tat᷑ vtilis ꝓ lana ⁊ carnibꝰ habendis. ſic tyrãni bona martyrũ rapie cato.i.de ſeipᷣo hoſtia ꝓ pctõ facto danauit pctm.q; ãt hoſtia p uintiinn
bãt ⁊ cũ h̊ obſequiũ ſe pᷣſare deo reputabãt.Joan.io.Uenit hoꝛa vt pctõ petm̃ dr pbat ꝑiilud Oſee.A.vbi dr.Pctã ppli meicome⸗/ nt uc
oĩs ꝗ iterficit vos arbitret᷑ obſequiũ ſe pᷣſtare deo. e ¶ Certus ſuʒ. dent.i.hoſtias ꝓ pctõ comedẽt Burge. ãt dicitmagis ppꝛiã eẽ ſti, Cun
DPic ↄñnir oñdit᷑ firmitas ex ꝑte aie in ̊ ꝙ nõ ẽ ſeꝑabilis a xpᷣo ꝑ alicd expolitionẽ vt pctm̃ teneat᷑ vnifoꝛmit᷑ vt de pctõ iudeoꝝ cruci nndcaepzeh
illatũ ſibi cuiuſmõi deceptio que aliqn pꝓuenit ex ꝑte illius ꝗ deci / figẽtiũ dãnauit pctm̃.ſʒ iſta expoſitio Bur.videt᷑ g̊ rõem.nam cnnnndbii⸗
pit᷑ eo in paſſione poſit.ſicut timẽs ad modicũ ſtrepitũ credit ir· nihil eiuſdẽ rõis deſtructiuũ ſuiipſiꝰ.nazʒ ſicut vnũquodq; iin fffſiſaginins
ruere hoſtes.maxime vo paſſiones ſunt timoꝛ moꝛtis ⁊ amoꝛ vite. ? q;tũ tale nãliterẽ ↄſeruatiuũ ſuiipſi:ita nihil ẽ deſtructiuũ cu imnmnz iimon
iqtũ ad iſta dr.Certꝰ ſum eniĩ qꝛneq; moꝛs.i.timoꝛ moꝛtis iuſcũq; niſi ſit ei aliq genere oppoſitiõis oppoſitũ. Ualde igii ſiltumninci
f¶Meq; vita.i.amoꝛ vite.aliqñn cõtingit deceptio ex pꝑte decipiẽtis eoo pꝛopᷣe opʒz dici pcẽm oᷣſtruere pctm:tenendo petm̃ vnifoꝛmiter ſptkultare
ꝓꝙpmultü credit᷑ eiꝰ dictis.⁊ B remouet.d. g ¶ Mieq; ageli. g ſuntð grãmatici.n. ꝓpᷣetatẽ taliũ oronũ ſaluare volẽtes vtũt relatiuo unni
infimo oꝛdine pᷣme bierarchie. h¶ Neq; pᷣncipat? ꝗ ſũt de tertio diuerſitat ñ idẽtitatl:vt mulier ſaluauit q̃ dãnauit:ſiẽ ꝑ hoĩez ſnnccgerſil
oꝛdine eiuſdẽ hierarchie.⁊ ſub iſtis ĩtelligunt᷑ archãgeli qui ſunt de moꝛs ita ꝑ hoĩeʒz reſurrectio moꝛtuoꝝ.Oꝑʒ igit᷑ hic pctm̃ ñ acci (iſie 0
medio oꝛdine.⁊ dicunt᷑ archãgeli q̃ſi pncipes angeli.ab archos qð ẽ pi vnifoꝛmit᷑: nã paſſio xpᷣi pꝛacticata ẽ a deo ⁊ a indeo:vta deo Auhrffhetbue
pnceps. i eq; vtutes.ãgeli ſũt de ⁊ oꝛdine medie hierarchie. fuit ⁊c optima.vt a iudeo ẽ peſſima:vt a deo hũit rõeʒ ſaluati/ iteitgſthve
⁊ ſub iſtis ĩtelligũt᷑ ptãtes ꝗ ſunt de infimo oꝛdine eiuſdẽ hierarchie uã apcti ðſtuctiuã:ñ ãt vt a iudeo:qꝛ ſic fuit mala:malũ ãtñde finmiciu.
Iſtos ãt ãgelos expꝛimit aplłs.qꝛ ſunt de ꝗnq; oꝛdinibꝰ quoꝝ officia ſtruit malũ ꝓpꝛie ⁊ vnifoꝛmit.ſʒ potius auget.Necvalz decla⸗ thniſinoiten
ſonant ĩ miniſter iũ circa nos.Angeli vo de q̃ttuoꝛ oꝛdinibꝰ ſnꝑioꝛi / ratio Bur.q̃ dicit ꝙ ſolꝰ deꝰ adeo bonꝰẽ vt ſciat elicere bonum fopecbitcie
bus ſũt aſſiſtẽtes deo.q.d.apls.quis angelis ꝗ mittũt ĩ miniſterium ex matłiudeoꝝ crucifigẽtiũ:qð erat ĩpoſſibile legi vt in ipſa ex Kenefung
multũ credẽdũ.tñ nõ poſſent ſeꝑare a caritate xpᷣi ꝑ aliquã ᷣcepti · pctõ qð ẽ ipiꝰ legis trãſgreſſio eliceret᷑ bonũ redẽptõis. lla eni ne öude
onẽé.nõ ẽ ãt ꝑ hoc ĩtelligẽdũ ꝙ angeli ſci velint nos decipere.ſed ꝙ ſi declaratio falſificat lr̃aʒ apli.nã ſi de ꝰex maioꝛi malo.ſ.iudeoꝝ ſscn
vellẽt nõ poſſent.Aliq̃ enim ꝓpoſitio ↄditionalis ẽ vera cuiꝰ vtraq crucifixiõe ſciuit elicere bonũ redẽptiõis:ſciuit ̊ idẽ ex mino/ ſlloonrids
ps ẽ falſa ⁊ ſpoſſibilis ſicut iſta.ſi hõ volat hʒ alas.⁊ ſicẽ ĩ ꝓpoſito.et ri malo.i.leg trãſgreſſione.Diẽ ãt lr̃a apli h̊ legi ĩpoſſibile:q horhekliror
Ptalẽ modũ dicit apls Gal.i.Liczʒ nos aut angelus de celo eugngeli falſũ eẽt m Bur.iterpᷣtatõem.qꝛ deꝰ põt ex q̊cũq; malo elicer gidlgizhe
get vobis pᷣterq; qð euãgelicauimꝰ vobis anathema ſit. k ¶ Neq; quodcũq; bonũ.Meliꝰ igit᷑ ⁊ ppꝛie magr ⁊ poſtillatoꝛ exponit ilmngnie
inſtãtia.i.qcũq; pñtia nõ poterũt nos ſeꝑare acaritate xpᷣi.de pꝛete/ illũ paſſũ.d. Impoſſibile erat legi vt ꝑ legẽ q;tũcũq; obᷣnatam Mpſnefln
rito nõ facit mẽtionẽ.qꝛ nõ faciũt ĩ ̊ͥ difficultatẽ.Aliqñ vo cõtingit deſtrueret᷑ malũ:qꝛ lex onñdit:pctm̃ᷣ ñ tulit.ideo deus filiuzʒ ſuũ fltienniemſe
deceptioper demonẽ.qꝛ aliqñ decipit ptãte.de qua dr Job.Ai.Nõ mittẽs ĩ ſilitudinẽ carnis pctĩ factꝰẽ pctm.i.hoſtia pꝛo peccato ſehebefihgen
Eptãs ſup terrã q̃ cõparefr ei.quã excludit dicẽs. I ¶ Neq;ʒ foꝛtitu / ⁊ hoc pctõ dãnatuʒ.i.deletũ ẽ pctm̃.¶ In eodem cap.vbi dicif. flüptiſted
do.aliqũ vero mendoſitate ꝓmittẽdo maioꝛa qᷓ; poſſit facere.ſicit ¶ Abba.pr̃. Burgeñ.dicit eẽ abba nomẽ hebꝛaicũ.ſed Mar.i⸗. (liſrinnen
xpᷣo hoĩ Matth.A. Pecoĩa tibi dabo ſi cadẽs adoraueris me.quod dicit eẽ nomẽ ſyrum.ita èt põt eè grecũ quod ibidẽ videbat᷑ re ſpenodeſßoft
excludit cũ d̃. m Meq; altitudo.a demone ꝓmiſſa aliquando phẽedere ĩ poſtillatoꝛe.⁊ ĩ B ca.all gat. ſuũ coꝛꝛuptoꝛiũ. Exo. 32. ſtißelgauhe
vo malicia occulta qð excludituribi. n ¶ Meq; pfunduů.ſ.malicie vbietiam vide coꝛꝛuptionẽ eiuſſdem. .⸗ A. ſictoſtietd
demonis. ⁊ vt oĩa gnãliter excludat ſubdit. hegzcreaaliapo⸗ dp· Eritatẽ dico. Poſtqᷓ; oñdit apłs ceſſationes legis factã nmichdebii
terit ⁊c.⁊ loꝗtur hic apls de pᷣdeſtinatis.⁊ q́tum ad deſperationem ¶ v pvxpʒʒ ⁊ eiẽ totalr adherẽdũ.ne ꝑ ̊ videat iudeos de liſtei ni
finalem quia licz peccent aliquando.tamen ſemper in caritate chi NArelinqre tanqᷓ; exoſos. iõ ↄñr hͥ ondit erga eos ſuũ affe ſigninn
ſti moꝛiuntur. ¶ Inca.S. vbi or ipoſtil. Nullus e damnatur niſi ctũ.⁊B triplr.pᷣ dolẽdo de eoꝝ obſtinatione.2? oꝛãdo ꝓ eoꝛum ctfniabi
pꝛo peccato oꝛiginaeail. DDITIO. 2uerſiõe. ca. ſe. 3 peſcẽdo gètiles ab eoꝛũ ĩſultatiõe.ca.ii. Pꝛi⸗ iſͤniſod .
Icet enim ſancti patres deſcenderint ad limbum pꝛo pe· ma in duas.qꝛ pᷣ ondit ſuũ affectũ.⁊? remouet icidẽs dubiũ ibi Ptztite
na ꝑ adã incurſa:nõ tñ ꝑꝑ boc dicendi ſũt danatiput vide᷑ Mõ ãt. Circa pᷣmũ dicit. Ueritatẽ ãt dico in xpo ieſu.⁊ẽ modus lingin te
— dicere poſtillatoꝛ:tales enim fuerũt a deo pᷣdeſtinati:⁊ ſic eẽiurandi ad aſſertionẽ ſui dicti.Ex q̊ pʒ ꝙ iurare non ẽ peccatũ uungiſud
pvrpoſitũ eternũ ſũt vocati ſãcti.¶ In eo.capi.vbi dr ĩpoſtil.de pecca viris ꝑfectis ex cã rõnabili ſicut erat in ꝓpoſito.qꝛ iudei de fa⸗ lintcien
to.i. de ſeipſo facto hoſtia pꝛo pecoaato. (HADDITIO. cili nõcredebantſibi. q(Cõſciétia mea. bñ oꝛdinata. luzenirc
.Aod vr̃. de pctõ dãnauit pctm̃:põt alr exponi ⁊ vt v magis x ¶ Om̃ triſticia mihi ẽ magna.qᷓtũ ad mentt. ¶ ¶ Etcõti. do. igceere
pꝓprie. ſꝛo ù̊ ſciendũ ꝙ crucifigẽtes xpᷣm maximũ petm̃ cõ⸗ ex aia redũdans ad carnẽ.⁊ ſupplẽdũ eſt p iudeoꝛuũ ifidelitate. ienfienzefe
miſerũt:vt ẽ manifeſtũ.ᷣde qͥ pctõ de deleuit.i.abſtulit pcta quod ðclarat.d. t ¶ Optabã. n. egoipſe anathema eẽ a xpo.i. ikſin
nĩa. ⁊ hocẽ qð dr̃.De pctõ.i.de paſſione xpᷣi qd maximũ petm̃ fuit re ſeꝑatum ab eo.qð duplr põt ĩtelligi. Uno mõ referedoad tem RN
lint

lioching
Gdmnteng it

4 midf dciſins

me Ndeci adin

Nld Dar niceiziagn

aſannig
nipſ undledeſer

wwitösohſtül

nitmnni
iſhmmentit⸗
r Oginni
icnnindevttitnn
mena dbüitiz
cngticfutmimnii
tnsnge ſ

antinſtbietiſif

Ceni niſeiihieſ
iearnicini
Htösalifeinn
de ſoteriigun⸗

—
—
—
WR6☛R
=

—

=

Ad RBomanos

pus ĩ quo pſequebat᷑ xpᷣꝭ imembꝛis ſuis.Act.S.⁊ hoc ex gelo iu⸗

daice legis.⁊ ſic optabat ſe ſeꝑatũ eẽ a xpo.Alio mõ referendo

iſta. i ¶ Dictũ ẽ ei.ſxrebecce.Seũ.=5j. k¶ Quia maioꝛ.ſ.eſau.
eruiet minoꝛi. Doc fuit ĩpletũ tꝑe dauid deſcẽdente de iacob.qꝛ

ad tps pↄuerſionẽ ſuã in quo pᷣdicabat fidem catholicã:⁊ tunc idumeã fecit ſibi tributariã.z. Reg.S.⁊ qꝛ illa repꝛobatio eſau ⁊ ele/

aliqn optabat ſeꝑari a xpᷣo per dilationẽ ſue glie ad tempus vt

intẽderet cõuerſioni iudeoꝛũ ad fidẽ xpi. vnde dicit · Phili. De m¶ Sicut ſcriptũ ẽ. Malachie.i. n¶ Jacob dilexi ⁊c. Circa parte
iſtã ꝑ ̊ qd dr hic.Cũ nihil boni cgigeni aur maltrollikernoe Deze

ſiderium hñs diſſolui ⁊ eẽ cũ xpᷣo:permaneret in carne neceſ/
ſarium ẽ ꝓpter vos. a ¶ Pꝛo fratribꝰ. meis.ſ.cõuertẽdis.

bᷣ¶ Quiſut cognati mei ſᷣm carnẽ.Fuit enĩ apls natiõe iudeus

giſlatio. ituz ad · ſemẽé.i. nõ ꝗ filij caͤrnis hi filij dei

epta declagt J deo tgꝗ filij ſüt pꝛõmiſſiõis eſtimãt᷑iĩ
Er Aprauiz di ſeie. Eaꝛomiſſiols. n. vbubocé.
uini cultus. Scðʒ hoc tpᷣs vẽniã:⁊ erit ſare
h¶ Et pꝛomiſſa.pꝛo MMV
phetaruz de xpo.

c ¶ Duoꝝ adoptio ẽ

ðᷣ tribu beniamin.
vt ipſemet dicit in /

2 = er. & .
fra. ii. Phil.. eẽ axpᷣo ꝓ fribus meisꝗ ſunt co

gnaͤtimeipm carneq ſũt iſraelite
quoꝝ adoptio ẽ filioꝝ:⁊ glia ⁊

filioꝛũ.qꝛ ppls ille uoꝝ adopt 3
tèſtm ⁊ legiſlatio ⁊ òbſeqũ⁊ ꝓ

ſpãliter dict ẽ filiꝰ

de⸗ rork, rue milſa: uͦonpies erqby expe iʒ
de Et glia: qꝛ ei ffe carné: ꝗ ſupoia vs higict iſe⸗
ſut appitiões diui/ cula amẽ. NHõant ꝙ; Exciderit vᷣ/
ne. e ¶ Etteſtm. bũ dei. Hõ.n. b0ο ex iirl: hi ſüt

q́;tum ad mãdata
dei data pplo per
tle /

iſraxlite:neq; ꝗ ſemẽ ſũt abꝛabe
filij. Sʒ i iſagc vocabit tibi

¶ Quoꝝ pa.ex ꝗbꝰẽ xpᷣs.vt pʒ Matth.i. ¶ Scoõm
dicit ad onñdẽdũ ꝙ in xpᷣo nõ ſolũ ẽ humana na ſᷣm quã deſcen/

dita patribꝰ yeteris teſti.ſed ẽt dina m quã ꝓcedit a pre.ideo

ſolũ.Circa pᷣmũ dicit. Nõ ãt.ſupple ſegt. n
o

eerüeehoc 600 dr. q ¶ Meq; ꝗ ſemẽ ſũt abꝛa.3

ſubdit. ¶ Qui eſt ſuꝑoĩa de be.ex quo manifeſte pʒ erroꝛ.
Arru dicẽtis xpʒ eẽ purã creaturãä. m ¶ Nõ ãt.hic circa pꝛe

dicta remouet dubiũ.ex q̊ enĩꝙ dicit ꝓmiſſa de xpo fcã iudei⸗

ꝗ tñ nõ receperũt eũ.poſſet aliꝗs credere fruſtratũ fuiſſe ꝓmiſ/
ſum diĩnuz.iõ B remouet ꝑ duplex exeplũ.ſcõz ponit᷑ ibi. Non
O exci. vbum
dinuz. ab impletione ex ĩfidelitate iud eoꝛũ.qꝛ alig eoꝝ vt apli
⁊plures alij receperut fidẽ xpᷣi in qabꝰ pmiſſum deiipletũ eſt.
Enon noes gꝗ ex iſrł.i.a iacob alio noĩe dicto iſrł.Geñ.ʒi.ðſcẽ
derũt ſupple. p¶Di ſũt iſraelite.ꝑ imitatõeʒ fidei eiꝰ.quod
declarat ĩ filjs abꝛaheꝗ nõ oẽs dci ſũt ſemen eius.ſed illi tm̃ ꝗ

teſtimoniũ ſcripture. x ¶ Oes filij. qꝛ filu abꝛahe de agar et
ðcethurañ ſüt dicti ſemẽ eiꝰ.qð ondit ꝑ ſcripturã Geñ.zi.Sed
in iſaac vocabit᷑ tibi ſemẽ.de alijs ãt filus ſubdit. s CMõ g

filu carnis. ytute nali geniti cuiuſmodi fuerũt iſmgel⁊ filij ce/

thure. t¶ Hi filu dei. . ad eiꝰ cultũ electi. v¶ Sʒg fili ſüt
ꝓmiſſionis.ſ.dine. x( Eſtimãturĩ ſe.ſ.abrahe.⁊ qui ſũt illi

iai ꝑ ſcripturã dicẽs.Pꝛomiſſionis.n.vbũ Bẽ.quod ſubdit

còm h̊ tps.i.ãno reuoluto. 3 ¶ Ueniaz ⁊erit ſare filius.

Beñ.is.Allegat᷑ ãt hec auctoꝛitas ⁊ alie ſequẽtes ſᷣm tranſſati/

Abbad h ſpecialr electis
filiũ ex adiutoꝛio gre. Em Poren .
pꝛecatuſq; ẽ iſaac dũm ꝓ vxoꝛe ſua eo ꝙ eet ſterilis qui exaudi

onẽ ſeptuaginta q̃ tꝑe aplłi erat multũ autẽtica. dr aũt hic iſaac
pꝓfmiſſionis filiꝰ.q; vtute dina natura iuuãte fuit genitus.q; pr
eerat cẽtenariꝰ ⁊ mĩ ſterilis ⁊ nonagenaria.igit᷑ cũ ꝓmiſſio facta

abꝛabe Beñ.is.ꝙ ſemẽ ſuũ eẽt futurũ ſicut ſtelle aũqᷓ; aliquem
hẽret filiũ vt ibidẽ dr.⁊ tñ H̊ pꝓmiſſio nõ fuit ĩpleta ĩ oĩbꝰeius fi

ꝓphetas de xpᷣo fruſtrata ẽ q;uis nõ oẽs iudei ipm receperint

pfidẽ. ſz aliq ad ̊ electi. a ¶¶ Mõ ſolũ. Hic ĩducit᷑ aliud exem

plũ ad ꝓpoſitũ. Et diuidit᷑ ĩ duas ꝑtes.q; p ponit᷑ explũ.ꝛe re/
mouet᷑ ex ̊ dubiũ.ibi.Quid ꝗᷓ dicemꝰ.Eſt ãt exẽplũ h̊ de filus

ilaac ꝗ licʒ eẽt ꝓmiſſionis filiꝰ vt dem̃ ẽ.⁊ peũ iplenda ꝓmiſſio
dDina de ſemine abꝛahe.nõ tñipleta fuit in duobꝰfilis ſuis eſau

⁊ iacob.ſʒ in iacob tin.⁊ tñ dr firma ⁊ veraciter eẽ ipleta.Et ea

dẽ rõe ꝓmiſſio de xpᷣo licʒ nõ fuerit ĩpleta ĩ oĩbꝰ iudeis.ſʒ in ali
icit igit.Nõ ſolũ ãt illa.ſ.ſara habuit

d
b ¶ Sʒ ⁊ rebecca.ᷣm ꝙ dĩ Geñ.⁊2j.De
uit eũ ⁊ dedit cõceptũ rebecce. c ¶ Ex vno cõcu.hũñs gemio⸗
filios.hoc nõẽ de textu ſʒ ſubintelligit.pꝑ quod fuit poſitũ per
modũ gloſe.⁊ poſtea ĩſertũ textui ꝑſcriptoꝛes. D¶ Cũ.n.nõ/
dũ nati fuiſſent.ſ.eſau ⁊ iacob. et ſʒz electões.i.pᷣdeſtina

tionẽ dei liberã. f ¶ Pꝛopoſitũ dei manerzʒ.i.ꝓmiſſio dei fir

on ex operibus.quia nondũ nati

Scõom carnẽ. 5H

ctio iacob fuit ſignũ repꝛobationis ⁊ electionis ad gloꝛiã.iõ ſubdit᷑.

nis ꝗ dicit ꝙ merita pcedẽtia in alia vita iſtaʒ pcedete ſunt cã pdeſti/
nationis ⁊ repꝛobatõis diuine.q ſic eſau ⁊ iacob in illa vita aliquid

boni vł mali egiſſent qð
filiꝰ. HMõ ſolſ aͤſt illa ⁊rebecca bicſimpti rchuait z⸗
Wolemganrnah ante vitã huiꝰ mũdi non

Mũqd iniqtas apud deſũ: abſit.

nzi. Cũ èenĩ nõdũ nati fuiſſẽt:aut

ſcriptuẽ. Jacob dilexi: eſau autẽ
odio habui. Quid g dicemus:

ex vno ↄcubitu hñs iſaac patris tfuit alia.aliternõ ĩcepiſ-
ſet mundus ſimpliciter
ſicut dĩ ĩ pꝛincipio Geñ.
Item ſi fuiſſet talis vita:
merita tamen creature
ibi facta/nõ potuiſſẽt eẽ
cauſa pꝛedeſtinatiõis q̃
eſt actus voluntatis diui
ne.qꝛ tẽpoꝛale nõ põt eẽ
cã eterni. Hoc igit᷑ repul
ſo tanq; erroneo.alij di/
xerunt ꝙ pꝛeſcientia me
ritoꝝ que eternacẽ:eſt cã
pꝛedeſtinatiõis qua deꝰ
vult dare gliam alicui.ſi
cut rex dat militi equũ
eo ꝙ ſcit vel eſtimat ipᷣz
M bfñ vſuꝝ.ſʒ B̊ nõ valet.qꝛ
merita vt pꝛeſcita ſunt oꝛdinata ad gloꝛiam ſicut ad finem. volens

aligqd boni egiſſent aut mali:vt
ſʒ ᷑lectionẽ pꝛopoſitũ deimane
ret:nõex oͤpib t ex vocate dictũ
ẽèi:qa maioꝛ ſᷣuièt minoꝛi:ſicũᷣt

5

Moͤyſi. n. diẽ. Mibeboꝛ cůi mi
ſertꝰ ſü: ⁊ mibicöꝛdià pᷣſtabo cůi
miſeboꝛ. Igẽ nõuolẽi neq; cur
rẽd:z mibent ẽ dei. Diẽ eniz ſcri

autem recte ⁊ oꝛdinate cuiuſmodieſt deus qui nõ poteſt aliquid vel/

le niſi recte ⁊ oꝛdinate. nullo modo vult finem ꝓpter ea que ſunt ad
finem ſed ecõuerſo.⁊ ideo merita ⁊pᷣſcita a deo ſiue pꝛeſciẽtia meri/

toꝛũ nõ põt eẽ rõ pꝛedeſtinationis.ſed pꝛocedit ex mera liberalitate

diuina ex qua aliquis eligitur ad gloꝛiam.⁊ ex hoc conſequẽter pꝛo/

uidet ſibi dare gratiã per quam poſſit mereri. Nec valet exempluʒ
de rege ⁊ milite.quia bonus vſus equi non èa rege cauſaliter.ſic me
ritum ẽ a deo pᷣncipaliter. o ¶ Quid ergo dicemus. Hic ex dictis

mouetdubiũ.ſ.vtrum ex hoc ꝙ ex dobus fratribus oĩo equalibꝰ vnꝰ

.

repꝛobatur ⁊ aliꝰ eligitur ipſe deus dicat in inſtus.⁊ hoc ẽ quod diẽ
Quid ergo dicemus nũquid iniquitas apud deum: repꝛobãdo eſau
iacob electo. p ¶ Abſit. Hic ſoluit hanc dubitationem.⁊ diuidit ĩ

duas.pꝛimo dubitatio ſoluitur. ſcdðo in contrarium obucitur. ibi. Di

cit itaq;.Pꝛima in duas ſᷣm duplicem modum ſoluẽdi.ſecunda. ibi.

Dicit enim ſcriptura.Circa pᷣmum ſciendum ꝙ in illo quod alicui da

—

tur ex mera gratia.iniuſticia non habet locum ſi nõ detur alteri.quia

gratia poteſtvni fieri ⁊ non alteri ſine iniuſticia.⁊ hoc dicit mãifeſte

faluato? Matth.ꝛ0. de cultoꝛibus vinee. Amice non facio tibi iniu/

riam tolle quod tuum ẽ ⁊ vade.hanc ſententigam declarat aplłs per

auctoꝛitatem ſcripture.Exo.33. dicens. q ¶ Moyſi enim dicit mi
ſereboꝛ.dando gratiam in tempoꝛe. r ui miſertus ſum.in eter
na pꝛedeſtinatione. ¶¶ Et miſericoꝛdiam pꝛeſtabo. dando gloꝛiã
in effectu. t 92.c lonunclbig.
lem. licʒ enim in effectibus diuine pꝛedeſtinatiõis pꝛius ſit cauſa po

—

ſterioꝛis per modum diſponentis.⁊ poſterius pꝛioꝛis per modum fi

nis. ſicut in fuſio gratie eſt pꝛopter meritum ſicut ppter finem ⁊ opꝰ

lus.ſʒ ſolũ in iſaac vt dẽm ẽ.nõ dr fruſtrata.ſic nec ꝓmiſſio per

gliaz ⁊ tpalit᷑ electis dat graʒ. TIES

meritoꝛium ꝓpter gloꝛiam.a gratia eſt pᷣncipium operis meritoꝛu.
opus meritoꝛium facit gratia dignum.tñ totiꝰ pᷣdeſtinationis non ẽ

gitur non eſt volentis neq; currentis.ſ.hoĩs q;tũ ad affectuz vel

alia cauſa niſi voluntas diuina..iõ concludit aplus.

. „

ed miſerentis ẽ dei.qui ſua mera liberalitate eternalłr elegit ad
Dicit.n. Hic ↄñr idem oñdit ex
maloꝝ punitiõe. Circa qð ſciẽdũ ꝙ repꝛobatio aliqñ accipit᷑ large.⸗
ſic dicit ſimplicẽnegatiõem ad głiam.⁊ ſic ñ hʒ cãʒ ĩre.necĩ dei pᷣſci
entia. ſiẽ nec electio ſeu pᷣdeſtinatio ei oppoſita.alio mõ ppe:⁊ ſic eſt
oꝛdinatio alicuiꝰad penã q̃ ñ ẽ iniuſta nec a deo volita niſi ꝑꝑculpã.
⁊iõ repꝛobatõeʒz ſic dictã qᷓ de aliq̊s repꝛobat pᷣcedit ĩ deo ᷣm rõem
tm̃ pᷣſciẽtia pctõꝝ.ſic igit᷑ nõ electia deo in pctm̃ ruũt.nõ ꝑꝑ dei defe

S facere bonum meritoꝛiũ quod excedit hoĩs facultatẽ.

ctũ cũ nõ deficiât eis inſtinctꝰ diuini ad bonũ.vt dẽʒ ẽ ſupꝛa.ſʒ ꝑ ðᷣfe

ctũ liberi arbitru nõ recipientis illos inſtinctus.⁊ ſic eis gratia iuſte

denegat᷑. ⁊ ſic vlteriꝰ in peccatis indurãtur ex malicia ſua per ſe.ſed

paccidẽs tm̃ adeo.ꝗ remouet phibensſubtrabendo gram q nata E
coꝛ humanum mollificare.retrahit tñ eã iuſte vt dictũ eſt. ⁊ ſic indu

rati oꝛdinãtur ad penã. ⁊ ſicps ꝙ in punitione iniuſtoꝛum maloꝛũ

ma eét ⁊ impleretur. nulla ẽ iniuſticia apud deũ.ad hãc ſniam inducit apls ſcripturam.d.
erant. Bed er vorante er deo cuius electio pcedit oia Dicit eni ſcrip. pharaoni.Exo. 9. loquens in perſona dñi. „

2

¶ Cui miſereboꝛ. concedendo nunc ſibi gratiam fina

4

b

erntegagae ſup te pplm tnũ miraculoſe indueta.
P

pbhar ao coꝛ ſuũ idurãdo.iõ nõ valuerũt ei.fuerũt tñj ad gliaʒ dei ãnũ
ciãdaʒ ꝑ oꝛbẽ.ſic videmꝰipletũ.⁊ Bẽ qõ dr̃. c ¶ Utoñ. te vtu.me

am.p facta mirabilia. Et vt ãnunciet᷑ ⁊c.ↄcludit igit᷑. dI Ergocꝰè

vult miſeret᷑.dãdo eigr̃am finalẽ ⁊ gliaʒ.⁊ G ↄuenit eiꝑſe. e ¶ Et
q:uuẽ vult idurat.⁊ tñ B ↄuenit ei tĩ ꝑ accidẽs ⁊ iuſte vt pᷣdictũ ẽ.

Dicis itaq;. Soluta dubitatiõe.h̊ arguit ĩvriũ.⁊ pᷣmo argumẽtum

Ponik z ſoſiuem ihi
hõ. Argumẽtũ talẽ ẽ.Ex Q 1 iSe or
q̃ ex volũtate dei ðᷣpẽdet ptura pharaõi. QOꝛ i hoc lpʒ exci
induratio pctõꝛis ⁊ voca
tio iuſti.videret᷑ alicui ꝙ
pctm̃ ⁊ iuſticia nõ eẽnt i⸗
putãda hoĩ ad meritũ vł
demeritũ qꝛ volutas dei
nõ põt ſuꝑari. ⁊ B ẽ qð dr
Oicis itaqʒ mihi.i.argu/
is ex dictis meis ptra me
g ¶ Quid adhuc qrit᷑ ð pᷣ/
mio iuſtoꝝ. ⁊ punitiõe ĩ/
inuſtoꝛꝝꝛ. hb ¶Uolũtati
enĩ eiꝰ gs re.q.d.nullꝰ.et
ſic totũ videt᷑ deo iputã/
dũ.⁊ ꝑ ↄñs iniuſticia pec
catoꝝ vł irrõnabilitas ĩ
punitiõe eoo.
D hõ. Hic ſoluit᷑ argu⸗
mẽtũ.⁊ 2? declarat᷑ quod
dã dem̃ ibi. Sicut ĩ oſee.
Pꝛima ĩ duas m dupli⸗
cẽ ſolutionẽ.ſcðᷣa ibi.An
nõ hʒz. Pꝛimo igit᷑ ſoluit
oñdẽdo argumẽtũ irrõa
bile ex pte hoĩs arguẽtj.
qui.n.arguit fcm̃ alicuiꝰ
dz illud ĩtelligere. aliter
arguit irrõnabiliter. ſz minimũ opus dei non põt hõ ad plenũ intel/
ligere vtpote de folio arboꝛis q̃re ſit tãte qᷓ;titatis ⁊ talis figure.⁊ ſic
de alus ↄditionibꝰ. ⁊ multominꝰ ĩtelligere põt maxia oꝑa ei de ꝗbꝰ
ſũt electio ⁊ repꝛobatio. ⁊c.⁊ ̊ eſt qd dr̃. O hõ tu ꝗ esꝗ rñdeas deo.
facta e arguẽdo. Nungd dicit figmẽtũ ⁊c.q.d.nõ.qꝛ ñ itelli/

⁊ vt anüciet nomẽ meñ i vniüſa
tra. Ergocni? vult mißet: ⁊ quͤs⸗
vult indurat. Dicis itaq; mihi:

ei qs reſiſtit: O hotuͦg es grñ
deas deo: Mũngqd diẽ̃ figmẽtũ

non hʒ ptatẽ figulꝰ luti ex eadezʒ
maſſa facẽ aliud qdẽ vas i hono
rẽ.aliud vero iↄtumeliã: Qð ſi
dẽed volés oñdẽ irã ⁊ nõtaʒ facẽ

tia vaſa ire aptã i itẽitũ:ũᷣt oñdẽt
diuitias glie ſue i vaſa mie q̃ pᷣ/
pauit ĩ glã. Quᷣos ⁊ vocauit nõ
ſoͤlü ex iudeis:ſ̊ ẽt ex gẽtibꝰ:ſic i

az plebẽ mez: ⁊ nõdilectq dile
ctà z: ⁊ nõ miaʒ ↄſecutã miſicoꝛ

git modũ nec rõem ſue fictiõis.⁊ ſic ẽ ĩ ꝓpoſito. ¶ ¶ An nõ bʒ. hic

ponit᷑ ſcoa ſolutio ꝑ quã onñdit᷑ argumẽtũ nõ valere.qꝛ ñ ↄcludit dei
volũtatẽ irrõnabilẽ eẽ vł iniuſtã.vult eni p ⁊ ꝑ ſe deꝰ ſuã gliam que
ſicut manifeſtat᷑ ꝑ viã mĩe in electis ꝗ vocant᷑ ad głiam.ita pꝑ viam
iufticie ĩ repꝛobis ꝗ reuãt᷑ ad penã.ſic glia regis terreni nõ ſolũ re/

lucet ĩ palatio vbi honoꝛant᷑ milites.ſʒet in patibulo vbi puniütma
lefactoꝛes.ſic igit᷑ volũtas dĩna rõnabilit᷑ eligit aliqs ad btitudineʒ

in ꝗgbꝰmaxime relucet ſua mĩa.⁊aliqs dimittit nõ eligẽdo q ex ſeipᷣis
ruunt ĩ pctm̃ ⁊ finalit᷑ obdurãtur.⁊ ſic iuſte a deo puniũt᷑.qᷓ punitio
cedit ad gliam dei ⁊ electoꝝ.⁊ad hãc ſniam ĩiducit apls exemplum
de figulo ꝗ rõnabilrex eadẽ maſſa foꝛmat q̃dã vaſa ad officia hono/
rabilia ⁊ qdã ad ↄtẽptibilia.dicẽs.An nõ hʒ ptãtẽ ⁊c̃.q.d.ĩmo.⁊ mul

to foꝛtiꝰ deꝰ ĩ humana nã q plł?bʒ a deo aqͥ ẽ ꝑcreationẽ qᷓ; lutũ a fi

gulo qð nõ ẽ creatũ ab ipſo.ſʒ ſupponit ipᷣm in oꝑe ſin
m ¶ Æſi de vo. oſtẽ.irã.i.vindictã ſue iuſticie. nl Et notã facere
potẽtiã ſuã.ĩpunitiõe pctõꝑ. o ¶ Suſtinuit ĩmulta patiẽtia vaſa
ire.i.pctõꝛes ꝗ dicũt᷑ vaſa ire.qꝛ ↄtinẽt dei offenſas.ſuſtinet ãt deus

iõ ſubdif.

eos patiẽter qꝛ nõ ſtatim ĩfert penã.ſʒ expectat eoꝝ penitẽtiam.q̃ tũ

exnectatõe finalr abutunt᷑.⁊ ſic iuſtiꝰ puniunt᷑.iõ ſubditur.
P¶ Apta in ĩte.⁊ qꝛ vt dẽm ẽ h̊ cedit ad gliaz dei ⁊ electoꝝ.iõ ſubdit.
q ¶ Ntoſtẽ. di.głie ſue.i.abundãtiaʒ eiꝰ. r¶ In vaſa mie. ſ. electos.

gẽtibꝰ:qꝛ fides xpᷣi pdicata cẽoĩbꝰnationibꝰ. v
oↄñir declarat vltimo dcm̃.ſ.ꝙ ex iudeis⁊ gentilibꝰ vocati ſunt electi.

plures tñ ex gẽtilibus.Et diuiditur in duas.qꝛ pᷣmo declarat aplus

hãc vocationt᷑.⁊?ꝰ aſſignat eiꝰ rõem.ibi.Quid ergo.Pꝛimũ ãt decla⸗
rat per ſcripturã dicens. Sicut in Oſee dicit.i.ca. x
plebẽ meã.i.gentilitatẽ que pᷣmo dictaẽ nõ plebs dĩna.eo ꝙ nõ hũit
legẽ ⁊ pphetas ſicut habuit plebs iudaica. y ¶ Plebẽ meã.pꝑ cõ
uerſionẽ eius deuotã ad fidẽ catholicã. Wn dile.i.gẽtilitatẽ
pᷣus idolatrie deditã que deo ẽ odioſa. a ¶ Dilectam meã.p latrie

ſuſceptionẽ. bEt nõ miſericoꝛdiã conſecutã:tpe veteris teſti.
Bileonail cõſe.tẽpoꝛe noui.⁊ ad idẽ facit quod ſubditur.
dð Et erit in loco ⁊c̃.⁊ pʒ lr̃a que loquit᷑ vocatione gẽtiũ q̃ plurimi
ſunt vocati.ↄñter ĩducit᷑ auctoꝛitas Iſa.io.ca.loquẽtis de vocatiõe

41

xcitaui te.qꝛ nata erãt te ad pniam ĩducere. ſʒ qꝛ illis abnſus eſt nirtte e .
f ( Keliquie ſalue fiẽt ex eo.i.pauci compꝑatiue.ſicut pʒ in apo

taui te ůᷣt oñdã ĩ te vᷣtutẽ meaʒ:

Quid adhuc qrit᷑: Nolũtati.n.

ei q ſe fixit:qd me feciſtiſic: An
otch reliquiſſʒ noh̊ ſemẽ:ſic ſodo

volés oñdẽ irã ? tsqᷓ nõ ſectabant iuſticiã: app/
potẽtid ſuã ſuſtinſᷣit ĩmſta patiẽ

oſeẽ dicit. Aôͤcabo nõ plebẽ meſcriptũ ẽ. Eccè pono in ſyõ lapi

*

Quos ⁊ voca.pad fidẽ.poſtea ad głiaz. t ¶ Mõ ſo.ex iu.ſʒ eti ex
icut in Oſee. B

ocabo nõ

„%° %ς &

iudeoꝛũ. qꝛ pauci ſut voeati.iõ ſubditur. e¶ Si fuerit nu fl

lioꝛũ iſrł tãqᷓ; harena maris.i.in magno numero valde.

ſtolis ⁊ alus credẽtibꝰ ex iudeis.Sciẽdũ tñꝙ Iſaias logtur de

filus iſrł euadẽtibꝰmanũ regis aſſyrioꝛũ:regnõo iſrłſub oſee ca/

ptiuato.quipoſtea venerũt ad regnũ iude tpꝑe ſedechie vere cõ
uerſi ad deũ audito miraculo de ꝑcuſſione exercitꝰ ſennache⸗/
rib.ſʒ qꝛ illa ↄuerſio paucoꝝ fuit figura conuerſionis aploꝛum

. ł.— . ⁊ alioꝛũ paucoꝛuʒð
diã ↄſecuᷣtã.Et erit i locòvbi di otz llenes in
*π ₰— *„ . Y . „ „ elt ] 9
ctũ ẽ eis:nõ plebs mea vos: ibi aplo ſicut ſupꝛa di⸗

vocabunt filij dei viui. Iſaiaſat ctũe de electiõe ia⸗
clamat ꝓ iſrl.Si fuẽrit numerꝰꝭ cob ⁊ repꝛobatione

It iſrrram * “ .rofi eſau tpali que fuit
ſ ilioy iſrt tanc; Haren⸗ mar rreli ſignü Rernen ſub⸗
quiẽ ſalue fiẽt. Aerbůʒ. n. cõſũ⸗ gltur de vocatione
mãs ⁊ abbꝛeuiãs i eqtate:qꝛ ver gentiũ ⁊ iudeoꝛum

bü bꝛeuiatũ facit dñs ſuꝑ terrã. ge Kieinchrult.
2 „ „% 5 * . 5„ ℳ 4 U1.7 um/
Et ſiẽ pᷣdixit iſaias:niſi dñs ſaba manat eus eilann
SEli. 1 10° gqssé legis pfectiuũ
mãa ſci eſſem ⁊ ſiẽ gomoꝛꝛaſileſ h ¶ Et abbꝛe. qꝛ re⸗
fuiſſemꝰ. Quid ̊ dicemꝰꝙ gen fcindit legaliaqnõ
aaz inſinigrans, ſexuät i lege noua.

hẽdrũt iũſticiꝗ:iũſtici aũt qͥ ex

fide ẽ:iſrł vo ſectãdo legẽ inſti egquitatẽ iuris natu
ciei legẽ iuſticiè ñ puẽit: Quare õ il⸗
Qui ñ ex fide:ſ qi xopibꝰ. Of vocati ſürcoͤterin⸗
fẽdẽrũt.n.i lapidẽ offenſiõis:ſiẽ adeiꝛ gẽtiles.ſ
pauci cõparatiue ð
dẽ offẽſiõiſ petrã ſcãdali:⁊ bs iudeis crediderut.
„— r 2 vt dem̃ ẽ. iõ ad hoc
ꝗ credit in cũ nõ cònfundet᷑.. iterũ inducit᷑ aueto
ritas Iſa⸗iii.

k (Niſi do. ſabaoth. i. exercituũ ꝑ qð ãgeli deſignãt. I¶ Re
liqſſet no.ſe.i.aliq̊s vocatos ad fidẽ de iudeis. m 81

fuiſ.xc̃. i.totalłr a vitate ſubuerſi. n ¶ Quid g. Hic ↄnr aplus
reddit cãm qualr᷑ plures vocati ſũt de gẽtibꝰqð tñ videt᷑ mira/

bile eo ꝙ erãt idolatre.⁊ G ẽ qð dicit.Quid gᷓ dicemꝰ pᷣadmira

tione hꝰ. o¶ Qõ gẽ.q̃ nõ ſecta.iuſticiã.eo ꝙ colebãt idola.

Appꝛehẽderũt.i.ↄſecute ſũt. q ¶ Juſticiã. ꝑcelerẽ cõuerſi

„ .₰— — „ „ ſ⬤

onẽ ad fidẽ xpi vidẽtes ꝑ apłos alioſq; diſcipulos ĩ noĩe ipſius
miracula fieri:ſicut pʒ in actibꝰaplłloꝝ i pluribus locis.

r ¶ Juſticiã at q̃ ex fide ẽ.q̃ facit dignũ vita eterna. qð dr ad di

ſtinctionẽ iuſticie q̃ erat exoꝑibꝰ legis moſaice.q̃ hoc nõ facie

bat. vt dem̃ ẽ.S.A.ca.ſi enim abꝛahã ex oꝑibꝰ legis iuſtificat' ẽ
hʒ gloꝛiã ſed nõ dpua ri⸗ ¶ Ilrł vero ſectãdo legè iuſticie

pcultũ vniꝰ dei. t¶ In le. iu.nõ puenit.i.in legẽ fidei catho

ſice q̃ iuſtificat iuſticia ĩfuſa faciente dignũ vita eterna. B
4 ¶ Quia nõ ex fide.ſ.xpᷣi qrebãt
iuſtificari ſine q̃ tñ nũqᷓ; fuit ſalus. y ¶ Dz aſi exopibꝰ. ſ. le
gis moſaice q̃rebãt iuſtificari.qð tñ facere nõ poterat opa illa
6 fides vt declaratũ ẽ.s. ꝭ. cap.⁊ ex hoc repulerũt xpm iõ ſub·
dit᷑. 3 ¶ Offenderũt.n.i.cãm ruine acceperũt. a n lapi

uare. ſupple ↄtigit H. x

dẽ offen.i.ĩ xpᷣm ꝗſic noĩat ẽ ĩ ſacra ſcriptura Jſa.⁊8.

b ¶ Ecce pono in ſyon lapidẽ ⁊c᷑.⁊ ſicut ꝓbatũ fuit Jſa.28. Hau⸗
ctoꝛitas ad lr̃am itelligit᷑ de xpᷣo ĩ quem offenderũt pᷣncipes iu
deoꝛũ.pꝛĩo blaſphemantes eiꝰ humanitatem dicẽtes. Ecce bo
mo voꝛax ⁊ potatoꝛ vini ⁊c. Luce.⁊.⁊ hoc dixerũt ex inuidia.
2 dicẽdo blaſphemias ↄtra ei diuinitatẽ Matth.iꝛ. In beel

gebub pᷣncipe demonioꝛũ eicit demonia.ſic.n. oꝑa diuinitatis

demonibattribuebaͤt. c¶ t oĩs g credit ĩ eũ.p fidem cari
tate foꝛmatã. OD ¶¶ Nõ cõ.finaliter.ſʒ magis honorabit ĩglia

bec auctoꝛitas ⁊ alie allegant᷑ ab apło ᷣm traãſlationẽ ſeptuagi

ta.in trãſlatione vo nr̃a Jſa. 28. ſic habet᷑ Qui crediderit nõfe
ſtinet. qd dupir põt itelligi vt dictũ fuit ibi. Uno mõ referẽedo
ad tps Iſaie vt ſit ſenſus. Qui crediderit. mee pphetie.lõſe ·
ſtinet. credẽs ꝙ xpᷣs ſit ſtatim venturus.qꝛ ĩter iſaiam vaduen

tũ xpᷣi pᷣmũ fuit lõguz tpᷣs.Alio mõ referẽdo ad tpᷣs xpᷣi loquen

tis de aduẽtu ſuo ad iudiciũ.⁊ ſic ẽ ſenſus.Qui crediderit. xpo

pꝛedicanti. Non feſtinet. credens cito ſit vẽturus ad iucdiciu.
⁊ ᷣm vtrũq; modũ credẽs ⁊ nõ feſtinans nõ repoꝛtat confuſio⸗
nẽé iõ ſeptuaginta tranſtulerũt h̊ͥ mõ qꝛ non ſemꝑtranſtulerut

vbum ex verbo.ſed aliquando ſenſum exſenſu.

i ¶ In egtate. qꝛ reti

i

ſin

Nennuncornue
cinitrey min⸗
lancenütnotn
ſſnnentreͤ⸗
enfcefatp⸗
ktaneckione Yat
dootentcreen
(ilueylcai
tbenplh,
Ennkenitoein
cclitaecop et
6tunekenfund
cornus oce;
okoſcctadalh
Uenſtöezucenr
lignigfeniſu

tipncgoſeans

11

ſ. hianin
höͤſtofon
aprhe Griswwe
1 NCEiohes
ſinng eſtent

lnaionſio

leiöſtkäi,
Urtſiuiſegen
fütbliciidne
ſiſnuscoin
letitüdeiiie
ſaceectozde

Abſicrigvousf

rſatenziti
gifnſitzcde
Düpigaonaeh

Atginie hi
ſiptcintif

ſehifeiven

nbſclarcteirt

ſltiercet

llſcoſttio
Füebagie

leni. dlnet

delen
.. Glegtr
N
milel en

Ain
rier Wne
On e öi
f ict
Wſt degän⸗
ſſöbg Nern

77 „ „ 7
e.. müdagir
fsa

4 WitzNei
dcior nd dan iu
ſgi gtit
1 4Cü ann
1o dichlleſi⸗
tnici nuncrnusfffe

nögontinkäkk⸗
cenedgi en.
6 Ginm!
ſn n 8
ſont oriin ,

eggliii
gürſni i
bobſn
ſebtei t
i ebin

en,

ſignificat iĩdifferen
ter nõ feſtinetvlnõ
feſtinauit: aĩ ſigni/
ficato ⁊cc ſenſus.
gcrediderit xpᷣo
quo ibi ꝓphe ta los

audierũt ⁊ eiꝰ mira

jde. b
diẽ mag efficax ad ipetrãduũ:qꝛ initit᷑ merito rei ſacre q̃ iterpo
nit᷑.vt cũ dr.ꝑ paſſionẽ tnã libera eos.⁊ hò.⁊ ſic oꝛabat paulꝰ p
iudeis.iõ ſubdit᷑. c ¶ Fit ꝓꝑ ill.ſ.a me. d ¶ In ſa. i. vt ↄuertã
tur ⁊ ſalntẽ ↄſequant᷑. X

—

Bi dicit. Excitaui te ĩ hebꝛeo hr. Seruaui te ꝓut ĩ glo.
Vyvbi or. Alu codices ſic hñt.In hoc ipᷣm ſᷣuauite.Et eſt
ſfenſus. O pharao hec dicit onñs.Cuũ tãtis malis eẽs reꝰ

vt indignus eẽs viuere:te tamen deus reſᷣuauit viuere vt ĩ te
oſtendat virtutem ſuaʒ. pꝛvut in poſtilla.ꝛc. ¶ In eodeʒz ca.

ner hic.Nõ cõfũdetur ſeu nõ feſtinet ĩ hebꝛeo habe
tu

quod

abusad ges: voͤlitas quidẽ coꝛ

dis mei⁊ òbſecratio ad
doel fit pꝛoͤill i ſalůtem.
8 eſtioniũ.n. ꝑphibeo ill ꝙ eml
tionẽ quidẽ dei hñt:ſ̊ nõ ſʒ ſciaʒ

tur ñ feſtinabit all Jgnoꝛateé5.· n. iuſticiq dei: ſuã

”MUD Ad RBomanos
¶ In eap. 9. vbi dicitur in poſtilla.Excitaui te. ADDITIO. ſpᷣz oꝛdinabat᷑ vt dem̃ eſt. m Ad iu. iuſticiainfuſa. n ¶ Omni
„7 cre.vñ pr̃es veterteſti ñ erãt iuſtificati ex oꝑibꝰlegl.ſʒ ex fide xpi vt

dñʒ ieſũ: ⁊ ĩ coꝛdẽ tuocrcdiden

ſticiã:oꝛe aũt ↄfeſſio fit ad ſalutẽ

dit ĩ illũ:nõ coͤnfudet᷑. Mõèni ẽ

credẽdum eo ꝙ do qrẽtes ſtatuẽ: iuſticiè dei nõ ſũt
nn en m Pors. ſubiecti. Finis enim legis uͦs
Un oiſcipli g eiug ad iuſticiq oĩ credẽti. Myſes

doctrinam coͤtinue eni ſcripſit qm̃ inſtici q̃exlege ẽ
qui fecerit hõ vinet i ea. Que ãt

cula viderũt: nõtn ex fideẽ iuſticiã ſic dicit. Mẽè di

feſtinauerũt crede — e ñ
reſurrectionẽ. Tar lü idẽ xpᷣʒ deducẽ: aut gs deſcẽ
dicoꝛde ad creden / qeti abyſſũ:hòc ẽxpᷣʒʒ a moꝛtuis
duü Luce. vl. capi? orerr Eõ
u ESEE reuocare. Sʒ quid dicit ſcriptu
mar. vlt. de apli?ð drẽ 21 ien
Exxpꝛobꝛauit de in ra: Pꝛope ẽ vbũ ĩoꝛetůo ⁊ in
Teauittaf eop 3 coꝛde tno. Hoc ẽ vbu fidei qð
vᷣm hunc ſenſum B pᷣdicàmꝰ: fitegn in oꝛett
auctoꝛitas quodaʒ pdicum g ſi 2 fitean in deetno
modo facit ad aliq; S

excuſatiõez iudeoꝝ ꝗ nõ ita cito crediderũt xpᷣo:quã excuſatio
nẽé lIʒz nõ pfectã ſeu legitimã itẽdere videt᷑ apls cũ ſtatim õ eis
Dicit ĩ pncipio ſequẽtis capituli. Leſtimonium perhibeo de il
lis ꝙ em ationem quidem deihabent.

me ent. Capi..
Ratres volutas ꝗdẽ coꝛdis. Pic ↄnᷣr aplo ondit affcm
ů erga iudeos oꝛãdo ꝓ ſalute eoꝝ. Et diuidit᷑ ĩ duas.
Pp põit oronis ſue modũ.⁊?motiuũ ibi.Leſtimoniũ.Cir

a pᷣꝰ dic. Erẽs vo.ꝗ.coꝛ.mei.q.d.oꝛo ꝓ ipis ñ ſolũ oꝛe ſʒ ẽt coꝛ
Et ob.ad deũ.i.depᷣcatio eiꝰ ꝑrẽ ſacrã.⁊ q̊ modus oꝛã

ra ſalntẽ ↄſequant᷑. e¶ LTeſti. n. ↄnñᷣir põit oronis ſue mo/
tiuũ.⁊ diuidit᷑ ĩ duas.pᷣ dẽz motiuũ ponit.⁊? dem̃ ſuũ declarat.

ibi. Finis.n. Motiuũ ãt apli erat qꝛ iudei ꝑſequẽdo fidẽ xpᷣi ha
bebaãt celũ dei:ĩdiſcretũ tñ.⁊ talibꝰ ẽ ↄpatiẽdũ.vñ ⁊ apłsꝗpᷣꝑ/
ſecut ẽ eccliaz dei ex tali celo dic õ ſeipo.i.Timo.i.Miĩaʒ ↄſe/
cutꝰ ſũ qꝛ ignoꝛãs feci. dic igi᷑. Teſtimoniũ.n.ꝑhibeo illł.qꝛ fue
rat ſociꝰ eoꝝ ĩ fcõ. f ¶ QDõ emu.i.celũ. g ¶ Quidẽ dei hñt
ſʒ ñ ſᷣm ſciazs.qð declarat.d. Ignoꝛãtes.n.dei iuſticiã.q̃ facit di
grnrü vita eterna. ⁊ hr ex fide xpi foꝛmata.iſta tñ ignoꝛatia ñ ex/
cuſat qꝛ iurſẽ. h
legiſpitl ꝗ irritũ faciebãt mãdatũ dei ꝑꝑ traditões ſuas mat.
.ij.ſa ñ vr eẽ verũ.qꝛimediate pᷣmittit᷑ ꝙ ex celo dei mouebã
tur lʒz idiſcrete.irritãtes vo dei mãdata ꝑꝑ traditiões ſuas non
mouebãt᷑ exgelo dei.ſʒ exgelo ſui.ſꝑꝑq̃ſtũ vł gliaʒ tpalẽ.vt on
dit᷑ ibidẽ.⁊ iõ

t ſu.q̃.ſta.qð exponũt aliꝗ ð ſacerdotibꝰ

—

cũ dr. Et ſuã qrẽtes ſtatuer̃.ĩtelligit ð iuſticia ex

opibꝰleglq dr ̊ ſualtũ qꝛilla lex fuerat eis data.tũqꝛ legalia iã

erãt moꝛtua.a ſic ñ erãt ãpliꝰ ipiꝰ dei.ſʒ iudeoꝝ ea ꝑtinacit᷑ de/

fẽdẽtiũ. i ¶ Juſticie dei.ñ ſũt ſub.i.iuſticie qͥ hr̃ ꝑ fidẽ xpi cui
repugnabãt ↄdicẽdo. k Finis. n. H apls oclarat ĩtentũ.ſ.ꝙ
iuſticia faciẽs dignũ vita eterna ñ erat ex lege ſʒ ex fide xpᷣi. Et

diuidit᷑ ĩ tres.pᷣ onñdit hꝰ fidei vtilitatẽ.⁊? facilitatẽ.ibi.Sʒ ꝗd

diẽ.3? ex B arguit ñ credẽtiũ ĩfidelitatẽ.ibi. Quõ. Circa pᷣmuʒ
ſciẽdũ ꝙ pfectio ſi ↄſiſtit i diſpoſitõe mãe.ſʒ ĩ itroductõe foꝛme
ꝭ⁊ ad quã diſpoſitio finałroꝛdinat᷑.vt pʒ ĩ nãlib ⁊ artificialibus.

Lexãt vetꝰ oꝛdinabat᷑ ad xp[ʒ ſiẽ ĩꝑfectũ ad ꝑfectũ.vñ aplłus

Bal.ʒ.dic. Lex pedagogꝰ nr̃ fuitĩ xpo.⁊ Ra.Sa.hebꝛeus ⁊ ali
pluires doctoꝛes hebꝛei dicũt ꝙ vniuerſi ꝓphe ñ ſũt locuti niſi

ad dies meſſie.i.ꝑꝑ xpᷣi tpᷣs finalr.⁊ iõ iuſticia q̃ faẽ dignuʒ vita

eterna ñ erat ĩ lege q̃ fuit ĩpfcã.ſʒ ẽ ex fide xpi cui ꝑfectio öbet
⁊Bẽ qð dr. Sinis.n.legis.ſ.moſaice. l¶ ERps.ſupple ẽ:qꝛ ad

oõſobediũt euãgeliò. Jſaias.n.

nio: Ergo fides ex auditu:audi

fiteri.ſ.ĩ caſu moꝛt ĩqͥ tollit facltas operàdi. a
b¶OQõ p.⁊c̃.dñz ieſũ.eẽ veꝝ xpᷣʒ ſaluatoꝛẽ ur̃ʒ. uo cre
ꝙ de ſu. il. a moꝛ.ad vità imoꝛtalẽ. OD ¶ Salu erſ. ſalute eterna. in

—

.

Ocin c. 5.3. c. . 4. Actl. i. diẽ. ꝑ dñʒ ntz ihʒ xps cregim ſaluarine et
illi pres veterteſti.⁊ ad hãc ſnias ĩducit᷑ ſcriptura.cũ dr̃. o¶ Dop

Kaagiſcripte Nenti Lacun ex le.ẽg ſebapi ea. qꝛ ꝑ im
oſtende az. pꝛvut i 1C. pletioeʒ opeꝝ legis euadebat᷑ moꝛs coꝛꝑal.q̃ trãſgreſſoꝛibꝰ iferebat
vbi of in poſtilla. Qui crediderit non feſtinet. ADDIVIO. icaſib multſ.ſʒ ſ viuificabat Puͤalikvt Deac e⸗ ꝗ ue aut

ex fide iu.ẽ.i.de iuſticia q̃ ꝑ fid xpi h. x¶ ¶ Sic diẽ. Mopſes deu.
zo. ſ¶ Me di. ĩ coꝛ. tu.
gs aſcẽ.i nesariue ac/
α „ . „ . „ ci it. t G 5 pz de.
ꝙ der illuz ſuſcitauita moꝛtuis: rMde iupioribbad mleri
ſaluꝰ?eris. Coꝛde.n.credit᷑ ad iun ra Aenegare xpʒ aſcen
eenni .
Dicit.n. ſcri NQiaenes v¶ Aut gs de. in abyſ. ne⸗
Dicit.n.ſcriptura.O is qui cre/ gatiueſilt. x Hoc
xpᷣz a moꝛ.re.qð ẽ negat
Seſerpzadl gbi

diſtictio iudei ⁊ greci. Na ideʒ
ad aias patꝝ ide liberan

dñſoͤiuʒ: dies ioẽſgiuocãt illũ s patz ide liberan
Ois.n. qcũq; iuocauerit nomẽ Qae ſic exp dir glala va
— H I quã ſequũt᷑ expo.
dñi ſaluꝰ erit. Qſò iuocabũt:i ſitoꝛes nr̃i cõit.ſʒ qꝛ expo
quẽ nõ crediderũt:? Aũᷣt qũo cre ſitio iſtañ videt᷑ coꝛdar
det eiquẽ nõaudierſt: Qnoaſt ĩalid eu mia Deur. zoevn
audiẽt ſine pdicate: Qũõ vop. cũ ia leqnti vrp irueti.
dicabũt:niſi mittat᷑: Siẽ ſcriptũ iõ alr põt exponi tn ſine
cẽ.Quã ſpecioſi pedeſ euãgeliʒã

piudicio ſic.le dixeris ĩ
tiũ pacẽ: euãgelizãtiũ bõa. Sʒ nj coꝛde tuoqs aſcédeti ce-

lũ.negatiue.Ideſt xpᷣm
deducere.i.dicere ꝙ nõ/
dũ venit ĩ mundũ addu⸗/
ct ꝑobediẽtiã pr̃is.Aut
gs deſcèdet i abyſſũ.ſiłr
negatiue. Voc eſt xpma
moꝛtuis reuocare.i.dicere ꝙ nõ fuit moĩtuꝰ.⁊ nec ꝑ ↄns re ſurrexita

dicit. Dñ quis credidit auditui

moꝛtuis vitã imoꝛtalẽ ĩchoãdo.vtrũq;.n.dicebat iudei tꝑe apli ⁊ ad

huc dicũt negãdo xp[ʒ veniſſe:aꝑ ↄñs reſurrexiſſe a moꝛtuis.hec aũt
expoſitio ↄſonat ir̃e ſequẽti cũ dr. Qꝛ ſi cõfitearis iĩ oꝛe tuo dñʒz ieſũ
iſ.veniſſe tãqᷓ; xpᷣʒ pmiſſũ ĩ lege.Et ĩcoꝛde tuo credideris ꝙ de illuzʒ
ſuſcitauit a moꝛtuis.ſalueris.ſilr cõſonat ſnĩe deut.ʒo.vñ ſcriptura
hHaccipit᷑.Ne dixeris ĩ coꝛde tuo ⁊c.B.n.dt ibi.vt pʒ manifeſte ad ex
cludẽdũ excuſatõem q̃ poſſet fieri de moſaice leg obᷣuatione.qꝗꝛ vt
ibi dr ñ opꝑʒ aſcẽdere ĩcelũ vłmare trãſfretare vt inde appoꝛtet᷑ ⁊ ſic
fᷣuet᷑.qꝛ iã erat data illi pplo.⁊ ſic ſcripta dei digito q;tũ ad pᷣcepta ð/

