ide ſihele ¶ In ca.ii. vbi dẽ in fuit:· Aůt ꝗs pꝛioꝛ vᷣdit illi: ¶ re ⁊ vnicũiq; ſiẽ de diuiſit mẽſurã piſcetia carnalis icen
ini⸗ poſtilla. Gratia ſal/ tribuet ei Qm ex ipo 7 pipſuʒ fidei. Sicut.n.i vnð coꝛpe mlta bus. ſic nõ eẽt laudabilł.
i u ſaanſunt diero ⁊ in ipᷣõ ſunt omnia:ipᷣi gloꝛia in mẽeèbꝛa habemꝰ:oia ãt mẽbꝛa nõ qꝛnõ ſic in eis viget ↄcu
i en opcribus. x ſecula amen. ¶ XII. eũdũ actũ hñt:ita multi vnũ coꝛ hiſdtia mnalle: SHols
c ee 4PD rIO. o ) Bſecrô itaq; vos frés pꝰ ſumꝰi xpᷣo:ſinguli àt alter al ua. ꝛ de ſilibꝰ ſile indiciũ
e wt Jqrat᷑ qu? p miicoꝛdiq dei:vt ex teriꝰmẽbꝛa:hñtes donatiões ſʒ babeat᷑. oi¶ Et no. bic
kri ex auẽte ab hibeãd coꝛꝑà vꝛa hoſtiàʒ viuen gꝛazʒ qͥ data ẽ nobis differetes:ſi ↄuũr iſtruit oẽs cõir qtuʒ
Mumt aplo allega 3 ſẽâzs: deo sté rönabilè ob nè rSn figSi e Aad aiam. 25 q;stů ad affe
gi d taque ſumpta é 3. teʒz ſcaz: deo placẽtẽ rõnabile o nẽ pꝛophiaz ſᷣm rõnẽ fidẽi: ſiu? ctü. 2 itü ad intentum
kedn dn Reg . i. ð helia cõ/⸗ ſegu viz. Et noͤlite ↄſoꝛmari hu miſteriũ ĩmiſtrꝗdo. Siuè ꝗ do ibi. Dico enĩ. Et ẽ ſcien/
d N cludat ꝙ relige ille ic ſecloꝛ refoꝛmamini i nouita cet i doctria. Qui exboꝛtat ĩ exx dũ ꝙ amoꝛ tranſ foꝛmat
irii lan Aerneng te ſenſus vii: vt pꝛobet᷑ qᷣſit vo. bhoꝛtado. Quitribuit iĩ ſimplici / dSnene ieister
ei dnn nplus odire- ltas dèi boa: ? bñplacés ⁊ pfẽ tatẽ. Qſii pꝛeeſt in ſollicitudie. SWtriſdrliet ang
ii der Bꝙ iĩ rñſo dĩno ad cta. Dicõô. n. p geꝛaz q datg Emihi Qui mißet ĩ hilaritate. Dilectõ es.⁊ ſi deuzʒ diligis deus
: imd geligiſer Jerli Gibꝰ ꝗ ſũt iter vos:nõ plùs ſaꝑe ſine ſimulatõie.Odientes malũ nareicigatun n
AR Heen lui mihi ſepté n/ M J ud pᷣs. Si. Ego dixi di/
den M liia viroꝛu. non eniz „ . . . eſtis tſin erciſ os. i
din min dicit relicti ſũt. aut relinquẽt᷑.ſʒ relig mihi vt manifeſteonñdat dicit.Et nolite cõfoꝛmarihuic ſeculo.i.delectabilibus hꝰ mũdi.
4: ti qꝙ ex ſua mera gra ⁊ liberalitate eos reliquit. ¶ In eodem capi. p¶ Sʒ refoꝛ. Imago.n. dei ad quã ſumꝰfoꝛmati defoꝛmaĩ in nobis ꝑ
Nnae Z vbi djĩ in poſtil. Et doꝛſuʒ eoꝝ volũtas ſic nominata.x DLDI. pctm.ſz ꝑ dei gram refoꝛmat᷑. q ¶ In noui. ſen. ve. Sicut. n. ꝑ pec
mum Eaner Nogd h;̊ dĩ doꝛſũ nõ ẽ neceſſe Bitelligat voluntas gucognitioobfuſeaf Ccepgaztenimr zq: bis afſeetabiioꝛdins
iige bepini q ꝓut in poſtil.ſʒ plane põt ĩtelligi de doꝛſo:icuruat᷑ eni tũ recte iudicat.iõ ſubdi. x¶ Ut ↄpꝛo.i.exꝑiri poſſitis ꝑ ſpirituzʒ
— ¶ Que ſit vo.dei bo.qtũ ad bona nature

dim iom — 6 p doꝛſů alicuiꝰpaggrauatõem ponderis. Uñn qꝛ iudei in ſcm̃ habitãtẽ Eebis
hbac captiuitate exñtes ĩ vindictã moꝛtis xpi ↄtinue aggrauãät ipᷣa dãdo. t¶ Et bnpla.qᷓtũ ad bona gre. v ¶Et pfe.q;tũ ad bo
. piuga ⁊ ſuitutes dñoꝝ.idcirco doꝛſũ eoꝛũ ſꝑ videt᷑ icuruari ex na glie.põt ẽt alr ſic exponi.Que ſit volũtas dei bona.qᷓtũ ad incipi
talibꝰ. ⁊ qꝛ iſta ñ credũt eis eueire ĩ vindictã moꝛt xpᷣi:vt dẽʒ t. entes.Et bũplacẽs.qtuʒ ad ꝓficiẽtes.Et ꝑfecta qᷓ;tũ ad pueniẽtes.
cn gnt ſz alus cauſis friuol attribuũt.iõ pᷣtermittit.Obſcurent᷑ oculi x¶ Dico.n. hic ↄnr inſtruit oẽs cõir qᷓtũ ad intellectũ.vt.ſ.de ꝑtinen/⸗
ded eoꝝ ne videãt.q.d. ꝓphetice nõ optatiue.tãta ẽ miſia iſtoꝛũ tibꝰad fidẽ nõ ingrãt curioſe.d.Dico eni ꝑ gr̃am que data ẽ mihi.i.p

— 17

tinckt caicten

ſe 8 — „ 5 „
mſit ocli eoꝛũ nõ videbůt q̃ᷓ rõe doꝛſũ eolü ſp icuruet᷑ mõ pᷣdicto. offm̃ apoſtolat?mihi iniũctü pᷣcipio. y Dibg ſuͤt iter vos. cuiuſ
Unaner fii ¶ In eo. c. vbi df ĩpo.Oaltitudo diuitiaxꝑ ſapietie ⁊ ſciẽtie dei. cũq; ↄditiõis ſeu ſtat*. ʒ ¶ Mõ plus ſa.q; oꝑʒ.qꝛ g ꝑſcrutatoꝛẽ ma
wrnmeznivit Aqᷓ ptinẽt ad ſapiam ⁊ ſciam dinã pũᷣt dici DDI. ieſtatis oppᷣmeĩt᷑ aglia. puer. 25. a ¶ Et vni ·ſi. de diui.mẽ. Nõ.n.
IEnir alta eo ꝙ ſũt imaginabiliaa nodᷣ.ſilr ⁊ ꝓfũda eo ꝙ ſũt &in hoc eadẽ oĩbus menſura.qꝛ illi qui hñt fidẽ pᷣdicare ⁊ cõtra infi/
— . a nobis ĩſcrutabilia. Uñ ñ ẽ nece ꝙ altitudo ĩ hoc loco geles defẽdere.debẽt circa ꝑtinentia ad fidẽ ꝓfundius inquirere ⁊
wrimm interpᷣter ꝑ pfunditatẽ. Itẽ notãdũ ꝙ h̊ vba apli.ſ.O altitulo ſtudere. b ¶ Sicut enĩ in vno coꝛpoꝛe.hic ↄñir inſtruit oẽs ĩ oꝛdie
Cnthmn diuitiarũ ⁊c. tinuãtur ad pᷣcedẽtia ſᷣm glo.ſic pᷣmiſat apls ſen ad ꝓximũ.⁊pᷣ in ꝓmotione boni.⁊? in vitatiõe mali.ibi.Non alta ſa
Senamginn tẽtiã mire pfũditat.ſ.ꝙ deꝰ ↄcluſit oĩa ĩ incredulitate:vt oluz pientes.Pꝛima adhuc in duas.qꝛ pꝛio facit ꝓpoſitũ in bono ſpeciali
nmnsainſie miß earc pfũditatl veluti hoꝛꝛoꝛe ꝑcuſſus ⁊velut abyſſi altitu ⁊? in cõi.ibi.Dilectio ſine ſilatione.Circa pᷣmũ ẽ ſciẽdũ ꝙ aliqua bõa
vrtmamnm dinẽ expaueſcẽs clamat.O altitudo:nõ.n.ſenſus hoĩs attingit dei dãtur aliꝗb ſpàliter.i.Coꝛ.iz.Alij gqdẽ ꝑ ſpi datur ſᷣmo ſapiẽtie
neftü u ad diſcutiẽdã iuſticiã iudicioꝝ dei.ſeu ad diſcutiẽdã gram gra alu ᷣmo ſcictie ⁊c̃.dãtur tñ ꝓ cõi vtilitate.ſiẽ in coꝛpe humano oculꝰ
in mnmn tuitã nulł merit pᷣcedẽtibꝰ redditã:⁊ de q ãpliꝰ ĩglo Ca.II. vigdet ꝓ toto coꝛpe.⁊ pes ãbulat.⁊ ſic de ali 8.1 B qõ dicit. Sicut.n.
teniinininiin Sſecro vos. Poſtqᷓ; apłs romanos ad ↄcoꝛdia reduxit in vno coꝛpe ⁊c̃.⁊ pʒ ex dictis lrĩa vſq; ibi. c¶ Singuili ãt alter alte
Enſcentic , “ Iezur eri moꝛibꝰ inſtruit. Et diuidit ĩ duas.qꝛ p faẽ rius mebꝛa.i.cõicantes alus dona data vobis.ſicut mẽbꝛa coꝛpoꝛis
tröen E H vbo pᷣdicatiõis.⁊?fac exẽplo imitatiõis.rememoꝛan ad inuicem cõicant officia ſua modo dicto.⁊ conſequẽter magis ap/
pultem aA do qſdâ pſonas eis imitabiles. ca. is. Ozia ĩ duas.p iſtruit oẽs plicat in ſpecialidicens. O Siue ꝓphetiam. ꝙ;tuz ad noticiq oc-/
tmerinil cõir. 2? exntes ĩ aligbſtatib pᷣncipaliter ⁊ ſpãlit. cap.ſe.Pꝛia cultoꝛũ pertinẽtiũ ad ſalutẽ.ideo ſubdit. e ¶ Scom roem fidei. q
ſnistühtnen, adhuc ĩ duas.qꝛ pᷣ inſtruit oẽs cõir ĩ his q ad deum.⁊ꝛin his que dirigit in ſalutt. ſ¶ ¶ Siue miniſteriũ.in adminiſtratiõe ſacramen
ni n ad ꝓximũ.ibi.Sicut.n.in vno. Pꝛima adhuc in duas.pᷣ iſtruit as ptinet ad ſacer otes. Sine ggoe ꝑtinet ad doctoꝛes
vihunenſ oẽs cõir ĩoꝛdine ad deum ex pte coꝛpoꝛis.=? ex pte anime.ibi. h¶¶Qui exhoꝛtat᷑.qᷓ‚tũ ad pdicatoꝛes. i¶¶ In exhoꝛtando.ſ.non tm̃
sneln in 6 Et nolite cõfoꝛmari.Circa pᷣmũ dicit. Obſecro vos.⁊c.ᷣm ꝙ di vbo ſed et facio. k¶ Qui tribuit.habens abundantia faeultatum
muftgle . cit Seneca. Seneroſus ẽ hoĩs animꝰa faciliꝰducitur qᷓ trahat l¶ In ſimplicitate.i. ppter deum debet tribuere. m ¶Quipꝛeeſt.
enms i eppꝑ qð apls mag! vtit᷑ obſecratonis vbo q; pcepti. g elper in ſalibus vel tempoꝛalibꝰ.quod ꝑtinet ad pᷣlatos⁊ pᷣncipes.
1,,etintti⸗ mrmiaz dei. octã relaxãtẽ. h¶ Ut exhib. coꝛ. ve. Dic poꝛdinẽ n ¶ In ſollicitudine. de adimplende regimine ſibi cõmiſſo.
Aunnnun tangit aplis ſeptẽ cõditiões qᷓ macerationẽ carnis deo faciũt ac ol Qui miſeret᷑.miſeriã alterius releuãdo.qð pertinet ad potentes.
L tieſhl ceptã.pᷣma ꝙ ſit voluntaria.qd notat᷑ cũ dr. Ut exbibeatis. p ¶ In hilaritate. ſupple boc faciat. cõtra illos qui auſteritatẽ ĩ vultu
ugtiit , ⁊ ꝙ ſit in carne ꝓpᷣa.iõ dicit. i¶ Coꝛpa ve.nõ aliena.contra ¶⁊ verbis ondunt miſeris anteq; eos releuent in alidauo.
lun,, ninde illos qui ſaluari credũt ꝑ pniam alioꝛũ.tertia ꝙ; ſit cõcupiſcen/ Dilectio ſine ſimulatione.hic apoſtolus inſtruit de cõicatõe oĩuzʒ
ei Po, tie moꝛtificatiua.iõ dicit. Poſtiã. Alit᷑ enĩ eſſet vana ſi bonoꝛũ.⁊ diuiditur in tres partes.qꝛ pꝛimo ĩſtruit de cõicatione in
in i i, medicina q̃ nõ curat moꝛbũ.quarta ꝙ ſit bonoꝛũ operũ ꝓducti affectu.ſcðo in effectu.ibi. Ponoꝛe.tertio in ſigno. ibi. Bñdicite. Cir
nn m ana.iõ dicit. I ¶ Uiuẽtẽ. viuens enĩ dicit᷑ qð hʒ in ſe pᷣncipium ca pꝛimum ſciendũ ꝙ amoꝛ deſideriũ boni alicuiꝰ.qð dz eẽ cõiter i
Pitnn gia ſui motꝰ.ꝗnta ꝙ ſit cõtinua ſicut vitia carnis cõtinue pullulãt oibus ⁊ amoꝛ iſte pᷣmo dʒ eẽ verꝰ.qꝛ ſᷣm ph̊m.S.ethicoꝛũ. Qui falſi⸗
triusl i dicit. m¶ Sanctã.i.firmã.ſanctũ eniz in vna eiꝰ ſignifica ficant amicitiam ſũt magis digni moꝛte q;ᷓ illi qui falſificãt pecuniã
. reic, tiõe idẽ qð firmũ.ſexta ꝙ ſit bñ oꝛdinata.ſ.ad dei gloꝛiã ⁊ non iõ dicit.Dilectio ſine ſimulatio.fcõᷣo debet eſſe diſcretug. vt ſic ame
endi 4 ad laudẽ ꝓpꝛiã.iõ dicit. Deo placẽtẽ.ſeptima ꝙ ſit rõnabilis ſi tur natura aut vitium odio habeatur.ideo dicit. ¶ Odiẽtes ma
tnni⸗ ue diſcreta.iõ dicit. n ¶ Rõnabile obſequiũ veſtꝑ.qð fit qñ; lum.tertio debet eẽ firmus.ita ꝙ amoꝛ nõ ſit puerilis.iõ eir⸗

—

a ¶ Adberẽtes bono. Adherẽtia eniĩ firmitatẽ impoꝛtat.A? dz eẽ cõis
abſq; acceptiõe.iõ dicit.Caritatẽ fraternitatis. bᷣHonoꝛe inin.
Pic ↄñir inſtruit de cõicatiõe bonoꝝ ĩ affectu.⁊ pᷣ q;tů ad bonũ reue
rentie dicẽs. Ponoꝛe ĩuicez pueniẽtes.Quilibet.n.deficit in aliquo
bono qð ẽ ĩ altero.⁊ ſic põt eũ ↄſiderare vt melioꝛẽc ſe.⁊ſic honoꝛado

pᷣuenire. 2? inſtruit q;tũ ad bonũ obſequu.d. c¶ Sollicitudine n

pigri. pſtãdo humilitatẽ ꝓximis in effectu. d ¶¶ Spiritu fer. vt B
fiat ex bono affectu. e no ſer. vt B fiat pᷣncipalr ꝑꝑ deũ ⁊ ſic ei
exhibeðt obſequiuʒ. ⁊ per .
ↄñs ab eo expectat᷑ pᷣmi ꝭ//᷑ ¶ ꝗheretę Caritatẽ fãnit
um. ideo ſubditur. adperẽtẽs bono Caritate 3
f¶ Spe gaudẽ.Etqꝛ ſpes tis ĩuicẽ diligẽtes. Honoꝛc inui⸗
mercedis habende facit cẽ puenietes. Sollicitudiẽ nõpi
patiet ſuſtinere. iõ ſuhci gri: ſpũ feructès: dño ſeruieẽtes.
tur. gIn tri. pati. 7 nSeg itri Ss an
Por̃onẽ ipetrãtur ⁊ Fua/ Spe gaudetes riniiee ſar
tur.iõ ſubdit᷑. Oroni iſti tictes: oꝛoni iniłates. lecelluga
tes. 3? iſtruit apłs ð cõi tibꝰ ſcõꝝcoĩcãtes: hoſpitalitatẽ
catione bñficu.apᷣ ad ſił ſectãtes. Bũdicitẽ ꝑſequẽtibꝰ
Soate denen cz. vos. Bfdicite nolite maledice
hb ¶Meceſſitatibꝰ ſan. cõ. 5 π☚LRe 1 1
2ad pegrinos tr ã eun / re. Gaudẽ ci gaudetibꝰ:flere cũ
tes. d. boſpitalitat ez ſe ffẽtibꝰ. Idipʒʒz iuicẽ ſẽtiẽtes. Nõ
rates 11 Buictte h alta ſayletes: huͦmilib oſentiẽ
don den in igno Punci⸗ tes. Nolite eẽ pꝛudẽetes apðvoſ
palevo ſignũ ĩter boĩies ½ metipos. NHulli malũ pꝛo malo
locutio ꝗᷓ ĩdicat d⸗ reddẽtes: pꝛouidẽtes bona:no
Xeptũ. c q;tuz ad h diẽ. cr̃ coꝛꝗ deo: ſᷣ etiq coꝛã oĩbꝰhoĩ
Budici ibus Arr .
Bacelte eanuent nia bo. Si fieri pot q er vobisẽ:cũ.
ciẽtibꝰ vobis. ſignũ antẽ oibꝰ hoibꝰ pacẽ hñtes. Hõ voſ
ſecundharin⸗ rteio h⸗ metipᷣos defendetes cariſſimi:
us marimefacinlg s ñ ire. Scriptũ ẽ eniʒ.
pte magis relucetdiſpo. 65 date locli ego erſn⸗
ſitio animi.⁊ ſic dicẽ. SGau Mihi vin icta;? Tego rethibi 3
dere cũ gaudẽtibus.⁊c. dicit dñs. Sʒ ſi eſurierit inimic
¶ Jdipᷣm inui.ſen. alitter
eẽèt mendaciũ.qꝗð ẽ falſa . .. ⸗.
ſignificatio ĩ voce vłĩ alio ſigno qðᷣ tz vicẽ vocis. . Mõalta ſapi.
Poſtq; iſtruxit de cõicatiõe boni.h̊ ↄñr inſtruit de conicatõne mali.

Et ̊ duplłr᷑.pꝛĩo vt malũ alteri nõ iferat.⁊ꝰvt illatũ ab altero eqᷓni /

miter toleret ibi.Nõ voſmetipſos.Circa pᷣmũ aduertẽdũ ꝙ pꝛĩo no
cumẽtũ infert ꝓximo nr̃a ſuꝑbia q̃ ẽ pᷣncipii oĩs pcti.iõ B ꝓhibet.d.
Moõ alta ſapiẽtes ꝓximũ ↄculcãdo. mSʒ hu. ſẽ. cũ eis humi⸗/
liter cõuerſando.z? nocumentum infert aſtutia nr̃a ꝓximo malum
machinãdo.qp phibet.d. n ¶Molite. eẽ pꝛu. ⁊c.⁊ accipit B pꝛudẽ

tia ſiłitudinarie.qꝛ va pꝛudẽtia ñ ẽ niſiĩ bon is.ſʒ aſtutia ĩ mal.q̃ pꝛu

dẽtia dr̃ eo ꝙ caute ſcit q̃rere vias nocẽdi.nã bonuzad mala trãſferi
mus.ſiẽ dicimꝰ pꝛudẽs vłbonꝰ latro..metaph.⁊ ſic or pꝛudẽtiaĩ ꝓ/
poſito. ʒꝰnocẽt pximo nr̃a mala mãifeſta ipſos ſcãdalicãdo qð ꝓhi/
bet dicẽs. Pꝛouidẽtes bõa ⁊c.q̃rto nocumẽtũ ĩfert ꝑſecutio apta.qð
ꝓhibet.d.Qõ ex vobẽ ⁊c̃. En voſ. Pic ĩſtruit de malo illato
vt patiẽt toleret᷑..Nõ voſmetipos defẽdẽtes.⁊ ad B iducit ſcriptu/
rã Deu.32. p ¶ Mihi vin. 1 ego re.⁊c̃.vbi trãſlationr̃a bʒ:mea eſt
vltio ⁊c⁊ ñ ſolũ iſtruit vt malũ ab aduerſarus illatü toleret᷑. ſʒ Et vt
ũ eis ĩpẽdat᷑.d. Si eſurierit inimicPꝰtuꝰ⁊c.⁊ ſubditurrvõo.
q ¶ DPoc.n. fa.car.ignis ↄge.ſup.ca.eiꝰ.i.occaſiones accẽdẽdiignẽ dile
ctionis in eo ergate.ſi tũ ĩ malicia ſua ꝑſeuerauerit. rHioli vm.
a ma.i.ĩcidere ĩ odiũ eiꝰ. ¶ ¶ Sʒz vin.i bo.ma.ſ.tetatiões ipellẽtes
te ad odiũ eiꝰ. Sciẽdũ tñ ꝙ illa q̃ dicũt᷑ H. Nõ voſmetipſos ⁊c.nõ ſũt
pᷣcepta ſʒ ↄſilia niſi ĩ caſu.ſ.ſi ex defẽſione videret᷑ ꝓbabilr malũ ma

gnũ ĩſurgere.qð eẽt honoꝛẽ dei.Sciẽdũ ãt ꝙ; ĩ aliqͥ caſu nõ expedit

₰

ſic ſuſtinere.ſ.qñ ꝑ q̊ malis dat᷑ audacia malefaciẽdi.vt diẽ Greg. in
moꝛał.Quidã cũ tpalia bonaa nob rapiũt ſũt tolerdi.qdãvo obſer
nata caritate ꝓhibẽdi.ñ ſolũ cura ne nr̃a ſubtrahãt᷑.ſʒ ne rapiẽtes ũ
ſua ſeios pdãt.¶ In ca.iz.vbi dr ĩ poſti. Ut exhibeat coꝛpa veſtra.
his vbis apli.ſ. Ut exbibeat coꝛpa vra ꝛcc ADDIDIO
pter illas conditiones que in poſtilla aguntur que vere ſunt
⁊ in pꝛopoſito pꝛopᷣe:ſunt tamen quedam alia que hic vide/
tur innuere apoſtolus.ſ.ꝙ oblata per fideles chꝛiſti excedere debẽt
ea que apud veteres offerebantn r. Olim eniz apud veteres anima/
lia occiſa offerebãt᷑:nũc ãt viuã hoſtiã debẽt offerre:iõ dicit.Ut ex/
pibeat coꝛpa vr̃a.ñ coꝛpa aĩaliũ.Hoſtiã vinẽtẽ.nõ occiſam vlmoꝛ/
tuã. Scãz deo placẽtẽ. Ila.n.q̃ olim efferebant᷑ nõ hẽbãt ſcĩtatem
deo placẽtẽ in ſeipſis.qꝛ nõ ex oꝑe opata placabãt.vñ pᷣs. Nunquid
mnãducabo carnes tauroꝝ.nũc ãt qꝛ ꝑ macerationẽ carnis coꝛpoꝛuzʒ

tributa pꝛeſtatis. Miniſtri eniz 1 q dri

vicia pimũtur petoꝛes ad pniaʒ vult zuerti. Olim et in qlibz ſa
crificio ſal offerebat᷑.qð ſignũ ẽ diſcretionis in quolibet oꝑe bo
no eguiſte nuc at illud qð ꝑ ſal ſignificat᷑ qð meliꝰẽ.ſ.diſcre⸗
tio offertur. vnde dicit. Rõnabile obſequiũ vrDm. put in poſtil.
¶ In eo.ca.vbi in poſtil.dicitur. Ut ꝓbetis.i.vt experiri poſſi⸗
tis per ſpm ſcm̃ habitantem in vobis. ADDITIO.
NNAOc qð vr. Ut ꝓbetis q̃ ſit volũtas dei bona ⁊c̃. põt alit
exponi.Ald qð ſciẽdũ ꝙ volũtas deiq̃ dĩ volũtas ſigni
J muleipy of. tin.
g riha illſj⸗ ſſ ſiri ſ niarum. di. 45. Et
tuus cibzilian ſun pog da llli. htamac pponen
DPoc.n.facics carboel ignis ↄge ſpectat triplr.ſ.pꝛo
res ſuꝑ caput e. MHolivicia ma hibitõio pcepti cõ
lo z vince in bono maͤlu. CxIII. Einrvollͤras veid
Anis ala ptatib ſubli moes baua den.
1 0 mioꝛib⸗ ſubdita ſit. Mõ gſe abſtinet a phi⸗
é.n.ptãs niſia ðò. Que bitſp dinã legẽ bo
aũt ſũt a deo oꝛdinata ſũt. Ita n oz dici ſed ex H
et , JinmneX „uς ſolonò dr bnplacẽs
ꝗ reſiſtit ptãti: deioꝛdinatõi reſi ¶qꝛ nõ ſufficit ſolus
ſtit. Qui aſt reſiſtũt:ipᷣi ſibi da- recederea maload
nationẽ acqrũt. H pꝛicipcs nõ bũplacedu deoniſi
ſũt timoꝛi bõi opis mali. Ais cũ b baarvoni,
aüt nõ timere ptãtẽ. Bonũ fac: luntas ãt dei que ſi
⁊ hẽbis laudẽ ex illa. Dei.n. mi · grnificaĩ ĩ oſilus di⸗
niſterẽ tibiin bonũ. Si qt malũ uinis or pfecta. q·

= 2 éS ea iplés or ꝑfectus
fecen time. Mõ.n.ſinẽ cꝗ gladiu inz illuc matth. ig.
poꝛtat. Dei n. miniſter eſt: vin⸗ Si vis pfectꝰeẽ ⁊c.
der in irq eiq malũ agit. Jdcoc;d. jn to cvbi drin
neceſſitate ſubdditi eſtote:nõ ſõ hoſtin Hecn iatl
lum pꝛopter iram: ſed etiaʒ pꝛo cogeres ſup caput

pter conſcientiam. Ideò eniʒ ⁊ eius. XDD.

pꝛouerbus
— Gi eſurie/
rit inimicꝰac̃. Carbões ignis ↄgeres ſuꝑcaput.expõii ibi ſic.i.i
duces ad pnĩaz de malo quod tibi fec ſeu facere attentauit cc.
Monis aĩia. Poſtq; apłs de moꝛibiſtruxit Ca. XIII.

p romanos generaliter. hic conſequẽter idẽ facit ſpãlif.
1X 5 iſtruit minozes. ſcõo maioꝛes. ca. ſe. Pꝛimadiuidit i

tres.qꝛ pꝛimo oñdit ꝙ minoꝛes debẽt ſuperioꝛibſubiectionẽ.
ſcdᷣo ſubuentionẽ ibi. Ideoq; neceſſitati.tertio dilectionẽ. ibi.
Nemini quicqᷓ;. Pꝛimũ ꝓbat dupliciter.pᷣmo ex diuina oꝛdina
tione cui bonum eſt obedire ⁊ malum reſiſtere. Ex oꝛdinati/
one vero diuina ẽ ꝙ ſuperioꝛes regant inferioꝛes.⁊ inferioꝛes
eis obediant.vt pʒ in natura coꝛpoꝛali in elementis que regun
tur ex in fluẽtia coꝛꝑis celeſtis.vnde dicit phᷣs.i. metheoꝛoꝛuzʒ
ꝙ tota regio elementaris contiguatur lationi aſtroꝛum. vt ois
virtus eiꝰgubernetur inde.ſimiliter hoc pʒ i natura ſpirituali.
qꝛ angeli inferioꝛes reguntur ⁊ illuminantur per ſupioꝛes. ⁊ita
ðbet eẽ in hoĩbus.⁊ hoc ẽ quod dicit.Ois aĩa.i.oĩs homo.totu
aparte dignioꝛi denominado. v ¶Hoteſtatib ſubli. ſub. ſit.
pᷣlatis in ſpũalibꝰ.⁊ pᷣncipibꝰ terrenis in tꝑalib.⁊ ſubditur ro.
ende y¶ Qui autez reſi.ipſi ſibi dã.acquirũt.eternaʒ. vñn
dicit ſaluatoꝛ Puce.io. Qui vos ſpernit me ſpernit ⁊c̃. Aliquan
do etiã tempoꝛalez. qꝛ puniũtur in coꝛpe vel in reb.ſcõo ꝓbat
ꝓpoſitũ ex officus ſuperioꝛum que repᷣmũt mala inq;tũ expu
nitione maloꝝ alu terrẽtur.⁊ ſic a malis arcetur. ⁊ hoc ẽ quoe
dicitur. ERam pncipes non ſunt timoꝛi boni operis.i.oeł

boni operis.qꝛ ſicut per eoꝛũ officia repᷣmũtur mali.ita ꝓmone

tur boni. intẽtio eniĩ eoꝛũ debet eẽ vt ſubiectos faciant bonos.
cetera patẽt vſq; ibi. a ¶ Mon enim ſine cã gla portat. Lti⸗
enĩ ſecularis poꝛtat gladiũ dñi mãlem.ptãs eccleſiaſtica ſpua
leʒ. ⁊ ſu bditur cã. Dei enĩ mi.ẽ vin.in iram.i.ĩ punition

ei qui male agit. c¶ deoq; neceſſitati. Dic oſtẽdit ꝙ iferio⸗

* „ . „ 0 .
res debẽt ſupioꝛibꝰ ſubuentionem ad neceſſaria ʒ ſtat ſui cõ /

ditionẽ.qꝛ nemo militat ſuis ſtipẽdus.⁊hoc ẽ qð vr. Jdeoq; ne

ceſſitati.i.ſupioꝛũ pcurãde. d ¶ Subaiti eſtote. ſoluẽdo ra

tã vr̃az debitã. e ¶ Nõ ſolũ ꝑpir.i.punitionẽ vitandaz.

f¶ Sed etiam ꝑp cõſcientiam.qꝛ quili ttenetur redderepbi/
tũ.⁊ explicat magis in ſpeciali.. ge deo . n. tributa pꝛeſtan
tis. ad hoc enim pᷣncipaliter ſunt inſtituta, b ¶ Winiſtrient

7

— £

.

=
S=

—

==
S=e

=
=
E 3

Sae
E

—, =
==
☛ Se

(Anceſttioe
Mitephicin

õc enĩ po. niſi a deo. ↄceſſa ⁊ oꝛdiata. cetera patẽt ex dictis

llin

1

V tet⸗
ibutl .

licren 11

e 6
1 oiaoſn
ratpeci
ttmgin
reri

— =
S=E
—

— —
= =—
= —

==

=
=
=☛“RE6E
—

S=
=☛à

=-
—
— =s
—

=
SS

4

S

=.
—
=
—
☛

—

4

.

=ͤ==
=
☛S

(cbs Nlectioz⸗

—
=

t poſch
grſti⸗
iemen

—
——
= =
Se

—

—

=

eMul t hi

=S
SS

=

iiſfoninigec;
gtiorſtce

==
S=S

S=
=ß

eate⸗docenin

Se=

„

etocebitu
ung t
peiro p
Nobetur
infuro⸗
ninlac
egspeit.
Pnicnn
elei olinunt
ciolgeci
nmnietableo⸗
ſcolgedu;
ehtafett⸗
Dlgicun
i,derpnz
eſ penon
nitipepi
ſebiioiri
oiſntne
Ujepüicane⸗
hroonitoiöit

enlliptiothc⸗
Coe⸗
ſotbeneroilig
iobochiiänn
Gnfitlern,

genare
acrurse

=ͤe
S

ℳ

= =e.
— = —. DI(w—
=S☛
— ι

„

S==

S= =

S

S=

=
= =

=

=
S

==
=

—

E =
—

.

==
=

—,

= — = SSu

7
4
.

——,
=

=☛
E-—

S==
=
= =

==

—

1

——

e

*

.

4

S==
= =
=S

—
= S=

SE
S

S=
=2
——
SS=.
=

iilliupgfineh

,„

Ptſis obn⸗

Phcundzonte
ſineiſi⸗

Unfmnhdietzb⸗
E enebusert

finclamenn

Auianehenmn
fzllcitri

utcmneftn

1

gelinidie
iarief

=

iſtceſttn
lgotn
4

Ad Homanos

J
dei ſunt:qꝛ ſunt executoꝛes ſue inſtitie. s ¶ In hocipᷣm hui.ſ.
e deo ꝛct hoibus republici ↄſeruãtes.i6 aclucit b Readite d -Afirmũ at. Poſtq; apls oũdit qſiterminoꝛes hẽre ſe debeãt
wenin eoner votus epic⸗acibihe,eſteni tributi emredditur i ad ſupioꝛes.inſtruit maioꝛes vt bñ ſe hẽant ad minoꝛes.⁊ pᷣ
eien 5̊ oibꝰoebitaccui tributũ.ſi.pncipib eſt enĩ tributũ qð redditur in euitatõe mali.⁊= in opatione boni .
Nrülna totapria. c ¶ Eui vectigal. ꝓ vectiõe reꝝ cuiuſmodi ſũt pe qꝛp e hhi I.z. in opatione bonic ſe-· Paiancipuc duas.
damasd Aagia.⁊ B ſoluit᷑ a ſingularipſona:qꝛ non eer hoͤnt ſ. durn qꝛ pᷣhoꝛtat᷑ ſupioꝛesne inferioꝛes cõtemnãt.⁊? ne eos ſcandalixent.
unail 6 raideda ſuntpedagiarys Eiten bocacciptatae fine kalem. ſbirHöaipglius Laiine aabac indnas rß npon ir intentii: idu
uundeif LCui timoꝛem. ſ. di Cuibh eimut aa line talemn.: cit rönes ad ꝑſuadendu. ibi. u ꝗ es.Circa pᷣmũ dicit. Infirmũ aũt
Mie d1 Un imoꝛem. „Odnis. esEu onoꝛc.ſ.virtuoſis ⁊ in Oignit ifide. ſ. de nouo ↄuerſum? de le holi noaifirigteri t
more eih'exñtibus q ſunt cuſtodes virtutis. f 5711 OHigr ſ. de ſum ⁊ de lege catholica min ſufficiẽter iſtructũ.
llean buaaſuncefto es virtutis ¶ Memini quicq;. elAimite vos maines vados ſumite eü aruede ie 7ca/
. WN. SRr HEDa “““ ritatiue. on ĩ di⸗
„ nn nferioꝛes debet ſu ,Cr. E 2 „ „ e. D EIO1 Cn;
Poros dilectiö. dei ſut: i hc ipʒ vᷣuictes. Reddi tiõe ⁊ emlatiõe:ſʒ idůimini dũ, Cercogitationi. i no iucl
mi Kiizt Dondit ppoſitu. t& oibus debita. Cui tributi: ieſuz xpᷣm: T carnis cur ne fece appa male de ſp adonec
I in 2 tꝑe noue legis tributũ:cũivectigalvectigal:cui is i Eaphareat maniſeſte.
II. inni er „ ari tributi:cinectigalvectigalecein ritis i deſiderijs.xIIII. g Alius eni credit ſe mã
Wſedt B debitũ emaxime timoõꝛẽ timoꝛc᷑: H P HOðYDD . 2. J —— ma
dl täin reddendũ.ibi. Et B „; HSni eicni onoꝛe! ono 1 Nfirmũ aut in fide aſſu ucare oia licite. ille
eientes Circabmü rẽé.· Hmini ꝗcq;ᷓ debeat niſi vii Al mitẽ: nõ diſcẽptatõib? en inrucr in nolia le⸗
r Ki dicit. Nemini gei;. Uics diligaſ. Quti. n. diligit pꝛoxi cogitationũ. Aliùs. n. credit m Srafamfpipaſtone
g rti, debeat niſivt iuicẽ mũ legẽ iplenit. Hq nõ adlterab ducare ſe oĩa. Quᷣi aſt ifirmꝰ ẽ: ſic licite comedit cibaria
critin diligatis. hoc enim nõ occides:nõ furaben:nõ falſũ 4 - . zrN e. 4 9
ſ W hʒ ſpãle hoc debitũ ccides:no uraber: nõ gllu olus maducet. J8 mãducãt: Phibita in veteri lege.
chtuncunc red. teſtimoniũ dices: nõ ocupiſces: nõmanducteſ ſpnat: quinõ Yuerſu nn uſum eſl.
1d mun gathr de pterito v ſi quod ẽ aliud mãd 6 18 ” 11 Pl al LU ierſus ð iudaiſmo ⁊ nõ
31 ditii gureneteten K n quod eaud mar ath ih ver mdũcat maducatẽ nõ idicet. gpfecte inſtruct de iſto.
a dee prt adhbuc obetur bo iſtauraf: diliges pꝛoximutu⸗· DE. n. illiaſſüpſit. Lugs es q ſicvubitat adrucan hoe
i nira Nul eni diligit p n ſif teipʒ. Dilectiõ ꝓximima/ indicas alienũ ſerunʒ? Dñò ſuo ſbi lccar⸗ COirs ma
n u mülegez ioleutt. lũj nõ opat. Plenitudò glegisẽ ſtat aut cadit. Stabit aut. Po⸗ cr ein gece
mi denn Oi enin machar⸗ dilectio. Et h̊ ſcietẽs tpᷣs:qꝛ ho/ tgs eni desſtatuẽ illũ. Nalius cucake kuit leitü oi te.
Nnn Dees „—— 2 „ —, — — /- ſer. Rſiern . e „ .*— 4 . 1 .
di atf acd biligedig rãac iaʒ nos de ſõno ſurgẽ. MNuũc ſudict diè iter diẽ: aliꝰqt iudicat/ ſirca q ſciendũ ꝙ lega⸗
in pcepta pꝛĩe table owkꝛ c13 P20 b102 C hz ſalus:q; cůcrè oẽm diẽ. VUnuſqſq;in ſuò ſenſu ia Geun dd cerimonia-
gſ ee oiligẽdu, didimꝰ. Mòx pᷣceſſit: dies añt 2 LD. Illia obſeruãda fuerũt vſ/
. Wſi dinãt᷑ ad diligẽduʒ Mox pceſſit:dies ant ap abundet.Qui ſapit diẽ dominò d paſſionez xpi. vñ
ſ (nenn deuz. 2pcepta feta⸗ pꝛopinqᷓuit. Abijciamꝰ opè ſapi manducâ ad paſſioncz Thi- vii
z nie 1eepta! pꝛopinquit.Abijciam? gopera ſapit: ⁊ qui manducat domino xvpus ea obſeruauit ⁊ imi
o MWl bule ad diligẽedum tenebꝛꝗ du lud: E ne ee d ne
cbcnde imu. Perpmus . „ iduamur armalug: mandũucat. Gratias enim agit nente ſua paſſione agnuzʒz
e rit. Per ſic uüt i die honeſte äbuͦlem. Hõ Et qui non mò aſcalẽ cum ſuis di cipu⸗
. Algt üds ed, Ponona ſiciit idie poneſtcabulcin: kIõ peo. Et quinonmanducaudo, iscomedie hoſt ublc
afl iera zeseios iciine hrolb T ebrierache.46 mmnns non manncaerr erarag toen voeuangeln obſer⸗
in e reddidebeucide iĩ cubilibꝰ ⁊ ipudicitijs:nõi ↄten ggit deẽo. Memo eniʒ noſtrũ ſibi uato eoꝝ eſt moꝛtifera.
Kinn öcipii canc⸗ errrcnotodgut
e anud Pelei aderr õä M ipſa ſigẽta nondũ ꝑ xpᷣ
wigehueüiii ri ab ei nocum̃to.iõ ſubdit᷑. b(dDi e. p. ma.ñ opat᷑ i. caueti eſt impleta. Tpe vo intermedio.ſ.a paſſioneypi viraclpublicaees
fiſafrnimt ferre malũ ꝓio. ſic õcludit. ĩ ¶ Olenitudo g le.i.plenaria eudgelu licitũ fuit ea obſeruare.maxime ↄuerſis de iudaiſmo.dũ tñ
ei ſimni obſeruatio eiꝰ. H¶ Eſt dilectio.ꝗ diligitur deus ſuꝑoĩa ⁊ ꝓxi ibi nõ ponerẽt fidẽ credẽdo firmiter ꝙ ſine tali obſeruatõe fides xpᷣi
cantenim ti mus ſicut ipemet diligens. I ¶ Et hoc ſciẽtes tp̃s. Dic ↄnter nõ ſufficeretad ſalutẽ. ⁊ H̊ mõ legt apli in actibꝰapłoꝝ ea obſeruaſſe
uorthant dennin ondit ꝙ h debitũ ẽmaximereddedũ tpe none legis qᷓẽlexamo g declarat Aug.ĩ epla ad Piero. diffuſe. 2 ʒ iſtũ itellectũ ſubdit.
Nhat thrc ſn ris. ſi lex vet fuit lex timoꝛis iõ oicit. Et h ſciẽtes tpᷣs.i.ditio⸗ RH Js ꝗ mãducat.ciboria lege ꝓbibita inſtruct ꝙ iſta ſunt ſibi licita.
Ceſtniteniodienn nem tpis legis noue. m ¶ Quia hoꝛa ẽ ia nos de ſom. ſur.i. de I¶/¶Mõ mã.nõ ſp.rputãs eü rudẽ ⁊ ignaꝝ ⁊ ſtolidũ fatuũ ⁊ melãcolicũ.
Nlairr Moenmiin ocio ad opꝑa caritatis.qꝛ ſicut dicit Sre Caritas opa magna ſiẽ. m ¶Et ꝗ nõ mã.abſtinẽdo ex ↄſcia dubia. n Waducantẽ nõ iud.
mum einer At ſi aſt renuit opari amoꝛ non ẽ. n ¶ Munc eni.i.tpe gratie. tatiᷓ mãdati dini trãſgreſſoꝛẽ. o ¶ Deus eniillũ.ſ. de nouo ↄuerſuz
0&1Paopios Enfa ſalus. q; P xpz ianua ſalutis aptad tnelegis aadbucinfirmü. pe Aſſumpſit ad fidez ſuã potẽs illũ pficere ⁊ ſo⸗
guüntenmnnfn erat clauſa.ideo ſubdit᷑. pe Quã cũ credidimus.ſ.pluſq; añ lidare.i. firmare.ꝑꝑ qð non ẽ ↄtemnẽdus. q¶ Tugs es. Vic ↄñr
hinn xpᷣiaduentũ:tũceni ſciebãt ſe pr̃es deſcẽſuros ad ĩferni lymbũ. adducii q̃druplex rõ ad ꝓpoſitũ ꝑſuadendũ. Pꝛima accipit᷑ exꝑte il
Mummiumiinun vñ dicit iacob pr̃iarcha Señ.ʒ. Deſcendã ad filiũ meũ lugens ĩ liusꝗ iudicat᷑ tanq; ſtolidus.null eni iudicari dʒ niſiab eog eſt dũs
ezſumſ⸗ in ſernũ.⁊ ſcũs Job.iꝛ. In ꝓfũdiſſimũ ĩferni deſcẽdẽt oĩa mea. ei.ꝗẽ ſolus ðs ĩ ppoſito.⁊ G̊ ẽ qð dr̃. Tu ꝗs es ꝗ iudicas alienũ ᷣuũ.q.
n q¶l Nox pꝛeceſſit.i.obſcuritas figurarum veteris legis. d.ad te nõ ſpectat iudicare de latentibꝰin coꝛde.cuiuſmodi ſunt iſta.
iiii 1 ſes ãt appꝛo.i. claritas veritatis reuelate in noua lege. is tale iudiciũ ẽ vſurpatũ.qð ad ſolũ deũ ptinet ꝗ coꝛda ituet. iõ ſub
dul, Ceh in .Abyjciam gopa tenebꝛaꝝ.i.pctà q̃ dicunẽ tenebꝛaꝝ opa eo dit᷑. T¶ Dño ſuo ſtat aut cadit.i.ad deũ ꝑtinet iudicare de caſu eiꝰ⁊
e he ꝙ ĩ tenebꝛis fiũt Jo.ʒ.Qui male agit odit lucẽ.⁊ qꝛ obtenebꝛät ſtatione. 8¶ Stabit aüt. ꝑ dei gram. ¶ Potẽs ẽ eni ðs ſtatuere
nmenſte aiam.m ꝙ dicit phs.in li?ethicoꝝ. Ignoꝛat oĩs malus.⁊ qꝛ du/ illũ.i.pficere ⁊ ↄfirmare. . Hã alius iu. Pic ponit᷑ ſecũda rõ q̃ ac
= n .6 nt ad tenebꝛas exterioꝛes.ſ.geheene. itpit expterel de q̃ fit iudiciũ.ſ.de cerimonialiũ obᷣuatõe q tũc erat
ſb i tinduamur arma lucis.i.virtutes q̃ dicunt arma lucis.qꝛ indifferẽs ↄnerſis de iudaiſmo mõ ſupꝛadicto.⁊ iõ de talibꝰ nõ dʒ ali
enin 6, peccati tenebꝛas muniũt.⁊ q; inluce fiunt. Jo.3. Qui facit vita⸗ gs iudicari trãſgreſſoꝛ vel ſtolidꝰfaciendo vel dimittẽdo.exà vtrũq;
nae ein i eit aa luce ꝛilluminãt aĩaʒ ⁊ finalr ducũt ad lucẽ eternã. poterat fieri. vt pᷣdictũ eſt.tñ ex cà rõnabili.⁊ Hẽ qðᷣ dicit. Nã aliꝰindi
ceni n g iõ ſubdit. u ¶ Sicyt ĩ die. ſ. udicj. x Hone. am.i.ad gliã cat diẽ ĩter dic.i.ita inſtructꝰẽ in fide catholica ꝙ ſcit diſcernere tpᷣs ĩ
umi a Mon in comeſſatiõibus ⁊ ebꝛietatib. vi ado peccata gule. quo cerimonialia nõ obligãt ab illo in ̊ obligabant.
gimnami les 5¶ Non in cubilib? impuditis. vitando peccata luxurie. x Al tiu oemoie⸗ ſilr obligãt tꝑe poſt paſſionẽ ſicẽañ.⁊ ſic dicit
unini on ĩ cõ. ⁊ emu.q;tũ ad peccata ſpuᷣaliaqᷓ ſũt grauiorl culpe. abſtindẽuma cibis vetitis alege. y Unuſaquiſch in ſuo ſenſu abũ
iinelid⸗ 4 ESz induimi do.ie. xpᷣm. imitando ſanctitatẽ ↄuerſatiõis ſue. det.i.in hoc dimittatur ꝓpᷣe ↄſciẽtie viq; ad publicationem euange/
ainſreii, ¶ Et carnis curã ne fecerit in deſiderujs.i.ſuꝑfluis ita ꝙ ꝑ hoc li peractam. Dartanitdiem nodopꝛrdicto. M
ngͦlif 6 nõ excludit᷑ neceſſitas.ſed tm̃ ſuꝑfluitas. CeH* iies a Bio pir iad onoꝛẽ diuinũ qꝛvtrũq; bene põt fieri ex cã rõnabi
niiͤnnnt e ſil. Sicvt in die.ſ.iudiccd. ¶ ADDITIO li ideo ſubditur. b ¶ Et ꝗ manducat ſciens hoc ſibi eſſe licitũ.
auſn i i, Uod hic dr Sic ut ĩ die.nõ videt ppe exponẽdũ de die c¶ Domino manducat cuiue rõ ſubdituuv. .
mnu nn ii — iudic . Nõ eni poſſum ĩ hac vita qᷓ multis incõmodis d¶ BGratias eni agit deo.de liberatiõe ſua ab onere legis.⁊ de cõceſſio/
ius baiſß 1 ⁊neceſſitatibꝰ eſt ſnbdita ſiẽ in die iudici ã bulare:ſʒ qꝛ tᷣs gre ne ſui victꝰ. e¶ Et ꝗq nõ mãducat.i:abſtinet a lege ꝓhibitis ex con/
Z Selicht g parauit diei. d. Dies aũt appꝛopinq̃uit. Silr vᷣtutes ↄpauit ar · ſcia dubia. vel vt infirmũ nõ ſcandalicet.vt hr̃ infra. f ¶ Dũo non
lantniſc, mis lucis. v. Induamur arma lucis. ib ſubdit. Sic vt ĩ die hone /· mãducat.i.hũ abſtinet. g Et gra. agit deo. ꝗ ſibi dedit graʒz abſti/
n muie, ſte ãbulem iĩactu vtutũ nosexerceamꝰ hõeſte. ſic illig clara nédi. bh Riemoeninoſtu Bponit 3 rõ qᷓ accipitur ex ꝑte eius ad
aſ die ãbulãt. hõeſti hñt icedere q; g ãbulãt ðᷣ nocte. Cap.IIII. quem ꝑptinet vere de talibus iudicare.ſ.xpᷣi qui eſt dũñs vite ⁊ moꝛtis
inſtinmn )

4

6

iudicandi actiue.ſed tm̃

e ¶ Aut tu. nõ abſtines.
f¶Quare ſꝑnis frẽʒz tuũ.

g ¶ Oés eni ſtabimañ tri

ſe beura q br. Iſa.45.

i ¶ Itaq; vnuſgſq; ⁊c̃.rões

eũ nõ iudicat᷑.g ſolũ infi/

2 ↄñs iudex.⁊ B qð df. Nemo eninfm ſibi viuit. i. ad ꝓpam gliam
qꝛ tota vita hoĩs ẽ ad xpᷣi gliam oꝛdinãda. a
os ſe moꝛti exponere B laude ꝓpᷣa.ſed ꝓ glłia xpᷣi moꝛs patiẽter tole/

Et ne.ſibi mo.i.nẽo

randa ẽ.ſequit᷑. b ¶ Siue enĩ viuimus ⁊c.⁊ pʒ ex dictis lr̃a vſq; ibi.

c En hoc enĩ xpᷣs moꝛtuꝰeſt.i.ex moꝛte ſua ↄſecutus eſt.ſ.ptãtem ſuꝑ

oẽm creaturã. Math.vlt. data ẽ mihi oĩs ptãs in celo ⁊i terra.⁊ per
ↄiſs iudiciaria ptãs.ideo nõ eſt abalus vſurpanda.

d ¶ Cu aũt. Pic ponit᷑ q̃rta rõ q̃ accipit ex ꝑte eius ꝗ iudicat temere.

qꝛ nullus nr̃jm hʒ officiuzʒz e
vinit: ⁊ nèmo ſibł moꝛit᷑. Sinẽ
eni viuimꝰdño viuimꝰ:ſiue mo
rimur dño moꝛimur. Siue &g vi
uimſiue moꝛimur:dñi ſumus.
In b.n. xpᷣs möꝛtuꝰ ẽ⁊ reſurre/
xit:vt ⁊ viuoꝝ⁊ moꝛtuoꝝ dijet.
Tũ qt qd iudicas frẽʒ tuũ:auüt tu
— f . 2 y 2 g1. 2
ꝗrè ſꝑnis frẽʒ tuũ:Oẽs.n.ſtabi
mꝰañ tribunal xpᷣi. Scriptũẽ.n.
Viuð ego dicit dñs:qm̃ mihi fle
ctet᷑ oẽgenu:⁊ oĩs liguaofitebit
deo. Itaq;ʒ vnuſqſq; nãaʒ ꝓ ſe rõ
nẽ reddet ðo. Hõ èrgo apliꝰ iui
cẽ iudicemꝰ:ſ hoͤc iudicate mag
ne põãi offẽdiculũ frivł ſcãdalũ

paſſiue.⁊ hoc ẽ qð dr̃. Tu
aũt ꝗd iudicas frẽʒ tuũ.
i. tu ꝗ abſtines a lege phi
bitis:q̃re iudicas illũ qui
nõ abſtinet:trãſgreſſoꝛẽ:

reputando eũ ſtolidũ eo
ꝙ abſtiet. vt dem̃ ẽ ſupꝛa.

bunal xpi.ſ.iudicandi ab
eo.⁊ ad H̊ inducit ſacraʒ

Uiuo ego dicit do. qm̃
mi.fle.oẽ genu.tanq; ſub
ditũ iudicio meo. ꝓpter
uod concludit᷑.

reddet deo.in fnat iudi
cio:pꝑꝑ qõ nullꝰ iudicare e R
dʒz temere de alio.Cõtra cõẽ p ipſũʒ:niſi ei ꝗ exiſtimat qd
pᷣdicta vr eẽ dictũ ſalua/

toꝛis Jo. 3. Ois ꝗ credit ĩ .

1 tiꝗ ſi p̃ʒ caritatẽ ãbl
tů difiſtat ia ñ ʒ caritate ghlas
deles ſtabũt añ tribunal .
xpᷣi iundicandipaſſiue.Ad qð dicendũ ꝙ ibi accipit᷑ indiciũ ↄdemnati
onis quo ſoli mali iudicabunt᷑.ꝗ dicunt᷑ infideles.vłqꝛ nõ habuerũt
fidem.vł qꝛ ſi hůerunt ĩ moꝛte moꝛtificata fuit ex carentia caritatis

⁊gfe.h aũt accipit᷑ iudiciũ retributõis:ꝑquẽ modũ oẽs gnãlr iudica
bunt.mali ad penã.iuſti aũt ad głiam. 4
inſtruxit ſuꝑioꝛes q̃tr ſe hẽant ad inferioꝛes monendo ne ipſos ↄtem
nant. Boñter idem facit monẽdo ne eos ſcandalicẽt.⁊ diuidit᷑ ĩ duas
ptes.qꝛ pᷣ phibet eosa ſcãdaligatione.⁊? monet eos ꝑ oppoſitũ de in/
ferioꝝ edificatõe.ibi. Itaq; ¶ Ad maioꝛẽ ĩtelligẽtia dicendoꝝ h̊ bꝛe
nit᷑ ẽ videndũ q̃ dimittẽda ſi ꝑꝑ ſcandalũ puſilloꝝ.Et arguit᷑ pᷣ ꝙ bo/
na ſpũͦalia ſint dimittẽda.dicit.n.Aug. eplam pmeniani.qꝛ vbi ſciſ/

Nõg amplius. Poſtq;

matis piculum timet᷑ a punitiõe pctõꝝ ceſſandũ eſt.ſed talis punitio

eſt bonũ ſpũale.qꝛ ẽ actus iuſticie.ꝭ̊ ⁊c.Per h̊ arguit᷑ ꝙ bona tꝑalia

ſint dimittẽda.qꝛ bona minoꝛa ſunt qᷓ; ſpũalia.Contrarium arguitur

qʒ; beatus tho.cantuariẽſis repetiuit res ecclłie cum ſcandalo reglan/
glie. ex hoc arguit ꝙ bona ſpũalia nõ fint dimittẽda cũ ſint coꝛpali/

bus melioꝛa. ¶ Rñſio.qõ iſta nõ eſt de ſcandalo actiuo qð eſt dem̃ vł
factũ minus rectũ pᷣbens alteri occaſionẽ ruine.illud autẽ qð deficit
a debita rectitudie nõ eſt agendũ cũ ſcandalo actiuo.ſed qõ itelligit
de ſcandalo paſſiuo.ſ.ꝗd ſit dimittendum ne alius inde ſcandaliget.

Circa qð ſcienduʒ ꝙ q̃dam ſunt bona ſpũalia.q̃daʒ vo tꝑalia.ſpũalia
vo qdam ſunt de neceſſitate ſalutis q̃ ſine moꝛtali peccato pᷣtermitti
nõ pñfᷣt. nullꝰaũt dʒz peccare moꝛtalłr vt peccatũ alteriꝰ ipediat.qꝛ ſᷣm
oꝛdinem caritatis magis dʒ diligere ꝓpꝛiã ſalutẽ q; alterius.pꝑpꝑ qð ta

lia non ſunt dimittẽda ad vitandũ alteriꝰ ſcandalũ.alia vo ſunt bona

ſpũalia ꝗᷓ nõ ſunt neceſſaria ad ſalutẽ.vt dare elemoſynã ex caſuʒ ne/
ceſſitatis. ⁊ in talibꝰdiſtinguẽdum ẽ de ſcãdalo.qꝛ ſi oꝛiat᷑ ex malicia.
ſicut cũ aliꝗ volũt ĩpedire bona ſpũalia ſuſcitãtad hoc ſcãdala.⁊ tale

ſcãdalũ eſt ↄtemnẽdum ſicut oñs fecit Matth.is.de ſcãdalo phᷣiſeo/
rum.ſi aſt oꝛiat᷑ ex ĩfirmitate vłignoꝛãtia.vocat᷑ ſcandalũ puſilloꝝ.

ꝓp qð hò bona ſunt occultãda vel interdũ differenda quouſq; reddi/

ta rõne hò̊ ſcãdalum ceſſet.ſi aũt poſt debitã hòrõnem redditã ſcan/⸗

dalum duret.iam videt᷑ ex malicia pcedere.⁊ ſic ꝑꝑ ipᷣm non ſunthbᷣ

ſpũalia opa dimittenda. Circa vo tpalia bona diſtinguẽdũ ẽ.qꝛ ſi non
ſint noſtra ſed ꝓ alus ad ↄſeruãdum nobis cõmiſſa.ſicut bona eccłie
cõmittunt᷑ pᷣlatis ꝗbus cõſeruatio taliũ incũbit exneceſſitate ſalutis.

ſicut ẽ cõſeruatio depoſitoꝝ.talia nõ ſunt ꝑꝑ ſcandalũ dimittẽda.ſiẽ
nec alia q̃ ſũt de neceſſitate ſalutis.ſi vo ſũtnr̃a.ſic dimittẽda ſunt ꝑꝑ

ſcãdalum vitandũ ſi oꝛiatur ex infirmitate velignoꝛantia qͥuſq; per

admonitõem rõnabilem ceſſet ſcandalũ.ꝙ ſi ꝑ hoc non ceſſat.tũc iaʒ

ꝓcedit ex malicia:⁊ ſic eſt ↄ»temnẽduʒ. maxime ſi ꝑ hoc aljs audacia

dei malefaciendi.vt dictũ eſt ſupꝛa.Ad pᷣmum pʒ rũſio.qꝛ coꝛꝛectio

moꝛtuꝰẽ. NHõ blaſphèmet᷑ bo

Scio ⁊ ↄfido ĩ dño iẽ ſu qꝛ nihil Bis g indicat ſ⸗ emetipz ieòqð

cõe eé:illi cõe ẽ. Si eiʒ ꝑꝑ cibũ fᷣ Ccauerit danat? ẽ:qꝛñ ex fið.Oẽ

e¶ Moli ppꝑ eſcã de.opus dei.i.fidẽ infirmi q̃ ẽ opus dei.
f Mia gdẽ. ſ.cibaria. g ¶¶ S 5AISz mali
c hoi ꝗ pof.mã.ſcãdalicando ĩfirmũ.pꝑpꝑ qð abſtinere ſic ẽ meri⸗

oꝛdinat᷑ ad emẽdatiõem.⁊ ideo ſi ꝑꝑ ipaz ꝓbabiliter appareat
maius malũ ↄſurgere.eſt dimittẽda quouſq; periculũ illud trã
ſierit. Ad aliud pʒ ex dictis in queſtione. Non ergo àplius. Dic

