ſcribit illas q̃ ꝑficiũt hoĩeʒ reſpectu ſui.ſcõo reſpcũ ꝓximi.ibi.

Btig eſuriunt.tertio reſpcũ dei.ibi. Bti mũdo coꝛde.ꝛimaĩ
duas.qꝛ pᷣmo oꝛdinat hoĩeʒ reſpcũ extrĩſecoꝝ bonoꝝꝑ.⁊ ſcdᷣo re
ſpectu ĩtriſecoꝝ motuũ.ibi.Gtĩ mites.Ad euidẽtiã dicendoꝝ

4 eraryg ſciendũ ꝙ btitudo
manꝰ nõ ꝓbant᷑ ſufficiẽ/ “ 10
erninig fedicriont d (ua. - vocauit eos. IJlliauteſta. galllea ꝛ dcapoli c de hieroſol nchrpein nee⸗
kaſte ſamiifcjereecune tim relictj retibꝰ ⁊ pꝛe.ſecuti ſũt mis 7 ð iudea ⁊ ðᷣtrãſioꝛdanẽ V. alio moͤſpe. ſiẽ hi
facultatẽĩtellectus no- eũn. Etcircuibtieſus totã galileã IZgens autem ieſus tur⸗ in vie viris excel⸗/
ſtri:cuiuſmodi ſũt illa q̃ docẽsĩ ſynagogis eoꝝ:⁊ pdicãs 6 aſcendit in montẽ. Lt tib in rures pp
peinentad doctrin x= edgeliũ regni. ẽt ſanans oẽmli Rreuſediſſetacceſſerut ad ei tutis vident vnnn;
meli veclararich Poe guoꝛeʒ ⁊ oẽʒ iſirmitatẽ in pplo. diſcipuli eius:ẽt aperiens os ſuũ humanã excellere
vtutez totiꝰ nature excre Et abijt opinio eius ĩ totaʒ ſyriã docebat eos dicẽs: Beãti paupe ⁊ad vitã btãz quo
detia.cũ. n. os nõ poſſet obtulerutei oẽs male babetes res ſpiritu: qm ipõpꝑẽ regni celo damõ appꝛopinq⸗
ee teſtis falſtatſt talia varijs ljguoꝛibꝰ ⁊ toꝛmẽtis ↄp/ rũ. Beatimites:qm ipſi poſſide/ odammo. qedᷣ
alicut⸗ doclrinc: ſ equifẽ hẽéſos ⁊ ꝗq demonia habebant: ⁊ buntterrã. Beatig lugent. quo/ poapdiſtat q̃ ſi nihil
illã doctrinã vitatẽ lfal⸗/ lunaticos 7 ꝑaliticos.⁊ curauit niarn ipni vonſoloböne Beati reßinar. Pbieo
ubilecõtinete. Pocinõ h de qui eſuriunt ⁊ ſitiunt iuſticiam: boc mõ etbico
firmaraé voctria apo⸗ s. Et ſecute ſt eüturbe mite de ann emrin . oñr puerifelices
ſtoloꝝ Marci. iõ. Illi ꝓ nõ ꝙ exerceãt act

+

fecti pdicauerũt vbiq; dño ite 2 fmonẽ ↄfirmãate ſeqntib
gnis.⁊ G mõ cõfirmauit xpᷣs doctrinã ſuã.vt dicit hic:Et circuibat
ieſus totã galileã ⁊c.ſequit᷑᷑. b¶ Et pᷣdicãs euãgeliũ regni.qꝛ xpᷣs
pᷣdicabat apertiõeʒ regni celeſtis.qð nõ faciebat doctrina moſaica.
c ¶ Et ſanãs oẽʒz lãguoꝛẽc.i.ifirmitatẽ ĩcurabilẽ vtute nãe.ex q̊ ⁊ↄſili/
bꝰ pʒ ↄfirmatio ſue doctrie vt dcem ẽ. d Et abut opio eiꝰ.i.fama.
e ¶ In totã ſyriã.qꝛ nõ ſolũ ĩ iudea ſʒ ĩ ꝓuicis vicinis abijt ipſiꝰfama
pp eiꝰ crebꝛa miracula.pꝑ qð rex abagarꝰꝗ regnabat iux euphꝛatẽ
ſcripſit ſaluatoꝛi vnã eplaz. vt hr ĩ ecclłiaſtica hiſtoia.
f ¶ Et ſecute ſũt eũ turbe multe de galilea ⁊ decapoli.decapolis no/
mẽẽè regionis dicta a decas qðcẽ decẽ ⁊ polis qð ẽciuitas.qꝛ ibi erãt
decẽ ciuitates.cetera patẽt. Lapitulü. V.
—AIgens auũt ieſus turbas. deſcripta adunatione populi ꝑpᷣdi/
v catõeʒ xpᷣi. hic ponif̃ ipᷣius legiſlatioq̃ vt dictũ eſt debʒ ferri
. ulo adunato.⁊ pmo ponit᷑ hui legis datio ab oꝛe xpᷣi ꝗ eſt
egifer noſter.⁊ ſcõo ponit᷑ pᷣdicte legis pmulgatio ꝑ miſſioneʒ diſci
puloꝝ ad pᷣdicandũ.ca.io.Cõuocatis ⁊c̃.tertio ponit᷑ ſʒ legem datã
⁊ pꝛomulgatam iudicatio.ca.?4.Et egreſſus ieſus ⁊c.vbi agitur de
aduẽtu xpᷣi ad iudiciũ.Iſta aũt tria pᷣdicta ꝑtinent ppᷣe ad legẽ.Pꝛi

ocooperãte ⁊ monẽ ↄfirmãte ſeq̃ntibꝰ ſi/

tudine cũ xpo egere.igit᷑ paupꝑtas ſpũs facit ↄtẽnere pᷣdictanõ

ma in duas.qꝛ pᷣmo ponitur legis explicatio.ſcõo deſcribitur ipſius

explicate cõfirmatio per miracula.ca.S.Cuʒz aũt deſcendiſſet ieſus
de monte. Pꝛima adhuc in duas.qꝛ pꝛimo lex euangelicaexplicat᷑.
ſcõo ad iplendũ populus incitat᷑.circa finez. .ca.Omnis g. Pꝛima
adhuc in duas.qꝛ pᷣ lex dat.⁊ ſecũdo oñnditur q̃liter obſeruetur.ibi
Petite ⁊ accipietl.poſt pᷣncipiũ.vij.ca.Pꝛima adhuc ĩ duas.qꝛ pᷣmo

pᷣmittit᷑ qdã bꝛeuis pᷣfatio.⁊ ⁊: ſubditur legis explicatio.ibi.Beati

pauperes.Circa pᷣmũ qſi ꝑ modũ plogi oñditur pᷣ ↄgregatio populi.
cũ dr̃. Uidens aũt ieſus turbas.vt ondat᷑ tpᷣs ↄgruũ ad ferẽdũ legẽ
populo ↄgregato.ſcðo ſubdit᷑ locus aptus.cũ dicit᷑.
hb Aſcẽdit ĩ mõteʒ.qꝛ ĩ tali loco multi pñt audire.ex ̊ etiã deſignat᷑
excellentia legis euangelice ꝓpter eminentiã mõtis ĩ quo data eſt
lex euãgelica.tertio tãgit᷑ modus cõueniẽs.cuʒ dicitur.
i Etcu ſediſſet.ſedẽdo.n.⁊ĩ gete data ẽ lex euãgelica.lexaũt vetus
data ẽ ĩ terroꝛibꝰ ad ðᷣſignãdum dꝛĩaʒ legiꝰ ⁊ euãgelij.qꝛ illa erat lex
terroꝛis.euãgeliũ ãt lexamoꝛis. ? oñdit᷑ hꝰlegis excelletia.cũ dr.
k ¶ Et aperiens os ſuũ.qꝛ moſaica lexa deo dataẽ mediãtibus ange/
lis.vt ſupꝛa declaratũ eſt.lex aũt euãgelica ĩmediate ꝑ ſeipſũ ĩcarna
tũ.ꝓpter qð Aug exponẽs hũc locũ dicit. Tũc aperuit os ſuũ.ꝗ añ
ĩ lege apuit oꝛa ꝓpphaꝝꝑ. l ¶ Beati pauperes ſpũ. Hic ponit ipſius
legis explicatio.⁊ qꝛ ĩtẽtio legiſlatoꝛis ẽ facere ciues bonos ꝑ aſſue/
factionẽ bonoꝝ opeꝝ vt hr̃.z.ethicoꝝ.iõ pᷣmo ĩ hac lege dirigit ꝑfe
cte humana opatio:ſcõo rectificatiterioꝛ intẽtio.ca.ſequẽti.Et cuzʒ
oꝛatis nolite ⁊c.tertio oꝛdinat᷑ humana affectio.ca.⁊. Nolite iudica
re.Circa pᷣmũ ↄſiderandũ ꝙ lex eſt de oꝑibus virtutũ.virtutes aũt
q̃dã ſũt cões ſeu humane.q̃dã aũt ſũt excellentes ſeu heroice.vt dĩ
7.ethicoꝝ.⁊ tales dñr q̃ſi diuine.vt ibidẽ dr.⁊ inducit᷑ exẽplũ de he
ctoꝛe ꝗ ꝑp excellẽtiã virtutis dicebat᷑ quodãmõ filiꝰ dei ⁊ nõ filius
hoĩs moꝛtalis.lex ãt euãgelica ẽ excellẽtiſſima.⁊ iõ deſcribit virtu/
tes ſʒʒ exceilẽtiſſimũ gradũvt videbit᷑.Cõſiderãdũ etiã ꝙ lʒ vtutes
ſint ↄnexe.tñ alique ſũt magis ꝓpᷣe ↄtẽplatiuoꝝ.aliq̃ actiuoꝝ.⁊ aliq̃
pᷣlatoꝝ.⁊ iõ pᷣmo deſcribit vᷣtutesq ꝑficiũt ĩ vita ↄtẽplatiua.⁊ ſcõo qͥ

volütarie ĩ hacvita aſſumẽdo tã ꝓ trãſgreſſione clłpe ↄmiſſe q;

r¶ Beati qui eſuriunt ⁊ ſitiunt. PHic ponit virtutes que ꝑficiut

vtutũ ĩ gbus ↄſiſtit felicitas ſʒ phᷣm:ſʒ qꝛ hñt ad h̊ bonã diſpo
ſitionẽ dñr tales de ꝓpĩquo ad h̊ diſpoſiti. Igit᷑ qꝛ virtutes qͥs
hic deſcribit legiſlatoꝛ dñs nr̃ ihs xpᷣs ſunt ſic eminẽtes.iõ dñr
btitudines.Pꝛima igit᷑ btĩtudo dr pauꝑtas ſpũs.reſpcũ.n.ex/

trĩſecoꝝ bonoꝝ qᷓ ſunt diuitie ⁊ honoꝛes bñ ſe bʒ hõ mõ huma

no ⁊ cõi qũ nõ qrit talia vltra gradũ ſui meriti ſʒ m ↄdecentiã
ſtatus ⁊ ꝑpſone.⁊ h facit virt polliticaq̃ talibꝰvtit moderate.ſʒ
pauptas qᷓ ſpũᷣs btitudo dr facit ̊ excellẽtius.qꝛ facit hoĩeʒ ta
lia totalr ↄtẽnere ⁊a ſe abicere qᷓ;tũ pole eſt vt ↄtẽplatõi diui
ne liberiꝰ poſſit iherere.qꝛ ᷣm ꝙ d libꝛo de eccliaſticis dogma
tibus. Bonũ ẽ facultates cũ diſpẽſatõe pauꝑibus erogare.ſed
meliꝰ eſt itẽtõe ſequẽdi xpʒ totũ ſil donare ⁊ abſolutũa ſollici⸗
tanq; mala ſimplr qꝛ his põt hõ bñ vti ꝑ virtutẽ polliticã.vtvi
ſũ eſt.ſʒ tanqᷓ; minoꝛa bona maioꝛis boni ipeditiua.ſic cõtẽnit
mr̃imoniũ tanqᷓ; minꝰ bonũ ꝑꝑ virginitateʒ ſeruãdã.igit᷑. Gti
pauꝑes ſpũ.qꝛ pauꝑtas abſolute ſũpta nõ dicit niſi caretiã diui
tiaꝝ ⁊ honoꝝ qð nõẽ virtuoſũ:ſʒ põt eẽ ĩ malis hoibꝰ.vt pʒ ad
ſenſũ.ſʒ pauꝑtas ſpũs.ſ.volũtarie aſſũpta ad liberius ſequẽdũ
xpʒʒz illa ẽ virtꝰ excellẽs ſeu ꝑfecta.Addit᷑ aũt pᷣmiũ coꝛrũdens.
cũ ſubdit. m ¶ Qm̃ ipſoꝝ ẽ regnü celoꝝ.i regno.n.itelligit
oĩmoda ſufficiẽtia ⁊ excellẽtia q̃ bñ repꝛomittit᷑ in celis illisꝗ
talia ↄtẽpſerũt ĩ terris. n· Bti mites. Vic pficit hoiez re⸗
ſpectu ĩtriſecoꝝ motuũ.⁊ pᷣmo reſpcũ motuũ iraſcibilis.=: re
ſpectu motuũ ↄcupiſcibili.ibi:Btiꝗ lugẽt.Circa pᷣmũ pſiderã
dũ ꝙ circa paſſiões iraſcibilis bũñ ſe hʒ ꝗs mõ humano ⁊ coĩ qñ
eas refrenat ſic ꝙ nõ nimis iĩpetuoſe excedit.tñ aliqualẽ ptur·
bationẽ eaꝝ ſẽtit.mititas ãt q eſt btĩtudo facit h̊ excellẽtiꝰ.qꝛ
reddit hoĩeʒ totalr tranꝗllũ a motibꝰ iraſcibilis ꝑ oĩmodã ſub
iectõʒ ad regulã rõis vł diuine legis.⁊ G̊ qð dic. Beati mites
Addit᷑ aũt pᷣmiũ coꝛrñdẽs.cũ drTĩ. o ¶ Qm ipſi poſſidebũt ter
rã.ad B.n. hoĩes feroces mouẽt bella ⁊ lites ſeqᷓntes motꝰ ira/
ſcibił vt q̃ſi ſecuri poſſideãt terrã deuictis inimicis.⁊iõ illis ꝗ
ſunt totalr getati a motib iraſcibił mõ pᷣdcõ bñ ꝓmittit᷑ poſ/
ſeſſio pacifica terre viuẽtiũ. p. Biig lugẽt. Pic pfic hoĩez
reſpcũ motuũ ↄcupiſcibiłꝗ ſũt circa oĩa ↄcupiſcibilia.ſicut fſüürt
ölcãtiões ciboꝝ ⁊ venereoꝝ ĩ ſẽſu guſtꝰ⁊ tactꝰ.⁊ ſil melodiaꝝ
ſpectaculoꝝ odoꝝ ĩ ſẽſu auditꝰ.viſus.⁊ olfat.iĩ talibꝰ bñ ſe hʒ
hõ mõ cõi ⁊ humano.moderate talibꝰ vtẽdo ⁊ ſuꝑflua reſecã/
do.qð fit ꝑ tẽperãtiã q̃ eſtvirt pollitica.ſʒ excellẽtiꝰſe hʒ hõ in
talibꝰ ꝑ btĩtudinẽ luctꝰ oĩa talia a ſe penitus abdicãdo ⁊ luctũ

ꝓ dilatõe celeſtis pr̃ie.ita ꝙ totũ ſtatũ pñt vite reputat exiliũ
reſpcũ celeſt pr̃ie.ſʒ ꝙ dicebat Paulus ad Ro.7ꝛ.Infelix bõ
gꝗs me liberabit de coꝛꝑe moꝛtis hui*: ⁊ ad Phil.i.Deſideriũ
hñs diſſolui ⁊ eẽ cũ xpᷣo.⁊ qᷓ;tũ ad H̊ dicit.Beati ꝗ lugent.volũ
tariũ luctũ ĩ hac vita ꝓ peccatis aſſumendo.Addit᷑ aũt pᷣmiũ
coꝛeſpõdens.cũ dẽ. q ¶ Quoniã ipſi cõſolabunt᷑.conſolari
n.eſt ſimul ſolari.cõueniens aũt eſt vt illiꝗ in pᷣſenti vita pꝛo
xpᷣo volũtario luctu occupant᷑.cũ deo ⁊ ãgelis eternalr ↄſolẽt.

2

=
=

S

.

MNWU

=

SeE =

—
— — —

—

ghe

— ==

=

=
=
—
— —

— —

–☛n
SS.—
—
=
=☛
=ꝛ
—
—
=
=
—
=
S

—
=
S= S
S
S=
S
+☛

= –– =
S= X
=
—

S=

=
S=S=S=S —
—
—
„

==
E

=
—

= =
=☛
==
S
SS
—
——,
S
=☛R
=—

=

— S
— —= =
SSS = =
==⁊ęẽ
—
=. —
S ——
E. —

S

= =
S=—=
—

nr .
en
iti h
n
.
iuß
gia⸗

=
=

Se
=⸗w“
S=S
—

.

ea r
S
S=
S=S=

=
SSeE
S==
S=

SSS

7

= =ẽ
S=
S=S
☛

EE S

=E-
=
SS=
=

—

ℳ „

4

„ .

=
==
=☛ =
=
=
SS
SE-
—

,=ͤe
= =
—

=S
— —=

—

—
—
—

„

S=
—. ⏑

=ꝛ ⸗
= =.:
—
—
—
= —
=— *%

S
—

„

= =

cit.
benierege
feitiſguell
ifoeimir
isiſtbisc
tichigbtin
(iiznip eavent
ngiſtiretn
clrabrüstpis
icgacedbico
Clignötüa
Mnenödns
Pprnnesit
Gbrriäde
ganen
tunli
cheppen
eſekruncituc
agtetdiisſiß

—
S==
= —

=

.
1

=S
—

S
S=
=

=

n e.

=
= =
—,= = =

„

==

4

= E
EEE
—

— E

— =- =
= S

— ☛£

6

S=
E

=6

—
==
S

= =

= - S
—

=ͤ-

S

4
..

S:

==
—

.

SSS
==
——

—

4

—
S

hbeniocncofn

iſidebricii
tenkrieifmunt

hn
Rbünich⸗

—

Euurin

Dipofcidien
ftänſtnit⸗
ſlhnepſiſuzee
tſifßientin
Malngt fan

nlenktwf
iülfnitzn
oeindeiipor
fti ie
hrſnecbii.
girint

—

⸗ S
. =ͤs =
=
=
=
t
=ꝛ=
==
Se.

=
—
= =
=
SSe

S
=-
=

E

S
SZr2
—
—
=
=
2

4

ie
ſ nt
r eniſr⸗
Wei rn

=

S.

1
4

e

S=S=

==
=

=

.
1e.

—
=

S

=

=☛
g
E
=

he ie
cch dinig
lce⸗ deturn,
bm
WV. lii
Ni mnife
m. tdenitt
ſoithntin
„ ſgermie
rhehinßing
dihpſin ggigin

=

S=

=

=

— =
—

—

==

Nihugphishi
worssbüſebhnin

4
eNönit
etlinis irttie
Vlbwoeetcliſon
ldenmetabcclni
isit Nerztn
dümnenmtipoltn

möheniigettin ſilad

rgninetmnititil

õ

Nötteimnlsdibeſgt
Euſſütld btrti
1Aiitjniggi
timins. Dr hin
chei noniſthie
dig inſiunii
ſedzgsöbndl
eenteti ini/
beimdoiitbenti⸗

õ

stheci n

,Ciiinit

elarlinsſinenn
cnictsniniit
õ

—

=—
=

— —
E π =——

(Mattheus

hoĩeʒz reſpectu ꝓximi.hec ãt ꝑfectio ↄſiſtit ĩ duobꝰ.pᷣmo ĩ his q̃
hñt rõnẽ debiti.⁊ in his q̃ hñt rõneʒ doni ibi. Beati mificoꝛ/
des.Circa pᷣmũ aduertẽdũ ꝙ in his q hñt rõeʒ debiti reſpẽu ꝓ
ximi bñ ſe hʒ hõ qñ reddit vnicuiq; qð ſibi debet᷑:nõ nimis nõ

bilr pcraſtinãdo:vel retardãdo.̊ aũt fac ꝑ iuſticiã q̃ eſt virtꝰ
pollitica: ſz excellẽtiꝰꝑ btitudinẽ:q dr eſuries vłſitis iuſticie:
qñ ſcʒ cũ q̃dam feruenti deſiderio ĩſolito talia exeꝗt᷑:ſiẽ eſuri ⸗

qui eſuriunt et ſi⸗
tiüt iuſticiã. Addit᷑
autẽ pᷣmiuz ↄueni / Pilarurabunt. Deatt ri
ens c; dicitur. coꝛdes: quoniãʒ ipfi mibicoꝛdiã
a Om ipſi ſatura ⸗ conſequent. Heati mũdo coꝛde:

ens ⁊ ſitiẽs feruenter comedit ⁊ bibit:⁊ hoc eſt qð dicit. Beati

S nſntzeie cifici:quòͤniã filij dei vocabũtur.

tiöe m dr in b̈.. Beati ꝗ pſecutõeʒ patinnt ppter
Satiaboꝛ cũ appa/ inuſticiq:qm̃ ipſoꝝ ẽ regnũ celoꝝ.

meritglia ua due Beatieſtis chͦ maledixerit vobis
eſurientibus et ſiti hoĩes ⁊ ꝑſecutivos fuerit ⁊ dixe

entibus iuſticiaam rit oẽ malũ aduerſũvos mẽtiẽteſ

bꝛedicto modo. Pꝓpter me. Gaudete ⁊ exultate:

s hoiez reſpẽu pxj Sic eni ꝑſecuti ſunt ꝓphetas:q

mii bis q bñt röe, fnerũt añ vos. AUos eſtis ſal tre.

doni. ĩ talib at bñ
ſe hʒ hõ mõ cõi et

—wm

hüuũano ꝑ liberalitatẽ q̃ ẽpt pollitica ĩ mediocribꝰ⁊ ꝑuis donis

2 p magnificẽtiã ĩ excellẽtibꝰdonis ⁊ magnis:ſʒ excellẽtiꝰh̊ fit
ꝓ btitudinẽ q̃ vocat᷑ mia:qñ ofem̃ alteriꝰ totalr accipit q̃ſi ſuũ.
vyñ dr miſicõs q̃ſi hñs coꝛ miſeꝝ.qñ.ſ.accipit cõdi ðfẽʒ alteriꝰ
qi ſuũ.⁊ B ẽ qð dic̃.btĩ miſicõdes.Addit᷑ ãt pᷣmiũ ↄuẽiẽs cũ dr̃.

c¶ Qm ipi miaʒ ↄſequent᷑.ĩceleſti enĩ pr̃ia glibʒ miazʒ ↄſequet᷑.

q: vltra ↄdignũ ſibi retribuit᷑:ſm ꝙ dr ad Ro.S.Nõ ſunt ↄdi

gne paſſiones huius tꝑis ad futura gliã que reuelabit᷑ ĩ nobis.

d¶Bti mũdo coꝛde:hic oꝛdinat᷑ hõ reſpẽu dei:⁊ pᷣ qᷓtũ ad ĩtelle

ctũ ſpeculãdo.⁊? qᷓ;tũ ad affcm̃ ipᷣm amãdo:ibi.Beati pacifici
Circa pᷣmuʒ aduertẽduʒ ꝙ ĩ ſpeculatõe diuina bñ bʒ ſe hõ mõ
cõi ⁊ humano ꝑvtutes ĩtellẽuales:q̃ ſunt ſcie ſpeculatiue:⁊ po/
tiſſime ꝑ metaphycã q̃ docet ꝓpᷣetates diuinas ex creaturis ↄſi

erare:vt pʒ iz. meta.vbi oñdit vnuzʒ eẽ deum eternum actuʒ
puxꝝ viuete vita nobiliſſima ſempiterna ⁊ optima:ſʒ G ẽ ſolum

ↄſiderãdo deuzʒ ex ppᷣetatibꝰcreaturaꝝ:ſʒ excellẽtiꝰh̊ hʒ p bti
tudiné:q eſt munditia coꝛdis:pquã mens humana deo piũgit
⁊ ſic ð occltis ⁊ diuĩs ſup modũ hũanũ illuſtrat᷑.ſiẽ fuerũt apli:
gabſq; humãao ſtudio fuerũt de diuĩs excellẽtiſſime illuſtrati:
Ka dic. Bti mũdo coꝛ.Addit᷑ãt pᷣmiũ ↄueniẽs cũ dr.
2? Enm ipi deuʒz videbũt:qꝛ viſio dei enigmatica ꝑ fidẽ ĩpñti:⁊

facie ad faciẽ ĩ futuro bñ repꝛomittit hñtibꝰtalẽ mundiciã:Fʒ

ꝙ dj. i. Coꝛ. iʒ. Niömnẽ ꝑ ſpeclʒ i enigmate:tc ãt facie vc.
I Bti pacifici. hic ponit btitudo oꝛdinã s hoĩeʒ reſpẽu dei q;;tũ
ad affcm̃:qð fit mõ cõi ⁊ humano ꝑ amoꝛẽ nãlẽ:q diligit deuʒ

ſiẽ pᷣncipiũ ſuuʒ efficiẽs ⁊ ↄſeruatm:lʒ pᷣter ̊ alia diligat:ſʒ ex/

cellẽtiꝰh fit ꝑ btitudinẽ q̃ eſt pax:qn.iſ.hõ totalr ꝑ affcm mẽtis

deo ↄiungit᷑: ſicut bonitati ſũme:⁊a ſic nihil aliud ex ipᷣm qrit:
ſʒ in ipo getat᷑ ⁊ pacificat.⁊ hoc eſt quod dicit: Beati pacifici.

Addit᷑ aũt pmiuʒ ↄueniẽs cuʒ dr̃. g Qm filu dei vocabüt:

filiatio eim dei ĩpoꝛtat aſſilatõeʒ ad deuzʒ: ppᷣuz ãt eſt ipius ði
ꝓ ſeipo fruit ⁊ in ſeipo getat᷑:⁊ iõ ꝗ pᷣdcõ mõ ſunt pacifici recte
filj dei vocabüt. h¶ Beatig pſecutõeʒ patiunt᷑: Hic poni
tur btitudo ꝑficiens hoĩem ad bñ patienduz:ſic enĩ ad vtutem
ptinet bñ agere:ita ⁊ bñ pati.In B ãt bñ ſe hʒ hõ modo cõi ⁊ hu

mano:qñ ꝓ tribulatõe iminente non recedita vtute:lʒ hoc ſu/
ſtineat cum aliq̊ anguſtia ⁊ doloꝛe:⁊ hoc fit ꝑ foꝛtitudinẽ:q eſt

vtus pollitica: ſʒ excellentiꝰ hoc fit ꝑ btĩtudinẽ:q̃ põt dici qᷓdã
foꝛtitudo diuina:qñ talia ſuſtinet:nõ ſoluzʒ patienter:ſʒ etiã le/
tanter:ſicut martyres q;to acerbioꝛibꝰtoꝛmentis cruciabant᷑:

tanto magis i dno letabãtur.⁊ hG̊ eſt qð dic̃: Beati ꝗ ꝑſecutiõeʒ

¶ Uos eſtis ſalterre. Pic ponũt᷑ virtutes pᷣlatoꝝ.Ad cuiꝰ eui/

nekaklnne Dieponde uener 1c.

ſentig ſcerandus ꝙ pᷣlati ſunt ſucceſſoꝛes aploꝝ:⁊ ideo de/
bẽte

——

tiuoꝝ q̃ ſunt pdicte ſupponunt᷑ eẽ in eis:⁊ ſilr ille q̃ ſequunt de

actiuis: ſed hic expꝛimunt᷑ aliq̃ ſpãlia q̃ debẽt eſſe in eis pᷣcete/
ris:⁊ pᷣmo qᷓ;tum ad eoꝝ vitã.⁊? qᷓtum ad eoꝝ doctrinam:ibi.

qm̃ ipᷣi ſaturabunt᷑. Beatimiſeri

pfecti in vita ↄtẽplatiua ⁊ actiua:⁊ ideo vtutes ↄtẽpla/

*

Nolite putare. Circa pᷣmum aduertenduz ꝙplati pceteris debent
eſſe excellentes q;tum ad q̃tuoꝛ. Pꝛimum eſt diſcretio in agendis.
dqꝛ ſunt ductoꝛes ⁊ gubernatoꝛes alioꝝ.⁊ hoc deſignat᷑ cum dicitur.

Uos eſtis ſal terre:ſicut enĩ ſale ↄdiunt᷑ oĩa
toꝝ debẽt dirigi ⁊ oꝛdiari oĩa oꝑpa ſubditoꝝ

Id nihi. va. vl. ni. vt mittat᷑ foꝛas ⁊ ↄcul

ꝙ ſi ſal eusnuerit iquᷣo ſaliet: qd
nihilũ valet vltra:niſi vt mittatur
foꝛas: ⁊ ↄculcet᷑ ab hoibꝰ. Võs
eſtis lux mundi. Moͤn põt ciuitaſ
abſcõdi ſupᷣ mõtẽ poſita.neq; ac
cẽdũt lucernã ⁊ ponũt eãſub mo
dio:ſ» ſuꝑcãdelabꝝ:vt luceat oĩ/
bᷣqĩ domo ſt᷑. Sic lſceat luxvĩa
coꝛã hoĩbꝰ:vt videãt oꝑa vꝛa bo
na: ⁊ glificẽt pꝛeʒ vim:q icelisẽ.
Molite putare qm̃ veni ſoluẽ le/
gẽ aut ꝓphetas. Nõveni ſoluere
ſ adiplere.Amẽ ꝗppe dico vob
donectrãſeat celum ⁊ terra:ita

cibaria:ita diſcretõe pᷣla

*

Hꝙ ſi ſal euanuerit.i.ſi diſcretio in pꝛelatis defecetrrſit.
nq; ſaliet᷑:q.d.ĩ nullo oꝑa ſubditoꝝ ↄdiẽt ſeu dirigent᷑.iõ ſubdit᷑

cet᷑ ab hoĩbꝰ.qꝛ tal dz re/
pelli a pᷣlatõe:ne offm p⸗/
latoꝝ in ↄſpectu hoĩium
reddat᷑ vile. Scõm in qͥ
debẽt pcellere pꝛelati ẽ
clara notitia ĩ ſcripturiſ

itelligendis.⁊ Bẽ qð dr̃.
n os eſtis lux mũdi:

ſicut enim lux eſt mani
feſtatiua oĩuz occultoꝝ
ſic pᷣlati ꝑ intelligentiã

ſacre ſcripture debẽt ex

offõ notificare alus oĩa

opa vtutuz in cui ſignũ

poꝛtant mitrã in capite.
in q̊ duo ſunt coꝛnua:qꝛ

debẽt ſcire duo teſtamẽ
ta. Tertiũ in quo debẽt

pcellere eſt ↄſtãtia ĩ op/

pᷣſſoꝛibꝰpauꝑum repᷣmẽ
dis. vnde dicit ſaluatoꝛ

Jo.io. Bonꝰ paſtoꝛ aĩaz⸗

ſuã dat pꝓouibꝰ ſuis:mecẽnariꝰ autẽ ⁊ꝗ non ẽ paſtoꝛ videt lupũ ve/

nientẽ ⁊ dimittit oues ⁊ fugit.Qõ exponẽs Gꝛeg.dic̃. Lupus etenizʒ

ſuꝑ oues venit:cuʒ glibet iniuſtꝰ ⁊ raptoꝛ fideles quoſq; atq; humi
les oppꝛimit:ſʒ is ꝗ paſtoꝛ videbat᷑ eẽ ⁊ nõ erat relingꝗt oues ⁊ fugit:
qꝛ duʒ ſibi ab eo ꝑiculuʒ metuit:reſiſtere ĩiuſticie non pᷣſumit.fugit
ãt nõ mutãdo locuʒ:ſʒ ſubtrahendo ſolatiuzʒ. ⁊ iõ paſtoꝛ bonus ciui/
tati ĩ monte poſite ↄpat᷑:qꝛ ad ipſuzʒ debent hr̃e oppꝛeſſi refugiuʒ q̃ſi

ad quoddã foꝛtalitium.⁊ hoc eſt qð dicit ſa

luatoꝛ.

nNõ põt ciuitas abſcõdi ſupꝛa montẽ ⁊c qꝛ bonus pᷣlatus in ꝑſecu
tõe nõ debet ſe abſcondere:ſʒ ad defenſionẽ gregis ſe manifeſte oñ/

dere. Quartuz ĩ quo dʒ pᷣlat excellere eſt ſãctitatis euidentia ĩ exẽ/
plis dandis:qꝛ ᷣʒ ꝙ dicit᷑ in paſtoꝛali.Tatũ dʒ excellere actõez ppli
actio pᷣſulis:q;tuzʒ diſtat a grege vita paſtoꝛis.Et iõ ↄpaĩ hic lucerne
ſup cãdelabꝝ illuĩanti totã domũ.ſʒ itẽtio recta ſubdic.
p ¶ Luceat lux ve co.ho.vt vi.oꝑa ve.bona:⁊ glo.pa.vrʒ.qꝛ nõ debẽt
de ᷓ̊ gloꝛiã ꝓpꝛi q̃rere:ſʒ gloꝛiã dei ⁊ edificationẽ ppli.

— 2% —

qMolite putare. Pic onñdit eminẽtiã pꝛelatoꝝ quãtũ ad doctrinã.
⁊ pꝛimo ponit moduʒ docendi ipſi xpᷣo ꝓpꝛiuʒ. Secundo oñdit qua
liter dʒ ei ↄfoꝛmari doctrina pᷣlatoꝝ ibi.Qui ergo ſoluerit.Circa pꝛi
muʒz aduertẽduz ꝙ chꝛiſtus nõ ſolũmõ erat doctoꝛ legis ⁊ euãgelij:
ſʒ etiã ĩſtitutoꝛ. alr tñ ⁊alr.qꝛ vetus teſtamentuz dedit mediantibꝰ
angelis: nouuz aũt ꝑ ſeipʒʒz vt.S.ĩ ꝓlogo viſuz eſt. ꝑ ſuã doctrinã nõ
debuit legẽ deſtruere ſʒ magis eã ꝑficere ⁊ adiplere.⁊ hoc eſt qð dic.
Nolite putare ⁊cc r ¶ Jota vnũ ⁊c.i.modicuʒ nõ trãſibit qð nõ im
pleat᷑. Quia iota eſt minima lr̃a hebꝛaica. Querit hic quõveꝝ ſit ꝙ
chꝛiſtus legẽ ĩpleuerit ⁊ nõ ſoluerit.videt enĩ ꝙ ipſe ſoluerit man/
data moꝛalia:qꝛ pᷣceptũ de obſeruatione ſabbati moꝛale erat ſaltez
quantuʒz ad vacatiõezʒ a coꝛpalibus operibꝰ.ſʒ ipſe ſabbato curauit.
Jo.?⁊ ſanato pcepit tollere lectuʒ ſuuʒ ĩ ſabbato.g cc. Ite· videĩ
iudicialia nõ ĩpleuerit:qꝛ mulierẽ depᷣhenſaʒ ĩ adulterio q̃ ĩ lege p/
cipiebat᷑ lapidari ipunitã abire pmiſit.vt hr Jo.S.Itẽ cerimonialia
de abſtinentia ciboꝝ in lege phibitoꝝ nõ ſeruauit:qꝛ dicit᷑ infra.iõ.
Quod intrat in os nõ coinꝗnat ⁊c.ipſe ãt fecitq̃ alus facienda dixit.
gtalibus vſus fuit. ⁊c.Cõtra pillud qð hic dicit.Nõ veni ſoluere.
Dicenduʒ ꝙ chꝛiſtus legeʒ ⁊ pꝛophas adipleuit.⁊pᷣmo declaro de le
ge. 22 de ꝓphʒis. In lege àt q̃dã erant ꝑmodũpcepti:et qdã ꝑmoduʒ
pꝓmiſſi obſeruantibus legeʒ.⁊ vtraq; adipleuit. De pceptis pz ſic. ⸗
cepta enĩ erãt ĩ triplici dr̃ia.q̃dã erant moꝛalia.ſ.pᷣcepta decalogi:⁊
alia moꝛalia in lege poſita:q faciebãt ad eoꝝ declarationem:⁊ iſta ĩ⸗/
pleuit chꝛiſtus ea obſeruãdo pfecte:⁊ ad obſeruationem eoꝝ alios
ĩcitãdo.ĩfra.iↄ.Sivis ad vitã ĩgredi ſerua mãdata.Scðo ea ipleuit
ſanuz ĩtellcm̃ eoꝝ declarando:⁊ erroꝛẽ phariſeoꝝ circa hoc exclu/
dendo vt patebit ĩfra.ĩpñti.c. ꝭ? adipleuit ea conſilia apponendo qᷓ
faciunt ad ꝑfectioꝛez mãdatoꝝ obſeruantiaz. pfectius eniʒ obuat
mãdatũ hoc.Nõ occides.ille ꝗ cauet ab ira ioꝛdinata qᷓ; ille q cauet
tm̃ ab interfectõe. Alia erãt pᷣcepta legis iudicialia.et iſta impleuit
rigoꝛẽ eoꝝ ꝑ viã mie tẽperãdo in aligbep ſeipᷣm:et alus dimiſit tẽha
mentũ ſuis miſtris.iſ.eccleſie pᷣlatis et pᷣncipibꝰterrenis catholicis:

vt de talibꝰoꝛdinẽt ſᷣm ꝙ viderint vtile cõitati fideliũ ſz varietatẽ

tpᷣʒꝝ et locoꝝ et ꝑſonarũ:et iſtud nõ fuit õſtruere legem:ſʒ magis ad
ĩplere.qꝛ ſic oꝛdinauit melioꝛẽ modũ obpᷣuatõis iuſtitie.ſic nõ õſtru
it puer qn fit vir. Lʒ enĩ trãſeat puericia:tñ remanet melioꝛ ſtatus
eiuſdẽ ꝑſone:etate mutata. lex ãt vet hũit q̃ſi ſtatũ pueri reſpectu
noue legis. ꝓpter hoc drad Gal.3. Lex pedagognr fuit in xpᷣo.i.re
głatiua ſtatus puerilis.ppter h̊ erat lex timoꝛis. ſic pueri ſub diſci⸗
plina ⁊ timoꝛe cuſtodiũtur.lexautẽ euãgelica eſt lexamoꝛis.⁊ ideo
non dz eẽ rätugrigoꝛpe⸗
naxꝝ.qꝛ ꝓpꝛiuzʒ hoĩuz ꝑfe zſi .dn Storibit ale-
crordmmagts deduci ad Vnh aut ap ex en no bßteribit Ble⸗
vtutez amoꝛe iuſticie q ge: donec oia fiant. Qui ergo 10
timoꝛe pene.Tertia pce uerit vnũð mãdati iſtis minimis
pracrat carinonialia. - z doͤcuerit ſic hoĩes:minimꝰ vo/
iſta diuidebant᷑ ĩ tria. q· zhi? j 16 .
q̃daz ꝑtinebãt ad ſacr̃a. cabit iregno celon gungt ſeceri
ſicut ẽ circunciſio quan / ⁊ docuerit: hic magn vocabit i
tuz ad omnes bomines. regno celoꝛum. Dico autem vo
vnctio quant ad reges bis:quia niſi àbundauerit iuſti/

Goncct rbfnden cia veſtra plus q;ᷓ ſcribarum et

tis legalis vel terrenire phariſeoꝛum: non intrabitis in
gis:imo dixit coꝛa pila regnũ celoꝝ. Audiſtis qꝛ dem̃ eẽ

to. Regnum meunonẽé gntigs. nõ occides.ꝗqt occiderit

de hoc mũdo.Jo.is. Et
iõ nõ hũit iſtã vnction . .
coꝛpoꝛalẽ regũ vł pontificũ:ſʒ vnctionẽ ſpũᷣalẽ a deo pr̃e habuit per
plenitudinẽ gre ſᷣm ꝙ ſcribit᷑ in pᷣs. Unxit te deus de tuus oleo le/
ticie ⁊c. Circũciſionẽ aũt ipᷣe adipleuit.pᷣmo in ſeipſo incipiendo.z:
melius ⁊ efficacius ⁊ gnãlius inſtituẽdo ſacrʒ loco ipſi.ſ.baptiſmũ.
ĩ quo ↄfert maioꝛ gra.⁊ ẽ remediũ tã viris q; mulieribꝰ.Queda etiã
cerimonialia ꝑtinebãat ad ſacrificia:ſiẽ imolatio agni paſcalis:iuge
ſacrificiũ:⁊ conſiłia.iſta aũt erant figuratiua vni pfecti ſacrificij.ſ.
xpᷣi in cruce offerẽdi.⁊ ideo iſta ĩpleuit xps vno modocoꝛpoꝛalr pati
endo:alio modo efficaciꝰſacrificiũ.ſ.euchariſti ĩſtituendo. Quedã
ãt cerimonialia ptinebãt ad ſacra.⁊ de talibꝰ erãt pcepta ꝓhibitiua
vſum aliquoꝝ ciboꝝ ⁊ ↄſilia.Et iſta adipleuit xpᷣs:qꝛ dicit Petrus
Actuũ.ii. mimundũ ⁊ cõmune non itroiuit in os meũ.⁊ multo foꝛti
us xps hoc ſeruauit.a ſic iſta pcepta adipleuit ea obſeruãdo:⁊ obſer
uationẽ melioꝛẽdeclarãdo.ꝑ talẽ eni abſtinẽtiã a coꝛpoꝛalib cibis
ſignificabat᷑ abſtinẽtia a ſpũalibꝰ iĩmũditijs.hãc aũt ĩmundiciã ĩſti/
tuit xpᷣs ĩ lege euãgelicaq̃ eſt mundiſſima:⁊ ꝑↄns debuit ceſſare fi/
guralis abſtinẽtia. Pꝛopter qð dr Act.io.Qõ deus purificauit tu ne

coõmune dixeris.qꝛ nulluscibus coingnat hoĩes:q cũ grarũ actione
pcipit᷑. Dimiſit tñ deus in oꝛdinatione ecclie de aligbꝰ abſtinentijs

faciẽdis ꝓ loco ⁊ tpe.Pʒ gex pᷣdciĩs q̃lr xpᷣ legẽ adipleuit quãtũ ad
oiĩa gnã pceptoꝝ.Secũdo ĩpleuit legẽ q;tũ ad ꝓmiſſa:pmittens tñ
obſeruãtibꝰ melioꝛa. Lex enĩ moſaica ꝓmittebat ſolũ bona tꝑalia
2 trãſitoꝛia.ſ.abũdãtiã ⁊ excellẽtiã tꝑalẽ:vt pʒ Deut.⁊p.Cuſtodias
oĩa pcepta eius:⁊ faciet te excellẽtioꝛẽ cũctis gentibus.ſʒ xpᷣs obſer
uãtibus dei mãdata ꝓmiſit bona ſpũalia ⁊ eterna.ſ.gram ĩ pnti que
pcellit oĩbus bonis tpalibꝰ.⁊ etiã głiam in futuro.infra.io.Ois ꝗ re/
liqrit ⁊c.centuplũ accipiet.ſ.ĩ pñti.qꝛ bona ſpũalia q̃ hic recipiunt᷑ in
tantũ excellunt bona tꝑalia ac ſi centenarius numerꝰ paruo nũero
ↄparet᷑.⁊ vitã eternã poſſidebit.ſ.in futuro.Pʒ igit ꝙ xpᷣ adipleuit
legẽ q;tũ ad pᷣcepta ⁊ ꝓmiſſa. Silr adĩpleuit ꝓphas.qꝛ pᷣncipalłr lo
cuti ſũt de xpᷣo ⁊ de aduẽtu eiꝰ ⁊ de his ꝗᷓ ꝑtinẽt ad ipſũ.⁊ ideo adiple
uit ꝓphetas naſcẽdo:conuerſãdo ĩ mũdo:⁊ moꝛiedo:⁊ reſurgẽdo:⁊
alia opa nf̃e ſalutl faciẽdo.ꝑꝑ qð ĩminente ſua paſſione dixit Luce
24. Oʒ ipleri ea q̃ ſcripta ſunt ĩ lege ⁊ ꝓphetis ⁊ pſalmis de me. Pʒ
Sex pᷣdictis ꝙ xpᷣs ipleuit legẽ ⁊ ꝓphetas.Ad pᷣmũ dicendũ ꝙ xpᷣus
curãdo ĩfirmũ ſabbato non feẽ ↄ legẽ.qꝛ licitũ erat facere in die ſab
bati ea q̃ ad gliã dei ꝑtinebãt.ſicut oꝛnare tẽplũ.⁊ ſacrificia offerre.

æ laudes diuinas dicere.⁊ ho. ⁊ multo foꝛtius ſanare hoĩem miracu

loſe ad oñſionẽ diuine vtutis erat licitũ:⁊ eadẽ ratione ꝙ ſanat ſu/
bito poꝛtaret lectũ ſuũ ĩ die ſabbati faciebat ad magnificationẽ mi
raculi.ꝑ q̊ enĩ oñdebat᷑ ꝙ diuina vtute erat ſic ſubito ꝑfecte ſanatꝰ:
ꝙ erat ad pꝛiſtina oꝑa plenarie reſtitutus.Ad alia duo pʒ ex pᷣdcis ĩ
coꝛpeq̃ſtionis. 45 uig ſoluerit ⁊c. Hic ↄñter oſtẽdit q̃lis debe/

at eẽ doctrina pᷣlatoꝝ ꝑↄfoꝛmitatẽ ad xpʒʒ.⁊ ponit quãdã diuiſionẽ

trimẽbꝛẽ doctoꝝ.Quidã enĩ ſũt ꝗg male viuũt ⁊ male docent.ſicut
heretici. ⁊ð iſtis dr.Qui ſoluerit vnũ ð mãdatis iſtis:male.ſ.viuẽdo
bẽ Et docuerit ſic hoĩes.alios ſilłr ꝑ falſã doctrinã coꝛꝛũpẽdo.
c inimꝰvocabit᷑ ĩ regno celoꝝ.i.ĩ eccleſia militante.qꝛ decidit a

va fide.Alij ſũt ꝗ bñ viuũt ⁊ bñ docet.⁊ tales doctoꝛes debẽt eẽ pᷣla /

ti eccleſie.ppter quod dicit. ðD ¶ Quiat fecerit ⁊ docuerit ⁊c.Alui

ſunt doctoꝛes ꝗ bñ docẽt ⁊ male viuũt.de ꝗbus dr ĩfra.⁊3. Suꝑca/

thedrã moyſi ſederũt ſcribe ⁊ phariſeiqð dicũt facite. opa a=t

eoꝛum nolite facere.dicunt enim ⁊ non faciũt.⁊ quia hoc non
ſufficit ad ſalutem.ideo dicit pꝛelatis eccleſie.

e Miſiabũ.iuſti.vr̃a pluſqᷓ ſcri.⁊ pha.non ĩtra.ĩ regnũ celoꝝ.

d. ad ſalutẽ non ſufficit bona doctrina niſi aſſit bona vita.
f 2Auaiſte qꝛ dẽʒ eſt ⁊c. Suꝑiiðſcripſit vtutes ↄtẽplatiuoꝝ ⁊

pᷣlatoꝝ ĩ gbus ↄſiſtit iuſticiaabundas.h̊ ↄſequenter deſcribit

pirtutes actiuoꝝ ĩ gbꝰↄſiſtit iuſticia ad ſalutẽ ſufficiẽs.Ad c⸗
cnidatt Snderan
J6, guté Dico düad ↄſecutio
reus erit iudicio. Ego autẽ dico ns ſalutis ſufficit
vob:qꝛ oĩs ꝗ iraſcit fri ſuo:rẽus obsuatio mãdato
erit ↄcilio. Qui aũt dixerit fri ſuo rũ decalogi. vt di/
racha:rèus erit iudicio. Qui aũt na uatoꝛifra i
e . . S bita igre
dixerit fatue: reus erit geheune di ßua mandatan
ignis. Si ergooffers munustuũ iõo ſaluatoꝛ noua

ad altare: ⁊ ibi recoꝛdatꝰ fuen qꝛ pꝛecepta moꝛalia

fratertuꝰ hʒ aliqdaduerſũ te: re / nõ ddit: ſʒ pcepta

. . E . decalogi replica/
linque ibimunꝰ tnuʒ añaltare: ? nit: adobſeruati

vãde pꝛiꝰ reconciliari fratrituo: onẽ eoꝝ hoĩes idu
⁊ tunc veniens offeres munꝰ tu/ xrit.verũ itellectũ

erroꝛes iuõoꝝ cir/
. ca h; excludedo.2
iõ diuidit᷑ ĩ tres ꝑtes.qꝛ pᷣmo dat ĩtellcm̃ aliqꝝ pᷣceptoꝝ moꝛa
ui Seso aliqua iudicialium ibi.Audiſtis qꝛ dcm̃ eſtantigꝗs:
oculũ ꝓ oculo.Tertio ĩtellcm̃ cuiuſdã pᷣcepti ĩquo fundat᷑ to/
ta lex:vʒ.de dilectione ꝓximi ibi.Audiſtis qꝛ dem̃ ẽ antigꝗs.di
liges ꝓximũ tuũ.Pꝛima adhucĩ duas.qꝛ pᷣmo dat ĩtellcm quo
rundã pᷣceptoꝝ ſcõe tabule:q̃ oꝛdinãt hoĩem ad ꝓximũ.⁊ ſcõᷣo
dat ĩtellcm cuiuſdã pᷣcepti pᷣme tabule oꝛdinãtis hoĩeʒ ad deũ
quo ꝓhibet᷑ ꝑiuriũ ibi. Iteꝝ audiſtis qꝛ dem̃ ẽ non piurabis.

Pꝛima adhuc ĩ duas.qꝛ pᷣmo dat ĩtellcm̃ cuiuſdã pᷣcepti quo ꝓ

hibet nocum̃tũ ĩ ꝑſona pꝛopꝛia.ſecundo pꝛecepti quo pꝛohibe
tur nocumẽtũ in ꝑſona coniũcta ibi.Audiſtis qꝛ dem̃ ẽ antigꝗs
non mechaberis.Iteꝝ pᷣmaĩ duas.qꝛ pᷣmo declarat pᷣceptü.ſe/

cũdo ĩfert duplex coꝛꝛelariũ ibi.Si offerſ⁊c̃. Circa pᷣmũ aduer

tendũ ꝙ iudeicredebãt ꝑ pcepta decalogi ſola oꝑa exterioꝛa p
hiberi:non motũ animi.Uñ ⁊ Joſephus.i⁊.libꝛo antigtatũ.re
pꝛobat polibiũ hiſtoꝛiographũ ꝑſarũ dicentẽ ꝙ antiochus epi
phanes moꝛtu fueratã montibus miſere ppter hoc qð volue

rat ſpoliare tẽplũ diane ĩ ꝑſide.dicens ꝙ voluntas mala non

peccatũ niſi exeat ĩ effcm.Et eodẽ modo dicebãt iudei de hoc
pᷣcepto nõ occides.qꝛ ꝑ ̊ phibet᷑ occidẽdi fem̃ ⁊ non occidẽdi

ꝓpoſitũ.⁊ B ẽ qd dic̃.Audiſtis qꝛ dem̃ eſt antigꝗs ⁊c̃.h̊ cẽ.ſic iter

ptabant᷑ pᷣceptũ B.ſʒ hũc erroꝛẽ excludit ſaluatoꝛ dicẽs.

g¶ Ego ãt dico vobis qꝛ oĩs ꝗ iraſcit᷑ fratri ſuo.vbi ſaluatoꝛ po
nit triplicẽ gradũ ire.Pꝛimus eſt ĩ coꝛde.⁊ notat᷑ cũ dr̃.Oĩs g

iraſcit.ſcõs ẽ ĩ oꝛe ꝑ vbũ ↄtumelioſũ:confuſuʒ tñ.quod notat
cũ dr.Quiaũt dixerit racha.tertius gradus eſt qñ ꝓcedit ad
ↄtumeliã determĩatã.quod notat᷑ cũ dr̃.Qui ãt dixerit fatue.
Pꝛimꝰ gradus ẽ minoꝛis culpe q; ſcõs:⁊ ſecundus qᷓ; tertius.⁊
ideo pᷣmo minoꝛ pena determinat᷑cũ dicit.
h ¶ Reus erit concilio.qꝛ minꝰẽ ꝙ iudices debeãt congregari
ad determiĩationẽ pene alicuiꝰ qᷓ; ꝙ iã ſit adiudicatꝰ.qð poni
ĩ ſcðo cuʒ dicitł. i ¶ Reus erit iudicio.⁊ hoc eſt minus qᷓ; ꝙ
aligs ſit iã extreme pene determĩatꝰqð ponit᷑ ĩ 3 gradu cũ dr.
K an erit gehẽne ignis.Conſiderãduz tñ ꝙ lzʒz ira ſit pctm̃:
v*
ſi ſit iuſta non eſt pctm eã appetere:ſʒ tm̃ ſi ſit iuſta.⁊ hoc ↄtiĩ/
git qᷓdruplr.vel qñ appetit᷑ pena eiꝰg non meruit vel plusqᷓ
mweruit.vel ſi appetat᷑ oꝛdine debito pᷣtermiſſo.vel qꝛ appetit
Ppter ĩdebitũ finẽ.vt qñ appetit᷑ ſolũ ꝑꝑ vidictã:ñ ꝑꝑiuſticiã
1 Sigoſer die ex pᷣdcis infert᷑ duplex coꝛꝛelm.pmũ reſpiẽ
placationẽ diuine offenſe.⁊ ſecũdũ euaſiont᷑ pene infligende.
ſecundũ ponit᷑ ibi.Eſto ↄſentiens ⁊c. Circa pᷣmũ aduertenduzʒ

ꝙ munus deo oblatũ nõ ꝓficit ipᷣi offerẽti niſi ſit in charitate

Chaꝛitatẽãt non hʒ niſi ꝓximo leſo ab eo velit ſatiſ facere.et
ideo dicit. Si offers munus tuũ ⁊c̃.Sequit᷑.

mMade pꝛius reconciliari ⁊c. ⁊ poteſt h̊ intelligi duplr. vno
modo pedibus coꝛpoꝛis.⁊ G dʒ fieri ſi ↄmode poſſit hr̃i ipſius

fꝛis offenſi pñntia.ſi aũt non poſſit ſufficit ire ad eũ pedib mẽ
tis.qð fit qñ hʒ ppoſitũ ſatiſ faciẽdi loco ⁊ tꝑe ↄpetẽti.⁊ G mo

do vtit᷑ eccłia romana q̃ reũ ↄfitẽtẽ abſoluit:⁊ ſibi ſatiſ factio

nẽ leſo fienda iponit. n¶ Eſtooſentiẽs. ẽ 2 coꝛelin. qa ſi

um. Eſtõ conſentiẽs aduerſario coꝝ declarando:æ

ic dr:non tñ oĩs ira.ra.n.ẽ appetitꝰ vindicte.vindictaãt

=ꝛ

K

“ , „

— = —

=
S=

onttenogdiſe

==

S=
—

=

=

=
—
=
—

=
S
= = =
S= .☚
= —— ———

— =–
—,— S = —
= —
— — —
— — —

— =
=S==ẽ
=
=
S=
SS
—
—

ſunleib

Y
Ciifinerdzir
(nictulusoi
Pühinicleqna⸗
ſcäiingümer⸗

ii Cegit
ſcihriiiii⸗
ſuglinſc ett.

1

Kerenglene
ſit urd
wſczöcept⸗
i
ntſepgy⸗
yteinrsſien
inenorſicnig⸗
Gerſviniotͦ

riföelſonori⸗

=

S
=
—

=
=

SSS
=

1
8

==
S
=—
=
E
—
—

—
S=
SS
—
=
——
=
=
—,

S.

athicznereiti
iciaseſtbei
kiſtentenen
ſenifir

e
—

1

—

4

=S=
S=

ſinibopſſi⸗

S

=
=

ngſtenus iget
ſunlgi
ucotpenon
lcachii
ſtcirofsi
liatpwlit
hon degie
n litar pie

=

=
E
E

=☛=

S
S==
—
S

Se

EE
—-

= —

EES
=SSSS
==
=

= —
=S
E

ſcienigve⸗

— = e
= -
===
—
=
—
—

=
=
=

ded dine
eng eſc
ds ii
leir tllue
Emi afund

ene, wfi
e. MWg
ino neli
ſnd creln
erezine
„ aberki
ialcidlipſchtnn
Auſinit
ſtiicenigtnſpi
Aſtse iin
mnitdeienatpini

leontmninshin

inn iine

ielgiaiſiini

Nndorccgient
di Aiſisg Miin
Srnodecartſerin
Aogiſokognenm
Gbusirlhomgi

üdicenti nodee

Emilge Nerdohh
Cnsefwinnsnin
imocodichitilitt

ticaiiſcännmutt

Nicftmipihiit
chdirſalunndis
ifnmiſftiin
iantednmtiicit
anftint hen
1s gulbselgiini
cüni Ainini
Goninifnn
ſcüdceaech;
piiſt tuin i

vabfmniigil,
rangztigiiie

Tesii het
rbifkiit

S==

¶ Dü es in viacũ eo.i.ĩ pũñti vita. b

d¶ Amẽ.i.fidelr. e

dalicat te.i.facit te ruere ĩ pdem̃ ↄſẽſũ.
i¶ Erue eũ ⁊c.nõ ẽ ſic ĩtelligẽdũ ꝙ hõ a i
eat ſe aliqͥ mẽbꝛo ſibi a deo dato pᷣuare.qꝛ ꝑ hoc nõ ſanat᷑ cu
piſcèẽtia ꝗᷓ iterius viget. Silr qꝛ ꝑviã aliã põt adhiberi aliqð re

Ale goffẽdit frẽm vult pena gehenne euadere.dʒ ei in hacvita

moꝛtali ſatiſfacere:⁊ G ẽ qõ dicit:Eſto ↄſẽtiẽs aduerſario tuo
leſoꝗ hʒ aduerſũ te:Eſto ↄſẽtiẽs ꝑ ipſius placatöes.
e foꝛte tradat te ad/
uerſari iudici ⁊ iudex tradet te miniſtro.i.diaboloꝗ ẽ execu/
toꝛ diuine iuſticie. c¶¶Et ĩ carcerẽ mittarl.i.ĩ pena ĩfernalẽ.
. ico tibi qꝛ ñ exies ide donec reddas
nouiſſimũ q̃dratẽ.i.nũqᷓ; exibis.qꝛĩ ĩferno nũqᷓ;ẽ polis reditõ

¶ Audiſtis qꝛ dem̃

e Vienbra ſal. tuo cito:dũ ẽs ivia cũ eo:nẽ foꝛte
pcepti negatiui. tradatte aduerſarius iudici: ⁊ iu
phibet nocumẽtů dextradatte miniſtro:tĩcarcerẽ
alicui ro erſons mittaris.amẽ dicò tibi: nõ exies
bimoponiebu ide donec reddas nouiſſimũ qua
ius pcepti ĩtelliem. Arãtẽ. Aüdiſtis qꝛ dem̃ ẽantiꝗs:
ſcdo ifert auoldã nõ mechaberis.Egoqt dico vob
conelarii ibi Si qꝛ ͦis viderit mulieréad ocupi
ron aauerte gu ſcẽdũ eã iam mechatꝰẽ eãicoꝛde

ludei pillud pce ſuo.qꝙ ſioculustuꝰdẽxter ſcãdali

ptü. õ ↄcupiſces ʒatte: ere eſ: ⁊ ꝓijce abste.Ex⸗
vxoꝛẽ pximi tui. peædit.n.tibi vt ꝑeat vnũmẽbꝛoꝝ
telligebãt ſigna ex „„ 1 . 9 2
terioꝛa tĩ phibita tuoꝝ:qᷓ;tõtũ coꝛpꝰ tuuʒ mittat᷑ in
vt ſüt tact ipudici. geheng ignis. Et ſi dexterã manꝰ
oſcula ⁊ hò.⁊ iõ ſic tua ſeadaliʒat teabſcide eã ⁊ ꝓij/

iſcenpiwetion vnu mẽbꝛoꝝtuoꝝqᷓ;totũcoꝛpus

facies.Silłr ꝑ ilöoh··
ceptũ.Nõ mechaberl.ĩtelligebãt actũ mechie tm̃ eẽ ꝓhibitũ.
⁊ ſic ↄcupiſcẽtia latẽs oĩoĩ coꝛde ñ expᷣſſa ſigno vel fcõ nullũ ẽ
petm.ſʒ H ẽ irrõabile.qꝛ act exterioꝛesvł ſigna ñ hũt rõeʒ pcti
niſi iq;;tũ ſũt volũtari:vt pᷣdcm̃ ẽ.⁊ iõ ſaluatoꝛ excludẽs hũc er
roꝛẽ diẽ. g ¶ Dis g viderit młierẽ ad ↄcupiſcẽdũ eã.qꝛ vide
re abſolute ñ ẽ malũ.ſʒ ĩiq;tũ ex eo ſeꝗtur ↄcupiſcẽtia ĩterioꝛ.⁊
iſta ↄcupiſcẽtia ſic pcedit.qꝛ p ex aſpcũ młier cãt᷑ ↄcupiſcẽtia
i appetitu ſenſitiuo ꝗ dr̃ ſẽſualitas ⁊ puenit actũ rõnis.⁊ ſic nõ
eſt peccatũ nec veniale nec moꝛtale.cuiꝰ rõ eſt.qꝛ talis motus
ſẽſualitatlnõ eſt ĩptãte hoĩs.⁊ ꝑ ↄns nõ eſt pctm̃.ſʒ retẽtio hui⸗
cõcupiſcẽtie poſtqᷓ; pcepta eſt bñ eſt peccatũ.vñ dicitAug.Nõ
eſt ĩ ptãte nr̃a ꝗbus viſis tãgamur:ſʒ eſt ĩ ptãte nr̃a ea reſpuere
vel acceptare.⁊ ſic pʒ ꝙ pᷣdcũs mot ſenſualitatis nõ ẽpctĩ ſʒ
mã exercende vtutis ſi ei reſiſtat᷑ ꝑ rõem. Si autẽ teneat᷑ ꝑ de/
lectationẽ moꝛoſã abſq; ↄſẽſu tñ.tũc eſt pctm̃ ſʒ veniale.Siãt
ſeqtur cõſenſus in aĩo tũc eſt peccatum moꝛtale etiam anteqᷓ;
expmat᷑ fcõ vel ſigno.⁊iõ de tali ↄcupiſcẽtia q̃ eſt ↄſenſus dicit
ſaluatoꝛ. Jã mechatus ẽ eã ĩ coꝛde uo.

2

Qõ ſi oculꝰ tuꝰ.Hic ex pᷣdictiscõcludit coꝛꝛelariũ. ſ. illud

qd facit hoĩez ruere ĩ talẽ ↄſẽſũ pᷣdem̃ eſt ſollicite vitandũ.⁊ qꝛ
aſpectꝰ ipudicus eſt hò.ideo dicit.Qõ ſi oculus tuꝰ dexter ſcã/

0 — , — —

d vitãdũ ↄcupiſcẽtiã de

mediũ efficaciꝰ.ſ.ꝑvolũtatẽ actus mẽbꝛoꝝ illicitos repᷣmẽtẽ.
qꝛ membꝛa coꝛpis mouent᷑ ad actus ſuos ꝑ voluntatẽ.⁊ iõ eru
