pil ſibi deeſt de ꝑfectiõe ſibi poſſibili. Alio mõ qn nihil ſibi deeſt de ris:qꝛ ad ↄcludẽdũ ſaduceoꝰ ſufficit ꝓbare ꝙ aia ſit ĩmoꝛtali, oaneniteinti
pfectõe ſibi debita vel ↄpetẽti:ſic hõ mediocr ſtature dr̃ ꝑfecte q;dti Ma ex moꝛtalitate aĩe quã ipſi credebãt ꝓcedebant ad negan-/ Uutntürefin
tatl.lz ñ hẽat q;titatẽ gigãt.ſic gꝗ accipiẽdo pfectũ pᷣ mõ ſic iĩplet᷑ pce⸗ qum reſurrectiem. aplmn .αIII. cmiſgbinoope
ptũ dilectõis ĩ pria.qꝛ mẽes ibi fert᷑ ĩ deũ totalr ⁊ pfecte q;tũ ſibi poſ Vnc ihs locutus ad turbas ⁊c̃.Hi ur tertio iu⸗ enmbivnenne
ſibile ẽ ſine aliq̃ iterruptiõe.⁊ ſᷣm h̊ dicit Aug.lib.de pfectiõe iuſti deos eſſe iuſte repꝛobatos quia fuerunt fictoꝛes boni/ Aummirutfin
tie ꝙ mãdatũ caritati ſolũ ĩplebit ĩ priavbi erit caritas pfecta.Siät ta is. ⁊ diuidit᷑ in duas ptes.qꝛ ſaluatoꝛ pᷣ ponit hui fictõis mo octheann
accipiat᷑ ꝑfcm̃ ⁊? mõ ſic iplet ĩ via qũ nihil diligit᷑ ↄ deũ.Iſta.n.ẽ ꝑfe tiuũ.⁊ꝰↄcludit hꝰmotiui miltiplicẽ effectũ.ibi.Ue t vobis ſcri (yliſideigetſai
ctio q̃ dʒ ineſſe exdebito necitatis:⁊ G ſufficit ad ſalutez. Diligere g be. Pꝛima ĩ duas ꝑtes.qꝛ p ſaluatoꝛ hò motiuũ oñdit.2=e q mo/ yecbbeib
deũ ex toto coꝛde ;̊ mõẽ ſic diligere deũ ꝙ nibil diligat᷑ ↄipᷣm.ſeqt.· tiuũ a ſuis diſcipulis excludit.ibi. Uos ãt. Motiuũ ãt fuit ſup (lrliſedmen
Scõm ãt ſile ẽ huidiliges ꝓxi.tu.ſiẽ teipᷣm.i.ad eandẽ btitudinẽ bia phiſeoꝝ ⁊ legiſpitoꝝ:⁊ hec ſupbia oñdit᷑ ex trib.pᷣ ex abuuun ikewiſti⸗
dqad quã dilig te. bIn bis Auo. ma vni.lexpedet c ppbete. Sicut ſue ptãtis.⁊? ex ſilatiõe ſanctitatis.ibi. Oia ꝗ̊.ʒ ex ambitione (chtgbigi
n. in ſpeculatiuis oẽs ↄcluſiões dependẽt ex ̊ pᷣnꝰ de qͥlz affirmatio dignitatis.ibi. Amãt aũt pᷣmos recubitꝰĩ cenis.Circa pᷣꝰ ↄſide imaenndzi
vlnegatio:ſic i opabilib oĩa dependẽèt exdilectiõe dei pᷣncipalr:⁊ cõ randum ꝙ a tẽpoꝛe moyſi fuerunt cõſtitutia deo.0.ſenes eta· kiſdimi
ſeqnter ex dilectõe ꝓximi.pꝑp B oia mãdata leg EH mõitões nõ ſũt ni te ⁊ ſcientia puecti qui cum moyſe haberẽt curã populi.⁊ dice⸗ (Ehictinn
ſi qdã explicatiões iſtoꝝ duoꝝ mãdatoꝝ.qꝛ oĩa oꝛdinãt᷑ ad dilectöz bantur iudices oꝛdinarij:qꝛ ad ipſos fiebat recurſus in dubijs niileſalhge,
dei ⁊ pximivt pʒ ĩtuẽti.⁊ ſiłr doctrina pphaꝝ ad h̊ oꝛdinatur. cauſis:magne etiã cauſe non tractabantur ſine eis:⁊ iſtud fuit fipmenlia
c ¶ Congregatis ãat phiſeis. Hic ↄſeqnter oñdit᷑ phʒiſeos eẽ vdictoꝛes obſeruatum apud iudeos quãdiu fuerunt in poteſtate.⁊ hoe HM tengfclin
dine vitatis erroꝛi Zrio adherẽdo.Ad cuiꝰ euidẽtiã ↄſiderãdũ ꝙ lic eſt quod dicit hic ſaluator. “Mc “ faiii
phiſei ⁊ legiſpiti cognouerũt in pᷣn· ipᷣm eẽ verũ xpᷣm.⁊ꝑ ↄñs deuʒ ⁊ nę Sup cathedram mopſi.i.in auctoꝛitate iudicãdi populum. lr Del
hoĩem vt. S. dem .c.pcedẽti ſup illud. Pic ẽ heres.qꝛ ti ↄceperüt ꝰ o Sederunt ſcribe ⁊ phariſei.qꝛ illi qui videbantur in populo giin “
eiũ odiũ ꝛ rancoꝛc iõ bec va eſtimatio coꝛupta ĩ eis aliͥ mõ vt.s.di eſſe magis periti ad hoc eligebanuuur. ſn
ctũ eſt:⁊ iõ incepũt eũ negare ⁊ ꝑſeꝗ tanq; blaſphemuʒ:qꝛ dicebat ſe p ¶ mnia ergo quecũq; dixerint vobis facite.q; pꝛelatis etiaz i er Eee
eẽ filiũ dei poñs incipiebãt coꝛꝛũpꝑe ſcripturas ⁊ depꝛauare q̃ loq/ malis ẽ obediendum niſi in his qᷓ ſunt manifeſteꝰ deuz: ⁊ ſunt iii
koe ei vinitate. pp qõ xps fecit eis iſta qöõnem de xpo. hndiin reuerentia quadiu tolerant ĩofficio ſuo: a pʒ p exem nn
Cuio filius ẽ: Dicũt ei dauid.ſolum.ſ.diuinitatè negando. pluũ dauid ꝗ venerabatur ſaulez regẽ: licʒ ſciret eũ eſie malũ ⁊a
e¶ Ait illis. axguẽdo.ſ.in oriu. ¶ Qũo⸗ dauid ſpi.i.ſpũ ſcõ inſpi deo repꝛobatũ. q ¶ Opera autẽ eoꝛum nolite facere.qꝛ non
ratus. g¶Tocat eũ dñz dicẽs. Dixit dᷣs dno meo ac. Qõ eni iſa ſunt imitandi in malis:ĩmo tm̃ in bonnis.
ſcriptura ĩtelligat ð xpᷣo pʒ.q; ipi phiſei ñ negauerũt h.imo ↄceſſer̃t. rAligant enim onera grauia ⁊ impoꝛtabilia ⁊c.qꝛ ſupꝛa legis

b Sedea dextris meis ⁊c. Sedere ãta dextrl vno mõ accipit᷑ ꝑ eẽ̃ pꝛecepta cõſtituerant multa ex ſuis traditionibus:ſicut ſupꝛa
litate.⁊ ſic xpᷣs ᷣm ꝙ de ſedet ad dextrꝗ. alio mõ eſt eẽ in potioꝛibus patuit capi.is.que erant ſubditis grauia ⁊ impoꝛtabilia. uſcdthn
bonis.⁊ H̊ mõ ↄuenit xpo ſm hũanitatẽ: qꝛ vt ſic in glia peſt angelis. ſ Wigito ãt ſuo nolũt ea mouere.i.modicũ conatũ ad agẽdũ ta cnseM
i¶¶ Donec ponãa inimicos tuos Xc̃. Itud ꝓplebit in iudicio qñ oĩa pfe / lia nolüt apponere. Ex B pʒ ꝙ ille ꝗ ↄſtituit legez aliq;. lz nõ ſit . . einmntntin
cte ſubucient᷑ hoĩ xpo. ̊R¶ Sig dauid vocat eũ dñm qũoẽ fili eiꝰ. ſubditꝰlegi qᷓtũ ad h̊ ꝙ puniat᷑ ꝑ hoĩem ſi Zriuz faciat.tñ obli/ . ninlſeihtee
ieĩ a deo ſi faciat riuz . mpniu tve

9. cũ fᷣm nãʒ hüanã ſit fili⸗ dauid ⁊ pↄns eo inferioꝛ oʒ ponereĩ eo gat eſt ad lege implendã:⁊ grauius puni 4
aliã nãm pꝑquã ſit ons eius⁊ edos herite inma eſe xpᷣo due ¶q; tranſgreſſio eiꝰ grauioꝛ eſt ppter ſcandalum. pꝛopter quod i nuntic
ſunt nãe diuina ⁊ bũana. I ¶Et nemo poterat ei rũdere. q; nõ po· dicit ſapiens. Patere legeʒ quã ipſe tuleris. ⁊ cx. de ↄſtitutõib “ Miniitn
. J heſtete

—
S=
SR.2
=
=⸗

=

r tii
0 fiuni

.
1

fui

ibcntgtüecmniſ
an N
ſiüüedirtötri
core üſnelgnt
mmiſtlcts,ſttes
ifat
kdicitiigiͤngn
lgetergemrin
Nüi ocarririn
õ

„

sti. Denm
uizſtenmſnnft

—

6 .

nwez tt iin

Nbo niſfiteft
Ulesir Miin

zibi⸗ aifnen

(Mattheus

ca. Cuũ oẽs. d. Qð quiſquis iure in altero ſtatuit ipſe eodezs iure
vti dz. Patet ẽt in pdictis ꝙ illi ꝗ ſtatum ecclie in gnãli ſeu ali/
quẽ ſtatũ eccłie in ſpali onerãt grauibꝰ ſtatutl ſine magna ⁊ eui
Qsẽti neceſſitate abutunt᷑ ſua ptãte ſicut faciebãt phᷣiſei ⁊ ſcribe
Vnñ dicit Aug.ad inꝗſitiões ianuarij loquẽs de religione xpᷣia⸗
na. Ipſam religionẽ nr̃am quã dñs nĩ ihs xpᷣs in pauciſſimis ſa
cramẽtoꝝ celebꝛationibus voluit eſſe liberam:quidam ſeruili
bus pꝛemunt oneribus adeo vt tolerabilioꝛ ſit conditio iudeo/

rũgnõ huͦanis pſũ
roibinn. monere. Omnia ſo opa ſuafa-
a (Omnia vo. Pic (iunt vt videant ab hominibus.
oñnditur ſupbia ppᷣi Dilatant eiz philateria ſua ⁊ ma
ſeop ex ſimulatiõe gnificant fimbꝛias. Amaͤnt autẽ
unctitatis. q hor pꝛios recubit?i cẽis. pꝛimàsca-
faciebãt vt eẽntin 1EE * 8032
reuerentia ⁊ bono thedrasi ſynagog. ⁊ ſalutatiões
re in pplo. ⁊ hoceſt ĩ foꝛo. ⁊ vocari ab hoibus rabbi.
viẽ. Dia vooi Aos autem nolite vocari rabbi.
nurabboibuwep In üͦs ceiʒ magiſter veſter: oẽs
gliam bumanã. q autẽ vos fratres eſtis. Et patreʒ
videri in bonis ꝑꝑ nolite vocare vobis ſuꝑ terram:
gliam diuinã nõ & vnusẽ eiʒ pater veſter ꝗ icelis ẽ.

malũ ſʒ magl meri

toꝛiũ: vt. . dictum Mec vocemini magiſtri: qꝛ magi

eſt..capi. ſterveſtervnꝰeſt xpᷣs. Qhimaioꝛ
b. Dilatat philate eſtveſtꝝèrit miniſterveſter. Qũi
S aſ Paiaterin aut ſe exaltauerit humiliabitũr.?
erãt qᷣdam charrte qui ſe humiliauerit exaltabit. Mè
igb'ſcribebat de / aũüt vobis ſcribe phariſeihypo/
Alogve mäceton crite ꝗqelaudit regnuʒ celopante
ꝛonebarilla cnet hoiĩes. No. n. no itrat nec itro⸗
dů coꝛõe.pꝑ G̊ ſigni l

—

ficabat q debebãt legẽ in mẽoꝛia hre ᷣm h Deut. 6. dicebã

tur ãt philateria a philare qð eſt uare.⁊ toꝛa qð ẽ lex.qꝛ erãr

dam ſigna ſuãde legis. Phariſei igit᷑ vt viderent᷑ pᷣ ceteris reli
ligioſi faciebãt ſibi philateria magis lata ⁊ ſcribebãt ĩ eis deca
logũ de groſſioꝛi lr̃a.⁊ eadẽ rõe faciebãt fimbꝛias maioꝛesĩ pal
lus ſuis.que aũt eẽnt iſte fimbꝛie dcm̃ eſt.õ̊.o.ca.ſuꝑ illud vbuzʒ
Tetigit fimbꝛiã veſtimẽti eiꝰ c¶ Amant aüt. Pic ↄſequen/
teroñdit᷑ ſuꝑbia eoꝝ ex ambitiõe dignitatis cũ dicit. Amãt ãt

pᷣmos recubitꝰ in cenis.⁊ G̊ duplici ð cã.ſ.rõe gule.qꝛ ibi pꝛnũt

anl melioꝛa.⁊ röne ſuꝑbie:qꝛ ẽ loc honoꝛabilioꝛ.

tpᷣmas cathedras in ſynagogis.vbi ↄueniebãt hoĩes ad au

diendũ vbũ dei. Et ſalutatiões in foꝛo.i.in loco patẽti.
er: vocari ab hoĩbus rabbi.deſiderare enĩ ſciam ⁊ actũ docẽ/

— ⸗
1

gehenne duplo qᷓ;ᷓ vos. Ve vob

aunꝝn:an templũ qð ſcificat auꝝx:-

¶ Ue vo.ſcribe. Pic oñndit q̃

linõ eſt malu ſed meritoꝛiũ:ſʒ deſiderare nomẽ tm̃.hoc eſt ma

lũ ⁊ ſupꝑbie pctm̃:ſi tũ deſideret᷑ nomẽ ⁊ auctõitas magiſterij ad
hoc ꝙ ſcia iaʒ hita aligs melius poſſit vti.non ẽ malũ ſʒ ẽ bonũ
qꝛ bonus doctoꝛ dʒ qrere illaq̃ faciũt ad efficaciã ſue doctrine.
ͤn qꝛ hõ nonẽ magiſter pᷣncipalis ſʒ ſolus deꝰ.ideo dicit.

¶ Unus e eni ma.ve.qꝛ ſolus de põt interiꝰ docere ĩtellectũ il

luminãdo:ſeu ſpẽz ĩtelligibilẽ ĩfundẽdo.hõ ãt docet tm̃ exteriꝰ

aliqᷓ ꝓponendo ex ꝗbꝰ foꝛmant᷑ fantaſmata debita a gbe itelle
ctus agens faciliꝰ abſtrabit ſpẽm intelligibilẽ.ſicut ĩ ſanatione
hoĩs nã agit tm̃ pᷣncipalr:medicaũt aliq̃ admĩſtrat ex quibꝰnã
iuuatur. g ¶ Oẽs ãt vos frẽs eſtis.qꝛ filu dei ꝑ creationem ⁊
adoptiõem gratie. h¶ Et pfem nolite vocare ⁊c̃. Licet enizʒ
aligs poſſit vocari pr in terra rõne generatõis doctrine ſiue eta
tis:tñ ſolus deꝰẽ pater pᷣncipalis qꝛ ab eo ſolo hẽmus aĩam itel
lectiuã q̃ eſt foꝛma hoĩs. pr at eſt ille ꝗ dat foꝛmam.
ĩ ¶ Nec vocemini magiſtri ⁊c̃.ſicut iam.s.expoſitũ eſt.
ui maioꝛẽ veſtrũ.i.vult eſſe ſ᷑ᷣm veritataean.
Erit miniſter veſter.i.parat ad officia hũilitatis ſz decentiã
iſtatus pꝑ hoc papa vocat ſe ſernũ ſeruoꝛum. .

₰

m ¶ Quit ſe exaltat.i pᷣſenti ꝑ ſuppbiã. n¶ Humiliabit. ĩ fu/
turo ꝑgehẽne penã. o ( Ueãt vobis ſcribe ⁊c.Poſtq; ſalua
toꝛ oñdit hypocriſis motiuũ qð ẽ ſuꝑbia:hic oñdit eiꝰ multipli
cem effectũ.⁊ diuidit in duas ꝑtes:qꝛ p deſcribit ex multiplici
effectu hypocriſis culpã.2? ſubiungit penã.ibi. Serpẽtes geni/
mina.Circa pᷣꝰaduertẽdum ꝙ hypocriſis ẽ ſiłatio falſa.⁊ ideo

opponit᷑ veritati. Ueritas ãt triplex ẽ doctrine:iuſtitie:⁊ vite.? . .A t ſecüdam rönem ad ho.
d¶Aui ergo iurat in altari ⁊c. ¶ Ex quo patet ꝙ iuramentum quod

icdeo diuidit in tres ꝑtes.qꝛ pᷣoñdit᷑ q̃ti phiſei coꝛũpebãt ꝑhy
pocriſim veritatẽ doctrine.2 idẽ oñdit de veritate iuſtitie.ibi.

eñites ſinitis ĩtrare. Ve vobis ſcri

iudiciũ. Vẽ vobis ſcribe ⁊ phari

Ue vobis ſcribe t pʒᷣiſei hypocriteꝗ decimatis ꝭ? idẽ onditur de ve

ritate. Ue vobis ſcri.⁊ phari.hypo.ꝗ mũda. Circa pᷣꝰ ↄſiderandum

ꝙ doctrina legis ad tria oꝛdinabat᷑.vʒ ad cognitõʒ xpi in lege ꝓmiſſi
⁊vad ſalutis ↄſecutiõem ꝑ mãdatoꝝ ipletiõem.vñ.s.dcm̃ eſt.io.ca.
Si vis ad vitã ingredi ſᷣua mãdata.ʒ? ad cultũ vniꝰdei obſeruãduzʒ.
⁊iõ diuidit᷑ ĩ tres ꝑtes ſʒ iſta tria ꝑ hypocriſim coꝛꝛũpebãt phiſei.
⁊. ibi. Ue vobis ſcri.⁊ phi.hypo.qꝗ circui.ʒ.ibi.Ue vobis duces ceci.
Conſiderandũ ãt ꝙ in oĩbꝰ iſtis effectibꝰ hypocriſis pponit hãc dicti
J onem ve:q̃ maledictõeʒ

ĩ lege veteris teſtiĩ ponũ/
tur benedictiões obſer/
uantibꝰlegẽ:⁊ maledicti

be ⁊ phariſei hypocriteq come/
ditis domos viduaꝝ:oꝛoneslon
gasoꝛãtes: ꝓpter hapliꝰaccipiei

gelio ponunt btitudines
vt hĩtuz ẽ..ca.⁊ B reſpe
ctu iuſtoꝝ.⁊ hic vrie po/
nunt᷑ maledictiões ↄð hy
pocritas falſo iuſtitiam
ſimulãtes.dicit g. Ue ãt
vobis ſcribe ⁊ phiſei qui
clauditl regnũ celoꝝ ⁊c̃.
regnũ celoꝝ hic accipit
ꝓ btitudie eterna.oſtiũ
pꝑ qõ itrat᷑ ad ipſã xpᷣs ẽ
Fʒz ꝙ ipſemet dicit Joã.
io.Ego ſum oſtiũ ꝑ me ſi
gs introierit ſaluabitur.
Clauis ãat q̃ aperitur hoc
oſtiũ vel claudit ẽ doctri
na pp qð auctõitas docẽ
divocat᷑ clauis ſcĩe:vt hr
Luce.ii.⁊ iõ ꝑ ſanam do
ctrinã apitur h̊ oſtiũ ⁊ ꝑ
ð H falſam doctrinã claudit
Ergo qꝛ phʒiſei ⁊ ſcribe auẽtateꝰ q̃ ſũt ĩ lege ⁊ ꝓphis õ xpo cõꝛũpebãt

ſei bypocrite.ꝗ circitis mare ⁊
aridaʒ:vt faciatis vnũ ꝓſelitũ:ct
cũ fuerit factus facitis euʒ filium

duces ceci:ꝗ dicitis qcũq; iuraue
rit ꝑ tẽpluʒ nihil eſt:qui aũt iura/
uerit in auro templi debitoꝛ eſt.
Stulti ⁊ ceci:quůid eiʒ maiuseſt.

Et qũᷣicũq; iurquerit in altari ni/
hil eſt:quicũq; autẽ iuraueriti do
no qðẽ ſuꝑillud dʒ. Cèci:qd eiʒ
maiꝰ eſt: donũ:an altare qð ſãcti
ficat donũ⸗Qũi ergo iurat ĩ alta/
ri:iurat in eo ⁊ in oĩibus q ſuper

vt viſum ẽ pᷣcedẽti ca.iõ claudebãt regnuzʒ celoꝝ añ hoĩes eosa fide

⁊ noticia xpᷣiveri auertẽdo.iõ ſegtur. p ( Uos eni nõ intratis.qꝛa
cognitiõe quã hũerunt de xpᷣo ꝑ odiſj ⁊ rancoꝛẽ ↄuerſi ſunt in erroꝛẽ
vt viſum ẽ ca.pcedẽti.⁊ca.⁊i. q ¶ Tec introeũtes.i.iĩtrare volẽteꝰ

iles erãt ſimplices pplłi. ¶ Sinitis itrare.qꝛ ꝑiſtos phariſeos fu

erunt decepti ⁊a fide xpᷣi ꝓ maioꝛi parte aueri. .
qlr coꝛumpebãt veritatẽ doctrine i his
q̃ ꝑtinent ad ſalutem. dicebãt.n. ꝙ obſeruare legẽ erat neceſſarium
omnibꝰad ſalutem. qõ eſt falſũ:qꝛ multi gentiles ſũt ſaluati vt iob ⁊
plłes ali.Ex ſuppoſitõe ãt hui falſi diſcurrebãt alig doctões hebꝛei
p diuerſas ciuitates ⁊ caſtra vt poſſent ↄuertere aliqs de gentilitate
ad iudaiſmũ:⁊ G eſt qð dĩ hic. t ¶ Quicircuitis mare ⁊ aridã vt fa
ciatis vnũ ꝓſelitũ legis.Pꝛoſelitꝰ.n.legis dicebat᷑ ille ꝗ de gẽtilitate
ad iudaiſmũ ↄuertebat. u¶ Et cũ fue.fa.facitleũ fi.gehẽ.qꝛ xn ina
lam vitã ſuã ipᷣm in moꝛibꝰcoꝛũpebãt.ſʒ addit᷑. x¶ Duplo q;voꝰ

—„ Y ,„ —

ille ſicin moꝛibꝰdepꝛauatꝰ ad gẽtilẽ ritũ reuertebat᷑:⁊ ſic erat apo

ata a lege quã obſernare pmiſerat.⁊ ſic in moꝛibꝰ ⁊ fide peccabat.
Silrãt faciũt illiꝗ młtũ laboꝛãt ad H̊ vt poſſint aliquẽ ad ſtatũ reli
gionis adducere ⁊ cũ adductꝰfuerit ꝑ mala exẽpla faciũt ipᷣm apoſta
tare.⁊ ſic fiũt nouiſſima eiꝰpeioꝛa poꝛibꝰ. y¶ Ue vob duces ceci.
Pic ↄſeq̃nter oñdit q̃lr coꝛꝛũpebant veritatẽ doctrine ĩ his qͥ ꝑtinet
ad actũ latrie:cuiPꝰactus ẽ iurare mõ debito ⁊ iuramentũ obſeruare.
Phiſei.n.⁊ ſcribe ex cupiditate moti dicebãt ꝙ illiꝗ iurabat ꝑ tem/
plum dei nec peccabãt nec erãt in aliqᷓ obligati.ſed illiꝗ iurabat per
aurũ tẽpli erant obligati ad ſoluẽdũ ſacerdotibꝰcertã poꝛtõem auri
⁊ iſte erroꝛ ꝓcedebat ex cupiditate vt dem̃ eſt. In rebꝰ.n. mãlibꝰ nõ

aaliq̃ ſanctitas niſi inq;tũ oꝛdinant᷑ ad cultũ diuinũ.ad h̊ ãt directe

oꝛdinabaĩ templũ. Aurũ ãt q̊ opiebant᷑ parietes templi interi magl

oꝛdinabat᷑ ad tẽpli decoꝛem.pꝑꝑ hoc dr. Duces ceci.qꝛ erãt ĩ erroꝛe ⁊

alios in erroꝛẽ iducebãt. 3 ¶ Quid enĩ mains ẽ aurũ an tem. ⁊c.q.
d. nulli dubiũ ꝙ tẽplum ẽ maius.rõne pꝛedicta.

. 5 „%-2 „„ , er 2 &* — „ 2 *
a¶ Et ꝗcunq; iurauerit ĩ altari nihil ẽ.i.nõ peccat necẽ ĩaliqᷣ obligatꝰ

☛

b ¶ Duicũq;ãt iurauerit ĩ dono qꝗðẽ ſupillud.dʒz.i.obligatꝰẽad ſoluẽ
dũ tãtũ qᷓ;tũ valet illud donũ.Et iſte erroꝛ ſiłr ꝓcedebat excupidita

te. ppqð ſubdit. c Ceci.qd.n.maiꝰẽ: donũ an altare qð ſcĩficat
donũ.q.d.ipʒz altare.qꝛ ſigs feciſſet tũc oblatõʒ deo alibiqᷓ; hierlin
⁊qᷓ; ĩ altari qð erat in templo non erat acceptabilis deo.imoi hoc in
currebat crimen ſacrilegi.Addit ẽt ſecũdam rõnem ad hbo.

it in altari includit illud quod fit in dono quod eſt ſuper altares

ſignificat. Cuiꝰrõẽ qꝛ ſiẽ

ones trãgredientibꝰeaʒ:
vt hr Deut.zS.ita in euã

2
„

ænõ ecòuerſo:⁊ ſic ſe hʒ ad illud ſiẽ totũ ad ꝑtẽ.Addit èt tertià röem
ad B.d. a ¶ Et ꝗcũq; iurauerit ĩ tẽplo ⁊c̃.qꝛ.n.tẽplũ erat oꝛdinatũ
ad diuinũ cultũ.iõ de ſpãli mõ hĩtabat ĩ tẽplo:iõ iurãs ꝑ tẽplũ iurat
ꝑ deũ gꝗcolit᷑ ĩ tẽplo:⁊ H ẽ mai qᷓ; iurare ĩ dono qð ſibi offert Coſir/
mat ãt vltimũ dcm̃ ꝑ exẽplũ. b¶ Et ꝗ iurat ĩ celo ⁊c.qꝛ ſic dem c.s.

ca..ꝗ iurat ꝑ celũ iurat quodãmõ ꝑ ipʒʒ deũ ĩqtũ vtꝰ diuina relucet

ſpãli mõ ĩ celo. c ¶ Ue vobis ſcribe ⁊ phiſei hypocriteꝗ decimat!

Pic ondit᷑ q̃tr phᷣiſei coꝛꝛũpebãt vitatẽ iuſticie ꝑ hypocriſiz.qꝛ illad

erãt ꝑni põderl multuzʒ

reputabat ad ſimlatöe,z

ſanctitatis.⁊ illa q erant
maiorlnec̃itat ad ſalutẽ

ↄtẽnebãt.⁊ H ẽ qð dicit.
d¶ Decimatis mentaʒ 2

gnethũ ⁊ ciminum. Hoc

põt ĩtelligi dupłr. Uno

mõ reſpectu ſui.qꝛ licet
miniſtri tẽpli acciperẽt
decimas a populo.tñ de
illis acceptis a pplło ⁊ de
his q̃ habebãt ex laboꝛe
ſuo decimas reddebant
ſũmo ſacerdoti.vt habe
tur Nu.is.⁊ iõ ad ſimu/
latõeʒ ſcitatis reddebãt
eis decimas ð minimis
B etià faciebãt rõne cu/
piditatis vt ꝑ exẽplũ ſui
iducerẽt ppłm ad reddẽ

dũ ſibi decimas de oĩbꝰ

vſqʒ ad minima. Aliter
põt ĩtelligi reſpcũ alioꝝ
ꝙ pꝑ doctrinã ſuã ĩduce/

bantad decimas ſtricte
ſoluẽdũ ſibi.vt ſit ſẽſus.

Qui decimatis ⁊c.B̊ ẽꝗ
decimare docetis.

e ¶ Et reliꝗſtis q̃ grauiõa

ſũt legis. ᷣ ſilr intelligit
duplr᷑. Uno mõ reſpcũ

ſui.qꝛ q̊ erat magneneceieeeee
tatis facere omittebãt.Alio mõ reſpectu alioꝝ qꝛ alios ad talia obß/
uãda ĩducere negligebãt.Silr faciũt ſacerdotes eccłie ⁊ platiꝗ ſolli

illud ſunt.Et quicunq; iurauerit
in tẽplo:iurat ĩillo ⁊ in eo q habi/
tat in ipo.Et ꝗiurat in celo:iurat
in thꝛono dei T in eo qui ſedet ſuꝑ

euz: Vẽ vobis ſcribe ⁊ phariſei

bypocrite ꝗ decimàtis mentaʒ ⁊
anethuʒ ⁊ ciminũ:⁊ reliquiſtis ꝗᷓ
grauioꝛa ſũt legis iſjdiciũ ⁊ mibi/
coꝛdiã ⁊ fidẽ. Hecoöpoꝛtuit facẽ.
illã ñĩ omittere. Ducès ceci ex

colantès culicẽ:cameluʒ aſt glu⸗/

tientes. NE vobis ſcribe ⁊ phari
ſeihypocrite q mundaſqð defo/
ris eſt calicis ⁊ parapſidis.intũs
aüt pleni eſtis rapina ⁊ imũdicia.

Phariſeè cece:munda pꝛiusqð

intꝰ eſt calicis ⁊ ꝑapſidis: vt fiat

id qð defoꝛis mundũ. N vo

bis ſcribe ⁊ phariſei hypocrite:
quia ſiles eſtis ſepulchꝛis dealba
tis:quea foꝛis parent hoibꝰ ſpe/
cioſa:intus vᷣo plena ſũt oſſibus
mõtuoꝝ⁊ oĩ ſpurcitia.Sic ⁊ vos
afoꝛis ꝗdẽ paretis hoibus iuſti:

cite arguũt ⁊ argui ꝓcuràt ſubiectos de redditõe decimaꝝ ⁊ ↄoſiliuz
ã̃j eis debenti ⁊ parũ curãt ſi i maioꝛib criminibꝰĩuoluãt᷑.q ãt ſint illa

maioꝛa a phiſeis neglecta.ſubdit. ſ ¶ Judiciũ ⁊ mĩaʒ ⁊ fidẽ.fides

ĩpoꝛtat debitũ oꝛdinẽ hoĩs ad deũ:iudiciũ aũt impoꝛtat debitũ oꝛdi
nem hoĩs ad ꝓximũ ⁊ in hisq̃ hẽnt rõem debiti:miaãt in his q̃ hẽnt
rõnem doni.⁊ etiam in iſtis tribus ĩtelligũtur oĩa illa que ſunt młtũ

ccia ad ſalutẽ.ſeꝗtur.

g Mec opoꝛtuit facere.tãqᷓ; magis necia

n
bE tilla nõ omittere.tanqᷓ; minoꝛa bona.hoc ãt dicit ne foꝛte exver

„

bis pᷣdictis crederz aligs ꝙ nõ eẽt bonũ ſoluere decimas de mimis.

i ¶ Duces ceci. vocat eos duces ꝗ hẽbãt regere ppłm:⁊ cecos.qꝛ ꝑpuer

tebant intellectum ſcripturaꝝ dicẽtes eſſe multũ curãdũ de mĩmis

⁊ paꝝ de magnis:pꝑp qð ſubdit. ereiitsculiceiminimzi

diligẽtia pqrẽtes ⁊ tractätes. ¶¶

amelũ ãt glutiẽtes.i.illa ꝗ ſũt

maioꝛis ponderis ꝓ nihilo reputãtes:qꝛ camelus aĩal ẽ magnũ ⁊ põ

deroſum. m ¶ Ue vobis ſcribe. Dicↄñter oñdit qt conupebant

vitatẽ vite.⁊ ponit tria exẽpla.pᷣverat ĩ reb exte rioꝛib. phiſei. n. ad
oñtatiõeʒ mũdicie qũ debebãt aſcẽdere ĩ tẽplũ adorãdũ pᷣꝰlauabãt

vtenſilia domꝰ veſtim̃ta ⁊ ↄſilia ⁊ paꝝ curabãt de ĩterioꝛi mũdicia

æ Bᷓ eſt qdð dicit.Qui mundatis qõ de foꝛis ẽ ⁊c.ſequitur.

„ 9*

2Int ãatplc. eſtis ra. ⁊ imundicia. ⁊ hec erat magna cecitas qꝛ mun

dicia exterioꝛ nõ ẽ deo accepta niſi ꝑꝑ mundiciã ĩterioꝛẽ.pꝑꝑ h̊ dicit.

o ¶ Phariſee ce. ⁊c.ꝑ ĩterioꝛa.n.calicis ⁊ papſidis itelligit metaphoꝛi
ceĩterioꝛa mẽtis:ex cuiꝰmũdicia depẽdet bonitas exterioꝛis mundi

cie.pp qð ſeꝗtur. Ut fiat ꝙ defoꝛis ẽ mundũ. p¶ Ue vobis. PDic

ponit᷑ ⁊ĩꝰ exẽplum qð erat ĩ ppᷣis actibꝰ.q; exterioꝛẽ ↄuerſatõem hẽ
ant honeſtã vt coopirent maliciã occultã.hoc ẽ qð dicit.
q¶ Quia ſiles eſtis ſepulchꝛis dealbatis ⁊c.⁊ pʒ littera.

r¶ Ue vobis. Hic ponit ʒ?ꝰ exẽpluʒ qð reſpicit act pᷣdeceſſoꝝ ſuoꝛuzs
iſti enĩ phᷣiſei vt viderẽtur iuſti reſpectu pᷣdecedẽtium pr̃uʒ oꝛnabat
⁊ edificabãt ſepulchꝛa pphaꝝ a pᷣdeceſſoꝛibꝰiterfectoꝝ.⁊ h ẽ qðdic.
Qui edificatis ſepulchꝛa ꝓphaꝝ ⁊ ſet᷑. ſ¶ Itaq;ʒ teſtimõio eſtis

vobiſmetip̃is ⁊c̃. Hoc.n.ipſi dicebãt vt pʒ ex lr̃a imediate pᷣcedenti.
vbi dr̃. Si fuiſſemꝰ in diebꝰpr̃um nr̃oꝝ ⁊c̃.ſed qꝛ nõ ſoluʒ erãt filij pᷣ/

deceſſoꝝ ſuoꝝ qᷓ;tum ad nãm:ſʒ etiã q;tum ad moꝛes ſubdit.

5 *

t unklee iimolcbiri n ¶Wenſurã prum veſtrox.quod
ſci

n eſt qñ occiderũt xpᷣm:cui ſᷣui fuerũt ꝓpheteꝗ fuerãt apri
bus iudeoꝝ occiſi:⁊ ideo pha riſei iĩpleuerunt mẽſurã pruz ſuo/
rũ eos ĩ malicia excedẽdo. x ¶ Serpẽtes genimina. Poſtq;

in phᷣiſeis arguit hypocriſis culpã:hic oñdit ↄſequentẽ penã.⁊

intus autẽ plenieſtis hypocriſi ⁊
inigqtate. V vobis ſcribe ⁊ pha/
riſeihypocrite:ꝗ edificatis ſepul
chꝛa ꝓphetaꝝ ⁊ oꝛnatis monu/

i diebus patrũ noſtroꝝ:nõ eẽmꝰ

ſocij eorum i ſanguine ꝓphetaꝝ.

Itaq; tèſtimonio eſtis vobiſmet
ipſfis:qꝛ filij eſtis eoꝝq ꝓphetas
occiderũt. Et vos iplète mẽſu⸗
raʒ patrũ veſtroꝝ. Serpentẽs ge
niminà viperaꝝu:quõ fugietis a iu

dicio gehẽne:? Ideo dico vobis.

Eccè ego mitto ad vos ꝓphas?
ſapiẽtes ⁊ ſcribas:⁊ ex ill occidei
⁊ crüucifigetis:⁊ ex eis f lagellabii
iſynagog vis:èᷣ pſeqmini ð cita
te ĩ cĩitatẽ vt vèniat ſuꝑ vos oĩs ſa
guis iuſt?ꝗ effuſus ẽ ſupterrã:a

ſãaguine abeliuſti vſq; ad ſãguinẽ

zacharie filij barachie: quẽ occi-
diſitertẽplũ ⁊ altare.Amẽèn di⸗
cò vobis veniẽt hec oĩa ſuper ge/

nerationẽ iſtꝗ. Hieruſalẽ bieru/

mẽeta iuſtoꝝ:⁊ dicit:Si fuiſſemꝰ

5

5p pend eterna.2? tpalem.ibi. Hierim hieruſalem. dicit g. Ser
pẽtes. venenũ inuidie hẽntes. y- Genimina viperarum. qꝛ
venenũ malicie a parentibus traxerant. „
uõ fugietis a
iudicio gehẽne.q.

d.nullo mõ qꝛ erat

ĩ malicia obſtinati

ñ ſolü ãt haãc penaʒ
meruerũt ꝑpmoꝛ/

tẽ xpᷣi.ſʒ ẽt ꝑp occi
ſionẽ aploꝝ ⁊ diſci
puloꝝ eiꝰ.ꝑꝑ qð ſe
gĩ. a ¶ Ecce ego
mitto ad vos pphe
tas ⁊ ſapiẽtes ⁊ ſcri
bas.qꝛ ĩ diſcipulis

xp̃ᷣi miti habuerůͤt

ſpiritũ ꝓpheticuz
ſiẽ iohes euãgkiſta:
vt pʒ ĩ Apoc.⁊ aga/⸗

bᷣ miti alij vt pʒ
ĩi actibꝰ aploꝝ. Ali/
gẽt fueft ſcribe ſiẽ

euãgeliſte g ſcripſe

runt enàgelia adi /
ſtructõeʒz ppli xpia
ni. Fuerüt et ſapiẽ/
tes:qꝛ de diuis ⁊ ce
leſtiba deo illumi
nati. b (Et ex eis

occidetis.qꝛ iacobꝰ

fr iohis ab eis occi
ſus eſt. Act.iꝛ.⁊ ſte
han⸗ Acl mi⸗
Et cru

tialj. cEtc
cifigetl.vt petrũ ⁊

andreã frẽm eiꝰ multos alios. d ¶ Elagellabitis. P pʒ et in
actibꝰapłoꝝ.iõ.ca.vbi dr̃ ꝙ paulꝰ⁊ ſyllas flagellis ceſi ſũt.⁊.2.

Coꝛ.ii.dicit paulꝰ.Ter vgis ceſus ſũ ⁊c. e¶ Et pſeqmini õci
uitate ĩ ciuitatẽ.B̊ pʒ Act.izʒ.vbi dr ꝙ iudei paulũ ⁊ barnabã eie

cerũt de finibꝰ ſuis. ¶ Ut vẽiat ſuꝑ vos oĩs ſan.in.ꝗ effu.5
ſuꝑ ter.a ſã.abel ⁊c. iſto abel nlłaẽ ãbiguitas ꝗn fuerit illequz

cayn fr̃ eiꝰ occidit.de cacharia ãt ſũt opiones.vnacẽ ꝙ ipe fue

rit p̃ iohis bap.⁊ hec fuit opio Oꝛigẽis dicẽtis ꝙ ꝑꝑ h̊ occiſus

E in tẽplo dñi.qꝛ btã virgo poſt ꝑtũ filij ſui veit adoꝛare ĩ hierłʒ
⁊ ſtetit in illa ꝑte vbi vᷣgines ↄſueuerãt ſtare ĩ orone:ĩ qͥ loco nõ

erat licitũ mulieribꝰcognitis a viro oꝛare.⁊iõ miſtri tẽpli volu
erant eã repellere.at cacharias pr̃ ioãnis ꝗ eam virginẽ ſciebat
oppoſuit ſe eis dicẽs ꝙ erat digna ſtare ĩ loco illo.⁊ iõ ipʒ cacha
riã tanqᷓ; legi ↄdicẽtẽ iterfecerũt.̊ ãt repꝛobat Hiero.tanquã

apocryphũ:⁊ dicit ꝙ iſte cacharias fuit filiꝰ ioiade ſacerdotꝗ

ĩterfectyẽ in tẽplo:vt hr.?.Paral.2⁊ 4. Sʒ ð hoc vĩ ꝙiſte dĩ bic
barachie filiꝰ.ille ãt dr filiꝰioiade.ad qdð rũdet Piero.ꝙ ſalua -/
toꝛ voluit hic expᷣmere ſanctitatẽ ioiade ſacerdotis.iõ vocauit

eũ barachiã.i.bñdictũ dñi:ſicut aliqñ ↄtingit ꝙ aliquẽ libera/

lem hoĩeʒ vocamꝰalexandrũ ad expꝛimẽèdũ liberalitatẽ eius:

qᷓuis hoc nõ ſit ppꝛium nomẽ eiꝰ.Aliter poſſumꝰdicere ꝙ ioia

Tmnentſche be ſequitur.

¶ Amen . i. fidelr. h¶ Dico vobis veni
iſtã.i.ſupꝑ ppłʒ iudaicũ.qꝛ ꝓ iſtis punitꝰẽ młtiplr̃ diuerſis tꝑibꝰ

da fuit binomiꝰ.ſicut pr dauid vocatꝰeſt ieſſe ⁊ iſai:⁊ multi alu
in ſacra ſcriptura.ſaluatoꝛ hic expꝛimit vnũ nomen eius:aliud

ét hec oĩa ſup gnãtõoz

Cõſiderãdũ ẽt ꝙ abel fuit ſimplex hõ paſtoꝛ ouiũ ⁊ illratꝰ:ca⸗/
charias ãt fuit ſacerdos ⁊ legiſpitꝰ.p hos ̊ duos ĩtelligunt oẽs
iuſti ab eis occiſi.⁊c ſenſus. Ut veniat ſupꝑ vos oĩs ſguis iuſtꝰ
g effuſus ẽ a ſaguie iuſti abel vſq; ad ſãguinẽ cachaxrie.i.a ſagui
ne iuſti minimi vſq; ad ſãguinẽ maximi iuſti. i ¶ Hieruſalez

hieruſalẽ.Pic pᷣdic eis ↄñr penã tpalẽ.ſ.deſtructiòz ciuitatis ?

tẽpli que facta ẽ ꝑ titũ ⁊ veſpaſianũ ĩ vindictã moꝛtis xpi. =.

anno a pᷣdicta paſſione.dicit g̊. Hieruſalẽ hieruſalẽ.alloqt hie
pplłqʒ iudaicũ ſub noĩe ciuitatis metropolitane.⁊ Hẽcõis mod

loqndi..n. dicit᷑ ciuitas facere qð populus babitans ĩ ea feẽ.

—

. ”M
=S,Sůon⸗ —

= —
S-
S⸗

=ꝛq)ĩ = 2
=
— =

=

= —
Se S S=
— —
=S = =–
☛ SS=
=☛t —
= S
—

—

ifccbi
aefzO
enfi
Spircipeera
(rni.
((orpware
thide pri⸗
4 ſſce iutuace

4

—
SE S
S
—
—

7

☛n =–
= =
= S=

= –

=Sã
Se.
S==
S

S=SE
=èeꝛͤ

—
= S=
. =
—
—.

hitrctittint

— =
—

Pilfminitge
ROAwbelſtt
N

„

(Naripif;

ſſnztizpi

Chnirfngen⸗
MWuiunnm
heericza
finmnomarien
Mhiläünrdeynn
lginröbe
liingniteni
ldbaccepta.
fhevib
iſinow⸗
htſdaſie
Ppernggie
lglncchrle

S=
Se. =

E

-
=S=

S=S,S e
=SSE—
=

☛
=

==.
S
=S‚,S=—
S=

=

=
=
S

==
E
—
S
–☛ —
—

SS=⸗
☛
S.
—
—,t t
=
—.

== -
— =
—

earſctigi

=
S
=

. 4
4

SE
—

bitngi oc

,=
S
=

Cocfſoted
iliaiſreeſt
ſonbiett

pbi
ti

1
6erchan

ſengin

Plontetedoen

n Wenſn
lptſi
. gi e
* L. ſen
nt ngn
tg Wgiſgiti
Sadlg
1n Keeiſt
106 be altng⸗
5r nlin

cei girſect

R

5

mmtcniklun

õ

5 , A*½ II
6g iitit
in Wanir
4 . 1
i brn

õ

ii En
ci nſen

1 „.

.

zeſnei Ppſaio
itſtreioigeitcn

1 teiſ,
N

inisgenmiiftidn

4

udnn . nigẽa:hᷓ ãt agit᷑ ð occiſiõibus fcis ꝑ hebꝛeos ⁊ eoꝝ pᷣdeceſſoꝛes
fuitfli ne 4 ĩter q̃s occiſio abel dʒ ↄputãicũ tũc tꝑis oẽs fideles erãt ſõvna
14G5 e, lege nãli cui ſucceſſit lex ſcripta quod pʒ in hoc ꝙ dicit᷑. Pieru
doöriin douk, Wllem hierlin q̃ occidis ppas. ¶ REPLICA.
uelamttei i Nca. 23. vbi poſtil.reddit rõnẽ noĩatiõis illoꝝ.ſ.abel ⁊
giem , — Al gacha, vt inat acos ſignificat oes iuſti agbuſcunc; 3 CEto
mniii eocciſi ſiue magni ſiue hui:ſic magni ſignificani p gacha ma⸗
in aſmn , gnü ſacerdotẽ ⁊ doctoꝛc:p abel t pui ⁊ illrati.burg.nolen⸗ itel
rtſteſetiſ ligere poſtil. putat ꝙ velit dixiſſe iuſtitiã ſeꝗ lr̃aturã qõ nõẽ ve
inirfnincs rũ.Nã ꝙ ↄpat puos iuſtos abel h̊ ẽ ꝑq;dã ſilitudinẽ nõ ꝓppᷣeta/
tcẽ.nõ igit᷑ ſeꝗt eũ g fuiſſe puũ iuſtũ ſicut xps ↄpat oni leoni ⁊c.
mütun / nẽõ iõ dj ouis vel leo. Iſta ãt trãſlatio põt hẽre rõnẽ qꝛ nerꝰꝗ/
Pinkuftuni, ciq; icipit a mimo:nũerigit᷑ ſcõꝝ icipit ab abel:recte igẽ mimi
nl rtiitii denoĩantur ab illo. Ratioautem aſſignata ꝑ bur.ad idẽ nõ eſt
n eitlc/ aiectõis expers ſed tranſeat. aplm. ÆιIIII.
woh ehiͤ⸗ jTegreſſus ißs.Poſtq;; poſita ẽ legis euangelice pymul b
irinie N gatio ⁊9firmatio p miracula h̊ ↄſeq̃nter ponit iudieiũ c
gang/ m legẽ illã.⁊ qꝛ lex euangelica ꝑfectiſſima ⁊ extrema.iõ ſibi
nne gee coꝛidet iudiciũ extremũ qð crit ꝑfectiſſimũ.⁊ diuidit᷑ in duos
liſne nolst ptes.qꝛ p ponunt᷑ qdã antecedẽtia ipᷣm iudiciũ.⁊? ipᷣm iudiciũ
iic gii, deſcribit.c.ſeq̃nti.pꝰĩ duas.qꝛ p circa ̊ ab apłis ppõit᷑ qõ.⁊ ꝛ22
ci, bõit qõis ſolutio.ibi.Et rũdẽs ih̊s.Pꝛi ĩ duas ꝑtes.qꝛ pᷣponi
chin

Gene töriniitd.

neionlotiin

(Mattheus

a ¶ Due occidis pphas.i.ↄſueuiſti occidere. b¶ Et lapi.eosq
ad te miſſi ſũt.i.ad inſtructionẽ tuã:ſicut pʒ in pphis antiqs ⁊ i
iohe baptiſta ꝗ fuer̃t a iudeis occiſi.vñ.A. Reg.⁊i:dr ꝙ tꝑe ma
naſe effuſus ẽ ſanguis ĩnoxiꝰ ĩ hierim dõec rpleret᷑ vſq; ad os.
c¶ Quotiẽs volui ↄgregare.ſub cultuvniꝰdeiꝑ fidẽ ⁊ caritateʒ.
d Filios tuos.i.iudeos. e¶ Quẽadmodũ gallina ↄgre.pul.
ſuos ſub alas.Ponit᷑ exꝰ de gallina ad oñdẽdũ affectũ ſuũ ad
pplim iudaicũ:qꝛ ĩter alias aues gallina videt mag affici ad ↄp⸗
uatõem ⁊ nutritio D

B 494 — è d.
mblanſtteg 13 lernue dccidis ꝓphetas: XIa/⸗
ppbas a deo mi⸗ Pie as eos quiad te miſſiſũt:quo/
ſos. poſtea ionem tiẽns volui congregare filiòs tu/
baptiſtaz ⁊ vltino os quẽàdmoduʒ gallina congre
danntnT; gat pullos ſuos ſubalas:⁊ nolÜi/
ſubditurpena. ſti⸗ Eccèrelinquet᷑ vobis domus
Eccerlin. vo.do. veſtra deſerta. Dicòeniz vobis:
1ipᷣm templũ qd ꝓ non me videbitis amodo donèc
romão fuit deſtru

dicatis: Benedictus qui venit in

ctũ nec reedificabi Omeemnerge 1
ura⸗ z nomine dñi. UcIIII.

tur aplius:qꝛ ̃ʒ q;

dr Dañ. 9. vſq; in i Teégreſſusieſus de tem
nẽ mundi pſeuera plo ibat. Et acceſſerunt
bit deſolatio.

diſcipulieiꝰ: vt oñderẽt ci ediſica
tões tpli. Ipſe autez rñcdes dixit
illis. Nideſ̃ hecoĩia: Amẽen dico

hDico.n. vo.ũ me
i. amõ. i. a tpe paſ/
ſiõis xpᷣi q̃ de ꝓxĩo
imiebat futura annmq
psdixitrtioiii.
i = dica. Bene. q vèit ĩ no. do. Hoc erit qñ apꝑebůt ſigna
Euidẽtia aduẽt eiꝰad iudiciũ:tũc.n.iudei ꝗ credituri ſt ĩ xpʒ ĩ fi
ne mũdilaudabũt ⁊ ↄfitebũt ipʒ.¶ In.c.⁊ʒ.vbi dr ĩ poſtil.i.a ſã
guie iuſti mĩmivſq; ad ſanguinẽ iuſti maximi. ADDITIO.
Aeogd abel ſit mim'iuſtꝰ:⁊ cacha rias maximſine ĩitelli
gat᷑ ſimpir ſiue reſpectu occiſoꝝ:tñ ex ſcriptur nõ bz
. auẽtatẽ.vñ ſʒ hiero.eade faci litate ↄtẽnit q̃ appꝛobat
Necẽt
cacharias fuit ſacerdos ⁊ legiſpit ſeqt ꝙ abel fuit mimiuſtꝰ:⁊
cacharias maximꝰ. Nõ.n.excellẽtia iuſtitie ſegtur lraturas qʒ
ps ĩ plibꝰ pꝛeſerti cuʒ antiꝗ pr̃es lʒz nõ legãtur lr̃as didiciſſie fue
rũt tñ in dĩnis maxie illuſtrati:qð pʒ de adã ⁊ pr̃iarchis ⁊ foꝛte
ex his q̃ legũtur devtroq;.ſ.de abel ⁊ cacha.pla ad rõnẽ iuſtitie
ptinẽtia legũtur ð abel qᷓ; de cacha.iĩ B.n.ꝙ fuerũt bo ſine cul
pa occiſi:eq̃les vident᷑:ſʒ de abel ſuꝑ ̊ legit ꝙ tã ipſe q; mũera
eiꝰ fuerũt deo accepta.Geñ.a.ca.qð ẽ maximũ teſtimoniũ ſue

pꝛelioꝛum: videte ne turbemini.

qõnis occaſio.⁊? hita occaſiòe foꝛmat᷑ qõ ibi.Sedète at eo ſu mon
tem oliueti.Circa pᷣꝰ cõſiderandũ ꝙ xpᷣs in fine ca.pᷣcedẽtis dixerat
ꝙ domꝰtempli relinqueret᷑ deſerta.ideo ĩ pᷣn?hui ca.dĩ ꝙ ihs egreſ /
ſus de templo ibat.in h oñdebat ꝑ factũ ꝙ templũ eẽt a diuina pte-
ctione relinquẽdum. l¶ Et acceſſerũt diſcipuli eius vt oñ.ei edi.
tẽpli.nõ qꝛ oñderent ſibi aliqd incognitũ cũ frequenter in tẽplo fuiſ⸗/
ſet.vt pʒ ex peedentibꝰ.ſed vt ex nobilitate edificioꝝ que erat facta
ad diuinũ cultũ ꝓuocarẽt eũ ad miſericoꝛdiã ⁊ ꝑↄſequẽs mitigaret
ðBðÿ veherdicramn.
m peãt rñũde dixit il
lis.videt hec oĩa.q.d.q;ʒ
tũcũq; ſi magna ⁊ foꝛtia
n¶ Amen. i. fidelr.
o ¶ Dico vobis nõ relin. S
la.ſupꝑ lapide ⁊c.nõ ẽ ſic
intelligendũ ꝗn remane
ret lapis ſuꝑ lapidẽ ſaltẽ
in fundamẽtis.ſedẽ mo
dus loquẽdi ad exprimẽ
dũ magnitudinẽ deſtru
ctiõis ꝗᷓ cõpleta ẽ ſub ti/
to ⁊ veſpaſiano:vt dictũ
eſt pᷣcedẽticapi.
p ¶ Sedente aũt eo.Expᷣ

vobis:non reliquet᷑ hic lapis ſuꝑ
lapidẽ:q nõ deſtruat᷑. Sedẽtẽ qt
eo ſuꝑ montẽ olineti:acceſſerunt
ad eũñ diſcipuli ſecreto dicentes.
Dic nobis qñ hec erunt:ẽt quod
ſignũ aduentꝰtui:⁊ ↄſũmationis
ſeculi: Et reſpondèns ieſus dixit
eis. Nidetẽ ne quis vos ſeducat.
Multi.n. veniẽt ĩ noĩc meo dicẽ⸗
tẽs:ego ſũxpᷣs:⁊ mitos ſedncẽt.
Auditᷣri.n.eſti pᷣlia: ⁊ öpiniões

Opoꝛtèt. n. hec fieri:ſed nõdůʒ ẽ
finis. Cõſurget.n. gens ĩgeteʒ. èt
regnũi regni: ⁊ eruͤnt peſtiletie.

qꝛ enĩ audierãt a chꝛiſto
euerſionẽ illã credebãt
ꝓpinquã eẽ mũdi ↄſum
matiõem.iõ qᷓſierunt pᷣ.
(Dic nobqn hec crut.i.
deſtructio ciuitatis ⁊ templi.2⁊ꝰ q̃ſierũt. är ¶ Et qd ſignũaduentus
tui.ad iudiciũ.ſ.⁊ ↄſũmationis ſeculi.vtrũq; eniʒ ſił fiet.⁊ ꝑp hoc eſt
qõ vna. Notandũ ẽt ꝙ iſte qõnes fuerũt ſibi facte ſuꝑmontẽ oliueti
⁊ hoc rõabilr:qꝛ locus iſte diſtat ſolũ a ciuitate ꝑvnũ miliare.⁊ ſic ci
uitas illa ⁊ templũ ex illo loco clariſſime vidẽt᷑ ⁊ occaſione hꝰde tꝑe
deſtructiõis illiꝰ ibi qᷓrit.ſilłrẽt iudiciũ extremũ futurũ eſtcirca illũ
locũ.vt hr̃ Johelł.ʒ.iõ puẽienter fit ibi qõ de futuro iudicioo.

ex h̊ qð ſuppõit᷑ abel fuiſſe ſimplicẽ paſtoꝛẽ ⁊ illratũ ⁊ E rñdens. Dic ponit vtriuſq; qõnis ſolutio. Et pᷣpᷣme.? ſcpc. ibi.

ꝛate at. Circa pᷣduo facit:qꝛ circa ea q̃ ꝑtinẽt ad deſtructionẽ ciun
tatis ⁊ tẽpli pᷣ deſcribit initiũ.⁊ ⁊ finales exitũ.ibi.Cũ ergo viderit
Circa qð ↄſiderandũ ꝙ inchoatio ⁊ ſignũ deſtructiõis future fuerüt
clades ⁊ peſtilentie que fuerũt in iudea añ bellũ romanoꝛũ eos.vt
dicit Joſephus in libꝛo de iudaico bello.Diuidit᷑ ergo in duas ptes.
qꝛ p tangunt᷑ malaq ↄtigerunt iudeis in generali.⁊? mala q̃ contige
runt xp̃i diſcipulis in ſpãli.ibi.Zunc tradent vos.Circa pᷣmũ q̃ttuoꝛ
tanguntur. Pꝛimũ eſt ſeductio erroꝛis.qð notatur cum dicitur.

iuſtitie:vñ hiero.ĩ h loco ð abel dicit.Juſtꝰãt ñ ex hoĩuʒ ſnia:ſ t¶ ¶ Uidete ne quis vos ſeducat.Iſta aũt pꝛedixit:qꝛ minus iacula fe

ex Geñ.teſtionio ↄpꝛobat᷑ vbi accepta eiꝰ a deo narrant᷑ mũera
vñ planioꝛ põt rõ aſſignari circa noĩatõʒ iſtoꝝ duoꝝ.ſ.loqndo
pᷣmꝰiuſtq ſine cłpa legit᷑ occiſus:cachariasvo vltimꝰ:vñ ↄueiẽ
ter noĩat extrema ad ;̊ vt oẽs ĩtermedui icludant᷑:ꝗcũq;.n.fue
rit iſte cacharias ſᷣm diuerſitatẽ opinãtiũ:ipſe tñ fuit vltimꝰ iu
ſtus occiſus:de qͥ ĩ ſcripturlexpꝛeſſa mẽtio hẽat᷑.Si ãt obciai
de ioße ba.rñdet᷑ ille ñ fuit occiſus a iudeis.ſʒ ab herode alie

de tpibepᷣteritis añ paſſionẽ xpᷣi q iſta dicebata xpᷣo:abel fuit x

riunt que puidẽétur. u ¶ Multi eniveniẽt ĩ noĩe meo.i.aſcribẽte
ſibi nomen meũ.quod pʒ p hoc qð ſubditur.
icenterrego ſum xpᷣs ⁊c.de talibꝰfuit ſimon magus
c

uit ſime ꝗ phoc ſedu
cebat ſamaritanos:de quo hẽtur Act. S. ꝙ ſamariti dicebat de illo.
Hic eſt virtus dei que dicit magna. Hieronymꝰctiã dicit ſuꝑ locum

illum ꝙ ante deſtructiõem ciuitatis plures apparuerũt qui dicebät

ſe eſſe chꝛiſtos. y ¶ Audituri eni eſtis. DPic ponitur ⁊9 qð eſt con-
cuſſio timoꝛis.cũ dicit.Audituri enĩ eſtis pᷣlia.Fᷣm enĩ ꝙ refert Joſe
phus libꝛo antiqtatũ.⁊o.poſt paſſionem xpᷣi ante deſtructiõeʒ ciuita
tis multe ſeditões ⁊ mita pᷣlia fuerũt apud iudeos qꝛ ſamaritani qui

ptim tenebdàt ritum gentilẽ inſurgebãt ↄ iudeos ⁊ ecõuerſo.Item in

pplo iudeoꝝ erant plurimi ꝗ incitabant populũ ad rebellädum ↄSðro
manos.:alu autem contrarium.ſequitur. ͦ́”́JMUDVUdWwW

piniones pꝛelioꝝ.qꝛ ante deſtructiõem ciuitatis multa ſigna
apparuerunt que interpꝛetabantur ab aliquibus in bonum ⁊ pacem
ciuitatis.ab alus autẽ in cõtrariũ ⁊ deſtructionem:⁊ inter alia ponit
vnum.ſ.ꝙ ſidus ſtetit ſup ciuitatẽ per annũ ſimile gladio.quam ap/
paritiõem ꝗdam dicebant ſignificare auxiliuzʒ ſibi affuturũ p inimi/
cos.Aliqui ecõtrario dicebãt ſignificare vindictam dei contra mala

habitantium in ciuitate.et per hoc erant diuerſe opiniones de pꝛe/

lus inter eos. a ¶ Midete ne turbemini. recedendo de iudea pꝛo/
pter talia.voluit enim xpᷣs ꝙ diſcipuli ſui manerent aliquantulum
ĩ iudea poſt moꝛtẽ ſuã ad pꝛedicãdũ fidẽ catholicc7d.
ä èð
