entibus bene agere vt comuniter. Hos
timoꝛe igit᷑ penas inferni euademus:et
reuerentialẽ obtinebimus in patria: de
quo dicit᷑in põ. Timoꝛ dñi ſanctus per
manet in ſeculũ ſeculide non habentib⸗
hic timoꝛẽ homini in charitate ⁊ nõ cog
noſcentibus deuʒ ei ſuper omnia obedi/-
endo dicit᷑ in themate. Conuertãtur in
infernu omnes gentes ?6.
Ebptima pena ſpi
ſritualis in dãnatis erit certi/
mnunuudo ſue damnationis. O q;

Septima pena ſpiritualis

pena terribilis ſcire ꝙ nunqᷓ; ceſſabũt a

tanta tribulatiõe:ꝙ nunqᷓ; melius habe

bunt. Scis eni qᷓ;tum ſunt triſtes qͥ ſunt

certi ꝙ adiudicati ſunt moꝛti Et dãnati

certi erũt ꝙ ſunt adiudicatieterne moꝛti

petuo tam grauiſſime punitõi O deus

meus q;ta fatuitas ꝓ momẽtanea dele/⸗
ctationevelle incurrere ꝑpetuã dãnatio/

nem. Hec cõditio igit᷑ ꝑpetuitatis mul/

tũ aggrauabit. Erũt igit᷑ certi de q̃tuoꝛ.
Pꝛimo ꝓ iudex nõ reuocabit ſententiã

ſuam. èl .
Secũdo ꝙ bene agẽdi nunqᷓ; obtinebũt

ℳ

zqᷓʒ potentiam.
ertio certi erũt ſocietatis maledicti e/⸗
ternaliter.
Quarto loci infernalis punientis hoꝛ
Pꝛimo igit᷑ erũt certi ꝙ iudex ⁊c̃. Vn
de hoc: Certe ex ſnia ꝓlata qꝛ iudex di/
cet ſnĩiam ꝓferendo:vt dicit᷑ Mach. xxv
Diſcedite a me maledicti in ig.eter.qui
para.e⁊ diabolo ⁊ angelis eius. Et ſeqͥ/
tur in fine capituli.⁊ ibũt hij.l.qui a ſini/
ſtris eius erũt in ſuppliciũ eternũ. Juſti
autẽ in vitã eternã.glo. Fruſtra ergo oꝛi
genes ſpondet liberationẽ poſt multos
annos malis hoibi ⁊ ipis demonib. Ei
des ergo quõ iudex ſniam dat:vt eterna
liter puniant᷑ Er ibi ponit᷑eternũ.ſ.a par
te poſt ꝓ ꝑpetuo.Cõſid era igit᷑ ꝙ iudex
nunqᷓ; reuocabit ſniam ſuã:⁊ de h̊ erunt
certi dã nati. Hũc vero ſumus incerti de
ſnia illa an feretotra nos vel nõ:ſed ſen/
tentia ꝓ regno.ideo inqͥt btũs Pe.ij.pe.
c.i. Quapꝛopter fratres magis ſatagtite:
vt ꝑ bona opera certãveſtrã vocationẽ ⁊
electionẽ faciatꝭ Hec em̃ faciẽtes nõ pec

cabitis aliqñ. Sic enĩ abũdanter mini/

ſtrabit᷑ vobis introitus in regnum celoꝝ
dñinr̃i ſaluatoꝛis ieſu xpᷣi. Sunt eni ali/
qui fatui qui dicũt ꝙ deus non erit adeo

durus vt in eternũ puniat. Cõtra quos

ait idem apls.c.ij.eiuſdẽ epłe.Fuerũt ve/⸗

ro ⁊ pſeudo ꝓphete in ꝓpło ſicut ⁊ in vo/

bis erũt magiſtri mẽdaces qui introdu/

gent ſectas ꝑditiõis. Et ſequit᷑ Sienim

angelis peccanuba nõ pepercit: ſed ruẽ/

tibus inferni detractos in tartarũ tradi/
dit in iudiciũ cruciãdos reſeruari⁊c.Et
ſequit᷑c.i. Hanc eccevobis chariſſimi ſe
cundã ſcribo eplam in quib veſtrã exci⸗

to in cõmonitiõe ſincerã mẽtẽ vt memo

res ſitis eoꝝ que pᷣdixi verboꝝ a ſanctis
ꝓphetis ⁊ apłoꝝ ſanctoꝝ pᷣceptoꝝ dñi et

ialuatoꝛis. Hoc pꝛimũ ſciẽtes ꝙ veniẽt
in nouiſſimis dieb in deceptõe illuſoꝛes
iuxta ꝓpꝛias cõcupiſcẽtias ambulantes
dicẽtes:vbi eſt ꝓmiſſio aut aduẽtuſ eius

Ex quo em̃ patres domuerũtomnia: ſi
ꝑſeuerant ab initio creature. Et ſequit᷑

Hon tardat dñs ꝓmiſſionẽ ſuã: ſed pa/

tienter agit pꝛopter vos nolens aliquos

perire:ſed omnes ad penitentiã reuerti:

adueniet aũt dies dñi:vt fur ꝓpter quod

chariſſimi ſatagite ĩmaculati⁊ inuiolati

ei inueniri in pace ⁊ lõganimitatẽ dñi no
ſtri ſalutẽ arbitramini. Nolite igit᷑dubi

tarẽ:qꝛ vere ita erit ſicut ſcriptura loqui

tur:nam nõ volũtate humana allata eſt

aliquãdo ꝓphetia:ſed ſpũſancto inſpirã⸗
ti locuti ſunt ſancti dei hoĩes. Vt igitur

iſtã ſententiã ipᷣis dãnatis certã.ſ.ꝙ nun

qᷓᷓ reu ocabit᷑ poſſumus euadere:laboꝛe/

mus ad bene agẽdũ: qꝛ credũt multi ſal
uari qui dãnabunt᷑. Vnde legimꝰ in vi /

tis patrũ ꝙ abbas ſiluanus:cum factus

fuiſſet in exceſſu mẽtis coꝛã fratrib ⁊ re/
diſſet ad ſe flebatvalde:Et interrogane

rũt eum fratres qͥd haberet. Abbas aũt
ille tacebat⁊ flebat. Cum aũt inſtarẽtvt
diceret qͥd haberet:dixit Ego ad iudiciũ
dei raptus fui:⁊ vidi q̊̃ſdã de habitu nr̃o

exeũtes ad toꝛmẽta: quoſdã vero de ha /

bitu ſeculari eũtes ad regnü.Et ideʒ eſt

qð dꝛ Wat. vij Multi dicẽt mihꝛ in illa
die: dñe dne nõne in nomie tuo ꝓhetaui⸗/
mus:⁊ in noĩe tuo demonia eiecimꝰ:⁊ in
noie tuo virtutes multas fecimꝰ. Et tũc

ↄfiteboꝛ illis:qꝛ nunq̃ʒ nouivos: diſcedi
te a,me oẽs qͥ oꝑamini iniqͥtatẽ. Si aũt

phete⁊ fugãtes demones ⁊ miracula fa
cientes tunc repellent᷑ quis põt eſſe qͥ de

ſe nõ dubitet. Incertꝰ eſt igit᷑ qͥſq; de le⸗

ge cõmuni: de illa ſnia de qua certi erũt
danati: etiã ꝙᷣ executio illius erit perpe/

erit certitudo ſue damnationis

tua.Eſt em̃ magna ↄſolatio cum habet
ſpes de miſcðᷣia iudic is ⁊ de reuocatiõe
ſue ſentẽtie:ſed hoc nõ erit tunc qꝛ modo

eſt tepus miſcðie tũc erit tẽpus veritatis

⁊ luſticie Leo papa inveritate iudicabit
te qui in vericatete redemit. Hec pena
debet illis qui nolũt credere ſacre ſcrip/
ture ⁊ deo:ſed dicũt nos iſta adinueniſſe

ins timoꝛẽ peccatoꝝ. Tales ſunt peſſimi
⁊ falſi chꝛiſtiani qui cõtradicũt euãgelio
⁊ per ↄſequẽs deo ⁊ eccleſie ⁊ articulo fi
dei oꝛthodoxe.in quo dicit᷑ Inde ſcʒ de
celo venturus iudi.vi.⁊ moꝛ Tales be/
ne vellẽt ꝑpetuo ſaluari ſed ſine laboꝛe ⁊

certamine:cũ tamẽ dicat apls. Nõ coꝛo/
nabit᷑ niſi qui legitime certauerit. Cũ er
go dicant vitã beatã eſſe eternã: q̃re etiã

nõ credunt penã in moꝛtẽ eternã. Et qᷓ;

uis ſint multe rationes ⁊ auctoꝛitates pᷣ
us circa hoc allegate:nũc tamẽ aliq̃ ad/
dunt᷑ Per ſe notũ eſt inquit cõpilatoꝛ li⸗
bꝛi de virtutib ꝙ qui addit ſuꝑ peccatũ
ſuũ cõtumaciã ſeu impenitentiaʒ auget
peccatũ ſuuʒ ⁊ penã:⁊ qᷓ;tum durat in in
luria debet durare ⁊ pena Quia ergo exi
ſtens in in ferno addit ſut⸗ peccatũ ſuuʒ
cõtumaciãvel impenitentiã:nulla em̃ve

ra pnia vel emẽdatio eſt apud inferos:ſi
cut dicendũ eſt magis in pena ſequẽti et
tamdiu durat iniuria qᷓ;diu ei nõ emẽda

merito ſemꝑ durabit ipius pena Et hãc
mouer q̃ſtionẽ petrus diſcipulus grego/⸗
rij ipſi gregoꝛio in.iiij.dia.di.Scireveliʒ
quomdo iuſtũ ſit vt culpa que cũ fine ꝑ/
petrata eſt ſine fine puniat᷑ Gre. Hoc re
cte dicet᷑ ſi diſtrictus iudex nõ coꝛda ho/
minũ ſed facta penſaret. Iniqui em̃ non
cum fine dereliquerunt:que cum fine vi
xerũt:nam voluiſſent vtiq; ſi potuiſſent
ſine fineviuere: ſine fine peccare ſicut ſa/⸗
tis dictum fuit pꝛius in pena coꝛpoꝛali.
Ad hoc pꝛopoſitum vide pulcherrimaʒ
reſolutionẽ in ſancto Tho. i.ij.q.lxxxvij
ar.iij.⁊ infra.Et.iiij.ſen.diſ xliij.arti.iij.

quo q̃rit:vtruʒ ex diuina iuſticia inferat
pctõꝛibꝰ pena eterna.Ei ſic patet ꝙ ſen/⸗

tentia iudicis erit irreuocabilis de quo
certiſſimi erũt ipſi damnati que cercitu/

do erit ſupꝛema pena.Secũda erit peng
certitudinis in hoc ꝙ bene agẽdi ⁊c. O
qta pena erit ſe ſcire certitudinaliter p/
uatos eẽ illa poteſtate:qua potuiſſent lu
crari regnũ celoꝝ ſi voluiſſent. Tunc au
tem poterũt ꝙ potuiſſent hic faciliter et
de hoc erunt certi. Et hec pena dabit᷑ il⸗
lis qui hoc nõ fecerũt quãdo potuiſſent
ales ſunt qui nõ habẽt fidem certam

aut ſi habẽt fidem illa eſt moꝛtua. Vbi

notandũ ſicut dicit᷑in ſumma de virtuti

bus.c.de fide ꝙ tria exigunt᷑ ad bene ope

randũ:ſcire:poſſe:⁊ velle.Et qꝛ in intenti
one operatiois pꝛioꝛ ẽ finis his que ſunt
ad finem ⁊ ſᷣm naturã finis ſumunt᷑ea q̃
ſunt ad finẽ ideo in operãdo ea que ſunt
ad deum ⁊ ſalutẽ noſtrã neceſſe habemꝰ
finis bonttatẽ cognoſcere ⁊ deſiderare:⁊
aliquã fiduciã obtinẽdi habere vt ſcʒ co
gnoſcamus quo debemus tẽdere ⁊ veli
mus venire ⁊ ſperemꝰ poſſe ꝑuemre. Hõ
em̃ temptãda ſunt que oino effici nõ poſ
ſunt: vt ait ſapiẽs. Fide bonitatem finis
agnoſcimus:charitate deſideramus:ſpe
fiduciã obtinendi habemꝰ.Et qꝛ ſcire ẽ
diminutũ in vi rationali ⁊ poſſe in iraſci
bili ⁊ velle inoꝛdinatmu incõcupiſcibili:
iõ fides eſt ſupplemẽtẽ cognitionẽin rõ/
nali:Spes ſupplementũ foꝛtitudinis in
ira ſcibili ⁊ charitas ẽ oꝛdĩatiua volũta
tis in cõcupiſcibili.Fide agnoſcimus ſu
pernũ honũ ſiue ſummũ bonũ eſſe bonũ
ſe cõmunicãs ex qua cognitione due affe
ctiones oꝛiunt᷑ ſeʒ ſpes ex eo ꝙ cognoſcit᷑
liberaliſſimus bona ſua cõmunicãdo:et
deſideriũ ex eo ꝙ cognoſcit᷑ eſſe bonum
quo nihił melius poteſt deſiderari. Bo/
num em̃ eſt qð deſiderat᷑ ab oibus vt ait
beatus Dyoniſius:⁊ ſᷣm ariſto. Omnia
bonum exoptanti. ita hominis abſq;
lumine fideivaga eſt neſciẽs quo tendat
JYso h.xij. Qui ambulat in tenebꝛiſ neſcit
quo vadat. Homo abſq; fide ad molaʒ
iſtoꝝ tempoꝛaliũ circuit ad modũ ſamſo
nis exoculati. Judiẽc.xv.eterna nec cog/
noſcens nec cupiens.põ In circuitu im/

pij ambulãt. Et in lip. dicte ſalutis diti

tur. Ad hoc ꝙ fides ſit cõmendabilis de

Septima pena ſpiritualia

bet habere tria ſcʒ veridicã confeſſionẽ:
magnificã deuotionẽ:⁊ catholica ꝓleſſio
nẽ. Pꝛimo git᷑ fides dʒ hẽ everidicã ↄſeſ
ſionẽ vt veruʒ dicat:ne aliud credat:alit᷑
piuat vt ſ.fides ſit viua nõ moꝛtua: vera
nõ ficta. Res em moꝛtua nõ ẽ res ſed eqͥ
uoce:ſicut hõ moꝛtuuſ nõ eſt homo. Res
em̃ ficta ꝓpꝛie nõ eſt dicẽda res: ſicut leo

pictus non eſt leo:denarius de auricalco

nõ eſt verus denarius qͥ debet eſſe de au
ro. Tales ſũt falſi ⁊ ficti xpᷣiani: de quo
dicit a płs Titũ.i.Cõfitent᷑ ſe noſſe deũ:
factis aũt negant. Cales ſunt ſicut chi/⸗
mera qᷓ̃ eſt res ficta ⁊ tñ nihil eſt in rerũ
natura. Fides veridica eſt ſic viuendo ſi
cut credit Secũdo debet habere magni
ficã deuotionẽ in tribus. Pꝛimo vt in ſo
lo deo coufidat etiã ſi natura vel rõ con/
tradicat.Talẽ fidem habuit abꝛaã qui
vetulus de vetula ⁊ ſterili cõtra oẽm ra
tionẽ credidit deopmittẽti ꝙ haberet ſe
men in quo bñdicerent᷑ oẽs gentes. Vñ
dicit᷑ Geñ.xv. Credidit abꝛaam deo ⁊ re

putatũ eſt ei ꝓ iuſticia. Scðo fides ẽ ma

gna ſi in aduerſitate nõ deficiat ſʒ plus
inualeſcat: de qua dicit ſaluatoꝛ: Math.
xvij. Si habueritis fidem ſicut granũ ſy

napis ⁊c̃. Granũ ſynapis q;to plus terit᷑

tãto foꝛtiꝰ viget. Talis fuit fides mar/
tvꝝ qͥ vt dicit᷑ hebᷣ.xi.ꝑ fidẽ vicerũt regna

ludibꝛia ⁊ verbera inſuꝑ ⁊ vincula ⁊ car

ceres:de hac fide dicike Foße⸗ Wec eſ
victoꝛia que vincit mundũ fides noſtra
Talẽjnõ habuit petrus qui vidẽs ventũ
validũ timuit ⁊ ſtatim merſus fuit:cui ⁊
ſaluatoꝛ dicit Mat. xiiij. Moglice fidet
q̃re dubitaſti. Sic multi vidẽtes ventuʒ
validũ tribulati ſtatim titubãt ⁊ mergũ
tur in mari deſperationis qð eſt moꝛtuũ
in quo nil poteſtviuere. Tertio eſt fides
magna ſi ꝓpter dilationem homo petere
non deſiſtat quod ſibi ꝓmiſſum eſt ſeʒ re
gnum ? bene operando ⁊ oꝛando. Talẽ
fidem habuit mulier cananea:que q tũ/
cunq; fuiſſet a chꝛiſtorepulſa nunq; qui
euit a pꝛece quouſq; fuit exaudita. Vn/
de dicit᷑ matthei.xv. O mulier magnaẽ
fides tua:fiat tibi ſicut petiſti:quia vul/

go dicik Quod differt᷑ non offert Jtem

ſides debet haberepfeſſionem catholicãa
Vnde catholica ꝓfeſſio chꝛiſtiana conti
net:xij:articulos qui in ſymbolo aꝑoſto/

lico ↄtinent Eſt tamẽ aliud credere deo:

aliud credere deum:aliud credere in de
um. Credere deo eſt credere veruʒ quod

dicit:credere deũ eſt credere ipᷣm eſſe:cre

dere in deũ vt dicit Augu. eſt credendo

amare credendo in eum per amoꝛẽ ire:⁊

eius mẽbꝛis incoꝛpoꝛari ⁊ tales ſunt qui
eius pᷣcepta cuſtodiũt.Calis fides eſt qꝗᷓ
poſſumus mererivitam eternã:⁊ qua da

nati potuiſſent ſivoluiſſent:tunc aũt nõ

poterũt quia erunt extra ſtatũ merendi.

LCoõſidera qᷓ;ta pena eſt alicui et triſticia

qui ꝓpter ſuum defectũ ꝑdidit ſuam he/

redita tẽ:et eſſet maioꝛ triſticia ſi ꝑderet

vnum regnũ. Sic maxima erit triſticia
ipᷣis damnatis qui ꝓter ſuam malã vo
luntatẽ:⁊ quia non fuerũt veri fideles et
boni chꝛiſtia ni ꝑdiderunt gloꝛiã ⁊ pati⸗/

ent᷑ tam grauiſſimas penas et certi erũt
ꝙ nunq; amplius habebũt tale poſſe q
le habuerũt. Tertia pena erit quia erũt
certi ſocietatis maledicte ⁊c̃.qᷓ;tũ ſit gra
ue homini eſſe in ſocietate que diſplicet
notũ eſt ⁊ plus eſt moleſtũ ſi talis ſocie/

tas inferat penam. Et ſi quis eſt certus

ꝙ in tali ſocietate ſemꝑ deberet manere
multũ eſſet triſtis:ſic quidã dãnati certi
erunt de illa ſocietate videlicet ꝙ cũ de/
monib ⁊ alijs damnatis ꝑpetuo mane/
bunt in qua ⁊ ex qua ſocietate multũ af
fligentvt dictũ eſt pꝛius in multis penis
coꝛpoꝛalibus ⁊ ſpiritualibj. O deus qᷓ/
ta tribulatio qᷓ;ta triſticia ⁊ pena ſtare ꝑ
petuo in tali ſocietate tam fetida tã igni
ta ⁊c̃. Vbi erunt ſocietates huius mun/

di:vbi pꝛandia ⁊ cõuiuia in quibus fiũt
tot exceſſus ⁊ in vᷣbis ⁊ in cibis: vbi cho

ree in quibuſtot mala cõmittunt᷑: vbi ſo
cietates ludentiũ ⁊ bibẽtiũ in tabernis.
Certe ex talibus mũdanis ſocietatibus
ꝓpter peccata ibidem cõmiſſa moꝛtalia
ibunt hoiĩes ſi ſic moꝛiunt᷑ in ilis pecca⸗
tis ad illam ſocietatẽ infernaleʒ. Fugite
igitur chariſſimi tales mundi ſocietates

et

lci vt vitetis ſocietatẽ damnatoꝝ: ſocietatẽ i
Piurſtenfnon opocterteqntr Bierenon: in peccato moꝛtali moꝛiamini:ꝓpter quo
ſo⸗ tur ad hoc exemplũ in legẽda ſanctoꝛũ: rum locoꝛũ acquiſitionẽ nõ tantum ipſi
du⸗ cum quidã rex cũ deberet baptiʒari: 1 damnant ſed etia ſuccſſores. Exempli
inde vnũ pedem ha beret in lauacro alterũ re quidã miles defunctus in dextrario ni⸗/
od trahens interrogauit:vbi nã plures ma Fng apparuit:de cuius naribus fu/
R ioꝛũ ſuoꝝeſſent in infernovel paradiſo.⁊ us ⁊ flamma ꝓcedebant apparuit in/
neo audiẽs plures eſſe in inferno intinctũ pe quam tectus pellibus oumts 2 mollem
lten dem retrabẽs: ſanctius eſt inqt plures q;ᷓ ge geſtans in humeris. Cui ciuis cut M
tqui “ paucioꝛes ſea equi: ⁊ ita ludificatus eſt a de 1 Wanrlee Eſtis vos dns fridericus:
elti mone ꝓmittente ſibi ꝙ tertia die incom / nae an⸗ lo ego ſuʒ adiũxit:vnde venitꝭ R
parabilia bona daret: ſed ipſe quarto die quid ſignificãt iſta que video. Ego in
it6 ſubita ⁊ eterna moꝛte perijt. Sic multi quit in maximus penis ſuzʒ: pelles iſtas
n maluũt ſequi ſocietates fatuoꝝ q́ᷓ; bonoꝝ a tali vidua abſtraxi quas modo arden
tii 2 volunt magis ire cũ illis quivadũt ad s lenrto Simijiter Harte rulſei
ne infernü , cun illis qul vadunsad para 8 ari mibi vẽdicaut iniuſte cuius nũc ł
i diſum. Oed vere ſocletas ane beces in D ere pᷣmoꝛ:ſed ſi filij mer iſta reſtitu
ſica 1 grata in inferno erittriſtis et ingratt. rent:penaʒ meã multũ alleuiarẽt: ſic/
däe Quarta pena erit certitudo loci inferna euanuie. Qudictes autẽ fil ij verba pa
dese lis. Seltis em q́ʒta pena eſt eſſe in loco nere q 54 maluerũt eum in peng fem
hal, fetido vel in honeſto: ⁊ hanc penã alleui i e p icta reſtituere: imo etiq illa in
leut at ſpes exeundi a tali loco:ſed quãdo nõ O eienert:a diccsſeufter davmort. .
ſeij eſt ſpes de exitu talis loci tunc eit grauiſ in ents unt tales filij qui malũt patres
4 ſima: Cogita qtus eiſet doloꝛ ſi adiudi ri nis 2 in illo loco eliã ꝑpetuo dãna⸗
uge D deeiſte ppetuo ſtare in latrinis istfũ neſelre⸗ erhenz pꝛo tali reſtitutlo⸗
ſere es triſtis: igit penſa.Et vere locus in nan ipſi ſalugdos: imo malũt dam
ſocie⸗ ferni vt iam dictũ eſt erit inhoneſtioꝛ:fe/ al . un 3 reſtituerevel loea iſtavel R
gns tidioꝛ:hoꝛribilioꝛ:⁊ grauioꝛẽ penꝗ infe/ SSSSõ Jempl in lib. de dono timo 2
mmer rens omnibus locis mundi vt ſciẽt per is aemnael, idã vſurariũ mouebat
icet experientiã damnati a quo ſcient etiã ſe batur: diceba ſ qꝛ grauiter infirma⸗
e ”YU. nunqᷓ exituros. O deus qʒtum rimere ſcz dolo dede tq; ſibi tria foꝛe necſſaria
mune, debent homines buius mudi qui ꝓter de peccati epeſenitis ⁊ plene confiteri
MMV loca cito tranſitoꝛia ſcʒ ꝓpter domos edi dr peccatiq:v reſtieuere pro poſſe. Et ille
ini ficandas 2 acquirendas caſtra mane/ 0 e libenter faciam: ſed tertium
enis ria:terras ⁊ alia loca multa peccata 65 quomodo facerem nihil mihi neꝙ filis
ls OH mittunt. Haʒ alij rapiunt caſtra 2 domi ont remnn rer: A Eſacerdos: ſine hoc
kang nia:alterius per violentiam: vt patet i non pores ſalagrt. r ule: vicun en la
iigni guerris. Alij ſubtra hunt p erf an ret * en E ſeripture. Ita vere dicit ſacer⸗
mun⸗/ reditates alioꝛũ ſcilicet diuites a pa be dos. Et ille. Et ego volo pꝛobarevtrum
is fiüt ribus. Alij n paupe/ dicant vernm: quia non ſtituã. Et ſic
fir. ribus. Alij ampliãt terras ⁊ pꝛata ſecre mo⸗: la non reſtituã. Et ſic
bicho ta ſignoꝛum diuiſionis inter pꝛoximos p men mn auͤs runens paupertacẽ
biſo admonentes quo omnia dãnabilia ſunt dn nrem q; ſururnin peno zin loco illo.
ems. dicente pꝛopheta Yai. v. Ve quiconi n nnm inſania ceteris rebus admi
jtlbus gitis domum ad domum? agrum rn randa quividet ſe in exitu huius mundi
dtelu copulatis vſq; ad terminũ loci: nũ gid 2 non curat ſibi pꝛouidere de loco fusu⸗
g te cito moꝛiemini: nec vlterius in hi⸗ ernus quẽ fidelis vere ſſe
Fugt te cito moꝛiemini: nec vlterius in his lo ideo dicitur detali ⁊ ſibi nmtlehhn edier

la eis mozabimini. Elbi ergo in inferno ſli tu d
oꝛabunini. blergo in infernoſi Uertantur in inferni c

HOHctaua pena ſpiritualis

Ctaua pena ſpiri
o tualis erit defectus cõſolatio/
nts 7 licet alibi ſit dictum de
Hmõi defectu:tamẽ alius eſt defectus cõ
ſolationis coꝛpoꝛalis:alius defectus co/
ſolationis ipᷣius aĩie. Namvt videmꝰali

qui cõſolant᷑ coꝛpoꝛaliter qui nõ ſptritua

liter ⁊ ecõuerſo:qᷓ;uis deſolatio aie redũ/⸗
det in coꝛpus ⁊ ecõtra vt dictũ eſt in pᷣn/
cipio penarũ ſpiritua liũ:qᷓ;ta igitur pena
danatis erit qui conſiderabũt a nullo ſeʒ
nec a deo nec ab aliqua creatura cõſolari
aut cõfoꝛtari in tam maximis pems:ſed
erunt in inferno poſiti qᷓſi amplius nulla
ſit deo cura de eis. O deus meus: qᷓ;taʒ
curã pꝛo homine ſaluando habuiſti:qui
homo fuiſti paſſibilis :abiectus ⁊ deſpe/
ctus: ⁊ moꝛtẽ tam viliſſimam paſſus es
Nunquid obliuiſceris miſereri vꝛiq; vt
dictũ eſt:qꝛ nunc eſt tẽpus miſcðie:tunc
autẽ iuſticie. Erit igitur dãnatis penaꝛ
triſticis magna. Quuas.
Erunt pꝛiuati omni diuina cõſolatione.
Angelica viſienrr.
Omniũ ſanctoꝝ cõpaſſione.
Damnatoꝛũ confederatione.

Pꝛimo ergo pꝛiuabunt᷑ om̃i diuiua cõſo

latiõe:qꝛ deus ipſe iuſtus nihil eis dabit
in quo cõplaceãt:ĩmo de quocũq; recoꝛ/
dabunt ſiue de deo ſiue de quacũq; alia
re totũ erit eis in deſolationẽ ſiue per ſe

ſiue per accidẽs. Hic autẽ non ſic punit

deus qꝛ q; tumcũq; quis patiat aliquaʒ
conſolationẽ põt habere. Vnde ipᷣe Yob
licet ſit hic grauiſſime afflictus tamẽ pa

tient᷑ ſuſtinuit di. Yob.ij. Sibona ſuſce/
pimus de manu dñi mala autẽ qᷓre ſnſti
neamꝰ. Scribit᷑ aũt poſt eodẽ ca. Egreſ

ſus ſathan a facie dñi ꝑcuſſit Jobvlcere
peſſimo a planta pedis vſq; ad verticẽ ca
pitis eins:qui teſta ſaniẽ radebat in ſter
quilinio:dixit aſix illivxoꝛ ſua.Adhuc ꝑ
manes in ſimplicitate tua. Benedic deo
⁊ moꝛere.Qui ait ad illã.Qua ſi vna de
fſultis mulieriba locuta es. Di bona ⁊c̃.
Et ſic patet ꝙ patientiã habuit: quã nõ
habebũt damnati:imo deo maledicẽt:ſi/

cut cõſulebat mulier. Job eidem dicens.

Benedic deo ⁊c.i.maledic. Tantũ eniʒ
abhoꝛret diuinã maledictionẽ ſacra ſcri

ptura:vt loco maledic poſuerit benedic:

vt quidã dicunt. Sed ſequit᷑. In oibus
ſcʒ afflietioniby nõ peccauit Yob labijs
ſuis. Glo. Duobus modis labijs pecca/

mus:cum iniuſta dicimus vel iuſta tace
mus:ſed iob neq; cõtra ferientẽ ſuperba

dicit. Nec cõtra ſuadentẽ recta tacuit pa

tientiã habuit deo gr̃as agens: ſapiẽtia
coniugẽ arguẽdo docens.Patientia aũt

⁊2 ſapiẽtia magna ſunt dei dona. Sic:pa
tet ꝙ qᷓ;tumq; qͥs affligat᷑ in hoc mundo

in aliquo poteſt 5ſolf per patientiã ſal
hic pena tꝑalis ⁊ per pa
tientiã poteſt eſſe meritoꝛiavite eterne:⁊2-
purgatiua penarũ pꝛo pctis ſoluendarũ
ſed nihil tale accidet damnatis. Scito
te ꝙ hec pena debet᷑ illis qui hic habent
oẽm munda naoſolationẽ in iocis:in tru
D Perie ⁊ cõmeſtionibus ⁊:potationibus ⁊
lu

tem.Etia quia

xurijs ⁊ alijs petis multis ꝓ quib nec
volũt dolere gfecte nec ſatiſfacere. Peni
tentia em̃ eſt pᷣterita mala plãgere ⁊ plã
gendo nõ iterare. Credũt em̃ plures ta/

les decipere deũ:quia dicũt oꝛe ſe dolere
de pctis Ponere abſtinere:ſed in reive
habent in coꝛde qð patet pa
tenter:qꝛ facta cõfeſſione oꝛis coꝛam ſa/

ritate aliu

cerdote tali quali ſtatim redeunt ad mo-
dum viuẽdi pꝛioꝛẽ. Sicut pꝛius iuraue/
runt:ſta tim cõſequẽter iurabũt per ſan/

guinẽ dei per moꝛtẽ dei:⁊ ſic de alijs pec

ca tis.Et dicũt ꝙ nõ poſſent aliter viue/

re Et ideo quia hic noluerũt abſtinere a
pctis nec obedire deo. Ideo in futuro in

nnllo cõſolabili deus acquieſcet illis.O
qᷓ;ta pena ſi hic tãtũ punieris ꝙ in nulla
re poſſes ↄſolari. Cogitet igit᷑ penã hãc
in damnatis qui poterit. Secũda pena
erit:qꝛ pꝛiuabuntangelica viſione: vnde

poſt diem iudicij nullus bonus angelus

ad dãnatos deſcẽdet:modo vero ad pur

gatoꝛiũ qð eſt quedã pars inferni ange ⸗/

liboni ꝗñq; deſcendũt ad purgãdos cõ/
ſolandũ Vñ in libꝛo de dono timoꝛis di
cit᷑ꝙ quidã pctõ: coꝛreptus grauiſſima

4

erit defectus conſolationis

infirmitate rogabat dñm vt eum tolle/
ret de mũdo iſto:quod cum frequẽter pe

tiſſet aſtitit coꝛam eo angelus dei dicẽs:
Miſſus ſum ad petitienẽ tuã expedien

dam. Elige quod vis aut duoby dieb⸗ ſta

re in purgatoꝛio:aut duobiannis ſuſtine
re infirmitatẽ iſtaʒ. At ille gaudens ele/

git pꝛimũ:⁊ moꝛtuus eſt. Poſt hoꝛã autẽ
modicã a paruit ei exiſtenti in purgato/

rio iterum angeles airen videns dixit:
2 .

Quis es tu? Et ille:Ego ſum angelus
dñi qui a parui tibi in ſeculo adhuc viuẽ

ti. Et ille:abſit. Tu nõ es angelus:qꝛ an
geli non mentiunttu autẽ mihi mẽtitus
es dicens: ꝙ ſoluʒ duoby dieby ſtarem in
purgatoꝛio:hic autẽ ſteti iam tot annis.
Angelus autem ait: Scias quod nõdũ
Hic ſtetiſti per hoꝛam integraʒ. Tunc il/
le:Rogo igit᷑ vt reducas me ad ſeculum
paratus ſum ſuſtinere q;tam infirmi/
tatem deo placuerit dũmodo huc non re
uertar. Quod ⁊ factũ eſt ex diſpenſatio/
pe diuina. Et regreſſus huc ſuſtinuit pa

quos moꝛtuus eſt. Pie igit᷑ credit᷑ ꝙ an/⸗

Lelibon viſitant cõciues ſuos in purga
ꝛio exiſtentes ⁊ frequẽter conſolant᷑et
äpt patienter ſufferant exhoꝛtant᷑ vt dicit᷑
in legenda aurea in cõmemoꝛatione de /
functoꝝ. Et foꝛte ſpecialius eos viſitant
angeli qui fuerũt cuſtodes eoꝝx. DHqnati
autem nunqᷓ; ſic cõſolabunt᷑ per ipᷣos bo
nos angelos.⁊ hoc iuſte:qꝛ hic nunqᷓ; vo
luerũt acquieſcere eis:vel ſi quãdoq; ac/
quieuerũt:nõ tamen perſeuerauerũt:ſed
in peccatis moꝛtuiſunt. De effectibꝛ an /
gelice cuſtodie loquit᷑ multũ euidenter.
Bon auen. di.xi.iiij.qui ſunt.xij. Quin/
imo occaſio erit maxime deſolatiõis ip/
ſis dãnatꝭ: dum reeoꝛdabunt᷑ ꝙ deus tm̃

eos dilexerit ꝙ eis ſicut dicit Hiero.ab

oꝛtu natiuitatis dederit angelũ cuſtodẽ:
ſcilicet quãdo anima infundit᷑ coꝛpoꝛi.
NQuadruplex tamen pᷣncipalis effectus
coõſueuit cuſtodie aſſignari circa animas
Al nus eſt vt ꝓficiat anima in bonũ gra/
tcie.aliusvt nõ cadat in malũ culpe.Ter

tius eſt ſi cadat poſtmoduʒ reſurgat.

Quartus eſt ne totiensvel intantũ ma/
lum cadat: quotiens vel ad quantũ ad/
uerſarius incitat.O qᷓ;ta triſticia dãna/
tis non acqͥeuiſſe monitiõiba ſui boni cu
ſtodis: ⁊ cum eo nõ iuiſſe ad gloꝛiã cele/
ſtem: ſed magis acqͥeuiſſe uli dãnatoan
gelo dato in exercitiuzʒ. VUnde magiſter
di. xi. ij. c.i. ait. Gꝛego.quoq; dicit ꝙ qͥſq;
vnũ bonũ angelũ ſibi ad cuſtodiã depu/
tatumt⁊ vnũ malũ ad exercitiũ habeat.
Cui enim omnes angeli boni noſtrũ bo⸗
num velint cõmuniterq; ſaluti hominũ
ſtudeant.ille tñ qui deputatus eſt alicui
ad cuſtodiã ſpecialiter euʒ hoꝛtat᷑ ad bo
nũ:ſicut legit᷑ de angelo Thobie:⁊ de an
gelo petri in actibꝛapłoꝝ:vt pulchꝛe oſtẽ
dit ſctũs Thomas.x.ꝑte.q.cxiij.per totũ
Silr⁊ mali angeli cum deſideret malũ
hominũ.magis tamen hoĩem ad maluʒ
incitat: ⁊ ad nocendũ foꝛtius inſtat ille
qui ad exercitiũ eius deputatus eſt.hec
ille: Conſidera igit᷑ ꝙ ſi darent᷑tibi duo
viri: quoꝝ vnus induceret ad bonũ ter/
minũ ⁊ alius inſtigaret ad maluʒ termi⸗
nũ:ſi crederes malo inducẽti te ad locuʒ
talem qualis eſt infernus qᷓ;tum dolere
⁊ triſtari deberes:qꝛ malo acquieuiſtiet
bono credere noluiſti. Pẽſemus igitur
nunc non cõſentire peccatis: vt talem et
tantã triſticiã ꝑpetuaʒ vitare poſſimus.
Tertia pena erit pꝛiuari omniũ ſanctoꝝ
cõpaſſione: qꝛ ſcriptũ eſt in psẽ. Letabit᷑
iuſtus cum viderit vindictã:manꝰ ſuas
lauabit in ſanguie peccatoꝝ. Et ſic qua
ſi balneabũt ſe cum videbũt tantã iuſti/
ciam fieri de dãnatis. Et ſic pater in ce/
lo non triſtabit᷑ de dãnatiõe filij in infer
no:nec filius de dãnatione patris:nec fi⸗
lia de dãnatione matris.Oqᷓ; ta triſticia
in dãnat cum ſcient filios ⁊ filias quos
ita care nutrierũt gaudere de dãnatione
ſua. Vnde ⁊ magiſter ſen di.l.iiij.quar/
ta querit de iſta cõpaſſione dicens: Sed
cum ſancti malos in toꝛmẽtis videant:
nõne aliqua cõ paſſione erga eos moue/
bunt᷑. None eos de toꝛmentis liberari cu
piunt. Et reſpõdet in fine.ca.di. Juſtoꝝ
anime? li nature ſue bonitate miſcðiam
6

Mona pena ſpiritualis

babent.iam tunc auctoꝛis ſui iuſticie cõ/

iuncte tanta rectitudine cõſtringent᷑: vt
nulla ad repꝛobos cõpaſſione moueant᷑.
hec ille:Scotus vero in.liij.eadem di.di
cit.Non credo ꝙ beati cõſolent᷑ abſolute
de penis eoꝝ.nõ ergo gaudent de eis nii/
ſi ꝓpter iuſticiã iudicis: ⁊ qꝛ vident deũ
hoc velle volant:⁊ ipſi hoc iñ ſi placeret
deo abſolute nollent:nec ꝓpꝛer hoc eſt in
eis triſticia:qꝛ eoꝝ volũtas nõ eſt triſti/
cie capax:ꝓpter deleciationẽ ꝑfectã que
impedit oem triſticiã oppoſitã: ſed quã/
cunq; cõtin gentẽ.nec etiã eſt iſta volicio
niſi cõditionalis.hec ille:iĩmo etiã gaude
bũt. Sciendũ tñ inqͥt idem doctoꝛ ꝙ ali

ter debet gaudere iudex de pena iuſte in
flicta qᷓ; alius cuinõ intereſt. VUnde deꝰ

acceptat penam dãnatoꝝ: qꝛ iuſta eſt et
fit in vindicta offenſe iudicꝭ.⁊ ideo eius
intereſt habere maioꝛem coplacentiã in
in fligendo iuſte penã quã debeant beati:
eo ꝙ eos non pertineatvindicta.hec ille:
Et hec pena erit in dãnatis:qꝛ noluerũt
reuereri ſanctos:nec deum eoꝝ feſta colẽ
do:alia bona operando: in quibshomi/
nes cõmuniter plura mala agũt:qᷓ; in a/
lijs diebi. Alij ſunt ocioſi cogitãtes peſ/
ſim i:de quib nunqᷓ; cõfitenr:nec credũt
cogitatões malas eſſe pctã. Debet᷑ etiã:
hijs qͥ non habent cõpaſſionẽ de miſeria
ꝓximi ⁊ ideo nec deus nec ſancti compa
tient᷑ talib⸗ dãnatis. Quarta pena erit

qꝛ pꝛiuati erunt mutua cõfederatiõe: qꝛ

non ſoluʒz ſibi inuicẽ inuidebũt: vt pꝛius
dictum eſt:imo umpoſſibile erit vt ſibi in
aliquo amoꝛe cõiungant᷑. hic autem licʒ
quandoq; aliqui hoies odio ſe habeant

tamen quandoq; patificant᷑:⁊ fiunt poſt

aliquãdo boni amici.ſed nihil tale inter
dã natos poterit fieri: ita ꝙ de ſe mutuo
gaudere non poterũt. Sed nunquid po
terũt gaudere de dilectiõe ſui:ſicut vide/⸗
mus petõꝛes gaudere:licet ſe ament in/
oꝛdinate. Reſpondet doctoꝛ ſubtilis vbi
pꝛius:ꝙ ſi quilibet dãnatus:⁊ pᷣcipne de
mones poſſent ſtare in cognitõe ſua ⁊ di
lectione perpetua: ⁊ non determinarent᷑

ab alio reputarẽt ſe beatos: beatitudine

naturali:⁊ ideo in cognitõe ſua maxime

quieſcerẽt.⁊ credo ꝙ qꝛ ab hoc impediũ⸗

tur ꝙeſt eis maxima pena.ſed nullus dẽà
natoꝝ abſolute poteſt ſtare in cognitiõe

7 dilectiõe ſua: ſed tm̃ vt eſt terminꝰ cu/
iuſdam alterius.ſicut in firmus conſide/

rat ſe non tamen delectat᷑: qꝛ non cõſide/

rat ſe niſi vt eſt terminus cõcupite ſani⸗
tatis qua caret ⁊ quam obtinere non po

teſt: ⁊ ideo amplius triſtat᷑ et punit᷑ ⁊ ſic

diligens ſe ad habendũ aliqd quod non

poteſt habere:ex illa dilectõe patit᷑ maio
rem penam ⁊ triſticiã.dãnati igit᷑ſe amã

tes ⁊ cõſiderantes finem: ꝗpter quem fa
cti fuerũt ⁊ quem potuiſſent cum diuino

auxilio in hoc mũdo acquiſiſſe maxime

cruciabunt⁊ cõfuſionẽ ſuper ſe habebũt:

qꝛ noluerũt facere bonũ ⁊ fugere maluʒ⸗
Non ſit igit᷑chariſſime tibi graue dimit
tere pctã: nec cõfundaris in bene agẽdo
diligenter inquire que ſunt ad ſalutẽ ne/

ceſſaria:qꝛ chꝛiſtus dicit: Pꝛimũ querite

regnũ dei: ⁊ hec omnia adijcient᷑ vobis.

MWatth. vi. Quia de non querentib re⸗/
gnum der dicit᷑: Conuertant᷑ ⁊c̃.

OBOna pena daãna
n toꝛum erit᷑ moꝛtis deſideriũ:
1222 Ne hac pena dictü eſt pꝛius
aliqualiter ⁊ allegatus textus Apocẽ. ix⸗
in quo dicit᷑:. Deſiderabũt moꝛi: ⁊ moꝛs
fugiet ab eis. Mouet᷑ autẽ queſtio a do/
ctoꝛib.l.di.iiij. ANtrum dãnati aꝓpetan
non eſſe ꝓpter fugiendã miſeriã.⁊ argu⸗/
mentis poſitis ad partes cõtrarias per
ſcotũ in pꝛima cõcluſione eiuſdẽ di.⁊ ſo/
lutione poſita: dicit in pꝛincipio ſolutio/
nis ſecũde.Licet dãnati debeant magis
velle nõ efſe qᷓ; in peccato ꝑmanere.Cre
do tamen ꝙ aꝓpetũt non eſſe: non ꝓpter
culpã fugienda:qꝛ ſunt obſtinati: ſed ꝓ⸗
pter penã quã ſuſtinent. Bonauen.etiaz
dicit.ij.q.eiuſdẽ di.reſpõdet᷑ad hoc.Di⸗

cunt aliqui ꝙ dãnati mallent non eſſe
ſic eſſe:ſed a ppetitus eoꝝ eſt inoꝛdinat

venit ex natnra:ſed ex fantaſteca imagi/

⁊ indiſcretus: ⁊ famaſticꝰ: qꝛ ſibi nociuũ
appetit. ſicut eſt appetitus infirmi quinõ⸗

. —

— rmr

in
hit
ide
ine⸗
his

l:

ns
l

nog
1d/

ant

3per
260

tio⸗

gis

erit moꝛtis deſiderium

natione:quia exiſtimat ſibi ꝓdeſſe quod
nocet. Sic vãnati qꝛ exiſtimant ſe habe

re quietem ſi omnino nõ eſſent:a ꝓpetunt
magis non eſſe qᷓ; eſſe in benis. Et hoc
modovidet᷑ dicere Aug.in libꝛo de miſe

ria huius mũdi loquens de dãnatis. O

moꝛs qᷓ; dulcis eſſes quib amara fuiſti:
te ſolum deſiderãt qui te vehementer o⸗

derũt. Unde cõſequenter dicit: Credo

ꝙ magis appetendum eſſet ſi poneret᷑ in
optione omnino nõ eſſe qᷓ; eſſe:⁊ eternali

ter toꝛqueri. Et loquoꝛ de appetitu qͥ re

fugit incõmoduʒ. hoc eni iudicat mens
mea magꝭ aꝓpetibile: ſicut decollationẽ
q; diuturnã ignis aduſtionẽ. verũtamẽ
ſ̃ᷣm appetitũ honeſti:qꝛ cruciatꝰ talis eſt
ud gloꝛiã dei:vtiq; magis vellent ignib⸗

ſubiacere ad continuã dei laudeʒ:q; per
omnimodã coꝛruptionẽ manũ dei effu/

gere. hec ille: Sic igit᷑ appetitu refugien
te penam tam grauem deſiderabũt mo/
ri. Vnde moꝛs hic dupliciter accipit᷑ ſci
licet ꝓ nõ eſſe ſunpliciter:nec ſᷣm coꝛpus
nec ſᷣm animã:aut ꝓ ſeparatiõe anime a
coꝛpoꝛe: ſicut cõmuniter dicit᷑ homo mo
ri quando anima recedit a coꝛpoꝛe: ⁊ v/
tranq; moꝛtẽ affectione cõmodi putati/
ui dãnati deſiderabũt.
Pꝛimo vellent ſe nõ fuiſſe creatos.

Secũdo vellent ſe eſſe annihilatos.

CTertio vellent ſe nõ fuiſſe redẽptos.
Quarto vellent ſe nõ foꝛe ſuſcitatos.
OQOQB quot velle ad impoſſibile ᷣm diui
nam oꝛdinationẽ erunt in dãnatis: in qͥ-
vus grauiſſime cruciabunt᷑ Et pᷣmo vel
lent ſe non fuiſſe creatos:accipiendo cre
ationem cõmuniter ꝓ factione:quoniaʒ
ſi non fu iſſent facti non cõmiſiſſent pec/
cata ꝓpter que dãnati ſunt. ideo maledi
cent coceptioni ſue ⁊ natiuitati. Job.iij.
Pereat dies in qua natus ſum:⁊ nox in
qua dictum eſt cõceptus eſt homo Cogi
ta triſticiã hominis cadentis in foueam
pꝛofundã ⁊ dicentis:O maledicte ve ti/⸗
vi:qe pertalem viam veniſti:ſi nõ venii
ſes nõ cecidiſſes. Ita dãnati dicent:ſi nõ

fuiſſes generatus non fuiſſes dãnatus.
Talis triſticia accidet hijs qui nolut co/

ſidera re quare facti ſunt.de quibus diciK
tur in ps. Homo cum in honoꝛe eſſet no
in.cõpara.e.iu.inſi.⁊ ſimilis factus eſt i
lis.Quis honoꝛ hominis maioꝛ qᷓ; fieri
ad imaginẽ deu⁊ tandem habere gloꝛiã
illam eterna m in regno celoꝝ. Sed vo/
lenti ad aliquem locuʒ diſtantẽ perueni
re:opoꝛtet pꝛius pertrãſire per viam me/⸗
diam qᷓ; ad terminũ vie peruenire.ita te
opoꝛtet pꝛius viam paradiſi aggredi:et
per illam ire:qᷓ; te poſſe paradiſum obti/
nere.quaʒ ſi nolis ingredi: opoꝛtet te ire
per viam inferni:quia in hoc mũdo non
ſunt niſi due vie:quarñ vna eſt arta: ⁊ a⸗
lia eſt lata:vt dicit chꝛiſtus Matth. vij.
nec potes hic ſemper viuere:ſed te opoꝛ/
tet moꝛi:quia ſtatutũ eſt hominib ſemel
moꝛi. Hebꝛe.ix.⁊ neſcis quãdo:necvbi:
nec in qua ſocietate:nec i quo ſtatu. Pꝛe
uideas igit᷑ tibi de futuro exemplo illiꝰ:
qui ſibi ꝓuidit dum regnaret. Harratur
enim ꝙ fuit cõſuetudo in regno quodaʒ

ꝙ nullus regnaret ibi niſi per annũ:fini/

to vero anno rex ſpoliatus omnib cum
vituperio mittebat᷑ ad quandã inſulam
in perpetuũ exilium ⁊ alius ingredieba-
tur. Multis vero fatuis regibus ſic exu
latis:⁊ in inſula illa fame ⁊ miſeria peri⸗/

clitãtibus:ſucceſſit quidam ſa piens qui

dum durauit poſſe ſuum permiſit in in/

ſulam multa neceſſaria: de quibus fuit

ei bene cum illuc fuit expulſus. Et hoc
eſt ꝙ dñs nobis dicit Luce.xvi.exempꝑlo
villici iniquitatꝭ vt facimus nobis ami/
cos:ſcilicʒ pauperes⁊ viros bonos ⁊ ſan
ctos de mãmona iniquitatis:vt cum de
fecerimus recipiant nos iu eterna taber
nacula.Eccleſiaſtici.xiiij. Ante obuum

operare iuſticiam: quoniã non eſt apud

inferos.id eſt: in alio ſeculo inuenire ci/
bum: ſicut dictum eſt pꝛius. Fꝛuſtra er/
go dãnati vellent ſe nõ fuiſſe natos.quia
etiam hoc ſolo pꝛiuat᷑ deus ingenita fa⸗
cere que genita fuerũt.vt dicit agathon.
vt ait ari.vi.eth. Scðo dãnativellẽt an/
nihilari:qꝛ ⁊ ſi nõ poteſt eẽ quin fuerint:
poſſet tamen fieri ꝙ nihil eſſent. O dñe
leſu cur feciſti quos ſciuiſti ꝑpetuodam/
K ͤj

Nona pena ſpiritualis

nandos. Cur nõ ſufficit tibi vt tanto tẽ/
poꝛe pctõꝛes puniant᷑quãto peccauerũt.
Cur eos non annichuas: ſi non vis eos
ſaluare aut aliquid aliud de ipᷣis facere.
vbi eſt miſcðia tua? Quomodo verũ eſt
quod dicis per ꝓbetã? Miſericoꝛdias
dñi in eternũ cantabo. Hec ſunt cogita/
tu mirabilia ⁊ terribilia ad audiẽdũ:ſed
terribulioꝛa ad vidẽdũ:terribiliſſima ad
ſentienduzʒ. Hec dubia ſoluunt᷑ ꝑ docto/
res.di.xlvi.iiij. Et licet de hijs ſit dictũ
pꝛius:placet tũ hoc idem repetere.Ad pᷣ
mam concluſionẽ poſſumus dicere cum
apło. Ro.x. O altitudo diuitiarũ ſapiẽ/
tie⁊ ſcientie dei qᷓ; incõ pꝛehẽ ſibilia ſunt
iudicia eius:et inueſtigabiles vie eius.
Quis enĩ cognouit ſenſum dñi:aut quis
eius cõſiliarius ſuit.vel poteſt dici ſent
dicit Anſel.ꝓſo logion.c ij.ad deum lo/

quens:vt inquit Richar.i.q.l.di. Id ſolũ

iuſtũ eſt quod vis:⁊ non eſt iuſtũ qð non

vis. Et ita cum deivolũtas ſit pꝛima re/

gula omniũ volendoꝝ:nõ eſt querenduʒ
cur deus vult hoc vel illud. Alij diſtin/
