ſtõs ſoꝛs illoꝝ ẽ. Ergo errauimꝰ avia vᷣi⸗
tatꝭ⁊ iuſticie:lumẽ nõ luxit nob:⁊ ſol in/
telligẽtie nõ ẽ oꝛtꝰ nob. Hec dicẽt dãna
ti ĩ die iudicij penitẽtes ð pctis cõmiſſis
⁊ vidẽtes illos ſaluari q̊s h̊ ↄtẽpſerũt.ſʒ
vere hec pnia erit nimis tarda: nec eis
ꝓderit: qꝛ erũt extra ſtatũ merẽdi. Hec
pena debet᷑ eis qͥ h pctã ſua nõ doluerũt:

*

—

—

Tsz

☚ .

Secunda pena ſpiritualis

nec de eis cõtriti ſũt nec ↄfeſſi.⁊ ſẽ ſile de
hac pena vᷣmis:ſic ſi qͥs exñs in carcere

cõſideraret mala q̃ fecit ⁊ dolet ſe feciſſe
Apter penã carcerꝭ quã patit᷑. Sic dãnati

Apter penas hoꝛribiles q̃s patient᷑vehe
mẽtiſſime dolebũt:⁊ ſe peccaſſe triſtabũ/
tur:nec poterũt ſe auertere ab illa ↄſide
ratõe.Sed q̃rit Bonauẽ q.penł.di.xlix.

AVlitrũ erũt ibi tenebꝛe ſpũales?.Et rũdẽ

do dicit ꝙ ſiẽ eſt triplex actꝰ lucꝭ coꝛꝑatł

manifeſtare:dirigere:⁊ delectare. ſic ĩ lu

ce ſpũali ſi loqᷓmur qᷓ;tũ ad pᷣmũ actũ.ſic

dico ꝙ nõ oino extra lucẽ erũt: qꝛ aliq̃ e/
rũt etiã manifeſta:ſʒ illa ſolũ q̃ faciũt in/

cumulũ pene.Et ↄñter ibidẽ diẽ ꝙ coꝛ/
datio aliꝝ ẽ ad meſticiã ⁊ doloꝛẽ ⁊ ↄfu
ſionẽ.aliq̊ꝝ ad rõis directionẽ.aliq̊ꝝ ad
oſolationẽ:ſcdᷣam⁊ tertiã nõ hñt danati

nec reſpectu alioꝝ:qꝛ nõ eis ẽ mẽoꝛia dei
vel vt ↄuertant᷑ ſiue recõuertant᷑ad ipᷣm

aut vt delectent᷑ ĩ ipᷣo vigebit:tñ ĩ eis ac
tus mẽoꝛie qtũ ad pᷣmũ.ſ.ðſolationẽ:qꝛ

ſe hẽbũt mẽoꝛiã pctõꝝ q̃ ↄmiſerũt:⁊ edi
quẽ offenderũt:vt pᷣus dixi.Si loqᷓmur

qᷓ;tũ ad ſcðdᷣm actũ: ſic dico ꝙ oĩno erunt

extra lucẽ:qꝛ nõ poterũt dirigi.Erũt em̃

extra oẽm viã ⁊ tpᷣs ⁊ locũ bñ agẽdi.Si
; tũ ad tertiũ. Sic dico ꝙ erũt extra lu⸗
cẽ oĩno:qꝛ nihilcognoſcẽt actu in q̊ dele⸗
xtent᷑.Erũt enĩ oino abſoꝛti a magnitu/

Aine penaꝝ:ita vt nõ liceat eis cogitare

aliq̃ delectabilia Etita qñ dẽ ꝙ ſũt oĩno

excecati extra deũ.h̊ intelligit᷑q; tũ ad di
rectionẽ ⁊ delectationẽ. Nec heẽbũt amo
xẽ boni honeſti ſʒ cõmodi.Sic nec cogi/⸗

tabũt de bono honeſto:ſʒ ti cõmodo.vñ
cognitio nulla exibit ĩ eis in actũ q̃ ad ip
ſoꝝ nõ faciat cruciatũ:vłꝑ ſe vel ꝑ accñs
Dic igit᷑ ex pctĩis cõmiſſis erit magnꝰdo

loꝛ ↄtinue coꝛrodẽs. Scðo erit vermis⁊
poloꝛ vehemẽs ex bonis omiſſis:⁊ maxi

ime neceſſarijs ad ſalutẽ:vt in xpᷣianis ne

gligẽtia in noticia ⁊ obuãtia mãdatoꝝ

2 in alijs negligẽtia ĩ noticia ⁊ obſuãtia
ꝓmiſſoꝝ.ſ.votoꝝ ⁊ alioꝝ q̃ debuerũt fie/

ri.Odãnati qᷓ;ta bona faceretꝭ ſi poſſetꝭʒ

redire:ſʒ vere qᷓ;diu fuiſtꝭ in H̊ mũdo no/

luiſtꝭ acqᷣeſcere vᷣitati:nec adherere bont

tati:ideo nõ eſt mirũ ſi eſtis dãnati.Ex/
emplũ huiꝰ legimꝰ:Duo frẽs fuerũt q̃rũ
vnꝰ fatuꝰerat:⁊ alter ſapiẽs qͥ ibãt ꝑviã.
Cũ aũt veniſſent ad biuiũvbi erant due
vie:vna delectabilis ⁊ alia aſpera.fatuꝰ
reſpiciẽs viam delectabilẽ:dixit ſapiẽti.
Eamꝰꝑ iſtã viã. Sapiẽs dixit ei: Frat
⁊ ſi iſta via ꝑ quã vis ire ſit delectabilis
tñ in fine ducit ad male ho ſpitiũ.vñ ↄſu
lo ꝙ eamꝰ ꝑ viã iſtã:qꝛ Iʒ ſit aſpera:tñ in
fine ducet ad meliꝰ hoſpitiũ.Rũñdit fatu
us. Volo magis credere oculis meis qᷓ;
tibi de hijs que nõvides.Et poſuit ſe in
illa via:qð vidẽs ſapiẽs⁊ nolẽs eũ dere/
linqu ere:ſecutꝰ eſt eũ. Pergẽtes aũt in⸗
ciderũt in latrones qͥ eos diuidẽtes po/
ſuerũt in diuerſis carceribi. Factũ ẽ aũt
vt rex terre illiꝰfaceret oẽs incarceratos
educi coꝛã ſe die q̃dã ad iudicandũ eos.
Veniẽtes aũt iſti inter alios cũ ſe ibivi/
derẽt dixit ſapiẽs regi.Dñe cõqueroꝛ de
iſto fratre meo:cũ em eſſemꝰin via:⁊ ipᷣe
fit fatuꝰ:⁊ ego reputatꝰ ſim ſapiẽs:nole/
bat mihi credere:vt iremꝰꝑ qnãdã viaʒ
bonã quã eũ docebã:ſed fecit me ire per
malã:in quã incidimꝰ in latrones vnde
reus eſt moꝛtis mee.Fatuꝰ vero dixit re/
g.: Dñe:ĩmo ego cõqueroꝛ de eo:qꝛ cũ ſit
ſapiẽs nõ debuit me tam facile ſeqͥ ꝑ vi/
am quã ſciebat eſſe malã:qð ſi nõ feciſſ,-
ego rediſſem retro:⁊ ſecutꝰ eum fuiſſem
⁊ euaſiſſeʒ ꝑiculũ:vñ reus eſt moꝛtꝭ mee.
Hijs auditis rex dedit ſniaʒ dicẽs. Tu
fatue noluiſti ſapienti credere: ⁊ tu ſapi
ens ſecutus es fatuũ: ideo vterq; ſuſpẽ/
demini. Sic erit in die iudicij vel in cõ⸗
ſummatione ſeculi cum exibũt anime de
inferno:vel alijs locis ad recipiendũ coꝛ
poꝛa⁊ iudicandum coꝛam deo.Quia e/
nim coꝛpus fatuũ ſequi noluit cõſiliũ ſpi
ritus:⁊ ſpiritus ſapiens ſecutus eſt coꝛ/
pus:fatuũ vtrunq; condemnabit᷑ ꝓpter
hoc dicit᷑ Apocalip.i. Eius ſentẽtia gla
dius ex vtraq; parte acutus: qꝛ ſcʒ per/
det coꝛpus ⁊ animã.Et qꝛ hoc valde ti⸗
mendũ eſt dicit᷑ Matth. x. Illũ timete qͥ
poteſt coꝛpus ⁊ aiam ꝑdere:in gehẽnaʒ

ignis. Erit igitur in dãnatis doloꝛ ma /

Erit vermis conſcientte

xtmus:qꝛ fuerut remiſſi? negligẽtes cir
ca opera ſue ſalutis. Joh.viij. Qui icre/

dulus eſt verbo dei:ira dei manet ſuꝑ eũ

Quãtũ ſint ſoliciti hoĩesdevita coꝛꝑali
ſatis ptʒ:qᷓ; negligẽteſ de ſua ſalute etiã
patet:imo dicũt ꝙ ea que pᷣdicamus nõ

ſunt vera.Chariſſime non credis tu deo
qui nõ põt mentiri. Nõne credis euãge/

lium eſſe verbuʒ dei in quo fit mentio in

plurib locꝭ de inferno ⁊ penis eius.Tu
bene credis de gaudijs paradiſi.Quare

Quia tuvis ſalutẽ tuã:ſed remiſſe qꝛ nõ
vis aliqualẽ penã ⁊ diligentiã facere: vt
acqͥras illã.O qᷓ;tus doloꝛ erit in dãna/
tcis cum ſcient tãtas penas incurriſſe ex
negligẽtia bene agẽdi:⁊ hoc erit eis ma

xima penacõtinue remoꝛdẽs. Tertia

pena ſiue remoꝛſus cõſcientie erit ex bo/
noꝝ foꝛtune vili exercitio ſiue abuſu.O
deus quõ vtunt᷑.imo abutunt᷑ hoĩes bo/

nis terrenis que data ſunt ad ſalutẽ pcu

randã:⁊ vt mediũ ⁊ occaſio ſalutis qua/
ſi cũctis eſt notũ.alijs retinentib multa
ſuꝑflua nec pauperib tꝑe neceſſitatꝭ mi
niſtrãtib.alijs in edificijs:veſtibꝰ:ludis

⁊ alijs pctis exponentib. Oqᷓ; grauiter
dolebũt de oĩb his pctis. Sed vere ho/

mines huius tꝑis adeo ſunt inſenſati ꝙ

ſolũ de his reb tꝑalib curant quaſi im/

moꝛtales eẽnt.Et ego dico tibi ꝙ tu mo
rieris: experiẽtia te docet. Cur igit᷑ non
cogitas ꝓpter qͥd tibi data ſunt hec terre

na.Exemplũ recitat btũs Gꝛeg.de quo

dam qui dedit calciamẽta:de quibs ope/⸗

rari ſolebat:de quo quidã ꝑ reuelationẽ
vidit ꝙ ei domus edificaret᷑ in celo:ſed

eius cõſtructões ſolũ die ſabbati opera/

ri videbant᷑.qui Gꝛegꝰ.eiuſdã viri vita,ʒ

poſtmodũ diligẽter inqͥrẽs iuenit: ꝙ ipᷣe

ex his que ſinguł dieb laboꝛabat qͥcqͥd

exvictu⁊ veſtitu ſuꝑeſſe potuiſſet die ſab
batis ad eccłiam pergẽs pauꝑib eroga
bat.O auaricia auaricia quot hoĩes du/

ces ad infernũ ſolus deus nouit. Unde
diues ille Lu.xvi.ſepultus eſt in inferno
cui dictũ eſt cũ pereret guttaʒ aque. Re/

coꝛdare:qꝛ recepiſti bona in vita tua: la/

garus vero ſilr mala.nunc autẽ hic cõſo/

latur:tu vero cruciaris. Hec pena debeł

bis qͥ nolũt adnertere in vſu licito ⁊ ho/

neſto: ⁊ vtili bonoꝝ tꝑaliũ a deo ſibi cõ/

ceſſoꝝ. O deus ſi poſſent diuites huius

mũdi duʒ erũt in inferno poſt reuertiad
ſuas diuitias:quõ modicũ coꝛ vellent il⸗
lis aꝓponere.iuxta illð põẽ. DHiuitie ſi af⸗
fluant.n. coꝛ.ap.ĩmo diligẽtiſſime diſtri
buere. O diuites diuites penſate verba
iacobi.Ja.i.Agite inquit iacobsdiuites
ploꝛate vlulãtes in milerijs vris que ad

ueniẽt vobis. Diuitie veſtre putrefacte

ſunt: ⁊ veſtimenta vr̃a a tineis comeſta
ſunt.aurũ ⁊ argentũ vrjm eruginauit: et
erugo eoꝝ in teſtimoniũ vobis erit:⁊ maã

ducabit carnes vr̃as ſic ignis. Theſau/

riʒatis vobis iram.i.dãnationẽ.Et mã/

ducabit nõ ſolũ carnes ſed etiam aĩas.i.
nõ cõdẽnabimini ſolũ in carne:ſed etiaz53

in aĩa ꝓpterveſtrã auariciã.Et ſequitur:
Ecce merces oꝑarioꝝ qui meſſuerũt re/
giones vr̃as que fraudata ẽ a vobis cla⸗

mat: ⁊ clamoꝛ eoꝝ in aures dñi ſabaoth

introiuit.Epulati eſtis ſuꝑ terrã:⁊ in lu
xuris enutriuiſtis coꝛda vra. Quarta

pena vermis erit remoꝛſus ſiue doloꝛ ex

bonoꝝ gratie ſubſtracto ſubſidio.Dona
gratie ſunt duplicia:qꝛ quedã gr̃e gratꝭ

date vt eſt ſciẽtia:bonũ ingeniũ:ſanitas:

eloquẽtia:⁊ multa talia.Alia ſunt bona

gratie gratũ faciẽtis que dat᷑ in ſacamẽ

tis. Dolebũt igit᷑ dãnati:qꝛ non vſi ſunt
ad ſalutẽ his gratijs. Ro.vi.Gꝛatia dei
vita eterna.Et in põ.Gꝛatiã ⁊ gloꝛiã da
bit dñs. Et maxime qui ĩ ſacramẽto ba/
ptiſmi gratiã cum alijs virtutib:⁊ ma/
xime fide ⁊ ſpe ſuſceperũt. O qᷓ;dtum do/
lebũt qui adeo fuerũt diſpoſiti ad ſalutẽ
vt ſtillã cuſtodiſſent in celeſti gloꝛia cuʒ
alijs beatꝭ poſiti fuiſſent ⁊ ad celos aſcẽ/
diſſent.nam gratia facit hoĩem iuſtũ:ad
Tytü.iij. Juſtificati gratia ipᷣius here/
des ſumus eterne vite:ſcʒ ſᷣm ſpem. Fa/
cit fructificare in diuerſis virtutibꝰ.Ec/

cleſia.iiij. Gꝛatia ſicut paradiſus in bñ/

dictionibs. Per tria pꝛecipue inuenir hec
gratia. Pꝛimũ eſt humilitas.Ecclia.iij.

Humiliate in oĩb et coꝛã deo inuenies

gratiã. Et Jaẽc.iiij. Deus ſuꝑbis re.hu.
autẽ dat gratiã. Scdᷣm eſt manſuetudo.
Pꝛouerb. vi. Mãſuetis dabit gr̃aʒ. VUn
moyli qͥ erat mitiſſimꝰ hoĩuʒ:dicit᷑ Exo.

xxxiij. Inueniſti gr̃am coꝛã me: ⁊ teipᷣm
noui ex nomĩe.Certiũ eſt libẽter referre

deo grarũactões ꝓ iam datis. Sach.xij.
Exeqbit gr̃am gre. Johᷣ.i.de plenitudi/
ne eius oẽs accepimꝰ gram ꝓ gfa. Sũt
8 alia que ad gr̃am impetrãdã nõ modi

cũ ſunt vtilia:quoꝝ vnũ eſt vt hõ ſit paci

ficus. Vñ hec duo ſepe cõbinarunt apłi

gfa ⁊ pax. Ro.v. pacem habem ad deũ

in iſta gra. Scdᷣm eſt vt hõ ſit bonꝰ. Pꝛo

uerhᷣ.xij. Qui bonus eſt hauriet grfam a
dño. Bonus aũt eſt: vt dicit Ariſto.qͥ bñ
delectabil ibs ⁊ triſticijs vtit᷑qͥ.ſ.nõ effun
dit ſe nimis ad delectabilia mũdi:nec in
triſtibo nimis aĩo ruit.Eccł.i.JYuſtus in
ueniet gr̃am coꝛã oculis dñi.Tertiũ eſt

vt hõ ſit verax. Pꝛouerbᷣ.iij. Veritas te

nõ deſerat:⁊ inuenies grT̃am. Augmẽtat᷑

aũt gra dei in hoĩe ꝑ multa:⁊ ſpaliter ꝑ

pꝛudẽtiã ⁊ diſcretionẽ. Pꝛouer.iiij. Pol/
ſide ſapiam:acquire pꝛudentiã:⁊ exalta/
bit te:dabit capiti tuo augmẽta gre Ecõ
trario dicit᷑ Pꝛouerhᷣ.xx.gr̃e fatuoꝝ effũ
dent᷑.Et ibidẽ:Fatuo nõ erit amicꝰ⁊ nõ

erit gr̃a bonis illiꝰ. Ephe.i.Gr̃a ſuꝑabũ

dauit in nobis inoĩ ſapiẽtia ⁊ pꝛudẽtia:
ſecũdo auget᷑ ꝑ obedientiã ⁊ obſeruãtiã
mandatoꝝ.Pꝛouerbᷣ.iij. Cuſtodi legem
atq; cõſiliũ meñ:⁊ erit vita aĩe tue:⁊ gr̃a
faucib tuis.Gloſa. Cum legem dei cu⸗
ſtodimus faucib aĩe gratia multiplicat᷑
Perdit᷑autẽ gratia per qdᷣlibet peccatũ
moꝛtale qð eſt.ait Ambꝛo. diuine legis
tranſgreſſio:⁊ celeſtiũ inobediẽtia man/
datoꝝ.qᷓ; pauci vero de hac gr̃a habẽda
curẽt deus nouit. Cum eni hoĩes habe/

ant intellectũ ⁊ volũtatẽ:⁊ plura alia me

dia ꝑ que poſſent dei miicdᷣiam obtine/
re:ſuper hijs tñ aliquẽ laboꝛeʒ a pponere
nolũt. O deus quot ſunt hoĩuʒ ſubtilia
ingenia in multis rebus mundi Aliqui
eni ſuntſubtiles in edificijs. Aliqͥ in pi/
cturis.Aliqui in pãnoꝝ facturꝭ: vt in ta/
petis.Aliqni in ſculꝓturis.Aliqͥ in ſcri/

pturis. Aliqui in mercaturis: ⁊ bꝛeuiter
nõ eſt ita parua ars in hoc mũdo:in qua
nõ ſint plures ſubtilitates.nõ eſt ita ſim/
plexvetula que nõ habeat ⁊ ſciat aliqua

ſpecialia ad vitã coꝛpoꝛalẽ manu tenen/
dam. Q autẽ ſeiant narratiões ⁊ friuo/

las:⁊ cõputatiões notũ eſt:etiã aliquan/
do multa maleficia ⁊ ſoꝛtilegia. ⁊ bꝛeui⸗

ter in omniarte ſiue bona ſiue mala ho/

mines mũdi ſunt expertivalde plures ſi
cut videmꝰ.etiã vnus puer velvna puel⸗/
la mltas ſtatim ſeiet cantilenas:choꝛea⸗
re:ludere: ⁊ alia multa facere q̃ plus ſũt
ad dã nationẽ qᷓ; ad ſalutem:ſed pauciſſi

mi ſciunt vitã paradiſi:aut quõ gratiaʒ

dei acqͥᷣrent.⁊ ſic dona nature⁊ gratie in

ipᷣis nõ habẽt vſum pᷣncipalẽ ad quẽ fa/
cta ſunt ⁊ data. Et vt dicir.i. JYoh.v.totꝰ

mũdus in maligno eſt poſitus.i.maioꝛ
pars in igne cõcupiſcẽtie:⁊ pctĩ qðᷣ intel

ligẽtes ⁊ recoꝛdãtes dãnati in coꝛpoꝛe ⁊
auima ꝑpetuo dolebũt grauiſſime. Cõ /
uertant᷑ in infernum ⁊c̃.

Ertia pena erit

t rancoꝛ iracundie. Scitis eni
BItſta ſit pena ira in hoĩe:itavt
etiã in nullo qñq; poſſit cõſolari:comede

re:aut bibere.laut etiã aliqd boni facere.

Hec aũt erit pena in dãnatis dicẽte:poõ.

Pctõꝛ videbit ⁊ iraſcet᷑: dentib ſuis fre/

cõtra quattuoꝛ eis diſplicẽtia.
ꝛimo iraſcent᷑ cõtra diuinã potentiãõ.
Secũdo cõtra ꝓpꝛiã miſeris.
Tertio cõtra diabolos inimicos.

met ⁊ tabeſcet ⁊c. Hec autẽ pena ire erit

Quarto cõtra hoĩes quondã amicos.
Pꝛimo igit᷑ dãnati iraſcent᷑ ↄtra diui
nam potentiã. Credẽt enĩ deũ eſſe iniu /
ſtum:imiſericoꝛdẽ.⁊ ideo cõtra eum ira

ſcent᷑:⁊ furoꝛe magno turbabunt᷑. Eſaie
viij.Cuʒz eſurierit iraſcet᷑ ⁊ maledicet re
gi ſuo ⁊ deo ſuo. O qᷓ;tus furoꝛ qᷓ;ta ve⸗
ſania:qᷓ;tus rancoꝛ in daãnatis malede⸗

re factoꝛi ſuo:⁊ cõtra iudicem iuſtiſſimũ

iraſci. Hec pena erit in illis qͥ nolũt ira⸗/

ſci cõtra pctà ſua:⁊ ſuas peſſimas cõſue
tudines que ſi diſplicerẽt eis eas di ne,
.

*

2

Tertia pena ſpiritualis

terent:⁊ non ſic cõtinue peccarent.in põ.
Fraſcimini et nolite peccare. VUnde dn/
pler nunc eſt ira:ſcʒ per ʒelum⁊ per vin/⸗
Adictã. Pꝛimaleſt bona: qꝛ eſt cõtra pctm̃
ſecũda eſt nobis mala: qꝛ ꝓbibua mihi
vindictã: ⁊ ego retribuã:dicit dñs heu/⸗
tero. xxxij. Danati vero ita erunt furoꝛe
2⁊ ira pleni:vt deum vellent nõ eſſe ſi pol/
ſent hoc facere. ⁊ ſicq;to minus poterũt
iram ſuam exercere magis dolebũt. Ei/
Aiſtis ne aliquãdo aliquos iratos qͥ quã
do iurxta iram ſuam ſuam non poterant
agere quaſi in furoꝛẽ verſi: dentibus ſuis
lignũ vel baculuʒ moꝛdebãt. Sic erit in

danatis. Sed vere contra deus videbit᷑

iratus cõtra eos quod erit valde penale

eis.Apocał.vi. Reges terre ⁊ pꝛincipes
2⁊ tribunt ⁊ diuites ⁊ foꝛtes:⁊ omnis ſer

uus ⁊ liber abſconderũt ſe in ſpelũcis et
petris mõtiũ:⁊ dicunt montibi ⁊ petris.
Cagdite ſuper nos⁊ abſcondite nos a fa/
cie ſedentis ſuper thꝛonũ:⁊ ab ira agni:
gqm̃ venit dies magnus ire ipioꝝ Et qͥs
poterit ſtare. Pꝛimo magnitudo huius
ire perpẽdet᷑ in ſequeſtratoe ab eius pꝛe/

ſentia. Exemplũñ de abſolone. ij. Reguz

xiiij. Qui ꝓpter iram quaʒ habuit pater
eius dauid cõtra eum multis annis non
vigdlit faciẽ regis:ſic ⁊ iſti nunqᷓ; videbũe
faciem del. Math.xxv. Diſcedite a me
maledicti in ignem eternũ. Scðo ꝑpen/

dit᷑ in ꝓiectõe eoꝝ in locũ ire. Habet enĩ

7„

vñs ſicut pꝛincipes ma gni carceres mul
iratus: ⁊ iſte eſt infernus in quẽ pijcient
poſt diem iudicij. Apoc. xiiij. Milit an/
gelus falcem ſuã in terrã ⁊ vindemiauit

vyineã terre:⁊ miſit in lacũ ire deimagnũ

Tertio ꝑpendit᷑ in vehemẽtia penarum
Videt᷑ eniz agere ſicut furioſus. Qnis
enĩ nõ reputarer pꝛem furioſum qͥ ꝓijce/
ret filios ſuos in ignẽ: ſic tunc fiet apud
dãnatos.ps. In ignẽ ꝓijcies eos.OQuar

ro in non habẽdo miſcdiam ſug eos:Si

eni turbatus ad hoꝛã velad annũ deſine
ret eos in ignẽ hoceſſet tollerabile Sed
ſic erit iratus ꝙ nõ flectet᷑ miſcõia:vt ali

guãdo excrahat eos de igue: ſed ꝑpetuo

ardebũt coꝛã eo Yia. lxv. Cognoſcekma
nus dñi ſeruis luis: ⁊ indignabuũ inimi/
cis ſuis:qꝛ ecce dñs in igne veniet quaſi

turbo quadrige eius reddere in indigna
tione furoꝛẽ ſuũ⁊ increpationẽ ſuã in flẽ
ma ignis. Quinto ꝑpendit᷑ in traditiõe

eoꝝ in manib peioꝝ inimicoꝝ quos ha/
bebunt. ſ.demonuũ. Math. xviij. Jratus

vñs eius cõtra eum toꝛtoꝛibi.i demonibo

qui dicunt᷑ toꝛtoꝛes antonomatice.Sex
to ꝑpendit᷑ in gaudio electoꝝ: qꝛ nõ ſolũõ
ſuſtinebũt eos ſic toꝛqueri:ſed videbunt
ridere ⁊ inuidere:Pꝛouer.i.Ego quoqʒ
in interitu veſtro ridebo ⁊ ſubſanabo cũ

vobis qð timebatis euenerit. Septimo

ꝑpendit᷑ in obduratõe ad gemitus⁊ cla⸗
moꝛes eoꝝ. Ipᷣi enĩ pꝛe doloꝛe coꝛdis cla
mabũt:ſed nõ mouebit᷑ſicut quõdã mo⸗/⸗
tus fuit ſuper filios iſrł in egypto clamã
tes Exo.iij. Vidi afflictione ꝓpłi mei in
egvypto:⁊ clamoꝛẽ eius audiui ꝓpter du
riciã eoꝝ qui pᷣſunt operibs: ⁊ ſciens deę⸗
ſcendi vt liberarẽ euʒ de manib egyptio
rum. Octauo ꝑpendit᷑ in repulſione pꝛe/
cum. Cum em iratus dñns pplo iſrł ꝓ vi⸗/
tulo cõflatili:vellet eum delere:tñ ad pꝛe/
ces moyſi placatus eſt ab ira. Exo.xxxij
Placatuſq; eſt dñs ad pᷣces ſcʒ moyſi:ne
faceret maſũ qð locutꝰ fuerat aduerſus
ꝓpłm ſuũ. Sed ꝓ dãnatis nullas audiet
pꝛeces. Pꝛouer.vi. Selus ⁊ furoꝛ viri nõ
parcet in die vindicte:nec acqͥ eſcet cuiuſ-

ꝙG pꝛecib: nec ſuſcipiat ꝓ redẽptõe dona
tos:quoꝝ vnus eſt ꝓ illis quib eſt ſme

plurima. Nono ꝑpendit᷑ in re urrectõe ⁊
vnione coꝛpoꝝ ad aiam ad maioꝛẽ penã
vt pꝛius dictũ eſt Hiere.xvij. Induc ſu⸗
per eos diem afflictiõis⁊ duplici ↄtritio
ne cõtere eos. Exemplũ in tyrãnis qͥ ad
maioꝛẽ penã puniri faciunt ſuos incarce

ratos in partib diuerſis ⁊ mẽbꝛis. Deci

mo perpendit᷑ ira dei in nutrimẽto pena/
rum.ipſe eniĩ ſicut faber flat in ignem ne
deficiat: ita illas penas perpetuo cõſer/
uabit.Eſaie.xxx.Flatus dñi ſieut toꝛrẽs
ſulphuris ſuccẽdens eam: ſcilicet foꝛna/
cem inferni. Vndecimo perpendit᷑ in ex
altatione turbe celeſtis in penis eoꝛum.

in pyõ. VUt faciunt in eis indiciũ conſeri

m☛— ς Mμ ☛

£☛ = ☛

i
nt

s

ie

uſ⸗
na
nä
ſu⸗
tis

ey
n.

wHilli qͥ ſunt de

erit rancoꝛ iracundie

Ded giona becci ſen Qu is enĩ dubitet
0

. õfoꝛmes in oĩbvolũta
cibus nunqʒ ſic gauderẽt:niſi ſcirẽt ipᷣm

valde iratũ cõtra danatos. Bonoꝝ eni

eni eſt gaudere ð vindicta inimicoꝝ dñi
ſui. Juxta illos pẽ Letabit᷑iuſtꝰ cũvide.

vin. ma.ſu.la.in ſang pctõꝛis. Duodeci⸗
mo ꝑpendit᷑ ira dei cõtra dãnatos iĩi clau/
ſura poꝛte celeſtꝭ ante eos: et in clanſura

PDoꝛte inferni ꝑpeti ſuꝑ eos Math. xxv.
Et clauſa eſt ianua:ſed poꝛta inferni aꝑ
ta: ⁊ cõ ſequẽter clauſa erit ne inde exeãt.
Caueamꝰ chariſſimi ab hac maxia ira:
neñ inferno ↄtra deũ iraſcamur. Odeus
meus que ſut hec que diximꝰ valde mi/

rabilia nimis. Scdᷣo dãnati ira ſcent᷑ cõ/

tra ꝓpꝛiã miſeriã.ſicut videmꝰ aliqͥs ho/
mines ↄtra ſe iratos qͥ ſibiip̃is dicũt:O
mMiſer hõ tu feciſti :ve tibi. Ct qñq; ma

nus vltrices in ſeipos ponũt ſe ledendo:
verberãdo:aut talia faciendo Sic eteni
dã nati ↄtra ſeipᷣ̃os valde iraſcent᷑iqꝛ pec

cauerũt ⁊ ſibi maledicẽt:ſed ſeipᷣos ĩter/

ficere nõ pofſent:ſicut młti deſperati ſe/

Ipos interficiũt in hoc mũdo:aut ſuſpẽ/
dendo:aut gladio occidẽdo:qꝛvt dictuʒ
eſt pᷣus:erũt ꝑpetui in aĩia ⁊ coꝛpoꝛe. vñ
æx ira ſua contra ſe mãducabũt linguas
ſuas Apocatł xvi. Id eſt leipᷣis in liguis
ſuis moꝛdebũt pꝛe furoꝛe ⁊ ira. Et hutꝰ
ire cauſa eſt pctõꝝ cõmiſſio:⁊ bonoꝝ per
ditio. Cognoſcẽt enim vt dictũ eſt pecca
ta:quib tantã penã meruerũt: ⁊ cogno/
ſcent ſe pꝛiuatos fructu bonoꝝ que fece/
runt Eccłia.ix. Qui in vno peccauerit:

multa bona perdet. Et ita ſuper ſeipos

iraſcent᷑ ſic ꝙ cum doloꝛe ſe videbũt:⁊ h
erit eis maxima pena. Sed nunqᷣd iſte
pene qñq; erunt mitioꝛes ſic ꝙ dãnatia/
liqñ minus patianf᷑: Rñũdet Bonauen.
di. xl vi.li.iiij.q.ij.dicẽs: O mitigatio pe
ne dãnatoꝝ dupliciter põt intelligi: aut
qᷓ;tum ad taxationẽ ⁊ inflictionẽ pene:et
ſic abſq; dubio eſt ibi mitigatio:qꝛ diui/
na iuſticia non totum exigit: ꝓ eo ꝙ eius
pietate interueniente aliquã partẽ pene
infligeẽde remittit.Alio modo poteſt in/

telligi mitigatio poſt pene taxatienẽ: et

inflictionẽ: ⁊ hoc modo nulla cadit mit:
gatio a diuina miſcdᷣia: qꝛ ex tunc clau/
dit eis viſcera pietatis. Et ſi delectatio
fuerit momẽtanea: qꝛ tñ offendit᷑ ea bo⸗
num iufinitũ meret᷑ penã eternã.vñ con⸗
tingit cõparare delectationẽ in pctõ ad
penam ſᷣm duplicẽ cõpa rationẽ:aut ſᷣm
intenſionẽ huius in genere pene:⁊ illius
in genere delectatõis:⁊ ſic multo maioꝛ
eſt pena qᷓ; delectatio: nec eſt ibi gpoꝛtio:
ſed exceſſus. Eſt iteꝝ cõparare h̊ ad ill
bᷣm rõnem meritivel demeriti.Et ſic di⸗/
co ꝙ meritũ delectatõis inoꝛdinate exce/
dit penã: qꝛ dignus eẽt amplius puniri
ſententialiter ergo in punitõe ꝓoꝛtiona
litas: qꝛ magne culpe magna infligit pe
na: nõ ꝓpoꝛtio.qꝛ quantũ ad intentionẽ

⁊ durationẽ pena excedit culpã: ſed qʒ/
tum ad meritũ cul pa penam:hec ille:O

qᷓʒtum dãnatus ſibi iraſcet᷑ qͥ ex ſuo defe/
ctu quẽ potuiſſet tollere ſi voluiſſet cum
gra dei dãnũ tantũ incurrit:vt ſicur pᷣua
tus gloꝛia eterna:⁊ tantã penã vt ſit ad/

eptus doloꝛẽ eternuʒ. Sed eſt ne ali qua

mitigatio pene:nũc in dãnatis ꝓpter ſuf/

fragia eccłie. Dicit Bona.iſta qõne eiuſ

dem diſtinc.ꝙ eſt opinio cõioꝛ et verioꝛ:
ꝙ ſuffra gia dãnatꝭnõ ꝓſũt:nec ecc lia in⸗
tendit oꝛare ꝓ eis. Vn Aug.de cura pio
moꝛtuis agẽda dic̃: O eccłia ſuffragia
ꝓ valde bonis ſunt gr̃aꝝactões.ꝓ valde
malis ſunt q̃leſcũq; viuoꝝ ↄſolatiões.
nõ ꝓſunt valde malis:ſivalde mali ſunt
qui ſunt in inferno. Itẽ auctoꝛitas dicit
Ou in inferno nulla eſt redẽptio:⁊ eccia
illud cãtat Rõne etiã videt᷑:qꝛ dãnati nõ

ſunt ex charitate diligẽdi:qð ptʒ:qꝛ non

ſunt oꝛdinati ad vita:q̊ cũ charitas faci
at ſuffra giũ acceptabile: nullũ ſuffragiũ
ꝓ eis factũ deo eſt acceptũ:g̊ nec debet ꝑ

eis fieri. Itẽ ſuffragia facta ꝓ btis:qꝛ ſũt

in termino nõ augẽt głiam: ̊ cũ dãnati
ſiłr ſint in termino nõ minuũt eis penã.
Itẽ nõ minuit de culpa nec ð pena:qꝛ tã
te culpe debet᷑ tãta pena: ſʒ dãnatoꝝ cul/
pa nõ põt minui:g̊ ⁊c̃. Manebit igit᷑ dã
natus in ſuo ſuroꝛe ſiue ira ⁊ alijs penis

ſine diminutione.Tertio iraſcentur de/

iliͤ

monib, qui eos temptauerũt: ⁊ in multꝭ
pcetis cadere fecerũt:ita ꝙ erit eis maxi/
mus dolor illos videre:ſicut multa pena
eſt irato videre inimicũ ſuũ: ⁊ maxime qͥ
eũ maxima bona ꝑdere ꝓcuraſſet. Sed
hoc multi querũt an deus debuerit face/
re hoiem expugnabiilẽ ſicut qᷓ̃rit Bona.
di. xxiij.⁊.ij.q.i.vbi dicit.O⸗ ad excitãdũ
deuotionẽ in mente fideliũ ⁊ cõpeſcendã
rabiẽ in oꝛe blaſphemantiũ:⁊ deũ in ſuis
oꝑibus inculpandũ qᷓdruplex põt aſſig/
nari ratio qᷓre deus talem fecit hoiĩiemvt
poſſit ab aduerſario expugnari. Pꝛima
eſt manifſeſtatio diuĩe potẽtie:voluit em̃
deus oſtẽdere homini ꝙ ſicut ſine eo fa/

ctus non fuerat:ita nec ſi ne ipſo ꝑſiſtere

nõ poterat. VUtigithomo noſſet ꝙ diui/
nũ poſſe nõ ſolũmõ eſt oĩs potẽtie creati
uũ:ſed etiã oĩs potẽtie cõſeruatiuũ: et ꝙ
ipᷣm ſolũ eſt qð nõ põt deficere: nec expu/
gnari:ideo placuit ſibi creaturã rationa
lẽ facere vertibilẽ ⁊ expugnabilẽ:nec ip/
ſam ↄfirmare quouſq; erperimẽto diſcẽt
ꝙ ipe ſolus eſt in quo nõ cadit non poſſe
Sta eſt mãifeſtatio dine ſapie maio:ꝭ
em̃ ſapie oñſiuũ eſt ſcire oꝛdiare bona cũ
malũ ⁊ elicere ex małbona qᷓ; oꝛdiare ſo/
lis:bona cũ bonis:⁊ lõ cũ nõ deceret deũ
mala facere debuit talẽ facere creaturaʒ
ꝗᷓ poſſet in ogꝑando deſicere ⁊ malũ com
mittere: vt deus mala illa oꝛdinãdo ſuã
ſapiam manifeſtaret. Tertia ratio ſumi
tur ex manifeſtatiõe diuine miſcdᷣie q̃ᷓ po
tiſſime manifeſtata eſt cũ vnigenitũ ſuũ
tradidit ad liberationẽ ſerui Quarta rõ
ſumit᷑ ex manifeſtatiõe diuine iuſticie qᷓ
potiſſime maniteſtat᷑ in hoc ꝙ deus retri
buit vnicuiq; pᷣm oꝑa ſua pᷣcipue in eter/
na punitiõe maloꝝ. Hec aũt retributto
2 punitio et etiã pᷣfata miſcðᷣie liberatio
nõ eſſet niſi deus creaturã rõnalẽ et pᷣei/
pue hoĩem in ſtatu vertibilitatis feciſſet
⁊ ita potentẽ ĩpugnari ⁊ expugnari. Et
cũ dicit Dionyv. ꝙ optimi eſt optima ad/
ducere. Dicendũ ꝙ nõ intelligit abſolu/
te:ſed in oꝛdine: ⁊ ex hoc nõ ſeqᷣtꝙ nõ ha
buerit in opt mo fieri ſimpł:ſed in ſtatu

in quo optime ſeruaret vniuerſtatꝭoꝛdo

. A

Tertia pena coꝛpoꝛalis

2 pulchꝛitudo et ſic factus eſt cũ ꝑductꝰ
fuit in ſtatu vertibilitatis vt oꝛdinato p⸗
ceſſu pueniret a merito ad pᷣmiũ ab im⸗
ꝑ fecto ad ꝑfectũ: ab inferioꝛi ad ſupᷣmũ
hec ille.Et idẽ di.xxi.q.i eiuſdẽ.ij.inqͥt.
diabolus vidẽs hoĩem in ſtatu ĩ quo ps
terat cadere ſub diabolica ptãte:⁊ ĩi qu-
poterat aſcẽdere ad ſuꝑnã felicitatẽ exqͥ
ipᷣe ceciderat ex ſuꝑbia motus eſt ⁊ ex in
uidia ad ipᷣm temptandũ:ex ſuꝑbia na/
q; vt ipᷣm ſibi ſubijceret:ex iuidia vᷣo vt
ipᷣm a ſuꝑna felicitate impediret: ⁊ ſuꝑ/
bia fuit ſicut mouẽs pᷣmũ: inuidia vᷣo ſi
cut mouẽs ꝓximũ. Eſto em̃ ꝙ nõ poſſet
dñium ſuꝑ hoĩem acqͥrere adbuc ſtudu
iſſet ip̃m a paradiſi gaudijs ĩpedire.Et
iõ ſeriptura dicit:ꝙ eius expugnatoꝛ dia
bolus ad tẽptandũ hoĩeʒ ex inuidia mo/
tus eſt. Sap.ij. Inuidia diaboli moꝛs in
trauit in oꝛbẽ terrarũ.hec Bona. Et ad
huc nũc ex ipᷣa inuidia nos teptat tanq;
aduerſarius in via ſalutis:iõ nõ mirũ ſi
dãnati iraſcent᷑ cõtra iſtũ aduerſariũ ⁊ſu
os cõplices ⁊ ſocios. Hoc tñ vocabuluʒ
tẽptare hẽt multas acceptiones ſicut di
cũt illi qui ſignificatiões vocabuloꝝ ſtu
dioſe rimati ſunt. Et tñvolumus eius pᷣ
cipuã ſignificationẽ acciꝑe:tẽptare ꝓba
re eſt:vñ tẽptatio dici põt qͥdã tactuſ qͥ il
lud qð tangit᷑pbat᷑:ſicut cecus dicit᷑ em
ptare qñ ſuo tactu vult aliquã certitudi/
nẽ habere de aliq̃ re quam tangit: ꝑ hũc
modũ in ſpũalib tẽptatio dicit᷑ quidã ta
ctus ad ꝓbandũ oꝛdinatꝰ. Hoc aũt põt
eſſe qᷓdrupliciter. Aut qꝛ ille q pulſat in/
tendit ꝓbare ⁊ appꝛobare ſiue ꝓbatũ oñn
dere:⁊ hoc modo tẽptat deus ſᷣm qð d
Saßp. iij Deus tẽptauit illos et inuenit
illos dignos ſe. Aut ille qͥ pulſat intẽdit
ꝓbare ⁊ repꝛobare ſiue repꝛobatũ facere
⁊ ſic tẽptat diabolus ſᷣm qð dicit Act᷑.v.

Cur tẽptauit ſathanas coꝛ tuũ mentiri

ſpiritui ſctõ. Aũt qꝛ ille qͥ pulſat intẽdit
ſolũ ꝓbare et experimẽtũ ſumere de eo ꝙ
eſt in hoĩe ⁊ſic tẽptat homo cautus:⁊ de

hac temptatiõe dicit᷑. Eccłxxx Ex mul/
tis loquẽs tẽprabit te:ſubridẽs interro⸗/
gabit te de abſconditis tuis. Aut q; 2 N½

erit rancoꝛ iracundie

pulſans nihil intendat ad eius tñ pulſa/
tionẽ ſequitappꝛobatio ſiue repꝛobatio
hoĩs ⁊ ſic tẽptat caro vel carnis cõcupi/

ſcẽtia de qᷓ Jacobi i. VUnuſqͥſq; temptat᷑
a cõcupiſcẽtia ſua abſtractus ⁊ illectus.
Acarne em̃ ſiue a carnis ↄcupiſcẽtia ho

mo pulſat᷑ ⁊ q̃ſi tangit᷑ cui tactui ſiue pul
ſationi ſi cõſentiat ꝓbat᷑ ⁊ repꝛobat᷑ſi ve
ro diſſentiat ꝓbat᷑: appꝛobat᷑:⁊ ſic etiã ꝓ
pꝛie carnis impulſio tẽptatio dici põt:di
cit idem doctoꝛ.qij.di.xxi. OQꝛ cum dici
mus temptationẽæ eſſe a carne vel ab ho
ſte hoc dupliciter põt intelligi.Aut ſit ſi

cut a mouẽte pᷣmo:aut ſicut a mouẽte p/⸗
ximo ⁊ ĩmediato.Si ſicuta mouẽte pꝛi/

mo ſic tẽptatio carniſ nunqᷓ; põt eſſe abi

Nq tẽptatione hoſtis:qꝛ oĩs carnis tẽpta
tio eſt ex eius coꝛruptione q̃ oꝛtũ habuit

a pꝛima hoſtis tẽptatione. Tẽptatio iñ

boſtis põt eſſe abſq; temptatiõe carnis
tiũc potiſſime qñ is temptat᷑ in quo nõ eſt
coꝛruptio ſicut fuit in adam⁊ in xpᷣo:vel
Yñ ex illa tẽptatiõe nulla incuruatio oꝛit
On vero tẽptatio hoſtis ad petm̃ ꝑtra /
hit cũ nullũ peccatũ ſit in nobis qd non
habeat oꝛtũ ex cõcupiſcẽtia aliq̃:ſic tem/⸗

ptatio diaboli a tẽptatione carnis nõ po
teſt ſeꝑari. Uñ glo. Yere. ſuper illud ps.
Diuerte a male ⁊c̃. Oia mala ab inſtin

ctu diaboli ꝓcedũt ſicut bona ab inſtin/

ctu dei:dicit tñ ꝙ illud:oĩa mala ⁊c̃: de/

bet intelligi ſicut a mouente pꝛimo:nõ ſi

cut a mouẽte ꝓximo: nã abſente diabolo
pctm̃ põt eſſe a libero arbitrio:vela volũ

tate ꝓpꝛia:vel a tra hẽte carnis ↄcupiſcẽ

tia:⁊ ita nõ eſt pᷣncipiũ ĩmediatũ reſpec
tu cuiuſſibet peccati. Et hoc pulchꝛe oñ
dir ſctũs Tho.i.ꝑte.q.cxiiij.ar.iij. Sed
ꝗꝛ ante petm̃ eius nõ fuit aliud ⁊ ipᷣm fu
it initiũ illius peccati oꝛiginalis ex quo
eſt inclinatio ad oẽ malũ dicit᷑ initiũ oĩs

mali:dicit idẽ Bona.q.ſequenti de diffi

cultate tẽptationũ carnis ⁊ hoſtis ꝙ re/
ſiſtere tẽptatiõi hoſtis vel carnis põt du
pliciter intelligi:aut reſpectu eiuſdẽ pec
cati:aut reſpectu alterius ⁊ alteriuſ. Si

reſpectu eiuſdẽ petĩvtpote pcti carnalis

ad qð inſtigat caro ⁊ inſtigat diabolus

tũc temptatio carnis eſt difficilio:ꝛ pter

ↄiunctionẽ caruis ad ſpiritũ ob quã ma
gis aiam incuruat.Si autẽ reſpectu di/
uerſoꝝ pctõꝝ vtpote tẽptatio carnis in⸗
telligat᷑ reſpectu carnaliũ:⁊ tentatio de/
moniſ reſpectu pctõꝝ ſpũalium: ſic ſe ha
bent vt excedẽtia ⁊ exceſſa Quidẽ enim
hoies ſunt qͥ magis ꝓni ſunt ad pctã car
nalia vt ad luxuriã q; ad ſuperbiã quib⸗
difficilius eſt reſiſtere tẽptationi carnis
qᷓ; tẽptationi hoſtis.Quidã ſunt qͥ ſunt

ꝓnioꝛes ad pctã ſpũalia qᷓ; ad carnalla

vtpote illi qͥ magis deſiderant honoꝛes
qᷓ;voluptates:⁊ his difficilius eſt reſmte
re temptatiõi hoſtis qᷓ; tẽptatiõi carnis
Si quis aũt ſit indiferẽs advtrũq; ⁊ eq̃ᷓ

literpnus q;tũ eſt de ſe:ei quodãmõ tem

ptatio carnis eſt difficilioꝛ pter maioꝛẽ
2 magis intrinſecã ⁊ ↄtinuã adherẽtis⸗
difficilioꝛ vo eſt tẽptatio hoſtis ꝓpter bo

ni ꝓmiſſi appecentiã: ⁊ ꝓpter latentioꝛe,z
inſtigãtis fallaciã. Sicut em̃ Gre.in mo
ralib oñdit:hoſtis antiquus multa que
ſunt vicia ſᷣm veritatẽ palliat ſub ſpecie
virtutũ. Si aũt q̃rat᷑ q̃ iſtarũ magis ex/

cedat alterã. Hicendũ ꝙ qꝛ ois caro coꝛ

rumpit viaʒ ſuã ex maioꝛi pte: carnales
ſunt qui deſideriũ carnis inſequunt᷑: idᷣo

difficilius eſt reſiſtere tẽptationi carnis
qᷓʒ hoſtis.Et licet foꝛtioꝛ ſit hoſtꝭ ⁊ aſtu
tioꝛ ⁊ occultioꝛ nõ tñ ꝑmittit᷑ tẽptare ᷣm
totã ſuã potentiã ⁊ aſtuciã: imo repꝛimi

tur ptã te diuina:licet etiã caro ſit in ntᷣa

ptãte ſᷣm oꝛdinẽ nature: tñ ꝓpter ꝑuer ſi⸗
tatẽ ↄcupiſcẽtie in multis regnat ancilla
⁊ ſeruit dña:⁊ nimius amoꝛ carnis facit
ventrẽ deũ eſſe hoĩs. Hec Bona.q̃ aꝓpo
ſui ad noticiã tẽptatiõis ipᷣius aduerſa/
rij generis hũani cui qꝛ hic dãnati nõ re⸗/
ſtiterũt ipᷣm cuʒ ira grãdi inſpiciẽt in in/

ferno ꝑpetuo Quarto irati erũtↄtra eos

quos nũc dicũt amicos qͥ erũt eis cã dã/
natõis ſicut dictũ eſt pᷣus in denis coꝛꝑa
libs:vñ ipᷣi dãnati ex talibꝛ patient᷑ coꝛꝑa

liter ⁊ ſpũaliter: ⁊ ita ex ipᷣis affligent᷑ in

coꝛꝑe et in aĩa et plus in aia qᷓʒ in coꝛꝑe.

Sed q̃ri vtrũ dãnati iraſcenfotra cos
dq̃̊s nunqᷓʒ viderũt: aut qͥ nunqʒ faeruns

Quarta pena ſpiritualis

eis octaſio peccandi. Dicendũ eſt ꝙ ſic:
qꝛ oẽs damnati ſibi inuicẽ nocebũt:et in
urdoꝛe vt dictũ eſt pus ⁊ in clamoꝛe:⁊in

pondere ⁊ in multis alijs:⁊ ideo ſibi in/

uicẽ iraſcent᷑?⁊ maled icẽt. O qᷓ; iniq̃ ſoci
etas ⁊? ꝑuerſa. Et talis pena debet eis qͥ
nõ iraſcunt᷑ per debitã coꝛrectionẽ ⁊ pu/
nitionẽ filioꝝ ⁊ filiarũ:ſeruoꝝ ⁊ ancilla/
vũ:aut alioꝝ ſibi ſubditoꝝ qbus accidet

ſicut hely de quo dicitur.i.Reg. ij. Hely

aũt erat ſenex ⁊ audiuit oia q̃ faciebãt fi
lij ſui vniuerſo iſraeli:⁊ quã doꝛmiebant
cuʒ mulieribo:⁊ dixit eis. Quare facitis
res huiuſcemodi q̃s ego audio res peſſi
mas ab oi ppło. Nolite filij mei. Nõ em
eſt bona fama quã ego audio vt trãſgre/
di faciatis ppłm dñi.Et nõ audierũt vo
cem patris ſui. Et ſequit᷑c.iij.vbi loquit᷑
Dñs ſa mueli de ſe ipo hely dicẽs. Pꝛedixi
em̃ ꝙ iudicaturus eſſem domuʒ eius in
cæternũ ꝓpter iniquitatẽ:eo ꝙ nouerat in/
digne agere filios ſuos et non coꝛripuit
æos.Et ſequit᷑ ca.iiij.OQ⸗ cũcõmiſſuʒ eẽt
bellũ inter ppłm dei: ⁊ philiſteos:cecide/
rũt de iſt ael.xxx milia peditũ:et arca dei
capta eſt:duo quoq; ſilij hely moꝛtui ſũt
ofni ⁊ pbinees Cunc; nunciatũ eſſet he

lIv ⁊ nuncius nominaſſet arcã dei cecidit

de ſella retroꝛium ⁊ fractis ceruicibꝛ moꝛ
tuus eſt. Hic patet quomõ deus punit
pa tres ? matres ꝓpter peccata filioꝝ cõ
tra quos nolũt iralci ira bona ipᷣos puni
endo:ſed vicũt ipᷣis. Quare feciſti hoc fi
li mi.Et ſi ab alijs verbis moneant᷑ eos
in pctis ſuis defendere nitunf. Et qꝛ no
lunt hec virtuoſe iraſci:iraſcentur cõtra
cos ⁊ filij cõtra patres: ⁊ ſubditi contra
oños⁊ alios qͥ debuerunt eos docere:coꝛ
rigere ⁊ punire O qᷓ; grauis ſocietas ad
cogitandũ:⁊ grauioꝛ ad videndũ:ſʒ gra
uiſſima ad experiendũ. Cogitet qͥ pote/
rit qᷓ;ta ſit hec pena in tam rabido in ꝑ/
Petun⸗ ꝑmanere. Sicut igit᷑ pᷣcepit oñs
helyvvt iraſceret᷑ ↄtra pctã filioꝝ:itavult
ꝙ vnuſqͥ ſq; iraſcat᷑ ꝑ punitionẽ debitam
coõtra Pera ⁊ ſui ⁊ pximi:qð ſi nõ fecerint
ait ꝓpheta que ſequut᷑ denunciando ſcʒ.
onuertant᷑ in inferun.

YNaarta pena ſpirt
q tualis eſt tumoꝛ ſuꝑbie vbi ſci
eengdü ſᷣm Boñ.di. l q.i.q̃ q rix
vtrũ damnati velint le peccare? OSicen⸗/
dũ inqᷣt:qꝛ mala voluntas dicit᷑ du plicit᷑
ſcʒ actus ⁊ habitus. Dico ergo ꝙ timoꝛ

ſeruilis dãnatis nõ aufert habitũ male

volũtatis:ſs aufert actũ.Iſte em nõ vult
luxuriari:qꝛ timet puniri: de ipſa volũta
te tamẽ non aufert habitũ qð patet: qꝛ ſi
ſepararet᷑impunitas vellet vtiq; luxuri
ari.Sic intelligendũ in dãnatis ꝙdoloꝛ
penalis aufert ab ipᷣoꝝ volũtate actũ vo
lendi peccare:qꝛ reuera dãnati nõ appe/⸗
tunt luxuriari nec dñari ꝓpter penas q̃s
ex illis actib ſentiũt ſe incun iſſe: habẽt

tñ habitũ volũtatis male per quẽ appe/

terẽt peccare ſi nõ crederẽt ex hoc puniri
Si ergo q̃ras vtrũ dã nati velint ſe pec/
care? Dico ꝙ nolũt:nõ ter hoc ꝙ pctñ̃
eis diſpliceat:qꝛ iniuſtu:ſed qꝛ eis diſpli
cet pena iuſta:⁊ iõ habẽt malã volũtatẽ
hoc nolẽdo:⁊ ideo viuit adhuc in eis vo
luntas peccãdi:licʒ doloꝛe penarũ impe
diat᷑ ne exeat in actũ ſuũ:habebunt tñali
quã inoꝛdinationẽ actualẽ voluntatis qᷓ
erit verſa in penã: ſicut beatis bona vo⸗
luntas in gloꝛiã:vñ ſicut iſti non merent᷑
amplius bona volũtate:nec illi demeren

tur mala:⁊ hoc dicit Aug.⁊ habet᷑ in lr̃a

ſq; magr̃i ſententiarũ: hec Boñ. dicit᷑ in
li.de timoꝛe.O dãnati inqͥetabũ a peſ⸗
ſimis voluptatiba in eis durãtib. Pꝛoba
bile eſt em̃ ꝙ remanebũtin eis:odiũ:ira

cũdia:ſuꝑbia: ⁊ alie male volũtates:licʒ
foꝛte q;tũ ad actꝰexterioꝛeſ ali̊s nos nõ

ꝓdeãt in effectũ Eʒe.xxxij. Deſcẽderũt
ad infernũ cũ armis ſuis:⁊poſuerũt gla
dios ſuos ſub capitib ſuis: ⁊ fuerũt ini⸗
qtates eoꝝ in oſſibꝛ eoꝝ Glo. Cum alijs
deo ⁊ eccłie rebelliby. Hec aut ſunt q nõ

ſinũt qͥeſcere.Exẽplũ de mari qð a cã in
trinſeca ſꝑ eſt in qetũ. Yſa.lvij. vImpij aũt

q́̃ſi mare feruẽs qð qͥeſcere nõ põt Suꝑ⸗/
bia igi᷑ in danat maxievidebit᷑ in qᷓtuoꝛ
Pꝛimo ipᷣm diſplicebit dñium creatoꝛis
Scðo eis nõ placebit iuſticia redẽptoꝛꝭ

„

i
66
ent
n
glia
fis
oba
Ara
lig
gno
erüt
0
lni/
Uis
1

in
güt
s/
o⸗
oris

deũ eſſe dvnm vniuerſalẽ oim creaturarũ

imo nollẽt ſibi ſubijci:⁊ tñ ab eo hũt eẽ ⁊
viuere:ab eoq; receperunt valde multa
bona qᷣbo abuſ ſut. Quia igit᷑ vellẽt abij
cere hmõi dñium qð nũqᷓ; poterũt h erit
eis maxia pena. Videmꝰ em̃ ꝙ duz aliᷣ

ſunt ſub aliq̃ dño vel pᷣlato ⁊ maxie ſi eos

moleſtet: puniat ⁊ coꝛrigat ↄtra ipᷣoꝝ vo
luntatẽ:maleũ eis diſphcet.Et hex pena
debet illis qͥ hic nunqᷓ; vᷣe ꝑmãſerũt ſub
eiꝰ oñio p̃ceptis eius obediẽdo.ſʒ fuerũt
ſub vnio diaboli:⁊ iõ cuiꝰ fuerũt ſerui ab
