1 s glur. Quis eſt hic⸗ ines Bipole é: apu ccipiet: vitaᷣ iſſimi ? roerunt pm ſſoꝛes
mno mning Bucdahin iltate RiI t. Tuc rnñ P. lti ãt erũt pꝛam . e E a. ig. vbi dr ĩ poſtil.
cultate ſſibilia ſunt. iam? oia ? Mu x ¶ Xο. nca.i9.vbi drĩ po
ſcchannin vixẽ ců dimicu potn 7 liamꝰ oia . pꝛimi C idiuiſibilitas
, Nntcr uenit: Conſeqnter a 8 reliq lmi pꝛimi. 3z ꝙ idiuiſi
un e iea dirit ei. Ecce no idergo eritno nouiſſimip iuredininogeriänäf. E.
D urſn dilitnre ſecuti ſumꝰte. Quiderg i de iure diuino ſʒ etiã neli. v yde iure nature
, KM iüt ĩ 0 ⸗ „. ₰— u édei CeNN 12 „ to . 3. . — ⸗ . —
— adaſectdcz ae Z H ẽ qð diẽ. b ¶ Facilius ẽca miimongnöü rre it ſ iade⸗ bui dhteiſt
. ſanr 7 eꝗᷣ , „ Eqᷣ . eloꝝ. n i idiuiſibi rie 5tñ nõ videt᷑ v 8 .
ter gnü celoꝝ⸗ it finez ĩ diuits. ⁊ B ẽ intrare ĩ regnũ celoꝝ. infimoniũ ẽ ĩdiuiſi ſtille: q tñ nõ vie liqua pſupponẽ⸗
l. Peitgi qjn . . hoͤoſtituitt traͤſire q; diuitem in aüt loãtur de di ctũ aĩaliũ: vt pʒ ĩ lra po 5 eins. 2? ſunt aliqua lones foꝛ
eidin foꝛamẽ acus traſij aifeſte. g22. .io. vbidr. (Ctü aialii o eſt euacuada rõ ein ſunt alique clone
iicnns ꝛimu elt ipollbi iuitus. pz ꝑ illud qð hi itroire ⁊c. ⁊ ſeg p, té materie clarius liñ ſtillatoꝛis no ꝓbat in adbe-
e nn ſtituete fine diuitus cungstegierire zc-red- da ad veritatẽ ma ü
1., (henmin miteco ifficile ?»dentes i pecunue 3 ꝙ illud quod dic mãde. Circa pᷣmũ dicè literẽptõe. negat᷑.n. aĩalia ĩmo oiĩa fere aĩa/
o Quod difficile e ofiden elũ ⁊c.Ex q pʒ ꝙ illud 3 diuite: ſed de m alia ſolone niſi itereptoe. ne⸗ tẽ ſapiat. gn ſchs
Eineri 1 13 liuð ẽ camelũ ⁊c. uocũqʒ eget alia ſo in aliò id iuiſibilita Pe t.⁊ vnus ma
. W tur ibidẽ. Faciliuðẽ i. itelligit non deq⸗ H debet hic neceg . ſua in aliq ĩd iu lã diſcedũt. 9
in migiran tur ibicẽ. Fa⸗ nu dei. itelligit non? ſtituente. ⁊ B d „ t ↄiunctio ſu inuicẽ poſt copulã diſce ibus. vn? equus
Ere H itrare ĩ regnů dei. ĩipſis finẽ ↄſtituem bant . q taley rere vt ↄiunctio arte abinuicẽ poſ icit centu ouibus. vn e ibus
ſo⸗ ſüinegen ĩpole fidente ĩ diuitus ⁊ it his diſcipuli miraba lia vel ꝓ maioꝛi p ries qui ſuffic . 8 T lic de ſilib
uite ↄfide ditis ãt his diſcipulin ullus docuerat lia icit plibus feminis:vt aries icit multis vaccis. ntũ ab
ig Memig vun lligi. c¶ Auditis ãt h liaxꝑ vtutü nullu ſdens. ſufficit plibus taurus qui ſufficit multis fficax argum̃
s rnnnnd ſubintelligi. ca lũtarie ⁊ aliaꝝ 5*Ad quod rũdens. tis equabꝰ: vnꝰ taurus qui matrimony e endũ eſt ꝙ
onmitbeſe⸗ fectõem pauꝑtatis voli it ſaluus eé: 94 ttigere multis eq⸗ vitr re diuiſibilitatẽ cn ſupponen el
inng pfec is Spoterit ſaluus õt ad h̊ attige ideonõ pòt ſumi ad ĩd iuiſ at. Circa z? ppᷣ it p diuino.
önte prectoe ſegtur. Quis g poterit ꝛ hõ non p Ro.õ. ideonõ põ is. ſic rõ huius ceſſat. Ci ale ponit ꝓ diu .
. aliei git, ante xpm. egtt is: apud hoĩes ⁊c.q habetur ad Ro. 6. ĩalibus bꝛutis.⁊ ſic rõ h dũ.n.ius naturale poi entiü ap/ — a le
niiteligiiniint eſus dixit illis:apud hoĩe a. quod qui poſuit aiĩalibus bꝛut is modis. Interdũu.n. oĩbus:quod ius ge 3 ſe.s nar
d ¶ Jeſu Pa. ſzz ſolum ex diuina gra. 2 Pelagy qui poſ ius nãle dr̃ multis modis 6e oĩibus hoĩbus:qu eſt qo ↄuéit
Nüghögsn te ꝓpa. ſz ſolum exd ludit erroꝛ Pelag rituz ius nale dẽt illo iure qð eſt cõe oĩbus. ale pmeuũ eſt qõ
ek ex vtute ꝓpᷣa rna. ⁊ ꝑ excludi i. ⁊ qꝛ licet me interdũ aũt ꝓ illo iureq bulo ius naturale it. ⁊ iõ lʒ p/
ſktütethlin Bratia dei vita eterna. ⁊ꝑ H ofſe mereri. edine. interdü aüt. ie ſumpto vocabulo iusn⸗ la aĩalia docuit. ⁊ i0 lʒ ꝓ/
r t te arbitrij p ſj eſſe vtute gẽ t. ſed ꝓpꝛie ſumpto nale ẽ qðᷣ nã oĩa aĩalia d nale ſolümõ
tumidnor nelt Riemepſolaliberta Eytute nature. poͤt tñ eſſe it ab ali pellat. ſed ꝓpꝛi⸗ let dici. ius nale e qon i loquedo ius nale ſol erti
NENN 1 6 poſſit eẽpvtute 61, t. alr ãt exponit laiali.hic ẽ ꝙ ſolet ius nale: ꝓpe tñ loquè ĩ hac mã:ne icerti
tupceenr enee vite eterne nõ poſſit eevt oſſibilia ſunt.a qdã poꝛta erat oĩaiali. iſto verbo in igit ꝓpꝛie ĩ hac ma:ne ius
Maadrti Ne eu at ola poſſibiliaſ tibꝰ ꝙ q̃dã poꝛta ers iſcue vtamur iſtoy iali. Ad loquẽdũ igit ꝓ iat: cũ dixerim
litiugeregrisln gbus illud. Facil acus.ꝑ quã ñ po ñ celoꝝ niſi depo- dr̃i abuloꝝ aliq; ambigii rueti oĩ alali.⁊ de h femine
i tdinidiinmen Iirlm q̃ vocaba ſic nec diues ĩtrare reg 3 auẽtem.iõ eadẽ ãale ĩtelligimꝰ de iure nãlipmeuo⸗ ex hoc iureẽn fenſio.⁊ ſi/
erddei pᷣus depoſito onere.ſic nec iptura nõ hʒ auctem.iõ nãle ĩtelligim Epᷣſupponẽdũ ꝙ exh oꝛis derenlio. ⁊ ni⸗
ntilcofnint pus depoſitoo ſzqꝛ B ð ſcriptura iptũ ĩ aliqᷓ ſcriptu/ 1 iſſe poſtilla. 2? 6 pᷣ icatio:⁊ ꝓpꝛij coꝛpoꝛi ſte dicũt iura
drimikett ſita ſarcina terrenoꝝ.ſʒ qꝛ Bð ſ iuenit ſcriptũ ĩ aliqᷓ itellexiſſe poſtil eatio ⁊ educatio:⁊ ꝓpet ð manifeſte dicüͦt iura —
vogdſthefrnt kacilitate Ptẽnii liqua poꝛta ſicn nter ondit Auctio:ud tad ↄfuatõeʒ ind nẽdũ ꝙ ẽa pñia diſtincta
venet eéti rlin fuerit aliqu⸗ etrus. Dic vnter oñdit lia:q ptinẽt ad ↄuatoezʒ ſupponedũ us: dnia diſtine
imgnütdn ra autetic idetf. e(Tücrñc ittit iterrogatio petri. ö5 cü de iure nãli loq fuerũt inducti ↄt onẽdũ ꝙ ẽ aliuc e
amie al,endresont io melioꝛ vi et. * pmittit᷑ iterr aſſerit cõ cu de iure dit ↄſenſus: 2cẽ pᷣſuppon l Crrn 1:
tingiigtle 1 ſitio melioꝛ tatis pᷣmium.⁊ pᷣ s eẽt paupꝑ.tñ aſſe boc deſcendit ↄſenſus: cetera ho. 4cpᷣſ ma ↄtractibꝰ.?
lütarie pauꝑ ia.licet ãt petrus eẽt pauꝑ. bat mul ⁊ex bo bella. ſeruitutes: cetera fuit data foꝛ oz in di⸗
S ora ligmus oĩa.licet ãt petr ĩ actu.tñũ habebat mul ducta bella. ſe ũ:⁊ ex B iure foꝛmas:vt pʒ in di
rieſrired „ F¶ Ecce nos rel gmus licet eẽt pauꝑ ĩ actu reliquunt itroducta b ile ſeun humanu: 1 ex Bii ad certas fo iĩ ꝙ ius di⸗
wgiinet, iter ſe reliꝗſſe oĩa.qꝛ licet eẽt pau 6 ſolũmodo reliquu 1ius q djr ciuile ſen ſo fuit reducta ad ce pſupponit ꝙ ius
aneted fidenter ſe r 41 tẽ volũtariã nõ ſolt ſſidendi.⁊ iſta iusq ãlis:qᷓ erat ĩ ↄfuſo fuit egülatoꝛes. 5 pſu iã ptinet
Xcöͤſibciß⸗ ta ĩ potẽtia.⁊ q ꝑ pauꝑta ilitas acqrendi ⁊ po 10 tr“ egtas nalis: erd minatis ꝑ legũlatoꝛe d pnñtẽ materiã .
zmanan ta i potetia. tia poſſibilitas acqrendix ienter petr 9 ctibꝰ determinatis ꝑl t quatu ad pnte mate uino. 6
eſis nann ĩactu. ſed etià poſſibilitas ia.iõ cõuenienter pet nerſis ↄtractib de ſtamẽto ↄtinet᷑ quatũ idheret iuri diuine
resdiant poſſibilitas aliquo mõ ſe extendil it nobiy. i pmio retributio⸗/ uinũ.ſ. qð in vtroe s in iure canoni ibus iuribus iſtis: diu
ein poſſibilitas aliquom MQuid gerit nobiʒ.ij nit᷑ rñſio xpᷣi. 5 eſt ↄſtituenda ſpes in iure cæ lligatus oĩbus i eſt aĩal. iuri
tectenult 6 ixit ſe religſſe oia. g Cõſeq̃nter ponit᷑ is me. nõ eſt ↄſtituend ſt ꝙ homo eſt alligat lligat inquantũ eſt
d n zin tionis ꝓ tali vo ¶Dico vobis. qꝛ vos g dicio tpe reſur pꝛeſup ſpectibꝰ.iuri pꝛim õnale. iuri vero cinili inquantt lhõ
peniſetfic * Amẽ.i.fideliter. regnãtõe.i.ĩ iudicio tꝑe deẽ ſis tñ reſpectib antũ eſt anial rõna tura eſt ciuile anin ituz
irsmeit ibꝰterrenis. k ¶ In regnãtõe.i.i o.qꝛ teriat a entiũ inquan ariſtoteles ait. anatura eſte meti inquatu
niſfne iſſis oibeterrenis. tiadesgagttor sret ararle anim lcinile. Tlam vtariſto iuino vtrinſe; tenameti ingn ſüt
aindn rectõis moꝛtuoꝝ.q qdẽre ũ ſederit filiꝰ indicabit anunglem gregabili. iuri vero ſuppoſitis circa tertiũ p euo non
s bſeck ele „ ; . 127 mana u mniu ags ergo pꝛelupponit naturali pꝛim 2,7
ſns gſn en ſecũdario acceptůũ. .¶ ilato. ita ĩ foꝛma human⸗ in celum ꝛomniü ag fidele. ais elgo hroſbpotio ci⸗ aenemki⸗
vbolunnel 4 hois fuit iu 2 ic ihs ꝗ aſſump * dit.ita in hu ec öcluſiones. quari quod atet. quia de hoc iu t auctate
,igeiilte icut dicit Act. . ca. Dic ißs ꝗ aſſum tate aſcendit.itain hu lique cõcluſiones. qi onyj: quod patet. q- nicedés ꝓbat
mnitin egA ſicut diciĩ l.p. cg. ſicut ĩ humanitate aſ⸗ a bumani aliq iſſolubilitas mrimonyj:qu iſibilitatis.añcedes loſatoꝛ de/
mröcknentec, ſic veniet.ad iudiciũ.ſ.qꝛ ſicut ĩ hum arebit ĩ foꝛma bum E indiſſolu ceo ẽ ius indiuiſibilitat utonicus g 30
nnö ſic veniet. ad iu⸗ iudiciũ. qꝛ tũ appare ieſtat! ſue.ĩ pᷣmo iũ. ergo nec ex eo e ius indiu iohes.n.theutonicue Ste: ex B iu-
anriidoelo Ne manitate deſcẽdet ad iu ſede maieſta moniu.ergo! vtriuſqz; iuris.iohes iure näãli dicẽt 5
ſanine ie manitate deſcẽe bditur mIn E i pncipaliũ gloſatoꝝ vi u loquens de iuren⸗ ellamꝰ.expo
Alobecietnin 4 tatis gloꝛioſa.iõ ſubditur. iſitatis. ipit triplr pncipalin ãale. di. i. cuz textu loq arimoniuz appe
Vinie irntuſeäni Salaertenangn indicare gecipit t inlt een . oarig fennine ↄiunctio:quã nos m
eumiefen itis ⁊ vos ⁊c. A ſniam. et H mode icc. ree
mmanm nd n,S edebi ncipaltr.ſicut iudexꝗ pfert anat. Eti iuxta iudicẽ
ſegrelany nomopne lio modo ꝓ ſedere ĩ loc
mnmu, xpys iudicabit.alio m

icũ xpo iudicabũt.
it aud 5 apli ⁊ ali pfecti cũ xpᷣ 2 Bmõo
FPe is. ⁊ H mõ apli ⁊ alij ꝑf ꝛobare:æ B mõ
ttio ensle che abur qꝛ ſniaʒ tudicis Ehnrob p modũ aſſeſſoꝛis
oes electi iudicabũt. petit alic
etiã ꝙ licz iudiciaria p

i io mi⸗/
viris pfecti e ſue ꝑfectõis ſupꝛa alios e
is ⁊ viris ꝑfectis rõn
pueniat aplis ⁊

nettñ magis attribuit᷑ volũtarie panpꝑtati qᷓ; ali

iure nãe.ſʒ mr̃imo
nõ aĩioꝝ.q.d.coitꝰeſta iure nãe.ſʒ mi
nẽs dicit ↄiũctio.ſ.coꝛpoꝝ Sen⸗, iſtit voienatpsctmmstkeſte
o viei Fiden t accurſiusĩ. .3.Utit.
iuz nö. B idẽ notata
niuʒz nõ.B

—☛ ℳ½ ₰ ſi ☛ — 5 „ ₰. ſe — 2* 2 „

2

ig dicũt rönẽ nälezʒ
16 at ꝙ alig dicuͦt roͤnen⸗ 3
it iter illa diſerenttanecobilargrangr parentes ꝓpter
gfalins Kein, ranonin ex eo ꝙ rõ dictat certi
inducere m

educatõez liberoꝝ. Nã fateoꝛ B. ſz aliud eſt rõ nãlis aliud ĩſtĩctꝰnã/
lis.ĩſtictꝰ.n.nãlis ẽ cõis oĩ aĩali.⁊ iſte ẽ a iure nãe.Rõ nãlis eſt ꝓpꝛia
poiĩs ⁊ iſta ẽa iure gentiũ.als.n.ſeq̃ret ꝙ aĩalia bꝛuta haberẽt rõnez
nãalẽ cũ ius nãle ẽvt dcm ẽ qð nã oĩa aĩalia docuit.Coitꝰgẽ ab iſtĩictu
nãli ꝗ deſcedit a iure nã ir c
tas iuſtificatiua coitus deſcẽdit a ↄſenſu ꝗ ꝓuenita iure gentiũ.Soꝛ
ma.n.eẽntial matrimonij put ẽ de iure gentiuz ↄſenſus ẽ.vñ legiſte
ſolent dre. nuptias ñ cõcubitꝰ ſʒ cõſenſus facit. Seꝗt gᷣa iure nali
pᷣmeuo ñ eſt idiuiſibilitas mr̃imoni cũ de tali iure nõẽ mr̃imoniuʒ
vt fuit aſſũptũ.ſcõᷣa ꝭ eſt ꝙ de iure gentiũ ẽ matrimoniũ ſʒ nõ ĩdiuiſi
bilitas matrimonij.pᷣma pꝑs nis pʒ ex ſupꝛadictis:cũ.n.mr̃imoniuʒ
foꝛmeĩ cõſenſu.⁊ ↄſenſus ſit a iure gẽtiũ:g̊ ⁊ matrimoniũ:ſecũda ꝑs
bat᷑ p rõnez eiuſdẽ iuris. Sundamentũ.n.ĩ iure gentiũ ẽ vt quicqꝗd
oĩes cõſentiũt de agendis p eos ſᷣuet᷑:vñ ⁊ legiſlatoꝛ dicit.nihiltas
ↄgruuʒ nãli eꝗtati ẽ ſicut ea qᷓ placita ſũt ĩter hoĩes ſuare:hinc gẽ
matrimoniũ deſcẽdit ex h̊ iure vt cõſenſus ſeruet᷑.ſʒ ĩ diuoꝛtio ẽ cõ/
ſenſus vtriuſq; ↄiugis ad diſcedendũ.ꝗ ſeruãdꝰ ẽ:facit ad h̊ regula
iur ciuilis qᷓ dicit. Nihil eſt nãle qᷓ; ꝙ illaq̃ vno gñe ligant᷑ eodẽ gñe
ſoluent᷑.cũ g ius gentiũ dũtaxat reſpiciat nãlẽ ròezʒ.ſeꝗt ꝙ matrimo
niũ quod ex ̊ iure ↄſenſu firmat ↄꝛio ↄſenſu tollatur.⁊ ſic pʒ ꝙ attẽ
to ̊ᷓ iure matrimoniũ nõ ẽ idiuiſibile.tertia ò è ꝙ de iure ciuili nõ ẽ
matrimoniũ oꝛiginaltr ſʒ eſt data foꝛma accñtalis matrimonio ⁊ ad/
dite ſolẽnitateſ⁊ ritꝰ:ſʒ tũex q iure nõ ẽ idiuiſibilitas matrimonuj.q̃
ꝭp vtraqʒ ꝑte pʒ ex pꝛedictis.⁊ etiã qꝛ iuriſte ciuiles tractãt de ritu
nuptiaꝝ ⁊ de diuoꝛtijs ⁊ repudujs ⁊ de alus materys tagentibꝰ mri⸗
monia.q̃rta ò eſt ꝙ de iure diuino ↄſiſtẽti ĩ veteri teſtamẽto matri/
moniũ ñ ẽ ĩidiuiſibile cũ ex iure ̊ ꝑmittat᷑ diuoꝛtiũ put mãifeſte pʒ.
Deut. 24. qnta eſt ꝙ de de iure diuino ↄſiſtẽti ĩ lege euãgelica et
de iure canonico quod eiꝰ veſtigia ſegt mr̃imoniũ eſt ĩidiuiſibile.vñ

vitas ait. vt pʒ ĩ eodé.ca.ſ.math.io.Qõ deꝰ ↄiũxit hõ nõ ſeꝑet ⁊c̃.Ex

oĩbꝰ his ᷣnib elicit᷑ vna ò:videlicet ꝙ nec de iurenãe nec gẽtiũ nec
de ciuili nec diuino ꝓut ẽ ĩ veteri teſtõ eſt idiuiſibilitas mr̃imonuj:ſʒ
de lege euãgelica quã lex canonica ſeꝗt.Ad diffõnẽ mr̃imonij.quazʒ
iducit poſtil.ꝓ fũdãda ſua opinione dicenduʒ ꝙ illa diffõ datur ſᷣm

legẽ euãgelicã ſeucanonicà q e ſegtur.Poſſet etiam dici ꝙ cũ ĩ illa

diffõne ponitur ĩdiuiduã vite cõſuetudinẽ retinẽs.ĩtelligit᷑ durãte
matrimonio:nõ ãt poſt ſeꝑatõeʒ legitimã q̃ ᷣm iura pᷣdicta ſeꝑpatõeʒ
pmittẽtia fieri poſſetvt ex pᷣdictis pʒ.⁊ ſic pᷣdicta diffõ ↄpetit matri/
monio etiã ſʒz iura ciuila ⁊ h. Rõ ãt huius dr̃ie ĩter vetꝰ teſtm̃ ⁊ no/
uũ circa ĩdiuiſibilitatẽ matrimonu põt eẽ duplex:vna gnãlis ſũpta
ex ĩpfectõe ve.le.q̃ nihil ad ꝑfectã adduxit.vt PHebꝛe.⁊.c.vñ mr̃imo
niũ ve.le.tãq; ipfẽʒ erat diſſolubile.noue vo leg qꝛ ꝑfẽʒ indiſſolubi
le. Aliavo rõ mag ſpãl ꝓut iĩ pᷣma ſcõe.q.ioꝛ.ar..ĩ rñſione.ʒ.argumẽ
ti.mr̃imoniũ fuit ĩve.le.ꝓut erat ĩ offm̃ nãe:nãt ꝓut ẽ ſacr̃ʒ ↄiũctõis
xpᷣi ⁊ eccłie q̃ nõdũ erat fcã.vñ ĩve.le.dabat libellus repudu qðẽ q ſa
cr̃i rõnẽ.ñ ãt ĩ noua lege:quã ꝗqdẽ rõem idẽ ſcũꝰ doctoꝛ ãpliꝰvidet᷑ de
clarare ſuꝑ.a.di. 33.ĩ pꝰ.q.vbi dic ꝙ tria bona mr̃imonuj.ſ.ꝓles fideꝰ
⁊ ſacr̃ʒ ↄpetũt hoĩ ſᷣm triplicẽ rõnẽ.Nã bonũ ꝓlis ↄpetit hoĩſʒ nãm
ſui generis.vñ ꝓcreatio ⁊ educatio ꝓlis cõis ẽ aĩalibꝰ.vt in.S.ethi.
Bonũ ãt fidei quod reꝗrit᷑ ad cõgruã cõicatõeʒ opeꝝ q̃ ſũt nec̃aria
ĩ vita humana cõpetit hoĩ ſᷣm nãm ſue ſpẽi.ſ.inq;tũ hõ.bonũ ãt ſacr̃i
cõpetit hoĩ inctũ eſt catholicꝰ:⁊ q̊ q;tũ ad fideles:qꝛ ſignificat ↄiũ/
ctõeʒ xpᷣi ⁊ eccłie:ex ꝗbꝰↄcludit ꝙ pluralitas vxoꝝ nec tollit nec ĩpe
dit pᷣmũ finẽ:cũ vnꝰ vir ſufficiat pluribꝰ vxoꝛibꝰ fecũdãdis etiã edu
cãdis filus ex eis natis.ſʒ ſᷣm finẽg eſt fides ⁊ ſi nõ totali tollit.mul
tũ tñ ĩpedit eo ꝙ nõ facile põt eẽ paxĩ familia vbi vni viro plłes vxo
res iũgunt᷑ vt ibidẽ declarat.tertiũ ãt finc.ſ.ſacr̃m pluralitas vxoꝝ
totalłr tollit:eo ꝙ ſi xpᷣsẽ vnꝰita ⁊ vna eccłia:ex ꝗbꝰ pʒ ſatis ꝙ diſſo⸗/
lubilitas mrimoni ñ ẽõ legẽ nãe niſiĩq;tũ mr̃imoniũ ẽ ſacr̃ʒ qð ſolũ
ẽapud fideles catholicos.de hac mã pleniꝰ hr S.deute.ꝗ.ĩ additõe
ſcða.vide ibi ¶ In eo.ca.vbi dicit᷑ ĩ poſtilla.Et ſic pʒ ꝙ littera huiꝰ
vſus pᷣdicti defectiua eſt ⁊c̃. ALDLD-
Ittera huiꝰ vſus pᷣſuppoſito vo ĩtellectu eoꝝ qᷓ tradũtur cir
calibellũ repuduj.s̊.Deut.z ꝗ.ĩ additõibus ibi poſitis nõ eſt
defectiua.ſʒ plane ſonat vitatẽ.Ad qð ſciẽdũ ꝙ ꝓnt ibideʒ fuit dem̃
nullo mõ licebat ĩ veteri teſtõ repudiare vxoꝛẽ niſi ꝑꝑ turpitudinẽ
foꝛnicatiõis ꝓut vitas littere ibidẽ teſtat᷑.tñ ſᷣm phariſaicã doctri/
nã q̃ ſepe mãdata dei irritabat ꝑp ſuas flas traditiões vt ſupꝛa.c.i.
ex multis alus cauſis licere repudiũ aſſerebat etiã ꝓ ſolo libito volũ
tat viri.Cuiꝰ doctrine falſitatẽ xpᷣs ondit ĩ q̊ loco di.Dico ãt vobis
q; qcũqʒ dimixerit vxoꝛẽ ſuã niſi ob foꝛnicatõeʒ ⁊ aliã duxerit me/
chat᷑.Ex qͥ mãifeſte hr̃ a ↄꝛio ſenſu ꝙ ꝗ dimiſerit vxoꝛeʒ ſuã ob foꝛni
cationẽ etiã ſi aliã duxerit nõ mechatur.qð eſt veꝝ eo ꝙ libellus re/
puduj ex cã legitima ĩ lege determinata.ſ.foꝛnicatõe licitꝰ erat.vt pʒ
ſupꝛa ĩ additõibꝰ ſupꝛadictis.quod aũt ſubdit᷑.Et ꝗ dimiſſã duxerit
mechatur.ĩtelligit plane deilla de q̃ imediate añ loꝗtur.ſ.ð dimiſſa
nõ ob foꝛnicatõeʒz.talis.n.dimiſio nulla ẽ qꝛↄ foꝛmã ĩ lege datã.⁊ ſic

ecõi oĩ aiali. Matrimoniũ vo qð ẽ q̃dã q̃li/

DITPICO.

manet viculũ vxoꝛis ſic dimiſſe cù viro pᷣoꝛi.⁊ ꝑ ↄñjs ſecũdꝰ ej·
ducẽs mechatur.vñ pᷣſuppoſitavitate nõ opoꝛtetſupplerenec

ĩterponere aliqua niſi ſolũ illa q̃ ex littera plano ſenſu accepta
iĩtelligenda ſũt.Iludetiã quod poſtil.dicit ꝙ eadeʒ rõne vxoꝛ

dimiſſa ab alteroviro nõ pòt duci ſic necvir eãdimittẽs põt du

cere alterã.qꝛ eq̃lrmanet viculũ mr̃imonij exvtraqʒ ꝑtevt diẽ
mãifeſtũ ẽvitatẽ ñ obtinere ſᷣʒ legẽ veterẽ ſᷣʒ quã plitas vxoꝝ
fuit licita ſeu ꝑmiſſa nũqᷓ; ãt płlitas viroꝝ. REP LICA.
Nca.io.vbi poſtillatoꝛ diẽ de ĩdiuiſibilitate matrimo/
nij burg. bic ſicut Deut.⁊A.grãdem facit ↄ poſtillato⸗
rẽ cõmotionẽ ad quã ſedãdãà clarioꝛi mõredigã factuʒ
burg. H ⁊ de Deut.2= ꝗ.ĩter cetera dcã.pᷣmũ dcm̃ eiꝰ.ꝙ in veteri

lege nõ fuit licitũ dimittere vxoꝛẽ niſi ꝑꝑ foꝛnicatiõeʒ.̊ dictũ

hr ĩ ſua digreſſione Deut.⁊ .⁊ꝰ dcm̃ eſt.diſſolubilitas matri
monu ſolũ ꝑtinet ad legẽ euãgelu.ʒꝰ dcm̃ dare libellũ repudu
ĩ ve.le.nõ ſolũ fuit licitũ ſʒ etiã fuit diuinũ pᷣceptũ.ꝗv dem̃ ei⸗
ꝙ ius nãe ĩ qͥ diſponit᷑ de idiuiſibilitate matrimonu ſolũ ĩtelli
git᷑ de iure expᷣſio i euãgelio ⁊ iure canonico ipʒ ſeqnte. dem̃
eiꝰẽ tale.aliquod eſt ius nãle quod ẽ cõe oĩ aĩali:⁊ q̊ dr̃ ppe ius

nale.ſic qqʒ diẽ poſtillatoꝛẽ accepiſſe ius nãle qñ dic ĩdiuiſibili

tateʒz ↄiugũ eſſe de iure nãe.quod tñ nõ videt᷑ veꝑꝝ.vt diẽ bur.
ex ꝗbe dcis elicit certas nes:q qꝛ ꝓlixe ſũt hẽantur ꝓ ifert qꝛ
etiã tãgentur ĩ ꝑtractatõe iſtiꝰ digreſſionis.qᷓ;tũ ad iſtã mãm
pᷣ videndũ devitate ⁊ ↄnexione doctoꝛis burg.ſecũdo rũdebi
ad rõnes eiuſdeʒ fcãs ↄ poſtillatoꝛẽ.Quo ad pᷣmũ.dem̃ pᷣmum
burg.videtur falſũ qꝛ dare libellũ repudu fuit ꝑmiſſũ ĩ veteri
lege nõ ſolũ ꝑꝑ foꝛnicatõeʒ ſʒ etiã ꝑꝑ quãcũqʒ; feditatem:pʒ Hᷣ
Deut. 24. vbi dicit. Si acceꝑit hõ vxoꝛẽ ⁊ non ĩuenerit gratiã
añ oculos eiꝰ ꝑaliquã feditatẽ ſcribet libellũ repudu ⁊c̃.ꝓbat᷑
ẽt ꝑ canoneʒ pᷣuilegia.di.ꝗ.vbidi ꝙ q̃dã ꝑmittunt᷑ vt licita vt
petere pᷣmiũ:q̃dã ãt ꝑmittũt᷑ vt illicita:ſic dare libellũ repudi
ne fiãt grauioꝛa.Uideamꝰĩſuꝑ quõ illud pᷣmuʒ dem̃ cuz tertio
ↄcoꝛdet.Nã pᷣmũ dcm vult traditõʒ libelli foꝛe illicitã pᷣter qᷓ
ĩ caſu foꝛnicatõis.In tertio ãt dicto dic̃ipſã nõ ſolũ ſimplx lici
tã.ſʒ expᷣſſe a deo mãdatã.qð tñ nullibi legitur.ĩmo rotũda lra
h dicit:iqꝛ dr̃ H ꝑꝑ duritiã coꝛdis vri ꝑmiſit vobis moyſes ⁊c.⁊
idẽ tãq; minus malum ꝑmittit᷑ ex canone pꝛiuilegia.S.allega/

to.Nulluʒ ãt malũ ĩ lege gnãlrpᷣcipit ⁊ dico gnãlr ꝑppᷣceptum

fcm̃ abꝛahe de occiſione filu quod nõ erat regulare.nec gnãle.
ſʒ ad tẽtãduʒz ſingulare.ſiłr ⁊ pceptum datuʒ oſee put pʒi locis
ſuis. Silr ⁊ 29 dcm̃ Burg. falſũ ẽ ⁊3 lraz euagelij pᷣſẽtẽ i q̃ x-ps
idiſſolubilitatẽ matrimonij ſub euangelio ꝓbat ꝑ idiſſoludili
tatem eiuſdem ſub lege nature que fuit per adam iſpirãte deo
ꝓmulgata.dic.n.tẽtãtibꝰphariſeis.Quia ꝗ feẽ hoĩez ab initio
maſculuʒ ⁊ feminã fecit eos ⁊ dixit.Pꝛopter q̊ dimittet homo
preʒz ⁊ mr̃eʒ ⁊ adherebit vxoꝛi ſue:⁊ erũt duo ĩ carnevna:itaq;
iãnõ ſunt duo ſʒ vna caro.Qõ ꝗ deꝰ ↄiunxit hõ nõ ſeꝑet.Quid
planiꝰniſi ꝙ mr̃imonui iſeꝑabilitas ſub lege euãgelica ⁊ canoni
ca oꝛtum hʒ ex ĩſeꝑabilitate ſub lege nature ꝑ xpᷣm hic allega
ta. Unde patet etiam quartum dictuʒ Burg.eſſe falſum. quia
in ea re de qua ſermo lex euangelica ⁊ canonica ſe fundãat ſuꝑ

legẽ nature ⁊ mr̃imonu ĩſtitutõeʒ pᷣmariã.ſic ⁊ tertiũ dem̃ fal/
ſũ ẽ ⁊ repugnãs p:vt S.oñſũ ẽ.ꝗntũ aũt dem̃ de iure nãe pᷣmeuo

cõi oĩ aialiẽ ↄfictũ.qꝛ nullũ tale ius reꝑitĩ ſcripturis ſacris ne
q; canonibus. Nã ius ſumptũ in ſuamaxima gnalitate ſolum
ad vocalia extẽdi ꝓbat Sꝛatianꝰauẽte beati Iſido.⁊.ethymo.

dicẽs. Jus gnãle nomẽ ẽ:lexãt iuris ẽ ſpẽs.ius ãt dictũ ꝙ iuſtũ

E.omne aũt ius legibꝰ ⁊ moꝛibꝰoſtat.nũc ãt iuſtũ ⁊ iuſticia ad

ſola rõnabilia ptinẽt. Poc aũt ius gñaliſſime acceptũ vbi.S.di

ſtinguit ĩ ius nãle gentiũ ⁊ ciuile.ius nãle d cõe omni nationi
ſola aũt rõnabilia ꝑ natões diſtiguunt᷑.⁊iõ cõe.qꝛ vbiq; exiſti
ctu nãe ẽ:nõ ↄſtitutõe aliqua.vt maris ⁊ femine ↄiũctio.libe/

roꝝ ſucceſſio. pueroꝝ educatio: cõis oĩuz poſſeſſio:⁊ oĩuz vna
libertas.acqſitio eoꝝ q̃ celo terra mariq; capiunt᷑.depoſiti yel
accõmodati reſtitutio.violentie ꝑ vim repulſio:⁊ G̊ ⁊ ſiqd ſile

huic ẽ nunq ſiuſtũ ſʒ nãle equũq; habet᷑. Pec inqᷓ oĩa iuris nã
lis poꝛtões ſolis rõnabilibꝰ ↄueniũt.ↄiunctio aũt maris ⁊ feie
in irrõnabilibꝰ nõ ẽ ſᷣm ius nãle:ſʒ ſᷣm ĩſtinctũ nature.Aliudẽ

eni dicere de iurenãli:⁊ de inſtinctu nãli.qꝛ ſehñt ſicut ĩferiuꝰ

⁊ ſupius.nã oẽ ius nãle ẽ inſtictꝰ nãlis:ſʒ nõ ecõuerſo.qꝛ als ex
tẽderet᷑ ius nãle nõ ſolũ ad irrõnabilia:ſʒ etiã ad inſenſibilia.
qꝛ inſtinct nãlis ab appetitu nãli nõvidet᷑ diſtingui.ius igitur
naturale ſic diſtinctũ ab aljs pᷣmatũ obtinet ⁊ tꝑe⁊ dignitate.
cepit enĩ ab exoꝛdio nature rõnabilis:nec tꝑe variat᷑:ſz imuta
bilepmanet. vt dr..di.c.pᷣ.ĩgit igi burgeñ.tale ius naturale
pᷣmeuũ.ĩmo ĩpꝛopꝛuſſime diceret᷑ ius iux pᷣdicta.iccirco falſuʒ
iĩponit poſtil.ꝙ ita acceperit ius ĩ ꝓpoſito.⁊ qꝛ fundamentum

1

=S S
=ꝛ =

S
—
S
——
S
SS

S=—
E
– —
=ͤͦ ,sà²
——
—
=
=
—

—
—

=m —
S=
— =
= =
=
—
—
—
— —

— =
— =ꝛ
=–
=
—
=
=
S
SES
—
—

S=
SS= =
S=SS
S=ꝛ
=

= =
=êG
=
£, S=
—

—,Be
S=ꝛ
SS
S=ꝛ=
=
= =
—

iopioezigtad

1

iinuebduin

rtelngbeg
Gntienrletigen
tiaitgiicanni⸗
lſeenereclii

ſſikezütigwen

Se

ſtiithnnoer
alienhni.
hite

tliußzinni

E

E
=.:
S=

1

S=
=, ̊
=

— —
=Se =
= =
= =
= =
SS.-=
=-
—

=ꝛ =
☛
—
=
=
. —
S

Hiekſin

=
.
=
E
=-

S
=

S =
ES
=ẽ
= e
EE
—
=
—
—

=e SS.
=
S=S
=S
—

=

—, ö
— =ẽ—
= —=—
— —
E. =.
=☛ =
—

Krtß
Enn, (N
Acaitin
iicinin .
ilninis

Kniicgfanten
Tehed . 4
nc diſlti

4
4

4

=

=

=
=

=

Se

B

–

—
—
=
—
½
— E
= =
= S
. = -
—Lè S SE =

Npeſinisig
stii
lituchfimnii
Makiciceftinne
oRtncninnn
nbetibrliſgngi
rgligninnint⸗
llarrſidrhin
Mröilud mnien
tizibeliſmelinit
dſiilliintl
inulidikgiminnt
õ
fercnmeningit
Gchitdecogi ien
enöerrtenluenat
6

Enrunden lrf
baungelo obn in
pefintpermihtr

in
ies Ougſeidoot
ditit dwtn tinrt
ne: tenitdwicnrn
zeyennitiied
blertarendel
wicnz usdeſicn
giicatnmut fi
; Smniſeilin

N

tüaütiinuſ
eisthiilinin
nſuumnimgih,
mütbeni ſie
umsthisikiii
ſr niritiſitß3
sginnſlnn
ciniecftkti
aumi tichelh ii

mnars init.

=

= K

—
=☛

4

1

=
=

=

=

=,
=

—

4

= —
—
==
S

=

coi ni
1 mrigcint 4
eoninnlini .
ubei e .
nüt ndin

4

—
—

“

ad itentõez burgl.ꝙ. vzs.oꝛiginalr ⁊ p matrimoniũ ex euãgelio
habeat ſuã idiſibilitateʒ:nã ſic ſupꝛa dictũ eſt euãgeliũ ⁊ cano/

¶ Mattheus

burgenſis falſũ Enimip falſe ſůͦt vclones ſue in eo fũdate.pᷣma

nãq; ↄclo fũdat᷑ ſuꝑ ſuo ficto iure nãli:⁊ ſcdᷣa ↄcło.ſ.q mr̃imo/

niũ ẽ de iure gentiũ:ſʒ nõ ĩidiuiſibilitas. Nã ex littera euãgeli
matrimoniũ ẽa pᷣma ĩlſtitutõe nãe rõnalis:q ius gẽtiũ lõge pceſ
ſit. ſʒ nec tertia ↄcloẽ va qͥ ad hoc ꝙ ex iure ciuilinõ ẽ matrimo

niũ ĩdiſibile.nec q̃rta ↄcło q̃ due initunt᷑ eidẽ medio:vʒ qꝛ in iu
reciuili tractat᷑ de diuoꝛtus ⁊ repudus ⁊ĩ veteri teſtõ ſiłr:q̃ me
dia nõ ꝓbãt bñ illas ↄcłones.nã ⁊ ſi diuoꝛti ĩ lege ꝑmiſſũ ẽ ꝑꝑ
maiꝰmalũ vitãdũ ex B̊ arguere:igit᷑ mr̃imoniũ ẽ dĩſibile.ↄñtia
nõ valet:nec foꝛmalr nec legalr.nõ foꝛmalr:qꝛ arguit᷑ a ᷣm ꝗd

adg ſimplr ſicut ſiargueret.antixpᷣs ẽ ꝑmiſſiue ens.igr ẽ ens.ſic

ĩ ppoſito.nec legalr valet ↄntia.nõ.n.ſeꝗtur.a.lex apud legiſla
toꝛẽ nõẽ necia igr nõ ẽ necia:ſicut lex qcũq; non ligat deum ꝗn
poſſit vel mutare vel diſpẽſare:ſtat tũ legẽ eẽ ſolidã ĩ ſe:ſic neca

„..

rio ignis calidꝰ ẽ a calefactiuꝰ mã debita appꝛoximata:ñ tñ ſeg

tur ĩ foꝛnace triũ pueroꝝ nõ fuit calefactiuꝰ:igr non fuit calefa
ctiu.ita ẽ ò mr̃imonio qð ex cãis ĩ lr̃a expᷣſſis Deut?24.fuerat
ſeꝑabile:nõ tñ ſeꝗtur:igit᷑ nõ eſt ĩdiuiſibile:iura aũt q̃ dñt de di

uoꝛtij ⁊ repudus ⁊c̃.nõ pbãt mr̃imonu diſibilitateʒ qꝛ ꝑtinent

ad illegitime ↄctũ mr̃imoniũ qð nõ meret᷑ dici mrimoniuʒ:qð
de ſua foꝛmali rõne eſt ↄiũctio legitimaꝝ ꝑſonax.⁊ ſi q̃ iura alr
de repudus ⁊ diuoꝛtus ſentirent eſſent abolenda tãq; nãliũ cõ
ſona.qð hĩ littera ꝑ xpʒʒ allegat᷑.qnta ãt ò qᷓuis ſitĩ ſe va:tñ nõ

nes q́ͥ ad id ſe referũt ad legeʒ nãleʒ ꝑ xpʒʒ h̊ allegatã.Et his pʒ

vt pʒ.nec valet rũſio burgl.ad argꝰ poſtil.cuũ dicit diffõem alle
gatã ĩ poſtil.tm̃ ĩtelligi debere de piũctis in lege euãgelica tm̃.

h rñſiõis falſitas oñſa ẽ ſupꝛa.iĩmo dʒ itelligi ĩ oĩlege iuſta ⁊ cõ

ſona legi naãli ⁊ pᷣmeue a deo iſtitute ĩ exoꝛdio rõalis crxeature.

diuoꝛtiũ ãt ⁊ repudiũ ĩtelligenda ſũt ꝑmiſſiue.ex ꝗbus nõ ſeꝗt

diuiſibilitas niſi paccñs.vt pᷣdcm̃ eſt ⁊ Fʒ ꝗd:⁊ ad q̊ tendere vi

det᷑ ſcdᷣa rũſio qua dat burgen.ad ideʒ argumentũ qꝛ dic ꝙ illa

Ddiſfõ tenet durãte matrimonio:ſʒ diuoꝛtio fcõ ̃ᷣm ꝑmiſſionem

iuriũ nõ tenet.vñ pʒ ꝙ iſtaãtia burgeñ.ad diffõneʒ matrimonij

eſt ſᷣm ꝗd.nec valet dꝛia legl no.⁊ ve.quã aſſignat burgl.qͥ ad G̊
qꝛ qᷓuis vetꝰlex fuit ĩꝑfcã:tũ ĩ ea fuerat veꝝ matrimoni de ſu
na ⁊ iſtitutõe ĩſolubili q;uis ꝑp maliciã eoꝝ ꝗ erãt ſub lege nõ
ãt ꝑꝑ ipſius leg ĩꝑfectõem diuoꝛtiũ ꝑmittebat᷑ ᷑ᷣm moduù pus

dcm:nec ex ̊ dʒ dici matrimoniũ ſolubile niſi ſᷣm ꝗd.ſ.ſolutõe

falſitas pclłonis ꝑ burgeñ.collecte ex illis ꝗnq; ĩept ↄcłonibꝰ..

ꝑmiſſa.nec valet ꝙ burgeũ.de.ſ.tho.adducit.ꝙ vʒ i veteri lege

iõ repudiũ erat licitũ qꝛ matrimoniũ ꝓ tũc fuit ĩ offm:non aũt

erat ſacrm̃ ſignificatiuũ ↄiũctõisxpᷣi ⁊ eccłie:q̃ nõdũ erãt.falſũ

eſt. n.ĩ veteri lege eccliã qͥ ĩcipit ab abel iuſto ᷑ʒʒ beatũ greg.deo
nõ fuiſſe iũctã:qꝛ vet teſtm̃ freqnter oñdit ſynagogã deo de/

ſpõſatã q̃ deſponſatio ẽ ĩvna ſponſa vſq; ad nouiſſimũ iuſtũ.cui

ecclie totali xps vt ſponſus ſʒʒ deitateʒ ab initio ↄiũctus eſt:cu
iuſq; ↄiũctio idiſſolubił eſt vſq; ad ↄſůmationeʒ ſecłi Matth.
vlti.⁊ ita oʒ ſcm̃ tho.⁊ burg.ſentire:niſi velint erronee dicere
cũ heluidio xpᷣʒʒ añ mariã nõ fuiſſe.xpᷣs enĩ ⁊ ſi ex tꝑe eſt factus
hõ:eternaltr tñ fuit xpᷣs.qꝛ a pr̃e vnctꝰ:nõ vnctione vt dic ꝓue/⸗
ctionem.ſſʒ vt ſignificat vngendi ꝑ gnãtõeʒ coĩcationezʒ.eſt.n.

deus vngens:ſic eſt lumen.⁊ ſiẽ filius eſt lumen de lumine ita

eſt vngens ab vngente.ſnia eſt hil.ii.de trinitate ꝓpe mediuʒ.
Itẽ ʒ.ſ.doc. ⁊ magiſtrũ.li.ꝗ.matrimoniũ fuit ſacrm̃ añ pctm̃.
igit alicuiꝰ ſacre rei ſignũ:⁊ nõ niſi cõiunctionis dei ad aĩiam iu
ſtã q eſt eccłia vel ĩ ecclłia fuit ab exoꝛdio rõalis creature ſpon/
ſus ⁊ ſpõſa myſtica ⁊ eoꝝ piũctio.qñ igr ĩtitutũ fuit mr̃imoniũ
nõ deficit eiꝰ ſacrũ ſignũ ꝓut.ſ.tho.dixit ⁊ burgeñ.ſic igitur ps

dcã burgen.nõ hr̃e ↄnexionẽ nec vitatẽ.¶ Quãaãtũ ad ⁊ ꝰ articu

lũ reſtat rĩũdere argumẽt burgen.fciĩis poſtillatoꝛẽ ſed pᷣnotã
dũ ꝙ fẽʒ burgen.fũdat᷑ ſuꝑ falſa imaginatõe:imaginat᷑.n.q; qꝛ

ðᷣs pcepit dari libellũ repudij ꝙ pcepiſſet diuoꝛtiũ ſʒ h̊ falſũ ẽ

na libellũ pcepit dare non ſimplłr:ſʒ ex ſuppõe.vt ſuppoſito

quis habeat odium contra vxoꝛeʒ ⁊ voluit eam repudiare det
illi libelluz:non igitur in hoc conditionato pꝛecepto datur mo
dus dimittendi vxoꝛem:ſed datur modus temperandi furoꝛẽ:
⁊ita xpᷣs in hoc reſpondet phariſeis pponentibus fallaciaʒ ſᷣm
płes ſterrogatões vt vnã dicẽtibꝰgꝗd g mãdauit moyſes dare li
bellũ ⁊ dimittere.ſed dñs ihs hãc multiplicẽ qõnẽ diſtixit taci
te ↄcedẽs ꝙ moyſes bñ mãdauit dare libellũ ſʒ negauit ꝙ moy
ſes mãdauit dimitterevxoꝛẽ:vñ dixit ad illã ꝑtẽ qõis.moyſes
ad coꝛdis vr̃i duritiã ꝑmiſit dimittere vxoꝛẽ.ab initio ãt ſic nõ

fuit. glo.iterli.ſilr ⁊ ĩ arg.⁊ẽ bti hbiero. Moyſes ꝑmiſit nõ ðs qꝛ

ptra legs nalẽ.hec ĩ glo.ſparſiʒ.⁊ magr̃o li.A..circa hãc mãm ſic
iterptat᷑ rũſio xpi:⁊ B ẽ ꝙ btũs Aug.de ſᷣmone dñiĩ mõtevult.

Nõ iquit ꝗ pᷣcepit dare libellũ peepitvt vxoꝛ dimittatur:ſʒ ꝗq dimiſe
rit ingꝗt det libellũ vt iracũdiã temerariã puciendi vxoꝛẽ libelli coa/
ctio tẽꝑaret.Per q̊ ad argum̃ta.⁊ pᷣ ad glo.iohis teutõici ⁊ accurſij di
co ꝙ vbi glo.directe vadit ↄtra textũ ſeqndaẽ lr̃a.⁊ glo.ſꝑnẽda niſi
hr̃et euidẽtẽ ꝓbatõeʒ q̃lłr nõ ẽ hic.Qõð aũt glo.coꝛrũpat lr̃aʒ pʒ qꝛ vt
dicit burg.lrĩ̃a hʒ ꝙ de iure nãliẽ ↄiüctio maris ⁊ femine quã mr̃imo
niũ appellamꝰ.glo.ↄiũctio coꝛpoꝝ nõ aioꝝ vt allegat burg.Talis ãt
glo. deſtruit textũ qꝛ ↄiũctio coꝛpoꝝ ſine ↄiũctõe aioꝝ nõ ẽ mr̃imo/
niũ.qꝛ ſtat veꝝ mr̃imoniũ ſine ↄiũctõe coꝛpoꝝ:ſtat etiã ↄiũctionem
coꝛpoꝝ eẽ ſine mr̃imonio:qꝛ ĩ ſtupꝛo adulterio ⁊c. Male igit᷑ gloſat
ↄiũctio mr̃imonialis:dicẽdo eã ↄiũctionẽ coꝛpoꝝ tm.Ali volentes
ſaluare gloſas dñũt ꝙ loquũtur nõ de iure ſʒ ĩſticiu nãli.ſʒ nec ſic eſt
ↄiũctio illa ſacrᷣm ⁊ mr̃imoniũ ſicut text accipit.q;ꝛ talis ↄiunctio ſe
extẽdit ad irrõabilia ⁊ adulteria ⁊ cetera pctã de ꝗbꝰ vadit argumẽ
tũ burgeñ.qð valde põderat q;uis modicũ valeat. In declaratõe ãt
huiꝰ iualidi argumẽti burg.ponit tria ĩopinabilia.pᷣmũ ꝙ ĩſtictꝰ nã/
lis ẽ a inre nature.⁊?ꝰ ꝙ rõ nãlis eſt a iure gẽtiuʒ.tertiũ ꝙ mr̃imoniũ
eſt q̃litas iuſtificatiua coitꝰ ⁊ Bᷓ a iure gẽtiũ ꝑpↄſenſũ.pᷣmũ aũt vide
tur irrõnabile.Nã ius nãle ſegtur inſtinctũ nature:nõ cuiuſcũq; ſed
rõabilis nature.nõ igit iſtict'ille eſt a iure nãli.ſiłr z?falſuz videt qꝛ
ius gẽtiũ ẽa nãli rõe ⁊ eius recto dictamine.nõ igit᷑ nãlis rõ ẽ a iure
gẽtiũ:qꝛ dictamẽ recte rõnis pᷣceſſit ⁊ gẽtes ⁊ ius gẽtiũ.ſic ⁊ tertium
dictũ nõ videt᷑ veꝝ.q;uis.n.coitus ſit ex ĩſtictu nature.tñ nõ ex lege

nature gnãlr:qꝛ ſic ois eẽt iuſtꝰ oꝛdinatus:⁊ tũc nõ eẽnt adulteria

⁊ cetera mala.qui igit᷑ gnãtionẽ pᷣcepitq̃ ſine coitu ꝑ nãz fieri nõ põt
hic rõnalẽ dedit oꝛdinẽ ꝑĩſtitutionẽ mr̃imonij quà iſtitutionem hic
xpᷣs allegauit.ſi igit᷑ coit cadit ſub dei pᷣcepto pᷣcipientisgnãtõeʒ nõ

fuit õ ſe malus.ſic nec hodie ẽ malus.iuſtificatõ igif mr̃imonuj nõ re

ſpicit directe coitũ:ſed eius vſuzʒ.vſus aũt irrõnabiliũ nõ põt eẽ deoꝛ
dinatus:qꝛ illa agũt ſᷣm ĩpetũ nature.Nã aũt nõ ponit laudẽ nec vi/
tuperiù. Rõnabilia aùtagũt ſᷣm pꝓhereſim ⁊ electionè que pñt deoꝛ
dinari. Ille aũt ↄuenienter dat᷑ oꝛdo ꝑ mr̃imoniũ:nõ ad iuſtificãdũ

coitũ ꝗ ex inſtinctu nature bonus eſt:⁊ ꝑ deũ màdatus:ſed ad ꝓhibẽ

dũ abuſũ ꝗ fcũs fuiſſet ⁊ fieret niſi lex matrimonialis interueniret.
¶ Ad pᷣmum arguꝰ qð burg.facit circa Deute.⁊4.dico ꝙ lex nature

ſatis expᷣmit matrimonu idiſſolubilitatẽ put hic a xpᷣo allegat.non

igit᷑ opoꝛtuit ĩ lege moſaica de hò ſingulare mandatũ dare.¶ Ad ⁊
dico ꝙ deus pᷣcipiendo dationẽ libelli nõ dat modũ repudiãdi:ſed
dat modũ tẽperãdi ꝑtinax odiũ:ꝑ ↄñs dat magiꝰ modũ ĩpediendi di
miſſionc. ¶ Ad tertiũ dico ꝙ qᷓ;tũcũq; fiat repudiũ ſemꝑ manet vin
culũ.ſed ꝙ in veteri lege poſt repudiũ ꝑmittebat᷑ vterq; nuberealte
ri:hoc fuit ad vitãdũ maius malũ.repudiũ.n.pmittebat᷑ ad vitãdũ

vxoꝛicidiũ:alteri nubere ꝑmittebat᷑ ne remaneret odiũ:⁊vitaret᷑ in-/
ↄtinẽtia:de iuſticia.n.legis nature ⁊ euangelij q;uis videat᷑ vinculũ

rũpi:nõ tñ rũpit᷑:etiã facto diuoꝛtio in caſu foꝛnicationis.nã ꝑmiſſio

de nubẽdo ꝑeuãgeliũ coꝛꝛecta eſt:pmiſſio aũt de diuoꝛtio manet in

caſu foꝛnicatõis:ſed illa nõ tollit vinculũ:qꝛ ſepatiõe legitima facta
neuter nubere põt ſine mechia vt dicit᷑ ĩ littera hic:⁊ ita fuit ĩ veteri
lege de iuſticia.ſecus fuit de ꝑmiſſiõe ex cauſis ſepe dictis.¶ Ad ꝗꝰ
aſſũptũ negat᷑.vʒ.ꝙ repudiũ ſit de expᷣſſo mãdato dei. ꝓbatio ãt nõ

valet:qꝛ nò ſeꝗtur deꝰ pce pit dare libellũ:ergo pᷣcepit repudiũ.ſiẽ pʒ

ex dictis.¶ Et cũ poſtil.rñdet rõibus alterius opinionis burg. repli/⸗
cat:ſed nihil cõcludit.Cũ.n.arguit᷑ ꝙ ſicut pluralitas vxoꝝ non fuit
I veteri lege illicita ſic neq; repudiũ. Rũñdet poſti.ꝙ nõè ſile qꝛ pla/

litas vxoꝝ nõ fuit ꝓhibita nec vnitas vxoꝝ eſt de lege nature ſicut

iſeparabilitas.⁊ ideo ꝓpter maius bonuʒ pluralitas fuit licita ⁊ ſe cã
patribꝰ ſactis:ſecꝰẽ de repudio qð cõceſſũ eſt ꝓpter maiꝰmalũ vitã/
dũ:hoc tñ minus malũ nõ facit foꝛe licitũ: Ibi replicat burg.pꝑ illud

apli. Nõ ſunt faciẽda mala vt eueniant bona:q̃ſi habere plesvxoꝛes

ꝓpter maius bonũ:deberet e malũ:qð falſũ eſt. Sʒ adhuc replicãs
burg.arguit ſic.plalitas viroꝝ ẽ mala.qꝛ ↄtra legẽ nãe.ᷣigit᷑ plalitas
vxoꝝ:ↄñam iſtà negat ſcotus circa.A.di.ʒ2.in.q.de bigamia:ſed qð
icidentałr dicit burg.ꝙ in repudio non ꝑmittit᷑ aliquod malum:hoc

redarguit hic plana littera.vide eã bene. Sed ⁊ burgẽ.hic calũniat᷑

exẽplũ poſtil.qð ponit de aĩalibꝰbꝛutis qͥ ↄiunctio in parte ⁊ ſi non

Itoto manuducit ad videndũ inſeparabilitatẽ matrimonu:qõ exẽ/

plum ⁊ ſi non fit in toto ſimile.non tñ calumniari debet:q; exẽpla ⁊
ſilitudines nõ ſemꝑcurrunt q̃tuoꝛ pedibꝰ ꝓut patet ſupꝛa Oſee.pᷣ.⁊
Ifra matth̊.⁊o.in additõe burg.⁊ patet totum ¶ In eodẽca. vbi di⸗
cit.Quicũq; dimiſerit vxoꝛẽ cc.poſtilla.dicit vᷣſum illũ ſupplẽdũ.qꝛ

oꝛatio defectiua eſt. burg.dicit eũ plane eſſe ĩtelligedũ: ſuppoſito ꝙ
veꝝ ſit totum qð ipſe per ſuas digreſſiones hic ⁊ Deut?⁊ 4. diſſeruit

:

ſed ſuppoſitũ non concedit᷑ igit᷑ nec reliquum Sed ꝙ obucit contra

poſtil. de pari iure viri ⁊ vxoꝛis quo ad poſſe nubere alteri allegans
cauſam diuerſitatis:quia pluralitas vxoꝛum fuit in veteri teſtamẽ/

to licita non autem viroꝛuʒ. non valet pꝛopter ſuperius dietg. vide
ibi ſcotum in loco ſupꝛa allegato. C Capi XX

7

vdfet moyſi vt phiberet

¶ Qui exut ⁊c.iſte exitꝰ

e ¶ Et egreſſus circa hoꝛã tertiã ⁊c. Poꝛa tertia ĩtelligitur mundi diſ

f¶ Iten ãt exut circa ſexta hoꝛã ⁊ nonã. Poꝛaſexta fuit ab abꝛabam

s

iuidia ⁊ mutua emulati

Zmile eſt. Hic ↄñter ſaluatoꝛ docet virtutes pᷣlatoꝝ.In pᷣlat
it ceteris virtutibꝰ debent eẽqᷓtuoꝛ.ſ.feruoꝛ ad continue
laboꝛãdũ ĩ agro onico.vigoꝛ ad ſe martyrio exponẽdũ ꝓ gre
e ſibi cõmiſſo.humilitatis tenoꝛ etiaʒ in ſtatu alto.pietatis dulcoꝛ
ↄtinue ſubditis bñfaciẽdo.pᷣmũ tãgit᷑ ĩ pᷣma ꝑte ca.⁊?ꝰ ibi.Et aſcen/
dens ihs.tertiũ.Tũc acceſſit ad eũ.Avꝰ.Et egrediẽtibꝰillis. Pꝛimũ

ſperã.Ex quo pʒ ꝙ plati debent ↄtinuolaboꝛare ꝑ doctrinã ĩ eccłia.
öbẽt ẽt oꝑari ibidẽ ſie —=

one.qð pʒ ꝑ hoc.qꝛ labo
rãtes murmurantes hic
repᷣhẽduntur. ꝓpter qð
Nu.ii.dici ꝙ cum ioſue

8 patrifamilias: q xijtpꝛi/
mo mane cõducere oꝑa/

milèe regnu celoy hoĩ

rios ĩ vineã ſuã. Cõuentiöne jt
factacuʒ operarijs ex denario di

ipmitiua eccłia gra xpi data eſt gentilibꝰꝗ vltimovenerantad

fidẽ:iudeis ꝓmaioꝛi ꝑte in infidelitate remanentibus.

q ¶ Cũ veniſſẽt g̊g circa vndecimã hoꝛã venerãt.i.gẽtiles.

r¶ Acceperũt ſingulos denarios.i.donũ gratie qͥ eſtqdazʒ ichoa
¶ Ueniẽtes aũt pᷣmi.i.iudei ꝗ a pᷣncipio leg

oñdit᷑ ꝑabolã illoꝝ ꝗ vocati fũt ad oꝑandũ ĩ vineaa mane vſq;adve

heldad ⁊ medad ꝓpha/ EEOe EII
be in caſtris moyſeore, Urno: miſit eosi vineã ſuam. Et
darguit ipʒ dicẽs.Quid egreſſt us cirea hoꝛd tertiaʒ. vidit
emularis ꝓ me.quis tri glios ſtantes ĩ foꝛo ocioſos.⁊ di/

buatvt oĩs ppłs ꝓphet?⁊
