ſcöntzerduod

ſporlisbeben
mmamtitine

ſ
vx ritt

iſelrerderinn
hntons batzd

(Ad Philemonẽ

Neſinn. dulciter beni ne. aBiͤt. hi .
Veſun A Pollerppilemen diceren iat. hic remouet᷑ ſcõa excuſatio.qꝛ tertiũ cũ dicit. Ue
. Wueineg dicere ouer cds excuſatlo. . te . „ ..
eid pan 6 o nis prin Rereg⸗ gneſimus reced do intulit ſibida⸗ scsñ lex eua⸗/
dͦ m ctioné. d. Si at aligd noc romouet ꝑ B q obligat ſe ad ſatiſ it vt magis videbif ĩſequẽtib. Dꝛimo igit ĩ verbo pꝛeaſſũp
A b reiggenbe aig. e an ſona tua aut in familia babet unperfectiowoſayce legiscü delt⸗ Auo lerperteuparnen⸗
Waids . ex obligatiõe aliq̃ᷓ. c ¶ Mihi ĩputa. tãqᷓ; debi abet rationẽ imperfecti.ſicut oſitũ tot Pa ecC. pars. n.
tiachide dDdD Ego pau.ſcrip.ma.mea.ᷓ̊ dicit ad mai puta.tãqᷓ; debitoꝛi. gᷣm ꝙ dr. ʒ. phiſi ſicut ꝑoppoſitũ totũ habet rationẽ ꝑfecti
r. NIocx u.ſcrip. ma. mea. B dicit ad maioꝛẽ certitudi Im ꝙ djr.ʒ phiſicoꝝ. Totũ ⁊ ꝑfectuũ idẽ ſũt.⁊ iõ imꝑfectio legi .
m. S.e e i. it aa maioze certitudinem. . idé ſũt. ⁊ iõ imꝑfectio
kümn teipſum mibi de. dr. g ¶ ⁊te. ⁊c. iq; eét ptionẽ legis dĩne.qꝛ fazppisadnmat ni,ei q7 qd puiu ad ſuſce-
winzfne beoseowescreatu⸗ wrar ibi l ” ꝑ fide ppłs adunat᷑ cui lex datur.qꝛ lex nõ datur
ſerbſe ei lica et inſtructione paułꝰſcripſi mea manu E orẽd P to ns Paulus in hac epla nato.⁊ꝰ eſt ipa lex vł coꝛ
deint nrte euangelica.q.d. mi dq:uᷣt nõ dicã tibi: Egorea ſcribẽda nõ ſᷣnauerit moꝛẽ ſuũvt pus legis.qð ↄſiſtit ĩ ipſiꝰ
ien nus exigoatechmi dbes. Jta fa ꝙ teip mihi vl vocabulũ noĩs ſui vłoꝛdis ð rii datis vl monitis. ter⸗
ſar zeb e⸗ ges. ieic f ego en dñoͤ ſcribẽt dignitatẽ. Hec cãẽ: ꝙ ad mncer nle kenidi legl
vennn bIta frater ego te umice meaixpo. Cõfidẽg ĩ TL.Pz . SE . Ebtitudo eterna.
M friar in dño.i gan obediètià tuaſcripſi tibi:ſciẽſ an H ex circũciſiõe credi ſeut ſinie legis politice
nagf. Aebo de te in deo et ſuꝑ id qð dico facies. Sil⁊ pa lergt: qſi gẽtin aplłs ⁊ nõ hebꝛeo In iſtis ſeticttas politica
inn nn erieee peto. ra mihi hoſpitiũ: nãj ſpe pa rũ:ſciẽs quoq; eoꝝ ſupbiõ: ſuqq; ä
Aen eneing vias doͤari me vob oꝛões hũiilitat ipe ðmõſtrãſ:meritũof ðfide.q ralalegefgo⸗
ſtotitginn, meu ibocqo poſia epaphꝛas o. Sallztat 1e ficij ſui noluit añferre. nã ſili mõ rit noticia aliqual vnivdi
niſricobiczi men poced oſtn paphꝛas ↄcaptiuꝰmeꝰ ĩ xpᷣo ihbu cet ioãnes apl⸗ en X Erxpii 3
ninuten lo. K (¶ In dño.i. marcꝰariſtarcꝰmas lucasad/ et ioqnes apls ꝑꝑ hũilitatẽ ĩ epla Et pii quocda generaii.
aintcn ppter dñin pᷣncipa ſutoꝛes mei. Gãã dñi lucasad/ ſua nomẽ ſuſ eadẽ rõe nõ pᷣtulit. cita frinieario vacn expit⸗
agene d, cüſpg vLo. Ame d Erpiiru tbt dordo din nheheeeun⸗ mitate entie gerp e
ſN — . . *„ ⸗ ₰ . . . „ Z
uanuu Arimapavel epte ſtola Pauli 3* plicit epi bꝛeos conſcriptam hebꝛaica lin/ ltarnatiͦis cuihr d rſi⸗
gurlutte cluſio. qᷓ öᷣmo diẽ Sauliad Pbilemonem. gua miſiſſe: cuiꝰ ſenſuʒ ⁊ oꝛdinẽ art cognitio natural ꝓce.
Eſidua ſeſcripſiſſe Pbile, 1 CIncipit argumẽtũ in retinẽs Lucas euangeliſta ſ tiſenferrgdd seree
oiraſbin moni ↄfidẽs ð pꝛõ/ 5 epiſtolam ad Pebꝛeos. exceſſũ apli . poſt ¶ Vt dicit. i phiſicoꝝ. Uñn ⁊
itigt ptitudine ſue äse apli Pauli greco ᷣmõe bueri vocant pᷣmooẽs vi
tügnin ptitudine ſue obe, N pꝛimis dicẽduʒ ẽcur cõpoſuit.¶ Explici nõe pos presconnegkenn⸗
eriac dieniie dee. Vaſt xplicit argumetu. matres 0 ſtendi kemias
Erſtinles ns ⁊c. ⁊ pz. 1 ipoſpitii Nijntic 1diltigun
= dee SGS ädarkl oiunarar er amlenis ſali. ſuꝑnaturałlcognitio minor fuit i veteri vnudiodq; ira ſimirer
nnin Beanartonpareone L⸗ at elt er pie ſocioꝛn ſuoꝝ.dicens. ritas lucideẽ reuelata nierveteti lege q; inoua ĩ qua ꝑxpʒʒ ve⸗
(Maerceläll fadninfit c. Et vltimo bñdicit ei ⁊ alus ſiml dicẽs. feſtaui nomẽ tuũ a. Pp er qð dicit ſaluatoꝛ Joh.i7.Pater mani/
ii. i Sra dñi nr̃i iheſu xpᷣi.que ẽ arra vite beate ed. i nomẽ tuũ hoĩbꝰquos dediſti mihi ⁊c.In ſignuz huiꝰ 5
haipßp eiiſ n¶Cũ ſpiritu veſtro.ſupple ſit perſeueranter Amen. loquebat᷑ ad pplłuʒz velata facie:vt habeĩ Exo.z ignus hui moyſes
mltß i ¶ Explicit poſtilla fratris Nicolai de lyra ſupepiſtol noltre erãt figuris ⁊ enigmatibꝰ velata. pꝑ qõp · ga myſteria fidei
„Grnemii ad Philemonem. ¶ Poſtilla ei yra ſuꝑ epiſtolaz Pauli poterant dicere illud quod ſcribi Pp dapreo vereris teſtameͤti
Gnnmt ach monem. ¶ Hoſtilla eiuſdem ſuper epiſtolaʒ Pauli quod ſcribitur.i.Coꝛi iʒ. Ex parte cognoſcimꝰ
um ft H bebreds incipit feliciter. ꝛpꝛimo pꝛobemium. ä lex moſaica fnir imperſecta chtuüͦ
Gidei negenghhlectecnzcuabifas ergarteé vad Racongdesmanbich wancare irmifigt ipſius. Ad cuiꝰ eunde⸗
inenr bant ad niae xpi elabaͤte mnle eſe ein . ↄuerte/ qꝛ quedã dnrpreceßea noaia. mnaln Riſenelumntu gevena⸗
gi rſch limouebant it nimis ⁊ idiſcrete ꝓ lege moy/ mine rationis. eti centuſinodi ſidt illa que ſur do dicta
V H ulinũ. Ibi.n. ꝛi.ca.ĩ. Sba hoati 10 a modũ monitionis ſeribi it. io. C. noee e do.
HH ad paulinũ. Jbi. n. 2i. ca. itroducũt᷑ vba beati Jacobi loquenti eribitur Leuitio. Coꝛaʒ canoc
dad paulũ apium deel ſdé rpi i loquentis noꝛa perſonam ſenis. a ſimilia. Quedaz aüt ſti. apite pſurge ⁊ ho⸗
„((Wepuluir ad paulũ aplum de celo ↄuerſoꝝ ad fidẽ xpipꝛo lege moyſi.ſic ſũ lam ſenis.⁊ ſimilia. Quedaʒ aũt ſũt iudicialia p
dicẽtis. Uides frater quot milia ſũt ĩ iudei ge moyſi.ſic ſũt determinationes quedam moꝛaliuzʒ alg Reeptag que
nupin aun oẽs ſũt emulatoꝛes legis ⁊c.⁊ ĩ ia ſũt ĩ iudeis ꝗq crediderũt xpo ?⁊ mum. ſicut de dictamine rati oꝛaliuzʒ pꝛeceptoꝝ in oꝛdine ad pxi/
Nofcge ete egis ⁊c.⁊ ĩtãtũ ꝓ lege moyſi Itosdi ſicut de dictamine rationis naturałeſt cne od pr
Gjfwonan⸗ bãt neceſſariũ eẽ ad ſalutẽ ipſazʒ ꝓ lege moyſi gelabãt ꝙ dice· pꝛopter quod pꝛeceptũ illud P;malefici moꝛiantur.
õ dſcedentes deiud' alutẽ ipſa obuari:vt habet᷑ Actl.is.gdã non patiaris vi ptũ illud moꝛale ẽq habet᷑ Exo.22. Maleficos
tes ea. ſĩ antiochiaʒ vbi erat eccłia fideliũ icho⸗ on patiaris viuere.ſed modꝰ moꝛtis vt ꝙlapid ironf
n en ataiccbar Fen ganiſirieucla niniß, eccłlia fideliũ ĩcho/ ⁊æhuiuſmodi.pertinet ad determinati Plapidentur vloecapitent
eng ara bicebar es ga niſcircucidaminimmoꝛe morſi no vote cialibi paeceptis. Quedã añ erminationẽ legis. determinar ĩ iudi/
e itis ſalii len. oꝛta fuit hereſis naca ſcetid obpu, pꝛeceptis. Quedã aũt ſunt cerimonialia.⁊ ſũt determiĩatiõe
tubdii ciiin eis oluzlegalig cenecelſaria ad ſalate careoꝝ dicẽtiũ obuã moꝛaliũ pꝛec ĩoꝛdi cerinonialig. ut determiatiões
ta ariã ad ſaluté: vt dicit Aug d. moꝛaliup ceptoꝝ ĩoꝛdine ad deũ.ſicut de dictamine rationi
igeiſti bphjᷣs. Paulus igit a deo doctꝰ nõ ſolũ ĩ terris ꝑĩ ug de hereſi/ ralis ẽ.ꝙ deꝰ honoꝛet᷑.⁊ iõ dat᷑ de hoc tamntle arioni naru
Dritbtibiit cerer apoſtoltſed ericelp nõ ſolũ ĩterris ꝑĩſpirationẽ ſicut mẽto vt diẽ ſabbati ſanctifi oc pꝛeceptũ moꝛale Exo. ⁊0. Me/
emnir fo N NronE ꝑ apertã viſionẽ in raptu.ſicut ſcribi to vt diẽ ſabbati ſanctiſices. mod tñ honoꝛãdi deũ:vt ꝑtalia vx
regnat augad Paulinũ de vidẽdo deũ.vidẽs ̊ eëzveri ſicut ſcribit talia ſacrificia vł talibꝰ tꝑibPꝰ huiuſmodi.ptinet. Vt htalia vel
b. (CWrin⸗ ſcripſit hãc eplaʒ hebꝛeis ad fidẽ xpi . Eperitaraetlagelu: legis. ⁊ hoc determinat lcerimoniagliben .ptinet ad determinatiõz
limrienin Mognenfectionelegis reſpe. xpᷣi ↄuerſis.i ea maifeſte oſtj ptuʒ Exo.⁊9. Mem̃t imonialibus pꝛeceptis. pꝛopter qõ pꝛece
Nhüumenc fectionẽ h⸗ pectu euãgelu.⁊ꝑ ↄñs eiꝰ ceſſationẽ ĩ E o vt diẽ ſabbati ſãctifices.qᷓ;tũ ad determiĩati
(Cicnnnenn tpe ꝑfectiõis:qð ẽ tempꝰ chꝛiſti.Et e ceſſationẽ ĩ nem tpis.ſ.diei ſabbati cerimoniale ẽ s. tu ad determiatio
epen 56 temx Et ex hoc patz ꝙ iſta epla ĩter honm lab rimoniale ẽ.morale aũt inq;tũ ibi pᷣcipit
,miagiiit epiſtolas Pauli pᷣma ẽ ĩoꝛdie doctrine.licʒ ſit vltima ſcribendi omo vacet diuinis. Iſta ãt tria pᷣdicta generap b pripil g⸗
iabliͤtlet in⸗ tpe.qð patz ex duob.p ctrine. licz ſit vltima ſcribendi fuerũt ĩperfecta. Ethoe genera pceptoꝝ ĩ lege moyſi
igpinler pe.qð patz ex duobꝰ.pᷣmo ex mõ ſcribẽdi.ꝗahãc epiſtolaʒ ſcri erũt ĩperfecta. Ethoc declaratur pꝛimo de moꝛalib pꝛeceptis t
velim ,, pſit apoſtolus hebꝛaice vt magis videbit᷑ infra. ſcriptur 3 ſcri plici ratione. Pꝛima ratio eſt iſta.qꝛ moꝛalia pꝛ Haeceptig des
, engnnie Pebralen antanioze interobo vn cyof t infra.ſcriptura autẽ oꝛdinabant actus homi . alia pꝛecepta in lege moyſi
l tent mi nla hebꝛaica antiquioꝛ ẽ inter oẽs.m ꝙ dicit Iſidoꝛꝰ oꝛdinabant actus hominum exterioꝛestm̃.ppter qõ aplus i eplaa
„, NiN alie littere deriuant icis Stü 1.i. etymol. vñ Ro. 3. vocat legem moyſi ꝓPpter qo apliis jepla ad
hicitnü⸗ ne Zalie littere deriuant᷑ ab hebꝛaicis ⁊ qᷓtũ ad ſonũ ⁊ qtũ ad no/ o.3. vocat legem moyſi legem factoꝝ. de actib ãtinterioꝛibeĩ ꝗbꝰ
enu ſen minationé. qð patz de litteris grecis.pᷣma.n. littera hebꝛaica dr pꝛincipalius conſiſtit bonũ moꝛis:nihil oꝛdiabant aut paruzʒ 2½
vſetitepſenin 3 la beth. pꝛima i greco dicit alpha.ſecũdę id quod habet᷑ Exo.⁊o.vbi ↄcupiſcẽti
ebfden de alus ſaltẽ ĩ pluribꝰ. vñ pa Suir . a vita.⁊ ſic Mon concupiſces vxoꝛẽc pꝛoximi tui ⁊c.Di cupiſcẽtia pꝛohibet᷑
vjeliir geii s ſaltẽ ĩ pluribꝰ. vñ patz ꝙ littere grece ſunt deriuate ab de piſces vxoꝛẽ pꝛoximi tui cc̃. Dicendum eſt fmanti
ntzſlei bebꝛaicis.⁊ nõ ẽ dubiũ ꝙ latine deriuate ſũt a grecis.ſi ate ab doctoꝛes ꝙ talis cõcupiſcẽtia nõ ꝓhibet inq; antianos
lat nate ſũt a grecis.ſicut idio- in co 8 piſcẽtia nõ ꝓhibet᷑ inq;tum eſt omnino latens
ꝛde.ſed ꝓut prumpebat exterius per aliqua ſigna.vt per verba

ma latinũ ab idiomate greco.⁊ ſic pat u. ſecũ
„rſe e Q⁊ ſic patzʒ ꝓpoſitũ.ſecũdo HG ti E
ex ſentẽtia. qa Pez Ppoe patʒ ſcurrilia tactus ⁊ oſct .
dit᷑.i geikaccheertaalagigellegetice e wfertio oñ i.ſigna ete oohtreia Undebopn . Mon cottctipiſte
tat.pꝛi Sat legl Plcatagnoſee ß ipa wita eggenn fideles hoꝛ tus ꝓhibebat manum non animuz. U ab ri diet So Gler de⸗
Eqᷓ ipazvitatẽ obyuare. pʒ igĩ g lex vetus phiberet concupiſcentiam lurtentehoefiianutid⸗ 4
ĩ pau

—
=
= *
—
—
☛n = 5
= =ẽ —
—, — —
= —

— —
S. =—
— —
=
—
—
S
=
=
SS

n dntſdæ ola pꝛioꝛ ẽ oꝛdie doctrine. In verbo igit᷑ pᷣafſũp is. ſi
bentiſn i ſignant᷑ ad euidẽtiã hui epiſtole.pꝛimũ ẽ igit paſſũpto tria ð⸗ cis.ſ.in mechia ⁊ furto.Iterũ in iſtis i
e gth⸗ Snant ad euidétiã hui? epiſtole. j .ſein mechia ⁊ furto. Iterũ in iſtis inſufficier
puͤn n ſaice. ſecudũ pfectio Baedgehargataigenloenci, mo⸗/ ſcẽtiã:q; nõ puniebat traſgreſſoꝛes. ⁊ ſic 3re Prenchaicataſh ed⸗
ic to mü tãgitur. cũ dr. Qõ ex parte ẽ ſecũdũ cũ dici.Qð fe ihit ter oꝛdinabat actꝰ iterioꝛes.ſcdᷣa ratioẽ.qꝛ lex moſaica racte ee
4 eeiin cũ dici;. Qb pfecium ẽ terioꝛes inſufficienter oꝛdinabat. ſicut patʒ Deut 23 vbidictinr.
me 9 49 533 „. . . .
ieiuniu⸗
⁶

—-

Non fenerabis fratri tuo ad vſurã pecuniã.nec fruges.nec aliquam

aliã rẽ ſed alieno: Ipi enĩ ꝑmittit̃ vſura cũ extraneis ꝑſonis.qð ẽ illi

citũ.⁊ ↄtra dictamẽè recte rõis.ſiłr Deutꝰ 24.pmittit᷑ viro dare vxo
ri libellũ repudij ⁊ ex cã idebita.vñ ibidẽ dr.Siaccepꝑit hõ vxoꝛez et
odio habuerit eã:⁊ nõ inuenerit graz in oclis eiꝰ ꝑꝑ aliquã feditatẽ:
ſcribet libellũ repuduj ⁊ dabit in manu eiꝰ⁊ dimittet eà de domo ſua.
indiuiſibilitas ãt ↄiugũ ꝑ totã vitam ẽ de dictamine rõnis nãlis.vt
alias declaraui ſuꝑ matth.Et ſic pʒ ꝙ lex vet iperfecta fuit in moꝛa/
libꝰ.ꝑꝑ hãc ãt impfectionẽ lex moſaica di gus nr̃. Gałl. 3. i. re⸗
gula pueroꝛũ ⁊ ĩperfectoꝝ.in gbe nõ q̃rit᷑ perfectio interioꝛ.lʒ ab ex/
terioꝛibꝰ inhoneſtis timoꝛe diſcipline repꝛimãt᷑ ⁊ in exterioꝛibꝰ acti/
bus multa eis ꝑmittũt᷑ q̃ nõ ꝑmitterẽt᷑ viris ꝑfectis.pꝑꝑ qð Aug.liꝰ
de ſpu ⁊ littera exponẽs illud.⁊=.Coꝛ. ʒ. Lra occidit ⁊c̃.dicit hoc eẽ in
telligendũ nõ tm de cerimonialibꝰ.ſed ẽt de moꝛalibꝰ veteris legis.
qꝛ.ſ.nõ ꝓbibebãt aliqua q de ſe ſũt moꝛtifera vt pʒ ex pꝛedcis.ꝓpt᷑

quod drĩ ad Ro.3. Ex opib legis nõ iuſtificat᷑ ols caro.⁊onditur ꝙ

cerimonialia fuerũt iperfecta. Ad cuiꝰ euidẽtiã ↄſiderãdum ꝙ ceri
monie veteris legis ſũt in qᷓdruplici dra.q̃dã pertinẽt ad ſacra.q̃dazʒ
ad ſacrificia.q̃dã ad obſeruationẽ.q̃dã ad ſacra.ſacra ãt ⁊ obſeruati/
ones oꝛdinãtur ad ſacrificia ⁊ ſacramẽta.qꝛ ſacra dicũt᷑ vaſa ⁊ loca ⁊

ps quibꝰ vtebãtur in ſacrificus ⁊ ritu colendi. obuãtiones dicunt

quidã modi religioſi viuẽdi ꝗbevtebãtur iudeigꝗ erãt pplłs peculia/
ris ipſiꝰ dei.vtpote ꝙ cuſtodirẽt ſe ab aligbꝰcibaris ⁊ potibꝰ⁊ veſti
bus ⁊ cõſilibꝰ.⁊ hoc qꝛ erant pplus deo ↄſecratꝰ per ſacrᷣm circũciſio
nis ⁊ alia ſacr̃a.nũcãt itaẽ ꝙ ex fine accipit᷑ rõ eoꝛũ que ſũt ad finez.
aiõ ſi oſtendatur ꝙ ſacrificia ⁊ ſacramenta erãt imꝑfecta ſufficient
erit oñſum ꝙ ſacra ⁊ obſeruatiões erãt imꝑfecta qꝛ oꝛdinabãturad
duo pᷣdicta.ſicut ad finẽ vt pꝛedictuʒ ẽ. Q at ſacrificia veteris legis
eènt imperfcã onditur.qꝛ quedã erãt ſacrificia ꝓ pctõ oblata.⁊ hec
erãt impfecta.qꝛ nõ poterat auferre pctã ꝑꝑ qð dicit apls ad Veb.
io. Impoſſibile ſanguine hircoꝛũ ⁊ tauroꝛũ auferripctã. ⁊ iterũ ibi⸗
dem. Oiĩs quidẽ ſacerdos.ſ.veteris legis pꝛeſto ẽ quottidie miſtrans
vt eaſdẽ offerens hoſtias.que nõ pũt auferre pct. ⁊ hoc idẽ habetur
ſa. 40. Libanus nõ ſufficiet ad ſuccẽdẽdũ. ⁊ aialia non ſufficiẽt ad

polocauſtũ: libanꝰãt h̊ vocat᷑ pꝛimuʒz tẽplũ quod fem̃ fuit de libani

lignis.aĩalia aũt ibi oblata ⁊ q;tũ ad ꝑtem cõcremata nõ ſufficiebant
ad amotionẽ peccati. Alia erãt ſacrificia pacifica.i.ex deuotõe obla⸗
ta ad gratiã dei impetrãda ſeu aliquod bñficiũ diuinũ. illa erãt im

perfecta. qꝛ gra diuina ſen beneficiũ diuinũ non impetrabat᷑ ratiõe

oblati muneris.licʒ aliquando daretur ꝑꝑ deuotionem ⁊ fidẽ offerẽ

rentis. hoc ẽ qð dicit apłs ad Peb.o. Tabernaculũ factum ẽ pᷣmũ

perfectio oſciẽtia ẽ per donũ gratie.⁊ ſic pʒ pꝛopoſitum q́;dtum adle

2 ſequitur. Que ẽ parabola inſtãtis tꝑis iuxta quã munera ⁊ hoſtie
offeruntur.que nõ pñt iuxta conſciẽtiã ꝑfectum facere ſeruientem.

gis ſacrificia. Silr ſacramẽta veteris legis erãt imperfecta.Ad cuiꝰ
euidentiam conſiderandũ ꝙ illa ſacramẽta erant oꝛdinata ad faciẽ
dũ homines idoneos ad cultũ diuinũ.⁊ideo de eis aliq̃ erãt cõia toti
ppło tã viris qᷓ; mulieribus.vt purificationes alique a tactu imundi
vel moꝛtui.que purificationes fiebãt ꝑaſperſionẽ aque expiationis
de qua hr̃ Nume.io.⁊ ↄſilia. Aliqua ãt erãt ſacramẽta ſolis viris cõ/
nenientia.ſicut circũciſio.aliq̃ ſolis ſacerdotibꝰſicut ↄſecratio ⁊ vn/
ctio ſacerdotis:⁊ ſiłia. Cuiꝰ rõ ẽ.qꝛ ſacerdotes ſpãli mõ applicabant᷑
ad cultũ dei. Iſta tñ ſacfa pᷣdcã erãt ĩpfcã.qꝛ ñ ↄferebãt graʒ ſine q̃ ñ
efficiunt᷑ hoĩes idonei ad cultuʒ diuinũ.iõ ſacr̃a legalia dũr egena ⁊
ifirma. GałA.vbi dr̃ ſic. Nũc ãt cũ cognoueritl deũ ĩmocogniti ſit a
deo.quõ ↄuertiminiiteꝝ ad egena ⁊ infirma elementa.dicuntur aũt
infirma. qꝛ nõ cõferebant aliquã poteſtatẽ ſpũalem.ſicut cõferũt ſa
cramẽta none legis.ſiłr dicũtur egena.qꝛ nõ cõferebãt gram q neceſ

ſaria ẽ ad bñ vtèdum illa ptãte. Sed cõtra hocvidet᷑.quia in Exo.⁊

Leuitl.quaſi vbiq; dicit᷑ ꝙ illa ſacra reddebãt hoĩes idoneos ad cul
tum diuinũ.Dicẽdũ ꝙ talis idoneitas erat ꝑquãdã mũdiciã ⁊ expi/
ationẽ coꝛpalé.ſicut in noua lege aliꝗs dr ineptPꝰad mĩſtrãdũ vel cele
bꝛãdũ ꝑꝑ ĩmũdiciã manuũ.⁊ lotio manuũ reddit eũ aptũ.ſed h̊ ap/
titudo eſt tm̃ coꝛpalis.ſic erat de aptitudine q̃ dabat᷑ ꝑ ſacra veteris
legis.pp hoc dicũtur iſta ſacr̃a emũdatiões carnis.vt hr Peb.o.vbi
dr̃ ſic. Sãguis hircoꝝ.ꝗ.iſ.offerebat᷑ ĩ ↄſecratiõe ſacerdotũ.⁊ cinis vi

tule aſꝑſus.quo oẽs mũdabãtur a tactu moꝛticini vł imũdi.vt dem

ẽ.ingnatos ſanctificat ad emũdationẽ carn is.i.coꝛpꝑis.qꝛ vt dem̃ eſt
talia nõ cõferebãt grãm.ſed auferebãt q̃dã ĩpedimẽta ⁊ irregularita
tes ĩpediẽtes a tabernaculi ĩgreſſu.ſic in noua lege pʒ ꝑ exẽplũ.quã/
do enĩ ppᷣlatos diſpẽſatur cũ aliqͥ illegitime nato vel pᷣuato vno ocu
lo vłhò nõ cõfert ex h̊ ſibi grã.ſed tm̃ irregularitas tollit᷑.Sed con/
tra boc videt᷑ ꝙ ſᷣm doctrinã ſcõꝝ circũciſio tollebat pctm̃ oꝛiginale
⁊ p ↄñs ↄferebat grãm vt cõir tenetur.Dicẽdũ ſcõᷣm antiquã opinio
nem ꝙ tollebat petm̃ oꝛiginale.nõ tñ grazʒ ↄferebat.hec enĩ erat po/
teſtas circũciſionis.vt tenet᷑ amultis ⁊ magnis.quoꝛũ rões hic ꝓpt᷑

pꝓlixitatẽ omitto.⁊ in hoc differebat a baptiſmo.ꝗ nõ ſolum aufert

pctm̃ oꝛiginale.ſʒ ↄfert grãm. Aliter põt dici ꝙ ſi icircũciſione
ↄferebat gra. nõ erat ĩ vtute illiꝰ ſacri.ſed ex fide xpi ventu/
riquẽ pteſtabaĩ ille ꝗ circũcidebaĩ ſi adultꝰ erat vel alius pꝛo
eo ſi paruulus erat. ⁊ hoc ẽ qd dr̃ cõir ꝙ valebat ex fide ſuſcipi/

entiũ.nõãt ex oꝑc oꝑato.per quẽ modũ valęet ſacr̃a no.le.patʒ

igitur ꝙ cerimonialia pcepta legis erãt iperfecta. Tertio ondo

qꝙ iudicialia erdt ĩperfecta.qð pʒ ex duobꝰ.pᷣ ex mõ iducẽdi ho
mines ad obſeruationẽ iuſticie.ad qð oꝛdinabantur iudicialia

pcepta.⁊? ex ipis pᷣceptis. Pꝛimũ pʒ ſic.ꝓpꝛiũ ẽ iꝑfectoꝛum ho
minũ vt inducãt᷑ ad iuſticià obſeruadã ꝑ timoꝛẽ pene.vñn decit
Oꝛatiꝰ li. eplaꝝ.Oderũt peccare boni vtutisamoꝛe.Oderunt
peccare mali foꝛmidine pene.̊ ẽt declarat᷑ rõe.qꝛ illud qð cuʒ
timoꝛe fit penale ẽ ⁊ n ölectabile.vñ dr.i. Joã.ꝗ.Cimoꝛ penaʒ
hʒ.opari aũt virtuoſe nõẽ penale virtuoſo ⁊ ꝑfecto. ſed magis
delectabile. ꝓpter qð dr̃.z.ethicoꝝ ꝙ ſignũ habit generati eſt

delectatio ĩ oꝑe.ſʒ lex moſaica ĩducebat hoĩes ad iuſticiã obp⸗/

uãdã ꝑtimoꝛẽ penarũ.ꝓpter qõ dicit᷑ lex timoꝛis.⁊iĩ ſignũ huiꝰ
lex data fuit ĩ terroꝛibꝰ.vt pʒ Exo.io. Jã aduenit dies tertius.iĩ
quo ſ.data ẽ lex.ſeꝗtur.Et ceperũt audiri tõitruas micare ful⸗/

gura.⁊ nubes denſiſſima oꝑire montẽ:clangoꝛq; buccine vehe⸗

mẽtius pſtrepebat. tremuitq; pplus qui erat i caſtris.Et ſilr ea
dẽ rõne facies moyſi apparuit coꝛnuta.qũ ſecundo appoꝛtauit
legẽ ĩ tabulis deſcriptã.⁊ timuerũt filij iſrl. yt habet Exo.24.
In coꝛnibꝰ.n.ill ðſignabat᷑ terroꝛ feritas atq; ſeueritas legis.
Patz igit᷑ pᷣꝰ videlz ĩꝑfectio iudicialiũ pceptoꝝ ex mõ iducedi
ad opa inſticie ꝑ tioꝛẽ pene.⁊?idẽ pʒ ex ipis iudicialibꝰpceptq
aliqñ ĩfl gebãt penã iĩnocẽti:⁊ aliqñ culpabilẽ nõ puniebat.pᷣꝰ
patet ꝑ illud qð habet᷑ Numeri.⁊ʒ.de homicidio oĩno caſuali.
vbi dr ſic. Talis ꝗ foꝛtuitu ⁊ abſq; odio ẽ inimic ⁊c̃.interſicie/
bat hoĩem debere fugere ad aliquã ciuitatẽ refugui:⁊ ibi mane
re vſq; ad moꝛtẽ ſũmi ſacerdotis.quod aliqũ erat ꝑ magnũ tè⸗/
pus ⁊ per ↄñs talis qui erat innocẽs cũ homicidiũ fuiſſet oĩno
caſuale ⁊ iuolũtariũ ſine culpa puniebatur graui pena.gꝗa opoꝛ
tebat eũ exulẽ eẽ per magnũ tẽpꝰ.a ſua ciuitate ⁊ ſua poſſeſſiõe.
Secũdum patz vbi ſubdit᷑ de tali fugitiuo inocẽte. ſi extra
fines vrbiuʒ iuentus fuerit ⁊ ꝑcuſſus ab eo ꝗvltoꝛ ẽ ſanguinis.
abſq; noxa erit ꝗ eum occiderit.debuerat eni pꝛofugus vſq; ad
moꝛtẽ ſũmi põtificis in vrbe reſidere.⁊ ſic patʒ ꝙ iterfectio ino
cẽtis in caſu tali remanebat ſine pena que tñ eſt grauis culpa.

talis aũt impfectio legis cõueniebat imperfectõi populiꝗ erat

pꝛonus ad effuſionẽ ſanguinis.⁊ ideoſſi interfectoꝛ a caſu rema
neretin ſua ciuitate inter amicos interfecti eſſet i periculo moꝛ
tis quis innocẽs.⁊ ſic de facili poſſẽt ĩ populo homicidia mul/
tiplicari.⁊ ideo ad hec mala euitãda data eſt lex pꝛedicta de eiꝰ

fuga.qᷓ;uis eſſet innocẽs.⁊ eadẽ ratione pꝛocedit lex. ſi aliquis

amicus moꝛtui interficeret eũ extra fines ciuitatis refugi.vt
ſic cogeret᷑ in vrbe remanere nõ ex ſua culpa ſed pꝛopter homi
cidia enitãda ad que populus tãq; imperfectus erat pꝛonꝰ.exẽ
plũ ad hoc idoneum ponit philoſophꝰ. .ethicoꝝ.d.ꝙ alique le/

ges ſüt ſimiles regulis quibꝰ vtunt᷑ artifices in leſbia ad dolã/

dum lapides.quia lapides illius regionis ſunt male dolabiles.
ideo vtunt᷑ artifices regulis plũbeis vt poſſint toꝛtuoſitati la/
pidum applicari. ſic in veteri teſtamẽéto date ſunt leges aliquã
ĩperfectionẽ habentes pꝛopter ĩperfectionem illiꝰpopuli.pqts
igitur ex pꝛedictis ꝙ legis pꝛecepta tam cerimonialia qᷓ; moꝛa⸗/
lia q; etiã iudicialia erãt iperfecta.ꝑꝑ qð dicit dũs Egechᷣ.⁊o.c.

Dedi eis pꝛecepta nõ bona ⁊ iudicia in ꝗbus nõ viuent ⁊ pollui
eos in muneribus ſuis.dicit.precepta.q;tum ad moꝛalia.que
dicuntur non bona.non pꝛoprer hoc ꝙ ibi aliquod malum pꝛe

cipiebatur:ſedqꝛ per ipſa actus interioꝛes ipoꝝ ĩperfecte oꝛdia
bãtur:vt viſũ ẽ ſupꝛa.dicit:⁊ iudicia.ĩ qbus nõ viuẽt q;tum ad
iudicialia per que regebatur iſte populꝰ timoꝛe pene.i quo nõ
cõſiſtit vita anime.ſed magis in amoꝛe.Dicit vlteriꝰ.Et pollni
eos in muneribus ſuis.ideſt pollutos oſtẽdi qᷓ;tũ ad cerimonia/
lia.qꝛ per illa q̃ offerebant᷑ ꝓ peccatis polluti oſtendebantnr.⁊
tamen non mundabant᷑ vt viſum eſt ſupꝛa.patet igit᷑ ꝙ lex mo/
ſaica erat ĩperfecta ſi cõſideret᷑ ipſum coꝛpꝰlegis.tertio lex mo/
ſaica erat imperfecta ſi conſideretur eius finis.ſicut eni finis le
gis humãe ẽ felicitas politica.ita finis legl dĩne ẽ felicitas eter
na.non ſolũ legis noue ſed etiam vet᷑is.pꝛopter quod dicit apo/
ſtolus Ro.io.Finis legis chꝛiſtus.ĩ quo ↄſiſtit btitudo obiecti⸗

ne. ᷣm ꝙ dicitür Joh. i7. Vec eſt vita eterna vt cognoſcant te
ſolum deum ⁊ quem miſiſti ieſum xpᷣm. hunc autem finem non

conſequitur niſi per gratiam. ̃m ꝙ dicitur Ro.ii.Gratia deivi
ta eterna.lex autem moſaica non poterat gratiam conferre vt

viſum eſt. ⁊ per ↄſequens nõ poterat ad hunc finẽ introducere.

ꝓpter quod pr̃es veterte.qᷓ;tũcũq; iuſti deſcẽdebãt iĩ infernũ

tonpinge
ecio⸗e
ſcnekieſt/e
ti te
pinpinen
ſleiguiorpi⸗
naitinnlt
nenncognit
ſc igiler
tigk onluße⸗a
Peßeehtion
renitur
pcddi⸗
D
tentincſcoeg
lccoiqond
fenercnesondn
Mrrir dii
6sſuntenire⸗
eſüfere
Prheprir
lcitpſecionieni
ſemontiapeeptale
Pathipinen
terbpiüpſciens
Nſecuveipgternite
ſungſectotrenie
igti ctſringciſe
Kuenslensgpo
lwiexoritütpn
Cerinetbepifnäͤe
ſatliſonmetn
6 Mßbirmter
eiTenolern
Einiſanfcühe
mii bitſunife
funſchertorn⸗
Mmtnchmnünetie
farpwaſorgſegi

= =

— =
— =⁊
S=
——

S= —
E=—

=

=
—

—— —

— = —=
= =

= = S=ꝛ
S
Se
=

=e

— =
—
=

=
—
=
=

—=
S=

=,
SS=S
—.
—

==
=
—
S

= =
=ꝛz -

==
—

— — —. —
=

nnchizanlin

fetcpaveni

(cuhninclipecetn

ueſioblͤtonen

Wernimnenn,
Nnoſtonfiſcleie
golitatgnentn
Gmerinetpone
nbiglwrfann

nloſereng eͤ meti

ſllgeoftinrgit

nifeg lge
Wiegſeign⸗
rüdahpene
rdoign ſicieg
umsfgi
ümmtde ln
W
Aungnpbteneſn
eruicitsh
ranſauntgnn
giflNdbeidn
iusngſentintg
eetopernitri
Ppsiucchlbing
ipakleröhntt
domniecivonnll⸗
oeinimic ti nteſt
menerefnggebinn
Calgientpmngi
üdomniadiüfuiſtn
MKur granigenngtgn
nanitnerſorpſeſi
ninincite Tien
eogeltgeſnans
enarenigepfigeſe
tcpatzcginnſenee
Agvetieſtgniah
merſegtigchligen
finterfectenannen
fſeoneſctigiahnn
ioprlo natin
”
herocectke itigi
fnescninsſteinn
õ
perfeclnscnn l
ethictr dalgte⸗
ifcesinlehuctii
nisſnltmuicatis
rpolinuncſnd
wottiunltih⸗
ainenil ani /
mncenmwrtnhn
nnikfin
. asöfientnt
l nornlt
cn
bialicuolnnint
zir i

7
4

e
S

SE
——
=6☛

=

S==

4

S

=☛

(Mꝛologus

ad lymbũ patrũ.pp qð diẽ ſcũs Job.iꝰ.In pꝛofũdiſſimũ iferni
deſcedebãt oĩa mea.pꝑ qð felicitas eternanõ ꝓmittebat ĩ lege
manifeſte.ſʒ tm̃ ſub figura ꝓſperitat terrene.⁊ ſi alr ꝓmittit
Bẽ raro ⁊ obſcure.ꝑꝑ qð dicit apłs ad Heb.io. Umbꝛ hñs lex
futuroꝝ bonoꝛũ n inſã imaginẽreꝝ.qꝛ nõ manifeſte ſʒz obſcu
re futura bonaqᷓ ſũt bona celeſtia pmittebat. pʒ igit᷑ ex pᷣdictis

iperfectio legis q;tũ ad tria pᷣdicta.videlzʒ qᷓ;tũ ad id qð ẽ legis

puiũ.⁊ q;tũ ad legis coꝛpꝰ.⁊ qᷓ;tũ ad finẽ ipſiꝰ.pꝑ qð dicit apls

Heb. 7. Nihil ad ꝑfectũ adduxit lex. ⁊ hec ĩꝑpfectio deſignatur

cũ dr in vbo pᷣ ꝓpoſito.ex ꝑte.vt pᷣdictũ ẽ ꝑꝑqð de ̊ põt ex ꝑte
expõi illõ qð dr̃ Job.⁊6b.Ecce hec ex ꝑte dcã ſũt viarũ dei.vie
n.deueniẽdi ad deũ ſũt vetꝰ nouũ te.ſʒ ea q̃ ve.te.dicta ſũt
illa ſũt ex ꝑte.qꝛ ſũt iꝑfecta:vt ꝑʒ ꝑ dicta. Scdõo pᷣncipatr tãgit

in vbo ꝓpoſito pfectio legis euãgelice.cũ dr. Id qð pfectũ ẽ:et
pʒ eiꝰ ꝑfectio ↄparãdo eã ad legis ĩpfectõeʒ.qꝛ ꝑfcãẽ reſpcũ co

gnitionis fidei ⁊ reſpcũ pᷣceptoꝛũ:⁊ reſpcũ finisĩ ꝗbꝰlex moſai
ca erat ĩꝑfcã.Qãt cognitio dei ꝑfcã ſit in lege noua.pʒ p illud
qð hr̃ Jo.i2.Pr manifeſtaui nomẽ tuũ.In figura ãt hꝰ velũ tẽ
pli fuit ſciſſũ in xpᷣi paſſione.ad onñdendũ q; declarata ⁊ mani/
feſtata erãt q̃ pꝛiꝰ latebãt ſub velamine.ꝑꝑ quod ipſa lex noua
tãq; ꝑfecta in cognitiõe.ẽ donũ ꝑfectũ deſcẽdẽs a pr̃e luminuʒ
vt hr̃ Jacl..i.Silr lex noua ꝑfecta eſt q;tum ad ipᷣm coꝛpꝰlegis.

.q;tũ ad moꝛalia pᷣcepta.⁊ q;tũ ad ſacr̃a.⁊ qᷓ;tũ ad ſacrificia.p/⸗

mo ps h̊ de pceptis moꝛalibꝰ.qꝛ lex noua perfecte oꝛdinat hu/
manos act nõ ſolũ exterioꝛes ſʒ ẽt iterioꝛes.⁊ in h̊ ĩpfectioneʒ
legis ſupplet.ꝑꝑ qð dicit ſaluatoꝛ Matth.ꝭð. iperfectionẽ legis
adimplẽdo. Audiſtis qꝛ dictũ ẽ antiꝗs.Nõ occides.ꝗ ãt occide
rit reus erit iudicio.ego ãt dico vobis qꝛ oĩs ꝗ iraſcit᷑ fratri ſuo
re erit iudicio.ĩ qͥ oꝛdinat motũ aĩ interioꝛẽ:vt pʒ.Silr lex no/
na act exterioꝛes oꝛdinat nullũ malũ ꝑmittẽdo.ꝑꝑ qð diẽ ſal/
uatoꝛ Matt.iz.Dico ãt vobis qꝛ oẽ vbũ ocioſum qð locuti fue
rint hoĩes ſuꝑterrã reddẽt rõem in die iudicij. Si ãt H̊ phibet
verbũ ocioſũ.pꝑ ↄnñs verbũ nociuũ.⁊ mito foꝛtiꝰ oẽzʒ actũ malũ
vp qð Matth..pꝰ ſuppletionẽ pᷣceptoꝛũ moꝛaliũ veteris leg
cõcludit ꝑfectionẽ euãgelij.d.Eſtote g ꝑfecti ⁊c̃. perfecit aut
xpᷣs moꝛalia pᷣcepta legis.eis ↄſilia euangelica ſuꝑaddendo.pꝑ
qð Matth.io.iuueni dicẽti ſe cuſtodiſſe mandata legis ⁊qrẽti
vlteriꝰviã pfectionis dicit ſaluatoꝛ.Adhuc vnũ tibi deeſt.ſi vis
pfectus eẽ vade ⁊ vẽde oĩa que hẽs ⁊ da pauꝑibꝰ.⁊ habebis the
ſauruz in celo ⁊ veni ſequere me. Scõðo dico ꝙ lex noua ꝑfecta
ẽ qᷓ;tũ ad ſacr̃a qꝛ cõferunt gratiã quod nõ faciebãt ſacramen/
ta veteris legis. pꝑ qð dicit᷑ Jo.i. Lex ꝑ moyſen data ẽ gratia
⁊ veritas per ieſũ xpᷣm.pꝑꝑ hoc de Joanne baptiſta qui p ſuã 5/
dicationẽ ⁊ baptiſmũ ſuũ diſpõebat pplm ad xpᷣi baptiſmũ⁊ ꝑ
ↄñs ad alia ſacramẽta:cũ baptiſmꝰ ſit ianua ſacramẽtoꝛũ.Lu⸗/
ce.i.dr. Ipſe pᷣibit ante illũ in ſpũ ⁊ vtute helie parare dño ple/
bẽ pfectã.Tertio lex nona perfecta ẽ qᷓ;tum ad ſacrificia.q; in
ipſa ẽ vnũ ſacrificiũ perfectiſſimũ.ſ.euchariſtia que nõẽ tantũ
ſacramẽtũ.ſʒ ẽt ſacrificium qꝛ ibi xpᷣs quodãmodo ĩmolatur ⁊
fructꝰ ſue benedicte paſſionis a popło ꝑcipit᷑.tñ iſtud ſacrifici/
uim tanq; vnũ ⁊ perfectũ fuit in lege figuratũ per multa ſacrifi
cia ⁊ varia ſicut pfectũ per imꝑfectũ.Eius ãt perfectio apparzʒ
in duobꝰ.pᷣ qꝛ tollit peccata quod non poterant facere legis ſa⸗
criſficia.pꝑ quod Jo.i.dicitur.Ecce agnus dei ecce qui tollit pec
cata mundi.i.peccata oĩs fidelis ⁊ infidelis.ſcm quod dicitur
Jo.ʒ.ca.pꝛima canonica. Ipſeẽ ppitiatio ꝓ peccatis noſtris.nõ
ꝓ noſtris tm̃.ſed etiaʒ ꝓtotius mundi.ſcᷣo apparet eius perfe
ctio.quia augmentat grãm.ſcõm ꝙ dicitur Jo.o.Qui mandu⸗
cat me viuet ꝑp me.per augmentum.ſ.gratie.de vtroq; ãt effe
ctu huius ſacrificij dicitur Heb.io. Hicãt vnã ꝓ peccatis hoſti
am offerens.ſ.ſemetipſum.ſedet ad dexterã deĩ patris.ſeꝗtur.
Una enĩ oblatione cõſumauit in ſempiternũ ſãctificatos.amo
tio culpe oñditur cũ dr in auctoꝛitate. Unã ꝓ pctis hoſtiazʒ offe
rens. collatio ⁊ augmẽtatio gre.cũ dr Cõſũmauit ĩ ſempiternũ
ſactificatos.⁊ ſic perfectio euãgeluj pʒ ex ꝑfectiõe ſacrificij. pp
qð dr Peb.9.Chꝛiſtus aſſiſts põtifex futuroꝝ bonoꝝ ꝑ ampli
us ⁊ pfecti ⁊c. Tertio oñdit᷑ ꝑfectio legis euãgelice q;tum ad
iudicialia.qꝛ ĩducit ad obſeruantiã legis nõ ꝑtimoꝛẽ pene.ſed
pamoꝛẽ iuſticie.qð ẽ ꝓpꝛiũ ꝑfectoꝛũ.vt ſupꝛa dem̃ ẽ.pꝑ qð lex
noua dr̃ pfecta ᷣm ꝙ dr̃ Jaco.i.Qui ãt pſpexerit in lege pfecte
libertatis ⁊c. Itẽ qꝛ nullũ innocẽtẽ punit.nec aliqð malũ impu
nitũ relinquit.qꝛẽt vᷣba ocioſa puniẽda oñdit:vt ſupꝛa dem̃ eſt.
⁊nõ ſolũmodo vba ocioſa.ſed ẽt malascogitatiões ſᷣm ꝙ dicit
Matth.. Ego aũt dico vobis ꝙ quicũq; viderit mulierẽ ad cõ
cupiſcẽdũ eã.iã mechat ẽ in coꝛde ſuo.pꝑꝑ quod lex nouaẽ per

fecta.de qua põt exponi illud Cãt.o. Una eſt colüba mea perfe
cta mea.dj.n.lex noua colüba metaphoꝛice.qꝛẽ ſine felle ama

tens.⁊ ſic apparet ꝑfectio legis euãgelice qᷓ;tũ ad legis coꝛpꝰ qð cõti/
net mãdata. Silr lex nona pfecta ẽ qᷓ;t ad finẽ legis qui ꝗdẽ finis ẽ
vita btã.ad quẽ finẽ ĩmediate itroduxit lex euãgelica.qð nõ poterat

ritudinis nullũ innoxiũ puniẽs. dr perfecta qꝛ nullũ malum pmit

lex vetꝰ niſi tiñ in figura.ꝑꝑ qð dicit apłs ad Peb.iz. Non acceſſiſtis

ad tractabilẽ ignẽ.i.coꝛpalẽ ⁊ viſibilẽ:ſicut acceſſerũt iudei in mõte

ſynai.ſʒ acceſſiſtis vos.ſ.credẽtes in xpo ad ſyon montẽ ciuitatẽ dei
viuetis celeſtẽ hierlm ⁊ multoꝛũ miliũ angeloꝛũ frequẽtiã.⁊ eccliazʒ
pꝑfectoꝛũ.pꝑꝑ qð apłs HPeb.7.poſtqᷓ; dixerat.nihil ad pfectuʒ addu-
xit lex.ſ.lex vetus adiũxit. Introductio vo melioꝛis ſpei ꝑ quã pꝛoxi

pmitiuoꝛũ ꝗ ↄſcripti ſũt in celis.⁊ iudicẽ oꝛum deũ ⁊ ſpirituũ ſactoxꝝ

mamꝰad deũ.ſ.in legenoua.pʒ igit᷑ ex pᷣdictis ꝙ lex noua pfecta eſt.

⁊ qᷓ;tũ ad cognitionẽ fidei legis pnia:⁊ qtũ ad ipſũ coꝛpꝰ legis.⁊ q;tũ

ad eiꝰ finẽ᷑. Iſta ãt ꝑfectio legis figurata cẽ. ꝭʒ. Regũ.õ. vbi dr ſic. Per

fecta ẽ domoñi in oĩ opere ſuo.Lex enĩ noua põt ↄueniẽt dicidomꝰ
dñi.qꝛ hui/ domꝰ ipᷣe ẽ edificatoꝛ.qꝛ lex noua data ẽ ab eo ĩmediate
nõ lex vetꝰ.ſᷣm ꝙ dr Peb.i.Multipharie multiſqʒ modis olim de?

loquẽs pr̃ibus in ꝓphetis nouiſſime diebꝰiſtis locutꝰ eſtnohᷣin filio

ſuo ↄſubſtãtiali ⁊ coeterno.vt ibidẽ ſubdit᷑.d ẽt lex noua domꝰ dni.

qꝛ ipſe ẽ hdomus inhabitatoꝛ.qꝛ in ſacramẽto ⁊ ſacrificio noue legj
i.euchariſtia ↄtinet᷑ totꝰ xppa realiter.bñ igit᷑ dicit᷑. Perfectaẽ do/

mus dñi in oĩ oꝑe ſuo.qꝛ pfectaẽ lex noua ĩcognitõe fidei.in pᷣceptis
moꝛalibꝰ.in ſacrificis.in ſacramẽtis.⁊ iudicialibꝰ.⁊ pfecte introduẽzʒ

ad finẽ legis.ſ.vitã beatã queẽ finis dine legis.⁊ ſic pʒ ſcdᷣm pꝛinci/

pale.Tertio pᷣncipaliter oſtẽditur in verbo pꝛeaſſumpto oꝛdo vtri/

uſq;.ſ.legis ⁊ euangelij.cũ dr.Cũ venerit hoc euacuabitur illud.in qͥ
adueniente euã
legis ⁊ euãgelij.ſ..oꝛdo tꝑis.dignitatis.⁊ vtutis.Pꝛioꝛitate vero tꝑis
lex vetꝰ pꝛioꝛ ẽ qᷓ; noua.qꝛ erat diſpoſitio ad ipſaʒ inqᷓ;tũ per eã hoies
retrahebãtur ab idolatria. ⁊ tenebãtur ſub cultu vniꝰ dei.⁊ ſic diſpo
nebãtur ad ſuſceptionẽ euãgelu.⁊ G ẽ qð diẽ apls ad SGal.ʒ. Pꝛiuſqᷓ;
veniret fides.i.lex euãgelica.vbi hr̃ fides explicata ſub lege.cuſtodi
ebamur cõcluſi in eã fidẽ que reuelãda erat.Pꝛioꝛitate aũt dignita
tis ẽ ecõuerſo.ꝓpter qð aph
bus filis abꝛahe.quoꝛũ pᷣmusoꝛigine ſcõm carnẽ natꝰc.ſcõs ãt.ſcilzʒ

iſaac ꝑ repꝛomiſſionẽ.ꝑꝑ qð fuit pꝛioꝛ dignitate.Silr lex noua pꝛioꝛ

ẽ veteri teſtamento oꝛdine efficacie ⁊ vtutis.qꝛ obligatio illius legis

ceſſat adueniè᷑te euãgelio.ᷣm qð dicitur ad Gal.3ʒ. At vbi venit fides
iã nõ ſumꝰ ſub pedagogo.i.ſub lege q erat pedagogꝰ nr̃ ĩ xpᷣo.vt ibi⸗
dẽ dr̃.qꝛ lex euacuat᷑ adueniete euãgelio.Cõſiderãdũ tñ ꝙ diuerſi⸗/

mode euacuãt᷑ pᷣcepta moꝛalia legis ⁊ cerimonialia ⁊ iudicialia. Ad
c intellectũ ſciendũ ꝙ qñ fit mutatio a örio ĩ Zriũ.opʒ terminuza qᷓ

totaliter euacuari.ſiẽ qũ ex albo fit nigrũ albedo toliit.qñ aũt ex-im
perfecto fit pfcm̃ nõ tollitur totalr terminꝰa q̃.ſʒ tm̃ eius pfectio.ſ.

qñ ex min albo fit magis albũ nõ tollit᷑ albedo pᷣcedẽs.ſʒ tm̃ eius im

gelio lex oñditur euacuari.vbi oñditur triplexoꝛdo

s8 ad Gal.A. cõparat duo teſtamẽéta duo⸗/

perfectio. Ulteriꝰↄſiderãdũ ꝙ qũ coꝛũpitur terminus a quo ꝑacci -

dẽs:illud qð ẽ ei adiũctũ coꝛũpit᷑.põt tũ manerecũ termino ad quẽz
ſi nõ babeat ad ipᷣm orietatẽ. nõ tñ manet numero ſed ſpẽ tm̃.ſicut

qñ de aere fit ignis manet q̃litas ſymbola.Cerimonialia igi᷑ euacu

antur pᷣ modo.qꝛ ↄriant᷑ noue legis cultui.Ad cuiꝰ itellectũ ſciẽduʒ

ꝙ cerimonie ſiẽ̃ dem̃ oꝛdinãtur ad cultũ dĩnuʒ.ſᷣm ꝙ dicit Aug.in

enchiridion.ca.ꝭʒ.Decolit᷑ ſpe fide ⁊ caritate.loquẽdo ð cultu ĩterio

9 — — n —

ri. Igit᷑ cerimonie q̃ ſũt qdã ꝓteſtatões cultꝰĩterioꝛis debẽt ↄcoꝛdar̃

cultui interioꝛi:q ẽ ꝑ fidẽ ⁊ caritatẽ.Eſt ãt triplex ſtatꝰ:hominis.vnꝰ

Ein q hr fides ⁊ ſpes de bonis celeſtibꝰ. ⁊ð his per que ad ipᷣa ĩtroduꝝꝰ⁴*
cimur.ſ.de myſterus xpᷣi.⁊ð vtriſq; ſicut de futuris.⁊ hic eſt ſtatꝰ:pe.
te.alius eſt ſtatus hominis in quo habetur fides de bonis celeſtibꝰ

ſicut de futuris.ſed de his per que introducimur ad celeſtia.ſ.de my

ſterus xpᷣi habetur fides ſicut de pꝛeſentibus vel pꝛeteritis.⁊ hic ſta
tus eſt no.le.tertiꝰſtatus ẽ in quo vtraq; habẽtur tãqᷓ; pꝛeſentia ⁊ eui

dẽtia ⁊ nihil creditur. ⁊ hicẽ ſtatus patrie celeſtis.in hoc ãt ſtatu ter⸗
tio vbi nihil credit᷑.nihil cerimoniale vł figurale ad cultũ pertinẽs

Fm qð dr Apoc.⁊i.Tẽplũ nõ vidi in ea.dñs deus omnipotẽs templũ

illius ẽ.Pari igitur rõe adueniẽte ſtatu ſcõo.ſ.no.legis cerimonie p/
mi ſtatus.i.legis veteris ceſſare debuerũt ⁊ induci alie que conueni -
rent ſtatui no.le.in quo bona celeſtia expectantur de futuro.ſed bñfi

cia xpᷣi habita ſunt de pᷣterito.⁊ iõ qꝛ cerimonie ve.legis ſignificabãt

xpᷣm venturũ.dignũ ẽ ꝙ euacuentur in no.le.in qua myſferium xpi

iã eſt pꝛeteritum.⁊ hoc ẽ qð dicit aplłs ad Pebᷣ.o.Tranſlato ſacerdo/
tio neceſſe eſt vt legis tranſlatio fiat.ſ.q;tum ad cerimonialia. thuri/

ficatione tũ accepta.quia non ſignificabat myſterium xpᷣi vẽturi di/
recte.ſed deuotionem populi ad xpᷣm. Non ãt debet eſſe minoꝛ ᷣuo
tio ad xpᷣm iã pñtialiter exhibitũ qᷓ; tũc erat ad ipᷣm venturũ.pꝑpqoðĩi

no.le.manet thurificatio.ꝑ quãdeſignat miſtroꝛũ ecclie ⁊ ipiuspplłi

deuotio. Moꝛalia autẽ pꝛecepta euacuantur tantũmodo ſᷣm quid.ſ.
qᷓ;tũ ad imperfectionem.Cuiꝰ rõ c̃.qꝛ ſunt de dictamine recte ratõis

⁊ ideo manent q;tum ad ſubſtantiã pᷣcepti remota tñ ĩꝑfectiõe ſicut

pz Matth.. vbi poſitis pceptis moꝛalibꝰ addi᷑ pfectioq̃ nõ ĩtellige
batur a iudeis eſſe ſub pᷣcepto. vñ ibidẽ dr.Audiſtis qꝛ dcm̃ ẽ antiꝗs

nõ occides ⁊c.⁊ ſupplet᷑ illud qð ſegt᷑.Egoãt dico vob ꝙ oĩs ꝗ iraſcit᷑

fratri ſuo ⁊c. ⁊ eodẽ mõ in ꝓhibitiõe mechie poſito pᷣcepto addit᷑ ꝓbi
