ti ſunt poſſeſſuri.Et vt melius eluceãt et
ampliꝰ deſiderent᷑ cõſideremꝰ que ĩ hac
vita mens bñ regulata auidius eꝓpetit:
et ex hijs cõiectemꝰ illa brõs habicuros
in eterna vita. Hec ille. Nõne q̃ttuoꝛ pᷣ/
miſſa a bonis hoĩib appetunt᷑ in hac vita
ſcʒvt ſint ſancti:vt ſint filij deivt bene re
gant ſeipᷣos:vt deus eos ihabitet ꝑ gra/
tiã: ⁊ ſic dij ſint ꝑ participationẽ. Vtiq;
viri boni⁊ deuoti:hec oĩa eꝓpetũt que ex
cellẽtius in illa vita głioſa eis cõcedent᷑
⁊ dabunf. Erũt nẽpe ſctĩ ꝑ deuotionẽ:v/
bi ſciendũ ꝙ deuotio:vt ait Pe.de betho
no eſt illa virtꝰ qua qͥs ſe totũ deo deuo/
uet ⁊ dedicat:qua etiã totꝰ vacat vᷣtutib⸗

⁊ vicia a ſe euellit ⁊ eradicat: q̃ inſuꝑ to/

tus fert᷑ in celeſtib ⁊ terrena vuipẽdit.vi
det᷑ &̊ ꝙ vir deuotꝰ eſt:idem ꝙ vir ꝑfectꝰ
virtutib ⁊ gratijs totus plenꝰ.Et Hu/
go dicit ꝙ feruoꝛ bone volũtatꝭ quẽ mẽs
cohibere nõ valẽs certis iudicijs mani/
feſtat. Certa in illavita btã erit maxme
feruoꝛ btẽ volũtatis:qñ poterit deũ nõ di
ligere: ĩmo cõfirmata erit in dei amoꝛe:
ſic ꝙ dil get ipᷣm:⁊ oĩa ꝓpter ißm Deuo
tio naq; eſt qua datoꝛ munerũ ſeipᷣm lar
git᷑:qua factoꝛ ſiderũ hac vua ſentiſ:qua
quicqͥd eſt aſperũ dulciter lenitur. In de
notõe ſiquidẽ ſeipᷣm deus largi Coꝛ em̃
humanũ nunqᷓ; ꝑ deuotionẽ madefieret
in

Serypyta gloꝛia anime

ulſi ros diuine gratie deſup deſcẽderet.
Deus eni eſt ſicutc vinea balſami que p⸗

cioſiſſimã deuotõis guttã in fialis diuer

foꝝ coꝛdiuz diuerſimode ſe fundit. O qᷓ;

ample:o qᷓ; abunde ſe fundet illud balla
mum pꝛecioſiſſimũ in animabo ſanctoꝝ.

Cogitare nullꝰ moꝛtaliũ põt. Scðdo de/
notio eſt illa virtus qua deus in ſuo fon//
xce ſolet ſentiri: ⁊ qua in terrꝭ põt percipi.
Nulla eni alia virt ita guſtat deũ ſicut
deuotio: qua deuotiõe mens fert᷑ in deũ:
ſed hic imꝑfecte.in pꝛiavero ꝑfecte. Ter
tio deuotio eſt illa virtus qua oẽ aduer/⸗
ſumꝰ⁊ aſperũ dulciter lenitur.nam cõſtat
ꝙ deuotio oẽm triſticiã fugat: ⁊ qcqͥd eſt
in rebus oneroſum ⁊ aſperũ dulce facit.
Sed imnilla requie talis erit deuotio ad
deũ ꝙ nihil triſte nihil moleſtũ ibi pote/
rit eſſe.Erũt igit᷑ ſcti ſine terra ſine affe/
ctione mala per deuotionẽ. vnde ſancti/
tas adeo ẽ vniuerſalis bonitas ꝙ ea ha/
bita neceſſe eſt hoĩem in cũctis particula
rib virtutibo eſſe oꝛnatũ.Si eni vna vir
tus deficeret:ſctũs nõ eẽt. Et hoc erit ĩ il
lis btĩs:ideo merito dicent᷑ ſancti:vt poſ
ſint tunc dicere illud Ecckłi.xxiiij. In ci⸗
uitate ſctificata ſiłr requieui. Ad hãcigi
tur ſctitatẽ inuitamur:dum dicit᷑ in the/⸗
mate Venite bñdic.⁊c̃. Scðo dixi ꝙ btĩ
erũt filij ꝑ adoptionẽ.filius naturalis ⁊
legittimus ſuccedit hereditati paterne:
Sic filius dei ſuccedet hereditate patrꝭ

ſui.ſ.xpᷣi.Gałiiij. Si filiꝰ ⁊ heres ꝑ deũ

ipm adoptãtem. Filio eni adoptiuo de/
bet᷑ aliqua pars hereditatꝭ ſᷣm leges ait
Ni.de lyra. Ipſe em̃ dñs deus tenet na/
turã vituli marini qͥ natat in mari ⁊ gra
dit᷑ in terra:filio ſq;ſuos in terra generat
atq; parit: ſed ipos finaliter ad mare re/
ducit. Sic deus ꝑ gram in hoc mũdo fi/
deles ſuos generat ⁊ ꝓducit:ſʒ tãdẽ poſt

hũc mũdũ ipos ad mare.i.ad abũdãtiã

paradiſi ducit ⁊ regni celeſtꝭ ſucceſſoꝛes
tanq; legittimos filios eos facit. Johã.
viij. Qui facit pcim̃ ſeruus eſt ꝑcti:ſᷣuus

aũt nõ manet in domo ineternũ.filiꝰ aũt

manet in domo ineternũ: Vec etiã filia

tio hic incipit᷑. Si patri nro deo obediue

rimus:tuuc quidẽ filij erimꝰ hic ineter·
nũ. Si em̃ gloꝛioſum eſt hoĩ eſſe filiũ re⸗è

gis:qᷓ; toma gis gloꝛioſuʒ erit nos eſſe fi⸗
lios dei regis regũ:⁊ cuʒ ipo manere in
illa aula ſũme gloꝛie in delitijs paradiſi
vnde pater nr̃ celeſtis cuilibet btõ dicet
illud Luẽ̃.xv. Fili tu ſemper mecũ es:
om̃ia mea tua ſunt. Attẽdamus igitſad
hanc filiationẽ. Sicut dicit᷑.i. Jo. iij. Ut
dete qualẽ charitatẽ dedit nobis de/ pa
ter vt filij dei noĩ emur ⁊ ſimus. Videte
ergo.i.diligẽter attẽdite qualẽ charitatẽ
oñdit nobis deus: vt vocaret nos filios.
ideo dicit vt filij dei noiemur et ſimus.
Et notãter dicit ſimꝰ. Multi em̃ noĩant
filij dei:quoꝝ aliqui nõ ſunt filij:ſed putã
tur. Sed vere ſi noĩamur filij dei:etiam
oſſumꝰ eſſe ſi in nobis nõ ſteterit. Jo.i.
edit eis ptãtem filios dei fieri. Et ſe/
quit᷑ eodẽ.c. Chariſſimi nũc ſumus filij
dei ſu ꝓple ſi volumꝰ: ⁊ nõdũ a pparuit qͥd

erimus. Scimꝰ? qm cuʒ aꝓparuerit: ſi les

ei erimus:qm̃ videbimꝰ eum ſicuti eſt:⁊

ois qui habʒz hanc ſpem in eo ſcificat ſe:

ſicut⁊ ille ſctũs eſt.i.imitat᷑ ſctĩtatẽ: ꝓut
poſſibile eſt. hunc in quẽ eſt ſpes nr̃a q̃t/

tidie vocamꝰ pẽem cũ:dicimꝰ: Pater nĩ
qjui es in celis. Hic pater dicit᷑ oĩuz ge/
neraliter rõne creatiõis.addit᷑ tñ ait Hi⸗

de lyra noſter. qꝛ eſt pr̃ ſpecialis iuſtoꝛũ

per gratiã adoprõis. Dicit᷑ inſuꝑ qui es

in celis:qꝛ licet ſit in oibꝛꝑ eſſentiã: pꝛe/
ſentiã:⁊ potentiꝗ.eſt tñ ſpeciali modo in
iuſtis per gram.ſpecialiſſime vero excel/

lentia eius relucet in ſanctis per gloꝛiã.

Alexã.de halis dicit:qꝛ pater in illa oꝛa/
tione accipit᷑ eſſentialit᷑ ⁊ dicit᷑: pater nr
per adoptionẽ: que gratia adoptõis:⁊ ſi
nõ cõmunis oĩbus actu: eſt tñ cõmunis
omnib⸗ potẽtia:Qui em̃ nat talenta ſua

vnicuiq; ſᷣm ꝓpꝛiã virtutẽ paratꝰ eſt da/

re grẽ̃am adopuiõis vnicuiq; facienti qð
in le eſt.vnde ſicut ſpeciei cõuenit rõvni/
uerſalitatis vnico exiſtẽte indiuiduo nõ
vniuerſalitate que ẽ actu:ſed que eſt po/
tentia:ita gr̃a adoptõis dicit᷑ cõis oĩibus

nõ coitate que eſt actu: P. ed que eſt poten
tia. Nõ tñ peccat ille qui eſt in perõ mo?/

ert,
ſt
nis
ſus
1e
ic
Pn/
bl
o/
bus
liß

erit honoꝛ magnus⁊ inſuperabilis

tali dicẽdo oꝛationẽ dñicã.dua bo de cau/

ſis. Pꝛima eſt qꝛ hec oꝛatio cõis eſt:⁊ di/
cenda eſt in ꝑſona eccleſie:que in ſe mul/
tos filios adoptiõis habet. Scda eſt qꝛ
ſicut petitiões ſeptem ſequẽtes depᷣcati/⸗
ue vel opta tiue oꝛõnes ſunt ⁊ nõ indica/
tiue. Sic captatio beniuolẽtie magis in
telligit᷑ optatiue qᷓ; idicatiue ab illo qͥ eſt
in pctõ moꝛtali. Ille ergo qui eſt in pctõ
moꝛtali nõ põt dici pater indicatiue.i.in
dicando ſe eſſe filiũ aetualiter: põt tñ di/
cere:pat᷑ optatiue. Hec Alex. In gloꝛia
vero quilibet dicere poterit pater indica
tiue.qꝛ vere erit ſilius ꝑ gram⁊ gloꝛiã in

eternũ:ideo ad hãc filia tionẽ inuiramur

ſpecialiter:cum dicit᷑ in themate: Veni/
te bñdicti ⁊c. Tertio dixi:ꝙ bti erunt
reges ꝑ exaltationẽ. in illo eni regno ce/
loꝝ quilibet erit rex. Rex dicita regẽdo:
vt inqͥt Oꝛigenes.Si g̊ animꝰĩ te regat
⁊ coꝛpus obtẽperat: ſi vicia freno ſobꝛie/
tatis pᷣmas merito rex vocaris Sic rex
diceris in hijs inferioꝛib:ſed ibi alit᷑ rex
dicit᷑: qꝛ nõ a regẽdo cũ ibi nihil indige/
at regꝭ:qꝛ ille ſtatus erit talis ꝙ nõ pote
ris deficere vel obliquari. Dicet᷑ ̊ rex a
regnãdo:qꝛ qͥlibet ibi exiſtẽs:ita erit po
tens: vt faciat qͥᷣcqͥd voluerit:ita erit di/
nes:vt habeat qͥcqͥd petierit.ita erit ſapi
ens vt ſapiat qͥᷣcqͥd cupierit. ita erit foꝛtꝭ
vt nullus eum vincere poſſit. O qᷓ;ᷓ glo/
rioſum regnũ:in quo ſancti ꝑpetuo reg/
nabũt:qꝛ ineternũ ⁊ vltra. Hoc regnuʒ
petimꝰ. Adueniat regnũ tuũ Math.vi.
AVnge dicit Alex.de halis: hac petitiõe
põt peti vt veniat regnũ militãtis eccle/
ſie ad regnũ triũphãtis:vt fiat triũphãs
vel adueniat.i manifeſtet᷑.ſ.regnũ dei ho
mminib:quibs vt lux cecis nõ videt᷑ ꝙnul
lius ignoꝛare poterit cum filius iudicare
venerit in q̊ regnabũt ⁊ ſcti. Sicut dicit
Matth.xxv. Percipite regnũ qð vobis
paratũ eſt ab oꝛigine mũdi.Hec ille.O
Fßta bonitas:qᷓ;ta clemẽtia:qᷓ;ta miſeri/⸗
coꝛdia:qᷓ;ta benignitas nobis diſpoſuiſ
ſe ⁊ pᷣparaſſe tantũ regnũ. Si eni nobis
diſponeret qͥs dare regnũ frãcie:vel alið
mMagnificũ regnũ tꝑale: ⁊ maximeĩ quo

interminabilẽ eternitatẽ
teſtas eius ptãs eterna que nõ auferet᷑:⁊
regnũ eius qð nõ coꝛtũpet᷑. Ineſtimabi/
lem amenitatẽ etiã hʒ Sap.v. Accipiẽt
regnũ decoꝛis ⁊ dyama ſpeciei de manu
dũi. Habet tertio inde flectibilẽ fertili/
tatẽ Lu.vi.Biiĩ qͥ nunc eſuritis:qꝛ ſatu/
ra. ⁊c.Et.xiiij.dicit᷑. Btũs qͥ mãducabit
panẽ in regno dei Hoc eſt igi᷑regnũ ad
qð vocamur cũ dẽ: Venite bñ.⁊c. Dixi
quarto:ꝙ erimꝰ dij ꝑ participationẽ. põ
lxxxi. Ego dixi dij eſtꝭ. In illo em̃ regno
tanta erit amic icia. tanta vnitas ⁊ coiũ/
ctio btõꝝ ad ipᷣm deũ ꝙ non ſolũ filij dei
amici dei:ſed etiã ꝓpter participationẽ⁊
infinitatẽ dei ad ipos btõs vocabunt᷑ dij.
Vigdemus enĩ ꝙ dum aliqͥs ab alio mul

vlſib⸗

eſſet ſũma pax:oĩs gloꝛia:oĩs ptãs: et il/
lud eſſet ꝑpetuũ qᷓ;tu deſid erem tale re/
gnũ.Sed vere illud nihil eẽt ſi tale poſ/
let eſſe ad cõparationẽ regni celeſtꝭ. Pꝛi
mũ igi chariſſimi querite regnuʒ dei.qꝛ
nullũ tale inuenit᷑ in hijs terrenis rebus.
qꝛ regnũ mũdanũ eſt trãſitoꝛiũ Daniij.
Deus mutat tꝑa ⁊ etates tranſfert reg/
na atq; cõſtituit. Et inde eſt ꝙ& iſtud eſt

vituperabile ꝓpter ſuã mobilitatẽ. Ecclł.

xx. Regnuʒ a gente in gentẽ tranſferi p⸗
pter iniuſticias ⁊ iniurias ⁊ cõtumelias
ac diuerſos dolos ꝓpter ſuã diuerſitatẽ:
vnde in regnis huius mũdi non eſt pax.
In ps.Coturbate ſunt gentes ⁊ inclina
ta ſunt regna.Et Lu.xxiij. Surget gẽs

in gẽtẽ:⁊ regnũ aduerſus regnũ. Regnũ

vero celeſte hʒ o ppoſita hijs. De q̊ ꝓP ha
ait:Regnũ tuũ regnũ in leetloriit hʒz
anie. vij. Po

tũ intenſe amat᷑: dicit᷑ille qui amat.qꝛ di⸗
lectio trã ſſoꝛmat amantẽ in a matũ. Ibi

aũt deus ſctõs ſuos amabtt intẽſe: ſic q;3

demvt ſeipᷣm det in pꝛemiũ cuicũq; btõ:
ideo nõ ĩmeritovocabunt᷑ dij ꝑ participa
tionẽ. Vñ Petrus de bethono ait: ꝙ per

deos intelligunt᷑ viri iuſti:qͥ a cõib cõdi⸗
tionib ſunt ſeparati ab humanis vicijs

alieni:? maxime dicunt᷑ dij qͥ ſũt in celis

celeſtia ↄtẽplãdo qͥ ſunt ĩmoꝛtales ſꝑ in

ſtatu gfe ꝑſeuerando:ſunt inuiſibiles a
umanis ſe occultãdo. ſunt omnnl

Septima gloꝛia anime

ſcientes diuinã ſapientiã amplexando:
ſunt omnipotẽtes mirabilia oꝑa faciẽdo

vñ de his põt exponi illud.i. Reg.xxviij
Deos vidi aſcendẽtes de terra:qꝛ ꝓpter
vitam iuſtã ⁊ ſanctã quã tenuerũt in ter
ra:dij erunt in celis participãdo ꝓpꝛieta

tes quaſdã quodãmodo ipᷣius deitatis.

O q;tum debemus optare ad hanc dig/
nitatẽ ꝑuenire vt dij per participationẽ
ſimus. Ad hãc igit᷑ participationẽ voca
mur cũ dicit᷑. Venite bñdicti.

EFEptima gloꝛia a
mnime erit animaꝝ decoꝛ mira
blruilis. Si enim deceat reginã
eſſe oꝛnatã multipliciter dum ↄiungit᷑ re
gi qᷓ;to magis decet quãlibet creaturam

beatã ⁊ cõiunctã ꝑfecta cõiunctione ſpõ

ſo ſuo deo eſſe mulcipliciter oꝛnatã ſicut
alias fuit tactũ aliqliter Talis aũt oꝛna
tus ⁊ decoꝛ aaꝝ ſanctaꝝ erit in quatuoꝛ
Pꝛimo in lumine głie intellectũ eleuãte-
Secũdeo in munere gf̃e affectũ ꝑficiente
Tertio in vᷣtutũ decoꝛe diuinitꝰ collataꝝ
Quarto in ipᷣaꝝ tenoꝛe ꝑ actuſ acqͥſitaꝝ
Dixi ᷣmo ꝙ oꝛnatus ⁊ decoꝛ animaꝝ
erit in lumine gloꝛie ⁊c̃.⁊hoc eſt qð dicit
ꝓpheta Dauid.psõ.xxxv. In lumine tuo

videbimus lumẽ.i.inquit de lyra. In lu/

mine creato gloꝛie videdimus lumẽ tue
eſſentie: qꝛ videri nõ:poteſt ab intellectu
creato niſi ad hoc eleuet᷑ per lumẽ gloꝛie
foꝛtificãs lumẽ naturale intellectus cre
ati:ſicut nec oculus noctue poſſet videre

lumẽ ſolis niſi aliquo ſibi addito foꝛtifi⸗/

caret᷑ ꝓ:ex quod dicit᷑ ij.metaphiſice: ꝙ
ſicut ſe habet oculus noctue ad lumẽ ſo/
lis ita intellectus noſter ad ea q̃ ſunt ma
nifeſtiſſima ſᷣm virtutẽ intellectus nr̃i ex
cedẽtia. Sicut lux ſolis eſt maxime viſi⸗
bilis:tñ im pꝛopoꝛtionata noctue oculis
hec ille.Ad qð ꝓpoſitũ plura vicit ꝑ pul

chꝛa ſeũs Tho. x. ꝑte,.q.xij.arti.iiij. et. v.

Coõſidera igit᷑ꝙ ſi eſſes in aliquo loco ob
ſcuro ⁊ multuʒ optares videre aliqͥd ibi/
dẽ exiſtẽs qᷓ;tũ gauderes ſi tibi miniſtra

ret᷑lumẽ magnũ ⁊ grãde ꝓpterqdðvidere

poſſes aꝑte ⁊ manifeſtevilibile deſidera

7* 2

tuʒ videri. tiq; multũ gauderes. Sic

certe inter oia que ſume deſiderareſdebe
mus ad videndu eſt deus nf̃ q: in talivi
ſione eſt felicitas eterna. Joh.xvij. DHicẽ
te xpᷣo. Hec eſt auũt vita eterna vt cogno
ſcãt te ſolũ deũ verũ et quẽ miſiſti Jeſuʒ
xpᷣm:vt igit᷑ deus in ſe videat᷑ requirit᷑ lu

men adiuuãs intellectũ ad vidẽdũ:ſicut

lumẽ a ſole emiſſuʒ adiuuat oculũ ad vie
dendũ nõ tñ ſolem ad moueudũ. Sicut
ergo nõ videt᷑ ſol materialis ab oculo coꝛ

poꝛali ſine emiſſiõe lumimis veljradij in
oculũſ:ſic necab ocule ſpũali ſol iuſticie

ſine lũine ab ipo intellectu emiſſio. Hoc
aũt lumẽ exigit intellectus debilitas: qꝛ

nõ poteſt lumẽ illud increatuʒ videre in
ſua claritate niſi aſſimiler ei perfecta aſſi

milatione. Omne aũt ſimile ſimiliſſime
eſt ſimile ᷣm Aug. li. lxxxiij.q.xiij. Ocu/
lus aũt ſpũalis cuʒ ſit in patria increato
lumini ſimilis non eſt ſimilis ꝑ eſſentiã:

ſed ꝑ ꝑticipationẽ:ergo opoꝛtet ꝙ habe/
at aliqð lumẽ ſſbi inherẽs ⁊ increa to luꝰ·

mini aſſimilãs. Sicut em̃ qð eſt ſiłe ſũ⸗

me bonitatiꝑ participationeʒ haberbo/
nitatẽ ſibi inherentẽ ⁊ ſume bonitaci aſ/

ſimilantẽ. Sic in ꝓpoſito in eius viſione
opoꝛtet ponere aliqð lumẽ creatũ in ocu
lo ſpũ aliſinherẽs ei ⁊ aſſimilãs illi lumi/
ni.Et huic videt᷑ ↄꝓcoꝛdare Aug.ad ita/
licũ di. In tantũ videbimus inq;tũ ſimi/

les ei erimus Dico ergo ſine p̃iudicio ꝙ

lumẽ increatũ videbit᷑ in ſua claritate:in
patria per lumẽ creatũ mediũ aſſimilãs

ei foꝛmaliter ſpũalem oculũ. Dicere etiã

oppoſitũ eſt erroꝛ dãnatus in clemẽtinis

extra de here. Ad nr̃m. Vbi dicit᷑ qnto
ꝙꝙqlibet intellectualis natura ſeipᷣa na/
turaliter eſt btã qdᷣq; aianon indiget lu

mine glie ipᷣam eleuãte ad deũ videndũ
⁊ eodẽ bea te fruẽdũ.Et ſequit᷑in fine ca.

Nos ſacro cõcilio appꝛobante ſectã cũ pᷣ
miſſis erroꝛibꝛ dãnamꝰ ⁊ repꝛobamꝰ⁊c᷑.
Hoc igit᷑ lumine creato eleuabit᷑ ⁊ deco/
rabit᷑ ala nr̃a in celeſti glla. Vñ ſicut ln⸗

mine ſolis dies pulchꝛa dicit᷑:ſic aĩa nr̃a

talilu mine oꝛnabit᷑ ⁊ pulchꝛificabit᷑. Ad
bhmõi ergo oꝛnatũ vocamur:dũ dicit᷑ per

—
—

— — — à1 — — —.

e

lpi
ice
no
i;
iln
ſce
e
iche
o
in
ſicie
Dee
erein
gaſ
ſüme
Dc
leaio
mntüͤ:
hebe/
olu⸗
lleſi⸗

eerit animarũ decoꝛ mirabilis

thema noſtrũ. Vemite bñdi ⁊c̃. Dixi ſe/ eſt ſciencia nr̃a que habet᷑ in via:⁊ maxi/
cundo ꝙ auimarũ noſtrarũ decoꝛ erit in me illa que eſt de deo ad quẽ ſe habet in /
munere gratie ⁊c. Nã in głia erit gratia tellectꝰ noſter ſicut oculus noctue ad lu/
ↄſummata ⁊ ꝑfecta ꝓpter qð apłs.i.Co cem ſolis.ij. Metha. Et ex parte ꝓpheta
rinth.xiij. Pꝛefert charitatẽ ſiue gloꝛiaz mus.i.imꝑfecta eſt cognitio ꝓphetica o
alijs vᷣtutib di. Charitas nunq; excidit ꝙ eſt enigmatica ⁊ per iſta duo dona in⸗
Oõ declarãs Ric.de ly.ait.Apłs oũdit telligit᷑alia imꝑfecta excludẽda.Cũ au
hic excellentiã charitatis reſpectu alioꝝ teʒvenerit qð ꝑfecrũ eſt.i.ſtatus gloꝛie qͥ
donoꝝ qᷓ́;tum ad ꝑmanentiã: qꝛ ſicut eſt eſt ꝑfectiſſimus euacuabit᷑ qð eſt ex par/
in via:ſc ꝑmanehit in patria cũ augmẽ te.i.imperfectũ: qð declarat ꝑ ſimile de
to. Vñ ait ibidẽ apłs. Siue ꝓphetie eua ſtatu puerili imꝑfecto qui ceſſat adueni

cuabunt᷑ ꝓphetia em̃ eſt reſpectu futuri. ente ſtatu virili ꝑfecto di. Cum eſſeʒ par

Status aũt patrie futurũ nõ expectabit uulus loqbar vt paruulnus ſcʒ balbucien
ſed ibi erit finale cõplementũ oium. Itẽ do ⁊ umꝑfecte ſapiebã vt ꝑuulus appꝛo/
ꝓbhetia eſt cognitto enigmatica q̃ ceſſat bando aliqᷓ que magis erãt repꝛobada:
in patria:vbi ẽ clara cognitio. Siue lin ⁊ ſinuliter repꝛobãdo que magis erãt ap
gue ceſſabũt qð nõ eſt intelligẽdũ de coꝛ pꝛobãda.Cogitabã vt paruulus ſcʒ va⸗
poꝛalibo linguis:qꝛ ſancti reſurgẽt in in / na ⁊ inutilia.Cũ autẽ factus ſumvir eua

tegritate coꝛꝑis. Similiter hec ceſſatio cuaui que erant paruuli ſcʒ pᷣdicta ⁊ cõ/

n eſt intelligẽda qᷓ;tũ ad vſum linguaꝝ ſimilia ꝑfectioni virili nõ ↄueniẽtia. Et
qꝛ ibi erit laus vocalis:ſᷣm ꝙ dicit glo ſa lequtt⸗ Ricemms autẽ nũc per ſpeculũ:
ſuꝑ ps. Exultatiões dei in gutture eoꝛũ: hic oſtẽdit ꝙ alia dona a charitate ſunt
ſed intelligẽdũ eſt de dono linguaꝝ quo imꝑfecta:quia nũcvidemus per ſpeculũ

aliqͥ in pᷣmiciua eccłia linguis varijs lo/ ⁊ in enigmate:qꝛ hec ſimilitudo creatu⸗/

quebant᷑. Act᷑ij. Pꝛopter illos qui nõ in/ rarũ ad dñi obſcura et valde imperfecta:
relligebãt linguã natiuã apłoꝝ:q̃ tũc ceſ tunc aũt.i.in patria:facie ad faciẽ.i.clare
ſabit:qꝛ qͥlibet q;tũcunq; linguã intelli / Nunc cognoſco deuz ex parte.i.obſcure

get ꝓpter qð nõ erit neceſſariũ loquivari ⁊ imꝑfecte:tunt autẽ cognoſcã ſicut ⁊co
is linguis. In pᷣmo em ſtatu generis hu gnitus ſum a deo. Sicut eniʒ cognoſcit

mani erat vnus ppłs ⁊ vnũ labiũ oium. eſſentiã noſtrã ita tũc cognoſcemus ſuã.
Beñ xi.⁊ multomagis videt᷑ ſic foꝛe invl Iſtud tñ ſicut nõ im poꝛtat eq̃litatẽ cog/
timo ſtatu ↄſummatiõis omniũ:ſequit᷑. nitionis ſed ſimilitudinẽ tm longinquã
Sciẽtia deſtruet᷑ ſcʒ ſciẽtia hic acqͥ ſita: Si aũt arguaĩ ex dicns ꝙ charitas eua //

non tamẽ quo ad ſpẽs intelligibiles: ſed cuabit᷑ quia nũc eſt imꝑfecta. Dicẽdũ ꝙ

quo ad habitũ modernũ qui eſt ꝑ cõuer non valet qꝛ qñ imꝑfectio cõuenit alicui

ſionẽ ad fantaſmata. Talivo ↄuerſione per ſe euacuat᷑ adueniẽte ꝑfectione:ſi au
nõ indiget aĩa btã. Sequit᷑. Ex ꝑte eniʒ tẽ inſit ꝑ accidẽs manet ſicut unꝑfectio

cognoſcimus ⁊c̃. Vbi apłs facit talẽ ra eſt de ratione pueritie: nõ aũt eſt imꝑfe/
tionẽ:Adueniẽte ꝑfectione tollit᷑ imꝑ fe. ctio de rõne humamnitatis ⁊ ideo adueni
ctio ei oppoſita:ſtatus autẽ glie ꝑfectiſſi ente ſtatu virili ceſſat puen cia:nõ aũt hu
mus eſt ergo ipᷣo adueniente tollunt᷑ do manitas cui per accidẽs cõpettt imꝑfe⸗/
na habẽtia imꝑfectionẽ vel ſimpliciter: ctio inqᷓ;tũ eſt in puero. Imꝑfectio vero
vel quantũ ad id ꝙ eſt imꝑfectionis:oia ꝑ ſe reſpicit ſcientiã nr̃am ⁊ ꝓphetiãvt di
ſunt huiuſmodi pᷣter charitatẽ q̃ eſt ideʒ ctũ eſt ꝓpter qdð euacuant᷑. Charitati vᷣo
cũ gr̃a gratũ faciẽte:vel habet eã inſepa competit imperfectio per accidẽs ꝓpter
rnb:liter annexã:ergo in głia tollunt᷑ oia imperſfectionẽ ſcʒ cognitionis.adiuncte

glia ſimplicitervel m qͥd ꝓdeo ait apks Charitati enĩ per ſe cõpetit in deũ tẽde

Ex parte enĩ cognoſcimus.i.imperſecta re:ſed ꝙ nuuc imꝑfecte rendit eſt per ac

erit animarũ decoꝛ mirabilis

cidens ſcs ꝓpter cognitionis imperfectio
nem ꝓpter quod manet adueniẽte cogni
tione ꝑfecta.ideo cõcludit apłs di. Hũc
autẽ.i.tẽpoꝛe vie manẽt fides:ſpes:cha/
ritas:tria hec:⁊ per iſta duo fidẽ ⁊ ſpem
intelligunt᷑ alia dona de quib hic non fa
cit expꝛeſſe mentionẽ que ſunt euacuan/
da in patria. Maioꝛ autẽ hoꝛũ eſt chari
tas. YFides eni ⁊ ſpes ſunt excellẽtioꝛa ce/⸗
teris donis euacuãdis: quia ſunt virtu/
tes theologice que dant᷑ nobis ad cõiun/
gendũ nos deo:alia vero dona ſunt q̃dã
Diſpoſitiões nobis date vt reddamur be
ne mobiles a ſpiritu ſctõ:et ſic oꝛdinant᷑
ad virtutes theologicas vt ad fines.Et
quia charitas eſt maioꝛ fide ⁊ ſpe ſequit᷑
ꝓ etiã ſit maioꝛ ceteris donis: hoc delx/
ra. Iſta eſt veſtis nuptialis ſine qua nul
lus recipiet᷑ ad vitã eternã:et quicũq; eã
habuerit in fine ſaluabit᷑:de qua dicitur
Mathß. xxij. Amice quõ huc intraſti nõ
habẽs veſtẽ nuptialẽ:vbi ait de lyra. Vo
catur autẽ amicus pctõꝛ? ꝓpter natura q
ad imaginẽ dei facta eſt et ꝓpter fidẽ in-
foꝛmẽ que dei donuʒ eſt licet nõ ſufficiat
ad ſalutẽ.Hec ille. vſta eſt igitur veſtis
aurata de qua oẽs veſtiunt᷑ in gloꝛia pa/
radiii:vnde xpᷣsvidens oẽs ſaluãdos in
dutos hoc veſtimẽto dicet illis. Venite

benedicti ⁊c. Dixi tertio ꝙ oꝛnatus be/

atoy erit in virtutũ decoꝛe diuinitus col
lata rũ. Poſſet eni quis qᷓrere an ſola cha
ritas que eſt virtus infuſa erit oꝛnamen
tũ ſanctarũ animarũ. Reſpõdet᷑ ꝙ nõ il/
la ſola:ſed etiã multe alie erũt oꝛnamen/
tũ. Si eni in baptiſmo multe alie virtu/
res a charitate infundunt᷑ ad decoꝛẽ ipſi
us aie:nõ eſt dubitandũ quin etiã in pa/
tria aĩe beate oꝛnentur ⁊veſtiant᷑ multis
ſpeciebus virtutũ: vnde aĩe beate pote/
runt dicere illud ꝗſa.lxi. Gaudẽs gaude
bo in dno ⁊ exultauit aĩia mea i deo meo:

qꝛ induit me veſtimento ſalutis:⁊ indu/

mento iuſticie circũdedit me q̃ſiſpõſum
decoꝛatũ coꝛona:⁊qſi ſpõſam oꝛnatã mo
nilibus ſuis. Cum dicit ꝓppheta Induit
meveſtimẽto ſalutis:inte ligit᷑ charitas
gA ilia eſt que diuidit inter filios regni=

ꝑditionis: ſicut dicit Augu.⁊indumẽto

iuſticie per qð intelligunt᷑ aĩe virtutes in
fuſe. Remanebũt etiã acquiſite ſicut qr/⸗
to dicit᷑ non ſolũ vt oꝛnamentũ ſed et ᷣm

actus ſuos pꝛincipales nõ ſecundarios.
Pꝛugentie enĩ actus vel vſus pᷣncipalis

nullũ deo pᷣponere:ſecũdarius eſt inſidi/
as pᷣeauere qui inſidie in patria nõ erũt:
⁊ ideo ibi pꝛudẽtia non erit q̊ ad h: Sʒ

quo ad pꝛimũ actũ tm qui dictus eſt Tẽ
perantie inſuꝑ vſus pᷣncipalis eſt nullo

motia noxio delectari ⁊hoc erit in patria
Secũdus actus eſt cogitatiões pꝛauas
cohibere ⁊ hoc nõ erit in patriavbi mihil
noxiũ erit. Itẽ foꝛtitudinis actus ſecun/
darius eſt ꝑferre moleſtias ⁊ hoc nõ erit
in patria:pᷣncipalis vero eſt deo firmiter
adherere ⁊ hic actus erit in patria: quia

ſancti deo adherebũti ſine ſeparatione
ꝑpetuo cõiungent᷑. Itẽ iuſticie actus ſe/
cũdarius eſt ſubuenire miſerijs ⁊ hic nõ
eſt in patria:vbi nullus erit miſer: pnci
palis vero eſt deo regẽti ſubditũ eſſe ⁊ex

hoc reddit᷑ ei qðᷣ ſuuʒ eſt: ⁊ iſte actus erit
in patria vbi oẽs deo erũt ſubditi ſine cõ
tradictione ⁊ rebellione:igit᷑ virtutes at
quiſite remanebũt in ſctis in gloꝛia quo
ad actus pᷣncipales vt dictũ eſt. Talis er

go oꝛnatus ſanctoꝝ poteſt deduci et ar⸗

gui ex rebus viſibilibus. Deus eni celũ

oꝛnauit ſtellis:aerẽ auibus:aquam:piſei
bus:terrã ab extra herbis ⁊ floꝛibus: ab

intra vero auro ⁊ argento et alijs metal

lis et etiam lapidibus pꝛecioſis vt patet

ad ſenſum. ᷓlidemus etiaʒ ꝙ homines

honoꝛis ſe diebus feſtiuis cultioꝛibusve

ſtimentis adoꝛnant per quod deſignat᷑

oꝛnamentũ interiuſ:ſi ergo ſic eſt in iſtis

coꝛpoꝛibus:quid erit in gloꝛia. Certe in
coꝛpoꝛabiliter anime ille beate oꝛnabũ/
tur excellentius. Unde dicit᷑ Job. xxvi.

Spiritꝰ dñi oꝛnauit celos id eſt beatos
Si ergo homines cupiunt oꝛnari his re

bus trã ſitoꝛijs q;to magis debent opta/

re⸗ illis oꝛnari ſpiritualibus oꝛnamẽtis.
Sic igitur patet de oꝛnatu ſpirituali in

celeſti gloꝛia ad quẽ vocamur in thema/
the. Memite benedicti ?⸗GäGa—⸗

—

— — .

liser
,/
ſcli
S
gecn
meril
pott
lines
n
ign
llſtis
tein
b/
e
gtos
ſe
ts/
lis⸗
in

4

OEctaua gloꝛia anime
LCtaua gloꝛia a⸗

o mime erit cõpleta pax intermi
nrnrnabilis Ylſa.xxxij. Erit opus
luſticie pax Et ſequit᷑. Sedebit ppłs me
us in pulchꝛitudine pacis: ⁊ in taberna/
culis fiducie:⁊ in reqͥe opulenta. Et hoc
erit in quattuoꝛ. èßs
Pꝛimo erit pax cum deo per omnimodã
confoꝛmitatem,.

Secundo erit pax cum angelis per ami

cabilem charitatẽ.

Tertio erit pax cuʒ hominibus per ani/⸗

moꝛũ tranqnillitatẽ. r
Quarto erit pax cũ hominibus per coꝛ⸗
dialem ſerenitatt.
Pꝛimo erit pax cũ deo. Nunc vᷣo vix

poſſumus habere pacẽ cũdeo ſubij ciẽdo
ei ad nutũ ⁊ cũ om̃i ↄfoꝛmitate volũtatẽ
nr̃ᷣam ⁊ hoc ꝓpter coꝛruptionẽ nature nr̃e
q̃ inclinata eſt ad malũ Geñ:vi. Senſus
enĩ ⁊ cogitatio hũani coꝛdis ad malũ ꝓ
na ſunt ab adoleſcẽtia ſua. Et hoc qꝛ dia
bolus invia aduerſariuſ eſt ⁊ ſemꝑ hoĩs
inimicus qͥ laqᷓos tẽdit:lapſus parat:ſo
ueas fodit:aptat ruinas:ſtimulat coꝛpꝰ:

pũ git aias:cogitatiões ſuggerit: dat vir

tutes odio:vicia addit amoꝛi:erroꝛes ſe⸗

rit:diſcoꝛdiã nutrit:pacẽ turbat: affectꝰ

diſſipat:et bꝛeuiter eſt tanqᷓ; leo rugiẽs qͥ
circuit q̃rẽs quẽ deuoꝛet.i. Pe.v. Iſte tur

bauit pacem inter deũ et pᷣmos parẽtes.

Beñũ.iij. Iſte eſt caius inuidia moꝛs ĩtra
ait in oꝛbẽ terraꝝ Sap.ij. Sʒ eo ꝓiecto
cũ ſuis in ꝓfundo inferni ꝑpetuo Apoc.
xx.vbi dicit᷑. Infernus ⁊ moꝛs miſſe ſuut

in ſtagnũ ignis. Et ꝑ moꝛtẽ ait Nic.de
ly. hic intelligi᷑ diabolus cuius inuidia

moꝛs ĩtrauit in oꝛbẽ terraꝝ ſicut pᷣdictũ
ęgſt:ſctĩ ⁊ bea tiviri qͥ hic legitime certaue

rũt pacẽ⁊ quietẽ habebũt cũ deo⁊ in deo
Iſta eſt pax de q̃ apłs Phiłiiij.ait. Pax

dei q̃ exuperat oẽm ſenſuʒ:cuſtodiat coꝛ⸗
da vra ⁊ inte ligẽtias vr̃as. Hec pax eſt
taz pcioſa tã digna qᷓ; exuperat oẽm ſen
ſnm oẽm eſtimationẽ Si pax hec tꝑalis
tm oiligit᷑ qᷓtuʒ debet cõcupiſcipax eter
na,de pace terrena ait Aug. Tale eſt bo

num pacis vt in rebus creatis nihil gra?
tioſius ſoleat audiri: nihil delectabilius
cõcupiſci:⁊ nihilvtilius poſſideri.Quid
igit᷑ dicemuſ de pace ꝑpetua. Ideo Ber.
hanc pacẽ deſiderãs dicebat ſuꝑ Cãtica
Mecuũ bene agit᷑ ſi bacem habuero. Et
hinc eſt ꝙ in ſoe dicebat pꝛopheta in pẽ⸗
In pace in idipᷣm deꝛmiam ⁊ requieſcã.
Hec eſt optima pax qñ creatoꝛis ad cre
aturã erit amoꝛis indiſſolubile vin culũ
⁊ cõfoꝛmitas volũtatũ:ita ꝙ oẽ qð deus
voluerit ipſa btã ſanctoꝛũ volũtas velit
2⁊ oẽ qð volũtas beata voluerit ipᷣe deus
velit. Sap.iij. Fideles in dileotione acqͥ
eſcent illi qm̃ donũ et pax eſt electis dei.
Virt igit᷑ ſancti illã poſſideãt in die iudi⸗
cij dicet᷑ eis. Venite bñdic.⁊ c. Secũdo
erit pax cũ angelis⁊ẽ̃. In głia eterna ha
bitãt ciues ãgeliciſub triplici ierarchia
ad quoꝝ oꝛdines iuſti de eccłia militãte
aſſumunt᷑. Vñ btũs Aug. in. i li. de ciui.
dei:duas enumerat ciuitates. Vnã dei.
Alterã diaboli. Ciuitas dei eſt ciuitas
ſctõꝝ angeloꝛũ ⁊ beatoꝝ de qᷓ admirãdo
ait ꝓpheta in ps. Glioſa dicta ſunt de te

ciuitas dei. Ciuitas vero diaboli ſꝑ inui
det ⁊ ↄtradicit dicẽte ꝓpha in ps. Vidi

iniqͥtatẽ ⁊ ↄ tradictionẽ in ciuitate ſcʒͥ di

aboli. Et hec ↄtradictio expᷣſſius ponit᷑

Apo.xij.vbi dicit Factũ eſt pᷣliũ magnũ
in celo michael ⁊angeli eius pᷣliabant᷑ cũ
dracone ⁊ draco pugnabat? angeli eius
⁊ nõ valuerũt:neq; inuẽtus eſt locus coꝝ

aplius in celo. Demões igit᷑ huiuꝰ ciuita/

tis dei ⁊ btõꝝ ĩpugnatoꝛes qᷓ;tũ pñt nitũ
tur nos inimicos facere ꝑ petm̃ dei ⁊ an
geloꝝ.Sʒ ecõtra ipᷣi ſci angeli nos cupi
unc ptegere ⁊ defendere.vñ Jero.ait. In
qͥt mgr ſen.di.ij.ſcᷣi.c.i.Magna eſt dig⸗

nitas aiaꝝ vtvnaq; q; habeat ab oꝛtu na

tiuitatꝭ in cuſtodiã ſui angelũ delegatũ
Gre.quoq; dicit ꝙ qͥq; vnũ bonũ ange/
lũ ſibi ad cuſtodiã deputatũ:⁊ vnũ ma/

lũ ad exercitiu hʒ. Cũ em oẽs ãgeli bont
bonũ nr̃m velint cõiter oĩ ſaluti ſtudeãt.

Ille qͥ deputatꝰ eſt ad cuſtodiã aliter eũ
ſpãliter hoꝛtat̃ad bonũ. Siłr ⁊ mali an

erit cõpleta pax interminabilis

malũ incitat:et ad nocẽdũ foꝛtius inſtat
ille qui ad exercitiũ eius deputatus eſt.
Hec magiſter: Et rõneʒ huius cuſtodie
aſſignãs Hiero. in omelia feſtiuitatꝭ an
geloꝝ ait: Nec em̃ tuta poſſet eſſe huma
na infirmitas inter tot ⁊ tantas hoſtis il
lius inſidias:niii ſctõꝝ angeloꝝ munire
tur auxilio. Hij igit᷑ ciues celiq;tum in

ipſis eſt nos ꝓmouent ad pacem ſempi /

ternã. Unde quidã ſunt actus angelici
reſpectu hominũ in quibs ꝓpꝛie conſiſtit
angelicũ miniſteriũ ſicut eſt excitare ad
bene a gendũ ſiue ꝓmouere:adiuuare: di
rigere:⁊ ſiłiter cuſtodire:defendere: ſiue
tueri cõtra hoſtes ⁊ ↄtra malũ.ſił a ma
lo reuocare ad bonũ.⁊ iſtud mniſteriuʒ

reſpicit hoĩem vᷣm ſtatũ vie ⁊ meriti.Alij

ſunt actus angelici:in quib large et im/
pꝛopꝛie dicimus cõſiſtere miniſteriũ an/
gelicũ:ſicut eſt aſſiſtere aiabo ſanctꝭ:gra
tulari de bonis ipſaꝝ ſicut ẽ de gloꝛia aſ/
ſociare ipᷣas:⁊quaſi ad modũ deducẽtis
ſe habere ad ipſas cum aſcendũt ad celũ

em pirreñ:⁊ iſti ſunt actus oſtenſiui cha/

ritatis ⁊ dilectiõis quã habẽt angeli ſan
cti ad aias. Et rõ quare iſtosvltimos a/
ctus habẽt reſpectu taliũ aiaꝝ eſt multi⸗
plex. Pꝛima eſt ꝓpter cõſũmationẽ meri/
ti angeloꝝ. Cum em̃ ipſi angeli quotti/
die mereant᷑ ex hoc ꝙ miniſtrat ammab
ꝓpter adeptionẽ ſalutis.in hoc cõſũmat᷑
2 terminaf meritũ eoꝝ Quãdin em̃ ani /
me ſunt citra terminũ:tãdiu ſunt angeli
in merendo rõne ipᷣaꝝ:⁊ ideo gratulſant
animab in adeptiõe plena illius gloꝛie.
Scva rõ eſt ꝓpter reuerentiã ip̃aꝝ aiaꝝ:
dignũ em̃ eſt ⁊ iuſtuz ꝙ qui hic in eccłia
militante humilianti conculcant᷑ ꝓpter
amoꝛẽ xpᷣi in aſcenſu ad eccleſiã triuphã
tem honoꝛent᷑ a ciuib eccleſie triũphan/
tis. Tertia rõ eſt ꝓpter oſtẽſionẽ idonei
tatis aiaꝝ ad ipᷣm ſuũ pꝛemiũ ⁊ ad pᷣmij

locũ. Vnde qꝛ angeli miniſtrauerũt ani

mab ſanctꝭ imerito:⁊ ideo nouerũt me/
rita ipſaꝝ:ipſi ſunt qͥ ſciũt ⁊ poſſunt poꝛ
tare teſtimoniũ de idoneitate ipſarũ ad
pꝛemiũ⁊ ad gradum pꝛemij. ꝓpter iſtas
iait᷑ rõnes dicimus ꝙ angeli aiſiſtunt in

aſcenſu ad celum: non ꝓpter indigentiã

ipſarũ: ſed ꝓpter reuerentiaʒ ⁊ rõnes di/
ctas. In illa igit᷑ gloꝛia erit amicabilis

dulcꝭè vera pax inter angelos ⁊ ſanctos

cum illa ciuitas ſuis ciuibo replebit᷑:⁊ an

gelica ruina ex hominibireparabitur. de

qua loquit᷑ Anſel.libꝛo de ſimulitudinib
di. Omnipotẽs deus ciuitatẽ quãdam
magnã: ⁊ ad modu ſpacioſam ad ſuam

gloꝛiã edificauit:quã copioſa ciuiũ mul/⸗

ti tudie repleuit: quoꝝ nõnulii cum pꝛo⸗

pꝛiã volütatem potius elegerẽt facere qᷓ

ſub volũtate ⁊ oꝛdine dei remanere miſe
rabiliter coꝛruerũt:?⁊ domꝰ⁊ edificia ma
gna ⁊ ſpacioſavacua remanſerũt:vt igi⸗
tur aliquis qui vrbem magnã fieri oꝛdi/
naſſet:qui multa in ea palacia cõſtruxiſ/
ſet: multaſq; manſiones ad vrbis edifi/
cationẽ feciſſet:ſed habitatoꝛes nõ habe
ret: ⁊ vumnes quoſcũq; potuiſſet ad ſe in/
uita ret. Sic facit deus Omes enivt ad
ſe veniãt/vt ⁊ ad ſue ciuitatis edificatio
nem ſubueniãt pꝛecat᷑.admonec:inuitat
bonas leges pꝛebens pacem ⁊ ſecunitatẽ
ꝓmittẽs.Hec ille: Angeli igit᷑ iaʒ ciues
ullius ciuitatis nos aduocãt: vt ad ipᷣaʒ

ꝑuenire valeamus:qꝛ ibi ſũmam pacem

cum ipſis habebimꝰ. Oqᷓ;tum talem ſo
cietatẽ talẽq; amiciciã optare debemus.
Si enĩ vnuſqͥ ſq; in hac via in ciuitate pa
cifica manere deſiderat:qᷓ;tomagꝭ debe /
mus tendere ad illã eternã manſionẽ:in
qua ſcti recipiẽdi ſunt:cũ dicet᷑ eis: Vc/⸗

nite bñdicti ⁊c. Tertio ibi pax erit cũ
hoib ⁊c̃. In hoc enĩ mũdo raro inter ho
mines reperit̃ pax ⁊ tra — Wter

mũdanoꝝ cõcupiſcentiã. Vñ Jaco. iiij.
dicit᷑. Vnde bella⁊ lites in vobis. Nõne
ex cõcupiſcẽtijs vr̃is que militãt in mẽ/
bꝛis vris. Cõcupiſcitis ⁊ nõ habetis:oc/
ciditis et nõ zelatis:⁊ nõ poteſtis adipi/
ſci:litigatis ⁊ belligeratis:⁊ nõ habetis.

diuitie g̊ ⁊ cõcupiſcẽtia ea rũ ſunt cã litiũ

Fn ruͤn ſicut videmꝰ ad experientiã.
Vñ eni eſt guerra q̃ſi ĩmoꝛtalis inter re
ges ⁊ regna:niſi qꝛ cõcupiſcũt caſtra:poſ
leſſiones:⁊ cetera tꝑalia.Quia qð vnus
poſſidet deſiderat alter bꝛe.⁊ ex ̊ ſequũ

4
Dl
1
86
8
b

Nona gloꝛia anime

cur mala quaſi infinita vnde inter homi
nes qrele placitationes: rancoꝛes:odia:
2Z alia mala niſi ex cõcupiſcẽtia terrenoꝝ
Igdeo notãrer dicit YJaco. VUnde bella et
lites in vobis. Hõne ex cõcupiſcẽtijs ve
ſtris. q.d. Sic ſcʒ vos habetꝭ talia ex ma
la cõcupiſcentia. Sed hec ↄcupiſcentia
eeſſabit in illa celeſti gloꝛia cũ nullus cõ

cupiſcet:bonũ alterius ſed erit de ſuo bo

no ↄtentus ⁊ de bono alterius gaudebit

ſicut de ſuo ꝓpꝛio. Ibi erit pax⁊ trãquil/

litas inter ciues illius ciuitatis:quis ait
pꝛopheta. Juſticia et pax oſculate ſunt.

Quia ergo ibi inter ſanctos erit iuſticia

ideo erit pax inter illos. Ad hanc paceʒ
vocabimur cu nobis dicetur. Vemite be

negdicti ⁊c. Quarto erit pax in homini/

vus ⁊c̃ Nunc em̃ inter animã et coꝛpus

nõ eſt pax:ſed diſſenſio et guerra de qua
dicit apłus Galat.v. Caro cõcupiſcit ad

uerſus ſpiritũ ⁊ ſpiritus aduerſus carnẽ
Caro dticit᷑ a carẽdo:quia caret om̃i bo/
no. Semꝑ em̃ nititur ſpiritũ refrenare?
per delectationes infeſtare per varias co
gitationes moleſtare per mũdi tribula/
tiones.ij. Choꝛint᷑.vij. Nullã requiẽ ha/
buit caro noſtra. Qualis aũt ↄtrouerſia
ſit inter carnem ⁊ ſpiritũ oſtendit apłus

BGal.v. Vbi enumerat.xvij.oꝑa carnis:
gque ſunt ſicut.xvij.ſagitte ſiue machine

cuʒ qbus pꝛeliataduerſus ſpiritũ.Dicit
ergo manifeſta ſunt opera qne ſunt foꝛni
ca tio: immũdicia:impudicitia:luxuria:

idoloꝝ ſeruitus:veneficia:inimicitie:cõ/⸗

tentiones:emulationes:ire:xvixe: diſſenſi

ones:ſecte:inuidia:homicidia:ebꝛietas:

cõmeſſationes. Sed in gloꝛia erit ſũma
ↄcoꝛdantia inter aiam ⁊ coꝛpus:dum ip

ſum coꝛpus ad nutum:in oĩbus obediet

ſpiritui ſicut magis dum dicet᷑ de gloꝛa
coꝛpoꝛis dicemus:vñ tunc coꝛpus nõ im
pediet aĩam cõtemplatiõe dei. VUnde be
atus Aug. xiij. de ciui.dei dicit ꝙ coꝛpus

ſumma ⁊ mirabili obtemperãdi faculta

te ſubdet᷑ ſpiritui om̃i coꝛruptibilitate ⁊
tarditate detracta:imo reſumptio coꝛpo

ris iuuabit ⁊ quodãmõ ꝑficiet beatitudi
nẽ aie:qꝛ appetitus naturalis qui eſt ipᷣi

us aiĩe ad coꝛpus ceſſabit ⁊ reſũptio coꝛ⸗
poꝛis ꝓmouebit ipam in deuz. Sic igi

erit pax ⁊ cõcoꝛdia ac magnus amoꝛin/

ter aiam ⁊ coꝛpus in illa regione beato/
rũ nde btũs Bern.in quodã ſermone
de oibus ſanctis qui incipit. Auertiſtis
niſi falloꝛ ⁊c.dicit ſic. Acceperũt ſancto⸗/
rũ aĩe iamſſingulas ſtolas:ſed nõ veſtiũ/
tur ouplicibus donec veſtiamur et nos.
Sed vnde boc o miſera caro:o feda:o fe
tida:vnde tibi hoc. Anime ſctẽ quas deę
us lpſa inſignauit imagine: quas ꝓpꝛio
redemit ſanguine te expectãt ⁊ ipᷣarũ ſi/
ne te cõpleri leticia:ꝑſici gloꝛiasſumma
ri beatitudo nõ poteſt. Adeo ſiquidẽ vi/

get in eis hoc deſideriũ naturale: vt nec

dum tota eoꝛũ affectio pergat in deum:

ſed cõtrahat᷑ quodãmodo et rugã faciax

duz iuclinant᷑ deſiderio tui:hec iulle. Erit

igitur pax aie cõpleraduzʒ coꝛpus ſuũ ha

bebit et coꝛpus ipᷣm a ſua gloꝛia ꝑficief.

Si igitur dum coꝛpus eſt infirmũ opta

mus eius ſanita tẽ:q;to pluſ debemus de
ſiderare eiuſdẽ impaſſibilitatẽ de q̃ᷓ poſt

dicet᷑. Cum igit᷑ in hoc coꝛpoꝛe moꝛtali ꝑ

egrinamur a dño ſic viuamus vtillã pa/

cem obtinere valeamus que pax nobis

ↄcedet᷑ dum in vie iudicij nebis dicetur.
n me erit ſacictas deſiderabilis:
ſicut em ait magiſter ſniaruʒ:

atitud inis ſue qua eternaliter beat eſt:

alios velit eſſe participes quã vidit ⁊ cõ
municari poſſe et minui non poſſe.Et ſo
quit᷑ ca.vi. Si querit᷑ ad qͥd creata ſit ra/
tionalis creatura. Reſpõdet᷑ Ad laudã/
dum deũ: ad ſerniendũ ei:⁊ ad fruenduzʒ
eoin quibo ꝓficit ipᷣa nõ deus. O ratio⸗/
