natũ ꝑſequoꝛ: ad bꝛauiuʒ ſuꝑne
vocatõis deii xpᷣo ihn. Quicũq;
pfecti ſumꝰ hõc ſentiam?: ⁊ ſi
qd aliter ſapitis ⁊ hoc vobis deꝰ
reuelabit. Merũtñ ad qð pueni⸗

mãeamꝰ regla. Imitatoͤꝛes mei
eſtote frẽs: ⁊ obpᷣuate eos ꝗ ita
qbulat: ſict habeſ᷑ foꝛmã nrãʒ.
Multi. n. ꝗbuldant quòs ſepe di/
cebã vobis:nũc aũt ⁊ flens dicöͤ
iimicòs crucis xpᷣi:quòꝝ finis ĩ/

teritꝰ:quoꝝ deꝰ vẽter ẽ: ⁊ gliã in

ↄfuſiõẽ ipſoꝝ ꝗ terrenà ſapiunt.
Hà aũt cõuerſatio ĩ celis ẽ. Añ
ètiã ſaluatoꝛẽ expectamꝰ dñʒ no
ſtuy ihm xpʒz:q refoꝛmabit coꝛpꝰ

ſic. Et ſi qd aliter ſapitis.ten ẽdo còtrariũ

p¶Et hoc vobis ðs reuelabit.i.manifeſte vobis onñdet nõ eſſe verum

q̃ ab erroꝛe vos reuocãdo.Alio mò in bono.

ſi ꝗd aliud ꝑtinẽs ad cultũ dei ⁊ ad ꝑfectio/

nis ſtatũ vos cognoſcere ↄtigerit. Et q̊ vobis deus reuelabit.q.:d.ſcia
tis ꝙ hoc nõ puenit ex intelligẽtia vra:ſed ex reuelatiõe diuia.⁊ hec
evpoſitio vider magis ↄſona lfe ſequenti.cũ diciX᷑. q ¶ Uerũtñ ad

qh puenimus.i.qᷓ;tum ad

vitatem quã circa pᷣdicta iam cognouimus

ſupple neceſſe ẽ. ¶ Utidẽ ſapiamꝰ.in mète. s ¶ Et in eadẽ per/

maneamꝰ regula.ĩ oꝑe:vt

nullũ ſit ſciſma in coꝛpoꝛe eccleſie.

Imitatoꝛes mei.Poſtq; aplus ꝓpoſuit ſe in exemplũ.h̊ pñter indu
Ecit philippẽſes ad eũ imitandũ.d. Imitatoꝛes mei eſtote.i pᷣdictis.
obſeruate cos, lattelte diligenter vrvosciscoſoꝛrmeris. .
Muiita abulant. de virtute in virtutẽ. y¶ Sicut hetis foꝛmam

ambulãt. vig puerſa. a

biſcuz. b¶Nunc aũt

teritꝰ.ſ. etern?. f

bus. gEt gloꝛia. de tali carnalitate. h

uos ſepe dicebã vobis.cũu eſſez pũs vo⸗/

nr̃am.viuẽdi vobis traditã Eepl⸗ vbo ⁊ ſcripto. ʒ Woulti enim

ens. ꝓ culpis eogꝑ. c ¶ Dico. ſupple eſſe.

4 : tcs crucis xpi.qꝛ ↄriat᷑ eoꝝ carnalitati. e¶ Quoꝝ finis ĩ/
Muox ðs vẽter eſt. qꝛ ſaſentei ſatiſfacere ĩ oĩ/
3

n cõfuſione ipſoꝝ.i.

crit eis ↄfuſibilis. i ¶ Qui trena ſapiũt.tmmodo ⁊ nõceleſtia.
¶Moſtra aũt ↄuerſatio.in celis ẽ.ꝑ ſpẽ caritate foꝛmatã.qꝛ ſicut diẽ
Aug.aia q̃ eſt pᷣncipalis ꝑs hoĩs.veriꝰẽ vbi amat ꝙ vbi animat.⁊ qm̃

poſt iudiciũ ſancti erũt in celis.nõ ſolũ ĩ aia ſicut modo:ſʒ ẽt ĩ coꝛpoꝛe

glioſo.iõ ſegtur. I ¶ Uñ et ſaluatoꝛem expectamꝰ.venturũ ad iudi

ciumn. m¶Qui refoꝛm

abit ad coꝛpus.in generali reſurrectiõe.

n ¶ Pumilitatis nr̃e.nã mõ nobis ẽ humiliationis occaſio.eo ꝙ ẽ coꝛ⸗

tibile ⁊ putrefactibile.⁊ coꝛodet᷑ vermibus.⁊ in cineres reſoluef.

¶Tonfiguratũ.tunc.

Coꝛpoꝛi claritatis ſue.qꝛ ſancti reſurgẽt

Icoꝛpe glioſo.ſicẽ ⁊ xp̃s.vna aũt dos glioſi coꝛꝑis eſt claritas.ſicut dcm̃
fuit.i. Coꝛ.is. Et qm hec reſurrectio fietvirtute dei ĩfinita.ſicut ⁊ crea
tio.iõ ſubdit᷑. q ¶ Scom opatõem.i.virtutẽ opandi. r ¶ Quaẽt
poſſit ſuhicere ſibĩoĩa.p creatiõem eniĩ oĩa ſibiſunt ſubiecta.qꝛ de ni

—

digerentur.
2 fratres me

(LCapitulum. IIII.
i cariſſimi. Poſtquã apoſtolus philippen/

ilo facta.⁊ niſi conſeruarentur a deo.omnia in nihilum re/

Seqũoꝛ aũt ſiquò mõcõpꝛehben

mrꝛũt idẽ ſapiamꝰ: ⁊ ĩ eãdẽ per/

bſiilittis nrẽ ↄfiguratũ côꝛpi cla

ſes cautos reddidit. B onñter ad eoꝝ cõſolatiõem ſe cöuertit. Et

diuidit᷑ in duas ꝑtes.qꝛ pᷣmo eos ↄſolat᷑.=? de eoꝛũ liberalitate
gratulat᷑.ibi.Gauiſus ſum. Pꝛima ĩ duas.qꝛ pᷣ firmat eos ꝑ patiẽ
tiam. 2 puocat ad ſpũalem leticiã. ibi. Saudete ĩ dnño. Pꝛima
adhuc ĩ duas.qꝛ pᷣ facit quod dictũ eſt ꝑ ſeipʒ.⁊? ꝑamicũ.ibi.Et
rogo.ſicut.n.dcm̃ fuit.S.i.ca.philippẽſes ꝓ xpᷣo fuerant i tribu⸗/

latõe.iõ ĩdigebãt ↄfoꝛtatõe quã eis exhibet apls.pᷣ gnãłr.d. ta
q́; fres mei ca.i.mihi iũcti dilectõe ſpãli. t¶ Et deſideratiſſi /

ritatis ſue:m òρationẽ qᷓ ẽt poſ

ſit ſubijcere ſibi omnià. ¶ IIII.
CTaãcq; frẽs meicariſſimi
et deſideratiſſimi: gau⸗

ſic ſtaͤte in dñoͤ cariſſimi. Eucho
diã rogo ⁊ ſynticẽ depᷣcoꝛ: idipᷣʒ
ſaꝑe ĩ dño.Etiꝗ rõgo ⁊te germa
ne cõpar:adiuna illas q̃ mècũ la/
boꝛauerũt i euãgeliocũ clèmẽte
et ceten adiutoꝛibꝰ meis: quoͤꝛũ

—

noiĩa ſüt in libꝛo vite.Haidete in

dño ſemper:iterũ dico gaudetè.
Mogeſtià vꝛa nota ſit oĩibꝰhoi/
bus. Dñs.n.pꝛõpe ẽ. MNihil ſoͤlli
citi ſitis:ſj in i oꝛone ⁊ obſecra/
tiõe cũ grãrũ actiõe petitiões vꝛe
inoteſct apud deũ.Et pax deiqᷓ
exůpat oẽm ſenſũ:cuſtodiat coꝛ
da vꝛa ⁊ itelligẽtias vꝛas in xpᷣõᷣ
ieſu. Dẽ cetero frẽs qᷓcũq; ſũt ve

ra:qcũq; pudic qcũq; iuſta: q/

chqʒ ſãctâ: qcũq; mabilia: qcũ-
qᷓ; bonè fame:ſiquã virtꝰ:ſi qu

diũ meũ ⁊ còꝛona mea:

mi:qꝛ deſiderabat
eos vidẽ adhuc coꝛ/
palr ĩ via:⁊ etnalrĩ
pria. u ¶ Baudiu
meũ.de vro pfectu.
x¶ Et co.mea. docto

.

dñno.ita q ab eo nul

lo mõ euellamini.22

ↄfoꝛtat duas pſonaſ
ſpãlr. d. a¶ Eucho
diã ro.⁊ ſynticẽ ð.id.
ſa.ĩ dño.i.firmit᷑ ſta

re.due erãt matrõe

js apls ſpalr ofötat
tũ ꝑpꝑ fragilitatẽ ſe.
xus.tüũ qꝛ miĩſtraue-
rãt necia ſibi ⁊ alis
pᷣdicatõibꝰ:vt oñde

ret ſe Ftũ. b (Etiä
rogo.̊ ↄᷣr ofirmat

philippenſes ꝑpami/

cũ ð h̊ deuote rogãs

eu.d. Etiã rogo ⁊ te
er: nomẽ ppᷣum ?.
CcYõpar.i.coadiutõ
me“ in pdicatione.

d ¶ Adiuua il.ſ. mlie

res dictas tuis ſᷣmo

”M mnibconfoꝛtädo.
V e¶ Que me. la.ĩ euà.i.ĩ p̃ᷣdicatòe euãgelij necia miſtrãdo.⁊ n ſolũ
mihi.ſʒ ⁊ ſocus meis.de qbꝰſubdit᷑. ſ¶ Lüũ cle.⁊ ce.co.me.iĩ pdi

catõe. g¶ Nuo.no.ſti li.vi.ẽ ãt libervite idẽ qð pᷣdeſtiatio dina

q̃ dr lib.eo ꝙ ĩ mẽte dĩna nũerꝰelectoꝝ ? firmit vᷣſcriptꝰvl diſpo

ſitꝰ.⁊ h ẽ deſcriptio ſimplr.O at illi ibi eènt ſic ſcripti.foꝛſitan

apłs hũit ꝑ dĩnã reuelatõʒ. Alioꝰdr̃ aliꝗs ſcriptꝰĩ li?vite ſʒ pntẽ

iuſticiã a qᷓ tñ ↄtĩgit aliqñ decidẽ.⁊ hẽ ðſcriptio ſʒ qd.apls tꝑ
bõa opꝑa iſtoꝝ q̃ videbat.eſtiare dẽbat ꝙ eẽnt ĩ gra.⁊ ſic loqti p/

poſito.niſi ꝑ reuelatõez hũerit ꝙ eeẽnt ſimplixr ſcripti ĩ libꝛo vite·

h¶ Baudete.̊ ↄñ̃r iducit philippẽſes ad ſpũalè leticiã.⁊ : ad bo
ni opꝑis ꝑſeuerãtiã.ex ꝗboꝛit᷑ ̊ leticia.ibi.De cetero frẽs.Circa

pᷣdic. Sau.ĩ do.ñ ĩ mdo. i¶ Sẽpꝑ.actuvłhĩtu. k qte.di.gau.

ad maioꝛẽ ĩductõʒ. Moce izuerlatesvua m lõ ſit
oĩ.ho.vt bõi melioꝛes fiãt exẽplo vr᷑ñi.⁊ maliad bonũ ↄuertant.

n ¶ Oñs ꝓpeẽ. ad vos remũeradũ.⁊ qꝛ nimia ſollicitudo tꝑaliũ

ipedit ſpũale gaudiũ.iõ ſubdit᷑. i.ſol.ſi.ſupflue.nã opoꝛtʒ
ſollicitari de necis.alr videret᷑ tẽtatio dei. zĩ oĩ oro.⁊c᷑. H
ponũt᷑ q̃tuoꝛ oronis ꝑtes.oʒ.n.ĩ oꝛãdo pᷣad deu accedẽ ꝑ mẽtis
eleuatõz.⁊ H vocat᷑oro q̃ ẽ aſcẽſus mẽt li deũ.⁊ereꝗritaliqd det᷑⸗
miate pponẽ.ſaltẽ vbo mẽtali.⁊ q̊ vocat᷑ petitio.pꝑpꝑ qð dicit B.

e. ve.ĩno.ap deũ.aligd detmiate ꝓponẽs.ʒꝰ ꝙ ꝓponẽs ſe di

põatvt exaudiri mereat᷑.⁊ ᷓ vocat graꝝ actõ.pꝑ B.n.qꝙ aliꝗs gtũ

ſe oñdit ð bñficus acceptlmeret᷑rcipe potioꝛa.⸗q expᷣmat illõ
pꝓ qð or̃o fit exaudibiłex ꝑte dei.qð ẽ eiꝰſcitas.⁊ G vocat᷑obſecra

tio.ſiẽ cũ dicimꝰ.p natiuitatẽ tuã.l.n.d.⁊ ꝑꝑ H ĩ oronibecclie po

nit᷑ ĩ fine.ꝑ dũm nt᷑ʒ ihʒ xpᷣm ⁊c̃.

311 pax ði.i.ðs ꝗẽ paxvl ges
mẽtis. ¶ ¶ QAue ex. oẽz ſẽ.eo ꝙ ẽ ab oĩ ĩtellectu creato ĩcõpᷣhẽſi ⸗
bił. t ¶ Eu.coꝛ.ve.i.volũtates vr̃as ĩ bono q̃ dicũt coꝛda.qꝛ ſiẽ
coꝛ mouet alia coꝛpis mẽbꝛa.ſic volũtas mouet alias aĩe poteti⸗

librſ. Dño nr̃o.ñ ẽ de textu.nec hr̃ĩ libꝛis coꝛectſ. x⸗ ece. Hi⸗

as ad actꝰſuos. u In xpᷣo ie.i.ꝑ ihᷣm nrctbeKereſe

ducit philippẽſes ad bõi ↄtinuatõz ⁊ augmẽtatiõʒ.d.
q.ſt va.ſine falſi admixtõe. y¶ Que.pu. ſine laſciuie
Que.iu.erga ꝓxiuzʒ. a QAue. ſa. circa cłtũ dinũ. b
e

. dõo ⁊ hoĩbbõis.
⁊itellectualis.

le. bo. fa.i. dig bõi noĩs. o
iqᷓ laus dii.diſciplina moꝝ laudabilis.

ece. fres
iſſolutõe.
ue. ama:
d( Siqᷓ v. moꝛal

ribꝰ.n. öᷣbet glia ſpã
lis q̃ a ſcis drĩ aureo:
firmi tribulatiões
homundi. z In

— =
= —

=r = — —

— — =

üun
mtestnbr

iiſttiſt

—-—-—-

Sͤͦůü
= —

— S==
S-
S 2*
—
—
—
=
=

=
S=S
— — —
— —
— – ——
= —
☛ = R—
☛ S= —

ſpinſirmue
onetelario
ceſuerut
leiteitern
nienüterent
ſopeceſttzt
Hirerlatef,
9

= —

igienmegii⸗
(Dapriiten

ſihetii uie

crieogrtb
feenianennt

(cräſen

ſcnend.

doog⸗ uit

Cpebemter
Gtcan. o
eni dicicei oe
)Cgſunte
cesceilei⸗
Nlascſe
Nennün
Nnpirnei
(Rorctütn
ſiteniͤcnge

ſgbi⸗
tru
tpctir
mniſfnnrad
Zeocainehen
liaien
Coſneegche
1Steknneſe
eeredcſenn

(ubücnet

ſPpbieſaſtr.
Cre
Geluctn
Poſiolfutitd
pokiinpip
ſhietideni
ſetagonnnen
gfelleſcinn
gfhftmn
gbegfritce

ESe
=fe-

ſagreere,

(Ad Coloſſenſes

ngifdnd ¶ Bec cogitate. frequẽter meditãdo. be Que ⁊ didiciſtis.x ma. ꝛ qꝛ de bñficio regratiãdũ ẽ bãfactoꝛi iõ ſubdit. Beus aũt
aiei meã doctrinã. c¶Et accepiſtis.i.acceptaſtis tanqᷓ; digna te/ ipleat oẽ deſideriũ veſtrũ.ſicut me repleuiſtis. q ¶ Scõm di.ſuas
llßze ud mneria ſuari. d ¶Et audiſtis. ab alijs pdicatoꝛibꝰ veriss iglia. reddẽdo vobis ꝓ tꝑalibus eterna. r ¶ In xpo ieſu.i.ꝑ ieſum
necspehſe e⸗ vidiſtis ĩ me.q nõ ſolũ vbo.ſed ẽt facto pᷣdicaui vobis. xpᷣm mediatoꝛẽ dei ⁊ hoium.⁊ qꝛ cuiuſlibʒ boni deuse pᷣncipalis au⸗
nnen ¶Pecagite.⁊ non ſolũ cogitate. ¶ Et õs pacis.i.datoꝛ ve pa ctoꝛ.iõ ↄñter gras agit ei.d.eo aũt ⁊ pr̃i noſtro glia ꝛc.
Hil r d cis.ſ.internea ſuꝑne. h ¶Erit vobiſcũ.ꝑ gram in pnti ⁊ gliaz s ¶ Salutate. vltimo ponit pal cple per- ſalutatiõem.cũ dr̃. Salu ⸗ H
ad in futuro. Bauiſus Honraplove liberalitate philippẽſũ tate oẽm ſanctum xpo ieſu.i.oẽm ſci icatũ ꝑ baptiſmũ ieſu chꝛiſti. RW
dol R Fatulek. magiat ppeoꝑ meritũ qᷓ; ꝑꝑ vſum ꝓpꝛium.d. Gaui/ t¶ Salutãt vos ꝗ mecũ ſunt treo mnbiniſ Pre ian tpedicantes.
rie ſus aũt ſũ in dño ve u¶ Salutãt vos oẽs ſacti.
Niſt 6. ,—, „ aA , ₰ℳ . äl .
. fn Wener gn ga de. elaus diſciplie: hẽc cogitate:qq t Philippẽſes. ¶ Incipit argu⸗ x angne adti de do⸗
3 L lene⸗ fl. ꝛuiſtis ⁊c.lo tur didiciſtis: âccepiſtis.⁊ dqudiſi mẽtũ ĩ eplam ad Coloſſenſes. mo celſaris ſũt.ꝑ ̊ innuit
n er de ipſis ꝑ ſilitudinẽ Z vidiſtis ĩ mè. Hec agite:⁊ deꝰ Oloſſẽſes:⁊ hi ſic ⁊ la ꝙ iſti ſpãlem affectũ ba⸗
e⸗ R arboꝛis q vr arida ⁊ pãcis erit vobiſcũ. BGauͤiſus ſuʒ odicẽſes ſũt aſiani: ⁊ ipᷣi beparah phinpere-
A — — — — ₰ — „ „ — .
onttareuneſen e auti ono vebemẽter: qm tande Puétiert apſeudo apo Mata eu nil hu rhi
ig mni nẽ tpis. ſic philippé aliqñ refloꝛuiſtis ꝓ me ſetire: ſi c ad hos acceſſit ibſe maneat ſemp. Amen.
m bmi , ſes p miniſtrauerat cut ⁊ ſentiebaſ.Occupatiqt era apls:ſi ⁊ hos ꝑ eplam coꝛꝛigit. ¶ Incipit poſtilla ſuper
lo neceſſaria. po, tis. Hõ quaſi ppt penuriã dicö. Audierãt. n. vbũ ab archippo: erlamadcolen .
3 . Ne. 0₰,⁰ 2 12 , , „ ,„— „ . L. 7
när ene e ceſaler t per Egõ.n. didici ĩ ꝗbũᷣs ſũ ſufficies qui ⁊ miniſteriũ in eos accepit. Aulus apko. In
i ſin bi miſerũt exeniuz eẽc. Scioò ⁊T hũiliari:ſcio ⁊ abũda Ergo apls ia ligatus ſcribit eis cipit epla ad co-
ren üni ꝓ ſuis neceſſitatibꝰ* re. Abiq; ⁊ ĩòibꝰ iſtitutũs ſuʒ: / ub epheſo per tychicum diaco/ nagenſez.a diui
k. rn Radr ere e eſ⸗ T⁊ ſatiari ⁊ eſurire ⁊ abũdare ⁊ p- nem ⁊ oneſimum acolythum. Inttatoem. plecmoes.
ſli üifei tis. i.ipediti puider mMe ↄfoꝛtat. Nerũtñ bñfeciſtis: epla Dauliad coloſſeſes. g. l. ſionem. 4. ca. ibi. Que cir
v migti mihi. eo rribula⸗ coicates tribulatõimee. Scitis ¶Auluͤs apls ieſu xpi caine r. Iömaneee⸗
„. neänſche tiõem icurrerant. Pifirses; jhainci — raes Bi fi pꝛ
ſnn mRon äipppenu at evo philippẽſes ꝙ ĩ pꝛinci p voluͦtatẽ ði: timo tes. ⁊ 2? perſone ſalutate.
di tei ris ſemeam. pio euagelij qñ ꝓfect ſua mace/ the? frat:his ꝗ ſũt co ibi. His qui ſunt coloſſis.
r iee n¶ Dico. ꝙ gauiſus donia:nũulla mihi ecclia cõicauit loſſis ſcis ⁊ fidelibus ⁊ bõa eis optata.ibi.Gra⸗
i figne⸗ ſu vebemẽter ſub i rõne dati ⁊ accepti:niſi võs ſoli Jribꝰĩ xpo ieſu. Gia vobis ⁊ pax tia vobis cc. ⁊ patet ſen/
ci ego qnrtbeſſalome ſel Tbis ivſu, a deo pienio. Siisagimn d0 7 Prinipgoscemnepin
; * p ¶ In gbo ſum ſuff / Mihi miſiſtis. Mõgãà qro datu: pʒi dñi nĩiieſu xpᷣi ſemꝑꝓvobis laruz. a ¶ Sratias agi/
Eer! ciens eẽ.i.illis q ho reqro fructũ abũdãtẽ i rõe via oꝛãtes:audiẽtes fidẽz vꝛaʒ ĩxpᷣo mus. Nic incipit epiſtole
i Ki eneſe⸗· z Dãbeodt oia: àbido. Reple- ieſu ⁊ dilectionẽ quã habet i ſan Menrid ren hin eren
002 nlen . „ 2 . = 2 5 &£ Ar1 535
2 Rrio rPa er⸗ tus ſi ccepi abepaphꝛodito:q ctosoẽs: ꝓptèr ſpẽ ꝗ repoſitaẽ dicamur colonlenib per⸗
ac r¶ Scio ⁊ abũdare. Miſiſtis ĩodoꝛẽ ſuauitat hoſtiã vobis ĩcelis:qua audiſtis ĩ vbo ſonaliter. vt patet in ꝓlo·
Lrhntämitihii qꝛ inde nõ erigoꝛ ꝑ acceptã placẽtẽ deo. Deus autẽ veritatis euagelij qð ꝑpueénit ad go Mieronpini ſcd ger di
Cicenan Piamn.. eu? meꝰ ipleat oẽ deſideriũ viz ſcðdʒ vos ſicut ⁊ ĩ vniᷣerſo mũdo ?: ebapbemmetpoſten 1
chiriſiffiin tib. e Inſtirut⸗ diuitias ſuas in glia in xpᷣo ie ſu. ⁊ fructificat ⁊ creſcit ſic i vobis c(ebãtur a pſeudo apoſto⸗
rüneiee ſum.i. ifoꝛmatꝰ aöo Deo agüſt ⁊ pꝛi nio glia ĩ ſecla ſe ex eà die qᷓ audiſtis ⁊ cozuiſti usad recipiendmn lega⸗
Ano⸗ N g -heg n Ere. 3 6 6 1 ij 1ſ3 Didieiſti la cuz euagelio. pꝛopter
figsſeirilſte oebed mense, culoꝝ. Amẽ. Salůtate oẽm ſan grãʒ dei ĩ vᷣitate: ſicut didiciſtis enten gelio mronre
hidengofet ſcio ſine exceſſu. ctuixpo leſu. Salutqt vos qui ab epaphꝛa cariſſimo ↄpᷣuo nĩo tibꝰillis erat valde famo
brpeint i (Et eſurire. ſine i· Mecũ ſüt frẽs. Salutãt vos oẽs ꝗẽ fidelis ꝓ vobis miniſter xpi ſus: ſcripſit eis:ipſos a le⸗
urſinliiin tiẽtie defectu. ſci:maxime aũtq de ceſaris do/ ieſu. Quietiqꝗͥ manifeſtauit nob galibus retrahendoa ifi
buei rauu dare. lne mo ſüut. Gꝛaa dñi noſtri ihu chꝛi dilectionẽ viam in ſpũ. Idẽo ⁊ꝓ de ac moꝛib' ſolidando.
KAI.Lele“ in .

j. ſtr. i nim n5 cèſſa- Et diuidit᷑ in trespartes.
mſin ¶Arpe paſine ni ſti cum ſpiritu veſtro. Amen. nosexq̃ die audiuimꝰ: nõ cẽeſſa gepmoincnciteovadte,

4 . , — WMg =–
uettern cie luctu. a ¶ Oia Explicit epiſtola Pauli ad mꝰ? ꝓ vob oꝛãtes: ⁊ poſtůlãtes nendum firmiter enãge/
fitmiii i , poſ.i.oĩ foꝛtũa bene H llu veritatem. ſecũdo ad
ranimi irnnt poſſum vti. vñ dicit . .. 8· pꝛecauedum pſeudo apo
Giolilgſinn , phᷣs.i.ethi.de virtuoſo ꝙ foꝛtunas optie feret.ꝗ vtiq; ve bonꝰ.⁊ ſtoloꝛũ falſitatem.cap.ſequẽti.tertioad cõtinuandu vite ſanctitatẽ.
tiodei in tetragonꝰ ſine vituꝑio.ſicut enĩ coꝛpꝰtetragonuũ ĩqlibet latere ca.ʒ. Pꝛima in duas.qꝛ ᷣmo vt verba ſua meliꝰrecipiãt. oſtẽdit ſe eis
ito unnnilit, bß ſedet.ſic vtuoſus in qlibet foꝛtuna ꝓſpera vel aduerſa bñ ſe heniuolũ. ꝛriducit eos ad pure tenedũ xpi euageliũ.ibi. Qui ẽ imago.
it irrſtli hʒ.tñ h̊ fit multo meliꝰꝑ virtutẽa deo infuſam qᷓ p virtutez ex pᷣvat facit dupli.(agedo grfas de bõa eoꝝ ichoatõe. æ?ðoꝛãdo dᷣuote
weii eitn ein actibꝰacꝗſitã.ideo ſubdit apłs. b In eo g me cõ.i.ꝑ ipʒʒ deũ. ꝓ melioꝛi ↄſũmatiõe.ibi. J0 ⁊ vos. circa pᷣmũ dic. Gratias a im deo
miselne. erũtamen bene feciſtis.mihi ⁊ vobis. — ⁊ pri dñi nr̃i ihu xpᷣi ſp.i.oĩb hoꝛis ad oꝛandũ deputat]. b Audiẽ
n egi, dicantes tribulatõi mee.i.mittẽtes mihi ſubſidiũ tꝑale de/ tes.pepaphꝛã.vt hr̃ ĩfra. c¶ Fidẽve. xpᷣo ihu.q̃ ẽ füdamẽtũ ſpũa
lt⸗ tento in carcere. e¶¶ Scitis ãt ⁊ vos philippẽſes.ꝑ ea q vidi, ligedificij.⁊ qꝛ fides ſine operibꝰ moꝛtuaẽ. Jac.⁊=.ideo ſequitur.
el ing ffiit⸗ ſtis vel audiſtis. f ¶ Ve in pᷣn. euã.i.qñ vobis pdicare euange d ¶ Et dilectiõem quã habet ĩ ſãctos oẽs.i.opa caritatis que exercetis
ie kiiii liũ incepi. g ¶ Nulla mihi ec.cõicauit in rõ.dati ⁊ accepti.rö⸗ er aoẽs fideles. nõ pꝛo cõmodo terreno.ſed celeſti pꝛemio.iõ ſequit᷑.
Emiinſ nabile enĩẽ vt accipientes ſpũalia a pdicatoꝛib dent eis tpalia. e¶ Pꝛopter ſpem ⁊c. quã audiſtis in vbo veritatis euãgeli.qð nõ ꝓ/
lenanii iſi vos ſoli.⁊ in B cõmendat eoꝝ liberalitatẽpᷣ ceteris. L mittit bona terrena.ſic lex vetus.ſʒ celeſtia.vt pʒ e Lecurſu ipſius.
iitl ſ i¶ QAuia ⁊ theſſalonicã ſemel ⁊ bis in vſum miſiſtis.ſ.bona vr̃a.i f¶ Qõp.ad vos.p pᷣdicatiõʒ diſcipuloꝝ meoꝝ. g Siẽ ⁊ĩ vni.mũ.
vibiil uit ꝗqbus ego ⁊ pdicatoꝛes alu debemꝰ q̃rere nõ ſuꝑfluũ ſed ad ne· c.nã a tꝑe aploꝝ pᷣdicatũ fuit euaãgeliũ ꝑ oꝛbẽ terraꝝ.ſic declaraui ple
ſisnn cee⸗ Lelſſariũ vſum. k ¶ Nõ qꝛ qro datũ. pᷣncipalr. I ¶ Sʒz regro niꝰ ſup illud pᷣs.iS. In oẽm terrã exiuit ⁊c. ⁊ bꝛeuiꝰreplicaui ſupepła,z
nin n N fructũ abũdantem in rone vra.i.meritũ ex ꝑte veſtra.qð drẽ fru ad Ro.io.vbi — at. b ¶ Et fru.⁊ cre.in alus gẽtibꝰ
= ctus abundans.qꝛ oucit ad vitã btãm. m (abeo aũt oĩa. Siẽĩ vob.ſ. fructificat. i⸗ Ex ea die qᷓ au. credẽdo ceta patẽt ex If̃a
mee ee miſiſtis mihi. n ¶ Et abũdo.nõ ſoluʒ ꝓ mihi neceſſarijs.ſʒ ẽt ki ho ⁊ nos.ᷣ ↄnjr aplłs oñdit ſe beiuolum coloſſenſibꝰoꝛãdo p eoꝝ fe⸗
nſnrli p neceſſitatibꝰalioꝝ. o¶ Acceptl ab epaphꝛodito q̃ miſiſtis lici oſũmatõe.d.Jõ ⁊ nos ex q̃ die audiuimꝰ.vrm bonũ pᷣncibDium.
ni ab, p eũ in odoꝛẽ ſuauitatis ⁊c.nã elemoſynaẽ hoſtia deo acceptiſſi l¶ Mõ ceſſamus ꝓ vobis oꝛantes.mẽte. m Poitnnares e.
zboinois
ien

.*

te tenebꝛaruz. i. de ptãte

in deo. a

¶ Ut ĩpleamini.agni.volũ.eiꝰ.i.vt pleniꝰ dint voluntatẽè cogſcatis.
In oĩ ſapia.qᷓ;tum ad cognitõem rerũ ad vitã actiuam ꝑtinẽtium.
c ¶ Et itel.ſpi.qᷓ;ẽtũ ad cognitiõezſpũaliũ ad ↄtẽplatiõem ꝑtinentium.
dAmbuletis digne.per viam huiꝰvite ad patriam.
e ¶ Deo poĩia placentes.in ſpeculabilibus ⁊ operabilibus.
f.Inoĩ oꝑe bono fru.i.de bono in meliꝰ ꝓficiẽtes q;tũ ad actiuã vitã.
Et cre.in ſcia dei.q;tũ ad ↄtẽplatiuã. h ¶ In oi virtute.ſ.moꝛa/
li ⁊ itellectuali.
tur de virtutib polliticis
ſed infuſis.q̃ dant᷑ a deo
cũ gra.⁊ ꝑ eũ ſit᷑r augmen
tant. NIn oi patien
tia.ꝑ aduerſarioꝝ tolerã
tiä. I Et longanimi/
tate.ꝑ certã pᷣmioꝝ expe
ctatöem. m ¶Bratias
agẽtes deo ⁊ pr̃i ꝗ dignos
nos. gentiles ⁊ iudeos in/
differẽter. n ¶ Fecit. ꝑ
gr̃am baptiſm alem.
o ¶ In ptẽ ſoꝛtis ⁊c.qꝛ gra
baptiſmalis dignuz facit
hereditate er᷑na.q̃ hẽtur
in clara dei viſione.
p ¶ Qui eripuit nos de pꝑta

vt ĩpleùmini agnitõe volũtats ei⸗
ĩò ſapia ⁊ ĩtellèctu ſpiritali: vt

tes:ĩ oiòpꝑe bono fructificãtes⁊

foꝛtàti ſʒ potẽtiã claritas eiꝰ iòi
patiẽtia ⁊ lõganimitatẽ:cuʒ gan
dio gꝛas agentes deo ⁊ pꝛi:q di
gnos nos fecit ĩ partẽ ſcõꝝi luĩe
OQbi eripuit nos de ptate tene/
bꝛaꝝ: ⁊ trãſtülit ĩ regnũ filij dile
ctõis ſũe:inqũo hàbemꝰ redem
ptionẽ ⁊ rèmiſſionẽ pctõꝝ.Qui
imago dei iuiſibilis pꝛiogenit?
is creature:qm̃ i ip̃o ↄdità ſũt
vniüũſa in cel ⁊ in tra Rᷣiſibilia ⁊ ĩ
uiſibilid. Siue thꝛoͤni ſine dña⸗

inimici ꝑ moꝛtẽ filij ſui.
t trãſtulit in regnũ fi
lu.qꝛ eripiendo nos de re
gno ⁊ ptãte diaboli.repo/
nit nos ĩ regnũ filu ſui.ꝗ
regnat bic ĩ fidelibus per
gram.⁊ in btĩs ꝑ gliam.

V BDilectiõis ſue.p Hh̊ non

—

& intelligendũ ꝙ filius ꝓcedat a ſpũ ſe ancto. ꝗ eſt amoꝛ ſeu dilectio. ſz

nquo.i.pquẽ. t ¶ Pabemꝰredẽptionem.a ptàte diaboli.

cellentie chꝛiſti quatum ad coꝛpus eiꝰ myſticum cũ dicitur. Et
ipſe ẽ caput coꝛpoꝛis ecclie.in fluens ſenſum ⁊ motum ſᷣm vitaʒ

gratie. Joãnis.i.De plenitudine eiꝰ omnes nos accepimus gra⸗
tiã ⁊c. i ¶ Qui eſt pᷣncipium pᷣmogenitus ex moꝛtuis.lʒ enim

aliqui reſurrexerint a moꝛte ante xpᷣm. vt lacarus ⁊ plures alij.

illa tamèé nõ fuit ꝑfecta reſurrectio.qꝛ reſurrexerunt ad vitam

õfoꝛtati vz cc.B addit ad onñdendũ ꝙ non log

ãbuletis dignẽ deoͤꝑ oĩa placen

creſcẽts i ſcia dei:i i vᷣtute cõ/

tiões ſiue pꝛicipatꝰ ſiue ptãtes:

ad Lutun lĩmoꝛtalez
15 S n iS& rreata ſür.9 que eſt perfecta re/
ci⸗ dipin mn cregta ſut. Et ſurrectio ⁊vera.⁊ qꝛ
ipẽ èañ oẽs:⁊ omniãa in ipſo cõ/ ðpmumiin aliquo g⸗
— — P „ . 2*2 ge
ſtqt. Et pẽ ẽ caput coꝛpis ecclie nere eſt cauſa alio⸗
Agꝗèſt pꝛicipiũ pꝛiogenit ex moꝛ riideo reſurrectis
tuis: vt ſit in oĩb ipẽ pꝛimatũte xhieſt caula noſtre
H ii5coplacfir Zem ple- N irrectõis. ppter
nẽs.Qꝛ ĩ ipocõplacſiit dm ple· quod dicit hic. Pꝛi
nitudinẽ inhabitarẽ: ⁊ ꝑ cũ recõ cipium pᷣmogenit
ciliari oĩa ĩ ip̃m:pacificãs ꝑ ſan- ex woꝛtuis.
6 19. ſiſe ᷓ in kris ſiſe F t fit in omnibꝰ
inne crud ei ſiue q in is lile ipſe matum tené.
qi cel ſũt. Et vos cũ eſſet aliqũñ non ſolum reſpectu
alienati et inimici ſẽſn ĩpꝑib ma hominũ. ſed etiam
lis:nũc aüt recõciliadit in cõꝛpe une ntoꝛzi ti
carnis ei p moͤꝛtẽ: exhibẽ vos ſã Scrie ur daa eſt
ctos ⁊ imàculatos ⁊ irẽpheſibi einon ad menſura.
les coꝛã ipo:ſi tñ pmaͤnet ĩ file Zoan.3. Angelis au
fũdti ſtabiles imobileſa ſpe tem ad meſuraz da⸗
. &,. ta eſt. tum qꝛ lz hn⸗
euãglijqð audiſi:qð pᷣdicatiẽi mana natura xpißʒ
vniũſa creata q̃ ſub celo Eẽ.Cuůᷣiꝰ ſe accepta ſit iferioꝛ
angelica. ꝓpter qð
dicit᷑ xpᷣs ab angeliſ

7 filius dilectiõis paterne.inquãtũ pr̃ ſũme diligit ipm.⁊ nos ꝑeum.

uEt remiſſionẽ peccatoꝝ ꝑ ſacr̃a baptiſmi ⁊ penitẽtie qᷓ hẽnt effica
AD½

ciã a paſſione xpi. x ¶ Qui eſtimago. Poſtq; apłs oñdit ſe bẽiuolũ
coloſſenſibꝰ.h̊ ↄñter inducit eos ad tenendũ firmiter euãgelijverita

tem. Et diuidit᷑ in tres ꝑtes.qꝛ pᷣmo declarat auẽtem euãgelu.ſecũdo

iuitat ad firmiter adherendu ei ibi. Et vos cũ eſſetis.tertio rñdet ta/

cite q̃ſtioni.ibi.Cuiꝰfactꝰſum. Auẽtẽ vᷣo euãgelu declarat ꝑ excellen/

tias auctoꝛis ipſius.ſ.xpi.cuius excellẽtias tripłr declarat.pᷣmo in cõ
paratione ad pfezs ſuũ.ſcðo ad totũ vniuerſũ.ibi.Quoniã ipſo.tertio
ad coꝛpeiꝰmyſticũ.ibi.Et ipᷣe ẽ caput.Quãtũ ad pᷣmũ declarat duas

excellentias xpᷣi.pᷣma ẽ imago pr̃is.i.expᷣſſa ſilitudo ipſius ſʒʒ deita
tem. Sciendũ tñ ꝙ imago alicuius põt dici dupłr.vno mõ naturalr.

ſicut ĩ humanis filiꝰ dicit᷑ imago pr̃is.qꝛ pꝛocedit ab eo per modum
nature ⁊ in eadẽ ſpecie.Alio mõ artificialiter.ſicut imago herculis ẽ

in lapide.pꝛimo mõ xps eſt imago dei patris.tñ in identitate nume/

rali nature.qꝛ diuĩa nã nõ eſt multiplicabilis.creatura aũt ĩtellectua
lis eſt imago dei ĩ natura aliena.⁊ ſic nõ eſt ꝓpꝛie eiꝰ imago.ſed magiſ
ad eius imaginẽ. y ¶ Pꝛimogenitus omnis creature.i.genitꝰ ante
oẽm creaturã.qꝛ generatio filij apfe eſt eterna.ꝓductio autẽ creatu/
re ẽ tẽpoꝛalis.que põt dici large generatio.eo mõ quo de dici pater
omniũ pꝑ creatiõem. ꝭ ¶ Quoniã in ipo cõdita. Pic cõſequẽter po/

nit excellẽtias xpᷣi quãtũ ad totum vniuerſuzʒ. nã omnia pᷣexiſtunt in

eo. ſicut in cà exẽplari.ideo dicit. Quoniã in ipᷣo cõdita ſunt vniuerſa
i.condi diſpoſita.oẽs enim creature cõparant᷑ ad deum. ſicut artifi/
ciata ad artificẽ. Sapᷣ.7.Omniũ eni eſt artifex.artificiatũ vero ẽ pᷣus
in cõceptu artificis qᷓ; in effectu domus enĩ extra fit a domo intra.⁊.

creature in ipᷣo pexiſtunt exemplariter ab eterno.qꝛ nulla nouitas ẽ
1de Dlinbilin quatum ad creaturas coꝛpoꝛales.
b¶ Inuiſibilia. quãtum ad ſpũales c iue thꝛoni ſiue dñatiões.
expꝛimit quatuoꝛ oꝛdines angeloꝛũ.quoꝝ pᷣmus eſt de ſupꝛema hie⸗/
rarchia.ſecũdus ⁊ quart de media.tertiꝰvo de infima.⁊ ꝑ hoc intel/

ligunt᷑ alij oꝛdines qui oẽs pꝛeexiſtũt ĩ deo ſicut ĩ exẽplari.⁊ ſimiliter

omnia pᷣexiſtunt in eo ſicut in cà efficiẽte.⁊ in eo quieſcũt ſicut in fine
uer.io. Uniuerſa pꝛopter ſemetipᷣum operatus ẽ dñs.iõ ſubditur.

d Omnia ꝑ ipᷣm.iungatur ſic littera. Omnia pꝑ ipſum.ſupple creata

ſunt efficienter. e¶ Et in ipſo. ſupple quieſcũt finaliter.
f¶Et ipſe eſt ante omẽs.ſcilicʒ creaturas quas pᷣcedit duratione ⁊ di/

r

m ¶ Complacuit.toti trinitati. n

moꝛtalem.que magis dicir̃ moꝛsq; vita.q; eſt q̃dam tẽedentia
ad moꝛtẽ.vnde ⁊ illi poſtea moꝛtui ſunt.ſed xpᷣus pᷣmus ſurrexit

minoꝛatus.pᷣs. S. tamè inq;tũ ẽ vnita dininitati in ſuppoſito fili

excellẽtioꝛ ẽ effecta.ideo ſubdit᷑. l¶ Quia in ipſo.ſ. .
mnẽé plenitudinez. ſ. gre.

Inhabitare. illa enĩ plẽitudo data fuit a tota trinitate. Scuᷣm

placuit.filio dei Omnẽ plenitudinẽ inbabitare.i.ᷣm plenitudi
nem ſue deitatis.qꝛ ſolus filius eſt incarnatꝰ.lʒ bãc incarnatio/
nem tota trinitas fecerit. p Et per eũ recõciliari omnia in
ipᷣm. deuz patrẽ. q ¶ Pacificans ꝑ ſanguinẽ crucis eiꝰ.ꝗ fuit
ſufficientiſſimꝰ ad ſatiſfaciendũ ꝓ oĩbus.ideo ſubdit᷑
¶ Siueq in terris ſunt.qᷓ;ẽtum ad hoĩies. s ¶ Siue q in celis.
qᷓ;tum ad angelos.nõ tñ ſic intelligendo ꝙ peccatũᷣ angeli ſit fi⸗
naliter remiſſibile ꝑ paſſionẽ xpᷣi.vt credit Oꝛigenes.ſʒ qꝛ per
paſſionem xpᷣi eoꝝ ſocietas reſtaurat᷑.p hoc ꝙ hoĩes ſancti per
xpᷣm redempti ibidẽ aſſumũt᷑.ex iſtis aũt excellẽtus pʒ auctoꝛi⸗
tas euangelij cuius latoꝛ ẽ xpᷣs. t Et vos. Pic ↄñter inducit
coloſſenſes ad obſeruatõem ipſi.d.Et vos cũ eſſetis aliqn alie/
nati.a deo ꝑ idolatriã. u ¶ Et inimici ſenſu.i.ſenſibilr ⁊ ma

nifeſte. x ¶ In opibus malis.i.popa malg ad ſenſuz patétis.
y ¶ Nüc aũt.ſ.poſt veſtram ↄuerſionẽ. 3 ¶ Recõcilianit. ſup/

ple vos. a ¶ In coꝛpoꝛe carnis eiꝰ.i.in coꝛpoꝛe ſuo paſſibili.

b ¶ Per moꝛ. quã ſuſtinuit ĩ coꝛpe paſſibili ⁊ p quã ſumꝰredepti.
c ¶ Exhibere vos ſanctos.i.ſãctificatos ꝑ baptiſmũ ĩ quo nobis

ꝓpꝛus.

mmBmetaphyſice.filius aũt ĩ dĩnis ẽ cõceptus ⁊ verbũ patris.⁊ iõ omnes

plenarie cõicar̃ effect paſſionis. d¶ Et imaculatos.i pſonis
e¶ Et irrepᷣphẽſibiles.a ꝓximis. f.
rectitudine intẽtionis.⁊ nõ ſolũ coꝛã mundoꝝꝶꝑ fictionem hypo/
criſis. g ¶ Si tñ pmanetis in fide.ſ.xpᷣi. h ungoti ſta /
biles. ) pſuaſiones pſeudo apbloꝝ. i C⸗ tĩmobiles a ſpe euan
geli qʒ audiſtis.vt.ſ.ſperetis ↄſeq vita eternã ꝑ fideʒ xpᷣi.⁊ ec
cleſie ſacra.⁊ nullo mõ ꝑ legalia. k¶ Quod pᷣdicatũ ẽ in vni⸗

uerſa creatura.p vniuerſam creaturam itelligit᷑ ois homo.eo ꝙ

habet ſilitudinẽ cum oĩ creatura.ſᷣm ꝙ dicit Greg. omel. ig. Da
bet nãq; cõe eſſe cũ lapidibus.viuere cũ arboꝛibus. ſentire cum

animalib. ĩtelligere cũ angelis. nõ eſt ſic ĩtelligẽdũ ꝙꝙ enageliũ

1

gnitate. gEt omnia in ipᷣo cõſtãt.qꝛ per ipſũ oĩa conſeruantur in

eſſe.ſicut de nihilo creata ſunt.ſic ĩ nihilũ redigerent.niſi per iſum
manutenerent᷑. h(¶Et ipſe eſt caput.Vic còſequẽter ponũtur ex·

extunc fuerit pᷣdicatũ ſingulis hoĩbꝰ de toto mundo.ſed qꝛ fuit
tũc pᷣdicatũ in oibꝰpartibꝰmũdi in ꝗbus hĩtabant hoĩes.exꝗb
iqui crediderunt.ſicut dictũ eſt ſupꝛa.
Cuius factꝰſum.Hic aplłs rñdet cuidam tacite qſtioni.q; poſ
ſet aligs dicere:ꝗd ꝑtinet ad paulũ ita ſcribere coloſſenſibꝰ. cũᷣ

tũ eis nõ pᷣdicauerit.vt dictũ eſt ſupꝛa.nec ẽt eoꝰ viderit.vt hf.c.
ſe.Ad qð rñdet ꝙ hoc ꝑtinebat ad eũ.eo ꝙ erat aplus gentium.

vt dictũ eſt ſupꝛa. Saſ.⁊.Qui operatus ẽ petro ⁊c̃.de quo nume/

ro erãt coloſſenſes.⁊ hᷣ eſt quod dicit.Cuius.ſeeuangelu.

epel
Midsſt

Quia in ipſo.ſ.hoĩe xpᷣo.

excellentiã aũt vnionis ſic exponit᷑.Quia in ipſo.hoĩe xpᷣo.Cõ/

oꝛã ipſo.i.cũ

noſm

dutuncg

oopos⸗

. ahz zel

ſfuſt
chuif
etags

6cannes.
ſores ſncl

WKni

idfust
cclecl in⸗
uüſibal;

rebebete
e liup
ale Ne

oniſeplat
Aeienöſuntt

(initni.

oͤnolbel
Hideiqdatse⸗
hinvobis inc

Mmofacr ſmne

ſii
lenyeſbuden⸗

ncidofbot!

o 8 W
fitagüͤſeuen

(rchͤti

laſeonigrgere
fonibus crune
Ppinofuroe
fnſtonco
icirceg
Mnteti⸗
eehiſnai
ſcpbepeifnum
0(Cub'pplnns

erſamenagi

(Dorsfcare⸗
. chih
lnicchcbang
fondetsaen
nf a⸗
huczchſen
gedeusptun⸗
lluns
enkepe
Mcnco p
ten
epeteett
ſllirccd⸗
ſPaprpon
ſlturdeher
Nbicfrin
lepſectono
iihunphiz
erariosf
(Wnoyort

(Ooerit
YẽR oſhre⸗

ſihnan
ſiirln
Nhn

fiinifi

Eelayeſtnd
llacptſienz
llleai, .

üuunpſiſte

dens⸗

ſinenfnnn

le Pnzh
de lencnirn
leceſtone
mmenannng
in emerit
dininitninſagce
Ra Hohe
Dmmehenintni
fuitatotummid
Qniainipohbe
zinbabitnrifnin
ncumu hbiehtn

4
NE

erci iiclunnn

Pbnginichladt
SS
ies. Crrin
doeetine
geti iſi
igboegditil
Saütetetlineßa
E waerni
Ewscitſtüi /
niienſtiſnin⸗
gumuh nſe
. 3Beide,
inccherin,

e

ani
b¶ Scõm diſpẽſati/

gentiuũ. i¶Ut im
I¶Qð abſcõditũ ſu/

m Muũcãt.tꝑe gfre.

è

¶ Ad Coloſſenſes

A(¶Sactus ſum ego paulus miniſter.i.pᷣdicatoꝛ ex aplłat ofſicio.
bpb(Qui nunc gaudeo in paſſionibꝰ.i.in carcere quòẽ patioꝛ.

K¶¶ Pꝛo vobis.gentilibꝰ.eo ꝙ pdicaui euãgeliũ gentilibꝰ de ꝗbꝰ

vos eſtis.lʒ eni nõ pᷣdicauerit eis ꝑ ſeipᷣm.pdicauit tñ eis ꝑ ſuos

diſcipulos.vt pᷣdictũ eſt. d ¶ Et adimpleo eaq deſunt paſſio/

num xpi. paſſiones aũt xpᷣi dupłr dicunt᷑.vno mõ in coꝛꝑe ꝓpᷣo

in qͥ ſuſtinuit famẽ ⁊ ſitim ⁊ moꝛtẽ.⁊ ſic accipiendo nihil erat ibi

dggiplendũuũ. Alio mõ ꝓut patit᷑ in mẽbꝛis ſuis q̃ ſunt fideles.ᷣm

ꝙ dicit Act. 9. Sau .
ſeſaule ddne nſe fact? ſũ ego paulꝰ miſter: ꝗ nũc
pr iaco ubir. Gaudeo iĩ paſſiõib p vòb: T ad-
GW car. mea. ? qꝛ ipleo ea ꝗ ðſũt paſſionũ xpᷣi i car
paſſones ſanctoꝛi nẽ mea ꝓ coꝛꝑe eiꝰ qð eſt ecclia.
ſunt ad bonũ totiux Cuᷣiꝰfactꝰſũ ego miſter ʒʒ diſpẽ
eccłlie cuiꝰ ſunt mł/ 1 5„ . 2mihi vobi
bꝛaiõ ſubdit. pꝛo ſationẽ deiqͥ datac nubii vobis
coꝛpe eiꝰ qð ceccle vt iplé wbuũ dei: myſtẽriũ quod
af gienmhle abſcõditũ fnttaſecul vgnaralb⸗
cclie. actſu nſe gſit màni 3 6 ſerig ei?
ego miſter.plati enĩ 531 3 dtma nif⸗ elhe leise as
eccleſie nõ ſunt dni. Voluit de? notas facere diuiti⸗

glie ſacai huiꝰ ĩ gentibꝰ quod èſt
xpᷣs in vobis ſpes glie: quẽ nos

Rsedaraen⸗ anũciamꝰ coꝛꝛipietes öͤez hoĩeʒ
adeo factſum apls ⁊ dòcẽtes in oĩ ſapi:vt exhibea

mꝰ oẽʒ hoĩeʒ ꝑfectũ in xpᷣo ieſu

Pieaz verbuͦdetan. in quò ⁊ laboꝛo certado 'ʒ op
pto. K Wyſte⸗ tioné eiꝰ quã oꝑat᷑ in meĩ vᷣtüte.

Olo. n. vos ſcire qᷓ(II.
lẽ ſollicitudinẽ habeã ꝓ

riü.i.ſacrũ ſecretuzʒ.

n

it a ſeculi ⁊ genera ig 7 p bis q ſũt lao-
tionibus.qꝛ ante t N. vobis ? ꝓh 4 . 30
pꝰ xpi nõ fuit cogni /· lcie: qcuq no viderũt faciezʒ
tü niſi pauc. pppis. Meqi carne: ũt ↄſolẽt coꝛda ipᷣo

rũ iſtructi in caritate: ⁊ in òc8 di
uitias plenitudinis intellectꝰ in
agnitiõẽ myſterij dei pꝛis ⁊ xpi

n anifeſtü ẽ ſa/
ctis eiꝰ.i.ſanctifica/
tisꝑ baptiſmum.
o ¶ Quib voluit ðs.

erſaneragfe. ⁊ſcie abſcõditi. Hoc aũt dico:
otas facere di , ¶ dene iar i
uitias glie ſacri bu/ ut nemno vos decipiati ſu blimi
ius.i.c copioſam glo⸗ tate bßmonũ. Ha⁊ ſi coꝛꝑe abñs
riam buius lacri ſe/ ſũu:ſ̊ ſpũ vobiſcũ ſũ gaudẽs ⁊ vi/
creti. q¶In gen
tibus. quaꝝ ſum apłs. r ¶ Qò.ſ.ſacrm ſecretũ. 8(Eſt xp̃s.
gẽ deus incarnat.paſſus ⁊ moꝛtu.reſuſcitatꝰ.⁊ ad dextrã pf̃is

eleuatus. t¶ In vobis ſpes glie. ꝑ ipᷣm ↄſecutiõem glie certi/
tudinalr expectãdo.ſi tñ ĩ ea fidelr maneatl. u ¶ Quẽnos an.
pᷣdicando. x¶Coꝛꝛipiẽtes oẽm hoĩem.a vitate eunãgelij deui
antem. p Et docẽtes.oẽm hoĩem. 3 (In oĩa ſapia.ad ſa
lutẽ neceſſaria. a ¶ Ut exhibeamꝰ oẽm hoiĩiem ꝑfectũ in xpo
ieſu. Circa qð ſciendũ ꝙ ꝑfectũ dicit cui nihil deeſt..metaphy.
qð dupłr põtintelligi. Uno mõqꝛ nihil deeſt de neceſſaruijs ad
ſalutẽ.⁊ de hac ꝑfectiõe loquit᷑ hic apłus.Alio mõ qꝛ nihil deeſt
de his qᷓ pñt ineſſe ꝑficiẽtia ad ſalutẽ. ⁊ ſic non accipit᷑ hic.qꝛ ta/
lis ꝑfectio nõ hẽtur in via ĩqua põt hõ ſemꝑ ꝓficere.vt dictum
ẽ ſupꝛa.Phil.ʒ. b ¶ In quo.i.ꝓpter qð. c ¶ Et laboꝛo certã.

3 es fidei nõ ſolũ vbis.ſʒ oꝑibꝰmiraculoſis.iõ ſubdit᷑.

¶ Scõm opꝑatiõem ei.i.deiꝗ facit miracula. e¶ Quãoꝑat
in me.i.pme. fᷣ ¶ In virtute.ſ.ſua ⁊ nõ mea. Cap. II.
OPlo aut. Pec ẽ ſecũda ꝑs pᷣncipalis.ĩ qᷓapłs inducit co

ny PlIoſſenſes ad pcauẽdũ pſeudo aploꝝ falſitatẽ. Et didit
Ai duas.qꝛ p põit motiuũ.⁊? ꝓcedit ad ꝓpoſitũ.ibi. Poc

aũt dito.motiuũ aũt apli fuit ſollicitudo quã hebat de ſalute co
loſſenſiũ ⁊ glioꝝ fideliũ.⁊ hoc ẽ qð dicit. Uolo ãt ⁊c̃.⁊ pʒ lr̃avſq;
ibi. b Ut ↄſolent coꝛda ipſoꝝ.ꝑ ſpm̃ ſcm̃ ihabitantèg ẽ ↄſo
latoꝛ. i ¶ Inſtructi ĩ caritate.q diffüdit᷑ in coꝛdibus nr̃is per
ſpm̃ ſanctũ. Ro.. Rk ¶ Et in oes diuitias plenitudinis itelle/
lectus.vt ſic nõ ſolũ ſint ꝑfecti qᷓ;tũ ad affectũ.ſed etiã q;tuʒ ad
intellectů. ¶ In agnitione myſteruj.i.ſecreti. m Dei pa
tris ⁊ xpᷣi ieſu cognoſcendo ꝙ pr̃ ⁊ filiꝰ ſũt diſticte ꝑſone ⁊ vnus
deus. n¶ In quo.ſ.ieſu. o ¶ Sunt omẽs theſauri ſapie ⁊c.
nã in eo ſᷣm naturã diuinã ẽ ſapĩia diuina.q̃ eſt ĩifinita.⁊ ᷣm nãm

in illo replèti ꝗ eſt capt ommis

ihu:i qᷣo ſũt òs theſauri ſapie

humanã hʒ plenitudinẽ ſciĩe.ſicut ⁊ gre.cognoſcẽs oĩa que cognoſcit
yverbũ ſcia viſionis. p ¶ Poc aũt dico.hic accedit ad ꝓpoſitũ ĩdu/
cendo coloſſenſes ad pcauendũ deceptiões ſalſoꝛuzʒ aploꝝ.Circa qð
ſciendũ ꝙ ad decipiendũ triplicit conabant.vno mõ argumentis phi
loſophoꝝ.nã aliꝗ eoꝝ in phᷣia inſtructi erãt. alio mõ ex auctoꝛitate le
gis. eo ꝙ oata fuerat a deo.tertio mõ ex ſilatione ſanctitatis.qᷓ freqn
ter ſimplices decipiunt᷑.pᷣ ergo inducit ad euitatiõem pᷣmi.2? ſecũdi.

ibi. Et eſtis. 3? tertij.ibi. Nemo vos ſeducat.Circa pᷣmũ dicit. Poc ãt

. .2 dico. ð ſollicitudine mea
des oꝛdinẽ vim:⁊ firmãmẽtum ꝓ vobis. q ¶ Ut nemo
eiꝰq in xpo eſt fidei vꝛe.Sicũt g Pee n anu
accepiſtis ihm xp m dnm nzm: coꝛpoꝛe abſens ſu. a vopᷣ.
in ipſo abũᷣlate:radicati ſupèr / s¶ Sea ſpũ vobiſcu ſum.
edificatiin ipᷣo:⁊ ↄfirmtiĩ fide: ſicut ſpũs heiiſei.erat pꝛe
ſicut ⁊ didiciſtis:abũdãtès in il/ Euncictaamgnvro⸗
. ⸗⸗ ⸗ O C .
lo in garũ actiõe. Nidètenẽ gs 4. Reg . videbat enim
vos decipiat ꝑphiaʒ ⁊ inanẽ fal apls in ſpũ q apð coloſſen
laciã: m traditionẽ hoium ſᷣm ſes agebaͤk. t⸗ e B
in ipo inhabitat omnis plenitu/

qð vid eo v-vrm nlrin
itr di oꝛdinatũ. u ¶ Et fir.
do diuinitatis coꝛꝑàliter: ⁊ eſtis

eiꝰq̃ in xpo ẽ fidei vre.i.fi
dem vram de xpᷣo firmaʒ
eẽ. x¶ Sicut igr ac. ie.
xpᷣm dñm nr̃jm.i.fidẽ eiꝰ.
y¶ In ipſo äbulate. ð vtu⸗
te in vtutẽ. 3 adica
ti.ĩ caritate. a Et ſuꝑ/
edificati ĩ xpᷣo ꝑ alias vir
tutes. b cõfirma

pꝛincipatus ⁊ ptatis. In quᷣo ⁊
circũciſi èſtis circũciſiõe nõ ma⸗/
nufacta ĩ expoliatiõe coꝛꝑis car
nis:ſʒ in circũciſiòne xpᷣi ↄſepul/
ti ci in baptiſmo:in quo ⁊Treſur/
rexiſtis ꝑ fidẽm oꝑatiõis deiqũi
ſuſcitauit illũa moꝛtuis.Et vòs
cũ moꝛtui eſſe in delictis ⁊ pꝛe
putio carnis vie conuiuificà uit
cũ illo dõnãs vobis oĩà delicta:
delens quõd aduerſus nos erat
chirographũ decreti:quod erat
contrariunʒ nobis.Et ipſuʒ tulit
de medio affigens illüd cruci:⁊
expolians pꝛincipatus ⁊ pote/
ſtates: tràduxit confidenter:pa
lã triumphans illos in ſemet/

po
utes., DolE cofuen
ti ĩ fi.ſiẽ ⁊ di.a diſcipulis
meis. c (Abüdantes
illo ĩ graꝝ ac i.abũdant᷑
gras agẽdo xpᷣo devr̃a vo
catiõe. dUidete. ca
uedo diligẽter. e Ne
gs vos ðcipiat ꝑ phiã ⁊c̃.
rõnes.n.phᷣice ↄ fidẽ xpᷣi
ſũt inanes ⁊ ſophiſtice.ꝓ
cedũt.n.ex apꝑentibꝰ ſe⸗
ſui.⁊ applicant᷑ ad mãm
ſenſũ totalr excedẽtẽ.cõ/⸗
cludẽdo ꝙ ðs ñ poſſit hu
manari. vgo pere.mõtuꝰ
reſur gere:⁊ hò.ſʒ ñvalet.
AAꝛ vtus dina cũ ſit ĩfinita
põt illa q̃ ſũt nãe ĩpoſſibilia.iõ ſubdi᷑. fᷣ¶ Scõm tra.ho.q̃ꝝ doctri⸗
