tum cupientẽ aliquaʒ rem:ſicut auarus
multũ cupit aurum vel argentũ.Si ta/
lis poſſet habere omne aurum qð poſ/

ſet deſiderare q;tum gauderet.Certe vl

timum deſiderabiliũ eſt beatitudo ſiue
deum videre in ſe et ipſo frui ſiue ipſum

diligere: ⁊ ibi quies ſũma dicente ꝓphe /

a: Satiaboꝛ cum a pparuerit gloꝛia tua
Sed dubitaret quis: vtrum omniũ bea
toꝝ ſit equalis viſio: et equalis dilectio.

Reſpondeo: in beatitudine eſt cõſidera/
re obiectũ:ſcʒ deum qui videbit᷑ ſiue bo/
num increatuʒ: ⁊ hoc erit vnum ⁊ idem
omniũ beatoꝝ. eſte tiam cõſiderare ipᷣaʒ

diſpoſitioneʒ ſiue merita per que merue/

ru nt videre deum clare:⁊ perfecte dilige

re ⁊ ex parte huius diſpoſitiõis vnus e/⸗

rit alio beatioꝛ:⁊ ita videbit deum clari/

us alio:et diliget perfectius. Et hoc eſt
quod dicit apłus.i. Coꝛinth.xxv. Stel/

la differt a ſtella in claritate.ſic erit ⁊ re/

ſurrectio moꝛtuoꝝ.capacitas:tamen cu/⸗
luſlibet beata impleta erit per cõparatio
nem ad ſuam diſpoſitionẽ: nec vltra de/

ſe:ſed etiam intelligens ſe vltra merituʒ
accepiſſe.Ex dictꝭ patet quomodo ſit de
us diligẽdus in via.⁊ quomodo dilige/
tur in patria: ⁊ iſte erit pꝛimus gradus

dilectiõis. Secũdus gradus erit reſpe

ctu ſui ipſius.nam beatus diliget ſeipᷣuʒ

maioꝛi dilectõe ⁊ perfectioꝛi qᷓ; viatoꝛ di/

ligat ſe in via. Diliget inqᷓ; vt ſibi velit
ipam felicitatem eternaliter permanſu/
ram.Nam ſicut beatus Augꝰ. ⁊ recitat
magiſter di.xxviij.tertij dicit quattuoꝛ eſ

ſe diligenda ex charitate. Vnum qð ſu/

pꝛa nos eſt:ſcʒ deus Alterũ quod nos ſu
mus.Tertiũ quod iuxta nos eſt.ſcʒ pxi/

mus.Quartũ quod infra nos eſt ſcʒ coꝛ

pus.Et hoc eſt quod ait ſalomon. Can/
Kofeie⸗idindin in me charitatem.
Poſt deum igit᷑ debemus nos diligere ⁊
is patria diligemꝰ maioꝛi affectu q;; ꝓxi/

quo diligimus müdi diultlas. oꝛboꝛis

mum: Quod declarans Richardus de
media villa in.iij.ait. Natura integra di
ctabit hominẽ plus ſe debere diligere qᷓ;
alium. Gloꝛia etiam ꝓpꝛia intimius et
perfectius reſpicit illum in quo eſt qᷓ; ali
um.diuina etiã iuſticia hoc exigit vt ho-
mo plus gaudeat de ꝓpꝛijs meritis qᷓ; a⸗/
lienis. Cum ergo diligere ſe ſit velle ſibi
bonũ:poſſumus loqui de oꝛdine diligen
di per cõparationẽ ad bonũ volitũ ⁊ di /
lectum:vel ad intentionẽ actus volendi.

Pꝛimo modo: quia nullꝰ erit poſſibilis

ad maius bonũ qᷓ; tunc habeat.ideo tũc
volet melioꝛi maius bonum: ⁊ ſic ſancti
volent pꝛimo chꝛiſto vt homini maius

bonum gloꝛie qᷓ;ᷓ ſibi ⁊ virgini gloꝛioſe:⁊

ſic de alijs qui plus meruerunt. In ſtatu
autem vie non eſt ſic:⁊ ratio eſt:qꝛ in via
monus eſt poſſibilis ad maius bonũ qᷓ;

illud bonum quod habet melioꝛ eo:exce

pto foꝛte chꝛiſto cui non eſt datus ſpiri/
tus ad menſurã Yoh.iij. Jdeo ex chari/
tate poteſt ſibi optare tantũ bonũ quan /

tum optat melioꝛ ſe. Loquendo vero ſe/

cundo modo: ſcilicet quo ad intentionẽ
amoꝛis maioꝛi affectu volet ſibi bonum

em ad luamdt vltra de / qᷓ; cuicũq; ꝓximo ſiue melioꝛi ſe ſiue mi⸗
ſiderabit intelligens ſe non vltra meruiſ

nus bono. Exemplum familiare eſt ad
hoc.nam minus diues vult maioꝛi affe/
ctu minus bonuʒz quod habet qᷓ; diligat
ditioꝛi ſe maius bonum quod habet: et
hoc declarat᷑magis. Nam per gloꝛiam
non tollit᷑:ſed perficit᷑ natura: ſed in ſta/
tu nature integre homo nunqᷓ; tantũ di/
lexiſſet alium quantum ſeipſum. natu/⸗
ra autem in gloꝛia erit omnio reſtaurata
et reparata: ex hoc patet ꝙ maioꝛi affe /

ctione quiſq; factus ex charitate ſeip/

ſum diliget qᷓʒ pꝛoximum.O quãta erit
gloꝛia beatis dum ſe intelligent beatos
⁊ in illa gloꝛia cõfirmatos. Quantũ nã⸗
qᷓ; gauderet quis auarus ſi omne auru
quod poſſet poſſideri cognoſceretvere ſe
habere: et in tali poſſeſſione ſciret ſe non
poſſe im pediri Ybi ille fatuus amoꝛ quz
habemꝰ ad nos ceſſabit: quo amoꝛe ini/

Secunda gloꝛia anime

delicias:honoꝛes ? reuerẽtias.quo etiaʒ

amoꝛe pᷣponimus coꝛpus anime ⁊ tem/
poꝛalia ſpiritualibʒ. nam natura noſtra
verla eſt in contrariũ ſue inclinatiõis vt
videt᷑ nam cõtemptis virtutib diligit vi
cia que ſibi ſunt noxia ad moduʒ fedꝛici/
tantis ⁊ hominis ſtulti. Juxta dictũ ſapi
entis. Pꝛouerb.i. Vſq;quo paruuli dili
gitis infantiã.⁊ ſtulti eaique ſibi ſunt no
xia cupient. Hec dilectio pꝛaua ⁊ ꝑuer/
ſa rumpit legem nature: legeʒ ſcripture:
2 legem gratie.hec triplex lex rumpit᷑ ex
amoꝛe diuitiarũ tempoꝛaliuʒ. Eccłs.v.
Auarus non replebit᷑ pecunia:⁊ qͥ amat
diuitias fructum non capiet ex eis.⁊ Ec
cleſia.x. Nihil iniquius qᷓ; amare pecu/
niam. Hic enim aiam ſuam venalẽ ha/
bet:quoniã in vita ſua ꝓiecit intima ſua
Alij amant delitias carnaleſ:de quibus
dicit᷑ Pꝛouerb. xxiij. Qui diligit epulas
replebit᷑ egeſtate Exemplũ de diuite epu
lone Luce xvi Alij honoꝛes ſeculares.

Math. xxiij. Amant pꝛimos accubitus

in cenis.de hijs omnib dicit᷑ Eccłia.iij.
Qui amat periculũ:peribit in illo. Hij
ſunt qui odiunt animas ſuas:de quibus
AYheta ait: Qui diligit iniqnitatẽ: odit
gnimã ſuã. Amant eni cõmuniter homi/
nes periuria: mendacia: furta: vindictã
pꝓrimi: er cetera peccata que ducunt ad
moꝛtem gehẽne. Sed hijs videt᷑ aduer/⸗
ſari dictũ chꝛiſti ꝓoh.xij. Qui odit ani/

mam ſuã:ſcʒ in hoc mũdo:in vitam eter
nam cuſtodit eam. Sed reſpõdet gloſa

di . Ille non amat: ſed odit animã ſuam
in bhoc mũdo:qui diligẽdo deum potius
qᷓᷓ in eum peccet eligit occidi. NHec glo.

Et ita odire hic accipit᷑ ꝓ velle viuere in

hoc mũdo in pctõ. Et ita dicit᷑ eodem.c.
DNui amat animã ſuã volendo viuere in
pctõ:ꝑdet eã. Et hoc eſt verius odire qᷓ;
amare. Sed redeamus ad id a quo dil/
greſſi ſumus: ſcilicʒ ad amoꝛẽ illũ quem
gnuiſq; beatus habebit in ſe ⁊ de ſe. Ha/⸗
bebit enim ad ſe amoꝛẽ: quia videbit ſe
veſtitũ illa veſte nuptiali:de qua Math
xxij. Amice: quomodo huc intraſti non

habens veſtem nuptialem. Vbi ait Nt/
co.de lyra. Intrat rex:id eſt chꝛiſtꝰ:vt vi⸗

deat diſcũbentes:id eſt exiſtentes in hoc
mundo volentes tranſire ad gloꝛiã cele⸗
ſtem. Intrat inq; dupliciter:ſcʒ ſpeciali⸗

terin moꝛte cuiuſlibet hominis qui deſi/

derat ꝑuenire ad regnũ:⁊ generaliter in⸗
trabit in futuro generali iudicio. Et ait
amice: Vocat᷑ autem pctõꝛ amicus pꝛo⸗

ptrer naturaʒ que ad imaginem dei facta

eſt: ſicut ⁊ dixit iude:Amice ad quid ve/
niſti. dicit ergo: Quomodo huc intraſti:
id eſt intrare voluiſti non habens veſtez
nuptialẽ:id eſt charitatẽ.quam ſi habe/
res dignꝰeſſes intrare ad nuptias. Hec
eſt enim vt dicit Augꝰ.que diuidit inter
filios regni ⁊ perditiõis. Sancti igit᷑ in
gloꝛia hacveſte induti tanqᷓ; pꝛecioſove/
ſtimento ſe diligẽt:quia hanc veſtem ſer
uauerũt in hoc mundo:et cum ea ad re⸗
gnum tranſierunt: ſicut rex et regina vel
quecũqᷓ; alia perſonavidens ſe oꝛnatum

vel oꝛnatam pꝛecioſo veſtimento: in tali

veſtimento gloꝛiat᷑ quodãmodo:et ideo
pꝛecioſa veſtimenta homines diligenter
cuſtodiũt:vt in eis loco ⁊ tempoꝛe hone⸗/
ſtioꝛes aꝓpareant. Hoc erit oꝛnamẽtum
cõmune: quia nullus erit in illa gloꝛia qꝗͥᷣ
non ſit hac veſte charitatis indutꝰ.Sed

nunquid chꝛiſtiani habebũt aliquem oꝛ
natum in ſe quem nõ habebũt ſancti ve/

teris teſtamenti. Certe dicendũ ꝙ ſic:qꝛ
habebunt ſignum illud quod ſuſceperũt

in ſacramento baptiſmi: ſcʒ chara ctereʒ

baptiſmalẽ:qui eſt quidem oꝛnarus ⁊ de
coꝛ amme.Habebũt qui ſunt cõfirmati

alium decoꝛem ⁊ oꝛuatuʒ:ſcʒ characterẽ
confirmatiõis. Habebũt qui ſuntoꝛdi

nati? ſacros oꝛdines ſuſceperũt alios ca

racteres: id eſt alia ſigna ſpiritualia que

omnia in ſe cognoſcẽt⁊ diligent ſe:quia
talia ſuſceperũt Gaudebũt de ꝓpꝛijs me
ritis quibus virtutes acquiſierut que vt
cõmuniter dicit᷑ remanebũt in patria:vt
de iuſticia quam acquiſierũt. iuſta ope/
ra in ꝓxunum faciendo:vt opera mileri⸗
coꝛdie adiplendo tam ſpiritualia qᷓ; coꝛ⸗

— — — —
„ — — — — — ——

erit deitota dilectio

Poꝛalia. de pꝛudẽtia quã acquiſierũt pru ſcilicʒ:amoꝛ naturalis:amo: carnalis:⁊
o enter opera virtuoſa dictãdo ⁊ regulã / amoꝛ ſpiritualis. Et de iſtis aliqualiter
de do.de foꝛtitudine quã acquiſierũt opera eſt dicendũ vt videat᷑ quis amoꝛ mane/
7 foꝛtia ꝑeragẽdo.de tempoꝛãtia quã ac / at in patria ad ꝓximuʒ. Pꝛimus igit᷑ eſt
quiſierũt temperateviuẽdo:⁊ ſic de alis naturalis:quo pater diligit filiũ.Et licʒ
que plus vel minus meruerũt:⁊ quibus amoꝛ iſte ſit licitus: tñ de ſe nõ eſt meri⸗/
meritis augmentũ charitatis habuerũt toꝛius in via: poteſt tamen fieri merito/
ait Nam ⁊ licet om̃es habeãt charitatẽ: ha rius: ſi pater diligit filium: quia bonus
bebũt tñ quidã ꝑfectioꝛẽ charitatẽ:alij s eſt:vel vt bonus ſit: tunc enim diligit fi/
en Em quam magis ſe diligẽt:⁊ ita dealjs lium nonvt filium:ſed deum diligit in fi
e virtutiby. Sicut em̃ videmus ꝙveſtimẽ lio:⁊ tunc reducit᷑ ad illud pꝛeceptũ: Di/
i: tum ſcarleti vel purpure eſt alio pꝛecioſi liges/ꝓximũ tuũ ſicut teipᷣm. Alia eſt di⸗
ſtez us ⁊ melius:ita in beatis virtutes erunt lectio carnalis:que eſt inter virum ⁊ vxo
be/ in quibuſdã ꝑfectioꝛes et maioꝛes:ſicut rem:⁊ iſta licet ſit licita:tamen de ſe non
hee in chꝛiſto⁊ virgine gloꝛioſa erunt virtu / eſt meritoꝛia: poteſt tamen fieri merito/
nter tes eminẽtioꝛes nobilius ſiue ꝑfectiꝰ q; ria quãdo ſcʒ vir diligit vxoꝛeʒ:vel quia
ſin in angelis. vnde de qualibet ꝑſona bea / bona eſt:vel vt ſit bona:quia tunc nõ di/
e⸗ ra poterit dici illud ps.xliij. Aſtitit regi/ ligit vxoꝛem vt vxoꝛem:ſed deum inivxo
gſer nai:id eſt aſſiſtet regina: qꝛ regnabit in il rem.⁊ tunc reducit᷑ad pꝛeceptũ. ſcilicet:
ane⸗ . la gloꝛia ꝑpetuo:a dextris tuis:in veſti // Diliges pꝛoximũ tuũ ſicut teipᷣm.ſcilicʒ:
1yel tu deaurato circũdabit varietate:ſcʒ vir ad gratiam in pꝛeſenti et gloꝛiam in fu/
um tutũ. Nam omnis gloꝛia eius:ſcʒ filie re turo.de qua dilectione dicitur ad Ephe/
nnli gis.abintus:ſcʒ in anima. Oqᷓ;tũ gloꝛia ſios.v. Viri diligite vxoꝛem veſtram:ſi⸗/
de⸗ bunẽt ⁊ ſe diligẽt qui talia hic meruerũt. cut ⁊ chꝛiſtus diſlexit eccleſiã: ⁊ tradidit
er fidem chꝛiſti ⁊ bona opera cõſeruando ? ſemetipᷣm ꝓ ea. Tertia poteſt dici dile⸗
ten faciendo. Quomodo igit᷑ debemus attẽ ctio ſocialis ſiue cõſuetudinis que cõtra
un dere diligẽtius: vt hanc gloꝛiã acquira / hitur ex cõſuetudine cohabitandi collo⸗
u, mus:ita vt vnuſquiſq; noſtrũ in ea voca quendi⁊ conuerſandi:que etiam licet ſit
Sed tione qua vocatus eſt ꝑmaneat operan/ licita tamen non eſt meritoꝛia: quia etiã
ena Qo virtutis opera. Nam ad banc gloꝛã inter animalia quodãmodo reperit: po/⸗
inuitamur ⁊ vocamur per thema noſtrũ teſt tamen fieri meritoꝛia:quãdo ſcilicet
ſca cum dicit᷑. Venite benedicti patris ꝛc. quis diligit:quia bonus eſt:vt vt bonus
lei⸗ Tertius gradus dilectiõis erit ad ꝓxi fiat Eccleſia. vi. Amicus fidelis medi/
M mum quẽ quiſq; beatus habebit volen / camenlü vite: 2 tunc reducit ad illud pꝛe
3106 do illud bonũ eternũ cuilibet alteri ſan/ ceptuz: Diligesꝓximũ tuũ ſicut teipᷣm.
M xto:cuilibet angelo:⁊ etiam cuicũq; in i Quarta dilectio eſt rationalis et ſpi/
* la gloꝛia exiſtenti. vnde iſtud erit ad pꝛe/ ritualis qua quis diligit aliuʒ vt bonus
vcs ð mium: licet accidentale aviſione: de qua ſit. vel qꝛ bonus eſt: ⁊ iſta ꝑ pꝛeceptũ di/
dictum eſt in pꝛecedentiba:qꝛ ſicut alius ctum intelligit?᷑ Alij ſunt amoꝛes plures
eſt actus intelligere:⁊ aliuſ diligere ſicut illiciti:vt eſt amicicia mũdi:de qua Jac.
erperientia docet:qꝛ multa intelligimus iiij. Amicicia huius mundi inimica eſt
n que non diligimus: ita alia erit gloꝛia:et deo, et Jacobi in pꝛima cano.in.pꝛimo
gmme aliud pꝛemiũ viſio:⁊ aliud dilectio:vnde captło ait: Nolite diligere mũdum:neq;
ent ibi adimplebit᷑ illð quod ſequit᷑: diliges ea que in mũdo ſunt. Si quis diligitmũ
lunf oñm deũ tuũ ⁊c̃.ſed ⁊ ꝓximũ tuũ ſicut te dum non eſt ca. patris in eo. Et accipit
/ ipᷣm:id eſt ad eandẽ beatitudinẽ ad quã hic mundus pꝛo hominibs delectabilia
ſe⸗ Diligis te, Hotãdũ tñ ꝙ triplex eſt amo?ꝛ bhuius mundi inoꝛdinate quterentilus .

de quibus dicit᷑ Johᷣ.i. Et mũdus eũ nõ
cognouit:quia occupatio circa delecta/
bilia mũdi impedit cognitionẽ deiAlia
eſt amicitia carnalis ⁊ mala de qua dici
tur ad Ro.xiij. Carnis curã ne feceritis
in deſiderijs ſcʒ ſuperfluis ⁊ inhoneſtis.
Hij oẽs amoꝛes illiciti in illo regno pa
cis eſſe non poterũt:ſed ſolum liciti ⁊ ho
neſti:vnde ſuper hoc dicũt quidã vt reci
tat Alexander de halis in. ij. In patria
non erũt niſi duo amoꝛes ſcʒ naturalis
⁊ ſpiritualis:ſed adhuc trãſibit natura/
lis:ad ſpiritualẽ vnde homo diliget deũ
marxime in patria:⁊ angelus ſimilit᷑. Si
ergo homo magis habeat deuz qᷓ; ange/
lus.i.maioꝛi beatitudine ſit beatuſ:⁊ glo
rioſus plus diliget homo hominẽ pꝛoxi/
mum qᷓ;ᷓ angelũ etiam pꝛoximũ. Sivero
angelus plus habeat deum homo plus
diliget angela⸗ ita non erit ibi oꝛdo dile
ctionis reſpectu ꝓximi qui nũc eſt invia:
et idem foꝛte dici poſſet de dilectione ſui
reſpectu alterius melioꝛis:ſcʒ ꝙ magis
diliget melioꝛẽ qᷓ; ſeipᷣm vt ſit confoꝛmi/
tas maioꝛ diuine voluntati ⁊ ipſoꝝ bea/
toꝛũ. Vnde Anſelmus inpſologvon ca.
penulti.ait. Interroga intima tua ſi ca/
pere poſſunt gaudiũ ſuum de tanta bea/

titudine ſua:ſed certe ſi quis alius eſſet
quẽ omnino ſicut teipſum diligeres:qui

eandẽ ⁊ beatitudinẽ haberet duplicaret
gaudiũ tuum:quia nõ minus gauderes
pꝛoleo qᷓ; pꝛo teipſo. Sivero duo vel tres
idipſum haberent tantũdem pꝛo ſingu/
lis quantũ pꝛo teipſo gauderes ſi ſingu/

los ſicut tepſum amares. Igitur in lla

perfecta charitate innumerabiliũ beato/
rum angeloꝛuʒ ⁊ hominũ vbi nullus di
liget alium minus qᷓ; ſeipſum: nõ aliter
gaudebit quiſq; pꝛo ſingulis alijs qᷓ; ꝓ
leipſo. Si ergo coꝛ hominislde tãto bo/
no ſuo vix capiet gaudiũ ſuum quomo/
do capax erit tot ⁊ tantoꝝ gaudioꝝ. Cõ
ſidera ſi potes. Attende o coꝛ humanũ:
coꝛ indigens:coꝛ erũpis plenum. Atten/
de diligẽter o chꝛiſtia ne ſi centuʒ filios
haberes quos multũ diligeres zvideres
quẽlibet ipſoꝝ regem:quantũ gauderes

gaudio mũdane ⁊ tranſitoꝛio. Quantũ
igitur gaudebis dum videbis deũ quez
plus diliges qᷓ; teipſum: quãdo videbis
illam regiam celoꝝ ſuper omnes choꝛos
angeloꝝ exaltatam: quãdo videbis tot

milia angeloꝝ:tot milia hominum in di
uerſis gradibus beatitudinis quos dili

ges ſuper teipſum. O gaudiũ ineſtima⸗

bile indicibile quid loquoꝛ de te qd non
nouunon temptaui:non pꝛobaui.O vti⸗
nam poſſimus hanc dilectionẽ ⁊ amoꝛẽ

poſſidere in ulla gloꝛia ſempiterna. Tũc
enim in talibus beatis erit omnis inui⸗

dia annullata ⁊ab ipᷣa patria allena que

tamen in pꝛeſenti via multum regnat er
multos impedire poteſt ne perueniãt ad
illud regnum celeſte. Hec enim cõtraria

tur ſpecialiter charitati ſineiqua nullus
videbit deum. Inuidus enim triſticiam

habet in pꝛoſperis ꝓximi:⁊ exultatione,zʒ

in aduerſis:tales ſimiles ſunt patri ſuo
diabolo qui de bono dolet:⁊de malo gau

det. Unde Sapient᷑ i. Inuidia diaboli
moꝛs intrauit in oꝛbem terrarũ. Imitan
tur autẽ ulũ qui ſunt ex parte illius. NHo

tandũ tamen ꝙ doloꝛ de bono alieno eſt

quadruplex quia vel eſt pꝛimo pꝛimus
motus ex natura veniens ſicut quidam
naturaliter ſunt inuidi:⁊ hoc nullũ pec⸗
catum eſt cum nullo modo ſit in poteſta
te noſtra:vel eſt ſecundo pꝛimus motus
quãdo ſcʒ appetitus ſine completa deli/
beratione tali paſſione afficitur et ſic eſt
veniale peccatũ:vel eſt actus voluntari/
us deliberatiue ⁊ ſic eſt peccatũ moꝛtale
vel trahitur per intentionẽ extra ſuã ra/
tionẽ:vt quãdo doloꝛ de alieno bono ſur
git ex cauſa bona ſicut dolet aliquis de
bono tempoꝛali alterius: quia videt re/
dundare in detrimentũ anime ſue vel in

detrimẽtum cõmunitatis et talis doloꝛ

bonus eſt. Sed hec omnia in illa celeſti

gloꝛia ceſſabũt quãdo diligemus pꝛoxi/

mos noſtros i.oẽs ſctõs et ſanctas ſicut
noſipſos.Tunc illa ꝓphete verba verifi
cabunt᷑ quibus dicit᷑. Ecce qᷓ; bonũ et q;ᷓ
locũ.ha.fra.in vnũ.Ad hoc igitur bonũ
dilectiõis vocamur per verba thematis

s
ſot
ndi
dli
na⸗
Nan
tn
mi

inui⸗
icge
Ne

Grid
lus
cam
lontz
iſ⸗
ogil
Pol
itan
Ro
nmus
gidenm
ſber/
poleft
motus

adeli⸗

ſc

mrar
orrale

i
hoſur
is de
ete/

velin

dolot
leti
vori
ſicut
geri
jenh
hord
nas

cCoꝛpus noſtrũ eſt vnum de quattuoꝛ que
ſunt ex charitate diligenda. Vnde dicit
ſanctus Thom. in.iij. OQ, dilectio cha/⸗
ritatis habet pꝛo fundamẽto cõmunica/
tionẽ beate vite pᷣncipaliter et gratie ſᷣm
ꝙ oꝛdinat ad ipam. Hec aũt vita tripli/
citer habet relationẽ ad habentẽ charita

tem: eſt em̃ vno modo in aliquo ſicut in
pꝛincipio diffundẽte vitam iſtaʒ in alijs

⁊Z ſic eſt in deo.Eſt autẽ in patria poſt re
ſurrectionẽ in aĩa ſicut in participãte pᷣn
cipaliter. Eſt tertio in coꝛpoꝛe per quan/
daã redundantiã:⁊ de hac redundãtia di
cetur cũ de oeia coꝛpoꝛis dicemus.Et
boc de lecũdo pᷣncipaiil.
FErrtia gloꝛia ani
L me erit ꝑpetua ⁊ firma tentio
HNHeec em gloꝛia nõ erit tranſi/
toꝛia ſicut gloꝛia mũdi: ſed erit ꝑmanẽs
2ꝛ munqᷓ; habebit finem ⁊ hec eſt vna con
ditio ꝓpter quã eſt appetibilioꝛ ⁊ magis
optanda q̃ʒ ſi eſſet trãſitoꝛia.Et hec fir/
ma tentio erit ꝓpter quattuꝛs.
Pꝛimo ꝓpter dei pꝛomiſſionz.
Secũdo ꝓpter ſtatus immutationẽ.
Tertio ꝓpter mentis quietationẽX.
Quarto ꝓpter cõpletã reditionẽ.
Dico pᷣmo ꝓꝙhec gloꝛia erit ꝑmanens
Apter dei ꝓmiſſionem. Deus em̃ non po
teſt fallere nec falli:naʒ ſi fallere nõ eſſet
verax quod ei repugnat cum iplſe ſit pꝛi/
maveritas: ⁊ hoc cognoſcent beati ſcʒ ꝙ
nõ poteſt fallere. Cunq; igitur ꝓmiſerit
eis hanc felicitatẽ eſſe perpetuã certifica
bunctur ꝙ ſemper ſic erũt in tali gloꝛia.
O quãta iocũditas: o quanta leticia ha
bere certitudinẽ de tali gloꝛioſa et felici
vita. Quot ſunt in mũdo qui valde gau
derent ſi eſſent certi de gloꝛia huius mũ
di cum ſcʒ habẽt abundnntiã rerũ mun
di ſcʒ auri ⁊ argenti et omniũ alioꝝ que
in hoc mũdo ſunt ſ cut ſunt honoꝛes:de

licie: et diuicie. Certe multi ſun quibus

ſufficeret hec gloꝛia nõ in elligẽtes ma/

Snitudinẽ huius celeſtis gloꝛie: nec dif/

Tertia gloꝛia anim
AWVWenite benedieti ⁊c. Quarto coꝛpus ſu
iunm amplectet᷑ ⁊c. Ham ſicut dictum eſt

ferentiã huius gloꝛie mũdi ⁊ illius. i
ma em̃ differẽtia gloꝛie mũdi ad gloꝛꝛã
paradiſi eſt: quia gloꝛia mũdi eſt exteri/
us: gloꝛia vero patrie celeſtis pꝛincipali
ter interius in aia. Vnde in hoc mũdo

abundãtes quãdoq; patiunt᷑ plures tri
ſticias nec eas poſſũt repellere nec ſe vm
dicare de iniuriãtibus:put plures appe/
tunt. In iſtavero gloꝛia celeſti nulla erit
triſticia nec aliquis iniuriam patiet᷑ ſed
oĩa erũt ſumme leticie. Secũda differẽ/
tia eſt:quia gloꝛia mundi eſt incomple/
ta: quia quatũcunq; quis plura habeat

adhuc multa eidem deficiunt ſicut vide

mus ad experientiã. In iſta autẽ gloꝛia
nihil deerit:quia eſt ſtatus ommũ bono
rum aggregatione ꝑfectus: vt ait Boe/
tius.lib.iij. de ↄſola pꝛoſa.ij. Tertia dif⸗
ferentia eſt: quia gloꝛia mũdi eſt trãſito/

ria ſicut videmus. Vbi eſt nũc gloꝛia ſa

pientis ſalomonis quã regina ſaba volu

it videre. Sicut dicit᷑ iij. Reg. x. Regina
ſaba audita fama ſalomonis venit tem/⸗

ptare eum in enigmatib: ⁊ ingreſſa cum
comitatu multo et equis hieruſalẽ et di /
uicijs:ca melis poꝛtantibꝛaromata ⁊ au
rum infinitũ nimis: ⁊ gẽmas pᷣcioſas ve
nit ad regem ſalomonẽ. Videns aũt re/
gina ſaba omnẽ ſapientiã ſalomonis ex

domos quas edificauerat et cibos mẽſe
eius ⁊ habitacula ſeruoꝝ et oꝛdines mi⸗
niſtrantiũ veſteſq; eoꝝ⁊ pincernas:⁊ ho
locauſta que offerebat in domo dñi non
ha bebat ſpiritũ:dixitq; ad regẽ. Nerus
eſt ſermo quẽ audiui in terra mea ſuper

ſermonibus tu. ⁊ ſuꝑ ſalu tu. ⁊ nõ crede/
bam narrãtibus mihi:donec ipſa ven:?=

vidi oculis meis ⁊ pbaui ꝙ media pars

mihi nunciata nõ fuerat:beati viri ⁊ be⸗

ati ſerui tui hi qui ſtant coꝛam te ſemꝑ⁊
audiũt ſapientiã tuam. Et ſequit᷑ ca.ij.

Magnikicatus eſt ergo ſalomon ſuper

oẽs reges terre diuitijs ⁊ ſapiẽtia ⁊ vni
uerſa terra deſiderabat videre vuliũ ſa-

lomonisvt audiret ſapientiã eiu 8. Que
omnia fuerunt figura illius gloꝛie cele⸗

ſtis quantũ terrena poſſunt noſ in cogni

tionẽ eternarũ manuducere. Sed atten

de gloꝛie hnius tranſitũ. Nam ſequit᷑.c.
ij. Rex autẽ ſalomon ad amauit mulie
res alienigenas multas:filiã quoq; pha
raonis ⁊ moabiditas ⁊ amonitias ydu/
meas ⁊ ſydoneas ⁊ etheas: de gentibus
ſaper quibus dicit dñs filijs iſrael. Non
ingrediemini ad eas:his itaq; copulatꝰ
eſt rex ſalomon ardentiſſimo amoꝛe: fue

runtq; ei vxoꝛes quaſi regine ſeptimigẽ

te ⁊ cõcubine trecente ⁊ auerterũt mulie

tes coꝛ eius. Cunq; iaʒ eſſet ſenex depꝛa

uatum eſt coꝛ eius vt ſequeret᷑ deos alie
nos:⁊ colebat ſalomon aſtaron deam ſy⸗
donioꝛũ:⁊ moloth ydolum amonitarũꝰ⁊
thamos deum moabitarũ. Tunc edifi/
cauit ſalomon fauum thamos vydolo mo
ab in monte qui eſt contra hieruſalem ⁊
moloth ydolo filioꝝ amon: atq; in hunc
modũ vniuerſis vxoꝛibus ſuis alienige/
nis. Sixitq; dñs ſalomoni Quia habu
iſti hoc apud te ⁊ non cuſtodiſti pacrum
meũ ⁊ pꝛecepta mea que mãdaui tibi di
rumpens ſcindã regnum tuuʒ ⁊ dabo il
ludſeruo tuo. Ecce qualis fuit?⁊ quomo
do infirma gloꝛia ſalomonis.Et in fine

ca.dicit᷑. Dies autẽ quos regnauit ſalo/

mon in hieruſalẽ ſuper omnẽ iſrael. itij.
anni ſunt doꝛmiuitq; ſalomon cũ patri/
bus ſuis ſepultuſq; eſt in ciuitate dauid
patris ſui. Sed vbi nunc gloꝛia alexan/
dri. Vbi gloꝛia karoli magni ⁊ ceteroꝝ
qui potenter regnauerũt. Certe verũ eſt
quod dicit᷑ Sapien.v. ſcʒ. Tranſierunt
oiĩa illa tanq; vmbꝛa ⁊c̃. Non ſic de glo⸗
ria illa ſuperna que ꝑpetuo durabit. Nã

ſuper hoc eſt articulus fidei cũ dicimus

Credo carnis reſurrectionẽ ⁊ vitaʒ eter
nam:ha nc ꝓmiſit cum ait. Penitentiaʒ
agite appꝛopiuquabit Sregnun celoꝝ
Matth. iij. Et Match. v. Beati paupe
res ſpiritu.q.ip.eſt re.ce.Et ca.vij.Qui
facit voluntatẽ patris.m.qui.m.ce.eſt.i.
int.in reg.celo.Et Matth.xxv. dicitur.
VYobunt hij ſcilicet peccatoꝛes in ſupplici
um erernũ:iuſti autẽ in vitam eternam.
Agd hanc igitur vocamur:cum dicitur.
Vlenite bñdicti ⁊c̃. Secundo dixi ꝙ hec
gloꝛia erit permanẽs pꝛopter ſtatus ⁊c.

ertia gloꝛia anime
Secundũ doctoꝛẽ ſubtilẽ di iij. pmi di·
citurꝙ ſtatus nõ videtur eſſe niſi ſtabi/

lis permanẽtia firma legibus ſapientie
Sapientia vero diuina ſic ſtatuu voluit
⁊ oꝛdinauit:ꝙ poſt hanc vitaʒ creatura
rationalis ceſſaret in merendovel deme
rendo: ſed qᷓ;diu ſumus in hoc mundo

poſſumus bene agere ⁊ male:poſt moꝛtẽ

vero ab his ceſſamus ⁊ ratione huius p/
ſens vita vocatur via:vita vero qua poſt
moꝛtẽ coꝛpoꝛalẽ viuemusvocatur termi
nus ad qnẽ. Juxta illud quod ait apoſto
ci:ſed fu. inqͥrimus. Cum igitur ꝑuene/
rimus ad ciuitatẽ illam celeſtẽ ⁊ obtinu⸗
erimus quod inqͥrimus ceſſabit motus
noſter:⁊ ſic erimus de manſione illa per
petua ſecuri quaſi de habitatiõe chꝛiſti
meritis ⁊ noſtris ſi ad etatẽ merẽdi per/
uenerimus acquiſita. Ibi erit ſtatus me
riti ⁊ charitatis: ⁊ in iſto ſtatu homines
beati aſſument᷑ ad oꝛdines angeloꝛũ: ita
ꝓꝙ aliqui erunt eis equales in gloꝛia vel
etiam maioꝛes. Cum em̃ beatitudo ſiue
gloꝛia patrie dicat habitũ ſiue actum no
biliſſſmũ creature rationalis perfectiſſi/

mum eſt ipſus creature cõſummatiuũ.

Sciendũ tamẽꝙ in creatura multe ſunt
diſpoſitiões ad hanc gloꝛiã: quedã ſunt
diſpoſitiones recte cuiuſmodi ſunt habi
litates naturales indite ipſi nature rati/
onali per quas habet aptitudinẽ ad bea
titudinẽ ſeu gloꝛiã ſicut eſt ratio imagi⸗/
nis:quedã ſunt medie ⁊ iſte ſunt gr̃e gra
tis date que de ꝓximo diſponunt ad gra
tiam gratũ facientẽ vt ſcientia bona vo/

luntas ⁊c̃.Quedaʒ autẽ ſunt ꝓpinque et
immediate ſicut gratia gratũ faciẽs ſeu

charitas que ſunt diſpoſitões neceſſita/
tis ex pacto diuino quãdo inſunt finali/

ter. Licet igit᷑ naturales habilitates ma

ioꝛes ⁊ expeditioꝛes ſint quantũ eſt de ſe
in angelis qᷓ; in hoibus:tamẽ alie diſpo/

ſitiones ſicut gratie gratis date ⁊ gratũ

faciẽtes poſſunt eſſe equales vel maioꝛes

in multis hoĩbus: qᷓ; in multis angelis.
Hon eſt em incõueniensq deus multas
gratias gratis datas dederit multis bo

-- rLC¶4rr r v

lus. Hebꝛeo.xiij. Nõ habemus hic ma.

—

bi⸗
tie
ait

me
ndo
anf⸗

Gets
. t

c
giud⸗
ſuis
iſunn
tbabi
enne
t
nng

n
e
habeen
igſ
aſien
nal⸗
ton
ſet
ſo
gun
us
els⸗
gin
ſ̃lp

erit perpetua et ſirma tentio

minibus:quas nõ dedit multis angelis
que mouẽt ⁊ adiuuant naturales hablli

cates ad bonũ gratie ⁊ gloꝛie: ⁊ per talẽ

Ecxcitationẽ ⁊ adiutoꝛiũ poteſt homo ad
eęqualẽ cum angelis gratiã gratum faci/
entẽ aſcendere ꝗtem his gratiã gratum
facientẽ ⁊ bene vtens ipſa poteſt ſibi me

reri per ipſam iaʒ habitã augmentũ gra

tie:⁊ ita de gratia minoꝛi in maioꝛẽ po/
teſt ꝓficere. Quoniã igitur diuturnius
cẽpus datum eſt homini ad merendũ qᷓ;

angelis fuerit datum:quia angeli nõ ha
vᷣuerũt niſi modicũ tẽpus: licet per grati
am qua bene vſi ſunt magnã gloꝛiã me/

ruerunt. Hinc eſt ꝙ per multiplicẽ actũ

gratie homo poteſt ſe diſponere ad tan/
tam vel maioꝛẽ gratiã quam habuerint

angeli. Secũdũ igitur diſpoſitionẽ gra

tie introducitoꝛma vltima: ſicut patet

de beata virgine que quia gratiã omni/
bus angelis excellẽtioꝛẽ habuit: ideo ex
altata eſt ſuper oẽs choꝛos angeloꝛũ et

dignitate pꝛemij ⁊ loci. Alij autẽ ſancti
ſvᷣm ꝓpoꝛtionem ⁊ equalitatẽ gratie aſſu

munt ad diuerſos oꝛdines:quia quidaʒ

aſſumunt᷑ ad oꝛdinẽ ſeraphin: quidã ad

cherubin: ? ſic de alijs:et foꝛte mulci fu/

per oẽs oꝛdines:qui fuerunt in gratia et
meritis gratie pᷣuilegiati. Poſtre mo cer

tum eſt ꝙ oĩa merit noſtra efficaciamꝰ
virtutẽ habent a merito xpᷣi⁊ ita coope
rat᷑ meritũ chꝛiſti oibus meritis noſtrꝭ:
gliter enim non ſufficerẽt merita noſtra.
Non ſic autẽ angelis:quoniã vt dicitur
Haebꝛeo.ij. Nuſq; angelos appꝛebendit

ſed ſemen abꝛahe. Quoniã igitur meri⸗
tum chꝛiſti ꝓcedit a gratia pꝛeima quaſi
infinita:ideo vᷣtute meriti chꝛiſti coope/

rantis meritis ſanctoꝝ hominũ qui non
in vacuum gratiã chꝛiſti receperunt: ſed
ſ‚ᷣm illam pfecerunt pᷣm poſſe ſuuʒ poteſt

fieri ꝙ meritũ hominiſſancti maioꝛẽ ha
bet efficaciã reſpectu pꝛemij qᷓ;habuerit

meritũ angeli. Quia igit᷑ ſtatus beatitu
dinis erit in celo empireo vt dictũ eſt pꝛi

us in quo celo eſt imutabilitas et ꝑfecta

ſtabilitas beati certi erũt ꝙ etiam in ſua
beatitudine ꝑpetuo manebunt: zin illis

rio lucis exterioꝛ? Exẽplũ ſil

oꝛdinibus angeloꝝ in quibus aſſumpt
erunt. Iſte igiteſt ſtatus ad quem voea⸗/
mur ꝑ noſtrù thema. Venite bñdicti ⁊ c
Tertio dixi ꝙ hec gloꝛia erit ꝑpetua ꝓ/⸗
pter mẽtis quietationẽ. Vbi ſeiendũ ꝙ
creatura rationaliſ ideo ꝙ talis eſt:facta
eſt ad imaginẽ dei in potẽtia cognoſcen
di ⁊ diligẽdi.Sicut dicit Aug. Nã hoc
ipſo ꝙ eſt expᷣſſa imago dei hʒ neceſſariẽõ

oꝛdinationẽ ⁊ relationẽ ad ipam nec cõ/

ſeruat᷑ niſi in ipſo:⁊ ideo ipſe deus eſt im
mediate finis creature rationalis ⁊ vlti
mus:⁊ ideo ſũme nata eſt delectari in ip
ſo. Hoc ipo autẽ ꝙ ſumme nata eſt dele /
ctari in ipſo ⁊ perfici nata eſt iſm ſũme
diligere:quia ſumma delectatio non po
teſt eſſe ſine ſumma dilectione:⁊ideo na
turalẽ habet potentiã ad ip̃m ſumme di
ligendũ ſibi inditã? impᷣſſam ſᷣm ꝙ vult
Aug.li. de tri. Et etiã dicit Boetiꝰ. iij.
de coſolatione ꝓſa.ij.ꝙ mẽtibus hoium
inſerta eſt ſummi boni cupiditas.Quia
tamẽ iſta potentia eſt reſpectu ſuꝑioꝛis
ſe:ideo licʒ ſit naturalis tñ eſt ex ſe inſuf/
ſiciẽs ⁊ incõpleta:⁊ ideo nõ põt exire ad

actũ niſi per educẽs aliqð ſuꝑius ꝗð ſit

ꝓpoꝛtionabile tã potẽtie qᷓ; actui qᷓ; etiã
obiecto Hoc eſt charuas ſiue gra:ideo ſi

ne ipſa non põt naturalis potetia amati
ua dei indita ereature rationali in actuʒ

exire:hoc eſt in actũdiligẽdi ſumme ſiue
ad diligendũ deum ſuꝑ ſe ⁊ ſuꝑ oĩa ſine
charitate. Tenẽda eſt igit᷑iſta ſentẽtia:

qꝛ minus vident᷑ extẽdere poſſe nature ⁊

diminuere puilegiũ charitatis ⁊ grotie.

Sicut ergo videmus ꝙ mareria habet
potẽtiã naturalẽ ad oẽs ſoꝛmas:⁊ iñ ad

illas nõ attingit ſine educẽte Sic etiãvi
demus ꝙ creatura rõnalis:naturalẽ hẽ:
potentiã ad gratiã ⁊ beatitudinẽ:q̃ iñ ex
ſe nõ põt exire in actũ ꝑfectũ ſine educẽ/
te ſiue adiutoꝛio determinato et oꝛdiato
a datoꝛe illius potẽtie. Exẽplũ habemꝰ
de ocule cui licʒ data ſit porẽtia videndi
coloꝛes:nõ tñ põt eos vid ere ſine adiuto
ilr de aue cui
deſunt pẽne:q tũ naturalẽ hẽt potentiã ⁊2

aptitudinẽ ad volãdu ⁊ appetit ⁊ intẽ

X

Alt ad hoc et mouet ſe: ſed tñ non exit in
actum perfectuʒ volandi: donec dent᷑ ſi/
bi pẽne.Et hoc eſt ꝙ dicit Augẽ.in li.de
fide ad perrum in hec verba. Büs eter
nos hoc eſt ĩimoꝛtales creauit deus ⁊ eiꝰ
focultatẽ atq; intelligentiã:cogitãde:co/
gnoſcende:diligendeq; diuinitatis inſe/
ruit:quos tamẽ creauit vt etiã pꝛe ſeipᷣis
æum diligerẽt. Aptitudo eniĩ in pꝛedicta
auctoꝛitate a beato Aug. appellat᷑ facul/

tas diligendi. Adueniente igit᷑ gra pa/

trie ipſi volũtati facit ipᷣam exire in actũ

ſũme dilectiõis:ac per hoc facit experiri

⁊ guſtare:quoniã dulcis eſt dñs:⁊ ꝑ hoc

mouet᷑ ad ipᷣm deum ſũme diligendũ: et

in eo quietat᷑ ⁊ ſuper hocper cognitionẽ
huius quietatõis certificat᷑ ꝙ in hac glo
ria ꝑpetue manebit. Unde Berãñ. c. xij.

de diligendo deo dicit: Cum introductꝰ
fuerit ſeruus bonus⁊ fidelis in gaudiuz
dñi ſui.⁊ inebꝛiatus ab vbertate domus

dei.tunc enim ebꝛius miro quodãmodo
oblitus ſui:⁊ a ſe velut deficiẽs penitus

totus perget in deum.⁊ deinceps adhe/

rens vnus cum eo ſpũs erit: arbitroꝛ ꝓ/
phetam hoc ſenſiſſe cum diceret. Introi
bo in potentiã dñi: dñe memoꝛaboꝛ iuſti
cie tue ſolius. Item in eodem libꝛo dicit
ꝙ ibidem quartus amoꝛis gradus ꝑpe/
tuo poſſidebit᷑: cum ſũme ⁊ ſolus diliget᷑
deus: qꝛ nec noſipᷣos viſi ꝓpter ipᷣm iam

diligemus. O beatũ gaudium. O amoꝛ

ſanctus ⁊ caſtus: O dulcis ⁊ ſuauis af/
fectus:O pura ⁊ defecata intentio volũ

tatis. Sic affici ⁊ deificare eſt. Quomo/

do enim ſtilla aque modica multo infu/
ſa vino deficere a ſe cota videt᷑:vnde ⁊ ſa

poꝛemvini induit ⁊ coloꝛem. Et quomo
do ferrũ ignitũ⁊ candens igni ſimilimã
fit pꝛiſtina ꝓpꝛiaq; exutũ foꝛma: ita ine/
bꝛiata illo amoꝛe ſuauiſſimo tota deifica
ta erit et in denm tranſfoꝛmata: ⁊ tota a
ſeipſa deficiens.Et qꝛ nil aliud appetere
valebit:om̃is ſui deſiderij compos qͥſq;

beatus in hcã pacem ⁊ qnietem perma/⸗

nebit. Ad hanc autem quietem per the/
ma noſtrũ aduocamur. ſcʒ Venite bene
dicti patrꝭ ⁊c̃. Dixi quarto ꝙ hec erit fir

tunc quieſcit ⁊ amplius circulariter non

mouet᷑: ſic creatura rationalis cum im/
mediate a deo ſit creata cum ad ipᷣm re⸗
dit per gratiam ⁊ gloꝛiã tunc quieſcit:?-

hoc eſt quod ipſe deus dicit Apocalip.i.
Ego ſum alpha⁊ o.pꝛincipiũ⁊ fims.Et
Pꝛouerb.xvi.ſcribu. Vniuerſa ꝓpter ſe⸗

metipᷣm operatus eſt deus. hic eſt finis
noſter quẽ quottidie petimus:quẽ quot

tidie deſiderare videmur: dum oꝛamus

dicentes: Adueniat regnũ tuũ. Hoc re⸗
gnum petimus aduenire a xpᷣo nobis ꝓ⸗
miſſum xp̃ᷣi paſſione ⁊ ſanguine queſitũ

vt qui chꝛiſto in ſeculo ante ſeruiuimus
poſtmodũ cum ipſo regnante regnemus
Bene autẽ regnũ celeſte petimus:qꝛ eſt

gno eterno regnabimus. Sed oꝛantes

nõ in fructuoſis nec nudis pꝛeciboad de/
um veniamus:qꝛ ſcriptũ eſt Matth.vij

Non omnis qui dicit mihi dñe dñe: in⸗

trabit in regnũ celoꝝ. Multi enim ſicut
dicit apkus ad Titũ.i.Confitent᷑ſe no/
ſe deũ: factis autẽ negant. Recoꝛdemur

illius petitionis matris filioꝝ zebedei.

Matth ij. vbi dici: Q⸗ acceſſit ad xᷣm
mater filioꝝ ʒebedei cum filijs ſuis ado/
rans⁊ petẽs aliquid ab eo Qui dicit ei:
Quid vis: Ait illi. Dic vt ſedeant bij
duo filij mei vnus ad dexterã tuã: ⁊ aliꝰ
ad ſiniſtrã in regno tuo. Reſpondẽs auꝰ

–.

tem leſus dixit: Neſcitis qͥd petatis.vbi
ait Chꝛy. Res em̃ pᷣcioſa vili pꝛecio non

cõparat᷑. Magnũ laboꝛẽ neceſſe eſt no⸗
bis impẽdere ſi volumus ad celeſtia re-

gna guenire. Regnũ em̃ dei eſt pꝛimuʒ
in intentiõe:ſed vltimũ in executiõe.Vñ
Chꝛyſo.ſuꝑ illo verbo Matth. vij. Que
rite pꝛimũ regnũ dei et iuſticiã eius.ait:
Regnum dei eſt retributio bonoꝝ ope⸗

rum: iuſticia autem eſt via pietatis: per
quam itur ad regnuʒ. Si ergo die 2 no⸗/
cte cogites qualis erit gloꝛia ſanctoꝛum
yvel qualis erit interitus impioꝛũ.neceſ⸗

ſe eſt vt aut ꝓpter timoꝛem pene territus

ma tentio ꝓpter cõpletam reditionẽ. Vt
demus enim ꝙ dum circuimus faciẽdo
circuluz redit ad pũctum a quo incepit:

⁊ terreſtre regnũ cui renũciauerimus re⸗

—

—

—— ————S———

— — —

——— —

Gtörn
6440

itet

m
1
isn
is
conon
tno⸗
ſiate
ninl,
Di

igll:
pe/
eper
210,
rum

tins

Quarta gloꝛia anime

recedas a malo:aut ꝓpter deſideriũ glo/

rcis excitatus feſtines ad bonũ.Et ſi quo
tidie cogitaueris que ſit iuſticia dei⁊ qð
odit ⁊ quod amat ipla iuſticia oſtẽdet ti
bi vias ſuas:nam iuſticia ſicut odientes
ſe fugit:ſic amantes ſe ſequit᷑ hec Chꝛy.

EVlide ergo ſi vis redire ad pᷣncipiũ tuuʒ
ad deum tuũ vt ſequaris iuſticiã:quoni

am hec eſtvia que te ducet ad regnũ eter
nũ ad quod cũ redieris ſecurus es ꝙ nũ/
ᷓ; exibis xpᷣo dicente Joh̊.vi. Eum qui
venit ad me nõ eijciam foꝛas. Ad hanc
igit᷑ ſecuritatẽ ⁊ regnũ perpetuũ inuita/
mur per verba aſſumpti thematis. EUe/

ulte benedicti ⁊c.
QHartagloꝛia ani

gq me in regno celeſti eritverum

gaudiũ ⁊ leticia. De hac autẽ
leticia ſiue gaudio querũt docto.⁊ ſpeci
aliter Richar.de me.vil. diſtin. xliiij. uij.

Vrcrũ in volũtate beata ſit ideʒ realiter
fruitio ⁊ gaudiũ. Er reſpõdẽdo ait. OQ⸗

fruitio ⁊ gaudiũ beatoꝝ nõ ſunt realuer

igdeʒ. Illa eni fruitio eſt ſummo bono cla

re:viſo ꝑfecto amoꝛe inherere ꝓpter ſeip/

ſum. Amoꝛ autẽ gaudiũ nõ eſt. Cauſat

enĩ gaudiũ ex amati boni pᷣſentia vñ bea
toꝝ gaudiũ eſt aliqua ſpiritualis paſſio

in volũtate cauſata ex ꝑſecto amoꝛe ſũmi

boni per claraʒ viſionẽ ⁊ ꝑfectã dilectio

nez vniti aie ſeu ſibi pᷣſentis:hec Richar.

Einde videmus ꝙ mater tenerrime di⸗
ligens filium:nõ gaudet etiã ſi ipᷣmvide

