ſe ĩ eentia lei achige tviaiſie xaßt hĩiaplʒ vidiſſedĩnã eẽntia:qꝛ ächitatin co fide e tn eilerenttn tiale deva⸗ len Cho
dcapechltſ⸗ eikegee t npofichsanos- ſeltates iſpeclbſ vi bere. qꝛpõt ſcire ſe tenere illã fidez quã tʒ eccſla. Alio mõ hitat . lhei
peculũ.æ? mouer̃qñ pᷣt hri aplʒ vidiſſe dĩnã eẽntiã ex hᷣ qð dr. in hoĩe qtũ ad effectũ ⁊ ſic eſt in e itaté deq öt ſci ) Alse
Qucu bboi lognortegoiri. jnt poloq ſ exilſair poti hĩ diẽ centttuktalr mäpreuelartez⸗otta volteren —— licii
nr. n . A omm einetam ſoar ſ licẽt log qð poſſʒ:qð ð eẽntia di dicendũ ꝙ apls ſic loꝗt h de inhĩtatõe xpᷣi ꝑ fidẽ infoꝛmẽ ſi loq;/ f
ine bar vinhi⸗ zwigechſieoin niainhitabbolerenenar⸗ mur de cognitiõe certa vel ↄiecturali ſi ĩtelligat᷑ de ihabitatiõe OVeſm
Stoſ⸗ SWP LOLEeO.Se. Tade/ caritatẽ. bS i = Veade, kescüd
e aſ rier ärirolteits Eõz plenũ iBuz nos nõ arenvocemtesrn. ere ſac⸗ PBꝛam aut Antir
ho dunna cenea e qtũ dicibilẽ: poſſz ex ipſa viſa deũ.G̊ remouet falſã ſuſpicionẽ. dixerat.n. eos eẽ pꝛobos ſi xj (ſlluofſc
gnãre vbũ ſubẽ eiuſdẽ ꝑſonale:ſic.n.ſolꝰpr̃ explicat dicẽdo vbũ:ſi igr nõ eẽt in eis ⁊ hãc ſnĩ picionẽ. dixerat.n. eos eẽ ſpꝛobosſi xps ſdtſisne
aplo licuiſſz vtiq; loq potuiſſz ea q vidit. illo qð vidit ſimplr ĩexpli in eis. ⁊ hãc ſnĩiam ſub dubio reliq̃rat.iõ poſſẽt opinari ꝙ ſanneleſief
oliciut q votui didit. vellet eos eẽ repꝛobos.vt ſic ĩ eis duriꝰ iudiciũ exen doñ/ eſtecn ſi
cabile ẽ ſicab hoĩe ẽt ĩuiſibile vt dem̃ eſt.Iſtã rñſionẽ pbat burgen i6 Frig an eis vii iudiciũ exeſcerer adon⸗ Pnde
Oi RAita rnnon be tatiõem ſue ptãtis.qð remouet.d.Oꝛamꝰ ãt deũ vt nibil mali daipenn
ſem̃ Tho. pte. i a. iz. put her Ppoat purgenep õem ſue ptãtis.qð remouet.d.Oꝛamꝰ ãt deũ vt nibil mal (enn Nlumak

lmnene

Ad Galathas

ine en prnos hertoreccmir. bAedare.
Zmeiize qð bonũ eſt fa⸗ be maloꝝ vroꝝ ſup leot Paream. i. appa 82—
etantte vfaz inocentiã.qꝛ vbi um.i. qſi amittẽtes pi/ vobis. en idem. iQui ſie utiõe pauli in apłatũ.p
n Beihntcolicisdetſe tenen sdratemßeniendn lendeni Nig eininnmte ur⸗ Atgerctoh b aumir eina
Neg. Baudem“ 1342 luerſus veritaté puni ocũ.iõ ſubdi xpoadhuc exiſtẽ s ſue.Alu enĩ 5 18 E/. it apłs ad
caſ fe⸗ . emoeni qm nos ifirmi ſin eritatẽ puniendo ĩ it. tem exiſtete in coꝛ i eni apoſtoli inſtituti
Wepſſigen⸗ Adli vos. no qm nos ifirmi ſumꝰ.i E niendo ĩnocẽt n coꝛpoꝛis aſſe poꝛe moꝛtali.paulus aũ nſtituti fuerũt
D 8 (Poc : ꝑp defectũ ptãtis a ꝑte. mo: inõ hentes ptãtem es. lus ꝓpter falſe cuto. ⁊ ad pr̃is dextrã paulus aut ab eo ĩmoꝛtalita⸗
= Poc ⁊ oꝛam ve. 8a ꝑte nr̃a.ſed ꝑꝑ inoe tatem puniẽ rat cũ os aplos ꝗ doctrinã trã cõſtituto. qð expꝛimit alita⸗
e ecnbeminr Sbartpare duinocentiam vramn. t meruzſun galter e Brendnkedenngin
euti Zende em in q totů bati pareàm: ⸗. . eeuz ſunt rẽs. veſtram ſaluté ceili. e
N daetiioi ron. nuẽ faciat: Noe vt vös qð bo// iſtaf. Edeſiderantes ꝛ de veſtra ſub
te inocetie röné ę .no poſſũmꝰ. — T 2 1 U iſionẽ ₰ 72 1 ege? circũ ¶Eccl tes.
ie nhecol cri⸗ itaté: , vitate. Gauͤdem us cat ad fideʒ vita os apls reuo ſecudo ponunt E
ne ante aduentũ men tes eſti ifirmi ſumꝰ vosã .35 epheſo. ¶ Explici ẽs eis ab galathie dicit. Eccleſus
1herte 4 i¶ Ut non pñ neu. es eſtis. Hoöͤc vosãt potẽ ¶ Incipi xplicit argumẽtuʒ galathie.i. fidelib in ilia
Url aga. aſpere s duri? mationẽ. Jõ oꝛamꝰ: viaʒ oſũ pla Pauli ad ta habitantibieſt eni
cuenterieh' do.ſi qõ abſit vosi/ nõ pñs duͦriꝰ gagã ns ſcribo 98. CCa Aru–uno eni regio grecie
Duicffnn De cetero! 2mé i deſtructiõez. ificationẽ/ F bonèq; p hoiĩ yio Italia inuaſerũ
rnon at?9 6 ruc diticatione?n, ℳ⸗ q; ꝑ hoieʒ: inuaſerũt ⁊r
leirren ⁊ p ponit ſuã exhe . 1 E ſapitẽ 9te er oꝛtämini: ſi —2—4 amõtuis:⁊ q mècũ receſſerunt. ac idione
Neradoenmgg — m. 2Z. eO ſalu et dileé ete: 88 e8:. eccleſi⸗ 1 , ceſſu ma Rei re⸗
in in⸗ om ili Ghaltte dilectõis erit vobi pad B23 n ijs galath ſſu magno pcio. qs r.
ewtininict tatõem. ibi. Saluta te in 10 rit vobiſcũ. Saluͤta dño vob 2 pax a deè pꝛe nĩ ie. bithynie hens gu rex
wretniſih te. Circa ᷣmum diẽ. Oobs nicẽ ĩoſelo ſcõ. Salu aluͤta dño ibu chꝛi ix a deo pꝛe nio 2 poꝛtabilẽ ſibi gierra im
3,. De cet um dic. Obẽs ſe 2 —rE — 5. Saäͤlutatv „ ꝛiſto ni de . = . 1 i vocauit i
cetero res ve, rit „Bꝛa di i nꝛi ieſ xp̃i:⁊ ca z ꝓ pctis nãis vt èriꝑetn et ria darti uz. 1 hita victo⸗
contle⸗ ritate fidei ꝑſiſten/ ritds dèi: coĩctio u xpᷣi:⁊ ca e is vt eripe ria partiti ſũt cũ o.
KW ꝑſiſten e. coĩcatio ſci ſpũs ſitc pti ſeclo pet nos de ⁊illãꝑ ti ſũt cũ eo regnũ
ſigſentn tes. 1Baudet oibꝰvobis io ſci ſpũs ſi pñᷣti ſeclo nequã ſᷣm volũtatẽ Tilla pte egnu
— geſutlouinen cpi⸗ nobit Dine. E. Erplin eprisnircniegliai ſel ſaier Pirgallogtec azid voſen
li ere. me Perfe Incipit a Coꝛĩthios ſcoa. né. Miroꝛ & ſict r erſPe. mS kir ig.
würtent SKrcored Tügtel⸗ ncipit argumétumin epiſto mini ab eo q ciotrafkeri atia vobis Pi
* ſtote ni vlecti „ it argumẽtum in epiſto unse eo qͥ vòs traſferi tio ponũtur 8. Vic ter
wiigin nſequenda tedi S 1 GHalathas. Hi ĩ aliud euãgelii: qðᷣ nõ à 13 ci dicit. Hrati 8
Gſenrid te. qꝛ ſiẽ nauis in flu g Alathe ſüt gi as. mnili ſüt liq ve⸗ :qð nõ ẽ alið pñti ratia vobis in
deſen. me auis in flu Alathe iut greci PHi v/· lũt aliꝗ g võs ↄturbã pñti. n ¶ Expax.i futu
l ili H hſ .„ 2 .„ l urbat: „ ro.b 7 xpax.ĩ futu
diigi ahoſiraamh hbũn vᷣitat pꝛimũ abaplo lüt ↄuertere euãgeliũ :„ v6 o titudo eni futura bñ
ert nſl cẽdit niſi remi accepꝑpunt: itat pꝛimũ abaplo 2 N n! euãgeliũ xpᷣi. S noiat par. q aui ura bñ
inüßbeneiin aeneine ſſi remi/ eꝑunt:ſ poſt diſceſſu eiꝰ tẽ noͤs auͤt ang lin xpi. Sʒ lʒ lite pax.qꝛ quietat tota
nße getur in contrariuz: iſceſſũ eiꝰ? tẽta 21 gelus de celo euãgeli liter appetitũ. o ota
zmiisnwon ſic anim u3: Ptẽta zetvoͤbis pterqᷓ de celo euãgeli prent petitũ. o ¶ Adðo
idngini deſcẽdi aexcoꝛꝛuptione carnis 2 pi ””M 7 pterq; qð euã liʒ qui⸗ pr̃e nr̃o.i.a tota trinitate.
entöilgtäti ectione niſi conetur in ate ad malum conti „ . . WKWr Et dñno ihu xpo. dei
lomniftt ekan niiuicebtum itarsafſert. WW neiparpaanitno xpicã inſt i . ee rnlie trib⸗ ⸗
imifidf iuuãt nãlrꝑ iitunninatgem itellectꝰ F ectx. o (Idem K t ſemetipᷣm ꝓ peccat nfi inſtr̃al ↄiũcta ĩ ꝑſona fil ⁊ glie cà efficiẽs
umlricdi rideber maſto einunat nature. ſic eien nreſn mutuo ſe ncrnfe ſeipm benliraclmn mapiina Endearitateac d Cu de⸗
inteeg inßn tarie vobis ↄſeruã re. p¶ Pacẽ h 0 igantiã carita lo. nequã.tranſferẽdo nos ad .r¶ Ut eripet nos ⁊ obediẽ
Ernmtwit aEros pacis aãdam religt. Jo. i4.c. abete. qu xpᷣs heredi/ ppter creatã ſubſtantiã.ſ ad gliam. dicit᷑ aũt pᷣſen nos de pñti ſecu
Poemunm ritas commitat: atoꝛ amatoꝛ vacto. T E Broller vobis. H mali fin iei Pyrermala fuct in6 Kee neaäng
daain ine. 8Erit v gcsiBetennnn D— eenanin volütatem dei n. ppten malad in eis ula: Ecut dici⸗
ture deiits⸗ e. Pic vyltimo po .pgram ĩ pñti ⁊ gliaz i f. in hoie ꝛipſe t ¶ yt fe ia volũratẽ meã ſe d icit aluatoꝛ Jo. 6. deſe t.
füimafintn ancto. on lalu m. b. Salutate i Saluta meti m factus obe ptõe noſtra. me nei qui miſit me.
innedeiſnuf egevaſticaritate⸗ enĩ eſt ſignum vnitatis.fi ate ĩuicẽ in oſcu ipᷣm factus obedies vſq; ᷣm ꝙ dicit Phil.⸗ S.
(ineiinf dr ſanctü.ad e te. pꝛopter quod oſ atis. fideles auteʒ debẽ exaltauit illu. 2 dedit illi q; ad moꝛtẽ.moꝛtẽ ãt c 2.c. Nuiliauit ſe /
(Dormfl dr ſanctũ.ad excludẽdum oſcu oſculum huius vnitati ebẽt nem eni ſi tilli nomen qo eſt ſupo at crucis. ppter qð⁊ ðᷣ
iumliſfi ĩmundiciã.ex h ãtapli moſculum libidinoſt vnitatis ſignũ n iam meruit glłiam coꝛpoꝛi uꝑomne nomẽ ⁊c q5258
vinetpam pacis oſculum imilk⸗ iĩ dicto inoleuit ↄſuet funeod venit ad Aen ecula R;„C⸗„L„ ere Perpaſſio⸗
citi. kfüdeſideriad vraſe a. u¶ Salutã udo ĩ eccleſia dandi ur epiſtole ꝓſecutio Pi er. x. Wiroꝛ. Pi. nominis.
iſ u deſideria ð vra ſalute cõicant̃ ãt vos omẽes ſancti.qꝛ ꝑ i chꝛiſti ad pdicati Circa qð ſciẽdũ galathe ic cõſequẽter po
Neſistuatit eisdienimdinebon. te coicant vob eoꝝ meri ncti.qꝛ ꝑ eo/ fuerũ 6 icationem apoſtoli ũ ꝙ galathe rec er po
arzeinſcͤ lenitudiné bonozuͦ ſpuͦali eoꝝ merita. Conr ipꝛecat ueruta falſis aplis. dicete⸗ oli. ſed poſt eiꝰ diſceſ eperunt fidem
catoꝝ remiſſio. y pualium. d. x ¶ Brati ripꝛecat galia obſe plis. dicẽtes ꝙ neceſſe diſceſſum ab eis ſubu
criſti 1 Rasita tveritas pi⸗ Důi nri ihu xhi.i.q Sratia. ꝑ quã fit pec i obſeruare cũ euãgelio xpᷣi ceſſe erat eis ad ſalutẽci ſubuerſi
neitiſ ¶ Dei. ſ. pri ihm ppm. 3 i.qᷓ attribuitur xpᷣo. in hac epiſtola hi lio xpᷣi. qð eſt erro Ecircũcidi ⁊ le
cigeitßſin a¶ Dei ·ſ. prisg eſterga nos pᷣ 3 ¶Et caritas. qu xpo. Jo... qꝛ pmoc incerroꝛẽ intẽdit elimi oneum. ppter qꝗõ apoſtolus
elcneheanin mundũ vt filiũ ſt rga nos pᷣncipiũ amoꝛi que vnit deo. rateã ontra ſeminaãtes hũ liminare. Et diuidit i. poſtolus
fe⸗ ſpuge i ſuũ vnigenitü daret e ꝛis. Jo. 3. Sic ðs dilexi rat eã eſſe iuſtam. ibi. ũc erroꝛẽ fert ſu⸗ dit᷑ in tres ꝑtes
eſlmlnf, ſpuũs. qꝛ p ipm fit cõicati ituͦ daret c. b ics dilexit Pꝛumagad in. ibi. Notum. tertio ind uam ſentẽtiã. ſecüdo decla
iaumalieli vob. Amẽ. C Poſtil kris Nie donoꝝ in ecc ia⸗ t cõicatio ſãcti ſecũd nadhuc ĩ tres. quia pᷣmoci io inducit ad eiꝰ obſe odecla
ec EII. fris Nic dei. Sit c oi ecũdo ſentẽtie latio.ibi circa hanc ſentẽtiã ſeruantiã. ca. 5.
rentlciti⸗ ) ios finit. ¶ Incipirp is NMico:delyta ſuꝑ epłlas t cũ oib?? MWogdo eni. atio. ibi. Sed licet.terti Etiã ponitur motiua rõ
Hõ Aulnenpaſto ſupꝑ epłaʒ pauliad S pauli ad Coꝛn ſio gal ĩ Ratio enĩ motiua ſc rtio tacite queſtiõis ſol i ibi.
a⸗ Aulus apoſtolus. Dec epiſtola a Salathas. Ca. I. galatharũ per falſ⸗ ribendi hanc epiſt olutio . ibi.
tireiſnſiß5 diuidit ptes. ſ. in ſa ec epiſtola ad galath Ka tam cito tranſferi lſos apoſtolos de quo ad epiſtolam fuit ſubuer
urſenli, ibi. Miroꝛ llg ſalutaribem ⸗ pſecutoͤen. in tres xp̃i.. .————— Smugsororam gati,
ſinſohiſt ibi Dalor rofriratder, Buteidaot em. q̃ icipit nã falſam cgtienen uez. 3 (n lin ui vos vocauiti grati
n Neſfetrnn A- S. Circa pᷣmũ Nidete q̃libus lr̃is. Wam. eo ſubditur aliud euãgelium. i.ĩ ali gratiaz
ineſtin taione tes. cũ dr. Paulus bᷣmũ ponunt᷑ pᷣmo pione ſal .nertüt. ſiẽ veꝑ ⁊ en a((Qönõeſtali i.ĩ aliaʒ doctri
o eeſk⸗ . e ſal legalia eni: aliud.qꝛ falſũ ⁊ non ry
ſun nis huiꝰ noĩs pofta kuit d vocat fuit ſaulꝰ Act. S 216 utä fuerunt moꝛtua 8 alia eni ceſſauerũt in paſſiõ u ⁊ non ens cõ
m 4 Abaolrs olic e algochugalteelolt⸗ ¶ Qui vos cöturba Niſi fuerunt aliqui P aſſiõe xpi. ita extũc
miſtni, aſſu irie ſpus ſcus ſ⸗ ededb neſinam on 4 obſeruatiõe.qð erat durũ ntes ꝙnõ poteſtis ſaluari abſh
5 hnn H ſumpſi eos. fNeq; ꝑ ihi barnabã ? ſaulum . Aet. conuertere euã ꝛit durũ conuerſis ex gentili aluari abſq; legaliuz
e, ree xpᷣm.deũ v Neq; ꝑ hoĩe ſ. purnum- ĩopꝰad qõ eSedli uãgeliũ chꝛiſti.in ſerui gentilitate. d 5
güentennen ſun erum 2 hoiem. b purnm. gSed p ieſuz e¶ Sed licʒ. Pic ↄſequẽ i. in ſeruitutem legi d ¶Et volunt
eiltl ſuntoꝑa trinitatis. . tdeũ patrem. Indi pieſuz lum falſi apli nõ equẽter fert ſuã ſentẽtiã gis moſaice.
⸗ iungit ſpus — genecxzeunuze toe Haniſ⸗ eni⸗ ſan abinetgelelirleecir licet nos.q d.nõ ſo
V cet ic. qꝛ ſufficiẽter expꝛimiĩ Act a fAut ange. d e ge Sr irrnos eonel in neq; angeli
r vt qð euangeligauimus Rrvicit. . o elger vobte ne
. 8 3 9.— elk. ꝛeter ⁊c̃. . . 0 18 pterqᷓ;
i. aliud detrahens vobare
„

ritate euãgeli quã vobis pᷣdicaui.⁊ nõ dicit pluſq; pdicauimꝰ:qꝛ bñ
poterant alia pdicari que facerent ad declaratiõem vitatis euãgelij.
a ¶ Anathema ſit.i.ſeparatus.a cõicatione dei ⁊ ſanctoꝝ.Circa qð ſciẽ
dũ ꝙ aliq̃ ꝓpoſitio cõditionalis põt eſſe vera cuius tñ vtraq; pꝑs ẽ fal
ſa aut ĩpoſſibilis.ſiẽ ẽ iſta.ſi hõ volat hõ hʒ alas.que ẽ vera.⁊ tũ hoĩem
volare ⁊ alas hr̃e falſũ ẽ.ð ſic eſt in ppoſito de vbo apli.nã aplłi vi erãt ĩ
gra cõfirmati.⁊ adhuc magis angeli ſancti.ꝑꝑ qð de vtriſq; falſumẽ:
⁊ ĩpoſſibile ꝙ pᷣdicarẽt ↄveritatẽ euangelu:⁊ ꝙ eſſent anathematixa

ti.⁊ tamẽ cõditionalis eſt
uera.ſ.ſi hoc facerẽt eẽnt
anagthematiçandi.
b ¶ Sicut pᷣdixi ⁊c̃.repeti/
tio eſt eiuſdeʒ ſentẽtie ad
maioꝛem aſſertionem.

c ¶ Modo eni. Hic ↄñnter
rñũdet cuidã tacite q̃ſtiõi.

qꝛ poſſz gs q̃rere.q̃re ſen
tẽtiat ita dure.⁊ rñdet ꝙ;
hocẽ qꝛ nõ qrit hoibꝰ pla
cere:ſed deo.d. Mõ enizʒ
hoĩbus ſuadeo.i.ad hono
rem hoĩuʒ:vel dei.⁊ ꝙ q̃
rat honoꝛẽ dei oñdit.d.
d ¶ An q̃ro homibus pla/
cere:q.d.nõ.ſed h̊ intelli
gendũ ẽ in his q̃ eſſent cõ
tra bñplacitũ dñi.iõ ſub/
ditur. e ¶ Si ad h̊ hoĩ/
bus placerem.ſ.in malis.
Chꝛiſti ᷣuus nõ eſſem.
f¶ Notum. Hic cõſequen
ter oſtendit pᷣdictàſniam
eſſe iuſtã.⁊ hoc oñdit du/
pliciter. pᷣmo ex ꝑfectiõe
legis euãgelice.⁊? ex ĩper
fectiõe egis moſaice.c.3ʒ.

Pꝛima adhuc in duas.qꝛ

pmo oſtẽdit doctrinã quã
pdicauit.ſ. euangelicã eẽ
autẽticã ⁊ ꝑfectam.ſecũ/
do infert cõcluſionẽ intẽ
tam. ſe.ca.ibi. Nos natu/
ra.Lirca pᷣmũ facit talem
rõez. Illa doctria autẽti/

mo vobis anathema ſit. Siẽ pꝛẽ
dixi ⁊ nũc iterũ dico: ſi qs vobis

euãgeliʒauerit pᷣter id qð accepi

ſtis: anathema ſit. Mõ.n. hoͤibꝰ
ſuadeo:an deo: An q̃ro hoĩbũs
placere. Si adhuc hoĩbꝰ placerẽ
xpᷣi ſeruꝰ nõ eſſẽ. Hõtũ.n.vobis
facio frẽs euãgeliũ qð euãgeliʒa
tu ẽ a me: qꝛ nõẽ ſᷣʒ hoĩeʒ. Neq;
èni ego ab hoĩe accepi illð: neq;
didici:ſed ꝑ reelationẽ ihu xpᷣi.
Augdiſtis.n.ↄuerſationẽ meã ali
qñ iiudaiſmo:qm̃ ſupꝛa moduʒ

ꝑſeqbar ecclłiaʒ dei? expugnabã

illa: ꝓficiebã i iudaiſmo ſupꝛa
multos coetaneos meos in gůe
meo:abũdãtiꝰ emlatoꝛ exñs pã
nan meaꝝ traditionũ. Cuũ aũt plã

cuit ei ꝗme ſegregãnit ex vtero
mris mee:⁊ vocauit ꝑ caʒ ſuaʒ

vt reuelaret filiũ ſuũ i me: vt eug
geliʒarẽ illũ in gẽtibꝰ: ↄtinſo nõ

acqeui carni ⁊ ſãguini. Hq; ve

ni hierłymã ad anceſſoꝛes meoſ
aplos: abij ĩ arabiã: Titẽn reü/
ſus ſu damaſcũ.Deinde poͤſt an

ca ⁊ pfcã ẽ q̃a deoẽ ſpirata.a pᷣncipalibꝰaplis diſcuſſa.a fal aplis ĩpu
gnata.⁊ tñ ſtetit ĩmobilis ⁊ poſt ipugnatiõem ab ecclia appꝛobata.⁊
ſua ſinceritate ⁊ claritate repoſ:ta.ſed euãgelica doctrina quã pᷣdica
uiẽ hò.igit᷑ ⁊c.maioꝛẽ huiꝰrõis ſupponit tanq; maniſeſte verã.mino
rem declarat ꝑ ſingulas ꝑtes ꝓcedẽdo.q̃ patebunt ꝓſequendo.p igit
declarat pᷣmã pteʒ minoꝛis.ſ.ꝙ doctrina quã pᷣdicauit ſit a deo inſpi
rata.Ei diuidit᷑ in duas.qꝛ pᷣmo ponit ĩtentuʒ.⁊ꝰ manifeſtat ꝓpoſitũ
ibi. Audiſtis.Circa pᷣmũ dicit. Notum eiĩʒ vobis facio frẽs euangeliũ
qð euangelicatũ eſta me qꝛ nõ eſt ᷣm hoĩeʒ.i.factũ ſᷣm adinuentõeʒ

bumand. g

qui cũ chꝛiſto fuerũt coꝛpoꝛaliter addiſcẽdo.

Neq; eni ego ab hoie accipi nnd e alus apoſtolis

ed ꝑ reuelatio/

nem ihu xpi. ĩmediate factã mihi. i ¶ Audiſtis. Dic ↄñter manife
ſtat ppoſituʒ. ⁊ oñdit pᷣmo ꝙ nõ habuit ꝑ viã humanã ante ſuã ↄuer
ſionem.⁊ꝙ neq; etiã poſt ipſã.ibi.Cum aũt.Pꝛimũ aũt manifeſtat
phoc anie cõuerſionẽ ſuã inquãtum poterat ꝑſequebat᷑ euãgelicã
doctricã ⁊ obſeruatoꝛes eiꝰ.Ex quo pʒ ꝙ tũc nõ ſtuduit eã ad iſtruẽ⸗/
dum alios nec ad diſcẽdũ eaz ab alus.⁊ iſta erãt nota illis ꝗbus ſcri/
bebgt.ideo dicit.audiſtis enĩ ⁊c̃.⁊ ꝑʒ littera vſq; ibi.

k q ¶ Emulatoꝛ exñs.i.zelatoꝛ.

¶ Paternaꝝ meaꝝ traditionũ.tũc

auüt apud iudeos erdt aliqᷓ tradita a pr̃ibꝰĩ moyſe.iſq ſcripta ſunt ĩ le/
ge. T aliqᷓ erãt tradita a pr̃ibꝰ als minoꝛibꝰ q̃ vocabantur traditões
ſenioꝝ. vt pzʒ Matth.is.c.Et ambaꝝ traditionũ erat aplus celatoꝛ

añ ſuam ↄuerſionem. m

Cum aũt. Pic cõſequẽter oñdit ꝙ nec

poſt ↄuerſionẽ ſuam habuit ꝑ viã bumanã.qꝛ ſtatim iuit ad pdicãdũ
gẽtilibꝰ fidẽ catholicam ꝑ tres annos anteq; videret apłos vł alios

diſcipulos ꝗ poſſẽt eũ docere de fide catholica.⁊ hoc ẽ qð dicit.cum

ãt placuit ei.vocatio enĩ ſua euidẽter fuit ex dĩno placito.qꝛ fidẽ xpi

1

o Continuo nõ acgeuicarn

ego ſum nõ acceſſi. p

diſcipuli ĩ lege euãgelica inſtructi. q j in arabiã. ae
dum gentilibus legẽ euãgelicaʒ ad qð eraʒ vocatꝰ.vt pᷣmittit᷑: vt euãs

ui me ſegregauit ex vtero matris mee.i.ð medio ſynagoge.
i⁊ ſanguini.i.ad iudeos de quoꝝ ſanguĩe

uneingeanu quando fuit vocatus.vt pʒ Act.o.
eqʒ veni hieroſolymã.vbi erãt apli ⁊ alij

ed abuij in arabiã.ad pᷣdicã

Aliũ aũt aploꝝ vidinemineʒ niſi

illis tm ꝗ erant pᷣncipales ꝛa de
ioãne.vt hẽtur. infra eo.c.
curriſſem.ꝑ li foꝛte nõ intelligit᷑ apls dubitaret ſe aliq̃ minn⸗

C
m

gelicarem illu in gentibus. pdicatio aũt pꝛeſupponit noticiam.

Ex quo pʒ ꝙ apls habuit noticiã euãgelu.nõ ꝑ doctrinã hoĩs.
ſed ꝑ reuelationẽ ieſu xpᷣi:qꝛ nõ ẽ mediũ.qꝛ ſi hũiſſet etiã mini

ſterium angelicũ adpuc ſequit ꝙ hoc fuiſſeta xpo pᷣncipaliter.
r ¶ Et iterũ reuerſus ſum damaſcũ.vbi pᷣmo diſputauerat cõtra
iudeos. 8¶Beide poſt ãnos tres ⁊c̃.i.poſtq; tribus anis pᷣdi/

caueram.⁊ ſic non habui noticiam euãgelui a petro.

t¶ Et manſi apud eũ diebꝰ ꝗndecim.q.d ſi indiguiſſeʒ ab eo do/
9

ceri.tñ in taz ꝑuo tẽ/
, , poꝛe nõ potuiſſʒ me
nostres venipien invids ne bocereveitird
tru: man apuden dieb qnaect gelu. Ai aͤt
aploꝝ vidi neminẽ.

iacòbũ fiẽʒ dñi.Qũue aũt ſcribo: a buapoſſevocer,.
vobi 3 5 méti . obü.ſ.illa
vobis ecce coꝛã ðo qꝛ nõ mẽtioꝛ Vce.qꝛ poſtea vidit

Deide veni i ꝑtes ſyrie ⁊ cilicie.
Era aũt ignotfacie ecclijs iudee

ioãnem.vt habet.i⸗
e fra. z. c. x Frẽz
q̃ erqt ĩxpᷣo. Lm̃ aũt auditũ habe

dñi.hoc dicit᷑ ad dif

NH”õ ferentiã alterius ia
bat: qm̃ ꝗ pſeqbat᷑ noſ aliqñ:nüc ¶cobig fuit frater io
euãgeliʒat fidẽ quã aliqñ expu/ anis. dicitur aut iſte
bat: ⁊ i me clarificabat den. ¶II. Kal di d gkat ſibi
. ; Fng ilis in facie
Eidẽ poſt qnos qtuoꝛ inoibus lineamẽtis

deci irerũ aſcẽdi hierly/
mũò cũ barnaba: aſſũpto ait ſcribo vobis ⁊c.
et tito. Aſcẽdi t ſʒ reuelanonẽ in Hp iuramentum
et ↄtuͤli cuillis euãgeliũqð pᷣdico Beigerbuigre
in gẽtibꝰ. Seoͤꝛſu aüt his ꝗ vidẽè¶¶rie ⁊ cilicie. ad pdi
bant᷑ aliqd eẽ: nè foꝛte in vacuũ a getilibus.
currerẽ aut cucuriſſẽ. Sʒ neq; ti b Eram aut ignot

coꝛpoꝛis. 3 6Que

tog mech erat: cu eẽt gerilis copl ae erat ig mden.
ſusẽ circuncidi: ſj ꝑꝑ ſubitròdu 2 dicit Sacie. qꝛ no/
ctos:falſos frẽs ꝗ ſubintrõierüt tus erar eis ꝑ famã.
exploꝛare libtàtẽ nrãʒ quã hem? vtb⸗ exlia e uen
in xpᷣo ihu:uᷣt nos in ſeruitutẽre ¶sg Eidde Die
digerent. Quibus neq; ad hoꝛã Aañnter decla
ceſſimus ſubicctioni: utveritas ratur ſcda ps pdicte
mioꝛi.ſ.ꝙ doctrina
a panlo pꝛedicata fu /

it cũ pᷣncipalibus aplis diſcuſſa ⁊ appꝛobata.⁊ G̊ eſt qð dicit.deĩ
de poſt ãnos.iꝗ.iterũ.ſ.a cõuerſione ſua. d ¶ Aſcendi hiero/
ſolymã.nõ ex curioſitate vel leuitate.iõ ſequit᷑. e¶ Aſcediãt
m reuelatõem.ſ.dñi ad declaratiõem vitatis euãgeli.iõ ſeꝗt.

fEt cõtuli cũ illis euãgeliũ.⁊ ↄnjr ondit cũ ꝗbus contulerit.d.
g¶ Seoꝛſum aũt.i.ad ꝑtem. h ¶ Dis ꝗ videbant aliquid eſſe.

q.d.nõ contuli coꝛã cõitate cuius maioꝛ ꝑs eſt ſimpliciũ.ſed cuʒ
inſtructi. ſ.cum petro iacobo?

Te foꝛte ĩ vacuũ currerẽ aut cu

vera vł dubia pᷣdicaſſe.qꝛ ꝑ reuelatiõem dei erat cert'in verita
te pᷣdicationis ſuc.ſed li foꝛte refert᷑ ad eſtimatiõem ſimpliciuzʒ
nipoſſent de ̊ dubitare.niſi cũ pᷣncipalibꝰaplis hec cõtuliſſet.

k ¶Sed neq; titus. Dic declarat᷑ tertia ꝑs pꝛedicte minoꝛis.ſ;
doctrina ab aplo pᷣdicata ſteterit ĩmobilis qᷓ;uis fuerit a falſs

aplis ipugnata:qꝛ conabant᷑ inducere gentiles ad obſeruãdũ le
galia.qð oñdit ꝑ hoc ꝙ titus gentilis veniẽs cũ paulo bieroſoly⸗/
mã.nõ fuit cõpulſus a veris aplis circũcidi.cui cõicauerunt ſiẽ
paulo qᷓ;uis ad eius circũciſionẽ niterent᷑ falſi apli.⁊ hoc ẽ qõ di
cit. Sed neq; titꝰꝗ mecũ erat cũ eſſet gentilis.natiõe ex vtroq;
parente. Cpulſus ẽ circũcidi. a veris aplłis.ſed indifſerẽ
ter cõicauerunt ei ſicut ⁊ mibi.vñ ⁊ petrꝰſatis cito poſt aſcenſio/
nem xpᷣi cõicauit coꝛnelio centurioni ⁊ alus incircũciſis ꝗ erant
Eallercter ſer een iudeis.vt habet᷑.Act.io.⁊.ii.
ed ꝓpter ſubitroductos ⁊c̃.q.d.non reſtiti veris aplis no/
lentibꝰtitũ circũcidi.ſed falſis apłis ad h̊ conãtibꝰ. nQui
ſubintroierũt.nõ vocati a vis aplis.ᷣſed fallaciter ſub titlo fidei
ĩtrauerũt ſocietatẽ fideliũ ad exploꝛãdũ qualiter poſſent fides
ĩpugnare.iõ ſubdit᷑. o ¶ iber.no.qꝛ ꝑ xpᷣm liberati ſumns a
iugo legis. it nos ĩ ᷣui.re.in obᷣuatiõe legaliũ.qð onns
ipoꝛtabileẽ vt dr Act.ið. q ¶ Quibus neqʒ ad hoꝛã ceſſimus.
i. in ſubiectõe legaliũ obſeruantiaꝑ. x ¶ Ut veritas euange⸗
li.per quã euacuata fuerunt legalia. ¼ã

oeti
tzmie

. enifuet
ganallri

izeloblis⸗

pilmegin
lelet

hheeel
rangi

Au. 1 .
ailcni hoih
l men

ſimſeletin
Mentiii⸗

lintegi
nthlef
üfnſctedt

ahalckoön

deßſetopan

ſcanpzdennat
Cemnicoden

(obierigri

mmieiglagi⸗

chelesopl.

ſbilkuleru
ſoticgenigele

ene
Untte C,
len ceeiu
Utbiaußpnio⸗
Gungpaneneß
nocrloftcügg
tecbeotigi
0ticgrei,
Miltpunito
ſigltennu
Nſt. oCbtcep⸗

iphehnloinece
ſocoe/frwicl
helehinnti.
rſlcpineti
ſeetiteg
eniſtft⸗

ſtognerit
o

ſelfmizen
M iſſtennteſon

*

nmnnn
biörddi

lnſönrte S

eneen

. 4

lintgie

e ein
ci Warn
i
0: Kunſ
Wisi⸗
e. Mhen
de ſſihane
ic imniti

E
E;
E
. =

—

mnudarit
II. mrdign
N Mrſchrie
⸗ ahnis
10 eütieteſe
ne üröbimmn
„) Wüctiin
o den
dtemi

d, ferde .

n antifäir
n bſemin
l fcrugt
I ierinur
u merun
ſit wamntge

m ſtperftigi

. 4
ö ſük
nioigit
2anorian
+☛
eſnn. 4 (Raui
riöſenni. G
mfüntstigin
iitci giscon
givemi
iciſecſſhlittl
Imcniſonnſenti

=
-= S

S =
S

— =
==

S=—

☛t

N

ſouei cnüanet.

bͤdabum tiſt
ennicnnit
Reſimniniii
nos redicte M,
inke

=

S
=

= =
=
=
S
= = S=

d (Mihbil mea iterẽ.

referre.cuiꝰcã ſub/

teratos vocauerit.

f ¶ Mihi eni gvide/
8

hSed eõ.ↄtuli eis

eeos. ſ.ſcãdalicare. y

Z == =

¶ Ad Galathas

a Permaneatapõ vos.ſineadmixtione veteris fermenti.
bAb his aũt.Coñir declarat q̃rta ꝑs ſupꝛapoſite mioꝛis.ſ.ꝙ do
ctrina pauli ꝑpᷣncipales aplos in nullo fuit augmetata. ſz magiſ
eccoõuerſo doctrina pauli valuit eis in tpali ſubſidio.iõ dicit. Ab

bis aũt ꝗ videbãat᷑ eſſe aliꝗd.ſ.Petro Jacobo ⁊ Joãne ſupple ni

hil accepi. c ¶ Quales aliqñ fuerũt.ſ.ante vocationem ſuãa

xpᷣo.tũc enĩ fuerũt pauꝑes illiterati ⁊ ſimplices.ſicut pʒ ex euã

gelio. paulus ãt an v catõez ſuaz fuit iſtruct ĩ lege ⁊ pphis.⁊ ẽt

potẽs ⁊ nobilis.
euãgelij ꝑmanet apð vos. Ab

i.nõ ẽ neceſe talia 20E r Eο
his aũt ꝗ videbat᷑ eẽ aliqd: q̃les

ditur. e ¶ Deus aͤliqñ fuerit nibil mèa iteſt. Deꝰ
enipſona hoĩs non eni ꝑſonã bois ñ accipit. Mihi
echn vel aplatun ni ꝗ videbar eẽ aligd nibilotu⸗
idem vel apkatum cing eee aeersgelnn eri,
pp potentia tpalez lerũt:ſj ccõtra.Cuũ vidiſſẽt ꝙcre
abilitat⸗ nis 141 ditũ ẽ mihi euãgeliũ Pputij: ſicut
ſciam.ſed płes voa petro circſiciſiõis: q. n. .
ſeir ſimplices ꝛpan ⸗ Petro circſciſiõis: q. n. opat/

es: z alis a pn?ꝛlit Petrolsplatt
ẽ Z mihi it᷑ gẽtes:⁊ cũ cògnouiſ/

— 5vaulo: ſet gꝛam q; data mibi:iacõbꝰ ⁊
⁊ idem pʒ de õs T KE
ngele mnicodemo. cephas ? ioqnes gvidebant co

lüne eẽ: dextras dederũt mihi ⁊
barnabe ſocietat:vt nos ĩ geẽtes
ipᷣi qt ĩcircũciſionẽ: tantũ ſᷣt pau
peꝝ memoꝛes eſſemꝰ. Qð ẽt ſol
licitꝰ fuüi hipʒ facẽ. Chaüt veniſ⸗
ſet petrꝰantiochiã:i faciẽ ei reſti

bant᷑ eẽ aliꝗd.i.pᷣn/
cipales apłi.
lihil ↄtulerũt.iĩ
noticia euãgelij vel
ſubſidio tꝑali.

apoeaagrr ti:qꝛ repbẽſibil erat. Pꝛiꝰ. n. q;ᷓ
Billent⸗ creditũ ẽ Venirẽt ꝗdaʒ a iacobo:cũ gẽtibꝰ
mihi euã.pᷣpu.i.offi

„

tro cir.i.officiũ apłatꝰad pᷣdicandũ iudeis. l¶ Qui eni oꝑatꝰ
eſt ⁊c.ab eodẽ enĩ vterq; vocatꝰeſt ad fidẽ ⁊ ad apłlatum.

m ¶ Et cũcognouiſſent gr̃am q̃ dataẽ mihi.h̊ ãt cognouerunt ꝑ

donũ linguarũ ⁊ opatõem miraculoꝝ.⁊c̃.dona ad aꝑlatũ neceſ
ſaria.qᷓ ita eminẽter erãt in paulo ſicut in iſtis n¶Jacob. fr
dñi. o¶ Et cephas.i.petrꝰ.vt pʒ Jo.i. pꝓ¶ Nidebant᷑ co.ec.
i.pncipales in eccłia iudeoꝝꝛH. q¶ Bextras dederũt mihi ⁊c̃.
modus ẽ ↄfirmãdi fedus amicitie dando mutuo manꝰ dextras

r¶ Zm.ſ.rogauerũt nos. s ¶ Ut pauꝑuʒz me.ecẽmus.i.fideliũ
in hierim hitantiũ.ꝗ venditis poſſeſſionibꝰ pcia pomnerũt ad pe

des aploꝝ abꝛenũciãtes ꝓpᷣetati.pꝑ qõ poſtea egẽtes idigebãt

t ¶QNð etiã ſol.fui ̊ im facere.ſicut pʒ ĩ pcedentibꝰepiſtolis.
uEũ aut. Hic ↄnñter declarat᷑ vltima ꝑs pᷣdicte mioꝛis ſupꝛapo

ſite.ſ.ꝙ veritas euãgelica ꝑ paulũ pᷣdicata de ceſſatiõe legaliuʒ
in ſinceritate ſua repoſita fuit.qᷓ;uis petrus pᷣncipalis apłs aliͤ
mõ palliaſſet ↄtrariũ.ſegregãdo ſe a cõione credentiũ de genti
libus eo ꝙ erãt ĩcircũciſi.ne ſcãdaliçaret credentes de iudeis.

de q̊repᷣhedit eũ manifeſte paulus ad declaratiõʒ euaãgelice ve

imẽs
eos.ſ. ſcãdalicare. t ſimulatõi.cuiꝰ ĩtellectus poſtea ex/
planabit᷑ magis ad veritatẽ euãgelij in mõ obſeruandi legalia.
vt dicet᷑ pleniꝰ. ꝭ3ICoꝛã oĩbꝰ.qꝛ defectus erat publicus.

ritatis.⁊ pʒ ex dcis lr̃a paucis exceptis q̃ diſcntiẽt᷑. x.

a (Situ cũ iudeus ſis gẽtiliter viuis ⁊ nõ iudaice.ſ.añ aduẽtuʒ
iudeoꝛum.

zum. Etes cogis iudaigare.non ĩperio ſʒ fcõ.qꝛ ex
mõ ſe hñdi in legalibꝰ aligꝗ gẽtiles credebãt eoꝝ obſeruatiõem
neceſſariã ad ſalutẽ.¶ Ad maioꝛẽ tñ declaratõezʒ huiꝰlr̃e ⁊ pce
dentis ſciendũ ꝙ Pierony. ⁊ Aug.vident᷑ varia ſeſiſſe de lega
liũ ceſſatõe.maxie quo ad cerimonialia de ꝗbus ẽ hic ſᷣmo.Hie
ro.eni diſtinxit duo tꝑa tm̃.vnũ añ paſſionẽ xpᷣi ĩquo legalia ha
buerũt vim obligatiuã ⁊ expiatiuã ſuo mõ.aliud poſt paſſioneʒ
xpᷣi in ꝗͥ legalia ᷣm ipᷣum ſtati erant moꝛtifera.ita ꝙ fuantes ea

mottaliter peccarent.Et ↄnter habuit dicere ꝙ apli poſt paſſio/

nẽ xpᷣi nunq; puauerũt ea ᷣm veritatẽ.ſed ſolũ q̃dã pia ſilatio/⸗
ne.ſ.ne ſcandaligarẽt ↄuerſos de iudeis:⁊ alioꝝ ↄuerſionẽ impe
dirent.q̃ ꝗdem ſiłatio nõ ẽ ſic ĩtelligẽda ꝙ actus illos ſᷣm reive
ritateʒ nõ facerẽt.ſʒ qꝛ nõ faciebãt illos tanqᷓ; legis cerimonias
obbuantes ſiẽ ſigs pelliculã mẽbꝛi virilis abſcinderet nõ ca cir

cũciſionis ᷣuãde:ſed ſanitatis recupande.Sed qm̃ indecẽs vi /

det᷑ ꝙ apłi ꝓpter ſcandalũ occultarent ea q̃ ꝑtinent ad verita/

petro ĩ apłatũ circũciſiõis:oꝑatꝰ

cium aplatus ad pᷣdicandũ euãgeliũ gẽtilibꝰ. ke Sicut ⁊ pe

Aeani ſic nõ abꝛenũciabãt ibonis tꝑalibꝰadiuuari.

tem vite ⁊ doctrine.⁊ ꝙ ſilatione vterent᷑ in hisq̃ ꝑtinẽt ad ſalutem
fideliũ.ideo ↄueniẽtius diſtinxit Angu.tria tpa.vnũ ante paſſionem
xpi in quo legalia curſu ſuũ habuerũt.aliud aũt pꝰ diuulgatiõem euã
gelij in quo legalia ſunt moꝛtua ⁊ moꝛtifera.tertiũ eſt ts mediuʒ.ſ.a
paſſione xpi viq; ad diuulgationẽ euãgelij:ĩ qͥ legalia fuerũt moꝛtua.
q; nullã vim habebãt.necaligꝗs ea ſᷣuare tenebat᷑.tñ nõ erãt moꝛtife
ra.qꝛ cõuerñ de iudaiſmo poterãt illalicite pᷣuare.dũ tñ non ponerẽet

in eis ſpem.reputantes illa ſibi neceſſariaad ſalutẽ q̃ſi ſine eis fides

xpᷣi iuſtificare nõ poſſet.
Pec aũt licẽtia fuadiad
tpᷣs legalia fuit ex iſtictu
ſpuüs ſancti.qꝛ ſi ↄuerſis
de iudaiſmo ad fidẽ ſtatiĩ
fuiſſet ihibitus leg! ritꝰ.
ſicut ↄuerſis de getilita/
te idolatrie cultꝰ:videre
tur ꝙ lex ſemꝑ fuiſſz ma
la ſicut idolatria.nec per
cõſequẽs a deo data fuiſ/
ſet.Illis aũt ꝗ cõuertebã
tur de gentilitate nõ ine/
rat cau a talis obſeruan/
tie. pꝛopter qõ paul cir-
cũcidit timotheũ ex ma/
tre iudea natum. Act.iõ.
Tituʒz vo qui natus fuit
ex gentilibꝰnoluit circũ/
cidere vt pᷣdictum eſt.gẽ
tilibꝰtamẽ impoſita fuit
ad tẽpus obſeruatio ali⸗/
quoꝛuz legaliũ vt habet᷑
Act.is.ſcilʒ ꝙ abſtinerẽt
ab immolatis ſimulacro
rũ ⁊ ſãguĩe ſuffocato.nõ
tanqᷓ; neceſſarijs ad ſalu/
tẽ.ſʒ ad amicabilẽ ſocie/
tatẽ iudeoꝝ ⁊ gentiliũ adinuicẽè.nã illo tꝑe iudei abhoꝛꝛebant iſta co
medere:ſicut etiã freq̃nter ↄtigit ꝙ aligs exiſtẽs in ſocietate alteriꝰ
abſtinet a cibis ſocio ſuo abominabilibꝰ.ꝓcedente vo tꝑe:ceſſate cã
ceſſauit ⁊ effectꝰ.igitur apli de iudaiſmo conuerſi tẽpoꝛe intermedio
ſ.a paſſione xpᷣi vſq; ad publicationẽ euangelu legunt᷑ aliquando ſer
uaſſe legalia licite modo pᷣdicto.Sʒ cõtra hoc videtur qð hic dicit᷑ ꝙ
petrus fuit repᷣhenſibilis ex tali obſeruatiõe.Dicenduʒ ꝙ non pec/
cauit ex facto.qð erat ſibilicitum.vt dictũ eſt.ſed ex modo faciendi.
qꝛ in hoc nimiã diligentiã adhibebat ne iudeos offẽderet.ita ꝙ ex G̊
ſeqbat᷑ ſcandalum gentiliũ in tantũ ꝙ aligꝗ inducebant᷑ ad credẽduzʒ
ꝙ talis abſtinentia ciboꝛũ in lege ꝓhibitoꝛum eſſet neceſſaria ad ſalu
tem. Et pꝛopter h̊ paulus ꝗ erat gentiliũ apoſtolus.ipum publice re-/
pꝛehẽdit.⁊ petrus audito periculo gentiliũ ſibi aquieuit.ppter qõlʒ
peccauerit ĩ modo obſeruaãdi ꝓpter qð vere repꝛehẽeſibilis fuit.vt ſcri
bit paulus in ſcriptura catholica in qᷓ nihil ẽ falſum.fuit tamẽ pecca/
tum veniale:qð bene fuit poſt cõfirmatõem ſpiritus ſancti in apoſto/
lis.vnde dicit Joãnes.i.canonica.i.ca.Si dixerimꝰqꝛ peccatum non
babemꝰ noſipos ſeducimꝰ ⁊ veritas in nobis nõ eſt c.

edebat. Cũ qt veniſſẽt:ſubtrahe
bat ⁊ ſegregabat ſe:timẽs eòs ꝗ
ex circũciſiõe erãt.Et ſilatiõi eiꝰ
ↄſẽſerũt cet᷑i iudei:itavt ⁊ barna
bas duceret᷑ ab eis ĩ illa ſilatiõeʒ
Sʒ ci vidiſſeʒ ꝙ nõ recte qbula
rẽt ad vᷣitatẽ euãgelij:dixi cephe
còꝛã oĩbꝰ. Si tů cũ iudeꝰ ſis:gẽ/
tilr viuis ⁊ nõ iudaice:qũo getes
cõgis indaiʒare: MHòs nã indci:
⁊nõ ex gẽtibꝰpctõꝛes. Scientes
dſt ꝙ nõ iuſtificat᷑ hõ ex oꝑibꝰle
gis:niſiꝑ fidẽʒ ihu xpᷣi:⁊ nos in
xpᷣo ihu credimꝰ vt iuſtificemur
ex fide xpᷣi⁊ ñ ex oꝑibꝰleg. ꝛo
pter quod ex oꝑibꝰlegis nõ iuſti
ficabitois caro. Quod ſi q̃rẽtes
iuſtificari i xpᷣo:iueti ſũůmꝰ ⁊ ipſi
pẽoꝛes:nunquid xpᷣs pcti miſter
E: abſit.Si.n.q ðſtruxi:iteꝝ hec

C Mios natura. Hic ex pᷣdictis infert cõcluſionem intentã.ſ.ꝙ legalia

per doctrinã euãgelicam quã pᷣdicauit ſunt euacuata nec vlteriꝰſunt
ſeruanda.⁊ pᷣmo oſtendit hoc generalr.ſecũdo ſpecialiter.ibi.Si enĩ.
Circa pᷣmum facit talem ratiõem.Judei per fidei xpᷣi contentã in euã
gelio iuſtificati dimittũt legalia.ergo gẽtiles ꝑ eandem fidem iuſtifi
cati quales erant galathe quibus ſcribebat multo magis debẽt dimit
tere.ↄſequentia patet.quia lex fuit data iudeis ⁊ nõ gentilibꝰ.antece
dẽes ꝓbat apoſtolus per ſeipum ⁊ alios apoſtolos.dicens. Nos natura
iudei ⁊ nõ ex gentibus peccatoꝛes.i.nos ꝗ ſumus natione iudei ⁊ nõ
ex gentilibꝰnati fuim peccatoꝛes.ſupple quãdiu fuimus ſub lege exi/
ſtentes. d¶ Scietes autẽ quia non iuſtificat᷑ homo ex operibꝰ le
gis. ppter ſuazʒ imperfectionẽ. e ¶ iſiin fide ieſu xpᷣi.vñ ⁊ patres
veteris teſtamẽti nõ fuerũt iuſtificati niſi per fidem ventui.
filktnos in xpo ieſu credimꝰ vt iuſtificemnr. Per eãdem enĩfidẽ iu⸗
ificãt᷑ fideles noui teſti.qꝛ quẽ illi crediderũt vẽturũ.iſticredũt ve-

niſſe ⁊ redẽptiõis myſteriũ cõpleuiſſe.ſʒ qꝛ pſeudo apli dicebãt ꝙ fi⸗

g ¶ ſi qrẽ.iu.in xpᷣo.i.ĩ fide xpi. h¶ Inuenti ſu.⁊ ipi pec.qð ẽ ſi hec
es nõ iuſtificat abſq; legalibꝰ. i Nũgd xps pec.mi.c.q.d.ᷣ ĩcõ
ueniẽs ſeq̃ret᷑.exq̊ tradidit fidẽ ñ iuſtificãtẽ. ¶ Abſit.q.d.̃ᷣ̊ pʒ falſũ
ex pᷣdcis.qꝛ.S.ꝓbatũ ẽ ꝙ doctria euãgelica ẽa dᷣo iſpirata ⁊ ꝑfecta.qð
nõ eet niſi iuſtificaret. nã ĩ H ↄſiſtit legis pfectio. ¶ Si n. Boñndit
ꝑticulariter ꝙ legalia ſint abicienda ſuiipſins exiplo.d. Sieniane

xpᷣi nõ iuſtificat ſine legaliũ obſeruatiõe.iõ ↄñter h̊ remouet.d.
id

ſeruo tanqᷓ; neceſſaria ad ſalutẽ.⁊ alios ad hoc induco.
b¶¶ Pꝛeuarica.me cõ.i.facto ↄfitegꝗꝛ me erraſſe.qð abſit.iõ ſubdit.
c Ego eniĩ ꝑlegem.ſ.nouã. d egi ſupplevereri. e ¶WMoꝛtu⸗
ſum.inqᷓ;tũ euacuat legalia.ſicut dem̃ fuit Piere.ʒi.Ecce dies veniũt

dicit dñs ⁊ feriã domui iſr ł⁊ domui iuda fedus nouũ.nõ ᷣm pactum

qð pepigi cũ pr̃ibus vr̃is.ꝑ hoc enĩ qð dicit᷑.lõ ſᷣm pactũ.ꝑ qð ĩtelli⸗
tur lex moſaica. ondit᷑ ꝙ ꝑ legẽ nouã erat euacuãda. f¶ Ut deovi.
ꝑ xpᷣi gram. ideo ſubdit᷑.
T. po cõ.ſum cruci.ꝑ cõ
paſſionẽ ex fide ꝓcedẽtẽ.
ideo ſeqtur. b iuo
aũt iam nõ ego.ſ.q̃lis fui

reedificö: p̃ᷣnaricatoꝛem me con
ſtituo. Egò.n.per legẽ lgi moꝛ
tuus ſum: ut deò viuaʒ. Chꝛiſto

ſub leger i Uiuit voi cõfixus ſum cruci. Nidᷣo aũt iaʒ
tun viuificantem. .non ego: vluit vero in me rp.
EH¶ aut nũc viuo. pxpi Quod auũtẽ nunc viuo in carne:

ĩ fide viuò filij dei: ꝗ dilexit me:

gram. I ¶In car. i. ad/ ge vi
⁊ tradidit ſeipum pꝛo me. Non

huc exñns in carne paſſibi

li. m ¶ In fi. vi. filij di. * LS 2.
g in reſurrectõe dabit mi abijcio gꝛgz dei. Si eniꝑ legẽ iu
hi coꝛpus imoꝛtale. ſticia: gras xpᷣs moꝛtuꝰ c.(III.

n ¶ Qui dilexit me. Ex di
lectiõe enĩ maxima volũ
tarie moꝛtẽ ſubut ꝓ ſalu/
te nr̃a.⁊ qꝛ tãta gra nõ eſt
negligẽda ſed venerãda.
iõ ſubdit. o ¶ Nõ abi
cio gram dei.i.abiectã nõ
reputo qõ tamen eſſet ſi
abſq; legalibus non ſuffi⸗ . M
ceret ad ſalutẽ.iõ ſubdit᷑. p¶Si eni plegẽ iuſticia. ſupple hẽtur.
q¶ Ergo gra.xpps moꝛ.ẽ.i.ſine cã.ex qͥſine hͥ hẽbatur iuſticia qᷓ facit ho
minẽ dignũ vita eterna.galathe vo bẽbant ꝓ incõuenientiqꝙ fruſtra
fuiſſet moꝛs xpᷣi.⁊ p ↄñs debebãt iconueniẽs reputare illud ex qᷣ ſeq/
bat᷑.ſ. obſeruatio legaliũ iuſtificaret vel eẽt neceſſaria ad ſalutem.

Inſenſati galathe: quis
vos faſcinauit nõobẽdi
FIre vᷣirati: Añ quòꝝ ocu
los xpᷣs ibs ꝓſcriptꝰẽ:⁊ ĩ vobis

diſcere:ex ibꝰlegis ſpũʒ acce/

(XDDITIO

¶ In ca.=. vbi dicitur ĩ poſtil.Ego enĩ ꝑ legẽ.ſ.nouã.O⸗(

HI. yel ſic. pPer legẽ moꝛtuꝰſum.i.ꝑ auctoꝛitatẽ legis ipſã dimiſi
z ſic ipfalex moſaica denũciat ſuã dimiſſionẽ:ad qð allegant᷑ ĩ gl.tres.
auẽtes. Pꝛia.Deut.iS.Pꝛophaz ſuſcitabo tibi de medio frũm tuoꝝ.
q̃ qdem auẽtas bene ĩtellecta denotat ꝙ ꝓpha.ſ.xpᷣs ſuſcitãdus erat
cui erat credendũ tanq; vo legiſlatoꝛi ꝓut plane fuit oñſum ĩ additõe
ſupꝛa pᷣdictũ.c.Deut.⁊ ſic hẽtur ꝙ alia lexa lege moſaica erat danda.
Allegatr᷑ ⁊z? ad B; ĩ glo.illud hiere.ʒi.ꝙ in poſtil.allegat᷑. ʒ? allegat᷑ illð
ps. Sacrificiũ ⁊ oblatõem noluiſti:aures aũt ꝑfeciſti mihi:qð ad lr̃aʒ
ſigt ꝙ ſacrificia ⁊ oblatiõesq̃ erãt de pcipuis cerimonialibꝰve.te.nõ
erãt deo placita de ſe:vt ibidẽ exponit᷑ in poſtil.vñ he tres auẽtes q̃ꝝ
vna accipit᷑ de li? leg alia de ꝓphis:alia de pſalmis ſũt ſatig efficaces
ad ondendũ ꝙ legalia veteris teſti erãt euacuãäda. ¶ Cap. III.
rE Inſenſati.Poſtq; apłs ipꝛobauit erroꝛẽ de legaliũ obſerua/⸗
