bati:⁊ mito magl hõ ſanari:vt hr̃ ĩfra.⁊.c.Si circũciſionẽ accipit hõ

i ſabbato vt ñ ſoluat᷑ lex moyſ:mihi ĩdignamini qꝛ totũ hoĩezʒ ſaluũ

feci ĩ ſabbato. Aliqũñ ãt ſe excuſat ꝑ dĩna fcã.vt h̊ cũ ſubdit᷑. fCor

me. vſ.nũc ope.⁊ ego ope.Deꝰ.n.ñ ſic ꝓducit res ſiẽ artifex domũ. qꝛ H
domü factã dimittit ⁊ ñ ↄᷣuat.⁊ iõ domo fcã ceſſat eiꝰ oꝑatio.deꝰãät

ſic ꝓduẽ res ꝙ eas ↄbᷣuat ĩ eẽ.⁊ iõ lz ſeptĩa die generit a nouis oꝑibꝰ

2ↄdẽdis.ñ tñ geuit acreaturl ꝓductl ↄpuãdis.pr ⁊ filiꝰſt vn deꝰ.⁊ iõ

ſiẽ pr̃ ↄtinue oꝑat᷑ ĩ ↄuatõe ⁊ admiſtratiõe rexꝝ.ita ⁊ filiꝰ.⁊ ſic x-puꝰ
excuſat᷑ ĩi ſabbato oꝑãdo.ſʒ qꝛ ex hac excuſatõe ſeꝗt᷑ ꝙ xpᷣs ſit eq̃tlis
deo pr̃i.iõ ex q̊ pbo mag ꝑſeqᷣbant᷑ eũ iudei taqᷓ; blaſopemuʒ.qꝛ bla
ſphemia acri punit᷑ ĩ lege qᷓ; fractio ſabbati.⁊ Bẽ qð dr̃. gPꝛop. 5 .
ma.q̃re.eũ.ĩter.⁊c̃.pʒ lr̃a.xꝑꝑqð ↄñnir ſe excuſat.d. bEingamne dico

M

vobis ñ põt filiꝰ a ſe ⁊c.q.d.vos mihi ĩponitis legis traſgreſſionẽ. B
c ipoſſibile.qꝛ ñ poſſũ obliq̃ri a reglła vitatis dine.qdð pʒ.qꝛ filius in/
qᷓ;tũ deꝰ hʒ oĩno eãdẽ o ꝑatõem cũ pr̃e.⁊ ſic ñ põt ab eo obliqri.Silłr

nec inq;tũ hõ.qꝛ humanitas xpi ẽ ĩſtr̃m ↄiũctũ ipi dĩnitatis.⁊ ſic ñ

põt a motõe ei obliquani. ⁊ ꝑ ↄns ñ põt trãſgredi.qꝛ trangreſſio eſt
obliquatio a lege dina. Sciẽdũ tñ ꝙ Arriꝰ ex q̊ pbo. Nõ põt filiꝰ⁊c.

diẽ filiů ĩ Rentreeieipe. cr B exciudit᷑ cũ d̃. a ¶ Que /

cũq; enĩ ille fecerit.ſ.prĩ. b
poſſet dici filius minoꝛ

Re Eekrenretakalig qð viderit patrẽ facietẽ. Qũeci
ad qᷓ ſe non extẽderʒ ope q. n. ille fecerit:hec 7 filiꝰ ſilr fa
ratio filu.iõ B excludit᷑. cit. Pat. n. diligit filiũ: ⁊ ola de⸗
ibi. Quecũq;. Scõm ẽ ſi moõſtrat eiqᷓ ipſe facit: ⁊ maiòꝛa

filiꝰ faceret eadẽ q̃ facit
pr.ʒʒ idẽtitatem ſpeciei
tm:ſʒ ñ ſᷣo numeꝝ:ita ꝙ;
pf plura ĩ numero facerʒ
⁊2 B excludit᷑ cuʒ dr̃. PHec
⁊ filiꝰ ſiłr fac̃.i.eadeʒ nu
mero.ʒ ?ꝰ ẽ ſi facerz eadẽ
numero.ſic̃ faber ⁊ mar
tellus ꝓducũt eũdẽ effe
ctũ:tñ alr.qꝛ faber vt cã
p̃oncipalis: martellãt vt
inſtrum̃talł a B excludit
cũ drTĩ. C¶ Gülr facit.i.
vnifoꝛmit ꝑ oẽm modũ
Et ſic pʒ ꝙ vbũ pᷣdictuʒ.
Nõ põt filiꝰ a ſe facere

bis demõſtrat ei oꝑa Rt vos mi/
remini. Sicũt.n. pꝛ ſuſcitat moꝛ
tuos ⁊ vinificat:ſic t filiꝰ quos
vlt viuificat. Mèqʒ.n.pꝛ iudicat
2 2- 2 - , „ ,„ L:⸗
quẽqᷓ;:ſj oẽ indiciũ dedit filio:vt
oẽs honoꝛificènt filiũ ſicut hono
rificãt pꝛeʒ.Qũᷣinõ honoꝛificat
filiũ:nõ honoꝛificãt pꝛeʒ ꝗ miſit
illũ. Amẽ amen dico vobis:qꝛ q
verbũ meũ audit ⁊ credit ei q mi

qcqᷓ; ⁊c.ñ põt expõi ſᷣm erroꝛẽ Arrij de minoꝛitate fili reſpectu pf̃is

ĩ dinis:ſʒ tim̃ oñdit ꝓceſſũ fili a pre ĩqtũ filiꝰn ẽ a ſe ſʒ a pre.⁊ ſic po

tetiã opandi ⁊ noticiã hʒ a pr̃e.ſic ⁊ eẽntiã:ñ tñ aliã.ſʒ eãdẽ numero.

Si.n.filiꝰeſſet creatura vt dic Arriꝰ.ñ poſſʒ facere q̃cunq; fac pr.vt
ↄũir diẽ euãgeliſta. Quecũq; faẽ ille ⁊c.qꝛ ſeipʒ nec poſſʒ ꝓducef.nec
ſeruare. eet tñ ꝓductꝰ ↄuatꝰa pre. d ¶ Pf.n. di. Poſtq; euãge
liſta poſuit ſignũ viſibile ad ondẽdũ ꝙ filiꝰ hʒ potetiã collatiuãvite

coꝛpal.h̊ ↄñir ponit᷑ doctrina xpᷣi de vita ſpũali ꝑ ipʒ referẽda.Et di/

nidit᷑ ĩ duas.qꝛ pᷣmo ponit᷑ doctrina xpᷣi.ſcdðo eiꝰ ↄfirmatio ſubditur.
ibi. Si ego teſtimoniũ.Circa pᷣmũ ſciẽdũ ꝙ duplex eſt vinificatio.ſ.
aie ⁊ coꝛꝑis:⁊ duplex iudiciũ diuinũ ſibi rñdet.pᷣꝰẽ iudiciũ diſcretio
nis qð nũc ẽ ⁊ ruũdet vite pñti.⁊?ꝰ ẽ iudiciũ diſcuſſionis vltĩe ⁊ pᷣmia
tõis.qð erit ĩ futuro:⁊ rũdet coꝛpoꝝ reſuſcitatõni.Jõ ſic ꝓcedit.qꝛ p
agit de viuificatõe aiaꝝ ⁊ iudicio diſcretõis nũc exnte.⁊? de reſurre
ctione futura. qꝛ p oñdit xpᷣs ſe hĩe potẽtiã viuificatiuã.⁊? oñdit q̃

liter iſta potẽtia ſit ĩtelligẽda.ibi. Amẽ amẽ dico vobis. In pꝛia ꝑte
Dj ſic.Pr.n.diligit filiũ ⁊ oĩa demõſtrat ei q̃ ipᷣe fac̃. Si accipiat᷑ hic

filiꝰ ᷣm diuinã nãʒ.dilectio ñ accipit᷑ cãliter.qꝛ volũtas in diuinis
nẽ pᷣncipiñ oꝛiginis filu.ſʒ nã.vt ſuꝑiꝰ dem̃ c.⁊ iõcũ dr. Pr.n.diligit
filiũ ⁊ oĩa demõſtrat ei.inqᷓ;tũ ſcia pr̃is cõicat᷑ filio.̊ vbũ diligit nõ
notat cãʒ.ſʒ tm ſignũ vł cõcomitãtiã.Si ãt accipiat᷑ filiꝰ ᷣm huma/
nã nãʒz. ſicaccipitcãlłr.qꝛ amoꝛ ẽ pᷣmũ donũ ⁊ cã alioꝝ.⁊ tũcẽ ſẽſus.pt
diligit filiũ.qꝛ plenitudo ſcĩe còicate aie xpᷣi ꝓcedit ex pris dilectio

ne. e ¶ Et ma. his demõ.ei opa.ſ.viuificatõeʒ moꝛtuoꝝ moꝛte ſpi

rituali:de q̃ logĩ poſtea.qꝛ maiꝰẽ iuſtificare ĩpiũ qᷓ; creare celũ ⁊trã
Fm Aug.expon᷑tẽ illud ifra.iꝗ.Et maioꝛa hoꝝ faciet.Qõ ãt dr hic
demöſtrabit de futuro:n ẽ ꝑ h̊ itelligẽdũ ꝙ filius ſz nãm diuinã ac/
ceꝑit de nouo aliquã ſciam.vł ꝙ aia xpᷣi aliqd cognouerit qð a pᷣnci
pio ſue creatõis ignoꝛabat.qꝛ a pᷣncipio ſue creatiõis hũit plenitudi
nẽ gfe ⁊ ſciĩe.ſʒ drĩ res demõſtrari.qñ de nouo alis ĩnoteſcit.⁊ tałmo
dus loquẽdi hr̃. Se.⁊⁊.Nũc cogui ꝙ timeas dñʒ.i.alios cognoſcere

feci.qꝛ de añ ſciebat abꝛahã timere ipʒʒ.ſʒ ꝑ obediẽtiã eiꝰĩ imolatõe

filij ̊ feẽ ab alus cognoſci. f ¶ Ut vos mire. Iſtud ñ põit᷑ caliter
ſʒ tm̃ ↄſecutiue.qꝛ ptãs viuificatiua ñ ẽ data xpᷣo ꝑꝑ iudeoꝝ admi⸗/
ratõez.ſʒ ex ̊ ſecuta ẽ qũ viderũt mirabilia xpᷣi oꝑa.⁊ oñdit ↄnir q̃ ſt
illa maioꝛa oꝑpa.d. gSiẽc.n. pr̃ ſu.moꝛ. ⁊ vi.quod ẽ dĩne vtutis.

h¶ Sic ⁊ fi. q̊s vlt vi. Iſtud vbũ vłt ñ põit᷑ ad denotãdũ ꝙ filiꝰpau

cioꝛes viuificet qᷓ; pr.ſʒ ad oñdẽdũ modũ agẽdi.qꝛnõ agit coacte nec
ex necitate nãe.ſʒ libere.Et qꝛ iudiciũ diſcretõis cõcomitat᷑ reſurre
ctionẽ ſpũalẽ.vt pᷣdẽʒ ẽ.iõ ſegt. i Meq; nepf iu. quẽq;.ſ.ſeoꝛſum
a filio cũᷣ ſit eoꝝ vna opatio. k ¶ Sz oõ iu. dit fi.&̊ dr̃ ꝓ tãto. qꝛ iu
diciũ ẽ ꝑ ſapiẽtiã dĩnaʒ.ſapĩa ãt tota cõicat᷑ filio:⁊ ꝑx ↄnñs potẽtia iudi
catia. l
anene lacfeferp e epn decuicq vennf. m
fil. honoꝛe latrie. n
o (Amè amẽè di. vo. Dic oñdit q̃lit᷑ potẽtia viuificatiua de q̃ locutꝰẽ

ui ñ ho.

ſit itelligẽda.ſ.de viuificatiõe ſpũali:q̃ ẽꝑ fidẽ caritate foꝛmatam.?Xẽ

ec ⁊ fi.ſi.fa.vbi tria excludunt᷑ ꝑ q̃ᷓ

ſit me:hʒ vitã eternã.Et i iũdiciũ

t om. ho. fi. ſi.ho. pa.ex pᷣdictſ.n.ſeꝗt᷑ ꝙ ſit honoꝛãdus

õò ho.pa.q mi.illũ.qꝛ hũt eãdẽ maieſtateʒ.

boc eſtquod dicitur. Amen amen dico vobis quia qui verbuz

meũ audit ⁊ credit eiqui miſit me.fide foꝛmata. p ( Pabet
vitam eterna.cauſaliter.quia habet gratiam que facit eum di

gnũ vita eterna. q¶ Et in iudiciũ non venit.ſ.condemnatio

nis:veniet tamẽ in iudiciuzʒ diſcuſſionis ⁊ pꝛemiatõis.Et quia

dixit ꝙ talis habet vitã eternam:ne aliquis credat ex hocꝙ fi

des facit hoĩez ĩ pꝛeſenti immoꝛtale.ideo ſubditur. x z

tranſit a moꝛte in vitã, quia opoꝛtet ſoluere debitũ nature an/

.““.ł tequã veniat ad vi
nõ venit:ſ trãſiet a moꝛte ĩvitã. glodle Erquiafi
Amẽ amẽen dico vobis:qꝛ venit tpirationcidco ſib

hoͤꝛa ⁊ nuc ẽ qũ moꝛtui audient
nocẽ filij dei:⁊ ꝗq audierit vinẽt.

Pp Hx vitꝗᷓ j ſomeripſo- AZIſte euangeliſta ſo
S Pira iſe nctin ſo: ins duplicat haͤc vi

ipſo. Et ptãtẽz dedit ei iudiciũ fa
cere:qꝛ filiꝰ hòisẽ. Nolitè mira

rih.qꝛ venit hoꝛà i q̃ oẽs ꝗ i mo Zoſe eniz ſubtilio/
„7 71 n ,. Sh. . rg 7 JAltioꝛa ſcribit
numętis ſut audiẽt vocẽ filij ðdi: dechꝛiſto.t⁊ bec in/
⁊ ꝙcẽdẽt ꝗ bona fecerũt ĩ reſur digent maioꝛiaſſer
rectioeʒ vite:qui vẽro mala ege/ tione. ppter quod

runt in reſurrectionem iudicij. ari itervtir ꝛe
Non poſſum ego a meipſo face t
re quicq;:ſj ſicit aundio indico: æan
rrrrri. moꝛte infideli⸗/
tttttis. de qua dicii
Matth. S.Dimitte moꝛtuos ſepelire moꝛtuos ſuos.

v ¶ Audient vocè filij dei.fidem viuificantè ſuſcipiẽdo.ideo e

gtur. xC tqui audierint viuèt. poteſt ẽt intelligi de viuifi
catione coꝛpoꝛali.qꝛ ad vocẽ xpᷣi aliqui fuerũt reſuſcitati.i.fili/
us vidue.Luce.ð.⁊ filia archiſynagogi Matth.o.⁊ lacarus in/

fra.ii.ca.Per hoc aũt quod hic dr. Uenit hoꝛa ⁊ nũcẽ.patet

nõ loꝗtur de reſurrectiõe generali:que erit in futuro:ſed de vi

uificatiõe ſpuali que ẽ ꝑ fidẽ xpi:⁊ de reſurrectiõibꝰ coꝛpalibꝰ
pticularibus que facte ſũt ad cõfirmationẽ huius fidei:⁊ iſte

inceperũt a pᷣncipio pdicationis xpi. y ¶ Sicut eniz pf. Dic

conſequẽter agitur de reſurrectione generali futura ⁊ de iuldi /

cio ſibi coꝛꝛeſpõdẽte.Et diudit᷑ ĩ duas.qꝛ pꝛio agit de reſurre/
ctiõe.⁊ de iudicio ibi.Et ptãteʒ.Circa pᷣmũ ſciendũ ꝙ illõ qð
Etale per eẽntiã ẽ cã alioꝝ:vt hr.⁊.meth.deꝰ pater eſt vita per
eentia.⁊ per conſequẽs filius.cũ ſint vna eẽntia ⁊ vna vita.et
per conſequẽs ipᷣe erit cauſa viuificatina oĩuz reſurgentium.
hoc eſt quod dicitur. Sicut eniz pater habet vità in ſemetipſo
i.g ſe ⁊ a nullo alio.⁊ per ↄſequẽs ei conuenit per eẽntiaz.
5Sic dedit ⁊ filio habere vitaz inſemetipſo.quia lʒ filius ſit
re⸗ eẽntiaʒ ſicut ⁊ pater hoc tamen habet a patre.
a (E

t poteſtatẽ.hic cõſequẽter agitur de iudicio futuro. Et di

uiditur ĩ duas.qꝛ pꝛio deſcribitur illud iudiciũ. 2 deſcribitur
foꝛe iuſtũ.ibi.on poſſus.Circa pꝛimũ ſcidũ ꝙ tota trinitas
in udicio futuro iudicabit auctoꝛitatiue.ſed xpᷣs inqstũ hõ iu/

dicabit executiue.Cuius rõ eſt.quia iudex debet eſſe manife-/
andis.deus auteʒ pater vel filius ſᷣm diuinaz
natura non videbitur in iudicio ab oĩbus.quia tunc oẽs eſſẽt
beati quia in tali viſione conſiſtit beatitudo:⁊ ideo executio iu

ſtus oĩbus iu

dicu data ẽ chꝛiſto homini qui poterit ab oĩbus videri.⁊ hoc ẽ

b¶Quia filius hominis eſt. ab oĩbus viſibilis bonis ⁊ malis.
Molite mirarihoc.q.d.adhuc maius faciet xps homo.vnde
bditur. ahon venit hoꝛa ⁊c̃.audient vocẽè filu dei.hu
manitas enĩ xpᷣi eſt oꝛganuz diuinitatis.⁊ ideo vox eiꝰ operabi
tur ad reſurrectiõez generalem futurã per moduʒ inſtrumen/
ti cõiuncti.verũtamen quia non reſurgent vnifoꝛmiter.qꝛ ali/
qui reſurgent ad glłliam ⁊ alu ad penam.ideo ſequitur.

e ¶ Et ꝓcedẽt ꝗ bona fecerũt ĩ reſurrectionẽ vite.̊ drĩ̃gd deno
tãdũ ꝙ fides ſine bõis oꝑibꝰñ ſufficit ad ſalutẽ. ſ ¶ Qui vo
g Mõ poſſũ Picondit
h iudiciũ foꝛe iuſtuʒ. Filius eni inq;tũ de hʒ eandẽ nãm enzʒ
pr̃e.⁊ ſic nõ põt in iudicãdo deficere.ſilr nec inq;tuʒ hõ.qꝛ vo/

mala egerũt ĩ re.iu.i.ꝰdẽnationis. g

lũtas humana in oĩb ſeꝗtur motũ ⁊ regulã volũtatis dine.⁊ H

bʒ noticiaʒ infuſaz. ⁊ ſic magis ꝓpꝛie a patre audtt.

ditur. ¶Amen
amen dico vobis.

hebꝛaico còfirma/
tionem deſignat.

dicgta duplicatöe.
uia venit hoꝛa
⁊ nũc ẽ quãdo moꝛ

uod dicitur. Et poteſtatez dedit ei iudiciuzʒ facere executiue.

¶Sʒz ſiẽ audio iudico. Licʒ.n.hẽat eãdẽ noticiã cũ pre iqnãtũ

zila poſſuz ego a meipſo facere qcqᷓ; declinãdoa patre.
de“ tñ hʒ eã a pre.⁊ ʒ ̊ dr̃ ab eo audire.ſᷣmvero bumanã nãs

lN
mpeſino

MMöln
öbete
ciſiſe
Mufnaf
cüfin
inichunde

— .
== =
==

S=

ð

— =

(orſrlig

ſtiocgepo⸗

ertifne

Pliuileſt

Uezincitin

„

ſratineivntn⸗
ſipinonete
ickegfrnrte
Hſigheipr.
iſgkpakrrrperui
Grakach⸗

—

Se
=
———

—,e——
—
—
S==
——
—
—
ED
–☛☚. =
—
—

S.
=Sne
SSS
S=
=S

ftinopoͤr
icicſciarcäͤ
sCansgungro
Gkiſteict g
Eeir

S
=
E
☚

=

S=

=—

-
—

==
Se
=

4

=

Wünmaoriane
ſdeſcgropt
iglee
Kkutipptrutg
iſarlucen
1 ſelccterſen

1

wiſptelgdelen

=,ee
2—
— —
Se
—
==
—
—

S
S=SS
=ẽ
—
==
—
= ⸗
=
— 2
—
—
—

=
—=
Seaes „
E
2 =ũĩ( Kfß- .
S,ß—
E-
—
—☛

— — — —
=E =
BER SE=
=
— ☛n
SE =E
= =
= =
= =
— —

==-
S
—
——
—
=

n. inn
. r
Mhhtg
Ne nitigi

umetcd

Genordosſt
niemntiilnik⸗
wreſtätinelan
iſitittic
Uenrdoumirig
eentnfimmnten
dertimemöpeen
Gornz)
egnenuifinnnt
umacitut
rmoizirm
Eerdabetftinin
Content Mein,
menbabetom

mmweinlconmn.

udidi
imi citig tan⸗
nne ſlteſili
õ
oibes Aimtt

”

taboblenicii

icictzitnctn⸗

niſtistpl
insſcetphm
mat tiſtn
snfni
nipe roli in
Grgen md
midbun,

1
4

maint
ini

=

ſon,

„

4

metaph. ꝙ alig di⸗
gnãtur. i. dignuz re/

ſcinO—

a ¶ Et iudici meù iuſtum ẽ.qꝛ nõ põt obliquari volũtas xpᷣi bo
minis a voluntate dei.vt dictũ ẽ.ideo ſegtur.Quia nõ quero vo

luntatem meã ſed voluntatẽ eius qui miſitme.

—

b¶ Siego teſtimoniũ. Poſita xpi doctrina de potẽtia viuifica

tiua eiꝰ. hic ↄñter ponit ↄfirmatiopᷣdicte doctrine.Et diuidit᷑ ĩ

duas.qꝛ pᷣ con firmat᷑ hò doctrina.⁊ꝰ arguitt iudeoꝝ duritia.ibi.

Claritatẽ ab hoĩbus.Pꝛima ĩ duas.qꝛ pᷣofirmat᷑ teſtimõio hu/

inducit᷑ teſtimoniũ. d

mano.7? teſtimonio ĩno.ibi. Ego aũt hẽo. Pꝛima ĩ duas.qꝛ pᷣ

2? oſtendit ꝙ debe is Iiis meonz inſt & on S
at eſſe acceptuʒz. ibi. 7 nidicii menz lnſte e: qꝛ no qro
Jlle erat. Circa pöꝰ volũtatẽ mes:ſj volũtatẽ eiꝰ qui
ſciẽduz ꝙ aliqñẽ do miſit me. Si ego teſtimõiũ ꝑbi/
gäinnmlademmino beo de meipo: teſtimoniũ meüʒ
9 23 19 3 — 2„
ris auctoꝛitatis. p 0c veꝝ. Ali⸗ gteſtimoniu phi
hoc ꝙ illud ẽ mag' bet de me: ⁊ ſcioͤ qꝛ veyẽteſtio⸗

ſicut dicit phus.æ. ſiſtis ad ioqnẽ.⁊teſtimoniũ ꝑhi/

ſtimoniuʒ accipio:ſ. hec dico vt

putãt poctã iducer 33 5 .
vos ſalui ſit. Ille erat lucerna ar

teſtẽ ſicut ſunt illi g
ſunt ibuti dictis po/
eticis. 1 iõ nihil reci
piunt niſi ꝑ teſtimo
niuz poete cõfirme
tur:quauis illud ſit
maglis autẽticũ ſim

ad boꝛã exltare ĩ luce e. Egoͤat
hẽo teſtioniũ maiꝰ ioanne.Oꝑa

ipᷣa oꝑa qͥ ego facio teſtioniũ ꝑhi

iciter q; dictů po- K⸗; E
bici rteodez n ber de me: qꝛ pi miſit me. Et qui
veniẽtib ad fide,sõ miſit mè pꝛ ipᷣeteſtioniũ ꝑhibuit
iudaiſmo cõfirmaf M
nouü teſtm ꝑ vetꝰ.

Et eodẽ mõ ſaluatoꝛ hic cõfirmat doctrinà ſuã ꝑ teſtimõiũ ioã

nis:cuiſanctitas erat nota iudeis.⁊ hoc ẽ qðᷣ dẽ. Si ego teſtimo
niü phibeo de meipſo. ſ. ſolus.

Ceſtimoniũ meũ no eſt ve
rum.i.efficax m reputatiõem vram:quãauis in ſe ſit efficaciſſi /
mũ.pꝑp boc ſegtur. O¶ Alius ẽ ꝗ teſtimoniũ ꝑhibet de me.ſ.
ioãnes baptiſta:vt patuit.i.⁊.2.ca. tſcio qꝛ veꝝ eſt teſti
moniũ eiꝰ:qꝛ pr ei cacharias ꝑ ſpm̃ ſcm̃ ꝓphetauit ipm pꝛeire

aß faciẽ dni ad dandã ſciam ſalutis:vt hr Luce.i.Teſtimoniuz

aüũt ſalutiferũ eẽ nõ põt niſi ſit ver. 05 aũt iſtud teſtimonium
ſit autẽticũ.oñditur cũ ſubdit᷑. ſ¶¶ Wos miſiſtis ad ioãnem.
nũcios ſolẽnes quaſi volẽtes acgꝗeſcere dicto ei ſicut autetico.
ſicut dictũ fuit.i.ca. g¶ Et teſtimoniũ ꝑhibuit veritati.i.mi

bnit vᷣitati. Egò qt nõab hoie te
dẽs ⁊ lucẽs. Nos àutẽ voluiſtis

eniq dedit mihi dĩ vt ꝑficiaʒ ea:

nium phibent de me.qꝛ ſcriptura veteris teſta

o CEtꝗ miſit me.Hic ↄñter ponit᷑ teſtimoniũ patris qð teſtificatus ẽ
ꝑ ſeipᷣm ⁊ G̊ fuit in baptiſmo ⁊ in tranſfiguratõe.vbi audita ẽ vox pa⸗
tris ſuꝑ xpᷣm. Hic ẽ filius me dilectus.⁊ hoc ẽ qð dr.Et ꝗ miſit me pr
ipſe teſtimoniũ phibuit de me.ꝑ ſeiſßm. p eq; vocẽ.Hic ↄñter
ondit eos nõ caꝑe hòteſtimoniũ.qð deus oñdit tripliciter.ᷣ ꝑ ſignuʒ
ſenſibile. ſicut in baptiſmo ⁊ trãſfiguratione audita ẽ vox ſenſibilis.
ſed hãc vocẽ non audierãt iudei ꝑſequẽtes xpᷣm.qꝛ ibi nò fuerant.iõ
dicit. Neq; vocẽ eiꝰ vnqᷓ; audiſtis.⁊?oſtendit aligbꝰꝑ viſionẽ ſue eẽn
MD tie ſeurbeis Beudt
. sgρdh&& andi tur ab eis. cum dr. TNeqq
eane⸗ Nch vorecl vncauct. wemeins Vidlſia z er
1Binec; peʒ ei vidiſtis. Etver internũ inſpiratöem. 2 5
bůʒ eiꝰñ hẽtis i vobis manẽs:qꝛ excludit᷑ cũ dicitur.
quẽ miſit ille:huicvos nõcrediij qel tt ve reim ha.iVo.
Dcerinamini ſcripturs: qꝛ vès puio. Quia que miſt ille
putat i ipis vitã eternq hꝛe.Etil

—ASEHLL huic vos nõ creditis.q.d.
lẽ ſut q̃teſtin oniũ ꝑhibẽt de me: no puenit ex dei defecti⸗
beat. Claritate ab boibꝰns acci mini. DVic ↄñter pe nit̃᷑ te
pio:ſj cognoùivos:qꝛ dilẽctio/ ſimoniuz dei pr̃is ꝑſcri/
nẽ deinõ habetis in vobis. Egoᷣ peuras weicn teſtiqᷓ ma/
niii le pẽi ei1G 5 nifeſte loquuùtur de xpo.
HHõ ne: 7non acce ⁊bhoc c qð dr. Scrutami -
mine ſuo:illuʒ accipitis. Qũo uertite. ¶ ¶ Scriptu ·
vos poteſtis credereq gliam ab ſi Ppbaki ißi
Inicò areinis. leiäagaſ. Quia vos putatl i ifis
ence accin i 6loꝛiadͤa ſol ð0 vitam eterna hr̃e.Et be
oqritis. Molite putareq? ego ne dicit putatl. qꝛ ab hac
accuſaturꝰ ſuʒ vosapud patrẽ. opinione ſũt defraudati
l excoꝝ incredulitate.
u ¶ Et ille ſunt q̃ ttimo⸗/
. mẽti determinat tem ·
pus eius aduentus.Sene.penul.Non auferet᷑ ſcepturũ ⁊c̃.⁊ Dañ..
vbi determinatur tempꝰaduẽtus ſancti ſcõꝝ ſub nũero certo hebdo
madaruz.determinat etia locũ natiuitatis Michee.. Et tu bethleẽ
ephꝛata paruulꝰ es ĩmilib iuda.Ex te eni egrediet ꝗ ſit dominatoꝛ ĩ
iſrl ⁊c̃.determinat etiã modũ naſcẽdi.Iſa.⁊.Ecce virgo ↄcipiet ⁊ pa /
riet ⁊c.⁊ modũ ↄuerſandi.ſ.in pauꝑtate Zach̊.9.Ecce rex tuꝰ venit ti
bi iuſtus ⁊ ſaluatoꝛ ⁊ ipe pauꝑ.Et modũ moꝛiendi.Iſa.ʒ. Sicut ouis
ad occiſionẽ ducet ⁊c̃.⁊ bꝛeuiter oĩa myſteria xp̃i in veteri teſtõ inue/

niunt᷑ expꝛeſſa. ⁊ in xpᷣo cõpleta.⁊ iõ ex ſcripturis veteris teſtĩ potuit

vere cognoſci ꝗ; ipſe erat xpᷣs in lege ꝓmiſſus.ſicut diffuſius declara
ui in qdam queſtione ĩ qua de boc determinau. veclarg.

big ſum veritas.cõfitdo me eẽ xpᷣm.⁊ ſe negando.vt patuit.. x¶ Et nõ vultis venire ad me.ꝑ fidem.qꝛ iudei ꝓ maioꝛi ꝑte perman ⸗

i. ca. ..in. h Ego aũt nõ ab hoie teſti. ac.⁊c.q.d.nõ dixi pꝛedi
cta vt ſim in maioꝛi auctoꝛitate ꝑꝑ dictum ioãnis ſed ꝑꝑ ſalutẽ
vram quaʒ deſidero:vt acgeſcentes eiꝰteſtimonio ad ſalutem
ptingatis. i ¶ Ille erat. Dic oñdit ꝙ ioãnis teſtimoniũ debʒ
eis eẽ acceptũ ꝑꝑ tria.ſ.pꝑ eiꝰofficiũ qꝛ erat pꝛeco xpᷣi.qð notat

cũ dr. Ille erat lucerna.oñdẽs hoĩbꝰviã ſalutis.ſ. xpᷣm.Et ſicut
lucerna nõ lucet ex ſe.ſic ioãnes non erat lux.ſed venit vt teſti⸗

moniũ ꝑhiberet de lumine.ſcdõᷣo ꝑꝑcaritatis incẽdiũ:qð notat

cum drĩ. k¶ Ardens.intãtuʒ ꝙ ꝑꝑ celum caritatis dine moꝛ

tem ſuſcepit.tertio ꝑꝑ virtutis exercitiũ.intantũ ꝙ credebant

eũ xpᷣm.qð notat᷑ ibi:Lucens.Iſta tria debẽt reddere teſtimo/⸗

niuz eiꝰgcceptũ.⁊ maxime iudeis.qꝛvoluerũt ipʒʒ recipere tãqᷓ;
xpᷣm.pꝑ qoð ſubdit. l
luce eiꝰ.dicit ad hoꝛã. qꝛ finaliter eũ contẽpſerũt.⁊ eiꝰ moꝛtem
ꝓcurauerũt. m ¶ Ego aũt. DPic cõſequẽter cõfirmat doctri/
nam ſuã ꝑ teſtimoniũ diuinũ:Et diuidit᷑ in tres ſm ꝙ pr teſtifi/
catꝰc tripliciter de xpo.ſ.ꝑoꝑa.pꝑ ſeipſuzʒ:⁊ ꝑ ſcripturas.ſecũda
ibi: Et ꝗ miſit me.tertia ibi Scrutami ſcripturas.In pᷣma ꝑte
dr ſic. Ego ãt hẽo teſtimoniũ maius iohe.i.teſtimoniũ dei pf̃is
qð maius teſtimõio iohdis ꝑꝑ maioꝛẽ cognitiõis certitudinẽ.⁊
pꝑpꝑ eiꝰ incõmutabilitatẽ.Et q̃le ſit iſtud teſtimoniũ oſtendit.d.

n¶ Opa eni ⁊c̃.vt ꝑficiã ea.ſ.miracula virtutẽ totiꝰcreature ex/

cedentia.q faciebat xpᷣs vtute ppᷣa.ideo dicit. Ut ꝑficiã ea:ipſa
opa q̃ ego facio teſtimoniũ phibẽt de me.qꝛ p miſit me.Sicut
enĩ firmũ teſtimoniũ hẽtur ꝑ demonſtratõʒ ĩ his q̃ ſubſũt facul

tati nãli intellectꝰ. ita in his â ſunt ſupꝛa hãc facultatẽ ſfirmũ te

ſtimoniũ ẽ ꝑopa ſoli deo poſſibilia.ꝗ nõ põt eſſe teſtis falſitat.

⁊ B mõ ofirmata eſt doctrina xpi nõ ſolũ ipſo pᷣdicante.ſʒ etiaʒ
ipſis apłis.ᷣm ꝙ dr̃ Mar.vl. Illi aũt ꝓfecti pᷣdicauerũt vbiq;

dno cooꝑante ⁊ ßmonẽ ↄfirmante ſeqntibꝰ ſignis.

los aũt voluiſtis ad hoꝛã exultare i

ſerunt in infidelitate. Ut vitam eternam habeatis que habetur per
fidem foꝛmatam caritate. y ¶ Claritatem. DPic conſec enter ar/
guit eoꝛum tarditatem ad credendũ.⁊ qꝛ perſequebant chꝛiſtum vt
blaſphemũ in quo fingebãt ſe moueri celo dei.⁊ vt violatoꝛes ſabba
ti in quo videbant moueri celo legis moyſi.ideo oſtendit vtrũq; eſſe
falſum.pᷣmo pꝛimũ.ſecũdo ſecũdum.ibi.Nolite putare.dicitur ergo
pᷣmo ſic.Claritatẽ ab hoĩbus nõ accipio.i.quero.q.d.pꝛedicta non di ·
xi ad iactantiã.qꝛ non q̃ro hoĩum gliam quod patʒ ca ſequẽti.vbi dr
ꝙ fugit qñ turbe voluerũt eum facere regẽ. Sed oſtẽdit vlterius ad
ꝗpꝛedicta dixerit.ſ.ad oſtendendũ eoꝝ duritiam.UgD)
3 [Begd cognoui.i.cognoſcere feci. a ¶ Quia dileęctiõem dei nõ ha-
betis in vobis.qð declarat ex ſigno pñti.d. b¶ Ego veni in noĩe ba
tris mei.qð pʒ ꝑ pꝛedicta teſtimõia. c ¶ Et non accepiſtis me.ſed
magis perſequimini.qð nõ faceretis ſi dilectionẽ dei haberetis.hoc

etiam declarat ex ſigno futuro dieens. e.
ialius venerit in nomine ſuo.i.non habens teſtimoniaa doo.
e ¶ Illum accipietis. Poc fuit inchoatũ on iudei recepunt bencoceba
tanq; meſſiã.q tñ nullü diuinũ teſtimõiũ hẽbat ꝑ miracła vł ſcriptu /
ras.hoc ẽt pfecte ↄplebit᷑ qũ recipiẽt antixpᷣm ꝓ vo deo.qꝛ faciet ſe
circũcidi ⁊ dicet ſe eis pmiſſuzʒ.⁊ ei adherebũt quouſq; eiꝰfalſitas de ·
tegat᷑ ꝑ enoch ⁊ heliam.Et cãm huiꝰĩcredulitatis ſubdit.dicess.„.
(Huo vos po.cre.ꝗ gli.abin.ac.i.glłliaʒ hũanã..n.ipediuit iudeos a
fide xpᷣi in ꝑte:qꝛ ſolũ attẽdebant ⁊ adhuc attẽdũt ad gliã ⁊ exaltatõʒ
tꝑalem dandã eis ꝑ meſſiã.videbãt ãt xpᷣʒ pauperẽ ⁊ abiectũ.⁊ ideo
non receꝑunt eũ.nõ attẽdentes ſcripturas ꝓphaꝝ q̃ de eiꝰ pauꝑtate
⁊ abiectione loquũtur.vt ſupꝛa dem̃ eſt.Gloꝛia aũt ⁊ exaltatio que p⸗
mittitur danda ꝑ xpᷣm.illa eſt gloꝛia celeſtis quã nõ itelligebãt.ideo
ſequitur. g (Et gloꝛiam que a ſolo deo eſt non queritis.pꝛopter
hoc ifſidelitate permanetis. h¶ Nolite putare. Pcoſtenditeos
non moueri gelo moyſi.ipſum perſequendo:quia moyſes manifeſte

f

ſcripſerat de eo.⁊ hoc ẽ qd s⸗ putare ꝙ ego accuſaturꝰ ſů vos s ¶ Ru.ei phi.dii..pa.nõ ſuf.eis.q.d.paupꝑes ſumꝰ tantã pecu ſurin
lhre

apud patrẽ.ſ.ego ſolus. a ꝗ accuſat vos.mecũ.ſ.moyſes. nia bere non pe no ni.
E oluls Eſt ꝗ accuſat vos. mecu. ſem yſes. niã hẽre non poſſumꝰ. ſi hẽremnõ ſufficeret ꝓ ece
aet areiecinntcwarlaner vnomoerbf vmüfece pucrudis exisn aſpiciebatad ei vtutedcadauan Ga
onanchette verlemen BGeñ Penale⸗ Deut Er vnomoerpt Pinu fecerat necad alia ſigna q̃ freqnter fecerat. Oñnditi da n
Ie Emaniene-vrpacm er Den henur OEi. ꝛophaz ſuſcitabit miraculi neceſſitas ex cibi paucitate. u ¶ at. Onditur pnx Mi rlinit
vobis deus.alio mõ figurałx ⁊ occulte.qꝛ oĩa ſacrificia ⁊ fact rI eivan. fra tas ex cibipaucitare. u (Ricitei vn exdii. innngich
teſti ſunt figure xpi. e¶ Si aüt illi aii ſacrificia ⁊ facta veter eiꝰan. fra.ſi.petri. Hic vr melius diſpoſit'qᷓ; philippꝰ qꝛĩ Oil aitbeh
eſti ſunt figure xpi. e¶ Si⸗ nõ cre. ⁊c. 10 vf e lPlt ippꝰ.qꝛ ĩ ruſt
ſiemn ai or uera racher nocley moyſi ne ſua vi here reſpectũ ad milttiplicatiocmpaniͦ maneen giini,
. ate. 13 in Eſtas r „ SSePi ctum eſt per heliſe M
bm iudeoꝝ reputatòem. Eſt qàccuſatvosmovyſesiquõ panesnõ ſufficiũt eis:uͤt vnuſqſ um. 4. Keg. 4. vn⸗ gatae
vocat᷑t lex moyſi lr̃a.do voſ ſpa. Si. n. crdered moyſi: q;ʒ modicuʒ ꝗd accipi Dicit Si de ſubdiii. tnſn
ctrina ãt xpᷣi vbũ ihi n:;: qmodicuz ga gccibiat. Qici ei xga 9 Suͤnſnͤe
ſes vocreina ſuã rrialaf credered foꝛſitã ⁊ mipi. De mẽ vndex diſciplis ei qdreas frat᷑ ſi 1Can pand⸗ 69 tuttn
ſcripto.ñ ãt xpᷣſqꝛ lex euã 25 e eroſn giaent ni non mõis petri. Eſt pũer vnd hic qui e dardnosbiſec iittiie
gelicaẽ lex amoris.⁊ iõpᷣ credit: qũo vᷣbis meis creded. bhʒquiq; panesoꝛdeaceos ⁊ dn/ hec gd ſuntiter tan imniſinrd
fuitſeribt ſcaaibꝛapiox NPſt hecabijtièſus VI. os piſces. Sʒ hec qd ſũt ſter tan tos.q.d. t ſi multi⸗/ Gnhunin
p receptoõz ſpuͦs ſci. ſic dif 4 p traſmare galilee qð ẽty tos: Dicit iſus. Facite hoĩes plicarétur eo mo niſli
fuſi declaraui ſuꝑ epylaz besriadis. Et ſeqbat 8: Dicit g lelus. Facite hoies factũ ẽ ꝑheliſeuʒz g Gtttinſtce
ad DPebꝛeos. Ca. VI. itnd. eriadis. Et ſeqbat euz diſcubẽ. Erat aũt fenũmltũ ilo/ de viginti panibus ohaittoe
f/QOſt hec ãt. Poſt ·/ ltitudo magna: qꝛ videbant ſi co. Diſcuberũt viri nũeroqᷓ̃ſi inttiplicatis non ſa isiiniunn
. P cqß egit devita ſſi gnaꝗ faciebat ſu his ꝗq infirma/ quiq; milia. Acceędit ieſus pa tiauit niſi cẽtum vi ſtratole⸗
nituali. bic ↄñter mabãrt᷑. Subijt ĩ mõteʒ ieſus: Ilg⸗⸗ epit Sieſuüͤs pa- ros. in iſta magẽ mul ihineni
agit de nutrimẽto coꝛꝛñf, ihiſe ijt & motez ieſus: nes: ? cuʒ gꝛas egiſſet diſtribui titudie hᷣ eèt vale ciinernn
it de nutrimẽéto coꝛꝛñè· ibi ſedebꝗ e Ee— Ginn ibuit titudie h̊ eèt valde ceiſoreer na⸗
dẽte. Et diuidit᷑ in duas ibhi ſedebat cuʒ diſcipulis ſuis. diſcũbẽtibꝰ. Silr ⁊ ex piſcibꝰ q; modicuam. mmihhüti
ptes.qꝛ p ponit᷑ ſignũ ſen Erãt aũt ꝓximũ paſca dies feſt? tũ volebãt. Vt aͤſt ipleti ſt: dixit y¶ Dicit gᷓ ihs. Oſtẽ erittte,
ſpilederoltoreecthtcoe iudeot. Cü iubicuaſſe ocias viſcipilio ſuis. Lolliglieq ſana Seitetkenterde menn
ie bneſtimpa, ietns: a vidlſeremtindoma nerit tagnetanehet. Collegs nn
lis. 2̈ ſubiungit doctrina rimna vẽit ad eü dicit ad philippũ runt & ⁊ ipleuerunt duodeci co multiplicatöem pa ittiegis
de ipfo vni co di. Añ emem panes vt maducent phios fragmẽtoꝝ ex quiq; pani vns veuue xbi boe ni nint
locus. = miraculi actus. ſcichit ad eet fac tur. Mſñdit pfuerũt bis ꝗqmaducauerãt. Illi Kirhe ſeeread ied
ibi ij ſubte nads rs iphilipp?. Ducẽtoꝝ denarioꝝ boies cum vidiſſent ꝙ, ieſus ſfe comedendum. i diſn
1 ucte. ibi. Illi ergo hoie ŚM „* e a ¶ Erat aüt fe. mul ſcherinae
In Enee ſc- ponper e gelenfürehztehi⸗ in loco. bociter, ſen
kerſtecre,. eret erene mare ga. Judei eniqrebat eüj· ¶ locus erat aptus ad ſedendum. b Rid ik ad oſdendi udtimn
cedẽdi ad tpᷣs malicie bũ pe bautoſm ſue.iõ recedẽdo dedit exepꝰ vxiri nũero q̃ſi gnq; milia hoium mme be cubuerunt ergo er
gere in pſecutiõe. h WArodeipberl aliqn licitũ ſit xpi fidelibꝰfu picnumerant᷑ a vinginti annis ⁊ ſut modapeusaicũ ſollis ii Düinde
cus magn' pque trãſit dinneg weent nir ane ga la⸗ res autem ꝛparunlihictacentur errbebet er Wi⸗ . nmnn
cugmnagn icſaeri .ſed vocat mare m modũ lo/ c¶Accepit ergoi caceiaerr. hmniſräͤt
edegarlecſaan regario aquaꝝ vocat᷑ mare.ᷣm illud Señ.i. Se cch andſiplientebrodi manb ſnis multitlicatiſunt rrſele
Ka eet ning Be t Evocalit natia vocat aüt mare galilee a pui culũ deſcribit. Sciẽdum tñ ꝙ . non Amutganer idennd⸗ nne ſſtumgfn,
teiĩlittoꝛe.qᷓ antigt cenereth di beriadis ex noie ciuitatl edifica ſed pᷣexiſtentes multiplicauit vt mira läec vaner oenouo: huanan
edi fnhrrüpliatsretzeniatt ce at᷑.ſʒ ab herode tetrarcha fuit re talis multiplicatio ẽ magis peeptibilisc d Anage nott. e itci (ctei
tur ẽt mare illud alus nollevrdecla gt Honoes rpet caſaris voca d Ercu greas egiſſet oiſt ibair diſeuͤbentibei apte diſtribui fntutfälu
1i¶ Et ſequebat eü młtitudo ma an uꝑ Math. v i illa dimitto et Weienckuneria g rtoaltan keete miraen⸗ unpe . mnfnn
malicioſe volẽtes eũ caꝑeĩ inonepr H curati. gdã oſtenderet ſe facere illa vtute ppa.ali aut oraͤde weße⸗ et. Rrn ſ
diſcẽdi.⁊ aliq ex curioſitate vole yt phiſei. Et qdã ex deſiderio ad, Sratias Giſiet. Ptoſtenderet vralian fiebã o cu; ooo. uumnſſſſe
dit᷑. k ¶ Quia vi ſl faciebat ti miroctac fac ea videre.i ſub magica arte.vt phᷣiſei dicebãt. e⸗ Uraut im eri ecoſte⸗ üißnſtin
dendum fiebat vrute ddetee darride⸗ t H addifadon, ditur miraculi veritas Sienimultlplicatio lc iger nm nſintim
ſa T intilia.ſiẽ ſtatue loqᷓntur ⁊ ↄſilia.ſz ſanita ñ fiunt aliq̃ curio- apparentiã boĩes nõ fuiſſent inde ſatiati.nec remãſiſſent ibire cnun
cendũ hoĩes in deũ fiũt tmmõ vtute din ſanitates ꝗ fiunt ad redu liguie ſenſibiles. iõ ad maioꝛẽ declaratiõem mir . li eiv pu ⸗ lurniſti
Bubut gimo aꝛ iurienno veneginod it i itinctari Clem̃tis. hlicatiõem ſubdit᷑. I ¶ Dixit ⁊c.fragmẽta neberech “ ber Clsfmrtſtcie
dicſtuig woleseoteaſie doctrine aptus.ideo ſegtur. fragmẽta poꝛtata alus q non fuerãt ibi. publi knnrannnz atenin
tps ãt in qͥ fem̃ ẽ deſcribit. cũ vf. rara eemiacul̃ ſeqnae ⁊ appꝛobatũ.qꝛ vere ⁊ non ficticie reftcnebant. temioe 1 nnz iikgnine
feſtũ paſcale de quo iſte euãgeliſta fa emen t ꝓ. pa. di. fe. iu. Itud ẽ g ¶Lollegerunt ” impleuerũt duode. c nõa cãu ſed diuina di ſnmanin
it ißs in hierlim. q;uis eni x-pp legẽs entiõz ⁊ĩ iſto paſcate nõ fu ſpoſitione ipleti ſunt duodecim co hini m jeru. iz. apłoꝛũ iſtitiͤni
ir ißg in bieruui uic en xpᷣs legẽ fuauerit.tñ ĩ hac ſolẽnitate ñ fuit vt ꝑhoc deſignaret ꝙfre cophini ſᷣm numerũ.iꝛ.apłoꝛu ſee n
qꝛilliꝗ hẽbant inimicitias capitales erãt excuſatia r gis phoc deſignaret᷑ ꝙ fragmenta vboꝛũ xpᷣi ꝑaplos p munduz ce No
pcipit᷑ oẽm maſculũ appere coꝛã dño ĩ ſolẽnit pcepto legis qua publicarent᷑ Sʒ ſi qrat᷑.vnde habuerũt illos cophinos ĩ mon/ ulkigre
xpo.qꝛ indei qrebãt cu iterficere. Pꝛet ſolniiata paſcellſica erat ð te:põt dici ꝙ accepunt in aliqua villa.ppinqua velas ſnerant Plrinmfi
bat ſe eẽ veꝝ boĩem de filus iir m carnẽ limgt uãdo legẽ onde ibi poꝛtati vt venderent᷑ multitudini veniẽti. vel poteſt dici urieni
uatõeʒz ei oñdebat ſe eẽ dñm ſupꝛa legẽ. „ ibtermirtdoob nõ fuerant ibi cophini. ſed tantui collegerunt de fragmentis ſtutſgßitr
õõ 3oſditur vitas.ibi. Ut ãt ipleti ſunt h Ex quinq; pani or ”õä pin⸗ di
. „CrVArIEP 2 L 46. „ Pep ,5 5 . 2 elemte.,
SsROnntekcketeregftisuttmcneez Eüſibiaug, Ceir dunenpanibnoe Hococttesfaett gentia hniroa tenin
goculos ißs ⁊ vidiſſet:qꝛ multitudo maxima vẽit ad eũ. Tantuz miraculi fructt q apꝛincipio fuit. i ¶ Ili ergo. ic vonit ligenirn
enĩ deſiderabãt audire xpᷣm ꝙ omiſerãt appoꝛtare ſecũ alimè 3miraculi fructus.qui oſtẽdit᷑ triplex. ᷣmus eſt fidei cõfeſſio.ſe· gutkiie
qð neceſſariũ erat fiericeracnluoncikeber nckifaaervefectupe Gidus ponoꝛis cxpibino ibi. geſus ergo. terti xpi ſollicita aſi gkng
cunie. cũ ſubdit. p ¶ Uñ eme.pa. vt mã.hi: Non betttignoranse tio. ibi. Ut autẽ ſero. Circa pꝛimum ſciendum ꝙ chꝛiſtus erat liſſttfinii
deßserer eis hciii. vtexriſione philippiapperetcerti miraculum Liniſſis lege tanq; pꝛopheta ceteris excellentioꝛ. vt habetur hiilnt
zi baik: ei o aüt di. ten.eũ.vt ꝑ ̊ defect pecũie alus oſten Ppꝛe ⸗S Srophetasneſetebitz vpzopteredurdd viſo miracu/ mnnſt
.ſiẽ Geñ.22z. entauit ös q ꝛabaã pvt ei obedietia alus manife- di to populus conſe us eſt illum eẽ de quo loquitur pꝛe/ pleſuthe
ſturcf noſbi pp ſegtur. rc1 oſeeniſcie d eet fachinchtug b dicta ſriptura aſcconfiecbanrureiun ene verum gtritaer nil
habuit plenitudinem ſcientie a pᷣncipio conceptionis. ⁊ inquantum oceſ quod dicitur. Illi ergo ⁊c̃. fecerat ſignũ.als nõ auditum. urthil
deus omnia nouit ab eterno. is. ⁊ inquantum quia illa multiplicatio que facta fuit ꝑ heliſeum fuit multũde/ ſeuditeiit
iciens ab iſta. vt patet per pꝛedicta. hifmin

3. ee , .
lico mtſn
In ;Cne
Ube

güi
1 bDbe
nmodäbehmt

=
E

E
e

—

4

=

mmid ſis nuiln
õõ
ninalieſentzn
iisägenn .
ibenwignen
giſectnimin⸗
Aaigititgituſf⸗

nöſenitet⸗
Deirimein
lſcliin
riniretniit,
Aartöenni
iagnimee
ibi bieninn
eſeſceni.

(Joannes

A¶Dicebãt ⁊c. venturꝰẽ in mundũ:ad ipᷣm ſaluãdũ.ſic ãt nõ ve

nerũt ali ꝓphe:ſed ſolũ ad denüciandũ iſtius aduentum.

peſus g. Dic ponit᷑ ſcõs fructꝰꝗeſt honoꝛis exhibitio.xps.n.

erat ꝓmiſſus rex futurus.ſᷣm ꝙ hr Hiere.ʒʒ.Suſcitabo dauid
germẽ iuſtũ ⁊ regnabit rex ⁊ ſapies erit ⁊c.⁊ iõ poſtq; ↄfeſſi ſunt
eũ eẽ xpᷣm.voluerũt ↄñter ipʒʒ facere regẽ.xpᷣs tñ nõ acceptauit
hũc bonoꝛc:⁊ B ẽ qð dr̃. Ihs g̊ cũ cognouiſſʒ qꝛvẽturi eẽnt vt ra
perẽet eũ ⁊ facerẽt eũ regẽ fugit ⁊c̃.in ̊ dans exẽpꝰ nob fugiẽdi
honoꝛes ⁊ acceptã/

nde eoh cerat ſign dicebat. Da bice ve
lit. Si aũt qrat᷑ qre ꝓphba ꝗ vẽturꝰ ẽi midũ. Jſus
nõ acceptauit unc cicognouiſſz qꝛ vẽturieent vt
regnü cü eet ſuũ ex raꝑent eũ ⁊ facẽnt eũ regẽ: fugit
vina hiniione Di iteximötéie ſolus. Atautéſe⸗
dicto mõ.tñ nõ erat ro factũẽ deſcẽgerũt diſcipli ei
maienzan niſite ad mare.Etcũaſcẽdiſſent nauiĩ:
debito. B aüt nõ de venerũttrãꝗ 1 cadharnañ.
huitrr: p oaholen Ecirbeeſelesenaltt. ovene
ne fides . õõ
potétie hũane aſcri ràtad eos ieſus. Mͤre at vẽto
eet natler nn magno argerurgobat i remi
chometiq̃ ꝑpotẽti aãſſẽt & qſi firig I
gladu incepit ⁊ ꝑeã gaͤſſet i . ndi nchat
tenet. Pꝛeterea qar trigitg: videtieluz 9 ulãrẽ ſupꝛa
p ꝓphᷣas erat denin mare: ? ꝓximũ naui fieri timu
ciar pyetur ad Erüũt. Ille at dicit eis. Ego ſũ:no
cipiédũ abiectiõöes Iitxe timęre. g cri
nihoter Poſteaa. U. timère. Nolũerũt ͤ euʒ acci

ꝑe i naui:⁊ ſtati nauis fuit ad trã

vẽiet ad manifeſtã . nam 4
ad quᷣꝗ ibt. Altà die turba q̃ ſta

dũ regiũ honoꝛem

pp adð er ofabii bat tras mare vidit qꝛ nauicula
eboereſtirneore alia nõ erat ibiniſi vna:⁊ qꝛ nõi/
gnuz iſrl. Reſpon/ troiſſet cũ diſcipulis ſuis ieſus ĩ

dit. nõ eſt veſtrum
noſſe tempoꝛa ⁊c.
c¶ Ut aüt ſero. Hic
põitur tertiusfructꝰmiraculipꝛedictiqui eſt ſollicita xpᷣi queſi

tio.⁊ pᷣ oñditur q̃tr q̃ſitꝰẽ a diſcipulis.⁊? aturbis.ibi.Altera aũüt

In pᷣ gꝑte dr ſic.Ut aũt ſero fcmẽ diſcipuli eiꝰdeſcenderũt ad

mare.vt q̃rerẽt magrm ſuũ.qꝛ ab eis receſſerat.vt pᷣdictũ eſt.?

pʒ ex h̊ deuotio eoꝝ ad ipm.q; ꝑꝑ noctẽ ĩminentẽ ñ dimiſerũt
q̃rere eũ. d¶ Et cũ aſcẽdiſſẽt na.ve.trãs ma.ĩca.i.voluerũt

Vẽire:qꝛ credebat illic eſſe xpʒ.ꝑꝑ qð ſubdit. e ¶Et te.iã fa.

erant.Epᷣm eni ex altera ꝑte maris tyberiadis vſq; ad noctem

expectauerũt. fEt nõ venerat ad eos ihs.ꝑꝑqõ credebant

ipm mare trãſiſſe ſine eis. g ¶ Mareũt vẽ.ma.flãte exurge.
Ex q pʒ deſideriũ eoꝝ eſſendi cũ xpᷣo.qꝛ ꝓpter tẽpeſtatis ꝑicu/
lum nõ differebãt venire ad eũ. h¶¶ Cu remi.q̃ſi ſta.25. aut
30. ſtadiũ eſt octaua ꝑs miliaris.⁊ ſic pʒ ꝙ. 25.ſtadia faciũt tria
miliaria ⁊ vnũ ſtadiũ. i¶¶ Uident ie.ambu.ſu.ma.nõ qꝛ hũit
coꝛpus fantaſticũ.ſicut dicit Manicheus.ſʒ vtute dĩna ſic ãbu
lauit.qꝛ ⁊ petrũ eadeʒ virtute fecit ãbulare ſuꝑaq̃s.vt h Ma/
thei.i.ꝗ hũit coꝛpus graue ⁊ ponderoſũ.etiã ſᷣm Manicheũ.
Et timuerũt.tũꝑꝑ aq̃ piculum.tũ qꝛ timebꝗt ne eſſet ꝗd fan/
taſticũ.⁊ iõ vtrũq; timoꝛẽ remouet.d. 1goſuz. ve nõ fan
taſtice. m ¶ Nolite ti. qꝛ poſ.vos de ꝑiculo aque eripere.
oluerũt gac.eũ in nauim.vt ſecurioꝛes eẽnt ex eius pñtia.
Et ſtatim na.fuit ad ter. ad quà ibant.ſ.capharnauʒ.⁊ ſic ap/
paret ibi triplex miraculũ.pᷣ qꝛ ſuꝑaq̃s ãbulauit.⁊? qꝛ tempeſta
tẽ ſedauit.ʒ?qꝛ in bꝛeuiſſimo tꝑe fuerũt in poꝛtua quo multũ di

ſtabant. Solet aũt hic q̃ri vtrũ idem ſit factuzʒ qð h̊ ſcribitur.?

Math.iꝗ.Ad h̊ dicit Chꝛy.ꝙ nõ.pᷣ qꝛ ibi dr ꝙ diſcipuli ex pᷣce/

pto xpᷣi nauem ĩtrauerũt.hic dĩ ꝙ ꝓpᷣa volũtate hoc fecerũt.⁊⸗?

qꝛ ibi dr ꝙ veniẽs ad eos ſupꝛa mare ĩtrauit nauẽ.haũt dicit᷑ ꝙ
voluerüt eũ acciꝑe in nauim.ʒ? qꝛ ibi dr ꝙ applicuerũt in terrã

geneſar. H aũt dr applicuerũt in capharnaũ.⁊ ideo dicit ꝙ eſt

aliud ⁊ aliud factũ.habẽs tñ ſiłitudinem ĩ multis.nec c mirum
qꝛ xpᷣs frequenter legit miracula ſilłia feciſſe. Aug.vo dicit pꝛiũ
qꝛ Matheus poſt refectõem turbe narrat hãc appitiõeʒ xpᷣi ſu
pꝛa mare.ſicut H. Qui vult Aug.ſeꝗ põt obiecta Chꝛyſ.ſoluere.
