loſtuoſ vt vidaſ.Egòquoſamo ett ſentina.

5 . — 2 14 2 gQuia dicis te fal
ãguo ⁊ caſtigo. Emulare ergo et ſo iactando de me⸗

pniaʒ age. Ecce ſtò adoſtiũ⁊ pul ritis. b ¶ di.

ſo:Siꝗſaudiritvocẽ meã ⁊ apuù ues ſum. ſcientia
erit mihiianuã: ĩtroibo ad illuʒ: Wr 10 cupletat⸗
⁊cẽnabo cũillo:⁊ ipᷣe mecũ.Qũi ex exercitio doctri⸗

ne. K (Et nullius
egeo.i. doceri ab aliquo. I ¶ Etneſcis quia tu es miſer.ꝑcarẽ/
tiam gratie. m ¶ Et miſerabilis. per reatupene.
et pauper. bonis ſpũalibꝰ.
defect*. p¶Et nudus.i.vtutibꝰ ſpoliatꝰ*. q¶ Suadeo tibi
Pic ↄñr ponitur ſalubꝛis monitio.cũ dr.Suadeo tibi emere a
me.operibꝰ bonis. x
ſam.ałr inflaret ꝑ ſuꝑbiã.Sed ↄ hoc dictũ vr̃ apls dicere Ro.

.ii. Si ãt grã.iã nõ ex oꝑibꝰ.alioquin grã iam non ẽ grã.carita,

ãt idem ẽ cũ grã.veil ei inſeꝑabiliter annexa.⁊ per ↄñs nõ emit
per opera. Dicẽdũ ꝙ grã vno modo accipitur ꝓ habitu animazs

gratam ſaciente deo.alio mõ ꝓ motione diuina q̃ mouet aiam

ad bonũ ſuꝑnãle.ſic motõe gnãli mouet oĩa ad bõa ſibi ↄnãlia.

Silr merituʒ duplr accipit᷑.vno mõꝓ merito ↄdigni.Aliop
Facia illũ colũnã.i.foꝛtẽ ⁊ potẽtẽ in fide.nontmmerito ↄgrui.ſi ãt accipiat᷑ grà pᷣmõ ⁊ oĩo pꝛĩa.ſic nõ cadit ſub

ſolũ ꝓ ſe.ſed ẽt ꝓ alus con foꝛtandis ⁊ ſuſtentãdis.ſcõm hũc modum. Werito ↄdigni.⁊ ſic intelligit᷑ dictum apli pallegatum tñ hñs

grãm pᷣmam ex oꝑibꝰmeret᷑ de cõdigno ei augmetationẽ.pᷣma
tamen grã bene cadit ſub merito cõgrui.qꝛ ſi homo faciat qð in
ſe eſt ſe diſponendo ad grãm.congruuʒz eſt ꝙ deus illi infundr

eam.ſi autem accipiatur grã ſecũdo mõ.ſic nõ cadit ſub merito

ſed pcedit oẽ meritũ ↄdigni ⁊ ↄgrui.talis enim influxꝰ diuinus

cõiter fit oĩbus hominibus qᷓ;diu ſunt in vita pꝛeſenti.ſed alig

ſequuntur hunc influxum per conatum liberiarbitru ſe diſpo/

nentes ad ſupernaturale bonum:⁊ ſic merentur de congruogra

tiam habitualem ſibi infundia deo:⁊ per eam eius augmẽtatio

nem de cõdigno.aluij vo nõ ſequunt᷑.ꝓpter qð demerent᷑ ſibup

ſis relinqui ⁊ vlteriꝰ ĩ peccata labi ꝑ defectibilitatẽ liberi .

trij.ſequit᷑. ¶¶ ¶ Ur locuplex fias.diunijs ſpᷣalibus. t ( Et
veſtimẽtis albis ĩduaris.i.virtutibus. lngancztn
tatis tue.coꝛaz deo ⁊ angelis ſanctis. xꝓ ¶ El collyrio inunge
oculos tuos.i.gratia ſpũs ſcĩ que illuminat oculos mentiſ.Dicit
aut. Inunge.qꝛ lz gratia ſit ſolo deo data.tñ in ptãte hoĩs ẽ vt
ſibi det᷑.quia poteſt ſe ad eaʒ diſponere modo dicto. y-¶¶ Ego
quos amoar.⁊ caſtigo ſicut pr filios dilectos. 3 ¶ Emulare g
i.imitare bonos. a ¶ hange oe atobpin naſt b¶ Ec

ce ſto ad oſtiuʒ. coꝛdis humani. c¶ Et pulſo.ad bonũ ſuꝑna
turale monẽdo. d
tiédo. e ¶Et ape. mihi ianuã. per conatũ liberi arbitrij ad bo
nũ. - ¶ Introibo ad illũ.ſ.per gr̃am gratũ faciẽtẽ habitãdo in
illo. g ¶ Et cenabo cum illo ⁊ ipſe mecum.naʒ deus in tali ho
mine delectatur ⁊ ipſe in deo. h¶¶ Qui vicerit ꝛc. Pic vltimo

ponitur pꝛemij pꝛomiſſio:cũ dicitur:Qui vicerit.inſultus mũdi

cta.ideo ſubditur.

caritatis. e¶ Sz

ncipiaz te euo⸗

Et cecꝰ.qꝛ non vides tuos

urũ ignitũ.i.ſapiẽtiã caritate accen/

iꝗs au.vocẽ meã.monitõi mee cõſen

galiarue

ſenesei

iloogvuſcdan
uinins
aceelegbeh
eite il
ſinucichtu

nr nbes ſol

iotinlibli/
—

iinſi peeſe

igomnez ſeni⸗
ſielnticun
ſoekpürthzasßte
Fieleennaud
6nenoncene
Nirandniqnn
ſiguitcene
ſesicadende
eancdadema
ſenſchteacleſil
1eee ſfele hn
ſgel,ießtenmm
.ſteileghintus
ijolet mnoad
lchtiſocsſuisii
foresſgnibicniin
tici dilig
ſoluslialis no⸗
galenificuig
ſeyſſöesnöl
figſtuynndieg
Nngnonkapre
ugspidebii fe
adinciigtö
WN
Poſpiginig
kigeismmicn⸗
ninorigelsrien
ſeſsdeifenelin
aaſeßghelmie
bEtincriu
hchtuoni⸗
Puince Dien
hcddeſgnndni
Munnnoinin
Cldiſädocn

igſeſtenate
Meſſetäadid⸗
eſigmitite
Cnonttunee
ſdf Clonsiaßß

fitizibi
lntis, 4 .
Ee

Cozſninzi⸗
(tni is

lipicn
ipninn
lteſ nen
ſorcetertg

uutninnn
ramarie
izſttihi

vernodilipin

==
- =

☛ =

=,S,ä0
S
=

Caritaiß oſc.
Eerdicngin
edbi
oustocdlt⸗
ferhezra
mereianeten
Ceſiatanen
wongle nzt
sonmägtn
ſenin
enceri
oiacnmtoder-
nis d
nesſum ſänt⸗

ſinne.

exexercitioan
n Ennin
cnii pene,
,genntinn
1. (Sutt
Santeotbienet
Hiitiimtun
ti nldirke
zamnonigicn
en 1per enin
Neur pbabimmm
diuina moncin
ginaa bot ſhigi⸗
nenuoAgi
oſris ſeni 4
—–
i augnetntoleſe
Eeſonoſtinin
wdensſlinfßi⸗
enöcitibnn
cnininfmn nunm
upelni / 4
benabintd
rentmrdeungief
eamcibsig,i
zoeneren

tisoes 2 imutabili/

dat via ad reliqua

1 bone

MMMõ (Nd(CLAdpoo
carnis t diaboli. a Babo ei fe. mecũ in tbꝛono meo.i. quieæ/

te i celeſti regno. b ¶ Sic ⁊ ego vici.ꝑpaſſionẽ meã.

¶ Et ſedeo cũ pa.mæęo.Marci vltl.Aſſumptꝰẽ i celuʒ ⁊ ſedet a

quatuoꝛ. Per que deſignãt᷑ vninerſe cathedrales ecclie:q ls ſint mul
te.tñ ſub tali nuero deſignãtur ꝑꝑ ↄcoꝛdãtiã noui teſti ad vetꝰ.ĩ quo

legit᷑.i. Paral.2S.ꝙ ſcũs dauid volẽs augmẽtare cultũ dinꝑʒ ſtatuit

vigintiqᷓtuoꝛ ſacerdotes ĩ tẽplo ꝑ hbebdomadas.ſucceſſiue miniſtrã

dextris dei. à Qui hbʒ aurẽ. exponat᷑ vt ſupꝛa. Cap. IIII.

Oſt hec vidi ⁊c.Deſcripta viſione bti Joãnis qͥ reſpicit
foꝛmatõeʒ ſeptẽ eccliaꝝ aſie ſpaliter.lʒ ex ↄñti reſpici/
at aliarũ ecchaꝝ infoꝛmationẽ.vt pdictuʒ ẽ.h̊ ↄnter po
ſtur viſiones eiuſdẽ reſpiciẽtes directe ĩfoꝛmationẽ totiꝰ ec/
cleſie gnãliter.nazʒ

nctan vicerit: dàbo ei ſedere mecuʒ in/

curſa ecchie abapo thꝛono meo ſic ⁊ ẽgo vici⁊ ſèedi

— vſcad cũ patre meo ithoꝛno eius. Qui
inẽ mudi q;dtů ad habet aurẽ andiat: quid ſpiritus
tribulatiões ↄſola dicat eccleſijs. CIIII.
O ſt hec vidi. ⁊ ecce oſti
um aperrtũ in celo ⁊ vox
pꝛima quam audini tan-

tates notabiles. qᷓ
rũ tñ aliq̃ iãẽ pceſie
rüt ⁊ alique ſũt fu/¶
ture.viſiones aat
iſtas imaginaria 9

pſit. tellm tu eag ri cito. Poſt hec ſtati füi ĩ ſpiritu
nõ expiſit,/ ad pie Et ecce ſedẽs poſita erat in celo
nu itellexerit. aliiG ſ ſeaé ſeces. E e
r via ad re bat: ſimilis erat aſpectui lapidis
aliqualr capienda jaſpidis ⁊ ſardinis. Et iris erãt ĩ

a5e circuitu ſedis ſimilis viſioni ſina

rea ſepté eccfie ſt ragdine. Et ĩ circuitf ſedis ſeqi-
? ſeptẽ ſtelle ſeptẽ lia vigintiquattuoꝛ et ſupꝛa thꝛo
ſgeli. i.eppi earum
⁊aliłr ĩ ſequẽtibus.
aliqᷓ dicit.lz raro ad aperiẽdũ aliquałr ĩtellectũ occultoꝝ.vt pa
tebit ĩ locis ſuis dño ↄcedẽte.ꝑꝑ qð ĩtellectꝰ lralis non eilleꝗ ꝑ

voces ſignificat᷑ ĩimediate.ſʒ ille ꝗ ꝑ imagines ſignificat᷑.ſicut

Judicũ.ↄ.dĩ ꝙ ligna dixerũt ad arboꝛẽ rhãnũ.veni ⁊ imꝑa noſᷣ
ſenſus lr̃alis nõ ẽ de arboꝛibꝰ vł lignis.ſʒ de viris ſichem per li
gna ſignificatl ꝗ fecerũt ſuꝑ ſe abimelech regẽ.Sciẽaum ẽt
iſte viſiões nõ diſtinguũt᷑ ex ꝑte tꝑis ĩ quo fcẽ ſũt.qꝛ ioãnes to/

tũ vidit vna die.qð pz ꝑ B qð dic᷑.i.ca.Fui ĩ ſpũ in dnico die.ſed

diſtinguunt a ꝑte tpoꝝ ĩꝗb ꝑtim iplete ſũt.⁊ ꝑtim iplende.vt
magis videbit᷑ iferiꝰ ꝓſequẽdo. Reſiduũ igit᷑ huiꝰ libꝛiĩ duas
ptes dinidit.qꝛ pᷣ ponit᷑ modꝰ hꝰviſionis.⁊? curſus ipletiõis.ca.
6. Circa pᷣmũ ſciẽdũ ꝙ tota trinitas reuelauit apocalypſim hoĩ
xpᷣo.xps ãt ioani ꝑãgelũ i eius ꝑſona loquẽtẽ.xps eni hõ ſuꝑioꝛ
ãgelis.ꝑꝑ vnionẽ ad ſuppoſitũ dĩnũ ⁊ plenitudinem gfr̃e.lʒ ſit
minoꝛãgelis rõe nãe humane.ſʒ ꝙ dr̃ Peb.⁊.Igit᷑ pᷣ ponit᷑ ma
ieſtas dei reuelatis. z? dignitas hoĩs xpᷣi reuelationẽ recipiẽtis
ca.ſe.pᷣðõᷣclarat᷑ ex tribꝰ.i.ex imꝑali thꝛono ⁊ ex nobili ↄſoꝛtio.
ibi. Et in circuitu ſedis.⁊ ex reuerenti obſegꝗo.ibi.Et regẽ nõ ha
bebãt. Circa pᷣmũ dicit btüs ioannes.Poſt hec vidi ⁊ ecce oſtiũ
aptũ in celo.Sic.n.videbat imaginarie ac ſioſtiũ celi aꝑiretur.
ꝑqð deſignabat᷑ ꝙ decurſus ecclłie ſibi reuelabat᷑.q celũ ĩ ſcri
ptura noiat.ſm ꝙ dicit Sreg omel.ʒ⁊. Regnũ celoꝝ pñttꝑis
eccłia dr.i q̃ doctoꝛꝗ madatũ ſoluit minimꝰ vocat᷑ ⁊c̃.
¶ Et vox pꝛima ⁊c.in q̊ notat᷑ auẽtas angeli loquẽtis.vt deim̃ ẽ
S. ca. g ¶ Alſcede huc. ad vidẽdũ ecchie decurſũ.iõ ſubditur.
E oñdam tibi q̃ oꝑʒ fi.pꝰhec.ſᷣm oꝛdinatiõeʒ dei q̃ non põt
ruſtrari. i (Et ſtati fui ĩ ſpũͥ. viſionẽ imaginariã ĩtelligẽdo.

t ec.ſe.po.erat ĩ ce.ꝑ quã ſedè itelligit᷑ aucitas ⁊ ptãs dei ec

cleſiã regẽtis. l ¶ Et ſu.ſe.ſedẽs.ſ.detrinꝰ ⁊ vnꝰ.
m¶ Et ꝗ ſe.ſi.erat aſpectui la.iaſ.⁊ ſar.tales apparitiões fiũt ſᷣm
ↄueniẽtiã ad id qð reuelat᷑.de autẽ ſic apparebat vt gubernãs
eccłiaʒ militãtẽ.circa quã ſe hʒ vt ↄſolatoꝛ ⁊ caritatis icẽſoꝛ.ꝑꝑ
qð in pᷣmitiua ecclia ſuꝑ apłos miſit ſpm̃ ſcm̃ ĩ ſilitudinẽ ignis.

iõ dr h̊ coloꝛis iaſpidis.i.viridis.ꝗ coloꝛ ẽ ↄfoꝛtatiuꝰ viſus.⁊ ſar

dinis.i.rubei coloꝛis ꝗ ꝑꝑ ſiłlitudinẽ ad ignẽ ſignat incẽdiũ cari
tatis. n E iris erat in cir.ſe.ꝑ quẽ ðſignatur fedus dei ad
eccłiazʒ ſuã.nã iris ſignũ ẽ federis iter deũ ⁊ terrã.vt dr Señ.ↄ.
o Silis vi. ſmna. Smaragdus ãt ẽ viridis coloꝛis.⁊ hic ẽ vn ꝰde
coloꝛibꝰ iridis.⁊ ſic apparebat ille iris imaginariꝰ ꝙ coloꝛ viri/
dis itẽſioꝛ ceteris videbat᷑.ĩ q̊ deſignat᷑ ↄſolatio dei ſuis electi⸗s
affutura.maxie l tribulationibꝰ eccłlie futuris.eo ꝙ viridis co/

loꝛẽ ↄfoꝛtatiuꝰviſus. p ( Et ĩcir.ſe.h ↄũr deſcribit᷑ dei maie
gDñs de oĩpo. ad öſignãdũ wiitat ccntie na ties pſonc ſunt vn⸗

ſtas ex nobili ↄſoꝛtio.cuʒ dr.Et in circnitu ſedis ſedilia viginti

—

tube loquentis mecum dicẽs.
btüs ioannes ſcri · Aſcẽdè et ondã tibi qᷓ opoꝛtet fie

io ſacra.n.ſcriptura frequẽter poni determinat numer ꝓ inde
terminato.ſic.S.dcm̃ c.i.ca.ꝙꝑ ſeptẽ ſpũs dei ĩtelligit᷑ multitudo an/

geloꝝ ſcõꝝ.⁊ ſic dicẽ Greg.omel.⁊.ꝙ ꝑ ſeptẽ demones vniuerſa vitia

figurãt. q (¶ Et ſuꝑthꝛo.vigiĩ.ſe.ledẽ.ꝑ qͥs deſignãtur vniuerſi epi
in gb' dz ee etatis ⁊ mo⸗
nos viaintic ſe- rü maturitas.
os vliglnniqnatnoꝛ ſenloits ſe „(renamicti veal n
etes circhamicti veſtimentis al i. ipis dz refulgere caſti⸗
bis:ẽt ĩ capitibꝰ eoꝝ coꝛonas an/ tas. s ¶ Et in ca. eoꝛũ
reas. Et d thꝛono ꝓcedebat fůl co. au.na in metib eon
c. q̃ dicũt᷑ capita reſpcũ v
gung Voces? tonmurnar . ſepte riũ ſenſitiuarũ dzʒ reful/
lapades ardẽtes gn thronũ . quͦe gere ſapie claritas q̃ per
ſut ſpũs dei.Et i ↄſpectu ſedis ta aurũ frequẽt ĩ ſacra ſcri⸗

Gᷓ; mare vitreuʒz ſimile crvſtâllo: btura deſignatur.
B vitrenz ſinnle cr ſtallo t ¶ Et de thꝛo.ſ.dei.

⁊i medio ſedis ⁊iĩ circuitu ſedis xPꝛocedebãt ful.⁊ vo

qᷓ̃tuoꝛ aialia plena oculis añ ⁊ re ccs ⁊to.i.coꝛuſcatio mi/
tro. Et aial pꝛimũ ſimile leoni:⁊ raculoꝝ ⁊ denũciatiopᷣ/
im ſimile vitulo: ⁊ ttiũ aĩal hẽns miox boninopibus:
faciẽ q̃ñ hoĩs: ⁊ q̃rtuʒ aĩal ſimile Inla vo trla in prmitina
ꝗquile volãti.Et quatuoꝛ aialia &ẽcclia ⁊ pꝰ tꝑibꝰ multis
ſingula eoꝝ hébant alas ſenas: I¶ edebãtura deo ecclie

icivijien t†t 6 . platis. x ¶ Et ſep. lã.
icircuitu uus plena ſüt ocul 7 ar. añ thꝛonum..iſ.dei.

D C — — „ 4* 5
cẽtia:ſcijs ſcũs ſcũs dñs dẽus oi dei.aexponẽdoꝗd ꝑ lã⸗

pades ſeptẽ itelligatur.
aꝑit aliq̃liter ad alia ca.

pienda. dicũtur at hic ſeptẽ ſpũs dei ſeptẽ dona ſpũs ſcĩ ꝑata dari di /

ſponẽtibꝰ ſe. iõ dicũtur ante dei thꝛonũ ec.vł per ſeptẽ ſpũs ĩtelligit
vniuerſitas ſcõꝝ ãgeloꝛũ parata ad dei bñplacitũ exequẽdũ.ſᷣm illð
Peb.i.OQẽs adminiſtratoꝛij ſpũs ſũt ⁊c.g dicũtur lãpades ardentes
ꝛ illuminãt ⁊ accẽdũt fideles ad cognitionẽ ⁊ amoꝛẽ celeſtium.

3 (Et in cõ.ſe. tãq́; ma.vi.i.baptiſmi iacẽm. a ¶ Sile cry. qꝛ non eſt
mobile vł flnidũ.ſʒ ĩpꝛimit caracterez ĩdelebilẽ.ꝑꝑ qð ñ ẽ reiterabi·

le. b¶ Et ĩ me.ſe.⁊c᷑.q̃ttuor aiali.i.quattuoꝛ euageliſte vt dicũt ali
qui.ſed ſr̃a ſequens videt᷑ ĩ aliã diſſonare.vbi dr̃. Et aĩal pᷣmũ ſimile
leoni ⁊cc.⁊ tertiũ aĩal hñs faciẽ q̃ſ hoĩs.nã ꝑ faciè hoĩs ĩtelligit᷑ ma/
theꝰ:vt dem̃ fuit.S.ĩ pᷣncipio euãgeliſtarũ.⁊ in hoc ↄcoꝛdant ſanctiet
doctoꝛes.matheusvo nõ ẽ tertiꝰ in oꝛdine euangeliſtarũ.ſed pꝛimus
⁊ pꝛimũ ſcripſit euangelium.vt dicit Hieroꝰ in pꝛologo ſuper Ma/
theum.iõ videntur alij ꝓbabilius dicere.ſ.ꝙ per quattuoꝛ agĩalia in ·
telligũtur q̃ttuoꝛ patriarchales eccłie quaꝝ pᷣma ẽ hieroſolymitana
nam ibi ĩcepit ecc ſia.⁊ aſſimilatur leoni.ꝑpꝑ cõſtantiã ibi exiſtentiũ.

vt pʒz de petro ⁊ ioanne.Act..qui cõſtanter dixerunt pᷣncipibꝰ iude

oꝛum. Obedire opoꝛtet deo magiſq; hoĩbus.⁊iterum. Si melius eſt
in conſpectu dei vos potius audire qᷓ; deum iudicate.non eni poſſu/
mus que audiuimus ⁊ vidimus non loqui.Secũda eſt antiochena.
que aſſimilatur vitulo.quia fuit parata obedire mandatis apoſtolo/
ruʒ i hieruſalem exiſtentium. vt pʒ Actl.ij.⁊ quia pꝛimo in ea vocati
ſunt diſcipuli chꝛiſtiani.Act.ii.tertia ẽ alexandrina.que aſſimilat᷑ ho
mini.nam ĩ ea a pncipio fuerunt doctoꝛes docti non ſolum in litter!
diuinis. ſed ẽt humanis.vt phericheꝰ ph̊s ⁊ athanaſius ⁊ plures alij
quarta ẽ conſtantinopolitana.que aſſimilatur agle volanti.nã in ea
fuerunt viri per contẽplationẽ eleuati.vt OGrego.nacancenus.⁊ plu
res alu. c Se quattuoꝛ aĩalia ⁊c.alas ſenas.Ala pᷣma ẽ lex nãlis.
Scõa lex moſayca.tertia ꝓphetarum oracula.quarta euangeliũ cõ
ſilioꝛum.quinta doctrina apoſtoloꝛum.ſexta ſtatuta generaliũ cõci/
cilioꝛum. Iſtis enim alis ſex viri eccleſiaſtici debent aſcendere ſur/
ſum ꝑcontemplationem diuinoꝛum.⁊ deſcendere deoꝛſum ad edi⸗/
ficationem ꝓximoꝛum.⁊ volare ad dexteram per gratiarum actõeʒ
in pſperis. ⁊ ad ſiniſtram per patientiam in aduerſitis.

d Et in circuitu ⁊ intus plena ſunt oculis.cõſiderando pñtia pteri ⸗

ta ⁊ futura. e ¶ Et requiem non habebant. PHicconſequenter oſtẽ

ditur dei maieſtas ex obſequio reuerenti. ⁊ pᷣmo in patriarchalibus

eccleſus.cum dicitur.Et requiem non habebant.

ſ.quattuoꝛ anima/
lia quattuoꝛ patriarchales eccleſias ſignantia. f

ie ac nocte di

cẽtia ſanctus ⁊c. nam in illis eccleſus pꝛimo valde deuote celebꝛatũ

fuit diuinuz officium diurnum pariter a nocturnum. ⁊ ponitur h̊ ter
ſanctus.ad deſignandũ trinitatẽ perſonarum.a ſubditur.

deus 1 dñs oĩpotẽs. a ¶ Qui erat ⁊ qc aꝗ vèturus ẽ.ꝑ ̊ exbᷣmitur

eiꝰ eternitas qͥ¶ nõ appꝛehẽdit᷑ a nobis in via niſi ꝑ cõparationem ad
dr̃ias tis.vt.S.dcm̃ c.i.ca. b¶ Et cũ da.Cõſeqnt ðſcribit᷑ obſeguzʒ
diĩne laudis qᷓ;dtum ad alias cathedrales ecclias ꝑ oꝛbẽ cõſtitutas q ĩ
dinis officijs celebꝛãdis ſeꝗ debent oꝛdinationẽ q̃ttuoꝛ ecclłiaꝝ pri/
archaliũ.cũ ecclia tů Romana q̃ pncipalis ⁊ caput ẽ oĩium.⁊ B ẽ qð
djĩ̃. Et cũ darent illa aialia gloꝛiã ⁊c.ei ᷣnẽdo ⁊ ipᷣim collaudando in

pluribꝰ modis officioꝛum ⁊ miniſtrationibus ſacramẽtoꝛum.
c¶ Et ꝓcidebãt vigit.ſe⸗
nioꝛes.i.alie cathedra
les eccłie ſe eis foꝛmã
tes. O ¶ Et mit. co.
ſuas añ thꝛo.in ſignum

Et cũ darent illa aialia gliaʒ ⁊ ho
s an th num noꝛẽ ⁊ bnñdictionẽ ſedenti ſuper
reuerentie.p hoc cõfitè· tpꝛonũ viueti ĩ ſcla ſcloꝝ: ꝓcidè⸗
res ghabent a veoclari bãt vigiti q̃tuoꝛ ſenioꝛes añ ſedẽ-
ate vtutis ⁊ ſapiẽtie.q r nn..
p coꝛonas aureas deſi teʒ ĩ thꝛono ⁊ adoꝛabat viueteʒ i
gnant᷑.vt dcm̃ ẽ ſupꝛa. . ſcla ſcloꝝ:ẽct mittebant coꝛonas
ahesre er⸗ ſuas aſñ thꝛonũ dicctẽs. Dignus
pꝑboc ĩteiligẽdũ ꝙ deus es die de noſter acciꝑe gliam
accipiat aligd de nouo.
vel ꝙ cialigäceereſcat ⁊ pꝛop
ex opꝑib ⁊ laudibus hbu ⸗ 2
mãis.ſʒ ꝙ hoĩes ex bũfi Tcrẽéata ſunt.
cus ab eo receptis tene/
tur aſſurgere adlaudan
dũ ⁊ glificãdum excellẽ
tiaz eterne ſue maieſta/
tis. † ¶ Qꝛ tu cre.oĩa.
de nihilo ꝓpducendo.
gEt ꝑꝑ vo.tuã erãt.i di
ſpoſitione tua ab eterno
anteq; crearetur. ſic do/ „ õ
mus maãlis anteqᷓ; ſit in effectu pᷣexiſtit in diſpoſitiõe artificis.⁊ ſcõʒ
B dr..metaphiſice ꝗ domiĩ mã fit a domoq ẽ in aĩa.oĩavo creata ſe
hñt ad deũ ſicut end artificẽ. Sap. 7.ca.Oium eni cẽ artifex
e

QC.V.

AMſup thꝛonuʒ libꝛum ſcri-
ptũitus ⁊ fon:ſignatu ſigill ſeptẽ
Et uidi angelũ foꝛtẽ pꝛedicãtem

libꝛũ: ⁊ ſoluere ſignacula eiꝰ:Et

oẽm hñs vtutem ⁊c. h ¶ Et creata ſunt.i.ꝓducta in effectu in tꝑe
⁊ hoc ex dinavolũtate.nõ ex nae neceſſitate. api. V.

i EZ vidi in dextera ſedẽtis ⁊c. Dic ↄnr deſcribit̃ dignitas x-pi
— hoiĩs reuelationẽ accipiẽtis:Circa quã pᷣmo pᷣmittit᷑ ꝓfundi

tas diuini ſecreti. ⁊? difficultas aꝑiendi ibi. Et vidi. 3? infer/
tur dignitas xpᷣi ibi.Et vnꝰ.Circa pᷣmũ dr.Et vidi in dextera ſeden
tis ſuꝑ thꝛonũ.Iſte ſedẽs ẽ deꝰ trinꝰ ⁊ vnꝰ.vt ocm̃ eſt.

k¶¶ Libꝛũ.liber iſte ẽ diuina ſciẽtia in qua oĩa ſũt ſcripta. Sciendũ tñ

ꝙ ĩ deo ponit᷑ duplex ſciẽtia vł potiꝰ vna duplici mõ dicta.ſ.ſcientia

potẽs:quᷣi erat⁊ gẽ ⁊ q vẽturꝰẽ:

honoꝛẽ⁊ vᷣtutẽ:qꝛ tũ creaſti oĩa:
tèrvoluntatem tus erant:

Tuidi ĩ dextera ſedẽtis

voce magna:Qũůis ẽ dignꝰ aꝑire

tum delignatur loaͤnis deſiderium de ſcièdo ecclie futur⸗ pꝛ
1E vnus.Hic conlequẽeter infertur dignitas x-pi

ceſſum.

qui ſolus inuẽtus dignus dicta ſecreta pᷣmo accipe ⁊ alus per
ioannez nuciare. cu dicitur. Et vnꝰ de ſenioꝛibus dixit mihi.cõ
ſoiãdo me de deſiderij mei ipletiõe.ꝗs ãt erat iſte ſenioꝛ nõ dr

y¶ Ecce vicit leo de tribu iuda ⁊cc.nam xps fuit victoꝛ in ſua re

fra neq; ſbtꝰ terra aꝑire libꝛůùm ar valere gennn
neq; reſpicere illũ. Et egò flebaʒ nes nõ accepit hãc
mltuʒ:qm nemo dignꝰ iuentꝰ eſt noticiam per Ma
apire libꝛu. nec videre eſ. Et ůn? thei cribtura 6Z
de ſenioꝛib dixit mihi: Me fleue lezʒ èãt dem̃ ſupꝛa.
ris.Ecce ſiicit leo ð tribu iuda ra per ſenioꝛe ĩtel

lia ⁊ uigiti qᷓtuoꝛ ſenioꝛes cecide/

nẽmo poterat neq; in celo nẽq; i

⁊ dicut aliqui ꝙ fuit matheus euàgeliſta. ꝗ dixit in perſona xpi

Matrth.vlti.Data ẽ mibiois poteſtas in celo ⁊ in terra.iõ dẽ

ſurrectione.ſʒ ꝗd/

dix daüid apèrire libꝛũ:⁊ ſoluere

ſepre ſignacula ei. Et uͦdi: ec· cniſe ſenoe ne
ce i medio thꝛoni⁊ qtuoꝛ aialiuʒ rit perrus.⁊ dr vnꝰ
imedio ſenioꝝ: agnũ ſtatẽ tanq; pᷣmus inter apo-
occiſũ hñtẽ còꝛnua ſeptẽ ⁊ ocu/ ſtolos.eomõ loj8n
los ſeptẽ:q ſũt ſeptẽ ſpis dei mip di oẽ Señ.i Cem
os lepte: q lut lepte pus dei miſ Eveſpere 2 mae di /
ſi imnẽ traz. Et lenit Taccepit es vnus.i.pꝛimus.
de dextera ſedẽtis ĩthꝛono libꝛi: Panſteral ent ſiam
ciis ar et libzſi: ItuSe aſa- btus petrꝰ ꝑ marr-
⁊ cuʒ aperuiſſet libꝛũ:q̃tuöꝛ aĩa/ tpriumn ad goriag.

quia ſub Nerone

rũt còza agno hñtes ſingũli citha/ paſſus fuit.ioãnes
aautem poſtea rem
poꝛe domitiãi haͤc

reuelationẽ accepit.⁊ ſic aĩa petri afſiſts chꝛiſto vł aliqua effi/
gies petrum repꝛeſentans dixit ioanni. Uide ne fleueris.⁊ c.

3 adix dauid.i de radice dauid deſcendens ſcõᷣs carnem.Fʒ
ꝙ pꝛedixerat Iſaias.ii.Egredietur virga ð radice ieſſe ⁊ flos ð

radice eius ⁊c.
curſum a deo pꝛeoꝛdinatum. b
ni ⁊c.agnum ⁊c.i.xpᷣm in medio eccłiarum per oꝛbem in noĩie
eius conſtitutarum. ſicut ipſe dicit Matt.vlti. Ecce ego vo-

ſimplicis noticie.q̃ ſe extendit ad oĩa poſſibilia.q̃ nunq; fuerunt nec

erũt.⁊ ſcia viſionis q̃ reſpicit exiſtentia ꝓ q̃cũq; dĩa tꝑis.ſ.pteriti vl
pñtis vł futuri.⁊iſta ſunt in vtute dei oꝑatiua inq;tum oꝑat᷑ ĩ aliquo

tempoꝛe.talia vo ſũt illa q̃ reuelata ſũt hoĩ xpo.⁊ ab eo ioanniapoſto

lo.vtus vo deioꝑatiua metaphoꝛice drĩ manꝰ eiꝰ dextera.qꝛ ꝑ manũ

carnem.aquia reſurrexit ad vitã ĩmoꝛtalem.vt dictum ẽ ſed em

dexteraz opamur.⁊ iõ liberꝗ dr dei noticia de diſpoſitis ab eo fieri.

ↄuenient᷑ or eẽ in dextra manu dei. Signarg ngnatioilta deſf
oſit

gnat clauſionem diuine ſciẽtie de diſpoſitis ab eg fieri quouſq; ſint
ab eo reuelata fieri. vl in effectu ꝓducta. m Sigillis ſepteʒ. i. oĩ
modis obſcuritatibꝰ vt exponũt alig.⁊ ᷣm hoc ponit h̊numerꝰdeter

minatus ꝓ indeterminato.ſ.ſeptenariꝰ ꝓ obſcuritatũ multitudine.

ſicut dicit Sregꝰomeł.⁊5. Maria g ſeptẽ demonia habuit q̃ vniuer
ſis vitis plena fuit.ſʒ ̊ dcm̃ nõ bñ ↄſonat his q̊ ſequſtur capi.ſe.de
apertione ſigilloꝝ ꝓcedendoa pᷣmo ſigillo vſq; ad ſeptimum deter/
minate.ex q̊ pʒ ꝙ ſeptenariꝰ ſigilloꝛũ nõ ponit᷑ ibi p indeterminata
multitudine obſcuritatũ. Jõ videtur meliꝰ dicẽdu ꝙ ſigilla iſta non
ſunt aliud niſi dei volũtas claudens ⁊ aperiẽs ſuũ ſecretũ ꝓut ⁊ q ⁊
quõ ſibi placet.que lz ſit vna in ſe.dr tñ multiplexad varios effectus
relata.ſʒ illud pᷣs.ioo. Magna opa dñi exꝗſita in oẽs voluntates eiꝰ.
ſeptenari igit᷑ ſigilloꝝ eſt ſeptenarius reuelatõis dĩne voluntatis ad
reuelanda ioãni diſtincta reuelatiõibꝰ ſeptẽ.vel fienda in ſeptem tẽ
poꝛibus. n ¶ Et vidi.Hic ↄñr deſcribit᷑ difficultas aꝑiendi.cũ dr
Et vidi angelum foꝛtè.iſte videt᷑ fuiſſe gabꝛiel ꝗ interpꝛetat᷑ foꝛtitu
do dei. o ¶ Quis eſt dignus aꝑire libꝛuz.i. manifeſtare dei ſecretũ

p¶ Et ſoluere ſignacula eins.i.ſi gillatim ondere q̃liter ſigilla de gbꝰ
Et nemo poterat ĩ celo. qtũ

dicit᷑ pcedũt ex diuinavoluntate. q
ad angelos. r ¶ Neqʒ in terra.quãtum ad hofes.
6 ¶ eq; ſubtus terrã qᷓ;dtum ad demones.in ꝗbus remanſerũt natu
ralia integra. t ¶ Aperire libꝛum.quia nullus iſtoꝛum poteſt ad ſe
creta diuina attingere.niſi deo reuelante qui pᷣmo reuelauit chꝛiſto

bomini ⁊ chꝛiſtus ioannni. v ¶ Et ego flebam multum. per hũc fle

a ¶ Aperire libꝛum.i.manifeſtare eccleſie de

biſcum ſum oĩbus diebus vſq; ad conſũmationem ſeculi.ꝗ ſiẽ
dictus eſt leo ratione reſurrectiõis.ita dicit᷑ hic agnus rõe ĩmo/
lationis pꝛopter quod etiam dicitur ſtans.quia reſurrexit ad vi
tam imoꝛtalem. Ro. o. E†5s reſurgens ex moꝛtuis ſam non mo
ritur.⁊ tanqᷓ; occiſus.quia quottidie in eccleſia ĩmolatur nõ ſᷣs

effectum ⁊ repꝛeſentationem.quia per oblationem euchariſtie

cõicatur nobis effectus ſue paſſionis.ipſa etiam eſt ſimilitudo

repꝛeſentatiua ipſius.ſᷣm ꝙ dicitur Luc.⁊2. Hoc facite in meã

cõmemoꝛationem.illud enim quod repꝛeſentat aliquid noĩat

nomine ipſius.ſicut imago petri nominatur petrus.⁊ eandem

C

hic agnus occiſus ſimpliciter ſed tanqᷓ; occiſus.

rõne euchariſtia agnus imolatus.⁊ ad hoc deſignandũ non ds

Pabentem coꝛnua ſeptẽ.i.poteſtates.⁊ idẽ deſignaturperſe
ptem ſpiritus quia ſeptem dona ſancti ſpũs ſunt quaſi ſeptẽ co

nug ſiue poteſtates ad reᷣmendum virtutẽ inimici.

☛ .

Miſſi in oẽm terrã.qꝛ xpᷣ paratus eſt dare dona ſpũs ſan
cti oĩ homini ad ea ſe debite diſponenti. e ¶ Et venit ⁊ acce

pit cc. libꝛum.nõ eſt per hoc intelligendũ ꝙ xpᷣus tunc accepit

noticiã de ꝓceſſu eccłlie.nã aĩa xpᷣi ab inſtãti ſue creationis diui

nitati ↄiuncta habuit noticiã omniũ que deꝰcognoſcit ſcientia

viſionis. inter que ẽ pceſſus eccleſie. vt pʒ ex pꝛedictis.⁊ ideop
hoc ꝙ ioannes vidit acciꝑe eũ libꝛũ deſignat᷑ acceptio notitiea

2

pncipio creationis anime xpᷣi.ſed de nouo ioanni reuelande.⸗
per eum vniuerſali ecclie f ¶ Et cũ aperuiſſet. hic ↄñter de

ſcribitur aſſiſtentiũ xpᷣo iocũditas.⁊ pᷣmo ſibi aſſiſtentiũ ĩ eccle

ſia militante.ſcdᷣo in triũphãte ibi. Et vidi ⁊audiui.Circapᷣmũ

df. Et cũ apuiſſet libꝝ ad reuelanduʒz eccłie ꝓpceſſuim.
Muattuoꝛ aĩalia.i.quattuot ecclie patriarchales.
Et vigin. ſe. i. vniuerſe cathedrales ecclie ꝑ oꝛbem diffuſe.

boc etiã ĩtelligũtur alie ab eis conſtitute. i ¶ Ceciderũt co

ram agno.nã ex hoc habuerunt mãm venerãdi ipᷣm.

R̊ ¶ Mabẽtes ſinguli citharas ⁊c.qð exponit᷑ cum ſubditur.

a ¶ Que ſunt oꝛationes ſanctoꝝ.metaphoꝛice. ⁊ p hec ⁊ ſimilia
aꝑitur aliquo mõ via ad exponẽdũ reliqᷓ. vt pᷣdictumlmY.

gg ſit de veritate.

ligũtur eccłie pᷣla/

¶ Et vidi ⁊ ecce ĩ medio thꝛo

cchaeexo⸗
lpcolee
(Etlecine
ſoteginz
eileporticn
ſocer.
ſaucisdeo⸗
e b
ſupter nor
terapbiſ
cantur ſec
iince
cücupho
(Rrwid
ſequeten
(dcitas
ppoin e
pbitech
itoudi
ielopmn
ibvotet.
multitndo
ſmnild
ſͤgten⸗
Kernt
eenir
augeloi⸗
diſgeni
1(Dignue
Mityelt.
iſecuaid
Aaluuce
ſochdj.
ſmeinpfin
kſubtn
odicäfl
giitellectu
Nisadißn
er
T
le
lbbſepteſt
tiöͤſconſe
iinpn
comöloan
nnsypn⸗
Nryſqzae
Cldiſglli
tgletdeq̃
tmilos⸗
ncinſi
lagßgen
oponio
maßfine
Pönzein
hencn
Cuitſin
lenn
lounnitpe
tle, 8
Glideßt
tun
firppin
nepilum
luenin

RN
Auregſei
titeſſtiſne
iget..
Piheſenarfe

Demns tdie.

Nnsiniedn
sennöͤlz
ſdiheicn

heretnien

Msline
nſertiin
is eronn
mm agbi
nin ib fene
ſusfitiing
Nrempoteten
edomti
ſopkuicnrck
eflenenst

8enmene

iceieſetſtst
ſueerceſex
geimtohe
notbenirnit
i. Surthn,
nemſeal
tnsſieſn
Ureſmerta
wisſiamnmnn
inobumniß
diemmittn
gentuchnft
nctſinſint
Neſacteiſt
Nigtid en
nstenie

“

iomet

auiſhie

md.,
rwuhit̃

stme Ne

ruintn

noſn
gstn

,mroroinn
ngs

1Rezi
imniͦe
icenn

¶Apocalipis

b¶ Et cantabãt cã.nouũ.i.pꝑtinẽs ad nouũ teſttamentum.
c ¶ Dign es dne deꝰme ac.⁊ pʒ ex ſupꝛadictis ſnia.
d¶ Am occiſus es. meritũ pcedit illõ qð cadit ſub merito.ppqdð
acceptio noticie ꝓceſſus ecclie q̃ pceſſit moꝛtẽ xpᷣi.vt dcm ẽ nõ
cecidit ſub merito ipius.ſicut nec glia aĩe xpi.ſʒ glia coꝛꝑis que
ſecuta ſub merito bñ cecidit. meruit eni ſui coꝛpis glificatio/
nẽ ⁊ exaltationẽ.⁊ eodẽ mõ põt dici de reuelatione dci pceſius
facta ioanni.⁊ ꝑeũ vniuerſali ecclie ad declarationem bonita

tis ⁊ maieſtat i.
na hec reuelatio fa 4 pad ,
cta p paſſionem. ras 1phialas antegs h lenas odo
e ¶ Ex oitricc naz Tantonꝝ: qe ſũt oꝛones ſcõꝝ: ⁊
ecn eer oĩbꝰ gẽè cqᷣtabãt caticũ nouũ dicẽtes: Di/
tibus collecta. geg dſ̃ſ Poß
fectnos deo LBuises dñe accipere libꝛü: ⁊ape
no.regnuz.i. regni Lire ſignacula eiꝰ:qm occiſus es:
eius participes. ⁊ redemiſti nos ðo ĩ ſãguine tuo
tſacer. poſtias ex oi tribu lingua ⁊ pplo ⁊ natio

laudis deo offeren

es, bi Arreg. ne: ⁊ feciſtinos ðo nio regnũ⁊ ſa

cèêrdotes. Et régnabim? ſuꝑ trã.

ſupꝑ ter.non dr. In 98sE eonaddun u.
terra vbi ſcĩcõcul · Et üůidi ⁊ audiui vocẽ angeloꝛuʒ
cankur. e ter⸗ multoꝝ i circuitu thꝛoni ⁊ aialiũ:
. A . 11 . . V* 9 .
ciicarponanf. ⁊ ſenioꝝ:⁊erãt numerꝰ eoꝝ mi/

iEt vidi. Dic cõ lia miliũ dicentium voce magna

lequẽter ponit᷑ io. Dignuͤs eſt agnus ꝗ occiſus eſt /
S allinentiũ accipere vtute ? diuinitat⁊ ſapi
pbãate.cũ dr Et vj· Entiq ⁊ foꝛtitudin honoꝛẽ ⁊ glo

riã ⁊ bñũdictionẽ.Et òc0m creaturã
que ĩ celo ẽ᷑: ⁊ ſuũꝑ trã ⁊ ſůbtꝰ trãʒ
⁊ que ſũt i mari ⁊ q i eo:oẽs qau/

di ⁊ audiui vocem
ageloꝝ młtoꝝ ⁊c.
i ; notat᷑ ipſoꝛum
multitudo maxia.
Sm illud Job. ꝛdz. MMẽ
Nũgd ẽ numer militũ eius:⁊ idẽ deſignat᷑ in hoc qð ſubdit᷑
Et erat nu. eoꝝ milia miliũ.ſicut enĩ coꝛꝑa celeſtia totã regio
nẽ elemẽtarẽ excedũt.q̃ſi incõparabłr in quantitate ↄtinua.ſic
angeli oĩa coꝛpoꝛalia in quãtitate diſcreta accipiẽdo quãtitatẽ
diſcretã ꝓ q̃libet multitudine numerabilivel numerata.
¶ Dignus ẽ agnus ꝗ oc.ẽ acciꝑe vᷣtutẽ ⁊ diuinitatẽ ⁊c.oĩa iſta ha
buit vel ſaltẽ plura añ paſſionẽ.quod dico ꝑꝑpgłiam coꝛꝑis ⁊ hꝭ
q̃ ſecuta ſũt. ⁊ iõ acceptio taliuʒ haccipit ꝓ manifeſtatiõe eoꝝ

ad laudẽ ⁊ honoꝛc noĩs xpᷣi.⁊ ↄnñter ponit᷑ laus xpi i oĩbꝰcreatu y

ris cũ dr̃. mIEt oẽm crea.q in celo ẽ.q;tum ad hoĩes ꝗ iam
ſunt in pfia. n ¶ Et ſuꝑ terrã.qtũ ad exiſtẽtes adhuc in via.

t vt iuicẽ ſe ĩterficiat: ⁊ daͤtus ẽ

*

tur. Et exiuit vincens vt vinceret.i..aduer ſarios xpi.vt dictum ẽ. ſed
hoc nõ videtur mibi cõueniẽter dcm̃.na iſte gaius intantũ fuit elatꝰ
⁊ peruerſus ꝙ per oꝛbẽ miſit ſtatuã ſuã.vt in illa adoꝛaret᷑ vdeus.⁊
qꝛ habitãtes in iudea renuerũt hec facere.miſit petronium cuʒ exer
citu in iudeã.vt in templo poneret dictam ſtatua ⁊ renuentes inter/
ficeret.vt dicit Joſephꝰlibꝛis antiquitatũ ⁊ de iudaico bello.tamen
petronius nõ dedit hoc executioni.qꝛ gaius fuit moꝛte puẽt.⁊ ĩ illo
tꝑe aplłi ⁊ alu xpᷣiani habitabãt in bierlin ciuden.eni pz ꝙ gaius noi
ü ðððJUMUß fuit eis conſolabilis. ſe
fmi die5 in eh magis hoꝛꝛibilis.eo ꝙ pᷣ
qiui d icetes ſedenti m thꝛono 7* ceteris habitatoꝛibꝰ iu/
ggno. Bñdictio 7 honoꝛ ⁊ glia?⁊ dee hoꝛꝛidũ erat eis mã
ptas i ſcłla ſcloꝝ. Et q̃tuoꝛ aialia datũ gan de dicta adoꝛa
dicebãt. Amẽ. Etviginti q̃tuoꝛ ſe tione.licʒ at ipſe miſerit
nioꝛes ceciderũt in facies ſuas: ⁊ in exiliũ perodem a pila
gorauer iuété i ſcka ſelor tum.h tñ nõ fuit ꝑꝑ xpᷣᷣ
adorauerunt viuẽtẽ ĩſcla ſcloꝝ. ſed ꝓ alus cãis totaliter
Tuidi ꝙ aperuiſ/VI. diſatiwel refer Joſe⸗
ſet aanꝰ vnũ ð ſebtẽ ſiai l‚ͤ phus quas cã bꝛeuitat
ſete . Znus ſente isil omitto.ſiłr qð ſubditur
, Touc in vnn 39 ⸗ Exiuit vincens vt vince
oꝛ Mialib icẽs tãq; vocẽtõitrui ret.nõ videt᷑ ſibi conue/
Neni⁊ vide.Etvidi:⁊ cce equꝰ nierer epplicati. d lda
9 II RëSe mne fuit turpiter interſe
e d ſedeb t ſupillu hebat etus ꝑꝑ ſuas malicias.⁊
cens uͦt viceret. Et 9 peruiſſe et ⁊ eius vnica filia parieti
ſigillũ ᷣm:audiui ſẽcũdũ aĩal di alliſa. vp s vident aly
ces: Aeni? ſide. Et ẽxiuit alus meli vicere p eun
equꝰ rufus:⁊ ꝗ ſedebat ſuꝑ illũů:
datũ ẽ ei uůt ſumeret pacẽ de tra:

album intelligiẽ cetus
aploꝝ.dealbatus ſancti
tate vite. ⁊ qꝛ btũs Jaco
bus hieroſolymitane ec
cleſie epᷣus.vt dicit PHie
äl ronimi libꝛo illuſtriuz
viroꝝ dr vſus fuiſſe tũc nõ veſtibꝰ laneis ſʒ lineis.⁊ ꝑ ↄnᷣs albis.⁊ idẽ
eſtim ari põt ꝓbablr de alis aplis.vñ ⁊ machometꝰvocat eos viros
dealbatos. Per ſedẽtẽ ſuꝑ equũ illũ intelligi᷑ xpᷣus ſeſſoꝛ ⁊ ductoꝛ

eoꝝ.ſᷣm illud Ro.S. Quicũq; ſpũ dei agũt hi fili dei ſũt.⁊ ſᷣm h̊ ſic

ẽlra exponẽda.Et ecce equꝰalbus.ſ.aplłloꝝ ſenatꝰ. t t gꝗ ſe. ſuꝑ
illũ.ſ.x-ps. v¶ Pẽbat ar.iĩ ma.ſua.i.vbũ pᷣdicatiõis ĩ manu oꝑatio
nis.qꝛ cepit facerę ⁊ docere Actl.i.⁊ ſic fecerũt aphi ꝑiſtinctum ⁊ du/
catũ ipiꝰ. x¶ Et da.ẽ eico.in ſua reſurrectiõe ⁊ aſcẽſione.
t exi.p effcm̃ ſuũ dãdo aplis ĩ ſigno viſibili ſpm̃ ſanctum.
Nincẽs. aduerſarios ſuos ĩ iudea pᷣ.nã eodẽ die ↄuerſi ſũt ad eum
dicãte petro tria milia. Act. z. ⁊ altera die gnq; milia.Act.3ʒ.

t ſubtus terra ⁊c̃.nã oẽs creature ⁊ irrõnales ⁊ vita caren / a¶ Ut vin.ꝑ totũ oꝛbẽ ſubuciẽdo ſue fidei iugo colla gentiũ.nã ĩ bꝛe

tes dicũt laudare xpᷣm.inqᷓ;tũ ſũt mã ⁊ occaſio laudandi ipſum
qꝛ ĩtellectuales creature ꝑ eas aſcẽdũt ad cognoſcendũ deũ ⁊ ꝑ
ↄñs ad ipᷣm laudãdũ ⁊ głificãdũ.cetera que ſequuntur patent

uelationis.hic ↄñir deſcribit᷑ decurſus ipletionis ⁊ hoc
hib ſeptẽ ſigilloꝛũ aꝑtionibꝰ.ꝗbꝰ ſigillis liber dicebat᷑ ſignatꝰ.
⁊ iõ ſcdᷣm ſeptẽ ſigilla diuidit᷑ in ſeptẽ ꝑtes que patẽt in littera.
Igit᷑ in pᷣma pte dicit.Et vidi ꝙ aperuiſſet agnꝰ vnũ ⁊c.ſ.pᷣmũ

eo mõ loquedi qͥ dr̃ Señ.i.Et factũ ẽ veſꝑe ⁊ mane dies vnus.i. dD

pmus.vñ ⁊ ↄnᷣr ibi dr. Sactum eſt veſꝑe ⁊ mane dies ſcõs.⁊ ſic
ↄñir vſq; ad ſeptimũ.eodẽ modo ↄñr hic deſcribitur apertio ſe
cũdi ſigilli ⁊ terti.vſq; ad ſeptimũ. q( Et au.vnũ ⁊c.i.pᷣmũ
eadẽ rõe q̃ ⁊ de ſigillis dictũ ẽ.nã ↄñir agitur ð alus tribꝰaialibꝰ
⁊ ſᷣm illos qui ꝑ aĩalia dicũt ſignari q̃tuoꝛ euangeliſtas.iſte fuit
marcꝰ in ſilitudine leonis deſignat.que ſiłlitudo ponit pᷣma.S.
ca. 4.ſz qm illud dcm nõ cõſonat oꝛdini euageliſtaꝝ ĩ mathe/

us ponit᷑ pᷣmꝰ ⁊ marcꝰ ſcõs.iõ dixi.S.ca. .ꝙ ꝑ q̃tuoꝛ aĩaliaqua/ f

tuoꝛ pr̃iarchales ecc lie deſignant᷑.⁊ ſic hẽo ↄñr dicere ꝙ ille ꝗ
ꝑppᷣmuʒz aĩal deſignat᷑ fuit priarcha pᷣme eccłie patriarchalis.ſ.
hieroſolymitane.qui fuit btũs iacobꝰappellatus frater dñni.eo
ꝙ fuit ſimillimus ſibi.⁊ hic ante iã trãſierat ꝑ gladiũ ſub nero
ne vt pʒ ꝑ Joſephũ.⁊o.libꝛo antigtatũ.hec ãt reuelatio fcã fuit
ioanni tꝑe domitiani. eni ⁊ vide.decurſum eccłie pᷣmi
tiue. s¶Et ecce equus albꝰ.per quẽ.vt dicũt expoſitoꝛes ali
qui.deſignatur gaius imperatoꝛ qui ſucceſſit imediate tyberio
ſub quo paſſus xps ſuerat.⁊ deſignatur per equũ albuʒ.eo ꝙ nõ
fuit xpianis moleſtus ſed magis conſolabilis.nã pilatuz miſit
in exilium qui xpᷣm inique iudicauit.⁊ ſiłr herodem qui decol/
lauerat ioannẽ.⁊ xpᷣm in paſſione ſpꝛeuerat.Luce.ꝛ3.iõ ſubdi/

E vidi ꝙ aperuiſſet.ſoſtq; deſcript modꝰ dine re exiuit ſonꝰ eoꝝ ⁊c. ⁊ ſuꝑ eplam. Ro.io.ca. b¶ Et cũ aper. Pecẽ ſe/

ui tꝑe ꝑ pᷣdicationẽ apłoꝝ ⁊ alioꝛũ xpi diſciploꝝ xpᷣo cooperante et
ᷣmonẽ eoꝛuʒz ſignis ſequẽtibus ↄfirmãte.Marci vlti.pᷣdicatũ fuit
euãgeliũ.nã viuẽte adhuc btõ petro fides catholica diffuſa fuit vſq;
ad fines terre habitabilis.pꝓut declaraui ſuꝑ illð.pᷣs.is.In oẽz terrã

cũda ꝑs ĩ q̃ deſcribit᷑ ſtatꝰ ecclie a tꝑe neronis vſq; ad titũ imperato
rẽ.cũ dr̃. cAudiui ſe.aĩal.ſᷣʒ predicta iſte fuit pᷣm patriarcha ec
cleſie antiochene.ſ.btũs petrus.q pᷣ rexit illã eccłiam.vt hr libꝛo illu
ſtriũ viroꝝ ꝗ tꝑe hꝰ viſionis iam tranſierat ꝑ martyrium.ðd.
eni ⁊ vi.ſtatũ eccłie ſub nerone. e ¶ Et exi.aliꝰ equꝰ ruf.i.ro/
manꝰ ppls ꝗ dr rufus tꝑe neronis duplr. vno mõ accipiendo rufedi⸗
nẽ ꝓ rubedine.ſicut in pluribꝰalus locis accipit ſcriptura.eo ꝙ nero
multos romanoꝛũ occidit ex ſua crudelitate.nã ẽt matrẽ ꝓpꝛiã:vxo
rem fratrẽ ⁊ ſoꝛoꝛc.ac ẽt ſenecã ſuũ pᷣceptoꝛẽ dĩ occidiſſe.alio mõ ma

gis ꝓpꝛie ꝓ ipſa rufedine.qꝛ nero ciuitatem romanã incendi fecit in

magna ꝑte.vt videret quale fuerit antiquitꝰincendium troie.In tali

vo incẽdio ex cõmixtione fumi ⁊ flãme apparentia rufedinis cãtur.

pmiſſuz. h¶ t ſumeret.i.auferret. i acẽ de terra.qꝛ turba
ta fuit cinitas ꝑ romanũ iperiũ ꝑꝑ ſua maleficia. k ¶ Et vt inuicẽ
ſe interficiant.naz ex occaſione ſue pfidie ipſo interfectootto.galba
vitellius. voluerũt vſurpare imperiũ ⁊ ex eoꝛũ pugna ad iuicem val
de multi fuerunt interfecti. I ¶ Et datus eſt ei gla.ma.i.poteſtas iĩ
terficiendi xpianos.nam ipſe pᷣmam perſecutioneʒ mouit contra ec
cleſiam loquendo de pſecutionibꝰ motis ꝑ ĩperatoꝛes romanos.naʒ
antea perſecutionẽ ſuſtinuerat p iudeos. mandatum vo crudele gau
ſupꝛa poſitũ.nõ fuit directe ↄtra eccłiam.ſʒ ↄtra habitantes iudeam
quoꝛũ pauci cõparatiue erant xpᷣiani.necẽt mandatũ illud fuit datũ
executioni.⁊ iõ pᷣma ꝑſecutio eccłie attribuitur neroni. Claudius ẽt
ĩperatoꝛ ꝗ fuit medius ĩter gaiuʒ ⁊ neronẽ nõ legirur fciſrfianie

¶ Et qui ſedebat ſuꝑ eũ.ſ.nero hñs dñium. Datuz ẽ ei.i. a deo

aliquã ꝑſecutionè.nero ãt aplłoꝛũ pᷣncipes.ſ.petrũ ⁊ paulũ occidit et

plures eoꝛũ deuoꝛandi beſtus tradebãtur.ſicut pʒ in legendis

quarta vbi deſcribit᷑ ſtatus eccłie tꝑe domitiani.ꝗ ſcdᷣaz ꝑ ſecutionẽ

mauit ↄtra eccłiam. ⁊ multa alia mala feẽ ĩ imperio romano.dr igit᷑.

Kk ¶ Audiui vo.quarti aĩalis.i.pr̃iarche ſeu epᷣi ↄſtãtinopolitani iã de/
functi.ſicut dem̃ ẽ de alus tribꝰ. l
romanꝰ.domitianꝰ.n.magnã ptẽ ſenatoꝛũ ⁊ alioꝛũ nobiliũ ĩ exilium
miſit ⁊ interfecit ĩponẽs eis crimina.vt ſic rapet eoꝛũ bona.ꝑꝑ quod
ceteri rome ⁊ alibi erãt i magno timoꝛe poſiti.ne ſilr᷑ eis fieret.timoꝛ
iSt facit exterioꝛa mẽbꝛa pallida.⁊ potiſſime facic.pꝑꝑ qð romanũ ĩpe
rium ꝓ tpeillo ſignificatꝑ equũ pallidũ. m¶ Etg ſedebat ſuper.
ſ. domitianꝰ ĩperatoꝛ. iomelliiwora ackiuc t baſtog aini
