viſionũ.⁊.2=.ca.qᷓliter reuelatü ẽ ei ſomniũ nabuchodenoſoꝛ ⁊ eius ĩ

terptatio.⁊.9.ca.introducit᷑ ãgelus gabꝛiel reuelans danieli dictum

myſteriũ hebdomadaꝝ.⁊ i pluribꝰ alus locis eiuſdẽ libꝛi ſile iducit
ſilr et in alis libꝛis veteris teſtaméti.vt pʒ intuenti q omitto ꝓpter
ꝓlixitatẽ vitandã.hec at omnia ⁊ ſilia eſſent ſimplxr falſa.ſi ꝓhbete
perfecte accepiſſent ꝓphetias ſuas in monte ſynai.qꝛ extũc fuiſent
de omnibus illuminati.ſiue fuiſſent ibi in anima tm̃ ſiue in anima ?
coꝛpoꝛe.⁊ ſic pʒ ꝙ rõ Ra.Sa.nõ ſolũ ẽ ↄtra tota ſcripturã veter te
ſtamẽti ⁊ ꝓphetiã q dicit ꝙ anima pꝛecedit coꝛpꝰ.ſʒ ⁊ ↄtra tota icri⸗
pturã philoſophoꝝ vt ex pꝛedictis patz. Et ſic ex pᷣdicta auctoꝛitate
iſaie trinitas perſonarũ pʒ in diuinis.Ad idẽ et facit illud Eccleſia⸗
ſtes..Funiculus triplex difficile rũpitur.glo.hebꝛaica.Senſus vi
detur eẽ myſterium trini dei ⁊ vnius nõ de facili diſcutit᷑.ſed hanc
gloſam antiquã moderni iudei peruerterũt retoꝛquẽtes hac trinita
tem ad tria attributa diuina qͥ ſunt potetia:ſapiẽtia ⁊ bonitas.ſʒ h̊ ẽ
ſupꝛa inpꝛobatuʒ. Idẽ in pſalmo. Uerbo dñni celi firmati ſunt ⁊ ſpu
oꝛis eiꝰ ⁊c.⁊ ſic de alijs.pʒ igitur pᷣncipale q̃liter pluralitas perſona
rum poſſit ꝓbari per ſcripturã a iudeis recepta.ſilr ⁊ trinitas deter

minata. ¶ Pꝛobatio incarnationis diuiſe perſone.

Ecundum pꝛincipale ẽ pꝛobandum.ſ.incarnationem diuine
perſone.ita ꝙ meſſias pꝛomiſſus in lege ⁊ pꝓphetis ſit verus
deꝰ⁊ verꝰ hõ.⁊ ad hoc ꝓbãdum adduco auctoꝛitatẽ Hiere.
23. Ecce dies veniunt dicit dominus ⁊ ſuſcitabo dauid germè iuſtuzʒ
⁊ per hoc pʒ ⁊ apparet xpᷣi hbumanitas.qꝛ hec auctoꝛitas ſᷣm oẽs ex/

l non poſitoꝛes hebꝛeoꝝ intelligit᷑ de chꝛiſto ad l̃am.ſequit᷑ in eadẽ ſerie
te ſynai a dño.ſʒ iſtð dcm̃ pʒ eẽ falſum multiplr.nã immediate

textꝰ⁊ in eadẽ perſona.Hoc ẽ nomẽ qð vocabũt eu dñs iuſt noſter
⁊ per q̊ expᷣmitur xpᷣi diuinitasva.qꝛ vbi habemus.Juſtꝰ dñs nr̃. in
hebꝛaico hr.nomẽ oñi Tetragràmaton.qð nomẽ ẽ ppꝛuſſimuʒz iter
nomina diuina.⁊ ꝓpter hoc de nullo dr niſi de deo vero.Sʒ ad hoc
reſpondent aliqui dicentes ꝙ nomen domini Tetragrmaton non
dicitur de deo vero tm̃.ſed etiam de alijs.vt habetur Ecech.vlt. de
illa cinitate que deſcribitur ibi.Et nomen ciuitatl dñs ibidem. vbi
habemus:dominus ibidem.In hebꝛaico ponitur nomẽ domini e—
tragrãmaton.⁊ ſic illud nomẽ dr ð illa ciuitate.q tamẽ nõ ẽ ideʒ qd
de ergo ⁊c̃.¶ Itẽ Geñ.⁊⁊.ca.dr. Uocauit abꝛaham nomẽè loci illius
dominus videt.vbi habemus.Dominus.in hebꝛeo ponitur Tetra/
grãmaton.⁊ ſic locus ille nominatur illo nomine.vt videtur.Itẽ in
dicium o.ca.Edificauit igitur ibi gedeon altare domino.vocãuitq;
id domini pax. In hebꝛco habetur. Dominꝰ pax.⁊ ibi eſt nomen do
mini Tetragrammaton.⁊ ſic idem quod pꝛius ſupꝛa dictum ẽ habe

tur. Item Exo. iv.edificauit moyſes altare domino ⁊ vocauit nomẽ

eius.deus exaltatio mea.vbi nos habemus dominꝰ. in hebꝛeo ẽ no
men domini Tetragrammaton.⁊ ſic idem quod pꝛius.Sed iſta re/
ſponſio nulla eſt.quia nullum pᷣdictoꝛum nominatur pꝛopꝛio nomi
ne dei quod eſt nomen domini Tetragrãmaton.ſed nominat̃ quod
libet pꝛedictoꝛum a quodam effectu dei.quia ſolus deus nominat
hoc nomine.⁊ G̊ nõ ẽ inconueniens.ſicut aligs homo bene vocatur
Adeodatus.vel Deuſdedit.vel aliquis huiuſmodi.nõ tñ vocat᷑ deꝰ
abſolute. quia hoc eſſet impium.⁊ hoc pʒ diſcurrendo per omnia pꝛe
dicta.qꝛ Ecech.vlti.non dr. Nomen ciuitatis dñs.ita ꝙ nominetur
nomen domini Tetragrammaton. ſed dicitur ibi nomen ciuitatis
dominꝰibidem.ideſt denominari debet a diuina inhabitatõe.⁊ hoc
patz per chaldaicam tranſlationem que ſic habet. Nomen ciuitatis
exponens adiecit.A die qua fecit dominus dᷣſcendere ſuã diuinita/
tem.ibidem ſimiliter Gen.2z.non dicitur. Uocauit abꝛahaz nomẽ
loci illius dominus abſolute.ſed dominus videt quia locus ille nõ
eſt nominatus nomen dei Tetragrãmaton. ſed eſt nominatus a viſi
one diuina.q;vidit ibi humilitatẽ ⁊ afflictionẽ ipſius iſaac.liberans
⁊ eu a moꝛte ⁊ arietẽ loco eiꝰ ponẽs.vłalr ꝙ abꝛaham vidit ibi ĩ ſpi/
ritu templũ deo edificanduʒ per ſalomonem in quo deꝰ viſurꝰ erat

pꝛeces ppłi ſui ⁊ oblatiõcs.⁊ G̊ pʒ ꝑ trãſlationẽ chaldaicã vbi dicit.
Adoꝛauit ibi abrahã ⁊ ait coꝛã dno.h̊ erut colẽtes coꝛã deo gẽtes.ſi⸗
milr Exo. i7. moyſes nõ vocauit id altare noĩe dni Tetragrmaton
abſolute.ſʒ vocauit id dñs exaltatio mea.a quodaʒ effectu dĩno ꝗa
dñs liberauerat ibi pplin a manibꝰ amalech ad pces moyſi.vt patz
ibidẽ.ſilłr Judicũ.õ.gedeon nõ vocauit altare illud noie dni abſolu
te:ſʒ a quodã effectu dĩno.Et iõ vocauit illud.dñi pax vł dei pax.ꝗa
dñs ꝓmiſerat ſibi pacẽ ab iuimicis ꝑſequẽtibꝰ eũ.⁊ de facto cõple⸗
nit. Et H̊ pʒ ꝑ tranſlationẽ chaldaicã q ſic hʒ. Edificauit ſibi gedeon
altare dño ⁊ ſᷣuiuit ſuꝑ illud deo ꝗ fecit ei pacẽ.Pʒ igit᷑ ex pꝛedictis
ꝙ nomẽ dñi Tetragrãmaton non dr de aliquo niſi de deo vero tm̃.
Hoc cẽt expᷣſſe dixit Rabbi Moyſes in libꝛo directionis pplexoꝛuʒ
dicẽs expſſe ꝙ oĩa noĩa dĩna ðriuata ſũt ab oꝑib dinis.pter nome
Tetragrãmaton.qð ẽ appꝛopꝛiatũ altiſſimo creatoꝛi.⁊ ſᷣm ipſum ſo
lum denotat dĩuinã eẽntiã cũ ꝓpꝛietatibꝰ ſuis intrinſecis.Cetera ãt
noĩa dina ĩpoſita ſũt ab oꝑibus dĩnis.ſicut pʒ de q̊ noĩe heloy ⁊ ado
nay.q̃ iter cetera noĩa ſũt magis ꝓpꝛia.⁊ tũ hoc nomè heloy vłado/
nay iponit᷑ ad ſignificãdũ deù ex gnãli ꝓuidentia.⁊ ꝑꝑ hoc coĩcatur
alus.vñ iudices ⁊ ſapientes ⁊ dina ſapietia pꝛediti aliqũ noĩant᷑ he/
loy ĩ ſacra ſcriptura.vt dicit pᷣs.Ego dixi dy eſtis ⁊c. In hebꝛaico po
nitur heloyn. ⁊ cõſiłlia habẽtur in pluribꝰ locis.⁊ ſilr hẽtur de h̊ noie
Adonay.quod imponitur ab vniuerſali pꝛeſidentia.⁊ ideo bene di/
citur ĩ ſcriptura õ potentibus ⁊ regibus.non autem ita eſt de nomĩe
dñi Tetragãmaton.qð ſignificat dĩnã eẽntiã nudã ⁊ purã abſqʒ re/
reſpectu ad ex.vt dicit doctoꝛ pꝛedictꝰ.⁊ iõ nõ ẽ cõicabile alteri.⁊ iõ
cũ ipſe xpᷣs noĩetur ̊ noĩe.vt pʒ ꝑ auc̃atẽ allegatã.NHier.23.pʒ ꝙ ipſe
chꝛiſtus ẽ verꝰ deꝰ.Pꝛopter hoc alij ſoluerũt alr auctoꝛitatẽ pꝛedi/
ctã coꝛũpẽtes verã lr̃am dicẽtes ꝙ ſic ẽ in hebꝛeo hiere.⁊ʒ. Et hoc
ẽ nomẽ ei g vocauit eũ dñs iuſtꝰ nrita ꝙ nomẽ dñni Tetragrãma/

ton loco c' ponitur in trãſlatione nr̃a dũs vt dem̃ ẽ nõ refert᷑ ad meſ
ſiazʒ filiũ dauid.ſed ad deũ veꝝ ꝗ vocabit ipſum ad liberationẽ po/

puli iſrael qñ placuerit ſibi. Contra iſtã ſolutionẽ nõ põt argui. niſi
onñdendo ꝙ ibi coꝛꝛũpunt verã lram.⁊ negãt vitatẽ vt negẽt chꝛiſti
dinitatẽ.̊ at poſſet optime fieri ex ãtiquis biblijs q̃ nõ eẽnt coꝛꝛu/
pte in paſſu iſto ⁊ in alus in ꝗbꝰ fit mentio de dĩnitate chꝛiſti ſi hẽri
poſſent.⁊ G̊ mò illi ꝗ pꝛeceſſerũt nos ↄ eos ĩ hoc paſſu ⁊ ↄſilibꝰargue
bãt.lʒ ãt ego nõ viderim aliquã bibliã iudeoꝝ q̃ non ſit in paſſu iſto
coꝛꝛupta.tñ audiui a fidedignis rõc vite ⁊ ↄſcientie ⁊ ſciẽtie affirmã
tibꝰ iuramẽto qſic viderãt in ãtigs biblis ſicut hʒ trãſlatio hiero/

nymi ſupius ĩducta.Si ãt nõ pñt hẽri ãtique biblie nõ coꝛꝛupte.re/⸗

currendũ ẽ ad alias trãſlatiões:q̃s iudei rõnabir negare nõ poſſũt.
Et ꝑ h̊ poterit pᷣdicta falſitas depᷣhẽdi.Et pᷣ depꝛehẽdit᷑ ꝑ trãſlatõeʒ

70.ĩterpꝛetũ q̃ ſic hʒ vt trãſlatio hieronymi. vt pʒ per officium ec⸗

cłiaſticum:qð de iſta trãſlatione aſſumptũ eſt.in quo ꝗdẽ officio ſic
ponit᷑ iſta auctoꝛitas.In diebꝰ illis ſaluabit᷑ iuda.⁊ iſrłhitabit cõfi/
denter.⁊ hoc ẽ nomen qðvocabũt eũ dñs iuſtꝰnt᷑.Ex Gq̊ pʒ ꝙ nomen
dñi Tetragrãmaton ad chꝛiſtũ refert᷑. ¶ Sed q̃reret aliꝗs ⁊ bñ.quõ
⁊o.interpꝛetes ſic trãſtulerũt.qꝛ quãtum poterãt in ſua trãſlatione
operiebãt dĩnitatẽ ipſius chꝛiſti:ne rex ptolemeus crederet eos ado
rase duplicẽ dĩnitatẽ.vt dicit hiero.in ꝓlogo pentateuchi ⁊ in pluri
bus alus locis. ¶ Ad hoc dicẽdũ ꝙ. o.in hoc loco ſufficiẽter operue
rũt diuinitatẽ chꝛiſti.qꝛ tranſferẽdo de hebꝛaico in grecũ non poſue
runt nomen dei Tetragramaton:ſed loco eiꝰ poſuerũt nomen com/
mune:kyrios.quod in greco ſonat idẽ qð dñs apud nos.Et B̊; nomẽ
põt dici de deo vo ſeu de quolibet magno pᷣncipe ſeu magnate.⁊ eo/
dẽ mõ hieronym trãſferens de hebꝛaico in latinũ poſuit nomẽ cõ/
mune dñs.qꝛ nõ hũit nomẽ ꝓpꝛiũ coꝛꝛeſpondẽs nomini dñi Tetra
grãmaton.iõ loco eiꝰ poſuit hoc nomẽ cõe dñs.qð indifferẽter dem̃
ẽ de deo ⁊ quolibet hoĩe magno.pꝑꝑ qð auctoꝛitas hiere.2=3.ſiłr nõ ẽ
efficax ad ꝓbãdũ chꝛiſti dĩnitatẽ ſᷣm trãſlationẽ Hiero.ſed ſolũ ex
bebꝛaica vitate ſᷣm quẽ modũ ego ꝓceſſi. Seðo pʒ falſitas iudeoꝝ
in loco pꝛedicto ꝑ traſlationẽ chaldaicã q̃ ẽ autentica apud eos q̃ ſic
hʒ.Ecce dies veniũt dicit dñs ⁊ ſuſcitabo dauid meſſiã iuſtũ.vbi ha

bem Bermen iuſtũ.Ex quo pʒ ꝙ hec auctoꝛitas intelligit᷑ ð chꝛiſto

ad lr̃am.⁊ ſeꝗtur in trãſlatione chaldaica.Et q̊ ẽ nomen qð ipſi ap
pellabũt ei dñs iuſtꝰ nr̃.⁊ Hiere.⁊3.trãſlatio chaldaica hʒ. Et hoc ẽ
nomẽ qõ ipſi dicẽt ei dñs iuſtꝰ nr̃.⁊ ibi ponit᷑ nomẽ dñi tetragrãma
ton vbi poſuit h̊ nomẽ dñs.Ex quo pʒ ꝙ ĩ hebꝛaica vitate nõ ẽvoca
bit.ſʒ vocabũt.⁊ ſic pʒ ꝙ nomẽ dni tetragramaton refertur ad meſ
ſiam quo noiĩe dicit hieremias ipſum appellãdũ ſen noĩandũ a popu
lis ſibi ſubditis.Et iõ alij alr ſoluerũt dicẽtes ꝙ per q̊B nomẽ nõ ha
bet ꝙ meſſias ſit de.qꝛ nõ dr ꝙ debeat eẽ deꝰ.ſed vocabit᷑ deꝰ. Sʒ
iſta rũſio nõ valet.qꝛ iſta noĩatio vel vocatio ſi vera eẽt ſegtur ꝙ ſit
dey re ſicut noĩe.ſic ãt ẽ in ꝓpoſito.qꝛ ibidẽ deus pꝛemittitur ð ipſo
ſic noĩato. Ecce dies veniũt dicit dñs ⁊ ſuſcitabo dauid germẽ iuſtũ
⁊ regnabit rex ⁊ ſapiens erit ⁊ faciet iudiciũ ⁊ iuſticiã in terra. Poc
at eẽt falſũ ſinomẽ diuinitatis ppꝛium ſibi yſurparet.⁊ illo nomine

vocari ſe ꝑmitteret.niſi ſᷣm vitatẽ deꝰ eẽt. Itẽ licʒ iudei expe/

ctẽt meſſiã puꝝ hoĩem futurũ.tñ expectãt eũ ſiẽ ꝓphetã ſan/
ctiſſimũ ⁊ ſãctioꝛẽ moyſce.h̊ at eẽt ĩpoſſibile ſi ꝑmitteret ſe vo
cari noĩe dñi tetragramaton:niſi ſic eẽt ſʒvitatẽ.imo ĩcurrerzʒ
pctm̃ blaſphemie.⁊ ſic pʒ ꝙ illa obiectio nulla ẽ.¶ Itẽ ad pꝛo
bãdũ chꝛiſtũ eẽ veꝝ deuʒ ⁊ hoĩem adducat᷑ illa auẽtas. ſa..
vbi de chꝛiſto ſic dr. Paruulꝰ natꝰ ẽ nobis ⁊ filiꝰ datꝰẽ nobis ⁊
fcũs ẽ pᷣncipatꝰ ſuꝑ humerũ eiꝰ.⁊ vocabit᷑ nomẽ ei admirabi

lis.ꝛſiliarius.deꝰ foꝛtis.pꝑr̃ futuri ſecłi.pᷣnceps pacis.Et ꝑ boc
ꝙ dr.Paruulꝰnatꝰac.oñdit᷑ ipſi chꝛiſti va hũanitas.ꝑ h̊ ãt qð

ſeꝗt.Et vocabit nomen eiꝰ admirabilis ⁊c.apꝑet eiꝰ dinitas.
Sʒ ad ̊ rũdẽt dicẽtes ꝙ ĩ hebꝛeo nõ hr̃.vocabit᷑ ſʒ vocabit.et
ſic illud ꝙ ĩmediate ſeꝗt qð expᷣmit dĩnitatẽ ñ refert ad ꝑuulũ
natũ.ſʒ ad veꝝ deũ noĩantẽ ipſum.⁊ nomẽ pueri ponit᷑ in fine
auẽtatis.cũ d . Pꝛĩceps pacis.ita ꝙ ſcõᷣm eos non ẽ pᷣnceps in
noĩatiuo.ſʒ potiꝰ ĩ vocatiuo.opᷣnceps.vł potiſſime ĩ accuſatiuo
pᷣncipẽ pacis.qð de facili pñt dicere.qꝛ noĩa apud eos ſũt ide⸗
clinabilia.⁊ iõ eodeʒ mõ ſcribit ntũs ⁊ actũs.Eſt igitur ſenſus
auẽtatis ſᷣm eos.Paruulꝰ natꝰ ẽ nobis ⁊c̃.⁊ vocabit ille ꝗ ẽ ad
mirabilis ↄſiliariꝰdeꝰfoꝛtis.pr̃ futuri ſecłi nomè eiꝰ.i.puuli na
ti:pᷣncipẽ pacis.⁊ iõ dicũt ꝙ iſta auẽtas ẽ intelligenda de pᷣnci
pe ecechia rege iuda ſub q̊ dñs dedit ppło pacẽ iterfecto exer/
citu ſennacherib regl afſyrioꝝ ab angelo dĩnit miſſo.vt hr. 4.
Reg.io.vlł ſi dicat᷑ ꝙ de xpᷣo debeat ĩtelligi.ꝑ h̊ nõ ꝓbat᷑ eiꝰ di/
uinitas.qꝛ ſic rũdẽtes coꝛꝛũpũt textũ.iõ recurrẽdũ ẽ ad alias
trãſlationes ſicut feci in auctoꝛitate ſupꝛadicta.Et pᷣ pʒ B fal/
ſum ꝑ.vo.ĩterpᷣtes ꝗ hñt h̊.vocabit᷑ ſicut dicit Hieroꝰĩ ſua trã/
ſlatione.ſʒ ĩ hoc differũt a trãſlatiõe Piero.qꝛ noĩa expᷣmẽtia
dinitatẽ xpᷣi celauerũt in ſua trãſlatiõe rõe pᷣdicta in pᷣcedenti
auctoꝛitate.⁊ iõ ſic trãſtulerũt.Puer natꝰẽ nobis:⁊ fili datꝰ ẽ
nobis cuiꝰ ĩꝑiũ ſuꝑ hbũeꝝ eiꝰ ⁊ vocabit᷑ nomẽ eiꝰ magni cõſilij
ãgelꝰ.Et iſto mõ ĩ officio miſſe recitat᷑ ĩ natiuitate dñi.qꝛ offm
eccłiaſticũ i his q̃ accipiũtur de veteri teſtam̃to.ſeꝗt᷑ traſlatio
nẽ.rvo.ĩterpᷣtũ ſaltẽ in pluribꝰ.ꝑ hãc at tranſlationẽ pʒ ꝙ in he
bꝛeo nõ ẽ.vocabit ſʒ vocabit᷑.vt iſti dicũt coꝛꝛũpẽtes textũ.⁊ ꝑ
ↄñs ꝙ iſta noĩa.admirabilis.ↄſiliarius ⁊ de foꝛtis ⁊c̃.q ſut ex
pᷣmentia dĩnitatẽ referũtur ad puerũ natũ.ſicut ⁊ illud quod
iſtis noĩbꝰ coꝛꝛñdet in traſlatiõe.⁊o.ſ.hoc.Et vocabit᷑ nomen
eiꝰ magni cõſili angelus.quod idẽ ſignificat ĩplicite ⁊ velate:
qꝛ iſta noĩa dinitatẽ xpᷣi expᷣmẽtia ſignificãt explicite ⁊ manife
ſte ꝙ maximũ cõſiliũ ⁊ ſecretũ dĩnũ fuit incarnationis diuine
myſteriũ ãteqᷓ; in effcũ cõpleret᷑.pʒ ẽt ꝑ hãc trãſlationẽ ꝙ hec
auctoꝛitas nõ põt iĩtelligi de ecechia rege iuda.qꝛ iſta noĩa dĩni
tatẽ xpᷣi expᷣmẽtia.ſ.admirabilis.⁊ de foꝛtis ⁊c.non pñt ei ꝰ ue
nire.⁊ ꝑↄñs in fine auctoꝛitatis nõ habet᷑ in hebꝛaico.pᷣncipezʒ
pacis.in accuſatiuo caſu vt ipſi dicũt coꝛꝛũpentes ſnĩam.ſʒ po⸗
tius pᷣnceps pacis in noĩatiuo.qꝛ ſicut dcm̃ ẽ in auctoꝛitate pꝛe
mittit.vocabit᷑.⁊ non vocabit.⁊ ꝑ ↄñs ſi in fine auctoꝛitat po/
neret.pᷣncipẽ pacis ĩ accuſatiuo.male eẽt dem̃ vt de ſe pʒ.Ites
ꝙ iſtam pacem dicunt debere intelligi de pace quam habuit
populus iſrael ſub egechia rege.interfecto exercitu ſennache/
rib.pʒ falſum ꝑ ſequentem textum.quia ĩmediate ſubditur in
auctoꝛitate pꝛedicta IJſaie. Multiplicabitur eius imperium ⁊
pacis eius non erit finis.qꝛ iſta pax quanrhabuit tunc ſubece/
chia populus fuit ſatis bꝛeuis.vt pʒ ĩtuẽti quartum libꝛũ Re
gum. Item pꝛedicta reſponſio iudeoꝛum pʒ falſa ꝑ tranſlatio
nẽ chaldaicam que ſic habet.infans datus eſt nobis ⁊ filiꝰ da
tus eſt nobis.⁊ recipiet ſuper ſe legem ad ſeruandum eaʒ:⁊ vo
cabitur nomen eius de ante admirabilis conſilio.deus foꝛtis
ꝑmanens in ſecula ſeculoꝛum meſſias in cuius diebus multi/
plicabitur pax.pꝑ hoc enim quod dicitur hic meſſias.pʒ ꝙ hec
auctoꝛitas non eſt ĩtelligenda de ecechia ſed de chꝛiſto.ꝑ hoc
ãt quod h̊ dr. Et vocabit᷑ nomẽ eiꝰ de ante admirabilis ↄſilio
deus foꝛtis.pʒ ꝙ noĩa dĩnitatem expᷣmentia referũtur ad chꝛi
ſtum.ita ꝙ ipſe eſt verus deus. autem interponitur h̊ iſta
determinatio de añ quod nõ ẽ ĩ bebꝛeo.̊ c ad denotanduzʒ ꝙ
nomen chꝛiſti pᷣus fuit vocatum a deo ⁊ ẽt ab ãgelo qᷓ; tꝑaliter
naſceret. ̃m ꝙ hr̃ Luce.2z.⁊ Matthᷣ.i.Qõð autè in hac tranſla/
tione chaldaica dr̃. Et recipiet ſuꝑ ſe legem ad fuandum eam.
loco cuiꝰ in hebꝛaico ⁊ in trãſlatione Piero.hr̃.Et fcũs ẽ pᷣnci/
patus ſuꝑ humeꝝ eiꝰ.hoc ẽ ad denotandũ ꝙ chꝛiſtus erat ĩple
turus legẽ ⁊ ſeruaturꝰ.ſecũdũ ꝙ ipſemet dicit Matth..Non
veni ſoluere lgeʒz ſed adimplere. Item notandũ ꝙ in pꝛedicta
auctoꝛitate iſaie vbi ð chꝛiſto dicitur.Et multiplicabit᷑ eiꝰ ĩpe/
rium.in hebꝛaico ponit᷑.Leuiathe.quod in latino ſonat.multi
plicabitur. ⁊ ſcribitur hec dictio hebꝛaica pꝛedicta ſic ꝙ hec
lr̃a men clauſa ponit᷑ ĩ medio dictionis.quod ẽ cõtra naturã

WR

4

huius Ire.⁊ modu ſeribèdi hebꝛeoꝝ.q̃ nũq; alibi ponit᷑ niſi i fi/
ne dictiõis.ᷣm ꝙ tãgit PHiero.in plogo galeato vbi dicit ꝙ ſũt

anq; ir̃e duplices apud hebꝛeos.qꝛ per has alr ſcribunt fines
dictionũ.alr pᷣncipia ⁊ media.⁊ de his anq; l̃is duplicibꝰ. vna

ẽ men cluuſa.alia ẽ men aꝑta.men clauſa ſꝑ ponit᷑ ĩ fine dictio
nis.men ãt aꝑta in pᷣncipio ⁊ ĩ medio.h̊ ãt vt dictũ ẽ ponit᷑ men

clauſa in medio dictionis ↄ nãm lr̃e.⁊ modũ ſcribẽdi.ad deno/

tãdũ ꝙ xpᷣs de quo loꝗt᷑ ꝓpha erat naſcitur de vgine clauſa
modũ nãe.⁊ ꝙ myſteriũ incarnationis erat clauſum ⁊ ſecretuʒ

ſic.n. poete ꝑ figuras grãmaticales ſignificant aligꝗd ſubtiliter
ĩtelligẽtibꝰ ſic ꝓpheteꝑ talẽ modũ ſcribẽdi inſolituʒ myſteria

occulta aliqñ deſignabãt.⁊ q̊ mõ moyſes ſignificabat płralita-

tẽ pſonarũ ĩ vnitate dine eẽntie cõiungẽdo G̊ nomẽ heloyn cuʒ

vbo ſingularis numeri. vt dem̃ cẽ.Itẽ ꝓbat᷑ tertio ĩcarnatio di/

uine ꝑſone per auctoꝛitatẽ Michee..Et tu bethleem ephꝛata
paruulus es in milibꝰ iuda.ex te.n.egrediet᷑ ꝗ ſit dñatoꝛ ⁊c.Et

egreſſus eiꝰ ab initio a diebus eternitatis. ãt hec auctoꝛitas

ad lr̃am ĩtelligat᷑ de xpo.pʒ per trãſlationẽ chaldaicã q̃ ſic hzʒ.
Ex te.n.egrediet᷑ meſſias.vbi nos habemꝰ.Ex te.n.egredietꝗ

ſit dñatoꝛ.ꝑ hunc enĩ exitũ de bethleẽ ondit᷑ ipſius xpᷣi.va hu⸗

manitas.⁊ ẽt ſᷣm carnẽ natus ẽ de ſemine dauid ꝗ fuit de Be⸗/
thlec.vt hr.i. Reg.id.ꝑꝑ qð ſcribe iudeoꝛũ ⁊ ꝑiti in lege inter/
rogati ab herode de loco natiuitatis xpᷣi.rñderũt ꝙ naſceret᷑ ĩ
bethleem:⁊ cõfirmauerunt dem̃ ſuum per hanc auctoꝛitatem
Michee.vt pʒ Matthᷣ.2.ſed ꝑ exitũ eius a diebus eternitatis
expᷣmit᷑ natiuitas eiꝰ eterna q̃ ſꝑ naſcit᷑ a pr̃e ⁊ ſꝑʒnatꝰẽ. Sʒa

B; rñderũt aliq ꝙ ꝑ hoc non intelligit᷑ xpᷣi eternitas ᷣm diĩnita⸗/

tẽ.ſed pᷣuiſio ſiue pᷣdeſtinatio ſue natiuitatis q̃ ẽ in hbumana nã
tm̃.ſed hoc nõ valet.qꝛ eternitas talis pᷣuiſionis ẽ oĩbꝰcoĩs.qꝛ

oia q́;tũcũq; minima ſũt a deo pꝛeuiſa eternalr ⁊ pꝛeoꝛdinata.

⁊ iõ ſi hoc mõ intelligeret᷑ pꝛedicta auctoꝛitas.per ipam nõ ex/
pᷣmeret᷑ ſpãlitas in xpᷣo reſpcũ alioꝛũ q;tũcũq; minimoꝛũ.pꝛo/
pheta ãt ĩtelligit ⁊ intendit per ipam expᷣmere pᷣeminẽtiã ⁊ exx·
cellẽtiam xpᷣi.vt pʒ intuenti.Pꝛopter quod dicũt aliꝗ iudei ꝙ;
ſeptẽ res fuerunt create a deo ante mũdũ.iſ.lex pnĩa.gehenna.
domꝰ ſãctuarui.thꝛonꝰ glłie.hoꝛtus voluptatis ⁊ nomẽ meſſie:
⁊iõ ſic exponũt illud Señ.2.ð hoꝛto voluptatis. Plantauerat
autem dominus hoꝛtum voluptatis a pꝛincipio.i.te mundum
per.⁊ooo.ãnoꝛum.⁊ hoc modo exponüt illud qð dr̃. Michee.j.
Egreſſus eiꝰ ab initio ⁊c̃.qꝛ nomen meſſie fuit creatũ añ minn/
dũ mõ pᷣdicto.ſed hoc dcm̃ ẽ ita irrõnabile ꝙ nõ indiget repꝛo
batione.lex eniz non potuit per ſe creari ſed in aliquo ĩtelectu

hoc ãt nõ põt eẽ in intellectu dino in quo nõ põt aliquid creari

nec angelico vłhumano põt ſic creari ante mũdũ qꝛ aqgelus vł

põ nõ ponũtur ĩter creata an mũdũ ſcõm ipſos.Silr ꝙ pnĩa qᷓ

nõ ẽ niſi de pctõ pᷣterito fuit ãte mũdũ.⁊ per ↄñs ante peccatũ
quod ẽ valde abſurdũ. Poc ãt mõ poſſet argui de iſtis ⁊ ð̊ alus

ↄſequẽtibꝰ.ſed dimitto.qꝛ dcã eoꝛũ friuola apparent ⁊ oĩo ab/

ſurda. Itẽ incarnatio dei ꝓbat᷑ per auẽteʒ.Cãtl.ꝭ3.Egrediemi/

ni filie ſyon ⁊ videte regẽ ſalomonẽ in diademate qͥ coꝛonauit

eũ mr ſua.nã ſcdᷣm oẽs doctoꝛes hebꝛeoꝛũ vbicũq; ĩ liꝰ.Cãtico

rũ ponit᷑ nomẽ ſalomonis.ſub illo noĩe intelligẽdus ẽ deꝰ ipᷣe ꝗ

P ẽ magnꝰſalomon.i.pacificꝰ.qꝛ facit pacẽ ⁊ ↄcoꝛdiã ĩ creaturis ꝑ
o ↄnexionẽ partiũ vniuerſi:ſcõm ꝙ hr̃ Job.⁊.Qui facit ↄcoꝛdiã

in ſublimibꝰ ſuis.vñ dicũt ꝙ in toto illo libꝛo agitur de deo et
ſynagoga ſub noie ſalomonis ⁊ ſpõſe ſeu amice.ſicut doctoꝛes

catholici dicũt ꝙ in eodẽ libꝛo ſub pꝛedictis noĩbꝰ agit᷑ de con/

iũctiõe xpᷣi ⁊ ecclie.Hhoc ſuppoſito arguo ad ꝓpoſitũ.qꝛ ĩ pᷣdi⸗/
cta auctoꝛitate dr de mr̃e ſalomonis.ſi igit᷑ noĩe ſalomonis ĩtel

ligendꝰ ẽ de ẽt ſcõm ſenſũ lr̃alem ſᷣm ipſos. opʒ eos cõcede

re ꝙ deꝰ hẽat mr̃em.hoc ãtẽ ĩpoſſibile ſcõm nãm dĩnã.⁊ ſiłlr ſʒ
naturã ãgelicã.ergo talis nã ẽ nã humana in q̃ conuenit ſibi ha
bere matrẽ.ẽt qꝛ nã humana eſt nobilioꝛ inter illas naturas q̃
ſunt ꝑ gnãtionẽ.⁊ ſic pʒ incarnatio diuine perſone.Sʒ ad q̊ re/
ſpondent aliꝗ iudei dicẽtes ꝙ deꝰ qui ẽ magnꝰ ſalomon vocat
Beccłſiam iſrł matrẽ ad expᷣmẽdũ magnum amoꝛemquem ha/

buit ad eam.aliqũñ filiazʒ. aliqñ ſoꝛoꝛc.aliqũ matrẽ appellando.

Sʒ pð hoc arguit᷑ qꝛ vnus ſacre ſcripture paſſus obſcurꝰ non dʒ

exponi niſi per aliũ locũ clarioꝛẽ eiuſdem ſcripture.nũq; ãt in

ſcriptura veteris teſtĩ inuenitur ſiłe ꝙ deꝰ vocat eccłiã iſrma
trem.ſed bñ inuenit̃᷑ ꝙ vocat eã ſpõſam amicã filiã ⁊ h ſcõm
ꝙ dð hier.⁊. Recoꝛdatus ſũ tui miſerãs adoleſcentiã tuã ⁊ ca
ritatẽ deſponſationis tue qñ ſecuta es me in deſerto ⁊ Piere.
z. Hekerete vgo iſrł ad ciuitates tuas vſq;quo delitis diſſol
ueris filia vaga ergo pꝛedicta expoſitio nõ ẽ rõnabilis.Itẽ mĩ

reſpcũ fili hʒ rõenzʒ pᷣncipij.h̊ ãt nullomõ põt dici de eccłia re

ſpectu dei vel alicuius dignioꝛis ⁊c̃.⁊ ſic remanet pꝛedicta nr̃a

expoſitio rationabilis ⁊ va. Item ꝓbatur dĩnitas T humanitas xpᷣi

per auctatez Zach̊.9.Exulta ſatis filia ſyon iubila filia hierlim ccce

rex tuꝰ venit tibi iuſtꝰ ⁊ ſaluatoꝛ.ipſe pauꝑ aſcendẽs ſuꝑaſisã.ſcoᷣm
doctoꝛes hebꝛeoꝛũ iſta auctoꝛitas nõ põt exponi ad lr̃am niſi de meſ
ſia.ꝑ hoc qð dr̃ hic.Pauper ⁊ aſcẽdens ſuꝑ aſinã ondit eius humani
tas in q̃ ſicut pauꝑ cũ hoĩbꝰↄuerſatꝰẽ.ꝑ h̊ ãt ꝙ dr. Rex iuſtꝰ ⁊ ſal/
uatoꝛ.onditur in eo nã excellẽtioꝛ per quã põt ſaluare ⁊ regnare.ꝗa
pauꝑ inqᷓ;tũ hò ẽ impotes ad talia.⁊ iõ fuit in vnũ ſil diues ⁊ pauper
diues in nã dĩna.⁊ pauꝑ in nã humana.⁊ ꝙ ſic debeat intelligi aucto
ritas pꝛedicta Zacharie.pʒ per gloſã hebꝛeoꝝ apud eos auctenticã

ſup illud Cant.i.Exultabimus ⁊ letabimur in te glia.i.in te ſcõ ⁊ be/

nedicto.ſiłe ẽ enim hic cuidã regine cuius maritꝰ filij ⁊ generi tran/
ſierũt mare.poſtea per magnũ tps dcm̃ ẽ ei.venerũt generi tni reſpõ
dit quid ad me.letẽtur filie mee.dictum eſt ei.Uenerunt filij tui.re/
ſpõdit ꝗd adme:?letẽt᷑ muris mee:qñ ãt dictuz ẽ ei.vẽit virtuꝰ.dixit

nic facta ẽ perfecta letitia mea.ſic fem̃ ẽ vt eẽnt ꝓphete dicentes ad

hierlim.fili tui de longe venerũt:rndit quid ad me letetur filie iude
ſed cũ dem̃ ẽ ei illud Zach.oↄ.Ecce rex tuꝰ venit.tũc fuit ei leticia per

fecta.vñ ibidẽ ſatis pᷣmittit. Exulta ſatis filia ſyon iubila filia hieru

ſalẽ ⁊c.Ex iſta glo.pʒ ꝙ cacharias ꝓpheta loquit᷑ de aduentu dei ad
filios iſrł.ſi igitur ſcõm eos iſta auctoꝛitas loqꝗtur ð meſſia.qꝛ ẽt ĩ ea⸗
dem auctoꝛitate dr̃ venire in paupertate.concluditur ꝙ iple ſit deꝰ⸗

hõ.ita ꝙ ſit pauper rõe humanitatis ⁊ potẽs ſaluare rõe diuinitatis.

Pzʒz ergo ex pꝛedictis ſcõᷣm pᷣncipale.ſ.qualiter ex ſcripturis recept
poſſit pꝛobari in carnatio diuine perſoon.
Eſtat ꝓbare tertiũ pᷣncipale.ſ.q tempus huius incarnatio/
nis ſit pꝛeteritũ.ad hoc autẽ induco pꝛophetiam iacob Beñ.

9. Non auferetur ſceptrũ de iuda.nec dux de femoꝛe eius doec ve

niat qui mittendus ẽ ⁊ ipſe erit expectatio gentium.ſed modo abla/

tum eſt regimen ⁊ dnatioa iudeis a tꝑe herodis aſcalonite ſub quo
natus eſt ieſus.ergo ab illo tꝑe venit xpᷣs.Ad hoc reſpondent aliqui
iudei ꝙ hec auctoritas non ẽ intelligenda de xpᷣo ad lram.ſed de na
buchodonoſoꝛ rege babylonis qui miſſus ẽ exoꝛdinatione diuina cõ

tra hierlm ꝓpter peccata populi. vt habetur.4. Reg.24. Extunc.n.
defecit regimẽ iudeoꝝ.qꝛ cepit ſedechiã regẽ ⁊ excecauit eũ:⁊ filios

eiꝰ occidit.vt hr ibidẽ ca.⁊.nec poſtea aliꝗs de eiꝰ ſtirpe regnauit.ſʒ

B dcm̃ apparet falſũ.qꝛ pcaptiuitatẽ babylonicã habuerũt duces ⁊

pᷣncipes.ſicut pʒ ðᷣ coꝛobabel.eſdra.neemia ⁊ machabeis. Pabuerũt
ẽt reges ꝗ ioãnes hircanꝰſymeonis machabei filiꝰipoſuit ſibi diade/
ma regni.⁊ extũc regnauerũt filus eius vſqʒ ad herodẽ ꝗ fuit alieni
gena a gente iudeoꝛũ.⁊ iõvſq; ad illõ tpᷣs nõ fuit amotũ oĩo dñiuz iu
deoꝛũ.Si ãt dicat ꝙ a tꝑe nabuchodonoſoꝛ fuit amotũ a tribu iuda
de qua amotione loꝗt᷑ ꝓpheta pᷣdictꝰ.qꝛ illiꝗ regnauerũt poſtea fue
rũt de alia tribu qꝛ machabei fuerũt de tribu ſacerdotali.nõ valet
HBH dcm̃.qꝛ coꝛobabel ꝗꝑ captiuitatẽ babylonicã fuit eoꝛũ dux fuit ðᷣ
tribu iuda.vt pzʒ manifeſte ex textibꝰmultis ſacre ſcripture.ſimilit
machabei.qꝛ tribꝰ ſacerdotalis ⁊ regia erant cõmixte.Et iõ alij ſol/
uunt alr dicẽtes.ꝙ ĩtelligi᷑ de roboam filio ſolomonis.a quo receſ-/
ſerunt decẽ tribꝰ ⁊ adheſerũt bieroboam filio nabath.vt hr.ʒ. Reg.
iz.ſic ergo exponũt pᷣdictã auctoꝛitatẽ.Nõ auferet᷑ ſceptrum de iu⸗
da ⁊c̃.donec veniat ſylo.qꝛvbi Hieroꝰ.tranſtulit.mittẽdus hebꝛaica
vitas hzʒ.ſylo.⁊ ẽ nomen loci vt dicũt.qꝛ in illo loco venit roboamvt
cõſtitueret᷑ pꝰ patrẽ rex.⁊ in illo loco receſſit ppls iſrael ab eo ⁊ con/
ſtituerũt ſuper ſe regem hieroboam qui erat de alia tribu.ſ.ephꝛaiz:
⁊ ſic ablatum fuit ſceptrum tunc de iuda.verütamen quia ipſi filio
ſalomonis remanſerunt due tribus.ideo ſequitur in hebꝛaica veri/
tate.Et ei aggregabuntur gentes.vbi Hieronimus tranſtulit.Et ipᷣe
erit expectatio gentium. Sed iſta reſponſio patʒ falſa per textum.3.
Regum.i⁊.quia ibi dicitur ꝙ ille locus vbi roboam fuit a populoð
relictus vocatur ſichem.⁊ eſt locus bene remotus ab illo qui voca⸗/
tur ſylo. Item huiuſmodi reſponſio pꝛecedens ⁊ conſimiles apparẽt
falſe per tranſlationem chaldaicam quiavbi Pieronymus tranſtu⸗
lit.Donec veniat qui mittendus eſt. Pebꝛaica veritas habet. Do /
nec veniat meſſias quia id qð erat obſcurũ per hoc voluit declara/
re.⁊ ſic pat ꝭ ꝙ pꝛedicta auctoꝛitas non poterat intelligi de nabucho
donoſoꝛ nec de roboam nec de alio qᷓ; de chꝛiſto.quod autem ſequi/
tur in hebꝛaico.Et ei aggregabuntur gentes.ſic eſt intelligendum.
quia iudei in aduentu chꝛiſti pꝛo maioꝛi parte ſũt obſtinati in ſua in
fidelitate.⁊ gentiles qui nomine gentiũ deſignatura aggregatiſunt
ipᷣi chꝛiſto fidemqʒ; eius deuote ſuſcipientes:ſecũdum ꝙ dicit apls
ad Ro.ii. Cecitas ex pte cecidit in iſrael donec plenitudo gẽtiumĩ/

troiret ⁊c̃.O autem tempoꝛe herodis ablatum eſta iudeis ſceptrũ

pʒ.quia ipᷣe fuit pᷣmꝰalienigena ꝗ regnauit in iudea.pater enim ſuus
fuit idumeus.Iſte herodes romanoꝝ auxilio fretus debellauit ãti/
gonum regem iudeoꝛũ ꝗ deſcẽderat:a machabeis ⁊ omnem pꝛolez
regiam occidit.⁊ libꝛosgenealogia regum combuſſit ne poſtea de/
pꝛehenderetur ipſe⁊ filu eius alieni a regno dauid. interfecit etiã

*

doctoꝛes legis ꝗ docebãt in pplło illud Deuteiv. ca. De medio fratꝝ

tuoꝝ pones ſuper te regẽ.vt ſic auferret a iudeis oẽm viã recuperã/
di ſcepeꝝ.qð ẽt pʒ per effectũ.qꝛ ab illo tẽpoꝛe vſqʒ nunc fluxerunt.
iʒoo.anni ad minus.qꝛ tali anno ĩcarnationis ceptũ ẽ hoc opus.⁊ ad
huc iudei vidẽtur magis a pᷣdicto ſceptro longinꝗ qᷓ; a pᷣncipio.Cum
enim ablatio ſceptri fuit ſignum eis pᷣdem̃ de aduetu xpᷣi.mãifeſte.
pʒ ꝙ illud ĩpletũ ẽ tꝑe herodis.quo regnãte natꝰ ẽ xpᷣs ieſus. ⁊ ſic pʒ
ꝓpoſitũ.ſ.ꝙ tpᷣs incarnationis ſit pᷣteritũ.Ite hoc idẽ ꝓbat᷑ auctoꝛi
tate Aggei.z. Pec dicit dñs exercituũ:adhuc modicum vnũ e ⁊ ego
mouebo celũ ⁊ terrã mare ⁊ aridã ⁊ mouebo oẽs gẽtes ⁊ veniet de/
ſideratus cunctis gẽtibꝰ.⁊ ſeqtur. Magna erit glia iſtiꝰ dom nouiſ
ſime magis q; pᷣme dicit dñs exercituũ:ſcõm oẽs expoſitoꝛes hebꝛe
oꝛũ hr̃ ꝙ iſte deſideratꝰ ẽ meſſias fine chꝛiſtꝰ.pʒ igit᷑ per plura in au

ctoꝛitate pꝛedicta poſita ꝙ tempꝰ aduẽt chꝛiſti ſit pteritü.pᷣ per id

qð dr ibidẽ. Adhuc vnũ modicũ.⁊ ſubdit᷑ de aduẽtu chꝛiſti.Ueniet
deſiderat cũctis gentibꝰ æc.Aggeus ꝓpheta dixit hoc verbũ z: ãno
daruj regis perſarũ.ab illo ãt tꝑe vſq; nũc fluxerunt anni.iõꝰo.ſcõm
ↄputationem iudeoꝛũ ⁊ plures adhuc ſcõm cõputationem noſtram
izoi. Lalis.n.nũerꝰ nõ dr ĩ ſcriptura modicũ.cũ enĩ dicat ꝓpheta in
ſcriptura reſtare tpᷣs modicũ vſq; ad tẽpꝰ deſiderati cũctis gẽtibus
pʒ ꝙ tẽp ſui aduẽtꝰ ẽ pꝛeteritũ.Sʒ ad hoc rñũdent aliꝗ ꝙ tm̃ tempꝰ

iſcriptura bñ dr̃ modicum.qꝛ ĩ ps.So.dr. Mille anni ãte oclłos tuos

tanqᷓ; dies heſterna ꝗᷓ pꝛeterit. Sʒ ꝙ hec rñſio nõ valeat.pʒ qꝛ ſi tpᷣs
mille ãnoꝛũ cõparet᷑ eternitati modicũ ẽ.⁊ ſic logtur auctoꝛitas pᷣs.
pꝛedictis.qð pʒ ꝑ q̊ qð dicit. Mille ãni ⁊c̃.qꝛ dĩna cognitio q̃ ꝑ ocu/
los deſignat᷑ eternitate mẽſarat᷑.ſʒ ſi referat tpᷣs mille ãnoꝛũ ad ex/
pectationẽ ppli.ſic nõ põt dici rõabilłr loquẽdo thᷣs modicũ ſed ma/
gnuz. vñ ⁊ Baruch. b. tempus captiuitatis babylonice pᷣdicitur ma/
gnũ ⁊ longũ.quod tñ fuit valde modicũ reſpcũ.ſ.⁊o.annoꝛũ.Itẽ pꝛo
poſitũ per id qð in auctoꝛitate ſubdit᷑. Ueniet deſideratꝰ cũctis gen
tibꝰ.⁊ replebo domũ iſtã glia.⁊ loqt ꝓpha de domo dei edificata a
iudeis pcaptiuitatẽ babylonicã. Igit᷑ ſtate illa domo vẽit ieſus xpᷣs
qꝛ ꝓphᷣa dicit eã replẽdã glia ꝑ aduẽtũ ipᷣius deſiderati cũctis genti
be ad eũ.domꝰ at illa deſtructa ẽ ꝑ titũ ⁊ veſpaſianũ.z.ãno pꝰ dñi
paſſionẽ g ⁊c.Itẽ ʒ per ̊ idẽ pʒ ꝓpoſitũ ꝑ illud qð ſeꝗt᷑ ĩ auctate pᷣ/
dcã.ſ. Magna erit glia iſtiꝰ domꝰ nouiſſime magis q; pᷣme.⁊ cõſtat
ꝙ ꝓpheta loꝗt᷑ de domo edificata pꝰ captiuitatẽ babylonicã.vt dẽʒ
S.ad cꝰ edificationẽ ĩiducebat ppłm ⁊ pᷣdixit gliam eiꝰmaioꝛẽ futurã

h; fuit glia dom edificate ꝑ ſalomonẽ.h̊ ãt nõ ĩtelligi᷑ ꝑꝑ maioꝛes

diuitias ſeu honoꝛes ſeu cultũ dinũ vł edificatoꝛes.qꝛ ſtatꝰ ppłi tũc
erat q̃ſi nnllꝰ reſpcũ illiꝰ domꝰ ⁊ ſtatꝰ ꝗ fuit ſub ſalomone.ꝑꝑ h̊ dr̃.i.
Eſdre.ʒ.ꝙ ſacerdotes ꝗqviderãt pᷣmã domũ lachymabãt alis exul/
tantibꝰ in dedicatiõe domꝰ ſcõe.qꝛ q̃ſi nulliꝰmomẽti erat reſpectu
pᷣme.⁊ iõ nõ põt ĩtelligi głia eiꝰ maioꝛ niſi per aduẽtũ ipſius deſide
rati cũctis gẽtibꝰꝗ eã glificauit pñtia ſua.qꝛ in ea fuit a mr̃e oblatꝰ.

ſcõm ꝙ ꝓpheta Malachias pᷣdixerat.ʒ.ca.Statim veniet ad tẽplũ

ſcm̃ ſuũ dñatoꝛ quẽ vos q̃ritis ⁊ ꝗgelꝰ teſtamẽti quẽ vos vltis.Ipᷣaʒ
at domũ freq̃nter honoꝛauit qñ ibi docuit ⁊ pꝛedicauit.Dicũt autẽ
aliꝗ iudei ad hoc ꝙ maioꝛ fuit głia ſcde domꝰ qᷓ; pᷣme ĩ ãnis.qꝛ plus

duirauit.ſʒ G̊ nõ valet,.qꝛ licʒ verũ ſit ꝙ plłꝰ durauit.hoc tñ nõ fuit ad

gliam ſed ignominiã.q;ꝛ pluribꝰ tꝑibꝰfuit ↄculcata ⁊ dehonoꝛata qꝛ
ãtiochꝰ epiphães poſuit ibi abominãdũ idolũ ⁊ fec̃ibi ꝓſtibula mu/
lierũ.ſcõm ꝙ hr̃.i. Machab.⁊.2⁊.Sʒ qꝛ libꝝ iſtũ nõ recipiũt iudei.iõ
põt dici ꝙ hoc idẽ hr̃ Dañ.S.h̊ ẽt dicit Joſephꝰlibꝛo.iz.antiqtatum.
Silxr qñ ciuitas hierlm fuit capta ꝑpompeiũ iperatoꝛẽ romanoꝛũ.

Itẽ iteꝝ alias per herodẽ aſcalonitã.⁊ vltimo qñ deſtructa fuit per

titũ ⁊ veſpaſianũ.oĩbꝰ.n.iſtis tꝑibꝰ fuit illa domꝰ deiecta ⁊ ↄculcata
Itẽ iſta maioꝛitas duratiõis nõ videt᷑ eẽ alicꝰgłie notabilis.alr eniʒ
lapis diceret᷑ maioꝛis honoꝛis ⁊ glie qᷓ; nã humana.qꝛ ẽ maioꝛis du/
rationis. Itẽ ſi cõputemꝰ durationẽ domꝰ ſcõe ſᷣm iudeos dicentes
eam duraſſe.zo.inis.habebimꝰ ꝙ pᷣma domꝰ plꝰ duranit.qꝛ ples
ãni fluxerũt a qᷓrto ãno falomonis ĩ qͥ füdataẽ domꝰ pᷣma vſq; ad.ii.
annũ ſedechie ĩ quo deſtructa fuit.qꝛ fluxerũt anni.⁊⁊.cõputãdo
tempoꝛa regũ intermedioꝝ.3.⁊. 4. libꝛo Regũ.pfecta ãt fuit.ii.ãno
ſalomonis ⁊ ſtetit ꝑfecta.¶zz.⁊ ſic plꝰ qᷓ; ſcda durauit.ſi accipiat du
ratio ſcõe domꝰ ßm cõputationẽ iudeoꝛũ.licʒ aũt domꝰ ſcdᷣa plꝰ du/
rauit.vt ſupꝛa dcm̃ c.tñ.iſta obiectio ẽ efficax cõtra iudeos qꝛ pꝛoce
dit ex ſuppoſitione computatiõis eoꝛũ quã reputãt verã.Patʒ ergo
ex pꝛedicta auctoꝛitate Aggei ꝙ tempꝰaduẽtꝰ xpᷣi pꝛeteritũ.Sed
reſtat oñdere qð ĩ pꝛedicta auctoꝛitate videt᷑ dubiũ.ſ.ꝙ in aduentu
deſiderati cũctis gentibꝰ ſit impletũ qð ibi dicit.ſ.Adhuc modicuz
⁊ mouebo non ſolũ terram ſed celũ.Dicendũ eſt ꝙ celũ in aduentu
chꝛiſti motũ eſt.large accipiendo motũ pꝛo omni innouatione.quia
magna innouatio celo apparuit quando in natiuitate chꝛiſti nona
ſtella eſt viſa. pꝛopter quod reges venerũt ad ipᷣm adoꝛandũ. Item
circa illud tempꝰ.ſ.tempoꝛe herodis ſub quo nat eſt chꝛiſtꝰĩ iudea.
de qua magis loquit᷑ pꝛophetaqᷓ; dealus terris fuit maximus terre/

motus itantũ ꝙ gentes pꝛopinque credebãt ꝙ iudeaĩ nullus
homo remanſiſſet. vt dicit Joſephus in pꝛimo libꝛo de iudaico

bello.⁊ ex hoc arguitur pꝛobabiliter aliquam coniunctionem
fuiſſe planetarũ notabilem ſiue conſtellationem ex quibus ſo/
lent accidere talia. O autem mote tunc fuerüũt omnes gentes
patz qꝛ imminente chꝛiſti natiuitate pꝛecepit ceſar auguſtꝰ de
deſcribi vniuerſum munduü.⁊ omnes gẽtes romanoꝛũ tributa
rios ſe pꝛofiteri.⁊ pꝛopterea ſinguli ibant ad loca vnde eràt oꝛi
undi ad pꝛedicta facienda.pꝛopter quod etiazʒ ioſeph ð galilea
aſcẽdit in bethleem cum maria ſibi deſponſata pꝛegnate vt ibi
pfiteretur. vt pʒ Luce.z. cap. In iudea etiaʒ tũc fuit facta ma
gna cõmotio.qꝛ quidam nomine iudas natione galileꝰ.publi
ce aſſerebat iudeis eẽ illicitum cognoſcere alium dominũ pꝛe/
ter deum.⁊ multi iudei ſecuti ſunt ipſuũ ⁊ poſtea interfecti ab
exercitu romanoꝛum vt dicit ioſephꝰ.=.libꝛo antiquitatum.et
idem habet᷑ Act.s.Ante hos dies extitit iudas ⁊c̃.De cõmotio

ne aũt maris non opoꝛtet exemplũ ponere.qꝛ frequenter ſolet
accidere.Item ꝙ tempꝰ aduẽt chꝛiſti ſit completũ.patz ꝑ au/

ctoꝛitatem Dañ.o.vbi angelus gabꝛiel inſtruit eũ de tempoꝛe
aduentus chꝛiſti dicens.o.hebdomade abbꝛeuiate ſüt ſuꝑ po
polũ tuũ ⁊ ſuper vrbem ſanctam tuam vt conſumetur pꝛeuari
catio ⁊ finẽ accipiat peccatum:⁊ deleat᷑ inigtas:⁊ adducat᷑ iu
ſticia ſempiterna.⁊ impleat᷑ viſio ⁊ ꝓphetia ⁊ vngat᷑ ſanct ſan
ctoꝝ. Ad intellectũ hꝰ ꝓphetie pᷣmo vidẽdũ ẽ qualiter hic acci

piat᷑ hebdomadavł hebdomadas.qð idem c. In ſacra eni ſcri/
ptura accipit hebdomada duplr.vno mõ ꝓ tpꝑe ſeptẽ dieruz. X
hoc mõ cõiter accipit.nã hoc modo loqtur ſcriptura de hebdo

mada Leuitl.2ʒ.vbi dr ꝙ ſeptem hebdomade accipiède ſunt
a feſto paſce que faciũt. 0.dies.⁊..die celebꝛandũ eſt feſtum
pentecoſtes.alio mõ accipit hebdomada pꝛo tꝑe ſeptẽ annoꝝ
hoc mõ loquitur ſcriptura ⁊ Leuitl.⁊.vbi dr. Numerabis ſe/
pteʒ hebdomadas ãnoꝛũ.que faciũt.J9.annos.⁊.so.annus ſe
quens dicitur iubileus ꝗ apud iudeos dr annus remiſſiõis.nõ
inuenit᷑ ĩt hebdomada poſſe accipi pluribꝰ modis.⁊ iõ hic non

põt accipi ꝓ hebdomada dierũ. q; alias tota ꝓphetia danielis
fu iſſet cõpleta ĩfra annũ ⁊ dimidiũ.ergo per locũ a diuiſiõe oʒ

ꝙ accipiat᷑ p hebdomada ãnoꝛum.⁊ in hoc oes catholici ⁊ he/
bꝛei cõueniunt.ſed differũt ĩ hoc.qꝛ aliqui catholicivt Beda 2
ali dicunt ꝙ iſti anni intelligendi ſunt anni lunares ꝗ bꝛeuio/

res ſunt annis ſolaribus.ii.diebꝰ.motus aũt fuit ad hoc dicen
dũ ex duobus.pᷣ ex textu.qꝛ dr. Pebdomade abbꝛeuiate.⁊ ſic
dem̃ ẽ anni lunares ſũt bꝛeuioꝛes ſolaribꝰ ⁊ ꝑ ↄnñs hebdomade

annoꝛũ lunariũ ſũt bꝛeuioꝛes.Scõo qꝛ agelus loqbat᷑ danieli
q erat hebꝛeꝰ ⁊ iudei cõputabãt ꝑ ãnos lunares.vt dic Beda.⁊

iõ ãgelꝰ poſuit numeꝝ pꝛedictoꝝ lunariũ.ſʒ ſalua reuerentia
Beglde vtrũq; videt᷑ falſum eẽ.qꝛ ĩ hebꝛeo nõ ponit᷑ abbꝛeuia -
te in detrücationem ſeu diminutionẽ ꝓut ſonat.ſed ponit᷑ pci/
ſe ꝓut denotat tꝑis determinationẽ᷑.i.nõ plꝰneq; minꝰ. Silrx

ſcom videt᷑ falſnʒ.ſi.n.iudei haberẽt annũ bꝛeuioꝛc.ii.diebus
q́; annꝰ ſolaris quo vtimur.cũ ᷣm legẽ teneant᷑ p mẽſe cuiuſli
bet anni facere paſca in die determinato.ſ.is.die pᷣmi menſis.

ſequeret᷑ ꝙ paſca iudeoꝛũ huiꝰ anni antecederet ſeu ãticipa/

ret paſca anni pᷣcedentis in.ii.diebꝰ.⁊ eodẽ mõ paſca anni ſeq̃n

