cipalis hy. c. ybi de
ſcribit ipſi xpi tra
diti ↄpꝛehẽſio.vbi

tria deſcribũt ꝑ oꝛ
dinc.Pꝛimũ ẽ ipiꝰ
iude fraudulentia.
2* eſt xpᷣi patiẽtia.
ibi. Et ecce vnꝰ. ʒ9 lu3 dixit er
eñ.Dixitq; illiiẽſus. Amice adqd
veniſti? Tuc aãcceſſerunt ⁊ manꝰ 1
iniecerũt ĩ ieſuʒ:⁊ tenuẽrũt eum.

diſciploꝝ ignauia.
ibi. Tũuc diſcipuli.

Circa pᷣꝰ dr̃ ſic.Ad

huc eo loquente. ſ.
xpᷣocũ diſcipuł ſuiʒ
g ¶ Ecce iudas vnu⸗

de. i2. i. de pncipali

bus xp̃i diſcipulis.

h¶ Uenit ⁊ cum eo

tur.mul cuz gla. ta
lem ãt turbã addu
xit ne foꝛte alij cre
dẽtes ĩ xpᷣm ipᷣʒʒ vel

lent eriꝑe. ſequit.

¶ QAuiãt tradi.euʒ

Tũücvẽnit ad diſcipulos ſuos t
diẽ illis. Doꝛmite iaʒ ⁊ reqeſcite.
ecce àppꝛopinqᷓbit hoꝛa.⁊ filius
hois tradet i manꝰ pctõꝝ. Sur⸗
gitè eamꝰ. Ecce appꝛopiquabitꝗq
me tradet. Ad bũc eo loqͥnte. ecc⸗
ce iudas vn de duodeci venit:?

cũ eo turba multa:cũ gladijs ⁊ fu
ſtibꝰ miſſi a pꝛicipibꝰ ſacerdotuʒ

⁊ ſenioꝛibꝰpopuli.Qui aàntẽtra ⸗
didit eũ dedit illis ſignuʒ diceng.
Quẽcũq; oſculatꝰ fuero ipſe eſffI.

tenete eu. Et ↄfeſti accedẽs ad ie-

Et eccè vnꝰ ex his ꝗ ert cũ ieſu.
extẽdes mànũ exemit gladiũ ſuũ.
⁊ ꝑcutiẽs ſᷣuũ pꝛincipis ſacerdo

tũ oputauit auriculã eiꝰ. Tũc àit
illi ieſus. Cõuerte gladiũ tuũ ĩilo/
cũ ſuũ.Oðes.n.ꝗ acceꝑint gladiũ
gladio ꝑibũt.ZFn puᷣtas.qꝛn poſ/⸗
ſuʒ rogare pꝛeʒ meũ:⁊ exhibẽbit

dedit eis ſig. ⁊c. B ãt fecit ne loco xpᷣi capent iacobũ minoꝛẽ qui
erat ſiłis xpo in facie.ꝑp qð dicebat᷑ ſpalr frater dñi.ſequii.
kã ( Et oſculateſt eũ.in qͥ appet maxima xpimãſuetudoꝗ nõne
gauit oſculũ ꝓditoꝛi ſuo. ¶ ¶ Dixitq; illi ijs.Ami.ad ꝗqd veni
ſti.q.d.tu oñdis amicitiã ſigno.⁊ agis pditiõem de fcõ.qð pʒ ex

Bqð ſegtur. m

n¶ Et manus iniecerũt in ieſum.violẽtas qtũ erat ex ꝑte ipoꝝ.
0 tenu.eũ.qñ enĩvoluit tentus ẽ nõ ante. H

ũc acceſſe.illi.ſ.q erãt ĩcomitiua iude.

p¶ ¶ Eteccevnꝰ. Hic deſcribit᷑ipſi xpi patia.⁊ G duplr.pᷣ facto.⁊

„*

o.ibi. In illa hoꝛa.patiẽtia ãt xpᷣi facto oñdit᷑ in ̊ ꝙ diſcipu/

los ſuos ꝓhibuit a defenſiõe eiꝰ.⁊ B ẽ qð dr. Et ecce vnꝰ ex his
erant cũ ieſu.iſte fuit petrus.vt hẽtur Jo.iis.
q

Extendẽs manũ exemit gla.ſuũ.hẽbat.n.duos gladios.vt h

uc.iz.q̊s credo fuiſſe duos cultellos magnos ꝗbꝰ vſi fuerãt ĩ
deciſione agni paſcalis. r ¶ Et ꝑ.ſer.pᷣn.ſa.am.au.eiꝰ.queʒ tñ
ſanauit xpᷣs tactu ſuo.vt hr̃ Luc.⁊⁊.⁊ in B adipleuit xpᷣs qð pᷣdi
xerat Mathᷣ.ꝭ. Bnfacite his ꝗq oderũt vos. ſ¶ Tunc ait illi
ie. cõ. gla. tu. ĩ lo.ſuũ.phibẽdo defenſionẽ gꝗmoꝝ.⁊ ad h̊ induẽ

—

multiplicez rõnem.pᷣ rõ tangit᷑ ibi. t¶ Oẽs.n.ꝗ ac.gla.gla.
xibunt. gladiũ.n. accipit ꝗ eo vti᷑ ad vindictã ꝓpᷣa auctoꝛitate
⁊ hoc ẽ illicitũ.gladio aũt vtit᷑ ſibi tradito ꝗ eo vtit᷑ ad punitõʒ
maloꝝ celo iuſtitie.ſicut pᷣncipes ꝗ auctoꝛitatẽ hẽnta deo.qꝛ in
HBpᷣnceps miniſter dei ẽ.vt dicit paulus apls.⁊ ſilr miſtri ad hG;

9*

n pu.qꝛ nõ poſ.ro.pa.meũ.q.d.ꝑaliam viam poſſem euade

nztarnd olrapann rönem aſſignat cũ dicit.
☛ℳ

reſi vellẽ. x¶¶ Et exhi.mi.mo.plus qᷓ; duo.le.ange.legio aũt
vyna ↄtinet ſex milia ſexcẽtos ſexagintaſex. Aduertẽdum tñ ꝙ;

xpᷣs nõ dicit hoc ꝑꝑ h̊ ꝙ indigeret auxilio angeloꝝ.ſʒ magl ecõ p

.

nerſo ipſi indigẽt ſuo auxilio.ſed vt onñdat ꝙ pluribꝰ modis po
terat euadere.tertiam rõnem aſſignat cũ dicit.
y¶ Qũo ergo iplebũt᷑ ſcripture.ſcripture.n.diuinitPꝰreuelate.lo
quunt᷑ expꝛeſſe de paſſione xpᷣi.vt pʒ Iſa. ..⁊ Dañn.o.⁊ in plibꝰ
alus locis q̃ non iplerent᷑ niſi xpᷣ pateret᷑.qð ẽ incõneniẽs cum
ſit deriuate a ᷣma vitate.pp quod ſubdit. ʒ ¶ Quig ſic oʒ fi
eri: qꝛ ex aliqꝗd eſt m pᷣdeſtinatõem a deo pᷣdictũ oʒ illud iple

ſuz dixit. Aue rabbi. Etoͤſculat? E

ri.ibi enĩ neceſſitas ↄñtie nõ tñ ↄũtis.qꝛ diuina poꝛdinatio nõ tol,-
lit ↄtingentid a rebus. a ¶ In illa hoꝛa. Hic oñdit᷑ xpi patiavbo.qꝛ
non ipatienter ſed rõnabilr allocut eſt turbã ipᷣm compꝛehẽedentẽè.

b¶¶ Tanq; ad lat.ex.cuzʒ gla.⁊ fu.cõpꝛe.me.q.d.ſine cauſa feciſtis hoc

cnius rationem aſſignat dicens.

Sedebã.pacificę ⁊ ſine armis.q.d.tũc potuiſtis me ↄpꝛehendere.

Beaen ie. i. frequenter. d¶Apud vos.i. in locoĩ q̊ hẽtis ptãtẽ.

ſequitur. f ¶ Pocaũt to.fa.ẽ vt ad.ſcri.ꝓphetarũ.qꝛ ſcriptũ erat

mipi mõpluſq; dnodeciʒ legiões
angeloꝝ: Quò ergo iplebũt ſcri/
pture: Quia ſic bpoꝛtet fieri. In
illa hoꝛà dixit ieſus turbis. Lãqᷓ;

Ad latronè exiſtis cũ gladijs ⁊ fn-
ſtibꝰ opꝛehendere me. Qnoͤtidie

Znõ me tenuiſtis. Hoc aũt totuʒ
factũ e: vt adiplerentur ſcripture

licto eo fuͦgerunt. At illitènentes
ieſuʒ:duxerũt ad cqyphã pꝛicipẽ
ſacerdotuʒ: vbi ſcribẽ ⁊ ſenioꝛes

ret. ⁊ ñ ienerũt:cũ mũlti falſite⸗
ſtes acceſſiſſet. Moͤniſſime at ve/
nerũt duo falſi teſtes. ⁊ dixerũt.

Et ſurgèns pꝛinceps ſacerdotũ

S gele me. ueotigie magiſtro ſuo.
apud vòs ſedébaʒ docẽs ĩ tẽplo.

Pꝓphetaꝝ.Tunc diſcipuli oẽs re/

ↄuůᷣenerat. Petruůs aũt ſequèbat
euz a lõge:vſq; ĩ atriũ pꝛicipis ſa
cerdotuʒ. ⁊ igrèſſus itro ſedebat
cũi miſtr..ũt vidẽt finẽ. ꝛĩcipès
It ſacerdotũ ⁊ oẽ ↄciliũ qͥrebãt flʒ
teſtimoniũ ð ieſũ:vt eñ moͤꝛti kde

Hic dixit. Poſſũ deſtruere tẽplů
ði:⁊ poſt triduũ reedificare illð.

de eo ꝙ tractaret᷑ ſiẽ ma
lefactoꝛ ⁊ latro. JIa. 3.
Cu ſceleratis reputat ẽ.
g ¶ Tunc diſcipuli. Pic
õpſcribit᷑ diſcipuloꝛũ xpᷣi
ignauia.pᷣ oĩum in gene/
rali.cũ dr̃. Tunc diſcipu

li oeẽs relicto eo.i.chꝛiſto

.M .

hEugierũt. timẽe ꝑter
ſuũ ſicut latronez dedu,.
ci. ꝓpter qð ſequitur.
i ¶ At illi tenentes ieſum
duxerũt eũ ad cayphaz.
lz enim pᷣ fuerit ductꝰad
ann.vt dr̃ Jo.is.tñ ma
the.de B; ñ facit mẽtõeʒ
qꝛ non fuit ibi duct niſi
ppꝑ quãdamreuerentiaz
dqʒ erat ſocer cayphe.vt
ibidem dicitur. .
Ubi ſcri.i.legis piti.
I¶ Et ſenioꝛes pplłi.i.iudi
ees ainan t ſupꝛa vi
um eſt capi.ii,.
m ¶ Conuenerãt.ad exa⸗
minãdũ ⁊ iudicãdũ xps.
n ¶ Petrus aüt. Pic poni
tur ignauia petri in ſpe/
ciali.cum dicitur ꝙ.
o ( Bequebatur eũ a lon
ge. qꝛ timebat ne ꝑcipe⸗

tur ei eẽ diſcipulłꝰ. ſegt.

p(Et ingreſſus intro.q̃liter aũt ĩgreſſus fuerit dr Jo.is.ſ.ꝑ impetra

tionem alteriꝰ diſcipuli qui erat notus pontificcc.
q ¶ Ut videret finẽc.lz autem nõ auderet xpᷣm confiteri ſeu defende/⸗
re tñ volebat videre ꝗd finaliter fieret de eo. r ¶ pꝛincipes. Pec
eſt q̃rta ꝑs pᷣncipalis hui ca.in qua deſcribit᷑ ipᷣius xpᷣi appꝛchẽſi illu
ſio. vbi q̃tuoꝛ tãgunt᷑ peroꝛdinc.Pꝛimũ eſt eius accuſatio maligna

pfalſos teſtes.⁊ accuſati iniuſta cõdemnatio p malos iudices.ibi.
Et ſurgens.tertiuʒ cõdemnati vituperatio ꝑ malignos apparitoꝛes.

ibi. Tunc expuerũt.q̃rtũ petri negatio ꝑ tres vices.ibi.Petrꝰ aũt ſe
debat.Circa pꝛimũ dr ſic. Pꝛincipes aüt ſacerdotũ ⁊ oẽ conciliũ que
rebant falſum teſtimoniũ.qꝛ verũ non poterant inuenire.
¶ Ut eum moꝛti tra.pꝑ pilatũ pᷣſidẽ.qꝛ ipſi non hẽbant altã iuſticiaʒ.

t¶ Et nõ inue.vñ poſſent eũ accuſare tanq; dignũ moꝛte coꝛã pilato.
u m multi fal.te.acceſſiſſent.ad id qð dictũ eſt pcurandum.

x¶ MNMouiſſime aũt ve.duo fal.te.⁊ dixerunt.hic dixit.poſſum deſtrue
re templũ dei. Sed q̃rit᷑ qũo iſti dicunt falſi teſtes.qꝛ Jo.⁊.ſcribitur
ꝙ xpus dixit iudeis. Soluite templũ G̊ ⁊ in trib diebexcitabo illõ
qð videt᷑ idem eſſe cũ eo qð hic dr.Dicendũ ꝙ illa vᷣba que dixit xps
Jo.⁊. intelligũtur de tẽplo coꝛpoꝛis ſui.vt ibidem dr̃.⁊. hoc ſonãt ver
ba ibidem poſita.qꝛ dixit ibi. Soluite tẽpluzʒ hoc.nõ pᷣcipido eis ſʒ
p̃dicẽdo eis ꝗd eẽnt facturi diſſoluẽdo coꝛpus eiꝰ:qd erat tẽplũ ſpũa
le dei. vñ ſenſus ẽ. Soluite.i.ſoluetis coꝛpus meũ ꝑ moꝛtẽ quã mihi
inferetis.vñ ſequit ibidem.Et in tribus diebꝰexcitabo illud.Excita
re enĩ eſta ſomno moꝛtis reuocare:qð non cõpetit templo materiali
ſed tẽplo ſpũali.ſ.ſuo coꝛpoꝛi.iſti aũt teſtes loquebant᷑ ac ſi de tẽplo
mãli xpᷣs ĩtellexiſſet cũ dicebat ĩ tribꝰdiebꝰ reedificabo illud:q; re/
edificare ppꝛie reſpicit templũ materiale. Itẽ nõ dixit deſtruaʒ vel

oſſum deſtruere vt ipſi impon ũt. ſed dixit. Soluite.i.ſoluetis moꝛ⸗½
tem mihi inferendo pᷣdicẽs moꝛtẽ ſuã ⁊ reſurrectõez.vt pʒ ex pᷣdictj.

⁊ ſic pʒ ꝙ iſti teſtes mutauerunt verba ei ⁊ ſi niam.in quo apparet fal
ſitas eoꝝ. Datoẽt ꝙ bene repetiſſent vyba eiꝰ⁊ ſnĩam.tñ pñt dici falſi

t ſurgens. DHic ↄñter oñditur q̃lr xpᷣs ↄdẽnatus eſt

teſtes alia roni ſer falſa intentõe.q;ꝛ intendebãt pcurare moꝛtẽ in-·
nocentis.

p malos iudices.dicit ̊ ſic.Et ſurgẽs pᷣnceps ſacerdotuʒ.ex ipatiẽtia
ſurrexit de tribunali.q; nõ ĩueniebat vñ poſſet iuſte xpᷣs benari.

2£

riti ⁊ dimiſerũt magrm .

a Erun abipiesoaea ea ea q̃ xpᷣ dicebant᷑ erant falſa ⁊ rñ
ſione indigna iõ nolebat rũdere. Item qꝛ volebat adimplere illõqð
de ipſo ſcriptũ erat Iſa.ʒ.Quaſiꝗ nꝰcoꝛam tondente ſe obmuteſcet

⁊a non apuit os ſuũ.ſegtur. b ¶ Adiuro te ꝑ deũ viuuʒ.ad h̊ aũt rñ/

det xpᷣs ꝑꝑ reuerentia diuini noĩs inuocati.dicens.
Tu dixiſti.ſupple vitatẽ.qðpatet ex ſequentibus.

— * —⏑ 2 2

erũtũ dico vo.ãmo.vi.fi.ho.ſe.a dex.vir.dei ⁊c̃.qꝛ in iudicio ex

tremo ſic videbit᷑ ab illis ꝗ eu iniuſte cõdemnauerũt.dicit igit:ůmo

do.qꝛ a tꝑe ſue paſſionis

eũ vlterius nõviderunt. tas NAii r e ad ea giſtiad
eNRunc pn. ſacer. ci ve. daͤit illi. NMihil rũdes ad ea qᷣ iſtiad
iſte eracmos iudeoꝝ ſci Uerſuʒ te teſtificãt: Jeſusãt tace

dere veſtimẽta ĩ ſignum bat. Et pꝛiceps ſacerdotũ ait illi.

voloꝛis qñ audiebãt bla Adiuròte ꝑ deũ viuũ vt dicasno

ſphemiaz dini nois. boc Pig ſitu es xpᷣs filiꝰdei. Dic illi ie⸗/

aũt iponebat pnceps ſa/ eSPS 1. — Uin
eraotus pf “ 88 ſub ſus. Tu dixiſti. Nerutñ dico vob

ditur. ¶ Blaſpphema qmodo videbitis filiũ hoĩs ſedẽ/

nit. pyᷣ gſpſe alg en tẽa dextris virtutis dei ⁊ venietẽ
ſtentes iudlicanereeiͤ in nubib celi. Tuͦnc pꝛinceps ſa⸗

dignũ moꝛte. cũ tñ dice⸗ beceh. £nc pemecpsis
ret ventate. vt pz multi cerdotũ ſciditveſtimta ſua dicẽs.
liaiter er pꝛedictiin Blaſphemauit.quid adbucege/
Tunc expuerũt. Pic mus teſtib: Ecce nunc audiſtis

Pñr oñditur q̃lr xpᷣs fu/ blaſphemiã. Quid vobis videt:

it turpitervitupat'oma At illi rñdétes dixerũt. Reus eſt
Ugncapperltotcs mõtis. Lunc expuerũt ĩ faciẽ eᷣ.
duplxr. p fcõ cũ diẽ. expue coll yppis eſſceciderũt. Alſañ
aii ſacr ei.tãq; ĩ boles ⁊ collaphis eũ ceciderũt.Alij aũt
peſtifeꝑ ⁊ dignum moi⸗ Palinas ifacic eigs dederi dice.
te. mos.n. erat iudeoꝛuz tes: ꝓphetiʒꝗ nobis xpᷣe: Quis ẽ
ſ tales ſpuere i ↄteptuůuůuůu. =ð
b¶ Et collaphis euz cecei.

„

ſine cã pcutiendo ⁊ vitupando eũ.⁊? bo dicẽtes. i¶ Pꝛophetica
nobis ⁊c.q.d. tu es falſus ppha. kl:Petrꝰ vo. Hic onditur q̃liter

xps fuit negata ſuo diſcipulo ꝑ tres vices.pᷣ ſimplici vbo.⁊? cũ iura
mento.zʒꝰ p deteſtatiõem cũ iuramẽto.i.ꝑ execratiõem qð eſt q ali
ꝗs nõ ſolũ iurat ꝑ deũ ſed ẽt ipꝛecat᷑ ſibimet aliqð malũ niſi id qð di/
cit fit verũ.dicit igit. Petrꝰ vo ſedebat foꝛis in atrio. Nõ enĩ petrus
erar ſimpir e?᷑ domũ.vt iam dem̃ ẽ:ſed erat e locũ vbi xpᷣs illudeba
tur in q̃dam atrio ĩ quo erat ignis accẽſus ĩ medio.ſᷣm ꝙ dr Luc.22.

l¶ Et acceſſit ad eũ vna an.de iſtis negatiõibꝰ petri vident᷑ euangeli/

ſte diuerſimode ſcribere maxime de = ⁊3⁰.q;ꝛ de z dicit᷑ hic.ꝙ fuit

ad vocem ancille. Lucas aũt dicit ꝙ fuit ad vocẽ hoĩs. Joãnes autẽ
dicit ꝙ fuit ad vocem pluriũ.ſilłr de tertiadicit Joãnes ꝙ fuit ad vo
cẽvniꝰꝗ erat cognatꝰillius cui petrꝰabſcidit auriculã.Matheus au

tem hic dicit ꝙ fuit ad vocẽ illoꝝ qui aſtabant.Dicẽdum igit᷑ ꝙ pᷣnci
palis intentio euãgeliſtaꝝ erat negatiõem trinã petri expꝛimere.⁊iĩ
hoc cõueniũt oẽs euangeliſte.Expꝛimere aũt ꝑſonas accuſantes pe/

— „ ₰ —

trum nõ erat pᷣncipalis intentio eoꝝ:ſed tm̃ ex accidẽti.tñ nõ cõtra/

riant᷑ in B.qꝛveriſimile ẽ ꝙ multiad illa vba cõcurrebãt circa petrũ
⁊ ↄſilłlia vba ꝓferebant ipᷣm accuſando.⁊ ſic vnꝰeuãgeliſtavnã ꝑſonã
noĩat.alius aliã vnã vel plures.nec eſt ibi falſitas rõne dicta.videt᷑
aũt ſᷣm veritatẽ hiſtoꝛie ꝙ pᷣma negatio ſit facta ad voceʒz oſtiarie pᷣn
cipaliter.ſecũda ad voceʒz illoꝝ qui ſtabãt ad ignẽ:fuerũt tñ excitati
ab alia ancilla.ꝑꝑ qð matheꝰ illã expꝛimit hic.⁊ de alijstaczʒ.qð autẽ

hic dr̃ ꝙ facta ẽ petro exeunte ianuã.intelligẽdũ eſt ſic.i.ſe diſponen

te ad exitũ.qꝛ adhucerat ppeignẽ:vt dicit Joãnes.ſʒ timẽs ne pcipe

retur volebat exire.tertia aũt negatio facta ẽ multis eũ accuſantibꝰ
inter quos pᷣncipalis erat cognatꝰ illius cuiꝰpetrꝰabſcidit auriculaʒ

pp qð enitilu nne⸗ de alijs tacendo.his dictis lr̃a patet vſq;

ad illuʒ locũ. m ¶ MNã ⁊ loquela tua ma.te fa.lz enĩ lingua hebꝛea
ſit vna.tñ aliquo mõ variabat᷑ ſᷣm diuerſitateʒ ꝓuinciaꝝ.⁊iõ illi de

galilea aliter loqᷓbant᷑ aliquo mõ q illiꝗ erãt de hiereim.ſicut lingue
gallica ẽ vna.⁊ tũᷣ aliter loquũt᷑ illiꝗ ſũt de picardia qᷓ; illiq hĩtant pa

n ¶ Tunc ce.dete.⁊ iu.In hoc ſignificat᷑ iuramẽtũ ꝑ execratiõem.
o Et recoꝛda.ẽ pe.dñs.n.reſpexit petrũ.vt dr Luc.⁊⁊.⁊ ex q̊ petrus
recoꝛdatꝰẽ de vbo xpᷣi ꝙ dixerat eũ negaturũ:⁊ ad penitẽtiã reductꝰ
eſt. vñ ſegtur. p ¶ Et egre.fo.fle.ama.⁊ ex tũc petrꝰtraxit in cõſue

n pꝑtalẽ varietatẽ põt ꝑcipi.vnde aliꝗs ſit oꝛiundus.ſequitur.

tudinẽ vt ap galloꝝ cantuvſq; ad hoꝛã matutind ſtaret ĩ ofone flens

ꝓ iſta negatiõe.vt hr̃ in itinerario clemẽtis. ¶ In.c.2=b.vbi dr in po

D declaratiõeʒz tpis cene dñi circa qð nõ ſolũ ĩter grecos ⁊ la

palmas ĩ faciẽ eius dederũt dicẽ/

ſtil. Pꝛimat die acimoꝝ iſta dies fuit feria ꝗnta.ADDITIO.

tinos:ſʒ ẽt ĩiter ſcõs doctoꝛes diuerſitañ modica iuenitoliʒ
G;dã foꝛmaui qõnem quã in ̊ loco ſuꝑaddere decreui cuiꝰ

tenoꝛ tałẽ. Utꝝ anta feria ĩ q̊ xpᷣ cũ diſcipułpaſca maducauit
fuit.iꝗ.luna pᷣmi mẽſis ĩ q̃ agn paſcał ᷣm legẽ ĩmolari debuit.
Et vr̃ p ꝙ ſic. Math.⁊õ.legit᷑ mp die acimoꝝ acceſſerũt diſci ·
puli ad iʒ dicẽtes. Ubi vis pꝑem tibi paſca ⁊c. Sʒ pᷣ dies aci ·
moꝝ velẽ.iꝗ.luna ĩ cuiꝰpis veſpꝑis imolat᷑ agnꝰꝗ cũ acimis co
medebat᷑ vl.ij.luna q̃ erat pᷣ dies ſolẽnitat agimoꝝ.Sʒ i ꝓpo

ſito nõ c.is.luna. Nazʒ ſi ſic nec xpᷣs paſca comediſſʒ ĩ tꝑe debito
nec ĩ tꝑe a lege pfigurato fuiſſʒ paſſus:q; vtrũq; ẽ valde ĩcõue

. niẽs ĩ ppoſito. patz
gte pecuſſit:· Retrns vᷣoſedebat Zitia: q; ſic come/

diſſʒ paſca ĩ.is.⁊ fu

foꝛis ĩatrio: ⁊ àcceſſitad euʒ vna inſetpaſſusi isb
ancilla dicẽs:Et tu cũ ieſu galileo die acimoꝝ pᷣdcã ẽ

eras. At ille negauit coꝛã oĩbꝰ di i.luͦa. Pmar i4.

. . . RN- 3 Di im 3
cens:neſcio ꝗ dicis. Exeũte a‚ut die alimoꝝ qñ

baſca imolat dicut

illo ianuã vidit eum alia ancilla: ? eidiſcipuli cc. vbi

git his ꝗ erãt ibi. Et hic erat cũ ie expᷣſſe hre ĩp die
ſu naʒareno.Etiteꝝ negauit cũ iu nrolats agni xpÿ
ram̃to:qꝛ ñ noui hoĩeʒ. Et poſt Ppostndillatse
puſillũ acceſſerũt ꝗ ſtabat:⁊ dix ¶.. Luc.?22. Ue
G: eteq Sicre 7 1n ri ee MHã it at Dies amor
èt loquela tua mãifeſtuʒ te facit. iq nece erat occidi
Tchrerepitdereſtuf iurare:a baſcra miſit pety
nõ nouiſſet hoĩeʒ.Et ↄtinuo gal/ ese iq̃ nece ſit occi
luscatauit.⁊ rẽcoꝛdatꝰẽ petrꝰv/ aipaſca niſi.iq.lu⸗

biieſuqð dixerat:pꝛiuſq; gallus na vt pʒ Exo. iz. et

nũeri.9.⁊ ĩ alijs qᷓ;/

catet ter menegabis. Et egreſſus płimis loc ppoꝰ2

foras fleuit amare. ¶ „VII. Idépʒ p haßſo. ſ

math. dicẽtẽ ꝙ vſ ⸗

.„ „ “ qʒ ad vltimũ die ñ
fuit xpᷣs ꝛi legi:qð fuiſſet ſi paſca comediſſet ñ tpe debitosßᷣm
legẽ. Idẽ pʒ p hiero.d.expᷣſſe ꝙ xpᷣs cenã fec.iꝗ.luna.Sʒ ad op

poſitũ arguit᷑ ſic.õeferia ĩ q̃ xpᷣs fuit paſſꝰ erat lũa.i.feria..
imediate pᷣcedẽs erat luna.iʒ.ↄna pʒ de ſe:⁊ ans habet ioh.is.
vbi dr ꝙ iudei nõ introierũt pᷣtoꝛiũ pilati vt nõ ↄtaminarẽtur

ſz mãducarẽt paſcha.Sʒ cũ paſcha mãducari ñ poſſit legitime
niſi.i .luna.ſ.veſpis ſcðis.vt Exo.iz.ꝗ dies paſſionis xpi fuit
iꝗ.luna.qdð fuit aſſũptũ.nec ↄſonũ videt᷑ q mãducare paſcha
ĩ loco euãgeli allegato itelligat᷑ de cibis paſchalibꝰ.ſ.ò aʒimis.
vt vr ſentire Chꝛiſo.quẽ ſeꝗt᷑ ſcũs tho.⁊ẽt aliq moderni gloſa/
toꝛes:tũ qꝛ lʒ poſtea cuʒ agcimis hẽbat comedi:nuſq; tñ legit᷑
acima nec agreſtia dicant paſca nec eõ:tũ qꝛ acima poterãt co/

△

medi ẽt ab imũdis:cꝰ ꝛiũ ñ legit ĩ aliqͥ locovbi agaf dehacmã

i ſac ſcriptura:qð ẽt ↄpſuetudo hebꝛeoꝝ hodierna teſtat᷑qꝛ lʒ p/

fitent᷑ ſe eẽ imdos ⁊ ↄtaminatos iſto tꝑe cũ careãt legitia aſ-
ſiõe cinerlvitule rufe de qᷓ Nũeri.io.comedũt tũ hodie acgima
CTaggreſtia ĩ paſcat tꝑe nõ curãtes de ↄtaminatõe. o.io.expᷣſſe
dicit.Erat ãt paſceue paſce ⁊c̃.Cũ.n.paſceue alicuiꝰfeſti idemẽ
qð pᷣparatio ad illã diẽ ⁊ nõ dicit paſceue ſabbat:ſʒ paſce:mani
feſte onñdit ꝙ ĩ illa die paſca ꝑabat᷑ qð eſt ꝓpoſitũ.Itẽ ſi.feria

1Iqᷓ xpCᷣs fuit paſſus fuiſſet.is.ſeq̃ret᷑ ꝙ res ñ coꝛñderẽt ppᷣe figu

re.qð ẽvalde ĩcõueniẽs ĩ hac mã.Nã cũ agn paſcał nihil alið fi
gurabat niſi paſſiõem xpᷣi:ad cuiꝰagni ĩmolatõeʒ ſola.ia.luna
erat tpᷣs determinatũ in tm̃ ꝙ ĩpediti a comeſtiõe agni ꝑp euẽ/
tũ ↄtaminatõis nõ poterãt defcm̃ ſupplereiĩ.is ſeq̃nti nec ĩ alia
q̃cũq;:ſʒ ĩ.iq.luna mẽſis fi.vt hr.Nũeri.9.ꝗnllo mõ dicẽdũ v
ꝙ res pᷣncipalr figurata eẽt in.is.luna.vñ ⁊ idẽ Chꝛiſo.exvᷣſſe di
cit xpᷣm reſeruaſſe ſuã occiſionẽ ſexte ferie q vet paſca fiebat
Nec vr̃ rõni ↄſonũ ꝙ remigiꝰ⁊ ali doctoꝛes dicũt ꝙ xpᷣs fuit li
gata tẽtus ĩ.iꝗ.in veſpis.⁊ ꝙ tũc ĩceꝑunt paſſiõis exoꝛdia.Nã
imolatio xpᷣi ppᷣa nõ fuit niſi ĩ ara crucis vt cõis doctrina eccłie
teſtat᷑. Itẽ õ feriaĩ q̃ xpᷣs fuit paſſus ñ fuit celebꝛis nec ſolẽnis
in obᷣuãtia hebꝛeoꝝ:g nec.is.luna mẽſis pᷣmi.ↄñtia tʒ.nã Exo.
iz.de eadẽ die.ſ.is.legit.Dies pᷣ erit ſcã ac ſolẽnis nihil opis fa
cietis ĩ ea except his q̃ ad veſcẽdũ ꝑtinèt:qbꝰvbis mãifeſte eli

cit᷑ ꝙ gcꝗd oꝑis ꝓhibet᷑ ĩ ſabbo ẽ phibitũ ĩ.is.luna pᷣmi meſis
exceptis his q̃ ad veſcẽdũ ꝑtinẽt:ſʒ aſſũptũ ꝓbat᷑.nã młta fece

rũt hebꝛei eadẽ ſexta feria.q̃ nlło mõ licebat fieri ĩ ſabbſo necĩ
tali ſolẽnitate.vʒ. accuſare:flagellare:teſtes pñtare:⁊ exaiare:.

ſẽtẽtiã diffinitiuã ferre:q̃ oĩa exercuerũt circa pſonã xpᷣivt enã

geliſte teſtant᷑. Que qdẽ iudicialia ẽt apð nos ĩ ſolẽnib diebꝰfe
ſtiuis ſt illicita:⁊ mito maglapð eos ꝗ lr̃aliãt. Itẽ ãgariauerũt

pr̃eʒ alexãdri ⁊ rufi.mar.is.qð ẽ mãifeſte ꝓhibitũ ĩ dieb feſti⸗

⁊ iohez ⁊c.ſʒ nlła di

t⸗

=
= =

=☛à
= =
=
= =
=—,,
=
—
—

=- – —
— = —,
= = £
=
=
=
S.
S== —
= =
=
S
—

S==

=
S==
S==
SE
—
—
—
=— =
SEÜ -
—
—

— =WD
— — =S=ͤe
— Ser - —
— =ꝛ
= =ẽ ==
= =
E = –
— —
= =
2 =ẽ — —

E
=
S=
=
——
—
—
☛
=—
—
—

ſrtctensi

Peſtſſtvuotd.
tieniudeeßb

4

ES=
See

☛

=

17 †

actitleri to⸗
Ctpriſpinitifra⸗
ilunigouten
Necobüita

netußniniſs,

1

ſicdasſlantrie⸗

=

☛ nr =-

E
= —

pes

Pti
Nec

= = =
☛ =
SEE

= =
=
=SÜäöv w = =
S= = –
=S
—,
S=
—,
—
——

=
Se⸗

—*
EE

E
E
=
–
—

* –——
E
—
—
Se
E
—,

err
= =
S
= =
E =
—= = e =
S .

=
=
S=n
=
SSe
—
=Sã =-
—
=
=
—
=
—

=
=S=S
—
—

E
in

=
—
— ——
–——

= =ẽ .
— —
S = Gm
— =
=+=ü

☛
. =
=☛

=
==

— —
=

—

=2
S=
—
☛En? -
=ẽ
= =
—
= —

Hilee
di Wruiti
it miiner
t. nrne
ra Mnn
lns unßtne
s
ns
VI. Kngcre
ſchntin
IZuſtnii
anifitnge
utnaſen iriien

4
ußdeſe tniseti
üpani nönti
ni niteignütan
giſtotpecinufait
iigconetütni nen
e Nninni Li
n eneninn it
cöcſpei iſ⸗

ficüg ent
Gtittoneſfien
ſinpleri tn
ma nittilhing,

6
poctoresdiil
Eegunteſt
SS
gifüialennnt

17

¶ Mattheus

uis pᷣſertim ex ciuitatẽ. Hiere.i7.ꝙ lzʒ de ſabbato dicat:idẽ tñẽ
de p die ſolénitatis paſcal: vt dem c. Nec ẽ dicẽdũ ꝙ G̊ ↄmiſiſ/⸗
fſt ex odio xpᷣi:nã ipſi nitebãt iuſtificare fcã ſua ⁊ ꝑlegẽ moſai/
cã ea velare.d. Nos legẽ hẽm ⁊c. .vitas aſſũpta pʒ expᷣſſeĩ fe
pultura xpi.fuit.n.ſepult' ꝑioſephab arimathia ⁊ nicodemuʒ
g iuſti erat:⁊ nullo? qð nõ liceret ĩ tꝑe ſolẽni feciſſẽt.vñ ſuꝑ illõ

iohᷣ.io.ibi.Pꝛopter ꝑaſceue iudeoꝝ qꝛ iuxta erat monumtũ ⁊c.
Aug.acceleratã vult itelligi ſepulturã ne adueſꝑaret:qm̃ iaʒ fa
cere aliqd n licerzʒ. Sʒ ↄſtat ꝙ ſi feria o'fuiſſʒ.is.luna ſic erat il
licitũ ĩ eadẽ ſepelire ſicẽ erat ĩ ſabbato.̊ idẽ pʒ Luc.⁊3.qꝛ dies

erat ꝑaſceue ⁊ ſabbm̃ illuceſcebat.ex q̊ vr ꝙ ſepłtura illa licita

erat ĩ o feria nõ tñ in die ſabbati.Ex qͥ pʒ ꝙ feria o illa nõ erat
pᷣ dies ſolẽnitatis paſcal apð hebꝛeos qð fuit aſſũptuʒ ⁊c̃. Nec
valet dicere ꝙ ioſeph ab arimathia ex duotõe xpᷣi feſtũ violaſſʒ
de eiꝰ ſepultura:nã de magdalena q̃ xpᷣm feruẽtiꝰ diligebat.⁊ð
ceterl mlieribꝰipᷣm ſeq̃ntibꝰ legit᷑ mar.io.Et cũ trãſiſſet ſabba
tüũ emerũt aromata.vbi mãifeſte apꝑet ꝙ ab emptõe aromatũ
ſepultura dñi ꝑtinẽtiũ qð ẽ valde leuiꝰ opꝰq; ſepultura:mu/

lieres deuote ꝑꝑ obſeruãtiã ſabbati abſtiuerũt. Idẽ Hier.ſuꝑ

illud math.z 8. Uẽit maria magdalena ⁊c̃. Sepulto nãq; feria
νqNπ—0,– mlieres pꝛepauerũt aromata ⁊ vnguẽta qᷓ;diu licuit oꝑa
ri.ſ.vſq; ad occaſũ ſoł. Sabbato ſiluerũt.i.geuerũt ab oꝑando
m legis madatũ:vt lucas ait.hec hiero.Ex q̊ ſeꝗt ꝙ feria ſexta
illa ñ erat celebꝛis ſolẽnitaꝰ agimoꝝ.Nã ſi ſic oĩa pᷣdcã fuiſſet il
licita ſic ĩ ſabbato:vt dẽʒ cẽ.P. Jo.io.Erat dies illa magna dies

ſabbati. gin illa die ſabbati cõcurrebãt due feſtiuitates.ſ.ſabba

tina ⁊ paſcalis:⁊ ꝑ ↄns dies ſabbati erat.is.luna apud eos. ↄñtia
tenet:qꝛ tota celebꝛitas hebdomade acimoꝝ erat ſolũ ĩ p die⁊
7.vt pʒ Leui.⁊3. Cõcoꝛdat beda di.Erat magna dies illa ſab.

.i.pꝑꝑ ſolẽnitatẽ paſcalẽ. Ad cuiꝰ difficultat declaratõʒ aliq̃ ſũt
circa feſtiuitates legis antiq̃ pᷣſupponẽda q; qdaʒ ſumũt᷑ ex ſa

cra ſcriptura vel i ea hũt aliqð fundamẽtum.q̃dã ex regulis ca
lendarij hebꝛeoꝝ apud eos diuulgatl:⁊ vſq; ĩ hodiernũ diẽ ĩfal
libiłr obꝰuatl.Pꝛimũ pᷣſupponẽdũ ẽ ꝙ dies nãlis apõ hebꝛeos
incipit ab occaſu ſolis diei ſabbati ⁊ termĩat᷑ in occaſũ ſolis diei

dnice:⁊ ſic de alijs:⁊ ſic intelligit illud.a veſꝑe vſq; ad veſpꝛam
celebꝛabitis ſabbatavr̃a. Leui.⁊3. Scõm ẽ ꝙ mẽſis apud eos ẽ
lunarus ⁊ ꝑpficitur ex.ʒo.diebꝰ ⁊.iz.hoꝛis naturalibꝰ ⁊ diabus

tertus vni boꝛe cũ tribꝰminutl:q̃ qdẽ ↄputatio ↄcoꝛdat cũ pto
lemeo ⁊ alis aſtronomis ſᷣm curſũ mediũ luneꝗẽ iĩuariabilis.
Tertiũ ẽ ꝙ ãnꝰ hebꝛaic ĩcipit a calẽdis ſeu nouilunio qð ẽ ppe

egnoctiũ vᷣnale.vñ Exo.iz.Mẽſis iſte vob pᷣnꝰ menſiũ.pᷣmus
erit in mẽſibꝰãni.⁊ ifra.Exo.iʒ. PHodie ĩgrediemĩ ĩ mẽſe nouaꝝ

frugũ.Quartũ ꝙ oĩa feſta hebꝛeoꝝ pᷣter ſabbatũ exoꝛdiũ ↄpu/

tatõis ⁊ Ppñns mobilitatẽꝑ diuerſas ferias hebdomade ſumũt

a neomenia pᷣmi meſis pᷣdicti:vbi gra. Sit pᷣdcã neomẽiaĩð fe
ria:tũc dies ſolẽnitat! agimoꝝ erit ſilłr feria.qꝛ.ĩ is.lũa ẽ dies

imolatõis agni ſolẽnitatis paſcał iuxta illud Nũeri.⁊3. NHume

rabitis gᷣab altero die ſabbati ⁊c. Septẽ hebdomadas plẽas æ
feſtũ tubaꝝ erit i die ſabbati.Nã ſex mẽſes lunães ꝗ ↄputabã

tur a neomenia pᷣmi mẽſis vſq; ad neomeniã ſeptimi ſũt.i0.⁊

ſeptez dies ĩtegri reuoluti ꝑ hebõas ĩ feria finiunt᷑.⁊ ſic neo
menia mẽſis ſeptimi ſeq̃ntis erit in ſabbato.Cõſeq̃nter feſtum
expiatiõis erit feria =.nã ẽ ĩ decia die a feſto tubaꝝ.Cõſequẽ/

ter feſtü ſcenophegie ſeu tabernaculoꝝ erit ĩ ſabbato:q; in.ij.
feſto tubaꝝ.⁊ ſic de ſilłibꝰq̃ oia Leui.23.⁊ in alus locis hẽntur.

Quintũ ẽ ꝙ ĩ q̃cunq; die ↄiũctio luminariũ ſᷣm mediũ curſum

ſupꝛadcm̃ ꝓpe eꝗnoctiũ vnale occurrerit:ĩ eadẽ die ẽ calenda,s

ſeu neomenia meſis pᷣmi pᷣdcã niſi ĩ certis caſibꝰ in ꝗbꝰ repellẽ
daẽ ſeu traſferẽda ad ſeq̃ntẽ di:⁊ qnq; ad ſubſeq̃ntẽ:ꝗ ꝗqdẽ ca
ſus duo ſunt.Pꝛimꝰqñ talis ↄiũctio trãſcẽdit.is.hoꝛã eiuſdem

diei in q̃ ẽ:cuiꝰrepulſionis rõẽ:qꝛ tũc magis declinat talis ↄDiun

ctio ad diẽ ſeqᷓntẽ q; ad illã in q ẽ:cũ iã tranſit tres q̃rtas ꝑtes il
lius diei ⁊ attingit qᷓ̃rtã vltima ⁊ talis ↄiunctio vocatapud eos
nouiluniũ vetꝰſeu antiquũ.vbi gr̃a ſi nouiluniũ eqnoctijvnali⸗
eẽt ĩ.is.hoꝛa ſabbati vłifra tẽ calẽdis ſeu neomenia eẽt fiẽda ĩ
eadẽ die ſabbati:⁊ ꝑ ↄnñs pᷣn?ꝰↄputatõis feſtiuitatũ totiꝰãni eẽt
ab eadẽ die ſabbati. Si aũt ↄiũctio eẽt vltra.is.hoꝛã tũc talis
neomẽia eẽt trãſferẽda ſeu repellẽda ad diẽ dñicã ĩmediate ſe
qntẽ:⁊ ꝑ ↄns paſcalia feſta ⁊ alie feſtiuitates illiꝰãni trãſferent
ad ferias coꝛꝛũdente diei dñice ⁊ ñ ſabbati:vt pʒ ex dictis.Se
cudus caſus ẽ qn nouiluniũ vnale occurrit in ⁊ feria vel ſexta.

In his. n. tribꝰ fers nõ põt figi calẽdis ſeu neomenia egnoctij

vnalis.cuiꝰrõ pʒ ĩfra.Sexto pſupponendũ ẽ ꝙ qñq; oʒ ꝙ fiant

due repulſe de eadẽ neomenia.Hoc pʒ ex duobꝰ caſibꝰſupꝛadi

ctis.nã ſi nouiluniũ vnale occurrat in dñica vltra.is.hoꝛã tunc
in eadẽ die nõ eſt neomenia figẽda ꝑꝑ antigꝗtatẽ ſeuvetuſtatezʒ

nouilunn m pᷣᷣcaſum:nec ĩ ⁊ feria ſequenti ppter hoe ꝙ eſt vna de
tribꝰ feris ĩterdictis iuxta z ꝰ caſũ:⁊ ſic oʒ tranſferat᷑ ad tertiã fe

riã:⁊ hoc contingit apð eos ſatis freq̃nter.nec ſentiẽdũ ẽ erroneũ ſeu

mentẽ legis loquẽtis ſimpłr de pᷣ die menſis.nã ↄputatio mẽſium
q;tũ ſpectat ad cultũ feſtiuitatũ ſufficit ꝙ ſit vnifoꝛmiter regulata ⁊
apð oẽs cõiter ſuſcepta ⁊ aliq̃lr vitati ꝓpinq̃ put gratioſiꝰ ⁊ remotiꝰ
2tingit i cõputo nr̃o circa feſtiuitatẽ paſcalẽ ⁊ alia feſta mobilia ipſã
ſequẽtia. Ratio aũt q̃re pᷣdicte tres ferie.ſ.?ꝰ ꝗ o repellũtur:ne in
aliq̃ eaꝝ neomenia pᷣmi menſis figat᷑ quãtum ad ſecũdã ⁊ quartam
feriã vna eſt ⁊ talis.Nã cum feſtü expiatõis ſit celeberrimũ ſicut di
es ſabbati ĩ tm̃ ꝙ cibaria nõ ꝑmittunt᷑ in eadẽ die parari:ſicut nec in
ſabbato:vt ex ſacra littera pot hẽri:inde ẽ ꝙ ex eoꝝ traditiõe antiq̃
ſeu cõſuetudine ĩmutabili qvſq; hodie durat habetur ꝙ dies expia⸗/
tionis nunqᷓ; concurreret in die veneris nec in die dominica. Nam
ſi dies ſabbatia ꝑte añ vła ꝑte poſt ↄtinuaret᷑ cũ feſto expiatõis tũc
eent duo dies nãles ↄtinui celeberimi ĩꝗbꝰ nullo mõ liceret ꝑare ci
baria:qð eẽt graue ⁊ valde oneroſũ toti pplõ.Ex qͥ ſegt᷑ ꝙ neomenia
pᷣdicta pᷣmi mẽſis nõ põt eẽ ĩ z feria.nã ſi ſic feſtũ expiatõis occurre
retĩ o fe.⁊ ↄtinuaret᷑ cuʒ die ſabbati a ꝑte añ qð ẽ ↄ pᷣdicta.Silr nec

neomẽia pᷣmi mẽſis hʒ eẽ ĩ 4 feria.nã ſi ſic:feſtũ expiatõis eẽt ĩ dñi/

ca:⁊ ꝑ ↄns ↄtiuareĩ cũ ſabbatoa ꝑte pꝰ.qð ẽ ↄpᷣdcã.vñ pʒ rõ rpulſe ſe
cũde ferie ⁊ q̃rte.Sʒ rõ q̃re feria ſexta excludit᷑ ad hoc vt in eandem
neomenia pᷣmi menſis nõ figat᷑ apud eos talis c.lã ĩ feſto taberna/
culoꝝ ſeu ſcenophegie:qdð ſᷣʒ eos ⁊ct ſᷣʒ doctões noſtros pᷣceptũ fuit
ad cõmemoꝛãdũ bñficiũ diuine ptectõis ⁊ deductõis qð habuerũt

p deſertũvbi ĩ tabernaculis habitauerũt:iĩ qͥ hẽbãt letari ꝑ ſeptẽ die⸗

coꝛã dño ſumẽtes fructũ arbor pulcherrime ſpatulaſq; palmaꝝ ⁊c̃.
ꝓut legi Leuit.⁊2.ad ſignificãdũ ꝙ pꝑ aridà terraʒ deſerti deduxit

eos de ad terrã delitioſaʒ put ſãctus thomas pᷣma ſcõe.q.ioꝛ.ar.q.

i rñſione ad.io.ar.põit ĩ q̃ letitia put tradit᷑ ĩ eoꝝ codicibꝰ apud eos
auctenticis circuibãt altare ſolẽniter cũ ho ſpatulis ⁊ ramis ſemel ĩ

pma die ⁊ ĩ alus diebꝰ vſq; ad ſextã ĩcluſiue.In ſeptima ãt circuibãt

ſepties ĩ mẽoꝛiã captõis hierico q̃ fuit pᷣma ciuitas terre ꝓmiſſionis
ab eis capta ꝑ hocircuitões ſeptenarias:vt hr̃ ioſue.õ.Et ĩ illa epti⸗
ma die pcedebant ĩ hò letitia in tm̃ ꝙ q̃dam ibi facta nõ licebat fieri

in die ſabbati:cuiꝰcircuitõis memoꝛia hodie fit inter eos ĩ gyro rotu

li legis cũ altare nõ hẽant.Sed ſi neomenia pᷣmimẽſis fniſiet ĩ ſexta
feria ſeq̃ret ꝙ feſtũ tabernaculoꝝ ↄcurreret ĩ die dñica:vt pʒ ↄputã

ti:⁊ ſic ſeptia dies tabernaculoꝝ eẽt in die ſabbati.vñ ceſſarent illa q̃

dcã ſũt.Et ꝗbꝰoĩbꝰelicit᷑qdã regula ĩ calẽdarus eoꝝ vbiq; ⁊ apko oẽs
diuulgata ⁊ vſq; ĩ hodiernũ diẽ ĩfallibiłr obſuata ꝙ p dies ſolẽnita
tis paſcalis nũq; ẽ feria z ν nec .Septimuʒ ẽ ꝙ ano qͥ xpᷣs paſſus

fuit ↄcurrit ↄiunctio luĩariũ ꝓpe eꝗnoctiũ vernale iuxtaverã ↄputa

tiõem hebꝛeoꝝ q̃ẽ ſᷣm mediũ curſuʒ ſolis ⁊ lune:vt dem̃ eſtĩ feria ꝰ
poſt.io.hoꝛã cũ certis minutl:hoc ẽ certiſſime calculatũ ꝑ me ⁊ cum
pitis hebꝛeoꝝ diligẽtiſſime reꝑtuzʒ ⁊ ↄcoꝛdatũ.Quibus pᷣſuppoſitis
pz ſolutio dubu pᷣdicti.nã in ãno paſſionis xpᷣi lʒz ↄiũctio luminariuzʒ

vt dictũ c.fuit feria ꝗnta nõ potuit in ea neomenia figi ꝑꝑ ipſiꝰvetu/

ſtatẽ:qꝛ fuit vltra.is.hoꝛã vt pʒ in ſeptimo pᷣſt uppoſito:⁊ ꝑp ↄnñs occur
rit pᷣmꝰcaſus repellendi ſupꝛadictꝰ.hũit g tranſferri ad ſeqᷓntẽ diem

ſed qꝛ ſequẽs erat ſexta feria:nec in ea poterat neomẽia aſſignari:vt

dem̃ cẽ.nà eſt ſcõs caſus repulſionis iã dictꝰ.hũit repelli ſeu trãſfer/
ri neomenia ad diẽ ſabbati.⁊ ꝑ ↄñs.is.luna fuit eodẽ anno ſʒ hebꝛai
cam ↄputatõem legitimã ⁊ aſſuetà ĩ die ſabbati in qᷓ cõcurrũt due fe
ſtiuitates ſolẽnes apud eos:ſabbatina ⁊ paſcal:q̃ ẽ pᷣſolẽnitas acimo

rum.⁊ ſic erat magna dies illa ſabbati ſᷣm Jo.⁊ĩ feria ſexta imediate

pᷣcedenti fuit ſᷣm eos.iꝗ.luna in q̃ legitie erat paſca imolãdũ.Unde
in eadem ſexta feria fuit imolatꝰ verus agn paſcalis ab eis:ſilr ⁊ ty
picus ꝓ cui typici mãducatõe:vt non cõtaminarẽtur nõ intrauerũt
pᷣtoꝛiuz ſᷣm Joh̊.xpᷣs aũt ĩ hò neomenia pᷣmam repulſam tm̃ tenuit ⁊
nõ ſ̃am. Pꝛima enĩ eſt rõnabilis ĩ ſe ⁊ ſine reſpectu ad feſta futura:ſʒ
ſolum ꝑꝑ vetuſtatẽ ↄiunctiõis:vñ neomenia illius ãni apõ ipᷣm fuit
tranſlata ad ſextã feriã:ſed de oad ſeptimã nullatenꝰ debuit tranſ⸗/
ferri apud eũ.nã rõ illius repulſe ex feſtis futuris ĩ menſe ſeptio de/
pendebat:vt pʒ ex iam dictis:q̃ feſta.ſ.futura cũ xpᷣs ſciuiſſet ꝑ paſſio
nẽ ſuã de ppinqͥ iminentẽ ceſſari ſiẽ ⁊ cetera legis cerimõialia nullã
vim hẽbant trãſferendi ſeu repellendi pᷣſertim neomeniã:vt pʒ ĩtuẽ
ti. naz ceſſante cã pᷣſertim finali ceſſare hzʒ effect. Suit g iuxta veriſ⸗

ſimã ⁊ infallibilẽ noticiã xpᷣi neomenia tꝑe ſue paſſionis ĩ ſexta feria

Silr ⁊ pᷣma dies paſcalis ſolẽnitatis hec ẽ.is.luna apud eü.vnde ⁊ in
feria ꝗnta pᷣcedenti fuit vera.iꝗ.luna in qua paſca cũ diſcipulis tꝑe

⁹

determinato ᷣm legis veritatem mãducauit. In hoc etiã videt con

coꝛdare magiſter hiſtoꝛiaꝝ.d.Quod ſi tabulam computi diligenter
retro percurramus ĩueniem ꝙ tpe paſſionis xp̃i feria ſexta fuit.ið.

luna.⁊ hoc eſt verumlz tabula noſtri cõputi ſit groſſioꝛ qᷓ; hebꝛaicaĩ

hac materia.Ex ꝗbus habet᷑ ꝙ tꝑe paſſiõis xpᷣi duplex fuit.iA.luna
ſicut ⁊ neomenia pᷣmi menſis vna.ſ.vera ſtmul elcgituna ven veram

computatiõem xpᷣi cuncta legis myſteria t pᷣſentia qᷓ futura ſciẽtis

Alia vo legitima tm̃ ſᷣm cõem ⁊ aſſuetam cõputatõem alioꝝ oĩium p/
ter xpm:⁊ in vtraq;.iꝗ.vterq; agnꝰ fuit imolatus verꝰ⁊ typicus. In
iꝗ.enim vera ⁊ legitimaq̃ fuit feria ꝗqnta xpᷣs mãducauit agnũ typi/

cum. ↄñter verũ agnũ ſub ſacro diſcipulis tradidit. In.iꝗ.vo legi /
tima tm q̃ fuit ſexta feria agnꝰverus fuit ĩmolatꝰ:oñter aũt typicuð.

⁊ ſic reddẽdo ſingula ſingulis oĩa vaciter ↄcoꝛdant᷑. Nã ma th. mar.

c lucas:q de cena dñi notabilem mẽtiõem fecerũt expꝛimendo illa

agnũ paſcalez ſolum in/
nuunt xpᷣm cũ diſcipulis
mãducaſſe.⁊ ĩ eadẽ ſactʒ
euchariſtie iſtituiſſe: vt
pʒ ex eoꝝ dict:ꝗlibʒ.n.
eoꝝ ipᷣam feriã ꝗntã no/
tat tanq; ꝓpꝛiaʒ ad ĩmo/
latõem agni.⁊ ꝑↄñs.iꝗ.
lunã vᷣm verã ↄputatiõʒ
xpᷣi pdictã ſzʒ quã aucto
ritates Chꝛiſo. ? Dier.
ad ptem affirmatiuã.S.
iducte ⁊ ſiłes obtinẽtve
ritatẽ. Sʒz iohes g de ce
na dñni bꝛeuiſſime ſe ex/
pediuit ſolum.d.cena fa
cta ⁊c. Johᷣ.iʒ.nihil expꝛi

) Anẽ ãt fcõ oſiliůʒ inierut

4

127 ſenioꝛes populiaduer
ſus ieſu:vt eũ moꝛti traderẽt.Et
vinctüʒ adduxerũt euʒ: ⁊ tradide

runt pontio pilato pꝛeſidi.Lunc
videns iudas qui eum tradidit ꝙ

retuͤlit triginta argenteos pꝛinci/
pibus ſacerdotũ ⁊ ſenioꝛibus di
cens. Peccaui tradens ſangui⸗/
nẽ iuſtũ.At illi dixerũt. Quid ad
mens de agni mãducati nos:Tuùvideris.Et pꝛoiectis ar/
one nec de ſacri inſtitu· genteis in templo receſſit: ⁊ abi⸗
tione cũ iaʒ de hoc ſacro . ßMc
plus ceteris tradiderat:fecit potiꝰ mentiõeʒ de ᷣa.iA.ſ.legitima tĩ
fuit & feria: vt dem̃ eſt:ad excludendũ erroꝛẽ ꝗ ſurgere poſſet ex B
ꝓꝙſᷣncipale figuratũ ñ coꝛꝛñderet figure ĩ tꝑetà diſtricte ꝑ legẽ ðter/

minato.vñ ⁊ vocat ꝑaſceue paſce.i.vigiliã.Et dicit qhebꝛei nõduʒ

mãducauerant paſca tꝑe paſſionis xpᷣi qð hʒ veritatẽ ſᷣm legitimam
ↄputatõem hebꝛeoꝛũ ⁊ ceteroꝛũ myſteria paſſionis ꝓptũc ignoꝛãtiuʒ
Et iõ in illa ſexta feria licuit eis iudicialia exercere ſepellire angaria
re ⁊ hò.⁊ ſcis mulieribꝰin eadẽ oferia aromata pᷣpare tanq; ĩ die nõ
feſtiuo.Ex quo clariꝰpʒ erroꝛ grecoꝛũ dicẽtiũ ꝙ iohs coꝛꝛexit alios
euãgeliſtas aſſerẽtes ꝗntã feriã ptũc.iꝭ.lunã. Nã vt ex iã dictis pʒ
iohes nõ coꝛꝛexit alios ſicut nec ipſi falſũ aliqð aſſeruerũt:ſʒ potiꝰvt
5 moꝛeeuãgeliſtaꝝ ẽ illud qð alij pᷣtermiſerũt ipᷣe declarauit.ſ.iA.lu
nã ꝓtuncèt fuiſſe feria ſexta ᷣm ↄputatiõem aliã legitimã:cui ↄcoꝛ/

dãt hiſtoꝛie hebꝛee.dicẽtiũ mãifeſte ꝙ ĩvigilia paſce xpᷣð fuit patibu e

lo ſuſpẽſus.⁊ q a ſeculis nũq; fuit iter eos pᷣ dies paſcalis feria ſexta
Et attẽdenduʒ ꝙ ex vbis euãgeli pᷣdcã dr̃ia duplicis neomenie ſeu
iA.lune aliq̃łr poſſet notari. Nam Math̊.⁊6.legit. Magf dicit tps

meũ ꝓpe ẽ apõ te facio paſca cũ diſcipulis meis.vñ ſi li tps meũ ꝓpe

diligẽter ĩtelligat nõ bʒ referri ad tps paſſionis ſicut cõiter expõit
Haã lʒ ſit verũ ꝙ tpᷣs paſſionis erat ꝓpe nõ tñ ↄſonat cũ lr̃a ſeq̃nti.da
to.n.ꝙ tpᷣs paſſionis eẽt ꝓtũc remotiꝰ adhuc xpᷣs hẽbat paſca mãdu
care cũ diſeipulis ſuis vt legẽ adimpleret:ſed verꝰintellect iuxta pᷣ/
dicta videt᷑ talis. Magę dicit tpᷣs meũ.i.tpᷣs mãducãdi paſca ſᷣm ve
rã meã cõputatõem. ppe c.i.hodie feria ꝰ.lʒ alioꝝ tpᷣs iuxta ipſoꝛuzʒ
aſſuetã ↄputatiòem fuiſſet remotiꝰ.ſ.ĩ feria ſexta.⁊ iõ ſeqtur.apð te
facio ⁊c᷑.Et notandũ ẽt ꝙ ĩ mãducatiõe paſce cũ xpᷣo nõ fit mẽtio de
alus diſcůbentibꝰvel ↄueſcẽtibꝰniſi de xpᷣi diſcipulis tm̃:ſicut ⁊ illis
tm ſecretepaſſionẽ futurã denũciauit. Math̊.is.ↄcoꝛdat pᷣdictl.Nã
ex paſſione futura quã ſolis aplis ſecreto expᷣſſe pᷣnoſticauit diuerſi/
tas hpaſcał tꝑis depẽdebat:vt dem̃ eſt.Et iõ nimiꝝ ſi ſcẽ mulieres
⁊ ioſeph ab arimathia ⁊ hò potius ſeq̃rent᷑ hebꝛaicã ↄputatõʒ cõem
qᷓ; xpᷣi verã ↄputatiõem.Naã myſteria paſſionis ⁊ pᷣcipue legaliũ eua
cuatio abſcõdita fuit ẽt aplłis poſt reſurrectõeʒ vſq; ad tpᷣs.Et ſic iux
ſnĩam phᷣi.pᷣ ethi.oĩa va ↄſonãt vo. Diuina igit᷑ puidentia circa h̊ de/
uote attendeda ẽ q̃ paſcalia feſta ſic ĩ ãtigs hoꝛdinauit vt tꝑe paſſio/
nis vxpᷣi duplex iꝗ.luna occurreret ad agni ĩmolatiõem pᷣſignata:vt

in pᷣꝰ xpᷣs ſacrificiũ adipleret legale ⁊ nonũ ĩſtitueret.⁊ in ⁊ ſe deo in

