Eigode quo iubente ſyſtitiſti: ipſe ſuplet qð dediſti.
Niriean 2²Corſ9. De hac re cũ loqueret᷑ aplus ait: Qui mini/
guss bo⸗ ſtrat ſemẽ ſeminãti:⁊ panẽ in eſcã ſubmini⸗/
maleh. ſtrabit. Oparius em̃ dei es quãdo das egẽ-
anefu ti: ſeminas hyeme qð metas ęſtate. Quid
deſcre⸗ ergo metuis inſidelis ne in hac magna do/
tudinis. mo tantus paterfamilias nõ paſcat oꝑariũ
tenuno ſuũ: Erit ⁊ ibi qð ſufficiat tibi. Dabit deus
deſc: totũ neceſſitati: nõ cupiditati. Opare S in⸗
alulun trepidus: extẽde manꝰvt deſiciat amalech.
r e Dic mihi cũ ignoſc ei qͥ peccat ĩ te qͥd min⸗
tnado habebis in coꝛde tuo: vnde dñm dimittis:
d ſed nihil amittis. Immo vo vnda charita/
niſe tis ibat in coꝛde tuo: inde tanq;ᷓ vena interi/
ſinete oꝛe manabat.Tenes odiũ cõtra fratrẽ: ob/⸗
n turaſti fontẽ. Mõ ſolũ ergo nihil perdis cuʒ
nn f ignoſcis:ſed abũdantius irrigaberis.Cha/
ckini qh ritas nõ anguſtat᷑.Sed ecce qͥd acturus es:
nhon. Oꝛaturꝰes: Quid dicã:Quãdo oꝛaturꝰes:
gna Hodie. An nõ es oꝛaturꝰ ira ⁊ odio plenus:
ſtan Vindictã miniſtrans:nõ dimittiſ ex coꝛde.

Ecce oꝛas:venit hoꝛa oꝛandi:incipis verba

illa vel audire vel dicere: dictis et auditt ſu/
perioꝛibꝰ venturꝰ es ad hũc verſum:at ſi nõ
venturꝰ:quo iturus:? Ne ignoſcas inimico:
deuiabis a chꝛiſto. Plane ſi in oꝛatiõe deui/

abis vt nolis dicere: Dimitte nobis debita Matt. 6.

ntr̃a:ſic ⁊ nos dimittimꝰ debitoꝛibꝰ nf̃is.Ne
tibi cito reſpondeat᷑: Sic dimitto quõ et tu
dimittis. Ergo qꝛ hoc nõ potes dicere:⁊ nõ
vis dimittere: deuiabis ab hoc vᷣſu: ⁊ pᷣter⸗
mittes et dices qð ſequit᷑: Ne nos patiaris
induci in temptationẽ. Ibi te capiet creatoꝛ
tuus:cuiꝰ faciẽ quaſi deuiabas.Auomodo
quiſq; in vico cuʒ occurrit ei cui aliquid de/
bet:ſi ad manũ eſt diuerticulũ dimittit quo
ibat ⁊ ijt ꝑ aliã ꝑtẽ ne faciem videat credito/
ris. Hoc tu in iſto verſu te feciſſe arbitratus
es:deuitaſti dicere: Nimitte ſiẽ ego dimiſi:
nec ſic dimitteret:quia nõ dimittis:⁊ nolui⸗/
ſti dicere: deuitans faciẽ creditoꝛis. Quem
deuitas? Quis deuitas? Quo ibis?: Vbi tu
eſſe poſſis:⁊ ille nõ eſſe? Dicturus es: Quo
ibo a ſpiritu tuo:⁊ quo a facie tua fugiã? Si
aſcendero in ceęlũ tu illic es: ſi deſcendero in
infernũ ades. Quãtũ poteſt a chꝛiſto debi⸗-
toꝛ fugere:qᷓ; vt eat in infernũ?: Adeſt iſte cre

PS. 13 8.

ditoꝛ.Et quid ibi facturꝰ es: niſi qð ſequit:

Si ſumpſero pennas meass in directũ ⁊ vo/
lauero in extremis maris:id eſt ſpe mea finẽ
ſeculi meditaboꝛ:in ſceptis tuis viuã:dua/
bus alis charitatis attollar. Imple ̊ duas

——

alas charitat:Diligas ꝓximũ ſicut teipᷣm:

⁊ non teneas odiũ vñ fugias creditoꝛẽ. Re/ J

ſtat ergo pęnitẽtię tertiũ genus vnde aliqͥd
bꝛeuiter dicam:vt adiuuante dño ꝓpoſita⁊
ꝓmiſſa ꝑſoluam.Eſt pęnitẽtia grauioꝛ atq;
luctuoſioꝛ: in qua ꝓpꝛie vocant᷑ in eccleſia
pęnitẽtes: remoti etiã a ſacramẽtis altaris
participandi: ne accipiẽdo indigne:iudiciũ
ſibi mãducent ⁊ bibant. Illa vo pęnitentia
luctuoſa eſt. Gꝛaue vulnus adulteriũ foꝛte
cõmiſſum eſt:foꝛte homicidiũ:foꝛte aliquid
ſacrilegũ. Gꝛauis res:graue vulnus:lętale:
moꝛtiferũ:Sed omipotẽs medicus: iã poſt

ſuggeſtionẽ facti ⁊ delectationẽ ⁊ confeſſio/

nem ⁊ ꝑpetrationẽ: quaſi quatriduanꝰ moꝛ
tuus putet.Sed nec ipſum dominus deſer/

MWattb. 22.

I. Cor.II.

uit:ſed clamauit: Lazare veni foꝛas. Ceſſit Jobᷣ.ii.

voci miſericoꝛdię: moles ſepulturę. Ceſſit
moꝛs vitę:ceſſit infernus ſuꝑno.Eleuatꝰeſt

lazarus: ꝓceſſit tumulo et ligatus erat.Sic
ſunt homines in confeſſione peccati agẽtes

d 2

BSancti

pxnitentiã Jam ꝓceſſerunt a moꝛte: Nam
non confiterent᷑:niſi ꝓcederent. Ipſum cõ/
fiteri:ab occulto⁊ tenebꝛoſo ꝓcedere eſt.Sʒ

MWattb.iS. quid dominꝰeccleſię ſuę inquit: Quę ſolue/
ritis in terra:ſoluta erũt in cco. Pꝛoinde la

ʒaro ꝓcedente: quia impleuit dominꝰ milſe
rnicoꝛdię ſuę bonum: ꝑducere ad confeſſionẽ
moꝛtuoꝛũ latentẽ:putentẽ: iã cętera implet

Joõ.ii.eccleſię myſteria: Soluite illũ:⁊ ſinite abire.

Sʒ chariſſimi hoc genꝰ pęnitẽtię nemo ſibi
ꝓponat: ad hoc genus pęnitentię nemo ſe
paret.Tamẽ ſi foꝛte cõtigerit: nemo deſpe
ret. Judam traditoꝛẽ: nõ tam ſcelus qð cõ/

miſit q; indulgẽtię deſperatio fecit penitus

interire. Nõ erat dignus miſericoꝛdia: ideo
nõ fulſit ei lumẽ in coꝛde: vt ad eius indul/
gentiã cõcurreret quem tradiderat: ſicut illi
qui eum cruciſixerũt:ſed deſperãdo occidit:
⁊ laqueo ſe ſuſpẽdit. Qð fecit in coꝛꝑe ſuo:
hoc factũ eſt in anima eius. Ipſius em̃ ſpiri
tus dicit᷑: etiaʒ iſte ventus aeris huiꝰ.Quõ
ergo qui ſibi collũ ligant:inde ſe occidũt:qꝛ
non ad eos intrat ſpiritus aeris huiꝰ: ſic illi
qui deſperãt de indulgentia dei:ipſa deſpe
ratione intus ſe ſuffocant:vt eos ſpũſſanctꝰ
R viſitare nõ poſſit. Solebãt inde chꝛiſtianis
inſultare pagani:de pęnitẽtia quę inſtituta
eſt in eccleſia:Et cõtra nõnullas hęreſes te/
nuit eccleſia catholica iſtam veritatẽ:de pe/
nitẽtia agenda. Fuerũt qui dicerẽt quibuſ-/
dam peccatis nõ eſſe dandam pęnitentiã:⁊
excluſi ſunt de eccleſia:et heretici ſunt facti.
In quibuſcũq; peccatis non perdit viſcera
pia mater eccleſia. Ergo ſolent inde pagani
inſultare nobis neſcientes quid loquantur:
quia ad verbũ dei qð linguas infantiũ facit
diſertas: nõdum ꝑuenerunt. Vos inquiũt
facitis vt peccent homies:cum illis ꝓmitti/
tis veniã:ſi egerint pęnitentiã. Deſolatio ẽ
hoc:non admonitio. In hanc ſententiã ex⸗
aggerant verba. Quãta quiſq; põt lingua
vel ſonanti vel titubanti:non tacent. Non
tamẽ quãdo eis loquimur ⁊ ſi vincant᷑:non
ↄſentiunt. Tamẽ quomõ vincant᷑: bꝛeuiter
accipiat charitas vr̃a:qꝛ totũ dñi miſericoꝛ/
dia optime cõſtituit in eccleſia ſua. Dicunt
nos dare peccatis licentiã:qꝛ poꝛtũ pęniten
tię pollicemur. Si clauderet᷑ aditus pęnitẽ/
tię:nonne ille peccatoꝛ tantomagis adderet
peccata peccatis:quãtomagis ſibi deſpera/
ret ignoſci:? DPiceret enim ſibi:Ecce peccaui:

ecce ſcelus admiſi: iam mihi venię nullꝰ eſt

Auguſtini

locus: penitẽtia infructuoſa eſt: damnatus

ſum: quare iam nõ viuo vt volo? Quia ibi
non inuenio charitatem:hic ſaltem paſcam

cupiditatẽ meaʒ. Quare em̃ abſtineã:? Ibi

em̃ mihi locus clauſus eſt:hic qð non fece/
ro perdo:quia quę poſt hanc futura eſt vita
mihi non dabit᷑:quare ergo non ſeruio libi/
dinibus meis vt eas impleã ⁊ ſaturem:⁊ fa⸗

ciam quicquid nõ licet ſed libet:? Diceret᷑ et

foꝛtaſſis: Sed miſer capieris: accuſaberis:
toꝛqueberis: punieris. Sciũt iſta homines
mali ab homib dici: ⁊ inter homies ſerua⸗
re attendũt multos male ⁊ ſcelerate viuen/
tes impunita peccata habere:occultare poſ
ſunt:redimere quę occultauere nõ poſſunt.
Redimere vſq; in ſenectutem vitę:laſciuia:
blaſphemia:ſacrilegia:ꝑdita enumerant ſi-
bi: cur ille qͥ tanta fecit nõ ſenex moꝛtuꝰ eſt:
Nũquid attẽdis ideo ſceleratũ ⁊ peccatoꝛẽ
ſenem moꝛtuũ: vt oſtẽderet in illo patiẽtiã
deꝰ: expectãs penitentiã. Vñ aplłus: Igno/
ras qꝛ patiẽtia dei ad pęnitẽtiã te adducit:
Ille &̊ ſm duriciã coꝛdis ſui:et coꝛ ipęnitẽs:
theſauriʒat ſibi iram in die irę ⁊ reuelatiõis
iuſti iudicij dei: qui reddet vnicuiq; ſᷣm opꝰ

Ro. 2.

ſuum. Opus eſt ergo vt hic timo: mentes

obſideat:opus ẽ vt ille qui peccare nõ vult:
pᷣſentem ſibi non cogitet:non in publico ſo

lum:ſed etiã in domo:nõ in domo ſolũ:ſed

et in cubiculo: in nocte: in lectulo: in coꝛde
ſuo.Ergo ſi tuleris poꝛtum pęnitẽtię:auge/

bunt᷑ peccata. Ecce nihil dicunt illi qui pu/

tant augeri peccata:quia poꝛtum pęnitẽtiæę

in chꝛiſtiana ꝓponit᷑ ſide. Quid ergo:? Deꝰ
ne per illam ſpem indulgentię augerent᷑ pec
cata:rurſus non debuit ꝓdire?ᷣNQuomõ em̃
pꝛodeunt:ne deſperãdo augeant᷑. Quomõ
enim reuera auget peccata:qui veniam ſpe/
rauerit:vt dicat ſibi:faciam:deus bonus ẽ:
quãdo me cõuertero:ignoſcet mihi. Ita pla
ne dicis:ſᷣ craſtina dies incerta eſt tibi. Hõ/⸗

ne ad hoc te admonet ſcriptura dicens: He Ecẽl.·

tardes cõuerti ad dominũ: neq; differas de

die in diem: Subito enim veniet ira eius:⁊

in tempoꝛe vindictę diſperdet te. Ecce ad

vtrũq; vigilauit pꝛo nobis ꝓuidentia dei:
ne deſperando augeamus peccata: ꝓpoſi/
tus eſt pęnitentię poꝛtus. Rurſus:ne ſperã/

do augeamus: datus eſt dies moꝛtis incer/

Beeo quod ꝓpheta dicit in pſal
mo:Deus manifeſtus veniet:deus

Nö. 45.

ns lg ſul

n
ikf
4 Nef
hin
pomei
ano in
ſuct/

ſlrttenogi

Sheicet ſeot

gtousodine
Cuntondent
tosluun.
ſcht Aboc:
nusgeſin
ninaocroce
ſliteboſtuit
anneukun
ſetleneal
lcukiren⸗
ſachituseege
Gsrefrüfluit
clebai.
ſaeoodis
ſecons Di⸗

ODthin alochumeg

Uetautes uud
llcicoſt⸗
ſebariis⸗
Hooisded
Gtonbait
Geloacheb⸗

gahe nocioixent

Alpopuli a
Pllsguteni
rdrene
No) ppheti

(bspphenn

ſckipoſtian
mugisn

i eno

n
kdunn
Nrdn
lluentin
zubſinee
6 honfag⸗
efumnekſin
Uonleniole
iſtunmntir
der Nntal
6:lltbens,
leſkthanmn
boriesſan⸗
ldanuepuen
ecalnneoe
genöpoſunt
mnüpleauir
Lenumenntſ⸗
Mernanndet
itecanni
nllopenif⸗
tniteaddnet⸗
atnipgnlis
tet ucanös
mmonegfno
clinan nens
ecarenonui⸗
ninprblcs
donolglſe
culo:ncan
gnutänenu⸗
wntili gi
munoentat
utagnde
ieugeeni
e Conuth

Eunt, OrO

mnmmhe
Hausbonlse:
Aabul
ickib.

ns. ſeii

egfnn
nie ſaest
ur euil
plidanu de
an
usneh

1

notsn

gitils

mieroen

Homelia
noſter ⁊ nõ ſilebit: Home. xxvin

c de nr ⁊ nõ ſilebit. Dñm xpᷣm ſcpᷣtu⸗
ra pdixit vẽturũ ad iudiciũ viuoꝝ ⁊
moꝛtuoꝛũ.QAuando enim pꝛius venit iudi/

cari occultꝰ fuit:quãdo veniet iudicare ma⸗

nifeſtus erit. & fuerit tũc occultus hinc in/
1. Cor.. 2. telligite qð ait aplus: Si em̃ cognouiſſent
nunq; dominũ gloꝛię crucifixiſſẽt. Tũc aũt
ſiluit interrogatus: ſicut euangeliũ loquit᷑:
Eſa.Sʒ. et implet᷑ in eo Eſaię ꝓphetia dicentis:Si⸗/
cut ouis ad imolãdũ ductus eſt:⁊ ſic agnus
coꝛam tondente ſe fuit ſine voce: ſic nõ ape/
ruit os ſuum. Veniet ergo manifeſtus ⁊ nõ
ſilebit. Ad hoc dictum eſt:Mon ſilebit iudi/
caturus: qꝛ ſiluit iudicatus. Nam quãtum
attinet ad voces ipſiꝰ nobis neceſſarias qñ
ſiluit: Hõ ſiluit ꝑ patriarchas:nõ ſiluit ꝑ os
carnis ſuę.Et mõ ſi ſileret:ſcriptura nõ loq̃⸗
ret᷑: Lectoꝛ aſcẽdit ſᷣ ipſe nõ ſilet. Tractatoꝛ
loquit᷑ ſi vera loquit᷑:chꝛiſtus loquit᷑.Si ſile
ret chꝛiſtus:ego vobis iſta nõ dicerẽ. Nec ꝑ
os veſtrũ ſiluit.Hã quãdo cantabatis:ipſe
loquebat᷑. Mõ ſilet:opus eſt vt audiamus:
ſed aure coꝛdis. Nam reſpõderi facile eſt au
re carnis: Illis auribꝰ audire debemus:q̃̊s
Matth.iʒ. quęrebat magiſter ipſe cũ diceret: Qui ha/
bet aures audiendi audiat. Quis em̃ ante
illũ quãdo iſta dicebat: ſine auribus carnis
ſtabat? Oẽs aures hẽbant:⁊ pauci hẽbant.
Nõ oẽs hẽbãt aures audiẽdi:̊ ẽ obediẽdi.
WM terribilit locutꝰ eſt ꝑ ꝓphetã Eʒechielẽ:
credo adhibuiſtt aurẽ: credo audiſt quẽad/
Eʒech.ʒ. modũ dixerit: Ad domũ iſrael mittã te:nõ
ad populũ altioꝛis linguę te mittam. Po/
pulus autem ille nõ vult audire te: quia nõ
vult audire me. Quid oſtẽdit niſi quia ipſe
deus ꝑ ꝓphetã loquebat᷑: Quia vᷣo in ipᷣis
verbis ꝓpheticis nos maxime territi ſumꝰ:
id eſt ſpoſiti quos poſuit loqui ad populũ

ſuum: pꝛius in illis verbis videamus facieʒ

noſtrã.Demõſtratũ ẽ em̃ nobᷣ ſonãte lectoꝛe
quaſi ſpeculũvbi nos inſpiceremꝰ:⁊ inſpexi
mfus nos: inſpicite vos. Ecce ego facio qð
Abi.ð. ibi audiui.Si nõ diſcreueris inquit iuſtum:
ſi nõ dixeris peccatoꝛi moꝛte moꝛierl:⁊ oſtẽ/
deris illi vt recedat ab iniquitatibꝰſuis:ipᷣe
quidẽ in peccatis ſuis moꝛiet᷑:ſanguinẽ aũt
eius de manu tua exquirã. Si aũt dixeris ⁊
ille cõtẽpſerit ⁊ nõ obedierit: ille in ſceleribꝰ
ſuis moꝛiet᷑:tu aũt animã tuã liberab.DNico
vobiſ:libero aiaʒ meã. In magno em̃ ſũ nõ
ꝑiculo ſed exitio cõſtitutus ſi tacuero.Sed

XXVIII

cum ego dixero ⁊ impleuero officiũ meum:

Antauimꝰ:heus manifeſtꝰ veniet: vos iam attendite ꝑiculũ veſtrũ. Quid aũt

volo: quid deſidero: quid cupio: quare lo⸗
quoꝛ: quare hic ſedeo: quare viuo: niſi hac
intentiõe vt cũ chꝛiſto ſimul viuamꝰ: Cupi⸗
ditas mea iſta eſt: honoꝛ meus iſte eſt: glo⸗
ria mea iſta eſt: gaudiũ meũ hoc ẽ:poſſeſſio
mea iſta ẽ.Sed ſi me nõ audieritis et tů ego B
nõ tacuero:animã meã liberabo: Sed nolo
eſſe ſaluꝰ ſine vobis. MNolite & cõtemnere fra
tres mei peccata:in qᷣbus foꝛte cõſuetudinẽ
iã feciſtis. Om̃e em̃ peccatũ cõſuetudine vi/
leſcit:⁊ fit homini q̃ſi nullũ ſit: obduruit iã:

Ddoloꝛẽ ꝑdidit:qð valde putre eſt nec dolet.

Qõ nõ dolet:non ꝓ ſano habendũ:ſed pꝛo
moꝛtuo cõputandũ eſt. Attẽdite ꝗᷓ dicat ſcri
ptura:⁊ ibi videte quẽadmoduʒ viuere de⸗
beatis. Quis nõ cõtemnat ebꝛioſitatis pec/
catũ? Abũdat tale peccatũ ⁊ cõtemnit᷑. Jaʒ
coꝛ ebꝛioſoꝛũ ꝑdidit ſenſũ:nõ habet doloꝛẽ:
quia nec ſalutem. Quando aliquid pungit
⁊ dolet: aut ſanũ eſt: aut eſt in illo ſpes aliq̃
ſanitatis: Quãdo aũt tangit᷑:pungit᷑:velli⸗
catur nec dolet:ꝓ moꝛtuo habendũ eſt: aut
de coꝛpoꝛe pᷣcidendum. Sed aliquãdo nos
parcimus:⁊ nõ nouimꝰ niſi loqui.Excõmu/
nicare:de eccleſia ꝓijcere pigri ſumus. Ali/
quando em̃ timemus ne ipſo flagello peioꝛ
fiat qui cędit᷑. Ouis qui tales ſũt iaʒ in aĩa
moꝛtui ſunt:tamẽ quia medicus noſter om/
nipotẽs eſt:nõ eſt deſperandũ de his:ſed to
tis virib ſuplicandũ:vt aures coꝛdis quas
clauſas habere pꝛobant᷑: dominus aperire
dignet᷑. Sed nũquid ille parcet:nũquid ſile
bit quẽ timere debemꝰ: Audiſtis in pſalmo
ipᷣo fratres mei:cũ enumeraret peccata pec/
catoꝛis ait:Hec feciſti ⁊ tacui. Cõtra hoc di / NPẽ. 49.
ctum eſt: Veniet ⁊ nõ ſilebit. Pꝛeſentia ſua
nõ ſilebit. Excepto em̃ qð xpᷣs ſignificat: qꝛ
ſiluit in iudicio:vt ipleret᷑ ĩ ilo etiã ea ꝓphe
tia quã pauloante cõmemoꝛaui. hoc exce/
pto n de ipſe ꝑ ſeipᷣm dñs chꝛiſtus tacet.
Aſcẽdit em̃ in cęlũ ⁊ ſedet ad dexterã pf̃is:
inde vẽturꝰ ẽ iudicare viuos ⁊ moꝛtuos.
diu ibi ẽ donec veniat tacet. Voces eiꝰ in li/
bꝛis audiuimꝰ:De oꝛe ipſius nõ audiuimꝰ.
Audiſt vocẽ ipᷣiꝰ ð ſanct ſcpᷣturis iſto loco.
Audiſtis cũ voſipſi cõmemoꝛatl:⁊ foꝛte his
rebꝰ int᷑ vos ſermocinami. Qui vult audiri
a deo frẽs chariſſimi:pus audiat deũ. Nun/

qd audis illũ qũ facis adulteriũ:et latere te

putas qꝛ hõ te non videt: Ille te videt vᷣ ta⸗
d 4

Bancti

cet. Qñ furtũ facis captas oculos eius cui

furaris: ⁊ ſi eũ latet facis:ſi ꝓpterea nõ fac!:

qꝛ times ne videaris: int feciſti:ĩ coꝛde feci/
ſti:fur teneris ⁊ nil tuliſti: ſᷣ ⁊ tu ſi opoꝛtuni/

tas det᷑ ad iplendũ malũ factũ tuũ:furar et
lerariqꝛ tacet. Audi & pſalmũ:te admonuit:

te quicũq; es: qͥ foꝛte hic hodie ſtas et nocte
aliqd feciſti: te admonuit:tibi dixit:hHec fe/
ciſti et tacui. Suſpicatꝰ es iniq̃ ꝙ ero tibi ſi/

Cmilis.O homies qͥ hęc verba ꝗ dicturꝰ ſum

nec habetis in oꝛe:nec in coꝛde:fęlices eſtis.

MNöone quotidie homies mala faciẽtes: aut

qs bñ feciſſe pęnitet:⁊ pęnitentiã feciſſe:per
uerſe fundũt qð mulſerũt? Nonne quotidie

dicũt: et iſta murmura inter ſe rodũt: Vere
ſi deo diſplicerẽt iſta: nõ pmitteret illa fieri:
yt illi q ea faciũt fꝗlices eſſent in tra? Vide/

mus raptoꝛes:videmꝰinfirmoꝝ oppᷣſſoꝛes:
videmꝰ* vicinoꝝ expulſoꝛes: videmꝰ violen
tos limitũ inuaſoꝛes:videmꝰ calũniatoꝛes:
⁊ tñ potẽtes:diuites:fęlices in hac vita: Si
vere deꝰ iſta videret: ſi iſta curaret:parceret
eis? Addũt⁊ hoc qð peius eſt:nõ placẽt niſi
mala.Cõtingat aũt vt faciat bſñi aliqͥs ⁊ ſeq̃

tur foꝛte aliq̃ᷓ tẽptatio: cõtinuo ad manũ ha

bet:nõ expedit facere bñ. Parũ eſt qð male

dum finita eſt via: nõdum clauſus eſt dies:

Auguſtini

nõdum expiratum eſt: nõ deſperetur: quod
peius ẽ: &m̃ ꝓpter ipſa peccata humana et

tolerabilia: ⁊ tanto crebꝛioꝛa:quãto minoꝛa

conſtituit deus in ecclia tẽpoꝛa milſericoꝛdię
ꝛogandę quotidianã medicinã vt dicamꝰ:
Dimitte nobis debita nrᷣa:ſiẽ ⁊ nos dimitti Mattb.a
mus debitoꝛibꝰ nf̃is: vt his verbis lota fa-
cie ad altare accedamꝰ: ⁊ his verbis lota fa-
cie coꝛꝑe chꝛiſti ⁊ ſanguie cõmunicemꝰ.Sed
dʒð eſt grauiꝰ ipſam medicinã ſic homies cõ

temnũt:vt nõ ſolũ nõ dent veniã qñ in ulis

peccat᷑:ſed necvelint petere quãdo ipſi pec/
cant. Intrauit temptatio:ſubꝛepſit ira: tan
tũ dominata eſt iracũdia quãtuʒ potuit:vt
nõ ſolũ tumultuaret᷑ coꝛ: ſed ⁊ cõuitia et cri/
mina vomeret lingna. Mõ vides quo te im/
pulit: Hõ vides quo te ſcipitauit? Tandeʒ
coꝛrige:dic:male feci:peccaui.MNõ em̃ moꝛi⸗⁊.RBegj.ia.

Ton
66 Penecte⸗

eris ſi dixeri:Crede nõ mihi:ſed deo.Auid

ſum ego: homo ſum:par veſtrũ ſum:carnẽ

vobis. Si peccauerit frater tuus coꝛripe eũ Mattb.13.
inter te ⁊ ipſuʒ.Si te audierit:lucratꝰes fra/
trẽ tuũ.Si te nõ audierit:adhibe tecũ duos
aut tres. In oꝛe duoꝛũ aut triũ teſtiũ ſtabit
omne verbũ.Si nec ipſos audierit:refer ad

ſtunthee

gaſelue
abane
crbruan 4
nrdutane
amton be
Ceptiſchenn
nuenuaetet
ugnchpi⸗

altuun
teuct

holxelit

fſbionim
(ustoeſinc
boebꝛeg⸗
ſaripuusne
naanöckur

Dobevobi

23.49. vis facere ⁊ bñ faciẽtibꝰmaledicis?:hęc feci eccleſiã. Si nec ipſam audierit.ſit tibi tanq; ſuungetin
ſti inqͥt ⁊ tacui:ſuſpicatꝰ es inique quod ero ethnicus ⁊ publicanꝰ. Ethnicus gentilis ẽ. babenscy⸗
tibi ſimilis. Quid eſt quod ero tibi ſimilis? Gentilis ille eſt qui in chꝛiſto nõ credit. Si cpoltnin
AQuia ſic mihi placet malũ: quomodo tibi. nec eccleſiã audierit:moꝛtuũ puta.Sed ecce Aun Nen. Quo⸗
Hoc es ſuſpicatus: hoc dixiſti in coꝛde tuo. vtuit:ecce itrat: ecce ſignat: ecce genu ſigit: (ni veſr
Qõ peius eſt i hec verba ꝓgrediunt᷑ vt nec ecce oꝛat:ecce ad altare accedit:Sit tibi tan Manibyven
audire timeant: Ergo ſuſpicatꝰ es inique - q; ethnicus ⁊ publicanꝰ. Moli in illo atten/ Seiſeofi
ero tibi ſilis. Arguã te quõ non puras:⁊ qũ ere falſa ſigna. Viuens moꝛtu⸗ eſt. Vnde pelibite
nõ putas argu te. Sileo cũ facis:ſᷣ nõ ſile- viuit? Quõ viuit? Si dicã alicui in cõſpectu Lütete
bo cũ iudico.Arguã te. QAuid tibi faciã qũ; veſtro:tu h̊ feciſti:reſpõdebit poſtea: QAua/ betniſtan
urguã te? Statu te ante faciẽ tuã. M.5 em̃ tü errat. Intus me moneret: intus mihi di⸗ Cbuonri
qſi male facis putas qꝛ bonus es:qꝛ nõ vis ceret:qꝛ male feci:intꝰvideret peccatũ meũ. lenoſmnng
te videre.Alios repᷣhendis:te non reſpicis̃. Quare in ſplo arguit? Quid ſi feci:⁊ nõ coꝛ-/ ninititn
Alios accuſas: de te nõ cogitas. Alios po/ rexiſti?cQuid ſi feci ⁊ adhuc ꝑſeueraſ:Quid tiͤtoco
nis ante oculos tuos:te ponis poſt doꝛſum ſi feci:⁊ adhuc tibi bñ feciſſe videnis in coꝛde —
tuum. Ego quando te arguã: contra facio. tuo? Quia tacet ille:iuſtus es:Quia modo Mdlt
Tollo te a doꝛſo tuo:⁊ pono te ante oculos ille non vindicat:nihil male feciſti:Non ti/ i
D tuos. Videbis te:⁊ planges te:⁊ nõ erit iaz mes:Arguã te:nõ times:Conſtituã te ante Nõ.2% ane
tunc quõ coꝛrigas. Cõtemnis ergo tempus faciẽ tuã:nõ times. Sed lõge eſt inqͥs iudiE iuce
rr. . miſcðdieę:veniet tempꝰ iudicij: qꝛ tu in ecccdkia ciũ.Pꝛimo quis tibi dixit: qꝛ longe eſt dies nattc
mihi cantaſti: AMiſericoꝛdiã ⁊ iudiciũ canta iudicij: Nũquid ſi longe eſt dies iudicij:lon Pr E
bo tibi dñe.Ex oꝛe nf̃o exiet:vbiq; eccłię cõ⸗ ge eſt dies tuus? Vñ ſcis qñ eſt? Nõne młti Gand
crepant chꝛiſto: Aiſericoꝛdiã ⁊ iudiciũ can- ſani doꝛmierũt⁊ obduruerũt:? Honne caſus i nl
tabo tibi dñe. Tempꝰ eſt miſericoꝛdię vt coꝛ nfos nobiſcũ in hac carne poꝛtamꝰ: Nonne Wane
rigamur: nõdum venit tempꝰ iudicij. Locꝰ fragilioꝛes ſumꝰ:qᷓ; ſi vitrei eſſemus? Vitrũ en n
eſt: ſpaciũ eſt. Peccauimꝰ:coꝛrigamur. Nõ/ em̃ ⁊ ſi fragile ẽ:tamen ſeruatũ diu durat:et dmd
inuenis calices ab auis et ꝓauis in quibus ohde

uesglotein
MuuteTante
. Höchnen
ſes d Lui
früſunen
deo. Atte

mus canpecl daa

o e
hbetiidnos
mtütcküſavi
Udieitninn
nu.lenbitans
lasganlei
onögolt
n Set
clegenu ſ
die⸗Sücbin
nllosuen
nue. M.
ainciheer
upoſteali
znwentiO
1ggaui ni.
feantndce,
ſdannant⸗
Olun
itur
imirm
tinßiut
rgeckd
stetN
, oen
Konhe
utke
—
⸗ dunis
sß

LTucl. 6.

Momelia

bibunt nepotes ⁊ ꝓnepotes. Lanta fragili
tas cuſtodita eſt ꝑ annos. Annos aũt homi
nis et ſᷣ tantis caſibꝰ quotidianis fragiles
ambulamꝰ: ⁊ ſi caſus ipſi repẽtini nõ accede
rent:diu tamẽ viuere nõ valeremꝰ. Vita hu
mana tota bꝛeuis ẽ:ab infantia vſq; ad de/
crepitã ſenectutẽ tota bꝛeuis eſt. Adã ſi ad
huc viueret: et hodie moꝛeret᷑:quid illi vitę
longitudo ꝓfuiſſet?: hHuc accedit:qꝛ ipe dies
qquaſi naturalit᷑ ſeruit moꝛbo illecto incer/
tus ẽ:Quotidie moꝛiunt᷑ homies et qui vi/
uunt deducũt illos:exequias celebꝛãt: ⁊ vi/

tã ſibi ꝓmittunt. Nemo dicit coꝛtigã me:ne
cras hoc ſim qð iſte quẽ deduxi. Placẽt vo/
bis verba:ego quęro facta.Nolite me cõtri
ſtari pꝛauis moꝛibꝰ veſtris: quia delectatio
mea nõ eſt in hac vita:niſi vr̃a bona vita.

De eo auod oñe ait in euãgelio:
emittite ⁊ remittet᷑ vobis:date ⁊
dabitk vobis? Homelia XxNX

bü dei magnas habet valere in coꝛ/
dibus vfis. Ergo ⁊ qð lente dicimꝰ:
valde auditis ſi obedieritis. Tanq; ꝑ nubẽ
ſuam:ꝑ eſaiam ꝓphetã dſis tonuit: ſi ſenſũ
habetis expauiſti. Manifeſte em̃ dixit: nec
expoſitoꝛẽ habent iſta neceſſariũ ſed facto/

Eſa.i.rem. Quo mihi inquit multitudinẽ ſacriſi/
cioꝛũ veſtroꝛũ? Quis em̃ exquiſiuit iſta de

manibꝰveſtris? Deus nos ꝗrit:non noſtra.
Sed ſacriſiciũ chꝛiſtiani eſt elemoſyna i pau
perẽ.hinc em̃ fit deꝰ peccatis ꝓpitius.Miſi
nũt peccatis ꝓpitius fiat deus:qͥs remane/
bit niſi reus? Ab eis peccatis ⁊ delictis ſine
qbus vita iſta nõ ducit᷑: mũdant᷑ homies ꝓ
elemoſynas: Quę ſt duoꝝ geneꝝ:erogãdo
⁊ remittẽdo.Erogando qð habes bonũ:re/
mittẽdo qð pateris malũ. hęc duo genera
elemoſynarũ dñs magiſter bonus qͥ verbũ

bꝛeuiauit ſuꝑ terrã: vt eſſet fructuoſũ ⁊ non

oneroſuʒ: qᷓ; bꝛeuiter fuerit cõplexꝰ audite:

Zucj.oõ. Remittite inqͥt ⁊ remittet᷑ vobis:ꝑtinet ad

ignoſcendũ. DHate ⁊ dabit᷑ vobis: ꝑtinet ad
erogandũ.Ex illa elemoſyna q̃ᷓ ignoſcis ho/
mini nihil ꝑdis. Ecce ſtatim veniam petit:
ignouiſti: nihil amiſiſti. Charitate amplioꝛ
dDomũ rediſti. Illud aliud genꝰ elemoſynaꝝ

vbi iubemur erogare indigẽtibus graue vi⸗

det᷑: qꝛ qð quiſq; dederit:hocipſũ qð dabit
noõ habebit. Equidẽ et hinc ſecuros nos fa/

Go frẽs vires paruas habeo:bᷣ ver⸗

yt alijs ſit refectio vobis anguſtia. Aetia/

tur ergo vnuſquiſq; vires ſuas:nõ theſauri⸗/

zare attẽdat in terra:det: non perit qð dat.

Nõ dico hoc nõ perit:ſed dico hoc ſolũ non

perit. Alia vο quę nõ dederis ⁊ abũdant ti⸗-
bi:aut cũ viuis amittis: aut cũ moꝛieris di/
mittis. Deinde fratres mei tanta ꝓmiſſio ꝗᷓ B
nõ hoꝛtat᷑: Dimittite inqͥt ⁊ dimittet᷑ vobil:
date ⁊ dabit᷑ vobis. Qñ dicit date et dabit᷑ Cuci.c.

vobis:attẽdite cui dicat:Hhomini dicit deꝰ:

mMoꝛtali dicit imoꝛtalis:mẽdico dicit tantus
paterfamilias. Heq; em̃ hoc reuocatur⸗ eſt

quod dedimꝰ: inuenimꝰ quem feneremur.
Demus in vſuram:ſed deo non homini.Ei
damus qui abũdat: ei damus qui dedit qð
demus:⁊ pꝛo modicis rebus pꝛofert nobis:
pꝛo moꝛtalibus:ꝓ putribilibus: pꝛo trenis

quę ęterna ſunt ⁊ incoꝛruptibilia et ſine fſine
manẽtia. Quid multa dicturꝰ ſum? Se pꝛo/

mittit qͥ ꝓmittit.Si amas illũ:eme ulluʒ ab

Ullo. Et yt noueris te ipſi dare:audi illuʒ di/
centẽ: Eſuriui ⁊ dediſti mihi mãducare.Si/ Matth.2 5.

tiui ⁊ dediſtis mih:i potũ.hhoſpes fui ⁊ ſuſce
piſtis me. Nudꝰfui ⁊ veſtiſtis me.Eger:viſi

taſtis me. Incluſus:veniſtè ad me.Et dicẽt
illi: Quado te vidimꝰ in his neceſſitatibus
conſtitutũ ⁊ miniſtrauimꝰ tibi? Et ille. Qñ
vni ex minimis meis feciſtis mihi feciſtis.
Dat de cęlo: accipit in terra. Ipſe dat: ipſe
accipit: quaſi fęnus traiecticium facis. ic
das: ibi recipis. hic das res perituras: ibi
recipis res ſine fine manſuras. Et quando/
cunq; dicis deo: Libera me dñe ab homine z.rz9.
malo: hoc em̃ mõ cantauimꝰ. Scio em̃ quo
gemitu dicas: Libera me domine ab homi-
ne malo. Quis em̃ in iſto ſęculo non patit᷑
aliquẽ hominẽ malum? Quãaãdo & dicis deo

hoc: Libera me domine ab homie malo:ſi?
totis ſᷣcoꝛdijs dicis:ſic intẽtis oculis te pus

attende. Libera me domine ab homine ma
lo. Fac tibi reſpõdiſſe deum. A quo? Dictu/
rus es a gaio a lucio:a neſcio quo quẽ pate-⸗
ris. Et reſpõdet tibi. De te mihi nihil dicis.
Si ab homie malo libero te:pꝛiꝰes liberãdꝰ
a teipſo. Pateris malum: noli teipſum pa/
ti malum. Videamus ſi inuenit te:quid ti⸗
bi faciat alter malꝰ. Tu noli eſſe malus. Mõ
tibi dominet᷑ auaricia: nõ te calcet concupi⸗-
ſcẽtia tua:nõ te trituret ira tua. Iſti hoſtes
interioꝛes tui qui ſunt: Tu ipſe: nõ tibi ali⸗
quid facias. Nideamus quid tibi faciat vi/

9 4

cit aplus qui dixit: Pꝛout quiſq; habet: nõ 2. Cor.,.

ctum en in
cõmunicare qð habet:cum audit pᷣcepta fa/

cinus malus: patronus malus:potens ma-
lus:videamus quid tibi faciat:? Juſtum te
inueniat: fidelem te inueniat: chꝛiſtianũ te

Acij.x. ĩueniat: Quid tibi facturus eſt?: Quod ſte/

phano iudęi fecerũt. Faciendo malũ: miſe-
rũt ad bonũ. Ergo qñ oꝛas vt liberet te deꝰ
ab homie malo:attende te:noli tibi parcere
a te:te liberat. Quomõ te a te liberat? Di/
mittendo peccata: donando merita:dando

tibi vires pugnãdi adůſus ↄcupiſcẽtias tu /

as:inſpirãdo vᷣtutẽ: dando mẽti tuę celeſtẽ
delectationẽ:q̃ oĩis terrena delectatio ſuꝑet᷑
Hec tibi cum pꝛęſtat deus:liberat te a te: et
ſecurus expectas in huiꝰ ſeculi malis tranſi
toꝛijs cum eis bonis venturũ dominũ quę
tranſire nõ poſſũt.Satis ſint vobis. Vide/
tis certe: qꝛ neſcio quomõ ego ĩualidus ac/
cedo ⁊ loquẽdo foꝛtis fio. Lantus eſt animꝰ
mihi:tanta intentio in ꝓfectu veſtro. Ope/
rarius em̃ in agro fructũ ſperans:minꝰ ſen/
tit laboꝛẽ.Scitis fructus mei qui ſint: ⁊ vo/

er omnes ſimꝰ fructus di.
Asgei.2. ¶ De eo að in Aggeo ſcriptum eſt:

omeli XxXxX p
ſcripturis diuinis fratres chariſ⸗
ſimi legimus deũ dicentẽ: Meũ eſt
aurũ:⁊ meũ ẽ argentũ. hoc ideo di
: vt ille qui nõ vult cum indigẽtibꝰ

Benel zaun hen argentũ:

ciendę miſericoꝛdię intelligat deum non de
re illiꝰ cui iubet:vᷣ de re ſua debere donare:

⁊ ille qui aliqͥd poꝛrigit pauperi:nõ ſe arbi/

tret᷑ de ſuo facere: Ne foꝛte nõ tam cõfirmet
miſericoꝛdię nomie qᷓ; infletur ſuꝑbię vani/
tate. Meũ eſt inqͥt aurum: ⁊ meũ eſt argen/
tum: non eſt veſtrũ o diuites terrg. Quid g
dubitatis pauperi dare de meo? Aut qͥd ex/
tollimini dum datis de meo? Et vis videre
qᷓ; iuſti iudicis res ẽ aurum et argentũ:aua/
rus vnde toꝛquet᷑:inde miſericoꝛs adiuuat᷑:
rem ſuam diuina diſtribuente iuſticia: et re/
cte facta inde manifeſtant᷑: et peccata inde
puniunt᷑. Nũquid non aurũ ⁊ argentũ atq;
omnis terrena poſſeſſio ⁊ exercitatio huma
nitatis eſt ⁊ ſupliciũ cupiditxati? Cum talia
deus nobis hominibꝰ tribuit:oſtẽdit in eis
quãta cõtemnat animus:cuius diuitię ſunt
ipſe deus qui tribuit. Mon em̃ poteſt quiſq;
apparere cõtemptoꝛ: niſi eius rei cuiꝰpoſſeſ/
ſoꝛ effectus eſt. Nam ⁊ qui nõ habẽt poſſũt
iſta cõtemnere:ſed vtrũ fingant an vere cõ⸗
temnãt: deus videt qui coꝛdis inſpectoꝛ ẽ.

Auguſtini

Ab hominibꝰ aũt vt imitari poſſint cogita-

tionẽ cõtemnẽtis:non niſi in manibꝰ erogã
tis inſpicit᷑ Cum aũt malis hominibꝰ deus

iſta cõcedit:oſtendit in eis quomõ ⁊ in ipſis

bonis queę deus largitur cruciet᷑ animus cui

voluit qui tanta largit᷑: Bonis autẽ ſubmi⸗

niſtrat occaſiões beneſicioꝛũ: malos autem

toꝛquet timoꝛe damnoꝝ.Et ideo ſi amittãt

vtriq; aurum ⁊ argentũ: iſti celeſtes diuiti/
as lęto coꝛde retinebũt:illis autẽ ⁊ bonis tẽ

poꝛalibꝰ inanis domus: ⁊ bonis ęternis in /

anioꝛ cõſcientia remanebit. Illius eſt ergo

aurum ⁊ argentũ qui nouit vti auro ⁊ argẽ/
to. Mam etiã inter ipſos homies tũc quiſq;

habere aliqͥd dicẽdus eſt: quãdo bñ vtitur.
Nam qð iuſte non tractat: iure non tenet.
Si ſuuʒ eſſe dixerit: nõ erit vox iuſti poſſeſ/
ſoꝛis:ſed impudentis incubatoꝛis impꝛobi/

tas.Quapꝛopter ſi homo nõ impoꝛtune di/

cit aliquid ſuum: non qð iniqua ⁊ ſtulta cu/
piditate occupauerit: ſed qð pꝛudentiſſima
poteſtate et iuſtiſſima moderatione tracta-
uerit:quãtomagis deus vere ac ꝓpꝛie ſuum
eſſe dicit aurum ⁊ argentũ: qð et largiſſima
bonitate condidit et iuſtiſſimo adminiſtrat
imperio:vt ſine ipſius nutu atq; dominatu

nec mali niſi ad auaricię ſuppliciũ: nec boni

niſi ad vſũ miſericoꝛdię poſſint habere auꝝ
⁊ argẽtũ:Qð tñ ⁊ inſtituerevt ſit:⁊ vt alteri
aſſit:alteri deſit: diſtribuè atq; oꝛdinare nõ

poſſunt.Si aũt ſolis malis in poteſtate da/B

retur aurum ⁊ argentum: recte putaret᷑ ma-
gnũ aliquid bonum. Rurſus ſi ſolis malis
deeſſet:videret᷑ magna pęna paupertaſ.Si
aũt ſolis bonis deeſſet:videret᷑ ſumma bea

titudo pauꝑtas. Mũc vo ſi ſcire vis aurum
poſſe bñ haberi:habẽt ⁊ boni:nõ eos ꝑ auꝝ

bonos eẽ: habẽt ⁊ mali. Itẽ ſi ſcirevis q;ᷓ nõ
ſit miſeria pauꝑtaſ: ſũt qͥdaʒ pauꝑes beati:
ſunt quidam pauꝑes miſeri. Si ſcire vis qᷓ;

non ſit beatitudo pauꝑtas: Ita ergo auruʒ

⁊ argentũ diſtribuit homnibcõditoꝛ rerum
⁊ adminiſtratoꝛ deus: vt ipſum ꝑ ſe natura

1 genere ſuo bonũ ſit:qᷓ;uis nõ ſummũ ⁊ ma

gnũ bonũ: ⁊ ꝓ gradu ſui oꝛdinis laudabilẽ
cõditoꝛẽ vniuerſitatis oſtẽdat. Copia vo eiꝰ
nõ extollat bonos:nec lędat ĩopia. Malos

aũt ⁊ cũ offert᷑ excecet:⁊ cũ aufert᷑ excruciet.

Res ergo condita ⁊ ad cõditoꝛis laudem:⁊
bonoꝛum ꝓbationem maloꝛũq; ſuplicium
recte vituperari nullomodo poteſt:et eã ve/
riſſime deus dicit ſuaʒ: quã non ſolũ condit
affluentiſſima bonitate:ſed etiã ꝓuidentiiſ/

oilufendl

Dutenocni
Ginlkückens
faggcni n
Akurumg
Nicrbthue
geſaietat
glaofieüm
Fitfinitapi
Pherriinnn
Citabeitpeck
ſeleenosſch
ſgckopts
luiecun
Celnsegsun
Bimainpe⸗
Lanſelegen
aliietorir
Noralteg
Molvitbebe
Pebetnent
lloatuge
ſnueniſeth⸗
gapedbet
nelaenucn
Ptliruinnn
ltpane
mnecgone⸗
enſonntle
l
eumngen

innheii⸗

ineninn
ſucdenent

esdtiti

Bang
wußte
abzegnts
Grtcli
Mupartke
hd
ttſne

ſhoſtntee
nnnpen
bonib
Aonötite
cek ninise
nisauihn

1 aheanen

anetnis,

—

Mnsanief

luuchen
naudtn
omicstieglig
Müdobin.
mnenon t.
Mritkipoſe
datnisinut
löinponnee

inatkul:n

pudennſin
nnneman⸗
umeluun
gdalugſin
moulnnin
nugdonnun

Plei necbon

fürheenn
Nniren
gditet!

nportung
gepeahn
Efst
riſunmde
ſienisumn
lenocohi⸗
ſbmphn
muten
Alensg
Noppui,
nye

Homelia

Zuci.ic. ſima moderatione diſpenſat. Cum aũt hoc
genus rerũ dominꝰ in euangelio mamona
iniqtatis apellat: ſignificat eſſe alterũ mã⸗/
mona: id eſt alias diuitias:quas niſi iuſti ⁊
boni poſſidere nõ poſſũt: vt ideo mamona
iniquitatis vocet᷑:quia iniquitas easvocat
diuitiaſ. In iuſticia vᷣo nouit eẽ alias diuiti/
ↄͥ ↄfls quibus homo adoꝛnatur interioꝛ:ſiẽ bea
1. Petri.s.tus petrus dicit:qui eſt ante deũ diues. Il/
le iuſtę dicunt᷑ diuitię: qͥa bonis meritis iu/
iſq; tribuunt᷑. Ille vere dicunt᷑ diuitię: qa

qſq; eas habuerit nõ egebit. Iſtevo iniuſte

diuitię:nõ qꝛ iniuſtũ eſt aurũ ⁊ argentũ: ſed

qꝛ iniuſtũ eſt eas putare diuitias:ꝗᷓ nõ aufe
rẽt ęggeſtatẽ. Tanto em̃ magis ardebit qͥſq;
ęggeſtate auaricię: quãtomagis eas diligẽs
maioꝛes habuerit. Quõ &̊ ſũt diuitię qbus

creſcẽtibꝰcreſcit iopia? Quę amatoꝛibꝰſuis:

quãto fuerit amplioꝛeſ:nõ afferũt ſatietatẽ:
F inflamãt cupiditatẽ.Diuitẽ tu putaſqͥ mi
nꝰegeret:ſi minꝰ haberet.Mã videmꝰqͥſdaʒ
cũ ha berẽt pecuniã paruã:paruis lucris fu/
iſſe lętatos:ſed poſtea cũ cępit abũdare ve/
rũ quidẽ copijs auri argenti: ſed tamen fal/
ſe diuitię cum parua obtuleris iã recuſant:
credas eos iam eſſe ſatiatos: ſed falſum eſt.
Nã maioꝛ pecunia fauces auaricię nõ clau⸗/

Cdit ſed extendit:nõ irrigat ſed accendit.Po

culũ reſpuũt: quia fluuiũ ſitiunt. Vtrum g̊
ditioꝛ:aut egentioꝛ dicẽdus eſt: qui cũ ideo
voluit habere aliquid ne indigeret:ideo plꝰ

habet ne minꝰindigeat.Sed nõ eſt hęc auri

culpa ⁊ argenti. Fac em̃ miſericoꝛdẽ aliquẽ
inueniſſe theſaurũ:nõne operãte miſericoꝛ/
dia pꝛebet᷑ hoſpitalitas ꝑpegrinis: alunt᷑ fa/
melici:nudi veſtiunt᷑:inopes adiuuant᷑:ca⸗
ptiui redimunt᷑:cõſtruunt᷑ eccleſię: reſiciunt
laſſi:pacant᷑ litigioſi:reparant᷑ naufragi:cu⸗
rant᷑ ggroti: coꝛpoꝛales opes diſpertiunt᷑ in
terra:ſpiritales recõdunt᷑ in celo? Quis hęc
facit?: Miſericoꝛs ⁊ bonus. Vnde facit?:He
auro ⁊ argento. Cui ſeruiens heęc facit: Ei qͥ

Agsei.a. dixit:Meũ ẽ aurũ ⁊ meũ ẽ argentũ. Videtẽ

iã vt arbitroꝛ fratres: q́; magno erroꝛe:ma/
gnaq; dementia in res ipᷣſas quibꝰ male ho

mines vtunt᷑: crimen male vtentiũ tranſffe/

quę cõdidit deteſtabili cupiditate rapiunt:

No. 1.

rat᷑. Nam ſi ꝓpterea vituperat᷑ aurũ ⁊ argẽ

tum: da homles auaricia depꝛauati: negle/
ctis pceptis omnipotẽtiſſimi creatoꝛis ĩ ea

vituperet᷑ etiã oĩs dei creatura. Quia ſicut
aplus dixit: Peruerſi quidẽ homies colue/
runt ⁊ ſeruierüt creaturę potius q; creatoꝛi:

qui eſt benedictꝰ in ſęcula. Vituperet᷑ etiaz
iſte ſol quẽ certe idem manichęi qui nõ inte!ł
ligunt eſſe creaturam:tanqᷓ; ipſum creatoꝛẽ:
vł tanq; eiꝰ aliquã partẽ colere atq; adoꝛare

nõ deſinũt.Cur ergo ipᷣm nõvituperãt:cum

ęgdiſicijs ſuis lites iniuſtiſſimas concitant:a

vt feneſtris ſuis radij liberioꝛes aliquanto
largius inſundant᷑:domos alienas deijcere
ſepe moliunt᷑:⁊ eos qui cõtradixerint: etiaʒ

ſi iure certiſſimo cõtradicãt: inimicitijs acer

biſſimis inſectan᷑? Si quem igit᷑ inſimoꝛuʒ

potentioꝛ aliquis iniuſte ac nefarie pꝛopter
vſum ſolis opꝛeſſerit:diripuerit: in exilium
etiam moꝛtẽ ve compulerit: ſolis eſt crimen

plęrũq; homines de vſu ſolis et luminis in

quo ille abũdantius vti deſiderat: an potiꝰ

male vtentis iniquitas?Qui duʒ cupit coꝛ/

poꝛeis oculis tempoꝛale lumẽ largius acqᷣ-
rere:cubiculũ coꝛdis luci non aperit ęquita/

tis.Ex quo iſti ſi poſſunt intelligant:aut au

rum⁊ argentũ ſe accuſare non debere:qᷓ;uis

de auro et argento ſępe homies cupidiſſimi
dimicent:aut accuſationes ſuas de terra in

cęlum: ⁊ de metallis fulgentibus in ſidera:

atq; ipſum ſolem ſe debere tranſferre: quã/

do iniqui homines inexpiabili ſępe diſcoꝛ/
dia de poſſidenda ſolis luce cõfligunt. Si/
militer etiã diſcant quid interſit inter hanc
lucem viſibilem:lucemq; iuſticię.Siquideʒ

ſieri poteſt vt quanto maioꝛe auiditate frui
quiſq; hac luce voluerit:tanto maioꝛi cęcita

te a iuſticię luce deſiciat.

Homelia
g Nalienigenis: q bellũ gerebãt illo tẽ/
poꝛe aduerſus ſilios iſrael.Eo tem/
