apoſtoloꝝ ſanguie illuminare dignatꝰ eſt. me et faciam vos ſieri piſcatoꝛes hominuũu. ſeneg
Et licet illius paſſio nobis ſufficiat ad ſalu At illi relict retibus:ſicuti ſunt eum. Sta/ GB detun
t᷑ẽ:tñ etiã hoꝛũ martyriũ nobis contulit ad bat petrug mobilitate ⁊ gurgite pẽdulus: nlite⸗
E exemplũ.hHodierna igit᷑ die beati apoſtoli ⁊ inter obſcuras aquas inqieti maris:vi⸗ leplte
ſanguinẽ ꝓfuderunt:ſed videamꝰ cauſam ctum quẽ nõ habebat artiſicio requirebat: ſilane
quare iſta ꝑpeſſi ſunt:ſcʒ ꝙ inter cętera mi- nutabat ſuꝑ ambiguã vndam:vt poſſit in- muns
rabilia etiã ſimonẽ magũ illũ oꝛationibus lenire capturam. Vario fert᷑ referturq; ve/ dlln⸗
ſuis de aeris vacuo ſcipitij ruina ꝓſtraue ſtigio:ſtat mobilis:⁊ mouebat᷑ ſtabilis.Ri guitſa
rint. Cũ em̃ idẽ ſimon ſe chꝛiſtum diceret:? makf int cęteros marini germis fluctus:ſub bischh
tanqᷓ; fiblum ad patrem aſſereret volãdo ſe obſcura vmbꝛa fugitius inſequit᷑ ̃dã:ma/ ſtusin
poſſe cõſcendere:atq; elatus ſubito magi/ culoſus paries fit: cęca piſcibus in mari cu⸗ 6:
cis artibꝰ volare cępiſſet:tũc petrꝰ ſixis ge- ſtodia. Et dum inſidiatur petrus gregibꝰꝰ canü:
nibus pᷣcatꝰ eſt dñũm:⁊ pᷣcatiõe ſancta vicit xquoꝛeis piſciũ in mari: ipſe in rete incidit ni celi
. magicã leuitatẽ. Pꝛioꝛ em aſcẽdit ad dům ſaluatoꝛis. Fit de pꝛedone pdatio:de piſca tenge
oꝛatio qᷓ; volatꝰ:⁊ ante ꝑuenit iuſta petitio toꝛe piſcatio:de pirata captiuitas. Venite abis. gpoſtol
Fꝙᷓᷓ iniqua pᷣſumptio. Ante inquã petre i ter inquit poſt me:⁊ faciam vos piſcatoꝛes ho gocli:
ris poſitus obtinuit qð rogauit: qᷓ; ſimon minum. At illi relictis retibꝰ ſuis ſegiti ſũt Sallen
ꝑueniret in celeſtia quo tendebat. Tunc igi eum. Dum vellet petrus inani muro quę/ bitoig
lur petrus velut vinctum illum de ſublimi rens concludere piſcem:hamo verbi chꝛiſt? fixusi
aere depoſuit:⁊ quodã pᷣcipitio in ſaxo eli · ⁊⁊ ipſum tenuit piſcatoꝛem. Diſtẽdebat pe/ uitten
dens eiꝰ crura confregit.Et h̊ in oppꝛobꝛio trus ſinu lini voluit in ſe vacuam coꝛtinã:⁊ ibal
facti illiꝰ eſt:vt qui pauloante volare tem/ dum inſequit᷑ grauidi ſemꝑ ęquoꝛis ꝓlẽ:ca ſecuto⸗
ptauerat:ſubito ambulare nõ poſſet: ⁊ qui ptoꝛem ſuum emptoꝛem:ſaluatoꝛem trahe ocur
pennas aſſumpſerat:plãtas amitteret. Sʒy bat ⁊ trahebat᷑.Exercebat in ęquoꝛe violẽ⸗ n
ne foꝛte hoc mirũ videat᷑: ꝙ magus iſte / tiam ⁊ patiebat᷑ in mente capturã. Oaquę nnd
ſente apoſtolò ꝑ aerem aliquãdiu volitaue genus pirata reptilium:deſeruiſti artiſiciũ pectg
rat:h̊ patientia petri fecit. Permiſit em̃ ilũ hoc quẽ mutaſti de piſce ad piſcem. Eſt em̃ zſan
aliquãdiu ſublimius aſcendere:vt altiꝰ ca/ chꝛiſtus piſcis ille: qui ad tobiã aſcendit de Tobie.s. ſtiſt
deret. Voluit eũ inæxcelſum leuari a cõſpe flumine viuꝰ: cuiꝰ iecoꝛe ꝑ paſſionẽ aſſato: huca
ctu oĩm: vt ruentem illũ de excelſo oim ꝑui/ fugatus eſt diabolus:et ꝑ amaritudinẽ fel- nno
derent oculi. hec igit᷑ eſt iniquitatis elatio: lis afflatꝰ eſt cęcꝰ: ⁊ iluminatus ẽ mũdus. mite
vt in altum ſe ferat:in ſublime ſe erigat:ſed De piſce inquã ad piſcẽ:de rete ad eccleſiã: hllin
ſancta oꝛatio omnẽ humiliat ſuꝑpiam:vni de mari ad fontẽ:de captura factꝰ eſt factũ/ caſt
uerſam.deijcit vanitatẽ: ſſtante dſo. ra. Reliqͥt &̊ ſalũ fluctuãtẽ: ⁊ cępit ambula- nan
—— re poſt piſcẽ.Silitudo artis inflãmat deſſ/ Meth. ſunge
Ser.xxvi’I ¶ In eodent feſto: Sermo ImI deü audiẽtis: vt qante captur latebat in gin

n

eciſie

ai N

en .

liageſtg

lnan
igen⸗ Ch
Eiari⸗
en pari
nes: ing⸗

fkanic

hlan

eincuitte

esbonni,
kan, S5
htt
unnsi⸗
Nglithrr
enpoluie
tamg

fadisK.

iuaus:ſb
ißim
1snmani
ms gegt⸗
nnetr wat
Mmotdena

tue. Nen

lantst
sſcpiſi
nignd de
dNttecni⸗
ſtitchue
annni
ucis gen
umm
ar c
i O
fianticn
ſen. Cich

ſecinels

ſoninne⸗
nsiici,
rutti
cett

ba conterritꝰ*:certe eliſus audacia: vt ſemi/

piſces induxit: nũc aũt hoies ſagenis ſpiri
talibꝰ irretiuit. Paulꝰ aũt paruꝰ:ſed ex par
uo magnꝰ:dũ diceret᷑ ſaulꝰ:ſydereę vocl tu

net erectꝰ ĩ mundo doctrinã. Saule inquit

ſaule quid me ꝑſequeris? Ibat igit᷑ ſaulus

furijs inuectꝰ: duri pectoꝛis effla bat incen/
diũ:ſanctoꝛũq; ſãguinẽ ſitiẽs:ꝑ totã iudeã

alienꝰ ferebat᷑ inſania:vt chꝛiſti membꝛa la

niaret ĩ terris. Fit vna religiõe cludelis: vt

queſtionarius:⁊ inocẽtiũ ꝑ cãpos ſcelera/

tiſſimi aggerl euacuatꝰ*:vt iudęa ꝗ̊ idẽ ſe/

uierat in capite:crudelitatẽ exerceret in coꝛ/

poꝛe. Acceperat em̃ ſalus ptãtem a pncipi-
bus. acerdotũ:vt hoies fidei noſtrę occide/

ret:⁊ germinãtẽ fidei campũ manu nefaria
detruncaret. Dũ & poꝛtat ſaulus funereũ ʒ
milites chꝛiſti gladiũ: fulmineũ de cęlo ac/

cepit teſtimoni. Dũ craſſat᷑ pcuſ:t᷑:dũ chꝛi

ſti ſanctos ꝑſequit᷑:violẽto radio cęleſtis lu

minis cęcat᷑. Et qͥ aduerſus deũ erigebat᷑:

diuina voce terribiliter ꝓſternit᷑: Saule in/
quit ſaule qͥd me ꝑſequeris? Caput ꝓ mem

bꝛis clamat. Inquietat᷑ coꝛoꝰ:⁊ itonat chꝛi/

*canũ: ⁊ contra ſeuitiã pauli ꝓuincia cõque/

2

Mattb. 2.

ſtus in cęlis: Saule ſaule quid me ꝑſeque/

ris? Quid eſt qð muget popul*: muget ar/

rit᷑ cęli:vt qui nõ crediderat reſurgentẽ:ſal/
tem crederet in cęlis ſedẽtẽ: ⁊ qui defuncto
apoſtoloꝛũ dño aſſueuerat ex ſepulchꝛo mẽ
daciũ: ð celo viuẽtis acciperet teſtimomũ:

Saule inquit ſaule quid me ꝑſequeris: Su

bito igit᷑ ad iſtã diuinã vocẽ icrepatiõis in

fixus in tetrã ⁊ ſeuitiã ꝑdit ⁊ ſemitam:depo

nit feritatẽ ⁊ incurrit oculoꝛũ cęcitatem. ę

pit habere ductoꝛes quos habuerat anteꝑ
ſecutoꝛes. Vbi nam paule currebas:quan⸗
do currebas? Ecce nunc aberrãs quęris lo-

cũ:⁊ qui ꝑſequebaris chꝛiſtũ:cęcꝰ curris ad

manũ.O ſaule rapax lupe: comedes ſed ex

pecta paululũ ⁊ digerẽs digereris. Credis

8 ſaule in deo:adhibes fidem pfido:?: Mõ ſo

lẽt iſtg manus in ſanguine pollui:niſi te ad
huc ab eis vider cruciari. Paꝝ erat generi
tuo ꝙ crucifixerat chꝛiſtũ: inſuꝑ et manus
mittere nõ foꝛmid auit in cęlũ.Expᷣſſit pati

bulũ:poſuit in oſtia ſepulchꝛi cuſtodes. J

ceiſtus aſcẽdit ad patrem ⁊ adhuc genitrix

tua nõ caret ſeueritate. OQ iudęa ꝓphetarũ
ſanguine temulenta: nõdũ ſaciara es a ſan
guine abel vſq; ad ſanguinẽ ʒacharię: Flu

paulus

RS 7

mins tui ſcelen ſpumt: a te adhucvſq; nõ

ſaciant. Ab oꝛigine mũdi ſan guinẽ bibis ⁊
adhuc ſitis: necdũ tui facinoꝛis vnda ſicca/⸗

uit etiã alueo tui ſceleris ſitis. Mοd chꝛi⸗

ſtũ patibulo crucifixiſti:⁊ tã cito crudelitate
ſanguinis aruiſti? Sed ecce ꝓſterni᷑ auda/
cia tua:vt ſanctitas erigat᷑. Cadit miles dia
boli: vt ſurgat ſignifer chꝛiſti. Mittit petrꝰ E
in ſeculũ retiaculũ: circũfert paulus dñicũ
in mũdo vexulũ.Et iſte piſcatoꝛ hoim: ⁊ ille
utulat ſigno crucis gentiles. Currunt itaq;
vterq; ad palmã martyrij:et vterq; pueni⸗
unt ad coꝛonã: Mõ qͥdẽ eodẽ tẽpoꝛis curiu:
ſed eodẽ anni vertentis occurſu. Petrus ꝓ
chꝛiſto capite deoꝛſum verſo in ligno ſuſpẽ/
dit᷑:paulꝰ ꝓ chꝛiſto gladio trucidatr᷑. Ille ꝓ/
pꝛijs greſſibus ꝓficiſcebat᷑ ad chꝛiſtũ oculiſ
q; ſuperioꝛa reſpiciẽs beatũ ſpiritũ deduce
bat ad cęlũ:iſte ceruicẽ curuat ad penã ⁊ of
ferebat ceruicẽ capitis ad coꝛonã. Petrum

erux necat: paulũ gladiꝰ immolat. Duo ge /

nera ſupplicioꝛũ domini ⁊ chꝛiſti in duobꝰ
apoſtolis chꝛiſti: Petrus patit᷑ crucẽ:paulꝰ
ſentit pugionẽ. Piſcatoꝛem ſuſpẽdit hamꝰ
crucis:ꝑſecutoꝛẽ mucro minuit ꝑſecutoꝛis.
MNüc ad memoꝛiꝗ piſcatoꝛis flectũigenua
im peratoꝛis. Ibi radiant gemmę diadema
tis:vbi fulgent benefſicia piſcatoꝛis. Ex pi⸗/
ſcatoꝛe fecit dominꝰ apoſtoloꝛũ pꝛincipem:
ex ꝑſecutoꝛe fecit apoſtolicũ cõfeſſoꝛẽ. Pꝛeę⸗
ſtitit paſſio ſocios:quos fecerat fidei pᷣdica
tio copulatos. Veneremur ergo pꝛincipes
gregi nfi: ſi volumꝰ caulas itrałe paſtoꝛis.
neodem feſto: Sermo
Ogdie duos chꝛiſtiani nominis funꝰA
atoꝛes exultantis eccleſię feſta cõö⸗
elebꝛant.hi em̃ duo electi ſunt ad
populoꝝ ſalutẽ. Petrꝰad iudęoꝝ:
ad gẽtiũ. Petrus vt in iudęa vete/
rem ac deſertum agrũ repararet: atq; eum
ſub vm bꝛa legis infructuoſum ⁊ a caloꝛe ve
ri ſolis abſconditũ fidei ſalub:itate ⁊ gratie

Duoꝛ

fęcundaret: paulus vero ad gentes mittik:

⁊ ad terrã nouã quę nullꝗ ante dederat fru/
gẽ: nullũ fuerat experta cultoꝛẽ: qui aratro
dominicę crucis ꝓſcinderet: ⁊ in rudi cam/
po chꝛiſti nouellam infatigibilis operarius
excitaret. Petrus itaq; vineam vbi iam fue
rat repasat: paulus plantat vbi non erat.

Pertrus in iudęis arboꝛem ab antichi ger

minis nobilitate degenerẽ: in radice ſua ex/ D

V Ser. xXIX.

Bancti

colit: paulus vero in alieno fomite ꝑsgri/
nos ponit gentiũ ramos. Petrus in iudęis

terrã male fecũdã excolit: paulus in gẽtibꝰ
nõdũ cultã fecundat: A petro i iudęa olea
KRo. 1I. reparat᷑:a paulo in gentibꝰ oleaſter inſerit᷑.

Petrus in iudeis mollit duritiã:paulus in

gęẽtibꝰ illumiat ignoꝛãtiã. Petrꝰ tenebꝛas
⁊ vitia pellit ex oculis: paulus reddit ocu-
los a natiuitate cęcat. Vario ac diuerſo ge
nere innumeri populi ad vnius regis mili/
tiã cõgregant᷑:ac ſic duo potẽtiſſimi duces
petrus antiquũ de veteribꝰ reducit: paulus
nouũ ð tyronibus chꝛiſti cõducit exercitũ.
Diſcurrũt itaq; per vniuerſum mũdũ duo
ſplendidiſſimi negociatoꝛes: poꝛtãtes coꝛã
gẽtibꝰ ⁊ regibꝰ ⁊ filijs iſrael pᷣcioſa ſidei mer
cimonia. Circũferũt aromata iuſticię: thu-
ra diuinę venerationis:incenſum cõpũctio
nis: balſamũ caſtitatis. Illi igit᷑ ſal pꝛuden
Mattb.5. tię ſpiritalis:ð quibꝰdicit᷑: Vos eſtis ſal ter
rtxł: quibꝰ vtiq; animę cõdiant᷑: vt inuiolatę
B ab ęterna peccati coꝛruptiõe ſeruent᷑. Ero/
gant ꝑ omnẽ terrã ſpiritales diſpenſatoꝛes
pᷣcia ſalutis theſauros ſanctitatis: Quęrũt
quos ſecũ ad celos attrahant pijſſimi aiarũ
parẽtee diſpares partiũ ſtudijs:operũ me
ritis pares. Equales em̃ illos ac ſimiles per
varia ac diuerſa virtutum genera dixerim.

Nã ⁊ ſi cũ petro chꝛiſtꝰ vixit in terris:ſᷣ pau

lũ cõpellere nõ dedignat᷑ e cęlis: adhuc etiã
ꝑſequentẽ.Sed in opere ꝑſequẽtis apoſto⸗/
li fidẽ uidebat:⁊ ideo qꝛ ꝓſpexit ʒelũ:ho⸗/
noꝛauit affectũ. Et ꝗꝛ ſub ꝓpoſito placẽdi
deo agebat᷑ ignaru ad culpã: ſtatim poſt
admonitionẽ cucurrit deuotꝰ ad gratiam.

Nobrem ꝛ⁊ ſi in coꝛpoꝛe nõ ẽ locutꝰ cũ chꝛi/

ſto paulus: nõ minus eſt illud qð locutꝰ eſt
2. Cor.iʒ. chꝛiſtus ĩ paulo:dicẽte eodẽ:An experimẽ/
tũ quęritis eiꝰqui in me loquit᷑ chꝛiſtus? Ac
ſic quẽ foꝛis pſᷣdicationibꝰ pᷣferebat:intꝰ coꝛ
de geſtabat. MHeſcio igit᷑ qͥd ei defuerit ſan-
ctitatis:de cuiꝰ pectoꝛe dñs quaſi de pecu-/
liari tẽplo ſuo ſalutaria populis reddebat
.C doꝛacula. Petrus ambulare ſuꝑ aquas debi
MWatth. 14. ta ſoli deo poteſtaxe ſᷣſumpſit:⁊ rerũ obſtã
te natura ꝑ inſueti itineris nouas vias pen
dulũ inferens greſſum tumẽtia maris doꝛ/
ſa calcauit:ſed nõ minoꝛ paulus q ſicut ipᷣe
2 Cor:.ri. de ſe dicit: nocte ⁊ die ĩ ꝓfundo maris fuit.
Nõ mnoꝛ inquã paulus quẽ velut noui te
Jone.a⁊. ſtameñti ionã: die ac nocte ꝑ maris ꝓfun/
da iactatũ abſoꝛbuit fluctꝰ reddidit:quaſi

Auguſtini
ſacrũ depoſitũ violare nõ audẽs:qꝛ famula
trix eũ vnda cuſtodiẽs illęſum ppłoꝛũ pᷣdi/
cationibꝰreſeruabat.hic eſt quoq; beatus
petrus in illa celeſtiũ piſcipuloꝝ ſchola pᷣci
puus: ac pꝛimꝰ idoneꝰ qͥ vba viteę ex chꝛiſti
oꝛe ſuſcipiẽs:p euangelij poteſtatẽ iudeoꝝ
gẽtẽ ꝑditã quęreret:⁊ abdicatos ad hęredi/
tatẽ vocaret: interpꝛes legi:aſſertoꝛ gratię:
deſtructoꝛ ſynagogę: ecłlię repatoꝛ: ⁊ ideo
ſolus int
dico tibi:qꝛ tu es petrus:⁊ ſuꝑ hã petram
ędiſicabo eccleſiã meã:pignꝰ certe qui ędiſi
candis in domo dei populis:lapis eſſet ad
fundamentũ:colũna ad ſuſtẽtaculũ:clauis
ad regnũ.De hoc ait ſermo diuinus:Et po
nebãt inquit infirmos ſuos:vt vmbꝛa altẽ Actj. 5.
trãſeũtis petri obumbꝛaret eos.Si tũcopẽ
ferre poterat vmbꝛa coꝛꝑis: quantomagis
nũc plenitudo virtutis? Si tunc ſupplicãti
bꝰ ꝓderat᷑ aura quędã ꝑtrauſeũtis:q;toma
gis gratia nũc ꝑmauẽt? Merito ꝑ omnes
chꝛiſti eccleſias auro pᷣcioſius habet᷑ ferrum
illud pęnalium vinculoꝛum. Si tam medi⸗/
cabilis fuit obumbꝛatio viſitãti:quãtoma/
gis catena vinciẽt? Vt vmbꝛa inquã trãſ/
euntis petri obumbꝛaret eos.Si inanis ꝗ̃ᷓ⸗
dã ſpecies vacuę imaginis hfr̃e potuit in ſe
vim ſalutis:qᷓ;to plus de coꝛpoꝛe meruerũtꝰ
attrahere ſalubꝛitatis ferreo põdere ſacris
impſſa mẽbꝛis vincula paſſionis? Si ad pſi
dia ſupplicantiũ tam potẽs fuit ante mar⸗
tyriũ:quãtomagis efficax poſt triũppume
Fglices illi nexus qui de manicis ⁊ gõpedi
bus in coꝛonã mutandi:apoſtolũ còtingen
tes martyrẽ reddiderũt fęlices tenę:quę
nudatis pene oſſibus inhęrentes: viuas re
liquias de ſanguinis ſudoꝛe iam attrita car
ne rapuerunt: tactuſq; membꝛoꝛũ cruciatꝰ
ſui ſanctificat inſtrumentũ: in quo dũ affi/

ctio creſcit ad penam: cauſa penę ꝓficit ad

gloꝛiã. Fglicia vincula quę reũ ſuum vſq;
ad chꝛiſti crucẽ nõ tam cõdemnatura qᷓ; con
ſecratura miſerũt. In illa itaq; cruce imita/
ri metuẽs ſacriſiciũ redẽptoꝛis:capite in tra
demergi elegit. O virtꝰ humilitat igeniteę:
honoꝛari etiã ſuplicij genere ꝑtimeſcit:et qͥ
nõ recuſat dñici toꝛmenta patibuli:ſimilitu
dinem expaueſcit triüphi.
Ser eode feſto: Homelia deeo

ℳ₰ℳG

qð ſcptũ ẽ i euãagelio ᷑m Mattheũ: wand. 16.

Aenit ieſus in partes cęſarię phi/
lippi ⁊c̃.quę inſerta eſt in ſermone

oſtolos meruit audire: Amen MWatth.ꝛ..

6

PRNete
nigi
iyni
deu
deel
quic
ſubi
lalu
Ue 1n cent
igne
cc⸗
licſ ag, pul
inn

4

Künn
iſmO
ſtwa

Rch

Kücen

Aben
g ⸗

nerſce
ADAnn
eaugtg
seſlaad
l
s: vor
iñcci
Mons
ſloplein
tgröhton
dhonnes
bakfanmn
lanmpei⸗
gätone
Nqui di

Ananie ⸗

otuitine
enanai
gae ſuos
Gidi
antena⸗
müpbune
lſoheti/
i ctingen
uenegt
g:iunsſ
atmdt
ulcnau
odüaffi
egictet

un ſGH

men
nce inin
Pirutn
iſeni⸗
neirul
iſnlin
ſ de
una“

ie
ſernone

äxãäãeꝭ᷑xj. de Verbis apoſtoli:lr̃a. B. et
ſeganentihhdas
NItem in octauis eoꝛũdẽ apoſto/
lLoꝛũ: Homelia de eo að ſcriptũ eęſt
Wattð.14. in ęuãgelio ᷣn Mattheum: Juſſit
Diſcipulos aſcẽdere ĩ nauiculã ⁊c̃.
quę ſũpta eſt eyſermonibꝰ de Uer

bis domini:xii.et.xiiij.
¶ De ſancta Maria magdalena.
In feſto ſance manie magdale-
ne: Homelia ð eo qð ſcriptieſt in
aRud.⁊. eliãgelio ſᷣm lucã: Rogabat ieſum
pfhosriſeus qdã Z. Meiniens. Q
admonemur ⁊c̃.quę habeĩ ĩ libꝛo
Quinquaginta homeliarũ.xxiij.
¶ Deſancto Petro ad vincula

n feſto ſancti Petri ac vincula
Hoywmelia de eo qsð ſcriptũ ẽ in eua/
Wauðs.16. gelio m Mattheũ: Uenit ieſus in
partes (eęſarie philippi ⁊c̃.que in
ſerta eſt ĩ ſermone.xxxi.de Uerbis
apoſtoli:littera. B. et ſequẽtibus.
De ſancto Laurentio.
Ser.xxx. ¶ In feſto ſancti Laurẽtij: Ser. 1
A/ o Eatiſſimi laurentij martyris: cuiuſ
natalẽ hodie celebꝛamus: paſſionẽ
Inoſſe vos credo:⁊ quãta in perſecu/
tione pertulerit:dilectionẽ veſtrã ſcire poſſe
non dubito. Lanta em̃ eius martyrij gloꝛia
extitit!vt paſſione ſua mundũ illumiauerit
vniuerſũ?ꝰ Illumiauit mũdũ plane laurẽtiꝰ
eo lumine qͥ ipſe accẽſus eſt: ⁊ flãmis quas
ipſe pertulit:omniũ chꝛiſtianoꝝ coꝛda cale/
fecit.Quis nolit ad hoꝛã vꝛi laurentij igne:
H vt ęternũ gehẽnę nõ patiat᷑ incendiũ: Bea/⸗
ti igit᷑ laurẽtij exemplo ꝓuocamur ad mar/
tyriũ:⁊ accendimur ad ſidẽ:incaleſcimuſ ad
deuotionẽ: ⁊ ſi in nobis perſecutoꝛis flãma
deeſt:fidei tñ flãma nõ deeſt. Non ardemꝰ
quidẽ coꝛpoꝛe pꝛo chꝛiſto:ſed ardemus affe
ctu. MNon ſubijcit mihi perſecutoꝛ ignẽ: ſed
ſubijcit mihi deſideriũ ſaluatoꝛis. Eſſe aũt
ſaluatoꝛis ignem legimus in euangelio:di
Zuc. ⁊2. cente eodem domino: Meſcitis quia veni
isnem mittere in terrã: ⁊ quid volo niſi vt
accendat᷑: Quo igne ſuccenſi illi duo diſei-
Lucj.aꝗ. puli dixerunt: Nõne coꝛ noſtrũ ardens erat
in nobis:dũ loqueret᷑ in via:⁊ aperiret no/
LX bis ſcripturas:Hoc igit᷑ igne beatus laurẽ/

De ſan

D

. % % . „ ,„ „—
tius accenſus: flammaꝝ nõ ſentit incẽdiũ:
⁊ dum chꝛiſti ardet deſiderio: ꝑſecutoꝛis pę

cto Laurentio Ber. I

nꝗ nõ ſentit. Inquãtum em̃ in illo fidei ar-/

doꝛ fuerit: intantũ ſupplicij flama frigeſcit.

Coꝛpoꝛali em̃ beatus laurẽtius laboꝛat in/
cendio:ſed diuinus ſaluatoꝛis ardoꝛ mate-
rialem tyranni reſtinxit ardoꝛem. Quãuis

em̃ in fauilla membꝛa ſoluant᷑: fidei aamen

foꝛtitudo nõ ſoluit᷑. Coꝛpoꝛis quidem detri

mentum ſuſtinet:ſed lucrum ſalutis acqui/
rit. Non enim fratres beatus laurentiꝰ bꝛe
ui vel ſimplici paſſiöe perimitur. Nam qui

camino mergit᷑ vno impetu liberat᷑:hic au-
tem lõga ⁊ multiplici pęna cruciat᷑:vt moꝛs
ei aſſit ad ſuppliciũ ⁊ deſit ad ſinem. Dicit

em̃ ab illo ſeuiſſimo ꝑſecutoꝛe hęc btõ laurẽ

tio conſtituta pęna: vt ardentium expoſita
maſſa carbonũ:inſuꝑ eũ ferrea crate diſten/

gladio pcutit᷑: ſemel moꝛit᷑: qui in ſammaꝝ

2

tum lenta flamma cõſumeret:vt nõ tam in/
flammando cito interimeret hominẽ: q;diun
exurẽdo toꝛqueret:ita vt cũ vnum latus ex

uſtum ꝑſecutoꝛ cerneret:aliud latus ignibꝰ

obijceret exurendũ. Legimꝰ ananiam: aʒza/

riam ⁊ miſahelem beatiſſimos puos a re/

ge in camino ignis incluſos:in pęnarũ ſua/
rũ deambulaſſe flammis:⁊ igneos globos

pedibus cõculcare: VUnde ⁊ beatꝰ laurẽtiꝰ
nõ minoꝛi eſt gloꝛia pᷣferendus.Si quidem
illi in pęnarũ ſuarum flammis ambulabãt
hic ⁊ in ipſo ſupplicij ſui igne diſcũbit. Illi
veſtigijs pedũ cõculcarunt incęndia: iſte la

Daniel.

terũ ſuoꝛũ diffuſione e?ringuit᷑. Illi inquã

ſtantes in pęna eleuatis manibus oꝛabant
ad dñm:hic aũt ꝓſtratus in ſua pęna: totò
coꝛpoꝛe dominum depᷣcat᷑. Iterum ergo be

atus laurẽtius in doꝛſum ſupinus vertit᷑: ?

renes eiꝰ ignibus exurunt᷑:vt impleret᷑ pſal
mi ꝓphetia:queę dicit ex perſona laurentij:
Pꝛoba me dñe ⁊ tẽpta me:vre renes meos
1 coꝛ meũ. Vre inquit renes meos ⁊ coꝛ me
um:Duplici ſe poſtulat igne cõburi. Mã ſi
de ſolo mundi igne loqueret᷑: ſufficeret re/
nes tantũ exurendos incendijs obtuliſſe.
Coꝛ aũt niſi flãma chꝛiſti nõ vrit: atq; ideo
ad compꝛobandã deuotionẽ ſuã geminũ ſi⸗
bi ignem poſtulat: vt luctamie habito oſtẽ
dat in ſe plus poſſe amoꝛem chuſti q; pęnã
tyranni⸗ Oꝛemus igit᷑ fratres beatũ lauren
tium: qͥ dum fide ſua ꝑſecutoꝛis inenas

NP õ. 2 5.

5§

vlcit:oſtendit nobis per igeem fidei gehen

nę incendia ſuperari: et amoꝛe chꝛiſti diem

rnνιανυ⁴mù—äu &
de

Bermo xxxI. Oeę ſancto Laurentio Ger. I

iudicij nõ timeri. Mos vero fratres dilectiſ/
ſimi ſi ad cõſoꝛtiũ ſanctoꝝ martyrũ ꝑueni-
re volumꝰ:ð imitatione martyꝝ cogitemꝰ.
Debent em̃ in nobis aliquid de ſuis virtu/
tibus recognoſcere:vtꝓ nobis dignent᷑ do
mino ſupplicare. Si em̃ toꝛmẽta quę ſancti
martyres ꝑtulerũt ſufferre nõ poſſumꝰ:vel
cõtra malas cõcupiſcentias ipis intercedẽ/
tibus repugnemus.Et qꝛ nõ deſunt quoti/
diana peccata non: deſint etiã quotidiana
G remedia. Hemo ſe credat aliquã fęlicitatẽ
aut aliqð verum gaudiũ in hoc ſeęculo poſſi
dere. Beatitudinẽ hic ſparare poteſt:poſſi
dere nõ põt.Duo ſibi tẽpoꝛa oꝛdine ſuo ſuc
cedunt:tempus flendi:⁊ tẽpus ridẽdi. Ne/
mo ſe circũueniat frẽs:nõ ẽ in h mũdo tpᷣus
ridendi. Scimus fratres:ꝙ ois hõ gaudere
deſiderat: ſʒ nõ toti ibi querũt gaudiũ vbi
opoꝛtet inquiri. Verum in hoc mũdo gau⸗
diũ nec fuit nec eſt nec eſſe poterit. Sic em̃
ipſe dñs ĩ euãgelio ſuos diſcipulos admo/
Job.ice net dicens: In hoc mundo pꝛeſſurã habe/
bitl.Et iterũ: Mundus gaudebit:vos au/
tẽ cõtriſtabimini:ſed triſticia veſtra vertet᷑
in gauaiũ.Ac ſic in hac vita cũ laboꝛe:⁊ do
loꝛe quod bonũ eſt auxiliãte dño faciamꝰ*:
vt in futuro ſeculo bonoꝝ fructus colligere
cũ gaudio ⁊ exultatione poſſimꝰ:pᷣſtqte do/
mino noſtro ieſu chꝛiſto qui viuit ⁊ regnat
in ſecula ſeculoꝛum Amen.
Ser. xxxI. ¶ In eodem feſto Sermo

. „ .

dN mabo: Simile ẽ grano ſinapis:qð
LZucj.iʒ. acceptũ homo miſit in hoꝛtũ ſuũ:⁊ creuit ꝛ
facta eſt arboꝛ:⁊ volucres cęli requieuerunt
in ramis eiꝰ. Mouet foꝛtaſſe ſenſus vr̃os:
Ire regnũ dei tã ſclarũ atq; magniſicũ gra
no ſinapis exiguo cõparet᷑: ⁊ ſpei noſtrę in
ſe tã grande ſdlatiũ:rei viliſſimę ſimile eſſe
dicamꝰ: ᷣſertim cũ alibi idẽ dñs diſcipulis

Mottð.i7. ſuis dicat:Si habueritis ſidẽ ſicut granum

ſinapis: diretishigjr mõti: tollere ⁊ iactare
in mare ⁊ flet. Igi

ferre:neceſſario ⁊ granũ ſinapis magnũ ẽ:
dqq cuiꝰ ſimilitudinẽ fidem habere compelli
mur. agnũ aũt dixerimꝰ:nõ ſpecie ſʒ vir
tute:⁊ fidei nõ q̃litate oleris cõparãdũ:ſᷣ vi
B Soꝛe acrimonię coęquãdũ. MNã ſi diligent᷑ in
tendamꝰ*:inueniemꝰ a dño recte hanc ſimili

auſtertaen lLri⸗ õ αιιι tnG. e Da
41

₰α „$ ene
f Kens * N αα B8 A νRα C1α 11

Icit dñs inl euangelio: Cui ſimile?
egnum dei: Et cui ſimile illud eſti

3

2 k ſi fides tanta eſt quę po
teſt ab ipis ſedibꝰ montiũ fundamẽta trãaſ

tudinem cõparatam. Sicut em̃ granũ ſina-
pis pꝛima fronte ſpeciei ſuę eſt paruũ:vile:
deſpectũ:nõ ſapoꝛem pꝛęſtans:nõ odoꝛem

circũferẽs: nõ indicãs ſuauitatẽ: At vbi t⸗eꝛ
ri cęperit: ſtatim odoꝛẽ ſuũ fũdit:acrimoniis

exhibet:cibũ flãmei ſapoꝛis exhalat:⁊ tãto

caloꝛis feruoꝛe ſuccendit᷑:vt mirũ ſit in tam

friuolis tãtũ ignẽ fuiſſe cõcluſum:Cuiꝰ eti/
am ſemen in cbũ homines hyemis pſcipue
tẽpoꝛe magna ꝓ ſuauitate ꝑcipiut quate/

ſcerũ inxerna calefaciãt: Sepe etiã ex hoc ca
piti adhibẽt medicinã:vt ſi quid inualidũ:

ergo ⁊ ſides chꝛiſtiana pꝛima frõte videt eẽ

parua:vilis ⁊ tenuis: nõ potentiã ſuã oſtẽ/
dens:nõ ſuꝑbiam p̃ferens:nõ gratiam ſub
miniſtrãs: Ar vbi diuerſis tẽptatiõibꝰ teri
cxgperit: ſtatim vigoꝛẽ ſuũ ꝓdit:acrimoniã

ꝓulis dixerunt dũ cũ ipſis poſt paſſionẽ ſu/⸗

am dominus loqueret᷑: Mõne coꝛ noſtrum Zud. 24.

erat ardens in nobis in via:dũ aperiret no

goꝛ coꝛdium peccata cõburit. Et illud qui-

dẽ aſperum algoꝛẽ frigoꝛis remouet:hęc au
tẽ delictoꝛũ diabolicũ frigus expellit.Sina

pis inquã granũ humoꝛes decoquit coꝛpo⸗
rũ:ſides aũt libidinũ fluenta cõſumit:łt ꝑ
illud medicina capitis ꝓcurat᷑: gſidem aũt
ſpiritale caput noſtrum qð eſt chꝛiſtus dñs
ſępiꝰ refouet᷑. Sed ⁊ ſidei iuxta cõparatio/
nẽ ſinapis ſancto odoꝛe ꝑfruimur: ſicut ait

grano ſinapis poſſumꝰ cõparare:qui diuer

conſtitutus in coꝛpoꝛe erat humilis: igno-

tus ⁊ vilis:poſtea qᷓ; vexatus:laceratus:ex
uſtus eſt: vniuerſis ꝑ totũ mundũ eccleſijs
odoꝛem ſuę nobilitatis infudit. Recte igit᷑
huic cõparatio copulat᷑. Si quidẽ granũ ſi ·
napis cũ terit᷑ accendit᷑:laurentius cũ patit
inflammat᷑. Illud feruoꝛ attritiõis ſuę mo/
uet:hic ignem plurima vexatione ſuſpirat.
Sinapis inquã ĩ vaſculo calido decoquũ:
laurentius in craticula flammarũ igne toꝛ/

nus repellant ſzigoꝛa: humoꝛes egerãt: vi /

indicat:caloꝛem dominicę credulitatis aſwſi
rat:⁊ tanto diuini ignis ardoꝛe iactat᷑: vt et
ipſa ferueat ⁊ participantes ſibi ardere cõ/
pellat: Sicut i ſancto euãgelio duo ex diſci

bis ſcripturas dñs ieſus: Ergo granũ ſinaꝰ
pis mem bꝛoꝛũ viſcera calefacit:ſidei aũt vi

apoſtolus beatꝰ:Qm̃ chꝛiſti bonꝰodoꝛ ſu/ 2. &tf.2/
mus deo. Igit᷑ ſanctũ martyrẽ laurentium C

ſis attritus paſſionibus: ꝑ totum oꝛbẽ gra
tia meruit ſui fragrare martyrij. Qui ante

heo⸗
fent
ſec
at
ſubun
uen
“ len
ftigt
teſti
l
atla
ouse
ſuter
Cltur⸗
veral
tors
htich⸗
llüte
Deuo
oꝛa!

.

euuurer
deuot
bide
planc
Meie
guey
lae
hilmo
Eeecked
Etide
bultc
maren
deben
Pcioh
Dein
ſnän
lse⸗
idem⸗
P ham
diun
mine
füm⸗
lince
el:t
Wie
Ven

Bar

mün .

Ber. XXXI

bat itaq; extrinſecus beatus lau/

uit: ſed ad requiem domi
requiem dominicã ſancta religio

üele rentius
aeen ſed maioꝛ illl int inſe⸗ ſenientis incendijs: c
nae. ioꝛ illu intrinſe . endijs 5
. ma toꝛrebat. Et quã cus chꝛiſti amoꝛis fla coꝛohàuit. Sʒ et ipſa flamm
Rl rn . eret: incẽdia malore impꝛobꝰ ligna marerr ns vt eũ a ſide An ideo ſuſcepit
e men ſanctus laurẽti oꝛa ſupponeret: ta. ſed vt ꝓbatum dño ſuor ignis mutaret:
ſtün loꝛe nõ ſentit: Veiusas dafhag ſidet ca incendio beat no ſuo redderet. rert⸗
1 ꝛe nõ ſentit:⁊ dum chꝛiſti ſ ãmas fidei c ncendio beata cõſecrata ſui et. Lali em̃
Clli, frigidum eſt illi In chꝛiſti ſcepta cogi ca cõdemnata. C ecrata ſunt viſcera: non
85 dum eſt illi omne qꝗð pati cogitat: apoſto ta. Conuenit huic paſſie era: non
Löche teſt in viſceribus ig qð patit᷑. Hec em po apoſtolus: Ipſe aũ uic paſſioni qð ai
ſenſibus us igniü toꝛmenta ſe m̃ po / quaſi p ignẽ pſe aũt ſaluus erit ſic ad ait
ſenſibus paradiſi refrigeri enta ſentire: ꝑ ignẽ. Saluu ſaluus erit ſic tamen i. corf
e les macatanteptcen = venerabdli⸗ Selſonts en ferus etꝛoala
iadern pus exanime: nihil t rãni exuſa caro coꝛ atus. hec eſt erg tincendio concr. *
inuald in terris:cuiꝰ anim⸗ en derrimenti pa e es Ppter quã m JIr a paſſiõis fra
dictir erco ſite g demoꝛat in celi patik ꝙ ſui ſimiles c⸗ loꝛti addictꝰ eſt ſanctꝰ v 2
e ditur ergo ſuꝑ flammarũ i. in celis. Extẽ ni ſimiles cęteros hoꝛtar. eſt ſanctꝰ vir:
nchi vexat᷑ in latera: marũü ignitos Robos tatio illa intantũ s hoꝛtaret. Nam exhoꝛ
enici n latera: ſed gnitos Robos: ? ceden intantũ ꝓfecit: vt ille am exhoꝛ
nc toꝛmenta patit᷑: tã quantũ plu os: 2 cedente: ſides eiu fecit:vt illo a ſeculo re
lucß ꝛmenta patit: tãto amplius s pgnarum uerla! ‚ides eius regionis ipᷣi eculo re⸗
ptimeſcit. M tãto amplius chꝛiſtũ dñ 1uerſa puaſerit. Ita gionis ipᷣius loca vni
ziir Uin :oꝛquer r ali Rilaattienmeta Pneict. e ſno nenttd nen Paguaeſt
Wminni euotioꝛẽ laurẽtiũ ſaluatoꝛi eta ꝓficiüt. pulis. lurimi chꝛiſtianoꝛũ exi aſſus eſt:
– cioꝛa feerunt. luatoꝛi ſupplicia atro/ uns. Zficete nobis vehetac ltat in po/
ite n eodẽ 7 I⸗ Pppte wil re martyrũ ranplal ꝓfectũ ſa/
nen odeſeſto: Sermo 1 kmadatis vomimtctoiube tongomanb⸗
wanhli Eum ves heatos martdte eccris deuinx ominicis ſubdiderũt:2 nib?
a is antiquitas tradi yres s noz- ptrer euinxerunt ſe legibꝰ ſa erũt:⁊ ita cu
ioniſi . ia dis quitas tradit honoꝛiſicen- pter anteactã elegibꝰ ſaluatoꝛis:vt n
””ÿ”M tia digna miremur:ñ̃ honoꝛiſice ter anteactã vitã mere luatoꝛis: vt
ennn luurenti hrgna miem Rlddend en th gloꝛia nenge Worarm. fanc mar⸗
Penuno deuotiõe ſuſci iumphũ debemꝰ tot tãtũ ꝑfecerunt ſᷣ Mõ em̃ illo in temp
ſnn ibi debeo: v ipere. Maioꝛ tora ſupplici nt pᷣceptũ dñ: quo cõ mpoꝛe
li decbee rhiredulien ncn ere oſfecu pplilu prulere ſeid Nereleaas Aropas
ellu Alai ꝙ vbi ſidem meam h cot otem patne angeliũ vixiſſe: vt chꝛiſti l is Bus
uun aue wit inquã dan Wernn vortnropinio. b ltichent. Merelſe naide up⸗
ech⸗ cõpelloꝛ deuotic : vbip ea ent quoꝛũ fini inquã vt initis
alron bque no Vlcht⸗ Fam ionecrcertetl ih unnn :7 martyre nnis optimus mnina
h⸗ . Anuzponibilig Nsrdantleu en quãta mi- vi — is tunc dahilolu huinecn paſ/
Ptenti Et ideo tẽpoꝛis noſ ilia facta eſſe cõſpexi. cit᷑. Igit᷑ quoti e grece: latine teſti⸗ . .
uinant buit cofede ienunarr goacro nodis en mmn lam ttorne d acrio wans
— maret. Supꝛadictũ igit pᷣteritam cõſir/ nium phibemus. And s chꝛtſto teſtimo⸗
ſatai debem? deuoti git᷑ virüũ beatum te illa dicit᷑ quę paſſioni eꝛ crux dñi nõ tãtũ Z
. - uotione ſuſcipere: . tota ne . ug paſſionis tẽpo — 6 tãtüũ D
llerſu Feoſn ſanguinẽ ſuũ obe re: Pꝛimũ quia netonſktuitiſed illa grrort⸗. ligni affixio⸗
umennun Panon hrogatiuã pbrer nn rclel. Samiptrigrtmatf vitrutib⸗⸗ eamicm⸗
gvidiue lis e minimam trib 7 11 ſim no⸗ po 1vi etur ſaluatoꝛ dicen ptat᷑.De
is eſſe debeat i chꝛiſti uit: oſtendens qu poſt me venire: atoꝛ dicere: Qui vult 2
gotbeh⸗ debeat i chꝛiſt endens qua ire: tollat crucẽ ſuã et ui vult Mattð. 16.
idem tã ſancte cõu ianis fides: Tertio me. Nunquid em ucẽ ſuã et ſe Ur Wattb. 16.
Quim nan ã̊ ſanctę cõuerſationi TLertio y cuti nquid em̃ omnes m et lequatur
nã martyrij tẽpoꝛe ationis fuerit:vt co cuti ſunt dñm:cruciſi es martyres qui ſe
los:n P itaer tepoꝛe pacis i it: vt coo omnes vi 1: crucifixi ſunt cñ dñ qui ſe/
ſanctitate t cis inuenerit.Sed cũ omnes virgines qᷣ i nt cñ dño:? Nũqqd
catus mine wigi anta beatũ laurẽti Sed cũ quunt᷑ agnũ es qͥ iuxta Apoc 2* Hühcd
n mine vidiſſent cert urẽtiũ ꝓ chꝛiſti quunt᷑ agnũ dei:cruciſixe pocalypſim ſe- Apoc.
1audis rü manifel nt certare gẽtiles: ino Müquid paul i:cruciſixę ſunt vt ſeqi ſe- Apoc.n
6 rü manifeſtos rati Etiles: erroꝛel. Nuũquid paulus apo eſunt vt ſequant᷑: 1.14.
ſmf uinceret:tũ sD rationabili caſtigatio ; eo / rat cũ dice sS apoſtolus cruciſi- ant⸗
al⸗ inceret: tũc illi inebꝛiati aſtigation rat ců dicebat: Mihi us cruciſixus fue-
ent⸗ eũ:⁊ cede e nigebegei denore pnerdn in cruce ebar abihi aat abſit nrin ue *
incn Eri coꝛpus cdelinima ſantiarüterun beati hi mũdus cruciſixus eſt chꝛiſti: p quẽ mi⸗ Sar e.
ſoll Niere beatũ coꝛpue aticula tradi ie autẽ dicit: vt i 1s elt 7 ego müdo: Hoc
ſuſpiet Dus vel georreng: de nõ ad Ban wierat, barſauetel pur nar crucem e lene ,
dungl Snis: vel toꝛmenta a ſide chꝛiſmt immura igit vita lei ue nirutuich ghoihti Tor HW
ipen immuta/ viuat:crux eſt atq; oĩs ſi ſcðᷣm euengeliũ

Ger.xxXXIII. De ſancto Laurentio Ger.IIiII

aſcendendo ad celũ exaltatus vt arboꝛ eſt.

Sermo ¶ In eodem feſto: Sermo I

EVii ſimile eſt regnũ cęloꝛũ: ⁊ cui ſi⸗

e eſt grano ſinapis. Multa pᷣſtrin/
ximus:quibus ꝓbaremꝰ regnum dei gra⸗
no ſinapis nõ immerito cõparari:⁊ diſtan/⸗
tiã in ſola ęſtimatione eẽ vᷣboꝛũ: nõ ĩ colla/
tione virtutũ. Siqͥdẽ chꝛiſtiana fides quę
regnũ dei eſt:eandẽ virtutẽ obtinet:quaę ſi/
napis natura depꝛomit. Nam ſicut ſinapis
granũ cũ ſumimus vultu cõtriſtamur: fron
te contrahimur:ad lachꝛymas ꝑmouemur:
⁊ ipam ſalubꝛitatẽ coꝛpoꝛis noſtri cũ quo/
dã fletu auſteritatl accipimꝰ. IAllinc em̃ ama
ritudo nos exaſperat:acrimonia penetrat:
hinc caloꝛ ignei ſapoꝛis accendit: et toto ꝑ/

turbati coꝛpoꝛe tũc magis ſani efficimur cũ

ampliꝰ deploꝛamꝰ: Ita ergo ⁊ cũ ſidei chꝛi⸗
ſtianę mandata ꝑcipimꝰ: contriſtamur ani
mo: affligimur coꝛꝑe: ad lachꝛymas ꝑmo/
uemur: et ipſam ſalutẽ noſtrã cũ quodam
fletu ac męroꝛe cõſequimur. Inde em̃ nos

ieiunia exaſperant:illinc peccatoꝛũ cõſcien

tia macerat. Hinc patrimonij iactura per/
turbat:⁊ toto contriſtati habitu mag ſalu/
teum oſchuimur ſi amplius defleamꝰ: ſcõᷣm
Joh̃.16. qð ait dñs: Vos ploꝛabitis ⁊ flebitis:ſęcu/
B lũ autẽ gaudebit.Sicut aũt cum ſinapi ca/⸗
put foꝛte curandũ eſt:iubemur ad raſum ca
pillos demere:impedimẽta cutis vniuerſa
deponere:vt nudo coꝛpoꝛi ꝑfectius medici
na ꝑueniat: Ita ⁊ cũ anima ꝑ fidẽ curãda ẽ:

ſcipimur a nobis ſabſtantiã auferre ſęculi:
impedimẽta auri argentiq; deponere: vt ⁊ 4

nudeę et ſoli animę congruentius ſpiritalis

medicina cõueniat.QAuiſq; em̃ rebus mun/

di ⁊ diuitijs ſęculi obuolutus eſt:huic ſidei
medicina nõ ꝓderit. Ergo quod ſucus ſins
pis in coꝛpoꝛe: hoc fides chꝛiſtiana opera
in anima. Sed qm̃ in eadẽ dominica ſentẽ/
Lucj.iʒ. tia ſcriptũ eſt: Qð acceptum homo miſit in
hoꝛtũ ſuum:⁊ creuit ⁊ facta ẽ arboꝛ:⁊ volu⸗
cres requieuerunt in ramis eius:diligentiꝰ
requiramꝰ quis iſte ſit:cui hęc cuncta cõue/

niant. Diximꝰ ſuperius ſanctis martyribꝰ

qui diuerſis attriti ſunt paſſionibꝰ naturã
Cſinapis poſſe cõgruere: Sed qm̃ dicit ſcri-
lI.S. ptura: Et creuit ⁊ facta ẽ arboꝛ:⁊ volucres
requieuerunt in ramis eiꝰ:arbitroʒ hoc ipſi
chꝛiſtodñio dicere:⁊ rectius cõparari:qͥ na/
ſcendo in honine humiliatꝰ vt granũ eſt:

mile eſtimabo illud ait dñs. Simi/

tyres ſaluatoꝛis:ad quos ſi quis ſe foꝛtiter

deꝰ omnipotẽs pater voto ſupplici exoꝛo:
vt qͥ mãdas nubibꝰ ⁊ pluunt imbꝛes:qͥ tan Ns.4.

nerabile em̃ mihi eſt dñe:⁊ pᷣcoꝛdijs meis re
uerẽdiſſimũ de matre filij tui loqui: ⁊ de ſã
ctiſſimo coꝛꝑe eiꝰ linguã ſermonibꝰoccupa DWU
re:ꝗ ſola meruit deũ hominẽq; paritura ſu W
ſcipere:facta thꝛonꝰ dei ⁊ aula regis ęterni:
ſcðm qð tu docuiſti nos ꝑ ſanctos patriar-

Granũ plane ẽ chꝛiſtus dũ patit᷑: arboꝛ eſt

dũ reſurgit. Granũ inquã eſt: cũ famis eſu/ Mattö. X⸗

riem ſuſtinet:arboꝛ eſt cũ quinq; milia viro/ Aucj.9.
rum quinq; panibus laturat. Ibi ſterilitra⸗
tem humana cõditione patitur:hic ſacieta-
tem ꝓpꝛia diuinitate largitur. Sranũ autẽ
dixerim dñm cũ cedit᷑:cũ cõtemnitur: cũ in
crepat᷑:arboꝛẽ aũt cũ cecos illuminat:moꝛ
tuos reſuſcitat:peccata condonat.Ramos
aũt huiꝰ asboꝛis ſi requiras inuenies. Ra/
mus eſt petrus: ramus eſt paulus:vamꝰ eſt
beatus laurent*:cuiꝰ hodie natalitia cele/
bꝛamu Rami ſunt oẽs apoſtoli vel mar⸗

tenere voluerit:fluctibꝰ ſęculi minimeener
git᷑:quinpotiꝰſub vmbꝛa illoꝝ latitãs Sehẽ
nę nõ patiet᷑ ardoꝛẽ: ſecuruſq; de diabolicę
tempeſtatis ꝓcella erit:⁊ de die iudicij ex/
urentis incendio ipſo adiuuante qui viuit
⁊ regnat in vnitate ſpirituſſencti deꝰ:per in

flinita ſęcula ſeculoꝛum Amen.

¶ Item in egdẽ feſto: Homelia de
eo qð ſcriptũ eſt in euagelio ſᷣm Jo
hannẽ:Amẽ dico vobis: Niſi gra / Job. 12.
nũ frumẽti ⁊c̃.incipiẽs: Humilita
tis magne ⁊c̃.quę ſumpta eſt de ex.
poſitione doctoꝛis Jbidem.

¶ Be aſſumptiõe gloꝛioſiſſime vir/

¶ In feſto Aſſũptionis ſanctiſſime Sermo
ei genitricisvginis marie:Ger. XxXXIIII.
ND interrogata de virginis ⁊ matris A
nſi reſolutione tẽpoꝛali:⁊ aſſũptio⸗ Nꝛefatio.
ne penni: q itelligã reipõſurus: te

gis montes ⁊ fumigãt: qui aperis terrã et
germinat:quid dicã iubeas: qͥd ꝓferam pᷣ⸗
beas:ad qͥd ſermonẽ dirigam aperias. Ve

Pmn

.
4 6

Be⸗

güͤn
eal
guct
cthe
ſancl
nü
onet
necc
Poe
und
luitc
lehu
ſanc
inum
oni
hate
fievi⸗

leguu
vttri

ſanct
din
nẽi
ego
nüce
ſima⸗
,dunt
ne in
vege⸗
ſpſeß̃
nicot
Piz 4
tensg
nati⸗

cm
lckffrio gig ſ

urcgt

ſice
deie
par
am

chas tuos:ꝓphetas ⁊ apoſtolos figurisęt

ſermonibꝰ*:qbꝰ nos credimꝰ:qꝛ nũqᷓ; fefelli/

ſti:qͥ nec fallere nec falli nouiſti:oſtendẽs fi

liũ tuũ coęternũ tibi et ↄſubſtãtialẽ ĩcarnã/

piin

n
nih

mno

Ber. XxXXIIII. De Aſſumptiõe Marie Ben

udnk
inn di:⁊ incarnatũ ꝑ virginis vterũ:de qua car pſeuerantes vnanimiter in oꝛatione cũ mu
nlgche nsẽ aſſũpſit:qui coꝛꝑalia cũcta tecũ creauit lieribus ⁊ maria matre ieſu et fratribus eiꝰ.
lnin auctoꝛ: adminiſtratoꝛ de :ab hoie factus Hoc dicimꝰ quia tãto quę magna exiſtunt
Aſeli. eſt homo:ab ea natura ſumẽs non oꝛiginẽ: cautius tractanda ſunt:quãto ſpecialibus
eſcn ſanctiſicante ſpiritu tuo:in ea vterũ huma/ auctoꝛitatum teſtimonijs nõ poſſunt ad li/
