ↄtrariũ.Dicit tñ. Aug. ꝙ iſta maria bis vnxit dñzʒ ex hoc loco ſumẽs dicitur ſic.Pec que immediate pꝛedicta ſunt. . i ktmt
argumẽtũ.qꝛ hic dr̃ ꝙ vnxit loquendo de pᷣterito.⁊ ſequenti ca.ſilłr c¶ Et poſt hoc illis dixit:laçarus amicus noſter doꝛmit. moꝛte inmin
dixit ꝙ vnxit caput dñi. dicit igitur ꝙ pꝛima vnctio fuit ex cõtritio eius vocat doꝛmitionẽ.quia cito erat ſurrecturus. . n giften
one:quã Lucas narrat diffuſe. ⁊ hic breuiter repetit.? at fuit ex de dð¶ Sʒ vado vt a ſomno excitẽ euʒ.qꝛ tã facile ĩmo faciliꝰẽ xpo üiunſdung
uotione:que ſeq̃nti ca.deſcribitur. Conſuetudo ẽt ecclie tʒ ꝙ eadez ſuſcitare moꝛtuũ:qᷓ;alteri doꝛmiẽtem.hãc càm ſui itineris di ⸗ 4 alentrieft
mulier fuit de qua narrat Lucas tacito eius noĩe. ⁊ que hic dr̃ ſoꝛoꝛ xit ad aſſecurãdũ diſcipulos.q.d.nõ debetis timere.qꝛ nõ v W
lacari. Nec mixꝝ.qꝛ officiũ eccłiaſticum a ſancto Grego.oꝛdinatum do ad diſputãdum cũ iudeis.ſicut ante.ſʒ ad lacarũ ſuſcitandun· g
.

n n
b⸗ mandt
ſc mmnin
. ſonigin
ire rle
8 ſtocen

tnin

den
ali ien

—

—
—
=
Z=.
—
S -
== =
–

—¶ —
=E =

=-

ne Sadgtn:
dick Korſcifi
„6 Wen.
munhurmmumt
Nldee,
Eregpenewhrnn
binrosignmi
Chapmniſcitiiz
tüneziulezeſſne
õ
HecddiDrzmti
elatris oni
Mlicenindnen.

g oſtitütiit.
3 uloci elci.

ie deiney dalgt
Dectnliter itt
Lagliuhntir

☛

iniccterkirit
terü otsilreſn⸗
t eistsnſint
adi wunntizain
nurnote ütſhinn
Aheretltnuge
cünbereſinndele
lerhendg umin
geincrtin
iensdiedſi .

4

SS

=SE
☛

4

agduétũ xpᷣi puenerat. n

¶ Joannes

¶ Dixerũt di. ei due ſi doꝛmit ſal.erit.q·d. exᷣ doꝛmit ſignũ

fue curatõis.nõ eſt neceſſe ꝙ vadas illuc.nondũ.n.eràt ad ple

nũ aſſecurati ꝑ vba xpᷣi.nec mirũ.qꝛ adhuc erãt iĩfirmi ⁊ ĩꝑfecti.

d¶ Dixerat ãt ie.de moꝛ.eiꝰ.eã expᷣmẽs ꝑ doꝛmitõʒ.rõe pᷣdicta.

c¶¶ Ili aut pu.qꝛ de doꝛ.ſom.di. Szʒ vr mirabile ꝙ itellexiſſent

xpim velle ire taz longã viã ad excitandũ hoĩem de ſomno.dicẽ

dum qꝛ adhuc erãt rudes ⁊ ĩ timoꝛe poſiti:vt pʒ ex pᷣdictis.⁊ iõ

male capiebãt vba xpᷣi. Uel dicẽdũ ꝙ xpᷣs ↄſueuerat eis ꝑaboli

ce log. ⁊ ideo neſcie H’r Z
bant qdveci vado vt a ſono excitẽ euz. Dixẽ
deawictes ne Ut diſcipuli ei. Dñe ſi doꝛmit
foꝛte pabolice loqᷓ ſaluꝰerit. Dixerat ãt ieſus ð moꝛ
retur. dilTucg te eiꝰ:illiaſit putauerũt qꝛ de doꝛ
Die iirer H mitiõe ſõni dicẽt. Luᷣnc g ieſus
nikeſted. ditxit eis manifeſte. Laʒarꝰ moꝛ
e ¶ Lacar moꝛ. eſt æ tuꝰc: ⁊ gaudeo ꝑꝑ vòsvt credadñ
Gaudeder ve mer am nõ erq ibi. Sʒ eamꝰ ad enʒ.
1e Pꝛopter vos v: Dirits thoͤmas q di didim? ad
videntes ei reſuſci ↄdiſciplos. Eamꝰ nos:⁊ mo
tatõem in fide ↄfir riamur cũ eo. Vẽéit itàq; ieſus ⁊
memini. Ulſic. Et inẽit eũ q̃tuoꝛ dies iò ĩi monumẽ
veonpy to b̃tẽ. Erqt aſt bethania iuxta
vol.qꝛ ex pĩtia mea bierłymaʒ q̃ſi ſtadijs qndecim.
moꝛs enfuiſſer ine Aulti aũt ex iudeis Venerd ad
dita cu moꝛs heOE marthꝗ mariã vtↄſolarẽt eas
eumnodenenebi de fr ſuo. Martha ; vt audiuit

ſuſcitatio nõ eẽt:ꝗ qꝛieſusvenit:occũrrit illi:mariã

ti eſt vtilis vobis. qᷣt domi ſedebat. Dixit & martha
8Pirit tho. ꝗ dr ad ieſũ. Dñe ſi fuiſſes hic: ſi me⸗
A cõdiſcipuios nõ fuiſſet moꝛtuꝰ. Sʒ ⁊ nũc ſciò
ſuos eamus ⁊ nos qꝛ qcũq; popoſcerla ðo dabit ti
mo cũeo. gſteerat biða. Dicit illi ieſus. Reſurget
magis imi chn fa tuꝰ. Dicit i martha. Scio qa
piculo. Uel ſᷣm ali/ reſurget i reſurrectiõe in nouiſſi
os direbar ex mna mo die. Dicit di ieſus. Ego ſů re
Hac enor ce io ſurrectiot vita. Qdicreditime
moꝛi qᷓ; ſine illo vi / MUvW—
uere. i¶ Uenit itq; ius. Pie ↄnter agit᷑ de aduentu xpᷣtad

lacarũ.⁊ diuiditur in duas.qꝛ p̃mo agitur de eius puentione.ſe
cundo de ei ſuſceptione.ibi. Martha ergo. In pᷣma ergo parte

dr ſic. Uenit.itaq; ie.⁊ iue.eũ q̃.di.iã ĩ mo.ha.Quatuoꝛ dit᷑ ad

certitudinẽ moꝛtis.qꝛ Iz ſint alique ĩfirmitates latẽtes ꝗqbꝰ vr

aliꝗs moꝛtu ad tpᷣs.̊ tñ nõ durat ꝑ q̃tuoꝛ dies.Dic ẽt ĩ monu/
mento.i.ĩ terra recluſus.qꝛ dato ꝙ fuiſſet ibi poſitꝰ viuꝰ.nihilo
minꝰ ĩ tato tꝑe fuiſſet ibi moꝛtuꝰ. k¶ Erat ⁊c̃.q̃ſi ſtadus ꝗn/
deci qᷓ valẽt leucã excepto vno ſtadio. I ¶ Wul. autez ex iu.

ve. ⁊c.vt ↄſo.eas de fr̃e ſuo.tũ eeratnohiles dñe.tũ qꝛlocꝰerat

ſat ꝓpe. vt pʒ ex deĩ. m ¶ War. 5. Dic agit de xpi ſuſceptõe
pqͥ ad marthã.⁊?qᷓ ad mariã.ibi.et cũ hec dixiſſʒ.Pꝛĩa ĩ duas.

qꝛp xpᷣ a martha ðᷣuote ſuſcipit.⁊?fris ſui ſuſcitatio ei pmittit
ibi. Dixit illi ihs. In pᷣ pte dr̃ ſic Marta gvt audiuit qꝛ vẽit ihᷣſ.

ipſa. n. hẽbat cura domꝰ.⁊ iõ pᷣ nũciatꝰ ẽ ei aduẽtꝰ xpᷣi ꝑ aliquẽ gꝗ
aduetu xpipuen Ocur il. reuerẽt deuote. a
t do.ſe.cũ iudeis ꝗ venerat ad eas. S S

ffez ſuũ a moꝛte.tñ ĩpfecte credebat.qꝛ vf ĩnuere ꝙ ñ poſſzʒ xpᷣs
tm abſẽs quãtũ pᷣſẽs. q¶ Sʒ ⁊ nc ſcio qꝛ quecũq; popoſcer
a deo da. ti. de?. v ꝑ hoc ꝙ ñ fuiſſet edocta plene de eiꝰdeitate.

qꝛ non dixiſſet quecũq; popoſceris:ſed dixiſſʒ:quecũq; iuſſeris

fient. r. ¶ Dixit illi ieſus. Hic ſuſcitatio fris ſui ei pꝛomittitur
cum dicit. ¶ ¶ Keſurget frater tuꝰ, ſed illa intellexit hoc de
reſurrectõe futura.ideo ſubdit᷑. t ¶ Dicit ei martha ſcio quia

reſurget in reſurrectiõe ⁊c᷑.ex quo pʒ ꝙ erat de ſecta phariſeoꝝ

qᷓ;tũ ad hoc ꝙ cõfitent᷑ reſurrectõem futuram. ⁊ non de ſecta ſa
duceoꝛum qhocnegant. u

ſuã ð reſurrectõe fris ſui ppinqua. x¶¶ Ego ſuz reſurrectio.ſ.
cauſaliter. tum qꝛ reſurrectio xpᷣi ẽ cauſa nr̃e reſurrectiõis.tũ qꝛ

reſurrectio gnãlis futura fiet vᷣtute xpᷣivocãtis moꝛtuos ad iu/
dicium. pꝓ¶ E

t vita.per eẽntiam. ꝓpter qð ſum ca vite oibus

3 Qui cre.ĩ me.ſiẽ pᷣdeſtiatꝰ*.

ct ſimoͤꝛtuꝰ fuerit viuet: ⁊ ͤis q

nũ.rèdis h. Ait illi. Atiq; dñẽ
Egò credidi:qꝛ tu es xpᷣs filiꝰdei

dixiſſet: abijt vocauit mari ſo
roꝛẽ ſuã ſiletiò dicẽſ. Magꝛ adẽ
vocat te. Illà vt audiuit ſurre

Juͤgdeis q eràt cũ eaiĩ domo⁊ cõ

o. t i.g mar.ad ie.do.ſi
fu.ᷓ fr meꝰnõ fu.moꝛ.Ex q̊ͥ appet ꝙ eredebat.ipᷣʒʒ poſſe pᷣuare

icit ei ieſus.explicãs ĩtentõeʒ

viuentibus:⁊ poſſum dare vitã moꝛtuis.qꝛ qð eſttale peſſentiam eſt
cã oĩum alioꝛũ q̃ ſunt ꝑ participatiõem:vt hẽtur.z.metapbh.
ertäſimor. fue.ꝑ lapſũ ĩ pctm̃ moꝛ/
tale. b ¶ Uiuet.finalłr vita gre. ¶Et oĩs ꝗvi.⁊cre.ĩ me.fide foꝛma
ta. OR ¶ Mõ mo.iĩ eter.i.moꝛte et᷑na.lz moꝛiat᷑ mõte tꝑali.ad ſoluẽdũ
debitũ nãe. Ere. Bin petit h̊ q̃i igrans.ſʒ qrẽs ei ↄfeſſiõs ad me
ritũ.qꝛ oꝛe fit ↄfeſſio ad ſalutẽ.vt hr̃ ro.io. Arirwi do. qꝛ pxr̃i

Vvba erat iſtructa ĩ fide pleniꝰqᷓ; an.qð pʒ ex ei ſeqnti ↄfeſſiõe.iqp ex

pᷣmit᷑ ipſiꝰxpᷣi dignitas ſa
cerdotalis ⁊ regia.cũ dr̃.
g ¶ Ego cre.qꝛ tu es xpᷣs.i.
vnct.vnctio ãt debebat
regib a ſacerdotibus.2?
* oirasci bilte
e ſgivoniſ „ . hbEili?dei. ſ. nalis. 3 icar
gi buᷣnc mũdũveniſti. Et cũ hèc natiis Ficaoech iubeit.
i ¶ Quiĩ hũc mũ.ve.nõꝑ
loci mutatõs:ſʒ ꝑ carnis
aſſumptiöem. K ¶ Et
cũ hec di. Pic agit de ſu⸗
ſceptiõe xpᷣi ̊ ad mariaz.

viuit ⁊ credit ĩ me:nõ mꝛiet᷑ĩ et

„

xit cito ⁊ vẽit ad eſ.nõdũ.n.vłᷣne

rat ieſus i caſtellũ: ſj erat adhuc“ qꝛ marthaꝗ a xpo edocta.

ſtati. I ¶ Abut 2 vo. ma.
ſo. ſuã.vt audiret bonos
rumoꝛes s ipſa axpᷣo au
dierat. m ¶Siletio. pꝑ
iudeos pñtes:qrũ alig ʒ
xpm machinabant᷑.d.

ĩ loco vbi occurrerat ei martha.

ſolabant᷑ eã:cũ vidiſſẽt mariã qꝛ
cito ſurrexit ⁊ exijt:ſecuti ſũt eaʒ
dicẽtes. Qꝛ vàdit ad monumen chinabant. d.
tũ: vt ploꝛet ibi. Maria ̊ cũ ve· ne⸗ anaenen e n⸗
niſz vbi erat ieſus:vidẽs eũ ceci tvocaret maria.tñłᷣ ẽcre
dit ad pedes eiꝰ: ⁊ dixit ci. Dñe dẽdũ.qꝛ nõ ẽ ꝓbabile ꝙ
ſi fuiſſes hic:nõ eẽt moꝛtuꝰfi me martha ĩ h̊ metiret᷑.ſʒ pꝑ
us. Jſus vt vidit e ploꝛãteʒ: baeunitate eunenina us
⁊ iudeos ꝗ yenerat eũ ea ploꝛan marthe expꝛimere.
tes:infremũit ſpũ:⁊ turbauit ſe o ¶ Illa vt au. ſur. ci. ⁊ ve.
ipſum ⁊ dixit. Abipoſuiſtis ef:. adel exmaena duotde.
Bicunt ei. Domine veni⁊ vide. Pgellu tc onden aa mi⸗
Et lachꝛymatũs eſt ieſus.Dixe raclła faciẽda nõ ſe ĩgere

71 racla faciẽda nõ ſe igere⸗
runt ergo iuði.Ecce quomodo bat:x vt ex aduẽtu iudeo

amabat eum. Quidam autez ex rũ cũ maria ad ipʒ. magl

celebꝛe ⁊ notoꝛiũ eẽt mi
M MVMUV raculũ. q ¶Iu.igr ⁊c.⁊ pz⸗ẽ
lra vſq; ibi.Dicẽtes. ¶ Qꝛ vadit.ad mo.vt ploꝛet ibi.credebant
enĩ eã eẽ ſubito motã ex ↄpaſſione fr̃is ſui.qꝛ nõ audierant verbum
marthe. vt dem ẽ. s Waria ⁊c̃.cecidit ad pedes ei.qð non fece
rat martha.ex quo pʒ ꝙ maria magl amabat ieſũ ⁊ reuęxebat.·

t ¶ Et dixit ei die ſi fuiſſes hic ⁊c exponit᷑ ſicut.ẽ. v ¶ Heſus ergo.

Pic ↄnter agit᷑ de laçari ſuſcitatione.Et diuidit in duas.quia pᷣ põit
ſuſcitationis actus.ſcõo ſeqns affectꝰ.ibi. Multi ergo ex iudeis.Pꝛi
ma in tres.qꝛ pᷣ deſcribit᷑ effectio xpᷣi adlacaꝝ.ſcõo ſeq̃ns inde mur/
muratio iudeoꝝ.ibi.Dixerũt g. tertio xpᷣs ſuſcitat moꝛtuũ.ibi. Bs
Srurſũ ⁊c̃. Affectio xpᷣi ad lacaꝝ oñdit᷑ p ex ſigno.cũ dr. Ihs g vt vi/
dit eã ploꝛantẽ ⁊ iudeos ꝗ venerãt cum ea ploꝛantes.ex moꝛte amici.

X¶ Infre. ſpi. tur.ſeipᷣm.fremitꝰↄſurgit ex ĩidignatõe.iſte.n.xpᷣi fremi

tᷣ pcedebat ex ĩdignatõe eiꝰↄ diabolũ:ꝑ cuiſuggeſtiõʒ moꝛs ĩtrauit
ĩ mũdũ quẽ erat cito õbellaturꝰ.turbatio ãt illa pcedebat ex ↄpaſſiõe
lacari ⁊ ſoꝛoꝝ eiꝰ.Sciẽdũ tñ ꝙ iſte paſſiões ⁊ ↄſiles ñ erãt ĩ xpo vitio/
ſe.ſs maglvtuoſe.qꝛ nõ erãt pᷣuẽiẽtes iudiciũ rõis.ſʒ maglſeq̃ntes ⁊
ipʒ excitate.ſiẽ diẽ phᷣs.ꝗ.eth.ꝙ paſſio ire excitata ꝑ vtutẽ foꝛtitudĩi
adiunat ad actũ eiꝰfoꝛtiꝰexeq̃ndũ.⁊? oñdit᷑ affectio xpᷣi ex vbo.cũ dtĩ.
Vvi poſuiſtl eũ ⁊c̃.ʒex fcõ.cũ ſubdit᷑. t la.ẽ ie.ex pietate vidẽg
locũ ſepulture.ꝑ G et oñdit vitatẽ hũane nãe.pis.n.piculi ẽ diſcredeẽ
vaz hũ anitatẽ ĩ xpᷣo.ſic ⁊ deitatẽ.⁊ iõ vbi xpᷣs oñdit ſuã deitatẽ.adiũ⸗
gebat aliq̃ ad oclarãdũ ſuã hũanitatẽ.⁊ ecõuerſo.⁊ hͥ pʒ ĩ eiꝰnatiuita
te:qn iacẽs ĩ pᷣſepio vt hõ ĩfirmꝰ.ſtella fecit radiare ĩ celo vt ðs. Silrĩ
paſſiõe qñ ipo moꝛiẽte ex nã paſſibili ſol obſcuratẽ iuiſibilivtute ði.
Et h ſiłr ĩ ſuſcitatõe lacãi q̃driduãi:qð erat maxiĩe vtut turbatt ẽ ⁊ fle
uit ad öclarãdũ vitatẽ hũanitatſ. 3 ¶Dixerũt. hB ex affcũ xpᷣi oñdit᷑
ſeqns murmuratio. Judei.n. viderũt xpʒʒ triſtari:⁊ ꝑ ↄñs arguebãt

moꝛs illa volũtatẽ xpᷣi ſimpłr accidiſſʒ.qꝛ triſticia ẽ de his q̃ nob no

lẽtibꝰ acciderũt.vt diẽ Aug.iꝗ.ð ci.di.⁊ ꝑ ↄnñs ↄcludebãt ꝙ ñ potu⸗/
iſſz lacarũ pᷣſeruaſſe a moꝛte.⁊ B; ẽ qd dicit᷑. Dixerũt g iudei ecce quõ
amabat eum.qꝛ videbant euidẽs ſignũ.innuentes ꝑ hoc ꝙ libẽter ſi
poſſet pᷣſeruaſſet eũ a moꝛte.⁊ ex hoc vlteriꝰ miraculũ de ceco nato i

5

luminato volebant anihilare ⁊ in aliũ retoꝛquere.dictète. moti. volentes ex miraculo viſo refrenare ira eoꝝ dihm tancq; biden
a Mon poterat h̊ qui aperuit oculos ceci nati facere vt hic nõ moꝛe irrõnabilẽ. ali dicũt ꝙ male moti h̊ fecerũt.qꝛ ſicut ex ſignisvi lnnich
ret᷑:q.d.exquo nõ põt hoc.nec illud potuit.nec fecit.Iſti nõ expecta ⸗ ſis boni ⁊ electiↄuertunt.ita frequẽter mali obdurant᷑.⁊ q̊ ma aeirgnc
bant iufficiéter: ſed iudicabãt añ tps.qꝛ xpᷣ plus fecit.plus eni ẽ moꝛ gis vjr ex lra ſeqnti.vbi agii de ↄgregatiõe phiſeoꝝ ad tractan/ ſeeſcin
tuuʒz ſuſcitare q; moꝛtẽ infirmãtis ipedire. b ¶ Jeſusg. Vic ↄnñter dũu de moꝛte xpi. x:I⸗ ollegerüt g. Pic ponit᷑ effect ſuſcitati Gftemrdi
ponit᷑ lacari ſuſcitatio.Et ponũt hic ꝗnq; ꝑ oꝛdinẽ faciẽtia ad miracu onis laçari reſpectu abſentiũ.qꝛ audita ſuſcitatiòe lagari.ex ira etigtrdſan
li certitudinẽ ⁊ magnificẽtiã.ꝑtes patebũt pſeq̃ͥndo.Pꝛimũ ẽ deſcri ⁊inuidia moti ſunt ad tractandũ de moꝛte xpᷣi.Et didit᷑ in tres vaulni
ptio ſepulchꝛi qð erat ſpelũca cauata ĩ rupe mag ⁊ ꝓfunda:ita ꝙ pote qp ponit᷑ coꝝ ↄgregatio.⁊: congregatoꝝ dubitatio.ibi.Et di⸗ ſmulinnl
rant voniplaibi coebaeſ. . ehantz vnhh de⸗ etiam
coꝛpa eoꝝ ꝗ fuerũt eiulſ-/ rorſie Arorat Ri 9 ſöratmand⸗ ermiatio.ibi.Unꝰ eeeeoien
gen Pemketevn frequẽ/ ip ſis dixerũt. Non P Sterat hic ꝗ 1. atmoꝛtn ligat man 7 pedes ex ipſis. In pᷣma er/ e tgfl
ter dr in libꝛis Reg. Se· Apuit oculos ceci nati: facere vt iſtitis: ⁊ facies illi ſudario erat li go pte of ſic Lolle⸗/ ſ mninie
pultus ẽ in ſepulchꝛo pa⸗ hic nõ moꝛeret᷑: Jeſus Srurſuʒ gata.Hixit eis ieſus.Soluite eũ geruntg pontificeſ nili
na ſuon. Bi gr erat fa fremẽs ĩ ſemetipo:venitàd mo ⁊ ſinitẽ abire. Muͤlti ex iudeis Ae ant maioꝛis au timnaſſh
n ghana lapide elaule numéti. Ert aſt ſpelſica: la⸗ gq venertad mariq martha: Fati, v Cxrphe iiciin
bat᷑. Ex quo pʒ va moꝛs pis ſuꝑpoſit erat ei. Ait iẽſus. viderãt q fecit ieſus: crediderũt g videbant p alus e,
laxari.qꝛ ſi fuiſſet ibi pj.· Tollite lapidẽ. Dicit ei martha i en.Quidã aũt ex ipſis abierunt religioſi. ex gbus fa lapincnͤi
ita viu aſanus ifadtri ſoꝛoꝛ eis q moꝛtu fuerat. Dñe ad phariſeos: ⁊ dixerũt eis qfe-· cum eor rauiug gilunn
loci onuptone: thoc eit la fetet: qtriduanꝰc eni. Dicit ei citieſus. Collegérũt & põtifices um. t aduerſus ihz ſrane
quod dicitur. Jeſus erga ieſus. Mõnẽ dixi tibi:qm̃ ſi cekli ⁊ phariſei ↄcilium:⁊ dicebànt. hocnõeſt ex textu. nniſ
rurſuũ fremes ſemetibo deris videbis gliaʒ dei: Culerüt Quid facimꝰ: Qꝛ bic hõ multa ſed ſubintelligitur. nchicnn
=ð idignat 3 inalieie maͤc Slapidẽ. Jeſus qũt eleuatis ſur ſigna facit: ſi dimittimus e ſic: Sdatotanan Buggean
murmurätiũ. talis inkſi lii oclis dixit: Pater gias ago ti oẽs credet ĩeñ: ⁊ veniet romani: de tribu leni obarf nin lurſin
gnatio ẽ virtuoſa.qꝛ ſicut bi:qm audiſti me.Egõ autẽ ſcie ⁊ toͤllẽt nim locũ ⁊ gentẽ. AVnꝰ ſeiãt pmagna pte ſnfidhn
ad virtuoſum ptinet ap bãq qꝛ ſemꝑ me audis:ſj pꝛopt?r aũtẽ ex ipis cayphas noiĩe:cũ eſ/erãtð tribu ſymeõ. eti ſfe
plaudere bono.ita ⁊ indi . cireſi ſri⸗ vrerer Inti illing dirit àg. Neexilla tribu hüit —
naricotra maliun. pplm ꝗqcircũſtat dixi:vt credant ſet pontifex anni illius dixit eis. Oꝛti ſecta pharieo minlimon
. c ¶ Uenit ad monumẽtũ. qꝛ tu me miſiſti. Hec cü dixiſſet: Vos nẽſcit qcqᷓ; nec cogitat:qꝛ rum isin eignta bi⸗ (ulmmin
dr eni ſepultura monum voce magna clamauit. Lazare expedit vob vt vnus moꝛiat᷑ hõ iuspdictuz fuit He keiuſſnn !
tum. qſi monens mente. veni foꝛal. Et ſtàti pꝛodijt qfue pꝛõpplo: ⁊ nõtöta gens pereat. ne pe. Symeõ rle, eig 40
. qꝛ monet viuentes vt . ui frẽs vaſa inigta⸗· Pſczfnn, el
cogitẽt moꝛtem. . „ tis bellãtia. in ↄſili⸗ (ſygeigmͤl
d ¶ Erat aũt ſpelunca ⁊c.mõ pᷣdicto facta. e ¶ Ait ieſus. Pic ponit um eoꝝ non veniat aia mea. a ¶ Et dicebãt. Hic ponit᷑ eoꝛũ mminnüeſ
ſecũdum.ſ.lapidis amotio.cũ or̃. f ¶ Tollite lapidẽ ⁊c.dñe iam fe dubitatio ꝗd facerent de ieſu.quia habebant ratiões ad vtrãq; rucfdeſſag⸗
tet.q.d.lz aliqñ ſuſcitati ſint moꝛtui recenter.tñ ꝙ iam qtriduanꝰ ex partem.ex euidentia enim miraculoꝛũ cogebant᷑ dicere. iſkillccs
fetoꝛe ſolutꝰ reſuſcitet᷑ nõ eſt ſic auditũ.⁊ G̊ vbũ vr pceſſiſſe ex admi Quia hic hõ multa ſigna facit.⁊ ex hoc ſegtur ꝙ erat ei credẽ tteigeritdon
ratiõe marthe ⁊ eius ignoꝛãtia.qꝛ eiuſdẽ virtutis ẽ ſuſcitare moꝛtuũ duʒ magis qᷓ; mopſi.qꝛ mopſes nec tot nec tãta ſigna fecit.⁊ ma uitfidingn
vtroq; mõ.ideo ſeꝗt᷑. g ( Dicit ei ieſus.coꝛꝛigẽdo eiꝰ dictum. xime qñ populus ei pᷣmo credidit:ĩmo valde pauca:vt pʒ Exo. Ppnmbnpyn
bTonne dixi tibi qm ſi cre.vi.glo.dei.i.gloꝛioſam eiꝰvirtutẽ ĩ ſuñſci ¶ꝗ.⁊ſic habebant argumẽtũ ad ipſum recipiendũ ⁊ honoꝛandũ unmide
tatiõe fris tui. i ¶ Tulerũt g lapidem.ad pᷣceptum xpi. tanqᷓ; verũ xpᷣm.ſed econuerſo arguebãt ad ↄriũ dicentes. ftintthingitn
k ¶ Jeſus ãt. Hic ponit᷑ tertiũ.ſ.xpᷣi oro ĩ lacari ſuſcitatiõe.qð facit ad c¶ Si dimit.eũ ſic oẽs cre.iĩ eũ.ſicut in xpᷣm.⁊ qꝛ xpᷣo debebatre/ (eaabbetcöor Will
declaratõez miraculi.qꝛ iudei xpo ĩponebãt ꝙ faciebat miraculavir gimẽ ſm ſcripturas:q̃s male itelligebãt de tꝑali regno.iõ ex B Pninerüſenye
3 tute demonis.qð oñdit falſũ ꝑ hoc ꝙ in faciẽdo orat deũ:⁊ hoc ẽq videbat᷑ ſeꝗ ↄ imꝑatoꝛẽ romanũ rebellio:ꝗ tũc tꝑis dñabaĩ eis igſloagpedi
dicit᷑. Jeſus ãt ele.ſur.oculis.vt oſtẽderet nobis foꝛmà oꝛãdi:que eſt ⁊ex h̊ videbat ppinqᷓ occaſio ðſtructõis ciuitat ⁊ tẽpli pꝑ ptatẽ Peizheniterpo
peleuatiõem metis in deuũ. ¶ Dixit pr̃ gra.ago ⁊c̃. De ãt pr cele - romani impꝑu:q tunc erat maxĩa.⁊ iõ ipſi nõ hẽbant aliquã vir/ ikkagatſszeſie
ſtis magnificẽtiſſimꝰeſt.⁊ iõ ex grarũ actiõe de pteritis ad pᷣſtaãda bn/ tutẽ reſiſtendi.⁊ G̊ eſt qd ̃. d ¶ Et ve.ro.ĩtanta foꝛtitudine (gtirſmiis
ficia ſeqntia ꝓuocat᷑.̊̊ eni eſt ppum magnifici:vt hr. .ethicoꝝ. ꝙnõ poterimꝰ reſiſtere. e ¶ Et tol.lo.no.i.ciuitatẽ ⁊ tẽplum. hintiennd
m ¶ Ego aũt ſci.⁊c. In his eni ꝗ xpᷣs abſolute volebat deliberatiua vo f Vrgentecaptinddoppt ⁊ ſic pʒ ꝙ paſſio timor ſubuertebat Prirfoneti
luntate ↄfoꝛmabat᷑ dĩne volũtati:⁊ ſic exaudiebat᷑.Sciẽdũ tũ ꝙ oꝛa in eis iudiciũ rõnis. g¶ Unat exipſis. Pic ponit᷑ duby de⸗ kugroſdiſte⸗
re pr̃em ↄuẽit xpo rõne hũanitatis in qͥ ẽ minoꝛ pf̃e.nõ ãt rõne dinita terminatio.Et didit᷑in tres.q; pᷣ dubiũ determinat᷑?:ꝰ determi iriirndeſeni
tis in q̃ eſt ei eq̃lis. nSed pꝑ po.ꝗ circũ.⁊c̃.mlti enĩ ex iudeis di natio appꝛobat.ibi. Abillo ãt die.tertio a xpᷣo euitat᷑.ibi.Jeſus (aittisdfep
cebant ꝙ in beelęebub faciebat ſigna.qð remouet ↄfoꝛmandovolun aut iam nõ in palã.Pꝛima ĩ duas.qꝛ pᷣ ponit᷑ cayphe determina Püimnͤrticidi
tatẽ ſuã cũ volũtate dina. o ¶ Hec cum dixiſſet. HPic ponitur quar tio.⁊? huiꝰdetermiatõis expoſitio.ibi.Poc aũt a ſemetipſo.In ( nin
tuʒ.iſ.lacari vocatio cũ dr. Hec cũ dixiſſet voce magna clamauit ⁊c. p̃ma igit᷑ pte dr ſic. Unust ex ipſis cayphas noiĩe.nõ eſt de tex ippiegnonre⸗
facit ad declaratõem miraculi.qꝛ ſi dixiſſet in ſilentio.poſſent dicere tu.ſed itelligit᷑ nomẽ eius ꝑꝑ anctoꝛitatẽ ſui officu.vñ ſubdit. mnent. n
aduerſarij ꝙ verba magica dixiſſet vel ĩiterpoſuiſſet.ꝑ hoc ẽt tollit er h¶ Cum eèt pon.an.illiꝰ.dñs ãt pᷣceperat eẽ tm̃ vnũ ſũmũ ſacer tnicen
roꝛ eoꝝ ꝗ dicebãt aias defunctoꝝ latitare ĩ ſepulchꝛis.⁊ iõ clamauit dotẽ:⁊ ꝑ totã vitã ſuã:q̊ͥ moꝛiente aliꝰſibi ſuccederet.vñ ⁊ iĩmoꝛ buntſepoe Goni
ihᷣs voce magna in ſuſcitatiõe lacari.q̃ſi aiam reuocãs a longinꝗ.ſ.ab te eiꝰreuertebant᷑ fugitiui.ſʒ ꝑꝑcupiditatẽ ⁊ ambitiõem ſuã ſta ſelnefheefeͤ
inferno:vt ad coꝛpꝰ rediret. p¶ Et ſtatim. Hic ponit gntũ.ſ.laca / tuerũt int᷑ ſe illi ꝗq erãt de gñe ſacerdotali:vt qͥlibet ãno vn eẽt Unfereontäſhn
ri ſuſcitatio.cũ dr.Et ſtatim ꝓdijtꝗ fu.moꝛtuꝰ.q; virtꝰ dĩna opa᷑ in gillo offõ fũgeret᷑.Aliã aũt rõnẽ aſſignat Joſephꝰ.d. tꝑe hero Pninealri u
inſtanti. q¶ Ligatus manꝰ ⁊c. Pic declarat virt dina non ſolũ ſu dis aſcalonite ꝗ auxilio romanoꝝ occupauit regnũ iudee.ſacer tntiſn
ſcitãdo moꝛtuũ:ſed ẽt faciẽs exire ligatũ.ꝑ h̊ etiã apꝑet certitudo mi dotiũ cõiter vẽdebat᷑.⁊ ſic ꝑp maius lucrũ tꝑale ſũmꝰſacerdos Uirtni n
raculi inq;tũ exiuit lagcarus eo mõ quo fuerat ĩ ſepulchꝛo poſitꝰ. freqnter mutabat᷑. i ¶ Dixit eis.pꝑꝑ auẽtatẽ officij ſic locutuſ uuhnithn ge
r¶ Dixit eis ie. ſo. eũ. ᷓ pcepit alijs.lʒ poſſet facere ꝑ ſeipᷣm:vt acceden eſt.d. k ¶ Uos neſcitis qcq; nec co.q.d. pᷣma facie ꝗlibet itel⸗ ten ii
tes depꝛope ⁊ tagentes ex viſu ⁊ tactu eẽnt teſtes miraculi efficacio- ligẽs videre põt ꝙ ad moꝛtẽ hꝰhoĩs debemꝰlaboꝛare. Cuiꝰ rõ E nige u
res:ſic.S.dcm̃ eſt de amotiõe lapidis. ſ ¶ Et ſi. abire. vt ondat᷑ vere qꝛ bonũ cõe magis è eligẽdũ qᷓ; bonũ ꝑticulare.ſi aũt hõ iſte di/ farencti
ſuſcitatꝰ nõ fantaſtice.pꝑopꝑa vite.cuiuſmõi ẽ ambulatio:⁊ comeſtio mittat᷑.bonũ totiꝰppli diſſipabit᷑.vt pʒ ꝑpᷣdicta:ſᷣm eoꝝ eſtima iiun inr
22 ſilia.iõ infra dĩ ſe.c.ꝙ lacarderat vn de diſcũbentibus. tiõem. ſic ↄcludit ꝙ ſit agẽdũ ad moꝛtẽ xpi.ẽt ſi ex ꝑte eiꝰ non ſien gſent⸗
t¶ Multi g. Vic põiĩ ſuſcitatõis effectꝰ duplr.pᷣ quo ad pñtes.⁊e qad iueniatf aliq̃ cã.⁊ G eſt q dr. l ¶ Expedit vobis vt vnꝰ moꝛia ern Caitin
abutes. ibi. Collegerũt g. Effect miraculi circa pũᷣtes oñdit᷑ ex h̊ ꝙvi tur hõ.ẽt ſi eẽt bonꝰ⁊ iuſtus. m Rao po.i. ꝓ ↄſeruatõe ppli. fingcadi
ſo pᷣdicto miraculo mlti eoꝝ crediderũt xpᷣo.nec mirũ: qꝛ illud ſignũ n (Et nõ tota gens ꝑeat.ſed maneat in vita. Pic pʒ manifeſte ꝙ tnren W
fuit dine virtutis manifeſte oñſiuũ:q̃ nõ põt adeſſe ad teſtificandum paſſio inuidie ⁊ liuoꝛis cõtra xpᷣm ⁊ paſſio timoꝛis perdendigen iſttine
aliqð falſũ.⁊ hocẽ qð dr̃. Multig ⁊c̃.⁊ pʒ.ſequitur. .⸗ tem ⁊ locum.ſubuertebant in eis ratiõis iudicium.quia in nul/ W
n ¶ Quidã aũt ex ipſis ⁊c.dicũt doctoꝛes alig ꝙ hoc fecerũt bono celo locaſu licitum eſt interficere innocentem.per hoc eniʒ nõ pꝛo/ niltunie
en e ann

nen
e
en
“

2 —
— —.
— =E
SE = = =
SEe S=. = —
= = == —=?
= = = = .
– = =

—

S
=—,

n

=—–
Sm
=☛
—

—
—
—
—
—
=-
—
—
=

E

—
—
—
—
S=
=
=

—

m. Mſisn

lifieftli
abebent titt
loricgebmidin⸗
rdoeſegurganin

wenertitſggting

inopidegnerngt
Inſerhentit
Gehitd üdinn
tntntgho

gebütdeii egnaſ

ebeliogtüctgoninn
õ
öpnhihenit⸗

Awerm imafnte

loniciigtintß
nuſotimiitis
cigſis Deminmn
Cbiioctemini en
mnostwettin,
ninianmn
ibi⸗Doetitlc
mitniſicill iin
criiſtiinn
liſh cotmnin
ctnienttlinn
docaleſt Aein

Pde
ion 1 mU 4

=

in regionẽ iuxta deſertũ.vbi pauci de iudeis erant.
1

paſſioni. m

¶ Joannes

curat᷑ bonũ cõe.ſʒ magis deſtrnit. ꝓpter qð dei iudicio fem̃ eſt
vt illud malũ qð credebantꝑ moꝛtẽ xpᷣi euadere.ſ.deſtructiõe,z

loci ⁊ gẽtis.ꝑ moꝛtẽ xpᷣi incurrerũt.qꝛ ĩ penã hui pcti.romani ꝑ
titũ ⁊ veſpeſianũ locũ ⁊ gentẽ ðᷣſtruxerũt ãno.ꝗ⁊.poſt paſſionẽ

xpᷣi:ſicut fuerat a Dañ.ꝓphᷣatũ.9.ca.Et ciuitatẽ ⁊ ſanctuarium

diſſipabit ppls cũ duce venturo ⁊c̃.⁊ a ſaluatoꝛe pᷣdictũ Luc.io.
Uidens ciuitatẽ ſanctam hieriim fleuit ſuper illam.
a ¶ Poc aũt.NHic ponit᷑ pdicte determinatiõis expoſitio.q̃ gdezʒ
rvodriocioanni⸗
eudã geliſte oñdent JArara ſenzoci iti.
qualr cayphas pᷣdi/ Hze aſta ſen etiß no dixit: ſed
ctã determinatõe, cũi t põtifex qni illiꝰ ꝓphetauit:
ptulit. Quãuis eni qꝛ ieſus moꝛiturꝰerat pꝛo geẽte:⁊
L e enrideybe non tm̃ pꝛo gẽte:ſyt filios deig
Tplmoꝛte p tpalis Erat diſpſiↄgregarèt ĩ vnũ.Abil

piculi euaſtone cir· lõg die cogitauerũt vt iterficerẽt
ca pplm iudeoꝑ. tñ eß. Jeſus g iaʒ nõ in palã obula
vbuz ei ſic ſonabat batꝗpð iudeos:ſʒ abijt iregiõeʒ

arn gete pploe iuxta debtũ i ciuitatẽ q dĩ ephꝛẽ:

q ſic fuit platũ fu ⁊ ibi moꝛabat᷑ cũ diſcipulis ſuis

it pphetia dãamõö

ð futuro ꝙ xps erat
moꝛitur ꝓ ſalute ſpũali: nõ ſolũ iudeoꝝ. ſed ẽt oĩum gentium
Acredituri erãt in ipʒ.⁊ G eſt qð dr̃. DPoc ãt a ſemetipᷣo nõ dixit.

Sed cũ eẽt pontifex anni illiꝰ pphauit.qꝛ ipſo ignoꝛãte dcm̃

Bekeue vbũ hocmodo pꝛotulit:ſed ꝑ motionè alterius.
ꝓpbeticũ ꝓtulit:non rõne ſui meriti:ſed dignitatis officq.

c¶ Quia ihs erat moꝛiturꝰ ꝓgente.ſ.iudeoꝝ:qꝛ multi de iudeis

ſaluati ſunt ꝑipm. d⸗ tnõ tm̃ ꝓ gente ſua:ſed vt filios dei.

nõ qꝛ adhuc eẽnt filij deiactu:ſʒ in potẽtia ad actũ reducẽda.qꝛ

erant pᷣdeſtinati. e ¶ Quierãt diſpſi.p diuerſos ritus gẽtiliũ.

f ¶ Longregaret ĩ vinũ.i.in vnã eccłliam ex iudeis ⁊ gẽtilibꝰↄſti/
tutã:vt eſſet vnũ ouile ſiẽ ẽ vnus paſtoꝛ:vt.õ.dcm̃ ẽ pce.c.ꝑꝑ qð
BGBeñ.pe.ca.dr de xpᷣo.Ipſe erat expectatio gentiũ.nõ ſolũ iudeo
rum. Nec h̊ ẽ ↄullud qð dicit ſaluatoꝛ Mathᷣ.is.nõ ſum miſſus
niſi ad oues qᷓ pierãt domiſrł.q; ibi ſaluatoꝛ loꝗtur de ſua miſ/
ſione ad pᷣdicãdũ in ꝑſona ꝓpᷣa. Pꝛopter qð aplus dixit Ro.i⸗.
Dido eni dñm ihᷣm vpᷣm miniſtrũ fuiſſe cicũciſionis.
g¶ Ab illo. ic ponit determinatiõis cayphe appꝛobatio qᷓ;uis

eet iniq̃:qꝛ oẽs ali erãt affectati ad ꝓcurandũ moꝛtẽ xpᷣi.ſicut ⁊

ipſe.Et h̊ eſt qð or: Ab illo g diẽcogitauerũt vt interficerẽt ihʒ.

Licʒ enĩante hũiſſent volũtatẽ interficiẽdi ipᷣm:vt patuit ꝑ pᷣdi

cta tñ ex ↄſilio cayphe diffinierũt q̊ adiplere q;citius poſſent.
¶ Jeſus ãt.Nic ↄnter ponit᷑ hui determinatiõis declinatio.nõ

enĩ adbuc erat tps paſſionis xpᷣia deo poꝛdinatũ:⁊ iudeiqrebãt
occidere eũ:vt viſum c.iõ receſſit ad tpᷣs.⁊ q̊ ẽ qðdt̃.Ihs g iã nõ

in palã ambulabat apud iudeos.qᷓ;uis enĩ inter eos exñs poſſet

coꝝ ipetũ refrenare.tñ voluit ad tps latere ⁊ ſe occultare rõibꝰ
pᷣdictis.c.S.⁊.io.vbi ſilłr agit᷑ de ſua occultatiöe. i ¶ Sʒ abyt

In ciuitatẽ q̃ dĩ ephꝛem.q̃ erat ꝑua ⁊ parũ populata.
Et ibi moꝛabgt᷑ cũ diſcipulis ſuis.vſq; ad tᷣs ꝓpinquum ſue

dendũ ꝙ xpᷣs ꝑpuo tꝑe ĩ illa ciuitate ſe occultauit:qꝛ añ paſca in
hierlmvenit. Eralecnderit mul.hiero.de re.qꝛ teneban
tur de tota iudea ad ſolẽnitatẽ venire. O¶ Ante pa. vt ſancti⸗
ficarent ſeipſos.or̃onibꝰa ſacrificus.ad digne comedẽdũ agnũ
paſcalem.⁊ ſi hoc fiebat de agno figurali.multo magis ſe dz hõ
ſanctificare oꝛatõibus ⁊ bonis oꝑibꝰad digne recipiẽdum veꝝ

m imaculatũ coꝛpus ieſu chꝛiſti.

Nuerebant g Bm. vt audirẽt eiꝰdoctrinaz de cuiꝰmiraculis
audierãt famã. q ¶ Et colloquebant᷑ adinuicẽè in tẽplo ſtan

tes.qꝛ mirabant᷑ ꝙ in tãta ↄgregatiõe nõ venerat ad docẽcdum,.
ideo querebãt. Quid putatis qꝛ non venit ad diẽ feſtum: ⁊ ſub/
dit euãgeliſta qᷓſi rĩũdens qõni eoꝛum. r ¶ Dederãt enĩ pon
tifices ⁊c̃.⁊ patet littera. Pꝛopter h̊ enĩ ab eis ſicut ab ingrati
obſtinat receſſerat vſq; ad tpᷣs ſue paſſiõis diſpoſitũ.¶ Circa

pᷣdicta in hoc ca.q̃ritur vtrũ cayphas erat vere ꝓpha: Et argui

tur pᷣmo ꝙ ſic:qꝛ balaã dicit᷑ vere ꝓpheta:vt hr libꝛo Nu.2=4.⁊
tñ fuit malus hõ.donũ enim ꝓphetie aliqñ malis hoĩbus cõce⸗/
ditur.ergo malicia cayphe nõ ipediuit i eo vitateʒ ꝓphetie. Itẽ

in lr̃a drĩ hic ꝙ ꝓphetauit ꝙ ieſus eſſet moꝛiturꝰ ꝓ gente:⁊ vt fi

lios deiꝗ erant diſꝑſi cõgregaret.⁊ hoc verbũ euãgeliſte vide/
retur fal ſum. qo nullo mõ eſt dicendũ niſi cayphas fuiſſet vere
Ppbeta. Contrarium arguit᷑ per hoc ꝙ ipᷣe dixit falſum dicens

ꝛoximũ ãt erat paſcaiudeoꝝ.̊ ſubdit ad oñ/

—V————

illis qui de moꝛte xpᷣi tractabant. Expedit vobis vt vnꝰ homo moꝛia/
tur.moꝛs enĩ xpi non fuit expediẽs illis ꝗg eam pꝛocurauerũt.falſitas
aut non ſubeſt ꝓphetie.ergo ⁊c̃. Reſpõſio dicẽdũ ad ratiõem veri
ꝓphete duo requirunt᷑.Pꝛimũ eſt ꝙ habeat verã cognitionè de ali/
quo occulto reſpectu alioꝛũ hoĩum cũ quibꝰconuerſat᷑.ꝓpter hoc di/
citur ꝓpheta quaſi ꝓcul fans:vt ſupꝛa dictũ eſt:inquãtũ cognoſcit ea
que longinqua ſunt a cognitione alioꝛüũ.ꝓpter qð ſi alicui fiat appa/

ritio indicans aligd occultü.nõ dicitur ꝓpheta.ſi illud ſit ei ignotuzʒ.

Sic pharao vidit ſpicas

Pꝛoximũ qt erat paſca iudeo: ennneanirancßoo

ãſdſceéderũt multi hierlym de donoèſoꝛ ſtatu deſignan

regiõe añ paſca: vt ſanctificarẽt tem mutabilitat regno/
ſeipſ. os. Querebat ergo ieſuʒ: I rum. neuter tñ fuit pꝛo⸗/
colloquebant᷑ adinuicẽ itemplo bennleſoceogml
ſtates. Quid putatis qꝛ nõvenit onem huerunt ꝓpter qð
ad diẽ feſtũiſtũ: Dedẽrt aũt põ dicit Dan.io.intelligẽtia
tifices ⁊ phariſei madatuʒ:vt ſi eberinoner cnen
gs cognouerit vbi ſit idicet: Vt tellectuali cognitõe. ſola
gpphẽdant eum. AXII. eni viſio imaginaria non
Z facit ꝓphetam. vt viſuz

eſt. Secundo regritur ꝙ

illa cognitio fiat mediãte ſpiritu bono.maligni eni ſpũs aliquãdo re/

uelant hoibus ea q̃ ſunt alus occulta.nõ tñ ex hoc dicũt᷑ veri ꝓphete.

ſed ſolũ cum additiõe diminuente.ſicut ĩ ſacra ſcriptura dicunt᷑ fre.

quenter aliq ꝓphete baal vel ꝓphete excelſoꝝ.talis eniĩ nõ diciĩ pꝛo/

pheta abſolute.ſicut hõmoꝛtuꝰ dĩ homo.ꝓpter additiõem diminuè

tem. pphetia enivera cõputat᷑ inter ſpũs ſancti dona. Cum ergo qrit

de caypha.dicendũ ꝙ non fuit vere ꝓpheta.qꝛ nullã cognitiõem ha⸗
buit de ſecreto dñice paſſionis ꝙ eẽt futura pꝛo ſpũali ſalute humani
generis:ſed tmintendebat dare ↄſiliũ de moꝛtechꝛiſti ꝓpter timoꝛẽ
romanoꝛũ. Uerũtamẽ ſᷣm ꝙ hic dicũt Chꝛy.⁊ Aug.ſpiritus ſanctꝰ in

ploꝛatione ſui conſili ſic mouit linguam eius ꝙ ipo ignoꝛante:verba
que ꝓtulit ſignificabant xpᷣi moꝛtẽ eſſe futuram ꝓ ſpirituali hominũ
ſalute.non tũ põt dici vere ꝓpheta.ex hoc ꝙ vbũ ꝓpheticũ ignoꝛans
ꝓtulit:alio linguã eius ad hoc mouẽte.Sicut nec aſina balaaz poteſt

dici animal rationale ex hoc ꝙ verba ratõabilia ꝓtulit:vt patet Nn.
22. quia illa nõ ꝓceſſerunt ex interioꝛi conceptione ſeu ꝓpꝛia cogniè/

tione:ſed magis ex dina motione.ſm ꝙ ibidẽ dicit᷑. Aperuit dominꝰ
os aſine ⁊c. Licet enim cayphas de moꝛte xpicogitauerit ⁊ alios per
ſuum cõſilium ad hoc inducere voluerit.qð fuit ex ꝓpꝛia conceptiõe

t diabolo hoc ſuggerente:ꝙ tñ conſiliũ ſuũ ſic pꝛotulit ꝙ per verbail
la ſignificaret paſſio chꝛiſti futura ꝓ ſpuali hoĩum ſalute.̊ nullo mo

do ab eo fuit:vt dictũ eſt.qꝛ quaãtũ ad hoc ſolũ.verbũ illud erat ꝓphe
ticum.iõ per hoc nõ põt dici ꝓpheta.Ad pᷣmũ dicendũ ꝙ nõ eſt ſimile
de ipſo balaã.qꝛ q;uis fuit malus.habuit tñ verã cognitiõem occulto

ruʒz.vt ibidẽ dicit᷑: Dixit vir cuiꝰobturatus eſt oculus ꝗviſiones oĩpo

tentis videt. Cayphas aũt talem cognitiõem nõ habuit:vt viſũ eſt.⁊

ideo negatur ab eo ꝓphetia nõ ꝓpter ſuã maliciam:ſed ꝓpter cogni/

tionis defectũ.Ad ſecũdũ dicendũ ꝙ vbum eudgeliſte ẽ verum ſi bñ

intelligat. nõ enim dixit ꝙ cayphas eſſet ꝓpha:ſʒ ꝙ ꝓpphᷣicauit.i.ver

bum pꝛopheticũ ptulit.non tũ a ſemetipſo.ſicut euãgeliſta dic:ſʒ ſpũ
ſancto linguã eius ſic mouente.ipſo ignoꝛante.pꝛopter qð nõ habuit
vere rationem ꝓphetie.Argumentum etiam in contrariũ eſt ſoluen/
dum.qꝛ ſicut dictum ẽ cayphas illud verbum pꝛotulit ꝑmotionẽ ſpi/
ritus ſancti.a quo nullum eſt falſum.a ideo cayphas dicẽdo.Expedit
vobis vt vnꝰmoꝛiat᷑ hõ ⁊c̃.veruʒ dixit.ſi bene intelligat᷑ l moꝛs xpᷣi
quãtũ in ſe fuit expediẽs oĩbus etiam illis ꝗ de eius moꝛte tractane/
runt:qᷓ;uis aliqui eoꝛum per ſuã maliciã eiꝰ vtilitatem recuſauerint
ſicut ⁊ alu peccatoꝛes in peccato moꝛtali decedẽtes.
¶ In capi.ii.vbi dicitur ĩ poſtilla. Infirmitas curabilis nõ dicitur ꝓ⸗/
pꝛie languoeꝛs. EHDDõ GADLATT10.
Arnguoꝛ non ſignificat infirmitatis incurabilitatem. ꝗnimo

tate. Unde aliqñ addit huic termio languoꝛ dictio ſignificãꝰ
magnitudinẽ eius.vñ.2=. parali.⁊3. Dimiſerunt eum in languoꝛibus
magnis. Si enim languoꝛ de ſe ſignificaret incurabilitatem infirmi/
tatis ſupflue adderet᷑ magnũ.cũ quelibet infirmitas incurabilis ſit
magna. Nec facit ad ppoſituzʒ vtrũ infirmitas laçari eſſet curabilis

I debilitatez tm̃ ſignificat que ↄtingit qñq; ſine graui infirmi

via nature:vel non:qꝛ miraculũ laçari ex reſuſcitatõe maxie inſolita
ſingulariter pᷣdicatur:nõ aũt de curatione ĩfirmitatis.Eps enim ĩnu

merabiles ĩfirmitates curauerat:vt pʒ in pceſſu euange ioꝛũ.de qui/

bus tñ non ſic ſolẽnicat᷑.Curatio enĩ infirmitatũ non eſt ĩ tãto gradu
miraculoꝛũ ſicut reſuſcitatio moꝛ tui pꝛeſertim q̃driduani:vt ſanct“
Tho.in.i.ꝑte.q.io.arti.ylti.in coꝛpoꝛe queſtioniss

8

¶C In eodẽ.c.vbi d ĩ poſti.Circa h̊ͥ nðndũ ꝙ potifices erãt ð tribule.
SIcet tã ſacerdotes qᷓ; leuite rõe gnĩis tã X DITIO.
l aaron a qᷣ ſacerdotes deſcẽdebãt qᷓ; al eiuſdẽ tribꝰ a leui pa
triarcha deſcẽdiſſẽt:tñ ſoli leuite ꝗ nõ erãt ſacerdotes reti/
nuerũt ſibi nomẽ gñis. Un Nu.is.Filus aũt leui dedi oẽs decimas
iſrabelis ⁊c. In qͥ ca.plłies vocat leuitas ꝓut diſtinguũt᷑ a ſacerdoti/
bus aaronitis.vt ibidẽ pʒ:⁊ ſic ĩ multis alijs locl.vñ ſic loq̃ndo de ſa

cerdotibꝰ⁊ leuiti.ſ.pꝓut iuicẽ diſtinguunt:tenendũ ẽ ꝙ leuite nõ fue/

runt ꝑticipes in fabꝛica/

tiõe ſeu adoꝛatiõe vituli 4 .
qdð fuit maximũ pctim int᷑ Eſus ergo ante ſex dies

. bp
cetera a pplo iſrabelitico b baſce venit bethaͤniam:
ↄmiſſa. vt Exo. 32. ca. ſi⸗r vbilazar⸗ fuerat moꝛtu
e ntieines hurru ſeele⸗ us:què ſuſcitauit ieſus. Fecẽrũt
emccraatcsde pncipa- aüũt ei cenã ibi:⁊ martba miſtra/
libꝰ fuerũt ſpãlr ſᷣm opi/ 1
nãtes ꝙ aaron idolatraſſet ĩ illo facto. Pꝛimũ pʒ Exo.ʒ⁊.vbi cũ moy
ſes volẽs vindictã facere ĩ pplło idolatrãte clamaſſet.Si ꝗs ẽ dñi ad/
iũgat᷑ mihi.ſtati ſubdit᷑.Cõgregati ſũt ad eũ oẽs filu leui.⁊ ſic pz ꝙ le
uite ĩ illo actu dño adheſerut:qð ẽt hr̃ in glo.Deut.ʒ3.vbi ſic.Qũo fe/⸗
cerũt vitulũ aureũ leuite accicti gladijs iubẽte moyſea poꝛta vſq; ad
poꝛtã idolatras interfecerũt. Sʒ ↄſtat ꝙ aaron de pᷣncipalibꝰfuit ĩ il⸗
lo crine put ibidẽ pʒ.ſ.ᷣm pᷣdcõs opinãtes.Addũt ẽt hebꝛei put Ra.
mop.tradit ĩ ſuo deute.de idolatria.c.i.ꝙ lz pplłs iſrłitic płes idola/
traſſet vt ĩ młtis ⁊ varijs ſacre ſcripture locis hr.leuite tũ nũq; idola
trarũt.⁊ ſic pʒ pᷣꝰ.Scðʒ vo hr̃ expᷣſſe ĩ glo.deut.vbi.s.vbi ſuꝑ illõvbũ
ꝙ legii de leui.Judicaſti eũ ad aq̃s ↄdictõis.ſic ait.Aq̃ pplłi ſũt gꝗ ↄdi
centes clamauerũt.Crucifige crucifige eũ:⁊ ſanguis eiꝰſuꝑ nos ⁊ ſuꝑ
filios nr̃os.Ad cumulũ.n.pfectõis leui adiũgit.Qui dixit pr̃i ſuo ⁊c̃.
hec ĩ glo.Ex q̃ manifeſte hr ꝙ leui ſeꝑatPfuit ab illisꝗ clamabãt.Cru
cifige ⁊cc.⁊ x ↄns acrĩne qð ceteri iſrahelitici ↄmiſerũt in occiſiõe xpᷣi
in q̊ͥ pncipes ſacerdotũ ⁊ hò fuerũt mãifeſte ꝑticipes. Ueritas hglo.
ex ſerie lr̃e euãgeliſte põt hẽrivbi ĩ mã paſſionis xpᷣi ĩ q̃ de oĩbꝰſtatibꝰ
hebꝛeoꝝ expᷣſſa fit mentio.ſ.pontificibꝰſacerdotibꝰ:⁊ ſũmis ſacerdo
tibꝰ.ſcribis ⁊ phᷣiſeis.⁊ ho.de leuitltñ nullꝰeuãgeliſtaꝝ in hac mã le/
git᷑ facere mẽtiõeʒ:vt pʒ diſcurrẽtiq̃tuoꝛ euãgelia in mã paſſiõis.Cõ
ſtat ẽt ꝙ ĩalis euãgelicis hiſtoꝛusvbi leuite ĩterueniũt mẽtio fit ð eis
ꝓut a.ſacerdotibꝰdiſtiguunt᷑:vt.s.i.c. Miſerũt iudei ſacerdotes ⁊ le/
uitas ⁊c̃.⁊ in alijs.⁊ ſic pʒ ⁊ꝰ.Ex ꝗbus ſeꝗt ꝙ ꝓphetia iacob Geñ.pe.
Spmeon ⁊ leni frẽs ⁊c. Per poſtil.allegata:ſi ad paſſionẽ xpᷣi applice
tur ĩtelligẽda ẽ de ſymeone a qᷣ phᷣiſei ⁊ ho deſcẽderũt.⁊ de leui ĩ ꝑſo/
na ſacerdotũ tantum ſeu pontificũ ab aarone deſcẽdentium: nõ aũt
leuitis put a ſacerdotibꝰ diſtinguunt᷑.Pꝛophia vo moyſi applicãda
eſt tribui leui put diſtinguit᷑ a ſacerdotio ꝗ ĩmunes fuerũt vt iã dem̃
eſt:tã a pctõ vituli q; ab occiſione xpᷣi.⁊ ᷣm hebꝛeos ẽt a q̃cunq; idola
tria. Si ãtõ pᷣdicta obuciat᷑ de h̊ qð dr in pphetia moyſi Deut.vbi.S.
Qui dixit pr̃i ſuo ⁊ mr̃i ſue neſciovos.⁊ fribꝰſuis ignoꝛo illos ⁊c.Exꝗ/
bus vr ꝙ leuite pr̃es ⁊ matres ſilłr ⁊ frẽs ⁊ filios hẽbant idolatras ſeu
ꝓcurãtes occiſionẽ xpᷣi.Dicẽdũ ꝙ leuite admiſcebãt᷑ cũ alus tribubꝰ
in mr̃imonus ſiẽ ⁊ alie tribus:inde potuit ſepe ↄtigere ꝙ leuite hr̃ent
mr̃es ⁊ preſ mr̃uʒ ex alus tribubꝰ:ſilr ⁊ nepotes.ſ.filios ſoꝛoꝝ ꝗ dicũt
frẽs. Unde de abꝛahã ⁊ loth nepote ſuo dicebat᷑.Erẽs enĩ ſumus: vt
