uidia filia elationis habet curſum ſuum
Ex eo enim ꝓꝙ aliquis vult alij pꝛeferri
eius inuidet ꝓſperitati: ideo inuidia di/
citur a non videndo:quia non poteſt vi/⸗
dere bona alioꝝ. Hec eniĩ eſt qua mediã
te diabolus ꝓcurauit caſum pᷣmoꝝ parẽ
tuʒ:qua mediãte cayn interfecit abel fra
trem ſuũ:quaſmedia te ioſeph venditus
eſt a ſuis fratribus:qua mediãte xpᷣus a
iudeis crucifixus eſt. Dicente ſcriptura.
Matth. xxvij. De ipſo pylato:ꝙ ſciebat
qꝙ; per inuidiã tradidiſſent euʒ. Inuidia
immediate opponit᷑charitati que deus
eſt. Non ſic de illis qui ſunt vel erunt: in
gloꝛia:ſed idvere de illis dicet᷑ qdð ſcribit
pᷣmi Macha. viij. Oẽs obediunt vni:⁊
non eſt inuidia:neq; ʒelus inter eos. Et
hoc de tertio. Quarto dictum eſt ꝙ ibi
erit delectabilis viſio celeſtiũ claritatis.
Mõ enim ſolum delectabiliter xpᷣm vide
but aut virginẽ gloꝛioſam aut tantã ſoci
etatẽ:ſed etiã videbunt oculis coꝛpoꝛeis
illud maximũ⁊ pulcherrimũ pallacium
celi eipirei:⁊ quecũq; voluerint videre
intota mũdi machina videbũt. Vnde ſi
cut pulchꝛitudo domos facit ad ſolaciũ
et complacentiã atq; delectationẽ hoĩm
ſic vtiq; pulchꝛitudo illius perpetue do/
mus ⁊ habitationis faciet ad gaudiũ et
delectationẽ ſanctoꝝ.Si tantũ delectãt
pulchꝛa caſtra pulcherrime domusꝰ? ha
bitationis huius mũdi in eis habitãtes
vt vix velint ea dimittere:quid faciet il/
la domus regia que ſine cõparatiõe pul/
chꝛioꝛ erit oibus palacijs que vnqᷓ; fue/
runt etiã ſi oĩs illarũ domoꝛũ pulchꝛitu/⸗

do poſſet ſimul eſſe Hec eſt domus de 3

dicit᷑ in pe. Gloꝛia ⁊ diuitie in domo e

Cogitemus igit᷑ fratres ꝓ nõ habemus
hic ciuitatẽ manentẽ ſed futurã inquiri
mus Hebꝛeo.xiij. Ait enim pꝛopheta.
Letatus ſum in his que dicta ſunt mihi
Et que ſint dicta reſpondet. In domum
domini ibimꝰ Et ſi eſt leticia in ſpe quã
to plus in re. Vere multividẽtur de his
nihil credere et per conſequens eſſe infi/
deles cum tantam diligentiam videan/
tur habere de iſtis domibus tranſitoꝛijs
⁊ de illa celeſti nõ curent. Hec ergo cele

ſtis habitatio dabit᷑ vt ꝑpetuo in illa de

lectabiliter viuant his quibus dicetur.
Venite benedicti patres mei⁊c̃. Et hoc
de ſeptimo pᷣncipali.

Ctaua gloꝛiacoꝛ
o poꝛis erit grata multum audi
tio. Dictum eſt pꝛius pomnes

ſenſus erunt cum ſuis actibus ⁊ hoc ra⸗
tionabiliter:quia ſi ſit ibi vocalis collau
datio:ſicut pꝛius dictum eſt:etiã creden/

dum eſt ꝙ ille voces audientur a beatis

cum in ſuis coꝛpoꝛibus nulla membꝛa
vel oꝛgana deſint. Videmus enim expe
rimentaliter ꝙ magna eſt delectatio etx
complacentia in cantu bene oꝛdinato et

pꝛopoꝛtionato. Sic credendum eſt ꝙ il

la celeſtis congregatio delectabiliter au
iendo tot et tam dulces voces oꝛdinet

Vnge ibi erit gratiſſima auditio ex que

tuoꝛ. Et. .
Pꝛimo ex vocũ ſonoꝛitate.
Secũdo ex multoꝝ quãtitate.
Tertio ex dictoꝝ veritate.
Quarto ex cunctoꝝ bonitate.
Erit igit mirabilis 2 gratiſſima melo
dia in auditu ex vocũ ſonoꝛitate. Voxqͥ
dẽ grauis rauca aſpera et diſſona valde
eſt vituperabilis ⁊ nociua:⁊ diſcoꝛdie in

armonia generatiua ⁊ auditꝰ audientiũ

attediatiua:iĩmo vox vniꝰ ſi ſit diſſoluta
multoꝝbene canentiũ turbatvocẽ:vt ait
Pe. de berchipuo:ſʒ vox dulcis ↄſona et
oꝛdinata multas habet laudabiles ꝓpꝛie
tates Eſt em̃vox dulcꝭſletificatiua:amo
ris excitatiua:puritatꝭ cöplexlans i⸗

—

Octaua gloꝛia coꝛpoꝛis

ua:laudis ⁊ p̃conij magnificatiua: hec
ulle. Nuis dubitare debet ꝙ in ülis glo/
rioſis coꝛpoꝛiba ꝑfectiſſime diſpoſitꝭ hec
oia ſint. Were credendũ eſt ꝙ ibi erunt
voces dulciſſime auditui maximã melo
diam facieẽtes multũ reſonãtes letifican
tes cũctos exiſtẽtes in illa ſacra ſocieta/⸗
te. Vox eni foꝛmat᷑ pncipaliter ex cãnali
bus gutturis ⁊ foliculis pulmonis que
ſi ſunt lenes ⁊ tẽperate dulcẽ ⁊ tempera/
tam ⁊ equalẽ reddũt voceʒ. Ibi vero oĩa
que faciũt ad vocem iocundã ⁊ ꝑfectam

in vnũ cõcurrẽt. Vnde hec vox erit de q̃̊

ꝓpbeta in ps. Vox dñi in virtutevox dñi
in magnificẽtia.Et dicit᷑ vox dñi: qꝛ oĩs
vox ſanctoꝝ erit pᷣncipaliter ad gloꝛiã et
honoꝛẽ dñi ⁊ magniſicẽtiã beatiſſime tri
nitatꝭ:ſicut magis dicet᷑ in tertio articu
lo. Si enĩ nunc voces hoĩm bene cantã
tiũ:aut etiã oꝛganoꝝ:aut alioꝝ inſtrumẽ
toꝛũ ſint gratiſſime auditui noſtro quan
to magis voces ille ſine cõparatione dul
cioꝛes et melius reſonãtes erũt auribus
ſanctoꝝ gratioꝛes. Legimus enĩ ꝙ ſyre/⸗
na eſt monſtrũ marinũ habens in vmbi
lico ⁊ ſurſum foꝛmã virginis: inferius fi
gurã piſcis.Que ſyrena dicit᷑a dulcedi/⸗
ne cantus: qꝛ ſui cantus dulcedine nau/
tas trahit ⁊ eos doꝛmire facit: quos cuʒ
viderit cõſopitos ad nauẽ accedit ⁊ quẽ
poterit capere ſecum ducit et ꝑferens ad
locum ſuũ ipᷣm ſecũ cõuenixe cogit quiſi
noluerit vel non poterit ipſum perimit ⁊
eius carneʒ deuoꝛat. Hec Barcho. in li⸗
bꝛo ꝓpꝛietatũ. Tales ſunt cantus cõmu
niter huius mũdi:⁊ mulierũ maxime in
choꝛeis ⁊ alijs locis. VUnde diabolus in
hoc aſſimuilat᷑ cuſtodi poꝛcoꝝ qui quãdo
vult poꝛcos ſuos cõgregare facit vnũ cla
mare:⁊ ſic oẽs alij clamãt ⁊ veniũt.Sic
piabolus quãdovult cõgregare exercitũ
ſuum facit vnã mulierẽ clamare in me/
dia villa:⁊ tunc oẽs ſtulti ⁊ ſtulte cõueni
unt ⁊ ibi capiunt᷑ multis peccatis ⁊ tan
dem ad infernũ deducunt᷑. O chariſſimi
nõ eſt hic locus cantãdi tales cãtilenas:
ſed magis flendi.Lu.vi.Beati qͥ uũc fle
tis qꝛ ridebitis Et ſequit᷑. Nevobis qui

ridetis nunc:qꝛ lugebitis ⁊ flebitis. Si/
cut enĩ ſponſa que recipit alienũ nõ me/

retur cõſolari ſed flagellari. Sic aĩa n⸗

meret᷑ cõſolattonẽ illius celeſtis patrie q̃
recipit alienũ Bernar.Delicata eſt diui
na cõſolatio ⁊ nõ datur admittẽtib alie/

naz. Abſtrahe igitur te a cantn fatuo vt

poſſis audire illa eternã iubilatõeʒ:de q̃
Lanti.ij. Ait ſponſus.i.xpᷣs ſponſe.i ec/⸗

cleſie deſiderãs noſtrã ſalutem. Sonet

vox tua in auribo meis Vox eni tua dul
cis. Si chꝛiſtus ſit dulcis vox cuiuſſibet

beati:nõ immerito debet eſſe dulcis alte⸗

ri beato.Et ſic patet quõ erit gratiſſima
auditio ex vocũ ſuaui ſonoꝛitate. Secũ/
do erit gratiſſima ex multoꝝ quantitate
Nõ enim erit vna vox tantũ reſonans et
dulciter iubuãs:ſed erũt tot voces quot
ſancti:de qua multiplici voce: ait JYohãꝗ.

Apoca.xiiij. Audiui vocẽ de celo tanq;
vocem aquarũ multarũ ⁊ tanqᷓ; voceʒ to

nitrui magni:⁊ vocem quã audini tanq;
cythareodoꝝ cythariʒãtiũ in cytharꝭ ſu/

is ⁊ cantabãt quaſi canticũ nouũ.Dicit

ergo Joh. Audiui vocẽ exprimentẽ mi
hi de gaudio celi tanqᷓ; vocẽ multarũ.i.
multoꝝ populoꝝ ſiue ſctõ:ũ qui ex mul/
tis populis electi ſunt qui dicunt᷑ aquap
pter fluxum ſucceſſiue generationis. Di
cit etiã tanqᷓ; vocem tonitrui magni: qꝛ
longe late audit᷑. Et dicitvox tonitrui ꝓ
pter magnã expꝛeſſionẽ vehemẽtis delſi/
derij quo deſiderant laudare deum. Si /
cut enim tonitruũ generat᷑ ex vapoꝛe in/

cluſo:in nube queʒ cõtinere nõ põt.Sic

ſancti in patria nõ poſſunt cõtineri deſi/

deriũ ſuuʒ quin vocibus illud expꝛimãt
Dicente ꝓpheta in pẽ.Exultabunt ſan/

cti in gloꝛia. Exultare eſt pꝛe gaudio q̃ſi
extra ſe ſalcare. Sequit. Et vocẽ quã au
diui ⁊c̃. Hic cõmendat᷑ illa melodia lab
inſtrumẽto muſico. Cythara lignum ha
bet cui oẽs coꝛde ſunt fixe Hoc lignũ de

ſignat meritũ dñice paſſionis quã in lig

no crucis ſuſtinuit cui oĩa merita ſancto
rũ affixa ſunt ⁊ cuius virtute oĩa efficaci
am habent qꝛ: ſine illo nullũ ſonũ reddũt
Beatt ergo in patria ſua xpᷣo attribnũt:

14

erit grata multũ auditio

ideo coꝛdas ſuas ligno extendũt: ⁊ dum

merita in ſingulis coꝛdis.i.ſanctis cõpu
tando vident coꝛreſpõdere pꝛemia:reſul

tat huiꝰ cythare.i.ſocietatis ſanctoꝝ ſua

uiſſimũ vocis gaudiũ.Et ſequit᷑ Et can

tabant quaſi canticũ nouũ:qꝛ hoc canti⸗
cum tm̃ placebit per infinita ſecula quã
tum illa hoꝛa qua pꝛimo incipiet᷑: ⁊ ideo

ſemꝑ reputabit᷑ nouũ. Hoc eſt canticuʒ
de quo ait ꝓpheta in põ. Cantate domi⸗
no canticũ nouũ. O ineſtimabilis melo

dia. O incõparabilis iubilatio:qͥs te me

rebit᷑ audire.Nonne hi qui gaudẽt plus

de ſua infidelitate:qᷓ; iuſti de fide qͥ ſimi⸗

les ſunt cigno qui ꝓpe moꝛtẽ ſuam dulci
ter cantat:ſimiles eciã delphinis ⁊ ſyre/

nis:qni tunc ſaltãt ⁊ gaudẽt qñ tẽpeſtas
in mari debet inſurgere. Sic multi gau⸗

dent in moꝛte peccati Certe tales nõ me

rẽtur audire illã vocem dulciſſimã qꝛ ex

gaudio taliũ ſequit᷑ tẽpeſtas dãnationis

eterne:de qͥbus dicit᷑ Job.xxi. Exultant
luſibus ⁊ tenẽt timpanũ ⁊ cytharã ⁊ gau
dent ad ſonitũ oꝛgani. Hucũt in bonis
dies ſuos ⁊ in puncto ad inferna deſcen/
dũt:qui dixerũt deo recede a nobis ſcien
tiã viarũ tuarũ nolumus. Ceci qui non
vident lucẽ cõmuniter ſunt triſtes:vñ di

cit Thobias ca v. Quale gaudiũ mihi

erit qui in tenebꝛis ſedeo ⁊ lumẽ celi non
video. Sic ſine lumine gratie nullũ po/
teſt eſſe gaudiũ ſpirituale:⁊ ideo qui per

peccatũ lumine gratie ſunt pᷣuati nunqᷓ;

ꝑ fecte gaudẽt:qꝛ ſemꝑ poꝛtãt ſecuʒ cau/
ſam triſticie ſcʒ remoꝛſum cõſciẽtie ꝓ cri
minib que fecerunt:in ps. Nõ gaudebit
inimicus meus ſuꝑ me ſcʒ inimicus gr̃e
nõ gaudebit de ea:ſed timoꝛ dei delecta
bit coꝛ ⁊ dabit leticiã ⁊ gaudiũ. Eccłe.i.
Talibus dabit᷑ gaudiũ illius eterne iu/
bilatiõis:⁊ hoc de ſecũdo. Tertio dictũ
eſt ꝙ in illa eterna gloꝛia eric grauiſſima
auditio ex dictoꝝ vᷣitate bonis eni bona
placẽt Ad hoc ergo ꝙ cãtus placeat deo
opoꝛtet ꝙ placeat ei cãtoꝛ materia foꝛma
⁊ finis. Et inhoc duo vltima pũcta ſimł
poſſũt declarari.Cantoꝛẽ q̃dẽ duo faciũt

placere iuxta xpᷣm:ſcʒ affectio mũda ⁊in

tẽio retcta. Vñ ſicut vox mũda facit pla
cere cã tũ:ſic affectio mũda:iõ nõ eſt gra⸗
tus cãtus repꝛoboꝝ Iſa.xxxviij. Ait eʒe
chias.DHñe ſaluũ me fac ſcʒ a pctis:⁊ pãʒ

nõ. cã.c.diebi ⁊c̃. Secũdo requirit ꝙ ſit

intentio recta:ſicut vox placet alta:inten
tio enĩ recta facit attingere ad altiſſimũ
In ps. Cantabo dñno qui bnñfecit mihi:et
ps.n.d.altiſ. Nõ minimo ꝓpter cupidita/
tẽ:nõ mundo ꝓpter vanã gloꝛiã:non car
ni ꝓpter laſciuiã: ſed dño ꝓpter eius lau/
dem. Eũ dicit᷑ij. Parał xx. O ioſa phat
ſt atuit cãtoꝛes dñi:vt laudarẽt euʒ. Ve/⸗
re tales ſunt cãtoꝛes illius ſuꝑni templi
quia mũdi a peccatis ⁊ oẽm cantũ ſuum
faciũt ꝓpter deum:ideo eoꝝ cantus ſum/
me placet ipſi deo: ⁊ cunctis ipᷣis cantoꝛi
bus.Si eni cantoꝛ diſpliceret quantũq;
ꝙ bene ageret cãtus eius nõ placeret ipᷣi

odienti. Ibi vero ſcʒ in gloꝛia erit maxi/

mus amoꝛvnius ad alterũ:⁊ ideo cãtus
talium multũ erit gratus oĩbus ibidem
exiſtentib. Videmus enĩ ꝙ matres que
multũ diligũt natos ſuos ſi vident ſiue
audiunt eos bene cantãtes in diuino ſer
uitio multũ delectant᷑. Cantabũt inſuꝑ
dñno vt dictũ eſt figurati pᷣmi. Parał xvi
Vbi dicit᷑ ꝙ dauid cõſtituit coꝛam arca
dñi ſacerdotes canere iugiter. Placet eti

am cantus quando mareria eſt pulchꝛa.

Materia aũt cantus btõꝝ erit de benefi

cys diuinis:in ps. Cãtabimus ⁊ pſalle/

mus virtutes tuas. Cãtabũt igit᷑ de vir
tute ⁊ potẽtia dei:quam oſtẽdit in mũdi
creatione:de eius miſcðᷣia quã oſtẽdit in
nr̃a redẽptione:de eius clemẽtia quã oñ
dit in beatoꝝ ſaluatione:⁊ de multis ali

is que longũ foꝛet enarrare.Dicẽte ꝓphe

ta in ꝑſona cuiuſſibet beati. Miſericoꝛ/
diã ⁊ iudiciũ cãtabo tibi dñe. Platet ite/

rũ cantus qñ fit letando humiliter: ſicut
cãtus auiculaꝝ letioꝛ eſt et magis grat

quã cãtus magnaꝝ auiũ. Vtiq; cantus
beatoꝝ fiet cũ magna humilitate ⁊ reue
rentia ad ipᷣm deũ ⁊ ad ſeinuicẽ:ideo erit
gratiſſimꝰ. Ideo in ꝑſona cuiu ſiibet ſcti
dicit ꝓpheta. Gaudebũt labia mea cũ cã
tauero tibi:⁊ aia mea quã redemiſti Uñn

Nona gloꝛia coꝛpoꝛis

talis cantus in omni humilitate factus
delectabit:⁊ ſeipᷣm cantantẽ ⁊ cũctos au
dientes. O quãta leticia quantũ gaudi/
um quãta exultatio erit in auditu tanto/
rũ cantantiũ. Quis poteſt hec cogitare

certe nullus moꝛtaliũ O quantũ debent

optare huiuſmodi cantũ ⁊ maximã me/

lodiã:hij qui delectant᷑ in cantib inbo/

neſtis ⁊ laſciuijs alijs que ducũt ad ĩfer
num. Sed notate ꝙ ſicut opoꝛtet pᷣus fa

cere vigiliã qᷓ; feſtum:ſic opoꝛtet nos pꝛi

us flere cũ flentibi:vt poſt poſſumus gau
dere cũ gaudẽtibus. Placet vltimolcan/
cus qñ eſt ſicut iam diximus in gratiarũ
actione. Sicut filij iſrael cãtauerũt poſt
tranſitũ maris rubꝛi di.ad inuicẽ illud.
Exo.xv. Cantemꝰoñno gloꝛioſe.Sic vti
qcantabũt deo gratiarũactiones referẽ
o ſancti:qꝛ euaſerũt pericula maris ru/
bꝛi.ihuius mũdi peccatis pleni. Viden
res aduerſarios ſuos.i demones⁊ acqui

eſcentes ſubmerſos.i.damnatos ꝑpetuo

in illo maximo mari igne et ſulphure et

alijs multis penis pleno qð eſt infernus

Lantabũt inſuꝑ pꝛo adeptione gloꝛie di
cente. Tho. ca. xiij. Per vicos eius lalle/
luia cantabit᷑. Alleluia em eſt cãtus gau
dij ⁊ exultationis. Interpꝛetat᷑ eniʒ alła
laudate dñm:⁊ ideo iſtue dicit᷑ eſſe canti
cum beatoꝝ qui ſcʒ deum laudãdolletan
tur ⁊ eum bñdicendo ⁊ amando cõtinue

occupant᷑. Iſtud etiã canticũ inter cetera

eccleſia ſepius replicat ad denotandũ ꝙ
laus diuina debet oibus ſum me placere
2 ab oĩbus ſumme deſiderari: vñ Apo.
xix.dicit᷑. Et quattuoꝛ ſenioꝛes ⁊ q̃ttuoꝛ

animalia adoꝛauerũt deum ſedentẽ ſuꝑ

thꝛonũ dicẽtes. Amẽ alła. Vnde in ca.
illo quater ponit᷑ hec vox alła ꝓpter ſacra
mentũ trinitatis ⁊ vnitatis. Talis igit᷑
cantus maximã faciet in auribus ſctoꝝ
delectationẽ ex dictoꝝ vᷣůitate ⁊ cunctoꝛu
bonitate:quã gratiſſimã auditionẽ aſſe
quent᷑ hij qby dicet᷑. Nenite bñ.pa.m.⁊c.
OP na gloꝛia coꝛ⸗
n poꝛis erit redolens odoꝛatio
Piꝛio quo notandũ eſt ſm Ri/

chardũ ꝙ ꝑfectio gloꝛie ꝓhibebit:ne pfe⸗
ctio vnius potẽtie impediat alterius ope

rationẽ qð non põt facere natura in hoc

coꝛruptibiliſtatu. Itẽ dicit ꝙ in coꝛpoꝛi⸗
bus gloꝛioſis erit odoꝛ in ſua vltima ꝑfe

ctione nullo modo per aliquã ſuꝑfluam

humid itatẽ depꝛeſſus:⁊ ideo ab eis mul
tiplicat᷑ odoꝛ ad olfactũ ſine aliqua eua/

poꝛatione. Hec ille.Et iuxta hoc poſſu⸗

mus dicere ꝙ ibi erit adoꝛatio ex quat⸗
tuoꝛ maxime.Et.
ꝛimo ex domini fragrãätia.
ecũdo ex virginis pſentia.
Tertio ex cetus exiſtentia.
Quarto ex ſui ſubſiſtẽtiaa.
Pꝛimo igit᷑ erit ibi odoꝛatio ſuauiſſi⸗
ma ⁊ delectiſſima ex xpᷣi fragrãtia.Cre⸗

dendũ eſt em̃ ꝙ ſicut xpᷣs excedit in glo⸗
ria coꝛpoꝛis oẽs ſanctos ⁊ ſanctas para

diſi:ita etiã excedit in his que cõſequun

tur huiuſmodi gloꝛiã: quoꝛũ vnum erit

odoꝛ ille delectabiliſſimus qui multipli
cat᷑ in coꝛpoꝛe xpᷣi vſq; ad olfactũ cuiuſſi

bet beati. Vñ eccleſia cõſiderans huiuſ/
modi odoꝛẽ excellentẽ ait ipſi xpᷣo:illud

LCañ.i. Trahe me poſt te curremus in

odoꝛẽ vnguentoꝝ tuoꝝ.Bonus odo: cõ
foꝛtat ſpiritus coꝛpoꝛales.Sic xpᷣi odoꝛ
ſuauiſſimus magnã confert cõſolationẽ

⁊ delectationẽ oĩbus beatis. Sicut enizʒ

videmus ꝙ in apotheca ſunt ſpecies re⸗/

dolentes quarũ vna plus redolet altera.

Sic credendũ eſt ꝙ in illa ſũma apochet
ca ſuntvalde plures ſpecies.v ſancti que
rũvnus excellit alterũ ĩ odoꝛe VUñ xpᷣs A

plns ceteriſ redolet figurari põt per pan
theram:de qua dicit᷑ libꝛo ꝓpꝛietatũ.vij.
Oꝛ ab oꝛe eius exit odoꝛ aromaticus ſu

pꝛa modũ ſuauis:⁊ ꝓpter eius ſuauitatẽ
oĩa animãtia ipſaʒ ſequunt᷑ Sic ipᷣe xpᷣs
eſt ꝓferens ex ſe odoꝛem ſuauiſſimũ: pꝛo

pter qð oẽs ſancti ipᷣm ſequunt᷑ De qui
bus dicit᷑ Apoca.xiiij.Sequunt᷑ agnum
quocuq; ierit: hunc odoꝛẽ ſi nõ valemus
nũc ſentire: tñ poſſumus odoꝛẽ ſue bone
vite quã debemus imitari ſentire ⁊ vide

re. Elñ ipſe dicit Joh. viij. Ego ſum lux

mũdi..Qui ſequit᷑ me nõ ainbulat iu te⸗

—

erit redolens adoꝛatio

nebꝛis ſed habebit lumen vite dicit dñs.
Victa xpᷣi ⁊ eius cõuerſatio fugat in no⸗
bis tenebꝛas vicioꝝ. Iſtud qð ſequiteſt
appᷣhẽſio cũ dilectiõe operãte eoꝝ q̃ ſunt
neceſſaria ad ſalutẽ. Vnde ſicut hõ ꝑ qn
q; ſenſus naturales cognoſcit oĩa: quia
oĩis noſtra cognitio incipit a ſenſu. Ita
per quinq; ſenius ſpũales appꝛehẽdit q̃
ad ſalutẽ pꝑtinent. Videlicʒ perviſum ſa
pientie ⁊ diſcretions:ꝑ auditũ obediẽtie
⁊ ſubiectionis:per odoꝛatũ redolẽtis cõ/

templatiõis:per guſtũ ſuauitatis deuo/

tionis per tactũ penetrabilis compaſſio
nis. Et ſicut nõ poteſt qͥs viuere ſi pᷣuet᷑
quinq; ſenſibus coꝛpoꝛalibo⁊ mẽbꝛũ di/
citur moꝛtuũ qð nõ ſentit. Sic anima ꝑ
gratiã nõ eſt viua niſi ſpiritualibs ſenſib⸗
ſit dotata:imo ſi anima que ad ſalutẽ ꝑ
tinent ſentire nõ perpẽdat᷑tmoꝛtua iudi/
cat᷑⁊ ideo ad ſpiritualiter ſentiendũ mo
net aplus. Phil.ij.di. Hoc ſentite in vo/
briers qð ⁊ in xpᷣo ieſu. Sentiamus igitur
mũdi pericula ſiue diſpẽdia. Hoc ſenti⸗
te coꝛdis flagricia in vobis crucis ſuppli
cia in xpᷣo celi ſolatia. Jeſu qͥ interpꝛetat
ſaluatoꝛ Sed multũ de hoc nihil ſentiũt
Cauſa eſt:qꝛ mẽbꝛũ nõ ſentit doloꝛẽ: ni/⸗
ſi qᷓ;diu manet in coꝛꝑe.Oleũ mãdrago
re ſic hominẽ doꝛmire facitꝙ nõ ſentit ſe

ctiones vel puncturas:⁊ ſemẽ iuſquiami

ſi fiat de eo vnguentũ:ita ſtupefacit mẽ/
bꝛũ cui apponit᷑ ꝙ q̃ſi totaliter ꝑdit ſen/
ſum.ſic liniti oleo roſario deliciaꝝ reple
ti ſemine diuiciarũ:chꝛiſti bonum odoꝛẽ
non ſentiũt:iĩmo quaſi inſenſibiles rema
nent. Sap̃.iiij. In cõſtantia cõcupiſcen/
tie tranſuertit ſenſuʒ. HNõ ſic chariſſimi:
ſed ſentiamus xpᷣm donec inueniamus
ipᷣm. Sicut canis dum ſentit pꝛedã non
ceſſat donec eã inuenerit Et hoc de pᷣmo
⁊c̃.Dixi ſecũdo ꝙ in gloꝛia erit redolẽs
odoꝛatio ex pᷣſentia matris dei. Hec em̃
beata virgo:ſicut poſt filiũ ſunʒ ſpecialẽ
habet coꝛpoꝛis gloꝛiã:ita ſpecialẽ habet
odoꝛem: ⁊ ita etiã beati ex ea ſpecialem
ſenſationẽ olfactus ↄſequunt᷑ ⁊ ſpecialẽ
delectationẽ. VUñ de ea cantat ſancta ma
ter eccłia. Sicut myrrha electa odo:ẽ de

dit ſuauitatis ſcã dei genitrix. Cum em̃

ſit iã in coꝛpoꝛe gloꝛioſa:vt pie credim⸗

dedit odoꝛẽ ſuum in celo empiret in qu/
cum xpᷣo filio ſuo regnat ⁊ regnabit per⸗

petuo:dabitq; illũ odoꝛẽ toti curie cele/
ſte poſt diẽ iudicij. Hec etiam in hoc mũ

do flagrat per fame redolentiã Quanta

huius vᷣginis ſit in toto oꝛbe famavide/

ri poteſt ꝑ deuotionẽ ſingularẽ quã om

nes chꝛiſtiam habent ad es Unde de ea

poſſumus dicere:illud Jo.xij.Domus.i.

eccłia impleta eſt ex odoꝛe vnguenti.Et

ipſa loquit᷑ diuina ſa pia. Eccłe.xxiiij.di

Qua ſi balſamũ nõ mixtũ odoꝛ meꝰ. Nã
ſicut in balſamo totũ eſt medicinale: ſcʒ
folia floꝛes ⁊ fructus. Sic in virgine fo/
lia ſancte locutionis floꝛes honeſte ↄuex
ſationis:⁊ fructus bone operatiõis: oĩa
fuerũt bona ⁊ dño accepta. Et in illo ca.
ponunt᷑ aromatica ⁊ odoꝛifica ad expꝛeſ
ſionẽ bone fame ipſius. Nam ⁊ beatã in
quit Lu.x. Me dicẽt oẽs generationes
id eſt beatitudinẽ meã pᷣdicando dilata/
bũt. Nec mirũ:quia per ipſam oẽs bene
ficiũ acceperũt:pctõꝛes reconciliationẽ:
iuſti benedictionẽ ⁊ angeli reparationẽ:
ꝑ ipᷣamdeus oꝑatus eſt ſalutẽ in medio
terre:⁊ ideo ad ipᷣam aſpiciunt vt ad ma
trẽ dei qͥ eſt fructus oẽs reficiẽs ſuo odo
re ſaluifico. Vñ ipᷣa poteſt nobis ꝓferre
illð Geñ.xxvij.Ecce odoꝛ filij mei:ſicut
odoꝛ agri pleni.Hec eſt igit᷑ dña que ſin
gulari odoꝛe fame nũc fragrat ⁊ tragra/
bit odoꝛe reali apud oẽs ſanctos in glo⸗
ria celeſti.Et hoc de ſcdᷣo. Dictũ eſt ter/
tio ꝙ in celo erit odoꝛ redolẽs ex cetus aſ
ſiſtentia:ꝛnam ⁊ cõſequẽter credendũ eſt
ꝙ oẽs illius celeſtis apothece ſpecies.i.
ſcti ſingulari odoꝛe redolebũt ſᷣm plus
2 minus O quantus odoꝛ quanta redo
lentia tot ſpecierũ. Si enim oẽs ſpecies
omniũ apothecarum que nunqᷓ; fuerũt
aut erunt eſſent in vnũ: nõ tantũ facerẽt
odoꝛem:nec ita ſuauem redolentiã ſicut
faciet illa maxima ſocietas ſanctoꝝ. Ibi
odoꝛatus erit in maxia delectatiõe: ĩimo

⁊ ipſe totus homo coꝛpoꝛe ⁊ aia głioſus

iuxta illud Pꝛouerb.xxvij. Varijs odo

7

Decima gloꝛia coꝛpoꝛis
verberet᷑ nõ debet eſſe cura ſic ꝙ aĩa p̃ci
oſa cuſtodiat᷑. Oath̊.xviij. Nolite time/

ribus delectat᷑ coꝛ. Vnde poterũt ipᷣi be/
ati dicere illud.ij. Coꝛint᷑.ij. Chꝛiſti bo/⸗
nus odoꝛ ſumus. Mons libani ratione
multitudinis arboꝛũ aromaticarũ dicit᷑

totꝰ odoꝛificus. Eccłxxxix. Quaſi liba/

nus odoꝛẽ ſuauitatis habẽte.Tales fue

rũt odoꝛiferi ꝑ ſanctitatẽ ⁊ ꝑfectionẽ vi⸗
te. Nã talis odoꝛ ꝑducit ad odoꝛẽ para/

diſi. Et nos qͥdã ſi velimus ad illũ odo/
rẽ paradiſi ꝑuenire debemus bonã vitã

habere Salmo piſcis eſt qui dulcẽ aquã

ſentiẽs adeo eã ſequit᷑ vt nullis aduerſis

detineat᷑timo dum ꝑuenit ad loca molẽ/

dinarũ caudã in oꝛe recipit ⁊ excluſas ꝓ
ſilit:ita ꝙ aliqñ moꝛtuuſ reperit᷑ in palis

Sic boniviri iã odoꝛãtes per fidẽ dulce

dinẽ celeſtis patrie oia mundana inſipi/

da ⁊ amara ſpernũt ⁊ accipiũt caudã in

oꝛe.i.cõſiderantes finem ſuũ molẽdina:

id eſt iſta volubilia ad modũ molẽdinis

tranſiliũt. Juxta illud ps. Diuicie ſi af/

fluant nolite coꝛ apponere:ĩmo aliqͥ amo

re illiuſ ſuauiſſimi odoꝛis moꝛiunt᷑ in pa
lis.i.moꝛiunt᷑ pauperrimi oibus rebus
mũdi renũciando:iuxta illud Mat.xix.
SDi vis pfectus eſſe vade et vende oĩa q̃ᷓ
habes ⁊ da pauperib ⁊ habebis theſau/⸗
rum in celo.Et hoc de tertio. Quarto
dictũ eſt ꝙ in celo erit redolẽs odoꝛatio
ex ſui ſubſiſtẽtia.Quilibet ſanctus de ſe
ipſo gaudebit ⁊ odoꝛẽ ſui coꝛpoꝛis dulci
ter ſentiet. Hid emus enĩ ꝙ aliqui nõ ha
bentesex ſe fra grantiã in manu poꝛtant
aliqðð pomũ vel aliqͥd aliud. Beati enim
habebũt p:ꝛo pomo odoꝛifero ſuũ gloꝛio
ſum coꝛpus: qꝛ erunt vna ſpecies illius
maxime apothece. Unde qͥlibet poterit
vicere illud. Cañ.i.Dum eſſet rex in ac/
cubitu ſuo nardus mea.i.coꝛpus meũde
dit odoꝛẽ ſuũ de hoc coꝛpoꝛe:dicit᷑ Sapᷣ.
viij. Cü eſſem magis bonus veni ad coꝛ

vera humiditas: ⁊ in qua erit verus ſa
poꝛ. Hec ille. Erit ergo hec deguſtatio

pus coinqͥ na tũ.i.ꝑ bonitatẽ mentis veni

ad gloꝛiã coꝛꝑis.iIn coꝛꝑe aũt nunc vili
oss inuoluit merces pᷣcioſas ſcʒ aĩaʒ ad
imaginẽ ſuam ⁊ virtutes in ſacr̃o baptiſ/
mi. Sicut mercatoꝛes pan novili ⁊ rudi
ĩuoluũt mercãcias pᷣcioſas et ſi rũpat nõ
eſt cura Sic de carne nr̃a ſi maceretur ſi

re eos qui occidũt coꝛpus aiam autẽ nõ
poſſunt occidere.Dicit᷑ aũt in libꝛo de na
turis rerũ ꝙ monſtrũ eſt magnuʒ qñ qͥs
habet magnũ coꝛpus et paruum caput.
Sic moꝛaliter hoꝛrẽdũ eſt de multis ho
minib qui uimis habẽt coꝛpus magnũ
id eſt carnalitatẽ:⁊ tamen caput in quo
vigent᷑ ſenſus habẽt paruũ id eſt rationẽ

⁊ mentẽ habẽt modicã:quia pauca ſciũr
et modicũ curant de ſua ſalute. Non ſic

paulus coꝛpus ſuũ diligebat ſicut multi
carnales:ſed dicebat illud.i.Choꝛint᷑ ix.
Caſtigo coꝛpus meũ ⁊ in ſeruitutẽ redi

go ſcʒ ſpũs:qꝛ ex tali ſeruitute oꝛit᷑ ſalus

ipſius coꝛꝑis et anime que ſanctis viris
dabitur in die iudicij cum eis dicet᷑. Ve⸗
nite benedicti ⁊c̃. 4

Ecima gloꝛiacoꝛ

d poꝛis erit ſuauis deguſtatio:
vvbi dicit Richar. ꝙ guſtus nõ
erit in aliquo actu deſeruiẽte nutri iue:
ſed tantũmodo inquãtũ eſt appᷣhẽſiuus
ſapoꝛis ⁊ hic põt ſeparari ab alio ꝙ erit

immutatio animalis ſine imutatiõe na⸗/

turali ⁊ materiali. Vnde quidã dicit ꝙ

erit quedã humiditas in lingua beatoꝝ
habens illum ſa poꝛẽ qui maxime com/

petit perfectioni ſenſus illius qui in lin

gua beati ſeruabit᷑incoꝛruptibilis ĩper/
petuum. nde inquit doctoꝛ iſte. TMidet᷑
mihi dicendũ ꝙ hec humid itas aut fiet

a deo in lingua per creationẽ:aut cauſa/⸗
bitur in ea ex vi beatitudinis anie:⁊ erit

ſub modo quadruplici.

„ *

ꝛimo erit quaſi cibus reficiens
Secũdo ipſis ſanctis ſufficiens.
Tertio oꝛis guſtum ꝑficiens.
Quarto viuacicer afficiens.
Pꝛimo erit talis deguſtatio q̃ſi cibus
reficiẽs. Hoc ẽ dictu ꝙ taliſ ſapoꝛ erit in
guſtu btõꝝ:ac ſi eſſet ſapoꝛ melioꝛis cibi

q poſſet imaginari:⁊ adhuc vt credo erxx

cellẽtioꝛ erit oĩ deguſtatione pꝛo vita pꝛe

—

TTf ̃ ̃ꝝ᷑ᷓ ⅜

erit ſuauis deguſtatio

ſenti ima ginabili. Hec eſt guſtatio que
denegabit᷑ vocatis ad cenã magnã: ſed
nolentibus venire. Luce.xiiij. vbi dicit.
Homo quidã fecit cenã magnã et voca/
uit multos:⁊ miſit ſeruũ ſuuʒ hoꝛa cene
dicere inuitatis vt venirẽt: quia iam pa/
rata ſunt oĩa:⁊ ceperunt ſe omnes ſimul
excuſare.Et ſequit᷑. Dico auteʒ vobis ꝙ
nemo viroꝛũ illoꝝ qui vocati ſunt:guſta
bunt cenam meã. Per hanc cenã intelli/
gitur gloꝛia eterna: de qua Apocał.xix.
dicitur. Beati qui ad cenam agnivocati
ſunt ad iſtam cenam vocauit multos:qꝛ
oẽs vocauit chꝛiſtus deus ⁊ homo nemi
nem volens perire:ſed oẽs ſaluos facere
vt dicit᷑ i.Chimo.ij.Et miſit ſeruũ ſuuʒ
id eſt quẽlibet pꝛedicatoꝛẽ:⁊ dicit᷑ in ſin/⸗
gulari:quia oẽs ad eundem fineʒ pꝛedi/

cant ſcʒ ad ſalutẽ animarũ:dicere inuita

tis:quia erant negligẽtes vt venirent:qꝛ
parata ſunt oĩa vt nihil remaneret excu/
ſationis. Sed ſequit᷑ peſſimũ verbum in
quo oſtendit᷑ damnatio multoꝝ. NHaʒ ce/
perunt oẽs ſe excuſare:in quo oſtendunt
valde fuiſſe repꝛehẽſibiles:quia cuʒ libe
raliter inuitant᷑ nolũt venire:ꝓpter quod
iratus paterfamilias ait. Dico autẽ vo/
bis ⁊c̃. Dignũ et congruũ eſt vt ſi homo
inuitatur ad aliquod bonũ percipiendũ
⁊ ex negligentia vel malicia reſpuit ꝙ ip
ſo pꝛiuet᷑. Sed dubitat᷑ de illo verbo om
nes: quia ſi oẽs ſe excuſent nullus videt
ſaluari. Reſpõdet interli. Ceperũt ſe ex
cuſare oẽs qui inquitvenire nolũt cuiuſ⸗
modi ſunt eminẽtijs inbiantes. Villam
inquit emi ⁊c̃. Excuſant ſe rerũ opulen/
tijs implicãtes:ideo alter dicit. Juga bo
um emi ⁊c̃. Tertio excuſant ſe carmis cõ
placentijs inuoluẽtes. Ideo alter dixit:
vxoꝛem duxi ⁊c̃. Tales inuitati venire cõ

temnũt:ideo pᷣcipit inuitari debiles pau

peres cecos ⁊ claudos. Pauperes ſpiri/
tu quoniã ipſoꝝ eſt regnũ celoꝝ:debiles
ad faciendũ mala ⁊ foꝛtes ad facienduʒ
bona:cecos in ſa piẽtia mundi:ſed viden
tes que ſalutis:claudos in quibus ener/
uatur carnis cõcupiſcentia ⁊ recte ambu
lant in via paradiſi.Tales non ſe excu/

ſant. Et tertio quidã cogunt᷑ inſirmita /

te veladuerſicate cũ patientiã habent in

his ꝓpter deuʒ. Qui ergo voluerit guſta
re illam ſem piternã cenã non ſe exculet.
Nemo dicat non poſſum peccata dimit/

tere. Aliena ablata reſtituere:inimicum

diligere:penitentiã agere:ĩmo totis viri
bus laboꝛemus: vt ad illã guſtandã ve/
niamus. Et hoc de pꝛimo. Secũdo dixi

ꝙ illa guſtatio erit ipſis ſufficiens: Ali/⸗
que ſunt deguſtationes que nõ ſufficiũt
vt paruus cibus multũ eſurienti:vel par

uus potus multũ ſitienti non ſufficit cu⸗
iuſmodi ſunt hec terrena que nunqᷓ; ſuffi
ciunt:ſed illa deguſtatio erit ſufficiẽtiſſi/

ma:ſic ꝙ ſancti nil aliudvltra deguſtare

deſiderabũt.Ideo ait ꝓpheta.Guſtate et
videte quoniã ſuauts eſt dñs. Id eo dici
tur cena magna:⁊ vere magna: quia ip
ſe deus cibus erit omniũ in gloꝛia exiſtẽ

tium. Sed ad ſenſuʒ noſtrũ ipſe vt dictũ

eſt ſapoꝛẽ creabit in oꝛe ⁊ lingua cuiuſſi/
bet beati ⁊ ꝑpetuo conſeruabit ſic ꝙ erit
cuiuſſibet ſa poꝛ multũ ſufficiẽs. Et hoc
de ſcdo.Tertio talis deguſtatio erit oꝛis
guſtum perficiẽs. Potẽtia enim perficit
ſuo actu cõueniẽti ⁊ delectabili.Sicvti/
q; guſtus cuiuſſibet beati ex tali ſapoꝛe

per ficiet᷑ vt ſit in operatione tali cõple/
tiſſima. Ad Hebꝛe.v. Perfectoꝝ eſt ſoli

dus cibus id eſt beatoꝝ coꝛpoꝛe ⁊anima
perfectoꝝ eſt ſolidus cibus id eſt ſapoꝛ ꝑ
fectus quaſi eſſet ſolidi ſiue perfecti cibi.
Videmus enim ꝓꝙ alius eſt ſa poꝛ:⁊ alio
modo ꝑficiens guſtũ carnis ⁊ piſcis mel
lis ⁊ lactis et vt cõmuniter quãto cibus
eſt ꝑfectius nutriens tanto eſt ſapoꝛ eius
dulcioꝛ Iſte autẽ ſapoꝛ beatoꝝ poteſt no
bis figurari per ſapoꝛẽ mane:de quo di⸗
citur Exodi.xvi. O guſtus eius erat q̃
ſi ſimile cum melle. Simila ait Hico.de
lyra eſt farina delicatiſſima: et ita ſapoꝛ
ipius mãne erat quaſi ſapoꝛ panis facti
de ſimila cõmixtione mellis:dicit᷑ tamen
Sapiẽ.xvi. Paratũ panem de celo pᷣſti/
tiſti eis ſine laboꝛe:omne delectamẽtũ in
ſe habentẽ ⁊ omnis ſapoꝛis ſuauitatem:
ſed hoc ait Nico.de lyra. Intelligenduʒ

“

eſt ꝙ non erat ex natura mãne:ſed ex me

rito ſanctoꝛũ hominũ qui eum comede/

„7

bant quibus ſapiebat:ſicut deſiderabãat:
malis autẽ hominibꝛ ex eoꝛuʒ de merito
deſipiebat:hec ille.Calisvere erit ille ſa

poꝛ celeſtis qui ex meritis dabit᷑ iis bea
tis ⁊ habebit in ſe omne delectamentũ ?
oĩs ſapoꝛis ſuauitatẽ:⁊ ita erit ſapoꝛ ſo /

lidi ⁊ optimi cibi ⁊ potus. Et hoc de ter
tio. Quarto dictũ eſt ꝓꝙ talis deguſtatio
erit viuaciter afficiens. Nã ſicut ſenſus
guſtus ⁊ oẽs aliqñ ſenſus coꝛpoꝛis gloꝛi

oſi erũt in optima diſpoſitione:ita actus

illoꝛũ erũt in efficaci ⁊ viuaci appꝛehẽſio

ne. Vnde poteſt figurari ꝑ fauuʒ mellis

quẽ guſtauit YSonathas:de quo dicit᷑ pꝛi
mi
mitatẽ virgule quã habebat in manu er
intinxit in fauo mellis ⁊ cõuerttt manuʒ
ſuam ad os ſuum ⁊ illuminati ſunt ocu/
li eius. Sicut ergo ionathas per cõme/
ſtionem mellis foꝛtificatus in viſu ⁊ foꝛ/

te ex ſumptione mellis ⁊ guſtatione: ica

Keg. xiiij. Qꝛ ionachas extẽdit ſum//

vtiq; beati tam ex diſpoſitione coꝛpoꝛis

ᷓ; ex illo ſapoꝛe habebunt viuacem ⁊ ex
cellentẽ multũ guſtationẽ:⁊ ſic erit beati

tudo celeſtis patrie ſtatus omniũ bono⸗
rum aggregatione ꝑfectus:vt ait Boñ.
lib.iij.pꝛoſa.ij. Quem ſtatum dignetux
nobis ſua gratia altiſſimus dei filius in
illo extremo iudicio concedere:cui laus
honoꝛ ⁊ gloꝛia pꝛo complemento huius
operis ſit in ſempiternũ patriq; ⁊ ſpiritu

ſancto quas tres ꝑſonas vnum deuʒ cre
dimus in eternum. Amen. —.

Finit ſpeculũ finalis retributionis cõ
poſitum per reuerendũ magiſtrũ Petrũ
Reginaldeti ſacre theologie ꝓfeſſoꝛem:
oꝛdiniſq; fratrũ minoꝛũ. Impꝛeſſuʒ Ba
ſilee per magiſtrũ Jacobum de pfoꝛtʒen
Anno noſtre ſalutis Milleſimo q̃drin /

genteſimo nonageſimonono.

is
er
ati
no⸗
oſi⸗
ue
in
dus
ius
kic
e

eril
en.

en
in

X
—
5 —

4

N .

SSõ
.
7

SS

.

”ÿ”ÿMBRB

VierfarbSelector Standard*-Euroskala Offset

èð Speculũ finalis retributiõis tam bonoꝝ
ooperüu q; malon:egregij! ſacre theologie doctoꝛis:fratris Betri Reginaldeti:
4. dee oꝛdine fratrũ minoꝝ: In quo ſpeculo diffilſe elucidat cofemplatio penaz
er gaudiop etemallum. D
un⸗28. SSS AK W in „.. Err

„ l.1:. 2 r *Se/ * e F ,

l
Dekg x 1

=ð

—

*

Copyright 4/71999 VxVMaster GmbH wwwW.yKymaster. Com