ne vite cũ aliq̃li leſione ſue fame.⁊ iõ adducẽdus ẽvnꝰaliꝰvl duo ad

ſciẽdũ.ſ.fris delictũ:⁊vt coꝛã eis arguat᷑.⁊ ſi ſe ñ cõꝛexerit tũc ſimpir
ↄtẽnẽda ẽ eiꝰfama vt ↄſeruet᷑ bõa vita vł ſaltẽ oꝛdo iuſtitie ad terro
reglioꝑ:⁊ B ẽ qd ſegt. m¶ O ſi nõ audierit eos.ſe coꝛꝛigẽdo.
n ¶ Dic ecclie.i.plato ꝑ denũciatiõʒ publicã:⁊ tũc ſunt teſtes ĩiducẽdi
ad facti ꝓbatõʒ ꝗ pᷣus fuerãt ĩiducti ad frĩis ſecretã coꝛectiõem.
Si aut eccłiaʒ nõ audierit.pᷣceptũ pꝛelati ↄtẽnendo. ⸗
p Sit tibi ſiẽ ethnicꝰa publicanꝰ.i.ſeꝑet᷑ ab aluꝰs fidelib ꝑ excõicati
n en eiteltier, 0 talia poſſint pᷣlati ecclie iferre ſubditur.

q ¶ Amẽé.i.fideliter. ¶ Dico vobis q̃cũq; alli.ſuꝑ ter.erũt liga.⁊ in

celis.qꝛ deꝰ talẽ punitionem appꝛobat ſi iudiciũ eccleſie non errat.

Conſiderandũ tñcirca pᷣdicta ꝙ ſi peccatũ occultũ fratris fueritin

pᷣiudiciũ cõitatis.vt ſi aligs tractaret ſecrete cum aliꝗbus ciuibus

q̃liter ciuitas eſſet hoſtibus tradenda:vel ſi aligs hereticus ĩ ſecre⸗

to coꝛũperet fideles:tũc ſecreta coꝛeptio vel admonitio non eſſet
expectãda ſʒ ſtati eẽt plato denũciãdũ ꝗ poſſet tali pꝑiculo pᷣcauere.

Et idẽ iudiciũ de ↄſilibꝰ caſibꝰẽ hũdũ. s¶ Iteꝝ dico vobis. Pic

ↄñter oñdit ꝙ nõ ſolũ debemus fratreʒ coꝛꝛipere ſed etiã offenſam

nobis illataz remittere. ⁊ diuiditur in duas partes.qꝛ pᷣmo facit qð

dictum eſt.ſcõo oñdit quotiens ſit offenſa fratris remittenda.ibi.
Tunc accedens ad eum petrus.dicit igit᷑ ðßo.
t¶ Si ouo ex vobis ↄſenſerit ĩ aĩo.ſ.offenſã ſibi iuicẽ remittendo.
v¶ De omni requã petierit fiet illis.qꝛ oꝛatio non eſt accepta coꝛam
deo ſi teneat odiũ ð frẽm in aĩo.pꝑꝑ qð ſubditur..

⁹ „

x¶ Ubi eni ſunt duo vel tres ↄgre.in no.meo.i.caritate vnitt.
n medio eoꝝ ſum. acquieſcẽdo bone voluntati ⁊ petitõi eoꝛũdẽ
dinn tñ illa oꝛatio habeat conditiones cõuenientes que ad hoc reꝗ/
runtur.ſ.ꝙ aliquis oꝛet pꝛo ſe.pie.⁊ perſeueranter. HPHis enim concur

rentibſemperoꝛatio exaudit᷑:a ſi aliquãdo differtur:tamẽ tempoꝛe

per ad coꝝectiõem delinquẽtis: qꝛ aliqñ ſibi infligit᷑ pena moꝛtis.?

*

cõpetenti impletur ſicut ſupꝛa habitũ eſt. ca.⁊.Aduertendũ tũ ls oiaĩ pticulari deſcribi:vt dicitur. Jo. vl. ¶ In. c. is vbi dicit
offenſa ſit ſemꝑ remittenda:nõ tñ iniuria.ſi enĩ ex remiſſiõe iniurie poſtil. Sicut digiti maneq̃liter creſcunt. ¶ ADDITIO.
pene debite ſeq̃ret᷑ ꝓnitas in eo cui remittit ad faciliꝰpeccãdũ nõ 8Ec rõ nullã ppᷣaz peminẽtiã attribuit hũilitatiĩterce⸗
eet bonũ ei remittere:ſiłr ſi ex tali rmiſſiõe eẽt ſcãdalũ alioꝝ ⁊ omiſ teras vtutes. Deq̃lz.n. alia vtute ve poſſʒ dici ꝙ illa cre

ſio iuſticie:⁊ in ↄſilib caſibꝰ. a ¶ Tunc accedens ad eũ petrꝰ. Pic ſcẽte cetere creſcut ꝓpoꝛtiõabilłr ꝑꝑ ↄnexionẽ virtutũ Wecee
oñnditur qtiẽs ſit fri remittendũ.⁊ pᷣoñditur ꝓpoſitũ.ſcõðo ↄfirmat vt po il. allegat. ſzʒ vba xpᷣi dicẽt..Diſcite a me qꝛ mit ſũ ⁊ hũił
p exemplũ.ibi. J6ͤ aſſimilatũ eſt. Circa pᷣmũ aduertẽdũ ꝙ ſicut fre· coꝛde Mat.ii. denotãat qdã excellẽtie ſinglaritatẽ ĩ ipa hũilita lbii
quẽter dem̃ eſt petr tanq; pncipalis aliqñ loqbat᷑ ꝓ ſe ⁊ ꝓꝑ alis:⁊ iõ te exiſtere quã doctrĩazʒ cõit᷑ doctõeꝰ ſequũt᷑.aug.n.ðvu rligiõe . uginlize
auditoa ſaluatoꝛe ꝙof⸗ diẽ ꝙ tota vita xpiĩ gtmi
ſennaſtisbercitigceee Pacqccedes petrus ad eſ dirit. ſerus eirogabatedz dicte. Za⸗ ierlade
ens eet mitteda fr 65 Dñie quotiẽs peccabit ime frater tientiꝗ habe ime: ⁊ oĩa reddã ti- cipuehüilitateſiſa Egnnt
petut ſi ſufficerz ad ſalu meꝰ. ⁊ dimittꝗ ei: Aſq; ſepties: bi. Ille aũt noluit:ſed abijt ⁊ mi- Sil Gre.ĩpaſtoꝛa inhi⸗
beieß⸗ ſepties. Dicit illi iſus. Hõ dico tibi vſq; ſit eñ ĩ carcerem. donec redderet li egi argumtũ unnli
Pi ps n vic ſepties ſed vſq; ſeptuagies ſepti debitũ. Nidẽtẽs ãt ↄſeruieiqfie ta eſt puͤiliras 1ß, au
ſeptuagies ſeptie? Et po es. IJIdèoaſſimilathẽregnũ celoꝝ bat:ↄtriſtati ſũt valde:⁊ vᷣnerüt ¶ Exgꝗbpʒꝙ huili⸗ hen ſe
nit ibinũͦer determiat hoi rẽgi:quᷣi volnit rõnẽ ponere ⁊ narrauerũt dño ſuo oĩaq facta tas ↄmẽdãda ẽ ex Giunſt n
ꝓ deterĩato. ac ſi r⸗ ciũ ſeruis ſuis.Et cũ cepiſſet röůönẽ fuerãt.Lũc vocauit illũ dñs ſuꝰ. aliq ſinglari ſibiin trdltr ho
grmtud iẽ Aug. ponere oblatüs eſt ei vnusq de· ¶⁊ aitilli. Seruẽ nech:oẽ ðᷣbitũ di / rerirtilec utin i
pbat H pexepluʒ:qꝛ ma bhebat ei decẽ milia talenta. um miſitibi: qm rogaſti me. Mònne cedũ m tho. ſcda miait
gis ſumoebitoꝛes dei⁊ autẽ ſi haberet vñ redderet:iuſſit ergo opoꝛtuit ⁊ te miſereriↄſerui ſcðe.q.idi.arti.s ĩ gin r⸗
Ptugofſendim eũ q; bõ Ee dſis eius venũdari: ⁊ vxoꝛem tui:ſicut ⁊ egotuimiſertꝰ ſuʒ:Et rũſione adʒ vargu Pinitiſiſonne
botenneus eius 7 fillos: 7 oia habebat: ? irt/ dñs ei tradidi eſtoꝛtoꝛibꝰ: G.——— nunii⸗
ille goffendit deraut ẽ reddi. Ozocidens aute ſeruꝰille: quoduſq; redderet vniuerſum iſã maxie remoueĩ —
infinit?:: ideo offenſa ĩ oꝛabat eũ dicẽs. Patientiq habe debitum. Sic patèr meuscele ipedimtũ hũane ſa gütnghunii
iß iſſa quãdam ifi HHõ i . Tn aſiſtir fihnginshamtin
inee anotieſeu ime: T omnia reddãtibi. Mipt? ſtis faciet vobis: ſinõ remiſeritis lutl nien Bd „, ingglil
q;offendimeũ ipſe to auͦte dñs ſeruiillius dimiſit euʒ ⁊ vnuſquiſq; fratri ſuo de coꝛdibꝰ Hatadbeipedifdi mhune⸗
tiens patus ẽ remittere debitũ dimiſitei. Egreſſus äuteʒ veſtris.Et factuʒ eſt cũↄſũmaſſy iĩterrẽis magnifica W
dũ tñ velimus veraciter ſeruꝰ ille inenit vnũ de cõſeruis ieſus ſᷣmões iſtos migranita gali riſtudet.Et ſichũi riti
penitere:g multo foꝛtiꝰ ſi v,s vi zes . , Szierz mag litas é qdã ppᷣa di/ Pkignärub
ſin deben peccäti inos ſuis. ꝗ debebat ei cẽtũ denarios. lea:ẽt vẽit ĩ fines iudeetrãs ioꝛda ſpgaͤlibe aecel lgten dum
facere:⁊ B ẽ qð dicit. 7 Ttenens ſuffocabat euz dicens. nẽ. et ſecůtẽſt eũ turbemite. ⁊ cu ſuʒ hois ĩ ſpũalia⸗ ktoneinsla
aſſimilatũ ẽ regnũ celo·/ WReddẽ qð debes.Et ꝓcidẽns cõ rauit eõs ibi. ¶ XIX. dinia bona. ti ozhe
ri:i.ſtatꝰeccłie milität. òèò ¶ In. e. c. vbi dr in ſheungusgen
d¶ Hoi regi.i.xpᷣo ꝗ eſt verus hõ ⁊ ver de:rex reguzʒ ⁊ dũs dñantiñ6d. poſtilla. Uenit.n. fili poĩs c. ADDITIO. ſittmiepß
e ¶ Qui voluit roõnẽponere cũ ſᷣuis ſuis.i.rõnem exigere de factis hu m Eliꝰ vrotiuari B̊ dem̃ xpicũ Peedetib⸗lieil vt paliã r,5 ahinciiatt
manis. f¶ Oblatc ei vnꝰ qꝗ õbebat ei ocẽ milia talẽta.i.obligat n foꝛtioꝛẽ onñdat᷑ ꝙ ñ ſt puſilli ↄtẽnẽdi.qð pʒ.nã poſ/ ituſfligot
ad magnã penã ꝑp multa peccata. g ¶ Eum aũt nõ hẽret vñ red/ ſet ꝗs dicere ille ꝓximꝰnõ ↄtẽnẽdꝰ:q.ſ.ẽ iuſt:ſeu de qͥ rõna ſmmicln
deret.qꝛ peccatoꝛ nõ hʒ vnde ſatiſfaciat deo pꝛõ peccato. V bilr pſumi dʒ ꝙ ẽ ĩ ſtatu gre.ſʒ puoſeu pctõꝛ videret᷑ debere ↄtẽ füingagilerle
h¶ Juſſit eũ dñs eiꝰ venundari ⁊c.qꝛ oĩa ſua ſunt pene eterne ꝑppec ni:cũ ſit a deo remotꝰ.Ad qð remouẽdũ ſaluatoꝛ iducit exeplũ Ali pido
catũ ſuũ obligata. i ¶Pꝛocidens aũt ᷣuꝰ.i.peccatoꝛ ꝑ penitentiã. de ſeipᷣo ꝗvẽit ſaluare qð pierat.Ad qð ẽt ĩducit exẽplũ de cẽtũ fumigenent
kk ¶ Patientiã habe.penã eternã in tpalem cõmutando. ouibꝰ. vt pʒ ĩ lra.⁊ H vr eẽ ſnia Chꝛiſo.q ĩ loco ſic diẽ. Rurſus iufm nie
I¶ Et oĩa reddam tibi. opera meritoꝛia faciendo. Aaliã roné ponit qre puſilli ñ ſũt ↄtẽnẽdi:poꝛi maioꝛẽ dicẽs. Ue uipſtypoed,
m iſertꝰẽ aũt ⁊c̃.qꝛ dñs ꝑpat ẽ miſereri ⁊ ꝑcere vere penitẽtibꝰ?. nit.n. filiꝰhoĩsſaluãe qð pierat.q.d.Fᷣʒ Remi.ñ ↄtẽnat puſillos ttgbiitse
n ¶ Egreſſus aũt fᷣuus ille a facie dni.ſ.p recidiuũ peccati. .ſ.pcõꝛes.q;ꝛ ego ꝓ hoĩbhõ fieri dignatꝰ ſũ. ¶ In. e.c. vbi vf in ſln lniehet
o ¶ Inuenit vnũ de ↄſeruis ſuis.i.de hoĩbus ꝗ ſunt ſerui dei cuz ipſo. poſtilla.ſi duo ex vobis ↄſenſeriĩt ⁊c̃. TIO ianmitnͤn
p Dui debebat ei centũ denarios.i.modicũ eũ offenderat.q; offẽſa Icet veꝝ ſit ꝙ or̃o ñ ẽ accepta coꝛã deoilliꝰꝗ tzʒodiũꝰ ſennalbelir
in hoĩem modica ẽ reſpectu offenſe cõmiſſe ideum. frẽʒ ĩ aĩo:nõ tñ ex B̊ ſeqꝗt ꝙ or̃o ſp ſit accepta coꝛã deo (ixpemitr
q Et tenẽs ſuffocabat eũ.i.ſtrãgulabat.Et dĩ a ſub ⁊ faux.cis.dicẽs. illiꝰq n tʒtlłe odiũ frẽʒ.pt.n.iĩ alij ſic deficere vt ñ audiat᷑. Szʒ ſfeſcorenon
r¶ Redde qð debes.ĩqͥ oñdit᷑ auſteritas in repetẽdovindictã apxio xps dicit. i duo ex vobaſenſerĩt de oĩ re quã petierit fiet illiʒ Aumiznincle
8Et ꝓcidẽs ↄſeruꝰ.pꝑ penitentiã. t ¶Rogabat eũ dicẽs:patien / exgꝗb'ſegꝗt ꝙ oro ↄſentietiũ ſp audiat᷑.vñ alr vr dicẽdũ.Ad cu Wpgiorüiidſ
tiꝗ ac.q.d.paratus ſũ ſcõm poſſibilitate meã ſatiſfſacere. ius ĩtellcm ſciẽdũ ꝙ hò ↄſẽſus ꝗ facor̃onẽ efficacẽ ſz doctoꝛes MMizmngtionatis
v ¶ Ille auũt noluit.ĩ quo notat᷑ crudelitas ĩ mõ repetendi vindictãꝗ. nõ ſolũ extẽdit ſe ad excludẽduũᷣ odiũ frnũ:ſʒ ẽt adĩcludẽdũ oĩa ürſteneinirei
x¶ Uidentes aũt ↄſerui eius.iſti ſũt ꝗ videntes crudelitatẽ hominũ q ad petitõʒ q ẽ dignꝗ exaudiri regrũt᷑.ſ.vt oꝛãs ſibupſi ↄſẽtiat Uitiöitheeſe
erga ꝓximos ↄtriſtant᷑.qꝛ ad eãdẽ vtutẽ ꝑtinet gaudere de bono et ¶ Uñ hier.dic̃. Ubi ſpũs ⁊ aĩa coꝛpuſq; ↄſenſerit:⁊ñ ĩtra ſe bellũ um lonant
triſtari de oppoſito malo. y¶Et venerũt ⁊ narrauerũt dño.qꝛ in diuerſaꝝ hũerint volũtatum:nulli dubium ꝗn bonaꝝ reꝝ po⸗ innlan
orone petunt a dño talia vindicari ad declaratõeʒ iuſticie nõ ex liuu ſtulatio ſit:vbi coꝛpꝰ vult hr̃e eaq̃ vult ſpũs.Sil in B cõſenſii· enentenei
re vindicte. 3 ¶ Tunc vocauit eũ dũs ſuus.Iſta aũt vocatio fit in etiã ĩcludit᷑ ꝙ oꝛãtes ſibipſis cõſentiãt in oĩbus his q̃ ad verã ummmiſii
moꝛte. vbi oʒ de oĩbus rõnẽ reddere ſtricte. doctrinã ⁊ bone vite cõnerſatiõez ꝑtinẽt. Uñ Oꝛige.i h loco. fhritnhe⸗ 3
a ¶ Serue neq; oẽ debitũ dimiſi tibi.i.offenſã magnã ĩme ↄmiſſam. Iſtaẽ cã ꝑpquã nõ exaudiũt᷑ oꝛãtes.qꝛ nõ ↄſentimꝰ nobis peſ niernbzi
b ¶ Nonne gᷣopoꝛtuit ⁊c. paruã remittendo. c Wtiratus dñs ⁊c. i. oĩa ſup terrã nec dogmate nec ↄuerſatõe.ſic.n.ĩ muſicis niſi fu nlam .
demonibus ꝗi hoc ſũt executoꝛe diuine iuſticie. erit ↄueniẽtia vocũ nõ delectãt audiẽtẽ.ſic ĩ eccłia niſi ↄſenſuʒ iſenee b
dl⸗ uoaduſq; redde.vniuerſũ debitũ.i.eternalr:qꝛ ĩ iferno ſemꝑ ẽ habuerit oꝛãtes:necdelectat᷑ deꝰ:nec audit voces eox. hec ille figeefnnnli
redditio abſq; getatione cũ pena ſemꝑ remaneat eternaa ꝑte finis. Ubi igr ↄſenſus pᷣdcis modis ẽ nece ẽ ipetrare qð petüũ. Inclu fumniſe tdar
e ¶ Sic ⁊ pater meus celeſtis ⁊c. Hic inducit᷑ applicatio parabole ad dit᷑.n. pictã idoneitas petitõis q; petẽtiũ. iõ ſeqtur ĩlja. Ubi nälüneſe
pꝓvoſitũ eodẽ mõ qͥ dem̃ ẽ. f¶ Et factũ ẽcũ ↄſũmaſſet. Hic ponii eni duo ſüt vel tres ↄgregati ĩ noĩe meo:ibi ſũ i medio eoꝝ.vbi iieaetgn
ↄfirmatio doctrine pᷣcedẽtl ꝑopatõeʒz miracloꝝ.cũ dic̃. Et fem ẽ cũ nõ.ꝙ ſnia hoꝝ vboꝝ ẽ redditiua rõis pᷣcedẽtiũ. Nõ.n. dixit.ite fire e
ↄſũmaſſet ihs ⁊c.Seqgt. g ¶ Et veit ĩ fines iudee trã ioꝛdanẽ.vbi rũ dico vobis.i.vbi.n.ſũt duo ułtres ⁊c̃. ſit ĩi imediate pᷣcedẽti uſnie e db
erat poſſeſſio duaꝝ tribuũ ⁊ dimidie.ſ.ruben 7 gad ⁊ dimidie tribus Ine vbi pᷣnotat᷑ diſtictio illiꝰ dcĩa pᷣcedẽtibꝰ.ſʒ dixit. Ubi. n. ſt. ſieiiln
manaſſe. h¶Et ſecute ſũt eü turbe mite.Exqͥ pʒ öuotio ppliad eůñ qiredditiuũ rõis ð ho petitõis efficaciavt ĩtelligat ſic.õ qre ginig ech
qꝛ mlti ſeq̃bàt᷑.aliq cã pᷣdicatõis audiede.aliꝗ cã curatõis ĩpetrãde. tałↄſẽſus ẽ efficax talẽ.qꝛ tłes ↄgregati ſti noĩe meo.vbi.n.tal ſcnigni itez,
i ¶ Et curauit eos ibi.Et ſic pʒ euãgeliſta ĩ yno vbo mlta miracula ↄſẽſus ẽ tles ↄgregãt ĩ noĩe xpi:q ẽva pax ⁊vᷣa ↄcõdia:⁊pↄũsẽi Eli aughl
ſanitatum ĩcludit.qꝛ ꝓpter multitudineʒ miraculoꝛum.nõ poterät mdio eoꝝ.qꝛvt ait Oꝛi.Mox.n.vt aliꝗ ↄſẽſerit xpᷣs iuẽit ĩ eiʒ · umann

—
=—
—
—
—
=
S
=SoA

Sorpen
3 untl
i
6 manrin
(tifnei
U egn
fiſnekfr
mnißin
Mitigͤ
n fümcterme
mrini
1 lri Kn
1 höacctfu
triciti
l intatti
ltwictiye
hönlore
l ſdifi
dunden
(ecii
W.
ztäiſe i
lienic cdbhin
gſeiiknit
Noirrinninin
tiſnumntu
cHiticncinhid
dtzontins
Renii iin
nupſüCheen
S
cri el g
ioſgitugucn⸗
ſedeforeſtil

=

1— —2 4

=

—

„
— v
—
ES
=
S=
——=

fngr

— Mattheus

¶Nca. is. vbi poſtillatoꝛ ↄmẽdat bumi/REPLICA
litatem cũ debito moderamine:burgen. vult bumili/
tẽ habere ſingularẽ excelletiã ĩter ceteras virtutes

pʒz hoc ex dicto btĩ Aug.de vera religiõe dicẽtl.ꝙ tota vita xpᷣi

iterris diſciplina moꝛis fuit ad imitãdũ pcipue humilitatẽ ſu
am.ſʒ ꝑ hoc nõ põt burgẽ.aliq; inferre humilitatis pꝛogatiuazʒ
q; btůs Aug vult ꝑ hoc oñdere imitationẽ humilitatis facili/

oꝛẽ.vita.n.xpᷣi ĩ multis exiſtit potius admirabilis qᷓ; imitabil.

quo ad humilitatẽ
en haeitntabij accèſſerũt ad eũ phà/
ſndecoide iar⸗ riſeitẽtãtès eũèt dicẽtes.
tyribdicit. Chꝛiſttꝰ Bilicet homi dimittere
dns non dixit diſei vxoꝛẽ ſuã quacũq; excõ: Quirè
reame mo tae ſpoͤcesait eis. Hon legiſtis: dꝛꝗ
ſiccis pedibꝛanbu fecit hoĩeʒ ab initio:maſcuᷣlũ ⁊ fe
lare. non hoc dixit. minã fecit eos:ẽt dixit: RPꝛopter
Szadait Diſctc hoc dimittet hõpatrẽ matre:æ
eie eet adberebitvxoꝛi ſue: T erũt duo ĩ
ad eundẽ ſenſũ ꝑti

₰

net qð burgẽ. de btõ Grego.poſtil.allegat.Nec ↄcludit ſuũ ꝓ/
poſitũ ꝑ dictũ ſci thome ex 2 2v.q/idi.nã cũ dixiſſet ꝙ humili
tas ẽqᷓda ꝓpa diſpoſitio ad liberũ acceſſũ hoĩs ad ſpalia ⁊ di
uina bona:ſubdit idẽ ſcũs thomas ibidẽ.igit᷑ ſicut ꝑfectio po/
tioꝛẽ diſpõne:ita ⁊ caritas ⁊ ille vtutes ꝗbꝰhõ directe mouet
ĩdeũ ſunt potioꝛes humilitate.Et ita dem ſcĩ tho.potiꝰ ẽcũ po
ſtilla.q; cũ bur.ꝗ hic ⁊ alibi ẽ trũcatoꝛ auctatũ 22,a N.
3, Tacceſſerũt. Hic ↄnter ſaluatoꝛ docet vtutes ↄtẽpla/
tiuoꝝ ſeu religioſoꝝ.⁊ diuidit ĩ.zꝭ.partes.qꝛ pᷣ docet cõ
tinẽtiã.⁊ obediẽtiã.ibi.Cuc oblati ſũt ei ꝑuuli.tertio
pauꝑtatẽ volũtariã ibi.Et ecce vnꝰ.In iſtis aũt tribꝰconſiſtit
pfectio religioſoꝝ. Pꝛima diuidit᷑ in duas ꝑtes.qꝛ ð docet xps
illud quod ẽnecitatis ĩ ↄtinẽtia.vʒ cõtinẽtia coniugalẽ.⁊? illõ
qðẽ ꝑgfectõis.ſ. tinetiã aboĩ actu venereo.ibi.Dicunt eidiſci/
puli.Pꝛima in duas.qꝛ p circa hoc ponit᷑ phariſeoꝝ doloſa ĩter
rogatio.⁊ 2? ponit ipſi xpi vera rnſio.ibi.Qui rũdẽs. Dicit g.
Etacceſſerũt ad eũ.i.ad ieſuj. b ¶ Pbariſei ꝗ in pploiudeo/
rũpalus videbant religioſi:vt dcm̃ cẽ.S. ⁊ dicet inferius.i.ca.

¶ Tentantes eũ cape.ſ.in pbis. d ¶ Et diccetes.ſi licʒ hoĩ di.

vxo. ſuã q̃cunq; excã.i.ex leuicã: vt ꝑꝑ aliquã feditatẽ ſeutur-
pitudinezʒ coꝛpalẽ. PHanc qõnẽ ꝓpoſuerũut xpᷣo ad capiendũ eũ
q; rñũſio ad vtrãq; ꝑtem erat calũniabilis:qꝛ ſi diceret ꝙ liczʒ:vi
debat᷑ laxare frena ocupiſcẽtie carnali:dicedo ꝙ hõ ꝓ libitovo
luntatis ſue poſſit vxoꝛẽ dimittere ⁊ alià ducere:⁊ ẽt ↄ dictam

legis nãe:q inſeꝑabilitas ẽ de rõne mr̃imonuj vt dicet᷑ poſt.Si

at diceret ꝙ nõ licʒ:videbat᷑ ↄ moyſen dicere dicẽtẽ Deut.24.
Si acceꝑit hõ vxoꝛẽ ⁊ nõ inuenerit gram añ oculos ei ꝑꝑaliq;
feditatem ſcribet libellũ repudij ⁊c̃. ⸗ H
e ¶ Qui rũdens.Pic ponit xpi rñſio.⁊ diuidit᷑ in duas ꝑtes:qꝛ pᷣC
mo ponit᷑ rñſio.ſcdðo remouet᷑ q̃dã ſibi facta obiectõ.ibi.Dicũt
illi. Ad euidentiã pᷣmi aduertendũ ꝙ idiuiſibilitas ẽde rõe ma

trimonij:pꝑ qð ponit᷑ ĩ diffinitiõe eiꝰtanqᷓ; foꝛmale:cũ dr. Ma

trimoniũ ẽ piunctio maris ⁊ femine ĩter legitimas ꝑſonas ĩdi/
uiduã vite ↄſuetudinẽ retinẽs.i.indiuiſibilitatẽ ſᷣm totã vitaʒ
alteriꝰ ↄiugũ.rõ ãt h eſt:qꝛ mr̃imoniũ ẽ piũctio maris ⁊ femie
ad educationẽ ꝓlis ad cultũ diuinũ multiplicãdũ.ad h̊ aũt ꝙ
ꝓles ſit apta ad cultũ diuinũ ⁊ poſſit ſibi ſufficere poſt emanci/
patiõem a ꝑentibꝰ reꝗrit᷑ magnꝰ tꝑis tractꝰ.qꝛ oʒ filiũ genera
rieducari:⁊ doceri:⁊ ſibi de neceſſars vite a ꝑentibꝰ pꝓuideri:

q ſᷣm qð dicit apłs. z.Coꝛ.iz.Parentes debẽt theſauritare fi/

lus ⁊ nõ fili ꝑentibꝰ.Anqᷓ; ãt hõ poſſit gnãre de coĩ curſu c.is.

annoxꝝ vel.zo.anteq; vo filius genitꝰ ſit educatꝰ ⁊ edoctꝰ a pr̃e

ſciẽs ⁊ potens ſe ⁊ familiã regere oʒ ꝙ ſit.⁊o.annoꝝ vłcirciter

Ett ſic pʒ ꝙ lzʒz vir non generarz niſi vnũ filiũ in vxoꝛe tñ anteqᷓ;

filius eẽt diſpoſit ad recedendũ a pr̃e iam pr̃ eẽt. o.annoꝝ vł
circiter.nũc aũt ita eſt ꝙ maſculus ⁊ femina debet ſił cohabi⸗/

tare indiuiſibilr q;diu intendunt gnãtiõi ⁊ educatõi ꝓlis:ſicut

videm in bꝛutis aĩalibꝰ⁊ auibus ꝙ determinat'mas determi
nate femine inſeꝑabiłr ↄiungit tꝑe quo intendũt gnãtõi ⁊ edu

cationi filioꝝ.Uerũtñ qꝛ in alus aĩalibus ⁊ auibꝰfilu nati ĩmo

dico tpe ſunt ſufficiẽtes victũ ſibi qᷓrere.ideo maſculꝰ femina
nõ coniũgunt᷑ inſeꝑabilłr ꝑ totã vitam:ſʒ tm̃ tꝑe educatiõis fi/

lioꝝ.Cũ gnatura humana debeat magis eẽ oꝛdinata qᷓ; nã bꝛu e eius:⁊ hoc ĩtelliger onem
debiti redditionẽ.non tamen qᷓ;tum ad vinculum:quod non ſolui

toꝝ.ideo de dictamine nãli ẽ ꝙ vir ⁊vxoꝛ inſeꝑabilłr cõiũgant᷑
qdiu ſtat neceſſaria educatio ⁊ doctrina filioꝑ:⁊ hoc eſt m to

ad duritiã coꝛdis veſtri ꝑmiſit vo

conſilłr oʒ per parẽtes ꝓuideri:ad qð reqꝗritur vlterioꝛ tractus tꝑis

magnus.õ ſicut nã dictat in alus aialibus ꝙ maſculus ⁊ femina in
ſeparabilr cohabitẽt tꝑe determinatoa natura i generatiõe ⁊ educa

tione filioꝝ:ita dictat ĩ nã humana vt vir ⁊ vxoꝛ inſeꝑabiliter coba/
H bitent ꝑ totaʒ vitã.et ſic
cãne vna. It aq; i ñ 6 duo:ß vna bʒ ꝙœ indiuiſibilitas ma
caro.Qð ergo dẽus ↄiſxit hõnõ
ſeꝑet. Dicſᷣnt illi:Quᷣidergo mo
yYſes mãdauit dari libellũ repudij
⁊ dimittẽ: ait illis. Qm moyſes

nãli. PHanc aũt veritatẽ
declarat ſaluatoꝛ ꝑ ſcri

ti dicens.
f¶ Mon legiſtis.qꝛ qui fe
cit hoĩem ab initio.i.qñ
ſolum currebat lex natu
re ante datam leges per
moyſen.

bis dimittere vxoꝛes veſtras:ab
initio autẽ non fuit ſic. Dicò aüt
vobis. quia quicunq; dimiſerit

fecit eos. In boc tangitur materia:ipſius matrimonuj.ſ. maſculus

trimonuj nõ ſolũ eſt ð iu
re diuino:ſed ẽt de iure

pturam veteris teſtamẽ-

g ¶ Maſculum ⁊ feminã J

H

tam vitam cõiugatoꝝ:qꝛ ſicut viſum eſt hõ hʒ.Ao.aãnos anteqᷓ; m
ilius eius ſit ſufficiẽter educat.⁊ ſic ſola occaſione pᷣmi filij dictat
naꝙ tm̃ debeat cũ vxoꝛe inſeparabilr hitare.Et qꝛ interim antequã
pmus ſit ſufficiẽter educatꝰ naſcunt᷑ fili alij: vel ſaltẽ pñt naſci.ꝗbꝰ

⁊ femina:qꝛ imr̃imonium oꝛdinat᷑ ad gnãtiõem ⁊ educatiõem ꝓlis:

ad hoc autẽ reꝗritur determinatũ actiuũ ⁊ paſſiuũ:⁊ hoc in aialibꝰ
pfectis:qꝛ non generant᷑ ex putrefactiõe.In maſculo at eſt virt acti

ua:⁊ in femina virtus paſſiua. Pomo aũt ẽ ꝑfectiſſimũ aĩalium:⁊ ꝓ
pter hoc ad perfectiõem eius requirit᷑ diſtinctio ſexuũ videlʒz maris
t dixit ꝓpter hoc dimittet hõ prem ⁊ ma/

⁊ femine. ſegtur. h
trem.in quo tangit᷑ debita conditio materie pdicte:qꝛ mrimonium
debet eẽ inter ꝑionas legitimas ad contrabendũ.tangit᷑ aũt hic legi
timitas ꝑ hoc ꝙ excludũtur perſone illigitime qᷓ ſũt pater mater.
Iſte enĩ ꝑſone iunt excludende ᷣ̃m dictamen legis nature.Cuiꝰrõ ẽ
qꝛ vir ⁊ vxoꝛ in actu mr̃imoniali ad paria iudicant᷑.⁊ iõ ↄ reuerentiã
natu:alezʒ ẽ ꝙ filia coniũgat᷑ patri ⁊ filius matri. Unde ⁊ aliqꝗᷓ aialia
magis appꝛopinquãtia ad induſtriã humanã talẽ ↄiunctionẽ tanq;
abominabilem refugiunt:ſicut narrat᷑ de elephante qui adductus
a magiſtro ipſum cuſtodiente ad impꝛegnandũ matrem pꝛopꝛia re/
nuit:pꝛopter qð magiſter vultum eius operuit:⁊ cũ ſic ignoꝛater ma

trem cognouiſſet:⁊ diſcooperto vultu hoc videret inſilut pꝛe doloꝛeꝛ

in ductoꝛem ſuũ ⁊ interfecit euʒ.⁊ hoc eſt qð dicitur in lr̃a.Pꝛopter
hoc.i.pꝛopter opus generationis.

— — — +☛

i ¶ Dimittet hõ patrẽ ⁊ mreʒ. hõ tñ ẽ coĩs gñis.⁊ iõ ſignificat maſculũ

⁊ feminã.Eſt g ſenſus ꝙ filiꝰnullo mõ dʒ copulari mr̃i:neq; filia pr̃i:
Cõſeq̃nter ponit᷑ id qð eſt foꝛmale ĩ matrimonio.ſ. iũctio ĩdiuidua
ptotà vitã.cũ dicit. kq ¶ Et adherebit vxoꝛi ſue.ꝑ iunctõeʒ aioꝝ

ex amoꝛe ⁊ fidelitate. I¶ Et erũt ouo ĩ carne vna.q;tũ ad coꝛpalẽ

cohabitatõezʒ ⁊ ad vnã carnẽ ꝓlis ex ambobꝰ ꝓducedã. Aduertẽdũ
tñ ꝙ iſta vba dicunt᷑ hic vba dni:⁊ tñ Geñ.2.dicunt᷑ verba ipſiꝰ ade.

nõ tñ hic eſt ↄdictio.q; illa verba pꝓtulit adã ex diuina reuelatione.

q; ĩ extaſi factus viderat mulierẽ de coſta ſua foꝛmatã.et iõ illa vpa

fuerũt dei pᷣncipalr tãqᷓ; reuelaãtis:⁊ ipſius ade ĩſtrumentaliter ⁊ ſii

ꝓferentis. Cõcludit g ſaluatoꝛ. m¶ Quod ꝗ deus ↄiunxit.i.virũ

⁊ vxoꝛẽ ĩſeparabitłr qtũ ad tota vitã. n ¶ Bomoñ ſeparet.dimit⸗
tendo ꝓpꝛia voluntate vxoꝛe: auctoꝛitate tñ diuina aliqũ ſeparant᷑

qᷓ;tum ad cohabitatõeʒ ⁊ debitiredditõeʒ.nõ tũ q;tum ad vinculũ.
⁊ Bᷓ; ↄtingit qñ ſeꝑant᷑ ſic ꝓpter diuinũ cultũ altero religionẽ ĩtrãte.

o ¶ Dicunt illi. Pic remouet᷑ qdam obiectio quaʒ fecerũt ei phariſei
de auctoꝛitate moyſi.S.allegata.
g.d.manifeſte dicis ↄtra legeʒ moyſi.Deut.⁊?4.

Quid g mãdauit moyſes ⁊c.

00 — ——

Ait illis qm moyſes ⁊c.q/d.nõ dico cõtra moyſen.qꝛ moyſes non

ſcripſit hoc tanqᷓ; licitũ ⁊ bonũ.ſʒ ꝑmiſit ꝓpter maius malũ vitãdũ

ne.ſ.vxoꝛes eis igratas occiderẽt qꝛ minus erat dimittere q; occide

re:ſicut Deut.is. ceſſit dare ad vſurã extraneis ne fratres grauarét
ſicut ergoꝗ nõ dat ad vſurã nec extraneo nec ppinquo facit magis

m ĩtentionẽ mopſi:ita ille ꝗ docet vxoꝛez nõ dimittendã non dicit

ʒ eius itentionem ſed magis ſupplet ⁊ perficit illius legis date ĩper⸗

fectionem:ſicut ſupꝛa dictum eſt.. ca.

r¶ Ab initio autem non fuit ſic.ideſt in ſtatu nature inſtitute ſed in
hominibus lapſis per peccatum permiſſum eſt pꝛopter maius ma-
lum euitandum non tanq; licitum ſed ſicut minus malum.⁊ hoc eſt
ico autem vobis quia quicũq; dimi.vxo.ſuam
niſi ob foꝛnicationẽ. ſupplendũ eſt peccat.⁊ facit ↄtra legẽ matrimo

quod ſubdit. s

nyj.tunc eĩz dimittenda eſt.ſi in peccato perſeueret:ne vir videat᷑ eẽ
fautoꝛ malicie eius:⁊ hoc ĩtelligendũ eſt q;tum ad cohabitationem

tur niſi per moꝛteʒ.⁊ pꝛopter hoc ſubditur.

α£

U ,„ B S; e en oꝛnicatioeʒ aliã du/ tiam ⁊ nullus alius.Conſequẽter reſpondit eius interrogatio/ rcgloln
äs pꝛi· nidicens. c ¶ Siaüt vis ad vitam ingredi ſerua mandata. Mrntt
ma. ⁊ ſic pʒ ꝙ lr̃a bui vſus pꝛedicti defectiua ẽ:⁊ ſũt ea q̃ pdicta ſunt ¶q.d.boc ſufficit ad ſalutem.qð amplius eſtnoeſt neceſſitatis ſʒ giſt nii
interponene ſidũ ſenſũ pfectũ ſi ingitĩ pluribloci ſacre ſuperogationis. d Dicitilli. ſ. adoleſcens. aekl⸗
interponenda ad hñdũ ſenſũ ꝑfectũ ſicut ↄtingitĩ plurib . — ilg gini
ſcripture tꝗ dimiſſam.a viro pᷣmo ꝑꝑ foꝛnicationem. e¶ Que.ſ.ſunt illa mandata:quoꝛũ obſeruãtia eſt neceſſariaad tintfun
d Wuxerir. eipiene eã in mrimoniñ. * Hechat᷑ q;ꝛ remanet ſalutem. fſ¶ Jeſus aũt dixit.nõ homicidiũ facies.hoc ẽ pꝛe⸗ mmmmnenuni
adbuc vinculũ illius dimiſſe cũ viro poꝛi:⁊ ex ̊ verbo pʒ ĩtellectus ceptum decalogi.ꝑ qð phibetur nocumentuʒ ꝓximi in ꝑſona Snte
lr̃e imediate pᷣcedentis q̃ defectiuaẽ:q; eadẽ rõne qua vxoꝛ dimiſſa ꝓpꝛia. g ¶Mon adulterabis phoc phiber nponaſii, giln
ꝑp foꝛnicatiõemnõ po/ . . cta. b¶Ton fa , f
duci ab altero viro jniſie ſcationẽ. gi . i faci LCLra, bar on fa Elefle
mher vir eam dimitts Vrxoꝛem ſuã nifi ob foꝛnicationẽ. giſter bone d bon Q . cies furtu. phoc p iftiß 1
qꝛ edᷓ 2 aͤliã duxerit: mechatur. Et quù bea vitaʒ eternam: Qui dixit ei. bibet᷑ nocumtũ p ernert ſo
põt ducere alterã qꝛ eq̃ duxerit: mechati. 21 . bono- Liur ſſene ii n
liter manet viculũ mri dimiſſã duxèrit mẽchat. Dicůnt Quid me interrogas de bono: Kmiin keno eſe. einli ſ
mon exvtraczntetei diſcipnli eid. Siita eſtcã vois An eſt hon/ den. Di auͦtevioaad mond iesnoor ſe
inecilatig vir chvroꝛe: noõpeditnubere. Qui vitgingredi: ſerna mandata. Di vpiber nocumen, ſeh l
tute cõtinẽtie: ↄnñter po dixit illis. Nõomnẽs capiũt vᷣbũ cit i. Que: Jeſus aut dixit. Hõ riinm ꝓximiĩ fama. nagi .
nit id qõ eſt ſuperogati iſtud:ſẽd ꝗbus datũẽ. Sũt ẽènim bomicidiũ facies:non adulterab onoꝛ ale; cicn
onis a coſili. v coõtine eunuchi q de matrisvteroſic na non facies furti:ñ falſüz teſtimo eeptum affuma⸗ gilun
I . „== L ⸗ „ ſic 1 % HRan zyp⸗ . . 2*. ene
engtmandiente⸗ 4 tiſut: ⁊ ſunt elnuchiꝗ facti ſutab niñ dices: hõnoꝛa pꝛez tun ma/ tinuz intelligit oẽ nt di
vinculü matrimoni eſt hoibꝰ: ⁊ ſũt ẽunuchiꝗ ſeipſosca trẽ:diliges pꝛoximũ tuũ ſicteipᷣʒ. benefici prino lan 8
indiſſolubile. dixerunt. ſtrauerũt ꝑꝑrègnum celoꝝ. Qui Dicit illi aidoleſcẽs. Oia hec cu/ neddenduͦ drnoie itnfe
g Siita eſt cã Hais cus poteſt capere capiat.Lũc oblati ſtodinui:quid adhuc mihideeſt: ligirir. ois Primm⸗ ei
. † „ ,B , „ „ „ NI⸗ 2 7 4 2. eNT
Onitrerer niſt ns pdcõ. ſũt eiꝑuuli.vt mandeis iponeret Ait illi ieſus. Si vis ꝑfectus eẽ. ⁊ hoc eſtqð ſubait ttcni
b ¶ Nõ expedit nubere. ⁊ oꝛaret.Diſcipuᷣliãt icrepabant vade ⁊ vẽde oĩa que hẽs⁊ da pau l ¶Diliges ꝓximuz etieng
acſi dicãt. meliẽ ſimplr eos. Jeſus vo ait eis. Sinitẽ par pibꝰ:⁊ habebis theſauꝝĩ celo:⁊ inen tbioſk hintitiin
rinerce a Nuhliei da uulos ⁊ nolite eos ꝓhibere ad me vẽiſeꝗrẽ me.Cſaudiſſet qt ado/ qatoꝛũnonẽ meri Mntiftn
lirate mrimnone pñt mł venire:taliũ ẽ.n. regnũ celoꝝ. Et leſcẽsverbum:abijt triſtis.Erat toꝛiavite eterneni nnſelſtan
ſipoſuiſſet eis manꝰ:abijtinde. enim habens multas poſſeſſio⸗ ſi fiat ex caritate. ſnnſegnden
ta grauia ſeꝗ:q; ſi vxoꝛ cũſjĩpoſuiſſet eis manꝰ:a ijt inde. nultas pe innlia Aguertendũ lz Prſceipbigst
naikret lep ealiua Etècce vnꝰ accedẽs ait illi. M nes. Jeſus auteʒ dixit diſcipulis bponant bie ſonunn, uil –
thilli debitũ reddere˖˖eee—— mõ pꝛecepta ſecun nunck
cũda cã ẽ:qꝛ maius meritũ ẽ ↄtinere ſimpłr q; cõiugalis cõtinentia. de tabule qͥ oꝛdinant hoĩem ad ꝓximũ.ĩtelligũt᷑ tñ cũ hoc pce ſlnc RM
vñ ſupꝛa dictũ eſt.iʒ.capi.ꝙ ↄtinẽtia vᷣginalis hʒ fructü centeſimũ. pta pᷣme tabuleoꝛdinãtia hoĩeʒ ad deũ:qꝛ hõ magis tenet doo ſe kn
vidualis ſexageſimũ ⁊ ↄiugalis triceſimũ.⁊ ad iſtũ intellectũ rndet q; ꝓximo.⁊ideo ſi obſeruãtia maãdatoꝝ ſecũde tabule neceſſa ſint mnchh
ſaluatoꝛ ↄſequẽter. i ¶ MNon oes capiũt iſtud vbũ.qꝛ altus ad qu? ria ẽad ſalutẽ.mlto foꝛtiꝰ obſeruatia mãdatoꝝ pᷣme tabule.ꝑ Eiar nn
infirmi nõ pũt aſcendere. K ¶ Sed ꝗbus datü eſt.ſ. ¶ deo ex ſpali pdicta eẽt oñdit ſaluatoꝛ ꝙ obſeruãtia pceptoꝝ cerimonialiuʒ mN mer
munere:q; ᷣm qo ſcribit Sap.S. Nemo poteſt eẽ ↄtinens niſi deus ⁊iudicialiũ nõ erat ãplius neceſſaria ad ſaluttẽ. m ¶ Dicit il in ttäfm
det:ſed qꝛ nõ oĩs ↄtinentia eſt laudabilis.iõ ↄſequẽter oſtendit q̃ ſit liadoleſcẽs.Hic ↄſeq̃nter oñdit ꝗd ſit ſuꝑerogatõis.ſi.abiectio ln liitci
laudabilis ⁊ q̃ nõ dicens. ¶ ¶ Bunt eunuchiꝗ de matris vtero ſic oĩum tꝑalium ꝑpaupꝑtatẽ volũtariã.⁊ diuidit᷑ in duas pꝑtes:qꝛ ſelne Clucken
nati ſunt.q; ↄtinentia q̃ eſt ex nãli frigiditate ↄcta a ꝑpentibꝰ vel pꝛi · pmo docet pauꝑtatis volũtarie meritũ.ſcõᷣo vt ad eam alliciat ſpifebeipaan
uatione membꝛoꝝ genitaliũ nõ eſt laudabilis:niſi inquãtum ꝑ vo/ oñqdit eiꝰ pᷣmiũ.ibi:Tunc rñdens petrꝰ. Prima ĩ duas:qꝛ pᷣimo wpnſinemreſter
luntatẽ acceptat᷑.nec illa q̃ eſt ꝑ violentiã.ſicut in illis gbus ſecant docʒ pauꝑtat volũtarie meritũ.ſcõoꝗd ſit hꝰpfectõis retarda ſiummgent
genitalia:⁊ hoc ẽ qʒ dicit. m ¶ Et ſunt eunuchi ꝗ facti ſũt ab hoi/ tiuũ.ibi.Cũ audiſſʒ ãt adoleſcẽs.Circa pᷣmũ aduertẽdũ ꝙ ado lluyiimi,mi.
bus.ſed illa ↄtinẽtia q̃ eſt ꝑ voluntatẽ repꝛimẽtem cõcupiſcẽtiaʒ ab lelſcens iſte volebat ad ſtatũ perfectionis aſcendere.ideo dixit uſogiininte
actu venereo:illa ppᷣe eſt laudabilis:⁊ hocẽ qð dicit. n ¶ Et ſunt n ¶ Dia hec cuſtodiui.mãdata iĩplendo. o ¶ Quid adhucmi⸗/ ſtninmti E
eunuchi ꝗ ſeipſos caſtrauerũt.nõ ꝑ membꝛoꝝ abſciſionẽ:ſed ꝑcon / hi deeſt.ad ꝑfectiõem vite.Hiero.ãt dicit ꝙ iſte iunenis men/ rihrgriznun
cupiſcẽtie repſſionẽ. o ¶ Pꝛopter regnũ celoꝝ.i.vt liberius con / daciter a ficte loq̃bat᷑:qð ꝓbat ꝑ hoc qð ſubdit᷑ poſtea.Cuʒ au⸗ kupknnutinli
tinentes vacẽt ↄtemplatiõi diuine:qꝛ ſicut ſcribit᷑.i.Coꝛ.⁊. Qui aũt diſſet vbũ abut triſtis.qð non feciſſet ſi ad xpᷣm ex deuotioe ac ſrtiſftugi
ſine vxoꝛe eſt ſollicitꝰ eſt q̃ dñi ſunt:⁊ cogitat quõ placeat deo.ꝗ autẽ ceſſiſſet.ſed Beda ⁊ aliꝗ ali expoſitoꝛes dicunt vꝛiũ vʒ ſim / utigopngent⸗
cuʒ vxoꝛe ẽ ſollicitus ẽ qᷓ ſunt mundi quõ placeat vxoꝛi:⁊ diniſus eſt: plici aĩo venit ad xpᷣm petẽs de ſalute eterna.⁊ qð verũ dixit ſe ſlimläitiee
ſʒ qꝛ talis ſtat eſtaltꝰnec pnt oẽs ad hoc attingere.ſed ſolũ pꝑfecti.? obſeruaſſe mãdata.qð ꝓbat᷑ ꝑ hoc qð dr̃ Marci·io. Jeſus aũt cluüoniͤ
ideo ſubdit. p¶ Qui poͤt ca ere capiat.q.d.tm̃ bonũ nõ eſt neceſ tuitꝰ eũ dilexit.qð non eẽt verũ ſi veniſſet fictꝰ.qð aũt arguit erlgſeng. 4
ſitatl:ſed ſuperogatiõis. q¶ Tunc oblati ſunt.Pic ↄſequẽter do Piero. riũ ex hoc qð ſegꝗtur:Abu triſtis ⁊c non ẽ ↄ iſta:qꝛ ali/ unmmg
cet humilitatiꝰ obediẽtiã ꝑ hoc ꝙ puulos ſibi oblatos dulciter ſuſce quis potès eſt ſtatũ inferioꝛẽ ſᷣuare ꝗ tñ nõ eſt potẽs ſtatũ altio iſſcclte 6
pit.manus illis iponẽdo ⁊ ꝓ eis oꝛando.vere aũt obedientes illi ſuüt rem aſcendere. p¶ Ait illi Jeſus ſi vis pfecteſſe.i.aſcẽdere etlerenis
vere ꝑuuli.⁊ hoc ẽ qð dicit.Tunc oblati ſunt ei ꝑuuli:ex deuotione ad ſtatũ pfectiõis ſupꝛa cõem ſtatum ſaluti neceſſarium. NN
.ſ. offerentiũ. r t manus eis iponerʒ.ſ. benedicendo ⁊ oꝛando q ¶ Uade.ↄtẽnẽdo oĩa tpalia. r ¶ Et vẽdeq̃ hẽs.⁊ da paupib ifnee f
pꝛo eis. s ¶ Diſcipuli aũt eius ĩcrepabãt eos.timentes ne ĩpoꝛtu / pꝓp deũ:qꝛ abucere tꝑalia ꝑpoñtatõem nõ eſt meritoꝛiuʒ.ſicut fiiliatuenn
nitas offerentiũ offenderet magiſtrum. alig phᷣi fecerũt. s¶ Et hebis theſaurũ in celo.hoc nõ dr̃ qꝛ nliiee
t¶ Jeſus vo ait.ſuis diſcipulis. u W nite puulos venire ad me: pauptas ſit maioꝛ virt qᷓ; ↄtinẽtia vel obediẽtia:ſed dr ꝑ quan inittticiſe
qꝛ iſti ſunt figura vere bumiliũ ⁊ obediẽtiũ quoꝝ familiaritatẽ ego daʒ coꝛrñdentiã:qꝛ theſaurus celeſtis ſic rñdet volũtarie pau bmtingti
volo. ſegtur. x¶ Laliũ eſt enĩ regnũ celoꝝ:ſicut eſt dictũ ca.pᷣce. pertati.ſicut exaltatio hũiliatiõi:ſicut dictum ẽ in ca.pᷣcedẽti. ngiüſten
nullus põt intrare regnũ celoꝝ niſi fuerit ꝑuulus ⁊ humilis. ſequit᷑. t(¶ Et veni ſeq̃re me.q; in ſequela xpᷣi ꝑopera carita tuntttene
p Et ecce vnꝰaccedẽs.Hic ↄſequenter docet pauptatẽ voluntariaʒ tis conſiſtit pfectio pᷣncipaliter.in paupertate autem volunta tünne
⁊ diuidit᷑ ĩ duas ptes.q;ꝛ pᷣmo docet id qð ẽ neceſſitatis.ſcõo id q eſt riaconſiſtit inchoatiue ꝑ modũ remouẽtis phibens ⁊ diſponẽ nniſegge
ſuperogationis.ibi:Dixit ei adoleſcẽs. In pᷣma ergo ꝑte poni cuiuſ tis:q; ꝑ hoc aufertur cura tpalium que impedit aĩuʒ a dilectio rlichtti e
. dam volétis aſcendere ad ſtatũ ꝑfectionis ĩterrogatio dicentis. neei:⁊ diſponit animus ad libere deo vacandum. iſleilendd
4 5 Magiſter boneꝗd boni faciã vt hẽaʒ vitam eterna. Jeſus aũt rn vlEũ audiſſet aũt.Pic ↄñr oñditꝗd ſit huiꝰ pfectõis ĩpedime hlnſluand
it ei pᷣmo q̃ntũ ad eius cogitatiõem.qꝛ ille cogitabat ieſum eẽpurũ tuʒ.vʒ nimia dilectio terrenaꝝ poſſeſſionũ.⁊ B ẽ qð ſubdit᷑cũ etiilebize
hoĩem.lʒ crederet eũ eſſe bonũ ⁊ ſanctũ doctoꝛem.⁊ iõ q̃ſi rĩidensie audiſſet ãt adoleſcẽs vbũ.ſ.xpᷣi de pꝑfectõe pauꝑtat volütarie. igigrinh
ſus cogitationi dicit ei. uid me interrogas de bono.q.d.ex x ¶ Abnt triſtis. qꝛ nimis amabat poſſeſſiones terrenas.⁊ iõ no ngennn
io credis me purũ hoĩem nõ debes me vocare bonũ.cuiꝰcà ſubdit poterat ad pfectionẽ volũtarie pauptatis aſcẽdere.Cõſeqnter Kinenedi
b ¶ Unus eſt bon deus.hoc eſt dictum.deus eſt ſolus bonus ꝑ eſſen oñndit qũo diuitie faciũt difficultatè ĩ attigẽdo ꝑfectõeʒ dic9s. ſbii

. D

(Aattheus

. ut exalta tio coꝛ 1
aã coꝛridentia. ſieut. 5 dem eſt aꝛ ſicut exalt. indoꝛculcã⸗
ile. q difficdd pquãdã coꝛridentia. ſieut. . tati. qꝛ pauperes ĩ mund ecõtra/
ifficile. qꝛ difficd pq 3 c02 ria ptaãs pauꝑtati.q terpᷣtantur.iõ
diues ꝛc. nõ dixit ĩpole ſz diffici 2=ð tia gisris co; honaj malf ſterpianaur.
5 ᷣ dicovo. qꝛ diues ⁊c. In inunisarmore gag:g: 3 ta;ᷓ tur ꝛ puerſe iudicãi diciarie 2petit eis i regen duũ vt alig dixerüt
ſe nt Ctnadie oäücrarnsrenetinini diligunt arti arg di / rio eminẽtia daireterann⸗ ⁊c. nõ eſt ſic ite liaenli oĩuz q hic duni
ngeliſen lee ulinũ:Bo eã deſũt.aliud iã inco Et ois ꝗ re.do. IrErIe ſt iudiciũ cẽtu „Ne imiſſo
elellſengee Aug.ĩ epla ad Paulinũ: eq̃ deſũt.aliud iã inco nembꝛa oE ne tepoꝝ polt iudicin cetu vno agro dimſno
ueſthe dd Aug.ĩ epla i5. n. nolle ĩcoꝛpare qᷓ diant᷑.iſta velut membꝛa poſt aliq; reuolutionẽ tẽ dẽ ſpẽ. vt cẽtũ agri zhiet hic in
lie wie ↄcupita. Alið.n.ẽn te?᷑nea iã repudiant᷑.iſta oſitio diuitia ꝙ ppter deũ reddãtur ĩ eadẽ ſpẽ.vt ſpũalia bona recipiet hie —
enĩ velu Math. Appoſitio diuit tunt᷑ ppter dimiſerit. ſpualia bona cedũt bona
lrelen. ltonenm cen relt boiem Betcnfnomaoarala anb e rald Rcdtctinnemde
nh rimaiortapponitfiimaer poſſeſſio diuitiaꝝ reddit bis: Jeſusautẽ dixit illis. Amẽn anerns Narats ifu
weNize tas eſt venenumca . if 8. Je ieſti me p(Et vitã e Pom. i=
ceimni taseſ⸗ ad perfe dicò vob:aꝛ diues di 5. osꝗq ſecutieſtisme pAIE ppter qð ↄcludi
ʒRZ vigicllem a is. Amẽ dicoò vob:q ite dico vob. qyosq ſer li? hois iſe turo.1. ppter qs lti aũt
nnuge ez acqrédꝗ. non mig. iti reanũ celoꝝ. Etite Egñatiõe cũ ſederit fili hois iſe ifine. q Wulti aut
ctoez acgreda zꝛ P.— bit i regnũceloꝝ p irẽégñnatiõe cũ ſe liet 8 inmne, a ipꝛimi ⁊c.
tñ facit impolez.ꝗ ficile itra „E iliꝰẽ camelũꝑ naieſtaßz ſue: ſede bitis ⁊ vos erüt nouiſſim Ritt, zno⸗
. Gaiig abꝛabaz fuit valle Ilc ico vobis. Facilie camel a de mãaieſtat eciindictes dno ꝛillig ſt tmi ĩpbono⸗
nii diueð. vt hr Geñ. amẽacus traſire q; is di ſuꝑ ſedes „W—1 liqrit do re alios iu ouiſſimi tife
. minne ñ fuit pfectus. yvt foꝛꝗ 4 Auͤdidᷣ aũt his di itribꝰ iſrl. Et ois grel gain do re erunt nouiſſimi:
enene ⁊ tñ fuit ꝑfec ideo Se nũceloꝝ. Au — decitribꝰ iſrl. t pꝛeʒ tüc iudicio alioꝛum
hni habet Geñ. ir.i „reiregnue bant᷑ valde dicetes. ſj vel frẽs aut ſoꝛoꝛes aut pꝛ rioꝛes ⁊ iudicio alioꝛum
Wſ „ . —5 er ntrario vo
mize dr Eccle.ʒi. Bea ſcipuli mirabant v deé: Aſpi müvelt! aut filios aut ſubiecti. econtrario v⸗
Dhinn vir diues q iuentuß Quis ergo poterit ſalueè d bo/ autmrẽʒ aut vj é menñ: cẽtuplũ lütarie paupes ꝗ futu
Ro Whenu⸗⸗ 1 la ⁊c. ſe⸗ .186) eſ illis. Apu RM ter nomẽe meñn: it nouiſſimi. ĩ iudicio fu
Nnunie eſine macula cc. ies t ièſus dixit illis. Apuc aglos ꝓpternomem ſſidebit nouiſſimi. iin ſiẽ dem̃
