puneusn
ſutlum:
fundunm

n bus gue
4

Ponekr⸗
ſipi.D
Paperer
bak:
ſumele
Papron
Jpide
Paptor
Lenpe
deer
Hoted
Ponen
dunc
Quiſub
bitzanr
rre
neüt
ſprtqi⸗
D ut
mollng
nud
ncern
Daugte⸗
Onct
letn⸗
leſ
ytre
cſt

röan
d. Ent.

klutles

e
Nni,6,
Aleſe Npci

iunin
Z

geröhinrh
ideine,
Lrß.
sſi bareſt

nr enife

at bono ny⸗

lente eospent
neogſbi

Vrinitns e

lngtoni,
ng ſunin⸗

No:diſeyen
cbitſbii4

kguuncn

uers mu

notisponſtt

Ra.

Notabiliũ

Pꝛ. Pꝛedicatoꝝ taciturnitas eſt pemciloliv.

A. vij. B. xxv. B.
Pꝛedicatoꝛ malus viã docẽs ⁊ in ea nõ am
bulãs nõ eſt imitãdus:exemplũ.l.H. HKM

NVꝛelatus in ſe tria habere debet. iiij.A. in

me. B. C.

Pꝛelatos malos intuẽdo qͥdã chꝛiſtũ obli/

uiſcunt᷑.l. M.
Pꝛomiſſio dei nõ pendit ex nobis: noſtra
agüut ex deo. xvij. A.

Q ꝓmittebant᷑ pplo iſt raelitico ſiguris tꝑa.

libus ęterna.xxvij. C. in me.
Pꝛo. Pꝛoſt peritas Periculoſio eſt aĩo q; aduer
tas coꝛpoꝛi.xxj.D.xlvj. C.
Nu. Puer cũ naſcit᷑ cur ſtatim ploꝛat.x.B.
Pulli chꝛiſti ſunt chꝛiſtiani. xxxiij. B.

Puteus inferni cũ pctõꝛes cęperit claudet᷑
ſurſum: aperiet᷑ deoꝛſum ⁊ dilatabit᷑ in

fundum. xvj. C.
Qu. Deus querit nos nõ noſtra. xxix. A.

neq; decoꝛ xpᷣm deſigt.xxxvj.A. B
viij. B.

Non eſt rapiendũ diuiti ⁊ dandum paupe⸗

ri. vij. D.E. xlvij. A.
Rapere res alienas hinc malũ eſſe compꝛo

bat᷑: qꝛ ſeruare ꝓpꝛias tenaciter damno /

ſum elſe oſtendit᷑.vij. B.

Raptoꝛ rerũ alienaꝝ vlceroſus ẽ E in coꝛde.

Ibidẽ in fi.
RBaptoꝝ pena qlis erit.vij. C.
De rapinis elemoſynas faciẽs pctã non

deſerẽs ſe decipit pecuniã ꝑdendo ⁊ pctã

nõ redimẽdo.ij. A.in me.

Non eſt rapiendũ heretico vel iudęo dan

dum chꝛiſtiano. vij. E.

bẽt a cupiditate rapiẽdi.vij. F.

Raptoꝛ eſt qͥ neceſſarijs pauperũ tanqᷓ; re⸗

bus alienis incumbit. viij. A.
Rapit q inuentũ nõ reſtituit.ix.C.

Ze. Recõciliari aliqᷣs debet cũ ſanus eſt:nõ cũ

moꝛi incipit.xlj. A.

Reconciliatus et poſt bene viuẽs ſecums

hinc exit.xlj. C.
Deus reddit qð nõ debet. xiiij. A. B.
reddit bona ꝓ malis. xiiij.C.

3

Redimere tempus qm̃ dies mali ſunt:

ſit.j.B. in fi. x.ꝑ totũ.

Optare vt adueniat regnũ dei: nihil aliud

eſt q; optare ab illo vt dignos nos faciat

Adix de terra ſitiẽti cui nõ eſt ſpẽs

Qõ in radice celat᷑ i in ramis decla⸗/

Sol nõ oc

ſententiarũ

regno ſuo.xlij.P. G
Regnũ dei quibuſdã venit ⁊ quibuſds n nõ
venit. Ibidẽ.
Regnũ celoꝝ ꝓ qᷓ; vili pꝛecio cõparat qꝛ tã
ti valet q;tũ habes.viij. B. xiij. D.ĩ me.
Pꝛeter regnũ dei quida ſibi ſalutem polli/⸗
centur.l. HR.
An ſit aliqᷓ differẽtia int᷑ regnãtes ⁊ regna/
tes. l. K.
Igeo chꝛiſtus reſurrexit vt aliã vitã nobis
oſtenderęt. xvj. A.
erdos cur iubet᷑ pꝛius offerre ſa⸗ Sa.
crificiũ ꝓ ſe deinde ꝓ pplo.xliij.E.
Non ſacerdotũ merita: ſᷣ ꝗᷓ docẽt ⁊
mimiſtrãt ↄſiderare debemus.l.H.
Sacriſiciũ chꝛiſtiani elemoſyna eſt in pau/
perẽ.xxix. A.
Saliua chꝛiſti qͥd ſigniſficet.xliij. A.
Salus ęterna amãda eſt: tꝑalis ſalus quę
nec vera ſalus vtenda. xxxviij.F.

Salus eis nulla eſſe põt quoꝝ iniquitaſ e.

ſeuerat.l. RK.
Sanctiſicatio nois dei dicit qua 7 nos dici
mur ſancti.xlij.A.circa fi.

Satiſfactio abluat qð qͥſq; delictoꝝ macu⸗

lis ſoꝛdidauerit.xlvj.A.

Sclentiã cur pꝛecat᷑ dauid exhiberi bonita Scl.

ti ⁊ diſciplinę.iiij.ꝑ totũ.
Scientia vera hec eſt. iiij. D.

Scriptura ſancta cur cõmemoꝛat peccata Scri.

iuſtoꝝ. xxj. B.
Scripturas ſanctas ideo quidã legüt 7 au/
diũt vt faciãt qð diſplicet deo.xxj.B.

Scripturę ſanctę nos erigũt ne deſperatio

ne frangamur:⁊ terrent neſii uperbia ven/
tilemur.xxxiiij.A.

Piꝛopter ſepulturam chꝛiſti quõ mali dati Se.
Qui ſub manu raptoꝝ gemũt abſtinere de .

legunt᷑.xxxvj. D.
Sequi chꝛiſtũ eſt ipſum imitari. xxxiiij. SG.

Sequat᷑ in bonis actibus chꝛiſtũ qͥ in ma⸗

lis diabolũ ſequebat᷑.xlvj.A.
Silere dei ẽ vidictã ſuſpẽde.ij. A.xxviij. C Si⸗
Nõ ſilebit iudicaturus qui ſiluit iudicatus
xxviij. A.

Silentiũ in eccleſia eſt tenendũ.xxvj. A.

Syloa interpꝛetat miſſus: 7 ſignificat ba /
ptiſmũ.xliij. A.
Symbolũ bꝛeuiter ↄtinet quę habet fides
catholica. xlij. A.

Symbolũ quotidie eſt dicendũ qñ ſurgit

ne oblin caf. xlij. G. (ponit᷑.xlij. D.

iat ſuper iracundis veſtrã: ex⸗ So⸗

Annotatio

Sp. Ad ſpectacula furioſa:cruẽta vł turpia eũ/

tes caſtigandi ſunt ⁊ admonẽdi vt ſe coꝛ/
rigant.xxj. A.
Spes venię nemini intercludit᷑.xxj.E.
Quidã deſperando quidam ſperando pe/
reunt.xj.A.xxj.E.
Spũſſanctus ſuꝑ quoſdã non venerat vi/
ſibiliter niſi ꝑ impoſitionẽ manuũ apoſto
loꝝ.xxiij.H. J. ,
Spũs huiꝰ mũdi facit ſuꝑbos.xiiij.D.
St. Stultus ibi es deo vbi tibi ſapiens vide/
ris.vij. B. 2
Mõ ſic dicit deꝰ ſtulte quõ hõ:qꝛ ſtultis nõ
eſt daturꝰ regnũ cęloꝝ. Ibidẽ in fi.
Su. Ex ſuꝑbia oĩa vitia oꝛiunt᷑.xx. D.
Supꝑbia infirmoꝝ ẽ magnitudo ꝗ vbi men
tẽ poſſederit:erigẽdo deijcit:inflãdo eua/
cuat:diſtendẽdo diſſipat.xx. B.
Superbia om̃is habet frõtis impudentiã.
xxxj. B. in fine. ⸗
Superbia impedit animę reditũ ad deum.
xxxiiij. A.circa fli. D. .
Contra tumoꝛẽ ſuꝑbię bibendũ eſt poculũ
humilitatis.xxxiiij. C.in me.
Suꝑbia nõ abſcõdit᷑ ab oculis dei.l.A.ĩ fi.
Suꝑbus nõ põt eſſe innocẽs.xx.B. .
Qui ſuꝑbus in hoĩes nõ eſt: aduerſus deũ
ↄtumax eſſe nõ debet.xx..
Suſtinere dñm qᷣd ſit.xj.A.

Angere imundũ eſt pctis alioꝝ cõ/
tN ſentire.xxiij. F. ,
Te. Theodoſius imperatoꝛ publicam

egit penitentiã:qꝛ pctm̃ eius celari nõ po
tuit.xlix. B.

Temꝑa duo ſüt:miſcðię ⁊ iudicij.xxviij.D

Cum tempus bñ operãdi aufert᷑: nõ reſtat
niſi tꝑs recipiẽdi.xviij.A.
Vt tꝑs quietũ habeaſ ꝑde aliqͥd.j.B.x.C
Temptare diabolus põt:cogere om̃ino nõ
poteſt. xij. B. in me.
Ideo temptat nos.xxxviij.D.

„— . 7 ℳ

Quicunq; temptatiõe vincit᷑:peccatũ ipſe

cCcoõmittit.xlij. F.
Tẽptatõibꝰ ↄſentire cur ñ debemꝰ.xlvj.
Tenebꝛas carceꝝ oẽs fugiũt:tenebꝛas pec
catoꝝ pauci. xl. B. .
Terra repꝛomiſſa patribꝰ nõ vera ſed figu/
rata fuit.xxvij.C.in me. (ix. C.
Ti. Aliud eſt timere pęnã:aliud amare iuſticiã
Tinea veſtes alias ñ linteũ ↄſumit.xlv.C.
Co. Toꝛcularia eccleſię ſunt omes mali ⁊ ama/
toꝛes mũdi.viij.D. .

In trinitate pluralitas eſt ꝑſonaꝝ:ſedvna CTri.
maieſtas:vna ęternitas:vna coęternitas
⁊ eadẽ operatio ⁊ vna deitas:qð auctoꝛi/
tate pꝛobat᷑.xxxij.hh.xliij.B.C.
Tumoꝛ inflationẽ habet non ſoliditatem. Tu.
Turtur auis pudiciſſima ſigniſicat chꝛiſtũ:
⁊ quando turtur inuenit ſibi nidũ vbi po
nat pullos ſuos.xxxiij. B.
Vod poſtvanitates ⁊ inſanias mẽ aa.
daces nõ ſit eundũ.xxj.ꝑ totũ.
Menia eſt petenda ab his in quos ae.
peccauimus.xl. C.
ÆO„ venia nõ eſt petenda ab his qͥ ſunt ſub
iecti ne inde ſuꝑbiãt.xl.D.
Venieę poſtulatio blãda ẽ apellatio.xl.D.
Venia nõ eſt petenda ab eo qͥ in te pecca⸗/
uit. xl. E.
Caro fit verbũ:ſᷣ caro accedit ad verbũ:nõ
perit in carne verbũ.xliiij.C.in fl.
Verbũ ideo caro factũ ẽ vt in vno eſſet qð
videres ⁊ crederes.xxxij. D.
Verbũ dei totũ oẽs audiũt ⁊ ſinguli:v vi/-
deat qͥs quõ audiat.xxv.C.
Verbum dei cum ſilentio eſt audiendum ⁊
ſtando.xxvj. A. B.
Verbum dei ⁊ coꝛpus chꝛiſti ęeque cuſtodiẽ
da ſunt.xxvj. B.
Qui verbũ dei libenter audit: inaures aĩę
de patria paradiſi trãſmiſſas ſe ſuſcepiſſe
nõ dubitet. xxvj. B. in me.
Verbũ dei auditum ruminandum eſt.xlv.
A. xxxv. P.
Veritas ꝑ malũ malo qũq; loquat᷑.v.A.
Ego ſum via veritas et vita: exponitur. at,
xxxiiij. A.C.in fi.
Juxta viã nõ in via quõ diabolus laqueoſ
ponere dicit᷑.xxxiiij. A. MWR
Via eſt vita pñs.v.A.xxv.D.in fl.
Stultus viatoꝛ eſt qͥ ideo remanẽdum ſibi
eſtimat in itinere cũ viderit miliaria lapi/
dea litteris plena viã docere ⁊ nõ ambu/
lare. l. M.
Vitia quomodo ſuſcipiunt ſpeciem virtu/
tum.xij. D. in me.
Viſio qua chꝛiſtus videt patrẽ operãtem
quę ſit.xxxij. J. K.
Chꝛiſtꝰ hic videbat᷑ ⁊ nõ videbat᷑.xxxij.Kk.
Quid ſit videre verbũ ⁊ videre vᷣbi:nõ ni⸗
ſi ꝑ charitatẽ intelligit᷑.xxxij.L.

Deus videt humilia vt attollat:et alta yt

deijciat.l.A.

e il
Cüͤesſe
neenis
Didul.
Qorta
nela⸗
Ulndic
Vrabon
nuaet
Cignc⸗
cicur xr
Virutes
1. Gue due
n⸗D
bonnt
nopoan
wtine
yenenoy/
Licinapt
ſſenend
Höreer
Unben
lE.
ſunvu
ſinAui
Aader
Uiniſta
Dicend
Uitaic
naele
Vitam
mnus.
Vuaic
derep
Viil
Auh
latnt
Aunn
i.
Unn⸗
oweli
au
wͤtat,
olüns
Doüns
Volͤne
Volne
chanin
hanhe⸗
Vaolin
aſirc⸗

ſonngſchun
Cgents

sn

K

idnn.

Picnchii
bintiſbin

Stiligiuni

abbisnens:,

bhseſnrn

lnon
doqunleece⸗
iradyeris
Cintt
tinmoelage

.
tſingsd
nminin
Kiegneaſpti

irinunsi
ſusſelliche

ndunchit

loget.

abousbatcl
O0 f

inlunuly⸗
aretönntn

eten n
ri ppeiütn

gezbehon⸗

1
Naraliun

Notabiliũ

Deꝰ videt᷑ quõ fides.xxxviij.C.in fl.
Vides ſecurꝰ feminã ſi nõ habes vnde mo/
uearis.xxj.C.
Vidua ſareptena figurat eccleſiã.xviij.B.
Quarta vigilia extrema pars ẽ noctis:ho/
melia. xxxij.D.
Vindicari eſt malo alieno paſci.xl.E. FF.
Vir a foꝛtitudine nomẽ traxit:qꝛ libidinem
vincere debet.xlix.C. circa fi.
Virginitas animę ne coꝛrumpat᷑ ſic cuſto/
ditur. xxxv. C.
Virtutes tres neceſſarię ſunt nobis.iiij. A.
Ni. Vitę duę ſunt:vetus ⁊ noua quę ſigurant᷑.
xxxj. A. in fi.
Pꝛo vita iſta ꝓlonganda multi ſolliciti ſũt
nõ pꝛo animę vita.xxxvij.B.
In vitã nouã nemo tranſit niſi quẽ pęnitet
veteris vitę.xxvij.A.l.C.D.
Tũc incipit homo vitã ęternã diligere cum
pᷣſentẽ nõ amauerit.xxxiij. A.

Nõ recteviuit qͥ recte viuere ignoꝛat.l.a —☛

Gite bee nõ tam vita qᷓ; vmbꝛa vitę dicẽda
eſt.l. E.
Cum vitã omnes volũt:cur pſalmiſta quę/
rit: Qui vult vitã et videre dies bonos.j.
A.et de qua vita intelligit᷑.j.C.
Vita iſta in comꝑatiõe ęternę vitę nec vita
dicenda eſt. Ibidẽ in ſi.
Vita iſta ideo optat᷑ longa: quia ſempiter/
na eſſe nõ poteſt.j. B.
Vitam bonã potius qᷓ; longã amare debe/
mus.j.B. xj. B. in fl. xxv. D.
Vitã iſtã quidã ita amãt: vt ſi eã ſemꝑ ha/
bere poſſẽt futurã vitã nõ cuperent.ix.D.
Vita iſta ſomno comꝑat᷑.xiij.C.
Vita humana tota bꝛeuis eſt ⁊ ꝑiculis ſub/
iecta.xxij. A.circa.fi.xxviij.E.
Vita noſtra in hoc ſeculo vię comparat᷑.v.
A. xxij.C.xxv. D. in fi.
Vitrum ⁊ ſi fragile eſt ſeruatum diu durat:
Homelia.xxv. E.
Vol. ù vna ſit voluntas poteſtatis et poteſtas
voluũtatis patris ⁊ filij.xliij.C.
Volũtas dei ipᷣius eſt iuſticia.xxxij.D.
Volũtas dei ſic fit in tra quõ in cęlo.xlij.B
Volũtas pꝛęparat᷑ a deo.xiiij.A.
Volũtas bona omnibꝰ vilioꝛ eſt ⁊ omĩbus
charioꝛ:quia totũ habet qui voluntatẽ bo
nam habet. viij. B. in me.
Volũtas bona:ipᷣa ẽ charitaſ: ſola ſufficit ſi
aſſit:cetera nihil ꝓſũt ſi ſola deſit. Ibidẽ.

F *%½
ſententiarũ
Non lus ſed abuſus ĩ rebus vituperatur. &ſ.
xxx. E.
Vterus dei quid ſit.xliij.C. Ar.
Vxoꝛes habere nõ licet quarũ pꝛioꝛes ma/ex.
riti viuũt:nec feminas viros habere quo/
rum pꝛioꝛes vxoꝛes viuũt.xlix.A.
Vxoꝛ ſolius foꝛnicatiõis cauſa eſt dimitten

da: ſ. ed illa viuente non licet alterã ducere.
xlix. A. in fi.

Vxoꝛes ʒzelare debent maritos ſuos nõ pꝛo

pter carnẽ ſed ꝓpter animas: nec eos foꝛ/
nicari ꝓꝑmittant:ſed potius cõtra eos eccle
ſiam interpellẽt.xlix.C.
Vxoꝛes tanqᷓ; ancillę debent ſeruire ⁊ omĩa
cõtemnere pᷣter dilectionẽ viri ſui. IJbidẽ.
Vxoꝛis ⁊ viri in cauſis matrimonialibꝰ ea/
dem cenſet᷑ cõditio.xlix.C.
Vxoꝛes pudicę nõ debent ſequi impudicoſ
naritos ſuos. Ibidẽ.
Acharias pater Johannis baptiſtę Za.
cur non credẽs angelo loquelã per/
didit. xliiij. C.
Zelare vlros ſuos cur fęminis pꝛecipit᷑:hho
melia. xlix.C.

Finis

=S= 4
.
6 .

RT.M.́ũ — =
ð * 5 * S
. U
9 S
.
.
. —
. „
õ
5 . . 4
„ .*
*
. „
8
—
. ,
„
. .
“
. 4
. —
.
=
.
.
. .
„
.
.
.
4
„
. 8
5
B⸗ .
.
„*
.
. ”
—2
*
⁶

— e

—

5 —

= 2—

—l WE, . .

— .
—
rrn.

, = = = T = — . .
Nð — R SD TS T T ) . W
. . ͤ
* —

— —
7. „

S W = , WW

₰ 17 4
— · — —— — —=B—
=☛ S W = WW ars-
SS f 2 —
W E 5 .
Sa —
X — — S

„ 43 8

.

8

.
1
.

—

TT.

„*
8

—

„
.
—
—, 7

ent 8

Y urzcrc

Sd 6,110,

f
ℳ , Be,

E
2
—„

7.

„ IIII

2
Sa fs r

W

AANALAAANXAYA

NT

ale .
14600 oſtd
S u: K

1
4

ſ////171
. 444 4

4

ſͤü
5 ,

1.

IVILIYLYETExIIII117

5 —
4

7
1

69

—

—

S
W = T f
=è Fenwe Anguſtmeg Dodo de Riſia CLanoma& veHaris.

Perlege ſermones cõmunes lector amice
Aedidit Aurelius quos pater atq; decus
Auguſtinus eos præſul Venerandus & auctor:
Filiolis ſcripſit/protulit atq; ſuis.
Ordine ſed nullo:nec em̃ ſcripta illa redegit
In numerũ/aut formam/contiguum uel opus.
Hos modo Sermones collegimꝰs undiq; ſparſos:
Atq; hunc congeſtum preſſimus inde librũ.

& ſi forte iuuat legere optima ſcripta/beati
Doctoris:præſens nõ uerearis opus.
Multa uides:quæ nõ alijs ſunt ſcripta libellis:
Hinc tibi dictorum copia maior erit.
Crede mihi/dices Baſileam iure beatam:
Quæ tot doctorum preſſerat ære libros.
Sed nos humanam laudem nõ quærimus. Ille
Qui dator eſt uitæ præmia digna dabit.

en

menot.
gio A

Geno⸗n Pomitat

loneiwan
. Zuninaut
gemno⸗/
ns Voninlap
6svomint
Eenin
4 P nlan
han
mianos:
Nuadiy
Afunesin
eeſtendad
Ses ſckonn
ſhitigen
Gns Polanteh
n Neodene
ies Peogentek
g Pepenfel
n ggegenfe
Neoenfet
Een Peodente
Enß Peodente
dens Yeodene
Urig Peodenf
ans Ieoden

uunn eodent

Senn Yeoden
Seng Meoten

Ger 10 N eodeng

en lalent
r Neolente
iz Preoene

Gmgdiof
Alücuey⸗
Neninen
Clihaben
miitent
Nuntnen
ſahune

=

— H
4 7 1 „ 2. 2 — . 7
—2 7N 4 — 7
71, 6 „ — = 4
„ = . ? 4 — õ 2
2 . . Tr 2 ieee—
— / , 8 4 = — eee R EE r Pu S
u 4 E = g,E ie Se
S = — eeee
3 W = e

—=
=
—
=,
—
?õ

—

eee.ẽꝭ-

alaaben
115 00s,
nrſanpeal
orert.
e beatan
telbeos⸗
cpumgl
Honnctbi⸗

l⸗

Annotatio Bern

¶ Dini Aurelij Auguſtini hipponen
ſis Epiſcopi
re in hoc opere poſitorum ac cõ/

. „

uis Annotatio.

memoratorum: ordinata ac bre/

Sermo. 1. Dominica pꝛima Aduentus domini ſalua

toris:Sermo.j.

Ser.2 Dominica ſecunda Aduentus domini:

Sermo..j.
Ser.ʒ Dominica proxima ante feſtum natiuita/

tis domini ſaluatoris:de vnitate trinita-⸗

tis ⁊ incarnatione verbi: Sermo.j.

Ser.4 In vigilia natiuitatis domini ſaluatoris

de fide chriſti contra paganos iudęos et
arrianos: Sermo....
Itẽ in eadẽ vigilia Sermo ſecũdus factus
ad fratres in heremo:qͥ inter ſermones ad
eoſdem habet᷑ decimuſnonus.
Ser. In feſto natiuitatis ſaluatoris noſtri Jeſu
Chꝛiſti:Sermo.j.
Ser.sð In eodem feſto: Sermo.ij.
Ser.7 In eodem feſto: Sermo.iij.
Ser.S In eodem feſto: Sermo.iiij.
Ser.9 In eodem feſto: Sermo.v.
Ser. io In eodem feſto: Sermo.vj.
Ser.i In eodem feſto: Sermo. vij.
Ser. 12 In eodem feſto: Sermo. viij.
Ser.iʒ In eodem feſto: Sermo.ix.
Ser.4 In eodem feſto: Sermo. x.
Ser. 15 In eodem feſto: Sermo. xj.

Ser. 16 In eodem feſto: Sermo. xij.

Ser. 17 In eodem feſto: Sermo. xiij.
Ser.18 In eodem feſto: Sermo.xiiij.
Ser.I9 In eodem feſto: Sermo.xv.
Ser. ⁊0o In eodem feſto: Sermo. xvj.
Ser. 21 In eodem feſto:Sermo.xvij.
Ser.22 In eodem feſto: Sermo.xviij.
Ser.a3ʒ In eodem feſto: Sermo.xix.
Ser. 24 In eodem feſto: Sermo. xx.
Ser.25 In eodem feſto: Sermo. xxj.
Ser. 26 In eodem feſto: Sermo. xxij.
Ser. 27 In eodem feſto: Sermo.xxiij.
Ser. 28 In eodem feſto de eo quod ſcriptum eſt in
euangelio ̃ᷣm Johannẽ: In mundo erat
2 mũdus ꝑ ipſum factus eſt ⁊cc. Ser.xxiiij.
Item in eodem feſto alius ſermo de eodẽ:
qui habetur inter ſermões de Uerbis do⸗/
mini. xxxix.
Item in eodem feſto:HHomelia de eo quod
ſcriptum eſt in euangelio im Johannem

14 .

Bermonũ de tẽpo/

In pꝛincipio erat verbum ⁊c̃.quę habetur Jo . 1
in expoſitione doctoris Jbidem.
Item in eodẽ feſto de eodẽ ſermo: qͥ habe/
tur inter ſermões de Verbis dñi.xxxviij.
Item in eodem feſto alius ſermo factus ad
fratres in heremo: qui habetur inter ſer⸗
mones ad eoſdem. xx. H
In feſto Epiphanię domini ⁊ per octauas ger. 15
eius:Sermo.j.

In eodem feſto: Sermo.ij. Ser. 30
In eodem feſto: Sermo.iij. Ser z1
In eodem feſto: Sermo.iiij. Ser. 32
In eodem feſto:Sermo.v. Ser. 33
In eodem feſto:Sermo.vj. Ser. 3 4
In eodem feſto: Sermo.vij. Ser.ʒ5

Item in eodem feſto alius ſermo factus ad
fratres in heremo:qui inter ſermones ad
eoſdem habetur. xliij.
Dominica intra octauas Epiphanię domi

ni de baptiſmo chriſti: Sermo.j. Ser. 36
In eadem dominica:Sermo.ij. Ser. 37

In eadem dominica de Trinitate ⁊ colum/
ba: Sermo. ij.
Item in eadem dominica alius ſermo: qui
habetur inter ſermones de Verbis domi/

Ser. 38

Dominica prima poſt octauas feſti Epi/ Ser. ʒ9
phanig de charitate: Sermo.)..
In eadem dominica de eo ꝙ chriſtus tribꝰ Ser. 40
modis in ſcripturis intelligat᷑: Sermo.ij.
Dominica ſecunda poſt octauas feſti Epi/ Ser. 41
phanisę de nuptijs factis in chana galileę:
In eadem dominica de charitate:Ser.ij. Ser. 42
In eadẽ dominica de Verbis apoſtoli vbi Ser. 4

ait: MHon quod volo bonum bhoc facio:ſed Ro.7

quod nolo malum hoc ago: Sermo.iij.
Item in eadem dominica Homelia de eo
quod ſcriptum eſt in euangelio ſm Johã/
nem: Nuptię facteę ſunt ⁊cc. quę habet᷑ in Job.a.
expoſitione doctoris ibideaeam.
Item in eadẽ dominica alius ſermo de eo/
dem:qui habetur inter ſermones de VUer
bis domini. xlij. H

Pñica tertia poſt octauas feſti Epiphanię Ser. 44

domini:de charitate:Sermo.j.
In eadem dominica de eo quod apoſtolus ger. 4
dicit: Hon enim quod volo facio bonum Ro.⸗.
ſed quod nolo malũ hoc ago:Sermo.ij.
Item in eadem dominica hHomelia de eo
quod ſcriptum eſt in euangelio m at⸗
2

Annotatio

Matth. S. theü: Cũ deſcendiſſet ieſus de monte:ſe/
cultę ſunt eũ turbę ⁊cc.quę habetur in ope⸗
re de quęſtionibꝰ euãgelioꝛũ.li.ij.ca.iij.
Ser.46. Dominica quarta poſt octauas feſti Epi/
pphanię: De quattuoꝛ ſpeciebus vel virtu/
tibus charitatis: Sermo.j.
Ser. 47. In eadẽ dominica de eo quod apoſtolus

Ro. 7. dicit: Delectoꝛ em̃ legi dei ᷣm interioꝛem

hominẽ ⁊c̃. Sermo.h.
Itẽ i eadẽ dominica: homelia de eo quod
Matth.15. ſcriptũ eſt in euangelio ſm Mattheü: Si/

mile eſt regnũ celoꝛũ homini qui ſemma/
uit bonũ ſemen ⁊c̃.quę habet᷑ in opere de

quęeſtionibus euangeliorũ libro.j.ca. xj.

Ser. 48. Dominica quinta poſt octauas feſti Epi/
phanię: de eo qð ſcriptum eſt in euãgelio

Wattb. 1I1. 2 Aatthęum: Conſiteoꝛ tibi pater ⁊c̃.

Ser. 49. In eadẽ dominica: de iuſticia quę ex lege⸗ 7

ea quę ex fide eſt.Et quõ diabolus pꝛin/

ceps ſit mũdi ex traduce pcti.Et de ꝑfecti /
one imꝑfecta ⁊ ęternitate futura: Ser.j.

Ser.o. Dominica in ſeptuageſi ima:de lapſu mun-
di ⁊ auaricia: Sermo.j.
Item in eadẽ dominica:homelia de eo qð
Mattðᷣ.⁊o. ſcriptũ eſt in euãgelio ſm M)atthęeũ: Si⸗

mile eſt regnũ cęloꝛũ homini patrifamili⸗
as qui exijt pꝛimo mane ⁊c. quę inſerta eſt
i ſermõe.lix.de Vlerbis dñi.int. B.et. F.

Itẽ in eadẽ dominica alius ſermo de Epi/

1 Con. 5. ſtola:Mõ ſic pugno ⁊c̃.qui habet᷑ inter ſer

mones de Verbis apoſtoli. xix.

Ser. 5t. Dñica in ſexageſima: De vocatione Abꝛe:

Geñ.12. Egredere de terra tua ⁊cc. Sermo.j.

Item in eadẽ dominica:hhomelia de eo qd

ſcriptum eſt in euãgelio bm Mattheum:
Mattb.iʒ. Exijt qui ſeminat ⁊c̃.quę habet᷑ li.j. que⸗
ſtionũ euangelioꝛũ. ca.x.et.xiij.
Ser. 52. Feria quarta poſt dominicã in ſexageſima:

De charitate ⁊ dilectione dei:⁊ de ceco il/

luminato. Sermo.j.

Item in eadẽ feria:alius ſermo de Epiſto/

Heb.i2. la diei:Quẽ diligit dominus caſtigat ⁊c̃.
qui habetur in libꝛo. lxxxiij. quęſtionum:
quęſtione.lxxxij.
Item in eadẽ feria: homelia de eo qð ſcri /
ptũ eſt in euangelio ſm Mattheũ: Om⸗
Matthb. 12. ne peccatũ ⁊ blaſphemia remittet᷑ homini
bus ⁊c̃.quę habet᷑ inter ſermones de Ver
bis domini. xj.

Ser. 5.· Dñica i in Quinquageſima: De ſide: ſpe ⁊

charitgie: Germo.j.
In eadem dominica:de vacca:ariete vel ca Ser. 54.
pꝛa trium annoꝛũ:turture quoq; ⁊2 colum/
ba: Sermo. ij.

Item in eadẽ dominica:homelia de eo qð

ſcriptũ eſt in euangelio ſm Matthęũ: Et MWattb.ꝛe
ecce duo ceci ſedentes cc. quę habet inter

ſermones de Verbis domini. xviij.

Ser. 5F.

Feria quarta In capite Jeinnij: Ser.j.

Eodem die:Sermo.ij.

Itẽ de Jeiunio alius ſermo factus ad fra/

tres in heremo:qui habetur inter ſermo/
nes ad eoſdem.xxiij.et.xxiiij.et.xxv.

Item eodẽ die:homelia de eo as ſcriptum

eſt in euãgelio ſᷣm Aatthęũ: Cuũ ieiuna/MWan..
tis nolite ⁊c. quę habetur libꝛo.ij.de ſer /
mone domini in monte ca. xii.
Feria quinta poſt dominicã in Quinqua / Ser. 5.
geſima: de pgnitentia: Sermo.j.
Eodem die:De pęnitentia: Sermo.ij.
Item in eadẽ feria:homelia de eo 36 ſcri
ptum eſt in euangelio im Mattheüũ: Cu Matth. .
oꝛatis nõ eritis ſicut hypocritę triſtes ⁊c.
quę habetur libꝛo.ij. de ſermone domini
in monte.ca.iiij.et.v.
Itẽ in eadẽ feria alia bomelia de eo quod

ſcriptũ eſt in euãgelio om Mattheü: Cü Watth.ꝛ.

introiſſet ieſus Capharnaũ ⁊c̃. quę habet᷑
inter ſermones de Verbis domini.vj.
Feria ſexta poſt dominicã in Quinquage/ Ser. 59.
ſima: de eo qð ſcriptũ eſt in euangelio ᷣm

Aatthęum: Audiſtis quia dictũ eſt: Di/ Match. I.

liges ꝓximum tuũ.⁊c̃. Sermo.j.
In eadem feria de eo quod ſcriptum eſt in ger. so.
euangelio m Aatthęum: Meſciat ſini/ Maus..
ſtra tua quid faciat dextera tua c. Ser. ij.
Eodem die: Sermo.iij.
Item eodẽ die alius ſermo qui haber inter
ſermones de Verbis domini.jij.
Itẽ eodẽ die alius ſermo de Epiſtola diei:
qui habet᷑ in libꝛo Quinquaginta home⸗/
liarum: homelia. vij.et. xviij.
Sabbato poſt dominicam in quinquagei Ser. 62.
ma: Sermo.j.
Eodem die de neceſſitate ieiunij cũ miti/ Ser.6).
tate ⁊ largitate: Sermo.ij.
Item eodẽ die homelia de eo qð ſcriptü elſt
in euangelio m Mattheum: Et dimiſſa wanbe4.
turba aſcẽdit in mõtẽ ſolus oꝛare ⁊c.quę
habetur inter ſermones de Verbis domi
ni.xiij.et.xiiij.

Ser. 61.

ſei⸗
do:Sen
7. N eti
an
, Jnende
66. . g
n fmi
g
(0Sen
a Snln
cgecne

E6 Felguan

Gugelm
Foesenn
enelti
ug uuft
oſestt
Jeencoci
ehubei
lwjagpi.

en Krqrin

Geagelma
fcheoppar
Zoneoden
teginben
AEn haben
edcedie
Nit ngeuigeie
igebs
dekinerp
Nedded
bekinter
87, Kigſerr
geinar
vn. NMegen
Nhgen
Nenevcen
ſesſaben
lenbabet
Nenepcen
e Knaiig
usiuczon
muntt
ge ſite

geſt inn
Smn,
Ne coded
ſenone
e naunge

ſtentas, 1
Bcglun

deedch

bhei.tagn

lbek iger
pii.

Seri. grg

1 1ad ſ,
erlemo⸗,
ry.
loipun

. leluns/ Des

6.. deſer,

Auingtn

hoi⸗ HWü

nlli Ps

. ſ
e domint

reo qlot

tbei: l wus

uebebe⸗
ini.

inquage ge;

Geliofn

ſick Di u

nlmn ekin ge⸗

el iuſin

e Ser

3

bek inte

toladie:
a bome

nqlagel 16

d nin7*

Giptüh

tninſi

a
6 donn.

— —

Bancti Auguſtini de tempoꝛe

Ser. s. 4. Dominiez pꝛima in quadra geſima: De my
ſterio ieiunij quadrageſimal: fructu ⁊ mo/⸗
do: Sermo. j.
Ser. s5. In eadem domuinica de Jeiunio ⁊ eius effe
cctibus: Sermo.ij. HWü
Ser. 66. In eadẽ dominica De cõfeſſione peccato/
rum: Sermo.iij.

Ser. . Feria ſecũda poſt pꝛimã dominicã in que/
drageſima: De extremo iudicio cogitan/

do: Sermo.j.

Ser. 68. . 4rbia tertia poſt primã dominicã in qua⸗/

drageſima: de beato abꝛahã: Ser. j.

Ser. 9. Feria quarta poſt pꝛimã dominicã in qua/

drageſima: de Jeiunio:cataclyſn mo ⁊ arca
MNoe:Sermo.j.

Item eodẽ die de Jeiunio alius ſermo fa⸗

ctus ad fratres in heremo: qui inter ſer⸗
mones ad eoſdẽ habet᷑.xxyv.
Item eodẽ die:hhomelia de euãgelio diei:
gque habet᷑ de quęſtionibus euã gelioꝛũ li⸗
bro. j capi. vij. ⁊. ix.

Ser. 70. Feria quinta poſt prims dominicã in qua/

drageſima: de tribus viris qui beato Ab/
rahę apparuerunt. Sermo.j.
Item eodem die alius ſermo factus ad fra-
tres in heremo: qui inter ſermões ad eoſ/
dem habetur.xlvj.

Itẽ eodẽ die: Homelia desr eo qo ſcriptũ eſt
Zoh.d. in euãgelio 'm Johannẽ: Dhicebat ieſus

ad eos qui crediderũt ex iudęis ⁊c᷑.quę ha
bet᷑ in expoſitione doctoꝛ is Ibidem.

Itẽ eodẽ die alia homelia de eodẽ: quę ba⸗

bet᷑ inter ſermones de Verbis dñi.xlviij.
Ser. 71. Feri ia ſexta poſt primã dominicã ĩ quadra/
geſima: De immolatione Jlaac: Ser.j.

Ser. 72. In eadem feria de temptatione Abꝛabę a

deo: Sermo. ij.
Item eogem die alius ſermo factus ad fra
tres in heremo:qui inter ſermões ad eoſ/
dem habetur. xMl.
Item eodem die:homelia de eo qð ſcriptũ
Joh.5. eſt in euãgelio ᷣm Johannẽ: Erat dies fe/
ſtus iudęoꝛũ:et aſcendit Jeſus hieroſoly/
mam ⁊c̃.quę habet᷑ in expoſitione docto⸗
ris Ibidem.
Ser.7. Sabbato poſt primã dominicã in quadra/
geſima: De Abꝛaha 2 immolatiõe Iſaac:
Sermo.j.
Ite eodẽ die alius ſermo: qui habet᷑ inter
ſermones de Verbis apoſtoli.xxvij.
Itẽ eodẽ die: homelia de eo qð ſcriptũ eſt

Mattb. rj. in euangelio ſm Mattheü: Et poſt dies

ſex aſſumpſit ieſus Petrũ et Jacobũ WEc.
quę habetur de quęſtionibus euagelioꝛſj
libꝛo.j.ca.xviij.
Dominica ſecunda in quadrageſima:de eo Ser.74.
qð ſcriptũ eſt in euangelio ſᷣm Mattheũ:
Egreſſus ieſus de Genaʒareth ſeceſſit in Mattb. 15.
partes tyri ⁊ ſidonis ⁊c. Sermo.j.
Itẽ de eodẽ alia homelia: ꝗᷓ habet᷑ de qug
ſtionibꝰ euãgelioꝛũ lib. ·ca. xvii.
Feria ſecũda poſt ſecũdã dominicã in qua/ Ser. 5.
drageſima de puero Abꝛahã qͥ miſſus eſt
ad Rebeccã: Sermo. j.

Itẽ eodẽ die: homelia de eo qao ſcriptũ eſt

in euãgelio ſᷣm 1 Johannem: Ego vado et Joh.8.
quęretis me ⁊c.quę habet᷑ in expoſi tione
doctoꝛis IJbidem.
Feria tertia poſt ſecũdã dñicã in quadrage Ser. 76.
ſima: De elemoſynis faciẽdis:Sermo.j.

Item eodẽ die alius ſermo de eodẽ:qui ha

bet᷑ in libꝛo Quinquaginta homeliarum.
xviij.et.xlvij.

Itẽ eodẽ die: homelia de eo qð ſcriptũ eſt

in euãgelio ſᷣm Mattheũ:Locutꝰ eſt Je / Watth. 25.
ſus ad turbas ⁊ ad diſcipulos ſuos dicẽs:
Super cathedrã Moypſi ⁊c̃.ꝗ inſerta eſt in
ſermone de Verbis domini.xlix. littera.
D. et ſequentibus.
Feria quarta poſt ſecundã dominicam in Ser. 77.
quadrageſima: De cauſa Jeiunij: loco ac
tempoꝛe: Sermo.j.
In eadẽ feria: de cõceptu Rebecceę: Ser.ij. Ser.7s.
Itẽ eodẽ die:homelia de eo qð ſcriptũ eſt
in euãgelio ſm AMatthęũ: Aſcẽdens Je/ Wattb.12.
ſus hieroſolymã:aſſum jpſit duodecim di⸗
ſcipulos ſuos ſecreto ⁊c.ꝗᷓ habet᷑ de quę⸗
ſtionibus euãgelioꝛũ.lib. ·.ca. xxix.
Feria quinta poſt ſecundam dñicã in qua/ Ser. 79.
drageſima: De ſcala Jacob: Sermo.j.
Itẽ eodẽ die: homelię de eo qð ſcriptũ eſt
in euãgelio ſm Lucã:homo qͥdã erat di / Luc.i6.
ues ⁊ induebat᷑ purpura ⁊ byſſo ⁊c.ꝗ ha
bent᷑ inter ſermões de Verbis dñi. xxiiij.
et.xxv. Et de quęſtionibꝰ euãgelioꝛũ.lib.
ij.ca.xxxviij. Et in libꝛo Quinquaginta
homeliarũ.vij.littera.C.et ſequentibus.

Itẽ alię homelię:de eo qð ſcriptũ eſt in euã

gelio im Johannẽ: Hõ poſſum ego a me/ Job. 5.
ipſo facere quicq; ⁊cc. quę habent᷑ in expo/
ſitione doctoꝛis IObidẽ: Et inter ſermões

de Verbis domini. xliij. et. xlv.

Feria ſexta poſt ſecũdã dñicã in quadrage- Ser. S80.
ſima: de Jacob ⁊ Laban: Sermo.j.
A 3

Annotatio Germonrnũüñn

Ser. Si. Eodẽ die de ſomnio Joſeph: Ser.ij.
Itẽ eodẽ die: homelię de eo qð ſcriptũ eſt

MWattð.⁊I. in euãgelio ſᷣm Matthęũ:homo erat pa
terfamilias qui plantauit vineã cc. ꝗ ha
benk inter ſermones de VUerbis domini:
lix.Et de quęſtionibus euãgelioꝛũ.lib.j.

ca.xxxij.Et lib.ij.ca.xxxviij.

Ser.S92. Sabbato poſt ſecũdã dominicã in quadra

geſima: De eo ꝙ Joſeph latuit patrem in

egypto:Sermo.j.

Item eodem die: homelię de eo quod ſcri/
ucj.iS. ptum eſt in euangelio ſm Lucam: Homo
quidam habuit duos filios:et dixit adole

ſcentioꝛ ex illis: Pater da mihi poꝛtionẽ

ſubſtantię ⁊c.quę habent᷑ inter ſermones
de Verbis domini.xxxiiij. Et de quęſtio/

nibus euãgelioꝛũ lib.ij.ca.xxxiij.Et inter

