ſupiiz. ca. Iyrlie vhaul? auté rogabat eſ: ut q di ſiſſet miſiã deſcẽderũt troadẽ:æ nearenemehe unhel
more giemon iminetid ſceſſiſſetab eis de pappylia ⁊ nõ iiſio hnoctẽ paulo oñſa é. Dir Ltranſiſtent. Dite. Amuiin
vel amoꝛe nimis carna/ iſſet cũ eis:ĩ opꝰnõ debere recipi. macedo qdã erat ſtas:⁊ depᷣcãs ſequenter oſtendit ſcbdif. 1Etco⸗
Vacemen manateit Factã ãt diſſẽſio:ita vt diſcede eũ⁊ dicẽs. Trãſis ĩ macedoniã in quibus regionib tatncaßebinſl
qo pauleñ nennebar na letab iuicẽ: ⁊ barnabas ꝗdẽaſſũ adiuua nos. At aut viſũ vidit: Rredigan eles, rigun
illi ꝗ vadũtad pdicãdus pto mãco nauigarʒ cypꝛũ. du ſtatiqſiuim? ꝓficiſciſi macedõiã: uit ĩ regno macedo ſochi nir
vebet es valdeurmiꝛab lus vo elee to ſyla ꝓfcus ẽ:tradi certi fci ꝙ vocaſſʒ nos de euãge nie. ſecundo in qui⸗ egetiine
arnoꝛe carnali egtegai tus gie vi a fribo. Derabulabat lizare eis. Mauigqtes qt atroade bag a dne haraen tane
dcled plecntores Rent qt ſyria ⁊ ciliciq ↄfirmãs ecclias rectocurſu venimꝰoſamothꝛacij: incipit capi. ſeqnti. nad a
erat ĩppoſito. n¶ Fa. Pcipies cuſtodire pꝛecepta apo ⁊ ſeqᷓnti die neapoli: ⁊ idè philip/ ibi. Quiautez dedu ijalleicfmne
Eat diſ. ñ tñ Zria caritati. ſtoloꝝ⁊ ſenioꝝ. vI. pis: ꝗèſt pꝛima ꝑtis macedonie cebãt.pᷣma in duas. (Boelinaib⸗
2 qls eoꝝ reſpiciebat ad vnit Ir 5 g2 „ . za . Pi Puelicſihe
Boi ti alia calia mor⸗ Eruẽnit t ĩ derben æly ciuitas colõia.Eramautez ibac quia hmo deſcribi⸗ ſhigfionz loi
rone. 1B t ↄtigit: q p H ſtrã. Et ecc diſcipulus vrbe a diẽbealiquot ↄſiſtentes. nregantama ſeeh⸗ wlaunntl
maioꝛ fructꝰpᷣdicatõis fa ꝗᷓ erat ibi noie timotheꝰ: filiꝰ Diẽ autem ſabbatoꝛuʒ egreſſi ſu do eius pꝛedicatio iſſellumler
ocig aeriar nulieris vidue fidelis:pꝛe gẽtili mus foꝛas poꝛtam iuxta flumẽ. ibidem ·ibi. Eram ſtioniſeröij bfi.
hag aſſi mar, ndxpoꝛd. DPHuic teſtimoniũ bonũ reddebãt vbi uüidebatur oꝛo eſſe:⁊ ſedẽtes atez inca pꝛiini Nergglueni
vñ erat oꝛiũdus. vt hr. S. . S pertranſiſſent myſi nettcnnon
A ca. vt ofimaret ooolil1s am deſcen. troadẽ. kinnene
fide. p¶ Paulus vo.hᷣ onir ponit᷑ pdicatio pauli cũ ſyla. Circa que, nomina ſunt ciuitatum extra macedoniam. hel Et viſio per nmifſtune
pᷣ ponit młtiplex pauli diſcurſus poꝛbẽ ad pᷣdicãdũ.⁊= eiꝰrecurſus in noctem paulooſtenſa eſt.a deo. i Uir macedo.i.ſimilitudo auimennidn
irlm ad tolerãdũ vt vbi pſecut, fuerat eccli ibi ea ſuſtineret ꝑſecu viri habentis habitum ⁊ effigiem macedonis. Eitüäzdeidn
tiõem.= incipit.io.c.ibi.His aũt expletis.circa mediũ.c. pmaĩ duas. k ¶ Tranſiens in m edoniam adiuua nos.annunciando nobts ſfirifiene⸗
qꝛ p ponit diſeurſus pauli ad ↄfirmandũ ↄuerſos.⁊?ad ↄuertẽdũnõ/ viam ſalutis. ¶ Ut autem viſum vidit ⁊c̃.quia paulus fuit ſrioinonen⸗
dũ ↄuerſos.ſe.c ibi. Traſeũtes ãt. pᷣma adhuc ĩ tres.qꝛ pᷣ diſcurſus ad certificatus ꝙ non erat viſio vana ſed a deo ĩmiſſa. ⁊ de hoc ſo⸗ triinend .
confirmandum incipitur. ſecundo aſſociatio timotei interponitur in cios ſuos certificauit. cetera patent vſq; ibi. ſacemnt 6 c
Zncipio ſequenncabi⸗ diſcurſus ad ↄuertendum reſumit᷑ibi. Cum m ¶ Et inde philippis. ciuitas eſt denominataa philippo rege Wemm tad
at beraſitet Circa pᷣmũ dr. Daul vo electo ſyla. in ſocinʒ ꝓ barnaba. macedonum patre alexandrimagni. n ¶ Que eſtpꝛima par —
Wre⸗ .ad pdicadũ. qi¶ Tradit gre dei.irecõmẽdatus. tis macedonie.eſt enim pꝛima ciuitas occurrens exeuntibus de hiͦrſtite
r ribꝰ. ꝓ eo deuote oꝛãtibꝰ. pe ambulabat at ſy. ⁊ci. ↄfir. mari ex illa parte qua paulus cum ſocus ſuis exiuit. e ar
ecc las an cu barnena iſ ieneror. ¶Pꝛecipiẽs cu.p. aploꝝ poſi o ¶ Ciuitas colonia. dicitur autem colonia quia defectu indige,/ ſtin unnl
ta ca.pce.ad vnionẽ gẽtiũ ⁊ iudeoꝝ. ¶ In. c.ij.vbi dr ĩ po.Et ſuffoca narum repletur colentibus alus.ides ſic nominatura cultura chiece 1di
tis ⁊ ſangie ꝛc.· hͦc eni cibũ auerſi ðiudaiſmo abhoꝛꝛebãt.ADDI. agri. p¶¶ Eramus autem.Deſcripto acceſſu ad macedoniam d homan
4 Asnes aialimn ſuffocatoꝝ hebꝛei credũt eẽ illicitas ad eſuz. hic conſequenter deſcribitur pꝛedicatio facta ibidem. ⁊ pꝛimo eentlchucd
c X55 bſt otra itiões talmudicas.⁊ iõ ꝑ decollatões eas ĩterfi in philippi ciuitate.ſecundo in theſalonica que etiam eſt ciui⸗ ſitll i eci
iũt:in qͥ ẽt ſaraceni eos ſequũt.vñ nõ abſtinẽt a talibꝰ carni/⸗ tas macedonie.vt dicit PHieronymus in pꝛologo ſuper pꝛimas⸗ ianrlele
bus qꝛ eas abbortctſed qrxas eſtſin at Ulicitas. N¶Ca. CVI. epiſtolam ad Theſſalonicenſes. ſecunda pars incipit ſequenti W
Eruenib ir honitaſoclatlotimorh cũ drĩ. ¶ Ecce di. capitulo.pꝛima in duas.quia pᷣmo ponitur pauli pꝛedicatio.ſe/ frf tehoie
gqdã.ſ.notabilis ĩ fide ⁊ moꝛibꝰ. y¶ Mulieris vi.fi.i.credẽ cundo inſurgens perſecutio.ibi. SFactum eſtautem. Circa pᷣmũ ſnaiuneiif
18 tis i xpm. lcte re geba. de fide ⁊ moꝛibꝰ.ex quo pʒ dicitur. Eramus autem in hac vrbe.ſcilicet philippis. Nichen
VPin ſanetttate erat fanoſi. ¶ Hunc vo. pai.ſe. pficiſci ad pdi⸗ adDiebusaliquor conferentes. volebat enim conſiderare con/ eittifri
E candũ vbũ dei. b¶ Et aſſu.cir. eũ pp iudeos ·i.ne ſcandalicaret eos ditionem populi pᷣuſq; pponeret verbum. rDie autez ſab / onliehnnk
ducẽdo ſecũ hoĩem ĩcircũciſum de mr̃e iudea natũ.nec iſta circũciſio batoꝛum.i.quietis ab operibus in quo magis congregatur po⸗ tneninge
fuuit ficta. yt diẽ Diero. va vt dicit Aug. qꝛ illo tpe nati de iudaiſmo pulus. s Ubi videbatur oꝛatio eſſe id eſt locus aptus al m l lif
⁊2uerſi ad xpᷣm poterãt licite legalia ſuare.ꝓles.n.ſequi ventrem: oꝛandum ⁊pꝛedicandunnn. M leenin
—☚
*

4

8¶Loquebamur cũ mlieribq̃ ↄuenerãat. ſolent.n. magis eẽ oe q¶ Ad pꝛincipes. vt punirèt eos taq; malefactoꝛes.iò ſubdit᷑ eos aceu
ittninn uote q́; viri. blEt q. mu.no. lydia. expꝛimit᷑ aũt eiᷣnomẽ ad 4 ando. reibo rur cui aram io intoignimoeruͦchachen ⸗
N r maioꝛẽ hiſtoꝛie certitudinẽ. cPurpuraria. qꝛ purpurãven rij reibu. ſ¶ Et ãnunciãt moꝛẽ ⁊c̃.ſ.ihm xpim eẽ deũ. ꝛt ¶ Cum
nniati depat q eſt res pcioſa.erat enĩ diues.vt pʒ in ſequentibus. ſimꝰromani.iã.n.erat decretũ a romanis ne ꝗs reciꝑet᷑ deꝰniſi appꝛo
in nn dCiuitatis thia. de hac ciuitate or Apo. z. angelo thiathire ec bante ſenatu. u ¶ Et cu plebs aduer.eos.moti ĩpetu paſſionis ⁊ nòᷣ
lle cleſie ſcribe:de hac eni ciuitate erat hec mulier oꝛiuda. ſed ma⸗ ductu rönis. x ¶ Et magfr̃atus ſci.tu. eoꝝ.iſ.pauli ⁊ ſyle ↄtẽptibiliter.
iin⸗ nebat in philippis qᷓ repleta erat ante alus colonis: vt dictũ eſt. y¶ Juſſerũt eos vir.cedi.crudeliter.⁊ ad augmẽtũ crudelitatis ſbdit᷑.
, i e olens deũ.iã enĩ ↄuerſa fuerat de gentilitate ad iudaiſmuzʒ 3¶Et cũ mul.ac.⁊ pʒ lĩ̃a. a ¶ Milſerũt eos in inte.car.ꝗerat foꝛtioꝛ
e n in ꝗ ocolit vn de. d H 2 grauioꝛ. bEt pedes
E Eur wheruit co⸗ loꝗbamur mulierib':ᷓ ↄuenerãt rent᷑ fudaméta carcen. Et ſtatim coꝶ ſtrinritligno ad ma
i min põt docere niſi exte Et qdã mulier noie lydia purpu/ gpta ſut oĩa oſtia: ⁊ vniuſoꝝnvicu ĩcippo. =
4 Gaummnnn rius credenda ꝓpo raria cinitt thiathirenoꝝcoͤlens la ſoluta ſüũt. Exꝑgefactꝰ aut cu nocte. VPic⸗ ter ponitur
ſi nedo. ſed ðe vocʒ i· deũ audiuit: cũiꝰdñs aꝑuit coꝛ i ſtoscarcen ⁊ vidẽs iannas aꝑtas eop liberatio.ap miracu
d Meine terius mẽtẽ illumi/ tendere bis qᷓ dicebant᷑ a paul , J. „F. e, A, , lo diuino.⁊ humano mã
J ntit nando.iõ dicit pdi /· . Reelant: pan 5. carcen:eüagiato gladio v olebat dato.ibi.Et cũ dies.Cir/
d anni catoꝛibꝰ Johi. Si Luʒ t baptizata ect? donꝰ eꝰ: ſe iterſicere: leſtims fugiſſe vin capꝛimũ dr. Media aũt
uſem Pernenibil voreſt depꝛecataẽ dicẽs: Si iudicaſtis ctos. Clàmauit autẽpaulꝰ voce nocte pau.aſylas adoꝛan
hat ene e fidelée vſo es inte ivomuz magna dicée: Mipiltipbt mallfe oere nnged Aoaten
1 cune⸗ domeiu.i.familia mes moete. Eecoegi 908 . Fa cen. Aniüſi eniʒ hic ſumꝰ?: Peti dum tibi. d Subito
1 ntiun q̃ erat magna. ideo ctũz ẽgũt euntibꝰnob ad o?oney toq; lumie introgreſſusẽ: trę vo.c ad ondẽdũ oronis

1 Pararneſc
inintdihnt
: tmemung
6 ninnine
II besnete
1 Crhmim
6CCnuene
Umiſen des
1 Eeern nt
ii indubhunun
. Netſtiſt
„ (öne
E mtingonn
e nieſamh
e bWmign
.. brogeitin
muhtchiii

didimezr

22

in. Wbri
Urmthinit
Ncdoia? 4
nsnnin 4
nidttiqnmn⸗
1adeo nihrenk
ſiui
—
1Oraſn
cummenlil
s usen .

— S==

1
H
.

ſubdit᷑ poſtea.

h¶ Introite i domũ

meã ⁊ mãete. vt ibi
geſcatis ⁊ reficiami
ni.non tm̃ vna die ſʒ
plibus.h̊ enĩ impoꝛ
tat manſio:⁊ ſic pʒ

eã diuitẽ fuiſſe:⁊ ẽt

valde deuotꝗ ideo

egit nos.pᷣcibus val

de efficacibus.

K ¶ Sactũ eſtãt.Hic

ↄñir deſcribit᷑ inſur
gens pſecutio.cuiu
pᷣponit᷑ occaſio.cuʒ
dicitur. Scm̃ ẽ autẽ
euntibꝰnobad or̃o/

nẽ:i.ad locũ ofoni⸗.
1

Puellã qᷓndã ha.

ſpi.phitonez.i.diui /

nantẽ.nõ enim iſta
puella erat ſic phito

niſſa ſiẽ illa mulier

phitoniſſa:ð q̃ hr.i.
Re.28. Illa enĩ nõ

erat obſeſſaa demo
ne ſʒ ꝑ artẽ magicã
faciebat appere de/

monẽ ĩ ſilłitudie ali
cuiꝰmoꝛtui ad dan/
dũ rñſuʒz de occult
vt dictũ fuit ibideʒ.
iſta vo ĩimo demon
exñs in ea dabat rñ
ſa.qꝛ młta ſůt a de/
nibus cognita q̃ hoĩ
bus ſũt occulta:⁊ B
mõ rũdẽdo.Pꝛeſta
bat ma.q̃ſtũ do.ſuiſ.

m¶ lamabat. d. iſti.

puellã quqdã hñtẽ ſpũʒ phitonẽ
obuiare nob:q̃queſtũ magnum
pᷣſtabat dñis ſuis diuinado.Hec
ſubſecuta paulũ⁊ nos clamaàbat
dicens. Iſti hoĩes pᷣui dei excelſi
ſt qãnũciãt vob viã ſaluti. Hoc
qt faciebat muli diebꝰ. Dolẽs qt

paulꝰ Zↄuerſus ſpũi dixit: Pꝛe/

cipio tibiinoĩe ieſu xpᷣiexireabea
Et exijt eadẽ hoꝛa. Vidẽtès aũt
dñi eiꝰ qa exiuit ſpesq̃ſt ? eoꝝ:ap
pꝛebedẽtẽs paulũ⁊ ſylã ꝑduxeĩt
Ifoꝝ ad pꝛicipes:⁊ offerẽtes eos
magiſtratibꝰ dixerunt. Hi boiès
cõturbãt ciuitatẽ nꝛaʒ cuʒ ſint iu

dei:⁊ ànũciãt moꝛẽ qnẽ ñ licʒ no

bis ſuſcipere neq; facere cum ſi

mus romani. Et cucurrit plebs

adũſus eos:⁊ magiſtratꝰ ſciſſis
tunid eoꝝiuᷣſſerũteos vᷣgis cedi.
⁊cũ muͤltas plagas eis impoſuiſ
ſẽt:miſerũt eos ĩ carcerẽ:pᷣcipien
tes cuſtodi vt diligẽter cuſtodi
ret eos. Qui cũtale pᷣceptũ acce
piſſet miſit os ĩ iterioꝛẽ carcerẽ:

⁊ pedẽs eoꝝ ſtrinxit ligno. Me
diꝗ qt nocte paulꝰ ſylas adoꝛan
tes laudabãt ðʒ:⁊ audiebãt eos

qi cuſtodia erat. Subito vo tre

motꝰ factꝰ?ẽ magnꝰ: lita vt moue

hoĩes ⁊c᷑.dicit hic glo.ꝙ timoꝛe ſpũs ſancti

cogẽte ſpᷣs mẽdax vera loq̃bat᷑.ſʒ hoc nõ videt᷑ verũ qꝛ ſubdit᷑.
n¶ Do. aut pau.⁊c.nõ doluiſſet de h̊ ſi ſpũ ſctõ cogẽte factũ fuiſ/
ſet nec illud ĩpediuiſſet.ꝑꝑ qð vr melius dicendũ ꝙ paulus ĩpo
ſuit illi puelle ſilẽtium euciẽdo ab ea demoniũ eo mõ q xpᷣs hõi
hñti ſpm ĩmũdũ ⁊ dicenti ei:ſcio qꝛ ſis ſanctus dei.dixit obmu/
teſce ⁊ exi de hoĩe.Marci.i.hoc.n.fecit xpᷣs ne veris falſa miſce

ret.ſicut venenũ ſub melle ppinat᷑.⁊qꝛ nolebat hr̃e teſtimoniũ

ſanctitatis a demone ne ꝑh̊ dare ĩ apparentia dicto phariſeoꝝ
g dicebãt eũ facẽ miracula in beelęebub pꝛincipe demõioꝛu:et
eiſdẽ cauſis pau.hoc eiecit demoiũ qꝛ ĩpõebat᷑ ſibi ⁊ alus aplis

ꝙ vterent magicis artibꝰ*. o¶ Uidẽtes ⁊c̃. Poſita occaſione

hic ↄñter ſubdit ꝑſecutio.⁊ 2⁊ diuina liberatio.ibi.Media aũt

tꝑali. p

nocte.Circꝗ pꝛimũ di: Uidẽtes aũt ⁊c̃.⁊ pↄñs dolẽtes de dãno
Apbbedetes paulũ ⁊ ſylã ⁊c.vbi tractabant lites.

mefactꝰ pꝛòcidit paulo ⁊ ſyle ad
pedes:èt ꝓducẽs eos foꝛas: ait:
Dñi:qd me opoꝛtet facere vt ſal
uns fiaʒ: At illi dixerũt: Crede ĩ
dñm ieſũ⁊ ſaluus e tu⁊ domus
tua.Et locuti ſũt ei vᷣbũ dñi:cuʒ
oĩbꝰ ꝗ erãt i domo eiꝰ.Et tollẽs
eos ĩ illa hoꝛa noci lauit plagas
eoꝝ:⁊ baptiʒat?c ipe ⁊ ois domꝰ
eiꝰ cõtinuo. Cũq; ꝑduxiſſet eos
ĩ domuʒ ſuã appoſuit eis mẽſaʒ

æ lẽtatꝰ ẽ cũ oĩ domo ſua credẽs

ðo.Et chʒ dies factꝰ eẽt miſerũt
magiſtratus lictoꝛes dicẽtes:Di
mittè hoĩes illos. Nũciauit ãt cu
ſtos carceris vᷣba h paulo:qꝛ mi

ſerũt magiſtratꝰ vt dimittamini.
Nüc igã exeũtes ite i pace. Dau/

lus ãt dixit eis. Cẽèſos nos publi
ce idãnatos hoòies romanos mi/

ſeĩt ĩ cãcerẽ:èt nẽ occlte nos eij/

ciſt. Mõn ita:ſʒ vèniãt ⁊ ipᷣi nos
eijciãt. Mũciauerũt ãt magꝛatibꝰ
lictoꝛes vᷣba h. LZimuerũtq; au/
dito ꝙ romãi eent: ⁊ veniẽtes de

pꝛecatiſt eos ⁊ educẽtes rogabãt
vt egrederent᷑ de vrbe. Exetès

qt ð carcẽ:ĩtroièrũt ad lydiam:⁊

ſiſis fratribus conſolati ſſt eos:

⁊ pꝛöfecti ſunt.

P ¶ Indãnatos.qꝛ pũiti fuerũt iĩpetu paſſiõi

eos libare. p t
di.il.i. lictoꝛibꝰẽg veneraͤt

eoꝝ vtutẽ ⁊ ad icutiduʒ

hoĩboñnitimoꝛc. e( Ex.

aũt cu.car.ex terremotu.

f ¶ Eua.gla.⁊c̃.ne ꝑpꝑ eęua⸗

ſionẽ pauli ⁊ ſyle de ꝛuz
diligéti cuſtodia hũerat
pᷣceptũ ſtrictũ ⁊ ſpale pu
nireturgraui
moꝛte. gElama. aut
paulu.ſciensꝑ ſpin cãm
re volebat ſe iterficere.
Er tre. cognoſcẽés terre⸗
lotũ dina virtute factũ.

i (Pꝛocidit paulo 2 ſyle
ad pe.ad qͥru orones fue/
rat factũ miraculũ.⁊ qꝛ a
moꝛte fuerat liberatus
auli verbun.
Et ꝓdu.eos fo.carcerẽ.
1 (Airt do. gd me oʒ fa. ⁊cC.
.q.d. patꝰ ſum viã ſalutis
audire ⁊ fidelr obedire.

cetera patẽt vſq; ibi.

mEt le.c.de euaſiõe moꝛ
tis coꝛpalis ꝑ vbũ pauli:
2⁊ct ſpũalis ꝑ ſuſceptiõöe,z
n ¶ Et cũ dies.

fidei. n
HBoñter ponit᷑ eoꝝ libera

tio mandato humano. cũ

dicitur.

o¶ Bimitte ho.il. Traͤſeũ
te.n.paſſiõis ĩpetu aduer

terũt magr̃at? ꝙ paulꝰ⸗

ſylas iiuſte fuerũt vbera
ti ⁊ icarcerati:iõ volebãt

ꝓ eoꝝ libatõe. q¶ Ceſoð

nos pu.qð nõ dʒ fieri niiſ

publicis malefactõibus.

92nõ iudicio rationis.

Ho.ro.ꝗbꝰmagdefert᷑ q; als eo ꝙ romai hẽbãt dñiuʒ oꝛbis.ꝙ ãt

paulus eét ciuis roman. hr Ifra.2z. c. t

ex l̃a ſeq̃ntiĩ.

ſua pñtia ⁊ ſcã doctria.

N

t nüc oc.nos ei.volẽtes
crimẽ ſuũ occultare. u(lõ ita. ſupple erit. x¶ Sʒ ve. ip.nos eij.fa
cto ↄfitẽtes ꝙ iniuſte nosberauerũt ⁊ icarcerauer̃t.⁊ita fcm̃ c.vt pʒ
y¶ Exeũ.ãt de car.quẽ reintroierũt ne cuſtos carcer pꝰ
coꝝ receſſũ ĩculparet ꝑpeoꝝ eductõʒ. 3 ¶ Intro. ad ly.nomẽ ẽ regi
onis m glo. a ar iagekrn ibidẽ hĩtãtibꝰ.

Et ꝓfe.ſũt.alibi ad pᷣdicandũ vᷣbũ dei.
¶ In.c.iõ.vbi d ĩ poſt. Nec iſta circũciſio fuit ficta vt dicit PHierony.
Imlatio quã h̊ põit hiero.ñ ſic itelligẽda ẽ q̃i illosA DDI.
act pz rei vitatẽ ñi feciſſet:ſʒ qꝛ ñ faciebat tanqᷓ; leg cerimo)
Mnias obpᷣuãs:ſʒ ſolũ q̃dà pia ſilatiõe.ne ſcãdalicaret iudeos ?
eoꝝ ↄuerſionẽ ĩpediret:ſiẽ ſi gs pelliculã virilis mẽbꝛi abſcĩderet pꝑꝑ
ſanitatẽ ũñ cã legat circiſeiſiisobfudde. vr ĩ ke a oʒ art. i ruſioe
2

tẽptibili

. —☛ 3

4 4

Pſteo. ca pᷣmũ dicit.
Cũ ãt ꝑãbulaſſent amphi
polim ⁊ apolloniã.ciuita
tes ſunt in ꝗbꝰnõ ↄxerũt
moꝛã. b ¶ Uene.theſ.
vbi erat ſy.iu. In illa eni
ciuitate cũ gẽtilibꝰ hita/
bãt miti iudei. Scõʒ
ↄſue.ãt pau.ĩ.ad eos.ſ.iu
deos:ꝗbꝰ paulꝰ cõſueueæ/
rat pᷣus pᷣdicare qᷓ; gentili
bus. vt pʒ ex pcedentibꝰ.
d ¶ Et pꝑ ſab.tri. diſſe.eis ð

ſcripturis.legl ⁊ ꝓphaꝝ.
Auner eis.
P

f¶ ꝛ xpᷣm.i lege ⁊ pphᷣis
pꝓmiſſũů. gOpoꝛ. pa.
2 re.a moꝛ.ſic pʒ Iſa.ʒ.
4Oſee. 6. 2 in plibus alu
locis:ſicẽ̃ declaraui expo/
nẽedo dicta ꝓpharum.
h¶ Et qꝛ h̊ eſt xpꝑs.ſ.ieſus
naçarenꝰ?. iQuc ego
an.vo. ita ꝙ ñ ſolũ decla/⸗
rabat ex ſcriptur paſſio/
nẽ xpᷣi eiꝰreſurrectiõeʒ
ſed et iſta eẽ ↄpleta ĩ ieſu
nagçareno.⁊ ſic nõ eè expe
ctandũ aliũ xpᷣm ſicẽ expe
tant indei:hò vo ſcriptu:
ras ꝑ q̊s iſta ꝓbant᷑.ego
poſui ſaltẽ ĩ ꝑte i qdã qõ/
ne de aduentu meſſie.
k Et ꝗqdã ex eis.ſ.iudei .

lI¶ Erediderũt.in xpm.
raa ii⸗ pau. 2 ſyle.
fide ⁊ ſocietate. n ¶ Et
de colẽtibꝰ.i. getilibꝰ pᷣus
ↄuerſis ad iudaiſmum.=
ſic colebãt vnũ deum.
ol¶ Gẽtilibuſq;.i.de eis ꝗ
vſq; tunc ꝑmãſerüt ĩ gen
tilitate.

ni ſut ad faciẽda mala.

cti cogéte ſpũs mendax va loãbatur. 422
Ainus nõ intelligit᷑ h̊ doluiſſe de h̊ qð ſpũſancto cogẽte ſcem̃
erat:ſed de H̊ ꝙ puella a diabolo poſſidebat᷑ vt in gio tzni⸗
eari.⁊ ideo hec glo.nõ videt᷑ repꝛobanda. C
MUmãt ꝑambulaſſent. Pic ↄñr ponit᷑ pᷣdicatio pauliĩ alus lo
e macedonie.⁊ pᷣmo in theſſalonica.⁊? ĩ beroe.ibi.Frẽsvo.
ꝛia in duas.qꝛ p ponit᷑ pdicatio.⁊? inſurgẽs ꝑſecutio.ibi.Ze

pᷣmi snnudc Gierntor bionn NBd ſpũſſan

Zelantes ãt.B
tes ãt indei.i.ĩuidia moti. 1 „
r Et tur.fa.cõ.ci. paulũ ⁊ ſylã.⁊ ſʒ ꝙ diẽ

DITIO.

g. VII.

vo. Cirea pᷣmũ pᷣ deſcribit᷑ eius ad athenas puentio.ꝛ?cuʒ phis

diſputatio.ibi.Paulus aũt.ʒ pᷣdicatio eius.ibi. Stãs aũt.Cir/

ca pᷣmũ dĩ.Qui aũt ðᷣducebat paulũ.vt p mare iret alibi ad pdi
erduxerũt eũ vſq; ad athenas.ↄſolati eiꝰ ſoci e⸗e-
Et ac.mã.ab eo.⁊ ꝑ illos q deduxe

candú. 8 Pe
tate ⁊ doctrine vitate.

amphipolim⁊ apolloni
NJAum vẽnerunt thefſaloni
cam:vbi erat ſynago ga iudeoꝛũ
Scðm ↄſuetudinẽ ãt paulꝰĩtro/
iuit ad eos ⁊ ꝑ ſabbata tria diſſe
rebat eis de ſcriptun adaꝑièns ⁊
iſinuãs quia xpᷣm opoꝛtuit pati⁊
reſurgere a moꝛtuis:?᷑t qa hic eſt
ieſus xpᷣs qù ego annuncio vo
bis. Et qdaʒ ex eis credidernt:
t adiũcti ſũt paulo ⁊ ſyle:⁊ dẽ co

lẽtibꝰ gẽtilibůſq; multitudo ma

gna:⁊ mulieres nobiles non pau
ce. Selãtes qt iudei aſſumẽteſq;

de vulgo viros quoſdã malos et
turba facta cõcitauerũt ciuitatẽ:
⁊Tàſſiſtẽtes domui iaſõis qrebãt

eos ꝓducere ĩpplm. Et cuʒ non
ineniſſẽt eos ůhebantiaſonem

quoſdã frẽs ad pꝛiĩcipes ciuitaᷣ:
clàmãtes:qm̃ hi ꝗ vrbẽ cõcitant
⁊ huc venerunt quos ſuſcepit ia
ſon:èt hi oẽs ð decreta ceſanj fa⸗
ciũt règẽ aliũ dicẽtes eẽ ihm. Cõ

citauerũt ãt plebẽ ⁊ pꝛicipes cini

ta audiẽtes H. Et accèpta ſatiſ
factiõe a iaſone ⁊ acetern dimiſeĩt
cos. Fratres vero ↄfeſti ꝑnoctẽ
dimiſerũt pauluʒ ⁊ ſylaʒ iberoꝗ.
Quicuʒz veniſſent:ĩ ſynagogam

ↄñ̃r ponit inſurges pſecutio cũ dr. Zelã
¶ Aſſumẽteſq; ð vnl. vi. qſ. malos.ꝗ ꝓ/

cit Jo. chꝛi. Averitate ſe eẽ vacuos ꝓfeſſi ſunt ꝗ multitudine ſe arma
uerũt. s ¶ Et aſſiſtẽtes do.ia.in q̃ paulus ſylas fuerãt hoſpitati.

t ¶ Ecũ nõ inueniſſent eos.qꝛ iã alibi trãſierant. u
qſdam frẽs.i.xpᷣianos cũ eo. x

rabebat ig.
d ꝓn.ci.vt punirent᷑. y

mantes qm̃ hi ꝗ vꝛbẽ ↄcitãt.ſ.paulus ⁊ ſylas. 3¶ Quos ſuſcepit ia/

ciunt.⁊ ſubdit᷑ in à. b

ſon. iõ pticeps ẽ Paltti, e

oꝝ. allEt hi oẽs ; decreta ceſaris fa/
ci⸗ Regẽ aliũ dicentes ihm eſſe.ſ.nõ ſubiectũ
ceſari.ſʒ magl eiꝰdñzʒ. Impatões.n.romãi bñ ꝑmittebãt aliog ges eẽ
duü tñ eis eẽnt ſubiecti:⁊ redderẽt eis tributũ. c ¶ Etac.ſꝗdi
prõnabilẽ excuſatiõem vel emẽde ſolutionẽ vel alio ↄug⸗
nõ hẽtur in textu modus h'ſatiſfactico,s.

„ 2

d (Erẽs.h̊ ↄnir deſcribit᷑ pᷣdicatio pauli 1 ſyle in beroe⸗ pz lra vſq; ibi.

eę ¶ Hi aüũt. ſ.iudei manentes in beroe. f¶ Erant i

vel aio vel vtroq; mõ.
bitabant in theſſalonica.
pꝓpoſitũ.

tes ſcripturas legis ⁊ ꝓpharũ.
jiplete in ieſu naçareno ſiẽ ꝑaulus ⁊ ſylas aſſerꝓãt. m Et mul.ꝗqdẽ
t mu. gẽ. ho.ſ.iã
um aũt. Hic ↄñter mouet᷑ qõ ↄpaulũlpʒ lr̃a vſq; ibi.
tatimq; tũc pau.di. frẽs. vt alibi po
ylas aũt ⁊ ti.re.ibi.ad pleniꝰ ĩſtruõd-
ui aũt de.̊ ↄñr pᷣdicatio pauli deſcribit᷑ ĩalus ꝑtibꝰ

cre.ex eis.ſ.iudeis. n

qSylas
ad xpᷣm. r

dilioꝛes. genere

g ¶ Eoꝝ gꝗ ſunt the.i.maaſs nobiles qᷓ; illi ꝗ
2

ui ſu. ver.euãgèlicus a paulo ⁊ ſyla

ũ oĩ aui.i.ardenter ⁊ deuote. k Quotidie ſcrutã

¶ Si hec ita ſe hẽrenx.ſ.ꝙ eſſent

ↄuerſaꝝ ad iudaiſmũ.

ũ ⁊ ↄfirmãdũ ĩ fide ↄuerſos

grecie.⁊ pᷣ ĩ cinitate atheniẽſi.⁊ꝰ ĩcoꝛĩtho.c.ſe.ʒ? in epheſo.ibi.Paulꝰ

ℳ ⁶

rès vo.

VAm aͤßt pambulaſſent

LCla
e¶ D

tpᷣdicare euangelium xpi.

ↄñr deſcribit᷑ pauli diſputatio cũ phᷣis.cuiꝰ

iudeoꝝ ĩtroierũt. Hiautẽ ᷑rãt no
bilioꝛes eoͤꝛum quiſũt theſaloni
ce quᷣi ſuſceperũt verbumcùʒ oi
auiditate:quotidiẽ ſcrutãtes ſcri
pturas ſi h ità ſe haberẽt. Etmũᷣl
ti quideʒ crediderũt ex eis:t mu
lieꝝ gẽtiliũ hõeſtaꝝ:⁊ viriñ pau
ci. Cůᷣʒ qt cognouiſſẽt i theſſalõi
ca iudiqꝛ ⁊ beroe pᷣdicatũ ẽ a pau
lo vᷣbũ ðᷣivencrũt ⁊ illuc ↄmonèẽ
tes ⁊ turbãtes młtitudinẽ. Stati
q;tẽ paulũ dimiſeĩt fꝛes:vt iret
vſq; ad mare.Sylas ãt ⁊ tiotheꝰ
remſeĩt ibi. Qui ãt deducebãt
paulũ ꝑduxeãt eũvſq; ad athẽas:
⁊accèpto madato abeo adſylã⁊

timoteũ vt q;celeri t veirẽt ad illũ

fecti ſt. Panloat ch athẽis eos
expectaret:incitabat᷑ ſpũs eiꝰĩ ip

ſovidẽs idolatrie ðditã ciuitatẽ.

Diſputabaͤt igꝛ i ſynagoga cũ in
deis ⁊ colẽtibꝰ:&t ĩ fgꝛo ꝑ oẽs di
es ad eos ꝗ audiexãt. Quidã aſit
epicurei⁊ ſtoicj⸗ Pi diſſerebãt cũ
eö: èt qdã dicebãt. Quid vult ſe
ſeminiubiꝰh dicère: Alij vo:no
uoꝝ vmonian vi qnunciatoꝛ eẽ:

qꝛ ihʒʒ ⁊ reurrectõeʒ ãnunciabat

eis. Et ꝓppᷣhèſũ cũ ad ariopagũ
duxeyſt dicẽtes. Poſſumꝰ ſcire

qe h̊ noua qᷓa te dicitur doctria⸗

enigmate tũc aũt ſacie ad faciẽ.btitudinẽ v

C

rant eũ vſq; ad athenas. u ¶ Pꝛofecti ſunt.inſtructis pleniꝰ
ↄfirmatis beroenſibꝰ ad qoð remanſerãt. x

x¶ Paulus ãt. Dic
pᷣponit᷑ motiuũ.cuzʒ
tur ſpũs ei ĩ ipo ⁊c.
nã ex celo fidei mo
leſte ferebat idola/
triã q̃ vigebat ĩ ciui
tate.⁊ alios erroꝛe
iõ ſubdit. 3
ſputabat igit iſy.c
iu.⁊ co.ſ.vnũ deut
⁊ iſti erãt gẽtiles co
uerſi ad iudaiſmuz
⁊ iſti cũ iudeis erra/
bant Zxpᷣm dicẽtes
eũ eẽ vèturũ.paulꝰ
at aſſerebat Zrium

ondẽs ꝑ ſcripturas

ihm nacarenuz eſſe
.i.in loco còĩ vbi cõ/
uẽiebãt phᷣi ⁊ diſpu
tabãt cum eis.

b¶ Quidã aũt epicu
rei ⁊ ſtoici phi Riſ.i.
diſputabant. 4
icſta

Lũ eo. de fel
te hoĩs quaz epicu/
rei dicebãt ↄſiſtere
icoꝛpis voluptati
by.ſtoici vo ĩ aĩe virt
tutibꝰ tñ in pñti vi/
ta.nã vtriq;.ſ.epicu/
rei ⁊ ſtoici negabat
reſurrectiõem.⁊ ꝑ
Ofñs aliã vitã.paulꝰ

aüt aſſerebat eaz eẽ

in aia ⁊ coꝛpe.⁊ hoc
in vita futura.nam
btĩtudinẽ aĩe dice/
bat eẽ in aꝑpta dei vi
ſione ⁊ fruitione.i.

CLoꝛ.iʒ. Uidemꝰeni

nunc ꝑ ſpeculũ ⁊ in

o coꝛpoꝛis ex dotibꝰ

claritatis ſubtilitatis agilitatis T ĩpaſſibilitatis qᷓ cabunt in coꝛ
poꝛe ex redũdantia glie aie que fiet in reſurrectõe:⁊ hoc ex xpᷣi

virtute. Phił 3. Saluatoꝛẽ expectamꝰ dñm ihᷣm xpᷣm qui refoꝛ

mabit coꝛpus hũilitatis noſtre ↄfiguratũ coꝛpoꝛi clar tat ſu.

T qꝛ iſta videbant᷑ eis ipoſſibilia.ideo ſubdit᷑. d ¶ Et gdã dice

bant qd vult ſeminiuerbiꝰ.i.ſeminatoꝝ verboꝛum.

Dicere.q.d. nõ eſt niſi multiplicatoꝛ vboꝝ friuoloꝝ. Alu vo

hnte dicebãt.qð nõ eſt de textu lz in aligbus libꝛis ponafr᷑.

fNouoꝝ demonioꝝ vr̃ an.ec.dicit glo.q phᷣi illi audierũta iu

deis inter eos hĩtantibꝰ ex diſperſione eoꝝ facta tꝑe ãtiochi re
gis:nomen demonu eſſe abominabile.⁊ iõ doctrinam pauli vo/
cabant annunciationẽ demonioꝝ tanq; eis abominabilem.ſed
iſtud nõ videt᷑ verũ qꝛ ſubdit ꝙ duxerũt paulũ ad ariopagũ vbi
erat locſtudij volẽtes pleniꝰaudire q̃ eſet eius doctrina.qð nõ

feciſſent ſi eẽt eis abominabilis. Itẽ hoc nomẽ demon vl demo
niũ non ẽ nomẽ hebꝛaicũ ſʒ grecum vt dicit Iſi.S.etymologiarũ
⁊ideo q̊ vocabulũ nõ didiciſſent greci ab hebꝛeis ſed magis ecoõ
uerſo.⁊ ſᷣm ꝙ ibidẽ dicit Iſido.demon grece interpꝛetat᷑ ſciens
aut pitus latine:⁊ ꝑ ↄñs demoniũ interpꝛetat᷑ ſcientia vel peri/

tia.ſic gvr̃ hec lr̃a exponẽda.phᷣi enim diſputates cum paulo nõ

erãt eiuſdeʒ conditiõis vel opinionis vt ſatis pʒ ex textu.⁊ ideo

illigꝗ doctrinà eiꝰreputabãt friuolã vocabant eũ ſeminiuerbiũ.
Illi aũt ꝗ volebant eũ audire pleniꝰ tanqᷓ; bonã reputates eazʒ.

lIʒ nõ intelligerẽt ad plenũ dicebãt paulũ annũciatoꝛem nouoꝝ

demoniox.i.nouarũ ſcientiarum.pꝛopter quod.

g ¶ Eũ ad ariopagũ duxerunt.vbi erat loc docendi.

rtnt
1 nni
hitpi,
üun
ls,
nsal 7
unlilii
czmnin
deg ſetnüͤct
liufgiGn
in tſnen/
rei uulun
bCAurt
gheg lin ſtoſti
ſeouumctlore⸗
(ornceobr
icſeriigei

r lliefnn

Wanulu iöſt
Chrrttt
lectizet iſife
Gcarilqſoner⸗
hbeoi ilb⸗
ierterattinin
gſcit ill' u
tettononl 7en⸗
trprioniemercun
1bz nhaltalt
feroktolisituir
rorodeo ſupp
Nſcorüchocalt
Nie
ſredeneſt Ai⸗
ſidireruntefun
Neeratüriaſtit
gidereghoſtot)
feſitunifaerärock
poſuigeſtbiſedec
Ponaäfuigetno
Gogenrilesadden
patrenfointerd
oto deo dete
ſöſeniblch
ſcholaſticitioh
(twindiepaſtis
Unüfmgefuerütp
Rlniparocesent
ſeheiteteitind
cnfünece
Nſobisleptent
itötſnſnn
gliengreoppoe
Plinglinötn
taappeome
emneritignoti⸗

ſeriichcren

Dnogesnobi
iicenen
ppoſttüdicis
hoſihnger
ſttotöen dict
Mctoſecratiß
Neſt ppriüen
Oenobis

iſiiz
ſinſti
ſſiciulee⸗
)nd,
dceſinni
ſerthn;
ntisne

bnnngnn

mn ie

—

— — M
S .n

EEE

— —
=
== E
=
—— = —

(Ditiin

kee
4 leodeſed
eeb

edasguet
riditni in
I ſcegs in
i ſpui
e mtbtinnii⸗
1 miſuur
e nümmüng
0

nitenmet
niagedhe
4 ütufmnn
biindriird
breintgrtdf

— —

———

Cai inn
nunegpog
jni docene
biltunschuie
leunegiethun,
imihningt
ü cic

2

bdi. 4E 6

☛

4

muin

titic

ſwetftiin.

¶ Arbeniẽſes autem omnes.i. de terra illa natiui.

bEt aduene boſpites.ꝗ aliũde illuc venerãt rõne ſtudu ſiẽ mõ

dueniũt ꝑiſius. c¶ Ad nihil aliud vacabãt.pncipaliter.

d ¶ Niſi aut dicere.qᷓ;tũ ad magros. e¶ Aut audire.qᷓ;tũ ad di

ſcipulos. ¶ Aligꝗd no.⁊ in hoc eis aſſimilant᷑ ꝑiſienſes miti.
g ¶ Stans aũt.h̊ ↄni deſcribit᷑ p pauli pᷣdicatio.⁊ z? auditoꝝ di/

ſtinctio.ibi.Cuz audiſſent. Pꝛima in duas.qꝛ p incipit paulusa
q̊dam qð erat atheniẽſibꝰnotũ ⁊ ↄceſſuʒ.⁊: ꝓſegtur intetũ.ibi.

Deg fecit muduz. S
Circapvof. Stans oua eni qᷓdã ifers auribus no
aut paulꝰ.vt meliuſ ſtris. Mol ſei dn v
audiret a multitu/ tris. Uo umusg ene gaͤng ye
dine. b¶ Ait viri lit hec eẽ. Athẽniẽſes at oẽs ⁊ ad
athe. p oĩa ſuꝑſti.i. uene hoſpites àd nihil alið vaca

idoloꝛum cnltoꝛes.

bãt:niſi aut dicẽ aũt audire aliqd

os video.h̊ pa⸗ ⸗
at ad ſenſũ ar in noul. Staͤns aut paul? in medio
ciuitate illa erant ariopagiqit: Niri athenieſes:per
mela A is ſib oia quaſi ſuꝑſtitioſos os video
coenis et Kae⸗ Pꝛeteriẽs eni? vides ſimulacra
in. arã ĩ q̃ ſcri. erat vãa: iueni ⁊ arã ĩ qua ſcriptũ erat.
ignoto deo. in qlibs Ignoto deo. Quod & ignoꝛãtes
eni ara erat titulus coli: ego qnuncio vob. Deũᷣs
ſuꝑſcriptꝰ illiꝰ cui fecit muduz 1oĩa ꝗᷓ in eo ſunt
erat honoꝛi ↄſecra⸗ Qtecit muduʒ Toia qin eo ſunt.
ta: vt ioui:mercurio hic celi? tre cu ſit dns nonimau⸗
h. aut ale⸗ factis tẽplis habitat:nẽc manibꝰ
erat talis titulus ſani PI Airxrg c
Ionoro deo ſupple hũanis colit idigens aliquo cum

ↄſeratũ ẽ hoc alta/
Aauiea zrbe
vãrie dem̃ eſt. Aligꝗ
enĩ dixerunt ꝙ fuit

—

ↄſecratũ ⁊ inſtitutũ a poſteris herculis qui poſt eius moꝛtẽ eie/

iße det oĩbus vitã t iſpirationẽ
⁊ʒzà ĩa:fecitq; ex vno omne genus

cti de regno ſuo ⁊ ptãte recurrerũt ad auxiliũ athenienſiũ ꝑ qð

reſtituti fuerũt ad ſtatũ pᷣſtinũ:ꝑꝑ qð dixerũt miam in athenis

poſuiſſe ſibi ſedẽ cui ↄſecrauert aram.ſed qꝛ miĩa non erat aliq̃ᷓ

pſona qᷓ fuiſſet nota hoibꝰ:ſicut iuppiter mercuri a hò fuerãt
q̊s gentiles ad deos tranſlatos eẽ dicebat.vñ ⁊.i. Machab.ᷣ vf.
Patre nr̃o inter deos tranſlato ⁊c.iõ illud altare ĩtitulatũ fuit

ignoto deo.⁊ determiatũ ꝙ nõ fierent oblatiões ⁊ ſacrificia ni/
ſiõ gemitibꝰlachꝛymis ⁊ pcibꝰmiſeroꝝ ibidẽ ĩam poſtulatiũ.
In ſcholaſtica vo hiſtoꝛia dr ꝙ phi athenis exntes ⁊ tenebꝛa⸗ fa
cCLtas in die paſſiõis xpᷣi ↄſiderantes ꝙ ñ poterãt rn eo

ꝙ nõ facte fuerũt ꝑ interpoſitiõem lune:vt dicit Di
ſe lunã retrocedentẽ ab oꝛiẽte ⁊ ſupponẽtẽ ſe ſoli:tẽ.n.tat.isꝰ.⁊
iteꝝ eã redeũtẽ ad locũ ſuũ vſus oꝛiẽtẽ:talis ãt mot lune erat
ↄtra curſũ nãe.ꝑꝑ qð illa eclypſis nob fuit nãlis. Itẽ qꝛ illa ecly

pſis ſolis ĩcepit a ꝑte oꝛiẽtis ⁊ i eadẽ ꝑte fuit detminata.vt pʒ ex
dictis:eclypſis autem nãlisipſi ſolis ſemꝑ incipit a ꝑte occidẽ/

tali ⁊ in pte oppoſita tmiat᷑.Itẽ qꝛ illa eclypſis durauit tribꝰ ho/

ris.ſ.ab hoꝛa o vſq; ad hoꝛã nonaʒz.vt h Mathᷣ̊.27.eclypſis ãt

ſolis nãlis nõ tantũ durat ſed modico tꝑe. Pec igit᷑ ⁊ ſilia atten

dẽtes phi ↄſecrauerũt altare deo ꝗ talia mirabilia faciebat quẽ

vocauerũt ignotũ:⁊ bñ.ſi ↄſideret᷑ eiꝰexcellẽtia q̃ incõpꝛehẽſibi

lis ẽa qcũq; creatura ẽt btã.⁊ p ↄñns aliqͥ mõ ſibi incognita⁊ꝛmul
tto magis nõ btã. Dixerüt etiã ꝙ iſte dens nolebat ſacrificiũ de

aĩalibꝰ ſʒ de pᷣcibus denotis ⁊ oronibꝰ.Cõſeq̃nter apls applicat
ad ꝓpoſitũ dicẽs. l
vobis.ſ.ihm verũ deũ ⁊ hoĩiem.⁊ hec applicatio pʒ ᷣm vltimaʒ

inſtitutõem dicti altaris. ↄuenit etiã xpo ſᷣm pᷣmã iſtitutionem

qꝛ dicit ↄſecratũ miſericoꝛdie.q;ꝛ xpo ꝓpꝛie nomẽ miſericoꝛdie
ↄuenit.ꝓpꝛiũ enĩ eiꝰeſt miſereri ⁊ parcere.pꝑ qð mĩa vocaĩ᷑ pᷣs.
84. Oñde nobis dñe miam tuã:⁊ ſalutare tuũ da nobis.

m ¶ Deus g fecit ⁊c.Hic ↄñter apls pſegꝗtur intẽtũ oñdens pꝛi/

moↄditõem xpᷣi qtũ ad diuinitatẽ.⁊? qtum ad hũanitatẽ.ibi.
Et tpꝑa.Circa pᷣmũ dicit.Deꝰꝗ fecit mũdũ ⁊oĩa q̃ in eis ſunt.hãc

pꝓpoſitõem ↄcedebãt cõiter phᷣi vocantes deũ pᷣmã cãm oium.

⁊ Iʒ Auerroisneget deum habere rationem eauſe efficientis:di/
cit eum tamen habere rationem cauſe final is: ⁊ imponit Ari/
ſtoteli B ſenſiſſe.hoc tñ nõ hr̃ ex dictis Ariſtotelis expꝛeſſe.ſed
magis oppoſitũ:vt dicũt ali expoſitoꝛes ariſtotelis. Plato ãt
dixit deũ cãm efficientẽ mũdi ⁊ ẽt ex tꝑe.vñ dicit᷑.S.phyſicoꝛuzʒ

ꝙ ſolus plato gnãuit tpᷣs.Alij vo phiꝗq ponebãt mundũ eternũ:
ponebant tñ vnã cãm efficientẽ oium.vt pʒ delauicẽna ⁊ multij

alus.⁊ ex B̊ ↄſrõclarat ꝙ ðs ñ ↄcludit aligblocis demiat.d.

ſe vidiſ

ð̊ ergo ignoꝛãtes colit G̊ ego annücio

¶ Actus apbloꝝꝛ

n¶ Hic celi ⁊ terre cũ ſit dñũs.vt patet ex dictis. o ¶ Moni manufa

tate i uiro ĩ quo ſtatuit fideèm pꝛe

ctis tẽplis hĩtat tanqᷓ; ibi ↄtentus.ſed magis ↄtinet oĩa tanq; cã dans
eis eẽ ⁊ ↄſeruans.⁊ ex G̊ cõcludit vlteriꝰ ꝙ nõ indiget ſacerifics hu/
manis ⁊ oblatiõibꝰ.v. p¶ Nec manibꝰhumanis colit᷑.i.ſacrificus
huanis manibus ſibi oblatis. q ¶ Indigens aliquo.cũ ſit ꝑ ſe ſuffi /
ciens ⁊ oĩa alia eo indigetia.ideo ſubdit᷑. x Eum iple det oĩbꝰ vi⸗/
tã. q;tum ad ſpũales creaturas cò ſunt angeli. s¶ Et inſpi. q;tũ ad
aĩalia q̃ viuũt ꝑ reſpiratiõʒ aeris ad refrigeriũ coꝛdis in q ↄſiſtitvita,
vlꝑ aliqð ſupplens vicẽ
rſpiratõis:vt ſũt piſces ⁊
ho.⁊ ꝑ hoc ĩtelligunt᷑ ho/⸗
mines viuẽtes vita ſpuũa

hoĩnʒ ihabitare ſuꝑ vniüſã faciẽ
fre:dẽefiniẽs ſtatuta tẽpoꝛa⁊ t᷑mi

nos habitatiõis eoꝝ qᷓrerẽ deũ: ſi liqᷓtũ ad aĩaʒ:⁊ cospoꝛali
foꝛte attrectent e aut iueniat: cd Prebiralo e cre,
nis nõ lõge ſit abvnoquoq; niuʒ. tura qcũq; totũẽa dono

In ipòè eni viuimꝰ mouemur? dei. v Fe. q; exvno.
ſumꝰ:ſicũt ⁊ qdã vioꝝ poetaꝝ di ſexadam hoĩe pꝛimo.
xerſit: Ipſiuᷣs eniʒ ⁊ genꝰſumus. Aegele Gelonpi
Benꝰg cuz ſim dei noͤn debem? care ſipervni ſaterte de
eſtimare auro Zargẽto aut lapi · młtiplicato gñe hũanoce
di:ſculpture artis ⁊ cogitationis
hoĩis diuinuʒ eſſe ſimile. Et tem
poꝛa ꝗdẽ huiꝰignoꝛãtie dẽ ſpiciẽs
deꝰ :nuͦnc anũciůt hoibus uůᷣͦt oẽs
vbiq; pẽitẽtiã agant:eo ꝙ ſtatuit
diẽ ĩ quo iudicaturꝰ ẽ oꝛbemieꝗ

terre. 3 ([Defi. ſta. tpa.
nã añ diluuiũ vixerũt ho
mines maioꝛi tꝑe q; poſt.
a ¶ Et ter. ha. eoꝑ;. nâ ivna
regione diutiꝰviuũt qᷓ; in
alia:ſiẽ i regione pigmeo/
rũ viuũt hoies.o.ãnis tm̃
vel circiter.Põt etiazʒ ali
ter exponi qꝛ determina.
nit q;tum q̃libet gens de/
beat ĩ terra ſua manere ⁊?

bẽs oĩbꝰ:ſuſcitans eũ moꝛtuis.

poſtea abea expelli:flcut chananei fuerũt expulſi detra ꝓmiſſionis ꝑ

filios iſrl⁊ ſic de mitis alis.vñdr̃ Dañ.=. Ipe mutat tꝑa ⁊ etates.trãſ

b¶ Querere deũ.i.ad hoc iſta fiũt vt hoĩes qrant deũ percognitõem.

2

ððl

ttrectẽt eũ aut ĩueniãt.ꝑ amoꝛ᷑. d uãuis nõ lon.ſit ab vno.
no.iĩmo ppe.qð oñdit ↄñr.d. e ¶ In ipſo.n. vi.⁊ mo.⁊ ſu.ſicut ĩ cã ef
ficiẽte.nã cãt in nobis viuere moueri.⁊ eẽ.⁊ ſic ẽ intimioꝛ nobis q; no⸗ʒ
ipſi. qꝛ ↄiũgit pᷣncipia ĩtriſeca. Sciẽdũ tñ ꝗq;viuere hoĩs ẽ ĩtelligere.n

põ eſt hõ pĩtellectũ.pꝑ qð dr.i.metaph̊.Aialia imagiatõibꝰ ⁊ memo/

rijs viuũt.hõ ãt rõne ⁊ itellectu.viuere ẽ

t viuẽtib e eſſe. ⁊ ſic itellige⸗/
re ẽ eſſe hũanũ.eſt ẽt moueri ipſiꝰ inq;tũ cetere potẽtie mouent᷑ ꝑvo/
luntatẽ ⁊ ĩtellectũ.⁊ ᷣm G̊ inducit auẽtem poete.Arati.dicẽs.

f¶ Sic ⁊ qdã poe.ve.di.ſ.Aratꝰa eiꝰ ſeq̃ces.cuiauẽtas erat athenienſi

bus nota ⁊ auctẽtica.nõ ſic ãt ſacra ſcriptura.pꝑ qð non allegauit eaʒ.
⁊ ſubdit᷑ auẽtas cũ d̃. g¶ Ipſi eni ge.ſu.i. ppingtatẽ ſeu affinitatẽ
ad ipᷣm hũtes:ingʒtũ ſumꝰ itellectualis nãe ſic ⁊ ipe in q̃ facti ſumꝰ ad
imaginẽ eiꝰ.verũtũ qꝛ iſta ĩtellectualitas nõ ẽ eiuſdẽ ròis ĩ io ⁊ i nov
iõ noͤ dicimur eiꝰ imago ſed ad imaginẽ eiꝰ facti.Filius aũt ꝗẽ eiuſdẽ
nãe cũ pr̃e dr imago eiꝰ ĩ quo appet excellẽtia xpi reſpectu noſtri.

h¶ Beng. Poſita deductõe ſua:h̊ infert ònẽ itentã.d. Gen?gcũ ſi.dei.

2

.i.ĩtellectualis nãe tñ infinitis gradibꝰdiſtantibꝰ ab eiꝰ ꝑfectione.
6 de.⁊c. iungat᷑ ſic lr̃a.Non de.eſti.diuinũ.i.ens dinũ. k ¶lEſſe
ſile au.⁊ ar. ⁊c.nà iſta ſunt ĩfra hoĩem qꝛ ſunt irrõnabilia ⁊ ẽt inſenſibi
lia.ðs ãt ſupꝛa hoĩem vt dcm̃ eſt.pꝑꝑ qð latria qͥ ẽ cultꝰ deo debit nõ ẽ
talibꝰ idolis adhibẽda. l ¶ Et tpa.hᷣ ↄñr declarat ↄditõem xpᷣi qtũ

ad huũanitatẽ in q̃ iter hoĩes apꝑuit ãnũcians eis viã ſalutis.pᷣ ꝑ ſeipᷣʒ

lhurrectionis noſtrre.

poſtenꝑ apłos ⁊ diſcipulos alios:⁊ B eſt qð dr.Et tꝑa gdẽ hꝰignoꝛãtie
qᷓ diuinꝰipẽdit᷑ idolis. m Deſpi. ös.i.nolens vltra deos du
rare. lunc.i.tpe gre. o ¶ Annũ.ho.ꝑ filiũ ſuũ ⁊ ꝑ credentes
ĩ eũ. p¶ Ut oẽs vbiq; penitẽtiã agãt.de idolatria ⁊ alijs peccatis.

o tatut diẽ in q̃ iu.eſt oꝛbẽ in egq.reddẽdo debitas penas ꝓ pec
catis 1 pmia eritis. r ¶ In viro q ſtatuit.i. ꝑ viruzʒ ꝑ quẽ diffini⸗
nit iudicare ſecnz. ſ.hoĩem xpᷣm ꝗ iudicabit in foꝛma hois gloꝛioſa:
ſicut dcm̃ ẽ.S.i.ca. Pic ihs ꝗq aſſumpt eſta vobis ſic veniet.ſ.ad iudi/⸗
ciũ.ſicut fuit ibidẽ expoſitũ.⁊ de hoc iudicio dr̃ Joh̊..Pater nõ iudi⸗
cat quẽq; ſed oẽ iudiciũ dedit filio.⁊ qm̃ hoc iudiciũ erit in reſurrecti
one gnãli quã pceſſieſurrectio xpᷣi ſicut eiꝰ exẽplar ⁊ cã.iõ ſubdit᷑.

moꝛtuis.quã moꝛtẽ ſuſtinuit ꝓ ſalute oĩum ex maxima caritate
ad genꝰ humanũ ⁊ obediẽtia ad patrẽ deũ. Fidem pꝛebens omnibus.
reſurrectiõis future.quia reſurrectio chꝛiſti cauſa eſt ⁊ exemplar re

ꝑunt ihitari diuerſe pꝑtes

HGoꝛatis.
d

aCã audiſſent.Poſtq; deſcripta ẽ pᷣlicatio pauli.Pic ↄñr poni᷑ au
dlitoꝝ diſtinctio. ⁊ diuidit᷑ i tres ꝑtes:

m aliꝗ reſurrectõem moꝛtuo/

rũ reputabant ipoſſibilem:de ꝗbꝰ vieik n ãgꝗdem irridebant:alij
vero volebat ↄſiderare:⁊ iſti dixerunt.Audiemꝰte de ̊ iteꝝ.tertij vo

crediderũt.inter q̊s noĩiant᷑. b 8
CcEt mulier noie damaris.q̃ ab aliquibꝰdicit᷑ fuiſſe vxoꝛ eius. ¶ In. c.

ionyſius ariopa.tanq; famoſioꝛ.

i7.vbi or̃ in poſt.Qð hec eclypſis durauit tribꝰpoꝛis. ADDITIO

o in obſcuritate
lzi moꝛa obſcuri
tatl valde modico tꝑe du
ret. ¶ In.e.c.vbidr ĩ po/
ſtil. In ipo enĩ viuimꝰmo
