in ſpe. Dicit idem doc.ꝙ pᷣus natura re/
ſurgẽt qᷓ; audiãt. Vñ in auditu ſunt duo

ſcʒ receptio ſpeciei in oꝛgano⁊ iudiciũ de
re recepta. Quãtũ ad receptionẽ pᷣced et
excitationẽ:ſed qᷓ;tũ ad iudiciũ ſequet᷑et
ita ad vocẽ xpᷣi fiet reſuſcitatio ad hono
rem ipᷣius hũanitatꝭ in qua fuit moꝛtuꝰ

Vlñ vox iſta erit virtuoſa. Et ideo dicit᷑

iuſſus quaſi pᷣceptũ. Oicet ei ⁊ fiet. Erit
angelica.ideo dicit᷑ vox archãgeli.i.pnci
pis. Erit nibilominꝰſerena.⁊ ideo vox
tube dieit᷑. ⁊ ideʒ multiplici vocabulo ex/
pꝛimit᷑ ad inſinuandũ illius vocis ꝓpꝛie/⸗
tatẽ mulciplicẽ ⁊ dignitatẽ. Jo.v. Holi⸗
te mirari hoc:qꝛ venit hoꝛa in qua om̃s
qui in momẽtis ſunt audientvocem filij
dei. Declarat idem doctoꝛ ꝙ in reſur/
rec tione tria erunt.
Pꝛimum erit coꝛpoꝛis ex pulueribus re
foꝛmatio.

Scðm ipᷣi coꝛpoꝛi refoꝛmato aĩe vnio.
Tertio vnitoꝝ in ſeparabilis colligatio.

Paeꝛimũ erit cõtra naturã.i.cõtra ſolitũ
cur ſum nature:que põt ꝑfecta deſtruere
non tñ poteſt deſtructa reparare. Secũ/⸗
dũ erit ſᷣm naturã:qꝛ aia coꝛpoꝛi optime
oꝛganizʒato:cui deſiderabat vniri vniet᷑.

CTertiũ erit ſupꝛa naturã:ſcʒ ex coꝛrupti

bili fiat incoꝛruptibile. Quia ergo pᷣmũ
⁊ vltimũ nõ eſt a natura.ideo nõ eſt dicẽ
dum reſurrectionẽ eſſe naturalẽ.pꝛimũ

ſcʒ recollectio puluerũ videt᷑ debere fieri

per angelos: Juxta illud Matth.xxiiij.
Mittet angelos ſuos cum tuba ? voce

„

*

magna:⁊ ↄgregabit electos eius a quat
tuoꝛ ventis celiia ſũmis celoꝝ vſq; ad ter

minos eoꝝ.De lyra. Mitter᷑ angelos ſu

os:qꝛ miniſterio angeloꝝ colligent᷑ cine

res moꝛtuoꝝ. Cum tuba:ſicut em̃ in da
tione legis auditus eſt ſonus cerribilis
vt habet᷑ Exo.xx. Ideo audiet᷑ tunc ſoni

tus cõſiłis virtute angeloꝝ factus.⁊ vo⸗/
ce magna. Iſta vox erit vox xpᷣi vocãtis

moꝛtuos ad iudiciũ.Et cõgregabũt ele

ctos eius. Licet enĩ om̃es adducant᷑ad

iudiciũ:tñ electi ſpecialiter adducent᷑ᷣmi
niſterio angeloꝝ: qꝛ erunt cõciues eoꝛũ⸗
A quattuoꝛ ventis celi ia quattuo?ꝛ par

tibꝛ mũdi vnde oꝛiunt᷑ pᷣncipales venti:
et per hoc intelligunt᷑ alie partes oꝛbis
minꝰ pᷣncipales. A ſũmis celoꝝ ⁊c. Iſte

moedus lo quẽdi eſt ᷣm aꝓparentiã: qꝛ ſũ
mum celi videt᷑ eſſe ſuꝑ cemth capitꝭ no
ſtri.terminus aũt celi videt᷑ vbi termina
tur aſpecrus: qꝛ ibi videt᷑ celũ cõiũgi ter
re:licet ſᷣmveritatẽ equaliter diſtet a ter /
ra vndiq;. Eſt ergo ſenſus a ſũmis celo⸗
rum.id eſt: ab omni loco qui ſub celo eſt
adducent᷑ electi ad locum iudicij. Heæ-
Nico.de lyra. Scðm hoc dicit᷑ ꝙ coꝛpo⸗h

ralis recollectio puluerũ nõ fit in inſtan

ti:qꝛ nullavirtus creata poteſt aliqð coꝛ
pus de loco ad locũ tranſferre in inſtanti
ſed virtus angeloꝝ:quoꝝ miniſterio ta /
lis puluis marterialis recolliget᷑. de quꝰ
foꝛmãda ſunt coꝛpoꝛa reſurgentiũ eſt fi /

nita:erit tñ tempus bꝛeue ⁊ in ꝑceptibile
humano ſenſu:qꝛ q;uis hmõi actio ange
loꝝ menſuret᷑ tge ſine euo:menſura tñ ta

lis eſt adeo velox ꝙ excedit oẽm tꝑalem
velocitatẽ ab homie excogitabilẽ. Jdeo
apłs dicit:qð fiet in momẽto. Foꝛmatio
tñ coꝛpoꝛis ⁊ animatio fiet in inſtãti: qi
ſola virtus diuina de pᷣdicto puluere po/

teſt humanũ coꝛpus foꝛmare: ⁊ foꝛmatũ
animare:que quidãvirtuſ eſt ſimpliciter

infinita Et ſi verba apłi referant᷑ ad häc
coꝛpoꝛis foꝛmationẽ:⁊ anĩarũ infuſionẽ
tunc põt cõcedi ꝙ per ictuʒ oculi ⁊ ꝑ mo
mentũ intelligit inſtãtaneã menſurã: nõ
tñ hoc faciet deus in inſtanti ꝓpter nece/
ſi tatem:ſed magis ꝓpter congruitatẽ: vt

et

cier
hi⸗
i
m
0
e

Be generaltreſurrectione

ex hoc ſcʒ magis eluceſcat diuine virtu/

tis ꝑfectio omnẽ virtutẽ creatã excedens
et hoc dico ꝓbabiliter. Et hoc ſufficit in
iſta materia ſupernaturali: ad quam in/
tellectus humanus nõ poteſt ſufficiẽ ter
attingere ꝓ ſtatu miſerie. Circa hãc ma
teriam querit Rich. vtrũ ex materia cu/

inſſibet mẽbꝛi reintegret᷑idem mẽbꝛum

in numero? Et ſoluẽdo dicit ꝙ in mate/
ria mẽbꝛi eſt ↄſiderare ullud qð eſt de ne
ceſſitate ad debitã mẽbꝛi cõſiſtentiã:⁊ il/
lud qð ibi eſt de ſuperfluitate.nam cõtin
git qnq; mẽbꝛũ aliqð plłꝰ habere de ma/
teria qᷓ; ↄueniens ſit foꝛme eius. Pꝛimũ

ergo redibit ad idem mẽbꝛũ in numero:
qꝛ refoꝛmatio debet reſpõdere foꝛmatio
ni. Si tmñ aliter fieret:nihilominꝰ videre

tur quibuſdã ꝙ poſſet idem coꝛpus ĩ nu
mero reſurgere:ex quo rediret totius ea
dem materia in numero:⁊ eadem in nu
mero foꝛma: que ſunt eſſentiales partes
cõpoſitiqð ſentirevidet᷑ Aug.xxij.de ci.
vbi ponit exemplũ de vaſe facto in limo
⁊ poſtea in eũdẽ limũ redacto:⁊ de eodẽ
limo iterũ reparato. Et ibidẽ dicit ꝙ ad
hoc ꝙ redeat ideʒ numero nõ opoꝛtet ꝙ
illa pars materie u⸗ pꝛius erat in fũdo
iterũ ponat᷑ in fundo:ſed ſufficit ꝙ totuʒ
reparet᷑ de toto Et ſimile dicit in li.En/

chiri.c.xci.Si ſtatua inqͥt cuiuſlibet me/

talli ſolubilis:aut igne liq̃ ſceret: aur cõ/

teret᷑ in puluerẽ:aut funderet᷑ in maſſam

2 eam vellet artifex rurſus ex illius ma/
terie quãtitate reparare: nihil intereſſet
ſi ad eius integritatẽ reparate que parti
cula materie cui mẽbꝛo redderet᷑:duzʒ tñ
totũ ex quo cõſtituta fuerat reſtituta re/
ſumeret.ita deus mirabiliter etq; ineffa
biliter artifex:de quo caro noſtra cõſtite/⸗

rat eaʒ mirabilt ⁊ ineffabili celeritate re

ſtituet: nec aliqͥd attinebit ad eius reinte
gritatẽ: vtrũ capilli ad capillos redeãt:

2Z vngnes ad vngues:an quicqͥd eoꝝ pe/

rierat mutet᷑ in carneʒ: ⁊ in partes alias
coꝛpoꝛis reuocet᷑ curante artificis puidẽ
tia ne quid indecens flat. Hec Aug: Di
cit inſuꝑ idem doc.c.pꝛecedẽti. Non aũt
perit deo terrena maceries: de qua moꝛ/

talium creat᷑ caro: ſed in quẽlibet pulue⸗
rem cineremve ſoluat᷑ in quolibet altius
auraſq; diffugiat in quãcunq; alioꝝ coꝛ
poꝝ ſubſtãtiã:vel in ipſa elemẽta vertat᷑
in quoꝛũcũq; animaliũ:etiã hoiuʒ cibuʒz

cedat:carnẽq; mutet᷑ alimonie humane

pũcto tẽpoꝛis cedit:que illam pꝛimitus
vt homo fieret:creſceret:viueret: anima
uit. Hec ille:Sed de etate⁊ quãtitate re
ſurgentiũ iam dicamus:apłls nanq; att.
Ephe.iiij.ꝙ officia:de quib ibidẽ loquit
exercebunt᷑ in eccleſia militã te donec oc/
curramus omnes in vnitateʒ fidei.i.aix
Nico. de lyra qui ſumus vniti in fide et
cognitiõe xpᷣi in virũ perfectũ.i:occurra/
mus xpᷣo venienti ad iudiciũ qui eſt vir
oĩno ꝑfectus: in menſurã etatis plenitu-
dinis xpᷣi:om̃es enim reſurgent in etate.
xxxiij.annoꝝ que eſt etas plene ꝑfecta et
in qua xpᷣs paſſus fuit. Hec Hi.de lyra.

Quod deducens Rich.diſ.xliiij.iiij. ait:

Omnes reſurgent in ſtatu coꝛpoꝛis⁊ na
turalis virtutis quã habituri erant ſi tã/
tum vixiſſent:velquã habuerũt qui tãtũ
vixerũt qui eſt in tẽpoꝛe:ad qð terminat᷑
motus ꝓficiendi:qͥ circiter de lege cõmu
ni eſt illud tẽpus quo xpᷣs moꝛtuus eſt.
Vnde Aug.xxij de ci.ait:Qð cõmemo

rauit apłs de mẽſura etatꝭ plenitudinis
xp̃i ſic accipiamꝰ dictũ: vt nec vltra nec

ifra iuuenilẽ foꝛmã reſurgãt coꝛꝑa moꝛ
tuoꝝ:ſed in ea etate ⁊ roboꝛevſq; ad quã
hic xpᷣm perueniſſe cognouimus. ꝓpter
enim perfectioneʒ nature decet:vt reſur/
gãt in optimo ſtatu coꝛpoꝛis quẽ ha bue⸗
runt:vel ſi tantũ vixiſſent erant naturali

ter habituri. Ille aũt ſtatus eſt in termi/

no motus ꝓficiẽdi:vt dictũ eſt:⁊ ita non

omnes reſurgẽt in equalivirtute naturali

vel ſuꝑnaturali:ſed oẽs reſurgẽt in natu

rali virtute quã qᷣlibet habiturꝰerat vel
habuit in termino ſui ꝓfectus:⁊ illud tẽ

pus fere idem eſt q;tuʒ ad oẽs.ideo oẽs
dicunt᷑ reſurrecturi in eadẽ nocte. Et di/

xi fere qꝛ tẽpus menſurãs motũ ꝓfectus

in omnib hominiby nõ eſt punctualiter
equale.Hec Rich. M gẽ etiã.i.c.di.xliiij
dicit: Omnes eni in eadem erg te rſin/
iiij

BDe generalireſurrectione

gent in qna chꝛiſtus moꝛtuus eſt⁊ reſur
rexit cuiuſcũq; etatis moꝛtui fuerint:ſed
non oẽs eandẽ ſtaturaʒ coꝛpoꝛis obtine⸗
bũt. Vnde apłs nõ ait. In menſurã coꝛ⸗
poꝛis ⁊ ſtature:ſʒ etatis.Sed vt ait Ri⸗
char.qlibet reſurget in illa qlitate et ſta⸗

tura q̃ vnicuiq; debebat᷑ intermino mo/

tus ꝓficiendi ſpᷣm naturalẽ virtutẽ calo/
ris extendentis humidũ ⁊ humidi ſuſci
pientis extenſionẽ:natura nõ errante vel
per aliqð accidẽs innaturale nõ impedi
ca:qꝛ per reſurrectionẽ nõ reducet᷑tantũ
modo idem in ſpecie:ſed etiã in numero
2 ideo rationale eſt vt nõ tantũ reſurgat

in ſtatura que debet᷑ ſpeciei ſed etiã in il

la que debet᷑ indiuiduo. Si aũt per erro/
rem naturevel nimiã ſuperabundãtiam

materie eſſet indebitus quãtitatis exceſ

ſus vel diminutio ſeu defectus diuina po
tentia ſupplebit vel reſecabit. Hec ille.
Itẽ idem dicit. Viri reſurgẽt in ſexu vi/⸗
rili ⁊ femine in femineo:qꝛ hoc exigit na
tura indinidui ⁊ cõgruit ꝑfectioni ſpeci
ei ⁊ erit occaſio laudãdi ſapientiam dei⸗

Vnge qᷓ;uis mulier generet᷑ pꝛeter inten

tionẽ particularis nature:eſt tamẽ de in
tentiõe nature vniuerſalis que vtrũq; ſe
Cum reqrit ad ꝓerfectionẽ humane ſpeci
ei. Hec erit poſt reſurrectionẽ in iſto ſe/
xu cõfuſio:quia ſicut dicit Augu.nõ erit
ibi libido que eſt ↄfuſionis cauſa:nã pꝛi
uſq; peccaſſent vir ⁊ femina nudi erãt et
nõ cõfundebant᷑. Vnde nec poſt reſurre⸗

ctionẽ opus erit veſtibus pꝛo tegumẽto:
ſed tamẽ amitti erũt lumie ſicut᷑ veſtimẽę

to. Hec ille. Reſurgẽt inſuꝑ coꝛpoꝛa ele
ctoꝝ ſine defoꝛmita te:vñ ſicut accipi po
reſt ex ſentẽtia Augu.xxij.de ciuioĩs de
foꝛmitas reducit᷑ vel ad illã q̃ eſt ex par/
te coloꝛis:vel ad illã que eſt ex parte figu
re:vel ad illã que eſt exparte diminutio /

nis partiũ: vel ad illam que eſt ex parte
ſuꝑabundãtie. Dico ait Richar.ꝙ quo/

cunq; pᷣdictoꝝ modoꝝ defoꝛmitate acce
pta coꝛpoꝛa electoꝝ ſine omi defoꝛmita⸗
te reſurgent: quia oĩs deſoꝛmitas ad ali

qð vicium nature ꝑtinet. TUnde Augu.

in Enchyridion et recitat magf in litte/

ra di. xliiij. circa finẽ. ca. ij. Reſurgẽt ſcõp
coꝛpoꝛa ſine vllo vicio:ſine vlla defoꝛimi/

tate ſicut ſine vlla coꝛruptioe:onere:dif⸗
ficulta te:ſicut plus dicet᷑ infra. Un Bo/⸗/
nauẽ.tractãs huiuſmodi reſurrectionẽ ⁊
ſi humoꝛes reſurgẽt ⁊ ſimiliter rerũ inte
ſtina:capilli:vngues: et talia:dicit ꝙ de
veritate nature humane aliqͥd dicit᷑ tri⸗
pliciter ſcʒ aut q;dtum ad eſſe neceſſariuʒ
ſicut ſunt pᷣncipalia mẽbꝛa:aut q;tuʒ ad
eſſe completũ:vt ſunt illa que faciunt ad
coꝛpoꝛis perfectionẽ.aut qᷓ;tum ad eẽ de
coꝛũ:pᷣma neceſſa riũ eſt reſurgere ſᷣm to⸗

talitatẽ:ſed alia cõgruũ eſt refſurgere ſᷣm

ꝙ faciunt ad cõplementũ:⁊ decoꝛem.Et

qꝛ humoꝛes faciũt ad plenitudinẽ ⁊ inte

gritatẽ:reſurgẽt in tanta quãtitate quã/
ta cõpetit coꝛpoꝛi Vnde nõ opoꝛtet ꝙ to

tus ſanguis quẽ qᷣs amiſit per minutio/

nem reſurgat ſed quãtũ cõgruit. Simili
ter de carne que fluit ⁊ refluit iudicandũ
eſt Similiter reſurgẽt inteſtina que erũt
plena nobilibꝛ humoꝛiba que reddẽt to⸗
tum coꝛpus agilius. Capilli vero ⁊ vn⸗
gues ſunt ad oꝛnatũ:ideo reſurgẽt ad oꝛ
natum ⁊ pulchꝛitudinẽ coꝛpoꝝ electoꝛũ

Lu.xxi Capillus de capite veſtro nõ pe/
ribit. Hoc ait Nico.de lyra inquit xpus

ad declarandũ veritatẽ future reſurrecti

onis per quã reſurgẽt in electis nõ ſoluʒ
ula que ſunt de neceſſitate nature huma

ne:ſeꝗ etiã ea que faciũt ad decoꝛẽ cuiuſ⸗
modi ſunt capilli. Hec ille ⁊c. Queritur
hic q̃re reſurrectio coꝛpoꝝ differtur vſq;

ad generalẽ oĩium reſurrectionẽ? Reſpõ

deo ꝙ coꝛpoꝛa habẽt quandã cõtinuatio
nẽ ⁊ cõuenientiã: qꝛ ſ̃ᷣm illa deus ex vno

hoĩe fecit genus hũanũ ſicut dicit᷑. Act᷑.
xvij.dicẽte paulo.Fecit deus ex vno hu,-

manũ genus oẽ:vnde oẽs hoĩesſimul fu
erũt ĩ vno hoĩe materialiter ſiue oꝛigina
liter ſm coꝛpoꝛa ⁊ etiã oĩa ſimul fnerunt
in materia ⁊ in oꝛiginali pᷣncipio ⁊ ſic oe
us fecit quodãmodo ſimul oia coꝛpoꝛa
hominü:ſed nõ ſic eſt de aiabus immo fe
eit eas ſigillatim nec condite ſunt in ali
quovno ſimul:ſed qnotidie a deo creant

de mhilo: 2 ideo cũ ſit cõuenientia inter

Be ſinali diiudicatione

oꝛiginem ſiue ꝓductionem ⁊ cõſumma/

tionẽ que eſt per gloꝛificationẽ:ↄgruit ꝙ
coꝛpoꝛa gloꝛ iſicent᷑ ſimul ⁊ ſimul intrent
celum empireũ ꝓpter cõnexionẽ quã ha/

bent. Anime aute ⁊ ſij tim ⁊ ſucceſſi/
ue.Aliqui tamẽ ex ſingulari pᷣmio etiaʒ

ſᷣm coꝛpul ſunt in celo empireo:ſicut coꝛ

pus xpᷣi ⁊ beate virgenis ⁊ alioꝝ qui ſur
rexerũt cuʒ xpᷣo vt eſſent veri teſtes reſur
rectionis ſᷣm quoꝛundã opinionẽde qua
vide in tertia parce ſancti Tho.q.liij.ſar
ti.iij.ad.ij. Sciendũ quippe eſt poſt bec

ꝙ reſurrectio ſiue reſumptio coꝛꝑis glo/

rioſi neceſſaria eſt aie iam beate ad con/
ſummationẽ et ſubſtãtialẽ ꝑfectionẽ ſue
beatitudinis:ita ꝙ ante nõ habet ſuã to
talem ſubſtantialẽ beatitudinẽ ĩmo ſem
per expectat cõſummationẽ ſuam in illa
vſq; ad coꝛpoꝛis reſumptionẽ:ſed tũc im
plebitur ⁊ cõſummabit᷑ ita ꝙ plus nõ ex/
pectabit. Aiĩa ergo poſt coꝛpoꝛis reſum/
ptionẽ erit beatioꝛ qᷓ; ante.Et hoc dupli
citer ſcʒ extenſiue et intẽſiue. Extenſiue
qꝛ in plurib:qꝛ tunt erit beata in ſe:hoc

ACinponis Pelie et in bonis coꝛpoꝛis:
n

tũc em̃ erit pᷣmiata ſicut meruit ſcʒ in coꝛ
poꝛe. Et ꝙ aia beatiſicet᷑ in coꝛpoꝛe hoc
exigit natura aĩe que eſt foꝛma coꝛpoꝛis
hoc etiã exigit ratio meriti ꝙ neceſſario

eſt aĩe in coꝛꝑe. Scðo beatitudo aĩe erit
ma ioꝛ inteniiue:qꝛ aĩa ꝑfectioꝛ eſt in ſuo

eſſe naturali:⁊ in ſuo poſſe:qñ eſt coꝛpoꝛi
gloꝛioſo cõiuncta qᷓ; quãdo eſt ſeꝑata:et
ideo ꝑfectius operaf. Quãdiu em caret
coꝛꝑe gloꝛioſo fertur appetitus eius ad
aliud extra ⁊ extra deũ:⁊ ideo neceſſario
appetitus aĩe ⁊ intentio diſpergit᷑ ⁊ diui
ditur:⁊ ideo nõ ita intenſe ⁊ ꝑfecte per co

gitationẽ ⁊ amoꝛẽ fertur in deum: cũ aũt

ↄiungit᷑ coꝛpoꝛi gloꝛio ſo intentio aie nõ
diſpergit᷑ ad aliquid extra deum et extra
ſe ad aliquid nõ habitũ ⁊ ſic tollitur na/
turalis imꝑfectio aĩe q̃ retardabat ⁊ im/

pediebat ne poſſet in ꝑfectioꝛẽ actũ. Tol

litur etiã inquietudo appetitus ⁊ intẽti/
onis aĩe:quia totum iam habet qð axpe
tebat ⁊ deſidera bat:et ſic tollit omne qð

erat impeditiuũ cõſummationis beati/⸗

tudinis ⁊ ſic patet quomodo reſumptio
coꝛꝑis gloꝛioſi facit ad beatitudinẽ ani⸗
me intenſiue et extenſiue. Et hoc eſt qð
ait beatus Anſelmus lib.de ſimilitudi/
nibus. Cõſtat aĩias ſanctoꝝ qui iam ce/
leſtia tenent: necdũ plena felicita te frui
donec incoꝛrupte coꝛpoꝝ ſuoꝛũ potiant᷑.
Et ſic patet de reſurrectiõe generali.

Ecũdo dicẽdum
ſ eſt de finali diiudicatione de
qua tractat magiſter di. xliiij.

quarti vbi ſticit ꝙ dño adueniente ad iu

diciuʒ pᷣcedet eum ignis quo comburet᷑
facies mũdi huius:⁊ peribit celum ⁊ ter
ra dicẽte beato Petro in ſecũda canoni/
ca.ca.vlti. Adueniet autẽ dies dñi ſicut

fur in qua celi magno impetu tranſient:

elemẽta vero caloꝛe ſoluent᷑ et terra et ea
que in ipſa ſunt oĩa opera exurẽtur. Qð
exponens Nico.de lyra ait.Adueniet au
tem dies dñi.i.dies iudicij qui dicit᷑ dies
dñi:quia tunc in cibus fiet volũtas eius
in punitione maloꝛũ ⁊ pᷣmiatione bono

rum.Et ſubditur modus veniẽdi cũ dici

tur:vt fur.i.repente ⁊ ex impꝛouiſo ſicut

ꝛa nemo ſcit. In quo celii.ſuperioꝛ pars
aeris ⁊ inferioꝛ magno impetu trãſient a

ð

△

*
₰ J„ „ 7

dicit Math. xxiiij. De die autẽ illa ꝛ; bo

ſtatu in quo nunc ſunt per impetũ ignis

cõflagrationis Elemẽta vero caloꝛe ſol
uent᷑q.d. Hon ſolum aer ſed etiã cetera
elemẽta igne purgabunt᷑ CTertia ⁊ ea ⁊ẽ
id eſt nõ ſolum terra:ſed oĩa que in ipſa
ſunt facta ⁊ de ipſa ꝓducta exurent᷑. Hec
ille. Vbi notandũ eſt ꝙ duo erũt iudicia
Vnum ꝑ aquã ⁊ aliud per ignẽ. Pꝛimũ
factũ eſt per aquaʒ. Scðm fiet per ignẽ.
In pᷣmo enizʒ ſtatu viguit luxuria in qua
ſunt duo ſcʒ ardoꝛ ⁊ fetidas ꝓpter qð fie
bat purgatio ꝑ aquã que eſt refrigerans
⁊2 mũdificãs. In vltio ſtatu vigebit aua/
ritia vnde erũt hoĩes infrigidati frigidi/
tate auaricie et defectu charitat; Mat.
xxiij. Quoniã abundabit iniquitas re/
ri. charitas multoꝝ ꝓpter qꝗð erit purga
tio per ignẽ qui habet cõtratiã quakhta⸗

—
.

tem. De iſto igne dicit Richar. ꝙ erit ſu//

De finali diiudicatione

Pernaturalis. Ait em di. xlvij. Videtur
mihi dicendũ ꝙ iliius ignis ꝓductio ſu.
pernaturalis erit: ⁊ cũ hoc erit aliqua na
uralis aptitudo ad illã operationẽ ad
qua applicabit᷑ a diuina virtute pᷣncipa/
liter mouẽte:qꝛ ignis ille erit virtute illi
us inſtrumentũ:erittñ ille ignis eiuſdeʒ
ſpeciei cũ igne elemẽtari Bonauẽ. dicit
ꝓꝙ eſt loqui de igniũ ↄflagratione q;tum
ad inchoationẽ ⁊ ꝓgreſſum ⁊ cõſumma

tio nẽ. Quantũ ad inchoa tionẽ dieendũ

eſt ꝙ a vircute ſupꝛa naturã eſt. Q eniʒ
ignis ſic agat nouo ⁊ inſolito modo con
inedo ⁊ lic multiplicãdo hoc non eſſet
niſi aliqua virtus noua aſſiſteret. Que
autẽ ſit illa ipᷣe deus nouit.Quantũ aũt
ad ꝓgreſſum qui eſt purgare:vrere: ſub/
tiliare:dicendũ eſt ꝙ hoc eſt a virtute na
turali. Sed q;tum ad cõſummationẽ vt
ſcʒ purgata ſint incoꝛruptibilia ⁊ ipſoꝛũ
ꝗlitates mutate hoc eſt ſupꝛa naturã ꝓg
nis igit᷑ iſte aſcẽdet tantũ quantũ dourãt

cxoꝛꝑa cõſumptibilia:⁊ quãtũ durat ſpa/

ciũ cõtinens elemẽta:aſcẽdet flamma et
vlterius nõ ꝓcedet. Eñ illius ignis du/

plex erit purgatio. Vna eſt a vetuſta te

coꝛruptionis ⁊ hec eſt in oĩibus elemẽtis
que erũt incoꝛruptibilia poſt reſurrectio
ne: 2 q;tum ad hanc aſcẽdet vſq; ad vlti
mũ ſpere ignis. Alia eſt purgatio a fedi
tate peccati q̃ ſe extendit per aerẽ caligi/
noſum nõ ꝙ in ipſo aere ſit peccatũ:ſed
quedã feditas cõtrabit᷑ in loco ex pctõ:⁊
ita ex fumo ſacrificioꝝ exhibitoꝝ idolis
quodãmodo eſt aer infectus:⁊ q;tum ad
iſtã purgationẽ tantũ aſcẽdet q;tum aq
diluuij aſcenderũt. Hec ille. Et Richar
querẽs de hoc igne an pᷣcedat iudiciũ di
cit:ꝙ ignis ille q;tum ad ſui iudiciũ pᷣce
det iudiciũ:iuxta illud ps. Ignis añip/
ſum pcedet qᷓ;tum ad ꝓgreſſum cõco mi
tabit᷑ iudiciũ Sequit᷑ vero q;tuʒ ad ſue
oꝑationis cõplementũ: vt em aliqͥ dicũt
illo igne incipiẽte mundũ purgare in ſu
perioꝛi parte q purgãda eſt xpᷣs incipiet
venire ad locũ iudicij ⁊ ſtatim ad eius pᷣ
ceptũ motus celi ceſſabũt ⁊ reſurgẽt qui
gunc inuenien? moꝛtui ⁊ illi tũc inneniun

tur qui viuẽtes valde cito moꝛien pter
ceſſationẽ motus celi:⁊ etiã vt volũt qui
dam ꝓter diſtenperantiã caloꝛis qui ex

tunc erit in loce habitatiõis hominũ qᷓ;

uis adhuc vſq; illuc ſubſtãtia ignis pᷣdi

cti nõ ꝑuenerit:⁊q̃ſi ſtatim poſt pᷣdictus
ignis deſcẽdet ⁊ incinerabit coꝛpoꝛa eo/⸗

rũ ⁊ purgabit illud qð inueniet purgan/
dum in electis:Quo facto ſtatim reſur/

gent ⁊ tunc illu⁊ alij electi qui parũ ſur/
gent ante eos rapient᷑ ſimul obuiaʒ xpᷣo
in aera. Et hec oĩa fient anteqᷓ; xpᷣs ꝑue
niat ad locum iudicij:⁊ ſic patet ꝙ xpᷣus
veniet ad locũ iudicij ſucceſſiue ſicut ſuc
ceſſiue in celũ aſcẽdit: de quo dicit᷑ Act᷑.
i. Sic veniet quẽadmodũ vie.eũ in ce/
lum. Huius purgatiõis per ignẽ cauſã
⁊ rationẽ idẽ doc.aſſignat di.Phs dicit.
ij.phiſicoꝝ ꝙ nos ſumus quodamodo fi
nis oĩum ſcʒ rerũ coꝛpoꝛaliũ:⁊ ideo con⸗
ueniẽs eſt ꝙ cũ homo per reſurrectiouẽ
gloꝛioſam innouabit᷑:mũdus etiã inno/
uabit᷑ innouatiõe cõueniẽte ꝓ illo ſtatu.
Vnñ Apocał xxi.dici. Ecce noua facio
oia.Et qꝛ pᷣdictã hoĩs innouationẽ pᷣce⸗

dit purgatio duplex ſcʒ ab ĩpuritate coꝛ/
ruptibilitatis ⁊ culpabilitatis ſic conue
niẽs eſt vt pᷣdictã mũdi inouationẽ pur/

gando ab impunitate duplici coꝛrumpẽ
te duabus hoĩs impuribo pᷣdictis. VUna
eſt impuritas elemetoꝝ que per mutuaʒ

actionẽ ⁊ paſſionẽ ſeſe alterãt in cõfinijs
ſuis ᷣm ph̊m iu pꝛimo metheoꝛoꝝ ſic ꝙ

nullũ elem entoꝝ eſt in puritate ſue natu

re ⁊ hec impuritas coꝛreſpõdet coꝛrupti

bilitati coꝛꝑis humani:qꝛ talis elemẽto

rũ cõfuſio eſt ꝓ coꝛruptibili vita cõueni/
ens. Eſt quedã impuritas alia coꝛreſpõ

dens culpabilitati hoĩs: ⁊ illa eſt quedã
indignitas ad ſuſceptionẽ innouatiõis

pᷣdicte ꝓpter pctã in hac parte mundi cõ

miſſa longo tꝑe taʒ ab hoĩbus qꝙᷓ; ab an⸗
gelis quoꝝ mõ cõis eſt habitatio in iſto
aere caliginoſo. Purgatio aũt mãdia pᷣ
ma impuritate erit ꝑ ſeparationẽ cuiuſ⸗
cũq; nature extranee ⁊ diſpoſitionis coꝛ
ruptibilis a quolibet elemẽto Purgatio
aũt a ſcða ĩpuritate erit q̃dã mũdirecõ:

ra eſt eiuſdẽ nature cõgregare partes et
diſpoſitiones extraneas ſegregare vt do

cet experiẽtia ⁊ in purgatione auri etar /
genti. Et ideo talis purgatio cõuenien/

ter fiet per ignẽ.Etiã ad purgandũ mũ
duʒ ab alia impurittate magis cõgruus

eſt ignis qᷓ; aliud elementũ:qꝛ pectã com

mittunf ex inoꝛdinato amoꝛe qui eſt ig/

nis ſpũalis immũdus.Et ideo ad reco⸗
ciliandũ mundũↄtra ullã indignitatẽ cõ
ueniẽs erit ignis ſicut inſtrumentũ:quia

ignis inter alia elemẽta magis repꝛeſen

tat q̃licates coꝛpoꝝ gloꝛioſoꝝ ꝓpter eius
luminoſitatẽ:ſbᷣtilitatẽ:⁊ actualicatẽ ⁊c.
Hic ignis purgare incipiet a parte ſupe

rioꝛi qᷓ purgãda eſt vt dictũ eſt vt veniet

deſcendẽdo ſucceſſiue inferius.Et ratio
eſt:qꝛ in medio interſtitio aeris eſt cõois

habitatio demonũ vſq; ad iudiciũ ⁊ pᷣus
pecauit malus angelus qᷓ; homo. Alia

rõ eſt ad ſignificãdũ ꝙ ille ignis nõ aget

tm̃ in virtute naturali ſed vt inſtrumen/
tũ diuinevirtutis. Ignis em̃ per naturã
tẽdit ſurſum:nõ deoꝛſũ ꝓlle tñ ignisinul

lius elemẽti deſtruet eſſentiã ſic nullã ra
refactionẽ faciet in aere niſi illã que cõpe

tit nature ignis in ſua puritate et ille re/
ducet partes terre ad terrã:etc partes aq̃ᷓ
ad aquã ⁊ cõdenſabit᷑ aqua ſᷣm ꝙ cõpe/
tit nature aq̃ in ſua puritate. Cauſa aũt

quare poſt iudiciũ elemẽta manebũt in

eſſentijs ſuisa ⁊ qlitatibus actiuis ⁊ paſſi
uis in eſſe cõpletiſſimo:⁊ tamẽ nõ ſe alte
rabũt:eſt:qꝛ deus ſuꝑnaturaliter a mate
ria elementoꝝ remouebit pᷣuationẽ q̃ ne/
ceſſaria eſt ad tranſmutationẽ naturalẽ:
ſicut dicit᷑pᷣmo phiſicoꝝ. Pꝛeterea inſflu
entia generalis pꝛime cauſe ſine q̃ nuila
creatura põt in ſuã actionẽ nõ aderit ele
mentis ad hoc vt agãt ⁊ patianf̃ adinui
cẽ:⁊hec cauſa ſufficeret ſi nulla alia pone
ret᷑ Quõ aũt moꝛient᷑ qͥ parũ añ iudiciũ
viuẽt declarar Richar ponẽdo opinionẽ

ſatis ꝓbabilẽ. Dicit em̃ ꝙ aliqͥ dicunt ꝙ
antecq;ᷓ ceſſet motus celi oẽs hoĩes erunt
moꝛtui:q; añ ceſſationẽ mot? ei?erit qda

rr re e.
Be finali duudicatione
tillatio ad ſimilitudinẽ illius qᷓ recõcili
unt᷑ eccleſie ꝓphanate. Et qꝛ ignis natu/

diſtemperãtia in aere ꝑ caloꝛis exceſſun
ꝑ quẽ oẽs hoĩes qͥ tũc inueuien viui mo
rient᷑:⁊ ᷣm hoc ꝓtãto dicit᷑ ꝙ aliq inueni
ent᷑ viui in aduẽtu iudicis:qꝛ aliqui erũt

adhuc viuẽtes valde parũ añ iudicis ad

uentũ:⁊ etiã añ ignẽ ↄflagratiõis:qui iñ
moꝛient᷑ parũ añ qᷓ; xpᷣs veniat ad iudiciũ
⁊ anteqᷓ; veniat ignis pᷣdictus.Coꝛꝑa tñ
illoꝝ qͥ viui iuenient᷑ parũ añ aduentũ iu
dicis ꝑ illũ ignẽ incinerabunt᷑. vt moꝛe
alioꝝ a cinerib ſit reſurrectio eoꝛũ et ſie
erit actio ignis pᷣdicti añ idiciũ:⁊opinio
videt᷑ſatis ꝓbabilis.Purgato vero muũ/
do ꝑ ignẽ ait mgr̃:⁊ ad iudiciũvemente
dño emittet᷑ vox illa magna q̃ reiurgen
oẽs moꝛtui:⁊ tũc miniſterio angeloꝝven
tilabit᷑ area:qꝛ boni ↄgregabunt᷑ ei de c/
tuoꝛ partibo oꝛbis angelico miniſterio:q̊
⁊ rapiant᷑ obuiã xpᷣo in aera:repꝛobis in
terra quã dilexerũt remanẽtibo:hec mgr̃.
Dicit etiã Richar.ꝙ ignis ille de quo di
ximus repꝛobos cruciabit etiã aũ iudici
um:qꝛ ſtatim cruciabit eos cũ reſurrexe/
rint:ſedẽte etiã iudice igne illo cruciabũ
tur ⁊ nõ igne infernali vtvidet᷑:qꝛ ille ig/
nis nõ exibit de inferno:ſed tũc ignis cõ/
flagratiõis vicẽ eius ſuꝓplebit:cruciabit
etiã eos poſt iudiciũ:qꝛ oẽs repꝛobos cũ
oĩbuſ mũdi ſoꝛdib inuoluet ⁊ pᷣcipitabit

in infernũ:qꝛ qð in illo igne erit impurũ
virtute diuina ſegregabita puro ⁊ deſcẽ

det in infernũ ad augendũ imꝑpetuũ re

pꝛoboꝝ cruciatũ. Hec eſt incõueniens ꝙ&

duplici igne crucient᷑: ĩmo rõnale eſt vt
poſt iudiciũ eoꝝ cruciatus augeant᷑. Ille
autẽ ignis qͥ de parte materie cuinſſibet
elemẽtoꝝ ſuꝑnaturaturaliterꝓducet᷑ ſᷣm
ſuã puritatẽ nõ deſcẽdet in infernũ ſed ꝑ
acto cõplete purgatõis officio in pᷣiacẽte
materiã reſoluetet trãſmutabit᷑: pars in
terra pura ⁊ pars in aquã purã ⁊c.et fiet
iſta reſolutio ⁊ trãſmutatio ſi upnaturali
vᷣtute ſicut ꝑ eã ille igniſde pᷣdicta mate
ria ꝓducet᷑hec Richar. O aũt dicit be⸗

atus Pe. ꝙ celi ardẽtes ſoluent̃᷑ nõ eſt in

q̃t Bona. intelligẽdũ de illis celis q ſun
incoꝛruptibiles: ſed de celo aereo ⁊ ig
neo ⁊ hoc vocat ſcriptura celos ſm ulud·

Befinali diiudicatione

Maatth. xiij. Volueres celi comederunt
illud. Si exiã inueniat᷑ ꝙſſtelle cadent de
celo intelligit᷑ de celo aereo:⁊ ſtelle vocã

tur aſſub:qꝛ habẽt ſiłitudinẽ ſtellaꝝ.Et

ſᷣm vulgare opinionẽ:dicunt᷑ſtelle cade/
re:qñ aſſub deſcendit:⁊ ſcriptura confoꝛ
mat ſe modo cõi loquẽdi.Tunc aũt ma
xime fiet talis impᷣſſio: qꝛ ignea qᷓntitas
abũdabit.⁊hoc faciet dñs ad rerroꝛẽ pec
catoꝝ. Hec Boñ. Ideo dicit᷑ ꝙ ante ſuꝑ/
naturalẽ ꝓductionẽ ignis cõflagratiõis
ait Rich.generaliter ad actionẽ coꝛpoꝝ
celeſtiũ tam vehemens caliditas ⁊ ſicci/
tas que erũt cõgrua diſpoſitio ad ignis
pᷣdicti ꝓductionẽ: ꝙ deſinẽt generari ar

cus nubiũ qͥ generant᷑ ex nubis raratiõe

⁊alie impᷣſſiones humide:⁊ generaliter

aſſub deſcẽdens in tanta multitudine

appa rebit aſpicientib ꝙ ſint ſtelle de ce/
lo cadentes. NHec ille:Tunc eni verifica
bi illud Luce.xxi. Erũt ſigna in ſole et
luna ⁊ ſtellis:⁊ in terris pᷣſſura gentium
pꝛe cõfuſione ſonitus maris ⁊ fluctuũ a/
reſcentib hoĩb pꝛe timoꝛe ⁊ expectatiõe
que ſu ꝑuenient vniuerſo oꝛbi. Nam vir
tutes celoꝝ mouebunt᷑⁊ tunc videbũt ſi
liũ hoĩs ⁊c. Vt enĩ ad hunc aduentũ iu
dicis nos pᷣparemus diuina ꝓuidẽtia ea
que pᷣcedere debent iudiciũ nobis denũ/
ciat᷑. Johel.ij. Sol cõuertet᷑ in tenebꝛas
2 luna ĩ ſanguinẽ anteqᷓ; veniat dies dñi
magnus ⁊ hoꝛribilis. Sed querit᷑ qua

re deus iſta pᷣmittere diſpoſuit. Reſpon/

det᷑ ꝙ chꝛiſtus hoc diſpoſuit ad pᷣnũcian
dũ futura mala:dicente Gꝛeg. Vltima
tribulatio multis tribula tionib pꝛeue/
nit᷑ ⁊ ꝑ cremẽta maloꝝ que pᷣueniẽt iudi
cant᷑ mala ꝑpetua que ſubſequunf. Se/⸗
cũdo ad puniẽdũ pꝛemiſſa facta. Vnde
Gꝛego. Et qꝛ in cunctis deliquimus:in
cunctis ferimur. omnia enĩ que advſum
vite accepimus cõuertimꝰ ad vſum cul/
pe.⁊ ideo ſequit᷑ ꝙ que ad vſum pꝛauita
tis infleximus ad vſum nobis cõuertun
tur vltionis. Tertio ad cõcutiendũ ho/
minũ coꝛda.vnde Beda. Apꝛopinquã
te ſuo termino elemẽta quaſi pauida nu
tã t⁊ tremũt:qᷓ; tuʒ ergo erit timendũ ho/

mini. Quarto ad oſtend endũ diuinũʒe

lum:vt oſtẽdãt ſe creature parate ad vl/

ciſcendũ creatoꝛẽ de hoſtibi ſuis:ſicut fit
in pꝛelijs quia amici oſtendũt ſe cum ar

mis paratos ad pugnã cõtra inimicos.

Sic tunc creatura deſeruiens ſuo facto/
ri exardeſcit in toꝛmẽtis aduerſus iniu/⸗
ſtos. Sap.vi. Quia accipiet armaturã
zelus illius:⁊ armabit creaturã advltcio/
nem inimicoꝝ. Sapᷣ.v. Hoc ad amouẽ/
dum noſtrũ affectũ a mũdo. Gtego.De/⸗
us ac redẽptoꝛ noſter paratos nos inue/
nire deſiderãs que mala ſequunt᷑ſeneſcẽ
tem mundũ denũciat:vt nos ab eius a/⸗
moꝛe cõpeſcat. Erunt ergo ſigna:de qui
bus Matth. xxuij. Sol obſcutabit᷑:⁊ lu
na nõ dabit lumen ſuũ:⁊ ſtelle cadent de
celo. Obſcura tio ſolis erit tunc ex ꝓpꝛij
luminis ſubſtractiõe: qꝛ ſᷣm glo.ſol et lu⸗
na ⁊ ſtelle ad tpᷣs ꝓpꝛio lumine puabunt᷑:
nõ quidẽ naturalłr ſicut modo fit qñ cõ/
tingit eclipſis:ſed ſicut in moꝛte xpᷣi ſol
factoꝛi ſuo cõpatiẽs totus ſuꝑnaturali
fuit obſcuratꝰ:ſic in mũdi termino hoĩp
quo ſol factus fuit:qͥ multiplicibꝛ malis
grauabatr᷑ obſcurabit᷑ generaliter in vni/
uerſo mũdo.Et qꝛ luna ⁊ ſtelle a ſole lu/

men recipiũt ſole obſcurato:⁊ ipᷣe obſcu⸗/

rabunt᷑ Sicut eni hoĩe bñ inſtituto ĩ ſta

tu innocẽtie ſol ei ampliꝰ lucebat:⁊ hoĩe

ſtante ſol in ſuo pleno lumie ſtetit.ſic po
ſtea hoĩe cadẽte a ſue lucis plenitudie ce/
cidit:ſic ⁊ hoĩe turbatõi maxime appꝛo⸗
pinquãte:luce ſua ad tpᷣs:vt malũ ſibi fu
turũ denũciet pᷣuabit᷑ vt vnicũ dñi aduẽ
tũ denũciet:ne ex inſperato veniat iudi/
care.Et ſtelle cadẽt de celo ad ſenſũ pᷣus
expoſitũ. Erũt ̊ ſigna in ſole ⁊ luna:nõ
ſicut in tꝑe Yoſue quo fuit ſolis ſtatio:qꝛ
tũc lucebat.nec vt tꝑe Ezechie quo ſol re

troceſſit.x.lineis: qꝛ etiã tũc lucebat:ſed

ſicut in moꝛte xpᷣi Poſuit ̊ terroꝛẽ ſigno
rũ pᷣcedẽtiũ in luminariũ mutuatõe. cõ⸗
ſequẽter ponit meroꝛẽ hoĩuʒ hoc viden/

tiũ ex ꝑturbatiõe. Erit enĩ multiplex tri

bulatio in heĩbus etiã ꝑfectis Joh̊.xvi.
In müdo pꝛeſſuraʒ habebitis. Pꝛeceſſit

enĩ triplex tribulatioꝛ ſequet᷑quarta om

tſi
nar
0g.
co⸗
niu

io
ous/
Dey/
ine,
neſe⸗
ilsg
decl
brlu
ende
Peh
G
dhart:

ſſa
turlt
hoip
wals
nd
ſolel⸗
kob
vitt
Hthoi
ſſe
Necs
ig⸗
iſhin
ſiade⸗
gtiui
üe
ungi⸗
Mrog
oſolt
R
iſns
e
pin
brn
dNR

nium crudelioꝛ. Pꝛima fuit tirannoꝝ cõ
tra martyres. Secũda hereticoꝛũ cotra
cõfeſſoꝛes. ertia ipocritarũ cõtra ſim/

plices. Quarta erit antichꝛiſti contra fi/⸗
deles. Hec ſunt quatuoꝛ vẽti ⁊ quatuoꝛ

beſtie que pugnabãt in mari: ⁊ qrta erat
ſeuiſſima Damelis.xij.qꝛ tunc erit tem/

pus quale ante nõ fuit etiã vt ſi fieri po/⸗
teſt in erroꝛẽ mittant᷑ electi.Dicit tamẽ.

Nico.de lyra ſuꝑ Matth.xxiiij.ꝙ poſt
tribulationẽ antichꝛiſti anteqᷓ; appareãt
manifeſta ſigna iudicij erit tepus bꝛeue
in quo poterũt illi qui decepti fuerint ꝑ
antichꝛiſtũ penitere:⁊ iſtud tẽpus vt di/
cit quidã nõldurabit nili per/xl. dies vel
circiter. IJdeo dicit᷑ Matth.xxiiij. Sta/⸗
tim poſt tribulationẽ illoꝝ dierũ.i.tẽpo/
re paruo elapſo poſt tribulationem anti/
xpᷣi apparebũt figna manifeſta ꝓ inqui
iudicij. Et ideo ſubdit᷑:ſol obſcurabi ⁊c
ſicut pꝛius dictũ eſt ⁊ virtutes celoꝝ mo
uebunt᷑ qꝛ angeli frequẽtius ſolito moue

bunęj ex diuina volũtate ad faciendũ mi

raculoſas traſmutatiões in elemẽtis ad

incutiendũ hominib timoꝛẽ indicis ve

nientis. Hec NHic.de lyra. Et q;uis chꝛi

ſtus in moꝛte cuiuſſibet ſingulare iudici
um ſm merita ⁊ demerita iuſte exerceat

tamẽ quia tale iudiciũ eſt nobis occultũ

2 quo ad penã:⁊quo ad gloꝛiã imꝑfectũ

2 etiam ſolum reſpectu hominũ:⁊ nõ de
monũ.ideo neceſſe eſt vniuerſale iudiciũ
oĩum ſimul viuoꝝ ⁊ moꝛtuoꝝ in fine mũ
di eſſe venturũ:qð erit manifeſtũ: qꝛ om
nibus oĩa erunt nota: erit perfectũ:quia

tam boni qᷓ; mali in coꝛpoꝛe ⁊ aia pᷣmia/

bunkt.⁊ generale qꝛ demões ⁊ angeli ſᷣm
merita ꝑpfectã mercedẽ recipient. In hoc
autẽ iudicio fient illa q̃ttuoꝛ que in mun
dano iudicio fieri ↄ ſueuerũt. Vid emus
enĩ mũdano iudicio in quo publicus la/
tro captus eſt cõdemnãdus ad moꝛtẽ cõ
currere qᷓttuoꝛ. Pꝛimũ eſt tuba reuʒ pᷣce/
dens oẽs cõuocans ad ſententiã audien
daʒ Amos.xij. Moꝛiet᷑ moab. i. reus in
clamoꝛe tube. Secundũ eſt ſcriptura cõ
feſſionis ꝓpꝛie coꝛam ppło lecta in ꝓpꝛie

damnatiois argumentũ Heſter. xij. Du

De finali duudicatione

os ſeruos cõfeſſos ꝙvellent manũ mitte
re in regeʒ:iuſſit rex duci ad moꝛtẽ.Ter

tium eſt ſentẽtia ab oꝛe iudicis in reum
pꝛolata ad moꝛtis ſuppliciũ ſuſtinendũ.

Exo.xxij. Non patieris maleficos viue/
re ſuper terrã. Quartũ eſt obediẽtia mi/
niſtroꝝ trahentiũ reum ad puniendũ.ij.

Macha. vi. Dis dictis trabebãt eũ ad
iudiciũ. Iſta eni quattuoꝛ ernut in extrę

mo iudicioviuoꝝ ⁊ moꝛtuoꝝ:vnde noui
tates pᷣcedẽtes erũt tanq; rube foꝛmida/

biles: quia erũt ſigna in ſole et luna ⁊c̃.

ſicut dictũ eſt pꝛius:vnde hec nouitates

erunt circa coꝛpoꝛa celeſtia. Circa elemẽ

ta. Et circa hominũ vitã. Circa coꝛpoꝛa
celeſtia.qꝛ per aliquot dies ante iudiciunʒ
lumẽ retrabẽt a nobis vt minime videã

tur Johe. iij. Stelle retraxerũt lumẽ ſuũ
Secũdo circa elemẽta:namłũc erũt ter

remotus magni ꝑ loca:⁊ ſonius maris:

⁊ turbatio fluctuũ q̃lis nunqᷓ; fuit. NRam
ſ̃m Hieronymũ:eleuabit᷑ mare cubitis.

xl. ſuꝑ oẽs mõtes.poſtea tam ꝓfunde de
ſcendet ꝙ vixvideri poterit:poſtea belue

marine dabũt mugitus terribileſ:poſtea
videbit᷑ totum ardere ⁊ ex his in gentib
timoꝛ ⁊ pauoꝛ cũ pꝛeſſura in hoibus ge⸗/
nerabit᷑: Ideo dicit᷑ Matth. xxiiij. Erit
in terris pꝛeſſura gentiũ. ertio erit no/
uitas circa coꝛpoꝛalẽ hominũ vitã: nam
ex timoꝛe belloꝝ ⁊ aduerſoꝝ:⁊ ex pauoꝛe
fluctuũ maris ? vndarũ:et ex clamoꝛe ?z

mugitu piſciũ deſiccabunt᷑ hoĩes et ma/⸗

cri⁊ pallidifient. Ides diei Mattheo
dem ca. Areſcẽtibus hoibus pꝛe timore

ſonitus maris ⁊ fluctuũ: ⁊ expectatione
maloꝝ que ſuꝑueniẽt vniuerſo oꝛbi. Rã
bm Hierony.poſt cõfuſionẽ maris ⁊ flu

ctuũvidebũt hoies herbas? arboꝛes ſan

guinẽ pluere: oĩa edificia ruere: petras

adinuicẽ collidere ⁊ generalẽ terremotũ

⁊ maximũ fieri:ex quo timoꝛe areſcẽt ho

mines ⁊ de abditis exeũtes ibũt q̃ſi amẽ
tes ex victis et ex foꝛmidine maloꝛũ que
de ꝓximo expectabũt Hãvirtutes celoꝝ
mouebunk.i.angeli in celo habicãtes tre
mẽt a facie iudicis nõ timoꝛe amiſſiõis
gloꝛie:ſed timoꝛe reuerentie ⁊ timoꝛe cõ

Befinali diiudicatione

paſſionis damnatoꝝ JYob. xxvi. Colũne
teli pauebũt ⁊ cõtremiſcent ad vultũ iu
Qdicis. Et Yſai.xxxiij. Angeli pacis ama
re flebũt. Sequit᷑. Cunc videbũt fulium
bois ⁊ c. Cõgregata multitud ine gentiũ
cõpꝛimentiũ ſeinuicẽ ex timoꝛe ſentẽtie
apparebit xpᷣs cũ ſignis plagarũ in ma/
nibus 2 pedibus ⁊ latere ⁊ cũ inſtrumẽ/
tlis ſue paſſionis ſcʒ lancea:coꝛona: cru/

ce:clauis: malleis deferẽtibus angelis

ex quib pctõꝛes de ingratitudine tanti
bnticij acriter redarguet dicẽs ſᷣm Aug.
EEgo in mundũ ꝓpter vos delcẽdi de ce⸗
lo carnẽ veſtrã alſumpſi vobiſcũ annis.
xxx:cõuerſatus fui ⁊ impꝛoperia tollera
ui captus ⁊ flagellatus fui:⁊durã paſſio

nẽ:⁊ crudelẽ moꝛtẽ ꝓpter vos ſuſtinui et
bec oĩa cognoſcere uoluiſtis:⁊ ſi cogno/

uiſtis cõtempſiſtis:et toto poſſe offendi/⸗

ſtis.Et tunc ᷣm Math xxiiij. Plangẽt

oẽs tribus terre. Vbi dicit Criſo. Vere
plangẽt oẽs pcrõꝛes:nam plangẽt iudei
ni xpm crucifixerũt:plangẽt gentilesqͥ
idola adoꝛauerũt:plangẽt greci qui in fi
de errauerũt:plangẽt falſi chꝛiſtiani qui
carnẽ ⁊ mundũ pluſqᷓ; deum amauerũt.
Plangẽt oẽs tribus terre: qꝛ nulla erit

virtus ad reſiſtẽdũ nulla facultas ad fu

giendũ:nullus locus ad penitendũ: nul/
lum tp̃s ad ſatiſfaciendũ:⁊ nulla miſeri
croꝛdia iudicis ad ſubueniẽdũ qͥd igit᷑ fa⸗
cient pctõꝛes cũ xpᷣs apparebit ſicut leo.

CLCirca hoc querit᷑ q̃re magis dicit᷑ xpᷣus

iudicare qᷓ; alia ꝑſona Yoh̊. v. Pater nõ
