ctus charitatis habitus quo aĩa fruitur
deo. Vñ ꝓpꝛie loquendo in dotibus ale
non cõſiſtit beatitudinis eſſentia: ſed in
acribus earũ ad quos oꝛdinant᷑ ſicut ha
bitus ad actum. Et harũ duarũ dotum
viſio ⁊ fruitio ſunt actus ꝓpꝛie loquẽdo.
Dos aũttertia a duabus alijs diſtincta
eſt habitus ꝑfectus:quo volũtas eſt ꝑfe
cte ſecura de ꝑpetuatione tentionis pᷣdi⸗/

e — — —

2

—

cte. Sine em̃ pᷣdicta aſſecuratiõe nõ po/
teſt intelligi ala deo ꝑfecte vnita: pꝛius
ergo eſt dos viſionis:ſcdᷣo dos fruitiõis:
tertio dos ꝑfecte ſecuritatis: VUnde dos
in ꝓꝓpolitoſſicut deſcribit᷑. Dos eſt ꝑpetu/

us oꝛnatus ale ⁊ coꝛpoꝛis vite ſufficiens

in eterna beatitudine iugiter ꝑſeuerans

Dotes coꝛpoꝛis ſunt que dicte ſunt. No
tandũ iaſuꝑ ꝙ de dotibus cõtingit loqͥ
dupliciter ait Richar.aut ſm id qð ſunt
aut ſub ratione qua dotes ſunt. Pꝛimo
modo in oibus beatis ſunt iſte tres do/
tes ſcʒ clara viſio:ꝑfecta fruitio ⁊ ꝑpetui
tatis vtriuſq; ſecuritatis ꝑfectio.hec ille
Quod eſt intelligendũ ad ſenſum expᷣſ/
ſatũ. Itẽ ait idẽ. Dotes autẽ coꝛꝑis que
ſunt agilitas impaſſi bilitas ſubtilitas⁊
claritas erũt in oibus beatis ſᷣm coꝛpus
poſt reſurrectionẽ. Sed loquẽdo de doti
buslſub ratione qua dotes ſunt ſic maxi
me ꝓpꝛie ſunt in aiab beatis aliquo etiã
modo:qᷓ;uis nõ ita ꝓpꝛie ſunt in xpᷣo ⁊ in
angelis ſancris. Luiuſratio eſt:qꝛ inter

ſponſum ⁊ ſpõſam ꝓpꝛie loquẽdo requi/
ylitur cõfoꝛmitas in natura et diſtinctio

in ꝑſona:⁊ ꝙ ſpõſa facta ſit ſponſa de nõ
ſponſa.Et qꝛ inter xpᷣm ⁊ eccleſiã homi⸗

nũ beatoꝝ eſt cõfoꝛmitas in natura et di

ſtinctio in ꝑſona ⁊ de nõ ſponſa facta eſt
ſpõſa:ideo in matrimonio ſpirituali ma
xime habet rationẽ ſponſe dicente apło.
Ephe. v. Chꝛiſtus dilexit eccleſiam ⁊ ſe

metipᷣm tradidit ꝓea: vt illã ſanctifica/⸗

ret mundãs lauacro aque in verbo vite:
vt erhiberet ipſe ſibi gloꝛioſam eccleſiã
nõ habentẽ maculã aut rugã aut aliqͥd
eiuſmodi:ſed vtſſit ſancta et ĩmaculata.
CLũ ergo dos aſſignet᷑ ratione matrimo

nij vilio fruitio.ſecuritas ꝑfectio in aĩa/

bus beatis habet potius rationem dotis
qꝙᷓ; in angelis ſanctis: qꝛ in angelis ſctis
nõ eſt nature ↄfoꝛmitas ad xpᷣm: ⁊ ita ec
cleſia ipſarũ nõ ita ꝓpꝛie habet rationem

ſpõſe ſicut eccleſia hominũ:humana eti/⸗
am natura chꝛiſti non eſt confoꝛmis diui

ne nature nec; diſtricta ab ea in ꝑſona:
quia in chꝛiſto nõ eſt gſona niſi perſona

verbi⁊ pterea nunq; fuit nõ ſponſa:ł iõ

minime ꝓpꝛie ea que dotes dicunt in x-ᷣ
habent rationẽ dotis qᷓ;uis illa que diciᷣ

tur dotes excellẽtiſſime ſint in ipo ſᷣm id

qð ſunt.Sicut ergo diſpoſitiões aie biẽ
per q̃s deo ꝑfecte cõungit᷑ do tesdicunt᷑:
ſic diſpoſitiones coꝛpoꝝ beatoꝛũ per qᷓs
ꝑfectius ſuis aiabus coiungunt᷑ ⁊ eis ꝑ⸗/
fecte obediunt dotes dicunt᷑.hec oĩa Ri/
char. Bonauẽ.vero harũ dotuʒ aſſignat
numerũ ⁊ ſufficientiã ſᷣm q̃ttuoꝛ genera
cauſarũ ſed ad pᷣſens recitabo ſᷣm duas
cau ſas illarũ ſufficientiã:ait em̃. Scðo

accipit᷑ nrumerus ſᷣm cauſam efficientẽ:

dotes em̃ vt in huiuſmodi coꝛpoꝛe ſunt

cõſumatũ ⁊ ꝑfectũ eſſe habẽt ab influen

tia aĩe in coꝛpus Anima autẽ in coꝛpus
dupliciter influit:ſcʒ vt ꝑfectio ⁊ vt mo/
toꝛ. Vt ꝑfectio aĩa gloꝛioſa influit viuifi

cãdo vitã moꝛtali. Ut motoꝛ influit mo
uendo motu inuatigabili alioqͥn nõeſſet

gloꝛioſa niſi excluderet moꝛtẽ ?⁊ penam.
Quia ergo viuificat vita neceſſe ẽ in coꝛ
poꝛe eſſe diſpoſitionẽ ad vitã:⁊ hoc eſt lu
cis abundãtia ⁊ claritas:qꝛvero vita im
moꝛtali neceſſe eſt coꝛpus habere diſpo⸗
ſitionẽ ad iĩmoꝛtalitatẽ ⁊ iſta eſt impaſſi/

bilitas. Onia vᷣo motu infatigabili mo⸗
nuet ideo opoꝛter etiã ꝙ nihil reſiſtat: ꝛi5
ſubtilitas eſt in coꝛpoꝛe:opotet ecxiã nihil

retardet.⁊2 ſic eſt agiitas Quarto modo
accipit᷑ ̃m cauſam materialẽ. iic coꝛpus
noſtrũ eſt cõpoſitũ ex quatuoꝛ elemẽtis:

2 qꝛ ab elemẽtis habet quadruplicẽ defe

ctibilitatẽ:ab aqua que eſt elementũ hu/⸗
midum ⁊ paſſibile habet paſſibilitatẽ et

coꝛruptionẽ:vnde humidũ aque coꝛpus

coꝛrumpit. A terra vero habet obſcuri/
taxem quia elementũ opacum. Ab igne
animalitarẽ:quia caloꝛ cõſumi cõtinue
T cõtinua indiget alimonin cihoꝛum

Ab aere vero habet infirmitatẽ. Aer em

facillime immutat᷑ ⁊ cecidit cuilibet im/

pellenti: qm igitur qᷓtuoꝛ iſti defectus de
bẽt per bona oppoſita remoneri ad hoc
ꝙ coꝛpus ſit completuʒ complexione co-

pleta: ideo quattuoꝛ ſunt dotes: contra

coꝛruptionẽ impaſſibilitatis:contra ob/

ſcuritatẽ claritas:cõtra aialitatem ſpia

litas: cõtra infirmitatẽ virtus ſeu pene/
trabilitas:et hec vltima cõuenientioꝛ eſt
inter oẽs qm̃ cõcoꝛdat auctoꝛitati ⁊ rati
oni:auctoꝛitati apłi.i.Coꝛint᷑ xv. Semi
nat᷑ ⁊c.ſicut dictũ eſt. Cõcoꝛdat etiã ra⸗
tioni.Hotes em̃ coꝛpoꝛis dicunt᷑ nõ oẽs

litates em qualitates nobiles? pᷣncipa
les de nouo ſuꝑaddite nature ꝗᷓ reciptut
magis et minus ꝑ acceſſum ad terminũ

nõ per immixtionẽ cõtrarij. Hec ille.Et
Richar. ait. Erit autẽ pᷣdictarũ dotum
oꝛigo a deo per creationẽ vt quidam nõ
impꝛobabiliter dicũt:vnde ꝓ tanto dicit᷑
ꝙ pᷣdicte dotes erũt in coꝛpoꝛe a beatitu
dine aie per quãdã redũdantiã qua deꝰ
illas creabit in coꝛpoꝛibus beatoꝝ ꝓpter
meritũ aĩarũ:qꝛ in via ſibi ⁊ coꝛpoꝛibus
ſuis gloꝛiã meruerũt. Hec ille Itẽ aitꝙ
ꝓpter dotes pᷣdictas reddet᷑ coꝛpus tale
vt in nullo aggrauat aĩiam q;uis etiã ag

grauet dum eit coꝛruptwile. Inq; tũ etiã

per dotes pᷣdictas magis vigebüũt in ac/
tibus ſuis potẽtie ſenſitiue:coadunabũt
ad ulam operationẽ intellectus qua itel

liget qddita tes rerũ ſenſibiliũ in fantaſ/⸗

mate qᷓs qͥdditates triplici modo intelli
ger ſcʒ in verbo? in iplo genere ſine fan
taſmate ⁊ cũ fantaſmate ſi placuerit vo/

lũtati cũ modus intelligẽdiin fantaſma
te ſit homini naturalis. Hec ille. Hec
ſunt ergo que pertinent ad gloꝛiam coꝛ/

Porig in vita ꝑpetua quam gloꝛiaʒ dona

it chꝛiſtus eſectis dum dicet eis. Ueni

te benedicti ⁊c̃.

Onſeqnenter vi

Cc dendũ eſt de alijs que adigloꝛi
aum magis accidentalẽ faciũt:
vñ ſicut ſpõſis carnalibs dant᷑ tria. Quo

rũ pꝛimũ dicit᷑ dos. Scᷣm donatioꝓpter
nuptias. Et tertiũ parafernalia: dos eſt

vt dictũ fuit donatio facta ſpõſe ex parte
patris ⁊ hoc ad vſum ſponſi: donatio fit
ſpõſe ꝓpter nuptias a ſponſo. Alia dant᷑
poſt nuptias vt ſunt munera que ſibi dã
tur ab amicis:⁊ hoc donũ dicit᷑ parafer/
nalia. Et dicitooc parafernalela para qðᷣ
eſt luxta:⁊ fernos qð eſt dos: qꝛ luxta et

poſt dotẽ datur. Sie in diuinis deus pa

ter dat dotem ſponſe ad poſſidendũ ſed
ſpõſo xpᷣo ad gloꝛiã⁊ honoꝛẽ:⁊ nõ ad vſũ

qꝛ bonoꝝ noſtroꝝ nõ eget.Donatio pꝛo-
pter nuptias eſt qð a ſponſo datur ſpon

ſe:⁊ hoc erit in futuro gaudium qð habe

bit ſponſa in viſione xpi hominis ſponſi
Aliud erit gaudiũ qð habebit᷑ de ſociera

te beatoꝝ:⁊ de ↄgratulatione felicitatis

⁊ de loco celi empirei quod erit habita⸗/

tio ipſoꝝ beatoum.

Ainta gloꝛiacoꝛ

q porꝛis erit celeſtis habitatio:

2 nõ (uiuſlibet celi: ſed celi de
cimi qð dicit᷑ celum empireũ de quo celo
loquit᷑ xpᷣs Matth̊.xxij. In reſurrectiõe

em̃ neq; nubẽt neq; nubent᷑ ſed ſunt ſicut

angeli dei in celo:ꝛde quo ait magt ꝓpꝛie

tatu. Celũ empireũ eſt pᷣmũ ⁊ ſummũ ce

lum:locus angeloꝝ: regio ⁊ habita culũ

hominũ beatoꝝ. Et dicit᷑ empireũ a pyr
qð eſt ignis q̃ſi totũ ſic dietũ:nõ ab ardo

re:ſed potius a lumine ⁊ ſplẽdoꝛe:qð ce/⸗

lum ſumme eſt lucidũ influẽs lucẽ ⁊ ſplẽ
doꝛẽ ſuꝑ celũ criſtallinũ ꝓpinquũ et ꝓxi/

mũ.Iſtius celi ꝓpꝛietates deſcribit Ra/
banus vtens vhis Baſilij in exameron

di.ſic. Celũ empireũ eſt coꝛpus pᷣmũ:na
tura ſimpliſimũ: de coꝛpulẽtia habens
minimũ:qꝛ ſubtiliſſ mũ:pᷣmũ mundi fir
litate lu /
cidũ:figuratione ꝑſpicuũ:locali ſiiu ſuß=/

— —— . — ——

mamentũ:quãtitate maximũ: qᷓ

mũ:qꝛ a cẽtro remotũ:ãpliatiue ſpirituũ

⁊coꝛpoꝝ viſibiliũ⁊ ĩuiſibiliũ ↄtẽtiuũ:dei
ſummũ habitaculũ.licet em̃ deus ſit vbi

q; ſpecialiter tñdicit᷑eſſe in celo:qꝛ ibi re

lucet potiſſime ſue virtutis operatio hec
ille. Hoc eſt celũ de quo loqͥmur oicẽtes

Pater noſter qui es in celis. Iſtud celuʒ

poſt reſurrectioneʒ erit locus naturalis

coꝛpoꝛi gloꝛificato:qð declarãs Alexan
der in lij ait. Materia coꝛꝑis hũani nõ
ſolũ eſt elementũ:ĩmo etiaʒ qͥnta eſſentia
vt nobis ſine alioꝝ pᷣiudicio videt᷑ ſcʒ de
natura celi empirei qð patet Coꝛpus eim̃

aĩatũ cõpoſitũ eſt ex cõtrarijs: ſed impof
ſibile eſt ꝙtraria ↄueniãt⁊ faciãt armo

niam nilir
hoͤpodeſt e
contrariet
iſta q coſil

1408 que

autẽ natu⸗
bito mod
tumad ſi
ram in ir
habet ad
bilioꝛis
Siergo
eſt diſpot
ſibilis qu
tes otral
ſit noblli
ſiliet coꝛp
fectio ant
nobilioꝛ
lur celler
liemptte
copyo h.

opnalis, E

poſſerate
de celo emne
numachſu
ta gutu ſoit
ificatü tun
coiporer
laris leteb⸗
kotrario::
glorfceno⸗
ur elemmen
lum empire
poziglo
gor dicat gn
inqu
Uurainſtiru
atura co;
us eins er
ec ergo
ſt
nbiu bab
untqnon
Nimo an
Oeidon
eitiopt
lartol⸗

nis delts n

ſidendü ſel

Kanad pſü

Dorano o.
nſodatur von
Cdiumgöbade

ominis ſport

Pbebildeſodene

tone felictans
Nd ent habimy
loꝛuco:

ſtis habitatior

tceliſed celde

ei deloe⸗
Nnfelurwectiot
hkſedſunt ſant

u magt gee

mütſumm
gorhehlntali
lkenpreüspp⸗
Hetienodbanr
ſpidarge
nes irſl
pwingnicb
etiſeͤ

lliineranenn

cotpnsoi

mü irurle⸗
bocaliſtuſuß
loriueſpinui
iliütinnnde
eſn deus ſt
nanatit

Poſnuroſeſß

is Ftndale

g
cnpbͤbianiſp
inzaftteſeti
corett
Me Lohlb

itfitütnm

Quarto laudabilis ſanctitudo.

erit celeſtis habitatio

niam niſi per naturã cõſiliantẽ: hec autẽ

nõ poteſt eſſe natura elemẽtaris:qꝛ habʒ

contrarietatẽ:ergo hec debet eſſe natura
iſta q̃ cõſiliat naturas elemẽtares cõtra⸗
rias ⁊ que habet ꝓpoꝛtionẽ ad oẽm. Hec
autẽ natura lucis ad hoc ꝙ coꝛpus ſit de
bito modo ⁊ in debita aromonia cõpoli/
tum ad ſuſceptionẽ aie: neceſſe eſt natu/
ram in ipſo coꝛpoꝛee eſſe:coꝛpoꝛaq; ita ſe
habẽt ad ſuas ꝑfectiones ꝙ reſpectu no/
bilioꝛis ꝑfectiõis nobilioꝛ eſt diſpoſitio.
Si ergo ad ſuſceptionẽ aie vegetabilis

eſt diſpoſitio ex parte coꝛpoꝛis ſßa luxvi/
lliã

ſibilis que eſt lux firmamẽti cõſiliãs par
tes ↄtrarias coꝛpoꝛis ⁊ cũ ala ſenſibilis

ſit nobilioꝛ lux criſtallina diſponat ⁊ co/

ſiliet coꝛpus:⁊ cũ vlterius nobilioꝛ ſit ꝑ⸗
fectio anime rationalis:necefſe eſt ꝙ lux

nobilioꝛ diſponat ad illaʒ. Hec autẽ eſt

lux celi empirei:neceſſe eſt ergo ꝙ lux ce/⸗
li empirei per influẽtiã infuia ſi/ ubintret
coꝛpus humanũ ad ſuſceptionẽ aĩe rati⸗

onalis. Et illud aꝓparet: qnia homo nõ

poſſet aꝓpellari minoꝛ mũdus niſi aliqᷣd
de celo empireo ĩflueret in coꝛpus huma
num ad ſuſceptionẽ aĩe rationalis. Invi
ta autẽ ſpirituali quãdo coꝛpus erit glo/
rificatũ tunc natura lucis dominabit᷑ in

coꝛpoꝛe ⁊ manifeſtabit᷑. Nam aũt elemẽ/

taris latebit et occultabit᷑: licet modo ſit
ecõtrario: ⁊ ideo cõueniet locus coꝛpoꝛi

gloꝛificato ſm naturã lucis:⁊ nõ ᷣm na/
turã elementarẽ. Hic autẽ locus erit ce
lum empireuʒ ⁊ ita naturalis locus erit

coꝛpoꝛi gloꝛificato. Hec ille.Et licʒ Gre
goĩ. dicat ꝙ carnis locus ꝓpꝛie terra eſt.
Hoc inquit Alexãder no eſt verũ de na/
tura inſtituta in vita ſpirituali ſicut erit
natura coꝛpoꝛis gloꝛificati:imo ꝓpꝛie lo

cus eius erit celum empireum. Bec ille.

Hec ergo celeſtis habita tio cõperit glo/
rioſs pꝛpoꝛi:⁊ de qua tam pulchꝛa ⁊ mi
rabiu habitatione beati multum gaude
bunt quoniã in ipſa erit.
Pꝛimo amabilis pulchꝛitudo.
Secũdo mirabilis magnitudo.
Ter tio ꝑſtabilis foꝛtitudo.

Pꝛimo in tali loco erit amabilis pul/
chꝛitudo Job.xxvi. Spiruus dũ̃i oꝛna⸗
uit celos.Sioꝛnatũ ſit ⁊ pulchꝛum ipᷣm
firmamentũ in quo ſunt ſtelle: credẽdũ
eſt ꝙ ipᷣm celum empireũ quod eſt locus
gloꝛie ſit pulchꝛius⁊ maioꝛi pulchꝛitudi
ne plenũ: ⁊ hmõi pulchꝛitudo oſtendit᷑
Apocal.xxi.ca. In viſione Johãni facta
cui dicit angelus. Veni oſtendã tibi ſpõ
ſam vxoꝛem agni. Et ſuſtulit me inquit
Johãnes in montẽ excelſum ⁊ altũ. Per
quẽ ait Hico.de lyra.deſignauit celũ em
pireum: quod ſᷣ̃m ſanctos et doctoꝛes eſt
locus beatoꝛũ. Et ſequit.Et oſtẽdit mi/
hi ciuitatẽ ſanctã hieruſalẽ de ſcendentẽ
de celo. Nã ait Nico.de lyra.Anime be/

ate deſcendẽt ad reſuſcitandũ coꝛpoꝛa et

cõmunicãdũ eis gloꝛiã habentẽ clarita/
tem deilumẽ eius ſimile lapidi pꝛecioſo
tanqᷓ; lapidi iaſpidis ⁊ ſicut criſtallũ Et
in hoc deſcribit᷑ q;dtum ad pulchꝛuʒ eius

aſpectũ. Quid pulchꝛius claritate dei:

vtiq; nihil. Et ne credat᷑ ꝙ hec claritas

ſit ſimilis claritati ſolis que viſum ledit

ideo ait Johãnes ꝙ hec claritas ſimilis
eſt lapidi iaſpidis:qui lapis ſᷣm magrm
ꝓꝛietatũ viſum acuit ⁊ cõfoꝛtat: ita lux

celiempireiviſum nõ ledet:ſed magis cõ
foꝛtabit. Et quia nõ habemus aliqᷣd qd

poſſit nobis ad plenũ tantã pulchꝛitudi

nẽ manifeſtare. Ideo iohãnes in hoc mi
nus dicit ⁊ plus intelligit. Criſtallũ ve/

ro de quo loquit᷑ cõſequẽter habet virtu/
tem cõtra ſitim ⁊ ardoꝛem per qð innuit

ꝓ ex tali luce non cauſabit᷑ aliq̃ ſitis aut
ardoꝛ ſicut hic cauſat᷑ ex luce ſolis. O qᷓ;
amenꝰ ⁊ delectabilis erit locus ille.Co/

gita ꝙ ſi delectabile eſt palaciũ pulcher /

rimis oꝛnamẽtis decoꝛatũ: menſa omni

cibo ⁊ potu plena ⁊ quibuſcũq; alijs de/

lectabilibus oꝛnatũ mulco amplius et ſi
ne cõparatione habitatio celeſtis eſt de/

lectabilioꝛ Oq; fatui ſumus qui a pponi
mus oẽm diligẽtiã ad pulchꝛas domos
erigendas ad pulchꝛas cameras oꝛnan

das quas opoꝛtet nos dimittere ⁊ de ce
leſti ⁊ pulcherrima habitatione nõ cogi
tamus:ita enĩ coꝛ aꝓponimus ad caſtra

—

erit celeſtis habitatio

edificia domos ? cetera loca noſtra edifi
canda ac ſi ꝑpetuo illic habitare debere
mus. Cogitemus igitur de illa mãſione

eterna quoniã in ipla amabilis pulchꝛi/⸗

tudo. Et hoc de pᷣmo. Secũdo vero di
cctum eſt ꝙ in ipᷣa eſt mirabilis magnitu
do. Terra vtiq; magna eſt valde ſicut
patet:in qua ſunt tot regna:tot regiones

tot montes:ꝙ ſolus deus nouit: ſed hec
magnitudo nihil eſt cõparatiue ad celũ
pꝛimũ lune ſcʒ:immo eſt quaſi punctus.

BSunt autẽ decem celi a quoꝝ pᷣmo vt di
cit Rabbi Moyſes vſq; ad ſecundũ eſt
tantũ ſpaciũ quantũ poſſet aliquis ire de

via plana in quingẽtis annis.i.quilibet
circulus ſiue celuʒ cuiuſſibet planete ha
bet in ſpiſſitudine viam quingentoꝝ an
noꝛũ:lege in floꝛibus ſanctoꝝ ⁊ hec inue
nies que nõ aſſero eſſevera vel falſa ſicut
nec recitans aſſerit. Sed quicqͥd ſit ma/
nifeſtũ eſt ꝙ celum empireũ eſt maxime
magnitudinis cum ſit decimũ oẽs alios
circũdans:hoc erit palatiũ beatoꝝ mira
bilis magnitudinis. De quo palatio et
eius magnitudine dicit᷑ Baruth. iij. O
iſrael q; magna eſt domus dei et ingens
locus poſſeſſiõis eius. Hec eſt domꝰ ma
xima ꝓmiſſa his quib dicit᷑ in eodẽ ca.
Audi iſrael mãdata vite auribus ꝑcipe
vt ſcias pꝛudentiã. Vide ergo tibiꝓmiſ
ſum ſi pꝛudẽs fueris contra auaros qui

viij. Confuſi ſunt ſapiẽtes pᷣterriti⸗ cap

ti ſunt. erbũ enĩ vñi ꝓiecerunt ⁊ ſapiẽ/

tia nulla eſt in eis ppterea dabo mulieres
eoꝛũ exteris:agros eoꝝ heredib: qꝛ a mi

nimo vſq; ad maximũ oẽs auariciam ſe
quunt᷑. Hico.de lyra exponẽs ait. Here⸗
dibus.i.extraneis:nõ ad modicũ tempꝰ
non igit᷑ attendamus vt magnificamus
ad hec tẽpoꝛalia: ſed ad celeſtẽ maximã
poſſeſſionẽ celi empirei que dabitur ſcire
cupientib et faciẽtibus ea quibꝰ celeſtis
habitatio poſſidebit᷑ Et hoc de ſecundo
TCTTertio dictũ eſt ꝙ in illa habitatione
erit ꝑſtabilis foꝛtitudo de qua foꝛtitudi/⸗
ne dici᷑ Apoca.xxi.Et habebat ſcz ciui⸗
tas de qua pꝛius dictũ eſt: murũ magnuũ
⁊ altum:per quod deſignat᷑ ait Nico.de
lyra ſecuritas diuine ꝓtectionis que ma
xime relucet in ſtatu ſuperne beatitudi/

nis. Et in eodẽ ca. beatus Johãnes ſub

figura deſcribit ſtatuʒ ciuitatis ſuperne
que cauſa bꝛeuitatis dimitto.Foꝛtitudo

buius loci acquiret᷑ per virtutẽ foꝛtitudi

nis que eſt virtus animi qua homo po/
tens ⁊ habilis efficitur ad reſiſtendũ ma
lo:⁊ ꝑſeuerando in bono.Sed vere pau⸗
ci ſunt hodie foꝛtes tales:ſed multi ſunt
ſimiles aſino qui foꝛtis eſt ĩ parte poſte/

rioꝛi: ⁊ debilis in parte anterioꝛi vbi eſt

crux. Iſti ſunt aſini foꝛtes in malis:ĩ pec
catis cõmittendis: ĩmo obſtinati nimis

ceci ad nil aliud tendũt qᷓ; ad mundi di Tales ſunt foꝛtes pꝛo diuitijs acquiren
nitias credẽtes per hoc effici magnos vn dis que ſunt poſterioꝛa:ſed ꝓ bonis ſunt
de auarus ſimilis eſtvrſo qui cũ pelui ar debiles Tales ſe excu ſant ꝙ nõ poſſent

denti ei oſtẽſa excecat᷑ſic tales ꝑ baciuũ taliavel talia facere pꝛo ſalute ſua q̃ ſunt

id eſt per meralla ⁊ duitias huius mũdi

in quib ardoꝛ auaricie eſt incluſus quã/

do ipᷣam per auaritiã.i per appetituʒ in⸗/
oꝛdin atũ reſpiciũt excecant᷑ ⁊ diſcretiõis
lumine pꝛiuant᷑ figurati.iiij. Regũ.vlti.
vbi dici᷑ OQꝛ rex babilonis eruit oculos
Ezechie ⁊ vinctũ cathenis duxit eum in

babilonẽ. Sic rex inferni diabolus exce

cat hoĩes cupidos auaros:lumineq; di/
ſcretionis ⁊ ſapiẽtie ſalutaris eos pꝛiuat

et vinculis male cõſuetudinis eos ligat

⁊ ſic in babilonẽ.i.infernuʒ ſ cum ducit.
Nunc ſunt dies illi de quib dicit᷑ Jere.

pꝛioꝛa opera ⁊ melioꝛa:de quib dicitur.
Trenoꝛũ.i.Abierunt abſq; foꝛtitudine
ante fatiem ſubſequẽtis id eſt inimici ꝑ/
ſequentis. Notemus ergo ꝙ hoc foꝛtiſſi/⸗
mum palaciũ dabit᷑ viris foꝛtibus. Pꝛo⸗
uerbio.xviij. Turris foꝛtiſſima nomẽ do
mini: ad ipſum currit iuſtus ſcʒ foꝛtiter
reſiſtendo peccatis et exaltabit᷑ ſcʒ vſq;
ad celũ empireũ Et hoc de tertio.Quar
todixi ꝙ in illa celeſti habitatione eſt lau
dabilis ſanctitudo de qua dicit ps. Do⸗
mum tuã dñe decet ſanctitudo in longi⸗/
tudinem dierũ id eſt in ꝑpetuũ.Si eniʒ

„

—

Sexta gloꝛia coꝛpoꝛis

eccleſie noſtre dicant᷑ ſancte qꝛ rebus ſan

ctis dedicate:quã tomagiſ illa celeſtis ci

uitas debet dici fancta in quã nihil ĩmũ
dum:nihil coinquinatũ intrabit Apoc̃.

xxij. Foꝛis canes et venefici et impudici

homicide ⁊ idolis ſeruiẽtes:⁊ om̃is qui

amat ⁊ facit mendaciũ Nico.de lyra.FYo

ris canes.i.guloſi ⁊ detractoꝛes cõtra bo
nos latrãtes.⁊ venefici.i.inuidi veneno
inuidie pleni ⁊ impudici ſeipſos inſficiẽ/
tes ⁊ homicide coꝛpoꝛales ⁊ ſpirituales
⁊ idolis ſeruiẽtes quod eſt peccatũ dire/⸗
cte cõtra deũ:⁊ oĩs qui amat ⁊ facit men

daciũ. Ille amat qui delectat᷑mendacia

ꝓferendo: ſed ipocrita facit mendacium
Naʒ ipocriſis eſt mendaciũ in facto.hec
ille. Cales nõ ſunt digni tam ſctã habi⸗
tatione. Sed ſicut diciteodem ca.ſedes

dei ⁊ agni in illa erunt:⁊ ſerui eius ſerui /
ent illu⁊ videbũt faciẽ eius:⁊ nomẽ eius

in frontibus eoꝝ. Iſtud ergo habitaculũ
dicatum ad gloꝛiã ⁊ beatitudinẽ omniũ
ſaluandoꝝ Ad quã introducemur dum
nobis dicet᷑ Vlenite benedicti ⁊c̃.

poꝛis eritvocalis collaudatio
UVingde glo.ſuꝑ illud pz Exul

tationes dei in gutture eoꝝ alt. Exulta/

tiones dei nõ ſui erũt in gutture eoꝛũ vel
faucibus.i.in lingua. Sic eniʒ letabunt᷑

in cubilibus⁊ faucibi.i.in coꝛdeꝛ lingua
vt nõ ſibi tribuant ꝙ boni ſunt ſed deo a

quo acceperunt ꝙ ſunt, Et in glo. illius
verſus. Elt faciãt in eis iudiciu dicit᷑. In
coꝛde ⁊ lingua nõ deſinẽt laudare deuz a
quo eterna habẽt. Et ita ſuꝑ eodẽ verſu
Exultationes dei in gutture eoꝝ ait Ni
co.de ly. Cunc in coꝛpoꝛib gloꝛioſis erit

laus vocalis ſᷣm ꝙ doctoꝛes tenẽt: ⁊ ꝓpba

biliter. Et ratio Richardi ad hoc eſt ta/
lis:qꝛ ſenſus ꝓpinquioꝛes ſunt aĩe qᷓ; coꝛ
pus:ſed coꝛpus ꝓpter beatitudinẽ aie pᷣ
miabit᷑ ergo et ſenlus pᷣmiabit᷑a liqᷓ dele/

ctatione:ſed delectatio non poteſt eſſe in

ſenſu ſine actu. Itẽ natura humana erit
beatis in maxima ꝑfectioe ſed ꝑfectio

no.immerito vocari poteſt ſanctũ:qm̃ de

re ſunt ſenſus ſuis actibus ↄiuncti qᷓ; nõ5

ↄiuncti: ergo in beatis oẽs ſenſus erunt

in actibus:hec ille.Collaudabũt igitur
ſancti in regno celoꝝ.i.ſumul laudabunt

vocaliter deum ꝓpter q̃ttuoꝛ ſpec ialiter.
Pꝛimo ꝓpter eoꝝ creation.
Secũdo ꝓpter eoꝛũ redemptionẽ.
Tertio ꝓpter eoꝝ gloꝛificationẽ
Qua rto ꝓpter eoꝝ gratificationẽ.
Pꝛimo ꝓpter eoꝝ creationẽ. Nam co/

gnoſcentes ſe fuiſſe facios ad imagine,ʒ

trinitatis:iuxta illud Geñ.i. Faciamus
hoĩem ad imaginẽ ⁊ ſimilitudinẽ nr̃am:
nõſimmerito debebũt vocibus magnis

deuz collaudare. Quid eni nobilius:qd
maius potuit facere homini in ſua crea⸗

tione qᷓ; creare eũ ad imaginẽ ⁊ ſimilitu
dinẽ ſuj̊. O deus meus qͥd eſt hoc ꝙ fa⸗

cti ſumus ad imaginẽ tuaʒ ⁊ ſimilitudi
nẽ:vbi ait Hico.de lyra: dicit faciamꝰ in
plurali ad denotandũ pluralitatẽ in diui
nis:verũtñ qꝛ iſta pluralitas ſtat in vni-
tate ſimplicis eſſentie ideo ſubdit in ſin/
gulari nr̃am:imago eni cõſiſtit in aĩa qᷓ;ᷓ
tũ ad ꝓpꝛietates naturales ſcʒ memoꝛia:
intellectũ:⁊ voluntatẽ:ſimilitudo aũt eſt

in gratuitis:⁊ ideo ſimilitudo eſt qdã ꝑ/
fectio imaginis:qꝛ gr̃a ꝑficit naturã:hec
ille. Eãdẽ auctoꝛitatẽ tractat mgr̃ ſentẽ⸗

dil.ij.ᷣmi.de cuius vlterioꝛipſecutione ſi
leo. Et reuera hoc eſt multũ mirabile ꝙ

nos ſumus facti ad imaginẽ btiſſime tri
nitatis:nõ dico ſᷣm coꝛpus:ſed ſᷣm aiam

de quo nũc videmur modicũ recoꝛdari:

2 ſi recoꝛdamur modicũ videmur eideʒ
ꝓ tanto bñficio grati. De natura imagi⸗
nis eſt ꝙ cõfoꝛmemur illi rei cuiꝰeſt ima
go: ⁊ꝙ ipᷣam qᷓ;tuʒ eſt poſſibile repᷣſentet
Eſſe igitur ad imaginẽ dei obligat nos
ad mundiciã aie:⁊ ad virtutes:⁊ ad oꝑa
bona facienda: ſed heu poſſumus dicere
cũ pẽ. Homo cũ in honoꝛe eſſet nõ intel/
lexit cõparatus eſt iumẽtis inſipiẽtibus
7 ſimilis factus eſt illis. Sed exiſtentes
in celo empireo poſt reſurrectionẽ gene/

ralẽ collaudabũt deum de tanta bomta⸗

te ipᷣius creatoꝛis ſcʒ ꝙ ipſos creauit ad
ſuam imaginẽ per quã fuerie gf⸗ et glo⸗

Septima gloꝛia coꝛpoꝛis

rie ſuſceptiui dicentes adinuicẽ. Bene/
dicamus patrẽ et filiũ cum ſancto ſpiri/
tu laudemꝰ ⁊ ſuꝑgꝑexaltemus eũ in ſecula
Tunt alij reſpondẽtes poterunt dicere.
Benedictus es dñe infirmamẽto celi et
laudabilis ⁊gloꝛioſus ⁊ ſugexaltatus in
ſecula:quia ad tuã imagiuẽ nos creaſti:
⁊ hoc de pᷣmo. Secũdo collaudabũt de
um ꝓpter ſuam redemptionẽ ⁊ hec mate

ria maxime laudis:naʒ collaudabũt pa

trẽ:quiavnicũ filiũ nobis miſit dicentes
illud Apoca. vij. Benedictio ⁊ claritas
⁊ ſapiẽtia:⁊gratiarũactio:honoꝛ:virtus
⁊ foꝛtitudo deo noſtro in ſecula ſeculoꝛũ
Amen.Laudabũt filiũ qui carnẽ noſtrã
aſſumpſit:viam paradiſi nos docuit:ſa⸗
cramẽta inſtituit pꝛo ſalute nr̃a: moꝛteʒ
turpiſſimaʒ ſuſtinuit ⁊ redemit a moꝛte
eterna. Quã laudẽ quẽ cantum poteris
dicere pꝛo tantis beneficijs. Certe illud

Apo. v. Digenus eſt egnus qui occiſus

eſt accipere virtutẽ ⁊ diuinitatẽ:⁊ ſa piẽ/⸗
tiam:⁊ foꝛtitudinẽ:⁊ honoꝛẽ:⁊ gloꝛiã:et
benedictionẽ. Collaudabũt ſpiritũ ſan/
ctũ qui in virginẽ vt mater dei eſſet ſuꝑ/⸗
uenit qui apłos omniũ genera linguarũ
vt eccleſiam inſtruerẽt edocuit: ⁊ multa
alia beneficia cõtulit dicẽte illud Sap̃ᷣ.
xij.O qᷓ; bonus ⁊ ſuauis eſt dñe ſpiritꝰ
tuus in oĩbus:iſte erũt laudes:iſte canti
lene:iſtadulcia carmina:⁊ ſimilia que di
cent oẽs ſancti ⁊ ſancte in illa curia cele/
ſti. Cogita ſi potes qᷓ;tuʒ gaudiũ erit in
tantis melodioſiſſimis cantibus.Quis
poſſet capere. Certe nullus viuens.Ta
les nõ ſunt cantilene hominũ mundano/
rum ⁊fatuarũ mulierum que cõmuniter
ſunt inhoneſte ?⁊ magis ad malum qᷓ; ad
bonũ ꝓuocant:⁊ quibs cõmittunt᷑ pecca⸗
ta multa ducẽtia ad ploꝛatũ inferni.De
quolibet hoꝝ ꝓphetauit dauid ⁊ pꝛo eis
dixit. Benedicã dñm in om̃i tẽpoꝛe:lem/
per laus eius in oꝛe meo. Et hoc de ſecũ
do. Tertio vero collaudabũt deuʒ pꝛo
pter eoꝝ gratificationẽ:nam deo faciẽte
gratiam receperũt in ſacramẽtis ⁊ alias
qua merueruntvitam eternã Roma.vi.

Gratia dei vita eterna.Aſta ẽ gratia gra

tum faciẽs que eſt diſpoſitio per quã ani
ma placens deo efficunr ⁊ eius beniuo/

lentiam aſſequit᷑ per quam imago dei in
anima defoꝛmis iterũ refoꝛmat᷑ que etiã
bonos a malis diſcernit: quia ᷣm Aug.
ſuper Joh. Sola dei gratia redemptia
ꝑditis ſunt diſtincti.Et iſta gratia vt ex
pꝛeſſius dicam eſt quedã ſpiritualis foꝛ
ma que in anima a veo immediate creat᷑
per quã aniina ipſi deo cõfoꝛ:tat᷑ diligi ⁊
ad vitam eternã acceptat᷑. Hec aute eſt
fons mentis depura tiuus:ipſa enim la/
uat ſoꝛdes peccati. Ab ipᷣa plures riuuli
virtutũ emanant.Et ſicut fons ad locuʒ

fluit inferioꝛẽ:ſic ad locũ humilioꝛẽ gra

tia Jaco.iiij. Deus ſuperbis reſiſtit: hu/
mi ibus autẽ dat gratiam. Iſta eſt pons
ſuſtentatiuus ne homo cadat in fluuiuʒ
inferni ⁊ de vna ripa ad aliam rranſibi⸗
mus.i.de hoc mundo ad gloꝛiã. Super
iſtum pontẽ poſici moꝛtis periculũ nõ ti
memus:ideo ait apłs Hebꝛe.xiij. Op⸗

timũ eſt gratia ſtabilire coꝛ Act.xv. Per
gratiã dni ieſu credimus ſaluari. Hanc
igitur gratificationẽ ſancti cognoſcẽtes

ſe habuiſſe a deo dum fuerũt in via ſpeci

aliter ſuꝑ hoc referent gratiarũactiones

di. in ps. Non moꝛtui laudabunt te dñe

neq; oẽs qui deſcendũt in infernũ. Sed
nos qui viuimus benedicimus dño per

gratiã quã dediſti nobis in mũdo bene/
dicimus dño ex hoc nunc ⁊ vſq; in ſecu/
lum. Et hoc de tertio. Quarto vᷣo col
laudabunt dñm ꝓpter gloꝛiticationẽ iſta
eſt vltima ⁊ ſumma cauſa gaudendi can
tandi ⁊ deum collaudãdi qui tanca con
feret bona pꝛo meritis incõparabilibus
ad talem gloꝛiã de qua ⁊ ſi aliquid dixe
rimus nihil tamen cõparatiue diximus
ad ea bona que ibi vere ſunt. Ideo ait ꝓ⸗
pheta. Beati qui habitant in domo tua

dñne in ſecula ſeculoꝛuʒ laudabunt te. Et

Apoca.xix.Audiui vocem quaſi multa/
rum turbarũ in celo dicentium alleluia.
Laus ⁊ gloꝛia ⁊virtus deo noſtro. Et ſe
quit᷑. Gaudeamus ⁊ exultemus et demꝰ
gloꝛiã deo noſtro quia venerunt nuptie
agni ⁊ vxoꝛ eius pꝛeparauit ⁊ datum eſt

—

1 ——

7
5

—

S

erit delectabilis viſio

ei vt cooperiat ſe biſſinũ ſplendens cãdi

dum. Iſtud biſſinum eſt duplex ſtola ſcʒ

gloꝛia aie ⁊ coꝛpoꝛis. Sic igitur patet ꝙ
ibi erit vocalis collaudatio ad quã voca
bimur dũ nobis dicet᷑. Venite bñdic.⁊c̃

Evptia gloꝛia coꝛ

ſ poꝛs erit deiectabilis viſio.
NMNMuomodo autẽ fiet talis vi/
ſio declarat Richar.dicens:ꝙduplex eſt
immutatio ſenſus. Quedã quã cõcomi
tat᷑ naturalis oꝛgani trãſmutatio.Que/
dam quã talis trãſmutatio nõ cõcomi/
tatur:ſed patit᷑ſenſus paſſione animali.
In pᷣma immutatione ſenſus ita recipit
foꝛmã ſenſibilis ꝙvere denominat᷑ ab ea

vt cũ homo ita ſentit caloꝛẽ ꝙ inſtrumen
tum ſenſus eſt calidũ. In ſecũda mutati

one ita recipit ſimilitudinẽ foꝛme ſenſi/
bilis ꝙ non denominat᷑ ab ea ſicut patet
in viſu. Viſus eni videndo albũ nõ effi⸗
citur albus. Albedo eni vniuoce nõ pꝛe/
dicat᷑ de albedine que eſt in pariete:⁊ de
eius ſimilitudĩe que eſt in oculo. Pꝛima
immutatio nõ poteſt eſſe ſine materiali
trãſmutatione que ſtare nõ poſſet cũ im/
paſſibilitate beatoꝝ. Sed ſecũda immu
tatio nõ requirit de neceſſitate niſi quan
daʒ im mutationẽ ſeu paſſionẽ animalẽ.

Sine hac aũt eſſe poteſt:quia ſenſus eſt

quedã paſſio animalis loquẽdo de actu
ſentiendi. Secũdo ergo modo intelligẽ
do ꝙ in beatis qͥlibet ſenſus erit in actu:
quia talis paſſio ſenſus eſt eius ſecunda

ria ꝑfectio. Hec ille. Erit igitur coꝛpo/
ralis ⁊ delectabilis viſio rerum in quat/

tuoꝛ pꝛincipaliter.
Pꝛumo erit viſio aſſumpte humanitatis
ecũdo virginis ⁊ dei matris.
Tertio felicis ſocietatis.
Quarto celeſtiũ claritatis.

Piꝛincipalis igiturviſio erit aſſumpte

humanitatis. Sictũ eſt eni pᷣus per Ri/
chardũ ꝙ virtute ſuꝑnaturali humant/
tatẽ chꝛiſti oculis coꝛpoꝛalibs beati vide
bũt:in quocũq; loco celi empirei fuerint
Si pulchꝛũ eſt videre regem in oꝛnamẽ

tis regaliby:quãto magis pulchꝛũ ⁊ dele

ctabile erit videre regẽ regum in decoꝛe
illo maximo quo fulgebit in celo. Vtiq;
nihil amplius erit tam delectabile ſicut
ipᷣm ſic videre. Nunc enĩ nõ ſaturat᷑ ocu/
lus viſu. Eccł.i.Sedvidere tunc ſatura
bit᷑. Tũc quidẽ beatus ingrediet᷑ ⁊ egre
diet᷑ ⁊ paſcua inueniet Johã.x. Quia vt
ait Nico.de lyra. Btũs reficiet᷑ interius
in aſpectu diuinitatis:⁊ exterius in aſpe
ctu humanitatis ꝑ quã ſaluatus eſt. J0
dicit ĩ plurali paſcua.hec ille. VMt ad hãc
delectabilẽ viſionem ꝑuenire valeamus
multũ diligẽter debemus cuſtodire ocu⸗/
los nr̃os vt nõ ꝑdamus tantã viſionẽ ip
ſius xpᷣi.Ideo dicit ꝓheta. Auerte ocu
los meos ne videant vanitatẽ in via tua
viuifica me. Et ob hoc dicitur. Ecck iij.
Oculi ſapiẽtis in capite eius:caput nrĩm
eſt xpᷣus. In hoc capite debemus oculos
collocare dicẽte ꝓpheta.Oculi mei ſemꝑ

ad dñm. Et ſi nunc nõ poſſumus oculos

coꝛpoꝛales in eũ figere:nec eũvidere tali
bus oculis:debemꝰ tñ oculos figere ſpi
rituales ſcʒ intellectũ et affectũ vt inſpe/
cta vita xpᷣi ⁊ cõuerſatione ⁊ eius mãda
tis valeamus ei cõfoꝛmari ſicut ſcriptoꝛ
per hoc ꝙ oculos ad exẽplardirigit recte
ſcribit vt dicamus illud.ij. Parali.xx.ðo
nr̃o. Cũ ignoremus qͥd agere debeamus
hoc ſolũ habemus reſidui vt oculos no/
ſtros dirigamus ad te. Affectus etiã no
ſter debet in xpᷣo capite collocari vt attẽ/
dentes que ꝓ nobis fecit ⁊ quãta benefi/
cia nobis cõtulit:⁊ cõferre ꝓmiſit ipᷣm ſu
per oĩa diligamus.Sed heu multi ſunt
ſimiles poꝛcis qͥ fructus ab arboꝛe deuo
rant:⁊ oculos ad arboꝛẽ nunqᷓ; leuãt:de
quib dicit᷑ in pxẽ Oculos ſuos ſtatuerũt
declinare in terrã. Nã tota eoꝝ attentio
2 affectio ẽ ad hec terrena. Et vere ſicut

oculus ſm diuerſitatẽ rerũ diſtantiũ eſt
cognitiuus:qꝛ rem quã videt a remotis

iudicat paruã ⁊ quam videt de ꝓpe iudi
cat magnã vt apparet in ſole quẽ paruũ
iudicat cã tñ ſit octies maioꝛ tota terra.
Sic eſt de pctõꝛiba a deoꝛ a celeſti pᷣmio
per peccati diſtantiã plurimũ elõgatis.
Nã vt dicit põ. Lõge a pctõꝛi D ſalus
1

erit delectabilis viſio

ideo ⁊ celeſte pꝛemiũ paru ipendũ t. Ter
rena vero quibo per amoꝛẽ ſunt ꝓpinqui

magnipendũt ⁊ caripẽdũt,. In quoꝛũ ꝑ/⸗
ſona dicit᷑ Yla. xxxviij. Attenuati ſũt ocu
li mei ſeʒz in excelſo. Sed aſpicientes ter
rena habẽt oculos foꝛtes ⁊ ludicãt talia
eoꝝ affectioni ꝓpinqua foꝛe magna.Ecõ
cra iuſtoꝝ oculis celeſtia eoꝛũ affectioni
ꝓpinqua vident᷑ maxima:dicẽtes cũ pꝛo
pheta.Ego cognoui ꝙ magnus eſt dũs

terrena vero cũ ſinta inſtis remota par
ua vident᷑imo q̃ſi nulla Yere.iiij. Aſpe/

xi terrã ⁊ eccevacua erit ⁊ nihil. Leueinꝰ
igitur oculos nr̃os ad deũ ſicut legimus
de lancto martino ⁊ plurib alijs ꝙ ocu/
lis ac manibus in celũ erat ſemꝑ intẽtus
vt mereamur xpᷣm videre oculis coꝛpo/
ralibus in aſſumpta humanitate:qm il/
la erit maximeviſio delectabilis Et hoc
de pᷣmo. Secũdo dixi ꝙ erit delectabi⸗

lis viſio virginis ⁊ dei matris. Hec eni

poſt xpᷣm maxime erit pulchꝛa ⁊ excellẽs
in dotibus coꝛpoꝛis:⁊ in gloꝛia illius: et
ideo erit muleũ delectabile ipᷣ̃am virgi/
nẽ ⁊ dei ma trẽ videre. Hec eni poſt chꝛi/
ſtuʒz ſpecialiter erit dilecta ab oibus ſan
ctis. Nam cognoſcet᷑ ab oĩbus ꝙ ipſa eſt
mater dei:cognoſcet᷑ ꝙ ipſa mediãte ſũt
redẽpti: ꝙ ipſa fuit aduocata eoꝛũ dum

erãt in mũdo:⁊ multa alia beneficia cog

noſcẽt que nũc ignoꝛãt: que tñ ipſa ꝓcu/
rante fuerũt eis collata:ideo ſumme eaʒ
diligẽt ⁊ amabũt:⁊ maximã reuerẽtiam
exhibebũt. Et nõ ſolum hoĩes: ſed etiaʒ
angeli q̃ſi reginã celoꝝ:⁊ dominã ange⸗
loꝝ honoꝛabũt: ideo oẽs ibᷣam cũ maxi/
mo gaudio videbũt. Cum q;ᷓto gaudio
videres matrẽ dulciſſimã ſi eſſet regina
pacifica ⁊ maxima ꝓſperitate totius oꝛ/
bis Vere tale gaudiũ nihil eſt ad gaudi
um illud qð habebũt ſancti de ſanctiſſi/⸗
ma matre dei. Hanc autẽ gloꝛiã et pul/
chꝛitudinẽ virgo mater dei meruit ſuis

maximis virtutibo ſcʒ humilitate: caſti/

tate: ⁊ charitate. Hec aũt nõ habuit ocu
los ſuꝑbos: nꝗ oculi ſublimes pᷣtendũt
elationẽ animi:dicẽte Grego. in moꝛali

bus. Coꝛdis ſuꝑbia vſq; ad memb:ꝛa fo

ras oſtendit᷑ ⁊ per oculos citius ſudicat.
Sciebat eniʒ virgo benedicta ſcribtam
eſſe Ya. v. Oculi ſublinnũ depᷣment᷑: di
cereq; potuit illud ps. Dñe non eſt exal

tatũ coꝛ meum:neq; elati ſunt oculi mei:
neq; ambulaui in magnis.Sciebat inſu
per ꝙ ſuꝑbia excecat oculũ rationis: vn
de in figura dicitoe aſſyrijs qui interpꝛe

tant᷑ ſublimes.iiij. Reg.vi. Percute gen
tem hanc cecitate. Vere patit᷑oculus fau
mo ſuꝑbie ⁊ excecat᷑ vt videre nõ poſſit.

Juxta illud ꝓpbete. Obſcurent᷑ oculieo

rum ne videant:vnde inter oẽs paſſiões

miſerabilioꝛ eſt ipſa cecitas:nam ipa eit

que decipit cecũ in appꝛehẽdendo:in iu/

dicando:⁊ eligẽdo. In appꝛehẽdendo qꝛ
cecus neſcit appꝛehẽdere vtrum hoc ſit
album aut nigrũ. In vidẽdo:quia quan/
doq; ſe iudicat ad oꝛientẽ ire ⁊ vadit ad
occidentẽ.Etiã in eligẽdo:quia loco au⸗

ri eligit cupꝛũ. Ita cecus.i pctõꝛres mnũ

danas que ſunt nigre obſcure ⁊ viles re/⸗
putatlclaras ⁊ nobiles. Et ecõuerſo etiã
peccatoꝛ decipit᷑in iudicãdo ſiue delibe/
rando:qꝛ ſepe fitvt deliberet⁊ iudicet ire

finaliter ad paradiſum: ⁊ tamẽvadit ad
infernũ: decipit᷑ etiã quia cõmuniter eli⸗

git denariũ pꝛo paradiſo Sopho.i.Am
bulabunt vt ceci quia dño peccauerunt.
Tales igit᷑ pericula peccati non perpen
dunt. Virgo autẽ humilis clariſſime vi

dens oia ad ſalutẽ neceſſaria ad tantã ꝑ

fectionẽ ꝑuenit vt in curia celeſti ſit dele
ctabile eavidere ab oĩbus beatis Et hoc
de ſecundo. Tertio erit viſio delectabi

lis felicis ſocietatis. Quot erũt beati in

illa celeſti gloꝛia ſolus deus ⁊ cui reuela
re voluit nouit. Certũ eſt tñ ꝙ btõꝛũ erit
maximus numerus. Sicut dicit᷑ Apoc̃.
vij. Cogita igit᷑quantũ gauderes ſi ha/⸗

beres maximã multitudinẽ fratrũ mul/
tũ a te amatoꝝ ⁊ videres oẽs eos in ma

xima ptãte in maxima gloꝛia ꝑpetua: et

in qua nullꝰ poſſet eos moleſtare. Vere
tu plus dil iges quẽlibet ſctm̃ in paradiſt

gloꝛia quã vnqᷓ; dilexeris aliquã ꝑſonã
in hoc ſeculo:⁊ per cõſequẽs plus gaude
bis videre illos ĩ illa gloꝛia qᷓ; gauderes

Octaua gloꝛia coꝛpoꝛis

be quibuſcũq; amicis huius mundi exi/
ſtentibus in quacũq; excellẽtia mũdana
ſiue in papatu ſiue in gloꝛia regali.Ois
igit᷑ moꝛtalis hoc gaudiũ intelligere po/
terit:quod tamẽ nõ erit pᷣncipale gaudiũ
Ab illa celeſti curia oĩs inuidia erit elõ/
gata:que tñ in hoc mũdo multũ regnat

Aullus eniʒ triſtabit᷑ de bono alcerius:

ſed gaudebit vt dictũ eſt. Nunc vero in/
