ne meritis:⁊ oẽs verũ dicũt ⁊ diuerſe au gumentũ qð hoꝛrẽdũ eſt incidere in ma
croꝛita tes circũloquunt᷑: hoc eſſe qð eſt nu dei vlustis: vt habet Beb x. Di ecin ?
peſſe oĩbus ſua ꝓpꝛia auctoꝛitate. Et ſic deus nõ peꝑcit nobiliſſimo ãgelo ſuꝑbiẽ? KW”
a ppetijt diuinã eqlitateʒ in aliq o . ti:qͥd erit de viliſſimo cinere ⁊ abiectiſſi
xiiij. Aſcendã in celo⁊ ero ſilis altiſſino mo: ĩ altũ ſe extollẽti cũ iacere debeat in D

dD L e — Et ↄñnter ↄcluſione ſequẽti ait. NHotãdũ ciuere ⁊ cilicio:iĩmo ĩ ipo ſterqͥlinio. Hec .
— F ꝙ ſuꝑbia demonũ ⁊ alioꝝ cõfoꝛmis fuit ill e.ij. Pe.ij. Si em̃ deus angelis peccã/ “
capiti totius malicie pᷣncipi ſcʒ tenebꝛa tibus nõ peꝑcit ſeg meri mſern detra —
rũ. Ipᷣe dabolus attendẽs ſuoꝝ natura ccos:in tartarũ tradidit in iudiciũ cruci 4
liũ ſtrẽnuitatẽ:⁊ excellentiã ⁊ pᷣcellentiã andos reſuari:⁊oꝛiginali mũdo nõ peꝑ .

voluit ꝑeſſe ⁊ reqͥ eſcere ſua auctoꝛitate: cit:ſed octauũ noe iuſticie pᷣconẽ euſtodi
hoc eſt ſiue meritis ſiue miniſterio. HDe/ uit diluuiũ mũdo impioꝝ induces: ⁊ ci⸗
mones vᷣo ſubiecti nõ ſunt auſi m appe uitates ſodomoꝝ⁊ gomoꝛreoꝝ in cinerẽ
tere:ſed ↄſiderãtes naturaliũ ſtrẽnuita rediẽs euerſiõe dãnauit exemplũ eoꝛũ q̃
tẽ voluerũt ſub vmbꝛa illius qeſcere ita ipie acturi ſunt ponẽs.Hicit ↄnñter Bo⸗/
ꝙ nõ miniſtrarẽt:ſed quodãmõ ſub illa noũ.ꝙ de oꝛdinih an geloꝝ aliqͥ lapſi ſũt
potirent᷑ volütaria libertate: quã vide/ Tocus tñ demonũ poſt lapſum vſq; ad
bant ſe nõ poſſe habere ſub dñio diuino diẽ iudicij nõ eſt locus ſubterraneus quẽ
Cognouerũt em̃ angeli ſe eſſe factos ad vocamus infernũ: ſʒ aer caliginoſus in
ticipandũ qͥetis btitudinẽ:⁊ acqrendũ quo generaliter demonũ młtitudo inba
E merita ⁊ miniſteria. In hoc ſuꝑbieruũt bitat. Vtrũ aũt aliqͥ ſint detruſi in infer
. ꝙ ſine meritis voluerũt eã: ⁊ ſine mini nũ nec inuenio a ſctis determinatũ: hoc
ſterio qͥeſcere:⁊ſine limite ꝓpꝛiãvolũtatẽ aũt bũ credo ꝙ aliq deſcẽdãt ad toꝛquẽ/
implere:⁊ hoc totũ eſt ſuꝑpire. Et dicir dũ aias ſᷣm ꝙ hñt inter ſe deputata ma/
ↄñter ꝙ tã ↄuerſionẽ bonoꝝ: q; auerſio/ ledictõis officia. Rõ aũt qᷓre in hoc aere
nẽ demonũ petm̃ luciferipᷣceſſit. NHã ipſe ſunt:eſt ꝓpter humanũ exercitiũ. Sicut
pᷣmo ſuꝑbiuit: ⁊ ſuꝑbiã ſuã oibus indi/ ar di. A Hunqᷓ; deus qs pᷣſciebat fu

cauit:⁊ extũc qdã adheſerũt ſibi.Alij vo ſturos maloſ eos feciſſet:niſi ꝑiter noſcer
raſiſterũt ? adheſerũt deo.Qaãuis ꝗ̊ ſi/ qͥpus bonoꝝ vſib accõmodaſſet. Vñ di

——

—

magnus clamo: doloꝛis

uina diſpoſitio hoc exigit vt de pᷣuarica/

ionibo angelis obſequiũ quodã mõ elec
toꝝ trahat ⁊ eliciat. Scit:em̃ bñ vti ma/
Ploꝝ. pꝛauis volũtatib:⁊ndeo non eos de
cruſit in infernũ:ſed locũ dedit aptũ ipᷣis
demonibatu q;tũ ad ſtatũ pcti:tũ q;tum
ad ſtatũ exercitij ſiue belli. Aer em̃ cali/
ginoſus ꝓpter caliginẽ ↄuenit tenebꝛoſi
ꝓtati culpe:ſed ꝓpter nobilitatẽ et ſubtili/
tatẽ cõuenit velocitati angelice. Vñ ſi⸗
rut aliquib viris ſctis oñſum eſt frequẽ
ter circa nos volitant ſicut muſce: et ita
pvvſls nõ ſtatim retribuit qð meruerũt:ſed
ſimul cũ hoibus eos expectat ꝓijcere: et
differt ꝓpter nr̃um exercitiũ:nec deus ex
hoc imilericoꝛditer agit cũ hoiĩibus:imo
miſcðia ſuꝑexaltat iudiciũ qꝛ ↄtra fomi
tẽ dat ſicintillã ↄſcie ↄtra demonẽ dat bo
nũ angelũ:⁊ ſuꝑ hoc dat ſuã gram:⁊ ſpi
B ritũ ſctim̃ qͥ vincit oẽm prãtem. Hec ille
9.20.2 „ D biũ aũt eſt vtrũ nijc puniant᷑ pena
Wr ignis. Eñ dicit bidẽ Boñ. ꝙ poſitio ali
gquorũ eſt ꝙ differt pena ignis vſq; poſt
Pe iudiciũ:tũ vt eoꝝ exerctiũ nõ obmittat
tũ etiã diuia miſcdᷣia ondat᷑ q̃ ſuſtinẽtva
ſa ire apta in interitũ: in multa patiẽtia
vſq; in diẽ quo retribuet oĩbo ſᷣm fruetũ
adinuẽtionũ ſuarũ. Et cũ dr in glo. Ja.
iij. Suꝑ illo verbo inflãmata a gehẽena.
Behena eſt diabolus ꝓpter quẽ facta eſt
ſicut em̃ gehẽna ſꝑ ardet ſic diabolꝰvbi/
cunq; ſu:vel in aere vel in texra ſꝑ fert ſe
cuũ toꝛmẽta flãmaꝝ.Radet hñ.ꝙ nõ 2

telligit de flama ignis materialis: ſʒ de
flãmis vitioꝝ ſcʒ ire ⁊ inuidie quibi etiõẽ⸗
toꝛquet᷑. Petm igit᷑ diaboli iniciatũ in p
ſumptiõe:qꝛ ſtatim vt vidit ſuã pulchꝛi⸗⸗
tudinẽ pᷣſumpſit:ↄſummatũ in ambitio
ne: qꝛ pᷣſumẽs de ſe aꝓpetijt qð oino ſupᷣ
ſe fuit ↄfirmatũ inuidie:⁊ odij auerſiõe:
qꝛ exquo obtinere nõ potuit qð appetijt
inuidere cepit ⁊ affectu odij cõtraire: nã
diabolus ſuꝑbus no vales ↄſcẽdere:ſed
cõpulſus deſcẽdere odit deũ iuſtũ:⁊ inui·
det excellentie eius:hec Boñ. Hoc inq;
pctm̃ poſt diẽ iudicij puniet᷑ penis illis
infernalibi. in qbus magnis clamoꝛ bo
ip̃i demones clamabuũt ſclẽtes ſe in celũ

creatos: ⁊ tã magna gaudia ꝑdidiſſe ex
tanta ſua ſuꝑbia ꝗlaxiij. lamabit mo
ab ad moab Moab igit᷑ vlulabit: qꝛ de.
mones maioꝛes vlulabũt:⁊ ceteri rñde/
bũt:⁊ hec pena erit maxima in ipſis ⁊ in
dãnatis hoĩbus. Sicut in celo dulce eſt
audire cantũ ⁊ laudẽ angeloꝛũ: ſic triſte
eſt audire vlulatũ ⁊ clamoꝛem demonũ⸗
Quidclamabũt. Certe maledicent deo
qui eos creauit:maledicet lucifer pᷣmus
ille malus angeluſ alijs inferioꝛibo quib-
voluit pᷣſidere:maledicẽt inferioꝛes luci
fero:cui in tã graui culpa ↄſenſerũt: ma
ledicẽt hoibus:cũ qͥba tã grauas penas
patient᷑ Yllis pctã ſua impꝛoperãdo dicẽ
tes. O miſeri qͥ nr̃is ſuggeſtiõiba ⁊ tẽpta
tioniba ↄſenſiſtis:ecce pᷣmũ qð inde acqͥ
ſiuiſtꝭ hic ſtabitꝭ nobiſcũ ae e veli

AA 4
de

tis accipite qð i eternũ meruiſtꝭ.Clama
bãt inſuꝑ oẽs:pctõ moꝛtali dãnati ſiliter
deo maledicẽdo:⁊hoꝛã in qᷓ nati ſunt pa
trẽ ⁊ matrẽ qui eos genuerunt. Et ſicutx
triſte eſt in pnci audire cla moꝛẽ hoĩs tri
bulati:ſic multo triſtius erit audire cla⸗
moꝛẽ tot dãnatoꝝ dicẽtiũ.ve:ve:ve: Ele
ꝙ vnqᷓ; nati ſumus: ve ꝙ m carnẽ vixi/
mus:ve ꝙ vnqᷓ; in pctis gauiſi ſumꝰ.Et
filius ↄtra patrẽ: ⁊ p? ↄtra filiũ vlulabit
⁊ ſic de alijs cũ qͥbo vel ꝓpter q̊s peccaue/
rũt: ⁊ multos alios terribiles clamoꝛes
faciẽt ↄtra ſe mutuo ad magnã penã ſu

r=.r

arũ auriũ.5. Scðᷣo clamabũt ꝓpter tꝑis
ꝑditionẽ. Reddituri em ſumus rõnẽ de

rꝑe quoviximꝰ in hoc mũdo. Vnñ oẽ tpᷣs
nobis impẽ ſum exiget᷑ a nobis qliter ex
penſuʒ fuerit. Vnñ qͥlibet redditurꝰ eſt rõ
nẽ de oĩbus anniſ mẽſiba:ſeptima nis die
bus:hoꝛis ⁊ minutis qbus vixit. Si foꝛ
taſſis.xxx.annis vixiſtꝭ:⁊ nũqᷓ; deo ꝑ tres
annos fidelit᷑ ſeruiſt? qͥd faciẽdũ ſit. Rũ

des ꝙ debeo de pᷣterito tꝑeↄfiteri ?⁊ dole
re ꝙ tpᷣs tuũ õ 16 **

pᷣcioſius tꝑe ſʒ heu eo nihil hodievilius
inuenit᷑ traſeut dies ſalutꝭ ⁊ nemo reco,
gitat. W legit erẽplũ ꝙ qd hõ deuotꝰ (
qn audiuit hoꝛologiũ ſignare ſeu ſonare
ſꝑ cogicauit ⁊ dixit ad deũ. O deus me?ꝰ
i iterũ hoꝛa tꝑis met conſumpſi:de qua

„* 1

°
„7

— rbes

Tertia pena coꝛpoꝛalis
redditurꝰ ſum rõnem: quõ eam expẽdi. ger continuo in ſe recluſus eſt vt ignoꝛe
Vnñ dãnati in inferno de hoc ſignater cõ trãſitus illius. Sic etiã nos nati ↄtinuo
quirunt᷑ ꝙ tẽpus gr̃e tam inutiliter expẽ / deſinimꝰeſſe.⁊ virtutꝭ quidẽ nullũ ſignũ
derũt. VUñ quidà deuotus exiſtẽs in de· valemꝰ oñdere. in malignitate autẽ nr̃a
uotionib ⁊ oꝛõnibi ſuis:audiuit quãdã cõſumpti ſumus. Talis dixerũt in infer ,„ ,
vocẽ lugubꝛẽ ⁊ queſiuit qͥd eſſet:⁊ rũdit. no hiq peccauerũt. Interli. Duich ſitt⸗ H AA
Ego ſum vna aia dãnata.Et ille:cur trãẽ tudinib terrenarũ rerũ defectus oñdit᷑. 8e4.
amare fles? Rñdit illa: Ego ⁊ om̃es aie Glo. Per vmbꝛaz obliuionẽ mentis vel
dãnate de nulla re intantũ dolemꝰ ſicut

„ 4

nam quã nũc patimur euaſiſſe.

₰. Der 1

de tꝑe gr̃e qð inutiliter expẽdimꝰ⁊ pec/
cando cõſũ pſimꝰ vbi vna hoꝛa potuiſſe/
mus de pctis nfr̃is penituifſe:⁊ er pe
ertio
vclamabũt ſine ceſſatõe ꝓpter maximũ do
loꝛẽ penaꝝ quas patient᷑ Sicut aliqͥ ve
hemẽter infirmi aut doloꝛẽ vehemẽtẽ ſu
ſtinẽtes nõ pñt ceſſare a gemitu⁊ clamo

re. Cõſidera ſi poſſet abſtinere a gemitu

et clamoꝛe habẽdo manũ vel pedẽ ĩ igne
huiꝰ mũdi que tñ pena quaſi nihil eẽt in
cõparatõe ad illã inferni. Hec erit gra/
uiſſima pena pꝛo pctĩs que nihil ꝓficiet.
De qua dẽ Sapie. v. Dicẽt intra ſe peni
tentiã agẽtes:⁊ panguſtia ſpũs gemẽteſ.
hi ſunt qͥs aliqñ habuimꝰ in deriſum: et
in ſilitudinẽ impꝛoperij. Nos inſenſati
vitã illoꝝ eſtimabamꝰ ĩſaniã. Hec dicẽt
dãnati de his q̊ nunc mũdus reputat fa
tuos.Et ſequit: Errauimus a via veri⸗/

tatis.interli Euãgelij diuine legis ⁊ iu⸗/

ſticie lumen nõ luxit in nobis.⁊ ſol intel/
ligentie nõ eſt in nobis oꝛtis.Sed qͥd fe
cimus: laſſati ſumus in via iniqͥtatis et
perditiõis:⁊ ambulauimus vias diffici/

ies: viam aũt dñi ignoꝛauimꝰ. Quid no

bis ꝓfuit ſuꝑbia: aut diuitiaꝝ iactantia
quid cõtulit nobis. Tranſierũt omnia
iſta tanqᷓ; vmbꝛa ⁊ tanqᷓ; nuncius pᷣcur/
rens:tanq; nauis que ꝑtranſit fluctuãtẽ
aquã:cuius cum pᷣterierit nõ eſtveſtigiũ
inuenire:neq; ſemitã carine illius influ/
ctib⸗:aut auis que tranſuolat in aere: cu
ius nullũ inuenit᷑ argumentũ itineris il/

lius: ſed tantũ ſonitus alarũ verberans

bꝛeuem ventũ: ⁊ ſcindẽs ꝑ vim icineris

gerẽ cõmotis alis trãſuolauit.⁊ poſt hoc

nullũ inuenit᷑ ſignũ itinerꝭ illiꝰ: aut tãqᷓ
ſagitta emiſſa in locũ deſtinatũ diuilus

moꝛte carnis qᷣb hũanavita obnoxia ett·

accipimꝰ.ꝑ nũciũ pᷣcurrẽtẽ paſſiões aie
vel coꝛpoꝛis que pᷣcedũt occaſuʒ vite cotꝛ

ruptibilis:ꝑ auẽ excellentiã:ꝑ nauẽ ver·

lenitatẽ hũane mẽtis que ꝑ amaras ſecu

li vndas demonũ fluctib agitat᷑ ꝑ ſagit·
tã delos ⁊ inſidias iniquoꝝ. Hec omia
eni in mũdo verſant᷑: ſed tadẽ infructuo

ſam pnĩam poſſeſſoꝛibaſuis relinquunt.

Vnñ gemẽtes nulla voce cõſolatõis rele/

uabunt᷑. Et ſequit᷑ c.vi. Audite g̊ reges
⁊ intelligite: diſcite iudices finiuʒ terre:
pꝛebete aures vos qͥ cõtinetis młtitudi/
nes.⁊ plateis vobis. in turbis nationũ:
qm̃ data ẽ a deo ptãs vobis ⁊ virtꝰ. In/⸗
terli. Puniẽdi ab altiſſimo qͥ ĩterrogabit

oꝑa vr̃a ⁊ cogitatões ſcrutabit᷑ qm cum
eſſetꝭ miſtri regni illiꝰ nõ recte iudicaſtꝭ

neq; cuſtodiſtꝭ legẽ iuſticie:neq; ſᷣm vo/
lũtatẽ dei ambulaſtꝭ. Hoꝛrẽde ⁊ cito ap
parebit vohᷣ qm̃ iudiciũ duriſſimũ ĩ his
ui pᷣſunt fiet. Exiguo enĩ cõcedit᷑ mia.
Pirrte⸗ aũt potẽter toꝛmenta patien᷑.

nterli.Qui.ſ.mãdata dei contẽnendd
S pctã cõmiſerunt nec penituerũt.

ic etiã potẽtioꝛes in impietate foꝛtio
ra ſuſtinebũt:toꝛmẽta gehẽne. Non enĩ
ſubtrahet ꝑſonã cuiuſqᷓ; dñs qͥ eſt dnñatoꝛ
oĩuʒz nec verebit᷑ magnitudineʒ cuiuſqᷓ;
qm̃ puſillũ:⁊ magnũ fecit ipſe:⁊ equali
cura eſt illi de oĩbʒ foꝛtioꝛiba: aut foꝛtioꝛ
inſtat cruciatio. Flebũt ⁊ vlulabũt: igit᷑
danati ex maximo doloꝛe penaꝝ q̃s pa/

tient᷑ abſq; ceſſattione. O qntus clamoꝛ

uãtꝰ doloꝛ qͥs poſſet hec cogitare. Cre
do ꝙ nullus viuẽs. YFaciamꝰ igit᷑ pniaʒ
d Patie nfis q̃ʒdiu ſumꝰ in hoc mũdo.
uarto clamabunt hoꝛribiliter ꝓter
venie de ſperationẽ. Sicut enĩ dam nati
ꝙ perpectuo in illis penis ſtabunt iuxta

☚

— —
— — —
”́òMẽM
2— — —

.
7 — 4

„*.

magpus clamo: doloꝛis

ſententiã ſũmi iudicis dicẽtis: diſcedite
a me maledicti in ignẽ eternũ. O q;tuʒ
erit hoꝛrẽdũ ⁊ quãta materia clamoꝛis
plãctus ⁊ deſolatõis ꝑpetuitas toꝛmen/
toꝝ. Quõ·ergo illa ʒ ꝑpetuo ſuſtinebũt qͥ
hic modicã pniam ſuſtinere nõ poſſunt.
Sed poſſet qͥs dicere: Muare nõ habẽt
ſpem vt a carcere inferni liberent᷑: ⁊ ma/
rxime cum pctm eoꝝ fuerit tranſitoꝛiũ:et
1tcam cito còmiſiu ʒ. Hec ꝑpetuitas dero
rngare miſcðᷣie diuine videret᷑⁊ ex hoc po/
tItuius diceret᷑ crudelis iudex qᷓ; iuſtꝰ aut
. miſericoꝛs. Mñdetpmo ꝑ exemplũ: Eli⸗
demꝰ em ꝙ emptio momẽtanea dat ius
ꝑpetuũ poſſedẽdi rem emptã. Item vul
ncratio momẽtanea moꝛtẽe inducit ꝑpe/
tuꝗᷓ. Item caſus in foueã cꝑalis ⁊ ſubita
neus eſt detẽtio gpetua. Iteʒz crimen le/
le maieſtatis eſt tgale: ſed ſeruitus ꝑpe/
tua ſiue punitio.Sic dico ꝙ p momẽeta/
nea delectatõe pcti ⁊ vulnere ſpũ ali:⁊ ſic
de alijs incurrit᷑dãnatio ꝑpetua:ita ꝙ ſi
vnã tãtũ guttã tolleret qͥs de mari ĩ an/
nis mille:⁊ aliaʒ in alijs mille annis:ſic
guttatim potius eſſet mare exhauſtũ qᷓ;
a penis dãnati poſt diẽ iudicij liberaret᷑
Eec ſi poſt tantũ ſpatiũ ſperarẽt liberari

1 4T1Te vV

hoc elſet aliquale gaudiũ. Sed qꝛ in in⸗/

ferno nulla eſt redeptio omni ſpe libera/
tionis fruſtrabunt᷑. Rõnes ętiã huiꝰ ꝑpe⸗
tue dãnatõis aſſignant᷑.
mMo peccauit in ſuo eterno.i. peccauit qᷓ;
iu vixit nec volũtas eius peccãdi fineʒ
habuit:ideo iuſte in et erno dei ⁊ eterna/
liter punit᷑. Elñ geg Agd diſtricti iudi
cis iuſticiã ꝑtinet vt nunqᷓ; careant ſup/
plicio quoꝝ mens in hac vita nunqᷓ; vo/
luit carere pctõ: nullus det᷑ iniquo rer/

—
- 5
.
— R

..

minusvltiomis:qui qᷓ;diu valuit habere

noluit terminũ criminis. Itetũ ait:Ini/
qui cum fine peccauerũt qͥ cũ fine vixe/

rũt:nam voluiſſent vtiq; ſi potuiſſent ſi⸗

ne fine viuere:vt poſſent ſine fine pecca

5

Bieg;. V Aug. Facaus eſt aut bomo

tuoꝛ erunt cauſa cõtinui clamoꝛis ipſox 6 & re
ꝛima qꝛ hoꝗ dãnatoꝝ ⁊ hoc: qꝛ clamoꝛẽ tuũ noluerũt

uni vobis: At er. i. S
cat:in plateis dat vocẽ ſuã: in capite tur/
re.Oſtẽdũt em qꝛ in pctõ viu ere cupiũt barũ clamitat:in foꝛib poꝛtarũ vrbis ꝓ/
ſemg qui nunq; deſinũt peccare duʒ 44 fert ᷣba ſua dicẽs Vſq; quo paruuli di⸗/
uũt. Juſtũ igit᷑ eſt vt nunqᷓ; careãt ſuxpli!
cio qͥ nunqᷓ; voluerunt carere pctõ. Hec

bonũ qð eſſe poſſet eternũ.Et
ſtus pfecto ſi peccat pati n
peccat niſi velit. a ro:q- r/ KAre⸗
no nõ habeant facultatẽ peccãdi: habe⸗
bũt tñ affectũ:qꝛ adhuc peccare vellẽt ſi
poſſent. El ellent eni ſi poſſent in pctõ ꝑ/
petuo delectari:ideo ꝑpetuo debẽt puni 2

ri. Vertia rõ quã ponit ſctũs AQho,ij. li. rne PFHE

malo dignus eterno qͥ hoc in ſe peremit

cõtra gentiles.c.xciij.eſt.qꝛ aie poſt moꝛ
tem reddunt᷑ imutabiles ſᷣm voluntatẽ:
vyt. ſ.vlteriꝰ volutas mutari nõ poſſit ne/⸗
ꝙ; de bono in malũ:neq; de malo i bonũ
Qusdiu eni anĩa eſt in ſtatu pugne põt
de bono in malũ mucari: vel ecõtra: ſed
ſtatim cum aia a coꝛpoꝛe ſeparat᷑ nõ re/ 2
ſtat niſi receptio pꝛemij vel pene. Ouar/e e
ta rõ:qꝛ pctm eſt cõtra illũ qͥ eſt infinitus PrT
vñ ⁊ pena debet eſſe infinita:nõ quidem
acerbitate vel duratiõe. Judex ̊ iuſtus
eſt qui punit ꝑpetuo ꝓpter rõnes datas.
Secd eſt ne miſericoꝛs ĩ tali punitõe Di
co ꝙ ſic vt magiſter dicit in ſentẽtijs: qꝛ
citra cõdignũ ipos pumt. Nũqᷓ; eni tãtũ
aliquẽ punit qͥn plus demeruiſſʒ: ⁊ ideo
icit ich. Z Bonaué. ꝙ deus purũ mi/
ſerieo⸗ aein mefe neluen nõ poſlet
facere:qꝛ inſeꝑabiliter in deo ſunt anne- 2
xa iuſticia et miſcdᷣia. Pꝛedicta igit᷑ q̃t/ *r

audire q;diu hic vixerunt o iuſte iudex·
Clamauit en dñs ieſus doctrinã ſuã:et

faciebat ꝑ ciuitates ⁊ c P —
euãgeliſans regnũ dei. Sequit᷑ Et bhec
dicẽs clamabar: Qui haber aures audiẽ
di audiat: Clamauit etiã ꝑ ſuos pdica/
toꝛes quib dixit:Eũtes docete oẽs gen⸗
tes bapti ſantes eos. In noie patris ⁊c
docẽtes eog ſeruare oĩa quecũq; mãda/⸗
Ar Drouer i. Sapia foꝛis pᷣdi

ligitꝭ infantiã ⁊ ſtulti ea que ibi ſunt no/ .
xia cupiẽt:⁊ impꝛudẽtes odibũt ſciẽtiqꝗ?⸗
CLonuertimini ad coꝛærectionẽ meq. En

raen P=

2 2
H“
.

P. —

—

in infernũ on

aut fracture terre ꝑ quas iſte fumus exi duʒ. Sicut dicit xps Lath. v. Qui vi⸗

minẽ eſſe in fumo vni camini igne ma / peccare. Per ocłos eni⁊ alios ſenſus in/

2 e„ 5
Quarta pena coꝛpoꝛalis .
pferã vobis ſpim̃ meſ: ? oſtendaʒ verba ⁊ dolẽt cõmuniter caput. In inferno g/· pktuuſnocl
mea. WMocaui ⁊? rẽnuiſtis: extendi manũ tur ex tali fumo hoꝛribili erit maxia ca⸗ aneflitabbas
meã ⁊ nõ fuit qͥ aſpiceret. Deſpexiſtꝭ oẽ pitis ꝑturbatio:⁊ doloꝛvehemẽtiſſimus Eunlu guera
cõſiliũ meũ:⁊ increpatões meas neglexi Secudo talis fumus nõ ſolũ caput tur · e ſar ehlt Cun
ſtis. Ego quoq; in interitu veſtro ride / babit:ſed om̃es ſenſus occupab it:ſic vi pmni Bellee Nolo⸗
bo:⁊ ſubſãn abo cum vobis qð timebatꝭ des in hoie exiſtẽte in fumo:⁊ in illis dq uinteylqldes mn
euenerit:cum irruerit repẽtina calami/ cõburunt᷑ ꝙ fumus intrat os:nares:ocrx iln Coſige⸗
tas: ? interitus quaſi tempeſtas ingrue / los:⁊ aures. Sic ibi fumus ille intrabirꝛ unq̃ gculoſaſt
rit qñ veniet ſuꝑ vos tribulatio ⁊ angu/ os et ceteros meatus dãnatoꝝ: hec erit An hegar nno⸗
ſtia. Cunc inuecabũt me: ⁊ ege non ex pena grauiſſima ipſis oculis ſicut exp.e leinberemo
audiã: eo ꝙ exoſaʒ habuerint diſciplinã rimur ꝙ fumꝰ multũ nocet oculis.iuxta n ccupſcen
⁊ timoꝛẽ dñi nõ ſuſceperint:nec acq eue/ illud a fumo ſtillante domo neq; muliæ uſn eet habis
rint cõſilio meo: ⁊ detraxerint vniuerſe rete remoue. An ſunt que poſſent val ineluglue
coꝛreptiõi mee. Comedent igit᷑ fructus de nocere: hec pena erit illis qͥ per ocu/ P ers vrvnul
vie ſue ſuiſq; ↄſilijs ſaturabunt Sic pʒ los peccãdo vid erũt:⁊ cõcupierũt huius ·¶et. Sielnſan
veritas thematis aſſumpti: Eouertank mũdi delectabilia:aurum ⁊ argentũ:ve / egfelanc i
nnes gentes ? . Kegealera⸗ z ctere mũdli Raitalhli⸗
α. „ mMulleres nõ ſuas: cum quiby actu lu.
WGarta Den aerit rie cõ plere deſiderarũt. etiã ⁊ ſi nõ fece/⸗
q fumus abſq; euacuatõe. Hõ rint: qꝛ nõ ſolu actus eſt petm tali puni/
erunt eni in inferno feneſtre: tione dignũ: ſed etiã viſio ad cõcupiſcẽ/

megltat in coꝛpe
nnlieſt multüf.
Puulienieſt auſus
Eblopigu erponen
Unſeſictt ad coꝛc
llndine qſilapi
iſis con lapie
unbfäͤgkin n
1½ ”– indiglogoice
gno ſuccenio.etiã ſi tm̃ ibi ꝑ hoꝛã ſtaret: trat moꝛs pcti ad aias nr̃as. E obß. rdnheie
2Z maioꝛ pena ſi ꝑ diem et adhuc maioꝛ ↄe pechano li.de oculo moꝛaii ait: Ocu/⸗x. amulienoolis⸗
ſi per ſeptimanq. O quãta pena erit eẽ ius coꝛꝑis eſt ſianitoꝛ coꝛdis. Si qͥs pu/ agmrenepba
in fumo carceris inferni ꝑpetuo. Vnde dicus fuerit qͥcqͥd indecẽs nouerit eẽ ex/ ſuiionut
conſidero ꝙ ex illo fumo erunt in dãna / cludit. Natura leonis hec eſſe dicit: ꝙ ſi Efleregſieni

re poſſit imo inibi concludet᷑ ille fumus derit mai erẽ ad cõcupiſcendu iam me/
vod q;:terra abſq; quocũq; meatu. Cõ/ charus eſt in coꝛde ſuo. O qᷓ; plures pec
ſidera chariſſime quanta pena eſſet ho/ cant in talib viſiontbo: qui nõ credũt ſe

S=
Sce.

☛£

SE

tis pene quattuoꝛ: videlicet. qͥs iuxta leonẽ trãſit: ⁊ leonẽ nõ reſpicit: miimt Sci en
Pꝛimo capitis perturbatio⸗ illeſus euadet.ſi autẽ leonẽ reſpicit ipᷣm unererfittilt
Senſuum occupatio. leo deuoꝛaturꝰ inuadit. Sic interdũ ex rtüthomici
Loꝛpoꝛum denigratio. aſpectu mulieris incauto:inuadit hoĩezʒ ſuniiarnutere
Inferni obſcuratito. tẽptatio carnalis quã ſi nõ aſi pexiſſet ſe/ imnnininie
Erit igit᷑iſte fumus capitis ꝑturba / cur? euaſi iſtet o Yob xrxi ieit: epigt ialoxtune⸗

ath. viij. Jhi erit fletus ⁊ ſtri/ fedus cũ oculis meis vt nõ cogitarẽ qͥdẽ
eiũ. Uñ ſanctus Tho. iiij.li.cõ/ de v̈gine. Supꝑ q verbo dicit Gꝛeg. Yllð
tra gentiles.c.ix. In coꝛpoꝛibo danatoꝝ nõ lʒ intueri qð nõ nniſti t Yſaac
oſt reſurrectionẽ nihil ꝓhibet coꝛpoꝛa/ in li.de ſynonimis: Colle materiã delin
liter fletũ ⁊ ſtridoꝛẽ dentiũ intelligi: ita quẽdi.ſi vis eſſe a foꝛnicatõe tutꝰ:eſto in
tñ ꝙ per fletum no intelligat lachꝛymaꝝ viſiõe diſcretꝰ. ANullꝰ ſane mẽtis irerad (ernßni
deductio: qꝛ ab illis coꝛnoꝛib reſolutioꝰ ſpectãdũ ha ſiliſcũ cuiꝰ aſpectꝰ interficit ujtie Eauim
nulla fieri poteſt: ſed ſolũ doloꝛ coꝛdis: ergo nullꝰdebet ire ad ſpectacla mulienx
cõturbatio oculoꝝ ⁊ capitis ꝓut in fleti quarũ aſpectꝰ interdũ inficit et occidit.
bus eſſe ſolet. Hec ille:Multi eni flent: uidã iuuenis heremita cũ abbate ſuo e u
Qui nõ emittũt lachꝛymas:ſed ꝑturbant iuit ad ciuitatẽ vbi mulieres i coea re p Anultühab

Fumus abſa
n iuferno l dexit ⁊ cuiuſmodi eſſent ab abbate ſolli
t maria cy cite reqͥſiuit:abbas eas anſeres eẽ rñdit.
metiſſinus MKeuerſus puer ad clauſtrũ incõſolabili/
ncaput tur/ter flere cepir. Cui abbas:Quid vis fili
abit:ſic riß mi: At ille: VNolo vt de anſeribo quas in
tin ilis 4ciuitate vidi des mihi.Tũc abbas frib⸗
nares, o côUocat.: Cöſiderate inqͥt frẽs mẽte ſol-
lle genhr licita qᷓ; ꝑiculoſa ſint mulierũ ſpectacła
an:becerit

ſien erpe/ vicdit ⁊ in heremo nurrit?eſt: ſolo viſu ſic
culis utta eſt igne cocupiſcẽtie carnalis ſuccẽſus.
qmulis Inſanꝰ eẽt habẽs vas plenũ balſamo ſi

eoſent val *illud i media platea poneret:⁊ oĩbꝓpłis

is ber ocu/ 3 exponeret: vt vnuſqͥſq; cõtra vas lapidẽ
nperübas, iactaret. Sic inſan? q hʒ in coꝛde balſa/
targen ge. mü gfe tanq; in vaſe debili ꝓpter verti/
yeupibllae bilitaté liberi arbitrij? theſauꝝ caſtitatꝭ
ubactilur 2 integritato in coꝛꝑe:qð ꝓpter pꝛauitate
itſnofe agd malũ eſt multũ fragile qͥ ad ſpectacu/
emtii han⸗ Ala mulierũ eſt auſus accedere: ⁊ vas ſuũ
loadcoaicctibo lapidũ exponere. Mulier eĩ quẽ pᷣ/
byrOunmo reſpicit ad coꝛd & ſuivaſculuũ ſpeciei
diumme ſue ſiłitudinẽ qᷓſi lapidẽ vnũ mittit.ſcdᷣo
éunzſee reſpiciẽs ſcᷣm lapidẽ mittit: ⁊ qñq; ictu
nscnditfe Pmo vas frãgit᷑. ita vt gra ꝑdat᷑. Ende
losſenlusia· HBꝛeg. in diglog q coꝛpꝰſuũ ↄtinẽtie de/⸗
dicãt habitare cũ femis nõ pᷣſumãt. Hã

guiiet Oa/ ſpẽs mulierꝭoculis oppoſita facit plures
96α6 rogitare nephãda. Jo dz Ecch ix. Auer/
mwuenitee Ke faciẽ tuã a muliere cõpta:⁊ ne reſpici⸗
ſedlelgſi
inoreipicli
eſpicltlhm el ulie io 9 PDex
ii e agdulceriũ ⁊ homicidiũ cõmilſit.

7

in mulierẽꝛ fixit illic ito Petitu deiect?
Niſi eni

adtheiez Teminã incaute reſpexiſſʒ: in tãtã carnis
lrſ tẽptationẽ minie cecidiſſʒ. Siq̊ ꝑ incu/⸗
gendei oenloy tantus vir gecidit nos ꝗᷣlõge
aglltit Ab ei? ſctitate diſtam tã moꝛtale pcipl/
I6 ciuũ ſũmooꝑe timere ? cauere debemꝰ: et
ae oꝛare cũ eodẽ dauidz a dño petere. uer
lle⸗ edain te oclos meos ne videãt vanitatẽ. Ca
neh ſoin vViſio eſt qſi fumꝰledẽs oculos etiã ĩterio
en d res: 2 nõ tin ꝑ fumũ multer.i.pulchꝛitu/
entn ſic ginẽ q trãſit qᷓſi fumꝰ hoies ledunt᷑ ocut
Met annltn ſed etiã auriby ꝑ cantũ? vᷣba ſuauia. Si
galtie cdi⸗ ut eni ſyrene que ſunt monſtra marina
te erſo virginen vultũ habẽcia nauigãtes cantu
ſuo illiciũt. illectiſq; ſopoꝛẽ imittüt 2 lo/

Nam hic puer inocẽs qͥ pᷣus mulierẽ nõ

as mulierẽ alienã ꝓpr᷑ ſpẽm mulieromłti
perierũt. Scũs eni dauid qͥ oculos iecit

enacuatione

poꝛatos interficiũt.Sic ⁊ mulier cantu
ſuo hoĩem attrahit ⁊ in pctõ obdoꝛmirę
facit.Et ſic ipᷣm ſpũaliter iterſicit. In q̊

facto vterq; culpabilis. mulier: qꝛ viruʒ

perimit vir: qꝛ ad cantus eius vt ſtultꝰ
accedit.

ſiologus: Odoꝛis ſui fragãtia attrahit
cetera aĩalia: q̃ poſtqᷓ; ſenſerint ſuauita/
tis ſue odoꝛẽ ipᷣaʒ comitan etiã vſq; ad
moꝛtẽ. Sic⁊ plerũq; fatui q̊ꝝ coꝛvarijs
odoꝛibodelectat᷑currũt poſt odoꝛẽ mulie
bꝛiũ vnguẽtoꝝ. Sʒ audiãt mulieres ta/
libo operã dãtes ꝙ dñs ꝑ A
nat᷑. Pꝛo eo ꝙ eleuate ſut filie ſyon:⁊ am
bulauerũt extento collo et nutibe oculoꝝ
ibãt ⁊ plaudebãt ⁊ ambulabãt:⁊ pedibꝰ
ſuis cõpoſito gradu incedebãt decalua/
bit dñs verticẽ filiaꝝ ſyon:⁊ dñs crinẽ ea
rũ nudabit. In die illa auferet dñs oꝛna
mẽtũ calciamẽtoꝝ:⁊ lunulas:⁊ toꝛques:

2 monilia: 2z armillas: z mitras:⁊ diſcri/

minalia:⁊ parichelidas:⁊ murenulas:⁊
olfactoꝛiola:⁊ iaures:⁊ anuloſ:⁊ gẽmas
in frõte pẽdẽtes:⁊ mutatoꝛia:⁊ palliola:
⁊2 lintheamia:⁊ acꝰ:⁊ ſpecula:⁊ ſyndões
et vittas: ⁊ teriſtra:⁊ erit ꝓ ſuaui odoꝛe
fetoꝛ:⁊ ꝓ zona funiculꝰ:⁊ p criſpãti crine
caluiciũ.⁊ ꝓ faſcia pectoꝛali ciliciũ.Iſte
eſt fumꝰcarnalis la ſciuie:q̊ nũc hoĩes ca

piunt᷑ ⁊ deducunt᷑ ad fumũ ĩfernalẽ.Et —

ex tali fumo muliebꝛi qñq; capit᷑hõ etiã
Ntactũ:etiã opus nephariũ ꝑpetrãdo:⁊
tũc ĩterficit᷑ hõ miſer:exẽplo vni enes:
ſicut aſſerũt qͥ naturas ſcripſer̃t aialiũ
mõ capit᷑. Vlirgo nãq; puella decẽter oꝛ⸗/
nata in ſilua ponit᷑ ⁊ veniẽti ſinũ aꝑit:in
q̊ ille oĩ ferocitate depoſita caput ponit
⁊ doꝛmit:quẽ lopoꝛatũ venatoꝛes capiũt
⁊ occidũt Sic ſamſon obdoꝛmiẽs ĩ ſnu c
dalide ocłos ꝑdidit ex q̊ͥ tãdẽ ⁊ moꝛtẽ inn··
curnt. Fudiekvg. An pect?ſiqͥdẽ coꝛꝑis
aufert iterdũ oculũ rõnis. Noli igit᷑ attẽ
dere fallacie mulierꝭ. NPꝛouer.v.Et ĩ ocu
lis eiꝰ captꝰ nõ eris:ſic ecõtra ↄtigit ho⸗
loferni. Yudith.i. Cuũ eni intraſſet añ fa⸗
ciẽ eiꝰ iudith:capt eſt in eiꝰocuł holofer

nes. Baliliſc'eni aues volates iterficit.

— . £
lit ertio capit mulier hoiem ꝑ I
olfactũ. Sicut eni pathera.vt dicit phi⸗ 7 A -

ſa. lij.c. comi qavr A= Bef
—

— G

7) „
-ſe 4)

5

—

—
. A

l.

pe
N . „

.

Sic ⁊ mulieris aſpectus:qñq; viros ce/⸗
leſtes ad ima voluptatꝭ trahit: ⁊ ſic ſpi/⸗
ritualiter interficit. Nidet᷑ q̊ pbabile ꝙ
cum muliervirũ libidinoſe reſpicit:tũc a
coꝛde mu ieris libidinoſus fumus egre/
diens vſq; ad oculos veniẽs.de hinc ra/
diosviſuales mulieris inficit:qͥ ſic infe/
cti veniſit ad oculos viri:⁊ ſic ĩ fectio vſq;
ad coꝛ viri ranſt ſe ſi nenne coꝛde mul len⸗
X + .. pꝛimo ꝓceſſit. Mñ ſᷣm phᷣm:cum mulier
H mẽſtruata ſpeculũ a ſpicit:maculat ipᷣm
ſ P 2Sic mulier interdũ ex libidĩe virũ reſpi
. †- ciens inficit alam:in qua tanq̃ʒ in ſpecu
ſo dei relucet imago. aueam? igit᷑ a ta/
. l fumo ne fumũ ĩferni patiamur:qͥ ſicut
dictũ eſt:oẽs ſenſus occupabit cũ Far⸗

2Z afflictõe ineſtimabili ⁊ ꝑpetuo. ter/
. y to ex tali fumo etit coꝛpoꝝ denigratio.
èð NLoꝛpo:a eni danatoꝝ erũt migerrima ?
rey -= ) turpiſſima. Eſa. xiij. AUnuſqſq; ad pxi/
2ðB mũ ſuũ ſtupebit:facies cõbuſte vultꝰ? eoꝝ
Vñ ſicut coꝛpoꝛa electoꝝ erũt pulchꝛa ⁊
clara. Ita coꝛ poꝛa dãnatoꝝ erũt turpia
2 defoꝛmia.Vũñ inqͥt Aug.in li.de natu/⸗
—- °α ga boni⸗ Sicut ignis iſte oĩa lucida ſuo
fuumo deturpat ſic ignis inferni coꝛpoꝛa
n —K — repꝛoboꝝ denigrat ⁊ obſcurat. Patʒ etiã
1 exemplũ in igne qͥ cõiter dicit᷑ ſancti An
thonij qͥ in pnñ̃ti vita deturpat mẽbꝛa il/
nigrat ethiopes. Sic fumus inferni ex
igne ⁊ coꝛpoꝛibo dãnatoꝝ: tanqᷓ; ex cada
uerib putridis aſcẽdens denigrat om̃s
pdänatos. Wreñiiij. Denigrata eſt ſuper
carhones facies eoꝝ. Eñ iſti qͥ volũt re/
pꝛeſentare demões facies ſuas denigrãt
Tunc facies mulierũ que dãnate erunt:
quas ita mũdas tenuerunt:vt nec in eis
minima macula eẽt:erũt turpiſſime ⁊ ni
gerrime. Et ſicut ĩ celo alia erit claritas
martvyrũ:alia o kintee ein s

in in ferno glnn eri enpiere. vanatorn
4 7 Sm petõꝑꝝ ſuoꝝ maioꝛitatẽ. Et ideo vo/
N- A J lunt aliqͥ doctoꝛes dicere:ꝙ ſicut in celo
—.- S 6 aꝓpparebũt aliqua ſigna meritoꝝ: ſic ⁊ in

in ferno habebũt in coꝛpoꝛibi ſigna ſuoꝝ

lius in quo eſt. ⁊ etiã in caloꝛe ſolis qͥ de/

econ ᷣ in matrimõio ſancte vixerũt. Ota

peumeritoꝝ. Sicut in fure manus ligant᷑

retro:?⁊ in homicida ligant ante ad deſi /

gnandũ ſuũ delictuʒ. Qui plura pctäs m
cõmiſerüt plura ſgna:⁊ magꝭ turpiain y ⸗9
in coꝛpoꝛiba habebũt. Etiã illud mẽbꝛii noſ
in quo hõ plus peccauit:maioꝛẽ penã hba iots
bebit ⁊ maioꝛẽ defoꝛmitatẽ.Si &̊ cciam uhtcol
nil aliud eſſet in dãnatis: niſi rãta nigre,/ . Peout
do ⁊ defoꝛmitas coꝛpoꝝ: ꝓpter h̊ abhoꝛ⸗q . liſgg
rere deberemꝰ pctã. Quarro ex iſto fuc iene

mo erit inſerni obſcuratio. Sicut eni vv nfil
demus ꝙ fumus facit domũ obſcurã:ita ſabi

ille maximus fumꝰ infernũ faciet obſcu mMſein

Fũ. A poc.xiiij.Fumus toꝛmẽtoꝝ eoꝝ in ninſibt
ſecula ſeculoꝝ aſcẽdet. Quãta aũt pena) mMlape
ſit eſſe in tenebꝛis ꝑpetuis cũ tãta affti ukel
ctõe ſenſuũ nullus poſſer expᷣmere. Quõ ẽ linſu
ergo tantũ fumũ ſuſtinebũt qui modicãä ifuude
penitentiã ſuſtinere nõ poſſunt. Bob. evi 3 Cenlwut
Cum ſtillã ſermonis eius vix audiuim2 (ſiefth
tonitruũ magnitudinis eius qͥs poterit Aetic qſi
ſuſtinere?: Stilla ſᷣmonis eius eſt:pniaʒ liuen,
agite:ſed tonitruũ erit:ite maledicti. 3 5 kenlinte
erubeſcãt pctõꝛes ⁊ deducant᷑ in infernũ dlcsade
E cõſiderationẽ penarũ muta fiant labia Uigefi
doloſa.i.ampliꝰnõ dicãt ſe nõ poſſe face,/⸗ mopꝛtine
re pniam: ſed eam viriliter agant: vt pe-/ eniſcen
nam eternã euadãt:qꝛ vt ait Augꝭ. Aur ſunteclot
dñs punit aut hõ. Math.iij Quis vos dicinet
docuit fugere a ventura ira.ſ. fumi.de erclchit
Hhjs. xvij. Aſcendit fumus in ira eius. E&t (lidltnsi
ridet Jo bap. Math. iij. Facite dignos (la z
fructus pnie. Alter: Cõfundantĩt nfer / inſemd
nũ oẽs gentes qͥ obliuiſcunt᷑ delld. ninlee⸗
NVinta pena ẽ o⸗ mhi
q doꝛ fetidꝰ? młiũ hoꝛribił. Ca (uſfenti
lis odoꝛ erit ibi ex qᷓtuoꝛ cdis. uliqimi
Pꝛimo ex cunctis mnndi vilibꝛ que ibi uulchat:
cõgregabunk ”M ugnht
Becũdo ex ſulphureis ignib qui itac habetercr
miſcebunk. “ D toſedmne
Tertio de dãnatis coꝛpoꝛib que ibide 1aſtatün
Kerbuyt. EEeéèdtpt.
Quarto ex hoꝛridis demonib qui ꝑpe/ ninullain
tim danabunt᷑. MWWMWIuE D
ꝛimo igit᷑in inferno erit fetoꝛ hoꝛri x mceſſntio
bilis ex cũctis mundi ⁊c. VFbi notandu (mlta
in libꝛo de veritate theologie: ꝓ ignis llllabe
gls

„
„
2=ð

edded

lura peli
nanibij na noõ ſolu ignis qui eſt in ſpera ſua: ſed
nehenähe etiã oẽs ignes qui interra et ſuꝑ terram
5lgelian nt cõcurrẽc ad mundi cõſlagrationẽ.
titanige =ν Gſte añt ignis habebit officiũ qttuoꝛ ig⸗
abfen .. ,Ri ſcz ignis infernalis repꝛobos puniè
veriinf. — do: ignis purgatoꝛij bonis avemlalibus

iclteti
obſcurand
acietobſen

fininferni
füntlabia

poſſe fac /

gant. pe⸗/
BagBin
QOus wos
bunt de
cite dignos
fihfe,
nkdei⸗

enoéo/
jhornbi

ercnncnit
yiliby que b

ſyaui ic
rqeibidez

nbrqnipbe

4

itfetor honn
Obinotandid
Ge: ine

maxintꝰ p̃cedet faciẽ iudicis:iuxta illud tas. Per ihi. Et ca xv. dici?k Termina/

* erpurg⸗ lo:ignis terreſtris vegetabulia

etſe

enſibilia coſumẽdo ⁊ oĩm hoium coꝛ
poꝛa incinerãdo:⁊ ignis elemẽtaris: ele
mẽta ſubtiliãdo ⁊ ad innouationẽ diſpo
nendo. Per ulũ igit᷑ ignẽ ita terre facies
exuret᷑ ꝙ figura huius mũdi ꝑibit: ſicut
2Z olim factũ fuit per diluuiũ.Et merito
pmũ iudiciũ dei fuit per aquãↄtra ardo

em luxurie q̃ tũc viguit. Vltimũ vᷣo iu

diciũ erit per ignẽ cotra tepoꝛẽ charitatꝭ

gque tũc q̃ſi ſeneſcẽte mundo refrigeſcet.

Sſti ignis actio erit ſucceſſiua: habe/
it eni iniciũ:mediũ:⁊ finẽ. Pꝛimo nãq;
ſudicis aduentũ pᷣueniet:⁊qſiſimul per
illũ ignẽ fiet purgatio iuſtoꝛũ ⁊ punitio
maloꝝ:⁊ incineratio coꝛpoꝝ cũ cõſump
tione naſcentiũ:quo facto ſtatim erit re/
ſurrectio coꝛpoꝝ cũ aduentu iudicis a
iudiciũ: et tũc inflãmabit᷑ totus mũdus
per circũitũ. Termiato vᷣo iudicio tota
caliditas illius ignis exequet᷑ ſententiã
iudicis. Inuoluet enĩ pctõꝛes et trahet
in infernũ: ⁊ ita patet ꝙ ignis ille aduen
tũ iudicis ⁊ pᷣcedet ⁊ cõcomitabit᷑ ⁊ ſeq
tur. Poſt pᷣdicta fiet mũdi innouatio: ſʒ
inter purgationẽ et ĩnouationẽ młtiplex
eſt differẽtia. ꝛimo qꝛ purgatio erit pe
naliũ qᷓlitatũ detractio ſʒ innouatio erit
pulchꝛioꝛis foꝛme inductio. Scðᷣo qꝛ
purgatio eſt electoꝛũ ab impuritate quã
habet ex cõmixtione ad puritatẽ iĩmuta
tio:ſed innouatio eſt celoꝝ a ſtatu veteri
ad ſtatũ nonũ cõiunctio:⁊ hoc ꝑ ceſſatio
nẽ a motu. In celis enĩ ꝓpter imꝑmixtio
nẽ nulla impuritas eſt:ied tm̃ imꝑfectio
motus. VUñ nõ erit purgatio ꝑ ignẽ: ſed
tm̃ ceſſatio a motu. Sic aũt purgabunt᷑
elemẽta ꝙ pᷣſcindet᷑ ab igne vis cõbuſti
biliſ:ab aere obſcuritaſ:ab aq glacialis
frigiditas: a terra vo grauitas et opaci/

to iu.

icio ſtatim erit innouatio que non

dicik. In innouatione mũ
nobile in mũdo ad loc penarũ cõfluet:
⁊ ibi hoꝛroꝛẽ carcerꝭ multiplicabic. Hec
ibi. Cõſidera ſi ſint multa fetida ⁊ inho
neſta in hoc mũdo:ac ignobilia:. ⁊ ſi poſ⸗
ſes ſuſtinere fetoꝛẽ vnius canis putridi
ad nares a ppoſiti per hoꝛã Quõ ſuſtine
re poterit danatus fetoꝛes totius mũdi

uſq; detrudat᷑in inſerni Arin fine ca. ij.

in vnũ cõgregatos. Ratio huius põt eẽ.

nã ad bonũ ſtatũ cuiuſlibet cõitatis ꝑti⸗
net habere locũ vbi ſoꝛdes /pijciãt. Quo
modo ergo eſſet bñ oꝛdinata ciuitasvni
uerlſi:niſi haberet huiuſmõi locũ in quo
ſoꝛdes eius ꝓij cerent᷑. Peccatoꝛes facti
vt ſtercus terre ſunt huiuſmodi ſoꝛdes
t lutũ arenz delet eos. Et cuʒ
is etiã iuſtũ eſt alias ſoꝛdes ad penã eo

rũ ꝓijci quiln hoc mũdo aliquẽ fetoꝛem

pauperũ infirmoꝝ eos ꝓpter deũ viſitan

do ⁊ cõfoꝛtando ſuſtinere noluerũt: qui/
bus dicit᷑ a xpo.vt habetur Matth. xxv.

Infirmus fui ⁊ nõviſitaſtis me:ſed abu
ſi ſunt odoꝛibus bonis multa pctã ĩ eis
cõmittẽdo. Scðdo oꝛit᷑tantus fetoꝛ ex
ſulphureis ignib⁊c̃.ps.Pluet ſuꝑ petõ
res laqos ignis ſulphur.⁊c. In hoc ꝙdi
cit pluet abnndantiã ſignat penarũ: plu
uia enĩ ſine numero ⁊ mẽſura cadit. In
hoc ꝙ dicit laq̃os ſignat ꝙ de penis exi
re nõ poterũt:per ignẽ aũt dñs acumen
doloꝛis innuit. Sed qꝛ ignis ardẽtius
feruet cũ ſulphure:iõ ſulphur addit. Et
qꝛ ſulphur ſine igne nõ fetet:iõ ſulphuri
ignẽ miſcet.Quãtus ſit fetoꝛ ſulphuris
cũ igne ſatis notũ eſt bis qui accendũt
candelã cũ ſtipulis ſulphureis. Vñ nec
vnius ſtipule fetoꝛẽ valẽt ſufferre. Quã/
tus igit᷑ erit fetoꝛ ſulphuris in ferm:quã
do totus ille ignis infernalis erit mixtꝰ
ſulphure. Cogitet qͥ poterit. De hoc ſul
phure dicit᷑ poca.xix.Appᷣhẽlſa eſt be⸗
ſtia ⁊ cũ illa pleudo ꝓpheta qͥ fecit ſigna

coꝛã ipᷣo qbus ſeduxit eos qui acceperũt
characterẽ beſtie 2 q4 adotaikerär imagi

4.

cõplebit᷑ q;diu pctõꝛ eſt in mũdo.i quo⸗/

i qᷣcqͥd eſt ig /K

¹

Dreg 2 Keilen⸗ ⁊ hoc rũd et ſtabilitati ⁊ ꝑſeuerantie/gda die diabolꝰ in foꝛma regꝭ:purpura ?⁊½

7 qemerg
graua liaquã bibebãt. Idem ſtagno qð

——

eſt odoꝛ ſetius
Nein eilus viui miſſi ſunt hi duo in ſtag / reciptet. Vñ ſicut cara putrida ſuꝑ caf3
num ignis ardetis ſulphurꝭ: ⁊ ceteri oc/ bones poſita magnũ exalat fetoꝛem. ſit
ciſiſunt in gladio ſedẽtis ſuꝑ equũ qui coꝛpoꝛa iſta putrida etiã ex ſeꝛ ex caloꝛe
Feedit de oꝛe ipius: ⁊ oẽs aues ſaturate ignis maximũ feroꝛẽ emittẽt. Cadauex
ſunt carnid eoꝑ. Olo. Apphenia eſt be / eni hois emittit fetoꝛem. ita vra viuente
ſtia.i antichꝛicus crudelis ⁊ beſtialiter hoĩe nõ poſſit ſuſtineri. Pẽſa igit᷑ quõ ſu
viuẽs. Vñ os. Poſita eſt pugna antixpᷣi ſtinere poterũt dãnati fetoꝛc᷑. no tm vnꝰ
2 exerci eius cõtra xpᷣm:⁊ hic cõſequẽ / ſed q̃ſi infinitoꝝ coꝛpoꝝ dãnatoꝝ.æEſa.
ter ponit᷑ eius punitio ⁊ eoꝝ qui ſibi ad/ xxxiiij. De cadauerib eoꝝ aſcẽdet fetoꝛ.
herebãt. Ideo dicit᷑ ꝙ a ppꝛehẽ ſa eſt.i.ap/⸗ AReann n i Mach. ix. Qy antiochꝰ

pꝛehẽdet᷑ pᷣteritũ ꝓ futuro:⁊ cũ illa pſeu/ reuertẽs de ꝑſide elat in ira ↄtra iudeẽ
doppheta.i.pᷣdicatoꝛes antixp̃i qͥ fecit ſi a deo punitꝰ ẽ:ita vt de coꝛꝑe impij ver⸗
Gna:⁊ ponit᷑ ſingulare ꝓ plurali.Et dicũ / mes ſcaturirẽt.odoꝛe etiã illiꝰ⁊ fetoꝛe ex
