tatẽ.ſic ꝑ ̊ illã pbanit q;tũ ad deitatẽ.qꝛ illuminare mentes
ignoꝛãtiũ ĩtellectũ ſacre ſcripture ⁊ ſubito eſt ipius de tatis ꝓ
pꝛiũ.iõ ſubditur. q ¶ Et ſic opoꝛtebat xpᷣm pati ⁊ reſurgere.

q ſic an paſſionẽ declarauit ſe eẽ veꝝ deũ ⁊ hoĩem.itaẽt pꝰre⸗

ſurrectõem ſuã. Reſurrectio.n. va ẽ eiuſdẽ in numeroiterata
ſurrectio. ¶ Et pᷣdicare ĩ noĩe ei penitẽtiã ⁊ remiſſionem

pctõꝝ in oẽs gentes incipiẽtibꝰ ab hieroſolyma. Hierlin enizʒ

cedio terre habitabilis. qꝛẽ in q̃rto climate.⁊ iõ ab illo loco
ↄueniẽter incepit pᷣdicatio euãgelij.vt ꝑ aplos xpᷣi alioſq; diſci

pulos circũquaq; ꝑoꝛbẽ diſpſos.in oẽz terrãexiret ſonus bdi⸗

nõ qꝗ̃rit ex ignoꝛãtia ſʒ vt ex eoꝛ reſponſione ĩcredulitas eoꝝ ↄte/ lis q habebat coꝛpus Slrloinm ano ſubito poteſt diſparere gnrſiin
niẽtius arguat᷑. a ¶ Tu ſo. ꝑegri.es in hier.⁊c̃.li ſolus ũ fac exclu⸗ per dotẽ agilitatis. b ¶ Et ſurgentes cadẽ hoꝛa regreſſi ſut i ni ſoet
ſionẽ alioꝝ ꝑegrinoꝝ.cũ multi valde ꝑegrini ⁊ de dinerſis ꝑtibꝰ ve hierlz. Quãuis eni iaʒ eſſet tarde.vt pʒ ex pꝛedctis.tñ ex fidei wig 46
niſſent in hierim ad diẽ feſtũ paſche:vt hr̃ Jo.iz.ſʒ notat excluſionẽ feruoꝛe ⁊ remoto iudeoꝛũ timoꝛe ſtatim regreſſi ſunt in hieru⸗ Paleecde,
cognitiõis ab iſto ſic apparẽte.ſ.noticia moꝛti ieſu:vt ſit ſenſus.uʒ ſalem ad illos diſcipulos qui erãt incluſi pꝛopter metũ iudeo/ ſiii doli
multi ꝑegrini his diebꝰ venerint in hierimn miꝑ ẽꝙ tu ſolus int᷑ ali ½ rum. vt habetur Joan.⁊o.ad n unciandũ eis chꝛiſti reſurrecti/ le⸗ gecibitea
os pegrinos ignoꝛes ea q̃ ſũt nota alus oĩbꝰ. b¶ Muibe ille dixit oné.ideo ſubditur. c¶ Et iuenerũt cõgregatos vndecim.qꝛ nieohoch
Quean iter ignoraria ſcutpits dem̃ẽé. e ieſu na.g fuit vir adhuc thomas erat cumaljs. d icentes cſunrerit dus elcisn
ꝓpha potẽs ĩ oꝑe.ſ.mira Vvere ⁊ apparuit ſi⸗ ſcvide
culoꝝ. O 4 t mõe. .4 ⸗ ve . ,, „ 9 inicẽ. 12 Are Ees moni.quando aüt t B e lli
p̃dicatiõis ⁊ doctrine. nüses i hierlm: no cognouiſti ad bi le coꝛ? m . Zerat iſta appitio fuerit unn
e ¶ Et quo. tra. eũ ⁊c qꝛ p q facta ſũt ĩ illa his diebꝰ? qbꝰ illẽ ĩ nobis:dũ loq̃ret in via: ⁊ apiret non legit expꝛeſſe. ui
curauerũt eiꝰ captiõem dixit. Que: Et dixerunt. De ieſu nob ſcripturas:Et ſurgẽtẽs eadẽ ſed tunc credit fu/ nuphinin
⁊ ꝑſuaſerunt pplis vt co naʒaàreno ꝗ fuit vir ꝓpha:potẽsi hoꝛa regreſſi ſut ĩ hierʒ: ⁊ inène/ iſſe facta quadope eeggtn
rã pilato peterẽt eiꝰ cru 5 r Sr n Io-ir pA;GH trus cucurrerat ad ſßſege
raͤpalohe⸗ ope ⁊ pſᷣmon?: coꝛã ðᷣo ⁊ oĩ pplo rũt ↄgregatos vndeci:⁊ eos qecnũ monumẽtum e vi liiut ho
fixionein :bar abe di et qu6 e tradiderũt ſũmi ſacer ill ert dicetès ſurrexrit dñs ve geratlintbeunmn Mllli
miſſione: vt hẽ Matt. en ie icimmen aboirſo mo E „A .G rat lintheamina ellwiteetel
27. f Tlosãt ſpe. c. dotes ⁊ pꝛicipes naii danatione,z ⁊ appuit lymoi. Et ipi narrabt poſita. abyt mirãs iutchatliß
dan dicat in enaneſei⸗ moꝛ: ⁊ crucifixerũt eũ. NHos aut ꝗ geſta ergti via: T gůo coguerüt enclod facriz . tintuneer
6Ernuͤͦcſup becoater abem⸗ qꝛ ipe eẽt redẽpturꝰiſrk eũ i fractiõe panis. Dũ t heclo e ¶ Etplſinarr darr ſſihi
Aviescboche. pdixe nuͤnc ſuꝑ hec oĩa tertia diesẽ quũt᷑:ſttit ieſus imedio eoꝝ ⁊ di apparitionez eis fa iannhe
rat ſe reſurgere.⁊ tñ ad/ hodie:ꝙ hec facta ſüt. Sed⁊ mu xit. Pax vob. Ego ſüm nolite tictam ſruit oeſent. ſinaintn
gucn Fanarir oiſeipt lieresqda ex nꝛis terruerũt nos.q mẽ. Cõturbati vo ⁊ atritiexiſti⸗ tiaalt her ſtainez cichecßdi
ſiẽ dicit lrra. Adueſpera añ lucẽ fuerũt ad monumẽetũ⁊ nõ mabot ſe ſpm̃ vidẽ. E dixit eis. alus thomas credi mignain
ſcit a inclinata ẽ ia dies. iuẽto coꝛpe eiꝰ: venerũt dicẽtes: Qnid turbati eſtis ⁊ cogitatiões it. ſʒ per aliquod tcat
bal Sꝛr mulieres queda ſect viſionẽ angeloꝝ vidiſſe:q di aſcẽdũt in coꝛda via: Aidete ma Taanun ohaltzdi Tenian
Enoſtris terruerdtno cũt eü viuere. Et abirüt qda ex nuameas ⁊ pedesq; egoipe ſuʒ. ſente facta eſtiig uſillii
tiõe coꝛpis ei quã diſci ſicut mlieres dixerũt:ipʒ vonõi Toſſa nõ hʒ:ſiẽ mevidet bie. Et f¶ Dum autem ßec i Rrar
cetes ect ac. diciput ſtuilti Z tardicoꝛde ad crédẽdũin pedes. Adhucat ill no credetib? paritio fac . iginnuneru
ñ credebãt plene timen ⸗ coes ee äl paritio facta omni ſſtigglupannn
tes ne tãc; maͤlieres de oibꝰ? qlocuti ſunt pphete. Nõnẽ 7 miratibꝰ p gaudio dixit. Habet bus pꝛerer thomã Cirstinni
8 S lackutdeluſe hbeccportul varirzr aitmarej i aliqd: qd maaneck⸗⸗ Arülioh ga dier. Krac
¶Et abie. ꝗq ⁊c. ſ. 3. Et icipiẽ i tulerũt ei partẽ piſcis aſſi:⁊ fauu Sei eetee
⁊ ioanes.vt.S.dem̃ eſt. * Et be3 i ſch in A E 5 ſer oꝛãᷓ eis: medio eoꝛum. ſu⸗ Kiaithito
¶ Etita inue. ſicut mi. ꝓphei:ĩterpᷣtabat ill ioĩbꝰſcri mell. t cumaducaſſetcoꝛz et: bitoenim inter di, efegfitir
dixe. nõ qᷓtũ ad viſionẽ ptur q̃ de ipo erãt.Et appꝛopinᷓ ſumẽs reliqas dedit eis. Et dixit ſcipulos apparuit: fiuinſnionn
vbor abihſis ie iuc Filõgij ire. Et coegerunt illi di ad voſ cũ adpuc eſſevobiſcũ:qiñ Habetur Joan.2k0. iunſui
coꝛpe. tmla litpeamina (Etes. Mane nobiſcuʒ qm adue/ neceſſeé iplerioĩa qᷓſcripta ſütile Ego ſum. nores lirinengie
remãſiſſe. iõ ſubdit᷑. PʒZʒ õü dies. Et itrã ge morſi? pphetisr Plalenie de FPnta nie ſeu illu⸗ —
vero non ĩuenerunt. t eñ ilł. Et factũẽ dũ recũbẽt cũ me. Tuc apuit ill ſeſũ:vt itellige ſio diabolico. cnhlioni
m ( Et ipſe dixit ad eos. niten ilt Et factůẽ dü recũbẽt cũ ne T Apu! 4 j ii 8 i ¶TConturbati ve / innin,
eoen Binukei no git: 7 Poꝛigebatill. Et apti ſunt ſeriptué ſic opotebat xpʒ pati ter deſerbitur te, riii
cecitatẽ intellectus. ocli eoꝝ:⁊ cognouerut eu: ⁊ ipſe T reſurgẽ a moꝛtuis ktia die: 7 P/ſurrectionis pꝛoba ſiſnecimlen
0 EEt tarlcgrder ti euãanuit ex oclis eoꝝ. Et dixerunt dicare inoie eiꝰ pniaʒ ⁊ remiſſio⸗ rianerhoccoſten unnifit
cre.in omnibus ⁊cτ. ů. ̈dñdde c em?ß venun deu. ſiidni
chꝛiſti moꝛte ⁊ reſurrectione.quas ſcripturas debebãt intelligere. kt* ſm bumanitatem vere ſuſcitatum:vt pʒ pꝛoſequendo. ſfenten
Röne, fuerãt cũ xpᷣo qui diſcipulis de talibus loquebatur. Exiſtimabant ſe ſpiritum videre diuina enim pꝛouidentia leſbonnegt
q¶ Mone opoꝛtuit pati xpᷣm ⁊c̃.tũ ꝓpter patris pꝛeoꝛdinationẽ tum permiſſi ſunt dubitare ad maioꝛẽ certificationem fidei de do/ S
2 e 1. . umnaron . hotl
ẽt pꝑ xpᷣi exaltatiõem.tum ꝑꝑ humanã redẽptõem.tũ pp ſcriptura minica reſurrectione. ie dete manus meas ⁊ pedes me
rũ impletionẽ.iõ ſubdit. D Erincipies a moyſe ⁊oĩbus ꝓphetis os.per cicatrices clauoꝛũ ibi remanẽtes oñdit ꝙ erat idẽ coꝛp Ceht beni

== =–
S⸗
E

—
=
—,

cn R
rn nel
MB
vend ſtin 8

mene⸗ ine

nde. Snin
tdet nnt
1.. Mim
et anns

4. UMhn
des dren⸗
mr! Gm
ror Mmtbfar

Riicd r
uch ene
D
rſaz unns

misde ſunintt

N
fielige in
mac
niſ⸗ Uerne
ſencen⸗
uumnßun
dere dinnmucnſd⸗
fi

De.
*
miceni einn 4

—

—
—
—
—
S
=

☛
—

¶MPꝛologus

ð

cationis eoꝝ ſʒz ꝙ fuerat pᷣdictũ in pᷣsis. ai¶ Uos ãt teſtes

eſtis hoꝝ.iſ.ſuꝑius deſcriptoꝛũ qᷓ;tũ ad xpᷣi incarnationc.pᷣdica
tionẽ paſſionẽ ⁊ reſurrectiõem. b ¶ Et ego mittã.i.mittã de
pinquo. c ¶ Pꝛomiſſũ pr̃is mei ĩ vos.i.ſpiritũ ſcm̃ ĩ ſigno
viſibili ad pᷣdicãdũ ↄſtat᷑ vbiq; vitatẽ euãgelj. d¶Uos aüt
ſe. in ciui. Poſtq; euãgeliſta deſcripſit xpᷣi reſurrectionem. hic
vltimo deſcribit eiꝰaſcenſionẽ᷑. Circa qð ſciendũ ꝙ in die aſcẽ
ſionis xpᷣs bis apparuit diſcipłis ſuis.Pꝛimo in ciui tate hieru
ſalẽ diſciplłis come
denlibꝰ.quã deſcri

bit Lucas plenius —Tx .
Actl.i. ca. zuae di⸗ hierlyma. Noͤs gt teſtes eſtis ho
xit eis non diſce · rũ.Et egõ mittꝗ pꝛoͤmiſſũ patris
deret ab hieroſol?ꝰ meiĩ vos.vos aũt ſedete inciuita
mis.ſʒ expectarent —„ õ
pmiſſũ pfis. ẽ boc te quoaduſq; induamini virtute
repetit bꝛeuit. cuz ex alto. Eduxit autẽ eos foꝛas in
r Mos it ledcte bethania: ⁊ eleÜuatis manibꝰ ſuis
ciuitate quoaduſq; rit oi 1 oſt
lanamitttire er bendixit eis. Et factuʒ eſt dum
alto.q.d. Non eſtis ä
ſufficientes ad pᷣdicãdũ ↄſtãter vitatẽ euãgeli.donec 9firma

ti fueritis per donũ ſpũs ſci.⁊ tunc pcepit diſcipłis ſuis vt exi/
rent de ciuitate in mõtẽ oliueti vt inde viderẽet eũ aſcẽdenteʒ
in celũ.⁊ B ẽ qð dr̃. eRauxit at eos fo.ĩ betha.i.verſus be
thaniã.qꝛ mõs oliueti ad quẽ exierũt ẽ er hierim in via eundi
verſus bethaniã.⁊ bethania ẽ ꝓpe montẽ oliueti ſita.⁊ ibi ⁊22

apparuit diſciplis in die aſcẽſionis.qꝛ poſtqᷓ; apparuerat illis iĩ

ciuitate ⁊ di xerat ꝙ irent ĩ montẽ oliueti.diſparuit ab illis.et
cũ veniſſẽt ad mõtẽ oliueti iteꝝ eis apparuit.Octo.n.vicibus

alus apparuerat pꝰ reſurrectõòem ſuã:vt declaratũ fuit matt.

t ele.ocu.in ce.vbi volebat aſcẽdere. g¶ Bene⸗/
dixit eis.i.diſcipulis ſuis. h ¶ Receſſit ab eis.pᷣſentia coꝛ/
poꝛali. i¶ Et fe.in ce. ꝓpᷣo motuꝑ doteʒz agilitatis. Nubes
tñn ⁊ ãgeli apparuerũt ad eiꝰ obſequz. vt hr̃ Actl.i. k¶ Et ipi
adoꝛãtes.xpᷣm aſcẽdẽetẽ qᷓ;diu potuerũt videre eũ.
Regreſſi ſũt ĩ hierim.poſtqᷓ; ꝑdiderũt eius aſpectum.
Eũ gaudio magno.qꝛ oĩa myſteria erãt ipleta in chꝛiſto.
n ¶Et erãt ſꝑ ĩ tẽplo laudãtes ⁊c. Theophilus expoſitoꝛ refert

hoc ad tps qð fuit iter aſcẽſionẽ dñi ⁊ pẽtecoſtẽ dicẽs.ꝙ lʒ apo

ſtoli ⁊ alij xpi diſcipuli añ aſcẽſionẽ xpi ſtarẽt ĩcluſi ꝑꝑ metum

iudeoꝝ ex aſcẽſione tñ eiꝰ ↄfoꝛtati exibãt ad tẽplũ cã oronis.

lz nõdũ accepiſſent ſpm̃ ſanctũ ĩ ſigno viſibili.Alu aũt expoſi

toꝛes referũt h ad tẽpꝰ pꝰ pentecoſtẽ.in qͥ apli ſpũ ſcõ ↄfoꝛtati

abiecerũt a ſe metũ iudeoꝝ. Dicũt enĩ ꝙ apoſtoli ſtabat ĩ hie/
ruſalẽ q̃ſi recluſi ĩ ofone poſiti quouſq; reciperẽt gram ſpis ſa
cti eis a chꝛiſto ꝓmiſſam.⁊ B; vrĩ magis ↄcoꝛdare ei qð d Actl.

i. Tüc reuerſi ſùt in hierin a mõte ꝗ vocat᷑ oliueti ⁊c.⁊ ſegtur

Et cũ ĩtroiſſẽt in cenaculũ aſcẽdebãt ĩ ſuꝑioꝛa.vbi manebant
petrꝰ ⁊ ioãnes ⁊c̃.⁊ ſubdit᷑ pꝰ.Pi oẽs erãt ꝑſeuerãtes vnanimi

ter ĩ orone cũ mulieribꝰ⁊ maria mr̃e ihu ⁊ fratribeiꝰ.In eodẽ

loco receperũt ſpm̃ ſcm̃ ĩ die pẽtecoſtes.vt hr Actl.2.⁊ extunc
relicto timoꝛe iudeoꝝ ↄfitebãtur ⁊ pꝛedicabãt publice chꝛiſtũ

⁊ibãt cã deuotiõisꝗd tẽplũ ſᷣm ꝙ dicitur ibi.Et erãt ſꝑ.i.cõir

vlfrequẽter. o n teplo laudãtes ⁊ benedicentes deum:
Cuieſt honoꝛ ⁊ glia in ſecula ſeculoꝛum Amen.
¶ Explicit poſtilla fratris Nicolai de lyra ſuper Lucã.

.ℳ

eiuſdem ſuper Joãnem.

cies aquile deſuper ipſoꝝ
quattuoꝛ. Exech.i.Egechiel ꝓpheta cui apti ſũt
celi ⁊ vidit viſiões dei.vidit q̃ttuoꝛ facies ĩ vno
animali.Quattuoꝛ igꝗt facies vni.videliczʒ faci/
9 hois. facies leonis. facies bouis. ⁊ facies agꝗle
inq deſignat᷑ vna noticia de vbo incarnato q̃druplr õſcripta.
ꝓut diffuſius dcm̃ ẽ ſuꝑ Mattheũ.dDeſcriptio eni Matthei
deſignat᷑ ĩ facie hoĩs.qꝛ pᷣncipaliter deſcribit fcã ipius humani
tatis.Oeſcriptio Joãnis deſignat᷑ in facie aquile.qꝛ pᷣncipali/

C Incipit ꝓhemi

ter deſcribit ĩ chꝛiſto excellẽtiã dine nature.Deſcriptio autez

Marci deſignat᷑ in facie leonis.qꝛ pᷣncipalr deſcribit ipi xpᷣi re
gnũ.Deſcriptio ãt Luce deſignat᷑ in facie bouis.qẽ aĩal ĩmo/
laticiũ.qꝛ pᷣncipaliter deſcribit ipᷣiꝰ chꝛiſti ſacerdotiũ.vñ ⁊ a ſa
cerdotio inchoat ſuũ euangeliũ dicens.Fuit ĩ diebꝰ herodis re

gis iude ſacerdos ꝗdã noĩe cacharias.Aduertẽdũ tñ ꝙ lzʒ quili

bet q̃ttuoꝛ euãgeliſtaꝝ pᷣncipaliter ↄſideret vnã pꝛedictarum:

quattuoꝛ conditionũ.tamẽ alias tres nõ omittit.quia ſᷣm ꝙ di

nẽ pctõꝝ ĩ oẽs gẽtes:iĩcipiẽtibꝰ ab benediceret illis recſſit ab eis.

cum gaudio mãgno: ⁊ erant ſem

dicentes deum. Amen.

dicit beatus Gregoꝛius ſuper Egechieł. Quicquid in vno repereris
hoc ſimul in quattuoꝛ recognoſces:ꝑꝑ qð aliqui doctoꝛes viſionem
Exechielis exponentes:dicunt ꝙ nõ ſolũ apparuit ei vnuʒ animal

hHabens quattuoꝛ facias pꝛedictas.ſʒ apparuerũt ei quattuoꝛ aialia

in omnibus cõſimilia.In quo deſignatur vna noticia verbi incarna
tiaquattoꝛ euangeliſtis ↄcoꝛditer.licʒ differenter deſcripta. Conſi -
derandũ tñ ꝙ Egechiel pꝛopheta ĩter pꝛedictas facies quattuoꝛ vJ
dit faciem aquile deſuper eminẽtem.in quo deſignatur euangely
IZoãnis reſpectu alioꝛu—z
excellentia.pᷣm ꝙ dicit

ferebatur in celum. Et ipſi adoõ/

.„, S acies aquile ⁊c. in quo
rantes regreſſi ſunt in hieruſaleʒ

deſignatur euangelium
Joannis ceteris excellẽ
tius in tribus.qꝛ ſcripſit
ceteris ſublimius.ſubti
lius.⁊ ẽt perfectiꝰ.Sub
blimitatem deſignat ſu
perioꝛ ſitus.cuz dicitur.
Deſuper.ſubtilitatẽ acu
tiiies viſus.cũ dr. Aquile
perfectiõem ſeu integritatem. deſignat quaternarij typus.cum di/
citur. Ipoꝝ qᷓ̃ttuoꝛ.Ad euidentiã pᷣmi aduertẽdũ ꝙ cõtemplatio ſãä
ctoꝛũ ⁊ potiſſime euãgeliſtarũ differt a ↄtẽplatione philoſophoꝛuʒ.
Pbiloſophi.n.ex creaturis contẽplati ſũt ipᷣm deũ.ſilłr ſancti tñ dif⸗/
ferenti mõ ⁊ quaſi orio.Contẽplatio.n.ẽ actꝰ egrediens ab ipſocon
teplante ⁊ in deũ terminatur tanqᷓ; in obiectum.⁊ iõ ↄtẽplatòis actꝰ

perintêmplo laudantes ⁊ bene/

¶Explicit euangelium ſecun⸗
dum Lucam.

ẽ mediᷣꝰ iter contẽplantẽ ⁊ rem contẽplataʒ.⁊ iõ põt ad vtrüq; refer

ri. Si igit act dine cõtẽplationis referat᷑ ad ipſũ contẽplantem.ſic
hr̃ ↄtẽplatio philoſophoꝝ.Querebãt enĩ philoſophi deù contẽplari

ey creaturis inq;tũ talis ſpeculatio ſeu cõtemplatio ẽ ipius ſpecu/
lãtis ſũma ꝑfectio.Cõtemplationẽ.n.pᷣmi ⁊ ſumni ĩitelligibilis poſu

ſuerũt felicitatẽ hoĩs.vt hr.io.ethicoꝝ.Ex quo pʒ ꝙ talis contẽpla
tio erat pure ſpeculatiua.qꝛ querebãt talẽ ſpeculationẽ ꝑp ſeipſam:
⁊ nõ ꝑꝑaliam perfectõem.ꝑꝑquod ĩ tali contemplatione plus facit
ſubtilitas intellectus qᷓ; feruoꝛ affectus. Si ãt referat᷑ actꝰ cõtẽpla -/
tionis dĩne ad ipam rem cõtẽplatã.quod fit qñ talis contemplatio
qritur ꝑꝑ amoꝛem rei contẽplate.vt ex tali contemplatione ipſe cõ/

„ — „

teplas inardeſcat in amoꝛẽ diuinũ.ſic hr̃ cõtẽplatio ſanctoꝛum ⁊ po

tiſſime euangeliſtaꝝ.Ex quo pʒ ꝙ talis contẽplatio nõ ẽ pure ſpecu
latiua.qꝛ nõ qᷓritur ꝑꝑ ipᷣm ſpeculari.ſed ꝑꝑ amoꝛẽ ipſius obiecti cõ
tẽplati.⁊ ideo in tali contẽplatione plus facit feruoꝛ affectꝰqᷓ; ſubti
tilitas intellectꝰ.pꝓpt᷑qð btũs Dionyſiꝰ.⁊.ca.celeſtis hierarchie diẽ
ꝙ in conteplatione diuinoꝛũ ꝓpꝛium ẽ amoꝛis calidũ ſuperferuẽs
⁊ acutũ.qꝛ amans nõ ẽ ↄtentus amati ſuperficie.ſed nitit᷑ q;tũ poſſi

bile eſt eiꝰ intima penetrare.ꝑꝑqð dicit PHugo ↄmentatoꝛ ibidem.

Ubi ſcientia foꝛis ſtat dilectio intrat.igit᷑ qꝛ btũs ioannes euãgeli/
ſta ceteris euangeliſtis xpᷣm feruentiꝰ dilexit.ideo eius ſecreta inti
mius penetrauit. ꝓpter quod ſubtilius ſcripſit.qð notat᷑ in facie aꝗ
le.que tantà perſpicacitatẽ hʒ in viſu ꝙ ſolem in rota ſua oculis irre

uerberatis intuetur.vt dicit Augu.in li.de moꝛibꝰ ecclie.⁊ de h̊ põt

exponi illud quod ſcribitur Job. 39. Nungd ad pᷣceptũ tuum eleua/

bit᷑ agla:⁊ in arduis ponet nidũ ſuũ: Poc.n.vbũ dr̃ ð Job negatiue.

ſʒ de deo affirmatiue.ſicẽ pʒ ibidẽ ⁊ merito.qꝛ ad pᷣceptuzʒ dei huma/

na agla nr̃a videlicet btũs Joãnes euãgeliſta eleuataẽ de terrenis

ad celeſtia.qꝛ ad vbũ xpᷣi vocãtis dimiſit thoꝛũ nuptialẽ.⁊ eleuat? ẽ
ad ↄtinẽtiã vginalẽ.q ẽ vita celeſtis.ſiẽ dicit btũs Hiero.in ſermõe
de aſſũptione btẽ marie vginis. Pꝛofecto in carne pᷣter carnẽ viuer̃
ñ terrena vita ẽ ſʒ celeſtis.vñ ĩ terris ãgelicã głiaʒ acqrere maioꝛis

ẽmeriti q; habere.Eſſe.n.angelũ felicitatis ẽ.eẽ vᷣginẽ vtutis.dũ G̊

obtinere viribꝰ nititur cũ gra qdð ãgelus hʒ a nã.Et talis eleuatio fu
it diſpoſitio in Joãne ad ſubtiliꝰ ↄtẽplandũ ⁊ deſcribẽdũ dĩna.Con
trarioꝛũ.n.ↄrie ſũt cãe.Laſciuia ãt carna lis ĩduẽ ĩtelłs hebetudinẽ
vt dicit btũs Srego.ʒo.moꝛal.̊ ꝑ oppoſitũ ↄtinẽtia vᷣginalis diſpo
nit ad eiꝰ ſubtilitatẽ. Sʒ ↄſũmatio hꝰ ſubtilitatis ſubdit᷑ in auctoꝛi/
tate pᷣmiſſa.cũ dr̃. In arduis ponet nidũ ſuũ.Nidus.n.èẽ locꝰ vbi vo
lucres ſe reclinãt ⁊ geſcũt. Nidus igit᷑ ioãnis fuit ſinus ſaluatoꝛis.
qꝛ ſuꝑ pect' eiꝰ ſuauiter recubuit.⁊ inde fluẽta euãgeli ceteris vbe
rius potauit.⁊ iõ ſegt.Oculi eiꝰ de lõge ꝓſpiciũt.qꝛ ipi adhuc manẽ
ti in terra reuelata ſũt ſecreta celeſtia.⁊ qꝛ ſubtilius ſecretaceleſtia
cognouit.ꝑ ↄñs ⁊ ſubtiliꝰ ſcripſit.⁊? dico ꝙ ioãnes ceteris euangeli/
ſtis ſcripſit ſublimiꝰ.⁊ differt B mẽbꝝ a pᷣcedẽti.qꝛ de infimis põt fi
eri ſubtilis deſcriptio:ſʒ ſublimita deſcriptõnis impoꝛtat altitudi/
nẽ materie.qð ↄuenit Joãni euangeliſte.qꝛ alus euangeliſtis ad de
ſcribendũ xpᷣi humanitatẽ itẽtis.btũs ioãnes ad ↄtẽplãdum ⁊õſcri

bendüũ eiꝰ diniuitatẽ pᷣncipaliter aſcẽdit ꝑꝑ qð alij tres euãgeliſte fi
guirati ſũt ꝑ aĩalia ĩ terra gradiẽtia.videlz ꝑ hoĩem vitulũ ⁊ leonem

74

in verbo pꝛeaſſumpto.

6
R

Joßes ãt figuratꝰẽ paglã ĩ altũ volatẽ.ĩqͥ ðſignauit 25. ſ. ei 9tepla
tionẽ ⁊ deſcriptõez ſuꝑ alios trãſcẽdentẽ qð notat ĩ vbo pᷣaſſumpto

cũ dr. Deſuꝑ.⁊iõ de ̊ põt exponi illud ps.i⁊.Aſcẽdit ſupꝑ cherubin d

⁊ volauit.Cherubin dicũt᷑ a plenitudie ſciẽtie.⁊ iõ ſignificãt euãge
liſtas ꝗ fuerũt repleti ſpũ ſapiẽtie dine.ꝓpterea vocant aĩalia plena
oclis in circuitu ⁊ intꝰ.Apoc...Sup iſta cherubin aſcendit ⁊ vola⸗/
nit.qꝛ cõtẽplationẽ alioꝝ euãgeliſtaꝝ tranſcẽdit diuinitate xpi pꝛe
ceteris ſpeculãdo.⁊ qᷓ;tũ poſſibile ẽ ſublimiꝰdeſcribẽdo.ꝑꝑ qð dicit
ng Kaltius intoonn:,.“«
iſſet.totꝰmũdus capere ¶ Aneini r onãgeliii s ioãnẽ.
nõ potuiſſet.ʒ? in vᷣbo pᷣ⸗ 0 Incipit log'i enaͤgelin zio e⸗
ſũpto oñdit᷑ ↄtẽplatio ⁊ R⸗ Icé ioanes eu⸗ g r
deſcriptio ioãnis aljs ꝑ h vnuͤs ex diſciplis dñi:ꝗ
leerioreimoucbin virgo à ðo elect?ẽ:quẽ
dus uppleuit ilud q de nuptijs volentẽnu/
obelgsenägeliſtis ner. bere vocauit de. Cüi virginitat
Piero. libꝛoilluſtriũ vi· ĩ hoc duplex teſtimoniũ dat ĩ euã
roꝑ. Pꝛimũ ẽ.qꝛ a tvibꝰ gelio ꝙ èt pꝛecetis dilectꝰ a deo
ioanis ſurrexit erroꝛ he· dicit᷑: huic matres ſuã pendens
in cruce cõmẽdauit dñs:vt virgi
nem virgo ſeruaret. Dẽniq; ma/

bionitaꝝ ꝗ dicebant xpᷣʒ
eẽhoĩem purũ.⁊ ꝑ ↄns
ante mariã nõ fuiſſe.ꝑꝑ
qð btũs ioãnes rogatus
ab aſie epis ſcripſit euan
geliũ.in cuius pᷣncipio oñdit diuinã xpᷣi natura in qua eternaliter pᷣ/
ceſſit mariã.Scõm ẽ ꝙ cũ ioãnes legiſſet matthei marci ⁊ luce euã
gelia.illa ꝓbauit.⁊ eos vera dixiſſe firmauit.verũtamen tantũmo/
do hiſtoꝛiã xpᷣi texuerãt qᷓ;ẽtum ad illũ annũ in qͥ paſſus ẽ. videlicet
poſt ioãnis baptiſte incarceratõem.pꝑꝑ qð ipᷣe ioannes euãgeliſta in
ſuo euãgelio narrauit geſta ſuꝑioꝛis ãni anqᷓ; ioãnes baptiſta in car/

cere clauderet᷑.Ex qͥ pʒ ꝙ ꝑfectius alus ſcripſit.que gꝗdeʒ ꝑfectio in

vbo pᷣaſſũpto in numero quaternario deſignat᷑.cũ dr. Ipſoꝝ q̃tuoꝛ.
Quaternariꝰ enĩ numerꝰ ẽ pᷣmꝰnumerꝰ q̃dratꝰ. Qõ aũt ꝑ dratum
pfectio deſignet᷑ pʒ ꝑpᷣʒ.i.ethicoꝝ.vbi ↄparat virtnoſũ coꝛpꝑi q̃dra
to.qꝛ ſicut coꝛpꝰ q̃dratum bñ ſedet in oĩ latere.ſic virtuoſus ſe bene
haber in quacũq; foꝛtuna cõtingẽte.Quadratura pᷣus iuenit᷑ ĩ nume
ris q; in coꝛpibꝰ.ſic ⁊ vnitas pᷣoꝛ eſt ipſo puncto.⁊ iõ ꝑfectio pᷣmo ⁊ pᷣn
cipaliter deſignat᷑ ĩ ſumero q̃ternario.q qdẽ ꝑfectio in euangelio io
annis pie ceteris ĩuenit᷑.vt pʒ ex dictis.⁊ iõ de hoc põt exponi illud
Ecech.i.Cũq; aſpicerẽ aĩalia apparuit vna rota hñs quattuoꝛ faci
es. Intuenti.n. diligẽter qᷓttuoꝛ euãgelia apparet euãgeliũ ioannis
alus pfectius.vt dcm̃ ẽ.⁊ q̊ deſignat᷑ cũ dr.Apparuit vna rota quia
figura circularis eſt ꝑfectiſſima.ſʒ vlteriꝰ dicit᷑ hec rota hʒ q̃tuoꝛ
facies.qꝛ euangeliũ ioannis ↄtinet quatuoꝛ ꝑtes pᷣncipales. qꝛ pꝛi/

mo deſcribit ipſius dei eternalé ꝓceſſionẽ.dicens. In pᷣncipio erat
verbũ. ſcõo ꝑ ipſũ generalẽ reꝝ pductiõem.dicens.Oia per ipſum

facta ſunt.tertio deſcribit eiꝰ tẽpoꝛalẽ incarnationẽ dicẽs.Et vbum

caro fcm̃ ẽ. ⁊ ↄñr õſcribit oꝑa que xpᷣs in carne humana aſſumptaꝑ/

egit.A per ipᷣm filiũ dei incarnatũ oñdit finalem generis humani

gloꝛificationc.pꝑꝑ qð in fine ſui euangelu concludit. Pec aũt ſcripta

ſunt vt credatis qm̃ ieſus ẽ filius dei.⁊ vt credentes vitã habeatis.
Et pʒ oꝛdo huius euangelu ad alia.qꝛ pᷣus ẽ oꝛdine ꝑfectionis. lz ſit
poſteri oꝛdine tꝑis. pʒ ctoꝛdo ptiũ bꝰ euãgelu ĩ ſe.Et ĩ iſte plogus
terminat᷑. ¶ Expoſitio plogi btĩ Pieronymi ſup Joannem.
a SIc eſt Joannes. DHuic euangelio q ẽ ceteris perfectiꝰ. vt
pʒ ex dictis btũs Hiero.hunc ꝓlogũ pᷣmittit.in q̊ pncipa
lit᷑ tria fac̃. qꝛ p deſcribit ſcriptoꝛis hui euangelij cõmẽda

DNH.Htioné. z? ipſius euangelu oꝛdinationẽ.ibi.Tñ poſt oẽs. 3
ponit Pie

ie.ſuam excuſatiõem.ibi.Quoꝝ tamen. Pꝛima diuiditur ĩ
qᷓttuoꝛ.qꝛ pꝛimo deſcribitur ipᷣius ioãnis ſtatus.⁊? ſue deſcriptionis
modus ibi.Deniq; manifeſtans.ʒ? deſcriptiõis tempus ⁊ locus.ibi.
Poc autem euãgeliũ.4? ioãnis obitus ibi. Pic eſt ioannes.Pꝛimaĩ
duas qꝛ pᷣ ponitur ipᷣius ioãnis cõmẽdatio.⁊? cuiuſdam dicti in ea
ꝓbatio ibi.Cui vᷣginitatis.Circa pᷣmum ioãnes a quattuoꝛ cõmẽda/
tur.qꝛ pꝛimo deſcribitur eius cõmendatio ex ꝓpꝛio noĩe cũ dicitur.
Pic eſt ioannes.quod iĩterpꝛetatur.in quo eſt gratia.Sicut enĩ iſaac
in veteri teſtamento ⁊ ioannes baptiſta in nouo.ſoꝛtiti ſunt ſua pꝛo/

pꝛia noĩa ex dĩnapꝛeoꝛdinatõe.ad ſignificandũ ipſoꝝ ppꝛietatẽ. vt
pʒ Geñ.i⁊.de iſaac.⁊ Luce.i.de ioãne baptiſta.ita credendũ ẽ ꝙ ipe

ex dĩna pꝛeoꝛdinatione noĩatus ſit ioãnes ꝑp plenitudinem gratie
qᷓ;uis nõ ſit ſcriptũ.qꝛ non oĩa ſunt ſcripta.vt habeĩ in fine huiꝰ euã
gelu. 2? cõmendatur ex officio cum ſubdit᷑. b ¶ Euangeliſta. quia

ex dĩna oꝛdinatõe habuit officiũ ſcribendi euangeliũ.non enĩ ꝓpꝛie
loquẽdo dr euãgeliſta doctoꝛ euãgelij vł ipiꝰpᷣdicatoꝛ.ſʒ illeg ex of H Eeauo dr. Poc
ſt euãgeliũ ſcripſit in aſia.qꝛ de q̊ rogat fuit ab aſie epiſcopis
rõe pᷣdicta.Tẽpꝰ at deſcriptõis hꝰ euãgelij fuit poſtq; ioanne

ficio ẽ eius ↄſcriptoꝛ.tertio cõmendatur ex conuictu.cum dicitur

c¶ Unus ex diſcipulis dei.⁊ inter alios fuit depꝛimis chꝛiſti diſcipu

2
6

garis pꝑp mũdiciã continẽ

x

lis:vt infra patebit. ⁊ pꝛe ceteris xpᷣo magis familioris.qdʒ eſt
indiciũ ſue vᷣtutis.q̃rto cõmendat᷑ ex vtutis actu. cũ dicitur.
ui vir. a deo elec.c.Actꝰ.n.magne vtutis ẽ ↄtinẽtia vᷣgina
lis.pp qð de ipſa dicit ſaluatoꝛ Matth.io. Nõ oẽs capiũt ver/

bũ iſtud.q;ꝛ paucipñt ad hãc ꝑfectõem attingere.ꝑꝑ quod ibi⸗
dẽ ſubdit᷑.Sũt eunuchi ꝗ ſe caſtrauerũt ꝑꝑ regnũ celoꝛuz qui

põt capere capiat. Tpᷣs at quo ioãnes vocatꝰẽ ad ↄtinentiam

9*

virginalẽ oñditur. cũ dĩ. e¶ Quẽ de nuptis ⁊c̃. de gbusnu

. ptus diceĩ infra.2.
nifeſtãs ĩ euãgelio ꝙ erat ipe ĩcoꝛ lan SzaByfcei⸗
ruptibil verbiopꝰ ichoãs: ſolus A loanneswoen⸗
vᷣbũʒ carnẽ factũ eſſe:neclumen tus ẽcũ iacobo fra⸗
atenebꝛis ↄpꝛehẽſũ fuiſſeteſtat: anned nani pbi
pꝛimũum ſignum ponẽs qð in nu pfer or vie chtnen

ptijs fecit dominus oſtendèns ꝙ triplexfuithuius

ipe erat:vt lgẽtibus demonſtra ioãnis vocatio. pꝛi⸗
3 dſius inni . enĩ fuit vocatꝰ
ret ꝙ vbi dñus inuitatus ſit: de⸗ an it voca
ficere nuptiarum vinuʒ debeat: a ipllus noticiam
. . glillé. 2 de iſta vo
⁊ vetẽribus ĩmutas.nouà oĩa qᷓ catioe br Joã.i qñ
a xpᷣo iſtituunt᷑ appareant. Põc aãdree petẽti. Rab
bi vbi habitas: rñ
dit ieſus. Ueni ⁊ vi

de.qꝛ cũ ipſo andrea erat ioannes.vt infra videbir.? vocatus
ẽad ipſius xpᷣi familiaritatẽ.⁊ de hac loquit᷑ hic Hiero.qꝛ iſta
vocatio de nuptus facta ẽ.⁊ extuncioannes fuit chꝛiſto famili
i Stie vginalis. 3 vocat fuit ad apoſtola
tum.qñ relictis retibꝰ ⁊ patre cum fratre ſuo ſecutus ẽ ieſum.

Et de iſta vocatione logturmattheus.Ex quo pʒ ꝙ verbum

matthei nõ oriatur vᷣbo hiero. LTui vginitatis. pic onr p
bat᷑ quoddã ꝓpoſitũ in pꝛecedenti cõmendatione. Cõmenda
uerat eni hieronymꝰioànẽ ex quattuoꝛ.ſ.ex noĩe ex officio:ex
ↄuictu.⁊ ex vᷣtutis actu.Tria ãt pꝛima erãt mãifeſta.nõ ſicaũt
quartũ.videlicet vᷣginalis ↄtinẽtia.iõ iſtud ꝓbat hiero.dupli

ci teſtimonio. Pꝛimũ eſt ſpalis dilectio chꝛiſti ad ipſum que
erat ſue vᷣginitatis ſignũ.qꝛ ᷣm ꝙ dr Eccle.iʒ. Oè aial diligit
ſile ſibi. volatilia ad ſiłia ſibi ↄueniũt.ſic oĩs caro ad ſibi ſimi/

lẽ ↄiunger.⁊ oiĩs hõ ſibi ſili aſſociabit.de xpo ãt nulli ẽ dubiũ
quin fuerit vᷣgo ⁊c.⁊ G ẽ qð dr.Cui vginitatis in H duplex teſti⸗/
moniũ dat᷑ in euãgelio.pᷣmum ãt teſtimoniũ taãgit cu dicitur.

*

g ⁊ pꝛe ce. a deo di. dr. ſicut infra.⁊i. Uidit illũ diſcipulum

quẽ diligebat ieſus ⁊c. Secũdũ ãt teſtimoniũ vᷣginitatis ioan

nis fuit recõmendatio matris xpᷣi in cruce ſibi fcã.vt vgo vir/

gini öſeruiret. ⁊ eẽt adinuicẽ grata ſocietas. floꝛidꝰ aſpectu⸗

Hm ꝙ dicit hiero.in ᷣmone de aſſumptiõe vginis marie.⁊ boc

quod drĩ. h ¶ Et buic ma.ſu.pen.i cru. ↄmẽ.vt virgo vginẽ
ſeruaret. i eniq;. bic ↄñr oñditur ſcribẽdi modus quem
tenuit ioãnes in ſcribẽdo iſtud euãgeliũ.qꝛ ſcribẽdo xpᷣi nãm
incipit ad emanatiõe ĩcoꝛꝛuptibilis vbi.per hoc oñdit ĩ chꝛiſto
nãm dinam.⁊ talis modus incipiẽdi debebat᷑ ioannipꝑpꝑ icoꝛ/

ruptiõem carnis ſue.⁊ B équod dr Deniq; manifeſtans in eus
gelio. incipiendo PS k

nem carnis ſue. I Incoꝛꝛuptibilis ver. opꝰ icho.qꝛ ab hoc
ſuũ euãgeliũ incepit dicẽs.In pꝛĩcipio erat vbũ.⁊c. im ¶ Vo
lus ver.car.fa.eẽ.nec lumẽ a tenebꝛis ↄpꝛebenſũ funſſe teſtat.
qʒ ali euãgeliſte nõ loquũt de ppꝛietatibꝰ verbi ſicut iſte. ſi⸗

militer deſcribẽdo fcã xpᷣi humanit geſta incipit ab illo ſigno

—„ *

äXq xp̃s inuitat ad nuptias deficiéte vino aquã ↄuertit in vinũ

vt br̃ ĩfra.⁊.ca.⁊ ꝑ B deſignat᷑ ꝙ in illis ꝗ inuitãt xpᷣm ad nupti

as ſpuͤales p aggreſſũ ↄtinẽtie vginalis.dʒ deficere delectatio
carnalis.q̃ p vinũ deſignat᷑ vt aq ↄuertaĩ nouo modo in vinu
p xpᷣm mutãdo carnalẽ delectatõem ĩ ſpũalẽ. hoc mõ incipiẽ

do deſcriptöem opeꝝ xpᷣi oñdit ſuã vginitatẽ.⁊ Bẽ quod dr.
n ¶Oꝛimũ ſi.po.quod ĩ nup.fe.do.mutando aquã in vinum.
ob Oñndẽs ꝙ ipſe erat. ſ. ſegregat' a delectatione carnali p ti /
nentiã vginalẽ. p ¶ Ut le. ſuũ euangeliu. aCweren
ret ꝙ vbi dñs inuitat ſit. i. in nuptus ſpualibꝰ?. r.

eficere
vinũ nuptiarũ debeat.i.delectatio carnalis. ſ Et ve. imu.
i. delectatiõe carnali qᷓ̃ coꝛꝛuptõem ĩducit mutata ſpũalez ᷣ
renouat aiam. t (oua om.q̃ a xpo ſſtituũt.i.reparantur.
Appareãt. v ¶ Hoc ãt.Hic ↄñr oñditur tpᷣs ⁊ loc iq ioanes

ſcripſit iſtud euâgelium. Locꝰẽ aſia minoꝛ ĩqᷓ metropolis eſt

epheſus.ĩ q̃ plurimũ ioãnes fuit ↄuerſatꝰ.⁊ B ẽ quod dr. PHoc

uod erat ipſe.i.ĩcoꝛꝛuptio

=
=S=
=
„
—
☛ à
—

Noglocfent
egecn.
(Eäicnupt

ſasfnepione

iUA
(6piariteueioini
Mpocterouinu,

ſeaenmreſte
ſpln heto⸗
.

rſornen. 5

Mboflinnt
lgeſcrpeur
Gocliafiusd

ſotbaeiqodd
Gtreelislnveboe
Ugbecregarme

ecinenug

Picr. 1pron
ſurgpilnoc⸗
(dens.
oloebigtbrn
henſrsiacſanan
iſereki N
hnſutperſeg
Mtmipenveron
MWnietoi
eſteginiegi
röͤner
ih ſhi
Neledeſati
ifitnn
näimng
nic
.
tinnn
ereliettünoco

—
=-

=

Se

—,
=
=

.
—
E==
—
— S=.
= — 2= .
= E=
= E
Se

= =
—
S
Se

ſismlin
rdeſſtn
ehi iig
E petiti g
hbitten
kis Denitf

bii epoee

Lbierotin
tcheſtoſmi
itadpote
Unns ieinn,
verban
nnis icei
ne Cömnenet
eerofftche
eſtanöſei
t hierodop,

d ipſune.

Naildiict
vagſbi ſni
mulliedubii

duplerteſn—

nici dieinn
üdiſcipolun
nitatisſon
oin

nic'aſecn ſ

gmmarie tpoe
tpinoſgni
mnodusqen
6co whinin
vſattichit⸗
unnippicn
feſtnoſtel
ſeiicorupto
chocrohhe
t. n
Ufuſeteſt,
iſcutiſeſ
wlloſ⸗

gertitin wl
ten Nd

gedelanh
godo in
genoͤnche⸗
Biguolo
jinvinnn.
Vrngli

onſn
ſir

(Etreim.

niitlsi

inpgenn
idioint

6

qq querẽtib taliter.⁊ hoc ẽ qð dr̃. Quoꝝ tñ.i.euangelioꝛum.
q
il

redierat de relegatione exili vbi Apocalypſim ſcripſerat ĩ in/

Ebgo ſum alpha ⁊o.Apoca.vltl.Alpha.n.ẽ pꝛĩia lra greci alpha

p¶ Quopꝝ tñ.hic ponit hiero.ſuam excuſatõem a diligenti ꝑtra 1 .
ctatione oꝛdinis euangeliſtarũ ⁊ euangelioꝛũ dicens ꝙ illa in quantum impoꝛtat cõceptuʒ rei perfectum.quia deus vnico actu in
generali tätũmodo tetigit triplici de cã. Pꝛimo quia per B; qd

uet᷑.qꝛ ꝑatus ẽ reuelare vᷣitatem fidelit᷑ inquirentibus ipſam.

¶ Poſtilla fratris Nicolai de lyra ſup Joãnẽ ĩcipit. Ca-I.

5

¶Pꝛologus

;tũ poſſibileẽ ꝓbat.⁊ꝰ ipſam ꝑ miracula ab ipſo facta mãifeſtat in
di net ea biz vie pꝛune in duas.qꝛ pꝛio diuinitatẽ xpᷣi
4 e 101 quere it.z? declarat qualiter hoc ſibii it. ibi. Et vidimꝰ. Pꝛi
re quare liber apocalypſis ponitur vltimꝰ in canone.cũ fuerit in duas.qꝛ pꝛimo declaratißius auderererns. Enridi eli⸗
deſcript ate illud euageliũ. Jo ad hoc rũdet Hiero.dicens ꝙ tẽpoꝛalẽ ipius incarnationẽ.ibi. Fuit homo. Pꝛima in duas.qꝛ pꝛi
hoc factũ ẽ vt finis canonice ſcripture pᷣncipio reſponderet.qꝛ mo determinat de ipſo filio dei qᷓtũ ad eius eẽ ſeu generari.⁊ c;tuzʒ
ſeriptura canonica ĩcipit a pncipio incoꝛꝛuptibili:cũ or᷑. In pn ad eius opari.ibi.Oĩa per ipᷣm. Circa pꝛimũ quattuoꝛ declarat.pꝛi/
cipio creauit deꝰ.⁊c.Et iõ conueniens fuit ꝙ finis ipſi incoꝛꝛu u 6 er r

ſulaq dĩ patbmos.⁊ hocẽ qð dĩ. a¶ Poſtea qᷓ; ĩ pathmos in
ſula apocalypſim ſcripſerat. Sed quia poſſet aliquis quere/

iper Joannem. d ¶ In apocalypſi red. qꝛ ibi deſcribiturfi rum aliqua ſunt hic pꝛemittenda. pꝛimum ẽ qualiter verbũ ĩ nobis
nis creature ſicut ⁊ pᷣncipiũ.ꝑꝑ quod ſubdit᷑. icẽte xpᷣo

⁊ finis ſacre ſcripture.ac et totiꝰ ſcripture vere.q; ẽ vitas pꝛia eſt tmmodo large ⁊ denoĩat ue inquãtũ ſignificat ĩterioꝛis mẽtis cõ

inuenitur.ſcõm qualiter in deo ponitur.tertium qualiter pꝛopꝛie/
tas filiatiõis ĩ vbo diuĩo repitur:qꝛ beat ioãnes loqꝗt᷑ de filio deiſub

mũ ẽ filij apatre eternã generationẽ.⁊=?ꝰ eſt ipſoꝝ perſonalem diſti/

tliberapocalypſis auũt euangelium ſcripſit ĩ aſia po fſſum ſepulture ſue locũ factãů apudveij. eſ Partls
ĩfinali beatitudie ſtẽa q;in patpmos inſula apoca/ oꝛatiõe: poſitus ẽ ad patres ſuos tαn ubſtantialita,
terminaturq cõſi· lypſim ſcripſerat: vt cui in pꝛinci tãʒ extraneus a doloꝛe moꝛtis qᷓ Aveſtipſoꝛuz coeterni
A igacioſtmaſi pio canonis ĩcoꝛꝛuptibile pꝛinci· acoꝛꝛuptione carnis inuenit alie tatẽ.ibi.Hoc erat in pn
Pcreatoez egred. Pii peenotat in Geneſi: eietm nus. Tñ poſt oẽscuangeli ſcri pioapatdeus Adeut
tur ab ipſo. de qua icoꝛꝛuptibilis finis ꝑ virgineʒ in pſit: ⁊ hoc virgini debebat᷑. Quo randũ ꝙ btũs ioannes
creatione agitur i apocalypſi redderet: dicetẽ xpo: rũm tñ vel ſcriptoꝛũ tꝑis diſpoͤſi tin declaratione iſtoꝛuz
ennoh vitieun. ESoſum alpha ⁊ o. Et hic ẽ ion tio: vel libꝛoꝛ oꝛdinatio: idéoa ptitur noie vbi. qõ non
vUkcuiigncipio es: quiſciés ſupueniſſe diẽ receſ nobis per ſingula non erponitur: imenit niſt incrtarurd
canonis ⁊c. i.ipſi ſus ſui ↄuocatis diſcipulis ſuis i vt ſciendi deſideriocollato ⁊ qůe timaginẽ dei facta. ⁊ iõ
deo a io reafil, epheſo:ꝑ mülta ſignoꝛũ exꝑpimẽ rentibus fructus lãboꝛis: ⁊ deo efficacius ducit ĩ cogni/⸗
cAer inn: ꝛupti 12 ꝓmèensxpᷣm: deſcẽdẽns in de· magiſterij doctrina ſeruetur. teon n aren e le e
bilis finis ꝑ vginẽ ad intellectum dicẽdo/

beti. O vo vltima.⁊ ꝑ hoc deſignat᷑ ꝙ ipſe chꝛiſtus eſt pᷣncipiũ e vbi. Circa pꝛimũ ſciẽdũ ꝙ vox ſignificatiua dici᷑ verbũ.ſʒ hoc

aqua oĩs alia vitas deriuat. ¶ Dic eſt ioãnes.bic ↄñir de/
ſcribitur ipſius ioãnis felix obitus.quod oñditur de duobus.
Pꝛimo qꝛ ex diuina reuelatione pꝛeſciuit ſe vocatũ ad celeſte
regnũ.⁊ hoc ẽ quod dr̃. Hic ẽ ioãnes qui ſciens ſuperueniſſe di
em receſſus ſui de hoc mundo. 8Konuocatis diſciplłis ſui⸗
in epheſo.que crat metropolis illiꝰ terre. h¶ Per multa ſi⸗/

bũ qð ꝑ voceʒz ſignificat᷑.hoc aũt eſt ĩterioꝛmẽtis ↄceptus.ſᷣm ꝙ di/

verbũ dicit᷑.⁊ hoc ẽ quod dicit Auguſtinꝰ.i⸗s.de trinitate.Quiſquis
gnoꝝ exꝑimenta.qꝛ ſenſibiliter viderat multa miracula vtute põt itelligere verbũ non ſoluzʒ anteq; ſonet.verũ etiã anteqᷓ; ſonoꝛũ
xpᷣi facta. i ¶ Pꝛomẽs xpᷣm.qꝛ talia ſunt diuinitatis xpi oſtẽ eiꝰ imagines cogitatiõe iuoluant᷑.põt videre aliquã illius vbi ſilitu
ſiua.?? qꝛ ſpãli modo obut.nõ ſentiens doloꝛẽ moꝛtis.⁊ Bẽ qð dinẽ.de quo dictũ eſt. In pꝛĩcipio erat verbuzʒ.Aduertẽdũ tũ q ĩ no/
dr. Deſcẽdens ꝓpꝛia voluntate. ¶ In defoſſuz ſue bis ẽ duplex ĩterioꝛ mẽtis cõceptus.vnus ifoꝛmis ⁊ iperfectus.aliꝰ
ſepulture locũ.vt hr̃ in legenda ſua. m ( Cacta oꝛa.po.ẽ ad foꝛmatus ⁊ ꝑfectus.Cuiꝰ ratioc.qꝛ cognitio noſtra ꝓcedit de ĩperfe

patres ſuos.i.ad ſanctos patres veteris teſtamenti.qui iã erät cto ad ꝑfectum.⁊ideo de re pꝛimo habemꝰↄceptũ cõfuſum ⁊ imꝑfe/
ctũ.vt habet.i.phyſicoꝛũ.⁊ talis ↄceptus nõ dicitur ppꝛie verbũ.ſed
cogitatio.Pꝛocedẽdo aũt ꝑuenimus ad habẽdum ↄceptum rei ꝑfe/
ctũ ⁊ determinatũ.qui a philoſophis vocat᷑ diffinitio.a ſanctis autẽ

in glia celeſti. n ¶ Tam ex.a do.moꝛ.nõ dicit a moꝛte.quia
moꝛtuus fuit per ſepationeʒ aĩe a coꝛpoꝛe:quia quilibet homo
debitoꝛ ẽ moꝛtis ex pᷣmi parentis tranſgreſſione.ſʒ ꝙ dicitur
Deb. 9. Statutũ eſt oĩbꝰ hoĩbꝰ ſemel moꝛi.ſed doloꝛẽ moꝛtis
non ſenſit ex pꝛiuilegio ſpãli in ſignũ integritatis virginał.ꝑp
quod ſubditur.qᷓ;a coꝛꝛuptione inuẽitur alien?“. o Tamẽ
poſt omnes.Poſita cõmendatione ioannis.hic hieronymꝰ oñ
dit oꝛdinẽ ſue deſcriptionis.qꝛ vltimus inter euãgeliſtas ſcri/
pſit euãgeliũ.⁊ boc decebat vᷣginẽ q;ꝛ taciturnitas ⁊ verecũdia
debent eẽ annexe vginitati. ⁊ hoc eſt quod dr̃. Tamẽ poſtoẽs
igeliũ ſcripſit ⁊ hoc vgini debebatur.ratione pꝛedicta.

dicit ꝓpꝛie verbuz. ⁊ hoc ẽ quod dicit Aug..de trinitate. Diffinio
tẽꝑantiam.⁊ hoc eſt verbũ eius.⁊ ſic pʒ pꝛimuʒ.ſ.qꝗd ſit verbuz in no
is. Circa ſcõm conſiderandum ꝙ deus ẽ itellectualis nature.vt ab

yox ſignificatiua. vel cõceptus rei ĩperfectus.qꝛ in deo nihilẽ ſenſi⸗/

bilis eſt:⁊ ipſa cogitatio que licet ſit intellectualis.tamen quia imꝑ
fectionem implicat.non habet ibi locum.ſed ibi ponitur verbum in

—,,½6w/Fa( 0—

telligẽdi ſeipſuʒ ⁊ omnia alia ↄcipit ꝑfecte.Ex quo pʒs dr̃ia vbi nr̃i ad

eptü.ſicut vꝛina dicit᷑ ſana inquatũ eſt ſanitatis idicatiua.⁊ ideo ſi⸗
cut ꝓpꝛie dicit᷑ ſanitas qð ꝑ vꝛinaz deſignat:ita illud ppꝛie dicit᷑ ver

cit phs.i.piarmenias. Uoces ſunt note.i.ſigna eaꝝ paſſionũ que ſũt
in aĩa:⁊ ideo ↄceptus mẽtis ĩterioꝛ eti anteq; ꝑ vocẽ deſignet᷑ ppꝛie

ibus tam ſanctis q; philoſophis ſupponit᷑ tanq; manifeſtuʒ.⁊ ideo
ĩ ipſo ponit̃ verbuʒ nõ tñ ad ſilitudinem verbi large dicti.qð eſt iß5a

bile:nec etiam imperfectum.⁊ ppter hoc vox ſignificatiua que ſenſi

