apłis ſpm ſcm̃ miſit. r ¶ Lapidę ſũ.i.xpᷣm.ſic ibidẽ declaratũ fuit
Et ꝑ dcã hebꝛaicoꝝ doctoꝝ. s¶ Angularẽ.q; xpᷣs iũxit iudeos et
gẽtiles in vna eccłia tãqᷓ; duos parietes. t Electũ a deogꝗd opus
nr̃e redẽptiõis. v ¶ Pꝛecioſũ ꝑ inhitatione deitatj. xEracrei
eũ.tãqᷓ; i ſaluatoꝛẽ oĩuz fide foꝛmata caritate. y ¶ Mõ cõ.ſʒ magis
honoꝛabit᷑ celeſti honoꝛe. 3 ¶¶ Nobis igit. ex dcĩs ifert cõcluſio
nẽ.d. Uobd igit᷑ honoꝛ credẽtibꝰ.erit ſuppie in celeſtibꝰ 3 4 lSete:
ic fa.ẽ ĩ
ca.ãguli.ↄiũgẽs iudeos ⁊ geẽtiles ĩ vna ecclia dei. c Et la.of. ⁊ pe.
ſcã.B̊ accipit᷑ ð Iſa.S.⁊ ĩtelligit᷑ ad lr̃aʒ de repꝛobatiõe iudeoꝝ.vt ibi
dẽ dem̃ fuit.iõ ſubdit. dPis ꝗ of.v.i.iudeis obſtinatis blaſphe
mãtibꝰ xpʒ. e¶Nec cre.ĩ qͥ ⁊ po.ſt.ad G.n.fuit eis data lex vt diſ

perẽt᷑ ad.xpʒʒ:ſʒ ꝙ dr Gal.⁊2. Lex pedagogꝰ ni fuit ĩ xpᷣo.⁊ ipip ma/

ioꝛi ꝑte remãſerut ĩcreduli. ¶ Uos ãt.Poſtq; ĩduxit fideles ad
pfectõeʒ ↄſeqndã. ↄni iducit eos ad hꝰ ꝑfectionis diffuſionẽ.tũc.n.
dr aliqd ꝑfectũ cũ põt alterũ facere q̃le ipʒ ẽ. .methauroꝝ.⁊ pᷣ ĩidu
cit ad hãc diffuſionẽ faciẽdã vᷣbo pᷣdicatiõis.⁊ꝰ exẽplo ſacre ↄuerſati
onis.ibi.Cariſſimi.Circa pᷣmũ dic.Uos aũt genꝰelectũ.ſupple eſtis ꝑ
baptiſmũ ĩ q̊ͥ fcĩ eſtis filu dei adoptiui.⁊ ꝑ ↄnñs ð genere eiꝰ. ega
le ſacer.i.ↄfoꝛmati xpᷣo ꝗ ẽ rex ⁊ ſucerdos ſᷣm oꝛdinẽ melchiſedechꝗ
fuit rex ⁊ ſacerdos.Geñ.iꝗ.⁊ ſic ẽ ð veris xpᷣianis ꝗ ſunt reges ꝑ ſubie
ctionẽ paſſionũ.⁊ ſacerdotes ꝑ oronis deuote ſacrificiũ.iõ dr.Apoc.
. Seciſti nos deo nr̃o regnũa ſacerdotes ⁊c. h¶ ¶ Pẽs ſa.i.ꝑ baptiſ
mũ lauata ⁊ mũdata. plłs acꝗ.pcioſo ſanguĩe xpᷣi.vt dcm̃ eſt
ca.pᷣcedẽti. RR¶Ut vir.eiꝰannũ.vbo ſcẽ exhoꝛtatiöis.

a ¶ Quiò te. ignoꝛãtie. bi Uos vo. iĩ ad. lu.ſu. ſ. fidei ? gre ⁊ finabrad
lumẽ glie. c¶ Aui⸗ ali.n po.dei.añ ↄuerſionẽ.hecũt ſcriptura accipit
ð Olee.i.gitelligit᷑ ad lĩĩſam de vocatiõe gẽtiũ ad fidẽ.vt oñſum fuit

ibidẽ.⁊ H ĩducit᷑.qꝛ ſiẽ dcm̃ ẽ ĩ pn? hꝰ epłe.btũs petrꝰ videt eã ſpãlit

ſcripſiſſe ↄuerſis de gẽtilitate.gẽtiles ãt dicebãt᷑ non pplus dei eo ꝙ
erãt idolatrie dediti.iudei vo dicebãt᷑ eiꝰppłs.vt pʒi mult locis ve.
te.eo ꝙ erãt cultoꝛes vnꝰ dei. OD ¶ Ilũc ãt po.dei.q.d.nũc at econ/
uerſo ẽ.nã iudei obſtinati fci ſũt nõ ppłs dei.gẽtilesvo ↄuerſi ppls eiꝰ
qꝛ xpᷣo ĩcoꝛpoꝛati.
S ui nõ cõ.miaʒ.qꝛ gẽ
tiles nõ habuerũt ꝓppbe
tias ⁊ legẽ diuinitus da/
tam:ſicut iudei.
Nüc ãt mi. conſecuti.
per leg euãgelice ſuſce
ptionẽ. Päarinimt⸗
HBoñnir iduc fideles ad dif
fuſionẽ fidei ꝑ exẽplum
ſcẽ ↄuerſatiõis.⁊ꝰ ꝑ exẽ
plũ debite ſubiectionis
ibi. Subiecti eſtote. Cir
capᷣꝰ drĩ̃. h¶ Obſecro
vHos tã.adue.⁊ pe.a ciui/
tate celeſti. PHeb.iz. Nõ
habemꝰh manetẽ ciui/
tatẽ ſ̊ futura ingrimus.
iõ pegrini ſumus.
Abſtinere vos a car. /
derus.pegrini eni non
q̃rũt ĩ delicus mãere.ſʒ
feſtinãt ad patriã tranſi
re.⁊ B potiſſime cõpetit
pᷣdicatoꝛibꝰ.ſᷣm ꝙ dicit
apls.i.Coꝛ.ↄ.Caſtigo coꝛ
pus men ⁊ i fuitutẽ redi
go ne foꝛte cũ alus pᷣdi/
cauerim ipſe repꝛob ef⸗/
ficiar.deuictus a delicijſ
carnalibus.iõ ſubditur.
k QAue mi. aduer. aiam. r
a culmine virtutis ipᷣaʒ deuciẽdo. Cönerſarioen ve.ĩter gẽ.ha
bẽtes bo.nõ ad laudẽ ꝓpꝛiã ſʒ ad dei gliaʒ ⁊ ꝓximi edificatiõem.iõ
ſegtur. m Blificent deũ in die viſi.dine grẽ eos ad fidẽ ↄuerten
do nSubiecti. B ↄnir inducit eos ad dãdũ exẽplũ debite humi
liatõis q ẽ fundamẽtũ ⁊ cuſtos oĩs vtutis.d.Subiecti eſtote.va hu/
militate. o &Omni bu. cre. ꝑꝑ deũ inq;tũ eiꝰ imago relucet in ea

tutes annũcie eiꝰ qůi de tenebi
vos vocauit ĩ admirabile lumen
ſuſ.Quialiqũ nõ ppls dei: nunc
qt ppls dei:q non ↄſecuti miſeri
coꝛdiã:nunc aũt miſericoꝛdiã cõ
ſecuti. Càriſſimi obſẽcro vos tã
q;aduenas ⁊ peregrinos abſtine
militat aduſus aiaʒ:ↄlᷣer ſationẽ
vꝛaz iter gẽtes bñtes bona: vt in
eo qð detractant de vob taqᷓ; de
malefactoꝛibꝰ: ex bonis oꝑibus
vos cõſiderqtes:glõꝛiſicẽt deñ in
die viſitatiõis. Sübiecti igit eſto
te mnilhüane creature ꝓpt᷑ deũ.
GSiue regi q̃ſi pᷣcellẽti:ſiue duci/
bus tqq; ab eo miſſis: ad hidictã

Quia ſic ẽ volũtas dvi:ũt bñ faciẽ
tes obmuteſcere facias ipꝛudẽtiũ:
hoĩum ignoꝛãtiq. Quaſiliberi:⁊
noͤn q̃ſi velamẽ habẽtes malicie

potiſſime ſupioꝛibꝰ ꝑſonã dei repñtãtibꝰ.iõ ſubdit᷑. Siue regi ⁊c..
d vi.male.ſicut ſũt extirpatoꝛes vitioꝝ ⁊ ↄſeruatoꝛes

ſegt. p
vtutũ.ꝑꝑ qð eis debet᷑ honoꝛꝗ exhibẽedꝰẽ alicui rõe vtutis in ſe vł ĩ
alis.vt dcm̃ ẽ ſupꝛa Jacobi.?. q ¶ Qꝛ ſicẽ vo.dei.quã iplere õbe/
tis. n ¶ Ut be. ob. fa. xc qꝛ ꝑ d̊ abeis auferetis mãm loquendi de
vobis. s ¶ Quaſi li.ſʒ vitatẽ q ẽ libertas avitus. Eins qua.
ve.ha.malicie li.q.d.libertas vr̃a ſit ad bonũ ⁊ nõ ad malũ.qð dicit
ZS aliqs ꝗ dicebãt ſe eẽ liberos a tributo eo ꝙ erãt filu dei ꝑ baptiſmũ
qð nõ ẽ veꝝ.⁊ ſic retinẽdo illud qð debebat᷑ dñis tꝑalibꝰ ↄmittebãt
furtũ. v¶ Sʒz ſi. ſer. dei. ꝗq reddũt vnicuiq; qð ẽ ſibi öbitũ. Matt.
⁊z. Reddite qᷓ ſũt ceſaris ceſari ⁊ q ſũt dei deo. x ¶ Oẽs ho.inqtũ
relucet ĩ eis imago dei. y(SFraternitatẽ di.q.d.lz oẽs ſint caritate
diligẽdi.tñ ſpaliter xpiani ꝗ ſut frẽs vri ex xpᷣo ⁊ ecclia ſiẽ ⁊ vos rege
nerati. 5s Deu ti. timoꝛe filiali. a Kege ho.inq;tũ gerit per/
ſonã vei. b

uili.⁊? ĩ ſtatu ↄiugali.ſequẽti.ca.ʒ? ĩ ſtatu paſtoꝛali ĩ pᷣncipio.s.capli.
qrto in ſtatu inuenili.ibi.Silr adoleſcẽtes.Pꝛima ĩ duas.qꝛ pᷣ ponit
ſuũ documẽtũ.⁊2? ↄfirmat ꝑ exeplü.ibi.In ̊ eni.Circa pᷣmũ dic.Ser
ui ſubditi eſtote ĩ oĩ timoꝛe dnis. Pic accipit᷑ oẽ ꝓ toto.totũ ãt ⁊ ꝑfe/
ctũ idẽ ſũt..metaphyſice.ẽ igit᷑ ſenſus. ſe oĩ ti.i.ꝑfecto timo⸗
re.ẽ ãt timoꝛ pfectꝰ qñ ꝗs cauet nõ ſolũ offenſam dei ſʒ ẽt hoĩs ꝓpter
deũ.iõ ſubdit᷑. EE tm̃ bo.i.hñ moꝛigeratl. e¶ Et mo.i.ope/
rãtibꝰ ̃ᷣm moderamẽ rõis. ¶ Sʒz et diſ. i.diſcoꝛdantibus ab iſtis
moꝛibꝰ iperãdi mõ. g ¶ Pec ẽ.n. gra.i.res gratioſa coꝛã deo.q; ẽ
ſuperogationis. AS
uis hʒz de deo.qꝛ nõ ſolũ vult ĩplere mãdata ſʒ ẽt conſilia.
i Suinergs tri.i.illatas a dñis penas. K

grã.ſuꝑerogatõig: m¶¶ Si pec.⁊ col.ſuffertis.q.d.nulla.ſʒ ẽ magis
iuſticia. n4/S; bñfacientes.i.bene ſeruiẽtes dñis vr̃ſis.

re uos a carnalibꝰ dᷣſiderijs qaĩe
vt ſequamini veſtigia eius. Qui
malefactoꝝ:laudẽ vᷣo bonoꝛuʒ.

libertatẽ ſẽd ſicut ſerui dei. Oẽs

i. b? Berui ſub. eſtote. Poſtq; btũs petrꝰifoꝛmauit oẽs ge
neralr.B ↄnñᷣir ĩfoꝛmat exiſtẽtes ĩ aligbꝰſtatibꝰ ſpãliter.⁊ pᷣ in ſtatu ſer

—

1 A qð dic̃ btũs petrꝰ.Qui aliqñnõ ppls dei.nũc autem
cae

iꝑp cõ.dei.i.ꝑpꝑ ↄſciẽtiã timoꝛoſazʒ quã ali ⸗

et gs tri. i. illata atiens iniuſte. i. pꝛ
tiẽter ſuſtinẽs qð ĩfert iniuſte.qdð declarat ↄnñr.d. l ¶ QAue eſt enim

o ¶ Patiẽter ſuſti.pꝑꝑ deũ penas ab eis illatas vobis.
p ¶ Dec gra apud deũ.vñ reddet ſuꝑerogatiõis pᷣmiuʒ.

odati eſtis.vt iniuriã patiẽter toleretis. r¶ Aꝛ ⁊ xpᷣs paſ.ẽ
ꝓ nobis.ſilia ⁊ maioꝛa.⁊ pʒ l̃a vſq;ibi. s ¶ Tradebat ãt iu.ſe
iniuſte.i.pilatog iudeoꝛũ fauoꝛe ⁊ ceſaris timoꝛe cõdemnauit
eũ iniuſte.Jo.is.Tradidit ãt ſe pilato.qꝛ tradidit ſe iudeis eum
querẽtibꝰ ad moꝛtẽ ꝗbus obuiauit.d.Ego ſũ.ſi Sme qritis ſini

te hos abire.ſciens
hònoꝛate:fraternitatem diligite. Giraalturieraͤte
Dei timete:règeʒ honoꝛificate. noerhie xpi nee
Srui ſubditi eſtote ĩmnitimo ſitex obediẽtia ad
re dñis:non tm̃ bonis ⁊ modeſi: bpatrẽ ⁊ maximaca

ſ tig diſcolis. Hecẽ.n. gratia: ſi ritate ad nos. ex
ꝓpter dei cõſciẽtiã ſuſtinet quis xia cupiditate.ex

triſt icias patiẽs iinſte. Quᷣe eni ¶ parte — er
gratia: ſi pèccqtes ⁊ collaphiʒati marona mallgni⸗
fuffert: Sed bñfaciẽtes patienr fuit ſanne mern⸗
ſuſtinet:hẽc ẽ ga apð deſ. In h ria in alijs autẽ dã⸗
eni vocati eſtis:qa ⁊ xpᷣs paſſus ẽ ngbilis ⁊ iniqua.

ne: an Sas er. tQui pec.no. ipſe
pꝛo nob:vob relinquẽs exemplũ e⸗ norpe
peccatũ nõ fec:nec iuẽtus ẽ dolꝰ tam ſuſtinẽdo.
ĩoꝛe eiꝰ.Qui cuʒ malediceret᷑ nõ v¶ Super liſcẽcru
maledicebat: cũ pateret nõ comi cid. vglt bec⸗
nabatur. Trade bàt autẽ iudicãti amplius nõ pecce⸗
ſe iiuſte.Qui peccata noſtra ipſe mus ſicut moꝛtui
ꝑtulit ĩ coꝛpoꝛe ſuo ſũꝑlignuʒ vt

pctis moꝛtui iſticie viuamꝰ:cu „aniclent urßo
ius liuoꝛe ſanati eſtis. Era.n.ſiẽ genẽa iuſticia effe

ouèês errãtes: ſed ↄᷣſi eſ nũc âd criue. a
paſtoꝛẽ ⁊ epiſcòpũ aiarum viaꝝ torde ex collapbe⸗
=JòGMw catõiba pcuſſioni
bus. a (Sanati eſtis. a pctõꝝ infirmitatibꝰ. ꝗ declarat vl/
terius.d. b¶ Eratis eni.an ↄuerſionẽ. c ¶ Sicut oueser.
p deuia vitio ꝝ. d (Sea con.eſtis nũc ad paſtoꝛc.i.xpᷣmꝗ pa
ſcit vos coꝛꝑe ⁊ ſanguine ſuo in euchariſtie ſacramento.

e ¶ Et epᷣm alaꝝ ve.ſaluti ſuꝑintẽdẽdo.Epᷣs enĩ grece ſuꝑinten

dens dr latine.ab epi qõ ẽ ſupꝛa ⁊ ſcopos qð ẽ intentio.

gqui eſt rex ⁊ ſacerdos. DDITIO
Otandũ ꝙ pols dei ſub antiq; teſtõ exñs dicebat᷑ regnũ
ſacerdotale. Exo.io.vñ regnũ apud illos ponebat᷑ ĩ ſub
ſtantiuo tãq; pncipale.ſacerdotiũ vero in adiectiuo tãq; minus
pncipale.ſacerdotiũ.n.illiꝰtꝑis erat ĩꝑfcm̃.non.n.offerebat᷑ ibi
niſi ſaguis hircoꝝ ⁊ vituloꝝ ⁊ hò.ſʒ gens ĩ no.te.exñs dr regale
ſacerdotiũ vt hic ĩ qͥ ponit᷑ ſacerdotiũ in ſubſtãtiuo tãqᷓ; pncipa

le.⁊ regale in adiectiuo ſiẽ minꝰ p̃ncipale.qꝛ ſacerdotiũ no.le·

ẽ ꝑfectiſſimũ ꝑ qð xpᷣs imolat᷑.de eccłlia tñ ſuꝑioꝛi vbihe digni
tates ceſſãt dr. Seciſti nos deo nr̃o regnũ ⁊ ſacerdotes.A poc..
qꝛ ibi nulla ẽ peminẽtia rõe dignitatis ſacerdotał ſeu regałni/
ſi ſcõᷣm ꝓpꝛia merita perſonalia.¶ In eo.ca.vbi dr in poſtil.Ali
lando non populus dei. ADDITIO

ppls dei.põt bñ dirigi ad ↄuerſos ad fidẽ ð ꝑfidia iudai

exñtes ñ erãt ppls dei.⁊ nüc ꝑgraʒ baptiſmalẽ fci ſt ppls
dei.vñ ex G̊̊ nõ hr ꝙ btũs petrꝰeplaʒ iſtã ſpalit᷑ ſcripſiſſet ↄuer/

ſis de gẽtilitate put vult poſtillatoꝛ. nec obſtat ꝙ auẽtas iſta ſit

ſũpta ab oſee ⁊? vbi agit ad lr̃az de vocatiõe gẽtiũ.nã ⁊ſi ibi ſic
accipiat᷑. tñ allegat᷑ ꝑ ſiłe ad vocatõeʒ iudeoꝝ ad fidẽ xpᷣi reci
pièdã ⁊ eiꝰ ſacr̃a.vñ ĩ G̊ loco diẽ glo.ꝙ ĩ B vlurf
myſtice recoꝛdat᷑ veteris hiſtoꝛie.⁊ hãc ĩ nouo ppłoĩpletã ſpũa/
liter docet.hec in glo.¶ In eodẽ capitulo.vbi dicitur in poſtilt.
Et non quaſi velamen habentes ⁊c. ADDITIO.

hoc quod dicitur. Uelamen malicie. poteſt intelli⸗
ynde cum aliquis ignoꝛare vult vt excuſationem pec

cati hẽat.ſᷣm illud Job.⁊z. Sciam viarum tuarum nolumus.

talis ignoꝛantia affectata ꝓpꝛie dr̃, velamen malicie libertatis

i.per illam vult liber eſſe a iuſticia c7. (¶ Capitulü. III.

n boc.n.h̊ ↄñr dictũ ſuum ↄfirmat per exeplũ.d.In hoc eni

ꝑte vo iude exma⸗

penã ꝓ ipſis debi⸗/

coꝛꝑaliter ceſſant

liuo.quẽ habuit in

In cap.⁊.vbi dr ĩ poſtil.Et regale ſacerdotiũ.i.ↄfoꝛmati P

aliqñ non pplłs.

gi ignoꝛãtia que eſt quaſi velamen occultans factum.

m

ſioluisi
ftetregmme⸗
ſnodon
föer,
gig el⸗
ſct Nerſan
ſeclute
lis. 9
Gfiͤti⸗uert
Aſci fmngyd
e Gaffi
ſriſcelspnn
giſcelen.
eſceite⸗
ſigiveſrio
Phliekes. —
iflialiipius
Gunaibiemne
gicideten
adſcham
feauetiſae
nr d
Pyrg
n poſte
honeſtaan
ſiödi
ex capillat
ſteptrinie
reoyidetb
kiioznem
Altidn
ſtimaopi⸗
liſpeinte
ihoͤꝛim
hoͤgfconün
lsorhoite
leyſus Eſtc
letiſpüsdrt
Cpiſcbils,
ödebiuüͤßn
zlrcrcan
lberelitus⸗
Uerediuit
ohectudeit
poſitüder
Neeterio.
1Onbzt
Bubiect
taobe b
ſesidepen
1dſome
heqſeei
ieind
Maliätun
Pkicr
iedehi
esplean
Mnethee
giömhle
ſefntci
mllierftie
muniſne
tegnminn
todehien

ſtmni

hlistiig
(iieng
Mllrincagein
nigihſenc⸗
umſacinitn
1(Spltin
s. Or
Cans nonri,g
mlisdier⸗
mus ſar nun
Corprlier eſn
bnopeit
Cncrnii⸗
genininſicret
ine.
lvoqrihchui
corgeer olt
(Nöb alſet
b gödecenn
(Gaataner
laaſtmiiting
ſacnament.
Genigeeeſhnn
tinten.
üi Kntitt
Sor
eisdieen ſtnn
ilosoerii⸗
lieciuotiiftit
nnCſnttit
oleenishfe
Ntünnoliglc
ngi ſtirin
tdort ungin

—

NA

bicit ſ
A

t⁊ ſi g.ſ.viri.
d ¶Nõ cre. vbo pᷣdi

ſuarũ ↄuerſatiõezʒ

munis. g (Lu⸗

ti.filiali ipius dei.

muliebꝛc.2? virilẽ ibi. Uiri ſiłr. Oꝛima adhuc ĩ duas.q; pᷣmuli
eres infoꝛmat de debita ſubiectiõe.⁊? de honeſta cõpoſitione.
ibi. Quaꝝ ſit.Circa pᷣmũ dicit.Silr ⁊ mu.ſub.ſint.in G̊ ↄtinuat

iegd ꝑte pcedẽtẽ ĩ q̃ agit᷑ de ſubiectiõe ̃uoꝝ ad dños ſuos.
bᷣ¶¶ Uiris ſuis.ĩ gbꝰ magis viget rõ qᷓ; mulieribꝰ.ꝑꝑ qð ad eos

ꝑtinet regimẽ ⁊ ad
miſtratio domus.

ut ⁊ſi ꝗ nõ crèdut vᷣbo ꝑ
muͤlien ↄuerſationẽ ſine vᷣbo lu⸗
ſancta. f Sine⸗ crifiànt: ↄſiderãtès ĩ timoꝛe ſcãzʒ
vbo.pᷣdicatiõis cöõo/⸗ ↄuſationẽ vꝛaʒ.Quaruʒ ſit nõ ex
trinſecꝰ capillatura aut circũdà/

catiõis. e ¶ Per
mu. azuer.i.ꝑ vxoꝝ

critiat i auertant cio auri at idumeti veſtimetoꝝ
En g or; i .· Ccultꝰ: ſéd ꝗ abſcõditꝰ?ẽ homo coꝛ
Coꝛ.7. Scificat ẽ gir ⸗eO ARe8N
vir ifidelis ꝑ muli· dis i incoꝛruptibilitate geti ⁊ mo
erbkidctem. Adeſti ſpũs ꝗ i cõſpectu dei locu-/
oſiderates co. 5 ſg
dAeis veſtra vos plex. Sic.n.aliqñ ⁊ ſcẽ muũlieres

ſperãtes ĩ ðᷣo oꝛnabãt ſe ſubiecte

mulieres. ie In e281800 B
GF pꝛðpꝛijs vin:ſicut ſara obediebat

muraf Birne abꝛahe: dñʒ eñ vocãs: cuiꝰ ſtis
quẽdi de tertia ꝑſo Iio R fapſsroc cinns
na ad ſcbam qs fir filie bñ lacleren ⁊ non eunete
frequẽt i ſacra ſcri vlla pturbatione. Diri ſimi lter
tura. k Quag. cohabitates bm ſcietiã: qſi in fir
B agis Sne miòꝛi vaſculo muliebꝛi: ipartièn
boneſta ⁊ nõ curio tes honoꝛẽ taq; còheredibus gꝛe
ſa.iõ dẽ. Quaꝝ ſitũñũ Vite ut non ipediant᷑ oꝛones vꝛe.
ex.capillatura.i. iiñj··⸗
ſit extrinſecꝰ appa/

rẽsvidẽtibꝰ.qꝛ I ẽ ad ꝓuocationẽ incõtinẽtie. I ¶ Aut cir. au
ri.i.oꝛnamẽta aurea circa caput ſuũ.ſicẽ coꝛone auree ⁊ ha.

memAut ĩdu.ve.cul.iũgat᷑ ſic lr̃a.Aut cultꝰ.i.oꝛnatꝰ. Indum̃tive

ſtimẽtoꝝ.i.ĩdumẽti nimis pᷣcioſi aut curioſi.ꝑꝑ qð dr indumen

tũ veſtim̃toꝝ ꝑ excellẽtiã ſiẽ roſa dr flos floꝝ. n ¶ Sʒz gab.

ẽ hõ coꝛ.i.mẽs ipa q̃ dr̃ hõ iterioꝛ.2.Coꝛ..Liczʒ is ꝗ de foꝛis ẽ
hõ nr̃ coꝛũpat᷑.tñ is ꝗ ĩtꝰẽ renouat᷑ de die ĩ diẽ.nã ẽ ĩcoꝛꝛuptibi
lis.⁊ dr hõ iterioꝛ ĩi muliere ſic ĩ viro.qꝛ cõis generis ẽ hõ.vnde
uerſus.Eſt cõis hõ parit᷑ cũpᷣgine latro. ocan icoꝛ.gꝗeti ⁊ mo
deſti ſpũs.dr ãt ſpũs hũanꝰgetꝰ qñ nõ ꝑturbat᷑ a paſſionibꝰcõ
cupiſcibilis ⁊ iraſcibilis.⁊ dĩ modeſtꝰ qñ ĩ actibꝰ hũanis tzʒ mo/
dũ debitũ ᷣm moderamẽ recte rõis.Pꝛiꝰ fit ꝑ vᷣtutes moꝛales
q̃ ſũt circa paſſiões. ⁊?ꝰãt ꝑ vtutes circa oꝑatiões.ſicut iuſticia
liberalitas ⁊ ho.⁊ qꝛ iſte ſũt vere diuitie.ſic diẽ SGregꝰ.omel.S.
Uere diuitie ſũt q̃ nos diuites vtutib faciũt.iõ ſubdit.Quiẽĩ

oſpectu deilocuplex. p ¶ Sic. n. ̊ ↄnr ĩducit exẽplũ ad ſuuzʒ

ꝓbpoſitũ de oꝛnatu ⁊ ſubiectiõe mulieꝝ.d.Sic eniʒ aliqũ.i.tꝑe

pxzeterito. q ¶ Et ſan. mu.ſpe.ĩ deo.nõ in labili mũdo.

F¶ Oꝛnabãt ſe.oꝛnatu vtutũ iterioꝛi ⁊ paꝝ curabãt de exterioꝛi.

. *☛ * 2*

s ¶ Subiecte pꝛo.vi.eis obedicdo ĩ licitj ⁊ honeſtiꝰ. t ¶ Sicut

ſara obe.abꝛa.vñ Geñ:is.ad eiꝰ dem̃ celerit᷑ ↄmiſcuit ſimilas fa
ciẽs ĩde pines. v¶¶ Dñm eũ vo.vñ ⁊ ibidẽ dr.Poſtqᷓ; ↄſenui
⁊ dñs meꝰ vetulꝰẽ.voluptati operã dabo. x¶ Cuiꝰ eſtis filie
be.qꝛ ſic eã imitamini tãqᷓ; mr̃es. y¶Et nõ pti. vl.ptur. q.d.
ſic eã imitãdo nõ hẽtis timere ꝙ ꝑ vos erga viꝝ vł familiã ve/⸗
niat aliq̃ turbatio. 3 ¶ Uiriſi.̊ ↄnᷣr inſtruit viros.d.Uiriſilłr
cohabitãtes ᷣm ſciẽtiã. Alig exponũt hãc cohabitationẽ ð red
ditiõe debiti q̃ dʒ fieri pᷣm ↄſciẽtiã vt vir nõ moueat᷑ ad ̊ libidi
ne ſʒ plis amoꝛe ad dei cultũ educãde.põt ẽt exponi vt magis
ↄſonet pᷣcedẽtibꝰ⁊ ſequẽtibꝰ vt videbit᷑ de cohabitõe domeſti
caĩ q̊ mulier dʒ eẽ ſubiecta.vt dem̃ ẽ̃.⁊ eodẽ mõ vir ꝗ pᷣeſt dʒ p/
eſſe ſᷣm ſciẽtiã.ita ꝙ nõ tractet vxoꝛẽ ſic ancilla ſʒ ſic ſociã.vñ ⁊
mulier fcã ẽ de latere viri. GSeñ.⁊.iõ ſbᷣdit᷑. a ¶ Quaſi ĩfir.va.
mu.nã mulieres ĩfirmioꝛes ſũt viris coꝛꝑe de cõi curſu ⁊ ẽt mẽ/
te.qꝛ minꝰvigẽt ĩtellu ⁊ rõe. b

nit᷑ ex qͥ.n. vir ⁊ vxoꝛ ſũt coheredes vite future.debẽt ĩ pñti ſo/

cialr ⁊ amicablr cõuiuere.iõ ſubdit᷑. O¶ Ut nõ ĩpe.oꝛa.ve.nã

—“à (Detri I.
2 Imiliter ⁊ mulieres. Pic ↄñr ifoꝛmat exiſtẽtes ĩſtatu
2eiugali. 22? reuertit᷑ ad ĩfoꝛmãdũ oẽs in gnãli.ibi. In
fiige ãt oẽs vnamines. Pꝛima ĩ duas.qꝛ pᷣ ifoꝛmat ſexũ

Amilit ⁊ muͤlie III.
res ſubdite ſint uiſ ſnis:
ſericoꝛdẽs:modeſti:humiles: ñ.

dictũ ꝓ maledicto: ſ prio bñdi

m ¶ec male. ꝓ maledicto.i bis ↄtẽtioſis. n¶ S

p¶ Ut be. dei here.po

mpartiẽtes ho.eis puiden
do de victu ⁊ veſtitu ſufficiẽti ⁊ honeſte ſᷣm ſtatũ ⁊ ꝓpꝛias facul
tates. ãqᷓ; co.grẽ vite.i.vite beate ad quã ꝑgrãm perue

cu vir ⁊ vxoꝛ nõ ſũt bñ ↄcoꝛdes.minꝰpũt oĩoni vacare.⁊ eoꝝ or̃ones
ſut minꝰ exaudibiles. e (In fi. Ap is ; reuertit᷑ ad ifoꝛmãdũ oẽs
coiter.oꝛdinando pᷣmo eos ad ꝓximũ.⁊? ad deũ.ibi.Dñmat xpᷣm.3ʒꝰ
ad ſeipʒ.ca.ſe.Pꝛima ĩ duas.qꝛ pᷣoꝛdinat eos ĩ collatiõe boni.⁊? ĩ per
peſſiõe mali.ibi.Nõ reddẽtes.Circa pᷣvdr.In fide ãt oẽs vnamines.
fides ãt accipit᷑ vno mõ vt ẽ vtꝰ theologica.⁊ ſic ĩiducit eos ad vnita
te ecclie vt ñ ſint ĩter eos ſciſmata.alio mõ vt ẽ vtꝰmoꝛalis.⁊ ſic fides
idẽ eſt qʒ fidelitas.⁊ G̊ mõ iducit eos ad vnitatẽ fidelitatis mutue.et
qð ſubditur ĩ aligbus li/
In fidẽ aũt oẽs vnanimes: ↄpa/ bꝛis In ofonc eſtote. nõ
tiẽtés fraternitatig r. „1 de textu.nece in libꝛis
gternitatis amatoꝛesimi coꝛꝛectis. f õpatiẽ
tes.ad inuicẽ ſiẽ mẽbꝛa
vni coꝛꝑis myſtici ipius
xpᷣi.ꝑ GB.n.alleuiat᷑ ille ꝗ
patit᷑ cũ ꝑcipit alios ſibi
patientes.ſic ſuſtinens
gue põdꝰ coꝛꝑale qñ alij
cũ eo oneri ſe ſupponũt
vt dicit ph̊s.⁊.rhetoꝛice
g Fraternitatis ama.i.
cõitatis fideliũ.qꝛ lʒ ꝗli
bet ꝑ ſe ſit diligẽdus.tñ

reddẽtès malũ ꝓ malo:nec mãle

cẽtes:qꝛ i hoc vocatieſtis: ſit bñ
dictiõeʒ hẽditate poſſideaſ.Qüᷣi
eni vult vitã diligere: ⁊ dis vide
re bonos:còerceat liguã ſnama
malo: ⁊ labi eiꝰ ne loquant do/
EPeclinctanre malo ⁊ faciat betBſe ſe diligades
rie . 2 2932. oltas diligeda.
onn nnſi gcé Xbſequat᷑ e: h ¶ Mibßicoꝛdes.elemo
oculi dni ſup iuſtos: ⁊ qures ſynas ĩdigẽtibtribuen/
ei i pces eoꝝ: vültꝰqt dñi ſuꝑfa- do. i ¶ Modeſti.ĩ oĩ⸗
cictes mala.Et quᷣis eſt qui vob bymodũ dbitü tenedo.
noceat: ſi boni mulatoꝛes fueri ? ¶ Humlles. vrn de pdi
tis: Sed 2 ſi aui „En ctis bonis ꝑ ſuꝑbiaʒ ele/
BejH 12 ſi quid patimini pꝛo/ uemini ſʒ totũ attribua
pter inſticiã:bti. Timòꝛẽ qt eoꝝ tisg gratie dii.
ne timnerit uᷣt non ↄturbemini. ¶¶ TMõ red. H ↄnr oꝛdiat

õäss x1. figeles i ppeſſione mali.
Rornn aut Pʒ ſicſfeotei coꝛ i gs põt duplr deoꝛdi
libus vꝛis: parati ſemꝑ ad ſatiſ/ nari. vno mõ ꝑ audaciã
V vidcẽé repẽdendo.alio mõ

Y „ . ptimoꝛẽ ĩ puſillanimita
tẽ decidẽdo.igit᷑ remouetpᷣmũ.⁊? ſcdᷣm ibi.Et ꝗs ẽ.Pꝛima in duas
q;ꝛ monet vicẽ nõ repẽdere.⁊? iducit ad q̊ aucitatem ſcripture.ibi.
Qui.n.Circa pᷣmũ dic̃.Nõ reddẽtes malũ ꝓ malo.in factis iniurioſ.

rõem aſſignat.d. A: ĩ B vo.eſtis.ad fidẽ catholicam.
e. q̃ nõ dat᷑ maledicis.pꝑꝑ qð dicit ſaluatoꝛ. Lu/
ce.o. Bñdicite maledicẽtibꝰ vobis. 4 nan. vult. Horinduetr
ad ꝓpoſitũ auctoꝛitatẽ ſcripture pᷣs.ʒʒ. dicẽs.Qui eniʒ vult vitã dili/
gere. ſ. beatã in q̃ nullus moꝛit᷑. r ¶ Et di.vi.bo.in beatitudie cele
ſti vbi dies noctibꝰnõ ĩterrũpũt᷑.faciat ſupple qð ſegt᷑. s ¶ TCoercae
at lin.ſuã a malo.vt nõ reddat maledictũ ꝓ maledicto.in aperto.

t (Et la. eiꝰ ne lo. do.ↄ maledicẽtẽ ſibi machinãdo malum ĩ occulto.
v Declinet ãt a malo:in opere. x Et faciat bonũ.hec ſũt enĩ due

ptes iuſticie. y ¶ Ingrat pa.cũ ꝓximo e᷑t iniurioſo. Ro.iz.Qõ ex
vobis ẽ pacẽ cũ oĩb hoibꝰ habẽtes. 3Erpleijtur eaz. i.perfecte
ſeqᷓtur.⁊ ſubditur rõ cũ drĩ. a¶ Quia oculi do.ſuꝑ iuſtos.ſicut ſuꝑ

t aures eius ad pᷣces eoꝝ.tanq; parate ad exaudiendum.

Errn dilectos.oculus eniʒ dirigitur ad id quod ſpãliter amatur.

c¶ ultꝰ ãt dñni.ſ.ire ⁊ indignatiõis.vnde in hebꝛeo ſic hr̃. Ire dñiſuꝑ

acientes mala ad eos puniendum.vnde ĩ ps ſubditur. Ut ꝑdatð ter
ra.ſ.viuentiũ memoꝛi eoꝛũ. d¶ Et quis ẽ.hic ↄñr remouet timo
rem inoꝛdinatum per quem homo cadit in puſillanimitateʒ ⁊ frãgi/

tur per inconſtantiam dicens.Et quis es ꝗ vobis noceat. vos perſe

quendo. e ¶ Si boni emulatoꝛes fueritis.q.d.nullus.eſt hic boni
genitiui caſus ⁊ neutri generis.amatoꝛibus enim boni c imitatoꝛibꝰ
quod impoꝛtatur pꝛo emulari.vnde verſus.Emuloꝛ inflatur amat
inuidet ac imitatur.perſecutiones non ſunt ad detrimentum ſʒ ma/
gis ad virtutis augnentum.ideo ſubditur. ¶ Sed ⁊ ſi quid pati
mini ꝓpter iuſticiam beati.ſupple eſtis in ſpe ⁊ poſtea eritis in re ſi
perſeueratis.ideo cõcludit. Timoꝛẽ ãt eoꝝ ne ti.timoꝛe deij/
ciete a bono vᷣtutis. Ut nõ ↄtur.ſ.iĩpatiẽter aduerſa ſuſtinẽdo.
¶ Dominum autem chꝛiſtum. Hic conſequenter oꝛdinat fideles ad
deum.⁊ ſecundo inducit exemplum.ibi. Quia ⁊chꝛiſtus.Ad deũ aũt
bene oꝛdina tur homo per fidem caritate foꝛmatam.⁊ hoc in tribus
Pꝛimum eſt ꝙ hec fides in eius coꝛde firmetur.⁊ q;tum ad hoc dic.
Dñm ãt xpᷣm ſanctificate.i.firmate.ſanctum enim in vna ſignifica/
tione idem ẽ qd firmũ. K3n coꝛdibꝰ veſtris.ſibi firmiter adhe/
rẽdo.qꝛ firmẽ in ſeipſo. Secũdum ẽ vt hec fides ad alios deriuetur
⁊qᷓ;tum ad hoc ſubdit. I Parati ſemper ad ſatiſfactionẽ.que fit

Sʒ ecõ. bene. huiꝰ

duplr. yno mo fideli ſimplicigꝗ petit a magis ꝓuecto in fide plenius
erudiri.alio mõ ĩfideli fidẽ irrõnabilẽ reputãti.pᷣma ſatiſfactio ẽ per
doctrinã ritatiuam.⁊ vo ꝑ fidei rõnabilẽ defenſionẽ oñdẽdo ꝙ cõ
tinet oẽz ſãctitatẽ.⁊ qꝛ ꝑꝓmiraculaa deo ↄfirmata ẽ ꝗ nõ põt eẽ teſtis
falſitatis ⁊ hͥ ſᷣm grãz a dno datã ipi defẽdenti.vñ ⁊ ille ꝓmittit Lu
ce.=i.Ego dabo vobᷣ os ⁊ ſapiẽtiã cui non poterũt reſiſtere ⁊ ↄdicere
oẽs aduerſarijvri.verũtñ iſta defẽſio dʒ carere pᷣſũptiõe ⁊ iactãtia.iõ
ſubdit᷑. aS; cũ mo.i.mõ debito ⁊ boneſto. b¶ Et ti.dei ↄſci.
habẽtes bonaz. ita ꝙ ſit
bona diſpoſitio interiꝰ⸗
exteriꝰ. c¶Ut ĩ eo qdʒ
detra.de vo. reputantes
vos fatue ⁊ male crede/
re. d (LCofundãdturi
ſeipᷣis ex bõa vr̃a rñſiõe.
ſcã ↄuerſatiõe.Tertiũ

factiõeʒ oĩ poſcẽti vos rõnẽ ð ea
q i vobisẽ ſpe:ſed cũ modẽſtia ⁊
timoꝛe cõſciẽtiã hñũtes bonꝗ: utiĩ
eo qð detrahũt de vob cõfũdant
ꝗ calũniant᷑ vꝛam bonꝗ ixpᷣo con
uerſationẽ. Meéliꝰ ẽ eniz vt bñfa

ẽ ꝙ pꝑꝑ q̃cunq; aduerſa . E. Ar enh vr pnig
hõa fide nõ euellatur.et cieéntes ſi üůolütas dei velit pati ;
q;tuz ad hoc ſubditur. malefaciẽtes:q ⁊ xpᷣs ſemel pꝛo
e ¶ WMeliꝰc.n. ⁊ iſgat᷑ ſic is nais moͤꝛrno : ilſſt⸗
lta. I¶ Bünfacietes fi Peccatis nẽis moꝛtuꝰ ẽ: iũſtꝰ pꝛo
de p dilectionẽ opante. iiuſtis t nos offerret ðo: moꝛti
¶ Pati aduerſa qcũq;. ficatos ꝗdẽ carne: viificatos ãt
b (Si vo. dei ve. p fide · ſpñ. In qno ⁊ his qui in carcere
linm ꝓbatione. rqt ſoũñ nenié gicauit qicrẽ

duli fuerant aliqñ qñ expectabat
dei patiétia ĩ diebꝰ noe cũ fabꝛica
ret᷑ archa:ĩ qũa pauci ideſt octo
aie ſalue facte ſũt ꝑ aquã. Quod
⁊ vos nũc ſimił foꝛme ſaluos fac

ſiſtẽtes. &E ( Qꝛ 2 xpᷣG.
hHad ꝓpoſitũ ĩduc exem
plũ ð xpoĩq non potuit
poni exẽplũ q;tũ ad pꝛi/
mã fidei ↄditionẽ.ſ.eius
ↄꝓfirmationẽ ĩ coꝛde cre
dẽtis.nã in eo nõ fuit fi ·
des ſʒ clara viſio ab iſtã
ti ↄceptionis.ſʒ q;tũ ad alias duas.ſ.qᷓtũ ad fidei deriuationẽ ĩ alus
⁊ ſufferẽtiã aduerſoꝛũ.ꝑpꝑ eiꝰvitatẽ ponit exẽplũ de xpᷣo.⁊ pᷣ q;tuʒ ad
vltumã vt ↄtinuet ſe lr̃e ĩmediate pcedẽti.d.Q⁊⁊ xpᷣus ſeł ꝓpctis.ſ.
alienis. ¶ Woꝛtuꝰc.q.d.dedit nobis exẽplũ ĩ B.⁊ dic ſel qꝛ reſur
rexit ad vitã ĩmoꝛtalẽ.⁊ qꝛ vna moꝛs eiꝰ ſufficit ad oĩig pctã delenda.
m aſtep liuſtis.vt ipos iuſtificaret.iõ ſubdit᷑. n¶ Ut nos of.deo
moꝛ.ꝗdẽ car.i.inſenſibiles factos ad deſideria carnis. o ¶ Uiuifi
catos at ſpũ.i.ſenſibiles ⁊ mobiles factos ad ſequẽdũ ĩſtinctũ ſpũs
ſcĩ. Peln d. H ↄonr ponit exẽplũ de alia ↄditiõe.ſde deriuatiõe fi
dei ⁊ pdicatiõe.⁊ pᷣponit exẽplũ.2? ifert coꝛꝛelariũ ibi.O ⁊ vos.Cir/

ca pᷣmũ ſciẽdũ ꝙ pᷣdicatio noe vocãdo ad pñiam peccatoꝛes ſui tem

poꝛis ne perirẽt ĩ diluuio fuit figura pꝛedicatiõis xpᷣi ꝑ ſe ⁊ diſciplłos
vſq; ad finẽ mũdi vocando pctõꝛes ad pnĩam ne pereant in iudicio
finali.pꝑꝑqð de ̊ ponit exẽplũ ꝑlocũ a mioꝛi facies argumẽtũ.quia
ſi illos vocauit ad pniam.multo foꝛtiꝰ vocauit ⁊ vocabit alios.⁊ hoc
ẽ qð dr. In qͥ.i.ad figurãdũ pctõꝝ moꝛtificatõem in carne.⁊ viuifica
tionẽ i ſpũ mõ dcõ. q ¶ Et his q ĩcar.erãt.ligati ↄſuetudie peccãdi
Fm illud ꝓv..Iniꝗtates ſue capiũt ipiũ ⁊ funibꝰpctõꝛũ ſuoꝝ ↄſtrin
getur.qð erat tꝑe noe.ſᷣm ꝙ dr̃ Señ.õ.Ois carocoꝛꝛuꝑat viam ſuam.
r¶¶S pũᷣs ve.pdi.ſ.per noe cui inſpirauit facere archã ⁊ pꝛedicare pe/
nitẽtiam.lz eni nõ fuerat adhuc humanitas xpᷣi.tñ ſuppoſitũ ẽ eter/
nũ. Heb.izʒ. Jeſus xpᷣs heri ⁊ hodie ipſe ⁊ in ſecła. sniineren
li fuerãt aliqñ.ipᷣi deo loquẽti ꝑ noe.qꝛ nõ credebãt ꝙ diluuiũ debe⸗
ret inundare. ¶ Qn expec.dei pati.pctõꝛes ad pniam.izo.annis
Fm ꝙ dr.Geñ.õ.Eruntq; dies illiꝰ.iꝛo.annoꝛũ. v¶ ¶Cũ fabꝛicare.
archa.per noe ⁊ filios eiꝰ*. x¶ In qua pauci.i.octo aĩe.ſ.noe ⁊ tres
fili eius ⁊ vxoꝛes eoꝛũ.Geñ.⁊7. Sane fa.ſũt ꝑ aquam.inqᷓ;tuzʒ
eleuauit archam in ſublime a terra. Gen.⁊. Iſto mõ exponit gloſa et
doctoꝛes cõmuniterpaſſum iſtum.ſed quia pᷣec expoſitio accipit my
ſtice carcerem pꝛo conſuetudine peccãdi.ideo aliter poteſt dici abſq;
pꝛeiudicio tamen ꝙ hic accipitur carcer pꝛo lymbo inferni in quo de
tinebantur patres antiqui ſic exponendo.In quo.ſ.vt plures offerrz
deo patri.Et his qui in carcere erant.i.in lymbo.Spiritus veniens.
quia in anima deſcendit ad detentos in lymbo coꝛpoꝛe iacente in ſe
pulchro. Pꝛedicauit.quia tunc eis myſterium ſue incarnatiõis ⁊ re
demptionis impletum eſſe declarauitinter quos erãt aliqui ꝗ perie/
rant in diluuio coꝛꝑaliter.⁊ poteſt dici pꝛobabiliter ꝙ videntes di/
luuiũ ĩcreſcere ᷣm ꝙ pᷣdixerat noe crediderunt multi ꝗ pꝛius erant
icreduli ⁊ penituerunt de peccatis ſuis.⁊ ſic deſcenderũt ad lymbũ
cum patribus alis. Si autem contra hoc dicatur ꝙ diluuium vẽit
ſic ſubito ꝙ non potuerunt penitere.ſᷣm ꝙ videtur ſaluatoꝛ dicere
Luce.i7.Edebant ⁊ bibebant ⁊c̃.⁊ venit dilunium ⁊ ꝑdidit oẽs.Di/
cendum ꝙ licet ſubito venerit in vallibus ⁊ plana terra.nõ tamẽ ſic

7

efficeremur: ꝓfectꝰ i celũ ſubièci
ſibi angel ⁊ ptãtibꝰ ⁊ vᷣtutibus. Pancttalust , ba⸗

tps ad ůolũtatẽ gẽtiũ cõſũmãdaʒ

in montibꝰ. quia aque ĩaugmẽto ſuo poſuerũt q̃draginta dies.
⁊ q̃draginta noctes.⁊ ſic habitãtes ĩ locis arduis vidẽtesaq̃s

icreſcere ſicut dixerat noe potuerũt penitere. ⁊ foꝛte de alus ſi⸗
cut de iſtis dr. Qui icreduli fuerãt aliqñ.ſ.an iundatjionẽ dilu⸗
uij.ſʒ tũc crediderũt.vt dem̃ ẽ.cetera exponãtur ſicut pꝛius.

3 ð̊⁊ vos hic ex pꝛedictis ifert coꝛꝛelariũ.dixerat eniʒ pau⸗

cos ꝑ aquã fuiſſe ſaluatos ĩ diluuio inq;tü archa eleuauit eos
a terra.iõ dicit ꝙ ſili mõ aq̃ baptiſmalis ſaluat ſpaliter.qꝛꝑ.
grãm ibi dataʒ ele⸗
baptiſma:nõ càrnis ðpoſitio ſoꝛ uut mẽtes a terre⸗
diũ:hᷣ coͤnſcietie bõe iterrogatio
iĩ den: per reſurrectionẽ ibu xpᷣi a qð diẽ. Et vos nũc
moꝛtuis quůi ẽ i dextera dei: ðglu ſluon kas Wuͤalr.
L 3 Of Hi 6 ur lnic lra.
tiens moꝛtẽ vt vite eterne hẽdes e ptfunal ſor⸗
me.i.mõ ſili.tũ qꝛ

Priſtòigit paſſo CIII. fuinnärepeünon
1 Sõ tũ qꝛ e
1carne: 7 vos eadẽ cogi nata terreis ad ſu⸗
ttione armamini.quia perioꝛa mõ dcõ. ſiẽ
gpaſſu 86 ĩ carne:dẽeſijt a peccan aqua diluuij ſalua
3 „ „ 2„ * 7 2„ ni
vh;̊ uit noe.⁊ ꝗ cum eo
uͦt nõ iaʒ deſiderijs hoĩium:ſ̃̊ v erant coꝛwalit eos

lütati det q reliquue icarne vi. eleuandoad ſuꝑio
uattẽpoꝛis. Sũůfficit.n. pᷣteritu, ra.
nis depo. ſoꝛ.q.d.

bis qui ambulauerũt ĩ lururije: pirt baptiſminon
deſiderijs: vinolentijs: comeſſe a poꝛis. Bncipalit
tiònibꝰ:potatiõibꝰ:ebꝛietatibꝰ:ẽt lotiõe mẽtis. ideo
fſubditeur.
c¶ Sed cõſci. bone

ne inter.nã a baptigãdo q̃rit᷑. Credis in deũ.⁊ rñdet.Credo ꝑ ſe
ſi ẽ adultꝰ.vł ꝑ patrinos ſi ẽ ꝑuulꝰ.Fides ãt caritate foꝛmata fa
cit ↄſciẽtiã bonã i deum tẽdentẽ.⁊ iõ niũgitur cũ eo qð pᷣdicit᷑.
Cõſciẽtie bone.ſupple tẽdẽtis in deũ. dð er reſur. do.no.
ie.xpᷣi.ꝑ quẽ habemꝰ ĩtroitũ ad celeſtia.ſᷣm ꝙ dr in collecta pa/
ſce.Deꝰꝗ hodierna die ꝑ vnigenitũ tuũ eternitatis nobis adi⸗
tũ deuicta moꝛte reſeraſti ⁊c̃.
aſcẽſionẽ. Marci.vlti.Aſſumptẽ ĩ celũ ⁊ ſedet a dextris.dei.

f¶ Degluties moꝛ.qꝛ reſurrexit ad vitã ĩmoꝛtalẽ. ⁊ qꝛ abſtulita

nobis moꝛtẽ culpe. ubiectis ſibi ãge.po.⁊ vir.h ãgelo/
rũ tres oꝛdies exᷣmũt᷑ vn de ĩferioꝛi hierarchia.cũ dr.Angetł.
⁊ duo de media.ibi.Et ptãtibus ⁊ vtutibꝰ.⁊ per hos omnes alij
ĩtelligũturgbus homo xpᷣs pꝛeficitur. Capitulü. IIII.
Dꝛiſto igitur paſſo. Hic beatus petrus oꝛdinat fideles

ꝓximi.ibi. Ante oĩa.talis enim reuerſio maxime fit in
mõꝛalibus ꝑꝑ cõnexioneʒ vtutũ.vnde ⁊ ph̊s.i.ethicoꝛũ tractat
de felicitate.⁊ iterũ redit ad tractandũ de ea in fine libꝛi.reſpe/
ctu vero ſui bñ ſe habet homo quando caro ſubditur ſpiritui.
hoc ãt fit per macerationem ⁊ concupiſcentiarum repꝛeſſionẽ.
⁊ per diuine punitionis appꝛopinquationem.que ponitur ibi:
Omnium finis.Circa pꝛimũ dicit. ERpo igitur paſſo in carne ⁊
vos eadẽ cogitatione armamini:quia talis cogitatio inducit ad

macerationem carnis ⁊ repꝛeſſionem concupiſcentie carnalis.

ideo ſubditur. i ¶ Quia ꝗ paſſus eſt ĩ carne.ideſt redegit car
nem ſuam in obedietiaʒ anime. k ¶ Deſijt a peccatis carnali
bus. I ¶ Ut non iã hominum deſideris.ideſt voluptatibus
carnis qᷓ̊s cõmuniter deſiderant homines. m ¶ Sed volun/
tati dei ⁊c̃.iungatur ſic littera.Sed voluntati dei viuat eiobe/
diendo. n ¶ Qõ reliquum eſt tempoꝛis in carne.ideſt reſidu
um pꝛeſentis vite. 581Snikcitentpreteritnmtenmoemg arad
eſt debet penitenti ſufficere ꝙ pꝛeterito tempoꝛe vixit carnali
ter quam vitam gentes volunt cõmuniter ⁊ appetũt.⁊per boc
dicit: Sufficit intelligenda non eſt appꝛobatio vite pꝛeterite
ſed magis repꝛobatio. Poteſt etiam aliter exponi vt hec litte ·
ra:Sufficit enim pꝛeteritum tempus.iungatur cũ eo quod ſub
dit᷑. p(¶ Ad vo.gen.cõſũmandã.quoniã aliqui ſe laxt ad pec
cata carnalia per alioꝝꝛ monita. q ¶ QAui am. in luxurus. quã
tũ ad actũ exteriorẽ. r ¶ Deſiderus. quãtũ ad affectũ interio
re.Conſequenter tãgit vitiũ gule quod ẽ incitamẽtũ luxurie.d.
inolentys per exceſſum in vino. t ¶ Cõmeſſatiõibus.in
cibo. v ar on bus en latind gbuſcũq; q̃rũ aliq ſunt
alie a yini potatiõe. x

nis õſiderus ad pe
tẽdũ celeſtia.⁊ Hẽ

e¶ Quiẽ in dextera dei.ꝑ ſua,ʒ

reſpectu ſui.⁊ ſcõo teuertit᷑ ad oꝛdinãdum eos reſptfũ

til. ido. cultibꝰ.qui cultus freanter

2*

irerpe
itiun

0
ſtſtn
lirea.
rhe
ſeuigle
ſariob
ſielnn
zoo⸗

1

be
byen
Miter

raſ
ſi C
Smiz
norneli
gicud.N
iunßſhil
Crneindi
folerpocd
ithtich
Guttalisſa
oreptimita
layltig idec
6i. R
zmiwob,
mcſ
mnüdi: I
ſmnon Nde
diignfne
ctioneno!
vigeremn
Cneo
felertika
guz fiel
Prünia
lie bone
peſſionet
lbi Cori
caßmnd
0laitmu
Ntihaben
lius exct
leterisßtin
ſoriz e
hoxecarit⸗
ſbcli, ne
coponide
Beomek
Cporirenvit
iſtneexpef
ſter. g
Göbod
6, Maltit
gtoc yri
a
clacit de⸗
l hei
logi erdo
boatdeot
(Licer
Ctfacult⸗

N⸗
b Niſſimn
llsficei
Nſciti
tbariſin
lßöaſce
rlefn
fepſenr;
W
WNN
pfigt
ſtind o
Ngingri
mnltiagy⸗

1 Bnn
miriſi⸗
Nauiſinüin
niſnünhei
liumii
unatenistt
Denounö
igudin
Mnoe.
rmcati
leunncoet
n Wn
n denn iuen
nir bepinmn
iſoliiineen

wis hingi
lotoͤemats i
ſubcuu.
Getejtler
tnicerbete
Cnitareſomt
murcäcocidti
Derreimdon
1dincolentp⸗
cmitarisnobet
ndenendeigen
kaaadennud
tli taecbſi
et hit⸗
hucidi ⸗
perosgnan
NnSoNiſi
nicumen i
erſonapneſtn
zietbieniun
znſnelkunſt
ſtbcim hmn
tirum tntſti
rſlmnn
ur ſoant
citamvintan
ſcnieemis
apecahl
1en
Hiveifuntn
umtenu
gurſfncn

e
i nn

=

—
=ẽs = =— E
— — EE SSE2= = SE =S— =S

4

=

4

S

==
—

☛ W —

=

= E
=

(Petri I.

oꝛiũtur ex pᷣdictis.Exo. 32. Sedit pplłs mãducare ⁊ bibere ⁊ ſur

rexerũt ludere.i.idolatrare. a¶ In q̊ admi. infideles ⁊ luxu
òcõ.vo.i eãdẽ luxu.ↄfu.i.qꝛ nõ ↄcomitamini am

rioſi. b

pliꝰ ęos ĩ pᷣdictl vitys. c ¶ Blaſphemãtes.xpᷣm ĩ quẽ creditl.

d ¶ Qui red. ra. in iudicio finali. e / Pꝛopt B.n. ⁊ moꝛ.i.infide

lib pʒz illud Matth. Dimitte moꝛtuos ſepelire moꝛtuos ſuos.

¶ Euãgelicatũ ẽ vt iudi.i.vt credẽtes cõdeènent᷑. g¶ Scoõm
ho.ĩcar.i.ab hoĩbꝰcarnalr viuẽtibꝰ. h¶ Uiuãaãt ãt ſᷣm deũ.ex
zuerſoe entzac fi⸗/ ððð KH
dẽ iſta duo ↄſequũ i nleihtsd In a
tur. ſʒ pᷣmũ occaſio lllicit idoloꝝ cultibus. jnqüo ad
nalr.zvat ex intẽ·Mirant᷑ non cõcurrẽtibꝰvob iea⸗
tione enaggiati dẽ luxurie cõfuſionẽ blaſphẽèm
nac. Miuzdt· tes: qui reddẽt rõnẽ ei ꝗ paratꝰ
pponit biHο inudicare viuos 1 moꝛtuos. Pꝛ0
ATI. c 10% „ ⸗ 2= .
oꝛũ. cũ dr. Oiĩuz ät pter Beni ⁊ moꝛtuis euãgeliʒatũ
finis appꝛopinqbit eſt:vt iudicẽtur qdẽ ſᷣm hoĩès in

qꝛ de die iudicij ne

. 7 7 –— — 2 „
hoeir pp qoe co⸗ (arne: uiuqt aut m deu i ſph.Oi

um aũt finis apꝛopiquabit.Eſto

lia vitia.ideo ſub/
dit᷑. kXſtote g
pꝛu.i.vobi ꝓuide/
tes vt appareatis

metip̃is caritatẽ ↄtinu habẽtes:
q caritas oꝑit mititudinẽ pecca
toꝝ. Hoſpitales inuicẽ: ſine mur

mudi. ¶Et v. muratiõe. Anũſqſq; ſiẽ aceepit
iver, dire Ggra; i alteruͦtriſ illä adminiſtran
ctione nõ poteſtis tes:ſicut bõi diſpenſatoꝛes multi
viuere mungde. fòꝛmis gůe dei. Si quͤis loquitur
m ¶ Unte oia. ↄjr qũuaſi ᷣmones dei.Siquis mini
errt eina ſtrat taͤnc̈ er virtute qua admi⸗
ꝓximi. ⁊ p incõica niſtrat deꝰ:ut ĩ oibꝰ honoꝛificet᷑
tiõe bonox.z? ino deꝰ per ihuʒ xpCʒʒ cuiẽ gloꝛia ⁊ i/
eone Waloꝛumn periſi ſcłla ſcloꝝamẽ. Cariſſimi:
capmũ dicit. Ante Molite peregrinariĩ feruoꝛe qui
oĩaãt mu.ĩ vo. ca. ad tetationẽ vobjs ſit:q̃ſi noui ali
ↄti.habentes.qꝛ caa quid vob cõtingat:ſj cõmunican
ritas excelictioꝛ ẽ tes xpᷣi paſſiõibꝰ gaudete: vt èt in
Coꝛ.iz. Maioꝛ auit enelatiõe glie ei gaudeat exulta
hoꝝ ẽ caritas.ideo l

ꝛca.opit mł.pctõꝝ.ne videtur tãqᷓ; dino iudi
cio puniẽda.ſʒ qꝛ caritas dz ondi in ope alłr nõ eẽt va.ſᷣm ꝙ diẽ
Gre.omeł.zo.Amoꝛ dei nũqᷓ; ẽ ocioſus.oꝑat᷑.n.magna ſi c.ſi ãt
opari renuit amoꝛ nõ c.iõ ſubdit᷑. oſpitales iui.ſine mur.
ii.ſine expẽſis hoſpitũ. ꝓ ¶ Unuſqſq; ſic ac.gr̃azʒ a dño libera
liter. q ( In al.admi.alijs cõicãdo gratis ⁊ benigne.
T¶ Siẽ bo.ðiſ.dño vr̃o con foꝛmes.qꝛ dat gtis ⁊ liberaliter.
S8sMultifoꝛmis gre dei.vr̃.n.̊ btũs petrꝰloꝗ ð gra gẽtis dataqᷓ
at᷑ ad vtilitatẽ ecclie dei.⁊ hec ẽ młtifoꝛmis ſic dic ap s.i.Coꝛ.
iz.Alu qdẽ ꝑ ſpm̃ dat᷑ ſᷣmo ſapietie.alij ſᷣmo ſciẽtie ⁊c̃.ĩ fine con
cludit. Pec ãt oĩa opat᷑ vnꝰatq; idẽ ſpũs diuidens ſingulis ꝓut
