ex humiditate nãe q̃ maioꝛðè ĩ mulieribꝰ qᷓ; viris.ꝑpꝑ qð quedaʒ
iclinatio nãlis ẽĩ mulieribꝰ ad nutritionẽ come ꝑꝑ qð cõir ac
cidit ꝙ mulieres plꝰſtudẽt ad ̊ qᷓ; viri.Ex qͥ ſegtur ↄuenientiꝰ

„J5 dzʒ mulier velamẽ hꝛe ſuꝑca
8 Ve re put ſun: ? ꝓpt᷑ ꝗgelos. Nerutñ

ſuũ ſi ñ velet.⁊ Bẽ qð dt᷑. Unũ ẽ.n.ac ſi decaluet᷑.i.eiuſdẽ rõis ẽ ⁊ icõ

ueniẽtie ac ſi velamie nãli puaret᷑.q.d.ſi abcit velamen axtificiale

lonis v⸗ ite actiua.mulier vo pa . leniẽtie ĩ pari rõe abuciat nãle. Nec obſtat ꝙ ſãctimoniales tondũt.G.n.fit ĩ
nã.qꝛ vir ⁊ mulier nõ differũt ſpẽ.iõ dr.Caput ãt mulier vir.ʒꝰ

ſignũ ꝙ imediate xpo deſponſant᷑ ⁊ a ſubiectõe viri liberãt᷑. Cõſeq̃n
ter ↄciudit ꝓpoſitũ ſuũ.d. f¶ Si vo tur.ẽ mu.ton.aut ðcal.velet

.

caput ſuũ.qſi diceret.qꝛ G ẽ turpe niſi ĩ illis qͥ xpo deſponſat᷑.vt deiñ

ir ꝗde.hᷓ̊ pom᷑ ſca
rõ q̃ accipi ex cõparatio
ne viri ad deũ.⁊ rõtal.
Uirẽ glia dei.mulier ãt
glia viri. glia dei é reue/
lãda.glia ãt hoĩuz occul/

S.iõ ĩdecẽs ẽ ꝙ ſit ſine velamine capitl. g

neq;ʒ vir ſine mliere: neq; miier
ſine viro ĩ domino. HNaſic mu⸗
lier de viro:ita ⁊ vir ꝑ muliereʒ.
Oia autem łx deo. Aoſipi iũdi
cate:decet mlierẽ nõ velatã oꝛa

ĩ mulieribꝰ velari.nõ ãt
viri.pᷣma hꝰ rõis põit̃ cũ
dr. Uir gdẽ nõ dʒ velare
caput ſuũ.qꝛ imago ⁊ glo

dei ĩpfecta.qꝛ ĩ alia na.ſi
cut imago regin cera vł
alia ma.filiꝰ qt regis eſt
imago eius ꝑfecta.⁊ ſiłr
ſolus filiꝰ dei ẽ imago pa
tris ꝑfecta:qꝛ in eade nã
vir ãt ĩpfecta ꝑꝑ qð ma/
gis dr eẽ ad imaginẽ dei
qᷓ; eius imago.Eſt et glo
ria dei.glia àt a claritate

ignominia ẽ illi:mulièr vo ſi co
maʒ nutriat glia ẽ illi:qm capilli
pꝛo velamie ei dati ſunt. Siꝗqs
aüt videt᷑ ↄotentioſus eſſe:nos ta
lèm conſuetudinem nõhabemꝰ

tãda.ꝑꝑ qõ ðcẽs ẽ caput

re deſj. Mec ipa nã docet vos./ria deiẽ. Eſtaute imaga
OQuͤod vir ꝗdẽ ſi comã nutriat:⸗

dr q̃ſi qdã claria.c.mutata ĩ.g. Si igit accipit᷑ claritas dei quã bʒ ĩ ſe.
ſic vir ñ ẽ glia dei ſʒ magl ecòuerſo.Si ãt accipiatur claritas dei.i.vt

ab ipo deriuata ſic hõ ẽ glia dei.qꝛ claritas itellectꝰ huani qᷓ magl vi/

₰ —

get ĩ viro q; i muliere deriuat᷑ aclaritate dei.ſᷣm illõ pᷣs.ꝗ.Signatũ
ẽ ſuꝑ nos lumẽ vult tui dñe.Cõſeq̃ᷓnt᷑ ponit᷑ ꝑs ⁊ .cũ dr. h ¶Du
lier ãt glo.viri ẽ.nõ dicit imago viri.ad deſignandũ ꝙ tã vir qᷓ; muli/
lier imediate ſũt ad imaginẽ dei ſᷣm nãm itellectualẽ.vir tũ ꝑfectiꝰ.
vt dem̃ c̃.ſʒ dicitꝙ ẽ głia viri.qꝛ ᷣriuata a viro.heñ.⁊. Pec vocabi/
tur virago.qꝛ de viro ſũptat᷑.iõ ſubdit᷑. i ¶ Mon.n.⁊c. Pic ↄir idẽ
ondit᷑ ex fine cũ d̃. k ¶ Etenĩ non ẽ cre.vir.ꝑꝑ mu. ſʒ ecõuerſo qꝛ

fcã ẽ ĩ adiutoꝛiũ viri.Geñ.⁊.⁊ naturalr ſubiecta viro.velamẽ ãt capi

tis ſignũ ſubiectionis.ꝑꝑ qð ↄcluditur.Ideo dz mulierꝛc.

l Et pꝛopter angelos. Hic conſequenter ponitur tertia ratio.⁊ ſecũ

do circa pꝛedicta remouetur dubitatio.ibi. Uerũtamen. Hec tertia

ratio ſumitur ex comparatione ad angelos cetibus fidelium aſſiſtẽ

tes.Fᷣm illud pᷣs.iʒ ⁊. In conſpectu angeloꝛuʒ pſallã tibi.pꝛopter qð
viri ⁊ mulieres decenter ſe debent habere ꝓ reuerentia angeloꝛum

Alio modo poteſt exponivt ſacerdotes dicantur hic angeli.ſcoᷣm illoõ

Malach.⁊.Labia ſacerdotum cuſtodiunt ſcientiam ⁊ legem ex oꝛe

eius requirent:ãgelus enim domini exercituũ eſt pꝛopter quod mu
lieres debent oꝛare velate ne viri ęx aſpectu non velatarum ad cõcu
cupiſcentiam ꝓpuocentur. m ¶ Ueruůũtamen. Pic remouet quod/
dã dubiũ.ex hoc eni quod dicit ꝙ vir eſt gloꝛia dei.⁊a mulier gloꝛia
viri.poſſent aliqui credere ꝙ mulieres eſſent ipertinentes ad gliam
finalẽ.iõ G̊ remouet ꝑ ̊ ꝙ finalis conſũmatio que eſt ꝑgr̃am ⁊ glias
coꝛꝛũdet pᷣme rex ꝓductioni.ꝑꝑ ꝙ vir ⁊ mulier ſimul ꝑtinẽt ad fina
lẽ ↄſũmationẽ ꝑ gſiam ſicut ad pᷣmà rerum ꝓductionẽ.⁊ B ẽ qd dr̃.
Verũtũ neq; vir ſine muliere.i.vterq; ꝑtinet ad gliaʒ ⁊ gras que ſũt
a dño.ps.S3. Gfam ⁊ gloꝛiã dabit dñs. n ¶MNaã ſi.mu.de vi.pꝛimo
fcãc.Señũ.⁊. o ¶ Ita ⁊ vir ꝑmu.poſtea ꝓceſſit ꝑgnãtõem nãlẽ.
ia ãt ex deo.ſ.pcedũt tãq; ex pᷣncipio effectiuo ⁊ ĩ ipo geſcũt ſic ĩ
fine vltimo. q ¶ Uosipᷣi.h̊ ↄnñ̃r aplus ↄmittit iudiciũ eiꝰ qð dicit
auditoꝛibꝰ rõnabilibꝰ.Et diuidit᷑ ĩ duas ꝑtes.qꝛ pᷣ fac qð dem̃ ẽ.ſcõo
ↄtẽtioſos repᷣmit.ibi.Si gꝗs ãt.Circa pmũ dicit.Uoſipſi iudicate.ſᷣs
rectũ iudiciũ rõnis. r¶ Decet mu.nõ ve.oꝛare deũ:q.d.nõ.iõ ſub
ditur. ſ¶ Mec ipſa natura docet vos. ꝙ debeat ſicoꝛare.nã vero ẽ
quoddã dei artificiatũ.iõ ducit in cognitionẽ artis diuine ſic artifici
atũ hoĩs in cognitionẽ art! humane.videmꝰ enĩ ꝙ mulier hʒ inclina
tionẽ nãlẽ ad comã nutriẽdã.qꝛ ad ̊ ſtudẽt diligẽter.nõ ſic ãt viri.
iõ dicit. t Q vir ꝗdẽè ſi comã nutriat ignominia ẽ illi. Per B.n.
reputat᷑ mollis ⁊ effeminat*.vũ dicit poeta.Sint ꝓcula nobis iuue⸗
nes vt femina compti. v ulier vᷣo ſi comãa nutriat głia ẽ illi.
qꝛ ẽ illi data ad oꝛnatũ.iõ ſubditur. m̃ ca.ei ꝓ velamine dati
ſũt.verũtñ qꝛ G velamẽ ẽ ĩpfectũ.addit᷑ aliõ ꝑ artificiũ.vt.S.dcm̃ ẽ.
Si quis. Hic ↄñ̃r repꝛimit ſuꝑbos.d.Si ꝗs aũtvidet ↄtẽtioſus eẽ
ub clamoꝛe volens vrium aſſerere.ſ.ꝙ mulieres ſine velamine de/
beant oꝛare:ſuſfficit ſibi dicere quod ſegtur. 3 ¶ Nos. ſ. conuerſi ð
iudeis. a Talé ↄſue.non habemꝰ.ꝙ oꝛẽt capite nõ velato.

a ¶ Neqʒ ecclia dei.ſ getilibꝰ collecta.⁊ B ſufficere dʒ ne aligs agat ⸗
cõeʒ ecclie ↄſuetudinẽ.qꝛ ſic diẽ Au.ad Caſſilianũ.Jo oĩbꝰĩ gbenihil
certi ſacra ſcriptura diffinit mos ppli dei ⁊ iſtituta maioꝝ ꝓ lege ſüt
babẽda. bBoc ãt pꝛe. Poſtq; apłs rephẽdit coꝛinthios ĩ celebꝛi
tate ſacri euchariſtie circa hitũ. h̊ ↄnir eos rephẽdit circa ↄuictũ.na ĩ
haligꝗ ſe inoꝛdinate hẽbãt.diẽ igit. Poc ãt pcipio qõ ſegt. c noõ
lau. repꝛobãs. dD ¶ &ρο1iĩ me.ſʒ ĩ dete.cõ.ad eccliã vbi dʒ eẽ ꝑce/
ptio ſacri euchariſtie.⁊ G ẽ ; rõez cuiuſlibet ↄgregatõis. videmꝰ eni
ꝙ aĩalia eiuſdeʒz ſpẽi ⁊ ct .
aues ↄgregãt᷑ adinuiceʒ
pꝑp meliꝰ.ſ.pꝑꝑ maioꝛẽ ſe
curitatẽ ⁊ ꝓlis educatio
nẽ ⁊ mutuã ↄſolatõʒ.ſilłr
ciuitas q̃ ẽ hoiuz congre
gatio ẽ ꝑꝑ meliꝰ.ſ.ꝑꝑ ſe/
curitatẽ ⁊ idigentie mu/
tue reuelatõeʒ ꝑ diuerſa
artificia. idiget.n. hõ ve⸗
ſtitu. armis. doctrina et
ſilibꝰ. ĩ gbeñ ſufficit vnũ
artificiũ ſʒ mita reqrũt᷑
iõ ⁊ ſilłr cõgregatio fide/
liũ ĩ eccłia dʒ eẽ ꝑꝑ meli/
us in ſpũalibꝰ.alr eẽt re/⸗
pꝛobãda.vt dr Iſa.i.Ini
qui ſũt cetꝰ vr̃i.Ralẽdas
vras ⁊ ſolẽnitates vras
odiuit aĩia mea ⁊c. Gãt erat ĩ coꝛinthijs.iõ ſubdit. e ¶ Pꝛimũꝗ cõ.
vo.⁊cc.i.diſſẽſio ẽ pꝛiꝰ malũ ĩter vos.vñ oꝛit᷑ cõtẽtio ⁊ alia mala.
f¶ Et ex ꝑte cre.dic ex ꝑte.qꝛ aliq coꝛithioꝝ erãt ad h̊ ꝓni.tñ nõ oẽs.
R oꝑz ⁊ here.ec᷑.i.vtile ẽ ñ ꝑ ſe.qꝛ hereſ ẽ malaſimplr.nec ex ꝑte
poĩuz ſz ex pte dei eliciẽtis ex ̊ bonũ.qꝛ ſiẽ diẽ Aug.in enchiridion
De adeo oĩpotẽs ẽ ⁊ bon ꝙ nõ ſineret mala fieri niſi ex eis eliceret
maioꝛa bona.ſic ex ꝑſecutõe tyrã ti rty.
I ppoſito.hereſes.n.ex dei potẽtia dupłr oꝛdinãt᷑ ad bonũ.pᷣ vt ex B
vitas fidei magl elucidet. nã argumẽt hereticoꝝ fideles exercitat᷑
ad ſcrutãdũ pleniꝰ illa q̃ ſũt ad fidei defẽſionẽ ⁊ ad qrẽdũ talia ꝑ oro
nẽ a deo.2? qꝛ ꝑ hereticoꝝ ꝑſecutõezs examinãt᷑ ⁊ ꝓbãt᷑ fideles ſicut
auꝝ ĩi foꝛnace.⁊ B ẽ qõ dr̃. rr ꝓbati ſũt.i.appꝛobatia deo.
¶Wãifeſti.fi.ĩ vo.ꝑ diſtictõezs eoꝝ ab alus ex ſilibꝰ cãis.dic ſalua/
toꝛ. Matt. is. Neceſſe.n.ẽ vt veniat ſcädala. k ¶ Coueniẽtibꝰ F. B

neq; cclia dei. Hc aſt pᷣcipio:
nõ lauͤdãs ꝙ nõĩ mèliꝰ:ĩ dete/
riꝰↄuenitis. Rꝛimũ ꝗqdẽ ↄuẽeniẽ
tibꝰ vob i eccliã audio ſciſſuras
eẽ iter vos:⁊ ex ꝑtè credo. NHã
6 Vele 2 12 = P=
zʒ Bereſeb eẽ: vt ⁊ qꝗ ꝓbãati ſũt
manifeſti fiat ĩ vob. Cõueniẽti⸗
bᷣ voͤbis ĩ vnũ:iã nõ ẽ dñicã cẽ
nã mãducare. Anũſqſqʒ.n.ſuã
cenã pᷣſumit᷑ ad maducaduʒ. Et
ali qdẽ eſurit: ali aũt ebꝛius eſt.
Müqd domos nõ bẽtis ad man

noꝝ elicuit patiẽtiã martyꝝ.ſic eſt/

p'meũ qð ꝓvob tradet᷑. Hoͤc fa

cramẽto euchariſtie qð ẽ alimètũ ſpũᷣaleẽ ſcõᷣʒ ſubam: coͤtineẽ

ãtibi xpᷣus ſub ſpẽ panis ⁊ vini ne fidelibꝰ eẽt hoꝛꝛibile ſi carnẽ
humanã ⁊ ſanguinẽ ſumerẽt in ꝓpꝛia ſpecie.⁊ neĩfidelibꝰ eſſet
ðriſibile ⁊vt meritũ augmẽtet᷑ hpoĩum credẽtiũ ꝙ ſub ſpẽbꝰ pa
nis ⁊ vini coꝛp xpᷣi ⁊ ſanguis cõtineat᷑.Dat᷑ ẽt hoc ſacrm ſub du
plici ſpecie.ſ.panis ⁊ vini.vt ꝑ boc ꝑfcẽ ſpᷣalis refectio deſigne
tur.⁊ qꝛ ẽ memoꝛiale paſſionis xpi ĩ q̃ ſguis fuit ſeꝑat a coꝛꝑe.

ꝑꝑ qð pᷣ tagit᷑ inſtitutio hꝰ ſacri q;=tũ ad coꝛpus ſiue carnẽ.ſcõᷣo

. „ qtũ ad ſaguinẽ.ibi
ducãdũ ⁊ bibẽdũ: Aũᷣt ecchiã ði Sn denlee bic
2 . ⸗ . —„ — 0 18
ↄtenit: ⁊ ↄfundi eos ꝗ nõ hñt: leſus ꝗẽ inſtitutoꝛ

Quid dicãvobis: auũdovos:
ĩ hoc nõ laudo. Ego.n.accepia

dño qð ⁊ tradidi vobis:qm dñũs no.tra. vt licpeinſti

„ 1 LKz. „ kKutionẽ beſacfiiret
ieſus i q̃ nocte tradebat᷑:accepit ad paſſionẽroe pꝛe
panẽ:⁊ gꝛʒas agẽs frẽgit èt dixit. dicta. 3 ¶ Aece⸗
Accipite ⁊ mãducate. Hõc ẽcoꝛ pit pa.vt ꝑ hocdeſi

re j meꝗꝙ . ſe ire ad paſſionẽ cꝰ
cite imeꝭ ↄmemoꝛatõeʒ. Silr? Paſlionec

calicẽ: poſtq;ᷓ cuit:dicẽs. Hic
calix nouũteſtm̃ẽ ĩ meo ſãguie.

riale. a
agens. vt doceret
nos in oĩbꝰdeo gra
tieas agere.
vba conſecrationis ꝓferret.ſed poſt.vñ.cum dr. Fregit.antici⸗/
pãdo dr.qꝛ cõſecrauit vt nos.nã ſacerdos nõ ꝓfert vᷣbacõſecra
tionis ĩ ꝑſona ꝓpꝛia ſʒ i pſona xpi. Matth.vo.o.dr.Accepit pa
nẽ ⁊ bñdixit ⁊c.de q̃ bñdictõe apls mẽtionẽ ñ fec.qꝛ Matth.ꝑ
illã nihil aliud intellexit qᷓ; plationẽ vboꝛũ.ſ.hoc ẽ coꝛpꝰmeũ.

fregit.qꝛ non e ĩ ſacro frangibili mõ.ſed fregit ſpẽs panis rema

ciẽdũ ẽt ꝙ cũ ſubdit᷑.regit.nõ ẽ itelligẽdũ ꝙ coꝛpus ſuum

Mmentes. c

—

. Et di. acci. ⁊ man.in hoc igitur tangitur vſus hꝰ
ſacramẽti: quod a fidelibus ſumitur.vt xpᷣo per augmẽtuʒ gre
magis incoꝛpoꝛẽtur. dD ¶ Hoc eſt coꝛpus meũ. Iua lunt con
ſecrationis verba.⁊ẽ ſenſus.hoc ẽ coꝛpus meũ.i.cõtẽtũ ſub his

— —————

ſpeciebus panis ẽ verum coꝛpus meũ.qð fit vtute dina ꝑcon/

uerſionem ſubſtantie panis in verũ coꝛpus xpᷣi ſolis accidẽtibꝰ
remanentibus qõ fit dinitus ne caro xpi ſub ꝓpꝛia ſpecie qpvi

q argnit apis coꝛĩithios de h q male ſe hebãt circa ſaccr̃m euchariſtie deret᷑ hoꝛꝛendũ a fidelibꝰ ſumeret᷑.ꝙ aũt vtus diuina hoc age

1 q;tu ad cibũ.qꝛ alig eoꝛũ pꝛãſi ſumebãt coꝛpꝰ xpᷣi.ſumẽtes argumen
C tũ ex B̊ ꝙ xpᷣs pꝰcenã ̊ ſacrẽm iſtituit ⁊ diſcipłis ðᷣdit qð tũc fuit rõa/
nabile. qꝛ ibi debuit inchoari vitas vbi ceſſauit figura. hꝰat ſacri fi/
gura fuit ĩmolatio agni paſcalis.⁊ iõ peilliꝰagni eſuz xpᷣs rõnabilxr in/
ſtituit G̊ ſaccẽm.⁊? vt ex loco hbꝰ iſtititutõis ſacri xpᷣs iret ad paſſiones⸗
c mẽoꝛiale ẽ B ſacẽm.ꝭ? vt ex hoc firmiꝰ maneret ipꝛeſſũ coꝛdibꝰ di

Tſcipłoꝝ vltio tradebat᷑ eis. Poſtea rõnablr ſtatuit ecclia ĩ reuerẽtiã

tãti ſacr̃i ꝙ nõ ſumat᷑ niſi a ieiunis.ñ ſolũ ieiunio eccłie ſʒ ẽt nãe.qð

ſoluit᷑ ꝑ oẽ illud qdðᷣ ſumit᷑ ꝑ modũ cibi ⁊ pot ſiue ꝑ ſe nutriat vt coꝛ
pꝰmixtũ ſiue ẽt cũ alio ſiẽ aq̃ pura dies ãt ĩcipit a media nocte.⁊ iõꝗ
pꝰ mediã noctẽ aliqd ſũpſerit dcõ mõ reddit᷑ inidoneꝰad ſumẽduʒ
B; ſactm.ifirmi tñ ab G̊ excuſat᷑.dic igit Cõueniẽtibꝰg vobi vnũ.ad
pcipiẽdũ euchariſtie ſacrmn. ¶ ¶ Ja n ẽdo.ce mã.i.ñ iã licʒ vobis.⁊
ſubdit᷑ cã.cũ dĩ. m ¶ Unugſq;.n.ſuã ce.pᷣ.ad mã.añ ſũptiõʒ ſacr̃i.
pparabãt. n. ſibi ſua cibaria ⁊ poꝛtabãt ad eccłiã.comedẽtes ãteq; ſu
merẽt ſacr̃m.⁊ ſic diuites laute comedebãt ⁊ bibebãt:pauꝑesãt eſu
riebãt.iõ diẽ. n¶ Aliꝰg. eſu. ⁊c. In erat ẽt ↄtẽpt ecclię q ↄſecra/
taẽ dĩnis vſibꝰ.ꝑꝑ qð nõẽ talibꝰ applicãda.iõ dic. o (Muigd do.
n ha.ad mã.⁊ bi.i.domos ñ ↄſecratas ĩ gbꝰõðbẽt exerceri talia ↄuiuia
p ¶ Aut ec. dei cõ:ihi accipiat᷑ aut ꝓ certe.q.d.certitudinalr ẽ ĩ B ↄtẽ/
pt eccłlie. q¶Et cõ.eos ꝗ nõ ha.ſ.paupꝑes nõ habẽtes qꝗd cõmede
rẽt honeſte coꝛâ tãta multitudie. r ¶ Quid di.vo.ſuꝑ q̊ factum.
ſ¶ Laudo vos:iterrogatiue:⁊rñdet. t¶ In ̊ nõ lau.ĩmo vituꝑo.
minꝰ dicẽdo plꝰ ſignificat. v ¶ Ego.n. Poſtq; apls rephẽdit coꝛĩ/
thioꝝ erroꝛes circa euchariſtie celebꝛitatẽ.h̊ ↄnir ondit hꝰſacr̃i digni
tatẽ. Et diuidit᷑ ĩ duas ꝑtes.q; pᷣ fac qð dcm̃ ẽ.⁊? fideles ad reueren
ter ſumẽdũ Gᷓ̊ ſacr̃m ĩduẽ ibi.Itaq; ⁊c.Circa pᷣmũ pᷣmittit auẽitatem
eiꝰ qð dicturꝰẽ.qꝛ nõ fantaſtice vłhumana pᷣſptõe ↄfictũ ẽ.ſʒ a dño
reuelatũ.⁊ B ẽ qð dic.Ego.n.accepi a dño.mihi reuelãte.Qõ ⁊ tradi

di vob.Cõſequẽter oñdit ĩſtitutionẽ qͥ ad coꝛp.d. xQm do ie. g

Circa qõ ſciẽdũ ꝙ ſic iĩ vita coꝛpalipᷣ ẽ gnãtio.⁊ geniti nutritio.ſic in
S vita ſpuůali pcedit baptiſmꝰ ꝗẽ ſpũalis gnãtio.⁊ ſegt euchariſtia q̃ ẽ
ſpũalis nutritio.ĩ gnãtõe vo nãli generãs nõ ↄiũgit᷑ genito ʒʒ ſubſtã
tiã.ſ ſolũ ſcõᷣm vtutẽ.ĩ nutritiõe vo cibꝰcõiũgit᷑ nutrito ſcõᷣm ſubaʒ
⁊ ſiłr ẽ in vita ſpũali.xpᷣs ĩ ſacro baptiſmi ſolũ ẽ ſcõm vtutẽ.ſed in ſa/

—

boxꝝ foꝛmis. e

re poſſit declaratur.Argentia enim creata q̃ mãm pᷣſupponunt
ſuba manente tranſmutũt accidentia exterioꝛa in accidentali
mutatione.ſilr manente mã trãſmutant ſubſtantialem foꝛmã

in generatione.agens vero diuinũ mãm non pᷣſupponit cum ſit

eius effectus.ideo vnũ compoſitũ ex mã ⁊ foꝛma ſubſtantiali
conuertere poteſt in aliud accidentibus remanentibus diuina
vtute ſubſiſtẽtiã eis dãte.h̊ at cõuerſio fit ſubito ĩ fine platõis

in vſu.ſicut baptiſmus ⁊ confirmatio non ꝑficiũtur in benedi/

ctiõe aqᷓ ⁊ chꝛiſmatis ſʒ ĩ ablutiõe ⁊ vnctiõe cũ determiatis ver
oc fac. in me.con.qꝛ ſaccrᷣm h̊ ẽ memoꝛiale

dñice paſſionis. f ¶ Silr. Nic conſequẽter agitur de inſtitu
tione ſacramentieuchariſtie q;tum ad ſanguinem.qꝛ ſicut xps

cõuertit panẽ in coꝛpus ſuũ:ita ⁊ vinũ i ſanguinẽ.vtrũq; eni eſt

. *

de pfectione huius ſacramenti.tũ qꝛ pꝑ vtrunq; ſimul expꝛimit

perfecte paſſio xpᷣi cuius ẽ memoꝛiale.tum qꝛ vtrũq; ſignificat

pfecte refectionẽ.Nec ẽ ĩtelligendũ ꝙ iſte due conſecrationes

—— —
—

ſ.panis ⁊ vini mutuo ſe expectent vt dixerunt aliqui. qꝛ p con
ſecrationem panis:ĩmediate ante conſecrationè vini ſacerdos
oñndit pplo hoſtiã adoꝛãdã.qdð non fieret niſi veꝝ coꝛp xpᷣi ibi

eẽt. Nerũtũ nõẽ ibi veꝑ coꝛpꝰ xpᷣi ſine ſanguiĩe.qꝛ coꝛpẽ ibiex

vi cõſecratõis:ſãguis ãt ex ↄcomitãtia reali ſicut deitas aia.
Si voĩ triduo moꝛtis xpᷣi quando ſanguis erat effuſus a coꝛꝑe

⁊ aĩa ſeꝑpata aliquis apoſtoloꝛũ cõſecraſſet non ibi fuiſſet tunc

ſanguis vl aĩa.tñ fuiſſet ibi deitas qͥ ſp erat cũ coꝛpoꝛe.q; nũq;
dimiſit qð ſemel aſſumpſit. dicit igitur apoſtolus.Similiter?

calicem.i.vinũ in calice cõtentum conſecrauit in ſanguinẽ ſnũ

Poſtq; cenauit.ĩ quo tãgitur ĩſtitutiõis hoꝛa re ſt upꝛadcã
dicens. h DPic calix.i.cõtẽtũ ĩ hoc calice. i Nouũteſta
mentũ.vetꝰ enim teſtametũ pmittebat bona coꝛpoꝛolia.nouu

KAhArsE

ãut ꝓmittit bõa ſpũalia:de pdixit Dieremias pp ha zi. Ecce
dies vẽiet dicit dñs ⁊ feriã domui ilrł ⁊ domui iuda fed

nõ ſcom pactuʒ quod pepigi cum patrib veſtris 76.

ſacramẽtoꝛũ ⁊ non
aliꝰ. qua

gnaret voluntarie

hoc ſacrmẽ memo
(Etgfas

regit.non añq;

vboꝝ.q; tũc hũt ſẽſũ ꝑfectũ ⁊ effectũ.efficiũt.n.qð figurãt.Inñ
cõſiderãdũ ꝙ hoc ſacrʒ perficit᷑ i cõſecratiõe materie nõ ĩ vyſu
zipſt 1. Alia vero ſacr̃a nõ ꝑficiũtur in cõſecratione materie. ſed

ſrtoer Houl e
a nti⸗
inueſin
üpnetes
igtiilit
natggeffa
Netöen ie
cltörintatt
ieriecchoh
ſtelenſcöngd
Nonsſerllcae
geſaice hieran
ie. 9 hoe
Cerephiniung
nreecle hſac
nitipſis, dzald
gillappvinfe

b(Mmeine⸗

inisrhitt
¶Oorieſügs
no hieppi⸗
NNWorkedfften
((Dorecyenike

ſonminnoͤdene
lath l
ciblcioeto
W. ſunsd
Cesltbtieiri.
ſipeleoneniz
gz gitzniin

(ipnogreipe
N

tigeiſdig

igmeffcet
Meihdetriico⸗

uteeclecitnenc
tolfunatsb
toptipentisde
Peyamonisthie
ſlelifnedit
ihicozpunent
hrbiiehornbe
Cotftiiltzͤne
cigiterpre⸗
ſchmaetore
uſffinernen
ſnüiſencngs
Reſötrade
Keradhſacran
ſitlaſntb⸗
Acniſinoanun
Müpepiſune
ſohetithic⸗
Mulliindegg

3
R .
n n
8 Nanr
1, biencgce
. Mfr
Wnde
Wxn
8. , 8 784
entcgt ſeſt
Drhiztnäi
Pniiſtigne

. „ e 4 deen
imhusriichiit)

ncücitinrna
ecrotzii gniſen
iifenin
zundenininiigt
cruenenwar
iimucntibtnimni
nünäüntid
tüennit amtta⸗

““
MuibcsfenNNNMi

ianfuftuin iin⸗
mpnmnſcinit
SSZ

.
4

engn u
cConetpin hini

ut

9

IVinai o,

Necden

.
*

d Coꝛintbios II —

imeo ſãguine. Uetus enĩ teſtamètũ fuit ↄfirmatũ paſpſioneʒ
ſanguinis victime bꝛutalis.vt hr Exo.⁊ 4. nouũ vo teſtamẽtuzʒ
ſanguinis xpᷣi effuſiõe.vt diẽ apłs Pebᷣ.9.ca.ꝑ h̊ ondit excellen
tiã noui teſti. Lucas vo eadẽ vba ↄſecratiõis ſãguinis põit.⁊z.
ca.niſi ꝙ addit.ꝗ ꝓ vobis fũdet᷑.fuit.n.diſcipulus pauli apli et
eũ ſecutꝰ fuit ſcribẽdo euãgeliũ.Matth.⁊d.dr̃. Hic eſt ſanguis
me ⁊c̃.vñ dixerũt alig ꝙ qᷣcũq; vboꝝ iſtoꝛũ ĩcanone ſcriptoꝛũ
ꝓferãt᷑.fit ↄſecratio.tñ meliꝰdr ꝙ ill ſolis vbis ↄſecratio ꝑfici

cit̃ gb vtit ecclia JMVMßVÿMMW W
rtracitoe anlꝛuͤ Poͤc facite quotiéſcũq; bibetis:
⁊ euãgeliſte inttle ĩ meã ↄmemoꝛationẽ. Quotiẽſ
bãt recitare verba cũq;.n. mãducabiſ panẽ hic: ⁊
chtü gtinet ad hiſtio calicẽ hibei:moꝛtèʒ dñi qnũcia-
dũ aſecratõem. ſen. Qucauerit pane: biberit calicẽ
ecclia mitiua illa dñi idignè: reꝰ? Erit coꝛpis ⁊ ſan/
hebat loccltop . guinis dñ̃i. Prꝛobz alt ſeißz ho:
Dionyſiꝰ vlt. caec ¶Tſic de pane illo edat ⁊ de calice

cleſaſtice hierar· bibat. Qui.n. mãducàt ⁊ bibitiĩ/
chie. a ¶ Poc fa

a ¶oc ſa digne:iudiciũ ſibi maducãt ⁊ bi
cite ⁊c̃.ꝑ h̊ iniungi/

tur ecclie hꝰ ſacra/
mẽtivſus.dʒ ãt apponi a.qꝛ ꝓbabile ẽ ꝙ dñs appoſuitĩ terra
eni illa ꝑꝑ vini foꝛtitudinẽ ↄſuetũ ẽ ſꝑ bibere vinũ cuzʒ aqua.
b¶ In meã ↄme.Cõſecratio.n.vini ſpũalit᷑ repᷣſentat effuſioneʒ
en uinis xpᷣi. Cõſequent᷑apłs exponit vᷣba xpᷣi dicẽs.
nẽtes.hũc ꝑꝑ idẽ numero.coꝛpꝰxpᷣi ſignificatũ ⁊ contextum.
d ¶ Moꝛtẽ dñiannũ.ipᷣazʒ repᷣſentãdo ꝑ q̊ ſacramẽtum.
e¶ Donec veniat.ad iudiciũ.ꝑ qð dat᷑ intelligi ꝙ celebratio hꝰ
ſacramẽti nõ deficiet ĩ ecclłia vſq; ad finẽ mũdi.vñ dicit ſalua/
toꝛ Matth.vlt.Ecce vobᷣ.ſũ oĩbꝰdiebꝰ vſqʒ ad cõſũmationem
ſeli.qꝛ ĩ Bᷓ̊ ſacro ẽ totPꝰxpᷣs ſcõz hũanitatẽ ⁊ deitatẽ.vt pʒ ĩ pcedẽ
tibꝰ. f(Itaqz. Oñſa dignitate hꝰ ſacram̃ti. H̊ ↄñr apis ĩduẽ fi
deles ad öbitã eiꝰ ſũptionẽ᷑.Et diuidit ĩ duas.qꝛ pᷣoñdit piculũ
ĩdigne ſumẽtiũ.⁊ adhibet rfmediũ ibi. Pꝛobet ãt.Circa pᷣꝰdiẽ
Itaqʒ ꝗcũqʒ mãducauerit panẽ hũc ⁊c.i.G̊ͥ ſacramentũ ĩ q̊ ſub
ſpẽ panis ↄtinet᷑ veꝝ coꝛpꝰ xpᷣi.⁊ ſub ſpecie vini verꝰ ſãguis eiꝰ
gIndigne.q idignitas tripl põt ↄtingere. Unomõ ex ipa ce⸗

lebꝛatione. vt ſi ꝗgs nõ obpuet ritũ a xpᷣo inſtitutũ offerẽdo aliũ
panẽ q; de tritico.⁊ aliud vinũ qᷓ; de vite.⁊ ſilłr ſi nõ obuet ĩſti/
tuta ecclie circa euchariſtie ↄſecratõeʒ.Alio mõ ex ꝑte celebꝛã
tis vł ſumẽtis h̊ ſacramẽtũ.ſ.cũ volũtate peccãdi moꝛtalłr ð̊ fu

turo vł ipenitẽs de pᷣterito. h ¶ Reꝰ erit coꝛ.⁊ ſan.dñi.Slo. b

penas moꝛtis xpᷣi exoluet.i.puniet᷑ ac ſi xpᷣm occiderit.qð non ẽ
ĩtelligẽdũ ᷣmeq̃litatẽ ſʒ ſcõm quãdã ſilitudinẽ.maiꝰ eniĩ pctm̃
Sagẽzdo ) humanitatẽ xpᷣi ĩ ſpecie ppꝛia qᷓ; in aliena.qꝛ Bẽ con/
tẽptibiliꝰ hoꝛꝛibiliꝰ.itẽ qꝛ iudei occidẽtes xpᷣm moti fuerũt ex
odio ⁊ inuidia q̃ notabilr aggrauauerũt pctm̃.Alio mõ accipit
indignitas ex pte ſumẽtis ex defectu deuotionis.vtpote qꝛ di/
ſtracta mẽte ex occupatiõe tpaliũ accedit ad G̊ ſacramentũ.ha

bituali tñ retinet debitã reuerẽtiã. ⁊ talis indignitas nõ facit

ſumètẽ reuz coꝛꝑis ⁊ ſanguinis dñi.ĩpedit tñ fructũ ſacramenti
ſaltẽ ĩ ꝑte.Cõtra dcã arguũt aliꝗ dicẽtes ꝙ pctõꝛes actu pñt ac
cedere ad ̊ ſacramẽtũ ſicut ifirmꝰ actu ad mẽdicamẽtũ.ſed H̊
nõ valz. qꝛ ſicut baptiſmꝰ dat᷑ ad regenerãdũ in vita ſpũali.ſic
euchariſtia ad nutriẽdũ regeneratũ.nihil ãt nutrit᷑ niſi viuũ.⁊.
de aia. pp qõ i ſumẽtibꝰ h; ſacramẽtũ regrit vita gratie.
i ¶ Pꝛobet ãt.hic ↄñr adhibet remedium contra dictuz ꝑiculũ.
Et diuidit᷑ in duas partes.qꝛ pᷣmo facit ꝓpoſitum. ⁊? declarat
gquoddam dcm̃.ibi. Ideo. Circa pꝛimũ dicit. Pꝛobet autem ſe/
ipᷣm homo.pꝛopꝛiam cõſcientiã diligẽterexaminando ⁊ emun
dando. kEt ſic de pane illo edat ⁊c.i.tunc fructuoſe poteſt
hoc ſacramẽtũ ſumere.fit autẽ hic mentio de duplici ſpecie.nã
in omitiua eccłia ſic dabatur fidelibus.ſed ppter periculuz ef
fuſionis ſanguinis modo datur tm̃ ſub ſpecie panis. ſacerdos
tamẽ celebrans accipit ſub vtraq; ſpecie non tm̃ pꝛo ſe ſed etiã
pꝛo aljs. l ¶ Qui enim mãducat ⁊ bibit ĩdigne.modo ſupꝛa
dicto. m¶ Judicium ſibi manducat ⁊ bibit.i.ad ſuã condẽ
nationem ſumit. n ¶ Non diiudicans coꝛp dñi.i.nõ diſcer/

nens ab alus cibis.ſumens eodem modo ſicut alios cibos. SS

coõtra hoc videt᷑ quod dr̃ Joan.S.Qui manducat me viuet pꝛo
pter me. Ad quod dicẽdũ ꝙ intelligitur de digne manducanti
bus tm̃. Sciendũ ẽt ꝙ ex hoc verbo dicũt aliqui ꝙ B; ſacramẽ

tũẽ frequẽt ſumẽdũ ad vitã gre ↄtinuãdã ⁊ augmẽtãdã.Alui ãt

uotiẽſcũqʒ.n.mãdu.pa.hũc.dic panẽ ꝑp ſpẽs panis rema/

ſſonis qᷓ oio ſũtcoeterne ⁊ coeq̃les ñ vr̃ ſecuꝝ poſſe attribui

attẽdẽtes dignitaté ſacramẽti ⁊ idigne ſumẽtiũ pieulũ.dicũt ꝙ rari

usẽ ſumẽdũ.Aug.ãt neutxꝝ vitupꝑat qꝛ vtrũqʒ bñ põt fieri.ſiẽ cache
recepit hoſpitio ſuo dñʒ gaudẽs.Luc.io.⁊ cẽturio repulit euʒ ab ho/

ſpitio ſuo.d. Dñe nõ ſum dignꝰ vt intres ſub tectum ⁊c᷑. Matth. S. =

vtrũqʒ laudat.pᷣmũ.n.pꝓcedit ex amoꝛe.⁊?ꝰ ex reuerentia ⁊ timoꝛe:
amoꝛ ãt ſimpłr pᷣponit timoꝛi.iõ frequẽtatio hꝰ ſacramẽtiẽ ſmplicit
melioꝛ.verũtñ qðẽ ſimplr meliꝰnõẽ ſꝑmeliꝰ qᷓ;tũ ad aliquẽ ꝑꝑ eius
idiſpoſitõeʒ.ꝑꝑ qð gꝗlibet dʒ diligẽterↄſiderare in ſeipo quẽ effectũ
hẽat hꝰ ſacramti freq̃ns
ſuſceptio.qꝛ ſi ex hoc cre
ſcit feruoꝛ deuotionis ⁊
potẽtia reſiſtẽdi peccat
frequẽtãdũ ẽ G ſacramẽ
ti:ſin ãt rari ſumẽdũ.
ℳαà iter vos. Hↄñnr ma
nife
ꝙ ſumẽs ĩdigne iudiciũ
ſibi mãducat ⁊ bibit.d
cuiꝰ euidẽtiã ſciẽdũ ꝙ ſi
de oĩa mala pñtialit᷑ pu
niret.nihil futuro iudi/
cio reuaret᷑.iterũ ſi nui
la mala puniret in pñti.
eius ꝓuidẽtia nulla ho/
̊ŕdNà . minibꝰ videret.neutꝝ ẽ
ↄuenies.iõ gꝗliq̃ reruat futuro iudicio punieda.⁊ aliq̃ punit ĩ pñti.⁊
maxie circa pᷣncipiũ legiſlatiõis videt᷑ ↄueniẽs tal punitio vt ex ter
roꝛe alij ĩducãt᷑ ad obpuãtiã:ſiẽ Exo.32.dr̃. Poſt legiſlatõez ĩmedia
te młta milia hoĩuz occiſa fuerũt ĩ vituli ↄflatilis adoꝛatiõe.⁊ ſilrĩpᷣ
mitiua eccłia pꝰlatõeʒ legl noue ꝑ xp[ᷣʒ ananias ⁊ ſaphira puniti fue/
rũt ſubitanea moꝛte ꝓ pctõ furti ⁊ mẽdacuij vt ex terroꝛe alij a ↄſili⸗/
becauerẽt. Act..⁊ ſiłr ĩ pmitina ecclłia fuerũt miti puniti terribłr ex
eadẽ cã.ppꝑ idignã ſuſceptõeʒ hꝰ ſacramẽti:⁊ ꝑ G̊ mãifeſtat᷑ iudiciuzʒ
dei. pꝑ qð dr.Jõ.i.pꝑidignã euchariſtie ſũption p ¶ Inter vos
mul.ifir.i.puniti dinitꝰ ſfirmitate coꝛꝑali. a
dine laboꝛdtes. x ¶ Et doꝛ.mul.ſõno moꝛt coꝛpalis a deo ſubito
iterfecti. ſ¶ O ſi noſ.diin.ↄſciẽtias nr̃as exeminãdo ⁊ purgãdo

bit:ñ diiudicãs coꝛpꝰ dñi. Ideðs
itèr vos multi ĩfirmi ⁊ ibecilles:
⁊ doꝛmiũt multi. Qð ſi noſmèt
ipos diiudicaremꝰ:nõutiq; iudi
caremur. Dũ indicàmur autẽ a
dño cõꝛipimũr ůt nõ cũ hoc mũ
do danemur. Itaq;ʒ frés mei cñ
ↄuenit ad mãducãdũ ĩnicẽ ẽxpe
ctate. Si ꝗs eſürit doͤmimãdn/
cet. uͦt ñ ĩiudiciũ ↄueniat. Ceta
aüt cuʒ venero diſponã. ¶ XII.

anñ ſũptõeʒ ſacramẽti. t ¶ Nõ vtiq; iudi.i.puniremur a dño ꝑmo/

dũ talẽ. Notãdũ vo ꝙ apls ĩ B iũgit ſe alus.ñ qꝛ eẽt culpabilis.ſʒ oñ
dẽs ſe iũctũ eẽ cũ eis caritate. v ¶Dů iu.ãt a dno.i.punimur deõ
mò. x ¶ Eoꝛꝛipimur.qꝛ tał pena ad coꝛꝛectioneʒ ĩducit᷑.⁊ G̊ dupłr

vno mõ ad coꝛꝛectiõeʒ ñ punitoꝝ qñ punitio ẽ ad moꝛtẽ coꝛpalem.

alio mõ ad coꝛectõzʒ punitoꝝ ⁊ct ñᷣ punitoꝝ.ſ.qũ punitio ẽ ꝑ ĩfirmi

tat⁊ ibecillitatẽ. xꝓ ¶ Utñ cũ ̊ mũ.i.cũ hoĩbꝰmũdane viuẽtib.

3 (Dänemur. ſ. eternalr. a ¶ Itaq;. B vltio ↄcludit apłs intẽtũ re

ducẽdo fideles ad debitũ modũ.d. Itaqʒ frẽs mei cũ ↄuèitlĩ ecclia.
d mã.i.ad ſumẽdũ ̊ ſacrm̃̃. c ¶ Inuicẽ expe.vt ſimul ſumat.
qꝛ ſacrm̃ ẽ ccliaſtice vnitatis. d¶ Si gs eſurit.nõ potẽs h̊ expe/
ctare. e ¶ Domi.m.cibos ſuos cões.poſtmodũ tñ euchariſtiã nõ
ſũpturꝰ eodẽ die poterit tñ ĩ alia.coĩcabãt.n.fideles cõiter q̃tidie in
pᷣmitiua eccłia. f¶ Ut nõ ĩ iu. cõne.i.ad dãnatõeʒ vr̃az. g ¶ Ce/
tera ãt cũ venero. ad vos. h¶ Diſponaʒ. ex q pʒ ꝙ ecclłia multa ts
ex oꝛdinatõe aploꝝ q̃ tñ i ſacra eripturanõ habẽt᷑ expᷣſſe.ꝑꝑ qð ſeq̃n
da ẽ ↄſuetudo ecclie.¶ In.ca.ii.vbi dĩ ĩ poſtilla.Quia ſicut caput in/

fluit ceteris membꝛis ſenſum.

Vnũ coꝛrñdet ſẽſui.ſ.fides.nã ſiẽ ꝑ ſẽſũ recte diſpõitũ cogno
ſcũt ſenſibi ¹
fidẽ cogſũt᷑ credibilia q̃ ꝑtinẽt ad ſalutẽ aĩe.Alið vo coꝛꝛñdet motui

ſ. charitas.ſic.n.pꝑ motũ coꝑalẽ rõabiłr oꝛdiatũ hõ tẽdit ad ea ꝗ̃ ſunt
nãixr ſibi ↄuẽiẽtia.ſic ꝑ vtutẽ charitatl hõ tẽdit ĩ finẽ ſibi ſupꝑnãlłr ↄue

niẽtẽ.¶ In eo.ca.vbi dj in poſtilla.Uerũtñ ẽ pᷣncipiũ fil habzs
—— „⸗ 2 — „ — — . .

ee Minẽtia vr ĩpoꝛtare ſeu ſonare qᷓ;dã ĩeq̃litatẽ.⁊ iõ ĩ dĩnis ꝑ
eminẽtiã vni ꝑſone reſpcũ alteriꝰ.Ex G ãt ꝙ pr̃nõ ẽ abalio.filiꝰãt ẽa
pr̃e.bñ dicẽdũ ꝙ ĩ dinis ſit oꝛdo oꝛiginis tñ abſqʒ poꝛitate.vt ĩ pᷣma
pte. q. 3.iĩcoꝛpe qõis:⁊ ſiłr abſqʒ peminẽtia.n filipꝑ gnãtõez
ptĩgit ad hdũ eãdẽ pfcõneʒ nãe q̃ ẽ ĩ p̃e ⁊c REPLICA.

ſtat quoddã dcm. ſ.

Et ĩbe.lõga valitu

ADDITLIO.·
Irca ifluxũ gre ⁊ capite xpᷣo ĩ mẽbꝛis eccłie duo ↄſiderãt᷑:q ʒ

ilia qᷓ nãlr ꝑtinẽt ad coꝛpis ſuſtẽtatõeʒ ſeu ↄuatõeʒ ſic p

quãdã eminẽtiã inq;tũ non eſt ex alio. DDI.

N.ii.ca.dic poſtilł.Scõʒ ↄpatõʒ pfcõis filiũ eẽ eqlè pri.iʒ ʒ
patõeʒ oꝛigis pr hʒ aliquã eminẽtiã.qꝛñ ẽ ab alio. bur. die ñ
eẽ ſecuꝝ vti termĩo eminẽtie ĩ dĩnis ⁊ poꝛis ⁊ poſteriorl.Sʒ H̊ ↄ be
atũ hilariũ.o. trinitate circa mediũ vbi põit ð arrianã her̃ſiz aſſerẽ
tẽ filiũ ĩparẽ pr̃i.d.Quauis pr̃ ſʒ aucẽitatẽ gnãtõis ſit filio maioꝛ:filiꝰ
tñ ſᷣm doni ↄfeſſionẽ ñ ẽ pr̃e mĩoꝛ.de oꝛdie oꝛiginis poꝛi ⁊ poſterioꝛi
eiuſdẽ oꝛdinis ĩ dĩnis dic̃.b.Aug.ĩ ð triplici hĩtaculo. In pr̃ia videbi
m quõ pf̃ pcedit oꝛigie filiũ.ſʒ ⁊ grãdis ẽ diſputatio de h̊ oꝛdine iter

ſcholã fratrũ minoꝛum ⁊ pᷣdicatoꝛũq̃ nõ ſũt pntis ꝓpoſiti Ca.XII.

—

—

—

—

6 .

ſpiritalibus ãt.oſtqᷓ; aplłs pſeeutꝰ? de tribꝰ ſacramẽtis
ꝗbꝰ errabãt coꝛinthuj.ſ.baptiſmo.mr̃imonio. euchariſtia. H
Bur tractat de ga qͥ ↄtinet᷑ ĩ ſacramtis. Et diuidit ĩ duas par
tes: q; pponit tẽtü.2: pſeqt ibi. Scit. Circa ᷣmũ ꝓpponit intẽtuz
d. De ſpiritalibꝰ at.i.de gratus a deo datis. b ¶Holo vos igno.
fra.i.intẽdo vos ĩſtruere.q; ſic diẽ Seneca.Magnũ ingratitudinis/
gen é ignoꝛare bñficia accepta. c¶ Scitis. bic ↄñr ꝓſegt ĩtẽtuz.

Et diuidit᷑ ĩ duas.q;ꝛ mẽdat dei graʒ ĩ gnãli.2=: ꝓſeꝗt ĩ ſpali.ibi. Di

*

uiſiones vo. Circa pᷣmuz
2mẽdat dei graz ex tribꝰ
pmoqꝛ ſine ea nõ vitat
pcetin moꝛtale.⁊ q;tũ ad
dicit Scitis. n. cũ gen
tes eẽtis.i.gentilit᷑ viuẽ/

ð osτnαρο
Eſpiritalibꝰ gutẽ nolo
vos ignoꝛare frẽs. Sci
tis aut qm c geres eſſe
tis: ãdſimlacra muta ꝓut duce

tes abſq; dei gra. r er. f
d ¶ Ad ſimu.mu.adoꝛan/ Pefninehtes. 15 no inz vob fa
da. e ¶ Pꝛout du. eũ. co ne bi dei loquẽs di
⁊ diẽ ducebamini. iſtin⸗/ cit an atben ieſu. Et nemo bot
ru demoni Anpa ielt, dicere dñs ieſus: niſi iĩ ſpũ ſacto.

2 4 „M , , – e re ,
dei qꝛ p ipᷣaz vitat᷑ pecaa ſpũs. Et diliſiões miſtrationũ
tũ moꝛtale.⁊ q;tũ ad hoc ſunt: igẽ at dñs. Et diuiſiones
bait. in Paveio, opationu ſut: idẽ vos gobat
quẽs diẽ anathema ieſu. -iꝗ igib'. nicniq; aut dat ma
i. blaſphemiã 3xp̃z ⁊ ac nifeſtatio ſpũs:ad vtilitate. Alij
cipit᷑ H̊ blaſphemia large S M S
ꝓ oĩ pctõ moꝛtaliĩ q ẽéꝗdqd373 “”M
dã blaſphemia dei inq;tũ ſeparat ab eo.nec ꝑꝑ h̊ dẽʒ ſegt ꝙ hõ gra⸗ꝭ
hñns ſit ipeccabil.qꝛ ñ neceſſitat᷑ ad vtẽdũ gra.⁊ ſic ex ppo defci põt
peccare moꝛtalr. ⁊ ſicũ oꝑat᷑ ex gra.ꝑꝑ qð notabir dicapls g Me
moĩ ſpi.dei lo.i.gr̃a ſpũs ſcĩ vtẽs.dic vbo vłfcõö. h ¶ Anathemaie.
.i. quodcũq; ſepatiuũ a xpᷣo:anathema.n. ſeꝑatõeʒ ĩpoꝛtat.3 mẽdãt
graz ex Bꝙ nullꝰ ſine ea põt bonũ meritoꝛiũ oꝑari.⁊ qtũ ad h̊ ſubdi
tur. i (Et ne. po. di. do. ie. niſi ĩ ſpi. ſã. Sʒ ) B vr̃ qð dicit ſaluatoꝛ

Pꝛima adhuc ĩ duas.qꝛ pꝛimo ponit grarum diſtinctionẽ.ſco
adhibet ſilłitudinẽ.ibi.Sicut enim coꝛpꝰ. Circa pꝛimum dicit.
Unicuiq; enim datur manifeſtatio ſpũs.i.grã gratis data per

quã ſpũs ſcũs mãifeſtatur.dat᷑. q ¶ Ad vtilitateʒ.ſ.eccłe.vt
pᷣdictũẽ. r¶ Ali quidẽ per ſpm datur ſermo ſapiẽtie ꝛc. Cin
ca iſtã diſtinctionẽ cõſiderãdũ ꝙ ſicut dictũ ẽ. gfe gratis date
antur ad vtilitat ecclie. quod potiſſime fit per doctrinã q;tũ
ad eaᷓſunt fidei.ad qð tria reqrũtur. pꝛimuũ cognitio dinoꝛĩ

ſcõʒ cõfirmatio eo
Jz p ſpſim dat᷑ ᷣmo ſapĩè: alij rum.xtertiũ debi⸗/
aüt ſᷣmoͤ ſcie ᷣm eũdẽ ſpũʒ. Alti qᷓ;:ũ ad pꝛimũ tria
fidẽs i eodẽ ſpũ:alij gůa ſanitatũ ſunt neceſſaria.pꝛi⸗/
in vno ſpũ.Alij oꝑatiò virtutů: mum ẽ pꝛincipia
ſint certiſſima.⁊ q;

alij pꝛöphia: alij diſcretio ſpui

17 j „„. — LeDS tumad b it.
alij genera liguaꝝ:alij iterpᷣtatio d boc ponit

Vv ¶ Fides.queẽ cer

ſermoöͤnu. Hec àut oia opat᷑ vnꝰ titudo de reb iuiſi
atq; idẽ ſpũs: dinidẽns ſingulis bilibque ſupponũ
pꝛoũt vult. Sicũt. n. coꝛp vnũ tholict docinle ve
ẽ ⁊Z mẽbꝛa hʒ multa: oia autem dj Peb.ii. Fidese
mẽbꝛa coꝛpoꝛis cũ ſint multa: ſubſtãtia ſperanda
vnũ tñ coꝛpꝰ ſunt:ita ⁊ xpᷣs.Et/ ũ reru argumẽtuz
— no apparentiu.⁊ ac

1 7 7, S r L 2 . „ . (9
ent ivno ſpũ ocs nos ĩvni coꝛp cipit᷑ bic argumẽtũ
baptiʒati ſumus: ſiuẽ iudgei: ſiue, ꝓcertitudine·ex q
er er, ee e . bpz wnon aecipii

ertitudo euidétie

ſed adherentie. vnde ſcõs philoſophus diffiniẽs fidẽ dixit. Fi /

des ẽ ignote rei mirãda certitudo.ſcdᷣm ẽ cognitio cõcluſionuʒ

pꝛincipaliũ ex dictis pᷣncipus ſequẽtiũ.⁊ quatũ ad hocdrĩ.

¶ Sermo ſapientie.q̃ ẽ cognitio dĩnoꝛũ ex articulis fidei ſeqn/
tiũ.tertiũ eeloafecnitge ter dütonatatta manife

ſtare.⁊ q;tũ ad hoc ponit᷑. ermo ſciétie. que ẽ cognitio

rerũ humanarũ.qꝛ inuiſibilia deiꝑ ea que fcã ſũt itellecta con

Matth. v. Nõ oĩs ꝗ diẽ mibi dñe dñe ĩtrabit ĩ regnũ celoꝝ.gravo ad j ſpiciũt.Ro.i.Circa ſcõm ꝙ ẽ cõfirmatio doctrine catholice ſci

illud itroducit.ꝗᷓ põt ꝗs dicere nomen ihu abſq; gra.Dicẽdũ ꝙ aliꝗs
põt dicere ĩ ſpũ ſcõ aligd duplxr.vno mõ ſpũ ſcõ mouẽte ñ tñ hĩto.⁊
yỹ motio duplex ẽ.vna ꝑ gnãlẽ ifluxũ.⁊ h mõ dicit Ambꝛo.ꝙ oẽ verũa
dIcũq; dicat᷑ a ſpũ ſcõ ẽ.alia ꝑ influxũ ſpãlem.⁊ maxime in his q̃ exce
dũt facultatẽ nature.⁊ Bᷓ; mõ balaa multa va futura pᷣdixit. Nu.z 4.
⁊ cayphas ꝓphetauit ꝙ ihds moꝛitur erat ꝓ gẽte.Joã.ii.Alio mõ dr̃
aliqd ĩ ſpũ ſcõ ipo mouẽte ⁊ hito ꝑ gram i mète ⁊ ̊ mõiĩtelligit᷑ dem̃
apli ꝙ nemo põt dicere dñs ieſus.ſ.vere.ita ꝙ ieſus ſit vaciter ipius
dñs ⁊ ipe ſᷣuꝰ eiꝰ qð ñ põt eẽ ſine ſpũ ſcõ ipʒ inhabitãte ꝑ graʒ.⁊ mouẽ
te ipᷣm ſaltẽ p infiueutiã gnãlẽ.⁊ B ẽt regrit᷑ ĩ oi oꝑe meritoꝛio.ĩ quo
fcõ ſe diẽ hõ ſᷣuũ ieſu xpᷣi.eũ dñz veraciter recognoſcẽs. k ¶ Diuiſi
ones.h̊ ↄnñᷣr apłs ꝓſegꝗt᷑ itẽtũ de gratus ĩ ſpali.⁊ pᷣ declarat gre gratis
date ↄditiõem.⁊=? caritatis q̃ idẽ ẽ cũ gra gratũ faciẽte.vłhʒ inſeꝑpa
bilr eã ãnexã.ſe.ca.3? cõparat gras gratl datas adinuicẽ.iA.ca.Pꝛia
ĩ duas.qꝛ pᷣmo diſtinguit gras gratis datas iĩ dã gnãli.æ maglĩ ſpãli
ibi. Unicuiq;.Circa pᷣmũ cõſiderdũ ꝙ gra gratũ faciẽs pᷣncipaliter
dat᷑ ꝑꝑ honũ illiꝰ cui dat᷑.ſ.vt eũ dignũ faciat vita btã. Gra vo gratis
data daf̃ pꝛicipalłr ꝑp bonũ ecclie ⁊ non illiꝰcui dat᷑.ſicẽ donũ ꝓphe/
tie vłlinguarũ ⁊ h.q aliqñ dãt᷑ ñ habẽtibꝰgram gratũ facientẽ.ad
talẽ vo vtilitatẽ reqrit᷑ facultas loquẽdi? oꝑandiq dat᷑ ꝑ donũ gre.
vtpote ꝑ donũ liguarũ.vt poſſit aliꝗs fidẽ pᷣdicare gẽtibꝰ diuerſoꝛuzʒ
idiomatũ.⁊ ꝑ donũ miraculoꝝ ad fidẽ cõfirmãdã. ⁊ ſic de alijs gra/
tus gtis dat q̃ aliqñ dant᷑ hoibꝰ malis.ſᷣm ꝙ dicit ſaluatoꝛ Matth.
.J7. Multi dicẽt mihi ĩ die illa dñe dñe ĩ noĩe tuo ꝓphetauimus.⁊ in
noĩe tuo demonia eiecimꝰ.⁊ in noĩe tuo multas vtutes fecimꝰ:a tũc
cõfiteboꝛ ilł.qꝛ nũqᷓ; noui vos.Diſcedite a me oẽs ꝗ opamini iniꝗta/
tẽ.igit᷑ q;tũ ad illa dona.ſ.facultatẽ loquẽdi vłoꝑandi ad vtilitatem
eccłie pᷣhẽtia dic apłs.Diuiſiões vo graꝝ ſũt.qꝛ plures fũt tales.vt
videbit᷑ ifra. E

ẽdũ ꝙ in his que ſubſùt roõninãlicõfirmatio ẽ per argumẽtaex

pꝛincipus euidẽtibꝰ deducta. In his ãt que ſũt ſupꝛa rõem di/

uinitus reuelata:cõfirmatio ẽ per ea que ſunt dine virtutis pꝛo
pꝛia.⁊ hoc fit dupłr vno modo quando ad cõfirmationeʒ fidei

fit opus miraculoſum.⁊ hoc ſiue ſit ad ſalutẽ coꝛpoꝛum.a q;tũ

—2

ad hoc ponitur. x¶ Bratia ſanitatum.ſiue oꝛdinetur ad ſolã
dĩne poteſtatis manifeſtationẽ.vt ſtatio ſolis vel aliquid hò.et

quãtũ ad hoc ponitur. ?ꝓ¶ Oꝑatio virtutuz. Alio modo qua/

tũ ad confirmationem fidei manifeſtatur aliquid occultuz qð
ſcire ſolius dei ẽ ꝓpꝛiũ.ſicut ſunt contingẽtia futura.⁊ quantuʒ
ad hoc ponitur. z ¶ Pꝛophetia.vel coꝛdiũ occulta.ſcõs dĩ
i. Reg.io. Pomo videt ea que patẽt:deus ãt intuet᷑ coꝛ.⁊q;tuʒ

ad ̊ dr. a ¶ Diſcretio ſpirituũ Circa tertiũ qð ẽ facultas p/
nüciadi alus eaq̃ ſͦt doctrine catholice duo reꝗruntur ſ.facul
tas idiomat vt ꝓnũciãs poſſit a gbuſcũq; ĩtelligi.⁊ ſcõᷣm B̊ dr.
b¶ Benera linguarũ.⁊ cognitio ſenſus eoꝝ que pferẽda ſunt.et

quãtũ ad hoc ponitur.
apłs.Alu ꝗdẽ dat᷑ ⁊c. ⁊ pʒ lr̃a ex dictis vſq; ibi. d ¶ Hec auté
oĩa oꝑpat᷑ vnꝰ atq; idẽ ſpũᷣs.ꝑ H̊ tollitur erroꝛ gẽtiliũg diuerſas
gras attribuebãt diuerſis dus.vt ſapiam ioni.locutionez mer
curio.⁊ ſic de alus. e Diuidẽs ſinglis.ꝑ h̊ tollit erroꝛ eoꝛũ
a dixerũt deũ cognitõez habere rerũ ĩ vniuerſali tm ⁊ nõ ſingu
larium. f ¶ Pꝛout vlt ꝑ ̊ tolli erroꝛ attribuẽtiũ diuerſita/
tem donoꝛũ fato vel cõſtellationibus vel humano merito ⁊ no
dine voluntati ſicut cauſe pꝛime. g eni .Hie
manifeſtat pꝛedicta per ſimilitudinẽ coꝛpoꝛis nalis. Et diuidi/
tur in duas.qꝛ pꝛimo ponitur ſimilitudo ĩ gnãli.ſecũdo explica
tur magis in ſpeciali.ibi.Nam ⁊ coꝛpus. Similitudo ãtẽ ĩ hoc

Idẽ ãt ſpũs.qꝛ ꝑfectões q̃ ſũt ĩ creatur diuiſiʒ in/ ꝙ ſicut multa mẽbꝛa faciũt vnũ coꝛpꝰnaturale.ſic ⁊ fideles in

deo ſũt cõiunctim.⁊=?ꝰ reqrit᷑ auẽitas q̃ hrĩ ꝑ miniſteriũ.vt ꝑ aplatũ.ſa xpᷣo regeneratiper baptiſmũ facti ſũt membꝛa xpi.⁊ ſic faciunt

cerdotium ⁊ hò.⁊ q;tum ab hoc dicit. m
tionũ ſũt idẽ ãt dñs.cui oĩa ſeruiunt.tertio regritur operũ exe cutio
⁊ q́;tum ad hoc ſubdit. n ¶ Et diuiſiones opationũ ſunt.in eodeʒ
enim officio:vt apoſtolatu ⁊ hò vnꝰ plus alio operatur.vt Paulus di
xit de ſeipſo.i.Coꝛinth.is.Amplius illis oĩibus laboꝛaui.⁊ ſimiliter in
