fit ſine falſitate.vt pʒ ĩ parabolis noui ac veteris teſtamẽtiquii

bus aliꝗd fingit̃ verbis ad veritatẽ aliquã cõueniẽtiꝰdeſignãa

dã.⁊ eodẽ mõ hic xpᷣs facto apparuit ĩ effigie. vt h̊ dicit᷑. Et fin/
xit ſe lõgius ire.vt habet᷑ Luce.⁊4. vt phoc deſignaret ꝙ erat
quodãmõ alienꝰ⁊ lõginquꝰab eoꝛũ coꝛdibꝰꝗbus apparebat p/
pter dubiũ ĩ fide.⁊ ̊ eſt qʒ dicit Sꝛegoꝰ.omełiʒ.qꝛ adhuc ĩ eo/
rũ coꝛdibꝰperegrinꝰerat eisa fide ire ſe lõgiꝰfinxit.
g Mouiſſime aũt recũbẽtibꝰ⁊c̃. Pic deſcribit᷑ tertia apparitio
de qᷓ dicũt aliqui ꝙ nõ fuit fcã ĩ die aſcẽſiõis dñi ſʒ añ.qꝛ h̊ ſub
ſcribit᷑:Et expꝛobꝛauit icredulitatẽ illoꝝ.añ enĩ diẽ aſcẽſonis
reſurrectio dñi tot argumẽtis fuerat declarata ꝙ iã tũc nõ erat
icreduli.Aluj aũt dicũt ꝙ facta fuit in die aſcẽſionis.⁊ ad ̊ con
coꝛdat tex.cũ dicit᷑. Nouiſſime aũt recũbentibus ⁊c.ſimilr qð

poſtea ſubdit᷑. Et dñs quidẽ ieſus poſtãʒ locutꝰeſt eis aſſũptꝰeſt

in celü.Ex quo videt᷑ ꝙ iſta apparitio fuit fcã ĩimediate an aſcẽ
ſionẽ ſuã. Ad argumẽtũ ĩ oppoſitũ põt dici ꝙ ĩcrepauit ĩcreduli
tatẽ nõ apoſtoloꝛũ.ſed aliquoꝛũ alioꝛũ qui erãt cũ eis qui de re
ſurrectiõe xpᷣi nõ credebãt ad plenũ apoſtolis. Aliter etiã dicit

icrepanit ĩcredulitatẽ apoſtoloꝛũ.nõq̃ tũc erat in eis.ſʒ que

loquentur nouis: ſerpentẽs tol-

8 (Pꝛofci. Fʒ mãdatũ xpᷣipᷣdcm̃. t

fuerat añ.ſicut patet de thoma qui nõ credidit alus diſcipulis. Joʒᷣ.

⁊o.ca.⁊ ſiliter ali nõ crediderũüt marie magdalene:q̃ eũviderat ⁊ ali

is mulieribꝰ.Et ↄueniẽter xpᷣs recedẽs ab apoſtolis ĩcrepauit hãc ĩ/
credulitatẽ ad deſignãdũ ꝙ gẽtes ad q̊ͥs apoſtoli erãt mittẽdi.vt pa
tet ex ſequẽtibꝰeſſent merito ĩcrepade a deo ⁊ cõdẽnãde ſi nõ crede/
ret apoſtolis de his qͥ ipſi viderãt in chꝛiſto. Unde ſubdit᷑.
hb¶ Euntes ĩ mũdũ vni.pᷣdicate euã.oſ creature.i.oĩ hoĩ ꝗ habet cõue
niẽtiã cuʒ oĩ creatura.ꝑ eſſe enĩ cõuenit cũ inaĩtis.ꝑ viuere cũ vege/
tabilibus ⁊ plãtis.ꝑ ſẽti/
, „ . 2— „ . r ajalihbo p ige
dis.qꝛ his qviderãt eũ reſurrexiſ/ re cũ aialib.pitelligere
ſe no credide rüt . E t dixit e 18. Eũu⸗/ nomie oĩs creature.
tes i mſdũ vniuerſũ: pᷣdicate eudꝗ i¶ Qui credide.et bapti/
geliũ oĩ creature. Qui crediderit
⁊ baptiʒat fuerit ſaluꝰ erit.q vo
nõ crediderit ↄdẽnabit. Sgna at
eos ꝗ crediderit hec ſequent᷑. In
noie meo demonia eijciẽt:liguis

cit fides abſq; baptiſmo
ꝑ quẽ aliꝗs ĩcoꝛpoꝛatur
xpo ſi aſſit facultas reci/
piẽdi baptiſmum. ſi aũt
nõ aſſit facultas ſufficit
baptiſmus ſanguiĩis. vt ĩ

lent. Et ſi mòꝛtifeꝝ qꝗd biberint.
non eis nocebit. Suꝑ egros ma/
nus imponent. ⁊ bene habebũt.
Et dñs qᷣidẽ ieſus poſtqᷓ; locutꝰ
eſt eis. aſſũptus ẽ in celũ. ⁊ ſedẽt
a dextris dei. Illi autẽ ꝓfẽcti pdi
cquerunt vbiq;: domino coopè/
rante:⁊ ſermònem confirmante

rũt ĩterfecti ãteq; eſſent
bapticati.vl flamis ſiẽ
i hñtibꝰfidẽ xpᷣi qui deſi

ſit adimpleri. kSi⸗/
gna aüũt eos ꝗ crediderit
hec ſequent᷑.ĩ pᷣmitia.n.
eccłlia fides erat nutriẽ/
da ⁊ firmãda miraclis.

ſequentibus ſignis. gla mirgeuloꝛi n ſo
Erplicit enangeliũ ſe Iʒ lun dabat aplis et alis
C War en vnangeli ſecunquz maioꝛibꝰ. ſʒ ẽt freqnter

alus ſimplicibꝰ credeti/
. brus. IL. iguis loq̃n
tur nouis. Poc factũ ẽ i apłis ⁊ alus credètibꝰꝗ erãt cũ eis ꝗ ꝑ gram
ſpuᷣs ſci ĩ die pẽthecoſtes receperũt donũ liguaru. m ¶ Serpẽtes

tollẽt.hoc pʒ de Paulo.Actl.⁊8.ꝗ ꝑcuſſus a vipa ĩ nullo leſus fuit.ſʒ.

viperã pẽdẽtẽ ad manũ ei in ignẽ excuſſit. n ¶Et ſi moꝛtifeꝝ ꝗd
biberit nõ eis nocebit.qð pʒ de Johe euãgeliſta ꝗ venenũ moꝛtifeꝝ
hauſit et nihil ei nocuit. o Ee dñs gdẽ ih̊s. Hic ↄñter deſcribi
aſcẽſionis xpᷣi ſublimatio:cũ dicit᷑. p Aſſũptꝰẽ ĩcelũ nõ virtute
aliena.ſed ꝓpꝛia.tũ rõne deitatis q̃ põt oĩa.tũ ratione humanitatis
gloꝛioſe.quia coꝛpus gloꝛioſũ obedit ad nutũ anime quãtũ ad motũ
localẽ per doteʒ agilitatis que erat ĩcoꝛpoꝛe xpᷣigloꝛioſo.⁊ iõ nubes

que ſuſcepit eũ ab oculis aploꝝ.vt habet᷑ Act.i.⁊ angeli aſſiſtentes

nõ fuerunt ibi niſi ad oñdenduʒ ꝙ creatura coꝛpalis ⁊ ſpũalis ſubie/
cta eſt obſequio xpi. q Et ſedet a dextris dei.ſi referat᷑ ad xpᷣm
rõne deitat].ſic iſta ſeſſio ĩpoꝛtat equalitatem cuzʒ patre.qꝛ ſᷣm diui
nitatẽ filiꝰẽ eq̃lis patri.Si ãt referat᷑ ratione humanitatis.hoc põt
eſſe dupłr. Uno modo inq;tum eſt vnita actualr ipſi verbo.⁊ ſic iſta

H ſeſſio ĩpoꝛtat quandã aſſociatõeʒ honoꝛis.qꝛ eadẽ veneratiõe vene
ritatẽ gloꝛie ad hoꝛã.vt dictũ fuit ſupꝛa.o.ca.Alij vero dicũt q

rat᷑ humanitas inq;tũ vnita verbo cũ ipſa deitate.ſicut veſtis regia

cuz ipſo rege qñ eſt ea actualłr indutus.Alio modo ſ̃m ſe.⁊ ſic ſedere
ad dextera patris deſignat eſſe ĩ potioꝛibus eiꝰ bonis.ſicut dextera

eſt pars nobilioꝛ ⁊ potioꝛ coꝛꝑis.Deſignat etiã quandã iudiciariã po
teſtatẽ que coĩcata eſt ipi xpᷣo hoĩ.qꝛ ſicut fuit iudicatus in foꝛma hu

mana.ſic veniet ad iudicandũ mundũ.ſᷣm ꝙ dicit᷑ Act.i.Quẽadmo/
dũ vidiſtis eũ aſcendentẽè in celũ.ſ.in foꝛma humana cui cõpetit vi/
deri oculis coꝛpoꝛalibus ⁊ de loco ad locũ moueri.ita veniet ĩ eadẽ
foꝛma ad iudicãdũ mũdũ.verũtñ iudicatus fuit in foꝛma humana

paſſibili. aſcendit aũt in

ũ ⁊ veniet ad iudiciũ in foꝛma humanaĩ/
paſſibili ⁊ gloꝛioſa.

lli aũt.ſ.apoſtoli ⁊ xpᷣi diſcibuii.
ꝛedicauerũt vbiq;. Fzʒ ꝙ dĩ
pᷣs.is. In omnẽ terrã exiuit ſonus eoꝝ. v ¶ Ono cooperante.eos
dirigẽdo ⁊ ꝓtegẽdo. x ¶ Et ſermonẽ ↄfirmãte ſequẽtibus ſignis.
ſicut eniveritas que ſubiacet facultati naturali ĩtellectus declarat
⁊ firmat᷑ ꝑ reductõeʒ ad pꝛima pꝛincipia per ſe nota.ſic veritas que
tranſcendit naturale lumẽ intellectꝰ cuiuſmodi ẽ doctrina fidei ca/
tholice.ſaltem qᷓ;tũ ad pꝛincipales articulos fidei declarat᷑ ⁊ firmat᷑

per opera miraculoſa ſoli deo poſſibilia.cũ enĩ talia fiũt ad teſtimo⸗

niũ veritatis ipſius doctrine:declarata eſt veritas:cũ deꝰ nõ poſſit
eſſe teſtis alicuius falſitatis.⁊ hoc modo declarata eſt veritas enan
gelica coꝛã pꝛincipibꝰ ptãtibus ac ſapiẽtibꝰ huiꝰ mũdi.Ad laudẽ et
gloꝛiã dni nr̃i ieſu xpᷣi:cui ẽ honoꝛ ⁊ gloꝛia ĩ ſecula ſcloꝝ.amẽ.
¶¶Explicit poſtilla fratris Nicolai de lyra ſuper Marcam.

cũ angelis.iõ deſignatur

catus fuerit.nõ enĩ ſuffi

martyribꝰquiꝓ xpᷣo fue

derat baptiſmũ ſʒ pueni
unt᷑ moꝛte anteq; ᷓB poſ

H
—

¶ Incipit pꝛohemium eiuſdem ſuper Cueeoam. Vcas ſyrus natõe.Euagelio ſʒ Lucaʒ beatꝰ Piero. pitti
ALcles bouis a ſiniſtris ipſoꝝ q̃tuoꝛ. Sicut fuit dictũ ꝓlogũ pᷣmittit.ĩ quo pᷣmo expᷣmit bti luce ↄmenda/ ſeinen
in pncipio euagelij bſz Mattheũ. Ecechieli pꝓohe in tionẽ.ſcðo ſuã excuſatõezʒ.ibi.Qõðõ⁊ legentibꝰ. Circa licheitti
viſionc aĩalis quatuoꝛ facies habẽtis deſignatũ fuit mũ pᷣmittitur ↄmẽdatio btiĩ luce q;tũ ad euãgeliũ . enne⸗
chꝛiſti euãgeliũ foꝛe quadrifarie deſcribẽdũ.videlʒ ab eo deſcriptũ. ſcõo qtũ ad deſcriptõeʒ actuũ apoſtoloꝛu. ibi. ſcnurhi
a mattheo ĩ facie humana.a marco in facie leonina. Cui luce nõ ĩmerito ⁊c. Pꝛima diuiditur ĩ tres ꝑtes.q;ꝛ pᷣmo oñ Gnctaitn
a luca in facie bouina.a ioãne in facie aquilina.et iõ dit᷑ luce ſcriptorl auctas.ſcdo ſcribẽdi necitas ſiue vtilitas.ibi. iclilin
in verbo ꝓpoſito circa euãgeliũ luce quattuoꝛ deſignant᷑.pꝛimũ eſt Quicũ iã eẽnt ſcripta.tertio ſcribẽdi modus ſeu q̃litas.ibi.Cui niſnineh
elegãtia ſtili.cũ dicitur: iõ poſt baptiſmũ iatnlti
5 . . ie ibꝛi: „ „ — „ „ 9 . *☛ „ * ₰ *₰ „ 18 en 6 NIN,,,
deles hareris linrind ¶ Incipit pᷣfatio beati Hiero/ au ĩ italia:ſancto iſtigante ſpũ in Kiten ini decla⸗ 6 lliet
AEilu. ci oicit· Ainiur. nyimi ha yteri in cuangelium ãachaic partibꝰ hoc ſcripſit euĩge taserpatriacii ilahat,
D pfixio numeri.cũ addit — ſcðm Lucam. —li: ſignificãs ètiã ipſe ĩ pꝛincipbio cit᷑. Lucas ſyrꝰ=na ncſinnt
N er ſee en I AAcas ſyrus natione ante ſuü alia eẽ deſcripta. Chi eẽ tiõe. Fuit eni anti eiiin
Reclegatio⸗ er Pobilio⸗ antiöchenſis. artẽ me eà q oꝛdo euagelice diſpoſitiõis H no aaiii
pars coꝛpoꝛis 7 iõ cõue⸗ L dicꝰ:diſcipůlu ſaploꝝ erpoſcit: ◻ maxie necitas la bon uitate Ppꝛincm ſu ner
“ ister gfacienotitio poſtea pal luz ſecut? vſ; ad oſũ fuit: vt pꝛimum grecis fidelibus ſubdit. b ¶ An .
gnrurdl cusgelio ce Mat0ez ei bůͦiẽs dño ſine crimie. omn pꝛophetatione venturi in thiochenſis. FYuit (chleſe
ſpecialiter reperit. vt pʒ HNam neq; vxoꝛẽ vnq; hſmis: neqʒ carnez dei chꝛiſti manifeſtata bu de nntiochia val⸗ 6pchihn
intuẽti. ꝓpter qð dicẽ be filios: ſeptuagita? qtuoꝛ annoꝝ mantate: ne iudaicis fabulis at leuco regeaſie edi eimgtn
ens Dieto. Serma aüt obijt in bithynia plenꝰ ſpũ ſãcto. tenti in ſolo legis deſiderio tene- ficata. ⁊ noĩe anti itti
bacibop alen copei ⸗ Qui ch iaʒ ſcripta eẽnt euãgelia. rent᷑:vl ne hèretid fabulis⁊ ſtul/ orhihris ſui deno erſits
oꝛ eſt. ſeculari redolet E mattheũ ꝗqdẽ ĩ indea:ꝑ marcuʒ tis ſollicitatõibꝰ ſeducti exciderẽt meaicn vte me⸗ utktüirtm.
eloquẽtia. ꝓpter qõ de =”JèM Aiccia coꝛpoꝛali de ainmmn
poc põt dici illud qð ſcribit Apoc].i.Sacies eiꝰſicut ſol lucet i virtu⸗ ſignaret᷑ futur medic ſpũalis aiaꝝ. O ¶ Diſcipulus aploꝛũ. R un
te ſua.q; ſicut claritate ſolis refulget tota mundimachina. ſic ex de qꝛ ab ipᷣis didicit euãgeliũ.ſʒ ꝙ ipſe dic ĩ ꝓlogo ſui euãgelij. vt nmnin
ſcriptione euãgelij ſᷣm lucã tãꝗ elegãter tradita.refulget a relucet to patebit ifra. e eanli ſecutꝰ.qꝛ fuit comes ĩdiuiduꝰſue ꝑe miſunmn
ta vniuerſalis eccłia.Circa ſecũdũ ↄſideradũ ꝙ lzʒ Lucas euangeli⸗/ grinatiõis. f¶ Uſq; ad ↄſũmationẽ eiꝰ.ꝑ martyriũ ĩ vꝛbe ro illdanton
ſta deſcribat totů decurſuʒ euãgelij.ĩcipiẽs a xpi miraculoſa ↄcepti · ing. gAl⸗ eruiẽs dño fuit.qᷓ;tuʒ ad exercitiũ boni. Au
one. ptranſiens p eius natiuitatẽ.cõuerſationẽ.moꝛtẽ et reſurrectio Pi ine crimiĩe.qᷓ;‚tũ ad euitationẽ mali.qꝛ vixit ſine pctõ nõbi Ciürdec
nẽé:terminãs ei enãgeliũ ĩ eiů aſcẽſione.vt ſicab eodẽ ĩcipet actꝰ apo li ſaltẽ poſt ſuã ↄuerſionẽ᷑.qð declarat᷑ ꝑ hoc qð ſubditur. in nebiti
ſtoloꝝ in termĩauerat xpᷣi euãgeliũ.tñ ei pncipalis ĩtẽtio eſtcirca i Naã neq; vxoꝛẽ vnq; habẽs.ex quo pʒ eius cõtinẽtia. M ntlticn⸗
chꝛiſti moꝛtẽ ⁊ paſſionẽ deſcribẽdã. poter qð ipſe lucas deſignat᷑ ĩ fa H¶ Septuagita ⁊ q̃tuoꝛ ãnoꝝ obut. In ꝓlogo ſuꝑ act' apłoꝑ di (üntengnn
cie bouis ꝗ eſt aĩal imolaticiũ m traditionẽ legis.ppter qð ſnũ euãẽ⸗ cit. Octogitaqtuoꝛ anos etatis ages cc. Et dicũt alig ꝙ iſtud inſagtn.
geliũ ĩcepit a ſacerdotio cacharie. ad qð officiũ ſpectat ĩmolare.et iõ coõtigit vitio ſcriptoꝝ a pꝛĩcipio.exquo alij libꝛi ſequẽtes ĩ hoc enipignetogin
mã pᷣncipalis hui⸗ libꝛi deſignat᷑ ĩ facie bouis.qꝛ ſic dictũ ẽ.lucas pꝛĩ ſunt deficiẽtes. Alij dicũt ꝙ in pꝛologo ſuper actus apoſtolo/ ſiinluvii
cipaliter deſcribit ieſũ xpʒ ꝓ nobis ĩmolatũ. ppter qd de hocpõt ex ruz cõputantur omnes anni ſue etatis. hic vero cõputant tin uiſliſeute
poni qõ ſcribit puer.iꝗ. Ubi plurime ſunt ſegetes.ibi manifeſta eſt anni conuerſionis ſue ad fidem catholicam. Sed hoc nõ vide/ nlfifliaſin
foꝛtitudo bouis. In euãgelio enĩ luce ↄtinent᷑ ſegetes plurime.vide/ tur- pꝛobabiliter dictũ.quia hic dicit᷑ ꝙ ante cõuerſionẽ fuit ar ſiticniſimico⸗
lʒz dni nr̃i ieſu Ehty ba q ſüt aiaꝝ pabula.ibi etiã manitfeſta ẽ foꝛtitu/ te medicus.puer autẽ decẽ annoꝛũ tm̃ non poteſt illã artem ſci tittitcicniſt
do bouis.ᷣ virt enĩ foꝛtitudinis ẽ circa terribilia bone moꝛtis.ᷣ foꝛtis re. ⁊ młto minus exercere.quod tamẽ opoꝛtet dicere m iſtos. uifihend
eni ĩpauidus ẽ circa bonã moꝛtẽ. vt dicit. 4. ethicoꝝ.moꝛs aũt chꝛi/ ¶ Plenus ſpũ ſcõ.ex quo pʒ eius felix cõſũmatio. iflibtpoiteſe
ſti nõ ſolu fuit bona ſed etiã pcioſiſſima.fuit etiã circa maxime terri m Quicu iaʒ eent ſcripta. Hic ↄñter oñdit᷑ ſue ſcripture vtili euImnmiſtre
bilia. et iõ virt foꝛtitudinis chꝛiſti hoĩs maxie apparuit ĩ ipſa.Et qꝛ tas. ac etiã neceſſitas.q fuit duplex. Una ꝓpter veros euange ſüinttenitel
lucas pᷣ ceterl deſcribit hãc moꝛtẽ ⁊ paſſionẽ.vt dictũ ẽ.iõ de eiꝰeuan liſtas.ꝗ lza va ſcripſiſſẽt.tñ aliq̃ de xpᷣo omiſerãt:quoꝛũ noticia Zuttngnemti
gelyj deſcriptise duenieter dicit ꝙ ibi ẽmanifeſta foꝛtitudo bouis. ẽ valde vtił.imo neceſſaria.vt de ↄceptiõe ⁊ natiuitate njri ſal/ ſeißttcigebi
qꝛ ibi maxie relucet foꝛtitudo xpᷣi hoĩs ꝓ nobis ĩmolati ad modũ bo uatoꝛis.⁊ et ſui pᷣcurſoꝛis q̃ ꝑ lucã fuerũt ſuppleta.vt patebit in (nnttodemn
uebntis tertiu cõſiderãdũ ꝙ facies bouis erat tertia ĩ ſitu illiꝰaĩa/ fra.vt ſic q̃ttuoꝛ euãgeliſte in deſcribẽdo vitatẽ euangeluj con iifiinte
18 balig ätuor Lcies gacies enĩ hoĩs erat pᷣma.qꝛĩ recto aſpectu ꝓ/ coꝛdarẽt.⁊ tñ ſinguli aliq̃ pꝓpꝛia dicerẽt.ſcõo fuit neceſſitas ꝑpꝑ eikbontſnün
phete ſita.⁊ ꝑ cõſequẽs facies leonis ſecũda que erat ĩ dextera.quia pſeudo euãgeliſtas.ꝗ ſub noĩe diſcipuloꝛũ xpᷣi.vtpote thome httifngen e
pars erter pꝛioꝛ ẽ et potioꝛ ſiniſtra.⁊ ſic facies bouis que deſcribi / mathie ſcripſerũt euãgelia ĩſerentes hereſes:vt ſub noie diſci/ fftenellgi
tunen um a hal e erat tertia. put in pᷣncipio matthei pleniꝰ fuit de puloꝛũ xpi faciliꝰ ſeducerũt ſimplices. quoꝛũ falſitas ex deſcri luſfinetihepfda
ratiie ic terernozenageln euangelii luce tenet tertiũ locũ.qdᷣ ptiõe euagelu luce dephẽdit. ſicut ⁊ ꝑalia euàgelia amattheo ſinaiisnhnthe
nahen cͦ dicit:⸗ nniſris n ſigrgaͤhiii dicit Judicuʒ.⁊.ꝙ gedeon marco ⁊ Joãne deſcripta. Hãc igit᷑ ſnĩiaʒ ponit hic Pieronymꝰ Pnbimasmin
b . t derteſ tn et in ſiniſtra lãpadẽ. er gedeon vero mat/ ſatis ĩuolute pᷣmittẽs ꝙ lucas ſcripſit p mattheũ ⁊ marcuʒ cũ ndeiriſn
be enageli apõt ĩtelligi. qꝛ gedeõ ĩterpᷣtat᷑ circuies in vtero.⁊ mat dicitur. Qui cum iam eſſent ſcripta ⁊c. n ¶ In achaie par⸗/ hiſiepontni⸗
theus deſcribit xpᷣm natũ de vtero virginali.p tubã vero ĩ ei dexte/ tibus. hoc eſt in grecia. ignificans ⁊ ipſe ĩ pncipio.i.in iebendene
ra exñtẽ ĩtelligit᷑ euãgeliũ marci qð ẽ q̃ſi quidã rugitꝰleonis qui aſſi 1/ ringreciga. 0 ignificans ⁊ ipſe i pncipio.i.in Peodeſe
milat ſono tuhe tern fhtns der 19 arunce rugitꝰleonis qui aſſi pꝛologo euãgelij ab eo deſcripti.vt patebit ĩfra.Cõſequenter edticſ den
gelium luce. qd pcedit lucide 2clare. et iõ de as ltrarerdapan 1 nrkeluſſ⸗ Eon nen ſerierte La exclucheunhereſes. niiliin
5 ſcribit puer. In ſiniſtra illi diuitie ⁊ gloꝛia. In euãgelio. Waalteorcoli urgeller Li pteteriſtamcat üenhſii
SEnbtiperrz:aſutnraronurecclona-Jneuagetomint acEadusotdoruangelc ze rereriiomm:anam toi cndi aliiiifzie
aiß⸗ uir aernai c ges vnar. en exercitin vtrutun erna eu⸗ ne fuit yt veritas euãgelij ĩ q̃tuoꝛ euãgelijs oꝛ oeefiel
acene dracofiren e lerga⸗ ; dane ſerptereen dinaret᷑ ꝓpter myſteriũ —NW..—— ligiin
e raPR „Er Or logo ſup mattheũ.⁊ hboc rEa maxime neceſſitas laboꝛis.ſ.luce ſcribentis. (yti
Poeerfiongd Heramelloffſierechiel pt de ĩ aĩali habẽte q̃tuoꝛ faci/ Fuit vt elaboꝛaret q̃lr manifeſta eet ſanannet xpᷣi dei.qꝛ wneſituie
eat mone Srnen pecanabetcigeci/ * iochugterngrins figurat* elſt ver hõ ⁊ verus deus. t ¶ Diĩ pphetatiõe venturi in car⸗/ nn ſe
. 98. ui i . g Bnrini — 2„ . 5 . n 1 11 1 .
gelu hm Marcuz. ꝛ vltimo deſignatur meminnt u ncipio euan / nẽ.qꝛ oẽs ꝓphete de eius aduẽtu ꝓphauerunt ſʒ ꝙ dicit Act. itnintane,
aĩalibꝰ oculat añ ⁊ retro.qꝛ euãgeliſte reſpiciũt ad ßs – iege Saenbeng t dbbetenimoniuz erhiber⸗ u ¶ Pꝛimů grecis ſelgtrrn
turum. dequibus animalibus ibidem ſubditur tem .. eet manifeſta dcã xpi humanitas. inakebenni
bebãt die ac nocte dicentia. Sãctus ſ. ſ. requiem non ha/ x ¶ Ne indaic fabulis attentiin ſolo legl deſiderio tenerentur. 4 tum teutni
cte dicentia.Sãctus ſanctus ſanctus dominus deus cred in leai j eneieunen
omnipotens:cui eſt honoꝛ:⁊ gloꝛia in ſecula ſeculoꝝ Am. y cbererſionbiſloettiei⸗ rmrtione ſed . Knlauken
¶ Incipit poſtilla eiuſdem ſuper pꝛolo .ne: cis! 8 et ſtultis ſollicitationibus ſeducti.per licen
elt, *M iing eiae up peo gum Vieronymi in idem pP eudo euangeliſtas vel alios hereticos. 3 ¶ Exciderent a nrlue
veritate.qꝛ pᷣmi credentes de grecia erant in fide teneri.⁊ ideo nruci
lbeof, dde
Nlcrite

- =–

—

==-

—
=
— —=
= =
S

e
do c

le ei

is Pfnn
iin düet
br Ainir⸗
ile wrat

RWR

igoppſinin
fücanaritnu
Wichommmüſe
Wererctüben⸗

Müchnigtſeii

mgdorcöiba
Nhelslhinia
Popio

wehlbiſeuin
cſe ngt

igemnecneſnii
dönon etlim
meopoatdonat⸗
litcödinn.
roiti ofend
Un Peraa
wonigignutk

—

õ

4
4

ſbäthfimicuel

är Giinnis

–☛
auniflialt
gaiugiſtint
epinanhii

mnniſe e

lannte
o. 5,

emntnn

¶Lucas

idigebat peuãgelium luceꝗ greca ligua ſcripſit ĩ fide ſolidari.
Cõſequeter Piero.ponit cauſã pᷣmã ſcribẽdi euãgeliuz.ſ.vt ea

qᷓomiſſa erât ab alus cõplerẽtur.⁊ hoc ẽ qð diciit.

a¶ Depic vt ĩ pꝛicipio euãgelij ioãnis.ſ.baptiſte pᷣcurſoꝛis dñi. ſt

b Natiuitate pᷣſũpta.i.iĩ pꝛĩcipio euãgelij luce poſitt.

geſta lümolari⸗ .
u. ecſie ad a veritate elaboꝛaret dèhinc vt in
eo deſcripto. et be,· pꝛincipio euangelij ioannis nati⸗
ne diciti ſe⁊ nona nitate pꝛeſumpta: cui euãgeliuʒ
ſe. p hoc ilnnas, ſcriberet.⁊ in quð electus ſcribe/⸗
er deoartnida⸗ rerindicaret coteſtis in ſe opleta
enda tanq; pꝛiciba eé: ꝗᷓ eent ab alijs inchoata. Cůᷣi
li ſcriptoꝛi. ideo poſt baptiſmũ filij dei a ꝑfe

fCõpleta eſſe que

balys eſſet ichoꝛ te gijatois ĩ xpo iplete repetẽde

ta. lʒ.n. matthe?ẽ de 2 bꝛincipio natiuitatis humãe po
natiuitate ſaluato teſtas ꝑmiſſac:vt reqrentibꝰ de⸗
ris ſcripſerit. nötñ mõſtraret ĩquo appꝛebẽdẽes erat
ie “ eincn nathan filiũ dauid itroitu reqrẽ
cus cõceptionem tis i deſ gñatõis admiſſo:idiſpa⸗
natiuitatẽ pcurſo bilis dei vt pᷣdicãs i bomibꝰ xpᷣm
ristaencrat i 1 ſuũ: pfecti opus hoĩs redire ĩ ſeꝑ
s e victa coꝛi filiñ faceret: ꝗ ꝑ dauid pieʒ veniẽ
sO alijs dicta eoꝛũ e ee en H
cõpleuit. tibus iter pᷣbebat ĩ xpᷣo. Cuᷣiluce
g ¶uiideo. hHiccoõ nõimerito ctiq ſcribẽdoꝝ actunʒ
equster delc ibit apoſtoloꝝ ptos imiſterio dat. ut
geliũ luce ſeu qua⸗ deoideu Pleno Tfili pditõis ex
litas. In veſcriyhhnen Wß/
do eni xpi genealogiꝗ matthe ichoauit ab abꝛahã vſq; ad xp̃ʒ

deſcẽdẽdo. Lucas aũt oꝛdine retrogrado ĩchoauit a xpo aſcen

dẽdo.nõ ſolũ vſq; ad abꝛahã ſed etiã ad deuʒz. vt patebit ĩfra. 3.

ca.cuiꝰrõ fuit.qꝛ ſicẽt matthesꝰoſtẽdebat modũ q̃liter deꝰ venit ĩ

mũdũ carnẽ aſſumẽdo a patribꝰdeſcẽdẽtibus.ita lucas oſtẽde

ret quõ ꝑ bũdictã chꝛiſti icarnationẽ reducimur ĩ deũ ꝑ verã fi
dẽ.que etiã fuitĩ patribꝰveteris teſtamẽti.lʒ nõ ita explicita ſi
cut ẽ ĩ fidelibꝰnoui teſtamẽti. Panc aũt ſentẽtiã ponit beatus
Hiero.multũ itricate.ſed ego accipiãverba eius nõ ſᷣm oꝛdinẽ
ſcripture ſed ſentẽtie.Cui.ſ.luce.Poteſtas pmiſſa ẽ.i.conceſſa.
Aperfectione generatiõis ĩ xpo ĩplete.i.ſcribere ꝑfecte genea/

logi ĩ xpᷣo ĩpletaà.q;ꝛ ibi termiat᷑ deſcẽdẽdo.Et repetẽde a pꝛin

cipio natiuitatis humane.i.retrogrado mõ ſcribere genealogi
am pdictã.in q incipit ab humanitate xpᷣi. Poſt baptiſmũ filj
dei. qꝛ poſt baptiſmũ xpᷣi imediate ſcripſit genealogiã pdictã.
vt ha ber ifra. ca. Ideo. i. ppter cauſa qᷓſtatĩ dicet pdicto mõ
deſcripſit genealogiã. Ut requirẽtibꝰ.i.ſcire deſiderãtibꝰ.De/

monſtraret ĩ à apphedes erat.i.ipſũ deũ in à termiat genealo⸗
gia.in cuius appꝛehẽſione per apertã viſionè cõſiſtit btitudo.

Introitu admiſſo generationis indiſparabilis dei.i.ipſius xpᷣi
qui ſm deitatẽ eſt indiſpar a patre.quia ſic eſt ei equalis. Queʒ
chꝛiſtũ.onit in introitu.ideſt in pꝛicipio.Seneratiõis.i.gene
alogie ab eo deſcripte. Recurrẽtis in deũ.quia ad ipſũ termia
tur. vt dictũ eſt. Per nathan filiũ. Sicut eni matthe ponit ſa/
lomonẽ filiũ dauid in genealogia chꝛiſti ab eo deſcripta.ita lu
cas ponit nathan filiũ dauid duplici de cauſa.vna eſt quia na/
than dicit᷑ fuiſſe filius dauid adoptiuus.nos aũt reducimur in
deu per hoc ꝙ efficimur fili dei adoptiui. ⁊ ideo lucas qui ſcri
bit genealogia aſcẽdẽdo in deũ deſcripſit eã per nathan filium
adoptiuũ. Alia cauſa eſt qꝛ nathan ĩterpꝛetatur donũ.⁊ ideo fi
gurat chꝛiſtũ qui eſt dei filius naturalis.⁊ per hoc ꝙ fuit nobis
datus apatre efficimur fili dei adoptiui.quia per eũ tanq; per
mediatoꝛẽ reducimur in deum patrẽ.ideo ſubditur. Ut pꝛedi
cans.ſ.ipſe lucas. Pominibus chꝛiſtũ ſuũ.quia datus eſt homi
nibus a patre pꝛo eoꝛũ ſalute. Opus perfecti hoĩs.ideſt ↄditio
ne nature humane in ſtatu innocẽtie que fuit perfecta virtuti/
bus ⁊ ſcientis. Recurrere in ſe.i.redire in dignitatẽ pꝛiſtinã a
qua ceciderat. Saceret per filiũ.ideſt per nathan figuratiue rõ
ne pꝛedicta.ſed perchꝛiſtũ effectiue qui eſt dei filius ᷣm natu

ram diuinã.et filius dauid ſᷣm carnẽ. Qui per dauid patrẽ ve / a

nientibus in chꝛiſto. ideſt deſcendẽtibns vſq; ad chꝛiſtũ ꝑ gene

unrrc dupca paE&α1¹οenageli lucc poſi. exmagnaréne. i
Cc ndicaret cui eudagelium ſcriberet. ſ. tpeophilo epo in hoc r 5
ena geliü ſuu icepit a ſacerdotio. O ¶ Etin qᷓ elect ſcriberet.
ideſt ĩ quo aĩali elect eẽt ad ſcribẽdũ euãgeliũ.ſ.ĩfigura bouis

—,

rationes.Iter pꝛebebat in chꝛiſto.ideſt viã ⁊ modũ veniẽdi vſq; ad
chꝛiſtuͦ. h¶ Cui luce.Poſita cõmẽdatione beati luce in ſcribẽdo
euãgeliũ.bic cõſequẽter ponit᷑ eius cõmẽdatio in ſcribẽdo actꝰapo
oloꝛũ.cum dicit. Cui luce nõ ĩmerito.ideſt nõ irrationabiliter.ſed
ex magna rõ Etiã ſcribendoꝝ actuũ apoſtoloꝝ poteſtas in
miſterio dat᷑.qꝛ ſiẽ ſupꝛa dictũ ẽ fuit diſcipulus apoſtoloꝛũ ⁊ ſpecia/
liter pauli.cuius fuit comes indiuiduus.et ſic vidit facta eius. deg
bus liber actuũ apoſtoloꝛũ pꝛo maioꝛi parte loquit que certius po
tuit ſcribere tanq; viſa.

tincto oꝛonẽ᷑ ab apoſtolis facta: In pꝛicipio tamẽ illiꝰ li

to fji eloneiXi I3? bii fit mẽétio de xpi aſcẽc
ſoꝛte dni electiõis numer? pplẽt. ſione ⁊ matthie electio
Dicqʒ paulus oſi umatõeʒ aplicis ne.⁊ hoc eſt qð dicitur.
actibꝰ daret quᷣẽ diu ↄtra ſtimulũ k¶ At deo ĩ deuʒ pleno.

chꝛiſtus aũt dicit᷑ deus
in deo.qꝛ filius ſemꝑẽi
patre quãtũ ad ipſa de/
itatẽ.quãtũ vero ad hu
manitatẽ fuit plene cũ
deo patre qũ ihumani⸗
tate gloꝛioſa aſſũptus ẽ
ad dexterã patris.de dq
fit mẽtio ĩ pꝛĩcipio libꝛi
l¶ Et filio perditiõis ex/
tincto.i.iuda pꝛoditoꝛe

recalcitrãtẽ dñs elegiſſet. Quod
7 legentibꝰ ac reqrẽtibꝰ deü: ⁊ ſi
ꝑ ſingula expediri a nobis vtile
fuerat:ſciẽns tñ ꝙ opẽratẽ agri-
colã opoꝛteat pꝛimuʒ de fructibꝰ
ſuis edere: vitanimꝰ publicã cu/
rioſitatẽ:ne nõ tã volẽtibꝰ deum
monſtraſſe videremur. qᷓ; faſti
dientibus pꝛodidiſſe. ddeoee c moꝛte ibideʒ agit
Explicit pꝛefatio DHieronymi ãte electionẽ matthie.
¶Incipit ꝓhemiũ beati Luce i m¶ Oꝛatione ab apoſto
G euangelium ſuuz. lis facta ſoꝛte dñnielecti
Yoniã qdẽʒ miti conati ori erner chatrie
ſt oꝛdinare narrationes apoſtoli pmiſſa oꝛatiöe
que in nobis cõplete ſũt reꝝ ſicůt pdederunt ſoꝛtes.et ceci
tradiderunt nobis qui ab initio.

dit ſoꝛs ſuꝑ matthiã.et
ſic cõpletꝰ fuit numerꝰ
apoſtoloꝝ duodecima

chꝛiſto electoꝛũ.de quoꝛum numero iudas ceciderat.
n ¶ Sicq; paulus conſummationẽ apoſtolicis actibus daret. quia in

actibus eius ille liber terminatur.

o ¶ Quem diu cõtra ſtimulum recalcitrantem dominus elegiſſet.qꝛ

dum perſequereturchꝛiſtum in membꝛis ſuis fuit a chꝛiſto electus.
vt habetur Actuũ.o. !

p ¶ Quod ⁊ legentibus. Poſt luce cõmendationem bic Pieronimꝰ

ponit ſuã excuſationem.de hoc ꝙ ita bꝛeuiter tranſierat.quod fecit
ad vitãdã pꝛolixitatẽ ⁊ curioſitatem.et hoc ẽ quod dicit.Quod etſi.
ideſt quãuis. egentibus ac requirentibus deum vtile fuerat a no
bis expediri.ideſt per nos enucleari.
Per ſingula.ideſt particulatim et plenius.
Sciens tamẽ. ſcilicet ego Pieronymmgs. ”M
ð operantẽ agricolã.i.doctoꝛẽ. t¶ Opoꝛteat pꝛimũ de fructi
us ſuis edere.i.de doctrina ſua fructũ pcipere:quod fit quãdo au/
ditoꝛes pꝛoficiunt. v¶ Uitauimus publicam curioſitatẽ.Ne nõ
videremur tam.i.tantũ.Demonſtraſſe.i.plane oſtendere.Deum.i.
veritatem.de diuinis.Quã.ideſt quãtum. Saſtidiẽtibus pꝛodidiſ/
ſe.i.ſcribere ad libitum ⁊ voluntatem curioſoꝛum qui attediantur
in auditu vtilium.et magis in ſubtilibuset parum vtilibus delecta⸗
tur.videtur tamen aliquibus ſalua reuerentia beati PHieronymi io
ſam ſentẽtiam que plene et lucide dici poſſet.verbis obſcuris ⁊ itri
catis obumbꝛaſſe. H SðððDUr
¶ Poſtilla Nicolai de lyra ſuper pꝛohemium beati luce in euageli

uim ſuum incibit.

ap: mittit pꝛefatione eln,.
„ dgit euangeluij narrationem.ibi. Fuit in diebus herodis. In

Uoniam quidem ⁊c. Hic incipit beatus Lucas ſcribere. Et
ꝛimo ſuo euangelio pꝛemittit pꝛefationem. ſecundo ſubiũ/

pꝛefatione ſua ponit duplicem cauſam quare ſcripſit euãgelium.ſci
licet ad complendum aliqua que a mattheo ⁊ marco fuerant omiſſa
vel minus plene dicta.⁊ ad excludendum falſa que ab hereticis ſub
nomine diſcipuloꝛum chꝛiſti ſcripta fuerant. ſicut plenius dictum

Tühlebcanuer nerardnc. eſt qð dicitur.Quoniã quidẽ.i.certe.
vA

Multi conati ſunt oꝛdinare narrationes rerum. ideſt geſtoꝛum
euangelicoꝛum.quia ſicut dictum eſt aliqui ſcripſerant vere.ſed ta /
men aliqua omittendo.aliqui autem falſe hereſes inſerendo

3 ¶ Que in nobis complete ſunt. ideſt in euangelio a nobis ſcripto.

quia compleuit dicta eoꝛum qui vera ſcripſerant.⁊ excluſit dicta eo/
rum aui falſa inſeruereeannrrt.
icut tradiderunt nobis qui ab initio ipſi viderunt.ſcilicet ipſi

apoſtoli a quibus didicit veritatem euangelij.

Wen zmihi aſſecuto.ſ.vitatẽ euãgelu mõ pᷣdicto. QAaei coꝛdare.q feſtũ expiatõis celebꝛat decima die ſeptẽbꝛis. zpi
b ia a pncipio diligẽter ex oꝛdine tibi ſcribere.q; icepit euãgeliů ⁊poſt illud fuit ↄceptio bti iohis circa finẽ eiuſdẽ meſis reuer⸗ letie din
ſuũ a ↄceptõe pᷣcurſoꝛis ⁊ ſaluatoꝛis.Qõ ãt dicit oĩa.nõ eſt itelligẽdũ ſo cacharia ad domũ ſu poſt ↄpletiõʒ ſui offici.⁊ ſic ab illo tpe i üntleni
ꝙ ola acta xpi ſcripſerit. q; totus mũdus nõ poſſet caperetantã ſcri· vyſq; ad natiuitatẽ btĩ iohis fluxerũt.s.mẽeſes ꝗ cõtinẽt pioduũa npen
pturã.vt hr Joh.ꝛi.ſed accipit᷑ hic oĩa q ſcripſit de oĩibꝰnecis.quoꝝ ceptu puert vſq; ad natiuitatẽ. Sz tr ille gachar ias fuerit ſu⸗ .— nſeicil
notitia erat necia ad ſalutẽ. c¶ Optime theophile.Ex B vbo dixe mus ſacerdos nõ legit · iõ ad declaratõeʒ bui dixerunt aliq ꝙ ginngli,e
rũt aliq ꝙ iſte theophilus fuit vir potẽs ⁊ pᷣnceps ĩ achaia.qꝛ paulus vigĩtiqtuoꝛ ſacerdote⸗ pdciĩ erãt eqles ĩ oꝛdie ⁊ i dignitate.ñtñ iſoeonle
tali mõ loqndi vtitᷣnud Feſtũ. Act. 26. Nõ iſanio optime Seſte. Sʒ il⸗/ ſil ſʒ ſucceſſiue.qꝛ ille icᷣ hebdomada feſtũ expiatõis cadebat ii Ge
lud motiuu nullũ videt᷑. Z 3 eer ſunn ſacer⸗ tt.,
erntig modueloaſndit ipſi viderũt ⁊ miniſtri fuerũt ſer v—icẽ abia ⁊ vxoꝛ illi? de filiabus Ltad poc corinm! Cieui
deerereclereidonica, monis: viſt uʒ eſt 7 mihi aſſecuto garon: 7 noͤmẽ eius heliſabeth. dũ iducũtill qodi ſifn
te vite. Itẽ nõ é veriſile Oĩa a pꝛicipio diligẽter ex oꝛdine Erãant Au iuſti ambo ante deuz Joh. ii. ꝙ capphas ſeaminii
taãtus euãgeliſta omiſ tibi ſcribere optimẽ theophile: vt icedentes in omnibus mandatis olier anil⸗ trliu⸗
eisad quopoffieiius coanoſcas eon verbon de gbus ⁊ iuſtificitiõibus dñi ſine qere rias fuitſn aeba⸗ lsinggle
ſpectat euangeliũ ſcire ⁊ O .α E „ 4 eO n O rias fuit ſũm ſacer eſtioour⸗
—— la. Et nõ ᷑rat illis filiꝰ: eò ꝙ; eſſet dos ãnoi ſeitſttan
de boc alios docere. ſcri· eruditus es veritateʒ. 4. Et no erat illis fin?: eo ꝙ& eſſet dos ano illo. eo ; i
beret pᷣncipi ſeculari euã ncipit euangeliuz ſecunduʒ heliſabeth ſterilis ambo ꝓceſſiſ pdem̃ feſtũ cecidit bernnt
geliu. Et io melius videt TZuca. Lap. 1. ſent i diebus fuis. Factũz é autẽ ibebaomadaibli . ſetetti
dicẽdũ ꝙ fuit eps. vt di⸗ Ait in dièb' berodis ſacerdotio fi zachari⸗ ſz qꝛ nulla ſcriptu/ iltis
ctũ eſtſupꝛa.⁊ B videt᷑ ꝑ . Vit in dieb/ Perodis ci ſacerdotio fungeret zachartng auctentica neq; ieniifr
qoͤ ſubdit. Quibꝰerun· Nregis iudee ſacerdoðs as in oꝛdie vid ſue añ deũ ſᷣm cõo/ Ioſephus nechalij nf
dit es ⁊c.dicit ergo.Oo⸗/ ꝗqdã noiĩe zacharias ð ſuetudinẽ ſacerdotij ſoꝛte exijt ůt hiſtoꝛiographi de⸗ tict⸗
time theophile. non ꝙ p / “ = ſcribẽtes ſacerdo⸗ ilirnigb B
ipſo ſolo ſcriberet.ſed qꝛ „ ⸗ʒ„—ů „ tium iudeoꝝ alich igluenn
ſcripturã ei dirigebat p ipſius coĩuz fideliũ ſalto. mẽtõeʒ faciũt de ſũmo ſacerdotio huiꝰacharie.iõ ſaluo melio 4 titibn
d Cur cogſcas.ſ.pleniꝰ. f¶ Ueritatẽ coꝝ vboꝝ.ad fidẽ catholica ri iudicio vĩ meliꝰ dicedũ eũ fuiſſe ſimplicẽ ſacerdotẽ. Nec ex Plr d⸗ L
ptinẽtiũ. Begenn esten ti ita ꝑfcẽ ſiẽ pꝰ lectõeʒ hſcripture hisqꝗ iducta ſũt oñdit᷑ fuiſſe ſũmꝰ ſacerdos.ſʒ magl oppꝰ vt vi⸗ loonn⸗
¶Poſtilla Nicolai de lyra ſuꝑ euãgeliũ bti Luce icipit. Caplm. I. det᷑ tũqꝛ dĩ h igreſſus fuit tẽplũ ad poncqu ceſuie banr li .
g 3 Uit ĩ diebꝰ. Pic ĩcipit Lucas narrationẽ euagelu.⁊ diui⸗ citũ erat minoꝛib ſacerdotibꝰ.ſm ꝙ di Deb.9. In p qdẽ tabna ſoni
ff dit᷑ iq̃tuoꝛ ꝑtes.qꝛ pᷣmo deſcribit᷑ ſaluatoꝛis igeſſus mũ culo qtidie ĩtrabãt ſacerdotes ſacrificioꝝ miſteria ↄſůmante⸗. ſe itb .
6 , dũ ꝑ ſuã icarnatõezʒ.ſeõo eiꝰ ꝓgreſſus ꝑſuà pᷣdicatõeʒ.ʒ.c. qꝛ ꝑ acto ſacrificio ĩ altari hbolocauſtoꝝ qð erat ĩ atrio vbi mini .R’ mi .
tertio eius egreſſus de mundo ꝑ ſuã paſſioné.⁊=. ca.q̃rto ſtrabãt mioꝛes ſacerdotes. ſacerdos ꝗ ibi miſtrauerat lot pus ſani⸗ 1
Pregreſſus ad preʒ ꝑ ſuã reſurrectõeʒ ⁊ aſcẽſionẽ.4.c. Pꝛima ꝛdn maibe pedibꝰ accipiebatpꝛunas ð altari bolocauſtoꝝ. ⁊ itras “
Mas.qꝛ pᷣmo deſcribit pcurſoꝛis ⁊ ſaluatoꝛis cõceptꝰ.ſcõo vtriuſq; oꝛ/ mã ptè tepli qᷓ vocabat᷑ ſcʒ ył ſcã ↄcremabat ĩ illa ſup altarci⸗/ n
NIAItus.circa mediũ hui ca.ibi.Exurgẽs ãt maria. Pꝛima adhucĩ duas. ceſi thymiama. tẽ erat ſacrificiũ ↄſũmatũ. In illa vo ptẽ tepli hignntech⸗ P
gꝛ pmo deſcribit᷑ cõceptus pᷣcurſoꝛis. ſcoo ipſius ſaluatoꝛis.ibi. q dicebat ſeʒ ſcõꝝ ſolus ſũmꝰ ſacerdos itrabat cũ ſãguine hirci figim
mos e ãt ſexto. Circa pᷣmũ cõceptꝰpcurſoꝛis ondit mirabilis ex tribꝰ. X vituli imolati ꝓ pctõ ppli.vt ex illo aſpgeret) ꝓpiciatoꝛiũ.ꝙ ſugi .
pᷣmo ex parẽtũ ↄditõe.ſcõo ex angelica nunciatõe. ibi. SFcm̃ ẽ aũt cũ at cacharias itrauerit cũ ſaguine tali.ũ dr h.ſʒ ſolũ ad ponẽduʒ Pedt 4
ſacerdotiũ.tertio ex pr̃is icreduli punitõe.ibi.Et dixit cacharias.Cir ĩcẽſũ. Si. n. ĩtraſſet tẽplũ ad ĩferẽdũ ſaguinẽ ĩtra ſcm̃ ſcõp.ñ 6
ca pᷣmũ deſcribeẽdo ↄditionẽ parẽtũ bti iohis pᷣmittit tpᷣs regis ſub viſile ꝙ euãgeliſta tacuiſſet cũ h̊ ſit maximũ iter oĩaq ad offm *W
gquo fuerunt.cuz dẽ. Fuit in diebus herodis regis iudee ⁊c.qꝛ iacob ſũmi ſacerdot ꝑtinebãt. vt hĩ Peb. 9. Ceuit.is.⁊iõnõvyr qi⸗ aid E
priarcha ſpũ pphᷣico dixit Señ.49. ſignum aduẽtꝰ xpiqũ regnũ iu/ trauerit ſcʒ ſcõꝝ qð eratð offõ ſũmi ſacerdot.ſʒ ſola pᷣm ptetẽ lunbcke
dee eet traſlatũ ad alienigenã.ᷣm ꝙ dr ibidẽ. Nõ auferet ſceptrum pliad quã ſimplices ſacerdotes poterãt ĩgredi.vt dẽʒ ẽ. Itẽ an ſnugumnm
de iuda ⁊ dux de femoꝛe eius donec veniat ꝗ mittẽdus E⁊c. Iſte ät gelus appuit ipi occupato ſolẽnioꝛi pte ſui officij ꝑꝑ ſolẽnitatẽ Uenmffnpion
herodes fuit alienigena.qꝛ pr ſuus fuit idumeus. nũcij qð nũciare venerat.Hic ãt dr ꝙ appuit ei ſtas a dextrl al ſtmziridis
h¶ Sacerdos ꝗdã noĩe cacharias.ꝑ expᷣſſionẽ noĩs intelligit ꝙ iſte tar licẽſi.illð ãt altare ũ erat itra ſcm̃ ſcõꝝ.ſᷣm ꝙ dicit Hiero. ſtitin
fuit famoſus ĩ vita ⁊ doctrina. i ¶ Device abia. vᷣm ꝙ dr.i. Paral. oés doctoꝛes hebꝛei ⁊ catholici.excepto Aug cuiꝰdem̃ñ videt gliinmtcnid
24. Dauid volens ampliarecultũ dei oꝛdinauit de vigintiquatuoꝛ inßh̊ tenendũ.tũ qꝛ ↄꝛiatur dictis oĩuʒ alioꝝ.quoꝝ alig fuerunt Numierroſn
gnãtõib.vigĩtiqᷓ̃tuorſacerdotes ꝗ ſucceſſiue ſuirẽt ꝑ bebdomadas valde expti in ſcritura veteris teſtĩ.tũ qꝛ textus ſacre ſcriptu⸗ Piiriig
Itẽplo dñi.⁊octaua ſoꝛs cecidit ſuꝑ abiã.vt ibi dĩ.de quo deſcendit re videt᷑ ↄtrariũ dicere Exo.vlt.⁊.ʒo.vt ibidẽ pleniꝰ declaraui. hinnrnm
iſte cacharias. & ¶Et vxoꝛ illiꝰ de filiabus aaron. hoc expᷣmit. a. Nõ ãt dicit᷑ ſoli ſũmo ſacerdoti licitũ eẽ ponere ĩcenſũ ĩtra ſcm̃ üiiffünoehſt
ꝓpter dignitates ſacerdotalẽ.filie de tribu aaron diligentius ⁊ hone ſanctoꝝ die expiatõis.dicendũ ꝙ verũ eſt.ſʒ illud icenſũ non tblegdipei fi

fenanginis⸗
Enltoſftc,t

4

eezaineiil

ſtius ſeruabant᷑. I ¶ Et nomẽ eiꝰ heliſabeth.qð nomẽ expᷣmit᷑ ꝑꝑ poneqat᷑ ad offerendũ.ſʒ vt nebula ide cõſurgẽs oꝑiret oꝛacu
eiꝰ honã famã ⁊ vitã.ſicut dẽʒ eſt de cacharia. vnde ſubdit᷑. lum quãdo pontifex aſpergebat ſanguinẽ hirci ⁊ vituli contra
Erãt ãt iuſti ambo añ deũ.&̊ dĩ ad excludẽdũ hypochꝛiſis fictõz. oꝛaculũ.vt hr̃ Leuit.io.nõãt hr̃ ex hoc loco ꝙ cacharias poſue/
pceptoꝝ. rit ĩcenſũ hboc modo. vt patʒ ex dciĩs.ſʒ ſolũ ꝙ poſuerit incenſũ

n¶Incedẽtes ĩ oĩibꝰmãdatis.qᷓ;tũ ad obſeruãtiã moꝛaliũj
t iuſtificatõibꝰ dñi.qᷓ;tũ ad obſeruãtiã cerimonialiũ. offerens ipʒ ſuꝑ altare ĩcenſi ad ↄſũmatõeʒ ſacrificij.ꝙ autem rſentineiſen
ine q̃rela.qᷓ;ẽtũ ad obſeruantiã iudicialiũ.qꝛ pacifice ad ꝓximos dicit᷑ ꝙ expiatõis dies cecidit ĩ hebbdomada ſua.hocnõ ꝓbat. Aliipompmna
— ſe babebãt. q (Et nõ erat eis filius. cui duple cauſa ſubdit᷑. vna vt pʒ ex dictis.⁊ dato ꝙ veꝝ fuerit.nõ tũ ex hoc ↄcludit᷑ ꝙ itra ſeftirtaäten
ſpãlis młieri.ſ.ſterilitas.alia cõis viro ⁊ mlieri.ſ.ſenectꝰ.⁊ G ẽ qð dr̃. uerit ſcm̃ ſanctoꝝ ad ponendũ ĩcenſũ.qꝛ pᷣter illü igreſũ g pti⸗ Mnrttankg
x¶ ¶Eo ꝙ eẽt heliſabethſterilis ⁊ ambo ꝓceſſiſſent ĩ diebus ſuis.ita p nebat ad ſũmũ pontificẽ tm̃ quotidie ĩtrabant ſacerdotes mi⸗/ ie l ficen

trãſierat tpᷣs generãdiĩ pfe ⁊ ↄcipiẽdi ĩmr̃e ſᷣm curſum cõeʒ nature. noꝛes ad offerendũ icenſum ĩ altari ĩcenſi.vt pᷣdictuʒ eſt.⁊ hoc

=
—
F
EE=
☛
= ι =
=
=— àæ⸗

Ex quo apparet ↄceptio pᷣcurſoꝛis miraculoſa.q; nõ fuit ꝑ nãz tm̃.ſ,- modo igreſſus eſt cacharias in hebdomada ſui miniſteru.Qõ P le⸗
ꝑnãʒ gra diuina adiutã. s ¶ EIcm eſt aüt. Hic deſcribitur )ceptio ãt vlterius dicit ꝙ de vigintiq̃tuoꝛ ſacerdotibꝰille erat ſũmus ſuliineo
curſoꝛis mirabilis ex denũciatõe angelica. æ ᷣmo deſcribit loci c ſacerdos vel põtifex pannũ.ĩcui ebdomada cadebat expiatio miſſcidi
