det dũs eið ſpm̃ ſuũ: Igr
circa hoc duo tãguntur.
pᷣmuʒ ẽ vocatio ad labo
ris exercitiũ.⁊?ꝰ ad reci
pienduʒ pᷣmiuʒz.ibi.Cuʒ
ſero fem̃ ect. Circa pᷣmũ
ſdr: Sile ẽ regnũ celoꝝ.
i. ſtat eccłlie militãtis.
¶ Voiĩ pr̃ifamilia.iſteẽ
de pf gita gubernat to
tus mundum ſic prffami
lias ſubditos ĩ domo.

xit illis. Ite ⁊ vosĩ vineq meã:⁊
qð iuſtuʒ fuerit dabo vobis. Illi

illis: Ité ⁊ vos i vineq meã. Cu
ſero aũt factũ eet: dicit dñs vine
nõ eſt ꝑ loci mutationẽ. ſcuina oꝛiſuo Voca oꝑgarios: 7
ſʒ p ſue bonitat diffuſio

gagũt abierunt. Itenauͤtẽ exijtcirca
ſextq nonã hoꝛaʒ:⁊ fecit ſimilr.
Circâ vndecimã vo exijt: ⁊ inẽit
alios ſtantes: ⁊ dicit illis. Quᷣid
hic ſtatis tota die ocioſi?:? Dicunt
ei. Quia nemo nos ↄduxit. Dicit

redde illis mercedẽ:ĩcipiẽsanöd⸗ Giude iae
uiſſimis vſq; adpꝛios. Cũ veni- diapetia t moio⸗
ſẽt ergo qcircavndecimã hoꝛãve tilia imũda ᷣm le/
nerãt acceperũt ſingloſ dnarios. Se⸗ oem̃ eſtpetro.
Aeniẽtès ꝗt ⁊ pꝛini:arbitrati ſüt Ndntanka
plus eẽnt accepturi:acceperũt icoꝛpoꝛatio gẽtiliũ
autẽ ⁊ ii ſinglos ðᷣnarios.Etac/ itra eccliã ꝑ fidẽ
cipiẽtes murmurabãt aduerſus glaz. ſicut pzexlia
patréfamilias dicẽtes. Dinoniſſi ſemnepelruant
miyvna hoꝛa fecerũt:⁊ pares illos cadücoꝛnelioceta
nobis feciſti:ꝗ poꝛtauimꝰ põdus rioni ⁊ alijs gẽtili/
diei⁊ eſtꝰ:? At illẽ rñdẽsvni eòꝛuʒ le puteraohetro
dixit. Amice non faciotibiiiurij. tede man neatd⸗
HNnẽè ex denario ↄueniſti mecũ? imũdoꝝ m legẽĩ
Toͤlle quod tuum eſt æ vade. quo ſignificabat vt
Aolõ aut ⁊ huic nouiſſimo dare. Nanm ocatio geti
ſicut ⁊ tibi. Aut nõ licẽt mihi qð ſibia deoclcden

quiã ego bonus ſum: Sic Erunt

nẽ in creatura ſubiecta. Uinea iſta eſt vlis eccliaq̃ a ᷣmo iuſto colli

git᷑ vſq; ad vltimuʒ ꝗĩ fine mundi naſcitur ẽ.vt dicit Greg.oparij
ãt ſunt doctoꝛes ⁊ plati a deo miſſi ad culturã huiꝰvinee ꝑ pᷣdicatõezʒ
T doctrinã.pᷣ g mane ðs pr̃ oparios ↄduxit.qꝛa pᷣncipio mundi vſq;
ad noe aliquos ſãctos pr̃es ad eruditionẽ hoĩuʒ miſit.vʒ adam ſeth
⁊zenoch.⁊ alios iuſtos. d (¶ Cõuẽtõe ãt fcã ⁊cc. uẽtio iſta pmiſſio
vite eterne ꝓ laboꝛe.q̃ qdẽ vita eterna dicit᷑ denariꝰ diurn g eſt eq̊
lis oĩbꝰ.qꝛ vita eterna erit eãlis oĩbꝰa pte finis.
curſus a tꝑe noe vſq; ad abꝛahà ĩ quo alig ſcĩ ad eruditõeʒ alioꝝ miſ
ſi ſunt a deo.vt noe ſem heber thare ⁊ abꝛahã⁊ ↄſiles. .

tio ⁊ arra glie. s es aũ
date deo fuierãt. t¶ Arbitrati ſunt ꝙ plus eent accepturi.

qꝛ ĩ pᷣmitiua eccłia credebãt ꝙ plus deberẽt hr̃e de xpi gra.v’
reputabãt gẽtiles idignos gra dei.m ꝙ dr Act.io.vbi petrus

vidit lintheũ ſub⸗

volo facẽ: Anoculus tuꝰ neq;ẽ: purificauit: tu ne

còõe dixeris.⁊ infra

dere ad alienigenã.ſz mihi ondit s neminẽ cõezʒ aut imundũ
dicere hoĩem. v ¶ Acceperũt aũt ⁊ ipſi ſingulos denarios.i.

ↄſiłeʒ grazʒ ſicut ⁊ gẽtiles ⁊ nõ maioꝛc.vñ Act.io.dicit q pᷣdicã

te petro cecidit ſpũs ſcũs ſup oẽs ꝗ audiebãt vbum.vʒ.ſupcoꝛ

vſq; ad moyſen in qᷓ miſſi ſunt abꝛahã iſaac ⁊ iacob.⁊.iz.patriarche.

hoꝛa nona a moyſe vſq; ad xpᷣm.vʒ tꝑe legis ĩ quo ad eruditõeʒ ppli
miſſi ſunt moyſes ⁊ aaron ioſue iudices reges ꝓphe ⁊ ſacerdtes.
¶¶ Circavndecimã vo exut.vndecima hoꝛa iĩtelligit᷑ a tpe xpᷣivſqʒ ad
finẽ mundi.ĩ qͥ gẽtiles vocati ſt ꝑ pᷣdicatões apłoꝝ ⁊ alioꝝ eccłie do
ctoꝝ.⁊ ꝓpter hoc dicit᷑ hic. h Muid hic ſtat tota die ocioſi.qꝛ ꝗ
a pᷣncipio mundi vſq; tẽ laboꝛare ĩ bonis moꝛibꝰ neglexerãt.q̃ſitota
die ocioſi ſtabant. i ¶ Dicunt ei qꝛ nemo nos ↄduxit.i.nullus do

ctoꝛ nullus ꝓpha ad nos iſtruẽduʒ venit.qꝛ lex ⁊ pphe filus iſrłda

ti fuerãt.vt illi ſpaliſcitate fulgerẽt.ex ꝗbꝰ xpᷣs ſᷣm carnẽ erat naſci
turus. k ¶ Ite ⁊ vos ĩ vineã meã.ĩterponit᷑ hic ↄiunctio copulati

nelium ⁊ amicos eius:qꝛ vt ibidẽ dicit᷑. Receperũt ſpm̃ ſcm̃ ĩ
ſigno viſibili ⁊ donũ linguaꝝ ſicut receperãt apli ⁊ al diſcipu
gerar indei wwie pentecoſtes.

Et accipiẽtes murmurabãt aduerſus patrẽfamilias dicẽteꝰ.
Pi nouiſſimi ⁊c̃.quia ad l̃aʒ ĩ pᷣmitiua eccłia ↄuerſi iudei mur/
murauerunt de hoc ꝙ ↄſimilis gratia fiebat gẽtibus ſic ⁊ ipis.

vnde Act.ii.dicitur ꝙ cuzʒ petrus rediſſet ĩ irłſz bapticato coꝛne

lio ⁊ amicis eiꝰ:diſceptabãt aduerſꝰ illũꝗ erãt ex circũciſione
dicentes.Quare cõmunicaſti cũ illis ꝗ habent pᷣputium:⁊ man

ducaſti cum illis.⁊ ibidem..ca.dicitur. In diebus illis creſſ/cen

te numero diſcipuloꝛum factum eſt murmur grecoꝝ aduerſus

hebꝛeos.eo ꝙ deſpicerentur in miniſterio àtidianovidue eoꝝ.

y¶At ille reſpondens:per diuinã reuelatõeʒ aplis factã.
3 ¶ Uni eoꝝ dixit.ſicut aũt aliquando accipit᷑ numerus indeter

minatus ꝓ determinato. ita etiã aliquando ſumit᷑ vnitas pꝛo
numero.ſicut ſupꝛa dictũ eſt quod petrus loquebatur ꝓ omni

bus apoſtolis.ita ſilłr quod hic dicit᷑ vni.intelligitur eſſe dictuʒ
multitudini eoꝝ qui de gratia data gentibus murmurabãt ſeu

agdmirabant᷑.⁊ Bᷓ factum ẽ Act.ii.vbi petrus rationes reddidit

Cuz ſero ãt fcm̃ eẽt. Pic deſcribit᷑ vocatio ad recipiẽdum pᷣmium.

. S gentiles iudeis adiũcti ſunt.vt vna eecłia ex ambobusfieret.

ero ãt ab aliꝗbꝰ hic dicit᷑ finis mundiin q̊ vocabunt᷑ iuſti ad rece

ptõeʒz pᷣmu.vt habet᷑ ifra.⁊=5.ca. Uenite bũdicti patris mei ⁊c᷑. Sed

illud qð ſegꝗt᷑ videt᷑ dicere ꝙ aliꝗ accipientes pᷣmiũ murmurabant
aduerſus patrẽéfamilias qꝛ nullus ĩ fine mũdi pᷣmiũ eternũ receptu/

m ¶ Dicit dñs vinee.i.deus prf. n

rus murmurabit ↄtra deũ:ſʒ erit ſuo pᷣmio ↄtẽtꝰ.Ad qð rũdet btũs

Bregoꝰ ꝙ iſta murmuratio nõẽ aliud qᷓ; dilatio pᷣmij quã ſuſtiuerůùt

pfes ſcĩ ĩ lymbo vſq; ad paſſionẽ xpᷣi.ſʒ hec rñſio nõ videt̃᷑ ↄueniẽs.

qꝛ murmuratoꝛes hic dũr nequã.qð nõ poteſt dici de ſcĩs patribus ĩ
lymbo exñtibꝰ.⁊ ĩ fine parabole ↄcludit᷑. Multi ſũt vocati.paucivo

electi.Ex quo pʒ ꝙ iſta parabola nõ ſolũ extẽdit ſe ad electos cuiuſ⸗
modi ſũt illiꝗ ĩ fine mũdi recipient pᷣmiũ.⁊ iõ dicendũ ꝙ ſero hic ac/

a ¶ Amice non facio tibi iniuriã.qꝛ iniuria non habet locuʒ vvbi

iudeis murmurantibꝰde hoc ꝙ bapticauerat coꝛneliũ dicẽs e
ex diuina reuelatione fecerat:⁊ quia viderat ſpiritum ſãctũ de
ſcendentẽ ſuper gentiles ſicut ſuper iudeos.vt hr̃ibidẽ.ſeꝗtur.

ẽ mera gra.⁊iõ ſi det graʒ cuicũq; voluerit ñ faciet alicui ĩiuriã

b ¶Noõne ex denario ↄueniſti mecũ.quia ad hoc aliꝗs venit ad

fidẽ vt habeat gratiã ĩ pñti.⁊ gliam ĩ futuro.

c ¶¶ Tolle quod tuũ eſt ⁊ vade.i.graz quã meruiſti.credẽdo legi

cipit᷑ ꝓ tne gratie qð ĩcepit a xpᷣo.vñ Joh̊.p.dr.Gr̃a ⁊ vitas ꝑ ihʒ xpᷣs

fcã ẽ.⁊ iõ cũ dr.Cũ ſero ãt fci eẽt.i.cũ tpᷣs gre adueniſſet.

ꝛocuratoꝛi ſuo.i.hoĩ xpᷣo qui

1
fC

miſſus ẽ ad pcuratõez ſalut humane. o Uoca oparios ⁊ redde

illis mercedẽ.Illa merces bñĩ telligit᷑ gra.qꝛ eſt q̃dã inchoatio glie.
cũ glia nõ ſit aliud qᷓ; gra ↄſũmata. pꝓ ¶ Incipiens a nouiſſimis.qꝛ

—
—
M

maleagere.

⁊ ꝓphᷣis de xpᷣo:qꝛ licʒ pᷣma gratia nõ cadat ſub merito.augmẽ
tũ tñ gratie cadit ſub merito.quod quidez augmẽtũ datum eſt
iudeis credẽtibus ĩ xpm. d ¶ Uolo aũt ⁊ huic nouiſſimo da
re ⁊c̃.i.gentili vocato ĩmediate ab idolatria ſicẽ iudeo vocato a
legis obſeruãtia. e
ſi dei voluntas nullo modo poteſt eẽ diſtoꝛta.
An oculus tuꝰ nequã c̃.qꝛ talis ĩuidia ⁊ iudiciũ ꝓcedebat ex
humano defcũ. g ¶ Qꝛ ego bonus ſũ.pꝑ eẽntiaʒ.⁊ iõ nõ poſſũ
llesg Sic erũt nouiſſimi pᷣmi.qꝛ gẽtiles ꝗ a iudei
erãt q̃ſi viles reputati.ſũt ↄuerſi deuote ad fidẽxpi.

—
E E,

eodẽ ca.dixit petrꝰ
. . . coꝛnelio et amicLis
ſuis. Uos ſcitis qm̃ abominatio ſit viro iudeo ↄiungi aut acce/

ut non licet mihi qõ volo facere.q. d.

SS

— =–= —
= =
=—
—☛ S =
=
=
—,
— ——

==
=S= =

=
=2 =
☛R —
— — = =.
— — 2
— —

S=ꝛ
S
—
=☛
—

— —
=
=☛
=
=
—
—

—
Sen.
.- =
=
—
—

—
— =
——
= .p
=
—
=
—

–
E
=S. =
— ☛ E
=☛ –☛
—
1½ —

—
=
SS.
—
— —
=☛
—
—
—

= =
— —

maninmrio
(pwiinobes

ſlirepiites

E =
E
E
E
+£+

e ((Watters
ttnnnndtd a ¶ Et pᷣmi nouiſſimi.qꝛ iudei ꝗ fuerant ppis peculiaris ipiꝰ dei tione ſeqnti:⁊ G ẽ qdð dr̃hic.Tũc.i.audita reſurrectõe xpᷣi futura.
ic ꝓpter ifidelitatẽ ſunt ab eo deiecti. ⁊ hoc eſt qð ſubdit. m ¶Acceſſit ad ei.iad xpᷣ’. n ¶ Mater filioꝝ cebedei cũ filiꝰ ſuis.
ignticfit bᷣ Multi eni ſunt vocati.ad fidẽ xpi ꝑ legẽ ⁊ pphetas. ↄſcys de petitõe mr̃is. o Adoꝛãs ⁊ petẽs aliqꝗd ab eo. non petijt
lutt c¶¶ Bauci vo electi.qꝛ pauci de iudeis ↄꝑatiue crediderũt ĩ xpvʒ pi ſpãli ⁊ determinate.ſʒ tm̃i gnãli vt ↄceſſione fcã in generali pmo.
1plgznc q de credentibꝰ multi reuerſiſt 1 ab ecclia ⁊ adhucreuertunt᷑ ad minꝰ poſſet poſtea ſibi denegariĩ ſpaͤli. p ¶ QAui dixit ei qd vis. nõ
edeni l tugn vomitum. Moꝛalr aũt põt exponi parabola iſta de vocatis ad petit vt iſcius.ſʒ vt petitio ſua poſteà ↄuenientiꝰoñdat᷑ irrõnabilis.
nin en J gfaʒ ᷣm diuerſas etates.ita ꝙ hoꝛa pᷣma ſignificat puericiã.ho q ¶ Ait illi. Dicvt ⁊c.i. ſint tibi collaterales ⁊ maioꝛes ĩ regno tuo poſt .
n ra tertia — ſiẽ tũc ſol ĩcipit aſcẽdere ⁊ caloꝛẽ oñdere. te.qð ꝗdẽ regnũ credebãt tꝑale.vt dictũ eſt nec eſt mirũ ſi ali apli
1, rat ſic ĩ iuuẽtute caloꝛ credebãt ⁊ appetebãt ꝗ
/ Wiideege 2 011 ,„ „ „ „ „ . . .
an als in hoie honn nonifſimi pꝛimi ?1 pꝛimi noniſſ uiteos ad ſe àt. Scitisquia p nenge tarnaies erante
urßten rnne hö ẽ iĩſtatu mi. Muülti. n. ſt vocati:paüci vo cipes gentiu dominantur eoꝝ.⁊ nec ↄfirmatiꝑ grazʒ ſpũs
. Eund Afco ſicut ſol iceli electi. Et aſcẽdensieſus hieroſo- quimaioꝛes ſunt poteſtatem ex ſci. r ¶Rñdens aũt
5. Dan medio: hoꝛa nona lymã:aſſũpſit dnöͤdeci diſciplos ercentintereos. NHon ita erit in ·¶e dixit ſilet uns
t n ſentenncigte vloe ſecreto: ⁊ ait illis. Ecce aſcẽdimꝰ ter vos. Sed quicunqʒ volũᷣerit eemiſa afilys d llorm
ſanti ffrigeſcere. vnde· bieroſolymꝗ. ⁊ filiꝰ hoĩis tradet iter vos maioꝛ fieri:ſit v miſter. tam de petitione facien
E inatiſ cima vo ſignificat pꝛicipib ſacerdotuʒ ⁊ ſcribis.?X Et quivoluerit inter vos pꝛimns dapꝛociss
l Pinz Knin rtlichs en oↄdeẽnabuͤnt euʒ moꝛte: ⁊ tradent eſſe: erit veſter ſeruus. Sicut fi/ s Eoteſtis Pibere calt⸗
os WW oĩb iſtis hoꝛis. qꝛ ladũ:⁊ crucifigendũ.⁊ tertia diẽ ſed miniſtrare dare animã ſu/ crudelẽ quã ego paſſurꝰ
is wiitz alig vocant ad fidẽ reſurget. Tunc acceſſit ad eum am redemptionem pꝛo multis. ſũ.apquã debeo venie
1) R pgraz ahrrüraetrn, mat filioꝝ ʒe bedeicuʒ filijs ſist Et Egredientibus illis ab hiericò 3 egnaͤns thale vt ere
1 edenttd⸗ te:⁊ ſic de alijs eta/ adôꝛãs ⁊ p etesaligd ab 0. Di ſecutae ſt eum turba multa. t ůt eipoſſu ocliũ
. initnefrt⸗ tibus. oẽs hñt De dixit el. Quid Vis: ait illi. Dic ecce dus ceci ſedentes ſecus vi⸗ tur ſic ie xpti Ppꝛie fragi
k. Aſgin nariũ diurnũ.qꝛq ſededt hi duo filij mei:vnꝰad dex am:audierunt quia ieſus tranſi/ litatl. abͤharuit Befſenn.
r. mind tucuq; hõtardead terq tnꝗ: æ vny ad ſiniſtrꝗ iregno ret. ⁊ clamauerunt dicentes. Do Pze inder morti.
nunn R len meuerer by tuo. Rüũdéetieſus dirxit. Neſcii mine miſerére noſtri fili dauid. v ¶Ait illis: Calieé gdez
ze itn gliam eternam. cõ ꝗqd petat. Potẽſtis bihere calicc Turba us inort hab teos vt ta rubibeo qr⸗ iacobus
iennsiz ingit etiã qnq 6 ibitur? ſuʒ: Dicunt ei. cerent. At illi maàgis clamabant pp xpʒz abherodeẽ occi /
n Smi tingit etiã qanñ; w gquẽ ego bibitui? ſuʒ: Dicunt ei. ceren lli magis clat ib herodee o “”
aille avocatin iſene oſſumus: dit illis. Calicẽqdẽ dicentes. Domine miſerere no⸗ ſ e, alen VM
MD Grattangliazaren meü bibetis. ſedere anté ad derte ſtrifili dauid. Et ſttitieſus. ⁊ẽ vo pz miſſus eſt. chil v
—— cutille gi nuẽtu rã meã velſiniſtrã nõẽ meũ dare canit eos ⁊ ait. Quid vultis yt pũit ꝓmptã volütatem .
WSW te vocatur tum er vobis h gb' paͤratuũ ea pꝛe nio. faciam vobis: Dicuntilli. Do⸗/ ireig erincr umer
Eni uodizi dinina iber littte Et audiẽtes decéʒ idignati.ſůnt mine: vt aperiantur oculinoſtri. ipſũ. Exilium aüt qdam
e fernenti voluͤtate de duob' frib?. Jeſus aut voca AMiſertus qutem eoꝛum ieſus. morseſteinii.
nupgufiiͤin E es ihßs. Pic ſaluatoꝛ oñdit ꝙ ĩ pᷣlat dʒ eẽ vigoꝛ ad to terã meàã vel ſiniſtr nõ eſt meũ dare vobis.ĩ illo ſupple ſtatu in quo
emem ee 3cäs Pp eſtis.i.nõdũ humiliatis ⁊ adhuccarnalibus. .ů= „
ſsmänlan exẽpluʒ ſui qꝛ voluntarie venit in irlin ad ſuſtinẽduz moꝛtẽ ꝓ y ¶ Sʒz gb' paratũ ẽa pr̃e meo.i.vere humilibꝰ⁊ ſpũᷣalia ſapiẽtib .
mnalluntiun ſalute mundi.vñ beatꝰ Gregoꝰ exponès illud Joh̊.io.Ego ſunn ʒ t audiẽtes decẽ.ſ.alij apli. a ¶ Indignati ſůt de duob fribus
. ſchn üni paſtoꝛ bonus ⁊ aiaʒ meã pono ꝓ ouibus meis.diẽ de ſe ⁊ alus p aligꝗd humanũ paſſi.qꝛ adhuc erãt carnales ſicnt T illi.⁊ iõ indignati
nice latis. In hoc oñſa ẽ nobis via quã ſequamur.⁊ hG eſt qd dfnß. ſüt herccllati un lios Hke naluerint⸗ Pa Pee ant. Die mite,
Aügerüamm Et aſcendens iſs hieroſolymã.q̃ reſpcũ totiꝰ terre ꝓmiſſionis iſtruit diſcipulos ſuos de humilitate ex pᷣhabita vt amb
Ahiatſine Eialto ſita pp b venietes illucub alus ptibibar aſcededo. tionẽ iacobi ⁊ iohis repᷣmeret ⁊ idignationẽ alioꝝ ſedarert.
un Pnitnin e ¶ Aſſũpſit duodecim diſcipulos ſecreto.⁊ q̊ duplici de cã. vna c tait.Scitis qꝛ pᷣncipes gẽtiũ.q.d.maioꝛitas ĩ regno meo non eo
nummmmrd q; ſecretũ myſteriũ ſue paſſionis futuꝝ volebat aplis cõter dẽ mõ acgrit᷑ ſicut ĩ regno terreno.qꝛ ĩ regno terreno acgꝗrit᷑ pambi .
ſenoegiiminn palus reuelare.ne vidẽtes eũ poſtea moꝛi ignominioſe ſcãda/ tionẽ ptãtẽ: ſ. ĩ regno meo ↄꝛio mõ acꝗrit᷑ vaani verte ꝓpter —
ig bin licaretur.ſcõᷣa eſtqꝛ ſecreta myſteria ſũt tm̃ maioꝛibꝰ reuelaäda qð dicit. dl Quicũq; olterirfrer vos maion eriſtt veſter min
chiünnn ⁊detegẽda.cuiuſmodi erãt apłi.ſegtur. ſter.i.ſe exerceat i obſequus humilitatis.⁊ quis ¹ gi

auumncoſmni is, t fili ꝰois tradet᷑ pᷣncipibꝰ ſacerdotũ ⁊ ſcribis.i.legis peri · mouent facta qᷓ; verba.iõ inducit ſuiipſius exempluʒ dicens. Sicut

E otea/ tis qꝛ eis ꝑ iudã fuit traditus ⁊ vẽditus. filius hoĩs nõ venit miniſtrari ſʒ miniſtrare vẽ7.
ninulimtn 3 uchabitnangeieen. inn iudicauerũt eũ eẽ reũ moꝛt! E t egredientibꝰ. Hic ↄñter oñdit ſaluatoꝛ ꝙ in platis dz ee pieta⸗
enthenmn licet nõ hr̃ent ptãtẽ ĩterficiedi.qꝛ iudiciũ ſãguinis erat eis ab tis dulcoꝛ ad ↄtinue bñfaciendũ ſuj. bdit.q; xpᷣs ns ſolü in dano ⁊ in
pemstile ,i⸗ latũa romanis ꝗ dnabant᷑ eis.⁊ ideo ſegtur. gete exñs.ſʒ etiã in vig ambulas noceſiabarp m docere 7 irme
arernantlin, belE tradẽt eũ gẽtibꝰ.vʒ.pilato pᷣſidi ⁊ ſuis militibꝰad ꝑficien cuxrare.⁊ hoc eſt qð d ie Et cpgredicut exßo del diſelnnllie
ndenyhinm dũ illud qð nõ poterãt.vʒ.xpᷣi moꝛtẽ.⁊ G eſt qʒ ſubdii. f bpierica nomecin ent ẽq coꝛ filijs iſ coriſirvr⸗ wer klite⸗
acvs tibli, e illudẽdũ ⁊ flagellãdũ ⁊ crucifigendũ. Iſta. n. tria inflicta ¶ Joſue. 6.ca. ſz poſten reedificata ẽ. 8 (Sec geſt eü .
uun nten, ut xpᷣo ꝑoꝛdinem:vt videbit᷑ ĩfra. k ¶ Tertia die reſurget. deſiderãtes audire doctrinã eietiã in via. h IEt ecce duoceci ſe

4 2 2 ⸗ — . . „— „ 2 % & 5 &ν ITn 2* „
uettiictid ãt ſubdit xpᷣs ne apli eiꝰmoꝛte audita abſoꝛberent᷑ pᷣtriſticia dentes.Marc diẽ ꝙ erat vnꝰ.nõ ẽ hic ↄdictio.qꝛ lʒ eẽnt duo ſᷣʒ veri

adedi I¶ Tunc. Hic oñdit tertio ꝙ in pᷣlatis dʒ eſſe tenoꝛ bumilitatis tatẽ.vt dicit hic Mattheus.tñ vnus erat famoſioꝛaltero.vel ĩpoꝛtu
uc⸗ qNnõ debet appetere peſte dinidit Ros ptes.q; pᷣmo ponit niꝰ clamabat. ⁊ iõ de illo tm̃ facit marcus mẽtõeʒz.ſequi.
fim, ſictitt huiꝰ documenti occaſio.ſcõᷣo ſubiũgi humilitat iſtructio.ibi. i iſerere nr̃i fili dauid.vocãt eů filiũ dauid.qꝛ credebãt ipſũ eſſe
dnni Ißs aũt vocauit eos.Circa pᷣmũ aduertẽdũ ꝙ iudei eſtimabät xpᷣm ꝑ ꝓphᷣas ꝓmiſſũ.⁊ not Katapud ocoiudeos c risnaſeint
Gun ien⸗ xpᷣʒ ꝑ ꝓphas ꝓmiſſũ regnaturũ tꝑalr in irlin:qꝛ ſcripturas de erat de ſemine dauid. kl⸗ urbaaricrepabarcs, 2 ite 0 5 .
in an regno xpᷣi carnalyr itelligebãt.⁊iõ regnũ ablatũ eis ꝑ romanos ſuũ ĩipediebant turbã ab audiendo xpᷣi doctrinã. l. il mndie,
n ſeikni credebant ſibi reſtituendũ ꝑ xpᷣm.ppter qð aplłidicebant xpo. clamabãt ⁊c.timẽtes ne ab ĩcrepatõe alioꝝ ipediret au oe er⸗ in⸗
beuſt Piene Act. p.Dñe ſiĩ tpe hoc reſtitues regnũ iſrł.⁊ hoc modo iacobus ditio petitõis ipſoꝝ. m ¶ Et ſtetit ieſus ⁊c᷑.ĩ hoc apꝑet eiꝰ clemen H
nichn⸗ ⁊ iohes fil ebedei ⁊mr̃ eoꝝ audientes xpᷣm poſt moꝛtẽ tertia tiꝗ.qꝛ nõ dedignat eſt ſtare ⁊ alloꝗ pſonasvilet epanbes. ſed ctnig
inſunn die reſurrecturũ crediderũt ipʒʒ imediate poſt reſurrectõem re n ¶ Quid vultis ⁊c̃.non petit quia ignoꝛet eoꝛuʒ vo mntatetzn ſid i⸗
ninti i⸗ gnatuꝝ in iriin tꝑaliter.⁊ iõ cupiẽtes ei eẽ collaterales pꝛe ce· ad miraculoꝛum operationem vult habere ſanandostim cofeſſioné.
gen e teris.q; erãt ei cognati germani ĩfoꝛmauerũt mr̃eʒ ſuã de peti vtexhec magis appareat euidentia miraculi. O r

ehe V
ruſiß

„

a Tetigit oculoseoꝝ ⁊ cõfeſtividerũt.i.ſubito.Ex quo appet ꝙ illa villa paruaĩ deſcẽſu mötis oliueti vſus irn ⁊ erat villa ſacer⸗
illuminatio fuit miraculoſa. nõ nalis qꝛ nã nõ opat in ĩſtätt. dotü.qꝛ licet ſacerdotes nõ hrent hereditates ad excolẽdũ ba
illun bebãt tñ domos ad aĩalia nutriẽdũ ⁊ ad manẽdũ tꝑe quo non

bi Et ſecuti ſũt eũ.fide.ſ.⁊ moꝛibꝰ.qꝛ illi ꝗ illuminati ſũta xpo coꝛꝑa
liter ab ipſo illuminati ſunt etiã mentaliter:quia totũ hoĩeʒ ſił fecit

ſaluum. vt dicitur Johᷣ.2. Totum hominem ſaluũ fecit in ſabbato. e¶ Wiſit duos diſcipulos dicẽs eis. Ite ĩ caſtellũ qdↄtra vos
¶ In. c.o.vbi dr ĩ poſt. Sʒ hec rñſio ñvr̃ ↄueniẽs ⁊c.ADDPDIVIO ci.in irlm q erat clauſa triplici muro cũ ꝓpugnaculis ⁊ foꝛtali⸗/
las cus ad modũ caſtri. vt hr.3. Reg.⁊ iõ dr caſtellill.
E

On vr hec rñſio btĩ Sꝛeg.rõnabilr excludenda ꝓpter illas
diſſilitudines qᷓs allegat poſtilla.Nã ea q̃ parabolice dñr nõ
ſunt totalr appli

poſtil. Luce.iõ.expꝛeſſe
dicit ꝙ ſilitudo parabo/
lica ũ currit ſemꝑ q̃tuoꝛ
pedibꝰ:ĩmo ſi teneret in
oibus iã non eèt ſilitudo

☛BTcuͤm apꝛopiquaſſen
Abhieroſolymis.⁊ vèniſſẽt
bus ia non eet ie betphagead mõteʒz oliuetitũc ie/
3 magl identitas pᷣſertis 86 olecz tc
Sindcollendas Arituc; ſus miſit duoͤs diſcipulos dicens
nes huiusparabole ſuffi eis: Itẽ ĩcaſtellũqð ↄtravos eſt.
rmie epealplacs ⁊ ſtatiʒ iuenietis aſinã alligatã ⁊
ic diẽ. z es . . 41 134 rc
bolis ſunt s totuz qao dẽ Pullũcuʒ ea: ſoluite ⁊ adducite
iueſtigare: ſz itentõez ppꝑ mihi. Et ſigs vobis aliqd dixerit.
quaʒz opoſita ẽ telligere dicite qꝛ dñs his opꝰ hʒ: Tofeſtiʒ
aliqs iuidie moꝛſus:ſz vp adipleret᷑ qð dem eſt ꝑ ꝓphetam
oñdat hos tanto potitos dicentẽ. Dicite filie ſyon: ecce rex
bonoꝛe etiiniqia⸗ tuꝰ venit tibi mãſuetꝰ ſedèns ſuꝑ
alus poterãt gnãre:hec n fili ſi pin ar.:
lne vn ĩ G̊ loco murmu aſinã ⁊ pullu filiũ ſubiugal. Eũſ⸗
ratoꝛes illi ꝗ d̃r nequã tes aht diſcipuli fece rüt ſicut pce/
ñ ð ſcis ĩtelligẽdũ ẽ᷑: ſʒꝛ‧[ñ ͤWdGd =è
alus hoĩb?neq; ꝗĩ ſilłi ca

₰„ 4

Hicẽ ieſus ꝓphetaa naʒarethga

vacabãt cultui diuino ĩ irlm.ex illo loco.

tſtatim inuenietis aſinã ⁊c.iſta aſina eratcõis pauperibus
noõ hñtib gialia. 2

cabilia itẽtui: vñ ipemet tètigit oclos eoꝝ. Et ↄfeſti vide/ pit illisieſus.Et adduxerũt aſinã goperabat᷑ ĩ ea da⸗
rũt.⁊ ſecᷣtiſt eũ.) cI. vNpullũ:⁊ ipoſuerũt ſuꝑ eosveſti

Pa ſibi pabuu, 2*
co ope re b
lẽta ſua:⁊ eũ deſuꝑ ſedẽ fecerũůt ad oe determne
lima at turba ſtrauerũt veſti⸗ . ralius migens
mẽta ſua ĩvia. Alijaut cedebãtra pallus eine nutrie
mos ð arboꝛibꝰ ⁊ ſternebãt ĩvia. batur cũ ea p con⸗
Turbe ãt q̃ pcedebat ⁊ qͥ ſeqhbãät ſimiliopere.
clamabãt dicẽtes.oſãnafilio dð. S¶ Poc aũt lcm̃ eſt
bñdictꝰ ꝗq venit ĩ noĩe dñi oſannã dearlipleref quod
2 A . 9 ⸗ 715 p Zach. 9.
ĩaltiſſim ig.Et cʒ itraſſʒ hieroſo ¶ Dicite filie ſyõ ẽ.
lymã:ↄmotaẽ vniuerſa citas di· ¶B eſt ciuitati irlin
cẽs. Quisẽ hic:pplłiaũt diceẽbãt. dicebat filia ſyo.
lilee. Etitruitieſus iteplũdei: ? iuts r pieget de⸗
eijciebat oẽs vẽdẽtes ⁊ emẽtes in uitas abillaparte.

derãdũ etiã ꝙ bic

ↄtento.ſ.ciuitas ꝓ
hitãtib i ciuitate.

ſu ↄſueuerũt murmurare.Silr ⁊ qʒ diẽ ĩ fine. Mlti ſũtvocati pauci h¶ Ecce rex tuus ⁊c.i.xps.q;ꝛ bec auẽtas a doctoꝛibꝰhebꝛeis ex

vo electi z eũdẽ Chꝛyſo.ñ ad ſuꝑioꝛes ſcõs ꝑtinet ſʒ ad gẽtes ex ipis
gęẽtibꝰ: lz młti ſũt vocati pauci tñ electi.Et aduertẽdũ ꝙ ĩ ia expõe
poſtillatoꝛis iueniũtur maioꝛes diſſilitudines in pᷣncipali ſeu finali
pte ipſi parabole. dicit.n. ꝙ cũ ſero ſcm̃ eẽt ĩtelligitur de tꝑe gre qð
ĩcipit a xpo:qð nõ põt ſtare.pᷣ qꝛ illud ſero iã nõ erat tps oꝑandi:ſed
potiꝰ recipiẽdi mercedẽ oꝑatõis qð pʒ ex q̊ qʒ dicit dñs vinee.i.deꝰ.
Pꝛocuratoꝛi ſuo.i.xpᷣo. Uoca oparios ⁊ redde illis mercedẽ.ex pʒ

ponit᷑ ad laz de xpo. i ¶ Sedẽs ſuꝑ aſinã ⁊ pullũ ac.nõ qꝛ ſe
derit ſuꝑ vtrũq; ſiłſʒſucceſſiue.qꝛ pᷣmo ſedit ſuꝑ pullũ qꝛ tñ nõ
erat domitus qꝛ adhbuc nõ fuerat applicatꝰ humanis vſibꝰ. vt

hbf Marci.ii.⁊ Luce.io.iõ poſtea ſedit ſuꝑaſinã. Poc ãt fcmẽ ĩ

figura.qꝛ ꝑ pullũ ſignificabat᷑ ppls gẽtilis ꝗ ñ fuerat ſubiectus
ingo legl:ꝑaſinã vo ppls iudaicꝰꝗ laboꝛauerat ſub lege.ad h̊ ãt
veniebat xpᷣs vt vtrũq; pplʒz ſubiugaret ſibi ꝑfidẽ catholicã.

ꝙ iã nõ erat tpᷣs oꝑandi.ſʒ mercedẽ recipiẽdi.Nõ.n.dixit voca opa/ k ¶ Plurimaãt turba.Hic ponit᷑ 2? fignũ qdð per cachariã fue/

rios vt laboꝛct:ſʒ vt mercedẽ recipiat laboꝛis pᷣteriti:qð non ↄpetit
tpꝑe gre ĩ quo magis oʒ laboꝛare qᷓ; i pdcis tpibꝰ.ſ.antique legis ⁊ hò.
vñ apls.z.ad Coꝛin.b. Exhibeamus noſmetipſos ſiẽ dei miniſtros in
mita patietia ĩ tribulatõibꝰ:ĩ necitatibꝰi anguſtus ⁊c.q̃ꝝ ſiłia nõ le
gunt᷑ dcã antiꝗs per modũ exhoꝛtatõis lʒz aliqũ per modũ pene.ſcòo
qꝛ lzagra ſit qdam inchoatio glie nõ tñ d merces ſʒ potiꝰpᷣncipiũ me
rendi. Merces ãt copioſaẽ ĩcelis Math.ꝭ.ca.vñ ſnia ſcõꝝ validioꝛ
ẽ ſᷣm quã ꝑ illud dicit.Cum ãt ſero factũ eẽt.itelligit᷑ cuʒ dies totius
mundi ad veſperum conſũmationis inclinata eſſet.REPLICA
Nca.zo.vbi dici᷑ ſeroqñ oparij vocant᷑ ad recipiendũ mer
p cedẽ oʒ acciꝑe ꝓ tꝑe gre qda xpᷣo ĩcipit ꝓpter h̊ qð drqͥſdam
murmuraſſe qð ĩ eterna btitudine locũ nõ hʒ Bur. obyjcit ꝗ
tps gr̃e nõ eſt tpᷣs recipiẽdi ſʒ merẽdi:Ad hoc põt dici ꝙ tpᷣs gre fuit
⁊ eſt tps recipiedi qͥ ad pᷣguſtatõeʒ glłie q̃ copioſa fuiti pᷣmitiua ecclłia.
⁊ ſic putat burg.ſoluere argumẽtũ poſtillatoꝛis ꝑ q̊ qꝛ pabole nõ dũt
oĩmodã ſilitudinẽ ꝑ idẽ ſoluit᷑ argumẽtũ eiꝰ. Waplm. l.

deoꝝ.⁊ hoc triplici rõe.qꝛ pᷣ fuerũt ↄptemptoꝛes diuine maie
ſtatis.ſcõðo qꝛ fuerũt ↄᷣdcõꝛes diuine vitat.c.ſeq̃nti.tertio qꝛ fuerũt
q;tũ i ſe fuit depꝛauatoꝛes ſeu dãnatoꝛes dĩne bonitat.23.c.Pꝛima
diuidit᷑ ĩ tres.qꝛ pᷣmo oñdit ꝓpoſitum ſigno celebꝛi.ſcõo fcõ patẽti.
ibi. Et itrauit ihs.tertio verbo rationabili.ibi.Quid autẽ vobis vr̃.
Pꝛima in duas.qꝛ pᷣmo ponit᷑ vitatis adipletio.ſcõᷣo iudeoꝝ ↄdictio.
ibi. Cũ ĩtraſſet. Iteꝝ pᷣma ĩ duas.qꝛ pᷣmo oñdit᷑ ppoſitũ ꝑ duplex ce/
lebꝛe ſignũ xpᷣi.⁊ꝰ ponitur ibi.Plurima ãt turba.Circa pᷣmũ aduer
tẽdũ ꝙ ſignũ aduẽtus xpᷣi ĩ irlin ad redẽptionẽ ppli fuerat pᷣdictuʒ.
⁊celebꝛi fama diuulgatũ.Zachᷣ.o.videlzꝙ xpᷣs venturꝰ erat in irm
ĩpauptate ⁊ humilitate ſedens ſuꝑ aſinã ⁊ pullũ eius.⁊iõ legiſperiti
hB vidẽtes ĩ ipſo adipletũ oñdũtur ↄtẽptoꝛes ſue maieſtatis.qꝛ nõ re
ceperũt eũ.ſʒ magis tanq; deceptoꝛc ꝑſecuti ſũt.⁊ h̊ eſt qð dr hic.Et
cũ appꝛopinq̃ſſent hieroſolymã.ſ.ihs ⁊ diſcipuli euus.
d(¶Et veniſſent betphage ad mõtẽ oliueti. Mons oliueti ẽ ppe irin
diſtãs ab ea ꝑ vnuü miliare.qꝛ dr Act.pᷣ.ꝙ diſtat tm̃ ab ea ꝑiter ſabba
ti. qð ↄtinet mille paſſus.ꝗ faciũt vnũ miliare. Betphage eſt q̃dam

rat dem̃ ꝙ xpᷣo adueniẽte ſuꝑaſinã ⁊ pullũ ciuita hieroſolyma
exultaret ⁊ letaret᷑.⁊ B fcm fuit tunc.vt d hic.⁊ hoc pʒ ĩ tribu⸗

p̃mo qꝛ dr B̊.Plurima turba ſtrauerũt veſtimenta ſua in via.
hoc fuit ĩ ſignũ exultatõis ⁊ honoꝛis.⁊ ne aſina ⁊ pullu offẽde/

rent ad lapides.ſcõo in eo qð dicit᷑. l¶ Alu aut cedebant ra/

mos de arboꝛibus ⁊c.viriditas ramoꝛum erat ſignum leticie ?⁊

exultatõis.tertio ĩ eo qð dĩ. m ¶ lamabãat dicẽtes oſana fi⸗
lio dauid.Oſanna eſt verbũ hebꝛaicũ ↄpoſitũ ex oſi qðẽ ſalua:

⁊ anna:qð ẽ aduerbiũ optãdi:⁊ valet vtinã.⁊ dĩ oſanna remota
vltima illa pᷣme dictòõis.vñ ẽ ibi ↄpoſitio ex coꝛꝛupto ⁊ itegro.⁊

qꝛĩ mõte ſyon erat

tẽplo: ⁊ menſas nũmularioꝝ ⁊ ca ſſ filiaamfe. Cõſin
thedras vedeti colibas euentit. accipit̃ ptinens p

W/

iõ oſanna tm̃ valet qutũ vtinã vel obſecro ſalua.⁊ de qᷓ ſalute

ĩtelligat᷑.ſubdit᷑. n ¶ Oſanna ĩ altiſſimis.qꝛ xpᷣsveniebat ad

dãdũ ſalutẽ celeſtẽ ⁊ eternã. o ¶ Etcũ ĩtra. Pic põit iudeoꝝ
idignatio.qꝛ pᷣncipes ſacerdotũ ⁊ maioꝛes ĩidignabãt᷑ ð reuere
tia xpᷣo exbibita.⁊ iõ dr. p ¶ Cõmota eſt vniuerſa ciui.qꝛ fẽʒ
maioꝛũ dicit᷑ eſſe factũ totius cinitatis.dicenns.

Tcũ appꝛopinq̃ſſent. Poſtq; deſcripta eſt edificatio eccie q ¶ Quis h:q.d.iſte ñ ẽ tal ac tãtꝰqdð tłia deberẽt ſibi exhiberi.
gẽtiliũ ĩ fide ⁊ moꝛibꝰ.hic deſcribit᷑ repꝛobatio ſynagoge iu / xr Pplãt.i.ſimplices ⁊ vulgares qᷓ ſi rõnez de ↄꝛio reddentes.

Dicebãt. Pic ẽ ihßs ppha a naçareth galilee.⁊vocãt eũ pppe

tã.nõ quẽcũq; ſʒ illũ ꝗ dcũs fuerat p moyſen pphaz deut?is.

merito dʒ honoꝛari. t¶ Et intrauit. Hic ſcõoondit᷑ ꝙ iudei
fuerũt ↄtẽptoꝛes diuine maieſtatis ĩ fcõ patẽti.Et diuidit᷑ ĩ du

⁊ replicat᷑ Act.⁊.Pꝛophetã ſuſcitabit deꝰð ff̃ibꝰvr̃is ⁊c.⁊ ideo

as.qꝛ pᷣmo oñdit᷑ xpᷣi diuinitas ex duplici fcõ.ſcõo ſubiungitur

iudeoꝝ iĩpugnatio.ibi. Uidẽtes aũt pᷣncipes. Pꝛimaĩ duas ſᷣm
duplex fcm̃ a xpᷣo oñſuzʒ.⁊? ponit᷑ ibi.Et acceſſerũt ad eum.Ad
euidentiã pᷣmi ↄſiderãdũ ꝙ pᷣncipes ſacerdotũ ꝗ erãt auari per
aſtutias ſuas diuerſas conabàtur excoꝛiare ppłʒ. igit qꝛ de lon
gings pꝑtibꝰaliꝗ veniebãt ĩ irłʒ cã deuotõis.qꝛ nõ erat eis licitũ

alibi ſacrificiũ offerre.⁊ nõ poterãt ex tã lõgiquo aĩalia adduce

cere.⁊ ideo ſacerdotes ſtatuerãt ĩ tẽplo aliqͥs de ſua familia qui
vengdebant in atrus tẽpli illa que poterãt in templo offerri.ne
venientes a lõge haberent excuſatõem ceſſandi ab oblatõib.
ſilr qꝛ aliqui veniebant ad tẽplũ qui non habebant pecuniã vñ
poſſent aĩalia offerẽda emere.ideo ſacerdotes ſtatuerãt ibinũ/

2
=
—
=
—–—,2„
2–
„S=
E

=
— —
E
=S
——
S-=
—
. = —

S
=n2ä
—
SSE
=
—
—
S=—
* S.
-- — —

(6neiriciomtie

cekicz der

(eonicdehoedf

asgithnesd,

AAlotistface⸗
iſteeſtin we

„ „„„

ictimianitiin
Uhlnit

=
— —
=
=

==
E
Æ☚

=
—

☛

ſnnichitſie
ſeicschtüet⸗
unnit
efnigcde
ffiitcelnan

Aptäinthfeen
(ceſenme
Mlefftnitang

==

utbaricöd

„

Pcbtiröſtne

=
SSeg

=ͤä2

4

WE
lonnsgnitore

—
e=
=

Atptaticffſdn

iſtpeiden
nrſonitide
tiliuin
lNhen
ei⸗ Untr
ahreled⸗
zeniennann

=
=
=

——
S=

=
=
S=

. üppici
doembh
Moſecrtipaligft
bborwertſberth
umerſbigſtickot
itpellücitten
mendihietheßi

Nerütpeſfinmingad

. (Aiictin
morumertſonmda
lumwbitdcinditi
nci voſtüennictiir
letvrini tMiamunn
voſtoereenhith
Etcüim eg
nniores aigehi
nocneſt Muntd

ziel⸗

„ „ H

=

=
S

=
.

=,☛m=

S

——

4

=

—
—

*

.
1

=

mularios ꝗ ſub certa cautòe pecuniã traderẽt.⁊ ſic nullus excu

ſaret᷑ ꝗn poſſet ſacrificiũ offerre.licz.n.ꝓ illa accomodatõe pe/

cunie nõ reciperent pecuniã vltraſoꝛtẽ.recipiebãt tñ aliq̃ mu
neravł exenia.⁊ ſic pʒ ꝙ peccabãt ex fcõ qð erat illicitũ.ſ.aligd

reciꝑe vitra ſoꝛtẽ q;tũcunq; modicũ.Et ex loco.qꝛ talia exerce/
bãt ĩlocis oꝛõni deputatl.⁊ iõ xpᷣs talia tãq; illicita de tẽplo eie
cit.⁊ ĩ hoc ſe dũm tẽpli oñdit.⁊ hocẽ quod dr hic.Et ĩtrauit ihs
itemplũ dei.tẽplũ at aliqũ accipit᷑ ꝓpꝛie ꝓ domo templi.quod

diuidebat᷑ in duas
tes. Una ꝑs voca
atur ſcm̃ vbi erat
altare thimiamatiſ
mẽſa ⁊ cãdelabꝛũ.
Alia ꝑs erat ſanctũ
ſcõꝝ.vbi erat arca
teſti ⁊ duo cherubi.
illã partezq̃ diceba
tur ſcm̃ intrabant
qttidie ſacerdotes
ad offerẽdũ ĩcenſũ
ænulli alu.ĩtra ſcm̃
ſcõꝛuz ſolus ſũmus
põtifex itrabat ⁊ ſe
mel in anno. Aliqn
aũt accipit᷑ templũ

large q̃dã platea qᷓ

drata añ tẽplũclau
ſa muro.⁊ dicebat᷑
atriũ ſacerdotũ.qꝛ
ſub diuo erat alta

re bolocauſtoꝛũ. et

illud itrabãt nõ ſo
luz ſacerdotes.ſed
t leuite eos adiu/
uãtes i excoꝛiatiõe
hoſtiaꝝ ⁊ ablutiõe
9ſilibus.vulgares ãt

⁊ dicit cis. Scriptuʒ eſt domus
mea domus oꝛonis vocabit᷑:vos
aſt feciſtis illã ſpeluncã latronũ.
Etaàcceſſerũt ad eũceci ⁊ claudii
tẽplo:⁊ ſanàuit eos. Nidẽtẽs aũt
pꝛincipes ſacerdotũ ⁊ ſcribe mi/
rabilia qᷓ fecit. ⁊ puèros claman/
tes ĩtẽplo ⁊ dicentes:oſãna filio
dauid.iĩdignti ſũt ⁊ dixerunt ẽi.
Audis qd iſti dicũt: Jeſus auteʒ

dixit eis. Atiq;. Nũqᷓ; lgiſtis:qꝛ

exoꝛe ifantiũ ⁊ lactentiuʒ ꝑfeciſti
laudẽ: Et rèlictis illis:abijt foꝛãs
e ciuitatẽ i bethaniã:ibiq; mſit.
Manẽ qt reuertẽsi ciuitatẽ.ſu⸗
rijt. Et vidèns ficiarboꝛẽ vnã ſe/
caviꝗ vẽit ad eã.⁊ nihil iuenitĩ ea
niſi folia tm̃.⁊ ait illi. Nuũq; ex te
fructꝰ naſcat᷑ ĩ ſẽpiternuʒ.Et are/

factac ↄtinuo ficulnea.Et vidèn

hoĩes illuc nõ itrabant.ſʒ ad oſtiũ illius

atrij aĩalia viua offerebãt ſacerdotibus.Iſta ãt duo loca nõ in/
trauit xpᷣs.qꝛ nõ erat ſacerdos nec leuita.ſed pᷣter iſta duo loca
erãt adhuc duo alia loca vbi hoĩes ſub diuo erãt ĩ oꝛõe.⁊ ĩ vno
oꝛabãt viri.⁊ ĩ aliomulieres.⁊ iſta atria noĩetempli vocabant᷑.
Fm ꝙ ſcribit Act.ʒ. Petrus ⁊ iohes aſcẽdebatĩtẽpluʒ ad hoꝛã
oꝛõnis nonã.⁊ de hoc dr̃ hic.Etĩtrauit ieſus in tẽplũ dei ⁊ eucie
bat oẽs vẽdentes ⁊c̃. Sʒ q̃rit᷑ hic quõ nõ reſtiteruntei:Dicẽdũ
ꝙ ex oculis eius ⁊ facie exibat fulgoꝛ terrens eos.ita ꝙ nõ au⸗/
debãt reſiſtere.ſic in voce ſua terruit eos ꝗ veniebãt ad capien
duũ eũ:ꝗ cũ audierũt ipʒʒ dicentẽ ego ſũ.abierũt retroꝛſuzʒ ⁊ ceci
derunt iĩ terrã.vt hr̃ Joh.is. In volũtate enim xpᷣi erat oñdere
ifirmitatẽ aſſũptã.⁊ ſue diuinitatis ytatem.ſegtur.
a ( Et diẽ eis criptũ eſt.Iſa.oᷣ. b ¶ Domus mea domus oꝛõ

nis vocabitur vos ãt feciſtl illã ſpelũcã latronũ.qꝛ nõ curabãt

de cltu dei.ſʒ mag de excoriatõe ppłi ꝑ aſtutias ſuas exꝗſitas.
vt viſũ eſt. Spelunca autẽ latronũ dr eẽ locus vbi ſpolia q̃ rapi
unt ↄgregãtur.⁊ B̊ fecerũt ſacerdotes de templo.vt viſuʒ eſt.
et acceſſerunt. Pic poniturz?ꝰ fem̃ oñſiuum ſue diuinitatis
icuratõe ifirmitatuʒ ĩcurabiliuz. quod nõ põt fieri niſivirtute
diuina.⁊ hoc ẽ qõ dr.Et acceſſerũt ad eü ceci ⁊ claudi.a pᷣuatõe

„ . ₰—⏑

e NRidentes aũt pncipes. Hic ↄũter ponit᷑

eni ĩ habitũ nõ fit regreſſus ꝑnãʒ. d ¶ Et ſanauit eos.vtute
ꝛia.qð nõ poterat facere virtus creata.

₰

vtra xpᷣʒ udc ĩdi

gnatio ⁊ diuidit᷑ ĩ duas ꝑtes.qꝛ pᷣmo ex ĩdignatõe ĩpugnãt eius
famã.⁊ ſcõo eiꝰ doctrinã.ibi.Et cũ veniſſetĩ tẽplũ.Pꝛima ĩ du
as.qꝛ pᷣno ponit᷑ iudeoꝝ ĩpugnatio.⁊=ꝰ ponit᷑ xpᷣi rñſio.ibi.Ihᷣs
aũt dixit eis.Circa pᷣmũ ſciẽdũ ꝙ ſicut freqͥnter dem̃ ẽ pᷣncipes
ſacerdotũ ↄceperant rancoꝛẽ ⁊ odiũ ↄtra xpᷣʒj. ꝓpter h̊ ꝙ mani
feſte rehẽdebat auariciã ⁊ alig ęoꝝ vitia. Et vidẽtes miracu/
laq̃ fecit.ĩfirmos ſanãdo. fſ ¶ Et pueros clamãtes ĩ tẽplo ⁊c.

ipʒʒ.l. eẽ xpᷣʒ veꝝ. g ¶

ndignati ſũt.verũtũ qꝛ nõ audebant

miracla maifeſte ĩpugnꝗre.iõ arguũt eũ de applauſu ppli quẽ
ſuſtinebat circa ſe. h UEt dixerunt ei audis ꝗd iſti dñt:q.d.
ſi tu eẽs iuſtꝰ bonꝰtu nõ ſuſtineres talẽ applauſũ populi.

r

hs aüt dixit eis. Hic ponit᷑ xpi rñſio.vbi xpᷣs ondit eos iuſte
pꝛobãdos a deo.⁊ pᷣmo fcõ.⁊ꝰ euidẽti ſigno.ibi. Mane ãt re/

uertés. In pᷣma ergo pte dicit᷑ ſic. Jeſus ãt dixit eis.q.d.bñ ſcio
gd iſti dñt:me xpʒʒ ↄfitẽdo.⁊ ꝙ ̊ debeã ſuſtinere pʒ.q; q eſt ex

Fuina pᷣoꝛdinatõe ſᷣm

ꝙ ſcribit in s.pꝑ qð ſubdit.

Munqᷓ legiſtis qꝛ ex oꝛe ĩfãtiũ ⁊ lactẽtiũ pfeciſti laudé. q.d.

vos g eſtis legiſperiti deberetis ſcire hac ſcripturam. ⁊ ꝑ ↄñs me nõ
eere⸗ ¶ Et relict illis.tã q; erccrarſ pingis. èðYMM
m¶ Abut foꝛas ex ciuitatẽ.⁊ ĩ ꝙ dimiſit eos coꝛꝑalr᷑.oñdit fcõ eos
eſſe dimittẽdõsa deo ſpalr ꝓpter eoꝝ excecationẽ.
n Mane ãt reuertẽs. Pic ↄnñᷣr oñdit eos iuſterepꝛobãdosa deo eui
enti ſigno. B. vz. ; arboꝛẽ fici hñtẽ folia tm̃ maledixit.⁊ ꝑ h̊ ondit
ſacerdotes illos eẽ maledictos a deo:ĩ ꝗbꝰ nõ erãt oꝑa vitatl.ſed tm̃
exterioꝛ apparẽtia ſcitatl.ſic̃.n.pphe nõ ſolũ vbis:ſʒ aliqñ fcis pphe
talant e ieuas iuit diſ
tes diſcipuli mirati ſũt dicentes. Qalciat in ſignü ꝙ ppls
Quöatmuo aruit: Rñd Poaſt Eenticcrer caprufu, t
udootimn Mndens qut xps maledixit ficui.ñ ꝑꝑ
ieſ⸗ us: ait eis. Amen dico vobis: malicia arboꝛis vel defe
lipſeni⸗ fidem: ⁊ nõ heſitauerit᷑: ctũ eiꝰ.q; nöerartßis i⸗
5 ſolu⸗ jef:K& coꝝ.vt dr̃ Marci.ii.ſee
j dixeritis tolle iacta dotesg erãt ſine fructu
te imare:fiet.Et mnia qᷣciq; pe bonoꝝ opeꝝ eẽntmale/
tierit io?one credèntes:accipiet. dicèdia deo.diẽ g. Ma⸗/
Etci veniſſet i tpli.acceſſerunt meitirlin.
ad eũ docentẽ pꝛicipes ſacerdotũ oĩ Eſuryt. Ita ãt eſuries
⁊Z ſenioꝛes populi:dicèentes. In Ufuit nalgel ſeropᷣcedẽ
ptate hec facis:Et quistibi de / ti comegderat. nec erat
dit hc ptqtẽ. Reſpondẽsieſus: hanc hoꝛg comnegbali⸗
1 1.31 iIid. ſzʒ ſic maledictio arboꝛis
dixit eis. Interrogabo vos ego erat figuratiua. ſic iſta
vnũ ſermonẽ:quẽ ſi dixerit mibi nies Lanificabat vr⸗
e LHirqi eee o Ea ideriũ xpᷣi ð ſalute ppli.
Fonobd xat 4 ptate c facio p Et videns fici arboꝛc
HBãptiſmnioanis vij erat:e celo vnã ſecꝰ viã. Per ̊ aũt
an exhoͤib. Al illi coͤgitabit iter worboꝛiſia ü erat i via
an ex hoibꝰ At illi coͤgitabat iter ꝓarboꝛiſtañ erat ĩ via.
ſe dicẽtes. Si dixerim? ecelo:di/ ſed ariganiſtcabar ſa
erna nare ſſer⸗ Nicti cerdotes erant ex᷑ viã iu
cetnob. Quare ergo ncredidiſt- ſticie. q ¶ Uenit ad eã
AAAnihil iuenit i ea niſi fo
lia tm̃.qꝛ xpᷣs ĩ ſacerdotibꝰ nõ ĩuenit fructũ pietatl.ſʒ tm̃ apparentiã
ſcĩitatl. r¶ Et ait illi nunqᷓ; ex te fruct naſcat i ſempiternũ.Et are
facta ẽ ↄtinuo ficulnea.qꝛ ſacerdotes ex maledictõe dei fuerunt re/
pꝛobati.⁊ honoꝛe fidei ⁊ deuotõis totalr uatt.
8Et videntes diſcipuli mirati ſunt.de ſubita arboꝛis exiccatiõe.
t ¶ Rñdens t ieſus ait eis ſi habueritis fidẽ.Ad miracla eni faciẽda
regrit᷑ fides vel ſaltẽ ſignũ fidei.qꝛ etiã aliqui mali ad iuocationem
xpᷣi legunt feciſſe miracula.vt dictũ eſt ſupꝛa.ᷣ.c.
v„Ens ſolũ de ficulnea facietis:ſʒ ⁊ ſi mõti huic dixeritis tolle ⁊ iacta
te ĩ mare fiet.hoc eſt aliqd eq̊le vel maiꝰ.lʒ enĩ apli ⁊ diſcipuli xpᷣi nõ
