nalis creatura eſt facta a deo: ⁊ referẽdũ
eſt ad creatoꝛis bonitateʒ: ⁊ ad creature
vtilitatẽ. Et ſicut factus eſt hõ ꝓpter de⸗
um.i.vtlet ſeruiret:ita mũdus factus eſt
er hoĩiem ſcʒz vt ei ſeruiret. Hec magr
Rnae hõ naturaliter habet vultũ ad ce

leſtia:ereptũ ⁊ ſtaturã coꝛꝑis ſurſum kle

Nona gloꝛia anime

natã ad celũ. VUñ ſᷣm Iſið. Abuſiue ho⸗
mo diccus eſt ab humo cuʒ ex ſocietate:
nõ em̃ coꝛꝑis ſed aĩe ſit cõcretus:et ideo
grece antropos.i.ſurſum erectus cõpella
tur:eo ꝙ ab humo ad cõtemplationẽ ſui
artificis ſpũs regine ſubieuat᷑. ñn Oui
dius in li.de traſſoꝛmatis. Pꝛonaq; con
ſpectant aĩalia cetera terrã. Os homini
ſubiime dedit celũq; videre. Juſſit ⁊ ere/
ctos ad ſydera tollere vultus Que oĩia
denotãt hoĩ em ad il la celeſtẽ gloꝛiã a na
tura ſua tendere ⁊ habere appecitũ et in/
clinationẽ. Ibi igit᷑ erit ſacietas ⁊ quies
ſui deſiderij ᷣm quattuoꝛ.
Pꝛimo finem ſuũ attingẽdo.
Secũdo a laboꝛe quieſcẽdo.
ertio virtuoſe couiuendo.
Quarte loco celi cõſiſtendo.
SIzn gloꝛia igit᷑ erit ſacietas hoĩs fineʒ
ſuum atxtingẽdo:finis em eſt illud ꝓpter
qð aliqͥd fit ̃m phᷣos. Alio mõ finis eſt
vlcimũ rei ſiue ad qð aliquid oꝛdinaf.i.
Thi. i. Sinis pᷣcepti eſt charitas. Sed
ſimpliciter vltimus finis ille:de quo be/
atus petrus.i. Pe.i.Credẽtes autẽ exul/
tabitis gloꝛificata leticia inenarrabili et
gloꝛificata repoꝛtãtes finem fidei veſtre
ſalutẽ aiarumveſtrarũ. De quo Aug.li.
xxij. de ciui. dei dicit. Ipſe erit ſinis deſi/
Aeriũ nr̃eꝝ qui ſine fine videbit᷑ ſine faſti
dio amabit᷑: ſine faſtigatione laudabitur
Iſte eſt finis nr ſicut ipᷣe di. Apo.i.Ego
uʒ alpha ⁊ o pᷣncipiũ ⁊ finis:de hoc fine
acquirẽdo debet eſſe pᷣncipalis ⁊ ſingula
ris cura ⁊ diligẽtia: libẽtius em̃ facit hõ
gð pcipit᷑ qũ magnũ eſt pᷣmiũ qð pmittit᷑

Cũ igit᷑ vita etena ſit ſůmũ pꝛemiũ ⁊ im

mẽſum qð deo obediẽtib et mãdata eiꝰ
cuſtodiẽtibi eſt ꝓmiſſum: q;ta vigilãtia
debemꝰ eiusvoluntatẽ facere ⁊ cuſtodi⸗/
re. Ideo dicit᷑ Mat xix. Si vis ad vitã
ingredi ſerua mãdata. Ecce ꝑ qd itle fi⸗
nis attingit᷑ poſſibiliter:⁊ habet᷑: Pꝛoue.
vij. Serua mãdata ⁊ viues et legẽ meaʒ
qſipu pillã oculi tui: liga eam in digitis
tuis ſcribe illã in tabulis coꝛdis tui Hec

eſt igit᷑ vis pueniendi ad finẽ nrjm. Vis

igiĩ laciari:vis omni bono ditari: vis ꝑ/

me ſiti infirmitatibi ⁊ hmõi
pᷣmi parẽtis. Sed in vita bta nõ erũt ta
les miſerie:qꝛ ibi erit oĩis ⁊ ꝑfecta reqᷣes
Sicut dr̃ Apo.xiiij. Vbi btũs iobãnea
ait. Audiuivo.de ce.di.mihi. Scribe btri
moꝛ.qui in.do.moꝛi. Ammodo iaʒ dicit᷑

fici om̃i gaudio ⁊ Iſolatione. Fac bñ vi/

uendo ꝙ ad hũc finẽ attingas Aur dabik
his qbus dicet. Venite bñ ⁊c. Scðo di /

cit᷑ ꝙ in gloꝛia erit ſacietas a laboꝛe quie
ſcẽdo.

idemus em̃ ꝙ is qui laboꝛe ve/
xat᷑ expectat quietẽ ⁊dũ ula ↄſequit᷑ mul
tũ delectat᷑ Quot laboꝛib quot turbati

onib vexat hõ in hoc mundo. Notũ eſt.

Et Job ait. xiij. Homo natꝰ de mu.bꝛe.
v. ce.re.m.miſerijs ſcʒ.caloꝛe frigoꝛe fa
ter pctm̃

ſpũsvt re.a la.ſuis.Dictũ eſt igit᷑iohãni
ſcribe ſcʒ in libꝛovt adoſolationẽ electo
rũ diutius:ↄſeruetbti ſcʒ erunt moꝛtui qͥ
in dño.i.in gr̃a ⁊ charitate dei moꝛiunt᷑.

Nãq manet in charitate in deo manet
⁊ deus in eo:vt dicit᷑ i. Yoh.iiij. Dicit em̃
ſpũs ſctũs.i.pmittit iã:vt reqͥ eſcãt amo⸗

do.i.poſt moꝛtẽ a laboꝛiba ſuis.i.ab ope/⸗
ribus laboꝛioſis quibo vitã eternã meru/
erũt. Sed ſũme ↄſiderãdũ eſt dictũ pꝛo
phete quo dicit᷑. Ipſi vᷣo nõ cog.vi.m.qͥ‚
iu.in inra mea ſi intro.in re.meã.Qð ex

ponẽs Nico.de lyra.ait. Ipſi nõ cog.vi.

me.i.pᷣcepta mea de quib:debebãt ambu
lare quibs iuraui.i.irreuocabiliter diffini

ui ſi intro.i.nõ intrabũt in requiẽ meã.i.
in rerrã ꝓmiſſionis q̃ fuit figura quietis
btõꝝ ⁊ patiẽtia:qꝛ oĩa in figura cõtinge
bãt eis.i.Choꝛin.x. De hac reqͥe loquit᷑

apłs Heb.iiij. Timeamus ergo ne foꝛte
relicta pollicitatiõe introeũdi in requiẽ

eius eſtimet᷑ aliqs ex nobis deeſſe Et ca.
ij.dicit ꝓterea abũdãtius opettet obſer

uare nos ea q̃ audiuimꝰ ſcʒ a filio dicta

in euãgelio:⁊ ꝑ aplos pᷣdicata:⁊ hoc ab/
undãtius qᷓ; verba ꝓphetaꝝ vel angelozꝝ
obſeruata fuerint a iudeis Maat. v. Ri⸗

ſi abũdauertit iuſticia vr̃a pluſq; ſcriba/
rũ ⁊ c. Opoꝛtet hoc inquã ne foꝛte ꝑ efflu

amus.i.eternaliter puniamur: fluumus
quidẽ ſᷣm glo.ꝑ culpãoꝛiginalẽ eſſtuimꝰ
actualẽ venialẽ emoꝛtalẽ: ſed g effluj

ne
e

erit ſatietas deſiderabilis

immis per eternã damnationẽ. Et no. hic
Nico. de ly. foꝛte arbitrij libertatẽ nõ du
bitationẽ. Hec Pe. de tharẽtaſia. Itẽ ſe

quit᷑ ca.iiij. Feſtinemus ergo ingredi in

illa requiẽ vt ne in idipᷣm qͥs incidat ere

dulitatis exemplũ.Feſtinemus inqͥt pe.

oẽs ſimul nõ qᷣlibet ꝑ ſe. Anuſ em̃ debet

aliũ trahere ⁊ ſollicitare:⁊ ita vnanimit

feſtinari ingredi ꝑ fidẽ ⁊ bona oꝑa in il/
lam nõ figuratiuã vt eſt reqͥes ſabbati et

terre ꝓmiſſiõis:ſed in requiẽ verã ⁊ eter

nã:de qᷓ Yſa. xxxij. Sedebit pplus meus

in pulchꝛicudie pacis in tabernaculo fi⸗
ducie in requie opulẽta. Feſtinemꝰ inq;
in hoc ne qͥs.i.aliqͥs nr̃jm incidat in idip/

ſum incredulitatis exemplñ.i.in eandeʒ

culpã incredulitatis in quã inciderũt an

tiqui pꝛes:que culpa debet nobis eſſe in

exemplũ vt caueamus:vel ſic. Ne aliqͥs
nr̃m incidat in ipᷣm.i.eãdẽ penã incredu
litatꝭ inquã inciderũt pꝛes q̃ pena debet
nobis eſſe in exemplũvt timeamus. Hec
petrus de tharẽtaſia. Hodie g̊ ait apłs.
Heb.iij.ſi vocẽ eius.i.xpᷣi audieritꝭ. Et
Nico.de ly:Hodie.i.in tꝑe gre in quo ve
ritas eſt reuelata:tpᷣs em legis fuit qua⸗

ſi tᷣs noctis ſᷣm ꝙ dicit apła Rom̃. xiij.

ox pᷣ ceſſit dies autẽ appꝛopinquit. St
vocẽ.Et ponit᷑ hic ſi ꝓ qꝛ: vox ipᷣius xpᷣi
loquẽtis audita eſt in euãgelio: in natu/
ra hũana aſſumpta. In veteri autẽ teſta
mẽto audita eſt vox ꝓphetarũ eius ſᷣm ꝙ
dicit Aug.in li. de ſermõe dñi in mõte ex
ponẽs illud Mach. v. ⁊ aꝑiẽs os ſuũ ⁊c̃
Lũc em ille aꝑuit os ſuũ qui inveteri le

ge aꝑiebat oꝛa ꝓphetaꝝ. Holite obdura

re coꝛda vr̃a ꝑ inobediẽtia:homo em̃ in⸗
obediẽs deo ab eo ſe auertit:⁊ ꝑ ↄſeq̃ns
deus iuſte gr̃am ſuã illi ſubtrahit Et qꝛ
Pratia dei coꝛ mollificat ⁊ ꝑ cõſequẽs in
uͤrraerise gratie ſequit᷑ iſius hoĩs ob/
duratio. Talis aũt obduratio eſtab ho/
mine inchoatiue ⁊ demeritoꝛie:inq;tum
per liberũ arbitriũ adheret pctõ ⁊ per cõ
ſequens auertĩ᷑ ab eo inqᷓ;tum in ſe eſt: ⁊
ſic demerer ꝙ deus ei ſubtrahat gratiaʒ

fſuaʒ: ⁊ ſic eſt a deo inq;tum eſt pena iuſti
tuſicta. Nolite ergo obdurare co:davĩa

id eſt voluntates veſtras per inobedien/
tiã:ſed ſolliciti ſimus per obedientiam
de ingreſſu ad llã requiẽ de qua ait beaz
tus Aug.libᷣ ↄfeſſionũ. Inquietũ eſt dñe
coꝛ meũ:donec requieſcat in te.Ad quaʒ
inuitabimur ⁊ ad quã vocabimur dũ no
bis dicef. Venite bñdicti ⁊c᷑. Tertio di⸗
ctum eſt ꝙ ibi erit quies deſiderij virtuo
ſe cõuiuendo:inclinamur enima natura
ad ipᷣas virtutes tanqᷓ; ad perfectionẽ in
trinſecã:nam virtus eſt mẽetis diſpoſitio
qua mens rationi cõſentit ⁊ obedit. VUñ
Aug. li. de ſpũ ⁊ aĩa inquit virtus eſt ha
bitus mẽtis bene inſtitute. Et idẽ libro
de libero arbitrio virtus eſt bona qᷓlitas
mentis qua recte viui᷑: qua nemo male
vtitur qᷓ;deus in nobis ſine nobis opera
rur. Que diffinitio ve virtutibus infuſis
marxie intelligit᷑ que oĩa in illa celeſti pa⸗/

tria pᷣcipue complebunt᷑. Ande ꝓpheta

ait ꝙ ſancti ibunt de virtute in virtutem
videbt᷑ deus deoꝛum in ſyon. Mediante
omni virtute coꝛ ad ſuꝑna erigit᷑:et a ter
renis ſegregat᷑. Similes eni ſunt virtu⸗
tes aeri quo ſi doliuʒ plenũ fuerit nunq;
in pꝛofundum aque deſcendit. Simili⸗
ter teſta que plena roꝛe tacta radijs ſo/
lis per eſtum cui innititur aſcendit. Sie

mens repleta virtutiby inferioꝛa cõtem-

nens ad ſublimioꝛa ſe trãſuebit per ſan⸗
cta deſideria ⁊ affectiones ſinceras. n
de Macrobius ait:ꝙ ſole virtutes bea⸗
tum faciũt:ideo viri perfecti non decoꝛ⸗
ruptibilibus ſcʒ auro ⁊ argento theſau/
rum faciunt:ſed de virtutibus. Per has
ergo vincimus hoſtes noſtros ⁊ perueni
mus ad celuʒ. Virtuoſus quidẽ per ſuf/
ficientiã vincit diuicias per abſtinentiã
vincit delicias:per ſapientiã vincit blan
dicias:per patientiam vincit triſticias.
Vnde quidã philoſophus capta ciuita
te ſpoliatus vna cũ ceteris ommb tẽpo⸗
ralibus ſolus nullũ doloꝛem deducebat:
imo ceteris lamẽtantibus gaudiũ oſten
debat. Interrogatus igitur eur nõ triſta
ret᷑. Reſpõdit. Foꝛtuna ſua recepit maa
aũt nõ poꝛtauit.ſed dimiſit ſeʒ virtutes.

In illa igitvita beata oẽs erũt dinſſimi:

auta virtutibus repleti: ⁊ talis erit vita
iocunda. Sicut ein terreni et aiales ho/
mines gaudẽt in diuicijs mundi in the/⸗
ſauris iſtis qui cito perdunt᷑ ita incõꝑa/

rabiliterplus gaudebũt et ſaciabun᷑in

diuicijs illis ſpũalibꝰ. Sãctiviri in głia
paradiſi cõuiuentes. Vñavirtus dicit᷑ qſi
virẽs ſtatus cuiuſmodi erit ſtatus glo/
rie ad quẽ ibimus ⁊ aſcendemus medio
virtutis dum dicet᷑ Aenite be.⁊c̃.Quar
to ſaciabimur loco celi cõſiſtendo:locus
em̃ beatoꝝ erit celũ empireũ: vt dictũ eſt
in pꝛincipio. Vnde ſᷣm veritatẽ fidei ca/
tholice aie decedẽtes a coꝛpoꝛib ſine vl/
lo purgabili:vel iam ꝑfecte purgate ſta⸗
tim euolãt ad celũ empireũ qð eſt locus
ſue gloꝛie. Et ratio huius eſt: qꝛ ſtatus
beatitudinis eſt alciſſimuſvnifoꝛmis ſta
bilis ⁊ imutabilis:vt dicet᷑ amplius con
ſequẽter:ideo cõgruit ꝙ locus ſit ei depu
tatus habens cõditiones cõſimiles ⁊ cõ
foꝛ mes tali ſtatui. Celum autẽ empireũ
eſt altiſſumũ nobiliſſimũ in quo eſt vnifoꝛ
mitas inuarietas ⁊ imutabilicas. Decla
ratur etiã:quia cũ xpᷣus ſit caput omniũ
beatoꝝ:vbi eſt caput ibi debent eſſe ꝛmẽ
bꝛa: ⁊ cum ſit caput hominũ nõ ſolũ pꝛo
illo ſtatu quo ſunt aĩe in coꝛpoꝛibus:ſed
etiam aliarũ ꝓ omni ſtatu ſanctitatis in
quo ſunt tenendũ eſt et credendũ ꝙ oẽs
aie que ſunt:digne ſuo conſeꝛtio et nihil
purgabile habẽt ad celũ empireũ in quo
eſt xpᷣs ſubliment᷑. Itẽ hugo de ſancto vi
ctoꝛe.ij.lihᷣ.de ſacramẽiis.xvi.ꝑte ca.iiij.
Loguens de loco inferni ſubdit. In hoc
infernodicũt eſſe ignẽ inextinguibilẽ ad
bunc infernũ aĩe ſceleratoꝛũ a coꝛpoꝛib⸗
egreſſe ſtatim retrudi eſtimant᷑: ⁊ qui ab
hbac vita purgabili exeunt ſine moꝛa ad
celũ vbi ſᷣm humanitatẽ ſuam xpᷣs ieſus
in dextera dei patris ſedet in gloꝛiã cõti⸗/
nuo deduci creduntur:ſicut ſcriptum eſt
Matth. xxiiij. VUbicunq; fuerit coꝛpus
ibi cõgregabunt᷑ et aquile. Dicit em̃ Ri/
char.di.xlv. ꝙ celũ empireũ q́;uis in nul
lo augeat aiarum beatarũ delectationẽ
eſſentialẽ: in aliquo tamẽ auget eis dele/
ætationẽ accidentalẽ inq; tum ille aie lo/

Decima gloꝛia anime

cumiillũ pluſqᷓ; alia loea diligũt. Pꝛeſen
tia aũt rei dilecte aliquã cauſat delecta/
tionẽ. Ratio autẽ quare illũ locum plus
ceteris diligũt triplex eſt. VUna qꝛ locum

illũ ſciunt ſibi eſſe deputatũ a deo quem

ſumme diligũt. Secunda ratio eſt:qꝛ in

illo ꝓpter exceſſum nobilitatis ſue natu

re ſuꝑ alia coꝛpoꝛa expᷣſſius qᷓ in alijs lo
cis refulgere tanqᷓ;ᷓ in effectu diuinã bo/
nitatẽ conſpiciũt.Tertia ratio eſt:qꝛ ulli
us loci ſublimitas:luminoſitas:imobili/
tas: ſuã ſpiritualẽ ſublimitatẽ expᷣſſus
⁊ luminoſitatẽ ⁊ qietis ꝑpetuitatẽ qᷓ; qli
tates alioꝛũ locoꝝ repꝛeſentãt. Vnuſqſ/⸗
q; autẽ plus ceteris paribus diligit locũ
qui magis eſt repᷣſentatiuus ſue nobili/

tatis quaʒ diligit. Hec ille. In hoc igit

complet᷑: quodãmodo ꝑficitur beatitu
do ſctõꝝ ꝙ lunt in celo empireo ad queʒ
locum aſcenſuri ſumus non ſolũ ſᷣm ani
mã:ſed etiam ſᷣm coꝛpus et animã cum
audituri ſumus verbũ ꝓ themate ſum /
ptũ ſcʒ TMenite bnᷣdicti ?vc.
Ecima gloꝛia ani
nee erit felicitas inuariabilis
⁊ hoc maxime veruʒzʒ erit poſt
generalẽ reſurrectioneʒ ſicut poſt decla⸗
rabit᷑. Tunc em̃ erit ꝑfecta felicitas.
Abſq; triſticie admiſſione.
Abſq; aliqua fatigatione.
Abſq; aliqua ceſſatione.
Abſq; aliqua alterattone.
Pꝛimo igit᷑ erit ꝑfecta felicitas abſq;
triſticie admixtione. Eelicitas em̃ mun/
dana nõ eſt ſic ꝑfecta quin aliqua poſſit
accidere triſticia. Immo qᷓ;tũq; aliqᷣs ſit
in hoc mũdo ꝑfectus dicere põt cũ ꝓphe
tů. Heu mihi qꝛ incolatus meus/plong.

eſt. VUbi glo. Heu mihi qꝛ incolatus me

us. i· ꝑegrinatio huius ſeculi ꝓlõgata eſt
ᷓ tum ſi bꝛeue ſit tpᷣs tñ deſiderio nimio
longũ videt᷑. Itẽ vt ibidẽ dicit᷑ aſcendere
cupiẽs ad eternã hierłm multos inuenit
obſiſtẽtes:iõ a linguis eoꝝ cupit liberari
dicẽs.Dñe libera aĩam meã a la.ini:.⁊ a

lin. doloſa. nã cũ cogitat hõ aſcẽdere ſiue

—

incipit pati linguas aduerſantiuʒ.i. de/
trahentiũ.⁊ qð grauius eſt quaſi ↄſulen
do ad ſaluce aduertentiũ. Has auᷣt qͥ nõ
patit᷑ nõdũ ꝓficere conat᷑aſcẽſurꝰ ̊ pᷣmo
cõtra eos pᷣcat᷑.q.d. Quia me i gradu cõ
ſtituiſti.iam g̊. O dñje libera aiam meã

a labijs iniqᷣs.i.que iniqua ſuadẽt:⁊ a li/

gua doloſa:que ſub ſpecie ↄſulendi plus
nocet. Talia em labia pᷣmo hoi occurre/⸗

rũt.vñ perijt.labia em̃ iniqua fuerũt qͥb

expᷣſſum eſt comede:lingua doloſa q̃ pa⸗
liato fine cõſilij dictũ eſt. eritis ſicut dij.
Peregrinꝰ quidẽ hõ trãſiẽs ꝑ villas ſꝑ
habet canes infeſtos. Vnñ Sene. Natu/

ra canũ eſt imbecilliũ:q;tominꝰ vires ha
buerint plus latrare. hec in gloſa Et hec
quidẽꝛ⁊ alia plura pñt eſſe cauſa triſticie:
iuxta illud ꝙ ꝑ eũdẽ ꝓphaʒ dẽ: De fectio

tenuit me ꝓꝑ pec.dere.le.tuã. Glo: In me

cõ ſolatꝰ ſuʒ:ſed defectio vel tediũ tenuit

me p pctõꝛib⁊ꝛc. Tedet em̃ eũ:qꝛ cũ his
cõuerſat᷑:donec area vẽtilet᷑: vel tediuzʒ et
defectꝰ eſt ei ꝓ exceſſibsꝛ peccantiũ:qꝛ plꝰ
grauat ſctm virũ qᷓ; ſua pena:quoꝝ dolo

re defecit:tanta eſt virtus pietatis. Hec
glo.In illa autẽ felici vita nõ erit lingua

doloſa:nõ erũt labia detrahẽtia: nec erit
quicqꝙᷓ; qð poſſit eſſe cã doloꝛis. VUñ nos
hec audiẽtes:⁊ ad celeſtẽ hierłm ſuſpirã

tes dicere poſſumꝰcũ ps. Letatus fuʒz in

his que dicta ſunt mihi:in do.do.ibimꝰ.
Amoꝛ nãq; qualiſcũq; ſit vacare nõ põt
nam ſi terrenus eſt:aiam ad ↄcupiſcẽda
terrena inclinat. Si vero celeſtis eſt ad
celeſtia ſubleuat: ⁊ ad eterna inflãmat:
vbi ſunt cõciues nr̃i angeli Hec glo. Si
ergo amoꝛ diuimus ſit in nobis in domũ
dñi ibimꝰ: vbi ꝑfecte gaudebimꝰ:dũ no/
bis dicet᷑: UNenite bñ.⁊c᷑. Scðo illa feli
citas erit abſq; fatigatõe. Hoc em̃ mira
bile ꝙ ſancti in illa cõtẽplatiõe ⁊ viſione
btã nõ fatigabunt᷑:nunc vᷣo cum deũ con
tẽplamur: aut aliqͥd boni facimꝰ intãtũ
ſumus fragiles ꝙ patimur fatigã:⁊ non
poſſumꝰ ſemꝑ oꝛare:aut bene agere:⁊ h
vider pcedere a parte coꝛꝑis.de quo dicit᷑
Sap̃.ix. Coꝛpus qð coꝛrũpit᷑ aggrauat
aiam:⁊ depꝛimit terrena inhabitatio ſen

ſum multa cogitantẽ. Vñ Hico.de lxr
ait: Coꝛpus coꝛruptibile impedit intel
lectũ in ſuo oꝑe. Ideo dicit coꝛpꝰ qð coꝛ
rũpit᷑ aggrauat aĩiam.q.d. Hoc nõ facit

coꝛpus inqᷓ; tü coꝛpus:qꝛ nõ impediebat

in ſtatu innocẽtie: ſed inqᷓ;tũ coꝛruptibi⸗/
le quale factũ eſt per petm̃ ade: ⁊ terre⸗
na inhabitatio depmit ſenſum. i. intelle /
ctũ multa cogitãte.nam ꝓpter hãc inha⸗/

bitationeʒ habet cogitare de neceſſarijs

multis ex parte coꝛꝑis. Hec ille: In illa
vero gloꝛia celeſti coꝛpus nullo mõ im/
pediet aiam a cõ tẽplatõe diuina: vt poſt
dicet᷑: nec ꝑ ↄſequẽs erit aliqua fatigatio
aut laboꝛ in illa felicitate:ſed ſemꝑ plena

⁊ pfecta delectatio ⁊ infatigabilis. Hoc

tñ pᷣmiũ infatigabiliter quo ad habituʒ
⁊ deſideriũ aie debemus appetere. Vbi
ſciendũ:ſicut ait Hi.de lyra ſuꝑ.ij.Coꝝ.
v. OQ/ appetitus eſt inclinatio ſequẽs foꝛ
mam. Eſt aũt in nobis duplex foꝛma:ſcʒ
naturalis:et gra habitualis. Appetitus
aũt nature indlinauit ad cõſeruãdũ vnio
nem aie cũ coꝛpoꝛe.⁊ ideo diſſolutionẽ
refugit ⁊ abhoꝛret.A ppetitus autẽ gfe ĩ/
clinat ad cõſecutionẽ gloꝛie: que cõſiſtit
in clara dei viſione ⁊ fruitiõe. Igit᷑ ſi aia
poſſet cõſequi gloꝛiã abſq; diſſolutõe coꝛ
poꝛis huiꝰ moꝛtalis ↄꝓpetitus gr̃e tende
ret in cõſecutionẽ gloꝛie celeſtꝭ ſine retar
datiõe ꝑ aꝓpetitũ naturalẽ. Sed qꝛ hoc
nõ põt fieri.ideo a ppetitus naturalis eo
ꝙ refugit naturaliter diſſolurionẽ: hanc
quodãmodo repugnat a ꝓpetitui gratie.
Ideo ait apłus ibidẽ: In hoc ingemiſci
mus habitudinẽ nr̃am.i.deſideramꝰ cũ
tedio dilatõis gloꝛie cõſecutionẽ: qui de
celo eſt:qꝛ dat᷑ a deo.⁊ nõ eſt ex pncipijs
intrinſecis nature:ꝓpter qð indumentũ

dicit᷑. Joh.dicit apłs. Suꝑindui cupien

tes a ppetitu.ſ.gr̃e.ſi tñ veſtiti nõ nudi in/
ueniamur.i.ſi abſq; diſſolutiõe coꝛpoꝛis
coꝛruptibilis quo induit᷑ aĩa:vt veſtimẽę
to poſſet ſuꝑindui gloꝛia:tunc abſq; ali⸗
quo retardãte aꝓpetitus gr̃e:in hoc ferre
tur:ſed qꝛ hoc eſt impoſſibile.ideo retar
dat᷑ per naturalẽ a ꝓpetitũ diſſolutionẽ a /
nime ⁊ coꝛpoꝛis abboꝛrentẽ: ꝓpter anod
,

fabdit᷑. Ham ⁊ qͥ ſumus in hoc taberna
culo.i.in hoc coꝛpoꝛe moꝛtali ingemiſci/
mus grauati de diſſolutõe coꝛꝑis ⁊ aĩie:
eo ꝙ noluimꝰ expoliari coꝛge ꝑ moꝛtẽ:ſʒ

ſuꝑueſtiri..gloꝛie veſtimẽto. Apperit? tñ
gfe in omib ſctis vincit aꝑpetitũ nature.

ideo ait apblus. Aundemꝰ aũt.ſ.ſine trepi
datõe ⁊ bonã volũtatẽ habemꝰ.i.delecta
tionẽ in mentẽ magis ꝑegrinari a coꝛꝑge
id eſt diſſo lotionẽ huiꝰ coꝛpoꝛis ꝑ moꝛtẽ
ſubire ⁊ pñtes eſſe ad deũ.i.vt ꝑ hoc ha //

beamꝰ clarã deiviſionẽ:⁊ ꝑfectã fruitio/

nẽ.hec Hic.de lyra:ꝓpter qð apls ait i.c.
ad Phił..·Coartoꝛ em̃ e duobo.i.moueoꝛ
ad a ppetendũ duo que nõ pũt ſił haberi

deſideriũ habẽs diſſolui ꝑ moꝛtẽ coꝛpo/

ralem⁊ eſſe cum xpᷣo.ſ.in gloꝛia. Multo

melius eſt.i.videt ꝓ me. ꝑmanere aũt in
carne.i.diutius viuere magis neceſſariũ
eſt ꝓpter nos.i.ad nr̃am cõfirmationẽ in
fide ⁊ moꝛib ꝑ doctrinã meã. Hec de ly
ra Gra igit᷑ in paulo ſuꝑuincẽs a ppetitũ
nature euʒ inclinabat infatigabiliter ad

gloꝛiaʒ. ⁊ hec erit rõ quare in illa gloꝛia

nulla erit fatigatio: qꝛ illa gloꝛia erit cũ
gr̃a ↄſũmata in coꝛꝑe gloꝛioſo:ſicut poſt
dicet᷑. Et ideo illã beatã vitã optãtes nõ
Qeigem animis vfis deficiẽtes. Heb.
xij. Ad hanc igit᷑ vitã felicẽ vocabimur:
dum xpᷣs ꝓferret: enite bñdicti pa.⁊c̃
Terxtio illa felicitas erit abſq; ceſſatio
ne:nũc quidẽ qñq; opoꝛtet ceſſare ab ope
re virtutꝭ:vel cũq; alio opere:nam poſt
vigiliã opoꝛtet doꝛmire:opoꝛtet etiã nũc
bibere nunc cõmedere:Et ſic nõvalemꝰ
eandẽ operationẽ abſq; ceſſatiõe facere.
in illa gloꝛia nõ ſic: nunqᷓ; em̃ ibi doꝛmie
mus.nunqᷓ; ab eadẽ operatõe ceſſabimꝰ
ſed dei viſioꝛ fruitio bꝛeuiter oẽs opera/
tiões ibidẽ aĩe ⁊ coꝛpoꝛi cõueniẽtes erũt
pbetue ⁊ ſine ceſſatõe. Hec in inferno ceſ
ſabũt toꝛmẽta: ſed erunt ꝑpetua ⁊ abſq;
fine. ꝓprer quod Salomon monet nos
ab ſq; ceſſatiõe audire doctrinã que polſ/
ſit nos ꝑducere ad gloꝛiã dicẽs Pꝛouer.
xix. Hon ceſſes fili audire doctrinã: neo
ignoꝛes ſermones ſcientie. Nam ſieut il
la gloꝛia eſt in cõtinua viſione ⁊ fruitiõe

Becima gloꝛia anime
dei.ſic diſpoſitio ad illã eſt in tinna ac,

quiſitione ſcien tie ⁊ virtutũ q;tum pol⸗/

us ita nos diſpoſuit eſſe:vt nec ſtudẽtes

nec laboꝛãtes circa ſcripturas acqramui
ſalutẽ ſciẽtie ſine gratia dei: vt ne nobis

imputemus qð ſcimus:nec tñ gr̃am ac⸗
quiremus:niſi ſtuduerimꝰet laboꝛaueri
mus circa ſcripturas ne donũ dei negli

gentib dek. Gꝛatia dei adiutoꝛiũ eſt in⸗

firmitatis humane, adiutoꝛiũ autẽ non

doꝛmientibs datur:ſed feſtinãtibo ⁊ pᷣua⸗/
lentib⸗. Sicut in bello nõ om̃is que pu/

gnat v incit. Nemo tñvincere põt niſi vbu
gnauerit.ſic non om̃es qui ſtudent ⁊ le/
gunt acquirũt ſciẽtiã ſpiritualẽ. Nemo

tñ acqu irere poteſt niſi qui aut ſtudioſuſ
fuerit ad legendũ: aut aſſiduus ad audi

endũ. Hec ille.Et Ecełi.vi.Cogitatuʒ
habe in pᷣceptis dei:⁊ in mãdatis illius

maxime aſſiduus eſto. Namvr eodẽ libᷣ.
dicit᷑.c.ij. Qui timent dñm inquirẽt que
beneplacita ſunt illi: et quidiligũt eum
replebunt᷑ lege ipᷣiꝰ. Et ratio eſt:qꝛ ſicut
lux eſt neceffaria gradiẽtib vt recte am
bulent. Sic noticia legis ad deũ tendẽ
tibus. Ideo dicit᷑ Pꝛonerb.vi. Cõſerua

fili pᷣcepta patris tui.Et ſequit᷑: Cũ am /

bulaueris gradient᷑: cum doꝛmierꝭ cuſto
dient te Et euigilãs loquere cum eis:q
mandatũ lucerna eſt:⁊ lex lux.Sed ho/
die viam hanc lucis ⁊ iuſticie inuigilant
omnib malis: nec ceſſant a pctis. Non
ſic in illa vita btã erit: in qua m Berñ.
noſtrũ rõnale dens implebit luce ſapien
tie:itavt penitus nulla ſcientia deſit. Im
plebit cõcupiſcibile noſtrũ fonte iuſticie
vt oĩno deſideremꝰ eam ⁊ ea penitus re
pleamur. Noſtrũ iraſcibile replebic ſum
ma iocũditate atq; leticia. Hec ille: Nõ
ceſſemꝰ igitbenefacere chariſſimi: quia
qui ꝑſeuerauerit vſq; in fineʒ:hic ſaluus
erit. Matth x.qꝛ nec ceſſabimꝰ illã diui
nã eſſentiã cõtemplari:ad quam vocabi
mur dum nobis dicet᷑. Wenite bñdic.⁊c̃.
Quarto dietũ eſt ꝙ illa felicitas erit ſi

ne alteratiõe. In hoc em̃ mũdo ſunt val⸗

de multe alteratões:cam in anima q; in

t1 l0

leno
toſut
auct

ang

llius
ilbb⸗
iiqt
teum
zſcut

tend⸗
öſerua
ian

eis n

Ban⸗
ſapien

uſtui
usre
ltſun
e
auia
ſauus
ſiou

erit ſelicitas inuariabilis

Esꝛpo:e:ſicut notũ eſt: ſunt multa impe/

dimenta vt nõ valeamꝰ ad illud regnuʒ

per venire:niſi cum magna difficultate.

Sec in celeſti gloꝛia nulla erit alteratõ:

nerct in am ma: nec incoꝛpoꝛe: ĩmo omnia

erunt ſic ſtabilia ſic placẽtia: vt quilibet

beatus poſſit dicere: illud Job. xix. Glo/
ria mea ſemꝑ inuocabit᷑ Nam res meli

us placent:⁊ magis ſunt gloꝛioſe. JIJdeo

dd denotandũ ſũmã delectationẽ illius

gloꝛie:dicit᷑ ꝙ ſemper innouabit᷑: qꝛ tale
ac tantũ erit gaudiũ poſt milia miliũ an

nox:imo ⁊ in ꝑpetuũ qᷓ;tum erit in pᷣmo
aggreſſu ad illã De ſignis aũt queoſtẽ/

dunt hoĩem eſſe de numero electoꝝ ad il

lam gloꝛiã ait Berñ. Qms poterit dice

re ego de electis ſum:ego de pᷣdeſtinatis

aa vitam. ego de numero filioꝝ reclamã

te nimirũ ſcriptura Eccłi.ix. Neſcit ho/⸗
mo vtrũ dignus ſit amoꝛe vel odio. Cer

titudinẽ vriq; nõ habemꝰ: ſed ſpei fidu/
cia cõſolat᷑ nos:ne dubitatõis huius an/

ietate penitus cruciemur. Pꝛopter hoc
data ſunt quedã ſigna ⁊ indicia manife/

ſſta ſalutis:vt indubitabile ſit euʒ eſſe de
numero electoꝝ. in quo ea ſigna ꝑmanſe

rint. Nam quos pꝛeſciuit ⁊ pᷣdeſtinauit

deus cõ foꝛmes fieri imaginis filij ſui vt

quibe certitudinẽ negat cauſa ſollicitu/
dinis fiduciã pꝛeſtet gratia cõſolatiõis:
itaq; qui ſtat videat ne cadat.⁊ in ea foꝛ/
ma que ſalutis indiciũ eſt ⁊ argumentũ

peꝛedeſtinatiõis ꝑſeueret atq; pꝛoficiat.
Poꝛro inter ea que fiduciã pꝛeſtat ꝛma/
teriam ſpei lud vnum maximũ eſt ver/
bum dñi JYoh. viij. Qui eſt ex deo:verba
dei audit. Nõnullos em̃ ſic interdũ inue
nies audiẽtes: ac ſi nihil ꝑtineãt ad eos
que dicunt᷑ nõ intrare coꝛ ſuũ nõ viſcute
re moꝛes ſuoſ nõ cogitare:nę foꝛte quod

audiũt dictũ ſit ꝓgter eos. Si foꝛte ſᷣmo

dei manifeſte aduerſus vicia ills ꝓceſſit

gquibſe illi ſentiũt obligatos diſſimulãt

2 auertũt oculos coꝛdis.aut qualibʒ ad/
inuentõe palliant vicia:⁊ ſeducũt miſe/
ri ſemetipos. In his ergo ſalutis ſigna
non video magis autẽvereoꝛ:ne foꝛte ꝓ/
Pterea non audiant verbũ dei:qꝛ ſuntipᷣi

nent adanimq zc.

ex deo. Eſt ⁊ aliud teſtimoniuʒ qð in ter/

ra datur ad diſcernẽdos celi ciues a ciui
bus babylonis. Non enim ſine teſtimo/
nio electos ſuos deſerit deus:aut certe q̃ᷓ
nam eis poterat eſſe ↄſolatio inter ſpem

et metũ ſollicitudine anxia fluctuantib
ſi nullũ electionis ſue habere teſtimoniũ
merent᷑. Pꝛoinde fidelis ſermo ⁊ om ac/

ceptione dignus quo ſalutis teſtimonia
cõmendant᷑ Tres ſunt inquit qui teſti⸗
moniũ dant. Spũs:aqua:⁊ ſanguiſ. In

pꝛimo homie omnes peccauimꝰ:in ipſo

etiam cecidimus vniuerſi. Cecidimus

ſane in carcerẽ luto ⁊ lapidibaplenũ:ex/
inde iacebimꝰ captiui inquinati cõquaſ
ſati donecvenit deſideratus gentib:qui
nos redimeret:ablueret: adiunuaret. hic
eſt em̃ qui ſanguinẽ ꝓpꝛiũ dedit in redẽ/

ptionẽ:aquã ſimul ꝓduxit de latere ſuo:

in ablutionez. Emiſit deinde de excelſo
ſpiritũ ſuum:qui adiuuaret infirmitatẽ

noſtra. Quis eſt autẽ qui reſtimoniũ ha
bet effuſi ſanguinis chꝛiſti: niſi qui con/

tinet a pecatis. Seruus em̃ peccati eſt:

qui facit pctm̃:qui ſi deinceps contineri

poterit:⁊ iugum abijcere miſere ſeruitu
tis certiſſimũ habet teſtimoniuʒz redem
ptionis: quaʒ operat᷑ ſine dubio ſanguis
chꝛiſti. Herum non ſufficit pctõꝛi ſi non

aſſit etiam penitẽtia. NHabet ergo ab a⸗

qua teſtimoniũ qͥ laboꝛat in gemitu ſuo

lauans ꝑ ſingulas noctes lectũ ſuũ.Sa⸗
ne nouũ ſuꝑueniſſe ſpm̃:certiſſime noua
cõuerſatio teſtat᷑ Yamvt bꝛeuiter repetã
a ſanguine ⁊ aqua:⁊ ſpũ habere teſtimo

niuʒʒ eſt ſi cõtines a pctis:ſi dignos agis

penitẽtie fructus ſi facis opera vite.hec

Berñ Ex his igit᷑ ſignis poteſt eſſe ſpes
2⁊ cõiectura eterne pꝛedeſtinatiõis ad il⸗

lam gloꝛiã:de qua pauca locuti ſumus:
in qua ſunt aliqua młto plura que loqui
nõvidemus.qꝛ vt dicit᷑i.Coꝛinthᷣ.ij ocu
lus nõ vidit:nec auris audiuit nec in coꝛ

hois aſcendit:que pᷣparauit deus diligẽ

tibus ſe:quibus dicturus eſt vt oſtendat

magnitudinẽ gloꝛie ſue. Venite benedi

cti⁊c.Et ſic dictum eſt de his que perti⸗

Irnſequenter
Ga vicgendũ eſt oe beatitudi
e ne coꝛpoꝛis: vñ nõ ſoluʒ
bpeata erit anima: ſed et
iiibdſum coꝛpus ſuo modo
btificabit᷑ Circa q tria ſunt declarada.
Pꝛimũ erit de generali reſurrectõe.
Secundãũ erit de finali duiudicatõe.
Tertiũ erit de coꝛpoꝝ gloꝛificate.
Circa pꝛimũ ait aplus.i. Coꝛinth. v.

Omnes quidẽ reſurgemꝰ: ſcʒ tam boni

q̃ᷓ mali:ſed nõ om̃es ĩmutabimur:ſcʒ de
ſtatu animalitatis ad ſtatũ ſpũalitatis.
Iſte em eſt articulus fidei:ꝙlcʒ credimꝰ
xarnis reſurrectionẽ: qui qᷓ;uis nõ poſſit
pbari neceſſaria rõne.põt tñ ꝓbari aucto
ritate ⁊ rethoꝛica perſuaſiue ſic. Juſtũ re
muneratoꝛẽ decet vt illa cõiungat in co/
ſolatiõe pꝛemij que ſua virtute colũxerat
in laboꝛe meriti ſed de eſt iuſtuſ remune
ratoꝛ:⁊ ſua potẽtia ſiue virtute alam ↄiu
xit coꝛpoꝛi in laboꝛe vite pntis: ergo am
mã cõiunget in cõſolatõe pꝛemij vite fu/
ture. Hoc aũt fileri nõ põt niſi illi qui de/
ceſſerũt reſurgãt a moꝛtuis.ergo ⁊c̃. Pꝛe
terea pꝛemiũ coꝛreſpõdere debet merito:
et pena demerito. ſed anime ſaluandoꝛũ
merent᷑ in ſnis coꝛpoꝛib:ergo ⁊ anie ſal/
uandoꝝ tandẽ debẽt pᷣmiari in ſuis coꝛ/
poꝛibo:⁊ ita aĩie dãnatoꝝ debent cruciari
in ſuis coꝛpoꝛibi. Item cum anima nata
ſit eſſe coꝛpoꝛis foꝛma:⁊ foꝛma naturalẽ
habeat ĩclinationẽ ad materiã.aĩa habʒ
naturalẽ inclinationẽ ad ꝑficienduʒ hu/
manũ coꝛpus ⁊ regendũ:ſed nulla natu/⸗
ralis inclinatio ẽ fruſtra.qꝛ vt dicit᷑ ᷣmo

de celo ⁊ mũdo. natura nõ facit aliqð fa/

ctũvanũ.⁊ ſi hoc eſt verũ de natura natu
rata:multo foꝛtius hoc eſtverũ de natu/
ra naturãte Hoc eſt de inſtitutoꝛe crea/

te nature.qui tñ ipᷣaʒ nõ naturaliter: nec

de neceſſitate ſed libera volũtate iſtituit
Fruſtra aũt et vane eſſet in aĩa ſeparata
pdicta inclinatio ſi nunq; eẽt hũano coꝛ
poꝛi iterũ viuẽda. Quãuis em̃ naturał
appetitus btitudinis in dãnatis reman/⸗
ſurus ſit ꝑpetuo incõpletus: nõ tñ eſt feu

De generali reſurrectione

ſtra: qꝛ eſt ad maioꝛis iniquitatꝭ in qua
obſtinati ſunt punitionẽ:⁊ ꝑ hoc ad diui
ne iuſticie manifeſta tionẽ: nõ ſic tñũ poſ/
ſetioici de inclinatõe animaꝝ: ſi nanqᷓ; eſ
ſent iterũ coꝛpoꝛib vniende. Hon enun
põt dici ꝙ ꝑpetua pꝛiuatio cõplementt il
lius inclinatiõis eſſet: ꝓpter animaꝝ ob/
ſtinationẽ in pctõ:qꝛ het cauſa extẽdi nõ
poſſet ad aias beatas. hanc rõneʒ ponic
Richar. Ytem anima rõnalis naturali/
ter a ꝓpetit vniri ſuo coꝛpoꝛi.ergo imper/
fecta btĩtudĩie.ipᷣa aia eſt ſuo coꝛpoꝛi vni

ta:antecedẽs ptʒz ꝑ beatũ Aug.ſuꝑ Geñ.

ad lr̃am vbi ait:ꝙ aĩa btã retardat᷑ ne to
ta intentiõe ferat᷑in illud ſũmũ celũ.ſ.di/
uinã eſſentiã ꝓpter a pperitũ ſeu deſide/
riũ qð habet ad viuificandũ coꝛpꝰ ſuuʒ:
mino: etiã ptʒ: qꝛ imꝑfecta btitudine oẽ
delideriũ ale implet᷑. Et Rich.inqͥt hoc
reqͥ rit vniuerſi ꝑfectio. De ꝑfectiõe om̃i
eius eſt triplex ſubſtãtia: ſcʒ pure coꝛpo/
ralis ⁊ pure ſpũalis:⁊ ex coꝛpoꝛali ⁊ ſpi/
rituali cõpoſita. Vndæ hac parte ſue g/
ſectiõis careret vniuerſuʒ ꝑpetuo ſi aĩe a
coꝛpoꝛibs ſeparate nunqᷓ; coꝛꝑib vnirent᷑
bec ille:ñ mgjr diſ.xliij. uiij. c.i.aut: Re/
ſurrecturã carnẽ omniũ qͥcũq; nati ſunt
atq; naſcent᷑? moꝛtui ſunt:atq; moꝛient᷑
⁊ nullatenꝰ ambigere debet xpᷣianꝰ. Ait
em̃ Eſa.xxvi.ſᷣm tranſſationẽ.lxx.interpᷣ
tum/.Reſurgẽt moꝛtui: sreſurger qᷣ erãt

in ſepulchꝛis. Et Apłus.ij. Theſſa.iiij.

Nolum vos ignoꝛare de doꝛmiẽtibeꝛc.
Recta g⅝ fides ait Bonauẽ dicit reſurre

ctionẽ coꝛpoꝝ nĩoꝝ eſſe futurã.⁊ ad boc
credendũ adiuuat᷑ ꝑ fidem reſurrectiõis

xpᷣi iam facte.Si em̃ xpᷣs eſt caput ⁊ mẽ

bꝛa debẽt ↄfoꝛmari capiti. Cũ xpᷣs reſur

rexit ↄſtans eſt:vt ⁊ nos reſurgamꝰ. Et

Rich. Anime vnient᷑ eiſdẽ coꝛpoꝛibo nu⸗

mero:a qͥb ſeparate fuerũt. Aie em̃ ſepa
ra te inclinant᷑ naturaliter ⁊ determina/
te ad illa coꝛpoꝛa que aĩauerũt.Quãuis
em̃ a pᷣncipio creatiõis aĩa que eſt huius

coꝛpoꝛis foꝛma potuifſet fuiſſe cõueniẽs
alter.ꝰ coꝛpoꝛis ſiłis.tñ ex ſui vnione ad

coꝛpus ad ipᷣm determinate cõtrahit na/
turalẽ amiciciꝗ. Exẽplũ hu ponit᷑ tale.

— —. łũE

— — —

6
duui
do
Gel
nim
ul
o⸗
dino
onit
rali
nper⸗
iyni
net
ſde⸗
eſide,
ſuuz:
neoe
geboe
Noßt
poj
lrſob
ſueg
lgien
gikent
e
iſe
Hotiet
terp
uit
Klie
ſrte
adbe
tißs
Uttme
ftit
lbon
ſiſ
mning
öuſs
Hunins

enti⸗

dheiß
birti
ſil

De generalireſurrectione

Su ppontt.due puelle in oibus ſiłes hoc

exceptoꝙ numero differũt. Quãuis a pᷣn
cipio indifferens eſſet alicui viro ducere
quãlibet iſtaꝝ.tñ vna ducta iam non eſt

indifferẽs ad vtrãq;. et ſi ambe reſurge/⸗
rent in ſtatu coꝛruptibili iteruʒ nupture
magis inclinaret᷑ ad illã:cum qua fami

liaritatẽ cõtraxit pᷣus. Pꝛeterea rectitu/
do iuſticie hoc exigit:vt dictũ eſt.vt qui
ꝑticipes ſunt ĩ merito vel demerito par/

cicipes ſint in pena vel pᷣmio. Et hoc eſt
ꝙ dicit Job. xix. In nouiſſimo die de ter/

ra ſurrecturus ſum:⁊ rur.circũ.pe.me.⁊

in.c. m. v. d. ſal. meũ. Erit igit᷑idẽ homo

numero qui pᷣus fuit:qð determinat Ri

char. di. Diuina ꝓpuidẽtia om̃s hoĩes de
terminat:in ſuũ finẽ electos oꝛdinat ĩ vl
timũ fineʒ rõne ſcʒ finalis bonitatis eis
debitũ. Illã bonitatẽ⁊ iĩllũ fineʒ eis cõfe⸗

rendo. Repꝛobos oꝛdinat invltimũ finẽ
eis debitũ rõne finalis malicie:nõ illam
maliciã eis cõferendo: qꝛ malicia nõ eſt
a deo:ſed iuſte ꝑmittẽdo eos decedere in

malicia: ⁊ illũ finẽ eis iuſte infligẽdo.Zl/
le aũt ſinis eſt vltima pena. Hoiles vero
nõ cõſequunt᷑ finẽ ſuũ in hac moꝛtali vi/
ta:qꝛ nec aſſequunt᷑ adeptõnẽ ſũmi boni:

nec ꝑfecte eius adeptõe pᷣuant᷑. Ergo cõ/⸗

ſequunt᷑ ſuũ vltimuʒ finẽ poſt moꝛtẽ: ſed
nõ qᷓ;diu non ſunt. Hoiĩes aũt qͥ moꝛtui

ſunt nunqᷓ;erũt hoĩes niſi reſurgãt:ergo
de neceſſitate ſequit᷑ ꝙ illi idem hoĩes qͥ
moꝛtui ſunt re ſurgẽt.aliter nunqᷓ; conſe-
querent᷑ finem ſuũ vltimũ.Et ita ne ali/
qua oꝑa dei remaneãt imꝑfecta:⁊ ne na/⸗
turalis a ꝓpetitus quẽ animab ĩdidit ad
ſua coꝛpoꝛa.ſit fruſtra.aĩe tñ repꝛoboꝝ rẽ
nient᷑:nõ ꝓpter eoꝝ cõſolationem:ſed ad

ſue dãn atois cumulũ. Pꝛedicta tñ reſur

rectio erit imediate ꝑ diuinã potentiã fi/
et inſuꝑ in iuſſu xpᷣi:ſicut dicit᷑ad Theſ
ſa.iiij. Jpᷣe dñs in iuſſu ⁊ in voce archan
geli. ⁊ in tuba dei deſcẽdit de celo:⁊ mioꝛ
tui qͥ in chꝛiſto ſunt reſurgẽt pᷣmi.deinde
nos qͥ viuimꝰ qͥ relinqmur ſemel rapie/
mur cuz illis in nubib obuiã xpᷣo ĩ aera
⁊ ſic ſemꝑ cum dño erimus. Textus ſic
exponi᷑a Nico.de lyra. Ipſe dñs in iuſ/

ſu dicẽdo:ſurgite moꝛtui ad iudiciũ:⁊ in
voce archãgeli.ſ.micha elis qͥ eſt necps
eccleſie ſub quo intelligunt᷑ angeli:alij qͥ
miniſteriũ adhibebũt in reſurrectõe col
ligendo pulueres:qqͥ magnũ ſonũ facient
quaſi iudicij pᷣcones.Poteſt etiam aliter
exponi.vt illud dictum. Surgite moꝛtui
ad iudiciũ ſit archangeli michaelis exe
cutiue ⁊ xpᷣi imperatiue:cuiꝰ virtute infi
nita fiet reſurrectio. Et ſic cũ dicit᷑ in iuſ
ſu refert᷑ ad xpᷣm.⁊ qð ſubdit᷑. Et in voce
archãgeli ad michaelẽ archangelũ. Et
in tuba dei. Iſta tuba nõ eſt aliud qᷓ;vox
pᷣdicta que dicit᷑ tuba ꝓpter fiłitudinem
tube materialis veteris teſtamenti qua

fiebat cõuocatio ad conſiliũ: ⁊ pᷣparatio

ad bellũ:⁊ inuitatio ad feſtũ:qꝛ tũc om̃s
cõgregabunt᷑ in iudicio:⁊ armabit᷑ crea/
tura ad vltionẽ inimicoꝝ:⁊ inuitabũtur

iuſti ad feſtũ angeloꝝ. Deſcendetq; xpᷣs

de celo. naʒ iudicabit in foꝛma humana

apparens. ſᷣm ꝙ vicit Ack. i. Hic ieſus qͥ
aſſũptus eſt avobis.ſ.in foꝛma humani/

tatis ſic veniet.ſ.ad indieiuʒ.Et moꝛtui
qui in xpᷣo ſunt reſurgent pᷣmi.Iſta pᷣoꝛi

tas⁊ poſterioꝛitas nõ poteſt intelligiad

actum reſurgẽdi:qꝛ omnes reſurgent in

codẽ inſtanti ſᷣm qð dicit᷑i. Coꝛinth xv

Omnes quidẽ reſurgemꝰ. Et ſubdit᷑ in
momẽto in ictu oculi:ꝓpter qð ſalua me
lioꝛi iudicio videt᷑ mihi ꝙ iſta poꝛitas et
poſterioꝛitas ſit referẽda ad quietem in
chꝛiſto in eiꝰ fide moꝛiẽdo. Deinde nos
ſimul rapiemur cum illis: iam reſuſcita
ti cum ipᷣis obuiã chꝛiſto venienti ad iu/
diciũ in aera: vbi ꝓfert ſententiã iudicij
ſuper vallẽ ioſaphat.vt dictũ fuit Johel.
iij. Et ſic ſemper cum dño erimus:qꝛ ele
cti a xpᷣo nõ ſeparabunt᷑ ampliꝰ: ſed ſem/
per erũt ibi cõiuncti:nõ ſolum in anima
ſed etlam in coꝛpoꝛe. Hec NHico.de lyra.
Bonauent.vero dicit.xliij.iiij.ꝙ in chꝛi⸗
ſto eſt aſſignare noſtre reſurrectiõis du/

plicem cauſam.ſ.cauſaʒ efficientẽ ⁊ fina

lem. Efficientẽ aũt dupliciter aſſignare
aut ſicut pꝛimũ pᷣncipiũ aut ſicut inſtru/⸗
mentũ efficiens. Sicut pᷣmũ pᷣncipiũ eſt
xpᷣs ſm deitatẽ ⁊ tota trinitas f igens⸗
1

De generali reſurrectione

Neut inſtrumentũ eſt vox xpᷣi: ad cuiꝰ p⸗
lationẽ ⁊ vocationẽ moꝛtui reſurget. Si
militer cauſa exẽplarꝭ onplex eſt: vna in
qua res cognoſcit᷑ ⁊ diſponit᷑ ⁊ ſic eſt dei
filius ſᷣm naturã diuinã ⁊ tota trinitas.
alio modo in q̊s inchoat᷑ ⁊ exemplificat᷑.
⁊ ſic eſt reſurrectio xpᷣi:.Quia vt diẽ Au
gu:de tri. Talia erũt coꝛpoꝛa quale xpᷣs
in ſua reſurrectõe mõſtrauit Elñ fuit qͥ̊d
dã exẽplũ in q̊ fuit nr̃a reſurrectio ĩchoa/⸗
ta tanqᷓ; mẽbꝛũ in capite.ſiẽ dicit᷑ Ephe.
ij. Deus cõuiuificauit nos xpᷣo:nos ſibi
pfidẽ foꝛmatã incoꝛpoꝛãdo: cuiꝰ gr̃a ſu⸗
m us ſaluati.ſ.in ſpe:⁊ cõreſuſcitauit ſiłr

