Fuerũt eni apli de nã pᷣncipioꝝ q̃ ſũt mima qᷓ;titate ⁊ maxima
irtute.ſic iſti apłi ꝑ verã hũilitatẽ mĩmi fuerũt in ſua reputati
one.⁊ maximi ꝑ ſuã pᷣdicatiõem in fideliũ multiplicatione.ſᷣm
illud Iſa. 40. Minimerat in mille ⁊ ꝑuulus ĩ gentẽ foꝛtiſſimã.
Circa 3 ↄſiderandũ ꝙ ſic dr̃ pv.ii.Ubi hũilitas ibi ſapia.ꝑꝑ qð
circa iſtos apłos poſtactũ hũiliatiõis notat᷑ exceſſus ↄtẽplatõis
cuũ dicit. Et ipſa ſũt ſapiẽtioꝛa ſapiẽtibꝰ.ſapiẽtes aũt hꝰ mũdi re⸗
utati ſunt phi. ꝗ tñ ad verã ſapiam q̃ xpᷣs ẽ nõ attigerũt.ſᷣm ꝙ
icit Hiero.in epła ad Paulinũ.de oĩbus ſacre ſcripture libꝛis.
Poc doctꝰ Plato neſciuit.q Demoſthenes eloquẽs ignoꝛauit.
Iſti aũt apłi hãc ſapiam attigerunt.⁊ ſic ſapiẽtioꝛes ſapiẽtibus
fuerũt.de quo põt exponi qð dr̃.i.Coꝛ.i.Qõð ſtultũ ẽ dei.i.qð dĩ ð
deo ᷣm erroꝛẽ gentiliũ.ſapiẽtiꝰeſt hoĩbus.i.ↄtinet maioꝛẽ ſapiẽ
tiã qᷓ; ab hoĩbꝰ poſſit capi ad plenũ.dei aũt fuerũt ⁊ ſunt iſti apłi
tanq; mẽbꝛa pꝛincipalia coꝛꝑis eiꝰmyſtici. Et lzʒ ſtulti ac ſtolidi
fuerũt a mũdi ſapietibꝰreputati.tñ fuerũt ſapientiſſimi. Sapiẽ
tia enĩ phᷣoꝝ fuit deoꝛſũ deſcẽdens ex cognitõe iſtoꝝ ſenſibiliũ
⁊coꝛꝛuptibiliũ ⁊ ducẽs ĩ amoꝛẽ terreſtriũ.ꝑꝑ qð dĩ terrena aĩal
⁊ diabolica.Jacobi.ꝗ.Sapiĩia vo aplłloꝝ fuit deſurſum deſcẽdẽs
a pr̃e luminũ eoꝝ mentibꝰ impᷣſſa ꝑ ſpm̃ ſanctũ.ꝑꝑ qðõ fuit pudi
ca:pacifica:modeſta:ſuadibilis:bonis ↄſentiẽs:plena mĩa ⁊ bo/
nis fructibus.ꝗbus ꝑfecte fruent᷑ electi in aula celeſtis głie.Ad
uam nos perducat ꝗ ſine fine viuit ⁊ regnat.
(¶ Pꝛologus in canonicas epiſtolas incipit.
On ita ẽ oꝛdo ⁊c̃. In iſto ꝓlogo tria tãgit Hiero.q̃red/

mnfnẽé ⁊ nueꝝ canonicaꝝ epłaꝝ.ꝑ qð auditoꝛ docilis red/
dit.Dicit enĩ Tulli dociles auditoꝛes hẽre poterimꝰ:ſi ſum/
mã cãe bꝛeuiter exponamꝰ.2? tangit᷑ vtilitas ⁊ difficultas opis
ꝑ qð auditoꝛis attẽtio excitat᷑.dicit enĩ Tullius.Attentos hẽbi
mus ſi pollicemur nos de rebꝰ magnis nouis ⁊ ĩuſitatis vba fa/

Uatuoꝛ ſũt mima terre:⁊ipſa ſunt ſapiẽtioꝛa

OQle ſi ſic vt ab eis digeſte ſut ita

multũ erratũ eẽ a fideivitate ↄpe
n ecrig er epiels rimꝰ:triũ tãtũmõvocabula:h̊ eſt
Sẽd ſicut euãgeliſtas duduʒ ad

dũt auditoꝛes dociles.bẽiuolos ⁊ attẽtos.pᷣ tãgit oꝛdi

cturos.ʒ?ↄuertẽs ᷣmonẽ᷑ ad euſtochiũ tangit incõmodaq̃ eũ circun/
ſtãt ꝑꝑ ĩterpᷣtatõʒ ſacre ſcripture.ꝑ qð bẽiuolẽtia captat᷑.Dicit gdem
Tulliꝰ.Beiuolos auditoꝛes facẽ poſſumſi nr̃a icõmoda rferimino/
piã ſollicitudinẽ calamitatẽ ⁊c.? ꝑs incipit ibi.Que ſi ſic vt ab eis di/
geſte ſt ⁊c.ʒ ibi. Sʒz tu vgo xpᷣi ⁊c. In pᷣma ꝑte duo tangunt᷑.pᷣmũ ẽꝙ
latini nõ ita oꝛdinãt iſtas epłas ſicut greci.⁊? ?eſt ꝙ eaꝝ rectꝰoꝛdo ha:
bet᷑ ᷣm traditiõem Hiero.qð notat᷑ ibi. Sʒ ſicut euãgeliſtas.dicit g.
MNon itaẽ oꝛdo ſeptẽ epłaꝝ.glo.Septẽ ſunt ꝑꝑ ſeptem dona ſpũs ſan
cti:vel ꝑꝑ fidẽ ſancte.tri/
nitatis quã continẽt que
pq̃tuoꝛ mundi pꝑptes dif/
fuſa eſt.Oꝛdo ⁊ numeruſ
⁊ auctoꝛes iſtaruz epłaꝝ
habẽtur ꝑ iſtum verſicu

quoq; ab ĩterpᷣtibꝰ fidelit iĩ latinũ
vᷣterent eloqum:nec ambiguita
tẽ legẽtibꝰ facerẽt:nec ſᷣmonum mi Anaideobi pernionie
ſeſe varietas ugnaret:illo p̃ cl tres ſüũt iohis vnica iude.
pue loco vbi de vnitate trinitat i b Que canonice nũeupã
pꝛima iöoͤhis epla poſitũ legimꝰ: tur i. õ
j riqᷓ abifideliho nſſlatozibhꝰ? rentiã eaꝝ quas fecerut
ĩ qua etiã ab ifidelibꝰ t᷑ᷣnſlatoꝛib prencoſim nibus apko⸗
rum.vel catholice.i.vni/⸗
uerſales a fide vlis eccle
ſie.qꝛ nõ vni pplło.nõvni
ciuitati ſcripte ſũt.ſʒ vni/
uerſali ecclłie.Catholicõ
grece vniuerſale latine.

aque ſoguinis ⁊ ſpũs ĩ ipa ſua edi
tiõe ponẽtibꝰ:⁊ pꝛis vᷣbiq; ac ſpi⸗
ritus teſtimoni omittẽtibꝰ. In
quò maxime ⁊ fidẽs catholica ro B
boꝛat᷑: ⁊ pꝛis ⁊ filij ⁊ ſpũs ſancti grecosꝗ integre ſapiunt.
. qᷓ;tů ad cognitõem credẽ
AAgox. Et fidé rectà ſectan
tur. q;tum ad opa fidei.q.d. hẽnt cognitiõis ꝑfectõem in credẽdis.ha
bent fidei directiõem in agẽdis.vnũ enim iſtoꝝ nõ ſufficit ſine reliqᷣ
Unde ʒJacobi.2. Sides ſine oꝑib moꝛtuac.Et ↄnter dicit᷑ ibi de abꝛa
hazʒ. Fides coopabafr᷑ oꝑibus illiꝰ ⁊ ex oꝑibꝰ fides ↄſũmata eſt.
c ¶ SBicut in latinis codici.ĩue.iſ.ꝗ ſcripti ſunt an tranſlatiõeʒ Hierony
mi. vt ſcilz. d ¶uia petr eſt pꝛimus in oꝛdine apłoꝛum.cui pᷣnci/
paliter date ſunt claues ligãdiatq; ſoluẽdi Mathᷣ.io.Libi dabo cla /
ues regni celoꝝ ⁊c̃. vñ eccleſia cantat de eo.Tu es paſtoꝛ ouium pꝛin/
ceps aploꝛum. e ¶ Pꝛime ſint etiam ei epiſtole ⁊c. Hic queritur
quare a Hieronymo aliter oꝛdinant᷑: Reſpõdeo poſſunt oꝛdinari ſᷣʒ

oꝛdinem ⁊ dignitatem ſcribentiũ.⁊ ſic pꝛime ſunt epiſtole Petri.vel

pᷣm oꝛdinẽ tẽpoꝛũ ꝗbꝰ ſcripſerũt.⁊ ſic pᷣma eſt epiſtola Jacobiꝗ pꝛimꝰ
ſcripſit inter apoſtolos. Jacobeni.ʒo.annis rexit eccleſiam hieroſolp
mitanam poſt paſſonẽ domini.ſ.vſq; ad ſextũ ãnum neronis.⁊ tunec
fuit martyrigatus. Petrus vo.ʒS.i.vltimo ano neronis. Et certum ẽ
w in vltimo tempoꝛe vite ſue ſcripſit. Unde dicit.=.Petri.i.Certum
eſt ꝙ velox eſt depoſitio tabernaculi mei.Ex quo patz ꝙ ſcripſit poſt
Jacobũ.Joannes vo multum poſt euãgeliũ ⁊ epiſtolas ſcripſit.ſ.poſt
moꝛtem Domitiani.qꝛ reuerſus de exilio inuenit ecclłiaz ꝑ bereticos
turbatã.⁊ tunc ſcripſit eunangelium ⁊ epłas cõtra ipſos.
fSed ſicut euãgeliſtas.Hic oſtendit᷑ ꝙ ſᷣm trãſlatõem Pieronymi
recte oꝛdinant᷑.littera plana eſt. Pic queritur quid eſt quod dicit hic.
euangeliſtas coꝛꝛeximus. Reſpõdeo.Coꝛꝛexit quod ꝑtinebat ad euã
gelui veritatem.quod per pſeudo fuerat depꝛauatum. quod per trãſ
latoꝛum imperitiam fuerat immutatum.
g ¶ Ita has epiſtolas pꝛopꝛio oꝛdini reddidimꝰ. ſcilicʒ m ꝙ oꝛdinate
ſunt apud grecos.⁊ nõ ſᷣm latinos antiquoꝛum codices ꝗ rectum oꝛdi
nem non habebant. h Heo nos iuuante.ſine quo nihil poſſumus
facere bene.nec etiam cogitare bonum.=. Coꝛin. 3. Siduciam talẽ ha/

bemus perchꝛiſtum ad deũ non ꝙ ſufficientes ſimius cogitare aligd

a nobis quaſi ex nobis.ſed ſufficiẽtia noſtra ex deo eſt.
i ¶ Que ſi ſic vt ab eis c. In hacparte tria tangutur. Pꝛimum eſt vti/
litas tranſlationis debitẽ. Secũdum eſt erroꝛ tranſlationis antique.
ibi. In qua etiam ab infidelibꝰ ac. Tertium eſt periculum incidẽs vl
ĩiminens ex huiuſmodi erroꝛe.ibi. In quo maxime ⁊c.lr̃a eſt plana.
k ( Digeſte. ideſt oꝛdinate.eo ſcilicet oꝛdine quo ſunt ſcripte. Nota ꝙ
digero.ris. dicitur oꝛdinare vel explicare vel oꝛdinẽ deſcribere vel in
numerum oꝛdinare vel exponere vel diuidere oꝛdinatim veleuacua
re vel ebꝛietatem deponere cum cibaria ⁊ potus diuiduntur.⁊ quedã
pars purioꝛ tranſmittitur ad membꝛa ad alimentum vite.quedam
roſſioꝛ emittitur in ſeceſſum.⁊ inde dicit᷑ digeſtus ta.tum.
Ab interpꝛetibus.latinis. m ¶ Ambiguitatem. i. dubietatem in
oꝛdine. n (Mec ſermonũ varietas. ppter diuerſitatem littere.
0 n pꝛima epla.i. Johᷣ..Tres ſunt qui teſtimoniũ dant ĩ celo pater
verbum ⁊ ſpiritꝰ ſanctus.⁊ illud omiſerant latini interpꝛetes.
p ¶ In quo.ſ.teſtimonio patris verbi ⁊ ſfuĩis.

q ¶Fides ca.maxime roboꝛatur.i.ↄfirmat ↄ bereticos ĩpugnãtes.
&.

õẽ inquã ita oꝛdo apo

a ¶ Et vna diuinitatis ſub. ↄpꝛo.ec pa.⁊ fi.⁊ ſpi.ſã.i.ꝙ ſit vna ſubã triũ
pſonaꝝ.Qð negat arriꝰ.ſicut ſabelliꝰ negat eaꝝ trinitatẽ.vñ verſus.

Arrius hoꝛꝛet idẽ:dicitq; ſabelliꝰidẽ. b ¶ In ceteris.ſ.a pᷣma iohis.

c¶ Sed tu virgo xpᷣi. Hic tãgunt᷑ duo.pᷣmo enĩ tangunt᷑ incõmoda oc/⸗

caſione interpꝛetatiõis ſacre ſcripture ipᷣm circũſtantia.⁊? foꝛtitudo
ipſiꝰſiue ↄſtãtia.ibi.Sed ego in tali oꝑe ⁊c̃.Dicit g. Sed tu virgo xpᷣi
euſtochiũ.vide ſupꝛa vſus finẽ pꝛologi ſuꝑ Joſue.⁊ iuenies ſatis de eu
ſtochio. d Impenſius.i.iſtãtius.i.frequẽter ⁊ cũ magna inſtàtia
e ¶ Weã quodamõ ſene/
ctutẽ.i.me ſenẽ. Bẽ
tibꝰ.i.moꝛdacibꝰ detra/
ctionibꝰ.Eccleſiaſtes.io.
Si moꝛd eat ſerpẽs ĩ ſilẽ/
tio nihil eo minꝰhẽt ꝗ oc/
culte detrahit. ꝓuer.30.
Generatio que pꝛo denti
be gladios habet.pᷣs. Lin
gua eoꝛũ gladius acutus
g ¶Calſariũ. ĩtermiſcẽdo
falſa. b ¶ Coꝛuptoꝛez
qʒ ſanctarũ ꝓnunciãt ſcri
pturarũ.damnãdo va ab
alus ſcripta.⁊ hoc õ aſte/
ricos ⁊ obelos ꝗb ſupple
bat diminuta. iugulabat
⁊ dãnabat ſuꝑflua in tali
oꝑe tam vtili. i ¶ Nec
emu.me.ĩuidẽ.ptimeſco.
ꝓv. 28. Fugit ipiꝰ nemie
pſequẽte.inſtꝰaũt q̃ſi leo
ↄfigẽs abſq; terroꝛe erit.
k ¶ Hiec ſancte ſcri.ve.de.
B enĩ eet ĩiuidere.ĩmo cõi
cabo ex caritate ⁊ maxie

poſcẽtibus Sapᷣ.7. Quã
ſine fictiõe didici ⁊ ſine ĩ/
uigdia cõico. ¶ Cap. I.
1

vnãi diuinitat ſubſtaͤtia cõpꝛobat
In cetèn vo eplis q;tũ a nꝛa alio
ruʒ diſtet editio:lectornj pꝛudẽtie
dereliquo. Sẽèd tu virgo xpᷣi eu

re vᷣitatẽ iquii: mèaʒ quodãmõ
ſenectutẽ inuidoꝝ dentibꝰcoꝛro
dẽdã expõis:ꝗ me falſarriũ coꝛr
ptoꝛemq; ſcqaꝝ ꝓnũciant ſcriptu

ſancte ſcripture veritateʒ poſcẽéti
bus vnegabo.¶Explicit ꝓlogꝰ
i ſeptẽ eplas canonicas. ¶ Inci
pit argumẽtuʒ i eaſdẽ.

das:ſeptem eplas edide
rũt taʒ myſticas qᷓ; ſuccinctas: ⁊
bꝛeues parit᷑ ac longas:bꝛeues ĩ
vbis lõgasi ſẽtentijs:vt rarꝰſitꝗ

beet. (AIncipit argumtui eplaʒ cano
dir̃i q̃tuoꝛ ptet ¶ ½ nicã bti Jacodiapli.

Em qtuoꝛ apo
ſtolos huyplibꝛi ſcriptöees
ſicut dem̃ fuit de li:iz. p
phetaꝝ ꝗ diuidit᷑ im numerũ.i⁊.ſcriptoꝝ.ptes autẽ libꝛi patebũt ꝓ/
ſeqᷓndo. Pꝛima ꝑs ↄtinet epłlam btiĩ iacobi q̃ diuidit᷑ in duas ꝑtes.ſ.ĩ
ꝓhemiũ ⁊ tractatũ.⁊ incipit ibi.Oẽ gaudiũ.In pᷣma pꝑte pᷣ deſcribit
pſona ſalutans ex noĩe.cũ dr̃. Jacobus iſte ẽ iacobꝰ minoꝛ frater iude
apli ⁊ filius alphei.aliꝰ vo iacobus ꝗ dicit᷑ maioꝛ fuit fr̃ ioannis apłi ⁊
euãgeliſte ⁊ filius cebedei.ſecũdo ex religione.cũ dicitur.
m ¶ Cᷓhꝛiſti ̃ᷣuꝰ.nõ aũt dicit aplłs.qꝛ ſcribebat ↄuerſis ex iudaiſmo qui

Acobus aplus ſactũ in

pᷣferebant ſe ↄuerſis ex getilitate.vt pʒ Act.õ.Et in epłis Pauliĩ plu/

ribus locis.pꝑ qð vt eos induceret ad hũiliatõem exẽplo ſui nõ noĩat

ſe aplmn qð nomẽẽ dignitatis.ſʒ ſuũ qð nom̃ ẽ ſubiectõis.Coñr deſcri/

bũt᷑ pſone ſalutate.cũ dr̃. n Duogeci tribubꝰ. Ex qͥ pʒ ꝙ ſcribebat
ↄuerſis de iuſdaiſmo. Ppls enĩ iudaicus in.iz.tribꝰ diuidebatur.
o ¶ Que ſſt in diſ.i.extra terrã iudee.Illos enĩ ꝗ erãt in iudea poterat

ĩfoꝛmare vbo.ꝗ modus ĩfoꝛmdi efficacioꝛ ẽ q; ſcripto. erat eni eps

hieroſolymitanꝰ.⁊ ſic illi ꝗ erãt in iudea cuiꝰ metropolis ẽ irm erant
de dioceſi ſua.Conſeq̃nter expꝛimunt᷑ bona optata.cũ dicit᷑.
pSalutẽ.ſ.p gram in pñti ⁊ gliam in futuro. q mne gaudiuʒz.
PHic incipit tractatꝰ in q̊ beat' iacobꝰ infoꝛmat credẽtes bñ ſe hẽre.pᷣ
reſpectu ſui.2ꝰ reſpectu ꝓximi.c.ſe.ʒꝰ reſpectu dei.c.ꝗ.ibi. Adulteri.
m oꝛdinẽ doctrinea magis notis ad minꝰ nota pcedẽdo.iſta tñ diui/

ſio nõ eſt ſic pᷣciſa ꝗn in vna ꝑte ponat᷑ aliqd de ꝑtinẽtibꝰad alias ⁊ ecõ d

uerſo.⁊ Bq̊ pꝑp cõnexionẽ virtutũ.Circa pᷣmã ꝑtẽ ↄſiderandũ ꝙ reſpe/
ctu ſui hõ bñ ſe hʒ ꝑ q ꝙ tentationibꝰvirilr reſiſtit.⁊ ꝑ hoc ꝙ vitati hu
militer acgeſcit.qꝛ ꝑ pᷣmũ vitant᷑ vitia ⁊ acqrunt᷑ virtutes moꝛales.pꝑ
ſcõm vo expellit᷑ ignoꝛãtia ⁊ acꝗrunt᷑ virtutes ĩtellectuales.2 incipit
ibi. Scitis frès mei pᷣma diuidit᷑ in tres.nã btũs iacobus pᷣ ponit ſuaz
infoꝛmatiõem.⁊? infert intentã nem.ibi.Gloꝛietaũt.ʒꝰ remouet er/
roneã opinionẽ.ibi. Nemo cũ tentat᷑pᷣma adhuc in duas.qꝛ pᷣmo ĩdu
cit ad reſiſtendũ tentationibꝰ in caſibꝰ certis.⁊? in dubus.ibi. Sigꝗs
aũt.Ad euidentiã pᷣmi ↄſiderandũ ꝙ tentatiões metũ inducẽtes de
amiſſione boniiam hiti ſũt vehemẽtioꝛes qᷓ; ille q̃inducũt appetituʒ
de acqſitione nõ habiti.vñ dicit Aug.Terrena diligunt᷑ artiꝰ adepta
qᷓ; cõcupita cõſtringãt.nã illa velut ĩcoꝛpoꝛata pᷣſcindũt᷑.iſta vo velut

ſtochiñ dua me ipenſius ſcriptu

raꝝ. Sed ego ĩ talioꝑe nẽc emu
loꝝ meoꝝ iuidẽtiã ꝑtimeſconec

Acobꝰ petrꝰ iohes ⁊ iu

ñ eaꝝ lcctõe cecutiat. ¶ Explicit
argum̃tũ ĩ ſeptẽ eplas canonicas

.“c
ôê.
„ 3 =

one ẽ vehemẽtioꝛ. ſR metus de amiſſione vite vł mebꝛoꝝ aliq⸗

rumq; de amiſſione bonoꝝ poſſeſſoꝝ.⁊ ideo ꝗ bene reſiſtit ten/
tationibꝰ iſtis.bene põt reſiſtere ⁊ aljs.qꝛ ᷣm ꝙ dicit gꝗdaʒ:nõẽ
cõſentaneũ rõnicupiditate eũ vinci ꝗ metu non frangit.⁊ ideo
btũs iacobꝰ docẽs reſiſtere tentationib ponit exemplũ deten/

tationibꝰ metũ inducẽtibꝰ de amiſſione boni iam habiti.cuiuſ⸗

modi ſunt ꝑſecutiões in ꝑſonis vel rebus iã poſſeſſis.dicit ;̊. Oẽ
gaudiũ.i.celeſte gaudiũ qð includit in ſe ꝑfectionẽ eminẽti oĩs

boni gaunlul.
ſtruit clerũ de cultura celeſtium Eriſimate fre
pꝛeceptoꝛum⁊ regula catholice s Eu intentarioe
obſernãtie: ⁊ de iuicte patientie varias ĩcideritis.ſi
maieſtate:⁊ de reuelatione pluri foxtit eis reſtiteriti.
moꝝ:⁊ de medacio magiſtroꝛũ. ti ſdeiveſtie ze
Explicit argumtũ. ¶ Incipit cutiõib'pquasde/
epla canonica beati Jacobiapo clarat᷑ hõ fidelr ad/
oli. C Capᷣ. I. herere deoqñ pad.
Acoͤbus dei ⁊ dñi nꝛi barſadeunannd .
ihuxpᷣiſéruꝰ: duode u atientiam ope

ciʒ tribubus qũue ſüt ĩ
. P6 ☚ ₰ 4 . 7 *
alutẽ. Oẽ gaudium exi

ſtimatẽ fres mei cuz ĩtentatiões gritur p quem ge
varias ĩcideridſ ſcientes ꝙ pꝛoͤbba habituz ſufferentia
tio fidei vẽe pàtiẽtiã operat᷑. Pa taliũ qͥ pᷣmo erat ſi/
tiẽtia qt opꝰpfectũ habet:ũt ſitis bi difficilis recdit

pfecti⁊ itegri ĩ nullo deficientes.
Siqũis qt vꝛuʒ idiget ſapientia
poſtuſẽta deog dat oĩbꝰ affluen
ter: etñ ipꝛoꝑat ⁊ daàbit ei. Po

tia aũt opus pfectũ
hz. In pſecutionibꝰ

C —☛ , . , . i L ri 18
ſtulet at i fide nihil hèfitans. Qüi e le gel 9
eni heſitat:ſimił eſt fluctui man: petit vindicte p/
quia vento mouet᷑ ⁊ circunfert᷑. ſequentem.⁊ tertio
odiũ.Uirtus autes

Mõ ergò eſtimet homo ille ꝙ ac

cipiat aliquid a dño. Vir duplex iciam iſtam. vt pʒ

odit eũ iõ bñ dicit᷑ ꝙ in ̊ hẽtur opus pfectũ.ꝓpter qð ſubdit᷑.

y¶ Ut ſitis pfecti ⁊ integri.qꝛ ꝗ bñ reſiſtit tentatiõibꝰ iſtis de fa⸗
cili reſiſtit alis.vt.S. dcmm ẽ. 3¶In nullo deficientes. qꝛ ſicut
ſupꝛa dem̃ ẽ nõ ſolũ ꝑ hoc euitant᷑ vitia.ſed ẽt acqruntoppoſite
a ( Sigs. hic ↄſequẽter docet reſiſtere tentatiõibꝰ
ĩ caſibꝰdubujs.tentat᷑ enĩ gs aliq de aliquo ꝑpetrando qð igno

virtutes.

rabat eſſe illicitũ.⁊ aliqñ de malo ſub ſpecie boni. ꝓpter qð ad

reſiſtendũ tentatõiin hò caſibus neceſſe hʒ ab alio dirigi. Infal

libile vo directiuũ eſt ipſe deus.ꝗ non deficit ad ſe veraciter re/
currẽtibꝰ.qꝛ ſi nã non deficit in neceſſarus.multo minus actgꝛ
nature.ꝓpter quod tales dirigit per ſeipſum vel per miniſtrũz
ſicut pʒ Act.io.de coꝛnelio ad cuius directiõeʒ miſit petrũ.ideo
dicit beatꝰ iacobus. Siquig autem veſtrum indiget ſapientia.
qð ↄtin git in dubys. b (ontmera deo ⁊c̃ nam oibus homi
nibus dat bona nature q̃ ſunt magna valde.⁊ ſuper hoc ſe diſpo
nentibus dat bona gratie que ſunt maioꝛa.⁊ perſeuerantibꝰbo⸗

na gloꝛie que ſunt maxima: c ¶ Et nõ impꝛoperat.ſ.gratis.nã

frequenter ingratis iudeis impꝛoperauit ꝑ ꝓphetas beneficia
rbante in exitu de egypto.in deſerto.⁊ĩ terra ꝓmiſſionis.

—

ueranter. e ¶Poſtulet aũt in fide ieſu xpᷣi.

f Mihil heſitans.de diuina poteſtate ac etiam volũtate dandi

hetentibus debite.ſ.pie pꝛo ſe ⁊ perſeuerante᷑

g Qui enim heſitat.de ptãte vł voluntate diuna.
h ¶ Similis ẽ fluctui maris NR inſtabilis.non habens men /

tem in deo ſtabilr fixim. ii¶ mon ergo eſtimet hõ ille ꝙ acci
piat aliquid a dño.de pertinẽtibus ad bona gratie.qꝛ nature bo
na ſunt bonis ⁊ malis cõia. Mathᷣ.ꝭ.Qui ſolem ſuuz oꝛiri facit

ſuper bonos ⁊ malos ⁊c̃. Si autem aligꝗs heſitet de pꝛopꝛio de

fectu in petendo dubitans ne petat inſufficienti modo ꝓ tali he
ſitatione non impedit᷑ ſue poſtulationis exauditio ſed heſitan
de deo impeditur.de quo adhuc ſubditur.

extranea repudiant᷑.⁊ q;to funt magis itrinſeca tãto metus de amiſſi k ¶ ir duplex animo.nũc deo adperens nunc mundo.

rat᷑.nã ꝑ taleʒ ſuffe.
rentiäã frequetataoz

facilis x ¶ Patiẽ

enĩ illud qð pᷣ occir
rit ſuſtinẽti ẽ triſti/

patientie aufert tri ·

Se

==† S=e

—
ESS
S==
—

—

.

(nonen,
E

ex dictis. ⁊ ſic pꝛeſci
üit radicem duobe
alus.qꝛ ꝗ non triſtat᷑ in pſecutiõe.non iraſcit᷑ ↄ; perſequentẽ nec

dabit deii⸗ ſemꝑ exaudit᷑ qñ fit pie pꝛo ſe ⁊ perſe-/
P

—

☛
E

P
ſ
ſ

—

E=
==ẽ =
☛ =
— - —
— =☛
— S
,=,
Er 2*
—

S= r
=-
=
—
EES
= £

S
E
☛ –☛ =
=— S
—
S
— — —

— =
—
=SG
—
= =
—
=—
—

—
—=
— — —
—
—
—

=e
=

—

=
=
— —
S.
=
=
=SSO
=
——
—.
=
—

—
=—
—
——
☛
—
W☛
=☛ z
—=

=
—
=
S=S
SS
— —
—
=
—
W

=2
S=S = =
—
=
=
☛
—
—
—
—

— —
S=S =
—

=

=
—
—
—
—
=—
—☚-
—

=S,So=
S=
S
—
—
—
—
—
—

‚ —
-= —

CEime
lgdei

SS. SS
S—

Wirtdehe

S
==

4

nulpupoſt

N.
atduesin itl

=

—,
=

u lu en

ccnea.
etletſahzi
ereni aligui

14

iſckeerttenta
ſeenicyno in
ſben zwictei⸗

ci ponus

feitſdagrüifa

. Madee

onam teati
eikorus inre.

((Oritenonik

dodie grnibile
geceptüdo niſifi
ercarittte Cor i
Gioibribuerooe⸗
ſculentesmnens in
eprpep te ſe
Kin
Cncreroetibi
ſeictnedeorer
Amglicladenin
1 ſueminge
Ugtöenalenfin
ſfelum Nd⸗
daibein Lun
Gprdmickner
ſgbeigleumt
eecrüininine
ocrhnitde⸗
bkklenideboi
ſitntien
icgpetgnieiube
hnngeiningi,
ſvenmcencacſt
encecianit
unpercntii
ſticſinifi

finttmd eie

ienatie l
ukei ſhtä⸗
ſieſtcenteſel
gleſcenin
ösepiut
kkonnineni
fiandinitt
untmi wer
H
n ſruan

Se
=

nndgenſin

ſſtine
atiſpaur
nizili

. Auna
W Daentonen

7 3
n mhionig
I miü fene
g MWuspmnigte
„ ur oapen g

ſii⸗ 16

SNande
n nilluucczeer
0 ruſntiini
(er doſirt
in iniingrinic
g. peitinin
f. ſegenentt

A

.„
4

Ptientenin
A Kücaminng
erdicis ſchtl
tmdcen

raci zneſſenenn

gſecti ee e ſii
ſittennöh lient
Uulodeſtientnid
btitugmie⸗

weerſeiſtornnnm.

icno enmtnsſ ⸗

veceboni Nit

ſezabttoniftſ⸗
deſict Aſeſtutn
mmsmolio ninen
umvel Nrim
cnöezmniſteniß

—

eote ntſiin
uetiefun⸗
nteſenmn
innen oe

tſumn ihn
giühefne⸗
numſinn
nmmn.
vediuine
o „
iin ilan
ugnel,

a Inconſtans ẽ in ol.vijs ſuis.i.oꝑibꝰ ſuis.nihil ducès ad ꝓfem̃.

e¶ Um̃ ſicut flos fe⸗

A lüääpnoe

i arceſcet. ſcilz ĩ

u Beat vir. in ſpe.
tiantopts ſad 4 8Z

tiõem.ita ꝙ nõ vin

mQAm̃ cũ ꝓbatus

4
odi Dinmd o

bBloꝛiet᷑.Poſtq; btũs iacobꝰinduxit ad reſiſtendũ ꝑſecutiõi/
bus. hic ↄnr ↄcludit intentũ.ſ.ꝙ nõ ſolũ ſunt ſuſtinẽde patiẽter.
ſed ẽt gaudenter ꝑꝑ pᷣmiũ.ſᷣm ꝙ dłee ſaluatoꝛ Mathᷣ.s. Beati
eſtis cũ maledixerint vobis hoĩes ⁊ pſecuti vos fuerit ⁊c̃.ſegt᷑.
Gaudete ⁊ exultate qm̃ merces vr̃a copioſa ẽ ĩ celis.⁊ B ẽ qð dr̃
Gloꝛiet᷑ aũt frater humilis.i.abiect a depꝛeſſus. c¶ In exal
tatõe ſua.in celeſtibꝰ futura. d¶ Diues aũt in hu.ſua.ironica
eoeneio⸗ veieglo.
cui cõcoꝛdat ſeq̃ns 1,- 6 4 —è—
lra cũ dicitur. aĩo icõſtans ei oĩbus vijs ſuis.
BGlõꝛiet ot frater humilis ĩ xalta
ni tranſibit. ita cito tiõe ſua:diũes qt in hſilitate ſua:
deficiet eiꝰ potẽtia.
ponit exẽplum ſe/

ſbale v. 1 ror Eſt eni ſol c ardoꝛe: ⁊ àrefecit fe

tus eni ſol c ard nũ ⁊ flos eiꝰ decidit ⁊ decoꝛ vul/
re. exns in cancro æ tus eiꝰ deperijt: it ⁊ diues ĩ itine
leone. g ¶Et are ribꝰo ſuis marcẽſcet. Beatꝰ? uir ꝗ
fecit fenů.qꝛ defiẽ ſuſferttetations: qam ch pb
eius viroꝛ 1 decoꝛ. . UUſferttetatione: qm cuʒ ꝓbatus
applicat ad pꝛopoſi fuerit Accipiet coꝛona Vite: quaʒ
tum dicens. repꝛomiſit de? diligetib' ſe. Mè/
h¶ Ita ꝛ diues in iti mo cũ tẽtat᷑ dicůt:qm a deo tẽtat᷑
nerib ſuis.ſ.poten/ De 5 loné
ias gloꝛia. Eus.n. itẽtatoꝛ maloꝝ ẽ᷑. Ipſe

eni neminẽ tẽtat. Anuſqſqʒvèᷣro
tẽtat᷑ à ↄcupiſcẽtia ſua:abſtractꝰ
illectꝰ. Deide còncupiſcẽtia cũᷣ
ↄceperit parit pẽccatũ:pctũʒ voͤ
cii ↄſũmatũ fuerit generat moꝛtẽ
Nolitẽ itaq; errare frs mei dile
ctiſſimi. O mnè datũ optimuʒ ⁊
E f „
õôͤmne donũ ꝑfectum deſurſuͤm ẽ

moꝛte ⁊ etiã aliquã
doante moꝛtem.

Qui ſuffert tenta
cit᷑ ab ea.ſʒ vĩcit eã.

fuerit.ſiẽ aurũ ĩ foꝛ

nace. n¶ Accipiet edonn giectun .
cozonen Me.ti deſe gedes 4 Pe luminum: apůd
erit btũs innre. quẽ nõ ẽ t᷑nſmutatio:necviciſſitu
o ¶ Quã repꝛomiſit de O e.eee unm
ðs di. ſe. qꝛ nipil eſt dinis obubꝛatio. Nolũtari? eniz
acceptũ ðo niſi ſit genuit nos vᷣbo veritat: uůt ſim
ex caritate.i. Coꝛ.iʒ. initiũ aliquod creature eiꝰ. Sci
Si diſtribuero oẽs .
facultates meas in

cibos paupeꝝ ⁊c̃.ſeꝗt᷑.Caritatẽ aũt non hẽam nihil mihiꝓdeſt
Nemo cũ tentat᷑.Hic ↄñir circa pᷣdicta remouet erroꝛẽ dupli
cem. =? remouet ibi. Nolite itaq;.Circa pᷣmũ ſciendũ ꝙ qꝛ potẽ

tie aĩie ſunt a deo ⁊ actꝰ eaꝑꝝ.iõ dixerũt aliq ꝙ tentatio inducens

ad malũ eſta deo.ita ꝙ ðs ẽ actoꝛ mali culpe.volẽtes ꝑ h̊ pecca/
ta ſua excuſare.ꝑꝑ qð remouet hoc.d. Nemo cũ tentat᷑.i.ꝑten/
tatiõem ad pctm̃ induciX᷑. qDicat qm̃ a deo tẽtat᷑.qm̃ hoc
eſt falſum. ders enĩ intẽtatoꝛ maloꝝ ẽ.ſed bonoꝝ tm̃ ſiẽ
dicit Sen.⁊z.Tẽtauit ðs abꝛahã:.vt eius obediẽtiã ĩnoteſceret
Aus ⁊ daret eis in exẽpluʒz. eie eni neminẽ tentat.indu/
cens eũ ad peccandũ. t nuſgꝗ

ad peccatũ inducẽte. Acõcupiſcẽtia ſua. inoꝛdinata. pꝑpꝑ

qð dicit Aug.iꝗ.de ciui.deiꝙ amoꝛ ſui vſq; ad ↄtemptũ dei fa/
cit ciuitatẽ diaboli ad quam ꝑtinet hõ ꝑ pctm̃ gnãtr.ideo amoꝛ

ſui tendẽs ad ↄtemptũ deig eſt idẽ qð ↄcupiſcẽtig inoꝛdinata ẽ
cã oĩs peccati.⁊ ſubdit᷑ ꝓceſſus.cum dicit. x ſtract? 2 il /
lectus.q; pᷣ inſurgit ↄplacentia ſeu delectatio abſq; cõſenſu ꝑfe/

cto.⁊ tunc adhuc ſtat in terminis peccati venialis.

y¶ Deinde cõcupiſcẽtia cũ conceperit.i.inualuerit.
3 ¶Parit peccatũ. inducẽs ad ↄſenſum ꝑfectũ. a ¶ Peccatuz
vo cũ cõſũmatũ fuerit.in oꝑe exterioꝛi. b¶ Benerat moꝛteʒ.
nã inducit ad reiteratiõem ⁊ ↄſuetudinc.ad quã ſegtur obſtina/
tio q̃ ẽ moꝛs aĩe. Nec argumẽtũ inductũ ꝙ õs ſit actoꝛ pctivalet
qꝛ actꝰpctĩ inqᷓ;tũ actꝰẽ aliqð bonũ.⁊ ideo reducit᷑ ĩ deũ ſic ĩ cãʒ

pᷣmã efficientẽè.ſed inqᷓ;tũ malus ẽ pᷣuatio.nec hʒ cãm efficientẽ:

ſed deficientẽ.ſ.maliciã volũtatis vłeiꝰdefectũ.ſicut motꝰclau
dicatõis ẽ a virtute greſſiua effectiue.defoꝛmitas ãt talis motuſ
ẽ ex curuitate tibie. (olite. Die remouet ſcõm erroꝛem.
q; ſicut dixerũt aliꝗ deũ eſſe actoꝛẽ peccati:vt dcm̃ eſt.ita alij di
xerunt bonũ meriti eſſe ab hoĩe.ſ.pelagiani dicẽtes.hoĩem ſine
gra poſſe vitã eternã mereri.qð remouet.d.Nolite errare.⁊ ſub/

dit in à̊. d¶ Dmne datũ optimũ. qꝗð eſt bonũ meritoꝛium fa
ciens hoĩem vita eterna dignũ.

qm̃ ſicüt flos feni t᷑nſibit. Exꝛtꝰ

BSi gs aͤut putat ſe religioſũ eſſe

ſq; vo tentat᷑.tali tentatiõe

toẽ do.ꝑfe.i.bonũ glie.

acobi

¶Beſurſum ẽ deſcendẽs a pre luminũ.⁊nõ eſt ab hoĩe.qꝛ bonũ meri

toꝛium excedit ꝓpoꝛtionem nãe create.ſicut ⁊ finis ad quez oꝛdinat᷑.
Fm illud.i.Coꝛ.⁊.Oculus nõ vidit nec auris audiuit nec ins oꝛ homis
aſcendit ⁊c. g¶Apð quẽ nõ eſt trãſmutatio.ĩmutabilr enim facit
mutabilia.ſicut noſter intellectꝰ ĩmaterialr intelligit mãlia.vñ dicit
Boeti de cõſola.Immobilis manẽs dat cũcta moueri.⁊ idem decla/
rat ph̊s.S.phiſicoꝝ. h¶ Nec viciſſitudinis obumbꝛatio.na ĩ eo ſũt
ples actintelligẽdi ⁊ volẽdi ſibi ſuccedẽtes.ſed vnico actu ſimpliciſ/
ſimo ⁊ eterno intelligit ⁊
fratres mei dilectiſſimi. Sit adaͤt / ſe aomnia alia. ge
oĩis homo velox ad audiẽdum: ver

tardus it ad loquẽdũ: ⁊ trqꝰ ad bum incamatũ qð eſt ipa
irã. Ira eni viri iuſticiã dei ñoꝑpa rritas Joß la ggo ns
tur. Pꝛoptẽr qð abijciétes oẽz x¶Ut ſimus initiũ aliqd

iĩmũdiciã èt abndãtiã malicie: in
manſuetudie ſuſcipite iſiti vbũ:
qð põt ſaluare aiasvrãs.Eſtotè
ant factoꝛes vᷣbi:⁊ nõ auditoꝛes
tm̃ fallẽtes voſmetipſos:qꝛ ſiꝗs
auditoꝛ ẽ ᷣbi⁊ ñ factoꝛ hic còm
parabit viro cõſiderãti vultũ na
tiuitatis ſue ĩ ſpecũlo. Cõſidera/
uit eni ſe ⁊ abijt: ⁊ ſtati oblitꝰ eſt
q̃lis fuerit. Qui aũt ꝑſpexerit ĩ le
ge pfecte libertat èt ꝑmaſeritĩ ea meidilectiſſimi.iſcired⸗
nõ auditoꝛ obliuioſus factſ fa betis quod ſubdit᷑.
ctoꝛ oꝑis:h batꝰ ĩ facto ſuo erit m¶ Sit ant ⁊c ad audien
dum.veritatis verbũ.
nTardus aũt ad loquẽ.
naz B ꝑtinet ad doctoꝛis
officium ad qõð ſe ingere.
re eſt pᷣſumptuoſum.
o¶Et tardus ad irã. nam
ira q̃ eſt ꝑ vitiũ.oculũ mẽ
tis excecat.⁊ ira q̃ ẽ ꝑ gelũ
ipᷣm aliqñ ꝑturbat.vt diẽ
Bre.in..moꝛaliũ. .
ra enĩ viri.q̃ ẽ ꝑ vitiũ
gq (Juſticiã dei nõ opera/
tur. minꝰdicit ⁊ plus ſigt.nã ira q̃ eſt per vitiũ nõ ſolũ iuſticiã omitte/
re facit.ſed ẽt freqnter ad faciẽdum iniuſticiã inducit.ↄnter ꝓpoſitũ
ↄcludit.d. xr nd es Eradidanii,nnlile ire veaſiun aan

creature eius.q;tuzʒ ad eẽ
gre qð hic inchoat᷑ ⁊ in ce
lo ꝑficitur:qꝛ gloꝛia ẽ gra
tia conſũmata.
¶ Scitis frẽs mei. Poſt
6ᷓ beatus iacob' induxit
fideles ad reſiſtendũ ten
tationi. Hic ↄnñter eo⸗ in/
ducit ad acꝗeſcendũ veri
tati.⁊ pᷣmo eã deuote au/
diendo.⁊z? oꝑe adimplen
do.ibi.Eſtote aũt. Circa
pᷣmũ dicit. Scitis fratre

nõ rèfrenãs liguaʒ ſuã ʒ ſeducẽs
coꝛ ſuum:huiusvana eſt religio.
NReligiò mũdã ⁊ imaculata apud
deuz ⁊ pꝛeʒ hec ẽ:viſitare pupil/
los⁊ viduas in tribulatione eo/
rum:⁊ immaculatum ſe cuſtodi
re ab boc ſeculo. ¶ Cap II.

q̃ intellectũ hebetat. s ¶ Et abũ ſſum
mentũ vſq; ad opus iniuſticie.qð intellectũ excecat.vt dem̃ eſt.

t¶ In manſuetudine ſuſcipite inſitũ vbum.i.vbum fidei qð dz menti/
bus inſeri humanis.Eſt aũt mãſuetudo q̃dam tractabilitas mẽtis ꝓ⸗

pter qð eſt debita diſpoſitio ad recipiendũ ipꝛeſſionẽ vbi dini.ſicut ce
re tractabilitas ab ĩpꝛeſſionẽ ſigilli. 1 Anore Ponter inducit ad
acgꝗeſcendum veritati ipſam oꝑe adimplendo.⁊ p facit ꝓpoſitum.ꝛ·
remouet oppoſitũ.ibi. Sigꝗs aũt.Circa pᷣmũ dicit.Eſtote aũt facto.v.
⁊nõ au.tm̃.pcepta enim dina ſaltẽ in pluribꝰ ſunt de oꝑabilibus.⁊ iõ
nõ ſufficit auditus.ſed regꝗrit᷑ opꝰ.ꝑꝑ qõ dicit ph̊ᷣus.i.ethicoꝝ.qꝙ illi ꝗ
ſunt ↄtenti ſcĩia moꝛali abſq; oꝑe.ſunt ſiles illis ꝗ attẽte medicos au/
diunt.ſed nihil faciũt eoꝝ q̃ dicunt.⁊ ſicut iſti non hẽnt coꝛpus bñ cu/
ratũ.ſic nec illi aiam. ppter qð de tali auditoꝛe ſubditn.
x¶ Pic ↄparabit᷑ viro cõſideranti vultũ natiuitatis.i.vultũ ſuũ coꝛpo
ralem in q̊ͥ natꝰẽ. y ¶ In ſpeculo.in q̊ ṽ vmbꝛatice ⁊ ĩperfecte.ꝑꝑ
qð talis ↄſideratio paruã aut nullà facit impꝛeſſionem.ſic ẽ de audi/
tu pceptoꝝ dei ſine opatiõe. ʒ ¶ Qui aut pſpexerit in lege pfecte li
bertatis.i.in lege euãgelica.q̃ dĩ lex libertatis.tũ qꝛ eſt lex amoꝛis.lex
aũt vet fuit lex timoꝛis.Aug.in lib. Adamantiũ. Differentia legis
⁊ euangelui timoꝛ ⁊ amoꝛ.timoꝛ aũt reſpicit cõditiõem fuilẽ.amoꝛãt
liberã.tũ qꝛ lex noua liberat a ſᷣuitute legis veteris ⁊ onere.vt frequẽ
ter dictũ eſt.õↄ. a ¶ Et ꝑmanſerit in ea.ſᷣm eã viuendo. .
b ¶ Hic btũs ĩ fa.ſuo erit.iĩ oꝑe ſuo. c¶ Sigs. Hic ↄſir remouet op
poſitũ.qꝛ alig volebãt viuere ocioſi credẽtes ꝙ eis ſufficeret ad ſalu/
tẽ ſuſceptio fidei.ꝑꝑ qð h̊ ipʒobat.d.Sigs ãt putat ſe eſſe religioſũ.ði.
veꝝ ⁊ pfectũ xpᷣianũ. lõ re.lin. ſuã. iactãdo ſe ꝙ B credere ſibi
ſufficit ad ſalutẽ. e ¶ Sʒ ſe. coꝛ ſuũ. p falſã opionẽ. ſ¶ PBuiva.
re.qꝛ nõ ducit ad finẽ debitũ.ſic medicina dr vana q̃ ũ iducit ſanitatè.
elicrrine⸗ b¶ Wiü. ⁊ ĩma. apõ deũ.i.accepta apud deuʒz.
i ¶ Pecẽ vi.pu.⁊c.i.exercere ſe ĩ oꝑibꝰ miĩie erga ꝓximũ ⁊ĩoꝑibꝰ mun⸗

nit verbo vitatis.i.pver

abũdantiã malicie.i.ire ꝓceſſum ⁊aug

auaAd

“

. Ar ho

/Wo⸗ tẽdat ad ꝑſona ti vel aliã quãcunq; cauſam que nõ facit ad hoc ꝙ ꝓp/
poꝛtionet᷑ ad talem honoꝛc:vt qꝛ eſt cõſanguineꝰ.opatriota.vł diueſ

—

tis ppꝛie intelligatur de

cie erga ſeip̃m. ¶ In ca.i. vbi dr ĩ poſtil. Oẽ gaudiũ.i.celeſte gaudiũ.
Atio auũt hdicti. Oẽ gaudiũ eſtimate frẽs ⁊c.A DDITIO

—

exaltari.ſed potiꝰ depꝛimi.mali nihil hẽnt in celo:boni nihil

DITIO.

ad loquẽdum. ſa

KkKtres mei: nolitè ĩ per
ſ.dſſonaꝝ acceptiõe hẽre fi/
dem doͤmini nii ihu xp̃i
lie.Eteni ſi itroierit ĩ cõuẽtũ/ ve

auditu a docẽte.⁊ huiuſſ-
modi.tñ videt᷑ ẽt ̊ docu
mẽtũ ſe extendere ad ali
as collocutiões hũanas:ĩ
gbus hõ dz pᷣus audire qᷓ;
loꝗ:iuxta illð pv.is. Qui
añ rũdet qᷓ; audiat ſtultũ
ſe demonſtrat ⁊ ↄfuſione
dignũ:⁊ hec expoſitio ma
gis ↄcoꝛdat lr̃e ſeq̃nti cũ
Dicit.Et tardus ad irã.ex
locutiõibꝰ.n.inoꝛdinatis
ↄſueuit ira ꝓpuocari mag
q; ex hoc ꝙ gs ſe ingerat
ex officio doctoꝛis. ¶ In
eo.c.vbi dr ĩ poſtil. In ſpe
culo in qͥ vr̃ vmbꝛatice ⁊
ipfecte. ADLDITIO.

cãdida:ĩtroierit ãt ⁊ pauꝑ ĩ ſoꝛdi
do habitu: ⁊ itẽda᷑ in eũꝗ ĩdutꝰ
eſt veſte pclara:⁊ dixèrit ei:tu ſè
de hic bene:pauperi at dicat tu
ſta illic:ꝛaut ſede ſub ſcabello pe/
dũ meoꝝ:nõne iudica᷑ apð voſ-
metipſos: ⁊ facti eſtis indices co
gitationũ iniquaꝝ: Auũdite frẽs

Aper illud. Dic ↄparabit᷑ viro ↄſiderãti vultũ natiuitat ſue
ĩ ſpeculo.glo. Sicut talis ↄſiderãs nõ rẽ ſed ſolũ vmbꝛã videt
ſicille ꝗ hʒ ſolũ vmbꝛã vboꝝ non coꝛpus opis. ¶¶ Cap. II.
RNARKatres mei. Poſtq; btũs Jacobꝰ infoꝛmauit fideles ad bñ
f ſe hẽndũ reſpectu ſui.Hↄñir idem facit reſpectu ꝓximi.Et di
uigditur ĩ duas ꝑtes.qꝛ p inducit fideles ad bũñ ſe hẽnduʒ erga
pximũ in collatiõe boni. 2? in euitatiõe mali.c.ſe.pᷣma ĩ duas.qꝛ pᷣ fac

Pppoſitũü in collatõe boni honoꝛabilis.⁊? ĩ collatõe ytilis.ibi. Sic log/
mini. Ad euidẽtiã aũt pᷣmi duo ſunt pmittẽda.pᷣmũ eſt ꝗd ſit pſonaꝝ
dacceprtio.ſecũdum q̃liter hʒ locũ in exhibitiõe bonoꝝ. Circa pᷣmum

ſciẽdũ ꝙ egtas diſtributiue iuſtitie in hoc cõſiſtit ꝙ aliqua diuerſis
tribuunt᷑ ſᷣm ppoꝛtionẽ vel dignitatẽ vniuſcuiuſq;.pꝑ qð ſi in tali di

ſtributione attendat᷑ ad cãm ꝓpter quã aligs ꝓpoꝛtionat᷑ ad tale do

num. fit ſ̃m egtatem iuſtitie diſtributiue.vt ſi cancellariꝰ pariſienſis
ꝓmoueat aliquẽ ad magiſteriũ.attẽdensad ſuã ſufficientiã ſcie per
qua efficiat᷑ ꝓppoꝛtionatꝰ vel dignꝰreſpectu talis honoꝛis. Si aũt at/

vel aliqd huiuſmodi facit ↄ equitatẽ iuſticie diſtributiue.⁊ ꝑ ↄſeqns
peccat.qꝛ non opponit᷑ virtuti niſi viciuʒ.⁊ tale pctm̃ vocat᷑ acceptio

pſone ſeu perſonaꝝ.Contingit tñ aliquam ꝑſone cõditionẽ facere eã

dignam reſpectu vnius rei nõ tñ reſpectu alteri.ſicut ſanguineitas
facit aliquem dignum vt inſtituat᷑ heres patrimonij.nõ aũt vt detur
ei magiſteriũ vel platio eccleſiaſtica. Circa ſecũdum ſciẽdũ ꝙ honoꝛ

datur alicui in teſtimoniũ virtutis.ꝗ.ethicoꝝ.Et ideo ſolavirtus eſt

cã debita honoꝛis exhibẽdi.⁊ hoc contingit dupliciter. Uno mõ virtꝰ

ꝓpꝛia.⁊ ſic virtuoſo debet᷑ honoꝛ.Alio mõ virtus aliena.⁊ ſic pᷣncipes
⁊ pꝛelati ſunt honoꝛandi.etià ſi ſint mali inquantũ gerũt ꝑſonam dei.

⁊cõitatis cui pᷣſunt.⁊ eadem rõne parẽtes ⁊ dñi ꝓpter ꝑticipationem
diuine dignitatis.qm̃ deus ẽ oĩuz pater ⁊ dñs.Silr ſenes ꝓpter ſignũ
virtutis quod eſt ſenectꝰ.Et ſimilr diuites.qꝛ maioꝛẽ locum obtinẽt
in cõitatibꝰ.ſi aũt ſolo intuitu diuitiarũ honoꝛant᷑ ẽ acceptio ꝑſonaꝝ

⁊ ſic peccatũ.⁊ ſic loqui Sre.Omel.2⁊S.Superbia noſtra retundit᷑ g

in oĩbus non nãm qua ad imaginè dei ſunt facti.ſed diuitias honoꝛa/
mus: Pis igit᷑ pᷣmiſſis accedamus ad litterã in q̃ beatus Jacobꝰexclu
dit a fidelib perſonaꝝ acceptionem.ꝑ quã indebite honoꝛ exhibet᷑.⁊
ſic eos reducit ad debitam honoꝛis exhibitionẽ.in qua ſic ꝓcedit.qꝛ
pᷣmo ꝓponit intentũ.ſecũdo inducit exẽplum.ibi.Etenĩ.tertio ꝓbat

aſſumptũ.ibi.Audite fratres.quarto excludit falſũ intellectũ.ibi Si

tamen. Circa pᷣmũ dicit. b ¶ Molite in ꝑſonaꝝ acceptõe hẽre fidẽ.
inducendo ad fidem.vel recipiendo ad eam ꝑ adminiſtrationem ſa/
cramentoꝛũ.vel nutriẽdo in fide per bonã exhoꝛtationem cum per/
ſonarũ acceptione.qð fit quando in iſtis debitacauſa nõ attẽditur.vt

patet ex pꝛedictis.ſed indebita.ſ.attendendo ad pꝛopꝛium queſtũ vel

ad alia huiunſmodi.pꝛopter que pꝛedicta nõ debent exerceri.ſi autem
attendat᷑ ad honoꝛem diuinũ ⁊ eccleſie bonũ ⁊ deuotionem recipien/

tis fidem vel exhoꝛtatiõem:nõ eſt acceptio perſonarũ in talibus ſi p/
dicta magis exhibeã tur aligbus qᷓ; alus. m maioꝛitatem deuotiõöis
eoꝛum vel honoꝛis diuini ⁊ eccleſie.ſicut cõuerſio cõſtantini ad fidẽ c ¶ Qui enim dixit non mechaberis ⁊c ab vno enim deo ſunt ola

—

ĩ mundo:ſed ſpe illiꝰ boni ad qð tenditis ꝗcꝗd in via ↄtingat gaudere
debetis. hec in glo. ¶ In eo.c.i.vbi dr in poſtil. Sit aũtomnis homo
veloxad audiendum. L .
Icet h̊ qð dr̃. Sit aũt omnis homo veloxad audiẽdũ tardus

ſtrũ vir:aureũ qnulũ hñs i veſte

e
f¶ Cu ſede hic bene.attendendo ad diuitias pꝛeciſe.

K

er cuius exemplo valde multi venerunt ad fidem. ⁊ exeius fa/
cto eſt eccleſia ꝓmota ⁊ honoꝛata quaſi per totum oꝛbeʒ. ſic eti

declarat᷑ in glo.vbi ſicdr̃. Nõ eſt xpiane dignitatis in tpalibꝰ am laboꝛare ad cõuerſionem ⁊ nutritiõem ĩ fide diuitum ⁊po⸗

tentum magis qᷓ; pauperum:nõ eſt perſonarum acceptio atten/
dendo ad bona de ex ipſis pꝛouenire poſſunt magis qᷓ; ex pau/

peribus. c

ſed ſᷣm meritoꝛũ gradus ⁊ ꝓpoꝛtionem.

ierit. Pic conſequẽè/
ereiimi 2 ,git ter ponit exempluz
dilectiſſimi Monne dens elegit ad ꝓpoſituʒ de pau/
⁊ heredes regni: qð repꝛomiſit dientibus cõgrega/
des diligẽtibꝰ ſe?· Uos aut exbo/ voneſt fidelium in
noꝛaſtis pauperé. Hõnẽ diites leceſt chotun dun
per potetiꝗ oppꝛimũt vos:etipi Uno modo de pau
trahũt vos ad iudicia: Mõnẽ ipi pere ⁊ diuite iſide,
blaſphemãt bonũ nomẽ qð inno libus. qui ſunt ad fi
zeſt ſi a ααιαν dem inducédi. Alio
catu eſt ſuper vos: Si tamẽ legẽ modo depaupere
perficitis regalẽ ſecũdum ſcriptu diuite fidelibus.q
ras:diliges pꝛoximuʒ tuuʒ ſicut ſunt in fide nutrien
teip ſũ: bene facid:ſi aſt ꝑſonam i S igir hauper
— vt de eins cõuerſio⸗
. ne ⁊ nutritione in fi
de paruz aut nihil curet᷑ ſemper eſt peccatũ.Similiter ſi diues

pꝛopter diuitias tantum in iſtis pꝛeponatur.quia vtrobiq; ẽ ac⸗

ceptio perſonarum.⁊in his duobus caſibus videtur loqui bea/
tus iacobus. Si autem diues pꝛehonoꝛetur ⁊ pꝛeponatur in pꝛe
dictis pauperi non habendo reſpectũ ad diuitias pꝛeciſe.ſed ad

bonum quod ex eius conuerſione vel nutritione in fide pꝛoba/
biliter eſtimatur ꝓuenire.non videt᷑ eſſe perſonaruz acceptio-

ne peccatum. ſic itelligenda eſt iſta littera cũ ſubditur.
t dixeritis ei.ſcilicet diuiti.

g ¶ Pauperi autem dicetis tu ſta illic ⁊c.ipſum contemnendo vł

pꝛopter paupertatem pꝛeciſe ipſum minus honoꝛabilem ⁊ ama
bilem deo iudicando.ideo ſubditur. Et facti eſtis iudices cogi /
tationum iniquarum. h¶ Audite. Pic conſequenter pꝛobat
ſuppoſitum.ſcilicet ꝙ diues ꝓpter diuitias pꝛeciſe nõ eſt mag
honoꝛabilis.nec pauper ꝓpter paupertatẽ cõtemptibilis ⁊ hoc
dupliciter.pᷣmo diuina auctoꝛitate.cũ dicitur.

elegit aliquos diuites vt cacheum ⁊ lacarum.

i ¶ Noõne deus elegit pauperes.vt patet de apoſtolis. tamẽ apn ⸗

