vt ſimul cũ chꝛiſto ſint:cuius virtute ad

hanc gloꝛiã ꝑducent᷑. De quo dicit apo⸗
ad Ephe.iiij. Qui aſcendit ſuper om̃es

celos vt adimpleret oĩa.Friuolũ aũt vi⸗

detur cõtra hanc diuinã ꝓmiſſionem ex

naturali elementoꝝ inclinatione argu/

mẽtari:quaſi impoſſibile ſit coꝛpus ho/
minis cum ſit terrenũ ⁊ ᷣm:ſuam naturã

in fimuʒ locũ habens ſuper elementa le/

uia eleuari. Manikfeſtũ enim eſt ꝙ ex vir

tute anime eſt ꝙ coꝛpus ab ipᷣa perfectũ:

inclinationes elementoꝝ nõ ſeq̃tur. IJpa

enim anima ſua virtute etiam nunc cõti
net coꝛpus qᷓ;diu viuimus ne ex cõtrari/

etate elementoꝝ diſſoluat᷑:⁊ virtute etiã

anime motiue coꝛpus in altuʒ eleuatur:
⁊ tanto amplius qᷓ; to virtus motiua foꝛ

tioꝛ fuerit. Manifeſtum eſt autẽ ꝙ tunc
animalperfecte virtutis erit quãdo deo

per viſionẽ coniunget᷑. Non igitur debet

graue videri ſi tunc virtutem anime coꝛ

pus ab omni coꝛruptiõe ſeruetur ĩmune
⁊ ſupꝛa quacũq; coꝛꝑa eleuet᷑. Nec etiaʒ

huic ꝓmiſſionidiuine impoſſibilitatem
affert ꝙ coꝛꝑa celeſtia frangi nõ poſſunt

— „ -——.—ʒ—

— —

pto
atio
iam
1d.
ults
ppot
nnch.
ian
tuset
1,0
ung
tuls
e
ummli
hlepa
.l.
locns
eſtg⸗
en
llislo
gcllos
Utead
apo⸗
oines
di
nemer
ern⸗
gsdo
Nacur
dnta le
peen
recli
gi⸗
e co
nn
nteetii
Auutun:
uaße
tune
do der
Urdeber
ine
rimune
ſecciiz
itaten
polen

Decimũ felicitas inuariabilis.

vt ſaper ea coꝛꝑa gloꝛioſa ſubleuent᷑: qꝛ
a virtute diuina hoc fiet vt coꝛpoꝛa glo/⸗
rioſa ſimul cũ alijs coꝛpoꝛibus eſſe poſ/

ſint:cuius rei iudiciũ in coꝛpoꝛe vxpᷣi pꝛe⸗

ceſſit duʒ ad diſcipulos ianuis clauſis in
trauit. Hec ſcʒ Tho. De hoc ergo reg /

no nobis ꝓmiſſe dicit᷑. Venite benedi/

cti patris mei ⁊c

Egd qꝛ gloꝛia coꝛ

ſpoꝛis erit ex redundãtia glo/
re ip̃ius aĩe ſpecialiter: ideo

cõſequenter dicendũ eſt de gloꝛia ipſlius

anime que erit in decem.

Pꝛimo erit dei nr̃i clara cognitio.

Secundũ eiuſdẽq; tota dilectio.
CTertiũ ꝑpetua ac firma tentio.

Quantũ verũ gaudiũ ⁊ leticia.
Quintũ omniũ rerum abundãtia.

Sextum honoꝛ magnus inſuperabilis.
Septimũ animarũ decoꝛ mirabilis.
Octauũ completa pax interminabilis.

Nonũ ſatietas deſiderabilis.

Sed quid dixi.x.cuzʒ dicat᷑ in fine libꝛi

de compẽdio veritatis theologice ꝙ tot
ibi ⁊ tanta ſint gaudia ꝙ oẽs ariſmetri/
ci huius mundi nõ poſſent enumerare:
oẽs geometrici nõ poſſent ea menſurare

oẽs grammatici dyaletici ⁊ rethoꝛici nã
poſſent ea ſermonibs explicare:quia ocu
lus nõ vidit nec auris audiuit ⁊c Dixi
ergo decem ad aliquã ↄſolationẽ nr̃am

exhoꝛtationẽ ⁊ deſideriũ in flammandũ

vt ſic virtuoſe hic viuamus vt ibi ꝑuem
revaleamus. Vt autẽ oſtẽdit doctoꝛ ſan
ctus in.iij.ↄtra gentiles.ca.xiiij.finis cu
iuſſibet rei eſt in qʒ terminat᷑ appetitus

eius. Appetitus aũt cuiuſſibet rei termi

nat᷑ ad bonũ. Si em̃ philoſophi diffini/
unt bonũ Quod oĩa appetũt.Finis igit
omniũ eſt bonũ.Dicit etiã.ca.xxiij.ꝙ co
gnitio diuina finis vltimus homnis eſt
⁊ cuiuſſibet ĩtellectualis ſubſtãtie. Yoh.
xvij. Hec eſt vita eterna vt cognoſcãt te
ſolũ verum deũ:⁊ quẽ miſiſti ieſum chꝛi
ſtũ. Finis igit᷑ intellectus ⁊ bonuʒ eſt ve
rum ⁊ per cõſequẽs vltimus finis pᷣmiũ

verũ.Eſt ergovltimus finis homĩs cog
noſcere deuʒ. Hec ille Petrus de acqui
la iu.iiij.ait.Yinis cuiuſiibet rei habẽtis
eſſe ab alio eſt duplex ſcʒ fims cuius ⁊ fi
nis quo.Finis cuius ⁊exterioꝛ eſt deſide
rabile ꝑtectũ: ſed ſinis interioꝛ ſiue quo
eſt oꝑatio mediãte qua cõiungit᷑ res ipſi
pᷣncipio.Et qꝛ beatitudo ſᷣm omes eſt fi
nis rationalis creature ideo cõfoꝛmiter
diſtinguit᷑ duplex beatitudo ſcʒ vna inte
rioꝛ foꝛmalis et cãta ſcʒ vltima operatio
ꝑfecta ad quã poteſt beatificabilis na/
tura attingere.Alia eſt beatitudo exteri
oꝛ obiectiua ⁊ increata ſcʒ vnus deus et

trinus:⁊ iſta vocat᷑ beatitudo obiectius

uia ex iſta in tali beato beatitudo cau⸗/
at. Secundũ ꝙ dicit bea. Augu.i.de do
ctrina xpᷣiana. Res que nos beatos faci
unt ſunt pater ⁊ filius ⁊ſpirituſſctũs:bea
titudo autẽ foꝛmalis cõ ſiſtit in cõiuncti
one cũ obiecto nobiliſſimo. Hec ille.O
qᷓ;tum gaudiũ videre clare tam ꝑfectiſꝰ
ſimũ obiectũ. Cogita q;tum gaudet ho
mo videre rem pulcherrimã quã multũ
de ſiderabat videre:ſed vere nihil eſt vel
quaſi nihil de viſione cuiuſcũq; teicrea/
te q;tumcunq; pulchꝛe ⁊ gaudio eius in
cõparatione adiillaʒ viſionẽ ſiue intelle
etionẽ beatã. Hec auteʒ viſio clara erit
de quattuoꝛ. Nam. “
Pꝛimo videbunt deum in quẽ pꝛius cre
didernunaunt.
Secundo videbunt ſanctos que tanta
bona merueruftt.
Tertio videbunt peccata que antea cõ/
milerunt
Quarto videbunt infernum ꝙ pꝛuden //
ter euaſerunt.
Pꝛimo igit᷑ videbũt deuʒ ⁊c. De qua
viſione ait beatus Augu.in lib.de tripli
ci habitaculo. Sicut em̃ per ſpeculũ vi/
treum trina nobis viſio miniſtrat᷑: quia
noſipᷣos ⁊ ſpeculũ ⁊ quic qͥd eſt pꝛius vi/
demus. Sic ſpeculũ diuine claritatis et
ipᷣm deum videbimus q;tũ poſſibile eſt
creature:⁊ noſmetipᷣos ⁊ ceteros vera et
certa ſciẽtia cognoſcemus. Tunc iuſtis
manifeſtũ erit ꝙvnus exvno natus ſit al

Pꝛima gloꝛia anime

ter ex duobus ꝓceſſit: ⁊ quõ pater nõ pꝛe
ceſſit filiũ tẽpoꝛe ⁊ oꝛigine:nec ſpiritũ.ſ.
⁊2 quõ mundus erat in deo anteq;; in me
metipſo eſſet mundus.Tũc videbũt ſu/⸗
as alas ⁊ virtutes intimas⁊ ſpiritus an
gelicos. Hec Augu. Albertus mag.in
lacramẽtali.Tanta inqt erit ſciẽtia ꝙ pᷣ
teritoꝝ pᷣſentiũ ⁊ futuroꝝ nihil latebit:⁊
plus ſciet vetula q̃libet in illa gloꝛia qᷓ;
oẽs clerici ⁊ philoſophi ſcire potuerũt in
hac vita.i.Coꝝ.xiij. Videmus nũc per
ſpeculũ in enigmate:tũc autẽ facie ad fa
ciem. Nunc cognoſco ex parte: tũc autẽ
cognoſcã ſicut ⁊ cognitus ſuʒ Glo. Nũc
em imagines veritatis per fidẽ vident᷑:
tunc res ipſa vel ſpeculũ eſt aia in cuius

aliquo modo deum cognoſcimus:ſed in

enigmate.i.obſcure:tũc autẽ videbimus
facie ad faciẽ.i.manifeſte a ſimili vultu
ſe intuentiũ: Eſt em quedã viſio huiꝰ tẽ
poꝛis. Erit altera ſuturi. Iſta per fideʒ:
illa erit per ſpem. Et nũc nõ alij ſolũ ſed
etiã ego cognoſco ex parte.i.obſcure im/
ꝑfecte. Tunc aũt cognoſcã ſicut ⁊ cogni
tus ſum.i.videbo ꝓmiſſa ſicutvideoꝛ ap
mittẽte.i.cognoſcã deum ſicut ⁊ ipſe me
cognouit.O qᷓ; iocundũ erit habere cla
ram noticiã taʒ ꝑfectiſſime nature. Nos
em̃ experimur hic ꝙ dum videmus ali/
quẽ bonũ clericũ ⁊ ſapientẽ multũ velle/

mus habere ſciam illius:⁊ dicimꝰ. ¶Vti/⸗

nam talis poſſet mihi dare ſciam ſuã dũ
moꝛiet᷑ ⁊ ego ſuperuiuã. Sciẽtia aũt de
deo clare nota maioꝛ erit omi ſciẽtia ho/
minis huius mũdi. Vnde btũs Augu.
xxij.de ci.DOeus ita nobis erit cõſpicuus
vt videat᷑ ſptritu a ſingulis nobis in ſin/
gulis nobis videat᷑ ab altero in alterovi
deat᷑:a ſemetiſpo in ſemetipſovideat᷑: in

nouo celo ⁊ noua terra:atq; in omni que

tunc ruerit creatura videat᷑. Hec ille.Et

bꝛeuitet ſicut intelligo vbiq; ⁊ in quocũ

qꝙ; videbit᷑ deus:ſicut ⁊ nunc angeli vbi/

cunq; ſint ſiue in celo ſiue in terravident

deü: ⁊ ita boni latronis aĩa in inferno vi/
dit deum clare ⁊ fuit beata:ſed hec viſio
dicit᷑ paradiſus dicẽte xpᷣo eidẽ Lu.xxiij

Hodie mecũ eris in paradiſo.In coõpen

dio veritatis theologice dicit᷑ ᷣma dos
aie eſt cognitio qua diuina eſſentia vide

bitur ab oĩbus tota ſed nõ totaliter.i.nõ

ꝓut eſt infinita. Videbit᷑tñ diuina eſſen
tia limpidius abvno qᷓ; ab alio:ſicut idẽ
ſol diuerſimode a diuerſis aſpicit᷑:vel ea
deʒ littera a diuerſis legit᷑ diuerſimode
ſᷣm ꝙ oculus magis vel minus eſt diſpo
ſitus. Nam inqᷓ;tum vna potẽtia magis
erit ꝑfecta in lumine gloꝛie qᷓ; altera: tã/⸗
to ꝑfectius oꝑabit᷑ circa vnũ ⁊ idem ſub
iectũ. Videbimus ergo deũ in ſe ⁊ deuʒ

in nobis:⁊ nos in deo:⁊ deũ in creaturꝭ:

2 creaturas in des. Hec ibi Notandũ tñ
ꝙ eſſentiã vt infinitã oſtẽdit beatis vt in
qua pᷣmo et pᷣncipaliter cõſiſtit btitudo
creatura aũt veſter in ipᷣa nõ niſi ex cõſe/
qũẽti ⁊ comitãter. VUñ Aug.in.v. cõfeſ⸗
ſionũ.Quividet te ⁊ nõ illa btũs eſt:qui
videt alia ⁊ nõ te nõ ꝓpter hoc btũs: qui
videt te ⁊ illa nõ ꝓpter hoc beatioꝛ:ſed p
pter te ſolũ beatus. Et videt᷑ aliqbus ꝙ&
intellectus creatus poſſit ꝓficere in cog-
nitoꝝ multitudine circa creaturas viſas
in eſſentia diuia abſq; ꝓfectu eius in eo⸗
gnitionẽ eſſentie diuine:qꝛ per cognitio/
nẽ illarũ in diuina eſſentia nõ augmẽtat᷑
eſſentialis beatitudo:nec ꝑ illoꝝ ſubtra/
ctionẽ diminuit᷑:tñ aliqᷣs modus beati/⸗
tudinis ↄſiſtit in creaturis. Vñ Augu
Nõ cognitis ideis nemo ſapiẽs põt eſſe
Nota etiã ꝙdeus illabit᷑ipᷣis beatis ſᷣm
familiariſſimã intimitatẽ. Illapſus ta⸗
men dei duplex eſt: vnus eſſentie dei in
eſſentia aĩe:⁊ hoc illapſu cõſeruat eaʒ in
eſſe: et ſic illabit᷑ oĩ creature intimãdo ſe
eſſen tie illius inq;tum deus intimioꝛ eſt
cuilibet creature qᷓ; ĩa ſibi. Sic aũt nõ
beatificat:qꝛ ſic omi creatura eſſet beata
Alius illapſus dei eſt vt obiecti in bene
eſſe aĩam ꝑficiẽtis:⁊ex iſta intimitate ni
hil apparet niſi qſi deus. Sicut ferrum
candẽs in igne lucet ⁊ ardet vt ignis:ſie
ꝙ nõ apparet aliud eſſe qᷓ; ignis⁊ hoc eſt
ex penetratione ignis in ferrũ. Illabit᷑er
go deus in potentiã intellectiuã ⁊ ipam
purgando amplius illuminat vt videat
clariꝰ. Et hec ſunt mira⁊ intellectu diſti

222

ſſen
nide⸗
ee

dlhe

Ex fide cũ fidei rectitudine quaſi ex ꝑfe
cta argumẽtatione vita eterna infertur.
Ex fide cumvite pꝛauitate moꝛs eterna

concludit᷑. Et Berñ.in ſermone de vigi

lia dñi.IJlluminemus nobis lumẽ ſcien/
tie pꝛiuſqᷓ; de huius mũdi tenebꝛis tran
ſeamus ne de tenebꝛis trãſeamus ad te/
nebꝛas ſem piternas. Que eſt aũt iſta ſci
entia. Pꝛofecto ſcire:qꝛ veniet dñs:et ſic
quãdo veniet ſcire nõ poſſumus at ſiqͥs
iſta ſcientia eſt omniũ. Quis em̃ neſciat

vel noietenus fidelis qꝛ venturus eſt iu⸗

dicare viuos ⁊ moꝛtuos et reddere vni/
cuiq; iuxta opera ſua. Sed vere nõ om/
niũ iſta eſt ſed nec multoꝝ. Paucoꝝ eſt:
quia reuera pauci ſunt qui ſaluant᷑. Pu/

tas qꝛ cũ illi qui male fecerint exultãt et
letant᷑ in rebus peſſimis vt ſciãt vel reco

gitent qꝛ veniet dñs. Si dixerint ipſi tu
noli credere:qꝛ qui dicit ſe noſſe deum et

mãdata eius nõ cuſtodit mẽdax eſt. Nõ

em̃ ita ſe omi impuritate polluerẽt ſi do/

minũ venturũ foꝛe ſcirẽt:ſed foꝛmidarẽt

2⁊ vigilarẽtvtiq; nec ſinerẽt taʒ grauiter

ꝑfodi domũ ſeu ↄſciẽtias ſuas. Sciẽtia

autẽ illa in ᷣmo gradu operat᷑ penitudi/
nẽ ⁊ doloꝛẽ:⁊ riſum in luctũ cantũ in plã
ctum ⁊ gaudiũ in meroꝛẽ cõuertitvt inci
piant tibi diſplicere que vehemẽter ante

placuerãt:⁊ illa ſpecialiter hoꝛreaſq̃ ſpe

cialiter appetebas. In ſecũdo vero gra/⸗
du operat᷑ coꝛrectionẽ vt iam nõ exhibe/
as membꝛa tua arma iniqͥtatis pctõ ſed

coherceas gulã:iugules luxuriã: ſuꝑbiã

depꝛimas:⁊ facias ſeruire ſanctitati coꝛ
pus qð ante ſeruierat iniquicati.Penitu

do em ſine coꝛrectione nõ ꝓdeſt. Qui eĩ

baptizat a moꝛtuo ⁊ iterũ ta ngit eum ni
hil ꝓficit lauatio eius:ſed hec diutiꝰ ha⸗
beri nõ poſſunt niſi circa ſe multa circũ:

ſpectione mens nr̃a indefeſſa vigilet ⁊ at

tendat. In tertio gradu operat᷑ ſollicitu⸗/

dinẽ vt iã incipiat ſollicitus ambulare
cũ deo ſuo:et ex oĩ parte ſcrutet᷑ ne vel in

leuiſſima re tremende illius maieſtatis

eÿErit dei clara cognitio
tilia pꝛo ſtatu iſto. Hec autẽ viſio beata
ſuccedit fidei per quã meremur ad hanc
clarã viſionẽ ꝑuenire.In lib.devirtutib⸗

offendat aſpectus. In penitudine atten

ditur tn coꝛrectione ardet:in ſollicitudi

ne lucet ⁊ interius ⁊ exterius renouatux
Hic iam reſpirare incipita tribulatiõe
maloꝛũ ⁊ doloꝛe ⁊ timoꝛis magnitudinẽ

ſpũali leticia tẽperare ne ſuoꝛũ enoꝛmi⸗/

tate ſcelerũ abundantioꝛi triſticia abſoꝛ
betur. Hinc ⁊ ſitimet iudic em ſperat in
ſaluatoꝛe:cum iam in aio ſimoꝛ⁊ leticia
obequitẽt ⁊ obuient ſibi. Plerũq; timoꝛ
letieiã ſuperet.Leticia ſepe timoꝛẽ exclu
dat.Et infra ſui gaudij archanũ felix cõ

ſciẽtia in luctamine hmõi indeſinẽter cõ
ficit᷑᷑ onec qð moꝛtale eſt abſoꝛbeata vi
ta donec euacuet᷑ timoꝛ qui eſt ex parte?
ſuccedat leticia quod perfectũ eſt:qꝛ non
timoꝛ ſempiternus ſed leticia ſempiter/
na erit. Hec ille Hec eſt igitur fides cui
ſuccedit viſio clara De hac eſt articulus
dicens. Credo vitã eternã. Ideo qui ha

bet ſidẽ de vita eterna ſollicitꝰ debet eſſe
quõ illi puideat.Si cũ tãta ſollicitudine

pꝓuidet᷑ huic miſere vite de qua nemo ce

tus eſt ꝑ diẽ qᷓ;ta ſollicitudo debet eſſe ꝓ

uidẽdi uli vite de q̃ certus eſt ꝙ erit eter
na. Et ſi dicat᷑ ꝙ vnus eſt interitus hoĩs

⁊ iumẽtoꝝ. Eccłe.iij. Dhicendũ eſt ſicut

Gre.ꝙ Salomõ in illo libꝛo diuerſas ꝑ/
ſonas in ſe ſuſcepit:⁊ qñ dicit ꝙ mẽs inꝛ
perita ſentit:vt in vᷣbo ꝓpoſito: qñũq; ve/
ro ꝙ ratio bñ diſpoſita decernitvt eiuſdẽ
ſcʒ Quid habet ãplius ſtulto ſapiẽs miſi
vt pergat illuc vbi eſt vita. Et eiuſdẽ.q.
Coꝛda filioꝝ hoĩm ĩplent᷑ malicia ⁊ ↄtẽ
ptu ĩ vica lcʒ ⁊ poſt hec ad inferos dedu/
cent᷑. Ec ſi dicat᷑ iterũ illð apłi.i.ad Thy.
vi. vbi dicit᷑ de deo qͥ ſolus hẽt ĩmoꝛtali/

tatẽ. Rñdeo ꝙ ihi ĩmoꝛtalitas ꝓĩmuta/
bilitate accipit᷑ quã nõ hẽt creatura ꝑ na
turã ⁊c̃. Pꝛimũ igit᷑ pꝛemiũ beatoꝝ erit

diuine eſſentie clara viſio:q̃ viſio clara vi
ſione obſcura acqnirit᷑qꝛ ſcriptuʒ eſt in
ps. In lumme tuo videbimus lumẽ. Se
cũda vi ſio ſiue cognitio erit illius ſacra/
tiſſi me vᷣginis mr̃is dei marie: tot miliũ
angeloꝝ ſctõꝝ ⁊ ſcãꝝ. O qͥs poſſet pẽꝗſa
re ũliꝰ ſocietatis pulchꝛitudinẽ decoꝛẽ ?

oꝛnatũ. Sta ⁊ demoꝛare ĩ hac cogitatõe

quit᷑. Poſt hec vidi turbã magnã quã di

Nec hic lequoꝛ de viſione coꝛpoꝛali:ſed
intellectuali que nobilioꝛ erit multo viſi
one illa coꝛpoꝛali de qua dicet᷑ infra. Si
pulchꝛũ eſt videre regẽ aut reginã in de
coꝛe ſuo: qᷓ; pulchꝛius erit videre illã re/
ginã celi in gloꝛia celi:de qua ꝓpheta ait

xpo. Aſtitit regina a dextris tuis in ve/
ſtitu deaurato circũdata varietate.i cha

ritate illa qua diligit᷑ a deo ⁊ deum dilt/
git: ⁊ alijs virtutibovidebit᷑ ꝙ ipᷣa ſit ma
ter dei ⁊ quõ filiũ dei cõcipere meruit:pe
perit manens virgo:lactauit:nutriuit: ⁊
poꝛtauit:ac in paſſiõe aſſociauit:quomo
do per eã mundus redẽptus eſt: ⁊ ange
lica ruina reꝑata: qᷓ;tus honoꝛ illi a deo
ab oĩibus angelis ⁊ ſanctis exhibet᷑: cogi
tet qui põt. Videbit᷑ quõ ſit exaltata ſu/⸗
per oẽs choꝛos angeloꝝ: ⁊ bꝛeuiter tot ⁊
tanta mirabilia de ea cognoſcent᷑:ꝙ moꝛ
talis penſare nõ poſſet ĩmo etiaʒ oẽs oꝛ⸗
dines angeloꝝ cũ admiratione ip̃am co
gnoſcent ⁊ videbũt. Videbit etia quili/
bet beatus nouẽ oꝛdines angeloꝛũ de q/
vus dicit᷑ Dañ.vij. Milia muium mini
ſtrabãt ei:⁊ decies centena milia aſſiſte/
bant ei. Vbi ait Nico.de lyra. Notandũ
ꝓꝙhic ponit᷑ numerus determinatus pꝛo
indeterminato: qꝛ angeli ſunt in maxio
numero nobis indeterminato. Quantũ
igit᷑ mirabile videre tot angelos. Sic re
gina ſabba: vt dicit᷑. iij. Reg. x.videns ſa
pientiã ſalomonis ⁊ oꝛdinẽ miniſtrãtiũ
veſteſq; eoꝝ ⁊c̃.nõ habebat vltra ſpiritũ
vt diceret ad regem verus eſt ſermo quẽ

audiui in terra mea ſuꝑ ſermonibstuis
⁊ ſapiẽtia tua ⁊ nõ credebã narrãtib mi

hiꝛi donec ipſa vidi oculis meis:q;roma/
gis debemus credere eſſe mirabilius vi/
dere illius regis regũ oꝛdinẽ ſibi aſſiſten
tium angeloꝝ.Quãta eſt cõparatio ſalo
monis ⁊ ſue domus ad domũ regis eter
ni.Certe quaſi nulla:mo nec ꝛie poſ⸗/
ſumus capere donecvideamus illiusdo
mus eterne pulchꝛitudinẽ:quid dicã de
viſione tot ſanctoꝝ et ſanctarũ de quibꝛ.
Apoca.vij. Audiui numerũ ſignatoꝛuʒ

centũ q̃draginta qᷓ̃ttuoꝛ milia ex om̃i tri /

bu filioꝝ iſrael. Ex tribu iuda ⁊c̃. Et ſe/

numerare nemo poterat ex oibus geni
bus ⁊ tribubus ⁊ populis ⁊ linguis ſtan
tes ante thꝛonũ in cõſpectu agni amicti

ſtolis albis ⁊ palme in maniby eoꝝ. Vñ

hic ponit numeꝝ electoꝝ de iudeis:⁊ po
ſtea de gentilibo.ibi. Poſt hecvidi.Et qꝛ
paucioꝛes fuerũt electi de iudeis:iõ po/
nitur certus numerꝰ ⁊ finitus ſcʒ.cxliiij.

de gentilib vero ponit᷑ numerus infini⸗
tus:tamẽ per hunc numerũ ſᷣm vnã glo/⸗
ſam intelligit᷑ numerus omuiũ electoꝝ:

quia eſt certus ⁊ finitus deo.Poſt ea po
nitur incertus numerus eoꝛundẽ qꝛ no/

bis eſt incertus. Itẽ abbas Joachim di
cit ca/ ꝓpcer ꝓmiſſam beatitudinẽ. In eo

em̃ trãſitura leua ad dexterã.xl. ꝓpter de⸗
calogi impletionẽ ⁊ euã gelici ſacramẽti
ſignificationẽ.iiij ꝓpter virtutũ exercita

tionẽ:millenarius ꝓpter omnimodã ꝑfe/

ctionẽ. Vnde mille eſt nomen vltimũ in
numeris nec eſt vltra ꝓpꝛium nomẽ niſi
ſumptũ ex poꝛibus numeris. Videre er
go tot ſanctos valde gloꝛioſum eſt. Fugi
amus malas ſocietates ne tam grata ſo
cietate pᷣuemur:trãſeamuſ cũ regina ſab
ba ab his terrenis ad cotemplandã illã
celeſtẽ hieruſalẽ dicẽte Augu. in enchy⸗
ridion. Si cõſideremus fratres chariſſi
mi que ⁊ quãta ſunt que nobispmittun
tur in celis vileſcerẽt aĩo oĩa que haben

tur in terris.Et ſequit᷑ Que autẽ lingus

vel qͥs intellectus capere ſufficit illa ſuꝑ

ne ciuitatis quãta ſint gaudia angeloꝝ

choꝛis intereſſe cũ beatiſſimis ſpiritibi:

gloꝛie cõditoꝛis aſſiſtere pᷣſentẽ:dei vul /

tũ cernere icircũſcriptũvidere nullo moꝛ

tis metu affici incoꝛruptiõis munere le/
tari. Hec ille. Conſideret igit᷑ quis tãte
ſocietatis iocunditatẽ leticiã ⁊ gaudiuʒ
Si pulchꝛa ſocietas huius mũdi bono/
rũ zuten gaudentiũ et letantiũ letificat

aliquẽ ſm illud aplłi Gaudere cũ gaudẽ
tibus. Ro. xij. qᷓ;to ma gis viſio tante ſo⸗/
cietatiſſcʒ tot angeloꝝ ſanctoꝝ ⁊ ſancta

rũ erit gloꝛioſa. Solus deus et hij qͥ hac
leticia ꝑfruunt᷑tm̃ nouerũt gaudiũ. De

hac autẽ viſione beatifica loquitbeatus

erit derclara cognitio

Augꝰ. in li.de triplici habitaculo dicẽs:
In hac viſione trina ſcientia paſcit᷑ ho⸗

mo. Sicut enĩ ꝑ ſpeculũ vitreũ trina no

bis viſio miniſtrat᷑:qꝛ noſipᷣos⁊ ſpeculũ:

et quicqͥd pꝛeſens eſt videmus Sic per

ſpeculũ diem claritatis ⁊ iᷣm deũ vide/
bimus qᷓ; tũ pe ſſibile eſt creature: ⁊ noſ/
ipſos ⁊ ceteros vera ⁊ certa ſcientia cog/

noſcemus.Tunc abdita creaturaꝝ ⁊ in/
ferni videndo deũ videbimꝰ:tunc iuſtis
manifeſtũ erit quomodo deus eſt inuiuli⸗/
bilis:niſi per gratiaʒ ſu ꝓple incõparabi/
lis:⁊ ſine fine ante om̃ia quicqͥd intereſt
inter naſci qð ad filiũ pertinet:⁊ pcedere

quod ad ſpmſanciũ: excepto ꝙ vnus ex

alio natꝰ ſit. alter a duobo ꝓceſſit: ⁊ quo/
modo pater nõ pceſſit filii temr oꝛe:ſed

oꝛigine:nec ſpiritũſanctũ. Hec Auguſt.

Sed dixi tertio ꝙ beatividebũt peccata
que ante cõmiſerũt. Sed diceret quis:q̊/
modo hoc erit verũ cum pctã eoꝛũ ſint ꝑ
cõtritionẽ ⁊ cõfeſſionẽ deleta ipᷣo deo ſpe
cialiter indulgente ⁊ illa remittente: ſi/
cut oꝛauit ꝗ heta dicens: Et ſᷣm multi/
tudinem miſerationũ tu.deleiniqͥ. meã.

Si ſint ergo deleta quomõ videbunt et

a quo videbunr.hoc eſt qð ait Anſel.lipᷣ.
de ſimilitudinibi di. Quid eſt hoc pecca
ta que feci ſcient omes. Ad hoc ea cõfeſ/
ſus ſum vt delerent᷑:vt nulli amplius pã

derent. Et reſpõdet ſub hijs verbis. Cũ

tu in illa gloꝛia ab omni criminuʒ ſoꝛde
purgatus vultui dei pꝛeſens aſtiteris.in

gratus ne ei poteris eſſe ꝓ tanra miſeri/

coꝛdia quam tibi fecit remiſſis illis deli/
ctis. Rõ inquies. Et vnde gratias ages

ſi nmihil eoꝝ vnde iure gratias illas debe

as in tua memoꝛia habes,.vt igitr in illis
laudib eternaliter iocũderis ſemper de
quanta miſeria ſis erutus:vt puto coꝛo/
nam.i.gaudiũ habebis. Cum ergo ſin /
guloꝝ cõ ſcientie ſingulis pateant cõfite/
ri audeo:ea quoq; pctã cũctꝭ alteroꝝ pa/
tere:ꝓ quoꝝ curatione tu deo gratioſus
exiſtes aſſidue.nõ ad tuã cõ fuſionẽ: ſed
ad magnã dei miſericoꝛdiã:eiuſq; gloꝛi/⸗
ficationẽ:tuãq; ↄgratulationẽ. Non em̃

ꝓ peccatꝭmaioꝛ coꝛdis anguſtia pꝛemet:

ſcelerum tnoꝝ magis pudebit q; aliquẽ
magis olim vulnerib ſauciũ: iamq; ab

ommi parte ſanatũ absliti lãguoꝛis mo/

leſtia pꝛemit Cum integra ſamtas:ꝑfe/
cra mũdicia:piena remiſſio:-ſecura oium
offenſionũ uimpunitas: tibi certo artulſe/
rit cognitio vel recoꝛdatio pctõꝝ tuoꝛuʒ:
in nullo tibi magis hoꝛreri vel ↄfuſioni
va lebit qᷓ; eſt modo beato Petro apłoꝛũ
pꝛincipi abiuratio ſua cõtra xpᷣm nega/
uit.beate marie magdalene pctã ſua: et
multis alijs quiba młta ſunt donata cri/
mina.vnde ſuper hoc agnitis delictisve
lut enoꝛmi:ac feda ifirmitate pietas vir/
tus ſapientia medici qui te ſanauit ſub/
limius a cunctis admirabit᷑ laudabit᷑:⁊
magnificabit᷑. Laus aũt ⁊ magnificẽtia
gloꝛie die: ſi bene aduertis tua gloꝛia eſt
Hec Anſel. Hoc qu ꝓpe eſt qð ait apo

ſtolus Re ma. vi Scimus qm̃ diligẽtib⸗

deũ oĩa cooperant᷑ in bonũ:hijs qui ᷣmꝓ
poſitũ vocati ſunt ſancti.ſᷣm ꝓpoſitum.i.
ſim dei pᷣdeſtina tionẽ vocati iunt ſancti.
vnde glo. interli. Scimus hoc qm̃ dili.
deum. i.mãdata dei ſeruantibl omniap/
ſpera ſiue aduerſa: ſiue eti pꝛeterita pec
cata cõuertunt᷑ in bonũ.i.in eternã beati/
tudinem:vt per excellentiã dictũ ſit qua/
ſi bonũ bonoꝝ. Et ſi de peccatꝭ remiſſis
a deo ſit gloꝛia ⁊ iocũditas quid erit de
meritis:vtiq; beatus gaudebit ſevirtuo
ſe vixiſſe:⁊ carnis mũdi ⁊ demonis tem/

ptatões ſuperaſſe:⁊ foꝛte maius erit gau

diuzʒ ſe bona feciſſe qᷓ; mala euaſiſſe.⁊ ra
tio eſſe poteſt:qꝛ ex bonis meritis acqͥris

gloꝛiã illã ſempiterna:ſicut ex pctõ moꝛ⸗

tali acqͥris dãnationẽ eternã.⁊ qᷓ;to plu/
ra merita feceris: tanto amphius pᷣmia/

beris dicente xpᷣo Tohõ.xiiij. In domo

patris mei manſiones multe ſunt. Do⸗/
mus pꝛis:ait Nico.de łra.hic vocat᷑ glo
ria celeſtis in qua ſunt mulci gradus et
diſtinctiões:qꝛ qᷓ;uis ſit idẽ obiectũ bti/
tudinis nullã diuerſitatẽ hñs:tñ ex par
te btõꝝ eſt diuerſitas in ꝑcipiẽdo illð ob/
iectũ ſᷣm varietatẽ meritoꝝ:qꝛ aliqͥvidẽt
clarius ⁊ fruuntᷣm maioꝛitatẽ habitus
charitatis qui facit animã capacẽ bennn⸗

erit dei clara cognitio

dinis Hec ule. Et reuera ſi huiꝰgłie ma
gnũ haberemꝰ deſideriuʒ conaremurad
oꝑavirtutꝭ⁊ meritoꝛia.ſic ſcti qͥ tãtis de
ſiderijs conati ſũt hãc gloꝛiã acqͥrere ie/
iunijs:vigilijs:oꝛõnibo: ⁊ alijs oꝑiba cha
ritatꝭ. Et vere multũ diligẽterp hac glo
ria habẽda laboꝛare nos opoꝛtet attẽta
ſolutiõe xpᷣi Lu.xiij.facta cuidã ab eodẽ
xpᷣo querẽti. Dne ſi pauci ſunt qͥ ſaluant
Jeſus aũt dixit: Contẽdite intrare per
anguſtã poꝛtã:qꝛ multi dico vobis que/
runt intrare? non poterũt. Vñ NHico.de
lyra ſuꝑ hũc textũ dicit:ꝙ in penitẽtibiẽ
triplex difficultas ad oꝑa virtutũ. Una
eſt ex coꝛruptõe nature ꝑ pctm̃ pᷣmoꝝ pa
rentũ:ex qua tanta eſt in humana natu/
ra ꝓnitas ad maluʒ:⁊ difficultas ad bo/
nũ:ſim ꝙ dẽ Geñ.viij. Senſus ⁊ cogita/
tio humani coꝛdis ꝓna ſunt ad malũ ab
adoleſcẽtia ſua. Scda difficultas eſt in
pluribo:qꝛ ex pctis pᷣteritis cauſatꝰeſt in
ioſis peccãtibo quidã habitꝰ: vel ſaltem
diſpoſitio inclinans a pctã ſiłia. Tertia
ex difficultate oꝑis virtuoſi:qꝛ virtus eſt
circa bonũ⁊ difficile:⁊ ideo modus peni
tendi ad h̊ ꝙ ſit efficax debet cũ magno
conatu fieri. Hec ille. Et hoc eſt qð dẽ a
xpᷣo. Contẽdite intrare ꝑ anguſtã poꝛtã
Et per hoc etiã ſoluit᷑ queſtio ꝓpoſita de
paucitate ſaluãdoꝝ.nam pauci reſpecti
ue inueniunt᷑:ita feruide penitẽtes ꝙ nõ
impedliant᷑ ꝓpter dictas difficultates.iõ
ſubdit᷑: Muliti querũt intrare ⁊ non po/
terunt: ⁊ iſti ſũt tepidi pᷣdictꝭ difficilib⸗
impediti.Quapꝛopter ait Petrus.ij.ca.
c.ij. Fratres magis ſatagite ꝑ bona ope
ra certã veſtrã vocationẽ et electionẽ fa⸗
ciatis. Nã qᷓ;to plura bona feceritis ma/
ius gaudiũ recipietis Ex cogitatõe igit
⁊ recoꝛdatõe pctõꝝ ꝑ dei miſcdia ʒ indul
toꝝ:⁊ operũ bo noꝝ ſctĩ dei gaudebũt:et
hoc erit tertiũ. Quarto btividebũt infer
nũ ⁊ penas dãnatoꝝ quas pꝛudẽter eua
ſerũt. VUñ Rich.in.iiij.di.l.iij.q.iij.pꝛin/⸗
cipalis dicit. Sancti multo ꝑfectius vi⸗
dent penã danatoꝝ q; dãnati cognoſcãt
gloꝛiã eoꝝ. qꝛ bti penã dãnatoꝝ vident
in verbo ⁊ clara in genere ꝛie: eo ꝙ ta⸗

*

lis viſio eſt ad aliquã gloꝛiaʒ accidẽtals

eoꝝ: ꝛ in videẽdo vei iuſticiã delectant.
iuxta illud ꝓphete.Letabit᷑ iuſtus cũ vi⸗
derit vin. ma.ſ.la.in ſang. pec. Et illoꝛi
penã in cõparatõe ad ſuã gloꝛiã cõſide⸗
rantes deo gr̃as vberioꝛes agẽt: neceio
cõpatiunt᷑: nec cõpaſſione qui eſt paſſio:
qꝛ talis nõ eſt ſine ali’qua pena:nec cõpaſ

ſione qͥ eſt motus electiuus:quo qͥs vult

aliũ a miſeria liberari: qꝛ bti nihil volũt
cõtrariũ huic ꝙ vidẽt deũ abſolute vel⸗
le.vid ent autẽ velle ſimpliciter dãnatos

in ſua pena ꝑpetua remanere. Hec ille:

Et hoc eſt qð dicit mgr eodẽ di. Sicut
inqͥt ſancti tradunt ⁊ boni malos ⁊ mali
bonos vident vſq; ad iudiciũ.poſt iudi/
ciũ vero boni videbũt malos:ſed nõ ma
li bonos. Vñ Gꝛeg. Infideles ĩ imo po/

ſiti ante diem iudiceij fideles ſuꝑ ſe in re

quie attendũt:quoꝝ gaudia poſt cõtem/
plari nõ pñt.Hec ille: De hac aũt viſio⸗
ne btõꝝ reſpectu dãnatoꝝ loquit᷑ mgr̃.c.
vlt᷑ diul. Poſtremo inqͥt querit᷑:anvilſa pe

na repꝛoboꝝ decoloꝛet gliaʒ btõꝝ:anbti

tudinẽ eoꝝ ꝑficiat. De hoc ita aitGꝛeg.
Abpud animũ iuſtoꝝ nõ fulcat btitudinẽ
aſpecta pena repꝛoboꝝ:qꝛ ibi iam cõpaſ⸗/

ſio miſerie non erit btõꝝ munere leticiã
nõvalebit.Et licet iuſtis ſua gaudia ſu
ficiant ad maioꝛẽ gloꝛiã videbũt penas

maloꝝ qᷓs ꝑ gr̃am euaſerũt:qꝛ q dei cla⸗

ritatẽ vidẽt nihil in creatura agit᷑qd vi

dere nõ poſſine. Non eſt aũt mirandũ ſi
ſcti iam imoꝛ?tales repꝛobos videãt mẽ
tis intelligẽtia:cum ꝓphete adhuc moꝛ/

tales videre hec oĩa meruerũt. Egrediẽẽ

enĩ electinõ loco:ſed intelligẽtia vel vi/
ſione manifeſta ad videndũ impioꝝ cru
ciatus quos vidẽtes doloꝛe nõ afficient᷑:
ſed leticia ſatiabunf:agẽtes gr̃as de ſua
liberatõe viſa impioꝝ ineffabili calami⸗
tate. VUñn Eſa.ĩpioꝝ toꝛmẽta deſcribẽs:
7 ex eoꝝ viſione leticiõ bonoꝝ expꝛimẽs
git. E gredient᷑ electi ⁊ videbũt cadane/
ra viuoꝝ qͥ puaricati ſunt in me:⁊ erunt

vſq; ad ſatietatẽ viſionis oĩ carni.i. ele⸗
ctiI. Hec inagiſter: Quale aũt ? q;ꝛ tum

erie iſtud gaudiũ in cogitatiõe tet ⁊ fa/

— —

10

Secunda gloꝛia onime

tarũ penarũ:licet tamen ſit gaudiũ acci/

gentale:cogitet qui porelt.
Ecunda gloꝛia a⸗

1 ni me erit dei tota.i. ꝑfecta di/

lectio.Tunc em̃ illud pᷣceptũ:

Diliges dñm deũ tuũ ex roto coꝛde tuo
2 ex tota anima tua⁊ ex totavirtute tua:

umplebit᷑ quod ponitur Matthen xxij. ⁊

Mar. xij.dicit᷑:ex to.c.t.⁊ ex t.a.t.⁊ ex to.

m.t.⁊ ex to.vi.t.Et Deut.vi.dicit᷑. Dili/

ges do. d. t. ex t. c.t. ⁊ ex to.a.t.⁊ ex t. foꝛ.t.
Et Luce.x.idem habet᷑ ſub alijs verbis

cum dicit᷑. Diliges do.d.t.ex to.c.t. 7 ext.
a.t.⁊ ex o.vi.t.⁊ ex o.m.t.qꝛ mens ibi fer/

tur in deũ totaliter ⁊ ꝑfecte qᷓ;tum eſt ſi⸗
bi poſſibile:⁊ ſine aliqua interruptiõe:et
hoc modo intelligẽdo hoc pᷣceptuʒ dicit

Aug.ꝙ mãdatũ charitatꝭ ſo lũ implebit
in pꝛima vbi erit charnitas perfecta MHa

giſter di. xxvij.tertij ait. Dilectiõis autẽ

modus inſinuaf cum dicit᷑ ex toto coꝛ.t.
id eſt ex toto intellectu.ext.a.id eſt ex to
ta volũtate ⁊ ex tota mente:id eſt ex me/

moꝛia: vt om̃es cogitatiões et omnẽ vi⸗

tam ⁊ oẽm intellectũ in illũ feras a qus
habes ea que fers.illud autem pꝛeceptũ
non implet᷑ ab homie in hac vita moꝛta/
li. Sed cur pꝛecipit᷑ homini iſta ꝑfectio

cum in hac vita nemo eam habeat. Re/

ſpondit Augꝰ.qꝛ non recte currit᷑ ſi quo
currendũ eſt neſciatur. De lyra dicit ſu/
er Matthᷣ. ꝙ quattuoꝛ ſunt de ratione

huius pᷣcepti.ſcʒ diligere deũ ex toto coꝛ

de ⁊ ex to.men.⁊ ex to.a.⁊ ex to.foꝛ. Cu/⸗
ius ratio eſt:qꝛ diligere eſt actus volũta
tis. Duplex autem eſt actus volũtatis.
Vnus eſt elicitꝰ: ⁊ alter imꝑatus. Actꝰ
autem elicitus eſt qui ĩimediate egredit᷑
ab ipſa volũtate. et iſte tangit᷑ cum dicit:
Diliges ⁊c.ex to.c.t.id eſt ex tota volun
tate.qꝛ ſicut ex coꝛde oꝛit᷑ motꝰ ad alias
partes coꝛpoꝛis:itavolũtas mouet potẽ
sias anime.Actus autẽ imperatus volũ
tatis eſt actus alterius potẽtie mote ad
ſuum actum per ipᷣam volũtatem. vnde
ſequi᷑. Ex to.men. Mens enim accipit᷑
ibi ꝓ ipſo intellectu: qui ſemper deũ cla/
pe videbit. Per volũtatem etiam mouet᷑

axpeditus ſenſitiuus: vt cofo:mer ſupe⸗
rioꝛi: et iſte actus nominat᷑ cum dici :ex
tota anima. Per ammsã intelligit pars
ſenſitiua:ſᷣm quod dicit᷑ Gene.il. Factus
eſt homo in animã viuentẽ.i.vitam ani⸗/
malem er lenſibile. Irem per volutatem
mouent᷑ potentie executiue ad operaduʒ
ex dilectoe:⁊ hoc notat᷑ cum ſubdi. ex t.
foꝛ.t.vel ex o.vi.t.qð idem eſt. Hece ille:
Hec omnia cõplebunt᷑ in beatis: et in il/
la felicitate eterna vbi videbimꝰ denʒz ſi/
ne fine:a mabimus ſine interruptiõe.lau
dabimus ſine ceſſatiõe.Tunc eni amoꝛ
dei poſſidebit totũ coꝛ:⁊ ſᷣmꝙ cõmun iter

dicit᷑ a multis in clara viſione ⁊ perfecta

dilectiõe ſiue fruitiõe cõſiſtit beatitudo.
Sed de beatitudine cõmuniter fit talis
diſtinct io:qꝛvno modo dicit᷑ felicitas ſi/
ue beatitudo:vt illud quo foꝛmaliter in /
trinſice quis dicit beatus Alio modo ꝓ/
ut eſt illud quo tanq; a cauſa intrinſeca:
imediate cau ſat᷑iam dicta beatitudo ſoꝛ
malis ⁊ intrinſice ꝑficiens ipᷣm beatuʒ.

Pꝛimo modo aꝓpellat᷑ beatitudo foꝛma

lis eo ꝙ ſit aliqua perfectio inherẽs ipſi⸗/

beata. Secũdo modo appellat᷑ beatitu/

do finalis:eo ꝙ ſit vltimus finis omniũ

ſcʒ ipſe deus. Pꝛima iſtarũ beatitudinũ
dicit᷑ beatitudo creata. Secũda dicit᷑in /

creata:qꝛ ipſa eſt creatrix eſtentia. Vtra
ꝙ; iſtaꝝ beatitud inũ replet ⁊ qͥetati pitꝰ

beati omne deſideriũ:aſiter tamen ⁊ ali/

ter:quia pꝛima replet foꝛmaliter: ⁊ ideo
quandoq; aellat᷑ finis intrinſecus qui
dici finis quo. Secũda replet ⁊ quietat
finaliter ⁊ effectiue:⁊ ideo dicit᷑ finis ex
trinſecꝰ ſeu finis in quo: quem alloquẽs

Auguſtinꝰin libꝛo cõfeſſionũait:Ouia

feciſti nos ad te inquietũ eſt coꝛ meũ do/
nec requieſcat in te.Hec autem beatitu⸗
do creata: vt dicũt quidã pᷣncipalius en
in actu volũtatis qᷓ; intellectus. et ratio
eſt quia ſicut inter habitus vie charitas
eſt domũ pꝛincipalius ſᷣm Auguſti. xv.
de ciuita te. Et ſᷣ̃m apłm.i. Coꝛinth̊.xiij
ita inter habitus patrie charitss pꝛime

eſt domũ pᷣncipalius.ſed in pꝛima nobi/

lioꝛ habitus ſiue nobilioꝛ virtꝰ habet no
bilioꝛẽ actum. ergo perfecte deũ diiigere

Secunda gloꝛia anime

Aieſt actus charitatꝭ patrie eſt nobiliſ/
ſimus actus ale Cum ergo in nobliliſſi /
mo actu pᷣncipalius cõſiſtat beatitudo:
⁊ di ligere ſit actus volũtat pᷣncipalius
cõſiſtit in actu volũtatis qᷓʒ intellectus.
Et quis volũtas non poſiit exire in ali/⸗
quem actum ſine actu intellectus.nõ ta/⸗/
men ſequit᷑ter hoc ꝙ intel lectus ſit no
bilioꝛ: qꝛ licet actus volũtatis indigeat
acctu intellectus qᷓ;tum ad ſui initiũ. in/
diget tñ intellectus actu volũtatis q̃ʒtũ
ad ſui cõplementũ. In dilectiõe aute pa
trie quattuoꝛ erunt graddus.
Nam pꝛimo deus vere diliget᷑ tanqᷓʒ ſũ/
ma bonitas. DWJèG
Secũdo in ſe quiſq; reflectet᷑ ex amoꝛe
Wrtio ꝓximum ꝓſequetur feliciũ cha/
Quarto coꝛpus ſuuʒ cõplectet᷑ ſpiritus
Piꝛimo ergo deus vere diliget᷑ ⁊c. VUn
de in pᷣma regnabit oꝛdo charitatis qui
eſt invia per cõparationẽ homis ad deũ.
UVnge ſicut deus nunc eſt ſuꝑ omnia di
ligendus ⁊ illud bonũ qð eſt deus maio
ri affectu ex charitate homo debʒ velle ip

ſi deo qʒ ſibi: ita etiam erit in patria. Et

ratio eſt:qꝛ q; tum res habet de bonitate
tantũ habet de diligibilitate. ſʒ bonitas
dei tranſcẽdit bonitatẽ creature in infini
tum: ergo eſt plus q́ʒ tota creatura dili/
gendus: nec eſt aliqua bonitas maioꝛ ea
ad quã ſua bonitas poſſit referri.ergo eſt
ꝓpter ſe diligẽdꝰ. Talis ergo amoꝛ bea/
toꝝ erit in patria ↄtinuus ⁊ ꝑpertuus.vn
de hoc amoꝛe magisviuet᷑ btůͦs cum deo
qʒ ſibupſi Remanebit etiã oꝛdo charita
tis ad ſe ⁊ ad ꝓximũ: ⁊ coꝛpus ꝓpꝛiũ ſᷣm
aliquid qð eſt in via:ſicut declarabit᷑ in⸗/
fra. Iſta dilectio erit ꝑfecta:⁊ ſiue timo/
re ſeruili:de quo amoꝛe ait Gꝛeg ix.mo/
raliũ.c.xxiiij. Tunc ſolum deo obſequia
reddimus cum eum ꝓpcer amoꝛis fidu/⸗
ciam nõ timem cũ nos ad bona opera
affecius nõ metus dirigit. nam qui a ꝑ/
uerſitatis opere ex timoꝛe reſtringi: per/
uerſa libenter ageret ſi liceret. Hequaqᷓ;

4

ergo veraciter tractus qui adhuc a pꝛa?è
uitatis deſiderio liber non eſt: qui verg
obſequia deo nõ reddimus: ſi ex timo?e

mãdatis illius ? nõ pocius ex amoꝛe ſer
uimus: ſed cum menti noſtre eius dulce

dinis amoꝛ accendit᷑:omne deſideriũ pꝛe
ſentis vite leuigat᷑i.tranſit:⁊ a nobis e/⸗

longat᷑i mo in tediũ delectatio.ſ.pꝛeſens
vertit᷑ atq; hanc cum meꝛoꝛe mens tolle
rat cui victa pꝛius repꝛobo amoꝛe ſeruie
bat. VUnde btũs Job. Hoc diuino amo/⸗
re accenſus dicebat: Tedet animã mea
vite mee. Hoc amoꝛe diuio accẽſus pau
lus dicebat: Quis nos ſeparabit a cha
ritate xpᷣi Ro. viij. Apłus eni in h̊ oſten⸗
dit quõ boni fideles etiã in pñti vita de⸗
bent firmiter xpᷣo adherere ꝑ dilectionẽ
⁊2 amoꝛẽ. nihil poteſt hoĩem a deo ſepara
re niſi pctĩ.Eſa.lix. Dctã veſtra diuiſe
rũt inter vos ⁊ deum veſtrũ. Dicit ergo
apłus: Quis ſeparabit nos ⁊c̃.tribula/

tio.i.af flictio coꝛpoꝛis:aut anguſtia mẽ/⸗

tis:aut ꝑſecutio.i.fugatio de loco ad lo⸗
cum.aut fames ·i.penuria cibi.an nudi/⸗
tas.i.penuria veſtimẽti.an periculũ.i.ap
psratus ſubditus moꝛtis.an gladius.i.

ipſa moꝛs ſiue diuiſio aĩe a coꝛpoꝛe.Cer

te nihil hoꝝ debet nos ſeparare a chari /
tate chꝛiſti:. nam charitas omnia ſuffert:
omnia ſuſtinet.i.Coꝛinth.xiij. Et bene
dicit ꝙ nihil ſeꝑabit nos a charitate xpᷣi.
m ſicut eiuſdẽ.c.viij.dicit᷑. Ron ſunt cõ

digne.i.equales paſſiones huiꝰ tempo/⸗

ris licet multiplices:qꝛ tꝑales ⁊ momen

tanee ad futurã gloꝛiã ꝓmerendã. Un/

de Augꝰ. Tribulatio nãq; eſt cum fine:
merces ſine fine. Et młto maioꝛ erit ibi
gloꝛia⁊ dilectio dei maioꝛ que reuelabit
in nobis. Reuelabit᷑inqᷓ; hic deũ aman/
tibus:⁊ in charitate decedẽtib: Hec enĩ
charitas qua diligimus hic deũ ſuꝑ om
nia ⁊ pluſqᷓ; omnia eſt:de qua dicit apts
i. Coꝛinth.xiij. Charitas nunqᷓ; excidit
ſcuʒ in futuro:ſed porius augmentabit᷑.
Oquãta erit gloꝛia habere deũ pꝛeſentẽ

7 videre deum facie ad faciem:et totoa⸗/

moꝛe ſiue ꝑfecto diligere eum. Hoc eni
erit finis omniuʒ deſiderioꝝ noſtroꝝ In

eeinit deitota dileetto

poc kerminabita ſpetitus noſter: itaq ni
Hil vltra valebimus deſiderare.Et ad h̊
melius intelligendũ attẽde aliquẽ mul/

