Eec locũtꝰẽ ihs:⁊ ſuble tuũ hoibꝰ:quos dediſti mibi de fili· Si eni hec dictio ni⸗

m dinitatẽ.ſed ma = 1 E150 Cen 2 in E ſi addita vni ꝑſone reſpe/
gis oꝛari. q ſic eq̃ uat oculis in celu dixit: mũdò. Thi erat: ⁊ mihi eoͤs odi ctu termini Eenttalis kr⸗
lis deo pr̃i.ſ̃ᷣm hũa/⸗ Pꝛvẽnit hoꝛa clarifica ſti:⁊ ſᷣmonẽ tuũ ſᷣnanerũt. Nuũc cduderet aliã.ſequereĩ ꝙ

nitatez at in qͥ mioꝛ filiũ tudʒ: vt fili? tüů? clarificette. cògnouerũt:qꝛ oĩa q̃ dediſti mi p̃ non cognoſceret ſe. ſz

e nene di Bicuͤt dediſtieipttoĩs carnis biabs te ſunt. Oa vba ꝗ dediſti eret ſeird m pr ab en
uidit Spñs caplini uũt oẽ ꝗð dediſti ei det eis vitaz mihi:dedieis ⁊ ipi accpunt ⁊ abſurdũ diceer.
tres partes. qꝛp xvbs eternd. Hec ẽ aſt vita eterna vt cògnouerũt vere qꝛ a te exiui:? k Ego te clariſicaui. Pic
e peipſo c: oÿcognoſcat te ſol delvey: ⁊ quẽ crediderũt q; tu me miſiſti. Egé ſubait tonczdte ſison.
or eehze x miſti ieſũ xpʒz. Egò te clarifica pꝛo eis rogo: nõ pꝛo mũdo: ſed fithkecteobeclienode
toto fideli pplo. ibi. ui ſuꝑterrã: opꝰↄſũmauiqð de pꝛo his quos dediſti mihi:qꝛ tůi pficarnẽ aſſumẽdo ⁊ ve/
Non ꝓ eis tm.Pꝛi dliſti mihi vt facia.Et nũc clãrifi ſũt. Et meà oĩa tua ſt:⁊ tua mea ritatem fidei inter hoĩes
maineladlatloez. cametu pĩ apud temetip̃ʒ:clari ſüt: clarificat? ſü i eis. Et iam ecdo E Ectlod wber
2remouet quãdã tate qua habuipꝛiuſqᷓ; mud⸗ fie nõ ſum in mũdo:⁊ hi in mundo terra. Et nõ ſolũ eſt exau
dubitatõz. ibi. Pec ret apud te. Manifeſtaui nomẽ ſũt:⁊ egò ad te venio. Pàt᷑ ſccẽ̃ adibilis ppter pᷣdicta.ſed
E vita eterna. 3 ſub etiã qꝛ ad ↄſummatõem

ibi. Ego te clarificaui.Circa pᷣmũ ſcien/ teri ſue incarnatiõis moꝛtez cõnſtanter ſuſtinebat.ideo ſ ubdit̃.
dũ ꝙ xpᷣs non tm̃ oꝛauit ad aliqd impetrãdum.ſʒ ẽt ad danduʒ I ¶ Opus cõſũmaui qð dediſti mihi vt faciã.dicit cõſũmaui.q; iã eius
orãdi nobis exẽplum.⁊ iõ oꝛatio ſua hic deſcribitoptimis circũ paſſio incipiebat.q̃ pacta dixit: ſũmatum eſt:vt hẽtur in fra.io.
ſtantus diſpoſita. reſpectu pᷣcedẽtiũ.cum dicit. Pec locutꝰ eſt m ¶ Et nũc clarifica me tu pr̃ apð temetipʒʒclaritate qua habui pᷣuſqᷓ;
ihs.qꝛ p diſcipuloꝝ ĩſtructõz ↄuertit ſe ad orfonẽ.ad ondendũ mundus fieret apð te.i.illius głie quã hẽo eternalr tecũ ᷣm diuinita
ꝙ ↄplemẽtũ boni opis ca deo regrẽdũ.⁊:reſpectu pñtiũ.cũ dr. tem.fac ꝑticipẽ nãm moꝛtalem quã aſſumpſi ꝑꝑ hoĩum ſalutem.
d Wanifeſtaui nomẽ tuũ.Hic ↄñter oꝛat ꝓ collegio aplłoꝝ.⁊ diuidi
xiè relucʒ ĩ ocuł. In orone ãt mens dʒ ĩ deũ eleuari.qꝛ ʒ Dama tur in duas. qꝛ pᷣ onñdit ꝙ dz p eis depcari.? foꝛmat ſuã oronem deuo
ſcenũ.Oꝛatio ẽ aſcẽſus mẽtis ĩ deũ.⁊ iõ ad h̊ denotadũ ſaluatoꝛ te.ibi.Pater ſancte.Circa pᷣmũ ponit q̃tuoꝛ rõnes ad oñdendum ꝙ
oꝛãdo pñtialr oculos leuauit ad celũ.ʒ? reſpectu ſeq̃ntiũ.ĩminẽ debeat ꝓ aplis depꝛecari.Pꝛima accipit ex ꝑte xpᷣi.qꝛ erat eoꝝ magi
te enĩ tribulatõe dʒ hõ recurrere ad deũ.⁊ iõ xpᷣs ĩ pᷣnſue oroniſ ſter ⁊ipſi eius diſcipuli.Bonus aũt magiſter dʒ celare pꝛo diſcipulis
expꝛimit tp̃s ſue paſſionis ĩminẽtl.d. c ¶ Pfr ve.hoꝛa.ſ.paſſio ſuis ⁊ eos diligere.⁊ B eſt qð dicit. Manifeſtani nomẽ tuum hoibus
nis mee. d ¶ Clarifica filiũ tuũ.In paſſione enĩclarificatꝰeſt quos dediſti mihi de mũdo.qꝛ apli fuerũt ſpãliter ↄiũcti ipſi xpᷣo.
apfe.pᷣ ꝑ ſigna diuinit oñſa q̃ ſunt ſolis obſcuratio.terremotu: Tui erant.ſecũdum eternam pꝛedeſtinationem.
veli tẽpli ſciſſio.⁊ h quibus viſis centurio ꝗ erat gentilis dixit. Et mihi eos de. vocãdo tꝑalr ad fidem ⁊ aplicam dignitatem.
VUere filiꝰdei erat iſte.Secũdo ꝑ paſſiõem fuit clarificat inq; de mũdo. qꝛ ante vocatiõem ſuã apoſtoli erant mundialiter viuẽ
tum ꝑ ipſã meruit coꝛpis gliam ⁊ exaltatiõem.Tertio qꝛ ꝑ H ve tes ſicut ⁊ ceteri hoĩes. Secũda ratio accipit᷑ ex parte apoſtoloꝛũ qui
nit in toti mundi noticiã ꝑ gentiũ credulitatẽ. Sranum enĩ fru fuerunt ſeruiobedientes.⁊ hoc ẽ quod dicit᷑. r ¶ Et ſermonẽ tuuʒ
mẽti moꝛtuũ attulit hũcmultiplicẽ fructũ. Panc igit᷑ triplice,s ſeruauerũt.coꝛde.ſ.⁊ opere. 9 Crüccognoue: ſrq omnia ⁊c̃.abs
clarificatiõem petit h̊ ihs.veruntñ qꝛ glia fili redũdat in gliaz te ſunt.i.ate ꝓcedentia. t¶
pfris.iõ ſubdit. e¶ Ut fi.tu.cla.te.⁊ nõ ſoluʒ redũdat in prez. plenitudine ſciĩe xpᷣi facta ẽ redũdantia in apoſtolis.
ſed in oibus adhperentibꝰxpᷣo ꝑ fidẽ.qꝛ bonũ capit ad membꝛa u¶Et ipſi acceperũt.doctrinam chꝛiſti recipiendo.
deriuat.iõ ſubdit᷑. iẽ de.ei pot.oĩs car.i.oĩs hũane nãe. x ¶ Et cognouerũt vere qꝛa te exiui.hoc enĩ cognoueruntꝑ doctrinas
g¶ Ut oõẽ qð dediſti ei.p adherentiã fidei. h¶ Det eisvitã et. xpi ⁊ ꝑ miracula.verũtũ q; talis cognitio eſt fiddei ideo ſi ubdü. Et cre
ꝛp meritũ xpᷣi bẽmintroitũ ad gliam quã amiſeramus ꝑadã. diderunt qꝛ tu me miſiſti. Tertia vo ratio accipit᷑ ex ꝑte cuſtodie xpᷣi

„ S

i ¶ Heceſt ãt. Pic remouet q̃ᷓndã dubitatiõem.poſſent.n.aliqui cui apoſtoli erãt ſpecialiter cõmiſſi.⁊ hoc eſt quod dicitur.
credere ꝙ iſta vita eterna ꝑ eũ fidelibꝰ danda cõſiſteret ĩ carna y ¶ Ego pꝛo eis rogo nõꝓ mundo. Hoe dicit qʒ efficacia ſue oꝛatõis tã/

libus bonis.ſicut dicũt ſarraceni ꝗ expectãt ĩ alia vita in volu, tũmodo ſe extẽdit ad electos.q;uis eni ſit efficax pꝛo oibus.tamẽma
li ponũt ſibi ipedimẽtum ne ſint ꝑticipes ipſius.ideo ſubditur.
rano machometi.q̃ tũ vita ̃m ph̊ᷣm dicit᷑ vita pecudũ.i.ethi.ꝑꝑ Sed ꝓ eis quos dediſti mihi rogo.quo ad efficaciam.
qð ipſe Auicẽna hoc ↄſiderãs dixit ꝙ ꝓpha quẽ vocãt macho/ a ¶ Quia tui ſunt.ſᷣm eternã pᷣdeſtinatõem. be˖⸗ Et mea oĩa tua ſũt.
metũ ꝓmittit eis talẽ felicitatẽ in pᷣmiũ.quã multi ſapiẽtes nõ qꝛ ppinſeparabileʒ vnionẽ hũanitatis ⁊ dinitatis ĩ xpᷣo fit idiomatũ
attenderũt. Siłr iudei reſurrectiõem futurã expectãt ad vitaz cõicatio attribuendo ea q̃ ſunt hoĩs xpᷣi deo ⁊ ecõuerſo.ſic enĩ demon
carnalẽ.Et iõ felicitatẽ vite future credũt ↄſiſtere ĩ bonoꝝ tꝑa / ſtrato xpᷣo hec ꝓpoſitio ẽ va.iſte hõ creauit ſtellas:ita hec ppõ eſt va.
liũ plenitudine ⁊ pacis trãquillitate. Poc aũt fmouet ſaluataꝛ ðõs moꝛtu'eſt.q ꝓpter vnitatẽſi uppoſiti oĩa que ſunt dei cõicant᷑ hoĩ.
dicẽs. Dec ẽ aũt vita eterna vtcognoſcãt ⁊c. Uita enĩ eterna ſi · c⁊ecõuerſo mõ pᷣdicto. t clarificatꝰ ſum ĩ eis.hoc dicit.qꝛ apli
ue btĩtudo ↄſiſtit eẽntialr in aſpectu claro ipſius dinitatis put gęłiam eiꝰ iam ptim cognoſcebant.⁊ de ꝓpinà plus cognoſcituri erãt
tñ hʒ adiunctã fruitionem qᷓ eſt cõpletiua felicitatis.ex ↄnñti vo. Quarta rõ accipit᷑ ex neceſſitate ĩminẽte apłis:qꝛ chꝛiſtus cito receſ
ↄſiſtit in aſpectu hũanitatis xpᷣi.que eſt inſttm nos introducẽs ſurus erat ab eis.cuiꝰcoꝛpali pñtia erant delectati ⁊ cõfoꝛtati. ⁊ ideo
ad btĩtudinẽ pᷣncipalẽ.btĩtudo ãt hoĩs ↄſiſtit in ↄiunctiõe ad vl pꝓtunc indigebant ſpecialiter deo patri per oꝛationem chꝛiſti recom/
timũ ⁊ optimũ.⁊ ideo non põt ↄſiſtere in cõiunctiõe ad aliqueod mendari.⁊ hoc eſt quod dicitur. d E iam non ſum in mundo.i.
bonũ tpale vel coꝛpale:vt dicunt rudes ſarraceni ⁊ iudei.ſed in ſum in pꝛopinquo receſſurus ab eiss
adeptiõe ipſius pᷣmi ⁊ ſũmi boni ꝑpaptam viſioneʒ ⁊ fruitiõöem. e ¶ Et hi in mundo ſunt.remanẽtes in tribulationibus mundanis.
Cõſiderandũ ẽt ꝙ cũ dicit filiꝰloqᷓns ad pr̃eʒ. Pecè ãt vita eter fᷣ ¶ Et ego ad te venio.quaſi diceret.pꝛopter hoc pꝛo eis oꝛo.
na vt cognoſcãt te ſolũ deum.ꝑ h̊ non hẽtur ꝙ ſolus pr̃ ſit deus g ¶ Pater ſancte ᷣua eos. Poſitis ratiõibus ꝗbus dʒ pꝛo eis oꝛare.hic
⁊filius ſit creatura.vt dicebat Arriꝰ.qꝛ hec dictio excluſiua ſo/ conſequẽter foꝛmat ſuã oꝛationẽ.⁊ dĩditur in duas.qꝛpꝛimo oꝛat eis
lus nõ determinat li te.vt ſit ſenſus.ꝙ ſolus pr̃ ſit deus.ſʒ deter conſeruatiõem a malo.ſecũdo perfectionem in bono.ibi Sanctifica
minat li deũ.⁊ eſt ſenſus ꝙ illa eſt ſola deitas vera q̃ eſt in pfe.? eos. dicit ergo pꝛimo ſic.Pater ſancte ſerua eos in nomine tuo.i.in
ſic ab ea nõ excludit filiꝰ ſed magis includit.qꝛ vna eſt deitas i fide ⁊ confeſſione nominis tui.

uia vba que dediſti mi.dedi eis.qꝛ a

— „

868 r dediſti mihi.p ſpecialẽ amiciciam eos mibi cõiungendo.

Ut ſint vnũ ſicut ⁊ nos.i.vt ſintvniti ꝑcaritatẽ ſicut nos ſumꝰvnũ

ꝑnãm.ita ꝙ li ſiẽ̃ nõ ipoꝛtat eqᷓlitatẽ.ſʒ q̃ndã imitatiõem longin quã
⁊ allegat ↄnñter apłoꝛum neceſſitatẽ reſpectu huius cõſeruationis di/

—

D

uine. dicẽcs. c ¶ Cũ eſſem cũ eis.pᷣſentia coꝛpoꝛali.
g ſeruabã eos ⁊c̃.cuſtodiui.i.firmiter ⁊ ſecure. . .
e ¶ Nemo ex eis ꝑut niſi filius ꝑditiõis.hoc dicit:qꝛ ſua ꝑditio nõ fuit

ex defectu cuſtodie xpᷣi.ſed ex malicia ſua.ſicut diĩ aligꝗs filius moꝛtis

eo ꝙ facit aliquid dignũ
moꝛte. T¶ Ut ſcriptu/
ra ĩpleatur.li vt hic tene/
tur cõſecutiue.qꝛ ꝑ ꝓditi
onem iude ſecuta eſt iple
tio ſcripture q̃ de boc loꝗ
tur.pᷣs.4o.⁊.ioS.vt ſupꝛa
allegatũ eſt.iʒ.ỹ.
g ¶ Nunc ãt ad tevenio.ꝑ
moꝛtem meam.
hb(Et hec loquoꝛ ĩ mũdo.
hoc dixit ꝑꝑ h̊ ꝙ ex dict!
eius aliꝗ poſſent credere
ꝙ nõ hẽret ptãtem cuſto
diendi eos ĩ abñtia ſicut
ĩ pñtia.ideo H̊ rmouet.d.
Et hec loquoꝛ in mundo
ſ.exñis in pñtia coꝛpoꝛa/
li.ac ſi diceret.ſic loquoꝛ
nõ ꝓpter defectũ virtu⸗/
tis.ſed ad oñdendũ veri/
tatẽ humane nãe cõpatiẽ
tis eis.ideo ſubdit᷑
¶ Ut hẽant gau.meum ⸗/
pletũ in ſemetipſis.Gau/
diũ enĩ xpᷣi eſt de vnione
hũanitatis ad dinitateʒ.
qua illa hũanitas hʒ gra/
tie ⁊ glie plenitudinẽ᷑. vt
ſupꝛa dictũ eſt ca.i. Ad G̊
aũt erat intentio xpᷣi oꝛi
tis. vt apli venirẽt ad gliam

ſerua eos ĩ noĩe tuo quòs ðdiſti
mihi: vt ſint vnũ:ſicẽ̃ ⁊ nõs.Cũüůʒ
eſſeʒ cũ eis:egò ſeruabã eos ĩ no
mietuo· Quos ðᷣdiſti mihi:ego
cuſtodiui:⁊ nemoex eiſperijtni
ſi filiꝰ ꝑditõis:ũt ſcriptura iplea
tur. Nũc autẽ ad te venio:⁊ hec
loquᷣoꝛĩ mũdo:uᷣt habet gaudi
um meiũ ipletũi ſemetipᷣis. Ego
dedieis ſermonẽtuũ: ⁊ mũdus

eòs odio habuit:qꝛ nõ ſũt de mũ

do: ſicut ⁊ ego nõ ſuʒ de mũdo.
Nõrògo vt tollas eos ð mido:
iz ut ᷣues eos a malo.De mudo

nõ ſunt:ſicut ⁊ ego nõ ſide mũ

do. Scificà eos in vitate. Ser⸗

mò tuꝰ vᷣitas . Sicũt tn me mi
ſiſtiĩ mũdũ:ita ⁊ ego miſi eos in

mũduʒ. Et ꝓ cis ego ſcifico me
ipᷣʒ:ũᷣt ſint ⁊ ipi ſcificatiĩ vᷣitate.
NMHõ ꝓ cis aſtrogotm̃ ſ̊ ⁊ ꝓ eis
ꝗcredituri ſũt ꝑ verbieoꝝ ime:

4

2 „ . . . 5„
vere fruitiõis.in quaapꝑte viderẽt vnio/

nem iĩ ipſo deitatis ⁊ humanitatis. Alia aũt ratio q̃re apli indigebant

a deo ſpãliter cõſeruaric.q;ꝛ erãt iudeis odioſi ꝓpter doctrinã xpᷣi.⁊

hoc allegat ſaluatoꝛ.d. k ¶ Ego dedi eis ſᷣmonẽ tuũ.cuſtodiẽduz ⁊

pᷣdicandu. l¶ Et mũdus eos odio habuitqꝛ nõ ſunt de mũdo.quã/

tum ad affectiõem.licʒ ſint de mũdo qᷓ;dtum ad coꝛpoꝛalẽ pñtiam.
m ¶ Mon rogo vt tollas eos de mũdo.qꝛ non expedit fideliũ ſaluti do
nec fides ſit publicata ꝑ totũ mundum. nSea vt ᷣues eos a ma
lo ⁊c.dãdo eis cõſtantiã in tribulatiõibꝰ ĩminentibus de ꝓpximo.
o¶ Sanctifica eos. Pic cõſequẽter oꝛat aplis pfectõeʒ in bono.dicẽs.
Sanctifica eos.i.ↄfirma.ſcm̃ enĩ vno mõ ſignificat idẽ qð firmũ.

p ¶ In veritate.ſ. fidei catholice. q ¶ Sermo tuꝰveritasẽ.i.doctri/

na mea quã dedi eis.que ẽt tua eſt.ſicut ſupꝛa dictũ eſt.ca.⁊.Iſta aũt

confirmatio aploꝝ factacẽa

deo pr̃e.quãdo ĩ die pẽtecoſtes miſit eis

ſpũm ſanctũ.Et neceſſitas huiꝰcõfirmatiõis ſubdit᷑.cum dicitur.

icut tu me miſiſti ĩ mun

.ad veritatẽ ſalutis eterne docendũ.

8(Et ego miſi eos ĩ mundũ.ad hanc doctrinã vbiq; pᷣdicandũ.Et no/
tandum ꝙ dicit miſi.i.mittã loquẽdode futuro ꝑ moduʒ pꝛeteritip/

pter certitudinẽ euẽtus futuri.qꝛ apli non ſunt miſſi ad pdicandum
per mũdũ niſi poſt acceptionẽ ſpiritus ſancti.lʒ ante fuiſſent miſſiad

pꝛedicandũ in ciuitatibꝰ iudee iudeis tm̃̊. t¶ Et pꝛo eis ego ſancti
fico meipſuʒ.i.ſacrificiũ in carne offero tibi acceptůũ. v¶ Ut ſint ⁊
ipſi ſanctificati ĩ vitate.ſicut eniʒ vetus teſtamẽtũ per ſanguinis effu
ſionẽ cõfirmatũ ẽ.ſic cõfirmatio noui teſtamẽti facta ẽ per effuſionẽ
ſanguinis chriſti.vt oſtendit apoſtolus ad Peb.. ð
xſion pꝛo eis autem rogo ⁊c̃. Pic conſequẽter ſaluatoꝛ oꝛat ꝓ toto
fideli populo.⁊ diuidit᷑ in duas.qꝛ pꝛio oꝛat ꝓ eis ↄſecutionẽ gratie.
⁊ ſecũdo gloꝛie.ibi.Pater quos dediſti mihi.Dicit ergo pꝛĩo ſic:Nõ

pꝛo eis aũt rogo tm̃ ⁊c.vt oẽs vnũ ſint.in vnitate caritatis.ĩ qua vnio

ne cõſiſtit perfectio chriſtiane religionis.qꝛ per H̊ mẽbꝛa eccleſie cõ
iungunt᷑ adinuicẽ ⁊ capiti homini xpᷣo.⁊ vlteriꝰipſi deo.qꝛ ꝗ adheret

deo vn ſpiritꝰc.vt dicit᷑. pꝛima ad Coꝛ.õ.⁊ ſic percõſequens pꝛimuʒ
pꝛincipiũ qð ẽ deus cõiungit᷑ hominigꝗ ẽ quodãmodo ois creatura.
y¶ Sicut tu pater ⁊c̃.vnũ ſint.Nõ ẽ ibi vnitas equalitatis.ſʒ cuiuſdã
imitatõis.qꝛ chriſti hoĩs ⁊ dei ẽ vnitas perſonalis.alioꝝ aũt hoĩum

a deoẽ tm̃ vnitas caritatis.

34 Ut credat mũd qꝛ tu me miſiſti.

hoc addit.qꝛ ex magna caritate ⁊ vnitate qᷓ fuit in pᷣmitiua eccleſia
multi cõuerſi ſunt ad veritateʒ fidei.vt habeĩ Actl.z.⁊.ꝗ.Et qꝛ per

pꝛedicta poſſet aliqs credere ꝙ filiꝰ nõ eſſetcã pfectionis apo
ſtoloꝝ ſicut ⁊ pater.iõ hoc remouet. a ¶ Et ego claritatẽ quã
dediſti mihbi dedi eis.quia poteſtas miraculoꝝ ꝑ quã declarata
ẽ diuinitas xpᷣi data ẽ apoſtolis a xpᷣo.vt patet Luce.io.? Ma⸗
thei.io.tñ aliter dedit eis hanc poteſtatem qᷓ;ipſe habuit.quia
xpᷣus virtute ꝓpꝛia miracula fecit.Apoſtoli aũtnõ ꝓpria virtu
te.ſed virtute chꝛiſti miracula faciebãt. ppter qð in miraculis
faciẽdis nomẽ chꝛiſti inuocabãt. b¶ Ut ſint vnũ ſicut ⁊ nos
vnũ ſumꝰ.i.vt ſint
vtoẽs vnũ ſint: ſicut tu p ime: in va vnitate ccclie
⁊ egoĩte:vt ⁊ ipiin nobis vnuʒ c¶ Ego i eis ⁊c vnũ
ſint: vt credat mũdus:qꝛ tu me pvnioneʒ hũani⸗/
miſiſti. Et egò claritateʒ quã de tatis xpii ad deü ſcã

jſti mili⸗doi eig: ur ſi . E vnio totiꝰ creatu/
diſti mihi:dedi eis:ut ſintvnũ:ſi re vt dictumẽ.·

cut ⁊ nòs vnũ ſumꝰ. Egò in eis d¶ Et cognoſcat mů

⁊ tu ĩ me:vt ſintoſũmati i vnũ: dus q; iu me miſi/
1 cognoſe caât mũdꝰ:qꝛ tu me mi / ſti ꝛ dilexiſti eos ſiẽ

t. 2dI . . 72 me dilexiſti. p oꝑa
ſiſti: ⁊ dilexiſti eos ſicut ⁊ me di eniz miraculon ab

„A C 2 1? ⸗
lexiſti. Hater quos ðᷣdiſti mibi eis facta adduct ẽ
volo vt ůbi ſuʒ ego ⁊ illi ſinrme mundad ſͤet ni
ſ. Zr vi ari am: tatẽé. ⁊ coguit dinita
cl ut videant 4 laritat neam? xpᷣi ⁊ familiarita/
quã dediſti mihi:qꝛ dilexiſti me teſtue amicitiã dei
„ „ — KK
ante ↄſtitutioneʒ mũdi. Pater ad apioſꝗb'aderat
iuſte mũdꝰte ñ coguit. Ego äſt dina virt; i opibus
te cogui: ⁊ hicõguerũt qꝛ tu me rlſen oꝛat
miſiſti. Et notü feci eiſnom̃ tuũ. fioli pplo pfectõez
⁊ notũ faciã:ũᷣt dilectõq̃ dilexiſti gloꝛie.d. Pr qs de⸗
me:iipis ſit: ⁊ egoi is egii. diſti mit Boi ſi
egreſſusẽ ců diſcipulis g ¶ Ut vbiego ſuz
ſuis trꝗs toꝛꝛẽtẽ cedrõ: il.ſint me.i.iĩ eterna
, btitudine.i q̃ i erat
xps ꝗctualr q;tůacd
animam que ẽncipalioꝛ parshominis. H¶ Ut videant cla
ri.me.quã de.mi.i.dinitatẽ meã.velaliter:claritate coꝛpis mei
glificãdi.qꝛvtrãq; claritatẽ hʒ filiꝰa pr̃e.vnã et᷑nalr.aliq ex tꝑe.
i uia di.me añ cõ.mũ.hoc pʒ qᷓtũ ad xpᷣideitatẽ.ſili q;tuʒ ad
huanitatẽ inquãtũ õs pr eternalłr pᷣdeſtinauit ipᷣm ad hãac gliaʒ
⁊ exaltatiõʒ.Et ↄnter oñdit ſaluatoꝛ ꝙ ſua oro ſit exaudibil.d.
k (r᷑ iuſte mũdus te ñ cognouit. Licʒ eni phi deü cognouerũt
q;tũ ad eẽntie vnitatẽ.nõ tñ q;tũ ad ꝑſonalẽ diſtinctiõem.⁊ iõ
nõ cognouerũt ppꝛie loq̃ndo deũ pr̃em. Siltr iudei licʒ de ̊ ha
buerĩt aliquã cognitiõem ꝑ ſcripturas pphaꝝ loqntes de diſti⸗
ctione ꝑſonaꝝ ĩ dĩnis.illa tñ fuit ĩ eis obſcurata ex iuidia ⁊odio
ad xpᷣm.vt.s.dcm̃ ẽ.⁊ iõ nõ cognouerũt deũ pr̃eʒ niſi large loq̃n
do de pr̃nitate.inq;tũ pr ẽ oĩum creatiõe. ¶ Ego at te cogno
ui.qꝛ inqᷓ;tũ ðs cognouit pr̃em noticia ↄpᷣhẽſiõis.⁊ inq;tum hõ
pleni cognoſcit qᷓ; aligs aãgel?q;tũcũq; btũõs. im ¶ Et hico. qꝛ
tu me mi.qꝛ apłiꝑ ꝑ doctrinã ⁊ miracula xpᷣi hũerũt noticiaʒ ꝙ
ipſe eẽt miſſus ꝓ ſalute mũdi. n ¶ Et no.fe.eis no.tuũ.i.nom
prnitat ꝓpᷣe dcẽ ĩidĩniſ.⁊ ꝑ ↄns totiꝰtrinitatl.qꝛ cognitavna ꝑſo
na ⁊ alie cognoſcunt᷑. Iſtud enĩ nom̃ ſcĩſſimetrinitatis qð erat
alus ignotũ.vt pᷣdcm̃ ẽ.ꝑ doctrinã xpᷣi fuit apłis reuelatum.
o ¶Et notũ faciã.qꝛ poſt reſurrectiõem xpᷣi qũ apuit aplłis ſenſů
vt ſcripturas intelligerẽt. ⁊ poſt miſſionè ſpus ſci apli pleniꝰco/
gnouerũt myſteriũ trinitatis. p¶ Ut dilectio q̃ dilexiſti me
ĩ ipſis ſit.i.ſpũs ſanctus qui ẽ amoꝛ patris ⁊ fllu. ..
qEt egoĩ ipſis.qꝛ p graz ſpũs ſci facti ſũt tẽplũ ⁊ hĩtaculuz xpi.
¶ In capi.iꝰ.vbi dr in poſtilla Siłr ẽt iudei reſurrectionem fu
turam expectãt ⁊c̃. ADDITIO.
1 Iczʒ.n.iudei moderni młtas errõeas opiones heantcir
ca futunã vitã:ſilr circa ſtarũ reſurrectõis:antigꝗ tñ eox
⁊ auctẽtici ñ credũt felicitatẽ vite futur ↄſiſtere ĩ bonoꝝ tpaliuũ
plẽéitudiĩe. vt.S. declaratũ ẽ ĩadditõe ſupꝑ Lu.iꝗ.c(Ca.¶VIII.
r. Ec cum dixiſſet ieſus. Hic incipit euãgeliſta deſcribere
xpᷣi paſſionẽ ⁊ moꝛtẽ.ipſa ãt fuit ꝑ iudeos ichoata⁊ . geẽ
tiles ↄſummata ᷣm ꝙ xpᷣs pdixerat Math.zo. Filius
det᷑ pᷣncipibus ſacerdotum ⁊ ſcribis ⁊ ↄdẽnabunt eum
noꝛte. tradẽt eũ gentibꝰad illudendum a flagellandum ⁊ crii
cifigendum.Et iõ euangeliſta pꝛimo Renaitma chꝛiſtus a iu
deis ſit paſſus.ſecũdo ꝗd a gentibus.ſe.ca.ibi.Cũc ergo appꝛe

,

— — — —
S = =ẽt =

=,S,añ
— S

2
=–n —
— S —— =

—
— =

—
=

=
S —

=
—
SSS.

=—

E =

☛6t+
S=
S=

— e — E= — —
☛ =

E
— 5*

S
—

—
==è5

=

ertfeſcnn
niitn ſe

=

Ser
SS

=
—
=
S.
E
—
=

=
=
=
=
- =
=
☛Sgm
—
— —
—
—

☛
= S=
—☛☛nm P.½ =—
— E
=—
— —
=
— = S=ẽ
=. =
=

SS. —
—
— —
=
= *—
=—
= —,

= =

= =
=gEZ
=☛
=
—
=
—

— S —
=S= =£
Se

= =
S

S
— S

E
— S=
—
E
—
—

==

ttiſen⸗
hhlemnin

Aapendi

=☛=
—

= —
S=Se

ercbigz

—

— = £
—
= —

itrefno⸗
ſiſehitan
eſtepiuarbe
Ctoiagir.
Clladet
latödi e
finſennin
küenppiuc
iſtſchen
ſhenms Geri
V —
bgekedenrmis
Nus Gs

=

177

=
—-

= =
—
☛

—

= —

—.
S=
=
= =
SE

4

=

=ͤp
- =
S=

=☛
=

SS

S 2
ES
— —

N

=

nitſig
iſinranen
füftenagtſn
fentpreio
itgtsfon
gitezetſns⸗

— =

SS
E
=
=
=

=
=

=ꝛ

=
S=.

-

*

=☛

B
S-
S=

Mokeraraben

nſirceci

ſhoreratae
entdeclane
tatspe
leſgoſtern
gfogntöe
Pdeclar⸗
ſnmfio
Ppterhh
fltpſtnotic

S=
=
=
=☛

S.
S ☛n —
=
SS

=
E=☛£

4

=
=r☛rrn eA -

SE

—
= eↄ
SSS
=–

1

See

—
= =
Se
=
=ê=
.

1

S=

=☛
S=
—

= =
==
S=e=
—

=
=5
—

* Wann
m⸗ ſiainte
edi Mengi

Nig

m. Mrn

——
— —,
—2

dnztrigr
mnuls

e eint

ſget

1

— —
=

—
EEE
—

5

= =

I. inber

—

nls ſn

ſeif
mins. CCnt
Niitercnita
tinthitttiit⸗
Aetnuitint
mepiucfſicht
Lizenidbicdcen
gomidifmnin
mn Gihutien
nn Phin illiß
t0henneiid
crit deigieſil /
möe. (Epir

ien phiſisnn
iagbtus.

rßibüniun,

bᷣIn quẽ introiuit

23* q2 ꝓditoꝛi cognitꝰ?. d

q¶ Ut ipleret᷑ mo quẽ dixit.c.pce.

Joannes

hendit.Pꝛima in tres.qꝛ pᷣ deſcribit euàgeliſta q̃liter x-pᷣsa mi/
niſtris iudeoꝝ fuit capt.⁊? qualiter a miſtris fuitpontificibus
traditꝰ.ibi.Cohoꝛs quoq;.ʒ? qᷓliter a pontificibꝰcoꝛã pilato ẽ ac
cuſatꝰ.ibi.Adducũt g. Circa pᷣmũ euãgeliſta tria deſcribit.pᷣ ꝓ⸗

ditiõis locũ.⁊? ꝓditoꝛis apparatũ.ibi. Judas ergo.ʒꝰ aĩium xpi

ad ſuſtinẽdũ pparatũ.ibi. Jeſus itaq; ſciẽs.Circa pᷣmũ ſcienduzʒ
qꝙxps iuit ad locũ ex ciuitatẽad quem ſciebat vẽturũ ꝓditoꝛẽ.
vt oñderet ſe volũtarie ſubire moꝛtẽ.⁊ hoc eſt quod dicit᷑ hic.
Pec cũ dixiſſet ⁊c̃.

ens orenn eioe vbi eraͤt hoꝛto i quẽz itroiuit iße
rentis iter cinitatez ⁊ diſcipulieiꝰ. Sciẽbat aut ⁊ in
hierlmn ⁊ montẽ ol das q tradebat eũ locũ:qꝛ frequẽ
ueti curres p vallẽ ter ieſus cõuenerat illuc cũ diſci⸗
eroiebat le Pulis ſuis. Juda g co accepiſſz
toꝛꝛens cedrõ.eo cohoꝛtẽ: ⁊ à põtificibꝰ ⁊ phariſe

is miſtros:vẽit illuc cũ laternis
⁊ facibꝰ ⁊ armis.Jeſus itaq; ſci

ĩ ripa illiꝰflumis ſiũ
illiꝰtöꝛẽtl naſcebãt

maletear nu EEs oĩa q; vetura erqt ſup eñ ꝓceſ-
eoq ad mõz toꝛet ſit ⁊ dixit eis. Quẽ q̃ritis: Rñde
qnzʒ bbataqs: qnds rũt ei. Jeſuʒ naʒarenũ. Dicit eis
ho H ieſus. Ego ſũ. Stabat autẽ ⁊ in
clanſuts aueniẽs ad das ꝗq tradebat eũ cũ ipſis. At
capiẽdũ illosg exint dirxit eis:ego ſũ:abierũt retroꝛſũ
intra iouum. ceciderũt iterrâ. Itén giterro

gauit eos. Quẽ q̃rit: Illiãaſt di/

ipſe ⁊ di. ei. offeres xerũt. Jeſuʒ naʒarenũ. Rñdit ie

ſe captõi. c¶ Sci

ebat autẽ ⁊ iudas ꝗ ſus. Dixi voͤbis:qꝛ ego ſuʒ. Si
Eeveren iorns mMẽqrit ſinite hos abire. At iple
doaciad captendů let ſmo quẽ dixit: q; quos dedi
xpᷣm ex tribus.pᷣq: ſtimihi nõ ꝑdidi ex eis quenq.
erat aciuitate rmo Simõ ergò petrꝰhñs gladiũ edu
tus ⁊ ipi q̃ᷓrebãt euz

cape ſine ſtrepitu turbaꝝ.vt hẽtur Math.i.⁊? qꝛ erat clauſu⸗

ti? autẽtica.⁊ iõ dr̃. e¶ Cũ accepiſſʒ cohoꝛtè.ſ.militũ a pᷣſide
aſſignatã.vt ſic multitudo ppli ſi ſupueniret nõ auderʒ ipedire
eius ꝓditiõem ꝑp iuſticie publice timoꝛẽ. ¶ Et a pontifici/
bus ⁊ pha.mi.vt ſic hẽret fulcimentũ ab vtraq; curia.ſ.pontifi
cis ⁊ ixeratoꝛis.Secũdo muniuit ſe iudas de lumie g noctis te/⸗
nebꝛas.qð notat᷑ cũ dicit. Uenit illuc cũ lãternis ⁊ facibꝰ.Ter/
tio muniuit ſe de armis.ſi vellẽt eiꝰ ꝓditõi ſiſtere.ideo ſubdit᷑.
Etarmis. g ¶ Ihus itaq;. Picoñndit᷑ pmptitudo xpᷣi ad patiẽ
duũ.⁊ H dupliciter.pᷣ q; xpᷣ ſe non occultauit.⁊? qꝛ defenſionem

2

ꝓhibuit.ibi. Simon g. In pᷣma igit᷑ ꝑte dt ſic.Jeſus itaq; ſciens

oiaq̃ ventura erãt ſuꝑ eũ pꝛoceſſit ⁊ dixit eis.

h¶ Quẽqritis.Ex quo manifeſte pʒ ꝙ ſua volũtate captꝰẽ:qꝛ cũ

ſciret oia futura.vt ſupꝛa declaratũ fuit.i.c.nõ ſe occultauit.ſed

magis qrentibꝰ eũ obuiã iuit. i¶ ¶ Rñderunt ei ihm ⁊c. Uir/

tute enĩ dĩnitatis fcm̃ eſt ꝙ veniẽtes ad capiẽdũ eum.pᷣ non co/
gnoſcerẽt eũ ẽt ſuus diſcipulus ꝗ venerat ad tradendũ eũ.vnde
ſubdit᷑. k ¶ Stabat ãt ⁊ iudas ꝗ tradebat eũ cuʒ ipſis.vt ꝑ Hgᷣ
ſecũdo oñderet ꝙ devolũtate ſua caperet᷑:qꝛ exquo eis erat in/
cognitꝰ poterat ab eis recedere.⁊ nõ ſolũ patuit hoc ꝑ pᷣdicta.ſʒ
etiã manifeſtiꝰ ꝑ h̊ qð ſubdit᷑. ¶ ¶ Ut g dixit eis ego ſum abie
runt retroꝛſũ ⁊ ceciderũt in terrã.Si enĩ vno vbo oẽs pꝓſtrauit.
de facili poterat ab eis euadere.Oia enĩ iſta facta ſũt ex dina oꝛ

dinatiõe.vt declararet᷑ virtꝰ dĩnitatis eiꝰ ꝑ pꝛedicta.ſicut fragi

litaꝗs hũanitatis ꝑ captionẽ eius ſequẽtem ⁊ paſſionem.

m Iterũ ergo iterrogauit eos.quẽ qritis.̊ fuit facto ĩteruallo

a pᷣma interrogatiõe.qꝛ q;diu iacuerũt ꝓſtrati nõ mouit ſe de lo
co:vt magis declararet᷑ ſua volũtaria captio. n ¶ Illi aũt di/
xerunt:ihm na.Non eni cognoſcere poterãt eũ nec caꝑe donec
ipſe vellet.ꝓpter h̊ ſubdi᷑. o ¶ Dixi vob qꝛ ego ſum. ⁊ tunc
hüerunt ipſi noticiã:⁊ capiẽdi eum licentia m. ꝓpter qð ſubdit

p Si ergo me qritis ſinite hos abire.q.d.ſic do vobis ptãtẽ me

. r¶ Quia às de.mi.nõ pdi
iex eis quẽq;. Iſtud enĩ verbũ dixerat ihs nõ tm̃ de ſalute ſpũ/
ali ſuoꝝ diſcipuloꝝ.ſʒ etiã de ſalute coꝛpoꝛali eoꝝ.qð pʒ ex h̊ ꝙ

capiẽdi.vt tũ meis diſcipulis nõ rri a d mali.

ide excepit iudã ꝗ ꝑditus eſt ⁊ ſpũaliter ⁊ coꝛꝑalr:qꝛ de deſꝑati

qꝛ ꝓditoꝛie d (Hudas g. Pic deſcribit pditoꝛis
oApparatꝰ.qꝛ iudas de tribꝰ ſe muniuit.pᷣ de magna ſocietate foꝛ

Amicriindeonſiefarrinaet d
0

¶ Et adduxerũt eũ ad an.pᷣmũ.i.p.cui cã ſubdit. g

one ſe ſuſpèdit:⁊ iõeuãgeliſta applicãs vbum pᷣdictũ ad ꝑditiõeʒ coꝛ⸗
poꝛalem nõ diſcedit ab intentiòe lĩrĩe. ſ¶ Simon g. Pic ondit᷑ pm/
pꝑtitudo xpᷣi ad patiẽdũ ex q̊ ꝙ defenſionez phibuit:a hoc ẽ qð dicit᷑.
Simon gpetrꝰ hẽens gladiũ eduxit eũ.Dicũt aliꝗ ꝙ diſcipuli emerãt
gladios de pcepto dñi.ᷣm ꝙ hẽtur Luc.⁊⁊z.vbi dr ſic.Etꝗ nõ hʒ ven
dat tunicã ſuã ⁊ emat gladiũ.ſed nõẽ veriſile:qꝛ ibidẽ dr ꝙ aplłi ſtati
rũderunt ecce duo gladu h.⁊ xp̃ᷣs dixit.Sufficit.ex pʒ ꝙ ante illos
gladios hẽbant.Dicendũ igit ꝙ apli fuerũt piſcatoꝛes.in piſcatõe ãt
oz aliqñ retia cũ paxillis
affigere ⁊ cũ ꝑticis naui/
culas dirigere.⁊ iõ in tali
bus ⁊ ↄſilibꝰvſus magno
rum cultelloꝝ ẽ neceſſa/
rius.⁊ ꝓbabile eſt ꝙ alig
ð ap lis illoſ cultellos ſibi
retinuerãt ad ſcidẽdũ ci/
baria.vñ etiã cũ illis car
nes agni paſcalis ↄſcide/
rant. Petrus aũt vnũ ex
illis retinuerat apõ ſe.qꝛ
erat magis ꝓmptad de/
fenſiõez ſui magr̃i qᷓ; alj.
t ¶ Et ꝑcuſſit ponti.ſeruũ.
ꝗq magis ð ppe ſe ingere
bat ad xpᷣm capiendu.
u¶ Et abſcidit auriculam
eiꝰ dextrã.Credidit enizʒ
euz magis ledere.ſʒ dina
oꝛdinatiõe ictꝰdecliauit.
rat ãt nomẽ ᷣuo mal
chus.B addit euãgeliſta
ad oñdendũ certitudinẽ
rei grſte expꝛinedope
noĩa. yDicit gieſus
pe.mit.gla.tu.in va.q.d.
noli vtiad defenſionem
meã.⁊ ſubdit᷑ cauſa.
l 3 (Calicez quẽ de. mi. pa.
nõ vis vt bibã illũ:q.d.paſſionẽ quã oꝛdinauit pater celeſtis ad ſalu/
tẽ humani generis debeo patiẽter tolergrxe.⁊iõ nõ eſt locus defenſio
nis ⁊ reſiſtentie.ſʒ magl patientie. aoboꝛs quoq;. Hic oñditur
q̃liter xpᷣs aminiſtris ↄpꝛehẽſus pontificibꝰ pñtat᷑.Et diuidit᷑ ĩ duas.
qꝛ p deſcribit᷑ ipſius pñtatio ãne.⁊?cayphe.ibi.Et miſit eũ ãnas.pᷣma
in duas.qꝛ pᷣ ponit᷑ xpᷣi pñtatio.2? eiꝰ examinatio.ibi.Pontifex g. Pꝛi
ma adhuc in duas.qꝛ p deſcribit᷑ pdicta pñtatio.⁊? incidenter poni /
tur pᷣma petri negatio.ibi.Sequebat᷑ aũt.dDicit᷑ igit᷑ pᷣmo ſic.Cohoꝛs
quoq;.ſ.militum. b (Et tribunꝰ.ꝗ eis perat.⁊illi erãt gentiles.
EEpꝛebed erũt ie.ex qͥ patʒ
ſtinatio eoꝝ.qꝛ nõ fuerũt auerſi a ſuo maloviſis pᷣdictis ſignis.ſed
magis attribuebãt artibꝰmagicl. e ( Et li.eũ.q̃ſi moꝛte dignũ.l/

xit eſ: ⁊ ꝑcüſſit põtificis ſeruuʒ:
T abſcidit auriculã eiꝰ dextram.
Eratqt nomẽ ſeruo malchꝰ.Di
cit ieſus petrò. Mitte gladiuz
tuũi vagind. Càlicẽquẽ ðᷣdit mi
hi pꝛ? nõ vis vt bibqꝗ illũ: Cohoꝛs
aut et tribunꝰ miſtri iudeòꝝ cõ
phẽderũt ieſũʒ: ⁊ ligàuerũt euʒ:
⁊ adduxerũt eũ ad and pꝛimum.
Erat iʒ ſocer cayphe:q erat põ
tifexãni illiꝰ. Erat aũt cayphas
qoↄſiliij dederat iudeis:qꝛ expe/
dit vnũ hoĩem moꝛi pꝛo poplo.
Seqᷣbat᷑ aſt ieſuʒ ſimõ petrꝰ:et
aliꝰ diſcipulus. Diſcipuůͦlus autẽ
ille erat notꝰ põtifici: ⁊ intròiuit
cũ ieſu in atriũ põtificis. Retrꝰ
qut ſtabat ad oſtiuʒ foꝛis.Exiuit
O diſcipulus ꝗ erat notꝰ põtifici:
⁊ dixit oſtiarie:⁊ itroduxit petꝝ
Dirit ̊ petro ancilla oſtiaria:nũ
gd ⁊ tuex diſcipulis es hominis

—

li enĩ qui reputabant᷑ moꝛte digni iudicibꝰpñtabant ligati.
Erat eniz ſo⸗
cer cayphe.⁊ qꝛ eũdo ad domũ cayphe hẽbant trãſire an domũ iſtius
anne.iõ introierũt domũ eiꝰ ꝓpter eiꝰ reuerentiã.Alia aũt rõ fuit.qꝛ
pontificatꝰ tunc ſingulis ãnis vendebat᷑.⁊ iſti duo.ſ.annas ⁊ cayphas
q̃ſi alternatim erãt pontifices.ꝑꝑ qð q̃ſi pontifex hẽbatur.qꝛ anno pᷣ/
cedenti fuerat.Tertia rõ eſt vt xpᷣs coꝛã iudicibꝰpluribꝰcondẽnatus
videret magis dignꝰmoꝛte. h¶ Qui erat pontifex anni ⁊c. Iſta ſũt
expoſita ſupꝛa.ii.ca. i¶ Sequebat᷑ aũt.hic ĩterponit᷑ pᷣma negatio

petri. cũ dicit᷑. Sequebat᷑ aũt ieſum ſimon petrꝰ ⁊ alius diſcipulus.ſ.

ioãnes.lz enim iſti ſicut ⁊ alu pᷣmo fugiſſent.tũ poſtea ſecuti ſunt idm
qꝛ feruentioꝛes erãt alijs. iſcipulus ãt ille erat notus pontifi
ci. Dicũt aliꝗ ꝙ ioanes erat perit in lege.⁊ ꝓpter hoc hẽbat noticiaʒ
cum pontifice.ſed hoc nõ eſt veriſile:qꝛ piſcatoꝛ erat ⁊ de naui a chꝛi/
ſto vocatus fuerat.vt hẽétur Math.4.vnde dicit Hiero.in epiſtola
ſua ad Paulinum. Joannes ruſticus piſcatoꝛ indoctus ⁊c. Et ideo
alia fuit cauſa ſue noticie cum pontifice.quia foꝛte miſſus a patre ſuo
pluries poꝛtauerat piſces ad domũ pontificis:vel foꝛte quia aliquis
de cognatione eius ibidem ſeruiebat:vel aliqua alia cauſa quam ali/
qui aſſignant.quia deſcenderat de dauid:⁊ ſacerdotes habebãt iſtas
genealogias. I (St introiuit cum ieſu in atrium pontificis. pꝛo/
pter noticiã pꝛedictam permiſſus ẽ intrare. .
m ¶ Petrus autem ſtabat ad oſtiuz foꝛis.tanq; incognitus.tamẽ pꝛo/
pter ioannem permiſſus eſt intrare.
n Dixit ergo petro ancilla oſtiaria. nunquid ⁊ tu ex diſcipulis es ho/
minis iſtius:quaſi diceret.videtur ꝙ ſic vidit eniz eum timide itran
tem.a ſic habuit de eo ſuſpitionem.

a ¶ Dicit ille nõ ſuʒ. Ex quo pʒ fragilitas petri.qꝛ ita cito negauit. ad

vocem vniꝰ mulieris que nõ loquebat᷑ acriter.Nõ enĩ dicebat: es tu
de familia huius ꝓditoꝛis:vel aligꝗd hò.ſed hoĩs iſtius.q̃ſi compaſſi/
ue loquẽdo. bStabat aũt ᷣui ⁊ miniſtri ad pꝛunas qꝛ frig' erat.
ſicut ſolet eẽ in martio poſt mediã noctẽ.Et calefaciebant ſe cẽ7.
c ¶ Pontifex g. Pic ponit᷑ xpi examĩatio.Et dĩdit ĩtres.qꝛ p ponit᷑ di/
cta examĩatio.⁊ꝰxpi rñſio.ibi. Rñdit ei ihs.ʒvrñſiõis repꝛobatio.ibi.
Pecãt cũ dixiſſet.Circa pᷣꝰſciẽdũ ꝙ xpᷣs reputabat᷑a iudeis ſeductoꝛ
ponavoctofalſe voclti “
ne. iõ examiat fuit öytro iſio⸗ Picit illg. Mê ſſj. Sta
c. rB6 qo df. Pontifexg iſti⸗ Dicit illẽ. Nõ ſũ Stabant
iterrogauit im. dr aute auſt ſerui ⁊ miſtri ad pꝛunas:qꝛ
annas pontifex.nõ q; eẽt frigꝰ erat ⁊ calefaciebãt ſe. Erat
eri de, fuerat:⸗a⸗ aũt cũ eis ⁊ petrꝰſtas ⁊ calefaci
ſocer erat põtificis.vt di/ —„*W 2☛ rete e
ciu eſt. Keigregi ensſe. ldſſer d ten dgauii
lis ſuis. vt viderz ſi poſſet ſuʒ de diſcipuͤli uis 7 de doctri
euũ dep̃bendere ꝙ fui ſſtt na eiꝰ. Rũdit ei ièſus. Egò pala
abeo ſeducti. locut ſuʒ mũdo.Ego ſẽꝑ docui
e ¶ Et de doctrina eiꝰ. ad i ſynagoga ⁊ i tẽplo quo oẽs iu
videndũ ſi poſſet ibi iue/ vnagoga ? iteplo gq
nire falſitatẽ vel calůniẽ dei ↄueniũt: ⁊ ĩ occulto locutus
. eern 5 legem. ſum nihil. Quid me iterrogas:
Ruqdit ei ie. Hic ponit᷑ jandierſ 0
bi rñſio.De diſcipłis au Introga eos qaudierũt 9 loc n
tẽ ſuis nipil poterat ptůũc tſim ipis: ecce hi ſciũt q dixerim
boni rũdere.qꝛ pncipali / ego. Hẽc aũt cũ dixiſſet: vn? aſſi⸗
oꝛem ltertos ſtati andie ſtẽs miniſtroꝛũ dedit alapã ieſu
rat ipʒ in ſua pñtia negag dicg Sie rñdẽ ſpõtifici. Rñdi
ſe ſedde doctrina ſua · dices. Dic rñdeſpõtifici.Rũdit

ditondens ꝙnõ eratma eiièſus. Si mãale locut? ſü teſti⸗

la vel ſuſpecta.ſʒ ſana.qð
declarat ex duobus. p ex = Ièò
loco.cum dr̃ĩ. g ¶ Ego pa.lo.ſum mundo ⁊c̃.doctrina aũt ſuſpecta.
iangulis ⁊ lateribꝰ docet᷑ nõ in loco publico ⁊ ſacro.⁊: ex auditoꝝ te
ſtimonio.d. h¶ Interroga eos ꝗ au.⁊c.q.d.patus ſum teſtimoniũ

eoꝝ ſubire.qð eſt tibi gee credibile q́; meũ dem̃.qᷓ;uis ſᷣm veritatẽ
2

deberet eſſe Zriũ. i ¶ Bec aũt cũ dixiſſet. Pic ponit huius rñſioni⸗
repꝛobatio ⁊ hoc dupliciter.pᷣmo ꝑ fcm̃.cũ dicit.Unus aſſiſtens mini
ſtroꝛũ dedit alapã ieſu.⁊?ꝰ ꝑ verbum.cum ſubditur.
k ¶ Sic rñdes pontifici. Jile eni miniſter ſceleris accepit rñſionẽ ihu
q́ſi notaſſet pontificẽ de ſtulta interrogatiöe. I ¶ Rñndit ei ihs.hu
militer veritatẽ ondendo. mSi male locut ſuz te. phi. de ma.i.
potes pꝑhibere.⁊ nõ me iniuſte ꝑcutere.Sed vr ꝙ h xpᷣs fecit ; doctri
nam ſuã.qꝛ Mathᷣ.ꝭ.dicit.Si ꝗs ꝑcuſſerit te inmaxillam dextrã:pᷣbe
ei ⁊ alterã. Ipſe aũt hoc nõ fecit:ſed magis ꝑcutiẽtem ſe coꝛꝛexit. Di/
cendũ ꝙ illud xpᷣi pᷣceptũ ⁊ plura alia q̃ ibi ponunt᷑ nõ danĩ abſolute.
ſ̃m ꝙ dicit Aug.ſed magis ᷣm pᷣparatiõem animi.qꝛ hõ dʒ hẽre aĩuʒ
ſemꝑ pᷣparatũ ad hoc faciẽdũ.vbi videtur hoc expedire ad honoꝛem
dei ⁊ vtilitatẽ eccłie.als aũt non.ĩmo aliqñ expeditiniuriãtibꝰrñde⸗/
re ad ipſoꝝ ⁊ alioꝝ inſtructiõem.ſic fecit hic xpᷣs.⁊ aliqñ etiã facto re

ſiſtere ne det᷑ occaſio malis male agẽdi. nEt miſit. Picoñditur

q̃liter xpᷣs pñ̃tatus ẽcayphe.Et diĩdit᷑ in duas.qꝛ pᷣ deſcribit dicta pꝛe
ſentatio.⁊* ſubdit᷑ z 3 petri negatio.ibi. Erat aũt. In pᷣma igit ꝑte
dr ſic.Et miſit eũ annas ligatũ.q̃ſi moꝛte dignũ ⁊ iam coꝛ eo cõdem
natũ. o ¶d cayphã pon.tum qꝛad ipᷣm pꝑtinebat pᷣncipaliter xp̃i
examiĩatio.tũ vt videret᷑ xpᷣs mag moꝛte dignꝰꝗ fuiſſʒ coꝛã iudicibꝰ
pluribꝰcõdemnat*. Sciendũ tñ ꝙ iohes hic tacet q̃liter cayphas eũ

examĩauit.⁊ q̃liter cayphas veſtimẽta ſua ſcidit.⁊ qliter xpᷣs in domo

ei illuſus fuit.qꝛ ali euãgeliſte hoc ſufficiẽter expꝛeſſerant.
pErat aũt.PHic reuertit᷑ euangeliſta ad narrandũ denegatõe petri.

⁊igdeo q̃ſi eadẽ vbaq dixerati fine pᷣme negatiõis reaſſumit.d. Erat
duit ſimon petrſtans ⁊ calefaciẽs ſe.Ille enĩ ꝗ narrat hiſtoꝛiã aliqᷓ; qñ
ooccurrũt aliqᷓ incidẽtia narrãda.interrũpit pᷣncipale ad illud incidẽs

randũ q̊ facto reuertit᷑ ad ppoſitũ.⁊ ſic facit ̊ ioh;es.vt dictum ẽ.

n
q(Dixerunt gei.miniſtriad ignẽſtantes. r ¶ Nungd ⁊tu ex di.eiꝰ
es.q.d.ſic.qꝛ videbant eũ timidũ ⁊ pauidum. ſ¶ ¶ Negauit ille ⁊ di
xit non ſum. De iſta 2 negatione petri vr matheꝰ dicere iohi pᷣ quo
dag pſonã.qꝛ dixit ipᷣm ſcõonegaſſe ad vocẽ alterius ancille. Matth.

26. Johes aũt hic dicit ꝙ fuit ad vocem miniſtroꝝ ad ignẽ ſtantiuz.
⁊ quo ad locũ.qꝛ matheus dicit ꝙ ſecũdo negauit ĩ exitu ianue.h ãt
dicit̃᷑ ꝙ ſtans ad ignẽ.ꝑꝑ qð ſciẽduʒ ꝙ pᷣncipalis intẽtio euãgeliſtaꝝ
erat expᷣmere trinã petri negatiõem.⁊ in Boẽs ↄueniunt.de ꝑſonis
aũt accuſantibꝰ.ſeu de negatõis loco non erat eoꝛũpᷣncipalis ĩtentio
⁊ ꝓbabile ẽ ꝙ multi ad verba petri cõcurrebantcirca eũ ⁊ cõſimilia

vba dicebant ipꝛoperando eimagiſtrum ſuum.⁊ ideovnus euangeli

ſtarumexpꝛimit vnam perſonam accuſantem. ⁊ alius aliã.⁊ vterq;

5

rentur:ſed ut manducarent pa/

dicit verũ. vñ ᷣm vitatè hiſtoꝛie vr ꝙ pma negatio ſit fcã ad vo/
cem ancille oſtiarie.petro domũ intrante:ſecũda autẽ negatio
facta eſt ĩ domo.qꝛ poſt pᷣmam negatiõem petrus timuit diu ſta
re inter iudeos ꝓpter qð voluit exire.⁊ tunc alia ancilla vidẽs
eum timidũ accuſauit eum:⁊ ſimł in hoc cõcurrerunt illiꝗ ad
ignem ſtabãt ⁊ idem dicebãt cuʒ illa ancilla.ppter qð mattheꝰ
dicit ꝙ ad vocẽ ancille alteriꝰnegauit. Johes autem miniſtros

cõcomitãtes expꝛimit. Item matthe dicit

moniũ ꝑhibe de malo:ſi aũt bñ:
qd me cedis: Et miſit eũʒ anas
ſigatũ ad cayphã põtific. Eraͤt
aut ſimõ petrꝰ ſtas ⁊ calefaciẽs
ſe. Dixerut g ei. Nũqd ⁊ tů ex di
ſcipulis eiꝰ es: Mẽegauit ille: ⁊ di
xit. Mõ ſuʒ. Dicit ei vnꝰ x pᷣuis
põtificis cognat?eiꝰ cuiꝰabſcidit
pctrꝰauriculã. Mõnè ego te vidi
in hoꝛto cũillo: Iteꝝ & negaüit
petrꝰ: ⁊ ſtati gallus catauᷣit.Ad
dùcũt &̊ ieſũ a caypha ĩ pꝛetoꝛiũ.

Erat qt mane:⁊ ipi nõ itròierũt

in pꝛetoꝛium vt non contamina

ſca. Exiuit ergò pilat? ad eos fo-
ras:⁊ dixit. Quaʒ accuſationeʒ

eum accuſabat: ⁊ in accuſationis ſue aſſer
ctum pꝛecedens.cum dicit.

V negauit ipſo exeũ
te ianuã.i.volente
exire.⁊ ad B̊ ſe ppa/

rante ꝑꝑ timoꝛẽc.vt

pᷣdictum ẽ.qꝛ tamè
adhuc erat i domo

nec ab igne löge re⸗

. — . 7 .

ceſſerat.iõ dicit ioã
nes ꝙ pꝛope ignem
facta eſt illa nega/
