calogi.⁊ p moyſen qᷓ;tũ ad alia.ꝑꝑ qð ibidẽ ſubdit᷑.Juxta teẽ ſᷣmo in

oꝛe tuo.⁊c.Deut.vo fuit figura noue legis.vt dicit hieronymad pau
linũ.pꝑ qð ſcriptura pᷣallegata figuratiue dr̃ hic ð noua lege ad c ob
ſeruationẽ tenẽt᷑ oẽs ⁊ maxie iudei gbꝰſpãlit᷑ xps ꝓmiſſus fuit ⁊ per/
ſonalr pᷣdicauit.⁊ ſic cũ dr̃ hic.Ne dixeris in coꝛde tuo ⁊c.tollit᷑ excu
ſatio ð noue legl obſᷣuãtia qͥ ꝑ xpᷣm iã ẽ data.⁊ ꝑ ſom ſcm̃ in coꝛdibus
credẽtiũ ðſcripta.iõ ſubdit᷑. Pꝛope ẽ vbũ ⁊c.i.ꝑxpᷣm reſurgẽtẽ vita
ſpũał ⁊ imoꝛtałichoata.q̃ lex facere ñ poterat. y¶ Gz gd dic.hoñ
dit᷑ iuſticie q̃ ẽ ꝑ fidẽ xpᷣi facilitas.cũ dr.Sʒ ꝗd dic ſcriptura.ð iſta in
ſticia. 50 brovi oꝛe tuo.⁊ĩ coꝛ.̊ ẽ dcm̃.ñ exigit᷑niſi creder̃ ⁊ cõ
Pocè v.kfi. ſ.x-pi.
c ( Et i coꝛ.tuo cre.

credulitate.n.iſtoꝝ duoꝝ articłoꝝ fidei icludit᷑ ⁊ intelligi creduli/

tas alioꝝ. ⁊ adducit᷑ ſcripture teſtimoniũ.cũ dr. e¶ Dis. n gcre. ĩ

il.ñ cõ. Iſa.28.qð ad lraz itelligit᷑ ðᷣ xpᷣo vt dem ẽ i fine ca.pcedentis.

f¶ Mõ.n.ẽ di.iu.⁊ gre.qᷓtũ ad iuſtici q̃ẽꝑ fidẽ xpi. g a idẽ do.

om.ſ.iudeoꝝ ⁊ getiliũ.vt dem c.S.ʒ.c. h¶ Dines ĩ oẽs ⁊c.i.potens
ocs exandire.⁊ad h̊ iducit᷑ auctoꝛitas Johel.2.cũ dr̃.Ois enĩ ⁊c.

i ¶ Quõ g. Bↄñr arguit if delitas ñ credẽtiũ.⁊ pᷣgñalłr oĩuʒ.ꝛſpãliter
iudeoꝝ.ibi Sʒ dico. Cirea pᷣꝰ arguiĩ ĩfidelitas oĩum ꝑ ̊ ꝙ fides ca/

tholica publicata fuit ꝑoꝛbẽ a tꝑe aplłoꝝ.⁊ qꝛ imediate pᷣdixẽat apls
Ois gcũq; iuocauerit nomẽ dñi ſaluꝰ erit.iõ ↄtinuãdo ſnĩaʒ dic.quõ
g iuocabũt ĩ quẽ ñ credider̃t:q.d.nulloꝰ qꝛ oro pᷣſupponit fidẽ oꝛãtl.
nẽ.vlł ab hoĩe ꝑ pᷣdicatõs.iõ ſubdit᷑. luõ ãt au. ſi. p. act vo pᷣdicã
dipᷣſuppõit auẽtatẽ offici.iõ ſubdit. mNuõ vo pᷣ.ni.mit.a deo. ſic
ꝓphᷣe vł ab ei locũ tenẽte.ſic pᷣdicatoꝛes alij.⁊ ad ̊ iducit ſcriptura
Iſa. 33. n¶ ¶ ſpe. pe. ⁊c.qð itellłr ð pᷣdicatoꝛibꝰeuãgelui.vt dem̃ fuit
ibidẽé.iõ ſubdit᷑. zñ om.ob.euã.pᷣdicatõzʒ eiꝰrecipiẽdo.ad qð ĩ/

Kk ¶ Aut quõ cre.ei quẽ ñ au.qꝛ fides D auditũ a deo ꝑ fuelatio

duucit᷑ aucitas Iſa.ʒ.vbiad lr̃a⸗s logt ð xpᷣo vt ibi fuit declaratum.
pDñe gs cre.au.no.qꝛ iſaias ⁊ alij ꝓphᷣe audierũt a deo minigerinz

3

. α õ”õs de ee g veß
rßur ſernci ð an NWν ιW⁸ Pes . Pπιϑ Nο
1 ker25 A P 2 e

Re

ctũ fuit ſuꝑ illõ Exo.⁊z. ſʒ pujcietis eã canibꝰ. g ¶ In ira vos mit.

non audierunt.

aſenſus põt duplex cã aſſi ignari. vna ꝗdẽ exteri iducẽs p fidẽ vł au
Aditũ ſic miraculiũ viſũ vł ꝑſuaſio hoĩs q̊ neutrum ẽ ſufficiẽs cã ad

aliꝰ credit aliꝰ nõ. Uñ oꝑʒz ponere aliã cãm ĩterioꝛẽ q monet hoiem

oñdi ſcribẽdo ſuꝑ pᷣs.is.põt tñ hic bꝛeuit repeti.apli nãq; ad publicã

illuminatio. ad às ouertẽdos trãſier̃t apłi reliccis iudeis Act.iʒ. Uo
vos ĩ ĩ credulitate loco illiꝰgẽtis q̃ apð vos erat nulliꝰreputationis.

minatiõe getiũ.cũ dr̃. hb¶ Inuẽtꝰ ſũa nõ q̃ͥ.me.i.a gẽtilibꝰidoł ſer
t
⁊ ſubdit᷑ de iudeoꝛũ excecatiõe. A itit diipſonaoni.
k ¶ Cota die expã.ma.me.ad te.ↄferẽdo bñficia toto tꝑe legl moſai/

ſona ꝓpᷣa. i In ca.io. vbi dr in poſtilla. Aut que mõ credent ei quẽ

ſit acqu

„ 3 —
2 * x .
. .

ναυ zn .αα *ανA ⁵

xp̃iquod crediderunt pauci de iudeis ſpãliteri concludit aplus. niſi crederè ecclie catholice illud appꝛobati. Un dicut e kide
Ergo fides ex auditu ⁊c̃.⁊ pʒ ex dcĩis ſnia. a ¶ Sʒ dico.nũ.ñ audi.

acꝗſita credit᷑ euãgelio eo ꝙ ecclia tʒ ſuos ſcriptoꝛes eẽ vaces

ad qð ĩducit auctoꝛitatẽ pᷣs.is. b

i. hñt ne excuſationẽ luezficelitrt on defectũ publicatõis.q.d.nõ
tpe eni aploꝝ publicatũ fuit euãgelin ꝑoꝛbẽ vniuerſũ.ſicut plenius

uelationẽ diuinã in ſacris libꝛis canonicis ↄtẽtã:q qdẽreuela⸗
tio de cõi curſu oꝑzʒ ꝙ veniat ad inferioꝛes hoies ꝑ maioꝛes ſiẽ
ad hoies ꝑangelos diuinoꝝ noticia puenit ſcõz Dio.de ce.hie⸗/

dũ euãgeliũ ꝑ oꝛbẽ exierũt de hierlm q̃ẽ imedio climate terre habi ad hoies ꝑange .
rarch;. Un qꝛ iter oẽs gradus ccclie auctoꝛitas vniuerſalis ec

tabilis.⁊ viuẽte btõ petro aplo pᷣdicatũ fuit euãgeliũ ꝓcedẽdo vſus

occidẽtem vſq; ad mare MG eisnem his que ſüt
occanu vbi termin hba ens aüt ꝑ vᷣbũ xpᷣi. Sʒ dicò. Nũ tẽ:in irꝗ voͤs mittꝗ. Iſaias qt au dtn Heelluco pñn
bitabilis terre fmaſtro⸗ 5 audierũt: Et quidẽ in oẽ dlit ⁊ dicit. Inuẽtus ſũ a nõ q̃réti beene vdeficere.
logos. Scũs eni Sauini qd nõ audierſit: Et quidẽ in oʒ Ar icit. Innetus in q no gretl decente vno ipſi pe
anus ĩ ciuitate ſenonenni terrã exiuit ſonꝰeoꝝ: ⁊ ĩ fines oꝛ beme:pol apꝑui his q me nõ it troipſona eccleſie.
dtucerat metropolfran bis terre vba eoꝝ. Sʒ dicòͤ. Nü rogabant. Ad iſrael auteʒ dicit. Tucar: E6o te
mmi auenudierat apaaů d irl no coguit: Raim moy,· FTotã die expandimannomeas deftciat fide mmn
ſed cognito poſtea ꝙ ad ſes dic. Egõ ad emulationẽ võs ad populuʒ non credentem: ſed ioʒ hit'fideia deo
huc viuebat.noĩauit ilis adduca in oẽʒ gẽtẽ:i gẽtẽ iſipiẽ/ contradicentem mihi. ¶ XlI. ſit ifuſus: tñ ĩ expli
eccliam btĩ petri viui.t in H 4 cationeʒ credendo

q̃ pluries ego fui.ꝗ hG̊; co⸗ õ eenininun q in ſacra ſcri
ſcripſi.⁊ alu ꝗ cũ ſcõ Sauinianovenerũt in frãciã ĩ alus locis pᷣdica⸗ ptura pᷣncipalr ↄtinẽt᷑ recurrendũ ẽ ad auctoꝛitatẽ vniuerſalis
uerũt vſq; ad oceanũ. ⁊ eadẽ röne euãgeliũ fuit publicatũ ad oꝛien ecclie.⁊ G inſinuat aug cũ dicit.Nõ crederẽ euãgelio ⁊c.ſʒ qꝛ
tẽ meridiẽ ⁊ aglonẽ reſpcũ hierm.qꝛ xpi diſcipłi exierũtcircũquaq pᷣdicti opinates conãtur tollere neceſſitatẽ ponẽdi fidẽ infuſaʒ
ad pᷣdicãdũ. Sedi hiczn arguit icredulitatẽ iudeoꝛũ ſpalit de credibilibꝰ nobis reuelatis ꝑ aliqᷓs rões apparetes:qð ẽ con
qꝛ xpCj pdicãtẽ audierũt ⁊ miracla ei viderũt.vñ dicit Nicodemus tra glo.⁊ cõem expoſitionẽ doctoꝛũ:iõ videt᷑ diſcurrẽdum de
in lege xitꝰ Jo.ʒ. Scimꝰ qꝛa deo veniſti magf. nemo eniʒ põt hec ſi illis rõibꝰ.vt vitas magis illuceſcat.Quarũ rõnuʒ vna talis ẽ:
gna facereq̊ tu facis niſi deꝰfuerit cũ eo.⁊ Gẽ qð dr. Sʒ dico nundd qꝛ vt dicũt ad oẽm certitudinẽ actꝰcredẽdi quã expimur ino/
iſrłñ coguit.q.d.ĩmo plusqᷓ; ali.⁊ illa cognitio fuit in legiſꝑitis ex bis ſuffic fides acꝗſita.ꝗ ſuꝑfluũ ẽ ponere infuſã ⁊ ↄſequẽtiam
cecata ex iuidia ð xpᷣm eo ꝙ cepit pᷣdicare ↄ vitia eoꝛũ.⁊ ſic q;tuʒ po/ ex h̊ ꝓbãt.q; fruſtra fit ꝑ plura qð põt fieri ꝑ paucioꝛa.antece/
tuerũt auerterũt ppłm ab ipᷣo ex ſecuta ẽ ppli excecatio ⁊ gentilii dẽs aãt ꝑ ̊ ꝙ ſicẽ firmiter adheremꝰ hiſtoꝛus ⁊ geſtis ſcriptis de
rebus bellicis ⁊ alijs q̃ ſcribũt᷑ in chꝛonicis fide acꝗſita ꝑ hᷣ ꝙ

△
credimꝰ eos veraces eẽ ꝗ talia eè referũt ⁊ ſcripſerunt:ita fide
acquiſita firmit᷑ adheremꝰ hiſtoꝛie ſacre ſcripture ⁊ euangelio
qꝛ firmiter credimꝰ eos eẽ veraces ꝗ hò libꝛos canonis cõdide
rũt.gpᷣter fidẽ acꝗſitaz ſuꝑfluit oĩs alia q̃ ad certitudinẽ actus
credẽdi ponit᷑ hñda ⁊c̃. Ulteriꝰ arguũt ad ꝓpoſitũ ſuũ ꝑexem
pluz de hereticogꝗ ſic firmit᷑ adheret errori ſuo:qð ẽt ꝓ fide illi
us vult moꝛi:q̃ ꝗqdẽ hereſ ẽ acqſita ⁊ ẽ in rõe iclinãs ipᷣm firmit
in illũ erroꝛc:⁊ B ſine ꝑſuaſione rõis vl argumẽto.ſʒ ſolũ quia

bis opoꝛtebat pᷣmũ loꝗ vbũ dei.ſʒ qꝛ repellitis illud ⁊ indignos vos
iudicatis eterne vite.ecce ↄuertimur ad gẽtes.⁊ G; pꝛedixit moyſes
Deut?33. d goademu iad inuidiz. e ¶ Uos ad.i.adduci ꝑ/
mittã ) xpᷣm ex deceptõe diaboli. ¶ In omnẽ gen.i.dimittẽdo

iudei eniʒ ñ reputabãt gẽtiles eſſe gẽtes.ſʒ vocabãt eos canes ſic di⸗/

ii.in punitionẽ ꝑ vindictã meã qð ꝑ romanos fuit ĩpletũ occidẽdo ⁊
captiuãdo ppim iudaicũ inducit᷑ ãt ad q̊ auctoꝛitas.Iſa.õs.de illu/ .
ninatiõ ſimplir ꝑ fidẽ acꝗſitã põt ꝗs firmiter adherere credibilibꝰno/
uiẽtibꝰg pᷣdicatõem aploꝝ receperũt peuote.⁊ ſic fuerũt illuminati bis reuelatis ſine fide ĩfuſa. Ulteriꝰ arguũt ſic.Si fides infun
ꝓbãt:qꝛ ille hitꝰa ſolo deo creat᷑.⁊ ſic nõ gnãtur ex actibnf̃is:
ita nec coꝛũpit᷑pᷣſertim qꝛ ille hitꝰ cũ coꝛꝛũpit᷑ totalr ãnihilat᷑
qð nõ põt fieri ꝑcreaturã qꝛ ſicut nõ põt creare ita nec n hila⸗
re.nec ẽt ꝑ demeritũ põt coꝛũpi.q;ꝛ ẽt demões credũt ſʒ hant
“SèGM NANADDITIOH aoai dei: q ẽ maximũ pctõꝝ. Ex ù pʒ ꝙ fides põt ſtare ẽt cum
R G̊ ꝙ dicit aplłs.Quomodo credent ei quẽ non audierũt . mino petõ. Ulteriꝰ arguũt ꝙ ſi hitus fidei eẽta deo ifuſus
⁊ poſtea quibuſdam interpoſitis:concludit.ergo fides ex au eẽèt perfectioꝛ oĩ habitu acaſito:⁊ ꝑ ↄns act⸗ credẽdip fidẽ ifu⸗/
ditu.quidaz volunt ĩferre ꝙ fides catholica de qua bic agi ſam eét perfectioꝛ qᷓ; actus intelligẽdi pᷣma pᷣncipia.qð dicũt ee
lit a q; hec fides vt dicũt generat᷑ in hoĩe ex ̊ ꝙ audiẽs cre incõueniẽs. Ulteriꝰad ſuũ ꝓpoſitũ oñdendũ ſic dicũt:ponat
dit pᷣdicatoꝛi adhibet fidẽ dictl eiꝰ ñ fide ĩfuſa ſʒ acqſita ex tali au · ꝙ vnꝰ iudeꝰ nõ baptizatus nutriat᷑ iter fideles moꝛe fideliũ di
ditu. IJdẽ volut arguere ex dictl augl.iʒ. de ciui.dei.ꝙ fides gñatur ĩ ſciplinat:talis fide acqſita crederet oĩbus ꝗbus nos credimus
noh ⁊ nutrit᷑ ꝑſcietiã. ſine infuſiõe.ſʒ bñ ↄſiderãti h̊ ñ ſeꝗt ex dict ſicut ⁊ fide acꝗſita credit glibet nrjm ex auditu alioꝝ qrum ve
apti nec ẽt ang.Ad qõ ſciẽdũ ꝙ vᷣm ſcm̃ tho.⁊ ſce.q.õ.ar.i.in coꝛpe racitati credit.cerdimꝰenĩ multa tꝑa trãſiuiſſe ⁊ romã ee qnaz
qõis.Ad fidẽ theologicã ð q̃ agiĩ duo reqrũt.vnũ ẽ ꝙ hoĩ credibilia nũqᷓ; vidimꝰ.ſic ẽt ꝑ fidẽ acꝗſitam ex auditu firmiter credim
ꝓponãt᷑ aliud ẽ aſſen ſus firm credẽtis ad ea q̃ pponũt.huiꝰ gqdem reuelatis in ſcripturis ⁊ eccſie appꝛobãti vitatẽ illoꝛũ. Conſide
rãdũ tñ ẽ ꝙ pᷣdicte rões nõ cõcludüt intentũ ſuũ.Ad pᷣmũ eniʒ
dicẽdũ ꝙ ꝗcꝗd ſit ðpſequẽtia antecedẽs nõ ẽ rönabiliter deʒ.
Manifeſtũ ẽ enĩ ꝙ plus regritur ad certitudinẽ fidei habẽdã

„

de his que in ſacra ſcriptura ⁊ euãgelio cõtinẽturqᷓ; de hisq

ce. ¶ ¶ Ad po. ñ cre. ꝓphetpᷣ ⁊ poſtea xpo. m ¶ Sz Zdi mi.pᷣ re/
pellẽdo vba ꝓphetaꝝ meoꝝ: ⁊ eos occidẽdo.⁊ poſtea meipᷣm ĩ per

—

aſſenſũ pᷣdictũ.vidẽtiũ.n.idẽ miraculũ ⁊ audiẽtiũ eandẽ pᷣdicatõem

itus ad aſſentiẽdũ his q̃ ſũt fidei.necẽ dicẽdum bãc cãm ſoluʒz eẽ li/ geſtis ſcriptis de rebus bellicis ĩ chꝛonicis habẽtur.nam ſcm

mata.nã ʒʒ glo.i.ad Coꝛ.iʒ.fide ct q̃ ẽ ſine charitate donũ deiẽ᷑. Cuiꝰ lũt in ſacra doctrina exc
rõ ſ̃ʒ. Tho.vbi ſupꝛa ẽ.nã cũ hõ aſſentiẽdo hisq̃ ſũt fidei eleuet ſup dunt facultatẽ humane nature:vt cũ ibi aſſerit᷑ ꝙ deꝰẽ trin⁊

berũ arbitriũ:ſicut pelagiani dicebãt.eẽt enĩ ↄ apim ad Ephe.⁊.õ fi philo.in.i.ethicoꝛũ.diſciplinati ẽ intãtũ certitudinem iquire⸗

de dicẽtẽ. Dei.n. donũ ẽ.nec valz dicere qð ibi dicit apłs de fide foꝛ nre ſcõᷣm vnũquodq; genꝰ inquantuʒz natura rei recipitſeu regꝗ
rit. Conſtat ãt ꝙ eaq̃ pncipaliter tradũt᷑ in ſacra doctrina exce/

naãm ſuã opʒz ꝙ hoc inſit ei ex ſupnãli pᷣncipio interiꝰ mouẽte quod vn: ⁊ ꝙ filiꝰdeiẽ incarnatꝰ ⁊ fuit paſſus ⁊ moꝛtuꝰ⁊ hꝗ.vnde et

tu ſtatim ſubiũgit.Auditꝰ aũt ꝑvbũ xpᷣi.glo.i.p gr̃am vxpᷣi.Silr dicen

ẽ deꝰ. Uncũ apls dicit hic.Quõ credet ei quẽ nõ audierũt ⁊ fides ex ꝓpbeta dicebat.Dñe ꝗs credidit auditui nr̃o.q.d.talia pdica/

auditu.logꝗt̃᷑ de cã ꝓponẽte ad credẽdũ:q̃ 15 cõir regraĩ ad fidẽ ſicut mus ſeu pphetamq̃ nullus poſſet ꝑ ſe crederecũ facultatem
cã ſine q̃ nõ:non tñ ſufficit ad cauſandũ aſſenſũ ſeu hĩtũ fidei ſine cä humane nature excedãt.⁊iõ nullus diſciplinat talibꝰ adherzs

certitudinaliter ex ſola hominũ narratione quantũcunq;ʒ eos
5 . veraces reputaret:quapꝛopter ad fidẽ de talibus habendam
dũ ẽ ꝙ dem̃ auguſtini pꝛefatũ ĩtelligẽdũ ẽ ꝑ modũ exterioꝛis ꝑſuaſi opoꝛtuit fieri miracula facultatẽ totiꝰ nature excedentia:qui/
onis.ſufficiẽs ãt ⁊ ppᷣa cã fidei ẽ ill qð interiꝰ mouet ad aſſẽſum qð bus viſis hoĩes diſponerẽtur ad habitũ fidei recipiendũ:nõ.n.
ẽdonũ dei. Ulteriꝰ ſupꝛadicti nitũtur ꝓpoſitum ſuũ ↄcludere exau pꝛedicatões ſeu frequentes narrationes ad H̊ ſufſiciũt:ſicut in
ctoꝛitate auguſtini ĩ epła ↄ manicheũ dicẽtis.Non crederẽ euãgelio alus geſtis ſeu hiſtoꝛijs vt cõir niſi miraculis cõfirmarent. vñ.

1

ſupnãli interiꝰ mouẽte vt dem̃ ẽ.⁊iõ cũ apłs dixiſſet.Sides ex audi

. —

⁊ ſic audiẽs acgꝗrit ſibi habitũ crededi eoꝛum dictis. Sʒnecex
qui.ĩ om.ter.exi.ſo.eo.⁊c̃.A hacauctoꝛitate hñt ĩtẽtũ:nã explicatio credẽdoꝝ cõir fit ꝑre⸗

* — =
S

—,
=S=S

= - =E=

=

li
D’
(iſochenrlns
cerocionoib⸗

credit auditni ⁊ doctrine alioꝛũ ⁊ ꝓpᷣo ↄceptui.Ex q̊ ↄcluduũtꝙ

deret᷑ nobis a deo illa ñ poſſet coꝛꝛũpi ĩ nobis nec minui:ↄniaʒ

kltthen
plartdo
iniilann

lie

— =
=
= SS=
S= =
5 S=
S=
=
—

=
—
= 2 = — =—
=S
d —
=
=S
=
☛t

— =
R

—
=—-
= –
—
S
—
DW☛D—
—
—

—
= =

—
=
— —
=☛=
—
=
—
—
☛

= —–—
=
—
=
= *
—„ D
=—
—
.
—*

Se = =--
— =
„ =

- S-—
=
=☛à
—
E
—
—
=6☛G
—

— —
= = = =
☛ =
— =
=S= —☛n
—
=
—.

E
SE-
=
— -
☛n .
=
—
—
—

= = —
—

– S
S-
S
—
=
—
=
—
S=
=

üifticif

Aſcbnt,
Pennetechereit,
ſieniiſennetie
Penubſimiſine.
ſerfoſtatmnenen
rchetscretie
gellolcſknrn

uchmineſte
Chnirortlsem

plloenemint;
ſeimoltenh
rgopefänibi

ſöhenemine,.

Gcngreſtnrf⸗
ſnöarſeipitwen
rineneii ſtaobe
pmoderoneser
ifenigtnatä
Pwintorierſi
grfavirlar. ſtet
Pihitäiactice

v

Mglinartsiik
ftlinepgficesin
Cenſrcſitunt
funſceiggfreif
ene Nanzciie
intcücmini
ſelenincoirin

l pſepteen

nokkipett den
tigfceſſeng
btͤthiblogendi
keuttlinitare

icnig ilk lin

SE-
— —

=
☛Gℳ e

1

ftücnectad
4geterert
ſlſtlcetf
eetapeg⸗ 1

15

e ſunt put

SEE

4,

=
EE .
Se.

S
—

=
2

SE

=
S
==.
E,
—

1

S==

=

algſtheſte

nlunſ,

Cer

s wu

ſd de

RM
diimn

E

S=S

14

miin

rkäigin
frngin

omseeetzeir
cemncsſite gi

rinininiintn
eſceſghanrten
Gdianinbi
Z
anenmniocpat
min ieilnisiii
mmerkbentantnit
tiitigännarit
tnöatgeneinttl
ripgiagfäſn
ſbünsftieltnund
1Nisal otlüiſt
Eei ötentiſcnii
iin ilannli
mtoihlege ein
inerunin,
riſuſh n i
mubinſftnilini
irinmini .
Nctdis iiſin 4
rucanmti ne

=
S

6

.
4

=

☛

itiſtii 6

cdonc⸗ en

——
4
=
☛ –
E
S
= =

—
—
=r
= =£

—
—
=
—
=
—
=
n
= =
=–
—
—

—

=

–—
2
-–
—

—
☛⸗
=—
—
— —
=
=
S
=

—

näali carẽtis. Uñ ta
les bẽtici ñ ĩdigẽt fi

ſtus q̃ſi hñs hitů iuſticie. Ad * dicẽdũ ꝙ act fidei ẽ dignioꝛ

tioꝛẽ cãm eo ꝙ fides ĩnitit᷑ dine vitati.qð ñ faciũt alu hitꝰ ĩtel/ a

cui credibili. niſi qꝛ a deo oꝛdinatũ ⁊ ſcis reuelatũ.vñ ipᷣi vita

tidõe Deu. 32. ſup eiſdẽ vſibꝰ. Et ibidẽ ondit᷑ ꝙ moyſes ſtatũ bo
diernũ iudeoꝝ a xpo recedẽtiũ pᷣnoſticauit:qð ꝓpᷣe ↄcoꝛdat cũ

Ad Romanos

Mar.vlti.Dno cooperãte ⁊ Smonè ↄfirmãte ſequẽtibꝰſignis. a/ Ico ergo.Hic ↄñnr apls oũdit affectum ſuũ erga iudeos.cõ/
qãt in hiſtoꝛis bellicis cõir tradut᷑ nõ excedũt humane natur Qpeſcendoo gẽtiles ab eoꝛum in ultatiõe.per hoc enĩ cauſaba
facultatẽ:⁊ iõ in talibꝰ ſufficit narratio ↄtinua ꝓboꝝ viroꝛi m tur diſcoꝛdia ex ꝑte gẽtiũ.ꝗa ĩcredulitatẽ iudaicã ẽt ↄuerſis
ad eoꝛũ firmũ aſſenſũ habẽdũ pꝛepᷣtim cũ nõ iueniutur.ali ta / ð iudaiſmo ĩpꝛoperabãat.qð repꝛimit apls pᷣroibꝰ ſũptis ex caſu iude
les rationes negãtes.qꝛ tũc eti ĩ huiuſmodihiſtoꝛus de rebus oꝛũ.⁊? exↄuerſione geẽtiũ.ibi.ꝙ ſi alig ex ramis.ꝭʒ ex cõſideratõe di
bellicis diſciplinatus rõabiliter dubitaret cui ꝑti cõtradictöis uinoꝛũ iudicioꝝ.ibi.loloãt vos ignoꝛare.Circa pᷣmũ ponit tres rõ/
aſſẽtiretqͥ: ꝗdẽ ↄdictio circa eaq ĩ ſacra ſcriptura tradunt᷑ ma nes.pꝛĩa ẽ qꝛ caſus iudeoꝛũ nõe vniuerſalis.2 qꝛ noẽ iutilis.ibi.Ddi ⸗
xime reꝑit. Maioꝛ.n.ẽ turba hereticoꝛũ ĩfideliũ ſeu paganoꝛũ co g.ʒ qꝛ ñ ẽ irrecuꝑabilis.ibi.Uobis.n.dico.Pꝛĩa adhuc ĩ duas.qeꝛ
negãtiũ młta ð his pᷣ declarat ꝓpoſitũ.⁊ cõ

q̃ in ſacra ſcriptura — Icsés. ſianid de re- i nõ er 8ibꝰ: aliödn as iã non cudit ĩtét.ibi. Quid g
zriner ſ fielitun d Zads ia e. E n erebib lieinen i no 1 Pꝛimũ ãt declarat exè/
credẽtiũ eadez.Ex lit pplm fun-. Ablit. gea. Quln . Q rebat irI plo duplici. 2 pmũ eſt ſui
gb'pz aſſüptuz ſeu Q Mã ⁊egò iſraelita ſũ ex hoc nõẽ ↄſecut:electio aſtↄſe ipſius.dicit igitur.
aushreclere töros ſeſẽ abꝛahã de tribu beniamin. cuta e:ceteri võ excecati ſũt:ſiẽ b ricn de reignalit.
Agd ſcõz Srasnnilit * Hehs ſin an 5. Re S„ir ilk. rX&, ſuũ.ſ.iudaicuz.
Uenda gch illag NHõ rẽpulit ðs plehẽ ſuã qua p/ ſcriptũ eſt. Dẽdit ill ðs ſpm̃ co⸗ dSicebasppenapccnlis

p fidez tradũt exce ſciuit. An nẽſcid i helia qꝗd dicit

31 ſciun ſciti helia pũctõis oclłos uᷣt nõvideãt: ⁊ au ris dei. d¶ Abſit nã
dũt hũanã facłtatẽ ſcriptura quẽadmoͤdũ iterpellat

res vt nõ audiãt vſq; i hodiernũ ego iſraelita ſũ ⁊c̃.ꝗ tñ ſũ

vt es ab⸗ ſ deu aduerſũiſrl, Dñe pꝛophas diẽ. Et dauid diẽ. Fit meſa ẽõ ores e6, ſid ad kidem
„3.C. . . . S 1 „ S — — „— „ „ v —ͤ‚— ₰ 1. U.10
i boigoniſa ſüt tuos occiderũt: altaria tua ſuffo rũ còꝛ ipis ĩ laquen ⁊ ĩ captionẽ Macir. ecnore. de⸗

tibi. Inde ẽ ꝙ here derũt: ego relict? ſũ ſolus:⁊ q ⁊i ſcãdãli ⁊irètributionẽ illis. ple.ſuã quã pꝛe.i.pdeſti
ſes ſibi oppõite hbnt rũt aiaʒ mes.Sʒ quᷣid dic illi di · Obſcurent᷑ oculi eoꝝne videſt nauit de iudeis. vt pʒ in
apparẽtias ⁊ quaſi uinũ rñſu: Reliq mihi ſèptẽ mi 2 doꝛſũ eoꝝ ſẽꝑ icuruã. Dicõ g. baulox alus aplis. com
euidẽtia im cõe di jlia viroꝝ:qñ curuaueĩt geua an Huquid ſi offéderũt ut cader eta? Exepius de belia qcrcde

ctamen nãũãlis rõnis rg egemnin een er* bat tot ppim ad idola/
hüane lumine ſup⸗ baal. Sic Eri Htperelige vʒ ele abſit. Sʒ illoꝝ ðlicto ſalꝰẽ gen⸗ rrlaconenn des alios

ctõeʒ gĩe di ſalue fcẽ ſt.ſiqt gẽà: tibꝰüt illos emnulent.Quòsdq ſi ¶phᷣas occiſos.⁊ tñ non
MVßh erat ita.⁊ hoc ẽ quod dr̃.
b ¶ An ne. gd dicit ſcriptu
libꝰerroribꝰadhereãt. qꝛ exq carẽt luie fidei ſine qͥ va credibi ra in belia.q.dicat ſcire debetis. g ¶ Quẽadmodũ interpellat deũ
lia ñcernũt᷑ remanet ĩ eis firmiter ignoꝛãtia veritatis ꝑ quaz aduerſum iſrael.nõ celo vindicte.ſed amoꝛe iuſticie.ʒ3. Reg.ig.
ſuis erroꝛibꝰfirmiſſime adherẽt pᷣſertim cũ in talibꝰdiabolica h¶ Dñe ꝓphetas tuos occiderũt.vt nõ remaneant cultoꝛes dei.
ſuggeſtio ſolet interuenire:vñ apls petr dicit.Aduerſarius ve/ i ¶ Altaria tua ſuffoderunt. vt non inueniatur loc te colendi.

ſter diabolus circuit q̃rẽs quẽ deuoꝛet cui reſiſtite in fide.ex à k¶ Et ego relictus ſum ſolus.ſic enim eredebat.qꝛ ſpũs nõ ſẽꝑ tangit

de ĩfuſa ad ̊ ut ta-

—ℳ

pʒ ꝙ diabolus circuit ad pſuadẽdũ ↄ fidẽ.Ad ʒ?ꝰ dicẽdũ ꝙ quã coꝛda ꝓphetarũ nec de oĩbus.vñ dicit heliſeus.ꝗ. Reg.A.de ſuna/
uis hĩtus charitatis ſit altioꝛ ⁊ nobilioꝛ qᷓ; habitꝰ fidei tũ ꝑvnũ

2 mite. Aia enim eius in amaritudine eſt.⁊ dominus celauita me.
actum pcti moꝛtalis amittit᷑:ſic nõ ẽ incõueniẽs ꝙ habitꝰfidei l tquerũt aiam meam. vt nibil remaneat de cultu diuino.
per aliqð petm̃ amittat᷑.hĩtus enĩ a deo ifuſi libere a deo dãt. mSed quid dicit illi diuinũ reſponſum.ad repellendum ei dictũ.
ſic ꝛ iuſte a deo ſubtrabhũt᷑ ᷣm diſpoſitõem ſubiectoꝝ. Nec ta n ¶ Keliqui mihi.i.conſeruaui. ol¶ SDeptem milia viroꝛü. colẽtiũ
ſubtractio ppᷣe dr ãnihilatio ſʒ qda ceſſatio ĩflux dini.ſiẽ p clau dñm.⁊iõ non eſt ſolus.oñr applicatur ad ꝓpoſituz. p ¶ Sic ergo
ſurã feneſtre lux ſolaris ſubtrahit᷑ ſine aliq̃ ãnihilatõe.Nec ob ⁊i boc tempoꝛe.ſ.legis noue. q ¶ Reliquie ſcõz ele.gra.dei ſal.fa.
ſtat qð obucit᷑ ð mõibꝰ.tũ qꝛ odiũ dei ⁊ alia q̃ ꝑtinẽt ad mali / ſunt.ſ.ſpãliter aliqui ex iudeis ad hoc electi ex gra dei ſalui facti ſũt
ciã eoꝝ Iiz ſint peſſima ñ tñ ſũt meritoꝛia cũ iã ſint ipi ĩitermio ꝓfidẽ xpᷣi.ſicut pʒ de aplig ⁊ de alijs pꝛimis credentibꝰ qui fere fue/

dinatõis. ⁊ ſic ñ pnñt mereri nec demereri. Secꝰẽ de viatoꝛibꝰ riu nt oẽs de iudeis. r ¶ Siautẽ gra.ſalui facti ſunt diciomõöõ.
gq ꝑpctã demerẽt᷑ vt ab eis ſubtrahãt᷑ dona dei.tum qꝛ ex̊ qd ſ ¶ Jam nõex

operibꝰ.ſ.legis que hoc facere nõ poterãt.vt ſupꝛa dem̃
dr ab aplo. Demones credũt.ñ ẽ neceſſariũ ↄcedere ꝙ habeät eſt. t ¶ Alioquin gra iã nõ ẽ gra.qꝛ quod reddit᷑ ex oꝑibꝰ debitũ ẽ:
fidẽ ẽt ĩfoꝛmẽ ſʒ tm̃ actũ fidei ꝗ ẽ creder.ñ.n. credũt ex hituad ⁊nõ grfa. vuf ;. Hic cõcluditur intentũ.ſ.ꝙ caſus iudeoꝛuʒ
hiclinãte ſ coacti ex ſignoꝝ euidẽtia ⁊ frẽquẽtia:⁊ ex ꝑſpicui non generalis.dicit ergo.Quid ergo. ſupple ſequitur ex dictis.
tate nãlis itellect.ſic ẽt ꝗ opat iuſta ſolũ ex coactiõenõ dr̃ iu/ x ¶ Quod querebat iſrael.i.maioꝛ pars ppli. y ¶ Hoc non eſt con/
ſecutus.ſiuſticiam per fidem xpᷣi cuiꝰaduẽtum expectabãt iudei.
Electio autem conſecuta eſt.i.apoſtoli ⁊ al ad hoc elecii.
Ceteri vero excecati ſunt. manentes in infidelitate.
edit illis deꝰ ſpym compunctionis.

ſimpliciter ceteris hitibꝰ acqſitis ĩtellectualibꝰ inq;tũ hʒ cer /

lectuales acqſiti. lz ſint certioꝛes Fm ꝗqd.ſ.q̊ ad nos. Nec ẽt cer b¶ Sicut ſcriptũ ẽ. Ia.õ. c

titudo fidei acqſiteẽ ſilis certitudini fideiĩfuſe ĩ adheſiõis fir/ i.inuidie pungentis coꝛda eoꝛum õ ex quo
mitate. Illa.n.q̃ cũ fides acꝗrit᷑ exnarratõe aſſidua ſeu relatõe

ſecutaẽ excecatio ⁊ obduratio.ideo ſubdit. d culos vt nõ vi/
hũana poriã coꝛũpit aſſuefactõez:ſic ↄtĩgit ĩ alus hitibꝰacqſi deant ⁊c.⁊ dauid dicit de eodem. pᷣs.⁊3. e¶ Tiat menſa eoꝛuʒz. i.
tis. Certitudo ãt q ineſt perfidem a deoĩfuſã nõ põt conũpi p ſacra ſcriptura ĩ qua nutriti fuerunt iudei. Coꝛã ipſis ĩ laqueũ
talia. vñ apłs petr dicit. Ut ꝓbatio fidei vr̃e młtopcioſioꝛ ſit exodio enim xpᷣi moti fuerunt legiſperiti ad depꝛauandum ſcriptu/
auro ⁊c̃.i.petri.i. Pẽt ẽt fides ĩfuſa nobilioꝛẽ effectũ.ſpurifica ras de xpᷣo loquẽtes. ſicut pleniꝰ oñdi in pluribꝰ locis veteris teſti.
tionẽ coꝛdis.iux illud Act.is.Fide purificãscoꝛda eoꝝ.Ad ꝰ ⁊ ſic ipi ſequẽtes eos erroꝛibꝰſũt illaqueati. g Et in captionem.
dicẽdũ ꝙ fides ſeu credulitasq ex ſola reuelatõe hũana acqrit per titũ ⸗ veſpaſianũ. h¶ Et in ſcandalũ.q; nobiles eoꝝ fuerunt
ẽ fides theologica ð q̃ loqmur.nã fides theologica ñ aſſetit ali / ducti ad toꝛmẽta ad infamã ũ pplm de rebellione ⁊ ifidelitate erga
deo oꝛdina romanos. i (Et in re illis.hec eni ĩ vindictã moꝛtis xpᷣi ↄtigerũt
ti ĩnitit᷑ tãqᷓ; medio. Uñ ſi aligs crederet oĩa q̃ a fidelibꝰcredũ eis Luce.i9.Et qꝛ ex pꝛedictis cõſecuta excecatio illoꝛũ 7 obdura
tur.ñ tñ ea crederet tãqᷓ; a deo reuelata:tał ñ hẽret fidẽ theolo tio.iõ ſubdit. k Obſcurẽt ocłi eoꝛũ:qᷓtũ ad excecationẽ itel/
gicã.ſicut ſi aligs hr̃et noticiã alicuiꝰↄcluſiõis geometrice per .I¶ Et doꝛſũ eoꝝ.i.volũtas ſic noĩata.qꝛ dʒ ſuppoʒtare oia
mediũ dialeticũ ti:ex G; nõ acqreret hĩtũ geometricũ ð illa cõ m emp icurua,/ qꝛ pobduratõem efficit toꝛtuoſa. n Dicoß.
cluſione.Ex ꝗbꝰpʒ ꝙ; pꝛedicta verba apli de fide ĩ B ca.ↄten / oñndit᷑ ꝙ caſus iudeoꝝ ñ fuit inutilis.ex G.n. occaſiionalr factũ eſt ꝙ
ta ĩtelligẽda ſunt put ĩ glo.mõ ſupꝛadicto.⁊c. ¶ In eo.ca. vbi apli relinquẽtes iudeã trãſierũt ad a gẽtiles poꝛbẽ Act.iñ.
dfi poſt.Et iõ hec pꝛedixit moyſes Deu.ʒ⁊2.).ADDlI. ſiẽ iã allegatũ ẽ ſupꝛa.⁊ Hẽ qð dr̃. o ¶ Mũgꝗd ſicoffẽ. ſiudei.
Entẽtia hoꝝ duoꝛũ vᷣſunz.ſ.Jpi me ꝓuocauerũt ⁊c. Et p¶ ¶ Ut ca.tm.ſ.⁊nulla ſeqret vtilitas. q bſit. qꝛ vᷣm ꝙ diẽ aug.
ego puocabo eos:q̃ ĩ carmie moſa co ↄtinẽi hr̃i additi ienchiridon. De adeo ẽ oĩpotẽs ⁊ bon ꝙ non ꝑmitteret mala fieri
it niſi ex eis eliceret maioꝛg hõa.iõ ſubdit. r ¶ Sʒʒ il. öli. ſa. . ge. occa
ſionalr mõ pᷣdicto. ſ¶ Ut il. emu.i.imitẽt. iudei.n.q mõ ↄuertut
a multo mag ſcirca finẽ mundi detecta falſitate antichꝛiſti.in ᷣ imi⸗
tãt᷑ ⁊ mirabũt᷑ gẽtiles ↄuerſos ad fidẽ xpᷣi. t ſi de .lucheon.

intentione apoſtoli in hoc loco.ſed quia illa additio eſt aliquali

a(Siuitie ſunt mũdi. oeccaſionaliter mõ deõ. b ¶ Et diminutio eo ex dictis lr̃avſq; ibi. m Sʒ ⁊ ſiilli nõ ꝑmã. in icre inſerẽ.

rũ.i.pauci viri ſimplices ⁊ illitterati.⁊ q̃ſi nullius reputationis qles qꝛ ramꝰnãlis maioꝛẽ hʒ aptitudinẽ vt inſerat᷑ ceteris paribus unglaſi
ſunt apli. cl liuitie ſũt gentiũ.qꝛ fundauerũt eccłias ĩter getes. q; extraneꝰ a radice ꝓpꝛia.vt pʒ ex dictis. n ¶ olo eni. hic nghiſci
d Quãto magis plenitudo eoꝛũ.ſupple erit magnũ bonũ ĩ finali cõ⸗ apls repꝛimit gẽtiles ab inſultatione iudeoꝛũ rone ſumpta ex giiuen gtenti
nerſione eoꝛũ. e¶ Uobis enim. hic ↄnñ̃r repᷣmit inſultationẽ gẽtiũ cõſideratiõe diuinoꝝ iudicioꝛũ. Et diuiditur in tres.p oñdit iu ſemi it
per h̊ ꝙ caſus iudeoꝛũ nõ ẽ irrecuperabit. qð ondit exẽplo duplici.ſ. deoꝛũ pñtẽ excecationẽ ⁊ futurà illũinationẽ.⁊? declarat vtri⸗ rinana
patriarcharũ ⁊apłoꝝ ꝗ fuerunt iudei.ꝑꝑqð aplus ſe laboꝛaturũ ad uſ; cãm.ibi. Scõʒ euãgeliũ.ʒ? ex dcĩs ↄcludit dine ſapie pfun Cbnon oube
ↄuerſionẽ eoꝝ dicit. Uobis eni dico gentibꝰ.ne inſultetis iudeis. ditatem.ibi.O altitudo diuitiarũ.Circa pᷣmũ dicit.olo eni vfnn ſi
fCuagdin a e8. ſi gol⸗ onk Sr.. „ —„. vos ignoꝛaj fres. i. nnnn
egednf pecn, delictũ ditiẽ ſüt müdi & buninu⸗ et illiſi ñ ꝑmãſeriti icredulitate æ gerles nueri i
tu ſicut ⁊ petrocircunci,/ tio eoꝝ diuitiè getin: quato maͤg iſerẽt. Potẽsc᷑.n. ðs iteꝝ ißere ficem factlfratre⸗
ſionis. g ¶ Winiſteri plenitudo eoꝝ: Aob éniʒz dico illos. Hã ⁊ ſitu ex nãli exciſus mei oπ.E ſgaiſhih
inne hono nd iendo⸗ getibꝰ. Quãdiũ ꝗdẽ ego ſů gẽtin esoleaſtro: ⁊3 nãzʒ iſt? es ibo/ riũ hoc.i. ſecretü di ubenin
vltra vebiti. .laboꝛdo aplo: miniſteriũ mèn bonoꝛifica nã oliu: quatò mag bipznãz i⸗· and. bltns i

ꝓ conuerſione iudeoꝛuʒ 15. U EOde 0491 4h 15 1 ſitis vohiſip nnnneer
n en exofficio tenear ſo bo:ſiquò ad ẽmulãdũ puocẽcaàr ſerẽt᷑ſue oliue: Nolõ.n. voſigꝛa Hõ in

Et dcc ene neẽ meꝗ: ⁊ ſaluos faciaʒ aliquos re fĩes myſtẽriũ hů ſit ñ ſitis vob tionẽ veſtram. 1 UI
bs icluo indad ennn ex ilt. Siẽni amiſſio oyrecõci ipis ſapiétes qꝛ cẽcitas ex pte cõ/ dicnt ab lo ad repꝛi⸗ mi
i ¶ Pꝛouocẽ carnẽ meä. liatiöcẽ mũdi:q ãſſũptiõ niſi xitꝭ tigit ĩ iſrael donẽc plenitudo gẽè/ Pione sannameid rig
᷑ iudeos de abꝰ carnar ex moꝛtuis? Quod ſi delibati. tiũ itraret:et ſic oĩs iſrł ſaluꝰ fie- lud ſecretũ oſtsdit· inuiz
deſendleevt dirit in pᷣn / ſcã eſt: maſſa. Et ſiradix ſcã:⁊? ret ſicut ſcriptũẽ. Neniet ex ſyõ dicẽès. q ¶Quia erchelet⸗.
e ar tic Llidnose rami. Qð ſi aliq ex ramis fraͤci geeripiat ⁊ auertat iĩpietate abia toeEpif⸗ ed gln
A— en er e eei ſit eſi 3g:. B ilfà meteſtmm: „ ° WSon i (WMet ex ,
illis. Sciebat enĩ apls q ſut: tu aũt cũ oleaſter eeg: iſert⸗ cob. Et h illà meteſtm̃:cùzʒab iſrtł qꝛapli ⁊ credd 1 em

nondũ erat tps conuer/ Es in ilk. ſoci⸗ fadiq piguẽdi ſtlero pctã eoꝝ. Scð euageliũ tespmið iudeis fu ſniit.
ſonis eoren aa plenuz nis oliue fcũs es:noli gliari ad qdẽ inimici ꝑꝑvos ſʒ Electõʒ gt Wamuoblennden ininn
ꝙ iſud ſitvtile ꝛ bonũ nerſosramos. Qð ſi glian:noͤn cariſſimi ꝑꝑ patres: Sinè pnia ( Donecplengen (mn ſel

oßadit dicens. ,17* . „Æ Fere——e ee tüi fi ſner⸗
1rdiene rns p tu radicẽ poꝛtas ſ radir t Did cni ſunt doa ? vocatio dei.Siẽ pmaireclsdo vek c
infidelitatẽ. m Re S. Fracti ſũt rami vt ego iſerar. .n. aliqñ ⁊ vosñ credidiſi deo: dum tn illud do uitiummnin
conciliatio ẽ mundi.oc. Benè ꝑꝑ icredulitatẽ fracti ſũůt. nũc ãt miaʒ ↄſecuti eſi ꝑꝑicre/ necnõ tenei h cu gganingftlre
caſionalit᷑ vt pꝛedictum Tu aũt fid ſts. Moli l ͤ ſabẽ? dulit te illon:i õ ſaliter: ſʒ tm̃ conſe⸗ K ſlſevetin
eſt. n ¶ Que aſſũptio. u aut 1 . 393. ohln tu ap c m itatẽ illox ꝛita ⁊ iſti nũcñ cre cutiue ⁊ occaſiona iniban
eoꝛum ad fidem. time. Si. n. de nãlib? ramis ñ dideit iviaʒ miaʒ: vt ⁊ ipimiam lit.qꝛ iudeis exeeca ng
Piſtn aen onpen pepeit:ne fõte nec tibi ꝑcat. Ai ↄſeq̃nt. Cõcluſit.n.ðs oĩai icre tis apli rriſteftad S –
i ſcientes ſcriptu 5 nitat 7 ſ cats Zi. An dlitate: vt oinz mibegt. O alti gétes ↄuertendas. undinitej
ras cõuerſi ad fidẽ mag! de bent aen ſeyeri⸗ ate ði. In auic omz m ißeat. O altitu et ſie ois ſra ul. inummiuf
poterant pficere q; all. cos qde qceciderin: euertaté.! dobiuitian ſap ier ſcie dei ; ico fie.ĩ fine mũdi dete —
vt pz de paulo ⁊ apollo ? teãt bonitatẽ dei:ſi ꝑmaſen ibo pbẽſibilià ſũt iudicia eiꝰ Z iueſti ¶cta falſitate ãtixpi maſtitlit
pluribus alus. Et ad boc nitate: alioqn ⁊ tu excider. Sʒ gabile s vie eiꝰ: Quis.n.cogno/⸗ qtuc iudei conſt dlufiglen
inducit exemplũ de apoę-) NXV ” ter moꝛtem ſuſcipi eutftdüdghe
ſtolis ocẽés. pQðõ ſi ” ernt ꝓ fide chꝛiſti. tinſttiii
delibatio ſancta ẽ.i.apli ꝗ fuerũt q̃ſi q̃dã delibatio de maſſa iudaica v¶ Sicut ſcri. e. Iſa. . x¶ Ueniet ex ſyon. vbi pᷣ fuit fides lganctcind⸗
q ¶ Et ſi ra.ſã.i.pr̃iarche ꝗ fuerũt q̃ſi radices plebis iudaice.pꝑ hͥ inten rxpipdicata. ⁊ ide ad oẽs alios deriuata de pᷣterito.⁊ deriuanda litmnaun
dit aplis onñdere ꝙ iudei ſũt habiles ad bonũ.a q;tũ ad hoc tenet ſili in futuro.ſicut dixiplenius.Jſa.dp. ꝓ¶ Et hoc illisa me te/⸗ lungſtin
tudo.⁊ ſic eoꝛũ caſus non eſt irreꝑabilis. Aöhialiqui. icour ſtamentũ.i.fides catholica in nouo teſtamento publicata.⁊in nheionnb
apls repꝛimit gẽtiles ab inſultatione iudeoꝛũ rõe ſppta ex ↄuerſiõée iudeis ꝓ tunc complenda. 3 Cum abſtulero peccata eoꝛnʒ ſf mline⸗
gentiũ. ⁊p̃ facit ad ppoſitũ.2? remouet obiectõeʒ ĩ Zriũ.ibi. Dicis ꝙ per fidem iuſtificantẽ. a ¶ Scoõm euangelium. pic ↄũr oſtẽ Uiuiinninre
Rõ ãt ↄſiſtit ĩ h̊ ꝙ iʒz multitudo iudeoꝝ ceciderit ꝑ infidelitatẽ.tñũ p dit vtriuſq; cãm.⁊ pꝛimo excecationis.cuius ponit duplex cau ffinirhicint⸗
aliqͥs eoꝝ ſtãtes ĩ fide.ſ.aplłos ⁊ alios diſcipłos gẽtiles ↄuerſi ſũt ⁊ in ſa.vna ẽ repulſio doctrine xpᷣi que tangitur cum or. Scðʒ euã fiſe iirt en
ſeerti arboꝛi ꝓcedẽti ꝑ fidẽ in imitatiõe priarchaꝝ.⁊ B eſt qð dr. O ſi geliũ quideʒ inimici.alia ẽ innidia de gfa gẽtib data. que tägi igntiamet
alig ex ramis. i. ex iudeis ꝓcedẽtibꝰ ſᷣm carnem ex patriarchis ꝗ fue tur ibi. Pꝛopter vos.ↄñr ponit cãm i liuminationis.cum dici/ (lnitiiſtciin
rũt radix arboꝛis. ſ¶ Fracti ſũt.ꝑ ĩfidelitatẽ ſuã. t ¶ Tu ãt cũ tur. b Vcoͤmelectionem at cariſſimipꝛopterpatres i. pp Miſlneic beeden
ole. eés.i. oliua ſilueſtris ad bonũ fructũ inhabilis.qꝛ gẽtiles non ba merita patrum aliqui nunc ſunt ad fidem electi.⁊ plures eligẽ Noozwete
bebat legẽ ⁊ ꝓpphas.nec ẽt cultũ dei.ſʒ erãt idolatrie dediti. tunr in fine mundi ad quod inducit rõem.d. c¶ Gine penitẽ 1nftereine
v¶ Instus es illis.i.in ramis ſtatibꝰꝗ ſũt apłi ⁊ ali fideles iudei. tia enim.i.ſine mutabilitate. quia apud deum nonẽ tranſmuta Voltti
x¶ Et ſo.ra.i.fidei patriacharuz. ,¶ Et pin. oliue.i.xpi doctrine ? tio.Jacobi.i.ca. O ¶ Büt dona ⁊ vocatio dei.i.ꝓmiſſa facta ſigſengegin
gre. 3 (Noli glo. aduer. ramos.i.iudeos ꝑ infidelitatẽ fractos. patribus de donis eoꝛũ ſemini fiendis.⁊ iõ iplebutur tẽꝑe ſuo. iineepfteziclſp⸗
a ¶ O ſi glo. ſupple Bẽ inaniter. b¶ Mõ tu ra.poꝛtas ⁊c.qꝛ gẽtiles Et ↄñr iducit ad hoc congruentiã.quia ſicut gentiles ante ad/ rſdmeli
bonũ ſue cõuerſionis habuerũt ex iudeis ⁊ nõ econuerſo. nentum xpi fuerunt ſub peccato idolatrie.ita poſt aduentuz inüibican⸗
Cicis g. Pic ↄñr remouet obiectionẽ.2ꝰ ifert concluſionẽ.ibi. Ui/ iudei dimiſſi ſunt ſub infidelitatis peccato ꝓ maioꝛi parte. et ſhfiocſfegud
e ergo.Circa pᷣmũ paniropicconé Riciaereoer gẽtilis inſer ſic in iſtis ⁊ in illis oñditur humana fragilitas in eoꝛũ peccatis luräſonni
tus dicto mõargues ſic. dD ¶ Fracti ſunt rami vt ego inſerar. ⁊ ſie ⁊ diuina bonitas in beneficio vocationis. Judei enim nunc di⸗/ Wner heneroe
poſſũ gliari ramos fractos lz ñ radicẽ. Hic ↄnñr remouet dubium miſſi finaliter vocabũtur. vt dictũ ẽ.a hoc eſt quod dr. Sic eni Pfigſengiti
dicẽs. e¶ Bñn ꝑhꝑicredulitatẽ ⁊c.i.bñ dicis ſi dicas eos eẽ fractos aliquando ⁊c.⁊ pʒ ex dictis lr̃ja. Baer diuitiarũ. pbic ſenei in,
pp infidelitatem ſuã nõ ãt ꝑpꝑ tuaz inſertionẽ niſi occaſionalr tm et vltimo cõcluditur expᷣdictis pfunditas dine ſapientie in ſuis gbini
nõ ꝑſe. ſ¶ Tusãt fide ſtas que nõẽa te.ſed ẽ donũ dei ꝑꝑ quod nõ iudicus. ⁊ ; duptr. p enĩ cõcluditur hoc ex dei eminentia. ſcdo Alfigſt
debes inde ſupbire ſed magis humiliari.ideo ſubditur. ex bumana deficietia. ibi. Quis eniĩ. Circa pᷣmũ dicit. O alti. di. Pktiene Nl
olialtũ ſaꝑe ſʒ time.⁊ ſubdit᷑ rõ. bSi enĩ deus na.ramis.i. ſa.⁊ſci.dei.i.pfunditas vtriuſq; ſicut dr Jo. 4. Puteus altus e luginnhr
inugeis ſupbiẽtibꝰ. i ¶ Mõ pepcit. eos gratit punienedo. . pfundus. z dicit ſapiẽtie ctum ad diuina a ſcientie q;tus aal inſ bl
k ¶ Foꝛte nec tibi parcat.ſi ſupbieris.nec or hic foꝛte vtẽ notadubu fienda circa boĩes quoꝛũ rões nõ pñt a nobis artingi.iõ ſubdi⸗ D liniſien
cx pte dei.ſed vertibilitatis liberi arbitryj. ¶ Nide g. bic ex pdi tur. f¶ Qnuã incõpꝛehẽſibilia ſot ⁊c. quia ſupꝛa capacitatem iti en
ctis cõcludit ꝙ gẽtilis cõuerſus hʒ mãm ex pᷣdictis conſiderandi in nature ĩtellectualis ſunt exceſſiua. g Quis.n.co. Hoc ideʒ ino⸗ nnoſte
ſe dinaʒz bonitatẽꝑ quã ſtat ĩ fide ⁊ gra xpᷣi.⁊ ſeueritateʒ iuſticie eius oñdit᷑ ex nr̃e cognitiõis deficientia. cũ dr. Quis eni cogno.ſen. A ſtes
iudcis excidentib' a fide xpi. ⁊ hoc ẽ qð dicit. Uide ergo ⁊c̃. et patz dñi ⁊c.q.d.nullus.qꝛ oculꝰni hʒ ſe ad dĩna ſicut oculus noctue· igie i
atiͤdiet,

* IH 2 2 „=
Rniges t V
(Ae Ad romanos
enien agd lucem ſolis.2. metaph. a (Aut gs pꝛioꝛ dedit illi ac. q. d. caro ſic maceratur ꝙ nã uatur ⁊ vitia excludũtur. Sicut eniz ibi
nuinen nullus. qꝛ Bẽ ĩpoſſibile.qꝛ oem vtute nõ ſolũ operãdi. ſed etii põt ee defect.ſ.qñ r laſcinire enin erctudſttir teur enii bi
linhin co itãdi ⁊ eẽndi ab ipſo habem qð declarat. d. b ¶ Qmex pus reddit᷑ ineptuʒ ad debitaoꝑa ⁊ officia exequẽda.vñ diẽ Pieroꝰ.
ipſo.q;tum ad potentiam ꝓductiuã que pri appꝛopꝛiatur. De rapina holocauſtũ offert ꝗ auſteritate nimia coꝛpꝰ ſuũ imodera
S E Et per ipᷣm.q;tũ ad ſapiẽtiã exẽplarẽ qͥ appꝛopᷣatur filio. j te affligit. Aduertendũ tñ ꝙ nõ eadẽ oꝑa ↄueniũt oĩbꝰ.⁊iõ aliq̃ abſti
m ”ÿM nogeurſnn er⸗e tepbonfratemn ue ſpui ſan / znẽtia laudabilis ẽ in vno q̃ tñ nõ ẽ laudabilis in altero.ſicut ſi coniu
ter N cto appꝛopatur.iõ ſubdit᷑. e ¶Ipſi glo.in ſecula amẽ.Aliqui gat tãatã faciat abſtinẽtiã ꝙ nõ poſſit reddereõ bitũ vxoꝛi tꝑe com·.
X ire . hibꝛi hũt interpoſitas duas dictiones.ſ.honoꝛ ⁊ ſeculoꝛũ.ſʒ nõ peteti nõ ẽ laudabilis.i religioſo tñꝗ nõ hʒ ̊ debitũ rededre lauda⸗
ihr fſuntð textu nec ba Z en bilis eẽt. Et ſilr aliq̃ ab
tis in benuur in libꝛis co nit ſenſũͦ dñi: aut gs ↄſiliariꝰ eie qᷓ; oʒ ſaqpe:ſ ſape ad ſobꝛietat᷑: ſtinentia laudabilie in
