Ad pᷣ põt ſic dici ꝙ xp̃ᷣs pcipit apłis vt pararẽt ſe ad trãſſretan
dum.z interim illis ignoꝛãtibꝰ aſcẽdit in montẽ oꝛare.⁊ ipſi ex/
pectauerũt eũ vſq; ad veſperã.⁊ tũc videntes ꝙ nõ veniret cre/

diderũt ipᷣm alibi tranſiſſe.ꝑꝑ qð tunc aſcenderũt nauẽ ppᷣa vo

nauiclas:⁊ venerũt capharnaũ

xit Amẽaàmẽ dico vobis: q̃ritis
O ꝑamini nõ cibũ q ꝑit:ſj q ꝑma
ſignauit de?. Dixrut ergo ad eũ

eum quẽ miſit ille. Dixerũt ergoꝰ

naui:ſ ſoli diſcipuli ei? abiſſent. amꝰcredamꝰtibi:Quidoꝑar.

d Quod ergo tu facis ſignum vt vide.⁊ cre.ti

lütate vt q̃rerent euz. ⁊ ſie nõ eſt Hdietio.qꝛ pᷣ xpᷣs pꝛeceꝑat.vt dicit
Matheus.qð poſtea ipſoabſente ꝓpꝛia volũtate executi ſũt.Ad⁊?
dicendũ ꝙ iohes nõ negauit xpᷣm nauẽ ĩtraſſe.ſed dicit ꝙ voluerunt
eũ acciꝑe qñ appꝛopinquauit eis.ſed tũc nõ intrauit.ſʒ ibat ex nauezꝭ
⁊ petrꝰpetijt ad ipᷣm venire ſuꝑaq̃s.vt dicit Matheꝰ.⁊ poſtea cũ pe/
tro ĩtrauit nauẽ.Ad ʒ?ꝰ dicẽduʒ ꝙ geneſar nõ ẽ nomen ciuitatis ſʒ re
gionis ſupꝛa illud mare exñtis.⁊ dĩ geneſar q̃ſi generans aurã ꝓpter
ventũ ibidem ex mari generatũ.iilla aũt regiõe ẽ ciuitas capharnaũ

.

⁊ ideo vẽire ĩ capharnau

eſt venire ĩ terrã geneſar

Alie vo ſupuenerſt nauesaty -
lie vo ſupuenerũt nauesa ty⸗ ſicut vẽire pariſi ẽ veni/

beriade iuxta locũ vbimanduca
uerãt panẽ:gůas agẽtes deo.Cũ
& vidiſſet turba qꝛ ieſus nõ eſſet
ibi neq; diſcipuli eiꝰ:aſcẽderũt in

cẽdũ ꝙ erat ꝓpe caphar
naum ⁊ ĩcõfinio vtriuſqʒ

ab vtroq; extremo deno
minat᷑. p·¶ Altera. hic

qrẽtes ieſuʒ.Etcũ iueniſſent euʒ f.
oñdit᷑ q̃liter fuit qſitus a

tnss mare: dixerũt ei. Rabbiqñ
uc veniſti:? Rñdit eis ieſus?⁊ di iant⸗ anclerar ſiond fa⸗
ctum de panibꝰin craſti⸗
nũ venerunt ad locũ vbi

me nõqꝛvidiſtis ſigna:ſj qꝛmuͤn nü vener
ihs fecerat illud ſignũ.⁊

ducaſtis ex panibꝰ:⁊ ſaturati eſũ

net in vitã eternaʒ quẽ filius hõ/

tin via eternaʒ que tiius bo/ ibiinuenerüt eũ cum di/
minis dabit vobis. Hũc enim pꝛ

ſcipulis ſuis.⁊ qꝛ erãt ibi

ipſi venerãt q̃rẽtes ihm.
⁊ alia in q̃ venerãt apli.⁊ꝰ
die pcedẽti viderãt ꝙ ie/
ſus nõ intrauerat nauez
cũ diſcipulis ſuis.iõ mira
bant᷑ q̃liter trãſiſſet illud
mare.⁊ iõ q̃rebãt. Rab/

Quid faciemus vt opemuropa
dei: Meſpõdit ieſus ⁊ dixit eis.
VHoc eſt opus dei ſᷣt credatis in

ei.Qð èrgo tu fad ſignũ:vt vide

patet ex dictis.
H MM q ( Ricdit eis ie. Poſito
ſigno de cibo coꝛpoꝛali.hic ↄñter ponit᷑ doctrina de cibo ſpũali. Cibꝰ
ãt ſpũalis ẽ ipſũ verbũ ĩcarnatũ pᷣncipalr rõne deitatl.⁊ ex ↄñti rõne
aſſupte carnis.q̃ nobis dat ĩ cibũ ĩ ſacro euchariſtie.iõ pᷣmo agit᷑ de ci
bo ſpũali qð eſt vbũ.⁊ꝰ de cibo ſpũali qð eſt ſacrm.ibi.Et panis quem

ego dabo. Pꝛima in duas.qꝛ pᷣponit᷑ xpi doctrina.2? ſubdit iudeoꝛũ
murmuratio maligna.ibi. Murmurabãt. Pꝛĩa diuidit᷑ ĩ qtuoꝛ.qꝛ pᷣ
inuitat eos ad qrendũ cibũ ſpũalem.⁊? oñdit veniẽdi modũ.ibi. Di/
xerunt ergo.ʒ? oñditur ꝗd ſit iſte cibus.ibi.Dixerũt gᷣ ad eũ:dñe ſem
pꝓ da nobis.A? ꝗ ptingũt ad fruitionẽ eius.ibi.Oẽ qõ dat mihi. In pꝛi
maigit᷑ pte dicit ſic. Rũñdit ei ieſus.vidẽs enim ꝙ ita ſollicite q̃rebãt
eũ ꝓpter cibũ coꝛpoꝛale ue eis dederat.⁊ adhuc iterũ ſperabãt ha/
bere arguit eos.d. rni Amen amẽ di.vo.qritis me nõ qꝛ vidiſtis ſi/
gna ad credendũ ⁊ venerãdum.logꝗtur ꝓ illis ſolũ q male mouebant᷑
qꝛ multi bona deuotiõe ſequebant᷑ eũ.vt pᷣdictumẽ.⁊ alig ex mala ⁊
carnali intẽtione.⁊ ideo ſeꝗtur. 8Sed qꝛ manducaſtis ex pani-
bus ⁊ ſaturati eſtis.q.d.deberetis mag eẽ ſolliciti de cibo ſi pũali quo
aĩa ſuſtentat᷑.qꝛ melioꝛ ẽ cibo carnali q;to aĩa melioꝛ ẽ coꝛpe.iõ ſegꝗt.

=

1 ¶ Opamini ⁊c̃.ꝗ ꝑmanet in vitã eternã.i.opam date vt poſſitis hẽre
cibũ ſpũalẽ.qꝛ nõ pit.ſic coꝛꝑalis.Si.n.cibꝰ coꝛpalis maneat in ꝓpa

foꝛma nõ nutrit.ſʒ magis nocet coꝛꝑi.Sʒ ſi nutriat oʒ a ppꝛia natu

ra pereat ⁊ ↄuertat᷑ in mẽbꝛa.ecõuerſo aũt cibus ſpũalis manet ⁊ cõ/

uertit in ſeipᷣm ſumẽtem.qꝛ de nos ſibi incoꝛpoꝛat ⁊ nõ ecõuerſo.vñ
Aug.loquẽs in ꝑſona hui cibi dicit.Cibꝰ ſum grãdiũ.nõ me mutabis

in te. ſed tu mutaberis ĩme. u ¶ Quẽ fi. ho. da. vo.i.paratꝰeſt dare

qꝛ ad hoc venit in mundũ. x¶ Punc enĩpr̃ ſigna.de.i.ad ̊ iſum
aſſignauit mittẽdo in mũdum.pꝑꝑqõ infra.is.dicit. Ego ad hoc veni
y¶ Dixerũt ;. Hic ↄñter onñdit᷑ modus hẽndicibãũ bunc.ſ.p verã fidẽ
p quã hõ deo incoꝛpoꝛat᷑.⁊ pᷣcirca h̊ ponit᷑ xpᷣi inſtructio.⁊? iudeoꝛuʒ
abiectio.ibi. Dixerũt. Inſtructõi vo xpᷣi pᷣmittit᷑ eoꝝ interrogatio.cũ
dr. Dixerunt Sgad eũ.q̃rendo q̃liter poſſent hẽre cibum pᷣdictũ.
3 ¶ Quid faciemꝰ vt ope. opa dei.i.opꝰp qð poſſumꝰpᷣdcm̃ cibũ ↄſequi.
añqdit ieſus ⁊ di.eis B ẽ opus dei.pꝑ qð hũc cibum poteritis aſſeꝗ.
h credatis in eũ quẽ miſit ille. aũt fides hic dicit᷑ opꝰ videtur
eſſe contra illud quod hẽturad Ro.A. vbi fides diſtinguit᷑ Zↄopꝰ.di/

cenduʒ ꝙ ibi diſtinguit S opa exterioꝛa.hᷣ ãt drĩ opus manẽs tm̃ĩ aia.

c¶ Dixerunt. Hic ↄ dictum xpᷣi obuciũt dicentes.

bi. q. d. tu ad huc non fe

re in terrà fracie.vł ſi di
cat᷑ ꝙ geneſar ẽ villa.di /⸗

applicuerũt.mediũ autẽ

turbis.multi enĩg vide/

nõ ĩueniẽtes eũ venerüt
ad alterã ptem maris: ?

tm̃ due naues.vna ĩ que

bi qñ huc veniſti:alia lſa

Aannta vt teſtimoniũ ꝑhibeam vitati.⁊ B eſt dare cibũ ſpiritualẽ.

2

4

ciſtis ſimilia moyſi pꝛopter hoc ſubditur. a ¶ Patres noſtri man

ducauerunt manna in deſerto.ac.q.d. moyſes dedit manna.tu autẽ
panem oꝛdeaceum.iterum dedit.Ao.annis.tu autem pauiſti nos ſe/
meltm̃.⁊ ſubdit᷑ rũſio. b¶¶ Amen amè dico vo.nõ de.vo.moy.pa.
de celo.ſ.ꝓpʒe dicto.qꝛ nõ de celo ſidereo ⁊ empyreo ſʒ de celo aereo.
qꝛ deſcẽdebat vt ros vel pꝛuina.vt hr Nu.ii. c ¶ Sed pr me dat
vobis panẽ de ce.veꝝ. Diuidit᷑ enĩ veꝝ o figurale.⁊ iõ mana nõ fuit
ꝓpꝛie panis verus.qꝛ fuit figura panis ſpũalis dati in ſacro.⁊ iõ iſte ẽ
verus panis ꝗ fuit figura
tus ꝑ illum. dr etiã de ce/
lo vere ⁊ ꝓpᷣe dicto.quia
xpᷣs rõne deitatis de celo
oꝛit᷑.i.de deo pr̃e.Silr ra
tione hũanitatis.qꝛ aĩa ĩ/
mediate a deo creat᷑ vir/

nai deßto:ſicut ſcriptũ eſt. Pa/
nẽ de celo dedit eis manducare.
Dixit ů eis ieſi ne. nkna na di
aar oed erear. covobis:ñ moyſes dedit vobis
tus ẽt foꝛmatia coꝛꝑisſfu · l⸗ 2
it virt ſpus ſci. vt. .dem panẽ de celo: pꝛ me dat vobis
ciõ ſeqt. d· Ca. n. ve. panẽ de celo veꝝ. RPanis eni ve
2 eloweiföicta rus ẽꝗ de celo deſcedit: ⁊ daͤt vi
Uns entvipamsévitam t mũdo. Dixèrũt & ad eũ. Dñe
ↄſeruare.⁊ iõ ille ẽ verus
panis ſpũalis ꝗ dat ⁊ ↄſer
uat vitã ſpũalẽ.H̊ᷣ ãt ↄpe/
tit verbo ĩcarnato.ꝑꝑ qõ
dicit ĩfra. Ego veni vt vi
taz hẽant ⁊c̃. i⸗.
Pic oñdit ꝗd ſit iſte pãis
ſpũalis.iudei enĩ audien
tes bonitatẽ hui cibi di/
xerunt. g¶ Due ſp da
no.pa.hũc.qꝛ volebãt de
ceto eẽ refecti ſine eſurie
⁊ laboꝛe.ſiẽ de muliere ſa
maritana dem̃ fuit.ꝗ.c.
q̃ petit axpᷣo.Dũe da mi
hi bãc aquã vt nõ ſitiã ⁊c̃.
verũtñ ſiẽ illa nõ ĩtellige
bat ↄditionez aq̃ ſpũalis.

eis ieſus.Ego ſũ pãis viteł.Qui
dit ĩ me nõ ſitietĩ eternũ. Sed di
xi vobis:qꝛ t vidiſtis me ⁊ non
crèdidiſtis.Oẽ qð dat mihi pꝛ
me nõ eijciã foꝛas:q deſcẽdi ð
celo nõ vt faci volũtatẽmeã: ſ
volũtatẽ eiꝰ ꝗq miſit me. Hecẽ.n.

oẽ qð dedit mibinõꝑdã ex o:ſ

ſic nec iſti ð pãe ſpũali.⁊ iõ ihᷣs oñdit eis gꝗd ſit iſte pãis.d. h ¶ Ego

ſuz panis vi.ꝗ nõ ſolũ vitã ↄfᷣnat.ſʒ ẽt dat ipſã de nouo.pãis ãt coꝛpa
lis vitã coꝛꝑalẽ pᷣexñtẽ tmmõ ꝓlõgat.iõ ſegt᷑. iA ui ve. ad me.
ꝑfidem foꝛmatã caritate. k¶Mõ eſuriet ⁊ q credit in me nõ ſitiet
in eternũ.q; lʒ hñs deũ quẽ hʒ p graz deſideret hr̃e pleniꝰ ꝑ gliã.tñ n
deſiderat rẽ nõ hĩtam.Cibꝰ ãt ⁊ potus coꝛꝑalis ẽ ↄrie ↄditõis.qꝛ hĩtꝰ
in plenitudine ĩ faſtidiũ vertit᷑.ſʒ qꝛ poſſẽt iudei dicere nos petimus
a te panẽ iſtũ:⁊ tu nõ rñũdes dabo vł nõ dabo.ideo ad ̊ rũdet.dicẽs.
¶ Sʒ di. vo. ſ. ꝙ ego ſ panis vite. m

0.. eg P Quia ⁊ vi.me.⁊ ſic habetis
hunc panẽ in pñtiaveſtra:quẽ ꝑatus ſum dare. n ¶ Et nõ cre.ĩ hũc

panẽ ⁊ non q̃ſiſtis.ſed magſ panẽ coꝛpoꝛalẽ. o
Hic ↄñter oñdit ꝗ ſunt illiꝗ fruunt᷑ ̊ pane.qꝛ illiꝗ hẽnt gram in pñ/
ti fruunt᷑ imꝑfecte.in glia aũt fruẽtur ꝑfecte.⁊ G̊ eſt qð dicit᷑. Oẽ qd

Eqð dat mi.pr̃.

dat mihi pr.i.facit mihi prĩ adherere.nõ ſolũ ſᷣm pñtes iuſtitiã.ſed ẽt

EFm eternã pᷣdeſtinatiõöem. p (ad me veniet.ꝑ fidẽ foꝛmatã.
q (Et eũ ꝗ venit ad me.hoc moõ. xr¶ Nõ euciam foꝛas.qꝛ oĩs pᷣdeſti
natus finalr ſaluat᷑.cui cã ſubdit᷑. ¶¶ Quia de.bde celo nõ vt faciã
vo.meã ſʒ vo.eiꝰꝗ miſit me.nõ eſt ꝑ boc intelligẽdũ ꝙ volũtas xpᷣi in
aliquo diſcoꝛdet a volũtate pr̃is.qꝛ ᷣm nãm diuinã eadẽ oĩno eſt vo/
luntas pr̃is ⁊ filu.ſiłrx pᷣm nãm humanã volũtas eiꝰ nõ poterat a volũ
tate dina diſcoꝛdare.cũ aĩa xpᷣi eſſet ↄiuncta vᷣbo.non ſolũ ꝑfruitõeʒ
ſʒ ꝑ realẽ vnionẽ.⁊ ſic volũtas xpᷣi nulloꝰ poterat a voluntate pr̃is di/
ſcrepare.⁊ iõ facere volũtatẽ pr̃is ⁊ ſuã.ẽ idẽ ſʒ rẽ ⁊ ecõuerſo.qñ gᷓ diẽ
Deſcẽdi de celo nõ vt faciã volũtatẽ meã ⁊c.eſt cõis modus loqndi

apnd hoĩes.illi ꝗ oĩo ſeꝗt᷑ voluntatẽ alteriꝰ.xc ſenſus.Deſcẽdi de ce/

lo ⁊c᷑ ac ſi diceret.nõ veni ad declinãdũ ĩ aliqͥ a volũtate pr̃is.⁊ ꝑoↄñs
veni ad ꝑficiẽdũ ſalutẽ electoꝝ.qꝛ bec ẽ volũtas pfis ipſos pᷣdeſtina

tis ſaluare.iõ ſegtur. t ¶ Pecẽè eniʒ vo.eiꝰꝗ miſit me pr̃is vt oẽ q

dedit mihi.nõ ſolũ ſᷣm pñtem iuſtitiã.ſed ẽt ̃ᷣm eternã pꝛedeſtinatio
nem. 5cͤaces
men reſurgit. x ¶ Sʒz re. illud. vt coꝛꝑe ⁊ aĩa ꝑfruat᷑ ĩ glia.
Fy¶ In nouiſ.die.hoĩes enĩ reſurgẽt ad vita incoꝛꝛuptibilẽ.⁊iõ pꝰ illaʒ
ffſurrectõʒ nõ erit ĩ nã hũana gnãtio ⁊ coꝛuptio.nec ꝑↄñs ĩ alus crea
tcujris coꝛꝛuptibilibꝰq̃ ſt ꝑꝑ hoĩem.⁊ ꝑ ↄñs tũc ceſſabit motꝰceli ꝗ oꝛ/
dinat᷑ ad ↄplẽdũ numerũ electoꝝ ꝑ gnãtiõʒ.⁊ ſic ceſſabit tᷣs qd ſegt
motũ celi.vt hr.ꝗ.phi.ꝑꝑ H̊ d̃ Apoc.io. Jurauit ꝑ viuentẽ ĩ ſecula ſe/
culoꝝ.qꝛ tpᷣs ampli nõ erit.Et pʒ ex dcis ꝙ nouiſſim dies erit dies re
ſurrectionis gnãlis.⁊ qꝛ illa reſurrectio oꝛdinatur ad h̊ ꝙ electi ſint

gnitõe fidei foꝛmate.iõ ſubditur.
ipᷣm ꝑ dilectiõem. b ¶ Pabeat vi.eter. ſi pſeuerat. qo eifalli
biliter verũ ĩ pdeſtinatis. de ꝗbꝰlogꝗt. vt pʒex pdictis.io ſegtur.
c ¶ Ego reſuſci.eũ ⁊c.exponatur vt pꝛius. d nurabi
Poſita xpᷣi doctrina de ſpũalicibo.hic poniti griũ iudeoꝝ mur
muratio. Et diuiditur ĩ duas.qꝛ pᷣmo ponitur hec murmuratio.
2· eius ſedatio ſub/
dit᷑ ibi. Ridit gie/

Pꝛes noſtri mãducauerũt man ſus. Circa pſci dã

ſẽꝑ da noͤbis panẽ hũc. Dixit ant

vènit ad me nõ ſuriet: ⁊ ꝗ cre-
ad młè veniet:⁊ euùm ꝗ venit ad

rũſuſcitẽ illud in nouiſſimo die.

ſʒ ñ accipit᷑ hͥ viſio ꝑ eẽntiã cũ ſtet ĩactu credẽdi.ſʒ accipiit ꝓco

pfecte bti i ſegt. 3 Dec at vo pa.meig mi mevtoisq vi.

hec aũt volũtas pꝛis meig mi⸗
ſit me:vt oĩsꝗ videt filiuʒ ⁊ crẽ

me vtsgv n3 7 iudei credebant
dit ĩ e bet vitd eternã: ? ẽgore vpmes bholez punt
ſuſcitabo eum in nouiſſimo die. ⁊· ſemie ioſephex
Murmũuͤrabat ̊ iudi die illo: qdꝛ maria ceptũ. igno
iriſſz: ego ſũ panis vin⸗q dcelo tes ipm foꝛmatũ
dixiſʒ: ego ſu panis vinꝰ?q ðcelo virtute ſpüs ſancti.
deſcẽdi. Et dicebãt. Mõne hicẽ ꝛiõ murmurabant
filiꝰ ioſeph cuiꝰnos nouimꝰ pꝛeʒ hzl asdirerat Ego
⁊ mrẽʒ: Qũo & dicit hic: qꝛ ð ce ¶ lum pais vite g de

lo deſcẽdi: Rñndit g ièſus ⁊ dixit

. 0 gits 8 7 tera. e ¶Rñudit.
eis. Molite murmurare iuicem. Picponit murmu
MNemo põt vẽire ad me niſi pat᷑ ris ſedatio.et didit
1 ĩtres.qꝛ p admoni

ꝗ miſit mèe traxerit eſ:⁊ egò reſu

ſcitabo eſ ĩ nouiſſio die.Eſt ſcri tmuris ſubdit ibi.
ptůĩ ꝓphbeij. Erüt oes docibiles Mẽopõt. 3ʒ? ro dicti
dei. Ois ꝗ audiuita pꝛe ẽt didi/ ꝑpꝑquod murmura
„ H es n i ie. bant redditur. ibi.
cit vẽit ad me. Hõ qꝛ pꝛem vidit Amẽ amẽ dico vob
gſeq;:niſi is qeſt a deo: hic vidit ¶Inpgpꝑte admõet
pꝛeʒ. Amẽ amẽ dico vobisq cre cos. d. foli⸗
dit ĩi me hʒ vitã eternaʒ. Ego ſũ te mur. inui.qꝛ pfes
H 6 eoꝝ ĩ öſerto fuerüt
panis v ite. Pꝛẽés v maducaue grauiter puniti ꝓpt
rũt mona iĩ ðſᷣto ⁊ moꝛtuiſt. PHic murmuratõeʒ.⁊iõ
hec admõitio xpiẽ
ſalubr ne cadat in/

cõſileʒ penã. g ¶ Nẽo põt.hic oñdit c pdicte murmuratõis

n.n.cãbat᷑ exvboꝝ xpᷣi falſitate cũ eẽntviſſima.ſʒ ex iudeoꝝ icre

dulitate.⁊ G ẽ qdð dr. Nẽo põt vẽire ad me.ꝑ fidem foꝛmatà.

h¶ Miſi prᷣꝗ mi.me tra.eũ.nihil eix põt aſcẽdere ad id qð ẽ ſuba
nam ſuã niſi ab alio trahat᷑.ſiẽ lapis nõ põt ſurſũ aſcẽdere niſip
motüu alteriꝰ.SFides.n.foꝛmata caritate trahit qdamõ hoĩeʒad

nãm dinã.ʒ illud.z. Petri.i. Magna ⁊ pcioſa pmiſſa donauit
vobyvt ꝑ h̊ efficiamĩi ↄſoꝛteſ dĩne nae.⁊iõ tale donũ ñ pᷣt hõ ↄſegꝗ

niſi a deo trahat᷑.Judei ãt nõ ſic erãt tracti.iõ murmurabãt de

vbis xpi.illi ãt qa pr̃e trahbũturad filiũ ꝑ fidẽ foꝛmata ↄſequũt
et᷑nã vitã.iõ ſeqt᷑. i¶ Et ego re.eũ ⁊c̃.qꝛ aĩa niéad plenũ btã do
nec fuẽit coꝛꝑi reũita.⁊ qꝛ pdcũs tractꝰẽ ꝑ dĩnã ĩſpirõeʒ.iõ h oñ
dit ꝑ ſcripturã.d.ſcriptũ ẽĩ ꝓphiſ. KErũt oẽſdo.ði.i.doctiaðo

Snĩa.n.hꝰ dr̃ Iſa.ꝗ. Ponã oẽs filios tuos doctos a ono.⁊ hie/

re.ʒ.Dabo vohᷣ paſtoꝛes iux coꝛ meũ ⁊ paſcẽt vos ſcia ⁊ doctria.
⁊c eadẽ ſnĩa cũ illa q̃ Ha ſaluatoꝛe expᷣmit᷑.xpᷣs.n.⁊ apli ñ ſꝑ alle

Reftcncie nnaar eedtr,s, 1 1s dsi nd Cuiꝰ
1

ãt efficacie ſit dĩna ĩſpiratõ oñdit.d. l ¶ Ois q au.a pa.pdcãs i/
ſpirões ꝑcipiẽdo. m¶Et di.eas ſeqᷓndo. ni Rerd me. ꝑ fidẽ
foꝛmatã ĩ pñti.⁊ ꝑ gliã i futuro.⁊ qꝛ õs p̃ docet hoĩeʒ ñ apꝑedo

viſibilr ſiẽ hõ łſic ãgelꝰĩ coꝛpe ab eo moto.l ſic di filiĩ coꝛꝑe ſibi
e11⁵ qꝛ pa.⁊c.ſ.filiꝰꝗ nãlłr ꝓcedit a pr̃e.notãdũ

vnito. iõ ſegt. ſ tapfe. notãdũ
ꝙ; ꝑ hãc dictõʒ ꝗſq; pᷣt itelligi nã huana.⁊ ſicveꝝ ẽ ꝙ nullꝰhõ añ

xpʒ vidit prez.niſi foꝛte ĩ dã raptu ſic moyſes.ſʒ tał viſio nñ erat
ſilis viſiõi xpᷣi ꝗ ab ĩſtãti ſue ↄceptõis vidit dĩnã eẽntiã ꝑ mõʒ hi

tꝑmanẽtl.⁊vtẽs ſẽſib coꝛpis.ſi ãt ꝑ li qſq; excludat᷑oĩs creatu
ra.ſic ĩtelligitqð ſegt᷑ de filio ſᷣʒ dĩnã nãz.⁊ð viſiõe ↄphẽſiõisqͥ

ↄppetit ſoli o.ꝑ G at ꝙ dictio excluſiua ibi adiũgit᷑ filio ñ exclu
ditur pr vł ſpũs ſcũs.q̊ꝝ ẽ vna ſimplex viſio.dictio.n.excluſiua

addita vni ꝑpſone reſpectu tmi eential.ñ excludit aliã pſonũ.vt
diffuſi declarat᷑.i.ſniaꝑ. p ¶ Amẽ amẽ. Repᷣſſa iudeoꝝ mur/

muratõe.ſaluatoꝛ reddit cãz ei dixerat.Ego ſũ pa.vi.q de ce
lo deſcẽdi.q̃i ſatiſffaciẽs eoꝝ qõni.Et ꝙ ill dem ſit veꝝ arguit
Iſte ẽverꝰpãis vite ⁊ de celo deſcẽdẽs.ꝗ pᷣtpᷣuarea moꝛte.⁊ da
re vitã etnã ⁊ celeſtẽ.tałpais ẽvbũ ĩcãnatũ.ñ ãt pãis data moy
ſe idebto.qꝛ oẽs ꝗq mãducauerũt ex illo mõtui ſũt.cc.⁊ Hẽqð
dr. Amen amẽ dico vobis ꝗ credit ĩ me.ꝑ fidẽ foꝛmatam.
q ¶ Habz vi. eter. q̃ virtualiter in gra ↄtinet᷑.alia lr̃a pʒ ex dictis.

a Et cre.i eũ.tendẽdoin

urmurabät.

celo deſcẽdi.⁊ pʒ lit

tio põit᷑.⁊ cã mur ⸗

.
S

ſ

4
Itjimrgineg
ſbierturtenher⸗

„„ „

autitmineta
Wcycertrih

ConiiGlenivi

uiſrütisgfun
i

igbin

—

—

lllenbyitn
iritarbenitten

Afſegfignor

cloifcüina
Aeinitimgi
ngeftcücisni

B⸗

mi (gt
s nleicinnte⸗

hiſoſſbliazöon

Minmenfie

=

flaglptioſenite
ſcktirhinisgen
ſgnotactenchnin
ſttineikic
penibeniſen

=E

unſtppbben
nicienitfe

inngteinn

„

=

giaſbftegfe

enfierſin
inöͤſen

miſufyrmnli

S =

—
=

4

tiobſecfn⸗
ninchch

1

S
S
S

V
H

—
S=e
=ꝛ=
—

—
. =
=

e

1

faſee
u ge
d

E
R

4
4

i unmnu
Guneer
hamnir
Grfiimhgur
õ
nötinſidun
tuenhi adinin
mutice Min
imctömm:
iNdiniihire
iostmosCe
iattüſplin
ſſcicountiß⸗
E
e ugi⸗

vunllſſ

17

z2iũter agit e pane ſpaliqẽ ſacrm. Et didit ĩiduasptes. q cir⸗
ca G p ponit doctrina xpi.2? exponit qꝛ videbat᷑ obſcura.ibi.
Woulti at audiẽtes.pꝰ ĩ duas.qꝛ poñnñdit᷑ ꝓpoſitũ.=: ꝓbat᷑ qddã
ſuppoſitũ.ibi.Quimãducat.Pꝛĩa in tres. qꝛ p ſaluatoꝛ docʒ hꝰ
ſacri qllitatẽ.z ipſius necitatẽ.ibi. Litigabãt. : eius vitatẽ.ibi.
Caro mea ve ⁊c. Circa pᷣ isd in Seto euchariſtie ↄtinetur
ißm vbu icarnatũ. ⁊ iõ oñdens qlitatẽ acri q̃tuoꝛ tãgit. Pꝛi⸗
p mn eill qo éibiia9¹üͤüͤ/ Prr
crjm tm̃.ſ.ſpẽs paniſ
cum dicit. Et bais.
„Scom E auctoꝛ hu/
ius ſacrig e ipſe xps
ſacerdos ſũmꝰ. Sa
eeenm „', Pane viuet i etni. Et panis quez
fert vba nõ in E ego dabo caro meac pꝛo mundi

ẽpanis de celo deſcẽdẽs vt ſi gs
ex ipo maducauerit nõ moꝛiat.

pſona.ſzĩpſona xpł vita. Litigabat èrgo iudei odin/
inalus it Neris vi uicé dicctes. Quopoõt hic nobis
mn mieeH carné ſuꝗ dare admducãdum:
vl vbis ecclie.gbus 22 — 4
expmit᷑ actus quez Dixit ̊ eis ieſus. Amẽ amen di
facit. vt i baptiſmo bis: ni
pʒ cu dicit. Ego ba / nẽ filij hoĩs: ⁊ bibèrit eid ſangui /

ptiço te. Ti ſacfo eu/

hariſtie ſolu refert : nõ hebitis vitq i vobis. Qui

vba xpicũ diẽ. Qui maducat meã carnẽ ⁊ bibit meñ
pᷣdie q;ᷓ pateret ꝛt. ſanguinẽ: bʒ vitàz eternã: ego
Brbolnorn reſuſcitabo eũin nouiſſimo die.
effictetia. 5 notart Caro. u. mea vec cibꝰ: ⁊ ſaguis

cũ dr. Quẽego da- meꝰ vere ẽ potus. Quimãducat

2bo. Tertiü eſt res ſi

gnificata ⁊ 2tẽta. ſ.
vepꝑ coꝛpus xpᷣi.cũ dr. Caro mea ð.⁊ accipitur h caro put diſtin
guit᷑ ↄ aiam ⁊ ſanguinẽc.qꝛ lʒ ſub ſpẽ panis ſit aia ⁊ ſaguis.h̊ tũᷣ
nõ ẽ ex vtute ſacr̃i.ſʒ ex ↄcomitãtia reali.ſicut ⁊ ipſa diuinitas.

de Quartũ res nõ ↄtenta ſʒ tĩ ſigta.ſ.coꝛpus xpᷣi myſticũ.qð ↄiũ

giturcapiti ꝑcaritatẽ.̊ ãt ſacr̃m dr ſacr̃m amoꝛis.ideo dTĩ̃.
b¶Pꝛo mũ.vi.Sic eni vita nãlis ẽ in mẽbꝛis eoꝙ vniunt᷑ capi/
tia q recipiũt influentiã ſenſus ⁊ motus.ſicĩ fidelibꝰꝗ ſunt mẽ/
bꝛa xpᷣi vita ſpnalis ↄuat᷑ eo ꝙ vniũturcapiti xpᷣo ꝑ ſactm amo
ris.cõſiderãdũẽt ꝙ bñ dicit mũdi.qꝛ alia ſacr̃a ſolũ ꝓficiũt ipſi
recipiẽti.ſolus.n.bapticatus recipit gram baptiſmalẽ ⁊ nõ ali.
Sacĩm ãt euchariſtie nõ ſolũ ꝓficit ſacerdoti ſumẽti.ſʒ ẽt toti
ecckie ⁊ illis ꝗ ſt ĩ purgatõio.Cuiꝰ rõ ẽ qꝛ euchariſtia ñ tm̃ ẽ ſact᷑ʒ
ſs ẽ ecclie ſacrificiũ inq;tũ ptinet xpᷣm paſſũ.⁊ iõ ꝓficit oĩbꝰ xpᷣi
fidelibus. Si aũt ſumat᷑ alio mõ ſicut a laico.tũc ꝓficit ſolũ ſu/
menti.qꝛ officiũ eins nõ eſt offerre ſacrificiuʒ:ſed tm̃ ſumere ſa
cramentũ. c ¶ Litigabãt. Pic ↄnñter oñdit᷑ huiꝰſacramẽti ne
ceſſitas. Judei enĩ rudes pᷣdicta vba xpᷣi audiẽtes reputabãt ea
ĩutilia ⁊ ĩpoſſibilia.iõ oſtẽdit neceſſitatẽ huius ſacr̃i..d.
d¶ Niſi man. car.fi. ho.⁊c. Sicut eni in vita coꝛpali cibꝰ ẽ neceſ/
ſarius ad vitã ↄſeruãdam.ita ĩ vita ſpũali ̊ ſacr̃mẽ neceſſariũ.
qꝛ eſt vite ſpũalis ↄſeruatiuũ.q;ꝛ ſicut baptiſmꝰẽ q̃dã ſpũalis ge
neratio.ita et euchariſtia ẽ q̃dam ſpiritualis nutritio.
e ¶ Et bi. ſan. eius.nõ eſt ĩtelligẽdũ ꝙ G ſacr̃s ſub vtraq; ſpẽ ſit fi/
delibꝰ exhibendũ.ſed tm̃ h̊ mõ a ſacerdote ſumẽdũ.lz in pᷣmiti
ua ecclia ppls ſub vtraq; ſpẽ cõicaret.tñ poſtea puide oꝛdinatũ
eſt vt nõ cõicet ſub ſpecie vini ꝓpter ꝑiculũ effuſionis.⁊ qꝛ ſub
ſpecie panis accipi quodãmõ ſanguis inq;tũ ibi ↄtiner.vt pꝛe/
dictũ ẽ.qꝛ ſub vtraq; ſpẽ ẽ tot xpᷣs.aliter tũ ⁊alx.qꝛ ſub ſpẽ pa/
nis ẽ va caro xpᷣi ex virtute ſacri.cetera vo ſunt ibi ex ↄcomitan
tia. Et eodẽ mõ ſub ſpecie vini ẽ ſaguis xpᷣi ex vi ſacri. cetera ex
9 cõcomitãtia. Notandũ ꝙ ex h̊ qð dr bic. Niſi mãducaueritl⁊c.
O

dicunt greci ꝙ h̊ ſacr̃m eſt tante neceſſitatis ꝙ pueris debʒ da⸗

gri ſicut baptiſmꝰ.qð ẽ falſum.qꝛ in ſumẽte h̊ ſacr̃m reqrit᷑actua

lis deuotio ⁊ reuerẽtia q̃ non ſunt ĩ pueris.⁊ iõ vbũ ꝙ impoꝛtat
pᷣceptum tm̃mõ intelligit᷑ de adultis ꝗbus neceſſariũ ẽ ad ſalu/

tem hoc ſacim euchariſtie acciꝑe ſaltẽ in voto ſi nõ poſſit habe

riin re. ¶ Qui mãducat. Hic ↄñter onñditur huiꝰ ſacr̃i vtili.
tasq̃ eſt augmẽtatio ĩ vita ſpũali.ſic.n. cibꝰcoꝛpalis nõ ſolũmo
nutrit ⁊ 9ſeruat vitã.ſed deducit ad pfectã quãtitatẽ.ſic q̊ ſacr̃ʒ
pducit hoĩeʒad ↄſũmatiõem gre q̃ ẽ gloꝛia eterna.⁊ hoc ẽ qð dj.
Qui mãducat carnẽ meã.nõ tm̃ ſacr̃aliter.ſed Et ſpũalr ꝑcipiẽs
effectũ ſacci. g ¶ Pʒ vi.et᷑.qꝛ hʒ deũ inhitantẽ ꝗẽ vita eterna.
he E ego re.eũ ⁊c̃.vt ꝑticipatio hvite ad coꝛpus ꝑ aĩaʒ deriuet᷑.

¶ Joannes

.— ₰ ,ee „ S . „ .
i ¶aro eni mea. Hic oñdit᷑ huiꝰſacri veritas.xpᷣs eni frenter habdꝰ

Ego ſuʒ panis viuꝰ ꝗ de celo de
ſcẽdi:ſiqs manducauerit ex hoc
uet ꝓpter me. Hicèſt panis ꝗ de
celo deſcẽdit. Nòn ſicut mandu

covobis:niſi maducàneritis car? andiẽtes ex diſcipulis eiꝰdixèrũt. n¶ Et ego vi. ppꝑ pf̃em.
Dur?ẽ hic ſermo: ⁊ ꝗs põt eům li eni inq;tũ s ⁊ inq;tũ

pꝛiꝰ: Sps èſt qui viuificat:carò

lice diſcipulis ſnis loqbat.⁊ ideo ne crederent ꝙ caro ei ↄtinet᷑ in B

ſacr̃o euchariſtie tmmodo ſicut ĩ ſigno.iõ hoc remouet dicens.Caro
mea vereẽcibꝰ.qꝛ hic ſumit᷑ realiter ⁊ nõ figuratiue.⁊ eodẽ mõẽ de

ſanguine ſub ſpẽ vini.iõ ſubdit.Et ſanguis meꝰ. Dicit᷑ ẽt caro xpi ve⸗
re cibus ⁊ ſanguis eiꝰvere potꝰ.qꝛreficiũtaĩam q eſt imoꝛtalis. Lib?
ãt coꝛpoꝛalis tm̃ reficit coꝛpus qð eſt coꝛuptibile. k ¶ Qui mã.B

ꝓbat quoddãa ſuppoſitũ.dixerat enĩ q mãducatio carnis eidat vitã.

iſtud ꝓbat h.qꝛ illõ ꝑ qðᷣ
aligs vnit᷑ pᷣncipio viuifi
catiuo illud dat vitã.Gpʒ
in vita coꝛꝑali.ꝑ hoc aũt
ſacr̃in hõ vnitur xpo qui
ẽpᷣnꝰ vite ſpũalis.ꝗ ⁊c.⁊
hoc eſt qð dr. Qui mãdu
cat carnẽ meã ⁊ bibit ſan
guinem meü ĩ me manet
.i. vnit᷑ mihi. l¶ Et ego
in illo.qꝛ ꝑcaritatẽ amã⸗
E in amato ⁊ ecõuerſo.
m ¶ Sicut miſit me viuẽſ
pr.qꝛ ẽ vita ꝑ eẽntiam.
n¶Et ego vi.pꝑꝑ pr̃em.fi -

meã carnẽ ⁊ bibit meũ ſãguinẽ:
ime manet ⁊ egò ĩ illo. Sicũt mi
ſit me viuẽs pꝛ: ⁊ ego viſo ꝓpt᷑
patrẽ:⁊ q madũcat me:⁊ ipᷣe vi

cauerũt pꝛesvꝛimana:⁊ moꝛtui
ſunt. Qui mãducàt hũc panẽ vi
neti etnũ. Pec dixit in ſynagoga
docẽs ĩ capharnaũ.Multiergo

hõ viuit ꝑꝑ pr̃eʒ.ſʒ ałr:qꝛiꝛ
fʒ ꝙ ðs viui ꝑꝑ pr̃eʒ.ĩq;
tũ ꝓcedit ab eo.accipit fñ
eandẽ vitã quã hʒ pr.DOe
cundũ vo q hõ viuit ꝓpt
pf em inq;tũ vnii ſuppoſi
to ꝓcedẽti a pre.quã vni-
onẽↄcomitat᷑ plenitudo
gre que eſt ſpũalis vita.⁊
ecogdæẽ mõ nos inq;tũ pſa/
erm euchariſtie vnimur deo viuimꝰ ſpũaliter.tñ eius vnio ẽ realis
ĩ vnitate ſuppoſiti.nr̃a ãt vnio apð ipʒ ẽꝑ fidẽ ⁊ dilectiõʒ.⁊ B ẽ qõ dr̃.
¶ Et ꝗ mãducat me ⁊ipſe vi.pꝑme.qꝛ pꝑ ̊ ↄiungit᷑pᷣncipio ſpũalis vi
te. vt viſum ẽ.iõ ↄñter ↄcludit eẽ veꝝ illud de murmurabãt iudei

audire: Sciẽs aũt ieſusapud ſe
metip̃ʒʒ qꝛ mrmurarent de hoc
diſcipuli eius dixit tis. Hoc voͤs
ſcandaliʒat: Si ergo videritis fi
lium hoĩis aſcendenteʒ: vbi erat

tanqᷓ; de falſo. p ¶ Picẽ pa.ꝗ de ce.de.q; caro xpᷣi in hoc pane con/

tenta virtute ſpũs ſcĩ fuit foꝛmata. q ¶ Non ſicut mã.pa.ve.man.
⁊ moꝛ.ſunt.⁊ iõ non fuit vere cibus celeſtis.ſʒ tm̃ figura eiꝰ.qꝛ vitam
ſpũalẽ nõ ↄferebat.ſed eã dari in ſacr̃o pᷣfigurabat.qꝛ erga deuotos
hẽbat oẽ delectamẽtum.vt hr̃ Sapᷣ.is.Panẽ paratũ pᷣſtitiſti eis hẽn
tem oẽ delectamentũ. Malis aũt hoibus erat inſipidus.vñ dicebãt
Nu.⁊i. Nauſeat aĩa nr̃a ſupꝑ cibo iſto leuiſſimo.ſic euchariſtia digne

—

enttbnd⸗ vite ſpũalis ſolatiũ.⁊ idigne ſumẽtibꝰ iudiciũ.iõ ſegt᷑.

Qui mã.hũc pa.digne.vi.in eter.ſegtur. ſ¶ Hec dixit ĩ ſyna.que
ẽ locus cõis vbi iudei ↄueniũt. t ¶ Do.ĩcap.q erat metropolis ga
lilee.hoc addit euãgeliſta poſt vba xpᷣi pdicta ad oñdendũ ꝙ xrs ĩ pa
lã docebat ſicut hẽns doctrinã ſanã ⁊ nõ ſuſpectã. u ¶ Multi.Po
ſita doctrina xpᷣi.hic ↄñter exponit᷑.⁊ pᷣ ponit eius expoſitio.2 ex hoc
oñdit᷑ aliquoꝝ repꝛobatio ⁊ alioꝝ cõfirmatio.ibi.Ex hocmlti.Pꝛia
ĩ duas.q; p ponit᷑ expoſitõis occaſio.⁊? ipſa expoſitio.ibi. Sciẽs aũt
ihs. Occaſio ãt expõnis fuit.qꝛ młti iudeoꝝ vba xpᷣi cape ñ potẽtes
ppſuã incredulitatẽ. x¶ Di. du. ẽ ſer. In coꝛpalibus dr aligd du
rũ duplici de cã.vel qꝛ nõ è de facili penetrabile.vł qꝛ reſiſtit tactui.
ſic in ſpũalibus dr aliqd durũ:vel qꝛ ab ĩtellectu nõ penetrat᷑.vel qꝛ
diſplicet volũtati.vtroq; mõ ſᷣmo xpᷣi erat eis durꝰ.qꝛ eius vba nõ ĩ⸗
telligebant. ⁊ diſplicebat eis ꝙ tanta de ſe dicebat.eo ꝙ ipᷣin hominẽ
purũ eſſe putabãt.iõ ſegtur. y¶ Quis põt eũ au.q.d.blaſphemiat.

3 ¶Sciens ãt. Hic ponit᷑ doctrine xpi expoſitio qtum ad duo de ꝗbꝰ

audiẽtes erãt ſcãdalizati.⁊?ꝰ ponit᷑ ibi. Spũsẽꝗ viuificat.Pꝛimuz
igitur de quo ſcãdalicati:erãt erat ꝙ dixerat:deſcẽdi de celo.⁊ oſten⸗
dit ꝙ nõ debebãt ſcãdalicari. pᷣdicens ꝙ viderent eũ ĩ poſterũ ĩ celuʒ
ꝓppᷣa virtute reuerti.Et iõ nõ debebant admirari ſi dixerat ſe de celo
oꝛiginari. qꝛ qlibet res ad ſuũ locũ reuertit᷑.⁊ B eſt q d. Sciens aũt
ihs apud ſemetipᷣm.i.abſq; alio ſibi nunciäte. a ¶ Quia mur. de B
di. eiꝰ. qꝛ dixerat ſe de celo deſcẽdiſſe. bꝭ Dixit eis.repꝛimẽs eoꝝ
murmuratõʒz iniuſtã. c ¶ Hoc vos ſcã.⁊ ſine rõᷣe. de¶ Si g vi. fi.
ho.aſcen.vbi erat pᷣus.accipit᷑ q ſi p qꝛ.q.d.qꝛ G̊ videbitis nõ debet
ſcãdalicari de ̊ qð dixi.illi enĩ ꝗ xpᷣo credẽtes cũ eo ꝑmanſerũt ĩ aſcẽ
ſiõe eiꝰ ůᷣ viderũt.vt pʒ Act.i. e¶ ¶ Spi.ẽ.H̊ expõit ⁊ vo qͥ murmura/
bãt ſ.qꝛ dixerat carnẽ ſuã eẽ cibũ neciuz ad ſalutẽ.⁊ ipi ĩtelligebãt H̊
ac ſi daret᷑ ĩ ppᷣa ſpẽ.ſiẽ lantat᷑ vł vẽditi macello qð ẽ hoꝛꝛibi e.iõ tol/
lit hũc itelłm.d. Spũs ẽgꝗ viuificat.q.d.vba q dixi ſpnalẽ ſenſũ hñt⁊
ſic viuificãt. ar⸗ ãt nõ ꝓ.qcqᷓ;.qꝛ earo xvpᷣi manducata eo mõ
quo itelligebant nõ eẽt vtilis.ſed magis hoꝛꝛibilis.ideo ſequitur.

—

a ¶ Uer.q̃ ego lo.ſũ vo.de carne mea maducãda. b¶ Spi.⁊ vi.ſt qꝛ nũerani illiꝗ vocati ſunt ad aplatũ ⁊ int illos enumerat᷑iudas, “

ſpũalẽ hñt itellin:nec mirũ.qꝛ ſũt a ſpũ ſcõ.iſta tñ ſpualitas nõ ẽ acceci Itẽ Act.i.ꝙ mathias elect e ad aplatum de quo puaricatus fu 4. eüru⸗
piẽda.qꝛ caro xpi ſit in ſacro euchariſtie tmmõ ſiẽ ĩ ſigno.vt dixerũt erat iudas.nullꝰãt puaricat᷑a ſtatu in ꝗ nõ fuerit.Exqͥ pʒ ꝙvere Wl ſp⸗
alig heretici.qꝛ ẽ ibi reałr vt dictũ ẽ.ſʒ qꝛ mãducat᷑ caro xpiĩ h̊ ſacxo fuit vocatö ad aplatũ.pꝑꝑ qð dicẽdum ſᷣm Chꝛy.qꝙ fuit vocat ad unfcoiirt
q́ᷓdaz ſpũali mõ.iĩqᷓ;tũ ſpẽs viſibiles atterũt ⁊comedũt᷑.⁊ ſpũs ex vtu dignitatẽ aplatus.⁊ ꝓ tũc fuit bonꝰ.qꝛ vocatio ad tale dignitatẽ e ſtch
te dei carnivnita reficit᷑. c¶ Sʒ ſũt qdã ex vo.q nõ cre.qd.ꝓpter reſpicit pnñ̃tem iuſtitiã. ꝙ aut poſtea peccauit ꝓdendo ⁊ traden ſolni i
hoc ĩtelligere nõ poſſunt. OD ¶ Sciebat eni ab initio ieſus ꝗ eſent do xpᷣm nõ ↄdicit iſti vocatiõi.qꝛ apli ex ſua vocatiõe nõ fuerũt “ Hiili
credẽtes.qꝛ tanq;õs ſciebat occultacoꝛdiũ. e¶ E tꝗs tra.eũ eẽt.qꝛ in bono ofirmati.qð pʒ excaſupetriꝗ poſt ſuã vocatiõem xpᷣm ſla iͤ
ſciebat euentũ futuuon leente t aini, Ciznn
contingentium. † anies Merb ſ d mi othig, liter dicédu lz in VN i ,
f ¶ Et dice. ad maioꝛeʒ af/ non pdeſt quicc;. Verba queę aůt de inda ſymonis ſcariothis. das tpe ſuevorati atft 4
firmatiõem pᷣdictoꝛum. Ego locutſuʒ vobis:ſpũs Tvita Nic enim erat traditurus cu nis fuerit bon. tñ ni ſc
g¶ Pꝛopterea dixivobis. ſũt. Sʒ ſũt ꝗqdaàʒ ex vobis qñ ere eſſet vnus ex duoͤgecim. VII. poſteaxm pdédo unene
qgenemd poreſ vẽire ad qũt. Scie bat. n. abinitio ieſusg· QOſt hec qt abulabat ie⸗ peccauit. Scisdnz Pegcln
me ꝛc. Eadem eni ſnim et credétes: 1 ꝗs traditur? eét ſus ĩ galileã. Hõ.n. volẽ? in eertemal errt ſeac.
dixerat. S.lʒ vba ſint ali/ ees⸗ er rer See gñ xpus aplis dixit i
quãtulũ alia.idem eni ẽ eü. Et dicebat. Pꝛopteres dixi S bat iiudeã abularę:q; EVvba in Z̊ caplo ote⸗ ſi aa
trabi a pre.qð ſupꝛa dixit vobis:qꝛ nemo põt vẽire ad me rebãt eſ iudei iterficẽ.Erat aũt i ta:vnꝰex vobis dia llgiſt
2 darifidẽa pr̃e qð hᷣpo niſi fuerit ei datũ a pie meo. Ex ꝓxio dies feſt? iudeoꝝ ſcenophe bolus eeñi ſuamal Maſein
nit ie it ſciebar iſtos a. hc miti diſciplon ei abierũt re gia. Dixerit it ad eñ frés eius. cianoerataptisno mMenn
bus loqᷓbatnõ eſſe pdeſfſſi Poc m tid uciplon en abieltle gi. ireiit autad en ires 2· ta.ſed ſoli xpo ꝗ co/ üfb gie
natos ab eterno. nec tra tro ⁊ia nõcũillo ãbulabãt. Dixit Tranſihic:⁊ vade ĩ iudes: vt et gnoſcit coꝛda. xuiuis Anagfin
cton e⸗ h Erboc l leſuúùs ad duodeciz. Munꝗd et diſcipli tuividedt oꝑa tuaqᷣ faciſ ſ nämmalici dirt –
cludit aliquon obſtina/ vos vult abire. Gndits r Me Ausracchho gd ac te ne credens ſuam niluctn
tio in malo ꝑ apoſtaſiam petrus. Dñe ad gqueibim „Beér qjrit ipe ipala eẽ. Di hec qq: ma malicia latere. ſine ſutfhi
cũ dr.Ex h̊ multi diſcipu ba vite eterne hẽs.Et nõs credi⸗ nifeſta teibʒ mũdo. Mẽeq;.n.frẽs timoꝛe mala opera mmaitlun
lon ei abierut rerro ꝛc. mus ⁊ cognouimꝰ qꝛtu expᷣ ci credebat ĩ ei. Dicit eiſieſus returnoti okumn im
Gnde ein apkioye zeyz. filiꝰ dẽi. Rñdit eis ieſus. Noneę Tps meũuʒ nõdũaduæit: tpᷣs aũt Waang tark, eior uuin
diſciplis. qꝛ iſti xpo adyde ego vos duodeci elegi: ⁊ ex voę viʒ ſempẽ paratũ. MNõpõt mün efficereĩ. vm die mffui
ſerut. ſed mitial ſeãbã bis vnus diabolus eſt. Dicebat dusodiſſe vos. Mẽ qꝗt odit:qa Cbꝛiſo. ¶ Inca.6s. üiliſis
tur ipᷣm ad audiẽdũ eius =èè vvbi diciti poſtil. Et etſgodo
doctrinam.⁊ de iſtis mlti M —ͤ ĩ iſto acaten fuit (ciſulibens
retroceſſerunt.Et conſequẽter ꝑ oppoſitũ oſtẽditur illoꝝ confirma/aieſus in hieruſalem. AAALDITIQ. Engefmn
tio.cum dicitur. i ¶ Dixit gie.ad duo.aplos. Kk Mäungd 7 vos Cc Hꝛyſoſtomus ĩ ̊ loco ſic dicit:q̃lr igit᷑ non aſcendit ad intinmd
vultis abire: Nõ petut q̃ſi ignoꝛans ſed vt ondat ſe eis non indigere diẽ feſtü. paulatim.n.ſoluebat legẽ occaſionẽ accipiẽs licſi
qꝛ ponit ĩ eoꝝ optiõe cũ alus recedere. l¶ Rndit gei ſimon pe.nõ aiudaica negcia.Et The.ibidẽ:qꝛ.n.iudei eũ ꝑſeqᷣbat᷑ occaſiõʒ igekinicts
ſolũ ꝓ ſe ſʒ ꝓ oĩbus.qꝛ int᷑ eos erat pᷣncipalioꝛ:⁊ in eius ruſione expꝛi receſſus accipies legẽ excludit:ĩnuẽs obpᷣuãtibꝰ ꝙ vitate aduei b ginenrde
mit᷑ maxima dilectio ad xpᷣm.cũ dr. m ¶ One ad quẽ ibimus:q.d. ente ceſſat oĩs figura ⁊ ꝙ legiben ſubucit:vt legalia feſta pficẽt üißhmeliſtg
ſilem tui iuenire nan poſſumus.tu ſolus ſufficis nobis ꝑpꝑ quẽ oia reli ⁊ vñ B:qꝛ nõ erat feſtũ xpi ſj iudeoꝝ.hec The. C.vVII. wſtehennterd

gmus. n ¶ Uerba vite eter.ha.i.vba vite eterne ꝓmiſſiua ⁊ iducti Oſt hec at ãbulabat. Poſtq; euageliſta egit de nutrim 2 kuliſmnfmn

ua ad eã.Expꝛimit᷑ ẽt in eius rñũſione va ↄfeſſio fidei.cum dicii. to ſpũali collato filis xpi.Rᷣ ↄuũr agit de doctria eis coł ili hüneſehe
oc Et nos credimus ⁊ cognouimus.qꝛ credere pcedit intelligere. lata.qꝛ ſic pdcm̃ ẽ pr dʒ filsnutrmetũ ⁊ documẽtũ. Et didit ĩ Noncuno
pQꝛtu es xpᷣs.qᷓ;tũ ad humanitatẽi vnctus es vt rex ſacerdos. duas. qꝛ p oꝛigo doctrie xpi ondit.z? ipa voctria ponit᷑.c. ſe. ibi. mnannichaaee⸗
q¶ilius dei.nãlis qᷓ;tũ ad deitatẽ.⁊ ꝑ ↄñs eq̃lis ei ĩ nã ⁊ potentia.ve Ihs ãt prexit. Pꝛia ĩ tres.qꝛ poñdit euãgeliſta aptitudinẽloci ſpnpnlmer
rũtñ qꝛ petrus nimis large rñũderat dicẽs ꝓ oibus:nos credimus.qꝛ ad maãifeſtandũ doctriĩe xpioꝛigin zemãifeſtadioccaſiõʒz.ibi. ſganltntovi
nihil mali de alijs cogitabat.iõ xpᷣs cognitoꝛ occultoꝝ eius rũſionez Judeiãt qrebt.ʒꝰ mãifeſtatiõem actualẽ.ibi. Rñdit ipſs mea Gencocppenco⸗
coꝛꝛigit.d. rnoͤne ego vos duodeci elegi.nõ loquit hic de electi doctriĩia.Circa pꝰſeciẽdũ ꝙ loc aptꝰad pdictã maifeſtatõeʒ erat imngtoert
one ad vitã eternã.ſed ad aplatũ. s ¶ Et ex vobis vn dia.eſt.i.pui ciuitas hieroſolymitana.vbi ad diè feſtũ ↄuẽiebat pplłs.⁊iõaul Miſcenit
ſus ad diaboli ↄſoꝛtiuʒ. verũtũ ñ dixit detminate ꝗs eet ille nec apli mãifeſtãdũ ſe ĩ h̊ loco ĩuitat᷑ xps.Et lʒ p rcuſet.tñ finalr 2ſentit erlitde
tunc cognouerũt:ſed poſtea qñ ꝑ effectũ viderũt.⁊ iõ illud qð ſegtur ⁊ rõabilrvt vr.⁊ Gẽ qð dĩ.Poſt hecabulabat ihs ĩ galileã.docè füigodet
non ẽ de vbis xpᷣiſed euãgeliſte ꝗ ſcripſit iſta poſt paſſionem xpi.d. doĩ ſynagogis coꝝ. a(Ilõ.n. vo.ĩ iu.ãbu.⁊c.Lzʒ.n.poſſet eẽ in miqnuiet
Siecbaraut erßs. u ¶ De iuda fimonis ſca. ad driaz alterius iu- eos ſine nocumto:volnit tñ ſe aliqñ abſentare an tps obitũ paſ iiſlghmerpumre
deg fuit fr iacobi. x¶ Dic eniĩ erat tradi.eũ.qñ ihus ꝓtulit verba ſionis ſue onñdẽdoĩſe Nitate Haanenaic. ecplicitu emns fidelibꝰ uUleiſnti
pꝛemiſſa. y ¶ Eüũ eſſet vnus ex.iz. pᷣncipalibꝰ diſcipulis xpi. Queri/ ſuis aliqñ ꝑſecutõʒ fugẽ. bi Erat ãt ⁊c.ſcẽophegia.i.feſtũ tab/ fin
tur hic ſine argumẽtis vtrũ iudas a pᷣn? ſue vocatiõis a xpᷣo fuerit ma naculoꝝ.dr ãt a ſcẽos qð ẽ vmbꝛaculũ.⁊ phagĩ qð ẽ comede.qꝛ umuldeticedſe
lus.Dicendũ ꝙ in hac qõne q̃ eſt de his q̃ trãſcendũt humanã ĩueſti· 2.dieb comedebãat iudeiĩ vmbꝛacul. c ¶ Di. ãt ad eũ fra.ei. eibctefi
gatiõem cũ ſit de occultis coꝛdis hüani ⁊ in ↄſilibus qõnibus tenen · nõ ꝙ eent fili marie mr̃is ſue neq; ioſeph.vt als dem̃ ẽ ipꝛoban gbgiinet
dum illud qð ẽ magis ↄſonũ ſacre ſcripture ⁊ rõni. Sciendũ igit᷑ q do erroꝛẽ Peluidu ſuꝑ Mathᷣ.i.c.nec coãti ſuiꝗ erãt ad aplatũ ulngfſnunen
dicit Aug.ꝙ iudas a pᷣnꝰ ſue electiõis fuit mal.electꝰ tñ eſta dño ad vocati.qꝛ de iſtis dr ĩfra.ꝙ frẽs eius nondũ credebant in eum. nutiſclctai
aplatũ vt ꝑ eiꝰ maliciã ⁊ ꝓditiõem ꝑficenet᷑ xpᷣi myſteriũ.qꝛ ſic inig ſed dicuntur hic fratres.qꝛ erat de cognatiõe ſua qui exfactis dvoni,
male vtunt᷑ bonis opibꝰ dei.ſic ⁊ s bñ vti᷑ malis oꝑib hoiĩuz.⁊ ideo eiꝰvolebãt repoꝛtare glłia mũdanã ſʒ Aug.vñ ſeqt. dCraff Aumnige
qᷓ;uis iudas fuerit peſſimꝰ.tñ eius malo bñ vſusẽ xpCs. Bedaãt ĩ hoc hic ⁊ va.i iu.̊ ĩ hierłʒ metropolĩ iudee. t ⁊ di.tui vi.oꝑa ntleinn
ↄuenit cũ Aug.ſed addit ꝙ iudas nõ fuit electꝰad aplatũ ſʒ alu.ii.vo/⸗ tua.Dubitabãt.n.de xpimiracuł vtrũ eẽnt va.pꝑꝑ ̊ ſegtur. ſenſchenn
catus ẽ tñ cũ eis vt ꝑ ꝓditiõis eius officiũ xpᷣs oparet̃ ſalutẽ hbumani f ¶Neq;.n.fra.eiꝰcre.iĩ eũ.Et qꝛ ſuggerebãt ei malũ.ſ.gliã müddo lithchc,n.
gnis.ſʒ vtrũq; iſtoꝝ vr ð rõnem eẽ ⁊ ſacrã ſcripturã.diſtributio enim nã qrere.iõrecuſauit.d. g ¶ Cpᷣs me.nõ.ad.i.tps lie mee mai⸗ fffirpe 1
bonoꝝ reſpicit iuſtitiã ↄmutatiuã.vt hr...eth.vt alicui tãto plus dei feſtãde.qꝛ poſt reſurrectõʒ erat mãifeſtãda. bs ãt ve. ſoẽ R Chincinn
de honoꝛe.quãto maioꝛẽ ĩ vtute.⁊iõ nõ eſt veriſiłe ꝙ indas vocatus pa.q.d.tpᷣs glie mũdane quã qritl nũc ẽ ĩ pᷣnꝰ hꝰſolẽnitatl.qꝛ iu/ nleteiin
fuerit ad honoꝛẽ aplatus niſi tũc fuerit iuſtꝰ.velqꝛ xpᷣs tunc eũ iuſtiſi dei magſ vacabãt ↄuiuujs ⁊ leticie ĩ pᷣn? feſti qi fine qn xps iuit luſfnͤpeiir
cauerat vt eẽt tali bonoꝛe dignꝰſicut iuſtificauit matheũ qn eũvoca ac feſtũ.ut ĩfra patebit:vłalr.Cps ãt vrʒ c.q.d.vos poteſt( re Gſientin
uit ad aplatuz. vt bf Mathᷣ.9. Itẽ ifra.i⁊.dicit xpᷣs de diſcipulis ſuis ſecure.nõ ãt ego inqtũ hõ ꝗ inimicos capitales hẽo.pꝑꝑ hᷣ ſegt. ſutie⸗
