coꝛpis. dotes aĩe ſut apta dei viſio:firma tẽtio:ↄtinua fruitioq hẽnt᷑ ĩ
pr̃ia pfecte.ſʒ Ha viris pfcis hñt᷑ ĩchoatiue.ſ. ſpe ⁊ caritate ꝗbꝰſucce:
dũt ille dotes.hñt᷑ t aliqñ ex ſpãli gra ĩ q̃dã dĩne dulcedis expiẽtia q̃
ↄcedit᷑aliqñ viris ſcis ĩ via.dotes vo coꝛꝑis ñ hẽnt᷑ B niſi ĩ ſpe:⁊ qꝛ ma
gna igratitudo ẽ pꝰtãta bñficia dĩna cadere a fide ⁊ gra.iõ ſequitur.
K ¶ Et ꝓla.ſũt.ſ.llig pᷣdicta ꝑcepunt. l ¶ Rur.re.ad pe.ẽc ipole.ad h

è

cifixionis. n ¶ Et oñ.ha.qꝛ ꝑ

ANapꝛöpt itermittẽtes

facti ſũt ſpũs ſci:guſtanerũt nibi

vidẽt᷑ irridere moꝛtẽ xpᷣi q̃ſi p
odico eà hẽntes.Aliter exponit᷑ illa lr̃a ab aligbꝰ ab illo loco.
et plapſi ſũt. ⁊ dicũt ꝙ aplis remouet h̊ erroꝛẽ qrũdã ꝗ de iuda/
iſmo erãt ↄuerſi ad fidẽ catholicã.⁊ iõ ſiẽ apð iudeos ablutiões

bahriſinota freis
. 13e 3 „ ſe ter fiebant. ſiẽ
ſup ſe bibẽs ibꝛe germinds hery euãgelio iplib ocif
bã oppoꝛtunãꝗ illis a qbꝰcolit᷑ ac itaopinabãt baptiſ
cipit bñdictionẽ a deo:ꝓferẽs t ma xpᷣipluries poſſe
ſpinas ac tribulos repꝛoba eſt ? reiterari circa eüdẽ
maledictõ pꝛoxia: cei ↄſũmatio boĩez ad delecka ci⸗
ĩ cõbuſtionẽ. Cõfidim dut ð vo bpia.v. Impole ne
bis dilectiſſimi melioꝛà ⁊ vicinio eosg ſei illuinatiſt
ra ſaluti:tq ⁊ ſi ità loqmur. NHon pbaptiſinũꝗẽfidei
eni iiuſtꝰ deꝰ vt obliuiſcat᷑ oꝑis aktgalpalennite,
vẽi⁊ dilectõis quã oñdiſtis R no pſi fuerit. qꝛ ppniaʒ
mie ißi ꝗ miſtraͤſtis ſcis: ⁊ mi/ vinte nsͤga leclee
EEi 4 5 5 ad renouatoz baptiſ
ſtraãtis. Cupimꝰãt vniquẽqʒvĩʒ mmalez ge ba prime

eãdẽ oſtẽtare ſollicitudinẽ:ad ex

pletionẽ ſpei vſc i finẽ: vt nõ ſe / renouatiõis. vt hẽĩ
gnes effici mini:vèrum imitato ad Tituʒ 3.Et iõnõ
res èoꝛum qui fide ⁊ patiẽtia he redendere⸗ ſol
reditabunt pꝛomiſſiõcs.] Abꝛa/ nouãi mõ pdicto. ·
ſackm baptiſmi nõẽ

he nànq; pꝛomittens deus quo/
iterabile.ſeꝗr. Rur
ſũ cruci.ſibimet. fi.
dei. In baptiſmo enĩ configuramur moꝛti⁊ ſepulture xpᷣi vt hĩ

Ro.õ.Quicũq; bapticati ſumꝰ ĩ xpᷣo iſu ĩ moꝛte ipſiꝰ bapticati
ſumꝰ.ↄſepulti.n.ſumꝰcũ illo ꝑ baptiſmũ ⁊c.⁊ ꝑ ↄñs dicentes ba

ptiſmũ reiterari.dicũt à dãmõ moꝛtẽ xp̃ᷣi itabilẽ. ⁊ ſic öridẽt eã.

ppꝑ qð ſegt᷑.Et oñ.ha.lzʒ ãt h expõ ſit ſubtil.ptũ magl vr ↄcoꝛda

re lr̃e. o¶ Terra eniĩ.qꝛ ĩpte pcedẽti dixit ꝙ illi ꝗ ꝑꝑ ĩgratitudi
nẽ dĩnoꝝ bũficioꝝ labunt᷑ ĩ pctm̃ qdãmõ ſũt ĩpoles ad reſurgẽ⸗
dũ.iõ h̊ ↄñr ĩducit ad h̊ ddã exẽplũ de tra.q̃ młto laboꝛe culta

ẽ ⁊ irrigata.ſi faciat fruct'bonos bãdicit᷑.ſiãt ſpinas ⁊ tribulos
maledici magl qᷓ ſi nõ fuiſſet ita diligẽter exculta.ſic ⁊ĩ ꝓpoſi /

to de hoĩe dĩna bũficia recipiẽte.⁊ iõ ĩ fine ↄcludir. p( Cu.cõ.ĩ
ↄbu.qꝛ tales ĩgrati finalr deducũt᷑ ad gehẽnà.alia lr̃a pʒ ex dcis.

q ¶ Cõfidimꝰ ãt. ̊ ↄñr onñdit apls ꝗbeſua doctrina ſit ↄueniens ⁊

vtiła diĩdit᷑ ĩ duas.qꝛ ð ꝓpõit itentũ.2⁊? ꝓpoſitũ ꝓbat.ibi.Nõ.n.

iniuſtꝰ. Circa pᷣꝰſciẽdũ ꝙ ex pᷣdcis vbis apłi poſſẽt illi ꝗabꝰſcribe

bat opinari ꝙ ipſi eẽnt tales put ĩmediate pᷣdixerat.⁊ ꝑ ↄñs do
ctrina eiꝰĩutił eẽt.iõ apłs q̊ remouet.d.Cõfi.ãt de vo.di.⁊ ꝑ ↄns
reputabat eos eẽ aptos ad capiẽdũ ꝑfectõs doctrine xpᷣi.ppꝑqð
ſubdit. ¶ Welio. ⁊ vi.ſa.ſ.ↄfidimꝰde vobis. Taͤ ⁊ ſi ita lo.
q.d.nõ locutꝰſũ i pcedẽtibꝰ eo ꝙ tales ſitis.ſ.ĩigrati ⁊ ad doctrina
xpᷣi inepti.ſʒ ad cautela futuroꝝ ne efficiamĩ tales ꝑcaſum.

em t õ.n. pbat ppoſitũ pᷣ ex eoꝝ ↄuerſatoc.⁊ ⁊? ex abꝛahe ꝓmiſ

ſiõe.ibi. Abꝛahe nãq;. In pᷣ igir pte diẽ ſic Rõnabilr dixit ꝙ ofi
dimꝰ melioꝛa de vobᷣ.cui cãm ſubdit.d.Nõ.n.iniu.è ðs vt obli.
ope.vri.i.ſãcte ↄuerſatiõis vr̃e. u¶ Et dile.quã oñ.ĩ no.ipſiꝰ.⁊q
ſit iſta dilectio.oñdit ex fcõ.d. ui mi. ſan. i. xpi fidelib ne⸗
ceſſaria pbẽdo. y-¶ Et mi. opꝰcaritatis ↄtinuãdo:⁊ qꝛ vtus lau⸗
data creſcit.iõ poſt ↄmẽdatiõz hoꝛtat᷑ eos ad vtutis ↄtinuatõez
⁊ augmẽtiõʒ.d.
effectũ euidentẽ. a

boni opis vſq; ĩ finẽ explet᷑ ſpes q̃ ẽcerta expectatio futuxæ bti⸗

tudinis inqᷓ;tũ ↄſegꝗt actualr glłie pᷣmiũ.iõ ſubdit. bCltno
ſegnes effi.i.pigri ſʒ vtuoſi ĩ bono pfici᷑tes ſiẽ fuerũt pr̃es ſãcti.

⁊ hoc ẽ qð dicit. c en d ſ d¶ Imitatoꝛes ⁊c̃.ſ.heredi
en

tatis celeſtis. e ¶ Abꝛabe nãq;. ̊ ↄnir idẽ ꝓbat p ꝓmiſſionez
abꝛahe factas. ⁊ diuidit᷑ ĩ tres ꝑtes.qꝛ pᷣ pponit illã pmiſſioneʒ.

2 oñdit eiꝰifallibilitatẽ ibi. Poĩes.n. ꝭ ex B̊ ↄcludit vitatẽ iten

tã. ibi. Ut ꝑ duas res. Circa pᷣꝰ ſciẽdũ ꝙ abꝛahe facta ẽ ꝓmiſſio
de bõis tꝑalibꝰ.⁊ct celeſtibꝰ. pp qð dictũ.ẽei ꝙ ſemẽ eis erat ſn

turũ ſicut arena maris:⁊ ſiẽ ſtelle celi.⁊ ꝓmiſſionẽ illã firmanit
iuramẽto.⁊ hoc ẽ qð dicit᷑.Abꝛahe nãq; ꝓmittens deus.bõa ter
rena ⁊ celeſtia.⁊ ad confirmatiõem huins pꝛomiſſionis iuraui

per ſemetipſum,·

lauacrũ regnãtõi⁊2

. upimenĩ vnũ.ve.eã. oñ.ſol.i. möſtrareꝑ
d exple.ſpei vſq; ĩ finẽ.qꝛ ꝑ cõtinuatõꝭ⸗

ennnedi
ſiſtelt

nann aniſi
ftunn

1 etiictüſ
ͤtais ſſlili

ade ſcra eri
ininlacne.
unfner Etuz

Spre;bbene
Uli iu ſb

onr göͤtiput
inpne⸗

ſoforinuiti

ſoninuituru
ſepecicuope
ſenümmengfit.
nunmmnuth ec
iuleſtefegnürl
tgenilaomn

ifſereeitgetn
uſigſinpeimm
Eilcnſethr
Mulittdi,ſlio⸗

eooedinialn

mmeituiniped⸗

.

Deisnpnuctſii
igtoenbeſtpit,

Wonn!ißneß

CRoochaete
Gcibonniintſi
eldiingfenunt

ſerlen
4

letetbebepe

itentitrui⸗

(gouipuſpe

.

(tentenibnmnert
iiialkiſumutei
(heſitotctünt
WWiscadtdi

Nſfeetinigtor⸗
Nnchkheiiß
Ksinontssidinun
Poſleirideiſt

uteſcſiſegi
e D
Menrohleſerſin
emſetmnit
miiffmittsre

ſ1„

üfſntnopere

reunhwinian,

mignulſbi

ſtoplishoant
funteeition
filalogniͤ⸗

4(eideriz
ſuglaſbas oſtb

8

lanzhifen

—
—
—
—
—
—,—,,
ae
☛ =
—*

—
E
Se—

—

—
= =

=
—
=
2 —
E
=
S ,
=
=

=☛ = S
- = —
S
E = =——(e
— —==
EE

— =
See
=.

☛
S=E
.

-
=⸗

oeſillin.
Nopſtitite

ngmn
Entniſinche
3 Arnnöi
1 Mezgrdhin
uun üngii
nolgtöſi
9 Tingbi
Ntunsoſtn
, ſblegeneng
Nonijnoptane
(lnbmnint
ſtenbieſee.
ſiniſuin
weritſeheltwetet
uimnorre iſebntn
nititoisdont
itbie ſt itni
bribitü nng int
ritgiligeginthl
mno livoner
einämkolierman
Kiütſhnurnin⸗
ine Audi. N
benidlaleen

doeniuſt in
. wſri duhi
SS
inteßdiken , N
Cöätdeſde
ozoenirfi
pobis. Cinn
is igentetdn

aimiutn 4

a m̃ neminé.i. nullã re. b ¶¶ Pabuit p quã iura. ma. ⁊ quiid

v quo.i.ĩ iuramẽto abꝛahbe feõ. i¶ A

ſubdif. q
ſtia q̃ ſunt nobis velata.ad quẽ locũ aſcẽdit ieſus xpᷣsvt ibi fige
ret anchoꝛã nr̃am.qꝛ ꝑ ð habemus firmã ſpẽ veniẽdi ad głiaʒ.

.

¶ Ad Hebreos

iurauerit ſubdit.d. c ¶ Mi.bu.bñndi te.⁊c᷑. ſubintelligit defi

ciet vitas mea niſi fiat ſic. d¶ Et ſic lõga.fe.i.abꝛahã patient᷑
expectãs. e ¶ Adeptẽ repꝛomiſſionẽ.qꝛ tãdẽ ↄſecutꝰẽ glo⸗

ria. fᷣ¶ Hoies.n. DPic ↄnr ondit hꝰ pmiſſionis ĩfallibilitat?.

Ad cuiꝰeuidẽti ſciẽdũ ꝙ diſpoſitio dei eterna ĩimutabil ẽ. q̃ẽ

idẽ qð eius ↄſiliũ.⁊ iõ qñ ĩ ſacra ſcriptura aligd denunciat put

bʒ eẽ in dino ↄſilio.iĩmutabile ẽ.nec retractat.⁊ H̊ mõ.i.Regũ.

1is.dr ð ſaulis abie/
ctione. Poꝛꝛo triũ6ß, Srnt & e
phatoꝛ iſrł nõ ꝑcet. mna neinine haͤbuit p que inraret
necpenitudine fle· Maioꝛc:iuranit ꝑ ſemetip[ʒ dicẽs
cer qn gratiac oe niſi bñdicẽns bñdicãte: ⁊ multi/
nũciat in ſacra ſcri· plicqs multiplicabo te.⁊ ſic lõg
ptura m exigẽtiazʒ plicòs multiplicabo te. ⁊ ſic lõga

meritoꝝ.nõ tñ put
hz dĩnũ oↄſiliũ.ſicut

buern⸗ nintuit, rat: ⁊5”8ε 9trouerſie eoꝝ finis ad
ruz Jone.3ʒ. Sö̊ bene ofirmationẽ iuramẽtũ. An an
retractat᷑.ſicut ſib 2firmationeè iuramẽtu In quo
uerſio niniuitarũ a Abudati? volés de oñdere polli-
dño predicta.ꝑꝑ pe citatõis heredibꝰ imobilitatẽ cõ
nitentiam eoꝝ fuit JMNBGdU

retractata. ⁊ B ẽ qð dr̃ PHiere.is. Repẽte loquar aduerſus gen
tẽ ⁊ aduerſus regnũ vt eradicẽ ⁊ deſtruã ⁊ diſꝑdã illud.ſi pnĩazë
egerit gens illa a malo ſuo.agã ⁊ ego pniam ſuꝑ malo qõ cogita
ui vt facerẽ ei.⁊ qꝛ talis cõminatio dr̃ ſnĩa dei:iõ dixerũt docto
res nr̃i ꝙ ſnia dei mutat᷑.nõ tñ eiꝰↄſiliũ.nũc t itaẽ ꝙ quando/
cũq; i ſacra ſcriptura aliqd denũciat᷑ ſub iuramẽtoa deo.illud
ꝓcedit ex dino ↄſilio.⁊ iõ ꝓmiſſio fcã abꝛahe pʒ infallibilis ex
duob“. p rõe dini ↄſili ex qͥ ꝓcedit qð nõmutat᷑.⁊ ex additione
iuramẽti diuini ꝑ qd ↄfirmat᷑.His viſis attẽdẽdum ẽ ad ifam.
Voles.n.ꝑ maioꝛẽ ſui inrãt.qꝛ ↄfirmatio alicui rei nõẽ niſi per
aliꝗd certi ⁊ſtabiliꝰ.ꝓpter quod dicit phs.i.metaph̊.ꝙ antig
poſuernnt aquã pᷣncipiũ oĩuz.qꝛ dixerũt ipſã eẽ iuramtũ deoꝝ.

¶ Et oĩs cõtrouerſie eoꝛũ finis ad ↄfirmationẽ eſt iuramentũ.

qꝛ fcã hominũ ſunt fallibilia.⁊ ideo ad cõfirmatõeʒ oʒ recurre
rę ad diuinà veritatẽ infallibilẽ que ĩ iuramẽto vocat᷑ ĩteſtem.
uũdãtiꝰ volens ac̃.

4 acta ẽ abꝛabe ꝓ ſe ⁊ heredibꝰ ſuis. E¶ Immobilitatẽ cõ⸗

ſilij ſui ĩterpoſuit iuſiurãdũ.ꝑ hoc ex abũdãti eam ĩmobilẽ oñ/

dit.erat eni firma ex h̊ ꝙ ꝓcedebat ex dĩno ↄſilio.⁊ iõ iuramẽ/
tũ additũ firmauit eã ex abũdanti.qñ ꝓmiſſioni pᷣus facte ipſi
abꝛahe fuit additũ.vt hr̃ Señ.⁊z. Uitgonae res. Pic ex
foteris ab ereluderkerg ridliezc iꝗ ſũt de ſemine abꝛa/
ſi fuerit imitatoꝛes fidei ipᷣiꝰ.certitudinalłr ↄſeãnt᷑ pmiſſio
nem abꝛahe factã pᷣdicto mò firmatã.⁊ G ẽ qð d̃ h. Ut ꝑ duas
res ĩmobiles.ſ.dĩnum cõſiliũ ⁊ ei inramẽtũ. m ¶ Quibꝰ im

poſſibile ẽ mẽ.deũ.foꝛtiſſimũ ſolatiũ habeamꝰ.i.ſecuri ſimꝰde
obtinẽda ꝓmiſſione.qꝛ ſumꝰ imitatoꝛes abꝛahe.ꝑꝑqð ſeqtur.
¶ Quiↄfu.ſupple ꝑ baptiſmũ ad xpCj ꝑ quẽ adimplet᷑ pꝓmiſſio

abꝛahe fcã.iõ ſegt. o ¶ Ad te. ꝓpo.ſpẽ.i.certã glie expectati
on᷑. pQuã nẽ an.ha.aĩe tu.⁊ firmà.ſic̃.n.ãchoꝛa mãlis tzʒ
ſlauè imobilẽ iter fluetꝰ maris.ita ſpestz aias ĩmobiles ĩter flu
ctus varie ⁊ multiplicis tẽtatiõis.verũtamẽ ipſa ſpes hʒ ↄriuzʒ

modũ firmitatis reſpeũ ãchoꝛe mãlis.qꝛ ãchoꝛa mãlis ꝑ hoc

ꝙ figit᷑ in terra dat firmitatẽ naui.aĩe ãt nr̃e nõ põt ĩterra ſta

t ince.vſq; ad inte.velaminis.i.ad ſecreta cele

biliri.iõ oz Liier ſpei firmet i loco ↄrio.ſ.ĩ celo.⁊ G̊ ẽ quod

⁊ hoc quod ſubdit᷑. x ¶ Ubi pcurſoꝛ ieſus ⁊c̃.hoc ãt apls.ſvᷣ
dit.qꝛ pꝛius locutꝰ fuerat de pontificatu xpᷣi ⁊ interpoſuerat ali
qua ad excitationẽ audientiũ.⁊ ſic ↄnᷣr reuertitur ad ſuum pꝛo
poſitũ.ſ.ad loquẽdũ ð pontificatuxpᷣi de quo adhuc loquit᷑ ca.
ſe.¶ Ad euidẽtiã maioꝛẽ cuiuſdã dicti in h̊ capło querit᷑. Utrũ
in aetibus poſt baptiani vnia hẽat locum.Et arguiturꝙ nõ
qꝛ ſicut baptiſmus hʒ efficaciã a paſſione xpᷣi.ita ⁊ pnĩa.ſed ba/

ptiſinus non võt iterari.ergo ⁊c̃. Itẽ ſpũalis curatio que fit per
pniam ſignificata ẽ p curatiões coꝛpales quas xps opatus eſt.
ſed xpᷣs nõ legitur aliquẽ bis curaſſe. g⁊c̃.Contra Eccl.⁊.dicit᷑.
Scdᷣm magnitudinẽ eius ſic ⁊ mĩa illius.ſed magnitudo deii⸗

finita ẽ.ergo ⁊ eius mĩa.⁊ per ↄñs nõ tantũ ſemel ſed totiẽs quo
tiens recipit reuertentẽ ad pniam ẽt poſt baptiſmũ. Rũdeo.in

bac qõe fuerunt hereſes ↄrie occaſione illius quod dcm̃ ẽĩ boc
c eni eos qui ſemel illuminati ſũt ⁊c.per qð in
telligitur baptiſmus vt dcmẽ.S ſequit᷑.Et ꝓlapſi ſt rurſus re

cap. Impoſſibile enĩ

nimiter ferés adèptꝰ ẽ repꝛomiſ
ſionẽ. Hoĩès.n.ꝑ maioꝛeʒ ſui iu

vbi pᷣcurſoꝛ ꝓ nobis iĩtroiuit ibs

nouari ad pnias.dicit gdã pᷣſbyter romanꝰ noie Nouatus.ꝙ nullus
põt reſurgere ad pniam poſt baptiſmũ.ſʒ ̊ ẽ falſũ ⁊ erroneuzʒz.ſᷣm ꝙ
dicit Athanaſi ĩ epłla ad Serapionẽc.⁊ ꝓbat ꝑ ſcripturã ꝑ illũ coꝛin⸗
thiũ ĩceſtuoſum de qͥ logꝗtur apls.i.Coꝛ.ꝭ.ꝗ tate enoꝛmitatis erat ꝙ
vxoꝛẽ pf̃is ſui hẽbat.ꝑꝑ qð apls iuſſit eũ tradere ſathane ad affligen
dũ.vt ſpũs eius ſaluus fieret ĩ die dñinr̃i ieſu xpᷣi.vt ibidẽ dr.qð nõ
eẽt verũ niſi pnĩa in eo haberet locũ.Itẽ de illo eodẽ ſcribit᷑.?.Coꝛ.
2z.ꝙ de mãdato apli fuerit iterũ receptus ad cõicationẽ fideliũ ꝑ qð
pʒ ꝙ pnia hʒ locum in ca
dẽtibꝰ poſt baptiſmum.
Itẽ paulus apls ſcribẽs
Balathis gꝗ poſt receptio
nem fidei ⁊ baptiſmi fue
rant deceptia falſis apo
ſtolis. diẽ Ha. 4. Filioli
mei qͥs iteꝝ parturio do
nec foꝛmet᷑ xpᷣs in vobis
ex qͥ pʒ ꝙ recepit ecs ad
pnias poſt baptiſmũ.poſ
ſm oꝛdinẽ melchiſedecbponti· cteterroꝛ Nouatip r5⸗
IiEin nẽ ipugnari.ſʒ q̊ dimitto
fex factus in eternum. ¶ VII. qʒ ̊ tractari bz in. 4. ſen
J́MUB tétiaꝝ.Erroꝛ ãt hꝰ ↄri? ẽ

erroꝛ Oꝛigenis. qui nimis laxanit pniaz ſiẽ Nouat nimis reſtrinxit
dicẽs ꝙ nõ ſolũ hʒ locũ pnia totiẽs qtiẽs in vita pñti.ſʒ hʒ locũ in fu

ſilij ſui:itrpoſuit iuſiurãdũ:vt ꝑ
duas res imobiles ꝗbꝰipoͤſſibile
ẽ mẽtiri deũ: foꝛtiſſimũ ſolatiuʒ
habeamꝰ? ꝗ ↄfugimꝰ ad tenẽdaʒ
pꝛopoſitã ſpeʒ quã ſicut ãchoꝛã
habemꝰaiè tutã ac firmã: ⁊ ince
dẽtẽ vſq; ad iterioꝛa velaminis:

turo.qꝛ dicit demones ⁊ dãnatos poaliqð tpᷣs ad graz ⁊ gliam reuer⸗/

ti. ſʒ B ẽ ↄ rönẽ ⁊ ſcripturã ſacrã.eadẽ enĩ roͤne videret᷑ ꝙ beati poſ-
ſent cadere a beatitudine. ⁊ dãnati reuertãtura damnatiõe.pᷣmũ
ãt ẽ erroneũ.̊t ſcõm.Itẽ.ſcriptura eodẽ modo loquitur de duratio
ne dãnationis ⁊ btĩtudinis. Matth.25. Et ibũt hi in ſuppliciũ eter/

nü.iuſti aut in vitã eternã. multa ẽt abſurda alia ↄtinentur in erroꝛe
Oiꝛigenis. que dimitto ꝓpter ꝓlixitatẽ.⁊ qꝛ ſufficiẽter tractat a do/⸗
ctoꝛibꝰ. 2. . 4. ſnĩa ꝑ. Fides ãt catholica iter duos erroꝛes pꝛedictos
tʒz medium. ſ.ꝙ in vita pñti etiam poſt baptiſmum põt penitentia

totiens quotiens iterari.⁊ iõ verbum apoſtoli ſupꝛa inductũ ꝙ mo

uit Nouatũ ad dicendũ gↄrium.exponẽdum eſt ſicut ſupea expoſui.

Sed õ erroꝛem Oꝛigenis tzʒ fides catholica ꝙ poſt vitam iſtam non
habet locum penitentia.qꝛ amplius nõ ſuntin via ſed i termino.Ad
argumentum pᷣmum in oriũ dicẽdũ ꝙ nõ è ſile de baptiſmo qui im/
pꝛimit characterè ĩ aĩa.ꝗ ꝗdẽcharacterẽ idelebilis.⁊ iõ baptiſmꝰnõ
.iterabilis.pnia aũt characterẽ non impᷣmit.ꝗᷓ ⁊c̃.Ad ſcõs dicenduzʒ
ꝙ non opʒ omnimodam ſimilitudinem eẽ inter figuram ⁊ figuratũ
⁊ideo ſi curatio coꝛpoꝛis non fuit reiterata a xpᷣo circa eundem hoę-
mineʒsʒ.pꝛopter hoc non ſequitur penitentià eſſe irreiterabilẽ. Pꝛe⸗
terea lʒz non legatur chꝛiſtum curaſſe eundem hominem pluries.nõ
pꝛopter hoc habetur quin fuerit factum.quia multa vpᷣs fecit qᷓ non
ſunt ſcripta vt hr̃. Joan.vlti.¶ In ca.õ.vbi dr in poſtil.ieet autem
hec expoſitio ſit ſubtilis.pᷣma tñ magl videt ↄcoꝛdare lrfe.ADDI.
Anc expõnem ſecũdam videt᷑ tenere glo mall afoifnii
lIr̃e.accipit.n.illud qð dr impoſſibile in q̊ tota vis rõnisconſi⸗
ſtit in ſua ꝓpꝛia ſignificatione.non ãt ꝓ difficili que ẽ ſigniif
catio large ſumpta.Silr qð dicit. Rurſũ crucifigentes ⁊c. Magis
conſonat huic expõni ſecũde.qꝛ ꝓut in glo.qui putant ſecundo bapti
cari quantũ ad ſe xpᷣm crucifigunt.qꝛ ſicut ſemel moꝛtuus ẽ ĩ carne.
ita nos in baptiſmo ſemel pctis moꝛimur.vnde non ẽ iterandũ ſicut
nec moꝛs xpᷣi iteranda. In eodẽ cap.vbi dicitur in poſtil. Sed B;
& ra rõem ⁊ ſcripturam ſacram ADDITIO.
5 „iainera fuit.5.nò vr᷑ eadẽ rõ ꝙ btĩ poſſent caderea baeaa
b

Ntitudine ⁊ dãnati reuertãtura dãnatione.tuʒ qꝛ dãänatio
btõꝝ eẽt mãifeſte ) dinã iuſticiã.ſilr ⁊ ↄtra diuinam miſeri
coꝛdiã.reductioãt dãnatoꝝ poſſet pcedere ex dĩna mĩa ſine pꝛeiu/
cio plenitudinis iuſticie ſue. put dem̃ fuit in ſecũda addi.⁊? ca.huiꝰ
eple.tũ qꝛ ꝓut ſcũs Tho.pꝛia ſecũde.q. .ar.A.in coꝛpoꝛe queſtionis
multiplx oñdit. Impoſſie ibile ẽ ꝙ aliquis vidẽs dinam eentiam vellʒ
eã non videre.dànati vero maxima ſupplicia ſua ſentiẽtes nõ irrõna
biliter ad refutationẽ erroꝛũ ſuoꝝ pꝛeteritoꝛũ poſſẽt reuerti.Adcõ
futationẽ tñ erroꝛis Oꝛigenis ſufficit anẽtas ſcripture ᷣm determi/
nation ecclie itellecta.¶ In eo.ca.vbi dr̃ in poſtil.Ad argumẽtun
pᷣmũ in ↄriũ dicẽdũ ꝙ nõẽ ſimile de baptimmo. ¶ADDITDO.
Aptiſmus ẽ quedam regnãtio ſpũalis dicente xpᷣo.Jo.3. Ni⸗
ſiquis renatꝰ fuerit ex aq̃ ⁊ ſpũſcõ:pnia vero ẽ quedam me⸗
gicina ſpũalis.Juxta illud Matth.o.cap. Non eſtopus va
lentibus medicus.ſed male habentibus ex quibus poteſt ſumi diffe
rentia hoꝛum ſacramentoꝛum quantum ad eoꝛum iteratiõem. nam
ſicut generatio coꝛpoꝛalis non iteratur.ita nec baptiſmus. ſiẽ me/

dicina coꝛpoꝛalis iteratur.ita ⁊ penitentia.⁊ ſic habetur alia reſpon/

ſio adpꝛimum argumentum.

ca. sreſumit Bur illõ qo. z. eaß. S. t vide conectionez ei⸗

b¶ Amimilat ãt. Exp̃dcls diẽ apls ipſum melchiſedech fuiſſe

ibi. 2 Joan. iʒ. ¶ In co. ca. vbi diſputat poſtil.qᷓre baptilmus ſilez xpᷣo ⁊ eiꝰ figurã.pᷣmo rõne nois qð iterpᷣtat᷑ rex iuſtitie.⁊: ganitͤ nofſ
nõ ẽ uerabił ſicut pnia.Et rũdet qꝛ baptiſmꝰ ipꝛimit chara/ ex loco regiminis.qꝛ d rex ſalẽ.i.rex pacis.⁊ iſta duo ꝑfecte cõ/ ne hati
cterẽ nò pnia. Burgẽ.ãt reddit aliã rõem diuerſitatis. qꝛ ingꝗt baptiſ ueniũt xpo.vᷣm ꝙ dĩ ps.vi.Sił oꝛietur in diebus eius iuſticia ⁊ gſiclenin
. mꝰẽ gnãtio ſpũalis.pnia ãt mediciĩa.ſic igit᷑ icoꝛpalib gnãtio non ẽ abundatia pacis donec auferat᷑ luna.qð nõ põt intelligi de pa/ aſt leei
itemabit:ſz bũ medicina.ita h.ſʒ iſte ſilitudines vſq;q̃q; nõ currunt ce facta tꝑe ſalomonis.qꝛ illa paꝝ durauit.vt hr̃.ʒ. Reg.ſed in ie ſarl
q̃tuoꝛ pedibꝰ. certũ.n.ẽ peccãtẽ moꝛtalr moꝛi.ſic igi ꝑ medicinã nõ telligit᷑ de pace ⁊ iuſticia data ꝑ xpᷣm.ſiłr ea q ſequutur de mel rtttß etr
põt ſuſcitari moꝛtuꝰ.ita nec voniammoꝛtal peccãs.ↄñs ẽ falſũ.tñ cciſedech. Sine patre ſine matre ⁊c.perfecte conueniũt xpo rtenhi cv
nspzihs vbinr pivoſ⸗ . ſſncpir eini bu ſieſinntn
ſibili ꝙ medici ſuſcita/ c eſchi mi ſit aaat ſit H effi af umana. ? ſine mie in eſen
bũt ⁊ ↄfitebunt᷑ tibi.igit Zc. n. melch iſedech rex mumn aut ct ſu :elir deimaſ nã dina.ſilr ſine pᷣn tubin
coõparatio illa ñ ẽ vlis. ce· ſalẽ ſacerdos dei ſuůmig Sdit ð pᷣcipuis abꝛaha pꝛiarcha cipio ſine fine dieꝝ etpob
teꝝ pnia põt ppꝑarignãti obuͤiauit abꝛahe regreſ Et qdem ð filijs leui ſacerdotiũ et ſine genealogia. urt ifiin
oni eah wiiſn girg ſoa cede regnũ: ⁊ bñdixit ei: cdi accipiẽtes:mdatũ hñt vðᷣcimas eiqꝛxpignatio ing nlſifen
Bidat Bur caz vinerſi et decimas oiuz diniſit abꝛaba: ſumẽa pploſz lege idẽ àfrib ſn enarrarinoͤpoͤ 5 iutnin
pʒ. qꝛ ſiẽ ꝓceſſus a nõ eẽ pꝛimũ ꝗqdem giterptat rey iuſti isq;; ißie exierit ð lũbiſabꝛabe or Ja. dʒ. Hene⸗ ghuirieteni,
ad eè ẽ ꝓpe gnãtio in cꝛ cie deidẽ aũt ⁊ rex ſalẽ:qð eſt rex Cuiat gnãtio ñ qnumerat ieis: rationè ei gs enar/ trtiuhſen⸗
delib ſic e eſtoan e pacis:ſinẽ pãe ſine mẽe fine gene decis ſũpſit ababꝛaha:èt hůcq mnitioieir ap⸗ n,
Fad gie anoin alogia:nec; initiu dien necß finse hebat repꝛomiſſoes bencdixit. ei: meicpiſedecd ahie
fit ppniam. vt pʒ igitur vite hñs aſſimilat? güt filio dei Sinevlla qt õdictõe qð mine ſupple. i ¶ Wa⸗ ſetieitde
pvnnia ẽ gnatio vł ſaltem Mmanet ſacerdoſi ꝑpetuũ. Intue melioꝛe bñdicitur. Et hic qdeʒ net ſacerdos ĩ eter/ mnaß nehie
ſilłis gnãtiõi.⁊ ita pʒ mołꝛ½ „d FE den nü.i.in ꝑpetuuz.nõ c ttpſſetii
dus calũniãdi ↄſuet apC õ qꝛ melchiſedech ſa (incte lhin
Bur. ſilitudines ⁊ tranſlationes ſepe contra poſtilł. accipit gene cerdotiũ fuit ꝑpetuũ ſimplr:ſʒ qꝛ ſcriptura nõ logt de pᷣncipio ifteitetint.
raliter ⁊ ſecũdũ generalitatem vlłit ſubſumens Ca.VII. 2z fine ſui ſacerdotij.nec de ſucceſſoꝛe ei.⁊ ꝑ G pfigurauit xpiſa n trtgfh
a 1 Ic. n. melchiſedech.Aligbꝰ ĩterpoſit ad excitatõeʒ audienti cerdotiũ.qdð ẽ ſimplłr ꝑpetuũ. E ¶ Intuemini. Deſcripta ſili⸗ imint ir
um ⁊c. apls reuertit᷑ ad ſuũ ꝓpoſitũ.ſ.ad ꝓbãdũ excelletia tudine ipis melchiſedechad xpᷣm. ↄnr apłiis pbat ſacerdotiũ lzmun e
ęucerdotu xpi.⁊ diuidit᷑ ĩ duas ptes.qꝛ p oñndit excellẽtiã hꝰ melchiſedech fuiſſe excellẽtiꝰ qᷓ ſacerdotiũ leuiticũ.⁊ diuidit nihinſgi
ſacerdotu reſpcũ ſacerdotij leuitici.? ondit ꝙ fideles debẽt huic ſa in duas ptes.qꝛ p pbat ꝓpoſitũ z remouet qðdãà dubium.ibi. litcisgoitu⸗
cerdotio ruerẽt ſbijci.⁊ ꝑs ĩcipit ĩ medio ca.io.ibi. Pũtes itaq; frés ¶ Et vt ita dcm ſit. oma ĩ ires.ᷣm ꝙ ꝓpoſitũ ꝓbat per tres rões. Eittnng
fiduciã. Circa pꝰ ſic ꝓcedit.qꝛ pᷣoñdit excellẽtià ſacerdotu xpᷣi reſſ· =.ibi.Et hũc ꝗ hẽbat.qʒ ibi.Et hqdẽ decimas:pꝛĩa rõ talis eſt clgunlb⸗
ctu leuitici ex ꝑte ꝑſone ſacerdotl.z? ex ꝑte ſui miſteru.⁊ icipit ĩ pn¶ Ille ꝗ accipit decimas ab alio maioꝛ ẽ illo.qꝛ ſicut dem̃ ẽ iam. ſeteidettde
cipio ſe. ca. ibi. Caplmãt ⁊c. Ad huc pᷣondit excellẽtia ſacerdotu xpi iũlle ꝗ dat decimas ꝑ hoc ꝓfitet᷑ ſeimpfectũ reſpcũ illi g accipit ironeltieirc

panẽitatẽ dĩnã.⁊?ꝰ oñdit hꝰ ſacerdotij necitatez. ibi. Lal.n. decebat.

decimas.ſed melchiſedech accepit decias ab abꝛahã vt habet

Krinniftii

Eirca p aduertẽdũ ꝙ apls ꝓbat ppoſitũ ſuũ p aucitatẽ.ps.ioo. Ju· Beñ.iq.ꝗ fuit maioꝛ abꝛahã.⁊ ꝑ ↄns eiꝰ ſacerdotiũ fuit maiqᷓ ununki
rauit ons ⁊ ñ pẽitebit eũ ⁊c. vñ tria ondit ad ſuũ ꝓpoſitũ ꝓpbãdũ.pᷣꝰẽᷣ ſacerdotiũ leuiticũ.qꝛ leui deſcẽdit ab abꝛahã.⁊ fuit minoꝛ eo. nni
illud qð in aucitate iſta ponit.Scõʒ oꝛdin melchiſedech.=v ẽ illud qð ãt ẽmaiꝰ maioꝛe ẽ maiꝰminoꝛe.⁊ hoc ẽ qð d.Intuemini ãt ſnlcn 1
qð ibi dr. Jurauit dñs.⁊c. c ẽ illud qð ſegr.Tu es ſacerdos ĩ eternuũ. i.diligẽter ↄſiderate. ¶ Quãtus ſit h.i.melchiſedech. dau er
iõ diuidit᷑ ĩ tres ꝑtes ĩ ꝗbꝰaplus tria pᷣdicta oſegt. 2 incipit. ibi. Et m ( Lui ⁊ deci. dedit de pci. abꝛahà pr̃iarcha.i.pnceps patruʒ.et Niii Ne⸗
qtũ ẽñ ſine.z ibi.Et alij qdẽ płes ⁊c. Circa pᷣꝰtria fac.qꝛ p declarat pꝓoñs melchiſedech fuit maioꝛ qᷓ; eui ⁊ qᷓ quicũq; alu patres B “ .
ſilitudinẽ ipiꝰ melchiſedechad xpʒ c' fuit figura.?ꝰ ondit excellẽtiã ab abꝛahã deſcẽdẽtes.Sʒ videret᷑ alicui ꝙ iſtud argumẽtũnõ nnKen
ipſi melchiſedech.ibi. Intuemini ãt. ? ex H acludit pᷣncipale ĩtẽtůũ valeat qꝛ ſi aligs ẽ maioꝛ pre epi.nõ ppꝑ hſegtur ꝙ ſit maioꝛ ipo l Eingt
ſexcellẽtiã ſacerdotu rpᷣi reſpcũ ſacerdori leuiticiibi. Sic ̊ſum epo. ſic ãt arguitur in ppoſito. ⁊c dicẽdiim ; in lege noua ſa enc
matio.Pꝛĩa adhuc ĩ duas.qꝛ ponit ↄditões melchiſedech. 2? ꝑ cõ cerdotiũ bz dignitatẽa xpᷣo ⁊ non ex dignitate paterna.⁊iõ ille tas pnpein
cludit ſiłlitudinẽ ad xpʒʒ ſiẽ figure ad figuratũ.ibi.Aſſimilat ãt.pꝛia quiẽ maioꝛ patre epi.nõ ꝑꝑ hoc ẽ maioꝛ epo.ſed dignitas ſacer ectamißpk
adhuc ĩ duas.q; p põit ipſi melchiſedechmſłtiplicẽ ↄditionẽ.æpõit dotu leuitici pꝓcedebat ex dignitate paterna.ꝑpꝑ B nullusalteri Aimnſiſſdehin
coꝝ ĩterpꝛetationẽ.ibi.Pꝛiꝰ ꝗqdẽ. Circa pᷣmũ deſcribẽdo cõditiones us tribus admittebatur.iõ bñ ſequitur argumètum. Et confir hſetehninen
melchiſedech.p ponit regiã dignitatẽ.d. Hic.n. melchiſedech rex ſa matur argumentum per illud quod ſequit᷑. n ¶ Et quidẽ de rinſtibie
lẽ. Dicũt at hebꝛei ꝙ ipe fuit ſem fili noe pᷣgenit ⁊ erat tũc.ʒo9.ãno filus leui ⁊c̃. Ad cꝰ euidẽtiã ſciẽdũ ꝙ leuite gnãli recipiebãtð vetntpifneke
rum. Salẽãt m qſdã idẽ ẽ qð hierłm. qꝛ illã ciuitatẽ ißemet Sem pᷣ cimas a reliqᷣ ppło iſrł. Int᷑ leuitas atilli qui erant maioꝛes illiꝰ tpbonſen
edificauit ⁊ i ea regnauit.vt dic᷑ Iſidoꝛ li.ij.⁊ etbymol.Scõm alios tribꝰ.videlʒ ſacerdotes ſũmi filij aaron nõ ſolũ accipiebant de tintöenee
eſt idem qð ſalim vbi bapticabat Joannes.vt hr̃ Jo.ʒ.⁊? ondit apts cimã cũ leuitis a pplo ſʒ ẽt de ꝑte leuitaꝝ recipiebt decimam nunicriß
ei dignitatẽ ſacerdotaleʒ.d. Sacerdos dei ſũmi.⁊ addit᷑ B.ſ. qᷓ vocabat᷑ decima decime. Nu.is.in ſignũ ꝙ ſacerdotes erant tehirper⸗
dei ſůmi ad oñdẽdũ ꝙ; nõ erat ſacerdos idoloꝝ.qꝛ idolatria tũc txis maioꝛes ſimplicibꝰleuiti.⁊ pari ratõe melchiſedech maioꝛ fuit linſevgſtet
vigebat ꝑ totũ mũdũ.⁊ qꝛ ad ipᷣm ꝑtinebat deo offerre facrificia ⁊ c abꝛaham qa ; accepit decimas.⁊ ꝑ ↄñs maioꝛ ipſo leuigꝗ deſcen/ oſoftnüſngee
ferre pplło ſpũalia.iõ occurrit abꝛahe ð victoꝛia reuertẽti yt bũdice dit ab eo.⁊ ſicidẽ ꝙ pᷣꝰ.⁊ B ẽ qð dr. Et qdẽ de filus leuignãliter ülenigciteſ
retei.x B ẽ qð ſubdit᷑. c ¶ Quiobuia. abꝛabe ⁊c.⁊ G hr Geñ.i . et acceptj. o¶ Sacerdotiũ acci.⁊ ꝑↄñs erant maioꝛes. mniir ſitteni⸗
qꝛ illeꝗ ↄfert ppło ſpũalia dz de ipo accipꝑe tꝑalia.iõ abꝛahã dedit ei p ¶ Maãdatũ ha.de.ſu.a po.ſᷣim legẽ.⁊ ꝙ noĩe ppli nõ ſolũ ĩtelli/ ejitenann
decimas de pᷣda.⁊ B qð drĩ. O ¶ Cui aõci oĩuʒ diui:abꝛa.p B.n.oñ gat ille tribꝰ.ſʒ cũ ẽt ſimplices leuite.exponẽdo ſubdit. bii mnt
Ait ſe impfcm̃ reſpcũ melchiſedech.qꝛ ei dabat decimã ꝑtẽ.q̃ ſi’t ꝑ q¶¶ Ideſta fra.ſuis.quanqᷓ; ⁊ ipi exte.de lũ.abꝛahe.ſʒ melchiſe/ (Npnlenone
fectionẽ eo ꝙ nüerꝰdenariꝰ ꝑfectyẽ. ſibi ãt retinebat nouẽ ꝑtes que dech. r¶ Cuius ge.non ãnuiĩ eis.q;ꝛ ſcriptura ñ faẽ mẽtionẽ Phbeniſtbi
ſiont ĩpfectões. e Cꝛimũ ꝗdé. ↄnr apls iterpꝛetat̃ qõdã dem̃ depfe æmfr̃e ⁊ genealogia eiꝰ.vt ſupꝛa dem̃ eſt. s ¶ Decimas ͤrſmir
de melchiſedech dicẽs ꝙ nomẽ eiꝰ iterpꝛetat᷑ rex iuſticie.melchos ſumpſit ab abꝛahã.ſicut maioꝛa minoꝛe. t ¶ Et hũc.h̊ expo i nDu
.n. idẽ eſt qð rex.ſedechãt idẽẽ qð iuſticia.ſalẽ ãt iterptat᷑ pax.⁊iõ ꝑ nitur ſecunda ratio que talis eſt. Benedicens maioꝛ eſt eo cui iglnideeefi
noia pdc itelligit melchiſedech regnabat ĩpace ⁊ iuſticia.iſta n. benedicit. quia benedicens medius eſt inter deuz ⁊ illumꝗ be/ nmngſdiere
vuo ſe ↄcomitat᷑ ſᷣm ꝙ or Iſa.32.Et erit opꝰ iuſticie pax.⁊ hoc ẽ qd nedictionem ab eo recipit.ſed melchiſedech benedixit ipſum enſpue
dr. Pꝛimũ ꝗdẽ ꝗĩterpꝛetat᷑ rex iuſticie.rõe ꝓpꝛuj noĩs. f¶Deide abꝛabã. vt habetur Geñ.i4. ergo fuit maioꝛ eo.⁊ĩ hoc patʒ ma nicitehn
ãt rex ſalẽ qð ẽ rex pacis.qð deſignat᷑ ex loco ſui regiminis.ſequi᷑. gne ig i nelchiſedech. qni bhñdirit eũ cui licdſes⸗ o
Sxlale qoEn 18. q delignate luiregin quit.· gna excellentia ipſius melchiſedech.qui bñdixit eũ cui erat fa lien⸗
80S epr̃e ⁊cẽ.p hoc nõẽ itelligẽdũ ꝙ melchiſech iſtis caruerit.ſed cta repꝛomiſſio de xpo.⁊ hoc ẽ quod dr.Et hunc.i.abꝛabam. vetofi n
de iſtis ſcriptura mẽtõeʒ nõ facit.qꝛ nõ loꝗtur de pre eiꝰ nec mrfe v¶ Quih⸗ ſſſioe gixrir. ſioſe melchiſedeck fonenſeni
qꝛ de iſtis ſcriptu metdez! kacit. qꝛ; nõ logtur depre ei nec mrfe v¶ Qui habebat repꝛomiſſiõcs benedixit.ſ.ipſe melchiſedech. htſei,
nec de pcipio vite eiꝰ vel fine.ſz ꝑ hoc videt ꝙ dem hebꝛeoꝝ ſit fal x¶ Sine vlla autez contradictione.i.generaliter verumẽ. giſtiſ
ſů:g dicũt ipſũ fuiſſe ſem filiũ noe.q; ſcriptura deſcribit preʒ ⁊ ma pꝓ ¶ Quod minus ẽa melioꝛe benedicit᷑i.a maiore.qꝛĩ his q̃ ſũt ſeetoi ſi
trẽ ipſiꝰ ſem ⁊ eiꝰ ganealogiã. Sʒ ad hoc poſſet dici ꝙ ſcriptura dep· quãtitate magna idẽ ẽ eſſe maius quod ⁊ melius. ſitni,
dictis nõ logꝗt ſub noie melchiſedechde qͥ arguit:⁊ facapłs mẽtõeʒ: 3¶¶ Et h qdẽ. pic ponitur tertia rõ que talis ẽ. Ille qui ſẽꝑ vinit ſntinin
tchhoc ſuffic ad rõem figure q̃ frequẽt᷑ defic a figurato ĩ pluribꝰ. maioꝛẽ if. ſʒ 11 6,ſacerde erã lir⸗
gureg krequet denicg nigurato i plurb . maioz eo ꝗ moꝛit᷑.ſʒ abꝛahã moꝛtuꝰc.⁊ ſacerdotes ve.te.erat Niundn

S
—
—
—
= =
-

=

—
=
=
=

=

abitödiet
Mriii
. Nl,nechict⸗
34 ie
) mrſceneen
Minenn
mehietn
hurmnölgideze⸗
egböfgnung
Mmmemini delnhen
irmplispbatlunti
dorülenitcin duit
nonetcdidtbinnti
vitüpaternufs
decimdsriztle
illogſtardeni
crüre ciili tean
cins dabeiſthht
ͦſacerdotiüftiniß
vabubidſtitnunen
doicdf nnti
ſthineichtetet⸗
achiptetſſent
iich nicigem

=.

1

E
==

cnigiſtdengneimi

geegupinmunß⸗
ſcidumgikeent
õ
eio idgis
Ctemna gbnulkf
rngunen i
aui. 1 idg
niegnii tiiin
lignienummnn
nno liathitw
uup rehithidan
ſmnigiemtan
nechiutcnuii
—
ideſlplugi,
isermtnneth

—
E

,Ten
en

.
14

e ¶ Et vt ita.̊ remo

quo pplo iſrl. g

k ¶ Ppls eni ſub ipo.i.ſacerdotio leuitico. l
in mõte ſynai:vt pʒ.Exo.⁊o. Si gillud ſacerdotiũ fuiſſet perfe
Quid adhuc neceſſa.fuit ſᷣʒ oꝛdinẽ melchiſedehb ⁊c᷑.
tii.qui nõ diceret᷑ ſacerdos ſᷣm oꝛdinẽ aaron.ſed ſᷣm alium oꝛdi

Ad Hebreos

moꝛttales.nõ fic ãt melchiſedech.ergo maioꝛẽ ipo abꝛahã.⁊ ſa/
cerdotiũ eiꝰ maiꝰ ſacerdotio leuitico.⁊ G ẽ qð ſubdit᷑.Et h gde
.i. in ſtatu leg mopſi. a ¶ Moꝛiẽtes.ho.deci.accipiũt.i.ſacer
dotes ꝗ ſũt moꝛtales. b Ibi ãt.i.ĩ ipſo melchiſedech.

c ¶ Cõteſtat᷑.(ſcriptura. O¶ Oꝛviuit. Per pꝛedicta non ẽ itel

ligẽdũ ſiẽ itellexerũt alig heretici ꝙ ipᷣe melchiſedech fuerit ĩ/
moꝛtalł.ſʒ ̊ dr.qꝛ ſcriptura nõ faẽ̃ mẽtionẽ de moꝛte eiꝰ.ſicut ᷣ
moꝛte abꝛahe ⁊ ſacerdotũ veteris teſti.⁊ G ſufficit adrõeʒ figu
re q̃ dʒ a figurato öò

rdt smei⸗ decimas moniͤtes hoſes accipi
chiſedech ꝑ H ꝙ5ð ſt:ibi 41 ſit ↄtèſtat̃ qꝛ viůit. Et uͤt
monteei⸗ nõ fit ine ita dem̃ ſit:ꝑabꝛahã ⁊ leui 9 dci
tio in ſcriptura.ſuf⸗ mas accepit:ciatꝰ. dhũc.n
ſoicterfüit ſiona llase epit:öciat?c. Adhuͤc.n.

in lübis pꝛis erat:qñ obuiauit ei
melchiſedech. Si ↄſümatis ꝑ
ſacerdòtiũ leuiticũ erat:ppls.n.

xpᷣi ſacerdotis no.
te.ꝗ viuit ĩ eternu.

uet qõdã dubiũ cir ſub ißoͤ legeʒ accepit:qd adhuc
capdicta sι neciuz fuit m oꝛdinẽ melchiſe⸗
ſue pceſſerüt ex B innen Delchue
abꝛabã dedit de dech aliũ ſᷣgẽ ſacerdotẽ ⁊ ñ ſʒ oꝛ
cimas ipi melcbiſe dinẽ aarõ dici. Traſlato.n. ſa⸗
dech. Et poſſet ali· cerdotio:nece ẽvt ⁊ leg trãſlatio
quis dicere.lʒ abꝛa fiat. In quò.n. B̊ dñr: de àlia tri
hã fuerit decimat*.Rbülat. In quo.n. h dnr: de alia tri
non py boc ſeg q bu de qua nullus altario pᷣſto
leui ecimar, ſnc⸗ fuit. Manifeſtuʒ é. n. ꝙ ex iuda
rit.h remouet abls Oꝛtus ſit dñs nĩ: in qᷓ tribu nihbil
dicẽs ꝙ imo ſegẽ ꝙ de ſacerdotibꝰ ſes! 5
leui ⁊ oẽs ð abꝛa de ſacerdotihꝰmovſes locut?c᷑.
hã deſcẽderunt a· Et qᷣpliꝰadhuc manifeſtũ ẽ:ſiʒ
adhuc erãt in lũbij MMW 7
abꝛahe qũ dedit de

cimas melchiſedech.⁊iõ leui in abꝛahã decimat c.⁊ B eas dr ·
Et vt ita dem̃ ſit.i.ſegt ex dcis . f ¶ Per abꝛa. ⁊ le.g deci.

dhuc.n.i lũ.pa.erat.i.abꝛahe erat leui qñ
obuiauit ei melchiſedech a q tũcaccepit decimas.Siãt aligs
ex dcis arguat ꝙ xpᷣs decimat fuit in abꝛahà qꝛ deſcẽdit de eo

atgtel g illi de tribu leui acceperũt decimas a reli

Dicẽdũ ꝙ nõ valet.qꝛ deſcẽdit ab abꝛahã ſᷣm coꝛpulẽtã ſubam
tmm.ſs nõ ſp̃m rõem ſeminalẽ.Et iõ nõ fuit decimatꝰ ĩ eo.qꝛ non
fuit ↄcept ex ſemine virili.ſʒ vtute ſpũs ſcĩ.⁊ G hʒ diffuſiꝰ tra/
ctari.ʒ.ſniag. ppqð ad pñs dimitto. h⸗
pᷣdictis pbat apis ſacerdotiũ xpᷣi eẽ excellẽtiꝰſacerdotio leuiti
co ⁊ euacuare ipCʒʒ.ꝑ G̊ ꝙ ẽ ᷣm oꝛdinẽ melchiſedech.ſᷣm ꝙdicit

i ᷓpſũmatio.h̊ ex

—h

ps.ioo.vbi dr̃ de xpᷣo.Tu es ſacerdos ĩ eternum ſᷣm oꝛdinẽ mel

chiſedech. vt ſupꝛa dem̃ c.i.ca.⁊ diuidit᷑ in duas ptes ſᷣm duas

rões.2 incipit ibi.Et ãpliꝰ.Ad euidẽtiã pᷣme rõis notãdũ ꝙ ſa

cerdos nõ ẽ ſine lege.ᷣm ꝙ dr ĩ glo.pꝑꝑ qð ⁊ lex vetꝰ adminiſtra
ta fuit pplo ꝑ ſacerdotes veteris teſti.⁊ ſiłr lex noua ꝑ ſacerdo/
tiũ xpᷣi.⁊ iõ lex ⁊ ſacerdotiũ ſeſe ↄcomitãt᷑.ita ꝙ mutato vno et

sliud mutat᷑.ex qͥ pʒ ꝙ cũ ſcriptura diẽ pᷣs.ioo.ꝙ ſacerdotium
xp̃i debebat ſurgere ſᷣm oꝛdinẽ melchiſedech ꝗẽ aliꝰ ab oꝛdine
leuitico. eo ꝙ ſacerdotiũ leuiticũ fuit ĩpfectũ.alłr ñ eẽt neceſſe
imo ſupfluũ ſurgere ſacerdotiũ nouũ ſᷣm oꝛdinẽ aliũ.⁊ iõ ſacer
dotiũ leuiticũ cefſat adueniẽte ſacerdotio xpᷣi.ſicut vmbꝛa ad/
uenitte vitate.⁊ ĩpfectũ adueniẽte ꝑfecto.⁊ eodẽ mò lex vetus

adueniẽte noua.qꝛ lex ⁊ ſacerdotiũ pari paſſu currunt.⁊ B; ẽ qd

dr.Si g̊ ↄſumatio.i.perſectio. i ¶ Per ſacerdotiũ leuiticum

erat.ſupple non eẽt neceſſariũ aliud ſacerdotiũ.eui ca ſubdit᷑.
¶ Legẽ accepit.

ctũů. m
nem.quaſi diceret.nõ fuiſſet neceſſe.⁊ iõ cũ hoc neceſſe appare

at ex ſcriptura pᷣs.ioo.q̃ dicit ſurgere ſacerdotiũ xpᷣi ᷣm oꝛdinè
melchiſedech.ꝑ Gq manifeſte pʒ ꝙ ſacerdotiũ leuiticũ ⁊ aaroni/

cũ qdð idẽ ẽ.euacuat᷑ ꝑ ſacerdotiũ xpᷣi.⁊ ꝑ ↄns lex vetꝰq̃illud ſa
cerdotiũ ↄcomitat᷑.⁊ h ẽ qd ſubdit᷑. n

rãſlato.n.ſacerdo
tio neceſſe ẽ vt ⁊ legis tranſlatio fiat.ꝙ ãt ſacerdotiuz veteris
legis ſit trãſlatũ.declarat apłs vlteriꝰ ꝑ h̊ ꝙ xpᷣs a quo incipit
ſacerdotiũ noui teſti nõ fuit de tribu leui de q̃ eràt ſacerdotes
iſti. ſz de tribu iuda de q̃ logtur pᷣs.⁊ q ẽ qð dicit. o ¶ In q enĩ
hec dicũt᷑.i.ĩ xpᷣo de quo pꝛedicta ſeriptura ĩpleridicitur.

p¶¶ De alia tribu ẽ.i. de tribu inda. B nullus altario
pſto fuit.ad miniſtrãdũ vt ſacerdos. ? ¶ WManileſtum eſt eni

ꝙ ex iuda oꝛt ſit dũs nf̃ cc.pʒ lIfa. s Et ampliꝰ adhucmaniteſtũ
c. Pic ponit᷑ ſcõᷣa rõ q̃ talis ẽ. Neceſſe e ſurgere aliũ ſacerdotẽ vt pʒ ꝑ
rõnem pᷣdictam.gneceſſe fuit ſurgere aliã legẽ.qꝛ ſacerdotiuzʒ ⁊ lex
pari paſſu currunt.vñ ⁊ ſicut ſacerdotiũ illud ↄſiſtebat ĩ gbuſdaʒ ſa
crificijs carnalibꝰ.ſic ⁊ lex ꝓmittebat bona carnalia.lex auteʒ noua
ꝓmittit bona ſpualia ⁊ eterna.⁊iõ lex vetꝰ ⁊ eiꝰ ſacerdotiũ euacuan
tur ſicut quedãa iperfecta ⁊ infirma.⁊ boc eſt qd dicit apłs.Et ãplius
adbuc manifeſtum c.i.alia rõne pʒ pꝓpoſitum. t¶ Si ſm ſimili⸗
din mel. exur. alius ſa⸗
cerdos ⁊c.i.inſtitutꝰ ſic
erat iſtitutio ſacerdotuj
veteris legis.
v¶ Sʒz bʒ vtutẽ vite ĩſolu⸗
bilis.i.et᷑ne qð declarat

ſilituͤdinem melchiſedech exur
gat aliꝰ ſacerdos:qꝗ ñ ſᷣʒ legẽ mꝗ
dati cãnal fcusẽ:ſ pʒ vᷣtůͦtẽ vite
iſolubil. Cõteſtat᷑.n.qm̃ tu es ſa

cerdos i etnu oꝛdiné melchi irena ie ſeriytura
ſedech. Repꝛobatio ꝗdẽ fit pcẽ de xpo. Tu es ſacerdos ĩ
dẽt᷑ madati ꝑꝑ ifirmitàtẽ eiꝰ ⁊ in eternũ.pp qð ſequitur.

ARepꝛobatioquidez. i.
elacuatio. 3 (ETit pce
dłẽtis mãdati.i.veter le/
gis qᷓ fuit pꝛioꝛ noua oꝛ⸗
dine tꝑis.nõ tñ oꝛdie di⸗
gnitatis.qꝛ iperfecta pᷣce

utilitatẽ. Hihil.n. àd ꝑfectũ ad/ 1
duxit lex. Introductio vo meli
oꝛis ſi pei ꝑ quꝗ ꝓximam ad ðʒ.
E. q;tùʒ ẽ:nõ ſine iureiurando:
lij qdẽʒ ſine iureiurãdo ſacer- gni
dotes facti ſũt. Dic ut cũ iuͦrein duͤr berſectaluthe. nid
rado p ẽũ ꝗ dixit ad illũ. Jurauit a ¶ Mꝛopt ifirmi. ei ꝛ iuti
dñs ⁊ ñ penitebit eũ:tu es ſacer/ litatẽ.dr̃.n.lex wereinkir⸗
Noesjenij Inrĩ A, ma. qꝛ nõ poterat ĩiducer̃
oagietnu. Intin melio is teſti aa rirnclnezih e iini⸗
poloꝛ ſactus ihs. Et alij qui/ legis diuine. oĩ et inutif.
dẽ plures facti ſũt ſacerdotes ſʒ qꝛ nõ ↄferebat gratiã ha
l H bebat. n. vtilitatẽ inqᷓ;tũ
””ä retrahebat ab idolatria.
⁊ diſponebat ad xpʒ ſicut eiꝰfigura.⁊ ꝑꝑ h̊ ſubdit. b¶ Mihil.n. ad
pfectũ adduxit lex.qꝛ nõ ↄferebat ꝑfectionẽ gre ⁊ glie.ſʒ ̊ ſuabat
pfectioni legis noue que ↄfert vtrũq;.⁊ ẽ qðò ſubdit. Introductio
vo melioꝛis ſpeiꝑ quã ꝓximamꝰad deũ. c ¶ Et qtũ ẽ Oñſa excel
lẽtia ſacerdotuij xpᷣi ad ſacerdotiũ leuiticũ ꝑillud qð ĩ aucitate pᷣmiſſa
dĩ ſᷣm oꝛdinẽ melchiſedech.h̊ ↄnr B̊ idẽ oñdit ꝑ ̊ qð ibidẽ dr. Jura⸗
uit dñs.⁊ arguit᷑ ſic.Illud qð ſtatuit᷑ ſub iuramẽto firmiꝰẽ qᷓ; illõ qõ
ſtatuit᷑ ſine iuramẽto.vñ ⁊ iuramẽtũ dĩnuʒ ẽ ſignũ certiſſimũ ſui cõ⸗
