lex i ho.do.qᷓ;.tẽ.vi.i.ſcitis ꝙ lex moſaica vel ciuilis hʒ virtutẽ coercẽ ne.ſuple pctm̃ eẽ.lʒ q̊ expᷣmat᷑ ĩ aligbli.ñ tñ ẽ ð textu. nec ĩ libr . rzniglreden
di qᷓ;to tꝑe in ſuo roboꝛe manet.⁊iõ ipſa ceſſante ſiẽ lex moſaica ceſſa cõꝛectſ.ſʒ qꝛ ſubitelligẽdũ ẽ.alig doctões poſuerũt illoĩ gl.iter ilfictinen
nit adueniẽte lege noua nõ ẽ ãpliꝰ obligatoꝛia.⁊ ad h inducit᷑ exeẽplũ lineari q̃ poſtea ꝑigꝛãtiã ſcriptoꝝ iſerta ẽ textui. t Mi. lex di. mnnnie
de mliere q ẽ ſub lege viri.q̃ obligatio ceſſat ꝑ moꝛtẽ viri.vñ ſi vir re /· ñcõ.Exo.⁊o.i G̊ phibẽs actũ iterioꝛẽ rſpectu mali. u Oc.at. ütiggti
ſurgerz nõ teneret᷑ eũ reciꝑe.niſi de ↄdecẽtia.⁊cũ G̊ ſupuẽiente nouo ↄñr oñdit ꝙ lex aliq̃tr fuit occaſio pcti ex ꝑte nr̃a.Unoabite luitsmnenn
ↄſenſu.⁊idẽ iudiciũ ẽ de viro reſurgente reſpectu vxoꝛis.qꝛi q̊ ad pa/ rioꝛi.qꝛ hõ appetit libtatẽ ⁊ freq̃nt᷑ĩ ̊ decipit credẽs eẽ libtate liſiztüfei,
ria iudicant᷑.⁊ H eſtqð dTĩ̃. u ¶ Mãq ſub viroẽ mu.⁊c.⁊ pʒ lr̃a ex di/ aagẽ qcꝗd vlt ſine frẽo legl.qð tñ ẽ deſtructio libtatʒ phᷣm. ⁊ iõ rirleg
ctis vſq; ibi. F Raa vbinetaaiehonti applicãs ad q̊ dem̃ exe hõ nitit᷑ ivetitũ.pꝑ qð ꝑ legẽ ↄcupiſcẽtiã phibẽtẽ ↄcupiſcentig nllin en
lu. d. Itaq; ⁊ vos frẽs mei.ex eodẽpre ⁊ mr̃e geniti.ſ.ex xpᷣo ⁊ ecclia. fuit ĩvriũ excitata. Alioꝰab extioꝛi.dem.n.q pꝑ tẽtatõʒ mag m aſnhosn
gidos en le ſinofee (Per coꝛꝝ xpᷣi.i.p ĩcoꝛꝑatiõʒ cũ xpᷣo fcĩ mẽ tit᷑ dencere hoĩes qſt ĩ ſtatu ſcioꝛi.pplłs ãt iſrłꝑ ſuſceptõez legl i ühaſridon
ꝛa ipſiꝰ ꝑ baptiſmũ ꝗ ẽ gnãtio nouevite ⁊ ſpũał.⁊ ꝑↄñns ẽ cõꝛuptio vi ſtatu ſcioꝛi fuit poſitꝰ.deut. .Que ẽ alia gens ſic iclyta vt hẽat N
te veterl⁊ legal.qꝛ gnãtiovniꝰẽ cõꝛuptio al eriꝰ?. a ¶ Ut ſi. al. i. xpi. cerimonias iuſtaq; iudicia ⁊ vniuerſaz legẽ ⁊c. ꝓpter qð poſt le⸗ Cnmhtizt
b ¶ Qui ex moꝛ.re.ĩcipiẽdo nouã vitã. ¶ Ut fru. deo.oꝑa noue vi gem datã demon magis conabat᷑ in eo ↄcupiſcẽtia excitare.⁊ B llet,n
j

(Ad Romanos

rtin
dlel 3 i ½ a df 0r . 9 1 si ani 2, „ — „„
emnölihd eſt qð dr. Occaſione aũt accepta.duob dictis mõois. vel ronis. ui Ego aũt ⁊c᷑.i ſeqᷓns carnis ſeu ſenſualitatis ĩpulſimm.
i nie ¶ Pctm̃.i. cupiſcẽtia qͥ dr pctim ꝙ eſt cã peccati.eo mõ q ſol ⁊logtur apls vt..dem̃ eſt in ꝑſona generis hũani lapſi.in qͥ ples ſt ſe.
andiie dr calidus qꝛ eſt cã caloꝛis. b ermadaͤtn zegem q̃ fre· quẽtes ipulſum ſenſualitatis qᷓ; rõ'nis. x ¶ Uenudatus ſub pec.ſ.p
eininnd quéresmada üni eo riuer deimädata. ca. äp ime moxꝑ parentũ ꝑàs genus hũanum icurrit rebellionẽ carnis ad ſpũz.
R oen s tangn ce e inetentiuü peccadi. 4 lapec.i. 10 ſegt. yQ¶Hõ. n. ope. ſẽſualitaté ſeqns. I intelligo.i.int nõ
Mike tenn cupiſcẽtia. ec ¶ Occaſione acce. x mã.mõis dcĩis. ſ ¶ Be / lego cõſonans dictamini legis nãlis.ſʒ magſ ↄtrariãäs. a ¶ Nõ eniz
N duxit me trabendo me ad ↄſenſum pctĩ moꝛtalis. a volo bonũ. 7ʒz ronis dictamé. b¶ DVoc ago. ipedit ſenſualitat i⸗
Mi enn 8 PErladoctznir eiqucado adop. hi Itaq; lex. Poſtä pulſu. c¶ Sz qo odio malũ. 'm ronem. d rqllud facio: tracta
llge esmala. B oſtendit 4 * —;]—⸗.— — Ks ſeſualitate. e ¶ Si au
n cienebond e5 ae beccdtupmadatuʒ opatũ eime ego op illud:ſ qd hitat in me remab nolo im ronemn.
e Ppoſtss Imouer oëm ↄcupiſcetid. Sine lege eni petm. Scid n. qano hitatime H. Th atitmein. .
Uunte obiectiõem in Zri’. petm̃ moꝛtuũ erat: ego aũt viue eicarne mea boͤnũ. Mꝗ velle ãd g¶ onſentio le. qm bo
NN din ibi. Quid g. Circa p bã ſinel S 215— 7 ee, L g . ee S 84 Ton entio le. qm̃ bo.E.
Nir mun müdicit. Jtachler e ine lege aliqñ. Sed cũ veniſ/ iacẽ᷑t mihi: ꝑficère ant Hohunon q phibet illud qd eſtodi
en deſci cſtati Scla ſet mandatſ: petm̃ reuixit. Ego iuenio. Mõ. n. quod uolo bonũ Pile kin Zeaine ſatſois
n n at qn intetio legis aſt moꝛtuꝰ ſum ⁊ iuetũ eſt mibi hoc facio: ̊ qð nolo maluʒ boc opoꝛ ills:dꝛnopoꝛ ill?3
iei Aum Shoes ſace bonos mãadatũ qð erat ad vitaʒ:hoceẽ̃ ago. Si aũt qð nolo illud facio ꝙbõſz z .ybꝛutů. vt dẽz
eabiherper en admorté. Haz petm occione iqno esοoꝛillud: 6 q̈ bitat nberi heneha
ſir minesad veppce acceptaꝑ madatũ ſeduxit me: ⁊ i me petm. Inũᷣenio igit legẽ vo or ec coctibſetatia .
ij muts pta cerimonialia. tö5 P illůd occidit. It⸗ lex Eſa⸗ léti mihbi facẽ bonũ:qm̃ mibima arimpellite aloe opera
(un bit. 1Eeir⸗ 7 mãdatũ ſanctſi ⁊ inſtũ⁊ bonũ. lũàdiacʒ. Cõdelectòꝛ.n. legi dei dum. Scioeni.
writ ine af nact: d1 d Qð bonue mibi fem ẽémoꝛs pm iteriòꝛẽ hoĩem. Vidẽo autẽ expientli debellia s car
Nn emiit deicultuz oꝛdinat. abſit. Sed pᷣetm̃ ut abpegt bece. alig legẽ mẽbꝛis meis repugna nonpirttime. Re Acar
o cgniie itẽ oꝛdiabat iuſtevi cati bonü oꝑatũ Emibi moꝛte tẽ legi metis mee: T. captiuantẽ ne mea. m Bonuz. i.
Kini ene öcce irinn per ut fiat ſupꝛa modũ peccãspeim̃ me lẽge pciiq̃ẽ imbꝛib meis. inclinatio ad bonũ ſz ma
an eer . nr. b mâdatũ. Scim ci qꝛ lex ſpůug Infelix ego homo quis me libe oppoſitij zicit.
alcglore 10 een g& 6- zſy nalia ſuzg⸗ Ir or .. —
n n. kK CEtiuſtüité oꝛdia lig ẽ: ego aut car nalis ſuʒ: venũ rabit de coꝛpoꝛe moꝛtis huius⸗ D UBalt avorꝛupta perpec
mnununuabat hoiem ad ſe, dat ſub hctõ. Qð.i. Opꝑꝛ no in Bꝛa dei pieſu xpʒz dñʒ niʒ. Igẽ catũ ade qꝛ talis icliatio
Fi neini n nodalig aet⸗ telligò. Hõ. n. qð vòlo bonuʒ: 5 egoipe metẽ ſnio legi dei: carnẽ mala nõ fuit incarne hu⸗
nbin ng rbond. MA b 20: 65 qodiò malu: llͦd facio qſit legi peccati.) VIII. manap ſtaen nocentie. .
ml er veterieerſre 2G. SS dſz . W△☚* . . *
n Bonr remonet an ⸗ Di ait qvnolo illug facio: aſen Ibil ergo nuͦc danatio ac ialia e mel ſin a⸗
— aaeei tio legiqm̃ bonaẽ. Nüc ght ia no niséſt his g ſunt inxpo tione nõ eſt inclinatio ad
S“õ boo ’jwmalü ſz acd bonu. Hö eiz
amen ſitũ. ibi. Scim; at. Hꝛimo eni facit obiectiõem. poſſet enĩ aliss adoptima depcat᷑iõ ſubdit᷑. o ¶ Mã velle.ſ.bonũ. p¶ Adiacet
Znäüreeice dicere. lz lex ſit bona ſm ſe ⁊ abſolute.tñ mala ẽ ẽt ꝑ ſe hoĩ lapſo mihi.ᷣm rõnc. q¶ Perficere aũt bonũ nõ ĩue.ꝑpꝑ ſenſualitatẽ ipe
”õ in q eſtcarnis ad ſom̃ rebellio qᷓꝑ legeʒ excitar̃ vt dem̃ eſt.qꝛl- dientem. r· ¶ Nõ enĩ qð vo.⁊c.exponat᷑ vt pᷣus.qꝛ repetitio ẽ eiuſ/
M vinũ ſit abſolute bonũ.tñ malũ ẽ febꝛicitãti.⁊ G eſt qð dr.Qð ꝗꝓ dꝗ ſnie ad maioꝛẽ aſſertiont. ¶ ¶ Inuenio igit legẽ. Hic oñndit ideʒ
Peor ticöcecerſctil b 98 7 säs . —2 git lege. r. —Z
ntieislnin Eĩ ſe.ſ. lex. Mihi factũ eſt moꝛs.ꝰnter hoc remouet.d. p teſtimoniũ legis nãlis in bonis cui cõcoꝛdat lex pcipiendo illaq hõ
m ¶ Abſit. nõ eni ſile ẽ de vino.qꝛ vinũ ꝑ ſe ⁊ directe augnmentat vulit ⁊agit ſeq̃ndo dictamẽe recte rõis:vt deun colere.pente honoꝛare
idd caloꝛẽ febꝛilé.⁊ ſic malũ eſt febꝛicitãti.lex aũt ꝑ ſe nõ eſt febꝛici¶⁊ hꝭꝗ.⁊ ẽ qõ dr. Inuenio igit᷑ legẽ.ſↄſonã. t⸗ ihi vol. fa.bo. vqz
— tatiua ↄcupiſcẽtie.ſed magis repꝛeſſiua.pꝑ qð talis excitatio p legis nalis dictamẽ. u(Duoniz mi.ma.adiacet.qꝛ magis ꝓmptꝰ
bancegla⸗ i nenit ex hoĩs malicia ⁊ demonis negtia.vt dcm̃ eſt.ꝑꝑ qõ lex ex hõad pficiẽdum malũ in ope q; bonũ.ꝑꝑcoꝝuptionẽ nature.
— hoc nõ põt dici mala.ſicut aliqũ ex bono actu alicuiꝰ aliꝰ ex ſua x ¶ Londelectoꝛ eni legi dei.i.ei ↄcoꝛdo. eemn nterioneboie.
anilat malicia ſcãdaligat.nec ex hoc opans bonũ vel eius actꝰ peioꝛait.i.Fᷣm nale rõnis dictamẽ:qꝛ rõ dr̃ hõ interioꝛ.⁊ ſenſualitas exterioꝛ.
bewtii ann niſi faceret itentiõe aliũ ſcãadalicandi.⁊ tunc actenꝰ ex tali iten ʒ ¶ Uideo aũt aliã.Pic hĩta occaſione ex dictis de lege nãli ⁊ dina der
igee ütn⸗ tione eẽt malus.dicit igit. Abſit.ſ.legẽ eſſe malã ꝑ ſe hoĩ lapſo. minat de lege fomitis, cuiꝰ pᷣ maliciã oñdit.⁊: ab eo liberaripetit.ibi.
Onaflan n ¶ Sed pec.i cõcupiſcentia. o ¶ Ut appeat pctm̃.i.vt appeat Infelix ego hõ. Circa pᷣmũ ondit ei maliciã ꝑ h̊ ꝙ nõ eſt legi nãli ↄſo⸗-
tlitii n⸗ mala. p (per onũ.i.ꝑ legẽ.qꝛ oppoſita iuxta ſe poſita mag! na. ſ magis ↄria. ⁊ iõ nõ dĩ lex niſi ꝑmodũ trãſlatõis.nã bona ad ma
iirichtttin eluceſcũt. q Operatũ ẽ mibi moꝛtem.i.ipſa ↄcupiſcẽtia ex la trãſferrimꝰ.ſic dĩr bonꝰlatro.. metap. B mõ leges tyranoꝝ leges
aiß Nnüigiſſſe licia hoĩs negtia demonis duxit me ad pctm̃ moꝛtale. dicũt.⁊ ſicẽ ð lege fomit de qᷓ dic. Nideo t aliã legẽ i mẽbꝛis meiꝰ.i.
z mihtaͤin T¶ Ut fiat ſupꝛa modũ peccãs peccatũ.i.ipᷣa cupiſcentia excita iclinatõeʒ q̃ ducit mẽbꝛa tãq; ligata ad mala.⁊ ſicor lexa ligando.
etmceſelit nn Sincuccand petmm. s er mãdatũ.i.ꝑ legẽ occaſionalłr tñ ARele ms nerillegin alid ĩpꝛeſſa ẽ mẽéti. b Et ca. me i le. pec. p cõ
nlutent lint olü. ita cũ dr hic. vt fiat ⁊c.li vt nõ tenet᷑ cãliter.q; lex ꝑ ſe nõ uetudinẽ peccdi qͥ tzʒ hoĩeʒ ĩpctõ ſiẽ captiuũ ĩcarcẽ. c Infelix ego
– excitat ↄcupiſcẽtiã.ſʒ ↄſecutiue tm.qꝛ ad dationẽ legis ſecuta ꝭ phõ.hↄſir petit liberari.d.ĩ pſona gnĩs hũani.Infelix ego hõ.ꝑ coꝛꝛu
l Penn upiſcẽtie excitatio p maliciã hoĩs ⁊ negtiam demonis. ptiõʒ nãe. d¶ Quis me li.ð coꝛ.moꝛ.hꝰ.nõ dic de coꝛpꝑe abſolute.qꝛ fa
linel gifii, Stimꝰenĩ.Hic aplłs ↄfirmat ſuũ ꝓpoſitũ ꝑ teſtimoniũ legis cit ad btĩtudinẽ aĩe q̃ nõ erit ꝑfcẽ btã dõec fuerit ſuo coꝛpi reunita ſʒ
ran gichiin nalis. 6 duplr. p in malis.2· in bonis ibi. Inuenio igit ad eui/ diẽ̃. de coꝛꝑe moꝛt hꝰqꝛ ſci reſurgèt ĩ coꝛꝑe ĩmoꝛtali.⁊. rũdet apis.
inöge Aeétiã h'ſciendũ ꝙ lex ſcripta dinavel hũana ẽqdam determia e Hfa dei ⁊c.qꝛ ĩ pñti libat a lege fomit iqtũ ẽ clpa.vñ ⁊ irenatlpba
din n, . Setecenai eönenteglnalicsſ bona eſt. ſicut concluſio ftiſmn pᷣmi mot ñ ſt culpa ſʒ ſolũ pẽa ⁊ exercẽdevtutl mã.iĩ futuro vo
dn⸗ en ̃ pᷣmis pᷣncipus cõcoꝛdat.⁊ minoꝛ ꝓpoſitioqᷓ accipit᷑ ſub maioꝛi vliberabit et a lege fomit iq;tũ ẽ pèa qñ refoꝛmabit coꝛpꝰhũilitatlnr̃e
iinnnun bñ accipit᷑. Itẽ aduertendũ ꝙ i hoĩe ẽ duplex ꝑs.ſ.rõ ⁊ ſenſuali⸗ ⸗figuratũ coꝛpi claritat ſue. Phil.3.Ex pᷣdcis igr ↄcludit. fIg ego
nigon *“RLl tasq aliter noſĩant ſpũs ⁊ caro.⁊ hõ interioꝛ ⁊ exterioꝛ.p rõnem ipe.i vita pnti. g ¶ Mẽte f.le.dei.ſ.m iclinatõz rõnis. h Car. ãt. i.
onn So hõᷣ eſt hõ ꝑquã diſtinguit᷑ a bꝛutis.i.metaph̊.Animalia ima, ſeqndo carnis inclinatiõem. Legi peccati. Ca. VIII.
nn 6 ginatiõibus ⁊ memoꝛus viuũt.hõ vo rõne ⁊ intellectu.ꝑꝑquod/⸗ Jhil g. Poſtq; aplłs ondit ceſſatõz legl factã ꝑ xpᷣm.h̊ ↄũᷣr oñ/
mnoriiß⸗ riihe illud qõ agit hõ vel vult ſᷣm dicramẽ recte rõnis.illud dr̃ ꝓpꝛie᷑ Nait ꝙ xpo ſit totatr adherẽdũ.⁊ didit ĩ duas.qꝛ pᷣ fac qdᷣ dcm̃
SSõ agere vel velle.qꝛ illud agit inq;tũ hõ.illud aũt qð agit vel vult. c.= ne videat᷑ iudeos tãqᷓ; exoſos flinqre oñdit erga eos ſuũ affcm̃.c.
nribaecf i *“ ſeqns impulſum ſenſualitatis nõ dr̃ ppᷣe agere vel velle.q;ꝛ nõ ſe. Pꝛia ĩduas.qꝛ pᷣondit hadheſiõis fructũ ł vtilitatẽ.⁊: mõʒ ei ſen
S ſneir ei ßʒ hõ ſiʒz ꝓut ↄuẽit cũ bꝛutis. Iſtis igẽ ſuppoſitis fitta firmitatẽ. ibi. Quis nos ſepabit. Pia adhuc in duas. qꝛ p ondit fru⸗
itinſ i is ro. Illa lex ẽ bona q phibet ſeg cõcupiſcentiã carnalẽ ſeuſen ctũ hòqᷓ;tũ ad euaſionẽ mali.⁊ qᷓtũ ad ↄſecutionẽ boni.ibi.Quicũq;
eino ſnte/ ſualitẽ: qꝛ ĩ B ẽ cõſona legi nãli.lex at moſaica ẽ hò. d. Nõ ↄcupi eni ſpũ dei.Pꝛima adpuc ĩ duas.qꝛ p ponit intẽtũ.⁊: declarat ipſuz.
dnglüt e ee ſces. vt dcm ẽ. . xc. hãc at ſnĩaz põlt apls intricate ⁊ diffuſe.d. ibi. Nã qð ĩpoſſibile. Eirca pᷣmũ dicit.Nihil gnunc dãnatiõis.i.nulla
esauue Scimꝰ eni qꝛ lex ſpi.c.i.oꝛdinas hoĩeʒ ad ſeqndũ ĩſtinctuʒ ſpis dãnationis cã. k Eſthisꝗ ſunt ĩ xpᷣo ie.ꝑ fidẽ caritate ſoꝛmatam.
erſzlee ,HAN .
”ẽU
. .

a ¶ Qui nõ ſᷣm carnem ambulãt.i.oꝑpanẽt᷑:ſed magis vᷣm ſpm̃ qᷓ;tum ad cornis inimica eſt deo.rebellãs eius mandatis.ideo ſubditur. genun in
pa ex fide ſeqntia. qꝛ fides ſine opibus moꝛtua ẽ Jac.z.c.Nullus.n. a ¶Legi enim deino ſubiecta. ⁊ ꝑↄns nec ipſi deo. oi ſont
dãnat᷑ niſi ꝓ pctõ oꝛiginali actuali vel moꝛtali:vel ꝓ pena ꝑadã ĩicur ba ec eni põt.ꝓpt᷑ qð dicit ſaluatoꝛ Mathᷣ.b.Nemo põt duo gitlugii
ſa.ꝑ quẽ modũ ſancti pres deſcẽdebãt ad lymbũ inferni qᷓ;uis eſſent bus dnis ſeruire.ſ. rijs.ſic eſt in pꝛopoſito. Bakehten geſtaſ i
mundati ⁊ liberatiab oꝛiginalipctõ ⁊ actuali.fides aũt xpi liberat ab ne nò eſtis. Hic ponit᷑ vni ꝑtis imitatio.ſ.ambulãtiũ ſᷣm ſpm̃. Geſa iti
oꝛiginali ⁊ actuali:⁊ apena incurſa ꝓ peccato ade inquãtum ĩ baptiſ· cũ dicit. Uos at in carne non eſtis.i.eẽ non debettis. r i⸗
mog eſt ſacr̃jm fideicòicat totalr virtus paſſionis xpi q abſtulit ixpe· d ¶ Sʒ in ſpũ.qꝛ renati eſtis ꝑ baptiſmuʒz ex aqᷓ ⁊ ſpũ ſcõ. Joh.3. mgne
dimentũ nature.iõ dicit. b ¶ Lex eni ſpi. vi.in xpo ieſu. lex enieus e¶ Si tñ ſpuͦs dei habitat ĩ vobis.ꝑſeuerado in gĩa ꝑbaptiſmuz 4 ſn
geliea or lex ſpuũͦs. qꝛ im/ v. accepta. q dicit aad Puin
bim ſuteoꝛiitlaplx ieſu:q nõ ſᷣm carnẽ abulãt. Lex bic nõẽ eid. Di aut xpᷣs ivobis e: Pcmglnad ann, Pni
viuificatper ginz ua eni ſpus vite ixpo ieſu liberaut coꝛpꝰ qdemotia pterpetmn, türeuerumtbdb⸗ e
ↄferunt ſacr̃a noue legis. me a lege pcti ⁊ moꝛtis. Ha ↄ̊ ſpũuũs vo viuit ꝓpter inſtificatio Wierr⸗ nan
eiberanirme⸗ le. pec ipoͤſſibile erat legiĩ quò infirma nẽé.Qð ſi ſpũsiꝰ ꝗ ſuſcitauit i I ¶ Sigs at ſpiritz iind,
cato netuali moeili. bat ꝑcarné: ðs filiuʒ ſun mittés ſ uʒ a moꝛtuis hitat ĩ nobis: qͥ ſu En önpabetalula afn
d¶ Et moꝛtſ. qꝛ tollit oẽz ĩ ſilitudinẽ carnis peti: ⁊ de peto ſcitalſiit ieſũ xp̃ʒʒ a moꝛtuis viuifſi g (Hic non eſt ei.. t irellct
penã debitã.pꝛopter d danauit petm n carne:ſt iuſtifi. cabit ⁊ moꝛtalis coꝛꝑa VrA Ppt mebꝛum merito. ʒ Pentitin
ſneeinucmo:ictes ſtati catio leg ipleret i nob: ꝗq nõ ſᷣm ihitantẽ ſpũm eiꝰ i vobis. Exrgò iſit nninero. aun i
ei 1 q dponnbile. pic carnẽ abnlamꝰ:ſj im ſpuʒ. QAui frẽes debitoꝛes ſumꝰ nõ carn vt eſt. er gegtimne⸗ iim
ↄñter declarat ſuũ dictiũ eni ſm carnẽ ſũt:q carnis ſũt ſa ſm carnẽ viuamꝰ. Si. n ßm car i (Loꝛp'gdem moꝛ triann
ſ. qliter lex xpi liberat. · piũt: q o Bm ſpũʒ:q ſut ſpũs ſẽᷣ nẽ vixerit moꝛiemini:ſiact ſpi tuũẽ ppterpcenneii. ſenmn tn
r voniioiſlinctioamdu EPalideria agt ſpuͦs vitaͦ 7 par. , t. LQuicſig; n. ſpuͦ dciagut bi carid beemong (iei
lantiũ ſm ſym ⁊ ſecůdu, Qm ſapiẽtid cãnis inimicaẽ ðo Znt filij Si. NMõ.n.accepiſtis ſpi litasnõ ipedit hitta ſtifr tſ
vetuearniviki Quicul. Leègi. n. dei nõẽ ſubiecta:nẽec.nl ritũſuitutis tev itimoꝛe:ſj accè tionẽ xpiin nobioss in luleſ
g9 Fſcoͤm milic tpo nnltus põt. Qui aſt ĩ carne ſũt: deo pla piſtis ſpũʒ adoptiiis filioꝝ: in FKantinsenxnane lin
95 ſaluat niſi ꝑxpᷣm. Act. A. cere nõ pnñᷣt. Aos aſt i carne nõ quo clam amꝰ:abba pater. Jpẽ ccta ſit ſufficieter q;⸗ ririn
eoet alina noenk ſibe⸗ eſtis: ſeci ſt puͤ:ſitn ſpus dei hitat enim ſpiritus teſtimonium rẽd/ tum adcoipral; iriſi,
datu eſt hoib iq opoꝛ⸗/ j g. Si ſit ſpuz rpi ñ bhʒ: dit ſpiritui noſtro 18 fili tñ oꝛdiate nobis da Geiinm
teat ſaluos fieri. Iſta aũt i vobis SDi 9s aut ſpuz xpiñ bʒ: dt . iritin noſtro T ſumus filij tur.qꝛ ſicut xps ha/ Krücen
ſalus duplicit᷑ põt hoĩbuſ . ““DB ” buit pᷣ coꝛpus paſſli· ritytin
applicari.vno mõ ꝑ fidem.a ſic ꝑ xpᷣm ſaluabant᷑ patres veteris teſtĩ. bile.⁊ poſt hoc ſurrexit ad vitã ĩmoꝛtaleʒ.ita ⁊ fideles ꝗ ſunt ei tmten
.iſ.p fidẽ xpᷣi venturi.aligd enim anteq; ſit in effectu bene mouet m membꝛa ſibi cõfoꝛmant᷑ ꝑ graʒ iuſtificantẽ aiam.ſed adhuc ha ſrurde
actumale.ſicut finis mouet agentẽ.credere vo eſt actꝰ aĩe.alio mõ ap bentcoꝛpꝰpaſſibile.ſed i ↄſũmatiõe finali induẽt ĩmoꝛtalitateʒ iuirdic
plicat᷑ ꝑſacr̃a hoĩbus adhibita q̃ ſunt noſtre iuſtificatiõis inſtra:ſepa / glię ex redũdantia gloꝛie aĩe ad coꝛpꝰ.⁊ hoc eſt qð dicitur. in irtier
rata tñſic.n. edificatõis mãlis artifex ẽ cã efficiẽs pᷣncipal.manꝰeiꝰ i/ HI¶Spiritus vo viuit ꝓpter iuſtiſicatiõem.pꝑ gram in pꝛeſenti. aliinaß
ſtr̃al ↄiũcta:ſecurl vo ſeꝑata.ſic ĩ ſcĩficatõe ꝑ graʒ ditas ẽ efficiẽs pᷣnci l ſi ſpũs eius.i.dei patris. m ¶ Qui ſuſcitauit ieſũ xpma . giſhinein
2=ð pał.hũanitas xpᷣi ſiẽ inſtrʒ ↄiũctũ:ſacr̃a vo noue leg ſic̃iſtr̃a ſeꝑata re moꝛtuis hitat ĩ no.pgr̃e pſeuerãtiã. n ¶ Qui ſu.ie.xpᷣm ⁊c.i. ſethicddiet.
cipiẽtia ad ̊ vtutẽ a deo mediãte humanitate xpᷣi.ſic ſecuris agit in ſiltr ſuſcitabit nos ad vit imoꝛtalé. o ¶ Ergo fres. H ↄcludit D
edificationẽ ꝑ motionẽ artificis mediãte manuq̃ ẽ iſtr̃ʒ iũctũ.talis intẽetũ.ſ.ꝙ fideles debẽt obedire ſpui ⁊ nõ carni.⁊ h̊ eſt qdð dicit “ un ſtide
aũt vtus dei ſeu actio nõ fuit in ſacr̃is veteris legis qͥ nõ poterãt ha· Ergo frẽs ⁊c.⁊ pʒ ex dictis lĩja vſq; ibi. p ¶ Siãt ſpi. fac car. mllern
bere vtutẽ talẽ ab humanitate xpᷣi vẽtura.q;ꝛ cã effectiua nõẽ poſteri moꝛ.appetitũ ſenſitiuũ ꝑ rõnẽ virilr reſtrĩgedo. q (Uinetl. nn ie
oꝛ ſuo effectu.⁊ G ẽ qð dr̃· Nã qð ĩpoſ.erat legi.i.ſacris legalibꝰ effica vita gre ⁊ poſtea glie. x ¶ Quicũq; n. Poſtq; apls oſtèdit fru/ ienn⸗
cia dicta carentibus. f ¶ In quo ĩfirmabatr.ſ.lex vetꝰ qꝛ in B erat ctũ adheſiõis ad xpᷣm q;tũ ad euaſionẽ mali.̊ idẽ oñdit q;dtum nnanti
ĩꝑfecta.ppꝑ qð ſactr̃a illiꝰegena dũr ⁊ifirma. Gal.4. g ¶Percar.qꝛ ad ↄſecutiõem boni.⁊ didit᷑ i duas.qꝛ pᷣ declarat hꝰboni magni⸗/ beaudle
mũdabat coꝛꝑalr tm̃ tollẽs qſdã irregularitates ꝓhibẽtes ĩgreſſũ tẽ tudin᷑.⁊=ꝰ eiꝰcertitudinẽ.ibi.Quid ꝗ dicemꝰ.ꝛia adhuc in du nncennd
pli ↄtĩgẽtes ex tactu mõtui ⁊ hᷣ.pꝑ qð dicunt᷑ iuſticie carnis:HhHeb.?. as.qꝛ p onñdit magnitudinẽ h boni q;tũ ad habitũ.2?quãtuʒ ad R ſin nln
h ¶ De? fi. ſu.mit ĩ ſi.car.pec.qꝛ aſſũpſit carnẽ paſſibilẽ tñ ñ peccatricẽ. actũ meritoꝛiũ.ibi.Silr aũt.Pꝛia ĩ duas.qꝛ p declarat ppoſitũ uiucſi
i ¶ Et de peccato.i.de ſeipſo facto hoſtia ꝓ peccato.ſicut dicit᷑ Oſee. inhitu gr̃e.⁊=ꝰ in hitu glie.ibi.Si ãt filu.Circa pᷣꝰ ſciẽdũ ꝙ ſicõs uuſſh
4. Peccata pꝓpłi mei comedunt.q; ſacerdotes ꝓ pctõ oſtias comede/ ep influxũ gnãlẽ mouet creaturas ad pfectões ſuas nãles.ſicpi ne ui Gn
bant. k ¶ Damnauit pctm̃.i.deleuit ꝑ ſuam paſſionem. Afluxũ ſpalez mouet creaturã rönalẽ ad bonũ ſupnaãile.⁊ talis in⸗ narhniiene
l¶ In carne i.in hoĩe.ſᷣm illud pᷣs. Recoꝛdateſt qꝛ caro ſut. fluxa doctoꝛib vocat᷑ inſtinctꝰ dinꝰ.⁊ iſta ẽ ppparatio ex pte Mehnün
m ¶ Ut iuſtificatio legis.i. iſſa in lege q̊ gram iuſtificantẽ ꝓmitte / dei ad hitum gr̃e conſequẽdũ.hunc aũt ĩſtinctũ ꝗ eſtqᷣdã motio ſi haharr
bat:ſed nõ cõſerebat. n ¶ Impleret᷑ in nobis.i.in renatis p baptiſ⸗ dina aliqui ſequũtur.a ſic accipiũt gratiam. alij aũt repelluntil i bcoalntüizd
mum gram cõferentem ꝑ virtutẽ a xpᷣo deriuatã.vt dictum eſt. lum.⁊ ſic hitum gr̃e non ↄſequũtur.quãtum igitur ad recipien/ . ((Sam
o ¶ Quinon m carnem:ſed ſᷣm ſpiritum ambulamus.ꝑ bona opera. tes dicit. Quicũq; eni ſp dei agunt᷑.motõem dictã ſequẽdo⁊ ege
qꝛ fides ſine opibus nõ ſufficitad ſalutem cũ ſit moꝛtua. pQui hoc regunt᷑ melioꝛi pᷣncipio qᷓ; ſit hũana rõ.ſᷣm ꝙ dicit phᷣus in girſichunn
eniĩ ſᷣm carné.VNic ponit᷑ diſtinctio inter ambulãtes ſᷣm carnem⁊ ſᷣm ſili de bñ foꝛtunato.c.de bona foꝛtuna. s ¶ Hi ſunt fili dei.i. ſuiſcltzhle
ſpm̃.⁊ didit᷑ ĩ tres ptes.qꝛ pᷣponit᷑ hec diſtinctio.⁊? vniꝰptis imitatio. habitum gratie cõſequũturꝑ quem ſunt filu dei adoptiui⁊ be ntnttrtnn
ibi. Uos ãt.ʒ?infert ↄcluſio.ibi.Ergo frẽs.Pꝛĩo enĩponit᷑ diſtinctio ne dicit᷑.Quicũq; eni ſpũ dei agunt᷑ ⁊c.qꝛ dinus inſtinctus nulli unnito ſcnt⸗
i;tum ad iudiciũ.cũ dr. Qui enĩ ſᷣm carnem ſunt. ſ. ambulantes. deficit in vita pñti.⁊ ideo ꝗ habitum gfre non cõſequit᷑ ſibi meri Fiprne⸗
q Que carnis ſunt ſapiũt.i.carnalia bona iudicant melioꝛa ſpũalibꝰ to ĩputat᷑.qꝛ ↄſenſus dicto inſtictui eſt vltima diſpõ ad graʒ ha/ gſutentvee
bonis. erronee tñ ſicut lingua febꝛicitãtis infecta colera amara.ea qᷓ bitualem que facit dei filiatiõem.ideo ſubdit᷑. 4 iſintthe
ſunt dulcia iudicat amara.q̃lis eſt eniʒ vnuſqſq; talis finis ſibi vide t ¶ Mon eni acce.ſpi.ſerute.i timo.ſicut ĩ veteri lege q̃ fuit lexti ninkmnitrthn⸗
2Z. ethi. ¶ Qui vo m ſpiritũ.ſupple ambulant. oꝛis. u Sed acce.ſpi.ad.filioꝛum.p habitũ gratie. uafiintf
s ¶ Queſunt ſpũs ſentiũt.ſpũalia bona carnalibꝰ pꝛeponẽtes ſicut lin x ¶ In quo clamamꝰ.i.deũ vocare poſſumꝰ. pꝓ ¶ Abba pater. nmgnmer
gua bñ diſpoſita bñ ludics de ſpoꝛibizt vonif iſtinrtl inter eos duo ſunt nomia idẽ ſignificãtia. vnum hebꝛaicũ.alterũ latinn. mnarinii⸗
qᷓ;tũ ad effectũ.cum drĩ. ¶ Mã pꝛudẽtia carnis.q̃ gs bõa carnalia acd deſignãdũ duplicẽ dei pẽnitatem vna cõis bonis ⁊ malis.q ren Ret
caute ſcit ingrere ⁊ pſeg. u ¶ WMoꝛs eſt. i moꝛtẽ efficit culpe ⁊ ge paater ẽ oĩum p creatiõez.alia ẽ ſpalis qua pr eſt iuſtoꝝ p gratie ertnienn
hene ⁊ aliqũ nature.qꝛ carnałr viuẽtes freqnter citius alus moꝛiũt. adoptionẽ.de qua adhuc ſubdit᷑. Boſe ſpuͦs ſnct ett ſlſtnſten
x ꝛudẽtia aũt ſpũs.qua ꝗs ſpũalia bona diſcrete q̃rit ⁊ ꝓſequitur. tertius ĩ trinitate ꝑſona. a ¶ Ceſtimoniũ reddit ſpirituino/⸗ oderi
7 arparnerervitdge pri cpoccn glorie d enewn ſtro ꝙ fili dei ſumꝰ. Licet eĩ nullus ſciat via hũana ſe eſſe filiuunz it
pfecta pax hẽtur eo ꝙ appetitus totalitergetat᷑ 3 Muoniã ſapia deiꝑgfe adoptionẽ.t hoc põt ſcire ꝑ ſpũs ſancti reuelatiõem. ürri

se di
ſanñ id
ee An
ntie⸗ e
W;

mre er 1

ii
N Ein
8 zu!

ſ
8

=
S=

.

mmalan
inſdicaniäinun
möcſimiinkiäi
dco ddoccteſtun

Blgftnoc ull
läntboniſigi

iur nimneni⸗
mi Michndd,
ven mſinnn .

m n
imngtnnle

1

— —
—
— .
— *2
—

4

Ad Romanos

hoc mõ ſciebat aplłs de ſeipſo:⁊ alus ꝗbus factaẽ ſilis reuela

tio. ſᷣm ꝙ dicit.i. Coꝛ.⁊.Nõ accepimꝰ ſpm huiꝰ mũdi.ſʒ ſym qui S

ex deoẽ vt ſciam q̃ a deo donata ſ ũt nobis. Põt h̊ et alłr expo⸗

ni. qꝛ ſpus ſcũs ſignis ⁊ miraculis reddit teſtimoniũ de vitate

catholice fidei ꝑquã efficimur fili dei adoptiui. a Si aüt
filu. Hic ↄnr oñdit᷑ ꝙꝑ ad heſionẽ ad xpᷣm habitü glie ↄſequi
mur ſub ↄditõe tñ.⁊ iõ pᷣ H ondit.⁊? ad illã ↄditõem ĩducit.ibi

—

Eriſtimo. Fircapmu dicit. Si at filij.ſ. adoptiui ſum ꝑ bitum

gie. b Et be.
pañs erim ꝑbitu,z pei Si at filij ⁊ hèredes:here

hie. hereditas eniz Snſ de e 3 Dere
ſabilitatez ipoꝛtat des ꝗdẽ dei:cohẽdẽès autẽ xpᷣi:ſi
ſilr ⁊ hitꝰ. maxime iIn Itimur: ut ⁊ glificẽur. Exi⸗

glie. tz ãt dicta cõſe

ic imõ.n.ꝙ nõ ſt ↄdigne paſſiõe
quẽtia qꝛ filio ado b ↄdigne pathoes

ſi tꝑis ad futur gliãq reuela⸗

tiuo debet᷑ alique . E ei re
de hereditat pf̃ne. bit i nobis. Ma expectatig crea⸗

autẽ hereditas

— —
44 f

ia deitas q btitu ctat. Nànitati.n.creatura ſubie/

do obiectiue qᷓ; non tg zsnsoο εia ſuhiecit
daudit pptes to ctã énõvoles: tj pp eñg ſubiecit

tabraqlibet bono. eò i ſpᷣ: qꝛ ⁊ ipa creatura libabit

egeanane n9 aulküte rrhhrioi ĩlibertatẽ
alio beatioꝛ. ⁊ hoc glie filioꝝ vi. Scimus. n. ꝙ ois
gölünediicn 8. aCrejruif igermmiſcit parturit vſ⸗
nalis filius dei ;adhuc. Hõ ſolii auſt illa:ſed ⁊
2 ſic ptigimꝰ ad glo nòs ipi pꝛimitias ſpũs hnñtes:⁊᷑t

ie ines ip̃iitra nos gemim adoptioneʒ
patimur tolerido filioꝝ dei: expecttes redeptoez.
paſſies vite pĩtis coꝛbpis nꝛi. Spẽ. n. ſalui fci ſuin?
Fafe ſubdif. Spẽs aſt q̃ videt᷑ nõè ſpes. NHã
evnm. q videt qo: d ſpat⸗ Slaut a
itpati xps tita ira nõ videm ſpam:p patieti ex.
rein glam ſuam. pectamꝰ. Silr auté ſpus adin
f¶Exiſimo.n. Pic uat ifirmitatẽ nzaʒ. Mꝗ qd oꝛd/
reduẽ noꝰ ad hãc cõ ”ͦJMUD

ditõem.pꝛio rõe.22

exẽplo.ibi. Scimꝰ.n. Rõ ãtↄſiſtitĩ B q p̃miů icõparabilr exce
dit meritũ nr̃z ĩ toleratia paſſionũ.ꝑꝑ qð patienter ſũt merito
tolerãde. ⁊ B ẽ qð dicit.Exiſtimo.n.ꝙ n ſũt cõdigne.i.equales.
aſſöes h'té. Sci?dũ tũ ꝙ paſſiõey iſte dupli pnᷣt ↄſiderari.
Uno vt acceptãta libero arbitrio. ſic logt̃ h̊ apls.Alioꝰ ꝓut
ſps ſcũs mouẽs libeꝝ arbitriũ ẽ heacceptiõis pᷣncipiũ ⁊ ſic ẽ ibi
meritũ ð ↄdigno.qꝛ pᷣncipiũ meritic eiuſdẽ dignitatl cũ pᷣmio.
h¶ Nã exp.cre.i.hois ꝗ d oĩis creatura. Marcivltl. Pꝛedicate
euãgeliũ oĩ creatur᷑.i.oĩ hoĩ.qꝛ ↄueit cũ ãgełꝑ ĩtelliger.cũ aĩali

b'pꝑſẽtire. ꝑ vegetari cũ plãtſ.⁊ pꝑ eẽ cũ inan tthr diẽ Grego.

omeł io.⁊ ſic ꝑ ſiltudinẽ ẽ ois creatura. i¶ Reue.fi.dei expe.
i ĩbtitudine celeſti:vbi de clare videt᷑ expectat ꝑ patiẽtiam.
Uani.n.i.paſſibilitati.moꝛti.⁊ ĩcineratiõi. E
humana nã. m Subiecta en an Ebz geuzd non eſt

voluntariũ ĩ nobis ppꝛia volũtate. n ¶ Sz ppeuz g ſubiecit
eã.i.pꝑ deũ patiẽter ſuſtinẽt. o¶ In ſpe.i. reſurrectõis futu
re. ?p ¶ Qꝛ ⁊ipſa creatura.i.pbumananã. q /⸗ iberabit a
fuitute conuptiõis ꝛc.q in reſurrectiõe ex aĩeglia fiet ĩmoꝛta
le coꝛpꝰ. eimin biciäuckd tolerãtiã paſſonũ exem
mutatiõe quſq; tota nã coꝛꝑalis melioꝛet᷑ cũ hoĩe.⁊ ꝑ ↄñs debe
m' ſilr paſſiones tolerare patiéter.iõ diẽ. Scimꝰ enĩ ꝙ oĩs crea
tura ingemiſcit ⁊ ꝑturit. Per h̊ metaphoꝛice ĩtelligit᷑ trãſmuta

plo duplici.pᷣmũ ẽ creaturarũ irrõnabiliũ qͥ ſt in cõtinua tranſ 6

tiõis variatio. ſicut ꝑ oppoſitũ.ſ.ꝑriſum pꝛati eiꝰ floꝛitio.ſcom

exẽplũ ẽ ioꝝ aplſoꝝ ꝗ pleniꝰceteris credẽtibus receperũt ſpm̃

ſcm̃.⁊ tñ patient tolerabãt aduerſa ⁊ dilationẽ glie ĩ ſpe reſurre

ctiõis future.⁊ B ẽ qð dicit. ſ ¶ Mõ ſolũ ãt illa.ſirrõnahil cre

atura igemiſcit ⁊ parturit. t¶ Szʒ ⁊ noſipſi. apli. x Q Pꝛi⸗
mitias ſpũs hñtes.i.ſpm̃ ſcin ĩ maioꝛi plẽitudine. x( Et ipi

intra nos gemimꝰ. exñtes i tribulationibꝰ. y¶ Adoptionẽ fi
lioꝛũ dei.i.pmiũ qð reuat᷑ filqs adoptiuis. 3E xpectãtes.

patiẽter. a ¶ Redẽptionẽ ch r fiet coꝛpꝰ ĩmoꝛtale

⁊ ſic redimet᷑ a coꝛupt:õe. pe eni ſalui facti ſumꝰ.⁊ nõ

re q;diu ſumꝰ ĩ hac vita.qð pbat ↄſequẽter.d. c ¶ Spes ãt qᷓ

ne. itr ãt. Poſtq; oñdit bonũ qdð ↄſequũt᷑ q;tum ad ha
bitũ ad

vr nõ Felr⸗ q̊ͥ nõ vidimꝰ deũ clare ſumPĩ dei expectatio
erẽtes ipi xbo. Pic oñr idẽ oñdit qᷓ;tũ ad actum meri⸗

ture rèuelatiseʒ filioꝝ dei expe⸗
ti ſüt ſci. MHã quos pᷣſciuit ⁊ pᷣde
ſtinauit ↄfoꝛmès fieri imaginis
filij ſui:uᷣt ſit iſe pꝛiogenitus in
muli fribꝰ. Quos aũt pᷣdeſtina

reatura.i.

èẽ

toꝛiũ. ⁊ p in actu ſtelleetꝰ.2? in actuaffeetus.ibi.Scimꝰ at. Circa pꝛi/

muũ ſciédũ ꝙ oro ẽ expꝛeſſio deſideru.⁊iõ ẽ actus ĩtellectꝰ ppoſito in
actu volũtatis.⁊ qꝛ icerte ſũt ꝓuidẽtie nre.Sap.9.iõ frequeter dſi⸗
deramꝰ a petimꝰ:qð tñ nõ ſꝑ cxpedit nobis.vn ẽt paulus petijt amo

tionẽ ſtimuli.z. Coꝛ.iz.qð tñ nõ exped ebat ſibi.ꝑꝑqðn fuit exaudi⸗

tus.adherẽtes ãt xpo

dirigutur ĩ petẽdis a deo. ⁊ hoc eſt qð dr.Sitr

ãt.i.cũ pcedẽtibꝰ bonisq̃ͥ habem xpo adherẽdo habemꝰet eaqueſe

mł- ſicut oʒ neſcimuͤs: j ipẽ ſps
poſtulat pꝛo nobis gemitibꝰ ie
narrabilibꝰ. Quͤi aũt ſcrutat coꝛ g ¶n
da:ſcit qꝗd deſideret ſpũs:qꝛ ſᷣm
dei poſtulat ꝓ ſcis. Scimꝰ aut

quütur. e ¶ Et ſpũs adiuuat ĩfir.nos dirigendo:ſi adbeream xpo

qꝛ a adheret xpo vnipi/
ritꝰẽ cũ ißo. f ¶ Ham
qd oꝛemꝰ ſic oꝑʒ.i.ſic ex
pedies ad ſalutem eſt.
eſcimꝰ. ꝓpꝛia vtute
ſʒ frequẽter ĩ ̊ deficimꝰ
ſʒz hũc õfectũ ſupplet ſpꝛi
ritꝰ ſcũs.iõ ſubditur.

qm diligẽtib deũ oiã cooꝑant b¶ Sʒ ipſe ſpus po. ꝓ no/

ĩ bonũ:his ꝗ ſᷣm pꝛopoſitũvocã bis.i.poſtlare nos fuc.ſiẽ

Geñ.⁊2z. dixit abꝛahe do
minꝰ. Nüc cognoui ꝙ ti
meas dñnzʒ.i.alios cogno/
ſcere feci. i ¶ Quiauũt
ſcrutat᷑ coꝛda.ſ.deus pr.

uit hos ⁊ vocauit:⁊ quos voca NG cit ꝗd deſi.i.ſcire fa

uit: hos ⁊ iuſtificauit. Quůos ãt
iuſtificauit:illos ⁊ magnificauit
Quũid ;ͤ dicemꝰ ad hec: Si deꝰ
pꝛò nobis ꝗs ↄ nòs: Qũiẽt pꝛo
pꝛio filio ſuo nõ pẽꝑcit:ſ̊ pꝛo no
bis oĩbꝰ tradidit illũ. Quũò nõ ẽt
cũ illo oia nob dõauit: Quis ac/
cuſabit aduſus electos di: Dèꝰ
ꝗ iuſtificat. Quis ẽ qui ↄdẽnet
Chꝛiſtus ieſus qui mòꝛtuus c:i᷑
mo q⁊ reſurrexit:ꝗeſtad dexte

cit.vna c.n. ſcia pr̃is ⁊ fi/
lij ⁊ ſpũs ſci.Alio mõ ex.
ponit᷑ ps iſta de ſpũ ãgeli
co nobis dato ad cuſtodi
am gꝗ dirigit nos ĩ oꝛãdo
4 in alis actibꝰ bonis.et
ſic exponit lra iſta ſic. Si
milit ãt ⁊ ſpũs.ãgelicus
adiuuat ifirmitatem no
ſtrã nos dirigẽdo q;dtuʒ
ex ſe qꝛ ſollicit ẽ de nr̃a
ſalute. Nam ꝗd oꝛemſi/
cut oꝑzʒ ad ſalutẽ. Neſci/
mꝰ.pꝑꝑ itellectꝰ nr̃i pple/
xitatẽ. Sʒ ipe ſpus poſtu
lat ꝓ nobis.pces nras of

ferẽdo deo. Tobie.iz. Qñ oꝛabas cũ lachꝛymis ⁊ ſepeliebas moꝛtu/
os ⁊c̃.ſegt.ego obtuli oronẽ tuaʒ dno. Gemitib'inenarrabilibꝰ.p Bõᷣ

ſignat deſideriũ ãgeloꝝ de ſalute hoĩuʒ qðẽ inenarrabile a nobis eo
ꝙ; nẽ cognoſcibile nobis ꝑfcẽ.Quiũt ſcrutat᷑ coꝛda.i.de.Seit gd ð⸗
ſideret ſpũs. qꝛ mẽs ãgelica ſibi totalr manifeſta. ¶ Dꝛm deů

ii.ſãcte ⁊ oꝛdinate. Poſtulat ꝓ ſcis. imn Scimꝰ ãt. PHic ↄᷣr oñdit

„

bonũ adberẽtiũ xpoĩ actu volũtatisꝗ ẽ diligere p quẽ alia bona diri
gunt ĩ deũ. ⁊ ſic dic. Scimꝰ qm̃ diligẽtibꝰ deũ.dilectione caritatiua ⁊

pſeuerant. n

ia coope.ĩ bo.his ꝗ ſʒ ꝓpo.i.pᷣdeſtinationem.

o ¶ Uocati ſũt ſcĩ. in puti p graz ſcĩficã tẽ. Iſtis eni ⁊ pctã in bonũ ꝓue⸗
niũt qꝛ foꝛtioꝛes ⁊ cautioꝛes reſurgũt.⁊ẽt ĩ glia ad bonuʒ eoꝛũ facit

pctõꝝ memoꝛia.ſicut cicatrices ad gliam militis qui finalr in bello

triũphauitleis vero 9 diligũt deũ km ptẽ iuſticiã tm̃ pctã non ſic ce
dũt ad bonũ eoꝛũ.iõ ſubdit᷑. p

Chãdͤs pᷣſciuit. ⁊ pꝛede.⁊ nõ alios.

õfoꝛmes fieri imagini filij filiatio adoptiua deiẽ q̃dã ſili

tudo filiationis nãlis dine. x

t ſit ipſe pꝛiogenitꝰ ĩ mul.fra.i.fi

delibꝰ. qꝛ nõ ↄfũdit᷑ eos fratres noĩare Peb.2. Scidũ ãt ꝙ cü dicit
ſic. Quos pᷣſciuit ⁊ pᷣdeſtinauit.pꝛeſciẽtia nõ accipit H̊ ꝓut opponit p
deſtinationi.ſicut dãnandi dicunt᷑ pᷣſciri.ſʒ accipi ꝓut ẽpꝛeambulũ

olentiam.iõ ſubditur.
quia deus ẽ ꝓ electis. 3 ar nul⸗
reſiſtere poteſtati dine. ⁊ e ſit ꝓ eęlectis ↄnñter oñdit dices.
a n

QAuiẽt ppꝛio filio

lus. ⁊ ſubdit᷑ rõ. g

ne ad electos. c ¶ QO n
nõpõt tolli ab electis ꝑ accuſatiõem.iõ ſubdit. d
uer. elec. dei.ĩ iudicio finali.q.d.nullus.⁊ ſubdit᷑ cã. e ¶ De ẽ qui
iuſti. ſentẽtiãdo p electl.iõ pꝑs aduerſa demonũn audebit mutare.ñ
ẽt ꝑmodũ cõdẽnationis.iõ ſubdit. f

gnoꝛãs aa caſu. tñ nõ ibi pceſſio niſi rõis tmm.qꝛ ad pᷣdeſtinationem
eternã ſequũt᷑ alia bonaq̃ pdeſtinatis ĩtꝑe ↄferũtur.ideo ſubditur.
uos àtpᷣde.hos ⁊ vo.ꝑ fidẽ ad ſe libeꝑ arbitriũ trabendo.
1Et quos vo.bos ⁊ iuſti.ꝑ gratiãõ. v
2z magnificauit.per gliam.q;ꝛ gratia carraanime. x rgod
cem. Poſtqu oſtendit magnitudinẽ boni adherentiũ xpᷣo. hic ↄñr
oſtendit huius boni rriche⸗ põt ab electis amoueri per vi⸗

2 pᷣdeſtinatõem. Electi enia deo pcognoſcuntur ab eoꝗ non eligit

uos aũt iuſtificauit illos
uid ergo di

i deus ꝓ nobis.⁊ accipitur hic ſip qꝛ
uis conira nos.q̃ſi dicat nullꝰ.qꝛ nullꝰ

ſuo.nãli. b ¶Mon pepcit ⁊c ⁊ maxie dilectio
uõ nõ zr argumntuͦ Eamaicl ich paiceu koni
uis accu.ad

¶ Quisꝗ condẽnet.q.d.nul
¶ Chꝛiſtus ie.⁊c.iterpellat ꝓ nobis. aptis patrẽ

—

ofidedo latus ⁊ vulnera.⁊ ſie tolliturols eondemnationis eauſa. ſpectu inferentium. Danauit peccatũ i. deleuit ac vt in poltit, Gertelntn
a¶ Quis ergo. Poſtq apłs ondit ꝙ xpᷣo ſit adherendũ.ᷣ ↄnrondit hꝰ la.que quidẽ expoſitio videt᷑ magis ꝓpꝛia qᷓtũ hec dictio petm lhelſchi
adherẽtie modũ ꝗ dʒ eẽ firmꝰ:quã firmitatẽ oñdit tripir.pᷣ ex parte vnifoꝛmiter accipitur vtrobiq; ⁊ cõtinuatur ad pcedentia ſic. eͦ ſn
coꝛꝑis.⁊? ex ꝑte aĩe.ibi.Certꝰ ſuʒ.Ex ꝑte vo coꝛꝑis apparet firmitas Nã ĩpoſſibile erat legi naturali ſeu ſcripte ꝙ; ex pctõ qð e que⸗ eetun
adheſionis qñ ꝗs ꝓ nulla paſſione illata coꝛpoꝛi ſepat a xpo.⁊ ponit dam traſgreſſio legis eliceret bonũ redẽptiõis:ſʒ hoc ad ſolum emuſ
apls ſeptẽ paſſiões q̃rũ maxima ẽ moꝛs.qꝛ ẽ vltimũ terribiliũ ĩ vita deũ ꝑtinet qui adeoẽ bonus vt etiã ex malis bonũ eliciat ſcoʒ ſumnunſt
pñnᷣti ſʒ ph̊m.iõ ponit᷑ vltimo cũ dr.An gladiꝰ.Alie ſũt diſpoſitiones ¶ Aug.⁊ hoc qð dicit.Nã quod impoſſibile erat legi deus filiuz cighit in⸗
ad moꝛtẽ. aliq tũ ꝓpinque.⁊ alie magis remote.ĩter ꝓpinquas ẽ pꝛo ſuum mittẽs de peccato damnauit peccatum. ¶ In eodeʒca. 0innonnin
babilita mmortis ninen — . vhvbi dj in poſtil. In nitenann
tis qᷓ dupłr accipit᷑. ¶no c eſeg etiꝗ icerpelf⸗ ig. iſtãtiã neq; futura neq; foꝛ dà clamam?i. de enetocern
mõ q;tũ ẽ ĩ re.⁊ q;tũ ad G; fa dei etig ſterpellat ꝓ nobis. necß iſtaͤtia nech futura nec; foꝛ oarepaſſupn ſnti,
dr. An periculũ.Alio mõ Quis nos ſeparabita caritate titudo nẽq; altitudo neq; pꝛofü ADDITIG ſurahtti
qtũ ẽin appᷣhẽſione aie. xpᷣi:Lribulatio:an anguſtia:an dũ neq; crcàtura alia potit nos Uogd dici ⸗ lageiu
Nn n hacoicitur. fames:an nuditas:an periculu, ſeparare acaritate dei:que eſt in ¶ a A tur. In quno nn il
gaſliari qn. Siarto peßt an ꝑſecutio:an gladiꝰ: Siẽ ſcri⸗ cCbꝛiſto ieſu dño noſtro. ¶Xe⸗ . ae meae eng ſ
tus. Paſſiones vo magis ptũ cẽ. Qui ppte moꝛtificamur FEFEritatẽ dicõ ĩ xpᷣo ieſu ad duasnatiber 9 ſeſguſt
remote ⁊ diſpoſitiõeð ad tota die.eſtimati ſùmꝰ ſic oues nõ mẽtioꝛ teſtimoniuʒ beſcribebat. .ad iu ſagiznli⸗
moꝛtẽ ningũt pꝑꝑ ſubtra occiſionis:ſʒ i his oĩibꝰſupamꝰ?N: ihi phibẽte ↄſcis mea deos⁊ getiles. Ju⸗ eliefi
ctionẽ neceſſarij ad vitã 1,, Pertſſ eni i ſpüſeõ: am̃ triſticià é mihim. dei.n. vocabt deũ Anidani
(Lalimẽti tegumenti. ? Pp eũ ꝗ dilexit nos. Cert ſu em ip ſſcõ: qiñ triſticia ẽ mihi ma⸗ abbaiſua ligua:ro⸗/ 4
qtuz ad ̊ duo dr. An fa. qꝛ neq; moꝛs nẽq;vita neq; ůn / gna ⁊ ↄtinus doloꝛcoꝛdimeo. m aniv᷑o pri ſua e. nei 4
mes an nuditas. vłconti geli neq; pꝛicipatꝰ neq; vtůtes Optabꝗ ni egoipſe anathema RFPI ämiet)
git pꝑ illationẽ nocumẽ/ ôèẽM Nca.autè ſicgne
ti.qð gdẽ nocumẽtũ cõſi s èè 8. vbi dict M ene
ſiderat᷑ ouplr. Uno mõ vt ẽ abhoſte.⁊ qᷓ;tum ad h̊ dr̃.An pſecutio. poſtil.ꝙ dãnatioeſt ꝓ moꝛtali vel oꝛiginali pcto:aii p pena in mhe lizdi
Alio mõ inq;tũ fcipit᷑ ĩ coꝛpoꝛe patiẽtis.⁊ ſic dr. Tribulatio.Aplłsãt curſa per adã.Burgeñ.vult nõ debere dici pr̃es ad lumbu:de ſen guis
in ſcribẽdonõcurauit multũ de tali oꝛdine artificiali.ſʒ dimiſit Bex ſcẽedentes dãnatos:qꝛ fuerũt pdeſtinati.Ad h̊ dicẽdũ ꝙ patres Punian

poſitoꝛibꝰ. ꝙ ãt talia paterẽtur ſcĩ oñdit ĩiducẽs ad h̊ auẽtatẽ.pᷣs. 3. illi vſq; ad moꝛtẽ xpᷣi fuerunt ꝑ ſniam ⁊ chirographũ deputati ner
c¶ Qm̃ ꝑpꝑte moꝛti.i.ad moꝛtẽ ꝑ afflictiões ⁊ toꝛmẽta ducimur:ſicut ad penã dãni:qͥ ſnia dici põt dãnatio qᷓuis ñ eterna.¶ In eo. c. bit
patz i martyribꝰ. d ¶ Eſtimati ſu.ſi.oues occi.quaꝝ occiſio repu ybi dr.De pctõ dãnauit pctm̃.poſtil.ſiẽ glo.expõit ꝙ xpsðpec oner

