2c. Eirca pmmũu tria fac pʒ 2 Sq dèeptabile: Fat aß eriſtog ſpaſit ans ré deuotioné. Et di „
itribe ern onerſaris Eccẽ nunc tpᷣs accρtabile: ecce tificati. Quaſi triſtes: ſt Paut gau uicitin duas pres. un t
Sſiſtit. Pꝛimuũ ẽ toleran nNũc dies ſalus. Nemini dates vl. dęetes: ſicũt egetes: multos qt lo qꝛ pꝛio circa h de ſe inein
tia maloꝝ.⁊z?ꝰ opatio bo la offenſionẽ: ut no vitupet imni cupletqtes:tanqᷓ; nihil biteés vitaté ondit. 2 ad iihi
noꝑ ibi. n caſtitate. z ſteriũ niz: ß in Sib' exhibeamus cia poſſideétes. Os noſtꝝ pʒ ad boc corinthios idu hinmni
ẽ oꝑatio iſtoꝝ ⁊ illoꝛum Sſmetipos ſicut derminiſtros vos coꝛitbhi coz nim dil cit. ibi. lõ anguſti jfolditt
ibi. Perarma. Circa pP Noſmetipos ſleut dei miniſtros vos czit Mi mm dilatatu. amini. Circa pmuzʒ ihn
ſciédũ i malis peneto. In multapatietia: itribuͦlatob. C. Mo agüſtiqininiino Is: angu, dicit. Osnim patz ſne
lerãdis ppatiẽtia ẽ necei ĩ nẽceſſitatibꝰ:i anguſtijs:in pla ſtiamini at i viſcerib? viis. Ej ad vos o coꝛinthij. linini
ſaria.iõ dic. In multa pa gis:iĩcarceribꝰ:i ſeditionibꝰ:iĩ la dẽ aſt hñtes emunerationẽ:ta/ i illaq dixim ex ia tunperg
tiẽtia.⁊ dic multa ꝑpꝑ mł Zꝛibo: i flidilus: in ieitinijs. In Gß filüs dicoͤ: dila en ctãtia nõ ꝓtulimꝰ.
edielon vne⸗ boͤelbo:i uigilijs: in ieinnijs. n filijs dico: dilatalnin 7 VOe.. ſzad ytiliiatevfaz.
niétium. g ¶In tri ex caſtitate: i ſcia: in loganimitate:i Nolite iugü ducere cñifidelibꝰ. vr videatis amici/
aguerſarioꝛũ ſecuride. ſuauitate:iñ ſpn ſcõ: i caritate nõ Que.n.pꝑticipatio iuſticie cũ iiq tiaz nraʒ erga vos.
bH neerie 1 gn ſictaꝛin Vbõ Hitat: vtuͤte dei. tate: aut ꝗqᷓ ſociẽtas luci ad tene, qumien covobco
S n erd vifft. Wer arma iuſticie:a dextris z, bꝛas: Qnè auteʒ ↄuentio rpiad deuotiocu c. uni
tate ſen impoſſibilitate. ſiniſtris. er gliaʒ ⁊ ignobilira belial:. Aut que pars fideli cum r Corno. dila. eſt i. Rüreͤu
Inplagis nobis illa⸗ t: p infamiq ⁊ bonã famã. At ſe inſideli: Quigutẽ ↄſenſus tem⸗ agens ac apbetkaü gaupuſt
2 . ar. S2G . „ „ PEE . . .1.00 S
nepolſenn⸗ ad dicandi ductoꝛes ⁊ Yacès: ſicut q ignoti plo dei cùm idolis: Aos ènim ns Deiamargos Giinin
diſcurrere. m¶ In ſe. ⁊cogniti.Quaſimoꝛiẽtes: ⁊ cc eſtis templuʒ dei viui ſicut dicit poſitũ coꝛhoĩs agu gede
Snos motis ab aduerſa ce viuimꝰ:ut caſtigati ⁊ nõmoꝛ deus:quoniã inhabitabo ĩ illis: ſtiariqn appetitter D in,
rijs vitatis. n. In la. rrena bonaceleſtib dn
oꝑando ꝓpꝛus manibux HS . orumiſſis. qꝛ terrena
qð fec apłs apð coꝛĩthios:vt q̃ſtũ falſis aplis pᷣcluderet. o ¶ In vi /ſunt infra bominem ⁊ ipſo minoꝛa. (hõ ãguſtiamini hic ſuenale
gilus.ꝑꝑ ĩſtãtiã oronis. p n ie. aliqũ volũtarieaſſũpt ad repſ inducit coꝛinthios ad ſimile dicens. Non auguſtiamini in no/ nec⸗ .
Rionẽ carnis ⁊ alioꝝ edificationẽ. ⁊ aliqñ ex cibi defectib patient to bis ⁊c.q.d.ſi anguſtiamini nimis.bona terrena appetendo mõ 4 n
leratis. q In ca.h̊ ↄnᷣr ponit eaqᷓ ꝑtinẽt ad opatõem bonoꝝ.ĩꝗ/ dicto.hoc non pꝛouenit ex hoc quod vidiſtis in nobis.qꝛ nõ de ni ſeg
bopᷣ ſũt qᷓ ptinẽt ad opationẽ coꝛdis.⁊ qtũ ad ̊ dic. In caſtitate que dimus vobis exempluʒ hoc faciendi: ſed pꝛouenit ex cupidita .

ctãdo dĩna pmiſſa. t¶ In ſua.q̃ fac hoĩeʒ dulcẽ ⁊ ſuauẽ ꝓxĩo vvo dit. v ¶ Eandem aũt habentes remuneratõnem. vobis pꝛo
2 fcõ ex gre abũdãtia.iõ ſubdit. v · In ſpũ ſã.ica.ñ ficta.õ hypo/ miſſam in celeſtibus.ſicut ⁊ nobis. x ¶ Tanqᷓ; filus dico.qꝝ elan
critas.Cõſeqnt᷑ tagit ꝑfectõeʒ oꝛis.d. x¶ In vbo ve.pᷣdicãdo ⁊ cũ ſalutem ſumme deſideramus. y Dilatamini ⁊ vos.ad ap/ gühl
hoĩbꝰcõir loquẽdo.⁊ ꝑfectõez oꝑpis. y In vir.dei.oꝑa meritoꝛia petenda celeſtia vt habeatis remunerationem eandem quam naf
faciẽdo:⁊ doctrinã miraclis ↄfirmãdo. z̊D ¶Per ar. B ↄnr oñdit qᷓ. expecto. 3 olite ⁊c. Pic conſequenter docet vſũ collate unulten⸗
liter vtẽdũ ſit gra dinitꝰ collata ĩ ↄpatiõe bonoꝝ ⁊ maloꝛũ.i.ĩter huiꝰ gratie q;tũ ad infideliũ deuitationeʒ.Et diuiditur in duas.qa utttimſti
mũdi ꝓſꝑa ⁊ aduerſa ñ deuiarea rectitudie.pꝛoſꝑa autẽ ⁊ aduerſa pꝛimo facit ppoſituũ. 2? pbat quoddaʒ dictũ.ibi. Uos.n. Circa eumtünm
tria reſpiciũt.ſ.ſupbiã vite. ↄcupiſcẽtiã carnis.⁊ ↄcupiſcẽtiã oculoꝝ pꝛimum dicit. Nolite iugum ducere cum infidelibꝰ.i.eis cõiun bßͤtö⸗
iõ oñdit ꝓpoſitũ pᷣ ĩ p.ſcõᷣo in =?ibi.Quaſi moꝛietes.ʒ in tertio.ibi. giin conuerſatione ſeu familiaritate.iugum enim dra iungen/ Pe ti
Quaſi egẽtes.oĩa iſta tñ ꝑtinẽt ad vitate iuſticie cõir accepte.iõ diẽ᷑. do.vnde caritas dr̃ iugũ xpᷣi.iniquitas vero iugũ diaboli.iĩquo gun
er armaiuſticie a dextr.i.ne ĩ ꝓſperis ꝑ ſupbiã eleuemur. iungũtur maligni. ãt fideles ab infidelibus debeant ſeꝑari mriſen
a lEr⸗ a ſiniſtris.vt ĩ aduerſis a vtute nõ deuciamur. ſiłr ĩtelligẽdũ odeclarat multipliciter. Pꝛimo ratione ſumpta ex habitu affe⸗ W
& I¹ſeqntibꝰ. cũ d̃. b Per gliã ignobilitatẽ aliqn apli fuerũt ab ctus dicens. a. Que enim par. iuſticie. que eſt in fideliũ vo/ upnli
hoĩb reputati valde głioſi.ſi d Actu.iꝗ.ꝙ licaoniſte paulo ⁊ bar · luntate. b ¶ Cum iniquitate.que ẽ in affectu ĩfidelium.q.d. ſturdick
nabe volebãt tãq; dus ſacrificare.⁊ alibi icarcerati fuerũt vtviles ? nulla. Secũdo ex habitu intellectus. c ¶Que ſocietas luci. cfnmi
abiecti. ſicut pʒ ex eodẽ libꝛo. c Per ifamiã ⁊ bonã famaz.qꝛ ab i.veritatis fidei que lucz ĩ mẽtibꝰ fideliũ. ðD ¶ Adtenebꝛas. ſptniſe

ſnter

buerũt ꝙ ñ recedebãt a vᷣtute ꝑ ſupbiã eleuati.nec ꝑ puſillanimita ꝛideo ſicut hec capita nõ hñt aliquã cõuentionẽ adinuicem. ita ſtep
tẽ deiecti. h ¶Quaſi mo.h̊ ↄi ponit ea ꝗ pꝑtinẽt ad cõcupiſcentiã nec eoꝛũ mẽbꝛa hñt. Quarto ex fine.d. fſ ¶ Aut que pars fide . kere⸗
carnis.⁊ ſũt tria.Pꝛimũ ẽ vita:q maxime cõcupiſcit.⁊ qtũ ad ̊ dit. delis.i. ſoꝛs eterne hereditatis ab eo expectate. W
Quaſimoꝛiẽtes. piculis moꝛtis expoſiti. i ¶ Et ecce vi.deoꝑ fidẽ g ¶ Eũ ĩfideli.cuiꝰ finis ẽ moꝛs eterna.⁊ ſicut nulla guenientia unſene
⁊ gram iuſtificati. Scõm ẽ incolumitas vite.⁊ qtũ ad q̊ dicit. in fine. ſic nec in his q̃ ad finẽ. Quinto ex pnti ſtatui qͥ fidelis ſiſliice
Ut caſti. ⁊ nõ moꝛ.q.d.la a deo ꝑ flagella caſtigemur.tũ a moꝛte ꝑꝓ tẽplũ dei.iõ dicit. h¶ Qui ãt cõſenſus templo dei.i.fidelis. 0iͤpo⸗
eũ eripimur. ꝭ?ꝰ qd cõcupiſcitur ĩ vita puᷣtiẽ iocũditas.⁊ qꝛtũ ad hoc i Cuũ idolis.i.cũ ĩfidelibꝰ:qui dicũtur idola.eo ꝙ colũt ipſa. ʒ ſmoſei
dicit. I Quaſitri. ſp ãt gau.i. q́is in his q; ptinẽt ad carnẽ patia/ illud ps.iiʒ. Similes illis fiant qui faciunt ea ⁊c᷑. boc autem in/ aſepiſt
mur afflictionẽ. tñ ꝑ ſpm maioꝛẽ cõſeqmur mẽtis cõſolationẽ ſcom ducit apłs. qꝛ inter coꝛinthios erant aliqui ſapientes reputati. iu
illud Actl.S.ca. Ibãt apłi gaudẽtes a cõſpectu cõcili qm̃ digni hiti qui tñ comedebãt idolatica in ſcãdalum alioꝛũ.ſicut dictũ fuit ſſanth
ſũt ꝓ noĩe ieſu cõtumeliã pati. m. Siẽ egẽ.bic ↄñr ponit ea q ꝑ .i.Coꝛ. S.ca.pꝑp quod apls loꝗtur ad reᷣmẽdum hũc abuſuʒ. glei
tinẽt ad cenpiſeeti⸗ oculoꝛũ. Siẽ egentes.i.victũ ⁊ veſtitũ ab alis os.n.hic ↄñr ꝓbat quoddãa dictum.ſ.ꝙ fideles ſũt dei tem ſiinige
mẽdicãtes. n ¶ Multos ãt lo.i.bõa ſpũalia ipſis cõicãtes.que täã plum.per auctoꝛitatem Leuit.26.vbi tranſlatio noſtra habet. 8 tguugete
toſũt melioꝛa.quãto q̃ ſſt aĩe coꝛpalibꝰpferũtur. o ¶ Taqᷓ; nihi! Ponam tabernaculum meũ ĩ medio veſtri.lococui dĩ hic. gentüͤize
ha.nã apłlioĩa tꝑalia ꝑꝑ xpᷣm dimiſerũt.Matth.io.ca.Ecce nos reli I Inhabitabo in illis.lz enim deus ſit in oĩib ꝑ eẽntiã pñtiam nigliof
gmꝰoĩa ⁊ ſecuti ſumꝰ te ⁊c. p Etoĩa poſſidẽtes.aꝛ viuebt xpᷣo. . “M Mkhoiße

—
—
E⸗
—
=

ti, ihe
e. gun

un

,
11
8
,

.

de⸗
. tör

cn Ina
n⸗
n e
dl Piiithe
le kmiinr
beuice
onſſgen

s meghun
ontenenetent
Nenuitpinnnisn
ndi:ſetogenta
ugſiunmnint
uyeſredawgimsi
6 Cräͤſ
1 ummnthe
mnentcneneng
mepenta unfid⸗
õ
Citznaiiilu
mramuſcl a
Meingunein ſid,
tseilinin
Pinſccihisddent
reinnheti
nauin
rintſen 8

dig wwien

ta vt ea q̃ vidẽt

croꝛibꝰ:

e

¶ Ad Coꝛinthios.II.

a ¶Et inabu. ĩter eos. dãdo eis vᷣtutẽ pcedẽdi de bonoĩ melius.
b ¶ Et ero illoꝝ deꝰ.ꝓtegẽs eos ſpãli ꝓuidẽtia.

boĩ illis ĩ ꝑſona dei.hr ꝙ fideles ſũt tẽplũ dei. dð ¶ Pꝛopter

mihi po.ꝑexhibitionẽ debiti cultꝰ.Per h̊ ãt qd h biener
qð.Ex pᷣdictis ĩferẽ monitio q̃ ſumit᷑ ex ſcriptura.Iſa. 2.iĩ qua

Et ipi erũt

tria tãgũt᷑ q̃ debẽt agere fideles erga infideles.Pꝛimũ ẽ ꝙ eo /

rũ pctã deſeramꝰ.qð notat᷑ eũ dr̃.Pꝛopt qð exite ð medio eoꝝ.
Scõðm ẽe:vt occaſionẽ fugiamꝰ pctõꝝ.ibi.Et ſeꝑamini.ʒꝰ ne ſu
ſtineamus eoꝝ ma .
la:ſʒ poti arguamꝰ

2 .
nEn .rα Pe So

ſef —
cuz dj. e Eti/ inabuͤlabo iter eos: ⁊ Ero illo natione vꝛa

ſoluũ ſpualia.ſʒ ẽt tꝑalia.qꝛ timẽtib⸗ deůͤ nihil deeſt: ̊ fuit glia

aploꝝ nihil oĩo hr̃e.vt ſine ſollicitudie eẽnt.⁊ tñ reſ q̊s dni eoꝝ

relinqbãt ipi poſſidebãt.qꝛ oĩa ad pedes aploꝛũ mittebantur.

Actl. 4. põt ẽt expõi q̊ qð dr. Tãqᷓ; nihil bntes ⁊c.ſic.naʒ aplilʒ
eent oino pauꝑes ĩ effectu ⁊ ſic tãq; nihil hñtes.qꝛ de eis dr.Ec
ce nos religmꝰ oĩa.tñ erãt oĩa poſſidentes.q; appetitꝰeoꝛũ erat

2

— Xbat ðdillis ſenſibiliũ ⁊ tꝑaliũ defectibus.
1)

illa determinata ꝑↄditiòes ꝙ fuerũt hoĩuʒs illoꝛü opiniões:certũ ẽt

reputabãt opinates hñtes reſpectü ad defectũ tꝑalium ⁊ q;uis opi/
niones ille erãt falſe apð aplzʒ tñ erãt certe apð eos.ꝑ h̊ ad argumtũ
burg.q;uis aliq̃ ſbᷣiecta opinioni eoꝝ erãt ſpualia:tñ ñ niſi ĩ relatiõe
ad ſeſibilia ſʒ qͥꝝ penuriã apparẽtẽ ipᷣi iudicabãt õᷣfectuʒ taliũ ſpũa⸗
liũ:putãtes eos iõ triſtes ⁊ ſeductoꝛes qᷓuis ĩ rei vitate potiꝰ gaude/
g. VII.
As igit᷑ hñtes.Poſtqᷓ; apls monuit coꝛĩthios de bõis agẽdis
iffuturo. Boñr ↄmendat

10c6,. Pꝛedixim⸗
mi „oziag ofi.- 4
eni q; ĩcoꝛdi nꝛis eſtis ad ↄmò
ned ad ↄumédu. Multà mi⸗

bi fiqucia é gpuꝗ vos:mult mi tio.ibi. Mlta mipi fidu

hi gloꝛiati pz vobis. Meplet? 9 Rla aauc iiregec
SEIeI K. e een it vtil monitio. z? i/
Ser ubahund gaudio ducit᷑ exẽplificatio. ibi.
10 tribulatiõe vꝛa. Ma ⁊ cũ vẽè/ Capite nos.ʒ? monitiõis

uUentu titi. Non ſolũ auteʒ inad/

— „ „ —, & –☚ eee * N
mũ.ne teti.palpan / Tij ðs: Tipirijt mihipp 8. Pꝛo
do vitia ſeupallian pter qð exite de medio eoꝝ: ſe
Cm 3 origk Ri o. E„
tboreddéd cũ of tigeri· Tego recipiã võs? ero
1¶ Egore. vos ꝛc. O vob ĩ pꝛeʒ: ⁊ vos erit mihii fili
ĩpñti ad familiari,/ Os⸗ fiig:wtetdigofs Aurl.
tatemea pgraz: i — As ”hutèg pꝛomiſſio/
er dee ſb eeefiicii agen⸗
¶ In ca.õ.vbi dð in 5. ue AE.
poſtil. Tanq; nihil nos ab oi ignamẽto car
bntes. ¶ADDI. nis 7
Deν itimoꝛé dei. Cäâpite noo. Hemi
nipil babe nẽ leſimꝰ:neminẽ cõꝛupimꝰ:ne
tes glo. qꝛ ſibi inuf Minẽ circuuẽnimꝰ. Mon ad ↄdẽ
ficiẽtes putabant᷑. “”JYMMM ́MU
Et oĩa poſſidẽtes ñ

tificatões.i baptiſmo ĩichoatà. l

totalr getatꝰ ⁊ a bõis trẽis abſtract ac ſi oĩa tpalia non ſolũ ba

berẽt ſʒ et poſſiderẽt.ille.n.qui hʒ aliquod ꝓpꝛiũ ſi illud nõ poſ
ſidet adhuc appetit eius poſſeſſionẽ.ſʒ cũ iã poſſidet getat ap/
petitus circa illud. ¶ In eo.ca.vbi dr ĩ poſtil. Notadũ ꝙ aplus
pario mõ loꝗtur ponendo bonum tꝑale õ ſpuale. Nã in tꝑali/
baeaddit dictiõem conditionalem

Ainariã ⁊ ĩ aligb'n.ñi vr r ferẽdũ ad dr̃aʒ ſpũaliũ a tꝑali
put ĩ poſtil.cũ.n.dr. Ut ſeductores ⁊ veraces.vtrũq; ẽ ſpũa

le. nilr cũ dr. Quaſi triſtes.ſpãt gaudẽtes. Sʒ drᷣa attẽdit᷑ ſcõm

certitudinẽ ⁊ incertitudinẽ put ĩ glo. In illis.n.q narrat᷑ vt ĩcer
6t ſõnis ↄſueuit appo ni h̊ dictio q̃ſi vł ſiẽ. Nã ſi

gs ſõniũ narrat addit q̃ſi.d.Quaſi ſedebã ſeu qſi loq̃bar ⁊ ho.ſʒ

de his q̃ hõ narrat vt vigilãs nõ appõit᷑ talis dictio.⁊ iõ qꝛ apli

n erãt ſeductoꝛes nec ignoti.i.nõ appꝛobati. Nec caſtigati.ſ. a
vberibꝰq̃ patiebãt᷑ vt abſtinerẽt a pdicatiõe a q̃ tũ ꝑꝑ h̊ ñ abſti

nebãt. Nec triſtes qꝛ ĩ precutõibꝰ gaudebàt. Nec egẽtes qꝛ qrẽ
tibꝰ dñm nõ deficit oẽ bonũ: Nec nihil hñtes eadẽ rõe.iõ ĩ oibꝰ
iſtis ponit᷑ dictio ſihitudinaria.ſ.q̃ſi vł ſiẽ ⁊ bͥ ad denotãdũ ꝙ;

iſta nõ dicebãt᷑ de eis certitudialr.ſʒ ĩ ſuis oppoſitis talis dictõö

ſihitudinaria nõ ponit.Erãt.n.vere veraces ⁊ vere cogniti.i.ap
pꝛobati.⁊ ſic de alis.¶ In eo.ca.vbi dĩ in poſtil.Et ambulabo
intereos cettaer. (((ADI
Oc quod dicitur. Et ambulabo inter eos ⁊ ero illoꝛuʒ

*

us ⁊c̃.exponitur aliter ⁊ magis blaien additõe pꝛi

mma ſuperillud ca. Leuit. 27. vide ibi c. REPI

tes ⁊c.vbi burg põit expõnẽ repugnãtẽ q̃ſi cunctis do/
ſpãlr btõ Aug.ĩ de ciui.ꝗ dicit illos potẽtes aplos potẽ

ii.ex pctis vr̃is illata mihi.q.d.gaudiũ qð ↄcepi de bono vr̃o ſupue/

Nepla ſcõa ad coꝛi.6õ.c.vbi dr̃ de aplis tãqᷓ; nibil hbabẽ?

ter vouiſſe dicẽdo.Ecce nos religmꝰoĩa ⁊c̃.Et idẽ.ʒ.libꝛo mira

rabiliũ ſacre ſcripture diẽ dñʒ eis efficacit pᷣcepiſſe nihil hĩe.et
ſic ↄ votũ potẽs apli veniſſẽt:ſi relictaa dñis ⁊ ad pedes eoꝛuʒ
poſita poſſediſſẽt put h̊ diẽ bur.Credo ꝙ ñ fuerit pauꝑtatſama
toꝛ.ſilr ↄuẽiſſẽt apłi pᷣcepto dñi.qð ð ſciſſimis apłis pꝰmiſſionè

ſpũᷣi ſci nõẽ dicẽdũ.¶ In e.c.notat poſtil.q aplus vario mõ lo/

gt ponẽdo tꝑale ↄ ſpũale.ĩ tpalib appõit ↄditiõeʒ q̃ſi yl ſiẽ .in
ſpũ alibꝰãt logꝗt ſimptr.bur.ãt obucit ꝙ ñ valet tał diſtĩctio qꝛ

aliqñ vtrũq; exeremũ ẽ ſpũale ſiẽ ſeductoꝛes ⁊vaces:ſiẽ triſtes

ſp at gaudẽtes.vbi neutꝝ è tpale.diẽ igi᷑ dr̃am illã loquẽdi de

bere attẽdi penes certitudinẽ: vt vbi põit᷑ ãſi denotet᷑ icertum

8: Pficietes ſcificationezs Puigne. it timnoꝛeg. Sz ꝗ ſolat

Oc qð apls ĩ aligb addit dictõez ↄditionalẽ ſeu ſititu ) moꝛi.iõ ſubdit᷑.

em habuit caro nia: ſed ùmneʒ

itẽtio.ibi.õ ad ↄdena/
tõez. Circa pᷣꝰ ↄtinuãdo
ſe dcĩs.dicit. Has igit ha
bẽtes ꝓmiſſiões.i.de re/⸗
ceptiõe fideliũ ad gram
in pñti ⁊ gliã ĩ futuro. vt
dictũ ẽ ĩ fine ca.pᷣcedẽeti⸗.
h¶ WMundem'nos ab oĩ

niſſemꝰin macedoniã nullq req/
tribulationeʒ paſſi ſumꝰ. Fôꝛis
humiles:ↄſolatꝰẽ nos deꝰ i ad/
uentu eius: ſed etiã in ↄſolatiõe i
èèM nalibꝰa ſpualibꝰ. qꝛ nibil

Foingnatu intrabiri illa
ciuitatẽ celeſtẽ. Apo.zi. a Br oucr atre⸗ K (San

¶ In ti. dei.ſ. filiali:q hʒ caritatez
anexã. m¶ Lapite nos.h̊ ad ppoſitũ iduẽ apis ſuiipᷣiꝰexẽplũ.d.Ca.
nos.i.accipite nos ĩ exẽplũ.qꝛ mũde viuimꝰ ĩ B mũdo.nulli nocumẽ
tũ iferẽdo ĩ ꝑſona.qð notat᷑.cũ dt. Neminẽ leſimꝰ.necẽt ĩ fama.ideo
ſubdit᷑. Neminẽ coꝛupimꝰ.nec ẽt ĩ re poſſeſſa ꝑpꝑ qð ſegt᷑. n ¶ Ile/
minèt cir.i.decepim ipᷣm fraudãdo. o ¶ Nõ ad cõ.h̊ ↄũir aperit
ſue monitiõis ĩtẽtiont.d.Nõ ad ↄdẽnatõem vr̃az dico.ð Zris vitus
vos vocãdo taq; obſtinatos.tũc.n.ad ↄdẽnationẽ alic fit talis voca
tio qñ rputat᷑ obſtiatꝰ.ſʒ qn fit ſpᷣ ſpe coꝛꝛectõis.tũc ñ fit ad ↄdẽnatio
nẽ.ſʒ ad emẽdatõeʒ.⁊ ſic logt aplłs.iõ ſpᷣdit. pꝓ ¶ Pꝛedi.n.ꝙ in coꝛ.

.ADLDILIQO. no. eſtis. cogitãdo iugit de vra vtilitate ⁊ ſalute. itãtũ ꝓ ea pat eez
dcõ.⁊ ↄni.vita gre ⁊ glie.q.d.hac vitã ðſide

ro vob.ſiẽ ⁊ mihi. ¶ Wulta. Poſita mõitõe.h̊ ↄñir apls põit ſuã

ↄmẽdationẽ de bono coꝛĩthioꝝ pᷣterito.Et diuidit᷑ ĩ duas ꝑtes.qꝛ P

ponit hãc ↄmẽdationẽ.⁊ eiꝰ expoſitionẽ.ibi.Nã cũ vẽiſſemꝰ.In cõ⸗
mẽdatiõe vocoꝛĩthioꝝ põit q̃druplicẽ affectũ quẽ cõceꝑat de bonis
operibus.ſicut ⁊ quilibet dʒ de bonis amicis ↄcipe.Pꝛimꝰ.ẽ affectꝰ
fiducie.ex B.n.ꝙ videt eũ bñ ĩcipe:ↄfidit ꝙ bñ ꝑficiet.⁊ q;dtũ ad hoc
dicit. Multa mihi fidutia ẽ apud vos.de ꝑfectiõe boni ĩchoati.Se/

cũdus ẽ affectꝰ głiatiõis.nã amicꝰẽ alter ipe.pꝑꝑ qð glłiatur de bonis

amici ſic de ſuis.iõ ſubdit᷑. s ulta mihi glo.de vo.i.de vr̃is

oꝑibꝰ bõis.Tertiꝰẽ affectꝰↄſolatiõis.na ois leticia ẽ triſticie dimi
nutiua.pꝑꝑ qð bonũ amici cognitũ.ẽ triſticie pᷣcedẽtis diminutiuum.
⁊ ꝑpↄñs ↄſolatiuũ.iõ ſubdit. Repletꝰ ſũ ↄſolatiõe QuartPꝰẽ affect ex

uberãt gaudu.ſ.qn bonũ amici ũ ſolũ minuit triſtici ſʒ totalr eucit
eã ꝑ gaudiũ ſuꝑueniẽs.iõ ſubdit᷑. t ¶ Supabundo gau.ĩ oĩ tri.ve.

niẽte.totalr ſuꝑat triſticiã quã ↄceperã ð malo vr̃o pꝛecedẽte.Aligꝗ
dicũt ꝙ Bẽ l̃a.In oĩ tribulatõe nr̃a.⁊ ſicẽ fẽſus ꝙ leticia quã ↄceꝑat
apls ſupauerat triſticiã q̃ ſuꝑuenerat ei ex tribulatõe mota eum ĩ
macedonia.q̃ tägit ĩ ꝑte ſeq̃nti.⁊ iõ lr̃a ſequẽs magl ↄcoꝛdat huic ex
poſitõi.tñ ex vtroq; triſticiã habuerat:vt tãgit ĩ ſeq̃ntibꝰ. v ¶ Ha⸗
⁊ cũ ve.h̊ ↄñr apls expõit dictã ↄmẽdationẽ q;tũ ad duo q̃ dixerat in
ea.2?ꝰ exponit᷑ ibi.Sʒ ꝗ ↄſolat᷑.dixerat ãt apls ſe fuiſſe triſtatũ.cuiꝰ
cãm exponit.d.Nã ⁊ cũ veniſſemꝰ macedoniã nullã regezs hũit caro
noſtra.ñ diẽ ſpũs nr̃.qꝛ ↄſolabat᷑ ĩ mete. x¶ Sʒz oẽʒ tri. paſſi ſu.qᷓ
pleniꝰ explicat᷑.Actl.is.vbi dr ꝙ paulus ⁊ ſilas vberati ⁊ carcerati fu
erũt crudelr ⁊ pedes eoꝛũ cippo cõſtricti ex turbatõe mota ↄ eos.eo
ꝙ paulus ſpih phitonicũ eiecerat de q̃dã puella:q̃ magnuʒz q̃ſtũ pᷣſta
bat ſuis dnis diuinãädo. y ¶ Soꝛis pug.ab ĩfidelibꝰ. ꝭ3 Int ti
a falſis fratribꝰ. a¶ Sz g 9lo. ⁊ dixerat aplus ſe fuiſſe cõſolatũ. B

exponit apłs pᷣ ponẽs cõſolatiõis mãm.⁊? ſubdit ad h̊ rõem.ibi.¶õö

triſtati enĩ eſtis.ꝭ:infert ſuã cõcluſionẽ.ibi.Igitur aſi ſcripſi. Mate
ria vero ſue cõſolationis duplex fuit. Una aduentus titi ad ipſum ꝗ
erat ſibi gratiſſimus.Et hanc tangit dicens.Sed qui conſolatur hu

reliquũ vo ſine ↄditõe ᷣnotet᷑ certũ. Sʒ h̊ ñ vr bñ dẽʒ.qꝛ apls miles.i.afflictos.Alia fuit vera penitentia coꝛinthioꝛum quam ſibi

apat boiuz carnali opiniões ad rei vitat ſs cettũ ẽ apo aptin

retulerat titus ſicut viderat.ideo ſubditur.

eos ð bono pᷣterito.Et di
uidit᷑ ĩ duas ꝑtes.qꝛ pꝛio
põit᷑ ad pᷣdcã qdã ↄtinua
tio.⁊? coꝛinthioꝝ ↄmẽda

ing.car. ⁊ ſpi.i.a petis car

Intti.

a Tonſolat?éin vobis.i exzmoͤdatiöe vfapeũ nobis ieo G .2 . gobeli
Jir. in vobis 1. eg meaanode vraße reuelata. ideo Quart ẽt rõeʒ addit.d. m ¶ Et viſ.eiꝰabũ „ bten
mbaͤik⸗ Hn re ndeveht ardors Pfictdtſepriu fue vidẽs eoꝝ pnĩaz ⁊ obediẽtiã enerstia .———— ſglenin
me. b . 4 Be.⸗Ge welieti ↄmiſſi. d¶ Uram emulł. ꝓ ribus caritatl mag ; an: de gaudebat apls Ulteri iiſee a let
mne. pſieude apiogrepellodo ainoes xpi; nei. EE vt ma. gau. d rõeʒz addit. d. n Baudeo gioi. afr vo exbononeng ſncii,
penitẽtia vr̃a qᷓ; pꝰ doluera de pctõ còmiſſo. Uel a r. apls pꝛius coꝛꝛe choato ↄfidebat ꝙ bñ ð cetero ſe berẽt gberarberggauane nttic
Ferarcovditinchiſta nn ⁊poſtea times ne ex h̊ caderet i de/ Dtaã Preun Poſepaptoinauritrormn s vn funth
Parionenieelin malũ ad tps doluit de ſcriptura illa.ſz poſteavi ¶ n thiosad bonũ ĩgnãli.hᷣ ↄnir hoꝛtatur eos ad am ſcei
lens bonũ coꝛꝛectiõis futuꝑ. gauiſus fuit. ideo dicit. f ¶ Qm etiſi bonũ ĩ ꝑticulari.. ad largitiõem eler ose quoddam Ece,ie
ↄtriſtaui vos in epta du⸗ . X . gitioen emoſne nnende S ſiſil
re vos coꝛꝛipiendo. aſ „ 4AA1. . Fkr⸗ ſ?, P in hierlz. fideles. n. ſonegc
goanebe, mmodo. Aoſolat, ein voig:reſenes Pläin
PEt ſi pe. ᷣus rõne vcã. viin deſigerii: vim flötü: vꝛam gaudiõ titi: qꝛ rfect?eſt ſpũs eiz ditis lbe ponebãt inntte
Ciges dretie ii emulqtioneʒz P me: ità vt magis ab oih“ vobis. Et ſiqd apuͦg illj holor —— unuinn
rie., k AMuc San⸗ non 891 geré, Qm ⁊ ſi ↄtriſtadi vos de vob gliat? ſu:nõ ſuↄfuſus: ſj tur ſingtis Putop⸗ nicnen
qꝛtri eſtis. ꝛc ſiẽ medi / 1 ehia: non me penitet. Et ſi pẽ ſiẽ oĩa vob in vitate locutiſum⸗ erat. Actſ. . quunia iglehninl
ens nogaucet denmai⸗ niteret: vidẽs ꝙ epla illa 7 ſiad ita ⁊ gliatio nrꝗ fuit ad titũ Vi ꝑꝑ xpᷣm fueruͤt de⸗ (Eoioſbii
mune uaiirmopyine boꝛd voogtniſtaul::nücgaudeo taglzeEt vierä er badeen ee a
cuta. I (Totriſtati.n. no gꝛ0 triſtati eſtiſ. hqedtr iſtati in vobis ſut: remiſcẽt oĩuʒ vim dentes de alijs cui mai
Hↄñr ĩducit rõeʒ pꝑ quã eſtis ad pniaz. Eotriſtati en eſ obedientiã:quo cũ timoꝛe ⁊tre/ tatibcterris nõ ſe lri
652. triſticia fuit ei occa hm deu:üt i null detrimẽtũ pa moꝛe excepiſtis illũ. Gãndeoꝙ ſic abꝛenunciabant obniihii
f fõ uli
„ 2„- 4* 1£ —„ 0 , . 6
2 diuidit᷑ i duas ptes. qꝛ icia : pfjia ſalutẽ ſtabilẽ — Otã aſt facim⸗ vobis B; fuit rogat' paulꝰ blisen
3 facit ppoſitũ. 2? decla/ oꝑat᷑:ſeculi ant triſticiamoꝛten fres asay dei d. ata cin 2Parnabie, drhf. gle Gzln,
rat quoddã demh. ibi. Ec· Opar̃ Eccè. pocib; py veuto frẽs geaʒ delq data ein Actl. 2 Sal.z. pp qo Gns Lick
ce eni. Circa diẽ. Con/ Keccc. n. hocipʒ bʒ deu cõ Aeccleſijs macedõie: ⁊ ranliscircaßen gedeere
Triſtatſenieſtis m deü. ſch errgig in vop oꝑat in mũſto exꝑimẽto tribulatiõis ſollicit c iop iduc uniſh
Circa qõ ſciẽdũ ꝙ oĩs tri ſollicitudine: ſᷣ defeſione: H ici. abſidãtiã gaudij ipoꝝ fuit: ⁊ àl/ corinthios ad hanc Lv
ſticia oꝛiĩ ex amoꝛe.cum gnꝗtiôné: tz timoꝛ? H Bſiqéuin: tiſſt ganc popiug: l. lemoſynaz tribuẽ uid n
ðð:õl
nictainatobono pelee be mnulatione: Huincicta. In l. diuitias ſimplicitat eon. Qꝛbm di modi caſe ba lenn
timet euenire aligd Hriüũ t0 rhibiſtis vo⸗ incot mina. Ptuͤtẽ teſtimoniũ ill reddo:⁊ſ maadhucin duas. Kkuf
iamarlS iaaer Uobis enegoei. Jelk el gripſi pꝛa vᷣtutẽ volũtarij fuèt: cũ ml arßage detin as ii blete
. 12 ſecli. n0 iniriaz: ts er atõe. 2 5 er⸗
ex amoꝛe vo deioꝛit ti nee Pp euñ 0 alſin er 4 Buntio: ta exhoꝛtatione obſecrates nos manſſtrioet rcolle tinalt
ſtitia de petõ q ẽ ſcõʒ de · feſtꝗ Ben eec 86:ſ ad mani. 97437 cõlcatiõẽʒ miſterij quod ctione.ibi. Gratias wüächat
um: jnull affert boiꝛde bevobie c07 t naaʒ quam fitt in ſctõs. Et noſiẽ ſpauim:ß ago bi aa ain unnf
trimentum:ſed mag bo em ꝓ vobis coꝛꝗ dẽo. Jõ ↄſo ſemetiboͤs dederũt: pꝛimũ dño: duas.qꝛ pᷣ ad dãdas nllſe⸗
nü fructü, ideo ſubditur lati ſumꝰ. In ↄſolàtiõe autẽ vꝛa netipos dederũt:pꝛimũ dno: elemoſynã coꝛinthi nimuittin
ma Ar in nul. detri. pati. rn dgeinde nobis voluntgtez dei: o0 lneitise excuſ ſu
ex nobis.i.ex coꝛꝛectiõe nr̃a:ſʒ magi ſ. iõ ſubdit „——B toné excludit. ibi. ſſeigheh
cäe em giictr eos tnli nni
ducit ad ſaluté. oStabilé. i. eternã. Sz 5 B 4 epctĩs: qᷓ pnia za ibi. Scitis enĩ ꝭ. ibi. Poc enĩ vobis vtile. Pꝛimat modusi Ncſvmmein⸗
etrigticia ocpetseipa vniamibil ar leiß S Ralidsee ircano⸗ guch eonatbios ad elemoſyne dicte dationẽ è ꝑ exeplũ mace —
rori Pngnne P e n oni ecerãt. zit ; eoꝝ exéplũ. 2 coꝛinthios idu eisadimi
Penitszierres ſuũt ꝑtes. Iotritio. ↄfeſſio. ⁊ ſatiſfactio.triſticia vero de cit ilAu. Pieeck zogarein⸗ Exatlu nnae i Eaigre
tea gerer a gorit itẽtie. ⁊ cauſat alias duas ſequẽtes.nõ ſeipaz.triſti mꝰ vob fres. vt imitemini 5 faz dei e bs otaarfac (ieirdrod
. ſin 0 co dägai eramore ſecteris boniigetir erriieti ſpũalis.iõ exdeigra. q ( Queda. émihi. mineriũ ne Sägleniue icesdinii
luerit ameres oe tut i iohezeioſtinik. 1 ca aui,n o⸗ cedenie. Cõſeqnt põit graz illã. d. e erntim⸗ (uflictu
amic ee hoſeculi inimic; dei aſtituitĩ. q ¶ Ecce.n. H ↄñrõ ta tribuiatioccis fupuenicte. qu ñ ſol audiui. ſzẽ .irrx ult.
x TMnanta i vo.ope. ſol. vlrädur iitnirannvenm. tttiister. qoẽ vtut! politice. ſʒ ẽt gaudẽter q ẽ vtutis ifuſe Ach 5 funortimn/
erãt ad hecpigri.añ ſolũ SEtͦſequii gdi re ilis aiu 5. Ibãt apli gaudétes 2c Bat pmittit apls.· vt oñdat elemoſynaz Mnogii
tra pſeudo aplos.ipos re elledo. t S zige Sz defen. ſ. mei cõ macedonũ mag! ↄmẽdabilẽ.eo ꝙ ĩ dcã tribulatõne depaupa/ w (he.
lũ a ſe.ſʒ ẽt ab alus zͤti. de reci lins. . gaanileni ſ ti fuerãt:⁊ tñ ele ſynas mittere ſcis ĩ hierlz n omiſerãtideo fefln mi
in meliꝰ. y ¶ Sʒz emu. imitaãdo bonos. Po d i ſubgit apls. t Et altiſ.pau.eoꝝ.i.valde ↄmẽdabilis. Metteche⸗
cata ꝓpᷣa:⁊ ẽt aliena.potiſſime qꝛ illũ f. 3,(¶Szʒ vin. puniedo dec vi Abücdauit. i effectü abüdaͤtie ondit. xXx¶ In di. ſim. eoꝛü.i. mͤtfhen⸗
epła:i. ca.. punierãt. cui tñ pelnimis Airards ſunane nur ai puritatis cõſciẽtie.qua puritatẽ facit caritas.q bona ꝓpᷣa itü ſpſube pel
bus erbi ĩicõ.eẽ ne.qꝛ ſicẽ ſuſtinẽtes peccatoꝛẽ cõtaminãt ſic pn . mogica eirer cere nch neceſſrares rximi releuandas nine ä
niétes emũdãtur. leur. Bifert oe oaaLeUZ ia m virtutẽ.i. pmptitudinem animi nduz. eo
ſcripſi enna. Pageisenteetpit Batad Igit ꝛſi 3 Zentimoniumillis ed o.no vanenicieu ener n ucghen
rat. c ¶Mõ ꝑꝑ eũ fekiiuria 4 lad ipit hſi pqꝛ. qꝛ ſic ſcrivbſe a ¶ Et ſupꝛa virtutẽ.i.ſupꝛa facłtatẽ. bUolutar fuerunt. letiſgeig⸗
tin.ſʒ vt emũdaret rain eretspena mlaeoeetuͦpiie et ſepuniſeru⸗ ad dãdũ. Circa qð ſcidũ ꝙ lʒ liberalitas politica bent mediuũ nſin gin
paſſus é, dictã iniuriã vt vindicaret ppenã : a ꝑp eũ qui reſpiciendo ꝓpꝛias facultates. liberalitas tñ infuſa excedit h̊ figerteey
uã ha. p vo. vt in vobis extirpent vitia ⁊ vtutes ma.ſol.no. mediũ inqtũ reſcidit aliquod de ſibi neceſſarus ad dandũ ma ☚
fKor veo, nodus Eiuradi ad ↄfirmationé dicti. 83 anfur. gis indigenti ppter deũ. ſicut ⁊ temperantia infuſa non ſolum nig pite
oͤa ut ofecuta ex ſua conectioe. ſubdit. J6 2ſol⸗ — e. qꝛ: hec reſcindit carnis delectabilia. ꝓut ipediunt bonam diſpoſiti⸗ mteitſen
cõ.ãt ve.i.ex ꝓfectu vr̃o vob dato. i ii⸗ ma. ga. ſc⸗ P zs nnter eaͤigat bir va rois. o vlter vrcorrer o ſil kuniin
6; otriſtati fuim p fo deli ndati mna. ga. ſu. i. plus edigat᷑. c ¶ 1 e ſoli itzde
Sriſtat Gnpnan r velicronf E cazde Aeiotii vzart liberaliter dantes ſe letiam RWWM—— nhen
adon Lo eſdt Argoe girerſtnanan gfg ont l
apbͤillu ve vo.⸗ go ſi elsea ddittertiäroezo: 1CEtſi aud M Einoſi. ſpe inõ quaͤrd an be belunvederntas ſubdif. henen
inuenit eos er abbegtetes ganenet coꝛithios erga tituz:ig gSed ſemetipſos dederunt pꝛimuʒ omino totam vitam ſu gir B Gͤc
apls ñ fuit ↄfuſus de illa ↄmẽda s. & ſic apli vba ĩuenit eẽ va. pꝑꝑ qð am ad gloꝛiam eins oꝛdinando he Deinde nobis. obedien / nacizunni
2 illa ↄmẽdatiõe.qꝛ ita ĩuẽtũ eſti vitate.⁊ pʒ lra tiam pꝛomittendo. i ¶ Per volunt enobis. gtürſai
5 156 nittendo. i (Per volunte em dei.i. ꝓpter deum chzſoen

—

=☛r n
=

=
—
=—
—„= ⸗
=

—
=
=

Pulvent
m äwat
ofri
Ng ntet
lod cieh
W. eneftinn

N. Geiden

inesfmngitan
Ohsſtle dinin
ardrtimiigahin
VCmniſti
Bndei cgbiiht
ningiinei e,
intman
an bifliiil
geniunt
ſwirtnuing
Gbihaſit⸗

—
= 2
—
E
=
= =
☛ U(w1 S

7 =
— f

e ¶ EFide. q̃ credit᷑ ad iuſticiã. f¶ Spe.qua in deũ tenditur.

i ¶ Et oĩ ſo.ſ.bñ ope/

n ¶ Sz palio. ſol. i. p

¶ Ad Counthios.II.

nobis obediẽdo.tũc enĩ ẽobediẽtia recta qñ fit deo pᷣmũ deide
hoĩ ꝑꝑ deũ. a ¶ta vt ro.poſito exẽplo macedonũ.h̊ ↄñter

excitat coꝛinthios ad imitãdũ.d.Ita.ſ.moti ſumꝰ facto eoꝛum.
b ¶ Ut ro.ti.vt quẽ.ce.vos ĩſtruere ĩ alus oꝑibꝰ bonis:⁊ pfectos
vos reddidit ĩ illis. c¶ J

ta ꝑficiat ĩ vobis ẽtiſtã grazʒ:ĩducen
do vos ad hꝰ elemoſynę magnificã largitionẽ.nõ ſolũ ſiẽ alij.ſʒ
plꝰ.cocã ſubdit᷑. d ¶ Sʒz ſic in oĩib abun. pceteris xpᷣianis.

Et ſer.i.fidei con
feſſione ad ſalutè.

αατ ναα

9 .
Wrſtiei. noticia itaͤyt rogarem titu vt quadmo
ſcripture. ⁊ bec pi dũ ccpit: itꝗ ꝑficiat ĩ vob et gꝛaʒ
nerad meri affecti iſtg. Sʒ ſeſtiibeabada fide:
onẽ. Cõſeqnter po/ ſpè ⁊ pᷣmonèe ⁊cᷣ ſciã ⁊ òl ſollicitu
anSpeineraderte ſPe X ßmn ia ⁊ òi ſollicitũ

dine:iĩſuꝑ ⁊ caritate via ĩ nos:vt
⁊ĩhac gꝛa abũde. Nõq̃ſiipãns
dico:ſ ꝑ ãlioꝝ ſollicitudinẽ etiã
vre caritat ingenin bonũ cõpꝛo/
bãs. Scitis diʒ gꝛaʒ dñi nꝛi ieſu

rioꝛẽ oꝑationẽc.d.

rãdi. k¶ Inſuꝑ
aca.ve.ĩ nos.i.cari
tatis oꝑibꝰ nobᷣ ipẽ
ſis. ¶ Ut ⁊ ĩ hac

gra. abu.i. ĩ huiꝰ ele xpi:qm̃ ꝑp vos egen fact?ẽ cuʒ
moſyne largitoõe p· Eét dines: uͦt illi ĩopla vos diui⸗
cellatis alios.ſiẽ p tes eſſet.Et ↄſiliſin H̊ do. Hc
cellitis eos in alus .. n S .
.Sz qꝛ polls .n. vobis vtile: q nõ ſol facẽ: h
gratys. 32 po 5 . acR Eſe e
aliqs credere apin ⁊ velle cepiſtis ab anno pꝛiòꝛe.
H dicere ,ꝓ modum Mũc vᷣò ⁊ fcõ ꝑficite:vt quẽad/
pcepti.iõ hoc remo

modũ pꝛõpte aius volſtas:ita
ſit ⁊ ꝑficiédi ex ò qð hẽn. Si.n.
volũtãs pꝛõpta c: pʒ id qð hʒ ac
cepta ẽ: noõſʒ id qod nõbʒ.Mõ
n. vyt aͤlijs ſit remiſſio:vobiſaͤñt

uet. d. m ¶ Non
q̃ſi ipe.dico.ſ.iſta.

macedonũ exẽplũ
ꝗ dictã elemoſynaz
fecerũt ſollicite.

ELes „e, 2 — „
o ¶ Etiã ve.ca.inge. triblatio:ſ ex eq̃litatè lpnti tꝑe:

bonũ cõpꝛobans.i. vꝛq abũdãatia illoꝝ ĩopiã ſupple/
mpevein ſit ſupplemétũ: vt fiat eqlitas ſiẽ
elemoſynã faciẽdã.

ſicut.n.i ſpeculabilibꝰ ille dr boni ĩgenij ꝗ cito capit vba magi
ſtri. ſic ĩ opabilibꝰ ille metaphoꝛice dr igenu boniꝗ alteri exẽé/
plo cito mouet᷑ab opꝰ bonũ.ẽt ĩ meli pcedẽdo. p( Scitis.̊
ponit᷑ ſcõs modus ĩductõis.ſ.ꝑ exẽplũ xpᷣi.cũ dr. Scitis.n.i.ſci⸗
re debetis ad imitãdũ. q¶ Gram do.no.ie.xpᷣi.q̃ ſit illa ſub/
dit᷑.Qm̃ pꝑ vosegenꝰ fcũs c.nõ neceſſitate ſʒ volũtate.

r¶Cũ eẽt di.nõ diẽ fuiſſiet.ne crederet᷑ ꝑ h̊ celeſtes diuitias vel

ſpuales dimiſiſſe.qð ẽ falſũ.pᷣs.ꝗ⁊. Sił in vnũ diues ⁊ ꝑauper
ſic.n.fuit diues ĩ ſpũalibꝰ.ꝙ ſił pauꝑ fuit ĩ tꝑalibꝰ.Z. s¶ Ut illiꝰ
inopia.iĩ tpalibꝰ. t ¶ Diuites eẽtis.ĩ ſpũalibꝰ.oĩa.n.penalia q̃
ſuſtinuit xpᷣs ĩter q̃ reponit᷑ paupꝑtas.fuerũt remediaꝰ mala no
ſtra.⁊ ꝑ ea ſumꝰ reſtituti vite ſpũali. tↄſi.ĩ G do.vt exẽ
plo xpᷣi ꝓ largitõe elemoſyne nõ foꝛmidetſ minui ĩ facultatibꝰ
vris. x boen vo dee ↄñir põit᷑ tertiꝰmodus inductõis.ſ.
rõe vtilitatl maioꝛis q̃ puẽit dãti elemoſynã.qꝛ dat tm̃ bonum
tꝑale ⁊ recipit ſpũale.qð ẽ maiꝰ.quãto q̃ fũt aĩe coꝛꝑalibꝰpᷣferũ
tur.iõ dr.̊ enĩ voſᷣ vtile ẽ.ſ.mag q; illis ꝗq recipiẽt. y ¶ Qni
ſi ſo.fa.ſʒ ⁊ velle.q.d.libẽt᷑ debetis &̊ facere ex qͥ icepiſt ̊ velle
apᷣãno ↄuerſiõis vr̃e ad fidẽ. ꝭ¶ Tũc vo ⁊ fa.pfi.i.illã bonã

volũtatẽ ope adiplete:vt ſic ꝓmptitudo aĩ appareat in opere.
a ¶ Ex eo qð ha.h̊ addit apls.qꝛ diſcrete dʒ fieri elemoſyna ſᷣm

cultatẽ faciẽtis.niſi ĩ caſu ĩ qͥ ꝗs vlt ſtatũ mutare.vtpote per

igreſſũ religionis.tũc.n.totũ paupibꝰerogãdũ ẽ. Matth.io.Si

vis ꝑpfect eẽ vade ⁊ vẽde oĩa q̃ hẽs ⁊ da pauꝑibꝰ⁊ veni ſeque
re me ⁊c̃. Si.n.vo.h̊ cõtra pᷣdicta remonet duplicẽ excu/
ſatõeʒ. Pꝛĩa c.qꝛ poſſet aligs dicere ꝙ ñ poſſet dare niſi valde
modicũ ⁊ ſic nulliꝰaut modici meriti eẽt apõ deũ.B̊ remouz.d.

Sieni volũtas ꝓmptac ad dãdũ. c ¶ Scðʒ id qð bʒ accepta

E.ſ.q;tũcũq; datũ ſit modicũ. d¶ Mõ bʒ id qð ñ hʒ.i.acceptio

dina nõ mẽſurat᷑ ſᷣm quãtitatẽ elemoſi yneq ẽ ĩptãte dãtis.pau
per eni ñ põt dare tãtã elemoſynã qᷓ;tã diues.ſʒ mẽſuratur ſᷣm

pꝛõptitudinẽ volũtatis q̃ ſtatim exiret ĩ actũ hĩta facultate.ꝑꝑ

qð lpedimẽtũ qð ẽ ĩuoluntariũ nihil tollit de merito.vñ Mar
ci.iz.ca.duo minuta q̃ pauꝑ vidua miſit in gacophilaciũ plꝰ cõ/

„ „ — 20 y„ —

mendãt᷑ a ſaluatoꝛe q; munera diuitũ.q̃ſi ĩcõpabiliter maio/ tresne
ra. Scõog vo excuſatio poſſet eẽ.qꝛ diceret aligs ꝙ fidelesi hie / k ſtenſionem. HPic vltimo recommendat dictos nuncios co⸗

q ¶ In coꝛde titi.ſicut in coꝛde meo. r

ruſalẽ habitãtes ꝑ hò elemoſynas abudarèt ⁊ ocio vacarẽt ⁊ dantes
depauꝑarent᷑.qð nõ eẽt ↄueniẽs.iõ q̊ remouet.d. e ¶ Mõenimvt
alus ſit re.i.ocioſitas vite. f¶ Uobis ãt tri.ex depauꝑatione ſup
ple dictas elemoſynas hoꝛtamur fieri. g ¶ Sʒ ex eq̊.in pñti.i.vt fi
at q̃dã eq̃litas ppoꝛtionis ĩter vos ⁊ ipos.qꝛplꝰabũdatis in tpalibus
qᷓ; ipi.⁊ ecõuerſo.ipſi magl abũdãt ĩ ſpũalibꝰ qᷓ; vos.⁊ ſic fit q̃da eque

litas ſi px vr̃am abũdãtiã in tꝑalibꝰ eoꝛũ indigẽtia ſuppleat᷑ qð minꝰ

c.⁊ ecõuerſo ꝑ eoꝝ abũdãtia ĩ ſpᷣalibꝰ ſuppleat᷑ qdð minꝰẽ in vobis.
YZ vävrt pz in la. h¶ Sicut
ſcriptũʒ ẽ. Qui multũ nõ àbſda ſcriptũ ẽ. Exo.·is. de col⸗
e, 1.⸗ g„ ligétibus mâna.

HGiis autago deo g dedit eidẽ git. k Tlon abů. Inõ
ſollicitudinẽ pꝛò vob iĩ coꝛdetiti enenien dann go
qm̃ exhoꝛtationẽ qdẽ ſuſcepit: äj mus ſue. l¶ Etrg mo⸗
CuiI ſollicitioꝛ et:ſ uůa volũtat eꝓ didcum.ſ.collegit.
fectꝰëad vos. Miſimꝰ ètiã cũ il m¶ Mon mino.inõ inue

nit minꝰmenſura gomoꝛ
per ſingula capita.⁊ hec
fuit figura huiꝰ adequa/
tionis ĩter ecclie pꝛimiti

lo freʒ irm:cuiꝰlãdẽ in euagelio
ꝑ oẽs ecclias. Hõ ſolũ auũt: ſj ⁊
oꝛdinatꝰ eſt ab ecclijs comes ꝑe

grinstõis nãe ĩ bc g?aʒ q miſtra ue figeles. (Brat⸗
t ẽ as aut ago. Dic ↄnir agi
turg nobigad pñigliaz ⁊ deſtiã de minſſtris collectidis

t volitatenram. Dẽuitates: B
ne ꝗs nos vitiſpetin hac plenitu
dineq miſtrata nobisiĩ dñi gliꝗ.
Pꝛpuidem.n. bõa: no ſolii c⸗
rã deoꝛtz ẽt coͤꝛã hoĩbꝰ. Miſim⸗
aütẽ cũ ill frẽʒ nĩm quẽ pꝛoba
uimꝰi mul ſepe ſollicitũ eé: nijc
qt mitò ſolicitioꝛẽ:ↄfidẽtiã mlta
ĩ vob:ſiuè ꝓtito ꝗ ẽ ſociꝰmeꝰ⁊ĩ
vobis adintoꝛ: ſiue frẽs nꝛiapli
eccliaꝝ glie xpᷣi.Oſtéſionẽèrgo
q̃ẽ caritat᷑ vẽe ⁊ nrẽ glie pꝛo vo

h elemoſyne.Et diuidi
ditur in duas.qꝛ pꝛio eo⸗
noĩat.ſcõᷣo coꝛithijs eos
recõmendat.ibi.Oñſio/
nem. Pꝛima adhuc in
tres ſᷣm ꝙ tres miſtros
nominat. Pꝛimus ãt eſt
titꝰ:qui coꝛinthios iã añ
inſtruxerat.vt pꝛedictuʒ
eſt. ⁊ ileo negocium iſtð
fuit ſibi pꝛincipaliter im
poſitum. Dicit igit aplłs.
Bratias anel ago deo⸗
a quo pᷣncipalit᷑ oẽ opu
bonum. o¶ Qui dᷣdit
eandẽ ſol.ad ꝓcuratiõeʒ
elemoſyne dicte. p ¶Pꝛo vobis.qꝛ magis cedet ad vtilitatẽ vrãm
q; recipientibus ipſam.vt oſtenſum eſt ſupꝛa.qꝛ recipiunt a vobᷣ bo
nũ tempoꝛale.vos autem ab eis bonuʒ ſpũale quod eſt melius.
S An exhoꝛtationem quidẽ
ſuſcepit ⁊c̃. cum inducerez eũ ad hoc negociuʒ ſuſcipiendũ pꝛompte
ſuſcepit.non ſolũ ꝓ mea exhoꝛtatione. 6Sec ſ ſol. eẽt ſua vo
lũtate ꝓfectꝰẽ ad vos.p executõe ſui negocj. t¶ Miſimꝰ.h̊ noĩa
tur ſecũdus qui ſcõᷣm aliquos fuit lucas.ſcõm alios vero barnabas.
Vterq; enĩ fuit comes peregrinatiõis apli.diſcurrẽdo ꝓ pᷣdicatione
euãgeluj.ſi tñ intelligitur de luca.tũc illud quod dĩ. v (Eni⸗ laus
eſt in euãgelio.exponẽdũ eſt ab eo deſcripto.ſi aũt de barnaba.expo
nẽdũ ab eo pᷣdicato.quia quod ſequitur. x ¶ HNon ſolũ ãt ⁊c. conue
nit vtriqʒ.vt dictum eſt. ꝓ¶ In hanc gr̃am.ſ.elemoſyne mittẽde
in hieriin ſanctl.miſimus eum inqᷓ; cum tito. 3 ¶ Ad oni.gloꝛiam
ad quam oꝛdinãdũ ẽẽ omne opus bonum. a (Et deſtinatam volũ
tatẽ noſtrã.i.ad exequẽdũ nr̃e volũtatis oꝛdinatõem.Cõſequenter
reddit cãz q̃re ta ſolẽnes mittebat viros.d. bę Deuitantes. Hne
gs nos vituꝑet ĩ hac plenitudĩe q̃ miſtrat᷑ a vobisĩ larga elemoſyna
a vobis dãda.deuitamꝰ inquã ne vitupemurõ negligẽtia aut ð frau
de aliqᷓ.ꝑꝑ qð miſim tales viros ꝗ nõ pnñt notari de aliqͥ tali.Et cau
ſa ho ſubdit cũ dr̃. c¶ Pꝛouidemꝰ.n. bona.ſ.agenda. d ¶ Non
ſolũ coꝛã deo.ex puritate ĩitẽtionis. e ¶ Sʒz ẽt coꝛã hoĩbus.ad exeę
plü edificatõis. f ¶ WMiſimus.hic noĩat᷑ tertius.ſ.apollo.d.Miſi
