co pᷣmiabũt᷑̃: cuᷣ ſocietate dñi ſui ꝑpetuo
manebũt. O kmi quõ pnr ſe dicere ſõ do
minio dei qͥ eius repuguãt volũtati: nec
curãt ſcire quid eis pᷣcepit aut mãdauit.

Qus igit᷑ dicũt deũ dñm ſuũ cui nolunt

obedire:de qͥbo dicit᷑ ad Tytũ.i. Inqͥna/⸗
te ſunt eoꝝ mẽs ⁊ ↄſciẽtia ↄfitent᷑ſe noſ/
ſe deũ:factis aũt negãt cũ ſint obhoĩati⁊

incredibiles:⁊ ad oẽ opus bonũ repꝛobi
CTales ſũt plures ſimileſilli de quo Be
da in geſtis angloꝝ. Noui inqͥt ↄuerſuʒ

ſolo noie:ſed moꝛibo ꝑuerſum qui cũ coꝛ
riperet᷑ nõ emẽdabat᷑:ſed qꝛ ſeruus erat
optimꝰ ꝓpter neceſſitatẽ officij tollerabat᷑
ifirmitatẽ tãdẽ icurrẽs vocatꝭ fribi dixit

ĩfernũ ſibi eẽ aꝑtũ:⁊ nõ lõge a iuda ⁊ pila

to ⁊ caypha locũ ſibi paratũ Cũ aũt frẽés
pꝓuocarẽt eũ ad pniaʒ dixit ſe nõ poſſe pe

nitere cũ ↄtta eũ iã eet datũ iudiciũ ⁊ ſic

miſer moꝛtuꝰ eſt. Sie plures ſũt xpᷣiani

ſolo noĩe:ſʒ moꝛibo ꝑuerſi dei negatoꝛes
ꝑiuri:mẽdaces:luxurioſi:guloſi: ⁊ ſic de
alijs q́ nũqᷓ; emẽdant᷑ſʒ ꝑſeuerãtvſq; ad

moꝛtẽ. Cimeo ꝙ talibo ſit locꝰ patus cũ
iuda ⁊ plato in iferno. Et ſi aliqͥ videãt᷑

penitere neſcio vtrũ ſit ſufficiẽs pnia ad
ſalutẽ:qꝛ inqᷣr Aug.ᷣmone de inocẽtiby:
hac aĩaduerſiõe ꝑcutit᷑ pctõꝛ vt moꝛiẽs

obluiſcat᷑ſui qͥ d viueret oblit ẽ dei Et
ve magna ẽ dubitatio an talis expectõs
vtq; ad moꝛtẽ ſit vᷣe fuus volũtariꝰ dei.
Elrca hãc materiã doctoꝛ btil. vl xxliij.

mit vt vix hõ ah

—eeſttumoꝛ ſuperbie
Certio ſꝑ ðſiderabũt adiplere volũtatẽ
Quarto et ipugnabũt vᷣturẽ ⁊ bonitatẽ.
Pꝛimo ip̃is diſplicebit dnium creatoꝛis
bec erit maxima ſaꝑbia vt eis diſpliceat

q.ꝗqᷓ qrit vrrũ pnia in extremis valeatad

ſalurẽ ponit duas ↄcluſioões. Pꝛima eſt

ꝓnia vera ſiue interioꝛ ſola: ſiue exterioꝛ
ſupple cũ interioꝛi ſuſceptiõe ſacri pnĩe.
ſufficit ad ſalutẽ pctĩ in extremis. Scða
eſt iſta ꝙ ſcʒ pnia qᷓ videt᷑ hr̃i in extremis
vix eſt vera pnia ſufficiens ad ſalutẽ: qꝛ

difficile eſt tũc hr̃e verã pniam. Pꝛima
ↄcluſio patet ꝑ auctoꝛitatẽ Aug.⁊ ponit᷑

in lr̃a mgfr̃i:qm de ſꝑ potẽs eſt ⁊ etiã in
moꝛte põt iuuare qͥbus placẽt.Cũ g̊ opꝰ

ſit nõ hoĩs:ſʒ dei vᷣa pnia ĩſpirare ea pot
cen vult ſua miſcõᷣta Scðo ꝑ rõnẽ:qꝛ
lue ſola pnĩa interioꝛ ꝑ modũ meriti de
cõgruo diſponat ad iuſtificationem ſiuę
ſacrm pnĩe oꝑet̃ ꝑ modũ ſacr̃i ad eãdẽ ſi
ab aliqͥ in extremis hẽat᷑ hec vel illa ha⸗
bet᷑ eadẽ rõ ꝑceptõis gf̃e q̃ ⁊ in alio peni
tẽtei? ꝑ ↄñs gra ꝑcipiet᷑ ⁊ ſic ſalꝰ Scða
ↄcluſio pbat᷑ pᷣmo:qꝛ tũc ĩpedit᷑vſus libe
re rõnis ⁊ volũtatis ex doloꝛe vel timoꝛs
inherẽtib. Maximꝰ aũt doloꝛ in ꝑte ſen.
ſitiua vel maximꝰ timoꝛ ⁊ vtraq; paſſio

vehemẽs nata eſt impedire liberũ vſum

intellectꝰ ⁊ volũtatis:qꝛ ſᷣm Aug.li.lxxxx
iij.qxxxviij. Paſſiones canſate a triſtiba
plus mouẽt q; paſſiões cãte a delectabi⸗
libus. Paſſio aũt delectatiõis vehemẽs
qñq; im pedit totaliter vel fere vſum rõ/
nis vt in li. de ci. dei dicit Actꝰ aũt diſpli
cẽtie de pctõ ad hoc vt ſit ſufficiẽs adve

rã pniĩaʒ ſiue ĩtrinſecã ſolã ſiue ad dignã

ſuſceptionẽ ſacr̃i inqͥᷣrit hberũ vſũ rõnis
2 volũtatis. Si dicas ꝙ voloꝛ ⁊ timoꝛ 4
ineſt nũ tolalitern impedit intellectũ ⁊ vo

luntatẽ ↄcedo:ſʒ multũ ipedit ⁊ ꝑ ↄnñsꝭ
imꝑfectꝰvſus itellectꝰ⁊ volũtatꝭ tũc põt

haberi qͥ vix ſufficit ad diſplicẽtiã ſuffici
entẽ ⁊ reqſitã adverã pniam. Hãc rõnẽ
tãgit mgr.iij.c.di.xx.Et eſt ad hoc Hu/⸗
go li. ij. pte.xiiij.ca.v. Licet ergo difñcile
ſit vt tũc ſitvera pnĩia qñ tã lera venit:qũ
cruciatꝰ mẽbꝛa uge t:⁊ doloꝛ ſenſuũ opꝑ
qͥd cogitare valeat:meli
oꝛ eſt tñ ſera qᷓ; nuilla. Pnia em̃ ſi in extre
mo vite hyaru aduenit ſanat et liberat:

Scðᷣa rõ doctoꝛꝭ ſpᷣtił. Ad hvt diſciplia

ſit oꝛdiata opoꝛtʒvt ſit debite circũſtatis

Quarta pena ſpiritualis

nata:⁊ maxime circũſtantia finis ⁊ pᷣnci
pij actiui:vt.ſ.volũtaria ⁊ ꝓpter deũ: ſed
difficile eſt tũc hẽe actũ ſic circũſtãtiona
tũ:tum qꝛ quivſq; tunc fuit impenitens
nõ videt᷑ tũc extoꝛqu ere a ſeipſo diſcipli⸗/

nã nouã niſi timoꝛe pene ĩminẽtis. Pꝛe/

ſumit᷑enĩ ꝙ ſi remotꝰeſſet a pena:ſicut pᷣ/
us nõ extoꝛqueret a ſeipᷣo talẽ diſciplinã
ſicut nec pᷣus tum qꝛ ſaltẽ aliqͥd ſimplici
ter iuolũtariũ videt᷑ cauſa iſtiꝰ diſcipline:
nam illa ꝓpinqua expectatio moꝛtis vi/
det᷑ cauſa iſtꝰ diſcipline. Sa giͤ eſt in⸗
uolũtaria:ſed qð nõ fit niſi ex ſuꝓpoſitõe
cuiuſdã voliti nõ eſt ſimpłr volutcariũ:ſi
cut non oĩno volũtarie ꝓijcit qͥs merces
in mare ſi nõ ꝓijcit niſi ex pᷣſuꝓpoſitõe ꝑi
litatõis quã nollet. Saltẽ qð nõ eſt ni/
ſilſit volũtariũ nõ eſt multũ acceptũ alij:
nec multuʒ videt᷑ ꝓpter eius amoꝛẽ fieri.
Hanc rõnẽ tangit Aug. ⁊ allegat mgĩr

in l̃a di.Quẽ ̊ ſero penitet opoꝛtet non

ſolũ timere iudicem:ſed diligere:qꝛ ſine
charitate nemo põt ſaluꝰeẽ. NHon Atime
at tm̃ penã qͥ penitet ſed anxiet᷑ ꝓ głia:q̃
cõuerſio ſi ↄ tigerit:etiã in fine alicui de/
ſperãdũ nõ eſt de eius remiſſiõe. Tertia
rõ doctoꝛis ſubtcilis:habitus malus vſq;
tüc cõti nuatꝰ multũ retrahit ab actu pe
nitẽtie.Et hãc rõnẽ tãgit Aug.⁊ mgf in
lr̃adi. pᷣdicte. Sʒ qm̃ vix aut raro ẽ tã iu
ſta ↄuerſio timẽdũ ẽ de penitẽte ſero ma
xime cũ filij q̊s illicite dilexit ſint pñtes
⁊ vxoꝛ ⁊ mdus ad ſe vocet. Mulxos ſo
let pnĩa ſerotina deciꝑe:ſed qm deus po/
tens eſt ſꝑ de ſic penitẽte ſero nõ eſt de ſpe
randu:vñ ſubdit Scotꝰ ibidẽ.Intellige
inqͥt hec delectabilia eẽ pñtia:vel in ſe vł
in fantaſmatibivehemẽter imp̃ſſis:⁊ ſi/
ue ſic ſiue ſic ex vehemẽtia habicus ↄti/⸗
nuati multũ inclinat᷑ ad inoꝛdinate ama
ta. ⁊ PR ↄñs magnaʒ facit difficultatẽ ad
hñdã magnã diſplicẽtiã de pctĩs.Quar
ta qñ aliqͥ eſt minꝰ dñs ſui actꝰ tãto re/⸗

quirit᷑ intẽſioꝛ diſplicẽtia ad G: vt ſit ſuf/

ficiẽs diſpoſitio ad deletõem culpe.Iſte
aũt eſt minus dñs:qꝛ nullo mõ dñs actꝰ
exterioꝛis ad peccãdũ:̊ ſᷣm ſtrictã iuſti/
ciã redrit᷑ inteuſioꝛ motus diſplicẽtie ad

iuſtificationẽ iſtiꝰ qᷓ; ad iuſtificationẽ ſe
ni cũ vix poſſit hẽe eque intẽſum. Et hãc
rõnem tãgit Augꝰ. ⁊ igf in lr̃a di. Age
pñam dum ſanꝰ es ſi ſie agis dico tibi
ſecurꝰ es:qꝛ pniĩaʒ egiſti eo tꝑe q̊ peccare
potuiſti. Sivis agere pnĩaʒ qñ iam pec/
care nõ potes pctã te dimiſerùt:non tu il
la. Et ſequit᷑ in doc. Adminꝰ nõ tu ita li/
bere dimittꝭ:ſicut ille ſanus: ⁊ ideo qᷓ;tũ
deficit in te de libertate tãtũ ſᷣm rigoꝛẽ re

quiret᷑ a te motꝰ intẽſioꝛ quẽ nõ vłvix po

teris hẽe.Et ideo dicit Aug.ꝙ magnuz
eſt cui deus tunc inſpirat ſi qͥs eſt:veram

pnĩaʒ:qꝛ vix ait doc.vel nõ eſt aliqͥs qui
hẽat diſpoſitõeʒ de ↄgruo:vt ſibiiſpiret᷑

Ex iſtis ſequunt᷑ duo coꝛrelaria. Vnũ ꝙ

ſano ꝑſuadẽdũ eſt vt ſanus peniteat in-

cutiẽdo ſibi timoꝛẽ qᷓ; ꝑiculoſuʒ ſit expe
ctare ſerotinã pnĩiam ꝓpter rõnes pꝛedi⸗/
ctas. Aliud coꝛrelariũ ꝙ infirmo iaʒ ad
articulũ iſtũ deducto ſuadẽdũ eſt:vt ſᷣm
poſſibilitatẽ ſuã laboꝛet ad pniam oꝛdi/

natã:vt ſcʒ nõ obſtãte doloꝛe vel timoꝛe

vtat᷑ rõne qᷓʒtũ põt:⁊ nitat᷑ hĩe diſplicen-
tiam qᷓ;tum poterit habere:licet bꝛeuem

Et ne in deſperationẽ mittat᷑ extollẽ.da

eſt dei miſcðia ſibi ꝓponẽdo exemplũ de
latrone illo:cuius fuit ſera pnia:ſed non
ſera indulgẽtia. Dicit cõſequẽter ad ar/
ticulũ tertiũ ꝙ opoꝛtet iſtuʒ aliqua pena
Pen iri ꝓ pctõ:ſed illa pena nõ debet ſibi
oc ĩponi:qꝛ nõ hec illaʒ explere põt:nec

debet ſibi imponi ꝙ tãto tꝑe ſit in purga

toꝛio:qꝛ iſte ſacerdos nõ hʒ auctoꝛitateʒ

infligẽ di illã penã:ſed ꝓponenda eſt ſibi

coꝛreſpõdẽs petis tali mõ. Si ſanꝰ eẽs
talis pnĩa eẽt tibi imponẽda ſi cõualue/

ris ſtudeas adimplere.ſed nunc es i ma,/
nu dñi:cõfide de miſcðᷣia eius:qꝛ ſi puni

at miſcðᷣiter puniet:vel in caſu vbi nõ pᷣt

ꝓtrabi multꝰ ſermo:nõ opoꝛtʒ aliquã pe
nam ſibi ſpecificare: ſed tm̃ inſtruere en

de iuſticia dei miſericoꝛdis.h̊ doc.ſubti⸗/

lis. Nõ igit᷑ diſpliceat hic cuiq̃ʒ agere pe

nitẽtiã:⁊ ſe ſupponere ꝑ verã obedientiã

diuĩe volũtati cuſtodiẽdo eiꝰmãdata:qꝛ

he ſunt vie perueniẽdi ad celũ: vt dictũ

eſt pluries. Humilia mini igitur ſub poe

ſe
0

l
4

4
n⸗

fm

N

eſt tumoꝛ ſuperbie

tenti manu dei vt vos exaltet in tꝑe viſi

totionis oẽm ſollicitudinẽ ꝓijcientes in

eũ qm ipſi eſt cura de vobis.i.Pet᷑.v. NHRo
lite diẽ heſternũ expeccare ꝓpter pericu/

lum iam dictum. O ſi ſuꝑbe vixeritis
deo vr̃o nõ obediendo:⁊ ſit moꝛtui fueri/
tis humiliabit vos in inferno ꝑpetuo cũ
demoniby:qꝛ qui ſe exaltat humiliabit᷑⁊

ecõtra qui ſe hũiliat exaltabit᷑ Luc. xiiij.
et. xviij. Et in põ.de pctõꝛe dicit᷑. In la⸗

queo ſuo humiliabit eũ vnde nõ poterit

exire. Et tũc talis hũiliatio erit dãnato

maxima pena. Quid eritde ſuꝑbis hu.
ius mũdi qui tm̃ głiant᷑in ſuperbia ſua.
Certe multi taliũ ſubijcient᷑ deo velint
nolint in inferno ⁊ hoc erit eis maxia pe

na ꝙ nõ poterũt tale dominiũ euadere ſi/

cut multis ſubditis eſt pena qñ non pñnt
euadere dñm ſicut ſunt lerui in multꝭter

ris. Scða pena ex ſuꝑbia dãnatoꝝ erit

qꝛ eis non placebit iuſticia redẽptoꝛis:⁊

hec erit maxima ſuꝑbia tãto iudici ⁊ tã

veraci ⁊ iuſto nõ iudicio ↄtentari. Sed

Ire eis diſplicebit:? Certe qꝛ ſtrictiſſime
de oĩbus pctis tam magnis q; paruis iu

dicabit.Frequẽter in cauſis coꝛã iudice
tꝑali trahit᷑ hõ in cãm ſuꝑvnovel duob⸗
vel paucis arciculis. In iudicio dei non
ſic: ĩmo ſuꝑ oĩbus pctĩs hic factis: ⁊ de
oĩbus negligẽtijs ⁊ bonis ⁊ malis opoꝛ/
tebit in iudicio reddere rõnẽ.Eccł.vlti.
Cũcta que fiut adducet deus in iudiciũ

omi errato ſiuebonũ ſiue malũ.Et in
de eſt ꝙ nõ ſolũ magna:ſed etiã modica

adducẽt. Modicũ eſt vᷣbũ ocioſum ⁊ de
oĩ vᷣbo ocioſo qð locuti fuerint hoĩes ſuꝑ

terrã reddẽt roneʒ in die iudicij Hath.

xij. Minima eſt cogitatio ⁊ ipᷣas ſcruta/⸗

bit᷑ ad reddendũ rõnẽ IJſa.lxvi.Ego aũt

oꝑa eoꝝ ⁊ cogitationes eoꝝ venio vt cõ/
gregẽ cũ oĩbus gentibi. Glo.q.d. Jõ ve/⸗
nio ad iudiciũ cũ oibus gentib vt iudi/
cem ſimul oĩa oꝑa eoꝝ ⁊ cogitationes: ⁊
reddã eis oia que meren. Et nõ ſolum
grãdeua:ſed etiã puerilia.nã Pꝛouer.v.
dicit᷑ Reſpicit dñs oẽs vias hoĩs et oẽs
reſſus illius cõſiderat Et ideo dicebat
ob. xiij. Et cõſumere me vis pctis ado

leſcentie mee:exemplũ habemuf in q̃rto

dialogoꝝ de puero quinqᷓnni qui fuit dã

natus. Et nõ ſolũ ſcrutabit᷑ ſcienter com
miſſa:ſed etiã per erroꝛẽ: vñ ꝓpheta ait.

Et ignoꝛãtias meas ne memineris. Itẽ

nõ ſolũ manifeſte mala ſed etiã quevidẽ
tur bona. Accidit em̃ ſᷣm Grego.ꝙ inter
dũ ſoꝛdet in oculis iudicis qð fulget in
oculis auditoꝛis:qꝛ radix intentiõis coꝛ
rumpit qð apparet bonũ:vt dare elemo/
ſynã ꝓpter vanã gloꝛiã:⁊ tunc iudicabit᷑
de his in põ. Cum acceꝑo tẽpus ego iu⸗

ſticias iudicabo.i.q̃ videbant᷑ iuſta. Exẽ
plũ due mulieres litigabãt de quodã glo

bo fili coꝛã iudice et vtraq; aſſerebat eſſe
ſuũ. Judex aũt inqᷣſiuit ab vtraq; cũ quo
incepiſſet globũ ſuũ.dicit vna:cũ carbo/
ne. Alia autẽ dicit cũ panno albo. Et iu
dex ait. Reuoluite globum ⁊ reddite illi
cuius initiũ inueniet᷑ in eo. Ita ꝓculdu/
bio iudicabunt᷑ ogꝑa qualiacũq; appare/
ant ꝑtinere ad deũ vel diabolũ ᷣm inten
tionis varietatẽ ab initio:⁊ ideo timẽdũ
eſt ypocritis Matth.vi. Attẽdite ne iu.
v.f.c. h.vt vi.ab eis:qꝛ tales tũc nõ habe
bunt mercedẽ. Pꝛeterea non ſolũ de his
que fiunt:ſed etiãde his que nõ fiũtopoꝛ
tet reddere rationẽ. vñ Math̊.xxv. Tũüc
dicet rex his qui a ſiniſtris eius erũt Di

ſcediteꝛc. Eſuriui.em̃ ⁊ nõ dedi.mi.mã.

ſicut pꝛius dictũ eſt in pᷣma pena coꝛpo/⸗
rali.Et hec fuit vna de cauſis q̃re diues
epulo nõ inuenit guttã aque refrigeran
tis:qꝛ pauꝑ la ʒa tus de micis mẽſe eius
habere nõ potuit:ꝓpter hec etiã pᷣnentuʒ
eſt iudiciũ ſodome ad ↄdemnationẽ: qꝛ
egeno ⁊ pauperi nõ poꝛrigebãt manũ.ſi
cut dici Eʒe.xvi. Ecce hec fuit iniq tas
ſoꝛoꝛis tue ſodome ſuꝑbia:ſaturitas pa
nis ⁊ abundãtia ⁊ ociũ ipᷣius ⁊ filiarum

eius ⁊ manũ egenoet pauꝑi nõ poꝛrige/

bant:⁊ eleuate ſunt ⁊ fecerũt abbomina/
tiones coꝛaʒ me:⁊ abſtuli eas ſicut vidi.
ſti. Eſt aũt credibile ꝙ ſicut querit᷑ ratio
de his bonis que nõ fecerũt:ita de alijs
qᷓ̃ret᷑:ꝛ maxime ad que tenent᷑ homines.
Sunt eniʒz multa ad q̃ magis obligant
qᷓ; ad dandũ ſua. Itẽ nõ ſolũ de bonis

Oauarta pena ſpiritualis

non fiunt:ĩmo de augmento bonoꝝ ſi nõ
ſequat᷑ ex bonis habitis.vñ Lu.xix.inlex
emplũ dicit᷑. Quare nõ dediſti pecuniaʒ
meã ad mẽlſam ⁊ ego veniens cũ vſuris
exegiſſeʒ illam. Glo.Qui pecuniã verbi
emit:a doctoꝛe credẽdo:neceſſe eſt vt cũ
vſuris ſoluat oꝑando:vel de acceptover
bi fenoꝛe vſuras ſoluit qui ex eo qð au/
dit etiã ſtudet alia intelligere. Itẽ nõ ſo/⸗
lum de augmẽto:ſed de pcioſitate aug/
menti ſi non inueniat᷑: inde Matth.iij.
DOis arboꝛ que nõ facit fructũ bonũ exci
det᷑: ⁊ in ignem mittet᷑. Nota ꝙ dicit bo⸗

num: pᷣterea opoꝛtebit rationẽ reddere

de aĩa.Si em̃ rex cõmiſiſſet filiam ſibi ſi
milimã ⁊ ſpecialiter dilectã quã intende
ret facere reginã in rugenine alicuip̃po/
ſito ſuo:⁊ ille male cuſtodiſſet eaʒ qͥs du/
birat quin rex exigeret de eius cuſtodia
rationẽ ⁊ tanto grauioꝛẽ qᷓ;to cuſtodiſſi
æã negligẽtius.Quid ergo faciet rex ce/⸗
loꝝ de illo cui filiã ſuã ſcʒ aĩiam ſibi ſimi
limã ⁊ ſpecialiter dilectã cõmiſit quã in/⸗
tendebat ad dignitatẽ reginã in celo b/
limare:ſi male cuſtodiret᷑tideo dicit᷑ De

utero.ilij. Cuſtodi ſollicite aiamtuam.

Felix erit qui poterit dicere in hoꝛa moꝛ

tis. Dñe deus modo reddo tibi creatoꝛi

aĩam meã. Item de coꝛꝑe:ipᷣm quidẽ eſt
caſtrũ traditũ hominia deo in cuſtodiã
Berñ.Bonũ caſtrũ cuſtodit qui coꝛpuſ
ſuuʒz cuſtodit:ſed ſunt ꝓditoꝛes aliqͥ qui
inimicis dñi caſtri illud exponũt Eʒzech.
xvi.Expoſuiſti foꝛnicationẽ tnã oĩ cran/
ſeunti.i.coꝛpus qð ſᷣm apłm foꝛnicatio/

ni nõ debet᷑led dño.Expoſiti foꝛnicatio

nem. i. delectationes illicitaſque faciunt
foꝛnicari a dño oĩ traãſeunti.i.cuilibet vi/
cio qð dicit᷑ eſſe in trãſitu:quia nõ durat

per viã huius mũdi inſidiãtes tranſeũti
bus.Quid faciet talibus ꝓditoꝛib:con
ſtat ꝙ ꝑdat illos exemplo illoꝝ agricola/
rũ pditoꝝ qui ſeruoſ ⁊ filiũ occidẽtes ad
iudicati ſunt ꝑditioni pᷣterea nõ ſoluʒ de
ipᷣis:ſed etiã de ꝓximo:qꝛ vnicuiq; man
dauit deus de ꝓximo: ſicut dicit᷑. Ecclę.
xvij. Exẽplũ de cayn cui dicit dñs Beñ.

iiij. Vbi eſt abel frater tuus. Itẽ pat de
filio:exemplũ ad hoc i.Reg.iiij.vbi legi

tur:ꝙ hely punitus eſt ꝓ filijs ſuis. Itezʒ

dñsp ſubditis:exemplũ ad hoc. Nu.xxv
Foꝛnitatus eſt inqͥt textus ppłs cũ filia/
bus moab et iratus dñs ait ad moyſen⸗

Tolle cũctos pᷣncipeſppłi ⁊ ſuſpẽde eos

ↄtra ſolem in patibulis vt auertat᷑ furoꝛ

meus ab iſrł. Itẽ mag pꝛo diſcipulo nõ

coꝛrecto:qꝛ ſᷣm ſalomone Pꝛouerbᷣ.xxij.
VWirga diſcipline fugat ſtulticiã in coꝛð
pueri colligatã. Itẽ platus pꝛo ſubditis.
Ezʒe.xxxiiij. Ecce ego reqͥraʒ gregẽ meũ
de manu eoꝝ ⁊ ceſſare eos faciaʒꝝ ⁊ vltra
nõ paſcent gregẽ. Et ca.xxxiij.Et tu fili

hoẽs ſpeculatoꝛe dedi te domuiiſrł. Au
diens ergo ex oꝛe meo ſermonẽ annũcia/

bis eis ex me.Si me dicẽte ad ipᷣm. Am

pie moꝛte moꝛieris nõ fueris locutus vt
ſe cuſtodiat impius a via ſua ipᷣe impiꝰ

in iniqͥtate ſua moꝛiet᷑ſanguinẽ aũt eius

de manu tua requirãiſi aut annũciãte te
ad ipᷣm vt a vijs ſuis conuertat᷑ nõ fuerit
ↄuerſus a via ſua ipᷣe in iniqᷣtate ſua mo/
riet᷑poꝛro tu aiam tuã liberaſti.Exẽplũ
de iacob qͥ.dicitGeñ.xxxi.Quicqͥd furto
ꝑierat a me exigebas.Et nota ꝙ oĩs ſu/
perbioꝛitas aut eſt naturalis:vt pꝛis ad
filiũ:aut accidẽtalis:⁊ hoc vel quo ad po

teſtatẽ:vt pᷣncipis:vel quo ad ſcientiãvt

magri:vel quo ad ea qᷓ ſunt ad bonitatẽ
ꝑtinentia:vt pᷣlati Et ſic patet quõ plene

reqͥret᷑ rõ de oĩbuſ pᷣdictis: pᷣterea opoꝛte
bit reddere rõnẽ de bonis a deo receptꝭ

ipᷣe em̃ dñs nihil dat de quo nõ velit hre

ra tionẽ qͥd fecerit ĩde ille cui cõmiſit: vñ

potius dicit᷑ ccõmodare qᷓ; dare Requi
rit ergo rationẽ de omni dato ſiue ſit ſpi

cio c uia! at rituale:vt ſunt bona aĩe acqſita ⁊ infuſa
eius voluptas vel demonibo qui tranſeũt

ſiue coꝛꝑale:vt ſunt foꝛtitudo:agilitas:
ſiue tꝑale:vt ſũt diuitie:delectabilia:ho/
noꝛes. Exemplũ ad hoc Match. xxv de
qno talẽtis:⁊ Lu.xix.de nobili qͥ tradi
it. x.minas ſeruis ſuis de qͥbus opoꝛtuit
reddere rationẽ. Itẽ ſicutvnũ membꝛũꝛ

vnus ſenſuſ ſeruit de officio ſibi dato:ita

⁊ oẽs debẽt ſuire de gratijs ſibi datꝭ: ſeu
bonis collatis alijs vidẽtib:: verbigra.

s

—

. —2

le

natis ex ſuꝑbia ꝓcedens ſemꝑ in

eſt tumoꝛ ſuperbie

potens in defendẽdo:diues in largiẽdo.

iuriſcõſultus de cõſilio:medicus de me

dicaminib:mgj de ſua ſciẽtia: pᷣdicatoꝛ
de vᷣ̈bo dei:⁊ ſic de alijs.i.Pe.iiij. Vnuſ

quiſq; ſicut accepit gr̃am in alterutrũil
lam adminiſtrãtes ſicut boni diſpeſato/

res multifoꝛmis gratie dei. Quid autẽ

iudicandũ eſt de diſpendẽtibus qui rece
uõ au

pta ad diſpendẽdũ ſibi retinẽt.
tem accidit inde qui recepta ad danduʒ
egenis retinebat ſcitis:nã xpᷣmvendidit
2 in fine laqueo ſe ſuſpẽdit.O qᷓ; tremen
da ⁊ foꝛmidãda eſt illa ratio et cõputus
de tãtis bonis.Pauci vt credo ſunt qui
ſciant hec oĩa:⁊ id eo in die iudicij mira/⸗
bilis:erũt ſtupefacti de ratione reddẽda

imo nec habebũt iudiciũ dei ſuꝑ his cõ/

tractũ. Rationẽ huiꝰponit JYſa.v.c. Vbi

dicit. Opus dñi nõ reſpicitis nec opera

manuũ eius cõſideratis ꝓpterea captiuꝰ
ductus eſt ppls meus:qꝛ nõ habuit ſcien
tiã: ꝓpterea dilatauit infernus aiam ſuã
2⁊ aperuit os ſuũ abſq; vllo termino.⁊ de

ſcendẽt foꝛtes eius ⁊ ppłus eius ⁊ ſubli

mes gloꝛioſiq; eius ad euʒ ⁊ incuruabit᷑
homo ⁊ hũiliabit᷑ ⁊ oculi ſublimiũ depꝛi
ment᷑:et exalcabit᷑ dñs exercituũ in iudi/
cio ⁊ deus ſctũs ſctificabit᷑ in iuſticia.Fa
ciet ergo iudiciũ iuſtũ:ſed videbit᷑ iniu/
ſtũ dãnatꝭ admirãtes quõ reddituri fũt
rationẽ de tot:ĩmo dicẽtes illud iniuſtũ:

qꝛ hic noluerũt habere haꝝ rerũ noticiã
Qusãta ſit pena alicui puniri vbi credit

ſibi nõ fuiſſe factũ iudiciũ:iuſtũ poteſtis
imaginari. Iſta eſt ergo vna penain dã/
eis erit
murmurã tibo de deoꝛiĩmo ⁊ ipᷣ

derabũt facere ꝓpꝛiam volũtatẽ: vñ ſuꝑ/
bia ſiue ſuꝑbire dicit᷑ q̃ſi ſuꝑ aliũ ire Qñ
igit᷑quis facere ſuã vult voluntatẽ et nõ
vult ſubijci diuinis ſuꝑbuſ dicit᷑q̃lis eſt
oĩs peccans moꝛtaliter:⁊ talis erit in dã
natis:ſed erit miſera volũras eoꝝ:qꝛ mł
ta volunt q̃ nõ poterũt adimplere:⁊ hoc
erit maxia pena:ſicutvidemꝰꝙ pena eſt

? triſticia his qᷣ aliqͥd valde deſiderãt et
noõ pñtillud adimplere. O qtũ vellẽt li

d maledi
cẽtiba:vt dictũ ẽ pᷣus. Tertio vᷣo ſꝑ deſt

berari a penis illis Talis ergo eoꝝ volũ
tas ⁊ pena erit in dvanatis:qꝛ hic noluert
diuinã volũtatẽ adimplere Mat.v. Hõ
oĩs qͥ dicit mihi dñe dũe itrabit in regnũ
ce.ſʒ.q.fa.vo.p.m.q.in celis eſt: ipᷣe itra.
injreg.celoꝝ. ñ aplłs ad Ro.xij. Pꝛobe
tis qᷓ ſit volũtas dei bona ⁊ bñplacẽs ⁊ꝑ
fecta.Exemplũ huiuſ legit᷑ in itinerario
clemẽtis:ꝙ cũ btõ petro pᷣdicãti qͥdã q̃ſ/
dã q ſtiones nociuas ⁊ inutiles ꝓponeret
dixit ei. Tẽpus bꝛeue eſt⁊ iudiciũ dei in
cauſa agẽdoꝝ aget᷑ nõ q̃ſtionũ:⁊ iõ ante
oĩa qᷓramus qͥd vel qᷓliter nos agere oppꝛ
teat vt vitã eternã ↄſeqͥ mereamur:ſicut
fecit ille adoleſcẽs ⁊ nobiliſ cui dicit dñs
Math. xxix. Magiſter qͥd faciẽdovitani
eternã habebo:⁊ ieſus dixit ei Sivis ad
vitã ingredi ſerua mãdata.Itẽ ber.cum
ſemel interfuiſſet duputationi pariſius

in ſcholis logicalibus ⁊ ipᷣi diſputaſſent

de multis curioſe:ipſe captata opoꝛtuni
tate fecit etiãẽ argumentũ ⁊ dixit eis:cha
riſſimi ecce ꝓpoſuit nobis oĩibus deus o⸗
lim pᷣcepta ſua ⁊ aſſumit mõ trãſgreſſio
nem:qꝛ qͥs eſt qui ea nõ tranſgrediat᷑ Et
ſine dubio ex hoc cõcludet in fine moꝛtẽ
eternã. Eʒech.ij. Seripte erant in eo.i.
in libꝛo lamentationes ⁊ carmẽ ⁊ ve. la⸗
mentationes.i.pᷣcepta ad vitaʒ que ſunt
nobis lamentũ quia difficultervolumus
adimplere:⁊ carmen quo ad trangreſſio
nes que modo habent gaudiũ: ⁊ ve quo
ad eternã damnationẽ. Sic igit᷑ per ad/
impletionẽ/ ꝓpꝛie carnalis voluptatis.in/
currit damnationẽ eternã:ideo ait beatꝰ
Berñ. Tolle ꝓpꝛiam voluntatẽ ⁊ infer/
nus non erit. Heſeramus igitur ꝓpꝛiam
volnntatẽ vt ſequamurvoluùtatẽ dei:⸗hoc
eſt enĩi quod petimus in oꝛatione ldñica
dicendo.Fiat voluntas tua ſicut in celo
7 in terra. VUnde Richar. de mediavilla
lib.iiij. diſ.xv.q.lxxxiiij. Pꝛincipaliter ex
ponens oꝛationẽ dñicam dicit ꝙ petitio⸗
nuʒ reſpicientiũ eo que ſunt ad finẽ que
dam ſunt reſpectu boni: quedã reſpectu
mali.Reſpectu boni due ſunt:in pᷣma pe
tit᷑ meritũ quo britudinẽ mereamur qð
ↄſiſtit in obediẽdo dinis mãdatis. Vñ

Quinta pena ſpiritualis

Aagu.ij. li. de ſermõe dñi in mõte. Cuz
dicit᷑ fiat volũtas tua:recte intelligit᷑ obe
diat᷑ pᷣceptis tuis:ſicut in celo et in terra
id eſt ſicut ab angelis:ita ab hoibus.Et
in epła ad ꝓban. Cũ dicimus fiatvolun
tas tua ⁊c. Nobis ab illo pᷣcamur illam
obedientiã: vt ſic a nobis fiat voluntas
eius quẽadmodũ fit in celeſtibus ab an
gelis hec Richar. Quia igit᷑ dãnati non
dei volũtatẽ fecerũt ſed ſuã: ideo adhuc
in inferno illã ſuperbiã habebũt vtvellẽt

facere ſᷣm ꝓpꝛiam voluntatẽ: ⁊ qꝛ non po

terunt grauiter patien᷑.¶ Quarta pena
ex ſuperbia erit: qꝛ impugnabũt virtutẽ
⁊ bonitatẽ. Erunt em̃ adeo obſtinati ⁊in
malicia obdurati ꝙ oĩa bona et oẽs vir/
tutes ſpernẽt. Et eis quaſi infirmis que
ſanctiviri diligũt diſplicebũt Et his erit
magna pena recoꝛdatio ⁊ memoꝛia vir⸗
tutů. Et hec pena debet᷑ eis qui hic vixe/
runt indurati in peccatis:et qui ſpꝛeuer̃t
bene agare:ſed peccatũ pctõ addiderũt.
Scis q;tuʒ diſplicet diuitibꝛ paupertas
et guloſis abſtinẽtia ⁊ ieiuniũ:⁊ luxurio
ſis caſtitas:⁊ ſuꝑbis humilitas. Ita di/⸗
ſplicebit damnatis oĩs virtus ⁊ bonitas
ſicut ⁊ hic diſplicuit.O qᷓ; magnꝰ eſt nu
merus in hoc mũdo quibus virtutes di
ſplicẽt. Et per hoc argumentũ eſt ꝙ ma

gnus erit numerus damnatoꝛũ quibus

virtutes erunt in nauſeã:ſicut videmus
ꝙ multis infirmis carnes autvinũ ſunt

in abbominationẽ. He talibus igit᷑ vir /

tutes cõtemnentibus recte dicit᷑. Cõuer
tantur in infernũ ?vc.
4 * ſ 8
Ainta pena ſpiri
q tualis eſt liuoꝛ ĩuidie que eſt
in ipſis dãnatis. Inuidia ſᷣm
Aug. eſt odium felicitatis aliene vel ᷣm
E.o nategd triſticia de alieniſ bonis
Dicit᷑ em̃ inuidia a nõ videndo qꝛ nõ po
xeſt videre bona alioꝝ.vñ inuidus cõpa/
ratur febꝛicitãti cui etiam boni cibi ſunt
cõtrarij:vñ ſicut bonis mala cooperant᷑
in bonuʒ ita inuidis bona cooperant᷑ in
malũ.Scitis chariſſimi qᷓ;ta pena eſt in
uidis huius mundi videre bona alioꝛuʒ

hec erit maxima pena ipſis dãnatis qui
inuidebunt. S
Pꝛimo diuine bonitati.
Secũdo angeloꝝ puritati.
Tertio ſanctoꝝ ſocietati.

Quarto paruuloꝝ pene lenitati.

Pꝛimo inuide bunt diuine bonitati vñ

inuidia ⁊ ira differũt in hoc:qꝛ in pecca/

to ire amoꝛ alieni mali oꝛtuʒ videt᷑ habe
re a malo alterius. Ille em̃ qui iraſcit᷑ali
cui:ideo vult eĩ m alũ:qꝛ malũ ab eo reci
pit:ita em̃ eſt appetitus vindicte. In pec

cato aũt inuidie amoꝛ alieni mali oꝛtum

habet a ꝓpꝛia malicia. Inuidus em̃ iðõo
vult malu alterius ne ille ſibi pᷣficiatur.

Vngde peccatũ iu idie in materia cõicas·

cũ peccato ire:ſed finẽ recipit a pctõ ſux
bie. Hec in ſumma de vitijs in pncipio
de ſuꝑbia. Iſta ergo duo erũt in damna⸗
tis ſcʒ ira vt dictũ eſt pꝛius:qꝛ appetent
de deo vindictã ſi poſſet illam obtinere.

Etiã inuidebũt qꝛ nollẽt deuʒ ſibi pᷣfici

in ſuperioꝛẽ ſi poſſet per eoꝛũ velle fieri

vñ Boñ.di.v.iiij.qliij.ait. Hicendũ ꝙ æ?

ſi in damnatis aliquo modo remittant

affectiones libidinoſe ꝓpter penarũ ma/

gnitudinẽ in quã affectiones q̃ habẽt an
nexã delec tationẽ:ille tamẽ affectões in
qbns eſt penalitas vigoꝛanr.vñ ⁊ ſi ceſſʒ
actualiter affectus luxuriãdi et dñandi:
tamẽ intendit᷑affectus ſiue furoꝛ impati
entie ⁊ liuoꝛ inuidie. Vnde tunc dentibꝰ
fremẽt ⁊ tabeſcent.Et qm̃ vigebit in eis

odium et inuidia vehemẽter triſtabunt᷑

⁊ tabeſcent in gloꝛia electoꝝ dei:hec ille.
Et de hoc in ſecũda pena magis:maxie
igit᷑ dolebũt damnati:qꝛ deus eis ſuperi
oꝛ dñs ⁊ iudex tam acriter puniẽs pᷣfſicie
tur:⁊ ita quẽ noluerunt hic habere dim
ita illic nollent habere iudicẽ. O qᷓ;ta pe
na eſſe ꝑpetuo in inuidia ⁊ doloꝛe de taʒ
bono iudice:hec penadebet᷑illis qui ſine
dilectione ⁊ charitate moꝛtui ſunt. Cha
ritas eſt virtus qua vnqqueq; res tanti
haber qᷓ;ti ha bẽda eſt. Coſideremus igi
tur q;te bonitatis eſt deus qᷓ;te excellen/
tie eſt ſuꝑ oẽm creaturã. Et ſicut eiꝰ bo/
nitatẽ eſſe ſuꝑexcedentẽ bonitatẽ oĩs cre

.

eſt liuoꝛ inuidie

ature cognoſcimꝰ: ita ?⁊ amemus. In h
erit charitas dei. videmꝰ enĩ ꝙ dum co/
gnoſcimꝰ aliquã rem excedere in bonita
te excedentẽ: ⁊ magis valẽtẽ.pᷣamamꝰ:
etiã poſito ꝙ talis bonitas nõ videat᷑ fa/

cere ad vtilitatẽ nr̃am:ſicut qñ cognoſci

mus duos hoĩes:⁊ vnũ illoꝝ alio virtuo
ſioꝛẽ illũ plus amamꝰ. O chariſſimi qͥs
dubitet deuʒ eſſe melioꝛẽ omni creatura.
Certe nullus ſane mẽtis. Quare magꝭ

ergo nõ diligit᷑d omnis creatura:⁊ maxi/⸗

me qꝛ ad hoc incitat natura: pᷣcipit ſcri/⸗
ptura:excitat cultura. Incitat ergo narg

ra. Si naturaliter amat filius pꝛem a

habet partẽ coꝛpoꝛis ſui: qᷓʒtomagis de
bet homo amare deũ qui coꝛpus eius ⁊
aiam ex nihilo fecit. Augꝭ. Amãdus eſt
generatoꝛ:ſed pᷣponẽdus eſt creatoꝛ.Cc

cle.vij. In tota aia tua dilige eum qui te
fecit.⁊ Berñ.in ſermonib: Parum ne ti

bi inquit videt᷑ hoc: cogita qualẽ te fecit
Nẽpe ſᷣm coꝛpus egregiã creaturaʒ:ſᷣm
aĩiam magis imagine creatoꝛis inſignẽ.

rationẽ participẽ: btitudinis eterne ca/
pacem. Poꝛro ambo coherere ſibi fecit
Artificio incõpꝛehẽſibili:ſapiẽtia inueſti
gabili:nec ante ꝓmeruit qui ante nõ fuit
nec ſpes retributõis: qm bonoꝝ noſtroꝝ
nõ eget. Si quis diligẽter attẽdat q̃ʒtũ
beneficiũ fuerit ꝙ coꝛpus ei dedit Quot
eniʒ ſunt mẽbꝛa in coꝛpoꝛe: tot beneficia
magna inueniet: p quoꝝ minimo mẽbꝛo
plus deberet homo deũ amarc: q̃ᷓʒ multi
amant eump cũctis beneficijs que ab eo
receperũt. Si quis amiſiſſet oculũ Pra
amaret eum qui illũ ſibi reſtitueret. Hec
minus amãdus eſt qui eum ab initio de
dit:⁊ qui datũ cõſeruauit cum multoti/
ens vtendo eo cõtra deuʒ eum amittere
meruit. Non minus amadus eſt qui dat
cappã qᷓʒ qui inueteratã perditã reſtitu/

it. Et ſicut de oculo:ita de alijs mẽbꝛis.

Sivero tantũ amãdus eſt qui dedit coꝛ

pus:qᷓ;tum amadus eſt qͥ dedit animaʒ

que in infinitũ melioꝛ eſt coꝛpoꝛe. Si a/

miſiſſes vſum rõnis q;tum amares euʒ
ut tibi reſtitueret. Quantũ ergo amã/

gus eſt qͥ tibi rõnem ab initio dedit. Itẽ

ſi meruiſſes moꝛtẽ ſiue ſeparationẽ aĩe a
coꝛpoꝛe qᷓ;dtum amares eum qͥ tibi remit
teret. Quantũ ergo amãdus eſt ille qui
mirabiliter coꝛpus⁊ aĩaʒ cõiunxit.⁊ hãc
cõiunctionẽ tibi ſeruauit cum peccando
meruiſſes multotiẽs moꝛtẽ.ĩmo infernũ
Berñ. Valde mihi oĩno amãdus eſt ꝑ
queʒ ſum:viuo:ſapio. Dignus plane eſt
moꝛte qͥ tibi dñe ieſu recuſat viuere. Et
hoc facit ꝙ hoĩem fecit ad imaginẽ ⁊ ſili
tudinem ſuã. Figura etiã quã habet coꝛ
pus humanũ incitat ad amandũ deum.
Aug. in li.de diſciplina xpᷣiana. Beluas
deus ꝓſtratas in faciẽ dedit paſtũ querẽ
tes de terra. te in duos pedes erexit tuaʒ
faciẽ ſurſum attẽdere voluit nõ diſcroꝛ/
det coꝛ tuũ a facie tua:nõ habeas faciem
ſurſum ⁊ coꝛ deoꝛſum:ne mẽtiaris in do/⸗
mo diſcipline.Quid eſt ſurſũ habere coꝛ
nili diligere dñũm deũ tuuz. domus diſci⸗
pline eſt eccłia xp̃ᷣi.vt dicit Aug. in eodẽ
libꝛo. Gꝛatia enĩ redẽptiõis incitatſiue
mouet ad dei dilectionẽ.de qua.ij. Coꝝ.
viij. Scitis gr̃am dñi noſtri ieſuxpᷣi qm̃
ꝓpter vos egenus factus eſt cum eẽt di /

ues vt illius inopia vos diuites eſſetis.
Licet multũ poſſit hoĩem incitare ad a⸗

mandũ deũ ꝙ ipᷣe eum fecit.multo tamẽ

ampliꝰ debet eum incitare ꝙ ipᷣe eum re
fecit. vñ Berñ in li.de diligendo deũ Si

totũ me debeo ꝓ me facto:qͥd addã/ ꝓ me
refacto ⁊ refecto hoc modo. Nec em̃ tam
facile refectꝰ qᷓ; factꝰ. Siqͥdẽ non ſolũ de
me:ſed de oĩ quocũq; qð factũ eſt ſcötau,ʒ
eſt i pẽ.dixit ⁊ facta ſunt. At vero qͥ me
tm̃ etiã ſemel dicẽdo fecit in reficiẽdo /p/
fecto: ⁊ dixit multa ⁊ geſſit mira:⁊ ꝑtu/
lit dura:nec tm̃ dura ſed ⁊ idigna.Quid
ergo retribuã dño:ꝓ oĩbi q̃ retribuit mi⸗/
hi. Idem ſuꝑ cãtica. Suꝑ oĩa reddit te
amabilẽ mihi dñe ieſu:calix queʒ bibiſti
opus redẽptõis nr̃e. Hoc oĩno amoꝛem
nr̃m facile vẽdicat totũ ſibi hoc inqᷓ; eſt
qð nr̃am deuotionẽ ⁊ blãdius allicit: et
iuſtiꝰ exigit:⁊ artiꝰ ſtringit ⁊ afficitvehe
mẽtius Multũ qͥꝓpe laboꝛauit ſaluatoꝛ
nec in oĩ mũdi fabꝛica tantũ fatigatiõis
actoꝛ aſſũpſit. in dictis ſuis ſuſtinuit cõ/

Quinta pena ſpiritualis

tradlctões. infactis obſeruatoꝛes. in toꝛ

mentis illuſoꝛes:⁊ in moꝛte expꝛobꝛato /3

res. Idem loquẽs de opere redẽeptionis.
Quid adhuc inqͥt doꝛmitat tua affectio
imo non doꝛmitat ſed moꝛtua eſt ſi huic
nõ rñdet bñficio. Et idem in ſermonib⸗

O dun ⁊ indurati ⁊ obdurati filij adaʒ

qs nõ emollit tanta benignitas: tatalſiã
ma:tã ingẽs ardoꝛ amoꝛis: tã vehemẽs

amatoꝛ:qui ꝓ vilib ſarcinulis tam pᷣcio

ſas merces expẽdit. O dãnati quare nõ
coſideratis hec oĩa vt deũ diligeretis et
tantas penas euaderetis. O viuẽtes ap
ponite coꝛ veſtrũ ad hec intelligenda: vt
veũ ſuꝑ oĩa diligatis:ne vos deſcendere
cum demonib ad in fernũ cõtingat. hoc
eſt etiã pᷣceptũ ſacre ſcripture.⁊ad h̊ ten/⸗
dũt oẽs pᷣdicatões nr̃e vt a pponatis coꝛ

in dilectõe dei. Et huiꝰ amoꝛis ſunt.x.ſi ⸗

gna. Pꝛimũ eſt cum aliqs libenter cogi⸗
tat de deo. Vbi em̃ eſt amoꝛ ibi oculꝰ.vñ
ſuꝑ illud Yoh.xx.DOñe ſi tu ſuſtuliſti euʒ

dicito mihi vbi poſuiſti eũ.dicit glo. HNõ

dicit quẽ.qꝛ ̊ in aio agere ſolet vis amo
ris:vt quẽ ſemꝑ cogitat nullũ aliũ igno/
rare credit. Sapᷣ.vi. Cogitare ð illa ſen
ſus eſt cõſũmatus: ⁊ loquit᷑ de ſapia in⸗
creata. Scõðm ſignũ eſt cũ aliqͥs eſt libẽ
ter in domo dei. Lu. ij. De anna dẽ ꝙ nõ
diſcedebat de tẽplo que meruit intereſſe
pñta tioni dñi in tẽplo. Et xpᷣs cum eſſet
annoꝝ.xij.inuentus eſt in tẽplo.Luce.ij.
Qui matri ſue ⁊ ioſeph ait: Neſciebat?:
qꝛ in his que pꝛis mei ſũt opoꝛtet me eẽ̃.
Et ſuꝑ illud Mat. xxi. Intrauit ieſus in
templũ.dicit glo. Ingreſſus vrbẽ pꝛimo
templũ adijt dans foꝛmã religiõis:vt qͥ/
cunq; imus pꝛimũ domũ oꝛõnis ſi ibi eſt
adeamꝰ. Criſo. ꝓpꝛiũ erat boni filij vtye

niens pᷣmo ad domũ curreret pꝛʒis.tu ãt

imitatoꝛ xpᷣi factus cũ in aliquã ingreſ/
ſus fueris ciuitatẽ: pᷣmo añ oẽm actũ ad
eccłiam curras. Tertiũ ſignuz eſt cũ qͥs
de deo vel cũ deo loquit᷑. Hoc exẽpluʒ in
magdalena que xpᷣm dilexit mulcũ:cuiꝰ
verba que habent᷑ in euãgelio vel de deo
vel cum deo fuerunt. VUñ habes Joh. xi.

SDñe:ſi fuiſſes hic frater meus nõ fuiſſet

moꝛtuus. Alia tria habes Yoh. penulti⸗
Tulerũt inqᷣt dũm meũ ⁊ neſcio v. p.eũ.
Et paulo poſt.Hñe:ſi tu ſuſtuliſti eũ ⁊c⸗
Et iterũ venit maria magdalena annuũ
cians diſcipulis.qꝛ: vidi dnm.i. Pet.iiij⸗
Si qͥs loquit᷑ quaſi ᷣmones dei. Et ſuꝑ
illud. Ro. viij. Quis nos ſeꝑabitx a cha/
ritate xpᷣi:dicit Criſo. Hic amãtiũ mos
eſt vt amoꝛẽ ſuũ ſilentio tegere nequesti:
ſed amicis ⁊ caris ſuis efferũt ⁊ ꝓdũt:et
flãmas infra pectus ſuũ cohibere nõ poſ
ſunt enarrãt frequẽtius:vt ipᷣa aſſiduita
te narrãdi ſolatiũ amoꝛis ſui tapiãt:⁊ re
frigeria imẽſi ardoꝛis aſſumãt. Quartũ
cum qͥs libẽter deũ audit:⁊ audita ab eo
retinet memoꝛiter. Lu.ij. Maria cõſer⸗
uabat oĩaverba hec:ↄferẽs in coꝛde ſuo
Eiuſdẽ.x. Sedẽs ſecꝰ pedes dñi au. vᷣ⸗
illiꝰ. Jo. xuiij. Dui hʒ mã. mea. ⁊ ſer.ea:il
le eſt qͥ diligit me. Quintũ eſt cuʒ qͥs dat
libẽter ꝓ deo. Cantꝭ.vlt᷑. Si dederit hõ
oẽm ſubſtanriã ꝓ dilectõe quaſi nihil de
ſpiciet eam.⁊ Luc̃.vij.dicit dñs de mag
dalena poſt bñficia eius enũerata dimię
tunt᷑ ei pctã multa: qm̃ dilexit multuʒ.i.
Joh.iij. Qui habuerit ſubſtantiã müdi
huiꝰ:⁊ viderit frẽm ſuũ neceſſitatẽ hꝛe:⁊

clauſerit viſcera ſua ab eo:quõ charitas

dei manet in eo. Sextũ eſt cũ qͥs libẽter

pꝓg deo patit᷑ Eccł.ij. In igne ꝓbataurũ ⁊

argentũ.hoĩes aũt receptibiles in cami⸗
no humiliatiõis. Joh.xviij. Calicõquẽ
dedit mihi pĩ: nõ vis vt bibã illũ. Gꝛeg.⸗

in pᷣma parte moꝛalis. Pena qᷣ pe inter⸗
rogat ſi qetus quis veraciter amat. Se⸗
ptimũ eſt cum mãdatis dei aliqs obedit

i. Jo h.v. Hec eſt charitas dei:vt mãda/

eſt charitas dei vt ambulemꝰ ſᷣm mãda
ta eius. YJo. xiiij. Si qͥs diligit me ſer. m-

ſer. Spãluer dicit ſuũ. Jo xviij Hoc eſt

pꝛeceptũ meũ vt diligatꝭ inuicẽ. Et ma

xime amoꝰ? paupeꝝ ſignũ eſt diumi amo

ris. Illi eninon amant ꝓpter ſe:ſed ꝓpter
deũ Pꝛouer.xix.A pauꝑe aũt ⁊ hij quos
habui ſeparant᷑ In eodẽ. Fratres hois

ſerũt ab eo. Octauũ ſignuʒ eſt cum qͥs

amat que deo placent ⁊ odit que deo di/

ſplicẽt. Ad pᷣmũ mouemur exemplo xpᷣi
Math. xij. Quicũq; fecerit volũtatẽ pa
tris mei qͥ iu celis eſt: ille meus frater et
ſoꝛoꝛ ⁊ mr eſt. Ad ſcdᷣm exemplo dauid.

Iniquos odio habui. Item qͥ oderũt te

dñe oderã: ⁊ ſuꝑ inimicos tuos tabeſce/⸗
bam. Amb.in hexameron. Quid nos di
gnũ noſtro referimꝰ creatoꝛi. Cuiꝰ cibo
veſcimur ⁊ diſſimulamꝰiniurias. Nonũ

eſt cum qͥs frigeſcit a ſollicitudie ⁊ amo

re mũdi.Gꝛeg. Tanto frigeſcit qͥs a cu⸗
ris ſeculi qᷓ; to ſurgit ardẽtius in amoꝛẽ

dei. Jdem JYacob qui angelũ tenuit vno
mox pede cl audicauit: qꝛ qͥ vero amoꝛe
ſublimia reſpicit. iam in hunc mũ dũ du
plicib deſiderijs incedere neſcit. Deci⸗/

mũ ſignũ eſt cum aliqͥs magnũ honoꝛẽ

exhibet miniſtris dei. Nam ſicut qͥ eos
ſpernit xpᷣm ſpernit. Math. x. Sic qui
eos honoꝛat:deũ honoꝛat. Eccłli.vij. In
omni virtute tua dilige deũ qͥ te fecit: et

miniſtros eius ne derelinquas. honoꝛa

deũ ex tota aĩa tua ⁊ honoꝛifica ſacerdo/⸗
tes. Per iſta igit᷑ᷣ x.ſigna cõiecturari poſ
ſumus aliquẽ diligere deũ: qð pᷣcipit ſch
tura. Math xxij. DHDiliges dnñm deũ tuũ

ex toto coꝛde tuo ⁊c̃. Excitat etiã cultu/
ra.i.viſio clara: et fruitio in pꝛia que no/

bis ꝓmittunt ex tali dilectõe.i.Coꝛinth.
ij. O, culus non vidit: nec auris audiuit:
nec in coꝛ hoĩs aſcẽdit:que pᷣparauit de/
us his qͥ diligũt eum. Eſa. vero.lxiiij. dẽ.

A ſeculo nõ audierũt:neq; aurib ꝑceꝑe

rũt:oculꝰnõ vidit deꝰabſte que pᷣparaſti

expectãtibi te Jaco.i. Btũs vir qͥ ſuffert

temptationẽ: qm̃ cum ꝓpbatus fuerit ac/⸗
