guuũt ꝙ volũtas dei dicit antecedens et
coõſequẽs.vt ſanctus Tho.i.parte.q.xix.
arti.vi.ad pꝛimã. volũtate inquit antece
denti vult omnes hoies ſaluos fieri: vt
omnes ſi vellent ſaluarent᷑: qꝛ habẽt na⸗
turalia legem ſacramẽta: ⁊ cetera ad ſa/
lutem neceſſaria. Volũtate autem cõſe/

quenti nõ vult omnes hoĩes ſaluos fie/

ri:ſed ſᷣm eoꝝ merita aliquos ſaluabit ⁊
alios dãnabit. Aliqui tamẽ dicũt:vt re/⸗
citat Bonauen.i.q.di.xliiij.infernũ non
eſſe ꝓ eo ꝙ dicũt nullũ cruciatũ eſſe poſt
hanc vitam. Et iſtum erroꝛem cõuincit
ratio recta que ita dictat: ꝙ malũ non de
bet remanere impunituzʒ. Si ergo multi
peccant:⁊ in hac vita non cruciant:᷑: ĩmo
gaudent ⁊ letant᷑ neceſſe eſt eos poſt haãc
vitam cruciari: aut deſtruere oꝛdinẽ vni
uerſi:aut diuinã iuſticiã negligentẽ ⁊ re
miſſaʒ eſſe circa punitionẽ peccati. Alij
vero negauerũt infernũ eſſe ꝓ eo ꝙ nega
uerũt impios eternaliter cruciari.vt oꝛi
fenese ſequaces eius q;uis ſᷣm eos poſt
hanc vitam aliquis maneat cruciatus.

dixerũt enĩ ꝙ hoc nõ poteſt diuĩa miſert
coꝛdia ſuſtinere:ꝙ creatura ſua quãà non
odit ſed diligit eternaliter ſit in penis cũ
ipſe nõ delectet᷑ in punitõe noſtra:nec ſa-

tietur cruciatib noſtris:nec obſtat quin
nõ poſſit eos qui puniunt᷑ ſine aliquo pᷣ⸗/

iudicio liberare a penis.Et ſi aliquädo

ſcriptura cõminat᷑ peccatoꝛib penã eter
nam. hoc dicũt nõ eſſe dictũ ſᷣm veritatẽ
ꝓmiſſionis: ſed ſᷣm terroꝛẽ cõminatiõis
qua intendit deus malos liberare a pec/
catis. Iſte autẽ erroꝛ oꝛigenis fuit ⁊ ſuo/
rum ſequatiũ qui tanto eſt imanioꝛ qᷓ;to

videt᷑ efſe mitioꝛ ⁊ miſericoꝛdioꝛ:p eo ꝙq
diuinã iuſticiã blaſpphemat dum eam di

minuit:dum tm̃ dat miſcðie ꝙ nõ relin/

quit locũ iuſticie. Scõo vᷣo:qꝛ ſpem no/
ſtram euacuat. Si em̃ ſcriptura ſuppli/
cium peccatoꝛibo cõminat᷑ nõ ſᷣm verita⸗/

tem:ſedvt deterreat quid cauſe eſſet:cuxr

etiã non intelligamus pꝛemia ꝓmittere

non ſᷣm veritatẽ: ſed vt ad opus iuſticie
alliciat:ac per hoc ſcriptura tota:⁊ fides
noſtra vana et friuola poterit iudicari⸗
Et ideo eſt tertia poſitio rationalis ⁊ fi/
delis ꝙ ſit ponere cruciatũ eternũ: ⁊ hoc
manifeſte dicit ſcriptura diuina ↄfirmat

fides:⁊ cõcoꝛdat ratio recta. Scriptura
Macth. xxv. Ite maledicti in ignem?c.
Elinde etiã Gꝛeg. moꝝ.xxxiiij. Sũt no//

nulli qui peccatis ſuis idcirco finem po

nere negligut quãdo habere quãdoq; ſu
per ſe finẽ futura iudicia ſuſpican. Qui

bus bꝛeuiter reſpõdemus. Si quãdoq;
ſiniẽda ſũt ſu plicia repꝛoboꝝ: quãdoq;

ergo finienda ſunt gaudia beatoꝝ. Per
ſeipᷣam nanq; veritas dicit. Jbunt hi in

ſuꝓpliciũ:iuſtiautẽ in vitã eternã. Item
ratione videt᷑: qꝛ ſi de duob cõtrarijs eſt
reperire alteꝝ extremoꝝ:⁊ mediũ neceſſe

eſt ponere aſterũ excremũ. Hec eſt radix
ſtabiliandicõtraria apud philoſophos:
ſed eſt ponere perfectã beatitudinẽ in pa

tria:⁊ mediuʒ ſtatũ in via inter perfectã
beatitudinẽ ⁊ ꝑfectã miſeriã.ergo eſt po

nere per fectã miſeriã poſt hanc vitam,.

Hoc autẽ dicimus infernuʒ. Item ſicut

eſt ſũme miſericoꝛs:ita eſt ſũme inſtus⸗

erit moꝛtis deſiderium

ſicut ergo ſũme miſericoꝛdis eſt ſumme
miſereri:⁊ miſericoꝛdiã ſuã ſũme mani/
feſtare:ſic ⁊ ſũme iuſti eſt ſũme punire ⁊
ſuã iuſticiã maniteſtare ꝑ effectũ. Si er/⸗

go in finita iuſticia nõ põt maniteſtari ni
ii ꝑ effectũ infinitũ:videt᷑ ꝙ aliquibs pec
catoꝛibi reddi debeat cruciatus infinitꝰ
ſed nõ põt eſſe cruciatus infinit? miſi eter
nus. ergo neceſſe eſt eẽ cruciatũ eternũ.
hunc auũt dicumus infernũ Cruciatũ etiã
ponere eternũ facit ad cõplementũ vni/
uerſi ⁊ iuſtũ iudiciũ dei. Cõgruũ eni eſt
vt pulchꝛitudo vniuerſi decoꝛet᷑ qbuſdã

antitetis.i.cõtrarijs.vt ſicut bonis red/
dunt᷑ bona eterna:ita ⁊ malis eterna ſup

plicia. Neceſſariũ etiã eſt ad cõſeruãdũ

oꝛdinẽ iuſticie:vt vnicuiq; reddat᷑ſᷣm o/

pera ſua cũ ventũ fuerit ad iudiciũ. Pec
catoꝛ aũt cum peccat:peccat cõtra bonũ

eternũ ⁊ infinitũ.⁊ ex hoc dignus eſt cru

ciatu eterno Peccat etiã in ſuo eterno:vt
dum deceſſerit nõ eſt amplius locus me
riti:ac ꝑ hoc nec remiſſionis pctĩ:⁊ ideo

ſemꝑ eſt culpa.Et qꝛ culpa oꝛdinat᷑ ĩ pe
nã debet ſemꝑ eẽ in pena. Et iſta eſt va/
na rõ cõpleta que colligit᷑x Gꝛeg.⁊ Au

gu. GBꝛeg. aut dicit in li.dia.ꝙ ideo pctõꝛ

eternaliter cruciãdus eſt: qꝛ peccat ĩ ſuo
eterno.Aug.vero dicit:ꝙ id eo eternali/
ter punit᷑:qꝛ peccauit eboni efe ua,

Et ꝙ illud iudiciũ iuſtũ ſit: oñdit ꝑ exẽ/

plũ i humanis iudicijs⁊ legalibi:vbi di/
cit ꝙ peccãs cõtra rẽ publicã aliquo grã
di crimine moꝛte moꝛit᷑nõ qꝛ in moꝛa q̃

occidit᷑ eius ſuꝓpliciũ leges eẽ exiſtimẽt
cum ſit hoꝛa ꝑ bꝛeuis:ſed qꝛ euʒ in ſem/

piternũ auferũt a ſocietateviuentiũ.hec
Bona. Et patʒz magè in exilio ꝑpetuo ſi
ꝑbetuo viueret exulatꝰ.Ad aliud de mi
ſericoꝛdia dicit idem doc.in fi.huiꝰ.q. ꝙ

ſicut deus eſt ſũme miſericoꝛs: ita etiam
decet vt ſit ſũme iuſtus. ⁊ ideo effectꝰ ſũ/
me miſcðie nõ excludit effectũ iuſticie:⁊

ꝓpter hoc deus diſtinxitſibi duo tẽpoꝛa.
Enũ in quo oñderet miſcdie ſue infini/

tatem tradẽdo vnigenitũ filiũ ſuũ ꝓ oĩ/

bus inimicis ſuis: ⁊ parcendo oĩb ad ſe
redire volẽtib. Aliud in quo oñderet iu

ſticie ſue ĩmenſitatẽ:⁊ id eſt tᷣus qð de/
putatũ eſt eternis cruciatibi.Dicit etiazs
ingr in l̃a ad auctoꝛitatẽ Ja ij. Judiciũ
ſine miſcðia fiet illi qui nõ fecit miſcdᷣiã
lta inqͥt intelligi põt ꝙ iudiciũ dãnatõis
fiet illi qui nõ fecit miſcdᷣiam ꝓ eo ꝙ fuit
ſine miſcðia. vel fiet illi iudiciũ ſine mi/
ſericoꝛdia liberãte ⁊ ſaluante:qͥ tn in ali/

qua pene alleuiatõe miſcdiaʒ dei ſenciet:

qꝛ nõ tm̃ puniet᷑ qᷓ;tũ meruit ſed hic nõ ſi
ne cau ſa dicit᷑ milcðia ⁊ iudiciuʒ in futu/
ro:qꝛ ⁊ hic mults modis miſeret᷑ deus qͥ/
bus nõ miſerebit᷑tunc. Vocat enim nũc

pctõꝛes⁊ iuſtificat:qð tunc nõ faciet:ſed

tunc reddet ſingulis ſᷣm merita. Mani
feſte iudicabit qui nunc occulte iudicat-
Sed querit᷑vtrũ dã nati punient᷑ ſine in⸗
termiſſione?. Rñſio:inqͥt Bonauẽ.dicen
do ꝙ punitio gehẽnalis erit ſine omi in/
termiſſione. Et h̊ ptʒ ꝑ ulud ꝙ dẽ Apoc.
xiiij. Aſcendet fumus toꝛmẽtoꝝ in ſecu/⸗
la ſeculoꝝ:⁊ nõ habebũt requiẽ die ac no
cte:qꝛ cum nõ ſit interpolatio ĩ culpa nõ
debet eſſe in pena.Et ſi dicat᷑ iuxta ulud
Job. xxiiij. ꝙ tranſibũt ab aqͥs niuiũ ad
caloꝛẽ nimiũ. ⁊ ſic dicit᷑ꝙ in iſto tranſitu
ſit intermiſſio. Rñdeo ꝙ dupliciter põt
intelligi:vel ſicut eſt trãſitus ſubiecti ab
vno cõtrarioꝝ ĩmediatoꝝ in aliud:ita tñ
ꝙ ſemꝑ eſt ſub alcero cõtrarioꝝ.ſic intel/
ligat᷑in ꝓpoſito:vel ita vt non intelligat᷑

ſucceſſio:ſed nec tranſitus cum ſucceſſio
ne:ſed varietas cuʒ ſucceſſione.hec Bo⸗
nauẽ. Et ita foꝛtaſſe dici poſſet de penis

ſpũalib: qꝛ mirabile nimiũ videt᷑ intelli
gere tot ⁊ tanta ⁊ velle ſił tot impoſſibi/⸗
lia.Erit igit᷑ dẽ natmaxima pena:qꝛvel
lent annihilari ⁊ nõ poterũt deo volente
eos ſemꝑ ſtare in inferno cũ tam graniſ/
ſimis penis.Tertia pena erit:qꝛ vellent
ſe nõ fuiſſe redẽptos. O qᷓ;ta pena dãna
tis cũ cõſiderabũt tantũ remediuʒ cõtra

pctã ſua ſpꝛeuiſſe. Cogita ſi eẽs adiudi/
catus moꝛti vel perpetuo carceri:⁊ aliqͥs
vellet te liberare:⁊ hãc liberationẽ cõtẽ/
neres: ⁊ poſt cũ velles liberari nõ poſſes

qᷓ;ta meſticia afficereris. Erit g̊ dãnatis
maxima pena cogitare de illa libera tiõe
. e iij

Becima pena ſpiritualis

gquã cõtempſerũt:ĩmovellent ꝙ deus nõ
fuiſſet incarnatus: qꝛ magis punient᷑ex
eoꝶ nõ curarũt tm̃ bonũ:⁊ maxime xpᷣia
ni:ſicut dictũ fait pꝛius. Hec pena maxi
me debet᷑ his qͥ tanto bñficio ingrati ſũt.
Q miſerrimi dãnati qͥ tanto bñ ficio tan
to amoꝛe nõ potuerũt:qꝛ noluerũt trahi
ad amoꝛẽ dei. Vnde xpᷣs oſtendit nobis
dilectionẽ valde grãdem: cum totũ coꝛ/
pus ſuũ ⁊ omnia mẽbꝛa ſua moꝛti expo/

ſuit. De qua dilectiõe ait Berñ. Si dñõs

noſter ieſus xpᷣs habuiſſet tot mẽbꝛa in
ſuo coꝛpoꝛe quot ſunt ſtelle in firmamen
to:⁊ vnũ qðq; mẽbꝛũ ſingularẽ vitã ha/
buiſſet: oĩa ſigillatim moꝛei expoſuiſſet
anteqᷓ; vnam aiam in faucib diaboli di/⸗
miſiſſet. Hec ille: Fuit ergo chꝛiſti paſ/
ſio ſufficiẽs ꝓ redẽptiõe totius humani
generis.ſed maledicti dãnati nõ hoc cu/
rantes magis eum occiderũt pctĩs ſuis
quantũ in eis fuit. Heb.vi. Rurſus cru/
cifigẽtes ſibimetip̃is filiũ dei.Et ita tri/
ſtabunt᷑ valde: qꝛ fuerũt a moꝛte pctĩ li/
berati ſi voluiſſent fructũ paſſionis ſuſci
pere.Quarta pena erit:qꝛ nollent ſe fuiſ
ſe ſuſcitatos:ĩmo libẽter anime dãnato/
rum illa toꝛmẽta viliſſima dimitterent.
Hqᷓtus doloꝛ qᷓ;ta triſticia ipᷣis aĩabus
dãnatoꝝ in ſumptiõe ſiue rennione coꝛ/
poꝝ: qꝛ om̃es pene coꝛpoꝛales que dicte
ſunt pᷣus in animã redũdabũt ſicut glo/

ria coꝛpoꝛis in celo in animã.⁊ ideo ani/

me btẽ cuʒ gaudio ſua coꝛpoꝛa reſumẽt.
⁊2 anime dãnatoꝝ cum triſticia. Cogita
coꝛpus putridũ ⁊ plenũ vermib ⁊ q;tuʒ
defoꝛme poteris pẽſare.Dico tibi ꝙ ani/
me dãnatoꝝ tale coꝛpus plus vellẽt ha/
bere qᷓ; illud dãnatũ cum penis illis cru
ciantiby. O igitK᷑ anima cur tantũ places
huic coꝛꝑi.Cur illud nutris in luxurijs
in gula:ĩ ocio:⁊ alijs delectatiõibʒ. Cur
nõ cogis illud tibi pᷣuire ⁊ nõ tu illi? Tu
deſideraſti vt illud a te nõ ſeperaret᷑ duʒ
eras in hoc mũdo ⁊ nõ potuiſti obtinere
quin ꝑ moꝛtẽ ſepararet᷑. tunc optabis vt
ſeparet᷑ ⁊ nõ poterꝭ obtinere:qꝛ moꝛs fu
giet a te. Talis pena merito erit illis
nimis carnaliter vixerũt:ita ꝙ eoꝝ coꝛp

teſtis qᷓ;ta eſſet confu

erit animab, carcer ꝑpetuꝰ. Si infirma/

tur voluptuoſi aut quicqᷓ; mali in aliquo

mẽbꝛo patiunt᷑ ſtatim apponũt remediũ
vadũt ad medicũ adhibet vnguẽta.imo
quicqͥd ſuaſerit medicus obſeruandũ
ſanitate coꝛpoꝛis diligẽter obſeruãt. ſed
ſi infirmant᷑ in anima nõ curant nec que
runt medicũ:ĩmo fugiũt.nolunt credere
deo ipos dirigẽti ad ſalutẽ ꝑ pᷣdicatoꝛes
⁊ cõfeſſoꝛes.⁊ ideo nõ mirũ ſi danantur:
ſicut non eſſet mirũ ſi quis infirmus no/
lens credere medico moꝛeret᷑.ideo notã/⸗
ter dicit᷑in tbemate pꝛius aſſũpto.Con/⸗

uertant᷑ in infernũ ⁊c.
Ecima et vltima
d quo ad peeſentẽ tractatũ pe/

na ſpũalis eſt verecundũ ſti/
pendiũ:qꝛ dãnati non ſolum verecũdia
coꝛpoꝛali cõfundent᷑:ſicut ↄfundunt᷑ ho
mines nudi:ſed etiã verecũdabunt᷑ ⁊ cõ/

fundent᷑ ex denudatiõe et viſione ſeu co/

gnitione ſuoꝝ peccatoꝝ quod modo nõ
fit:qꝛ peccata hominũ nunc a ſolo deo vi

dent᷑ ⁊ adhuc ex taliviſione non curant.
Hec autem cõfuſio ſpiritualis erit qua/

druplex. ⸗
Pꝛimo enĩ confundent᷑ ex dei cognitõe.
Secũdo ex ſanctoꝝ viſione.
Tertio ex aſpectu dãnatoꝝ.
Quarto ex inſpectu petõꝝ.
Pꝛima igit᷑ pena cõfuſionis dãnatoꝝ
erit ex dei cognitione. Denſare enim po⸗/
io latroni ſi iudex
videret ipᷣm furem in furto ſuo: ⁊ hoc be
ne ſciret:ſed maioꝛ puelle verecunde ſi a
patre ſuo inhoneſte eum viro videretur.
Vlere maioꝛ cõfuſio erit dãnatis exviſio
ne patris celeſtis. Hec eſt iłla cõfuſio de
qua Hiere xvij.dicit᷑. Dũñe: om̃es qui te
dereliquerũt confundent᷑: recedẽtes a te
in terra:ſcribent᷑ quoniã dereliquerũt ve
nam aquarũ viuentiũ dñm. Sed quare

non ſic confundunt᷑ peccatoꝛes: cum ſci /

ant ꝙ omna aperta ſunt et nuda oculis
dei. Certe qꝛ vel non credunt vere vel ſi
indubitanter credũt: quia nunc videtur
diſſimulare peccata:qꝛ nõ puninideo nõ

49
d
ge
lee
des
tur:
no
oti/
Lo

ie/

jſti⸗
idia
tho
100
uc)
no
toyi
int⸗

eſt verecundum ſtipeudium

turant. Si ergo ex aliquo inhoneſto fa/
cto vel verbo homines verecũdi confun/
dunt᷑:qᷓ;tomagis ex petõ moꝛtali quod
ſumme deo diſplicet damnati confundẽ
tur. Et hec pena erit illis qui modo no/
luerunt cõfundi ſiue erubeſcere in pecca
tis ꝓpter deum:que tamen nõ facerẽt co
ram hominibus.Exemplũ huius. Qui
dam bonus vir cuidã fatue mulieri inſe
quẽti eumvt cum ea peccaret dixit: Ve/
ni⁊ ſequere me.Et cum eam duxiſſet ad
foꝛum dixit: Mogo para te.Que dixit:
Non hic vbi homines vident:ſed in do
mo. At ille: Si tu non vis hoc opus hic
exercere ꝓpter homines qui viderẽt:nec
ego in domo ꝓpter deum quivideret.Et
hoc eſt quod dicit᷑ his verſib. Cum qͥd

turpe facis qui me ſpectante ruberes.

Cur ſpectante deo nõ magis ipᷣe rubes.
Et Boetius iin fi.v.de cõſo. Magna eſt
nobis indita benefaciẽdi neceſſitas cum
cuncta agamus ante oculos iudicis cũ/
cta cernentis. Quot mala fiunt in occul
to: deus nouit.Si tamen feceris pecca/
tum coꝛam deo: eſt remediũ vt non con/
fundaris in eternũ:vtſcʒ cõfundaris ↄfi

tendo. De qua cõfuſione dicit᷑ Eccł iiij.

Pꝛo anima tua nõ cõfundaris dicereve/
rum. Eſt enim cõfuſio adducens gloꝛiã
2 gratiã.Quaſi diceret.ꝙ duplex eſt cõ/
fuſio.quedã eſt aliquoꝝ qui tm̃ verecun/
dantur ⁊ confundunt᷑ reuelare in cõfeſ/
ſione peccata ſua ꝙ ea tacent. et hec eſt
mala. Alia eſt confuſio qua confundunt᷑
et verecundant᷑ in cõfeſſione:non tamen
ſic quin dicãt peccata ſua cõmiſſa.⁊ hec
eſt bona cõfuſio ducens ad gratiã ⁊ glo/
riam ex qua confundit᷑ diabolus: et per
quam euadit᷑ cõfuſio eterna:que tãta eſt
vt eam cogitare non poſſumus.Secun
da pena cõfuſionis erit ex ſanctoꝝ viſio/
ne. Non enim ſolus deus videbit pecca/
ta damnatoꝝ: ſed etiam tota curia cele/
ſtis. ULnde Bernhar:Ignis vbiq; verox
ruptis pugnabit habenis Cunctaq; cũ/
ctoꝝ cũctis archana patebũt. Sed quo
modo poterũt ſancti angeli ⁊ alij beati
videre peccata dãnatoꝝ cum nunq; ad

△

ad infernum deſcendant:et tanta ſit di/
ſtantia paradiſi ad infernuʒ. Ad hoc di/
cit. Bonauent.in.iiij.diſtinc.l.q.iij ꝙ ſan
ctividẽt in ſpeculo eterno penam repꝛo/
boꝛum vt faciat ad eoꝝ gloꝛiam cumulã
dam. Sed quid hec cognitio faciet ad
damnatoꝝ confuſionem? Dico ꝙ faciet.
icut magis cõfundit᷑ latro: dum eius
furcũ cognoſcit᷑ a tota curia alicuius do
miniqᷓ; ſi a ſolo dño:ita magis ↄfunden
tur ad minus extenſiue ex cognitione cu
rie celeſtis qᷓʒ ſi a ſolo deo cognoſceref᷑qeo
rum peccatũ. Scient enĩ quomodo pec
cata eoꝛum fuerũt viſa in iudicio a cun/
ctis ⁊ ad eoꝛum confuſionis cumulũ re/

coꝛdabunt᷑ illins viſionis cõfundentis:

ſicut ſi quis recoꝛdaret᷑ ꝙ peccatũ ſuum
viris honeſtis fuit:et eſt notum confun/
deretur ⁊ verecundaretur. Et vtiq; hec
erit magna cõfuſio dum damna ti ſcient
peccata ſua nota fuiſſeꝛ eſſe virgini glo/
rioſe angelis ⁊ ſanctis dei:qui tot erunt
in illa ſuperna hieruſalẽ ciuitate.Et hec

pena debet illis qui ſnnctoꝝ vitam deri-

ſerunt:nec imitati ſunt. Sunt enim mul
ti miſeri qui derident ⁊ obloquunt᷑: non
ſolum contra ſanctoꝝ vitam: ſed etiam

contra chꝛiſtũ contẽnentes ſua pꝛecepta

⁊ cõſimilia.Exemplũ in vitas patrũ ⁊c̃.
Illam ergo cõfuſionem dãnati non ha/
bituri eſſent ſi voluiſſent ſanctoꝛũ ſequi
veſtigia:vel dei pꝛecepta cõſpexiſſe ⁊ fe/
ciſſe:quia ſcriptum eſt in ps. Tunc non
cõfundar cum ꝑſpexero in omniba man/
datis tuis. Tertia pena cõfuſionis erit
ex aſpectu damna toꝝ.nam ſicut ex aſpe/
ctu vicini tui cõfuſionem pateris ex mul
tis peccatis tuis.ĩmo mulier confunde/
tur in aſpectu viri ex multis ſuis miſe/
rijs.ita dãnati videntes mutuo ſua pec/
cata que fuerunt eis pꝛius occulta con/
fundentur.ſicut nunc multi confunderẽ
tur ſi viderent eoꝛum mala:etiaʒ ab hijs
qui ſunt ſimiles et talibus peccats ma/
culati. O deus meus quot confuſionib⸗
conſfundent᷑ damnati qui tot erunt in il/
lo carcere perpetuo.nam a quolibet de⸗
mone ⁊ alio dãnato cuʒ eis confundent᷑:
e iiij

elt verecundum ſtipenum

qua ↄdẽnati ad moꝛtẽ ligato ſaxo ad col

verecundabunt᷑ ⁊ expꝛobꝛabunt᷑:⁊ maxi/
me hi qͥ maioꝛẽ opoꝛtunitatẽ ſalutis ha/
buerũt. Et pᷣncipaliter verecundabunt᷑
xpᷣiani: in qb apparebit caracter baptiſ/
matis.⁊ ꝑamplius viri religioſi qͥ maio
rem ſalutis occaſionẽ habuerũt. ⁊ ſᷣm ꝙ
maioꝛa et plura pctã habebũt. Confun/
daentq; illi ſuperbi demões qͥ de celo em/
pirreo ceciderũt:⁊ marie ille lucifer apo
ſtata:cui dicet᷑ illud Eſa.xuij. Quõ ceci
diſti lucifer qui mane oꝛiebaris: Coꝛrui
ſti in terraʒ qui vulnerabas gentes.qui
di. in coꝛ.t.in ce.aſcen.ſu.aſt.c.exal.ſo.m.
ſedebo in mõte teſtamẽti in la.aqui.aſcẽ/
dam ſuꝑ altitudinẽ nubiũ ero ſilis altiſ/
ſimo. Verũtñ ad infernũ detraherꝭ in ꝓ/
fundũ laci. Hec cõ fuſio debet᷑ ſuperbis
qui ſimiles effecti demonibus deum cõ/
tempſerunt: voluntatẽ ſuam voluntati
diuine pᷣferentes. Hec etiaʒ pena debet᷑
illis qui non verecundantur publice et
palam peccare: et ſuis malis exemplis
alios coꝛrũpere. DHe quib dici᷑ Math.
xviij.Qui aũt ſcãdaliʒaueritvnũ de pu.
iſtis qui ĩ me cre.expe.ei vt ſu.mo.a ſin.
inłco.eius:⁊ demer.in ꝓfun.marꝭ.Quid
autẽ ſit ſeandalũ.dicit Kicola.de lyra:qꝙ
ſcandalũ actiue eſt dictum vel factũ mi/⸗
nus rectũ pꝛebẽs occaſionẽ alteri ruine.
Scandaliʒare igit᷑ aliquẽ eſt facere eum
ruere in pctm̃ moꝛtale: ex dicto vel facto
ſuo malo. ⁊ hoc eſt ꝓpꝛie nocumẽtum ex
parte anime qð eſt recte ↄtra charitatẽ:
⁊ ideo faciens aliũ ſic ruere ſi faciat hoc
ex intentiõe ſeu ex aduertẽtia ſemꝑ pec/
cat moꝛtaliter. etiã ſi factũ vel dictũ ex q̊
alius ruit nõ eſſet de genere pctĩ moꝛta/
lis.ſicut dicens mendaciũ ioco ſum mu/

lieri intentiõe ꝑtrahẽdi eam ad adulte/

rium eſt petm̃ moꝛtale ex intentõe finis.
Qui ̊ ſcãdaliʒaueritvnum de puſillis.
Dicit aũt de puſillis:qꝛ nullus ſcandali
zgatur paſſiue niſi inq;tuʒ puſillus.i.par/
ue virtutis:qꝛ homo ꝑfectevirtutꝭ ex di/
cto vel facto malo alteri nõ ruit ĩ pctm̃.
Expedit igit᷑ei.i.ſcãdaliʒati actiue mo/
do dictovt ſuſpẽdatur mola ⁊c.Loquit᷑
euãgeliſta ad modũ terre paleſtinoꝝ: in

luʒ pᷣcipitabant᷑ in mare.Expedit ergo:
ſenſus eſt.i.melius eſſet homini moꝛi coꝛ
poꝛalicer qᷓ; ex malo ſuo exemplo facere
alium ruere in pctm̃ moꝛtale:qꝛ ex ̊ me⸗/
retur moꝛtẽ eternã: que grauioꝛ eſt moꝛ
te tempoꝛali.Et ideo ſequit᷑: VUe mũdo
ab ſcandalis.i.mũdanis homimb:quia
non curant ſcãdaliʒare ꝓximos. Necel⸗/
ſe eſt enim vt veniant ſcandala. Ibi non

eſt neceſſitas abſoluta:ſed tm̃ ex ſuꝓpoſi⸗

tione. Si enim hoĩes velint viuere mũ/
dane:⁊ in omnibs volũtatẽ ſuã adimple/
re:neceſſario ſequit᷑ ad hoc ſcãdalũ alio/
rum:qꝛ non foꝛmidãt ꝓximos ſcandali/
ʒare. Verũtamen ve homini.id eſt cõmi
natio pene eterne ſibi affligende:ꝑ queʒ
ſcandalũ venit actiue.ſ.pximũ ſcandali⸗
zando. Hec ille: Tales igit᷑ qui hic non
verecundant᷑ alios ſcãdaliʒaſſe: in infer/
no verecũdabunt᷑ hoc feciſſe.Quarta pe
na ⁊ vltima eſt cõfuſio ex inſpectu pecca
tox.id eſt:ex aſpectu interioꝛi ſiue ſue ani

me qua quiſq; dãnatus videbit macula
tam⁊ turpem ex pctõ ſuo.Et ex hoc mulł

tum confundet᷑. Eʒech.xliij. Confundã/
tur ab iniquitatibo ſuis. Sicut habens
pulchꝛã veſtem:confundit᷑ etiam per ſe ſi
ceciderit in luto. Odeus meus:qᷓ;ta cõ/
fuſio dãna tis qui tam pulchꝛã ammã a

deo ſuſceperũt:qꝛ ad imaginẽ ſuã: ⁊ ea,
ita ſoꝛdide cõfuderũt. He cõfuſiones et

alie pene pꝛius dicte⁊ etiam nõ dicte ip/

ſis damnatis in loco illo infernali erunt

perpetuo ſine ceſſatiõe. Eccłi.xx. Con⸗/
fuſio illoꝝ cum ipſis ſine intermiſſione.
Dic ergo de infinitis inferni doloꝛibus

pauca ſeripſi. Non enim credo coꝛ ſuffi⸗

cere ad cogitandũ: nec os ad loquendũ
quot ⁊ qᷓ;te miſerie ſunt in inferno.Qui

ergo vult fſugere a ventura ira:faciat di /
gnos fructus penitentie. Qð nobis cõ⸗
cedat ieſus redẽptoꝛ noſter: Cui ſit laus
honoꝛ ⁊ gloꝛia.

— ——-————M

W ⸗———————

— — — — ———

Pꝛologus ſecũde partis pꝛincipalis

Erpedita materia de loco infernali ⁊
penarũ ibidẽ a damnãdis tollerandaꝝ:
quas idcirco nobis deus voluit reuelare
vt illas effugere ſtudeamus iuxta illud
ps. Dediſti metuẽtibo te ſigniſicationeʒ
vt fugiãt a facie arcus ſcʒ eterne damna

tionis vt liberent᷑ dilecti tui. Cõſequent

videndũ eſt de loco paradiſi eiuſq; deli⸗
cijs coꝛpoꝛalibi ſcʒ ⁊ ſpũ alibus:quibo at

tracti ⁊ illecti qͥlibet noſtrũ dicere poſſit

cum ps. Inclinaui coꝛ meũ ad faciẽdas

iuſtificationes tuas ꝓpter retributionẽ:

ſupple in głia celeſti bonis ⁊ iuſtis a ſũ/
mo bonoꝝ oĩum largitoꝛe tribuẽda:Ad
quã modo nobis poſſibili cognoſcendã
tale thema ꝓponemus.

Enite bene⸗
dicti patris mei poſſi
dete paratũ vobis re/
gnũ a cõſtitutione mũ
di Math. xxv. De re
gno dicturi adiuuãte

ieſn xpᷣi gratia in quo pax ſumma eſt:et
requiea ꝑfecta:⁊ quo eſt ſtatus o᷑uum bo
noꝛũ aggregatione ꝑfectusvt ait Boec.

tria pᷣncipalia puncta deducemus.
Pꝛimo vbi ponat᷑ regni celoꝝ habitatio
Secundo que ⁊ qualis ſit in animabus
gloꝛiatio.
Tertio que et qualis ſit in coꝛpoꝛibus
pꝛemiatio. l
Et de his trib dicemus ſᷣm ꝙ ex ſcri/
pturis ſacris ⁊ dictis doctoꝝ intelligere
valemus.Nam ſicut ait Augu.libᷣ. de tri
plici habitaculo. Bona regni celeſtis di
cere vel cogitare vel intelligere vt ſunt:
nullus poteſt carne veſtitus. Multo em̃
maioꝛa ⁊ melioꝛa ſunt qᷓ; cogitent᷑⁊ intel
ligant᷑ Nã ſcriptũ eſt.i.Coꝛinth.ij.Ocu

lus nõ vidit nec auris audiuit necin coꝛ

ho minis aſcẽdit que pᷣparauit deus dili
gentibus ſe. Regnũ nanq; dei omni fa/
ma maius:⁊ omni laude melius:om̃i ſci
entia innũerabilius:omni gloꝛia qne pu
tatur excellẽtius. Regnũ itaq; dei plenũ
eſt lucis ⁊ pacis ſapientie ⁊ gloꝛie hone⸗
ſtatis ⁊ dulcedinis: melodie et leticte:et

beatitudinis ꝑennis ⁊ omis boni qð nec
dici nec cogitari poteſt At locus inferni
plenus eſt tenebꝛarũ diſcoꝛdie:odij ſtul⸗
ticie:miſerie turpitudimſ:amaritudinis
offen ſionis:doloꝛis: aduſtionis:famis:
ſitis:ignis inextinguibilis:triſticie: vin /
dicte ꝑennis:⁊ oĩs mali qð nec dici nec
cogitari poteſt. Ciues celi ſunt iuſti ho/
mines ⁊ angeli quoꝝ rex eſt deus omni⸗
potẽs.At cõtra ciues inferni ſunt impij
hoĩes ⁊ demones quoꝝ pꝛinceps eſt dia
bolus Sac iat iuſtos viſio ſanctoꝝ homi
nũ ⁊ angeloꝝ: ⁊ ſuꝑ oĩia ipᷣius dei:cruci/
at impios ⁊ pctõꝛes viſio vamnatoꝝ ho
minũ ⁊ demonũ:⁊ſuper oĩa ipᷣius diabo
li. Nihil in regno dei deſiderat᷑ quod nõ
inuenit᷑: ſed in iferno nihil inuenit᷑ quod
deſideret᷑: mihil ſentit᷑ neq; videt᷑. In reg
no dei inhil inuenit᷑ mſi qdð placet ſaciat
2 delectat. At cõtra in lacu miſerie perẽ
nis mihil videt᷑:nihilq; ſentit᷑ niſi qð di⸗
ſplicet cruciat ⁊ offendit. Ome bonũ in
regno dei abundat ⁊ nullũ malum: ome
malũ habũdat in carcere diaboli⁊ nullũ
bonũ.Nullus indignus in regno dei ſu/
ſcipit᷑: nullus dignus nulluſ iuſtus ad in
fernũ trahit᷑ hec Augu. Gaudiũ autẽ ce
leſtis patrie expedit ↄſiderare ſᷣm ꝙ poſ
ſumus intelligere triplici ratione.
Pꝛimo quia facu libentius ⁊ feruentius
laboꝛare. H
Secundo quia doloꝛem laboꝛãtis ſolet
valde mitigare.
Tertio cõſolatur ne laboꝛans valeat de
ſperare. ð
Pꝛimo facit libẽtius ⁊c̃. Laboꝛãs em̃
cito laſſat᷑ qñ neſcit pᷣmiũ laboꝛis ſui:ſed
qñ ſcit pᷣmij ſui magnitudinẽ tũc laboꝛẽ
ſuſtinet libẽter:ſic qui gaudia attẽdit li/
benter bona operat᷑. Eſtote igit᷑ oꝛtes in
bello ⁊ pugnate cũ antiquo lerpẽte ⁊ ac/
cipietꝭ regnũ eternũ. Video em̃ ꝙ piſca
toꝛ vel alius laboꝛatoꝛ tota die ⁊ etiã qñ/
q; nocte laboꝛatvt lucret᷑xij. denarios vł
paucioꝛes foꝛteq;to ma gꝭſi crederet mil
le marchas auri qlis eſſet anguſtia quã
nõ ſuſtineret. Satis videmus ad oculũ

„

quot ⁊ ̃tos laboꝛes hon ĩes mundip:o

De loco paradiſi

rebus trã ſitoꝛijs ſuſtinẽt tam in terra qᷓ
in mari.Sic qui gaudia vite eterne pen
ſaret laboꝛes pꝛo illa gloꝛia immarceſſi
bililibẽter aſſumeret. Euigilate igit᷑ pi/
gri ⁊ cogitate lucrari illud regnũ quod
ſemꝑ manet.Sed qͥd eſt qðᷣ te opoꝛteat
facere p eterno regno acquirẽdo Rñdet
xpᷣus Math. xix. Si vis ad vitã ingre/
di ſerua mãdata. Scõa ratio quia dolo
rem ⁊c̃.⁊ plus dico quia qui gaudia illa
bene attẽderet penas ⁊ toꝛmẽta nõ ſenti

ret:ſicut de multis martyribs legi᷑ o

dicũ abſinti poſitũ in dolio mellis ama/
ritudinẽ ſuã amittit.Sic ſi modicas tri

bulationes nr̃as quas patimur in illaʒ

maximã dulcedinẽ mergeremuspfecto
vel parũvel nihil ſenciremus.Tertia ra
tio qꝛ conſolat᷑ ⁊c. Conſiderãs em̃ ꝙ per
mailtas tribulationes opoꝛtet nos veni/
re in regnũ dei gaudet in tribulationib⸗
ſperans illas eſſe viam ꝑueniendi ad re/
gnum.Opoꝛtuit em̃ pati chꝛiſtũ ⁊ ita in
trare in gloꝛiã ſuam. Quod igit᷑nos cũ
Allud regnũ dudũ per peccatũ ꝑdidimuſ
Non igit᷑ deſperẽt homines in tribulati⸗
onibus pᷣſentis ſeculi ſed patiẽter ſe ha/
beant ⁊ gaudeãt:quia tales pene ſi veli/
mus ſunt meritoꝛie vite eterne et regni
paradiſi ad quod vocabimur per xpᷣm ſi
iuſti fuerimus dum dicet his qui a dex/
tris eius erũt thema ꝓpoſitum. Venite
benedic.⁊c̃.O quale gaudiũ qᷓ;ta exulta
tio qᷓ;tum tripudiũ qᷓ;tum feſtuʒ ſanctis
dei angelis ⁊ hominibus?⁊ toti curie cele
ſti in hac vocatione ⁊ inuitatione ad re/
gales nuptias ad viſionem ⁊ dilectionẽ
cum perpetua tenſione illius deitatis be
atiſſime. Si gaudeat pauper intromiiſ/
ſus aulam regiam cui ciboꝛumꝰ⁊ neceſſa
rioꝛum pꝛo victu ⁊ vnicarefectione fiat
ſufficiẽs ad miniſtratio: quõ nõ magis
ſine cõparatiõe gaudebũt iuſti qͥ hic fue
rũt pauꝑes ⁊ multa paſſi in introitu illi
us celeſtis aule vbi ꝑpetuo q̃cunq; deſi/
derabilia abundãtiſſime miniſtrabunt᷑

deamus igitur

vyͤmo de loco vbi erit tãta glo /

ria. Erit ne in paradiſo terreſtri qui eſt
locus delitiarũ:de quo magiſter ſenten.
di. xvij.ij.ſic ait.Fateoꝛ tertiã opinioneʒ

mihi placere ſcʒ vt homo ĩ paradiſo coꝛ

poꝛali ſit poſitus qui in illo pᷣncipio plã⸗
tacus accipi poteſt:quo terram omnẽ re
motis aquas herbas ⁊ ligna pꝛoducere

liuſſit:qui ⁊ ſi pᷣſentis eccleſie vel future

typum tenet ad litterã:tamẽ intelligen/
dum eſt eſſe locũ ameniſſimũ fructuoſis
ioig⸗ magnũ ⁊ magno fonte fecun⸗
uz. Quod dicimus a pᷣncipio:antiqua

tranſſatio dicit ad oꝛientẽ. Vnde volũt

in oꝛientali parte eſſe paradiſum longo
inter iacente ſpacio vel maris vel terre a

regionibus quas incolũt homies ſecre⸗

tum ⁊ in alto loco ſitum vſq; lunarẽ cir/⸗
culũ pertingẽtẽ. Vnde nec aque diluuij
illuc ꝑuenerunt.hec ille. Nonne talis lo
cus ſufficere poteſt homini pꝛo loco ſue
gloꝛie.Reſpõdet Bonauẽ.in dubijs cir
ca litterã eiuſdẽ di.dicens Qꝰ duplex eſt
paradiſus ſᷣm duplicẽ ſtatũ hominis ſcʒ
imperfectũ ⁊ ꝑfe ctum. Secundũ ſtatuʒ
umperfectũ psradiſus eſt locus amenus
in partib oꝛientis:de quo dicit Damaſ.
Paradiſus em̃ eſt dei manibus in edem
plantatus gaudij ⁊ exultatiõis vniuerſe
pꝛomptuariũ. In hoc aũt loco decuit ho
minẽ poni vt eſſet ei facilitas ꝑueniendi
ad patriã:⁊ vt deus homini oſtẽderetbe
niuolentiã cui locum ameniſſimũ ad ha
bitandũ pᷣparauerat:⁊ ſic amenitas exte
rioꝛis habitaculi coꝛreſpõderet delitijs
interioꝛibus quales habʒ aĩa: que eſt tẽ
plum dei ⁊ habebat aĩa pꝛimi hominis

Extra autẽ hunc locum debuit homo ꝓ⸗/

ducivt melius cognoſceret dei beneficiũ

dum ſe videret quaſi aliunde adductuz:

⁊ etiã vt oſtenderet per hoc ꝙ homo nõ
erat factus ad ibi eternaliter habitãdũ:
ſed tempoꝛaliter peregrinãdũ. Et quia

deus pᷣſciebat hominem caſurũ ſiue ho

minis caſum in paradiſo voluit euʒ col/
locare:vt per eius eiectionẽ de loco volu
ptatiſ cognoſceret ſenſibiliter q;ta bona
ſpiritualia amiſiſſet per culpam:cogno⸗

ſceret etiaʒ nihilominus qta eſſet diffe·

f — — — — —— f f f

ſten
nez
(
i

De loco paradiſi

rentia inter eum qui dño obedit humili/
ter ⁊ eum qui ipᷣm cõtennit. Et ſicut di/
cunt doctoꝛes:paradiſi coꝛpoꝛalis ſitus
eſt valde eminẽs ⁊ altus:⁊ iuxta equino
ctialeʒ in oꝛiente quodãmõ vergens ad
meridi?. Eſt autẽ tante altitudinis vt il
luc nõ aſcendãt vapoꝛes in aere eleuati:
ſed fit ibi aer mũdus ⁊ purus ydoneus:
ſtatui ꝑpetuitatis:⁊ ꝓpter puritatem ae
ris ibi eſſe ↄtemperantiã caloꝛis.O au
tem dicit᷑ vſq; ad lunarẽ circulũ ꝑtinge/⸗
re hoc nõ eſt dictũ ſᷣm ſitum:ſed ſᷣm quã
dam ꝓpꝛietatem ſiue quia cõfoꝛtat᷑ in ra
ritate ⁊ luminoſitate tranquillitate:ſme
quia vapoꝛes quibus dominat᷑ luna il/
luc nõ ꝑtingunt:⁊ in hoc paradiſo erant

ligna viuerſi generis. Varietas vero li/
gnoꝛũ ſub tribus differẽcijs cõpꝛehendi

tur ſᷣm ꝙ ad triplicem vtilitatẽ hominis
poterat oꝛdinari aut ex parte coꝛꝑis aut
ex parte anime autex parte ↄiuncti. Si
ex parte coꝛpoꝛis ſic erant ligna fructife
ra que pᷣbebant ei alimenta ad coꝛpoꝛis
ſuſtentationẽ:ſi ex parte anime ſic fuit li
gnum ſciẽtie boni ⁊ mali:qð oꝛdinabat
ad obedientie hominis ꝓbationem. Si

ex parte cõiuncti ſic erat lignũvite quod
faciebat ad humane vite ꝑpetuitatẽ. De

his auteʒ lignis duo tantum nominata
ſunt ꝓpter ſpeciales effectus: ꝓpter quos
deus illa duo ligna collocauit in mecdio

paradiſi ⁊ vnuʒz poſuit iuxta alterũ vt ex
vno cõciperet homo affectũ amoꝛis:⁊ ex

glio affectũ timoꝛis:⁊ quaſi oppoſita iux
ta ſe poſita eluceſcerẽt:⁊ faciendo abſti/⸗
nentiã ob vno mereret᷑ habere fufficien/
teʒ refectionẽ ab altero. Et hoc eſt quod
dicit Augu. in deci.dei loquẽs de pᷣmis
parẽtibus. Status immoꝛtalitatis eis
de ligno vite quod in medio paradiſi cũ
arboꝛevetica ſimul erat mira bili dei gra
tia monſtrabat᷑: tamẽ ⁊ alhios ſumebãt ci
bos ꝓpter vnam arboꝛẽ que fuerat inter
dicta:deus autẽ hom ni lignum illud ꝓ/
hibuit pꝛopter obedientie meritũ acqui
rendũ ex parte hominis:⁊ pꝛopter oſten
dendũ ſue iuriſdictionisvominiũ quod
pabebat in hominevt per hoc diſceret

deo deberet eſſe ſubiectus:⁊ q;tum etiaʒ
differt inter eum qui obedit ⁊ euʒ qui cò
temnit eius imperium. Nulla igitur fie/⸗
bat ex hoc homini iniuria:immo fiebat
vtilitas dum pꝛecipiebatur ad eius eru/

ditionem ⁊ meriti amplificationẽ quod

ſi contrariũ euenit hoc fuu ex culpa ſua
ex qua cõuertit ſibi bonum in malum ſi/
cut inpijs ⁊ peccatoꝛibus bona conuer⸗
tuntur in malũ:pꝛopter iſtius tamẽ euẽ
tus pꝛeuiſionẽ nõ debuit deus dimittere
dare mandatũ:quia oꝛdo ⁊ decoꝛ qui at⸗
tendit᷑in operibus dei ſᷣm regulam diui
ne ſapientie nõ debet intermitti pꝛopter
incõmodũ alicuius ſpecialis creature:pᷣ
terea ex illo malo ⁊ exinde ſequenti pote
rat deus ⁊ ſciebat multomagis bonum
elicere. Et vt dicit magiſter diſ.xx.ij.cõ⸗
pleto numero electoꝛũ omnes ſimul ad
melioꝛa tranfferent᷑ vt eſſent ſicut ange/

li dei in celis dicit tamẽ magiſter Incer
tum nobis relinquit᷑ vtrum ſimul tranſ/⸗

ferentur an per ſucceſſiones.hec ille. Ec
ce igitur paradiſum terreſtrẽ deſcriptuʒ
quo ad aliqua:⁊pa tet ꝙ ille poſt reſurre
ctionẽ non erit locus in quo erit beatitu⸗
do perpetua. Eſt igitur alius locus mulł
to nobilioꝛ illo qui ſᷣm ſtatum perfectuʒ
homiuis ipſicongruit:ſcʒ celum emꝑt⸗
reum:de quo celo dicit magiſter.ij.diſij.
ꝙ dicit empireum.i.igneum a ſplendoꝛe
nõ a caloꝛe quod ſtatim factum angelis
repletũ eſt. Et Bonauẽ.diſ.ij.ſuper ſen/
tentias. Notandũ inquit ꝙ quattuoꝛ fu
erunt pꝛimo data ſcʒ celum empireũ:an
gelica natura:materia:⁊ tempus. Ratio
vna quia in pꝛincipio debuerunt pꝛima

in omni genere dari ſcz in rebus men/

ſuris ⁊ in rebus coꝛpoꝛalibus ⁊ ſpiritua
libus:et in coꝛpoꝛalibus actiuis et paſ/⸗

ſiuts. Quoniã igitur pꝛima inter ſubſtã

tias ſpirituales eſt angelus:pꝛima inter
ſubſtantias coꝛpoꝛules actiuas eſt celuz
empireum:et pᷣma inter paſſiuas eſt ma
teria elementoꝛum: et pꝛima inter men.
ſuras eſt tempus:quia non tantum dicit
menſuram durationis:ſed etiam egreſſi
onis:ideo hec quattuoꝛ dicuntur pꝛima

Be loco paradiſi

ereata Hec ille Ecce igit᷑ chariſſimevbi
erit tua ꝑpetua manſis ꝛ in celo empi/
reo. Bona.di.ij.in quit:qᷓ;uis ſancti paꝝ

loquant᷑ de hoc celo quia latet nros ſen /

ſus:⁊ philoſophi ad minus tamen pone
re eſt celũ empireũ ſicut dicit ſacra ſcrip/
tura Geñ.x. In pᷣncipio creauit deus ce⸗
lũ ⁊ terrã ⁊ c. Strab exponit de celo em
pireo ⁊ hoc ꝓbat per litterã ſequentẽ: qꝛ
firmamentũ ⁊ celũ aqueũ facta ſunt ſecũ
do die. Et Damaſcenꝰ hoc exponit. In
pncipio creauit deus celum.i.ſine ſtellis
ſperice foꝛme. Ponendũ eſt etiã illud ce/
luʒ:quia ꝑſuadet ratioffinis triplex:vna
eſt ꝑſectio vniuerſi.Alia eſt ꝓpter motuʒ
firmamẽti:⁊ tertia pᷣncipalis ꝓpter habi
tationẽ hoĩs beati.Et qm̃ finis imponit
neceſſicatẽ his que ſunt ad finẽ ꝓpter pᷣfe
ctiouẽ vniuerſi neceſſe eſt ipᷣm eſſe vnifoꝛ
me:quia cũ celũ ſit luminoſum diffoꝛme
ſi nõ eſſet vnifoꝛme nõ eſſet vniuerſum
cõpletũ ꝓpter motũ firmamẽti ponendũ
eſt ipᷣm eſſe ĩmobile:vt motus mobilis fi

at circa immobile ſcʒ centrũ ⁊ intra cõti

nens imobile. Tertio ꝓpter habitationẽ
hois beati ponendũ eſt celũ empireũ lu/⸗
minoſitatis ꝑfectevt habitatio cõgruat
ſuo habitatoꝛi.Ex his ergo colligit᷑ qua
re ſit factũ ⁊ cuius ſit diſpoſitionis inter
alios celos:qꝛ vnifoꝛme imobile ⁊ lumi/
noſitatis ꝑfecte. Hec Bonaũ. Ad ꝓpo⸗
ſitũ huius dicit᷑ in paſſionali ſanctoꝛũ et
feſto aſcẽſiõis. In hoc igit᷑ celo empireo
xpᷣs reſidet ⁊ eſt ſpecialis ⁊ pꝛopꝛia eius

manſio ⁊ angeloꝝ ⁊ alioꝛuʒ ſanctoꝝ.Et

cõgruit hec habitatio habitantibus. Il
lud em̃ celuʒ ceteros celos excellit digni
tate.tẽ poꝛe:ſitu:⁊ ambitu:⁊ ideo eſt coue
niens habitatio chꝛiſti:quia oẽs celos ra
tionales ⁊ intellectuales trãſcendu dig/⸗
nitate:eternitate: ſitu ummutabilitatis:
⁊ ambitu poteſtatis. Eſt etiã cõgrua ha/
bitatio ſanctoꝛũ angeloꝛũ ⁊ hominũ qui
fnerunt vnifoꝛmes in operatione immo
biles in dilectiõe:⁊ luminoſi in fide ſiue
in cognitiõe. Hec ibi.Richar.de me.vi.
ij. d ſ.ij. ait. Hoc celum ſanctis angelis
eſt repletuʒ nõ repletione occupationis:

ſed quia oẽs angeli ibi creatifuerũt. Si
cut ciuitasdicit᷑ repleta hominibus quã
do habitatoꝛes eius in ſufficienti ⁊ apto
numero ſunt. Hec ille. Hec habitatio

ſanctoꝝ angeloꝛũ et beatoꝝ dicit᷑ vt iaam

dictũ eſt celum empireum paradiſus do
mus dei regnũ:terra viuentiũ:et multis
alijs nominibus nominat᷑: de quib poſt
dicet᷑ ſatis. De hoc celo dicitur Baruch.
iij. O iſrael qᷓ; magna eſt domꝰ dñi:⁊ in
gens locus poſſeſſionis eius magnus et
non habet finẽ excelſus:⁊immenius.O
chariſſimi quis poterit ad hũc locum ꝑ/
uenire. Quantũ gaudebit q;tum exulłca

bit 2 letabit᷑ ſolus deus nouit.O deꝰ me

us qᷓ;tum nos diligis qui nobis carnali
bus ⁊ miſeris peccatoꝛib tantũ⁊ tale pa

laciũ pᷣparaſti. Sanctus Tho.iiij. lib.

cõtra gẽtiles.ca.lxxxvij.ait. Quia locus

debet ꝓpoꝛcionari locaro cõſequẽs eſt ꝓ

cum coꝛpoꝛa reſurgentiũ ꝓpꝛieta tem coꝛ
poꝛũ celeſtiũ cõſequẽter etiam in celis lo
cum habeant vel magis ſuper oẽs celos
