cipiet coꝛonã vite quã reddet deus dili/

gentib, ſe. Mirũ eſt quõ amoꝛ nr a deo

euadere põt:ꝗꝛ ſi venalis eſt:nullus deo

carius emet. Dabit en ꝓ illo regnũ celo

rũ.ſi eſt ad dandũ:nullꝰ dignioꝛ eſt eo qᷓ;

deus cũ ipᷣe ſit ſũme bonus. Vñ nulli po
tius debuit dari qᷓ; ei. Si vero violentiã
reqrit nullus maioꝛẽ violẽtiã ꝓ eo q; ipᷣe
Petit eni cũ gladio euaginato. Aut eni

eſt liuo: inutdͦte

paunperis oderũt eum:⁊ amici ꝓcul receſ/

eum amabis:aut eterna moꝛte interflcie
ris. In ps. Niſi cõuerſi fueritis ab amoę-
re.ſ. mũdi ad amoꝛẽ dei.gladiũ ſuuʒ vi/
bꝛauit. Quot lingua bñficioꝝ ſuoꝝ ap⸗
poſuit:deus ad huc ignẽ amoꝛis accẽdẽ
dum in nobis qͥs poſſet narrare. Ex de/
fectu igithuiꝰamoꝛis erũt hoĩes doõnati
inuidęetes ⁊ dolẽtes de tanta dei bonita/
te:cuiꝰrecoꝛdatio erit eis maxima pena.
Scõdo inuidebũt puritati angeloꝝ:co/⸗
gita ꝙ ſi inuideãt deo ꝙ iuidebũt toti e/
ius curie.ſicut qñ qͥs inuidet et dolet de
ꝓſperiiate alter:etiã inuidet ⁊ dolet de
ꝓſperitate ſue domus⁊ familie.⁊ eſt ſibi
magna pena videre eius pulchꝛã ⁊ mo/
rigeratã vxoꝛẽ:honeſtos filios ⁊ filias:?⁊
cetera que ad ipᷣm ꝑtinẽt.Sic erit in da
natis reſpectu familie dei ⁊ ſuoꝝ:de qua
ſunt btiſſimi angeli Et certe hec erit ma
gna malicia ⁊ indurata iniqͥtas inuide/

re illis qͥ tot bñficia ipᷣis dãnatis cõtule/

rũt. Et hoc illis erit in penaʒ qͥ hic ipſis
btiſſimis angelis nullã reuerentiã fece/
rũt:ſed coꝛaʒ eis inuerecũde peccauerũt
nullã deuotionẽ ad eos habuerũt eis re/
gratiãdo de bñficijs cõceſſis.O chariſſi
me cõſidera dignitatẽ tuã.de qua Hier̃.
Magna eſt dignitas animaruʒ: vt vna/
queq; habeat ab oꝛtu natiuitatis in cu/

ſtodiaʒ ſui angelũ delegatũ.⁊ in pe. An
gelis ſuis mãdauit de te:vt cuſtodiãt te

in oĩibvijs tuis.vñ Berñ. loquẽs de hoc
verbo. Quantã inqͥt debet tibi hoc vᷣbũ
inferre reuerentiã:afferre deuotionẽ:con
ferre fiduciã. Reuerentiã ꝓpter pᷣſentiaʒ:
deuotionẽ ꝓpteribemuolentiã:fiduciã /p/
pter cuſtodiã. Itẽ idem Berñ.loquẽs de
illo vᷣbo.Eſa.lxij.Suꝑ muros tuos hie
ruſalẽ conſtitui cuſtoces. Benignus es
inquit quoniã non es cõtentus noſtroꝝ
fragilitate muroꝝ: ſed ipſis hommũ cu/
ſtodibus angelicã cuſtodiã ſuperponis.
Ad idem ꝑtinet illud Matthᷣ.xviij. Vi
dete ne cõtempnatis vnũ ex his pulillis
Angeli enĩ eoꝝ in celis ſemper vidẽt fa/
ciem patris mei qui in celis eſt Ytem ad
Hebꝛeos.i.capło. Nõne om̃es ſuntad/

miniſtratiõi ſpiritus in miniſteriũ miſſ

* i

Quinta pena ſpiritualis

ꝓpter eos qui hereditatẽ capiũt ſalutis.
⁊2 Lu.xvi.Factũ eſt vt moꝛeret᷑ mẽdicus
2 poꝛ.ab angelis in ſinuʒ abꝛae.⁊ multa
bñficia alia nobis ab angelis ↄferunt᷑p
pter que debemꝰ eos reuereri amare. et
inſoeuotõe habere:⁊ ſpecialiter angeluʒ
cuſtodẽ noſtrũ ne ingrati apud deũ ⁊ ip/
ſos angelos ſimus:ꝓpter hmõi petm̃⁊ a/
lia moꝛtalia multi danabunt᷑ et tñ tales

dãnati ipᷣis angelis ⁊ eoꝝ gloꝛie: ⁊ talis

inuidia erit pena:ſicut eſt pena iuido vi/
dere bonũ illius cui inuider Tertio in/
uidebit ſctõꝝ ſocietati.vñ querit Bona.
di.v. iiij.q.iij. Vtrũ dãnati mallent oẽs
dãnatos eſſe:qᷓ; quoſdã dãnatoſ.quoſdã
btũs dicit:ꝙ ideo ad ſatiandã ſua ĩpijſſi
mã emulationẽ ⁊ odiũ vellent nullos eẽ
btõs:ĩmo miſeros.Et qꝛ nec ipᷣi ad bea/
titudinẽ poſſunt ꝑtingere:nec alios poſ/
ſunt a ſtatu btitudinis ammouere Ideo
in ſemetipᷣis vehemẽter tabeſcũt ⁊ cõfun
dunt᷑. Cõcedendũ ergo eſt ꝙ generaliter
loquendo mallent omes eſſe miſeros qᷓ;
ipſis exiſtentibo miſeris aliquos eẽ bea/
tos.Et ſi obijcitur de illo diuite qui nole
bat fratres dãnari.dicendũ ꝙ qᷓ;uis dã/
nati in generali nollent videre btõs ali/⸗
quos:ſed om̃es miſeros:tñ qꝛ ſpecialius
habent aliquoꝝ amoꝛẽ naturalẽ:⁊ pꝛiua
tum:nollent illos dãnari:alijs exiſtẽtib⸗
in ſtatu gloꝛie: qꝛ ſi illi dã narent᷑. adhuc
tñ maneret emulatio ⁊ occaſio tabeſcen/
di ſi non ſic eſſet de omnibo. Attñ nullos
ita diligunt nauraliter.quin vellent eos
eſſe dãnatos.hoc pacto ꝙ nulli eſſent btĩ
vñ qꝛ vident ipſos eleuatos:ex quoꝝ cõ/⸗
Paretoe cõfundunt᷑⁊ iſti ſunt beati:⁊ qꝛ
oc obtinere nõ poſſunt:ideo non conſe/
quunt᷑ inde ſolatiũ:ſed habent inde ma/
gnũ ſu ppliciũ. Hec ille:Nec tñ haberent
minoꝛẽ miſeriã ſi dãnarentur. Et ponit
exemplũ idem doctoꝛ.Sicut inqͥt homo
ſanus in quo ẽ natura bene diſpoſita ap/
petit cibaria ſibi cõueuiẽtia. homo vero
infirmus appetit ea que nocent: qꝛ eſti/
mat ꝓdeſſe.ſic beati tanq; mente ſani ap
petũt alioꝝ gloꝛificationẽ que vere eſſet
cis ꝓficua ſu ꝓple ſiplaceret deo. Dãnati

vero beatoꝝ dãnationẽ quã eſtimãt ſibh
vtilẽ ⁊ delectabilẽ: ſicut inuidus alceri
ſubuerſionẽ:attamẽ ſi eueniret nõ ꝓpter
hoc miſeria eoꝝ decreſceret: imo ſuccre⸗
ſceret. Multa eni volũt impij ⁊ pctõꝛes
que ſi obtinerẽt eſſent miſerioꝛes. Ad h̊
ↄfirmãdũ multũ valet auctoꝛitas Aug.
in.ij.c vbi dicit:OQ⸗ ira:odiũ:⁊ cecitas in
dã natis excreſcent hec ille.O miſeri dã⸗
nati:o pena crudelis inuidie in deũ: an/
gelos.⁊ ſanctos. Vidiſti ne aliquos in/

uidos ⁊ dolentes de bono alterius:qͥ in

de murmurãt detrahũt ⁊ tab eſcunt ſiue
deficiũt pꝛe triſticia.Sic erunt damnati
triſtes de bonis pꝛedictoꝝ. O canes ra⸗
bidi qᷓ;tuʒ patiemini ex hac inuidia.Co

gitet hanc penã qui poreſt. Iſta pena qp

pe debet᷑inuidis huius mũdi quoꝝ ma/
ximuſ eſt nũerus qui hic ꝓximos nõ dile
xerũt. Vbi notandũ ꝙ licet debeamꝰdi⸗
ligere deſ vt dictũ eſt:⁊ nos ⁊ ꝓximũ:tñ
nõ habemus ſpeciale pꝛeceptũ de amo/⸗
re noſtro:eo ꝙ amare deũ ſit amare ſeio

ſum. Unde Aug. Ylle ſolus nouit ſe di⸗

ligere qui deũ diligit.Siquidẽ ille ſe ſa⸗
tis diligit qui ſedule agit:vt fũmo et ve⸗

ro fruat᷑ bono. Idem cum illa dilectione

quã deus imperat debeat homo dilige⸗
re deuz:ſeipᷣm:⁊ ꝓximũ:nõ tñ ex hoc tria
pꝛecepta data ſunt vt intelligat᷑ nullã eſ/
ſe dilẽctionẽ qua qniſq; diligit ſeipᷣm niſi
qua diligit deũ. Ad amoꝛem ꝓximi inci⸗
tat nos amoꝛ quẽ videmus inter anialia
irrationabilia eiuſdẽ ſpeciei. Eccł.xiij.
Omne animal diligit ſibi ſiłe. Et poſt
omnis caro ad ſiłem ſui cõiunget᷑ Si lu
pus:⁊ leo:⁊ ſerpens nõ exercẽt illã feroci
tatẽ in aĩalia que ſunt ſue ſpeciei quã ex/
ercẽt in alia. quid dicendũ eſt de homĩe
qui deſeuit in alium hoĩem niſi ꝙ feroci⸗
oꝛ et crudelioꝛ eſt lupo leone et ſerpente.
Etiã ipᷣa aqua que naturaliter habʒ pu
gnã cum igne:pacẽ habet cum alia qua
Secũdoincitat fraternitas naturalis ꝗᷓ
eſt inter hoĩes. Augꝰ.in lib. de doctrina
chꝛiſtiana. Si putamus nõ eſſe ꝓximos
niſi qui eiſdẽ naſcunt᷑ parentibꝛ:adam ?⁊
euam intẽdamus:⁊ om̃s fratres ſumus.

S

el
lie
/
te,
o

174
08

Voluit deus vnicũ hoĩem pmo foꝛma/

re ex quo omes ꝓcederẽtvt tanq; fratres
omnes hoies ſe amaret. Non ſic legimꝰ
factũ in angelis vel in animalib.alijs di

lectio eſt debitũ naturale quo vnꝰ homo
eſt obligatus alteri a quo debito nullus
abſoluit᷑ qtũcũq; ab eo ſoluat᷑ Vnde ſu
per illud Ro.xiij. Nemini quicqᷓ; debea
tis niſi vt inuicẽ diligatꝭ.dicit gio. Aug.
Sola charitas eſt que etiã reddita ſem/
per detinet debitoꝛẽ. Jus cõmune gene ⸗
ris humani videt᷑ cõtineri in illis duob
mãdatis.qð ab alio oderis tibi fieri: vi/
de tu ne aliqñ alteri facias Tho.iiij. Et

Math. vij. Quecũq; vultis vt faciãtvo

bis hoĩes:⁊ vos eadẽ facite illis. Tertio

fraternitas ſpũalis:de qua Augꝰ.in lib.
de diſci plina chꝛiſtiana. Omnes quidẽ
ſrẽs ſᷣm ꝙ hoĩes ſumus qᷓ;to magis ſᷣm

wVWechꝛiſtiani ſumꝰ. Ad id ꝙ homo es v/

nus pater fuit adam:vna mater fuit eua

ad id ꝙ chꝛiſtianꝰ:vnus pater eſt deus:

vVna mater eſt eccłia. Hec fraternitasitã
to eſt melioꝛ fraternitate naturali:qᷓ; me
lioꝛem habet patrem deũ. Matth. xxtij.

Patrẽ nolite vocare vobis ſuper terraʒ:
VYnus eſt em pater veſter qui in celis eſt.

Quarto exemplo xp̃ᷣi qͥ tantũ hoĩem di⸗

lexit: vt ꝓeius redemptiõe moꝛi voluit.

Hocexemplo angeli:qui adeo amant

hoĩem vt cuſtodiãt eum in oĩbvijslſuis
Amãdus eſt aũt chꝛiſtianus:ſicut chꝛi/
ſtus amauit nos.ſ.amoꝛe gratuito: amo

re recto:amoꝛe diſcreto:amoꝛevehemẽti:
amoꝛe fructuoſo:amoꝛe ꝑſeuerãti.Om/
nis igit᷑ amoꝛ talis deerit a dãnatis:⁊ e/

runt in inuidia ꝑpetua ⁊ doloꝛe ⁊ triſti/

cia de omniũ ſanctoꝝ ſaluatõe O qᷓ; gra

nis pena vbi mater inuidebit filio: ⁊ do⸗

lebit de eius ſalute:⁊ filiꝰ de patreꝛ ma/

tre:ſic ꝙ vellet ipᷣos ſecũ dãnari:vt dictũ

eſt. Quarto dãanati inuid ebũt paruuloꝝ
pene leuitati. Iſti erũt valde multi qͥ in
vteris matrũ moꝛtui ſunt:aut ante bap/

tiſmũ:aut tẽpoꝛe circñciſionis ante circũ
ciſionẽ:⁊ bꝛeuiter quotquot moꝛiunt᷑ in
Plo pctõ oꝛiginalidãnabunt᷑ ſic ꝙnunqᷓ;
videbũt deũ gloꝛifice:nõ tñ patient᷑ penã

ſenſitiuã. Vnde Augꝰ. in lib.de fide ad
Petrũ ait:Firmiſſime tene⁊ nullatenus
dubites:nõ ſolũ hoĩes iam ratiõe vten/
tes:verũetiã paruulos qui ſiue in vteris
matrũ viuere incipiũt: ⁊ ibi moꝛiunt᷑:ſi⸗

ue de matriba iaʒ nati ſunt ſine ſacramẽ

to ſancti baptiſmatis qð datur: In noĩe
patris et filij et ſpũſſancti. de hoc ſeculo
tranſeũt ignis eterni ſempiterno ſuꝓpli/
cio puniẽdos.qꝛ ⁊ ſi pctm ꝓpꝛie actionis
nullũ habuerũt:oꝛiginalis tñ pcti dãna⸗
tionẽ carnali cõceptiõe ⁊ natiuitate tra⸗
xerũt.hec Augꝭ.Que auctoꝛitas quali/
ter ſit intelligẽda:videin.q.de malo.ſan
cti Tho. xluij.ar.ij.ad pꝛimũ.ibi enĩ cũ
ſequẽti arti.iij.pulchꝛa habent᷑. Alexan
der autẽ de halis in.ij.dicit:ꝙ lʒ in igne
ſint eterno ab illo tamẽ nõ patient᷑:ſicut
⁊ dãnati ꝓpꝛio pctõ: vñ aliter eſt in igni
ſerunnalttermanns hoĩs: qꝛ ferrũ non
patit᷑:ſed manus patit᷑. Sic erat de par/
uulis vt de ferro. Exemplũ huius habe⸗
mus Danielis.iij. In triba pueris qͥ am
bulabant in medio flãme laudãtes deũ
⁊ benedicẽtes dño:⁊ non tetigit eos om/
nino ignis:neq; contriſtabit:nec quicqẽᷓ
moleſtie intulit. Sic eſt ſentẽtia doctoꝝ
paruuli in oꝛiginali nũqᷓ; patient᷑. Su
per iſtis inuidebũt dãnati patientes pe/

nas hoꝛribiles:ĩmo credi poteſt ꝙ etiam

inter ſe inuidebũt.⁊ ipſis demonib deſi⸗
derantes ipſis maioꝛes penas.Et quia

deſideriũ ſue inuidie nullum ſoꝛtiet᷑ effe
ctum valde dolebũt. Et hec pena maxi/

me debet his patrib et matrib qui ſuo
malo regim ine interficiunt paruulos in

vteris matrũ:qui etiam occidũt ante ba
ptiſmũ:aut flumine necantvel aliter. Et

vere crudeliſſima mater eſt que ꝓpꝛium
filiũ iugulat qualitercũq; ipᷣm concepit.
hoc nunqᷓ; beſtia faceret:quomodo ergo

mater hoc poteſt facere. Nõne debet ma

gis timere deũ quẽ offendit interficiẽdo

natũ ſuũ:qᷓ; quãcunq; mundanã verecũ/
diam. Vere ſic: Chariſſimi diligamus
deñ:⁊ ſic noſipᷣos diligemus:⁊ pximũ ſi/
ue angelos in eoꝝ pᷣſentia a pctis abſti/

nendo ſiue boĩes poſſibiles ad ſe glutem.
d 1

Sexta pena ſpiritualis

HBec eſt cognitio qua debemus cogno/
ſcere deũ ⁊ ꝓximũ:ſcilicet amoꝛe recto et
honeſto. Ideo de hoc nõ obſeruantib di
citur. Conuertant᷑ in infernũ om̃es gen/
tes que obliuiſcunt᷑ deũ ⁊c.

EFEvxta pena ſpiri⸗
ſtualis in danatꝭerit timoꝛ pe
ne.. VUnde Bꝛeg. Dic flãma
que ſuecendit illuminat:illic ignis cruci
ans obſcurat.hic metus amittit᷑ cum tol
lerari incipit quod timebaf:illic doloꝛ di
laniat ⁊ pauoꝛ anguſtat. Hoꝛrẽdo igit᷑
modo:tunc erit repꝛobis doloꝛ cum foꝛ⸗
midine. Vnde iſte timoꝛ erit quadru/
plex: quia.
Pꝛimo timebũt iudicem ſupernũ.
Secũdo cuneũ fraterrn.
Tertio demones hoꝛribiles.
Quarto penas terribiles.
Piꝛꝛimo igit᷑ timebunt iudicem ſuper/⸗
uum. Cogita ſi potes quãta pena⁊ quã/
to doloꝛe toꝛquet᷑ puer in ſcola ſentiens
ſe deliquiſſe: ⁊ videns magiſtrũ iratũ cũ
virgis delicatis:⁊ ſcindentibꝛ volentem
ipᷣm verberare. Plus adhuc latro timet
adiudicatus ſuſpẽdio videns patibulũ:
ita vt etiã aliquãdo quaſi exanimis defi

cere videat᷑. Vere talis timoꝛ quaſi ni /

hil eſt ad illũ timoꝛem quem dãnati pa/
tient᷑ videntes iudicem iratũ. De foꝛma
iudicis habet᷑ in magiſtro. di.xlviij.iiij.
Vlbi dicit᷑ ſic: In foꝛma vtiq; ſerui iudi/
cabit:vt videant mali in quem pupuge/
runt. xxxvij.⁊. xij. ? Apoca.i.Diuinitatẽ

vero illiꝰ mali nõ videbũt. nde Eſa.

xxvi. Tollaf impius ne videat gloꝛiam
dei.humanitatẽ videbũt ⁊ timeãt.diuini
tatem vero nõ:ne gaudeãt.diuinitas em̃
ſine gaudio videri non poteſt. Hec ille.
Et in fine ca.ij. Apparebit terribilis im
pijs ⁊ mitis ſuſtis. Erit enim timoꝛ ma
lis:⁊ lumen iuſtis.a pparebit terribilis.i.
terroꝛẽ eis incutiet: bonis delectationẽ:
ſicut idẽ ſol ſanis oculis delectabilis eſt:
egris vero odioſus.Et.capᷣ.v. Virtutes
gquoq; celoꝝ ⁊ angeli dicunt᷑ moueri non

motu dãnationis:vel aliqua ꝑturbatòe
pauoꝛis:ed quadã admirariõe eoꝝ que
viderint. Vnde Job.xxvi. Colũne celi
pauent aduentũ eius. Ideo dicit᷑:dies il
la dies ire:dies calamitatis ⁊ miſerie:di⸗
æs magna ⁊ amara valde. Sopho.i. Ju
xta eſt dies dñi magnus dies ire.di Illa
dies tribulatiõis ⁊ anguſtie:dies calami
tatꝭ⁊ miſerie:dies tenebꝛaꝝ ⁊ caliginis:
dies nebule⁊ turoinis.Oq; tremeda eſt
dies talis. Ideo tremens tota eccłia can
tat frequẽter. Libera me dñe de moꝛte e⸗
terna in die illa tremẽda. Et felix eſt qui
illũ diem pᷣcauet.iuxta cõſiliũ ſa pientis.
Eccł.vij.Diem malã pᷣcaue. Iſte timoꝛ
debet illis qui hic timere deũ noluerũt.
Sunt autẽ ſex differentie timoꝝ.ſ.timoꝛ
mũdanus:humanꝰ:ſeruilis: naturalis:

initialis:filialis:ſiue reuerẽ tialis. Sech

timoꝛ filialis eſt ille quo timet᷑ deus non
ꝓpter cõmodũ:vel incõmoduʒ:vel alias
coditiões timẽtis.ſed ꝓpter còditiões e/
ius qui timet᷑: vt cum quis timet deũ of
fendere ꝓpter amoꝛẽ quẽ habet ad eũ ex
bonis cõditionib eius. Vnde ꝓcedit ta
lis timoꝛ ex amoꝛe.⁊ id eo dicit᷑ filialis:ↄ
iſte eſt timoꝛ qui viros ſolet multũ ſctõs
cruciare de peccatis pᷣteritis. Sunt eniʒ

certi multi qui peccauerũt et neſciũt ſibt

peccata remiſſa:qꝛ neſcit homovtrum o⸗
dio vel amoꝛe dignus ſit.Eccłli.ix. Exẽ⸗
plum de abſalone.ij. Regũ.xvij. Qui e⸗
rat in magna anguſtia:ex hoc ꝙ nõ erae
carus de remiſſione paterne offenſe. Et
ad hoc inuitat ſcriptura. Hicit eccłia.v.
De ꝓpiciato peccatoꝝ noli eẽ ſine metu:
neq; adijcias peccatũ ſuꝑ peccatũ.⁊ ne
dicas miſeratio dei magna młcitudinis
peccatoꝝ meoꝝ miſerebit᷑ Miſericoꝛdia
enim ⁊ ira ab illo cito ꝓximant:⁊ in pec⸗
catoꝛes reſpicit ira illiꝰ. Non tardes cõ⸗
uerti ad dñm: ⁊ ne differas de die in diẽꝛ:
ſubito enimveniet ira illius:⁊ in tempo⸗
revindicte diſperdet te. Item iſte timoꝛ
multũ cruciat bonos: etiaʒ de pꝛeteritis
operibo:qꝛ neſciũtvtrum placuerũt deo.

Eccleſia.ix. Sunt iuſti atq; ſapientes:⁊K

₰

Eerit timoꝛ pene

Opera eoꝑ in manu dei. Et tamen neſcit
homo vtrum ⁊c.ſed omnia in futurũ ſer
uant᷑ iuncta. Exemplũ in vitis patrũ de

quodã ſancto patre: qui cum videret᷑ ti/

mere de moꝛte: queſierunt ab eo fratres
an ti meret.Et ipſe reſpõdit in hunc mo/
dum.Seruaui mandata dei iuxta poſſe
meũ.ſed homo ſum: ⁊ neſcio vtrũ opera
mea placuerũt deo an nõ:⁊ ideo nõ ſum
ſecurus donec veniã ante eum. Item iſte
timoꝛ eſt qui multũ bonos cruciat de pꝛe
ſenti Timent enim cõtinue ne in aliquo
opere foꝛte oculos ſue maieſtatis offen/
dant: ſicut famulus diſciplinatus aſſi/
ſtens coꝛam regia maieſtate eſt in timo/⸗
re continue.Exemplũ de Job.ix. Vere/
bar omnia opera mea ſciens ꝙ non par/
ceres delinquẽti. Ad hunc timoꝛẽ videt᷑
imuitare. ps.dicit. Seruite dño in timo/

xre. Innuens per hec verba ꝙ in ipᷣo ope/
re ſeruitij ſemper timerevidemus. Item

iſte eſt qui etiaʒ eos multũ cruciat de fu/
turo:qꝛ nõ ſunt certi.quin foꝛte finaliter
cadant in aliquã eius offenſaʒʒ: qꝛ neſcit
homo finem ſuum. Eccłia.ix. Exemplũ

de ſene qui audiens caſum alterius ſan

cti viri timens illud de ſe dixit cõdolen/
do illi et timendo ſibi.Ille heri: ego ho/

Adie. Iſte eſt qui eoſdeʒ multũ cruciat de
occultis. Sciunt em̃ ᷣm apłm.i. Coꝛin /
thioꝝ.iiij. ꝙ qᷓ;uis non ſint ibi in aliquo
rõſcij de peccato.tamen nõ ideo iuſtifica
ti. ⁊ ideo timent ne aliquod occultũ ha/
beant quod deo diſpliceat. Exemplũ de
Dauid qui ſic timens exclamauit dicens

Delicta quis intelligit:ab occultis meiſ
mũda me dñe. Itemiſte eſt qui facit eos
aſſidue ſollicite ſe mundare de maculis
venialibus:exemplo ſponſe que ſollicite
purgat ſe ab omnib imundicijs: etiam
que credit ſponſo diſplicere. Et hoc eſt
quod dicit apoſtolus.ij. Coꝛinthio.vij.
Perficientes ſanctificationeʒ in timoꝛe
dei.hec eſtenim ꝑfecta ſanctificatio cum
non ſolum a maioꝛib:ſed etiam a mino-
ribus anima ſanctificat᷑. Iteʒ iſte eſt qui
fraquenter facu timere offenſam. vbi nõ

eſt. Gꝛego. Bonarũ mentium eſt ibi en
pam agnoſcere: id eſt timere vbi culpa
non eſt. Exemplũ in hiſtoꝛia tripartita.
libꝛo.vij. VNbi dicit: ꝙ cum iulianus apo
ſtata imperatoꝛ feciſſet in quo.dam ma/
gno feſto ante ſeipᷣm poni vaſa: vt moꝛe
im periali ad honoꝛem ſuuʒ thus impo/
neret᷑:fecit ad hocvocari quoſdã chꝛiſtia
nos idolis iuxta occultatis:qui cum ſim
plici animo ad honoꝛeʒ imꝑatoꝛis thus
pꝛoieciſſent:nihil de illis idolis ſcientes
impꝛoperarũt eis idolatre ꝙ thus ido/
lis ſacrificaſſent:quod illi aduertẽtes ex/
clamauerũt petentes ſibi dextras ampu
tari:licet nihil feciſſent in reuerentiã ido
loꝛum. Iſte eſt timoꝛ qui omne malũ ex/
cludens ꝓpter euʒ:non dimittit quin dei
faciat volůtatem. Eccleſiaſtici.xxxiiij.
Qui timet deum nihil trepidabit⁊ non
pauebit. Timentis dominũ beata eſt a/
nima eius.Et ſequit᷑. Oculi domini ſu⸗/
per timentes eum. Et.i capᷣ. Timoꝛ do /
mini gloꝛia ⁊ gloꝛiatio ⁊ leticia ⁊ coꝛona
exultationis. Timoꝛ domini delectabit
coꝛ. Timenti deũ bene erit in extremis:
⁊ in die defunctionis ſue benedicet᷑. Ti⸗
moꝛ domini expellit peccatũ.nam qui ſi/
ne timoꝛe eſt non poteſt iuſtificari. Et.ij
capitulo. Qui timent dominũ:inquirẽt
que beneplacita ſunt illi: ⁊ qui diligunt
eum replebunt᷑ lege ipſius. Qui timent
dominũ cuſtodiũt mandata illius:⁊ pa/
tientiam habebũt vſq; ad inſpectionem
illius dicentes. Si penitentiã non ege/
rimus:incidemus in manus dei: ⁊ nõ in
manus hommũ. Et ps. Beatus vir qui
timet dominũ:in mãdatis eius cupit ni/
mis.id eſt valde.ſte igit᷑timoꝛ eſt filia/
lis quo nihil derelinquit᷑ eoꝝ qui perti/
nentlad ſalutem. Exemplo Thobie.i.c.
qui nec pꝛopter timoꝛem moꝛtis nec re/⸗
rum dimittebat moꝛtuos ſepelire. Dã/
nati vero hoc timoꝛe caruerunt:⁊ ideo ti
moꝛe ſeruili perpetuo timebũt.Creden/
dumq; eſt ꝙ ad maioꝛem cumulum ſue
damnationis timoꝛ ⁊ terroꝛ tantus quo
pauebũt in cõſpectu iudicis ſemderina

Sextapena ſpiritualis

nNebit in eis Cogita qᷓ;to timoꝛe terretur
latro videns iudicẽ volentẽ eum ad moꝛ
tem condẽnare:ſed vere maioꝛi timoꝛe ſi
ne cõparatione timebũt damnati viden
tes iudicem ſcʒ chꝛiſtũ eos condẽnanteʒ
ad ꝑpetuam inferni penam: ⁊ dicentẽ il/
lud Math. xxv. Diſcedite a me maledi
cti in ignem eternũ quipa.eſt diabolo et
angelis eius. Timebũt ſecũdo damna/
ti cuneum fraternũ.i.ſocietatẽ tot dãna/
toꝛũ hominũ:quiavt dictum eſt pluries
multuʒ affligent᷑ ex tanta ſocietate:ſicut
timẽt incarcerari cũ multis alijs ex qui/
bus ſciunt penum carceris augmentari
NRã ſi ponerẽt᷑ plures infirmi fetidiſſimi
⁊ calidiſſimi ĩvno carcere:tũc qᷓ;to płres

eẽnt tãto plus timerẽt hi qͥ ulic eſſent po

nendi:ſic erit de carcere infernali:immo
tiã homines damnati tam erunt hoꝛri/
biles ad videndũ ꝙ vnuſquiſq; pauebit
alium videre. VUnde ſicut homo defigu/
ratus vel moꝛtuus q̃ttuoꝛvel quinq; die
bus infert timoꝛẽ magnũ:ita vt etiã aliqᷣ
quaſi perdãt ſenſum ⁊ maxime inopina
ta vi ſione alicuius terribilis:ſic damna
trex viſione:mutua maxime timebũt ad
augmentuz ſue damnationis. Iſai.xiij.
Vnuſquiſq; ad pꝛoximũ ſuum ſtupebit
facies combuſte vultus eoꝛum:et Eccł.
xxi. Pauoꝛ operantibus iniquitatẽ. De
iſto pauoꝛe etiam dictum eſt in ſexta pe/
na coꝛpoꝛali:videtur tamẽ magis timoꝛ

pertinere ad penam ſpiritualẽ qᷓ; coꝛpo/

ralem:qᷓ;uis etiaʒ pauoꝛe ſiue timoꝛe rei
viſe coꝛpoꝛaliter ſenſus immutent᷑ patiẽ/
do:ſed ille timoꝛ ſpiritualis poterit ma/
gis cauſari ex viſione anime turpiſſime
ex defoꝛmitate peccati. Legimus enĩ in
vitis patrum ꝙ cum quidã ſenex ambu
laret per heremũ adiunxit ſe ei angelus
in ſpecie humana. Cum aũt veniſſet ad
quoddã cadauer ſene obturãte nares ſu
as ꝓpter fetoꝛeʒ angelus non obturauit
Euntibus illis vltra obuiauerũt cuidã
iuueni:angelo autẽ obturante nares ſe/
nex non obturauit:qui dixit angelo. In
pᷣſentia cadaueris nares nõ obturaſti et
in pᷣſentia iuuenis obturas. Vnde boc:

dixit ei angelus. Iſti fetoꝛes coꝛpoꝛales
non ledũt nos: ſed peccata hominũ illa
fetẽt nobis. VUnde tollerabilius fetet ca
nis putridus hominibus qᷓ; anima pec⸗
catrix angelis In inferno igitybi anime
ſe mutuo videbũt ſiue intelligẽt nõ obſtã
te coꝛpoꝛe vna infert alteri ⁊ fetoꝛem ⁊ti
moꝛem. Et iſta pena timoꝛis debet illis
quhi ꝓpter hominũ timoꝛẽ ⁊ verecun
diam dimittũt bene agere ⁊ ſaluti ſue ꝑ

uidere Et iſte dici poteſt timoꝛ humanꝰ

quo ducti homines magis eligunt ma/
lum anime qᷓ; coꝛuis: ſimiles illi de quo
dicit᷑ ꝙ eundo ad foꝛuʒ poꝛtabat ſotula/
res in collo magis eligens ledere pedes
5 ſotulares:magis em̃ aliqui timent ꝑ/
ere bona rerum mundanaruʒ qᷓ; coꝛpo
ris ĩmo qᷓ; anime Quot cõmittunt pecca

4

ta etiam pꝛo vno denario iurando et pex

iurando deus nouit.Contra hunc timo
rem dicit chꝛiſtuſ Math. x. Nolite time
re eos qui occidũt coꝛpus:animã aũt nõ
poſſunt occidere.Sed potius eum time
te qui põt aiam ⁊ coꝛpus ꝑdere in gehẽ/
nam. vſte igit᷑ eſt malus timoꝛ:⁊ ideodu
cit ad alium maioꝛẽ timoꝛẽ. Tu em̃ ſcis

q;ta pena ſit eſſe in timoꝛe alicuius hois

Eredo em̃ ꝙ oẽs aliqñ aliquẽ timuerũt
⁊ ex inſperato territi ſunt:⁊ſi ille terroꝛ ſi

ue timoꝛ duraret: nunqᷓʒ in hoc mundo

gauderẽt Cogita igit᷑ qʒta pena ſit dam
natis eſſe in ꝑpetuo pauoꝛe⁊ timoꝛe alio
ruʒ dãnatoꝝ. Tertia pena timoꝛis erit

ex viſione demonũ. Et licet etiã ſit dictũ
deviſione demonũ in ſexta pena coꝛpoꝛa

li:verũtamẽ etiã videbunt᷑ ſpiritualiter.

Vnge ſicut aie beatoꝝ videbunt deum

clare:⁊ eo fruent᷑ ⁊ gaudebũt: ita aĩie dã⸗
natoꝛũ videbũt demones per intellectũ:
⁊ iſta viſio ſpiritualis eis infert magnuʒ
timoꝛẽ. Experimur em̃ ꝙ nominatio eiꝰ

infert timoꝛẽ:q̃ʒto magis eius viſio ſpi/

ritualis.Et iſta pena erit his qui nolũt

eum hic timere ſed acquieuerũt ſuis tẽ/

ptationibus ⁊ cõſilijs ſuoꝝ ſequẽdo ma

las ſocietates:ita ꝙ nec habuerũt timo/

rem ſeruilẽ:qui eſt cũ quis nõ amoꝛe iu/

ſticie:ſed timoꝛe gehennevel alterius pe

—

☛ SπU SSS

erit timoꝛ pene

ne abſtinet a malo vel facit aliquod bo/

num. Calis fuit pharao qui cu flagella/
batur dimittebat ppłin:ſed qñ tolleraba

tur nec dñm cognoſcebat nec populũ di/
mittebat: ſicut patet Exodi.ca.vlti. Ta
lis fuit anthiocuſ qui infirmitate flagel

latus oꝛabat dñm.ij. Mach.ix. Vbi di /

citur. Suꝑbe locutus eſt venturũ ſe hie/
roſolymã ⁊ cõgeriẽ ſepulchꝛi liudeoꝝ eũ
fcturuʒ: ſed qui vniuerſa conſpicit dñs

deus iſrael ꝑcuſſit eum inſanabili ⁊ inui

ſibili plaga:ita vt coꝛpoꝛe impij vermes
ſcaturirẽt odoꝛe etiã illius ⁊ fetoꝛe exer/
citus grauaret᷑ ⁊ cũ nec ipᷣe iam fetoꝛ em
ſuũ ferre poſſet ita ait. Juſtum eſt ſubdi

tum eſſe deo ⁊ moꝛtalẽ nõ paria deo ſen/

tire. Oꝛabat autem hic ſceleſtus dñũm a
quo nõ eſſet miſcdᷣiam cõſecuturus:⁊ ci⸗/

uitatẽ ad quã feſtinãs veniebax vt eam

ad ſolum deduceret:nõ optat liberã red/

dere. Et ibi multa ꝓmiſſa ⁊ vota ponun

tur.Et ſequit᷑ in fine capituli. Igithomi

cida ⁊ blaſphemus peſſime ꝑcuſſus:⁊vt

ipe alios tractauerat ꝑegre in montibus
miſerabili obituvita functus eſt. Et hoc

quia ſolo timoꝛe pene mouebat᷑. Tales

erũt iudei plures qui timoꝛe pene legeʒ
ſeruabãt:quib xpᷣiani multũ vident᷑ pe/

ioꝛes qui nec timoꝛe nec amoꝛe ſeruãt le

gem quã amoꝛe ſeruare deberẽt Sʒ alij
timoꝛe ſeruili ſunt ſicut pirate qui viden
tes tempeſtatẽ faciũt vota confitent᷑ ⁊ ꝓ
mittunt mirabilia:ſed ſtatim ceſſante tẽ

peſtate redeũt ad ludos ⁊ blaſphemias

⁊ alia mala cõſueta. Tales ſunt iterũ ſi/
miles poꝛcis ⁊ canibus qui percuſſi fugi

unt de domo ad hoꝛam:ſed ſtatim reuer

tunt᷑ ⁊ faciũt tedia cõſueta. Item ſunt ſi/
miles cuidaʒ ruſtico trufatoꝛi: de quo di
citur:q cum duceretvaccam ⁊ vitulũ ad

montẽ ſancti michaelis inter fines bꝛita

nie ⁊ noꝛmanie et videret venire fluxus
maris exclamauit dicens. O beate mi/
chael libera me ⁊ dabo tibi vitulum. Li
beratus autẽ dicit ſic. Beatus michael

bene erat fatuus ſi credebat ꝙ darem ei

vitulũ meũ.Et ecce iteꝝ fluxus auaſi in

noluens eũz exclamauit dicẽs. O beate

michael libera me ⁊ ꝓmitto tibi vaccam
⁊ vitulũ. Liberatus aũt dixit.O micha
el michael nec vitulũ nec vaccam habe⸗
bis. Cum autẽ ſic quaſi ſecurus incede/
ret:ecce iterum ſluxus inuoluens ⁊ ſuffo
cans eum ⁊ vaccã ⁊ vitulũ. Sic multi in
neceſſitatibuſ aut infirmitatibus multa
pꝓmittunt ꝙ ſcʒ bene viuent reſtituent ſi
habẽt de alieno:vota faciunt:ſed ſanivel
poſt periculũ nihil faciunt:⁊ideo quãdo

credunt ſecure viuere ſuꝑuenit moꝛs et

inuoluunt᷑ cũ ſuis peccatis in infernuʒ:
qua nec ſe emendauerũt nec reſtitutio/
nem fecerũt:aut vota ſoluerunt: iuxta il/
lud.i.Theſſa.v. nm em̃ dixerunt pax
et ſecuritas:tunc repẽtinus eis ſuperue
niet iteritus ſicut doloꝛ invtero habẽtis
2 non effugient. Et ibi lo quit᷑ apłlus de
die iudicij dicẽs. Dies dñ ſicut fur: ⁊ ita
in nocteveniet.Et poteſt etiam intelligi
de die moꝛtis. Notãdũ aũt ꝙ iſte timoꝛ

ſeruilis ſᷣm ſe nõ eſt peccatũ ſicut mũda

nus ⁊ humanus. Non em̃ eſt malũ in ſe
cauere a peccato ꝓpterttmoꝛẽ pene: ſed
tamẽ ſemꝑ eſt cũ peccato. Unde Augu.

ſuper illoverbo. Confige timoꝛe.t.c.me⸗
dicit de tali. Vnijt in homine peccandi
voluntas:⁊ ſequeret̃opus ſi ſperaret᷑ im

punitas. Conſtat autẽ ꝙ peccãdi volun
tas peccatũ eſt ꝓpter hoc dicit᷑i. Joheiiij⸗

Timoꝛ non eſt in charitate:quia chari⸗

tas exeludit peccatuʒ. Et ideo cauere a

malo timoꝛe pene tantũ attribuit᷑ malis

cauere autẽ a peccatis amoꝛe iuſticie at/
tribuitur bonis iuxta illos verſus oꝛatij.
Oderunt peccare mali foꝛmidine pene.
Oderũt peccare bonivirtutis amoꝛe:ta
lis timoꝛ non facit euadere penas quas
timet. Exemplũ de duobus ſocijs cleri/

cis de qͥbus diciĩ ꝙ ſe multũ diligẽtes di

xerunt adinuicẽ ꝙ qui pꝛimo moꝛerer̃dre
diret ad alterũ ſi poſſet. Factũ eſt autẽ vt

alter moꝛeret᷑ facta conſeſſione ⁊ recepto

viatico cuʒ fletu. Poſt aliquot vero tem
pus apparuit ſocio: ⁊ qſiuic ſocius quo/
modo ei eſſet ⁊ reſpondit ꝙ male: qꝛ dã/
natus erat.Et ſocius. Nunquid pꝛoſuit
tibi coufeſſio viaticum ⁊ lachꝛime quas

Sexta pena ſpiritualis

effadiſtin exrremio, Erille. Non auia

oĩa feci ex ſelo moꝛtis timoꝛe. Ideo dici
tur Pꝛouerb.xi. Juſticia liberabit a moꝛ

te:ipſa eſt em ſola que facit euadere viſi/

onem demonũ hmoi timoꝛ nõ facit time

re filiũ dei: ⁊ per cõſequẽs heredẽ regni

Nõ ergo timeamus deuʒ ſolo tali timo

re:ſed magis filiali:de quo pꝛius dictuʒ
eſt vt euadere valeamus timoꝛẽ illum pe
Ralẽ quo demões videbunt᷑.Quarta pe/
na timoꝛis erit in dãnatꝭ ꝓpter penas ve
hementes quas patient᷑. Quantũ time/
res ſi videres ignem in quo opoꝛteret te

renere digitũ per hoꝛam:et magis ſi per

diem:⁊ adhuc magis ſi totũ coꝛpus per

annũ ⁊ coꝛpus tuuʒ deficere nõ haberet

Cogua autẽ ſi potes quãto timoꝛe dam
nati timent qui ꝑpetuo et ſine fine tantũ
2 talem ignẽ patient᷑de quo igne dictuzʒ
eſt in pꝛima pena cepo:dli⸗ r non ſolũ
ignem ſed ⁊ frigus intenſiſſimũ et alias
penas de quib dictũ eſt. Quantũq; eniʒ
ſtent in interno damnati ule pene nõ mi
tigabunt᷑: quia in inferno nulla eſt redẽ/

ptio:nulla penarũ alleuiatio:⁊ ideo onmm

quanto timoꝛe poſiti ſunt in inferno tan

to timoꝛe ſemꝑ timebũt. O deus quãta

pena eſt iſta. Sciũt em̃ pauperes chꝛiſti
q; timent pꝛedones ⁊ raptoꝛes. Videa
mus igitur chariſſimi quomodo iſtuʒ ti

moꝛẽ poterimus euadere. Certe euade/

mus ſi de timoꝛe ſeruili tranſeamus ad /

initialẽ ⁊ filialẽ:quod ſic fit. Cum pecca

toꝛ audit pᷣdicari penam eternã et terri/
tus abſtinet a malis ſolumvt vitet penã
timet ſeruili timoꝛe:⁊ non eſt adhuc iu/
ſtus qᷓ;uis abſtineat a peccato quia ſi nõ
eſſet pena quã foꝛmidac:nos abſtinereta
peccato: ⁊ ideo in eo eſt amoꝛ peccati ra/
dicaliter. Iſte dum abſtinet a malis aſ/
ſueſcit ſe bonis: ac per hoc incipit ama/
re bonum ⁊ delectari in illo:quod cum ce
pit amare expelleref amoꝛ peccati: quia
uõ patiunt᷑ ſe ſe amoꝛ iuſticie ⁊ amoꝛ pec
cati:ſimul etiam expellet᷑ timoꝛ ſeruilis
qui lolam penã timuit:⁊ iam cũ charita

æ incipit eſſe timoꝛ inicialis qui adhuc
vnum oculã habet ad penam: ſed alterã

habet ad offenſaʒ ne cõmittat. Interim
bene agendo creſcit charitas:⁊ ſimul cũ
hoc creſcit timoꝛ offenſe ⁊ diminuitur ti
moꝛ pene:donec totus intuituſ animi ſi
ad offenſam nõ ad penam:⁊ tunc eſt ꝑfe
cta charitas:⁊ tunc expellit᷑ timoꝛ inicia
lis ⁊ ſuccedit filialis cuius vſus in pᷣſen⸗
ti eſt reuereri ⁊ timere ne offenſa fiat. NHe
ergo incurramus timoꝛẽ tantarũ pena/
rum ſaltẽ habeamus timoꝛẽ inicialẽ ad
quẽ incuriendũ dicit Joh.bap. Math.
iij. Nidens multos phariſeoꝝ ⁊ ſaduce
noꝛũ venientes ad baptiſmũ ſuum dixic
eis. Pꝛogenies viperarũ quis demõſtra
uit vobis fugere a ventura ira. Facite er
go fructũ dignum penitẽtie:iam enim ſe
curis ad radicẽ arboꝛis poſita eſt. Om/
nis ergo arboꝛ que nõ facit fructũ bonũ
excidetur ⁊ in ignẽ mittet᷑. Qui poſt me
venturus eſt foꝛtioꝛ me eſt cuius ventila
bꝛũ in manu ſua ⁊ ꝑmundabit aream ſu
am:⁊ cõgregabit triticũ ſuum in hoꝛreũ
paleas autẽ comburet igni inextingui/
bili. Iſte habet duas alas que date ſunt
mulieri ad volandũ in deſertũ penitẽtie
Apocal.xij. Duo pᷣdicti timoꝛes ſcʒ pe⸗/
narum offenſe multas animas fecerunt
volare ad penitentiã. Exemplũ de that/
de meretrice de qua dicit᷑ ꝙ tãte pulchꝛi⸗/
tudinis extitit ꝙ multi ꝓpter eam vendi
tis ſubſtãtijs ſuis ad vltimã paupertatẽ
deuenirẽt:ſed ⁊amatoꝛes ſui pꝛe ʒelo illi
us litibus inter ſe ↄſertis frequẽterchaꝝy
dis limina ſanguine replebãt: quod cuʒ
audiſſet abbas pannũcius ſumpto habi
tu ſeculari ⁊ vno ſolido pꝛofectus eſt ad
eam in quãdã egypti ciuitatem: deditq;
ſolidũ quaſi pꝛo mercede peccandi.Illa
accepto pᷣcio ait illi. Ingrediamur ſumł
in camerã.Cunq; ingreſſus eſſet ⁊ lectũ
pꝛecioſis veſtibus ſtratũ aſcendere mi/
naret᷑ dixit ad eam. Si eſt interius cubi /

culum in ipᷣm eamus. Ala autem dixit.

Eſt quoddã cubiculũ vbi nullus ingre/⸗
ditur. Si vero deum times nõ eſt locus
qui deitati eius abſcondat᷑ O cũ ſenex
audiſſet dixit ei.Et ſcis eſſe deum. Que
reſpondit. Scio eſſe deum ⁊ regnũ futu

Btit

us
ner

e

ua

yviſeculi:necnon? toꝛmenta peccatoꝝ:di
xitq; ei.Si ergo noſti cur tãtas animas

didiſti. Et nõ ſolum pꝛo tua:ſed pꝛoil/
ſoꝛũ redditura ratione damnab eris.l/
lavero audiens ꝓuoluta ad pedes eius
cum lachꝛimis oꝛabat dicens. Scio eſſe
peni tentiã pater et cõfido remiſſionẽ te

oꝛante ſoꝛtiri:tantũ peto tribus hoꝛis in

ductas:⁊ poſt hec quo iuſſeris ibol: que/
cunq; pꝛeceperis faciã. Cunq; locum il/
li abbas cõſtituiſſetvbi venire deberet:il
la collectis oĩibus qͥcunq; ex peccato lu/
crata fuiſſet ꝑlatiſq; in medio ciuuatis
populo ſpectãte igne combuſſit clamãs:
venite omnes qui peccaſtis mecum ⁊ꝛvi
dete quomõ omia que ↄtuliſtꝭ mihi exu
ram. Erat autẽ pᷣcium auri libꝛarũ qua/

dringentarũ. Que cũ oĩa incendiſſet ad

locum quẽ abdas cõſtituerat ꝑrexit quã

ille receptã virginũ monaſterio in cellu/

lam paruã recludẽs:oſtium celle plum/
bo ſignauitet paruã reliquit feneſtram

per quã ei victus inferret. Juſſitq; ei om

nibus diebus parum panis et paululuʒz

aque miniſtrari.Cum aurtẽ ſenex deſcẽ/
deret ait ad eum Quo iubes patervt ex

naturali meatu aquã meam fundaʒ: ait
ille. In cella ſicut digna es. Cunq; iterũ
quomodo deberet adoꝛare inquireret:
ait. Kon es digna nominare deum neq;
in labijs tuis nomẽ trinitatis adducere

ſed nec ad celum manus extendere:quo

niã labia tua iniquitate plena ſunt ⁊ ma
nus tue ſoꝛdibus inqͥnate:ſed tantũmo/
do incumbẽs cõtra oꝛientẽ reſpice hunc
ſermonẽ frequẽter iterans. Qui plaſma
ſti me miſerere mei. Cũ ergo tribus an/
nis fuiſſet incluſa condoluit abbas pan/
nuncius ⁊ pꝛofectus ad anthoniũ vt re/
quireret ſi deus remiſiſſet illi peccata: et
narrata cauſa Anthonius cõuocatis di
ſcipulis ſuis pꝛecepit eis vt illa nocte vi/
gilantes in oꝛatione ꝑſiſterent ſigillatĩ:
quatenus alicuiex his declararet deus
cauſam pꝛe qua pannucius abbas vene
rat. Cũ ergo inceſſanter oꝛaſſent abbas
paulus maioꝛ diſcipulus anthonij vidit

ſbito lectü in celo pꝛecioſis veſtibus oꝛ

dinatũ quem tres vigines clara facie cu
ſtodiebãt Cunq; paulus ille diceret glo
rtam illam tantũ eſſe anthonij. NHoxiau
tem diuina reſpõdit. Non eſt patris tui

anthonij:ſed thaydis meretriciſ. Quod
cum mane paulus pannucio dixiſſet cũ

gaudio diſceſſit: ⁊ mox ꝓſectus ad mo⸗/
naſterium oſtium celle aperuit. Illa ve/
ro rogabat vt adhuc maneret incluſa:
dixit auteʒz ei. Egredere quoniã dimiſit
tibi deus peccata tua. Et illa reſpondit
Teſtoꝛ deum quia ex quo huc ingreſſa
ſum ex om̃ibus peccatis meis feci velut
ſarcina:⁊ ſtatui ante ocłos meos ⁊ ſicut
non deceſſit anhelitus de maxillis meis
ſic non diſceſſerunt peccata mea ab ocu⸗/
lis:ſed flebam ſemꝑ illa ↄſiderans.Cuti
abbas dixit. Non pꝛopter penitentiã tu
am remi ſit tibi deus peccata tua:ſʒ quia
hunc timoꝛẽ ſemper babuiſti in animo.
Et cum inde illaʒ adduxiſſet.xv. dies ſu
peruixit ⁊ pauſauit in domino. O deus
meus quid nos faciemuſ de tot peccatis
noſtris ſuper quibus nihil timemus: di/
xiſti enim dñe ſicut dicitur Matth. xxi.
Amen amen dico vobis quia publicani
2 meretrices pꝛecedent vos in regnum
dei. Hoc videmus veruʒ in ſancta thay
de ⁊ ſequamur ſi timoꝛem habuerimus

Iſte dicitur initialis:quia eſt iniciũ ſapi

entie. Eccłe.i.Et in ps:Oui timet deuʒ
faciet bona.Eccleſia.xv. Sa piẽtia vero
eſt nõ in cognitione boni ⁊ mali:ſed etiã
in repꝛobarione mali et electione boni.
Item dicitur initialis quia eſt in incipi/
