ſionẽ xpᷣi. vt.S.dcm̃ ẽ.⁊.ca.Nõdũ erat ſpũs datꝰ.qꝛ nõdũ erat ihs gli ad xpᷣm que fuit in apoſtolis.⁊ hoc eſt qð dt Quibabet manda⸗
ficatꝰ.⁊ qꝛ ꝑꝑ tãta q̃ fiẽda erãt ꝑ apłos:poſſet credi ꝙ eẽnt futurima ta mea.in aure ad audienduʒ ⁊ in coꝛde ad meditandũ.⁊ in oꝛe
ioꝛes ipo xpᷣo.̊ remouet.. rrqoceuc pe a inomeoßs fa. ad docendũ. d ¶Et ſeruat ea.adimplẽdo opre.
In qͥ ondit᷑ ꝙ apli illa ñ fecerũt niſi ꝑ vtutẽ xpi.qð pʒ.qꝛ talia facie/ e¶ Ille ẽ qui gili.me.q;ꝛ ꝓbatio dilectiõis exhibitioẽ opis.ſcõm

bãt depᷣcãdo.iõ dic. Et quodcũq; petierit.xpᷣs ãt feẽ miracla ĩperäã Sreg. ¶ Diliget a pa.meo ⁊ ego diligã eũ.quia vnꝰẽ amoꝛ
do vt głificetur pr i filio.ꝙ enĩ ad ĩuocationẽ noĩs xpᷣi fiebant mira pfis ⁊ filu. g tmanifeſtabo ei meipſum.ſ.poſt reſurectio —
cula ꝑ apłos.redũdabat ĩ gliazʒ pr̃is cũ pr ⁊ filiꝰ ſint vnꝰoe pꝑꝑ qð ſub nẽ in humanitate glioſa.⁊ ſic manifeſtauit ſe xps ſuis diſciplis
dit᷑. ¶ Si gꝗd pe.pa.ĩ no.meo h̊ fa.eadẽ vtute q̃ ⁊ p᷑̃. g Si di bahehat zditioßes pdicte. GoaniſeNetſttelitunaneſee

ligitl. Supꝛa ↄſolatꝰ ẽ diſcipłos pꝓmittẽdo eis acceſſũ ad preʒꝭ p ipʒ. tam viſionem deitatis in glia celeſti. icit ei iudas hic
hic ↄñr idẽ fac ꝓmittẽdo ſpuᷣs ſci donũ.⁊ BGẽ qð dr̃. Si diligit! me mã remouet diſcipli dubitationẽ.qꝛ iudas frater iacobi audiensa
data mea bᷣuate. Amoꝛ. n. ⁊ obediẽtia ad deũ ẽ diſpoſitio ad habẽdũ xpᷣo ꝙ manifeſtaret ſe apoſtolis ⁊ nò mũdo.admirat ẽ de hoc
pleniꝰ ſpm̃ ſcm.qꝛ ſʒ Aug.Caritas meret᷑ augeri vt aucta mereat et eos toti mũdo pᷣferebat.qꝛ vere humili admirabile eſt au

pfici.iõ ſubdit. h ¶ Et ego ro.pa. ̊ ↄuẽit xpo inqtũ hõ ⁊ aduocat dire de ſe magna.iõ queſiuit dicens. i ¶ Dñe quid factuʒ eſt
Et aliũ pa. dabit vo.i.ↄſolatoꝛc᷑.Dic ãt:aliũ ad oñndenduũn quia manifeſtaturꝰ es nobis teipʒʒ ⁊ nõ mũdo.q.d.vnde nobis

né. i b d
diſtinctionẽ filu ⁊ ſpũs ſci i pſona. k ¶ Ut ma.vo.in eternuz. q.d. tanta excellẽétia. k Rñqdit ieſus. reddens cam hy... proga⸗
iſte ↄſolatoꝛ ñ auferet᷑ a vobis.ſicut ſubtrabit humanitas mea per tiuã dilectiõis ⁊ obedientie ad xpᷣm q̃ erat in apoſtolis.non ſic

moꝛtẽ. ſʒ eternalr erit vobiſcũ hic ꝑ grazʒ.ſʒ ĩ futuro per gloꝛiam. ãt in alis.⁊ hoc eſt quod dr̃. ¶¶ Siquis diligit me ᷣmonem
1¶Spm vitatis.tũ qꝛ ẽ eẽntialiter ipa vitas.tũ qꝛ docet vitatem. meiũ fᷣuabit.qꝛ obediẽtia in oꝑe ꝓcedit ex amoꝛe exñnte icoꝛde
m ¶ Quẽ mũ.nõ po.acci.i.poĩes mũdiales affectũ in terrenis ponen · m¶ Et pr̃ meꝰ di.eũ.ꝑ h oñdit ſe vnũ cũ pfe in eſſentia.

tes. qꝛ ñ ſũt ad hoc diſpoſiti iõ ſegtur. n ¶ Qꝛñ videt eũ i. dirigit n¶ Et ad eũ veniemꝰ ⁊c. Et ſic pʒ ꝙ plus eis ꝓmittit qante fe/
ĩtentionẽ ad ipſũ. o ¶ Hec ſcit eũ.i.cognoſcit.qꝛ ſola bõa ſẽſibilia cerat.qꝛ ãte ꝓmiſerat ſuã viſitationẽ coꝛpoꝛalẽ.hic at cuz hoc
ſũt hoĩbꝰ mũdialibꝰ nota.ſcõᷣm ꝙ dr̃.i.Coꝛ.⁊.Aiĩalis ãt homo nõ per
cipit ea q̃ ſũt ſpũs dei ⁊c. p¶ Uos ãt cog.eũ ꝑ ſpaãleʒ reuelationẽ
2 p ſenſibile ſignũ.qꝛ ſpũs ſcũs ſuꝑ apłos in linguis igneis apparuit. perfecte glificationis.talis.n.gfa fuit data apoſtolis. .
ꝛ apud vos manebit.qꝛ ñ receperũt eũ ꝑ modũ paſſionis tranſe 0 Auinõ diligit me ᷣmones meos ũᷣ fuat.tales ſunt mundani
untis.ſʒ hitus firmit᷑ pꝑmanentis.inq;tũ fuerũt in grẽa ↄfirmati. hoies.aiõ ñ ſt digni habere tale bñficiũ ſicut vosꝗ eſtis mei
„Et ĩ vobis erit. Poc dicit ad denotãdũ familiaritatẽ ſpũs ſci erga diſcipli veri. Et qꝛ dixerat monẽ meũ fᷣnabit ⁊ pr me diliget
ipſos diſcip'os. ſ Cnõ relinquà vos. Pic ↄſolat᷑ eos ꝓmittendo eũ.videret᷑ foꝛte alicui ꝙ nõ dixiſſet ↄueniẽter. ſed magis debu
eis ſuũ reditũ.qꝛ de ̊ dono ſpũs ſcĩ qd adhuc ignoꝛabãt parũ erãt cõ iſſet dixiſſe.⁊ ego diligã eũ.iõ huic tacite qõni rñũdens dicit.
ſolati. ⁊ diuidit᷑ ĩ duas.qꝛ pᷣ ꝓmittit ſuũ reditum.⁊ ⁊z? bonoꝝ ſuoꝛuzs pEZ ſᷣmonẽ quẽ audiſtis nõ meꝰ ⁊c̃. Sic enĩ pᷣdictũ ẽ lingua
bñficiũ ibi. Pec locutꝰ ſum vobis.Pꝛĩa ĩtres.qꝛ pꝛio ꝓmittit ſuuam xpᷣi ñ mouebat᷑ ad loquẽdũ ex ↄceptiõe aĩe niſi ſʒ ꝙ aia moue
viſitatiõeʒ. ⁊? aſſignat huiꝰ rõem ibi.Qui bʒ mãdata.ʒ? remouet dt bat a dinitate.⁊ iõ vba xpᷣi erat maglipſi patris ꝗẽ vnum cuʒ
ſcipłi dubitatõem.ibi.Dixit ei iudas.In pꝛĩa igit᷑ parte dicit ſic. Nõ filio ĩ deitate q; eẽnt ipᷣiꝰ xpᷣi inq;tũ hõ.⁊ iõ qꝛi bumanitate pꝛo
relinqnã vos oꝛphanos.oꝛphanus dicit᷑ pꝛiuatꝰ patre carnali.ꝗ enĩ ferebat vba ilia rñdit.pr me diliget eũ.magis q ego diligaʒ.
vult a deo in filiũ adoptari.opoꝛtet eũ carnalẽ affẽctũ ad parẽtes re ad denotandũ ꝙ vba ſua magis erãt deitatis ĩ q̃ p̃ ẽ vnũ cum
linquere inq;tum ẽ cõtra deum.ſcõᷣʒ ꝙ dicit ſaluatoꝛ Luce.iꝗ.Qui filio qᷓ; humanitatis que 6 pferebat. pp qð apf diligit obſer

nõ odit preʒ a mr̃em ⁊c̃.ſeꝗt᷑.Nõ põt meeẽ diſcipulus.apliãt talia uatoꝛesilloꝝ vboꝝ. q ¶ Bec locutꝰ ſum vobis.Supꝑius pꝛo

reliq̃rãt.iõ quodãmõ oꝛphani erãt reſpcũ parẽtũ carnaliũ.⁊ ſicerät miſit xpᷣ apoſtolisſpm̃ ſcm ⁊ ſuuʒ reditũ.hic ↄñr oñditvtilitg⸗

—

ſicut de filjs.ꝓpter quod ſubdit᷑. t¶ Ueniam ad vos.nõ ſo

tis me. Poſt reſur

ri cũ ipſo.vñ ſupꝛa.

ꝓmittit viſitationẽ ſpũalem nõ tãſitoꝛiã.ſiẽ in illisꝗ ad vomi
tũ reuertũtur. ſz ꝑmanentẽ ꝑgrazʒ ↄfirmationis ĩ pti.⁊ poſtes

cenpensd

— ==

— = = —

=
=☛t

=ẽ =

=
SSe

=
=,⸗ꝗ f—=
=
S==
=
—
=
=
—
=—
☛ã
=

—
—
=
—
SS
—
S=
—
=
S

— =. =☛
—
—
—
—
=⸗ D
—
SS
—

—- =
—
SS-=
—
.
—
—
=
—
—

5 — =— =

4

=
—
=
S=
=
=

hieho
cione en

—

— ecuzue
=-
S=Z=

1

ſgizin
oripnoreni ocs

ggelnianet
nhlansende
ſelotwlise
lirteniion
.

.
leir
accheefuiingens
Pethitiigtocii
ftennepdonobi
ſunge
ſſrgeivpß

4

(üttiinn

hunzmnin
igästinmne
inißitkicdj
ranntener f

pllarppef;
Pephan

Meunhiehn
ſoinding

— —
= = =
Se =-
S ==—
— =,£S
= =⸗
=☛ == L‚z=
☛— S
2—
= . —-C l
— —

= —
S
S

–☛
— — =
= = EEB
= = ==e * —
☛ = = =
S= S—, =
Se⸗ EEa —= ☛n
=f
—
—
=
—

=

in gn
naͤheni

ch imani;
er’ amoient
(
n ſoht
s g
Cmeniis
. ithene
ziente

miſangfeſn.
tmmnsinmnn.
uttind biſnte,

tccii lcni tore
toödiciunn
Grdendetincit
Kingiitoce
õ
P digici cſii

einchinnigin

iſetuuteztut
mniſeſinſeaniiſt

anftmniuhiin
ömithnmn 6
ebamiib n

E

gau.vtiq; qꝛ vado ad patrẽ. Ibi accipit᷑ ſi ꝓqꝛ.

Qoannes

tẽ vtriuſq; ꝓmiſſi Et diuiditur in duas.qꝛ p ondit vtilitatem

pᷣmi. 2? ſcõᷣi ibi.Pacẽ.Dicit gpᷣmo ſic. Hec locutꝰ ſũ vobis apo
vos manẽs.in pntia coꝛpoꝛali apparẽés. a ¶Paraclit ãt ⁊c̃.

ille vos docebit oĩa.i.faciet vos ĩtelligere oĩa q̃ dico vob.Apo/

ſtoli ãt adhuc erãt rudes ⁊ in timoꝛe poſiti ex auditu paſſionis

xpi.iõ ad vba xpi male attendebãt.⁊ ꝑ ↄñs non capiebãt ea ad

plenũ.ꝑꝑ qð dicit gratiã ſpũs ſci poſtea ſupplere iſtuʒ defectũ.
Et ſuggeret vobis oĩa qᷣcũq; dixero vobis.i.ad memoꝛiã vo
bis reducet.hoc di

er multa ve ilij apud vos manés. Daraclit au
ihnt apli timoꝛe te ſpus ſcũs:quẽ mittet pꝛ inoie
paſſionis concuſſi. meo:ille vos docebit oia:⁊ ſug
pace mea. ogẽret vobis oĩa qᷣcũq; dixero vo
t ne elelutio bis. Wacé reliquo vobis: pace,ʒ
vere pacis. ⁊ boc ẽ Meã do vobis. Hõ qũo mdůs
qðo dicit. Pace reldat: ego do vobis. Non turbet
quo vobis pacen coꝛ vim: nẽq; foꝛmidet. Audiſt
mevobebon qe ego dixi vobis: vado venio
ſuã eis apparẽs di · ad vos. Si diligeret me gaude
xit. Paxvobis q? retis vtiq;: q; vado ad patrẽ: qꝛ
eius viſitationez ⁊ ä
iſtructiõem ĩ diebꝰ

illis. 40. coꝛda eoꝝ ſũt pacificata a turbatõe pᷣcedẽtis paſſiõis.

Et bñ dicit.Pacẽ meã do vobis.ad diſtinguẽdũ pacẽ ſcõꝛuʒ a
pace mũdi.q̃ magis apparẽs ẽ ⁊ ficta q; vera.Ad cuiꝰ iĩ tellectuz
ſciẽdũ ꝙ pax ẽ traꝗllitas oꝛdinis ſʒ Aug.In hoie ãt triplex dʒ

△

eẽoꝛdo.ad ſeipʒ.ad ꝓximũ.⁊ ad deũ.⁊ iõ ad pacẽ ſcõꝝ p regrit

trãgꝗllitas ĩ ſeipſo.⁊ B q;tũ ad tria q̃ in ipſo hoĩe debẽt oꝛdinari.

pᷣquo ad ĩtellectũ ne erroꝛe obſcuret᷑.? quo ad volũtatẽ vt in
deũ libere dirigat.ʒ? q ad appetitũ ſenſitiuũ vt nõ inoꝛdinatis
paſſionibꝰmoueat᷑.ꝑꝑqð Aug.diffiniẽs pacẽ libꝛo de vbis dñi
dicit. Pax ẽ ſerẽitas mẽtis qͥ ad pᷣmũ.trãgllitas animi.quo ad
tertiũ.ſimplicitas coꝛdis quo ad ſcõm.ꝑ coꝛ enĩ qð mouet alia
mẽbꝛaitelligi᷑ volũtas qᷓ mouet alias potẽtias quo ad agẽdũ.

⁊ ad pacẽ ſcõꝝ reqꝗrit᷑ oꝛdo ad ꝓximũ ꝑ ↄſoꝛtiũ caritatis oꝛdi
nãtis bonũ ꝓximiad deũ.3: reꝗrit᷑ oꝛdo ad deũ ꝑ amoꝛis indii/
ſolubilis vinculũ.pax ãt mũdioꝛdinat᷑ ad getã fruitionẽ bono

rũ tẽpoꝛaliũ quã frequẽter ↄcomitat muliiplicatio peccatoꝛũ

ſcõm illud Deute? 32. Incraſſat ẽ dilectꝰ recalcitrauit.⁊ Ece
chiel.io. Hec fuit inigtas ſodome ſoꝛoꝛis tue ſuꝑbia. reenns

panis.⁊ abũdãatia.⁊ ociũ.iõ de hac pace ſubdit. d ⸗
mũdus dat.ego do vobis.i.nõ talẽ pacẽ:vt pʒ ex dictis/
6 tur. coꝛ ve. Supꝛa ↄſolat ẽ xpᷣs aplos de moꝛte ſua rõni⸗/
8 rom.

15 quõ

nõ multa.Pꝛima rõ ꝑꝑquã debebãt de moꝛte xpᷣi ↄſolationem

br̃ecẽ.qꝛ qᷓuis eẽt dura ⁊ ignominioſa.tñ erat oꝛdinata ad exal

tationẽ xpᷣi. ⁊ Bẽ qð dr. No turbet᷑ coꝛ vrʒ.q.d.nõ debetis tur/
bari de moꝛte mea. f¶Meq; foꝛmidet.̊ addit eos aſſecurã

do.qꝛ timebãt moꝛicũ eo. g ¶Audiſtis qꝛ dixi vobis. vado HD

⁊ venio ad vos.q̃ſi diceret.ñ ſic recedo a vobis ꝑ moꝛteʒ ꝗn ad/
hbuc vobis appareã pꝰ meà reſurrection. h m
⁊ eſt ſenſus ac ſi
diceret.qꝛ diligitis me ꝑ ↄns debetis gaudere.qꝛ px moꝛtem va

do ad patrẽ me exaltãtẽ ⁊ clarificãtẽ.Qualr ãt xpᷣs clarificatꝰ

Ea exaltatꝰ pꝑ eiꝰ humiliatõeʒ ĩ cruce.frequẽt᷑ ſupꝛa dem̃ eſt.

i ¶ ꝛpr̃ maioꝛ ẽ me.nõ ſʒʒ deitatẽ ĩ q̃ filius cẽ eq̃lis pri.ſʒ ſᷣm hu

manitatẽ ĩ qᷓ fili minoꝛ pre.Et ꝙ h̊ lĩa ſic debeat intelligi.pʒ
qꝛ xpᷣs loꝗt de ſeipſo ſᷣm illã nãz in q̃ ↄuenit ei moꝛi ⁊ exaltari.
hBãt ñ põt eẽ ĩ nã dinaq̃ imoꝛtalis ẽ ⁊ magnitudine ĩfinita:ſed
nã humana ĩ eo poterat moꝛi ⁊ exaltari.Et ex B pʒ falſitas Ar/
ri gex h̊ loco arguebat filiũ ĩ dinis a pre diſtinguiĩ eentia.qꝛ ñ
logꝗt de filio m dinaʒ nãz ſʒ im humanã ti. k ¶ Et nũc di
xi vobis pᷣuſq; fiat vt cũ factũ fuerit credatis.ſ. nõ tm̃ ſuʒ hõ
g moꝛi põt ⁊ exaltari.ſʒ ẽt deus ꝗ certitudinalit᷑pꝛedico futura
ↄtingẽtia.qð eſt ꝓpꝛiũ ipſius dei.ſᷣm ꝙ dr̃ Iſa.Ai.Annunciate
nobis q̃ ventura ſũt ĩ futuꝝ ⁊ ſciemꝰ qꝛ di ẽſtis vos.hoc addit
xps.ꝗa ĩmediate locutꝰ fuerat de ſua humanitate. Moõus eniz
ho euãgeliſte ẽ: vt dem ẽ frequẽter.cũ refert aligd pertinẽs ad
xpᷣi humanitatẽ ĩ qᷓ ẽ minoꝛ pr̃e:adiũgere aligꝗd ꝑtinens ad dei
tate ĩ q̃ eſt eq̃lis pr̃i.qꝛ credere vtrũq; ẽ de nec̃itate ſalutiss

I¶ ã nõ multa.hic ponit᷑ ſcõᷣa rõ ꝑꝑ quã apoſtoli debebant con

ſolari de moꝛte xpi.ſ.qꝛ illa moꝛs nõ erat culpabilis ſg magis
vtuoſa.⁊ B ẽ qð dr. Jã nõ multa loquar vobiſcum.i.in hoc moꝛ

ſũptis ex pte ipoꝝ.q̊ adhuc ↄſolat̃ eos rõibꝰ ſumptis ex ꝑte
ipſi xpᷣi.Et diuidit᷑ ĩ duas.ſᷣm duas rões q̃s ponit.ſcda ibi. Jaz

i dilige. mnne

———

tali coꝛpoꝛe exñs.qꝛ tpᷣs ſue captionis erat ppinquuz. m ¶ Uenit

enĩ pnceps mũdi huiꝰ.i.diabolus quiẽ pᷣnceps hoĩium mũdanoꝛum
nõ per creationẽ ſʒ ꝑ ſeductionẽ. Uenit ãt ad xpᷣm ipſum tentando ĩ
deſerto ⁊ pᷣncipes iudeoꝛũ õ ipᷣm incitãdo. n ¶ Et ĩme nõ hʒ gcqᷓ;
i.nullũ peccatũ.⁊ ꝑ ↄns nullã moꝛtis cãm.qꝛ moꝛs itrauit ĩmundũ
peccatũ.vt dr̃ Ad Ro.ꝭ.Et qꝛ poſſet queri ex quo in te non ẽ cauſa
moꝛtis.quare g̊ moꝛieris:Jõ huic tacite queſtioni rñũdet dicens.

o¶Sed vt cognoſcat mũdus qꝛ diligo patrẽ.i.ad hoc ſuſtineo moꝛtẽ

pꝛ maiòꝛ mec᷑.Et nũc dixivöoͤbis
pꝛiuſqᷓ; fiat vt cũ factũ fuerit cre
datis. Jq nõ mita loquar vobiſ
ci:venit.n. pꝛicèps mũdi huiꝰ:.
⁊ ĩ mẽ nõ hʒ qcq;. Sʒ vt coͤgno⸗
ſcat mũdus qꝛ diligo patreʒ:⁊ ſi
cuᷣt madatũ dedit mibipater: ſic
facio. Surgitè eam hic. ¶ V.

ter meꝰagricolaẽ. Oẽm

vt oẽs cognoſcãt ꝙ B p⸗/
cedit ex dilectione quaʒ
habeo ad pr̃em.qꝛ de ꝰp
xpᷣo homini ĩſpirauit vo
lũtatẽ patiendi ꝓ ſalute
müdi ex maxima carita
teqᷓ diligit hominem.
p ¶ Et ſicut mãdatũ ðdit
mihi pf ſic facio.i.ex obe
dientia ad prem libẽter
ſubeo moꝛtẽ.

Go ſüuz vitis vera: pi ritur hic de loco ad quI/

cuz dixit. Surgite eamꝰ

palmitẽ in me nõ ferẽtẽ
bal bbinc. Ad hoc dicit DHila

iquocomederãt agnũ paſcalẽ duxit eos ad locũ ĩ quo erat tradẽédꝰ“.

Sʒ lr̃a ſequẽs videt᷑ repugnare.qꝛĩ pᷣncipio ca.is.dr. Pec cũ dixiſſſ

ieſus.egreſſus ẽ cũ diſcipłis ſuis trans toꝛꝛẽtẽ cedron:vbi erat hoꝛ
t in quẽ introiuit xpᷣs ⁊ diſcipli eiꝰ. Sciebat aũt iudas qui tradebat

eũ locũ.Ex quo pʒ ꝙ illa vba que ab hoc loco ſequunt᷑ vſq; ad pᷣnci/
piũu.is. ca. dixit ieſus diſcipłis ſuis extra locũ in quo erat tradendus
pꝓp qðõ ſciẽdũ ꝙ xpᷣus moꝛti ſue ꝓpinquus ardua ⁊ difficilia volebat

dicere diſciplis ſuis.vt pʒ ex ſequẽtibꝰ.Ad intelligendũ vo talia re .

quiritur attẽtio animi.talis ãt attentio erat impedita in apoſtolis
ex paſſione timoꝛis.⁊ iõ dixit chꝛiſtꝰ diſcipłis ſuis Surgite eamꝰ Ppic
.i.ad aliuz locũ magis ſecurũ ꝗ tñ ille locꝰ fuerit determinate nõ ex/
pꝛimit᷑.videbat eni chꝛiſtus diſciplos timoꝛe moꝛtis perterritos.tũ

venit

ròe tꝑis.qꝛ nox erat:vt ſupꝛa dem̃ ẽ.tũ rõe loci.qꝛ adhuc erant ĩ me
dio ciuitatis vbi comederant agnũ paſcalẽ.⁊ iõ timẽtes capi ab hbo-⸗
ſtibq̃ſi ↄtinue circũuoluebant oculos ad oſtiuʒ domꝰ.⁊ iõ dixit eis.
Surgite eamꝰ hinc ⁊c̃.q.d.eamus ad aliũ locũ magis ſecurum ⁊ ſe/
crętũ vbi meliꝰattendatis ad eaq dicenda ſunt vobos.
n ca.iꝗ.vbi dr ĩ poſtił.Ad hq̊ diẽ̃ Hila.ↄ.ð trini.

Jlarius nõ fecit mẽtionẽ niſi de duobꝰ locis tm̃ qui ſũt ter·
mini pᷣncipales in hac mã.ſ.de loco aſſignato p eſuagni pa/
ſcalis a quo pᷣncipaliter exiuit ⁊ de loco ad quẽ pᷣncipaliter

ardua ⁊ difficilia ꝗ ẽ locus medi iter duos pꝛedictos Hilarius non

fecit mẽtionẽé.ſicut ẽt euãgeliſte qui duos locos pᷣmos declarauerüt
Iſtũ vero locũ mediũ minime deſignauerunt.vnde
ra non rep

niun “ ſnie hilaru litte
ꝛat. vt pʒ intuent. RFEPLICA
Ica.iꝗ. vbi dr. Surgite eamꝰ hinc.Dicit poſtillatoꝛ mani/

pug

feſte ondi ꝙ xpᷣs fuerit in aliqͥ loco medio ĩter domum ĩ q

omedit paſca ⁊ hoꝛtũ ĩ quo illa verba notabilia dixit diſci⸗/

pulis.vñ dic hilariũ nõ ↄſonare lr̃eꝗ in.oↄ.de trini.ſe reſtringit ad ſo

lũ illa duo loca.qð Bur. egre ferẽs dicit euãgeliſtã ẽt ſicut hilarium
non expꝛeſſiſſe medium locũ:ſed ſatis manifeſtum eſt ex littera

fuerit

medius loc qᷓ;uis non determinate expꝛimat᷑. ¶ Ca.cV
Go ſum vitis.Poſtq; chꝛiſtꝰ ↄſolatus ẽ diſcipłos de fua moꝛ
te. hic ↄſolat᷑ eos cõtra tribulatiões ĩminẽtes eis ex iudeo/
um ⁊pᷣncipũ mũdi ꝑſecutione.Et diuidit᷑ in duas Dres qr

pᷣmittit parabolã.2=?ꝰ ꝓſegꝗtur ipſã.ibi.Jã vos mũdi eſtis.Parabo
ãt iſta ẽ de tribꝰ.iſ.de vite.de agricola.⁊ de vitis cultura.vt patebit ꝓ
ſequẽdo.dicit g. Ego ſuʒ vitis vera.Sicut.n.vitis mãlis hʒ lignũ vi
le ⁊ ᷣſpectũ.⁊ quaſi inutile videt᷑.cũ tñ fructꝰ optimos hẽat.ita xpᷣs
in humana nã videbat᷑̃ abiectꝰ vilis ⁊ deſpectꝰ.⁊ tñ ꝑ eius humilita

tez ſecutꝰ ẽ fructꝰ głioſus.vni.n.nature ſũt vitis ⁊ palmites.⁊ ideo
xps djr vitis rõe humanitatis in q̃ nã ẽ fidelib ſilis. ſ-

t pr meꝰ

agricola c.qꝛ plenitudinẽ gre ⁊ vitatis infudit ⁊ plantauit in chꝛiſto
hoĩe.vt dcm ẽ in.i.ca.Sciendũ ãt ꝙ cultura huiꝰ vinee nõ bʒ ꝓpꝛie
locũ circa ipſum ſtipitem.ꝗ ẽ ipſe chꝛiſtus.qꝛ in gratia ⁊ ſcientia ha⸗
bitualinõ ꝓfecit.ſed totũa pᷣncipio habuit.nec habuit peccatũ tollẽ
dum ⁊ purgandũ.ſed cultura huiꝰ vinee circa palmites conſiſtit. i.
fideles chꝛiſto adherentes quoꝝ alig ſola fide adherent nõ per cari
tatẽ operãtẽ:⁊ iſti abſcindent᷑ ꝑ ↄ demnationis ſniaz.ideo ſubditur.
Oẽm palmitez in me non ferentẽ fructum tollet eum. Alij autẽ ad/
herent chꝛiſto per fideʒ operãtẽcaritatiue/⁊õᷣ iſtis ſubditur.

W 3

Surgite ea. hic. Que

xps duxit diſciplosſuos HM

ibi capet᷑:de loco ãt medio ĩ quo fuit cũ aplis vt eis dicdete

quedã medicine ⁊ purgatiões. Ut fructũ plus afferat. Sicut
enĩ i vite mãli alig palmites ẽt fructuoſi reſcindũt᷑ ne humoꝛ nimis
diſpergat᷑ ⁊ ſic vᷣtus vnita foꝛtificat᷑ ⁊ magis fructificat.ſic ꝑ tribu/
latiões iocũditatẽ vite pñtis a fidelibꝰ reſcindẽtes.coꝛda eoꝛũ retra
bunt᷑ ab amoꝛe mũdialiũ.⁊ ſic intra ſe collecta feruẽtius ferunturi
deũi:⁊ faciũt maioꝛẽ fructũ bonoꝝ opeꝝ. c ¶ Jã vos. Pic ꝓſequit
parabolã.⁊ pꝛio q;tũ ad palmitũ adheſionem.⁊=? qᷓ;tũ ad eoꝝ purga
one bi Siunſiausvos
odit.Pꝛima in duas.q ꝛ S 7.
p diſciplos ad adherẽdũ fructü tollet ein oeʒ gfert fin
ſibi ĩducit. 2? declarat in ctuʒ purgabit eũ: vt frůctũ plus
quo iſta adheſio cõſiſtit. afferat. Jꝗ voͤs mũdi eſtis ꝑꝑ ſᷣ/
inr Syanoglircktm Ein⸗ monẽ quẽ locutſũ vobis. Ma/
O 2 „ „
nes quare fideles debt neteime ? voi vobie Si paͤl
rpo adherere ꝑ fides ſii mes nõ põt ferre fructũ a ſemet

a ¶ Et oẽm — que ſunt

5 nmir expaſmmieu; a vos niſiĩ mè mãſeritis. Egò ſuʒ
alirer nõpũt fructũ face vitis: vos palmites. Qui manet

re. ⁊2B qð dicit. Jã vos ĩ me ⁊ egoĩ eo:hic fert fructum

mũdi eſtis ⁊c᷑. qꝛ apoſtoli mltũ:qꝛ ſine me nibil poteſtis fa

p doctrinã xpi im erant cere. Si quis ĩ me nõ manſerit:

cerin erant cer
Kareva ſtregtoi on mittet foꝛas ſicut palmes ⁊ are

cludit. d Wanete ĩ ſcet: ⁊ coͤlligẽt eñ et i ignẽ mittẽt:

e rga i bischer ⁊ ardet. Si mãſèri ĩme ⁊ vᷣba
dẽ caritate foꝛmatã.p .
quã hõ ẽ in peo ⁊ deus in men ivob manſerit qu odeu nc
boĩe. e¶ Siẽ pal.ñ po voluẽrit petet ⁊ fiet vobis. In

teſt ferre fructů a ſemet hòc clarificatꝰ ẽ pꝛ meus:vt fru

ipſo niſi manſerit in vtte ctñ plurimũ afferatʒ: ⁊ efficiami

Hoc ſenſibilit᷑ videmus
in vite mãli.qꝛ facerfẽ rfru· . . . .2
ctũ nõ põt niſi ꝑticeps ſit humoꝛis ⁊ pinguedinis ipſius ſtipitis.
¶ Sic nec vos ſ poteſtis fructificare opib meritoꝛus. g Cſi
me mãſeritis. pꝑ participationem gre ⁊ vitatis. bh¶ Ego ſum vitis
2 vos palmites.quaſi dicat ſi vultis fructificare manete in me.
i ¶ Si quis in me. Pic ponit᷑ ſecunda ratio adherendi chꝛiſto q̃ ſum
tur ex palmitũ non adherentiũ punitiõe.cum dicit. Sigs in me nõ
manſerit. veraciter ꝑcaritatẽ foꝛmatã.q;nis maneat appareter per
fidẽ ſine oꝑibꝰq̃ mortua ẽ. ̊ ¶ Mittet᷑ foꝛas.p abſciſionẽ ĩ moꝛ/
te.q; tũc ſeꝑabat᷑ numeroa fidelibꝰ ſicut erat ſepatus merito.
l¶ Et areſcet.qꝛ xpᷣiani qᷓ;diu viuunt hñũt aliquẽ viroꝛẽ ꝑꝑ xpᷣianitat
nomẽ.ſʒ ĩ moꝛte enz amittunt.qꝛ tũc apparet ꝙ nihil eis ꝓfuit ⁊ ad
huc magis ĩ futuro iudicio apparebit.iõ ſegt. im ¶ Et colligent eü
.ſ. qgeli executoꝛes dĩne iuſticie tollẽtes ciganiã de medio tritici.
n ¶ Et in ignẽ mittent.ſ.iĩfernaleʒ. Raret lſine fine ĩ perpetui
tate pene. i mãſeritis.hic ponit᷑ tertia rõ.qᷓ ꝓcedit ex ipleti
one voluntatis fideliũ xpᷣo adherentiũ.⁊ G ẽ qð dĩ.Simanſeritis in
me.fide foꝛmata caritate. q¶Et verba mea in vobis mãſerint.ñ
ſooluũ coꝛde intelligẽdo ſed ẽt ope adimplẽdo. r ¶ Quodcũq; volu/
eorangnæ do leg'i exritis petetis 2 fiet vobis. hoc t intelligẽdũ ẽ ſi petat pie.i. ve perti
6 ſee eß Wnentib ad ſalutẽ. qꝛ exaudiri in alus frequẽter nõ expedit eis.⁊ ꝑſe
Sèä uerãter.qꝛ illud qð petit᷑ ẽt ꝑtines ad ſalutẽ nõ ſemꝑ ſtatim datur a
deo. ſʒ differt vt congruo tpe det᷑.⁊ ꝓſe.qꝛ oro ſcõꝝ de ſalute alioꝛũ
aliqñ ipedit᷑inõ ꝑꝑ defectũ oꝛãtis ſed illius ꝓ quo oꝛat᷑.his ãt tribꝰ

ↄcurrẽtibꝰ ſpor̃o exaudit᷑. ¶ ¶ In H clarificatꝰẽ.hic ponit᷑ quarta

rõ q̃ ꝓcedit ex dina głificationẽ quã gꝗlibet dʒ deſiderare magis ẽt
qᷓ; ſuũ bonũ ꝓpꝛiũ. Dĩna ãt gloꝛificatio relucet in fidelibꝰ xpᷣo adhe
rẽtibꝰ ꝑ fidè ex dilectione operãtẽ.⁊ G̊ ẽ qð dr. In G̊ clarificatꝰẽ pr
meꝰ vt fructũ plurimũ afferatis:in multiplicatõe bonoꝝ opeꝝ.
t¶ Et effi. mei. di. pfecte adherẽdo mibi. v¶ Sicut dile. Poſtquã
hoꝛ.ẽ xpᷣs diſcipſos ad adherẽdũ ſibi.hic ↄñter oñdit ĩ quo h adhe
ſio ↄſiſtit.Et diuidit᷑ ĩ duas.qꝛ pꝛĩo oñdit ꝙ hec adheſio cõſiſtit ĩ di/
lectiõe.⁊? oñdit ꝙ dilectio ↄſiſtit ĩ mãdatoꝝ obᷣuatiõe.ibi. Si pꝛe
cepta mea.dicit igit.Siẽ dilexit me pr̃ ⁊ ego dilexi vos.i.ad ideʒ bo
nũ ↄſequẽdũ:nõ tñ equalr. Diligere enĩ ẽ velle alicui bonũ.deꝰãt prĩ
vult bonũ dĩnuʒz xpᷣo homini.nõ ſolũ ſ̃ʒ vnionẽ q̃ ẽ ꝑ opationẽ ĩ frui
tione boni vera.ſʒ ẽt ſᷣm realẽ vnionẽ ſuppoſiti.fidelibꝰaũt vult bo
num diuinũ tm̃ ᷣm vnionẽgfe ⁊ gloꝛie.que ẽ i fruitiõe:nec tñ ita ꝑfe
cte fruunt᷑ ſicut aĩia xpi. MWanetei dilectione mea. hoc dicẽ ad

oñnñdendũ ꝙ de nullũ cogit ad fidẽ ⁊ dilectöezʒ. y¶ Si pᷣcepta.hic

oñjdit ꝙ dilectio cõſiſtit in mãdatoꝛũ obpᷣuatiõe.Et diuidit in duas

aꝛpᷣ facit qð dictũ ẽ.⁊? rũdet cuidam queſtioniq̃ ſibi poſſet fieri.ibi.

poc ẽ pceptũ meũ vt diligatis ⁊c. In pꝛia parte dicit ſic. Si pꝛecepta

—

palmites ad viteʒ. Pꝛia ipſo:niſi mãſerit in vite: ſic nèc

mea buaueritis manebitis in dilectõe mea. Amoꝛ enĩ dei nuq;
ẽocioſus.⁊ iõ ſi ẽ ĩ coꝛde oñdit᷑ in opere.⁊ ꝑ h hõ diſponiturvt
caritas in eo augmẽtet᷑.⁊ per ↄns adheſio ad xpᷣm foꝛtificetur.
¶ Sicut ⁊ ego pcepta pr̃is mei uaui ⁊ maneo in eius dilectio
ne.qꝛ xpᷣs ex amoꝛe ad pr̃em fcũs ẽ obediens vſq; ad moꝛtẽ.vt

habet᷑ Phil.=.⁊ꝑ ̊ vnio eiꝰ ad pr̃em augmẽtata ẽ inq;tuʒ glo

ria aĩe deriuata ẽ ad coꝛpꝰ eius ĩ ſua reſurrectiõöe. a ¶ Pec lo
cutus ſum vobis.G̊ addit ne foꝛte aligs crederet ꝙ ꝑpſe:ñ ppt
nos ad pdicta ĩuita
ni mei diſcipli. Siẽ dilexit me pꝛ teo upaͤitur⸗
⁊ego dilexi vos. Manetẽ in di· in vobo ſit aagi
lectione mea.Si pcepta mea ſer eniʒ xpi hoĩs conſi
uauerit manebit i dilectõe mea: ſtit Lmiucnioe ad de
ſiẽ ⁊ ego pꝛis meipceptapᷣnani: ad quaz et puenie⸗
⁊ maneoĩ eiꝰdilectõe. Hec lõcu mus p mandatoꝛũ
tus ſũ vobis:vt gaudiũ meũ ĩvo obsuationem.alio
bis ſit: ⁊ gaùdiũvãʒ ipleat᷑. Hc inmoõ nt dcz
ẽ pᷣceptũ meũ:vt diligat iuicẽ:ſi eudi
cůüt dilexi vos. Maioͤꝛẽ hac dile pot ee niſi ĩ glia ce
ctionẽ nemo hʒ:qᷓ; vt aiam ſuaʒ leſti. ꝛ nihil citra
ponat ꝗs ꝓamid ſuis. Nos ami an vogetlelcann
cimeieſtis: ſi feceritis qͥ ego pᷣci diẽ Aug. libꝛofeſ.
pio vobis. Jã nõ dicã vos ſᷣuos Ingetu ẽcoꝛmeuz
qꝛ ſeru? neſcit qd faciat dñs eiꝰ. dñe dõec ſquieſcat
Aoͤſ aüt dixi anicos:qꝛ oĩa que ſeebtum bleteſs
cũq; audiui a pꝛe meo:nota feci gdercuidam qſtioni
vob. Mõ vos mẽ elegiſi: ʒ ego q̃ᷣ Rbapoſit lerln
elegi vos: ⁊ poſui vos ſt eatiset doſetnoniſti nos
adheref tibi ⁊ dixi

ſti hec adheſio ↄſiſtit in mãdatoꝝ obuatiõe.ſʒ oñde nobis

vlteriꝰ obpᷣuãdi modũ.iõ dicit ꝙ modus obſᷣuãdi ẽ ꝑ dilectio
nẽ dei ⁊ ꝓximi.qꝛ in his duob tota lex pendet ⁊ ꝓphete:vt hr
Matth. 22. cuiꝰ rõ ẽ.qꝛ oĩa bona opa ex caritate ꝓcedunt.ꝓpt᷑
qð diẽ Greg.Siẽ multi arboꝛis rami ex vna radice ꝓdeunt.ſic

multe vtutes ex vna caritate gñantur ⁊ ad caritatẽ oꝛdinãt ꝑp

quod dicẽ apłs.i.Timotl. i. Finis pcepti ẽ carita⸗. Hẽ qo dẽr. B
ẽ pᷣceptũ meũ vt diligatis ĩuicẽ. Licʒ ãt ĩ dilectõne ꝓximi iclu
datur dilectio dei tãq; pᷣncipalioꝛ.qꝛ ꝓximꝰ ñẽ diligẽdꝰ niſi ꝑꝑ

deüũ.tñ ſaluatoꝛ h̊ magſ fac mẽtionẽ expᷣſſ de dilectiõe ꝓximi
cũ dicit:inuicẽ.qꝛ intẽdebat apłos iducere ad fideliũ edificati

onẽ ⁊ ↄſolationẽ ⁊ tribulationẽ ſuſtẽtãdã adqᷓ neceſſariaẽ cari
tas ꝓximi. e ¶ Siẽ dilexi vos.i. efficacit᷑ gratuite ⁊ recte.ſiẽ
expoſitũ ẽca.pᷣcedẽti.ꝙ ãt xppᷣs ſic dilexerit ꝓbat cum ſubdit.

f aioꝛẽ hac dile.⁊c.hoc ãt fecit xpᷣs.g̊. ⁊c. Quattuoꝛ.n.dili

geda ſũt excaritate.ſ.deꝰ.aĩa.pximꝰ.⁊ coꝛpꝰ ꝓpꝛiũ.iõ cũ carita⸗
ſit oꝛdinata. ꝓ ipſo deo ꝗ ẽ pᷣmũ ⁊ maximũ diligibile ex carita/
te.debẽt alia tria exponi ſiẽ minꝰꝓ maioꝛi.ꝓ aia ãt ꝓpꝛia dʒ ꝓ
ximꝰ ⁊ coꝛpꝰ ꝓpꝛiũ ↄtẽni.ꝓ ſalute ꝓximi dʒ vita coꝛꝑalis expo
ni.⁊ iõ cũ coꝛpꝰ ꝓpꝛiũ ſit maximũ bonũ qð nob remanet ꝓ pꝛo/
ximo exponẽdu.iõ pʒ ꝙ ĩ tali expoſitõe ẽ maximũ ſignũ dilecti
onis ad ꝓximũ.verũtamè qꝛ obᷣuatio mãdatoꝝ ũ ſolũ ĩducit
ad dilectiõezʒ pximi.ſʒ pncipaliꝰ ad dilectiõeʒ dei.iõ ſubditur.
Vos amici mei eſtis ſi fecerit qᷓ ego pᷣcipio vob.⁊ qꝛ amicis re/⸗
uelãt᷑ ſecreta.iõ ſubdit᷑. g ¶ Jã ñ di. vos ß.i. timoꝛe fᷣuili ſub⸗
iectos tñ amoꝛe filiali erãt ſubiecti.⁊ G̊ mõ apli aliqñ dicut ſer
ui. Ro.i.Paulꝰ ſᷣuꝰ ihu xpᷣi ⁊c. h ꝛ ſer. ne.ꝗd fa.dũs ei.
h videmꝰ ĩ humãis.ſecreta tñ reuelnatur filus.hò erant apliꝗ
xpᷣo erãt ſubiecti amoꝛe filiali.iõ ſubdit. i ¶ Uos ãt dixiam
cos ⁊c̃.nota feci vobis.̊ᷣ nõ ẽ ĩtelligẽdũ de oĩbꝰ ſimplr abſe
lute.qꝛ apłi nõ habuerũt tãtã plenitudinẽ ſcientie ſiẽ xpᷣs. edẽ
itelligẽdũ de oĩbꝰ ꝑtinẽtibus ad eoꝛũ ſtatũ:cuiuſmõi ſunt iſta
q̃ ꝑtinẽt ad eoꝝ ſalutẽ.⁊ fidei ⁊ moꝝ pᷣdicationẽ.⁊ eccłie guber
nationẽ. Et qꝛ iſta ↄferũt ad vtilitaté fideliũ.non ipſiꝰ xpi.ideo
ſubdit. k¶ Nõ vos me elegiſtis ⁊c.Duplex ẽ.n. electio fide/
liuʒ. Una eterna q̃ẽ idẽ qð pꝛedeſtinatio dĩna.⁊ hec electio apo
ſtoloꝛũ ⁊ alioꝝ fideliũ ẽ a ſolodeo ex mera liberalitate. Aliaeſt
tꝑalis.ſ.vocatio ad fidẽ ⁊ gram ⁊ apłatũ ⁊ hò.⁊ iſta vocatiot ef
fectꝰpꝛĩe.ſʒ illud ad Ro.S.Quos pᷣqeſtinauit hos ⁊ vocauit.⁊
ſic apli electi ſunt a x-po tpe gre. ¶ ¶ Et poſui vos · i. firmit di⸗
ſpoſui. m ¶ At eatis pᷣdicãdo per totũ mundũ. n ¶Et fru
ctũ afferatis ⁊ fructꝰ vr maneat.qꝛ fides ecclie mãebit vſq; ad

in vobis ſit. gaudiũ

—

„

==
=ẽ=

—
==

.
=

=—1
=

SSSS

Ser =

.
=

2

=
=

==
— —

=
—

=
S —
S=S=S=

= —
= =
= —
=
=☚- ☛n
—
S=S=
S
—
—

=
— Smn-
—
=

elnßni

S=. =
EE =
S= =
.
—
S=
—

— = =
— S
— = ⸗
—
=☛
—
=
S=—
=S
=
S=

=
—
SS
S=
S
—
E
=
=
— =

Uitpnigniuns⸗
enensps
clioplo
inoridene
ſorcenntnn

ieggen
gitinf Si
gfreodlß
ffngune
ſureg
Nian.
itnecs⸗et⸗
cchdorcugi
jalictnerecia

— = S= =
Se- — ==
S

—
er
=
☛

=—
=

—=
TS=

Sor =

Vicicidlenönis

=—

1

uticiodn⸗

„ „

Gcrünaniif
ſeriteni⸗
Ndscöſucr
☛

=,=à
5 = „ =

6

=ꝛ
—

—
—

=
—

S

Untioidlig

=
S

= !̃=

.
tr,

—- –—
= —

Gpezſliopea
itfcli
üpelalc
lsnnücani⸗
gidiſini
ficls
Ktelig
ütaup
apſceine
nellamie
Cun illeii
Tunttnici
ſlonicii
lczanorennie

ſinfcede
lopckſi⸗
bi

S
S=

1.

=
—
=
S
—

1 1

=
r -
=S=

= S=
=
=6

=
S=S
—
= -
S

e
==

==
—
-
=
E⸗

4 „„

— =
S
—

=..

,„,

=☛
=
= =

E
==

.

= =
SSS

M

—
.

— —
=
SEe

oneboniant,
ſchlbrieneli
ſſſilcoicödes
ntfmonesn

=—
=

ii pinntde

—

adnene
robemnöehtitt

nlerpentat grn
Mercaritne er
micrumig e
nnmrtudcniind,
lzir idlegienei
wmeerpſidenici⸗
gidceenſikitt
tetidiauiſerſn
lercnt ktone
ac'Mnit
mutinüdlgnine
ntonittl in⸗
Golemieuͤt

ioinfiinn

S =☛=
=
—

—
=☛e
=. —
= .
—
—
☛6G
S⸗
=
=ę,—»—

2.
S
=
—
—
S
=
E
=
☛☛

— —
—
= —
—
= ——
S=
=
S=
——-
— =
—
=
—– =

S
rmenl 4
4,l. 1
udh
Ciaun

—
— =
—
—

—
—

]
4
1
ſſe

—

—
—
—
—
☛
=
= =
= = —

„

4

(Joannes

finè mũdi qᷓ;tũcũq; tribulationibus ipellatur.vel aliter. Ma/
neat in głia eterna. a ¶ Ut quodcũq; peti.pa.in no.meo det
vobis.dũmodo tñ iſta petitio fiat ꝓ vobis pie ⁊ ꝑſeuerãter.ſic
ſupꝛa expoſitũ ẽ eo.dẽ ca. b ¶ Pec mãdovobis vt diligatis ĩ/
uicẽ. In hoc ↄcludit intentũ ꝑ hoc ſignãs ꝙ oia pᷣdicta dixit eis
ad hũc finẽ.ſ.vt mutuo ſe diligãät. c ¶ Si mũ.Pic agit de pal

mitũ adherẽtiũ purgatiõe ꝑ tribulationes futuras ↄtra ipſas

eos ↄſolãdo.⁊ diuidit iĩ tres.qꝛ pᷣad eoꝝ ↄſolationẽ rões ĩduẽ.

2 eas exponit. ibi. „.
emneter. z2 en fructũ afferai:⁊ fructꝰ vĩ mane
culatio lu . ſS 2 13, 2 „
exclndit ibi. Gins at:ut qchc petieri pꝛeʒ ĩ noie
veniſſe. Circa pᷣmũ Meo det vobis. Hec mando vo
ponit duas rões. bis vt diligat iuicẽ. Simunduͤs
ma nmij exempo vos odit:ſcitotẽ qꝛ mẽ pꝛioꝛem
ſui. Melaanefu vobis odio habuit. Si ð müũdò
nẽ capitis cũ ñ ſint Iin etis: mudůsqð uu erat dili
maioꝛis dignitatis geret. Qꝛ vo de mũdo nõ eſtis:
raninos grrpus ſz ego elegi vos de mũdo: ꝓpte/
erkpio xvivebet lea odit vos mũdus. Memẽtd
patiéter toleraf tii te ſᷣmonis mei: quẽ ego dixi vo/
bulatioes pſequen bis. Hõ ẽ ſerù? maioꝛ dño ſuo.
tiü. 2 qð dr. SZi Si mẽè ꝑſecuti ſũt: ⁊ vos ꝑſequẽ
accipit ſi ꝓ quia.q. tur. Si ſᷣmonẽ meiũ ſᷣnauerũt ⁊
d. qr futun ẽGꝗmu Vem ᷣuabũt. Sʒ hec oia facient
dus vos odiat.

Scitote.ad ↄſolationẽ vr̃as. e ¶ Qꝛme pꝛioꝛẽ vobis odio
huit.pꝑ qð dicit Aug.ĩ ſᷣmone. Recuſat eẽ in coꝛpoꝛe ꝗ odium
nõ vult ſuſtinere cũ capite. Scõa rõ ſumit᷑ ex ꝑte mundi.ſiłitu

doẽ enĩ cã dilectõnis.ſᷣm illud Eccł.iʒ.Oẽ aial diligit ſibi ſile.
⁊ diſſiłlitudo ẽ cã odij.Apli ãt diſſiłes erãt hoĩibꝰ mũdanis.⁊ iõ
nõ debebãt admirari ſi perſecutiões ſuſtinerẽt ab ipſis.⁊ hoc ẽ
qð dicit. f¶ Sið mũ. fu.licʒ apłi eẽnt de mũdo pñtia coꝛpo

rali no tñ erit de mudo acupiſcètias mũdiimitando.
g ¶ Müdus qðõ ſuũ erat dili.ſʒ ð G̊ vr eẽ e alig pᷣncipes mũdani

de gbloquit᷑ ſaluatoꝛ cũ eẽnt ꝑſecutoꝛes apłoꝝ.aliqͥs tũ mun
danos ⁊ malos ñ diligebãt.ſʒ magis ꝑſeqbãt᷑ vt latrões ⁊ pdo/
nes.⁊ ho qs ĩterficiebãt.Dicẽdũ ꝙ malũ ñ põt eẽ puꝝ ꝗn hẽat

aligd de bono.alr ſeipᷣm deſtrueret.ſᷣm ph̊ᷣm.A.ethicoꝝ. Lic, q&ei; gduet er pmiti er. Pppe
p¶ Erlocutꝰ fuiſſem eis.li nõ qð in aligbus libꝛis iterponit᷑ nonẽ de

igit᷑ pᷣncipes illi ꝗq ꝑſecuti ſũt aplos eẽnt mundani ⁊ mali qᷓ;tuʒ

ad ſuperbiã ⁊ ĩfidelitatẽ ⁊ hꝭ.tñ aliqd boni habebãt:vtpote iu
ſticiã:clemẽtiã.vel aliqua ho:ſicut legit᷑ de traiano ⁊ multl ali/

is pᷣncipibus mũdanis ⁊ ſic pſequebãtur latrones ⁊ pꝛedones ĩ

q̃̃tuz eis erãt diſſimiles ĩ bono iuſticie.ſiẽecõuerſo ꝑſequebãt᷑

aplos ⁊ alios fideles inqtũ erãt eis diſſiłes ĩ ifſidelitate. Sʒ ad
huc diceres qꝛ ſũt alig mũdãi ĩ eodẽ vitio cõicãtesꝗ tñũ ſeſe pſe
quut᷑ vt ſuperbi ⁊ cupidi.pꝑꝑ hoc dicẽdum ꝙ duplex ẽ amoꝛ.ſ.

amicitie ⁊ ↄcupiſcẽtie. In amoꝛe ãt amicitie ſiłitudo ẽ cã amo⸗/⸗

ris qꝛ amicꝰvult amico bonũ inqᷓ;tũ appᷣhẽdit ipm à dãmõ vnũ

ſibi.qꝛ amicꝰẽ alter ipe ̃ᷣm phᷣm.h̊ ãt nõ ẽ ꝑrealẽ idẽtitatẽ ſed
ꝑↄfoꝛmitatẽ. Sic ãt nõ ẽ in amoꝛe cõcupiſcẽtie q̃ aligs vult ſi /

biipſi bonũ.⁊ iõ qᷓto plus diligit ſe amoꝛe cõcupiſcẽtie q; aliuz
ſibi ſileʒ amoꝛe amicitie.tãto odit eũ inqᷓ;tũ ipedit᷑ ꝑ eũ a cõſe/

cutione boni amati.⁊ ſic vnꝰ ſuꝑbꝰ odit alteꝝ inq;tũ ſurripit ſi

bi ſingularẽ excellẽtiã quã cupit.⁊ auarꝰ ſilr auarũ inqtũ arri/
pit ſibi lucrũ qdð deſiderat.⁊ ſic de alus. h¶ Memẽtote.hic
exponit rationes pꝛedictas.⁊ pꝛio pᷣmã.ſcõᷣo ſecundã.ibi.Sed

hec oĩa. Pꝛima rõ erat de ꝑſecutione illata a chꝛiſto ⁊ aplis ĩfe

renda.⁊ quãtũ ad hocdicit.

nda.*g ementote ſᷣmonis mei quẽ ego
dixi vobis.ſupꝛa.iʒ.ca. i

6 eſt puus maioꝛ dño ſuo.ꝙ aũt

pᷣus vocauit eos ſᷣuos.iʒ.ca.⁊ hoc idẽ repetit.non ẽ contra illud

quod in hoc caplo dixit. Jam nõ dicã vos ſeruos.Seruitꝰ enizʒ

quaz aplis attribuit nõ ẽ aliud qᷓ; ſubiectio ex amoꝛe filiali ad

xpᷣm qui dicit ſeruit large. Seruit autẽ quam ab eis excludit
eſt timoꝛis ſeruilis que a caritate excluditur.vt habetur.i.Jo/
an. 4. kSi me pſecuti ſũt ⁊ vos perſequẽt᷑.ſi pꝛo quia.q.d.

q me ꝑſecuti ſunt de facto.nõ ẽ miruʒ ſi vos perſequẽtur ĩ fu/
turo. l

iro. ¶ ¶ Si ſermonẽ meũ ſeruauerunt ⁊ vrm ſeruabũt.hic
põt accipi ſi duplr.ſ.pꝛo quia ⁊ ꝓ non.qꝛ aliqui verbum chꝛiſti

deuote ſuſceperunt:vt nicodemꝰlacarus ⁊ ſoꝛoꝛes eiꝰ ſimileꝰ.
⁊ aliquicõtempſerunt ſicut ſcribe ⁊ phariſei.⁊ ſimiliter fuit de

aplis.qꝛ alig eos deuote audiebãt.ſicut pʒ de coꝛnelio.Act.io.
⁊ĩ pluribꝰ alus locis.⁊ multi eos contẽpſerũt:⁊a ſe repulerũt

vt pʒ Actl.iʒ.ybi barnabas ⁊ paulus dixerũt.Uobis opoꝛtebat

q nemo aliꝰ fecit:petm̃ nõ habe
rẽt. Nuũc aũt ⁊ vidèrũt: ⁊ oderũt

vẽnerit paraclitꝰ: quẽ ego mittꝗ

me. et voͤs teſtioniũ phibebit: qaͤ

pᷣmuz loqui verbum dei.ſed qm̃ repellitis illud ⁊ indignos ⁊c.

m ¶ Sed hec oĩa. Pic exponit ſecũdã rõem que fuit de odio munda/

norũ erga aplos.cuiꝰ cãm explicat dicẽs.Sed hec oĩa facient vobis
ꝑꝑ nomẽé.i.ꝑꝑ ↄfeſſionẽ ⁊ pdicationẽ noĩs mei. n ¶ Quia ne.ꝗ mi
ſit me.i.deũ patrẽ.Cõtra B̊ vr illud pᷣs.⁊5.Notus in iudea deus.Di/
cendũ ꝙ habuerũt noticiã determinatã de vnitate dei.de pluralita
te ãt ꝑſonarum nõ habuerũt noticiã.niſi ſuꝑioꝛes ſcripturas intelli
gentes.tamen illa noticia fuit obſcura.qꝛ ante tẽpus xpᷣi nõ fuit my/
ſterium trinitatis ad ple

vobis ppt᷑ nomẽ meũ:qꝛ nẽſciſt nũ reuelatũ. Illactnoti⸗

eüi a miſi Sinöõ veni cia quã habebant de hoc
c 9 ane ionn Ha. iudei fuit eis obſcurata
n * eexodio qõ ↄceperant ad

rẽt. Mũc ant excuſationẽ nõ hñt
de pctõ ſuo. Quimẽ odit: ⁊ pꝛeʒ gnoſcerent in cheneſt pa
eſ ait Si foiWs vig teroĩuz ꝑ creationẽ.non
meũ odit.Sioꝑà nõ feciſſẽ ĩ eis täcognonerted inchri⸗
miſit filiũ ſuũ ad ſalutezʒ
credẽtiũ.iſta tñ ignoꝛan/
tia nõ excuſabat eos ĩ ꝑ/
ſecutione xpi ⁊ apłloꝛum
qꝛ ꝓcedebat ex odio ⁊ in
uidia:vt dem̃ ẽ.ſimiliter
ignoꝛãtia non excuſabat

doctrinã xpᷣi.⁊ ſic licʒ co

⁊me ⁊ pꝛẽʒ meũ.Sʒ ſitadiplea
tur mo:q i ge eoꝝ ſcript?c:qꝛ
odiõo babuerũt me gratis. Cũat

vobis a pꝛe ſpũʒ vᷣitãſ ꝗ a pꝛe ꝓ tyrãnos apoſtolos ⁊ ali/
ceil 8 r01τει1 , R„Ri os fideles ꝑſequẽtes.qꝛ
cedit:illè teſtimoniũ ꝑhibebit de pcedebat ex obſtinatöe

eæoꝝ in pctõ idolatrie.qð
p 3 ex hoc qꝛ videbdàt per
aplos fieri ſigna vtutis dĩne.⁊ tũ ꝑmanebant infidelitate.qꝛ aliqui
attribuebãt ſcie magice ⁊ male. o Sinõ veniſſem. Hic ondit ꝑ
ſecutoꝛes xpᷣi ⁊ fideliũ ĩexcuſabiles.⁊ G ondit duplr.pᷣmo ex his que

facta ſunt ĩ xpi pñtia. ⁊? ex his q̃ facta ſunt in ei abſ. entia.ibi. Cuz aãt

venerit.pᷣma ĩ duas.qꝛ pᷣ oũdit eos inexcuſabiles vbis.⁊? factis.ibi.
ſi opera.Circa pꝛimũ ſcidũ ꝙ doctrina xpi fuit ita munda pura ⁊ ꝑ/
fecta:vt pʒ ĩtuenti.⁊ dictis ꝓphetaruzʒ conſona ⁊ ipoꝛum iĩipletiua:vt
pʒ ↄferẽti nouum teſtamentuz veteri.Itẽ ſic fuit cõfirmata miracu
lis ſoli deo poſſibilibꝰ ꝙ fufficiẽter debebat cõuincere audientes ad
credendũ.ꝑꝑ quod dixit Nicodemꝰ ſupꝛa.ꝭ.ca. Scimꝰ? qꝛa deo veni
ſti magiſter. Nemo.n.põt hec ſigna facere q̃ tu facis niſi fuerit deus
cũ eo.pꝑ qð infidelitas iudeoꝛũ fuit maximũ peccatũ.⁊ q ẽ qð dr. Si
non veniſſem.h̊ dixit qꝛ eiꝰ aduẽtꝰ erat eis ꝓmiſſus ĩ lege ⁊ pphetl.

textu.ſed reſumit᷑ ex pꝛecedẽti clauſula. q ¶ Peccatũ nõ haberẽt
.ſ.peccatũ ĩfidelitatis in me.quod dr̃ ſpãliter peccatum ꝑꝑ eius gra/

rarert ſine G habebãt bñ alia peccata ⁊ ante habuerunt.
16

Qui me odit ⁊ patrẽ meũ odit.hoc ſubdit ad oñdẽdũ ꝙ excecatio
iudeoꝛũ doctrinę tam efficaci non credẽtiũ ꝓceſſit ex inuidia ⁊ odio
cõtra ißm. ſ¶ Si opera.hic ponit᷑ ſecũda rõ ad oñdenduʒ eos ĩex
cuſabiles.que pcedit ex oꝑibꝰ factis a xpᷣo que fuerunt ita magna et
tutẽ creature trãſcendentia ꝙ nullus aliꝰ fecerat ante talia:vt pᷣʒ ĩ
illuminatione ceci nati.⁊ in ſuſcitatione lacari quatriduani.⁊ in ſuꝑ
naturali eclypſi in paſſione xpᷣi.⁊ iõ ſi illi qui fuerũt increduli moyſi
