ĩdirecte q̃ſi ꝑ accñs.cuiuſmodi ẽ remotio ĩpedimẽti.=? ponit᷑
ibi:Et dimitte nobis.Adhuc pᷣma ĩ duas.qꝛ ad aſſecutõʒ btitu
dinis facit aliqd duplir.vno mõ pᷣncipalr.alio mõ q̃i iſtralr.⸗:
ponit᷑ ibi. Panẽ nr̃ʒ.Illud aũt ꝑ qð pncipalr ↄſeꝗmur btitudi/
nẽ eſt ĩpletio volũtatis diuine ꝑ ſanctã oꝑatõeʒ.⁊ qꝛ frequẽter
volũtas eiꝰ ẽ nobis ĩcognita.⁊ qñ cognoſcit adhuc ſum ipotẽ/
tes ⁊ pigri ad iplẽdũ.iõ tertio petimꝰ. Fiat volũtas tua ⁊c.i.ĩſpi

res nobis vtutẽ ⁊ ꝓpoſitũ adiplẽdi tuũ bñplacitũ. Addit᷑ ãt.
2 Bintieclaiterrabbau enĩꝗ ſunt ĩ celo.qꝛ ſunt coniuncti

imediate regule diuine.ideo nõ pñt deficere nec deuiarea di/

uina volũtate.⁊iõ nos ꝗ ſumus ĩ via ꝗq nõ ſumꝰ ſic cõiuncti pe/⸗

timus vt diuina gra hoc ſuppleat ĩ nobis.tenẽdo volũtatẽnf̃aʒ

icõfoꝛmitate ad ſuã ĩ oꝑib nr̃is.ſic ↄfoꝛmant illiꝗ ſüti celis.

anẽ noſtrũ. Hic petit᷑ illud ꝑ qð iſtrumẽtalr oucimur ad

P SE
btitudinẽ.⁊ hoc accipit᷑ dupłr.vno mõ ꝓut aliqd eſt iſtrumẽtũ

ipſius dei. ſic ſacramẽta eccłie ſunt q̃dã ĩſtrumenta ꝗbſcifi/

camur aad btĩtudinẽ ducimur.vñ dñr vaſa gratie.oĩaãt ſacra⸗

menta oꝛdinant᷑ adſacramẽtũ euchariſtie.qð petimꝰ q̃rto.cũ

dicimꝰ. Panẽ noſtrũ ſuꝑſubſtãtialẽ. dicit᷑ aũt ſupſubſtatialis.
qꝛ trãſcendit vitã coꝛpalẽ ⁊ dat vitã eternã:Johᷣ.o.Ego ſuz pa

nis viuꝗ de celo deſcẽdi ſigs mãducauerit ex h̊ paneviuet ⁊c̃.
⁊ petendo boc ſacramẽtũ petimus oĩa alia.qꝛoꝛdinant᷑ad ipʒʒ.
vt pʒ ĩ.ꝗ.ſniaꝝ.⁊ Luc.s.vocat eũ panẽ qtidianũ.qꝛ tidie ipʒʒ
ſumimꝰ pꝑ miniſtros eccłie g hoc ſacramentũ accipiunt ꝓ ſex
ꝓ tota cõitate:Alio mõ accipit᷑ iſtrumẽtũ ad ↄſecutionẽ btiĩtu⸗

—

dini exꝑte aĩe.⁊ſic cũ coꝛpꝰſit ĩſtrumẽtũ aĩe ſeu oꝛganũ.ꝑ Ins

vita coꝛpalis ĩſtrumẽtalr facit ad ↄſecutionẽ ſupꝑnãlis btitudi

—₰—

nis.inq;tũ aĩa nõ exercet opera meritoꝛia niſi ĩ coꝛpoꝛe.q; tpᷣs

meriti durat tm̃ ad tp̃s hui vite.ad vitã ãt coꝛpalẽ neceſſario

regrit ſufficiẽtia victus t hoc petit cũ dicit.anẽ noſtrũ ⁊c.

in hoc itelligunt᷑ peti oĩa vite neceſſaria.

x¶Et dimitte nobis.Hic ↄñi petit᷑ id ꝑ qð ↄᷣſeqmur btitudinẽ

ſiẽ ꝑ remouens ꝓhibẽs.⁊ diuidit ĩ duas.qꝛ pᷣmo facit qð deʒæ.
2vreddit rõeʒ cuiuſdã dci.ibi.Si.n.dimiſeritis.ſꝛima adhpue
ĩtres.qꝛ a beatitudine ↄnda pᷣmo ꝓhibet nospctm̃ cõmiſſum.

—

2? pctm̃ de ꝓximo cõmittẽdũ.⁊ tertio illud qð ẽad vtrũq;ĩcli/

natiuum.⁊ ponit᷑ ibi.Et ne nos iducas.tertiuʒ ibi:Sʒ libera

o ¶Qui es in celis.

pScificet᷑ nomẽ

dueniat regnũ tuũ.⁊ bñ dicit᷑:Adueniat:qꝛnon poſſumus

„

— —
S
=
—
—
— —

==
=- =—
—
=
Se.

— =
S

==
EE
S=
E
S. =
„ S. ☚ =
— — —..—

=
= —
=
=
=
S
S=.
=

= =
— =

—
=☛ =
=S
=-
— —

ð
— = —
— —.—
. =
— —
—, =
= =

==
—,¶

—
=

ſtarciſet
Ucinaben

Pprtaididunn

tiosonenonpen

—

tceitännserar

Ghtig oi

Cifnnitsderel

ſtigininnsaie
ſpeiomicidein

(heßadüogtatit
(rantets dicn
ſegetieſdideed
ntimapzſnie
üennsdeen

Cedſicirena fiſe

=

☛n S=e

ſpßcktragiscd

gnbyeſtsdz

e

=ꝛ᷑=

1 1

Mäſtnr.

—

tanochheitde

ſtigtmin

ftätimmgnine
tingimii

lhe

id nos ⁊c᷑. Illud ergo qõ pᷣmo ⁊ pᷣncipalr ipedit nos a ↄſecutione uatoꝛ. c dicit. Nolite theſauricare vo.the.lterra vbi erugo ⁊ tinea
ſt latäct btitudinis ẽpctm̃ iã cõmiſſũ.qꝛ ad btĩtudinẽ ĩgredi non poſſu / demolit᷑. p ¶ Erugo.i.eris rubigo.⁊ ĩ ̊ tangit᷑ coꝛꝛuptio diuitiaz
wrmnedintte mꝰ donec pctm̃ ↄmiſſũ ſit totalr dimiſſũ ⁊ qtũ ad culpã ⁊ q;dtũ artificialiũ.vt auri ⁊ argenti ⁊ ceteroꝝ metalloꝝ.
iitſn ad penã.⁊ iõ hãc dimiſſionẽ petimꝰ. ?loco:cũ dicimꝰ:Et dimit q¶⸗ t tinea. Hic tãgit Ccoꝛruptio diuitiaxꝝ nãliũ:vt bladi ⁊vini ⁊veſti
nnie te ⁊c. Addit. a ¶Sicut ⸗ nos dimittimꝰ.qꝛ bec ẽregula no. mẽtoꝝ ⁊ ↄſiliũ. Et vbi fures effodiũt ⁊c. Poc dicit ꝓpter lapi
akrcin e bis ĩpoſita. ꝙ ſicut volumꝰnobis dimitti pctm̃ nr̃ʒ.ita debemꝰ despcioſos.ꝗ lʒz nõ poſſint rubiginari neca vermibꝰcoꝛꝛodi tũ pnt
Chri. ꝓximo dimittere pctm̃ ĩ nos cõmiſſũ.Iſta tũ dimiſſio põt ĩtel a latronibꝰ tolli Ex pᷣdcĩs pʒ ꝙ theſauricatio q̃ fit ex cauſis honeſtis
nſdns ligi dupłr. Uno mõ q;tuʒ ad offenſã.⁊ hoc eſt neceſſitatis.qꝛ te nõeſt ĩterdictaa ſaluatoꝛe tanq; illicita:vtqn aligs theſauricat ad
Ae ihin nemn oes cinſi ”YUV bona opa facicda: vt eſt
di reefti ad iurit. ſicut èt nos dimittim debitoꝛib⸗ ſauros ĩ terra: vbi crugo tines oↄſtructio eccliari. rele
. . 4 * ₰—, V „ .r „ „ 2 g 2. , * N7% 509.
udl fie ⁊ hocnõ eſt necita/ nuis. Et ne nos ĩducas ĩtẽtatõẽʒ. demolit: ⁊ vbi fures effodiunt ⁊ HD regublica eruas⸗
un tis. lz ſit ſuperoga⸗ Ded liberã nos amalo. Amèn. furãt᷑.Cheſaũᷣriʒate tvobteſau dam xconſimilia.
h Asi⸗ eunta aur min⸗ Siðẽ᷑ni dimißitis hoĩbꝰpctãeoꝝ: rosicelovbinec erugo nec tinea s ¶ Theſauritate. Per
n mittere. ſz petere licta vꝛa. Si aũt nõdimipitispoi nec furat. Abiẽtheſau tuꝰ ibi di.q ſcʒ bona tpali et
põt. ſic iniuria ſibi bus:nec pꝛ vẽ dimittet vobis pec ẽᷓ coꝛtuum.Lucerna coꝛpoꝛis trãſitoꝛia ↄſumũt ĩ pio-ʒ

ne wöjiſtzz Sr orS - 2857* SS .
g. nmlede illata põt recopen cata via. Cũ aſit ièiunatis nolite tuicẽoculustuꝰ.Siòculustuꝰ fu vſus.⁊ſic ↄmutant᷑ ĩbo

e G eice Rr ozdin? fieriſiẽ bypocrite triſtẽs. Exter/ erit ſimplex: totũ coꝛp? tuũ luci⸗ nachuͦo n erdina
MZU hes iuſticie. mingt. n. facies ſuasvt pareãt ho dũ erit. Siſt ocls tuꝰ fuerit ne theſaurixare in celo.
. Künn tne nos. Scõo minibꝰieiunãtes.Amẽdico vob q;ᷣ: totũ coꝛpꝰ tuũtenebꝛoſũ erit. pꝑgtet littern.
S ipedit nos a btitu qꝛ receꝑunt mercedẽ ſuã. Tů ãät Siergo luùmẽqð iĩteẽtenebꝛe ſũt t¶biẽ the. tu. Vic po
dine pctm̃ qð foꝛ⸗ꝛ cã jeji „ „ ipſe b ſir⸗- Snit ſcõarõ ad excluden
— omittẽdũ.⁊ B ↄti/ ciẽtuã laua:ne videaris hoĩbꝰ ie⸗/ põt duobdñis ſᷣuire.Aut.n.vnũ ginatã tpaliũ.⁊ accipit
iniſni git qñ ſun. bollti iunãs: ſzpii tůo qẽ i äbſcõdito: odio hẽbit ⁊ alteꝝ diliget:autvnũ iſa öcranod: effectu
õs i graui tetatoe. cin ⁊atuꝰa videt ĩabſcõdito redd inebit: ev otnet në po⸗ malo ipſius.q ẽ exceca/
Nr nckzinn ꝓbabilr timemus cn videt iabſcõclito reddʒ ſuſtinch Taltexꝝ Stenet no pots tio mẽtis.ad talẽ.n.the/⸗
cgein lafl, ſuccũbere.⁊ iõ ſex/ tibi. oͤlite theſaurizare vobthe is deo ß uire ⁊ mamone. Ides ſauricationẽ ſegꝗtur to/
— to petimus ano/ ð ’’aaalis couerſio mẽétisad
Kunatgneſt bis amoueri.cũ dicim. Et ne nos ĩducas.i.ĩduci ꝑmittas. amoꝛẽ diuitiarũ.⁊ G̊ eſt quod dicit: Ubi eſt the.tuus ⁊c.ad hãc ↄuex
enenennuſmfl c¶ In tẽtationẽ.nõ.n.petim vt nõ tẽtemur.q; tẽtari nõ ẽ malũ ſionẽ ſeqt auerſioa deo.⁊ qꝛ ĩtellcũs illuminat᷑ pↄiunctionẽad deũ.
ndeiſtentt hiſ ſz magis ẽ ad vtutis exercitiũ qñ virilr reſiſti.ꝑꝑ qð dicit ps. iõex tali auerſione obtenebꝛat᷑.Et qꝛ ĩtellectus dirigit oẽs alias po
Ndi Pꝛoba me dñe ⁊ tẽta me.ſʒ ꝑetimne in tẽtationẽ iducamur.i. tẽtias ĩ ſuis actibꝰ.cũ ſit oculus hoĩs ĩterioꝛis.ad h̊ ſegt obtenebꝛa/
vhiocirnigbin ne ab ipſa deuĩicamur. d libera. Tertio ĩpedit nos illud tio ⁊ obſcuritas i oĩbus oꝑibus humanis.ꝓpter quod ſubditur.

qð ẽ ĩclinatiuũ ad duo pᷣdicta.⁊ hͥ eſt fomes pctiĩ.q eſt qdã pena v¶¶Lucerna coꝛpis tui.metaphoꝛica ẽ locutio.ac ſi diceret.ſicut ocu

cüint dſmt expctõ pᷣmi parẽtis derelicta. ⁊ B malũ pene ⁊alia mala pntis lus coꝛpalis dirigit opa coꝛpalia.qꝛ dirigit pedẽ ad ambulãdũ.ma⸗
omnödercrt) eahe vite inq;tũ pñt nos ad pctm̃ ĩducere:ſeptimo petimꝰ amoueri nus ad operãdũ:⁊ ſc de alus:ita oculus mentis ꝑitẽtionẽ rectã diri
õ ⁊ab eis liberari.cũ dicimꝰ. Libera nos a malo.ſeꝗt ĩ fine. git opa humana.iqʒtũ in eis eſt rõ boni moꝛalis.⁊ ideo dicit:
miduns tſeit e ¶ Amẽ.qð ẽvbũ optatiuũ reſpcũ pᷣcedẽtiũ. ”MU x¶ Si oculus tuus fuerit ſimplex.i.ĩtẽtio mẽtis recta.
eigelktaloriiji f¶ Di. n. dimiſeritis. Pic reddit᷑ rõ cuiuſdã dictiĩ pᷣdicta ofone y Lotũ coꝛpus tuũ.i.cõgeries oꝑationuz. DHZ
nee min in gnta petitõe: vbi dicebat᷑. Dimitte nobis debita nr̃a ſicutet ʒð⸗ ucidũ erit.i.ſcã ⁊ bona.dũ tñ opꝰ ſit licitũ degie.
ſncicgrictlini⸗ nos dimittimꝰ.⁊ pʒ ſnĩa ex pᷣdcĩs ibidẽ. Aa(Sijt oculus tuus fuerit nequã.i.ĩtentio puerſa malaz.
iichuin g ¶ Tu ãt ieiunatis. Hic excludit ĩtẽtõez vane glie ab oꝑibꝰ peni be 4 otũ coꝛpꝰ tuũ tenebꝛoſũ erit.i.tota cõgeries opꝑpationũ tuaꝝ erit
uin Fürüsdi. tetie.d.Cũ aũt ie.no.fi.ſicut hypocrite.dr enĩ hypocrita ab hy mala.etiã ſi actio ſit de gũe bona.ſicut dare elynã muliercule. vt poſ
Citmi bipken it. pos qð eſt ſub.⁊ criſis qð eſtaurũ:qꝛ ſub aurovel ſubhoneſtate ſit ea ad amoꝛẽ illicitũ attrahere.eſt malũ ſimplr.ꝓpter maliciam
giutictogulm exterioꝛis ↄuerſatõis hʒ abſcõdituʒ plumbũ falſitatis.ſegtur. intentõis peruerſe.ꝓpterquod ſubdit. M
iroefenran bi riſtes. iſti.n. oñdũt qudã faciei triſticiã vt ſimulẽt pnĩie. c¶ ig lumenquod ĩte eſt tenebꝛe ſunt.i.ſi actio bona de gñe:q eſt
ungtuim bin rigoꝛem.iõ ſubditur. i Exterminãt eni facies ⁊c̃.extermi/ q̃ſiquoddãa lumẽ.efficit᷑ mala ꝑp defectũ ĩtẽtõis bonoen.
inoboshhi in nare eniĩ eſt e terminos ponere.⁊iõilli facies exterminãt qui d Ipſe tenebꝛe q;te erũt.q.d.multo magis.qꝛ actio mala de gñe: q ẽ
ie fanmiliii quandã triſticiã eẽ modũ ſolitũ alioꝝ demonſtrãt:vt religioſi q̃ſi qdã tenebꝛa:ſi tñ huic ſupueniat ĩtentio mala. multo deterioꝛ
Ncöiſmmim un pꝛe ceteris appareãt. vel alr.ſicut fiũt qũq; vnguenta ad deco/ qᷓ;ᷣma.vt ſi aligs mecheĩ cũ aliq̃ vt poſſit ei pecuniã furari: oĩs tal
cd! i trer rãdũ faciẽ:ꝗbꝰvtunt mulieres ad ſimulãdũ pulchꝛitudinẽ.ita tenebꝛoſitas ꝓcedit eximoderata ↄgregatõe diuitiaꝝ.ꝓpter quod
wneimng fiũt q̃dã vnguẽta ad exterminãdũ pᷣdcõ mõ faciẽ. ⁊ foꝛte talib?ꝰ ẽmerito fugiẽda. e ¶ Nemo põt duobꝰ⁊c̃.PHic ponit᷑ tertia rõ.qꝛ
mici Unrcntt vtebãtur ad ſimulãdũ pniaz:ſicut etiã trutãni talibꝰ vtunt᷑ ad illud eſt merito fugiendũ ab hoĩe.ꝑ quod ipedit᷑ obſequiũ deo debi
dirnſin “ extoꝛqndũ pecuniã ꝑ queſtũ. Subdit aũt debitũ modũ ieiunã tũ ad quod obligat᷑ hõ ẽ bñficio creatõis ⁊ ex alus bñficis.ſʒ ĩpedit᷑
Cenſe ee⸗ di.cũ diẽ7. k¶ Tu aũut cũ ie.vnge ca.tuũ.i.ſigna leticie pᷣtẽde. pↄgregatõeʒ diuitiaꝝ ĩoꝛdinatã.ergo ⁊c̃. Minoꝛ ãt huius rationis
iiin i i talibꝰ.n. vnguẽtis ⁊ lotõe coꝛꝑis vtebãt᷑ iudei ĩ diebꝰ ſolẽnibꝰ declarat᷑.cũ dr̃ in l̃a. Nemo põt duob dñis ſᷣuire.quod ẽ ĩtelligẽdũ
iemmi , Gon ⁊ feſtiuis. ¶ ne vi. ho.ieiunãs.i.ad gliã hoĩuzʒ qᷣrẽdu. q ſüt Zꝛi ⁊ diſpati ⁊ nõ ſubalternatim poſiti.ſic eſt ĩ ꝓpoſito.qꝛ aus-
S 4 3opfi tuo.celeſti.ſ.cui gliã debes tm qrere ĩopibꝰ tuis. xicia qẽ ſeruit idoloꝝ nõpõt ſtare cũ obſeꝗo diuino.⁊ ideo ↄcludit.
3 ui ẽ ĩ abſcõdito.qꝛ de ĩ pñti vita nõ põt videri a nobis lʒ f¶ Nõ poteſtis deo ſuire ⁊ mãmone.mãmona.n.lĩgua ſyra nomẽ eſt

it pñs vbiq;.cetera patẽét. o ¶ MNolite theſaurigare. Hic ex/ iuitiarũ.vł nomẽ demonis ꝗ tẽtat de cupiditate diuitiaꝝ.auarꝰãt

YM
E
=

unn, cludit ab affectõe hoĩs pctm̃ auaricie.⁊ dĩdit᷑ ĩ duas ꝑtes.qꝛ pᷣ theſauriat ioꝛdinate ᷣuit vtriſq;. ⁊ iõ nõ põt ſił deo fuire.Ille ãt
49 Gin oñdit ppoſitũ ĩ actu exterioꝛi.ſcõo in actu ĩterioꝛi.ibi.Jõ dico giĩpus opibus diuitias expendit.nõ ſeruit diuitus:ſʒ magis diuitieę
in vobið ne ſolliciti ⁊c. Pꝛima ĩ tres ſᷣm tres rõnes ꝑ q̃̊s excludit buiüt ſibi. qꝛ eis vtit ſiẽ iſtris ad oꝑa vtutũ.qꝛ bm dicit Ambꝛoſiu
eatmiiin ut imoderata ↄgregationẽ diuitiaꝝ.ſcõa ponit ibi. Ubi ẽ theſau ſuꝑ Luca:Sic diuitie ſũt ipedimenta repꝛobis. ita ꝓbis ſunt adiu
riumnſin 9 rus tuus ⁊c.tertia ibi.Nemo põt duobꝰ dñis ſuire. Pꝛima rõ mẽta vtutis:⁊x iõ talis põt ſil fuire deo ⁊ vti ipis.
Artii unn accipit᷑ ex defectu theſauri tꝑalis. Theſaur enĩ nihil aliud ẽ g ¶ J50 dico vobis ⁊c̃.qꝛ ñ ſolũ ↄgregatio diuitiaꝑ qtũ ad actu exterio
eincl hn q;;ↄgregatio diuitiaꝝ.ꝰgregãtur aũt diuitie ꝓpter ſufficientiã rẽ deoꝛdinat hoĩs affcm̃:ſʒ ẽt ſollicitudo acgrẽedi deoꝛdinat. qtũ ad
ſu ſ vite hũdã.ſʒ theſauricatio ĩdebita recte ĩiducit ꝛiuzʒ.qꝛ reddit actũ iterioꝛe. iO our excludit ſollicitudinẽ ſupfluã circa talia gegten
tgcsdennn 4 boiĩeʒ iſufficiẽtiſſimũ.qꝛ talis theſauricatio ẽ q fit ex auaricia da. Et diuidit ĩ duas ptes.qꝛ pᷣ faẽ quod dẽʒ ẽ ꝑq̃dã exẽpla. ſeci 4
rnngoli g ⁊ex amoꝛe diuitiaꝝ ĩ ſe.ille aũt ꝗ ſicↄgregat diuitias nõ audet ¶prões.ibi. Nolite §. Circa pᷣmũ aduertendũ ꝙ duo ſũtq regrunt ⸗
— eis vti. ſz iuxta eas ducit miſerã vitã ⁊ dimittit eas putrefieri. ſufficientis vite pñtis.ſ.nutrimentũ.ſine qͥ hõ nõ põt viuere abſolu
, —R ⁊iõ dicit Hiero.ĩ epla ad Paulinũ:Antiquũ dictum eſt:auaro te.⸗ veſtimẽtũ ſine qͥ nõ põt bñ viuere.⁊ iõ circa iſta ſolet hõ magis
inthieli deeſt tã qdð hʒ qᷓ; qð nõhʒ.⁊ talẽ modũ theſauricãdi excludit ſal ſollicitari. Pꝛimo gᷓ excludit ſollicitudinẽ circa ytrũq; ĩ S ll ſedo
uslnn . .

sl
õ

Pꝛima axcipit ex pte diuine puidẽtie. Ad cuiꝰ euidẽtia ↄſiderãdũ

7

circa quodlibet ꝑ ſe ſumptus in ſpãli.ibi: Reſpicite volatilia. Eirea ri.⁊ B ẽ qð diẽ᷑. ¶ Pec eni oia getes ſgrůt.i. getiles diuina
. zimũu aduertendũ qꝙnã nõ potuit puidere hoĩ de tegumento ⁊ deè//

pꝓuidentiãꝗ circa act humanos negãtes. circa talia ĩmoderate
ſollicitant.ſʒ vos nolite ſic drĩe. p ¶ Quid mãducabimꝰ⁊c̃.

fenſione. ſicut puidit alus aĩalibus. vtpote auibꝰ dedit plumas ad ſollicitant S Gallirirarizmnod itsdir.
Eglrtſ uc roſtra ad defenſione. ſitr bꝛutis aialibꝰpel nõ qꝛnõ ebeat hõ ſollicita riinod rateſ nedn excludere ſol
les t pilos ꝓĩdumento. coꝛnua ⁊ dentes ⁊ hᷣ ꝓ armis.qꝛ ĩ talibꝰnoõ licitudinẽ imo aatae pee ren Sene in teiſetun
eſt niſi nã ſenſitiua q̃ eſt ad vnũ deteriata.⁊ iõ de talibꝰ potuit eis ꝓ q ¶ Scit. n. p veſter.i.diuina ꝓuidetia ſe extedit a⸗ oia qßtuͦci/
uidere ſufficienter nã. hõ ãt rõnalis nature eſt:qͥ nõ eſt deteriata ad q; minima. 2 pens r eaq̃ ſũt hoĩ necia.⁊ ſic ſᷣuiẽtibꝰ ſibita/
vnũ:ſʒ hʒ viã ad diſperata ⁊2ꝛia.⁊ideonõ potuit ſibi ſufficienterꝓ lia ſufficienter miniſtrabit.ꝓpter quod ↄcludit.

uidere nã q̃ de ſe ẽ deter ¶ Nuenite hᷣmů
minata ad vnũſed loco dico voh:nẽè ſolliciti ſitis aie vie mittit ðs ſic ůeſtit. qᷓtò magvos leharareſhrge
bui hobz tellecr ber gd manduceſ: neq; coꝛpi vio qd mocdice fidei: Holit ergo ſolieacd latie dradas pz w
as wecs⸗ mõs faciẽdi iduamini. Mõne aĩa pls ẽ ; eſe ca tieẽ dicetes: quid mãduca bimꝰ: noeludt ſollici⸗/
nbi veſtes ꝛ arma ma ¶ coꝛp plus q; veſtimẽtũ. Rè/ ant quid bibemus: aut quo oꝑie tucinem oio cic
Tuns ad opancus ali: ſpicite volatilia celi: qnſerſit ne mur. Decenimèòſia gẽtes inqrut. cwboͤpeinctalr es
ihe arnl q; metũt:neq; cõgregtĩ hoꝛrea: Scit enipꝛ veſterqꝛ his oĩbꝰ idi ð ſpualib ſollicita
eſriõ iſta ſollieitudo oz ⁊ pater veſter celeſtis paſcit illa. gen. Quͤerite ergo pꝛimũ regnuz ria 200 tpalibus.
eernoderatat miegul Nonnẽ vos mag plis eſtis illis: vei⁊ iuſticiq eiꝰ.⁊ bec oĩa adijciẽ leit. ,
rõnis recte.⁊ talẽ ſollici 5 rg & adice, turvobis. Molite erao ſolliciti ez ²⁸ Et becoia ach
tudinénon excludit hic Quis aũt viʒ cogitãs põt adijc-⸗ tu vobis. Moͤlite ergo ſollicitiee cieni vobis ſuppo

re ad fſtaturà ſuã cubit vnuʒ:Et icraſtinũ. Craſtin?ni dies ſolli⸗

EELiE OiS! ſita tñ ſollicitudi/
ðveſtimẽt qd ſolliciti eſtis: Cõſi citꝰ erit ſibijpſi. Sufficit dieima⸗

ſaluatoꝛ.cũ ſit ps pꝛudè a In oncenet/
L psß ne debito mõ hita.

tie.alr ſeq̃ret᷑ ꝙ hõ tẽta

ret deũ ſi expectaret ab dẽèrate liliaagri quõ creſcũt. NHõ licia ſn. ((VII. vt dictuz eſlt.
eo ↄſeꝗ oĩa necia.omit · aRct qt W re n Oſite indiegre: æmnõ in- t CMolite gc. Dic

quoniã nec ſalomõ in oĩglia ſu· dicabimini:noliteↄdẽéna zaccipit extpis os
cooꝑtẽ ſiẽvnũ ex iſi. Si.n.fènũ re ⁊ nõpdenabimini.In quo.n. en rta ſtarenili
agriqð hodiee ⁊ eràs iĩclibanum iudicio indicauerit indicabimini z ocbiti ad i
”” . bñ fiat. q; cõditio
tpis ẽ qdã circũſtàtia actꝰ debiti.igr cuilʒ ſollicitudini ad hq
ſit debito mõ oꝛdinata.reꝗrit᷑ tpᷣs debitũ.vt iminẽte meſſe eſt
tpᷣs debitũ ſollicitudinis circa fruges colligẽdas:⁊ ĩminẽte vi/
demia ẽ tpᷣs ſollicitudinis videmiaꝝ. ⁊ iõ ſi aliqs poccupared
tps ſollicitudinis vindemie de ipᷣa ſollicit ĩtpe meſſis.eet ĩoꝛ
dinata ſollicitudo ex ꝑte tꝑis.qð faciũt illiꝗ ſunt imoderate⁊
ſuꝑflue ſolliciti.⁊ G ẽqð ꝓhibet.dicẽs. Nolite & ſolliciticẽ ĩcra
ſtinũ.i.in futurũ.ſollicitudinẽ.ſ.futuro tꝑi vebitã ioꝛdinate pᷣ
occupãdo.Qõ.n.craſtinũ aliqñ accipiat᷑ ꝓ futuro.pʒ Joſue.22.
T ras dicẽt filij vri fils nr̃is ⁊c.i.ĩ poſterũ tps.ſegtur.
maioꝛis põderis coꝛã v raſtinꝰ.n. dies ⁊c.i.tpᷣs futuꝝ hebit ſollicitudinẽ ſibi ↄgruã
7 debitã:ſic pʒ ꝙ ex variatõe tpis occurrũt varia fiẽda de ꝗbꝰ

via humana. ſʒ ſollieitu
do q̃ hic phibet᷑ ẽ deoꝛ/
dinata ⁊ ſupflua ꝑ quã
poſtponunt᷑ bona ſpũa/
lia.vt magis videbit po = ”
ſtea. Et ̊ ẽ qõ dicit hie ſaluatoꝛ. ꝗ me ſollieiti ſitis ſupflue.ſ. 1‚
oꝛdinate de cibo ⁊t veſtimẽto.qꝛ G nõ neciũ.qð ꝓbat exẽplo.qꝛ coꝛ
pus ⁊ aĩaz q ſũt maioꝛa bñficia ðs dat nobis ſine ſollicitudine nr̃a.ꝗ
⁊ illa q̃ ſũt minoꝛa.vʒ.cibũ ⁊ veſtimetũ ðabit ſine ſollicitudine:vel
cũ ſollicitudine moderata. b¶ Reſpicite volatilia. DPic ꝓbat de
vtroq; ĩ ſpãli.⁊ pᷣmo de cibo.ſcõo de veſtimẽto.ibi.Quis aũt vrʒco⸗
gitãs. Pꝛimũ oñdit ꝑ exẽplũ auiũ:q̃ nõ ſerũt neq; metunt.⁊ tñ dñs
fuſficieter paſcit illas cũ ſollicitudine ↄueniẽti ſue nature.multo foꝛ
tius hoĩez ſufficieter paſcet cũ ſollicitudine ↄuenienti ſue nature.qͥ
eſt ̃m regula rõnis recte.ꝓpter qð ſubdiX᷑.
c¶ Hõne vos magis plis eſtis ilł.i.nã humana
deo.qꝛ aĩalia fcã ſũt ꝑꝑ hoĩeʒ.finis àt nobilioꝛẽ his q̃ ſũt ad finẽ. Cpʒ ꝙ ex variatõe ccu fiẽda de gb
d ¶ Quis aũt veſtrü. Hic ꝓbat de veſtimento.⁊ ponit duplex exẽplůũ hoies debẽt tũcſollicitari.iõ ſubdit. x ufficit diei mali
Pꝛimũ accipit᷑ ex eo q; ẽ itra hoĩeʒ.ſ.magnitudo coꝛpoꝛũ quã deus cia ſua.i.cuilibet tꝑi ſollicitudo ſua.qͥ qdem ſollicitudo dicitur
dat hoĩ ſine ſollicitudine ſua.qð pʒ.q; quitücũq; aliqs ſollicitetẽ de malicia qꝛ ẽ qdᷣdã malũ pene.ĩſtatu.n.inocẽtie nõ indiguiſſet
augmẽtatõe ſua.ñ põt addere ad ſtaturã ſuã cubitũ vnũ.cũ ergo ve· homo tali ſollicitudine. D CCaplm. VII.
ſtimentũ ↄpetat maius vel minus hoĩ ſ̃m q;titatẽ coꝛꝑalẽ.⁊ q;titasy n Olite iudicare.Hic xpᷣs regulat affém hols eirca pxi)
dat ei ſine ſollicitudine ſua ꝑ ↄns ⁊ veſtimentũ ↄueniens abſq; ſolt· mũ.⁊ pᷣmo reſpcũ mali ſco reſpcũ boniibi. Nolite ſem̃
citudine ſupflua.⁊ Bẽ qd cõcludit ĩterrogatiue:Et de veſtimẽtis ꝛc dare eanib. Pꝛima in duas.qꝛ pᷣmo oñdit ꝙ ꝓximus nõ eſtte
Scðʒ exẽplũ accipit ex eo qõ ẽ ex hoĩeʒ.ſ.ex terrenaſcentibꝰ.qð po merarie iudicãdus.ſecũdoꝙ hõ nõẽ temerarie arguẽdus.ibi.
nit cũ diẽc. ¶¶ Loſiderate li.agri quõ creſcũt.ſine ſollicitudine eo 9, Quid vides feſtuca. Circa pᷣmũ aduertedũ ꝙ iudiciu vno mõ
rũ:⁊ ſm qᷓ;titatẽ ſuam a deo veſtiunt. ꝓpter qð dicit. XS& act' iuſticie ꝗ ptinet ad iudicé ſecularẽvl eccliaſticũ.ꝛ deñ
fNõ laboꝛãt.ſ.ad oꝛnãdũ ſe. g leqʒ nent.i.filãt.ad facienduͦ logtur hic. Alio mõ accipit iudiciu ꝓut aliꝗs aliꝗb ſignis ma
ſibi veſtimẽtũ.⁊ tñ optime veſtiunt᷑.qð ꝓbat. lle iudicat de ꝓximo.? q iſtudvt ipuibꝰ pcedit ex mala affectõe
b¶ Qm nec ſalomon ĩ oiĩ glia ſua.i.lʒ fuerit rex potẽtiſſimus.vt psʒ.ʒ. qꝛꝗ maleafficit ad aliquẽi male ĩterpᷣtat fcã eiꝰ.⁊ H ꝓhibet di
KRegũ.tũ nõ fuit ita bñ veſtitꝰ.qꝛ lʒ ars imitet᷑ nãʒ.tñ oꝑa artis non cès.MNolite iudicare ⁊ nõ iudicabimini.i.vt no icurratis petin
aſſequũt᷑ ꝑfectionẽ operũ nãe.⁊ ideo tinctoꝛes pannoꝝ nõ pñt face moꝛtale.p qð ſitis dignii iudicio ↄdẽnari. Ad itellem bui⸗ ſciẽ
re coloꝛẽ ita viridẽ ſicut nã in terrenaſcentib. ex hoc ĩgit cõcludit dũ ꝙ aligꝗs põt iudieare malũ de ꝓximo multiplr. no mõerx
Ss ſufficiéterveſtiet hoĩeʒ abſq; ſollicitudine ſupflua.pꝑ qð dicit. euidetia fci.cũ aliꝗs iudicat aliquẽ homicidã.qꝛ vidit e‚ iterfi
1Sien fendͦ agri gö bodic ii pfiti. k ¶ Et eras ĩ clibanuz; mittii cere hoieʒ. ⁊ B nullũ eſt pctm̃. Alio mõ ex ſignis euidentibus.
l1.ĩ futuro ponet᷑ i furno.qꝛ ĩ aligbꝰ terris loco ligꝝ vtunt᷑ ſtipulis ? vt ſi aligs iudicet aliquẽ foꝛnicatoꝛc᷑.qꝛ vidit eũ cn aliq. nudũ
talibꝰ ad calefaciedũ furnũ. el alr:cliban accipit bic ꝓ aceruoĩ à cũ nuda.ſol cũ ſola.⁊ ſilr nullũ ẽpetm. Tertiomõ ex ſignis
ↄgregat᷑ fenũ deſiccatũ.qʒ; ad modũ furni ſeu mõticuli eleuat.vñ ?æ leuib.cĩ hoc iudicio triplex eſt gradꝰ. ꝛim eſt qñ leuibus ſi
clibana cliuo dr.⁊ tũ l¶ De ſic veſtit.fenũ ipʒʒ ſine ſollicitudie ſua. gnis aligs dubitare icipit de bonitate frĩs.⁊. H petm̃ veniale E.
m¶ Quato magis vos modiceè fidei.ſ.ſine ſollicitudine ſupflua. vocat qꝛ pcedit ex bumana ĩfirmitate.⁊ H̊ nõ vocat᷑ iudiciũ ꝓpꝛie.ſ
ãt eos ꝗ nimis ſollicitãtur de talibꝰmodice fidei.qꝛ ex defcũ fidei pꝓ ſuſpicio.Scõs gradus Eqñex talibꝰ ſignis firmiter tenet i aio
cedit talis ſollicitudo ſuꝑflua.ñ at ſollicitudo rõabilis ⁊ moderata: frater ſit malus.⁊ G ꝓpe or iudiciũ.qꝛ iudiciũ ĩpoꝛtat firma

ſ⸗ magi⸗ iĩcludit᷑.qꝛ ſi n quiũ ẽ pᷣdcõ mõ viuere ⁊ terrenaſcẽtiũ cre· fniĩaʒ.⁊ eſt pctinñ moꝛtale.ſi malũ qð iudicat de fre ex leuib⸗
ſcere.ſic nã hoĩs ẽ viuere ᷣm dicamẽ recte rõis.ad qð ſeꝗtur ipʒ de· ſignis ſit de gñe pcti moꝛtalis.pctm̃.n.moꝛtaleẽ qdᷣ iat cani

. . 12*

bere ſollicitari ſollicitudine egefataeen eaꝗ ñ dedit ſibi nã
vt veſtes.⁊ arma.⁊ ſiłja.vt pᷣdem ẽ. n Nolite g ſolliciti eſſe. Dic
excludit ſollicitudinẽ ſuꝑflua ꝑ rões duas.ſcõa ponit᷑ ibi. Molite gᷣ.

tati.Quod ãt aligꝗs pᷣdcõ mõ iudicet freʒ:ẽ ocaritatẽ fraternã.
Terti gradus c:qn ex leuib ſignis nõ ſolũ pᷣdcõ moõ inicat.
ſʒ etiã ꝓcedit ad punitionẽ fris ſicut de fcõ:⁊ h̊ eſt graui:qꝛ no
Pte diuine ꝓuidetie. Ad cui euidetiã⸗ eſt ſolũ ↄ caritatẽ.ſʒ etiã ↄtra iuſticie eꝗtatẽ.⁊ de talib itelligi
alig digein Puicetii diuinã eẽ tm̃ circa ſupioꝛa.⁊ nõ circa act hu turvbũ pᷣdcm̃. Nolite iudicare c. “
manos.ĩ pſona dr̃ Job.⁊2. Circa cardines celi pambulat necnrja ꝭA (In à eni iudicio iudicaueritis iudieabimini.i.ſm menſurã
ſiderat. ⁊ ex h̊ dicebat bo cirea necia vite debebat mitu ſollicite temeritatis ĩiudicãdo mali deffe. s h eritvidietapene.

à

*

—

— =
— ☛

=

—
= =
=- = =
S
—
+☛ę
— —.

Polotoii

— —
—

indle

e-=
=

S=
S

See
—
—
=
☛
— — — — —

=
E
=

S=
=S ☛S
=
= = -
——
—

E=
S =
=☛ = =
S.
—
=An)
=☛S
= —
— —ATr-r--

S=
— S
— £
— -= =
=
—
—,,—
—
E

etglttfen

(caſl fd

piliu⸗
nCi

S
=
— — = — —

benl uniſe

—
—

Genpi⸗

—,,

Ruſefſceig⸗
enſoniirer

4

Gtltsdun
apſcoſtro

4 .

(eiobſtarifie

1

artdnoedot
ichencbiliher⸗
utnnnn

erlbenindin

chez Rmni.
Uftie kirß

UAboonſtenn

Pb, Doenogt⸗
meibt bemnit⸗
Mngſniſen
uöctſrbiſfe

ſgagtplon
honni gtnd

uninteeb
tib pbis

—
=
E

—
—
—
—
—
S=
SE-
E/
= e
— =

—,
—
—
ER☛☛
—
E
SE
S=
———
S

= =

„(npokt
funiſle

=

vi Oitti
10.. Nänſing
Dinim ngten
titi
ſiſirgci
nigailamnr
Pdehri ſtininiric
ilerieſuct⸗
1deis ſalurgolctain
hctilunhiſtin
ee Sradin

a

Curtheünmitiſttl
U
nöinmnelin
ſimftuliun
iuusi

. . ucitn

Rmna irin ibidd
4

b ¶ In oculo fratr

¶ Euce pᷣmũ ⁊c.qꝛ

—

a¶ Quid ãt vi.feſtucã. Hic onñdit ꝙ pximus non eſttemere ar
guẽdus.hoc ãt ↄtigit qñ ille ꝗ arguit eſt ĩ ↄſilibꝰculpis vł ma

ioꝛibꝰ.qꝛ talis coꝛꝛeectio nõ ꝓcedit a caritate.ſʒ ex pſumptione
qꝛ oꝛdo caritatis ĩcipit a ſeipſo.Aduertẽdũ tñ ꝙ crimina argu
entis. aut ſũt publica.aut occulta.ſi publica.peccat dupłr argu
endo:pctõ.ſ.pſumptõis.⁊ pctõ ſcandali.ſi aũt ſint occulta.tũc

peccat pᷣmo mõ tm. Si tñ iſte ꝗ arguit pᷣmo peniteat ⁊ poſtea

freʒ humilr arguat.nõ peccat.diẽc Quid autẽ vides feſtucã.i.

peccatum minus.
⁊ ĩq̃ mẽſura mẽſi fueri remetiet

i.i.ĩ1 ↄuerſatione 4„ Te
mt „uc vobis. Qũuid aũt vides feſtucã in

⁊conſcientia eius. Zhid aacvides
c¶ Et trabẽ i maiꝰ oculo fristui: ⁊trabẽ ĩòculotuo
n ae tmo.i nõ vides: Aut quõ dicis frĩ tuo:
d 0 .1. 1 2 = J
eißond ſideras. f. rater ſine eijciã feſtucã de oculo
trabs eni adulte⸗· luo: ⁊ ecce trabsein oculo tuo:
riũ reſpcũ foꝛnica Hypocrita eijcepꝛimuʒz trabẽ de
zois endliels ſi oculotuo:⁊ tunc videbis eijcere
eV Mur ans dicis ſeſluca de ocnlo fris tui. Noͤlite
ffi c. H dicũt ma lcim dare canibꝰ:neq; mittad mar
li pᷣdicatoꝛes ⁊ ma garitas vias añ poꝛcos:nẽ foꝛte
Unrencosts A ſ ↄculcẽt eas pedibꝰ ſuis.⁊ canes
r 155
petis. illi s vo/ cõuerſi dirũpant vos. Petite ⁊

lunt coꝛꝛigere. dabit voͤbig. qritẽ ⁊ iuenici.puᷣl

hic eſt ozelo carita accipit: ⁊ qqᷣrit iuenit: ⁊ pulſanti
aehgincini apiet. Auit qsexvobis ho quẽſi
ſem̃ dare canibus. petierit filiꝰ ſuus panẽ: nũqd lapi
Hic regulat affem dẽ poꝛriget ei: Aut ſi piſcẽ petie/
adiaͤe rit:nũqd ſerpentẽ poꝛriget ei: Si
di. qꝛ malis boibꝰ Eergo vos cũ ſi mali:noſtis bona
in pctõ obſtinatis data dare filijs vꝛis:q;ẽto mag pẽ
exaffectõe carnali veſter q i celisẽ dabit boͤna petẽti
no ut en mini bus ſe: Oia ergo qᷣcũq;ʒ vultis vt
fidei reuelãda ifi, faciant yobis hoĩes:⁊ vos facite
delib bſtinatlo. illis. Hec eſt.n.lex ⁊ ꝓphete. In/
(is le / 4* 2
afog eclie trate ꝑanguſtã poꝛtq:qꝛ lata poꝛ
⁊ deriſio fidei ca/ J .

tholice ⁊occiſio miſtroꝝ.⁊ H ẽ qð dicit. h ¶ Ne foꝛte ↄculcẽt
eas pedibꝰſuis.vʒ. diuina ſacr̃a.vł fidei ſecreta:q̃ dũr H marga

Et cães.i.obſtiati ĩfideles. k¶ Dirũpãt vos.̊ ẽ interficiãt

Petite ⁊ da.vo.oſtqᷓ; ſaluatoꝛ dedit legẽ euãgelicã:hic oñ/
it eã obſeruabilẽ.hec.n.ẽ vna de ↄditõibꝰ legis.ſ.ꝙ ſit obſer/
uabilis. Ad obſeruationẽ

i. conat liberi arbitri: euitatio mali ↄſ. oꝛtu.⁊ iõ iſta tria ponit

pꝑp eoꝝ pcioſitatẽ:⁊ pctõꝛes dñr poꝛci ꝑꝑ eoꝝ ĩmũdiciã.

9poꝛdineʒ.⁊ Ponit᷑ ibi. Intrate ꝑ anguſtã poꝛtã.tertiũ ibi.Attẽ

dite a falſis pphis.Pꝛima adhuc ĩ duas.qꝛ pᷣmo oñdit ꝗd req/
rit᷑ ad ̊ ofo ſit exaudibilis ex ꝑte oronis.⁊ 2? ex ꝑte ipſiꝰ oꝛã
tis. ibi. Oia ergo.Circa pᷣmũ ſciẽdũ ꝙ or̃o eſt exaudibilis tribꝰ
⁊currẽtib.Pꝛimũ ẽ ꝙ ſit pia.i.de ꝑtinẽtibꝰ ad ſalutẽ.⁊v eſtꝙ
ſit ꝑſeuerãs.i.nõ ĩterrupta ꝑ aliqd oroni ↄꝛiũ.qꝛ nõ ceſſat oꝛa/

reꝗ nõ ceſſat bñ facere.tertiũ eſt ꝙ oꝛet ꝓ ſe.qꝛ lʒ aligs pie ⁊ ꝑp

ſeuerãter oꝛet ꝓ alio.tñ effcũs oronis poſſet ĩpediri ꝑp maliciã
illiꝰ ꝓ quo oꝛat᷑.ſʒ tribꝰpᷣdcis ↄcurrẽtibꝰ ſemꝑ exaudit᷑.⁊ B eſt
qð notat᷑ in tribꝰvbis hic poſitis.Petite.ſ.pie.
QAuerite. pſeuerãter. n
logtur de oꝛõne fcã ꝓ ſe.cũ dicit.Et aperiet᷑ vobis.⁊ qꝛ iſtis
trihↄcurrẽtibꝰ ſp exaudit᷑.iõ ſubdit᷑.Ois.n.qꝗ petit ⁊c᷑.ſegt᷑.

o ¶MAut ꝗs ex vobis hõ ⁊c.vbi declarat᷑ qð dictũ eſt ꝑ exemplũ.
qꝛ ſi hoĩes ꝗ tã ꝓni ſũt ad malũ.x iõ dñr mali:tñ filus ſuis petẽ

tibus ab eis bona dãt illis.multo foꝛtius.

P¶ Pf veſter qĩ celis eſt.q ex nã ſua eſt bonꝰ ꝑ eẽntiaʒ.
q¶ Dabit bona petẽtibꝰſe.ſ.gratiã ⁊ gloꝛiã.
1Diag. Hic oñdit᷑ ꝑgꝗd or̃o eſtexaudibilis a ꝑte oꝛãtis.qð fit
iuſte viuit.faciẽdo alteri qd ſibi vult fieri.⁊ G ẽ qõ dr̃ Oia ᷣ

qcũq; vultis ⁊c.oĩa enĩ pᷣcepta oꝛdinãtia hoĩeʒ ad ꝓximũ non
ſüt niſi qdã ↄclones deriuate ex iſto pᷣncipio.ſic in ſpeculatiuis
H pncipiũ:De qlʒ affirmatiovł negatio.ſe hʒ ad oĩa q̃ ſequũt ex
ipo.⁊ ꝑꝑ h̊ ſubdit᷑.

ſate ⁊ apiet᷑ vob. Ois.n.ꝗ petit

ipſiꝰ tria faciũt.ĩploꝛatio diuini auxi

ulſate ⁊ ape. vobis. ex quo pz

8Hecẽ᷑.n. lex ⁊ pphe. Intrate ꝑãguſtã.

(Mattheus

Dic vonit ⁊?ꝰᷣ qdð regrit᷑ ad legis euagelice ĩpletiõeʒ.ſ.liberi arbitrij
conat.q; lex dat᷑ de actibꝰ vtutũ:⁊ maxime lex euãgelica q ẽ ꝑfciſſi-
ma. vii rtoat eſt circa bonũ ⁊ difficile.⁊ ideo ad ipletõeʒ eiꝰ requirit
conathoĩs.⁊ G deſignat᷑.cũ dr. t ¶ Intrate ꝑ an.poꝛtã.qꝛ lex euãẽ
gelica eſt poꝛta itrãdi ad głiã.dr̃ãt anguſta ꝓpter artitudinẽ vtutis
qpſiſtit ĩmedio. ⁊ ᷣm ꝙ dr.=. ethicoꝝ:difficile ẽ attigere mediũ ſʒ fa
ie edeuiare a medio.ſicut ſagittantib difficile ẽ ꝑcuttere ſignuʒ ſʒ
acile ẽ deuiare a ſigno. Et ſic ẽ de bono vtutl.qꝛ bonũ ↄtigit vno mõ

ta ⁊ ſpacioſa via eſt q̃ ducitad ꝑ/
ditionẽ: ⁊ multi ſũt ꝗ itrant ꝑeã.
Quaanguſta poꝛta ⁊ artaviacq
ducit advitꝗ: ⁊ pauciſt᷑ ꝗ iueniũt

eq: Attẽditè à falſis pphetquive

niũt ad vos iveſtimẽi ouiũ:itriſe

cust ſt᷑ lupirapaces. A fructibꝰ

eoꝝcognoſce eos. Nũqd colli

güt de ſpinis vugs:aut de tribu/

lis ficꝰ: Sic oĩs arboꝛ bona fru⸗
ct?bonos facit:mala qt arboꝛma

los fructꝰfacit. Nõ põt aũt arboꝛ
mala bonos fructus facere.neq;
arboꝛ bona malos fruct facere.

Ois arboꝛque nõ facit fructũbo

nü excidet᷑:t in ignẽ mittet. Igit

ex fructibꝰ eoꝝcognoſcetis eos.

Moͤn oĩs ꝗ dicit mihi dñe dñe ĩ⸗

trabit ĩ regnũceloꝝ. Sʒ qui facit

volũtatẽ pꝛis mei qĩcelisẽ᷑: ipſe
itrabit iregnuʒ celoꝝ. Multi di⸗

cent mibi illa die. dñe dñe nõnẽ
inoie tuo ꝓphetauimꝰ: ⁊ in noĩè
tuo demonia eiecimus?et in tuo
noie virtutes multas fecimus?⁊
tunc ↄfiteboꝛ illis qꝛ nunqᷓ; noni
vos. Diſcedite.a me oẽs ꝗ ope⸗/

malũ aũt omnifariã.ad
B.n.ꝙ actꝰ ſit vtuoſus
oz ꝙ ſit bonꝰ de genere
⁊ ex oĩbꝰcircũſtãtijs.qd
difficile eſt ↄcurrere.ſʒz

actꝰ efficit᷑ malus ex ſin

gulis defcibꝰ.qð facile
Eↄtigere.⁊ hec deſignãa
tur cũ dicitur.
v¶ Lata poꝛta ⁊c̃.quia

mlti iueniunt defcũoſi.

Hz ꝙ ſcribit Eccłiaſtes

pᷣ.Stultoꝝ ĩfinit ẽ nu-·

merꝰ.⁊ pauci valde iue-
niunturvtuoſi. ⁊ hoc eſt
quod ſubdit.
xMuã anguſta ⁊c. ⁊ pʒ.
y¶ Attẽdite a falſi. Pic
ponit᷑ tertiũ qð regritur
ad ĩpletõeʒz legis euãge
lice.ſ. vitatio falſe do/
ctrine dicens. Attẽdite
.i. Diligenter cauete.
6 falſis ꝓpheti.i.Oo
ctoꝛibꝰ hereticis.pphᷣa
n.vno mõ idẽ ẽ qõ ꝓlo/
cutoꝛ.⁊ qꝛvenenũ ñ ꝓpi
nat᷑ niſi melle tinctum.
iõ ſubditur ibi.
a ¶ Quive. ad vos ĩveſti.
ouiũ.qꝛ flaz doctrinam
palliant apparẽtia vtu/
tũ.et qꝛ ũ pñt vitari niſi
cogſcant᷑.⁊ ñ pñt cogſci
ex apparetia exterioꝛi.
iõ ſubdit vñ debeãt cog
ſci. ſ. ab oꝑibꝰ.pꝑ qð diẽ

Afructibꝰeoꝝ ⁊c᷑.ſeqt. b¶ Dis ar. bõa ⁊c̃.arboꝛ bõa dĩ ſ̊ bõ his

volũtatẽ bonã.⁊ talvt ſic ſꝑ fac opꝰbonũ

Et ſilrarboꝛ mala ẽ hõ hñ⸗

malã volũtatẽ.⁊ iſte ſꝑ fac malũ actũ.ſic̃.n.ſedẽs inq;tũ ſedẽs nõ pot
abulare.vñ i ſẽſu ↄpoſito flac᷑.qꝛ ſeq̃ret ꝙ ſederet ⁊ ãbularet ſil.ĩ ſẽ⸗
ſu tñ diſo ẽva.qꝛ ille ꝗ ſedʒ nũc põt poſtea ãbulare.ſic hũñs bonã volũ
tatẽ dũ retiet eã.nõ pᷣt male agere.qꝛ ad bonitatẽ volũtatis reqrunt

ſic male agere.⁊ ꝑꝑ q̊ ſubdit᷑. c ¶ Dis

excidet᷑.ſ.ĩ moꝛte qñ avita pũti ſeparabit᷑.

oẽs circũſtãtie bõe.hõ tñ hñs bonã volũtatẽ nũc.põt eã dimittereæ

arboꝛ q̃ nõ fac fructũ bonũ

—

d (Et ĩignẽ mittet.ſ.gehẽne.⁊ ſic apparebit fructus talis arboꝛis. p’

h¶ Moõne ĩ noĩe tuo ꝓp

pter quod repetit. Igitur a fructibꝰ eoꝝ ⁊c̃.
e ¶õ oiĩs ꝗ diẽ̃. Onio ꝗd regrit᷑ ad legis

₰

ſĩpletõez. oñdit ↄñr q alia ñ

ſufficiũt ſine iſtis ad ſalutẽ.q ĩter alia illa q̃ vident magis fufficere
ad ̊ ẽ ↄfeſſio fidei: vłopatio miracloꝝ.vł ꝓphᷣia.vłiſta piũcta ſil.⁊
tñ ñ ſufficiũt.ↄfeſſio.n.fidei ſine oꝑibs ñ ſuffic.qꝛ talis fides moꝛtua
ẽ.vt dr̃ Jac.⁊2.⁊ B ẽ qd dic̃.Nõ oĩs ꝗ dicẽ mihi dñe dñe ⁊c.ofitẽdo fidẽ
catholicã.niſi aſſint oꝑa.iõ ſubdit᷑. Ss fac̃ volũtateʒ ⁊c.ſiłr
alis

ꝓphᷣiañ ſuffic ad ſalutẽ qꝛ aliqñ dat᷑ m
Nu.24. iõ dic̃. E

aliqñ dat malis hoĩbꝰ. ſiẽ ipſi balaã:vt pzʒ
ulti dicẽt mihi ĩ illa die.ſ.iudici extremi.
auimꝰ. Silr nec eiectiodemonũ.qꝛ aliqñ ꝑ

malos hoies talia fiũt ad ĩuocatõeʒ noĩs xpᷣi.ad declaratiõeʒ vᷣtutis
xpi.lz ipſi iuocãtes ſint mali.ſic habet Act.io.ꝙ ꝗdã ĩfideles eucie/
bãt demones dicẽdo.Adiuro vos ꝑ xpʒ quẽpaulus pᷣdicat Uerũtũ
2 tales ĩidigne aſſumũt nomẽ xpᷣi:iõ ſuꝑ ipᷣos aliqũ dat᷑ ptãs ᷣmõis

icut ĩ eo.c.dr.⁊ B ẽ qʒ dr̃. i

tĩ no.tuo demo.eiecimꝰ.Silr nec

miraculoꝝ opatio:q̃ ſiłr aliqũ ꝑ malos fiüt ad ĩuocatõeʒ noĩs xpᷣi:ñ

ter merita ĩuocãtiũ.ſʒ ad fidei xpᷣi ↄfirmatões.⁊ B ẽ qð dr̃.
Ve

tĩ tuo.no.vtu.mul.fecimꝰ. Rõ aũt oĩuʒ pᷣdcõꝝ ẽ.qꝛ ſunt gratie
gratis date:q̃ dant᷑ pᷣncipalr ad vtilitatẽ cõem eccłie:⁊ nõ ad vtilita
tẽ ſingularis pſone.⁊ ideo aliqũ ꝑ malos hoĩes a deo nobis dantur.
ſiẽ bona elemoſina aliqñ dat᷑ a bono dño mediãte malo fᷣuo.ꝓpter
qð ſubdit. l¶ Et tũc ↄfiteboꝛ R notſcia. ſappꝛoba:loid⸗ß repꝛo/

4

ois creatura mutabiłẽ?.
i ¶Et deſcẽdit pluuia ⁊c̃.

k Et fuit ruina ei? ma/

repabil oio. 1 ¶ Et fa.

ctis docebat eminẽtiſſi /

luitat ppłʒo ad obuatiõeʒ.qꝛ ei auditio ĩutilis ẽ niſi ſeqtur oꝑis iple
tio.⁊ B eſt qð dicit.Ois g qui ⁊c.i.bonoꝝ operũↄſtruction.
bꝗ¶ Supꝛa petrã.i.xpᷣm.talis.n. facit opa bona de gne ⁊ recta iĩtẽtõe.
q̃ duo regrunt᷑ ad ipletõeʒ legis euãgelice. ceEt deſcẽdit pluuia
i. tẽtatiocarnał laſciuie. d¶ Etvenerũt flumia cupiditati aua
ricie. e ¶ Et flaueftvẽti.vãitatis ⁊ ſuꝑbie. f Et irruerũt ĩ do/
mũillã.ꝑ ĩpoꝛtũitatẽ tẽ
ionũu Et ſ ceci „ 2
tationu. 64 Erure raminiiniqtatez. Oisergogau⸗
cuiꝰrõ ſubdit᷑.cũ dĩ:SFũ
data.n. erat ⁊c.⁊ ꝑ oppꝰ e .
b¶ Disg audit ⁊c.i ſup mũ ſuã.ſũpꝛa petrã: ⁊ dẽſcendit
mobile füdamtů. qõ fac plunia: vènerũt flumina: fla
oĩs ꝗ itẽtõeʒ ſuã põit ſu/ ie e re . 1.
ᷣ aliõ qᷓ; ſup ipʒ deũ. · Uerit vẽti:⁊ irrũᷣerũt ĩ domũ illã:
1 noncecidit. Fuũdata.n.erat ſuꝑ
petrã. Etòs q audit vᷣba mea h:
⁊ nõ facit ea:ſilis erit viro ſtulto
ꝗedificauit domũ ſuaʒ ſuꝑ hare/
nꝗ:⁊ deſcendit plùuia:⁊ venerũt
flumina:⁊ flauerũt vẽti: ⁊ irrue
rũt in domũ illã:⁊ cecidit:ẽt fuit

pʒ ex pᷣdciĩs.ſeqt.

gna. qꝛ p ruit ĩ foueã cul
pe:⁊ poſtea ĩ foueã gehẽ
ne:q̃ ruia ẽ magna.qꝛ ir

ctũ ẽ. Hic põit᷑ ↄ oĩuʒ p⸗
cedẽtiũ.vbi oñdit᷑ emi/
nẽtia doctrie xpᷣi ꝑ h̊ qõ
or. m ¶ Admirabãt
turbe ⁊c̃.qꝛ vt pʒ ex pᷣdi

maſſet ieſus vᷣba b:ãadmirabant᷑
turbe ſuꝑ doctrĩa eiꝰ.Erãt.n.do
cẽs eos ſicẽ ptãtẽ hñs: ⁊ nõ ſicẽ ſcri
bpe eoꝝ? phariſei. VIII.
Am aũſt deſcendiſſet ie/
ſus demõte: ſechite ſt eñ
turbe milte: ⁊ ecce lepꝛoſusveni/

mas vtutes:⁊ iꝑfectöez
legis ſupplebat.⁊ nõ ſo/
lũ terrena bona.ſʒ cele/
ſtia pmittebat. Doctri/
nã ẽt ſuã mirabilr cõfir
mabat.pꝑ qð dr̃.
n ¶Erat.n. docẽs ⁊c Sicãt nõ docebãt iudeoꝝ piti.ſ.ſcribe ⁊ phiſei.
oUm at deſcẽdiſſet. Lege data. ↄñr ponit ¶ Cap. VIII.
c ei ↄfirmatio ꝑ miracula ĩ ̊ ca.⁊ ſeq̃nti.⁊ eſt ſilis pceſſus in
öItrocq;. ſz ĩ B ca. ᷣncipalr ponunt᷑ qdã miracula ad oꝓfirmati
onẽ euãgelice legis. In ſeq̃nti vo ponũtur q̃dã miracula ad declara/
tõeʒ deitatis ipſi legiſlatoꝛis.ibi:Et aſcẽdẽs ihs.In h g.c.ſic pꝛoce/
dit. qꝛ pᷣ euãgeliſta deſcribit q̃dã miracla ad credẽtiũ vocatõeʒ.ſcõo
q̃dã miracla ad vocatoꝝ ↄfirmatõʒ ibi.Et aſcẽdẽte eo.pᷣꝰĩ duas.qꝛ pᷣ

ponit miracłoꝝ oꝑatõ.⁊?qrũdã ad fidẽ xpᷣi ↄuerſio.ibi. Uidens ihs

„*

