vna gra.vtpote ꝓphetia vel gra miracłoꝛũ.vnꝰ alio plus abůdat.
o¶ Ideʒ vero deus qui operatur omnia in oĩbus.effectus enim pᷣme
cauſe neceſſario requiritur in omni effectu aliarũ cãruʒ. .
p Unicuiq;. hic cõſequẽter accedit ad diſtinctionem dictoꝛũ magis
in ſpali.⁊ pꝛimo gr̃arum.⁊? miniſtrationum.ibi.Et quoſda quidem

¶ Et diuiſiones miniſtra ſub capite xpᷣo vnũ coꝛpꝰ myſticuz.dicit igitur. Sicut enim coꝛ

pus vnũ ẽ ⁊c. Iſta vnitas non ẽ indiuiſibilitatis qualis eſt vni
tas puncti:nec continuitatis. qualis ẽ vnitas linee. ſed eſt vni/
tas perfectionis qua aliquod vnum perfectione ex multis con
ſtituit᷑.vt hr̃.S.metaph.ita ⁊ xpᷣs ꝗq ẽ caput nr̃ʒ vnꝰẽ ĩ ꝑſona.⁊ꝑ
ↄũs oẽs fideles ſibi iſjcti ꝑ fidẽ faciũt vnũ coꝛpPꝰmyſticũ.qð de
clarat ↄnter.d. h¶¶ Eteni in vno ſpũ.i.cõ. i ¶ Oes nos in
vnũ coꝛpus myſticũ. k ¶ Bapticati ſumꝰ.ꝗ baptiſmꝰẽ ſpũa
lis generatio. I¶ Siue iudei ſiue gentiles.q.d.hanc vnitate
nõ impedit diuerſitas gentis pꝛecedens baptiſmum.

irica tni
efegbaſih

Virocoroel

eodemopot d

Interpᷣtatio ſermonuzʒ, dicit igi

icut eniz coꝛpꝰ.Hic

ſſtden.
erootoipr
ng ibl
H bihesgnn
ſedco
ofcgilznn
uetincidi
nierikti⸗

zabeſtgutne

hisco Oherot

ritoad apie
ͤeizznue⸗
aleei ee
ccoriücögiio

de ſngis meb

aſtochzenet

copiaoirs
ſamman ad epe⸗
licpesahibll.
ztſcdealgs
ſoti. C
podeneiſed
ſofiteicehen
ſignegzde
iengicegent
fiit ptoveang
1esſtäbultt
lothoninczi
kſcnoegri
itoinmnünebr
chepcöſubati
(Muintcneril
Meofroſcitbi
7 Gi Aculti
Glicmcinei
Cahbninionnnn
oall ecte
Semhmiͤ
ſeceſa ſit
enutennin

chinemnigon

ikucti
linan
inecgeſi
nticriendi
ſginii tfri
inimuitgi
unature

ll

tiſikevoinnn
in zoftcch
ilbariton

1„

Ctßnpinſnen⸗

—
E

— =

tenſerf

— —

hlmnicöoigmn
ennein
giolnie
pinitt
hutgenilie

einittiefi

R

ſund
ate⸗
hne
Aae
n

—

nte
Wem

ſſſn⸗
ℳ.
4

besdiſtnüſtin
ciſnmatweſanme
mtonichinnin
wplinneng ann,

Lllieefe

zinds blli
(Sung,
e.
ini i

a ¶ Siue bui ſlue li. q. d. diuerſitas ditõis h

4

„

—

Ad Coꝛinthios I

vñ diẽ Ambꝛoꝰ. In dno bõa ᷣuit ⁊ bõa libertas eq̃ lãce appen

e Si to. coꝛ. oculuʒ
vbi au. q.d. tolleret

dBSi di. pes qm̃ nᷣ
ſũ ma.ñn ſũ ð coꝛ.⁊c.
.q ·d. ñ ſegt᷑.lz.n. mẽ

guant᷑.ex ill tñ pfi/
cit̃᷑ vnũ coꝛpꝰvnita

cõueniẽs.pᷣmũ c.qꝛ

duz.⁊ ſic de alus.iõ

toti coꝛpi. ocłs eni,z

i¶ Unũ ãt coꝛ.ex illis ↄſtitutũ vnitate ꝑfectõis.

dũt. t oẽs ĩ vno ſpũ po.ſu.ĩ potu ſacramẽtali. c Nã

⁊coꝛ. Boↄni ſilitudinẽ applicat mag ĩ ſpãli.⁊pᷣ qᷓ;tũ ad coꝛpꝰ nãa
le. 2? q;tũ ad myſticũ.ibi. Uos ãt eſtis. Pꝛĩa ĩ duas.qꝛ pᷣ deſcri/
bit coꝛꝑis nãlis ĩtegritatẽ.⁊?ꝰ mẽbꝛoꝝ hĩtudinẽ.ibi.Nõ poteſt.
Quãtũ ad pᷣmũ dicẽ̃. Nã ⁊ coꝛpꝰn ẽ vnũ mẽbꝝ ⁊c̃.qꝛoĩa mẽbꝛa

ↄcurrũt ad ĩtegritatẽ vniꝰ coꝛꝑis cõpoſiti ⁊ ꝑfecti ex mult oꝛ/

ganis debuiẽtib di

ĩvno ſpũ potati ſumꝰ. Hã⁊ coꝛ
půs noc ynü mebꝛi: mlta. Si
dixerit pes qm nõ ſũ manꝰ:ñ ſuʒ
de coꝛpe:nũ iõ ñ ẽ de coꝛꝑpe: Et
ſi dixerit auſ:qm̃ nõ ſũoclłus nõ
ſü de coꝛbe: nũ iõ nõẽ de coꝛpe:
itotũ còꝛpus oclłus:vbi audi
tꝰ Si totũ auditꝰ:vbi odoꝛatꝰ.

ẽact coꝛꝑiſ phyſici
oꝛganici.iõ ſubdit᷑.

bꝛa adinuicẽ diſtin

te ꝑfectõis.⁊ ſic põt

dici de ſingukmem s
bꝛis.qð ſbar vñter Nüc aut poͤſuit de? mebꝛa: vmmn
ducẽdo ad duplexi quodq; eoꝝ in coꝛꝑe ſiẽ voluit.

Quod ſi ent oĩa vnũ mebyꝝ: vbi
coꝛpꝰ: Nüc aũt multa quidẽ mẽ
bꝛa:vnũ aũt coꝛpꝰ. MNõ põt autẽ
dicere oclus manui:oꝑa tua nõ

tolleret᷑ id qðẽ ne
ceſſariũ cõpi.iõ diẽ

⁊ eodẽ mõ põt dici iqigeoantiten b. n6
de ſinglis mẽbꝛis: ſgigcomur tercan htpedlib is
qꝛ ſi ocłs ẽ neceſſa eſtis mihi neceſlarij. Sʒ multo
ricõpiad dirigedũ magis q vident᷑ mẽbꝛa coꝛꝑis in
ita man ad opera firmioꝛa eé:neceſſarioꝛà ſut. Et
dũ.⁊ pes ad ãbulã/

. 2 N— EnBene e
q̃ putãmꝰigbilioꝛa mebꝛa ee coꝛ
pon:his honoꝛe abudãtioꝛẽ cir/

ſubdit. f¶Nüc be 4 ec
qt po. de mẽ i.ſicdi cũdamꝰ.Et q ihoneſta ſũt nĩa:
ſpoſuit eaĩ cope gbüdãtioꝛẽ honeſtatẽ hñt. Hõe
vnũquodq; deſᷣuit S

2 2 ₰ +☚ 2 n e r⸗
ſta t ma nulli eget. Sʒ vs tepa
4 er ſ fonve qra vr E6) KNa
videt ꝓ toto coꝛꝛte JMUĩ S
⁊ pes ſilr ãbulat.⁊ ſicõ alis.⁊ iõ ſituãt᷑ i vnocoꝛpe. g ¶ Qſi
eẽnt.h̊ duẽ ad ⁊ ?ĩcõueniẽs.qꝛ tolleret᷑ ĩtegritas coꝛꝑis ad quã
neceſſario regrit̃᷑ diuerſitas mẽbꝛoꝝ.vt pᷣdictũ c.iõ dicit. ſi
eẽnt oĩa vnũ mẽbꝝ vbi coꝛpꝰ:ſ.oꝛganicũ ꝑfectibile ꝑ aĩaʒ.q.d.
nuſqᷓ;. pꝑ qð ſubdit᷑. h¶ Nüc ãt mul.gꝗ.mẽ.ab ĩuicẽ diſticta.
¶Mõ põt.
bic ↄñr oñdit hĩtudinẽ mẽbꝛoꝝ adiuicẽ.⁊ pᷣ qᷓ;tũ ad neceſſitatẽ
⁊ qᷓ;tũ ad cultũ exterioꝛc.ibi.Et q̃ putamꝰ.ʒꝰ qᷓ;tũ ad mutuazʒ
ſollicitudinẽ.ibi.Sʒ ĩ ipᷣʒ.qᷓ;tũ ad pꝛimũ dic̃. Nõ põt aũt dicere
oculꝰmãui oꝑa tua ñ ĩidigeo ⁊c̃.qꝛ ſiẽ manꝰĩdiget directõe ocłli.
ita oculꝰ ꝓtectiõe manꝰ ne ledat᷑.⁊ lotiõe ſi fedet᷑.⁊ ſic de alis.

¶ Sʒ mul.ma.q̃ vi.mẽ.coꝛ.iĩfirmioꝛa ecẽ.ſiẽ q̃ facile leduntur.

n¶ Neceſſa. ſũt. Directio.n.ocłi ẽ oĩibus alus mẽbꝛis valde ne
ceſſaria.⁊ ex tali mutua necitate apꝑet mãifeſte oĩia mẽbꝛað ĩ/

tegritate vni coꝛpis eẽ. n ¶ Etq̃ pu. h ↄni cõparat adiuicẽ
młbꝛa q;tũ ad cultũ exterioꝛẽ ꝗq magl adhibet᷑ mẽbꝛis ignobi/⸗

libꝰ.⁊ B ẽ qð dr.Et q̃ putamꝰignobilioꝛa mẽbꝛa eẽ coꝛꝑisyt pu

dẽda ⁊ ꝑptes egeſtiõi deuientes ꝑꝑ aliquã feditatẽ. o PHis

ho.abũ.cir.i.ea diligẽter tegimꝰ. pꝓ¶Poneſta ãt no.nul.iĩdi.
ſ.oꝑpimẽti vt facies ĩ q̃ vigẽt oẽs ſenſus. q ¶ Sʒ de tẽ. coꝛ.i.
ſicoꝛdinauit ꝙ illa membꝛaq; vidẽt᷑ ihoneſta diligẽti tegimꝰ
ex iſtictu nature cẽ actoꝛ. ¶ Ut ñ ſit ſci.ĩ coꝛ.i.vt appareat
mãifeſte ꝙ oĩa mẽbꝛa ſunt de vniꝰ coꝛꝑis ĩtegritate. ¶ Sz
ĩidipᷣm.h̊ ↄñr cõparat mẽbꝛa adinuicẽ qᷓ;dtũ ad mutuã ſollicitu
dinẽ laboꝛãdo vnũ ꝓ altero ⁊ cõpatiẽdo vnũ alteri.iõ dicit. Sʒ

alus ptibyt i tegumẽto defẽſione ⁊ ſilib¶ꝰ.

vnũ mẽ.cõ.oia mẽ.ſicut pʒ ꝙ leſo pede ſtatĩ gculꝰ aſpicit adle

ſionẽ.⁊ manꝰ apponit᷑ ad cõſolatõeʒ. vj¶Siue glo.vnũ mẽ.
bepʒ ꝙ ꝑtinẽt ad vnũ coꝛpꝰ. yUos ãat. Pic aptat ſilitudi⸗/
nẽcoꝛpis nãlis ad myſticũ.d. Uos ãt eſtis coꝛ xpᷣi.ꝑ cõiuncti
onẽ caritatis ⁊ fidei adiuicẽ ⁊ad xpz. SEt mẽ.de młe.i.de

pẽdẽtia vnũ ab altero ⁊ ad vnũ oꝛdinata. PHuiꝰ ãt coꝛpis oculi

ſũt pᷣlati ⁊ doctoꝛes ꝗ hñt alios dirigere.Auditvo clerici ꝗ ſũt
eoꝝ diſcipłi.Odoꝛatꝰr̃ligioſi ꝗ öbẽt rſpirare celeſtia.Cãt.i.In

odorẽ vnguẽtoꝝ tuoꝝ currimꝰ.manꝰãt potẽtes laici ꝗ hñt ðfẽ

zde vnitatẽ fi iped it. der̃ p potẽtiã cleꝝ 4

ra mẽbꝛa tñ ſũt valde neceſſaria.videmꝰẽt ꝙ nullꝰſtatꝰ pᷣdict ↄue/
niẽter põt ſtare ſine aljs ꝑꝑ qð debẽt ꝓ ĩuicè ſollicitare de neceſſari/
is ꝓ cõi vtilitate coꝛꝑis myſtici ſua officia exercẽtes. a (¶ Et qͥſdã.
B pꝰ diſtinctõeʒ graꝝ diſtinguit miniſtratões. Et diuidit᷑ ĩ tres ꝑtes.
qꝛ pᷣponit diſtinctõem.2ꝰ manifeſtatõem eiꝰ.ibi.Nungd oẽs vos.ʒ?

ſit coꝛpꝰei cui vᷣerat abũdãtioꝛc
tribuẽdo honoꝛẽ ůt ñ ſit ſciſma
ĩicoꝛpe: ſ iidipʒ ꝓĩdᷣicẽ ſollicita
ſint mẽbꝛa.Et fiqdpàtitvnũ mẽ
bꝝ:oↄpatiũtoĩa mẽbꝛa:ſiuẽ gliat
vnu mẽbꝝ ↄgaudet oia mebꝛa.

circa miſteriũ oꝛdiat hoĩuʒ affectõz.ibi.Emulãini. Pꝛĩa adhuc ĩ du/

as.qꝛ p diſtiguit miniſtra
tiões pᷣncipales.⁊? minꝰ
pncipales.ibi.Opitulati
ones. Maioꝛes at ecclie
miniſtri ſũt apłi.ad qͥruz

mẽ ppli.doctrina ⁊ mira/
culoꝝ oꝑatio ꝓↄfirmati
one doctrine.de his tribꝰ

Aos aüt eſi coꝛpꝰ xpᷣi:⁊ mẽbꝛ να br Luce. 9. Cõuocatis ãt

ð mẽbꝛo.Et quòſda qdẽ poſuit
de iecclia:pꝛiò aplos:ſcdo pꝛo
phas:tertiò doctoꝛes:deide vir
tutes:exidęe gias curationũ: opi
tulatiões: gubernatiõẽs: genera
üau:iterpᷣtatões pᷣmonũ. Nũ
i

li
gglcoo apli? Müquid ocs ꝓ/⸗
phe: Nũqd oẽs doctoꝛes: Hũ/
quid oẽs vᷣtutes: Nũquid oẽs
gꝛaʒ hñt curationũ: Nũqd oẽs
liguis loquũt᷑: Nũquid oes ĩter

3 melioꝛi. Et ꝗdhᷣc excelletio/
dᷣiꝗ vobis dẽèmonſtro. III.

Amediate reuelatioes. dD ¶ertio do. gꝗ

rẽ

duodeciʒ aplis dedit eis
ptãtẽ ſuꝑ oĩa demonia.⁊
vt lãguoꝛes curarẽt.⁊ mi
ſit illos pᷣdicare regnum
dei. ⁊c. In ptãtibꝰ at oꝛdi
nat illð qð ẽ ſupᷣmũ reb/
uat᷑ ſupᷣme potentie.alia
ãt alijs cõicãt. Regimẽ
vo ppli ſuᷣmũ ẽ ĩ his tri⸗/
bꝰ.qꝛ alia duo oꝛdinãtux
ad ipʒ.iõ regimẽ eccłie ꝓp
pꝛiꝰẽ ſtatꝰ apliciꝗ ẽ ſupe
rioꝛ ſtatꝰ ecclłie.⁊ pꝰᷣ eum
alu ſtat , oꝛdinẽ ⁊ Bẽ qðᷣ
diẽ aplłs.Et qͥſdã quidezʒ
poſuit deꝰ ĩ ecclia.i.diſpo
ſuit oꝛdinate. b ¶ Pꝛi
mü apo. gbẽ ↄmiſſuz ec
cłie regimen. Luce.22.
Ego diſpono vobis ſiẽ di
ſpoſuit mihi pr̃ meus re/
gnũ ⁊cc. c ¶ Scðo pꝛo
phetas.accipientes a deo

fiEmũlamini aut chariſnia

linguis homninuz lo⸗
aquar⁊ angely caritatẽ
autẽ non habeõ:factus

rioꝛibꝰ.de his duobꝰ dr̃. Act.iʒ.Erãt ãt in eccłia q̃ erat antiochie pꝛo

phete ⁊ doctoꝛes. Nec ↄ G eſt qd dr Matth.ii.Lex ⁊ ꝓphete vſq; ad

ioãnẽ.hoc.n.d̃ de ꝓphetis pᷣnũciãtibꝰaduentũ xpᷣi in carnẽ ꝗ tunc
ceſſauerũt.ñ tñ ceſſauit ꝓphetia ſimplr. Quartꝰ gradẽ eoꝛũ ꝗbꝰ cõi
cat᷑ gra miraculoꝝ q̃ fuit cõicata alus ab aplis.⁊ qᷓ;tũ ad hoc dr.

e irtutes ſtuͦ ad eos gqfaciũt miracula in elemẽtl. f ¶ Exinde

gra.cu.q;tũ ad eos ꝗ faciũt miracula ĩ coꝛꝑibꝰhumanis. g pi/
tulatiões.hic ↄñir diſtinguit ſecũdarias adminiſtratões.d.Opitula/
tiões.qᷓ;tũ ad illosꝗ ferũt opẽ maioꝛibꝰ pᷣlatis. cò ſũt decani archi/
diaconi. hBubernatões.qᷓ;tũ ad parochiales ſacerdotes.

i ¶ Gna lin. qᷓtũ ad illos ꝗ varus liguis loqbãt᷑ ĩ ᷣmitiua eccłia.ne ꝑꝑ

defectũ idiomatlipediret᷑ euãgelica doctrina. k ¶ Interpꝛetatio/

nes ſᷣmonũ.qᷓ;tũ ad illos ꝗ occultas ſnias explanabãt. l

ũgꝗd

Cõſequẽter mãaifeſtat dictã diſtinctõez ꝑ q̊ ꝙ tũc ñ oẽs admiſtratio
nes iſte ↄcedebãt᷑ oibꝰ.ſʒ diuerſe diuerſis.ſicut diſtincta officia diſti
ctis mẽbꝛis coꝛpis.oculꝰ.n. videt ⁊ pes ãbulat.⁊ ſic de alis.nõ,n.oĩa
oĩbꝰ expediũt.iõ dr. Nũgꝗd.n.oẽs apli:ac̃.q.d.ñ.⁊ pʒ lraa. m¶Emu.
B oↄñir oꝛdinat affectõʒ hoĩum circa dcã miſteria q̃ lʒ ſint bõa ⁊ eccłie
neceſſaria.tñ ñ ſũt ſic appetẽda.ſiẽ caritas ⁊ ſilia.q faciũt hoĩem vita
eterna dignũ.ñ ſic ãt dcà miſteria.iõ diẽ apłls.Emulamini.i.õſidera/

te.

guis hominũ loquar.i.oĩuʒ hoĩuzʒ ꝑ donũ linguarũ. s ¶ Et ãgeloꝝ

ſi
idipᷣm pin. ſint ſollicita mẽbꝛa.ſic manꝰlaboꝛat ꝓ neceſſaroy
2 Rid qd patit

Chari.me.i.melioꝛa ſpũs ſcĩ dona.

miniſteria. p ¶ Excel. vo. viã. eũdi ad pr̃iaz celeſtẽ. q Demõ.
ca.ſe.¶ Jo ca.iz.vbi dr i poſtil.Circa iſtã diſtictionẽ cõſiderandũ ꝙ;

C

cut dictum é gratie gratis date.dãt᷑ ad vtilitatẽ eccłie.
b
ex aliq̃ ↄſolatiõe. Cõgaudẽt oĩg mẽ.iĩde ↄſolata.ex his oi
xa.

DDI.
Ec diſtinctio apli de diuiſione grarũ gratis dataꝑꝝ declarat
plene ĩ pᷣma ſce.q.ioi.ar.ꝗ.in coꝛpe qõis.iĩ qͥ ↄtinẽtur oĩa q̃
pic tradit poſtil.⁊ plenioꝛi modo.vide cẽ7.
Iliguis. Poſtqᷓ;ᷓ apłs docuit de gratus gratl datl.h̊ pnr tra/
ctat ð caritate q̃ idẽ ẽ cũ gra gratũ faciẽte.vł ĩſeꝑabłr ei ãne

Et ſi diſtribuero.⁊ per hec tria dona intelligit alia.dicit igitur. Si li/

er pp 2 iferioꝛẽ pplʒ. edes vovlgares hoĩes ſuo labor
vt agricultura ⁊ h totũ coꝛp myſticũ ſuſtẽtãtes.alzʒ ſint ignobilio/

officia tria ꝑtinẽt.ſ.regi⸗

reuelata alijs explanãt ife

o ¶ Et ad.pᷣter dicta

.——

t diuidit᷑ ĩ tres ꝑtes.qꝛ pᷣ oñdit eiꝰ excellẽtiã reſpcũ donoꝝ pᷣdi/
ctoꝝ qᷓ;tũ ad eineceſſitatẽ.⁊ꝰ q;tũ ad eiꝰvtilitatẽ.ibi.Caritas patiẽs
c.ʒq;tũ ad eiꝰ ſtabilitatẽ.ibi.Caritas nũqᷓ; excidit.Circa pᷣmũ oñdit
pᷣ ꝙ ſine caritate ñ valent dona q̃ ꝑtinẽt ad locutõezʒ.⁊ ꝙ nec ea q̃ ꝑt
nẽt ad cognitõʒz.ibi. Si habuero.3? ꝙ nec ea q̃ ptinẽt ad oꝑatõeʒ.ibi.

.

2 eſt αιt ρπι.
AA vE
mz ofxvj 1Poc8

—
2

de ſapientia ⁊ ſciẽtia ꝓut ſũt gratie grat date q̃ haberipꝑnt ſine cari /

tate. ſiẽ pphia ⁊ fides.nõ ãt put ſapiẽtia ⁊ ſciẽtia ꝓputt᷑ iter ſeptem

—— —

qꝛ dẽ Apoc.⁊.Caritatẽ tuã pᷣmã reliqſti.iõ ſic itelligit᷑ dem apli
Caritas nũqᷓ; excidit.i.vtẽs caritate.qꝛ ſic hñs caritatẽ non pec

Circa qð ſciẽdũ in angelis ẽ duplex cognitio. vna vidẽt diuinam maluʒz cõtra ꝓximũ eſt in eſſectu. cſie dicitur de caritate tep⸗
Acine dkoeiliamuan Soecratld, droeimedafe vidẽt eã. alia vo q ¶Mõ agit pper.i. puerſe. rI Mõ iflatur. Dic ſecido oſt, Eee
cognitio ẽ ĩ eis de alus.⁊ hec ẽ duplex.vnaẽ de miniſterus dĩne ꝓui/ dit qualiter caritas facit vitare malũ hoĩs ĩ ſeipſuʒ. pᷣmo quia ſeſeehcit
dsẽtie exequẽdis.⁊ d his ſupioꝛes loquũt᷑ ⁊ docẽt ĩferioꝛes.⁊ ñ ecouer remouet inoꝛdinationẽ ſuperbie que eſt pꝛincipiuʒ oĩs mali.d. ſin⸗ ſſne
ſo. alia ↄceptibꝰ ppꝛs. ⁊ ſic t inferioꝛes docet ſupioꝛes ⁊ loquũ· Nõ iflat quia caritas excludit tumoꝛs ſupbie.inflatus eniʒ bz ſgiiiet
tur eis.ſicut ecòuerſo.Cõſiderãdũ ẽt ꝙ ĩ aãgelis ẽ aliquid nãlit᷑ notũ magnitudinẽ apparẽtem ſed nõ exiſtẽtẽ.ſic ſuꝑbus videt ſibi unpſll .
alus. ⁊ iõ q illud nãliter notũ ab vno ãgelo oꝛdinat᷑ ad manifeſtan · masnus cũ tamen nõ ſit ſecüdum veritatem. ⁊ qm ambitio eſt fueg
dũ alteri id qð ẽ ſibi occultũ tuncẽ angelica locutio.q̃ qdẽ oꝛdinatio filia ſuperbie.ideo ↄnter dicit de caritate. s ¶ Mõẽ ambitio⸗ ſo,
depegdet en vollta eage 2è =Sõ 75 αυ-be ved epe We gi facit ſavetionez —
li pponẽtisvel oꝛdinãtſ. ſum vẽlut es ſonãs aut cymba/ rits paties ẽ:bẽigna ᷑. Caritas Vitare . ſcöo quia ſſn gji
iepor loqui vni ? non ſum velut es ſongs aut IJ b A= ritas paties e⸗ bẽignae Tarntas reinonet ioꝛdinng 6 ſin
ot loe vt e non aHtiniés. Et ſi habuerò pphià: nõ emiulat: nõ agit ꝑperaʒ: nõ in nbiditart jſreiactan
alteri.ptãs igit᷑ G̊ facien Ar B. E en ee 2, 1. —e .n neum cupiclitatis. 2 ſ nliſſide
di dr ãgeli lingua. Perß nõoueri myſteria oig: ⁊ 66ẽʒ ſciẽ flatur:noe ꝗbitioſa:nõ qᷣritqͥ ſuã quãtũ ad hoc dicit᷑: niule i
ĩitelligit ꝙ Donſloctnt tiã:⁊ ſi babuerò oẽim fide ita vt ſut. No irritaf: nõ Cogitat malũ: t An Arerir q̃ ſua eliin
ſtũcũq; excellẽs ñ val,z méreg trãfferꝗ:caritatẽ ſ 6 Piniqtaté: epetedocacu ſunni⸗
ſhrc carieaiei ſubdit᷑. 8 motes ⸗ tera⸗caritate aut non no gaudet ſuß nichae⸗„gäuder. ſcadalo tertiognie len ne⸗
L a ¶ Fact ſů. ſic es ſo. aut habuero:hmihil ſü. Et ſi diſtribu St tarie⸗ ia ſ⸗ uffer⸗ oig eredit"" remouet inoꝛdina- ninig hn
5 cym. tinniens.ſonꝰenim ero ĩ cibos paupeꝝ oẽs faculta« Sig Pat 0ia ſuſtinet. Lafitas nũ tionẽ ire.iõ dicitur. ilpeſtoen
. taliũ i;tücũqz ſit diſrre tes meas: ⁊ ſi tradidẽro coꝛpᷣus cq; Excidit. Sie aonbe euacua v Noirritat i non thn
tus. no tñ ẽ viius . ſẽ aut ¶meü ita vt arded: caritatẽ aãnt nõ bunt: ſie lingue ceſſabunt: ſiue ſ ai ad iraun ſGaſſt
coꝛpꝰ viuit ꝑ aĩaʒ qua ca HOer 1. ſeili deſtruet. Ex partéè eniz ino: duantoremolz ſlteen⸗
rẽt es ⁊ cymbalũ.ſic aĩa habuero: nibil mibi Pdeſt. Ea icientia deſtruet. Ex Parte Emʒ inoꝛdinationẽ elati anolinn
ſpualit viuit ꝑcaritatez. Oò nis q eimente .i undͤpſiit
ꝑp qð oĩs locutio q̃ ẽ ſne ⸗ df. r Toncogi ſenr ni
caritate moꝛtua ẽ.Es ãt eo ꝙ ẽ planũ ex vna ꝑcuſſiõe reddit ſimpli / tat malũ.i.nõ pmittit hoĩem cogitare q̃lit᷑ ꝑpficiat op. ſtepi nocho
cẽ ſonũ.iõ ſignificat eos ꝗ vitatẽ ſimpir annũciant.Cymbalũ aũt eo y¶¶ Nõ gau.ſupinigꝗ.i.nõ pmittit peccare ex elatiõe vel malicia ſidiphaneſtn
ꝙ ẽ ↄcauũ ex vna ꝑcuſſione multiplicat ſonũ.iõ ſignificat eos ꝗ vita q̃ faciũt de malo gaudere.ꝓuer.=. Letãt᷑ cũ malefecerit ⁊ exul gonoſſpſiß
tẽ multipir annũciãt adducẽdoplures ſilitudines ⁊ elicido multas tant ĩ rebꝰ peſſimis. de ꝗb facit caritas mag lugere. 3 (Co iͦboſete
ↄcluſiones ⁊ bò. Et ſi ba. Dic ↄnir idẽ ondit de donis ꝑtinenti gaudet.hic ↄnr oñdit᷑ qualr caritas fac opari bonũ.⁊ pᷣqͥ ad pxi Pteceytcz
bus ad cognitõeʒ.d.Et ſi babuero ꝓphetiã ꝑ quã occulta diuinitus mũ.cũ dĩ. Cõgaudet ãt vitati.ſ.ꝓximi q triplexẽc.ſ.veritas vite. lutenſeſbil d
reuelãt.z. Petri.i.Non voluntate humana allata ẽ aliqñ ꝓphia.ſed doctrine ⁊ iuſticie. a ¶ Oia ſuffert. ifirmitates pximi carita mi.ſerideic
ſpũ ſcõ inſpirati locuti ſũt ſci dei hoĩes ⁊c. c(Et no.mpy.oia.i.dei tiue ſuppoꝛtãdo.⁊? fac oꝑa bona erga deũ qð fit ꝑ vtutes theo⸗ il hinlo ſe⸗
tatis occulta q̃ ptinẽt ad ſapiẽtiã.S.=z. ca.Loꝗmur dei ſapiẽtiã ĩ my logicas.iõ dr. b¶ Oia credit.q t diuinit a deo ſũt traditaa Miis 'e
ſterio qᷓ abſcõdita ẽ. dD ¶ Et oẽz ſciẽ.ſiue diuinit data vt apli babu q nopũt tradi falſa cũ ſit pᷣma regulavitatis.credere vᷣooĩa que nelinesdeode
erũt.ſiue humanitus acqſitã.vt philoſophi. ec Et ſi ha. oẽz fides tradũt᷑ ab hoie leuitatis c.vñ ꝓuer.iꝗ. Innocẽes credit oĩ vbo. Ceintaiair
i. ꝑpfectã. f ¶ Ita vt mõ.trãſ.Ex H̊ obuciũt alig nulli ſcĩ habue In hebꝛeo hr̃. Stolidus credit oĩ vbo.iõ ĩnocẽtia accipit᷑ ibi p egianoil
rũt fidẽ ꝑfectã qꝛ nõ legit̃ aligs eoꝛũ montes traſtuliſſe.ſʒ hoc nõ'a defectu ſenſus. c ¶ Dia ſpat. dinitꝰ pmiſſa. ⁊ ne ſpes frangat fſanperpeelhn
let. qꝛ mãifeſtatio ſpũs ꝑ miracula dat᷑ ad vtilitatẽ ecclie.vt ſupꝛa di ꝑꝑ dilatõem.iõ ſubdit᷑. o ¶ Oia ſu. ꝑ longanimitatẽ patient᷑ Cumarunthe
ctũ ẽ.ppꝑ qð ſcĩ fecerũt miracula ꝓut vtilitati ecclie ꝓpetebat. ſicõ expectãdo ꝓmiſſa. e¶ Caritas nunqᷓ; excidit.Pic ↄnrondit oniaisdunen
petẽs fuiſſet mõtes eque trãſtuliſſẽt qꝛ maioꝛa fecerüt moꝛtuos ſu/ excellentia caritat reſpcũ alioꝝ donoꝝ q;tũ ad pꝑmanentiam. (ethonunt
ſcitãdo.cecos illuminãdo ⁊ hq fieri nõ pñt niſi vtute dĩna.trãſlatio Et diuidit᷑ in duas ꝑtes.qꝛ pᷣ ꝓponit hac ꝑmanẽtiã.2? ꝓbat eã. Noeunobſonne
vo montiũ vtute demonũ poſſet fieri ſi dimitterẽt ꝓpꝛie virtuti. ibi. Ex pte.Circa pᷣmũ dic.Caritas nũqᷓ; excidit.qð aliq malei opnnodede
g ¶ Caritatẽ ãt nõ ha.nihil ſũ.qᷓtũ ad eẽ glie. Sciẽdu ẽt ꝙ aplłs hlogi telligetes dixerũt ꝙ caritas ſelłhita nõ põt amitti.qð ẽ falſum rengſccez

CThaproco

1Vcatemce⸗

ſpũs ſcĩ dona q̃ ſũt ĩſeꝑabilit caritati ãꝗnexe. hi St ſi diſtri. Bonr cat nec auertit᷑ a deo.⁊ G̊ mõ itelligit᷑ illud.i.Jo.ʒ. Oĩs ꝗ natP ẽ Cteintüfaziti
idẽ faẽ de donis ꝑtinẽtibꝰ ad oꝑatõem.d.Et ſi diſtribuero.i.pluribꝰ ex deo nõ peccat.ſ.inq;tũ natꝰ vl vtẽs grã ĩ hac natiuitate data agſtösßſin
diuiſero.qꝛ pietas ad plura ſe extedit. ¶ Dẽs fa.meas.ꝑ h̊ tägit Itẽ dicta ſnia illoꝛũ nõ ↄuenit ĩtẽtioni apli.ꝗ nõ loꝗt hic de ceſ ſtaladöre
pfecta pietas. Matth.i.Si vis ꝑfect eẽ vade ⁊ vẽde vniuerſaque ſatiõe ſpũaliũ donoꝝ ꝑ moꝛtale pctm̃.ſʒ de ceſſatiõe donoꝛum iecio ätgia
hẽs ⁊ da pauꝑibꝰ ⁊c̃. Int᷑ oꝑa vᷣtutisq̃ ſũt ad ꝓximũ ꝓ pꝛicipali ponit ptinẽtiũ ad hãc vita ꝑ głiam ſupueniẽtẽ.⁊ B̊ mõ caritas non ex poccidistnn
opa pietatis.qꝛ ſicut dr.=. ad Timot.. Pietas ad oĩa vtilis ẽ ꝓmiſ cigdit.qꝛ ſic ẽ ĩvita ſic ꝓꝑmãebit ĩ patria cũ augmẽto. f (Siue emniien tiͤn
ſionẽ hũs vite q̃ nũc ẽ ⁊ future. k ¶ Et ſi tradi.coꝛ.meũ ⁊c. Inter ꝓphetie euacuabũt. Pꝛophʒia n.ẽreſpcũ futuri.ſtat ãt patrie melitetccs
oĩa q̃ ſuſtinet hõ ꝑꝑdeũ martyriũ ẽ potiſſimũ.⁊ maxime qñ ꝗs offert futuꝑ nõ expectabit ſʒ erit ibi finale cõplemẽtũ oĩuʒ.ſic n.pꝛo/ 6pheeeti⸗
ſe volũtarie.pꝑ qð hoc expꝛimit᷑.cũ dici.Et ſi tradidero coꝛpmeũ phetia nõ hʒ ibi locũ.Itẽ qꝛ ꝓphia ẽ cognitio enigmatica qᷓ cen ſcginihe⸗
offerendo voluntarie ꝑꝑ p I¶ Ita vt ardeam.quod eſt marty ſat ĩ pr̃ia vbiẽ clara cognitio. g ¶ Siue lin. ceſ. qõnõẽ intel/ ntiütin
rij genus acerbiſſimũ. m ¶ Caritatẽ ãt nõ ha.nihil mihi ꝓdeſt.ad ligẽdũ de coꝛpalibꝰlinguis.qꝛ ſci reſurgẽt ĩ integritate coꝛpis. frtüitici
cõſecutionẽ vite beate.quia caritas dirigit opera ad finẽ vltimũ pꝛo ſiliter h ceſſatio nõẽ ĩtelligẽda qᷓtũ ad vſũ linguarũ.qꝛ ibierit igeinnant
pter qð ipſa ſublata deficiũt ab illo fine. n ¶ Caritas patiẽs ẽᷣ. Pic laus vocał. ſᷣm ꝙ dicit glo. ſupillud pᷣs.i49. Exultatiões dei in mrunm,

imui nnie oſtẽditur eminẽtia caritatis quãtuzʒ ad vtilitateʒ.quia ꝑ

gutture eoꝛũ.ſʒ ĩtelligendũ ẽ de dono linguaꝝ qͥ aliꝗ ĩ pᷣmitiua

(pepeelltige

ipſã implẽtur omnia virtutis opera.⁊ pꝛimo hoc oſtẽditur ĩ duobus ecclia linguis varus loquebãt᷑.Actl.=. ꝑpillos qui nõ ĩtellige/ hnentfi
actibus generalibꝰ virtutis.cũ dicit: Caritas patiẽs eſt. Omnis eniz bant linguã natiuã aploꝝ.q tũc ceſſabũt.qꝛ glibet quãcũq; lin tligntnr
actus virtutis cõſiſtit in hoc ꝙ aliquis bene ſuſtinet ſibi illata mala. guã ĩtelliget.pꝑ qð n erit neceſſariũ loꝗ varis liguis.n pᷣetia irere ſie
vel in hoc ꝙ bene opatur bona.quatuz ad pꝛimũ dicitur: Caritas pa/ ſtatu gñis huani erat vn ppls ⁊ labiũvnũ oium. Señ ſi.⁊ mlto mianmn
tiens eſt. quãtũ ad ſecũdũ. o ¶ Be inma magſ vr ꝙ ſic fiet ĩ vltio ſtatu ↄſũmatõis oĩuz. bGine ſei aollemm

lis tolerãdis. ⁊ benignũ ĩ bonis opandis benignitas enĩ dicit᷑ qua
bona igneitas.qð fit car pomis ſic li

no

☛☚

L bo
ita nõ ſibi ſoli retinet ſed ad alios extẽdit. p

emulatur. Conſequẽter explicat magisin ſpecialiopera virtutũ que

pcaritatem efficiunt᷑. Et diuiditur in duas partes quia pꝛimo oſten /

dit qualiter caritas facit vitare malum. ſecundo qualiter facit age/
re bonum.ibi. Congaudet. Circa pꝛimũ ſciẽdum ꝙ homo nõ agit ma
luz cõtra deum ſic ꝙ ei noceat.ſed ſibi ⁊ pꝛoximo bene nocet.Pꝛimo
ergo oſtèdit ꝙ caritas facit vitare malum cõtra ꝓximum.⁊ hoc ma/
lũ vel eſt in affectu.vt quãdo quis dolet de bonis ꝓximi⁊ de malis
eiꝰgaudet.qð fit ꝑ ĩuidiã quã remonet caritas.qꝛ ↄtrariat᷑ ei directe.
iõ dicit: Nõ emulaĩt᷑.i.nõ iuidet.hʒ enĩ emulari plures ſignificatiões
que ↄtinentur inhoc verſu.Emuloꝛ ĩflat᷑ amat inuidetac imitar.vel

ſtru.ſ.ſcia acqſita.ñ qͥ ad ſpẽs itelligibiles vł qͥ ad hitũ.ſʒ qzad
actũg mõẽꝑↄuerſionẽ ad fãtaſinata.tali vo ↄuerſiõe ñ idiget
aĩa ſepata. i ¶ Ex pꝑte.h̊ ↄñr pbat ppoſitũ.2? ↄcludit ĩtẽtus.
ibi. Nũc ãt.Circa pᷣꝰ faẽ talẽ rõeʒ.d.Aduẽiẽte ꝑfectõetollit iꝑ
fectio ei oppõita.ſtat ãt glie ꝑfectiſſimꝰẽc.ꝭ adueniete ꝑfectõe
tollũt dona habẽtia ĩpfectõeʒ. vl ſimplrvl qᷓrũ ad id qð ẽ ipfe
ctõis.oĩa ſt hò pᷣter caritatẽq̃ idẽ cũ gr̃a gratũ faciẽte. vl hʒ eã
inſepabiliter ãnexã. i glia tollũtur oĩa ſimpłr vł̃m quid. In
iſta röne ſic ꝓcedit.qꝛ pᷣmo ponit minoꝛẽ.⁊?ꝰ maioꝛc cũ ſui odu

ctione.ibi.Cũ ãt venerit.ʒꝰminoꝛis pbatiõem.ibi. Uidemus

nũc.Circa pᷣmũ dicit.Ex ꝑte enĩ cognoſcimꝰ.i.impfectaẽ ſcien

tia nr̃a que hr̃ ĩ via.⁊ maxime illa qẽ de deo ad quem ſe bʒ itel⸗

lectus nr ſicut oculus noctue ad lucẽ ſolis..metaphłᷣ.

gonn cetert

7

laredüu⸗

n lmenti⸗

eſie mit
K. mine
Wmriäene
ca laicinleig,
Metl
è
ätidunmnid rn⸗
Nglritns uinm
ieris mtänt
neiſhodinänri
Oüglegintn

r Morgtinen
rtdicate
rtpnüicliltcii
eheniammnti
niſetgfiüſticlein
minteqichisannn
eNnögiie
ititireni Nlgnigß
amtuiina
ienuciniin
ſndechhtniiiinn
Pihißzin .
edon au 19
iialeen⸗
iraſhin inie,
i
1 üüninm 6
nnin i

ſpeculuSenſibile

xili ꝑfecto.d. dð

W
Raonz Persſp-s uππν. Gorrn Prnamcat Gοο vαα in Od X F ον

¶ Ad Coꝛinthios. I.

ai¶ Et ex pte ꝓpbe.i.lꝑfecta ẽ cognitio ꝓphetica.eo ꝙ ẽ enisma
tica.⁊ ꝑ iſta duo dona ĩtelligũtur alia ĩperfcã excludẽdo.
b¶ Cũ ãt.hic põit maioꝛc᷑.d.Cũ ãt venerit qð ꝑfectũ ẽ.i.ſtatꝰ glo/⸗
rie ꝗ pꝑfectiſſimꝰẽ. c Euacuabit᷑ qð ex ꝑte ẽ i.ĩpfectũ.qð de ¶
clarat ꝑ ſile de ſtatu puerili ĩꝑfecto.ꝗ ceſſat adueniẽte ſtatuvi /
(Küäcez puul lo.vt par.ſ.balbutiẽdo ⁊ ĩꝑfe/⸗

cte. Piebay par.appꝛobãdo aliq̃ qͥ mag eent repꝛo/

baãda.⁊ ſilr repꝛobãdo q̃ magl eẽnt appꝛobada. ¶ LCogitaba

vt par. ſ.vana ⁊ iuti
lia. gDnñ at fa.
ſuz vir euacuaui qᷓ
erãt ꝑuuli.ſ.pᷣdicta
2”ſilia pfectõi viri
li nõ ↄueniẽtia.
Uidemꝰ nũc. B
põit mioꝛis pbati /
onẽ.ſ.ꝙ alia dona a
caritate ſũt iꝑfecta
d. Uidem nuncꝑ
ʒ. n. cognoſcit tripkr.
yno mõ ꝑ ſui pñntid
ĩ ſeſu. ſiẽ lux videẽt
Ijrecipit᷑ in oclo ꝑpp
ſui diaphaneitatẽ.
aglio mõ ñ ꝑ ſui pᷣſen
tiã.ſʒ p ſpeciẽ ĩ ſen/
ſu receptaz. tñ ime
diate a ſẽſibili deri
uatã.ſic̃ videt᷑ coloꝛ.ʒ

D
*
—

iſẽſu.ſʒ ĩ alio.ſic vr aliqd ĩſpecło.Cõſiłr hr de deo triplex cogni
tio nãlis.vnoꝰ ꝑ eẽntiã ſuã q̃ ſoli deo ↄuenit.alioꝰ ꝑ ſilitudineʒ
imediate a deo deriuatã ĩ cognoſcẽte.⁊ q̊ cognitio ↄuenit ange
lo. c' eẽntia ẽ q̃dã dei ſilitudo ꝑ quã nãlit cognoſcit deũ.3 mõ
cognoſcit᷑ a nobq̃ſi ĩ ſpeclo inq;tũ ꝑ creaturas a nob cognitas
ſicut per ſpeculum ducimur in dei cognitionez. ex oꝛdine enis

cognoſcimꝰ:t ex ꝑte pꝛopha/

. bP Ks/ 4 . „ „ . „ .„
mus. Chaüt ve erit qð pfem̃ „ pꝛophètetis. Qui eni loquit lin 6
euacuabit᷑ qð ex ꝑtec.Cu eſſemnm .

ꝑuulꝰ loqᷣbar vt puul?:ſ. apiebã

vt ꝑnulus:cogitabãvt ꝑuulus.

OQn aüt fcus ſuʒ vir:euacuaui qᷣ

erãat puuli. Nidemꝰ nuũc ꝑ ſpecùᷣ
lũ i enigmate: tũc àt faciè ad fa
cic. Huũc cògnoſco ex ꝑte:tc du
tẽ cognoſca ſicut ⁊ cognitꝰſum.

NHNũc auᷣtẽ manẽt fides:ſpes:ca/

ritas:tria hec. Maiòꝛ auteʒ bo⸗

Thʒ eſt caritas. (XIIII.

Amop ſpẽz ñ deriuatã imediate a ſẽſibili

creaturarum ⁊ bonitate venimus in cognitionem ſapientie

bonitatis diuine. ideo dicit. Uidemus nunc.ſ.deuuz.
¶ Per ſpeculum in enigmate.quia hic ſimilitudo creaturarus
ad deum obſcura eſt ⁊ valde imperfecta.⁊ per conſequens no/
ſtra cognitio de deo in via. k Tunc autem.i.ĩ pria.
1Facie ad facieʒ. ⁊ cBiare nude videbimꝰ dĩnã eẽntiXã.

m¶ Nunc cognoſco.deum ex parte.i.obſcure ⁊ imperfecte.

n Tunc autem ⁊c̃.ſicut ⁊ cognitus ſum.a deo.ſic enim cogno/
ſcit eẽntiã nr̃azʒ.ita tũc cognoſcemꝰſuã.tñ li ſiẽ ñ ĩpoꝛtat eqlita
tẽ cognitõis ſʒ ſilitudinẽ tĩ lõgiquã.Si ãt ex his arguat ꝙ ca
ritas ſic alia dõa euacuat᷑.qꝛ ẽ imꝑfcã.Dicẽdũ ꝙ ñ valz.qꝛ qñ
ipfectio ↄuẽit alicui ꝑ ſe tũc euacuat᷑ adueniẽte ꝑfectiõe.ſi aũt
inſit ꝑaccidẽs manet.ſiẽ ĩpfectio ẽ de rõe puericie.ñ ãt de rõne
humãitatl.⁊ iõ adueniẽte ſtatu virili ceſſat pueritia.ñ ãt hũani
tas cui ꝑaccidẽs cõpetit ĩꝑfectio inq;tũ.ſ. ĩ puero. Imꝑfectio
voꝑ ſe reſpicit ſcietiã nr̃aʒ ⁊ ꝓphetiã.vt pᷣdictũ ẽ.pꝑqð euacuã
tur. caritati vo cõpetit impfectio ꝑaccidẽs.ſ.pꝑ impfectiones
cognitõis adiuncte. caritati.n. ↄpetit ꝑ ſeĩ deũ tẽdere.ſʒ ꝙ nũc

ipfecte tedit ĩ eũ ẽ ꝑaccidẽs ppcognitiõis ĩperfectionẽ. vt dẽʒ
Epꝑ qð manet adueniẽte cognitõe ꝑfecta. . H
o¶ Nunc autem. Pic ↄcludit ↄcluſionẽ pᷣncipalłr intentam.ſ.q

caritas excellit oĩa alia dona.d. Nunc autem.i. tempoꝛe vie.
p¶ Wanent fides ſpes caritas tria hec. per iſtam fidem 2 ſpẽ

intelligimtur iſta dona

*

de quibus non expꝛeſſe facit mentionẽ
que ſunt euacuanda inpariaaaa.
q ¶ Maioꝛ autem hoꝛum eſtcaritas. Sides enim ⁊ ſpes ſuntex
cellentioꝛa. ceteris donis euacuandis.quia ſunt virtutes theo

logice.que dãtur nobis ad coniungendũ nos deo.alia vo dona
ſit q̃dã diſpoſitiones nob date vt reddamur bñ mobiles a ſpũ
fſcò.⁊ ſic oꝛdinat᷑ ad vtutes theologicas vt ad fines.⁊ ex B ſegt
ꝓ exq caritas ẽ maioꝛ fide ⁊ ſpe.ꝙ ẽt ſit maioꝛ ceterl donis.qð
eniĩẽ maiꝰ maioꝛe ẽ maiꝰ minoꝛe. ¶ In ca.iʒ. vbi dr in poſtillł.

Poteſtas g hec faciẽdi dr ãgeli ligua. n 10
Um locutio exterioꝛ ꝑ quà aligꝗs loꝗt᷑ alteri fiat ꝑ ali
qð ſẽſibile ſignũ puta voce vł nutu vlł aliq coꝛꝑis mem
bbꝛo:puta ligua vł digito qð angełl ↄpeterenõ põt.iõ ꝗ/
daã p 8 qo or hic linguis ãgeloꝝ ĩtelligũt linguã ꝑfectoꝝ hoĩuzʒ

Poĩes.n.ꝑfecti qũqʒ ãgeli dicũtur ĩ ſcriptura.vñ dicẽdũ ẽ ſcõʒ
ſ.Tho.i.pte.q.ioꝛ.ar.i.ĩ coꝛpe qõis.ꝙ lingua ãgeloꝝ ñ ppᷣe.ſjʒ
methaphoꝛice dr̃ ipᷣa ptãs ãgeli q̃ ſuũ ↄceptũ alteri mãifeſtat.
¶ In e.c.vbi dĩ ĩ po.Es ãt eo ꝙẽ planũ ex vna ꝑcuſſiõe reddit

*

Ectaminicaritatẽ: emu

Er H̊ qð dr. Uelut es ſonãs aut cimbalũ ¶.ADDITIO.
p tiinniens intelligit ſᷣm glo.ꝙ iſta ſic ſonantia ſibi non plunt
lIzʒ alios qnq; delectent ĩ quo ẽ apꝑta cõꝑationis ſiłlitudo qꝛ ſi
tes ⁊ cimbalũ cũ pulſu aliquo nõper ſe reſonant. ſic loquens lin⸗
uis non per ſe.ſed virtute ſpũs ꝓfert ea quibꝰaudientes mulceat.
N¶ In eodẽ ca.vbi dicitur in poſtil.Omnia ſuffert.
Oc qð dr̃. Oia ſuffert itelligit ſᷣm glo.ꝓ vitate.In hoc autẽ
asð dr. Oia credit. Notãdũ ꝙ nõ dicit. Oibus credit. qꝛ non
A . „ er dib i rn vre inſer
jni ſpirit ”lig: ig qutez vf credit c. Ca. .
lamini ſpiritalia: magis autẽʒ vt ced Ecktamiglcan ſarta
tẽ. Suꝑius apo⸗/
Edlus determia
uit gratiarũ gratis data

gua: non hoibꝰ loqt i des. He⸗/
nSh aneſk⸗Se at logt my

M

ſteria. M Betit: Deib? rum cõditionẽ.hic ꝰnter
ſteria. Ha bbherat: Hoiblo circa eas ponit quandaʒ
gtàd edificqtioʒ xhpoꝛtatõeʒ compationẽ. ondens q

⁊2ſolatione5. Qui loqꝗturlĩgua Pphetia ſit eminentioꝛ
ſenetipʒ edificat: q ant ꝓphetat , ono tingrrun Ktag
Ecclia ricgr Soloatgegvee iderandum q ad ꝓphe
log liguiſ:ma⸗ üt Pp bar E: MHa tiam requirit᷑ intellectu
maioꝛ e a ꝓphat ; ꝗ logt liguis ale lumen ad intelligen /
niſi foꝛtẽ itptet vt ecclia edifica⸗ ghen ſniſicatu.
UU SS rr , ell. .
tõeʒ accipiat. Hũc at frẽs ſivene Aia baltbaſar manum .
1r0 ad os ligu 18 loqᷓns:ꝗd vobis ſcribẽtẽ. Dañ.. ille doꝛ/
H rl miens iſte vigilãs.nõ fu

Mẽ: eeeexrunt pꝛophete ppꝛie lo
quẽdo.qꝛ ñ habuerũt itellectũ viſionũ.ſʒ ioſeph ⁊ daniel ꝗ itellexe/

X rũt.veri ꝓphete fuerũt.ſic igit᷑ accipit H pphetare.ſ.viſiões ſibi vel

alus factas p lumẽ ĩtellectuale ſibi datũ expõere.vñ dr̃ Dañ.io.In/
telligetia opꝰẽ ĩ viſione. Sciẽdũ ẽt ipᷣmitiua eccłia pauci erãt qbꝰ
iminebat pᷣdicare.pꝑꝑ qð deꝰ tũc dedit donũ lingnaꝝ mult de illis vt
ſine ĩpedimto exercere poſſẽt officiũ pᷣdicatõis.Coꝛinthij vo tãq; cu⸗
rioſi magis volebãt ̊ donũ qᷓ; ꝓphetie.⁊ ſic loꝗ lingua accipit h po
locutiõe nõ itellecta ꝑfecte nec explanata.ſic grãmaticꝰ purꝰ põt log
ꝓphetias ĩ latino ñ tñ exponere.⁊ ſʒ hũc ĩtellectũ apłs pᷣfert ꝓphe
tiare loꝗ linguis.Et diuidit᷑ ĩ duas ꝑtes.qꝛ pᷣ hãc eminẽtiã ondit.2ꝰ
liter ſit vtẽdũ vtroq; dono.ibi.Quid g. Pꝛimũ oñdit duplr.pᷣ rõibꝰ
ũptis ex ꝑte fideliũ.⁊? ex ꝑte ĩfideliũ.ibi. Vrẽs mei.Pꝛĩa adhuc in
duas.qꝛ p onñdit ꝓpoſitũ q̃ ad vſũ liguaꝝ in pdicãdo.⁊? ĩ oꝛando.ibi.
MNã ſioꝛẽ.ꝛima adhuc ĩ duas.qꝛ pᷣpbat ppoſitũ ꝑrõeʒ.⁊⁊ꝑ exẽpla
ibi. Nũc ãt. Circa pᷣmũ ↄtinuat ſe ad pcedẽtia.d. Sectamini caritatẽ
eo ꝙ dixerat eã pcellere cetera dona ca.pᷣcedenti.õ ex illis q̃ſi clu
cludẽdo diẽ ꝙ pᷣ ceterl debẽt caritatẽ ſeg.veꝝtñ qꝛ ꝑꝑ h̊ñ ſũt alia do
na ↄtẽnẽda ſubdit. ſ¶ Emu.ſpi.i.deſiderate ſeu amate alia dona

vt ꝓphᷣie donũ ⁊ linguaꝝ. t¶ Magſ ãt.ſ.deſiderate. vj Clt p
phe.qꝛ ꝓphᷣʒia pcellit dona linguaꝑ.qð ↄñter ꝓbat duplici rõe.pᷣma
ponit᷑ cũ d̃. ¶ Qui.n.lo.lin.diuerſa idiomata. y¶ No ho.lo.
ii.ad vtilitatẽ hoĩuz.ſic.n.dcm̃ ẽ ſupꝛa ꝑ loꝗ lĩgua ſiue liguis ĩtelligi
tur locutio ñ ĩtellecta ſic aligs ſimplex dicẽ hoꝛascanonicas nõ tñ in/
telligit vl explanat.ſic cum ꝗs ſimplr itelligit ſignificata vboꝝ nõ
tñ ꝑfcẽ locutõis ſẽſũ.qꝛ ne ſcirz exponẽ. imo ad ĩtelligẽdũ doctoꝛe ĩ
digerz. ⁊ ij donũ liguaꝝ ñ ſufficiebat ad exhoꝛtãdũ ſiue pᷣdicandũ.ſʒ

ti ad oꝛãdũ.iõ ſubdit᷑. ʒ¶ Sʒ deo.cũ qͥ loꝗt hõ ĩ orone. a le.n.

au.i. itelligit ꝑ talẽ locutòeʒ ſẽſũ ĩteriꝰlatẽtem. b¶ Spi. ãt lo. my.
ii.ſẽſus latẽétes ꝑ donũ ꝓphie reuelãdo.⁊iõ tale donũ ſeꝗt᷑ edificatio
ecclie.iõ ſubdit᷑. c q ꝓ.i.ſibi vł alus reuelata reſat vł explanat
d ¶ Ho. lo. i. ad vtilitatẽ hoiuz. e¶¶ Ad edi.icipiẽtiũ. f¶Et ex. p
iciẽtiũ. ge Et cõ.lugẽtiũ ſeu ꝑfcõꝝ.Ex pᷣdictl foꝛmat᷑ tałrõ.IJllud
qðẽ ad honoꝛẽ dei ⁊ vtilitatẽ ꝓximi ẽ meliꝰ illo qd ẽ ad honoꝛè dei
tm̃.ꝓphᷣia vo ẽ ad vtrũq.donũ lĩiguaꝝ ad honoꝛẽ dei tin.vt pʒ ex di
ctis.̊ ⁊c̃. b¶ Qui lo. ̊ põit᷑ z rõq̃ tal ẽ. Meliꝰẽillõ q aligs ꝓficit
ſibi ⁊ aljs coi ẽ ꝓphᷣia.qᷓ; illõ q ꝓficẽ ſibi tm̃.ſicẽ donũ liguarũp ſe tñ
acceptũ qꝛ ꝑ ñ põt alios ĩſtruer.⁊ B ẽ qdð dic.Qui loꝗt᷑ ligua ſeipᷣm
edificat.ſibiꝓficiẽdo ſcripturas r̃citãs oꝛãdo vłſtudẽdo. i¶ Quiãt
pꝓ.ſcripturas reſerãdo vł explanãdo ſcriptl vł vbis. kEc.edi.i.cõ
gregatõeʒ fideliũ.⁊ ne aligꝗs ex dict crederet ñ e curãdu ð dono lin
. iõ B remouet. d. l Uo. ãt. i. öſidero. m¶ Oẽs vos lo. lĩ. tãcᷓ
aliqð bonũ. n¶¶ Ma. ãt.ſ.volo.vos. o¶ Pꝛo.qm̃ meliꝰc.iõ ſubdit᷑.
p¶ Nã ma.ẽ cc.ſi tũ vtrũq; donũ ꝑ ſe ſumat᷑.iõ ſubbit. q( liſi foꝛ.
ĩter.ſcripturas explanãdo qð ꝑtinet ad ꝓphetiã.a ſic tal hʒ vtrũq; do
nũ.ſ.liguaꝝ ⁊ ꝓphie qð ẽ meliꝰqᷓ; hre alteꝝ tm̃ ceterl paribꝰ. ncũc
ãt.hic ↄñr oñdit ꝓpoſitũ ꝑ exẽpla.⁊ pᷣꝑexẽplũ ſuiipſiꝰ.d.Nunc autẽ
fratres ſi venero ad vos linguis loquens.i.vtens tantũmodo dono
linguarũ qð habeo (¶ Quid vo.ꝓdẽe.niſi lo.vobᷣ.i.niſi vob expla

nauero dicta mea.q.d. nibil. ̊ ãt explanatio põt eẽ pꝛimo circa dĩna
hoĩbus occulta.que tñ ſcire neceſſe ẽ vel expedit.⁊ q;tum ad h̊ dicit.
Aut in reuelatiõe.2? circa humana quoꝝ cognitio ad ſaluteʒ ẽ vtilis O
vel neceſſaria.⁊ qᷓ;ẽtũ ad hoc ſubdit. a¶ Aut in ſcientia.
accipiẽdo ẽ de terrenis.tertio circa futura cõtingẽtia. ⁊ q;tũ ad hoc
ſubdit. Aut in ꝓphetia. quarto circa moꝛalia. ⁊ q;tuũ ad hoc dicit. Aut
Camé qᷓ. Hic ponit ſcõz exẽplũ i rebe inaĩatis.ſ.i/
ſtrumtis muſicis.q̃ ſi ſonũ ↄfuſũ emittãt neſcit gd canit᷑.ſq regrit d⸗

in doctrina. b

terminatio ſoni ꝑ variũ
tactuz inſtrumẽti. ⁊ hoc

eſt qõ dicit. Cñ que ſine

aĩa ſt vocẽ dãtia.Hic ac/
cipit᷑ vox ſiłitudinarie

tm.qꝛ ꝓpᷣe loquẽdo ſonꝰ
Eĩ ĩ aiatis.vñ dr.⁊.ð aĩa.

Vox ẽ ꝑcuſſio aerl reſpi/
rati ab aĩia ad vocalè arte

riã cũ imagie ſignificãdi.

⁊ ſic vox hic accipit᷑ ꝓ ſo
no.cetera patẽt vſq; ibi.
cEtenisz ſi incer. vbi po
nit aliud exẽplũ de tuba
q̃ aliter ſonat inuitando
ad ↄſiliũ.alr vocãdo ad
feſtũ.⁊ alr puocando ad
bellũ.vt hr li. Nu.io.ꝑꝑ
qõ nullꝰ pparat ſe ad bel
lũ niſi ſonet determina
to mõ ad G̊ ſtatuto.⁊ ſilr
locutio linguaꝝ nõ valz
ad edificationez niſi ſen
ſus explanet᷑.⁊ pz littera
vſq; ibi. d Ita ⁊ vos
Plin.ſupple nõ ꝓficietis
ecclie. e ¶ Niſi mani.
ſer.ded.i.explanatũ mõ
pᷣdicto qð ptinet ad pꝛo
etiã.ideo ſubditur.

¶Eritis.n.i aera loquẽ.
i.ĩ vanũ. Taämul
ta.ſ.idiomata. hb

.i. ſignificatõezʒ. R

ſuhgit cũ dr̃.

vbi.iõ ſubdit᷑.

vt ĩter.i.vt adeo ꝓphetia ſibi det᷑ tãq; meliꝰbonũ. q ¶¶Nã ſioꝛe.
Poſtq; oñdit peminẽtiã ꝓphetie reſpcũ doni linguaꝝ ipᷣ icatiõe. B
ↄñr idẽ oñdit ĩ ofone.⁊ pᷣi orone ſecreta.⁊ꝰ in publica.ibi.Ceteꝝ.Cir
ca pᷣmũ facit talẽ rõeʒ. Ofr̃o q reficit ĩtellectũ ⁊ affectũ vł nataẽ᷑ refi
cere.melioꝛ ẽ illa q̃ reficit tm̃ affectuz.ſic ẽ ĩꝓpoſito qꝛ ꝑ donũ ligua/
rũ pᷣciſe pferri pñt vba ofonis ĩ qlibet idiomate.ſʒ ñ itelligũ.ſic cũ

— ₰ +

laic dicit ofonẽ dnicã vł aliqd hò deuote.⁊ tũcaffectꝰeleuat᷑ ĩ deuʒ 1s valz ad couernion .
tellectꝰ. qꝛ nõ intelligit qᷓ dicit. ſz qñ ĩtel · o¶ Itaq; lingue in ſignü ſüt. dine vtutis. drir
delſibꝰqiã credũt. q ¶ Sʒz infi. vt pdicatoꝛes euagelu intelli
gi poſſint ab oibꝰ hoĩb ſingularũ linguarũ.⁊ ſicconuerti ad fi
¶ Pꝛophie ãt nõ ĩfidelib.i.gẽtilibꝰq nõ habuerũt
¶ Sʒ fi. i. iudeis vnũ deũ credẽtib.de

