dicit di. xlix.iiij.ꝙ in paſſibilitate eſt cõſi
derare:⁊ illud qð ponit ⁊ illud qð exclu⸗/

dit. Quauis em ſignificet᷑ negatiuo mo

do tamẽ res per eã ſignificata nõ eſt pꝛi
uatio ſed habitus:eſt em qᷓlitas in coꝛpo

re ex redũdãtia beatitudinis anime cau

ſata coꝛpus pꝛohibens ab omni paſſione
ſue perfectioni cõtraria. Hec ille. nde

hec unpaſſibilitas. .

„

Pꝛimo in omnibus coꝛpoꝛibus equalis

in pꝛiuatione.
Secũdo erit inequalis poſitione.
Tertio erit equalis in eodẽ coꝛꝑe.
Quarto in ſubſtracto equalis oꝑ:
Pꝛimo igit᷑ hec impaſſibiltas erit eqᷓ
lis in puatione. Vñ Richar.ait ꝙ qᷓ;tuʒ

ad excluſionẽ paſſibilitatis impaſſibili/
tas erit equalis in oibus coꝛꝑibus bea/

toꝝ.hec ille Et ratio eſt:qꝛ a nullo intrin

inferri leſſo:qð declarãs Bonauẽ.in.iiij

ſecovel ease⸗ poſſet coꝛpoꝛi gloꝛioſo
dicit Qꝛ licet elemẽta maneãt in coꝛpo/

re głioſo ſᷣm ſubſtantiã ⁊ q̃litates ⁊ ope/

rationes: attendendũ tamẽ eſt ꝙ qᷓ̃dru/
plex eſtoꝑatio. VNna qᷓ;tum ad cõſtituti
onẽ:⁊hec eſt mixtionis:alia q;tum ad cõ
ſeruationẽ:⁊ hec eſt miniſterialiſ caloꝛis
vitalis per coꝛpus.Tertia eſt pugne oꝛ/
dinãs ad diſſolutionẽ. Quarta eſt exteri

oꝛis impᷣſſionis ꝑ quã alicuius elementi
oꝑatio intenditt pugna oꝛit᷑. Pꝛime due

oꝑationes manebũ tvt patebit magis in

quarto mẽbꝛo:due ſecũde nõ manebunt

qꝛ oꝛdinãt ad diſſolutionẽ. Hec ille.Et

ita in oĩbus coꝛpoꝛibus erit eq̃lis pꝛiua/

Coꝛpus etiã glioſum pati nõ poterit ab

extrinſeco. Vnde ait idẽ doct᷑ ꝙ coꝛpus
glioſum non põt pati ꝑ violentiã coꝛꝑis
obuiãtis:qꝛ oẽ coꝛpus eſt ꝑuiũ ei. Unde
ſicut ſi aliqs haberet culcellũ criſtallinũ
nõ diuideret radiũ per eius ictuʒimo rkra

—
—

— —

etß⸗
A
feli
denng
pero
ci
lla/
on⸗
tpe⸗
orpo
can
fſone

uls

in oĩbus.

erit conſtano impaſſibilitas

Rin penetraret taleʒ cultellũ ? nõ pate

ret᷑ ab ipſo:ſic in ꝓpoſito ad intelligendũ

veſt coꝛpus gloꝛiole penetrare cultellũ O
q; pulchꝛa ſunt hec ⁊ intellectui iocũda.
Sed certe magis erũt iocũda ⁊ delecta
bilia dum experimẽto hec cognoſcemus
Sic igitur patet quõ impaſſibilitaſ erit
cqualis in Guaclone leſionis vel paſſiõis
us. Secũdo impaſſibilitas erit in
equalis poſitiõe.dicit enĩ Richar.ꝙ q;tũ
ad id qð ponit nõ erit equalis in coꝛpoꝛi
bus omniũ beatoꝝ:ſed oifferẽs ſᷣm diffe
entiã meritoꝝ ⁊ ſᷣm differentiã beatitu
dinis aĩarũ.hec ille. Vnde hic doc.vide
ctur ſentire ꝙ ſicutdos claritatis non erit
eq̃lis in coꝛpoꝛibo omniũ veatggelent di
ctũ eſt pꝛius:ita nec dos impaſſibilitatis
CTalis igitur q̃litas erit differẽs in xpᷣo

2 alijs ſicut ꝓpꝛie dictum eſt de claritate.

Et videbit᷑ rationabile vt ſcʒ coꝛpus glo

rioſum qð pꝛius fuit moꝛtale ⁊ paſſibile

⁊ cui illate ſunt multe paſſiones frigoꝛis
⁊ caliditatis ⁊ famis ⁊ ſitis et mularuʒ
aliaruʒ tribulationũ pᷣmietur a deo aliqᷓ
qlitate que ſitphibens ab omni paſſione
ſue ꝑfectioni ↄtraria: ꝓpter hanc aũt glo
riã coꝛpoꝛis obtinendã multũ debemus
patientes eſſe:qm opoꝛtet nos ꝑ multas

tribulationes intrare in regnũ dei. Acxk.

xiiij. Nos enĩ eſtimamus poſſe illã glo/
riã habere ⁊ nihi pati:ſed vtiq; nos ſci/
re debemus regnũ celoꝝ eſſe rem litigio

ſam: ⁊ nõ niſi litigio vel certa mine obti/

neri poſſe dicẽte apło,ij.ad Thi.ij. Hon

coꝛonabitur niſi qui legitime certauerit
AQuidã enĩ pacẽ habẽt cũ diabolo in oĩ/

bus ei obediẽtes:pcrã pſequẽtes:pctã de
die in diẽ multiplicãtes: mundo et carni
ſue ſeruiẽtes:talibus nõ eſt regnũ celoꝝ

Pꝓmiſſum:ſed his qui in dei ſeruitio fide/

liter laboꝛãt:quibo dicet᷑ in die iudicij il/
Iud. Math̊.xi. Venite ad me oẽs qui la
boꝛatis ⁊ onerati eſtis:⁊ ego reficiã vos.
Multi eni ſunt fatui qui male agunt ſi/
uie viuũt ⁊ expectãt gloꝛiã:nam qui plan
tant ſpinas ⁊ tribulos fatui ſunt ſi expe/
ctqt ex eis ficus ⁊ racemos.De qᷣbus di⸗
Kif ꝓla,lix. Expectauimus iudiciũ 2 nõ

eſt ſupple ꝓ nohᷣ:ſʒ cõtra nos:ſalutẽ ⁊ elõ
gata eit a nobis. Et ſubdit cauſã. Mul
tiplicate ſunt enĩ iniqͥta tes nr̃e coꝛã te ⁊
pctã nr̃a reſpõderũt nobis.Sed tales di
cunt. Miſericoꝛdia dñi magna eſt:quo/
tiens eni dolebo de pctis miſerebit᷑ meil:
et ſic ſaluaboꝛ iuxta illud Eʒech̊.xviij.
Cũ aduerterit ſe impius ab ipietate ſua
quã operatus eſt ⁊ fecerit iudiciũ ⁊ iuſti
ciam ipſe aiamviuificabit.Tales nõ at
tendũ ad illud ꝙ dicit᷑ Eccł.v. Nõ adi j
cias pctm̃ ſuꝑ peccatũ ⁊ ne dicat miſera/
tio dñi magna eſt multitudinis peccato
rũ meoꝝ miſerebit᷑:miſcðia eni et ira ci/
to ab illo aꝓpꝛoximãt et in pctõꝛes reſpi⸗
cit ira illius. Nõ tardes cõuerti ad dñm
⁊ ne differas de die in diẽ: ſubito enĩ ve⸗
niet ira illius:⁊ in tꝑevindicte diſperdet
te.Dicit tamẽ Richar.di.x iiij. ꝙ homo
etiã in articulo moꝛtis qᷓ;diu vſum reti/
net liberi arbitrij poteſt penitere digne.

Tunc eni eſt penitẽtia digna cũ penitẽs

efficaciter dolet de pᷣteritis: ⁊ ꝓponit ca/

uere a moꝛtalibus futuris ⁊ confiteri ve

re ⁊ ſatiſſacere ꝓpoſſe:⁊ ſi ad hec oĩa pᷣn/
cipaliter moueatex amoꝛe bonitatis di/
uine Hos autẽ oẽs motus mẽtis poteſt

habere ille qui in hoꝛa moꝛtis incipit pe

nitere qᷓ;nis ſit difficile: ⁊ qñ hoc accidit
eſt ſpeciale beneficiũ diuine miſcdie:hec

ille. De hac penitẽtia tarda loquit᷑ ma/

giſter di. xx.iiij.ca.i.ſatis ample oſtẽdẽs
pericula:vbi dicit ꝙ multos ſolet ſeroti⸗

na penitẽtia decipere:quia qui ꝑ penitẽ/

tiam vſq; in finem vite pꝛotrahũt᷑: tunc
non ex dei amoꝛe vident᷑ penitere:ſed ti/
moꝛe moꝛtis quaſi ex neceſſitate. Hec il
ille. Et alia plura dicit de quibi ꝑtranſeo
Tales ſunt nimis paſſibileſ qui nibilvo

lunt agere pꝛo ſalute animarũ ſuarũ duz

ſani ſunt Opoꝛtet eni nos penitẽtiã age
re de pctis ſi doteʒ impaſſibilitatis volu/
mus acqrere dicẽte xpo Math.iiij. Pe⸗
nitentiã agite a ꝓpopinquabit enĩ regnũ
celoꝛũ. Et hec de.ij. Tertiovero dictum
eſt ꝙ impaſſibilitas erit equalis in eodẽ
coꝛpoꝛę.Dicente Richardo.xlix di. Im
palñibilitas eric equalis in onmmab Far⸗

A

erit cöſtans impaſſibilitas

tibus eiuſdẽ coꝛpoꝛis: qꝛ eſſet inequalis

in partib eiuſdẽ coꝛpoꝛis ex hoc nõ red/

deret᷑ ꝑfectioꝛ:ſed imꝑfectioꝛ impaſſibili
tas totius.hec ille Et ratio huius poteſt

elſſe:qꝛ oẽs eiuſdẽ coꝛpoꝛis equaliter ſũt

ſuſceptibiles talis q̃litatis. Et licet coꝛ/
pus gloꝛioſuʒz ſit ranihie⸗ nõ tamẽ erit
coꝛruptibile aut paſſibile. Et cum inqͥt.

Brego. in omeł. ꝙ coꝛrũpi neceſſe eſt qð
palpat᷑: intelligẽdũ eſt ait Richar.de eo

ꝙ palpat᷑ relicto naturalibo ſuis ⁊ de pal/
pabilitate que eſt ſm pᷣmas q̃litates acti
uas et paſſiuas aut per qualitates cau/
ſatas ab eis.hec ille. Tunc em̃ ignis ⁊ a
qua ſi mutuo ſe cõtingerẽt nullum iſtoꝝ
ageret in alterũ nec ab altero pateret᷑:qꝛ
vᷣtute diuia talis actio ab elemẽtis:⁊ ele

mentatis tolleret᷑ oiĩno. Itẽ foꝛte dicere

ꝙ cum nihil tollat᷑ de homine qð ꝑtinet
ad eius quidditatẽ:⁊ moꝛtale in tali qͥd-
ditate ponat᷑ dicente poꝛphirio ꝙ homo
eſt an imal ronale moꝛtale. Videt᷑ ꝙ ho⸗
mo ſemꝑ ſit moꝛtalis ſicut ſemꝑ eſt rati
onalis. Reſpõdet Richar.di.ꝙ moꝛtale
nõ ſignat aliqͥd ꝑtinens ad hoĩs quiddi
tatẽ nec debet poni niſi ſᷣm opinionẽ poꝛ

phirij:qui eſtimauit angelos eſſe aĩalia

per naturã ĩmoꝛtalia ⁊ moꝛtalitatẽ perx/
tinere ad hoĩs naturã:ita vt nõ poſſet fi⸗
eri ĩmoꝛtalitatis remanẽs homo. In qᷣ
bus poꝛphirius errauit.hec ille. Et licet
ſimiliter ſint dãnati immoꝛtales.i.indiſ/

ſolubiles:nõ tamẽ erũt ĩmoꝛtales et im /

paſſibiles:ſicut dictũ eſt pꝛius in tracta⸗
tu de penis inferni. Coꝛpus igit᷑ gloꝛio/⸗
ſum:tale erit vt in nulla ſui parte poſſit
ledi etiã ſi gladio ꝑcuteret᷑: imo ſi in ig/⸗

ne inferni poneret᷑nihil pateret᷑. O qᷓ; res

deſiderabilis ⁊ iocũda. Si em̃ homo in

pac vita tale coꝛpus haberet ⁊ ꝙ nõ poſ

ſet ſeparari ab aia nec pati ab aliquo ex
tinſeco qᷓ;tũ gauderet deus nouit. Suffi

ceret eni multis iſtud ꝓ omni pᷣmio me/

ritoꝝ luoꝝ:⁊ tamẽ in illo regno gloꝛioſo

hoc nõ erit maius: ſed beatitudo anime

multo erit melioꝛ omni coꝛpoꝛis beatitu
dine. Erunt igit᷑ omnes partes eiuſdem
coꝛpoꝛis equaliter impaſſibiles per dotẽ

impaſſibilitatis. Et hec detertio. Quar
to dictũ eſt ꝙ impaſſibilitas in ſubſtra/

cto equalis erit opere ad cuius declara/
tionẽ ait Boñ.in.iiij. ꝙ due ſecũde ope/⸗
rationes de quibo dictũ eſt in ᷣmo mem
bꝛo nõ manebũt:qꝛ inter elemẽta vnita
in coꝛpoꝛe non erit pugna:⁊ ratio huius
triplex eſt m cundẽ doctoꝛẽ. Pꝛima eſt
tẽperata mixtio cõfringens ↄtrarietatẽ:
ſecũda eſt elemẽtariũ appetituũ quieta/

tio:tertia eſt aie infſluẽtis cõſeruatio:⁊ra

tione pᷣmi nõ pugnãt ra tione ſecũdi non
poſſunt pugnare rõne tertij habẽt quie/
ſcere:hec ille. Coꝛpus igit᷑ quod erit ſub/
ſtractũ illius qlitatis gloꝛioſe duas ope/
ratioões pᷣmas ha bebit:quia tũc elemẽta
erũt ſic cõparata:vt vitalis caloꝛ aſſimi
letur vere nature celeſti: ⁊ ita nihil cõſu/
met᷑ in coꝛꝑe:⁊ ꝑ cõſequẽs nec indigebit
pabulo. In tali ergo erit magna cõtẽpe/
rantia:⁊ ita nulla poterit eſſe diſſolutio⁊
ex hoc erit lõgeuitas vite: quã tm̃ in hoc
mũdo deſideramus: quã nõ tñ poſſumꝰ
cõſequi in pᷣſenti mũdo:qꝛ ſtatutũ eſt ait
apls. Heb. ix. hoibus ſemel moꝛi. Si ve
lumus igit᷑ ſemꝑ beate er gloꝛioſe viuere
poſt hãc vitã debemꝰ nos diſponere ad
bene moꝛi.vñ Ber. in quodã ſermonede
apłis. Studeamꝰ inqͥt fratres viuere vi
ta iuſtoꝝ ſi moꝛte eoꝝ moꝛi deſideramꝰ.
Vñ ⁊ ait Grego. Regio nr̃a paradiſus
eſt ad quã ieſu cognitio redire ꝑviam qᷓ

venimus phibemur. A regione eni nrja
ſuꝑbiendo ⁊ inobediẽdo viſibilia ſequẽ/

do in adam diſceſſimus:ſed ad eã neceſ/
ſe eſt vt humiliãdo obediẽdo ⁊ viſibilia
cõtemnẽdo redeamus. Sic igit᷑ ſi man/
data dei cuſtodierimus:ſicut ait apłs.i.
Coꝛinth.xv. Opoꝛtet coꝛruptibile indu
ere incoꝛruptioneʒ moꝛtale hoc induere
ĩmoꝛtalitatẽ. AUbi ſᷣm expoſitionẽ Hiẽ.
de lyra. oſtendit᷑ reſurrectiõis neceſſitas
q̃ accipit᷑ ex trib:pᷣmo ex ꝑfectione natu
re hũane qᷓ non eſt ꝑfecta niſi aĩa ſit coꝛ
poꝛi cõiuncta:ꝓpter qð ſeꝑari eſt aĩe acci
dẽs ⁊ ↄtra eius naturalẽ iclinationẽ: vt

n
14,

ul
i

4
e

tertio ex cõfoꝛmitate mẽbꝛoꝛ

vt coꝛpus ſimul cuʒ aia pᷣmiet᷑ vt puniat᷑
cum aia peccauit in coꝛpoꝛe et meruit:
ad caput
noſtrũ q;tuʒ ad electos qui ſurrexit per

iteratãvnionẽ ad coꝛpus. Hec ille. Ad

hanc imoꝛtalitatẽ ꝑueniemus duʒ ad re

gnum celoꝛũ vocabimur per chꝛiſtũ dicẽ

tem. Venice benedicti ⁊c̃.

FErtia gloꝛia coꝛ
t potis erit vigo:oſa ſubtilitas.
Ulingde Richar. ait ꝙ ſubtile
dicit᷑ a virtute penetrãdi. Res aũt tripli
ci de cauſa eſt penetratiua ſeʒ aut ꝓpter
paruitatẽ qᷓntitatis maxime ſcõᷣm latuʒ
⁊2 ꝓfundũ vt eſt acus: q̃ q;uis lõga ſit tñ

penetratiua eſt aut ꝓpter raritate ſue ma

rerie:⁊ ſic aer eſt penetratiuus:aut tertio
ꝓpter actiue virtutis magnitudinẽ: ⁊ ſic
vinũ penetratiuũ eſt multomagisqᷓ; ſim

plex aqua q̃cunq;. Quapꝛopter aqua cũ

modico vino bibita magis re frigerat ſa
nũ hoĩem qᷓ; ſi ꝑ ſe bibat᷑:qꝛvinũ lacit eã
ab loca coꝛꝑis penetrare ad que ꝑ ſe pe/
netrare nõ poſſet. Scoõm pᷣma cauſaʒ pe
netrãdi nõ attẽdit᷑ ſubtilitas coꝛpoꝝ btõ
rũ qꝛ in debita qᷓ;titate reſurgẽt:nec etiã
ſ̃m ſcdam cauſam:qꝛ tota materia q̃ ne/
ceſſaria eſt ad eſſentiã eoꝝreſurget ĩ eis:
ſed ᷣm tertiã cãm in eis attendit᷑ ſubtili/
tas eoꝝ: qꝛ ꝑ virtutẽ btitudinis aĩe: erit
in beatis coꝛpoꝛib tãta magnitudo vᷣtu
tis actine ꝙ ꝑ eaʒ multo efficatius pote/⸗
rũt penetrare qᷓ; ignis vel aer. Hec ille.
In coꝛꝑe igit᷑ głioſo erit ſubtilitas qua
poterit cum coꝛpoꝛe nõ gloꝛioſo exiſtere.
Secũdo poterit coꝛpoꝛiiã non gloꝛioſo
Tertio hec ſubtilitas equalis erit in eo/
dem coꝛpote
Quarto coꝛpꝰcale ꝑmanẽs ĩ eodẽ robor̃
Der ſubtilitatis igit᷑ virtutẽ: pᷣmo coꝛ
pus głioſum cuʒ coꝛꝑe nõ g lioſo poterit
exiſtere: ⁊ exẽplũ huius ponũt qͥdã quõ

etiã duo coꝛꝑa nõ głioſa ſunt ſimł. Hoc

patet inqͥt Cho.ãgelicus in q̃rto ſuo: qꝛ
ferrũ ⁊ ignis ſunt duo coꝛꝑa etiaʒ ſpecie
dvifferẽtia Et tñ pnt eſſe ſimul: hocpatet

ertia gloꝛia coꝛpoꝛis

qꝛ oꝑatio facit ſcire foꝛmã ⁊ naturaʒ rei:
vt pater.vij.metha.ſed cuiuſſibet ꝑti fer
ri igniti ↄuenit vera ogatio ignis: nã ſi
adiũgat᷑ ſtupe tũc incẽdit eã ⁊ generatve
rum ignẽ:⁊ ſic qlibet pars hmoi ferri ha
bet ſecũ verũ ignẽ. Et ſi hoc videt᷑ poſſe
fieri ꝑ naturã:a foꝛcioꝛi virtute diuina vt
coꝛpus głioſuʒz ſimul ſit cũ coꝛꝑe nõ glo⸗
rioſo: hãc dotẽ ſnbtilitatis xpᷣs oñdit in
ſua natiuitate qñ devirgine nat? fuitabſ⸗
q; leſiõe:qñ ad ſuos diſcipulos intrauit
ianuis clauſis:qñ oẽs celos trãſiuit abi⸗/
q; celoꝝ dilaceratione. Hec ſunt mirabi
lia nobis ⁊ qſi in cõpꝛehẽſibilia:eo ꝙ vi⸗
demus ꝙ duo coꝛꝑa vt cõius nõ poſſunt
eſſe ſimulſed vno adueniente reliquũ ex/
pellit᷑ ab eodẽ loco ᷣm naturã: dicit ideʒ
Tho.iꝙ de potẽtia dei abſoluta ſi ðo pla
ceretvnũ coꝛpus głioſum poſſet ſimłeſſe
in eodẽ loco cũ alłtero coꝛꝑe głioſo.Et ſi
cõtrariũ inueniat᷑ dictũ eſt ab aliquo ſan
ctoꝝ:tüc debet intelligi de porẽtia dei oꝛ
dinata q̃ deusdicit᷑ illa ſolũ poſſe que ab
eterno fieri pᷣdeſtinauit:de quoꝝ nume/⸗
ro non credit᷑ eſſe illud ſeʒ ꝙ vnu coꝛpus
gkioſum ſimul ſit in eodẽ loco cũ coꝛpo/
ꝛe nõ gloꝛioſo. Hec ille.O quãta virtus
quãta poteſtas coꝛpoꝛis gloꝛioſivt pene
tret q cunq; dura abſq; talium diuiſiõe:
Hoc eſt em̃ qð dicit apłs.i. Coꝛint᷑.xv.
Seminat᷑ coꝛpus aĩale:ſurget coꝛpꝰ ſpi⸗
rituale. Vbi ait Hico.de lęra. Seminat᷑
coꝛpus aĩale.i.groſſum impotẽs eſſe cuʒ
alio coꝛpoꝛe nõ glłoſo:ſurget coꝛpus ſpi⸗/
rituale.i.potẽs eſſe cũ alio coꝛꝑe nõ glo/
rioſo ſicut ſuo mõ ſpũs ſimul eſt cuʒ coꝛ⸗
poꝛe. Nũc vero ⁊ ſi nõ coꝛꝑe ſimus in ce/
lis:ſi mundũ penetrauimus celos coꝛꝑe
penetremus ⁊ aſcẽdamus ſpiritu cõſide
rantes tantã nobis pᷣmſſam gloꝛiãavt di
camus cũ apło illud ad Phiłiij. Hoſtra
ↄuerſatio in celis eſt. glo. Noſtra ↄuerſa
tio ⁊ſi adhuc ſimꝰin terra eſt in celisvbi
eſt ſpes nr̃a.Cõuerſatio quidẽnr̃a debet
eſſe virtuoſa fructuoſa gratioſa. Virtuo
ſum eni ⁊ ſanctũ eſt ꝙ hõ poſſideat bonã
ↄuerſationẽ grauẽ:qꝛ ↄuerſatio ſignũ eſt
anctitatzinterioꝛis vt de tali dicat᷑illud

Tertia gloꝛia coꝛpoꝛis

Thobie.liij. In bona vita ſcã ↄuerſatio
manſit. YIteʒ debet eſſe intuentibus fru⸗
ctuoſa.i.Pe.ij.Conuerſationẽ veſtrã in/⸗
ter gentes habẽtes bonã Apud deũ gra
tioſa Deuter̃.i Date nobis viros ſapiẽ
tes ⁊ gnaros: ⁊ quoꝛũ cõuerſatio ſit ꝓba
ta.i.appꝛobata apud deũ.Calis eniĩ con

uerſatio talis vita faciet vos penetrare

celos ⁊ habere dotẽ ſubtilitatis.Sic igi
tur patet quomõ coꝛpus gloꝛioſuʒ pote
rit cum nõ geoꝛioſo exiſtere. Secũdo po
terit etiã coꝛpoꝛi nõ gloꝛioſo reſiſtere: nõ
enĩ poterit coꝛpus no gloꝛioſuzʒ penetra/⸗
re coꝛpus gloꝛioſuʒ ſicut ecõtra vt patu/

it. Vnde Boñ.ait in.iiij. Licet nibil poſ

ſic coꝛꝑi gloꝛioſo reſiſtere ipᷣm tamen po
teſt alijs ſicut patet:qꝛ cõſtat ꝙ poteſt ſu
ſtinere lapidẽ in manu oeꝛpus ergo glo
rio ſuʒ pot ſe cangibile pᷣbere ⁊ poteſt nõ
pꝛebere ſiue latere ⁊ hoc habet ſᷣm diuer
ſas cõditiones:nam tangi põt: qꝛ poteſt
impellẽti reſiſtere cũ ſit coꝛpus verũ non
vanũ vel fantaſticũ:laterevero põt qꝛ po

teſt penetrare oꝛganũ tactus:pꝛimũ ha/

bet ꝑ veritatẽ nature. Secundũ ſᷣm effe
ctũ ſpiritualis potẽtie. Hec ille. Et hu/⸗
ic ꝓpꝛietati reſiſtendi eſt in via ſimilis ſi
des nr̃a.i. Yoh̊.i. Hec eſt victoꝛia q̃ vin/⸗

cit mundũu fides nr̃a. Pugil em̃ vidẽs cõ

fuſionẽ victi ⁊ honoꝛeʒ vlctoꝛis nitit᷑ad
victcoꝛiã:ſit nos per fideʒ intelligẽtes cõ
fuſionẽ peccatoꝝ ⁊ demonũ per eternam
damnationẽ. Intelligẽtes etiã per fideʒ
honoꝛẽ et gloꝛiam bonoꝝ debemus toto
conamine reſiſtere demoni et pctõ: ideo
fides comparat᷑ſcuto Ephe.v. In oĩbus
ſumẽtes ſeutum fideuet.i. Pe.v.Cui ſeʒz
diabolo reſiſtere foꝛtes in fide. Vtiq; fi/
des ſaluat hominẽ que operib adimple/
tur:vnde fides dicit᷑ eo ꝙ faciat ſicut pꝛo
mitti. VUn Grego. Quid ꝓdeſt ꝙ redẽ/
ptoꝛi nĩo per fideʒ adiungimur: ſi ab eo
moꝛibus diſiũgamur. Tunc veraciter fi
deles ſumus ſi quod verbis ꝓmittimus:
operibus implemus. Fidelis ſeruus nõ
timet perdere equũ vt iuuet dñm: xpᷣus
nõ timuit vitã perdere coꝛpoꝛalẽvt iuua
tet hominẽ:certe nec nos debemus timie

re ſi opus fuerit ꝑdere vitam coꝛpoꝛaleʒ

vt ſeruemus fidem Apocal.iij. Eſto ſi/
delis vſq; ad moꝛtẽ ⁊ dabo tibi coꝛonaʒ
vlte.i. Macha.ij. Abꝛaaz in tẽptatione
nõne iuuentus eſt fidelis Joſeph in tem
poꝛe anguſtie ſue cuſtodiuit mãdatũ.Et
ſequit᷑ ibidem Ananias:aʒarias:miſael
eredẽtes liberati ſunt de fiima. Et poſt
Vos ergo filij cõfoꝛta mini etviriliter a/⸗

gite in lege:qꝛ in ipſa gloꝛioſi eritis. Sʒ

heu multi ſunt fideles verbo:ſed pauci

opere de qbus apłus ait ad Titũ.i.Cõè/⸗

fi ſe noſſe deũ: factis autẽ negant cũ
ſi: ohominati ⁊ incredibiles:⁊ ad om
ne ous bonũ repꝛobi:de quibi poteſt di
ci iliud ps. Coꝛ autẽ eoꝝ non erat rectũ
cũ co nec fideles habiti ſunt in teſtamẽ/

to eius. Si ergo fideliter viuimus ⁊ pec
catis reſiſtamus poterimus in coꝛpoꝛe

gloꝛioſo reſiſtere coꝛpoꝛi nõ gloꝛioſo:ſed
nõ coꝛpoꝛi gloꝛioſo ait Bonauẽ.Et hoc

de ſecũdo Tertio hec ſubtilitas equalis
erit in eodẽ coꝛpoꝛe dicẽte Richar. Hec
ſubtilitas erit equalis in oibus partib⸗
eiuſdẽ coꝛpoꝛis. Eque em̃ ꝑfeete ⁊ facili
us poterit vna pars coꝛpoꝛis gloꝛificati
ſimul eſſe cũ coꝛpoꝛe nõ gloꝛtficato ſicut
alia. Subtilitas tamẽ ſecũdo modo di/
cta non erit equalis in oibus partiba coꝛ
poꝛis:qꝛ debita coꝛpoꝛis armonia requi
rit vt vna pars coꝛpoꝛis ſit rarioꝛ q; alia
⁊zalia denſioꝛ alijs. Erit tamẽ in partib

coꝛpoꝛis denſitas ⁊ raritas ſᷣm ulã ꝓpoꝛ

tionẽ quã requirit ꝑfecta humani coꝛpo
ris armonia. Hec ille. Et huic ꝓpꝛieca /

ti cõuenienti equaliter oibus partibo coꝛ/
poꝛis aſſimilar̃charitas qua quiſq; tene
tur diligere ꝓpximũ ſicut ſeißm Match.

xxij. Dinges ꝓximũ tuũ ſicut teipſum.i.
ad eandẽ beatitudinẽ ad quã viligis te.
Ait Nico.de lyra. Vnde ſᷣm Aug. dils/

ctio dei ⁊ ꝓximi eſt ꝓpꝛia virtus ⁊ ſpecia

lis pioꝝ atq; ꝑfectoꝝ:cũ cetere virtutes

bonis et malis poſſint eſſe cõmunes:vn
de iſta gemina virtute qui caret alas ad

volandũ in regnũ celoꝝ nõ habet Et no
ta ꝙ qñ dicit᷑:diliges ꝓximũ tuũ ſicut te/
ipᷣm tradit᷑ꝛ diligẽdi ratio:⁊ dilectionis

5*

modus. Ratio quidẽ diligendi tradit᷑ ſi

ue tangitex eo qprimus nominat. ꝓprer

hoc eni debemus eos ex charitate dilige/
re:qꝛ ſuntpximi nobis:⁊ ſᷣm dei imaginẽ
2 ſᷣm gloꝛie capacitatẽ. Nec refert vtruʒ
dicat᷑ ꝓximus vel frater vt habet᷑.i. Joh.
iiij.vel amicus vt habe Leuit᷑.xix.quia

er oiĩia hec affinitas deſignat᷑. Modus

autẽ dilectiõis tangit᷑ cum dicit:ſicut te/

ipᷣm quod noõ eſt intelligendũ q;ꝛtum ad

hoc ꝙ aliquis eq̃liter ꝓximũ ſibi diligat
ſed aliqualiter ſibi ⁊ hoc tripliciter. Pꝛi⸗

mmo quidẽ ex parte finis vt aliquis dili/

gat ꝓximum ꝓpter deum ſicut et ſeipm
Secũdo ex parte regule dilectiõisvtſ c3
aliqͥs nõ cõdeſcẽdatꝓxumo in aliquo ma

lo:ſed ſolũ in bonis vt ſic ſit dilectio ꝓxi

mi bona ⁊ iuſta. Tertio ex parte ronis
dilectionis vr ſcʒ nõ diligat aliqͥs ꝓximũ
ꝓpter ꝓpꝛiam vtilitatẽ vel delectationẽ:
ſed ea ratione ꝙ velit ꝓximo bonũ ſicut
vult bonũ ſibiipſivt ſic ſic dilectio ꝓximi
vera. Sed heu apłus eni dicit Thimo.

ſcribẽs in.ij.epła.iij. ca. Hoc aũt ſcito ꝙ

inmouiſſimis dieb inſtabũt tẽpoꝛa peri/

culoſa ⁊ erũt hoĩes ſeipos amãtes cupi/
di:elati:ſuꝑbi:plaſphemi:parẽtibus non

obediẽtes:ingrati:ſceleſti: ſine affectiõe:
ſine pace:criminatoꝛes incõtinẽtes:ĩmi/
tes:ſine benignitate:pditoꝛes ꝓterui: ce

ci:voluptatũ amatoꝛeſ magis qᷓ; dei:ha

bentes quidẽ ſpeciẽ pietatis:virtutẽ aũt
eius abnegantes:⁊ hos deuita. Hec ibi.

Hic oſtẽdit maliciã hominũ q̃ erit invl

timo ⁊ iaʒ ſuo tẽpoꝛe inceperat vñ expo
nens hunc textũ Hico.de lyra ait.In no
uiſſimis dieb:hoc em̃ erit potiſſime an/

te tꝑa antichꝛiſti inſtabũt tꝑa periculo/
ſa ꝓpter multiplicitatẽ ſeductoꝝ Petrus

vero de tharẽtia latinus explicas ait In
nouiſſimis dieb ſcʒ circa finem mũdi.i.

Thimo.iiij. Nouiſſimis dieb diſcedent

quidẽ a fide inſtabũt ſanctis ſcʒ tꝑa pe/⸗

riculoſa.i.periculis plena. Erit em ꝑlſe/
cutiones grauiſſime cõflate ex tirãauis:
hereticis:⁊ vpocritis.Hij ſunt tres oꝛdi
nes dentiũ Daniel. vij. Et hec erit cauſa

rit vigoꝛoſa

Pter deuz debet diligere vt ſic ſit ſancta

periculi:qꝛ erũt hoĩes ſeipos amãtes nõ

deũ vel ꝓximũ Philip. ij. Oẽs querũt qͥ
ſua ſunt. Ex ꝓꝛio aũt amoꝛe tanq; radi
ce oia mala oꝛiunt᷑:quia vt dicit Aug. li.

de cini.dei. Ciuitatem babylonie faciat

amoꝛ ſui vſq; ad cõtemptũ dei. Eupidi⸗

hic ponit tres effectus amo:is pᷣuati.Et

pmo in generali. Pꝛimus eſt ꝑpetratio
ois mah. Secũdus cõtẽptus ſumm bo
ni:ibi voluptatuʒ.Tertius eſt ſimilatio

catholice fideiibihabẽtes ſpeciẽ. Ponit
ꝓmo quattuoꝛ mala que cõmitti magis
vident᷑ in deum. Secundo.x.que magis
in ꝓximum:ibi parẽtibus nõ obediedo.

Tria que magis vident᷑ in ſeipᷣm:ibi p/⸗
terui Dicit ergo cupidi.q.d erunt hoies
ita ſeip̃os amates ꝙ erunt cupidiad lu⸗
crũ pecumiarũ:diligẽtes ſcʒ plus mundũ
qᷓ; deum:elati ad dominiũ Pꝛouerb. vi⸗
Sex ſunt q̃ odit dñs:oculos ſublimes ⁊c

Suꝑbi ad honoꝛẽ ſibi impẽſum Jacb.

iiij. DHeus ſuꝑbis reſiſtit. Blaſphemi ad
dei vituperiũ qð eſt grauiſſimũ pctm:qꝛ
ſpũs blaſphemie nõ remitterin hoc ſecu
lo:nec in futuro Parẽtibus:hic tangit.x.
mala que vident᷑ magis cõmitti in pꝛoxi
mũ. Pꝛimo tria que comittunt᷑ in ꝓximũ
ſuperioꝛẽ. Secũdo q̃ttuoꝛ que in ꝓximũ
equalẽ ſcʒ ſine affectiõe. Tertio tria que
cõmittunt᷑ in ꝓximũ inferioꝛẽ:ibi imi. es
Dicit ergo. Erunt etiã pa.non obe. ſiue
carnalibus ſiue ſpiritualibus ⁊ qᷓ;tuʒ ad
pᷣcepta:cõtra illud Ephe.vi.Filij obedi

re parẽtibus veſtris per oĩa. Ingrati q;
tum ad beneficia a parentibus impenſa
Saßp̃.xvi.Ingrati enĩ ſpes tanq; hyber/

nalis glacies tabeſcet: ⁊ diſperiet tanq;ᷓ
aq̃ ſuꝑuacua. Sceleſti ad grauioꝛa etiã
maleficia in ꝑſonas parentũ imperrãda

VYſa.i.CLõteret ſceleſtos ⁊ pctõꝛes ſimul.
Sine affectione alioꝝ ſcʒ miſerie nõ cõo/
patiẽdo Ro.i.Sine a ffectiõe ſine ſedere
ſine pace alioꝝ quietẽ gturbãdo. Crimi
natoꝛes.i.crimina alijs ĩponẽtes. In cõ/

tinẽtes.i.petis carnalibo deſeruiẽtes:gn

le ⁊ luxurie vocando. Immites.i.crude/
les erga eos quos poſſunt oppꝛimere.
Sine benignitate.iſine miſcdᷣia⁊ largi/

tate erga eos qb debẽt ſubſeruire. Pꝛo/
ditoꝛes.i ſecretoꝛũ reuelatoꝛes erga eos
qͥbus habẽt cõſulere. Pꝛoterui:hic tãgit
pctã qua vid ent᷑ cõmitti in ſeipᷣm. Dicit
ergo pterui:i.inuerecũde ſe habẽtes quo
ad actus cõcupiſcibilis ꝗà maxime ſunt
erubeſcibiles Yere. iij. Frons mulieris
meretricis facta eſt tibi noluiſti erubeſce

re.Timidi.i.inflati aio quo ad actus ra

tionalis Sap̃.ij. Excecauit eni illos ma
licia eoꝝ ⁊ neſcierũt ſacr̃a dei: nec ſpera/

uerũt mercedẽ iuſticie. Erũt etiã volup/

tatũ amatoꝛes magis qᷓ; dei. IYpſi enĩ ſũt
de qͤbus dieit apls Philip. iij. Quoꝝ de
us venter eſt. Et erut habẽtes quidã ſpe
ciẽ pietatis.i.chꝛiſtiane religionis in ex/
terioꝛi ſimulatiõe:qꝛ ſacr̃a chꝛiſtiane re⸗
ligionis participabũt cũ bonis:ideo pe/

riculoſioꝛes Math. vij. Attẽdite a fal/

ſis ꝓphetis. Virtutẽ autẽ. i.rem pietatis
ipᷣlus.i.dilectionẽ dei ⁊ ꝓximi abnegan/
tes: ⁊ hos deuita ſcʒ hoies ita ꝑuerſos.
Et.ij. canonica Joh.i. Heq; aue ei dixe⸗
ritis. Hec Petrus. Nõ ſic chariſſimi vi⸗

uamus ſi gloꝛiã celeſtẽ deſideramus in

qua virtus ſubtilitatis erit eq̃lis in par/
tlibus eiuſdẽ coꝛpoꝛis:ſed magis ꝓximũ
ſicut nos diligamus quia qui pꝛoximuʒ
diligit legem implet ex qua ſequit᷑ ſalus
Et hoc de tertio. Quarto dictũ eſt ꝙ hec
ſnbtilitas ꝑmanens erit in eodẽ roboꝛe.
Nam gloꝛia tam aie qᷓ; coꝛpoꝛis eſt ꝑpe/

tua ⁊ ſine mutabilitate ſicut dictum fuit

pꝛius:cui coꝛreſpõdet ꝑſeuerãtia bonevi
te:quia qui ꝑſeuerauerit vſq; in finẽ hic

ſaluus erit Matth. x. Ad hanc ſub autẽ
tiiita tem peruentemus ſi nobis dicatur

WVenite benedicti. ⁊c.

Garta gloꝛiacoꝛ
ꝗq ꝰproꝛis erit velocioꝛ agilitas de
Agqgua dicit aplus.i.Coꝛint᷑xv.
Seminat in inſirmitate:ſurget in virtu
re. Vbi ait Nico. de lyra. Seminat in in

firmitate: ſcʒ coꝛpus ab ania de difficili

mobile:quia vt dicit᷑ Sapi.ix. Coꝛpus

quod coꝛrumpit᷑ aggrauat animã:cõſur
get in virtute.i.mobile ſᷣmvoluntatẽ ani

me per dotem agilitatis. Hec ille. Hec
autẽ agilitas erit in quattuuus.
Bam monuẽdo coꝛpus abſq; reſiſtẽtia.
cdᷣo mouẽdo coꝛpuꝰquovolet potẽtia
Tertio mouẽdo coꝛpus nõ rei carentia.

OQDuarto meuẽdo coꝛpus in dei pᷣſentia.

Agilitas igit?᷑ hec erit in mouẽdo coꝛ/
pus abſq; reſiſtẽtia:ideo dicit Sapi.iij.
Fulgebũt iuſti per dotẽ claritatis vt dic/⸗

tum eſt:⁊ tanqᷓ; ſcintille in arũdineto di/

ſcurrent per dotem agilitatis qua coꝛpꝰ
obediet aie ad nutum q;dtum ad motum
localẽ vt declarat Nico.de lyra. Et Yſa.
xl.dicit᷑ Qui autẽ ſperãt in dño mutabũt

foꝛtitudinẽ: aſſumẽt pennas vt aquile:
current ⁊ nõ laboꝛabũt:ambulabũt ⁊ nõ
dpeficiẽt. Diſcurſus autẽ ſcintillarũ agi/

lis eſt ita etiã volatus aquilarũ:laboꝛa/
bunt tamẽ ꝓpter reſiſtentiã medij:⁊ etiã
qꝛ habẽt coꝛpoꝛa fatigabilia: iſta aũt nõ
erũt in motu beatoꝝ coꝛpoꝝ. Vnde Ri/
char.ait,. Ad agilitatẽ motus tria cõcur

runt ſcʒ foꝛtitudo virtutis motiue: habi
litas mobilis ad motum:⁊ iſtoꝛũ duoꝛũ
ꝑfecta cõiunctio que requirit᷑inter mobi
le ⁊ motoꝛez. Pꝛimũ erit in beatis ꝑ glo
riaʒ anime. Secundũ erit in coꝛpoꝛe per
quandã qualitatẽ qua erit habile mone/
ri ſᷣm voluntatẽ:in nullo penitus reſiſtẽs
que qualitas dicit᷑ dos agilitatis.Terti

um erit per iſta duo ſimul: per illa enim

duo erit ꝑfecta cõiunctio inter coꝛpus et

animã que requirit᷑ inter mobile ⁊ moto/

rem ſicut per impaſſibilitatẽ ꝑfecte vnie
tur anime:vt foꝛme danti complementũ

pꝛimi eſſe:⁊ ideo anima ita velociter po

terit coꝛpus ſuum mouere ſicut poteſt ſe
ip ſaʒ ſine coꝛpoꝛe.Hec ille. Ec Thom̃.
angelicus ait. Fide tenemus immedia/
te peracto iudicio ꝙ coꝛpo:a ſanctoꝛum
equali velocitate ſicut angeli dei aſcen /
dent cũ chꝛiſto iudice. Hec ille. YJbi nul/
la erit reſiſtentia. Unde idem Thom̃.
ait. Ad hoc ꝙ coꝛpus ab anima beata re

ſumptum non ſit ipſi anime oneroſuʒ ſi⸗

cut eſſe conſueuit in hac vita moꝛtali
quattuoꝛ requiruntur duo ex parte ſen/
ſus: et duo ex parte motus. Ham ex

ie⸗
ti
6
eln⸗
dic

di⸗

um
bit
iie
zo

O

erit velociter agilitas

parte ſenſus pᷣmo requirit᷑ vt coꝛpus aĩe

beate ſit nobiliũ paſſionũ ſcʒ ſenſibiliuʒ
ſpecierũ defacili receptiuũ. Secundo vt
ſit ignobiliũ paſſionũ ſcʒ coꝛruptiuaꝝ ⁊
leſiuarũ actionũ ꝓpulſiuũ. Rõne pᷣmi cõ
uenit tali coꝛpoꝛi dos claritatis. Ratiõe
vero ſecũdi dos impaſſibilitatꝭ. Et ſimi
liter ex parte motꝰ duo reqͥrunt᷑in hmõi
coꝛpus taliter diſponat᷑ ꝙ mocoꝛ ſuus ip
ſum mouẽdo non laſſef᷑. Scðo ne in ſuo

motu ꝓpter reſiſtentiã medij nõ retarde

tur. Quo ad pᷣmũ diſponit᷑hmõi coꝛpus

dote agilitatis. Sed quo ad ſecundũ do

te ſubtilitatis:dato tñ ꝙ in tali motu nõ
ſit reſiſtẽtia ex gꝑte medij nõ ſequit᷑ ꝙ fiat
in inſtãti. Sitñ ſenſus videret trãſitum
coꝛꝑis gloꝛioſi iudicaret hmõi trãſitus
dura tionẽ eſſe eq̃ᷓ indiuiſibilẽ ſicut aeris
illuminationẽ q;uis in hoc ſenſus deci/
peret᷑ qꝛ ⁊ ſi ſenſus nõ decipiat᷑ circa ꝓꝛi
um obiectũ. decipi tñ põt circa obiectuʒ

cõe.hec ille.O qᷓ; iocũdũ erit aie habere

coꝛpus ſuũ ita agile:ita velociter mobile

Deliderãt em̃ quidã coꝛpus hjĩ̃e agile ſi

cut habet irundo:ſed vere talis agilitas
nihil eſt cõparatiue ad agilitatẽ coꝛꝑis
głioſi qd mouebit᷑ita ſubito ꝙ iudicaret᷑
mouerti ab oculo vidẽte in inſtãti etiã ſi
moueret᷑ ab oꝛiente in occidentẽ.Quãto
deſiderio debemꝰ mẽte ⁊ volũtate hmõi
Hoſam velocitatẽ optare ⁊ mẽte humi/
deo ſeruire vt hanc poſſimus obtinere.
Coõſideratio tãti pꝛemij nos excitare de

bet ad feſtinãter operandũ ea ꝑ que poſ/
ſumus ad illud ꝑguenire Eccke. ij. In oĩ/
bus operibus tuis eſtovelox et oĩs infir/

mitas nõ occurret tibi. In oĩbus operib
bonis eſto ſtrennuus nõ ꝓcraſtinans:et
ſic infirmitas peccati non occurret tibi.
Et vere diligẽtia eſt multũ neceſſaria in
ꝓfectu ſpirituali. Ideo dicit aptus.i.Co
rinth.ix. Sic currite vt compᷣhendatis.
Se vere multi ſunt ſimiles tigridi qui
qñ venatoꝛẽ ꝓſequit᷑ vt fetum ſuum quẽ
impoꝛtat recuperet dum currit poſt ipᷣm
inuenit ſpecula que in via ſua poſuit ⁊di
miſit in quib ſpeculis dũ tygris vmbꝛã
ꝓpꝛiam videt credit eã eſſe catulũ ſuũ: et

ideo lambẽdo ſpeculũ ſuum ſiſtit ⁊ a cur
ſu ſuo impedit᷑: ⁊ ita venatoꝛ ipoꝛtat ca·
tulũ quẽ amplius nõ recuperat.Reuera
huic animali homo ſimilis eſt: catulus
em̃ noſter eſt gratia quã qñq; accepimꝰ

7 bona opera digna de ↄgruo ⁊ quaſi de

cõdigno vita ecerna. Sepe autẽ accidit
ꝙ hanc gratiã perdimus ⁊ deus ip̃am a
nobis ſubtrahit ꝓpter peccatũ:⁊ duʒ vo
lumus ipᷣm recuperare ab ipſo deo: ſpe/

cula in hac vita poſita ideſt mundana/p

ſperitas delectatio carnis? honoꝛes nos
detinent ⁊ retardãt a fetu recuperãdo:⁊
ſuperuenit moꝛs:⁊ ſic damnamur. Nõdi
ligamus igitur vmbꝛe vanitateʒ ſed rei
veritatẽ:nõ negligẽtie tarditatẽ ſʒ bono/
rum operũ velocitatẽ:de diligẽtia poteſt
dici illud Luce.xiij. Opoꝛtet me hodie
2 cras ⁊ ſequẽti ambulare.i.cõtinue ⁊ di
ligenter. Talib igit᷑ dabitagilitas glo/
rioſa:⁊ hoc de pᷣmo. Secũdo dixi ꝙ agi
litas pᷣdicta erit in mouẽdo coꝛpus quo
volet potentia. volũtas dicẽte btõ Aug.
xxij.de ci. Vbi volet ſpũs ibi erit ptinus
coꝛpus. Vñ coꝛpus nõ inc linabit magis
ad ſurſum qᷓ; ad deoꝛſum:nec magis ad
deoꝛſum qᷓ; ad ſurſuʒ.Qð declaras Bo
nauẽ.ait Coꝛpus gloꝛioſum rõnẽ ſueno
bilitatis ⁊ ſtabilitatis trahit ab aia: iòo
inclinatio eius eſt adaiĩiam nõ ad aliqͥd
extra. Et qm̃ agilitas ſequit᷑ inclinatio/
nẽ ⁊ aia põt moueri in omnẽ differenciã
poſitõis:ideo coꝛpus eſt habitale ad om
nem ſituʒ: vnde agiluas nõ inclinatad
aliquẽ locum determinatũ:ſed eſt pꝛom/
ptitudo vt coꝛpus moueat᷑ in oẽm locuʒ
ad quẽ vult moueri aĩa:nã appetitꝰ ele/
mentoꝝ totaliter quietat᷑ in illo coꝛxoꝛe:
ita ꝙ nullũ elementũ in eo a petit ſuam
ſperã:⁊ ideo ablatus eſt terre appetitus
ad deoꝛſum ⁊ grauitas. Hec ille. Nunc
autẽ coꝛpus noſtrũ tendit deoꝛſum ꝓprer
grauitatẽ ſnã:ſed tunc nõ ſic:vt dictũ eſt
Hic ergo mũdus pꝛo nunc eſt locus coꝛ
poꝛũ noſtroꝛũ: ſed mimis artus in cõpa/
ratione ad celũ ſyderũ. Similes tamen
plures mũdani ſunt aubus cõcluſis in
gabia inqua ſi ponantur a iuuẽtute: ila

Quarta gloꝛia coꝛpoꝛis

bene cantãt du citer:ſicut extra. Sic pec

catoꝛes in pccĩis nutriti et aſſueti in hoc

mũdo letant᷑:ac ſi eſſent in paradiſo: vel
ſi nõ attendęetes pericula ⁊ laqueos hu
jus mũdi ꝑ quos plures capiunt᷑ ⁊ dedu
cunt᷑ ad locum inferni:eſt tamẽ in volun
tate nr̃a gratia dei aſſiſtẽte vt ad locũ ſu/⸗

pꝛemũ aſcẽdamus: ⁊ pᷣdictam agilitatẽ

cõſequamur. Et hoc de ſecũdo. Certio
dixi ꝙ agilitas pᷣfata erit in mouẽdo coꝛ
pus nõ rei carẽtia.i ꝓpter aliquẽ defectũ

vnde Richar. dicit ꝙ coꝛꝑa gloꝛioſa nõ

acquirẽt aliquã ꝑfectionẽ per ſuũ motuʒ
localẽ:mou ebuut᷑ tũ vt id qð habent in
virtute actu exercentes diuinã ſapientiã
in oibus cõmendabilẽ oſtendãt:⁊ vt refi
ciant᷑ viſus eoꝝ pulchꝛitudine diuerſaꝝ
ereaturaꝝ:in qͥbus dei potẽtia ⁊ ſcientia
⁊ bonitas emineter relucebũt. Hec ille.
Motus autẽ hicvt cõiter eſt pꝛopter ali
quã indigentiã ⁊ eſt entis imꝑfecti ꝑfici
endi per terminũ qui acquirit᷑ per motũ
Motus tñ ad vbi põt eſie entis ꝑfecti:ſi

cut patet de celo ⁊ de ſubſtãtijsiſſeparatis

que mouent᷑ motu locali:qᷓ;uis ſint entia
pfecta ex ſuo motu nullã ꝑfectionẽ ĩtrin/
ſecã acquirẽtia. Sed de loco huius mũ/

di moueri multũ affectare debemꝰ:quo/

niã hic multis bonis caremus:nã caro
nr̃a dicit᷑ a carẽdo eo ꝙ caret omni bono

Laro em̃ cunctis virtutibus eſt denuda

ta:pꝛauis affectibus inflãmata:duris tu
multibus excitata:ideo eſt ꝑ abſtinentiã

2 penitentiã caſtiganda et repꝛimẽda:qꝛ

qñ caro nr̃a mimis ꝑ delicias impinguat᷑

cõtra ſpiritũ recalcitrare molitur ad mo

dum equi pinguis.Caro em̃ humana ſi
fuerit bene paſta et nutrita nunqᷓ; ceſſat

ludere et inhoneſte ſe poꝛtare. Vn apłs
loquẽs deſeipᷣo añ cõuerſionem. dicit ad

Ephe.ij. Aliqñ cõuerſati ſumus in deſi/
derijs carnis nr̃e faciẽtes voluntatẽ car
nis. Eſt in carne maloꝝ affectus:qꝛ ſem
per ꝑ mala deſideria ardet ſemꝑ nititur
ſpiritũ inuenerare ꝑ delectationẽ:aut ip/⸗
ſum cõturbare per terroꝛes⁊ opiniones
Ad Gał v. Caro concupiſcit aduerſus

ſpiritũ: vt pꝛius dictũ eſt Et ita eſt duris

carnis curã ne feceritis in deſiderijs Ex

tumultibus excitata. Eccke. xvij. Quid
nedqus qᷓ; qd excogitauit caro ⁊ ſanguis
Ex hoc argueret᷑ Ideo ait apłs Ro. xiij

carentia igit᷑ boni in carnẽ optare debe/
mus:vt ipa coꝛpoꝛa nr̃a mutent᷑ in meli

us qð fiet dum mouebimur abſq; caren

tia alicuiꝰ boni. Et hoc de tertio.Quar/⸗
to dictũ eſt ꝙ agilitas pꝛius dicta erit in
mouẽdo coꝛpus.vñ dicit Richar.ꝙ per
illũ motũ nõ minuet᷑ in aliquo eoꝝ ↄtem
platio:qꝛ quocũq; vadãt deum ſemꝑ pꝛe
ſentẽ habebũt:hec ille. Itẽ inquit virtute
ſuꝑnaturali humanitatẽ xpᷣi oculis coꝛ/
poꝛalibovidebũt in quocũq; loco celi em
pirei fuerint.hec ille. Nunc autẽ q;uis de
us ait. Actu. xvij. Non longe ſit ab vno
quoq;: in ipſo enĩviuimus moꝛiemur et
ſumus tñ ipᷣm nõ videmus ſicut ĩ patria
videbimus. Vbi ait Nico.de lyra.In ip
ſo ⁊c:ſicut in cauſa efficiẽte:nã cauſat in
nobis viuere mouere ⁊ eſſe ſic eſt intimi/
oꝛ nobis qᷓ; noſipᷣi: qꝛ coniungit pᷣncipia
in trinſeca. Hec ille. Iſte ſunt q̃ttuoꝛ do

tes coꝛꝑis de qbus iam diximus ſcʒ cla⸗

ritas:ĩpaſſibilitas:ſubtilitas:et agilitas

Vlñ ait Bonauẽ. ꝙ dotes dicunt q̃ſi di⸗

uitie date deſpõſate. Et Richar.dos an/

tiquitus ſolet aſſignari quãdo ſpõſa tra

ducit᷑ in domũ ſpoſi qᷓ dos q;uis aſſigne
tur ſpõſo a patre:ſpõſe tamẽ ꝓpꝛietas re/

ma net penes ſpõſam.qᷓ;uis vſius debeat᷑

ſponſo. Vñ ſoluto carnali matrimonio

dos remanet ſpõſe. Sic ⁊ dotes beatoꝛũ
ſunt ad ſpõſi gloꝛiã et ꝓpꝛiam ꝑfectionẽ

beatoꝝ. Itẽ dicit ꝙ dotes ſunt q̃litates.

Vnde dos viſionis eſt quidã habitꝰ lu

minoſus in intellectu quo eleuat᷑ ad cla/
re deum videndũ.Oos fruitionis eſt ꝑfe
