diate ĩducit ad bona glie celeſtis.̊ ãt nõ poterãt facere ſacrificia ve/

teris legis.qð pʒ ex mõ offerẽdiipſa.qꝛ q libet annoreiterabãt᷑.qð nõ

fieret ſi ꝑ ipſa offerẽtes mũdarent᷑.qꝛ tũc talis iteratio eẽt fruſtra.⁊
nõ ẽ dicẽdũ ꝙ aliqd fruſtra pᷣciperet᷑ ĩ lege dĩna.ergo nõ auferebant
pctã.⁊ B ẽ qd dr̃ B. Umbꝛã enĩ ha.lex fu.bonoꝝ.i.bonoꝝ glie q̃ expe/
ctant᷑ ĩ futuꝝ.q̃ lege ꝓmittebant᷑ cõfuſe ꝑmodũ vmbꝛe.⁊ nõ expᷣſſe
iõ ſeg. b ¶ Mon ipſã ima. rerum ꝑ ſin an.eiſdẽ ipſis ho.q̃s offe.
indeſinẽt᷑. ſacerdotes veteris legis. c ¶ Nũqᷓ; põt.lex vetꝰ ꝑtalia.
Accedẽtes ꝑfe.fa.i.mũdatos a culpa ⁊ dignosglia. e ¶ Aliogꝗn
ceſ.of.pꝰ pᷣmã eoꝝ oblatiõeʒ. f¶¶ Jõ ꝙ nullã ha.vltra ↄſci.pec.cul
to.ſe.mũdati.Et iõ ↄcludit ꝙ fiebãt illa ſacrificia ad pctõꝝ recoꝛda
tionẽ ĩqᷓ;tũ ꝑ talia offerẽtes oñdebãt ſe hr̃e pctĩcõſciaʒ:⁊ hoc ẽ qð dr̃.
ĩ ibſis ↄme.ipᷣoꝝ pec.ꝑ ſingu annos fit.Delectatioãt pctõꝛuʒ
expectabat᷑ fiẽda ꝑ xpCj.Sʒ vr ꝙ rõaplłi nõvaleat.qꝛ poſſʒ dici ꝙ illa
ſacrificia mũdabàt a pctis pᷣteritis nõ ãt a futuris.⁊ qꝛ reiterabantur
pctã.pꝑ ↄñs ⁊ ſacrificia erant iterãda nõ fruſtra.vt arguit apłs.ſed ad
deletõeʒ pctĩ iteꝝ ꝑpetrati.dicẽdũ ꝙ apłs ex mõ loq̃ndi excludit h
dcm̃.dixit.n.ꝙ lex tm̃ hẽbat vmbꝛã celeſtiũ.nũcãt ita ẽ ꝙ pctm̃ op/
ponit᷑ celeſtibꝰ.qꝛ excludit ab ipᷣis.Et iõ illð qð emundat pctm̃ oꝑtʒ
ꝙ ſit celeſte ⁊ ſpũale.⁊ iſtud qð ẽ tale hʒ efficaciã ꝑpetuã ⁊ ꝑ ↄnñs non
E reiterabile.ſic ãt ẽ dicẽdũ de oblatõe xpᷣi ĩ cruce rõe deitatis adiun
cte.⁊ iõ nõ reiterat᷑.qꝛ ſeł fcã ſufficit ad delẽdũ oĩa pctã cõmiſſa ⁊ cõ/
mittẽda. Sʒ adhuc diceres.ſacrm altaris qͥtidie offert ĩ eccłia.gac̃.
Dicẽdũ ꝙ nõ ẽ ibi ſacrificij reiteratio.ſʒ vniꝰ ſacrificij ĩ cruce oblati
q̃tidiana ↄmemoꝛatio.pꝑꝑ hq̊ d̃ Mat.⁊zp.h̊ facite ĩ meã ↄmemoꝛatio
nẽ.qꝛ idẽ offert᷑ qd ipe obtulit. h ¶ Impofſfibile.n.ẽ.h̊ ponit᷑ ſcdᷣa

rõ ad idẽ.qꝛ pᷣncipaliꝰ ſacrificiũ qð fiebat ĩ lege.fiebat in die expiati/
onis de hirco ⁊ vitulo.ſʒ illð nõ poterat auferre pctm̃ cũ eẽt ꝗd pure
coꝛpoꝛeũ qð nõ attigit ad aĩiam.g multo minꝰ alia legis ſacrificia po

In capitẽ libꝛi ſcriptũ eſt de me:

ſe. 3. Reg. S. capi. Urna autem habens mana 2 virga aaron
erant co;

AMbꝛã ènim hůs X. ſti nec placita ſũt tibi q̃ ſ̃m legeʒ

bꝛam.n. hñs ⁊c̃. In ca.pᷣcedẽti ꝓbauit apłs emi/ Ca.A.

terãt auferre pct.hꝰ roͤis ponit minoꝛ?.ð.IJimpoſſibile.n.è ſan

guine hircoꝝ ⁊ tauroꝝ auferri pctã.Si ãt 2 Bᷓ̊ arguat᷑ de ſacra⸗/
mtis noue legis q̃ ↄſiſtũt in gbuſdã rebꝰ coꝛꝑalibꝰ tm̃.⁊ tñ mũ
dat aĩam.dicẽdũ ꝙ nõ ẽ ſile.qꝛ in ipis dinavt oꝑat᷑.⁊iõ operãt
ad grãz ꝑ modũ inſtrumẽti.nõ ſic ãt erat in ſacramẽtis veter

legis. vt pleniꝰ dicà iĩ fine hꝰ capli. i oigre. B ꝓbat ꝑ ſcri/

ca.9.vbi dr jarca Bur.ꝗ nitit᷑ ſepiꝰ oppoꝛtune ⁊ ĩpoꝛtune pturã pᷣs.ʒ9.q loꝗt᷑ de aduẽtu xpᷣi ꝑꝑ ĩꝑfectiõem ſacrificioꝛum
veteris legis ſupplẽdã ꝑ ſuũ ſacrificiũ.⁊ fac talẽ rõnem.llõqð

aufert peccatũ oꝑʒ
n. deo acceptuz
—27 acrificiũ ãt veteri
Offerunf: tuc dixi: ecce venio: vt legis nõ erateo ne
faciꝗ deꝰ volũtatẽtus:auũfert pꝛi ceptũ.yt patz p ſcri
mũ uůt ſequẽs ſtatuat. In q̃ voͤlũ hturãpᷣs. iductam.
te ſeificati ſumns: poblarionẽ 8 c.⁊ B ẽqð df. Jõ
tate lcificati ſumus: ꝑ oblationę fgrediẽs mudu:per
coꝛꝑis ihin xpᷣi ſel. Et òs ꝗdeʒ ſa carnis aſſũptionez.

cerdos pᷣſto èſt quotidie miſtrãſ EK¶ Bicit. qꝛilla ſcri⸗
⁊eàſdẽ ſepe offerẽs hoſtias que ptura logt iei pſo.
nõ pñt auferre pctã. Hic aũtvnã

na. I (Boſtia. i
ꝓ petiĩs oͤfferẽs hoſtiã ĩ ſẽpit᷑nuͤʒ bat de rebꝰaiatis.

ſedet ĩ dextera dei de cêtero expe m¶Etobla.i.ſacrifi

ctas donec ponant᷑ inimicieiꝰſca Ekaiſtinndst,
belluʒ pedũ eiꝰ. Vna.n.oblatid»e Ni inn vi
1. enie⸗ e ceptaſti.⁊ ſunt vba
ↄſümauit ſe Epiternuʒ ſcificatos.
Cõteſtat᷑ aũt nos ⁊ ſpũs ſanctꝰ.
Poſt. n. dixit. Doc aũt teſtnñ̃ ceccptũ d ð cosbe
qᷣteſtaboꝛ ad illos podies illos ocdpeutrap mihi
4 o¶Loꝛpꝰãt ap.mihi.

ponit ſacrificiũ pf̃i

dicit dñs: dabo leges meas ĩi coꝛ .i. coꝛpus paſſibile
dibꝰ eoꝝ:⁊i mẽtibꝰ eoꝛũ ſuꝑſcri abrli nolarioniee
47 — — „ 60 7
bãᷣ eas: ⁊ pctõꝝ ⁊ iiqtati eoꝝnõ aptatum ſola v̈tute

dei abſq; ſemine vi
rili. p ¶ Holocauſtomata.q̃ totalłr ĩcẽdebant᷑. q ¶ Et pꝛo
pec.i.ſacrificia q̃ ꝓ pctĩs offerebãt᷑ qͥꝝ vna ꝑs incẽdebat᷑.altera
erat ſacerdotis.Et ſic aplłs tetigit oĩa gnã ſacrificioꝝ veteris le
gis onñdẽs ꝙ nõ fuerũt deo accepta.qꝛ de talibꝰ ſubditur.
Wũõ tibi pla.Et ↄñr oñdit᷑ in ſerie ſcripture ꝙ ſacrificiũ no.te
ſta.ſit acceptũ.cũ ſegt᷑ de x-po. s¶ Tüc dixi ecce venio.ꝑ car
nis aſſũptõez3. 1n ca.li.ſcrip.ẽ de me.vt fa.deꝰ volũ.tuaʒ.
Liber t iſte ẽ noticia pᷣdeſtinatõis dĩne.Caput hꝰlibꝛi dr illud

ꝙ in dina pdeſtinatõe pᷣncipalr ↄtinet᷑.R ãt eſt myſteriũ incar /
natõis xpᷣi ꝑ qð ad btitudinẽ ꝑtingũt oẽs electi. v Guꝑius

dicẽs.⁊c. Iſtud qð ſegt ẽ vbũ apłi exponẽtis auẽitatẽ pᷣa.de ex
cluſione ſacrificioꝝ veteris legis ꝑ ſacrificiũ xpᷣi.⁊ pʒ lrfaꝑf
cta.vñ ↄcludit. Anfert ſini; ſiacriſiein legis. p &
ſe.ſtatuat.i.ↄfirmet ſacrificiũ xpi acceptũ deo pri. 38 ¶ Inqᷣ

vo. ſan.ſumꝰc.qꝛ ꝑ q̊ ꝙ xpᷣs ipleuit volũtatẽ patris ſeipᷣſũ of/

ferẽdo nos ſcificauit. a¶ Et oĩs ꝗdẽ ſa. ̊ ↄparat ſacerdotes
no.te.⁊ ve.teſta.ad inuiceʒ. Et diuidit᷑ in duas ꝑtes.q; pᷣ fac qð
dem̃ ẽ.⁊ declarat ꝑ ſcripturã.ibi.Cõteſtat᷑ ãt nos.Ad euidẽtiaʒ
pᷣmi ↄſiderãdũ ꝙ in lege erat duplex ſacrificiũ ſolẽne.vnũ erat
in die expiatiõis qð ſolũ fiebat ꝑ ſummũ ſacerdotẽ vt frequen

ter dem̃ ẽ.Aliud erat iuge ſacrificiũ qð repꝛeſentabat eternita

tẽ xpᷣi ᷣm dinitatẽ.⁊ iõ dicebat᷑ iuge.qꝛ qtidie offerebat᷑ mane
⁊ veſpe.⁊ iſtud ſacrificiũ nõ ſolũ offerebatur ꝑ ſummũ ſacerdo
tẽ.ſed ẽt ꝑalios ĩferioꝛes ſacerdotes.Et de iſto ſacrificio loqui
tur. d.Et oĩs ꝗdẽ ſacerdos.ſ.veteris legis. b ¶· Pꝛeſtoẽ quot

ebranoprdecgelepauutugc as 6aine c ¶ Et eaſ

dẽ ſepe offerẽs ho.ſ.ĩſpẽ nõ ĩ numero. OD Quenõ pñt aufer
re pec. vt pʒ ꝑpᷣdicta.⁊ magis patebit ĩfra. e ¶ Pic ãt. i. xpᷣs.

f¶ Unã ꝓ pec.of.ho.queſuffiẽ ad delẽdũ oẽʒ culpã cõmiſſam.
n ſempi.ſedet ad dex.pa.vt dñs.⁊ in B patet

2mittedaâ. g
dĩra ipᷣiꝰ ad ſacerdotẽ veteris legis quẽ opoꝛtebat ↄtinue ſtare
vt mĩſtrũ.xpᷣs ãt nõ fuit miniſter niſi ĩ vnica oblatiõe qᷓ pacta
ſedet ĩ dextera pr̃is vt dñs. h Be ce.expe.donec po.inimi.

ei ſca.pe.eiꝰ.⁊ B cõplebit᷑ in finali iudicio.ſiẽ expoſi tũ ſupꝛa

i.ca. i ¶ Una. n. obla. 5ſuũ.i. ad pfectũ adduxit. k ¶ In ſem

piternũ ſã.qꝛ hoſtia xpᷣi hʒvtutẽ eternã ſcĩficãdi.⁊ ꝑꝑ G illaper

acta nõ hũit ãpliꝰ nec̃itatẽ mĩſtrãdi.ſic hẽbat ſacerdos veter.
legis. I Coͤteſtaĩ ãt. Hic adduẽ ad pbãdũ idẽ aucitgte Hie
re.ʒi.q̃ ſupꝛa expoſita c.S.cap.⁊ ĩfine illiꝰ ponit᷑ m Et pec.

⁊ iniq.eoꝝ nõ recoꝛ.ãpliꝰ.qꝛ ad talẽ remiſſionẽ ſe extendit effi
cacia oblatiõis xpᷣi q̃ ẽ oblatio leg noue.Et iõ ꝑ G̊ pʒ ꝙ xpᷣs nõ

tãgit ſacrificia q̃ f. e

filij ad patrẽ.Et int

di-/

ti eſetll

—

Aphtahtit

Menicarneſz

rneſtett.

. irtiattnoß.

itniggnle
iztäniti
ginni B
ſeflingftgi.

iiltnutezſn
ſtonitniſtion

=ð ð f —. —

Caopfichnl
glererncnooi;
ſeamentünir di
ſnen itcöden
esatntibereſttieas
Pöptitentegwi
ſheptätemleptori
nge beneslep
Erim hz
Otlsnockzrryn
gfie Snt
igorigregeggar
Fiefritpi
uinüghprint
lüͤgteſcheluur⸗
begiri. Cne⸗

nutbeinhens
ſgſin nen
ittöſuſte
Apſlilaetütent
ſiolenimngin

igkifindeigren

eeniimpati

1

pglinmnfeſet

infmsgſbe

nnrgſep ci

uultt öennfn
iſß ſbllerniöen
fſßin degbeſt
ſiniodeſerötſ
anheſee
himodiehegt

Vunnpnitnett

tblgfe,

ſnben Etdiic
icküſthine
alidentin
hſtngttine
hanleemdenn

fKinincl
Wlnclin
Mndei tpol

ſſa deg⸗ en
RN

ð

iiͦ giei

Dideſciit
e nCnui

ſen ennn e

„ Wuiti⸗
— (htnſi tini

) 19 ſeeen,
C. rtſciii⸗

tmn Aichi

ſbithnng
l Erin

n wwüſmnelii
ns Gefuirfontn

õ
gedetnibſchein
Cipemegioftin

icdicewuge
deme NuN wün
dine Cprtinil
gei Bidimioin
tselen C
Irübtitiiel

☛

ſnfciitine

Iſicüilge
cetienſſt
twlütnigmnalſi⸗

rloen fcüti in

nmmi encheſt

—RZ

grintenin

— =ẽ
☛rt
S= £
=—
S==

SSe.
=
=

õ

Se
E
=

.

. Etdei
c⸗ 6

Er,*

=
=ι

=☛

=ãoä=

2
—
R
S

— –

— =
— =
— —
—
. —☛Rℳn
— — —
— ——
— — —
—
— — —

—=
—

—
—
ã☛G
S
au
S —
S= S=
— —
=

— —

vyeri xpᷣiani.de ꝗb' ſubdit᷑. q

pʒ neceſſitatè ſtare vt miſter ad pluries offerendu.⁊ B ẽ qð ſub/
ditur. a ¶ Ubi aut hoꝛũ remiſſio ẽ.ſ.peccatoꝛum omniũ.
b¶ Jam nõ eſt oblatio ꝓ pctõ qꝛ fruſtra fieret. Math.9. MNõ eſt
opus valentibꝰ medicus.cetera patent ex dictis.S.ca.
c¶ Vabentes itaq; frẽs. Suꝑiusapls ondit eminẽtiã ſacerdotiſ
xpᷣi.h̊ ↄñr oñdit ꝙ debemei reuerẽter obedire.Et didit᷑ ĩ tres.
qꝛ p ponit apls allectiua ad hꝰ ſubiectiõem.⁊? oñdit ſubiectiõis
modũ ⁊ oꝛdinem.ibi. Accedamꝰ vero coꝛde.ʒ? ſubdit ipſiꝰ.ſub/
iectõis rõnẽ.ibi.Uo

15 . 1Li c 2 2
lütarie eni. Circa * recoꝛdaboꝛ ãpliꝰ. Abiaũütẽ hoꝝ

ↄſiderãdum ꝙ duo õ .
ſütqᷓ debent nos al remiſſio:iaʒ nõẽ oblatio ꝓpctõ.
licere ad h̊ vt ſacer · Dñtẽs itaq; frẽs fiduciã in ĩitroi
corio ehi badamun tu ſcõꝝ ĩſãguĩẽ xp̃i ꝗ initiauit no
. „ „2 — f 2 2
mu eſt bui ſacerdo⸗ bis viq nouꝗ ⁊ viuctẽ: ꝑ velamè
tu efficacia. q p ib .1. carnẽ ſus: ⁊ ſacerdotẽ magnũ
irochenmira ce ſuꝑ domũ dei: äccedamcuʒ ᷣo
Nirea itachfrafi. coꝛde i plenitudine fidei aſperſi

coꝛdaa ↄſcia mala:⁊ abluticoꝛ/

in ĩtro.ſanctoꝝ.i.ce 4 Jgolhtleo
pꝰaqua mũda:teneàmꝰ ſpei nrẽ

leſtiũ. d¶¶ In ſan

guine xpi geit obla confeſſionẽ ideclinabilẽ. Fidèlis
tio bui ſacerdotJ. eni ẽ q repꝛomiſit. Et ↄſidẽremꝰ
e¶ Qui initiauit nob i a/ Imn. . iel.
viã nouã.qꝛ nullus inuicẽ in ꝓuocationẽ᷑ caritatis ⁊

bonoꝝ operũ:nõ deſerẽtès colle

añ xpʒ aſcẽdit i celũ . 5
ctionẽ nrãm ſicut ↄſuetudisẽ ꝗ/

f¶ Et viuẽtez.dr hec

nã. liter autes xÄꝛZꝑs dquto videritis appꝛopiquante
ichoauit via iſti of · diẽ. Nolũtarie.n. peccantibꝰ no
ed. SAerve bis poſt acceptã noticiã vᷣitatis
trcano pt oblata i z no religt petis boſtia:terri
cruce erat quoddaʒ bilis aſt qᷓdã expectatio iudicij⁊
velamentũ nãe di ½ H M
nine. 2?7 at qð debz

*

nos attrabere ſubiectõi p̃dicte ẽ potẽtia hꝰ ſacerdotij.qꝛ xpᷣs nõ
pʒ ſolũ ptãtem ſuꝑ vnã gentẽ.ſiẽ ſacerdos legalis ſuꝑ gentẽ ſuã.
ſed bʒ ptãtem ſuꝑ totã eccłiam militantẽ ⁊ triũphantẽ.⁊ Bẽ qð
tangit. Et hẽntes ſupple. Sacerdotẽ magnũ ſuꝑ domũ dei.
ccedamꝰ. Bonrondit modũ ſubicidinos ſacerdotio xpi.
qꝛ talis modPẽ pᷣmoꝑ verã ſidẽ.⁊ G̊ tangit cũ dr.Acce.cũ vo coꝛ.
abſq; fictõe. i ¶ Inple. fi.qꝛ ñ ſuffi credẽ aliqͥs articłosſfidei⸗
ſed oʒ credere ꝗcꝗd credit ecclia.⁊ꝑ ſuſce tõz baptiſmi xpiĩq
pfitet᷑ ſe hõ ſᷣuũ xpi. Et iſtõ tãgit ibi. N¶ Aſp.coꝛ.a cõ.ma.⁊ ab.
coꝛ.aq̊ mũ.q; baptiſmn ſolũ lauat exteriꝰ coꝛpꝰ.ſic facie bãt ab/
lutões ve. le. ſʒ ẽt lqauat aiaʒ ĩteri.ʒ ſubcimur xpo ꝑ ſpẽ firmã.
⁊ Bẽqð drĩ̃. ¶ ¶ Lene.ſpei no.cõ.indeclinabilẽ.ita ꝙ nõ decli/
nemus ab ea in pſperis nec ĩ aduerſis.⁊ ſubdit cãm huifirmita
tis.diccs. m ¶Sidelis eni eſt ꝗg repꝛomiſit.ſ.deus ꝗ nõ poteſt
mẽtiri.⁊iõ ſpes nr̃a dʒ ei firmiter vniri.ꝗ debemꝰ xpᷣo ſubuci
pcaritatẽ.licet aũt caritas pᷣncipalr ſubiciatur deo.tñ manife/
ſat᷑ ꝑ dilectiõöem pximi.ſᷣm qð dr̃.i.Jo.A.Qui nõ diligit frẽm
ſuũ quẽ videt deũ que nõ videt quõ põt diligere: IJdeo apls lo/
quẽs de caritate ꝑ quã debem xpo ſubyci.x ngit dilectiõem ꝓ
ximi ꝑ quã manifeftat᷑ dilectio dei.d. . nr iderem inick.
i. ſolliciti ſimus glibet de pximo. o ¶ In ꝓpuocatigem carita
tis Cbonoꝝ opeꝝ.qᷓ;ẽtũ ad ꝓmotiõem ĩ bono. p¶¶ Nõ deſerẽ/
tes collectiõem nr̃am.i.cetũ fideliũ in pᷣſſura tribulatõis.⁊ in G
tangit ſubleuatiõem a malo.qꝛ deſerẽtes eos in talibꝰ nõ ſunt
verixj Sicut aluetudis gbuſqͤ ifi
ctis xpianis deſerẽtibꝰ ꝓximos ĩpᷣſſura tribulatõis. r ¶ Sʒ cõ
ſolantes. oppꝛeſſos debetis eẽ̃. s ¶ Et tanto magis q;to vide/
ritis appꝛo.diẽ. ſ.egtatis vel iudicu.Cuiꝰ rõ eſt.qꝛ gr̃a ꝑficit na/
turã.motus aũt naturalis foꝛtioꝛ ẽ in fine ⁊ ſiłr dʒ eſſe de motu
caritatis ⁊ gre. t Uoluntarie enĩ.̊ ↄnjr ponit huiꝰ obiectio/
nis rönem. Et diuidit᷑ in duas.qꝛ pᷣmo ponit rõnem deterrẽteʒ.
⁊: demulcẽtẽ ibi. Rememoꝛamini. Pꝛima in duas.qꝛpᷣ iducit
terroꝛẽ rõne ſubtractiõis auxilij.ſecũdo rõne diſcretiõis diuini
iudicij.ibi. Terribilis nãqᷓ;. Circa pᷣmum cõſiderandum ꝙ glo/
ſa hic diſtinguit inter illũ qui peccat nolens ⁊ volũtarie.qꝛ ille ꝗ
ↄſentit peccato ex paſſione peccat nolẽs.ille aũt qui ex malicia
bitu inclinãte voluntatẽ conſentit peccato peccat volũtarie.⁊
ꝓpter boc iſte nõ pẽitet.ꝗa oꝑatio ꝓcedes ex habitu ẽ delecta/

2

biuis. pᷣmꝰãt penitet tranſeunte paſſione.Auxiliũ vo diuine gre

viuẽtis. Rememoͤꝛamini aũt pꝛi

nõ datur niſi penittibꝰ. Et iõ ſubtrabit᷑ volũtarie peccãtibꝰ.qꝛ nõ
penitent. vt dem̃ eſt.⁊ B eſt qð dicitur. Uolüũtarie enĩ peccãtibꝰ nob.
Aliter põt exponi lr̃a.⁊ magis vt videt᷑ ſᷣm ĩtent ionẽ apoſtoli.d cꝰ
intellcm̃ ↄſiderãd ũ ꝙ ſᷣm ſniaʒ Aug.⁊ alioꝝ ſanctoꝝ tꝑe nature la⸗
pſe liberũ arbitriũ nõ põt diu vitare pctm̃ moꝛtale anteq; reparet
Pgratiã.poſtqᷓ; vo reꝑatũ eſt põt vitare oẽ pctm̃ moꝛtale.Et iõ ma/
gis volũtarie cadit in peccatũ reparatus pgratiã q; non reꝑatꝰ.pꝑ
qð nõ reꝑatis adhibeĩ᷑ efficaciꝰremediũ ad tollẽdũ pctm̃.ſ.baptiſinꝰ
ꝗ aufert oẽm culpã ⁊ pe/
nã.ſʒ fi poſt reparationegʒ
baptiſmalẽ aliquis cadit
ĩ peccatũ.iam nõ adhibe/
tur ſibi tale remediũ.qꝛ
non eſt iterabile ſacramẽ
tum.⁊ hoc eſt quod dicit᷑
Volũtarie enim peccãti
be nobis p accept noti/
ciã veritatis.i.poſt bap/
tiſmũ.ꝗ eſt fidei ſacrm̃.
v (Hã nõ relinquit᷑ p pe/
catis hoſtia.i. moꝛs xp̃ᷣi
nobis cõmunicanda ſᷣm
totũ effcm̃.ſicut fit ꝑ bap
tiſmũ ꝗ delet totuʒ. eo ꝙ
in ipſo ↄfiguramur tota/
liter moꝛti xpᷣi. ſvᷣm ꝙ dĩ
Ro.õ. Cõſepulti ſumus
cũ illo ꝑ baꝑtiſmũ ĩ moꝛ/
tẽ ac. x¶ Terribilis. B
ponit ad ̊ ronẽ ex diſtri
ctione diuini iudicu.qð
ẽ valde terribile traſgre ·
dientibus legẽ xpi.⁊ hoc
eſt quod dicit.Terribili⸗
aũt q̃dazʒ expectatio iudi⸗
cu.ppꝑ ſnie irretractabili⸗/
tatẽ.⁊ pꝑ pene acerbitatẽ
q̃ tãgit᷑ cũ dr̃ y Et ignis

ignis emulatiò q̃ ↄſũpturã ẽ ad
uerſarios. Irrita ʒ ꝗs faciẽs legẽ
moyſi ſine vlla miſeratiõe duo/
bevel tribꝰ teſtibꝰ moꝛit᷑ quanto
magis putatis deterioꝛa mereri
ſupplicia ꝗ filiʒ dei ↄculcauerit
⁊ ſangůinẽteſti pollutũ duxerit:
ĩ quo ſcificatꝰẽ.⁊ ſpũi gratie ↄtu
meliaʒ fecerit. Scimꝰ.n. ꝗ dixit:
mihi vidictàʒ ⁊ ego retribnã.Et
iteꝝ:qꝛ iudicabit dñs ppłm ſuũ.
Poꝛꝛẽdũ èſt icidere in manꝰ dei

ſtinos dies ĩ qʒibꝰilluiati magnũ
certamẽ ſuſtindiſtis paſſionũ:
ĩ altero ꝗdẽ òppꝛobꝛijs ⁊ tribula
tõibꝰ ſpectaculũ facti:ĩ altẽro au
tẽ ſocij talr ↄuſantiũ effecti. Na
et vĩctis cõpaſſi eſtis:⁊ rapinam
bonoꝝ vꝛoꝛũ cũ gaudio ſuſcepi/
ſtis: cognoſcẽtes vos hůe melio/

emu.i. pẽa ignis ex emulatõe ⁊ elo dine iuſticie infligẽda. 3 Que

ↄſũp.ẽ aduerſarios.eos eternaliter cruciãdo.Et cõſirmatur hoc per
ſimile de lege moyſi cnius tranſgreſſoꝛes puniuntur moꝛte.vt patet
ex decurſu veteris legis.⁊ multo grauius punietur tranſgreſſoꝛ le/
gis chꝛiſti. que quanto eſt ſanctioꝛ tanto opoꝛtet eam magis obſer⸗
uari. ⁊ hoc eſt quod dicit. a ¶ Irritam quis faciens ⁊c. patet vſq;
ibi. bQui filium dei conculcauerit. mandata eius cõtẽénendo.
c¶ Et ſanguinem. te.pollu. duxerit in quo ſãctificatꝰc᷑.qð faciũt illi
qhi poſt baptiſmum reuertunt᷑ ad vomitum. dD Et ſpũi gre otu
meliã fecerit.abuciẽdo ipſum.aliter põt exponi de illis ꝗ dicebant le
galia eẽ neceſſaria ad ſalutẽ poſt baptiſmũ.⁊ ſic quodãmõ ↄculcabdt
dei filiũ dicẽtes ipm impotẽtẽ ad ſaluãdũ nos ꝑ ſeipᷣm.⁊ ſanguinẽ eiꝰ
quodãmõ pollutũ dicebãt.ex quo ꝑ ſe nõ ſufficiebat ad emũdationez
pctõꝝ.⁊ ꝑ ↄñs faciebat ↄtumeliaʒ gfe no.te.O aũt pᷣdicti mereant᷑ a
deo puniri: ꝓbat ꝑ ſcripturã dicentẽ in pſona dei. e⸗ ihi vindi/
ctã ⁊ego retribuã ⁊c᷑.qꝛ ⁊ ſi indices vindicẽt:̊ tñ non ↄuenit eis niſi
inquãtũ ſũt dei miſtri. ⁊ qꝛ vind cta deo reſeruat᷑ ꝗẽ foꝛtiſſimꝰad ĩfli⸗
gẽduù:⁊ iuſtiſfſimꝰ:ita nõ põta iuſticia flecti.iõ ↄcludit. f Hoꝛ.
inci.ĩ ma. deivi. Sʒ 2 B̊ arguit᷑.qꝛ dauid pelegit incidere ĩ manus dei
plq; i man hoĩuʒz. Dicẽdũ ꝙ meliꝰẽ ĩcidẽ peccatẽ ĩ manꝰdði aniudiciũ
finale.qũ ẽ p mĩaꝝ.⁊ ſic dauid pᷣelegit.ſʒ hoꝛẽdũ ẽ ĩcidere poiudiciũ
velĩ iudicio qñ agetvt deꝰvltionũ. g¶ Rememoꝛamini poſt in/
duxit ad adherẽdum xpᷣo pꝑ rõnes deterrentes. ̊ inducit ad q̊ ꝑ rões
dDemulcẽètes ad modũ boni medici.qui poſt fectiõem vulneris appo/
nit vnguẽta mitigãtia.⁊ qꝛ ad bene agendũ multũ puocat cõmemo⸗
ratio de bene geſtis iõ pꝛimo bona eoꝝ ↄmemoꝛat.ſcõo hoꝛtat᷑ ad
iplendũ qð reſtat.ibi. Nolite itaq;. In pᷣma igitur pte diẽ ſic. Reme/
moꝛamini aũt pᷣſtinos dies.i.pꝛima ↄuerſatõezs veſtrã laudabilex ⁊
ſanctã tꝑe veſtre ↄuerſionis ad fidezʒ. h ¶ In ꝗbus illuminari.per
fidẽ ⁊ baptiſmũ. MWagnu certamẽ.paſſionũ. k ¶ Suſtinui
ſtis. ⁊ hoc dupłr exponit᷑.vno modo in ppᷣa ꝑſona oppᷣſſiões ⁊ deriſio
nes ſuſtinẽdo.⁊ hoc eſt qð dicit. 1 in altero ꝗdẽ.i.vno mõ cer
tamẽ ſuſtinuiſtis. m¶ Oppꝛobꝛus ⁊ tri.ſpe.fcĩ:alio mõ ĩq;tũ ami
ci eoꝝ talia ſuſtinuerũt.⁊ ſic ipi ꝑ cõpaſſionẽ afflicti fuerũt.⁊ hoc eſt
qõ dicit. n ¶ In alte. ãt ſo. ta. ↄuer. effci. qð ſpecificat magli ſpali.d.
o lã ⁊ vinctis ⁊c.cũ gaudio ſuſcepiſtis.⁊ qꝛ talia nõ ſũt ꝓpter ſe ap
petenda. ſed tm̃ ꝓpter pꝛemiũ toleranda.ſicut medicina amara ꝑpꝑ
ſanitatẽ.ideo ſequit᷑. parogdoſrenes vos habere melioꝛẽ ⁊ ma⸗/
nentẽ ſubſtantiam.i.diuitias celi q̃ ſunt melioꝛes.quia ſati ppeti

tũᷣ.Et manẽtẽ.qꝛ non põt auferri. a ¶ Tolite. Pic ↄñter hoꝛtat᷑ ad
implendũ q reſtat. Et diuidit᷑ in duas.qꝛ pᷣ facit qðᷣ dem̃ eſt.⁊? ad q
inducit auẽctẽ ſcripture.ibi.Adhuc eni.In pᷣma ꝑte hoꝛtat᷑ eos.qꝛ ex
bonis pᷣcedentibꝰ debẽt moueriad ꝑſeueranduᷣ in bonone amittant
bonũ pᷣteritũ.⁊ hoc eſt qð dicit.Nolite itaq; amit.ↄfi.vram.i.firmaʒ
pſeuerantiã. bQue magnàã hʒ remunerationem.qꝛ ꝗ pereuera/
uerit vſq; finem hic ſaluꝰ erit Math.⁊ 4. Modus aũt ꝑſeuerãdi tan
gitur cũ ſubdit᷑. c¶ Patiẽtia enĩ vo.neceſſaria ẽ.reſpectu maloꝛũ
illatoꝝ ⁊ reſpectin bono

düef. r u. ne 2 manẽté ſubſtantid. Moͤlite
ta. e (Kepoꝛtetis re· itaq; amittere ↄfidẽtiã viaʒ quẽ
pꝛomiſſionẽ.i.rem ꝓmiſ · mMagnã hʒ remunerationẽ. Pa
ſam q eſt btitudo eterna. tièntia. n. vobisneceſſaria eſt:vt
volũtatẽ dei faciẽtes repoͤꝛtetis

Balbne; 34 ppoſtenm
adducit auẽtez ſcripture .α☚er. . rEi
. ꝓmiſſionẽ. Adhuc.n.modicum

cuiꝰpᷣncipiũ hr Aggei.⁊ fi
nis Abachuc.⁊.q ↄiungit
aplłs vt oñdat eos vno ſpũ locutos fuiſſe. Loꝗtur aũt Aggeus de ad/
uentu xpᷣi imnndũ.tñ apłs accepit dictũ eius in ſenſu myſtico de ad/
uentu eiꝰ ad iudiciũ.Et ſic xps venit dupłr. Uno mõ gnãlr reſpectu
oĩum.Et lz a tꝑe Aggei vſq; ad gnãle iudiciũ fuerit tps magnũ.tñ dr
modicũ reſpectu eternitatis. Alio mõ venit xpᷣs ꝑticulariter ad iudi/
ciũ.⁊ hoc ẽ ĩ moꝛte cuiuſlibʒ hoĩs. ꝗa q̃lisĩ moꝛte ĩueniet᷑ talis ĩ iudi/
cio pꝛeſẽtabit᷑.⁊ vſq; ad talẽ xpᷣi aduentũ ẽ tpᷣs ſimpliciter modicuz.
ga bꝛeues dies hoĩs.⁊ hoc ẽ quod dicit᷑ hic.Adhuc.n.modicũ aliquã
tulũq;.i.yglde bꝛeue. ge An vẽturꝰ c.i finali iudicio ad iudicã/
dũ. hUeniet ⁊ nõ tardabit.ꝗa q̃lẽ reperiet hoĩeʒ ĩ moꝛte.q̃ de
vꝓrximo ĩminet.talẽ ipſũ ĩ iudicio pᷣſẽtabit.Et qꝛ ſoli iuſti remunera/
buntur.iõ ſegt. iſ gunns ãt meꝰ ex fide viuit.ꝑ fidẽ enĩ aia pᷣmo
ynit᷑ deo.⁊ ideo ꝑ ipſã dicit᷑ viuere.ſicut ⁊ coꝛpꝰviuit per illud quod
pmo vnitur aĩe.Et ſicut coꝛpꝰ ſeparatũ ab aĩa moꝛit᷑ moꝛte nature.
ſic anima ꝑ ſeparationẽa deo.ideo ſubditur. k ſi ſubtraxerit
ſe. a deo ꝑculpã. I¶ Nõ placebit aĩe mee.i.volũtati mee. qꝛ ceci⸗
dit a gratia dei. Sciendũ tñ ꝙ apls allegat.hic auctoꝛitatẽ Abachuc

Fʒ trã ſlatõeʒ.0. Hiero.aũt traſtulit ſic. Nõ erit anima eius recta ĩ
eo.⁊ eſt eadẽ ſententia.qꝛ voluntas diuina eſt regula recta humano/

ruʒ actuũ.Igit᷑ qui ſe ſubtrahit ab illa cũ ſit regula recta.per ↄſeq̃ns
habet aĩam nõ rectaʒ. Cõſeq̃nter cõcluditĩtẽtũ.d. m¶ Nos aũt ñ
ſim“ fili ſubtractiõis.i.ſubtractio pᷣdicta nõ debʒ dnari ĩ nobis.quia
videtur aliꝗs filiꝰeiꝰquod dñnat᷑ ĩ ipſo.ſicut dicit᷑ aligs filius moꝛtis
eo ꝙ meritũ moꝛtis dñat᷑ in ipſo. n ¶ In ꝑditionẽ aĩe.quia ad ſub/
tractionẽ pᷣdictã ſequit᷑ moꝛs aie. o¶ Sed fidei.ſupple filu ſimus
renati ꝑ fidẽ ⁊ ſacramẽta.⁊iõ fides foꝛmata dʒ dnari ĩ nobis ad quaʒ
ſequit᷑ aĩe ſalus.iõ ſequit᷑. p¶ In acgfitiõʒ aĩe.¶ Ad maioꝛẽ euidẽ
tiã eoꝝ que dicta ſũt ĩ pᷣncipio huiꝰca.q̃rit᷑.vtrũ ſacramenta ⁊ ſacrifi
cia veteris legis iuſtificarẽt.Et arguit ᷣmoꝙ ſic ꝑillud quod habet
Leuit.S.Cuũq; ſanctificaſſet eos moyſes.i.aaron ⁊ filios eiꝰ de quoꝝ
oꝛdiatiõe logtur. Ex qͥ patet ꝙ ſacramẽta oꝛdinis ĩ veteri lege ſãcti/
ficabãt.⁊p cõſe. equẽs iuſtificabãt.ꝗa ideʒ eſt ſanctificare ⁊ iuſtificare
ergo ⁊c̃. Itẽ ſᷣm doctoꝛes ſanctos ĩ circũciſiõe cõferebat᷑ gr̃a.gꝗa mun
dabat ab oꝛiginali culpa.circũciſio aũt erat ſacramẽtũ veteris legis.
ergo ſacramẽta veteris legis cõferebãt grãz:⁊ ꝑcõſeq̃ns iuſtificabãt.
Cõtrariũ dr ĩ littera. Impoſſibile ẽ.n.ſãguine hircoꝝ ⁊ tauroꝝ aufer
ri pctã. Reſpõdeo dicẽdũ ꝙ iuſtificatio pꝛopᷣe dicta ðᷣ qua hic ẽ q̃ſtio.
ẽp grãz gratũ faciẽtè q̃ aufert culpã ⁊ facit dignũ vita eterna.talis ãt
iuſtificatio eſt a ſolo deo.ſicut a cauſa pꝛincipali agente:ſᷣm illud pᷣs.
Gratiã ⁊ gliaʒ dabit dñs.⁊iõ ſi aliquid aliud ad iuſtificationẽ operat᷑
Bẽ tm̃ ꝑ modũ ĩſtrumẽti.inſtrumẽtũ vo dei ẽ vnũ cõiũctũ ⁊ aliud ſe/⸗
paratũ.ſicut ĩ artificialibꝰpatʒ. Manꝰ eni artificis ẽ ĩſtrumẽtũ eius

, —

cõiũctũ.ĩq;tũ mẽbꝛa ſũt quedã aĩe oꝛgana ſiue ĩiſtrumẽta.ſecuris ãt

vł dolabꝛũ ẽ eiꝰ ĩſtrumẽtũ ſeꝑatũ.Et patz oꝛdo huiꝰ duplicis ĩſtrumẽ
ti.qꝛ iſtrumẽtũ ſeꝑatũ non applicatur ad opus niſi ꝑ realẽ motionem
iſtrumẽti cõiũcti.hũanitas at xpᷣi ſe habet ad deitatẽ ſicut iſtrumẽ·
tũ cõiũctũ.ꝓpter qð Damaſcenꝰ vocat ipſã oꝛganũ diuinitatis.⁊ idðo
opatr᷑ ad iuſtificatiõeʒ px modũ ĩſtrumẽti cõiuncti.ſacramẽta ãt ñ p=t

ad h̊ coopari niſi p modũ ĩſtrumẽti ſeparati.iq;tũ recipiũt vtutem a
paſſiõe xpᷣi vbi eiꝰ hũanitas dinitati ad nr̃az iuſtificationẽ fuit appli

cata ſ̃ᷣm ꝙ dr̃ Johᷣ.i.Ecce agnus dei ecce ꝗ tollit pctã mũdi.qꝛ ꝑ huiꝰ

agni ĩmolationẽ fecit deꝰ nr̃aʒ iuſtificationẽ. Receptio aũt huiꝰ vtu/

tis nõ põt cõpetere ſacramẽtis veteris legis.ſed tãtũmodo ſacramẽ/

tis noue legis.Cuiꝰ ratio ẽ qꝛ talis receptio ẽ ꝑ realẽ motiõʒ ĩſtrum̃ti

cõiũcti.vt dictũ ẽ nihil aũt põt moueri realiter anqᷓ; ſit ĩ actu. Et iðo

ſacram̃ta veteris legis q̃ pceſſerũt ĩcarnationẽ ⁊ paſſionẽ xpᷣi nõ pote
rãt recipere ab ipſo virtutẽ coopandiãſtrumẽtaliter ad iuſtificatiõeʒ
ſed ſacramẽta noue legis q̃ ſequunt᷑ ipſã talẽ vtutẽ accipiũt.⁊ iõ ſunt
inſtrumẽta iuſtificatiõis hũane.Cõſiderandũtñꝙ licʒ nunqᷓ; poſſit

aliquid mouere ꝑ modũ efficiètis ⁊ꝑ realẽ motioneʒ añqᷓ fit in
actu.vt dictũ ẽ. põt tũ mouexe ꝑ modũ finis ⁊ ꝑ appꝛehenſionẽ.
ſicut ſanitas appꝛehẽſa cauſat ſniipſius deſideriũ anq;; ſit ĩ effe/
ctu. ⁊ B modo paſſio xpᷣi ſiue meritũ ĩcarnatiõis iuſtificauit pa.
tres veteris legis inq;tũ erat ab eis credita ⁊ deſiderata. qꝛ per

fidẽ mediatoꝛis ſaluati ſũt.ſacramẽta aũt veteris legis. erãt q̃

dã ꝓteſtatiões fidei ipſoꝝ.⁊ ideo ſignificabãt tm̃ fidẽ ꝑ quam
hoies ſaluabant᷑.ſʒ nõ cõtinebãt aliquã vtutẽ iuſtificãteʒ.ſicut.

intt ſacramenta
= Zr gro s W noue legis niſi acci:
nqua tiſecn etuͦrd e verier † piat iuſtificatio lar/
nit. Qð ſi ſubtraxerit ſe: non plà tionẽ exteriop ipe⸗
cebit aie mee. Ms autẽ nõ ſimꝰ nctori eortabe
.— „ IEe 6 A 3. 1 E .
ſubtractiois filij pꝑditiõnẽ: ſed f .ſ.ex ↄtactu orem:
dłiin acquiſitionem anime. XI. vraialis imüdipqs
reddebat᷑ hõ ĩeptus

ad iĩtrãduʒ locũ cultus dĩni.ſic ſacramẽta veteris legis iuſtifica
bãt:q̃ tales imũdicias amouebat.ꝓpter qð aplłs vocat cerimo/
nias legis iuſticias carnis.vt ſupꝛa dictũ ẽ ca.pcedẽti.⁊ ſicut di/
ctũ ẽ de ſacramẽtis veteris legis.ita ĩtelligẽdũ ẽ de oblatiõibꝰ⸗
ſacrificus illius tꝑis.ꝓpter qð ſãcti dicũt ꝙ ſacrificia veteris le
gis erãt accepta deo ex fide ⁊ deuotiõe offerẽtiũ tãtũmodo.⁊ ñ
ex re ipſa.ſacrificia aũt noue legis ſũt ex re ipſa deo accepta.Ad
pᷣmũ dicẽduʒ ꝙ illa ſãctificatio ñ ẽ niſi qdã exterioꝛ applicatio
ad diuinũ cultũ q̃ nõ cõferebat grãzʒ.lʒ fides ipſoꝝ applicatorũ
cõferret.Ad ſecũdũ dicẽdum ꝙ i circũciſiõe cõferebat᷑ grã nõ
ꝑipſã cicũciſionẽ.ſʒ ꝑ ipſã fidẽ cuiꝰ erat ſignum.ʒ qdð dicit apłs
Ro.A.ca.ꝙ abꝛahã accepit ſignũ circũciſiõis ſignaculũ iuſti/
cie fidei.ſacramẽta aũt noue legis cõferũt grãz ex re opata.Ad
tertiũ dicèdũ ꝙ oblatiões ⁊ ſacrificia veteris legis ñ auferebÄat
pctã.ſʒ fides ⁊ deuotio offerẽtiũ.⁊ G pʒ i lege veteri.ex modo lo

quẽdi.ĩ oblatiõe enĩ holocauſtoꝝ ꝓ pctõ iã mẽtiõe facta de ſa/

crificio dicit᷑: ⁊ oꝛabit ſacerdos ꝓ eo ⁊ dimittet᷑ ei.q.d.ꝙ pctũm
dimittebat᷑ nõ ꝑꝑ ip[ʒ ſacrificiũ.ſʒ ꝑꝑ fidem ipᷣoꝝ offerentium.

veritatẽ. ⁊ ĩ libꝛis nr̃is coꝛꝛectis.Aures aũt gfeciſti mi/
Wi. ⁊ ẽ ſẽſus ꝙ xpᷣs habuit obediẽtiã ꝑfectã.Obediẽtia

Bihic dr. Coꝛp aũt aptaſti mihi.br ĩ ps. ſr
N
enĩ ĩ ſcripturis ꝑ aures deſignat᷑ ad coꝛ deuenire.vñ in pſal.In/

clinate aurẽ veſtrã ivba oꝛis mei.i.obedite.⁊ alibi.In audituau
ris obediuit mihi:dicit pſal.deopr̃i in ꝑſona xpᷣi. Aures auteʒ

dictam ⁊ ego reddam.

gumẽeͤtů

pfeciſti mibi.i.obediẽtiã tam ꝑfectam dediſti mihi vt facerẽ vo

luntatem tuã deus meus volui. Unde ex excellẽtia obedientie
xpᷣi ad patrem Chꝛiſtus humiliter paſſionẽ acceptauit.Juxta il

lud ad Phil.c.z. Chꝛiſtus factꝰẽ ꝓ nobis ⁊c̃. Item ſuꝑ illud qð

dicit᷑ infra.In capite libꝛi.i.in ↄſilio deitatis q eſt caput mei:ꝗ li

ber ſuʒ hũani generis in quo legũt omĩa ſibi necia.⁊iõ nõ ẽ opꝰ

lege. vel in capite libꝛi.i.in pᷣ pſal.ſ.btũs vir ⁊c.Et notadũ ꝙ vbi
nos hẽmus:In capite libꝛi in pſal.In hebꝛeo hẽtur.in volumie
libꝛi.Eadẽ enĩ dictio hebꝛaica ponit᷑ h.⁊ ach.ꝭ.vbi dr. Et ecce
volumẽ volãs.ſᷣm quã lr̃am põt ꝓpᷣe intelligi ꝑvolumẽ libꝛi to/

ta ſacra ſcriptura ve.te.que ad xpᷣm refert ei myſteria pᷣnũcian
dovel figurãdo.Juxtaillud Luce.⁊ 4.Oz ipleri ea q̃ ſcripta ſit

in lege pſal.⁊ ꝓphetis de me.a ſic ꝓpꝛie põt intelligi in perſona

xpᷣi.Ecce inuenio in volumie libꝛi.ſ.totius ſcripture ſacre quod

ſcriptum eſt de me. ¶ In eodẽ ca.vbi d in poſtil. Mihi vin⸗
NOc q dici. Mihi vindictã:magis videt᷑ expontdũ in
ſupplẽdo deſcm̃ iudicũ:qꝛ multa mala relinquũt ipuni
lIta. q.d.⁊ ſi iudices hꝰ ſeculi talia nõ vindicẽt. Mihivin
dictà ego reddam. ¶ In eo. ca. vbi dr in poſtil. Ad tertiũ dicẽ
dum ꝙ oblatiões ⁊ ſacrif̃icia noue legis. ADDILIO.
)¾Nbac qõne nõ vr facere poſtil.niſi tm̃ duo argumetaꝓ
ꝑte affirmatina.⁊ tñ dicit ſe rñdere ad tertiũ argumen/
ũ qð potuit ↄtingere ex vicio ſcriptoꝝ ꝗ foꝛte tertiũ ar
ermiſerũt.vel foꝛte in ⁊ꝛ argumèto inuit᷑ 3? ſi circũ⸗

ciſio ↄferret gr̃am:pari rõne oblatiões ⁊ ſacrificia ve.le.graz cõ
ferrent. ideo rñdet ad h̊ tanqᷓ; ad terti’6. PLICA.

Mca.io.vbi dr̃. Mihi vindictã ⁊c. Poc exponit Burg.

i in ſupplendo defectũ iudicũ:ꝗq mita relinquũt ĩpunita.

Sed poc nõ videt᷑ bñ dictũ tũ apls hbic loquat᷑ de pctis
infidelitatis ⁊ alus ð deũ cõmiſſis:de ꝗbus iudices ſeculi ſenõ
hẽent intromittere:qꝛ non hẽnt quẽq; ad fidẽ cõpellere.Etiã iu/
dices ſolũ ſe intromittũt de publicis legis trãſgreſſionib nõ de
occultis õ deũ cõmiſſis de gbus hic agitur.

N

In ca.io.vbi dr ĩ poſtil.Coꝛpꝰãt aptaſti mibi.ADDPITIO.
ꝛaicam

—

B

„5)

tnle io ⸗

beckſei geſt
elgei blihpo⸗
tintcegifel
nucefe e
dcberi wͤn
ſcscbietüwit
ſcasſbiherice
teciſtiroiund
eſſeeie, date
Cicüiconofun

Urtiellekthuͤßn,
iitcnirſtetiffu

winbocaiſonm
Hieitheren enon

Wlodeſgneicid,

eeriwpnofiua
ſlederoucoriated

ldneertſcticte
Ecuüͤfnnidffntn
mnitscinchoni
fenöaporitbeen

nfilsebaſhtein
entiiſtmaschene
blnͤengbnoͤrc
ſicgpnentii iſtin

Ghenphitgdr

ſteehtetinnptni
ihetetßcigndi
ſhoivalgg c
taglseripudei
Kieſelgnegi
wnüübonierisdde
hicelctdeprgen
Pharnſterze⸗
nu denften
Gegtogrzpente
ſerlteſennitſti⸗
hMolfeniſnnei
ſaſitDnnnani

Alielibvelnie

Vmnbuspebrtig
cölnmnennten
fliefvodeign

ſellgutdiſe

ſatint

mniitaanose
n
iſdehlogturt
ngtalusfice
kuinpoft,

hnſſsritore
ſtce
funnſülrin
nindteit
hnunmnite

giii

afefciat
iiſanoe
pabete

S=

E

=

Kien

—
S

meennie,

— =. —
= —=,
S.
SS=
==
=
.

—
= =

3 a .
4 neg 6
f mime

—

„

Pöfane
ntaactittſnn
M

npſenftugent

koſenitütiihe

ereſtdehage!
äcieneinnt
gatsiri
iciſöe ciſerdigt
rſonum ſicigat
üciös ſignnglin
lerütgrizerſengut
perernslegsinſtt
Bilegepeteſinntn
Wöü metöeiune

dinineitigdeſti
ſten öor ofoenmn
uſinibi ADoN
nis Aunesaitpſohn
tieni gſeai Orene
1 deuenite inl)
cite 1albi mn
in onn i Amsm
deaifinbirirnin
eexetetliichetenn
ſioniugnn n
biste eniglt⸗
cintseſtchnmn
in bi eintiſitt
irti Anmitiht
debeendin iin
ehgdtice in
ntcllig gnrbniltt
ſni cymfſriiſhli
Oʒipenanih
ehoͤr inelb

8

==

4

=

8

—

=
—=—
S

*
S

St aü̃t ſides ⁊c᷑. Suꝑius apłs ſimonuit fideles ſubuci
xpᷣo.⁊ oñdit ꝙ talis ſubiectioẽ ꝑ fidẽ.iõ bic incipit ↄmẽ
aare ipſam fidẽ.vt eaq̃ ſunt fidei libentiꝰ ãplectamur.
t diuidit ĩtres ꝑtes.qꝛ pᷣ õſcribit ipſã fidẽ.⁊? ponit diuerſa exẽ
pla circa ipſam.ibi.In hac enĩ teſtimoniuʒ.ʒ? ad eaq̃ ſunt fidei
hoꝛtat᷑ plebẽ catholicã.in pᷣncipio ſe.ca.ibi. deoq;. In pᷣma ꝑte
ponit diffinitiõem fidei.d. Sides ẽ ſubã ⁊c.Ad cuiꝰĩtellectũ ſci
endum ꝙ hitus cognoſcunt᷑ ꝑact.⁊ actus ꝑobiecta.fides ãt eſt

hitus gdam ĩfuſus.
ie — St aͤutem fides ſperan
tiõe ad ꝓpum obie, ¶- darſj ſubſtatia ren argu
ctum. actꝰãt fidei R Amẽtũ nõ apparẽtiuʒ. In
credere Aaaln⸗ hac.n.teſtimoniũ ↄſecuti ſunt ſe
elec⸗ en voluͦtae nes. Fide itèlligim? aptata eè ſe⸗
impio.qꝛ nullꝰ cre· cula vᷣbo dei:vt ex inuiſibilibus
dit niſi volẽs im ꝙ viſlibilia fierẽt. Fidẽ plurimã ho
vicit Aug ſup goß· ſtiq aͤbel i;cayn obtulit deoꝛ per
crederen ſoluͦ baor guã teſtimoniũ ↄſecutusẽ eẽ iu/
dinẽ ad obiectũ itei ſtus:teſtimoniũ ꝑbibẽte muneri
lectus.qð ẽ veꝝ.ſed

— —

ẽt ad obiectũ volũtatis qð eſt finis ſeu bonuz.hĩtudo igit᷑ actus
fidei ad obiectũ volũtatis deſignat᷑ in diffinitiõe apli.cũ dr.Eſt
ãat fides ſubã ſperãdaꝝ reꝝ. Res eni ſperãde ↄtinent᷑ ĩ ipa btitu
dine cũ ſit ſtat oium bonoꝝ aggregatiõe ꝑfectꝰvt dicit Boetiꝰ
3.de ↄſolatiõe. Dicit᷑ aũt fides de ſubã reꝝ ſperãdaꝝ inq;tum
eſt q̃dã ichoatio future btĩtudinis.qꝛ fides eſt pᷣma vtꝰ ifuſa.
ſicut ⁊ i alus rebus pᷣma pars rei dici᷑ quodãmodo ſubſtãtia
eiꝰ.⁊ maxime qñ vtualr aliquo mõ ↄtinet alia.ſicut eſt ĩ ꝓpo ſi
to.in hoc eni ſperamꝰ btificari.qꝛvidebimꝰclare illõ cui ꝑ fidẽ
nũc inheremꝰ ĩ enigmate.hiĩtudo aũt actꝰfidei ad obiectũ intel
lectus deſignat.cũ drĩ̃. b¶ Argumẽtum nõ ap.qꝛ obiectũ fi/
dei ẽ veritas nõ viſa cui firmiter adheret fides.nõ ex rei euidẽ/
tia.ſed ex auctoꝛitate dĩna.⁊ ſic pʒ diffinitio pᷣdicta.qꝛ data eſt ꝑ
hitudinẽ actꝰfidei ad obiectũ ĩtellectꝰ⁊ volũtatl.Si ꝗs ãt velit
pᷣdictã foꝛmã diffinitiõis reducere.põt ſic dicere.Fides ẽ habi/
tus mẽtis qͥ inchoat᷑ vita eterna ĩ nobis.faciẽs intellectũ aſſen/
tire nõ apparẽtibꝰ.Conſiderãdũ ẽt ꝙ ꝑ vba apli pᷣdicta.diſtigui
tur fides ab oĩbus alus q̃ ꝑtinẽt ad ĩtellectũ.ꝑ G̊ enĩ ꝙ dr.Argu
mentũ.i.firma adheſio.diſtiguit᷑ fides ab opione.ſuſpitiõe ⁊ du
bitatiõe.in gbꝰnõ eſt firma adheſio ĩtellectꝰ.ꝑ h̊ aũt qð dicitur.
Nõ apparentiũ.diſtinguit᷑ fides a ſcĩa ⁊ ĩtellectu ꝑ q̃ fit aliquod
apꝑens.ꝑ Gãt qð dr̃. Subſtãtia ſperãdaꝝ rerũ.diſtinguit᷑ fides
a fide cõiter ſumpta.q̃ nõ oꝛdinat᷑ ad btĩtudinẽ ſperatã. Et ꝑ H
ẽt apparet pᷣdicta diffinitio fidei bona.qꝛ facit diffinitum differ
re ab oib'alijs. hac enĩ.Poſita diffinitiõe fidei.hoↄũr
ponit aplłs exẽpla de fide.⁊ pꝛimo facit ̊ in gnãli.⁊? in ſpãli.ibi.
Fide ĩtelligimꝰ. In pᷣma igit᷑ ꝑte dicit ꝙ pr̃es.ve.te.hũerũt teſti
moniũ bonitatis a deo ꝑp meritũ ſue fidei.Uñ Geñ.is.d Abꝛa
ha credidit deo ⁊ reputatũ ẽ ei ad iuſticiã.⁊ hoc ẽ ꝗð dicit aplus.
In hac.n.fide te.ↄſe.ſũt ſenes.i.antig pres. d ¶ Eide ĩtelligi/
mus.Pic ↄñter ponit exẽpla prum fideliũ in ſpãli.Et diuidit᷑ in
tyes ꝑtes qꝛ pᷣ ponit ex de his q̃ crediderũt ⁊ docuerũt.⁊ꝰde his

q ex fide fecerũt.ibi. Side abel.ʒ? de his q̃ ꝑꝑ fidẽ paſſi ſunt.ibi

Alu diſtenti ſunt.Circa pᷣmũ ↄſiderandũ ꝙ doctrina ve.te.du/
plex fuit. Una manifeſta.ſ.de vnitate dei ⁊ creatiõe mũdi.Alia
occulta ſub velamĩe figuraꝝ.ſ.de incarnatõe vᷣbi.⁊ qꝛ ſcribebat
omnibus hebꝛeis ad fidem conuerſis.ideo pꝛimaʒz tanq; omni/
bus cõmunem tangit.dicens.Side intelligimus aptata eſſe ſe/
cula verbo dei.quaſi diceret.ſicut antiqui crediderunt omnia
eſſe ꝓducta ⁊ diſpoſita ꝑ vbũ dei.vt hr̃ Señ.i.Dixit vᷣs fiat ⁊ fa/
ctum c᷑.ita ⁊ nos credimꝰ.ꝓductio enĩ creaturaꝝ ⁊ oꝛdinatio eo

mõò̊ de ;̊ loꝗtur ſcriptura.vtpote ꝙ tali tꝑe ⁊ nõ ante fuit ꝓdu

ctaẽ articulus fidei.qꝛ nõ põt demõſtrari.lʒ ꝓductio mũdi ab/

ſolute ſũpta poſſit ppari. e Ut ex iuiſibilibꝰ viſibilia fierẽt

Cõmunis aũt ↄceptio phoꝝ fuit ex nihilo nihil fieri.⁊ iõ Anaxa
goꝛas poſuit latitatõem foꝛmaꝝ in mã. Auicẽna aũt effluxionẽ
foꝛmaꝝ adatrice itelligẽtia. Plato aũt poſuit foꝛmas ᷣm eẽ ſe/
paratas a mã a gbꝰ ꝓcedebãt mãlia. Sanctiaũt ponũt ideas in
mente dina q̃ ſũt iuiſibiles foꝛme.⁊ tñ ꝓcedũt ab ipᷣis oĩa viſibi
lia.ſicut artificiata viſibilia ab exẽplari inuiſibili qð ẽ in mente
artificum. Boetius tertio de conſolatione. Tu cuncta ſuperno
ducis ab exemplo pulchꝛum pulcherrim ipſe. Mundum men

te gerẽs ſimiliq; imagine foꝛmãs.⁊ hoc eſt quod dicit apoſtolꝰ.

Vt ex inuiſibilibus c. J

¶Eide. hↄnroñdit ꝗd pr̃es ex fide fecerũt.Et diuidit᷑ ĩ tres ꝑtes qꝛ p

Bondit de pribꝰꝗ fuerũt añ diluuiũ.⁊? deillis ꝗ fuerũt poſt diluuiũ
tñ añ legẽ datã.ibi.Fide ꝗ vocat᷑ abꝛahã.ʒ? de his ꝗ fuerunt ſub lege
data. ibi. Fide moyſẽs.Ante diluuiũ tres pr̃es ſpãlr cõmẽdant de fi/
de.ſ.Abel Enoch ⁊ Noe.Et ſᷣm h̊ ᷣma diuidit᷑ in tres ꝑtes ᷣm exem/
pla que ponunt᷑ de iſtis tribꝰ.⁊ icipit ibrgice enoch.ʒibi.Fide noe.
Circa pᷣmũ ↄſiderãdũ ꝙ ex magnitudine fidei abel ꝓceſſit ꝙ de meli
oꝛibꝰ pᷣmitias deo obtulit.vt hr Gen.A.Et h ẽ qð dicit᷑ h.Fide plimã
V V i. melioꝛẽ. r nie
