at ⁊ habeat pᷣſen teʒ ⁊ ferat᷑ actua liter in

amoꝛẽ alias impedita ab hmõi gaudio
ꝓpter aliquã infirmitatẽ. Hoc exemplũ
clare manmifeſtat dilectionẽ et gaudiũ nõ
eſſe ideʒ. In illa tamẽ magniſica gloꝛia

mihil poterit impedire quin ex dilectio/
ne ꝑfecta ſequit᷑ maximũ gaudiũ Vnde

ideʒ doctoꝛ q ſtione ſequẽti recitat duas
opiniones. Vnã que dicit ꝙ qᷓ;uis gau/
diũ beatoꝝ ſit beatitudinis quoddã ac/
cidentale cõplementũ ab ipᷣa bearitudi/
ne inſeparabile per quãcũq; virtutẽ crea
tam:tamẽ non eſt de eſſentia beatitudi/⸗
nis: cſſentia em̃ beatitudinis cõſiſtit in

ꝑfecta cõiunctiõe creature rationalis cſi
deo:gaudiũ autẽ beatoꝝ nõ eſt de ratiõe
huius cõiunctionis cuʒ non ſit viſio nec
fruttio. Hec eſt ſumma ſecuritas:de qua

dictũ eſt: ſed eſt aliqͥd cauſatũ ex iſtꝭ Vn

de eſt ꝑ ſe effectus beatitudinis de neceſ
ſitate cõſequẽs ad ipᷣam:hec ille.Exem/
plum videmus de igne de cuius eſſenua
nõ eſt caloꝛ:ſed tamẽ ſequit᷑ de neceſſita/
te nature ad ipᷣm. Aliam autẽ opinionẽ
recitat di.ꝙ alijs videt᷑ ꝙ gaudiuʒ ſit de
eſſentia beatitudinis:quia eſt de ratione
ꝑfecte vnionis volũtatis cũ ſummo bo /
no. Voluntas em vm tur ſummo bono
non tantũ mouẽdo ſe immediate in ibᷣm
ꝓpeer ſe qui motus eſt amoꝛ fruens: ſed
etiã ĩmediate patiendo ab eo que paſſio
eſt gaudiũ.Que iſtarũ opinio nũ ſitveri
oꝛ pꝛo nũc nõ diffinit: ſed hoc certũ ſit ꝙ
in illa cõtunctione et vnione aie nr̃e ad

deum erit ſumma delectatio Franciſcus

de marchia in fine.iiij.ſuꝑ ſnias dicit cũ
pꝛima opinione ꝙ beatitudo nõ cõſiſtit
dilectõe:quia ipſa eſt paſſio cõſequẽs in
actuʒ dilectiõis. Hec ille. Hoc vtiq; gau
Euacuãs gaudiũ mundanũ.
Inebꝛians ſubiectũ humanũ-

Non generans vllum faſtidiũ.

Sed ſatans hominis ſtudiũ.
Piꝛimo diti ꝙ hoc gaudiũ euacuahit
gaudiũ mundanũ:ĩmo qui gaudent hic
lllic gaudere non poterũt:hi ſunt de qui
buſ dicik Sap̃.ij. Nenite fruamur bonis

que ſunt ⁊ vtamur creatura tanqᷓ; in iu/

uentute celeriter vino pᷣcioſo et vnguen:
tis nos impleamꝰ et nõ pᷣtereat nos flos
tempoꝛis. Coꝛonemus nos roſis anteqᷓ;
marceſcãt. Tales ſunt mũdani qui eſti⸗/
mant hoiĩes ſolũ ad hoc factos vt hic ac⸗
cipiant cõſolationes ſuas. De qͥbus eo/
dem lib̊. Sapᷣ xv.dicit᷑. Eſtimauerũt lu
ſum eſſe vitã noſtrã ⁊ conuerſationẽ vite
compoſitã ad lucrũ ⁊ opoꝛteret vnũ quẽ

q etiã ex malo acquirere. O gaudium

mũdi quot hoĩes de illo ieſtimabili gau
dio nõ curãtes decipis: quot ad inferna
deducis nouit deus:iĩmo ſunt adeo fatui

/

Quarta gloꝛia anime

duʒ nil aduerſi: nil mali tẽpoꝛalis eis
euenit:dicũt ſe a deo diligi no cõſideran
tes ulud. Act᷑.xiiij. Der multas tribula/

tiones opoꝛtet nos intrare in regnu dei.

Et.i. Pe.iiij. Si iuſtus quidã vix ſaiua/
bitur impius:⁊ peccatoꝛvbi parebũt.Et
vereullud exemplũ in vita beati ambꝛo/

ſij ſcriptũ eſt bene memoꝛie cõmedandũ
Hã ibi legimus ꝙ cum ipſe ambꝛoſius

romã ꝑgeret:⁊ in q̃dã villa tuſcie apud

quendã hominẽ nimiũ locupletẽ hoſpi⸗

tatus fuiſſet iliũ hominẽ ſuper ſtatu ſuo
ſollicite inqͥ ſiuit. Cui ille reſpõdit.Sta

tus meus dñe bene felix extitit ⁊ gloꝛio/
ſus:ecce em̃ diuitijs habũdo ĩfinitis: ſer

uos⁊ ancillas qᷓ; plures habeo:copioſaʒ
filioꝝ ⁊ nepotũ turbã poſſideo ⁊ oĩa ſem
per ad votũ habui:nec vnq; mihi aliqͥd
aduerſam accidit vel qð cõtriſtaret eue/
nit. Qõ audiens ambꝛoſius vehemẽter
obſtupuit:⁊ his q ſecũ in comitatu erant

dixit Surgite⁊ hinc qᷓ;citius fugiamus:

quia dñs nõ eſt in loco iſto:feſtina te nec
in fugiẽdo moꝛã facite: ne hic diuina vl
tio nos cõpꝛehẽdat et in iſto pariternos
inuoluit.Cũ ergo fagerẽt ⁊ al
ꝓceſſiſſent ſubite ſe terra aꝑuit ⁊ homi/
nẽ illum cũ vniuerſis que ad illũ ꝑtine/

bant:ita abſoꝛbuitvt nuiliũ inde veſtigiũv

remaneret.Quod cernẽs ambꝛoſius di
xit.Ecce fratres qᷓ; miſericoꝛditer deus
parcit cuʒ aduerſa tribuit:⁊ ſeuere iraſci
tur cum ſemꝑ ꝓſpera elargit᷑. In eodem
autẽ loco fouea quedã pꝛofundiſſima re

mãſiſſe dicit᷑:que vſq; hodie in huius te/⸗
ſtimoniũ ꝑſeuerat. O qᷓ;tum igitur pe/

riculũ omnia huius mũdi pꝛoſpera: om
nia gaudia ⁊ vana habere ad nutũ Que
ramus igitur gaudere in futuro:⁊ſi gau
dere hic velimus gaudeamus oẽs indo
mino iuſte viuẽdo:deo noſtro obediẽdo:
quia ex hoc gaudio imperfecto ad illud
gaudiũ perfectũ trãſibimꝰ. nde apłs
Philip.iiij. Hoc duplex gaudiũ inſinu/
ans alt. Gaudete in dño ſemꝑ ſcʒ hic bo
na vſq; in finẽ cõtinuando: iterum dico
fandete ua i diceret ex hoc gaudio q̃
ona agitis iu gaudiũ perfectuũ tranſibi/

iquantu lũ

tis. Et chꝛiſtus dicit diſcipulis ſuis. Je
han. xvi. Amen amẽ dico vobis:qꝛ plo/

rabitis ⁊ flebitis vos:mũdus aute gau⸗
debit:vos autẽ cõtriſtabimini:ſed triſti

cia veſtra vertet᷑ in gaudiũ Hoc eſt gau
dium plenũ atq; perfectũ quo omne gau

dium euacuabit᷑ fatuũ ⁊ mundanũ. Ta
les beati ſemper gaudebunt in dno. Ad
hoc igitur gaudiuʒ vocamur: cum dicit
in themate. Venite benedicti⁊c̃.Secũ/⸗

do dixi ꝙ hoc gaudiũ adimplebit ſubie
ctum humanũ dicente pꝛopheta de ſan⸗

ctis et electis exiſtẽ tibus in gloꝛia. Ine
bꝛiabunt᷑ ab vbertate domus tue et toꝛ.
volupta.tue potabis eos.Nð exponens
Nicola.de lyra ait. Inebꝛiabũt᷑ id eſt ſa-
turabunt᷑ ab vbertate do.t.id eſt domus
celeſtis gloꝛie ⁊ toꝛmẽ.volupta.t.po.eos

Hoc inquit additur ad oſtendendũ per
fectionem refectionis gloꝛie: quia apud

nos refectio perficitex cibo et potu.hec

ille. Et bens inebꝛiari dicunt᷑: quoniã be
axitudo conſiſtit in perfectione comple/
tiſſima. Ibi enim homo erit completiſſi/
mus in moꝛibus:in ſeientijs:⁊ in delici⸗/
is. Quelibet enim potentia habet ibi ſu

um perfectiſſumũ complementũ:naʒ in //
tellectus eſt perfectus in ſcientijs: volũ⸗
tas in delicijs:iraſcibilis in eminentijs
Eſt enim rationalis que tendit ad ve/

rum:⁊ ideo perficit᷑ in veritate ſcientiaꝝ
ↄcupiſcibilis que tendit in bonũ:⁊ ideo

eſt ibi bonitas om niũ deliciarũ:iraſcibi
lis que tendit ad arduñ:et ideo eſt ibi ar
duitas omniũ dignitatũ:honoꝛũ:⁊ emi
nentiarũ:et ita gaudio ⁊ leticia comple-
bitur creatura rationalis:hoc eſt ꝙ ſum/
me deſideramus ſcʒ delicias ⁊ gandẽter
viuere. Si enim ſpes futuroꝛũ bonoꝛus

eſt homini maxima delectatio:quid erit

7 quãta ipſa delectationis poſſeſſio. T᷑lte
re mirabilis ineſtimabilis erit illa dele⸗

ctatio. Sic igitur viuamus vt hanc de⸗
lectationẽ hoc perfectiſſimũ gaudiũ ha⸗
beamus. Nunc igitur nõ delectemur in

malis delectationib: quibus diuerſumoꝛ

de homines a diabolo capiuntur. Dici⸗
tur eniʒ Geneſis.iij. Vidit mulier ꝙbo

e

ile
u;
erit

ele
he/
ha
in
no⸗

bo

num eſſet lignũ ad veſcendũ:⁊ pulchꝛuzʒ
oculis:aſpectuq; delectabile:tulit de fru
ctu illi?ꝛ comedit:deditq;viro ſuo. Hoc
fuit lignũ de quo ꝓhibitum fuerat ade
ne comederet:contra quod faciẽtes pᷣmi
parentes:quiasdelectati ſunt paradiſuʒ
ꝑdiderunt.O deus quot hominib⸗ dele
ctationes carnis:delectatiões mũdi:ve/

ſtium oꝛnatus in viris et mulierib erũt

cauſa damnationis.Ideo dicit᷑ Luẽ.vi.
Ve vobis diuitibus qui hic habetis cõ
ſolationẽ veſtram:ve vobis qui ſaturati
eſtis:quia eſuri.⁊c̃.ve vobis qui ridetis
nunc: quia lugebitis ⁊ flebitis. Delicie
eni mũdi licet in pᷣncipio ſunt dulces:in

fine vero ſunt amare nimis. Ideo dicit.
Joh. apoca.ca.xviij. Quantũ gloꝛifica/
uit ſe ⁊ in delicijs fuit tm̃ date ili toꝛmẽ

tum. Oelicie em̃ ſunt laquei diaboli qui
bus quaſitotus mundus capit᷑ ſicut ad

oculũ videmus:vnde ſimiles ſumus al - ⁊i J
in illa gloꝛia ſicut angeli dei. Et hoc eſt

lecibus qui vbicũq; lumẽ viderint ibidẽ

taliter delectant᷑ ꝙ illuc cõcurrunt⁊ capi

untur.Fugiamus igit᷑ has delectatiões
2 inq ramus illam ſupernã delectationẽ
que nõ habebit finem. Illa em̃ eſt ꝑfecta
delectatio que acquirit᷑ vias vite inſeq̃n
do:vnde Beta. oras mihi fe. vi. vite
adim.me.le.cũ.vul.t.d.in.d.t.v.in finem
Ad hãc igit᷑ delectationẽ inuitamur cuʒ
dicit᷑ nobis. Venite bñdicti ⁊ c. Tertio
dixi ꝙ hoc gaudiũ ſiue delectatio nõ ge/⸗
nerat vllũ faſtidiũ. Hec em̃ eſt vna diffe
rentia inter gaudia ⁊ delectationes mũ
di ⁊ paradiſi:quia hec gaudia mũdi tã/⸗
dem faſtidiunt:⁊ diſplicentiã generant.
Vlidemus em̃ ꝓ ſi quis gaudeat in deli

cijs carnis vtpote in bibedo et comedẽ/

do qᷓ;tumq; cibi ſint boni vel vina opti/

ma finaliter vertunt᷑ in nauſeam: immo

poſſunt nocere ad moꝛtẽ.Conſidera om
nia alia in quibus homines ſolent gau/

dere ⁊ letari ſiue ſint honoꝛes:ſiue digni
tates:cantus:coꝛce:⁊ cetera huiuſmodi
omnia habent finem triſtem. Pꝛouerhᷣ.

xiiij. Riſus doloꝛe miſcebitur:⁊ extrema

gaudij luctus occupat. Gaudiuʒ autẽ et

—

⁊ hanc delectationem ſpiritu diuino faci

erit verun gaudiũ et leticia

delectario gloꝛie celeſtis nunqᷓ; diſplice/
bit:ſed ſemper placebit:immoviſio dei ⁊
delectatio erunt tante complacentie ⁊ de
lectationis ꝙ vt dicit pe.ca.i pᷣma cano.
Jpſe deus eſt in quem deſiderant ange/
li pꝛoſpicere. Sed querit gloſa. Cur cer⸗
nere deſiderant cuius faciẽ cernere nun/
qᷓ; ceſſant. Et ſoluit ipſa glo.quia contẽ
p latio diuine pꝛeſentie ita angelos bea./
tificat vt eius viſa gloꝛia ſatiẽtur ⁊ eius
ſemper dulcedinem quaſi nouam inſati
abiliter ſiue infatigabiliter eſuriant. Et
Gregoꝛius.Celeſtes delicie habite ap/
petitum excitant:terrene autẽ faſtidium
generant. Eccleſiaſti.xxiiij.Qui edunt
me adhuc eſurient:pꝛopter hoc dicit ſpõ
ſa. capitulo.v.ꝙ ſponſus eius eſt totus
deſiderabilis:et Heſter vltimo. Valde
admirabilis es domine ⁊ facies tua ple
na eſt gratisͤrum. Hoc etiam conueni/
⁊ ipis hominibus beatis quando erunt

multum difficile nobis ad intelligendũ
ſcilicet eſſe in tanta delectatione et nun/
qᷓ; faſtidiri:ſed ſemper iocundiſſime illxa
poſſidere: ſed ita eſt certitudinaliter: qꝛ

galiter nõ eſſer ſumma felicitas ſi aliquid

triſte poſſet illic accidere. Hoc gaudiuʒ
ente intelligẽs regius pꝛopheta ait.Gu⸗
ſtate ⁊ videte quomã ſuauis eſt donunꝰ.
Vbi ait Nicolaus de lyra: quaſi dicerer
per experimentum poteſtis pꝛobare quo
niam ſuauis eſt dominus. Et lo quitur
ad modum hominum dulcedinem vini
pꝛobantium:quia pꝛimo modicuʒ degu

ſtant ⁊ ex hoc cognita eius dulcedine al/

liciuntur ad amplius guſtandum. Sic
homines deuoti percipiẽtes aliquid de
dulcedine dei alliciuntur ad ampliuſgu
ſtandum. Aduertendũ tamẽ ꝙ pꝛoban/
tes dulcedinẽ vini illud modicũ qð pꝛe/
guſtant ſuꝑ linguã diu retinẽt.Sic ſen⸗/
tientes diuinã dulcedinẽ debẽt eã q; dru
poſſunt retinere:qꝛ hoc eſt quoddã pᷣlu/
diũ beatitudinis future:ꝓpter ꝗð ſequit᷑
HBeatus vir qui ſperat in eo. Talis em̃

erit verum gandium et leticia

pᷣguſtatio diuine dulcedinis auget ſpeʒ
future beatitudiniſ.Et licet apud homi
nes nimia familiaritas aliqñ pariat co⸗
temptũ: talis tamen familiaritas dei ad

hominẽ qua ei cõmunicat in pᷣſenti vita
ſuam dulcedinẽ: magis auget reuerẽtiã

filialẽ hoĩs ad deuʒ:ideo ſubif᷑. Timete
dñm.o.ſ.e.q.n.eſt in o.t.e. Et hoc eniʒ ꝙ
ſentiũt i ſe diuinã pᷣſentiã: mode pᷣdicto
ſufficit eis ꝓ ommi bono: imo alia bona
eis deſipiũt: mſi quãtũ neceſſitas exigit
hec de lyra. Si igit᷑ deus tantũ ſapit in

via quid faciet in patria cũvidebit᷑ facie

ad faciẽ. Hec igit᷑ ſumma delectatio nũ

qᷓ; faſtidiẽs: nunqᷓ; diſplicens:ſed ſemꝑ
qua ſi noua reficiẽs huius nõ erit finis
O deus meus qͥd nobis ſaperẽt oĩa hec
mũdi gaudia:he delectatiões qͥbus tan
tum adheremus. Certe hec oĩia reputa/
remus velut amara:⁊ diceremꝰ cũ apło
Phitł iij. Que fuerũt mihi lucra hec ar/
bitratus ſum ꝓpter xpᷣm detrimenta. Et

vere ſi hanc maximã delectationẽ bene

attẽdamus:ea que pntamus lucra vrab

undare diuitijs honoꝛib ⁊ delitijs mun
di reputabimus detrimẽta ⁊ inepta.iðo
ſequit᷑. Oia inquit paulus eſtimo detri/⸗
mentũ eſſe ꝓpter eminentẽ ſciẽtiam ieſu
xpᷣi dñi mei: ꝓpter quẽ oĩa detrimentũ fe/
ci ⁊ arbitroꝛ vt ſtercoꝛa vt xpᷣm lucrifaci
am. Quia ibi ſcʒ in xpᷣi viſione erit ſum/

muʒ gaudiũ ad qð vocamur per thema

ꝓoſitum. Venite bñdicti 26. Quarto

dictũ eſt:ꝙ ibi quieſcit hominis ſtudiuʒ
Studiũ eſt vehemẽs a nimi applicatio
ad aliqᷣd ꝑagendũ.Cõmnniter em̃ hoĩs

ſtudiũ ⁊ applicatio tam per intellectũ qᷓ;
per voluntatẽ eſt ad hoc qð pᷣceteris deſi

deramus qð deſideriũ ſi compleat᷑ dele/

ctat aiam. Pꝛouer.xiij. Oẽs autẽ hoies
vt diein; mo Methaphiſice naturaliter
ſcire deſ 2
rationalis deſiderat ꝑuenire ad gaudiũ

eter nũ dicẽte ꝓpheta.Quẽadmodũ deſi/

derat ceruus ad fontes aquarũ ita de.a.
m.ad.t.deus. Si.a.m.ad.d.ſon.vi.Jdeo
oẽs debemus ſtudere ⁊ cẽm diligẽtiam
apponere vt ad id qð deſideramꝰ attin/

iderant ꝑfici ẽ maxime cteatura

gamus. Sed quomõ verũ eſt ꝙ ſuꝑ om
nia deũ videre in gloꝛia deſideremus:et

cũ eo gaudere cũ paucos ad hoc ſe diſpo
nere per vitã videamus. Ad hoc ait Ri

char.de media vil.di.xlix uij.i.q ij.pnci⸗
palis Oꝛ beatitudo dupliciter poteſt cõ

ſiderari in generali inqᷓ;tum eſt bonũ q

dã ſufficientiſſimũ:vel in ſpeciali ſcʒ in/⸗
q;tum cõſiſtit in clara dei viſione ⁊ imꝑ
fecta eius dilectione⁊ gaudio:qð habet᷑
de dei bonitate pᷣſenti per clarã eius viſi
oneʒ ⁊ imperfectã dilectionẽ Pꝛimo mo

do beatitudo eſt oibus hominibꝰ nota.

Quilibet em̃ ſcit qͥd eſt bonũ et quid eſt
ſufficientiſſimũ. Secundo modo nõ eſt
oĩbus nota:vnde nõ oẽs eam appetunt:
ſed pᷣmo modo oẽs eaʒ appetũt:qꝛ axpe/
titus eius naturalis eſt. VUn Augu.xiij.

de tri. ca.viij. Dicit ꝙ ad a ppecendũ bea

titudinẽ natura cõpellit cũ ſumme bonꝰ
⁊ ĩmnutabilis ei beatus creatoꝛ hoc indi/

dit. Dicit etiã glo.ſuꝑ illud ps. Beata

gens ꝙ animus eſt naturaliter capax be
atitudinis:nulla aũt creatura capax na
turaliter alicuius boni derelicta om̃i na
turali inclinatione Boñ.in.iiij.di.xlix.q.

ij. Ad hoc idẽ inquit. Duo ſunt que faci
unt appetitũ ſcʒ cõueniẽtia ⁊ indigentia
ODm igit᷑ aia rationalis creata eſt ad dei
imaginemꝰ⁊ ſimilitudinẽ facta eſt capax

bom ſufficiẽtiſſimi: ⁊ ipſa ſibi nõ ſufficit
cũ ſitvana ⁊ deficiẽs:ideo dico ꝙ veram

beatitudinẽ appetit naturaliter. Et ſeqͥ/

tur. Oẽs ergo habẽt appetitũ: beatitu/

dinis vere in generali ⁊ habẽt cognitio/

nẽ in generali. Oẽs em credũt ꝙ beati⸗/
tudo ſit bonũ qð ſufficit:⁊ oẽs illud appe

tunt in ſpeciali vero qñ a ſſumit᷑ hoc ſuf/
ficere ſcʒ honoꝛẽ vel potentiã errat cog/

nitio ⁊ declinat affectio. Eſt ſimile de eo

quivult emere aurũ ⁊ fruſtuʒ auri credit

eſſe auricalcũ. Si q̃ras ab eo quid velit

emere.reſpõdebit:aurũ. Si q̃ras qð fru
ſtum? Reſpõdebit ꝙ hoc:demõſtrato au

ricalco. Similiter ſi ab auro q̃ras vtruʒ

appetat beatitudinẽ verã ⁊ velit habere
eſpondebit ꝙ ſic. Si q̃ras quid velit

vtrũ paradiſum vel denariũ: Reſpõde⸗

ina
N
geſal

enns

iüdei
er
ſiftt

ſeram
Etſe/
tit⸗
nito
beard
oppe
e tut⸗
cog
deeo
Necit
pell
öfiu
o
nz;
bene
velt
ℳ0

Quinta gloꝛia anime

bhit denariũ. Et hulꝰ rõ eſt: qꝛ hic credit

ſufficientiã:⁊ ibi non eſt. Si queras quõ
rognoſcit ĩ generali:dico ꝙ innata eſt il/

la cognitio. Si queras ꝑ qd. Dico ꝙ ſuf
ficentiã noſcit ꝑ indigẽtiã. Si oꝓpponas

ſeruatio nõ eſt via cognoſcẽdi habitũ.

bicendũ ꝙ eſt quedã indigẽtia oĩne pꝛi⸗
uans quedã diſponẽs ⁊ inclinãs.⁊ hec ẽ

rõ cognoſcẽdi.vñ ſi materia haberet po/
tentiã cognoſcẽducognoſceret vtiq; foꝛ/
mamiud quã inclinat᷑ ⁊ diſponitur. Hee

Bona. Sed vere ꝑ fidẽ aliã habemꝰ co/
gnitionẽ de vita eterna.Scimꝰem̃ ꝙ re⸗
ſurgemus:⁊ in coꝛꝑe⁊ in aĩa ſił in illa ce

leſti głia ꝑpetuo manebimꝰ Sicut pius
dicer᷑ cũ dei vnione coꝛpoꝛis ad aĩiam tra
ctabimꝰ:quare ſtudiũ nr̃m etvehemens
appli eatis debet eſſe in nobis:circa q̃ du/

mur ad hoc gaudiũ qꝛ finis iponit neceſ

ſiitatẽ his que ſũt ad ſinẽ. Hoc eſt dictũ

ꝙ ſi fineʒ nrᷣm que eſt głia eterna velimꝰ
aſſeqͥ opoꝛtet nos ſollicite pꝛudẽter⁊ attẽ
te ſcire oĩa ex ea que ſũt gaudij huiꝰ me/
dia acqͥrẽdi.Sicut em̃ videmꝰ ꝙ ignis
qꝛ axpetir ſurſum eſſe. ideo ſemꝑ aſcẽdit

⁊ tendit ſurſum.ita ⁊ nos ſi deſideramꝰ
vere ⁊ nõ ficte ganan paradiſi. debemꝰ

ſemꝑ faciẽ coꝛdis nr̃i hie ſurſum: qꝛ illa
gaudia ſunt deſiderabilia ſuꝑ aurũ? la/
pidẽ pᷣcioſum:multũ et dulcioꝛa ſuꝑ mel
⁊Z fauũ.vr dicit pẽ. Ceruus eniĩ calefactꝰ
in venatõe nõ cõſueuit ſiſtere ĩ riuulo:ſci
ens ꝙ ibi ad plenũ nõſpoſſet recreariſed

currit vſq; ad fontẽ fiue ad lacũ aq̃ abũ/⸗

dãtẽ:vbi ꝑfecte recreat᷑ ⁊ refrigerat᷑. Sic

vyere deſideriũ nr̃jm nõ debʒ eẽ ad riuulũ
bonoꝝ mũdi:qꝛ ibi nulla eſt ſatietas.ſed

celeriter debem currere:⁊ a iuuẽtute in/
cipere hmõi curſuʒ:qꝛ neſcimꝰ qñ moꝛie
mur.debemꝰ inqᷓ; currere ad fontẽ para/

diſi:vbi ꝑfecte poterimꝰ recreari vt poſ/

ſivms dicere cum ꝓpha: Perfecit pedes
meos ta nq; ceruoꝝ:⁊ ſuꝑ excelſa ſtatuẽs
me. In hoc ſiles eẽ debem? ona gro: qᷣ eſt
aſinꝰ ſilueſtris:qͥ q;; multũ ſitiat:nunqᷓ;
tũ vult bibere aquam turbidã:ĩmo expe/

ctat clarã: luxta illõ pẽ. Expectabũt ona
gri in ſite In q̊ ꝓeuldubio inſtruimur ꝙ

ſitis ⁊ ardoꝛ deſiderij nr̃i nunqᷓ; debet bi
bere aquas turbidas voluptatis carnis
⁊ mũdi:qꝛ nõ ſatiant:ſed aquas claras⁊
mũdanas gr̃aꝝ ⁊ głie:qð eſt cõtra pctõ/
res imũdos:qͥ magꝭ deſiderãt aquã tur
bidã huius mũdi.de quib Ro.i.Tradi
it eos deus in deſideria coꝛdis eoꝝ ⁊c.
Abſtinete g̊ vos a carnaliby deſiderijs
que milicant aduerſus animã.i. Pet. ij.
Et ſtudete ꝑuenire ꝑ bona opera ad i⸗
lud regnũ:vbi hmõti deſideriũ ſa turabit᷑
⁊cõplebit. Nam ad hoc excitamur ꝑ the
ma noſtrũ:cum di: Venite bñdicti ⁊c.
Vinta gloꝛia ani
ꝗ mei celeſti patria erit oiuʒ re
mfrf abũ dantia. Oauari qᷣ tãtũ
deſideratis abũdantiã auri ⁊ argẽti.O
ſuꝑbi qͥ deſideratis ſublimitatẽ bonoꝝ ⁊
dignitatũ. O voluptuoſi guloſi ⁊ carna/
les qͥ deſideratis ſaturari bonis vinis:⁊
pᷣcioſis cibis dimittite hec fatua que ve⸗/
re nõ ſatiant:ſec cito ſinẽ habẽt: ſicut di/

ctũ eſt pꝛius. Attẽdite g̊ ad hãc gleꝛiã:

qꝛ ibi abũdabitꝭ oĩbs bonis pᷣcioſiſſimis
de hac abũdãtia ait ꝙ ha in põ. Ego di
xi in abũdãtia mea:nõ moueboꝛ in eter/⸗
nü.Sed notandũ eſt:ꝙ ſicut abũdantia
floꝛum in arboꝛe eſt cauſa abũdantie fru
ctum:ita abũdantia virtutũ ⁊ gratiaruʒz
eſt cauſa abũdantie gaudioꝝ. Ideo ait
chꝛiſtus Matth̊.v. Niſi abũdauerit iu-

ſticia veſtra pluſqᷓ; ſcribarũ ⁊ phariſeoꝝ

non intrabitis in regnũ celoꝝ. Ita econ/
tra erit abũdantia penaꝝ:quia ſicut hic
abũdauerũt in culpa:ita in inferno abũ/
dabunt in pena.ps. Retribuet abũdan/
ter: ſeʒ deus facientib ſuperbiã. In celo
igit᷑ erit abũdantia omniũ bononꝛ.
Ex obiecto omnia cõtinente.
Ex ſubiecto omnia poſſidente.
Ex ꝓximoꝛum ſociatione.
Ex optimoꝝ cõparatione.

,Piꝛlmo igit᷑ erit abũdantia omniũ bo/

noꝝ ex obiecto.i.ex deo qui omnia conti
nex bona. Unde aptus ad Ephe.ij. ait:
Deus autẽ qni diues eſt in miſcdia pꝛo⸗
pter nimiã charitatẽ ſuã qua dilexit nos

cum eſſemus moꝛtui in pecis noſtris qui

vluificauit chꝛiſto cuiꝰ gratia ſumus ſal

uati ⁊ cõreſuſcitanit⁊ cò ſedere fecit in ce

leſtiby in chꝛiſto ieſu: vt oſtenderet in ſe/
culis ſuperuenientib abũdantes diuiti
as gratie ſue. Diues ergo deus in ſe:di⸗/
ues.i.copioſus fuit in miſcðia:qꝛ ꝓpꝛiuʒ
eſt eius miſereri et parcere ꝓpter nimiaʒ
charitatẽ ſuã: ⁊ non ꝓpter merita noſtra
cum eſſemus moꝛtui pctis⁊ filij ire:id eſt

nati in pctõ oꝛiginali cõuiuificauit nos
chꝛiſto:nos ſi

ſcʒ⁊ cõreſuſcitauit ſimiliter in ſpe.⁊ con/⸗
ſed ere etiã fecit in ſpe.vt oſtenderet poſt
hoce ſeculũ diuitias gratie ſue.i.om̃ia bo
na celeſtis glorteculu⸗ ipſe eſt pꝛemiuʒ.
Vnge alph

2 eſt diues maius. Et rationẽ reddit cõ/

mentũ eiuſdeẽ ꝓpoſitõis dicens: Illa res
diues magis que influit ⁊ nõ fit influxio
ſuper eam per aliquẽ modoꝝ:relique au
tem que ſunt intelligibiles aut coꝛpoꝛee

ſunt:non diuites per ſeipᷣas:ime indigẽt

vno de influente ſuper eas bonitates: et
omnes gratias. Hec ibi: Has diuitias

diuine maieſtatis melius videbimꝰ cuʒ
ipſas poſſidebimꝰ: cum deũ habebimꝰ

quoniã nunc hec a nobis ſunt abſcondi

ta:ſed per fidem⁊ ſpem certã:ſi bene ege
rimus quaſi iam poſſidemꝰ. Sicut mer

catoꝛ cum iam emit ⁊ ſoluit aliquaʒ rem

pꝛecioſam:licet nõdum pꝛincipaliter ha
beat:reputat ſe illã rem habere:et maxi/⸗
me ſi ſit certus ꝙ ab aliquo nõ poſſit im/

pediri eius pᷣncipalis poſſeſſio. VUere de
us adeo eſt diues:⁊ omnib bonis abun/

dans:vt ſi mille mũdos cogitaremus: ⁊
illos haberemus ĩ dño.talis poſſeſſio ni/⸗

hil eſfet cõparatiue ad diuittas diuie bo

nitatis:quoniã finiti ad infinitũ nullam
eſt ꝓpoꝛtio. Non igit᷑ aponamus coꝛ no
ſtrum ad diuitias huius mũdi que impe
diunt ab eternis diuitijs:quoniã ſcriptũ
eſt Match. xix. Facilius eſt camelũ ꝑ fo/
ramen acus tranſire:q; diuitẽ intrare re
gnum celoꝝ. Sed hoc mirabiliterviget

s ſibi ꝑ fidem foꝛmatã incopa
rando:cuilus gratia ſumus ſaluati in ſpe

le alphozabius lib.de cauſis ꝓpoſi/
tione.xx.ait. Pꝛimũ eſt diues per leipᷣm

uinta gloꝛia anime

cum plures diuites ſint ſaluati m fide)ez
noſtrã. ⁊ in veteri teſtamento ⁊ in nouo.
Noõne legimꝰ plures reges ſanctos eſſe:
vt Henricũ imperatoꝛẽ:⁊ Ludouicũ re
gem frãcie.⁊ alios młtos.Quid eſt hoc
igit᷑ ꝙ a chꝛiſto dicit᷑: facilius eſt ca. ⁊ c.
min pꝛimũ eſt impoſſibile.ſ.camelũ trãä
ſire per foꝛamen acus:ergo ⁊ ſᷣm Chꝛyk.
ſuper Match. dicit: Appoſitio diuitia g
maioꝛẽ apponit flãmaʒ:⁊ vehemẽtioꝛ fit
cupido.Et qꝛ cupiditas eſt venenũ cha⸗/
ritatis. ideo poſſeſſio diuitiaꝝ reddit ho
minẽ difficilẽ ad ꝑfectionẽ acquirẽdam.,.
Vnde ille iuuenis:cui dicit xps.Si vis
Efectus eſſe.i.aſcendere ad ſtatũ ſalutis
neceſſariũ. vade cõtẽnendo omnia tẽpo⸗/

ralia:⁊ vende que habes⁊ da pauꝑibus

Iter deum: qꝛ abijcere tẽpoꝛalia ꝓpter
oſtẽationẽ nõ eſt meritoꝛiũ.ſicut aliqui
philoſophi fecerũt:⁊ hahebis theſauruʒ
in celo:⁊ veni ⁊ ſeq̃re me. In ſequela eni
chꝛiſti per operã charitatis cõ ſiſtit perfe
ctio pꝛincipaliter. A paupertate aũt vo
luntaria inchoatiue per modũ remouẽ/
tis ꝓhibens: qꝛ per hoc aufert᷑ cura tem ·
poꝛaliũ que impedit animũ dilectõe dei.
⁊ diſponit᷑ animus ad libere deo vocãdũ
Cum aut᷑ẽ audiſſet verba chꝛiſti adole/
ſcens abijt triſtis: qꝛ nimis amabat polſ-

leſſiones terrenas vel pluſq; talem perre

ctionẽ.⁊ idzo nõ porerat ad ꝑ fectionẽvo
lũtarie pauꝑtatis a ſcendere.Et ideo di
cit chꝛiſtus: Amen dice vobis:qꝛ diffici⸗
le diues intrabit in regnũ celoꝝ. Mach.
xix. Non dicit ꝙ ſit impoſſibtle:ſed diffi
cile eſt diuitias poſſidere:⁊ non teneri ni
mis amoꝛe earũ.qꝛ ſᷣm ꝙ dicit Augꝰ.in
epta ad Paulinũ. Bona terrena diligũ⸗
tur artius adepta qᷓ; cõcupita. Aliud eſi᷑
enim velle incoꝛpoꝛare que deſunt.aliud
lam incoꝛpoꝛata diuellere. Illa enim ve/
lut extranea repudiant᷑.iſta velut mẽbꝛa
pꝛeſcindunt. Reddunt ergo hominẽ dif
ſicilem ad perfectionẽ acquirendã: non
tamen faciũt impoſſibilẽ: quia abꝛaam
fuit perfectus:vt habet᷑ Geñ.xvij Jdeo
diciẽ Eccli. xiij. Beatus diues qui innz
tus eſt ſne macula: 2 qui poſt aurum nõ

— —

—

a/
lbe

ni⸗
Uis
ſho/

erit omnium rerum abũdantia

abjjt: nec ſperauit in pecunie theſauris.

Quis eſt hic ⁊ laudabimus eum. Qua/

ſi diceret. Vix:⁊ cum difficultate inneni

tur. Ex quo patet ꝙ non loquit᷑ de quo/

cunq; diuite: ſed de diuite cõſtituente fi/

nem in diuitijs: ꝓpter qð apłus Colloẽc̃.
iij. Vocat talem diuitem auarũ:⁊ auari/
ciam dicit eſſe ſeruitutẽ idoloꝝ: id eſt ſi/

milis eſt idolatre ꝓ quanto auarus colit

pecuniã ſuã ſtudioſe. Talis fuit ille di/
ues:de quo dicit Luce.xvi. Moꝛtuus eſt

diues: ⁊ ſepultus eſt in inferno: ⁊ factuʒ
eſt vt moꝛeret᷑ mendicus: et poꝛtaret᷑ ab
Angelis in ſinum abꝛae:qui nũc eſt in ce/

iis poſſidẽs deum ditiſſimũ: vt dicet᷑ſta/

tim. Ex deo igit᷑ omnia bona emmenter
cõtinẽte et ĩ bonitate ſine cõparatiõe q/

cũq; creata excedẽte btĩ erũt diuiteſ.⁊ in

oĩb diuitijs abũdabũt. Uenite igit᷑ bñ.
⁊c. Scðo dixi ꝙ in gloꝛia paradiſi erit

omniũ rerũ abũdantia ex ſubiecto poſſi/

dente. Poſſet enĩ quis dicere. Et licet de
us ſit diues: dubitat᷑ tamẽ an ille diuitie

gquiby eſt diues ſint in poteſtate cuuſſibʒ
beati. Dico tibi ꝙ ſic. Poſſidebis enim
peum ad volũtatẽ tuam: qꝛ ipſe erit pꝛe/
Miũ⁊ ſolariũ laboꝛis noſtri. Sicut enim
quod laboꝛe iuſte acquirit᷑: dicit᷑ eſſe acqͥ
rentis:ſic deus erit noſter. Si enim dica
mus nunc ꝓꝙ deus ſit noſter: q;tomagis
dicemus tunc. Dicimus em̃ nunc. illud
ps. Dñe dñs noſter qᷓ; admirabile eſt ⁊c.
Et foꝛte poſſit dici: ꝙ nunc noſter eſt de/
us per creationẽ:per gubernationẽ:⁊ re/

demptionẽ. Dico tamen ꝙ tunc erit no/
ſter per poſſeſſionẽ:qꝛ nunqᷓ; a nobis po/

terit tolliquin illũ videsmus illũ diliga/

mus:in illo dilectemur. Iſtud pꝛemiũ ⁊

iſta poſſeſſio vocat᷑ Luce xiiij. Cena ma
gna. VUnde ibidem dicit᷑ Homo quidã

fecit cenã magnã ⁊ vocauit multos.Sʒ
hec poterunt melius a pplicari ad ea que

picent᷑ de gloꝛia coꝛpoꝛis Sed quare ho

mines pꝛeſentis tẽ poꝛis ad hanc poſſeſ⸗
ſionem:ſiue ad hanc abundantiã non at
tendũt. Certe hoc cõtingit ex tribus.pꝛi
mum igit᷑ eſt ignoꝛantia externe retribu/

Konis.ſecũdũ eſt non amoꝛvirtuoſe ope/

rationis tertiuʒ eſt defectus diuine dile/

ctionis. Ex illis oꝛit᷑indeuotio:in perſe/
uerantia:tarditas:ocioſitas: dilatio cixr/
ca bouum opus faciendũ: remiſſio circa
inceptũ. Ad quaʒ poſſeſſionẽ vocamur:
dicente apło Theſſaloniceñ. ij. Teſtifi⸗
cati ſumꝰ. vobis vt ambuletis digne deo
qui vocauit vos in ſuum regnum ⁊ glo⸗/
riam. Ideo de nolentibus attendere ad
hanc voca tie nẽ conquerit᷑ dñs ipſe Pꝛo/
uerbioxꝝ.i.dicens: ocaui ⁊ rẽnuiſtis:ex

tendi manũ meam? non fuit qui aſpice/
ret.deſpexiſtis omne cõſilium meũ: ⁊ in/

crepationes meas neglexiſtis. Multt
ſunt quos deus vocat dicens: Wenite es
manus adiutrices extẽdit:dando eis cõ/
ſiiũ quomodo a peccatis reſurgẽt:quo⸗
modo vitam eternã merebunt᷑: et viam

eis edoctaʒ nolunt aſpicere:quia nolue/

runt accipere diſciplinã indurauerũt fa
cies ſuas ſupꝛa petram:et noluerunt re/
uerti. Hiere.v.Figurati ſunt tales per re
ginam vaſthi. de qua dicitur Heſter. ij.

rex aſſuerus vocauit reginaʒ vaſthi
per nuncios: ſed ad regis imperiũ veni/

re cõtempſit:ꝓpter quod irreuocabili ſen

tentia pᷣuata eſt regno. Rex aſſuerus in/
terpꝛetat᷑ beatitudo.⁊ ſignificat deũ qui

eſt beatitudo noſtra. Regina vaſthi que

debebat eſſe regi ſubiecta ⁊ obediens:ſi⸗/
gnificat quẽlibet noſtrũ qͥ debet eſſe ſub/

lectus deo eius obſeruãdo mãdata: ſed
quia noluit obedire pᷣuata eſt regno: ita

qui noluerint obedire deo pꝛiuabunt᷑ il/

lo celeſti regno: in quo eſt omniũ rerum

abũdantia. Attendamus igit᷑ vt poſſimꝰ

obtinere illam ſupꝛemã abũdantiam.de

qua dicĩ in themate: Venite benedictii.

2c. Dixi tertio ꝙ in gloꝛia erit omniũ

rerum abũdantia ex ꝓximoꝝ aſſotiatio
ne. YJbi enim quilibet ꝓximus om̃ia ſua

cõmunicabit alteri ſuopximo.Tunc em̃
verſifica bit᷑ illud Actuũ.ij. Quod dictũ

eſt de apkis: Dabebũt omnia cõmunia.

SDi ergo faciente charitate apoſtoli ha/

buerũt omnia cõmunia:quare nõ magis

eredendũ eſt de heatis:qui charitate per

fecti erunt inter ſe veri amici: ꝙ omnia

4

erit omnium rerum abundantia

hbabebũuũt cõmunta. Hoc etiaʒ fuit in ſta/
tu innocẽtie ꝙ omia erũt cõmunia.vnde
Ili. dicit: Scoõm legem nature:quis eſt
omnliũ poſſeſſio ⁊ oluʒ vna libertas. IJta
inquit Alexã.de halis:ꝙ vnuſqſq; vſus
fuiſſet illis m beneplacitũ volũtatis oꝛ⸗
dinate. Sic abſq; dubio credendũ eſt ꝙ
in illa btirudine erit tanta dilectio ⁊ tan
ta charitas: vt oms cõmunicẽt alijs ſua
bona. Ungde erit ibi inqͥt Anſel.li.de ſi/⸗
militudiuibo amicicia que in inimiciciã

coõuerti non poteſt Nullus tamẽ hic ha/

bet amiciciã que cõuerti nõ poſſit in ini/⸗
miciciã. ideo hic nullus amiciciã ſeruat:
ſed ibi quãtũ ſeipᷣm quiſq; tantũ ⁊ taãdiu
diliget ⁊ alterũ. Sed nec video quin ali
ter eſſe poſſit:pᷣſertim cum oẽs vnuʒ coꝛ/⸗
pus xp̃i ſint. ⁊ xpᷣs qui eſt ipᷣa pax eſt ca/
put omniũ:neq; minoꝛi ſe aff ectu cõple/
ctant᷑ qᷓ mẽbꝛa vnius coꝛpoꝛis ſibinut/
cem copulant᷑. Abũdans ergo erit in di/
lectiõe quãdo hec fuerint tibi in poſſeſ/
ſione. Ex hac maxima amicicia erit om
niũ bonoꝝ cõ municatio.Et ſequit᷑ in eo/⸗
dem lib. Societas illa iuſtoꝝ nil poterit
velle diuerſum.ſed eandẽ volũtatẽ ſem/
per babebũt. Coꝛpus vnũ erimus:eccle
ſia vna erimus. Sponſa xpᷣi erimus:qᷣ
cunq; ibi erimus. Ipſa dei volũtas non
erit in tua diuerſa. ſed ſicut tu vis qð ille
sta in cũctè ille:qð tu. Sʒ foꝛſitã diceres
Ea ſi de? ⁊ oẽs illi btõꝝ cetus nollẽt qð
ego:tũc⁊ augmẽtũ mei boni nollẽt mecã
qð ego:ibi nõ velle nõ potero:ero itaq; p
velle meo de maioꝛibo ĩ celo hinc tue ibe
cillitati rñdeo. qꝛ ſi etiã btõ petro par in
gloꝛia eſſe volueris eris. In gloꝛia dico:
qꝛ vt petrus ſi in ꝑſona velle nõ poters.
nam ſi hoc velles teipᷣm eſſe nihil velles

qð velle nequibis. Sed neq; illi in glo/
raa equari ſi meritis eius ipar fueris vel

le poteris:qꝛ pulcherrimã illiuſ coꝛpoꝛis
cõpoſitionẽ quã in hoc cõſpiceres viola/
ri plus oĩ cõmodo amabis. Neq; eniĩ in
hãũano coꝛꝑe vel pes loco aut officio ma/

nus fungi exoptar:aut os ſiue naſus vbi
oculi ſunt:aut oculi vbi os vel naſus reli

ctis ſedibs ſuis cupiũt trãſferri Eodem

modo in illa admirabili? gloꝛificata di

ſpoſitiõe ⁊ eque diſpoſita glificatiue bi?
ciuitatis dei. ita qͥſq; qdðᷣ adeptus fuer:t
am abitvt ſtatũ ſuũ potioꝛi gradu muta
ri nõvelit. Quare: Qulia cuiq; ſatis exrit
ſua ſelicitas.⁊ btitudo ſibi ꝓ meritꝭ ſuis
miſericoꝛditer impartita. Amplius ſi hi
qui iam tunc in ipius coꝛpoꝛis vnitati o
cati fuerint maioꝛa q́; ſint adepti delide

rent eoip̃o miſeri eſſent:qꝛ nõodum habe

rẽt qð vellẽt. Aderit itaq; oibo ois ſi uffe⸗
cientia quã ꝑficiet in ſingulis vnanimis

2⁊ plena cõcoꝛdia. Mali vo in diſcoꝛdia

tanta ꝑſiſtent: vt eoꝝ coꝛpus ⁊ aĩla ſemꝑ
diſſideãt. nam ⁊ coꝛpus aiam odio habe
bit:⁊ qdð malevnqᷓʒ cogitaueri:⁊ aia coꝝ
pusꝙ male cogitata oꝑe cõpleuerit: pꝛo
quib oĩbo toꝛquebunt᷑ in penis. Decil/
le: Et quecũq; noluerit deus qͥlibet etiã
nolet beatus.⁊ gaudebit de quibuſcũꝙ;
gaudebit deus: licer nõ ita intenſiue. Et
ita de qᷣbuſcũq; gaudebit vnꝰ btũs gau⸗
debit⁊ alius.⁊ ita erit gaudiũ indicibile
gaudiũ in eſtimabile cuiuſſibet beati: es
abũdantia maxima bonoꝝ ſpũaliũ:⁊ in⸗
cõparabiliter maioꝝ q; ſint oĩa bona coꝛ
poꝛalia que fuerũt: ſunt:⁊ erunt.ĩmo q̃ʒ

omniũ que poſſent imaginari. Si enim

nunc gaudemꝰ cum gaudẽtibo ſm dictũ
apłli. Ro. xij. Quãtomagis ibi gaudẽdũ
crit cum gaudẽtibi.Quale gaudiũ q̃lis
2 quãta erit ibi abũdantia leticie ⁊ exul/
tatiõ is:cogitetqͥ põt. Ad hãc ſuꝑabũdã

tem leticiã vocamur cõtinue ꝑ internaʒ

inſpirationẽ: ⁊ eternã pᷣdicationẽ:et alia
multa. Venite bñdicti ⁊ c. Dixi quar/
to ꝙ in gloꝛia erit omniũ rerũ abũdãtia:
ex optimoꝝcõparatõe.diuites enĩ huius
mãũdi:⁊ licet poſſ deãt plura.nõ tñ ſim
oĩa poſſeſſa intelligãt:nec ꝑ cõſequẽs ſił
actu diligũt: ſed ſucceſſiue ⁊ ſic eoꝝ dele/

ctatio nũc eſt de iſto:nũc de illo.ſ.de vxo
re:nunc de puer is:nũc de argẽto ⁊ auro:

nũc de tali poſſeſſione vel tali.Non ſic e⸗

rit in btĩs:imo ſił oĩa.ſ.deuʒ ⁊ creaturas
intelligẽt ⁊ diligent:⁊ de oĩba gaudebũt.
Intelligẽt enĩ illud ſummũ bonũ ab eis

poſſeſſum virginẽ gloꝛioſam dei matrẽ:

—

ent

be
hſf
imis
ga
ſen
ee
eel,
ſeigs
le
G
hle
tl⸗
1i
nocz
ſenin
ndien
qs
denn
bidi
elia

NAH

gäns
huins

isſi
dele/
eyto
guro
ſice
ti
bes

i

Sexta gloꝛia anime

angelos? ofis ſimul btõs:⁊ de oĩby iſtis

tantã abũdantiã gaudij habebũt ꝙ nul/

lus moꝛtalis expᷣmere poſſit:⁊ erit ſiłe ſi/

cut nunc eſt de btis angelis qͥ nos cuſto/

dientes:noſtroq; ꝓfectui intendẽtes: nõ

minus ſemꝑ cõtẽplant᷑ diumã maieſtatẽ
dicente xp̃o Matth. xviij. Angeli eoꝛuz

ſemꝑ vident faciẽ pꝛis mei qͥ in celis eſt.

vbi Hi. de lyra. Quia q; tũcunq; mittã/

ur ad rerũ tꝑaliũ adminiſtrationẽ: tam
ſempꝑ deo inherent ꝑ apertã viſionẽ. Et
Math.xxij.dicit᷑:ꝙ in reſurrectõe hoĩes

ſunt ſicut angeli dei viuẽtes.ait ideʒ do/

ctoꝛ Hi de lyra viſione ⁊ fruitõe dei. Iſte
modus habẽdi tot ⁊ tanta bona cũ dele/
ctione ſimultanea erit alius ab oibꝛ mo/
dis habẽdi in h̊ tꝑe. Qꝛ em̃ aĩa non poſ/
ſit ſił eſſe intenta diuerſis oꝑationibi di⸗
uerſarũ potentiarũ intenſe:hoc eſt ter
imbecillitatẽ viriũ ſuarũ. Vñ ſił no põt
inteuta eſſe multũ circa regimẽ coꝛpoꝛis
⁊ circa operatões ſpũales. Sed tunc aĩa
btã ꝑ habuũ głie vigoꝛoſa poterit ſił in/
tenta eſſe:⁊ circa coꝛt us ſicut neceſſe erit

⁊ circa dei cõtẽplationẽ:vñ nõ impedire

tur abvno ꝑ aliud. Et exemplũ habemꝰ

de aĩia xpᷣi que ſił habuit intenſe:⁊ actus

ꝑtinẽtes ad ſtatũ viatoꝛis:⁊ ad ſtatũ cõ/
pꝛehẽ ſoꝛis:⁊ hoc fuit ꝓpter ꝑfectionẽ eiꝰ
in natura ſua:⁊ in actiba potentiaꝝ. Ha
buit em̃ ꝑ fectã valitudinẽ ⁊vigoꝛẽ potẽ/
tiarũ.⁊ ſiłr dicimus de aia bta. Sic igit᷑
btũs poterit multa valde que faciẽt ad
btitudinẽ eſſentialẽ⁊ accidẽetalẽ ĩiellige/
re ſił NHec igitabũdantia rerũ tantarũ
nos debet allicere ad bñ agendũ ĩ hacvi⸗
ta:vt mereamur hꝛe qð diciũ eſt⁊ ſatiari
dicil ̊ in themate: Venite bñ.⁊c.

Exta gloꝛia ani⸗
ſ me erit honoꝛ magnus ꝛ inſu
perabilis. HNam ſancti erunt
beati per deuotionẽ.

Secũdo filij peradoptionem.

Tertio reges per exaltationem.
Quarto dij per participationem.
Sed foꝛte alicui videt᷑ ſatis incõueni
ens tot ⁊ tanta de głia celeſti pᷣdicare cũ

generare tediũ poſſint hoĩb. Rñũdeo ꝓ
verũ eſt ꝙ in deuotis ⁊ q̃rentibi leticiã ?æ
dilectionẽ pñtis ſeculihec oĩa tediuʒ af/
ferẽt:ſed certe deuotis:⁊ad hãc gloꝛa tẽè/⸗
dentibs minime hec erũt oneroſa. In de⸗
uotis igitpñt eẽ tedioſa.qꝛ nõ intelligũt:
i mo nec intelligere volũt qͥd in ipſa vita
btã ſint habituri.Quid igit᷑inqͥt Anſel
mus in liõ.de ſiłitudiniba agendũ eſt:vt
hec illis aliquatenꝰ ſapiãt:⁊ aliqualiter
ſapiẽtib magis ſapiãt: ⁊ ſic ad oꝑa bo/
na euigilẽt. Pueroꝝ moꝛe cibãdos eſti/
mo qͥ ſi aliqñ aliqdðᷣ groſſum pomũ eden/
dũ ꝑcipiũt illud ob dentiũ teneritudinẽ
⁊ oꝛis anguſtiã aſſumere nequeũt:liꝓ il
loꝝ capacitate pꝛius nõ fuerit particula⸗/
tim diuiſuʒ. Ita diuidamus in ꝑtes illa
magna gaudia illa maxia bona que bea
