⁊ lex vet quãtum ad moꝛalia ⁊ etid iudicialia:ſic iuſtificabat effecti⸗/ vt ſupꝛa.ĩ eodẽ arti. ¶ In eo.c.vbi dr in poſtil.Si aũt accipitur iiatffeig
ue inẽtum ꝑ oꝑa legis q̃ iuſta erãt acꝗrebat᷑ hitus iuſtitie.⁊ ille hitꝰ iuſtitia imperfecta ⁊ lexvetus q;tũ ad moꝛalia . tict .
acgqſitus iuſtificabat foꝛmalr.iuſtitia tñ politica. q̃ non facit dignũ vi tè Er opa legis que iuſta erat non acꝗrebat hitus iuſtitie öget
ta eterna.qꝛ opꝑa talis iuſtitie ſunt ſimpir opa humana: ⁊pↄñs ad cõ⸗ iſi eẽént multotie iterata.vt in.=.eth.cũ ãt iteratio nõ Cenl
ſecutiõem vite eterne ĩpꝛopoꝛtionata q̃ excedit facultatẽ hoĩsnãlez ſit de rõne pcepti:ideo nõ vr ↄcedẽdũ ſimplłr: pᷣcepta ieeei
m illud Jſa. ö4. Oculus nõvidit ⁊c pp qdð oʒ ꝙ talis ppoꝛtio veniat moꝛalia iuſtificabat effectiue:etia loquendo de iuſtitiapolitica hutttifii
a deo pꝑ hitũ ad h̊ ſpãlr infuſũ. Sciẽdũ tñ ꝙ moꝛalia alr iuſtificabant niſi cũ hac additiõe multotiẽs iterata:ſed bñ cõcedit᷑ ſimplłr ꝙ titicſui
policite q; iudicialia:qꝛ moꝛalia pcepta erant de opibꝰvirtutũ gnãlr. iuſtificabant ſᷣm executiõem iuſtitie:inq;tũ ↄtinebãt illõ qð eſt tifmmnnd
⁊ ſic iuſtificabãt iuſtitia ꝓoĩ virtute accepta. iudicialia vo erãt de cj Fm ſe iuſtũ ⁊c. ¶ In eo. ca. ʒ.vbi vr in poſtil. Si vo accipiai lex intiffin
tractibꝰ iuſtis ĩter hoĩes. ſic iuſtificabãt iuſtitia minus cõi.Si voac q;tũ ad cerimonialia pure q nõↄtinebãt aligd iuſtũ¶A DDl. uiſuce
cipiat᷑ lex quãtũ ad cerimõialia pure q non cõtinebãt aligd iuſtũ ſjm Recepta cerimonialig ↄtinebãt iuſtitiaʒ ſm ſe in gene iggintif
ſe:ſed tm̃ ex legis determinatõe.ſic lex nõ iuſtificabat niſi executiue. () rali:ꝓut.ſ.exhibebant᷑ in cultuʒ dei in ſpãli vo nõ cõti/ iaſeiſnme
2 ppter hoc de cerimonialib dr adoctoꝛib ꝙ nõ iuſtificabãt niſi in / nebaͤt m ſe iuſtitia. niſi ex ſola determinatiõe legis di ienlig
quãtum fiebãt ex obediẽtia faciẽtiũ.Ad pᷣmũ igit᷑ dicẽdũ ꝙ ꝓ tanto uine.Et ideo tantum ex deuotione ⁊ obedientia facientiũ iuſti eugain
dicebant᷑ pᷣcepta legiscuſtodiẽtes viuere:qꝛ ꝑ ̊ euadebãt penã moꝛ ficabant mõ pᷣdicto.tho.vt ſupꝛa. RFEFPLICA. (tgen.
tis tpalis ⁊ coꝛpoꝛalis.q p legẽ traſgreſſoꝛibꝰ inferebat᷑ in caſibꝰmul / Nca.3. Bur. opponit g expoſitõem RE id qo al ſiciogfcicben
tis: vt pʒ ex decurſu illius liegis.Ad ⁊?dicẽdũ ꝙ lz in circũciſione da legatur. Ut iuſtificeris in ſermonibꝰ tuis ⁊c. Sed ipſiꝰ ngſihitüitfe
ret᷑ gra.hoc tñ nõ erat ex circũciſione.ſed ex fide xpᷣi venturi quã ha/ oppoſitio coꝛꝛigit᷑ circa pᷣs. Miſerere mei deus ßᷣm ma mſeſtainetinſeh
buit abꝛahã.cuiꝰ fidei ſignũ fuit cicũciſio.ſiẽ dr ſeqnti.ca.Et ſignũ ac gnã. In eo.c.ps. Dixit inſipiẽs.allegati poſtil.exponit de pctö⸗ tuonifnmnet
cepit circũciſionis ſignaculũ fidei iuſtitie quã fidẽ ꝓteſtabat ſe reci · ribus gnãlr. Bur. aũt eum reſtringit ad iudeũ cõtemptoꝛẽ xpi. ſciiginiwrn
pe ſuſcipiẽs circũciſionẽ ꝓ ſe/ſi erat adultꝰ:⁊ paliũ ſi puulus.eadem ſed hoc coꝝectũ eſt in allegato loco. GCaplm Ilkl. nüchlgibie
enim fides fuit antiquoꝝ ⁊ modernoꝝ.ſicut dictũ ẽ ſupꝛa.lz mõ ma/ a⸗ Ulig ergo dicemꝰ. Oſtenſo ꝑ rõnem ꝙ lex vetnõ ſuffi/ tfntinpdeen⸗
gis ſit explicita.⁊ B mõ dicũt doctoꝛes gram fuiſſe datã in circũciſio/ 4 q Iciebat ad ſalutem.hic ↄnter idem ondit᷑ ꝑ exẽpla abꝛa/ ſglannnirete⸗
ne. aliteraũt dat mõ in baptiſmo ꝗ bz efficaciã a paſſione xpi ia ↄple· Nbe pr̃iarche. Circa qð oñditur pᷣmoꝗd ↄſecut ſitp fidẽ fiattchfntib
tã in effectu.ꝑꝑ qð nõ ſolũ eſt ſignum gfe in eo date.ſed ẽt cã efficiẽs. xpᷣi.?e magnitudo ſue fidei.ibi.Qui ſpeʒ. Pꝛima adhucĩtres Gäckmtnitipf
inſtralis tñ.qꝛ ſacra noue legis efficiũt qð figurat.⁊ ſicpʒ ad qnem ꝰ qꝛ pᷣonditur ꝙ ex fide cõſecut eſt gram iuſtificantem.? crede inti Cniafeo
ad argumẽta. ¶ In. c z. vbi dr ĩ poſtil. At iuſtificer ADDIPIO. tium paternitatẽ. ibi. Et ſignũ. 3? hereditatis pmiſſionẽ.ibi.lo tninſoti,
Oc qõ dr: Ut iuſtificeris in ſmonibtuis.nõ vr bñ exponi de enim ꝑlegẽ.ꝛimũ aũtoñnditur dupliciter.p ꝑ ſcripturã.ſecun iſeuoiinc
pxrfpo naſcituro ꝓut poſtillatoꝛ exponit. Dato.n. ꝙ dauid fuiſſs doꝑ rõnem.ibi.Ei aũt.Circa pᷣmũ dicitur.Quid g dicemꝰinue/ lchftungreie
.— eternalr ↄdẽnatpoſſet ex eo deſcẽdere xpᷣsꝗ ex młtis deſcẽ̃ niſſe abꝛahã pr̃em noſtrũ ᷣm carnẽ.ſᷣm enĩ carnẽ.apoſtolus de/ ſtüitganiaſe
dit pctõꝛibꝰ: vt pʒ ex ſua genealogia:vñ pᷣdicta vba melius vident ex ſcẽederat ab abꝛahã ſicut ⁊ ceteri iudei.ſʒ aũt aĩaz qeſt ꝑ infuſio Uuttoterennu
ponẽda ſm glo.q in eodẽ loco ſic dicit. Pꝛecamia danid vt poꝛtat: nem oẽs imediate ſunta deo:⁊ ridet ad qõnem. dicès. ftfericſion
⁊ ſic impleat ꝙ ꝓmiſit de vẽia ĩgemiſcẽtis.d.Quacũq; hoꝛa pctõꝛ in / b¶ Si enĩ abꝛaham ex opib legis iuſtificatus eſt ⁊c.qꝛ talis iu/ (Ppwernginnte
gemuerit olum inigtatũ ei nõ recoꝛdaboꝛ.q.d.iõ me mũda. Ut iuſti ſtitia ẽacꝗſita ⁊ politica.⁊ſic reddit habentẽ honoꝛabilem iter RGahsgKane
ficeris in ſmonibꝰtuis ꝗ ſũt de ꝓmiſſione venie ĩgemiſcẽtis.Et vin hoies:ſed nõ apð deũ:qꝛ non facit eum eterna vita dignů. vt. õ. igſcfrieſcn
cas.i. ↄuincas eos ꝗ dicùt ꝙ nõ pces mihi:eo ꝙ grauiter peccaui.Cuʒ dictũ eſt.⁊ ad hoc ꝓbandum inducit ſcripturã. dicens. ſlichinlitde
iudicaris ab eis.hec ĩgl.Et de haplius ĩ additiõe ſuꝑiſtũ pᷣs.vide ibi. c ¶ Quid eni dicit ſeriptura. de abꝛahe iuſtificatione. lirieſtorepes
¶ In eo. cvbi drin poſtil. Sciendũ aũt ꝙ ps.iʒ. ¶ ADDITIO. dEredidit abꝛa. deo ⁊ repu eſtilli ad iuſticiã. ex fide igit iuſtifi Pozmuntlsil
BSalm' iſte.ſ.Dixit inſipiẽs.de quo ſumpta ẽ ſcriptura Bal/ catus c.⁊ non ex operibꝰlegl.hoc aũt in ſcriptura hẽtur Geñ.is. ungloniſimi
egata ad lr̃am ppᷣe exponit᷑ de iudeo xpᷣi in perſona cõtem/ e ¶ Etautem ꝗ operat᷑.Pic onditur idẽ ꝑ rönez. ⁊ diuidit᷑i duas. ügrippiliſe
Pptoꝛe.ſicut glo. expõit ibidẽqᷓ ꝗdem expoſitio magis concoꝛ qꝛ pᷣponit᷑ ro.?? rõnis declaratio ibi. Sicut ⁊ dauid.rõ eni talis ſukfäüfiti
dat ſre: put declaratũ fuit ſupꝛa in additiõe ſuper illumpᷣs.vñ ⁊ apo eſt. ꝗllud qð cõcedit᷑ alicui ſicut merces opanti. non tradit per· ütgnnttiſo
ſolus ßᷣm ſenſũ lr̃alem hic itelligit᷑ allegare:⁊ ideo h qð dicit. Sicut viam gratie:ſed ꝑ viã debiti.iuſtitia vo de quac᷑ ſermo coͤcedi= iſterde
ſcriptũ eſt. ad illud ꝑtinet qð dixerat parũ.s. Quid igitur pᷣcellimus 5 afe ter ſeci . 9,zni . iiniae Abe⸗
ü eſt. qod pa . gitur pᷣcellimus per viã gre.ergo non ꝓpter legis oꝑa. Maioꝛ hui rõnis ponit. ſeſeſsdice
eos.ſ.iudei gentiles.Nequaq; ſicut ſcriptum ẽ. glo.de iudeis de qui/ cij dr.Eiãt q oꝑatmerces nõ ĩputat᷑ ̃m gram.⁊ ſubditur mioꝛ. ſfſen
bus minus videĩ eo ꝙ ſub lege dei viuere videbantur:æ ſᷣm bunc ſen ivero q non operatur legis oper. ch
ſum glo. continuat expoſitionẽ huius allegationis.vide ibi. Credentiãt in eũ qui iuſtificat.q̃ fides facit dignũ vita eina. feine
. C n eodem capi. vbi dicitur in poſtilla. Qui iuſtificat circũciſionem Secũdum ppoſitum gratie deii.ᷣm oꝛdinẽ gratie dei.⁊nõ ntnng
. i.iudeos circũciſos. àA DITIO eIm debiti oꝛdinem. ex boc ſubintelligitur concluſio ſequens ſßertln
p xEr hoc qð dicit apoſtolus circũciſionẽ iuſtificari ex fide:⁊ p/ fſcilicet ꝙ dicta iuſtitia non eſt ex operibus legis Nied
iohgutium ꝑ fidẽ ſm dnm petrũ de tharantaſia ĩtelligitur ꝙ in iGlen tmaaieteni Pic ↄñr ponit᷑ hꝰrõis declaratio.maioꝛ öNe
iuſtificatione iudei fides nõ ſolũ eſt terminꝰ ad quem.ſed etiã termi / ãt maifeſta ẽ..iõ ñ ĩdiget declaratõe.ſʒ minoꝛ oclarat᷑ ꝑ ſcriptu/ migt
* ehre W

r
S.
=
=,ẽ =
= 2
–—

nus a quo: pcedit enĩ ex fide in fidẽ: vt dictũ eſt. .i.ca.in additiõe: ſʒ xã.⁊pᷣ allegat᷑ ſcriptura.⁊? ad ꝓpoſitũ applicat᷑ibi.Gtitudog.

ud Eirra pᷣmũ ſcidũ ꝙ beatitudo dupliciter accipit᷑. Uno mõĩre. ¶ Abolita pꝛomiſſio.ſ.dei qꝛ hereditas nò eſt reddita babito reſpe
. ⁊ ſic hr in patria.Alio mõ ĩ ſpe ꝓut hẽtur in via.⁊ ſic accipit h. ců ctu ad ꝓmiſſionẽ ſed ad aliud.qð eſt icõueniẽs.ergo ꝛ7. .
gonis D dr. Sicut ⁊ dauid dicit btĩtudinẽ hoĩs.ſupple eſſe. A Eex. n. iraz opatur. Dic ponit ſecũda rõ que talis ẽ.Pꝛomiſſio cũ
anedch a ¶ Cuiðs accepto fert iu.i.acceptat eũ ad vitã btãm ſine oꝑibuꝰ ſit de bono nĩnititur rei q̃ẽ ꝓuocatiua ire:qꝛ nõ haberet firmitatem
inn ſt qꝛ oꝑa hũana ad B ſunt ĩpꝛopoꝛtõata:vt pᷣdictũ eſt.⁊ ſubdit᷑ au,/ aliquã.cũ freq̃nter ꝑꝑ iraʒ ꝓmiſſio facta pꝛi retractet᷑. Lex aũt fuit
dainni ctoꝛitas dauid ad B.pᷣs.ʒi. Beati aͤrü remiſſe ſunt inigtates ⁊c. PBuocatiua ire diuĩe duplłr. Uno mõ qꝛ hoies nitunt᷑ ivetitũ.ꝑꝑ quod
ciee qð nõ põt fieri ꝑopꝑa humana:qꝛ hõ non põt ꝑ ſe reſurgere a pe ex inhibitiõe legis creuit libido peccãdi. Alio mõ qꝛ lex dabat cogni
R cato:ad h̊ enĩ ꝙ tollat᷑ pctm̃ regrit᷑ illuſtratio diuine gre.fiẽ lux tionẽ peccati clarioꝛẽqᷓ; ante.⁊ ex hoc aggrauabat᷑ petm̃ ſm dictũ ſal
imm Dſ coꝛpalisadgmotio uatoꝛis Luce. iz. Ser⸗
an ſcriptura allegata fert iuſticiã ſine oꝑibꝰ. Bti quo lex: nec pᷣuaricatio. Jõ er fide mittoplagtotega pmiſ⸗
ie ti ad ꝓpoſitũ applica ri remiſſe ſut iigtates: ⁊ quoꝝ te vt hᷣm gꝛaʒz firma ſit ꝓmiſſio ĩ ſe ſiooĩo ñ initebat᷑ legi cũ
inp nne Bnenag uec. cta ſt ctã. Bes vir cuinõ iputa mini. Mõ ei g ex lege ẽ ſolu:tz ⁊ Erieeipuoratius sS
ie ai Ababerurin ye. bit dñs pctm. Btitudòg Hicir- cigerx fide abꝛabe ꝗpĩ ẽoium rafe i puocat mois viet
nd c¶¶ In cir. tm manet. cũciſiõẽ tm̃ manet: an ct ipᷣputio niʒ: ſict ſcriptũ ẽ. Qꝛ patrẽ ml/ b Ubi. n. ñ ẽ lex nec pꝛe
aoainernin eis Dicimꝰ.n. qà reputata eſt fides taꝝ gẽtiũ poſui te añ deũ cui cre ariegtio Bave abſo
Banse ircũciſis. n 1 inſticiq Qiſti vihifipaen a ute ð his q̃ erãt idr̃ia an
initin ri pputio.i.ĩ gẽtili abꝛah . 4 in ſticiã. Qſo grep u qidiſtiqviuificat moꝛtuos: 0 te legeageralia ñ ſũt ma/
— det ad bac qõneʒ. d. Mõ ĩ circũciſiͤne: in pputio. Quiↄtra ſpe i ſpèm credidit vt moõi ert cerimõialia ſal
Nririinti iein eni ne. Et ſignũ accepit circũciſionis ſi fieret pꝛ multaꝝ genti: ᷣm qð tẽ imagna⸗ Rauettene
NN eſt fi. abꝛa.ad iuſti / naculũ iuſticie fideiã ẽ in vbbrũ dictũcłi. Sic erit ſemẽ tuſ· ſi veroq ꝓhibita ſũt ꝑ legẽ
Amnpfl ut tiã.ſicut hr̃ Geñ.is. gnaculu iuſticie fideiq ẽ in pb n dicthei. Dic erit ſemẽ tuũ: ſicut eo ꝙ erãt ſᷣm ſe mala.n ẽ
Wunkiiud vt. . allegatũ eſt. tiO: lit ſit pꝛ oĩuʒ credẽtiũꝑ ppu ſtelle celi ⁊Tharena maris.Et nõ itelligedũ ſimpirverbuz
um ehiint fauorern N tiü:ut reputet Tillis ad inſticiãõ. iĩifirmatũs ẽi fide nẽc ↄſideranit apoſtoliſed fᷣm ꝗdqꝛ nõ
rnenäln ſet g 4 5 in. Et ſit pĩ circũciſiònis:nõ histi coꝛpꝰſuũ emoꝛtuũ:cũ iq fere cẽ/ erart grauis uiaricatio
— enr boaha naal ꝗ ſunt excircũciſiõe:ſjʒ ⁊ his q ſẽ tũ ectqnoꝝ: ⁊ moꝛtu vulu ſa dcoginttone 6ra.
nmndtticctin erat circũciſus qñ ctant᷑ veſtigia fidei:qᷓẽ ĩ pputio re. In repꝛòmiſſiõe etiã dei non uat peccatü. ⁊ pp phibi⸗
kertiiniit B dictũ fuit de eo. 9 pꝛis nĩi abꝛahe. Nõ.n.ꝑ lẽgeʒ heſitauit diffidentia:ſed ↄfoꝛtã tõeʒ que excitat libidinẽ
inſl Sſtunt aüt dictu Ritauͦna pꝛomiſſio abꝛahe àut ſeminiei tus eſt fide ds gloꝛiaʒ deo: ple 1atrorii iudtnnopne
— Ken iFeetabeabafu vt heres ect mũdi:ſʒ ꝑ iuſticiã fi niſſimè ſciensquia quecunq; ꝓ/ DWonarlgeiahanans
— it circũciſus i mae· dei.Si èni ꝗ exlege herẽdes ſůt miſit deus potẽsẽ ⁊ facere. J licia. c¶ Ideo ex fide
Nrbudereninütg leigz annde erf⸗ exinanita ẽ fides:abolità ẽꝓmilſ ⁊ reputatum eſt illi ad iuſticiã. habuit firmitae oiſe
H Et ſignũ accepit. . è́òèMòM emini. abꝛabe. 1le ſit ſe
img Pic oñdit᷑ ꝙꝑ fidẽ obtinuit ecentii pfnitats fircags ſien men iſts ſrhetir. bes ei Elegeeſoli i ipſio udeſs. Sʒz
emiel dum ꝓ ſił abꝛahã hũit pceptũ circũciſionis q fuit ſignũ chara ⁊eig eſtex fide abꝛabe.i.getilibus ĩ xpʒʒ credetibꝰ fidẽ abꝛahe imitã
— cter ſue fidei in ſe ⁊ in ſeq̃ntibꝰ.vñ ſic diffini.Circũciſio ẽ ſignũ tibꝰꝗẽ pater oĩuʒ nrʒ ĩxpᷣm credentiũ. g¶ Sicut ſcriptumẽ Geñ.
— velcaracter diſtinguẽs iſrła gentibꝰ. Ex hoc igit foꝛmat᷑ talis i. h¶ Quia patrem multaꝝ gẽtiũ poſui te.⁊ nõ ſolũ iudeoꝛum.
een Wrc rõ.Qñcũq; ĩ aliqͥ. duo ↄcurrunt.vnũ vt ſignũ tm̃.aliud vt res ſi · i Ante deũ.ꝑ iuſticiã.vnde dictũ ẽ abꝛahe Geñ.i⁊.Ambula coꝛã me
naiſ gnata.pᷣncipalioꝛ ẽ ibi res ſignata qᷓ; ſignũ.qꝛ ſignũ nõeſt niſi ꝑꝑ eſto pfectus. kA¶ Qui viuificat moꝛtuos.gẽtiles iuſtificãs ꝑ grazx
2 rem ſignatã.vt pʒ de circulo pendẽte añ tabernaʒ ꝗ nõ ẽ ibi niſi gꝗmoꝛtui erant pidolatriã. 1 Ervocan ezuens ſͦti gerleog
ugngen yt ſignificet vinũ vẽale.cũ igit̃ in pr̃nitate abꝛahe reſpectu cre· erãt alicuiꝰ reputatiõis coꝛã iudeis. m ¶ Zanq; ea que ſüt.i. ſicut
ieramnoſti tagin dẽtiũ circũciſio fuerit ibi tm̃ vt ſignũ.fides aũt vt res ſignata.ꝗg iudeos ꝗ dicebãtur apud deũ reputati pꝛe ceteris pplis ꝑꝑacceptiõʒ
rmgt u , ob fidẽ obtinuit dictã pr̃nitatẽ.⁊ B̊ eſt qð dr̃. Et ſignũ accepit.ſ. dininslegis Po i z lon fecit talr oĩ nationi ꝛ7. n ¶ Quiõ ſpem
zes dimt abꝛahã. i ¶ Lircũciſionis. in carne. k ¶ Signaculũ iuſtitie Poſtqᷓ; oñdit apłs qta abꝛahã pꝑ fidẽ obtinuit.G̊magnitudinẽ ſue fi
timilfſtun fi.ſvt hec circũciſio eẽt ſignaculũ iuſticie fidei latẽtisĩ mente. deioſtẽdit.⁊ diuidit᷑ ĩ duas partes.qꝛ p declarat ꝓpoſitũ.⁊? ĩfert coꝛ
xerltniniin ue ẽ ĩ pputio.i.q iuſticia erat in abꝛahã ante circũciſionem. relariũ.ibi.J.Circa pꝛimũ ſciendũ qñ ꝓmiſſuz fuit ſemen abꝛaheð

Nplicin zNom m¶ Ur ſit pr oium credentiũ ꝑ pᷣputiũ.i.oĩuzʒ gẽtiliũ ad fidẽ xpi ſara ià erat.9.annoꝝ.⁊ ſara. o.Geñ.is.⁊ cũ hoc ipſe erat debilis ⁊ tũ

ioint Oitſe vẽiẽtiũ abſq; circũciſione. n ¶ Ut reputet᷑ a illis ad iuſtitiij. credidit ꝓmiſſioni dine ⁊ nõ heſitauit.iõ dr.Qui ſpem.ſ.nature.
ifmenianigti, ſicut ⁊ abꝛahe reputata fuit fides ad iuſtitiã anq; circũcideret᷑. 0In ſpem diuine gfe credidit ꝙ fieret pater multaꝝ gentiũ.fidem
ðõ Et ſit pr circũciſionis.ſ.ſpũalisq eſt reciſio vitioꝛum. ei imitantiũ. S ecũdũ ꝙ dem̃ eſtei. Señ.ij. vʒ. Sic erit ſemen -
Getzdcinendan Hon his tm̃ꝗ ſunt ex circũciſiõe carnali cinuſmõi ſüt iudei. tuũ ſicut ſtelle celi ⁊c.i.in multitudine maxima.ſicut pʒ impletum in
itticnsckien q¶ Sʒ ⁊ his ꝗ ſectant᷑ eiꝰ ve.fidei ⁊c.i.quã iuſtitiã ꝑ fidẽ habuit multitudine credẽtiũ.quoꝝ aliq credunt fide foꝛmata caritate.⁊ illi
berideabꝛaha an circüciſionẽ. r¶ Mon eni. Pic ↄnñter oñdit᷑ abꝛa ↄparani ſtellis. Alu vo fide infoꝛmi.⁊illi cõparant harene maris.
cenumuif hã pꝑ fidẽ obtinuit hereditatis pmiſſiõeʒ:⁊ nõ poꝑa legis.vtpo q¶ ¶Et nõ ĩfir. E i fide.cũ tũ ſenes ſint ꝑue ſpei.vt dicit phᷣ.⁊=.ſhetoꝛice.
õ te pcircũciſionẽ vel hoò.⁊ ad ̊ inducit᷑ duplex rõ.⁊ ibi.ex eni r ¶ Nec ↄſiderauit coꝛpꝰſuũ ia emoꝛtuũ.i.ineptũ ad generãdũ pᷣſene/
wi iſifam Ratio pᷣma talis ẽ.Qñ aliqð ꝓmiſſum reddit᷑ alicui nõ hĩto re· cctute.ſed ð hoc videtur qð dĩ geñ.⁊.ꝙ abꝛahã poſtea accepit aliam
te ttüfui ſpectu ad ꝓmiſſionẽ ſʒ adopa ſeq̃ntia: pꝓmiſſio illa fruſtrat ꝛeua vxoꝛẽ noĩe cethurã.q peperit ei plures filios.Ad qð dicenduʒ qð hec
ladiuſfim rti cuat᷑qꝛ nõ ꝑp illã ſed ꝑꝑ aliud ꝓmiſſum reddit.ꝓmiſſio vo he ipotẽtia ad generãdũ intelligit de ſaraq̃ erat ſterilis ⁊ nonagenaria
innin ir reditatis fcã fuit abꝛahe an circũciſionẽ. vt pʒ Geñ.izʒ.iſi reldi ſed nõ de iuuẽculaq̃ ad ↄcipiendũ magis erat apta.qꝛ ex bona diſpõ⸗
regn ͤ⸗ . taẽ ei ppter cicũciſionẽ vel opa ſeq̃ntia.ꝓmiſſio dei fuit fruſtra ne virtutis paſſiue faciliꝰfit ↄceptioẽt a debili agẽte. s (Et emoꝛ.
bi Siantan ne toꝛia.⁊ fides abꝛahe de dicta pmiſſione fuit euacuata.̊ aũt in, vyul.ſarre.qꝛ deſierãt in ea fieri muliebꝛia. vt dicit SGeñ. iis.
mesnn cõueniens ẽ dicere de deoĩ qͥ non põt eẽ falſitas nec deceptio.ꝗẽ¶ t¶ In repꝛomiſſione ẽt dei nõ heſitauit diffidentia.ↄrium videt᷑ quia
tui mnnn ſiiß ⁊ illð vñ ſeꝗtur.ſ.ꝙ ꝓmiſſio hereditatis ſit impleta ꝑ legis ope abꝛahã dixit geñ.i7.Putaſne cẽtenario naſcet᷑puer.q.d.nõ.Ad qõ di
M ⸗ ra.⁊ hoc ẽ q;ᷣ dr.Non eni ꝑ legẽ ꝓmiſſio abꝛahe.i.facta eſt. cẽdũ ꝙ illudvᷣbum nõ fuit dubitatõis ſʒ admiratõis de re tã eCin.
engn! arſaninicin vreitberenſcin end ſolainer eſt abꝛahe ſiẽ Lic.i.dixit maria. Quõ ſiet iſtð qꝛ virů nõ cogſco: bodbalaa der
, ee ⁊ ſemini eiꝰ pmiſſio de terra iudee.ſʒ ẽt detoto mũdo.qð pʒ iole nõ fuit punitꝰ ſic cacharias Fiopiscog vibitalt vepini vone dei.
idszunnhj n tum ĩ xpᷣo deſcẽdente de abꝛahã ſᷣm carnes.ꝗ dicit Math̊.vlti. Luce.i. ui Sed cõfoꝛtatẽ fide dans gliazʒ deo.i.attribues ꝓn. i
ifnatiſ Data eſt mihi oĩs ptãs ĩ celo ⁊ in terra. t ¶ Sʒ piuſti.fi. fa. elt ſum dine bonitati nõ ſuis meritis. Pleniſſime Eics ar ep 1⸗
uliinen ꝓmiſſio.iõ ↄeludit᷑ u¶ Si eniz g ex lege.i.ex oꝑibus legis. nẽ nalem ꝑquã cognouit oia foꝛe deo poſſibilia. y Zabe. ecd
baseh⸗ 66 Veredes ſunt.i.cõſequuntur hereditatẽ. — cludit coꝛꝛelariũ.ſ. fides abꝛahe nõ ſolů valnit ſibi 3 et no abAit
iunt , y¶Extnanita eſt fides.qua abꝛabam credidit deo pꝛomittẽti. mus imitatoꝛes fidei ipſi.⁊ Hẽ qð diẽ. Jõ ⁊ reputatũc ei ⁊c.⁊ ſubdit.
uinhi⸗

a ¶ mon aũt ſcriptũ ⁊c. Ex quopʒ etiam facta ſingularia patrũ po/
nunt᷑ in ſacra ſcriptura:vt qᷣdã vlia nõꝑ pᷣdicatiõem ſed ꝑ exéplarita/
duplicimõ dicit᷑ vniuerſale.ſicut ſol dicit᷑ c vniuerſalis

enerabiliũ.cetera patent.
ſtificati igit᷑ ex fide. Suꝑius apls abſtulit a romanis ⁊ iu/
geis credẽtibꝰ diſcoꝛdie materiã:ondens ꝙ nullã hẽrent ad
innuicè pexcellentiã. anter inducit eos ad vnitatis ↄcoꝛdiã oñdens
ꝙ vtriq; iuſtificati eẽnt fidẽꝛ gram xpii eis cõeʒ. diuidit̃ ĩ duas.qꝛ
p oñnditvirtutẽ fidei ĩ cre
dentiũ iuſtificatõe.⁊ꝰ eiꝰ
pfectiõem ĩ veteris legi⸗
ceſſatõe.c.7.pᷣma ĩ duas.
qꝛ p oñdit ppoſitũ.⁊? re/
mouet erroneũ dictuz.c.
ſe.pᷣma adhuc ĩ tres.pᷣ oñ
dit vᷣtuteʒ fidei in iuſtifi
catiõe credẽtiũ.⁊? huius

Nõ eſt aũt ſcriptuʒ tm̃ pꝛopter
ipᷣm:qꝛ reputatũ ẽ illiad iuſticia
iz ⁊ pꝛopter nos ꝗbꝰ reputabit
credẽtibꝰ ĩ eũ:qꝗ ſuſcitauit ieſum
xpᷣm dñm nim a moꝛtuis:q tra
ditꝰẽ pꝛopt᷑ delictanãa:⁊ reſur/

iuſtificatõis motiuũ.ibi. rexit ꝑꝑi iſicatõeʒ nꝛam ¶ V .
Wrgent naneto⸗ Aſtificati & ex fide pa/
ꝛopterea.pᷣ adhuc ĩ du 5ͤpâbeamad dèum
ↄſecutione boni.⁊? ex to ⸗ nim noſty xpm

p qſiẽ hademꝰacceſſum ꝑ fideʒ ĩ
gaam iſtã:i q̃ſtämꝰ:⁊ gliamur ĩ
ſpe glie filioꝝ dei. Mõ ſolũ aut:
tz ⁊ gliamur i tribulatiõibſcien
tẽs ꝙ tribulatio patientiã oꝑat᷑.
patiétia qutẽ pꝛobationẽ ꝓbatið
vo ſpẽ. Spesaũt nõ ↄfũdit: qꝛ
caritas dei diffuũſaẽ i coꝛdibꝰno
ſtris ꝑ ſpm̃ ſcm̃ quᷣidatꝰ ẽ nobis
Vt ꝗdeni xpᷣs cuʒ adhuc ifirmi

lerãtia mali.ibi. Nõ ſolũ
aũt. Circa pᷣmũ ↄſideran
dũ ꝙ iuſtificatio ẽ mot?
ad iuſtitiã ſicut albatio ẽ
mot ad albedineʒ. ⁊ iſte
mot ad iuſtificatiõz põt
accipi duplicit᷑. Uno mo
pꝑ modũ ſimplicis gnãtio
nis abſq; receſſu a termi
no ĩpietat.ſic adã fuit iu
ſtificatus ĩ ſtatu ĩnocẽtie
Alio mõ ꝑ mõm mutatio
nis vel mot g ĩcludit re/
ceſſum a termino culpe. „
ſicut iuſtificat᷑ hõ tꝑe lapſe nãe.⁊ H̊ mõ accipit᷑ h̊ iuſtificatio.verũtñ
qꝛ mutatio denoĩat᷑ a termino ad quẽ ⁊ nõa termĩo aq.ſic dealbatio

cipit. ſic iuſtificatio nõ denoĩat᷑ a culpa vl ipietate a q̃ incipit.ſʒ a gra
ad quã terminat᷑.ita magis dj iuſtificatio q pcti remiſſio.lʒvtrũq;
icludat᷑. Iſte vo acceſſus ad gras ẽ ꝑ deũ ſicẽ ꝑagẽs pᷣncipale.pꝑ hũani⸗/

nuius eſicut ab inſtrumento piuncto.⁊a ſecuri ſicut ab inſtrumento
ſepato.⁊ hec tangunt᷑ hicĩ iuſtificatione.cũ ſeꝗtur. Juſtificati igit ex
fige.ſicut ex inſtr̃o ſepato cõmuni iudeis ⁊ gentilibus.
c ¶Pacẽ hẽamu.i.ↄcoꝛdiã.q.d.vnitas fidei ⁊ ſacroꝝ dʒ eẽ cã ↄcoꝛdie
fideliũ. d ¶ Ad deũ.q ẽ cã pᷣncipalis nr̃e iuſtificationis. e ¶Per
do. no.ie.xpᷣm.qꝗ m hũanitatẽ eſt nre iuſtificatõis inſtrm ↄiunctum.

agẽés inſtr̃ale ſepatũ.ſiẽ edificatio domꝰẽ ab artifice pᷣncipalr.a ma
Pag

In gram iſtã. q̃ iuſtificat foꝛmalr. h¶ In q̊ ſtamꝰ. i pñti.⁊ qꝛ eſt
arra glie iöõ ſubdit. i ¶Et gliamuri ſpe glie filioꝝ vei.i. ſcõꝝ ꝗ mõ
ſpãli dicũt᷑ filu dei.qꝛ nõ ſolũ ſũt fili dei ꝑꝑ ſilitudinẽ nãeq̃ ẽ in oĩbꝰ
2-sſe hoiĩb. ⁊ ſilitudinẽ greq̃ ẽ ĩ ſolis iuſtis.ſed ẽt ꝑꝑ ſilitudinẽ glłieq̃ Eaſſi/
Talag milatio pfecta.i.Jo. ʒ.Gcimꝰ qꝛ cũ appuerit ſiles eierimus.
E nõ ſolũ aũt. Pic apls oñdit iuſtificatiõis effectũ q;tũ ad toleran/
tiã mali pene.⁊ qꝛ nullus malũ appetit niſi ꝑp bonũ ↄiunctũ.ſicut po
tionẽ amarã ꝑp ſanitatẽ:iõ apłs oñdit bona ↄiuncta malo pene ſi pa/
tienter tolerent᷑quã tolerantiã facit iuſtificatio q̃ẽ ꝑ gram.ideo dicit
Mõ ſolũ ãt.ſ.głliamur ĩ adeptiõe bõi. I ¶ Sʒ ẽt glia.iĩ tri.q̃ ſũt mala
Sciẽtes qꝛ tri.pa.opꝑat᷑.i.fac̃.ſicẽ artẽ cytharicã

ſiẽ enĩ macula pcti aufert coꝛdis ↄtritõeʒ.ſic reat pene ꝑ tribulatio
nsẽ patiẽter toleratã. o ¶ Pꝛobatio vo ſpeʒ.i.certã expectatõʒ btĩ/
tudinis.qꝛ remota culpa ⁊ pẽa pʒ liber acceſſus ad gliã. p ¶ Spes
ãt ñi ↄfũdit.i.tollit erubeſcẽtiã inq;tũ hõ ñ fruſtrat᷑ eo qd expectab..
q¶ Qꝛcaritas.q̃ ẽ arra glie. rDiffu. ĩ coꝛ. no. ſi liq̊ pcioſus ĩ vaſis.
8 ¶ Per ſpi.ſcm̃.ꝗcaritatẽ ifundit.Qui datꝰẽ erii dono ſuo

ſʒèt in ſeipo inq;tũ ꝑ caritatẽ hr ĩ noᷣnouomõ. t¶¶ Ut ꝗd.n.h̊ tan
git apls nf̃e iuſtificatõis motiuũ.⁊ pᷣ h motiuũ excluditꝗ nobiſ.d.UVt
qd enĩ xpᷣs cũ adhuc ifirmi eẽmꝰ.ſ.ĩfirmitate pcti. u¶ Scõʒ tpᷣs ꝓ
im.moꝛ.c.i.ꝑ tpᷣs triũ dierũ ꝗ fuerũt inteiꝰ moꝛtẽ ⁊ reſurrectiõʒ.tñ ꝑ
ſynodochen.q.d. Moꝛs xp̃ᷣi nos iuſtificãs ex nr̃is merit ñ ꝓceſſit.qð
ꝓbat ↄñr. d. x ix enĩ ꝓ iu.ꝗs mo.i.opꝰhoĩs qᷓ;tũcunq; iuſti vix
meret᷑ vt ꝗs ꝓ eo velit moꝛi.⁊ młto minꝰpctõꝛ ̊ põt mereri.iõ cõclu/⸗
dit ꝙ ꝓceſſit ex caritate dei.d. y ¶ Cõmẽdat.ãt.i.omẽdabilẽ oñdit.

ſcaritats ſi os ĩ nobis.pꝑ ipᷣm iuſtificatſ. a ¶ Nm ec. ꝓno/

.

=S n Kenee⸗ ipſi.i.i vita xpi gli⸗
eſſemꝰ ſᷣm tpᷣs pꝛõ ĩpijs moꝛtuꝰ oſa ad talẽ eni viti
- . . reſurrexit.⁊ qꝛ vite
Ec:.· Vix.n.pꝛo iuſtoꝗs moꝛitur. bitẽẽ in nobqdã in⸗
E pꝛo bono foꝛſit qs qudeat choatio ꝑgram xpi
moꝛi. Cõmẽdt aũt caritatẽ ſu’ũ mcdiatoꝛisõ ſub.
de ĩ nobis:qm̃ ſi cũ adhuc pctõ ait. D llo dil
res eſſemꝰ ſᷣmtpᷣs:xpᷣs pꝛo nob turo. i¶ Szʒ tgli.
moꝛtuꝰẽ: multõ igit magis nüc ideo. etiã in pſenti.
iuſtificati i ſanguie ipi ſalui eri/ F anz eereed
mab bipſuz. Dl. n. cuz ini · 27†wmertu ſpebti
micieſſemꝰ recõciliati ſumꝰdeo tudinis eterne⁊ fu
ꝑ moꝛtẽ filij eiꝰ:multo magis re ture.Qm̃ apis H ſa
cociliati ſaluierimꝰ in vita ipſi?. argumer ama
NMõ ſoluũʒ aũt:ſj ⁊ gliamur ĩdeo ſunspmonezer.
per dñʒ niʒ ieſũ xpᷣm:ꝑ quẽnüũc multo mag ſic iuſti
recõciliationẽ accepimꝰ. Pꝛo/ ficati ſalui erimꝰ ꝑ

e Ee qꝛ ipi nõ põt mere/
gen enim petiñ ert in mundo AMcedignoſnd ine
ſtificatõʒ.qꝛ ñ oꝑat

ab albedine ad quã terminat.⁊ nõ a nigredineſeu medio coloꝛe vñ ĩ//
ois ĩilla die iuſtꝰ iudexñ ſolũ mihi ſʒ ⁊ his ꝗ diligũt aduẽtũ eiꝰ

tatem vo xpᷣi ſic ꝑ ages inſtrale ↄiunctũtñ.ꝑ fidẽ vo ſeu ſacr̃a fidei:ſic

is moꝛtuꝰc.ex ſua libera caritate. b

ipſiꝰ.i.ꝑpaſſionẽ eiꝰmeritoꝛie ⁊ ꝑ gram foꝛmatr. c ¶ Salui eri

mus ab ira.i.iferni pena. d ¶ Per ipʒ.qꝛ maiꝰẽ pctõꝛẽ iuſtifi

care q; iſjm a pena liberare.⁊ qꝛnõ ſolũ ꝑ moꝛtẽ xpᷣi ſumꝰlibera.
ti apena:ſʒ ẽt ↄſegmur gliaz.iõ ſubdit. e ¶ Sienicũ ini. eẽ..
pᷣuaricatiõem ade. f. Recociliati ſu.deo.ſ.pr̃i.ꝑ moꝛtẽ fili
eiꝰ:multo magis recõciliati.deo pĩi. g ¶ Galui fa.eri. in vita

rye. 1. pz itẽtio apli
mũdũ itranit:ẽt ꝑ pccʒ moꝛs:⁊ ĩpiũ iuſti⸗

itqͥ ĩ oẽs hoieg moꝛs ptranſijt in. care q; iuſtificatnʒ

ptéa ſic ꝑ vnũ h diĩeʒ pctm̃ ĩ bůc Aecutio: btitudlis
quo oẽs peccanerut. Aſ⸗a Gad le glificare. cui rõ ẽ.

niſi m vtutẽ nãe q̃ẽ ĩpꝛopoꝛtiõata reſpectu doni gre.ſed iuſtifi
catꝰꝑ grazʒ mereri pᷣt de ↄdigno vitã btãm.ſʒ illõ apli.=.ad Ti⸗

△D

mot. 4. In reliòq rpoſita ẽ mihi coꝛona iuſtitie quã reddet mibi

⁊c. Illõ ãt meret᷑aligꝗs ð ↄdig qð ei ſʒ vi iuſtitie ẽreddẽdũ.Rõ
ãt hꝰẽ qꝛ valoꝛ oꝑis meritoꝛij ñ ſolũ attẽdit᷑ ʒ ꝙ ꝓcedit ex liꝰar
bitrio.qꝛ ſic ñ ẽ meritoꝛiũ vite btẽ.ſᷣm ꝙ dicapls Ro.S.Nõ ſũt
ↄdigne paſſiões hꝰtꝑis ad futurã gliã q reuelabit᷑ ĩ nob.iʒ tat/
tendit᷑ ſm ꝙ ꝓcedit a ſpũ ſcõ hitante ĩ hoĩe iuſtificatoꝑ graʒ.⁊
mouẽte ipʒʒ ad opꝰmeritoꝛiũ.qꝛ ſe hʒ ad libeꝝ arbitriũ ſic ſeſſoꝛ
ad equũ.⁊ ſʒ q̊ opPꝰmeritoꝛiũ inq;tũ ẽa ſpũ ſcõꝗ ẽ iĩfinitivaloꝛis
meret᷑ de ↄdigno bonũ ifinitũ.qdð ĩ btĩtudine reddit᷑ obiectiue.

l¶ ꝛoprtea. H oñdit nr̃e iuſtificatiõis mõm.⁊ qm̃ oppoſita iux ſe

poſita magleluceſcũt.⁊ medicia ꝑ ↄpatiõz ad moꝛbũ ẽ diſponẽ/

er quẽ acceſſũ hmus.ſ.ad deũ tanq; ꝑmediatoꝛeʒ dei ⁊ boĩum. e da.iõ donũ xpᷣi ſi iuſtificãs tractat apls ꝑ ↄꝑatiõeʒ ad pctm̃ ade

cuius eſt medicina ei oppoſita. ⁊ dinidit᷑ i duas partes qꝛ p pat
vtrũq; qᷓ;tũ ad dr̃iaʒ.⁊? q;tũ ad ↄueniẽtiã.ibi.Igr ſic.pꝰĩ duas.p

deſcribit pctĩ ade gnãlitatẽ.⁊? doni xpᷣi maioꝛitatẽ.ibi.Sʒ ñ ſiẽ

delictũ.ð adhuc ĩ duas.qꝛ pᷣ fac qð dem̃ .2 remouet obiectiõʒ
i oriũ.ibi.Uſq; ad legẽ.Circa pᷣ?ꝰ dr. iẽ ꝑ vnũ ho.ſ.adã in/

trauit pctm ĩ hẽ mũdũ.qꝛ pctm̃ eiꝰĩiputat᷑ oĩib ab eo deſcẽdẽtibꝰ

ſʒz vim gnãtiuã qꝛ ſic ſt mẽbꝛa eiꝰ.ꝑꝑ qð vocatur pctm̃ oꝛigiale.
4

nEt ꝑpec.moꝛs.ĩ penã hꝰpcti.qᷓuis.n.coꝛpade fuerit ↄpoſitũ

Bene ſraitci. ¶Sci 10
. Adi facit freq̃ns cytharicatio. n ¶ Patiẽtia ãt ꝓ.i.purgatõeʒ pctõꝝ.

112z1— „

ex vrijs.⁊ ſit nãlr coꝛꝛuptibile.tñ ꝑ donũ oꝛigial iuſtitie ſibida/

tũ a deo ĩ ſua ↄditõe poterat ñ moꝛi.qꝛ ſi ipʒ uaſſet moꝛtẽ nõi⸗

curriſſet. Sʒ ipſo peccãte ſubtracta ẽ oꝛiginał iuſtitia ĩ penã ſui
pctĩ ⁊ ꝑ ↄñs ĩcurrit necitatẽ mõiẽdi.q̃ lʒ ↄſiderato coꝛpe hũano
ĩ ſe eẽt nãlig tñ ↄſiderato ſtatu hois ĩ ſua pᷣaditõe facta ẽ ſibipe
nalis. tita ĩ oẽs ho.moꝛs ꝑtrãſit.qꝛ q̃lis factꝰẽ ꝑpctm̃.ta
les deſcẽdũt ab eo ꝑgnãtiõöem. p( In quo.ſ.adã peccãte.
Oẽés pec.ꝗ futuri erãt mẽbꝛa ipſiꝰ. r ¶ Uſq; ad le.h̊ remouet

q́;dã obiectõeʒ i vriũ.qꝛ poſſʒ aligs dicẽ ꝗq; pctm̃ ñ fuit an legeʒ

moyſi. eo ꝙ petm̃ ſic diffinit ꝙ ẽ traſgreſſio leg diĩne.ñpotuit at
eè eiꝰtrãſgreſſio añ datõʒ.̊ ⁊c. Sʒ h ñ valzʒ.qꝛ a ᷣne fuit lex nᷣ
iĩſerta mẽtibꝰhũanis.vt oñſum ẽ.S.c.2.ppꝑ qð ei trã ſgreſſio fuit
pctm̃.tñ pꝑpmiltiplicatõeʒ pctõꝝ lex nãł fuit obfuſcata intinqꝙ
trãgreſſiõʒ illiꝰlegis ñ reputabat pctã:erãt tñ ſᷣʒvitatẽ:qꝛ erat⸗
rõnis dictam.⁊ B ẽ qʒ dr. Uſq; ad legẽ.n. pctm̃ erat ĩ mũdo.i.to

to tpe añ datiõz legis moſaice.nec p legẽ deſinit eẽ.ppꝑ qð livſq;

nõ facit excluſionè tꝑis futuri.ſed ſolũ excludit carentiã pecca

ti ante legẽ datã:lʒ nõ reputaret.ideo ſubditur.

Multo igit ma.iu.ĩ ſã.

=–

(ſotthichdeit, n
.(ſſibet
(Aaopl

— —
=n

=

—
==
==
=
—
S==
=
— —
— —
——
=
=i

zidonüboisdeidbekt⸗

6
iedeiid reiie⸗

(nkttei⸗

6ßtrrtrisdete

—
—

—
==

iͦentiigii l

(poäpenßtteinne

ſioriepopernatee

intpſeveniſniſtt
muNcnnſeldenüri

Giceenticögeane⸗

Phenäenſngnt

Porpetigite

Muungngfed
n Stn

7 .

geheneinniti
ftitntage

=
E
= —
5aE.
Se⸗=
S.
=

E=
=
—

izcgſardee
hinieſiſcnie

=

Cnn

.

ithorecöd,
en
gerlheigisl
ſmflneni
hnnſiͤi

unizeſan

,—=
E

S
Se

—
S=.
=

zin Aue
0 Mninn
. ägmi

den Rii

e. W
do iihn
n cnzui
mdo Kdendr
igi
ſiiöin

tunfenemnihtti
õ

bitztdogdlgiti
ißnüftrirtt

ithäienihüinie
thznber mift
Küinfiigifmn
ibtininetttiſ⸗
rizuiſtkinc⸗
b igrn
Gitzi nintnnide,
ice inii
e ſ
: Sienin

4

hntnibein 1

cen in,
–

—
—ℳ
-=
—
☛. 0
=,/ =

S=

—
—
—
—=.
—

— =.
SS.

—
—
=⁰
—
S
—
S=
=☛ 2

= O
—
S
==
S

—
—

=

—

ſnd

WMWM——ððͦðð

a ¶ Peccatũ aũt nõ impu.cũ lex non eẽt.i.nõ reputabat᷑ ppobfu
ſcatiõem legis nãlis.iõ vna cã dandi legẽ moſaicã aſſignat a ſã/
ctis fuiſſe ꝑꝑ legis nãlis obfuſcatiõem. aũt pctm̃ fuerit ante
dationẽ legis oñdit ꝑeiꝰ penam que eſt moꝛs.vt dictum eſt.d.
Belre nons ab adã vſq; ad moyſen.tñ livſq; ñ excludit tpᷣs

futurũ:ſed tm̃ carentiã moꝛtis añ dationem legis.ſict dictũ ẽ de
pctõ. C¶ Etiã ĩ eos ꝗ nõ peccauerũt.i.in ꝑuulos ꝗ non pecca⸗
uerunt pctõ actualig tñ ſunt moꝛtui. d ¶ In ſilitudinẽ pᷣua/
ricatõis ade.i.qꝛ ge Lect.

eetonghan TNctm aͤt no ipuͦt bat: cuz r
ſtitiacũ debiro bien nõ ect:ſᷣ regnauit moꝛs ahadꝗũ
di eã. e¶ Qui. ſ. vſq; ad moyſen:ẽt ieoös ꝗ ñ pèc
adã. f ¶Eſt ſo canerũt i ſilitdinẽ p̃uaricatiõis
mnreefere, age:qui ẽ foꝛm futuri. Sʒ ñ ſi
poꝛe adã.nõ ãt tꝑe cůt delictü ita ⁊ donũ. Si Enim
apli. Sciendũ ãt vniꝰ delicto multi moꝛtůi ſunt:
gacdã nõ aſigurg vſ muͤlto magis gꝛa dei? donnmi
nabii poun gꝛa vniꝰ hoĩs ieſu xpi ĩ plures
eſſe nae. ſicut æ xps abũdauit. Et nõ ficſit ꝑ vnũ pec
epᷣncipiũ eoꝝ ĩ eſe catiitã ⁊ donũ. Nã iũdiciũ qui S
gre. æqꝛ foꝛmat'6d qe x vno i ↄdẽnationẽ:giã autẽ

tene deor⸗ pivir ẽr miſtis delici in iuſtificationẽ.

Den

tute ſpuͦs ſancti de Si.n.uniꝰ ðlicto moͤꝛs regnauit

virgine maria. Itẽ
qꝛ de latere eius foꝛmataẽ eua ſicut de latere xpᷣi eccłia ex ꝗbꝰ
regeneramux ĩ eẽ gre.ſic ex adã ⁊ eua gnãtum ẽ genꝰhũanũ in
eẽnãe. g Sz nõ ſicut delictũ. Hic oñdit maioꝛitatem doni
xpi. ⁊ B in duob.p qꝛ pctm̃ ade fuit peccatũ hois puri:ſʒ donuʒ
xpᷣiẽ donũ hoĩs dei.⁊ q̊ eſt qð dicit. Sed nõ ſiẽ delictũ.ita ⁊ do/
nũ.rõe dcꝗ.iõ ↄcludit᷑ vlteriꝰ. h¶ Si.n.ynið.ſ.ade ⁊ accipit ̊
ſi pq;ꝛ. ¶ Moꝛ.ſt mł oẽs.n.poſteri. Mul.ma. gra dei ⁊c i.
pgraz ſinglarl hoĩs deitati vniti ĩ ꝑſona filui.ex q̃ vniõe hʒ qᷓ;dã
efficaciã meriti ĩfiniti. ¶ In ples abũdauit.i.mag excedit
in bono qᷓ; pctm̃ ade in malo.Scõo oñdit᷑ maioꝛitas ĩ effectu.qꝛ
infectio nãe ꝑꝑ pctm̃ ade ex vno ei pctõ ꝓceſſit.⁊ vnũ ſolũ pec/

catũ in poſteros trãſmiſit.ſ.petm̃ oꝛiginale qð ñ põt młtiplicari

in vna pſona.ſed donũ xpᷣi iuſtificat a multis pctĩs.l.a petõ oꝛi⸗/
ginali ⁊ actuali.qð gdem actugle multiplicat᷑ varijs mõis in eo/
dez hoĩe.⁊ Bẽ qð dicit. m ( Et nõ ſicut ꝑvnũ peccatũ.ſ.adeĩ⸗
inſti facti ſunt alu. n¶ Ita ⁊ donũ.i.xpᷣi iuſti ↄſtituti ſũt mul
ti.ſed multo plenius.qð ꝓbat cũ dTĩ. o ¶ Mam iudiciũ ꝗdeʒz.
i. ſnia. p ( Ex vno in ↄdẽnatõeʒ.alioꝝ.ſ.ex vno pctõ ade trã
ſut in alios ⁊ cãns in ſingulis vnũ peccatũ. q¶ Gratiaãt.ihu
xpᷣi.ex multis delictis ĩ iuſtificatiõem.hʒ effectũ ſic dictuʒ eſt.⁊
qꝛ gra xpᷣi nõ ſolũ iuſtificat a multis delictis:ſʒ ẽt inducit ad glo
ria ideo ↄcludit vltra. r ¶ Si enim vniꝰ delicto.ſ.ade.
8Moꝛs regnanit.i.ptãtem habuit ſuꝑ poſteros. H
t¶ Multo mꝗ.abun.gfre dei:⁊ do.⁊ iuſti.accien.a ihu xpᷣo.in ba/
ptiſmo. u¶ In vita. ſ.beata. x ¶ Regnabũt ꝑ vnũ.ſ.ieſum
xpᷣm ꝑquẽ hemus introitũ ad celeſte regnũ.Dicit᷑ aũt gratia ba

ptiſmalis abudantia gre qꝛ tollit penaʒ ⁊ culpã.Et donatõis.qꝛ
Igit ſiẽ. apls

Etis dar̃.Et iuſtitie.qꝛ faẽ dignũvita etna. y
ↄueniẽtiã oñdit pctĩ ⁊ donũ xpᷣi.⁊ pᷣ q;tũ ad pctm̃ ade.⁊qᷓ;tũ ad
peccatũ ſuꝑadditũ in lege.ibi.Lex aũt.Pꝛimũ aũt oñdit ĩ duo
bus.pᷣveſtqꝛ ſicut ꝑdelictũ.ade alij ſunt ↄdẽnati.ſic ꝑiuſtitiam
xpᷣi oẽs ſunt iuſtificati.⁊ hoc eſt qð dicit᷑ᷣ. Igitur ⁊c̃.⁊ patzʒ ex di/

ctis littera. Nec valet cõtra dicta ſi dicat᷑ ꝙ non ſunt oẽs iuſtifi

cati per gratiã xpᷣi.qꝛ hoc non puẽit ex defectu gratie.ſed ex de/

fectu hoĩum eã depellẽtiũ.Secũdum eſt qꝛ ſicut ꝑinobediẽtiã

ade comedẽtis lignũ vetitum poſteri facti ſunt iniuſti.ſic p obe
dientiã xpᷣi in ligno crucis paſſi oẽs ſunt iuſtificati qᷓ;tuʒ ad ſuf/

ficientiã. ⁊ hoc ẽ qð dr. Sicut enĩ ꝑ inobedientiã vnius ⁊c.⁊ pa/
ex aũt.Boñdit᷑ ↄuenittia doni dñi

tet ex dictis littera. 3 ¶ ¶ doni dñi
xpi.⁊ peccati tꝑe legis ſupadditiiad datiõem eniĩ legis ſecutaẽ

multiplicatio puaricatiõis. vt dictũ eſt ſupꝛa.non tũᷣ ex pte leg-
ſed hoĩum malicia q̃ nitit᷑ in vetitũ.⁊ qꝛ cognitio peccati q̃ fir ꝑ

legẽ aggrauat ipʒ.⁊ ſicut ſub lege abundauit delictũ:ita ex lege
abundat gr̃a inqᷓ;tũ xpᷣs ſub lege natus ẽ. ſᷣm ꝙ dicit aplus Gal.

4· At vbi venit plenitudo tꝑis miſit deus filium ſuũ natumex
muliere factũ ſub lege ⁊c̃.ẽt attulit nobis plenitudinẽ gratie.⁊
hoc eſt qð dicit᷑. Lex aũt ſubintrauit. poſt obfuſcatiõem legl na
¶ Urabundaret delictũ.li vt tenet hic cõſecutiue

turalis. a

tm̃ per modum pꝛedictum ⁊ non cauſaliter.

pvnũ:milto mag abũdãtiã gĩe ꝓ

Aubitfai

b¶ Ubiaũt abũdauit delictus ſublege. e ¶ Supabunda.⁊ gra. per
FAn⸗ lege factũ.ideo dr Jo.A. Quia ſalus ex iudeis eſt.
d ¶ t ſicut regnauit ꝑctm̃ in moꝛtẽ.i.ptãtem hũit deuciendi ad moꝛ:
tem eternam. ee ta ⁊ gra regnet ꝑ iuſtitiã.potẽter nos inducẽdo
m vità eternam. f ¶ Per ieſũ xpᷣm. dei ⁊ hoĩum mediatoꝛeʒ. ¶ Ad
maioꝛe intelligẽtiã dictoꝝ de oꝛiginali peccato hic aliq̃ bꝛeuiter ſunt
notanda. Pꝛimũ ẽ ad ſit oꝛigiale pctin.⁊ qꝛ pꝛiuatio cognoſcitur per
habitũ.ideo pᷣmo videndũ eſt quid ſit oꝛiginalisiuſtitia cuius pᷣuatio
M J eſt oꝛiginalis culpa. Eſt
aquüt oꝛiginalis iuſtitia qᷓ
dam huüane nature recti
tudo ꝑ quã coꝛp?erat ani
me ſubditum.⁊ vires in/
ferioꝛe rationi qᷓ;diu aĩa
ſubgita eſſet ſuo creato⸗/

doatois ⁊ iuſticie accipiẽtes ĩvi
ta regbut ꝑ vnu ieſů xpʒ. Igit ſi
ct ꝑvniꝰᷣlictũ ĩ oẽſhoĩes ĩ ↄdẽ
5 Z4 ſ 9 . „ — 2 „₰
Ronconii ne aril ulezl des ri. hec aũt rectitudo non
90 uſtiticatoeʒ vite. Sic. h. erat ex pꝛincipis nature
ꝑ iobediaʒ vniꝰ hoĩs pctoꝛes cõ bhũuũane.cum coꝛpꝰhuma/
ſtituti ſt mti:ita ⁊ ꝑ vni? obedi hu ſit naturalr coꝛꝛupti/
tionẽ iuſti oſtitue miti. Lex ꝗgt bile.ſed a deo dataĩpma
4 Ecxot hoĩs conditiõe.ſᷣm ꝙ drẽ
trauit: vt abu gret delictũ. Egccle.⁊.Hoc ſcioꝙ a pᷣn
Vbiot abũdauit vᷣlictũ: ſupabũ cipio fecit deus boiem re
dauit⁊ gia ut ſiẽreguit ĩ pctmt i cii.Et qꝛ inſtitiaẽqdam
mõtẽ: ita ⁊ geâ regnet ꝑiuſticiãĩ rectitudo. ꝑpter h talis
noteing 7 ga regnet piniticigi rectitudo nae hũane be/
vitꝗ etnq ꝑ ieſũ xpᷣʒʒ dnʒ nẽzʒ. VI. neiuſtitia vocat᷑ ⁊ oꝛigia
,,ies q: data huͦane nae i
ſua pᷣma oꝛigine.⁊ qꝛ ꝑoꝛiginẽ in poſteros fuiſſet tranſfuſa ſi ab adaʒ
fuiſſet uata.ipſo vo peccante iuſte fuit ab eo ſubtracta.⁊ qꝛ carentia
pfectiõis qᷓ dʒ ineſſe:culpabilis ẽ in hoie:cuiuſmodi fuit dicta rectitu
do.ſeu oꝛiginalis iuſticia.iõ eiꝰcarentia cũ debito eaʒ hẽndidr̃ pecca
tũ oꝛiginale ita ꝙ debitü hẽndi eſt ibi foꝛmale.Secũdũ eſt qũo pctm̃
ade poſteris iputat᷑.⁊ ſatis facilitervidet ꝙ iputatur eis ad penã.filu
enim freqnter ⁊ iuſte puniunt ꝓ peccatis parentũ.ſed difficilius ẽ vi
dere q̃liter ĩputat᷑ eis ad culpam.de cuirõne eſt ꝙ ſit voluntaria ali⸗
ter nõ eẽt culpa.non põt aũt dici voluntaria volũtate poſteroꝛũ.Pꝛo
