Diuites in fide ⁊c.q.d.ei debetis confoꝛmari.⁊ ſic debet ĩec⸗/
cleſia fieri.quia pauperes in tempoꝛalibus diuites tamen i ſpi /

ritualibus.ſi ex eoꝛum ſpiritualibus diuitus magis ꝓuenit ho/

noꝛ diuinus ⁊ bonum ecccleſie:diuitibus in tempoꝛalibus ſunt
pꝛehonoꝛandi.ſecundo hoc idem pꝛobat ex diuitum auſterita/

te. dicens. I¶ MNonne diuites per potentiam oppꝛimuntyos.

in bonis poſſeſſis damnificando.

m ¶ Et ipſi trahunt vos ad iudicia. vt condemnemini ad moꝛtẽ

in perſonis.hec enim frequenter fiebant in eccleſia pꝛimitiua.
tertio hoc pꝛobat de diuitum malignitate.dicens.

n ¶ Nonne ipſi blaſphemant nomen bonum.ſcilicet ieſuchꝛiſti.

quod ſicut Bernardus dicit.Eſt mel in oꝛe.melos in aure.iubi/
lus in coꝛde. o ¶ Sitamen. PHic remouet falſum intelle /
ctum circa pꝛecedentia.Ex his enim que dixit de diuitibꝰ poſ-
ſet aliquis credere ꝙ eſſent a fidelibus odiendi.quod remo/

„

ver icene Sitamen legem perficit s regalem.i.a rege regum
m Secundum ſcripturas. veterl ac noui teſtamẽti.
q ¶Diliges pꝛoximum tuum ſicut teipᷣum. ideſt ad eandem bea

datam. pl

titudinem conſequendam.Et nomine pꝛoximi intelligitur oĩs
homo quia ad imaginem dei factus ⁊ ad beatitudinezʒ apt*.·

Kannen perſonam accipitis.modo pꝛedicto.

quitur. cum dicitur. b¶ Quicunq; autem ⁊c.quod eſt intelli

gendum de pena damni que ẽ carentia diuine viſionis quãĩcur

rit homo per vnam tranſgreſſionem legis diuine.qꝛ peccatum
moꝛtale eſt tran ſgreſſio legis diuine.ſed penam ſenſus incur:

rit grauioꝛem qui plures trangreſſiones facit.⁊ ꝙ de pena dam

ni intelligat᷑ littera ſequẽs oſtendit.cum dicitur.

Domini noſtri ieſu chꝛiſti gloꝛie.i.fidem chꝛiſti
qui eſt dominus ⁊ datoꝛ gloꝛie non ᷣm perſonaꝝ acceptionem.
d ¶ Etenim ſi intro/

E=

Redarguti a lege.Deut.pᷣmo. Ita paruũ audietis vt magnũ
neęc accipieris cuiuſqᷓ; perſonam. Et ſubdit maluz quod inde ſe/

1
1

uni
cogninin
Miin
4 rfonoue⸗ N
nincefn
Pannelil
btediont⸗

—
—
S =
—

S=
—

— —

= =
==.

—

begint

=ꝝ

e fädu
ſontbin
nlui thi
enlc
pmermnimt
ſerettlatt
ſiincdl Sean
Elniinuz
ſubositert
iücnian ſen
ainiüeaaht⸗

— — —

ſientedi
lſoklocpo
tong fll antn
(intighm
sincicuin

heteligtema
ſtan nopp
ſcücs ſede
tittemint
rrio ſät mai
Eimolbereten
benmnans,
ſarisphonrr
onetorpoſin;
gfesſneopb
ſiepalenau ſi
le; Etrenoue
fohem eten
bisitſene
laßmu ponid
plexrogenaa
roꝛtuumſüͦ⸗
hleehzenin
nerꝛo Ethe
wi dilecton
Mtedicit
Clit dicn
iſtoſmneizele
ſopace dcon
ibil paectigr
itftmerrſong
onüttenint
enicnö
ſin he
ſegedeti
fneopiqd⸗
nahemiſcit
ſtagereop
pficitach
tper,dn
end
1lhöind
enänoinen
hffutine.
lledep
ſiereid⸗
tfſenit⸗
ranlale
dei ſtar
Nhi

weii

nn p aò pꝑvni⸗ tranſgreſſionem offendit᷑.x ꝑ ↄñs eid viſio tollitur. fide ſine q ipolłe è placere deo. Heb.ii. x¶ Ex opibus fi.con.eſt.ha/
niſtenid dd(BSic logmini. Hour btůs Ja.ĩfoꝛmat fideles de collatõe boni bitus enim firmat᷑ ⁊ manifeſtat᷑ ꝑ oꝑa.Et ſiłr magnitudo fidei abꝛa/
nnunen vt lis 3 oſiſtit i opib mie. Et didit᷑ 1duas ꝑptes. qꝛ; p facit ꝓpoſi⸗ he apꝑuit ex eiꝰ obedientia offerendo filiũ.ꝑꝑ qð dem̃ fuit ſibi a dno.
N tũ.=? remouet ꝓpoſitu.ibi.Quid ꝓderit.Circa pᷣmũ dicit. Sic MNunccognoui ꝙ timeas dñm.i.cognoſcere feci alios.noticie enĩ dei
N Aninene facite.vt opavra ſint vbis cõfoꝛmia:⁊ q̃lit ſubdit. nihil accreſcit de nouo. y¶¶Et ſup.ẽ ſcri.di.cre.abꝛa.deo ⁊c. G enim
inum 1 e¶ Sicut ꝑ le. li. i.legẽ euãge licã. f nci.iu.i.ad iudiciũ futu dem̃ fuit abꝛahe Geñ.is.nò ſolũ anteqᷓ; offerret iſaac.ſed ẽt anq; natꝰ
Sen rũ debite diſponi.vbi dabit ſnia btitudinis vñde ꝓ oꝑibus mie. e&t.ſed ex oblatiõe iſaac ſcriptura illa dr etẽ ſuppleta.inq;tum ꝑ G̊ ma
R erh: enite bidicti pris mei ⁊c.⁊ ſubdit᷑.Eſuriui.n.⁊ de · gnitudo fidei abꝛahe fuit alus declarata.vt deii . ſic ↄcludit itẽtũ.
R diſtis mibimadiice 3 ¶ Uidetis qm ex opꝑi. iu:
ie rert. 66 Juclici reqargutig lege qſi inſgreſſoꝛes. tnaʒ ſine opibꝰ: zego oñdaz tibi ſtihõ ⁊n er fide tm. ita
Nrnn um enin ine miſe QAuichch qut Sidiege Snanor of ena; e Rin . 6 970 tibi vtrũq; eſt neceſſarium
ſenini ricoꝛdia c. Mat. — B r xopꝑibꝰfide mea.Tũ credis qm̃ aa iuſtificatiõem. nam fi
mſich 25. Ite maledictii fedat aũt ĩ vno:fact? omniũ reꝰ. vnꝰeſt deꝰ:bñ fad.Et demones desq̃ nõoperat᷑ pꝑdilecti
lnenn ignem eternumar OQuͤi eni dixit nõ mechaber dixit credũt ⁊ cõtremiſcũt. Vis aͤutez onem moꝛtua ẽa ifoꝛmis
lumint bnpent Sequi Tñſi occides. Quod ſiñ mechabe ſcire o homo inanis.qm̃ fidẽs ſi⸗ inreobegaein b Pai⸗
Uuminn tur. Eſuriui.naʒ in is occides at: factus es enſgreſ ne opꝑib? ocioſa ẽ: Abꝛabã pater ctüé. a¶ Silr. Dic po
knnn sso ſoꝛ leg. Dic logmini ⁊ ſic facite: noſter nõne ex opibe inſtificat?ẽ: gifen erswergab aexſi
lg iciã ⁊ miam ſemg ſiẽ plcséli ſcipis . ffersg iſqac filiſz ſiſ ſ . e vniꝰ veri dei ſaluauit
d veclinaducad pres ſic h lége libertat icipietes iudica offeres iſaac filiu ſuſ ſup alrare: xploiano:es udeon rt
ue mie. vnde die Ra. fi. Juͦdici. n. ſine mißicõdia fiet Aidès qm fides coopabat᷑ opi- pr Joſue =.2 , appoſi.
duieftlin⸗ Sa.ſuꝑ Exo.ꝙ apõ illi:q nõ facit miſericodiã. Sũꝑ/ bus illiꝰ ẽt ex oꝑibꝰ fides ↄſũma taad ppłʒ iſri. Joſue. 6.
huinſtm hebꝛeos fuit antig exaltat aũt miſericoꝛdia iudicio. ta eſt: Et ſppleta ẽ ſcriptura di ⁊2ſecuta ẽ ſalutẽ ex fide
tumo OQuid Pderit fratres meiſi fide; cens. Credidit abꝛabam deoxre aobρàHient
ſtanm 2denet aliquem ad 9s dicat ſe hẽre: oꝑa aũt ñ héat. putatũ e illi ad iuſticij: ⁊ amicus vſq; ibi. b (Et aliavia
Neeigin moꝛtem. nõ ꝑꝑ HD ẽ Mundd poterit fides ſaluare e‚j: dei appellatꝰ. Nidèt qm ex opi euciẽs. recepit. n. eos ꝑia
emn erchs maini Salt ſftareraſoꝛ: nndi ſit x bus iſtiſicat hoino: none'i anetran Bertmmare ad
niSiniünfin ecta Wi ur n ee . Aageseee ieee l e .
un giendhir beratio. ſi at maioꝛ idigeãt viern goiich o viet d e tatnz. Similiter raab mere mötana. ne reꝑirent a ꝑ/
basnitenn bain ps ĩ vno liberet euʒz. aliquis ex vob ill: ite i pacecalera trix: nonne ex operib luſtificata ſecutoꝛibꝰ ĩſtrata publi⸗
treponmmin eſtliberandus. cimini⁊ ſaturamini:nõ dederitis eſt ſuſcipiẽs nũcios:⁊ alia via eij ca.Et ſicinfert ò intenta.
iikisnuittt i Qnid r re aut eis qᷣ necceſſaria ſũt coꝛpoꝛi: ciens: Sicut nim coꝛpꝰ ſine ſpi endſinepam eeng Cor
in ſen le N 7 S 44 1 — „„ Oν 5 . .
amen ſces ſine opibus d ꝓderit: Sic ⁊ fides ſi nõ babe ritu moꝛtuũ eſt: ità fides ſine opi dat vita chepi. d (Jta
ruchibun. miĩe valeat ad ſalu⸗ Agt oꝑa:moꝛtug Eĩ ſemetipᷣa. Sz bus moꝛtua eſt .UIII. fi. ſi. opib.i. ſine dilectõe
txez. Et remouet ?p dicet quis: Tuͦ fideʒ hẽs: ⁊ ege Olitẽ plures magiſtri fi opante erita aie. i. Jo.
— ca pmu ponit jduann AJAJJ Icaz. vbi Or i poſtit⸗
ſaeiefihhlintz plex rõ. pᷣma accipitex defectu talis fidei.⁊ ẽ᷑ talis. Illud qð eſt la.Quicũq;ãt totã legè ſuauerit offẽdit ãt ĩ vno. AA DI.
M moꝛtuum ſpũaliter. non põt ſaluare eternaliter. fides ſine oꝑi⸗/ )h̊ qð diẽ ap ło. Quicũq; offẽderit ĩ vno factꝰ ẽoiĩuz reꝰ.ñ vr
8 inign bus hᷣ.qꝛ viuificat᷑ ꝑ caritatem.Amoꝛãt dei nunq;ẽ ocioſus. ogꝗ de pena dãni tm:cũ de diſtinctiõe ĩter penã dani ⁊ penam
bne “ opatr᷑.n.magna ſi c.ſi ãt opari.renuerit amoꝛ nõ eſt.vt dicit Gre. ſenſus nulla fit mẽtio ĩ ̊ loco:nec ĩ pcedẽtibꝰ necĩ ſeqntibꝰ.In h̊ etiã
Lirkenzmld nerzo. istelligeduͦ hitn on otunitate apancdiepi⸗ fi· qð ſegꝗt᷑.Qui enidixit nõ mechaberis ⁊ nõ occides.nõ hr nec ĩnuit᷑ tał
— desq̃ ꝑ dilectionem nõ oꝑat᷑ moꝛtua ẽ.⁊ ſic inefficax ad ſalutẽ.? diſtinctio.vñ expoſitio poſtillatoꝛis ð G̊ qð dr̃.Qui offẽderit ĩ vno ⁊c.

h eſt qð dicit.Quid ꝓ.fra.mei ⁊c̃.q.d.nihil ꝓderit ad ſalutem. nõ vr ppa ſeu lr̃e ↄſona:lʒ qð pſupponit verũ ſit.⁊iõ alr vr̃ dicenduʒ.
tluan. k¶ Si aũt. Pic ponit᷑ ⁊ rõ q̃ accipit᷑ ex ſilłi.fides.n.ſine oꝑibꝰſiklis Ad qð ſciedũ ꝙ pcepta dine legis pſerti q̃ obligant ad ſꝑ⁊ ꝓ ſp:de ꝗbꝰ

ſummtiſthine Eẽ vbo ſine ĩtellectu.ſʒ tale vbũ nihil ꝓficit:ſic ſi aligs dicit fame Gagit copꝑulatiue ſüt ĩtelligẽda ſic ꝙ ad oĩa puãda oẽs obligãt᷑.vũ ꝗ ĩ
wonie⸗ mmn lico vade ⁊ comede.⁊ nõ det ei aligd ad comedendũ.tale verbũ vno offẽdit mãifeſtũ ẽ qð nõ oĩa fuat ad qꝝ oĩuz obſᷣuatõʒ tenet᷑.⁊ iõ
tmsſnigs nnn nihil ꝓdeſt.ſʒ magis ẽ fruſtratoꝛiũ ⁊ deriſoꝛiũ.⁊ G eſt qð dr. Si factꝰẽ oĩum reꝰ.i.reꝰ tanq; ille ꝗ nõ oĩa ſᷣuauit vt tenet᷑.⁊ h̊ v dicẽ gl.
gn nnile⸗ ãt frater ⁊ ſoꝛoꝛ nudi ſũt ⁊c̃.⁊ pʒ ex dcĩis lĩr̃a. l ¶ Sʒz di.ꝗs.Hi vbi ſic. Re?ẽ apð deũ ꝗ nihil dimittit ĩpunitũ ꝗ ſcit qm neciam legezʒ
terdinimaſhn ponit᷑ tertia rõ q̃ accipi᷑ ex oppꝛobꝛio qð põt ĩferri alicui ſic cre dederit ꝗ negligit mãdatũ credidit illð inanit᷑a deo datũ.hec ĩ gl. Ex
ntinmſpinmn Nni. 2nõ põt oñdere fidẽ ſuã ſi regrat.q nõvbis ſʒ oꝑibꝰve oñ q̊ hr ꝙ ꝗ offendit ĩ vno oñdit ſuo facto nõ eẽ neciam totã legẽ.⁊ ſic to⸗
it:⁊ Bẽ qð dr. Sʒ dicet ꝗs.i.põt dicere rõnabiłx impꝛoꝑando tius legis ẽ reus.Et notãdũ ꝙ btũs Ja.iĩ ̊ docet ↄ falſã doctrinã phi/
Memvenitiund ſic credẽti. m ¶ Tu fi. hẽs. z dcm̃ tuũ. n ¶ Ondę mi.fi.tu. ſeoꝝ:ꝗ legẽ dĩnã falſo iterpᷣtates cõiter tenẽt ꝙ ille ꝗq pla madata nu/
tig eccleisſemn ſine opi.q.d.nõ potes:ſʒ ego potero ꝗ oꝑa hbẽo. o ¶ Cu cre. mero fuat.⁊ tñ in paucis trãſgredit nihilominꝰ ẽ iuſtꝰ apð deũ:eo ꝙ;

e dicens ponit᷑ ꝗ* rõ ⁊ accipi ex demonibꝰꝗ credũt ex enidẽtia ſignoꝝꝑ. deꝰvt dicunt iudicat hoĩem ſᷣm płalitatẽ vel paucitatẽ meritoꝝ ⁊ de/

umn ligititi ⁊ ↄtremiſcũt timoꝛe penaꝝ.⁊ tñ ̊ nõ valet eis ad ſalutẽ.qꝛ non meritoꝝ:ita qð ille ꝗ pła opa meritoꝛia fecit ẽt ſi pauca aliqnũero de/
ve nrieili pñt agere opꝰmeritoꝛiũ.⁊ ſiłr ſuo mõ fides qᷓ nõ opaĩ ꝑ dilectös meritoꝛia poſtea cõmittat:nõ ꝑp hoc ẽ iniuſtꝰ apð deü. qð manikfeſte
wouet inn nõ ꝓficit ad ſalutẽ. p⸗ Uis ãt ſcire. H oñr dem̃ erroꝛẽ remo/ ponit Ra. Mop.in ſuo Deut.27.in di.i.de pnĩa.⁊ ſic ali tenent cõiter
edirtneniß uet ꝑ exꝰduplex.⁊ ponit᷑ibi.Silłr aũt.ꝛimũ ẽ ipſi abꝛahe qð q gdeʒ doctrina falſiſſima ẽ ⁊ erronea. Legit᷑ enĩ Deut.⁊.iter male⸗
oden An ꝓponit iuehẽdo ↄ aduerſariũ.d.Uis aũt ſcire.ꝑ exemplum. dictiões q ibi ponũt᷑ traſgreſſoꝛes legis vltima. Maledictꝰꝗ nõ ꝑ/
gleniatuſti q¶ Ohõ ina.dr ãt res inanis q nõ ↄſeꝗtur finẽ debitũ.ſicut medi maneti bſᷣmonibelegis henec eos pficit.Ex qᷣ pʒ ꝙ ꝑ tranſgreſſionem
en rminiin cinaq̃ nõ inducit ſanitatẽ ⁊ eadẽ rõe hõꝗ ꝑ opa bõa nõ ↄſequit vniꝰpcepti nõ pficit᷑ lex ⁊ ſic incurrit illa maledictio. Itẽ hĩ expᷣſſius
Gelend . btitudiné. r ¶ Qm̃ fi. ſi. oꝑi. ocio.ẽ.q.d.oñdã tibi ꝑ exẽplũ pa Egechᷣ.33. vbi ſic ẽt. Si dixero iuſto ꝙ vita viuat ⁊ confiſus ĩ iuſticia
miintlin tris nr̃i abꝛahe.iõ ſegtur. Bbes Apininsnecxogtineſt ſua fecerit inigtatẽ oes iuſticie eiꝰ obliuioni tradent᷑.⁊ ſic pʒ ꝙ phiſa/
v ncinezeh⸗ q.d.ſic. Sʒ ð q̊ vr̃ dem apłi Ro.A.Si.n. abꝛahã ex opibꝰlegl iu ica doctrina ĩ B ſiẽ in alis q;plurimis deuiat a veritate ſacre ſcriptu/
ern⸗ . ſtificatꝰ ẽ hʒ głiam.ſʒ nõ apõ deũ.⁊ ibidẽ.ʒ.c.Ex opibꝰlegis ũ iu re.⁊ ̊ docet nos apls in dictis vbis vt pᷣdcm̃ ẽ ⁊c̃.¶ In.e.ca.vbi dr in
wlal if ſtificabit᷑ ois caro.Dicendũ ꝙ apls loꝗtur ibiõ illos ꝗ oꝑa ceri poſtil. Suꝑexaltat aũt miſericoꝛdia iudiciũ ⁊c. CAPDETNG.
ind ſ monialia legis dicebãt eẽ neceſſaria ad ſalutem que tñ iaʒ ceſſa⸗/ ¶NOc qð dr̃. Supexaltat aũt mĩa iudiciũ.aliter ⁊ magl ꝓpᷣe ex/
mn ien anl uerant ĩ moꝛte xpi qᷓtũ ad efficaciã. t¶ Offerẽs. h̊ ↄnñr ponit · ponit in glo. vbi ſic ſupponit᷑ mĩa iudicio:qꝛ iudiciũ qð ẽ cum
n ci exemplũ de obediẽtia abꝛabe ad deũ.ꝓcedẽte ex magna dei di mia pipſam miam cõmẽdabiliẽ ⁊ magis placet.hecĩ glo.O
enne em lectiõe q̃ ſemp manet efficax ad ſalutè cũ dr. Offerẽs iſaac filiũ aãt poſtillatoꝛ allegat de Ra.Sa.ẽ vna de iniquitatibꝰ talmudicis ꝗ/
iini g ſuũ ſuꝑ altare Señ.⁊.paratꝰ illũ ĩmolare ex fide ⁊ dilectiõe ad busirritũ faciebat mãdatü dei ꝑꝑ traditões ſuas:vt largius fuit dem̃
Nenmn vpun deũ.vt h Pehᷣii.credẽs ꝙ a moꝛtuis poſſet eũ ſaluare ðs.ideo uFg additiõe ſuꝑ JIſa. 34. 7 Zach. 5. Aercil.
en 4 iubdit᷑. u¶ Uides qm̃ fi.co.oꝑiilliꝰ.q̃ nõ eẽnt meritoꝛia ſine e n ite ples magr̃i ⁊c. Poſtqᷓ; btũs Ja.docuit fideles bñ ſe ha/
n onſnn . .— & 3

bere ad pximum in collatione boni. ̊ gter idẽ facit leuitatiòe ma/

geis annexaq btũs Jaco. pponit. 2? ſapiaz diſtinguit ibi. O ſt

loq̃citate ꝓueniẽtia ꝑꝑ q̃ eſt fugiẽda.ᷣ̊ ↄnr oñdit bona ex taciturnita
te ꝓueniẽtia.ꝑꝑq̃ eſt appetenda. Hecãt bona ſunt ſapĩa ⁊ diſciplina

tentialiter imperfecte.ſic pacificatio in via.de qua dictumẽ
continet pacem eterne gloꝛie. .

Capi.IIII

li.⁊ p ĩ vbo.⁊ ⁊? facto.c.ſe.pᷣma in duas.qꝛ pᷣ oñdit mala ex vitio lingue gelum Circa pᷣmum ſciendũ ꝙ ex taciturnitate qͥ ↄſiſtit in bona u
ꝓueéientia.pꝑqᷓ debʒ ab oĩbꝰ refugi.z? bona ey taciturnitate ſeq̃ntia audiendo ꝓuenit diſciplina.nam diſcipuli boni ꝓpᷣum audire. ,aceuni
ppq dʒ ab oĩbꝰcaptari.ibi.Qui ſapiẽs.pᷣma in duas.qꝛ p declarat ma/ ex auditu vo ſapĩa acꝗrit᷑ ⁊ acquiſita augmentaf.pꝓv.i.Audiens el oiin
lum loq̃citatis ĩ doctrina.⁊? ĩ cõi vita.ibi. Inmultis.Circa pᷣmũ ſcien / ſapiens ſapiẽtioꝛ erit.⁊ ſic vlterius ſapĩa in bonis oꝑibꝰmanife/ wonninl
dum ꝙ ex loq̃citate puenit ꝙ aliꝗ pſumptuoſe docere volũt qõ neſci ſtat᷑:⁊ hoc ẽ qð dicit᷑.Quis ſapiẽs⁊ diſciplinatus inter vos.ᷣm uſpe⸗ .
unt. 3q̊s dicit. Nolite ples magri fieri. nã docere ẽ opus ſapietis q̊ habitum acgſitũ vel infuſum vel vtroq; mõ.qꝛ ſapĩa acqſita be ntun
puus eſt numer.ſtultoꝝ ãt infinitꝰ. Eccł.i. a ¶ Sciẽtes qm maiuõ ne diſponit ad ſapĩam infuſam.ſicut pʒ de daniele ⁊ ſocjs eius S
iu.ſu.i.maioꝛẽ dãnatiõezʒ .. “ Dañ. i. bOñndat ftnennn
incurritis.qꝛ tales magi / an / maſo in Ririſ, zamſitig. a imacginé g ſmilirn ſins dei fa- ex bõa ↄuer.i.pꝑeffe ſunt .
riactutalios errare quonia maig iuchici ſumitis. In ad imaginẽ ? ſimilitudinẽ deiſa⸗ (texrenoꝛem. Pun
p ̊ multipliciter dãnati/ muͤltis. n. offedim oẽs. Di quis cti ſut. Ex ipo 0ꝛzc ꝓPcedit benedi⸗ c ¶ In mãſuetudine 4 Eiel
onẽ ĩcurrũt. Mat.ij. SGi i vᷣbo nõ offẽdit:hic ꝑpfectꝰ E vir. cctio 2 maledictio . Mön opoꝛtet fſapientie.que oppo/ oin u
ersceco dicaeunz ſſtet teſt etiã freno circunducere frẽs mei h̊ ita fieri. Nũquid fons nit loduacltari rvi urit
b ¶ In militis. toie nñter totũ coꝛpꝰ. Si qt eqꝗs frena i oꝛa de eodẽ foꝛamie emanat dulcẽ ⁊ 4keeium Pic niſne
oñdit malũ loꝗcitatis in mittimꝰ? ad conſẽtiẽdũ nobis:oẽ amarq aquaʒ: HNũquid põt frẽés cõſequenter diſtin/ sticceendiu
cõmuni vita ⁊ Bexqtuoꝛ cõpus illoꝝ circũferimus.Et ec mei ficꝰvuas facere:aut vit᷑ ficꝰ? guit ſapiẽtiam ĩmũů ſinende
eittet oter m iv' ce naues ci magne ſint ? aventis Sic neq; ſalſa dulceʒ põt facere ganamn diuinam. hiui
nieur ibi. wot et. teiu bi. validis minent᷑: circũ ferunt᷑ a-ſt aquã. Quis ſapiés ⁊ diſciplinatꝰ ibt. aneaig en, r
Ois en nã.qᷓrtuz ibi. n ꝗ modico gubernaculovbi impe iter vos: O ſtẽdãt ex bona ↄuer/ ſum eſt. Circa ᷣmuz ncli
ipfa vlcim Eircaei. tus dirigẽtis voluerit. Ita ⁊ lin/ ſatiõe opatiõeʒ ſuã i mãſuètudie ſciendũ ꝙ ſapientia bglgode⸗
*%1 5VE , . . —2£ 2 2 rAD S 4 * 2 , „ ⸗ . . . coehot
q; lĩgua ſita ẽ in lubꝛico. Gna exaltat. Eccè quat? i. nis ; betis: ⁊ contẽtiões ſint in coꝛdibꝰ cia tendit ad fſinem fiag
ꝓpter qð citiꝰ mouet᷑ ad magna ſilna icẽdit. et ligua lignis vꝛis: nolitẽ gliari mẽdaces eſſe indebitum.⁊ hoc p/ Gldeitenni
n e Ns a obo eſt: vniuſitàs iniqtas. Liguacon aduüſus vᷣitatẽ. Mone eni iſta ſa/ cedit ex paſſiõibus Ggtegdſi
neit, de qs ibo ſtjitnit᷑ imẽbꝛis noſtris que macu piẽtia deſurſũ ðᷣſcẽdẽsa pꝛe lumi inoꝛdinatis ⁊ maxi/ ſiſeitune⸗
nõ offẽdit hic ꝑfcũs ẽ vir. t 9. 1935 S g. 1 —; me inuidie ⁊ odu.⸗ epietalbci
q; faciliꝰ cuſtodiunt alia lat totũ coꝛpꝰ:᷑t iſlämat rotã na muʒ:ſ terrena animal diabolica. hoc eſt qð dicif᷑.Qd i a
mẽbꝛa. Et depauci ſunt tinitat nie inflamãata a gehenna. Abi eni ʒelꝰ ⁊ cõtẽtio:ibi ĩconſtã ſi celum amarũ.i.ĩ⸗ lennan
Ticde ricantec.: Ois ni nã beſtiaꝝ ⁊ volucrũ ⁊ tia ⁊ oẽ opꝰ pꝛauũ. Qũuᷣe ãt deſur uidiã. e ¶Mabe / nſinitt⸗
iu de mille vnu rendi Fpétiii t ceteroꝝ domant᷑ ⁊ do ſũ ſapiétia: pꝛimũʒ qdẽ pudica eisadiuicem. ffuſimnte
iõ vitiu ligue ĩficit cõiter — õ fGQIEt contentiones ibbi poſtüeb
d (Põt. Picↄnrondit Mita ſũta nã huana: liguam aſt eſt:deide pacifica:modeſta:ſua/ ſint in coꝛdibus ve/ gmne
in⸗ Kir veleipi e nitta mnull? homium domare põt. In dibil:bõis ↄſẽtiẽs:plena miſeri/ ⸗ſtris.·i.intentiões ij · —
ad h triplex exeplũ. Pꝛi· qſietũ malũ: pléna veneno mòꝛti coꝛdia ⁊ fructibꝰ bõis:ilidicãs ſi ferendinocumẽtuʒ rſemnne
ũ ẽaiale.nã equ gẽ ani fe . ſa bñdi ſß . . ſi „2 1.9 5 i ſti⸗io 7 pꝛoximo. fögeſuen
mal magnũ circunducit᷑ ero. In ipſa bñdicim deüzpa⸗ ne imulatiõe. Fructꝰ qt iuſticie ĩ g MHolite gloꝛiari. ler Meſeſe
cuũ frẽo punlo.zv artifici trẽ: ⁊ i ipſa maledicimꝰ hoĩies ꝗ pace ſẽinat᷑:faciẽtibꝰ pacem. ſideducatis ad effe Nnts Mt
ale qꝛ nauis magna mo/ H tum tan ſitis ſaz⸗ o⸗ococti
3 ctum tanqᷓ; ſitis ſa,- ſa
uet᷑ cũ ꝑuulo gubernauuaus· ès pientes. Pbciudnn
lo. 3)2 nale. q;ꝛ modicus ignis magnã ſiluã incdit. Et eodẽ mõ lingua h Ei mendaces eſſe aduerſus veritatem.quia non eſt vera ſa- alrehu
q̃ ẽ modicũ mẽbꝛũ multa mala facit ꝑↄtentões:detractões:ſeditões: pientia.ſed magis ſtulticig. ideo ſubditur. M aſigaicl
⁊ h.ita ꝙ fere oĩa mala pueniunt ex vitio lingue.Et ex dictis pʒ lr̃a. ĩ ¶ Non eſt enim iſta ſapientia de ſurſum deſcendens.i.a deoaqᷣ Caatuaͤhn
paucis exceptis q̃ d ſcurrent᷑.Põt ẽt frenoc rcüducere totũ coꝛpꝰ.ſ. eſt omne bonum. k ed terrena. inquantum pꝛocedit ex naynfonſ
aialis magni. e¶ t magna. ſ. mala. f Exaltat.i.ꝓuocat. concupiſcentia oculoꝛum. nienalis procrdhens ex cõcu/⸗ W
gEcce qtus ignis.i.q;; modicꝰ. hblIEt lingua.ſ. mal. piſcentia carnis. m ¶ Diabol ca. pꝛocedens ex ſuperbiavite. numin
¶ Ignis c. accẽdẽs ↄtẽtiões:⁊ ſeditiões ⁊ alia mala:ideo ſubditur. i dicit᷑ ſapia mundana.qꝛ oẽqð ẽ in mũdo reducit᷑ad iſta tria.i. innift
k¶¶ Aniuerſitas inigꝗtatis. ſupple ẽ mala lingua virtualiter. Zo. z. n Que auteʒ. Dic ↄñter deſcribitur ſapientia diuina ſchanin
ue maculat totũ coꝛpꝰ.nã in alia mẽbꝛa redundat malum eius. ſiue a deo data ⁊ oꝛdinate.pᷣmo quantum ad terminum aquofa 8 ini 5
m ¶ Et in flãmat ro.na.no.i.curſum vite nr̃e ꝗ aſſimilat rote q incipit ? cit recedere quod eſt malum.cum dicitur. Que autem deſurſũ ägfni
terminat᷑ in eodẽ puncto.⁊ ſic naſcit hõ ĩpotẽs ⁊ ignoꝛãs.⁊ ſi moꝛi᷑ na eſt ſapientia.ideſta deo data. o ¶ Pꝛimum quidem pudicꝗ Uunmitſtip
turalr redit ad eundẽ ſtatũ de cõi curſu. n ¶ Inflamata a ge.i.a dia eſt.i.faciens recedere ab omni turpitudine.ſecũdo quãtum a naltggini
bolog ſic noĩat᷑ eo g gehẽne deputatẽ. o ¶̃ is. n.nãᷓ. Dic ↄnñr oñdit terminum ad qué facit tendere.qui eſt beatitudo in qua quieta ſutü⸗ 1
ꝓiin ficit incurabilr. qꝛ lingua mala non ẽ domabilis ſicut cetera mẽ tur appetitus.quod notat᷑ cum dicitur. Pacifica. tertio quãtuz ſtohlaiter
bꝛa q pũt ligari ta ſuis actib lpediri.nõ ſic aũt lingua niſi pſcindat᷑. ? ad illa ꝑque ſapientia perducit ad pacẽ ſiue finẽ vbi poſt receſ/ frinnlgi
H eſt qð dr̃. Ois enĩ nã be.⁊c. G̊ videmad ſenſum ꝙ multa aĩalia fero ſum acoꝛuptela turpitudinis pᷣmo occurrit homini ꝙ in oibus W
cia domant᷑ ab hoie. p inguã aut. maliloquã. q ¶ Mullus ho. modũ debitum teneat.ideo dicit᷑. Modeſta.ſecundo vt in his Tnctadamnic
tũcunq; ſapiẽs. r¶ Domare põt.⁊ ſubdit᷑ rõ.eſt enim. in qbus ipſe ſi ſibi nõ ſufficit alioꝝ monitis acquieſcat.⁊ quantũ hnheftii
ogetum malu grſitadin lubꝛico. vt dem̃ ẽ. t ¶ lenave.detra ad hoc ſubdit᷑. Suadibilis.⁊ bec duo ptinẽt ad hocᷓ bomopa npfumnni
ctiõis. u ¶MWoꝛtifero nã detractoꝛ ĩterficit eũ de q̊ detrahit ꝑ ĩfa- cem habeat in ſeipſo. Sed vlteriꝰad hoc ꝙ ſit pacificus ẽt alus. nfſenpaleg
miã ⁊ eũ ꝗ libẽter audit⁊ ſeipm pꝑculpã. x¶ In ipſa. ̊ ↄnter ondit pᷣmo requirit᷑ vt eoꝛum bonis nõ repugnet.ideo dicitur. Bonis Binhücſenin
ꝓ vitiü lingue ĩficit inãliter. eni curſũ nãe ẽ ex eodẽ pᷣncipio ꝓce/ Qconſentiens.ſecundo ꝙ defectibus pꝛoximi compatiat᷑ in afſe⸗ Nllopiſdin
duntria.nã ↄorioꝝ ↄrie ſunt ce.⁊ tñ ex eadẽ lingua ꝓcedunt ↄria.ſ. ctu ⁊ ſubueniat in effectu.⁊ quãtum ad hoc ſubditur. Plena mi Uunegntne.
bũñdictio ⁊ maledictio.⁊ B ẽ qdðᷣ dr. In ipſa.n. bũdicimus deũ pr̃em. ꝓ ſericoꝛdia ⁊ fructibus bonis. 3? reqritur vt defectus alioꝛũ emẽ ſſteſte
bñficus ſuis. y ¶ Et in ipſa ma.ho.ꝗ frequẽter ſunt inocctes gad dare caritatiue ſatagat.⁊ hoc eſt quod dicitur. banime.
ſilitudinẽ dei facti ſunt. ⁊ ſicmaledictio requndat in deũ.ᷣſiẽ vitupiũ p ¶ Judicãs ſine ſimulatiõe.ne.ſcoꝛꝛectiõem exerceant exodio fiinleton⸗
factũ imagini regis redũdat in ißm. zD ¶MMõ oʒ frẽs mei hec ita fie · pꝛecedenti ſub caritatis oſtenſione. hec autem bominis pacifi/ leſelli rſ
ri.qꝛ vident᷑ nãe oriari.⁊ ſubdit ad He xẽplũ de fonte.⁊ pʒs lra de ficu qᷓ catio in ſe ⁊ cumalus in via eſt quedam pꝛelibatio ꝑfecte pacis ieſſee
non pducit nuces.qꝛ B eẽt einãm.⁊ ſiłeẽ quodãmõ de lĩguaq cca in patria.⁊ ſic eſt finis ſapiẽtie: put habet᷑ in via.iõ ſubditur. nſnencc
ta eſt ad bñdicẽdũ.⁊ maledicere ẽ ei ĩnãle.⁊ de aq̃ ſalſa que nõ fit dul Eructns autem iuſticie.ideſt beatitudo eterna que per iuſti uſfiglaan
iz ſed manet Phetat Ature ſie lingua aur maleqica fraſiniuaf a cigm acquiritur. ⁊ in fruitione beata conſiſfſit. angenn
nã ſua.vt ocm̃ eſt. a ¶ Quis ſapies. Poſtq; btũs Ja.oñdit mala ex r ¶ In pace ſeminatur.qꝛ ſicut ſemẽ continet fructum futurũ po giepinegfin

e,* i *
d Jacobi
ein RRAmMge bella. Poſtqᷓ; btũs iacobus monuit ne primo ma b « Pumilibns añ
i lum inferat verbo bicofirinduciraa vcongmfer. ar b ¶ Humilibus aũt dat gr̃am. naʒ bumilitas ẽ debita diſpoſitio ad eã.
nenu facto cui ꝰradicẽ volẽs pſcindere.dicit. Un bella. Cllu hec enĩ lr̃a habet᷑ ꝓv.ʒ.ᷣm tranſlatiõem.ꝛo.vbi noſtra lr̃a habzʒ.Ipſe
inngi infert᷑ nocumẽtũ coꝛpoꝛis. b¶Et lites. in iudicus ꝗb⸗ is ung deludet illuſoꝛes ⁊ mãſuetis dabit gr̃am. ꝓpter qð ↄcludet.
ainnnd nocnmentuinrebudpgfellie c drfionter dienace ler⸗ c ¶ Subiti ergo eſtote deo.tanqᷓ; vere hũiles.vt det vobis gr̃am ſuã.
tent ſtris.ſupple talia oꝛiunt d ¶ Que militãt.i.dñantur ths. ve d ¶ Reſiſtite. Pic ↄnñter monet a diabolo recedere.Circa qð ſcienduz
dii i eerFnmebeis vfigcrmembe morenk intellte Rmlis acöcupi gmoeaeanniarraleeRintrce poiint un,
abi⸗ C ſcẽtia dictamẽ recte rõnis. ¶ Cõcupiſcitis ⁊ non ens. d os ſuꝑbie.Quãtoãt aliꝗs ẽ ſuꝑbioꝛ tanto magis abhoꝛꝛet ſuꝑari.ꝑꝑ
an ſrenuker e . Eocupie tis. qi quod diabolus vidẽs aliquẽ foꝛtiter reſiſtentẽ dimittit eũ tentare.ti/
Iche † 1 g
E em aflequunt᷑ intentů. N a x.: mens ne abeo ſuperetur.
nlan 64 cciditis inocẽ („ Masben et lites ¶IIII. ptèr qð dic: Deũs ſuꝑbis reſiſtit Pfer quod recedit ab eo
it m tes. h (Et gelatl. i vob: Monnẽ ex ↄcupi hüilibꝰ aut dat grãm. Subgiti aßñ facièé belli.vnde dicit
Angtf bonis iuidentes. cetijs vꝛis: ᷓ militaͤnt in ſto . e S it! Ambꝛoſi ſuꝑ Lucaz ꝙ
i ¶Et nõ po.adipiſci. membn vꝛis? Cõ iſeiri in eſtoͤte deo:reſiſtite aũt diabolo: diabol' inſtare foꝛmidat
6 inan ſtiſſacrlone cupi⸗ hahen: zccic „ cupi citis 71 ⁊ fugiet a vob. Appꝛopiq̃tẽ 80: q frentius refugit triũ /
numn⸗ ſcetie vreqᷓ ſempad haheſ: cidit ⁊ zcla: ⁊ non pote ⁊appꝛopiquabit vob. Emũdatè phari.⁊ hoc eſt qð dicitur
enin gmal accenditur ſtis adipiſci. Litigatis ⁊ belligera manꝰ pctõꝛes ⁊ puͦrificate coꝛda ſreſiſtite at oiabolo vi,
mtdiinm itigatis ⁊ bel.? tis ⁊ ſi pot᷑ . E nI riliter repugnãdo.Et fu⸗
ait idi nõ hẽtis. replicatio liest ahes Pperchndel ſi poſtu duplices aio. Miſeri eſtote ⁊ lu gieta vobis⸗ eAppꝛo
Ricrin Seiuſdé niead ma latls⸗ Etic ñi accipiſeõ ꝙ ma gete ⁊ ploꝛate:xriſi us veſter ĩ lůctũ pinquate deo. Hic ↄnter
nilun io exgggregariz. ſ petatigen 1rubileeriſ vẽis/ 2uertat᷑:⁊ gaudiũ ĩ meroꝛẽ. Hũi beßs Zacob' monei acce⸗
lotyn ꝛopt᷑ qð nõ poſtu mas. lteri:neſcid qui i lizmini DP gere ad deũ rõne ſu
– kio alida eob⸗ aunns Baͤltkerr⸗neſeitalidgmi liamini i conſpcũ dñi: exaltabit nitatis q̃ debet eo,
hamtgm ſumentes obtinere cũq; g̊ voluerit ami à dði: Qui vos. Moͤlite detrabere alterutrũ re.qꝛ ab eo ꝓcedit eẽ gre
cutentnin qð cõcupiſcitis vr̃a c 5V. nerit ameug eẽ ſeculi frẽs mei. Qui detrabit fratri aut ⁊ eẽ nature.pᷣmo iducit
ntchimnth foꝛtitudine. huiꝰ:inimic? ði ↄſtituit.An putã qui indicat frẽʒ ſuſ: detrahit lgi roõne pᷣmi.zæ: rõne ſci ibi.
aitergtſitn m ¶ Petitis ænõac tis qꝛ inanit᷑ ſcriptura dicat: adin ⁊iũᷣ dicat legé. Si auté iudi gi Ecce nũc. Circa pᷣmũ ſciẽ
mnontintötn cipitis.q.d. ſi alid ſiidiã ↄcupiſcit ſpũs q b itdein icat legẽ. Si antẽ iudicas le dũꝙ ad deũ accedimus
weintürtct aliqᷓ petitl a deo nõ S Ppiſcit ſpus ꝗq habitat in gem: non es factoꝛ leꝗ: ſ iſjdex. Pdilectõem. dilectio vo
refinil acclpitl. ſubdttur vob: AMaloꝛc qt dat gꝛaz. Dꝛo An eni legiſlatoꝛ ⁊ iudex qui deiclcudit dilectionc pri
itclmmantit fanno. n Eo ſürg D 4 . Pbtergs iducit pᷣmo
male petatis. petẽédo eaã ſũt ſaluti veſtre pria vt inimici moꝛtẽ mũ. ibi. Noli diligendu deu. 22 pxi⸗
in Ee velp Er oné veiati 4 utſalatipelt 6 Orin eupiſcetus mu ibi ſiolite verrahere Hma adhuc ĩ duas.qꝛ no iducit aa ve di
ln veſtris inſumatis.i. cupiſcẽtias vr̃as ipleatis. Inſumo imamis. widieir. qdaã habentia ad ipſ cõnexionẽ ibi. Emũdate. Circa pꝛi
— ẽvbũ ppoſitũ ab in ⁊ ſumo.⁊ ſic iſumere ẽ int ſumere.qð ẽ ↄcu/ q̃ eſt vnio Wbꝛohianate deo. appꝛopinq̃tio terminat᷑ ad dilectiõeʒ
ſrsiinmnin piſcẽtiam maloꝝ adiplere. p¶ Adulteri. Suꝑius btũs Jac fe ſue ↄferẽ cü amato. fEt appꝛopinquabit vobis, dona
iinmig docuit fideles bñ ſe bere reſpectu ſui 2 pximi. onter idẽf c. gre ſue ↄferẽdo.a etià augmentãdo.Sʒ ↄtra hoc videt᷑ qð dicit᷑.i.Jo
ſorndinwani . D N d pꝓximi.hᷣ ↄnter idẽ facit ¶A. In hoc ẽcharitas non q̃ſi nos dilexerimꝰ deum.ſʒ qm̃ ipſe p J0.
reſpectu dei.Et pᷣ facit H̊ rõne dine bonitatis q̃ dz hoĩes attrab cédi eodili xerimꝰ deum. ſſʒ qm ipſe poꝛ dile
Nonna 2 rõne ſue ſeueritatis qᷓ . rabe xit nos. Dicẽdũ ꝙ diligere eſt velle alicui bonũ. Si igr ↄſideret᷑ actꝰ
4 re. 2? rõne ſue ſeueritatis q̃ dʒ recedẽtes ab eo terrere.c.ſe.pᷣma ilectiõi — ir ü. Si igt oſideret᷑ act*
((irge eanne genonetamnceadlabolo rertacte eec ſe. diuine dilectiõisꝗ eſt in ipſo pcedit oĩa tꝑalia cum ſit eternꝰ.a ſic log-
ſneinmmi vno vrio cõcedit acceſſũ ad aliud. r incipit ibi. Appꝛopi n. ab tur Jopes in auctoꝛitate inducta. Si aũt conſideret᷑ hui dilectõis eſ
ammin⸗ deo. Circa mum monet recederea mmäncorzen oferoloebi. ſert qui elttalis ic aliad eſtcedens expatre deis aliquid ex hte
n KReſiſtite.pᷣma in duas. qemonet relinquere Runds.Seindn⸗ Nanievitandsmeiſenannrdan chaliconuc titoinod ei din ſieut
gnanmkſu cit ſcripturã ad ſuũ ꝓppoſitũ.ibi. An putatis.igit pᷣ monet recede nänagteſtcut ad ine rmtalk. mra ear anenlt
reamudo-iab inoꝛdiata ↄcupia delectabiliũ bꝰ mudi. . Adul am ddie ſcur d nẽ ſuꝑnaturalẽ.⁊ hic influxus ſpecialis non ẽali/
ccenlenindat teri.a ppa ſponſaqᷓ eſt lex dina. Sap.S. exgſiui O. 4 qua gr̃a habitualis.ſed ẽ motio diuina ſiueinſtinctꝰ qua mouet nãm
ece n a pa ſponſalfe x diĩna. Sap. S. exaſiui eam a iuuẽtute humanã ad bonũ meritoꝛiũ.nec dene alicui din eſti.
S mea.⁊ qſiui eã ſpõſam aſſumere:foꝛnicarie adherẽtes.ſ.ꝰ cupie pꝛelenti.ſed hoĩes diuerſi gat᷑ alicui q;diu eſt in hac vita
hoecenstiil mundane. q Neſcitis.q.d.bene deberetis ſcire ex rõnis di ſcunt ⁊ ſe uütu ſicad mode ad hune inſt inctiũ ſe p: qꝛ aligacge
knstr hptu etamine.⁊ ex freqnti nobis facta admonitione. bns diſpalitiege dac ang pabitualem de congrno diſponunf.q⸗
edninſi rQuia amicitia huiꝰ mũdi.i. inoꝛdiata adheſio delectabilib A boſitis deus dat gram habitualem ꝑ qua meritoꝛie operant᷑.
ur ſcpieniniin puia mundi mudlor. abilibus lij vero reſiſtunt inſtinctui diuino.⁊ ſic merito eis habituali i
iuſyen nimundi. 8¶Inimica ẽ deo.qꝛ facit recedere ab ipſo. denegat. pzigi iſpoſiti ſic merito eis habitualis gratia
Gdtenmnmtgn t¶ Quicũq; voluerit c. H ſegtur ex p. t ps. Coñter inducit ſcri· doß gaf pz igien eoiſpoſitioad gram de coõgr no q eſtab homie mo
uemmmu Rramaal ſaii ppoſita.d. npnestis keinaniterſen ri doicto bccdit collatieingtatis habitnalisa eſta deo.⁊ ſic dicitur
numquceneil iu dicat. q. d. B arotsclnum dns tinetal guod falfnnaut bic. Appꝛopinqte deo ⁊ appꝛopinqbit vobis. verũtñ hanc diſpoſitiõʒ
eſccingin ſupfluũ. Ad inuidiã ↄcupiſcit ſpũs ꝗ babi aanvohig. en aoins Rcecͤit diuinus inſtinctꝰ ſeu motio ad bonũ meritoꝛium.
Etntonguain lr̃a dupliciter exponit.vno mõ de ſpũ humano.⁊ ſic legitdepꝛeſ Jo.o.N atura humana de ſe nõ poteſt aſſurgere. ſic dicit ſaluatoꝛ
viſcntenvanng ſiue.⁊ intelligit᷑ aſſertiue.⁊ eſt ſenſus ꝙ ſpũs hũanus tendit ad zſicp emo potvenire ad me niſipatermeus amiſitme traxerit eü.
fnitibinn inuidiã.i.ad triſticiã de bono alteriꝰ.qð inoꝛdiate ↄcupiſcit.qð ſepatet ꝙ pᷣncipiũ meriti ſimpliciter ẽa deo ⁊ nõa libero arbitrio.
boiihinn ꝑtinet ad amicitiã huius mũdi.vt pʒ ex pdictis.⁊ ſᷣm bunc ſen⸗ 8 mnn een. Hiconter matalamonntxr diuine dilectiõi.d.
nunhnin ſum hec lr̃a accipit de Señ.S. vbi dici. Senſus enĩ ⁊ cogitatio manꝰ.i.oꝑa. 50 tpu.coꝛ.qꝛ ꝗ diligit coʒdis mundiciaʒ
nnttt ini coꝛdis humani ꝓna ſunt in malũ ab adoleſcentia ſua.Apli nãqR 8 SFeingabioe ſuoꝝ hẽbit amicũ regẽ.ꝓv.=z. i ¶ Duplices aĩo.i.
endaie non ſempꝑ allegant vba ſcripture.ſed freqnter ſenſuʒ tihnoce k ²* us fuiſtis duplices aĩo.nũc deo nũc diabolo nũc mdo adherẽdo.
nſuin ꝛ ßm büc ſenſum q ime diate ſubdit᷑. Maioꝛẽ antde rorang. iſericſtotc. i.ltatt miſeri aſſumite recurrẽdo ad deũ cui ppᷣum
inn de alio ſpũ.ſ.dĩno. Alio mõ legit᷑ dicta lr̃a interrogatiue:⁊ intelli cõtritõ poere. 1 Riſus ve. p diſſolutöem. m In luct co.ꝑ
tedn iturr . c11 Kera n ee. lli cõtritõem. Eſt aũt riſus leticia exterioꝛ gaudiũ mentẽ reſpicit interi
A,i gitur negatiue.Ad iuidiã ↄcupiſcit ſpũs ꝗ hitat ĩ vobis.q.d.nõ Pr mtrrarin 16.2: Saudiu mente reſpicit interi⸗/
ian n ⁊eſt ſenſus. Spũs ſanctꝰ.Qui hitat in vobis.ꝗ datus f obis ozeen vt lrmutotio inregra facſe emente. u umiliamini in
n i⸗ i baptiſmo. Nõ ↄcupiſcit.i.nõ Pcit wooeupnrere 2 fuicl di. ſherrüdet ariactol 60 mtentaensſold in oncheet vom⸗
veſtan⸗ nõ inducit vos ad triſticiã de bono ꝓximi.qð facitammcitiabn räente barentia. 5 Et exal.vos.in celo vbi eſt ꝑfcã dilectio.
u. 4O ius ſeculi. Et ſcoõz boc iſta lr̃a ſumit ex.ic. Sapiẽtie. Benignoeiz E ite detrahere. Hic ↄñr inducit ad dilectiöem ꝓximi remouen
nn e eſt ſpũs ſapie.⁊ ſic nõ inducit ad inulctifeſednagis ad muruam d iennnirot Qaliteerrbet alterueri Beſferi fane
anton ti caritatem.ideo ſubdit᷑. y ¶ MWaioꝛem aũt dat graʒ:qꝛ dat bo etrimẽtũ.⁊ ꝑ G̊ inuit oppoſitũ.ſ.oſerugtõem bone fame ⁊ ei ꝰgugmẽ
nniun na ſpũalia que ſunt maioꝛa ⁊ melioꝛa.⁊ hec expoſitio ſor pi, tumn. qd ᷓopusvilectõie Pxini. ui de. frĩ. in oꝛe. We
vubſn, detur qᷓ; pꝛima. qꝛ magis ↄtinuatif̃am vros geiniibiscoree iudi. fra.ſuũ.eẽ malũ ĩcoꝛde. s ¶ Detrahit legi.ꝗ phibet h fieri Le
emucneßl ctis punctat᷑ interrogatiue modo dicto. per cõſequẽs itelli⸗ ze aAiloen eris ſnſurto necerina oꝛ in pplo. t iu. le. facto deſi/
, negatiue. 53 ¶Pꝛonter zriche rermgia . quẽs itelligif gnans eã eẽ malã.qꝛ facit tanq; licitũ qð ipſa dicit illicitum.
ſnt/ nta dirinus. Relrmbiltcel derſpeufa puer onadue dat ſpi⸗ Bieeler⸗ esfailegis Sbecigs eivt ſuꝑioꝛi. x¶ Bʒz iudex. tacqᷓ
NeAenn e arogi a Part⸗z., 1 ipſi.qð tñ eſt falſum.iõ ſubdit᷑. noeſt enim legiſi
adeg i (Deus ſuperbis reſiſtit.denegando eisgratie dona. iudex. ſ. deus. 3z (Qui ebeceeretrandcaen .

& 4

8 (Et liberare. legis factoꝛes. b ¶ Tu auũt gs es g indicas ꝓxi.q.d.

auũt ꝓcedat iudiciũ ex ꝓ/

—

vt ſi gs iudicet aliũ homi
vr ſi ꝓcedat ex vehemẽti

da in eodẽ lecto.niſi appa

tu vſurpas tibi officiũ diuinũ.Ad cuiꝰ maioꝛẽ intellectũ ſciendũ ꝙ iu
dicare ꝓpᷣei auẽte ſoli deo conuenit.hoĩbus aũt ex diuina cõmiſſione.
tã in foꝛo eccliaſtico qᷓ; in ſeculari.Iſta tũ cõmiſſio nõ ſe extẽdit ad ea
q̃ ſunt oĩno occulta.ſed dĩno iudicio reſeruant.de his aũt q̃ aliq mo
patẽt vel ꝑ facta vel ꝑ ſigna.pñt hoiĩes iudicare.Et hoc põt eſſe dupli
citer. Uno mõ cũ ꝓceſſu ad punitiõem.⁊ Gᷓ ſolũ ꝑtinet iudices. Alio

mõö ſine tali pceſſu. ⁊ Bᷓ ẽt ꝑtinet ad alios hoĩes.Sciẽdũ tñ ꝙ iudiciũ

impoꝛtat ſnĩam firmã de

aliquo.ſi g̊ ꝓcedat ex eni

dentia facti nullũ ẽ pctm põt perdere ⁊ liberre. Tů autẽ

quis es ꝗ iudicas ꝓximũ tuum:
Eccè nunc qui dicis: hodie aut
craſtino ibimꝰ ĩ illq ciuitatẽ: ⁊ fa
ciemꝰ ibi qdẽ ãnũ ⁊ mercabimur
⁊Zlucrũ faciemꝰq ignorat qd erit
ĩ craſtinũ. Quèc eni vita veſtra⸗:

cidaʒ:quia videt eũ homi
cidiũ cõmittentẽ.⁊ idem

bus ſignis.vt ſi gs videat
ſolũ cum ſola nudũ cũ nu

reat aliqd vñ poſſit H̊ ex· Aaãpoꝛ ẽad modicũparẽs: ⁊ de
cuſari in toto vel ĩ parte. · LiZ. F.„
vt oſanguineitas multuz inceps extermiabit: pꝛo eo ſᷣt di

catʒ:ſi dñs ſoluerit ⁊ ſi vixerimꝰ:
faciemꝰ G̊ aut illud. Nũc auͤtẽ ex
ultat in ſuꝑbijs vꝛis. Ois ẽxulta
tio talis malignaẽ. Scièntiigitur
bonũ facere ⁊ nõ faciẽti: peccatũ
eſt illi.

ꝓpinqua ſiẽ mr̃is ad fi⸗
lium. vel infirmitas gra/
uis ſeu aliqð hò. ⁊ ſic vi/
dens iudicat ꝑſonas eſſe
foꝛnicarias ſi ambe ſint
ſolute.vł adulteras ſi am
be vl altera ſint ligate.ſi ⸗

babilibſen leuib?ſignis. . . è
⁊ẽ indiciũ de graui pctõ te vlulates i miſerijs ve

petm̃ eſt moꝛtale.qꝛ tale ſtris quẽ aduenient vob. Diüitie
iudicium 5caritatez he v—!ie putrefacte ſut: ⁊ veſtimenta
Si aut nõ ſit indiciumy Yꝛdatineis com eſta ſüt. Aup 7
firma ſnia.ſʒ magis ſuſpi argetũ vꝛuʒ eruginauit: Z eruůgo
cio q̃ ꝗs incipit dubitare
de bonitate ꝓximi.ſic eſt
veniale pctm.grau etamm “ ..
vel minꝰ graue ᷣm maioꝛitatẽ vel minoꝛitatẽ ſuſpitiõis ⁊ ꝓbabilitat
⁊ leuitatis ſignoꝝ. c ¶ Ecce. Pic ↄnñter inducit ad amoꝛẽ dei ex bo

