Gb117a_qt
author: Petrus, Reginaldetus

. 6
S 4
*

N 12 5 11953468 021

UnuuINIInIAIu

—

=S — Z
.
—
.

äs 4
4
.

„R
*

6
„
„*
—
.
*
.*
*
e

.*

*

⸗ „»

2 H

—

operd qᷓ; malo n:egregij ſacre theologie doctoꝛis:fratris PetriR

Speculũ finalis retributiõis tam bonoꝝ

eginaldeti:

de oꝛdine fratrũ minoꝝ: In quo ſ⸗ ſpeculo diffuſe elucidat᷑ cõtemplatio penay.

e gaulio⸗ eternalium.

—
„7

= 2

4

Rn a i 77

ir

—

, 2. „
,21 . rr.
— 7

=

ðð

talitatis amoꝛz. Abꝛa
Aqult.ad vitandũ fratris ſui ſcandalũ iuri ſuo ceſſit. angelos hoſpites ſuſcepit:filium
inmmolare diſpoſuit:⁊ ſic in temptatiõe inuentus eſt fidelis. Alios vero inſignes fe⸗

Veterũ phitates quoſdã etiã in ſacrtis codicib inſcriptos varie effecerunt virtu)

kes cõmendabiles:qqᷓ ad falſa deuius erroꝛ abduxerit plurimos.virtutis tmi nomẽ
habentes dane tñ exempla inſequi licet. Quoſdã eni oꝛnat ſincera fides ac hoſpi

bꝛaam quippe pᷣmus ſuo tẽpoꝛe deũ coluit:patriã ꝓpter deũ dereli⸗

cit pꝛeclare vite mũdicia:vt ptʒ in ioſeph: qui zelum colendo dei ſue anguſtie tẽpoꝛe

cuſtodiuit mandatũ: ⁊ intantũ ſublimat᷑ honoꝛẽ:vt fieret dñs egypti. Oy ſi de reglbz
habẽdus eſt ſermo:Hauid occurret quiin ſua miſericoꝛdia cõſecutus eſt ſedẽ reeng

in ſecula. Pꝛeter hos alij amoꝛe legis multa perpeſſi ſibinomen eternũ vendicarũt⸗

lij rempublicã bene regentes:charitatẽ quidẽ nõ deſerentes:pijs inſiſtẽtes operi⸗

bus coꝛde puro deo vero famula tes. Alij arte ⁊ induſtria viuẽtes bonã ex ſuis ope/⸗
ribus famã per vniuerſum mũdum indeferentes: quoꝝ noĩa ⁊ numerũ hic inſerere
Aꝓpter eoꝝ multitudinẽ pᷣtermitto. Memini etiã legiſſe philo ſophantiũ quoſdã: vt

litcerarũ ſtudiocſcire amãtes)liberius vacarẽt:vrbii frequentiã reliquiſſe: vbi mul/
te ſunt oculoꝝ auriũq; illecebꝛe ne ꝑ ſeculi luxũ ⁊ rerũ tempoꝛaliũ nimiã abũdantiẽö

animi foꝛtitudo moleſceret:⁊ ne mundi huius impudicicia ſtupꝛaref᷑. Inde pictago⸗
rici cõſoꝛtiũ huius ſeculi neqᷓ; deſerẽtes in deſertis habitabãt locis.Etiã pla tonici?

ſtoici in temploꝝ poꝛticib verſabant᷑: vt honeſtioꝛis habitaculi ſanctitate comoniti

nil aliud qᷓ; de virtutib cogitarẽt. Quod it de ceteris tacuerim optime feciſſe vide

egregius ſacre theologie doctoꝛ magiſs Petrus reginaldeti oꝛdinis fratrũ mino-
ſſe arbitroꝛ: mirabili ac ineffabili modo in/

cuius mentẽ diuina ſapientia ita fecũd

ebꝛiaſſe vt nihil terrenũ nibilq; mũdanũ coꝛ eius alliceret.ſed toto mentis ſue cona /
tu intuitu ⁊ affectu futurã operũ bonoꝝ maloꝝ ve retributionẽ cõtemplaret᷑ de qua

in ſymbolo Athanaſius ait:Qui bona egerũt ibunt in vitã eternã: Qui vero mala⸗

in ignem eternũ. Unde ⁊ tanqᷓ; de hmõi nõ ignarus lihellũ hanc quẽ ſi ceterꝭ placet⸗

Speculũ finalis retributiõis a ppello:nõ ſine magno laboꝛe: magnaq; diligẽtia c
poſuit:ſtilo grato ⁊ fſecũdo:celſaq; ſententia: atq; oꝛdine decentiſimo ad finem vſq;

perducẽdo. Cuius vtilitatẽ frequẽtiſſime cogitãs e o frater Guilhermus totani ſa⸗
cri oꝛdinis fratrũ pꝛedicatoꝝ humilis doctoꝛ ⁊ lectoꝛ inſignis eccleſie pꝛimatis gal/⸗
liarum ſancti Johãnis Lugð.memoꝛ pꝛioꝛis charitatis patrũ noſtroꝝ dñici.ſ. fſan/

ctiſſimi patriarche noſtri viri vtiq; apłici:ac gloꝛioſiſſimi confeſſoꝛis Franciſci ſera⸗

phici ſacri oꝛdinis minoꝝ fundatoꝛis egregi qui adhuc moꝛtales virgine ſacratifi
ma dei matre ꝓcurãte coꝛã deo ⁊ chꝛiſto ieſu mirabiliter coꝛpoꝛe: affectu ⁊ effectu co⸗
uenerũt in vnum:charitatis amplexiba poſt viſionẽ mirabilẽ ſeinuicẽ oſculãtes?ꝛ⁊ dꝰ
centes:qꝛ ſimul ꝑgemus:ad idem conabimur:noſtri quoq; veri pariter ſucceſſoꝛes.
Tantũ ergo ac tam vtile opus ad gloꝛiã pꝛefati ſacri oꝛdinis minoꝝ in lucẽ omnibꝰ

pꝛebere volens quo ſalus pluriũ valeat ꝓcurari ex exemplari nõ modicũ viciato ſtu⸗

dui quoadpotui verũ exemplar cõficere.de minus bene coꝛrectis veniam petẽs conm

oꝛationũ ſuffragijs.de hijs vero que ſana:vtilia: ⁊ nõ in aliquo viciata aut incoꝛre⸗
cta legentes reperient.gratias deo:⁊ laudes actoꝛihuius referre laboꝛent.

.

H“
c.
„₰

SS

nem addiſcat.

de oculo moꝛali
inferni vtilis eſt:⁊ vt culpa vitet᷑⁊ vt pe/

Beloco infernali

Auila deus teſte põ. lxi. Reddet vni/
euiq; iuxta opera ſua. Expediẽs ⁊ vtile

valde videt᷑ dicere aliqͥd de gaudijs pa/

radiſi:⁊ de penis inferni:ſcdm ꝙ intelli/⸗

gere valemoe hijs duoby ex ſacra ſepᷣtu

ra:⁊ dictis ſanctoꝝ ⁊ doctoꝝ. Vtile inqᷓ;

Apt er tria:videlicet:Pꝛopter cõcupiſcẽ/⸗

tiam fu giendã: Pꝛopter penitẽtiã ꝑagẽ/

dam: Ec ꝓpter vitam iuſtã cõſeruandã.

Dies eni mali ſunt: imo videt᷑ nunc hij
Dies eſſe: de quib ait chꝛiſtꝰ: Abũdabit
iniquitas:refrigeſcet charitas multoꝝ:
ath. xxiiij. Quapꝛopter ſicut mater

oſtendit filio pomũ vt ad eam veniat:et
rex patibulũ homi ne furtũ faciat: ⁊ re/
ctoꝛ ſcolariũ lega diſcipulo vt lectio/
Sic dñs ieſus tanq́; ma/

ter nobis inſinuauit multa de gaudijs

paradiſi:vt illũ ſequamur:⁊ młca de pe/
nis inferni: vt pctm̃ caueamus. Er vir/

Bis quib in ꝑpetuũ punient᷑ dãnati: vt
bene agere viſcamꝰ. Pꝛimo igit᷑ dicẽdu

eſt de penis inferni: Secũdo de gaudijs
paradiſi. Juxta illud pe: Tranſiuimus

per ignem ? aquã? eduxiſti nos in refri⸗

gerium. Thema igit ſit iſtud.

in infernũ oms getes
que obliuiſcunt deuz.

ps. ix. Conſideremꝰ

igit᷑ chariſſimi ⁊ attẽ/
damꝰ oiligẽter quot
⁊ quanti doloꝛes ſunt

In inferno: ⁊ ſic a pctis noſtris reſiliemꝰ:
Rc ſi nõ amoꝛe dei:ſaltẽ penaꝝ timoꝛeiqꝛ
timoꝛ expellic pctin. Eccł i. VUñ in libꝛo

ä
*

Hic aſpectus.ſ.penarũ

na pñ̃s facilis reputet᷑. VUñ dicit Yſido.i.

ſoliloquioꝝ: Pꝛepone tibi aduerſus car/
nis ardoꝛes futuri ſupplicij ignes. Me/
moꝛia ardoꝛis gehẽne: ardoꝛẽ extinguit
luxurie.
ſtus aꝓplicat᷑ ad ignẽ vt minoꝛ caloꝛ poſ
ſit extrahi ꝑ maioꝛẽ: ſic ⁊ pctõꝛ inflãma/
tus igne pcti ſi ꝑ cõſiderationẽ a ꝓplicet
ſæ igni infernali minoꝛ caloꝛ extrahi po /

idemꝰ ꝙ qñ digitus eſt adu/

terit a maio:e.Ecchłvij. Wemoꝛare no/
uiſſima tua ⁊ in eternũ no peccabis.Fa/⸗

cit ſcdᷣo vt pena pñs facilis reputet᷑. Qñ

dicebat Berñ. Vigilias times⁊ ieiunia

manuũq; laboꝛes: ſed hec leuia ſunt flã/
mas ꝑpetuas meditanti. Rarrat Beda
in geſtis angloꝝ.Qð tꝑe cõſtantini mi⸗
noꝛis imꝑatoꝛis: quida pr̃familias cuʒ
deceſſiſſet in anglia:eius aia eterni iudi/
cis ante tribunal eſt adducta:vbi tandẽ

obtinuit dei genitricis interceſſionibyvt

3 -

pꝛius inſpectpenis infernaliba:poſt hee

rediret ad coꝛpus. Reuixit igit᷑ qui erat
moꝛtuus:⁊ enarratꝭ de penis inferni mi

rabilib ⁊ reba ſuis erogatꝭ pauꝑib ꝓfe /

ctus eſt ad quandã inſulã vt lingua limł
et opere oñderet quãta toꝛmẽta vidiſſet
et in maxima hyeme ſe mergebat in flu⸗
men:⁊ cum eum ſuꝑ hoc amici arguerẽt

⁊ noti.reſpõdit: Sinite me:nam maio⸗/

ra vidi ⁊ c. Sunt eni ibi tot ⁊ tante miſe
rie ꝙ ſi eas homo cognoſceret ꝑ aliquã
experiẽtiã nullã poſiet in hoc mũdo co/

gitare miſeriã quã nõ potius ſuſtineret
qᷓ; illas penas ſufferre vellet. Dicamus

igitur hic de tribus. r
Pꝛimo de loco infernali ⁊ eiꝰ qualitate.

Secundo de dãnatoꝝ pena coꝛpoꝛali et

eius multiplicitate.
Tertio de pena ſpũali ⁊ eius varietate.

Pꝛimo igit᷑ vidẽdũ eſt

de loco inſernali ⁊ eius qualitate: Vñ di

cit Rich.⁊ tenent quaſi om̃es doctoꝛes:
ꝙ infernus eſt in medio terre:qꝛ iſte locꝰ
eſt remotiſſimꝰ a celo: qꝛ centũ ſũme di/

ſtat acircũferẽtia. Nam ſicut deus oꝛdi/

nat coꝛpoꝛa in ſuis locꝭ ſᷣm exigẽtiã ſuo /
rũ naturaliũ põderũ. Sic oꝛdinat crea/

turas rõnales in locis ᷣm exigẽtiã ſuoꝝ

amoꝝ.Et ideo ſicut electi ſunt in celo:qꝛ
in ſuo amoꝛe celeſtia terrenis pᷣpoſuerũt
Ita repꝛobi ꝑ diuinã iuſticiã ſunt ⁊ erũt
in loco infimo:qꝛ in ſuo amoꝛe infima et
terrena ſuꝑioꝛiba ⁊ celeſtiba pᷣpoſuerunt.
Hec ille Ex q̊ ptz vbi ſit infernꝰ qꝛ ſᷣm
aſtronomos⁊ ſperas mẽſurãtes:diſtat a

ſuꝑficie terre ꝑ duo milia.cc,.?limiliaria =6

*
—92.

D

. ſr rr. „

1 r

D.

. 9

.

—

Pꝛima pena coꝛpoꝛis

qꝛ eſt in medio diametri. Eſt igit᷑infer/
nus velut foſſa ſiue carcer in medio ter/
re:terra iᷣa circũquaq; concluſus.Sed
qualis eſt ille carcer? hico ꝙ pᷣm docto/

„ — ,.) res ſctõs ibi ſunt q̃ttuoꝛ elemẽta.ſ.ignis

1.

Nin ſuo ſupᷣmo caloꝛe incluſus:vt in cliba

£

no ꝗ vndiq; eſſet firmiter clauſus. Item
eſt ibi aqua i ſuo ſũmo frigoꝛe. Siłr aer
2 terra in fetoꝛe maximo. Elñ ⁊ magnifi

cætia regalis reqͥrit ꝙ nõ ſolũ habeat pal

lacia ꝓpter bonos:ſʒ etiã carceres ꝓpter
malos. Rex aũt gloꝛie q magnificatꝰ eſt
ſuꝑ oms reges terre:cur nõ haberet car/
cerẽ ſicut hʒ pallaciũ. Vnñ Aug.in libꝛo
de triplici habitaculo. Trsfanritt,
potẽtis manu habicacula:ſũmũ:mediũ:
2 imũ. Quoꝝ ſũmũ regnũ dei vł regnũ
celoꝝ dicit᷑.imũ vocat᷑ infernus:mediũ
pñs mũdꝰ:vel oꝛbis terraꝝ appellat:qͥrũ
extrema oĩno inuicẽ ſibi ſunt cõtraria ⁊
nulla ſocietate ↄiũcta.Que eni ſocietas
põt eſſe lucꝭad tenebꝛas:⁊ xpᷣi ad belial?
1ij. Coꝛinth. vi. Mediũ aũt nõnullas hʒ
iktudines ad extrema. Uñ lucẽ habʒ ⁊
tenebꝛas:frigus ⁊ caloꝛẽ:doloꝛẽ ⁊ ſanita
tẽ:leticiã ⁊ meroꝛẽ:odiũ ⁊ amoꝛẽ:bonos
2 malos:iuſtos ⁊ iniuſtos:regnũ ⁊ ſubie
ccionem:famẽ ⁊ ſatietatẽ:moꝛtẽ ⁊ vitã:⁊
hmõi inumera:quoꝝ oĩuʒ pars vna ima
ginẽ habʒ regni dei:pars altera inferni.

CLõmirxtio eni maloꝝ ſimulꝛ bonoꝝ in h
mũdo eſt. In regno aũt dei nulli maluſʒ

oẽs boni:⁊ in inferno nulli boni:ſed oẽs
mali:vterq; locus ex medio ſu ꝓplet᷑: ho⸗

minũ enĩ huiꝰ mũdi alij eleuant᷑ ad celũ
alij trabuut᷑ ad infernũ.Siles qpe ſili/
bus cõiungunt᷑. Bona aũtregni celeſtis

dicere aur cogitare vel intelligere vt ſũt

nHullus põt carne veſtitus:multo maioꝛa

ſunt ⁊ melioꝛa qᷓ; cogitent᷑ aut intelligã⸗
tur. 11.1 int h. ij. ſc
lus nõ vidit nec auè au

— —

rege:pparata p'unda 2 dbilatata: nutri

danatoꝝ pena coꝛpoꝛali⁊ eius młtiplici

ſ.i. Coꝛinth. ij. leribtſeſt g ocu⸗
luit: nec in coꝛꝛ
hois aſcẽdit:que pᷣparauu deus diligen
tibus ſe. Mala aũt inferni dicere aut co
gitare vt ſunt nemo põt:peioꝛa ſunt q p/
pe valde qᷓ; cogitent᷑. Hec Aug. Vnde
Eſa.iij. c. Pꝛeparata eſt qh heri tophet

menta eius ignis ⁊ ligna multa: flatus
dñi ſicut toꝛrens ſulphuris ſuccẽdẽs es:
pꝛeparata eſt ab heri.i.ab initio:ſicut iu/
dices ſemꝑ habent patibulũ in terra ad
reos puniẽdos.tophetr.i.vallis gehẽna⸗

lis:a rege oĩpotente:qͥ ſolꝰ põt facere q /

quid vult:pfunda vt nullus poſſit exire
dilatata vt oẽs poſſit capere: iuxta B̊ lo/
cus iſte plurib a ꝓpellat᷑ noibi. Pꝛimo dẽ
infernꝰ ab infero dictꝰ:qꝛ aĩe ĩ pctõ moꝛ/⸗
tali moꝛientiũ añ diem iudicij:⁊ poſt aie

cũ coꝛpoꝛibi ibi inferunt᷑ ad ecernaliter

patiẽdũ.Oob.vij.Qui deſcẽdet ad infer⸗
num nõ aſcẽdet nec reuertet᷑ vltra ad do

mũ ſuã.icit᷑ ſcdᷣo tartarus.i.ſᷣm papiäãd
turbatus: qꝛ ibi erit magna tribulatio er †

magna afflictõ ſicut infra dicet᷑. Hicitur

tertio auernus quaſi ſine vere.i.tẽ perie:

qꝛ pene nõ ſunt ibi temperate ſed nimiũ
exceſſiue. Puarko dicit᷑ acheron:ab a qd
eſt ſine ⁊ cheron gaudiũ quaſiſine gau/
dio. Alijſq; noib: aꝓpellat de quiba ꝑtrã

ſeo. Sunt enĩi hec noĩia.ſ.ſtix:flegeton:le,·

thes:cocchitus:que a qᷣpuidã dicunt᷑ flu
uij infernales. Patz igit᷑ qͥs locus ſit in/

fernalis habitatio et qualis: ſed adhue

magis patebit in ſequentibi.

tate.Lʒ enĩ ſintvalde plures pene.Decẽ
tñ intẽdo ad pñs declarare:Quaꝝ.
Genmet ignis ardẽtiſfimi.
ecũda eſt frigoꝛis acutiſſimi. (ſatõe
Aertia magnꝰclamoꝛ doloꝛis abſq; ceſ⸗

MNQuarta inferni fumꝰ abſq; euacuatõe.

Quinta odoꝛ fetidꝰ⁊ multũ hoꝛ ribilis.
Sexta viſio demonũ valde terribilis.
Septima fames crudeliter affligẽs.
Octaua ſitis ſimiliter cõfigens.
NHona verecũdia ⁊ cõfuſio.
DBecima in tactu maxima afflictio.
Ruiuima igit᷑ pena
ä⁶⅞i«—nrxrv. Ice maledicti in ignem .
eteruũ. Ignis aũt iſte differt ab igne hu

ius mũd in quactuoꝛ. Reimo in acerb-·

—

*

eſt ignis ardetiſim. Math.⸗

——
g

—
4

eet ignis ardentiſſimi
tate. Uñ em Augẽ;. Ignis iſte ſenſibilis

lta ſe habet ad ignem gehẽnalẽ:ſicut ig/
gnis depictus ad ignem verũ.Conſide/

ra igit᷑ quãta ſit differentia in ardoꝛe in/

ter ignem pictũ ⁊ ignem verũ.⁊ cõſequẽ/
ter ↄlidera ſi potes ardoꝛẽ ignis inferna
lis qui tm̃ excedit ardoꝛẽ ignis huiꝰ.O
quantã paſſionẽ ſuſtineres ſi ꝑ hoꝛã ſta
res ſiue teneres digitũ tuũ in igne.⁊ ma
ſoꝛẽ ſi totã manũ:⁊ adhuc maioꝛẽ ſi totũ

dbꝛachiũ: ⁊ adhuc multo maioꝛẽ ſi totuʒ
coꝛpus. Quãtus igit᷑ erit ardoꝛ ignis ge

hẽnalis. Credo ꝙ nec aliquis viuẽs co/

gglitare aut dicere ſufficiat. Eſaie.· xxxiij.
Auis ex vobis poterit habitare cũ igne
deuoꝛaͤte Item in ps. In ignem deijcies

cos. Item pones eos vr clibanũ ignis:et

deuoꝛabit eos ignis: ſicut ferrũ in foꝛna
ce totũ fit ignis.per ignem igit᷑ ſcriptura

ſacra acumen doloꝛis inuit. Sed qꝛ ma
guitud inẽ pene eterne expᷣmere nõ põt:

ni ſi exẽpliſicãdo de reb tꝑaliby et ignis
penetrabilr ⁊ acrius eſt elementũ: ma/
gliſq; acutũ ceteris elemẽtis. Ideo ſcrip

ura vt põt acerbitatẽ pene iferni innuit
ſepius vocãdo illiꝰ pene acerrimũ dolo/

rem penã ignis:minus tñ dicẽs: et plus

lignificans Scõðo differt ignis inferni
A nfo in duratiõe:qꝛ noſter poteſt extin/

—
.
£

gui:ille aũt nõ.Eſa.vlti. Ignis eoꝝ non

extinguet. Item Deut. xxxij. Ygnis ſuc/

cẽſus eſt in furoꝛe meo ⁊ ardebit vſq; ad

inferni nouiſſima.i.qᷓ;diu paradiſus⁊ in
fernus durabit.ſ.in ꝑpetuũ. O ardoꝛ in
cerminabilis:deuoꝛabitq; terrã cum ger
mine ſuo.i. terrenoꝝ amatoꝛes cõburet:
id eſt totaliter vret. Iſte ignis non cõti/
nuat᷑ lignis aut alia materia:ſed deivolũ
tate. Ille locus inferni tali igne repletus
eſt qui nunq̃ʒ extinguet᷑ ſic ꝙ ſi totũ ma/
re in eo poneret᷑ non ex hoc extingueret᷑.
Tertio differt iſte ignis ꝑpetuꝰ a noſtro
igne in luce.nam iſte ignis mũdialis in
ſe luceʒ includit: ſed ignis inferni qᷓʒuis

ſit abidans in ardoꝛe tñ ſᷣm oꝛdinẽ diui/

1. E⸗ * 3 ne iuſticie caret luce. Videbũt tñ dãna/⸗

ti ſe inuicẽ nõ n cõſolent᷑:ſed vt ma

gis toꝛqueant.

gehẽene lucebit miſerꝭ ad miſerie augmẽ
tũvt videãt vnde doleãt:nõ ad ↄſolatio

ille:

execratis:⁊ homicidis:⁊ foꝛnicatoꝛibꝰ:⁊

ñ Bꝛeg. Quãuis illis

ſcʒ dãnatis ignis ad cõſolationẽ nõ lues
at tñ ad aliqͥd vt.ſ.magis toꝛqueant᷑ lu⸗
cet. Eos qͥ pe quos repꝛobi nũc inoꝛdi/
nate diligũt ſecũ tunc in toꝛmẽtis vide,- 2
bũt vt penam ꝓpꝛie punitiõis exaggerer r5
carnalis cognatõ auroꝛi pᷣpoſita pari añ
oculos vltioe dãnata. Vn l Janis

———
ℳ

nẽ vt videãt vñ gaudeãt.videbũt etiã de
mones:vt dicet᷑ infra. Item dñs Bona. „- 6 ſrtr-
li.iiij. di. l. cõclu.i.ij.arti.ait. Ignis eſtin
triplici differẽtia Eſt eni ignis purust
eſt in ꝓpꝛia materia. Et ignis incoꝛpoꝛa
tus vt eſt in materia aliena vt ĩ terra vel
aere.⁊ ignis nõ tm incoꝛpoꝛatꝰ:ſed etiaʒ
ꝑmixtꝰ vt ſit ſulphureꝰ ⁊ fumo ſus.Pꝛi⸗
mus eſt lux ⁊ pure lucet ⁊ abũdãter. Se
cũdus eſt ignis carbo⁊ flãma:hic etiã lu
cet ⁊ tenebꝛã expellit. Vertiꝰ eſt ignis ſu
moſus?⁊ talis eſt tenebꝛoſus:⁊ iſte erit in
inferno.põ. Poſuerũt me in lacu inferiooy .
ri in tenebꝛoſis ⁊ vmbꝛa moꝛtis. MHuar 2 B P
to differt hic ignis ah illo in cõſum pꝛõe:
qꝛ hic põt oĩa cõſumere.Ille aũt nõ ↄſu/
mert ſʒ cõburet coꝛꝑa in eo manẽtia. Eñ̃
Zugeirde ciut. ſicut declarat Fracꝭ. de 2. 9 , 6„
laronis dicit ꝙ ſicut coꝛpoꝛa aiaby do/ 1 . 2
loꝛẽ faciũt ꝑ oꝛgana q̃ tñ nõ ideo moꝛiũ: ſ* 2-*
ita põt ignis infernalis coꝛpoꝛib inferre 3.1 22*r ,
doloꝛẽ non inferẽdo moꝛtẽ: ⁊ h̊ declarat Dl
quarto exẽplo. imo de ſalamãdra que
in ignib viuit. Scðo de mõtib ſicilie: qͥ
ab ignib; cõburunt᷑:⁊ nõ ↄſumunt᷑ ¶er
tio de carnib pauonis que plus qᷓ; ꝑ an/
nũ cõſeruant᷑ moꝛtue a putredine:vt ipᷣe
dicit ſe fuiſſe expertũ. OQuarto de paleis
que pira maturãt:⁊ niuẽ cõſeruãt. Hec
ũc enĩ coꝛpoꝛa erũt incõſumptibi/
lia:ideo ſemꝑ manebũt in illo igne ſine
cõſũptiõe. Vñ tũc verficabit᷑ ilð Apoc6.
ix. In dieby illis querẽt homĩes moꝛtẽ ⁊
nõ inueniẽt eaʒ:⁊ deſiderabũt moꝛi:⁊ fu
giet moꝛs ab eis. Et de hac pena dẽ eo⸗
dẽ li.c.xxi. Timidis aũt ⁊ incredulis:et

ð

veneficis:⁊ idolatrꝭ:⁊ oibsꝛ mẽdacibegs
illoꝝ erit in ſtagno ardẽti igne. Expoſ⸗
a iij

eſt ignis ardentiſſimi

tio timidis ſ qui timoꝛe penarũ fidẽ ac-

txipere fingũt vel acceptꝗ relinquũt.Lu

ce viij. Ad tẽpus credũt:⁊ in tꝑe tempta
tiõis recedũt. Et incredulis qᷣ/l.bona fu/
tura minime credũt. Hier̃
factũ eſt coꝛ incredulũ.Et Ela.lxv. Ex
pandi manus meas ad ꝓpłm incredulũ
Et excecratis qͥ manifeſte moꝛe eccleſia
ſtico excõmunicant᷑. Rich. vel m Av/
monẽ. Incredulis.i.paganisvel iudeis
2 excecratis.i.falſis xpᷣia nis qui ſunt ex/
ecrandi a deo.i.abhominabiles. Vñ pẽ
Virũ ſanguinũ ⁊ doloſum abhomina/
bit᷑ dñs. Et homicidis qui.ſ.volũtatis
pꝛauitate vel ſermõis ꝑſuaſione:vel ope

ris ꝑpetratiõe aliquẽ occidũt.i.Joh.itj.
Oumnis homicida nõ habetvita eternã.
Et foꝛnicatoꝛ ibi.i. ſeruientib ĩmũdicie

carnis.i.Moꝝ.vi. Neq; foꝛnicarij regnũ
dei poſſidebut. Et veneficis qui malicie

ven euũ verbovł exemplo cffundũt crude
liter. Ait Rich. Venenũ aſpidũ ſub la/
bijs eoꝝ ait ꝓpheta. Et idolatris quales
ſunt qui relicto vero diuinitatis cultu ꝑ
idolatria ʒ demonib ſe ſubdũt.i.Coꝝ.x.
Peck idolatre efficiami.Et omnibi me/
dacib quales ſunt qui relicto veritatis
tramite ꝓximos fraudulenter fallũt. iEc
chi.vij. Holi velle mentiri omne menda/
ciũ pars illoꝝ erit inquã in ſtagno arde/
te.i.in ꝓfunda inferni dãnatõein qua eſt
ignis qui eſt moꝛs ſcðᷣa.i.coꝛpoꝛis ⁊ aĩe.
Pꝛima moꝛs fuit in aĩa ꝑ pctm̃ ait Ax/
mo. de quo ſtagno dẽ. c.xviij.⁊.xix. eiul/
dem Apoca. Pars. ſ.punitiois:qꝛ mulłte
ſunt alie dã natoꝝ pene. Cogitemꝰ cha/
riſſimi quãtus tremoꝛ ⁊ timoꝛ erit hijs
quib dicet᷑ ꝑ ſniam diffinit uã ⁊ irreuo/

cabilem a ſù mo iudicę: Ite maledicti in

ignem erernũ. Matth xxv. Quem tre⸗
moꝛẽ haberemꝰ ſi ꝑ iudicẽ tẽpoꝛalẽ con/
dæẽnaremur ad carcerẽ toto tꝑe vite no/
ſſre: tmaioꝛẽtremoꝛẽ haberemꝰ ſi cõdẽ
naremur ad moꝛtẽ.Quid igit᷑ ſi cdem/
naremur ad carcerẽ inferni: ⁊ moꝛtẽ ꝑpe
tuã cum acerbitate ? ardoꝛe ignis arde/
tiſſi mi. Sed diceret qͥs. Mue cauſa erit

ſr IHr bur“ ſnie tam mirabilis? Rndet tbema

lo huic

mihi mãducare ⁊c.E riſo
qualiter leuia iniũgit. Non dicit: In car

in ſcðᷣa parte ſui cum dicit. O ſna gete
qui obliuiſcunt᷑ deuʒ.q.d.ꝓpha. Hec eſt
cauſa dãnatois vre.ſ.qꝛ obliti eſtis deũ:
patet. RHam iudex cõmemoꝛabit oꝑa mi
ſericoꝛdie a repꝛobis nõ ſibi facta:ſed re
pꝛobi quaſi ſe excuſantes reſpõdebũt et

interrogabũt qñ hec ſibi nõ fecerũt. Ve⸗
rũ vt ait Rabanꝰ. Et ſi ſe excuſare ſata⸗

gunt tñ deũ fallere nõ pñt. Vñ rñũdebit

illis dicẽs: Quãdiu nõ feciſtꝭ vni de mi⸗
noꝛib hijs: nec mibtkeciſtig. bi Aug⸗
Chꝛiſtus eſt caput eccłie:coꝛpꝰ eius ec/⸗

cleſia. In nr̃o coꝛpoꝛe caput ſurſum ẽ: pe

des in terra in aliqua cõſtipatiõe hoĩuʒ

qñ aliqͥs tibi pedẽ calcat: nõne dicit ca⸗
put calcas me. Quõ ligua quã nemo
tãgit:dic:calcas me.

lc xpᷣs caput quẽ
nemo tangit: dicit: ſuriui ⁊ nõ dediſtꝭ
i 2 Eriſo. Fide
cere eram ⁊ nõ eripuiſtis me. infirmꝰ ert
nõ curaſtis me:ſed nõ viſitaſtis ⁊ nõ ve/
niſtis ad me. In eſuriẽdo etiã nõ pꝛecio/
ſam petit mẽlam: ſed neceſſariũ. VUnde
Crilo. Ex hoc loco ſciẽdum eſt ꝙ nõ tin
ꝓ eo ꝙ peccauerũt hoĩes cõdẽnati ſunt⸗

ſed etiã ꝓ eo ꝙ nõ bene faciũt. Si aũt ꝓ
eo ꝙ nõ bene faciũt ſic cõdẽnant᷑ putas
quales penas exſoluẽt pꝛo eo ꝙ peccant
Et notandũ ꝙ potius fit diſceptatio de

operib miſcðie qᷓ; de operibiuſticie. cũ
tñ magꝭ teneamur ad opera iuſticie. ſed

qꝛ: opera miſcdᷣie facilioꝛa ſunt:qꝛ natu/
ra ad hoc inclinat ſupple magis: ⁊ ideo
magis arguẽda vbi deficiũt:⁊ minus re
munerãda vbi aſſunt. ⁊ ergo ſi iſta remu

nerant᷑⁊ alia. Item potius arguit de o⸗

miſſione qᷓ; de cõmiſſone:cum tñ maio⸗

ris criminis ſit cõmiſſio:⁊ ideo magꝭ ar
guendo ⁊ puniẽdo qð minus eſt innuitx
ampliꝰ punire de maioꝛibo. Icem magis
arguit de peccatis in ꝓximũ qᷓ; deũ: qꝛ ſi

pctã in ꝓrximũ condẽnant᷑: mulcromagis

pctã in deũ vt blaſphemia ⁊ idolatria ⁊c
de quibs dictũ eſt in auctoꝛitate Apoca.⸗
Item cum ſit miſcõia coꝛpoꝛalis⁊ ſpũa⸗
ſis potius arguit defectũ coꝛpoꝛaliuʒ qᷓ

ſpũalhũ: qꝛ opera coꝛpoꝛalia ſunt euide/

R

1

— — —

ius mũdi in quattuoꝛ:. Pꝛimo in acerbi⸗

õ

599

—„„

Secunda pena coꝛpoꝛalis

tia: vel per hec etiam ſignant᷑ illa. Ecce
igif cauſam quare dicet᷑ repꝛobis qui a

ſiniſtris eius erũt.i.qui ſiniſtra.i.tꝑalia

q;diuvixerũt:ardẽteramauerũt diſcedi/
te a me.o infelix diſcretio:o dura ſepara/

tio:o miſerabilis cõditio:diſcedite a me
fonte vite indeficiẽtis:lumine gloꝛie bii/
ficantis:toꝛrẽte voluptatis inundantis:

plenitudine vbertatis inebꝛiãtis. diſce/
dite a me maledicti. Pꝛimo maledictõe
culpe.pë. Maledicti qͥ decli.a. m. t. Se/
cundo maledictõe pene.ideo ſubiungit,
In ignem eternũ. Hoc eſt igit qð diett
thema ꝓpoſitũ. Conuertant᷑ in infernuʒ
omnes gentes ⁊c̃.Et ſic de pꝛima coꝛpo
ris pena ꝓpter quã euitãdam fugere de/

bemus q;citius petm ⁊ auaritie ardoꝛẽ:
ſacere penitentia: ⁊ viuere ſᷣm iuſticiã.

Ecunda pena eſt

frrigoꝛis acutiſſimi. Matthei.
xvxyuviij. Ybi erit fletus et ſtridoꝛ
dentiũ.ſ. ex frigoꝛe vehemẽetiſſimo. Glo,

Stridoꝛ dentiũ de frigoꝛe ſolet excitari:
qꝛ ibi tranſihũt ab aquis niuiũ ad calo/
rem nimiũ.Sob. xiiij. Non inqͥt Aſbe
magnus in libꝛo de ſacramẽetis:ꝙ ſit trã
ſitus de loco ad locũ:ſed quantũ ad ſen/
ſum. ſicut febꝛicitãs pꝛius toꝛquet᷑ frigo/
re:poſtea caloꝛe in eodẽ loco ⁊ in eodem
tꝑe.Sic dãnati ſᷣm coꝛpus qñq; patient
ardẽtiſſimũ igmis doloꝛẽ:⁊ tranſibũt ad
acutiſſimũ frigoꝛẽ:⁊ ecõtra. Sed quãto

ſpatio ſtabut in hac pena vel illa.⁊ quã

pꝛimo patiant᷑ qñ in coꝛpoꝛe ⁊ aĩia ↄclu/

dent᷑ in infernũ:ſolus deus nouit(vt eſti

mo) Iſtud auũt frig differt a frigoꝛe hu⸗

rate. Vñ Gꝛeg. O ibi erit frigus intol
lerabile.vñ imaginoꝛ ꝙ ſicut caloꝛ illius
ignis excedit caloꝛẽ ignis huius mũdi.
SDic frigus inferni excedit iſtud qð hic
ſentimꝰ. Sed quarẽ nõ dicit᷑ in euã gelio
ꝙ dñs dicat ĩ die iudicij:Diſcedite a me
maledicti in frigus eternũ: ſicut dicit᷑ ꝙ
dicet:in ignẽ eternũ. Dicit᷑:qꝛ ignis ma/
gꝭ ẽ actiuꝰqᷓ; alia elemẽta:⁊ qꝛ ↄgruẽtiꝰ

Foſſumꝰ ſentire eius ardoꝛẽ: qꝛ et eſtate

et hyeme vtimur igne.ideo dñs:penꝭ in/
fernalẽ magis dicit᷑ expᷣſſiſſe ſub noĩe ig⸗
nis qᷓʒ alteriꝰelemẽti vt magis timeamꝰ
7 illas penas grauiſſimas incurrere ca⸗/
ueamus:cõpꝛehẽdere tñ intẽdẽs oẽs: pe⸗

nas inferni ſub nomie ignis Senlſiſti ne

aliqn frigus in digitis ⁊ doloꝛẽ illiꝰ:ma
xime qñ aꝓpopinquaſti illos igni?.Cre
do ꝙ; ſc. ſidera illuʒ doloꝛẽ nihil eſſe
ad doloꝛẽ frigoꝛis infernalis qᷓ;tomagꝭ
ille doloꝛ erit maioꝛ nõ ſolũ in digis:aut
in maniba:aut pedibu: ſed in toto coꝛꝑe:
⁊ maxime cũ erit trãſitꝰ imediatꝰ de tan
to ardoꝛe ad tantũ frigꝰ. Vnñ ⁊ aque ille

dicunt᷑ niuiũ q̃ pꝛe ceterꝭdicunt frigidio/

res. Sʒ q̃rit᷑ quõ aqᷓ frigidiſſima ſtabit
cũ igne ardẽtiſſimo h̊ ſtatim dicet᷑ in ter
tia dria. SGScðᷣa:
turã ſuã ad illã aquã infernalẽ ẽ i limpi⸗

ditate. Nã hec aqᷓ nfa ẽ clara Ylla ãt erit

obſcura ⁊ plena fumo ſiẽ̃ dictũ ẽ de igne:
vñ ibi erunt tenebꝛe exterioꝛes. Tenebꝛe

eni interioꝛes dicũt pctã.exterioꝛes erů=t
tenebꝛe infernales. ertia dr̃ia eſt induꝰ O⸗

ratõe in ſe ⁊ in ſua frigitate:qꝛ aqua nr̃a
põt calefieri ⁊ ꝑ caloꝛẽ cõſumi:ſed aqua

inferni nunqʒ calefiẽt nec diminuẽt᷑. vñ

in iferno caloꝛ ignis nõ deſtruet:nec mi⸗
tigabitfrigꝰ aque:nec ecõtra. Hmõi exẽ

plu pabemꝰ ĩ penis factꝭegvptijſ. Pap.

vi. vbi dzꝛ. Qo eni mirabile erat i nque
que oĩa extinguit plꝰ ignis valebat:vin/
dex eſt eni oꝛbis. Interli.i.elemẽta iuſto
rũ. Glo. Nec mirũᷣ ſi grãdo ⁊ ignis mix⸗

ta ferunt᷑iqꝛ ad creatoꝛis volũtatẽ oĩa cõ/⸗

ſentiũt. Et ſequit᷑ eodẽ c. Nix aũt ⁊ glo⸗
cies ſuſtinebãt vim ignis ⁊ non tabelce/
bãt. Sic dicendũ videt᷑ ꝙ in inferno ſi

erũt ignis calidiſſimꝰ ⁊ aq̃ frigidiſſima

diuia volũtat
danatoꝝ. Et
bis terraꝝ õ inſenſatos.
4. aq̃ nr̃a ſuffocat ⁊ ĩterficit hoĩes:ſic vi
emꝰ ꝙ młti ſᷣmergunt᷑ in aqͥs: ſʒ aqua
inferni nõ ĩterficiet:nec ſbiũget dã natos
imo ſicut viuũt piſces in aqͥs:ſic ꝑpetuo
hoĩes viuẽ̃t ĩ aqͥs inferni:cũ illis acutiſ⸗
ſimis doloꝛib:Aq̃ igitilla nec rõne ſui:
à iii

e ſic ĩſtituẽte ad punitionẽ

ugnabit ꝓ illo oꝛ

uarta dria e? ½

—
ℳ

—
Scõdᷣa dria aque frigide ſᷣm na/ G5. rnee

eſt frigoꝛis acutiſſimi

nec ratiõ e frigoꝛis ĩterficiet hoĩem: ĩimo
cũ illo frigoꝛe intẽſiſſimo dãnati ꝑpetuo
viuẽt.O frigus hoꝛrendiſſimũ:o aq̃ ob/
ſcuriſſima ⁊ fetidiſſima q;tus ſtridoꝛ dẽ
tiũ erit ex te in dãnatis iĩmo in toto coꝛ⸗
poꝛe hoꝛribiliſſimus tremoꝛ:vbi erũt ſtu
phe alemanie:vbi camini francie:vbi ca
ſtra palatia ⁊ loca amena huius mundi
iã non erũt in ꝑpetuũ nec ab illo frigido
carcere nũqᷓ; vllus exibit. Cõſidera cha/
riſſime qᷓ;tũ doloꝛẽ ⁊ q;tum frigus ſuffer
res:ſi ſine moꝛte ſtare poſſeſ in glacie hu
ius mũdi per noctẽ vnã nudus:⁊ ſi ꝑ ſe
ptimanã adhuc plus:⁊ ſi ꝑ annũ adhuc
multo plus. Si igit᷑ in ꝑpetuũ in frigoꝛe
acutiſſimo inferni ſtent damnati quãta
erit hec pena cogitet qui põt.O ſi penas
iſtas actẽderemuſ nõ eſt pena in hoc mũ
do quã nõ libẽtius ſuſtineremus vt non
ad locũ ulũ infernalẽ no deſcẽderemus.
Conſideremus igit has penas vt poſſu

mus:qꝛ ſcriptũ eſt.i. Reg.ij. Dñs dedu⸗
cit ad inferos ⁊ reducit ꝑoſiderationẽil
larũ penarũ ⁊ reducit ad gaudia paradi
ſi.Cũ em̃ peccãdo vſq; ad poꝛtã infernt
venit ↄſideratõe hmoi penax q cuilibet
pctõ moꝛtali debent᷑ licet nõ in eq̃li gra/
du penites redit ad ſtatu gre ⁊ ſic redu/
cit᷑ ab inſerno vñ imitte me dñe
vt plangã paululũ do.

m. antecq; va.2 no

—

re.ad t.t.et o.m.c.t.mi.et t.vbi.v m.et n.

o. ſed ſem. hoꝛ.inhabitãs. vñ Yob de plu

firm ant᷑ ſpaciũ vite deſt iderãt nõ vt peni
teãt:nõ vt fugiãt penas hmõi hoꝛrẽdas:

ſed vt delicioſe adhucviuãt ⁊ pctã pctis
accumulent:et ſic penas illas in maioꝛi
gradu poſt iudiciũ poſſideãt:⁊ vt in tꝑa
libus filijs ⁊ fliabus ꝓuideãt ⁊ nõ ſibi.

Vñ tpᷣs petũt ad peccãdũ nõ ad penitẽ/⸗

„

dum Yob.xviij. Dedit ei dũs tẽpus pnie
ille abutit᷑ eo in ſuꝑbiã. Abutit ergo qͥᷣ
in alios vſus expẽdit. Sed poſſet qͥs di/⸗
cere O poꝛtet me eſſe multũ in laboꝛe ⁊
doloꝛe ad me acquitandũ cũ deo.Et di
cit Job ꝙ nõ VUnde ſequit᷑ Vt plangã
pau. qꝛ qcqͥd in hac vita ſuſtineres nõ ſo

lũ parũ ſed etiã paululũ eſt reſpectu etrꝰ

qð minimũ eſt in inferno. Sequit᷑. An/

teqᷓ; va. ⁊nõ reuertar.Quaſi diceret. St
nõ penituero opoꝛtet ꝙ ad locũ toꝛmẽto

rũ vadã et illã infernalẽ penã ſuſtineam

ignis ⁊ frigoꝛis Sob.v. Qui timet pꝛui

nam irruet ſuꝑ euʒ nix. ica
eſt ⁊ cito tranſit:⁊ de terra naſcit᷑⁊ ſigni

ficat penitentiã quã hõ voluntarie ſuſti

net in hacvita. Hix aut frigidioꝛ eſt ⁊ du
rabilioꝛ:⁊ deſuꝑ deſcẽdit: ⁊ ſignat penaʒ
frigoꝛis eternã qᷓ maxima eſt ⁊ ꝑpetua⁊

a deo inflicta q̃ſi diceret. Qui pniaʒ tꝑa

lẽ deuitat eternã incurret. Non em̃ dice
ret᷑ iudex iuſtus ſi latrões homicidas
dimitteret ĩpunitos.Qualiter ergo cre/⸗
dis ꝙ iudex iuſtiſſimus cuiuſmodiẽ de⸗
telnõ puniat in futuro: ex quo te non vis

ribus generibopenarũ q̃ ſunt in inferno gannin in hoc mũdo: nec de pctis dolere

facit mentionẽ in hac autoꝛitate de pau/⸗
cis. Conſiderãs igit hmõi penas ait Di
mitte dñe.i.locũ pnie ⁊ tẽpus ↄc. de, Da
mihi dñe tp̃s vt poſſim me acqͥtare tecuʒ
ꝑ pnie planctũ anteqᷓ; ad iudiciũ veniaʒ
qñ nõ erit tps pnĩe ꝑ quã poſſint iſta to:
Aenrarnadt. Zeck uo pᷣcio quo oꝑe ac/
qͥtat ſe hõ cũ deo. Certe nõ ridendo:non
coꝛpoꝛiↄplacẽdo:ſʒ ploꝛãdo Yſa.xxxviij
diẽ Eʒzechias. Recogitabo tibuo. a me.
in ama.aie mee. Et hoc eſt qð dicix Job
Vl plangã pau.d. meu. Et hoc eſt qðᷣdi
cit Eʒechias:cui infirmãti dati ſunt.xv.
anni advitã. HNõ q̃ ro ſpaciũ vite ad ridẽ
dũ ad ſuauiter viuẽdũ ſicut multi cũ in/

Job. rix.
xx. Fuglẽt arma ferrea ⁊ irruet in arcuʒ

——

eneũ. Arma ferrea vocat penã tempoꝛa
lẽ ſᷣm glo.qꝛ citius in rubigine cõſumũt
Arcũ eneũ qꝛ durabilioꝛ eſt vocat exernũ
ſuppliciũ:quaſi diceret. Qui penã fugit
tꝑalem que bꝛeuis eſt:incurret eterna qᷓ
durabilioꝛ eſt. YJdeo ↄſequẽter dicit: an/
teqᷓ; vadã:q̃ſi diceret. Si nõ plangã:ibo
Cognoſce igit᷑ te offendiſſe deũ:ſi pꝛece/⸗

pta eius trãſgreſſus es:⁊ age penitentiã

ugite a ſacie ſcʒ ſentẽtie futu/
atũ vltoꝛ eſt gladiꝰ. Itẽ Job

4

ne ad has grauiſſimas penaſignis ⁊ fri

goꝛis deſcẽdas in coꝛꝑe ⁊ aĩa:ex quibiꝗ
ad illas vltima ſentẽ tia iudicabũt nũq;

4

—

—

reuertent. Ideo dicit Job. Hõ reuertar
O quot hoĩes ib
ſeſſionib ⁊ diuitijs terrenis:a luxurijs ⁊

alijs pctis ⁊ vicijs. Vis exemplũ audi/
re.Legit᷑ in miraculis ſancti Bernardi

ð heremita q fuerat decanꝰ ecche lingoñ
ꝙcũ fuiſſet.xxv annis in nemoꝛe arda/

nenſi poſt moꝛtẽ ſuã apparuit cuidã epᷣo

lingon.in maxima glia:⁊ dixit ei: ꝙ ĩ ho
ra moꝛtis eius.xxx.milia deceſſerũt e qͥ
bus ipᷣe ⁊ btũs Bernardus ſtatim aſcẽ/

derũt in celũ ⁊ tres iuerũt in purgatoꝛiũ

⁊ oẽs reliqui in infernũ. Nec eſt obijciẽ/
dũ de paruulis baptizatis ſi foꝛte tũc ali
qui obierũt: qꝛ nõ ſunt de numero adul/
toꝝ. Item poſt hmõi recitationẽ recitat

—

tis. Nuper in

er Franicha mg de ſlacramẽ/
8. Au qt quidã maximus clericꝰ
⁊ in ſciẽtia famoſiſſimus in lecto moꝛtis

viſicatus ab epᷣo pariſienſi ⁊ monitus vt
in fine renũciaret pluribus beneficijs:et
vnã pᷣbendã retineret erubeſcẽs vel indi
nãs facere ↄtra opinionẽ quã tenuerat
Veẽprabo inqͥt ſi põt aliquis ſaluari cuʒ
pluribo pᷣbendis. Poſt moꝛtẽ ſuã apparu
it epᷣo eodẽ menſe oꝛãti hoꝛa tertia in ha

hitu quo ſolebat vti:⁊ interrogatus quõ

ſe haberet. Ego ſum ait in erernũ dãna/
tus. Et qᷓ eſt inqͥt epᷣs cã dãnationis. Ni
mia inqͥt elatio mea dãnat me. Et quid

dicis ait epᷣus de opinione pluriũ pᷣben/
darũ. Nihil inquit me adiuuerũt Etad
didu.Dic mihi ſi eſt aliqͥs adhuc viuẽs

in ſeculo:⁊ ait es.Quõ tu tãtus clericꝰ

iſta qᷓris vt tam cito munduʒ finitũ eſſe
credas:cũ defuncti bona ſaltẽ naturalia

nõ amittãt. Certo ait ex quo moꝛtuꝰ fui

tam infinita aiarum multitudo coꝛruit

in infernũ ꝙ nõ credebã tot eſſe viuẽtes
per totũ mundũ. Enñ ſi ieſus xpᷣs in tota

vita ſua nii aliud pᷣdicaſſet:niſi exemplũ

de diuite ⁊ laʒaro.Lu.xvi. Sufficere de
buiſſet ad cõuerſionẽ oĩim pctõꝝ. Vnde

mirũ eſt ꝙ multi ita ꝑuerſi ſunt:ꝙ ſi cete

ra verba ⁊ facta dñi ⁊ ſctõꝝ aut non cre/⸗

dunt aut negligũt. Cur ſaltẽ iſtud euan

eliũ nõ attendũt. Hec albertus. Conſi
geraca igit᷑ pena aque tam frigide:excla

Tertia pena coꝛpoꝛalis

0 ertar memus ad dñm cũ ꝓpoſito nos emendã
t ad illas penaſ a poſ di dicẽtes illud pe.:

aluũ fac me deus
aiam meã.

qm̃ intrauerũt aque vſq; ad⸗ .
Quaſi diceremꝰ. Dũñe cõſiderauimꝰ in
aia nr̃a penã illius aq̃ frigidiſſime quaʒ
pparaſti dãnatis:nũc te fauẽte te auxili/
ante volumꝰ ad te ↄuerti:vt ſaluos faci⸗
as nos. Sciẽtiã viarũ tuarũ volumꝰ:qꝛ
credimꝰ ꝙↄuertẽt᷑ i infernũ oẽs gẽtes ⁊ꝛc
qꝛ ſcriptũ eſt. Ipᷣi vᷣo nõ cognouer̃t vias
meas qᷣbuſ iuraui in ira mea:ſi itroibũt
in requiẽ meß. Et hoc de ſecunda pena.

Ertia pena infer

t niöclarãda: ẽ magnꝰ clamoꝛ
doloꝛis abſq; ceſſatõe. Credi
mus em̃ ꝙ ſicut in głia erit tãtus leticie
ſine ceſſatõe.tã in ãgelis btis qᷓ; in electꝭ
dei.Sic in i ferno erit clamoꝛ triſticie tã
in demonib; qᷓ; in repꝛobis hoibl De an
gelis bris dicit᷑ in pᷣfatione de trinitate.
Quã laudãt angeli atq; archã geli:qͥ nõ
ceſſant clamare quottidie vna voce dicẽ
tes.De q̃ laude amplius in tractatu de
audijs paradiſi dice᷑ dñno adiuuante.
Be plãctu inferni dr̃ Apoc.i. Plãgẽt ſe

ſuꝑ eũ oẽs triby terre:etiã amẽ.Et btus

erñ- In meditatiõiby inqͥt In inferno
audiet᷑ niſi fletus ⁊ plãctus 2 v·
lulatus meroꝛes atq; ſiridoꝛes dẽtiũ. O
plãctus infinitꝰ qͥ nunqᷓ; hẽbis finẽ. Vi⸗
diſti ne aliqñ ꝑſonã deſolatã⁊ plãctũ cla
moꝛoſum faciẽtẽ qͥ te ꝓmoueret ad com
paſſionẽ ⁊ fletũ. Credo ꝙ ſic:ſicut maxie
faciũt hoĩes ex amiſſione caroꝝ plãctũ:
ita ꝙ etiã multis dieb nõ poſſunt ↄſola⸗/
ri.Sicut plãctũ maximũ credimꝰ vᷣginẽ
dei matrẽ feciſſe ð moꝛte fili ſui bñdicti

ſed iſte habuit finẽ die tertio qñ ipᷣm re

ſurrexiſſe cognouit. Sed in inferno erit
clamo: ploꝛatꝰ ⁊ vlulatꝰ multus:qꝛ oẽs
ſunt tã demones qᷓʒ dãnati/ꝓ pctis ſuis
moꝛtalibus cũ vlulatu qua ſi canes cla/
mabunt ꝑpetuo:maxime ꝓpter glie ſiue
dei viſionis pꝛiuationẽ:ꝓprer tꝑis ꝑditi
onẽ ꝓpter vehementẽ penarũ paſſonem.

Prel venie deſperationẽ. O quantũ toꝛ
1 *

ntü in aurib us daqnatoy imo in toto

magnus clamoꝛ: doloꝛis
coꝛpoꝛe. Hoc erit P cantilenis 2* vocib⸗ mul fuerit angelo „ Zu erſio:? demonũ a /
cantantiũ in coꝛeis ⁊ ludis diſſolutis:in uerſio:nã tñ ſimł cũ pctõ luciferi. Idẽ di.

jbus cõmittunt᷑ magna⁊z multa peccata vi.ↄcluſione pma.ait. Mira in hoc dei
Vlulabut igit mò demones qe p ſup/ iuſiria oñdil:q tm ſeruat iuſticiã vt oꝛdi
biã ſuã ꝑdiderũt tantã gloꝛiã. Vbi norã nẽ inſtitutũ nullo mõ infringat:tm odit
dum ſᷣm Wonaus Al.ij.di.v.ij. cõcluſiõe. pctmvt ꝓpter petm q̊s chariſſimos repu
i.arti.ꝙ diabolus quodaãmõ appetit ſi/ tauit abiciat. Vñ credo ꝙ tã ſpectandũ —
militudinẽ imitatiõis dei quodãmõ eq/ moſtrũ diuine ſeueritatꝭ in angelo nobi⸗/ 4
litatis:⁊ hoc apparet ſi attendat᷑ appeti liſſimo et pᷣmo hoie: quoꝝ vtrucq; ꝓpꝛijs
bile ⁊ modus appetẽdi.Diabolus enim manib, plaſmauit:⁊decoꝛauit deus noh ]ſ
appetit alijs pᷣeſſe ſua tñ auctoꝛitate. QOinfirmis oppoſuit ⁊ oñdit:vt addiſcamꝰ

appetijt pᷣeſſe hoc fuit imitatiõis: ⁊ hoc qᷓ;tũ odit deus pccm̃ꝛ maxie ſuꝑbiã:q p
aliqñ obtinuiſſet ſi ſtetiſſet: autẽ ꝓpꝛia vno motu coꝛdiſ nobiliſſima oĩm creatu
auctoꝛitate:ita ꝙ ſine meritis ⁊ ſine da / rarũ eternalit᷑ ⁊ ſine ſpe eſt dãnata.Etp
toꝛe: ⁊ ita ꝙ nulli ſubeſſet: hoc eſt ſolius eſu pomi ipe adã et tota poſteritas vſq;
dei: ⁊ hoc eſt equiparãtie: ? i =ðð ad finẽ mũdi eſt moꝛtalitati? mulciplici
goꝛ. ꝙ appetijt eſſe ſui iuris: ita ꝙ nulli penalitati ſubiecta. Et niii dñs reliqͥſſet
ſubeſſet Herñ.dicit ꝙ appetijt equalita nobis ſemẽ qᷓſi ſodoma fumſemꝰ vt dicit᷑
tẽ potẽtie Anſel.dicit ꝙ appetijt pᷣeſſe ſi ſa.x. Ex his efficaciſſimũ relinquit᷑ar
