ſecũdas cũ cathaphꝛigis damnãt. Anathe⸗/
matiʒzamus etiã illos qui dei filium neceſſi/
tate carnis mentitũ eſſe dicunt: ⁊ tũc ꝓpter
aſſumptũ hominẽ non omnia facere potuiſ/
ſe quę voluit. Jouiniani quoq; damnamus
erroꝛem: qui dicit nullã in futuro meritoꝛuʒ
diſtantiam: Hos quoq; eas habituros eſſe
virtutes quas hic habere negleximꝰ: Libe⸗
rum ſic confitemur arbitriũ:vt dicamus noſ
dei ſemper indigere auxilio:⁊ tam illos erra
re qui cum manichęo dicunt hominẽ pecca-
tum vitare non poſſe: qᷓ; illos qui cum ioui/
niano aſſerunt hominem nõ poſſe peccare.
Vterq; em̃ tollit arbitrij libertatẽ.Nos vᷣo
dicimus hominẽ ſemꝑ et peccare ⁊ non pec/

verbo res condidit:quicquid ratio hbumana
mirat᷑ non laboꝛe deus ſed iuſſione refoꝛma/
uit. Imperio eiuſ extiterũt omnia:quę ante
non fuerant cum ex nihilo tanta pꝛocedunt:
omnipotentẽ loquunt᷑ auctoꝛem. Neq; vᷣo B
a deo iſta ſola creata ſunt quę videmus: ſeld
maioꝛes potentię diuinę diuitias inuiſibilia
eius opera teſtant᷑. Si quidem ab ipſo crea/
te ſunt om̃es angelicę poteſtates: quę q;uis
non videant᷑ a nobis: tamẽ vt ex ſcripturis
diuinis agnoſcimus:deo militant ⁊ ipſi ſer/
uiunt:thꝛoni:dominatiões ac virtutes om⸗/
nes ⁊ ſpiritalis ſubſtantię poteſtates. Qui Ns. 1o3.
facit angelos ſuos ſpiritus⁊ miniſtros ſuos
ignem vꝛentem. Vnde vꝛentem tanti regis
exercitũ ꝓpheta deſcribens: Milia inquit Haniel.

care poſſe: vt nos liberi cõfiteamur eſſe arbi milium miniſtrabant ei:⁊ decies milies cen/

nuimus ⁊ tenemus:quã credimus ⁊ a nobiſ
deinceps poſſe teneri.

Ser. C. xCII

trij.hec eſt ſides dilectiſſimi fratres quaʒ in
catholica didicimus eccleſia:quãq; ſemꝑ te/

¶ In eodem feſto: De ſymholo ac
Deitate et omnipotetia patris:S
mo IIII

Stendimus fratres dilectiſſimi vt
veſtra certe dilectio recoꝛdat᷑:deum
in quo vos credere ꝓmiſiſtis: ⁊ cre/
ditis verũ eſſe deum: ita etiã verũ patrem:
hunc vᷣo eundẽ etiã omnipotentẽ.hic enim

oꝛdo ſymboli monſtrat᷑ eſſe. Nam licet hoc

ipſo ꝙ verus deus eſſe ꝓbat᷑:ſine dubio om⸗

nipotens intelligat᷑: tamen magis hoc ſidei
pꝓficit:ſicut ſcripturis ſanctis omnipotentia
eius aſſerit᷑. Magna enim credentibus oꝛit᷑

tena milia aſſiſtebãt ei.Certe ſi bꝛeuit agno⸗
ueritis ex creatione iſta viſibiliũ et inuiſibi/
lium omnipotentiã dei: nunc ⁊ eandeʒ eius
virtutẽ ex adminiſtratiõe cognoſcite. Cum
enim toto ſub noe peccante mundo diluuiũ geñ.⸗.
induxit:cum ſodomam ⁊ gomoꝛram pluuia geñ.19.
ignis exurit: cum populo ſuo de ęgyptioꝛũ Exo. 14.
Jeruitute liberato ſiccam in mari pꝛębetvis:
quid aliud q; ſe omnipotentem teſtatur:⁊ ſe
ipſum qui mare fecit: qui illud etiaʒ ſiccauit
ex ea parte qua voluit? Cum vᷣo ipſum po⸗/
pulum per quadraginta annos ĩ ſolitudine
cibauit: id eſt manna: ineffabilẽ virtutẽ ſuę Exo.ic.
diuinitatis aſſeruit: vt oſtenderet quia non
in ſolo pane viuit homo: ſed in omni verbo Zeutj..
quod pꝛocedit de oꝛe dei. Et vt innumeras
virtutes dei pauca cõmemoꝛando pꝛętereã:
oſtendit etiã nunc omnipotentiã ſuam deꝰ:
cum filium ſuum quẽ ̃ᷣm hominẽ u vo⸗
2

Bancti aluguſtini de tempoꝛe

Actj.⁊. Iuit: pꝛo ſalute noſtra ſolutis inferni legibꝰ
a moꝛtuis ſuſcitauit:vt in chꝛiſto oſtenderet
ſe eſſe a quo moꝛtales homines ſunt creati:
qui etiã ĩmoꝛtalem fecit ex moꝛtuo.Ad ipſiꝰ
omnipotentię virtutẽ pertinet vt iſtũ mun/
dum quẽ aliquãdo fecit ex nihilo: in fine ſę/
Eſa.ʒ4. culoꝛum diſſoluat. Vnde pꝛopheta: Cęlum
inqͥt plicabit᷑ reuolutũ vt liber:⁊ omia ſyde/
ra cadent vt folia devite:⁊ ſicut folia cadent
Mattðᷣ.24. de ſicu.Et ſaluatoꝛ in euãgelio:Quia cęlũ ⁊
tra trãſibũt:vba aũt mea nõ trãſibũt.Eadẽ
omipotẽtia oẽs homiĩes qͥ ſũt moꝛtui: quiq;
moꝛient᷑ ĩ ſinem: ad diẽ iudicij ſuſcitabit: vt
s. 61. ꝓpheta dicit: Reddet vnicuiq; iuxta opera
ſua.Et alios quidem in cęloꝛum regno con/
ſoꝛtio copulabit angeloꝛum: alios vero in
D gehennę ſupplicio diabolo iunget. In hunc
credentes deũ dilectiſſimi fratres: omnipo/
tentẽ: iuſtum:ſęuerum:⁊ his tamẽ benignũ
qui hic ſeueritatem eius timẽdo peccata vi/
tauerunt. In hunc inquã credentes deũ:cũ
Pbik.⁊. omni timoꝛe et tremoꝛe: vt ait apoſtolꝰ: ve/
ſtrã ſalutem operamini: ⁊ ab omni peccato:
⁊ ab omnibꝰcriminibus ⁊ vitijs recedentes:
ad ſola opera iuſticię feſtinate: ambulantes

Joh.i2. ſicut ſaluatoꝛ ait:in luce dum habetis lucem

ne tenebꝛę vos compᷣhendant.Cauete a ma
loꝛũ conſoꝛtijs atq; colloquijs ⁊ ad ſola ver/
ba dei audienda fidelium pparet᷑ auditus:⁊
ad res ſanctas ſolas loquendas lectoꝛũ lin-

gua moueat᷑:vt auditũ bonum ⁊ ſermonem

bonum bona opera ſubſequant᷑.Qð domi/
nus noſter ieſus chꝛiſtꝰ i nobis ſᷣm bonę vo⸗
luntatis ſtudiũ ꝑſicere dignetur: Cui eſt ho/

noꝛ ⁊ gloꝛia cum patre et ſanctoſpiritu in ſe

cula ſeculoꝛum: Amen.

¶ Ineodem feſto: De dominoieſu

chꝛiſto ꝙ ab initio ſit cum patre ſᷣm
Ddeitatem̃ qui ̃m hominem nobis a
Sermo certo initio natus eſt ex virgine:
C.XxCII Sermo V—

Vcuſq; fratres dilectiſſimi de deo
patre in quẽ creditis locuti ſumꝰ:
vt ꝙ̈ipſe ſit verus deus: ꝙ verus
pater: ꝙq omnipotens diuinarum ſcriptura/
rum auctoꝛitate monſtrat᷑: Nunc vero iuxta
oꝛdinem ſymboli trãſimꝰ ad filium. Poſtqᷓ;
dixerimus in ſymbolo: Credo in deum pa-

trem omnipotentẽ. Sequit᷑: Et i ieſum chꝛi/

Zucej.⁊. ſtũ ſiliũ eius: Qui natꝰ eſt ex maria virgine

cõceptus de ſpiritu ſancto. hic iã ſollicitus

auditoꝛ attẽdat: vt ſciat vnam filij dei ean/

demq; ꝑſonam iuxta ſuſcepti hominis veri·

tatem. Hic enim cum dicimus credere nos

in chꝛiſtũ filium dei: qui natus eſt ex maria
virgine:non eo modo dicimus: vt in homi⸗

nem tm̃ verum nos fideʒ habere fateamur:
ſed in deũ verũ qͥ ſuſcepit hoĩem verũ. Vnꝰ
em̃ et idẽ eſt dñs nr̃ ieſus chꝛiſtꝰ:qui ⁊ verbũ
dei eſt:⁊ ſine initio genitus eſt ex patre:⁊ hõ

verus in fine ſeculoꝝ natꝰex virgine. Gemi⸗
na enii in hoc loco hęreſis contrarjs nos

nititur impugnare ſententijs. Inde apolli⸗
naris: hic arriꝰ qͥ ſic in chꝛiſto hominẽ perfe/
ctum ſuſcipit:vt deum illum neget eſſe per/
fectũ: dum ipſum dei verbum pꝛincipio ip/
ſi conatur includere: et eum non creatoꝛem

ſed creaturam fatetur. Apollinaris vᷣoita

dei filium econtrario perfectũ credit eſſe deũ
vt ei verum hominẽ timeat copulare: dum
metuit ne ſuſcipientis dignitatẽ ſuſcepti ho
minis obfuſcet infirmitas. Hos autẽ catho/
lici contra vtrũq; diuinarum ſcripturarũ au/
ctoꝛitate muniti:aduerſus arrium veram et
perfectãverbi diuinitatem:aduerſus apolli/

narem perfectã hominis in chꝛiſto defendi /

mus veritatem. Itaq; ſicut contra arriũ ſu/
perioꝛe tractatu perfectionẽ deitatis in chꝛi/
ſto aſſeruimuſ:ita nunc contra apollinarem
perfectũ hominẽ cõpꝛobabimꝰ. Vnde luci-

diſſima ꝓ nobis eſt apli auctoꝛitas dicẽtis:
Abiſit deꝰ filiũ ſuũ factũ ex muliere. In pꝛi/ Sal.4·

mis dicẽdo:factũ:diſtinguit humanã aver⸗
bi diuinitate ſubſtantiã. SFactũ em̃ vel cre⸗
atum dei verbũ dici omnino nõ poteſt: per

quod omnia facta ſunt:ſicut beatus iohan / Job.r.

nes ait: Omnia per ipſum facta ſunt: ⁊ ſine

ipſo factum eſt nihil. Miſit inquit deus ſi/ Gal.4.

lium ſuum factũ ex muliere.Cum ergo dicit
factum:oſtendit ſe hic non de diuinitate tra
ctare.Cum autẽ addidit:ex muliere:ſubſtã/
tiam veri hominis expᷣſſit: vt hęc ſit natura
facti hominis:quę fuit ipſius vnde facteſt:
id eſt vt ea credat᷑ eſſe natura chꝛiſti: qui eſt
factus ex virgine: quę fuit natura virginis
ex qua chꝛiſtus foꝛmatus ⁊ natus eſt. Inde

eſt qð alibi ideʒ apoſtolus de dei ſilio dicit:
Qui factus eſt ei ex ſemine dauid ᷣm carnẽ. Ro..
Nam etſi non interceſſit ſemen hominis in

conceptione virginis: tamen quia ex carne
chꝛiſtus foꝛmatus eſt quę cõſtat ex ſemine:

dicit᷑ factus ex ſemine.Quẽadmodum ergo

arpwpne no

(nurliſtin

rckigbumanita
barbun⸗
MniNerentate

Mhänaeerye

Acäuinnit

Mgpnſnn
mnobunden
ſſcckentelunau
Ulaklen unnn
Pdet Peng
iin ſpun. lenn
„. Neſtlumtrwen
fhrcquogzer
lrllschnten
Wnuenie d
ſginobis
nenſnni
Agimniein
nriſteſegele
ſhllns.
utart
iſtepeten
Ehuniue

=
E
=☛-
S

—
=2
Se
—
—
S
=
S
E

☛
= = D22
☛ =
EEa =S =ẽ
= = —
S= SEE

— =ͤ —
☛E
——
☛
ER

lallins
de den
syer,
lerees
kenan
Ninbonmn⸗
ſatenma
veni Dr⸗
ryerbä
Danenho
Ine Gent⸗
taris nos
nde gpoll⸗
minepare
lteſſeher
Wapoip
entoren
ans foln
alteſſedei
Nlare dun
ſulcepabo
Autecatho⸗
Dnurarüarn
n verane
ninsapeli
ſo deienci

mn män.

nsinchi
pollinaren
Vncelua⸗
tus dicene

ne. Jupe

nmnne
en w
poeſke⸗

msioban N

ſunt:eſe

tdeus /

nagodic
ininten⸗
geſubſti
ſitnamn
leiug
inn
an
iilode
linani
vonnins

etlanmn

dune

ſim diuinitatem vna eſt patris ⁊ filij natura:
ita etiã iuxta humanitatẽ eadem eſt matris
⁊ filij:id eſt marię chꝛiſtiq; natura:ex vtraq;
ſubſtantia ⁊ diuinitatis ⁊ humanitatis vnꝰ

atq; idẽ eſt dei filiꝰdominꝰ noſter ieſus chꝛi⸗

ſtus:vt deus verus:ita etiãẽ homoverus:at/

Ro.ð. teſtante apoſtolo atq; dicente: Ex quibus

chꝛiſtus ᷣm carnem:qui eſt ſuꝑ omnia deus

1. Cimot.2. benedictus in ſęcula.Et alibi: VUnus eſt em̃

Eſa.7. ſignum:

deus:vnꝰ eſt mediatoꝛ dei ⁊ hominũ:homo
chꝛiſtus ieſus: Vnũ ergo atq; eundẽ domi⸗/
nũ noſtrũ ieſum chꝛiſtum:cũ ex alij Rtum ex
his apoſtolicis ſentents ⁊ deũ verum com

LCpꝓbauimꝰ ⁊ hominẽ.Qui cũ eſſentiã ęqualẽ

impaſſibilem et imoꝛtalem cum patre poſſi/
deat:pꝛopter noſtrã tamẽ ſalutẽ paſſibilem
atq; moꝛtalẽ ſuſcepit hominẽ:non vt ꝑmu/
taret᷑ in humanitatẽ diuinitas:ſed vt diuini

tati ſociareẽ᷑; humanitas. Scðõm ergo huius

hominis veritatẽ:dei filius ad redemptionẽ
noſtrã natꝰ ẽ ex vᷣgine:cõcept ð ſpũſancto.
Sic em̃ ad mariã in euãgelio angelus loqui

And.1. tur: Spirituſſanctus ſuꝑueniet in te et virtꝰ

altiſſimi obumbꝛabit tibi:⁊ pꝛopterea quod
naſcet᷑ ex te ſanctũ vocabit᷑ filius dei. Quã
mirabilem natiuitatẽ olim Eſaias ꝓpheta
pꝛedixit. Ipſe inquit dominus dabit vobis
ce virgo in vtero concipiet ⁊ pa/
riet filium: ⁊ vocabit᷑ nomen eius emanuel:

Wanth.I. Qõ interpᷣtat᷑ ab euãgeliſta: Nobiſcũ deuſ.

Hã hoc quoq; ex effectu rerum dominꝰ no/
ſter ieſus chꝛiſtꝰ nomẽ acceptat: qui aſſum/
pto naturęnr̃e homie nobiſcũ eſſe dignatꝰ

eſt: qui ꝓ nobis fecit omnia: paſſus eſt oia:

eſuriem:ſitim:laſſitudinẽ:ſletum:doloꝛem:

ad extremũ etiam moꝛtẽ: qui a pontio pila /
Mattð.27. ro pᷣſide flagellatus atq; cruciſixus: moꝛtuꝰ

eſt ⁊ ſepultus. Condemnatꝰ eſt enim iuſtus
pꝛo imuſtis: ⁊ pgnam quę peccatoꝛibus de/
bebat᷑ ſine peccato ipſe ſuſcepit: vt illoꝛũ ꝓ
quibus punitus eſt ⁊ pgnam auferret ⁊ pec/
cata deleret. Moꝛtuus eſt moꝛte bꝛeui ac tẽ/
poꝛali:ne nos moꝛtem ſubiremus ęternam.

D Sed vſq; ad hanc rerum ſeriem i chꝛiſto na/

turę hũanę inſirmitas intelligat᷑: MNã qͥ fuit
paſſibilis vſq; ad moꝛtẽ:ĩcoꝛruptiõis gloꝛiã
et ipſe moꝛtiſ imꝑiũ accepit.Siquidẽ hoc iã
in carne chꝛiſti pꝛeciũ ꝙ iuxta dauid ꝓphe/
tiã: caro exanimis et vſq; ad tertiũ diem ſe/

pulra:tamẽ incoꝛrupta permanſit. Sic enim
ecerx ꝑſona chꝛiſti legimus in pſalmo dicentis
Ns.15. ad patrem: Quoniã non derelinques in in-

2

er. C. x CIII. In feſto ſancte Trinitatis

ferno animã meã:nec dabis ſanctũ tuum vi
dere coꝛruptionẽ. Vnde et beatus petrus:

Er. V.

Jeſum inquit naʒarenũ virum appꝛobatum Actj.2.

a deo in vobis: in virtutibus:ꝓdigijs et ſi/
gnis quę ꝑ illum fecit deus in medio veſtri
ſicut vos ſcitis: hunc deſinito conſilio ⁊ pꝛę/⸗
ſcientia dei traditũ in manus iniquoꝛũ affi/
gentes interemiſtis.Quem deus ſuſcitauit
ſolutis doloꝛibus inferni:iuxta qð impoſſi⸗

bile erat teneri illum ab illo. Moꝛtuus eſt
ieſus chꝛiſtus pꝛo nobis: et die tertio reſur/
rexit.Ham ſi moꝛs quoq; eius pꝛo nobis fa-

cta eſt: quãtomagis eius vita ꝓ nobis eſt⸗
Qui poſt reſurrectionẽ accepta a patre omi

poteſtate:diſcipulos cõſolatur ⁊ dicit: Ecce Matthᷣ

data eſt mihi omnis poteſtas in cęlo ⁊ in ter

.28.

ra. Et alibi: Euntes inquit in mũdum vni- Marci.16.

uerſum:pꝛedicate euangeliũ omni creaturę:
Qui crediderit et baptiʒatꝰ fuerit ſaluꝰ erit:

qui vᷣo non crediderit cõdemnabitur. Poſt E

heęec ꝑ quadraginta dies inter diſcipulos eſſe
dignatus eſt ⁊ imoꝛtalis: moꝛtaliũ tamẽ nõ
eſt aſpernatus habere conſoꝛtium: Vriq; vt
docendo apoſtolos: fide ⁊ veritate comple/
ret:quę ad nos illoꝛum quoq; teſtimonio ꝑ⸗/

uenirent. Confirmatis vᷣo diſcipulis:eleua / Actj.i.

tus eſt in celum:et tam de peccatis q; etiam
de moꝛte ad patrem victoꝛ aſcendit:qð ma/

nifeſte in euangelio legimus: Et dominus Mareci.16.

quideʒ ieſus poſtq; locutus eſt eis:aſcendit
in cęlũ: et ſedet a dexteris dei. Quo ſermo⸗
ne non humana in deo membꝛa ſigniſicant᷑:
ſed honoꝛ quo chꝛiſtum pater ſuſcepit expꝛi
mit᷑. Vnde illum deſcenſurũ eſſe credimus
ad viuoꝛum moꝛtuoꝛũq; iudicium: non in
infirmitate quã habuit:ſ in ſlimitate quã
poſſidet. Qui enim in infirmitate venit vt
redimeret:in poteſtate venturus eſt vt iudi/
cet. Sic enim legimus in actibus apoſtolo/

rũ: Cũq; intuerent᷑ in cclum euntem illum: Act.1.

ecce duo viri aſtiterunt iuxta illos in veſtibꝰ
albis:qui ⁊ dixerũt: Viri galilei quid ſtatis

aſpicientes in celum:hic ieſus qui aſſumptꝰ

eſt a vobis in cęlum: ſic veniet quẽadmodũ
vidiſtis eum eũtem in celum. Ad hunc ergo
aduentum domini noſtri ieſu chꝛiſti parati

ſimus fratres dilectiſſimi:et timeamꝰ ne ille

nos non tales inueniant quales voluit inue
nire:qui omnia pꝛo nobis eſt paſſuſ:vt nos

inueniret rales quibuſ non ſupplicia inferret

ſed ſmia redderet ſempiterna. Ad quę nos
dominꝰ ac deus gratia ſua ncius dignet᷑
3

Ber. C. xCIIII. In feſto ſancte Trinitatis: Ber. vI. . e

adducere:cui eſt glia ĩ ſecula ſeculoꝝ: Amẽ. ſanctũ: nõ remittet᷑ ei neq; hic neq; i futuro. inctn
MhMieicc eſt ſpũſſanctus quẽ dñs aſcenſurus ad 1n5 in
=ð ¶ In eodem feſto:He ſymbolo et patrẽ diſcipulis ſuis repꝛomittit dicens:Ciũi Joh.iðõ. nuun ner
ſpoirituſancto: eiuſdẽ ſit ſubſtãtię autẽ venerit ꝑaclitus quẽ ego mittãa patre pib er
Sermo acq; deitatis cuius eſt pater et filiꝰ: ſpm̃ veritatis qui a patre ꝓcedit: ipſeteſti⸗ n ſeun
XCIII. Bermo VI moniũ ꝑhibebit de me: De quo ſuperiꝰ ait: ttnuuſer
= 2 Paraclitꝰ autẽ ſpũſſanctus quẽ mittet pat Job.i4. cnni onnr
NRdinem ſymoli fratres dilectiſſimi in nomie meo:ipſe vos docebit omnia. Ipᷣe oſtennicate.
in quo totius fidei noſtrę ſacramẽta ergo ſpũſſanctus:quẽ mittet pater ĩ nomie gugentoſ
S cõſiſtunt:nos adiuuante deo ſtatui · meo:qui ex patre ꝓcedit:oſtendit᷑ vniꝰ cum Nansdes:
mus abſoluere. Et qð bene vos meminiſſe patre ⁊ filio eſſe ſubſtãtię.Et diligẽter atten mhnnne
arbitroꝛ quid de patre deo ſentire:quid etiã dite ꝙ àd diſcipulos ſuos rurſus idẽ domi/
de fllio ęque deo ſentire debeatis:quãtũ in / nus ait:Expedit vobis vt ego vadã. Nam gcoden
ſtructioniveſtrę:vtputa opus eſt:ſufficiẽter ſi non abiero:ꝑaclitus nõ veniet ad voſ.Si (Gen.

oſtendimus.Hüc reſtat vt etiã de ſanctiſpi⸗

ritus deitate dicamus.hic em̃ eſt oꝛdo ſym/

boli:vt poſt patris ⁊ filij ꝑpſonam ſpũſſancti
confeſſio ſubſequat᷑. Tũc em̃ pꝛodeſt in pa/
trem⁊ filium credidiſſe:cũ etiã ſpiritũſanctũ

autẽ abiero:mittã eũ ad vos.hoc qð dicit᷑:

Aittã:nõ minoꝛẽ:qð abſit indicat ſpm̃ſan/

ctũ:ſᷣ ſimplicit᷑ abſq; adulatiõe vnitatẽ atq;
concoꝛdiã indicat volũtatis.Attendite aũt

gð dixit: Expedit vobis vt ego vadã. Ham Job. 16.

ES

ngei
E
l

eadem ſidei veneratione credideris.hhanc ſi ſi nõ abiero:paraclitus non veniet ad vos. ſci benerſ
quidẽ ſanctę ſidei noꝛmã ipſe dominꝰ noſter Quomõ expedit diſcipulis vt ab illis chꝛi/ ſimedifn
ieſus chꝛiſtus inſtruxit:⁊ nemo niſi impiꝰ de ſtus aſcendat ad patrẽ:ſi minoꝛ eſt ille quiꝓ ſiſnc A⸗
ea fidei catholicę regula dubitat quã ille di / chꝛiſto ad diſcipulos eſt mittẽdus? Sed ex⸗ (ſlinnalin
ctauit:cui fides ipſa debet᷑. Ipſe ergo domi pedit diſcipulis vt ab eis chꝛiſtus aſcendat: ßeſtint
nnus noſter ieſus chꝛiſtus: cũ iam gloꝛiſicatꝰ quia ęqualis eſt patri et filio ſpũſſanctus qͥ ſiſisfeſn
reſurrexit a moꝛtuis: in celuʒ aſcenſurus ad ad diſcipulos venturus eſſe pꝛomittit᷑. c Eritinſin
patrem:heęec ſacramẽta fidei diſcipulis:id eſt autem ꝑaclitus dicit᷑ ſpũſſanctus:ꝓpꝛietas cteetu
MWattð.aS. apoſtolis dereliquit.Ait em̃:Euntes bapti/ patiõis eiꝰexpᷣmit᷑. Paraclitꝰ em̃ gręce:lati or i⸗ in
zate omnes gentes:in nomie patris ⁊ filij et Rdickk cõſolatoꝛ.Et bñ ipᷣe ꝓ chꝛiſto ad dil⸗ i 4
ſpirituſſancti: docẽtes eos ſeruare quecũq;cipulos mittit vt eos conlolet int oẽs tnibu- ton
mãdaui vobis. Rerum ipſaꝝ docet effectus lationes quas ipſi erant cõfeſſione paſſuri. in nitdſ
vt in vna deitate ꝑſonarum potentiã creda/ his ergo frẽs dilectiſſimi diuinarũ ſcnptu/ In ut
mus: ⁊ quẽadmodum pater in cuius nomie rarũ teſtimonijs inſtructi:ſpm̃ſanctũ deum Raaſbler
baptiʒzamur deus eſt: ita etiam ſpũſſanctus elſſe ęqualẽ patri et filio tota fidei ꝑfectione ſellenani
in cuius nomine baptiʒzamur deus eſt.DPe ̊ fatcamur. Quia enim deũ patrẽ:deuʒ filiũ: ſinſſätled
certe beatus petrus apoſtolꝰ abſolutiſſime deum ſpm̃ſanctũ in ſcripturis diuinis legi/ üban
Acij.S. ꝓnunciauit dicens ad ananiam: Cur tem/ mus:quẽadmodü non poſſumꝰ de patris ? aſgubgicki⸗

ptauit ſathanas coꝛ tuũ:mentiri te ſpũiſan/
cto?Et paulopoſt:MNõ es mẽtitus homi ſed

ſilij:ita nec de ſanctiſpũs deitate dubitare.
Abſit autẽ longe a chꝛiſtianis mẽtibus pol/

(Mrncloscl ane
le ebgrtiegg

deo. Aptiſſime quẽ ſpm̃ſanctũ dixerat: hũc lata gentilis erroꝛis impietas: vt triũ ĩ vna ugfamrenn
1. Cori.i2. poſtea deũ nomĩauit.Et beatꝰ paulus apo/ ↄfeſſione ꝑſonarum:tres deos videamur fa lalrnßfi
ſtolus: HNemo põt dicere dñs ieſus niſi ĩ ſpũ teri.Abſit hoc inq; ⁊ ꝓcul a pioꝛũ mentibus bllätort
ſancto. Diuiſiões graꝝ ſunt: idẽ vero deus excludat᷑. Et nos em̃ iuxta ſcripturę ſancte Euntcnide
qui operat᷑ omnia in omnibꝰ. Hic quoq; q́ᷓ auctoꝛitatẽ nominũ tantũmodo ac ꝑſona Pkfignlt
euidẽtervas electiõis:quẽ ſpm̃ſanctũ noue/ diſtinctionẽ in trinitate facimus:deitatẽ vᷣo lkaltlittd
rat: eundẽ eſſe deũ dixit ac dominũ operan · vnã indiuiſibilẽ cõſitemur: ipſa eſt in patre: Airenen
B tẽ ex ꝓpꝛia poteſtate qð vult. hic eſt ſpirit ipſa in ſilio: ipſa in ſpũſancto:vna et ꝑfecta ſterge
ſanctꝰ ĩ quẽ peccare adeo ſacrilegũ ẽ: vt nec diuinitas. Non ergo tres deos dicimus: qꝛ tilneine⸗
hic: nec ĩ futuro iudicio remittat᷑. Sic em̃ iße vnã deitatẽ fatemur.Non em̃ obliti ſumus A be ſhiſh .
domin noſter ieſus chꝛiſtus in euãgelio io/ diuinam ſcripturã dicentẽ: Audi iſrael:dñs Deun. 9. (lllaltltft
Mattb.ꝛ2. quit᷑: Quicũq; dixenit verbũ ↄtra filiw homi deus tuus vnꝰẽ. Et rurſus: Dſis deus vnꝰ Neui. illlitite

nis: remittet᷑ illi: Qui autẽ dixerit ↄtra ſpm̃

bic eſt in cęlo ſurſum et in terrs deoꝛſum: et

non eſt alius niſi ipſe. o inq; obliti ſumus
ſuns vnũ deũ eſſe:quẽvtiq; ſcpᷣtura dicẽte cogno
lengſl zi uimꝰ. Sed inter duos erroꝛes ⁊ maxime he⸗/
tapare. reticos ad ſidei veritatẽ dirigimꝰ: vt nec cũ
ſſetetl⸗ gentilib numeꝝ ĩ deitate faciamꝰ:nec cũ iu/
peat dxis myſteriũ in trinitate negemꝰ: ſed exiſte
inn ai n re patrẽ: exiſtere ſiliũ: exiſtere ſpiritũſanctũ
nnig 55e in pſonarũ ꝓpꝛietate credentes vnitatẽ dei⸗
ri nomie tatis in trinitateveneremur:id eſt vt tres ꝑ/
vniaun ſonas patris ſcʒ et ſilij ⁊ ſpũſſancti vnũ eſſe
Geratn dicamꝰ deũ: Cui eſt honoꝛ ⁊ gloꝛia in ſecula
ledond feculoꝛum: Amen. d
Bag Zer. C. xCV Weoem feſto:De fide catholi-
nin Oso ⁊ admoneovos frẽs chariſſimi
nditegit vt quicũq; vult ſaluꝰ eſſe:ſidẽ rectã
dö,Ban i ac catholicam diſcat. Ita & opoꝛtet
tadpos. ynicuiq; obruarevt credat pr̃eʒ ⁊ ſiliũ ⁊ ſom̃
ilischi⸗ ſactũ. Pr deꝰ: filiꝰ deus:ſpũſſanct deꝰ: tñ
tlegtip nosõ tres dij ſᷣ vnꝰ. Qualis pr: talis filiꝰ:talis
Sclo füſſanct“. Attamẽ credat vnuſqſq; fidelis
aſcndat ꝙ fili ęqualis ẽ patri ſᷣm diuinitatẽ:⁊ minoꝛ
– elſt pfe ſim hũanitatẽ carnis quã de nr̃o aſſũ/
nt, pſit: ſpũs vᷣo ſanctꝰ ab vtroq; ꝓcedens. Cre
nan. dite &chariſſimi in deũ patrẽ omnipotentẽ:
aa⸗ credite ⁊ in ieſum chꝛiſtũ ſiliũ eiꝰ vnicũ dũm
grli. Lucj.i.et. 2. noſtrũ:credite eũ cõceptũ eſſe de ſpũſancto
ſpiü⸗ ⁊ natũ ex maria virgine.Quę vᷣgo ante ꝑtũ

ſemp fuit:⁊ abſq; cõtagionevel macula pec-
nſin. QCcati pꝑdurauit. Credite eum ꝓ nr̃is peccatis
ſe? Wattb. 22. paſſum ſub pontio pilato:credite cruciſixũ:

naüdaum credite moꝛtuũ ⁊ ſepultũ:credite eũ ad infer
iofenone nũ deſcẽdiſſe:diabolũ obligaſſe:⁊ aĩas ſan/
dez ſli. ctoꝛũ ꝗᷓ ſub cuſtodia detinebant᷑: liberaſſe:
inis legn eaſq; ad celeſtẽ patriã ꝑduxiſſe.Credite eum
depan Act;. 1. in cęlis cũ carne quã de nr̃o aſſumpſit: aſcẽ/
dubſtꝛoc. Warci. 16. diſſe. Eredite ꝙ i dextera ſedet patris:credi/
abusol te venturꝰ ſit iudicare viuos et moꝛtuos.
ttuipne Credite in ſpm̃ſanctũ: credite ſanctã eccliazʒ
ſdeumurtn catholicã: credite ſãctoꝝ cõmunionẽ: credi/
menubu⸗ te remiſſionẽ peccatoꝛũ:credite vitã ęternã.
mure lnc⸗ B Igit ſi qs vult diſe cipulꝰ chꝛiſti eſſ e: mãdata
ac onan ſua cuſtodiat: humilitatẽ diſcat: vt ipſe ait:
delae“Wattb.II. Diſcite a me qꝛ mitis ſũ ⁊ hũilis coꝛde. Deũ
nnpane coꝛde roget. multi ſunt qͥ foꝛis vident᷑ ſe
nnetpiea⸗ hũiliare:intus aũt pleui ſunt tumoꝛe ſuper/
ſeinlsg VNihk. a. big. Chꝛiſtus ꝓ nobis humiliauit ſe: foꝛmã
giilinu ſerui accepit: factus eſt obediẽs vſq; ad moꝛ
inuniin, tẽ:moꝛtẽ aũt crucis.Pꝛo nobis: frẽs:vt pec
deusm
mniun

n feſto ſancte Trinitatis: B

eudãgelio dicit: S

8

er. VII.
cata nfrᷣa deleret carnẽ hũanã aſſumpſit. Ma Zucj.2.
tus eſt ex virgine:poſitus in pᷣſepio:pannis
inuolutus:a iudęis repꝛobatꝰ: ab ipſis ꝑſe/
cutus: coõpꝛeheſus: flagellatus: ſputis ſoꝛdi/ Matth. 26.
datus: ſpinis coꝛonat:clauis cruciſixus:lã/ ei.27.

cea ꝑfoꝛatus:cruci appenſus:Aceto cuʒ felle
potatus:⁊ inter iniquos reputatus.Ad hoc
oĩa chariſſimi totũ ſuſtinuit:vt nos de fauci
bus inferni liberaret. Ergo fratres chariſſi -
mi dũ tanta ⁊ talia dũs ꝓ nobis ſuſtinuit:ſi
ad eum volumꝰ ꝑuenire:veſtigia eius debe
mus ſequi: exempla ſanctoꝝ imitari. DHDns
uãgelio quis vult poſt me venire Zucj. 9.
abneget ſemetipſum: ⁊ tollat crucẽ ſuã et ſe·
quat᷑ me.Et alibi dicit: Nade vende omnia Matib.i9.
quę habes ⁊ da pauperibꝰ et veni ſeqre me.
Sancti martyꝛes frẽs chariſſimi ſecuti ſunt
veſtigia illiꝰ:⁊ calicẽ quẽ ipſe bibit biberũt.
Petrus aplus ꝓ nomine chꝛiſti cruciſixus ẽ:

paulus decollatꝰ*: ſtephanꝰ lapidat“*: reliqᷓ Aectj.7.

qᷓ; plures ꝓ nomie ipſius ſic paſſi ſũt. Ergo
fratres cruciſigite ⁊ moꝛtiſicate mẽbꝛa vr̃a ꝗ Coł.ʒ.
ſunt ſuꝑ terrã: vt poſſitis placere illi qͥ vos

creauit. Qui fuit ſuꝑbus:ſit hũiliſ. Qui fuit

incredulus:ſit ſidelis. Qui fuit luxurioſus:
ſit caſtus. Qui fuit latro:ſit idoneus.cQui
fuit ebꝛioſus:ſit ſobꝛius. Qui fuit auar⸗: ſit
largus.Qui fuit bilinguis:ſit beniloquus.
Qui fuit detractoꝛ aut inuidioſus:ſit puruſ
⁊ benignus.Qui aliqñ ad eccleſiã tarde ve/
niebat:frequẽtiꝰ ad eã currat.Elemoſynaꝝz ·
copia vnuſqᷣſq; ſe redimat: qꝛ ſicut aqua ex/ Ecẽi.ꝭ.
tinguit ignem:ita elemoſyna peccatũ. Heci
mas annis ſingulis de omni fructu qð colli/
gitis eccleſijs ⁊ pauꝑibus erogate. Jeiunii
amate: voꝛacitateʒ ⁊ crapulã vini deuitate.
Eſuriẽtes paſcite:ſitiẽtes potate:nudos ve/ Manuh⸗
ſtite:⁊ qͥ poſiti ſunt in carcere requirite:infir
mos viſitate.Hoſpites in domos vr̃as colli
gite et pedes eoꝝ lauate: lintheo extergite:
oꝛe exoſculamini:et lecta ipſoꝛum pᷣparate.
Non homicidiũ vllus faciat:non furtũ:nõ gxo.20,
adulteriũ:non ꝑiurium:non falſum teſtimo
nium dicat:honoꝛet patrem ⁊ matrem vt ſit
longeuus ſuper terrã. Diligat deum pluſq;
ſe: amet pꝛoximũ ſicut ſeipſum. Quicunq;
de his ſupꝛadictis cõmiſit:cito emendet:cõ/
feſſionem donet:veram peęnitentiã agat: et

remittuntur ei peccata ſua. Si hęc quę ſug⸗

geſſi fratres implere volueritis:remiſſioneʒ
peccatoꝛũ ꝓmerebimini:⁊ vitã Keiug.

Potem in eodem feſto alius ſermo
Dẽ in

vnitate: incipiens: Sancta et dini⸗
na eloquia egul ſumptꝰ eſt ex ſer⸗
monibus de Uerbis apli.j.
¶ Item in eodem feſto alius ſermo:
mnapiss: Exoꝛſiſti mi dilecte fili ⁊c̃.
q ſũpt eſt ex libꝛo cõtra fęlicianũ.

co ds ſcriptũ eſt in euãgelio m Jo⸗
Zohᷣ./ʒ. hannẽ: Erat homo ex phariſeis Ni

. .
*

YB Seſ 2⸗

. 7 2„

¶NItem in eodẽ feſto:alia Homelia
do eo qðsð ſcriptũ eſt in euãgelio ſᷣm
Job.15.· Johannẽ:Cum venerit paraclitus
quẽ ego mitta vobis ⁊c.ꝗᷓ ſumpta
eſt de expoſitiõe doctoꝛis Ibidẽ.

Bominica pʒima poſt feſtum ſan
Sermo cte Trinitatis: De auaricia vitãda:
C.xCVI. Berm I

E2) Vi deü timetis:nõ dubito qͥn vᷣbũ
eiꝰ cũ timoꝛe audiatis:⁊ cũ hilarita/
te faciatis:vt qð ꝓmiſit mõ ſperetl:
proſt aecipiatis. Dominũ modo audiuimus
Scipientẽ nobis chꝛiſtũ ieſum filiũ dei. Pꝛę⸗
cepit nobis veritas ꝗ̊ᷓ nõ falli᷑. Audiamus:

—„

„ .

qt vobis:abſtinete ab omni auaricia. Quid
eſt ab omni? Quare addidit:ab omnie Põt

ad eum vt adderet ab omi ⁊ diceret: Cauete
ab omni auaricia. Quare hoc dixerit velut
occaſio ipſa:vnde natꝰẽ ſermo awaret i ſan/
cto euãgelio. Interpellauit em̃ eũ quidã cõ/
tra fratrẽ ſuũ qͥ totũ primoniũ abſtulerat:et
fratri ſuo partẽ ſuã nõ reddebat.Quã bonã
Scauſam habuerit interpellatoꝛ iſte aduer/
titis. Hõ em̃ rapere ꝗrebat aliena:ſed ſua a

micũ fratrẽ:ſed iuſtũ iudicẽ inuenerat cõtra
inimicũ fratreʒ. Deberet ꝑdere in tã bona
cauſa iſtꝗ occaſionẽ: Aut quis diceret fratri

diuidua trinitate ⁊ inſeꝑabili

¶Item in eodẽ feſto: Pomelia de

gCcogdemus nomie⁊c̃.quę ſumpta eſt
AOS fer o— De expoſitione doctoꝛis Ibidẽ. Et
De ex ſermonib? de Uerbis apli xiiij.

ucdj. u2. timeamꝰ:caueamꝰ. Quid && p̃cepit:Nico in /

* em̃ ⁊ ſic dicẽ:Cauete ab auaricia. Pertinuit

parẽtibꝰ ſibi derelicta ꝗrebat:⁊ ipſa dño in,
terpellato ⁊ iudicãte poſcebat.habebat ini

eius: redde partẽ ſuam fratri tuo: ſi chꝛiſtus
nõ diceret: Ale iudex hoc dicturus erat quẽ
foꝛte frat᷑ ditioꝛ et raptoꝛ ſᷣmio coꝛrũpebat:

Aiſer ergo et paternis opibus deſtitutus:

tali ac tanto iudice inuẽto accedit:interpel/
lat:rogat:cauſã ſuã bꝛeuiſſime exponit. Vt
qͥd em̃ opꝰ erat cauſã ꝓtelare:quãdo ei loq/

bat᷑ qui coꝛ poterat et videre:? Dſie inqᷣt:dic

fratri meovt diuidat mecũ hęreditatẽ. Non

ei dixit dñs:veniat frater tuus:ſed nec miſit

vt adeſſet: aut cum affuiſſet interpellatoꝛi
dixit: woba quod dicebas. Petebat dimi⸗/
diam hęreditatẽ. Petebat in terra dimidiã:

in cęlo dominus offerebat totaʒ. Plus dũĩs

dabat q; ille poſtulabat. Dic fratri meo: vt
diuidat mecũ heęreditatẽ. Cauſa iuſta:cauſa

p' feſtũ trinitatis: Ger. I.

Abi. Z.

bꝛeuis. Sed audiamꝰ⁊ iudicantẽ ⁊ docentẽ.
Homo ait: homo. Qui em̃ ꝓ magno habes B
iſtã hęreditatem:qͥd es niſi homo: Volebat
illũ facere aliquid pluſq; eſt hõö. Quid plus
illum volebat facere: cui volebat auariciam
tollere? Quid eũ plus volebat facere? Dico
vobis: Ego dixi dij eſtis et ſilij excelſi om̃s. Ns. 81.
Ecce qͥd eum volebat facere. Inter deos nu
merare:qui auariciã nõ habẽt. hHomo quis Lud.i2.
me cõſtituit diuiſoꝛem inter vos:Et paulus
aplus ſeruus ipſiꝰ qñ dicebat: Obſecro vos
fratres vt id ipſuʒ dicatis om̃es:⁊ nõ ſint in
vobis ſciſmata: nolebat eẽ diuiſoꝛ.Denicha
doluit eos qͥ ad ipſiꝰ nomẽ currebant:⁊ chi /
ſtũ diuidebant. Unuſquiſq; vrm dicit: Ego Abi..
ſuʒ pauli: ego apollo:ego cęphe:ego chꝛiſti.
Diuiſus eſt chꝛiſtꝰe Mũquid paulꝰ ꝓ vobis
crucifixus eſt: aut in nomie pauli baptizati
eſtis? Videte & qᷓ; mali ſunt homies qvolũt
eſſe diuiſi. Qui noluit eſſe diuiſoꝛ: quis me
inqᷣt cõſtituit diuiſoꝛẽ inter vos? Petis bñ/

1. Corf. I.

ficiũ:audi cõſiliũ. Ego dico vobis: Cauete

ab omi cupiditate. Foꝛte inqs: Tu auarũ ?
cupidũ diceres: ſi quęreret aliena. Ego aüt
dico: Cupide ⁊ auare non appetas nec tua:

hoc eſt ab omni. Cauete inqᷣt ab omni aua/

ricia. AMagnũ pondus. Si foꝛte hocpõdus
infirmis imponit᷑: roget᷑ vt qͥ imponit vires
dare dignet᷑. Mõ em̃ leuiter habendũ eſt fr⸗
tres mei: qñ dñs noſter: redemptoꝛ noſter:
ſaluatoꝛ noſter: qui moꝛtuus eſt ꝓ nobis:qͥ
ſanguinẽ ſuũ pᷣciũ dedit vt redimeret nos:
aduocatꝰ ⁊ iudex noſter:nõ eſt leue qñ dicit:

Cauete.Nouit ille quãtũ mali ſit: nos non

nouimꝰ. Illi credamꝰ. Cauete inqt. Quid:

Mayruui

60ℳ

4
N.

fgrüe du

unitumid
emdicav

öldeusde

Ponuctnise
Ecenogote;
eetenats;
Uscruminar

hpßaptideien

lolitepelo⸗
linncke⸗
Utolnboreae
Ditaitvirn
Reistolon
Nehlundiven
Uana. Cſe
flenitlbber

Adineſole
ſepgens
lewhopnian
lcug ſan
Ehatur.
nielatton
unindes
Mhalsnut
ntbe nen

-

. Dnihmm

unanyie⸗
iin Ai⸗
Uarnink
Hondto di
Nlegzteb

zu dmrenn

toen

enonππαα.h Rπιροα Dar 92 Feta we xxx. oec.

B er.X Dfica pma pyfeſt. trinitatis: B er. II.

imo.
— Vnde?: Ab omni auaricia.AMeũ ſeruo: non mino placuit ita factum eſt: Ergo ſit nomen
iochri alienũ tollo.Cauete ab omni auaricia. NHon domini benedictũ: Nudus exij de vtero ma
s inn ſolũ auarus eſt qui rapit aliena: ſed ille aua tris meę:nudus reuertar in terrã. Nudus fo
wiriun rus eſt qui cupide ſeruat ſua. Sed ſi ſic cul / ris:intus veſtitus. Nudus foꝛis a pannis
ehnli pat᷑ qui cupide cõſeruat ſua:quõ iudicaturꝰ putribilibus pannis: intus veſtit. Unde: Ps. 51.
egliie rr eſt te: cũ nõ ſoluʒ ſeruas tua ſed etiã quęris Sacerdotes tui induant᷑ iuſticia. Sed quid enze.
Dirninned aliena? Da mihi hoĩeʒ qͥ cũ timoꝛe audiuit: ſi dicat:cum contempſeris ea quę poſſides: D
Krüni Caue ab omni cupiditate:et nõ mihi dicat: quid ſi dicat:occido te? Reſponde illi ſi chi⁊ꝝ
* ſhn Ego homo pauꝑ ſum: plebeius:mediocris: ſtum audiſti: ccidis me? Melius tu carnẽ
nanſt gregalis: quando me ſpero ante iudicem fu/ meã:qᷓ; ego ꝑ linguam falſam animã meam.
lnenclun turum: non timeo iſtam temptationẽ: cuuus Quid facturus es mihi:? Occiſurus es car/
ach dn / periculũ ante oculos poſuiſti. Ec dico et nem: Exiet anima libera in finem ſeculi: eet
lemdinicii pauperi:qð timere debeat. Vocat te diues ipſam quam contempſit carnem receptura.
uz Plsdls ⁊ potens:vt pꝛo illo dicas falſũ teſtimoniũ. Quid ergo mihi facturus es? Si autem fal/
äung Auid facturus es? Modo dic mihi:hHabes ſum teſtimoniũ dixero ꝓ te de lingua mea:
uſtilte us bonuʒ peculiũ:laboꝛaſti:acquiſiſti:ſeruaſti. occido me:⁊ non in carne occido me.Os em̃ Sap̃.i.
metdocenti Exigit ille: Dic ꝓ me falſum teſtimoniũ: et quod mentit᷑:occidit anima. Foꝛte hoc non
nughobebeb tantũ ⁊ tantũ dono tibi.Tu qui non quęris dicis. VUnde non dicis? Viuere vis. Vis vi
ono⸗ Voch aliena: dic abſit a me: nõ quęro quod mihi uere: cũ deꝰ hͥ limitẽ viuẽdi cõſtituit?: Certe
hö.Qtitah noluit deus dare: non accipio: recede a me. caue ab omi auaricia. hucuſq; deus voluit
cbatanunceon Hon inqt vis acciꝑe qð do: qð habes tollo. vt viuas:quouſq; iſte ad te acceſſerit. Foꝛte
Afer⸗ Dio Ecce modo te ꝓba: mõ te interroga. Quid occiſurꝰ ẽ te vt martyꝛẽ faciat. Noli habere
Miecell os, bin me attendis: Intus attende:intus vide:in / cupiditatẽ viuendi:⁊ non habes eternitatẽ
Aedevsn tus examina: ⁊ conſtitue te ante te: ⁊ in ecu/ moꝛiendi. Videtis quia vbiq; auaricia illa
i. bonogeis ue lio pᷣcepti dei extende te:⁊ timoꝛe toꝛque te: cum plus volum q; opus eſt: facit nos pec/
ſosetpals et noli te palpare. Reſpõde tibi: Ecce ſi hoc care. Caueamus ab omni auaricia: ſi voli⸗
t quiſqᷓ; minet᷑ qd facies? Credo tibi:qꝛ qð cũ mus frui eterna ſapientia.

zegthönri tanto laboꝛe acquiſiſti minime perdere vis.

diiin.Deig Abinat᷑ tibi:MHiſi pꝛo me falſum teſtimoniũ (Iee adem dominica: De Dauid Sermo
RWL dixeris tollo illud: Sʒ ſi pꝛo me falſum teſti/ et Enatreſn ſuo et de Holiad ſpu⸗ CXCvWI.
vindier monium dixeris: do illud. Cauete ab omni rio: ermno 11

eehei. auaricia. Oſerue meus dicit tibi de: quem
aud e redemi ⁊ liberũ feci: quem de ſeruo fratrem
ull haplh adoptaui: quẽ in coꝛpoꝛe meo mẽbꝛũ poſui:
niuhtl audi me:Tollat qð acqſiſti: me tibi nõ tollit
ſce:glieome ne pereas. Seruas tua: Hõ tibi dixi: Caue⸗
werPaubti te ab omni cupiditate:? Ecce turbaris: ecce

Uſ. cripturis diuinis fratres charil .
ſimi hęc eademq; ꝑſona pꝛout tem/
pus ⁊ locus fuerit:diuerſam ſigniſi/
habere poteſt. Ham beatus iſaac Señ.22.
optime nouit ſanctitas veſtra: quando

neilan fluctuas.Coꝛ tuum quaſi nauis tempeſtati- a patre oblatus eſt: chꝛiſtum dominũ ſigu⸗ .
–— Wartß. bus quatitur. Doꝛmit chꝛiſtus:Excita doꝛ/ rauit:cum v⁊o filio ſuo iacob benedixit: ⁊ ad Señ.24.
6 pi . mientẽ:⁊ non patieris tempeſtatẽ ſeuientẽ. accipiendam vxoꝛem in meſopotamiam mi
Ipſum excita qui nihil hic habere voluit:ꝛet ſit:iacob typũ habuit chꝛiſti:et iſaac dei dei pa⸗
liur totum habes:qui vſq; ad crucem ꝓ te perue tris imaginẽ geſſit. Iterũ beatus iacob qui
aponn. nit: cuius nudi atq; pendentis oſſa ab inſul typum chꝛiſti habuit quando vxoꝛem acce,
— tantibꝰ numerata ſunt:⁊ caue ab omni aua / pit: dei patris figuram geſſit. Quando em̃ Ses z7 „
mance ricia. Parum eſt auaricia pecunię: caue ab beatum ioſeph plus omnibus filijs dilige⸗
dendi 4 D auaricia vitę.Hhoꝛrenda auaricia:metuenda bat: et tunicam ei polymitam fecit:incarna/
mprn e auaricia. Aliquando homo cõtemnit qð ha tionẽ domini ſaluatoꝛis ſigniſicauit. Quo/
tnnihe bet:⁊ dicit: Hon dico falſum teſtimonium. moce ergo tunc factum eſt fratres chariſſi/
cüinan io⸗ Non dico dicis mihi? Tollo quod habes. mi in beatis patriarchis: in Iſaac videlicet

et in Jacob: ita in Iai patre Dauid figu.
ratum eſſe cognoſcimus.Quãdo enim Iſai 1. Regl.17.
Dauid ſilium ſuum mittebat vt requireret

5

4 Tolle qð habeo:non tollis qð intus habeo.
lrnd NMon enim pauper remanſerat qui dicebat:
ob. I. Hominus dedit:dominus abſtulit:ſicut do

Bancti luguſtini de tempoꝛe

ꝓphetã ex ꝑſona dñi ſuplicantẽ: Erue a fra Ns. 21.

fratres ſuoſ:typũ dei patris habuiſſe videt᷑.
Ilai miſit dauid vt reqreret frẽs ſuos: ⁊ deꝰ

pr̃ miſit vnigenitũ ſuũ:ex cuiꝰ ꝑſona ſcriptũ

PS. 21. eſt: Marrabo nomẽ tuũ fratribꝰ meis. Ad re/

qͥrẽdos em̃ frẽs ſuos venerat chꝛiſtꝰ: qñũ dice

Matth.i5. pat:Mõ ſũ miſſus niſi ad oues ꝑditas domꝰ

