nitate ei q̃ dat ⁊ ↄſeruat eẽnãle.inducens ad hãc ↄſideratiõem.⁊ re/

e ¶ Que eſt eni vita veſtra.⁊ rũñdet. f.

veſtris. quaſi diuino adiutoꝛio non indigeatis.
K ¶Omnis exultatio talis maligna ẽ.i.malo igne i᷑

mouẽs oppoſitã.d.Ecce nunc ꝗ dicitis hodie aut craſtino ibimꝰ ⁊c.
q̃ſi veſtrũ eſſe ⁊ opꝑari ſit totałr in vr̃a ditione.cũ tamẽ non ſit ita.ideo
ſubditur. d ¶Qui ignoꝛatis ꝗd erit in craſtinũ.i.futurũ.qꝛ deꝰpo⸗
terit interim opꝰ veſtrũ ⁊ vitam ſubtrahere.ideo ſubditur.
apoꝛ eſt ad modicum pa/
rens.i.valde cito tranſiens. g ¶ Pꝛo eo vt dicatis.i.ꝓpter h̊ debe/
tis dicere tanq; coacti averitate. i dñs voluerit ⁊vixerimꝰ.i.
pᷣponentes ſuppoſitionẽ dine voluntatis in oĩbus factis veſtris ex q̃
dependet vita ⁊ oĩs opatio veſtra. i ¶ NHiũc aũt exultatis in ſuꝑbijs
ignita. qꝛ a demone
ꝓcedens ⁊ad ignẽ gehẽne diſponẽs ⁊ maxie hoĩes lr̃atos ⁊ ſciẽtes.ſʒ
qꝙdẽ Luce.iz. Seruus ꝗ cognouit volũtatẽ dñi ſui ⁊ nõ fecit:vapula⸗
bit multis.ſ.plagis.⁊ G ẽ qð drTĩ̃. ¶¶ Scienti igi᷑ bonũ ⁊c̃.peccatum
eſtilli.⁊ ſi ſit bonũ neceſſitatis.eiꝰ omiſſio ẽ peccatũ moꝛtale.ſi aũt ſit
bonum ſuperogatiõis pctm̃ eſt veniale.⁊ aliqũ nullum. Ca. V.

deo ex ↄſideratiõe ſue bonitatis.hic ↄñter idem facit ex cõ

Gite nũc diuites.Poſtqᷓ; btũs Jaco.induxit ad ad erẽdum

dũ tñ qil

8Et erugo eoꝝ in te. vo.erit.i.ð vos. t

△

7

ud iudicium ſicut erit terribile malis.ſic erit ↄſolabile iu/
ſtis.vñ ſaluatoꝛ de ipſo loquẽs Luce.⁊i.dixit apłis.Pis aũt fieri inci
pientibꝰ reſpicite ⁊ leuate capita veſtra.i.exhilarate coꝛda vr̃a vt ex/
ponit Gre.Omel.i. Ideo btũs iacobꝰmalis pᷣ icutit iudicis terroꝛẽ vt
a pectiĩs reſiliãt.⁊ꝰ iuſtis eiꝰ fauoꝛẽ vt ei inſepabiłr adhereãt.ibi.a⸗
tientes igit᷑. Circa pᷣmũ pᷣ incutit timoꝛem iudicis cupidis ⁊ auaris.d.
Agite nũc diuites.ſ.veſtras volũtates.⁊ eſt ironica locutio q̃ eſt intel/
ligenda ꝑ oriũ.ideo ſubdit᷑. n ¶ Ploꝛate vlulantes.Eſt aũt vlula/

tus ſonꝰ ↄfuſus ꝗ eſt ſignum magni doloꝛis. o ReE miſerijs vr̃is.i.

ꝓ miſerus vrfis. p¶¶ Que adueniẽt vobis.in iudicio futuro.vt patzʒ
ex ſequẽtibus. Et ſubdit᷑ duplex cã.pꝛima ẽ indebita bonoꝛũ tꝑaliuʒ
ↄgregatio ⁊ ↄſeruatio.cũ dicitł. q¶ Diuitie vr̃e.naturales vt bladũ
ĩ hoꝛꝛeo ⁊ vinũ ĩ cellario ⁊ ho.Conſeq̃nter loquit᷑ de diuitus artificia/
libus.d. Aurũ ⁊ argẽtum vr̃jm eruginauit in terra abſcondituʒ.
Pemadneabit carnes ve/
ras.i.affliget:qꝛ erit cã afflictionis in gehẽna poſt iudicium.qꝛ tunc

Bitẽ nüc diuites: ploꝛa mate cõda via: qiñ aduetus dñi

eoꝝ ĩ teſtimoniũ vob erit: ⁊ màn ppᷣas:q locutiſt᷑ ĩ noie dñi.Eccè

aĩa cũ coꝛpoꝛe affliget igne gehẽne. u¶ The. vo. irã i. Igrega

ſtis vobis dei vindictã. x¶ In no. die.tũc erit finale iudiciũ.
Coñnir ponit᷑ cã ſecũda q̃ eſt pauperũ defraudatio.cum dicitur.
y¶ Ecce mer.ope.vr̃oꝝ. ʒ ¶ Clamat.vos accuſando.Et ſcien/
um ꝙ tria ſunt pctã q̃ ſpãlr dicunt᷑ clamare ad deũ.ſ.inocentij
occiſio.Gene.ꝗ.Uox ſanguinis fris tui clamat ad me de terra.
Uitij ↄ nãm ꝑpetratio.Señ.is.Clamoꝛ ſodomoꝝ ⁊ gomoꝛꝛeoꝝ
multiplicatꝰ eſt ⁊c.⁊ paupeꝝ defraudatio.vt dicit᷑ hbic.

a ¶Et clamoꝛ eoꝛuz
ducabit carnes vrias ſicut ignis. ĩ aureſoñi ſabaoth.
52*α oe. j,exercituum.
Theſauriʒaſtis vob irã i noͤuiſſi Introiuit. ad faci
mis diebꝰ. Ecce merces oꝑãrio endã vindict pan/
rum ꝗ meſſuerũt regiõesveſtras Seleruend keius
. 4 4 Nq⁊ lut dine
q fraudata ẽâ vob: clamat: ⁊ clã inſiccie executoꝛes.

moꝛ Eprigure⸗ dñi ſabaoth itr cEpulati eſtis. ſe
iuit. Epulati eſtis ſuꝑ trã:⁊ in l

xurijs enutriſtis cõdaveſtra. In rẽcarnalib a laſci⸗
diẽ occiſiõis adduxiſtis ⁊ occidiſ uiac oꝛdinate r
ſtis inſta? nõ reſtitit vob. Baͤtiẽ tumbg vuns dint
tes igit eſtote frẽs vſq; ãd aduẽ/ igit᷑. Epu. eſtis ſup
tũ dñi. Eccè agricola expectat pᷣ ſer ihe pñtivita
cioſi fructi tre: patiẽt ferens do ſeps cecite enmis
nec a ccipiat tpaneũ ⁊ ſerotinum. neg poſit ĩ toꝛmẽt
Patiẽtes igit eſtote ⁊ vos ⁊ ↄfir guttã aque nõ potu

appꝛopiquabit. Holite igemiſce Etin lu. ennn. oꝛ

00 t. Moute geinec va. iillis delectan/
re fres i alterutrũ ut nõ iudicemi do. ⁊ bñ de luxuria
ni.Eccè index añ iaäͤnuam aſſiſtit. aemarkbnann.
Exeplũ accipitè frẽs exitꝰ mali ? qꝛ ſemèẽ õ ſupſtu-

— — „ 2 ⸗2 „
lõgãimit ⁊ labon ⁊ patiẽtie: p alimẽti.=.deaia.
e die oc. Hic 3
incutit terroꝛẽ cru/
delibꝰ ⁊ malignis ꝗ

ex diuitus ſuis ⁊ potẽtia mouent pſecutionẽ iuſtis eo ſut diſſi
miles eis. ᷣm ꝙ dr Sap.z.i pſona eoꝛum.Circũueniamus ergo

iuſtũ qm inutilis eſt nobis ⁊c.ideo dicit.In die occiſionis ⁊c᷑itẽ
poꝛe pᷣmitiue ecclie inq̊ fideles ducebant᷑ ad iudicia.⁊ occidebã
tur ſine ſui reſiſtentia.⁊ ſic ponit᷑ ſingulare ꝓ płali.cum dicit.
f¶ Occidiſtis iuſtũ.i.iuſtos.qð frequẽter fit in ſcriptura.Aliqui
aut exponũt h̊ de occiſione xpᷣi.ꝗ dr iuſtus antonomatice.qꝛ nõ
ſolum eſt iuſtus foꝛmalxr.ſed ẽt effectiue alios iuſtificando.nec
reſtitit ſuis occiſoꝛibꝰcũ tñ poſſet reſiſtere. g ¶ Patientes igi
tur.Coñnir ↄſolatur iuſtos ne ĩ tribulatiõibus deficiant.⁊ pᷣindu/
cit eos ad patientiã. ⁊ꝰ ad reuerẽtiam dei.ibi.Ante oĩa. Circap/
mum dicit. Patiẽtes igit᷑ eſtote frẽs in tribulatiõibus.

pp = mercedẽ laboꝛis veſtri.Et po .

nit exẽplũ.d. i ¶ Ecce agricola expectat.vſq; ad tpᷣs debitũ.
K patiéeter ferens.laboꝛẽ in cultura terre ſue. onee ach
cipiat tꝑaneũ.i.pꝛimitiuũ fructũ.terra enim ꝓmiſſionis de qua
loꝗtur reddit duplicem fructũ in anno.ſ.in apꝛili ⁊ ſeptembꝛi.
mſ baiere⸗ igit᷑ eſtote.reꝑetitio eſt pꝛemiſſe ſentẽtie ad maio/

rem impꝛeſſioneʒ. n ¶ Nolite ingemiſcere frẽs in alterutrũ:

videntes mutuas penas.ſed magis cõfoꝛtate alterutꝝ ad foꝛti-

2 onitatis. hic pñte it exco ter tolerandum. ſicut ſex fratres cum matre vi aciatũ
ſäcrarbeſue ſeueritat].q̃ maxime ĩ iudicio apparebit. Sciẽ pᷣ . matre videntes cruciatũ

mü inuicẽ ſe hoꝛtabant᷑ foꝛtiter moꝛi.⁊. Machabeoꝝ.7.
o ¶ AUt non iudicemini.i. condemnemini ſi per mutuam quere/
lam ⁊ luctum frangamini per impatientiam.
P¶ Ecce iudex.ſ.chꝛiſtus. q Ante ianuam aſſiſtit.ad vos ro/
boꝛandum velociter vel pꝛemiandum.⁊ inducit ad hoc exẽplũ
ſanctoꝛum.dicẽs. r ¶ Exemplum accipite fratres exitus ma

li.ſcilicet quantum ad malum pene ⁊ non culpe.quia pꝛecioſa ẽ

in conſpectu domini moꝛs ſanctoꝛum eius.pᷣs.ii.
Et longanimitatis.in rac eeaſennin

tlaboꝛis.quotidiani. u ( Et patientie in aduerſitate.
Pꝛophetas vobis datos in exemplum ad talia ſuſtinenduz.
ui locuti ſunt in nomine domini.conſtanter contemptis ꝑ⸗/
cutionibus quas pꝛopter hoc paſſi ſunt.ſicut patet de michea
Zacharia Iſaia Pieremia ⁊ pluribus alus.

8
t
x
P

3 (Ecce beatificamus eos.i.beatos dicimus.

a ¶ Qui ſuſtinuerunt.tribulationes patienter.⁊ inducit duono/
abilia exempla. dicens.

cundo incutit terro

it iĩpetrare. Luc.io.

D e
Etineſt
niliii
piſenon
nobis ſliſui
teolt .
ſtonnon
otole i/
nieh gn
nppimicn
nehl ien
licinioc
guſtis weinte
areinonpt
luts inrammen
obbis pbioyfis
ſiigboruan
ſelcumnerrore

6birerütin

mee freque
Gg detur d
dündeutn
liesigſigach
nnbichinoi
Nebditi
uentatioiun
fucitad reuen
deitſceexen
geab oyfli
aum toi We
Ecoütdicon
ſöͤlurareoino
pdictübtiinco
hoeloco oc⸗
Prönen gr i
roͤregrit niſe
Veniei defee
eſtoſe appere
ſeu freqntane
Pomecſen
iſtnicoc ſul⸗
Uiniſeditb
Ceſebvenitg
Wünoniͤie
chraienit⸗
blipetüee
tſepzcin
laſimttiͦ⸗
ſointtlincan
NSr
ſntnenn
eetcalißce
Ugicofeſttan
eeffzeintine
ſglebiinnigtn
finkerneride
ſunngtin
erigere
iekinſll

Mrreritiit
nnlocct⸗
bſmncͦe⸗
ienkifn
ſelihilt
. erfſtus
houltentpi
ſbfimine
hiriurtin
ſil Dieng
Lüſtemin
ſirhinn

mni Ziizii

eſnrerispeſ

Fepedirn
negpoſritmi
mimmerien
Aigenare Aui
4(Eiru
friilis ten
corbidelnt
logur oegin
gemiſtmttbinh
gſemeiditr

tlinerirdenn
6 dec di⸗
ſnount emicn
delamige
niinſtiscogiini
Ccinenimneng
ndieocciſentili
Ainlcutauti
e pollaund
frinſcihan
Bintononetie
los uſtfencor
Grian
Bodeſtcint tin⸗
bi Atroinia,
balarſe
luborsfeſifh

yotie hn
ni ſns
miitinnd
iſenürun
geſtsnumn
uratamn:it
neicen⸗
Vechten.
Ne Nruin

mithae
kainiudil
efemuen
heglußtu
1
ruͤnſu
anulaſſcnn

ennin

timun

ſeu freqᷓntandũ. ſiẽ

replebit᷑ inigtate. k

poꝛaliter ⁊ ſpũaliter.iõ ſubditur.
4r

mie- ſi

Jacobi

bSufferentiã iob audiſtis.ꝗ exẽplar patientie datꝰ eſt vobis.
c¶ Et finẽ dñi vidiſtis.qꝛ in ſua paſſione ſuſtinuit doloꝛẽ acerbiſ
ſimũ patietiſſime.⁊ dicit vidiſtis.qꝛ multi adhuc vinebãt ꝗg pai

ſionem dñi nr̃i ihu xpᷣi viderant. d¶ Qm mi.ẽ dñs.ĩ affectu.
Et miſeratoꝛ.in effectu. Ex maxima enĩ dei mĩa ꝓceſſit ꝙ daret
1 filiũ ſuũ in redẽptionis nr̃e pꝛeciũ ⁊ foꝛtitudinis exẽpluzʒ

e ¶ Ante oĩa. Hic ↄnir inducit fideles ad dei reuerentiam. ⁊ B in x
q̃tuoꝛ.pꝛimo in inramenti deuitatione.ſecundo in feruenti de

uotione. ibi. Triſta
rag agfinmee beatificamus eos g ſuͤſtinnerunt
4ꝛin ꝓximi coꝛꝛecti Sufferẽtiã iõb audiſtis ⁊ finèm
one. ibi. Frẽs mei. dñividiſtis: qm̃ miſericoꝛs ẽ dñs
Eire Bnnnoicis Ac, ⁊miſeratoꝛ. Antè oĩa auteʒ frẽs
iurare. i. non pꝛepo/ mei nolite iurare: neq; ꝑ celuz ne
natis iuramentum ꝙ ꝑ terra neq; aliud qðcũq; iura
oĩbus vbis vris ⁊ pꝓ Mẽétũ.Sit anñt ſᷣmoveſter èſt eſt:
mins Bofad reno noõ non: it nõ ſub iudicio decidas
rũg dixerut iuram ⸗· Triſtar aut aliqs vꝛuʒ:oꝛẽt equo
tum ec frequẽtãdã diĩo ⁊ pſallat. Infirmat᷑ quis i vo
eo ꝙ dicitur Deut. bis:ĩdũcat pꝛeſbyteros eccleſie:
dn Meſtuusti ⁊oꝛẽt ſuꝑeũ vngẽtes euʒ oleo in
uies ipſi; adbereb noie dñi. Et oz figei ſaluabit ĩ/
iurabiſq; ĩ noĩe illiã?. firmũ:⁊ alleuiabit eũ dñs: ⁊ ſi in
ppqð dixerũtꝙ fre pẽcca ſit remittent᷑ ei. Cõfitèmi
cit ad cuerentia ni Salterutrũ peccatavia: æoꝛatè
dei. ⁊ ſicẽ exercẽſa. ꝓiuicẽ vt ſaluemini. Multů eni
Sed h̊ pʒ falſũp di valet depcatio iuſti aſſidua. De
2um xbi Math j lias homo erat ſimil nob paſſibi
nimareoino ej lis: T0τoùe oꝛanicvt n pluẽt ſup/
p dictũ btĩ icobiin terrꝗ:⁊ ñ pluit anos tres meſes⸗
boc loco. Hoc ẽt pʒ ſex. Et rũrſũ oꝛauit:⁊ celũ dedit

prõnem qꝛ illõ qd pluuiꝗ: fra dedit fructũ ſuum.

egrle nifiad i Frẽs mèi:ſi quͤig ex vob erraue/
eſt ꝑ ſe appetenduz rit a vᷣitate ⁊ cõuerterit ꝗqs eum:

pʒ ð medicina qq nõ
q̃rit᷑ niſi ad ſubueniẽdũ 7 iuram n
q̃ri᷑ niſi ad ſubueniẽdum defectui qͥ vnꝰ hõ nõ credit alteri in qͥ

caſu ſubuenit᷑ ꝑ iuramẽtũ.in quo inducit᷑ vitas dei ĩfallibillis ĩ

teſtimoniũ ĩ ſe.ſicut cũ iurat᷑ ꝑ deũ vel in aliq̃ creatura inqᷓ;tuzʒ

relucet ĩ ea vitas dĩna.vt ꝑcelũꝗ thꝛonꝰdei c.velꝑ terrã qꝛ ſca/
bellũ pedũ eiꝰeſt Math̊.. Jurare vo ꝑ creaturã ſᷣm ſe cẽ illicitũ.

⁊ ſic pʒ ꝙ iuramẽtũ nõ ẽ inducẽdũ niſi in caſu in q̊̃ ẽ neceſſariuʒ

ad ↄfirmatiõem vitatis.⁊ ſic ĩtelligẽda eſt auctas iducta Deut.
io.in tali.n.caſu iurandũ ẽ ꝑ nomẽ dei ⁊ nõ ꝑ noĩa idoloꝝ.ſᷣm ꝙ
dr̃ Exo.2z4. Per noĩa deoꝝ eneoꝝ nõ iurabis.qꝛꝑ ea nõ eſtcõ
Hirmãda veritas.G.n.ptinet ad ĩfidelitatẽ ⁊c̃. aüt ſer.
ve.ex caſũ pᷣdcm̃. 6 Enens nõ.ſimpłr vitatẽ affirmando:⁊
negãdo falſitatẽ. h¶ Ut nõ ſub in.i.ↄdẽnatõe. i Becidatl.
ex freq̃nti iuratõe cadẽdo in falſã fidẽ.Eccł. ꝭ33. Uir młtũ iurãs
einſat Pi ↄñnñir ĩducit ad dei reueren
tiã in feruẽti deuotiõe.d.Triſtat᷑ ꝗs in vobis.i patit᷑ accidiã q̃ẽ

qdam triſticia in obſegis dinis. ¶ Pꝛet eq aio ⁊ pſal.i. nitatẽ
ſpm̃ erigere ad oꝛãdum deũ deuote.tã ſecrete.iõ dr.Oꝛet.qᷓ; pu⸗

plice. Et pſallat. Oꝛatio enĩ ⁊ plalmodia ſũt ꝭ dictã triſticia opti
ma remedia.
dei reuerẽtiã in ſumptõe ſacramẽti.⁊ pᷣmo facit ꝓpoſitũ.ſcõᷣo de
clarat quoddã dictũ.ibi. Multũ.n.pᷣmũ facitĩ duplici ſacramẽ
to.ſ.vnctõis extreme ⁊ pnĩe.quãtũ ad pᷣmũ dicit.Infirmat᷑ quiſ
I vobis.infirmitate de qua ꝓbabiliter dubitat᷑ moꝛi.nã iſtud ſa
cramẽtũ ẽ exeũtiũ de hac vita. n ¶ Inducat pᷣſbyteros eccle/
ſie ⁊c.lʒ iſtud ſacr̃m fuerit a xpo inſtitutũ.tñ ꝑ beatũ Jacobũ fu
it hic expᷣſſius publicatũ. o ¶ Et oro fidei ſalua.infirmũ.coꝛ/

iin pctis ſit venialibus re

ab ĩfirmitate ſi expediat ei. q tis ſit ven⸗ .
mittẽtur ei virtute huiꝰ ſacr̃i. Cõſequenter ĩducit ad reuerẽter
ſumẽdũ pnie ſacẽ̃m quo remittunt᷑ pctã moꝛtalia dicès.

V¶ Lõfitemini ergo alte.ex quo pz ꝙ ↄfeſſio dʒ fierinõ ſoluʒ deo

ſʒz ᷑t homini.vñ ⁊ ĩ lege veteri ſacrificig ꝗ offerebant᷑ deo ꝓ pctiſ
offerebatur ꝑ manũ ſacerdotis. ſ¶Et oꝛate ꝓ ĩuicẽ.nã ↄfeſ/

uꝗ vitã ꝓficere tota cũ ſollicitudi d

infirmitati.⁊ ſic eſt de iuramẽto.qꝛ non

m Infirmatur. Hic cõſequẽter inducit ad

pꝛiatur ſpiritui ſancto. o

t alleuiabit eum dñs.

.
9

ſoꝛ tenet oꝛare p ofitẽte.⁊ ecõuerſo. t ¶ Multũ.n. ic ↄnñter decla
rat quoddã dictũ.ſ.q or̃o ſit magne efficacie.qꝛ dixerat ꝙ valet õ tri⸗
ſtitiam ⁊ ad dei reuerentiã in ſacroꝝ ꝑceptiõe.iõ dicit. Multũ enim
valet depꝛecatio iuſti.nã eõ de iniuſto dr Eccle.is. Nõ ẽ ſpecioſa laus
in oꝛe pctõꝛis. u ¶ Aſſidua.nã vna de ↄditionibꝰq̃ faciunt ofone m
ſemꝑ exaudibilẽ eſt ꝙ ſit ꝑſeuerans.Alie vo due ꝙ ſit ꝑia ⁊ pſe.
elie⸗ hõ erat ſi.no.paſſibilis.nã timoꝛe moꝛtis fugit a facie ieca
belis. 3. Reg. ig. yAIEt or̃one oꝛauit vt nõ plueret.ʒ.Regi.
3 uꝑ terrã.ſ.iſrl.nã ꝑꝑ
maliciam achab fuit illa
plaga inducta. vt dictum
fuit ibidẽ. a ¶ Et rur

ſcire debet: qm̃ ꝗ cõuerti fecerit
pctõꝛẽ ab erroꝛe vie ſue: ſaluabit
alazʒ eiꝰ a moꝛte: Toperit multit ſum oꝛauit ⁊ celuz dedit
dinẽ pctõꝝ. ¶Explicit epla btĩ blndemn. z. Fegs.
Jacobiapli. ¶ Dequit argumé ateitac deireuerennin⸗
tuz i eplam bti Petri pꝛimam. in fraterna coꝝectione.qᷓ
Aſciplos ſaluaton iuicti &cactus dilectiõis ꝓximi.
toto oꝛbe diffuſos ⁊ ꝑ· ⁊ꝑↄñns oꝛdinat᷑ad dilecti
YJ . . onem ⁊ reuerẽtiã dei.o.
5 griosi hſclo moſtrat: c (Sigs ex vo. errauerit
pᷣterite vite pẽiteret ſuadet:⁊ ino avitate.fidei vel moꝛuʒ.
Et cõuerterit ꝗs eũ. ab
ifidelitate ad fidẽ vła vi
cijs ad vtutes. ee Bal
uabit aĩazʒ ei a moꝛ.ſ.cul⸗
pe ⁊ gehẽne. f¶ Etopit

ne exhõtat᷑ ſimõ petrꝰfiliꝰ ioãnis
uicie galilee vico bethſaida fra
ter andree apli. ¶CExplicit argu⸗ f
nẽtu. CIncipit epla bti Petri ahele n vi leanka
Noeſteli Reinta S o puniẽda pena eterna.
P oſtoli peine riis Asüm iem 27 li ab eo recibier i glia:
ErIiEO bine enn ad quãâ nos pducatꝗ cuz
xpᷣi: eleci aduͤenis pfe ⁊ ſpũ ſacto viuit T re⸗
diſperſionis poͤnti gnat ĩ ſecla ſeculoꝝ amẽ.
R Se aſie bithynie Donec accipiat tꝑaneuʒz.

cie aſie bitbynie (ADDITIG.
ſexundũ p̃ſciẽtiã Bis aanA n meini legiſſe

Aris obedistiꝗ Tt.N. de tra pmiſſiõis
cutioem bus obedlerid taſſſ Aa aplice ruclum ian
nem 99 ms 1. xp gratlav redderet:nec de Gq̊B cõmẽs
et pax młtiplicet. Gñdictůs de? gdat᷑ deut.S.vbið alus ꝑ/
tinentibꝰ ad fertilitatem
. ſfeeu fructificatiõem terre
laudat᷑:multi ẽt ꝑegrini ibi trãſeũt ꝗ q nõ referũt:̊ aũt qd dt̃. Donec
accipiat tꝑaneũ ⁊ ſerotinũ.põt intelligi de h̊ qð cõiter ↄtingit ĩ oibus
regionibꝰ.ſ.ꝙ aliꝗ fructꝰ eiuſdẽ ſpẽi veniũt magl tẽpeſtiue qᷓ; ali.qꝝ
pᷣmi dicunt᷑ tꝑanei:ſcõi vo ſerotini. ß ð
¶ Incipit poſtil.Nicolai de lyra ſuper eplas canonicas Petri.Cap.I.
Etrꝰ apłs.Hec ẽ = ꝑs pᷣncipalis hꝰlibꝛi.ĩ q̃ ponũt᷑ eplłe bti
p Petri. Et diuidit᷑ ĩ duas.ſᷣm duas eiꝰeplas.Epla vo pᷣmaĩ
trres ptes diuidit.ſ.ĩ pfationẽ ꝓſecutõʒ ⁊ ↄnc.⁊ incipit ibi.
Bñdictꝰ.ʒ ibi.er ſiluanũ fidelẽ.ꝓpe fint᷑. In pꝛefatiõe
mo deſcribit ꝑſona ſalutãs.⁊ G ex noĩe cum dicit᷑. Petrus.pᷣmo eniʒ
vocatPꝰfuit ſimon.ſed poſtea cognominatꝰ petrus a petra qð eſt xpus
ꝓpter fidei firmitatẽ.vñ dicit Aug.In oĩbus ardentiſſime fidei iue/
nit᷑ petrus.Et exofficio cũ ſi bann ble ieſu xpᷣi.⁊ deſcribuntur ꝑ/
l

ſone ſalutate.cũ dicitur. h Electis.ſ.a deo ad fidem catholicam.

i ¶ Aduenis.aduene dicebant᷑ illi ꝗ geterle cõuertebant᷑.⁊ illis
d

videt᷑ btũs Petrus ſpecialiter ſcribere. k ¶ Diſperſionis.i.exiſten
tibus extra terra iudee.qð patet ex q̊ quod ſubHdi.
onti galatie ⁊c̃.⁊ noĩat iſta loca qꝛ ſiluanus per quẽ ſcripſit ꝗ eſt ſy
las foꝛſitan volebat ire ad illa loca ad ↄfirmandũ fideles eo ꝙ ibi fue
rat in pꝛedicatione cũ paulo.vt pʒ in actibus apoſtoloꝛum.

m ¶ Secũdum pᷣſciam.iſtud refert᷑ ad illud qð ſupꝛa dicit᷑ electis.hec

enim electio ĩcludit aliꝗd eternũ.ſ.ſcire ⁊ velle diuinũ.⁊ q;dtuz ad hoc
dicit. Scõᷣm pᷣſciazʒ dei pr̃is ⁊ accipit᷑ h pſcia ꝓ pᷣdeſtinatiõe q̃ icludit
ẽt aliquod tꝑalę.ſ.collationẽ grẽ ĩ pñti ⁊ gloꝛie ĩ futuro. Et q;;tũ ad Bq;
dicitur. n ¶In ſanctificatiõem ſpũs.talis eni ſanctificatio appꝛo/
5 obedientiã ⁊c̃.i.per obediẽtiam ieſu
xpᷣi qui fuit obediens vſq; ad moꝛtem moꝛtẽ aũt crucis. Phili.⁊. Ab
hac autem paſſione habent efficaciã ſacr̃a noue legis que ſunt inſtru/
menta noſtre ſanctificationis.tertio deſcribunt̃ optata bona:cum di
citur. p ¶Pratia vobis.in pꝛeſenti. q ¶ Et pax.in futuro.
Aneiſena ⸗ tunc quietabit totus hoĩs appetitus.

enedictus. Pic incipit ꝓſecutio ſiue tractatus.in quo btũs petrꝰ
in foꝛmat fideles.⁊ pᷣmo generaliter quãtuʒ ad oẽs.ſecudo magis ſpe/
cialiter quãtum ad aliquos ſtatus ſpaãles.ibi. Serui ſubditi eſtote.pꝰ

&-*

medium ſecũdi ca. ꝛĩa in duas.qꝛ pᷣmo fideles infoꝛmat ð ſpũali re/
generatione.⁊* de renatoꝝ educatione.ſe.ca. Pꝛima adhuc in duas.
qꝛ pᷣde regeneratõis bñficio deo regratiat᷑.⁊ꝛ? renatos ad vite mũdi/
ciã exhoꝛtat᷑ ibi. Pꝛopt᷑ qð ſuccincti.Pꝛima adhuc ĩ tres.q;ꝛ pᷣ regrat᷑
de regeneratõe baptiſmali.z? reſpõdet tacite qõni ibi:In quo exulta
bitis.tertio ꝓpoſitũ ↄfirmat oꝛaculo ꝓphetali ibi:de qua ſalute.Cir
ca pᷣmũ ſciendũ ꝙ bñficiũ regeneratõis baptiſmalis ẽ cõe fidelibꝰcũ
ctis ꝑꝑ quod de ̊ bñficio regratiat᷑ btũs petr ꝓ ſe ⁊ alus.⁊ vt eos in
ducat ad ſimiles graruz
actões.diẽ igit. Bñdictꝰ

S „ , „ . — b
derctum ad totã trini, TPater dni nĩi ihu xpᷣiq ſecuũdum

taté. a (Et pater. q;· ericozaig namagne
tum ad patris pſonä. rduit nos1 ſpẽʒ viuã ꝑ reſt urrctio
bMui em miſerucꝛdinẽ ihu xpiex moꝛtuis i hereditatẽ
am ſud magnaz. 1 no 'm fcôzruptibilẽ icontaminataʒ

merita nrf̃a. e/
generauit nos.ſ.in ſacra
mento baptiſmi ꝑ qð ef/
ficimur filu dei adoptiui
d¶ In ſpẽ viuã.i.certam.
Per reſurrectõez ihu
xpᷣi ex moꝛtuis.ꝑ quã ha
emus certitudinẽ futu
re gloꝛificatiõis.qꝛ cum
eẽt paſſibilis hõ ſicut et
nos.ad vitã imoꝛtalẽ re
ſurrexit:⁊ qꝛ fili adopti/
ui hñt ius in hereditatis
participatõe iõ ſubditur
In hereditatẽ.i.ad ↄſe
gquendũ bereditatt.
(Incoꝛꝛuptibilẽ. nã he
rregditas celeſtis nunq; de
ficit. hEt incõtami
natam.qꝛ nihil imũdum
recipit. mmarce/
ſcibilẽ.nã ſuũ decoꝛẽ nũ
qᷓ; minoꝛauit.ſʒ qꝛ nõ oẽſ
renati ꝑ baptiſmũ hanc
phereditatẽ ↄſequunt᷑ ſed
ſoluz ꝑſeuerãtes in bono . “
vm qð dĩ Me fao. Qui aũt ꝑſeuerauerit vſq; ĩ finè hic ſgluus erit
iõ ſubdit᷑. k ¶Cõſeruatã ĩ celis.nõ oĩbꝰ renatis ſed l¶ In vobis
i.pꝛo vobis. m ¶ Quiĩ virtute dei cuſtodimini.ꝑſeuerãtes ĩ bono
que ꝑſeuerãtia pꝛincipaliterẽ a deo. n ¶Per fidẽ.caritate foꝛma/
tã. o ¶In ſalutẽ.ſ. cõſequẽdã. p ¶ Paratã reuelari ĩ tꝑe nouiſſi
mo.i.ĩ finali iudicio tũc eni reuelabit᷑ manifeſte.nã electi apparebũt
glioſi ĩ aia ⁊ coꝛpoꝛe. q ¶n quo ⁊c. Pic ↄnᷣr btũs Petrꝰ reſpõdet
cuidã tacite q̃ſtiõi q̃ poſſet ex pdictis oꝛiri.nã ex ̊ qõ dictũ ẽ baptiʒa/
tos eẽ filios dei adoptiuos ⁊ coheredes.regni celeſtis.poſſʒ aliꝗs ĩfir
mus fidelis querere. Igit᷑ qũo dimittit nos de filios ſuos tot ⁊ tãtas
tribulatões ſuſtinere.nã in ecclła pᷣmitina credẽtes ſuſtinebãt multaſ
tribulatões. Ad qð reſpõdet Petrus dicẽs ꝙ ̊ nõ eſt ad malũ credẽ
tiũ:ſʒ ad bonũ eoꝝ.ſicut auꝝ in foꝛnace piectũ inde nõ deterioꝛat᷑ ſʒ
purius ⁊ melius efficit᷑.⁊ G̊ eſt qð dicit: In quo exultabitl.eternaliter
r¶ WModicũ nũc ſi oʒ ↄtriſtari.tpaliter. s Sn varijs tẽtatõibꝰ.ꝑſe
cutionũ in rebus poſſeſſis aut in amicis vł etiã coꝛꝑibus ꝓpꝛis.oẽs

imarcèſcibilẽ cònſeruatã i cel in
ꝓfidem i ſalutẽ pàratã reuelari ĩ

moͤdicũ nũc ſiopoꝛtet contriſtari
ĩ ůarijs tentatiõibꝰ ut ꝓbatio vꝛe
fidei mito pᷣcioſioꝛ ſit anro qð ꝑ
ignẽ ꝓbat᷑:ieniat᷑ i laudẽ ⁊ gliaʒ
honoꝛẽ in renᷣelatione ihu xp̃ᷣi:
quem cùm nõ videriũ diligiſ. In
qũeʒ nũc quoq; nõ vidẽtes credi
tis credẽtès aſt exultabii letitia ĩ
enarrabili gloꝛificata: repoꝛtã/
tes finẽ fideivẽe ſalutẽ aiaꝝuvẽaꝝ.
Doͤ qua ſalute exquiſierunt atq;

vob gꝛa ꝓphauerũt: ſcrutãtes in
qð uüel q̃le tpᷣs ſigniſicaret in eis

eniz pene tꝑales modice ſũt reſpectu eternitat]. Ut ꝓbatio ve

ſtre fidei. in tribulatõis foꝛnace. v ¶ Inueniat.i.cedat vobis.
x¶ In laudẽ ⁊ glam. ſempiternã. x ¶ In reuelatiõe ihu xpᷣi.i. tꝑe iu
dicuij in quo manifeſtabit glam electoꝝ vt pdictũ ẽ. ʒ ¶Quẽ cum
nõ videritis diligit]. lz enĩ alig adhuc viuerent ꝗ bumanitatẽ xpᷣi vi/
derant tñ eius dinitatẽ nõ viderãt de quaẽ fides.iõ ſubdit᷑. a qn
quẽ nunc qͥʒ nõ vidẽtes creditis.fide foꝛmata caritate q̃ facit credẽtẽ
ignũ vita beata.iõ ſubdit᷑. b¶ Credenteſaũt exultabit ⁊c̃.⁊ patʒ
lr̃a ex pᷣdictis. c ¶ De qua ſalute.h̊ ↄſequẽter ↄfirmat pᷣdicta oꝛacu
lo ꝓphetali. d. De qua ſalure.fiẽda p xpm. d¶ Exgſierũt atq; ſcru
tati ſunt ꝓphete.nõ naturali lumiĩe aut rõne:ſʒ ſuꝑnaturali illuſtrati
one. e GBr qʒ vł quale tpᷣs.ſ.xpᷣi myſteriũ impleret᷑ tꝑe ꝓpinquo
vel longinquo:⁊ ſi impleret᷑ tꝑe pacificovł bellicoſo.de vtroq;.n.pꝛo
phetauerũt.nã Beñ.A9. patriarcha iacob ꝓphetauit qð eẽt implen/
dũ tꝑe quo deficeret regnũ iudeoꝝ dicẽs:Non auferet᷑ ſceptrũ de in
da ⁊ duxoð femoꝛe ei donec veniat ꝗ mittẽdus ẽ. Silr ꝓphetauerũt
ꝙ tpe pacis eẽt iplendũ.Iſa.⁊.Et ↄflabũt gladios ſuos in vomeres ⁊
lanceas ſuas in falces.?*„-s enĩ oĩbus regnis pacatis ſub impio ro/
manoꝝ natc:Luce.⁊. f¶ Spũus xpᷣi ꝗ loquebaĩt in ꝓphetꝗ dr ſpi
ritus xpᷣi.ſicut ⁊ pr̃is qꝛ ꝓcedita pr̃e ⁊ filio. g ¶ Pꝛenunciãs q̃ in

xpᷣo funt iplete. h Paſſiones. ⁊ poſterioꝛes glas.ſiẽ pʒ Iſa

3. vbi multipliciter loquitur de paſſione xpᷣi ⁊ gloꝛificatõe ipiꝰ

in fine capituli.dicit tñ paſſiones ⁊ głas in plurali.qꝛ nõ ſolũ eſt
paſſus in ſę.ſʒ etiã in mẽbꝛis ſuis.ſimiłr eius glła deriuat᷑ ad mẽ
bꝛa. i ¶ QAuibus reuelatũ eſt.qꝛ nõ ſibimetipis.myſteriũ eni

xpᷣi qð fuit eis reuelatũ nõ fuit eoꝝ tꝑibus adipletũ.ſʒ tꝑe xpia

miſericoꝛdiã ſuã magn regene/

ſobis ꝗ iſtirtute dei cuſtodimini

tpe nouiſſimo. In quo exultabid

ſcrutati ſũt ꝓphᷣe:ꝗ de futura in

c ¶ m̃ ſcriptũ ẽ Leuit.i9. Sciĩ eritis ⁊c̃.

ſ¶ ¶ Scoõm vniuſcuiuſq; opꝰ.reddens ei penãvł pᷣmiũ.ꝑꝑ h ẽma⸗

noꝛum.iõ ſubdit᷑. & ¶ NHobis aũt miſtrabãt.pᷣnunciado futu
ra. I Que nũc nüciata ſůt vobis ipleta. m ¶Per eosqui
euangelitauerüt vo
ſpiritũs xpᷣi pnũcians eas q ĩxpo Liaa. Palrane nune
ſũt paſſiões ⁊ poſterioꝛes glias: n¶ Spüuſacto miſſo
quibꝰ reuelatũ eſt: ꝗa nõ ſibimet· decelo.in ſigno vi/
ißis: vobis qt miniſtrabãt ea què ſbuiin diepeteco.
nũc nũciata ſũt vob ꝑosq eus lumiati c ollaen
ILa 9 E0*A4n illumĩati ⁊ ↄſtãtes
gelizauerüt vob ſpiritů ſcõ miſſo effecti ad pdicãdũ
de celo ĩ quẽ deſiderãt ãgeli ꝓſpi euangeliũ in oĩbuſ
cere. Pꝛopter qð ſuccicti lũboͤs linguis. vbt g eie
mẽtis vie ſobꝛij perfecti ſperaͤte eſtq; ppbeti qꝛ eo
ĩ e qͥ offert vob gꝛaʒ li reuelatio dẽ ſpuᷣ locuti ſüt. x⸗
nẽ ihu xpi:qũaſi fil obediẽtie nõ mo magil.inchtün
configurati pꝛiòibꝰ ignoꝛatie ve magis lllumiati.
ſtre deſiderijs:ſed ſᷣm eũꝗ voca o n quẽ deſiðrãt
uit vos ſcũm vt èt ißi ĩ oĩ cõuerſa angeli ꝓſpicere.na
tiõe ſci ſi:quoniã ſcriptũ ẽ. Scĩ renſonanſn
74* — – *
erit: qm ego ſcũs ſũ. Et ſi paàtreʒ inud tñ deſideriuz
innocatis eũ qui ſine acceptione nõ ĩpoꝛtat expecta
ꝑſonaꝝ indicat ᷣm uninſcuiuſq; tionẽ nõ habitiſec
opus:in timoͤre incolaths veſtri iorsenno hir
tꝑe cõuerſamini. Scientes ꝙ nõ Ater haneltren⸗
coꝛruptibilibꝰ qauro vel argento tos ad mũdiciã vi⸗
redempti eſtis dẽ vana veſtra cõ tuc untobond ſua
n tianic. onitionẽ᷑.ſcõo in/
cem ronez ibi: Et ſi
patrẽ.Circa pmuʒ

dicit. Pꝛopter qð.i.qꝛ eſtis fili dei ꝑ adoptionẽ.vt pdictum ẽ.

q ¶ Succincti lũbos mẽtis veſtre.i.caſti coꝛpe ⁊ mẽte. ¶ So

bꝛi.ĩ victu ⁊ veſtitu s perfecti.in oĩ vtutlactu. t ¶ Spe
rate in eã ⁊c.i.ſperate ad ↄſequendã głam q eſt gratia ↄſi umata
que offert qñ gratia in pñti dat᷑ que ẽarra gloꝛie. v ¶ In re⸗
uelationem ihu xpi.i.ꝑ eius reuelationeʒ qñ aperte facie ad fa
ciem videbitur. x¶ Quaſi fili obedientie.in mandatoꝛum
dei adĩpletiõe. y ¶ MNon ↄfigurati.i.nõ ↄfoꝛmati. 3 rio
ribus ignoꝛantie veſtre deſiderus.i.carnalibus vitijs gbeerat!
dediti anteq; de tenebꝛis ignoꝛantie vocati eſſetis ad lumen fi
dei. a ¶ Sed m eũ qui vocauit vos ſanctũ vt ei ↄfoꝛmemi⸗
ni.ꝓpter quod ſubditur. b t ⁊ ipi in omni conuerſatõe ſa
cti ſitis.imitantes eum pꝛout poteritis. .
d ¶ Et ſi pa. ↄnrin
ducit ad ſuũ ppoſitũ multiplicẽ rõnem. pᷣma accipitur ex dei
timoꝛe qui facit ab imũdicia recedere.ꝓuer.is.Per timoꝛẽ de⸗
clinat omnis homo a malo dicens.Et ſi patrem inuocatis eum.
⁊ accipitur ſi ꝓ quia.qꝛ fideles inuocãt deum tãqᷓ; patrẽ ſuum.
Sa ſine acce.perſo.iudicat in egꝗtate iuſticie.

gis timendus. g ¶ In timoꝛe ⁊c̃.inngatur ſic littera.

h Incolatus ve.tꝑe cõuerſamini.i.tꝑe breſea vite. In timo

re.qui facit offenſam dei patris cauere. i ¶ Scientes. NHic
ponitur ſcõᷣa ratio que accipitur ex hominis valoꝛe.que patz ex
hoc ꝙ redemptus eſt tanto pꝛecio.ſ.ſanguine xpᷣi pꝛecioſo.ꝑꝑ
quod non debet ſe paruipendere vitus carnalibus maculãdo.
vnde dicit Hugo li? de arra ſpõſe.Ampliꝰmihi eẽ vilis ñ debeo

qꝛ tantum deo placui vt moꝛi pꝛo me eligeret ne me perderet.

ideo dicitur. Scientes ꝙ non coꝛꝛuptibilibus ⁊c.
de vana veſtra ↄuerſatiõe paterne traditõis.Cõuerſi eni de
getilitate a parẽtibꝰerãt ĩfoꝛmati idolis ſᷣuire qðẽ valdevanũ.
nã idolũ nihil E.i.Coꝛĩ.io. Sicut ↄuerſi ð iudaiſmo erãt ifoꝛma
tia parẽtibꝰſpũalibus.ſ.ſacerdotibꝰrelinq̃re mãdata dei ꝑꝑtra
ditões hominũ vt h Math.25.q erat etiã valde malũ.põt ẽt
H̊ intelligide cerimonus veteris legis.q̃ dicunt᷑ vane.tũ qꝛ nõ
ↄferebãt graʒ.tũ qꝛ ceſſauerũt ĩ moꝛte xpi qt ad obligationẽ.

h
Ce
liſuſlcte
lteine
insh
tu
Pieponit lel
Gigy pt
glitdelgk
ſetiöbict.
ncſtfc
olreipce⸗
4 aior lie
do.
(Mobecan
tete wan
deifnicdoig
beiogulte
coupiſetn
ſsoliene⸗

dcondei
edoloſt
ſtn. 10
dllietti
leittrurre
nole, ton
dilicere h
treſeuun.
InKerari
tutqſtaro
ureroꝛigini
mehonatt
ſobilitateztt
ginisetfind
Abhonet vit
careei emn
ginisqinco
fuotibili deb
iſcpgici.
eröumiſeer
Uclemiti ſt
ncanaere
Uctamavi
Ncon
nibletree
beicchen
larolen
Auerigte

ſ due
lltn

ſntiſteiae
Albterstr
Unnegoſum
onnerterei⸗
(one ven⸗
liatedicet
Echapicen

=—
=
— SE
S
S —

—
—
—
—
=
=ẽ
—
=☛=

=
=
=
= —–
— –

— —
E—
=

E
=

E =S =—
—
= —

=
S—

☛6

monpluz
emtüfiin

6 Uni
(Sredeti
ngei Meni
edeefiſotfii
totnügcnmn
ltpctideſten
nöhatmegt
fionenöbchnit

Niguatöest.

dooperͤhe
Nterincnchen
losacdſrütcini
le tzmgmnti
monitionetce
uctadhntie
cemtoreztiut
ami, Crupng
izni
etmie.
mian.
eſtgans ,ſne
ae.
irpeneireit
iein *
umat. zAo
busninscönt
eſeisnlinn
tine/ſnn
miannſtit

minando.
bISe obe.cari.i.ex

m RKenati.h̊ poni

ta eſtarra vite eterne. p

ꝓ ſelitis

trinitate. attribuit tñ pri.ſic ⁊ potẽtia ꝑ quã fcã ẽ. d ¶ Et de/
dit ei glłiazs.ſ.coꝛꝑis quã accepit ĩ ſua reſurrectiõe.nã ab inſtan

ti ↄceptiõis hũit gliam aie. e ¶ IUt fi. ve. ⁊ ſpes.de btitudine

ↄſequẽda. f¶ Eſſet ĩ deo.i.ab ipo recipiẽda. g Aias vras.
Pic ponit᷑ tertia rõq̃ accipit᷑ ex fraternitatis amoꝛeꝗ turbatur

qũ alig vits ſe ma
mat aiß abhoe ſed pcioſo ſaguie äſi agni imacu
vras caſtifictes.i. lati xpᷣi ⁊ icõtaminati: pꝛecgniti
voſmetipſos. toti gqdẽ qte mũdi ↄſtitutiõeʒ: mãife

a dignioꝛi pte no ſtati auũt nouiſſimis tpibꝰ ꝓptèr

caritate mandatra qũui ſucitauit eñ a moꝛtuis: et de⸗

deiſuãdo.ĩ gbꝰ p dit ei gloꝛiam: ut fides vꝛa⁊ ſpes
pibet̃ adulteriũ. et ét i deo: Aiâs vꝛas caſtificates
cteubiſcetia vro ĩ obẽdietia caritqt: iĩ fraternitatis
¶ In fra. amoꝛe. i... amoꝛe ſimplici ex coꝛde iuicẽm
cutvere figeles i fi diligite attẽtiꝰ:renati nõ ex ſemie
de. ka Simpli⸗ coꝛruptibili: ͦ icoꝛruptibili per
ieltn vbuz dei viui? pmanet ieternu:
ſitatſ. ¶Inuice quiia oĩs caro vt fenũ: ⁊ oĩs glia
dili. attẽ. qꝛ ſi bõ di eiꝰ tqqᷓ; flos feni. Exaruit fenũ ⁊
ligit fratre ſuũ car / ffos eiꝰ decidit: vbũ aũt dñi ma/
nalé chtomag oz neti eternu: Dòc ẽ aũt vbum qð
diligere ſpualẽ fra e en
trẽ ſuum. euãgelizatũ ẽ in vos. II.

Epoͤnẽtes igit᷑ oẽʒ mali/
cia èt oẽm dolu⁊ ſimüla
MNVtiones èt inuidias et oẽs
detractiões:ſicůt mõ geniti ifan/

tur q̃rta rõ q̃ accipi
tur ex oꝛiginis ho/
noꝛe.hõ.n.attẽdẽs
nobilitateʒ ſue oꝛi⸗
ginis ẽt ᷣm carnez
abhoꝛꝛet vitus fe⸗ S
dore eã.⁊ multo magis dʒ abhoꝛꝛere fedationẽ ſue ſpũalis oꝛi/
ginis q̃ incõpablr ẽ dignioꝛ.⁊ hoc ẽ qð dicit. Renati nõ ex ſe.coꝛ
ruptibili debetis ſupple voſmetipᷣos caſtificare.vnde refert᷑ ad
id qð pᷣdicit᷑.Aĩas vr̃as caſtificãtes. n¶ Per vbum dei viui.
expᷣſſum ĩ ſacramẽto baptiſmi ĩ qͥ fit regnatio.accedẽte enĩ vbo

ad elemẽtũ ſit ſacramẽtũ. o(¶ Et ꝑma.in eternũ.in ſuo effe

ctu. caracter enim baptiſmalis eſt ĩdelebilis.gratia etiã ibi da
uia oĩs caro.fenũ.⁊ hoc accipit
ð Iſa.Ao.ca.per qð oſtẽditur ꝙ oĩs nobilitas carnalis oꝛiginis
nihil eſt reſpectu ſpũalis. q ¶ Hoc eſt aũt ver.qð euã.eſt ĩ vo
bis.ideſt apud vos.nã pꝛimo pꝛedicatur regeneratio baptiſma
lis. ⁊ poſtea cetera ſacr̃a.¶ Pꝛima petri ĩ ca.i.vbi dr in poſtilla.

Duena in ſacra ſcriptura non accipitur ꝓ illo ꝗ ð gen/
tilitate ↄuertit᷑ ⁊ hꝗ.ſed pꝛo illo qui aduenit de alia re/
gione ad cohabitandum cũ indigenis alteriꝰ terre. ſiẽ

erant indei.qui a hieroſolymis ꝓpter aliquas perſecutiones ad
glias terras traſibant. vnde geñ. 33. abꝛaam dicebat etheis.Ad

uena ego ſum apud vos.qð nõ põt intelligi ex hoc quod abꝛaam
conuerteret᷑ ab eoꝛũ gentilitate.ſed ſolum ꝓpter hoc ꝙ ab alia
regione venerat ad habitãdũ cũ eis.Illiãt ꝗ ↄuertebãtur ð gẽ/

iʒ ſcdᷣa videatur diſcoꝛdare.pᷣma tñ ẽ tenẽda.nec ẽt ẽ veriſile ꝙ
btũs petrꝰꝗ apls circũciſionis erat.ſpãlius ſcriberet circũciſis
q́; circunciſis fidelibus antiquis. Capi. II.
ponẽtes. Poſtqᷓ; btũs petrꝰ iſtruxit fideles de regnã/
tione ſpũali. Bonir inſtruit eos de educatiõe ↄſeqnti.ſic
ĩ ope nãe nutritio ſegtur gnãtionem.⁊ diuidit᷑ in duas
ptẽs.qꝛ pᷣ iducit ad hãc educationẽ.⁊ꝰ ad ↄſequẽdã ꝑfectiõem.
ibi. Ad quẽ accedẽtes.ſic ĩ nãlibꝰ ꝑfectio ſeꝗt educationẽ.nutri

tio vo ĩ fide ⁊ moꝛibꝰ pᷣſupponit vitioꝛũ obiectionẽ.iõ dicit.De

ponẽtes igit᷑ oẽm maliciã.i.malã cogitationẽ 2; ꝓximuz adhbuc
ĩ corde latẽtt. s¶Et oẽz vo.i.vbũ ꝓximi deceptoꝛiũ.
t¶ Et ſimu.bonitatig apparẽtis tm. v¶ Et inui.i.triſticias ð
vonis ꝓpximi. x ¶ Et oẽs detra.ꝗb' ifert᷑ nocumẽtũ ꝓximo ĩ
eiꝰ fama q̃ ẽ pcioſioꝛ pecunia. yꝓ Sicut mõ ge.ifan.ra.⁊ ſine
dolo. regnãti eni ꝑ baptiſmũ debet ęẽ ſilłes ifãtibꝰ qᷓ;tũ ad ĩno/
cẽtiã. ſz nõ qᷓtũ ad ignoꝛãtiãõ. ꝭ¶ ¶ac ↄcu.i.facilioꝛis doctri

vos ꝗ ꝑ ipſuʒ fideles eſtis in deo

rit ĩ eñ nòn ↄfüdet᷑. VNͤbis igitur

Aduenis.aduene dicebãt᷑ illi ꝗ ð gẽtilitate ↄuertebãt᷑.ADDI.

92 . ãat lapis quẽ repꝛo. edi.i.iudeoꝝ ſcribe ⁊ ſacerdotes. b
tilitate dicebãtur ꝓſeliti.⁊ cũ hoc cõcoꝛdat pꝛima glo.in G̊ loco

a ¶Pꝛecogniti ꝗdẽ añ mu.ↄſtitutionẽ.nã ab eterno myſterium ne. m ꝙ dr.i. Coꝛ. 3. Tãqᷓ; puulis in xpo lac vobis potũ dedi.nõ eniʒ
xpi fuit poꝛdinatũ a deo. b ¶ Pꝛopt᷑ vos.i.ad vtilitatẽ vr̃am.
¶ Qui ſuſci.eũ a moꝛtuis. Suſcitatio vo xpᷣi lz fcã fuerit g tota

ðᷣ̊ nouo baptiçatis debẽt ardua ⁊ difficilia fidei ꝓponiq̃ nõ ſũt ab eis
capibilia,/ſʒ tm̃ leuia. ſiẽ nec pueris coꝛpoꝛalr datur ſtatim cibaria ſo
liqꝗ vt carnes ⁊ piſces.ſʒ de facili ↄuertibilia vt lac ⁊ hᷣ.

a ¶ Ut in eo creſ.i ſa.i.ꝑ noticiã faciliũ aſcẽdatis ad noticiã mag diffi

ciliũ ⁊ ꝓficiatis ĩ augmẽto fidei ⁊ moꝑ. b Si tñ gu. qm dulcis ẽ
dñs.ſic.n.cibꝰcoꝛꝑalis nõ ꝓficit niſi ſapiat.ſic nec ſpùalis.

c ¶ Ad quẽ.h̊ ↄnr ĩduẽ fideles ad ꝑfectõis adeptionẽ.z ad adepte dif

fuſionẽ.ibi.Uos ãt.Pꝛi
ma ĩ tres.qꝛ pᷣmo fac̃ lua
admonitioneʒ.⁊? ĩducit
ſcripture cõfirmationẽ.
ibi. Pꝛopt᷑ qð.ʒꝰĩfert ſuã
cõcluſionc.ibi.Uos igi/
tur.Circa pᷣmũ ſciẽdũ ꝙ;
xpᷣs ẽ fundamẽtũ eccłie
Fm ꝙ dr. i. Coꝛ. 3. Funda
mẽtũ aliud nemo põt po
nere pᷣter id qð poſituʒ ẽ
qð ẽ xpᷣs ieſus. Puic aũt
fũdamẽto adherẽt fide
les ꝑ fidẽ caritate foꝛma

tes rõnabiles ⁊ ſine dolo lac ↄcu/
piſcite:ũt ĩ eo creſcai ſalutem:ſi
tamẽ guſtas qm duld ẽ dñs.Ad
qůẽ accedẽtès làpidẽ viuũ aàb ho
minibꝰ gqdẽ repꝛobatũ:a dẽo aũt
electũ t honoꝛificatũ èt ipſi tãqᷓ;
lapides viui ſuꝑedificàmini do/
mos ſpuales ĩ ſacerdotiũ ſcũm:
offerẽtes ſpiritales hoſtias acce
ptabiles deo ꝑ ihum xpᷣm. Pꝛð
pter qð ↄtinet ſcriptura:Eccè po tam.⁊ ſic ꝓficiunt ad au
no ĩ ſyon lapidẽ ſũmũ àngulareʒ t eecis vona hot
ꝓbatũ c᷑lectũ pᷣcioſũ:ẽt ꝗ credide d CAecegentes. fige ſo:
mata caritate. H
ponor fecherlendn cregetſbu⸗ eadideviud noͤtard
gut lapis quẽ repꝛobauerũt editi nair lec et ekectiue,
cunenehi ſartus eſt in caput an e cit in lys vitaz ſpuͦa

. E lez. Ab ho. gae re
guli: lapis offẽſiõis ⁊ petra ſcꝗ a iudeis perfi

dali: his qui offendut verbo nec dis hũana tm ſapictib
crẽdũt ĩquo ⁊ oſui ſüt. Vos qt 8 Rdeoatelec. ad ſalu⸗
genus electũ règale ſacerdotiuʒ: t mũdi fiendã pipſum.

1„ — „ „. ,— Z
gens ſcã:ppls acꝗſitiõis: vt uir/⸗ h Er hono.in miraculo
rũ oꝑatione ⁊ in ſua glłio
ſa reſurrectione ⁊ aſcen
ſione ⁊ ſpũs ſcĩ miſſione. i ¶ Et ipi.i. voſipſi. aq; la.vi. per
fidẽ caritate foꝛmatam. l¶ Superedificamini do.ſpi.i.in domos
ſpuales. m ¶ Sacerdotiũ ſan.ac.Circa qð ſciẽdũ ꝙ ſic hõ xpᷣs eſt

₰

dei tẽplũ qꝛ ĩ eo hitat dinitas.⁊ ſacerdos ⁊ hoſtia ĩq;tũ obtulit ſemet

ipᷣm deo pr̃i ꝓ ſalute mũdi.ſic fideles ei ↄfoꝛmati ſũt dei domv tẽ /
plũ inq;tũ deꝰ hĩtat in eis ꝑ gram.ſũt ẽt ſacerdotes ⁊ hoſtia in;tů ſe⸗
ipos offerũt deo ꝑ deuotionẽ ⁊ ſãctã oꝑationẽc.iõ ſubdit᷑. fferẽ⸗
tes ſpi.ho.nõ carnales ſicut ĩ lege veteri. o ¶ Acceptabiles deo ꝑ
ieſũ xpʒ.ꝑ quẽ ſumꝰ deo pr̃i recòciliati.ꝑꝑ qð in fine oblationũ ⁊ oro/
nũ eccłie ponit᷑. Per dñʒz ieſũ xpʒ.vł aliꝗd ſiłe.qꝛ ꝑ ipʒ nr̃e oblatões
⁊ orones ſũt accepte. de ſropegs. ↄñi ad ꝓpoſitũ ĩducit ſcri/
Tkaeaii qð ↄtinet ſcriptura.Jſaie.⁊S.ᷣʒ trãſlationeʒ.ꝛ0o.

q¶ Ecce ponã ĩ ſyon.i.ĩ ecahi⸗ ꝑ ſion figurata.eo ꝙ ibi xpᷣs pᷣdicauit.⁊

