iudicat quẽqᷓ; ſed oẽ iudiciũ dedit filio:

Meſpondeo inqͥt Richar. di. xlviij. Chꝛi
ſtus nõ tantũ iudicabit in naturadiuina

HSm quã eſt creatoꝛ:ſed etiã in hũana ſᷣm
quã eſt redẽptoꝛ: qꝛ ad hoc iudicabit vt
ęlecti admittant᷑ ad regnũ ad qð nõ ſuffi
cerent dona creationis ſine bñficio redẽ
ptionis ſed nõ eodẽ modo iudicabit ſᷣm
vtrãq; naturã quia ſᷣm differentiã iudi/
cabit pᷣncipali auctoꝛitate ſue poteſtate
oꝛdinaria:ſᷣm humanã vero ideo iudica
Hit ptãte delegata:iudicare aũt pᷣncipali
auctoꝛitate eſt cõmune trib: ⁊ equaliter
Ecis cõneuit:quia in eis eſt vna ⁊ eadem

numero iudicãdĩ poteſtas:nõ eſt tamen
incõueniẽs ꝙ idẽ ſub diuerſa ratiõe pln⸗

ribus appꝛopꝛierꝑſonis: vñ ſapiẽtia ſub

ratione qua impoꝛtat cognitionẽ appꝛo⸗

pꝛiat᷑ filio ⁊ ſub ratione qua eſt donũ ap/

pꝛopꝛiat᷑ ſpiritui ſctõ. Dico ergo ꝙ ratio
ne poteſtatis q̃ requirit᷑ ad iudicãdũ iu/
dicare põt appꝛopꝛiari cui appꝛopꝛiatur
ſentẽtia:ſed rõne diſcretionis q̃ᷓ requirit

in iudicio põt appꝛopꝛiari filio cui ap/

pꝛopꝛiat᷑ ſapiẽtia:rõne autẽ rectitudinis

que requirit᷑ in volũtate iudicantis põt

appꝛopꝛiari ſpiritui ſctõ cui appꝛopꝛiat

bonitas. Hec ille. Secũdo querit ideʒ

doctoꝛ vtrũ in iudicio xpᷣs videbit᷑ ab oĩ/
bus gloꝛioſus? Rñdeo ꝓꝙ ſicut di. Aug.

pᷣmo li.de tri.ca.penul. Boni ⁊ maliviſu
ri ſunt iudicẽ in claritate in qua iudica/

bit:nõ in humilitate in qua iudicatꝰ eſt.
Vnge ſicut in pᷣmo aduentu qñvenitvt

pꝛo nobis iudicaret᷑apparuit in natura

humana moꝛtali:ita in ſecũdo aduentu

ñ veniet vt iuſte iudicet apparehit oib⸗

in natura humana glioſa:no tamẽ vide/
bunt mali gloꝛiã aĩe eius nec oculo coꝛ/⸗

poꝛali nec intellectuali niſi in quibuſdã

affectib ſuis de q bus dolebũt: ſed boni
gloꝛiã eius videbũt ⁊ qᷓ;tũ ad gloꝛiã coꝛ
poꝛis oculo coꝛpoꝛali: ⁊ videbũt gloꝛiã
ale eius oculo mẽtali: vñ virtute diuina
fiet ſuꝑnaliter vt mali videãt gloꝛiã coꝛ/

poꝛis ad eoꝝofuſionẽ:qꝛ quilibet homo
malus triſtat᷑ ⁊ ↄfundit᷑ in vidẽdo gloꝛiã
illius quẽ vehemẽter odit:dãnati vᷣo odi
unt deum vehemẽter nõ ſub rõne q̃ ſũme

bonus eſt:qꝛ ſic odiri nõ põt: ſed ſub rõ/

ne ꝗᷓ punit eos:vñq;uis videre coꝛpꝰ gle
rioſuʒ xp̃i ſit ꝑ ſe delectabile:tñ per acci
denſ erit repꝛobis triſtabile:qꝛ erũt eius

inimici ⁊ inuidebũt ei:vñ ad hoc d̃ Lu

ce:xxi. Videbũt filiũ hoĩs in nube veni

entẽ cũ ptãte magna ⁊ maieſtate.Que /

ritur tertio vtrũ xpᷣs ſudicabit in valle io

ſaphat:? Rñdet Richar di. xpᷣs nõde
ſcẽdet in vallẽ ioſaphat: ſed reſidebit in
gere in alto loco vt ab oĩbus poſſit vide/

ri ſuꝑ montẽ oliueti de quo in celũ aſcen
dit:ſicut dicit mgr̃ penł.ca.di/xlviij.qrti

n

/
1
Ni⸗
i
uur
iri
a/
inis
ot
aut
icez
bol⸗
us.
piſu
lica⸗
bec.
glrw
Nura
lentu
toib⸗
nide/
on,

.

ä foite parũ citra ill locũ in quo apłi de

ſiderauerũt eũ coꝛꝑałr videre qñ aſcẽdit
incelum. Homines aũt cõgregabunt᷑in

valle ioſa phat cui pᷣminet mons oliueti
⁊ quot in illo valle poterãt capi tot erũt
ibi:alij circa vallem quidã ꝓpinquius:qͥ
dã remotius:electis ramẽ exiſtentiba a
dexterã iudicis nõ in terra:ſed in aere ſi
cut dictũ eſt. Et hoc dicit apłs.i. Theſ.
iiij. Rapiemur cũ illis in nubib obuiaʒ

xp̃o in aera:de hoc loco iudicij dicit᷑ Jo⸗

he iij. Congregabunt᷑ oẽs gentes ⁊ dedu
cam eas in vallẽ ioſaphat et diſceptabo
cũ eis ibi. Et buius loci affignat᷑ triplex
ratio. Pꝛima qꝛ locus iudicij debet eſſe
cõmunis cuiuſmodi eſt vallis ioſaphat
cuʒz ſit locus medius terre habitabilis.
Secũda qꝛ debet eſſe publicuſ:ſed locus
pᷣdictus eſt famo ſiſſimꝰ ꝓpter opera nr̃e

redemptionis que ibi ⁊ circa geſta ſunt.

Tertia qꝛ competit ille locus ratione ne
gocij:quia tractandũ eſt ibi opus miſeri
coꝛdie ⁊ iuſticie. Mons autẽ oliueti qui
eſt apud vallẽ iſtam deſignat miſericoꝛ/
diã:ioſaphat autẽ qð interpꝛetat᷑ iudici
um delignat iuſticia. Querit idẽ doctoꝛ
vtrũ in iudicio erit vocalis diſceptatio?
Et dicit ꝙ magis videt᷑ cõcoꝛdare cum
textu ſacre ſcpᷣture ſᷣm aliquos ꝙ ibt erit

diſceptatio ⁊ mẽtalis ⁊ vocalis:qꝛ xpᷣus

qui iudicabit deus eſt ⁊ homo: ⁊ ideo iu
dicabit modo diuino ⁊ humano:nam ex
hoc erit maius gaudiũ ſenſibile bonoꝛũ
2 maioꝛ doloꝛ ſenſibilis repꝛoboꝛũ. Si/
cut enĩ erit mẽtalis et vocalis cita tio qꝛ
mẽtaliter ad iudiciũ vocabunt᷑ ⁊ per mi
niſteriũ angelon pocaliter ſicut dictũ eſt
ita erit repꝛoboꝝ mẽtalis ⁊ vocalis accu
ſatio. Acenſabũt em̃ eos cõſcientie eoꝛũ
ſᷣm apłm Roma.ij.et eoꝝ iniqͥtas oibus
mani feſta: ita xpᷣus vocaliter accuſabit
eos Matth. xxv. Eſuriui ⁊ non dediſtis
mihi mãducare.Accuſabũt eos etiã an/
geli qui fuerũt cuſtodes eoꝝ. Homines
etiã electi vocetenus cõtra eos teſti fica/
bunt᷑. Sentẽtia etiã diffinitiua nõ tantũ
mæẽtaliter:ſed etiã vocaliter ꝓferet᷑ vt vi/

det᷑ ſonare ſacra ſcriptura Matth. xxv.

Hec ille.Per quot autẽ dies durabit iu⸗
diciũ incertũ eſt vt ait Augu.xx.de ciui·
ꝓbabile tñ eſt ꝙ nõ tendet᷑ per hoꝛã mul/
tum ꝓlixã qð videt᷑ ſentire Aug.xx.de ci
ui.dicẽs ꝙ iudex cõuincet cõſcientias re /
pꝛoboꝝ ſine vlla ſermonis ꝓlixitate: vñ
illa vocalis diſceptatio nõ erit cũ quoli-

bet in ſingulari noĩatim: nec de quolibet

opere ſingulari:ſed ſicut ſaluatoꝛ narrat
in euãgelio foꝛe ſic credẽdũ eſt. Hec Ri
ewar. Mueri idẽ doctoꝛ vtrũ oẽs iudica
bunt᷑ Et dicit rñdendo ꝙ in illo iudicio
erit de meritꝭ ⁊ de demeritis diſceptatio
erit etiã pꝛo meritis: vel demeritis retri
butio.Quãtũ ad retributionẽ oẽs iudi⸗
cabunt᷑:qꝛ augebit᷑ ſuppliciũ maloꝝ tam
hoĩm qᷓ; angeloꝝ. Augebit᷑ etiã gaudiũ
bonoꝝ tam hoĩm qᷓ; angeloꝝ. Boni em̃
angeli qᷓ;uis iam habeãt ſuã retributio/
nẽ eſſentialẽ tamẽp miniſterio qð nobis
exhibẽt recipiẽt aliqð accidẽtale gaudi
um.Et mali angeliꝓ malis q̃ nobis pcu
rant graue recipiet ſuppliciũ poſt reſum
ptionẽ etiã coꝛpoꝝ repꝛoboꝝ hoĩm etiaʒ
augebit᷑ ſuppliciũ:⁊ electoꝝ augebit᷑ pꝛe
miũ vt dictũ eſt. Quantũ autẽ ad diſtri/

butionẽ non oẽs iudicabunt᷑:qꝛ ſᷣm Gre

o.xxvi.moꝛaliũ. Alij iudicant᷑ ⁊ pereũt
Alij iudicant᷑ ⁊ regnãt. Alij nõ iudican
tur ⁊ regnãt. Judicant᷑: pereunt quibus
dñica inclamatione dicit᷑ Eſuriui⁊ non
dediſtis mihi manducare:ſitiui ⁊c. Alij
in extremo iudicio nõ iudicant᷑ ⁊ pereũt
de quib ꝓpheta ait. Non reſurgũt impi
in iudicio.Et de qͥbus dñs dicit Joh. lij
Qui autẽ nõ credit iã iudicatus eſt. Et
de qbus Paulus ait Ro. ij. Qui ſine le⸗
ge peccauerũt ſine lege peribũt. Pꝛofel⸗
ſionẽ vero fidei retinctes: ſed ꝓfeſſionis
opera nõ habẽtes redarguunt᷑ vt pereãt⸗
qui vᷣo nec ſacr̃a fidei tenuerũt increpati
onẽ iuditis in extrema examinatiõe non
audiũt:qꝛ pᷣiudicati infidelitatis ſue te/
nebꝛis:eius quẽ deſpexerãt inuectione re
dargui nõ merent᷑. Ex electoꝝ vero par/⸗
te alij iudicant᷑ ⁊ regnãt qͥ vite lachꝛimis
maculas tergunt:qui mala pᷣcedentia fa

ctis ſequẽtiby redimẽtes quicqᷣd illicitũ

De finali duudicatione

aliqñ fecerũt:ab oculis iudicis elemoſy
narũ ſuꝑductione cooperiũt qbus iudex

veniẽs in dextera cõſiſtẽtibus dicit. Eſu

riui em ⁊ dediſtis mihi manducare: ſiti/
ui ⁊c. Alij autẽ nõ iudicant᷑ ⁊ regnãt qui
etiã pᷣcepta legis ꝑfectione virtutũ tran/
ſcendũt:qui nequaq; hoc ſolũ qð cũctis
diuina lex pᷣcipit impleriotenti ſunt:ſed
p̃ſtantioꝛi deſiderio plus exhibere appe
tunt qᷓ; pᷣceptis generalib audire potue
runt:qbus dñica voce dici᷑ Matth.xix.
Vos qui reliqͥſtis oĩa et ſecuci eſtis me

cum ſederit filius hoĩs in ſede maieſta /

tis ſue ſedebitis ⁊ vos iudicãtes ſuꝑ du
odecim tribus ⁊c̃. Hec oĩia Grego.Ho/
rum q́ttuoꝛ differẽtias ponit etiã Iſido.
lih.pᷣmo de ſummo bono ca.xxvij. Que/
rit idem doctoꝛvtrũ diſceptatio erit de ſo
lis oꝑibus miſericoꝛdie. Rñdet di.ꝙ vt
pꝛius dictũ eſt. In iudicio erit diſcepta/
tio mẽtalis ⁊ vocalis:ꝓma erit de oĩibus

opꝑibus nõ tm̃ in generali ſed etiã in ſin/

gulari:qꝛ ſicut dicit Aug.xx.de ci. virtu/⸗
te diuina fiet vt q cunq; oꝑa bona vel ma
la cũcta in memoꝛiã reuocent᷑ ⁊ mẽtis in
tuitu mira celeritate cernant᷑ vt accuſet
vel excucuſet ſuaʒ cõſcientiã:itaq; ita ſi⸗
mul oẽs ⁊ ſin guli iudicent᷑ trũ aũt de
alijs oꝑibus qᷓ; de oꝑibus miſcðie voca/
lis aliqᷓ diſceptatio ſit futura certũ nõ eſt
nobis: ſed tñ certũ ſatis eſt ꝙ aut fiet de
folis oꝑibus miſcðie aut pᷣcipue de illis
q̃ vt appareat oĩbus maniſfeſte ꝙ qͥ petã
p miſcdie oꝑa nõ redemerũt ĩdigni ſüũt
miſcð ia:iuxta illud põ. Diſpereat de ter
ra memoꝛia eoꝝ ꝓ eo ꝙ nõ eſt recoꝛdatꝰ
facere miſcdᷣiam. Et Ja.ij. Judiciũ ſine
miſcdia ſcʒz ſaluãte fiet illi qͥ nõ fecerit mi
ſericoꝛdiã. hec Richar.Et qe d̃ Math
xxv. Media nocte clamo: factus eſt ec.
ſpõ.ve.exi.ob.ei.Querit idẽ doc.vtrũ re/
ſurrectio erit de nocte.Ad qð ait Rñdeo
ꝙ motus celi ceſſabũt circa ſolis oꝛtũ lu
na exiſtẽte in occidẽte:qꝛ in tali diſpoſiti
one ſol ⁊ luna creduntur creati fuiſſe Et
qꝛ in illo inſtãti in quo ceſſabunt motus
celi:erit cõmunis reſurrectio moꝛtuoꝛũ
cxceptis paucis qui in aduẽtu iudicis in

uenient᷑viui:ideo cõcedendũ eſt ꝙ cõmu
nis reſurrectio moꝛtuoꝝ nõ erit ð nocte:
qꝛ exiſtẽcibus in oꝛiẽte citius eſt dies qꝙ;ᷓ
exiſtẽtiba in occidẽte quidã tñ reſurgent
de nocte ꝑ cõparationẽ ad locũ in quo re
ſurgẽt ꝑ cõparationẽ tñ ad locũ vbi tene⸗

bit᷑iudiciũ erit ſol in oꝛtu anteqᷓ; aliqͥs re

ſurgat. Et hoc patet: qꝛ xpᷣi reſurrectio
fuit exẽplar nr̃e reſurrectiõis:ſed xpᷣs re⸗
ſurrexit non de nocte ſed in pᷣncipio diei:
ergo reſurrectio moꝛtuoꝝ non erit de no
cte:⁊ ita reſurrectio erit in vltimo inſtãti
tꝑis ꝓpꝛij dicti vt ſtatus coꝛruptibilitatꝭ

vel motus celi ſimul eſſe deſignãt ⁊ ſtatꝰ

lucentes vt ſtelle mũde.Thꝛonus autez

incoꝛruptibilitatis ⁊ qͥes celi ſimul inci⸗
piãt. Et ſi dicat᷑y iudex adueniet media
nocte ⁊ q̃ſi fur:hoc dicit᷑ ᷣm glo.qꝛ nullo
ſciẽte vel ſperãte veniet.hec ille. Huius
manifeſti ⁊ terribilis iudicij figurã expᷣſ
ſam habemus Daniel. vij. Aſpiciebã in
quit daniel:donec thꝛoni poſiti ſunt ⁊an
tiqͥs dierũ ſedit veſtimentũ eius q̃ſi nix

candiduʒ et capilli capitis eius qſi lana
mũda thꝛonus eius flme ignis ecce ro/

te eius agnis accẽſus:fluuiuſ igneus ra
piduſq; egrediebat᷑a facie eiꝰ milia mil
liũ miniſtrabãt ei ⁊ decies millies cente/
na milia aſſiſtebãt ei iudiciũ ſedit ⁊ libꝛi
aperti ſunt. Vñ ſciendũ ait frater Fran.
de abbate ꝙ hie deſcribit᷑ extremũ iudi/
ciũ qᷓ;tum ad tria ſcʒ q;tũ ad iudicis cõ/
ditionẽ:ad comitũ aſſociationẽ:⁊ ſenten
tie ꝓlationẽ. Cõditio iudicis talis eſt ꝙ
ipᷣe xpᷣs ieſus eſt dñs totius hũani gene
ris cũ ipᷣm creauerit ⁊ ſuo pᷣcioſo ſangui
ne emerit. Et qᷓ;uis in natura hũana ſit
iuuenis:qꝛ annoꝝ xxx.tñ antiquus dieꝝ
appellat᷑quo ad naturaʒ diuinã:in q̃ añ

muũdi creationẽ genitus eſt a parte. Sʒ
xpᷣs veniẽs vt iudex erit idutus quo ad

naturã humanaʒ veſte alba vt nix. Hec
veſtis ſignat gloꝛiã coꝛpoꝛiſ:iqꝛ in foꝛma

coꝛꝑis ghoſa oĩibus apparebit:vt dictuʒ
eſt pus. Et capilli eius ad lr̃am erũt q̃ſi

lana mũda:vel ꝑ capillos poſſunt intel/
ligi plage paſſionis qᷓ erũt in coꝛꝑe eius

eius ſiue cathedra erit magna eius dig/

De finali diiudicatione

nitas ⁊ poteſtas cõtra ſuos inimicos ac/
cenſa furoꝛe ira ⁊ indignatione. Vel põt
intelligi ille ignis qui tunc comburet et
cruciabit pctõꝛes in ꝑpetuuʒ: ideo dicit
rota que aꝑta eſt ad reuolutionẽ ꝑpetuã
Secũdo deſcribit᷑q;tum ad aſſoclationẽ
qꝛ ſicut tota hominũ generatio ibi cõgre
abitur:ita tota angeloꝝ natura:ibi aſſi
ſtet ad iudicẽ reuerendũ ad toti huma/
no generi miniſtrandũ:qꝛ iſti electos ad
gloꝛiã aſſociabũt ⁊ repꝛoboſ habẽtes coꝛ
poꝛa ponderoſa ad iudiciũ trãſpoꝛtabũt
Et tũc libꝛi erũt aperti.Per libꝛos intel/
ligit᷑ cõſcientia ſinguloꝝ. In iudicio enizʒ
ait Richar. Quulibet per diuinã virtu/
tẽ poterit legere in cuiuſſibet cõſcientia
oĩa bona ⁊ mala que vnqᷓ; fecerit vt oẽs
videant ꝙ in cuiuſſibet damnatiõe ⁊ ſal

uatione deus iuſte põderabit bona eoꝛũ

⁊ mala q̃ nunqᷓ; fecerũt.O qᷓ;ta confuſio
erit dãnatis ⁊ maxime xpᷣianis qui ſi vo

luiſſent potuiſſent ſaluari. JIbi aperiunt᷑
duo libꝛi ſcʒ moꝛtis ⁊ vite. In libꝛo moꝛ

tis erũt ſcripta mala omniũ repꝛoboꝝ ⁊

a parte ſiniſtra exiſtentiũ que publice co
ram oibus legent᷑ de quo Ezech.ij. dicit
Vlidi angelũ habentẽ libꝝ ſcriptũ intus

2 foꝛis:⁊ expãdit illũ in quo erant ſcripte

lamẽtatiões carmẽ ⁊ ve.dicit᷑ ſcriptus in
tus ⁊ foꝛis ꝓpter pctã pꝛiuata ⁊ publica:

que tũc manifeſtabunt᷑ coꝛã toto mundo

⁊ ad magnã confuſionẽ ⁊ detrimentũ dã

natoꝛũ:qꝛ in eo erũt lamẽtationes ploꝛa
tus ⁊ timoꝛis carnẽ doloꝛis ⁊ afflictiõis
2 ve infernalis ſupplicij ⁊ eterne damna

tionis.Scõðs liber appellat᷑libervite:qꝛ

ĩ eo ſcripta erũt merita eterne vite ⁊ ope
raviua ab his qui in dextera erunt facta

que ad laudẽ electoꝝ legent᷑:⁊ ad cõſola:
tionẽ eoꝝ publicabunt᷑:⁊ ideo appellat᷑ li
ber vite:de quo dicit᷑ Daniełxij. Salua
bit᷑ ppłs tuus ois qui inuẽtus fnerit ſcri
ꝓtus in libꝛo. Cõſequẽter his ꝑactis iu/

dex in oẽs diffinitiua ꝓferet ſententiã de
qua ſentẽtia dicit᷑ Fluuius igneus rapi/

duſq; egrediebar᷑ de oꝛe iudicis in thꝛo⸗
ns ſedẽtis. Fluuius iſte eſt magna ſſentẽ
tia ⁊ inueſtigabilis intelligentia qᷓ ex oꝛe

iudicis ꝓcedet per quã feret ſententiã iu
ſtiſſimam ⁊ irreuocabilẽ in bonos et ma
los:que ſeniẽtia erit ignea ⁊ rapida: ſed
ignea.i.amoꝛe ⁊ charitate plena quo ad
bonos:⁊ rapida.i.hoꝛrẽda⁊ furoꝛe plena
quo ad malos:cũ dicit᷑ eis ilud Math.
xxv. Ite maledicti in ignẽ exernũ qui pa
ratus eſt diabolo ⁊ angelis eiꝰ. Hic oſtẽ
ditur ſentẽtia iuſta: qꝛ ſunt maledicti p/

pter culpe feditatẽ: ⁊ acerba ꝓpterignis

acerbitatẽ:cũ dicit. Ite in igne eternũ p/⸗
pter pene ꝑpetuitatẽ:ꝛ dicit᷑. Ite male⸗

dicti in ignẽ eternũ Erit hoꝛrẽda ꝓrter

demonũ ſocietatẽ:qꝛ concludit᷑ qui para

tus eſt ſupple vobis cuʒ diabolo ⁊ ange
lis eius. Ecce dies ergo illa que dicit oi⸗/

es ire ca.⁊ mi.di.ma.⁊ ama.valde.Sed

quo ad illos qui erũt in dextera ꝑte ſen/

tentia erit ignea i.amoꝛe ⁊ charitate ple

na. Id eo dicit eis thema in pᷣncipio aſſũ
ptuʒz. Vlenite bñdicti patris mei po.pa.
vo.reg.a cõſti.mũdi. Euãgeliũ aũt pᷣpo

nit diceꝑtationẽ i.ſententiã diffinitiuã

ꝛo electis ſentẽtie diffinitiue p repꝛobis

Sed hic attẽdamus fratresde numero
electoꝝ ⁊ repꝛoboꝝ quid poſſumus cõie

cturare cuʒ xpᷣs dicat Math. xxij. MWul

—.—

ti ſunt vocati paucivero electi.Et oꝛige

nes ſuꝑ hoc dicat vnum terribile verbũ.
Timendũ eſt inquit ne chꝛiſtiani in illo
numero intioeãt in regnũ celoꝝ:quo nu⸗/
mero introierũt filij iirael in terrã ꝓmii/

W
8
—
—

—

ſionis ſcʒ duo. Quid enĩ terribilius no-

bis poteſt dici:qᷓ; ꝙ multi ſũtvocati pau

ci vero electi.,YFratres cũ dñs dixiſſet di⸗/
ſcipulis ſuis vnus veſtrũ me tradet: om

nes dixerunt. Nunqͥd ego ſum dñe? Iᷣta

ergo ſi vnus ex toto humano genere pe
ritus crederet᷑:⁊ tantũ vnus:quis nõ ve/

hemẽter expaueſceret Multo magis cũ
is qui oĩa nouit:dixerit multi ſunt voca⸗/

ti paucit vero electi tremere debẽt ⁊ time
re vniuerſi.Vñn Chꝛiſo.Qui de głialco
gitat ⁊ non magis timet de caſu:ille nec
infirmitatẽ ſue carnis cognoſcit:nec ver/⸗

ſucias ↄſiderat diaboli:nec intelligit qd

ait apłs Ephe.vi. Nõ eſt nobis collucta

tio cũ carne ⁊ ſanguine ſupple tantũ:ſed
4

—

1 e LQro

aduerſus pᷣncipatus:⁊poteſtates aduer
ſus rectoꝛes tenebꝛaꝝ harũ. In hoc erg⸗
certamine ſpirituali viuẽtes nõ devem⸗ꝰ
cogitare qualẽ gloꝛiã cõſequa:nur:ſcʒ pᷣ/

mo:ſed quõ ruinã peccati cuadamꝰ:bhec

ale. Si eni inquit idẽ octoꝛ certamẽ be
ne ꝓceſſerit poſtea poteſt iudex ſᷣm meri/
xuʒ certamin is pᷣmiũ mẽſurare ⁊ eſtima
re.hec illa. Hec dixi vt pᷣmo cogitemus
hic hn viuere:ſi poſt moꝛtẽ velimus glo
rioſe viuere:his ergo qͥ benevixerint ⁊ in
gᷣa moꝛtui fuerint dicet iudex. Venite
bñdicti ⁊c. O quis poterit cogitare qle
⁊ quãtũ gaudiũ erit electoꝝ tali ſentẽtia
audita. Vere eri ſentẽtia omni gaudio
plena ꝓpter operũ ſanctitatẽ qꝛ bñdicti:
Apter eternoꝝ felicitatẽ qꝛ poſſidete reg/
nũ:⁊ ꝓp:er angeloꝝ ſocietatẽ: qꝛ cũ btis
ab oꝛigine mũdi. Terminata igit᷑ ſentẽ
tia iudicis nil aliud reſtat niſi executio
ſentẽtie:vt recipiatvnuſqͥ ſq; penaʒ vel pᷣ
miũ pꝛo ſuoꝝ qᷓlitate factoꝝ. Smmedia/
te ergo abſq; quacũq; dilatiõe iudex bo/⸗
nos cũ iubilo ducet ad celũ empireũ:⁊ re
pꝛobos cũdemonibe oĩbus pᷣcipitabit in
gehennã. Vñ concludit Dath̃. xxv. Et
ibunt hi ſcʒ damnati in ſuꝓpliciũ eternũ.

Juſti autẽ in vitã eternã his terminatis

erit innouatio mũdi Sicut em̃ ille maxi
mus ignis elemẽta purgabit cũ habeat
vyim expulſiuã forme extrinſece:ſic mun
dũ innouabit diſpoſitiue ſubtiliãdo ipſa
elemẽta. Vñ Richar.ait ꝙ per purgati⸗
onẽ mũdi remouebit᷑ ab elemẽtis aliqua

res poſitiua derogãs ſue puritatũſic ꝙ ꝑ

purgationẽ ſegꝑabunta quolibet elemẽ/
toipartes alioꝛũ et diſpoſitiones ad lalia
elemẽta que cauſant᷑ per mutuã actionẽ
2 paſſionẽ in ↄfinijs ſuis. Habebũt etiã
lucem quã modo nõ habẽt. Pꝛimo eniʒ
lux in coꝛpoꝛibus celeſtiba augebit᷑ Iſai.
xxx. Erit lux lune ſicut lux ſolis:⁊ lux ſo/
lis erit ſeptẽpliciter ſicut lux ſeptẽ dieꝝ:
2 ex cõſequẽti elemẽta abundãtius illu/
minabuntq́; modo: qꝛ recipiẽt a coꝛpoꝛi
bus celeſtib amplioꝛẽ luminis influẽtiã
Vtrũ aũt poſt illã claritatẽ quã a coꝛpo
rihus celeſtib recipiẽt lux eis impꝛimat᷑

alia incertũ eſt:tamẽ nullũ eſt incõueni⸗

ens ſi cõcedat᷑ ꝙ ſic:⁊ tunc ſicut aĩe elec/⸗

toꝛũ per lumẽ gloꝛie aliquo modo cõfoꝛ⸗/
mant᷑ manente differẽtia et ꝓpꝛietatibus
naturalibus:ſic coꝛpoꝛa inferioꝛa ꝑ ſuãʒ

illuſtrationẽ aliqualiter coꝛpoꝛibus cele
ſtibus cõfoꝛmabunt᷑ ſalua differentia in
eſſentia et ꝓpꝛietatibus naturalib: terra

tamẽ nõ illuminabit᷑ niſi in ſui ſuꝑficj.⸗
Si eni in pꝛofundo illunmmnarerimpij lu

men illud viderẽt qua viſione ſunt indi

gni:hec ille Bonauẽ.vero ſic dicit. Erit

boc ad gloꝛiã electoꝝ. Sicut em̃ gloꝛia
eſt rei habere plures cameras ĩ palatio:
⁊ pulchꝛã coquinã q;uiſ nõ ingrediar:ſic
electis erit gloꝛia ꝛhonoꝛ ꝙ nõ ſolũ aula
paradliſi ⁊ celuʒ empireũ ſit pulchꝛũ:ſed

etiã ꝙ celuʒ ſyderũ ⁊ antiquũ habitacu

lum:hec ille. Animaliavero bꝛuta ⁊ etiãẽ
plante nõ manebũt. Vñ Bonaũ. dicit ꝙ
aĩalia ⁊ plante nõ ſunt ad oꝛnatũ terre:
nec ad hoĩs obſequiũ: nec ad dei laudeʒ
nec ad vniuerſi ꝑfectionẽ:niſi ſᷣm eũ ſta/

tum qui eſt coꝛruptibilis ⁊ variabilis: et

ideo illa nõ opoꝛtet innouari. Unde ter-
ra habebit aliũ oꝛnatuʒ. Et Richar. ait.

Quãuis bꝛuta animalia et plante ſerui⸗

ant homini ſicut elemẽta: nõ tamẽ tantã
habẽt aptitudinẽ ad ſtatum incoꝛrupti/

bilitatis ſicut elementa: qꝛ ſunt incoꝛru

ptibilia ſcᷣm ſe tota.

Ertio et vltio vi⸗
t dendũ eſt de gloꝛia coꝛpoꝛis.
Abi ſciendũ pᷣm Richar. diſ⸗

xlix.ꝙ in beatis eſt pꝛemũ eſſentiale:qð
eſt aĩe beatitudo cõſiſtens in clara dei vi
ſione ⁊ ꝑfecta fruitione:ac ꝑfecta ſecuri/
tate de pᷣdicte diſionis et fruitionis ꝑpe/

tuatione ⁊ gaudio:pᷣmiũ vero accidẽta/
le dicit᷑ qd habet bonũ creatum pꝛo obie

cto:qð accidẽtale dicit᷑ nõ qꝛ ſit accidẽs:

qꝛ tunc bea titudo aĩe etiam diceret᷑ pᷣmi

um accidẽtale:ſed qꝛ tale pꝛemiũ non eſt

de ratiõe beatitudinis ipᷣius aĩe: eo ꝙ ip

ſa ſine illo vere eſſet beata dicẽte Augu.

lib. v. cõfeſ. et loquẽte ad deum de bonis
creatis. Beatus eſt quite ſcit:etiã ſi illa

lee
ſn
s
ſi
de
ain

Nr ai⸗
eſeni
Enanei
eruprt
gcrrt⸗

4
porb⸗
Nurol⸗
nlech
daſ
ſaun
isgpe
ciget⸗

heNH

licdis
elpn
vonck
o

Zug

hons
zau

Pꝛima gloꝛia coꝛpoꝛis

heſciat:qui vero te ⁊ illa nouit: nõ ꝓpter

lla beatioꝛ:ſed ꝓpter te ſoluʒ beatus eſt.
Duplex vero eſt beatitudo ſcʒ aĩe ⁊ coꝛ⸗

poꝛis Dicit᷑ auteʒ de eſſentia beatitudi
nis aie omne id ſine quo nõ eſſet vere be
ata. Et qꝛ ſine coꝛꝑevere beata eſt:beati
tudo coꝛpoꝛis ꝑtinet ad pᷣmium aie acci

H dentale. Sed id ſine quo coꝛpus nõ poſ/

ſet eſſe beatũ:vident᷑eſſentialis eius bea
titudo:vel ad ipᷣam ꝑtinere: et ita poteſt
dici ꝙ beatitudo coꝛpoꝛis aliquo mõ eſt

eſſentialis:qꝛ eſt eſſentialis coꝛꝑi inq;tfũ

ſine illa coꝛpuſ nõ poſſet eſſe beatũ:tamẽ
non eſt eſſentialis pᷣncipaliter ⁊ ſimplici

rer eo ꝓꝙ ſine illa pars homiĩis pᷣncipalioꝛ
eſt beata ꝑ perfectã ſui cũ deo cõiunctio
nẽ. Itẽ eſt ſciendũ ꝙ eſt quoddã pᷣnuuʒ
quod dicit᷑ aurea:quoddã qð dicit᷑ aure/
ola:quoddã quod nec eſtaurea nec aure

ola.Aurea eſt pᷣmiũ ſubſtantiale beatoꝝ
qð per ſimilitudinẽ aurea dicit᷑ tũ qꝛ da/

tur victoꝛibus ⁊ victoꝛi debet᷑ coꝛona:tũ
quia ꝑ ipᷣm creatura rõnalis eſt deo ꝑfe/

cte ſubiecta:cui eſſe ſubiectũ regnare eſt:
tum qꝛ ad ſimilitudinẽ coꝛone que conti

netur linea circulari: ita ꝑfecta eſt vt ei
nõ poſſit fieri additio niſi accidentalis:
ita illud pꝛemiũ eſt:ita ꝑfectũ ꝙ quicqͥd
ſuꝑaddit᷑ accidentale eſt:tum qꝛ ſicut co
rona qua circularꝭ eſt ad eundẽ punctũ

quo incipit terminat᷑: ita ꝑ ipᷣm pꝛemiuʒ
eſſentiale creatura rationalis:pᷣmo pᷣnci

pio coniungit᷑ a quo in eſſe per creationẽ
exiuit. Aureola yero eſt gaudiũ de operi
bus a ſe factis rõnem habẽtibus victoꝛie

excellentis per qð apparebit exterius in
coꝛꝑe quidã decoꝛ qui pᷣdictuʒ interius

gaudiũ exterius declarabit. Ergo aure
ola eſt gaudiũ de bonis creatis nõ qͥbuſ

cũq; ſed pᷣuilegiatis pᷣuilegio victoꝛie ex

cellẽtis:⁊ ſic aureola eſt pᷣmiũ accidẽtale
2⁊ dicit᷑ reſpectu auree vocabulo ſignificã

te diminutionẽ ad ſignificandũ ꝙeſt mi
nus pᷣmiũ qᷓ; aurea:de quo in figura dici

tur Exo.xxv.de tabula q̃ ponebat᷑ ſuꝑ ar
ca. Facies illi labiũ aureũ ꝑ circuitũ:⁊ il
li labio coꝛonã ⁊c.⁊ ſuꝑ illã alterã coꝛonã
gureolã, Hec tamẽ oẽ pᷣmũ accidentale

aureola eſt:quia nõ ola bona oꝑa que fe⸗
cerũt beati:⁊ de qbus gaudẽt habent ra
tionẽ vietoꝛie excellẽtis: ⁊ tñ gaudiũ de
illis cũ ſit de bono creato eſt pᷣmiuʒ acci
dentale:hec ille. Hoc aũt pꝛemiũ debet
virginib rõne excellẽtis victoꝛie quã ha
buerũtotra carnẽ:doctoꝛibo rõne excellẽ
tis victoꝛie quã habuerũt ↄtra carnẽ dia
bolũ:martyribo etiã debekratione excel/
lentis victoꝛie quã habuerũt cõtra mun /
dũ. Nunc autẽ ↄſequẽter videndũ eſt de
głia coꝛꝑis Vñ.x.reperio qᷓ ſequunt᷑ coꝛ
pus głioſum ſiue que habebit in patria.
Pꝛimũ erit euidentiſſima claritas.
Secundũ erit conſtans impaſſibilitas.
Tertiũ ertt vigoꝛoſa ſubtilitas.
Quartũ erit velotioꝛ agilitas.
Quintũ erit celeſtis habitatio.
Sextũ erit vocalis collaudatio.
Septimũ erit delectabilis viſio.
Octauũ grata nimis auditis.
Nonũ erit redolens odoꝛatio.
Decimũ erit ſuauis deguſtatio.

NRuima igitur glo
p tria erit et eſt in coꝛpoꝛibus iã
gloꝛioſis vt eſt coꝛpus chꝛiſti

⁊ virginis gloꝛioſe:⁊ foꝛte plurimũ alio/
rum euidentiſſima claritas Math. xiij.

Juſti fulgebunt ſicut ſol in regno patris
eoꝛũ.Et Sap.iij. Fulgebunt iuſti ⁊ tan
qᷓ; ſcintille in arundineto diſcurrent. De
hac claritate ait Alexan.in.iij.ꝙ non eſt
eneratiua caloꝛis ſed eſt cõfoꝛtans ⁊ de
ectãs viſum:⁊ ꝓpter hoc comparat᷑ cla/
ritati lapidis iaſpidis qͥ confoꝛtat aſpe/
ctũ:⁊ talis fuit claritas quã habnit chꝛi/
ſtus in tranſffiguratione: Hec ille. Hec

autẽ daritas erit. Y

Pꝛimo gloꝛie anime ꝓpoꝛtionata.
Secũdo partibus coꝛpoꝛis cõparata.
Tertio differens in multis coꝛpoꝛibus.

Quarto coꝛreſpõdens bonis operibus.

Pꝛimo igit claritas illa erit gloꝛia ⁊c
Vnñ ait Richar.di.xlix.iiij.Claritas coꝛ
poꝛũ erit differens ſᷣmdifferentiã gloꝛie
animarum ⁊ hoc eſt rationabile:quia ex
claritate beatitudinis anime claritas

redũdat in coꝛpus. Vñ ſᷣm ꝓpoꝛtionem
qua beatitudo aĩe xpᷣi excedit beatitudi/
nẽ cuiuſlibet alterius aie: ſic lux ſui coꝛ⸗
poꝛis excedit lucem futurã in quocunq;
coꝛpoꝛe alio gloꝛificato.Quãdo veto di
citur ꝙ fulgebũt iuſti ſicut ſol: ſciẽdũ eſt
ꝙ Inx elemetaris ⁊ lux coꝛpoꝛis gloꝛifica
ti eiuſdẽ ſpeciei nõ ſunt:ſed luxelemẽta/⸗
ris eſt quaſi quedã imitatio illius ſicut
lux naturalis ſpũalis aĩe nõ eſt eiuſdem
ſpeciei:cũ ſpirituali luce gloꝛie:ſed eſt q
dam imitatio illius: lux tñ coꝛpoꝛis erit

eiuſdẽ ſpeciei cũ luce que poſt reſurrecti
onẽ erit in alijs coꝛpoꝛibus gloꝛificatis.
Juxta illud ad Ephe.iij. Saluatoꝛẽ ex/

pectamus dñm ieſum xpᷣm qui refoꝛma/
bit coꝛpus humilitatis nr̃e configuratũ
coꝛpoꝛi claritatis ſue. Abiait Nicol. de
lyra ꝙ nüc dicit᷑ coꝛpus humilitatis: nã
modo eſt nobis occaſio humilitatis: eo
qꝙ eſt coꝛruptibile ⁊ putrefactibile et coꝛ/
rodet᷑ a vermib, ⁊ in cineres reſoluet᷑. O
qᷓ;tum nunc debemus humiliari ſub ma
nu potentis dei qui nobis reſurgẽtibus
dabit talem ac tantã claritatẽ atq; luceʒ
Si em̃ vt ait ſapiens.Eccł.ij. Dulce lu
men ⁊ delectablle eſt oculis videre ſoleʒ
quãto magis delectabile ⁊ oculisvidere
ſolem quãto magis delectabile eritvide
re illa in luceʒ gloꝛioſam. Hec claritas
in tranſfignratione fuit taʒ delectabilis
petro:vt diceret. Dñe bonuʒ eſt nos hic
eſſe. Suꝑ quo ait Remigius ꝙ petrꝰ vi
ſa maieſtate dñi adeo delectatꝰ eſt vt cũ/
cta tꝑalia obliuioni traderet ⁊ imꝑpetu

um manere vellet. Quid igitur erit de il

la luce ꝑpetua. Scðo dixi ꝙꝓhec claritas
erit partibus coꝛpoꝛis cõparata:nõ eniʒ
oẽs partes coꝛpoꝛis eq̃liter lucebũt. Vñ
Richar. vbi pꝛius dicit ꝙ plenitudo hu/
m ani coꝛpoꝛis reqrit vt quedã eius par/

tes ſint clarioꝛes qᷓ; alie. IJdeo ñ erũt oẽs

partes coꝛꝑis eqliter clare. Erũt tamen
clare ſᷣm illã ꝓpoꝛtionẽ quã magis requi
ret coꝛpoꝛis pulchꝛitudo:hec ille. Sicut
em̃ in coꝛꝑe non gloꝛioſo oculi ſunt pul/⸗
chꝛioꝛes ⁊ clarioꝛes alijs partib coꝛꝑis:
ita erit ibi.Jta etiã in coꝛꝑe myſtico aliqᷣ

Pꝛima gloꝛia coꝛpoꝛis

ſunt clarioꝛes ⁊ ſapiẽtioꝛes alijs vt ſunt
illi quibi dictũ eſt Matth. v. VWos eſtis
lux mũdi. Vnde Augu. ſuꝑ Beñ.ad lic
terã: dicit ꝙ lux eſt ſubſtantia coꝛpoꝛea

ſlamme ſumplex in genere coꝛpoꝝ: ſũme

mulctiplex in efficatia. Ende Luc.in coꝛ

poꝛibus nihil eſt vtilius:nihil pulchꝛius

nihil cõmumiꝰ: nihil velocius: nihil im/

paſſibilius:nihil virtuoſius inuent᷑: im
mo lux eſt facies omniũ rerũ que oia om
nibus bonis pꝛelatis ⁊ doctoꝛibus cõue
niunt:ideo nõ iĩmerito dicitur eis. Fos

eſtis lux mũdi: quia ſapientiã docent et

iuſticiam ⁊ pꝛudentiã atq; vir tutẽ quib⸗

nihil vtilius in vita eſt hoibus. Vñ do /
ctoꝛ debet verbis ſanctis ⁊ monitionibz

alioꝝ coꝛda illuminare ? tenebꝛas men

tis auferre vt dicere valeat his quos do/
cet cum apło.Ephe.v. Eratis enim ali⸗/

quãdo tenebꝛe nũc antẽ lux in dño vnde

de pꝛelatis qui ſunt lux mũdi.dicit Yſiðö.
lib iij. De ſummo bono ca.cxlvi. Sacer
dotes debent exquirere petã populoꝛũ Z
ſagaci ſollicitudine vnumquẽq; ꝓbaret.

Juxta teſtimoniũ dñi ad Jere.dicit. Pꝛo
batoꝛẽ dedi te in populo meo ⁊ ſcies:⁊ ꝓ
babis vias eoꝛũ.Et ſequit᷑ eodẽ capitulo
Sacerdotes ſtudio coꝛrigendi facta per
ſcrutari debent ſubiectoꝝ vt emàdatos
lucrifacere poſſint.Et ſequit᷑. Bonoꝝ ſtu
dia ſacerdotũ multadiligẽda etiã parua
plebium facta ꝑquirũt: vt dum in mini/
mis ſubditoꝝ peccatis ſe acerrimos pꝛe
ſtant in maioꝛib: malis cautos atq; ſoli

citos faciãt. Hec ille. Uriq; ſic erũt lux

mũdi vt ſic ex tali luce doctrine ad luceʒ
gloꝛie ꝑueniant. Juxta illud Danie. xij.
Qui docti fuerint fulgebũt q̃ſi ſplendoꝛ
firmamẽti:⁊qͥ ad iuſticiã erudiũt młtos

qᷓſi ſtelle in ꝑpetnas eternitates. Sicut

igit᷑ in coꝛꝑe myſtico quedã partes ꝓlus
lucẽt ſcʒ pꝛelati ⁊ doctoꝛes pluſqᷓ; ſimpli
ces:ſic in coꝛꝑe głioſo q̃dã partes plus
alijs lucebũt. Tertio dixi ꝙ pᷣdicta clari

tas erit differẽs in multis coꝛpoꝛib: de

q̃ differẽtia ait apłs.i.Coꝛinth.xv. Alia
claritas ſolis alia claritaſlune:⁊ alia cla
ritas ſtellarũ. Sella ema ſtella differt in

- ; —— — —— — —

— — —

e.
ks

e

per quo textulait Nico.de lyra. Per hoc
ꝙ dicit᷑ alia cla ſolis intelligitur claritas

xpi. Alia cla.lune intelligi claritas vir/

ginis marie. Alia ſtellarũ.i.alioꝝ ſctõꝝ.

Et ſubdit᷑ ſtella em a ſtella differt in cla
rita te:ſic ⁊ reſurrectiomoꝛtuoꝝ. hec ille

Eritit ergo alia ⁊ alia claritas in coꝛpoꝛi
bus gloꝛioſis.i.maioꝛ et minoꝛ:qꝛ clari⸗

tas coꝛꝑis xp̃i erit maioꝛ ⁊ intenſioꝛ om

nibus alijs:et cõſequẽter claritas virgi/
nis poſt claritatem xpᷣi oẽs alias clarita
tes excedet. Ita etiã inter ſctõs erit diffe

rentia clarita tũ ſicut eſt differẽtia clari/
tatũ inter ſtellam ⁊ ſtellã.Et Richar.di/

cit ꝙ quodlibet coꝛpus gloꝛificatũ foꝛtiꝰ
lucebit ⁊ intẽſius q; lucet ſol. O qᷓ; pul/

chꝛũ et iocundũ enit videre tot lumina:
tot claritates delectabiles viſui. Nullus

viuens narrare poſſet.Erũtq; in coꝛpoꝛi

bus martyrũ cicatrices ſicut dicit beatꝰ.
Aug xxij.de ciui. Hicit em̃ ꝙ cicatrix il/
la nõ erit in eis defoꝛmitas: ſʒ dignitas
ſicut recitat Richar. Sicut em̃ xpus in
ſua reſurrectione retinuit plagas paſſio/
nis quas oẽs videbũt in die iudicij vt di
ctũ eſt pᷣus:ita credendũ eſt ꝙ martyres
dQadg decoꝛẽ habebunt ſigna in coꝛpoꝛe ſui
martyrij. Sic credendũ eſtꝙ btũs Fran

ciſcus habebit plagaſ ſibi ipꝛeſſas a chꝛi

ſto ſicut legimus de ipſo:⁊ poſt moꝛtẽ vi
ſe ſuut ab oĩbus qui pᷣſentes fuerunt dũ
coꝛpus eius traderet᷑ ſepulture:⁊ videre
voluerũt. Et credendũ eſt etiaʒ ꝙ tales
partes magis lucebũt. Quor cic atric es

autẽ remanebũt in coꝛpoꝛibus martyrũ

deus noult:ſic igitur patet quõ in coꝛpo/
ribuſ erit alia ⁊ alia claritas. Quarto di

xi ꝙ hec claritas erit coꝛreſpõdẽs bonis

operibus. Querit tamẽ Richar. vtrũ be

ati habebũt aliqð accidentale pꝛemiũ/ꝓ

bonis opertbus qui fecerũt in pctõ moꝛ⸗/
tali.Et reſpõdẽdo dicit ꝙ ſicut pena du/

plex eſt: quedã ſcʒ inflicta a iudice:que/
dam acta ab ipᷣo peccãte:qꝛ homo peccã

do ſibimet infert penã:ita dicoꝙ duplex
eeſt gaudiũ accidentale in beatis. Quod
daã receptũ ſpecialiter a deo miſericoꝛdi/

erit euidentiſſima claritas

rlartitate ſic ⁊ reſurrectio moꝛtuoꝝ. Su/

ter retribuẽte. Quoddã actũ ab ipᷣo bea
to recogitando bona oꝑa ſua ⁊ ſibi com/

placẽdo in eis. Pꝛimũ gaudiũ magis ꝓ
pꝛie habet rationẽ pꝛemij qᷓ; ſecundũ:qᷓ;/

uis ſecundũ aliquo modo habeat: eo ꝙ
oĩa q̃ habẽt beati pᷣncipaliter a deo ſlunt

Cũ ergo beatis placeat ſe feciſſe oꝑa bo⸗
na que in pctõ moꝛtali fecerunt maxime

inq; tum videbũt ꝙ illa opera eos ad pe
nitentiã diſpoſuerunt ſeu inclinauerũt ꝓ

iilis habẽt aliqð accidẽtale pꝛemiũ extẽ

dendo nomẽ pᷣmij ad gaudiũ quodlibet

beatoꝝ nõ tamẽ ſic gaudẽt de illis bonis

operibo ſicut de illis que fecerũt in chari
tate de quiba gaudẽt ratione oꝑis opera
ti ⁊ radicis ⁊ foꝛme:⁊ de alijs gaudẽtlra
tione operis oꝑati tm̃ Hec ille.Ex quo
patet ꝙ quãtumcũq; qͥs ſit in pctõ moꝛ/
tali:nõ tamẽ deſiſtere a bonis operibus
debet vt ab oꝛone:a ieiunio:ab elemoſi⸗

na:⁊ ceteris bonis:qꝛ ſi ſaluet᷑ p illis etiã
gaudebit ſpecialiter:tñ debet conari ⁊ ſe

exercere in bonis oꝑibus dum eſt in cha

ritate ſᷣm cõiecturà quandã:vnde hoĩes
antiqͥtus tẽpoꝛe q̃drageſime:⁊ tempoꝛe
palcali ſolebãt ſe exercere in bonis operi
bus ſʒzvere nũc pauci curãt de bonis oꝑi
bus fiendis tali vel cali tẽpoꝛe:⁊ per cõſe
quẽs pauci curãt de ſalute ſua qð eſt mł
tum dolendũ: vñ q̃ſi om̃i tꝑe hoĩes ſunt
pigri ad bonũ:⁊ ſunt ſolliciti ad laſciui⸗
as:ad choꝛeas:ad ludos:⁊ad cetera ma
la:vñ de heibus huius tꝑis verificat᷑ i⸗
lud Sap̃ᷣ.xv. Eſtimauerũt luſum eſſe vi
tam nr̃am:⁊ cõuerſationẽ vite eſſe cõpo/
ſitã ad lucrũ:⁊ opoꝛterevndecũq; etiam
ex malo acqͥrere. Aduertamus diligẽter
rogo verba ſapiẽtis. Pꝛouer.i.dicentis.
Sapliẽtia foꝛis pᷣdicat:in plateis dat vo

ceʒ ſuã di. VNſq;quo paruuli diligitis in

fantiã ⁊ ſtulti ea qᷓ ſunt noxia cupient:et
impꝛudẽtes odibunt ſcientiã. Conuerti
mini ad coꝛrectionẽ meã.Et ſequit᷑. No
caui ⁊ rennuiſtis:extendi manũ meam ⁊
non fuit qui aſpiceret:deſpe xiſtis omne

cõfiliũ meũ ⁊ increpationes meas negle

xiſtis: ego quoq; in interitu veſtro ride/

bo ⁊ ſubſannabo cũ vobis qð timebatis
liz

Secunda gloꝛia coꝛpoꝛis

aduenerit:quãdo venerit ſuꝑ vos tribu/
latio ⁊ anguſtia tunc inuocabũt me Anõ
exaudiã mane:cõſurgent ⁊ nõ inuenient

me:eo ꝙ exoſaʒ habuerint diſciplinã: et
timoꝛẽ dũi nõ ſuſceperint nec acquieueę/

rint conſulio meo:⁊ detraxerintvniuerſe
coꝛrectioni mee. Comedẽt ergo frucius
vie ſue ſuiſq; cõſiljs ſatnrabunt᷑.hec ibi.
Quid igit᷑erpectamꝰbñ agere ſivitã illã
głioſaʒ ⁊ claritatẽ illã tã mirabilẽ tã de
lectabilẽ deſideramꝰ habere. Scðm enĩ
ꝙ plura bona merita:et in charitate fece

rimꝰ: ſᷣm hoc maioꝛẽ claritatẽ in patria

habebimꝰ Hec eſt lux:de q̃ ait Job. xvij
Poſt tenebꝛas ſpero luceʒ. Ad quã lucẽ
vocabimur in die iudicij dũ nobis dicek.
Venite benedicti ⁊c.

Ecũda gloꝛia coꝛ

ſ poꝛis erit cõſtans impaſſibili/
tas:vnde apłs.i.Coꝛint.xv.di
cit de coꝛꝑe. Seminat᷑ in coꝛruptiõe ſur/⸗
get in incoꝛruptiõe: ſeruat᷑ in ignobilita/

te ſurget in gloꝛia:ſeminat᷑in infirmita/

te ſurget in virtute ſeminat coꝛpus aĩale
ſurget coꝛpus ſpũale: vbi ait Nico.de ly
ra. Hicoñdit apłs differentiã coꝛꝑis re
ſurgẽtis ⁊ moꝛtui qᷓ;tuʒ ad q̃ttuoꝛ dotes
coꝛꝑis gloꝛioſi. Seminat᷑ in coꝛruptione
id eſt ſepelit᷑in terra coꝛpus coꝛruptibile

vel ſeminat᷑ i.per naturã generat᷑:ſurget
in incoꝛruptione.i.coꝛpus ſurgens habe

bit incoꝛruptionẽ per dotcẽ impaſſibilita

tis. Seminat᷑ in ignobilitate.i.coꝛpꝰ ob/⸗

ſcurũ ⁊ vile ſurget in nobilitate coꝛpꝰ ha
bẽs dotẽ claritatis. Et hoc dicit ad duo
pma. Et ſequit᷑ ibidẽ Opoꝛtet eni coꝛru

ruptibile hoc induere incoꝛruprionem ?

raoꝛtale hoc induere iĩmoꝛtalitatẽ. Hec
aũt impaſſibilitas:vt volũt quidã pᷣnci/⸗

paliter cauſatura diuina volutate inqᷓn/ ita in oibus ce .
tio infirmitatis aut cuiuſcunq; leſionise⸗

tum tollit oꝛdinẽ ſubiectionis coꝛpoꝝ ip
ſoꝛũ beatoꝝ reſpectu quoꝛũcunq; agenti
um actione coꝛruptiua ſeu afflictiua: ta/⸗

mẽ immediate hmõi impaſſibilitas ali/

quo modo cauſat᷑ ab ipa anima beata qᷓ
hpuiuſmodi coꝛpus into?mat cui deꝰ de /
. Ait talem virtutẽ ꝓcoꝛpus per ipam vl

2.

uificatũ poteſt pᷣſeruare ab omni actioe

leſiua. Et illud vide innuere btũs Au⸗
gu.in li.ad Dioſcoꝛũ vbi air.Cam potẽ

tis nature fecit deus aiam vt ex eius feli
citate redũdet in coꝛpus ſanitas ꝑpetua

⁊ vigoꝛ incoꝛruptibilitatis Richar.vero
