euz curare abſq; pꝛeſen/ vbox ſam bit 29. Haz æ? qdexiſtis videre: Hoĩeʒ mollibꝰ ioqᷓ in pñtia: K
ali o⁊ ſanabit᷑ puer meꝰ. Naʒ rel⸗ Kcce ſte rum ei qᷓ; in pñ̃tia: WE
b Diligit.. gentẽ nĩaz. ego ho ſũ ſub ptate ↄſtitutꝰ: hñs Pcioſa ſut vlitijs i domib regi vte ore puianod ie ie
. , pcioſa ſüt ⁊ ðᷣlitijs ex fauoꝛe hũano hittadebene
i.iudeos.ex quo patʒ h ſub me milites: ⁊ dico huic va / Poie gexiſtis videre: 0 er einns p. n
It gentilig ofi ieH t. .G exiſtis videre: ꝛo amoꝛe veritatis ꝓ am. o(N
erat gentilis poſit ibiac de ⁊ uadit: ⁊ alio vẽi ⁊ nenit: ⁊ ſũt.Sed q obi luſ- cegere videret.Ce eni pherſei
bun tomanin.. hßuo meo fac hoc ? faci Quo an pheta: Atiq; dico vobis i⸗ tematpatererde, einnie
es romanis guoimeo fac hoe v facu ;̈pꝛophetam. Hicẽ de quoſcri teraatbaerer dei,; itnnſmi⸗
agogã ipe edifi dito i nirat? ẽ: ⁊ ↄuerſus ſe- q;pꝛophetam. Hi ſͤ me / Matth.ij. vſh ibi. fuodcngtp,
i WErſynagogi iße edifi dito ieſus miratꝰ ẽ: ⁊ ↄuerſusſe ſt. Ecce mitto angelũ me⸗· ¶ Ztomis po. Ubi Nereng
cauit nobis. licʒ.n. habe ⸗· qustibꝰ ſe turbis dixit. Amẽ dico ptumeſt. Ecce mittoangelu me/ Et omis po. b fckercheſfttnn
lori ni —RAõñõä qui pꝛepa piohis ↄmẽdatõz Urmiindani
rent vnũ locũ tm ad offe fidẽ ineni.Et um ante faciemtuam:q iohis ↄmẽdatd Funn
vnu locut . ob nec ĩiſraeltãtã fidẽ RrEige D o/ poit euãgeliſta phpi mnite
rendũ ſacrificia ⁊ oblati vobne ii fnera ſ iuen? rabit viã tuã ante te. Dico.n. v 1 eliir ſckzerlba
2 obiati rãt domũ iuen 199 ſeoꝝ ꝛ legiſpitoꝛu,z mimmnn
ones. templuũ a erat i reuerſiq miſi fuerat domũ iuene bis: maioꝛ ternatosmulieꝝ pꝛo- ſeor a legiſoſtoꝛu (Otunnhiec
hierlin. tñ in ſingulis ci rũt bᷣuũg laguerat ſanũ.⁊ factum pergican baptiſta nẽoẽ. Qui ꝰ li. . bi⸗ pi. ibi. t Gerda⸗
uitatib caſtris hẽbant deicepi ibat ieſus ĩ ciſitatẽ q̃vo pheta ioanne baptiſtancẽocẽ.Qu ppli. vbiyxpiibi. Auſmeſultci
nitatt ee e 5 in g nin n si. ei: maioꝛ ilTKuißg. Circa drj. amnirede
loca.in ꝗbꝰconueniebãt 2 Zibꝗ diſcipłi eiꝰ qt minoꝛ ẽĩ regno dei: ma õ umpftede
ca.in g emne cat nayʒ: ⁊ ibãnt cũ eo pliei?⸗ u:¹ lisa: bli / Et ois po.i.ſiplice Aiegttal Ete
cãoꝛatõis ⁊ audiẽdi ver pioſa. Cũ aũt appropi lo.Et òis pplusaudies: ⁊ publi lgares b Et muiſſtkte
bum dei.q̃ ſinagoge vo· ⁊ turba copio 9. Lüu gut app ſictꝰ? (Ini iuſtificanérũt deũ baptiʒati ꝛVlgares bi⸗ em Mliztſcen
itari: cani iuſtificauẽrũt: * uni. müchanis? bbBu ſeni
cabantur. k Inuene ꝗret porte cinitatis: ẽcce defüct Lahn E lei ãt pu. nis P GSGtit
. 8% 8 2 ci! is. Phariſei qt ⁊ blicl negociatiõib Eicineneet.
runt ᷣuuzʒ qui languerat efferebat filiꝰ vnicꝰ mati ſue. Et baptiſmo loam iſ̃ 5 . ſti emnenlsſiegi
üer ̈bo chꝛiſti ab⸗ i. yv ſperiti cõf preuerut occupati. cGnſti aln heli
eneehaheiſttab. E viua erat: turba ciuttat mi legiſperiti cõſilium dei ſpreu .deu ba. bap. io ex mdikhüinh⸗
ſentis vt h Mathᷣ.S. vidug erat: T turba cluitat nz 1 :nõ baptiʒati ab eo. fi. deũ ba. bap · io. e Cnrteirp,
Ertacndt en Hiconde tacũ illa. Qua ci vidiſſet dñs: mi iſemetipſos: nõ baptiʒati ab He Telet vmed ninnn
Inmnter deſcribit᷑ miracu- erxc lioſuz õ Hgᷣ cvns benſet
lum de filio vidue reuu··· in galil. ʒez ceꝑũt laudare ⁊ glificare deũ tãq; iuſtũ ⁊ glioſuʒ õlł niclelti
ve montẽ thaboꝛ. n Æπ bant eu eo diſcipulien t turb ge⸗ apBi ſcia ſupbiẽtes ꝛeuert baptumu lobigsd. llpoſſit oſ,⸗
Poc facti acuigenttzcermrachii coꝛã multis factũ. ultu aheeb 46 veie ar legiſpirioſilid vei ſpꝛeuerũt ꝛc. ninngge
o ¶ Ecce defunctꝰefferebat ad ſepeliendũAntigtus.n. loca ſepulta ĩ Heq etat 7legiſpui nntin n

l⸗ dr

fmi Meis

1

. abhns
fane⸗ Umnſori
dc, len
nud rine
dent etie
WIN

Eumii ſüoci
z Nyii
um. ünme.
tmtt mnta
E. dant
“ tücftn
. ngſn
ſlidurir

Almt ſtlunt

edd dene

nin Can

buini⸗
ſmergn
Netnie⸗
mnepe⸗
Coeſin
, micuin
iſt

19,, 8
n e
. ni,

dui gie

11,e

S

„1. Sſice
Günm wüin

ime⸗ e
prep ſiuft

¶ Lucas

aEKui ergo ſies dicam ꝛ?. Pic ↄter ponitcõfutatio phariſeo/
rnz ⁊ legiſperitoꝝ ex verbis xpᷣi.⁊ pʒ ſnia ex dictis. Math.ii.d.
b ¶ Rogabat auũt illũ.Deſcripta cõfirmatõe doctrine xpᷣi ſigno

viſibili.hiccõſequenter deſcribit᷑ eiuſdẽ ↄfirmatio facto inuiſi
bili.vz ꝑremiſſionẽ peccatoꝝ mulier peccatricis.vbi pᷣ deſcri

bitur locus.cũ dicit᷑. c ¶ Et ingreſſus domũ phᷣiſei diſcubuit

Cegit᷑ aũt xpᷣs manducaſſe cũ peccatoꝛibꝰ vt eos ad penitentiã
pꝛouocaret.vt habetur Matth.9. Item cum amicis familia/

ib“ deuoti ⸗/
gorin de manba? Alt aüt dus. Cuͦiergoſimiles di⸗
maria. Itẽ cum co c(ꝗ hoĩes gñatiõis huiꝰ: ⁊ cui ſiles
gnatis paupibꝰ vt ſüt: Similes ſũt pueris ſedentibꝰ
eoꝝ mnobi unnle⸗ ĩfoꝛo:⁊ loquẽtibꝰ adiuicẽ ⁊ dicẽ
ret. vt by o.z de tibꝰ?: Cqtauimꝰ vobis tibijs ⁊ nõ
nuptus vbi deficie ſaltaſt: lamtanim? i ſtl.
te vino xps aquam laltaſt :lamẽtauimꝰ⁊ ñ ploꝛaſtl.
vertit ĩ vinü. teʒ Venit aſt ioannes baptiſta neq;
cũ phariſeis ſinbimoducãs panẽneq; bibens vinũ
bli cofutaret. put ⁊ dicitis. Demoniũ bz. Aenit ſi⸗
bichi vt nidebitur Nnspoiginancza bibeg⸗ di
equendo. citis. Ecce hõ deuoꝛatoꝛ ⁊ bibẽs
de ecre mlier le⸗ vinũ:amicꝰ publicanoꝝ ⁊ pctõꝝ.
nes Niectccotrita. Et iuſtificataẽ ſapientia ab oĩbus
e¶ Et ſtans retro.qꝛ filijs ſuis. MHoͤgabat aüt illũ qdaʒ
pverecũdia ſui pec ð phariſeis vt mãducaret cũ illo.
cati nõ audebat ſe

Et igrèſſus domũ phariſei diſcu/

teponere. „ —
aen buit. Et ecc mulier que erat ĩ ci-

f Lachꝛymis cep.

rigare pedes ec. Uitate peccatrix:vt cognouit ꝙ ie
exq pʒ macniendo ſus accubuit ĩ domo phariſei:at⸗
HM ergaio teraelauai tulit alabaſtrũ vnguẽti: ſtas re/
pedes vni hoisnu trõ ſecus pedes eiꝰ: lachꝛymis cẽ
dis pedibꝰinceden ca⸗
aiis = pitis ſui tergebat: ⁊ oſculabat᷑ pẽ
poſitionemvultus dẽsqt phariſe?q vocauerat eũdit
ſui fuerat abun. itra ſe dicẽs. Hic ſi eẽt ꝓpheta ſci
oenelaine ret itiq; que T qlis nulier que
deo buiret ipenitẽ. Ctagit e qꝛ peccatrixẽ᷑. Et rñdẽns
tia.ꝗcꝗd ex ſe dei ”l

–— . .

cõtempſerat in culpa. vᷣm ꝙ dicit Gre. i (Et vnguẽto vnge⸗

bat ad refrigeriũ caloꝛis ⁊ mitigatiõʒ doloꝛis ex laboꝛe itinerj.
KkUidens ãt. Pic ↄñter ponit᷑ phariſei indignatio. vñ ſubdit᷑.
¶ Ait intra ſe dicẽs:hic ſi eẽt ꝓpheta.ver ſciens occulta.

ESciret vtiq; q̃ ⁊ ̃lis eſſet mulier:⁊ ꝑ ↄñs non pꝑmitteret ſe
tangi abea. n rñdens ieſus.ad ↄfutatiõem illius.ꝑ hoc
eni ꝙ rñdit ad eiꝰ cogitatiõem q̃ ſoli deo notac᷑.oñdit ſe pluſqᷓ;
ꝓphetam. o ¶ Duo debitoꝛes ⁊c̃. pabola ẽ vt cõuenientius
cõcludat᷑ ̊ phariſeũ de ſua rñũſione.que ſubdit᷑ cũ dicitur.
pRũdens ſimon ⁊c̃.qꝛ amoꝛ in hũanis plerũqʒ cauſat᷑ expᷣce/⸗
lentibus vonis. ⁊ p ↄpñ̃s maioꝛ amoꝛ ex maioꝛibꝰdonis. Conſe/
neen eũ xpᷣs redarguit ex triplici defectu pietatis.cuz dicit᷑.
q¶Intrani in domũ tuã:aquã pedibꝰ meis nõ dediſti.ꝗ tñ erãt

ne calciamentis incedebat.⁊ex defectu caritatis cum dicitur.
r¶ Oſculum mihi nõ dediſti.qð eſt amicitie ſignũ.ʒꝰ ex defectu
bilaritatis ſeu leticie que noĩe olei deſignat᷑.vt dr̃ ps.A ꝗ4. Pꝛo
ppterea vnxit te de“ deus tuꝰc̃. Tria aũt dicta reꝗrunt᷑ in hoſpi
talitate gratioſa.Et eõ laudat muliexẽ de triplici pfectõe oppo
ſita:vt pʒ in la.⁊ ideo ↄcludit᷑. ſ¶ Remittunt᷑ ei pecca.mul/
ta ⁊c. Uideret aũt ꝙ deberet dici ↄrium.qꝛ pᷣ pᷣdixerat donum
eèẽ cm amoꝛis.hic aũt eorio infert amoꝛem eſſe cãm doni. Di/
cendum ad h̊ ꝙ p in pabola loquebat mõ humano vbi amoꝛ ex
dDono cãtur.ſed in applicatiõe pabole ad ꝓpoſituʒ ↄuertit ſe ad
loquendũ de amoꝛe dei erga nos ꝗ non ꝓcedit ex bonis merit
nr̃is.ſed magis cauſat bonũ ĩ nobis.⁊ iõ conuenienter cõcludit
dicto mõ. UVel aliter põt dici ꝙ in pctõ ſunt duo remittenda.ſ.

culpa ⁊ pẽa.Culpa ãt ex dei liberalitate remittit icũ nullũ bonũ
meritoꝛiũ poſſit eſſe in nobis ſine gratia:quã nõ hẽmꝰañ culpe

remiſſionem.ſed hita gra ⁊ culpa dimiſſa. adhuc remanet pena

— —

remittêda. ad cui remiſſionẽ facit bonũ opꝰ nr̃m caritate ĩfoꝛ/

7

pit rigare pedes eiꝰ: ⁊ capillis cẽ/

feſſi ⁊ dolẽtes ex laboꝛe itineris.⁊ lutoſi ſeu puluericati.eo ꝙ ſi/

matũ.⁊ de hac remiſſiõe loꝗẽ dus.vũ ſequitur. Eui ãt minꝰ dimittiĩt

minus diligit. Remiſſio ãt culpe aut nulla ẽ aut totalis ſił.ſʒ remiiſ/
ſio pene fit ꝑ ꝑtes ⁊ nontota ſił de cõi curſu.lzʒ aliqñ fiat tota ſimulp/
pter feruoꝛem penitẽtis ⁊ ex liberalitate dei.⁊ hoc fuit ĩ ꝓpoſito ĩ hac
muliere.ideo ſequit᷑. t¶ Remittuntur tibi peccata.nõ ſoluʒ qᷓ;tũ
ad culpam ſed ẽt quãtum ad penã exvehementi amoꝛe dei ⁊ hoꝛꝛoꝛe
peccati pᷣteriti. u¶ Quisẽ hic ꝗ ⁊c̃.hoc dicebãt qꝛ videbãt tm̃ hu/
manitatẽ exteriꝰ apparentẽ.ſed ignoꝛabant deitatẽ interiꝰ latentem
que põt peccata dimitte
re. x. Figdes tua ſal⸗
uaz te fecit.qꝛ iſta fides
fuit foꝛmata caritate.⁊

ieſus dixit ad illũ. Simõ habeoti
bi aliqd dicere. At ille ait. Magẽ

dic. Duo debitoꝛes erãt cuidã ſe ideo fecit hẽntem dignã
neratoꝛi.vnus debebat denarios vita eterna. De iſta mu/
angetos: ⁊ ali qngita. Mõ ba⸗ liene baccoite vubita⸗
bẽtibꝰ illisvnde redderẽt donauit fuerit maria ſoꝛoꝛ lagari
vtriſq;. Quis ergo eũ plꝰ diligit? velalia. de quo dictů eſt

gd ſentiãt doctoꝛes. Jo.
iz.ibi enĩ G poſui.qꝛ pᷣus
ſcripſi ſuꝑ Joãneʒ q; ſuꝑ
Lucam. ¶ In capi. 7.
vbi dr in poſtil.videt᷑ au
tem ꝙ deberet dici con⸗/
trarium:qꝛ pᷣmo dixerat
donuz eſſe cãm amoꝛis.
ADDITIO.
Hant ſiml ꝙ do
num ſit cã amo/
ris ⁊ amoꝛ cã do
ni etiã loquẽdo de amici
tia mõ humão:qð ſic pʒ.

NRẽſpõdẽs ſymon dixit. Eſtimo:
qꝛ is cuiplus dõauit. At ille dixit
ei. MRecte indicaſti. Et ↄuſusad
mulierẽ.dixit ſymõi. Vides hõc
mulierẽ: Intraui ĩ domũ tuam:
aquã pedibꝰ meis ñ dediſti. Hec
qᷣt lachꝛymis rigauit pedes meoſ.
⁊ capillł ſuisterſit. O ſculůʒ mihi
nõ dediſti:h̊ ãt exquo itrauiñ ceſ/
ſauit oſcularipedes meos.Oleo
caput meũ nõ vnxiſti:hᷣ ãt vnguẽ

tovnxit pedes meos. Eꝛopt᷑ qð aministeihmnetep er
dico tibi. Remittunt e P cccata eſt.ſ.vtilis delectabilis?
multa qm̃ dilexit multũ. Cui at honeſta.ſʒ ↄſtat ꝙ amoꝛ

ĩ amicitiavtili cãt᷑ ex do ⸗
no ſeu vtilitate ab ama/
to hĩta ſeu ſpectata. In
amicitia vo honeſta cau
ſat᷑ amoꝛ exvirtute amã
tis:q̃ amatũ diligit nõ ꝑꝑ
donũ vł vtilitatẽ hĩtã vł
ↄſeq̃ndã:ſʒ ꝑꝑ vtutẽ ipᷣiꝰ
amati:ex qͥ amoꝛe ct᷑ ꝙ
M vult amato bonũ ⁊ bonũ
opat᷑ ei qᷓ;tũ in ſe ẽ᷑:vt verꝰamicꝰ.⁊ ſic ĩ amicitia hõeſta amoꝛ ẽ cã doni
vnde nulla contrarietas in hac parabola:nec in eius applicatione ſa/
ne intellectis reperitur:etiam loquẽdo vtrobiq; ſᷣm modum huma/
num. Nam pᷣmo in parabola chꝛiſtus loquitur modo humano ſecun/
dum amicitiam vtilem vbi amoꝛ ex dono cauſatur. Unde rectificat
iudicium ſimonis dicentis ꝙ is cui plus donauit plus diligit.ſecũdo
vero in applicatione loquitur etiam modo humano ſcõm amicitiam
honeſtam que pꝛocedit ex virtute ſeu meritis amantis ⁊ amati.ſecũ⸗
dum quam amans certificatus de amicitia quam amatus habet er/
ga amantem que quidem amicitia ſecũdum philoſophum vbi ſupꝛa
eſt virtus vel nõ ſine virtute:pꝛouocatur ad amoꝛem ſui amati.⁊ per
conſequens ad impendendum ei bona.⁊ de hac amicitia loquitur:cũᷣ
dicit. Remittuntur ei peccata multa ⁊c.quod autem ſequitur. Cui
autem minus dimittitur minus diligit.poteſt vno modo itelligi m
amicitiam vtilem.⁊ ſic coꝛꝛeſpõdetpᷣncipio huiꝰ altercationis vbi di
cebatur ꝙ is cui plus donauit plus diligit ⁊c.Alio mõ põt intelligi de

minus dimittit᷑ minus diligit. Di
xit aũt ad illã.Remittunt᷑ tibi pec
cata.Et ceperunt qui ſimul accũ
beba nt dicere intra ſe. Quisẽ hic
qui etiaʒ peccata dimittit: Dixit
ant ad muliereʒ. Fides tũate ſal/
uam fecit. Nade in pace.( VIII.

amicitia honeſta:de qua vltioloquit᷑:vt ſit ſenſus.Cã autẽ q̃re alicui

minus dimittit᷑ ẽ qꝛ minꝰ diligit.⁊ ſic eſt amoꝛ cã doni. Unde nulla
cõtrarietas in huiuſmõi reperũ cum de diuerſis amicitie ſpeciebus
loquant᷑.⁊ vtrobiq; ſᷣm modũ humanum. Non eni eſt veriſimile ꝙ
xpᷣs loqueretur illi phariſeo de amoꝛe diuino qui pertinet ad pᷣdeſti /
nationem vel de remiſſione culpe ⁊ pene quoꝛum ſcietia pertinet ad
eosqui iam perfecti ſunt in fidei rudimentis. Iſte enĩ phariſeus ad/
puc erat infidelis ⁊ ſatis ignarus.vt ſatis pats.Et notandum ꝙ pꝛo/
ceſſus xpᷣi circa infoꝛmationẽ phariſei de his amicitus eſt ↄnatura/
lis homini:incipit enĩ ab imperfecto ⁊ de mag noto ⁊ tendit ad per⸗
fectum ⁊ minus notum. Amicitia enim vtilis eſt hominibus magis
nota:vt eſt impfecta tanqᷓ; deficiens a ratione vere amicitie ſecundũ
phm vbi ð. Unde iſtam amicitiã tmmodo rudis cognoſcebat.xpᷣus

vo tradidit ſibi noticiã ꝑfectioꝛis amicitie.ſ.honeſte que habet verã

rõnem amicitie Fᷣm philoſophum. Item notandum ꝙ ſcõm vtranc;

—
. ð

nfis.ſʒ mag cãt bonuʒ ĩ

amoꝛ nõ ſit ex dono ſed ſuũ.Et dũ ſeminat: aliud cecidit
Randvaeceenee, ſecꝰ viã: ⁊ ↄculcatũ ẽ ⁊ volucres
rietatẽ qᷓ v in lra pamo celi comederũt illud. Et aliud ce⸗
rẽ vtilẽ ⁊ honeſtũ vtro/ cidit ſupꝛa petrã: ⁊ natũaruit qꝛ
biq; dicẽdo moꝛe hbuma non hẽbat humoꝛc.Et aliud ceci

hec aũt applicatio Bur

amoꝛẽ equocaſſe.nec eſt

amicitiã xpᷣ phariſeũ cõuincit. oſtẽdẽdo ei q illa mulier erat digni

oꝛ ad recipiẽda beneficia xpi qᷓ; iſe phariſe.Nã ſʒ pꝛimã.ſ.amiciti
am vtilẽ ſbi oñdit ꝙ plures vtilitates ſeu obſega habuit ab illamu
liere qᷓ; a phariſeo.⁊ G cũ dicit. Intrauiĩ domũ tuam ⁊c. Scõm vero

amicitiã honeſtã ſimiliter oſtẽdit ei ꝙ erat dignioꝛ. ⁊ hoc cũ dicit qꝛ
dilexit multũ.In quibus bene cõſiderat nos docet ꝙ ver penitens
debet habere exterioꝛa opera pia et deuota ⁊ interioꝛa Aare feruẽ

tia ᷣm doctoꝛes. LICA.
. batarditnnten
rabola xpiinnui — 21 ,7. .
Atur;moꝛe hu⸗ Efactũ ᷑ſt deiceps ⁊ ipẽ

iter faciebat ꝑ ciuitates

mano logqndo amoꝛ oꝛi bat 1
caſtella pᷣdicãs ⁊ euage

tur ex dono cuʒ drĩ quis
plus diligit.rñſũ ẽ. Eſti⸗/
mocui plus donauit.Et
ſequit᷑ vbuzʒ xpᷣi:Recte

lizqs regn düodeci
illo:èt mlieres alique q̃ erat cura/

iudicaſti. Poſtillatoꝛex te a ſpiritib? malignis ⁊ ifirmitati
ponit ̊ de huano amo/ bus: maria qvocat᷑ magdalene ð
in eecatigseparabo q̃ ſeptẽ demonia exierat: ⁊ ioona
le bozmertit ſtilu ad lo Vro⸗ chuze ꝓ curaton hero dis 7
quedũ de amoꝛe dei er ſuſãna ⁊ alie mite:q̃ miniſtrabãt

ei de facltatibꝰ ſuis. Cüũ aut turba
plima ↄueniret:⁊ de ciuitatibꝰꝓ/
perarẽt ad eũ:dixit ꝑ ſilitudinem.
Exijt ꝗq ſeminat ſeminare ſemen

ga nos:q nõ c ex meriti,⸗

nob ⁊ ẽ dõatiuꝰ: iõ dixit
remittũtur ei pctã mita
qm̃ dilexit multũ:vt ſic

no. Scõz pᷣmũ dictũ re/
ctificat᷑ iudiciũ ſimonis
vt ex vtili ſurgat amoꝛ.
Jux᷑ ⁊ ?ꝰÜ/⸗it applicatio.qꝛ
dilectiõe ex merit ⁊ vir
tute ĩpẽduntur ei bona.

dit inter ſpinas:⁊ ſil exoꝛte ſpine
ſuffocauerũt illð: Et alið cecidit

tuplũ. Hec dicẽs clamabat. Qui
hʒ qures audiẽdiaudiat. Interro

geñn.laboꝛat in equocis:
qꝛ amoꝛ cõcupiſcẽtie et
amoꝛ amicitie ſũt equo
ce amoꝛ:qꝛ diuerſis rõ/
nib:nõ ẽ autẽ viſile xpᷣʒ

datüẽ noſſe myſteriũ regni dei:ce

tes non videant: ⁊ audientes non
intelligant. Eſt autem hec para/
bola. Semen eſt verbum dei.

neceſſar iũ amoꝛẽ hone
ſtũ eẽ cauſã doni:pꝛout
Burgeñ. vult. qꝛ ſtat il/
lũ amoꝛ eẽ rectũ ſine oĩ

dono dato vl ſpato.als eẽt amoꝛmercẽnari p ↄñs nõ honeſtꝰ. Uirtꝰ
enĩ diligit᷑ ꝑꝑ ſe per ↄns vᷣtuoſe ſine reſpectuad donũ. aũt Burg.

dicit nõ eſſe viſiłe ꝙ xpᷣs ſit locutꝰ phiſeo de amoꝛe ꝑtinẽte ad pᷣdeſti
natiõʒz ⁊ rmiſionẽ pene ⁊ lce⸗ HB ẽ õỹ btm̃ Aug.ĩ ſᷣmõe ð maria Mag
dalena ſic exponẽte hũc paſſũ.⁊ 2 btm̃ Ber.ſuꝑ cañ.ſer.⁊⁊.ante me/
diũ.Et vide de hac mã ſcm̃ Tho.pᷣma ſecũde.q.⁊d.ar.. Rõ autem
Burg.ad ſic dicendũ nõ valet:qꝛ ꝑp ruditatẽ vel infidelitatẽ phᷣiſei

xps nõ voluit pᷣtermittere ea q̃ fidelibꝰad inſtructionẽ poterant vale

nam q;tũ ad liberalitatẽ dei pᷣcedentẽ mulieris dilectiõemq̃ in pctõ

re.Sepe.n.dixit coꝛã ꝑfidis que ipſi nõ intellexerũt:tñ eccłie pdeſſe

ñ ceſſat:cui datũ ẽ noſſe myſteriũ fgni dei:ceterlãt ĩ paboł vtvidẽtes

mõ videat ĩtelligẽtes nõ ĩtelligãt.Quãauis eiʒ phiſeꝰ mõ nõ iĩtellexit:
imo ĩpugnauit veritatẽ dicẽdoĩtra ſe.Quis ẽ hic ꝗ ẽtpctã dimittit:ni
hilominꝰ xpᷣs dixit coꝛã eo ð remiſſione pctõꝝ quo ad culpã ⁊ qͥ ad pe

exñs diligere nõ poterat⁊ qͥ ad penã debitã:pꝑp mulieris pᷣmã dilecti
one.vñ dixit. Remittunt᷑ ei pctã multa:qꝛ dilexit mintäc.

cipalr. hic cõſeq̃nter ponit᷑ eiuſdẽ inſtructio facta apłis ⁊ tur

E factũ ẽ deinceps.Deſcripta inſtructõe xpᷣi facta aplis pᷣn/
⏑

bies cõiter.⁊ pᷣ pᷣmittit̃ qfi qued pᷣfatio.ſecũdo ſubdit dicta ĩ⸗/
ſtructio.ibi.Cuũ aũt plurima turba.Circa pᷣmũ dicitur.

beite Neichathciuitgreo ma o apparer xpᷣi diligentia in oꝑe

pꝛedicatiõis. c

duodecim cũ illo.i.duodeci aplłi.de quoꝝ ele/

ctione dictũ eſt ſupꝛa.õ. ca.non tñ ibant cũ illo ad pᷣdicandũ.ſed ma/
gis ad audiendũ.vt poſſent cõueniẽtius pᷣdicare ad qð miſſi ſunt po/

dalo caſtro:⁊ iſta ẽ de qua eſt ̃mo factꝰ.ca.pcedẽti.rõ tñ ſui cognomi

ſtea vt patebit ca.ſe. d ¶ Et mulieres alique q̃ erãt curate ⁊c.ideo
ſequebant᷑ eum. e ¶ Maria q̃ vocat᷑ magdalena.ſic noĩata a mag

nis diuerſimode aſſignat᷑ a doctoꝛibꝰ diuerſis.Illi enĩ ꝗ dicũt ꝙ iſta

gnũ dei: ⁊ duͤodecim cuʒ

ĩterra bonã:⁊ oꝛtũ fecit fructũ cẽ
gabãt qt eü diſcipuli eiꝰ:q eẽt hec
pabola. Quibꝰ ipſe dixit. Nobis

teris autem i parabolis:vt viden

tres mei hi ſunt:qui verbum dei

fuit ſoꝛoꝛ lacari. dicunt ꝙ noiata ẽ magdalena. eo ꝙ magdaluʒ
caſtrũ cecidit in ꝑtem ſuã de hereditate prna.fuit eni pr eiꝰ-ma
gnus hõ ⁊ nobilis hẽns dñium in pluribꝰlocis inter que erat di /

ctum caſtrũ.Alu veroꝗ dicunt ꝙ iſta non fuit ſoꝛoꝛ lacari. ſed
alia eiuſdẽ noĩs.dicunt ꝙ noĩata eſt magdalena a magdalo ca/

ſtro.eo ꝙ erat ĩide oꝛiũda. fᷣ¶ Que miſtrabant eið facultati/

bus ſuis. Apud iudeos erat ↄſuetum ꝙ mulieres ſancte ⁊ deuo
te miniſtrabãt doctoꝛibPꝰneceſſaria ex deuotione.⁊ ideo qꝛ xps

dacebat 7 pꝛedica/
aανâ R ſan bat inter iudeos. B
Quod autem ſecus viã:hi ſunt q mo accipiebat ne⸗
audliũt: deinde venit diabolus ⁊? ceſſaria ab eis. pau
tollit bũ de coꝛde eoꝝ: ne credẽ lusaũt ꝗ pdicabat
tes ſalui fiat. H qð ſupꝛa petra: ẽtilib inter quos
ꝗ cũ audierit cũ gaudio ſuſcipiit non erau talis oſue.
. Da ne nõ hẽbat mu
vbũ. Et hi radices nõ hñt: qꝛ ad lieres ſequẽtes ipʒ
tpᷣs credũt:⁊ ĩ tẽpoꝛe tẽtatõis re/ 2aei miniſtrãtes.vt
cedũt. Qð aũt ĩ ſpinas cecidit:hi hr.i.Coꝛ. ..ne foꝛte

ſũt ꝗqaudierũt:⁊ a ſollicitudinib?ꝰ dalicarentur..
⁊ diuitijs ⁊ voluptatibꝰ vite eun g ¶ Cumatpluri⸗
tes ſuffocant᷑ ⁊ nõ referũt fructũ.
Quodqt i bonã trã:bhi ſũt qicoꝛ/
de bono ⁊ optimo audiẽtes vᷣbũ

turba. Pic cõſeq̃n/
ter deſcribitur ipſi
us xpᷣi doctrina ſeu

retinẽt:⁊ fructũ afferũt i patiẽtia. ſcribit᷑ dicta inſtru
MNemõat lucernã accẽdẽſ oꝑit eꝗ ructio ze inltl⸗
vaſe:aut ſubtꝰ lectũ ponit:ſ̊ ſuß ſi. igcteſtne⸗
cãdelabꝛum: vt itrantes videant pꝛimaĩ duas.qꝛ p
lumẽ. MNõc̃.n.Occultũquod ñma deſcribit parabola
nifeſtet᷑: nec abſcõditũ quod ſ co ſue pdicationis. =.
gnoſcat ⁊ ĩ palã veniqt. Vidẽte cruoꝛ paicatis ibi
ergo quid audiatis. Qui.n. habet luʒ. Pꝛĩa adhuc in

dabitur illi: quiclinq; nõ habet:

—⏑

etiã quod putat ſe haberẽ aufere pponit᷑.ꝛ exponit

tur ab illo. Nenerunt aũt ad illux ti Jrerogaban⸗
mater ⁊ fratres eius: ⁊ non po/⸗ duaxꝝ ptiũ pʒ ex di
terant adire eum pꝛe turba. Et ctis Math.iz. exce
nunciatum eſt illi. Mater tua bto qõ ſeqꝗtur ĩ pte
. R. ſcöa. b Nemo
⁊ fratres tui ſtant foꝛis: volen/ autem lucernd ac/
tes te videre. Qui reſpondens cedés opit eã vaſe.
dixit adeos. Mater meà ⁊ fra· DPer lucerna ſalua
toꝛ hic itelligit do⸗/

ctrinã euãgelicã qᷓ

in latebꝛis tm̃ docẽda:ſicut doctrine ſi uſpecte male.ſʒ i palaz

coꝛã omnibꝰ. i ¶ Nõ eſt.n. occultũ qð nõ manifeſtet᷑.qꝛ licet

xpᷣs aliqñ docuerit diſcipulos ſecreto. voluit tamen ꝙ pereos
talia publice dicerẽtur. vñ dicit Mathᷣ.io.Qð ĩ aure auditisp
k ¶ Uidete quõ audiatis. vt ↄſtã

dicate ſuꝑ tecta.iõ ſubdit᷑. lidete quõ 12
ter ꝑoꝛbeʒ pᷣdicetis. L¶ Qui.n. hʒ dabit illi. Poc ſubdit ad
oñdendũ pᷣmiũ pᷣdicatõis apoſtoloꝝ.ꝗ enim pᷣdicãt ex fide foꝛ

mata caritate merẽtur vt ſibi detur augmẽtũ gre ĩ pñti.⁊ pᷣmiu

glie ĩ futuro. m¶ Et gcũq; nõ hʒ.vʒ.fidẽ caritate foꝛmata.

n ¶ Etiã qð putat ſe hr̃e auferet᷑ ab illo.qꝛ gre gratis dateno va/

lebũt ei ad ſalutẽ.ſʒ magis cedẽt ad dãnatõis ſue augmetu.iq;/

tũ abuſus fuerit eis.Alr exponit᷑ de legiſpitis aſt acerdotib iu/
deoꝝ ꝗ fidẽ xpi nõ hũerũt. ⁊iõ noticia legis ⁊ pphaꝝ nõ valuit
eis ad ſalutẽ.ſzʒ magis nocuit eis ad augmẽtũ ſue danatõis. Im

ꝙ dr ĩfra.iz. ca. Seruus ꝗ ſciuit volũtatẽ dñi ſui Anõ fecit vapu
labit multis. o¶ Uenerũt aũt ad illũ. Hic ↄñr deſcribit fer

noꝛ chꝛiſti pdicãtis ex hoc ꝙ ꝓpter aduentuz matris ſue etiaz
expectantis foꝛas nõ interrupit pꝛedicationem.lzʒ eam ſumme
diligeret ⁊ honoꝛaret.ſed rñũdens nuncianti ſibi aduentũ dixit.
p ¶ Water mea ⁊ fratres mei hi ſũt ꝗ verbum dei audiunt fa⸗

ciunt.q.d.ille eſt mihi ꝓpinquus qui ſpiritualibus operibus?
magis itentus. In hac etiam reſpon ſione chꝛiſtus confutauit
illum qui ei nunciauit aduentum matris ſue.qꝛ ſecundum do/

ctoꝛes noſtros malicioſe hoc fecit. vt ſi ex hoc pꝛedicationem

dimitteret. argueret ipſum eſſe hominem purum carnali affe/
ctione motum. Aduertendum tamen ꝙ fratres chꝛiſti hic di
cuntur cognatiſui germani. eo modo loquendi quo apud he⸗

bꝛeos fratres dicuntur illi qui ſunt de eadem cognatione.

ex hoc gẽtiles ſcã⸗

Lum aãt plurima

inſtructio. Et pᷣ de

duas. ga p pabola

nõ ẽ occultãda nec

—
–

—

(ennitüi⸗
(Cyisfogenen

=
SS

— = —
☛ ==
S==

cagrlgzun

fienikparg⸗

Anibinni⸗

(hile ratgri
(amuſehe
(ontenni
(rcſer die

Wtinirrin
ſiiencioe
Ciiedenonia
betati
Aſkuhinn

==
S=e.

hi. Avens

Wemndigcinek

it ſuſtnere

4

hitalasti
ſatpzdenn

=
S=

Cnoſorde
apſeien
untcifer

1

4

E
=
—=
—=
=
S=S=
—

III. ſechinain

ßih Cohiin
den iSen

Uereiut
git

bn dagite

nie wirn
„1 cs
NTN i

e umu

dens atäggt
f, deuni
se hi
ſiiani
nireichecr iniei
luͤcphonniie,
Grm. wlttmdoi
WMhioOrinin

.
7
1

==

=

=
—

—
—
S=
—
—
— —
=
—

—
— —
=S — 2
= =

S -

4
—
— —
=
—
=
= =

—
SS
= =ẽ
=

—
S
. e.

—

—
—
=

=

– —
= =—2
= ——
E
S

S
=
—
=
S

==

ahoc modo voca/
uit abꝛaham loth

nepotẽ fratrẽ ſuũ.

vyt habet Geñ.iʒ. c.

a ( Tactũ eſt aüt in
vnã dierũ. Hic co⸗
ſequẽter deſcribi/

tur doctrine chꝛi /½

ſti cõfirmatio que
pꝛope fit ꝑ miracu

la. Fʒz ꝙ dr Marci
vltl. Sermonẽ cõ/

firmãte ſequenti/
beſignis. Et pꝛimo
deſcribit miracu/⸗
lũ factũ ĩ mari.ſe/

cuũdo factũ ĩ terra.

ibi. Et cuz de naui

egreſſus eẽt ad ter

rã. Snĩa pᷣme par/
tis pʒ ex dict! mat/

tch̊.S.ca. G̊ excepto.

Trãaſfrete. trãs
ſtagnü. Matth. S.

vocat᷑ mare mõ lo
quedi hebꝛaico. q
ois cõgregatio aq

rũ ĩ notabili quãti
tate vocatur mare

fpʒ illud Geñ.i.Cõ/
gregatiõeſq; aqua
rũ vocauit maria.
fʒ veritatẽ aq̃ᷓ ioꝛ/
danis fluuuj exten
duni ibi in magna
latitudĩe.iõ freqn
ter vocat mare. et
aliqñ lacꝰ aliquã/
do ſtagnũ:ſiẽ hic.
C¶ Et cum denaui

egreſſus eſſet. Hic

deſcribit miraclm
factũ ĩ terra.⁊pᷣ de
curatiõe demonia
ci. ſcõo de ſuſcitati
one filie archiſyna

gasulbi⸗ acii eſt
aut cũ rediſſet.ſen

tẽtia aũt pᷣme par⸗/
tis pʒ ex dictl mat
th̃.S.⁊ Marci.. B
excepto qð ſequit
O ¶ Et veſtimẽto nõ

iduebat᷑. Amẽtes

eni ⁊ demõiaci mł
ta poſſũt ſuſtinere
q nõ pũt alias ſuſti
nere.ſicut pʒ de na
buchodonoſoꝛ Da

niel. 4.ꝗ ꝑ ſeptẽ an

nos hitauit cũ fer!

fenũ q̃ſi bos come

dẽs. e ( Ipſe ãt
aſcendens naui re
uerſus eſt et roga/
bat illum vir a quo
demonia exierant
vt cum eo eſſet. Di
miſit autem eum
ieſus. ideſt noluit
w ipfum ſequere⸗
tur. cuius ratio eſt
qꝛ diſcipulis ſeᷓn /
tib xpᷣm dataẽ po
teſtas faciendi mi-
racla. vt patebit.c.
p.⁊io. Si autẽ iſte

audiũt ⁊ faciũt. Factůʒ ẽãt ĩ vna
dieꝝ: ⁊ ipſe aſcendit in nauiculaʒ

¶ Lucas

õ
4 .

⁊ diſcipuli eius. Et ait ad illos.

CTraſfretmus trans ſtagnũ. Et
aſcẽderũt. ⁊ nauigãtibus illis ob/

doꝛmiuit:⁊ deſcẽdit ꝓcella venti
ĩ ſtagnũ ⁊ ↄpellebant᷑ ⁊ periclita/

bant᷑.Accedẽtes qt ſuſcitauerunt
eũ dicẽtes. Pꝛeceptoꝛ perimus.
At ille ſurgẽs ĩcrepauit vẽtũ ⁊ t/
peſtatẽ aq̃ ⁊ ceſſauit: ⁊ fcqꝗ ẽ tra-

gllitas. Dixit ãt illis. Abi ẽ fides
veſtra:Quitimẽtes mirati ſũt ad

iuicẽ dicẽtes. Quis putas hic eſt.
Quia ⁊ vẽtis iꝑat ⁊ mari:⁊ obe/

diũt ei: Et nauigaueĩtad regionẽ
geraſenoꝝ: que ẽ ↄtra galiles. Et
cum de nauiegreſſus eſſet ad ter/

ram:occurrit illi vir qdã ꝗ habe/

bat demoniũ iq tempoꝛibus mul
tis:⁊ veſtim̃to nõ iduebat᷑:neq;

idomo mãebat:ſü i monument.
Js vt vidit ieſuʒ ꝓcidit añ illũ.⁊
exclamãs voce mas dixit: Quid
mihi ⁊ tibi ẽ ieſu fili dei altiſſimi?ꝰ

Obſecro te:ne metoꝛq̃as. Pꝛe/

cipiebat.n.ſpũiĩmundo:vt exiret

ab hoie. Mulũ.n. tꝑibus arripie

bat illu ⁊ viciebat᷑ cathenis ⁊ ↄpe
dibꝰ cuſtoditꝰ: ⁊ rup viculł age/

bata demonio ĩ deßta. Introga⸗
uit auteʒ illũ ieſus dicens.Quod

tibi nomen eſt. At ille dixit: Le/

gio. Quia intrauerant demonia
multa in eum. Et rogauerunt il/
luʒ:ne iperaret illis vt in abyſſuʒ
irent. Erat aũt ibi grex poꝛcoꝛuʒ

multoꝝ paſcentiuʒ in mõte: ⁊ ro
gabaͤt eũ vt pmitteret eis ĩ illos iĩ/

gredi. ⁊ ꝑmiſitillis. Exierũt ergo
demonig ab homine:⁊ itrauerũt

i poꝛcos:⁊ ipetu abijt grexꝑpꝛe/

ceps in ſtagnũ:⁊ ſuffocatꝰc.Q⸗ð

vt viderũt factũ ꝗ paſcebãt fuge/
runt:⁊ nunciauerũt ĩciuitatẽ ⁊ in

villas. Exierunt aũt videre quod

factũẽ:⁊ venerũt ad ieſum: ⁊ in/

uenerunt hoiĩeʒ ſedentem a quo
demõia exierãt veſtitum:ac ſana

mente ad pedes eiꝰ: ⁊ timuerür.
Müciauerũt qt illis ⁊ qꝗ viderant:

quõ ſanus factꝰ eẽta legione.Et
rogauerũt illũ oĩs multitudo re/
gionis geraſenoꝛũ:vt diſcederet

abipſis:qꝛ magno tioꝛe tenebãat᷑.
Ibpfſẽ at aſcẽdẽs nauĩ reũſusc.Et

rogabat illuʒ vir aquo demonia

exierãt:vt cũ eo eẽt. Dimiſit ãt eñ

ieſdicẽs. Redi ĩ domũtuò:⁊nã

ra qta tibi fec s. Et abijt ꝑvnin/
ſacitatẽ pᷣdicãs qᷓ;ta illi feciſſʒ ieſ

Foactuz e ãt ch rediſſet ieſus:excẽ

pitillũturba. Erãt at oẽs expectã
tes eũ.⁊ ecce vẽit vir cuinomẽ ia/

irꝰ?: Z ipſe pꝛiceps ſynagoge erat:

⁊ cecidit ad pedes ieſu: rogãs eũ

vt itrareti domũ eius:quia vnica

filia erat ei fere annoꝝ duodeci:⁊

hec moꝛiebat.⁊ ↄtigit dum iret:
aturbis ↄpꝛimebat.⁊ mulier qͥ

daʒ erat i fluxu ſanguinis ab anis
duodeci:q̃ i medicos erogauerat
oẽʒ ſubſtantiã ſuã.nec ab vllo po
tuit curari. acceſſit retro ⁊ tetigit
fimbꝛiã veſtimẽéti eiꝰ: ⁊ ↄfeſti ſte

tit fluxus ſãguinis eiꝰ.⁊ ait ieſus.
Quis eſt qui me tetigit: Negan
tibus aũt oibus: dixit petrꝰ ⁊ qui
cũ illo erãt. Rꝛeceptoꝛ: turbe te
ↄpꝛimũt ⁊ affligũt: ⁊ did: qs me
tetigit: Et dixit ieſus:Tetigit me
gligs. Ha⁊ ego nouivvtutẽ ð me
exiſſe.vidẽs qt mulier qꝛ ñ latuit:
tremensvenit ⁊ ꝓcidit añ pedes

eiꝰ: ⁊ ob quꝗ cqʒ tetigerit eũ ĩdica
nit coꝛã oi poplo: ⁊ quẽadmodũ

cõfeſtiʒ ſanata ſit. At ipſe dixit ei.
Filia fides tua ſaluã te fecit. Aa
de in pace. Adhuc illo loquente.

venit quidam ad pꝛicipẽ ſynago

ge dicens ei:quia moꝛtua eſt filia

tua. noli vexare illũ. Jeſus autez
audito hoc verbo:reſpõdit patri

2 ſalua erit. Et cum veniſſet do⸗

mũ:nõ permiſit ĩtrare ſecũ quẽqᷓ;
niſi petrũ ⁊ iacobuʒ ⁊ ioannem.
æ patrẽ ⁊ matreʒ puelle. FFlebãt

gut omnes ⁊ plangebant illã. At

ille dixit. Molite flere. Mõ ẽ moꝛ

tua puella ſed doꝛmit. Et deride
bant euʒ:ſcientes qꝛ moꝛtua eẽt.
Ipſe auũt tenens manum eius cla
mauit dicens. Ouella ſurge. Et

„

reuerſus ẽ ſpiritꝰ eiꝰ:⁊ ſurrexit cõ

tinuo. ⁊ iuſſit illi dare mãducare.
2 ſtupuerũt ꝑẽtes eiꝰ:ꝗbꝰ pᷣcepit
ne alicui dicerẽt qð fem̃ eratIx.

DO nuocãs qt ieſus duo/
c ꝗdeci aplis:dit ill vᷣtutẽ
ptãtẽ ſuꝑ oia demonia

æ vt lãguoꝛes cnrarẽt.⁊ miſit il
los pᷣdicare regnũ di:⁊ ſanare ifir
mos.⁊ ait qad illos: Mihil tulerii
i via:neq; vᷣgã neq; perã neq; pa-
nẽ neq; pecuniã:neq; duas tũicaſ

hẽas.⁊ iquãcſq; domũ itrauerii

ibi mãete: ⁊ ide neexeat.⁊ qcũq;
ſreceꝑit vos exeũtẽs de cinitate

illa ẽt puluerẽ pedũ vꝛoꝝ excnutite

cuibat ꝑ caſtella: euageliʒantes⁊

g fuerat demoͤiac talia
faceret:poſſet a ſimplici

bus ⁊ et a malicioſis hoĩ
bus ĩputari ꝙ talia face/⸗
ret vtute demõis.quod

chꝛiſtus excludere itẽde

bat. Et ex hoc conſueruzʒ
eſt in eccleſia ꝙ demoni

aci ⁊ furioſi ſi curentur:

nõ tam ad eccleſiaſtica

officia ꝑꝛomouẽétur.
f¶ Factũ eſt autẽ.Pic cõ
ſequẽter deſcribit mira
culũu de reſuſcitatione fi

lie archiſynagogi. Circa

quod pꝛimo ponit᷑ dicti
miraculi ichoatio. ſecũ⸗

do ĩterponitur mulieris

patietis fluxũ ſanguinis
curatio:ibi.Etcõtigit dũ

iret. tertio dicte ſuſcitati
onis cõſũmatio:ibi.Ad/

huc illo loquete. Sentẽ

tia iſtarum partiũ patet
ex dict Matth̊.o9.⁊ mar

ci..ca.excepto quod ſeꝗ
tur in pꝛima parte.

g¶ Excepit illũ turba. Lz

eni ſacerdotes ⁊ legiſpe

riti exodio ipſũ deſpice-
rent et doctrinã eius.ta/

mẽ cõmunis populus de

uote audiebat verbũ eiꝰ

h Et eccevenit vir iair.

iſtud uomẽ nõ expꝛimit
Matth.9.et Marci..⁊
ideo hic ſupple᷑. Scien/
dũ tamen ꝙ iſte vocaba

tur iair in idiomate be/

bꝛeo.ſed nomina ꝓpꝛia
hebꝛaica quãdo tranſfe

runtur ad latinũ frequẽ

ter accipiunt hanc ſylla/
bam us. in fine. ſicutia/

cob in hebꝛeo:iacobusĩ

latino.⁊ ſaul ſaulus.⁊ eo

dẽ modo iair:iairus.
Caphm. LCr.
Onuocatis ãt ie

1 ec kote

dicatione chꝛiſti per ſeip
ſum. hic cõſequenter de

⁊ quia pᷣdicatoꝛ verbi di

uini poſt deſcenſũ ꝑ pꝛe/

dicatõeʒ ad pꝛoximũ de
bet per oꝛationẽ aſcẽde/
re in deum.ſicut in ſcala

₰£

— Hcoh angeli deſcẽdebãt
et aſcẽdebant.vt babet
Beñn.28. ideo ſaluatoꝛ p

mo mittit diſcipulos pꝛe
dicare.ſecũdo docet eos

oꝛare.ii.ca.Adhuc circa
pꝛimũ pꝛemittit miſſio
apoſtoloꝝ.ſecũdo ſubdi

tur miſſio ſeptuagitadu
oꝛũ diſcipuloꝛũ.ſequæti

ca. Pꝛima in duas qꝛ pꝛi

mo deſcribitur apoſtolo
rũ miſſio.ſecundo eoꝛuʒ

reuerſio.ibi.Et reuerſi a

poſtoli.Pꝛima adhuc in

diuas. in partem pꝛicipa/

ſcribitur pꝛedicatio fcã
per miſſionẽ diſcipuloꝝ

lem et incidẽtale.que in

cipit ibi.Audiuit antem

M

=— 5 ſiteri xpm t veritatẽ euãgelj. h¶ Puc fili bo⸗ mi ue ,f,
. itas aplis pdieãdi.⁊ ptãs mira nõ audẽs cõſiteri xpᷣm ⁊ verite is. Rõ aũt hui eſt. qꝛ nõ ſo eHoronest
herodes. Circa ꝓximã ptẽ dai auctoꝛitas aplis pd tütanpaiccre⸗ Er. minis erubeſcet no rebut is cl lfiten oꝛe. bʒ Ro⸗ .R ici
cula faciẽdi ad matneltievocirine ficmittutn Pecepsiei iacredere ẽneceſſiuad ſaneeſ Ercigtieetigꝛe. diaiuté. Ddec nn toͤfne
5ſnia bui ptis ex dict Matth. io. a ¶Audl. aãt bero. Pecẽ ps ici lue ĩcredi titiã. oꝛe aũt ↄf rſaluté. Dec l ne ion /
“ Bemibuerktg exkhüc r⸗ xpiß itiun veroes⸗ mrjinis ragonierecikaciemn feir narini) l; gbrige Ennn vultun
mi de niracurxpl. 7 eſidere at videre ipſũ.mag ductꝰcurioſita tn 5 ⁊ tẽpoꝛe occurrẽte caſuĩ quo ex omiſſiõe cinnd
lemn Nchtractn venortone porera vhe nolußtipniti⸗ aleö d gnlsr. eerabener honoꝛ debit deo. vt ſigs iterroge mnmnlutene
ge vlad ſcere vA Nffra 23. ones vo qre aliꝗ credebàt xpʒʒ eẽ io e defice taceret qñ ex ſua taciturnitate credereĩ ab als ipʒ ſttinn
Pinevegves fuit iſte herodes. alij beliã.alij hieremiã.alu vnũ ex ꝓ ti naena baber Nel WMDw venih
et ãtiqs.tacte fuerit ,B liß RafamE ipſa fide falſa eſſe ic
phet! atigs tacte fuen üt . c. udiuit aſt bero dicns:qꝛ opoꝛtet filii hoĩsmita velob ei tacitunni ielenn B
bꝛeuiter Matth. is. Cnrqtes vbiq;. nanuite pati⁊ repꝛobariab ſenioꝛibꝰ⁊ pꝛi tatẽ aliosauerticõ aeeld
b¶Et reuerſi apli. Picoõo erar fiebãt ab eo: patt RLe e tg f ſee
d ſto· des tetrarcha oĩa qᷓ 2 bᷣ ſacerdotũ ⁊ ſcribis: ⁊ occi tigereta fide.et ſic Ggraer
ſeribit vaerſige⸗ Tirca ⁊ heſitabat eo ꝙ diceret᷑ a qbuſ⸗ chi ia die reſurgere. Dicebat peccaret moꝛtalr. uti
Wöffaie enignit o g dã qꝛ ioãnes ſurrexit amoꝛtuis:a n toce⸗ Ci 1 win poſtme ve⸗ 6acecr tnn H unich .
ad HS gbuſdã Rero 92 Peis vnkor an⸗ 1 Rirerabmnener ſemetipſuʒ: ⁊ tollat qus. (Necoit mma .
gnerecpkencoicnacos ν„ſüs tqꝛ ꝓpheta vn dean F ſuq anotidie: ſean me. vobis. Dic oñter (ihegnot f
areior eſt⸗ i. nae d. tiqs Wrrexie Srait berodes. Jo/cruce na anothe ſenarme oñndit martyrij pꝛe iiß
HH ᷣdeſcri Inẽ ego decollaui. Quisẽ aüt iſte n Doluarltai n erdiderit mMiuz: vt magnitu⸗ eͤin ſ
iur kenautae vhi h de quo ego talia eriorEt Armne. — bꝛohter me lalng faier aee monfena ſuie
apoſtolos. ſcõo ad popi bat videre eũ.Et reuerſi apli nar aiam ſuq ficit hõ ſilucrer ñdeſcribit illaoñ⸗ M N
ſogibi. hcäcognouni ſt illiqcũq; fecerũt: âſſum illaʒ. Quid.n. pꝛoficithõ ſi ſio. ſcõo emlatiöis Maimiing ſu
ſent turbe. Circa pmnu di rauerüt illiqcuz feceruͦt: ebtũ vniuerſü mundũ:ſe aſtipᷣm ꝑdat diſcipulox repſſiooo tiet g
cit᷑. Et reuerſi aplłi narra ptis ill ſeceſſit ſeoꝛſũ i locũ deßti detrimetü ſui faciat⸗ Nazq me i Erfaer ing nni
uerũt illi quecũq; fecert gẽ bethſaide. Qð cũcognouᷣiſſẽt ⁊ En EIN mtoghie 1
illiq e de . ornbtzorit⸗ 98 ſ̃ᷣmones:huůnc quẽti die. Circa pᷣ/ nn kin
lIz. n. nõ ĩdigeret tali nar turbe ſecute ſũt illũ:⁊ excepit eos erubnerit: meo ones⸗Hu müſciedagipoc (ctln is
ratõe cũ oĩa ſciret p ſeipʒ hafilf o dei: ⁊ eos ꝗ filius hoĩs erubeſcet cũ venerit in oñdit pᷣmiũ martt n
netapololis etzati vlodhar il de regno veſ: ? eost maieſtate ſua ? patris ⁊ ſactoꝛu, miquatdcſtendrte iin a
tn retuleruͦreip moenz curaĩdigebat ſanabat. Dies it ce maiet Dico aüt vobis. vere ſt ſeen bodiſciplis ſſu üſtgitti d
. 44 164 . 6 2 . eorſ 4
amieabilcollat bis diſei Ht declinare. Et accedẽtes duo- angelon. 5guſtabiürmor ierf ung gteg b n
oꝝ cũ magiſtro. Ea n e re. ee . nõguſtabut moꝛ is i foꝛma gloꝛioſa zmigfiuct ad
pnulop ci magiſtro. eciʒ dixerũt illi. Dimitte turbas aligh ſe ſtates: egnüu dei. Factů qn traſfigurat fuu iſßſiict t
dbris Nearee ehtes in caſtella villaſq; q circa ẽ vonce⸗ iaei begal del⸗ Factn it coꝛã eis. q; dac dlis ni
gegatiamuln pblhk, ſüt oiuertãt ⁊ ſuenia ſg Gni n pfit “ ncobi, locne: enusglartreln pluu
rſe recolligeret lotopPic iloco deſerto ſumus. tant anirpeiz acobu lde m ꝙ dicit apls ad uiiie
geeniide adillos. Plos bate il nnadducare. 7 Acncht ncriß onher Eiſd⸗ kg. oatnetos “
