9eig pillꝗq dfſict? dↄlecutꝰ ẽ eẽ iuſtꝰ.qꝛ fides
4 1 b lla defüct adhuc Pdilectõem opꝑans iuſtifi
loquit. Fidé enoch tranſlat?eſt: cat. b¶ Teſtimoniuͦ p⸗
ne videret moꝛtẽ: ⁊ nõ iſfeniebat hibẽte muerib ei deo.qꝛ
qꝛ traſtulit illi dñs. Añ tranſla⸗ ſants Feſſmd actepte⸗
8 1 . 2 4 11
cione em teſtimoniũ habuit pla tiõis dine.vnde ⁊ Gen.A.
cui e deo. Sine fide gut impoſſi Reſpexit dnus ad abel⁊
bile ẽ placere deo. Credere enizʒ ad mũera eiꝰ. Tranſlatio
ppoꝛtet acceꝗetẽ ad deũ: qꝛ ᷑: Z theodoꝛi ſichʒ. Inflama⸗
inꝗrẽtibꝰ ſe remuneratoꝛ ſit.Fi⸗

uit dñs ſin abele mucte
— o ei?. i ¶ Et p illà defun/
è noe rñſo accepto de bis qᷓ ad/ .

ctus adhuclogt᷑.inq;tum
HM fcm̃ ſuũ mouet nos ad fi⸗
dẽ ⁊ deuotõzʒ.põt.n.̊ referri ad illud qð dr̃ Sen.q.Ecce vox ſanguĩs
frĩs dnlletat ale me de tra.i.oñdit fidelis inocẽtis moꝛtẽ dignã
eſſe vindicta. kSFide enoch.hᷓ̊ ponit exẽplũ de fide enoch.⁊ didit᷑
ĩ duas ꝑtes.qꝛ pᷣ ponit ĩtentũ.⁊ ⁊ ? ꝓbat.ibi.An trãſlatiõeʒ. Dicit g̊ q
fides enoch pʒ ꝑ hoc ꝙ fuit a peccatoꝛibꝰ ſegregatus ⁊ in paradiſum
trãſlatus.⁊ B ẽ qð dicit.Side.i.pꝑ meritũ fidei. l ¶ Enoch trã.ẽ ne
vi.moꝛtẽ alioꝝ.ſ.in diluuio ⁊ ẽt ſua:qꝛ nõ eſt moꝛtuꝰ.moꝛiet᷑ tñ ĩ fine
mũdi.qꝛ oẽs ſũt debitoꝛes moꝛtis ex trãſgreſſione pᷣmi ꝑentis.

m ( Et nõ ĩue.int᷑ hoĩes peccatoꝛes. n ¶ Qꝛ trã.illũ dñs.ad ꝑadiſuz

terreſtrẽ vbi ↄſeruat᷑ vita eiꝰ vſq; ad finẽ mũdi. Rõ aũt hꝰẽc.qꝛ ve.te.
oꝛdinat᷑ ad ꝓmiſſionẽ no.te.In no.aũt te.expꝛeſſe ꝓmittit vita et᷑na.
Et iõ vt in ve.te.daret᷑ ſpesvite et᷑ne.moꝛs enoch dilataẽ tꝑe legis na
ture:moꝛs helie tꝑe legis date.vt hr.ꝗ. Re.2.Totũ aũt ve.te.decur/⸗
rit ꝑiſta duo tꝑa. Ante trã.h̊ ↄnr ꝓbat ꝙ enoch trãſlatꝰ fuerit
ꝑꝑ meritũ fidei.Et facit talẽ rationem. Nullus põt placere deo ſine
fide.ſʒ añ tranſlatiõem enoch placuit deo.vt hr̃ Señ..Enoch cũ deo
ambulauit.iõ hũit fidẽ ꝑꝑ quã tra ſlatꝰeſt.ꝑp hoc ibidẽ ſubdi Señ. .
6 tulit eũ dñs.⁊ G eſt qð dr hic.Ante tran.⁊c.pʒ lr̃a ex dictis.

p ¶ Eredere eni.ꝓbat ↄnter ꝙ nullus placeat deo niſi ꝑ fidẽ.qꝛ ad hoc

ꝙ aligs placeat deo opꝰ eſt ꝙ accedat ad ipʒ.iſte aũt acceſſus ẽ ꝑ fidẽ
ergo ⁊c. Ulteriꝰↄſiderãdũ ꝙ in oĩ motu vel acceſſu rõnabili mobile
duo ĩtendit.ſ.terminũ motꝰ ⁊ cãm q̃re mouet᷑.In acceſſu aũt ad deũ
g eſt ꝑ fidẽ terminꝰ ẽ ipſe ðs.⁊ qᷓ;ẽtuʒ ad ̊ dicit.Eredere enĩ oʒ acecedẽ/⸗
tem ad deuzqꝛ ẽ vnꝰ.i.eternꝰ.ꝑꝑ hoc dr̃ Exo.ʒ.Quiẽ miſit me advos.
Cã aũt q̃re hõ mouet᷑ ꝑ fidẽ in deũ ẽ ſpes remuneratõis eterne:⁊ q;tũ
ad G̊ dr. t ingrentibus ſe remuneratoꝛ ſit.iſta enĩ duo crede/
re.ſ.dei vnitatẽ ⁊ eiꝰ remuneratiõem eternã fuit neceſſariũ ad ſalutẽ
ſemꝑ apõ gentiles.nec plus reꝗrebat᷑ ad ſalutẽ gẽtiliũ qui nullã legẽ
receꝑunt a deo niſi legẽ nãe.Sed ↄ h̊ vr dem Aug.lib.de coꝛectiõe v
gra. vbi dr ſic. Illa fides ſanaẽ q̃ credimꝰ nullũ hoĩez ſiue maioꝛis ſi/

ne ꝑue etatis liberari a ↄtagio moꝛtis ⁊ obligatiõe peccati.niſi ꝑx me/

diatoꝛẽ dei ⁊ hoĩuz ipᷣm xpᷣm. credere myſteriũ incarnatõis fuit ſẽꝑ
neceſſariũ ad ſalutẽ oĩbus ẽt gentilibꝰ.Dicendũ ꝙ myſteriũ incarna/
tiõis põtcredi dupłr. Uno mõ explicite:a ſic tenebant᷑ credereilliꝗ/
bus fcã ẽ de ̊ reuelatio ſicut iudeiĩ ve.le.tñ ſacerdotes ſcripturas i⸗
telligẽtes tenebant mag cogſcere ⁊ credere qᷓ; alu.⁊ adbuc in noua le
ge tenent᷑ ad hoc magis xpᷣiani in q̃ ꝑfecte explicatũ ẽ myſteriũ xpi.
Alio mõ põt credimpyſteriũ incarnatiõis ĩplicite.⁊ ad ̊ ſolũ teneban
tur gentiles.qꝛ nõ erãt obligatiad legẽ moyſi.Taliſq; fides ĩplicita ð
myſterio incarnatiõis ↄtinet᷑ in duobꝰ pᷣdictis.qꝛ ꝗ credit vnũ deum
remũeratoꝛẽ ingrentiũ ipm.credit ipᷣm hẽre ꝓuidentiã de ſalute ho/
minũ.licʒ modũ huiꝰ ꝓuidẽtie explicite nõ cògnoſcat. Modus autẽ
ꝑ què õs puidit ſaluti hoĩum ẽ ꝑ incarnatiõis myſteriũ.Ex qᷓ pʒ ꝙ fi⸗
des ĩcarnatiõis ĩplicite ↄtiner ipdicta credulitate gentiliũ.Uidet᷑ ẽt
alicui ꝙ deũ eſſe nõ ſit creditũ qꝛ a phis demõſtratũ.Dicẽdũ ꝙ miti
tudo hoĩuz ñ capit tales demõſtratões ſʒ panci.Et iõ lʒñ ſit credibile
ſimplr qꝛ ẽ credibile oĩbꝰ:ẽ tñ credibile płibꝰ.aplłs at loqtur de fide
inqᷓ;tũ reſpicit cõitatẽ hoĩuz, ¶ Eide noe.̊ ponit exemplũ de fi⸗
de ipſius noe.de q dicit ꝙ ex fide gnq; fecit.Pꝛimũ ẽ ꝙ de futuris cõ
tingentibꝰcredidit. Cũ eni oꝛaret ꝓ pplo hũit rñſum ꝑ reuelatiõem a
deo ꝙ mũdus piret ꝑ diluuiũ in futuro.⁊ qtũ ad h̊ dr. Fide noe rñſo
accepto de bis q̃ adhuc nõ videbant᷑. Secũdum ẽ ꝙ credẽs adipleri
dem̃ dei timuit.⁊ B ẽ qð dr̃. Metuẽs.Tertium è qꝛad mandatuʒ dei
implendum fecit archam.⁊ hoc ẽ quod dicitur. xz

. . 2 N— * .„– „⸗ — „ „8 S 2 .
a ¶ Aptauit archam.i.aptã fecit ad hiĩtatiöõem hoĩum:aĩaliũ:⁊ auiũ.s ad moꝛtè in vera fide ꝑmanſerũt.⁊ h qʒ dicit᷑. Juxta fidẽ. q̃ſi ſuunin
pceptũ dĩnũ.vt hr̃ Señ.õ. Quartũ ẽ qꝛ ꝑeuntibꝰalus ſaluaricũ domo hentes fidẽ ſociã. u ¶ Defuncti ſunt oẽs iſti nõ adeptis retzto r lenlid
ſua ſperauit. ⁊ B eſt qð dr in ſalutẽ domꝰſue.Quintũ tangit᷑ cũ dicit᷑. miſſionib.ex qͥ patet firmitas fidei ipſoꝝ.Sʒ h̊ videt᷑ eſte il⸗ Smn ſo
b¶Per quã dãnauit mũduʒ.i.mũdanos dãnabiles oñdit ꝑ ſalutẽ ſuũ lud qð ſcribit Egech.ʒ33. Unꝰerat abꝛaha ⁊ ipe hereditate poſſe/ oueelnc
inqßtu ſolus cũ ſuis ſaluateſt.Et ↄñr ondit ꝗd ↄſecutꝰ ẽ ex his q per dit terrã.Dicendũ ꝙ ſic dʒ intelligi.poſſedit.i.poſſidẽdi pmus inlp n ſe
fidẽ fecit cũ dr̃. c ¶ Et iuſticie q̃ ꝑ fideʒ ẽ heres eſt inſtitutꝰ.qꝛ in di ꝓmiſſionẽ accepit.nõ tñ actu poſſedit.qꝛ non habuit in ea paſſũ Ca iteſln
luuio tot mundus reliquꝰꝑut.Et iõ iuſticia in ipſo ⁊ fils eius tmᷣmõ pedis.vt dicitur Act.⁊.pꝛopter hoc ſequitur. 4 ccitlen⸗
remãſit. d ¶Eide ꝗ vocat᷑. Dic ↄnter ponit exempla de fide in pa/ x¶ Sed a longe eas aſpicientes ⁊c. loquitur ad ſilitudinẽ nauta⸗ rungaß tu
tribꝰ g ierut poſt diluni S= rũ.ꝗ exñtes in mari inlnin
. . 2* . . 8 .1— 4 . 4
dn ein ornten. 5 huc non videbant᷑ metuẽs apta misat. Pꝛopterqð⁊ ab uno auge gidere⸗ poꝛ en de
2 de iſaac. ibi. Fide vo quꝗ danauit mũduʒ:⁊ iuũᷣ ſticie q̃ᷓ celii multitudinẽ:⁊ ſicut harena videtes alonge iple ſmgbikiih 1
Enrmio ieobeibl⸗⸗ fidẽẽ:heres ẽ inſtitutꝰ. Fidè 4q ad oꝛaʒ maris inumerabilis. tionem myſtern xpi iuehichi
e robegiahtẽ vocatabꝛabã obediuit iĩ ſocſexri Jurta fidẽ defuͦnctl ſüt oẽs iſti: Ss ot. l do of ſnſ
q̃tuoꝛ ſpalr fuert patrer re quẽ accepturꝰerat ĩ heredita- nõ acceptis repꝛomiſſiõibꝰ: ſů a veſter exultant⸗ v i ierbei
iudeoꝝ.tres at pcedẽteſ tẽ ⁊ exijt neſciens quo iret. Fidẽè loònge eas aſpiciẽtes ⁊ ſalutãtes: videret diẽ meũ ac̃. nſtbrigite
fnerinbfaptiimatain SS demoꝛatꝰ? ẽ iterra repꝛomiſſiõis ⁊ofitẽtes:qꝛ ꝑegrini ⁊ hoſpites Et q; longe erat a tẽ oinein .
õ ondit᷑ fides tanꝙ; i aliena:ĩ caſulis habitãdo ſũt ſuꝑ terrã. Qui.n. hoc dicũt: orerer fireba⸗ nnſiiii
abꝛahe q;tũ ad hũanã cõo⸗ ci iſaac 7 iacobco beredibꝰrepꝛo ſignificãt ſe patriã inꝗrere.Et ſi pegrinos.pꝑ Baben in eſiẽ
nerſatiõz.? q;tũ ad dina miſſiõis eiuſdẽ. Expectabãt enn ꝗqdẽèʒ ißiꝰ meminiſſent de exie ham dixit Hene. 33. utitante
Rbe eri i e⸗ btu⸗fundamęéta hñtẽ ciuitatẽ cũi ar rũt habebãtvtiq; tps reuertédi. Aduena ꝛ pegrinus mnmtitui
AIeipmoondit gd abꝛaba tifex2ditoꝛ deꝰ Fidèt ipſ ſa Mãc àit melioꝛẽ appetũt. i.cele zann 40l ſngu
er fide fecerit q;tũ ad iha ra ſterilis virttẽ ĩ ↄceptiõe ſemi ſtẽ. Ideò nõ ↄfundit ðs vocari peregrinatiõis vite naefizei⸗
biraeenn⸗⸗ i ad ene⸗ nis acccpit etiaz Pter tps etatis: 89 eoꝝ. Darauit Eni ilł ciuitatẽ. mee ⁊c̃. Per h̊ oſte/ runͤnut
tionem. bi. Eide a ipla a qm fidele credidit eẽ eũ ꝗ re pꝛo ¶ Fid obtlit abꝛabã iſaac cſ tẽétare debant celeſtẽ glia All illlin
ra. ʒeq;tum ad ↄuerſatio⸗/ “ tanq; ſuã pfiaʒ pꝛo admiſßiii,
nem ſuã.ibi. Juxta fideʒ . pꝛiam inquirere. liuf hen
defuncti.Circa pᷣmũ ↄſiderãdũ ꝙ magnitudo fidei abꝛahe ex q̊ pʒ hoc eſt quod dicitur. y¶ Qui enim hoc dicũt ſignificãt ſe pa 4 Piwuireg
ſtatim ad vbum vñi iuit ad terrã alienã ſibia deo ꝓmiſſam. vt hẽtur triam inquirere.Quia poſſet aliquis dicere ꝙ ꝓpter hoc confi/ K anzäi
Señ:iz. ⁊ p totã vitam ſuã hitauit in illa vt ꝑegrinꝰ⁊ aduena.qꝛ vt dr̃ tebant ſe peregrinos.quia exierũt de chaldea vł meſopotamia ſni lungb
Act. 7.deꝰ nõ dedit ei hereditatem ĩ illa nec paſſũ pedis.⁊ tñ ſemꝑ fir quas terras reputabant patriaʒ ſuam.⁊ ideo excludit hoc apo⸗ A lgintfii
miter credidit dinã ꝓmiſſionẽ iplendã. teſt qð dĩ hic. Fideꝗ voca / ſtolus. dicens. 3 Et ſi quidem ipſius meminiſſent de qua ede h
tur abꝛaham obediuit.ipſi deo. e ¶ In locũ ⁊c̃.⁊ exiuit neſciẽs quo exierunt habebant vtiq; tempꝰreuertẽdi.quia non tantũ diſta⸗/ ne⸗ in
iiret. qꝛ illã terrã alias nõ viderat. Vide demoꝛatꝰẽ in terra re bant a meſopotamia vel caldea vnde exierãt quin de facili poſ Rnarn
pꝛomiſſionis tanq; in aliena.⁊ ꝙ in illa mãſerit vt aduena pʒ.qꝛ non ſent illuc reuerti.⁊ ideo non loquebantur de illa patria:quia de c iar uis
mͤlit ibi ĩ domo firma.ſʒ ĩ caſualis ⁊ tabernaclis.q ſũt mãſiones mo pꝛecepto domini exierant.pꝛopter quod abꝛaham dixit ſeruo Kueleellun
biles. ⁊ B ẽ quod dicit᷑. g ¶ In caſulis hĩtando cũ iſaac ⁊ icob cophe ſuo Gene.24. Caue ne quando filium meum reducas illuc.⁊li S
redibꝰ repꝛomiſſiõis eiuſdẽ.qꝛ ipſis pmiſſa ẽ terra ſicut ⁊ ipſi abꝛahe. cet iacob in meſopotamiam iuerit. hoc tamen non fuit ad ma/ Hktlept 5
vt pʒ Heñ.25. ..26. C aũt abꝛahã hitauerit cũ iſaac. pʒ qꝛ iſjm genuit nendum:ſed ad tempus pꝛopter odium fratris ſedandum. ad ffhüntnmnn
anutriuit. O aũt hĩtauerit cũ iacob nepote ſuo ꝓbat᷑ ſic.qꝛ abꝛabam gquerendũ vxoꝛem.Et ideo cõcludit apoſtolus ꝙ nõ loqueban / geinzainm,
viryit. i75. anis. vt hẽtur BGeñ.2=.⁊.ioo.ãno vite ſue genuit iſaac Geñ. tux de patria terreſtri ſed celeſti.dicens. D ieſininitit
Zi.Iſaac ãt fuit ſexagenariꝰqð natus fuit iacob.vt hr̃ Geñ.⁊5. ⁊ ſic pʒ a Mune autem melioꝛem appetunt.i.celeſtem.⁊ quia in terra nynluurſtin
ꝙ abꝛahã vixit cũ iacob.is.ãnis.Ulteriꝰ reddit cãm q̃re ſic hitabant adpuc poſiti reputabãt ſe de patria celeſti moꝛibus ⁊ actu fidei. ilsſktuliält
vt aduene. qꝛ nihilreputabt ꝗcqd eſſet ſuꝑterrã.ſed expectabãt mã ideo deus voluit nominari deus ipoꝛum ex amoꝛe ⁊ fide ſpecia uignünſnin
ſionem celeſté. Beqo dicit. h Expectabàt enĩ.ipſe abꝛahã cuʒ li. ⁊ hoc eſt quod dicitur. b ¶ Jdeo nõ cõfunditur deus voca/ uicbgſinſg
heredibꝰ ſuis. i ¶ Liuitatẽé. mãſio.n. celeſtis ppᷣe drĩ ciuitas.i.ciuiũ ri deus eoꝛum.hoc habetur Exo.3. vbi dominus loquẽs moyſi ninüiet
vnitas ꝑp plenitudinẽ pacis. k ¶ Fundamẽta hẽntẽ.q̊ dĩ ꝑꝑ eius dixit.Ego ſuʒ deus abꝛaam deus iſaac deus iacob.ſicut enĩ rex Mnrgnine,
imobilitatẽ ſm ꝙ dr Jſa. 33. Oculi tuividebũt hierlm ciuitatẽ opulẽ denominatur a ciuitate ſua pꝛincipali q;uis regnum ſe extẽdat iihtlrſtn
tabernaculũ quod nequaq; vltra tranſferri poterit. dg alias.ſicut in ſcriptura dicit᷑ rex hieruſalez rex babylonis vł Kurattume
1 Euioar. ⁊ cõ.ðs.vñ ⁊ ab ipſo nomẽ accepit.Fʒʒ ꝙ dr Exęch.vl.Nomẽ huiuſmodi.ſic deꝰ ab iſtis voluit nominari.qꝛ vbis ⁊ factis oſte Kleignder
ciuitatis dñs ibidẽ.ſicut roma a romulo noĩat. m ¶ SEide ⁊ ipſa ſa. debant ſe eè de ciuitate celeſti.vt dictũ eſt.ideo ſequitur. ſeſttnannih
Hic ↄñteroñdit᷑ fides abꝛahe q;tum ad gnãtion᷑.fuit.n:gnãtio ſare c ¶ Parauit enim illis ciuitatem.ſcilicet celeſtem. . ſthni n
difficilis ꝑpduo.ꝛimo qꝛ erat ſterilis.vt hr̃ Geñ.ii.a.is.⁊ꝰqꝛ erat eẽ᷑ d ¶ SEide obtulit.PHic conſequenter oſtendit quid abꝛaham ex fi llleſbütorifca
tps Zetpiga pveſierar ſare fieri muliebꝛia.vt hr Geñ.is.⁊ tñ abꝛahã de fecit quãtum ad obedientiam diuinam. dominꝰenim pꝛomi ſnicillnt
ſicd iditin pᷣma ꝓmiſſione firmiter filiũ ex eg hre.ex pʒ magnitudo ſerat ei multiplicationem ſeminis ſui per iſaac SGeñ.2o.⁊ ⁊i.⁊ ta Micnilineime
igei ſue.⁊ B eſt qð dr. Side.ſ.abꝛahe. n¶ Et ipſa ſa.ſte.a iuuẽtute. men ad pꝛeceptum domini voluit eum ĩmolare. Ex quo patet ünrn
Uirtutẽ in ↄceptiõe ſeminis accepit.a deo miraculoſe. magnitudo fidei abꝛahe.qꝛ firmiter credidit pꝛomiſſionem rei Eeoſſinſtisn
pEtiã dzerer tpᷣs etatis. ⁊ ideo fuit ibi duplex miraculum. implendam de multiplicatione ſeminis iſaac:⁊ ipſo immolato noniſtäit
q ¶ Quoniã fi. cre.eſſe eũ g repꝛomiſerat. O aüt iſtud ſit factũ ꝑꝑ fi· nõ reſtabat alius modus niſi ꝑ reſurrectiõezʒ eius.Ex quopatet Unneſtanf⸗
Qem abꝛahe ⁊ nõ pꝑp fidem ſare pbat᷑ ſic.qꝛ ſara audiẽs nunciũ de ſuo abꝛaham credidit reſurrectionem moꝛtuoꝛum in qua conſi norpotern
eptund Hõ mag friuelũ reputauit.⁊ iõ ſicut de re friuola ſtit vnus de maioꝛibus articulis fidei.⁊ non ſolum credidit re/ britnnttoeſt
l n emiſit.pꝑ qð angelus eã repᷣhẽdit.vt pʒ Geñ.is O aũt abꝛahbã ſurrectionem generalem futuram in fine mundi.ſed cum hoc ſroeſtertg
audito ehptuße riſit nõ fuit ex diffidentia. ſed ex gaudio ꝓcedente ſpecialem reſurrectionem filu ſui ad impletionem diuini pꝛo⸗ benelfizſerein
exdĩna ꝓmiſſione.⁊iõ nõ fuit rephenſus ſicut ſara.ideo ſegtur. miſſi.⁊ hoc eſt quod dicitur. SFide obtulit abꝛaham iſaac.ideſt Pntſenerei
r ¶ Mꝛopter qpᷣab vno.i.ab abꝛaha. Et hoc emoꝛtuo.qꝛ i erat vetulus offerre voluit.ſed diuinitus ĩmpeditus fuit aicde⸗
⁊ad generandũ fere ineptꝰ. Dico aũt fere.qꝛ poſtea genuit filios öce e¶ Cum tentaretur.tentat enim diabolus homo ⁊ deus ſʒ diuer nie
thura.vt hr̃ Geñ.2.qꝛ aliqñ Ztingit ꝙ ille g ꝓpter ſenectutẽ factꝰeſt ſimode.quia diabolus tẽtat vt decipiat.homovt cognoſcat.de Mnne⸗
q̃ᷓſi ineptus ad gnãndũgenerat tñᷣ ꝑꝑ bonã aptitudinem mlieris ad vt cognoſcere faciat. Et hoc modo tentauit deus abꝛabam vt uſeneh dn
ↄcipiẽdũ. Oꝛti ſũt ⁊ B emoꝛ.tanqᷓ; ſi.ce.in mul.⁊ ſicut hare.q̃ ẽ fides eiue jienris norif ie mi hocgit
n. õõ in In ut hare. q ẽ fides eius ⁊ obedientia notificarentur nobis ad exemplum imi Alſitnteerinz
ad oꝛã ma.ĩnu.de abꝛahà enĩ oꝛti ſunt multi boni ⁊ multi mali.⁊ pꝑp tationis. a ¶ Et vnigenitum.hoc videtur falſum.quia habe tmnͤnoe u
hoc paran , multitudini ſtellaꝝ q;tũ ad bonos: ⁊ multitudini hare bat iam alium filium.ſed ſoluitur per litteram ſequentem. chwtgohnn
“ . Pſitenm . urrn MePi i onaͤle gcabꝛabi cũ In quo ſuſceperat repꝛomiſſiones ad quem dictũ eſt ⁊c.quia Firichnm
ſaac ꝛ iac erit. ilr ↄuerſati ſunt ꝙ yſq ꝓmiſſum fuerat abꝛabe ꝙ ſemẽ eius vocaret᷑ per iſaac tantum. niundn

Q¶Ad Hebꝛeos

neiidti, „
☛ ꝛ⁊ ideo erat vnigenitus quKãtum ad iſtam cõditiõem.vel ideo di · ca pꝛimum ſciendum ꝙ fili iſrael ex pꝛophetia ioſeph firmiter cre
iie⸗ ſien citur vnigenitus ratione matris que nõ habuit aliũ filium. debant liberari de afflictione egypti ꝑ aliquẽ de populo ſuo cum de
tt alc c¶ Arbitrans.i.iudicans vel credens. d Quia ꝛamoꝛtuis adiutoꝛio. ⁊ ideo parẽtes moyſi videntes ipſũ elegãtem puerum pᷣter
tamti ſuſcitare potẽs eſt dñs.⁊ iõ oblatio iſaac fuit figura moꝛtis ⁊ ob ſolitum modum iudicauerũt virtutem dei eẽ in ilio ad liberationem
Cglinn din lationis xpᷣi.ſicut enĩ aries herens ĩter ſpinas coꝛnibꝰ imolatus populi.⁊ ex hac fide ſeruauerũt eum cõtra regis edictum exponẽdo
nun eſt iſaac liberato.ſic hũanitas adherens cruci occiſa ẽ dĩnitate ſe periculo perſonaꝝ ſuarũ.⁊ hoc eſt qð dicit᷑. SFide moyſes nat occul
1 ſinlie, impaſſibili exñte.⁊ hoc ẽ quod dicitur. elande seun in pa tatus ẽ menſibus tribꝰ a parentibꝰ ſuis ex fide enim parentũ factum
R rabolam accepit.i.abꝛaã oblationem filij ſui figuram paſſionis eſt boc non ex fide moyſi qui adhuc nõ babebor ius iciſrationis. Et
Kſieze xpi intellexit. . cauſa ſubdit.
N ig Gtan . *% . .. „ * ₰ „„ 4 * * *„ ₰ — 1
. — HH tur:⁊ ůnigenitũ offerebat in qũo tribꝰa parẽtibꝰſuis tᷣo ꝙ vidiſſet mn ag viaiſlene elepe,
m. äinlend fide iſaac ꝗ ex fide ſi uſceꝑat repꝛomiſſiões:qd queʒ elegãteʒ infaͤteʒ: nõ timuerũt re berandũpopulũ deo hoc
8. tunnſtn futuroꝝ bñdixit fi/ dicth E:qꝛ ĩi iſaac vocabit tibi ſe gis edictuʒ. Fidẽè moyſes gran / eis inſpirate. n¶¶Et nõ
üge lIUs ſuis.⁊ Hẽ qð o‚̃. mẽ:rbitrãs qꝛ ⁊à moꝛtuis ſuſci dis factꝰ negadit ſe eẽ filium filie tinwelutregis eticruin.
ati Liae dtnnie tare potẽs ẽ deꝰ. Andè eũ⁊ĩ pa pharaõis magis cligẽs affligi cea heiln flumen vt habet
ſni . ☚ hetur Hen. Tabolã accepit. Fidè ⁊ de f utun pplo dei ᷓ; tẽpoꝛal Ppeti hẽre 0Exo.i.ſed h̊ vider᷑ falſuz.
Enlmegz 27. vbi dicit ĩ be · bñdixit iſaac iacob ⁊ eſau. Fidẽ cũditatem: maioꝛes diuitias eſti qꝛ dicit᷑ Exo.2. ꝙ paren/

=
=-

nedictione ſua ppo iacob moꝛiẽs ſingulos filioꝝ io- mãstheſauro Egyptioꝝ ipꝛope/ esmorſ undꝛe regis ho
ſuit ab eii ſeph bñditit: àdoꝛauit faſtigii riũ xpi Aſpiciebat cnĩ rimune mencru n i lir
doriſtirul. diſanc vi virge eiꝰ. Fidè ioſeph moꝛiẽs de ratiõeʒ. Fidẽ reliqt egiptũ ñvit? cendũ ꝙ hoc nõ fecerunt
V dit in ſp benedicti ꝓfectiõe filioꝝ iſr! memoꝛatꝰẽ: gioſitatẽ reg. Inuiſibile ènĩ tãq; ad ipm interficiendũ.ſic

=
=

l. Menng

t Urdeig S eficaei? T dè oſſibꝰ ſuis mandauit. Fide videns ſuſtinuit. Fidẽ celebꝛa/ õ
diitef in futuro.qꝛ nõ he⸗ nov 19 at? 6 b⸗ jaui 16ez: imebã
n Riprge bpruit effectuʒ in ꝑſo/ moyſes nat occultatꝰ ẽ menſibꝰ uit paſca ⁊ ſoguis effuſiõeʒ:ne ꝗ re.timebãt ꝓbabilr ne au

nis duoꝝ fruz. quia ferret᷑ ab eis.⁊ iõ in tali ca

E. weei hak

ge Cehmttfif

4
9
8

=

eſau nunq; ſeruiuit ſu tutiꝰ iudicauerũt ipᷣm

mͤif. 6 iacob. ſed hũit effectum in duobus populis exeuntibꝰ ex ipſis. exponere diuine cuſtodie in fiſcella bieuminatg ctrdties er cacs fi⸗
Ninint ꝛidumei filus iſrł ſeruierũt tẽpoꝛe dauid. vt hẽtur. z. Reg.S. de ꝙ deus eraſten vbidefiicbar bum ia n en e fide
tdedtüſgiͤit Eeireb. hcponi exzoe fide ipius iacob ꝗ benedicẽdo fi non deficit. o E taemoyies Nicoſtendikkoleatenter g dnn
—R ios ioſeph pᷣpoſuit ephꝛaiʒ ꝗ erat iunioꝛ ipſi manaſſe. Señ. S. moiſes fecerit.qꝛ adoptatꝰ a filia pharaonis.vt habet᷑ Exo.2.eta

zem hüit dignitaté regiã actꝰviſitauit filios iſrael ⁊ vidẽs virũ egyprium ꝑcutientẽ vnuz
alcenpenſnnn ꝛp reuelatõem hũit dignitatẽ regiã ad ephꝛaim debere tranſi tus factꝰviſitauit filios iſrael . e Eun⸗
— Knß fuit ipletum ꝑ hieroboã.vt hẽtur.ʒ. Reg.iz.⁊ huiꝰ ipleti de filus iſrael interfecit eũ.Et ſic per ̊ factũ negauit ſe eſſe filium fi⸗

— onis iacob habuit fidẽ firmã.⁊ hoc ẽ qð dr. Side iacob moꝛiens lie pharaonis.⁊ hoc ꝓceſſit ex maggirudine finei ei ade uns iſrael
nüi d ſingulos filioꝝ ioſeph bñdixit.hũit eti iacob fidẽ de ſepultura credebat xpim naſciturum.⁊ hoc e t dicit. i. p ⸗ niä, ſi⸗
nicicuunmmnin ⁊ reſurrectiõe xpᷣi fienda in terra ꝓmiſſiõis.pꝑ quod adiurauit Woyſes grandis factus.i.adultus. q MNegauit ſe eſſe filiũ fi
Eentinimilit ioſeph vt faceret illuc coꝛpus ſuũ deferri.poſt iuamẽtum autẽ lie pharaonis.interficiẽdo egyptiũ. Et ſubiũgit duo difficſli⸗ aan
nunr dellihtimn gras agens adoꝛauit dñm cõuerſus ad caput lectuli m trãſlati nendumqᷓ pelegit ſuſtinere ex fide. Pꝛ imũ eſt qꝛ magis o u h 5
tdimnin onem Hieronymi. vt ꝑʒ Geñ.47. tranſlatio vo.⁊o.interpꝛetu, tẽpoꝛaliter cũ gei cultoꝛibꝰ qᷓ; iocundari cuz idolatris. ccen 4 .
n nenm ſlaſul bʒ: vt H allegat. h ¶Et adoꝛauit faſtigiũ virge eius.⁊ vtrũq; dicitur. H populo derivum as rt
unennmnfinn eſt verũ qꝛ adorauit verſus caput lectuli qð erat ad occidente,z quicolebant deum. sQuã tempoꝛalis peccati ha ee oein e
unfunsltuint ad quã ꝑteʒ adoꝛant indei.⁊ qꝛ erat ſenex hẽbat bacculũ.ſupꝑcu tatem.i.ꝓſperitatem egyptioꝛum. Secũdum eſt ꝙ pꝛee e aeh 35
oſtolus ilc ius ſũmitatẽ nitebat᷑ in adoꝛãdo deum. vnde nõ eſt intelligen· tatẽ ſuſtinere magis q; diuitias egyptioꝛum cũ peccato po ie⸗ ß
A dum ꝙ adoꝛauerit ſũmitatẽ virge vel bacculi.ſed adoꝛauit deũ eſt quod dicitur. aiores diuitias eſtimãs nnover
nleſtentunn iĩnixus ſuꝑ baculũ.Aliter exponitur de bacculo ioſeph ꝗ poꝛta/ ſtiii.paupertatẽ vel vſtuperium pꝛo fide xpᷣi nentuͤt ſidere. Et red/
Aicfinmnchtsttnit bat ſceptrũ in ſignũ ptãtis ſibi date ſuper egyptũ.⁊ hoc ſceptruʒ u¶ Zheſauro egyptioꝛũ.i.qᷓ theſaurum huiu mor ino⸗ lere, E
umertmortftei accepit iacob qn ioſeph cepit iurare.⁊ poſtq; iurauerat anteq; gditcauſam quare moyſes tam dura patienter ſuſtine enn future
nöcöfndimn oſ redderet ceptrũ ipſi ioſeph adoꝛauit deũ ĩnixꝰſũmitati illiꝰſce x ¶ Aſpiciebat enim. oculis coꝛdis. y¶In remrmnerat ere fnene
bidomninnslocliͤn ptri. Alr exponit magis ꝓpe lam.qꝛ adoꝛauit ſceptrũ ioſeph nõ beatitudinis.ſicut amara potio ſumit Unenter non⸗ ger eerckh?
Ldelsiaccbſancin in ſe ⁊ abſolute.ſed inquatum erat ſignũ ⁊ figura ptãtis chꝛiſti. bẽdooculũ ad ſanitatẽ futurã. 3 (Kae religt wies tes. qꝛ ma
lisegnnein⸗ ſicut ⁊ nos adoꝛamꝰcrucẽ inquãtum eſt ſignum crucifixi. agd factũ ſit ex fide in exitu de egypto. Et diui it in es Goert i .
erulalez erdarit ¶ Fide ioſeph. Hic ponit᷑ exemplũ de fide ioſeph.qꝛ moꝛies ex oñndit qd ex fide factũ eſt in pparatione exitꝰ.⁊: ꝗ e⸗ .
n iz exitu filioꝝ i egypto. vt hr̃ Geñ.vl. ibi. STide celebꝛauit. 3? qd factũ ſit in exitu de egyptoegrediendo ter.
mnnie ſulicn äz ibi. Fide muri hierico. Circa pᷣmum cõſiderandũ ꝙ
tücſt ideolnin, Ḧ eſt q dicit᷑. SFide ioſeph moꝛiẽs de ꝓfectiõe filioꝝ iſrtmemo ram ꝓmiſſionis.i i. Fi en rri ericec enemioonverſtorin D
celetn. ratus eſt. hũit eni fidẽde ſepultura ⁊ reſurrectõe xpᷣi in terraꝓ/ moyſes bis exiuit de egyp .ane nnrr odabet To.z. ſecudo exiuit
maitgnidktnn miſſionis cõplenda.⁊ iõ mandauit poꝛtare ibi oſſa ſua: vt eſſet ũ loquit᷑h.qꝛ ey imore egis zctrutit vena Eloanit bie gerene R
um doniztnnin particeps illiꝰ reſurrectiõis.qꝛ chꝛiſto reſurgẽte multi ſancti pa egyptũ ducẽdo ſecum oẽs filio eeRlnne dirit ſins P
1 mebeiehlin treęs reſurrexerũt.vt hẽtur Math.27. ⁊ hoc eſt quod dicif. nõ timuit regẽ eos perſequẽtem.vt hẽtur Exa. lt önon verir⸗
er re,Eranſ M t eoſſibo uis mandauit. Scdqritur irenpꝛecepit ſatis iſrł. Nolite timere ⁊c̃.⁊ h eſt qð dicitᷣ.SFide re igut Esrb
n nſhonn poſt moꝛtẽ ſuã i luc poꝛtari Dicenduʒ ꝙ ad hoc duplex rõ aſſi⸗ a imoſitatẽ regis.⁊ reddit cam quare non rinalt⸗l ſiter e ecranit. D
ncgiin bimt⸗ gnat᷑. Una eſtqꝛ frẽs ſui nõ habebãt tantã poteſtatem.ſicut imße a nniſbiseniſiſtinuit . ven gin iſtbilig f nae ker exp len 36
n le ⁊ ideo non poterant facere de ipſo ſicut ipᷣe fecerat de patre ſuo. b ¶ Tanqᷓ; videns in ſpiritu auxiliũ ei m uncgan in i prt 5
iigen uc⸗ Secũda ratio eſt qꝛ ꝑreuelatõem ſciebat filios iſrael multa du dixit pplo. State ⁊ videte magnalia deiqᷓ er 6 ieEr. a
nanan ra paſſuros ĩ terra egypti.a⁊ ideo ad cõſolatiõem eoꝝ voluit ibi totum pꝓceſſit ex fide q eſt exnõ viſis. c¶Side celebꝛauit paſcha. M
cmnblnnci/ s ſepeliri i vt ibideʒ dicit h ic ↄñter oñdit᷑ ꝗd factũ eſt ex fide in mõ exeundi.⁊ diuidit in duas HM
40 1Aorn dem ad tpᷣs ſepeliri vel potius reponi vt ibideʒ dicit᷑.qꝛ per hoc Pic ↄnter ondit ꝗd factu eite iſpoſiti idi. zꝰqd in actu tran/
ſnemman iie hẽbant ſpem exeũdi ex ꝓphetia ioſeph.vnde ⁊ moyſes educẽs ptes.qꝛ pᷣ oñdit ꝗd factũ ſit in di poſitione exeũ 2 gaain aein. 4
nrletoren lnn , n⸗ „. Tr, r i 31 i3. ibi. Cide mare rubꝛũ. Circa pᷣmũ ↄſiderandũ ꝙ diſpoſitio exi
ne filios iſrael de egypto tulit ſecũ oſſa ioſeph.vt hẽtur Exo.iʒ. ſeundi ibi. Fide in e rila ids fanguine it “
Uinhn I¶ Kide moyſes. Hic conſequẽter ponit exempla patrũ qui fue· tus filioꝝ iſrł de egypto fuit agni paſca imd 5 ſ. ne iterficerent R
zfuit. str runt tempoꝛe legis q̃ ſub moyſe data eſt.vt dicit Jo.i. Lex per nita ſunt ſupliminaria ⁊ poſtes vonoruin oniſen ee e
beneen moyſen ⁊c̃.hoc aũt tempus diſtinguit᷑ in tria.Pꝛimũ autẽ tem ab angelo ꝑcutiente pmogenita egyptioꝛuz:vt hetu eiont
tothnſn jeg de ſecũdum in exitu.tertiũ poſtexi/ icit. Fide ce pa.i.ĩmolationẽ agni paſcalis q̃ fuit figura ĩimolationis
bend ſtm pus fuit ante exitũ de egypto. ſecũdum in exitu. orirug. viee ßm ꝙ dẽ. i. Coꝛ. . Paſca nrjm imolat eſt xpᷣs.pcui moꝛtẽ
nitels tum.pᷣmo ergo ponit exempla de hoc qõ factum eſt ante exituzʒ. xpᷣi in cruce.ſm ꝙ dr.· i. coꝛ.j. Paſcanfm imolat fln iſrtpimo
ncnnnle cðo de h di exitu.ibi.Side reliquit egyptũ.tertio de hoc ⁊ ſanguinis effuſionẽ ſum liberati a ptãte diaboli.ſicut filij iſrłꝑiĩ
nhet ingi cðo de hoc quod i exitu.ibi. S iſſic di Et qà adhuc di lationem agni paſcalis ⁊ effuſioneʒ ſanguis in poſtibus ⁊ ſupliminari
n gn 4 ee ra eeri rruſc Scermeer fide in nati/ bnrs omos fuerũt liberati ab angelo pcutiẽte pᷣmogenita egrptio
anii uitate moyſi.ſcõo quid ipſe fecerit.ibi.Side moyſes grãdis.Cir ⁊aB eſt qð dicit᷑ᷣ.Neg vaſtabat pᷣmogenita co peioꝛumtage e de
uteiell

.
.„ S
Z

a ¶ Vide tranſierũt mare rubrũ. Dic tangifᷣmodus exeũdi vbi ex fide k ¶Nepte. q ex fide initad pugnandũ filios ämon. Judicum i.

ↄtigerũt duo miracula. Unũ eſt ꝙ mare ſicco pede tranſierũt.⁊ hoc ẽ
qð dr. Side tranſierũt mare rubꝛum tanqᷓ; per aridam terrã.Secun/
dum fuit.qꝛ aq̃ erat eis ꝓ muro a dextris ⁊ a ſiniſtris.vt hẽtur. Exo.
iꝗ.⁊ pz ꝑ hoc ꝙ egyptu eos ſequẽtes ſubmerſi ſunt.⁊ G eſt q dt̃.Qð

ex ꝑte egyptu deuoꝛatiſ t. talia ãt ↄtingebaã tex fide.qꝛ oꝑatio miracun
loꝝ aſcribit᷑ fidei ſʒ qð hẽtur Math.i⁊. Si hũeritis fidem ſic granũ
ſinapis dicetis monti huic tranſi hinc ⁊ trãſibit ⁊ nihil ipolłe erit vob.

b ¶ Eide mu.hie.coꝛ.B oñ/
dit ꝗd factum ſit per fidẽ
in exitu de egypto ingre/
diendo terram ꝓmiſſiõis
⁊ diuiditur in duas.qꝛ pꝛi
mo oſtẽdit ꝗd factuʒ ſit ꝑ
fidẽ ppli iſrl.⁊? ꝗd fcm̃ ſit
ꝑ fideʒ raab.ibi.Fide ra/⸗
ab. Circa pᷣmũ ſciendũ ꝙ
in ruina ciuitatis hierico
aliquid fuit ex ꝑte ppli.ſ.
circuitu ciuitatis ſeptem
Diebus. vt hétur Joſue. 6.
qꝛ ex mandato dei h̊ fece

vaſtabat pꝛimitiua tãgeret eos.
Fidẽ traſierũt mare rubꝛũ tãq;ꝑ
aridã t᷑rã:qð exꝑtiegyptij duoꝛa
circuitu dieꝝ ſeptẽ. fidẽ raabme
retrix ñ pèrijt cũ icredul:excipiẽs
exploratoꝛes cũ pace.Et ꝗqd ad-/

rãte ð gdeõ barac ſaſèn iẽpte da

runt iudei credentes firmiter ꝓmiſſuz dei ipleri de miraculoſa capti
one ciuitatis.aligd fuit ex pte ipſius dei.videlz ꝙ muri hierico diéna
virtute coꝛꝛuerũt.⁊ h̊ eſt qʒ dicit᷑. SFide muri hierico coꝛꝛuerũt circui

tu dieꝝ. 7.per ᷓ; factũ ſignatũ fuit ꝙ impedimẽta mundi cadũt ꝑ cõ/
tinuã pᷣdicationẽ que cõtinuitas ꝑ ſeptenariũ figurat᷑.vñ dicit᷑.⁊.ad
Coꝛ.io.Arma militie noſtre nõ ſũt carnalia ſed potentia dei ad deſtru

ctiõem munitionũ. c Fide raab meretrix. Pic oñditurgꝗd factũ

ſit ex fide ipſius raab.q̃ exauditu miraculoꝝ in tranſitu filioꝝ iſrael
pmare rubꝛũ ⁊ in alus mirabilibꝰque eis acciderãt credidit firmiter
ciuitatem hierico tradédam virtute dei in manu ppli iſrł.⁊ ideo nun
cios iſrłex eadem fide ↄſeruauit ex quo meruit liberari a moꝛte cum
ſua ↄſãguinitate.vt hẽtur Joſue.o.⁊ ̊ eſt qd dicitur.Fide raab mere
trix.ſic eni cognominata eſt. d ¶ Mõ perut cũ incredulis.i.cũ alus
ciuibus hierico ꝗ credebant ciuitatẽ poſſe defendere p deũ ifrael.

Excipiẽs exploꝛatoꝛes cũ pace.qꝛ eos ſaluauit:vt dictum ẽ.De iſta

raab dicũt aliꝗ ꝙ ad lr̃am erat meretrix.⁊iõ exploꝛatoꝛes meliꝰpotu
erunt ingredi domũ eiꝰ veſpere.q; tales mulieres indifferẽter recipi

unt omnes.⁊ ipſi in neceſſitate poſiti poterãt licite ad eã ire.nõ ꝓpter

luxuriã exercendã ſed ad vitã ppꝛiã ↄſeruandã.ipſa eni minus pote/
rat culpari in receptiõe eoꝛum qᷓ; alius de ciuitate.cum ipſa indeffe⸗
renter oẽs reciꝑet.⁊ ſalus exploꝛatoꝛũ non debebat ꝓcurari per moꝛ
tem alterius.ideo intrauerũt domũ iſtius qᷓ;uis eſſet meretrix. Sʒ h
non videt᷑ ꝓbabile.q; tales meretrices paruz hent de fidelitate.⁊iõ
non videt᷑ ꝓbabile ꝙ exploꝛatoꝛes filioꝝ iſrłqui erant hoĩes ſapien/
tes cõfiderent ĩ tali muliere de cõſeruatione vite ppᷣe.ideo dicũtaligꝗ

ꝙ tunc nõ erat meretrix:ſed añ fuerat.ꝑꝑ qð tale cognomè ſibi remã

ſerat.ſed ̊ nõ videt᷑ verũ.qꝛ tales meretrices qᷓis peniteãt reputãt
iñ a cõi plebe ꝑſone viles.⁊iõ ſi fuiſſet meretrix nõ fuiſſet ↄiũcta ĩ ma
trimonio ipſi ſalmon ꝗ erat nobilioꝛ in toto pplo iſrl.cũ eſſet pᷣnceps
nobilioꝛis tribꝰ.ſ. tribus iude.qꝛ nobiles iudei abominabanĩr talibus
pſonis in mrimonio ↄiungi.⁊ iõ videt᷑ meliꝰ ꝙ nõ fuerit meretrix nec
erat.ſed tmmodo tale cognomẽ hẽbat.mlti enĩ cognominant aliqͥ co
gnomine cuiꝰꝓpᷣetatem nunqᷓ; hũerũt in re.ſicut aliq aligs pauꝑco/
gnominat᷑ rex vel comes vel aliꝗd hò. Item aliter põt dici ⁊ meliꝰ vt
credo.Ad cuiꝰ intellectũ ſciẽdum ꝙ Joſue.2=. vbi agit᷑ de raab dictio
hebꝛaica ſibi adiũcta ſonat ſic ꝗdeſa. ⁊ ſigt pmptaʒ ppᷣe:⁊ qꝛ; meretrix
ꝓmpta ẽ ad offerẽdũ cõpꝰſuũ.iõ q̊ nom̃ tractũ ẽ ad deſigndũ meretri
cẽ.⁊ ſir qꝛ mlier hoſpitalãia ẽ ꝓmpta ad trãſeũtes trabẽdoſ ad hoſpi
tiũ ſuũ:tractũ ẽ idẽ nomẽ ad ſtãdũ ꝓ hoſpitalaria.vñ Joſue.=.vbi trã

ſlatio nr̃a hʒ.Ingreſſi ſi domũ młierlmeretric.trãſlatio caldaica hʒ

domũ mlier hoſpitalãie. tał fuit raab.pꝑ qð exploꝛatoꝛes ðcliauert
ad domũ ſuã ad hoſpitãdũ.Ad auẽtẽ vo Piero.ꝗ dicẽ ſuꝑ mat.qꝙ põir
in genealogia ſaluatoꝛis ſicut mulier repᷣhẽſibilis.ſolui diffuſius ſuꝑ
Math.Põt etiã bꝛeuiter dici ꝙ h̊ dicit Hiero.non ꝑꝑ vitium mere⸗
tricui.ſed ꝙ fuit alienigena ⁊ de idolatris nata.ſiẽ ẽt dicit de ipſa ruth
que tñ fuit mulier magne virtutis ⁊ fame.vt Dicit Ruth. 3. Scit oĩs
pols qui hitat intra vꝛbis mee poꝛtas mulierẽ te eſſe virtutis.
qd adhuc dicã: Pic ponunt᷑ exẽpla de fide poſt exitũ de egypto
in terra ꝓmiſſionis ia obtẽta.d.Et ꝗd adhuc dicam.q.d.multa pñt di
ci exẽpla de fide pfumed q̃ enarranda non ſufficeret tpᷣus vite mee.⁊
B; eſt qð dicif᷑. g ¶ Deficiet enĩ tpᷣs me enarrante.i.anteqᷓ; poſſem
enarrare ꝑ ſingula. egedeon.ꝗ credens pmiſſo dei cũ trecen

tis hoĩbus cente whnignarlt exercitũ maximũ ipſius madiã.vt

hẽtur Judicũ.oõ. ii

Judie arach. ꝗ credens ꝓphetie delboꝛe iuit cũ po
pulo inermi ad pugnandũ contra ſiſaram. Judicum.A.

ti ſt. Fid muri hierico cõruerũt

huͤc dicã? Deficiet.n. metpᷣs enã

vñ ibidem dicit Factus eſt ergo ſuꝑ iepte ſpũs dñi. ꝙ aüt poſt /
ea filiam ſuã indiſcrete ⁊ cuudelr occidit.vt dicit Aug.credẽdũ

eſt ꝙ ipſe penituerit.qꝛ ponitur in cathalogo ſanctoꝝ.hebꝛeitñ

dicunt ꝙ nõ occidit eã.ſed ſacrificauit eã dño ꝑ obſeruantiãvir

ginitatis ſm ↄſilium ſapiẽtů illius tꝑis.ſicut pleniꝰdixi Judicũ
ii.⁊ eodẽ modo dicẽdum ẽ de gedeone ꝗ fecit ephot ↄpᷣceptum
dñi.vt hẽtur Judicũ.S.ſ.ꝙ penituerit añ moꝛtẽ.vt dr cõiter.tñ

AAlliter põt dici pba/
uid ſamuel ⁊ alijs ꝓphei᷑:q fidẽʒ biliter.ſ.ꝙ non fecit
J 2 e n. Bbceptu dñi in illo
vicerunt regna: pati ſt iuſticigʒ: ephot. ſicut plenius

adẽpti ſt repꝛomiſſiões. Obtu, dixi Judicum. S.
ra uerũt oꝛa leonũ:extixẽ᷑rũt ipetũ !¶Dauid. q ex fiad/
ignis. Effugauè rũt acieʒ gla i: buc iuueiſpugnauit
a SeO inermis o goliath.
ↄualuerũt dè ifirmitate:fõtes fa/ m ( S

cti ſt ibello. Caſtravẽterũt extoꝝ aelitatem ſuã obti⸗
accepũt mulieres de reſurretiõe wrikkotee ſeün⸗
3 3 niſteri 3 regis ⁊ mu
moꝛtuos ſuos. Alij autẽ diſtẽéti taalia. n Et aluß
ꝓphetl.ſ.iſaia ⁊ hie/

remia ⁊ ↄſilibus. o¶ Qui ꝑ fidẽ vi.regna.in quo tangit᷑ actꝰ
foꝛtitudinis. p¶ Opati ſüt iu.in tangit᷑ actꝰ iuſticie ⁊vtut.
iſti enĩ ſunt actus pꝛecipui inter actꝰ virtutũ moꝛaliũ.qꝛ conſer⸗
uant cõe bonum.vt hẽtur.ꝭ.ethi.⁊ qꝛ virtutes cõnexe ſunt.ideo
piſtos actus intelligun actus aliarum virtutum. “
q ¶ Adepti ſunt repꝛomiſſiones. Sʒ hoc videt᷑
dictum ẽ ſupꝛa eo.c.Juxta fidẽ defuncti ſunt oẽs nõ adeptis re/

pꝛomiſſionibꝰ.Dicendũ ꝙ triplex ꝓmiſſio facta eſtantiꝗs.vna

fuit ꝓmiſſio terre ſancte.ſed hãc nõ acceꝑunt abꝛahã iſaac ⁊ ia
cob in ſe.⁊ de hac loꝗtur apls ſupꝛa.cũ dicit. Non adeptis repꝛo
miſſionibꝰ cc.acceꝑunt tñ eã in ſucceſſoꝛibꝰſuis.Alia ẽ ꝓmiſſio

ſpũalis q̃ ꝓmittit᷑ ſanctis vita btã.⁊ hanc nullꝰaccepit añ xpᷣiad/
uentũ.Alia ẽ ꝓmiſſio ſingularis qᷓ ꝓmiſſum ẽ cuilibet aliqð bo
num ꝑticulare.ſicut dauid ꝓmiſſũ fuit regnũ.ecechie ſanitas.⁊
ſic de alus.⁊ iſtas ꝓmiſſiones ↄſecuti ſunt.⁊ de iſtis loqtur hic.
r¶ Obturauerũt oꝛa leo.G̊ hʒ veritatẽ de daniele. vt hẽtur Dañ.
6.7 de dauid. vt pʒ. i. Reg.iꝰ.⁊ de ſamſone.Judi.iA.⁊ in oñdi/
tur victoꝛia ſanctoꝝ de aĩalibꝰ bꝛutis. s ¶Extinxerũt ĩpetuʒ
ignis.hoc pʒ in tribus pueris poſitis in camino.Dañ.ʒ.⁊ de moy
ſe ⁊ aaron Nu.ii.⁊.id.⁊ in B oñdit᷑ victoꝛia ſanctoꝝ de rebus ina
nimatis. t ( Effugauerũt aciem gladu.i.aciem hoſtiũ haben
tiuʒ gladios acutos.̊ frequẽter fecit ioſue:gedeon:⁊ dauid. vt
pʒ in libꝛis Joſue Judicum ⁊; Regum.
u¶ Conualuerũt de infirmitate. hoc ſpãliter pʒ de ecechia. Iſa.
38.ꝗ miraculoſe ex fide ſanateſt.⁊ de płibꝰalus hoc credenduʒ
eſt. qꝛ logtur in plurali. x ( Voꝛtes facti ſunt in bello:caſtra
verterũt exteroꝝ.i.alienigenaꝝ.̊ patet de multis.ſpãliter aũt
de Joſue dauid ⁊ machabeis. y
reſurrectiõe moꝛtuos ſuos.aliꝗ hoc male exponẽtes dixerũt ꝙ
mulieres acceꝑunt viros ſuos reſuſcitatos.dicentes ꝙ mr̃imo/⸗

niũ non diſſoluat᷑ ꝑ moꝛtẽ.⁊ ideo tenebanĩ illos reaccipere.ſed

B; eſt contra aplum Ro.⁊. vbi loqtur de muliere coniugata.Si
moꝛtuus fuerit vir eiꝰ ſoluta ẽ a lege viri. Ideo ſcienduʒ ꝙ aliqᷓ
ſunt ſacr̃a que impꝛimũt characterem ⁊ talia nõ reiterant᷑ ſicut
reſuſcitatus nõ dʒ iterum bapticari.qꝛ character ꝑpetuꝰ manet
in aĩa que incoꝛꝛuptibilis eſt.Aliq̃ ſunt ſacr̃a que nõ impꝛimunt
characterem.⁊ talia reiterant᷑.vt patet de penitentia.qꝛ ſi iter/

rumpatur ꝑ peccatum moꝛtale.neceſſe eſt ipſam iterari.matri/

monium autem nõ impꝛimit characterem.⁊ ideo ſi ſoluatur ꝑ
moꝛtem viri:mulier nõ debeteum admittere ſi reſuſcitet᷑ niſiĩ/
ter eos matrimoniũ iterum contrahat᷑.ideo ſic dʒ exponi. Mu
lieres.i.matres.Acceperũt de reſurrectione moꝛtuos ſuos.i.fi/
lios ſuos reſuſcitatos ꝑ fidem ⁊ oꝛationem ſanctoꝝ ꝓphetaruz.
ſicut pʒ de muliere ſareptana que ab helia accepit filium ſuum
reſuſcitatum.ʒ. Reg.i⁊.⁊ de muliere ſunamite:que filium ſuũ
reſuſcitatum recepit ab heliſeo.4. Regum. 4.
3 Alu aũt diſtenti ſunt. Oſtenſo ꝗd ſancti pr̃es ꝓ fide fecerunt.
Hↄñter oſtenditur ꝗd pꝛo fide ſuſtinuerunt.⁊ diuiditur in duas
partes.qꝛ pꝛimo oſtendit ꝗd paſſi ſunt pꝛo fide.ſecũdo quare ꝓ/
miſſiones ſunt eis dilate.ibi.Et hi oẽs.ꝛima adhuc in duas.qꝛ
