hiſtoꝛiã.⁊? deſcẽdit ad ꝓpꝛiam mãm.ibi.Et ꝓpe erat paſca. In pᷣma
pte dicit ſic ↄtinuãdo ad pᷣcedentia. Poſt hoc.i.poſt mutatiõez aque
in vinũ pᷣdictaz. ꝭD¶Deſcẽdit capharnaũ.Illa enĩ ciuitas erat me
tropolis galilee.⁊ idco illuc voluit vẽire.qꝛ inceperat iam głiam ſuã
manifeſtare. a ¶ Ipſe ⁊ m, eius.qꝛ ioſeph moꝛtuo xpᷣs comitaba /

tur mr̃em ſuã ad impendendũ ei debitum obſequiu.

no: ⁊ dicit ẽi. Ois homo pꝛimũʒ
bonũʒ vinũ ponit:⁊ cũ iebꝛiãti fu
erit tic id qð deteriꝰẽ. Tůᷣ aũt ſer
uaſti bonũ vinũ vſq; adhuc. Höͤc t
fecit initiũ ſignoꝝ ieſus in chana
galilee: æ manifeſtaüit gloꝛiam
ſuã:⁊ crediderũnt ĩ eũ diſciplieiꝰ
Poſt bec ðſcẽdit capharnaũipe
⁊ mater eius ⁊ frẽs èius ⁊ diſci/
puli eiꝰ:⁊ ibi manſerunt nõ mul
tis diebus. Et ꝓpè erat paſca iu/
deoꝝ:⁊ aſcẽdit ieſus hierłymã⁊
iucit ĩtẽplovẽdẽtès oues ⁊ boueſ

b ¶ Et frẽs eiꝰ.non qꝛ eent filu marie mr̃is eiꝰ:vt dicit Heluidius he/

reticus.ꝗ dixit eã fuiſſe cognitã a ioſeph poſt xpᷣi natiuitatez.⁊ de ea
filios genuiſſe:ꝗ dicunt᷑ hic frẽs:qꝛ ex cadẽ matre:licʒ nõ ex eodẽ pa
tre. Sed h̊ fuit ĩpꝛobatũ Mathᷣ.i.ca.Pꝛopter qp alu dixerũt ꝙ fue
runt fili ioſeph de alia vxoꝛe.dicunt᷑ tñ hic frẽs xpᷣi.eo ꝙ ioſeph pu/
tab at᷑ pater eiꝰ.ſed hoc ẽ falſum.qꝛ cũ xpCs mr̃em ſuam in cruce non
cõmendauerit niſi virgini.ẽt cũ iã in etate pceſſerat nõ eſtveriſile q
ioſephꝗ fuit aſſignatꝰa deo pᷣcipuꝰ cuſtos eiꝰ⁊ i iuuentute vginis nõ
fuerit ↄſiłr virgo.ĩmo cũ eavotũ virginitatlemiſit.qꝛ erat in cõſilłi p
poſito ſicut ipſa put diffuſius tractat᷑ in.4.ſnĩaꝝ.vbi agit᷑de ↄiugio
marie ⁊ ioſeph.De B ẽt pleni dixi ſuꝑ Lucã.i.c.Dicunt᷑ igi hic frés
xpᷣi cognati eiꝰ.qꝛ illiꝗ ſũt de eadẽ cognatõe ĩ ſacra ſcriptura noiant
freq̃nter frẽs.vñ Geñ.iʒ.Dixit abꝛahã ad loth.Ne ſit iurgiũ ĩter me
⁊ te.frẽs.n.ſumus.tñ loth erat nepos ipſiꝰ.⁊ ſegt᷑. c ¶ Et ibiman.
nõ mul.die.qꝛ ĩminebat tpᷣs eundi ĩhierłm:vt patebit parte ſeq̃nti.

d ¶ Et ppe erat. Poſita ↄtinuatõe hiſtoꝛie. ̊ ↄnter ponit᷑ occaſio pᷣnũ

ciãdi ſuã reſurrectiõʒ futurà.qꝛ aſcẽdens hierim eiecit de tẽplo ven/
dentes ⁊ emẽtes.qð videbat ꝑtinere ad ꝑpſonã ſuꝑ pylʒ auẽtatẽ hẽn/
tez. ⁊ iõ hꝰ auẽtatis petierũt iudei ſignũ.⁊ h̊ occaſio fuit pᷣdicendi ſi/

gnũ ſue reſurrectõis.⁊ B ẽ qdð dr̃.Et ꝓpe erat paſca iudeoꝝ. In tribꝰ

enĩ ſolẽnitatibꝰ ĩ ãno tenebant᷑ ↄuẽire in hierlʒ.ſ.in ſolẽnitate paſce
pentecoſtes ⁊ tabernaculoꝝ:vt hr̃ Exo.⁊ʒ.Uerũtũ de feſto taberna
culoꝝ ⁊ pẽtecoſtes aliqñ diſpẽſabat᷑ cũ illis ꝗ erãt a remotis.non tin
de ſolẽnitate paſcali.xpᷣs ãt vſq; ad paſſionẽ ſuã voluit legẽ obſerua/

re, p ↄñs in ſolẽnitate paſcali hierim aſcẽdere.⁊ hoc ẽ qd ſubditur.
e ¶ Et aſcẽ.ie.hie.Ex q̊ ↄfutat᷑ erroꝛ manichei ꝗ dicit vetteſtm̃ a dia/

bolo eẽ datũ.qꝛ xpᷣs nulloꝰ obſeruaſſet ißm. ¶ Et iue.ĩtẽ.noĩe tẽ/
pli nõ accipit᷑ ̊ iſa domdñi.in q̃ erat altare thymiamat ⁊ cãdela/
bꝛũ.nec atriũ ſacerdotũ ĩ erat alcare holocauſtoꝝ.ſʒ qðᷣdã atrium.
vbi hoĩes oꝛabãt:⁊ doctoꝛes ẽt docebãt ibidẽ.⁊ ẽt ibi vẽdebant eaqᷓ
i tẽplo offerebãt᷑.⁊ B ẽ qd dicitur. g ¶ Uẽdentes oues ⁊ boueꝰ ⁊ co
lũbas.⁊ qꝛ talia non poterant de longinquo adduci.ideo ſacerdotes
cupiditate ducti ſtatuerãt hoĩes talia ibi vendẽtes: vt venientes de
longinquo nõ hẽrent excuſatiõem de oblatõibus dimittendis.Ali⸗

*

etiã eoꝝ non hẽbant pecuniã.iõ ſacerdotes ſtatuerãt ibi campſoꝛes
a ſub cautiõe tradebãt pecuniã. ⁊ cũ hoc vltra ſoꝛtẽ aliq̃ munuſcula
recipiebãt.non tñ pecuniã ne arguerent mãifeſte facere legẽ deut.

23. vbi dr̃. Non dabis fri tuo ad vſurã pecuniã ⁊c̃.⁊ hoc eſt qð dicitur.
Et nümularios ſedẽtes.qꝛ hoc erat illicituʒ ꝑp cupiditatẽ ſacerdo
tum ꝗ diuerſis adinuentiõibus depauꝑabãt pplm: vt pʒ ex pᷣdictis
⁊ qꝛ fraus ⁊ tumultPſolent ãnecti mercationi q̃ ↄriãtur oroni ideo ſe/
uitur. b¶ Et cũ feciſſet q̃ſi flagellũ ⁊c.⁊ patz lr̃a vſq; ibi.
c¶¶ Recoꝛdati ſunt vo di/
ſcipuli eiꝰ:qꝛ ſcriptũ eſt.
ps. 68. de chꝛiſto.
d ¶ Zelus domus tue co/
me. Ex facto eni xpᷣi re/
coꝛdati ſunt ſcripture il/
lius ⁊ impletiõis eius de
xpᷣo.Querit᷑ hic q̃re non
reſiſtebãt ei cũ ipſi eẽnt
multi ⁊ i pſe ſolꝰ⁊ paruzʒ
adhuc reputatꝰ.Dicẽdũ
ꝙ diuina virtus in illo
facto operabat᷑:q̃ appa/
rebat in effectu cuz vo⸗
lebat. ſicẽ in ferius.iS.ca.
Solo vbo ꝓſtrauit eos ꝗ
volebant eũ capere.Coꝛ
pus eni xpi erat inſtr̃ʒ di
uinitati cõiunctũ.⁊ideo
exoculis quidaʒ fulgoꝛ
exibat virtute diuia eos
deterrens. ita ꝙ reſiſte/ J
re nõ audebãt. ſicut in paſſiõe vox illa q̃ erat diuinitatl qudoãmodo.
inſtrjm ꝓſtrauit magnà mititudinẽ armatoꝝ.Solet ẽt queri ab aliꝗ
bus qũo fecit flagellũ de funiculis.qꝛ ãt non vendebant᷑ ibi funiculi.
ſed ſolũ illa q̃ debebãt in tẽplo offerri. Et dicũt aliꝗ ꝙ ipſe xpᷣs vte/
bat᷑ funiculo ꝓ cingulo.⁊ illum funiculũ accepit de qͥ erat pᷣcinctꝰ.⁊
ipm duplicando fecit q̃ſi flagellũ.⁊ qᷓ́uis hoc nõ hẽatur expꝛeſſe in
textu.tñ ꝓbabilr põt credi.quia nõ oia ſcripta ſunt:vt dicit ĩ fine hꝰ
euangeluj. e Rüderuntg Hicpéit ſue reſurrectõis pᷣnunciatio
qꝛ occaſione huius facti petierũt ab eo ſignũ ipſi iudei dicentes.
fſ¶ Quod ſignũ oñdis nobis qꝛ bec facis: Quãuis eniʒ factũ eſſet bo/
nũ de ſe.tñ nõ ptinebat ad quẽelibet h̊ facere.ſʒ ſolũ ad eũ ꝗ hẽret au
ctoꝛitatẽ conigendi exceſſus ſacerdotũ qð non cõueniebat alicui de
cõi pplo.cũ ſacerdotes eẽnt in illo ppło ſuꝑioꝛes.ſed ꝓphete mitte/
bant᷑ ad hoc ſpãliter a deo.⁊ ideo petierũt ſignü miſſionis ſue. ⁊ ipſe
dedit eis ſignũ ptãtis dĩne ĩ ſuſcitatione ſui coꝛpoꝛis ppᷣa virtute.⁊
boc eſt qʒd dicii g¶Rudit ieſus ⁊ di.eis.ſoluite templũ hoc.Non

⁊colũbas:èt nũmłlarios ſedẽtes
Et cuᷣʒ feciſſet q̃ſ flagellũ ð funi
culis:oẽſeiecit de templo:loues
quoq; ⁊ boues ⁊ nimlarioꝝeffu
dit es:⁊ mẽſas ſubuertit.Et his
qui colũbas vẽdebant dixit.Au/
ferte iſta hinc: ⁊ nolite facere do
mũ patris mei domũ negociatio
nis. Recoꝛdti ſunt vo diſcipuli
eiꝰ qꝛ ſcriptũẽ.zelus domũs tue
comedit me. Rñdèrũt iudei:⁊
dixerũt ei. Qð ſignuʒ oñdis nobᷣ
qꝛ hec facis: Rũdit ièſus ⁊ dixit
eis. Soluite tẽplũ hoc:⁊ ĩ tribus
dieẽbꝰ excitabo illud. Dixèrut g in

eſt verbũ inductiuũ ad hoc faciendũ.cũ fuerit ſimpłr malum ex ꝑte

iudeoꝝ.ad malũ aũt xpᷣs nõ poterat ĩducere.ſed ẽ vbũ denũciatiuũ
eius qð erat ꝑ ipſos fiendũ.q.d.Soluite templũ hoc.i.ſoluetis.qꝛ in
paſſione xpᷣi aima fuit ſoluta a coꝛpoꝛe.⁊ ſanguis a carne.⁊ ↄtinuitas
membꝛoꝝ ĩ ↄfixione clauoꝝ ⁊ lancee. Et in tribꝰdieb excita/
bo illud. Non dicit poſt tres dies.qꝛ xpᷣus nõ fuit moꝛtutribus die/
bus ↄplete. i ¶ Dixerüt ergo.Hic ponit᷑ ſue pnunciationis ĩterp/
tatio.⁊ diuidit᷑ ĩ duo.qꝛ pᷣ ponit᷑ iterpᷣtatio iudeoꝝ falſa.⁊: iterpᷣtatio
euãgeliſte.ibi.Ille ãt.Circa pᷣꝰ ſciendũ ꝙ iudeipetierãt a xpo ſignũ
n ad credẽdũ⁊ venerãdũ ſʒ magis ad deridẽdũ ⁊ ĩpugnãdũ.qð pʒ ex
B ꝙ ſtati ipugnauerũt dictũ ſuũ.⁊ iõ nõ fuerũt digni vt pᷣdiceret eis
reſurrectõem coꝛpoꝛis ſui mãifeſte:ſed occulte vocãs coꝛpꝰſuũ tem/

plum.⁊iõ volueruůt arguere dictũ ſuũ ꝑ mãle tẽplum.⁊ B ẽ qð dicit᷑.

Dixerũt g iudei.o.annis edificatũ ẽ templũ hoc ⁊ tuĩ tribꝰ diebus
excitabis illud. B dicũt deridẽdo.q̃ſi eẽt impoſſibile.multo plus de/
riſiſſent ſi reſurrectõeʒ coꝛpoꝛis ſui pᷣdixiſſet manifeſte.qꝛ difficiliꝰẽ
reſuſcitare moꝛtuũ qᷓ; edificare tale tẽplũ.Sciẽdũ ẽt ꝙ nõ loquũt q
de templo facto ꝑ ſalomont.qꝛ illud fuit edificatũ in.⁊.ãnis:vt hẽt᷑.
3. Reg. 6. Et pᷣterea qꝛ fuit ꝑ nabuchodonoſoꝛ deſtructũ.4. Reg.vl.
ſed loquũtur de tẽplo reedificato poſt captiuitatẽ babylonicam.Apᷣ
enĩ anno cyri regis pſarũ in quo data ẽ pplo licentia redeũdi ⁊ tẽplũ
reedificãdi vſq; ad ſextũ annũ darij ſub quo ↄſũmatü eſt illud tẽplũ
fluxerſt.A6.ãni.qꝛ iudei impediebant᷑ a natiõibin circuitu eoꝝ exi
ſtentibꝰ in edificatione templi.Iſte numer pʒ ꝑ hoc ꝙ cyrus regna/
uit.ʒo.anis.cambiſes filius eiꝰpoſt eũ.io.qꝛ nõ ↄputat᷑tpᷣs quo regna

uit cũ pr̃e.poſt eũ regnauerũt ſucceſſiue duo magi.ſed tpᷣs eoꝝ dimit

tit.qꝛ regnauerũt tm̃.⁊.menſibꝰ.ꝗbſucceſſit Dari in cuiꝰſexto ãno
ↄſũmatũ eſt tẽpli opꝰ.⁊ iõ de iſto templo loquebant᷑.qꝛ illud ſtabat ĩ
eęeeox pñitia. ⁊ iſtud onñdebat᷑.vt pʒ in l̃a.hec aũt.A.ãnoꝝ acceptio ac
cipit᷑ ſᷣm expoſitoꝛes latinos ⁊ grecos.ᷣm hebꝛeos oʒ aliter accipere
ſicut dixi in pᷣncipio libꝛi Eſdre.⁊.9.capitu.dañn.Tamen de verifi⸗/

—
—

—

catiõe huiꝰ dicti. Quadraginta ⁊ ſexànis edificatũ eſt templũ
hoc.nõ ẽ multũ curãdũ.q; non ẽ vbũ xpᷣi.nec euãgeliſte niſi tmñ
referẽdo:ſʒ ẽ verbũ iudeoꝝ deridẽdo xpʒ:vt dictum eſt. quẽ

multa falſa dixerunt:vt infra refert euãgeliſftſaa.
k ¶ Ille aut. DHic põit᷑ ĩterpꝛetatio vera.qꝛ loquebat᷑ de coꝛpoꝛe

ſuo noĩe templi.qꝛ bumanitas xpᷣi erat ſpũale habitaculũ ipſi
dei. ⁊ B eſt qð dicit euãgeliſta. Ille aũt dicebat de tẽplo coꝛpo⸗/
ris ſui. Hanc aũt interpꝛetatiõem ñ cognouerũt tũc apli.qðpʒ

. ex hoc ꝙ poſtea pe
dei. Quadragita ⁊ ſex ãnis edifi· audies abeoei
—2π . n triH„h, Paſſioné fururã vo
catũẽ tẽpluʒ hoc: ⁊ tu in trib die luit eãipedif:. Ma
bᷣ excitabis illð: Ille aüt dicebat thei.ib. ſed poſt re⸗
ð tẽplo coꝛꝑis ſui.Cũ ergo reſur iur tectoez xpi puc
rexiſſeta moꝛtuis.recoꝛdati ſunt mtellexerüt iterp⸗/
. n . ..—. tatiõem.qñ apuit
diſcipuli eiꝰ qꝛ hoc dicebat:⁊ cre illis ſenſu vt intel⸗
didẽrũt ſe cripture 7 ermõi quem ligerent ſcripturas
dixit ieſus. Cũ aſᷣtẽ ect hieroſoly Luce vlt. choc eſt

mig in naſreq i dieg feoſto:möcei uod dicitur.
mis in paſca i die keſto mülticre Eum Freſurre,
diderũt in noie eiꝰ videtes ſigna xiſſeta moꝛtuis re⸗
eiꝰ que faciebat. Ipẽ ant ieſus nõ coꝛ. ſüt cc. . intelli
credebat ſemetipᷣʒʒ eiſ ẽo ꝙipᷣe no ge de coꝛpe ſuo.
. . r R een n ¶Et crediderunt
uiſſʒ oẽs:⁊ quia opꝰeinõ erat vt

3 068: 7 quig op'ei Vſcripture. ſ. ppha⸗
quͦis teſtimoniũ Phibẽt de hoie. wanestic de⸗ ,
Iße.n. ſciebat ꝗd ect ihoie. III. ſurrectione futura
“ teertia die. Oſee. 6.
Ueificabit nos pꝰ

duos dies ⁊ in die tertia ſuſcitabit nos.hoc dixit ꝓpheta.qꝛ re/
ſurrectio xpᷣi fuit cã rſurrectõis nr̃e.⁊ Jone.⁊.dr.qꝛ Jonas fuit
tribꝰ diebꝰ⁊ tribꝰnoctibꝰĩvetre ceti ĩ figura ipſi xppi. n ¶ Et
p.quẽ di.ieſus.qꝛ tũc ꝑceperũt ĩpletionem vbiilliꝰ. o¶ Cuʒ
ãt eẽt. Hic vltio ponit᷑ fructꝰ denũciatõis ⁊ pᷣdicatõis xpi:qꝛ
xpᷣs exiſtens hieroſolymis in feſto paſcali pplim docuit ⁊ miłta

miracla fecit ad cõfirmatões ſue doctrine.ex ꝗbꝰmulti fuerũt

moti ad credẽdum.⁊ hoc ẽ qð dicitur.Cu aũt eẽt hieroſolymis
in paſca in die feſto.Nõ accipit hic dies ꝓ vna die nali.vel arti
ficiali tm̃.ſed ꝓ toto tꝑe ſolẽnitatis paſce q̃ durabat ꝑ ſeptem
dies ↄtinuos. p ¶ WMulti crediderũt in noĩe eiꝰ.credẽtes ꝙ
ipſe eẽt vere xpus. q ¶ Uidẽtes ſigna qᷓ faciebat. Sicut eniz
ſufficienter oſtendit᷑ veritas ſubiacẽs facłtati nãli ĩtells qñ re
ducit᷑ ad ppᷣn ꝑ ſe nota ita vitas excedẽs facultatẽ ĩtells qual
erat iſta.qñ cõfirmat᷑ ꝑ opera diuina.qꝛ certũ eſt ꝙ deꝰ non pot
eſſe teſtis falſitatis.Et ideo qũ ad ↄfirmatiõeʒ alicuiꝰ doctrine
inducit᷑ opꝰ diuinũ ſufficienter oſtendit᷑ qð dictũ eſt in illa eſſe
verũ.verũtamẽ qꝛ in illis credentib aliꝗ erãt adhuc imperfe/
cti ⁊ alig iungebant᷑ eis ꝗ erãt tãtũmodo ficti.ideo xpᷣs adhuc
nõ reuelabat eis altioꝛa myſteria catholice fidei.qꝛ ficti idigni
erãt audire.⁊ imꝑfecti adhuc nõ poterãt capere.ꝓpter qð etiã
ipſis apoſtolis dixit ieſus infra.iõ.ca. Multa hẽo vobis dicere
ſed nõ poteſtis poꝛtare mõ.⁊ hoc eſt quod dicitur.
JIpſe aũt ieſus nõ credebat ſemetipi eis altioꝛa myſteria.ſ.
fidei reuelando.⁊ ſubdit᷑ cã. ¶¶ Eo ꝙ ipſe noſſet oẽs.ſ.iſtoꝛũ
impꝑfectiõem ⁊ illoꝝ fictionẽ. Modus ꝑ quẽ cognoſcebat bic
ſubdit᷑. t ¶ Et qꝛ opus ei nõ erat.i.neceſſe. u¶ Ut gsteſti
moniũ perhiberet de hoĩe.i.vt mentẽ ⁊ ſtatum cniuſlibet hoĩs
cognoſceret ꝑ infoꝛmatiõem alteriꝰ.qꝛ hoc faciebat ꝑfecte per
ſemetipᷣm.pꝛopter hoc ſequiuar.
x¶ Ipſe. n. ſciebat ꝗd eſſet in hoĩe.i.in mẽte ⁊ ſtatu cuinſlibʒ ho/
minis ⁊ ex hoc euàgeliſta oſtẽdit ipum eẽ deum cuiꝰ ꝓpꝛiumè

ſcire ſecreta coꝛdiũ.Ad maioꝛẽ euidentiã pᷣdictoꝛum q̃rit᷑ vtrũ

conuerſio aque in vinũ de qua dictũ eſt.fuerit xpi pᷣmum mira
culum.Et arguit᷑ pᷣmo ꝙ nõ.qꝛ xpᷣs fecit miracula ad inducen/
dũ homies ad fidem:vt iã dictũ eſt:ſed ante illas nuptias aliꝗ
eicredebãt.⁊ alig ſicut diſcipuli ei adherebãt.qꝛ ſicut dictum
c. vocatꝰ eſt ieſus ⁊ diſcipuli eius ad nuptias.ergo videt᷑ ab
eoaliqua miracula viderãt.Itẽ.Illud miraculũ fecit ehꝛiſtus
exiſtens.ʒo.ãnoꝛũ.qꝛ poſt baptiſmũ ſuũ fecit illud:vt patet ex
pꝛedictis. Ipſe aũt erat incipiens.ʒo.ãnum qñ baptiʒatus ẽ:vt
hẽtur Luce.ʒ. Sed in libꝛo de ĩfantia ſaluatoꝛis ſcribunt mul/
ta miracula que fecit in pueritia. ergo ⁊cc̃. Contra h̊ eſt illud qð
dictũ eſt in littera. Poc initiũ ſignoꝝ fecit ieſus ⁊c. Rñſio.nõ
eſt qõ de xpᷣi ptãte in opibus miraculoſis.qꝛ ſuam ptãtem apn
cipio habuit.ſʒ q̃rit de tꝑe quovſus eſt ptãte ĩ nã aſſumpta que
erat oꝛganũ diuinitatis.etiã ĩ miraculis faciendis.vñ ⁊ ad ta/

—
—

==
S =

☛ — =

—

— in

—W

phr

— =

E
—
S=5
☛n
S=
S=
SS

ſun
Ueeierg

— =
— =
— =

= S ==☛

=

ikt⸗

1

— =
☛ = —
S=
—
=
=

esnncl
ſnracitee

S=

Sr —
=S —

„

= — - —,,
S= = = —
SS =ẽ =.,
nen =. Se-
=ĩ . =
=S S= Se
☛ —. =
=. =
= =
–— S=
— — —

—

— —
— - —
—

öyhnrſni ſ

S=- —

uatociree

englosde

ſllhlethne

4
.

nicinigfrlee⸗
mpniclciee
ſiit

efripu

efeitaröite

=n
–w
—

P tchiteſenien

ſöſtioſteuefte

aꝛpbi
N
Mlciof.
Pnrſtſibe

E
- =ͤĩ0ů¶m
= =
⸗=
SS =
=
—
S=
—.—
—
—
—
—

=- = - — = =
S= —
— S2
=
—
—
—= -
==
=
=
=
—
—

e

en aii⸗
Deno N
wie Ehu⸗
UI nnrints
Tricker
twheedint en
viiſniſt

=2

Lronendic

vpucalicpinngaun
Noenneerepnti
inr Linitrütbenes
cdisdti
rsrädnnr
Gerütin wietiot
5

isikigilidg.

ingteenickpon
kentiſ cödcitfii
ib uigaideg
õ

erritcher

õ
tanodgein
ciizmcödnant
agihenſeil
oclslec
inecke A
mittynmanil
ahtuitſe

4
.
.
R

—

9

=

A=
— =
-= —
;AI— —
S =
—
—
— —

=
—, =
—
S
—— =S=

—
—
S
=
= .
=
☛n, —

—
=

1

6

q̃ nõ ibi ↄſueuer̃t vẽdi tũ qꝛ viſiłe ẽ ꝙ tauri ⁊ aĩ

Goannes

ctů man eius ſanabant infirmi:curabãatur lepꝛoſi. illumina⸗/

bãtur ceci.⁊ ad vocẽ eius ſuſcitabãt᷑ moꝛtui.⁊ ſic pʒ ꝙ queſtio

eſt de fcõ. Pꝛopt᷑ ꝙ ſüt hic duo videnda.pᷣꝗd ſit circa q̊ factuʒ.

zqᷓ circa ; ↄuenientia ſunt. Circa pᷣmum dixerunt aliꝗ ꝙ cõ⸗

uerſio aque ĩ vinũ nõ fuit pᷣmuz miraculuʒz xpi abſolute.qꝛ plu
ra alia ante fecerat.ſʒ fuerat pᷣmuʒ qᷓ;tum ad illa miraculaque

fecit xpᷣsin ↄſpectu diſcipuloꝝ ſuoꝝ.ꝑꝑ hoc ſignater non dicit

euãgeliuz. Poc fecit initiuzʒ ſignoꝝ ieſuð tm̃.ſʒ addidit.In cha

na galilee. ⁊ mãife
ASNN 4 « „ —– „ „
diſcipuli eius q d. nicodemus noie pꝛĩcepſ
Alibi alia ſigna fe liũdeoꝝ Hic vẽnit ad ie-/
Sed h̊ ẽᷓ vitates ſũ nocte èt dixit ei. Rabbi: ſcimꝰ
eudgely. qꝛ.ẽ. dixe qꝛg deo vẽiſti magꝛ. Nemoͤ eni

rat euangeliſta ꝙ

xps adhuc erat ico

gniteñ ſolũ ipi pplo.ſʒ ioãni pᷣcurſoꝛi eiꝰ.vñ ion es baptiſta de
xpo loquẽs dixit.Et ego neſciebã eũ.ſ.añ baptiſmũ.vt.S.dcm̃
é. ſiir loquẽs iudeis dixit. Mediꝰãt vrz ſtetit quẽ vos neſcitl.
ſi ãt aliq̃ miracla fecifſet ñ fuiſſet ſicĩcognitꝰ.⁊ maxie ſuo pᷣcur
ſoꝛi.qꝛ ad ipᷣm manifeſtãdũ natus erat.vt dr̃ Luce.i.ĩmo nec
et pᷣcurſoꝛe ĩdiguiſſet.qꝛ eiꝰ miracula ſufficiẽt manifeſtaſſent
eũ.⁊ iõ dicere ꝙ fecerat miracula an baptiſmũ ẽ expᷣſſe ð euã
geliũ. pꝰ baptiſmũ vo pᷣmũ ſignũ fuit pᷣacã cõuerſio aque ĩ vi/
nũ.⁊ꝑ ↄñns fuit miraculũ eiꝰ ſimpir pᷣmũ.Circa ⁊ ſciendũ ꝙ

miracla xpᷣi oꝛdinabãt᷑ ad duo.ſ.ad manifeſtationè ſue diuini

tatis. ⁊ ad ↄfirmatõem ſue doctrie ꝑ quã hoies ad fidẽ addu/
cebãt᷑.⁊ q;tũ ad vtrũq; fuit ↄueniẽs differre oꝑatõez miracu
loꝝ vſq; poſt baptiſmũ.̊ pᷣ declarat inq;tũ miracula erãt do
ctrine lue ↄfirmatiua.Qꝛ ↄfirmatio doctrine ñ pcedit actum

docæẽdi ſz magl ſegt.Ad pᷣdicatõeʒ ãt ⁊ doctrinã reꝗrit᷑ etas ꝑ

fecta ſaltẽ de ↄgruitateð q̃ agi.pfecta etas ẽ.ʒo.ãnoꝝ.pꝑ qð
ioſeph ſuſcepit rgimẽ egypti ĩ etate tali.vt hr Heñn.Ai.Similr

dauid erat.ʒo.ãnoꝝ cũ regnare cepit.vt hr.z. Reg..⁊ ecechi/

el in. zo. ãno.ĩcepit ꝓpheticare.vt hr̃ Exech.i.Et iõ pueniens

fuit ꝙ vpᷣs an.3o.ãnũ nõ doceret.⁊ ꝑↄñs nec miracula ſue do

— „ ☚ —

ctrine ↄfirmatiua faceret.2? idẽ oũdit᷑ inq;tũ miracula erant
ſue diuinitatl mãifeſtatiua. Paris.n.pꝑiculi ẽ ſi neget᷑ ĩ x-pᷣo va

hünitas. ſic ſi neget᷑ ſua diuinitas.⁊ iõ ðbuit ſic diuinitas ma

nifeſtari vt vere humanitatis cognitio nõ ĩpediret᷑.⁊ iõnñ fuit
ↄuenies ipʒ añ etatẽ ꝑfectaʒ miracula facere.ne eiꝰ ĩcarnatio

fataſtica crederet. Ad pᷣꝰ dicẽdũ illi diſcipliꝗ adheſerüt ei
añ miracula ipi adheſerũt ex ioannis teſtimonio ĩchoatiue ⁊

ex doctria xpᷣi ↄſũmatie:vt pʒ ex pᷣdictl.vñ ⁊ ad laudẽ diſcipu
loꝝ hᷣ ꝑtinet ꝙ xpʒʒ ſecuti ſũt anq; audiſſẽt eũ miraclła faciẽtẽ
Fʒz ꝙ dicit Greg.omeł.s.Ad ⁊?ꝰ dicẽdũ ꝙ liber de infantia ſal/
natoꝛis repꝛobatꝰẽ tãqᷓ; ab hereticis ↄfictus.vt pʒ in decreto
HGelaſij pape.⁊ iõ nõẽ eis fides adhibẽda. ¶ In ca. 2. vbi dĩ
in poſtilla. Tñ ꝓbabilr põt concedi.quia non oia ſcripta ſunt
Robabiliꝰ vr ↄcedẽdũ ꝙ xpᷣs ñ fu/¶ADDITIO.
niculo cingebat᷑: ſic illiꝗ auſterã vitã ductũ:ſʒ ſimpli
ci cingulo q́ͥ hoĩcs vtũt᷑ cõir. Naʒ vt Chꝛyſ.dicit ſuper
att. Nil plus xpᷣs ondit pᷣter mĩam ⁊ iuſticiã:dimittẽs g Jo⸗/

nni ieiunio fulgere. ipe Rria iceſſit via ad mẽſaz intrs publi
canoꝝ ⁊ mãducas ⁊ bibẽs.̊ᷣ ille.Et idẽ dicẽdũ ẽ de his q per/
tinẽt ad veſtitũ ꝓut ſcũs Tho.iĩ.ʒ.pte.q.Ao.ar.⁊.ĩ rnſiõe pᷣmi

ar. Querẽ qt quò teplo erãt funiclłi cũ ibi ñ vẽdebãt᷑:niſi caq̃
debebãt offerri ẽ valde irrõabile:tũ qꝛ multa iueniũt ĩ teplis
ialia ꝗ ibi offere

bantur poꝛtabant᷑ ligata funiculis. RREPLICA.

poſtil.ꝙ ꝓbabilr põt credi ꝙ xpᷣs cigebat᷑ funiclo quẽ
òduslicãdo fec qſi flagellũ.Bur.diẽ ꝓbabili ſit opꝰ
vʒ ꝙ cinct ſit ſiẽ hoĩes cõir:allegat ad id Chꝛyſo.dicẽtem. ꝙ
xpᷣs nihil oñdit pᷣter miaʒ ⁊ iuſticiã dimittẽs Johi ieiunio ful

gere ipſe ↄꝛia iceſſit via ad mẽſã itras publicanoꝝ mãducãs?ꝰ

bibẽs. Et ita dic Burg. dicẽdũ ẽ de veſtitu xbi ꝙſe ñ hüit ſicut
Hh auſterã vitã ducẽtes.ſʒ ſalua fuerẽtia Chꝛy.xpᷣus in ieiunio
tãtã auſteritatez oñdit ꝙ potiꝰ fuit ĩ ea admirabil qᷓ; imitabit

ẽta Joàne ꝗ nũq;.4o.cõtinuis diebꝰ⁊ noctibꝰieiunauit vt x-xps
a ſi aliqñ cũ pctõꝛibꝰ publicãis mãducauit:ñ ex H viã oppoſi
tã tenuit:quinĩmo maioꝛi pfectiõe hò actꝰ exercuit qᷓ; Jognes
iciunauit.Oꝑa eni ↄdeſcẽſionis ⁊ ĩꝑfectõis que patẽt in fuga
loculis ⁊ hò ouerſatiõe cũ pctõꝛibꝰ in xpᷣo nulla arguüt imper
fectõem:nõ ẽ igi᷑ ppᷣe dem̃ xpᷣm ĩceſſiſie ↄria via ꝑfectõni.vł

via vria ad vtutẽ quacũq; ꝑtinẽte.Nec vr̃ ꝓpꝛie dem̃ ꝙ xpᷣus

b

nibhil oñdit niſi miam ⁊ iuſiciã. vult excludere opa ſuperogatiõis
⁊ auſteritatis:falſũ ẽ:ifirmis.n. ↄdeſcẽdere ⁊ oꝑa ĩꝑfecta ex maxiaꝑ
fectiõe facere ꝓ loco tꝑe ⁊ oppoꝛtũitate ñ ẽ via vↄria ĩcedere.necne/

ceſſariũ ẽ dicere xpᷣj funiculos de ligatura bouũ ꝓ flagellis faciẽdis

recepiſſe:vt vult Burgẽ.Sic᷑.n.boues ꝑ funes ducũt᷑:ita ꝑ flagella
ire ↄpellũt᷑:quapꝛopter ita cito xpᷣs iuẽiſſet ducẽtiũ flagella ſicut fu
niculos.Tm̃ vr Burgeñ.odiũ ↄ poſtilł.habuiſſe ꝙ nõ potuit pacifi/
ce loꝗ:ſʒ vr frequẽter occaſiões qſiſſe ad ſẽſũ lrf̃alẽ modicũ ꝑtinẽtes.
Capi. III.
põt hec ſigna facẽ qͥ tu facisniſi ¶ Kareneshone
xit ei. Amẽ amẽ dico tibi: niſi qs diuinitatẽ ꝑ nature ĩmu
renat fuerit denno non põt vidẽ tatõem bic ldaveclarat
.Dici . 9 pgfe refoꝛmatõem de q̊
regnũ dei. Dicit ad eſ nicodem . Pfeipaigagit, dend por
euangeliũ deſcripſit. Et
diuidit᷑ in duas.qꝛ pᷣ agit de ſpũali regeneratiõe baptiſmi ĩò pᷣdcã re
foꝛmatio ĩchoat.⁊?ꝰ de collatiõe multiplicis ſpalis bñfici:ĩ quo re
foꝛmatio ↄſũmat᷑.= incipit.ca..Poſt h erat.pᷣma in duas.q;ꝛ p agit
de gnãtione ſpũali quo ad iudeos.⁊? pꝛout deriuat ad exᷣneos.ca.ſe.
Vt gcognouit.pꝛĩa ĩ duas.qꝛ pᷣdeſcribit ſpũalis gnãtio.⁊? diſtingui
tur a ioãnis baptiſmo.ibi.Poſt h̊ venit.pꝛia in duas.qꝛ pᷣ docet xpᷣs
regeneratiõis ſpũalis neceſſitatẽ.⁊? eiꝰ modũ ſiue q̃litatẽ.ibi.Dixit
ad eũ nicodemꝰ.ꝭʒ? efficacie ipi cãz ſiue rõem.ibi. Rñdit nicodemꝰ
Et qꝛ docet iſta rũdendoad interrogata.iõ pꝛia diuidit᷑ in duas quia
pᷣ ponĩ nicodemi interrogatio.⁊? ſi ubiũgit᷑ xpᷣi rũſio.ibi rũdit ieſus.
Circa pᷣꝰ deſcribit᷑ pꝛia ↄditio interrogãtis.cũ dr̃.Erat ãt hõ ⁊c. Iſte
enĩ fuit vnꝰ illoꝝ de ꝗbꝰ dcm̃ ẽ pcedẽti ca.ꝙ multi crediderũt in Je
ſum vidẽtes ſigna q̃ faciebat.Et qꝛ ibidẽ ſubdit᷑ ꝙ ihs ñ credebat ſe
metipᷣm eis ſecreta fidei reuelãdo.iõ iſte nicodemus venit ad ieſuʒ
in ſecreto ⁊ extra turbã alioꝛum:vt ab ipſo pleniꝰĩſtruereĩ.ſegtur.
x pha.qꝛ erat de ſecta eoꝝ. Ipi aũt ↄfitent᷑ reſurrectõem ⁊ ſpi/
rituales creaturas.de ꝗbꝰ loqbat᷑ xpᷣs.⁊ iõ ex q̊ erat qdãmodo diſpo
ſitꝰ ad audiẽdũ doctrinã eiꝰ. c ¶ Nico.no.hoc expᷣmit᷑ ad onñdẽdũ
famã ipiꝰ. O Mꝛĩ.iu. In B oñdit dignitas eiꝰ.tũc.n.ppłs guberna
bar᷑ ꝑ doctoꝛes ⁊ ſacerdotes.lzʒ.n.xpᷣs pꝛios vocatos ad fidẽ voluerit
eẽ ſimplices vt in pluribꝰ ne doctrina fidei ſapientie humane aſcri
beret᷑.ita ẽt a pᷣncipio vocauit aliqᷣs lr̃atos. ne ipa ↄtẽptui haberet᷑
q̃ſi a ſolis ſimplicibꝰreccpta. e ¶ Pic ve ad ie.no.Nõ.n.audebat
venire in palã ne de ſynagoga expe lereĩ:ſiẽ dĩ ĩfra.9.ca.de parenti
boceci nati.ꝙ ꝑꝑ h̊ ñ audebãt xpᷣm ↄfiteri. f ¶ Et di.ei. rab.ſci. ⁊c̃.
.i.certum eſt mihi ꝙ tua doctrina eſt vera ⁊ a deo data⁊ nõ humani/
tus ↄficta.⁊ ſubdit cãm dicẽs. g ¶ Mẽo.n.po.hᷣ ſi.fa.⁊c. Sic enim
certitudo vitatis hr̃ ĩ his q̃ ſubiacẽt facultati nãlis rõis ꝑ reductiõeʒ
ad pꝛĩa pᷣncipia:ita hbr̃ in his q̃ excedũt rõez perva miracula q̃ ſũt ſuf/
ficiẽs teſtimoniũ ꝙ doctrĩa ꝑ talia ↄfirmata ꝓcedita vitate pꝛima.
Minꝰ dixit ille nicodemꝰ ⁊ pl ſignificauit.qꝛ p talẽ ↄfeſſionẽ oñdit
ſe deſiderare ab eo pleniꝰ ifoꝛmari. b ¶ Rũdit ie. PHic deſcribit
xpᷣi rñſio.qꝛ videbat nicodemum humiliter ⁊ ve q̃rere doctrinã xpᷣi
qᷓ;tũ ad ſecreta fidei.⁊ iõ incepit ap ſacram̃to.ſ.baptiſmogꝗ ẽ regene
ratio ſpũalis.⁊ ꝑ ↄñs neceſſaria ad ſalutẽ.⁊ Hᷣ eſt qð dr. Rñqdit ieſus
⁊ dixit ei. i ¶ Amen amẽ di.ti.ni. ꝗs re.fue.de.i.iteꝝ pꝑ gnãtionem
ſpũalẽ. nenanetiereinerer ſibi ſoli cõpetit
ꝑnãaz. hoĩbꝰat ↄpetere ñ põt niſi ꝑ gr̃as pquã trahunt hoĩes ddãmõ

ad nãz dinã. vt hr.2. Petri.i. Magna ⁊ pcioſa ꝓmiſſa donauit.vt ꝑ

B efficiamini dĩne nãe ↄſoꝛtes.h̊ t nõ põt cẽ ꝑ gnãtõeʒ carnalẽ que
ſolũ facit filios hoĩuz. ⁊ iõ ad hoc reqrũ regnãtio ſpũalꝑ quã hoies
ſunt filij dei ⁊ per conſequens vite celeſtis.Sed contra hoc videt᷑
quia patres veteris teſtamẽti ſaluati ſunt.qui tamen non fuerunt
bapticati.Dicendum ꝙ tunc non erat in pꝛecepto.conſecuti tamen

Tlca. 2. vbi d ꝙ iho feẽ flagelluz qſi de funiculł.dicit ſunt ſpiritualem vitam per gratiam ĩ fide chꝛiſti venturi.⁊ ſic habu-

erunt rem baptiſmi. habuerunt etiam ipſum in figura in aliquo coꝛ
reſpondente per quod tollebaturpeccatum oꝛiginale.
¶Dicit ad eum nicodemus. Picconſequenter docet chꝛiſtus mo/
dum ⁊ qualitatem regenerationis ſpiritualis.Et diuiditur in duas
quia pꝛimo ponit᷑ nicodemi obicctio.ſecundo chꝛiſti reſponſio.ibi.
Reſpondit ieſus.Chꝛiſtus eniʒ dixerat eſſe neceſſarium ad ſalutez
regenerari.ideo vt modum huiuſmodi regenerationis melius intel
ligat.arguit contra pꝛedicta dupliciter.pꝛimo modo ex etate.quia
ille qui naſcitur ẽ puer.a ſenectute vero nõ poteſt aliquis redire ad
pueritiam:ergo regeneratio videtur impoſſibilis.⁊ hoc ẽ quod dici
tur. Dicit ad eum nicodemus. quomodo poteſt homo naſci cũ ſenex
ſit: Erat autez aſſuetus ſenſui litterali.⁊ ideo arguit de generatione
carnali.ſecũdo arguit ex quantitate naſcẽtis que eſt parua vt poſſit
includi in vtero matris.⁊ideo videtur impoſſibile ꝙ ille renaſcatur
qui iam eſt perfecte quantitatis.⁊ hoc eſt quod dicitur.

a ¶Nũgd põt ĩ vẽtre mr̃is ſue iterato ĩtroire ⁊ renaſci:q.d.nõ.qꝛ quã c⁊maxime qꝛ ei doctrinà ↄfeſſus fuerat a deo datã. ⁊ hot Eqð e lor
En 63 Prnicter⸗ b ¶ Rñqdit ieſus. Pic ponit᷑ xpᷣi rũſio.⁊ diuidit᷑ i dẽ hic. ſeAmé amẽ di. ti qꝛqð ſci.lo.⁊ qd vi.teſtamur. Epỹÿ ain
duas.qꝛ pᷣmo ponit eiꝰrñſio.ſcõo ad hoc ĩducit exẽplü.ibi. Spiritus eni ſm dinitatẽ hʒ eädé ſciaʒ cum pfe in humana et nã cogno ⸗ ie⸗
vbi vult. In pnia igr ꝑte dicit ꝙ illa regnãtio de q̊ logtur nõẽ carna ſcit oĩia q cognoſcit deꝰnoticia viſionis.iõ dicit.Qð vidimuste iin iemi
lis ſʒ ſpũalis.⁊ iõ nõ valẽt argumẽtaq̃ ꝓcedũt de gnãtõe carnali.pꝑꝑ ſtamur.⁊ teſtimoniũn im ñ accipitis. qꝛ pauci iudeoꝝ Ppatiue e ni
qð modũ huiꝰ regnãtõis ſpualis ſaluatoꝛ explicat ↄñr dicens. crediderũt xpᷣo.iſte ẽt nicodem erat ad capiendumq̃ dicebat fitmin nu
men amen dico tibi niſigs renat fu.⁊c̃.q.d.illa gnãtio de q̊ dixi tardus.ʒ? arguit eũ de ↄditiõe materie de q̃ erat ſᷣmo qͥ ẽ facił ninch 6;
ſic eſt ĩtelligẽda.ĩqᷓ;tũ aq̃ lauat exteriꝰ.⁊ ſpũs ſcũs ĩteriꝰ.⁊ lotio talis ad itelligẽdũ reſpectu emanatõis vbia pre ⁊ ſpũs ſcĩ ab vtro ni⸗
bñ dr gnatio ꝗqꝛ ꝑ hãc ho Ü „ .,.. areneqꝛi lege hite ſuni/
minesefficiſt Broꝛmnes ONo põt hõnaſci cum ſit ſenex? xit ei. Cuẽs magiſter iniſrael ? tqᷣns ablutcegaii ngituin
deie naͤlis ichtuͦ bae gnãa Muůnqd põt ĩ ventr Emãis ſue ite becignoꝛas: Amẽn amen dicoti quas amouebãtur itiauin
tõne aliad ſeſibile coꝛ rato introire ⁊ renaſci: Mñditi bi:quia quod ſcimꝰ loquimur: æ immũditie alique Aluci
rides carni.ſ.aqᷓ. alidq ſus. Amẽ amẽèn dico tibi:niſi g quod vidimns teſtamur ⁊ teſti / 5 elheit debe⸗ iaenn
ninbilenaano:ſ. renats fuerit exaqᷓ 2 ſpi ſicto nõ moniuʒ noſtrum non accipitis. abiuube; nel änn,
dQo natͦ eer camne. hot itroire in regnũ vei. Qð nat̃ Si terrena vixivobis ⁊ nõ credi terayrateining mn iih
m vtutẽcarnalis gnäti c ex carne caroẽ ⁊ qð natuùmẽ ex tis:quomodo ſi dixèro yvobis ce interius fit ablutõ iginni
onis. e Caroci.oſti ſpu ſpůs eſt. Mõ mireris quia di leſtia credetis: Et nemò aſcẽdit aie. ⁊ hoceſtqo df mmniinif
e egsornalirn. xitibi. opoꝛtèt vos naſci denuo. in celum niſi qui deſcendit de ce er toe nuhri
r nna 9 Spase Spiritũs vbi vult ſi piraͤt: ⁊ vocẽ loꝛ filius hominis qui eſt in celo. ritnalis terrena po Gſinat
i. ↄſtituit iĩvita ſpiritua eius audis:ſʒ neſcis vndẽ veniat Et ſicüt moyſes exaltauit pentẽ teſt dici inqtů eff unrepen
li gita concludit. aut quo vadat.Sic èſt omnis ꝗ ĩ deſerto:ita exaltarioʒ filii hoĩs: citur in terra ⁊ ſub mitaſtlegth
h¶ Mon mireris.i.nõ de/ iritu. MRñdit nico- vt Siſq credit iionõ eat ß bẽat elemẽto ſeſibili. ſ. (biurtx
bes aämirari 1 (Mꝛi natus eſt ex ſpiritu. ſidit nico vt d q credit ĩipᷣo note 5beéat aqua. vldr terrena —
xitibi opʒ vos denuo na dmus 2 dixit. Quomõ poſſunt Vita etna. Sic.n.dẽ dilexit mu⸗ qꝛ ad hoc ĩduxerat lhnegcrtn
ſci q; nõ loquoꝛ de gnãti hec fieri: Reſpondit ieſus: ⁊ di· dũ vt filiũ ſuũ vnigenitum daret: exepluũ ſenſibile dee miltitttoiti
one carnali de q̃ tu aruag· Sèð DMDVWMU H yeto flante ĩ terra gitnen.
is. ſed de ſpũali. K ¶ Gpus vbi vult. Dic ſaluatoꝛ ad pᷣdicta addu fm expoſitiõem Chꝛy.p̃dictã. v¶Quõ ſi di.vo.ce.cre. Cele (fpeAwei
cit ſenſibile exẽplũ ᷣm Chꝛy.ꝗ ̊ exponit de vẽto mãli.cuiꝰ pᷣncipiũ ſtia h̊ vocat emanationẽ ꝑſonaꝝ ĩ diuinis q̃ c valde ardua 2 Ptenlegnum
ignoꝛat᷑ ⁊ ſilłr finis vbi terminat᷑ ⁊ tũ ſonꝰ eiꝰ ꝑcipitur.ſic mõẽ ĩgnã difficili valde itelligibilis. x¶Et ne. aſcẽ. Repꝛehẽſa eius iocacigle
tione ſpũali.q; ſcũs ſpũs ꝗ ẽ pᷣncipiũ hꝰ gnãtionis: ⁊ ſir beatitudo tarditate ſaluatoꝛ ꝓcedit ad red dũ cãm efficacie qé iſpua/ Vyrdeſatnioſei
eterna q ẽ eiꝰ finis a nobis ñ ꝑcipiũtur.ſj credũt᷑ tm̃ Aq̃ ãt exterioꝛ li gnãtione.Et diuiditur ĩ duas.qꝛ pᷣ facit qð dcm̃ ẽ.2· manife (Netledtit,
foꝛſina vboꝝ pcipiuũt᷑ ꝑ ſenſum.⁊ B ẽ qd dr. Spũs.i.vẽtꝰ. ſtat ꝓpoſitũ.ibi.Sic de dilexit.pꝛia ĩ duas ſʒ duplicẽ cãʒ quã Rerig
¶ Ubi vult ſpi.i. flat. Si at arguat᷑ h ſicut arguit Aug.ꝙ vẽt' mã/ aſſignat.⁊= ponitur.ibi.Et ſic moyſes. Circa py ſciẽdũ cã pᷣn ellünr.
lis ñ hʒ volũtatẽ nec a ſe mouet.pꝑꝑ qð diẽ Aug.qꝙ G̊ vbũ de ſpũ ſcõ ĩ cipalis efficacie baptiſmalẽ myſteriũ ĩcarnatiõis p quã filiu⸗ Rüictunuscrpe
telligit.põt dici ſuſtinẽdo dem Chꝛy.ꝙ volũtas ĩ ſcriꝑturis aliquã/ dei vniuit ſibi bumanã nãz ĩmũdũ veſedeudo- nale atpi iſbei kihocit
do accipit᷑ ꝓ ĩclinatõne nãli. B mõ accipit᷑ H̊. k vo. eiꝰ au. libet res ad locũ ſue oꝛiginis reuertatur.iõ vbuʒ incarnatũ ad itoenagti
ſenſibir ꝑpcipiédo. n ¶Sʒ ne.vn. ve.aut qͥ vadat.Si ãt argnat᷑ S pfeʒ redire põt aſcẽdèdo.⁊ qꝛ ꝑ. gnatõeʒz ſpũalẽ hoĩes efficiunt iärligetti
B vt arguit Aug.ꝙ oẽs nouerũt vẽtũ venire ab auſtrov lab aglone mẽbꝛa eius ⁊ipᷣi vniũtur. ꝑ ↄñscũ ipᷣo ad celeſtia trahũtur vir ltioeensno
⁊iõ vadit ĩ ꝑtẽ oppoſitã:põt dici ꝙ ̊ ẽveꝝ tm̃ in gnali.ſʒ ĩ q ꝑte ðter tute vbi ſcarnati. Sic ſoluta eſt qſtio nicodemiq̃ qrebat qmdio Ultieniknti
minate vᷣſus auſtrũ talis ĩcipiat vẽtus ꝗ flat ab auſtro.vel vbi termi pñthᷣ fieri.x⁊ Hͥ ẽ quod dr. Et nẽo aſcẽdit ĩ celũ niſi ꝗ deſcendit n
net oĩo ignoꝛat. o ¶ Sic oĩs ꝗ na. ex ſpi.qꝛ ſiẽ dem̃ ẽ ĩ tali gnãti de celo.qꝛ ſiẽ dcm̃ ẽ hoĩes ñ aſcẽdũt illuc niſi inq;tũ efficiũtur euuliſcritt
one aliꝗd occultũ ⁊ aliqd patẽs ad ſenſũ.Pꝛopt᷑ argum̃ta pᷣdicta q mẽèbꝛa vbi ĩcarnati. qꝛ vbů ñ deſcẽdit de celo p motũ localez. inin ure
ti ſũt ſolubilia vt viſũ ẽ. dicit Aug.ꝙ pᷣdicta lr̃a de ſpũ ſcõ intelligen celũ dimittedo ſʒ carnẽ de nouo ſibi vniẽdo.iõ ad hoc denot (Aer rie
dũ c.q ĩ ꝓphetis ⁊ ſcripturis ſacris loꝗt᷑.vox ãt ꝓphetaꝑꝝ ⁊ſcriptura dũ ſubditur. y Fili ho. g Eĩ ce. ex hoc loco VUalẽtin acce ,/ (nizii
2 eox ſenſu ꝑcipit᷑.ſʒ pᷣncipiũ hui ſcripture.ſ.ſpũs ſcũs ⁊ eiꝰfinis.ſ.be pit occaſionẽ errãdi.d.ꝙ dei filiꝰ coꝛpꝰ celeſte attulit.⁊ p virgi niiizſech⸗
atitudo celeſtis nobis occultãt᷑ ⁊ ſola fide tenentur.⁊ iſta expoſitio nẽ trãſit nihil de eaaſſumdo.hoc ãt pʒ erroneũ ⁊ euKãgeliocõ/ iittennfen
Vjr rõnabilioꝛ.qꝛ nicodemꝰ erat ĩ ſcripturis ſcis ĩſtructꝰ.⁊ iõ vr magl trariũ.qꝛ q̊ mõ xpᷣs ñ eẽt filiꝰvᷣginis.itẽ xpᷣs ñ eẽt hõ.qꝛ coꝛpus Einihni
ſaluatoꝛ ſibi dederit exẽplũ de talibꝰ qᷓ; de vẽto mãli.⁊ tunc pla celeſte ñ põt infoꝛmari ab aia cũ ſit foꝛma coꝛpis phyſicioꝛga hintincnn
na lr̃a. Spũs vbi vult ſpirat.qꝛ ũñ iſpirat hoĩes ex nãli neceſſitate ſed nici.ſᷣim ꝙ dicit phᷣs.2.de aia.quod ñ pöt ↄpetere coꝛpiceleſti. NMuirnirme
ex mera liberalitate.Et vocẽ eiꝰaudis.i ſcripturis ꝓphetarũ q̃ legũ z¶ Et ſi.moy. Pic põitur ſecũda cã efficacie baptiſmalis.que ẽ ifüintitie
tur in ſynagogis iudeoꝛũ. Sʒ neſcis vñ veniat aut q́ vadat.qꝛ pᷣncipi meritũ paſſionis xpᷣi.quod ĩ baptiſmoopatur.⁊ hoc tangitur. pntliuncki
um inſpiras ⁊ finis vltim hꝰ inſpiratõis ſibi occultãt vt dem eſt. ſi cũ ſubditur. Et ſiẽ exaltauit moyſes ſpentẽ ĩ deſto.ita exalta/ ſkrtn di
ẽoĩs ⁊c̃.exponat᷑ ſic ſupꝛa. neKnairnicodamus: Dicodhrſu ri opʒ filiũ hoĩs.de hoc ſerpẽte hr̃. Nu.⁊i.⁊ fuit ſigura paſſiõis DDl
toꝛ oñndit cãm efficacie q̃ẽ ĩ ſpali gnãtione. Et diuiditur ĩ duas.qꝛ p xpᷣi.qꝛ hũit ſilitudinẽ veneni inqᷓ;tũ vicehatur /peoliut . . ſuinin
circa B; ponitur nicodemi ĩterrogatio.2? xpᷣi rũſio.ibi. Rñdit ieſus. ne veneno.qꝛ eneus.ſic xpᷣs hũit ſimilitudinẽ pctĩex carne paſ ri; nſ
Cinrca pᷣmũ ſciẽdũ ꝙ ↄſuetudo q̃dã nã ẽ vt dicit ps li? de memo.et ſibili.fuit tñ oĩoſine pctõ.⁊ iõ ſi aſpectꝰillius ppẽtis eneiſalua ini
re.Et qꝛ iſte nicodemꝰ erat aſſuetꝰ legi moſaice que ꝓmittit carna / uit a coꝛpoꝛali moꝛte.multo foꝛtius fides xpᷣi crucifixi ſaluat ☚
lia.iõ ñ potuit capere ſpũalia.pꝑꝑ.qð querit vlteriꝰcirca pᷣdicta dicẽ, amoꝛte ſpũali:⁊ reſtituit hoĩem vite eterne. iõ ſequitur. nnſei
Quõ pñit hec fieri :- q ndit ie. Pic põitur rñſio.Et diuiditur ĩ lan oĩs ꝗ cre.iĩ ip.ñ per.ſʒ ha.vi.eter.Notãdũ ẽt ꝙ xpi cruci ntriili
duas:qꝛ pᷣ repᷣhẽdit nicodemi tarditatẽ.⁊? oñdit baptiſmalis effica/ fixio dr exaltatio.qꝛ eiꝰ coꝛpꝰ fuit exaltatuʒz in cruce.ſicut ve/ Pittanee
cie cãʒ ibi.Et nẽo aſcẽdit.Arguit ãt tardiratẽ nicodemi ad intelligẽ xillũ ĩ aere.ad debellãdũ aereas ptates:Fᷣm illud heb.ix. Cur⸗ citind
dũ ⁊ credẽdũ pᷣdicta ex tribꝰ.pᷣ ex ↄditiõe audiẽtis ꝗ erat doctoꝛ ⁊ pe ramus ad pꝓpoſitů nobis certamẽ aſpiciẽtes ĩ auctoꝛẽ fidei *c. ln ſeih
rit in lege.⁊ p ↄns deberet talia cognoſcere.⁊ B ẽ qd dicitur. 2 qꝛ ꝑpaſſionẽ meruit exaltatiöem ſᷣm quod dr̃ Phil.z. Pu/ in hucſu
rn es ma.in iſ.⁊ Hͥ ignoꝛas. Sed poſſet aliqs dicer ꝙ nõ erat miꝝ miliauit ſemetipᷣm fcũs obediens vſq; ad moꝛte:moꝛte ãt ecu nikn
ſ talia ignoꝛabat.qꝛñ ptinebãt ad vetteſtam̃tũ ĩqᷣ erat inſtructus. cis ꝑꝑ qdð ⁊ de exaltauit illũ. b ¶ Sic. n. deus. Hic ↄirmani Adee.
Diccedũ ꝙ in lege moyſi figuratiue ↄtinebatur baptiſmꝰ:̃m q dicit feſtat cãm pᷣdictã.⁊ diuiditur ĩ duas.qꝛ pᷣ oñdit ꝓpoſitũ.æ? re (iſiin⸗
abpls.i. Coꝛ.io.Oẽs ĩ moyſe baptitati ſũt in nube ⁊ ĩ mari.qꝛ ĩ vtro; mouet quoddã dubiũ.ibi. Non. n. Supius dixerat ꝙ efficacia S cdeen
fuit baptiſmꝰ figuratꝰ. Tegis ãt doctoꝛes debebãt ſcire figuras eiꝰ baptiſmalis puenit ex myſterio incarnationis.iõ declarat q̃li hnttl
licʒ ad hoc ũ teneretur vulgus.Itẽ in pphetis qͥs frequẽter legerat ter iſta incarnatio ſit fcã.dicẽs ꝙ non eſt facta ex hbumano me⸗/ enc ſn
exypmitur baptiſmꝰ. Ecech. 36. Et effundã ſup vos aquã mũdã ⁊ mũ rito.nec ex neceſſitate.ſʒ gratuita dilectione deiad nos, tho? wmildun
dabimini ab oĩbꝰ inqnamẽtis vr̃is ⁊c. Itẽ cach.iz. In die illa erit fös eſt quod dicit. Sicenĩ deus di.mũdũ vt fi.ſuũ vni.daret.ꝗ eſt tpiiſſrfen
patens domui dauid ⁊ habitãtibꝰ hierim in ablutionem pctõꝛis et bonũ ifinitũ.Ex q̊ apparet maxima dei dilectio. qꝛ diligere ẽ WE
mẽſtruate.arguit tarditatẽ nicodemi ex cõditione dicẽtis pᷣdicta velle alicui bonũ.ipſe ãt voluit nobis volũtate efficaci bonuzʒ i lrde
qꝛ xpᷣs dicebat ea q̃ certitudinaliter ſciebat.iõ cito öbebat acgeſcere infinitů.quia dedit nobis filium ſuum. li ent

„ hſe
aun
, Muſin

n chi
Nhiete
(öſdiwat
duinsielen
Enedki erie
iäneſktſi⸗

idorsfzdic,

Ssli lüti
müſannttös)i
idetitantandi
umüöfdnini

1

Lüdniatinige
iAuc ii niitiin

türdegbeni
bimicthiih

arderteit
