o quot eruũt dãnati Cõſideremus a pᷣnc
pio mũdi quot fuerũt hoĩes. Quis poſ/

ſet cogitare ſufficiẽter. Credo ꝙ ſoluſ de
us ⁊ qͥbus reuelatũ eſt ſciũt hoꝝ numeꝝ
Erũt aũt vt cõiter dicit᷑ ⁊ ita xpus videt᷑
ſentire dicẽdo Math.xx. Multi ſüt vo⸗
cati paucivero electiiplures damnati q;
ſaluati.Etiã fetoꝛ erit maioꝛ ⁊ ita de m
tis penis:ſicut de clamoꝛe: pauoꝛe:de qᷣ/
bus dictũ eſt. Erit etiã maxima pena vi
dere tot demones a q bus nunq; ſepara/
bunt᷑ Cogitet igit᷑ qui poterit hãc penã
ſi pena eſt dãnato ad moꝛtẽ eſſe in carce
re cũ frigoꝛe fetoꝛe ⁊ alijs miſerijs q̃ ali/
qñ ſunt in carceribus vel cũ hoĩbus moꝛ
tuis ⁊ fetidis que aliqñ ſunt cuʒ alijs vi /
uis incarceratis:maioꝛ eſt pena dãnatis
eſſe cũ tam turpiſſima fetidiſſima ⁊ hoꝛ/
renda ſocietate tot damnatoꝝ:hec medi
tari diligẽter facit bene pugnare contra
diabolũ ⁊ cauere pctã ne ad hanc ſocie/
tatẽ ꝑueniamus.Cum eni quis conſide
ret ꝙ ſi fuerit victus a demõe per pecca/
tum moꝛtale ad illa toꝛmẽta ducet᷑ Cer/

te debet virilius pugnare ne vincat᷑. Ex ep-
emplũ egiſippus de cladibe iudeoꝝ nar

rat ꝙ cũ quidã de ſocijs alexandri qui pᷣ/
erat magno exercitui videret cõtra ſe ex
ercitũ innumerabilẽ pᷣparatũ ⁊ ſui ſume
rent cibum ad cõfoꝛtationẽ viriũ:ipſe iu

quodã ſolacio dixit eis. Pꝛandeamꝰ nũc

qꝛ hodie cenaturi ſumus apud inferos.

Muo verbo ita animati ſunt ad fugien/

dum cenam illã ꝙ nullus pᷣter vnũ fugit
de pꝛelio:⁊ ſic viriliter pugnauerũt ꝙ vi
ctoꝛiã habuerũt. Sic chariſſimi taliter
reſiſtamus vicijs ⁊ pugnemus cũ mũdo

carne ⁊ demone:vcvictoꝛes exiſtamus⁊

illam ſocietatẽ hoꝛribilẽ euiremus Hec

ſocietas deber᷑ illis qͥ in ſocietatibꝛhuius

mũdi multa pctã cõmiſerunt:ſicut ſit in

7„7
2
4 .
1

ſetant᷑ in ꝓpꝛijs volũtatibus:vt gaudijs
meareant oiuinis. Cu hmõiviris nulla ſit

v

SEP

Becima pe na coꝛpoꝛalis

tabernis ⁊ ludis ⁊ choꝛeis ⁊ multis alijs
copulis vel ſocietatibus ſatuoꝝ que ſo/

ſa multũ:⁊ ſic bꝛachia ſuꝑ coꝛpus ipᷣius
damnati:⁊ caput ſuꝑ humeros: et ſic de

cixtates ſuntvitande. QMuia cũ dicit pᷓ. alijs maximũ doloꝛẽ faciẽt:⁊ hoc poſſu⸗
cũ ꝑuerſo ꝑuerteris. Elñ ad hoc eſt ſcůs mus imaginari ex eo ꝙ aliqñ quis ĩ pa⸗

balilius qᷓſi in fine ſue regule dicẽs. Eui

ra viros quos erga mãdata dei videris
22„ — , . . . ,
egligẽtes qui moꝛtui ſuntvirtutib:qui

tibi cõmixtio neq; velis cuʒ eis ſermoci/

nari aſſidue: niſi in quo eos poſſis ab er
roꝛe reuocare.Ceterũ ſi nõ vales deuita

vt publicũ hoſte ʒ. Sepe enĩ per vnã oue
inoꝛbidã polluit᷑ totꝰ grex: ⁊ modica ꝑs

te aliqua coꝛpoꝛis habet plagaʒ: aut ma
lum aliqð in quo ſi tangat᷑ſtatim clamo
re magno eiulat. di. O deus vos leditis

me:etiam ſeipᷣm illuc nõ audet tangere.
Sic chariſſimi coꝛpoꝛa damnatoꝝ erus

tam intirma vt in tactu ſuoꝝ mẽbꝛoꝝ ſi⸗
bipenã grauẽ infligant ⁊ talis pena erit
illis: qui ſuis mẽbꝛis tetigerunt turpiſſi
me ⁊ in talibus pctis moꝛtui ſunt:aut qͥ
ſe parauerũt nimis:ſuperflue ſicut⁊ faci

I—-r * unt multi ⁊ multe intentione alliciendi

ftellis magnũ dulcoꝛẽ vertit in amaritu/ 2 mullt ne .
ad peccatũ. Et iuxta hoc põt poni exem Por-t. Lx S

dinẽ:⁊fermentũ modicũ totã maſſaʒ coꝛ

rũpit: hec ille. Euita ergo ſocietates pec
catoꝝ vt poſſis euitare ſocietates dãna/
toꝛum:nã in talibus ſocietatibo iniquo/
rũ viroꝝ nõ eſt memoꝛia de deo: ⁊ ſi eſt:ẽ
in malo:ꝑiurando:blaſphemando:⁊ in/
boneſte loquẽdo:vel de abſentibus mur
murãdo:⁊ illis detrahẽdo:de talib dicit
ꝓpbeta.Conuertant᷑ ⁊c. qui obliuiſcunt᷑

delij:qꝛ ſcʒ nõ ſeruãt mãdata dei ſui.

Ecima pena coꝛ
d poꝛalis ipoꝛũ damnatoꝝ erit
mmiin tactu maxima afflictio: p qᷓ
pena intelligẽda eſt: ſciendũ ꝙ coꝛꝑa il/
la erũt valde paſſiua ſed tñ incoꝛruptibi
lia. Etp hoc magis intelligẽdo.Cogita
aliquẽ valde infirmũ ⁊ debiłẽ in ſuis mẽ
bꝛis vel patientẽ guttam vel talẽ in firmi
tate. Sunc eni aliqᷓ infirmitates que ita
reddũt paſſibile coꝛpus:ſicut ⁊ ego exꝑ/⸗
tus ſum: ꝙ nõ ſufferre poſſũt tactũ alicu/⸗

ius ponderis Talia igit᷑ erũt illa coꝛꝑa

⁊ ita paſſibilia ꝙ in tactu patient grauiſ
ſimã penã.⁊ hoc ex q̃ttuoꝛ.
Pꝛimo ex tactu ſuoꝝ membꝛoꝛumvalde
ponderantiXũ.
Scðdo ex tactu ſuoꝝ locoꝝ ipᷣos ↄtinẽtiũ
Vertio ex tactu coꝛpoꝝ alioꝝ dãnatoꝝ.
Muarto ex tactu demonuncum his con
. demnatoꝛzum.

q coꝛꝑa dqnatoꝝ erũt põdero

Pꝛima igit᷑ pena erit ex tactu ſuoꝛũ mẽ/

plũ qð recitat᷑in ſſoꝛibus ſanctoꝝ:⁊ pari

ſius cõtigiſſe legit᷑. Magiſter eni qͥdaʒ

dietus ſilo quẽdã ſuũ ſcolarẽ egrotamẽ
obnixe rogauit:vt poſt moꝛtẽ ad ſe redi⸗

ret ⁊ ſtatũ ſuũ ſibi denunciaret.Poſt igi

aliqͥt dies ſibi a ꝓaruit cũ cappa de par⸗
gameno tota deſcripta ſophiſmatibo ⁊in
tus tecta flãma ignis ſiue foderata:qͥ re/
qͥſitus a mgf̃o qᷣſnã eẽt.ait.Ego ſuʒvtiq;
qͥ ad te redire ꝓmiſi:q de ſtatu ſuo reqͥſi/
tus ait. Hec ca ꝓpa ſuꝑ me pluſ põderat

2 plus me pᷣmit q; ſi vnã turrim ſuꝑ me
haberẽ:⁊ hec eſt mihi data vt eã poꝛtẽ ꝓ

głia quã in ſophiſmatib habui. Poꝛro
fiãma ignis q eſt cooꝑte:pelles ſũt ðᷣlica
te ⁊ varie qᷓs ferebã: q flama me cruciat
7 exurit. Sʒ cũ mgjr illã penã facilẽ iudi
caret dixir ei ðfunctꝰ vt extẽderet manũ
⁊ ſic facilitatẽ pene ſue ſen tire poſſʒ.Cũ⸗

q; manũ ſuã extẽdiſſet ille guttã vnã ſui

ſudoꝛis dimiſit q̃ pdicti mgr̃i manũ ſa⸗/
gitta citiꝰ ꝑfoꝛauit:ita ꝙ cruciatũ mira/

bilẽ ſentierit: ⁊ ait:talis ſũ totꝰ. Ille igi
mgf ex ipᷣius pene acerbitate ſcłm ðlibe „
esteide, A. . s
ne ſcolaribe ↄgregat hos vᷣſus cõpoſuit
v. Linq̊ coax ranis cras coꝛuis vanaqʒ
vaniſ. Ad logicã ꝑgo q̃ moꝛtꝭ nõ ti mergk.

rauit deſere ⁊ religionẽ intrare.

Et ſie ſclum deferẽs religionẽ intrauit.

Iſtud exẽplũ valet ad o dendũ ex põde
re illiꝰ ca ppe quõ poſt diẽ iudicij q coꝛ⸗
poꝛa erũt vnita aiabus: expõdere etiam

OO L⸗P*

2

6

5

—

erit in tactu maxima aff

talia eo:poꝝ dãnatoꝝ valde põderantiũ

ac ſuoꝝ mẽbꝛoꝝ erit maxima pena in dẽ

natꝭ. ſic ꝙ bꝛachiũ dãnati ſuꝑ coꝛpꝰ ſuũ
valde paſſiuũunultũ affliget illud cũ illo
ardẽti igne ſulphureo:⁊ hoc ꝓ pctis cõ/⸗
miſſis ex oꝛnamẽtꝭ pulchꝛaꝝ veſtiũ⁊ pel
liũ diuerſaꝝ:in quibo ſuꝑflue multa ↄſu

munt᷑:vbi ex talba magis deberet ſubue

niri xpᷣi pauꝑib. lñ nõ dubito ꝙ ſi nob

accideret ſicut ili mgro. vicʒ ꝙ vnã gut

tam ſiue paruã penaʒ inferni ſen ſiſſemꝰ
ſpernerem? multa que nũc ſunt cã ⁊ oc⸗/
caſio nr̃e dãna tiõis:niſi pctã moꝛtalia q̃
Thijs fieri pñt fugiamꝰ. Scðdðᷣo erit pena
ex tactu ſuoꝝ locoꝝ ipᷣos dãnatosↄtinẽ
tiũ. Sicut eni videmꝰ ꝙ infirmi ſi pone
rent᷑ ſuꝑ lectũ durũ vel lapidẽ:paterent᷑
ĩmo in lecto mollivalde patiuni:nec qͥe/
ſcere pñt multi ꝓpter infirmitatẽ ſui coꝛ⸗
poꝛis. Sic coꝛpoꝛa dãnatoꝝ maxie paſ/
ſiua ⁊ ſenſibilia valde affligent᷑ ex tacta
locoꝝ.i.coꝛpoꝝ que cõtinebũt illa.⁊ hec

pena ſpalis debet᷑ ilis qͥ in lectis mollibꝰ
2 oꝛnatis młta pctã hoꝛrẽda cõmiſerũt.

de quib dẽ Amos. vi. Ele qͥ doꝛmitis
in leltis eburneis 2 e e e⸗ tisve
ſtris. Ve impᷣcatio maledictiõis eterne
eſt ſine dãnatiõis his qui doꝛmiũt in le/
ctis oꝛnatis ⁊ ibidẽ laſciuiũt pctã luxu/
rie ⁊ alia mala cõmittendo. De pctõ iſto
vide ſi vis.ʒech.xxiij. Vel qͥ etiãvt pi
gri multũ tgis perdũt qͥ poſſent oꝛare vł
aliqð bonũ facere. de quiby dẽ Hor erb.
xxvi. Sicut oſtiuʒ vertit᷑ in cardine ſuo:
ita piger in lecto ſuo.O q̃ʒ grauis pena
his qͥ aſſueti ſunt doꝛmire ĩ albis linthe/
aminibus⁊ culcitris delicata pluma. O
q̃ʒtũ dolebũt eis latera:ĩmo totũ coꝛpus
ex tã duro lecto Sʒ poterũt ne dãnati ſe
ve tere. Quidã dicũt ꝙ nõ niſi q̃ tũ de/
mones eos vertẽt:ſed q̊modocũq; ſit pe
na eoꝝ nõ alleuiat᷑ ex tali verſiõe.de iſto

lecto d Eeſa ruij. Derracta eſt ad infe⸗
ros ſuperbia tua cõcidet cadauer tuuʒ:

ſubter te ſternet᷑ tinea:⁊ operunentũ tuũ
erunt vermes. Aliqͥ tũ dicũt ꝙ in rei ve/
ritate ibi non erũt:⁊ ꝙ nullũ animal erit
in interuno:nec viuet poſt diẽ iudicij: ſed

ibi tm̃ erunt diaboli? homſes in ꝑpetue
carcere cum igne ⁊ ceterꝭ:de quibo dictãũ
eſt.ſed ſcriptura loquit ꝑ nobis nota:vt
ꝑ illa intelligamꝰ ibidẽ peioꝛa:ita ꝙ ibi⸗
dem erũt mala peioꝛa: ⁊ abominatiões
maioꝛes qᷓʒ ſit abomĩatio ſerpẽtũ ⁊ ver/
miũ huiꝰ mũdi. Conſidera igit᷑ ſi debe⸗
res eẽ in lecto:etiã qᷓʒtũcũq; molli cũ.cc.
ſerpẽtib ⁊ totidẽ buffonibi: qͥ cõtinue te
moꝛderẽt⁊ afſſigerẽt:crede ꝙ maioꝛa pa
tierꝭ in lecto ĩ ferni.ſi ibidẽ vadis.

er. .
tia pena ⁊ grauiſſima erit ex tactu . po⸗ †

ere coꝛpoꝛis alioꝝ dãnatoꝝ. O de? qͥʒ/
ta pena erit illis qͥ in infimo loco erunt
Cõſidera ſi ſuꝑ te eſſet maxim?lapis ſi⸗

ne mote quã penaʒ ſufferres. Sic vtiq;

maxima pena erit ipᷣis dãna tis ex põde
re alioꝝ coꝛpoꝝ valde põderãtiũ.In i

n//
fimo aũt loco erũt falſi xpianr Eln legit l. „
in vita Macharij ꝙ quadã die ip̃e ſan.

ctus caput defuncti reperit: ⁊ cum oꝛaſ/

ſet interrogauit illud cuiꝰcaput fuit.Et 5
J

rñdit ſe funſe paganũ vel pagani.Et di⸗

xit ei Macharius: Abi eſt anima tunz

Et rñdit:in iferno. Cũq; reqͥreret ſi mł

tum in ꝓfundo eſſet: rñdit ꝙ tantũ erat

in inferno qᷓʒ tũ diſtaret terra a celo.Cui

Macharius.Sunt ne aliqͥ ꝓpfundioꝛes
te: Rñdit:eriam iudei.Et ille:Et vltra
iudeos ſunt aliqͥ ꝓfundioꝛes? Cui ille:
Pꝛsſundio res oib ſunt falſi xpᷣiani:qui
xpᷣi ſanguine ſunt redẽpti:⁊ tñ pᷣciũ par⸗

u pẽderũt. Hec ibi:Ecce igit᷑ quõ xpᷣia /

ni plus punient᷑ q̃ᷓʒ iudei ⁊ alij xpᷣiani:et

ciavt baptiſmũ in q̊ ſe fuaturos legẽ ſu/
amꝛ? alia ſacramẽta. Et qꝛ magis igra/
ti:deo plus punient᷑ Et hec pena debet᷑

nõ ĩmerito: : plura a deo receperũt bũſi

illis qͥ in tactu circa alios peccauerũto⸗

ſculãdo:tangẽdo ꝑ incitationẽ ad malũ
De qu bi pctis etiã pauci cõfitent᷑ credẽ

tes nõ eſſe pctim̃ in calib impudicꝭ tacti/

bus cũ dñs dicat Math.v. Quividernu
mulierẽ ad ↄcupucendũ eã:iam mecha
tus eſt in coꝛde ſuo. Ita dicũt doctoꝛes⸗/
Qui tetigerit ⁊c̃. ꝑ ↄſenſuʒ ad peccãdũ.
O xp̃i fideles ſi velitꝭ effugere tm põdꝰ

tot coꝛpoꝝ damnatoꝝ abſtinere a tacti

5
5

—

. tient᷑oĩa coꝛꝑa a ſe mutuo grauitatẽ: ſʒ Aarentia gloꝛie. RW —
Tiea magis in hac pena ? alijs q magis pec· Wermis conſcientie. A.9 —
0 cauerũt affligent. Ouarta pena ex ta ,/ Kancoꝛ iracundie. = r
πα ctu erit ꝑ demones: qꝛ ſine ceſſatione vt Tumoꝛ ſuperbie. r P⸗ſgr, †.
dictũ eſt pꝛius ſuꝑ talia coꝛꝑa ꝑcutient. Liuoꝛ inuidie. —
Coõnſidera igit᷑ſi infirmus grauiter ꝑcu Timoꝛ bene.
teret᷑in loco infirmitatis:ſi pateret᷑ Cõ/ Certitudo damnationis.
ſidera igit᷑ſi potes qtus doloꝛ erit coꝛpi Detectus conſolationis.
2 bus illis tam paſſiuis ꝗᷓ tam grauiter ꝑg 2Moꝛtiſh deliderium.
9 cutient᷑. Hec pena debet᷑ eis ſpecialiter Werecundũ ſtipendi. ·⸗
. qquui in hoc mũdo alios ꝑcuſſerũt vel occi Se ſunt pene decẽ quarũ q̃libet in q/

—

erit in tactu maxima afflictio

bus malis ⁊ cõfitemini pᷣteritoꝝ cũ ꝓpo
ſito nõ recidluãdi.Sed erũtne aliqͥ vtil
li qui erunt ſu ꝑioꝛes qͥ careãt hac pena:
Credi põt ꝙ dñs illũ carcerẽ fecit a pꝛin

illius dicẽtes: Si penitentiã nõ egerin⸗
incidemus in manus dei et nõ in man
hominũ. Nam cõuertent᷑in infernũ om/
nes gentes qui ⁊c̃.⁊ tantum de penis in

cipio tate ma gnitudinis caꝑe poſſet ferni coꝛpoꝛalibuns
oẽs dãnatos tã demones qᷓ; holes:qꝛ ipᷣe „ n,5 .
pᷣſciuit quot eſſent dãnãdi.Et credi pot E nunc tertio VI

ꝙ ille infernus poſt diẽ iudicij erit plenꝰ
damnatis:ita ꝙ oẽs erũt ↄſtricti ⁊ ita pa

derũt vel aliã violentiã in coꝛꝑibus alio

dere de penis inferni q̊ ad aĩam q̃ gene/
raliter in dãnatis poſſunt aſſignari.x.ſcʒ

tuoꝛ diuidet᷑ vt pᷣus dictũ eſt de coꝛpoꝛa

-rü ſecerũt. Mabemus em̃ exemplũ in vi libus. Et ſic iterũ erũt. xl. O homo cogi
P ta beati anthonij quõ multitudo demo/ ta ꝓ ſi coꝛpus patiat᷑ ꝙ aia peramplius 9
Jla nũ eũ adeo lacerauit ꝙ miniſter eius eũ punier᷑ q m ipᷣa pᷣncipalius peccauit ⁊ de
Iz a qſi moꝛtuũ ꝓpꝛijs humeris aſpoꝛtauit. um offendit. Ham ipſa data eſt coꝛpi vt
Cunc; oẽs q eũ comitati fuerãt q̃ſi moꝛ ipᷣm regeret ⁊ nõ ecõtra.ideo plł eſt puni
tuũ ploꝛaſſent:doꝛmiẽtibus cũctis ſubi/ enda. Iñ mgf. c.i.di.xlix.iiij.ait Poſt re .
to Anthoniꝰ reumiſcit et a miniſtro ad) ſurrectionẽ vo factovniuerſo impletoc;
pᷣdictũ locũ ſe iterũ poꝛtari fetit:qͥ cũ ibiiudicio ſuos fſines hẽbũt ciuitates due:
ex do oꝛe vulnerũ ꝓſtratus iaceret:ex vir vna xpᷣi alia dyaboli: vna bonoꝛũ altera
tute animi demones ad conflictũ excita] maloꝝ:vtraq; tñ angeloꝝ et hoim. Hec
bat. Tüc illi infoꝛmas varias ferarũ ap ille. Et ca.i.di.xlv.dicit. Pꝛeteren ſciẽ dũ
paruerũt vt iterũ eũ dentib coꝛniby ⁊vn . eſt vr ait Augu. ꝙ oẽs ale cu de ſeculo ex
guibus crudeliſſime lacerarẽt Hec invi ierũt diuerſas habẽt receptiones. i. loca
ta beati anthonij. VTerberauerũt etiã be vbi boni habẽt gaudiũ mali toꝛmẽta: ſʒ
atũ Frãciſcũ ⁊ multos alios deo ꝑmittẽ cũ facta fuerit reſurrectio ⁊gaudiũ bono
te. Ita cõiter dicit ꝙ in inferno verbera/ rũ amplius erit ⁊ maloꝝ toꝛmẽeta graul
bũt dãnatos:in verberatiõe maximũ do oꝛa:qñ cuʒ coꝛꝑe toꝛqᷓbunt. Hec üle.
loꝛẽ faciẽt ipᷣis Oſte ſunt igitpene coꝛpo rationẽ aſſignat Ric. di.xliiij.q.iij. ſecun
PeE2 rales dãnatoꝝ. xl. 2 foꝛte plures alie erũt di pncipalis. Pena indt ſpualis pncipa/
— A zI-D e nullus dicere poſſet penas illius loci lius aĩam reſpicit ⁊ pena ignis pncipali

7 ſ2 4

—

„ —
0

vt dicũt ſancti.Si qͥs igit᷑ attente hec co

gitet:petã dimittet ⁊ cognoſcet ac inqui
ret diligẽter q̃ ſit via ſalutis. Eccleſi.ij.

Qui timẽt dñm inqͥrent q bnplacita ſũt
illi: ⁊ qui viligũt eum replebun᷑ lege ipᷣi
us:qui timẽt dñm cuſtodiẽt maãdata illi

=

us ⁊ patientiã habebunt ad. inſpectionẽ

—

us reſpicit coꝛpus:pena tñ ſpũalis redũ/⸗
dabit in coꝛpus et pena co
Hec ille. Sicut nüc exꝑimur ꝙ duͦ pari
tur coꝛpus cõpatit᷑ aĩa:⁊ ecotra:dũ patit
aĩa ſimul patit᷑ ⁊ coꝛpus. O q;tus doloꝛ
q;ta pena qᷓ;ta triſticia cũ coꝛpus eru af

ꝛꝑis in aiam.

flictũ pᷣdictis penis:⁊ aia dicedis Zñter

Pꝛima pena ſpiritualis

1

is punitio nõ ſolũ ex penis ſᷣm ſe ĩ vtro
q; ſed etiã ex redundãtia penarũ coꝛꝑis
ad aiam et aie ad coꝛpus. Cogita rogo
q;tũ affligeris ⁊ qᷓʒto doloꝛe aia afficiet
cũ etiã in ꝑuo mẽbꝛo tui coꝛꝑis pateris
ita vt nec poſſis doꝛmire aut q̃lẽcũq; re/⸗
ciꝑe ↄſolationẽ. Sciũt inſap infima/
ti ſunt in coꝛꝑe quõ ſanitate cõcupierũt
⁊ magna oꝑati ſunt in medicinis ⁊ alijs
reb vt ſanitatẽ ipᷣam recuꝑarent:⁊ quõ
afflicti ſunt. O deus iſte infirmitateſ ni

hil ſunt ad alias ꝑpetuas ifernales. Co

gita etiã ꝙ dũ aia eſt triſtis quõ coꝛpus

tabeſcit ⁊ deficit. Pꝛouer.xvij. Animus

gaudens etatẽ floꝛidã facit:ſpũs triſtis
execat oſſa. Exemplũ huius habem in
li.timoꝛis vbi dicit᷑ ꝙ in vitas patrũ nar
ratr᷑ ꝙ duo frẽs dimiſſa pnia regreſſi ſũt
ad mundũ:poſtea vᷣo tacti pnia reuerſi
ſunt ⁊ recepti:⁊ vterq; incluſus in cella
ſeꝑata miniſtratũ eſt eis idẽ genus refe
ctionis pᷣm pnĩam taxatã. In fine vᷣo an
ni iuſſi ſunt egredi ⁊ eccevnus apparuit
valde pinguis ⁊ rubicũdus. Alter vero
muso mõ macilẽtus ⁊ defoꝛmis Et inuẽ
to ꝑ inqͥ ſitionẽ ꝙ idẽ fuerat vtriq; mini/
ſtratũ ⁊ nõ aliud:mira ti ſunt frẽs ⁊ ipᷣis
dimiſſis q̃ ſitũ eſt a pingui qͥd cogitaſſet
2⁊ dixit ꝙ de bonitate dei qͥ eũ reduxerat
ſuꝑ hoc gr̃as ages ↄtinue. Secũdus re
quiſi tus de eodẽ dixit ꝙ de pctis ꝓpter
qꝗ deũ tam grauiter offenderat et penas
eternas meruerat ex hoc dolẽs aſſidue.
Et iudicauerũt patres eos eiuſdẽ meri
ti. Ex his igit᷑ Ppatet quõ ex gaudio vel
doloꝛe aie coꝛpꝰ diſponit᷑. Si igit᷑ ſiccoꝛ⸗
pus aie cõgaudet vel cõpatit᷑ ex ſola co/
gitatione:qͥd erit vbi ipᷣa res cogitata pᷣ
ſens aderit. Erit igit᷑ maximus doloꝛ in
coꝛpoꝛe ex penis ale ⁊ ecõtra. Et ſic oẽs
pene coꝛꝑis aſſligẽt aiam ꝑ redũdãtiã
2 ecõtra oẽs pene aie affliget coꝛpꝰ. Pẽ⸗
ſa igithec oĩa diligẽter vt euadere poſ/
ſis tantã miſeriã pniam agẽdo de pctĩs
tuis ⁊ dei mãdatis obediendo. Videa/
mus igit᷑ penas ſpuales ipᷣius aĩe ſᷣm ꝙ
poſſumus cage ⁊ intelligere ex dictis ſa

fei⸗ affligerq; vebemens qᷓ; incogitabi/

Hec quattuoꝛ notat btũ

cre ſcripture ⁊ ſancto
Ruma igitur erit
p carentia gloꝛie. De hac pena
aailt Criſo. ſuꝑ Matth⸗omel⸗
xxiij. Due pene erũt in inferno ſcʒ cõbu⸗
ri 2 a regno excidi. Hec pena difficilioꝛ
MWulti gehennã abhoꝛrẽt: ſed occaſum
illius głie amarioꝛẽ gehẽna penã eẽ aĩo
Pone mille gehennas nihil tale quale a
gloꝛla excidere:a deo haberi odio audi⸗
re nõ noui vos ⁊c̃. Sed quõ eſt hoc veꝝ
qꝛ ⁊ pueri nõ baptiʒati carebũt viſione
dei ⁊ gloꝛia ſed inde nõ triſtabunt᷑: quõ
ergo diciłcarẽtia głie tanta pena cũ non

ſit niſi pena dãni ⁊ nõ pena ſenſus. Rñ/

derur ꝙ q̃ri ſcient ⁊ cognoſcẽt ſe pᷣuari a
gloꝛia ꝓpter peccatũ oꝛiginale tin qð fuit
actuale ⁊ moꝛtale in pᷣmis parẽtibus et
nõ cõmiſſum ꝑ volũtates ipᷣoꝝ pueroꝝ⁊
ideo nõ triſtabunt᷑de hmõi carẽtia glie.
Dãnati vo alij cognoſcẽt ſe carere glia
ex petõ moꝛtali ꝑ eos cõmiſſo:⁊ iðo ſum
me triſtabunt᷑ex tali puatiõe: ſicut ſi q s

in hoc mũdo triſtarer᷑ de puatione here /½

ditatis ⁊ patrimonij ſi hec pꝛiuatio eſſe
ex culpa ſua ⁊ nõ ſic triſtaret᷑ ſi eẽt ex cul
pa patris ſui. “õäl
Iſta pena erit ex quattuoꝛ.

7

Pꝛimo quia pꝛiuati ſunt dei viſione-

Secũdo angeloꝝ cõſolatione.

Tertio ſanctoꝝ cõgratulatione.
Quarto celi empirei manſione.
tat btũs Greg. in qda
ometł.di.Quis intellectus caꝑe ſufftcit

illa ſuꝑne ciuitatis qᷓʒta ſint gaudia an

geloꝝ choꝛis intereſſe:ecce ſcᷣm:cũ bea
tiſſimis ſpiritibus glie cõditoꝛis aſſiſte
re:ecce tertiũ:pñtem deivultũ cernere:ee

ce pᷣmũ:incircũſcriptũ lumẽ videre:ecce

quartũ. Dolebũt igit᷑ oãnati ſe foꝛe pua⸗
tos dei viſione:qua pena ſᷣm Augu. nul

la maioꝛ eſt in dãnatis. Hmõi aũt viſio
eſt illa beata refectio ex qua viuunt ſan⸗/

cti:iuxta illud Johã.xvij. Hec eſt vita

eterna vt cognoſcãt te ſolũverum deum

⁊ quẽ miſiſti ieſum xð̃ᷣm. Hac ergo viſio

ne beata pꝛiuabunt᷑ damnati ꝓ quocũq;

2,.—

SESSS=S ☛W 2

t
e

ſe
ee

l
0
4

10

Enñnt carentia gloꝛie

pecrato moꝛtali contra legẽ diuinã com
tmiſſio. Rationem huius puanionis aſſi/

Inat ſanctus Tho. in iij.cõtra gẽti.ca.

cxliij. Quia in eo qui peccat moꝛtaliter
eius auertit᷑ intẽtio volũtatis ab vltimo
fme:igit᷑ ei qui peccat moꝛtaliter hec pe
na debet᷑ vt omnino excludat᷑a conſecu⸗
cione finis. Hec ille Matth. vij. Diſce⸗
Aite a me oẽs qui operamini iniquitatẽ
Item idẽ doctoꝛ ibidẽ ait.AYn his q̃ ſunt
oꝛdinata ad finem talis habitudo inue/
mitur ꝙ ſi finis eſt vel erit neceſſe eſt ea q̃
ſunt oꝛdinata ad finem foꝛe:ſi aũt ea qus
ſunt ad finem nõ ſunt:nec finis erit. Si
enim finis eſſepoteſt etiã nõ exiſtentib⸗
illis que ſunt ad finem fruſtra per hmõi
media querit᷑ finis. Homo aũt per ope/
ra virtutũ cõſequit᷑ finẽ vłtimũ qui eſt fe
licitas. Si ergo aliqͥs cõtra virtutẽ agat
ab intentione vltimi finis auerſus cõue/
niens eſt ꝙ vltimo fine pꝛiuet᷑. Hec ille.
Sed qreret quis. Que eſt hecvia ꝑ quã
venit᷑ad beatitudinẽ ⁊ qua dimiſſa non

puenit᷑. Certe illa eſt de qua ꝓhera ait.
Beati immaculati in via qui ambułin
lege dñi. Vbi dicit Augu. ᷣmo ſermone
ſuꝑ Beãti immaculati. Ab exoꝛdio ſuo
magnus pſalmus iſte chariſſimi exhoꝛ/
tatur nos ad beatitudinẽ quã nemo eſt

qui nõ expectet. Quis em̃vnqᷓ; poteſtvel

potuitvel poterit inueniri qui eſſe noluit
beatus. Quid igit᷑ exhoꝛtatiõe oꝑus eſt
ad eam rem quã ſua ſponte appetit am/

mus. Naʒ ꝓfecto qui exhoꝛtat᷑ id agitvt

exciter̃᷑ volũtas eius cũ quo agit ad id ꝓ
pcer qò exhoꝛtationis adhibec eloquiũ.
Vi quid ergo nobifcũ agit᷑ vt velimus
qõ nolle nõ Fonumus Les guig⸗ bea
titudinẽ cõcupiſcunt. Re
Sed quõ ad eam ꝑueniãt plurimi neſci

ſpõdet Augu.

unt. Jgeo hoc docet iſte qui dicit Beati

immaculati in via qui am.inle. dñi. Cã
qꝙ diceret. Scio quid velis:beatitudinẽ

Iris Si ergo eſſevis beatus:eſto ĩmacu

latus. Illud enĩ oẽs. Hoc autẽ paucivo
unt ſine quo nõ ꝑuemturad id qð om̃s

volũt. Sed vbi erit quiſq; imaculatꝰ ni/

ſi in via in qua via niſiin lege dñi/e E

hoc beati ĩmaculati in via qͥ am. in.l. do
Et ſequit᷑ Hos igi errãtes in falſã bea
titudinẽ vera miſeria reqͥrentes reuocat

ad viã ſi audiat᷑vox iſta diuina. Bri im.
in vi.qͥ am.in.le.do.Tãq; diceret. Quo

itis ſupple alia via incedẽdo peritꝭ inqͥt

2 neſcitꝭ. Nõ ulac itur q̃ ꝑgitis quo ꝑue
nire deſideratis nã vtiq; bti eſſe deſidera
tis:ſed miſera ſunt ⁊ ad maioꝛẽ milſeriã
ducũt itinera iſta q̃ curritis.Cã magnũ
bonũ q̃rere per mala nolite.Si ad illud

ꝑuenire vultis hucvenite hac agite vie ꝑ

uerſe relinquite malignitatẽ. Hõ aũt be/

ati inqᷣ nati in erroꝛe qui ambulãt in per/
uerſitate ſeculi. Sed beati ĩmaculati in
via qui ambu. in le. dñi · Hec Augu. Vi
des ergo quõ pctm̃ moꝛtale eſt occaſio ſi

ue caula pꝛiuatois viſiõis diuine Qui ꝭ
ſic moꝛiunt᷑ iuſte pꝛiuant᷑ gloꝛia eterna⸗

quia auerterũt ſe afine ⁊ viam ꝑueniẽdi
ad illã dimiſerũt ⁊ ceperũt viam ꝑueniẽ
di ad infernũ. Nõ ergo mirũ ſi damnati

pꝛuant᷑ viſione dei. Et qñ dicit Aug.ꝙæ

oõẽs nolũt beatitudinẽ certe verũ eſt: ſed

hoc intelligit᷑ de voluntate naturali ſine

inclinationevel in generali ſed nõ in par
ticulari ſiue volũt voluntate remiſſa ſed
nõ voluntate plena ſiue efficaci: qꝛ nõ fa
ciunt illud ꝓpter quod poſſent illam cõſe
qui. Sicut ſi quis vellet ire hieruſalẽ et
tenderet verſus occidentẽ nõ acciperet
viam per quã poſſet ꝑuenire hieruſaleʒ.
Sic in ꝓpoſito:qᷓ;tus igirur doloꝛ erit in
damna tis perdidiſſe tantũ bonũ ex cul/
pa ſua penlſet qui poterit. Secunda pe
na eſt qnia pꝛiuabunt᷑ angeloꝝ cõſolatio

ne. Beati em nõ tantũ videbũt deum in
paradiſo:ſed etiaʒ beatiſſimos angelos

qui in tanto numero illic ſunt qui tantũ
munc gaudẽt de noſtra ſalute. Sicut di⸗
cit Luce.xv. Gaudiũ eſt angelis dei ſuꝑ
vno peccatoꝛe penitẽtiam agente. JIdeo
verſa vice gaudebũt hoĩes beati vidẽdo
illos qui tantũ dilexerũt eos dum eſſent
in hoc mũdo:ſicut gaudet amicus de vi
ſione amici ſui. Ideo dicit Grego. nota⸗/
ter ĩ auctoꝛitate pus poſita q;ta ſint gau
dia angeloꝝ choꝛis intereſte. Triſtabu

aũt danmati de amiſſione huius gratil/
ſimi cõſoꝛcij a quo ꝓpter ſuã culpã pᷣuati

ſunt.Tertio triſtabun᷑ de pᷣuatione ſo⸗/

cietatis oĩm ſanctoꝝ hoim:de q̃ pᷣuatio/
ne ſiue ſeparatiõe dici᷑ Math.xiij. Exi⸗
bũt angeli ⁊ ſeparabũt malos de medio
iuſtoꝝ :⁊ mittent eos in caminum ignis
Erit aũt ſeparatio ad magnã penã. Vñ
glo. ſuꝑ Apoca. i.dicit. Hotm̃ dolebunt
mali de ſuꝓplicio:ſed qꝛ ſeparabunt᷑ a ta
li cõſoꝛtio.O deus qᷓ;tus doloꝛ in tali ſe
paratione ⁊ q;tus clamoꝛ qꝛ ſeparabunt
in aliqͥ bus pater ⁊ mater a filijs ⁊ filiab
quos genuerũt ⁊ ita care nutrierũt:⁊ pa
reutes ab amicis ⁊ cognatis cũ qbus vi
xerũt. Sed qui ſaluabunt᷑ nõ triſtabunt
de tali ſeꝑatione:qꝛ in eis nõ poterit eſſe
doloꝛ aut triſticia: ſed danati valde tri/
ſtabunt᷑ Et ratio huiꝰ ſeparatiõis eſtvt
ſicut fuerunt in vita defoꝛmes ⁊ diſſimi⸗
les qꝛ ſaluati bñ vixerunt:aut ſi peccaue
rũt pniam egerũt. Hamnati vo malevi
xerũt ⁊ in pctis moꝛtui ſunt ſic iuſtuʒ eſt
vrt etiã ſint diſſimiles in pᷣmio ⁊ ab inui/
rein ſeparati. Stẽ etiꝗᷓ qꝛ angelis nolue-
runt acqeſcere ſiue ↄſentire:ideo ſepara
bunkt᷑ ab eis ita ꝙ nunq; poſt dãnativide

bũt bonos ⁊ ſctõs:pᷣuati hmõi ſanctiſſi/

mo cõſoꝛtio ꝓpter ſuũ pcim̃ in quo cõſoꝛ
tio eſt maximũ gaudiũ licet accidentale
ſicut no. Greg. in auctoꝛitate pᷣallegata
cũ dicit᷑: qᷓ;ta ſint gaudia cũ beatiſſimis
ſpiritib głie cõditoꝛis aſſiſtere. Quar
ta pena erit pᷣuari celi empvrei mãſione
Vbi ſciẽdũ ꝙ ſicut recitat Rich.de.me.
vil. lib ij. di. ij. q. l.tercij pᷣncipalis.vltra
qqs qͥ ſunt ſupꝛa firmamentũ eſt vnum
coꝛꝑale celũ qð vocat᷑ celũ empyreũqð

nõ ab ardoꝛe ſed a ſplẽdoꝛe dictũ eſt:qðᷣ

ſm cõioꝛẽ opinionẽ intelligit᷑ ꝑ illud ce/
lum qð ſacra ſcriptura dicit deũ creaſſe
cũ terra qꝛ firmamẽtũ ſecũda die factũ
eſt ⁊ ipᷣm celũ empyreũ eſt locuſ beatoꝝ
2 ipᷣm celũ dñs noluit reuolui ad ſignifi

candũ pacẽ ⁊ quieiẽ mentis illoꝝ qui in

illo celo reſidẽet ⁊ reſidebũt:⁊ hoc celuʒ
dieit Strabo eſſe intellectuale: qꝛ illud
celuʒ nõ ꝑcipimus ſenſu: ſed ꝑ fidẽ ꝗᷓ in/

tellectus noſter aſſentit ſacre ſcrioture.
Et.qꝗ.ſeqnti dicit ꝙ illud celũ nõ eſt ſtel
latũ:ſed vnifoꝛmiter luminoſum ꝑ totũ:
qᷓ;uis ſua luinoſitas lateat ſenſus nr̃os
ð ideo eſtvel qꝛ ex impꝛo poꝛcionabilis
oculis nõ gloꝛificatis ſicut lumẽ coꝛꝑis
gloꝛificati. vel ꝗqꝛ aque q ſunt ſuꝑ ſirma
mentũ nõ ſunt illius lũinis traductiue:
vel qꝛ? ꝓpter eius a nobis longã diſtãtiã
multipiicatio ſui luminis nõ ꝓtenditvi
q; ad viſum nrum niſi foꝛte ita debiliter
vt a viſu nr̃o nõ valeat appᷣhendi.Alijs
videt᷑ vicendũ ꝙ ꝓpter illius celi ſubtili
tatẽ nõ eſt ibi lux ita ↄgregata vt viſum
nrm in pñ̃ti ſtatu mouere poſſit ſiẽ ignis

in ſpera ſua que eſt nobisvalde ꝓpinqua

reſpectu celi empyrei.nõ lucet ita vt poſ/
ſit mouere viſum noſtrũ eo ꝙ nõ eſt ibi
lucꝭ ↄgregatio ⁊ ꝓpter coꝛꝑis ignis ſub/
tilitatẽ. Coꝛpoꝛa autẽ btoõꝝ erũt illi celo
ꝓ oꝛnamẽto maximo. ⁊ ideo deus illud
celũ ſtellatũ eẽ noluit. Hec Rich. Hoc
eſt igit᷑ tanq; palaciũ pulcherrimũ: am/

pliſſimũ: ⁊ clariſſimũ:in quo angeli⁊ ſctĩ
vident deũ:⁊ hoc palacio carebũt dãna/
ti ⁊ pon ent᷑ inviliſſimo ſterquilinio infer

ni ꝓpter ſua demerita. Et hec pena de/
bet᷑ illis qui hic abuſi ſunt caſtris⁊ pala/
cijs multa pctã moꝛtalia in eis cõmittè/⸗
do.vel domiby alijs de quibaꝛ in quibus
coꝛ ſuum nimis aꝓpoſuerũt. deus nouit
quõ hoĩ es huiꝰ mudi curãt de ediſicijs
tempoꝛalibo ea cõſtruendo cũ maxinis
pctis ac ſi eſſent ĩmoꝛtales nõ cogitãtes
de pala cio paradiſi Hoc eſt palaciũ qðᷣ

ſctũs Tho. apłs BGondofero regi Indie

voluit fabꝛicare: ſiue elemoſynis acqͥre/

re. Cum eniveniſſet in India ſicut legit

invita ſua deſignato ab apło mirabuli pa

lacio et copioſo theſauro accepto rex in

aliã ꝓuinciã ꝓficiſcit᷑: ⁊ aphkus vniuerſum
theſaurũ pauꝑiby elargit᷑. Per totũ autẽ
biẽniũ quo abfuit rex apłs pᷣdicatoꝛẽ in⸗
ſtitit ⁊ inumerabilẽ ꝓpłm ad fidẽ cõuer/
tit. Rediens aũt rex ⁊ que fecerat Tho/
mas ducẽs ip̃m in imo detruſit carceris:

donec eum igni daret. Interea Gad fra/
ter regis moꝛt᷑: qui quarta die reſurges:

— cůõ

—
—

2ð1

i

0/
16.

;

Secunda pena ſpiritualis

dirxit fratri ſuo. Hic homo quẽ excoꝛiare

⁊ incẽdere diſponebas amicus dei eſt: ⁊
omnes angeli ei famulant᷑:qͥ me in para

diſum ducẽtes: quoddã mihi oñderunt

palaciũ ex auro ⁊ argẽto ⁊ lapidib⸗ pᷣcio
ſis mirabiliter fabꝛicatũ.Et cũ eius pul
chꝛitudinem admirarer dixerunt mihi.

Hoc eſt palaciuzʒ qð fratri tuo thomas

cõſtruxerat. Cũq; dicerẽ ꝙ ianitoꝛ eius
eſſem dixerũt mihi. Frater tuꝰ fecit ſe il/
lo indignũ ſi vis in illo manere rogabi/⸗
mus deũ:vt te reſuſcitare dignet᷑: vt illð
a fratre tuo poſſet emere reddẽs ei pecu
niam quã ſe eſtimat ꝑdidiſſe.Et hec di/
cens cucurrit ad carcerẽ apłi fratri ſuo

poſtulans indulgeri abiectiſq; vinculis

rogare cepit vt veſtẽ pᷣcio ſam acciperet.
Culi aplus. Ignoꝛas ꝙ nibil carnale:ni/

hil terrenũ geſtiũt qͥ cupiñt habere in ce/

leſtibs ptqteʒ vt ſu pple pꝛincipaliter glo
rient᷑ in illis. Egrediẽti aũt apło de car/⸗
cere rex occurrit aduolutꝰpedib eiꝰ ve/⸗
niãq; poſtulabat. Tunc aplłs ait. Dul
tũ vobis pᷣ̃ſtitit deꝰ vt ſecreta ſua vobis
oñderet. Credite in xpᷣm ⁊ baptiʒzemini
vt eterni regni participes ſitis. Dixit ei
frater rege. Nidi palaciũ:qð fratri meo
feciſti:⁊ illud cõparare volui Cui aplus
Hoc in ptãte fratris tui eſt.Cui rex: Il⸗
lud erit meum:⁊ aplus fabꝛicet tibi alte
rũ qð ſi foꝛte neqͥuerit mihi ⁊ tibi ̊ vnũ
cõmune erit. Rñdens apls dixit: Innu/

merabilia ſunt ĩ celo palacia ab initio ſe/

culi pᷣparata:q̃ fidei: pᷣcio:⁊ elemoſynis
cõparate. Diuitie aũt vr̃e ad illavos an/⸗
tecedere pñt ſequi vero oĩno nõ poſſunt.

Hec ibi:Hec ſunt palacia:de quibus in
euãgelio: In domo pꝛis multe mãſiões

ſunt. Hic aũt acovpit᷑ palaciũ ſiue domꝰ
ꝓ pᷣmio eterno. Sic igit᷑ dãnati carebũt
dei viſione ⁊c̃.qꝛ obliti ſunt deũ:⁊ cõuer/
ſi ſunt ad hec inferioꝛa. Ergo recte dicit

Conuertant᷑.in infer.o.g.

Ecũda pena ſpiri
tualis ipſius aĩe erit vermis
õ-̃ooböſcientie: de q̊ Eſa. vl. Ver//
mis eoꝝ nõ moꝛier.de quoverme. Bona/

uen. in fi.iiij mouet tres queſtioões. Pꝛi⸗
ma: Vtrũ dãnati habeãt vermẽ coꝛpo/⸗
ralẽ. Rñdet di. O Augꝰ. xx.de ci. ponit
circa hoc duas opimões. Quidã enivo/
lũt intelligere vermẽ illũ eẽ materia leʒ
ꝓpter verba ſacre ſcripture.Alij vero ra⸗
tionẽ ſequẽtes volũt dicere ꝙ vermis il⸗
le ſit ſpũalis:⁊ hoꝝ opinionem dicit ſibi

magis placere Et qone ſequẽti qua que

rit vtruʒ vermis ſit in dãnatis:rñdendo

dicit ꝙ ipᷣa tranſlatio vermis ad doloꝛẽ

ſpũale manifeſtat in quib ⁊ quõ ſit ver/

mis ſi attendat᷑ rõ trãſferẽdi. In vermeę
enĩ materiali cõſideratoꝛigo: ⁊ moꝛdifi

catio. Vermis enĩ oꝛit᷑ ex putrefactõe:⁊
moꝛdet illud in quo oꝛit᷑. Sic in ſpũali

doloꝛe non qͥlibet doloꝛ eſt vermis:ſed qͥ

naſcit᷑ ex putrefactõe pctĩ: ⁊ tũc pctm̃ di⸗

cit᷑ putridũ qñ anĩia in eo reqͥeſcit:rurſus

opoꝛtet ꝙ in doloꝛe ſit moꝛſio.hec aũt eſt
ex ↄcurſu duoꝝ mouentiũ ſibi inuicẽ ob⸗

uiantiũ ⁊ reſiſtentiũ.⁊ iſta duo mouẽtia

ſunt in hoĩe.volũtas naturalis:⁊ delibe
ratiua quarũ vtraq; mouet. Iſta cõcur⸗

rũt ꝑ cõſcientiã dictantẽ aliqð factũ efſſe

indebitũ:⁊ tũc obuiãt qñ naturalis dete/
ſtat᷑ indebitũ ⁊ deliberatiue placet:tunc
autẽ reſiſtũt qñ vtraq; in ſuo actu viget

ſic:ꝙ illa efficaciter deteſtat᷑⁊ iſta imuta

biliter adheret. Scðᷣm hoc igit᷑ ptz in qͥè

bus eſt vermis ⁊ qñ.nam deficiẽte ↄ»cur
ſu qui eſt ꝑ pctĩ cõſcientiã nõ eſt vermis

ſicut in hereticis.⁊ in his qui credũt pec
cando bñ feciſſe. Deficiẽte etiã obuiatõe

nõ eſt vermis.vtpote in his qui dolẽt de

culpa ſᷣm volũtatẽ ⁊ nõ tm̃ naturalẽ:ſed
etiã deliberatiuã:vt ſunt penitẽtes.De⸗
ficiẽte etiã reſiſtẽtia nõ eſt vermis.vtpu/

ta quãtavolũtas tanta delectatõe fert᷑ in

pctm̃ ꝙ abſoꝛbet motũ volũtatꝭ natura/

lis: vt nõ ſentiat:⁊ ſic ptʒ quare vermis
deficiat: aut ꝓpter defectũ putrefactiõis

in iuſtis.aut ↄcurſus in cecis.aut obuia
tionis.in penitẽtib vero aut reſiſtentie.
vt in his qui peccãt libidine.Et ex his
ptʒ ꝙ in dãnatis vigebit vermis: qꝛ ibi
erit pctĩ putrefactio: ex hoc ꝙ pctm̃ fina
liter remãſit in anĩia eoꝝ. Ibi erit cõcur/
c

* 4
.

Erit vermis conſcientie

ſus ꝓpter pctõꝝ apertiſſimã viſionẽ. Ibi
erit obuiatio ꝓpter volũatẽ deliberatiue
obſtinationẽ ⁊ ſinderiſis remurmurati/
onẽ. Ybi erit reſiſtẽtia:qꝛ delectatio pctĩ
erit ablata ꝑ penaꝝ acerbitatẽ. ⁊ ex hoc
ipᷣius ſindere ſis actio erit foꝛtificata:et
ex h̊ vermis mirabiliter rodẽs⁊ puniẽs.
Item idem doc.di.xxxix.ij.q.iiij. in pᷣnci

pio ait. Quẽadmodũ ab ipᷣa creatõe in⸗/

tellectꝰ hʒ lumen qð eſt ſibi naturale in-
dicatoꝛiũ dirigẽs ipᷣm intellectũ in coꝭ̊/
ſcẽdis.ſic affectꝰhʒ naturale q̊ddã pon/
dus dirigẽs ipᷣm ĩ aꝓpetẽdis. Aꝓpetẽda
aũt ſunt in duplici genere.quedã enĩ ſũt
in gñe honeſti:quedã in gñe cõmodi: ſicẽ
2⁊ cognoſcibilia ſunt in duplici gñe.q̃dã
in gnñᷣʒe ſpectabiliũ:⁊ quedã ex parte mo/
raliũ. Et quẽadmodũ cõſcia nõ noĩat il
lud indicatoꝛiũ: niſi inqᷓ;tũ dirigit ad o/
pera moꝛalia:ſic ſindereſis nõ noĩat illð
põdꝰ volũtatꝭ:ſicut volũtatẽ cũ ipſo põ/

dere:niſi inq;tũ hʒ illã inclinare ad bo/

nũ honeſtũ.Et ſicut nomẽ ↄſciĩe põt acci
pi ꝓ potẽtia cũ tali habitu:vel ꝓ hĩtu ta/
lis potẽtie: ſic etiã ſinderiſis. viſitato tñ
mõ loquẽdi ſinderiſis magꝭ noĩat potẽ/
tiã habitualẽ qᷓ; noĩet hĩtũ Et qꝛ iſta po
tentia nunqᷓ; ſeꝑat᷑ ab illo hitu. Hinc eſt
w hitus ⁊ potẽtia vno noĩe cõpꝛehẽdunt᷑
⁊ potẽtia illa:vt ſic hituata nomẽ ſui hi/
tus ſoꝛtit᷑. ⁊ ita diẽ̃ id qð ſtimulat ad bo/
nũ. ⁊ ita ſinderiſis noiat potẽtiã affecti/⸗
uã ſᷣm qð mouet᷑ naturalr ⁊ recte. Hinc
eſt ꝙ dẽ ſuꝑ alias potẽtias volare:⁊ alijs
errãtibo nõ ſe ĩmiſcere:ſed eas coꝛrigere.
Huiꝰ aũt ſunt tres actꝰ.vt vicit li.iiij.q.
penul. Unus qᷣdẽ qͥ eſt iſtigare ad bonũ
2 iſte qͥdẽ ablatꝰ eſt a dã natꝭ:qꝛ nõ am/
pliꝰ eſt locꝰ bñ faciẽdi.Scõðs eſt qͥ eſt re/⸗
trahere a malo faciẽdo:⁊ iſte extinctꝰ eſt

in demonib vel dãnatꝭ Pier impꝛtobaz

maliciã voluptatꝭ eoꝝ. Tertius qͥ eſt re
murmuratio qᷓ malũ factũ.⁊ iſte manet
in eis iuſto dei iudicio.tñ ſᷣm actũ iſtũ in
dãnatis nõ remurmurat malo culpe: qꝛ
inhoneſtũ. Sʒ qꝛ ex ̊ puniat᷑.vñ iſte ali/
uo mõ eſt extictꝰ. Et qꝛ demões nõdũ
entiũ acerbitatẽ penaꝝ inteſe vt dãnaci:

ideo nõ hbñt ita remoꝛſuʒ. Sane põt dici

ꝙ ſinderiſis remurmurat malo facto: qꝛ
indebitũ. Ipᷣa eĩ cõfert culpã ad penã:⁊

ꝓpterea reſpicit honeſtũ ⁊ nõ cõmoduʒ⸗/

Et iterũ ipᷣa volũtas deliberatiua dete/
ſtat malũ culpe ꝓpter penã. Nollet eni ĩ⸗/
pius peccaſſe vel feciſſe. VUñ hʒ tot mala
neceſſe pati: vł ſaltẽ mallet nũ q; habuii
ſe electionẽ qᷓ; eẽ in tãta miſeria ⁊ doloꝛe

Vñ ad iſtũ actuʒ ſinderiſis ẽ dei inſttm

ad flagellãdũ iniquos. Hec Bonauen⸗
Erit igitur remurmuratio ĩ dãnatis ex
quattuoꝛ.
Pꝛimo ex peccatis cõmiſſis.
Secundo ex bouis omiſſis.
Tertio ex bonoꝝ foꝛtune vili exercitio⸗
Quarto ex bonoꝝ gfe fruſtrato ſbſᷣſidio⸗
Pꝛimo igit᷑ erit remoꝛſus ↄſcĩe.i.qͥ oꝛie
tur ex oñſiõe ↄſcĩe ex pctis cõmiſſis.i.ꝓ/⸗
pter pctã ſuꝑbie:auaricie:luxurie⁊c̃.que
cõmiſerũt coꝛde oꝛe ac oꝑe. O ꝙ cõmiſe
rũt pła pctã cogitãdo:loquẽdo:⁊ oꝑan/
do.Fiet ãt iuſto dei iudicio inqͥt Bona⸗
uẽ.q.vlt᷑.ꝙ mali ſił oĩa pctã meoꝛent᷑: vt
de oĩbꝛotinue toꝛqant᷑.O pauꝑ pctõꝛ co
gita ſi potes qᷓ;ꝰ iſte doloꝛ erit.Eſſet nã/
q; magnꝰ doloꝛ ſi ex putre factõe tue car

nis vᷣmes oꝛirẽt᷑: ⁊ ↄtinue moꝛſu crudeliſ
ſimo te moꝛderẽt. Certe maioꝛ erit do⸗

loꝛ ex pctis ↄmiſſis q̃ dãnatꝰↄſiderabit
ꝑppetuo ⁊ ſine ceſſatõe.De q̊ doloꝛe dicit
Saßp.v. vt pᷣus dictũ ẽ. Vidẽtes ⁊c̃. In/⸗
terli.ð glia ad penã ſe ꝑductos turbabũ
tur timoꝛe hoꝛribili:? mirabunt᷑i ſubita
tiõe inſeꝑate ſalutꝭ gemẽtes pᷣ anguſtia
ſpũs dicẽtes ĩtra ſe pniaʒ ageteſ.Hi ſũt
q̊s aliqñ habuimꝰ ĩ deriſuʒ ⁊ ĩ ſiłitudinẽ

impꝛopꝑij: nos iſenſati vitã illoꝝ eſtima,

bamus inſaniã:⁊ finẽ illoꝝ ſine honoꝛe:
quõ ̊ cõputati ſunt int᷑ filios dei: ⁊ inter
