in nobis:quicqͥd poſtulauerimꝰ ab eo acci/
piemꝰ. Jam ergo dixi charitati vfeę fratres:

ohãnis Tractat vi

ſtris. Sancti ad ſalutẽ ꝑ omnia exaudiũt᷑.

deſiderãt:qꝛ ſᷣm hanc ſemꝑ exaudiunt᷑. Sʒ
diſcernamꝰ exauditiones dei. Inuenimus
em quoſdã nõ exauditos ad voluntatẽ:ex/
auditos ad ſalutẽ. Et rurſus qſdã iuenimꝰ
exauditos ad volũtatẽ ⁊ nõ exauditos ad
ſalutẽ. hoc diſcernite:hoc tenete. Exẽpluʒ

eius qͥ non eſt exauditꝰ ad voluntatẽ: ſᷣ ex·

auditus ad ſalutẽ. Audi apłm paulũ.MNaʒ
ipſam exauditionẽ ad ſalutem oſtendit illi

deꝰ*: Sufficit tibi grf̃a mea: Mã virtꝰ in infir 2.

mitate pficit᷑. Rogaſti:clamaſti:ter clama⸗
ſti:ipſũ ſemel qð clamaſti audiui:nõ auerti
aures meas a te:MHoui qͥd faciã. Lu vis au
ferre medicamentũ qͥ vꝛeris:ego noui infir
mitatẽ qua grauaris. Ergo iſte ad ſalutem
exauditus eſt:ad voluntatẽ non eſt exaudi

tus. Quos inuenimꝰ exauditos ad volũta

tẽ:nõ exauditos ad ſa lutẽ? Inuenimꝰputa
mus aliquẽ: neq; aliquẽ impiũ exauditũ a

deo ad voluntatẽ non exauditũ ad ſalutẽ:

Si alicuius hominis exẽplũ poſuero:foꝛte
d icturus es mihi:Tu illü dicis iniquũ:nã
iuſtus erat. Si iuſtus nõ eſſet:a deo nõ ex/
audiret᷑. Talem ꝓpoſiturus ſum de cuius

Corſ. 12.

iniquitate ⁊ impietate nemo dubitet. Hia/ Job. i.

nemo attẽédatad nos. Quid em ſum nos⸗
Aut qͥd eſtis vos? Quid niſi eccleſia dei:ꝗ̃
nota eſt omnibꝰ? Et ſi illi placet: in illa ſu⸗
mus. Et qui dilectione in ila manemus:
ibi ꝑſeueremus ſi volumus oſtendere dile⸗/
ctionẽ quã habemus: Verũtamen de apo⸗/
ſtolo paulo quid mali ſẽſuri ſumꝰ: Ipſe nõ
diligebat fratres? Apud ipſũ nõ erat teſti/
moniũ conſcientię eiꝰ in cõſpectu dei? Hon
erat in paulo radix illa charitat:vnde om⸗
nes boni fructus ꝓcedebant? Quis hoc ni/
ſi demẽs dixerit: Vbi ergo inuenimꝰ petiſ⸗
ſe apoſtolũ ⁊ nõ accipiſſe? Ait ipſe:In ma/
gnitudine reuelationũ ne extollar: datꝰ eſt
mihi ſtimulus carnis angelꝰ ſathanę qͥ me
colaphiʒet:ꝓpter qð ter dñm rogaui vt au
ferretur a me:⁊ dixit mihi: Sufficit tibi gr̃a
mea:MHã virtꝰ in infirmitate ꝑſicit᷑. Ecce nõ
eſt exauditꝰvt auferret᷑ ab illo angelꝰ ſatha
nę.Sʒ quare: Quia nõ eiꝓderat.Ergo ex/
auditus eſt ad ſalutẽ:qui nõ eſt exauditꝰad

D voluntatẽ. Nouerit magnũ ſacramẽtũ cha⸗

ritas veſtra: quod ideo cõmendauimus vo

bis:ne excidat vobis in temptationibꝰ ve/

bolus ipſe petüt iob: ⁊ accepit. Mõne ⁊ hic

de diabolo audiſti: Quia qui facit peccatũ
ex diabolo eſt: Non qꝛ ille creauit: qꝛ iſte

imitatur. Hõne de illo dictũ eſt: In verita/ Joß. s.

te non ſtetit: Mõne ipſe eſt antiquꝰ ille ſer/ Geñ.

pens:qui ꝑ feminã venenũ pꝛimo homini

ꝓpinauit: Qui ad ipſum iob feminã ꝓpte/

rea ſeruauit:ꝑ quã maritus non conſolare⸗
tur:ſed temptaret, Ipſe diabolꝰ petijt ſan
ctum virum temptandũ:⁊ accepit. Petijt

apoſtolꝰ vt auferret᷑ ab eo ſtimulus carnis:

⁊ non accepit.Sed apoſtolꝰ magis exaudi/
tus eſt q; diabolus. Apłs em̃ exauditus eſt
ad ſalutẽ:⁊ ſi non ad voluntatẽ:Hhiabolus
exauditus eſt ad volũtatẽ:ſed ad dãnatio/

nem. Ideo em̃ ↄceſſus eſt iſte teptandus:

vt eo ꝓbato eſſet ille cruciandus. Sed hęc
fratres non tm̃ in veteribus libꝛis inueni-

mus: ⁊ in euangelio inuenimꝰ. Petierunt aub.s.

demones a dño cũ eos excluderet ab homi
ne:vt ire ꝑmitterẽtur in poꝛcos. Mõne his
poſſet dicẽ dñs: vt nec illuc accederẽt: Mõ

em̃ ſi nollet rebellaturi erãt cõtra regem cę/

li ⁊ terrę. Certi tamẽ myſterij graria: ⁊ certa
diſpenſatione dimiſit demones in poꝛcos:

rem facit paulo aplo.Quicqͥd poſtulaueri/

ſpũſſãcti:vnde fit: vnde cognoſcit qᷣſq; ac-/

.

vt oſtenderet diabolum in eis dominari ꝗ̊q mus accipiemus ab eo: quia mãdata eius hſeet
vitam poꝛcoꝝ gerũt.Oęmones ergo exau/ ſeruamus:⁊ quę placent illi in cõſpectu eiꝰ na
diti ſunt:apoſtolus nõ exaudit᷑. An potius facimus. In conſpectu eius: intus vbi vi⸗/ nh
qð verius eſt dicimus: immo apoſtolus ex get.Et quę illa mãdata ſũt: Hoc eſt in/ lodu
auditꝰ eſt:demones nõ ſũt exauditi. Iloꝝ quit madatũ illꝰ:vt credamꝰin no
volũtas facta eſt:huius ſanitas ꝑfecta eſt. mine filij eiꝰ ieſu chꝛiſti: Et diliga / diſael
Scðm hoc intelligere debemꝰ qꝛ deus etſi mus inuicem. Videtis quia hoc eſt ma-/E eßto
voluntati noſtrę non dat:ſaluti dat. Quid datũ.Videtis qꝛ contra hoc mandatũ qui epnuus
ſi em hoc petieris qð tibi obeſt: ⁊ medicus facit:peccatũ facit:quo caret omnis qͥ nat⸗ ſohſcine
nouit qꝛ obeſt tibi:ñᷣ em̃ te exaudit medicꝰ: eſt ex deo.Sicut dedit nobis mãda/ icapnt
qñ foꝛte tu frigidã aquã petis.Et ſi ꝓdeſt: tũ vt diligamꝰ inuicẽ: ⁊ qͥ ſeruaue/ ſoſninon
ſtatim dat:ſi nõ ꝓdeſt nõ dat. Mõ exaudi/ rit mandatũ eiꝰ. Videtis qꝛ nihil aliud ſchorttat
uit: An potius ad ſanitatẽ exaudiuit: quia nobis ſcipit᷑ niſi vt diligamꝰ inuicẽ. Et 83 lehan
volũtati cõtradixit.Sit ergo in vobis cha ſeruauerit mandatu eiꝰ:in ipſo ma tmuns
ritas fratres:ſit in vobis:⁊ ſecuri eſtote.t nebit:et ipſe in eo.Et in hoc cogno entnolic
quãdo nõ vobis datur qð petitis: exaudi ſcimꝰ quia manet in nobis de ſpũ Pohonend
mini: ſed non ſcitis. Multi dati ſũt in ma- quẽ dedit nobis. Mõne maniteſtũ eſt: ſneileo
nnus ſuas malo ſuo:de quibus dicit apoſto quia hoc agit ſpirituſſanctus in homine vt ſchennne
ZBo. . lus:Tradidit eos deus in deſideria coꝛdis ſit in illo dilectio ⁊ charitas? Mõne manitfe ahbonne
eoꝛum. Petit aliquis magnã pecuniã: acci- ſtum eſt qs ait apoſtolꝰ: Charitas dei diffu Ro. 5. ltonent
pit malo ſuo. Quando illam nõ habebat: ſa eſt in coꝛdibꝰ noſtris ꝑ ſpiritũſanctũ qui Cpceitt
parũ timebat. Habere illam cepit:pꝛeda fa datus eſt nobis: De charitate em̃ loqueba ſnlfpitu
cctus eſt potentioꝛi. Honne malo ſuo exau, tur et dicebat:quia in cõſpectu dei debemꝰ ſoſeguiu⸗
ditus eſt qui voluit habere vnde a latrone interrogare coꝛ noſtrũ:& ſi non male ſen/ Gcutu
uęreret᷑:quẽ pauperẽ nemo quęrebat? Di ſerit coꝛ noſtrũ:id eſt ſi confiteat᷑ qꝛ de dile- iruiſ
ſcite rogare deũ:vt medico cõmittatis: qð ctione fratris ſit:qͥcqͥd fit in bono opere fit. Cnmäſe
Hipſe nouit faciat.Tu moꝛbũ confitearis:i Acceſſit etiã qð de mãdato cuʒ diceret hoc onpor
¶We medicamentũ adhibeat. Tu tantũ chari ait:hoc ẽ mãdatũ eiꝰ:vt credamꝰ in noie ſi 10,5 banlusd
tatem tene. MNam ſi ille ſecare te vult: vꝛere lij eiꝰ ieſu xpᷣi: ⁊ diligamꝰ inuicẽ. Et qͥ facit otdſbus
te vult:Tu ſi clamas ⁊ nõ exaudiris in vſti · mãdatũ eiꝰ in ipſo manet:⁊ ille in eo. In ꝭ (14. ttobi
one ⁊ tribulatione:nouit ille quouſq; putre cognoſcimꝰ qꝛ manet in nobis: de ſpũ quẽ Ffituign
eſt. Tu iã vis reuocet manꝰ:et ille vulneris dedit nobis.Si em̃ iueneris te habere cha/ ſanus
ſinũ attendit: ſcit quouſq; ꝑueniat: non te ritatem:habes ſpiritũ dei ad intelligendũ. deiltnot
exaudit ad voluntatẽ: ſed exaudit ad ſalu· Valde em̃ neceſſaria res eſt. Pꝛimis tpoo ius: A
tem. Certi eſtote fratres mei qꝛ qõ git apo/ ribus cadebat ſuꝑ credentes ſpũſſanct: et Actj.ꝛ· ſpinnie
Ro. S. ſtolus verũ eſt. Quid em̃ oꝛemꝰ ſicut opoꝛ/ loquebankt᷑᷑ linguis quas nõ didicerãt:quõ erdeo
tet neſcimus:ſed ipſe ſpũs interpellat pꝛso ſpũs dabat eis ꝓnunciare. Signa erant tẽ Difleren
nobis gemitibꝰ inenarrabilibꝰ: qꝛ ipſe in / poꝛe opoꝛtuno. Opoꝛtebat em̃ ita ſigniſica Porunemt
terpellat ꝓ ſanctis.QAuid eſt:ipſe ſpiritꝰin / ri in omnibꝰ linguis ſpiritũſanctũ:qꝛ euan unle 91
terpellat ꝓ ſãctis:niſi ipſa charitas quę in geliũ dei ꝑ omnes linguas curſurũ erat to/ nnon
te ꝑ ſpiritũ facta eſt: Ideo em̃ dicit idẽ apo to oꝛbe terraꝝ.Significatũ eſt illud ⁊ tran / illtn
Ro.ꝭ. ſtolus: Charitas dei diffuſa eſt in coꝛdibus ſijt. Nũquid mõ quibꝰ imponit manus vt Amcte
noſtris ꝑ ſpiritumſanctũ qui datus eſt no/ accipiant ſpiritũſctm̃:hoc expectat᷑ vt lin/ lennnif
is. Charitas ipᷣa gemit:charitas ipᷣa oꝛar. guis loquant᷑: Aut qñ impoſuimꝰ manum winng
25 Contra hãc aures claudere nõ nouit qui il/ ſiſtis infantibꝰ:attendit vnuſquiſq; veſtrũ H
lam dedit. Securꝰ eſto:charitas roget. Ex vtrũ linguis loquerent᷑:? Et cũ videret eos kann
ibi ſunt aures dei: non fit qð vis: ſed fit qd linguis nõ loqui:ita ꝑuerſo coꝛde aliqᷣs ve/ 6,. ber
tibi expedit. Ergo quicqͥd poſtulauerimuſ: ſirũ fuii:vt diceret: Non acceperũt iſti ſom̃ alden⸗
nũquid accipiemꝰ ab eo? Jam dixi: Si ad ſanctũ. Mã ſi accepiſſent linguis loquerẽf niene
ſalutẽ intelligas:nulla ꝗqſtio eſt. Si non ad quẽadmodũ tunc factum eſt. Si ergo ꝑ hec dich 6
ſalutẽ: ꝗſtio eſt magna:quę te calumniato- miracula nõ fiat modo teſtimoniũ p̊ſentię hann

beptigbe

m mui

ebeinieok.
Tin bocn.

„

Nobis No

In Eplam beati Johãnis Tractat vI

cepiſſe ſpmſanctũ? Interroget coꝛ ſuũ: Si

diligit fratrẽ:manet ſpũs dei in illo. Vide⸗/

at: ꝓbet ſeipſũ coꝛã oculis dei. Videat ſi ẽ

önenanikch

usinboner
16: Bönenegie

D Nanſlt
ſpirtälnci an

ruünecibon
ſecn dacer
Qlwmnnteſn
üteniceden⸗
en bonocheri⸗
oazne

gecan cei

Ginnics Gein

bans

ncs

ödidcenircn

—
— ☛

=
— — —

. 1,4 1
üſngt⸗

Ro. F5e

Ca 4.

Iillo dilectio pacl vnitat::dilectio ecclię to/
to terrarũ oꝛbe diffuſę.Hõ attẽdat eũ ſolũ

diligere fratrẽ quẽ attẽdit ante ſe. Multos

em̃ nõ videmus fratres noſtros: ⁊ in vnita
te ſpiritus illis copulamur. Quid mirũ qꝛ

nobiſcũ non ſunt:? In vno coꝛpoꝛe ſumus:

vnũ caput habemus in cęlo. Fratres oculi
noſtri non ſe vident quaſi nõ ſe noꝛũt: An
in charitate compaginis coꝛpoꝛalis noꝛũt
ſe? Mam vt noueritis quia in coniunctiõe
charitatis ſe nouerunt: quando ambo pa/
tent:nõ licetvt aliquid artendat dexter:qð
non attendat ſiniſter. Dirige radiũ dextrũ
ſine altero ſi potes? Simul coeũt:ſimul di/
rigũt:intentio vna eſt:loca diuerſa ſũt. Si
ergo omnis qui tecũ diligit deum:vnã in/

tentionem tecum habet:noli attẽdere quia
coꝛpoꝛe in loco ſeparatus eſt: aciem coꝛdis

ſimul fixiſtis in lumie veritatꝭ. Ergo ſi vis
noſſe quia accepiſti ſpiritumſanctũ: inter-
roga coꝛ tuum:ne foꝛte ſacramentũ habes:
⁊ virtutẽ ſacramẽti non habes. Interroga
coꝛ tuũ:ſi eſt ibi dilectio fratris:ſecurꝰ eſto.
Non põt eſſe dilectio ſine ſpiritu dei: quia

paulus clamat: Charitas dei diffuſa eſt in

coꝛdibus noſtris ꝑ ſpiritũſanctũ qui datus
eſt nobiſ. Dilectiſſimi:nolite om̃i ſpi

F ritui credere.Auia dixerat: In h̊ cogno

ſcimus quia manet in nobis:de ſpũ quem
dedit nobis. Vnde autẽ cognoſcit᷑ ipſe ſpi/

ritus: Attẽdite. Dilectiſſimi:nolite oi

ſpiritui credere: ſed e obate ſpne
ſi ex deo ſunt. Quis eſt qui ꝓbat ſpũs:
Diſicilẽ rem nobis pꝛopoſuit fratres mei.
Bonum eſt nobis vt dicat ipſe vnde diſcer
namus. Dicturus eſt:ne foꝛmidetis: Sed
pꝛimo vidite:attendite. Videte hinc expꝛi/
mi illud vnde vani hęretici calumniantur.
Attendite: videte qͥd ait: Nilectiſſimi: no⸗/
lite omni ſpiritui credere: ſed pꝛobate ſpiri/
tus ſi ex deo ſunt. Spirituſſactus nomine
aquę appellatus eſt in euãgelio:dño clamã⸗
te ⁊ dicente: Si quis ſitit veniat ad me ⁊ bi
bat.Qui credit in me:flumis aque viueę flu
ent de ventre eiꝰ. Euangeliſta aũt expoſuit
vnde diceret.Secutus em̃ ait: Hoc autem
dicebat de ſpiritu quem accepturi erant: qͥ
in eum erant credituri.Quare non multos
baptiʒabat dñs: Sed qð ſequit᷑ attẽdite:

Spiritus autẽ nondũ erat datus: quia ie/

ſus nõdũ fuerat gloꝛificatꝰ. Quia ergo illi

baptiſmũ habebãt ⁊ ſpiritumſanctũ nõdũ
acceperant:quẽ die pentecoſtes miſit dñs
de celo:vt daretur ſpiritꝰ:expectabat᷑ gloꝛi
ficatio domini.Et anteqᷓ;ᷓ clariſicaret᷑:⁊ añ/

qᷓ; mitteret euʒ: inuitabat tamen homines

vt ſe pꝛepararent ad accipiendã aquam de

qua dixit: Qui ſitit veniat ⁊ bibat:⁊ qͥ cre⸗
dit in me flumina aquę viuę fluent de ven/

tre eius. Quid eſt illa aqua? Hemo me in/
terroget:Euangeliũ interroga. Hoc aũt di
cebat ait de ſpiritu quẽ accepturi erant hi
qui in eum erant credituri. Aliud eſt ergo
aqua ſacramenti:aliud aqua quę ſigniſicat
ſpiritũ dei. Aqua ſacramenti viſibilis eſt:
aqua ſpiritꝰ inuiſibilis eſt. Iſta abluit coꝛ/
pus:et ſigniſicat qð fit in anima:ꝑ illũ ſpi/
ritum ipſa anima mundat᷑ ⁊ ſaginat᷑. Ipſe
eſt ſpiritus dei: quẽ nõ poſſunt habere hę⸗
retici:⁊ quicũq; ſe ab eccłia ſᷣcidũt. Et qui⸗

cũq; nõ aꝑte pſᷣcidunt᷑:bᷣ ꝑ iniqtatẽ pᷣciſi ſũt:

et intus tanq; palea voluuntur ⁊ grana nõ

ſunt:non habent iſtum ſpiritũ. Iſte ſpiritꝰ

nomine aquęa dño ſigniſicatus eſt: ⁊ audi/
uimus ab hac epiſtola: Molite omni ſpiri/
tui credere: Atteſtant᷑ verba illa ſalomõis:

Ab aqua aliena abſtinete.Quid eſt aqua? Pꝛouer.5.

Spiritus. Munquid ſemꝑ aqua ſpirituʒ ſi/
gniſicat: Hõ ſemꝑ.Quibuſda locis ſpiritũ
ſignificat:quibuſdam locis baptiſmũ ſigni
ficat:quibuſdam locis populos ſignificat:

quibuſdam locis cõſiliũ ſignificat. abes
quodam loco dictũ: Fons viteę cõſiliũ poſ- :ouer.6.
ſidentibus eũ.Ergo ꝑ diuerſa loca ſcriptu/
2 ꝙ rarum nomen aquę diuerſa ſignificat.Nũc
tamen in noie aque ſpiritũſanctũ audiſtis:

non ex interpꝛetatione noſtra:ſed ex euãge

lica:vbi ait:hoc aũt dicebat de ſpiritu quẽ Job..

erant accepturi hi qui in eũ erant credituri.
Si ergo aquę nomine ſignificat᷑ ſpirituſſan

ctus:et dicit nobis epiſtola iſta: MNolite om
ni ſpui credere:ᷣ ꝓbate ſpũs ſi ex deo ſunt:
intelligamꝰinde dictũ eẽ: Ab aq aliena ab/ Pꝛouer.5.

ſtinete:⁊ de fonte alieno ne biberis. Quid
eſt de fonte alieno ne biberis? Spiritui ali/
eno ne credideris. Reſtat ergo examen vn
de ꝓbet᷑ qꝛ ſpiritus dei eſt. Poſuit quidem

ſignum ⁊ hoc foꝛtaſſe difficile. Videamus

tamẽ ad illam charitatem redituri ſumus.

Ipſa eſt ꝗᷓ nos docet:quia ipſa eſt vnctio.
Zñ hic quid ait: Pꝛobate ſpiritus ſi ex deo
c 3

XK

S gnũ. In hoc co

*

Expoſitionis ſancti TRtuguſtini

ſat. Quia multi pſeudo ꝓphete exi

7 ☛

erunt in iſtũ mundũ.Jam ibi ſunt om

nes heretici ⁊ om̃es ſciſmatici: Quomodo/⸗

ergo ꝓbabo ſpiritũ: Sequit᷑. Ju hoc co
gnoſcitur ſpiritus dei · Erigite aures
coꝛdis. Laboꝛabamus ⁊ dicebamꝰ: Quis
nouit: quis diſcernit? Ecce dicturus eſt ſi/
hoc cognoſcit ſpiritus dei:
O mnis ſpũs cõfitet᷑ ieſũ chꝛiſtũ
in carne veniſſe ex deo ᷑: Et omnig
ſpiritus qui non ↄfitet᷑ ieſũ chꝛiſtũ
in carne veniſſe non eſt ex deo: Et
hic eſt antichꝛiſtꝰ:de quo audiſtis

veniſſe:heia fratres: opera attendamꝰ nõö
ſtrepitũ linguę.QAuęramꝰ quare veneriti
carne chꝛiſtus: ⁊ inueniemus qui eũ negat
in carneveniſſe. Nam ſi linguis attendas:
multas hęreſes auditurꝰ es confitẽtes chꝛi
ſtum in carne veniſſe:Sʒ cõuincit illos ve-

ritas. Quare venit chꝛiſtꝰ in carne? Mõne

deus erat? Mõne de illo dictũ eſt: In pꝛin/ Joh.r.
cipio erat verbũ ⁊ verbum erat apud deũ ⁊⸗
deus erat verbũ:? Nõne paſcebat angelos:
⁊ ipſe paſcit angelos? Mõne ſic venit vt in-

de non diſcederet? Mõne ſic aſcẽdit vt nos

nõ dimitteret?: Quare venit ergo in carne⸗

ꝙ venturus ſit: ⁊ nũc in iſto mũdo Quia opoꝛtebat nobis oſtendi ſpem reſur/

eſt. Auaſi erigunt᷑ aures ad diſcernẽdos
ſpiritus:⁊ tale quiddã audiuimus vnde ni
hilominus nõ diſcernamus. Quid em̃ ait:
Omnis ſpiritus qui confitet᷑ ieſum chꝛiſtũ
in carne veniſſe ex deo eſt: Quia confitent

gunt ſe foꝛte aduerſum nos ⁊ dicunt:vos
Inon habetis ſpiritũ ex deo:ſed ⁊ nos cõſit
mur ieſum chꝛiſtũ in carne veniſſe: Iſte aũt

ieſum chꝛiſtũ in carne veniſſe. Jam rae

illos negauit ſpiritũ dei habere:qui non cõ
ſitent᷑ ieſũ xpᷣm in carne veniſſe. Quęre ab
arrianis: ↄfitent᷑ ieſũ xpᷣm in carne veniſſe.
Quęre ab eunomianis:ↄſitent᷑ ieſum chꝛi/
ſtum in carne veniſſe. Quęre a macedonia
nis:cõſfitent᷑ ieſum chꝛiſtũ in carne veniſſe.
Interroga cataphꝛygas:ↄfitent᷑ ieſum chꝛi
ſtum in carne veniſſe. Interroga nouatia/
nos:confitent᷑ ieſum chꝛiſtum in carne ve/
niſſe. Omnes ergo iſte hereſes ſpiritũ dei
habent:Mon & pſeudo ꝓphetę ſunt:? Nul/
la eſt ergo ibi deceptio:nulla ſeductio? Cer
te antichꝛiſti ſunt:qui ex nobis exierunt: ſPᷣ

rectionis. Deus erat:⁊ in carne venit. Deꝰ
em̃ moꝛi nõ poterat:caro poterat. Ideo er/
go venit ĩ carne:vt moꝛeret᷑ ꝓ nobis.Quẽ/

7

σ2dmodum aũt moꝛtuus eſt ꝓ nobis? Ma⸗/
ioꝛem hac charitatẽ nemo habet qᷓ; vt aiam
ſnam ponat ꝓ amicis ſuis. Charitas ergo
illũ duxit ad carnẽ. Quiſquis ergo non ha
bet charitatẽ: negat chꝛiſtũ i carne veniſſe.

Nüc iam interroga omnes hereticos: Chꝛi
ſtus venit in carne? Venit:hoc credo:hoc
pꝛofiteoꝛ. Inmmo hoc negas. VUnde nego:
Audis quia hoc dico: immo ego conuinco
quia negas. Dicis voce: negas coꝛde:dic

verbo:negas factis. Quomodo inqs ne
go factis:? Quia ideo venit in carne chꝛiſt

vt moꝛeret᷑ ꝓ nobis. Ideo moꝛtuus eſt pꝛo
nobis qꝛ charitatem multã docuit. Maio/
rem hac charitatẽ nemo habet:qᷓ; vt animã
ſuam ponat ꝓ amicis ſuis. Zu non habes
charitatẽ:qꝛ ꝓ honoꝛe tuo diuidis vnitatẽ.
Ergo hunc intelligite ſpiritum ex deo:pul/

ſate:tãgite vaſa fictilia: ne foꝛte crepuerint

nõ erant ex nobis. Quid ergo facimus: vn a male reſonent. Videte ſi integre ſonant:

de diſcernimus: Intẽdite.Eamꝰ ſimul coꝛ/
dc ⁊ pulſemus:Vigilat ipſa charitas:quia
ipſa pulſatura eſt: ipſa aꝑtura. Modo in/
telligetis in nomine dñi noſtri ieſu xpᷣi. Jã
ſuꝑius audiſt quia dictũ eſt:Aui negat ie/
ſum chꝛiſtũ in carne veniſſe: hic eſt antichꝛi
ſtus.Et ibi quęſiuimꝰ:quis neget:quia nec
nos negamus:nec illi negant:Et inuenimꝰ
quoſdam factis negare:⁊ adhibuimꝰ teſti/

TCiti.i. moniũ de apoſtolo qui ait: Cõfitent᷑ em̃ ſe

noſſe deum:factis aũt negant. Sic ergo et
modo quęramin factis:nõ lingua quis eſt
ſpiritus qui non eſt ex deo:qui negat ieſuʒ
chꝛiſtum in carne veniſſe:⁊ quis eſt ſpiritꝰqͥ
eſt ex deo:qui cõfitet᷑ ieſum chꝛiſtũ in carne

Vlidete ſi ibi ẽ charitas.Tollis te ab vnita
te oꝛbis terraꝝ:diuidis eccleſiã ꝑ ſciſmata:
dilanias coꝛpus chꝛiſti. Ille venit in carne⸗
vt colligat: tu ideo clamas vt ſpargas.Er/
go ipſe eſt ſpiritusdei qui dicit ieſum in car
ne veniſſe.Qui dicit non lingua ſed factis:
qui dicit non ſonando ſed amando.Ille au
tem non eſt ſpiritus dei qui negat ieſum in
carne veniſſe: Megat ⁊ ipſe non lingua ſed
vita:nõ verbis ſed factis. Manifeſtũ ergo
vnde agnoſcamus fratres: Multi int q̃ſi
intus:nemo aũt foꝛis:niſi vere foꝛis:adeo
vt nouerit qꝛ ad facta retulit. Et oĩs ſpi/
ritus ait qui ſoluit chꝛiſtũ nõ eſt ex

Deo. Soluere factis intelligit᷑. Quid tibi

4 Co n

n.

(ſendirit

Aligaret

Mbra ch
e heniſe⸗
egnutt
chlſuses.
6o Glgfi
ſſeluns⸗
Vliſennd

Drdg lo uuſ⸗

ninisnd
ocglor
irGo

a. Qlißi

cinfact
ninus ve

Pank a; deſabul

Cuntſhoatea
Quiaurt
abituren
Centtcöͤtra
ſacentnde
fct Quic
Gonnsno

(HPanos

Dsrene
desggen
MPrtiku
diebſie
dioplaea
oherare⸗

(Dee

erdeoe
nloꝛe
hann
nenoe
dil

neröpot

mci1, Mpcnus

linsn
Motieke
mnö
llltde
ſanſen⸗
lantibe

usan
iſ

ni

nangit,

n n

aliie

nglisnnege

Wenftüit,
unctlisn

–
Niͤch ng

nenmttie
N
Grirmne
eſeſiäißn
uogenan
Mendhnnt
gamneſn. de

poten NNe ⸗

E pnobs ,
tonebre
ꝑꝑj
6. unnseg
gusegonend
kül anenmi.
esheaawslt
Uirbondh
6as. Vlng
moegdcund
negrsotten
Londbe

nirin nechN

conamurchn
li wan d
daberik Mni
6. tmrboe
odudsmix.
u
– un
Lalshf 4
i llun
Uemtncht
NlN 36
unge M
– o⅓
.

Ddiligere.

Mai ſrαννυ⅜r hor πα⁵d

In Eplam beati Johãnis Tractat' vIi

oſtendit qͥ negat qꝛ dixit: ſoluit: Ille venit

colligere: tu venis ſoluere. Diſtringere vis
mẽbꝛa chꝛiſti. Quõ nõ negas chꝛiſtũ in car
ne veniſſe: qui dirũpis eccleſiã qu ille cõ/

gregauit: Contra chꝛiſtũ ergo venis: anti /

chꝛiſtus es. Intſi ſis: foꝛis ſis: antichꝛiſtus
es. Sed qñ intus es lates: qñũ foꝛis es ma/⸗
nifeſtaris. Soluis ieſũ ⁊ negas eũ in carne

veniſſe:nõ es ex deo. Ideo dicit in euãge⸗
Martb. 5. lio:Qui ſoluerit vnũ de mãdatis iſtis mi/
nimis: ⁊ docuerit ſic:minimꝰ vocabit᷑ in re
gno cęloꝝ. Quid eſt ſoluit᷑: Quid eſt doce-

tur? Soluit᷑ factis: ⁊ docetur quaſi verbis.

Ro. 2. Qui pdicas nõ furandũ: furaris: Soluit er

go in facto quii furatur:⁊ quaſi docet ſic:mi
nimus vocabit᷑ in regno cęloꝛũ:id eſt in ec/

Wattb.5. cleſia hui⸗ tẽpoꝛis.De illo dictũ ẽ: Quę di⸗

cunt facite:qu⸗ auteʒ faciunt:facere nolite.
Aui aũt fecerit:⁊ ſic docuerit: magnus vo/
cabit᷑ in regno cęloꝝ. Ex eo qð dixit hic: Fe e

cerit:cõtra hoc ibi dixit:Soluerit:id eſt nõ
fecerit:⁊ docuerit ſic. Ille ergo ſoluit qͥ non
facit. Quid nos docet:niſi vt facta interro /
gemus nõ verba credamꝰ: Obſcuritas reꝝ

multa nos cogit dicere:maximevt illud qð

dñs reuelare dignat᷑: etiã ad tardioꝛes fra⸗

tres ꝑneniat:qꝛ omnes chꝛiſti ſanguine cõ/

parati ſunt. Et vereoꝛ ne ipſa epiſtola iſtis
diebꝰ ſicut ꝓmiſeram nõ finiatur. Sed qðd
dño placet: melius eſt ſeruare reliquias q

onerare coꝛda nimio cibo.

e eo qð Johãnes dicit: Jãvos
ex deo eſtis filioli ⁊ viciſtig euʒ:qꝛ

mndioꝛ eſt aui eſ in pobig cg quiin
hoc mundo:vſq; ad id: Ita deꝰ di/

lexit nos:debemus ⁊ nos inuicem
Tractat? vuI –

Vndus iſte omnibꝰ ſidelibꝰ quer⸗
tibus patriã ſic eſt: quomõ fuit be,

Mumeri.20. vbi ꝑ 6 gennen annos circũierũt: pauu-
ciſſimis manſionibꝰ cõſicitur iter ipſum et vincerent᷑.Quẽcũq; em̃ diabolus ſuperbů
notũ eſt omnibꝰ. Tardabant᷑:qꝛ exerceban
tur: nõ quia deſerebant᷑. Qð ergo nobis ꝓ

1. or,. 2. mittit deꝰ: ineffabilis dulcedo ẽ᷑: Et bonü:

ſicut ſcriptura dicit:⁊ ſepe nobis cõmemo/

auris audiuit:nec in coꝛ hoĩs aſe cendit. La

H boꝛib⸗ E 1ẽ tẽpoꝛalibus exercemur: ? tẽpta

remus pplo iſtael. Eiraban⸗ guge

tionibus vitę ſentis erudimur. Sed ſi nõ

vultis in iſta heremo ſiti moꝛi:bibite chari/
tatem: fons eſt quem voluit dſñs hic ponere
ne deficiamus i in via:et abundãtius eũ bi/
bemus cũ ad patriã venerimꝰ. Modo euã/-

geliũ lectũ eſt: vt de ipſis verbis quibus le
ctio terminata eſt dicã:qͥd aliud niſi de cha
ritate audiſtis: MQuãdoquidẽ pactũ fecimꝰ
cũ dño noſtro in oꝛatiõe: vt ſi volumus di/

mittat nobis peccata noſtra: dimittamus

⁊ nos pctã quę ĩ nobis fuerint cõmiſſa.Mõ
aũt dimittit niſi charitas.Lolle charitatez
de coꝛde:odium tenet:ignoſcere nõ nouit.
Sit ibi charitas:ſecura ignoſcit quer nõ an/
guſtatur.Epiſtola autẽ iſta tota qua ſuſce/

pimus tractãdã vobiſcũ: videte ſi aliud ali
quid cõmendat q; ipſã vnã charitatẽ. Nec
timendũ eſt:ne ſepe dicẽdo in odiũ veniat.
AQuid em̃ amatur ſi charitas in odiũvenit:

Quia charitate ſit: vt cetera bene amẽtur.
Ipſa quomõ amãda eſt: Res ergo quęnũ/
quã debet de coꝛde diſcedere:nec ab oꝛe dil
cedat. Jam vos inauit ex deo eſtis fi

uit ieſum chꝛiſtũ: ⁊ negat eũ in carne veniſ/

—.

opus vtv veniret niſi ĩ ppter charitatez.
Charitas em̃ nobis illa cõmendat᷑:quam ⁊

ipſe in euãgelio cõmendat: Maioꝛẽ hac di⸗
lectionẽ nemo habet q; vt animã ſuam po/

nat ꝓ amicis ſuis. Quomõ poterat filius

dei aiam ſus ponere ꝓ ꝓ nobis:niſi carne in/

dueretur vbi moꝛi poſſet:Quiſquis violat

charitateʒ quodlibet dicat de lingua: vita
ipſiꝰ negat chꝛiſtũ in carne veniſſe:⁊ iſte eſt
antichꝛiſt?: vbicũq; fuerit: quocunq; intra/

uerit.Sed quid dicit eis qui ciues ſunt illi⸗
patrig cui ſuſpiramꝰ: Tliciſtis eũ. Et vnde

vicerũt: Quia maioꝛ eſt q eſt in vo⸗

bis qᷓ; qui in hoc mundo. Me victoꝛiã
ſuis viribus tribuerẽt:⁊ arrogantia ſuꝑbię

fecerit: vincit. Volens eos ſeruare humili/

tatẽ: quid ait: Viciſtis eũ. Jam omnis ho
mo q audit: viciſtis:erigit caput:erigit cer-

uicem: laudari ſe vult: Molite extollere. Vi
rantibꝰ audiſtis: qð oculus non vidit: nec

de quis in tevicit. Quare viciſti:Quia ma

MWatth. 60

lioli:⁊ viciſtis eum.Auẽ:niſi antichꝛi
ſtum: Superi em̃ dixerat: Omnis qui ſol/

ſe:nõ eſt ex deo. Expoſuimꝰ aũt ſi memini
.M ſtis: qꝛ once negat ieſum chꝛiſtũ in carne

FJoh. 15.

ioꝛ eſt qui eſt in nobis:qᷓ; in hoc mundo. Er

90 humilis poꝛta dñm tuũ:eſto iumentum
c 4

Expoſitionis ſancti Rluguſtingg

ſefſoꝛis tui. Donum tibi eſt vt ipſe regat:et ipſe audit: Qui autẽ non nouit:nõ audit. arh it
ipſe ducat.NHam ſi ipſum ſeſſoꝛem non ha Et hec diſcretio eſt ſpiritus veritatis ⁊ ero lthen
bueris: ceruicẽ erigere potes:calces potes ris. Videamus quid moniturꝰeſt:in quo il eügeun
mittere:ſed veę tibi ſine rectoꝛe: quia liber- lum audire debeamus. Dilectiſſimi di/ Cnlin
tas iſta iĩ beſtias te mittet comedẽdũ. Hi ligamus inuiceʒ. Quare:? Quia homo poſiu
de mũdo ſũt.Aui?: Antichꝛiſti. ꝓam au monet. Et dilectio ex deo eſt. Multü naſon
ſtis qui ſint.Et ſi nõ eſtis:cognoſcitis eos. cõmendauit dilectionem:quia dixit ex deo uliecſ
Quiſqs aũt hoc eſt: nõ cognoſcit. Hi de eſt.Plus dicturꝰ eſt: Intendite: Audiam*. ſpontt
mũdo ſũt:ideo de mũdo loquũt᷑:? Mogo dixit: Dilectio ex deo eſt. Et gha
mundus eos audit. Qui ſunt qui de ois q diligit ex deo natꝰẽ:⁊ cogno, ſasc
mundo loquunt᷑: Attendite contra charita uit deum: Qui non diligit norfno ldai⸗
Mattb.s. tem. Ecce audiſtis dñm dicentem: Si dimi it deũ.Quare:QAuia deuſ dilectio din
ſeritis peccata hominibus:dimittet vobis ęſt.QAuid amplius dici potuit fratres? Si Anzn dickt
⁊ pater veſter cęleſtis peccata veſtra.Si aut nihil de laude dilectionis diceret᷑ per omßes alnfi
nõ dimiſeritis:nec pater veſter dimittet vo iſtas paginas huiꝰ epiſtolę: ſi nihil omßuin hillitn
bis peccata veſtra. Sententia eſt veritat. ꝑceęteras paginas ſcripturarũ:⁊ hoc ſoAlum cti:etmn
Aut ſi non veritas loquit᷑:cõtradic.Si chꝛi vnũ audiremus de voce ſpiritus dei: qdaiuas cgpoln
Job.i4. ſtianꝰ es:⁊ in chꝛiſtũ credis:ipſe dixit: Ego peus dilectio eſt. Jam videte:qꝛ facere on (unen
ſum veritas. Sententia eſt iſta: vera eſt:fir/tra dilectionẽ:facere contra deum eſt. Ne⸗ haberean
ma eſt. Jam audi homies de mũdo loquẽ mo dicat in hominẽ pecco:ꝙ non diligo fra ick hoe
tes: et non te vindicaturus es: ⁊ dicturu trem meum. Intendite ⁊ facile eſt peccatũ ſfgllane
eſt ille:quia fecit tibi:imo ſentiat quia cum 9 in hominẽ: in deum ſolum nõ peccẽ. Quõ nur ſpi
viro habet. Quotidie dicunt᷑ iſta:de mun/ non peccas in deum qñ in dilectionem pec ikſpint⸗
do loquũtur qui iſta dicunt: et mũdus eos cas? Deus dilectio eſt. Nunquid nos dici/ Aerio
audit: nec dicunt iſta niſi qui diligunt mũ, mꝰ: Si nos diceremꝰ:deus dilectio eſt: foꝛ⸗ dei
dum: neq; audiuntur iſta niſi ab his qui di te ſcandaliʒzaretur aliquis ex nobis ⁊ dice- eumd
ligunt mũdum.Et qui diligit mundũ ⁊ ne / ret: Quid dixit? Quid voluit dicere:quia glemn
gligit charitatem: audiſtis qꝛ negat ieſfum deus dilectio eſt: Dedit dilectionem deus: Ajek
in carne veniſſe. Aut ſi fecit illud in carne donauit dilectionẽ deꝰ.Ex deo eſt dilectio: Pan
ipſe dñs? Si cum expalmaret᷑ voluit ſe vin deus dilectio eſt. Ecce habetis fratres ſcri/ tesſo
dicari? Si cum in cruce penderet non dixit: pturas dei. Canonica eſt iſta epla: Per oẽs noche
Lud.25. Pater ignoſce illis qꝛ neſciũt quid faciũůt? gentes recitatur oꝛbis terrę:auctoꝛitate te/ ospi
Si aũt iſta qui poteſtatẽ habebat:tu quid net᷑: Oꝛbem terrarum ipſa ędiſicauit. Au⸗ manife
miraris:quid ſufflas in poteſtate aliena cõ⸗/ dlis hic ab ſpiritu dei:deus dilectio eſt. Jã flonn
ſtitutus:? Ille quia voluit moꝛtuus eſt:⁊ nõ ſi audes:fac contra deũ:et noli diligere fra⸗ nüa
minabat᷑: tu neſcis quando moꝛiaris ⁊ mi- trem tuum? Quomodo ergo iandudum di Nins ipſeds
naris: Nos ex deo ſumus. Videamꝰ lectio ex deo eſt: et modo ergo dilectio de tetbabe
quare. Videte ſi pꝛopter aliud q; pꝛopter eſt?: Etem̃ de pater ⁊ filius ⁊ ſpũſſanctus. miſis
B charitatem. HNos ex deo ſumus. Qui no Silius de ex deo: ſpũſſanctꝰ deus ex deo: ingee
uit deum audit nos: Qui non eſt Ethitres vnus deus:non tres dij. Si ſiliꝰ on
ex deo: no noſaudit·Ex hoc cogno deus ⁊ ſpũſſanctus deꝰ: ⁊ ille diligit in quo nſun
ſcimꝰ ſpm veritat ⁊ erroꝛis.AQuia habitat ſpũſſanctꝰ: Ergo dilectio deus eſt. Athnins
qꝛ audit nos: ſpiritũ habet veritatis:Qui Szʒ deꝰqꝛ ex deo: vtrũq; em̃ habes in epła: ĩ
nõ nos audit:ſpm̃ habet erroꝛis. ideam Et dilectio ex deo eſt:⁊ dilectio deꝰ eſt: DOHe ae
quid monet:⁊ audiamꝰ eum potius in ſpi / ſolo patre ſcriptura non nouit dicere: qꝛ ex n
ritu veritatis monentẽ:nõ antichꝛiſtos: nõ deo:cum autem audis ex deo:aut filius in / iue
amatoꝛes mundi:non mundum.Si ex deo telligitur: aut ſpũſſanctus. Quia vero di⸗ i 18
nati ſumꝰ. Sequit᷑ ſupꝛa:videte quid. Nos cit apoſtolꝰ:Charitas dei diffuſa eſt in coꝛ/ Ro.5. de 4
ex deo ſumꝰ. Qui nouit deum audit nos: dibus noſtris:ꝑ ſpmſanctũ qui dat eſt no/
qui nõ eſt ex deo:non nos audit.Ex hoc co bis: intelligamus in dilectione ſpiritũſan/ 4
gnoſcitur ſpiritus veritatis ⁊ erroꝛis. YAam ctum eſſe. Ipſe em̃ ſpũſſanctus quẽ nõ poſ Au ll ee⸗
ergo intẽtos nos fecit: quia qui nouit deũ ſunt accipere mali:ipſe eſt ille fons de quo il

F
In Eplam beati

noulnti -= Se. ee
ne dicit ſcriptura: bi ppꝛi git filiũ: ? tradidit ſeipſum ſilius: iudas qd
5. dicit ſcriptura: Sons aquę tuę ſit tibi ppꝛi/ dit filiũ:a eiplum niius: iudas dqd
unen Keouer,z. us: 7 ſiptunecgor cõmunicet tibi. Sheg fecit: Facta eſt traditio a patre:facta eſt tra
e ſnt eur̃ qui non diligunt deum: alieni ſũt: anti · ditio a filio: facta eſt traditio a iuda: EIna
lhn chꝛiſti ſunt. Et q́;uis intrent baſilicas:non res facta eſt. Bea gue re⸗ diſcernt enem
nnen nraltts eſſe poteſt: habere ꝓphetiam ⁊ malꝰ AQuia hoc fecit pater ⁊ filius in charitate:fe
nirdn nim ſaulẽ regẽ habiuſſe ciy autẽ hoc iudas in pditione. Videtis: q
adenn elſe poteſt. Inuenimꝰ ſaulẽ reg habin non: quid facdar borno coſiclera aeſt z
uchi ꝓphetiam:ꝑſequebat᷑ ſanctũ dauid:et im// ſon:quid faciat homo cõſiderandũ e : ſed
iro pletus eſt ſpiritu ꝓphetię:⁊ pꝛophetare cęè/Zquo animo et volũtate faciat. In eodẽ fa/
Aatnonn⸗ pit. Accipere ſacramentũ coꝛpoꝛis ⁊ ſanguicto:inuenimus deum patrẽ in quo inueni/
W nis dñi: ⁊ malus eſſe poteſt. Nam de talibꝰ mus iudam: patrẽ benedicimus: iudaʒ de⸗
otllt ſumen 1. Corj. II. dictũ eſt: Qui mãducat ⁊ bibit indigne:iu/ teſtamur. Quare patrẽ benedicimus: iuda
degtigejn Qdicium ſibi mãducat ⁊ bibit. Habere nomẽ deteſtamur: Benedicimus charitatẽ: dete⸗/
dicium ſibi mãducat ber⸗ amur⸗ Be us har .
Eimin chꝛiſti ⁊ malꝰ eſſe poteſt: id eſt chꝛiſtianꝰvo/ ſtamur iniquitateʒ. QAuantũ em̃ pꝛeſtitum
midn cari: et malus eſſe poteſt.De quibꝰ dictum eſt generi humano tradito chꝛiſto: nũquid
ntusd nn eſt: Polluebãt nomen dei ſui. Ergo habere hoc cogitauit iudas vt traderet⸗ Deus co/
gegſunt ſacramenta iſta omnia ⁊ malus eſſe poteſt: gitauit ſalutẽ noſtra: qua redempti ſumul:
ndanc, habere autẽ charitatem ⁊ malveſſe non po- Judas cogitauit pꝛecium quo vendidit do
Amndlgn teſt. Hoc eſt ergo pꝓpꝛium donum. Ipſe eſt minũ. Filius ipe cogitauit pꝛeciũ qð dedit
tlecka ſingularis fons. Ad hũc bibendũ vos hoꝛ/ ꝓ nobis: Judas cogitauit pꝛeciũ quod ac⸗
nnöe AdG6 . . Ctatur ſpiritus dei: ad ſe bibendũ vos hoꝛ/ .cepit vt venderet. Diuerſa ergo intetio: di⸗
ndimmenge tat ſpirit dei. In hoc manifeſtata eſt uerla facta fecit. Cuz ſit vna res:ex diuerſis
ungudnesd⸗ Dilectio dei in nobis. Ecce vt diliga⸗ eam intentionibꝰ ſi metiamur: vnũ aman⸗
1Nlnochſ m deũ:hoꝛtationẽ habemꝰ. Poſſemus il/ dum: alterum damnandũ: vnum gloꝛificã/
zc wbistd lum diligere: niſi pꝛioꝛ ille diligeret: Si pi/ dum: alterũ deteſtandũ inuenimus. Tan-
lurnur gu Igri eramus ad amandum: non ſimus pigri tũ valet charitas. Videte quia ſoia diſect⸗
ölecnonendaer ad redamandũ. Pꝛioꝛ amauit nos: nec ſic nit: videte quia facta hominũ ola dil in⸗
ucktln. nos amam. Iniquos amauit: ſed iniquita gyit. hoc diximꝰ in ſimilibus factis. In di
– scgeg uin ggroroeummtaſednds Nmenebn inedr eedimaken ⸗
☛ 3, ienie e. raer eraie ſt o⸗ iniquitat Puerum cedit pater: et mango
RK dos viſitauit. De ergo dilectio eſt. In oc iniquitate.P j ermar
ent S manifeſtata ẽ dilectio dei in nobis. Quia blanditur. Si duas res ꝓponas: plagas et
imi filimn ſuum vnigenitũ miſitin huc hlandimenta:auig nõ igar blarjitnents
nolidicex . mudum: vt piuamus ꝑ ipſum. AQuõ et ugiat plagas? Si pſonas atteédas: cha-
uinen Zob. 15. ipſe dñs ait: Maioꝛẽ dilectionẽ nemo po/ ritas ceędit: blãditur iniquitas. Videte qd
, teſt habere: q; vt animam ſuam ponat pꝛo cõmendamus: quia non diſcernũtur facta
ſer amic ſuis. Et ibi ꝓbata eſt dilectio chꝛiſti hominũ:niſi de radice charitatis.Nã mul/
61 ginn⸗ in nos: quia moꝛtuꝰ eſt ꝓ nobis. Dilectio ta fieri poſſunt: quę ſpeciẽ habent bonam:
ng . patris vnde ꝓbata eſt in nobis: Quia fili- ⁊ non ꝓcedunt de radice charitatis. Habẽt
natelll uunm ſuum vnicum miſit moꝛi ꝓ nobis. Sic enim ⁊ ſpine floꝛes. Quęda vero videntur
entan Bo. 8. ⁊ paulus apoſtolus dicit: Qui filio ꝓpꝛio aſpera:videntur truculenta: ſed fiunt ad di Ber mer Po
mnnm, nõ pepercit: ſed pꝛo nobis omnibus tradi-/ ſciplinam dictante charitate Semel ergo nPE S
inhon dit eum. Quõ non ⁊ cum illo omnia nobis bꝛeue pꝛęceptum tibi pꝛęcipitur: Dilige:
donauit: Ecce chꝛiſtũ tradidit pr̃:et tradi- et quod vis fac. Siue taceas: dilectiõe ta⸗
Audaed dit iudas: Nunquid non quaſi ſimile factũ ceas: ſiue clamas: dilectione clames: ſtue
wealſlidn videt᷑: Traditoꝛ iudas: Ergo traditoꝛ eſt et emendes: dilectione emendes ſiue par-
Aun de pat: Abſit inqͥs. Mõ dico:ſᷣ apłs dicit: cas:dilectione parcas: Radix ſit intus dile
uackitc. Qui ſilio ꝓpꝛio nõ peꝑcit:ſᷣ ꝓ nob oĩbꝰtra/ ctionis: non poteſt de iſta radice niſi bo/
idrr didit eũ.Et pater illũ tradidit: ⁊ ipſe ſe tra / nũ exiſtere. In hoc eſt dilectio: In hoc ma⸗
nehinin Sał.2. didit.Ait idẽ apoſtolus: Qui me dilexit et nifeſtata eſt dilectio dei innobis: quia de
iiie tradidit ſemetipſum ꝓ me. Si pater tradi/⸗ filiũ ſuũ miſit vnigenitũ in hunc müdum:
ſns N

l”csç sͦ
3 . —‚—‚2 272 * 9 6
Expoſitionis ſancti Atuguſtiii N
4 D yt viuamus per ipſum. In hoc eſt dile/ dicã fratres.Exhoꝛtoꝛ vos quantũ dat do⸗ aunn
cctio:non quia nos dileximus: ſed minus: ad magnũ theſaurũ. Si vobis oſtẽ et⸗
quia ipſe dilexit nos.Hon illum dile/ deret᷑ aliqð vaſculũ anaglyphũ inauratuzʒ: ſilin
rxruidmus pꝛius. Ham ad hoc nos dilexit: yt operoſe factũ: ⁊ illiceret oculos vros:⁊ duce tan
4 diligamus eum. Et miſit filium ſuũ li/ ret in ſe intentionẽ coꝛdis veſtri: ⁊ placeret gtllun
