ir zalniinn ic. q(¶Et illi quidẽ.i. eptãda.⁊ G̊ eſt quod di dit pᷣmiti maioꝛa pctã.iõ ſequ SE plũ.⁊ qꝛ ex gula aliqũᷣ ĩ
an nideli,NN r¶ Inte tilli quide.i.patres car quod di dit pᷣmitiua ſi a. id ſequit . rI. t eſai gulaauau⸗
numuntenin empoꝛe paucoꝝ diexꝝ.i carnales. itiua ſua. hoc hĩ HGeñ.25 2 i.ꝗ pꝑ vnà eſcã vendi
gebt tatem ſuã coꝝ diex. i pꝛeſentis vit annexũ ſacerdotiũ n. 25. Jus aũt pᷣmogeniture tũc tꝑis h „4
ibietgieſnin ſuã. que falli põt tis vite. 8 cõm volũ Exu acer otiũ.pꝑꝑ qð pᷣmogeniti hẽ ge iture tũc tꝑis habuit
e N recepimus 5t. t ¶Erudiebãt nos oõm volu bant diebfeſtiuis i pᷣmogeniti hẽbant veſtes ſpales gbei
ijname us. u ¶ Dic aũt. ſ. deun tnos.quoꝝ diſciplin iE s in ſacrific oblatiõ pe es gb indue
iſſin earam vuam daenthilmelind ada ie relle eſliad arerrtienaridd eretnonſen elde benioeene.
— . E A 2 1 2 le 66
veccznihtcistmnereutacceiditi emaeniiend ebon de re⸗
ꝓpe ſed redemit 5 i vendẽdo ſpũale.ia/
vexatiõem ſuã ſci olpnale0
ens ꝙ ius pᷣmoge⸗

Ad Hebꝛeos

„ „. ſu 3 . . 2 —

hũerat.vt dr̃ Sen.27. t iö eſau merito fuit repꝛobatus.vñ ſequitur.
a ¶ Scitote enĩ qm̃ ⁊ poſtea cupiẽs hereditare bũdictiõem repꝛobatꝰ
eſt.iſaac enĩ in admiratõe extaſis factꝰ.vt hẽtur Geñ.2⁊⁊.ꝑ reuelatio/
nem hũit ꝙ a deo fcũm erat de trãſlatiõe benedictiõis ad iacob.ideo
ipᷣam nõ reuocauit ſed magl ↄfirmauit ⁊ e au ipſi ſubiugauit. vt patet
ibidem.vñ ſegtur. bMõ enĩ inuenit penitẽtie locũ.ad ↄnñdũ ius

pᷣmogeniture. ſauacken lachꝛymis ingſiſſet eã.lachꝛyme eniz
E .

iſte nõ ꝓcedebant ex doloꝛe culpe ↄmiſſe.ſed ſolũ ꝑꝑ damnũ tꝑale.iõ
non erat va penitentia.
d¶MNon enĩ acceſſiſtis ad
tractabilẽ. Suꝑius ad vi
tandũ malum culpe apls
poſuit ſuã monitõem.hic
ↄñter ponit monitiõis ra
tionẽ.rõ aũt huiꝰ ſumitur
ex cõparatiòe no.⁊ ve.te.
⁊iõ comparatio pᷣmo po⸗
nit᷑.?? ex illa ad ꝓpoſituzʒ
arguit. ibi. Uidete ne re/
cuſetis. Pꝛima adhuc in
duas.qꝛ pᷣ ponit ea q̃ perti
nent ad vet“ teſtm̃.? ea
q̃ ꝑtinet ad no.te.ibi. Sʒ
ccceſſiſtis. Circa pᷣmũ cõ/
ſiderãdũ ꝙ lex fuit peda/
gogus nr. vt pʒ Bal.3ʒ.⁊ iõ
fuit ↄueniẽs ꝑpuulis ⁊ im.
pfectis ga pedagogo ter/
roribꝰ iducunt᷑ ad oꝑa vir
tutis.Et iõ ſᷣm h̊ qð dic h
apls. ⁊ hr Exo.io.⁊.z0o.lex
data fuit in terroꝛibꝰ.⁊ iõ
apls p oſcribit illa q̃ fuerũt tribilia ppło legè rcipiẽti.⁊ꝰ oñdit qð fuit
kribile ipi legiſlatõi.ſ.moyſi.ibi.Mopyſe dixit.Circa pᷣapls põit tria
fribilia. aliqᷓ.n. erãt tribilia viſu.ſ.ignis ꝗ videbat᷑i mõte ⁊ caligo tene
bꝛoſa ex nubis dẽſitate.vt hr Exo y. eh Eas dic. Nõ.n.acceſſiſtis ad
tractabilẽ ⁊ acceſ.ignẽ ⁊ tur.⁊ caliginẽ.ignis eni gvidebat᷑ i mõte erat
coꝛꝑalis.⁊ ꝑ ↄns tractabilis.i.tactu cogſcibilis.erat ẽt i loco determĩa
to.⁊ ꝑ ↄñs acceſſibilis.tñ ad ipʒ nõ accedũt ſuſcipiẽtes nouũ teſtm̃.ſicẽ
acceſſerũt recipiẽtes ve.te.nõ tñ ĩmediate ad ipᷣm.ſed qꝛ bꝛeui ſpacio
diſtabant ita ꝙ vocẽ loq̃ntis de medio ignis ĩtelligebãt.aliq̃ ẽt erant
terribilia auditu.ſ.ꝓcella venti q̃ audiebat᷑ in gere ⁊ ſonꝰ tube ⁊ vox
angeli loquẽtis in ꝑſona dei.⁊ q;tum ad hoc dicit.
e ¶ Et ꝓcellã ⁊ tube ſonũ ⁊ vocẽ vboꝝ quã ꝗ audierunt excuſauerũt ſe
ne eis fieret vbuz. vt hr Exo.zo.vbi dr ꝙ filu iſrł terroꝛe cõcuſſi dixe/
runt moyſi. Loquere tu nobis ⁊ audiemꝰ nõ loquat᷑ nobis dũs ne foꝛ
te moꝛiamur.⁊ cã hꝰſubdit᷑. f ¶ Non enĩ poꝛ.qð di.i.nõ poterãt ſu/
ſtinere pᷣ timoꝛe.Aliq̃ enĩ erant ibi terribilia ex cõminatiõis actu.qꝛ
ibi fuit dem̃ ꝙ ſi hõ vel beſtia tranſiret terminũ ↄſtitutũ iterficeret᷑.
Vt ꝑs Exo.io.ap łs aũt hoc tm̃ reſumit de beſtia.dicens.
g4 R ſi beſtia tetigerit montẽ lapidabit᷑.⁊ iõ ↄcludit ex pᷣdictis.
(Etita terribile erat qd videbar. Notandũ ꝙ oĩa illis ↄtingebãat in
figura.vt dr.i.Coꝛ.io.⁊ iõ iſta terribilia in datiõe legis aliqd deſigna⸗
bant.qꝛ ignis deſignabat ſeueritatẽ diuine iuſticie ad puniendũ legis

Ppter vnã eſcã vendidit pꝛimiti
cupiẽs hereditare bñdictionẽ re/

locũ qᷓ;;ᷓ cũ lachrymis iquiſiſſet
eò. Mõ ènĩ acceſſiſtis ad tractabi

caliginẽ ⁊ pꝛoͤcellã ⁊ tube ſonuʒ
⁊ vocè vᷣboꝝ:quã ꝗ audierũt ex/
cuſ⸗ auerũt ſe ne eis fieret verbuʒ.
Hoõon eni poꝛtabãt qð dicebatur:
„ . . — 2 ,
E&᷑t ſi beſtia tetigerit mõtẽ lapida/
bitur. Et ita terribile erat qð vide

ſyon mõtẽ ⁊ ciuᷣitatẽ dei viuẽtis
hierlm celeſtẽ:⁊ multoꝝ miliuʒ

tranſgreſſoꝛes.vñ dr Deut.A.deus noſter ignis ↄſumẽs eſt. Turbo

auſteritatẽ penaꝝ q̃ erãt ĩ lege.Caligo velamẽ legl.qꝛ oĩa erãt ſub fi/
gurarũ velaminibus. Pꝛocella terroꝛẽ cõminationũ que erant in ve/
teri lege. Sonus tube grauitatẽ pꝛeceptoꝝ. Uox verboꝛũ multitudi
nem ipſoꝝ.Cõminatio occiſionis ꝑiculum tranſgreſſionis.
i¶ Moyſes vixit. Hic ↄñter agit de timoꝛe legiſlatoꝛis.ſ.moyſi.p boc
oñnditur ꝙ lex illa fuit terribilis.non ſolũ hoĩbꝰ imꝑfectis ſed etiam
pfectis. qꝛ oñ̃debat culpam ſed nõ dabat gr̃am. ppter qð diciẽ Act.is.
Poc eſton qð nec nos nec pr̃es nr̃ipoꝛtare potuimꝰ.timoꝛ aũt moyſi
non hẽtur Exo. ? 4. vbi agit᷑ de datõe legis.ſed Exo.z.in viſione rubi.
⁊ hoc eſt qd dicit᷑ hic. Mopſes dixit.i.facto oſtendit.
k Exterritus ſum ⁊ tremebundus.qꝛ ex timoꝛe faciem abſcondit.vt
ibi dicitł. l¶ Sed acceſſiſtis. PHic ↄſequẽter ponit aplus cõditiões
noui teſtamẽti.in quo nobis tria ꝓmittunt᷑.Pꝛimum eſt ſpes gloꝛie
que glia cõſiſtit in viſione clara quantumad intellectũ.⁊ quantum ad
hoc dicit. Sed acceſſiſtis ad montem ſyon.i.vos qui eſtis renati ꝑ fi⸗
dem catholicam acceſſiſtis in certa ſpe ad altitudinẽ ſpeculatiõis di/
uine.ſyon enim ſpecula interpᷣtatur.Conſiſtit etiã in fruitõe perfecta
qᷓ;tum ad affectũ.qꝛ ibi quietatur affectus.⁊ quãtum ad hoc dicit.
m ¶ Et ciuitatem dei viuẽtis hieruſalem celeſtem. hieruſalem eniĩ in/

terpꝛetat᷑ viſio pacis.cõſiſtit etiam gloꝛia in ſocietate iocũda quãtum

ad decoꝛis cõplementum. quãtum ad hoc dicit. .
n ¶ WMultoꝛü miliũ angeloꝝ frequentiã.ſᷣm ꝙ nobis pꝛomittitur in

ua ſua. Scitòte eni qm̃ ⁊ poſtea

pꝛobat? . Mon eni inuenit pñ̃ie

leʒ ⁊ acceſſibilẽ ignẽ:⁊ turbinẽ:⁊

bat᷑. Moyſes dixit: exterritꝰ ſu ¶
tremebſdus. Sed acceſiſtis ad

nouo teſtamẽto ẽ participatio eccleſie in aptis füdata.? Bé ma
gnũ bonũ.ſ.eẽ participem taliũ:⁊ quãtum ad hoc dicit.
0 EEt eccleſià pᷣmitiuoꝝꝑ.i.aplłloꝝ ꝗ fuerunt pᷣmi fruct eccleſie ⸗
pᷣmi fundatoꝛes eius poſt xpm. ꝓ¶ Qui conſcripti ſunt in ce/
lis.i.in libꝛo vite.ertium qð nobis ꝓmittit᷑ in nouo teſtam̃to
eſt familiaritas trinitatis beate.⁊ qᷓ;tum ad boc dicit.
tad iudicem oĩum deũ.i.ad prem cuius ꝓpᷣum eſt iudicare
qꝛ ſi filius iudicat.hoc hʒ a patre.vt dicit᷑ Jo.. Pater omne in⸗
iciu; dedit filio.ad
3 r7. 2 % -F „lißpin inq;tum acceſſi
angelor frequẽti: et eccliaz pꝛ. maper idem.
mitiuoꝝ qui ↄſcripti ſũt in celis: ¶ Ee ſpuum iuſtoꝛũ
⁊iſidicem oĩum deũſ ⁊ ſpiritůuʒ pfectoꝛũ in quo tan
iuſtoꝝ ꝑfectoꝝ: ⁊ teſtamẽti noni giĩ ſainillaritas i⸗
mediatoꝛẽ ihuʒ:cèt ſãguinisaſper tus lancti qui faẽ

Deduaree 9/ iuſtos ꝑfectos. fami
ſionẽ meli?loquẽtẽ qᷓ;abel. Nidè arteadaͤr ee
te ne recuſes loquentẽ. Si èni illi nos tangit᷑ cũ ſubdi

nõ effugerunt recuſãtes euz qni in 6* ſEt teſta⸗
ſuper tram loquebat: mũlto ma remißm qui peiſi
gis nos quide celis loquẽteʒ nob

. P . fionem ſui ſanguis
auertimꝰ:cuius vox mouit tram ↄfirmanit nouũ te⸗

tũc:nũnc aũt repꝛomittit dicens: ſtametum. ſicut ſu⸗/
Adbuc ſemel ⁊ ego monebonõ ben dicti eſc ad
ſolũ traʒ ⁊ celi. Quodaũt ad accedimꝰ perbaptil
huc ſemel dicit: ðclarat mobiliũ mũ in quo nobis cõ
t᷑nſlatõeʒ tqqᷓ; fractoꝝ:ũt maneat municatur efficacia

wr e TI .
ea ꝗᷓ ſut imobilia. Itaq; règnũ im pa onis rhi delen
q;;tum ad h̊ dicit.
t¶ Et ſanguĩs aſperſionem melius loquẽtem q; abel.qꝛ ſanguis
abel logtur vindictaʒ. vt hẽtur Geñ.4. Sãguis xpᷣi loꝗt᷑ veniã.
qꝛ in effuſione ſanguis oꝛauit ꝓ trãſgreſſoꝛihꝰ.ſicut fuerat pᷣdi/
ctũ Iſa. 3. Et ꝓ trãgreſſioꝛibꝰoꝛauit. u¶ Uidetene recuſetl.
Poſita ↄditiõe no.⁊ ve.te.ex hoc ↄñter aplłs arguit ad ꝓpoſitũ.
Et diuidit ĩ tres ꝑtes.qꝛ pᷣ itentiõʒ ſuã pᷣmittit.⁊? ad ꝓpoſitũ ar
guit. ibi. Si eni illi.ʒ? intẽtum ↄcludit.ibi.Itaq; regnũ.In pᷣma
pte dicit ſic. Nidete ne recuſetis loq̃nteʒs.dixerat eni ꝙ ſanguis
xpᷣi melius loꝗtur qᷓ; abel.iõ intendit aplłs inducere ad obedien
dum huic locutiõi.loꝗtur eni nobis p cõmemoꝛando bñficium
ſue paſſionis Trenoꝝ.3. Recoꝛdare pauꝑtatis ⁊c.2? loquit᷑ ex
hoꝛtãdo ad exẽplũ imitatiõis.i.Petri.⁊. E–Xps ꝓ nobis paſſus ẽ
relinqns nobis exẽplůũ. x¶ Si eni illi. Pic arguit ac Ppolitũ
.ſ.ꝙ ᷣmoni ſit obediendũ. Et diuidit᷑ in duas ptes qꝛ p arguit.
⁊2 qõᷣdam ſuppoſitù in arguẽdo ꝓbat.ibi.Nunc aũt.Circapmũ
facit talem rõnẽ.Magis obediẽdũ eſt voci illius ꝗ mouet celũ
q́; voci illi q mouet terrã.angelus aũt ꝗ loquebat᷑ in monte ſy/
nai mouit terrã.qꝛ Exo.io.dicit᷑ mons tremebat.xpᷣs aũt mo
uet celũ ⁊ terrã.g̊ magis eſt ei obediẽdũ.⁊ ̊ eſt qʒ dicit.Si eniʒ
illi nõ effugierũt recuſãtes eũ ꝗ ſuꝑ terrã loq̃bat᷑.qꝛ iudei inobe
diẽtes angelo loqnti ĩ monte ſynai fuerũt grauiter puniti. vt pʒ
ex decurſu ve te. y-¶ Multo magis nos ꝗ de celo loquẽtem
nobis auertimꝰ.q.d.nos ꝗ ſcimꝰ xpᷣm ſedere ad dextrã pfis meꝭ
rito puniemur ſi fuerim inobediẽtes. ¶ Cuiꝰ vox mo.terrã
tũc.i.vox angeli loq̃ntis ĩ monte ſynai.vt dcm̃ c.ſed vox xpi mo
uet celũ Aliter expõit᷑ de xpᷣo.Cuiꝰ vox ter.mo.i.vox xpᷣi.qꝛ an/
gelus loq̃bat in monte ſynai in ꝑſona dei.⁊ ꝑ ↄñs in ꝑſona xpᷣi.qꝛ
xps deus ẽ ſicut vbum pᷣconis dð̃ verbũ regis. a Aunaaht
Pic ꝓbat ꝙ xpᷣs moueat celũ quod erat ſuppoſitũ.⁊ ꝓbat G per
auctoꝛitatẽ Aggei.2=.⁊ loꝗtur ibi ꝓpheta de pᷣmo xpᷣiaduẽtu.vt
manifeſtepʒ.tunc enĩ xps mouit celũ cum ſtellam nouã appare
re fecit.vel potius cũ humanitati eius aſcẽdenti celum patuit.
hoc eſt quod dicit᷑. Nunc aũt repꝛomiſit.i.pꝓ tꝑe noni teſti.quia
lʒ ꝓphetia Aggei fuerit dicta tẽpoꝛe veteris teſtamenti.erat tñ

impleta tempoꝛe noui:in quo xpᷣs mouit terram ĩ ſua paſſione. ?

celum in ſua aſcenſione.⁊ hoc eſt qð dicitur.

b ¶ Adhuc ſe.⁊ ego mo.nõ ſo.ter.ſed acelũ.Et bene dicit ſemel.
qꝛ vltra nõ claudet᷑ aditus celi ſicut antea claudebatur.⁊ p hoc

deſignat amotio legaliũ qᷓ ꝓpter ſui imperfectiõem nõ introdu
cebãt ad celeſtia.⁊ B eſt qð dr̃. c ãt adhuc ſemel dicit de/

clarat mobiliũ tranſlatiõem tanq; factoꝝ.i.tanqᷓ; amotiõʒ lega

liũ q̃ erãt ad tpᷣs inſtituta. d Ut maneãt eaq ſunt ĩmobilia.
i.lex noua que eſt duratura vſq; ad finẽ mundi.per hoc etiam

intelligitnr gloꝛia celeſtis que eſt ſimpliciter ĩmobilis ad quam

lex noua iĩmediate ĩtroducit. e ¶ Itaqʒ. Vic ↄter ex pᷣdictis

AEoan
Allebengkies

po culpã ⁊ penam.⁊

ſrimiei
iiltenlei
nt ſticihr
Aetiegi e

ltntbign
nnheg⸗
AIclonnn.

(. X.
ltasfra

Golrtehtth

lilrenchi

Nir bonfee

Wnoeicatdi⸗
nrnonsc⸗
iaffegibideus⸗

bmnichenicüͦ
lccnnbiügzenen
Nericügnent

ict tantasfte

nnche tögirtm
ueptohopiti
lſeobliicieltbe

Vplotphltot

Elanappnentt⸗
hnwenseiboie
iklognents

ſütcindhde

Firlilbaune⸗

Tmiiridaan
Tdoeinocgf h
niztßßine
u ferin
lpegeſirn
in
riſtoreluomn
liuznüͤciſier

Ntrotin
(obngi iüs

loreptlaͤf ee

operorante

obsſtcicbitd
ntiig fonien
tommnradenn
kureogde

Nik inenner⸗

WE ni⸗

linalnedaenz
ſel pen

1 Mungronche
4 unccanrtfin
Mümnahtt
walhiren
„Stumalb⸗
Wrmzedel eſgn

Gigisrilgiſni.

elniptſatfinnit
1CUicetenenents
rmbnnit i
minit:ad oſi
bi ren
ezdirerateniginge
Plindncerezschetn
comemonundobifan
Autatistenellig
: hslr
l picmnitn won

indens ughtht
bi nnncib uni
wwci ilius dannt
boqnebinnnef
nstremebet Felli
itbeltcodetbe

2 11

iloäet gingntt
itguite milii
nsgdeunli⸗
enenddeni n
uipenumn
tdcnileigi
ermi iil,
to bn lii
R ſuem⸗
tigfttüiht
1denolh tlil⸗
mſelmmine
limitnii

=

=

mala pferenda.hic

—

£ hoꝛtat'ẽ eos

(Q¶Q¶d lebicos

ↄcludit cõcluſionẽpᷣncipaliter ttentã. mitiplr.n. declaratũ eſt ꝑ r ¶ Qui vobis locuti fũt verbũ dei. qꝛ nõ ſoluʒ ↄſideranda eoꝛũ do

fpagicta ꝙ xpᷣs i nouo teſtamẽto ꝓmittit bona ĩmobilia ⁊ eterna

nos ãt ſumꝰ ꝑticipes noui teſtamẽeti.iõ hec bona hẽre poſſumꝰ.
ſi volumꝰ.qꝛ xps nõ deficit ꝓmiſſa ſoluẽdo niſi deficiamꝰĩac/

cipiẽdo.⁊ H ẽ qð dr. Itaq; regnũ ĩmobile ſuſcipiẽtes.⁊ ſubdit ꝑ
daben grim tve facili habere

gd poſſumꝰ ſuſciꝑe.d. a
poſſumꝰ.qꝛ grã ⁊ vitas ꝑieſu xpᷣm fcã ẽ. Jo.i. b

ſ⸗ ¶er quam
fu

placẽtes deo cũ metu ⁊ reuerẽtia.⁊ ſubdit cãm.

E Etenim veus ni
ignis ↄſumẽs ẽ re/

ſpcũ repꝛoboꝝ. ſʒz ẽ enener nei
ignio purgaotcpe: tiaz per qu puiamꝰ placétes ðo
ctu electoꝛũ. Dicit cũ metu ⁊ reuerẽtia.Etèni deus
t h de ignis calit· noſter ignis ↄſumẽs eſt. ¶ XIII.

qꝛ ignis ĩferni agit Aritàs fraternitat ma⸗

Baponmiotleikor: neat ĩ vobis: ⁊ hoſpita⸗
mies weꝛoboe. 4 narem molle Pbliniei⸗
ſic. n.i eodeigne au Per hac eni placuerũt ꝗgdã qge
electi purgãt. eter vinctoꝝ tãqᷓ; ſimul vincti:⁊ labo
naliter repꝛobi ceru rantiũ tanqᷓ; t ipſi in coꝛpe mo
ctur em Sreg 4. rantes. Donꝛabile cõnubiuz in
e0.ναα11I. oibus: thoꝛus imaculat?. Foͤꝛ
d Aritas fra nicatoꝛes eni ⁊ qdulteros iudica

ternitatis. bit deꝰ. Sint moꝛes ſine auaritia

Superius ↄtenti pꝛeſentibꝰ. Ipſẽè eni dixit:

gbus ſcribebat ad

ↄñr hoꝛtat᷑ eos ad
bona operãda.⁊ di· M ðð
uiditur in duas.qꝛ pᷣmo hoꝛtat᷑ ad bonũ.⁊2? ↄfert eis ſue oronis
ſuffragiũ ibi.Deus ãt pacis.Pꝛima in tres.qꝛ pꝛio hoꝛtat᷑ eos
ad bonũ operãdũ erga ꝓximos.⁊ꝰ erga ſeipſos.ibi. Ponoꝛabi/
le cõnubiũ.ʒ? erga platos ibi.Memẽtote ppoſitoꝝ. Circa pᷣꝰ
ↄſiderãdũ ꝙ nullũ opꝰẽ meritoꝛiũ ſine caritate.vt hr̃.i.Coꝛ.iʒ.
iõ dicit.Caritas fraternitatis mãeat in vobis.ſi ãt ſit va dʒ oñdi

in oꝑe.⁊ iõ ↄñr tangit tria ĩ gbus dʒ oñdicaritas vera.Pꝛimũ ẽ

receptio hoſpitũ.⁊ q́‚tum ad h̊ dicit. e ¶ Et hoſpitalitateʒ no

lite obliuiſci.⁊ ſubdit cãm.d. f ¶ Per hãc eni placuerũt ꝗqdãa

ungelis hoſpitio receptis.̊ pʒ de abꝛahã ⁊ lotb Señ.is.⁊.io.an
gelos.n. apparentes in ſpecie hoĩium receperũt hoſpitio credẽ

tes pᷣmo eos eẽ hoĩes.ſed in fine ſciuerũt eos eſſe angelos in pſo
na dei loquentes. Scõm in io dz caritas oñdi ẽ cõpaſſio oppſ

ſoꝛũ.⁊ qᷓ;tũ ad G̊ dicit. g emẽtote vinctoꝛũ tãqᷓ; ſimul
vincti.i.lahboꝛate ꝓ illoꝝ redẽptione ⁊ liberatione tãqᷓ; ꝓ vr̃a.
Tertiũ in q̊ debet oñdi caritas ẽ ſubleuatio paupeꝝ ⁊ ifirmoꝝ
⁊ hoc ẽ quod d̃. h¶ Et laboꝛantiũ.ſupple mementorte.
¶¶ Tanq; ⁊ ipi in coꝛpꝑe mo.⁊ experiẽtia defectuũ in vr̃o coꝛpoꝛe
debet vos ad ſubuentionẽ alioꝛũ monere.ſᷣm ꝙ dr Eccł.ʒi.In
tellige que ſũt ꝓximi tui exte ipſo. K ¶ Honoꝛabile ↄnubiũ

Hic hoꝛtat᷑ eos apłs ad bonũ qᷓ;tũ ad ſeipſos.⁊ G̊ in duobꝰpᷣmo

ſue.i.
miniſtrem:⁊ ex hoc debet ĩ nobis ↄſurgere fiducia.⁊ B ẽ qð dr̃
Ita vt ↄfidẽter dicamꝰ.Dũñs mihi adiutoꝛ nõ timeboꝗd faciat

in repᷣſſione luxurie.⁊? in euitatione auaritie ibi. Sint moꝛes
Circa pᷣmũ cõſiderandũ ꝙ luxuria qᷓ;tũ ad coĩtatem hoĩium re

pꝛimitur ꝑↄtinẽtiã ↄiugalẽ.⁊ G̊ ẽ qð dicit. Ponoꝛabile ↄnubiũ
in oibus.i.qᷓ;tũ ad hoĩum multitudinẽ. l¶ Et thoꝛꝰ ĩma.per

boc excludit᷑ erroꝛ dicẽtiũ qꝙ actꝰ matrimonialis ſemꝑẽ ĩpec/

cato.per hoc auteʒ ſubditur. m ¶ Foꝛnicatoꝛes enĩ ⁊ adul
teros iudicabit deus.i.condẽnabit.per hoc excluditur erroꝛ di
centiũ ꝙ foꝛnicatio ſimplex nõẽ peccatũ moeAg nullus cõ
demnatur a deo niſi pꝛo peccato moꝛtali. n¶ Sint moꝛes. Hh
hoꝛtatur eos ad euitationè auaricie que radix oĩum maloꝛuz
dicẽs. Sint moꝛes ſine auaricia ↄtẽti pñtibꝰ.auarꝰ eni dr quaſi

eris auid. qꝛ ẽ nimis ſollicitꝰ de cumulãdis tpalibus. ⁊ ſubdit

cãm quare hoc nõ debet fieri.d. o(¶ Ipſe enĩ dixit.ſ.dñs Jo/

p¶Nõ te deſerã neq; erelinquã.ꝗn tibi neceſſar ia ad/

mihi hö. q emẽtote.̊ oñdit qualr debẽt opari bonum
ad pᷣlatos.Et diuidit᷑ ĩ duas.qꝛ pᷣoñdit qualiter ſe debẽt habe⸗/

re ad pꝛelatos moꝛtuos.⁊?ad viuos ibi.Obedite pꝛepoſitl. Pꝛi

ma in duas.qꝛ pꝛimo oũdit qualiter ſe debẽt habere ad bonos
ſic. Memẽtote pᷣpoſitoꝝ yr̃oꝝ.i.aploꝝ ⁊ alioꝝ xpi diſciplłoꝝ.

mobile ſuſcipiẽtes habemꝰ gra⸗

Monte deſerã neq; derelinquaz:
ita vt ↄfident᷑ dicamꝰ:Dñs mibi

ſa Peer ad malos ibi. Doctrinis varijs. In pꝛima g ꝑte dicit

ctrina.ſʒ ẽt vtutis exẽpla.iõ ſegtur. s

uoꝛũ ĩtuẽ.exitũ.cõuerſa

tionis ⁊c̃ Et ſi dicat᷑ nõ ẽ ſile de ipſis ⁊ de nobis.qꝛ ipi xpo ſᷣuierunt

p,ialiter. nos ãt nõ. Rñũdet ꝙ ĩmo.qꝛ xpᷣs eternalr ẽ ſᷣm diuinitatẽ.

eternitas ãt aſſiſtit oĩ tꝑi.⁊ hoc ẽ qdð drÿ. t ¶ Zeſus xps beri.i.ĩtꝑe

pᷣterito.

v¶ Et hodie.i.in pñti tꝑe. x ¶ Ipſe ⁊ in ſecula.i.in futu

ro.⁊ nõ ſolũ hoc vltimũ veꝝ ẽ rõne diuinitatis.ſed ẽt alio mõ rõe hu⸗
mManitatis:ꝗ lz ſit in celo.tñ eſt nobiſcũpntiałr in altaris ſacro.ꝑꝑqo

adiutoꝛ ẽ:nõ timebo quid faciat
mihi homo. Memẽétote pꝛepoſi

toꝝ veſtroꝝ qui vobis locuti ſũt
vᷣbum dei:qůoꝝ intuẽtes exituʒ
ↄuerſatiõis imitamini fidẽ. Jè/⸗
ſus xpᷣs heri ⁊ bodie:ipſẽ ⁊ ĩ ſecu
la. Doctrinis varijs ⁊ peregrinis
nolite abduci.O ptimũẽ eni gꝛa
ſtabilire coꝛ:nõẽſcig q̃ ñ ꝓfuerũt
ambulãtibꝰĩ eis. Pbemꝰaltare:
de quo edere nõ habẽt poteſtatẽ
ꝗ tabernaculo deſeruiũt. Quoꝝ
eni aĩaliũ ifert᷑ ſãguis ꝓ pctõ i ſã
cta ꝑ põtificẽ:hoͤꝝ coꝛꝑa cremat᷑
er caſtra. Pꝛoptèr qð ⁊ ieſůs
vt ſcificaret ꝑ ſuũ ſaguinẽ pplʒ e
poꝛtã paſſusẽ.Examꝰigit᷑ ad eũ
ex caſtra:ĩpꝛòperiũ eiꝰ poꝛtãtes.

tra ãt iſtos erroꝛes dat remediũ.d. s

dẽ Matth. vlt. Ecce ego
vobilcũ ſum oĩbꝰdiebus
vſq; ad cõſũmationeʒz ſe
culi. y ¶ Doctrinis va
ris.hic ↄñir ondit qualit᷑
ſe debẽt habere ad pꝛela
tos malos.ſ.fugiẽdo eo
rũ malã doctrinã.Et di/
uiditur i duas partes ꝗa
pmo ponit ſuã monitio/
nẽ.⁊ monitionis rõnem

ibi. Habemaltare. In p̃

ma gꝑpte dicit ſic. Doctri
nis varijs ⁊ ꝑegrinis no/
lite abduci.i.extra vitatẽ
duci.doctrine varie dicũ
tur erroꝛes ⁊ hereſes.qꝛ
ſicut a pũcto ad pũctum
nõ ẽniſi vna recta linea.
multe at toꝛtuoſe.ſic ve/
ritas fidei ẽ vna.ſed he/

reſes ab ea deuiates ſũt

multe.dicuntur ãt tales
doctrine ꝑegrine.qꝛ fa⸗
ciunt hoĩem a ſua patria
.i.celeſti glia elõgare.Cõ

¶ Optimũ ẽ enĩ gr ſtabilire

coꝛ.qꝛ ẽ ſicut anchoꝛa firma tenẽs aĩazʒ imobilẽ.⁊ in veritate ſtabilẽ
hoc ãt nõ faciebat obᷣuatio legaliũ.q̃ grãm non ↄferebat ꝑꝑ hoc or̃.
a ¶ Non eſcis q̃ nõ ꝓfu.am.in eis.eſcas hic vocat obpᷣuantias legaliũ.
qꝛ ibi phibebat᷑ vſus aliquoꝛũ ciboꝛũ talis ãt obfuatio legaliuz fuit
moꝛtua a tꝑe paſſionis xpi.ſed moꝛtifera pꝰ pᷣdicationẽ euãgelij.⁊ iõ
bñ dicit apłs ꝙ nõ ꝓfuit ãbulãtibus in eis.⁊ hoc dicit aplus contra
illos ꝗ cũ euãgelio volebãt obſeruare legalia. b ¶ Habemaltare.
hic reddit ſue monitionis rõnem.⁊ diuiditur in duas.qꝛ pᷣ faẽ quod
dem̃ c.⁊? ↄcludit q̃ſdam cõcluſiones ex dictis ibi.Exeamus igitur.
Circa pᷣmũ ↄſiderandũ ꝙ rõ apli ſubtilr ſumit᷑ ex ve.te.Ad cointelle
lectũ ſciendũ ꝙ in feſto expiationis offerebat᷑ ſolẽne ſacrificium qð
fuit figura imolatiõis xpᷣi vt ſupꝛa dem̃ ẽ. Offerebatur autẽ vitulus
⁊ bircꝰ q̊ꝝ ſanguis a ſũmo ſacerdote inferebat᷑ intra ſcm̃ ſcõꝝ.vt ſu⸗
pꝛa dem̃ ẽ.9.capi.Carnes ãt non ↄmedebãt᷑ abofferẽtibꝰ.qꝛ erat ho⸗
ſtia ꝓ pctõ ſacerdotũ.ꝑꝑ qð carnes extra caſtra cõburebãtur.hircus
ãt ⁊ vitulꝰ figurabãt xpᷣm ꝑꝑ ſilitudinẽ carnis pctĩ.ſanguis eoꝛũ illa
tus ĩtra ſãctũ ſcõꝝ ſignificabat ꝙ ꝑ ſanguinẽ xpi pateret nobis ĩgreſ
ſus ad celũ.Cõbuſtio hoſtie ex caſtra ſignifica bat paſſionẽ xpᷣi futu/
ram extra poꝛt hierlm. O ãt ſacerdotes legales non comedebant
hoſtiã illã ſignificabat ꝙ obſeruantes legalia cum euãgelio non ha/
bent in effectu paſſionis xpᷣi partem. ſᷣm ꝙ dr ad Ga.s.Si circuncida
minichꝛiſtus vobis nihil pꝛoderit.⁊ hoc quod dicit apoſtolus. Pa
bemus altare.i.crucem in qua oblatus eſt. c e quo edere non
habent poteſtatem qui tabernaculo deſeruiunt.quia illi qui legalia
cuſtodiunt quod deſignatur in uitute tabernaculi.nõ hñt ꝑtẽ ĩ effi.
cacia paſſionis xpᷣi.⁊ ſubdit figurã hoc deſignãtem.d.

0

labãtur in die expiatiõis. e

d ¶ Quoꝝ.n.aĩaliũ ĩfert᷑ ſã.ꝓ ſa. ꝑ põtificẽ.i.vituli ⁊ birci g ĩimo

ꝓ peccatis ſacerdotũ ⁊ ppłli.

oꝝ coꝛ.cre.ex caſtra.qꝛ offerebãt
ꝛopter qð.i.vt figuratum rude/

ret figure. g Et ie. vt ſãcti.ꝑ ſuũ ſa.po.ex. poꝛ.paſ.ẽ.qꝛ loc calua
rię vbi crucifixꝰ fuit erat tũc extra ciuitatẽ hierlm.vt hr̃ Jo.io. H
h¶ Exeamus.hic conſequenter ↄcludit ex pᷣdictis duas ↄcluſiões 2
ponitur ibi.Per ipſum.Quia ergo in parte pꝛecedenti dictum eſt ꝙ
legalia non pꝛofuerunt obſeruantibus ea in cuius figura chꝛiſtꝰ paſ/
ſus eſt extra poꝛtam.ideo concludit dicens.Exeamus igitur ad euzʒz

extra caſtra.i.extra obſᷣuatiões legis.

—ℳ △½

i¶ Impꝛoperium eius poꝛtãtes.ipꝛoꝑatum eni

„

z fuit xpo a indeis q

nõ cuſtodiebat legẽ.ſᷣm ꝙ d̃ Jo.io.Non ẽ hic homo a deo qui ſabba

tum non cuſtodit.⁊ ſimiliter fuit impꝛoperatum paulo ⁊ eius ſequa-

cibus in pꝛimitiua eccleſia.vt habetur Act.zi.Audierunt de te quia
diſceſſionẽ doceas a moyſe ⁊c.Et ſubdit cauſam quare ſit a legali/

bus exeundum diceno.

a ¶ Mon eni habempic manẽtẽ ciuitatẽ.i.ſtabilẽ mãſionẽ in legis ob t ¶ Saciens in vobis quod placeat coꝛam ſe perieſum xp̃m. quia

ſuationibꝰ.qꝛ fuerũt ĩpoſite ſolũ ad tpᷣs.vt dictũ ẽ ſupꝛa.ca.9.
b Sed futurã iqrimus.i.gliam celeſtẽ ad quã ĩtroducit lex noua.vt
pʒ per ſupꝛadicta. c Der ipm. hic ponit ſcõam concluſionem.di
ctum ẽ enim ꝙ ſacrificia veteris legis nõ erant deo accepta.q; erant
carnalia.iõ ↄcludit ꝙ deo cẽ offerendũ ſpũale ſacrificiũ ꝑ ieſum xpᷣm
qui eſt ſacerdos noſter.⁊ hoc ẽ quod dicit.Per ipᷣm ergo offeramus
boſtiam landis ſemꝑ deo.non q; ſit cõtinue oꝛandũ ſed quia ad ſacri
ficia veteris legis non ẽ
recurrendũ.Ondit etiazʒ

obedientiam:ſed petit ab eis illud ꝗð tenẽtur reſpectu omnium fi/
delium.ſ.oꝛationis ſuffragium.d.Oꝛate ꝓ nobis.⁊ ſi ̊ petebat pau

*

Nãosn enĩ hẽmus bhic manẽéteʒ ci

per ipᷣm rõne diuinitatis ↄſequimur grãm ſicut percãm pᷣncia
liter agentẽ.rõne vo humanitatis ſicut ꝑ cãm inſtrumentalen
ↄiunctã. v ¶ Rogo.hic foꝛmat ſuà petitionẽ ⁊ diuidit in auu
as.qꝛ pꝛĩo facit quod dcm̃ ẽ.⁊? complert epiſtolã ibi.Salutate

oẽs.Circa pᷣmũ duo petit.vnũ ꝓ ſe.d. Rogoãt vos fratres. Vt

ſufferatis.i.patiẽter poꝛtetis ſi aliqua ſcripſi vobis ĩcrepando.
qꝛ hoc fuit ad coꝛꝛectionẽ ⁊ bonũ.⁊ ideo magis debet eẽ ad ſolla
tiuũ.pꝑ hoc ſubdit.

Deuũs aũt pad qi eduxit de moꝛ ? ¶ Uerbuʒ ſolath.

f¶ Bratia dei cum omnibus vobis.amen.i.confirmetur in pꝛe
enti ⁊ in futuro.pꝛeſtante dño noſtro ieſu chꝛiſto.cui ẽ honoꝛ

lteri ꝙ ſacrificiũ alind OI EC. 2— e 5 a ns6 onifiſan eni xcuſat ẽt ſe ð ſcri
. deo oſerendu etem uitatẽ ſed futura iquirimꝰ. Per tuis P aſtoꝛẽ magnũ ouiũ ſangui pture bꝛeuitate.qꝛ ſͤtt⸗
ſyna in ſuſtentatione in, ipᷣ ergo offeramhoſtiã laudis ne teſtaͤmẽti eterni dñʒ nꝛuʒ ieſũ bꝛeuis ẽiſta epiſto⸗ iun
di Enriumicens. . ſemꝑ deo.i.fructũ labioꝝ cõfiten xpj:aptẽet vos in ol bono vt facia ſe remectu materie ueln
dD ¶ Bñůficentie ãt ⁊ coĩo/ A mini ei? „αSnofiesti ig eiꝰ? volſitaté: faciëg vo tente:cuʒ ibi oia ſoplopphon i
nis nolite obliuiſci.⁊ ac tii nomimel Beneficetie aut 7 tis en voiinatc: facls i vob 5 mhhſteria veteris le igtnng
cipitur bic cõmunio pꝛo cõionis nolite obliuiſci. Lalibus placeat coꝛꝗ eꝑieſuz xpᷣm: cule gis bꝛeuiter tangã⸗ gnleiſchefi
cõicatione bonoꝛum ĩine eni hoſtijs ꝓmeret᷑ deꝰ. O bedi/ glia i ſecla ſecloꝝ amẽ. Rogo It tur. vt pz ex pdictl. ituſes Gone⸗
ceſſitate.⁊ ſubdit cauſaz te pꝛepoſitis vꝛis ⁊ ſubiacete eis. vos fies:vt ſufferaſ᷑ vᷣbũʒ ſola⸗ ⁊hocẽ quod drĩ uſtietmgelen
qre tales hoſtie ſint deo enĩ puicilãt qſi rõne ia⸗ tij. Et eniz ppaud ſcripſi voͤbi y¶Eteniʒ ꝑpaucis. ſetoti iet⸗
offerende dicens. Ipſi en puigilqt qſi rõneʒ ꝓaia / tij. Et eniʒ ppaudq ſcripſi võbis. valde paucis ver Eiemite
Valbnoenim hoſtus bus vꝛis reddituri:vt cñ gaudio Cognoſite frem vinʒz timotheuʒ bis. 3 ¶Scripſi leluts,
beneteen vene noauts H faciat ⁊ nõ gemẽtes.HNc eni ñ dimiſſuʒ.cůʒ quo ſi celeriꝰ vene⸗/ bo da leriheba⸗ 1. gnſun
acrificus legalibus. ,Ji 1 xjir videhbevag Asgte voiĩibus ſciẽtibus le (evit pleaneco⸗
Bbe gire. Hie vnr oſtẽ Expedit vob. Oꝛate ꝓ nob. Con rit videbo vos. Salũtate oẽs pꝛe gem. rideondopo⸗ ſigenen
t qauali ét ha fidimũus eni ꝗa bonã ↄſciẽtiã hẽͤ poſitos veſtros:ẽt oẽs ſanctos. tebat eig oĩq exiſi⸗ ſehnn ne ⸗
dit qualiter ſe debẽt ha Se 1 1 E Oen teebat eis oia expli / ͦſfnsefſcis
bere ad platos viuentes mus:iĩ oibſis bene volẽtes ↄuer· Salutãt vos de italia fies. Gr/ care. alio mö petit lorinnd
Di tit aualicer oͤbe ſari. Ampli⸗ at depꝛecoꝛ vos B tia cũ oibꝰvob: Amẽ.(¶Explicit hlis pncioeple iWlſfren bi
babere ad alios platos. facere quᷣo celeri reſtituar vob. epiſtola Pauli ad hebꝛeos. a ¶ Tognoſcite timo nuin
⁊? qualr ad ipᷣm paulum MW .. ... tttypeum. i. gratioſe 2 cti,
ſcribentẽ.ibi.Oꝛate pꝛo nobis.Circa pᷣmũ ſciendũ ꝙ coꝛpoꝛa inferi amicabiliter recipite illum. b¶ Dimiſſum.i.a me miſſum „ o ceiſe
oꝛa q̃ regũtur ꝑ ſuꝑioꝛa ſubiecta ſũt eis in duobꝰ.ſ.in ſitu ⁊ motu.qꝛ vtilitate veſtra. cil Cũ quo ſi celerius veneritvidebo vos.D ſen i
elemẽta reuoluũtur motu oꝛbis qᷓ;tũ ad illã ꝑtẽ que excedit altitudi enim diſponebat apoſtolus facere ſuppoſita diuina permiſſio wacunh e
nẽ montiũ.vt hr̃.i.metheoꝛoꝛũ.eodẽ mõ hoĩes ĩferioꝛes ſuꝑioꝛibꝰde ne.Notandũ ꝙ timotheus erat circunciſus ⁊ ex matre iudea. ieegun
bent obedientiam vt ad eoꝛum imperiũ moueantur ⁊ reuerentiam vt pʒ Act.ib.iõ per ipſum miſit apoſtolus epłam ipᷣis iudeisvt “ aau
eis exhibeant.⁊ hoc ẽ quod dr.Obedite ppoſitis veſtris ⁊ ſubiacete eẽt magis gratioſa ipſis ⁊ ꝑ hoĩem gẽtilẽ ⁊ incircũciſum noluit inei
eis.⁊ ſubdit ad hoc duplicẽ cãm.pᷣma accipit᷑ ex nobilitate offic.qꝛ eã mittere.qꝛ iudei cõſoꝛtium gẽtiliũ abhoꝛꝛebant.vt habetur nglaicen
pᷣlatipᷣſunt in ſpũalibus q coꝛpalibus pferuntur quaãto aĩa melioꝛ eſt ¶Act.io..ii. OD ¶ Salutate oẽs. Dic aplus ↄplet ſuã eplamä lalſim ccn
coꝛpoꝛe. hoc q dicitur, Jpſi.n. peruigilant quaſi réem ꝓ aiabus dʒ terminariiin ſalutatiõe.iõ dicit Salutate oẽs ppoſitos vũos hoigtllitiie
vris reddituri. Scdᷣa rõaccipitur ex modo exercendiofficium.quia.i.aplos quoꝝ aliqui fuperuiuebãt. vel dicẽdũ ꝙ pᷣpoſitos kic nmüinmm
quando in ferioꝛes bñ obediunt officium pꝛelationis delectabile eſt vocat epos qui ſunt ſucceſſoꝛes aploꝝ in eccleſia dei.vt bẽturi pnnili t⸗
ſuperioꝛibus ⁊ vtile inferioꝛibus.ſi ãt male obediunt. õriũ accidit.? glo.Luce.io.⁊ in decreto.2i.di.ca.In nouo teſtamento. Aepnerter
hoc ẽ quod dicit. Ut cũ gaudio hoc faciant ⁊ nõ gemẽtes. EęEt oés ſcõs.i. alios eccleſie miniſtros.ð iſtos non intendebat bſſrhilin.
8¶Voc enim nõ expedit vobis.hoc pʒ per exempinm choꝛe ⁊ ſocioꝝ apoſtolus inſtruere.qꝛ nõ indigebant. ſed ſalutat eos ꝑ illos ggq ulglmufe⸗
eius qui rebellates moyſi a terra fuerũt abſoꝛpti. Nu.io. bus ſcribebat.Salutat etiam illos quibus ſcribebat ex ꝑte cõ/ urroaiſet
b¶ Oꝛate pꝛo nobis.hic oſtendit qualiter ſe debent habere erga ißm nerſoꝛũ ad fidem ꝗ erant in italia.d. Salutant vos de italia fra Nie kardie,
paulum.nõ enim erat pᷣlatus iudeoꝛum.⁊ ideo non petit ab eis talẽ tres.⁊ in fine quaſi ꝓ ſigillo confirmationis ponit. N.

n donniiſrel
onniiucfed

lus qð gra dei erat certꝰ.multo foꝛtius debet hoc petere qcũq; alius ⁊ gloꝛia in ſecula ſeculoꝛum.-men. i nöfmnparni
q;tũcũq; ſit ſanctus.ſʒ qꝛ poſſent dicere illi gbus ſcribebat.nõ debe· ¶ Poſtilla fratris Nicolai de lyra ſuper epiſtolas Pauli finit. Gepig inouhe⸗
mus ꝓ te oꝛare.qꝛ tibi non valeret cũ doceas diſceſſionẽ a legalibus. ¶ In capitulo.iʒ.vbi dicitur in poſtilla.Doctrinis varjs ⁊ p /· ſiſehreſeiüft
ideo hoc remouet.dicens. i EKofidimꝰeni quia bonã cõſcliaz habe regrinis nolite abduci. ¶(ADDIrIO. Pefusſfmngit
mus.pdicta docendo. 63e oĩbus bene volentes cõuerſari.i.de⸗ Er hoc quod dicit apoſtolus. Doctrinis varijs ⁊ peregri fpnepppnr
ſiderantes bonam conuerſationem oĩum. Subdit aliam cãm qua/ nis nolite abduci. pꝛopꝛie põt itelligi doctrina phariſai/ el nce le
re petit oꝛationis ſuffragium dicens. I ¶ Amplius autem depco⸗ ca que in talmudicis codicibus diffuſe habetur ⁊ diſpen Iukberiaurbe
vos hoc facere.i.pꝛo me oꝛare. m¶ Quo celerius reſtituarvobis. dioſe in quibus multe falſitates ⁊ enoꝛmitates continentur. oirtaptiae
quia ab hierim fuerat adductus romã vinctus.vt hr̃ Act.vlti. el ut fuit oſtenſum in additionibus JIla.34. ⁊ cach.. Et quia ſcõ,ʒ ſaſnopni ndan
aliter ꝙ ſi liberatus eẽt a carcere intendebat iterum viſitare iude / glo.nulla falſa doctrina eſt que non aliqua vera intermiſceat. iefſcis bift
os qui erant in hiſpania quibus hanc epiſtolam ſcribebat ᷣm aliqͥs. ideo pꝛedicte doctrine dicũtur varie ſicut coꝛpus diuerſis co lligligeigniſt
vt dictum è in pꝛincipio huius operis. nDens autem pacis.hic loꝛibus colloꝛatũ variuʒz dicitur.ſimiliter ẽt dicũtur peregrine ftitiſütin
vVltimo apoſtolus confert ipſis ſue oꝛationis beneficium.⁊ diuiditur qꝛ; non a deo actoꝛe:ſicut fingũt reuelata fuerũt.ſed ab hoilbpus iglinesg ſpüſe
in duas partes.q; pꝛimo ponit ſuam orĩonem.⁊ ſcõo foꝛmat ſuam pe diabolica ĩueſtigatõe ĩuẽta.⁊ de Bvide ĩ pdictis additionibus. itigtlüpyi
atitudinem que nõ datur niſi a deo ⁊ mediante gratia que hominem . intelligitur per varias doctrinas allegat ad hoc talmmu ſinſde . efi
aptat ad beatitudinem.⁊ hoc eſt quod dicitur. Deus aute pacis. quia aicas traditiões quas ponit Iſa.3 4. ⁊ cacha.ð.⁊ in fine lſitſeite N
ꝓpꝛium dei eſt vnire coꝛda cum ſit vnitas pꝛima. oQui eduxit apoꝛ traditiones ſaracenicas machometi.que quia non ſunt min⸗
de moꝛtuis dominũ ieſum xpᷣm.⁊ hoc in reſurrectine. contra poſtilla. tranſeant alioꝛum indicio relicta. ? ſic eſt finis. ſeiczferdd
p¶ Paſtoꝛem magnũ ouium.i.ſimplicium ⁊ innocẽtiũ qui ꝓpꝛie ſůt ¶ Et hec ſunt que repeii in dictis Burgen.contra poſtillatoꝛem ſepucra,
dẽ grege xpi. q ¶ Inſanguine.i.per ſanguinẽ.qꝛ xpᷣs meruit ſuuam correctione digna.pauca autem que ponit circa actus apoſtolo ſarde
reſurrectionem ⁊ exaltationem per ſuam paſſionem. rum canonicas eplas ⁊ apocalypſim.que ſunt modici põderis Geegienent
r¶ Teſtamenti eterni.i.teſtamenti noui. ðↄfirmatũ ẽ ſanguine xpᷣi. trãſeo.qꝛ vtplurimũ als.õ.tacta ſũt inqᷓ;tũ ſũt poſtil.vↄria.que neniene
2 dicit eternu. q; eterna pmittit. 8¼ Aptet vos in omni bono ⁊c. ſicꝑme ſcripta ⁊ alia ſub debita pteſtatiõe offero rectis amato ltiint
ſicut enim aptitudo potẽtie ad bene operandũ politice eſt per hitus toꝛibus magfi licolaið li.media caritate coꝛꝛigenda. Satſ.n. Nügernit
virtutuʒ politicaruz. ſic aptitudo anime ad opera meritoꝛia eſt ꝑ[ha mihiẽ ꝑ hũc laboꝛẽ ociũ euitaſſe ⁊ maioꝛibus meis dediſſe oc ſ eli⸗
bitum gratie ⁊virtutũ infuſaruʒ quas deus oꝑatur in nobis.iõ ſegẽ. caſionẽ vt cõtra poſtilł.coꝛꝛuptoꝛẽ efficacius exurgant niattic
M

— ——
=ꝛ =
=
EE
=

—
—,ß
—
S=S=e
=
= ⸗

—
=
—
S=
=-- 2
EE
—

8 e; rt
Elenn

4 wobisſeſen

SS

6
bmresdiz
P. ce ioniſt
1 Alspnicng
cens

Woſtndinmngent
naſstexmaneit
Nlnseglanisii
merincirüciunn

☛=

abbonebant ſtbten

Pls leriuigini
Autneoisgoſtft
eldicicig dponen
rineccleſudeiſthnt
nouoteſtmen⸗
os iſtos mitengenn
ſedſahmtrſg
nibus onbehnektech
Zalutunt edeinaf
tionis.
jeni cfmnrmnihe
ieſuchiko iche

cepiſoln dlii.

1Doctninisgi
ln
Netninisſonetden
elig donnfnd
—
mitatesconfhonnt
u ßgbiuul
nu winmnit
Zurcanebltſil
crtwtünmtihr
irtirlithhit⸗
idittl .

— —=
. N

==

Circa pᷣmũ tria po/

Circa pᷣꝰ ſciẽdũ q

Poſtilla ſuꝑ Actus aploꝝ fratris Nicolai ð lyra incipit.
Eypleti ſũt oẽs ſpũ ſcõ.⁊ ceperũt loꝗ.Actl.2⁊.Sicut lex

ita ꝑ apłos alioſq; xpᷣi diſciplłlos ꝑ oꝛbẽ fuit publicata.

äFäärt pʒ in B libꝛo aploꝝ actibus intitulato.ꝑꝑꝙ ſalua/
toꝛ dixit eis Marci vlti. Euntes in mundũ vniuerſuʒ pdicate
euãgeliũ oĩ creature.HPec ãt publicatio ſacta ẽ ꝑ ſpm̃ ſcm̃ pᷣnci⸗
palr ⁊ ꝑ aplos miniſteriałr. Matth.io.Nõ.n.vos eſtis ꝗg logmi

ni.ſʒ ſpũs pr̃is vri q

rur on dr, ¶Incipit pᷣfatio btĩ Hieronymi
terã dĩ deipis. Re Pſbyteriin libꝛum actus aploꝝ.
pletiſũt ⁊c In quo Anit pſalmiſta: am/
duo nor ſong rano bulabut de vᷣtutibus
oloꝝ alioꝛũq; xpᷣi 7 6. H
ↄfoꝛtatio.cuʒ diciciv pauli epiſtola⸗ 1
Repleti ſũt oẽs ſſi vno vob dolumine traſlatas:dõ⸗
nes. Sebſ e? mon vrogatiane cariſſimi:actus
plicatio.cũ ſubdit᷑. ap lo 22 pellit: vt traſterailatinu:
Et ceperũt loq.que quẽ libꝛũ nulli dubiũẽa luca qtio/
duo ſcũs Lucas ꝓ chẽo arte medico:ꝗ poſtea iſerui
ſegturi libꝛo. pe ẽs paulo aplo xpᷣi factꝰẽ diſcipls:
Eidebit eiclo· fuiſſe editũ. Ceruices pᷣmit ipo-

nüut᷑. ſ. vtus efficis ſita ſepiꝰ onen magnitudo: quia

ibi. Spũ ſcõ.?: mo ſtudia iuidoꝝ repꝛehẽſiõe digna
ſucßciene⸗ in, putãt ea qꝗᷓ ſcribimꝰ. Illoꝝ nunq;
nelpiensibi Oes. odio ⁊ detractione: iuute xpᷣo

mei ſilebit eloquʒ. Actusaploꝝ

ꝓphete ſpũ ſcõ iſpi nudã ꝗdẽvident᷑ ſonare hiſtoꝛiã:
rati locuti ſũt. ʒ ꝓ aq naſcentʒ ecleſie infãtiam texere:
dr.z. Petri.i. ſon qq. imꝰ ſcribtoꝛẽ eoꝝ lu⸗
volütate bumana ſed ſi nouerimꝰ ſcriptoꝛcẽ eoꝝ lu/
allataẽ aliqñ pppe cꝗ eẽ medicũ:cuiꝰ laꝰ eſt i enãge/

tia.ſʒ ſpũ ſcõ ĩſpira /

ti locuti ſunt ſcĩ dei illiꝰ:qie laguẽtis eſſe medicinaʒ.

hoies.⁊ legẽ euãge n!
licã denũciauerunt Sequit᷑ alius ꝓPlogus.
pxpᷣm dãdã. Iſa.?. Acas antiochẽſis natio
De ſyon eribieler⸗ ne ſyrus cuiꝰ lausieuã-
d ſgaſor hienlen. elio canit: apud antio⸗
anerer ocni chiãq medicine art egregiꝰ ⁊æ apo
quẽter docuiſſe. et ChHia megicine art egregi 7 gpo
Hiere.zi. Ecce dieꝰ ſtoloꝝ xpᷣi diſcipulꝰ fuit: poſtea
yeniũt die ons. ꝛ ſe vſq; ad ↄafeſſionẽ pauluʒ ſecutus
1 domui iuda fed apoſtolũ ſine crimine in vᷣginita
nouũ.nõ ſᷣm pactũ

qð pepigi in oꝛeb ⁊c.⁊ ſiẽ pᷣnũciatũ fuerat ꝑ ꝓphas ꝑ xpᷣꝛ hoĩeʒ

ſpũ ſcõ repletũ fuit lex euãgelica data.vñ Luce..dĩ de ipo ꝙ
igreſſus ſynagogã legit᷑ ĩ libꝛo Iſa.qð ĩ eo ſcribit᷑.õi. Spũs dñi
ſup me.pꝑ qð vnxit me.euãgeligare pauꝑibꝰ miſit me.⁊ ſeꝗti
ibidẽ.ſ.Luce.A. Cepit ãt dicere ad illos.qꝛ hodie impletaẽ ſcri

ptura hec.ĩ auribꝰ vr̃is.⁊ ſilr ſpũs ſcũs apłos ↄfoꝛtauit ⁊ ꝑfecit.

vt eẽnt apti ad pᷣdicãdũ euãgeliũ.ꝑꝑ qð de ipᷣo dr̃.i.Coꝛ.iz.hec

at oĩa opat̃ vn⸗ atq; idẽ ſpũs diuidẽs ſinglis ꝓut vlłt.⁊ ſic pʒ pᷣꝰ
