gelus renuit accipere re ⁊qũui ĩ ſoꝛdibꝰ eſt: ſoꝛdſcat ad/

hi h oñdebat.Et dixit mibi: Ni/
de ne fecer. Cõſeruꝰeni tuꝰſuʒ ⁊

vVba pꝓppie libꝛi huiꝰ. Deñ ado/

nerẽtiã quaz ſibi voluit huc. Et 9 inſt? iuſtificet adhuc:
⁊ ſãctũs ſcifſicer adhuc. Eccè ve
tagit hui libꝛi aliq̃lisin Niocito: ⁊ merces mes mecũ eſt:

exhibẽ. cuz dẽ. Et poſtqᷓ;
audiſſem ⁊c̃.⁊ pʒ lr̃a.ꝗꝰ

telligibilitas.cuʒ dicif᷑.

ꝗ ¶ Et dixit mi.ne ſigna.⁊c᷑.i.nõ occultes oĩno ltellectũverbox. pp qð

in pluribus locis ponunt᷑ aliq̃ ſatis plane.ex ꝗbꝰaperit᷑ via ſtudioſis

ad alia relgede aliq̃liter.ſaltẽ ĩ multis.ſicẽ ſuꝑius declarani in locis

ſuis. ¶ Tẽpus eni ꝓpe ẽ:ĩpletiõis ſcriptoꝝ. s¶¶ Qui nocet.h̊ ĩ/

terponit᷑ bꝛeuis recitatio pᷣſcriptoꝝ.nã ſuꝑius actũ ẽ de diſtinctione
electoꝛũ ⁊ repꝛoboꝛũ.⁊ quãtũ ad h̊ dr. Qui nocet.peccãdo õ pximũ.
t

peccãdoĩ ſeiſßm. x¶ Soꝛge. adhuc.i.ſoꝛdeſcet. y
cte viuẽdo ad pximũ. 3 Juſtificeĩ ad buc.i.iuſticiã aciet. ⁊ logt
de iuſtis pᷣdeſtinatisꝗ decedũtĩ gr̃a finali. aEt ſcũs.viuẽdo mũ
de ad ſeipᷣm.⁊? ĩ ſupioꝛibꝰfrequẽter dietũ ẽ deretributiõe bonoꝛũ ⁊
repꝛoboꝛũ.⁊ quãtũ ad h̊ d ĩ pſona xpi. bEcce venio ⁊c̃.⁊ ꝙ hoc
poſſit oñdit.d. c¶ Ego ſũ alpha⁊ o i cã effectiua ⁊ finałoĩuz.ſic al/
phaẽ pᷣma lr̃a greca ⁊ o vltia. d
OQöõ tlaliab tei ſnbdit᷑. In ſãguĩe agni.nõ ẽð textu.nec hr̃ ĩ anti/
gs biblus. e ¶ Ut ſit ptãs eoꝛũ ĩ li.vi.i.ĩ futuro fruãt᷑ xpᷣo.cꝰdĩnita
te reficiũt᷑ btĩĩteriꝰ⁊ ei hũanitate exteriꝰ. f

loſi ⁊ detractoʒes ↄ bonos latrãtes. h

mẽdaciũ. nã hppocriſis mẽdaciũ ĩ fcõ. n ¶ Ego ihs miſi an.⁊c.ſ.
pꝓunitionẽ maloꝛũ ⁊ pᷣmiationẽ bonoꝛũ. o ¶ In eccleſijs.q̃ ſũt poꝛ/

bẽ vniuerſũ.ʒ? ĩ ſupioꝛibꝰdictũ ẽ frequẽter de xpᷣi excellẽtia.⁊ quãtãũ
acd h ſubdit̃ ĩ ei pſona. p ¶ Ego ſuʒ ra. ⁊ ge.da.i.de radice Jeſſe.ſiẽ
dauid ẽ de genere eiꝰ quãtũ ad hũanitatè.ſᷣm qð dr̃ Iſa.ii. Egredie

vaga de radice ieſſe ⁊ flos de radice ei aſcẽdet acꝗ flos ẽ xpᷣs ſʒ ſenſũ
lr̃alẽ.ſic diffuſius fuit ibi dem̃. q Steila ſplẽ.⁊ matu.quantũ ad

diuinitatẽ illuſtrãs oẽz boĩeʒ Becennn bunc mũdũ.Jotii. ·

tnomẽ eriĩ frõtib eoꝑ.i.
mãifeſte patebit oĩbꝰꝙ ſint ſerui eiꝰ f¶Et nox vltra nõ erit ⁊c.B

mihi: Héc vᷣba fideliſſimà ſũt ⁊

hec ĩ eccleſijs. Egò ſuʒ genus ⁊

adoꝛarẽ ante pedes angeliq mi/

fratu tuoꝝn ꝓphaꝝ:⁊ eoꝝ q pᷣuãt

ra. Eta dixit mihi: Me ſignauer

tꝗ iuſtꝰ. re

¶ Btigq la.ſto.ſu.agꝗs pnĩe ĩ pᷣſenti.

4 e poꝛ.in.ciui.i.ꝑ
obbuatiões mãdatoꝛũ intràt ad vitã eternã. g ¶ Coꝛis canes.i. gu
Et venekici.i.ĩuidie vene/
no pleni. i ¶ Et ĩpn.i.ſeipᷣos ificiẽtes. kEt homi.coꝛpoꝛales
ſpůͤales. I¶Et idoł ſᷣui.qð ẽ petm̃ directe deũ. m Et oĩs qui
amat ⁊ fa.mẽ.ille amat ꝗ delectar̃ mẽdacia pferedo.ſʒ hypocrita fac

r¶ Et ſpus ⁊ ſpoſa dieunt veni. nota hec veralr̃a.⁊ ſic ht libꝛi
eni.ſ. ad iudicium ad iu⸗
ſtos pᷣmiãdũ.qð duplr põt ĩtelligi.vno mõ.q: facẽ iuſtos h̊ dice
re.ꝗ ᷣmiari deſiderta xpᷣo iudice. eo mõ ioquendiq dr̃ Ro. S8.
Spus poſtulat p nob gemitib ĩenarrabilib.i. poſtulare facit.
Fm os expoſitoꝛes catholicos.Alio mõ.qꝛ ſic fili miſſus fuitĩ
mũdũ apfe ⁊ ſpũ ſcõ.ſiẽ ĩ ꝑſona ei d. Ila. S. Miſit me deus

coꝛꝛecti.dic ãt ſpũs ſcũs xpo. s

⁊ ſpũs ei.ſiẽ ididẽ pleniꝰfuit oſtẽſũ.ſicĩ aduẽtu ad iudiciũ mit/
tet᷑ a pĩe ⁊ ſpũ ſcõ.
reddere vnicuiq; m opera ſua. iihoneivena⸗
Ego ſſ alpha 20: pꝛimꝰ nouiſſi rat niüũgi ecclie tri
mus:pꝛincipiũ ⁊ finis.Geati qui nmphati.qð fietĩ
lauãt ſtolas ſuas ĩ ſanguine agni . Ace nai s
. E 217 e „ . GNX&
vt ſit poteſtas 2021 ligno wüeE p iſpirationẽ ⁊ ab

canes⁊ ſůeneficièt impudici⁊ hò v ¶ Dicat veni. deſi

micide ⁊ idolis ſeruiẽtes t ois q deraãdo vaduẽtũ

xpᷣi.vñ Luc.⁊i.di/

, – — =úD .17
amat ⁊ facit mẽdaciſ.Egõ ieſus cit ſaluatoꝛ loquẽs
miſi ãgelũ meũ teſtificari vobis de eiꝰaduẽtu ad iu

radir dauid:ſtlla ſpledida ⁊ ma- iethierib reſpicnte
tutina. Et ſpiritůs ⁊ ſponſa dicſit ſtra.i. exhilaritate

lüeni. Et quiaudit dicàt veni. Et coꝛda pꝓut exponit

qũi ſitit ũeniat:ẽ᷑t q vult accipiat ¶Sꝛego. Qum appꝛo

oi 4 2 pinq̃t redẽptio ve⸗
aquã vite gràùt. Contéſtoꝛ enim nra. x Etqſi.

ius. Sigs ͤppoſuerit ad ̊: ap/ y¶ Ueniat. pgfaz.

ponet deꝰ ſuꝑ illuʒ plagas ſcrip/ Et vult accip.

AE. „α. ninnonſe aguã vite. i. gliann.
tas ĩ libꝛo iſto: ⁊ ſiqs diminnerit queẽ vita anime.

de vᷣbis libꝛi ꝓphie hui? auferet a
de cinitate ſcãẽ: ⁊ de his que ſcri / ptiſmo.dũ tũnon
pta ſti libꝛo iſto. Dicit qui teſti vh or othoeuluz.
SD „ „ „E .
moniũ ꝑhibet iſtoꝝ.Etiaʒ: Ue/Eyltia ꝑs ĩ q̃ ponit

nio cito:amẽ. Vẽèi dñè ihu. Hĩꝗ ßdictoꝛũ cõfirma⸗
dñinꝛi ihu xpᷣi cũ oĩibꝰvob. Amẽ- tio.qꝛ nihil ibi ↄti ⸗

net᷑ ſupfluũ aut di

¶ Liber Apocalypſis finit. minutũ iõ ſubdlit᷑.

ad B.ſ.diſcrepãtia a veritate euãgelui.ſiẽ faciebãt ebion ⁊ cheri
tus hereticiꝗ tpeilloaddebãt aliq̃ diſcrepãtia a vitate euange
lu.⁊ aliq̃ diminuebãt de eiꝰvitate.dicẽtes xpᷣm ante mariãnõ

„ 4% „½ 2% 12% 2

fuiſſe. ꝑ h̊ tñ nõ excludit᷑ ꝗn poſſint aliq̃ dici licite.q faciuntad
declarationẽ ſacre ſcripture.⁊ ſic fecerũt doctoꝛes ſancti.

n 71 nätü⸗ Quinoee d ¶ Dicit ꝗ teſtimoniũ phibet iſtoꝛũ.ſ.xps. e ¶ Etiã. venio ci/
Moceat adhuc.i.nocebit.ita ꝙ ponit᷑ h optatiuꝰ p ĩdicatiuo.⁊ logẽꝭ to.ad iudiciũ cuilibet ĩ moꝛte.nã q̃lis vnuſꝗſq; inuenit in moꝛ
de repꝛobis pᷣſcitis ꝗ moꝛiunt᷑ ĩ pctõmoꝛtali. vlEtꝗ in ſoꝛdibꝰẽ. te.talis pᷣſentabit᷑ in indicio.generalłrãt veniet oĩbꝰ ad iudiciũ
⸗ ignãali reſurrectiöõe. f¶ VWeni dñne ihu.̊ diẽ ioãnes ↄfoꝛmã/
emivineſtiic, nubdit᷑ eiꝰ or̃o ꝓ oĩbus fidelibus.cũ dr̃.

ꝛatia dñi noſtri ihu xpᷣi cum omnibus vobis.Amen.

¶ Pꝛo expeditiõe hni opis necnõ ad ĩtelligẽtiã oĩuz ĩ eo poſit
toꝛũ:ſcias i pmis o lectoꝛ q ꝓ facilioꝛi inuẽtiõe aliquoꝛũ que re

mittũtur ĩ alus locis regrẽda.appoſite ſũt aliqũ ad quotas al/

legatas he lf̃e.a.b.c.d.e.f.aut.g.vbigr̃a.in ſecũdo libꝛo Paraly
pomenon ca.32. in vbo.Inſupꝑ ⁊ clamoꝛe ⁊c̃.vbi ſegtur.Et iſta
verba plenins ↄtinẽtur. . Reg.is.f.⁊.g.ſiłr in multis alus lo /
cis.pᷣcipue Regũ ⁊ Paralypomenon. Pe enĩ lr̃e quãtũ ad pꝛo
poſitũ ſufficit.nil aliud indicãt qᷓ; talẽ aut talẽ capituli ꝑtẽ.cu⸗ʒ⸗

quodlibet capitulũ in.7 particulas eq̃les ꝑ eaſdẽ diſtinguatur.

¶ Inſuꝑ etiã ſcias ꝙ characteres ĩuenies ĩtextu ⁊ipoſtillis ta/
li ſigno ⁊ q;q; i poſtillis nõ ſint illa oĩa textusvbaq̃ ſgnata fue
re ⁊ cõpꝛehẽſa cũ illo charactere in textu.ſed tm̃ pᷣncipiũ textꝰ.
tñ ſcias exponentẽ oĩa illa cõpꝛehẽdere debere que continet ?
atplectitur dictus characterĩ textu. Hec aũt facta ſũt ne bis
cadẽ res dicatur. Fruſtra.n. fit ꝑplura qð põt fieri ꝑpaucioꝛa.

.
„*

diciũ. Pis ãt fieri

ꝛatis. naz H b
deus parteʒ eius de libꝛo vite: I pxp̃i meritũ in ba

—
☛

ſer
icre
e⸗
ne
i⸗
o
e
el
6,

¶ I¹ncipit libellus editus per magiſtrum Nicolaũ de lyra oꝛ/
dinis minoꝛũ the logie pꝛofeſſoꝛem.in quo ſũt pulcherrime
que ſtiones iudaicam perfidiam in catholica fide ĩpꝛobãtes.
RKuiimo qritur vtrum exſcripturis receptis a iudeis

poſſit efficaciter ꝓpbari ſaluatoꝛẽ nrĩm fuiſſe deuʒ ⁊

—

liud ad tpᷣus.ſ.ꝙ ſit xpᷣi myſteriũ completũ.⁊ iõ de vtroq; ar/

guitur. ¶Et pᷣmo per id qð hr̃ Piere.2z. Ecce dies veniũt die
dñs ⁊ ſuſcitabo dauid germen iuſtũ ⁊c̃.Ex quo pʒ xpᷣm ꝓmilſ/
ſum ex ſemine dauid ⁊ per ↄñs veꝝ hoĩem.⁊ ſegꝗtur in eadem

auctoꝛitate q̃ de xpᷣo logtur. In diebꝰ illis ſaluabit᷑ iuda ⁊ iſrł

habitabit confidẽter.⁊ hoc ẽ᷑ nomẽ ꝙ vocabũt eũ dũs iuſtinf̃.

Ex quo pʒ eiꝰ dĩnitas. ¶ De ſcdðo videlicet ð tꝑe arguitur per
illud Aggei.⁊2.vbi de xpᷣo dr̃. Ueniet deſideratꝰcunctl gentibꝰ

⁊ replebo domũ iſtam głia dicit dñs exercituũ.ꝓpheta aũt ibi
loquebat᷑ de domo dei edificata a filis iſił poſt reditũ de ca⸗
ptiuitate babylonica. ergo ſtante illa domo venit xpᷣs.domus

ãt illa deſtructa fuit. z.anno a paſſione dñi per titũ ⁊ veſpaſi

anũ.ergo ante erat completũ chꝛiſti myſteriũ.Et ſic pʒ pꝛopoſi
tũ.¶ ¶ In Zriũ ãt arguit᷑.qꝛ inter iudeoꝰ ſũt ⁊ fuerũt młti homi
nes ingenioſi ⁊ in ſcripturis legis ⁊ pꝛophetarũ valde ſtudioſi.
ergo ſi pꝛedicta poſſent haberi efficaciter per ſcripturas ab eis

receptas.non eẽt veriſimile ꝙ tàdiu ſtetiſſent in tali erroꝛe.

igit᷑ ⁊cc. ¶ Reſpondeo.hic ſũt pᷣncipaliter duo intendẽda.
¶Pꝛimũ ẽ q̃ ſũt ſcripture iudeis recepte.¶ Scðm vtrũ pᷣdi

cta poſſit ꝑ illas ſcripturas pꝛobari pꝛobatione efficaci.¶ Cir
ca pᷣmũ ſciendũ ꝙ libꝛi canonici veteris teſtamẽti ſunt ab eis
recepti tanqᷓ; deo inſpirante ſcripti.⁊ ſũt ĩvniuerſo.⁊⁊.ʒʒ anti/
gquam cõputationem.⁊.⁊ 4.ſᷣm modernam.qꝛ lamentationes
hieremie ⁊ liber ruth ponũt᷑ modo pꝛo duobus libꝛis a libꝛis

hieremie ⁊ iudicũ ſeparatis. De iſtis ãt libꝛis aliꝗ dicuntur le/

gales.ſ.ꝗnq; libꝛi moyſi.⁊ ſunt in pꝛimo oꝛdine apud iudeos.
Aluj dicũtur pꝛophetales.ſ.ioſue iudicũ ſamuel.i.pᷣmꝰ⁊ ſcdᷣus
regũ. Malachim.i.tertiꝰ⁊ q̃rtus regũ.Iſaias.hiere.ecechᷣ.⁊ li/
ber.iz.pꝛophetarũ.qui dr̃ tereaſta.Et iſti octo ſunt in ſecundo
oꝛdine. Religꝗ vero dicũtur agiographi.i.ſcripture ſancte vel

ſanctoꝛũ ſcripture.Et ſũt iſti liber iob.liber pſalmoꝛũ.parabo⸗/

le.eccleſiaſtes.cantica canticoꝛũ.paralyppomenon.daniel.eſ/
dra.⁊ heſter.ruth.lamentatiões hieremie. ⁊ iſti ſũt ĩ ʒ? oꝛdine.
Conſiderandum etiam ꝙ iſti libꝛi ſunt apud eos multipliciter
conſcripti.vno modo purehebꝛaice.⁊ ſic pꝛimo traditi ſunt vi
delicet ſermone hebꝛaicocũ litteris hebꝛaicis.Alio mõ hebꝛai
ce ſed non pure.videlicʒ fᷣmone chaldaico.ſed litteris hebꝛai/
cis. Sed qꝛ hebꝛaicum ⁊ chaldaicum ſũt idiomata pꝛopinqua
eũdem numerũ litterarũ habentia.q̃ littere q;uis diſcrepent ĩ
figura. tamen conueniunt in ſono ⁊ virtute.vt dicit Hieronp/
mus in pꝛologo galeato.⁊ ideo vnũ idioma poteſt faciliter ſcri
bi per litteras alterius. Hoc igit᷑ modo plures ſcripſerũt vetus
teſtamentum.⁊ maxime ionatham filius oꝛiel.cuius ſcriptura
eſt ita autentica apud hebꝛeos ꝙ nullus adhuc auſus fuit ſibi
contradicere.pꝛopter quod in libꝛis notabilibꝰ iudeoꝛum po/
nitur hebꝛaicũ purũ in vna colũna ⁊ chaldaicum ſcriptum ab

iſto ionathan lr̃is hębꝛaicis ĩ altera.⁊ vtunt᷑ iudei iſto chaldai

co quaſi pꝛo expoſitione.quia aliqua que erant multuzʒ obſcu/
ra in hebraico puro.clarius ponũtur ⁊ quaſi exponuntur ĩ iſto
chaldaico.vt infra patebit magis.Et ideo illa tranſlatio neceſ
ſaria eſt ad diſputandum cum iudeis in paſſibus multis. Si/
militer tran latio.ↄo.ĩterpꝛetum apud eos habetur ſaltẽ apud
aliquos ſtudioſos.illi enim.vo.fuerunt electi de toto populo
iſrael tanq; excellẽtiſſimi ⁊ ſtudioſiſſimi ac periti in littera he
bꝛaica ⁊ greca.ſᷣm ꝙ dicit Joſephus.i⁊.libꝛo antiquitatũ.ipſi
aũt non ſemper tranſtulerunt de hebꝛaico in grecum verbum
ex verbo.ſed frequenter ſenſum ex ſenſu. mutantes aliqua vł
occultantes ex induſtria ea que poſſent eẽ cauſa erroꝛis Pto.

lomeo regi. Panc autem tranſlationem voluerũt habere ſtu⸗

dioſi hebꝛeoꝛum tanq; factum ſapientiſſimoꝛũ viroꝛum.⁊ da

to ꝙ nuſqᷓ; ab eis haberetur/non tamen poſſunt ipam negare.
cum fuerit facta a ſapientiſſimis ⁊ valentioꝛibus de toto ppło
in tanto numero.Et ideo de illa poſſumus nos iuuare ad pꝛio
bandum aliquid ipſis iudeis.ſicut infra patebit.¶ Item pꝛe/

ter ſcripturas canonicas ſũt alie ſcripture a indeiſ recepte tãqᷣ
autentice.ſ. Lhalmud.⁊ ſcõm eos ſcriptura iſta non differt a

ſcripturis canonicis.niſi ſicut lex data verbo a lege data ſcri /

pto.quia iſta fuit reuelata moyſi a deo ſicut illa que ſũt ſcripta
in libꝛis mo ſed tunc moyſe es non ſcripſit ea q̃ continentur
in thalmud.Et hoc potuit eẽ duplici de cauſa.vtpote quia non

bhoiĩeʒ.Et arguit᷑ pmo ꝙ ſic.qꝛ tñ.q̃ſtio duo includit.
vnũ qð pertinet ad ꝑſonã chꝛiſti.ſ.ꝙ ſit de ⁊ homo.

erat neceſſarium vt populus ſciret talia ſicut erat neceſſariũ de pꝛ:
ceptis in lege.vel quia iſta erant magis in ſecretis habenda morſes
tamen tradidit cea ioſue ⁊ alos ſenioꝛibus verbo ſicut habuerat a do
mino.⁊ alij alus poſterioꝛibꝰ eodẽ mõ.⁊ ſic cõſcquẽter quonſqʒ ſcri/
pta ſũt talia ꝑ poſterioꝛes doctoꝛes ne cederẽet.obliuionẽ. Silłr dcã
doctoꝝ hebꝛaicoꝝ ꝗ gloſauerũt vet teſtm ſut autẽtica apð eos.mł⸗
to mag qᷓ; apud nos dcã hieronymi ⁊ auguſtini ⁊ alioꝛũ doctoꝛũ ca⸗
tholicoꝛũ.Et ̊ potiſſime ꝑ id qð ſcribit᷑ Deut? i. Non declinabis
a vbis eoꝝ ad dexterã ſiue ad ſiniſtra.vbi loꝗtur ſcriptura de ſacer
dotibꝰ ⁊ doctoꝛibꝰ ad quos pᷣcepit ſcriptura in dubijs recurrere.et
eoꝛũ ſniam indiſcuſſe tenere.icet ãt huiuſmõi ſcripture in magna
Pte fint falſe.ſ.thalmud ⁊ gloſe doctoꝝ hebꝛaicoꝝ tñᷣ ꝑ eos poſſumꝰ
ↄtra eos efficaciter arguere.ex qͥ ſũt ab eis pᷣdicto mõ recepte. ſicut
econtrario argumẽtũ qð facerẽt ↄtra nos ex cuangelio ⁊ ſcripturis
apłoꝝ hò eẽt efficax contra nos.lʒz reputẽt hò ſcripturas falſum con
tinere.(¶ Uiſo que ſcripture ſint a iudeis recepte.⁊? vidẽdũ ẽ anid
dõò in q̃ſtione ponit poſſit ꝑ illas ſcripturas efficaciter ꝓbari. Et di/
ſtinguo:pᷣmo de ꝓbatione efficaci.qꝛ ꝓbationis efficacia põt duptr
accipi. Uno mõ ꝙ ſit ita efficax ꝓbatio ꝙ nullo mõ poſſit euitari ſi/
ne euidẽti negatione vłↄtradictione ſcripture pᷣdicte.⁊ ſic mihi vi/
det᷑ ꝙ adbuc nõ ſit ꝓbatũ qð ĩ q̃ſtione qritur ꝑ dictam ſcripturam.
Cuiꝰ rõ c.qꝛ myſteriũ trinitatis ⁊ incarnatiõis xpi expᷣſſius ponit᷑ in
nouo taſtamẽto qᷓ; veteri.ſicut pʒ manifeſte ⁊ ab oĩbus ↄcedit᷑.⁊ tũñ
multi heretici totũ nouũ teſtamẽtũ recipiũt.⁊ ꝓ ſuis erroꝛibꝰ expo
nunt.aliqui tamen ipſoꝛum negant trinitatẽ ꝑſonarum in diuinis.
ſicut Sabellius.aliꝗ negãt dĩnitatẽ in xpᷣo ſicut Arriꝰ.aliꝗ verã hu⸗
manitatem :ſicut Maniche qui dicẽ chꝛiſtum habere carnem fan/
taſticam.ad quod ſegꝗtur ipᷣm non fuiſſe verũ hoĩem.qꝛ caro vera ẽ
de vitate nature hũane. Similiter Arrius dixit ipſuz non hr̃e ani/
mam intellectiuam.ſed verbum ſupplere aĩe locũ.quod tamẽvbũ.
dicitur eſſe creatum. Similiter Apolinaris dixit ip̃s nõ habere ani/
mã ĩtellectiuã.lʒ aſſũpſerit aĩaʒ fenſitiuã.⁊ ad dictũ vtriuſq; ſequi
tur xpᷣm nõ fuiſſe verũ hominẽ cũ ab aĩa intellectiua accipiat ſpẽs
humana.Siĩigit᷑ dicti heretici exponebant ꝓ ſe ſcripturã noui teſta

mẽti. multo magis iudei poſſũt p ſe Noncte ſcripturã veteris teſta
mẽti. Alio mõ põt accipi ꝓbatiõis effi

cacia ꝑ ſcripturam.ſic ꝙ lʒ ſcri
ptura poſſit aliter exponi aliquo mõ ſaltem ad euadẽdũ abſq; cõtra
dictione manifeſta. tamẽ ſimpliciter loquẽdo nõ poteſt alio modo
rationabiliter exponi quin ſemper appareat expoſitio fidei catholi
ce rationabilioꝛ.Et hoc mõcredoꝙ id qð poſitũ eſt in queſtiõe ꝓba
tũ ẽ ſatis ꝑ ſcripturã veteris teſtamẽeti.⁊ iterũ põt hoc idẽ ꝓbari hoc
modo ꝓcedẽdo.¶ ¶In queſtiõe autẽ ponunt᷑ duo.vt dictũ ẽ. Nnum
qð pertinet ad tempus.ſcilicet vtrum tempus aduentus xpᷣi ſit pꝛe/
teritum. Secundum qð pertinet ad perſonam xpᷣi. vtrum ſit deus ?
homo in vna perſona.⁊ iſtud implicat duo.quia fides catholica po⸗
nit vnionem nature diuine ⁊ bumane in determinata perſona.ſ.filj
⁊ nõ patris nec ſpũs ſancti.⁊ ex hoc ſupponit᷑ pluralitas perſonarũĩ
diuinis.qð foꝛtiſſime negat᷑ a iudeis.Et ideoad ꝓbandũ qð ĩ queſti

one ponit᷑ per ſcripturã aiudeis receptã iſta tria ſũt peroꝛdinem de

clarãda ex eadẽ ſcriptura. ¶ Pꝛimũ ẽ ꝙ ĩ vnitate diuine eſſentie ẽ

pluralitas perſonarũ ſiue ſuppoſitoꝛũ.¶ Secũdũ ẽ ꝙ in perſona fi/

li nã humana ⁊ diuina ſũt vnite ita ꝙ ipſeẽ verꝰ deus ⁊ verꝰ homo.

ꝰ¶ Tertiũ ẽ ꝙ hoc factũ ẽ ð pꝛeterito ⁊ ñ expectãdũ de futuro.ſicut

expectãt iudei.⁊ in hoc ſũt valde decepti.¶ ¶Ad declarationẽ pꝛimi
pꝛimo induco argumẽtũ magiſtri ſnĩarũ di.2.pꝛimi libꝛi.ꝗ ꝓbat plu
ralitatẽ perſonaruʒ ĩ diuinis per illud qð ſcribit᷑ in pᷣncipio Señ. Jn
pᷣncipio deꝰcreauit celũ ⁊ terrã ⁊c.hebꝛaicaveritas ſic hʒ. In pꝛinci
pio creauit heloym celum ⁊ terram æcc. Peloym eſt nomen plurale
huiꝰnominis hel vel helon qð ſignificat deũ in ſingulari.⁊ hoc ſatis
pʒ ſcientibus ꝓpꝛietates idiomatis hebꝛaici.p hoc aũt ꝙ nomẽ plu
rale diuinũ cõiungit cũ verbo ſingularis numeri cuʒ dici᷑.Creauit
beloym.ac ſi diceret.Creanit dij.oſtẽdit᷑ in ſcriptura ꝙ in deo ẽ ali
qua pluralitas in vnitate eſſẽtie.qꝛ talis modus loquẽdi ſepe ĩ vete
ri teſtamẽto inuenit᷑ de deo ⁊ de nullo alio.Ex quo pʒ ꝙ aliqua plu/
ralitas in vnitate diuine eſſentie eſt q̃ in nulla alia inueni natura.?
hec ẽpluralitas perſonarũ in vna ſimplici eſſentia que in pdictomo
loquẽdi deſignat᷑ ꝑ verbũ ſingularis numeri cõiũctũ nomini plura/
li. Sʒ ad hoc reſpõdẽt dicẽtes ꝙ hoc nomẽ heloym indifferenter ac/
cipit᷑ in plurali ⁊ ſingulari.⁊ qñ dicit᷑ de deo vero ſp accipit ꝓ ſingu/
lari. ⁊ ſic ẽ in ꝓpoſito qñ dicit᷑.In pᷣncipio creauit heloymceluzʒ ⁊ ter/
ram.i.deus. Sed contra hanc ſolutionem arguo ex textu ſacre ſcri/
pture ꝙ hoc nomẽ heloym ⁊ alia nomina diuina dicuntur freãnter
ð deo vo ĩ plurali.qʒ pʒ manifeſte.qꝛ ↄiũgit᷑ cũ adiectiuis pluralibꝰ
⁊ vbis plurał nũeri.Exẽplũ ð adiectiuis Joſue vl.Nõ poterit ſᷣuire
dño.qꝛ dñs ſcũs ipſe veritas hebꝛaica ſic hʒ.Nõ poteritis fᷣuire do/
mino.qꝛ heloyʒ ſcĩ ipᷣe.Itẽ Hiere.⁊ʒ. Peruertiſtisvba dei,.vinentis

domini exercituũ dei vri tetragrãmaton. ⁊ nota ꝙ ibi ponit᷑ nomen

dei Tetragrmaton. quia veritas hebꝛaica ſic habet Peruertiſtis 7

verba heloym viuentium dni exercituũ dei vr̃i. Et nota ꝙ ibi ponit
nomẽ dñi tetragramaton dei vri.cũ dr in auctoꝛitate pꝛemiſſa.Dñi
exercitiſſi.vbi habemꝰ.nomẽ dñi.in hebꝛaico ponit nomẽè dñi tetra

grãmaton.qð ſignificat diuinã nãm ̃m ſuas ꝓpꝛietates itrinſecas
abſq; reſpcũ ab exr.vt magis patebit infra.⁊ ſic pʒ ꝙ itrinſecis diui/

nitatis eſt aliqᷓ pluralitas per pluralitatẽ imediate pcedẽtẽ.cũ or in
auẽtate.Peruertiſtis vba Peloym haum.i.deoꝝ viuẽtiũ.⁊ coiungit
iſta pluralitas nomini dei tetragrãmaton.tñ imediate ſubdit᷑.Dñs

exercituũ ⁊c̃.in ſingłari.⁊ ſic ꝑ h̊ pʒ ꝙ in vnitate diuine eẽntie Ealiqᷓ

pluralitas cũ ſũma ſimplicitate ꝗ nõ ẽ in alis qꝛ ſꝑ vbi ſcriptura po/
nit aliqd ſignificãs pluralitatẽ ꝑſonarũ.ibi deinde ponit qð oſtedit
eſſẽtie vnitatẽ.vt per auctoꝛitatẽ pꝛedictã pʒ.vt ifra ſubſequẽter pa
tebit. ¶ Itẽ Iſa.54. Dñabitur tui quite fecit dvnñs exercituũ nomen

eiꝰ.In hac aunctoꝛitate vbi ponit᷑ dominus exercituũ nomẽ eiꝰ ponit

nomẽ dñi tetragrãmaton.Et ideo ex hac auctoꝛitate põt argui ſicut
ex pꝛecedẽti. Silr hoc nomẽ heloym freqnter cõiũgit᷑ cũ verbo plu
ralis numeri.verbi gra.⁊. Regl.7.dr.Que eſt aũt vt ppls tuus iſ rael
gens in terra pꝛopter quã iuit de vt redimeret eã ſibi in pplin ⁊c.he
bꝛaica veritas ſic hʒ. Quis eſt vt ppls tuus iſrł gens vna in terra pꝛo
pter quã iuerũt heloym ad redimèdum ſibi ppłm. Itẽ Eccliaſtes.⁊.

Quis eſt hõ inquã vt poſſit ſeꝗ regẽ factoꝛẽ ſuũ:hebꝛaica veritas ſic
hpʒ. Quis eſt hõ vt intret poſt regẽ qui iã fecerũt eũ.Pʒ igit ex pꝛedi/

ctis ꝙ pdicta euaſio eſt falſa.q; nomẽ heloym dictũ de deo vero ac/
cipit᷑ freqnter in ſacra ſcriptura in plurali.vt pʒ ex auctoꝛitatibꝰpꝛe/

dictis qᷓ nõ poſſũt intelligi ad lr̃am niſi de deo vero.pꝛopter qð alu
ſoluerũt alr alibi.ſ.in glo.ſuꝑ illud Eccłaſtes qð dictũ eſt.Quis ẽ hõ

yt itret poſt regẽ qui iã fecerũt eũ.glo.hebꝛaica.Si querat᷑ qui fece/

rũt eũ.ſ.hoĩeʒ põt dici deꝰ ſanctꝰ ⁊ dñs cõſilij ſui.⁊ cõſilłr rñũdet ĩ glo.

ſuꝑ pᷣs.A9.qui factus eſt ab aſaph.Deus deoꝛũ dũs locutusẽ ⁊c. In
hebꝛaico ſũt tria noĩa diuina.ſ.hel:heloym:⁊ nomẽ dni tetragrãma/

ton.loco buiꝰhabemus hoc nomẽ dñs.Querit ibi gloſatoꝛ q̃re aſapp
ter noĩauit deũ in pꝛincipiohuius pſalmi:Rñdit vt oſtẽderet ꝙ deꝰ
in tribus pꝛopꝛietatibus creauit ſeculũ.ſi cõſiderent᷑ iſte reſpõſiões
due ſunt veriſſime.Pꝛima enĩq̃ dicit ꝙ deus ⁊ dñs cõſilij ſui fecerürt
hoĩem.⁊ pꝛopter hoc dr in plurali.Eccłiaſtes.⁊. Quis eſt hõvt intret
poſt regẽ qui iã fecerunt eũ.qꝛ dũs accipit hic pꝛo patre.dñs conſilu

ſuipꝛopꝛie dr filius qui eſt verbũ mentis paterne.⁊ ſpᷣsſcũs amoꝛ ex
ipſis pꝛocedẽs.Silr ſecũda rñſio q̃ dicit ꝙ aſaph ter noĩauit deũ.qꝛ

deus in tribus pꝛopꝛietatibus créauit mundũ.eſt veriſſima. qꝛ tres
ſunt pꝛopꝛietates ĩ diuinis.ſ.paternitas.filiatio:⁊ ſpiritatio q̃ fũt pꝛso

pꝛietates cõſtituentes.Et creatus mundus eſtin tribus pꝛopꝛietati/
bus iſtis.qm̃ diuiſa ſunt oꝑa trinitatis.Pʒ etiã ex iſtis ꝙ nõ eſt cõtra

intẽtionẽ hebꝛaicoꝛũ doctoꝛũ antiquoꝛũ ꝙ aliqua pluralitas ponat

in deo ſeu in diuinis.dũ tũ ſeruetur vnitas deitatis.quã vnitatẽ ca/
tholici veriſſime cõfitent᷑. Panc igit vltimã reſponſionẽ q̃ vt viſuʒ
eſt cõtinet veritatẽ poſterioꝛes iudei depꝛauant dicẽtes ꝙ diuina ſa/
pientia bonitas ⁊ potẽtia ſunt iſte tres pꝛopꝛietates ĩ ꝗbus deus crea
uit mundũ ⁊ oĩa fecit.⁊ ideo in pꝛincipio Geñ.dr: In pꝛincipio crea/
uit heloyʒ.in plurali ad önotãdũ iſtas tres pꝛopꝛietates ſiue attribu
ta in deo in quibus oĩa opatur Et eo modo exponũt auctoꝛitates ali
as. Sed iſta reſponſio nõ eſt rõnabilis.¶·Pꝛimo qꝛ ſicut deus opera
tur per potẽtiã ſapiẽtiã ⁊ amoꝛẽc.ita artifex creatus oꝑatur per artẽ

ſuã.ſicut per regulã directiuã ⁊ per potentiã trãſmutandi mãm.⁊ꝑp

lucri amoꝛẽ ſicut pꝛopter finẽ. Si igit᷑ pꝛopter pꝛedicta.ſ.pꝛopter po

tẽtiã ſapientiã ⁊ bonitatẽ diuinã nomẽ dni ponitur in plurali qn ope

rat.eadẽ rõe ⁊ maioꝛi debet ſcriptura ſic loqui de artifice creato ope
rationẽ ipſius expꝛimẽdo.qð nõ iuenit᷑. ⁊ talis modus loq̃ndi ĩ ſacra
ſcriptura de deo freq̃nter habet.Et cõfirmat᷑ rõ.qꝛ potẽtia ſapiẽtia

⁊ amoꝛplus differunt in artifice creato qᷓ; in deo.qꝛ differũt.ſ.re abſo
luta.qð nõpõt eſſe in deo.ergo modus loqndi in plurali magis cõope

tit in expᷣſſione operatoꝛis creati artificis qᷓ; ipſius dei. Itẽ arguitur
ſic.intẽtio Moyſi erat inducere ppim ad cultũ vnius dei ⁊ ipſuʒ ab
idolatria reuocare.ad quã ille pplis erat pꝛonus.vt pʒ ex toto decur/

ſu veteris teſti. cü igit per modũ pꝛedictũ loq̃ndi in plurali poſſit ha
beri aliqua occaſio cogitãdi abſolutã pluralitatẽ in diuinis:nõ eſtve

riſile ꝙ moyſes cognoſcẽs pꝛonitatẽ ppli ad idolatriã vſus fuiſſet ta
li vocabulo vel mò loquẽdi ⁊ in ſcripturis reliqᷓ niſi hoc ſubtiliter
ſapiẽtib iudicare yvoluiſſet ꝙ cũ vnitate ſimplicis eẽntie in deo ſtat
pluralitas ꝑſonarũ alr.n.ſuus modus loquẽdi eẽt ↄtrariꝰ ſue intẽti/
tioni. ¶ Eſt ãt ſciẽdũ ꝙ in hebꝛaico myſteria abſcõdita ⁊ ſolũ ſapien

tibꝰ nota ex moͤ ſcribẽdi incõſueto freq̃nter deſignãtur. Iſta ſunt qᷓ
dixi de hac rñſione.⁊ hãc q̃ſtionẽ determinaui.Sed poſtea venit ad

manꝰ meas qdã libellus hebꝛaice ſcriptꝰ.vbi pᷣdicta rõ alłr ſoluit. Et
q;tumad illud argumẽtũ dixit ſic auctoꝛ illius libelli ꝙ illi g9 arguũt
pluralitatẽ ꝑſonarũ in diuinis ꝑ hoc nomẽ heloym qð pluralitatem
ſignificat ⁊ tñ dr̃ õ deo.innitũtur ſuꝑ bacculũ arũdineũ cõfractũqꝛ

„

talis modꝰ loqndi alibi inuenit᷑ de vno ſolo.ſicut pʒ.i.Reg.28.
vbi ſcriptura logꝗt de ſuſcitatõe ſamuelis.cuʒ dixit illa mulier
phitoniſſa. Uidi heloym aſcendẽtes de terra.ſequitur verbuʒ
ſaulis. Qualis eſt foꝛma eius ⁊c.item nõ ſolum loꝗtur ſcriptu⸗

ra ſic de hoc nomine heloym. ſed etiam de aligbus alijs. vbi

gratia.Exech.A6.dicitur ſic.In die autem kalendarum vitulũ
de armento immaculatum ⁊c. In hebꝛauico autem ponit᷑ Tha
min.quod ſignificat imaculatum.ſed Thaminũ quod ẽ plura
le huius nominis thamin vel themau.⁊ cõiungitur cum vitu/
lo in ſingulari.⁊ ꝑ hoc tamẽ non interpptatur aliqua pluralitas
ergo ⁊c̃. Item aliquando verba pluralis numeri cõiunguntur
cum nominibus ⁊ ꝓnominibus ſingularis numeri. verbi gra

Cantic.i. Crahe me poſt te.curremus ⁊c.⁊ ſic non valet argu/

mentum quo concludebatur pluralitas ꝑſonarũ ex hoc ꝙ no/
mina diuina cõiungũtur cum verbis pluralis numeri.vt vide
tur.⁊ ſic ꝑ iſta loca ſcripture arguit contra pꝛedicta.Sed ꝑ iſta
nullo mõ infringũtur ea q̃ dicta ſũt.qꝛ ſecũduʒ expoſitoꝛes he
bꝛaicos ſamuel non ſurrexit ſolus ſed moyſes cũ eo.dicunt eni
ꝙ ſamuel ſurrexit tũc nõ virtute magica.ſʒ virtute diuina.ſeu
pmiſſione.qð dictum cõuenit cum illa opinione quam tangit
Aug ĩ epiſtola ad Simplicianum.⁊ habet in glo.i.Reg.=S.ſu/
per locum illum. dicũt iudei ꝙ ſamuel timuit ad diuinũ iudi/

cium euocari.ideo rogauit moyſen venire ſecum vt eet ſibi te/

ſtis ꝙ integre ſeruaſſet legem ab eo ſcriptam.mulier igit᷑ phito

niſſa qᷓ ſolũ ſamuelẽ vocauerat vidẽs aliũ ipᷣm aſſociantem ad

mirans dixit in plurali.Deos video aſcendentes de terra.i.ho
mines diuinos ⁊ indicauit modum ſue viſionis ſauli.lʒ bꝛeuiꝰ
ſcribatur.i. Reguʒz.⁊S.Saul autem non queſiuit niſi de figu/
ra ipᷣius qui pᷣmo apparuerat ⁊ non de aſſociante ipᷣm.⁊ ꝓpter

hoc quefiuit in ſingulari dicens.Qualis eſt foꝛma eiꝰ:quia cuʒ
ſolo ſamuele volebat loqui.⁊ ſicpʒ ex dictis doctoꝛum hebꝛai⸗

coꝛum paſſum iſtum exponentium ꝙ non infringitur noſtruzʒ
argumentuʒ pᷣdictũ.ſed confirmatur magis.qꝛ heloym de du⸗/

obus dicitur. Si aũt dicatur ſᷣm aliam opinionem quam etia;

⁸

tãgit Aug.ꝙ nõ fuit vere ſamuel qui apparuit.tunc reſpondeo

ꝙ duo alij apparuerũt.ſ.demõ pᷣuatꝰilli mulieri magice.⁊ que
dam foꝛma repreſentans ſamueleʒz.⁊ ꝑꝑ hoc dixit ĩ plurali.vi/
deo deos ⁊c.ſaul aũt nõ niſi de vno q̃ſiuit.ſ.de ſamuele quẽ vo
cari fecerat.Ad ſcõʒ argumẽtũ dicendũ eſt ꝙ thamin.qñ ſigni
ficat ĩimaculatos in plurali.non coniũgit cum vitulo in ſingła
ri.vt ipe arguit ⁊ male.ſed cũ gtõ pluralis numeri.non enizʒ ha
bent variationem caſuũ ſic nos.ſed tm̃ variant᷑ noĩa ſᷣm nũeꝝ
pluralem ⁊ ſingłlarem.⁊ eſt ſenſus. In die aũt kalendarũ vitu⸗

lũ de armento ĩmaculatoꝛũ.i.de nũero illoꝝ immaculatoꝛum

ꝗ ad hoc reſeruabant᷑ faciet ſacrificiũ ⁊c. ¶ Ad cuiꝰ euidentiaʒ

notandũ ꝙ ex ſtatuto legis in pᷣncipio cuiuſlibet menſis ðbe/
bat offerri vitulꝰ vnꝰ immaculat. ideo oꝛdinauerũt ſacerdo/

tes ĩ vno loco ꝓpe templum vt tales vituli ſeruarentur ſaltez

iz.ad minꝰ.⁊ de illis ſaltem ad hoc reſeruatis ſemꝑ accipiebat
ille ꝗ in pncipio menſis ſeu kalendarũ qõ idẽ eſt offerebatur.ᷣ

tali ãt oblatione loqt̃ Ecechiel in loco pᷣdicto.⁊ ideo ad hoc de

notandum poſuit thaminũ in plurali adinnuendũ ꝙ vnus de
illis pluribꝰ ſic debeat offerri.⁊ ſic pʒ ꝙ pᷣdicta non infringunt

ea que dicta ſunt de hoc nomine heloym ꝓpter quod antiqui
doctoꝛes hebꝛeoꝛũ aliter nitebantur ſoluere pᷣdictũ argumen

tũ vt patuit ex pᷣdictis.Ad tertium eſt dicendum ꝙ liber canti

coꝛũ a doctoꝛibꝰ hebꝛaicis exponitur de deo ⁊ ſynagoga ſic de
chꝛiſto. ⁊ etiam a doctoꝛibus catholicis.vt infra dicet᷑. Jgitur
ſcõm illos illa verba. Trahe me poſt te.ſũt verba ſynagoge.q̃

dj ſponſa dei.ideo talis ſponſa non eſt vna pſona ſingularis.ſʒ

collectio fideliũ.⁊ ideo ad hoc denotandum ſubdit᷑ in plurali.
Curremꝰ.⁊ iõ ᷓ ponit᷑ ad denotãdũ pluralitatẽ ꝑſonaxꝝ.⁊ iõ ex
B nõ infringit᷑ argumẽtũ de hoc noĩe heloym ⁊ alus noĩbꝰ di⸗/

uinis. t de noĩe dñi tertragrãmaton.q̃ ↄiũgũt᷑ cũ vbis plurali

nũeri. ad denotãdũ ibi aliquã pluralitatẽ ꝑ modũ pᷣdcm̃.ſʒ ma
gis pꝑ h̊ argumẽtũ pᷣdictũ ↄfirmat.Quedã ẽt alia ĩducit auctoꝛ
pᷣdicti libelli ad fuũ ꝓpoſitũ q̃ omitto ad pñs.tũ qꝛ pᷣdictis ſolu

tis alia patẽt. tũ qꝛ intẽdo libellũ illũ ĩpꝛobare poĩa decurren/

do.qꝛ ibi multa fidẽ xppᷣianã tangũt᷑. Itẽ nõ ſolũ arguit plura

litas pſonarũ in diuinis ex hoc noĩe heloym.vt ipe ſupponit.d.

us expᷣmũt ꝓphete in multis locis.vᷣbi gra.in ps..A.qui non
poteſt expõi.niſi ad lſrf̃am de xpᷣo.vt diffuſius ðclaraui ſuꝑ epi⸗/
ſtolam ad PHeb.capi.i.⁊ idem dicit de chꝛiſto. Sedes tua in ſe/
culũ ſeculi virga eqtatis virga regni tui. Dilexiſti iuſticiam et
odiſti inigtatem. ppterea vnxit te deꝰ deus tuꝰ.In hac aucto

₰„

ritate expᷣmit᷑ xpᷣ tanqᷓ; deꝰ vnctus:q;ꝛ in humana natura aſfã

ꝓintimur bacculo arũdineo ↄfracto.ſʒ eãdẽ pluralitatẽ clari

AAe WEENNPEEEHEHH

pta vnct eſt plenitudine gre.expᷣmit᷑ hic ẽt deꝰ vngens ipſum
tãq; pſona diſtincta ab ipſo vncto.qꝛ ſcriptura ſacrã ð ipſo vn/
gete loꝗtur tanq; de alia ꝑſona.¶ Notandũ ẽt ꝙ ex parte dei
vngẽt duplicat᷑ q̊ nomẽ deꝰ.cũ dixit. Unxit te deꝰ deꝰ tuꝰ.ad
Snotãdũ perſonã patris ⁊ ſpũs ſacti.Et ſic pʒ ex hac auctoꝛita
te pluralitas perſonaꝝ ⁊ diuinitas ipſius xpᷣi ꝓpter quod ad
idẽ ꝓpoſitũ ꝓbãdũ ĩduẽ eã apłs ad Peb.i.ca.Itẽ pᷣs.ios.dr.Di
xit oñs dño meo ⁊c̃.⁊ ꝙ iſta ſint vba patris ad filiumn.patʒ per
trãſlationẽ chaldaicã q̃ dicit ſic.Dixit dñs vbo ſuo ſede a dex/

tris meis. Pʒz et per id quod ſeꝗt in eodè pᷣs.Ex vtero ate luci/
feꝝ genui te.qꝛ nõ põt cõpetere niſi filio dei.per B.n. ꝙ dr̃ hic.

Devbũ ex vtero.i.genitꝰ de ſubſtãtia dei.onditur vnitas diui

ne eẽntie.qꝛ deitas plurificari nõ põt.per h ãt ꝙ dr̃ genitus ð
ſubſtãtia dei.oñdit᷑ diſtinctio perſonaꝝ.qꝛ nulla res ſeipſã gi/
gnit. ſiłr per q̊ quod dr̃. Sede a dextris meis.vna.n.perſona ñ

djj ſedere ad dexterã ſuiipſius.⁊ ſic ex hac auctoꝛitate pʒ plura

litas perſonaꝝ.⁊ maxime qꝛ h̊ pᷣs.nõ põt exponi ad lr̃am niſi

de chꝛiſto:ſicut pᷣus declaraui ĩ epła ad PHeb.i.ca. ꝓpter ꝙ ſal /
uatoꝛ allegat eâ ĩ B ſeſu. Math.2z.⁊ aplłs vbi ſupꝛa.Itẽ plura

litas perſonaꝝ nõ ſolũ expᷣmit᷑ in ſcriptura veteris teſtamęeti.
ſed ẽt determinata pluralitas.videlicʒ beata trinitas.Iſa.A8.

Non a pᷣncipio in abſcõdito locutꝰ ſum ex tꝑe anteqᷓ; fierẽt ibi

era ⁊ nũc dñs de miſit me ⁊ ſpũᷣs eiꝰ.Iſta ſũt vba dei loqntis.
vt pʒ ex textu imediate pᷣcedenti.ſiłr ex q̊ ꝙ iĩmediate ſubdit᷑.
Hoc dicit dñs deꝰ redẽptoꝛ tuꝰ ſcũs iſrł. In hac ãt auctate im
mediate pᷣmiſſa Iſa.expꝛeſſe loꝗtur deꝰ de datione legis.quia

fuit data in manifeſto.q; de die ⁊ audiẽte toto pplo vocẽ dei lo

quẽtis.vt pʒ Exo.io.⁊.⁊0.⁊ hoc ẽ qð dicit.Non a pᷣncipio in ab/
ſcõdito locutꝰ ſum.i.qñ lex ðᷣ fuit data.⁊ immediate ſubdit᷑.Et
nũc dũs deꝰ miſit me ⁊ ſpũs eiꝰ.vbi deꝰ dicit ſe miſſũ a deo.et
ſpuᷣs eiꝰ.Nũc atẽ ita ꝙ inter mittẽtẽ ⁊ miſſũ ſꝑ ẽ diſtinctio ꝑſo

nalis.igit ẽ diſtinctio ꝑſonaꝝ in diuinis.ſ.trin tas.ſ.dei miſſi:?-

dei mittéetis ⁊ ſpũs eiꝰ.deũ at miſſu dicimꝰ.deũ incarnatũ.ſ.fi⸗
liũ.deũ ãt mittẽtè ⁊ ſpm̃ eiꝰ dicimꝰ patrẽ ⁊ ſpm̃ ſcm̃.⁊ ſic pʒ tri/

nitas pſonaꝝ. Ad euadẽdũ ãt iſtud dcm. Ra. Sa. vnũ menda/
ciũ adinuẽit ſuꝑ locũ iſtũ.d.ꝙ oẽs ꝓphete fuerũt cuz moyſe i

mõte ſynai.⁊ ibi acceperũt pphᷣias ſuas.ſic ⁊ moyſes legẽ.ſʒ po
ſtea illas ꝓphias denũciauerũt pplo tꝑe a deo determinato.et
iõ dicit ꝙ vba pꝛedicta ſunt vba iſaie.ab iſto loco.Ex tꝑe ãteqᷓ;
fierẽt ibi erã.i.a tpe dationis legis de q̃ fit ſermo ibi fuiĩ mõte
ſynai.⁊ qð ſeꝗtur.Et nunc dñs deus miſit me ⁊c̃.refert᷑ ad tẽpꝰ
q̃ iſaias miſſus ẽ ad annũciãdũ pplo illa q̃ᷓ pᷣus acceꝑat in mon

pᷣmittir vbũ dũi loquẽtis de datione legl.cũ dr. Nõa pᷣncipio ĩ
abſcõdito locutꝰ ſum.⁊ iõ immediate ſubdit᷑. Extꝑe anteq; fi

erẽt ibi erã.⁊ſic ex mõ loq̃ndi pʒ ꝙ ẽ vbũ eiuſdẽ.⁊ ſic pʒ ꝙ illõ

ſcõm nõ ẽ vbũ iſaie.ſed ipſi dei.ſicut ⁊ pᷣmũ.¶ at pᷣꝰ ſit vbuʒ

dei loquẽtis de datione legis pʒ ꝑ lram pᷣcedentẽ.qꝛ ibi pᷣmitti
tur.Ego pᷣmꝰ ⁊ ego nouiſſimꝰ manꝰmea fundauit terrã ⁊c.qdð

nõ põt dici de iſaia. Itẽ gloſa hebꝛaica q̃ apud eos autentica re

pultat ſup illũ locũ. Exo. zo. ca. Ego ſũ dñs deꝰ tuꝰ ⁊c. dicit ſic.
Si dicis in ſecreto fuit ſmo.ſ.legis.nõne iã dcm̃ ẽ iſa. S.ſ lõ

2

glo. autẽtica hebꝛaica. Data ẽ lex ĩ publico.vt oĩs ꝗ voluerit re

cihpe eã recipiat.ſeqt. Et ecce de ſcũs ⁊ bñdictꝰ.d. Iſa.S.on

a pᷣncipio in occulto locutꝰſũ ex tꝑe anteqᷓ; fierent ibi erã.⁊ idẽ

vf ſup illud Exo.⁊o.Ego dñs deꝰ tuꝰ.⁊ ſic pʒ non ſolũ ex textu

pᷣcedẽti ⁊ ſequẽti.ſʒ ẽt ex gloſis hebꝛaicis apud iudeos autẽtic].

wꝓauctas pᷣallegata Iſaie. Nõ a pᷣncipio ⁊c̃.ñ ẽ ĩtelligẽda ð ipo

Iſaia loquẽte ĩ pſona ꝓpꝛia.ſed magis loꝗt᷑ in perſona dei.ꝗa
p dedit legẽ in mõte ſynai.⁊ poſtea miſſus in mũdũ a deo pre⁊
ſpũ eiꝰ ad redẽptionẽ humani generis.ſʒʒ ꝙ expᷣmit᷑ manifeſte
i pdicta auctoꝛitate.⁊iõ in fine illiꝰ auctoꝛitat ponit᷑. Poc dic

redẽptoꝛ tuꝰ ſcũs iſrł. Itẽ ꝙ dicit iſaiazʒ fuiſſe in mõte ſynai.eſt

valde abſurdũ.qꝛ iſaias adhuc nõ erat natꝰ.ĩmo fuit natꝰ pꝰ fe/

re p.õod.ãnos:qꝛ ab egreſſu de egyptovſq; ad quartũ annuʒ re

gni ſalomonis in quo fũdatũ ẽ tẽplũ.fluxerũt anni.ꝗSo.vt hr̃.
3. Reg.. ⁊ extunc vſq; ad pᷣꝰ annuʒ otie regis iuda ſub qͥ cepit
iſaias ꝓphetare fluxerunt.zoõ.anni.vt põt hẽri de facili cõpu
tãdo tẽpoꝛa regũ ĩtermedioꝛũ:inſpiciendo tertiũ ⁊ q̃rtũ libꝛũ
Regũ.Si ãt d ꝙ iſaias poſtqᷓ; accepit pꝓphetiã in mõte ſynai
moꝛtu' ſit.⁊ poſtea tꝑe ogee reſuſcitat.illud videt᷑ ficticiũ.qꝛ
ſacra ſcriptura hoc nullo mõ ĩnuit.ſed magis ↄtrariũ.⁊ maxĩe
qꝛ opoꝛteret pᷣm eũ dici idẽ de oĩbꝰ ꝓphetis.vt pʒ ex pᷣdictis.ſi

ãt dr̃ ꝙ aĩa iſaie fuit creata añ coꝛpꝰ.⸗ ſic fuit ĩ mõte ſynai ĩ aia

a pᷣncipio in abſcõdito locutꝰ ſũ.⁊ ſic pʒ ꝑ iſtam gloſ- ã apud eos
autẽticatã ꝙ iſtõvbdũ iſa.ĩꝑſona dr loquẽtis dei.⁊ ̊ de datiõöe
legis. Itẽ ſuꝑ illud Exo.io. Uenerũt ĩ ſolitudine ſynai.dicit ſic

⁊ nõ ĩ coꝛpe.⁊ poſte illa anima tꝑe ogee fuit ↄiũcta coꝛꝑi per viã nã
generato ⁊ oꝛganicato.̊ dcm ẽ ↄtra ſcripturam gen.i.⁊.2z.capi.Foꝛ
mauit hominẽ de de limo terre.⁊ inſpirauit ⁊c.ex quo pʒ ænaiſcite
qꝙ oꝛganicatio coꝛpoꝛis humãi pᷣcedit oꝛigine creatione ⁊ infuſioneʒ
anime. Ité cacharie.iz.dr. Hoc dicit dñs extẽdens celos ⁊ fundans

terrã a finges ſpm̃ hominis in eo.ex quo pʒ ꝙ anima hominis creat

in ipo coꝛpoꝛe iã oꝛganicato.vñ ⁊ gloſa hebꝛaica ſuper locum iſtũ ſic

ditc. Creatoꝛ creat anima cũ perfectõe figure humai coꝛpoꝛis.Item

arguit otra vtrãq; ruſionẽ ſił.qꝛ ſi iſaias fuit in mõte ſynai tꝑe leg
date.⁊ B ſiue in anima tm ſiue in anima ⁊ coꝛpoꝛe ſil.⁊ ibi accepit ꝑp/

phetiã quã poſtea denunciauit:⁊ ſic alj ꝓphete.ſeꝗt ꝙ ſcriptura ve

teris teſtamti in magna parte ſit falſa.qꝛ ſepiſſime dicit ꝓppetas ac

cepiſſe ſpm ꝓphetãdi de nouo.ſicut pʒ de heliſeo.4. Reg.2.⁊ de ece

chiele.Ecechᷣ.i.⁊ de multis alijs.ſilr ꝙ reuelatiões ſunt facte ipis p/
phetis deipſis q̃ ignoꝛabant.ſicut pʒ de hileo... Reg.A. vbi dici ð

illa muliere ſumanite. Anima eius in amaritudine E⁊ dñs celauit a
me. ſilr de daniele de quo ſcribit᷑ Dañ.i.ꝙ de dedit illi intelligentiã

