S S=
——

— —
=

E

4

SSS.
S

SESe=
= E
SZASA

S
=
.
— =
—

=
=
ES
=
E

„
=S.

☛ = =
— — S=S
S
g = =
„dr̃ =
= ö = =
S

=.
—,

==
=
—
z
E
=
E
—
—

=
=

S
E
=
E
S
=2
*

ine

–☛
Auuensciſi
mogſenin
mhüiine
eſamirnmiitt

eſantitftnit
eniegtiote
rfachenmangn
ne rözochlingi
Muliſelgtüͤfinn
eremoenie
Aenntügli
Qunͤeringndil
berzimiigtit
mshöanidenr
epreſinginnte
tnämiiginehi
rich Nerminie
igiigtginiefinn
Crprwwüm
mennin
i2 nictedhn
chtieniengeng⸗
Uinmi icnn,
ti güefni
gerwmun
urligi Kii
knin nen
penn ſaſtlii i
Eauktitſſhi⸗
znitninii⸗
nts minen
e Enteinsß
sNobilet ,
Pamüfin
riignuni
tueg ii ii
vm gihinn

„
*

Æ☛

E

=
ES
= =—

=

—
—
=

=—

S

—
—
—
S=
—

=

=S

R
—
—— =
S

¶ Joannes

qꝛmixtũ nõ eſt aliquod elemètoꝝ nec ipſa ſimul ſũpta.qꝛ tunc
mixtũ nõeẽ᷑t aligd vnũ.⁊ ideo ſi ex vbo ⁊ carne fieret vna natu
ra ſequeret ꝙ xpᷣs nõ eſſet hõ neq; deus cõtra ſcripturã noui
veteris teſti.pꝛopter quod Arriꝰ dixit ꝙ ex carne ⁊ vbonõ eſt
facta vna natura.ſed ipſum verbũ carnẽ aſſumpſit non tamẽ
animã.qꝛ vbum ſupplet locũ anime ſᷣm ipſum.ſed iſtud dictuzʒ
iplicat ↄtradictiõeꝭ. quia caro nõ eſt in ſpẽ carnis niſi per aĩazʒ.
vt habet.A.metheoroꝛuz.⁊ ideo dicere ꝙ vbuʒ aſſumpſit car/
nẽ ⁊ non aĩaz impli

eeagienionez. 2 habitauit in nobis. Et vidi/
verbũ ſupplere lo. mMũs gloꝛiam eius gloꝛiam quaſi
ſam gie giua caro vnigenitia patre: plenum graͤtie
etiã ᷣm ipſum ritatis. Toannes tẽéſti ⸗
non eſtĩfoꝛmata ꝑ t veratis Joannes teſtimoni
verbũ.ſed tantuzʒ

aſſũpta. Et ſi diceret ipſã per verbum infoꝛmari.boc tamè eſt
ipoſſibile. Itẽ ſequeret᷑ ꝙ xpᷣs non eſſet homo.vt patet manife
ſte.ꝓpter quod Appollinaris dixit ꝙ vbuʒ aſſũpſit carnem.qꝛ
ſᷣm ipſũ aſſumpſit aĩiam ſenſitiuã quedat eẽ carnis.non tamen
aſſumpſit aiam intellectiuã cũ verbũ ſit maxime intellectiuũ.
⁊ iõ in xpᷣo ſolumõ ponebat ĩtellectũ verbi.ſʒ hoc pʒ falſũ.qꝛ lʒ
iſte ĩ xpo poſſet ſaluare carnẽ non tũ carnẽ humanã:qꝛ caro nõ

dr huana niſi ꝑaĩazʒitellectiuã.ẽt ſʒ ponẽtes płalitatẽ foꝛmaꝝ

Itẽ xpᷣ non eẽt homo.cũ homo in ſpecie humana reponat᷑ per
aĩaz intellectiuã ſed magis eſſet aial bꝛutum.qꝛ aĩa ſenſitiua
nõ reponit niſi in ſpẽ bꝛuti.hec ãt oĩa cõtra fidẽ ſunt ⁊ ſacram
ſcripturã.⁊ ideo ſunt tanqᷓ; heretica ⁊ repꝛobata.⁊ licet pluribꝰ
alus vijs poſſent pᷣdicta impꝛobari.tñ ꝓpter ꝓlixitatẽ vitandã

omitto. ppter qð dicẽdum ꝙ cũ dicit᷑. Uerbũ caro factuʒz eſt.ꝑ

carneʒ itelligitur nã hũana.ſicut frequenter in ſacra ſcriptura.

Vnge dicit᷑ Iſa.Ao. Omnis caro fenũ ⁊c̃. Et qð per carnè intelli

gat᷑ natura humana pʒ ꝑillud qð ſubditur. Uere fenũ eſt popu
lus.Caro igit᷑ iſta.i.natura humana.aſſumpta ẽ a vbo nõ in vni
tate nature.ſed in vnitate ſuppoſiti vel perſone.⁊ideo ẽ ſenſus
Verbum carofactum eſt.ac ſi diceret.deus hõ factꝰ eſt.qꝛ licʒ
fieri repugnet deo vel verbo abſolute.põt tamẽ dici de eo ratio
ne nature humane adiuncte.vt diffuſius declarat᷑.ʒ.ſentẽtiaꝝ
qꝛper tale fieri nõhabet ꝙ deus de nouo incipiat eẽ.qð eſt im/
poſſibile.ſed qð incipiat eẽ homo.qð eſt poſſibile.qꝛ ſuppoſitũ
diuinũ eſtinfinite ſubſiſtentie.⁊ ideo põt naturam in ſeipſoſu/
ſtentare.vt diffuſius declarat᷑.ꝭ.ſentẽtiarũ. Conſiderandũ ta/

men ꝙ eudgeliſta nõ ſine rõne dicit verbũ eẽ factum carnẽ ma

gis qᷓ; hoĩem.qꝛ per hoc euitatur erroꝛ illoꝛũ qui dixerũt natu/

rã humanã habere in xpᷣo hypoſtaſim ꝓpꝛiã.ſi eniʒ dixiſſet ver

bü factumẽ hõ.cum homo ſignificet naturã humanã in ſuppo
ſito. ⁊ dediſſet occaſionẽ cogitãdi ꝙ nã humana in xpo ſubſiſte

ret in ꝓpꝛia hypoſtaſi. Similiter magis dixit verbũ factũ eſſe

carnem q; aiam. ne daret᷑ occaſio cogitandi ꝙ illa vnio eẽt tm̃
ſm actũ aĩe vt ꝑcognitõem ⁊ amoꝛẽ.non tñ ĩ vnitate ſuppoſiti.

3Et vidimus. Poſtqᷓ; euangeliſta declarauit verbi emanatio/

-

nem ⁊ eius incarnatiõem.hic ↄſequẽter oſtendit qualiter ipſe
⁊alij apli habuerũt de hoc cognitiõem. Et diuidit᷑ in duas pꝑtes
q; p ponit inoteſcendi modũ.ſecũdo manifeſtat ipᷣm.ibi.Et de
plenitudine.Pꝛima in duas.ſʒʒ duplicẽ modũ inoteſcendi quẽ

ponit. ſecũda ibi. Joãnes teſtimoniũ perhibet.pᷣmus aũt ĩnote
ſcẽdi modusẽꝑ viſum. Sciendũ tñ ꝙ videre aliquãdo accipit
non ſolũ ꝓ viſione coꝛpoꝛali.ſed etiã ꝓ cognitione intellectua/

li. per quẽ modo dicimꝰ. vides tu hoc.i.intelligis:⁊ hoc eſt quia
viſus eſt ſpiritualioꝛ inter alios ſenſus ⁊ plures rerum differẽ

tias nobis demonſtrat.vt habe.i.Metha.⁊ideo nomĩe viſus
vtimur aliquãdo in his q̃ ꝑtinent ad intellectũ.vtroq; modovi
dendi hũit ioãnes ⁊ ali apoſtoli noticiã verbi incarnati.q;ꝛ cuzʒ
ipſo fuerũt coꝛpoꝛaliter cõuerſati.⁊ ſic viderũt ſenſibiliter ope
ra virtutem totiꝰcreature excedentia.ſicut ẽ ſuſcitatio moꝛtui.
illuminatio ceci. ⁊ coſimilia.ex ꝗabus viſu mentis pceperũt eiꝰ
diuinitatẽ in carne latentẽ.viderũt etiaʒ hoc mẽtaliter ꝑ inter/

nam inſpiratiõem.quãdo apꝑuit eis ſenſum vt ĩtelligerent ſcri /

pturas.vt habet᷑ Luc.vlt.⁊ hocẽ qð dicitur. Et vidimꝰ gloꝛiazʒ
eius.i.excellẽtiam oẽm creaturam excedentẽ.ꝑpꝑ qð ſubdit᷑ q̃ſi

exponẽdo pꝛedictã gloꝛiã. b¶ Quaſi vnigeniti a patre.i.na ⸗

turaliter ab eo ꝓcedẽtis ⁊ ꝑ cõſequẽs eandem naturã numero

cũ ipſo hẽntis.hoc enĩ viderũt apoſtoli pᷣ ꝑpr̃is teſtimonium in

tranſfiguratõe in qua fuit ioãnes cũ petro ⁊ iacobo.vt habetur

.

Math. iv. ⁊ iõ tunc audiuit vocẽ pr̃is dicentis de xpᷣo.Pic ẽ fi/
lius meꝰ dilectus ⁊c ⁊:viderũt hoc ꝑ angeloꝝ obſequiũ.qꝛ an/
geli miniſtrabãt ei ſicut ſuꝑioꝛi.vt hẽtur Math̊.4. Supꝛa na/

dz itelligi. añ me fcũs ẽ.i.mihi pᷣlatꝰ.cuiꝰ rõnẽ aſſiãt.d.

angelicã nihil eſt niſi natura diuĩa.3? viderũthocꝑ B ꝙ crea
ture etiã viſibiles obediebãt ei ad nutũ ſicut dño ⁊ creatoꝛi.pꝓpter qð
dixerunt Math.S.Qualis eſt hic qꝛ venti ⁊ mare obediũt ei ꝗ hoc
viderũt pꝑ docendi ⁊ opandi modũ. Moyſes enĩ ⁊ al pphete nõ da-
bant pplo pᷣcepta.ſed de pceptis dei ipᷣm inſtruebãt.⁊ ideo dicebant
hec dicit dñs.vel aliqꝗd ſimile. Similiter de moyſe ſcriptũ eſt. Locu⸗
tus eſt dñs ad moyſen ⁊c̃. Chꝛiſtus aũt tanq; deus ⁊ ꝓpꝛia auctoꝛita/
te loquens dabat doctrinã ſuã.vt pʒ Math̊..vbi frequẽter dr̃. Ego
auüt dico vobis. vñ ĩ fine
illius ſᷣmõis dicit᷑ ꝙ erat
docens ſicut ptãtem ha/
bens. Et ſilr ꝑpenderũt
poperandi modũ.qꝛ ⁊ ſi
alij fecerůt miracula.G
fuit tm̃ depꝛecando.xpᷣs
MM aũt ⁊ ſi in miraculis faci
endis aliqñ oꝛauerit.vt in ſuſcitatiõe lacari Jo.ii.tñ cõiter miracula
faciebat imꝑando.vt pʒ ex decurſneuãgelui.ꝑ qð oſtendebat᷑ ꝙ illa
faciebat virtute iegtun iſ qð dr Luc.õ.ꝙ virtus exibat

uz perbibet de ipſo: etclaͤmat di
cens.Hic erat queʒ dixi:quᷣi poſt
me venturus eſt:antè me factus
eſt: quiã pꝛioꝛ me erat. Et de

de illo ⁊ ſanabat oẽs.ſegtur. c¶¶ Plenum gratie.⁊ hoc pᷣmo ꝓpter
gram vnionis.ille enim perfectiſſime eſtplenus graꝗ perfectiſime
deo Ziungit᷑.natura aũt humana in xpᷣo nõ ſolũ coniuncta ẽ deoꝑ co/
gnitiõem ⁊ amoꝛẽ ſicut ialus.ſed ꝑ realẽ vnioneʒ.⁊ hec dr̃ in xpᷣo gra
vnionis.pꝑ quã homo dicit᷑ deus ⁊ ecõuerſo ꝑ cõicationem idiomatũ
Dicit᷑ aũt talis vnio gr̃a inquãtum diuina liberalitate ⁊ miſericoꝛdia
facta ẽ ⁊? ꝓpter gratiã habitualẽ.que plenius fuit in xpᷣo qᷓ; in alis.
ꝓpter hoc dicitur infra.4.ca.ꝙ datus ẽ ei ſpũs non ad menſuram.qꝛ
non ſolü habuit plenitudinẽ ſufficientie.ſed ẽt redũdantie ĩ alios.qꝛ
eſt caput non ſolũ hominũ ſed et ã angeloꝛum. Q aũt virgo maria⁊
aliqui alij ſancti legunt᷑ pleni gratia:vt dicit de maria Luc.i.⁊ de ſte
phano Act.õ.hec tamẽ eſtalia plenitudo.plenũ enĩ opponitur vacuo
⁊ideo tot modis dicit᷑ plenũ quot modis dicit᷑ vacuũ.Dicitur autem
vacuitas gre.vno mõ ꝓpter virtutis defectũ circa ppꝛium ſubiectũ
⁊ tali vacuo opponit᷑ plenitudo gratie ſanctoꝝ.Alio modo dicit᷑ va/
cuitas gre eo ꝙ nõ redundat ad coꝛpus.⁊ tali vacuo opponit᷑ plenitu
do marie inquãtum gratia eiꝰaliquo modo redũdabat ad coꝛpus.ſu/
pernaturaliter concipiendo.plenitudo tamen marie nõ ſe extendit
ad alios.ita ꝙ ſit gre datrix.ſed ſolũ inquãtum gratie impetratrix.
xpᷣi aũt plenitudo ad alios ſe extendit.⁊ ſic opponit᷑ vacuo nõ ſolũ re/
ſpectu ſui.ſed ẽt alioꝝ.qꝛ fuit in xpᷣo plenitudo gratie nõ ſolum reſpe/
ctu ſui.ſʒ etiã reſpectu alioꝛũ. d ¶ Etveritatis.inquãtum inipſo fu
it vitas dĩna ſiue ĩcreata ꝑ vnionẽ nãe.Siltr in aĩa xpᷣi fuit plenitudo
vitatis ĩquãtũ hũit noticiã oĩuzʒ q̃ cognoſcit ðs noticia viſionis.Silr
fuit ĩ xpᷣo plẽitudo vitatis inq;tũ ĩpleuit oẽs figuras ⁊ ꝓmiſſiões leg
moſaice. e ¶ Joãnes teſti. phibet. Hic ponit z modũ quo ĩnotuit
ioãni ⁊ apoſtolis alys verbũ incarnatum.⁊ hic modus fuit ꝑ audituʒ

qꝛ audiuit a ioãne teſtimoniũ de xpᷣo quod erat efficax ꝓpter ioẽðnis

mirabilem natiuitatẽ. ⁊ ꝓpter excellentẽ vite ſue ſanctitatẽ.⁊ hoc ẽ
qð dicit᷑. Joãnes teſtimoniũ ꝑhibet de ipſo.⁊ bñ dicit ꝑhibet.ad oſtẽ
dendũ ꝙ eius teſtimoniũ fuit cõtinuatum:qꝛ nõ ſolum ſemel ſed ꝑplu
ries teſtificatꝰẽ de xpᷣo.⁊ ideo dicit phibet.ad denotandũ pᷣtinuatio
nem huiꝰteſtimonuj.ſecũdo oñdit᷑ iſtud teſtimoniũ clarũ.cũ ſubdit᷑.
f¶ Et clamat.qꝛ ioãnes non loquebaĩ de xpᷣo ĩocculto ſicut faciũt illi
gꝗ habẽt doctrinã ſuſpectã.ſed in palam coꝛã pplo.Dicitur aũt hoc te
ſtimoniũ certũ ⁊ verũ.qꝛ eodẽ mõ teſtificatꝰeſt pusde xpᷣo ĩ abſentia
⁊ poſt ĩ pnfñia.qdð notat᷑.cũ dr̃. g ¶ Pic erat quẽ dixi.ſ.añ.⁊ ideʒ mõ
dico. Ulteriꝰoñdit᷑ qð de xpᷣo dixit.eũ drĩ. h¶ Qui poſt me vẽ.c.pʒ
ꝙiohes nõ loꝗt᷑ de aduẽtu xpᷣi in mũdum:qꝛ ia erat nat⁊ fere.ʒo.an.
ſʒ loquit᷑ de aduẽtu ad pᷣdicandũ myſteriũ nr̃e redẽptionis ↄplendũ.
ĩ¶ ¶ Ante me fact c. Ex h̊ loco arguit Arriꝰ.ꝙ vᷣbũ ſᷣʒ nãm vbi ſit factũ
qꝛ non ẽ dubiũ ꝙ ioãnes pᷣceſſit xpᷣm ſᷣm carnẽ.⁊ ideo cuz dicit.Ante
me factus ẽ de nã vbi ĩtelligẽdũ eſt.ſed lr̃a ſeq̃ns G̊ dẽſtruit ꝑ hoc qð
ſubdit᷑.Quia pᷣoꝛ me erat.⁊ ꝑ ↄns habuit eẽ añ iohem.iõ ſi de factiõe
nãe loqret᷑ alr oꝛdĩaſſet lr̃as.d.Pꝛioꝛ me erat.qꝛ añ me ea iõ ſic
OQOꝛ poꝛ
me erat.ñ ſʒ hũanitatẽ ſʒ ſʒ dĩnitatẽ ĩ q̃ ab eterno. Põt ẽt alr expõi
referẽdo ̊ ad xp[ʒ ſʒ hũanã nãm adcuiꝰĩtellm ſciẽdũ ꝙ puer ẽ ĩ fieri
ſʒ curſũ nãe vſq; ad natiuitatẽ.Epᷣs ãt ab inſtãti ↄceptõis hũit coꝛpꝰ
oĩbꝰlineamẽt diſtinctũ.⁊ aĩaʒ oĩbꝰ vtutibꝰ ⁊ ſciẽtijs ꝑfectã qᷓ;uis nõ/
dũ hũerit ꝑfectã coꝛpis qᷓ;titatẽ.⁊ G̊ fuerat pᷣdcm̃ Hiere.ʒi.Nouũ fa/
ciet dñs ſuꝑ frã.młier circũdabit virũ.qꝛ xpᷣs ab ĩſtãti ↄceptiõis fuit
vir pfcũs mõ dcõ.Cõſtat ãt ꝙ xpᷣs fuit an ↄceptqᷓ; iohes fuerit natꝰ:
vt pʒ Lu.i.⁊ iõ q̊ mõ lr̃a pdcã pᷣt expõi.Aũñ me fcũs ẽ.vt ꝑ ſcm̃ eẽ ĩtelli
gat᷑ pfectio.qꝛ ̊ deſignat talis locutio.ſicẽ fieri ĩpfectõʒ deſigt.qꝛ xpᷣs
etiã pᷣm humanã nãm ante pfectus fuit qᷓ; ioãnes:vt pʒ per pꝛedicta.

¶ Et de plenitudine. Poſitis duobꝰ modis ꝗbus vbũ incarnatũ cis

motuit. pic ↄnñter vtrũq; modũ manifeſtat.⁊ pᷣmanifeſtat pꝛimũ qui

eſt ꝑ viſnz: vt dictũ eſt.2? 27 qui eſt ꝑauditũ.ibi.Et hoc teſtimoniũ
Ad intellectum pᷣmi ſciendũ ꝙ bec vᷣbaq̃ ſequũtur non ſunt vba iod/
nis baptiſte licz boc dicat Oꝛigenes.ſed ſũt verba ioànis cudgeliſte
declarãtis modũ quo cognouerũt verbũ incarnatũ per viſum. ſcõm
Aug.⁊ Chꝛyſo.dixerat eni ſupꝛa.Uidimꝰ eũ plenũ gratie ⁊ veritatis
poſſet aligs querere qualr hoc vidiſtis.iõ declarat qualr hoc cogno /
uerũt quaſi rũdens tacite qõni.Et diuidit᷑ in duas.qꝛ p declarat qua
litercognouerũt eũ plenũ gratie.ſecũdo qualr cognouerũt eum ple/
num veritatis.ibi.Deuʒ

nemo vidit. dicit igit pꝛi· onſendine eins .
mo. bñ dixi ꝙ vidimus plenitudine eius nos omnes ac

. A ⸗„ – b
eũ plenum gre qꝛ depte cepimus ? gratia ꝓgratia: quia
nitudine e nos oẽsac· Nexꝑ moyſen data E: gratia 2 ve-
cepin. poc orichine ritas ꝑieſumxpᷣm factac. Deüůʒ
apparuit i ſpus ſci miſſi E — eie
tecoſtes. ex cuiꝰplenitu lius quiẽ in ſinu patris:ipſe cnar
dine linguis omnium lo rauit. Et hocẽteſtimoniñ lodnis
quebant vt dicit̃ Act.z.aqũñ miſerunt iudei ab hieroſoly⸗

9

⁊ iõ expientia qdãmodo. mis ſacerdotès ⁊ leuitas ad euʒ

cognoſcebãt ipʒʒ xpᷣm eẽ „ E ₰½
pienu gre: ⁊ B ẽ qð dr̃. ⁊56 vt interrogaret en. Tugs es: Et
plenitudine eiꝰ nos oẽs
accepimus. Iſta dictio
copulatiua ⁊ nõ cõtinuat᷑ littere ĩimediate pᷣcedẽti.q̃ cõtinet verba
ioãnis baptiſte. ſʒ verba ioãnis euãgeliſte qñ ſupꝛa dixerat. Et vidi/
mus eũ quaſi vnigenitũ a patreplenũ gratie ⁊ veritatis.q;ꝛ hic decla
rat modù ꝑ quẽ hoc cognouerũt vt dictuʒ ẽ.ſ.ꝑacceptionẽ ſpũs ſacti
de eius plenitudine.iõ ſegtur. a ¶ Et gratia pꝛo gratia.pꝛima eni
gratia daĩ ſine meritis.qꝛ añ grãm nõ põt hõ mereri.ſʒ habita pꝛima
gratia põt hõ mereri deↄdigno augmẽtũ gre.⁊ iõ ⁊ gratia dat᷑ quo/
daãmõ pꝛo pᷣma.q; dat᷑ ꝓ meritoꝛio oꝑe pꝛecedẽte ex ipſa. Aliter põt
hoc exponi ⁊ magis ꝓpꝛie ad litterã de lege noua ⁊ veteri.ita lex
vetus dicit̃ gratia pᷣma.magna.n.gratia fuit dare legẽ ſpalem popu/
lo dureceruicis.⁊ alia beneficia illi populo collata.ꝓpter qõ dicitur
in pᷣs.i.. Nõ fecit taliter omni natõi ⁊c᷑. Quia tamẽ iſta lex erat im/
perfecta loco illius dataẽ lex noua que ẽpefecta ⁊ maioꝛ gratia.⁊ ſic
exponit᷑ illud. Et gratiam pꝛo gra q̃ſi dicat. Non ſolum accepim de
plenitudine chꝛiſti ĩ receptiõe ſpiritus ſãcti.ſed cũ hocaccepimꝰgra/
tiam ꝓ gratia.i.legem nonam loco veteris. pꝛopter qð ſubdit᷑ quaſi
exponendo. b Quia lex per moyſen data eſt gratia ⁊ veritas ⁊c.
dicitur autem lex noua reſpectu veteris veritas: qꝛ illa fuit figura ⁊
vmbꝛa illius.dicit᷑ etiam gratia reſpectu eius.qꝛ quauis lex vetus ex
liberalitate diuina fuerit illi populo data ꝓpter qõ põt dici gra large
eo modo loquendi quo quodlibet donum gratis datũ dicit᷑ gratia.no
tamẽ cõferebat grati iuſtificantẽ ſicut facit lex¶ noug.
¶ Deum nemo vidit. Hic declarat ioãnes qualiter cognouerũt xpin
fuiſſe plenum veritate.videlicet ꝑ doctrinã xpᷣi qui docuit eos de ſe/
cretis diuinitatis.q̃ cõpꝛehendi nõ poſſunt niſi ab eo in quo e pleni⸗/
tudo vitatl.⁊ hoc ẽ quod dicit᷑.Deũ nemo vidit vnq;.non accipit hic
nemo ꝓ nullo hoie.qꝛ in ſacra ſcriptura aliqũ accipii homo ꝓoĩ crea
tura.eo ꝙ hʒ aliquã cõuenientiãcũ oĩ creatura.ꝓpter qð dẽ Marci
vlt. Pꝛedicate euangeliũ oĩ creature.ita nemo aliqũñ accipit ꝓ nulla
creatura:ẽ igit᷑ ſenſus.Deũ nemo vidit vnqᷓ;.i.nulla creatura põt viſi
one pↄpꝛehẽſionis videre diuinã eſſentiã.⁊ ſubdit a quo opꝛehendat᷑.
dᷣ Unigenitus ꝗ ẽ in ſinu pr̃is.i.in itrinſecis dĩnitatis ipſe ↄpꝛehẽdit
eam.qꝛ bz eandẽ noticiã cũ pr̃e.⁊ ideo põt de hoc alios pleniꝰ inſtrue
re.ideo ſequit᷑. e ¶ Bhe enarrauit.ſicut pʒ ex decurſu euangelj ꝙ
aplos de ſecret diuinitatis docuit:vt de myſterio trinitatis.⁊ ð mul

tis alus que nõ fuerũt ita explicite tradita ĩ lege ⁊ ꝓphetis ſicut xpus

explicauit. ¶ Et hocẽ teſti.Poſtq; euãgeliſta declarauit modũ
quo habuerũt noticiã de plenitudine chꝛiſti per viſum. hic cõſequẽ/
ter declarat aliũ modũ quo ideʒ cognouerũt perauditum.videlicet

per ioãnis teſtimonium.⁊diuidit᷑ in duas partes.qꝛ pᷣmo manifeſtat

teſtimoniũ ioãnis factum in chꝛiſti abſentia.ſecũdo teſtimonium io
annis de xpᷣo in eius pꝛeſentia.ibi.Altera.pꝛimo teſtimoniũ dedit io/
annes ĩterrogatus.⁊ diuiditur in duas.qꝛ pᷣmofuit interrrogatus de
perſona.ſecũdo de officio.ibi.Et qui miſſi fuerant. Pꝛima adhuc in
duas.quia pᷣmo ponit teſtimonium ioãnis per modũ negatiõis.ſecũ/
do ꝑ modũ affirmatõis.ibi.Dixerunt ergo ei.Pꝛima adhuciĩ tres ſʒ
tres qõnes factas ipſi ioãni. ⁊ tres rñũſiones coꝛrũdentes.ſcõa ibi.Et
lterrogauerunt.tertia.ibi.Pꝛopheta.Circa pᷣmũ aduertendũ ꝙ tꝑe
pꝛedicatõis iohis erat famoſa opinio ⁊ maxime in hierlm vbi vige/
bat ſtudiũ legis ⁊ ꝓphetaꝝ ꝙ tps aduentus meſſie eet de ꝓximo.pꝛi
mo qꝛ videbãt ab eis ablatũ eſſe regnũ:vt declaraui ſuper Mathᷣ.⁊

Dañ.⁊ hoc fuerat eis datũ ꝓ ſigno aduentꝰ meſſie:Geñ.9.Nõ aufe

ret᷑ ſceptrũ de iuda ⁊c̃. Scðo q; videbãt ↄpletas hebdomadas dcãs

rseegluet⸗ eiꝰ.⁊ ſubdit᷑ ioãnis reſponſio.

a daniele de aduentu ſãcti ſanctoꝝ.qᷓ ↄplete fuerũt ĩ natiuita
te xpᷣi: vt declaraui ſuper Dañ.9.ca.vel ᷣm alios ꝗ dicunt eas

fuiſſe ↄpletas.is.anno tyberi ceſaris in paſſiõe chꝛiſti viderũt
eas cito cõplendas.ꝓpter qð meſſiam de ꝓximo expectabant
ex altera ꝑte ioãnis baptiſte mirabilẽ natiuitatem:⁊ ei excellẽ

tem ſanctitatẽ. ⁊ ideo fuerũt moti ad opinanduʒ ipᷣm eſſe xym.
ꝓpter quod miſerũt ſolenes nuncios ad ioãnem volẽtes ſuper
boc ſcire veritatem.verũtamẽ Chꝛy.dicit ꝙ malicioſe venerüt

ſed Oꝛigenes dicit
cònfeſſusẽ: èt nõnegauit. Et còn Kahicnmano ve⸗
24 ₰ . .— 14 en/
feſſusẽ:qꝛ nõ ſum ego xpᷣs.Et in duʒ veritatẽ. ⁊ hoc
terrogauerunt eum. Quid ergo. viget verius.quia
Helias es tu: ẽt dixit. Noniſum. inmodo querendi
aogen- ſndit exbibuerũt ioanni
Pꝛophẽta estu? Et rẽſpondit. maximã reuerenti
Moõ. dixẽrũt ei. Quis es vt rñſũ am. ⁊ hoc ex q̃tuoꝛ
demꝰ his ꝗ miſerũt noſ: Quid gi yt patet in littera.
cis de teipſo:? Ait. Ego vox clà pmoex pſonis mit
18 in deferto: din aite vi tentibus ad ipſum
mantis in deſerto: dirigite viam nãcios. ? notat
domini: ſicut dixit iſaias ꝓpheta cum dicitur.
“ g ¶ Qudado miſerũt
iudei.i.illi de tribu

iuda qui erãt nobilioꝛes in populo.ſecũdo ex loco miſſionis.cũ)
hieroſolymis.que erat ciuitas ſacerdotaliſ?
regia.⁊ quia ſtudiũ legis ⁊ ꝓphetarũ ⁊ cultus diuinꝰ vigebant
ibi. Similiter ipſa erat caput regni.tertio ex pte nuncioꝛũ.cum

dicitur. h¶ Ab

ſubdit᷑. i ( Bacerdotes ⁊ leuitas.que erãt ſolẽnes perſone.

⁊ maxime qꝛ illi ſacerdotes ⁊ leuite ꝗ fuerũt miſſi erãt de ſecta
phariſeoꝛum:vt dicit᷑ infra eodẽ ca.⁊ iſti erãt magis religioſi ꝰ
famoſi in toto populo illo.Quarto ex mõ interrogãdi.cum ſub
ditur. K (Ut interrogarẽt eũ. Tuꝗs es:q̃ſi volentes in hoc

— 5*

Et cõfeſſus eſt.ſ.veritatẽ. m
ibi diuinũ officium. hoc
veritas.vñ ſeqtur. n ¶ Et cõfeſſus ẽ qꝛ non ſum egochꝛiſtus
⁊ in hoc reſpõdit intẽtiõieoꝛũ.ad hoc enĩ querebãt.Tugs es:

vt reſponderet eis ſi eſſet chꝛiſtus velnon.

.— .

o ¶ Et interrogauerũt. Hic conſequẽter ponit ſecunda queſtio.

Sicut eni aduentxpᷣi fuerat pmiſſus iudeis ita ⁊ aduẽtus pe/
lie: vt habet Malach.vlt.Ecce ego mittã vobis heliam ꝓphe/

tam ⁊c̃.⁊ ideo audiẽtes ꝙ nõ eẽt chꝛiſtus interrogauerũt conſe
quenter ſi ipᷣe eſſet helias.⁊ ſubdit᷑ ioãnis reſpõſio.cu dicitur.
p E

tdixit nõ ſum. Sed videt᷑ eẽ contraillud qð dicit ſaluatoꝛ
de ioãne Math.ii.ipſe ẽ helias.dicẽdũ ꝙ ipſi querebãt de per/
ſona helie.⁊ ideo ad eoꝝ qõnem reſpondit ꝙ nõ erat helias in ꝑ
ſona.licʒ eſſet helias in ſpũ.pꝓpter ſimilitudinẽ vite in auſterita
te ⁊ doctrine veritate.⁊ in officio.qꝛ erat pᷣmiſoꝛ pᷣmi aduentꝰ

redẽptor..ſicut helias erit pᷣcurſoꝛ ſcõi.⁊ hoc modo ſaluatoꝛ vo

cat ioãnem heliam.⁊ ſic nõ eſt contradictio.

—

q¶ Pꝛoppᷣa. bic ponit tertia qõ.erat eniĩ famoſa opinio tctem/

poꝛis apud aliquos iudeos ꝙ ante xpᷣm veniret vn magnus p/

D

pheta ꝓ eo ꝙ ſcriptũ eſt deut.is.Pꝛophetaʒz ſuſcitabit oñs de?

de fribus veſtris ⁊c.q̃ qdem auctoꝛitas ſᷣm veritatẽ ĩtelligeda
eſt de xpᷣo ad litterã.lʒ iudei intelligerẽt eam de alio pꝓpbeta.

ideo ĩterrogauerũt eũ ſi eſſet ille ppheta de quo dicta ẽ ſcriptu

ra pdicta. vnde in greco hic nõ ponit᷑ ppheta abſolute.ſed cum
articulari dictiõe q̃ denotat ꝓphetã dictum antonomatice. ſub
ditur ioãnis rñſio. r ¶ Et reſpondit non. Non eni negauit ſe
eſſe ꝓphetam abſolute.nec ꝓphetam miſſuʒ ante chꝛiſtũ.quia

negaſſet veritatem.ſʒ negauit ſe eẽ illum ꝓphetam de quo lo/
tur illa ſcriptura pꝛeallegata que ad litterã Ede chꝛiſto intelli /

genda:vt dictũ eſt.Aliter exponit hoc Gre. dicens ꝙ negauit ſe
eẽ ꝓphetam tm̃.qꝛ erat pluſq; ppheta.ſed pᷣma expoſitio videt

melioꝛ ⁊ littere ꝓpinquioꝛ.qꝛ minus

fuit pluſq; ꝓpheta ſequitur ꝙ fuit pꝛopheta.

¶ Dixerũt ergo.PHic ponitur teſtimonium ioànis per modum

affirmationis. quia audientes nunci iudeoꝛuzʒ de omnib re
ſponderet negatiue. voluerũt aliquid affirmatiue dictuʒ abeo
repoꝛtare. ⁊ hoc ẽ quod dicitur. Dixerunt ergoei:quis es tu: vt

reſponſum de. his qui mi nos. quid dicis de teipſo. Affirmatiue

ſubditur ioannis reſponſio in qua dat teſtimonium chꝛiſto aſſe
ens ſe eſſe eiuspꝛecurſoꝛem dicens. t Ego vox clamantis

„ „

in deſerto:dirigite viam domini.i.ego ſum ille de quo ſcriptu/

ra dicit IJſa. 40.vt allegatũ ẽ ꝙ debet clamare in deſerto iudee
vt hoĩes ſe ppararent ad aduentum chꝛiſti in mũdum. Et bene

Etnõ negauit. vſurpando
ĩeſſet negare ipᷣm chꝛiſtum ꝗẽ ipNſa

includitur in maioꝛi.ſi eni

— —

p wepe

itii oend
Gemeneſcunt
bwiſebche

iktitoſoti,
fſicheicdidee

iegniffre,
unntn
coepzlserdat.
üredi
ieronieupi
ierdenicatceitt
ſuefart beten
hivebubleüfte

Ricſtesioannes
etiinidtili
(odirpeſteic
(biderit wtpzen

iiitduntneino
Kn⸗

eniſudignus
Rocicametano

lneclcumetgap

iitogeobee

poregohesind

ninittegimbe⸗

ſgnitiſun⸗
(ſtnienerenöſn

iſtünrüͤnb
lhnnarſplen
iuifſeſbreſeog
iptuneftcumng

panrbetbenindP

ſhiſeicop ite
ftenntaigigie
ſiebeirolettegsen
betbmnitſtee ſun

(eſnoehien

oiſcſeenn
nisſin rtede
nſbeint. bl
ubirestmi⸗

Allnaſeti
Umme diccze

ſigrtinintſo⸗
irllnnil

WE

Rch, wage
ddan andn
Dn
olericdetonii

epꝑ qõ dicebãt᷑ pha/ 2
.— iar cagare Et ꝗ miſſi fuẽrãt erant ex phariſe
igeſtu ⁊ victu erät Is.Et ĩterrogauerũt eũ:⁊ dixerũt
ab alus quodãmõ ei. Quid ergo baptiʒas ſi tu nõ es
diſtictii ſignuz ma xps neq; heliaſneq; ꝓpheta: Rñ
ele enne⸗ dit eis ioannes dicẽs. Ego bapti
geis celare p ritule 30 aqua: mediuùs añt vim ſtetit
gis. ppter qð audi/ quẽ vos neſcit. Ipſè ẽꝗq poſt me
entesa ioãne ꝙ nj vẽturus ẽ ꝗ ante me facteſt:chᷣiꝰ
Feron aenerpe ego nõſuʒ dignꝰ vt ſoluꝗ eiꝰ coꝛꝛi
cCLtabaãt tãqᷓ; pſonas giã calciamẽti. Hec i bethania fa⸗
ſolennes: q̃ſierunt cta ſunt trans ioꝛdaãnẽ vbi crat io
ab eo q̃re baptiga / qnes baptiʒzãſ. Altèra die vidit io
bat iducẽdo nouũ//&x

dTigeriinent
ieſig inint⸗
les
epa wnäent
miſisintsin unn
chensirema
õ

7

etite
Serumiinwiſiin
miepönſenmn .
e 1
clinutemdn

4

muni ge
Ditenhlri

140
9

mon Epnn

deſignat ioãnes ꝓpꝛietate vocis.qꝛ erat annunciatoꝛ vᷣbi di/
uini.i.xpᷣi ꝗ eſt verbũ pr̃is ſᷣm diuinitatẽ vt ſupꝛa dem̃ eſt:vox

enĩ humana eſtvᷣbi mẽtalis expᷣſſiua.

ritũ.⁊ hoc ẽ qð dici

rãt erant ex phari/
ſeis. ⁊ pʒ l̃a ex dciſ

b ¶ Reſpõdit eis. Hic ponit᷑ rũſio iohis ĩ qua perhibet teſtimo

niũ de xpᷣo dicens:ꝙ ſicut pꝛecurrebat pᷣdicatõeʒ xpᷣi ſua pꝛedi
catõe ⁊ denũciatõe.ita baptiſmũ chꝛiſti pꝛecurrebat ſuo baptiſ
mate.ſicut ⁊ ꝓphete antiquitus aliqũ denunciabàt futura nõ
ſolũ verbis ſed etiã factis:vt ſupꝛa dem̃ eſt.⁊ hoc ẽ qð dicitur

pic. Rñdit eis ioannes.d.Ego baptiço in aqua.lauando tantũ
coꝛpꝰ.ad ſignãdũ illũ ꝗ ſuo baptiſmate lauabit aĩas.vñſbᷣdit.
¶ Mediãt ve.ſte.i.cõiter viuẽs ter hoĩes.xpᷣs.n.vitã cõemĩ/

ter hoĩes duxit vt pʒ ex decurſu euãgelu. ðD¶ Quẽ vos ne.ſ.

2—0

e Ipſe eſtꝗ poſt me ⁊c̃.hoc exponatur ſicut ſupꝛa expoſitũ eſt.

tũ ad diuinitatẽ imo ipſũ ſimpir negauerunt coꝛã pilato.
2 oleenar dignus vt ſoluã eius coꝛꝛigiã calciamenti.cum

chꝛiſtus calciamẽta nõ poꝛtauerit.qð pʒ ex hoc quod Luce.io.

prodꝛtare calciamẽta aplłis ihibuit.ipſe fecit quod docuit:vt hr

Act.i.ideo pʒ hic ꝙ hec eſt metaphoꝛica locutio.Cuius nõ ſum

Dignus ⁊c.qꝛ iohes in hoc dicit ſe nõ eſſe dignũ exhibere xpᷣo ẽt

minis.ſ.in ſoꝛte duarũ tribuũ ⁊ dimidie.⁊ ideo ad hoc deſignã/

.

minimũ obſequm:H̊ expꝛimens ſᷣm cõem modũ loquẽdi.Cuʒ
eni aliꝗs puitatẽ ſuam ⁊ alteriꝰ excellẽtiã vult expꝛimere.ſolet

cõmuniter dicere.nõ ſum dignꝰtangere ſotulares eius:vel aliõ
huinſmõi.nec mirũ ſi hoc iohes dixit.qꝛ hõ qᷓ;dtũcunq; magnus

deo cõparatus nihil ẽ niſi puluis ⁊ cinis. Per hoc ẽt oſtendit io
ãanes ipſis phariſeis ꝙ officium alienũ nõ vſurpabat ſed tantũ
ſuũ ppꝛium officium.ſ.pcurſoꝛis exercebat.

.— —

8 Dec in bethania. Dicponit qdam ↄcluſio ad maioꝛem expſ

ſionẽ pꝛedictoꝝ.videlicet determinatio loci.foꝛte enim adhuc
viuebant aliquiꝗ ĩterfuerant teſtimonio ioànis.⁊ ideo ex cõdi
tiõe loci voluit eos euãgeliſta reducere ad memoꝛiã fcĩ.d. Pec

in bethania facta ſunt.Aduertendũ tñ ꝙ hec bethania non eſt

illa qᷓ eſt pꝛope hierlm vbi lacarus fuit ſuſcitatus.ſʒ eſt alia vil/
la eodẽ noĩe vocata ſita ſupꝛa ioꝛdanẽ ex altera tamẽ parte flu/

dum ſubditur. h ¶ Trans ioꝛdanem vbi erat ioannes bapti
cãs.Oꝛigenes tamẽ dicit ꝙ ibi dicit᷑ eẽ bethaboꝛa q̃ erat villa

vltra ioꝛdanẽ:ſed vitio ſcriptoꝝ fueritcoꝛꝛuptůũ.
¶Altera die. Hic cõſequẽter explicat teſtimoniũ ioãnis de xp̃ᷣo
in eius pꝛeſentia.⁊ hoc dupliciter.pᷣmo generaliter coꝛã turbis.

2 pecialiter coꝛã aligbus diſcipulis ioãnis:ibi.Altera die ſta/
bat.Pꝛima ĩ tres.qꝛ pᷣmo ponit᷑ ioãnis teſtificatio.⁊ꝰ excludit

teſtificãtis ſuſpitio.ibi.Hic eſt de quo dixi.tertio ſubiũgit᷑ teſti
ſtimoni cõfirmatio.ibi Et teſtimoniũ phibuit. In pᷣma ptedi/
cit᷑ ſic.Altera die.ex B̊ pʒ ꝙ ioãnespluries teſtimoniũ ferebat
ipſi chꝛiſto etiam qualibet die.qꝛ ad hoc totũ officium eius ⁊p/
dicatio oꝛdinabat᷑. k

idit ioãnes ieſuʒ.pꝛeſentialiter.qꝛ
teſtimonium qð eſt ꝑ viſum eſt efficaciſſimum. “
Uenientem ad ſe.hoc nõ eſt itelligẽdũ de aduentu chꝛiſti ad
baptiſmũ ſed poſt.qð patzʒ ex hoc qð ſequitinfra.ꝙ ioãnes ante
iam viderat ſpiritũ deſcendẽtem ſuper eũ qð factum fuit in ba
ptiſmo.⁊ ideo patz ꝙ xpᷣs poſt baptiſmũ venit ad ioꝛdanẽ vt te/

. a ¶ Etꝗ miſſi. Hic de/
P*. claraĩ teſtimoniũiohis fcm̃ ad ĩterrogatõeʒ ei de officio.⁊ di
uidit᷑ in tres ꝑtes.qꝛ pᷣmo ponit᷑ nuncioꝝ ĩterrogatio.ſcõo ioan
nis reſpõſio.ibi. Rñdit eis.tertio quedã reſpectu pꝛecedentiũ
cõcluſio.ibi. HPec in bethania.Circa pᷣmũ conſiderãdũ ꝙ ſicut
dictũ eſt:phariſei ĩter alios iudeos videbant᷑ magis religioſi.

mẽ venit vir qui ante me factus ẽ

qui miſit mè baptiʒzare ĩdqua:illẽ

annes ieſum veniẽteʒ ad ſe ⁊ ait.

hannes tem ſupereum:hic èſt qui bapti/
tur. Etꝗ miſſi fue · Eccè agnus dei:ecce ꝗ tollit pec

zat in ſpiritu ſancto. Et ego vi⸗

y¶ Sʒ ꝗ mi.me.i.õs pꝑ expᷣſſã miſſionẽ ⁊ appitõʒ:vt.s.dem̃ c. ʒ

ſtimoniũ ioànis pluries latum ⁊ pꝛeſentialiter eſſet efficacius. Sub/
ditur aut teſtimoniũ ioãnis de xpo duplr. Pꝛimo quantũ ad eiꝰverã

hũuũanitatẽ.in q̃ ꝓ nobis ĩmolãdus ẽ cum dicitur. m ¶ Ecce ag.dei.
i.a deo miſſus.imolatꝰvt hoſtia acceptiſſima.Circa qð ↄſideràdũ q;
lʒ alia aĩalia ĩimolarentur ĩ lege vt bos vitulus capꝛa ⁊ hᷣ. tamẽ chꝛi/
ſtus magis vocat᷑ agnꝰ qᷓ; cetera ĩmolaticia.duplici de cauſa. Pꝛima
eſt.qꝛ inter omẽs figuras veteris teſtamẽti agnus paſcalis expꝛeſſiꝰ
figurabat paſſionẽ chꝛiſti:qꝛ ille agnꝰerat ſine macula.⁊ ꝑp eius imo/
latiõem filij iſrł liberati
ſunt a ſeruitute egyptia
ca ſicut ꝑ paſſiones chꝛi/
ſti qui peccatũ non fecit
ſumus liberatia ſeruitu
te diaboli. Secũda cau/
ſa eſt. qꝛ iuge ſacrificiuzʒ
qð figurabat ꝑpetuitatẽ
beatitudinis fiebat de
agno.ſicut ⁊ xpᷣs ẽ noſtra
beatitudo. Secũdo fert
teſtimonium ioanes de
chꝛiſto quãtum ad eius
diuinitatẽ.cũ ſubditur.
n ¶ Qui tollit peccata mũ
di.qꝛ tollere peccatũ eſt
ꝓpꝛiũ ipᷣius dei.dicitur
autem hic peccatum po
nendo ſingulare ꝓ plura
li ᷣm moduʒz idiomatis
hebꝛei. vt pʒ Exo.S.Ue
nit muſca grauiſſima.i.multitudo muſcarũ.vel aliter dici᷑ peccatuzʒ
in ſingulari.licz ille agnꝰ tuleritoĩa peccata.tamẽ ſpeciali modo pꝛo
peccato oꝛiginali occiſus ẽ. o ¶ Pic ẽ de quo dixi. Hic cõſequẽter
tollitur ſuſpicio teſtis. Jeſus enĩ erat cognatꝰ Joãnis ex parte mr̃is.
⁊ ideo ſi hoc teſtimoniũ dixiſſet tantũ poſtqᷓ; ieſus fuit ei notꝰ.poſſẽt
aliqui hẽre teſtimoniũ eius ſuſpectũ.⁊ ideo teſtimoniũ iohis de chꝛi
ſto fuit aliquo mõ anteq; noticiaʒ determinatã hẽret de ipo.qꝛ pᷣmo
in generali fuit reuelatꝰ aduẽt xpᷣi ppinquꝰde futuro ipᷣi ioãni:⁊ fuit

catã mũdi.Hic ẽ de qho dixi. R⸗

qꝛpꝛioꝛ me erat ⁊ ego neſciebam
eũ. Sʒ vt maͤnifeſtet in iſr!. ꝓpte
rea vẽni ego in aqua baptiʒans.
Et teſtimoniũ phibuit ioãnes di⸗
cẽs.Quiã vidi ſpiritum deſcen/
dentẽ quaſicolũbã de celo:⁊ mã
ſit ſuꝑ eũ: ⁊ ego neſcibã euʒ:ſed

mihi dixit. Super quem videris
ſpiritum deſcendenteʒ ⁊ manen

ſibi pꝛeceptum a dno vt haptizaret ĩ nomine vẽturi. pdicaret eidad/
uentũ ⁊ ppararet populũ.⁊ tunc incepit ferre teſtimoniũ de xpᷣo in ge

nerali dicẽs ꝙ cito eſſet vẽturꝰ.tñ neſciebat quis eẽt determinate.ſʒ
tunc datum fuit ſibi ſignũ cognoſcendi ipᷣum.ſcilʒ ꝑ apparitõem ſpi/

ritus ſancti ſup eũ.⁊ hoc eſt qð dicit᷑.Pic eſt de quo dixi.quaſi dicers

nõ modo incipio ferre teſtimoniũ de ipᷣo.ſed anteq; cognoſcerẽ ipᷣm.

p ¶ Poſt me ve. virg añ me fa. :qꝛ poꝛ me erat.e õatur ſicut ſupꝛa.
q ¶ Et ego ne.ęũ.q;tũad ꝑſon de᷑minatã. r

zyt ma. i iſrl. i. ipi
iſraeli. ſ¶ Pꝛopterea veni ego ĩ aq̃ bap.qꝛ totũ officiũ iohis bapti
cãdo ⁊ pꝛedicãdo erat oꝛdinatũ ad manifeſtatiõem chꝛiſti. Sʒ cõtra
illud qð dicit᷑ hic.Et ego neſciebã eũ.videt᷑ eſſe illud qð hẽtur Ma⸗/
thei.ʒ.ꝙ ioãnes ꝓhibebat ieſum venientẽ ad baptiſmũ dicens.Ego
a te debeo baptiari.ergo vt videt̃᷑ ante baptiſmũ ipᷣm cognouit. Di/
cendũ ꝙ in baptiſmo cognouit eũ dupliciter. Pꝛimo ꝑ reuelatiõem
diuinã quãdo venit ad baptiſmũ ioãnis.⁊ tunc dixit ei ioannes illud

Maath.3. Ego debeoa te baptiçari. Secũdo cognouit eum.qñ ſpiri -

tus ſanctus deſcẽdit ſuper eumi ſigno viſibilia deo pᷣus ſibi dato:vt
dem̃ eſt. ⁊ iõ cũ dr hic.Et ego neſciebã eũ.refert᷑ ad tpᷣs pcedẽs baptiſ
mũ q iohes nõ cognoſcebat ihm q;dtum ad ꝑſonã determinatam.

t ¶ Et teſtimoniũ phibuit iohes.d.Hic ponit᷑ teſtimonij iohis ↄfirma

tio ꝑ ſignũ ſibi dĩnitus datũ de xpᷣoa pᷣnꝰ qð poſtea vidit ĩ ipſo.⁊ h eſt
qð dr̃. Et teſtimoniũ phibuit iohes.d. u ¶ Quia vi.ſpi.de. q̃ſi co.ð
ce.⁊ ma.ſuꝑ eum.PHoc fuit qũ iohes bapticauit ihdm:vt h Math·3.

xEt ego neſciebã eũ.iſtud refert ad tpᷣs pᷣcedens baptiſmũ:vt dictũ

c.Aug.ãt refert neſciebã ad ptãteʒ excellẽtie ĩ baptiſmo quã ſibi xpᷣs
retinuit q̃ ↄſiſtit ĩ q̃ttuoꝛ.pᷣvẽ ꝙ ipſe ſolus baptiſmũ ĩſtitueret.⁊ꝰẽ ꝙ
effcm̃ baptiſmi ſine baptiſmo ↄferre noſſet.ʒ?ꝰẽ ꝙꝙ meritũ paſſiõis eiꝰ

iĩbaptiſmo efficaciã hr̃et. ? ꝙ ab aliqͥ tꝑe baptiſmꝰoferret᷑inoĩe ipiꝰ

ſic hr̃ Act.io.q.d.ego neſciebã ꝙ hãc excellentiã pᷣdictã ĩ bapticãdo
ſibi retinerz. dũ ſubdit poſtea. Pic ẽg bapticat.ſolꝰqᷓ;tũ ad iſtã excel
lentiã.pᷣtñ expõ magl vr ↄſonarèe lr̃e.ita ꝙ illud neſciebã eũ.referat᷑
aditpᷣs pᷣcedẽs baptiſmũ xpᷣi qũ iohes nõ coàſcebat xpᷣm adhuc ĩ pſo/
na detminata:vt pᷣdcm c.ſʒ tm̃ ĩ gnãli.⁊cũ q̊ fuit ſibi datũ ſignũ cog/
ſcẽdi eũ detmĩate ĩ futuro p appitõʒ ſpũs ſcĩ ĩ ſignoviſibili.iõ a⸗
a
pticare ĩ aq̊.qꝛ baptiſmꝰiohis graʒ nõ ↄferebat.ſʒ baptiſinũ xpᷣi ſigni
ficabat ⁊ ad ipʒʒ diſpõöebat. a ſ mi. di. ſup quẽ videris ſpũz de⸗
ſcẽdentẽ ⁊ manẽtẽ ſuꝑ eũ ĩ ſigno viſibili colũbe.

li b(Pic ẽ g ba. in
ñũ ſancto.qð ẽ ꝓpᷣum ipſius dei.ſ.ſaluare aĩas per gram ſpũs ſancti.

eAErego vidi.ſpum ſanctum pᷣdicto modo deſcendentem ſuꝑihm.

7
.

tteſtimonium perhibni qꝛ hicẽ filiꝰ dei.ſ.naturalis.⁊ per ↄůs xeges tſacerdotes ĩ veteri teſtamẽto inungebant᷑ coꝛpoꝛali vn Gniprt
e eãdẽ vtutẽ cũ parre⸗ bialter⸗ die. Hic explicãt teſtimoniů ctioõe. bene dicit. Inuenim. qꝛ ſufficieter erat iſtructusa chꝛi ſe u i
iohis de xpo fcm̃ coꝛã diſcipulis iohis ſpãlr᷑.⁊ diuiditur in duas.qꝛ ſto ꝑteſtimonia legis ⁊ ꝓphetarũ Plpe erat vere xpus.⁊ qꝛ cõ/ lumn ifte
pᷣmo ponit bui teſtimoniũ.ſcðo teſtimonij fructũ.ibi.Et audierũt. ſũmatio bonioperis eſt ꝑ xpᷣm.ideo ſequitt. glnt n i
In pᷣma pte dicit ſic. Altera die iteꝝ ſtabat iohes ⁊ ex diſcipulis ei r ¶ Et adduxit eũ ad iun tun gnon ligebatdeſe PPpoſſet g a n iſii
duo. Dicit. altera die.ad denotãdũ ꝙ iohes pluries ⁊ freqᷓnter fere eü ſufficienter inſtruere. tum qꝛ libenter ad magiſtruz redibat gitoll e,
bat teſtimoniũ de xpo:vt ſupꝛa dem̃ eſt.ꝑ hoc qð ſubditur. bita occaſiõe. 3 ¶Intuit ãt eũ ißs.nõ ſolũ exteri ſz et iteri gcgſike n,
cEStabat. ofdit ꝙ ipſe parat erat ad exercẽdũ ſuũ officiũ teſtificã vidẽs ei deuotioʒ. q; ituet coꝛ. t¶ Di. tu es ſi.. ve obedies q̃i ſhin
do de xpo bapticando ⁊ . AAAKAÄAicat. nomé tuuz tefnſe
docẽdo.vñ ſubditur. Jqi q toſtimani ibniaꝛ bic ima. Eraàt añt andreas frater ſi/· Ppꝛictatituecõſo,/ btpino
d ¶t reſpiciens ihʒ am/ di ⁊ teſtimõnium phibuiqꝛ hic cima. Erate num. u (Kiliußs ie cli
Ptilãtẽ.ſ. Ppe locum vbi filius dei. Altera die iterũ ſtabat monispetri nns duob? q au ioãna. Matheii. gutfnio
ſtabat iohel.qꝛ xps poſt · ioãnes ⁊ ex diſcipulis ſuis duo. dierata iodne: 7 ſecutif⸗ uergt en. Or bariona.i. filiio neſraumm
q;ᷓ baptigat éa iohe ad Et rèſpiciẽs ieſuʒ ãbulantẽ dixit. Inuẽnit hic pꝛimũ frem ſuumſi ni: Dicedum Gide ä
tps moꝛtu ervbeloeu. Eccè agnus dei. Et audierut euz moné: dicit ei. Innenim mel. ſonaaloana alellxd Bung .
vrltc iobes irequenter duo diſcipuli loquẽtem: ? ſecuti ſiã: qde interptatũ xps. Et addů ter tamen diueri a in
diceret teſtimoniuz de ſunt ieſuʒ. Cõuêrſus aũt ieſus ? xit eũ ad ieſuʒ. Intuitůs aüt eie⸗ ficatum. ſicut lati iinnide
xpo in ſua pntia.a ſicab vidẽs os ſequentes ſe dicit eis. ſus dixit. Lu es ſimõ fil ioqna: namclane⸗ dals ebalb
. . „Pn⸗ . . 2„ . . 2 4S. Veb 4
algs cognoſceretur. v· OQnid querit:? Qui dixerunt ei. tuᷣ vocaberigcenpasat terßta dum pater peti eff
EKece agnue dei. bꝛeui Mabbi qð dicit interpᷣtatũ magi tur Petrus. In craſtinũm vo/ erat binomi. ſic nliil
ter repetit euãgeliſta te· ſter vbi habitas: Dicit cis. Aeni luit exire in galileam: ⁊? inũenit iona ꝛioana ſi dio eſcfirl
ſtimonium quod fuerat te ⁊ videte. Mnerũt ⁊ viderunt Philippũ. Et dicit i ieſus. De excoennengland nſlei L
net goupra di tuͤeſt. vbimaneret: ? ꝗpũd eũ maſerüt quereme. Erat autẽ philippus a qꝛ iona qꝛ interꝛee lane 4
Qui tollit pctã mundi.X die illo.Hoꝛa autẽ erat quaſi de bethſaida ciuitate qqree ⁊ petri tat colũba.ioãna: nu mncigiis⸗
exponat᷑ ſicut ſupꝛa ex VMDW ggu gra. dielt ergo iltontſeder
x cuit fili ioana. . d Prinifegne
poſitum fuit. . ⸗ . tut Wana:d. d⸗cogg , hinorn
