tur hi duo viui miſſi in infernũ.i.maio/ ercitꝰ grauaret᷑.⁊ cũ nec ipſe iam fetoꝛẽ
res qͥ ſcienter operantmalũ.⁊ iſti magis ſuũ ferrere poſſet.ita ait Juſtũ ẽ ſubditũn
7 toꝛquebunt᷑ quaſi moꝛtui deſcendũt ne / eſſe deo moꝛtalẽ nõ paria deo ſentire Et
ſcientes legẽ. Nuẽ. xij. Seruus ſciẽs vo / Joh. xi dicit martha xpᷣo. Dñe: iam fe-/
lũãtatẽ dñi ⁊ nõ faciẽs vapulabit plagis tet:qᷓdriduanꝰ eni eſt. Hoc dic martha
multis. Et Ro. ij. Qui ſine lege pecca/ ne dũs fetoꝛe coꝛꝑis fris ſue guaref. ne/
uerũt.ſine lege peribũt. Ipſi ̊ dicunt᷑ po ſciẽs adhuca xpᷣo reſuſcitãdũ.Si g tãtꝰ
ni in ſtagnũ ignis ardẽtis:nõo qꝛ alij de / ſit fetoꝛ hois ifirmi aut moꝛtui:quatꝰ e⸗O /⸗
beant excipi ab hmõi pena:ſed qꝛ nõ tm̃ rit ibi fetoꝛ oĩuʒ coꝛpoꝝ dãnatoꝝ ant⸗ A
puniant᷑. Dicit᷑ ̊ ꝙ mittant᷑ in ſtagnũ⁊c. to erit ibi fetoꝛ ex hoꝛridis demoni

Stagnũ dicit qd cõtinet aquas imobi// Areplü legimn in bti martinivita:Qua v2
ab

gin culpa.⸗Item bena inferni dicit᷑ ſtagnũ: diademate: ac aureis caligis oꝛnatꝰ oꝛe
eos:qui voluptatẽ huius mũ//, ſereno letaq; facie ſibi aꝓparuit. Cũqʒ
. ambo diu tacuiſſeẽt. Agnoſce inqᷣt diabo
eſt, pfundũ intelligi᷑ pena rñdens culbe Olus martine quẽ colis:ego ſuʒ xpᷣs.Tũc.
ſuperbie. In igne pene rũdens auaricie.ille doctꝰ ſpũictõ ait:dñs leſus xpᷣs nõ ſe
In ſulphure pena rñdẽs luxurie.Et ce/ purpuratũ ⁊ diademate renitẽtẽ vẽturi
teri.i. ſequẽtes antixpᷣi ſeducti ꝑ pᷣdica/⸗ eẽ pᷣdixit.Ego xpᷣm niſi in eo ⁊ habitu v
tionẽ pſeudo ꝓphetaꝝ. Occiſi ſũt in ſcʒ foꝛma q̃ paſſus eſt crucaſtigmata pᷣſentẽ
gladio diuine ſnie xp̃i qͥ ſedet ſuꝑ equũ. veniſſe nõ credã.ad hãc vocẽ ille diſvan,
id eſt ſuꝑ humanã naturã aſſumptã: qꝛ ruit.⁊ totã cellã fetoꝛe repleuit Credẽdũ
in die iudicij dabit ſniam diffinitiuã. Jo ? eſt aũt i inferno demones fetebũt: etiã z
ha. v. Pater omne iudiciũ dedit filio. Et ¶maximo fetoꝛe:cũ ibi erũt ꝑpetuo icluſi
om̃es aues.i.oẽg ſctĩ qͥ eleuabant᷑ a terra O fetoꝛ ĩtollerabilis.O fetoꝛ hoꝛribilis
pẽnis Pirrurd hiłiij. Conuerſatio no tot fetoꝛib aggregatꝰſi ðᷣ te cogitaremꝰ
ſtra ĩ celis ẽ. Saturate ſunt.i.delectati nunq; pctã p qͥb dãnatꝭ hoibo infl gerꝭ:
ſunt carnib eoꝝ.i.videndo penas infli/ cõmitteremꝰ. Attẽdamꝰigit᷑ ad hãc ma
ctas ꝓ opere carnali. In ſulphure igit᷑ ſ ximã penã. Quid faciẽt delicati hoies
gnificat᷑ fetoꝛ carnis ⁊ vindicta iliꝰpcti. nõ pñt ſuſtinere fetoꝛẽ lutu aut cuiuſibz
eñᷣ.xix. Pluit dñs ignem ⁊ ſulphur ſuꝑ alteriꝰ rei:ſʒ aponũt ſuis naribo roſas⁊

. Podomã ⁊ gomo:rã. Gertio erit odoꝛ cetera odoꝛifera Quõ nõ tumẽt tãtũ feto
n * o*.. fetidus ex dã natis coꝛpoꝛibozc. Nam il/ rẽ nõ vni diei: ſed ꝑpetue puratois. Di-
19 X ge la coꝛpoꝛ erũt fetida? imũda:ita ꝙ qͥl muſſis igit᷑ pctis oꝑemur bonũ.NHaʒcj⸗
of ,. be sexr ab alia naules 7 paſſionem maximg nertent in infer.o. gẽ. q obliſcũ deñ. 277

0. T 2

EFEvrta penag eſtvi⸗
I ſio demonũ terribilis. Et nõ
ſolũ hec pena ipᷣis dãnatis fi
ꝑt a demonib: ĩmo in quattuoꝛ eos affli
gent. NHam: .
Pꝛimo pauoꝛẽ grandẽ pꝛeſtabũt.
Becũdo peccata impꝛoperabũt.
Vertio ſuper eos ꝑcutient iugiter.

„ANuarto in vnũ cõpꝛunent eos foꝛtiter.

Diꝛimo igit᷑ pauoꝛẽ ⁊c̃. Sunt eni viſu
Prhoꝛribiles. Uñ etiã naturaliter timem?ꝰ
— vigere boꝛrẽda ? pauemꝰ. gxemplũ de
1I bmoõi pauoꝛeꝛ timoꝛe ex viſione demõis
Habemꝰ in libꝛo de dono timoꝛis:vbile
git᷑ ꝙ qͥdã religioſus de nocte ĩ doꝛmito/
rio iacens incepit clamare hoꝛribilit: ⁊
cũ cõuẽtus ſurgẽs cõueniſſetvidebãt eũ
fixis ocuł imobiliter reſpicere ad parie/
ẽ:nec ad aliud rñdentẽ.ſed mirabiliter
hoꝛroꝛe cõcuſſuʒ. In mane autẽ reqᷣſitꝰa
ſer⸗ qd habuiſſiw:: rñdit ꝙ vidiſſet diabo

.

34. ẽ la. Inqᷣſiius aũt cuius foꝛme eſſet: rũdit
D nõ poſſe facile deſcribere. Sed hoc dico
“ w ſi eſſet furnus ardẽs ex vna parte:⁊ fi/

nũ qᷓ; videre figurã illa. Ideo dicit qͥdaʒ
— ſenex in vitas patrũ. Credo ꝙ ſi qs vide
—4 ret demones in ea foꝛma quaviſuri ſunt
os damnati non poſſet viuere. Hec ibi:
₰ Muartus igit᷑ erit pauoꝛ ipᷣis dãnatis:
Snerx ſola viſione vni? demonis: ſed tot

gquot ſunt in inferno. Sz quereret quis:
Nöõne ex longa moꝛa adinuicẽ talis pa/
uoꝛ poterit ceſſare:dẽ ꝙ nõ:qꝛ oẽs ille pe
ne erũt ꝑpetue: ⁊ nõ erit ibi pauoꝛ tm̃ ex
viſione demonũ:ſed etiã ex viſione aloꝝ
pãnatoꝝ ꝓpter turpitudinẽ ſuoꝝ coꝛpoꝝ
imo etiã dãnati cuʒ magno pauoꝛe ſeip⸗/
ſos aſpiciẽt: ſicut exgimur ꝙ aliqͥs hoꝛ/
ret ⁊ pauet videre plagã ſi quã ha/

gura illa ex alia:magꝭ ere rare fur/

bec hoꝛribilẽ. 7dꝛouerh. x. Pauoꝛ hijs qͥ
oꝑant᷑ malũ. Et.xxi. Pauoꝛ operantib⸗
2 iniqͤtaté. Bedo petã impzoperabũt: ex
* P“"Impzoperatoe danati multũ cõfundent.
Er Widem? ꝙ ex impꝛoꝑatiõe pctõꝝ hoĩes
„. F confundunt᷑ ⁊ erubeſcũt ſi ſint verecũdi.
Sic demones impꝛoperabũt donatꝭ ſua

factis cõtumelias ⁊ turpia inferũt. VUñ

Sexta pena coꝛpalis eſt viſio demonũterribilis

vicia dicẽtes. Iſte eſt fructus adinuẽtio
nũ veſtraꝝ.ſta ſũt ſtipẽdia laboꝝ vr̃oꝝ
Ecce qͥd nobiſcũ meruiſtis:cũvos tem/
ptando nobis cõſenſiſtis ſuꝑbiẽdo:luxu
riando:rapiẽdo:cogitãdo:loquẽdo:opꝑe/
rãdo:detrabẽdo:ludẽdo:ridẽdo r Ae⸗

cle.xviij. Stultꝰ acrit᷑ impꝛoꝑabit.Ct.x.
Exigua dabit ⁊ multa impꝛoꝑabit.Hã

exigua fuit delectatio pcti in quã demo/
nes nos pᷣcipitãt:ſed multa erit impꝛopꝑe
ratio: qꝛ in eternũ ⁊ vltra. Gtegꝭ. Quos
habuimꝰ intẽtoꝛes:in culpis habebimꝰ

deriſoꝛes in penis vel toꝛmẽtis. Et hos

J
D P —k H —
valde timẽdũ coꝛdi nobilis. Exeplũ da ₰ S—9O
dauid:qui ĩmo oꝛauit dicẽs: Ne irrideãr τ — .—

me inimici mei. Et iteꝝ: Ne qñ dicat in 9

micus meus pᷣualui aduerſus eũ. Cõlſi/

dera qᷓ; ta pena ſit hoĩ in doloꝛe exiti im/
pꝛoperare ſua pctã ꝓpter que patit:᷑: et
e

leuiter potuiſſet euitaſſe ſi voluiſſet: v
paruo tiꝑe ꝓ eis penitere? miſcðᷣiã ↄſedq.
Exꝑimur etiã ꝙ multi infirmi pꝛe dolo

re infirmitatꝭ nõ pñt audire verba que/
cũq;. Cogita igit᷑ ſi potes:qᷓ; guis pena
erit dãanatis:qͥ tam infirmi erũt audire ĩ⸗/
pꝛoꝑia pctõꝝ ſuoꝝ: ⁊ hec pena coꝛrñdet

detractoꝛibi cõtumeligſis. Vñ cõtume/⸗
lia ꝓpꝛie eſt in verbo. IUñ Alex. de halis

Cotumelia ẽ pctm̃ ex impꝛoperio ᷣmo⸗

nis manifeſte tendẽs in nocumentũ ꝓxi/
mi ⁊ extẽſo noĩe dĩ etiã in ſctis eſſe. Vñ

illud Ro. i. Cõtumelioſos.i. ſuꝑbos

dicit glo. Coͤtumelioſi ſunt qͥ dictis vel

—

„

cõtumelioſus di velox? tumeus in vᷣbis
iniurie.Eſt aũt cõtumelia maioꝛ ſi quis J
ia ma

noꝛem alterius auferat: hoc eſt peccatuʒ
moꝛtale: ⁊ meret penã inferni. Math.v. /

Qui dixerit fratri ſuo fa tue:reus erit ge /
bene ignis. Sed detractio eſt aliene fa⸗⸗
me per occulta verba denigratio:quo vi
cio periclitat᷑fere totũ genꝰhumanũ Jn/
quit glo.ſuꝑ ulud. ccłixxuiij. Cuʒ de⸗
tractoꝛib non cõmiſcearis. Si vero di⸗
catur ex leuitate:nec ſit volunta nocen⸗

alicui dicat erꝰ defectũ coꝛã multꝭ in de, —L
trimentũ hono:is. Vñ ſi intẽtio loquẽtꝭ Srrror— 5
ad hoc feraf: vt per verba que ꝓfert ho/ Nrn

6

„
*

Ar

Septima pena coꝛpoꝛalis

di:nec aggrauet᷑ ex circũſtã tijs eſtvenia
le. Et multa ſunt alia vicia verboꝛũ vt
ſunt ſuſurronũ:deriſoꝝ ⁊ male dice ntiũ
qᷣbus coꝛ rñdet hec pena qᷓ;uis etiã alia
pctã impꝛoperent᷑ ⁊ maxime impꝛopera
bunt᷑ xpᷣlanis qui ſuſceperũt baptiſmũ:
alia ſacramẽta ⁊ qͥbus oſtẽſa eſt via ſa/

in inferno poſiti ſunt:oues em̃ foꝛtiter ſe
cõpꝛimũt in ouili in hyeme ꝓpter frigus
T in eſtate in vmbꝛa ad fugiendũ eſtuʒ.
Dic igit᷑ coꝛpoꝛa dãnatoꝝ erunt multũ
cõpꝛeſſa:⁊ hec cõpꝛeſſio per demones fſi/
et tanqᷓ; ꝑ executoꝛes diuine iuſticie Co
gita igit᷑ ſi eſſes ſub maximo lapide ſiue

moꝛte qᷓ;ta tibi pena. Coꝛpoꝛa aũt dãna
toꝝ erũt grauiſſime ponderoſa:⁊ vnũ ſu
per aliud. Sic vt quidã dicunt:nõ pote 4 r
runt ſe mouere. Et itavidet᷑ dicere xus 1
de nõ habẽte veſtẽ nuptialẽ. 15 inqᷣt de
illo: Amice quõ huc intraſti nõ habens⸗
veſtez ⁊c. At ille obmutuit. Tunc dixit ſe ND

Perce & lutis ⁊ noluerũt ꝑ illã ambulare. Ter
29 tio ſuꝑ eos ꝑcutiẽt iugiter. Beouer Eir.
Parata ſunt deriſoꝛibus iudicia ⁊ mal/.
lei ꝑcutientes ſtultoꝝ coꝛꝑa. Vnge in li
bꝛo de ↄtemptu mũdi dicit᷑ Sũt ibitoꝛ/
toꝛes ſerpẽtibus hoꝛridioꝛes:defoꝛmes:
nigri:ſed nõ ad vᷣbera pigri. Nunq; laſ/

ſant᷑ſed ſemꝑ ad hoc renouant᷑:ad mala
feruẽtes ſunt ad penaſq; recentes: ſemꝑ
triſtari:ſemꝑ ferire parati:ſemꝑ inarde/

rex miniſtris:ligatis pedibus eius? ma

nibus mittite eũ in tenebꝛas exterioꝛes:
ibi erit fletus ⁊ ſtridoꝛ dentium. Multi

ſcũt nec ceſſant:nec reqeſcũt. O qᷓ;ta dã

r⸗nec leqeicii C.xxij.glo.Et ſi de vno ditxi
na toꝝ pena qui ſine pace ⁊reqͥe talia pa

gutẽ vocati ⁊c. E dir
de multis eſt te lienduz: ꝑ hoc videt᷑

— 7. tient᷑ t eni pueri q;tũ patiunt᷑ ex ĩ pligabunt᷑ mamb edibus
, Llenk. Belunt enit Stu patiunt ex innuere ꝙ ligabunt manmbus? pedibus
„ J P 22 erbert virgaꝝ: ſed magis paterenł ſi ita vt nõ poſſint vti mẽbꝛis ad ſuã volũ⸗
bsn 5 groſſis baculis cũ manu foꝛtiſſima ꝑcu/ tatẽ ſicut ligant frenetici ⁊ ſimul comp/

terent᷑. O deus qᷓ;ta pena cũ dãnati val /
de ſenſibiles ꝑcutiũt᷑ manibo foꝛtiſſimis
demonũ abſ; ceſſatiõe:de qbus. Eccłe.
ir. Bunt ſpũs qui ad vindictã creati
ſunt ⁊ in furoꝛe ſuo cõfirmauerũt toꝛmẽ

ment᷑: ſicut in toꝛculari vue cõpꝛimunt᷑.
Et hec oĩa eueniẽt dãnatis qꝛ noluerũt
obedire deo ⁊ eius mãdata ſcire et cuſto
dire:nec per cõſequẽs deum ſcire. Quia
qui ſe dicit noſſe deũ ⁊ mandata eius nõ 4

ta ſua: in tpe coſummatiois effundẽtvir cuſtodit mẽdax eſt. t dicit᷑ i. YJoh.ij. Nõ
tutẽ ⁊ furoꝛẽ eius qui fecit illos. Hõ em igitur ſine cauſa Relkihenan. Bongeſtc
ſunt dei flagella qbus nos in pᷣſenti ꝑcu tur in infernum x⁊c.
tit.niſi ros in comparatione ad flagella ſ en
ſempiterna qᷣbus qſi iratus ꝑ manus de Eptimapena coꝛ

poꝛalis eſt fames crudelit᷑ af/
fligens. Et nõ ſolũ patientur
ĩmo nec de aliquo pane poterũt ſibi ꝓui
dere. Pauperes erũt nec aliud poterunt
habere. Recoꝛdabunt᷑ pᷣterite refectiõis. AQA
Famẽ patient᷑ ꝑpetue afflictionis. Tali 6

monũ ſemꝑverberabit dãnatos. Qð coõo ſ
ſiderans ꝓpheta oꝛat dicens: Dne ne nn
furoꝛe tuo arguas me:neq; in ira tua coꝛ
„ ₰ ripias me. Quarto compꝛimẽt eos in
rr w P—D vnüũ foꝛtiter, de qua pena ⁊ pᷣcedẽti dicit᷑

⸗ð Fcclelia e Ad he moꝛs oppꝛeſſiones:
fames ⁊ cõtritio et flagella ſuꝑ iniquos
creata ſüt. hec ola. Et de damnato dicit᷑
Job. xx. Vadẽt ⁊ veniẽt ſuꝑ eũ hoꝛribi/⸗
les.ũdemones q hoꝛribiles erũt yt dictũ
eſt pᷣus. Et de his oibus dicit᷑ Mathei.

xvi ij. Jratus dñs qius tradidit eũ toꝛto
ribus.i.demonibus:qui dicunt᷑ toꝛtoꝛes
damnatoꝝ. DOicit em Richardus ꝙ coꝛ
poꝛadãnatoꝝ erũt mutuovalde cõpꝛeſſa
ſicut dicit Hanid de ipᷣis. Sicut oues

ter igit᷑ punient᷑ dãnati ꝙ de nulla re nec
Eꝑ ſe nec per aliũ poterũt ſibi ꝓuidere. Yn

carcerati quidẽ in carceriba huius mun
di ⁊ ſi per leipᷣos ꝓuidere ſibi nõ:poſſũt

poſſunt tamẽ ꝑ amicos vt per vxoꝛẽ fili/
os cognatos aut alios amicos: aut etiã
ꝑ hoĩies miſericoꝛdes qͥ elemoſynas eis
largiunt᷑:⁊ ſic qñũq; bene reficiunt᷑. ⁊ hoc

eſt eis magna cõſolatio. Sed nõ ſic erit
in inferno: qꝛ nec deũ nec aliquẽ creatu⸗

eſt fames crudeliter affligens
ſam ꝓpiciã habebũt:ĩmo nõ erit creatu/ tis cum illis turpiſſimis coꝛpo:iba:de q/
ra que nõ nitat creatoꝛis iniuriã vindi/ bus magis verecũdabunt᷑.qᷓʒ ſi eſſent ta
care. Bap.v. Pugnabit p eo oꝛbis terra lia qualia ſunt in hoc mudo,.etiã cũ em/ · . / —1
rum ↄtra inſenſatos. Filios eni ⁊ filias:) nib infit mitatib pncis tꝑis. Wbi crunt Px On . „ A
vxoꝛẽ ⁊ cognatos quos tmᷣ dilexerũt ſen camiſie delicate: capitegia ⁊ pepla mlie —
ti ens inimicos ꝓ pctis que/p eis cõmiſe rũ ⁊ dnaꝝ.tunice duplicate⁊ fodcrate cũ
— 6l runt.Et filius litigabit cõtra pꝛem ĩ in/
AlæN ferno: qm̃ exẽplo pꝛis vſurariꝰ: vſurarniꝰ
fuit:aut talis aut talis vite vł ꝙ poſſedit

caudis amplis⁊ slia huiuſmodiveſtimẽ
ta. Vbi lecti molles cũ cooperioꝛijs va⸗
rijs.vbi puluinaria ⁊ tapeta que pedib-
ſuſternunt᷑ ⁊ parietiby aꝓplicant᷑. Tune⸗

0)

YT.

tus. Pẽ ecõuerſo maledicet filio dicens.

„„
—

Maledlcta hoꝛa in qua te genui:qꝛ ꝓ te

X . hereditatẽ male acqͥᷣſitã: ⁊ ideo ſit dãna/

oꝛ maledicet viro et econtra:ſiłr filia ad
matrẽ ⁊ ecõtra Mich.vi. Filiꝰ cõtume/
liã faciet patri:⁊ filia cõſurget aduerſus
mr̃em:⁊ ſic inimici hoĩs domeſtici eiuſ:
2 ſic de alijs qͥ ſubditos nõ coꝛrexerũt:qͥ
exempla pcti dederũt:vel qͥ cõioꝛtes pec⸗
catoꝝ fuerũt. Nullus igit᷑ ibi erit amicꝰ
ſed oĩs hõ deus⁊ diabolus inimicꝰ.nul/
lus erit qͥ miſcdᷣiã habeat de ipᷣis danate
imo letabit᷑ iuſtus cum viderit vindictã:
manus ſuas lauabit in ſanguie pctõꝛis:

vt dicit p.Et ſic igit nõ erit ſpes alicu/)

ius auxilij: nec a parte dei nec a ꝑte ꝓxi/
mi. Quãta igitfatuitas ꝓ amoꝛe fatuo:
cuiuſcũq; alteriꝰ ſevelle dãnare qui non
poterit ſibi ſuccurrere: imo erit inimicꝰ
ſi ſit cũ eo dãnatus: vel gaudebit de ſua
dã natõe ſi ſit ſaluatus. O q̃ʒta pena ha
bere inimicos quos pᷣus tantũ dilexitiqͥ;
etiã ſi oibꝛ bonis abũdarẽt:ĩ nullo ei ſuc
currere vellẽt. T unc ergo tales ceſſabit
oĩs pietas ⁊ miſcdia. Videte quõ de/
bes amare vxoꝛes: filios⁊ filias:aũt ali/
G. .) es aſcuq;. Ped̈o pauperes erũt ⁊c. imo
mMnudi erũt:ſic ꝙ nec paniculis paruis co/
7 P operient᷑. Naum.iij. Reuelabo pudẽda
tua in facie tua:⁊ oſtendã gẽt b nudita/
=tem tuã. O deus qͥd facient tunc viri et
mulieres qui medo timẽt turpia ſua vi/
deri:q̃ʒta eſſet verecũdia vni honeſtovi⸗/
ro vel honeſte mulieri: nudũ vel nudaʒ
eſſe coꝛã ma gna multitudine ꝓpłi. Cer/
te maioꝛ verecũdia ⁊ maioꝛ pena ⁊ cõfu
ſio erit ipſis dãnatis nudos eſſe ꝑpetuo
coꝛã tanta multitudine demonũ? dãna/

dõ natus ſum illicita acqͥrendo. Sic vx/⸗

omnia talia ꝑ ignem cõflagratõis qͥ pꝛe⸗
cedet faciẽ iudicis:vt dictũ eſt pᷣus etũt:
cõſumpta:ĩmo etiã om̃ia caſtra:palacia:
⁊ quecũq; alia edificia. In hijs cogitent
qui iſtis tin abutunt᷑: vt ad infernũ de/
ſcendãt.vbi pecunie:vbi theſauri:⁊ alia
pᷣcio ſa que tantũ dilexerũt vt ꝓ eis acq/⸗
rendis ſint dãnati. O bone ieſu: vñ no/
bis tanta inſania ꝙ tot expẽſis⁊ tãto la⸗

boꝛe mũdi gloꝛiã querimus:⁊ cõfuſionẽ

8 4 2
inferni nõ curamus.ertio recoꝛdabũ/ Pcn= .—5 A
tur pᷣterite refectõis: ⁊ maxime guloſi qͥ/ 7 =
tanta cura ⁊ diligentia ſeruierüt coꝛpoꝛi . 1.

—
aof

cum tantis laboꝛiba nocte ⁊ die vacarũt
comeſtiõi nõ curãtes de ſalute aiaꝝ ſua/
rum. NHoc pctõ gule infiniti hoĩes dãna
bunf. O qᷓ; ta pena qᷓ;ta cõfuſio: ꝙ mo
dica ⁊ tam bꝛeui cõmeſtione ſunt danati
Sed vt ait Aug.in li.de ↄflice tu virtutũ
⁊ vicioꝝ ventꝰ ingluuies dicit. Ad eſum
deus omia mũdana cõdidit:qui ſatura/

ri cibo reſpuit: quid aliud qᷓ; ꝙ conceſſo

muneriↄtrradicit. Parſimonia ciboꝝ re-

ſpondet.vnũu hoꝝ qð dicis verũ eſt. NHe

enĩ homo fame moꝛeret᷑ deus omniaad
eſum creauit:ſed ne menſurã comedẽdi
excederet abſtinẽtiã imperauit.nam in/
ter cetera ſua ma la ſaturitatẽ maxie pa⸗

nis ſodoma perijt (dño atteſtãte:) qͥ ad

ad hierlin ꝑ ꝓxhetã loauikolrs Ezecße

xvi. Hec eſt iniqͥtas ſoꝛoꝛis tue ſodome

ſaturitas panis. Quspeopter ſicut egre
ditur ad medicinã:ſic ad ſumendas da⸗/
pes debet quis accedere. Nequaqᷓ;valet
in illis voluptatẽ a ꝓpetens:ſed neceſſita
ti ſuccurrẽs. Hinc incarnata veritas ꝑ
euangeliũ dicit. uce.xxi. Attendite ne
grauent᷑ coꝛda veſtra crapula. Quo cõ⸗

er⸗ inſatiabili iudeoꝝ voꝛacitate dicit

pe dicebã vobis nunc aut vel flens di/
co inimicos crucis xpi quoꝝ finis interi
2 . tus quoꝛuz deus venter eſt. Et rurſum:
2 Eſca venter ⁊ venter eſcis:deus auteʒ ⁊
bH Pr⸗— hunc ⁊ has veſtruet. Ille autẽ plene hoc
2 2 P N viciũ ſuperat qui in ſumẽdis dapiba nõ

ſemꝑ eſuriẽs tẽperet verũ acuratioꝛes ⁊
lIuauioꝛes epulas:excepta coꝛpoꝛis inſir
mitate ⁊ hoſpitum ſuſceptiõe cõtemnit.
Sec Augꝭ. Talib, igit᷑ ſic deditis gule
dicet᷑ qð dictũ eſt illi diuiti:qui epulabat᷑
qcidie ſplẽdide ⁊ ſepultus eſt in inferno
u. xvi. Recoꝛzdare fili: qꝛ re.b. m. v. tua
⁊ laʒarus ſiłr mala:nunc aũt hic cõſola
, tr: tu vero cruciaris. Sic igit cruciabũ
Lln. arr J. tur guloſi dãnati: quib dicet᷑: Recoꝛda/
re quõ exceſſus multos ⁊ multa pctã cõ/
miſiſti in pꝛandijs⁊ cenis: ꝓpter que da/
natus es. Tunc maledicẽt hoꝛe ⁊ tempo
ri quip talia cõmiſerũt. Nolite igi᷑ cha/
riſſimi ſic viuere:ſʒ date elemoſynã pau/⸗
„ peri:vt vobis xpᷣs dicat in die iudicij:il/
lud Math.xxv. Eſuriui:⁊ dediſtis mu-
bi manducare. Venite benedicti patris
mei poſſidete paratũ vobis regnũ a cõ/
— ſurtutione mundt Guar
tur ⁊c̃.de quibs dici Eſa.lxiiij.Etv
PTP qui dereliqͥſtis dñm ⁊c̃ p eo ꝙ vocaui et
16 reſpõdiſtis:locutus ſum⁊ nõ audiſtꝭ:
⁊ facietis malũ in oculis meis:⁊ que no

ce ſerui mei comedẽt ⁊ vos eſurietis.ec/
ce ſerui mei letabunt᷑ ⁊ vos cõfundemi/
ni.ecce ſᷣui mei laudabũt pꝛe exu lcatiõe
coꝛdis:⁊ vos clamabitis pꝛe doloꝛe coꝛ⸗
dis:⁊ pꝛe cõtritiõe ſpũs vlulabitis.dãna
ti igitur pꝛe magnitudine famis clama/
bunt qᷓ;ra pena ſit fames poſſunt aliq̃li
ter ſcire qui illam paſſi ſunt. Incarcera/
ti nanq; pꝛe magnitudine famis ſolent
co medere bꝛachia ſua ⁊? partes coꝛpoꝛis
eti a in obſidioibbo plurimis hoies come/
derũt canes. Sed quid dico canes bo/

Apks Theſſa. iij. Multi ambulãt quos

ſolum parſimoniã tenet: vt.iſ.refectionẽ

famem patiẽ

lIni elegiſtis. ꝓpter hoc dicit dũs deꝰ: Ec

qua ⁊ igne: nec aqua extinguet ignem:

mo:etiã matres ꝓp ios filios. Nec o poꝛ
let quo ad hoc hiltoas antiquoꝝ reuol

Scctaua pena coꝛpoꝛalis

uere. nam ? hijs annis. lxxxvij. vel citra
etiam matres comederũt ꝓpꝛios natos-
O qᷓ; ta fa mes vt ſic naturalis amoꝛ pe/
reat. Sed reuera fa mes quoꝛũcũq; viuẽ
tium nihil eſt ad illã famem inferni que
perpetua erit. Cogitet igit᷑ hanc penam
qui poterit:qꝛ ſicut dicit᷑de paradiſi gau
dijs.i.Coꝛinth ij. ꝙ oculus nõ vidii:nec
auris audiuit:nec in coꝛ homĩs aſcendit
que p̃pa.deus di.ſe.Ita de penis inferni
dicendũ eſt: Quid facient cõtemptoꝛes
eccleſie:qui modo nolũt ieiunare: qͥ ibi
ꝑpetuo velint nolint:ieiunabũt:cum tã
ta fame incogitabili. Melius eẽt hic ie

iunare vel minoꝛẽ famem pati:qᷓ; incur⸗
rere illã tam grãdem famem que nunq;

deficiet. Aduertamns igit᷑ ad iſta vt ef/

fugiamus tantas penas:⁊ viuamꝰ cum

temperãtia nobis a deo indieta: nam di
citur in themate:Couertant᷑ ⁊c̃.

Ltaua pena coꝛ⸗
o proꝛalis eſt ſitis ſitr cõfigens:
vvbl. Motandũ ꝙ circa mẽbꝛũ
oꝛis in quo viget ſpecialiter ſitis: licet ⁊
iam totũ coꝛpus ⁊ maxime interioꝛa af/
ficiat.⁊ his penã ⁊ doloꝛẽ ĩmictat.Erũt
tñ quattuoꝛ ſpeciales pene.. Hã ei aqua
nabrt q ſitim extinguere nõ valebit.
Semper ſic cruciabit᷑ cupido bibẽdi mi
nime ceſſabit.
Bapoꝛ erit amariſſimus in oꝛe veracit᷑
Doloꝛ dentiũ peſſimꝰ toꝛqbit crudelit:)
Peꝛimo igit᷑ aqua pᷣſentabit᷑ ꝛc. Vbi Po
ſciẽdu ꝙ totus ille carcer eri plenus a/) .

„₰
nec ignis eõſumet a quã ſicut fit in hoe E
mũdo. Erũt igf ibi ignis? aqua ſił. Sx
qꝛ ignis inter elemẽta eſt magis actuꝰ d
⁊ citius nocet coꝛpoꝛi:ideo ad terroꝛẽ il/⸗q
larũ penarũ in ſcriptura ſacra in plurib⸗
locis fit mentio de igne qᷓ; de aqua: ⁊ iõ

ſicut ignis ille nõ deſtruet coꝛpus: ita et

aqua ũlla no extinguet ſitim. O qᷓta pe
na haobere tantã qquaque nõ poſſit ſeda

re ſitim. Sicut enĩ doꝛmiẽtes ⁊ ſomniã

tes ſe habere ſitim⁊ ſomniãtes ſe bibe⸗
re cum ex tali fautaſtico potu non extiꝑ/

——— r

/

2 680

eſt ſitis fimiliter cõfſigens

guat ſitis:qᷓ;tum patiunt᷑ in tali ſomnio.
Sed ſi quis ſũme ſitiat in vigilia:⁊ ha/⸗
beat aquã ⁊ nõ poſſit bibere:ſume patit᷑
ſed nihil eſt cõparatiõe ad dãnatos qͥ ex
aqua tanta pñti ſitim extinguere nõ poſ
4.— ſunt. JYbi erit balneũ aquaꝝ młtaꝝ quo
B. & coꝛpus nõ mũdabit᷑. Hoc balneũ debet᷑
a his qJͥſe balneãt in aquis tepidis: ? mł/
jta pctã cõmittũt: vtpote cum balneãt ſe
I viri cum mulieribo nõ ſuis: que pctã cõ/
mitti tam in vidẽdo qᷓ; tangẽdo ⁊ loquẽ
do ibidẽ poſſunt:deus nouit.de qͥb poſt
Hec in cõfefſione nõ loquunt᷑:imo cũ tali
bus pctis deſcendũt ad balneũ inferni.
Xalia balnea nõ extinguũt ardoꝛẽ con/
cupiſcẽtie carnalis: ĩme accẽdũt. Et de
Pecgena aque frigidiſſime pᷣmo dictum
eſt. Sʒ circa has penas ꝗdã dicũt ꝙnul

O◻ ₰᷑

lus reuertit᷑ de inferno. Sap̃.i. Non eſt
agnitus qͥ reuerſus ſit ab inferis Sed ſi

rediret aliqs qui vidiſſet infernũ crede//

9-rent ei. Iſtis aͦt põt rñderi multiplici/⸗
v2 . Ker. Pꝛimo ꝑ interemptionẽ pꝛime que
— falſa eſt:qꝛ laarus fuit reuerſus. ⁊ ſic di
cit Aug“. cum diſcubuit poſtea cuʒ dno
= in domo Marthe mkta narrauit in mẽ/
ſa de locis penalibi. Pꝛeterea circa pal/
— ſionẽ dñi multa coꝛpoꝛa ſcõꝝ ſurrexerũt
f )2 apparuerũt multis. Pꝛeter iſtos inueni
unt alij multi inde rediſſe ex diſpẽſatiõe
diuina.vt traianus ⁊ alij de quib inue
nit᷑ in geſtis ſancroꝝn. Scðo rñũdenduʒ
eſt ꝑ negationẽ ſecũde:qꝛ ſi etiã aliqᷣs in/
de veniret nõ crederẽt ei:ĩmo dicerẽt vł
ꝙ nõ indeveniret:vel ꝙ nõ diceret vera.
vyt ꝓꝙ ſiẽ ille qui inde exiuit penas ad q̃ͥs
Luenerat euaſit:ſic ⁊ ipᷣi poſtqᷓʒ talibi pe
nis deputati eſſent equi bene euaderent.
MNon attendẽtes ad illud qð ſcribit᷑ in li
bꝛo de oꝛtu ſaluatoꝛis. ve inqͥt b datuʒ

tnd experiri qᷓᷓ credere. Hoc patʒ

9/

Au rvi de diune epulathe q dixit abꝛae
e⸗ Mogo te pater vt mittas lazaꝝ in vomo
patrꝭ mei:Habeo eni qͥnq; fratres vt te

ſtetur illis ne? ipi veniat in ſocum hunc
tfoꝛmentoꝝ. Et ait illi abꝛaam. Habent
Moyplen ? ꝓphetas At ille dixit: Hon

pater abꝛaò:led ſi qs ex moꝛtuis eiftad)

eos pniaʒ agent. Ait autẽ illi: Si moxꝰ
ſen ⁊ ꝓphas nõ audiũt:neq; ſi qͥs ex moꝛ
tuis reſurrexerit credẽt. Iſte eſt texiꝰ euã
gelicus. Quis eni poſſet reſurgere nia/
ioꝛis auctoꝛitatꝭ movſe ⁊ ꝓpbetis ꝑ quo/
rũ oꝛa ſpũſſctũs loquebat:cui magis eẽt
credendũ. Aertio dicendũ eſt inis ꝙ h⸗
ipᷣm ꝙ non ita paſſim aliq reuertunt᷑ ad

nos ð inferno eſt: vt.ſ ꝓpter hoc illuc ma

gis cimeam ire. Sicut dicik i fabula de

dit ꝙ alioꝝ aĩialiũ q venerat veſtigia eez 0
retroꝛſum nulla apparebãt Exemplũ de ⸗ 6 2
quodã fratre pᷣdicatoꝛe: qͥ cũ pᷣ licaſſet ö e

vulpe qͥ noluit ire ad curiã leonis:qũ vi/

inferno? diceret ei qdã dure credulitatꝭ
Maledictꝰ qͥ credet vobis qͥ nõ fuiſtis

ibi. Dixit ei frater. Peſſime hoium ſi a/
liqs veniret ad te de inferno nunqʒ cel/
ſares malefacere: diceres enim apud te

ꝙ ſi ires in infernũ ꝓpter pctã tua poſſes
inde exire ſicut ⁊ ille ertaiger Btems d/
uertẽdũ ꝙ nõ ſolũ fideles:ſʒ etiã ĩ
habuerũt fidẽ de inferno. VUñ narrat᷑ in
quad tragedia.

ideles

Senice qͥ nõ habuit fi⸗/

.
„

„

g Me- ,1

le⸗ W◻

dẽ nr̃am ꝙ viſum ẽ cuidã ꝙ videret He A 5 l A

ronẽ balneãtẽ ſe apud inferos: ?⁊ miſtros 92
aurũ feruẽs ifundẽtes:⁊ cũ videret chox

aduocatoꝝ ad ſe veniẽtiũ huc inqͥtvena

le genꝰhoiuʒz. O aduocati amici mei ac

ceditevt in h̊ vaſe me cũ balneami.Ad/
huc eni ſuꝑeſt locꝰ in eo quẽ reuaui vo

bis. Silr młti poete mẽtionẽ faciũt de in

ferno in multè ſcripturꝭ. Sunt igit infi/

2 dicet᷑ magis infra.

ſcripture fiat de eo mẽtio:ſicut dictũ eſt:
ſiti cruciabit᷑ ⁊ bibẽdi

Moꝛtuus eſt aüt di

delioꝛes infidelibi qͥ dubitãt de inferno:

ĩmo nec ſunt fideles cũ in tot locis ſacre

maioꝛs fige bui?
u. xvi. vbi dicitur:
es: 2 ſepult? eſt

ſabit. Quis põt fa cer
rei qᷓʒ xpᷣi euzgelin

inferno. eleuãs aũt ocłos ſuos cũ eſſet in

toꝛmẽtis: vidit abꝛaã a longe:⁊ laʒeruʒ

in ſinu eius:⁊ ipᷣe clamãs dixit: Pꝛ abꝛ
am miſerere mei:⁊ mitte laʒarũ vt intin
gat extremuʒ digiti ſui in aqquam:vt re/
frigeret linguã meã:qꝛ crucioꝛ in hac flã⸗/
ma. Aquaʒ petijt pꝛopter ardͤoem ſitis

C e

7

—

ſn wraaber

2 t

Nona pena coꝛpoꝛalis

⁊ nonduʒ aque guttã ob:inuit nec vnqᷓ;
obtinebit. HNotandũ inquit de lira ꝙ lin
gua ⁊ digitus methaphoꝛice dicit᷑ in aĩa
libus ſeꝑatis q̃les erãt aie laʒari ⁊ diui
tis:ſicut in deo qui ſpũs eſt:manus dicit
vtus eius oꝑati ratiua:⁊ ſiłiter hic in la
Zaro:per digitũ intelligit᷑ virtus eius au
xilia tiua:⁊ ꝑ linguã diuitis virtus men
tis cõceptus expᷣſſiua. Hec pena maxie
deber his qui ꝑ linguã peccant in potu.
apie. xi. Per ꝗᷓ quis peccat ꝑ hec ⁊ toꝛ
icut ergo ille diues ſemꝑ ſitit qꝛ
peccauerat in bibẽdo. Sic potatoꝛes et
potatrices qui in hoc multũ peccãt in in
ferno ſitiẽt ſi in talibꝛ pctis moꝛiant O
qᷓ; ta pena ſemꝑ ſitire ſicut poſſunt ima/
gginart illi qqnq; magnã ſitim paſſi ſunt
ꝓ oĩbus diuitijs qᷓs habuerũt in hoc mũ
do p copia frumentoꝝ ⁊ vinoꝝ q habue
rũt in cellarijs ſuis nõ habebũt buccellã
panis nec vas aque ad bibendũ. Quid
igit᷑ faciendũ. Certe facere debemꝰſicut
pegrini qui exeũtes de patria ſua faciũt
burſarios qͥbus ſua tradũt vt ſibi neceſ-
ſaria ꝓuideãt. Sic nos tanqᷓ; ꝑegrini qꝗᷣ
nõ habemus hic ciuitatẽ manẽte ſed fu/
turã inqͥrimus. Hebõ̃.vlci. Faciamꝰ bur/
ſarios:cõmittamuſ pauꝑibap qͥbus xpᷣs
dicet in die iudicij illud Math. xxv. Si
tiui ⁊ dediſtis mihi bibere:⁊ille cuius in
tuitu dedimꝰ ꝓuidebit nobis in alio mũ
do de neceſſarijs ſic ꝙ nõ indigebimus
nec patiemur famẽ aut ſitim. Ponũt em̃
in burſa ꝓ futuro tꝑe qͥ elemoſynã dant.
Beclakvig. Elemoſynt viri qᷓſi ſaccu/
lus cuʒ eo. Pauꝑes em̃ elemoſynas ſibi
datas in celis poꝛtãtvt ibi theſaurũ inue
niãt qui dederũt. Uñ dixit otũs Taurẽ
rius tyrãno.Facultates ecclie q̃s reqͥris

pᷣGſentis ſeculi penas expᷣmere illas inſer

ni ſed qᷓ;tũ poſſumus expᷣmimus ꝑ nota
ſemꝑ minus dicẽdo ⁊ magis vel maius

intelligẽdo. Vide igit᷑ſi ſit pena ipſi oꝛi

habere tantã amaritudinem. Et ad hoc

poõt referri illnd Oeut. xxxij. Fel dꝛacho

nũ vinũ eoꝝ ⁊ venenũ aſpidũ inſanabile
i.ſemꝑ cruciãs. Hec pena eritꝓ ſalſis
⁊ ſpẽbus ⁊ alijs delicabilib⸗ q̃ hic come

cõnuiſerũt.

dimus:⁊ in us ipᷣi dãnati plura pctẽ

loꝛ ſit maximus etiã in pñti ſicut ſciunt
qui exꝑti ſunt:ita vt plures q̃ſi fatui red
dant᷑. Credere debemus illũ doloꝛẽ non
deeſſe in ipᷣis dãnatis ⁊multo maioꝛẽ S
hic paſſi ſumꝰ:qꝛ ſeriptũ eſt Deut. xxxij.
Coõgregabo ſuꝑ eos mala⁊ lagittas me
as cõplebo in eis ꝓpter hoc dicit euange
liũ:qꝛ ibi erit ſtridoꝛ dentiũ Math. vit
⁊ nõ ſolũ ex maxio frigoꝛe de quo dictuʒ
eſt pᷣus:ſed exdoloꝛe intẽſiſſimo ipᷣoꝝ dẽ
tiũ. O deus qs poterit oẽs hmõi penas
poꝛtare q̃ iq recitate ſunt ſcʒ.xxxij.coꝛꝑa/

les. Hec pena coꝛreſpõdet maxie deuo⸗)½
rantiby:qui dentib ſuis multa deuoꝛant
q erãt multũ neceſſaria xpᷣi pauperibus.

Ona pena coꝛꝑa

n lis erit vᷣecũdia toſuſio Dec

aũt ↄfuſio erit i q̃tuoꝛ penis.

am ipſi damnati.
Tractabunt᷑ viliſime.
Zocabunt᷑ turpiſſime.
In ſeruitute impia. èð
Cum iniquoꝛũ copia.
Pꝛimo tractabũnt᷑ viliſime. Tractabũ
tur quidẽ vilius qᷓ; aliq̃ res viliſima hu
ius mũdi.Job.x. Hec cõſiderãs dicebat
Dimitte me vt plã.pau.do.me.añqᷓ; va.

cõ i nuarta pena reſpectu oꝛis
erit malũ ſiue doloꝛ dentiũ. Cũ talis do £☚

21

.

„

in celeſtes theſauros manꝰ pauperũ de⸗
— 88. , poꝛtauerunt. ete dãnatis ſapoꝛ erit ⁊ nõ re.a.t.t.⁊ o.⁊c.terrã mi.⁊ te. vbi vw.
— amariſſimus ⁊c. Jere ix. Cibabo eoſfel m.⁊ nł oꝛ.ſed ſem.h.imbi. Fbi igit᷑ nui /
P P. le ⁊ potabo eos abſinthio amariꝰ ad po lus eſt oꝛdo. Nõ em deferent̃honoꝛ regi
r - 9) tandũ. Eſt etiã amariſſima mirra ⁊ alo/ pluſq; gracioni. Nec pape plu ſchᷓ mini/

4
M
D
3

1 es ſicut ſciũt qui guſtarũt. Hõ per hoc in

ritudo ac ſi comederẽt fel⁊ biberẽt abſin

thiſ:iĩmo maioꝛ q; nõ poſſumus ꝑ aliqẽ

rellge⸗ ꝙ ibi ſit fel:ſed ꝙ in oꝛe erit ama

mo clerico. Nec regine pluſq; pauꝑcule
vetule:qͥniita viliter ĩimovilius tractet᷑ ?

puniak. . i Reg. iij. Qui cõö⸗/
tennũt me erũt igno ales eim qᷣͥ is

».

y
—

erit verecundia et confuſio

hoc mudo fuerũt:in ſtatu digniori magẽ
debuerũt deo ſeruire:⁊ ipᷣm honoꝛare ro
ne ſtatus in quo deꝰ ipᷣos poſuerat.Qð

ſi nõ fecerint de ipᷣis fiet iudiciũ duriſſi/

mũ.Sicut dicit᷑ Bap̃.vi.vt pᷣus dictũ ẽ
in tertio mẽbꝛo tertie pene.
oꝛdo qͥ nũc ⁊ ᷣm quẽ ſbᷣditi obediũt ſuꝑi/
oꝛi. Ibi nõ obediet magꝭ regi gracio qᷓ;
rex gracioni nec reuerebit᷑ nec filiꝰhono
vẽ faciet pꝛi:nec filia mri.O reges ⁊ pᷣn/
æipes ⁊ alij qͥ in hoc mũdo tm̃ dilexiſtis

reuerẽtiaſ ⁊ honoꝛes:⁊ ſpꝛeuiſt ꝭpauꝑes:
cogitate quõ tractabimini in iferno. Sʒ
quõ dicit

apᷣ.xi.Oia fecit deus in nu/

mero põdere ⁊ menſura:ergo ibi erit oꝛ/

do. Dico ꝙ ibi erit oꝛdo vno mõ et alio

mõ nõ.Oꝛdo erit ibi in cõparatiõe pene
ad culpã:oꝛdinabit᷑ em̃ pena ſᷣm exigen
tiã culpe. Yſa.iij. Agnitio vultus eoꝝ rñ
debit eis.⁊ pctm ſuũ qſi ſodoma pᷣdica/⸗
uerũt nec ab ſcõder̃t. Ve aie eoꝝ qm̃ red

dita ſunt eis mala:ve im pio in malũ re/

tributio em̃ aĩe eius fiet ei. Rñdebit igit᷑

2J . bena culpe multipliciter pmo in nuero.

Nõ eni eſt cogitatio dictũ vel factũ pꝛo

quo ibi pena nõ ſoluai ꝓob.xx. NHoc ſcio
pᷣncipio exquo poſitus e

ſuꝑ terrã
ꝙ laus impioꝝ bꝛeuis ſit ⁊ gaudiu vypo/
crite ad inſtar puncti Et ſequit᷑. Luet q̃
fecit oĩa:nec tñ cõſumet᷑iuxta multitudi
nẽ adinuentionũ ſuarũ ſic et ſuſtinebit.
Et ſequit᷑. Deuoꝛabit eũ ignis qͥ nõ ſuc/⸗

cẽdef. Hec eſt pars hoĩs impij a deo. Et
..i. Reuelabit᷑ enĩ ira dei de celo ſuper

oẽm impietatẽ ⁊ iniuſticiã hoĩm. Notã
ter dicit ſug oẽm impietatẽ vt numeꝝ in
nuat flagelioꝝ. Sicut enĩ nullũ bonuũ ir/
remuneratũ:ita nullũ malũ impunituʒ.
Eccł.xij. Cũcta qᷓ fũt adducet deus in
iciũ ſiue honũ ſit ſiue malũ. Item in

modo: qꝛ in illa parte coꝛꝑis plus punie
tur in qᷓ plus peccauit. Luce xvi.

31 vi. Oiues
magis cruciabat᷑in linguaiõ magis re/
inediũ q̃ rebat de lingua: qꝛ mn illa plus
peccauerac ꝓpter illicita verba ⁊ cibos.
Itẽ in q̃litate qꝛ qui in luxuria peccauit
vbi eſt ardoꝛ in coꝛde et fetoꝛ in coꝛpoꝛe
plus ardẽti pena ⁊ fetenti puniet᷑. Ita q

6 erit igit

illuminabit. In ps.

lus peccauit in ſuꝑbia et honoꝛe plus
habebit de ↄfuſione:qꝛ qui ſe exaltat hu
miliabit᷑ vt dicit᷑ Nuc.xviij.Itẽ in qnãti
te:qꝛ qui plus pẽcc 8 punietur
otẽtes potẽ
poc̃.xviij.Quãtũ gloꝛificauit
ſe ⁊ in delicijs fuit:tm̃ date illi toꝛmentũ
et luctũ. Sicut eni ideʒ ignis nõ eqᷓliter
agit in lignũ viride ⁊ ſiccũ. ſic ignis ge/

ter toꝛmẽta patiẽ

henne licet ſit idẽ ignis vt dicit᷑ in ſentẽ/

tijs:nõ tamẽ oẽs eqliter vret:ſed ſᷣm deli
cti exigentiã. Nuc.vi.Eadẽ qͥppe mẽſu/
ra qua mẽſi fueritis remetiet᷑ vobis Sic
ergo oꝛdo eſt pene reſpectu clłpe. In hoc
aũt nõ eſt ſicut dictũ eſt:vel non dicit᷑ ibi
oꝛdo:qꝛ elemẽta ibi oꝛdinẽ naturalẽ non
ſeruabũt. Ignis enĩ cuiꝰ oꝛdo naturalis
eſt ardere ⁊ illuminare ibi ardebit ſʒ nõ
dñui interciden
tis flã. O exponẽs cipanus dicit. Dñs
flammã igniſ intercid et qꝛ ardoꝛẽ in in
ferno ⁊ lumẽ in celo ponet:nõ tñ penitus
ignis nõ lucebit:lucebit em̃ vt inde dole
ant nõ vt gaudeãt. Item nõ erit oꝛdo vt
ignis ſeparet᷑ab aqᷓ:ſed erũt ſimul mixta

cũ alijs multis vt fumo fetoꝛe ⁊ c. Jdeo

ſequit᷑ ſed ibi ſempiternus hoꝛroꝛ inha/
bitãs.vñ Sap̃.iiij.vbi fit ſer mo de nup/
tijs dicit᷑. Erunt poſt hec decidẽtes ſine
honoꝛe ⁊ in ↄtumelia int᷑ moꝛtuoſ in ꝑpe

tuũ. Tractabũt᷑igit᷑ a demomb eoꝝ toꝛ e⸗
toꝛibus viliſſime. Nulli nec pape nec re- =d=bhr
gi honoꝛẽ dabũt:ſʒ qui plus peccauer

quctoitas pᷣdicta qꝛ infernꝰ eſt terra te 1

p'us ⁊ cõfu ſibilius tractabunt᷑: punient᷑

„

cdᷣo locabũt᷑ turpiſtime ⁊ ad idẽ facit

nebꝛoſa terra miſerie ⁊locus in coꝛde ter
re oĩbus miſerijs repletus vt dictũ eſt pᷣ

—

us: ⁊ in iſto loco poſt iudiciũ generale lo

cabunt᷑ oẽs demones et oẽs danati ꝑpe/
tuo abſq; exitu ⁊ ſpe cuiuſcũq; cõlolatio

nio th. xxv. Ite maledicti in ignem
eternũ. lbi erũt camere huius mũdi oꝛ

nate tapetis⁊ picturis:domus cũ tantis

expẽſis edite:caſtra:palacia: ⁊ alia ſum/

ptuoſa edificia. Certe hec oĩa erunt de/
ſtructa. AUbi ſedebunt reges ⁊ Bncipes.
Vbi lecti molles ⁊ alia ſumptuoſa q̃ tm̃

22 .

p

6/7
2

.
CO0 err
. 12 .

in boc mãdo diligunr vt pꝛo acqſitione
taliũ multa cõmittant pctã talia emedo

⁊ vendẽdo cũ mendacijs:ꝑiurijs et alijs
fraudibus infinitis que ducũt hoĩes ad
infernũ. Quãta fatuitas pꝛo re tranſito/

ria ⁊ qſi momẽtanea tot ⁊ tantas penas

Pbetuas ſuſtinere velle. Tertio erunt in

—

ſeruitute impia. Home eui factus eſt ve
ſit dñs omniũ mundanoꝝ. In ps. Dia
ſubieciſti ſub pedib eius oues ⁊ bo. vni
uer.inſuꝑ ⁊ pecoꝛ.cãpi. Volucres celi ⁊
piſces maris ⁊c. Ita tamẽ vt obediat ei

qui fecit eũ:ſcʒ deo ſuo ⁊ creatoꝛi omniũ

ſed qꝛ noluit deo obedie:iuſtũ eſtvt cre/⸗
ature ꝓpter ip̃m facte ſint ſibi ad ſuppli⸗
ciũ eternũ:ſicut ſatis dictũ eſt pꝛius:⁊ ve

lit nolit hec toꝛmẽca patiet᷑ ⁊ his ſubicie

tur. Etiã damnati patient᷑ a demonib-

ſi cut ab eoꝝ toꝛtoꝛibo:ſicut dictũ eſt pᷣus

O qꝙᷓ; grauis pena his qui in hoc mudo

iubere ſiue pᷣcipere cõſueuerũt quoꝝ im/

periũ ⁊ dñatio verſa erit in ſeruitute:⁊nõ
i merito cũ in hoc mũdo noluerũt obedi/
re ſuo creatoꝛi:ſuo redeptoꝛi in decẽ pᷣce⸗
ptis. idemus em̃ quo reges? pᷣncipes
ceteri dni imo paterfamilias ⁊ mater/

familias ſeruos ſuos ĩmo etiã filios pu/
niunt ⁊ ſubij ciũt ſeruituti aliqñ moꝛteʒ

inferẽdo ſm diuerſas trãſgreſſiones ſuo
rũ pᷣceptoꝝ vel aliter pumedo ſcʒ incar/
cerando:verberibus caſtigãdo ⁊c Sed

Hec eoꝝ pena ⁊ ſeruitus tꝑalis eſt ⁊ trã/

ſitoꝛia: ſed vere ſeruitus inferni eru ꝑpe/
ua:de qua dicit᷑ gere xvij. Seruire te fa

ciaʒ inimicis tuis in terra quã ignoꝛas

id eſt in inferno qui eſt in medio terrevt
dictũ eſt pꝛius.Et ratio buius ſeruitu/
tis reddit᷑ ca.xvi.eiuſdẽ ꝓphete. Quis ðᷣ

reliquęrũt me pꝛes vri:ait dñs ⁊c.⁊ legẽ

meã nõ cuſtodieruũt ſed e vos peius oꝑa
ti eſtis qᷓ; pẽes vr̃i. Ecce eni ambulabat
vnuſquiſq; poſt pꝛauitatẽ coꝛdis ſui ma
livt me nõ audiat ⁊ eijciã ſcʒ per moꝛtezʒ
de terra hac in terrã quaʒ ignoꝛatis ſcʒ

inferni ⁊ ſeruietꝭ ibi dijs alienis.i.demo

nibus qͥbus obediuiſtis tanq; deo ſerui
etls ſcz die acn

—

vohis requiẽ. ¶

acte.i.ſemꝑ qui nõ dabũt
2 o erut damnati cũ

iniquoꝝ copia. Hec copia ⁊ ſocietas da
natis erit maxima pena. Nõ eniʒ habet

verita tẽ illud puerbiũ Solaciũ miſeris

eſt ſocios habere in penisimo qᷓ;to plu/

res erũt dãnati tãto ignis ille ma gis ar⸗

debit: ſicut videmus ꝙ qᷓ;to ſunt plura

ligna in igne tãto ardoꝛ ignis eſt maioꝛ?
