tepartu eliſabeth receſ- larẽ: ſcripſit dicẽs:ioanesẽnomẽé noſtru: 3enobis. 3 ißlus haun 1ꝛeʒ onetontr
ſit. tum qꝛ vpgines ĩ par· eiꝰ.Et mirati ſũt vniuerſi.Aper/ timoꝛe ð manu inimicoꝝnoſtro ibi et tpuei Fi louuighiffnten
rumulierũ nõ ſolenrad tñ aſit ilioo os eiꝰ.⁊ lingua eius. ruʒ liberati.ſeruiamꝰilli. Inſau.· ikun dno oiue Miti
rngealie nnere ? loqbat᷑ bñdicẽs de..⁊ fact ſt ctitate ⁊ iuſticia coꝛam ipſo:oĩbꝰ gnãle gubernatio⸗ Pen
ſabeth. io obſegũ ma⸗ timoꝛ ſuꝑ oẽs vicinos eoꝝ:⁊ ſùꝑ diebꝰ nmis.Et t puer pꝛopheti nẽ. i De. per inhrihten
. rie nõ erat vltra ſibi ne èèG “ LcLhreationem. ctiniktat eide
ceſſariũ. q ꝑ alias mu / ldIſrael per ſbcii wsminir
=ð lieres poterat fieri. ſcõz reſpicit matrẽ pꝛecurſoris qð notat᷑ cũ dich aleʒ cultů ⁊ deuotionè ⁊ beneficioꝛum ſpalium pplo iſrt exhi⸗/ nniiniten
ðð tur. hEliſabethãt ipletũ ẽ tpᷣs pariendi.ſ.nouem menſium. bitionẽ. l¶ Quia viſitauit.i.viſitabit.logꝗt᷑.n. de futuro per entitenttin
¶i ¶ Et peperit filium.ſicut per angelũ fuerat pꝛegictũ. K Et audi modũ pꝛeteriti ꝑꝑ ꝓphetie certitudinẽ. Dec ãt viſitatio fcã misleſereiri
erunt vicini.i.illi qui erant cohabitãtes. I¶ Et cognati.qui erant ei xpᷣi natiuitate que erat adhuc futura. ↄuerſatione quia vi (chitläinenr
ex eius cõſanguinitate ⁊ affinitate. m ¶ Quia magnificauit domi ſitauit nos ſicut medicus ĩfiimi ic dicit Luce.õ. Uirtus de tligciiciiſo
nus mĩam ſuã cũ illa.imagnam miſericoꝛdiam ei fecit auferẽdo ſte illo exibat ⁊ ſanabat oẽs. m¶ Et fecit re.in ſua bñdicta paſ fsihihgfini
rilitatis oppꝛobꝛiũ.⁊ dãdo tm̃ ac talẽ filiũ ſic nunciatũ mirabiliter ? ſione ꝑ quã redẽpti ſumus. n ¶ Et er. no. coꝛ. ſalu. i. vtute c0 igfſmmns
conceptũ ſupnaturaliter. n¶Et cõgratulabãtur ei.z ꝙ dixerat ſequẽdi ſalutẽ eternã. ⁊ B fecit in ſua reſurrectiõe q reſurrexit iinlantich
angelus cacharie: Multi in natiuitate eius gaudebüt. o Et fa/ ad vitã imoꝛtalẽ educẽs pr̃es ſcõs de lymbo inferni vetentos. kiiienret
etũ c. Pic ponũtur cõſequentia oꝛtũ pꝛecurſoꝛis quoꝝ pꝛimũ ẽ pue/ ibi.⁊ ſua aſcẽſione q̃ illos ad celeſtia itroduxit. o ¶ In domo (ile .
ri nati noĩatio. 2ppli admiratio. ibi. Et mirati ſunt nniuerſi. ꝭ? pa dauid pueri ſui.qꝛ iſta adimpleuit xps in carne aſſumptaõ do/ ninn
tris inſpiratio.ibi.Et cacharias.Circa pᷣmum dicitar. p ¶ In die mo danid. Bient eclluueſter os ſanctoꝛũ ꝓphetaꝑ —
octauo.ſ.a natiuitate pcurſoꝛis. q ¶ Uenerũt circũcidere pueꝝn. quiſunt a ſeculo.hoc ẽ a mũdi pꝛincipio qui iſta pꝛedixerũt. hʒ ſiſt Gelri
ſicut pꝛecipitur Gene.i⁊ꝛ.de rõne huius pᷣcepti ⁊ modo ĩtelligendi di ꝙ dicit᷑ Act.io. Puic oẽs ꝓphete teſtimoniũ phibent ⁊c. Et ſi J inamtene
ctũ fuit.ibi.Et quia in circũciſione imponebatur tũc nomen puero cut ꝓmiſerat per pꝛophetas ita fideliter adimplenit. ſinichienn
ſicut modo ĩponitur ĩ baptiſmo.iõ ſubditur. r ¶ Et vocabant euz q¶ Salutẽ ex ini.no.ſupple cõſecnti ſimus ꝑ xpᷣm videlʒ ð mũ inii ſami
nomine patris ſui cachariã.qꝛ iſtud antiquitus fuit ſatis cõiter ob o. carne. ⁊ diabolo. r¶ Ad ſa. mi.cũ pa.no.q; myſterium ĩ ſinnri
natum ⁊ adhuc obſeruatur frequentet. maxime in magnis perſoni, carnatiõis ĩpleuit.nõ ꝑpꝑ noſtrã iuſticiã.ſʒ pꝑ ſuã miam adim/ ledang ufn
ꝙ pꝛimus genitus filius noĩatur noĩe patris. ſ Et reſpõdẽs ma/ plẽdã quã patribus ꝓmiſit. ſ ¶ Et me.teſt.ſu. ſan.i.pacti fir 1 uuulu
ter eius dixit nequaq; ſcilicʒ vocabitur cacharias. t ¶ Sed voca miſſimi qð habuit cũ patribus veteris teſtamẽti de xpo vetu/ aucrfluch
bitur Joannes.hoc enim ſuit ſibi a deo reuelatũ.quia a marito non ro.de q teſtamẽto ad modũ rememoꝛãtis ſeu recoꝛdãtis ſe ha/ itencht
didicit. cum eſſet factus mutus anteq; rediret ad eaʒ de templo. vt buit qñ pactũ ipleuit. t ¶ Juſiurandũ qõð iurauit ad abꝛal⸗ in ehoare
patz ex pꝛedictis. v ¶ Nlemo ẽ in cognatione tua qui vocetur hoc patrẽ nrm. de qͥ dicit Geñ.2. Per memetipſũ iuraui ⁊c.quod ſiſieſtitun
noie.nõ ẽ intelligendũ ꝙ nullus iudeꝰ vocatus fuiſſet pꝛiꝰ JoKãnes. iuramẽtũ impleuit deus pater mittẽdo filiũ. v¶ Daturum Nepiebani
qꝛ alij iudei fuerũt ante ſic noĩati.vt pʒ.i. Mach̊.2.ca.de Joãne fra ſe nobis.q; deꝰpr dedit ẽt ſe nobis ĩ filio ꝗ ẽ eiuſdẽ ſubſtãtie cu WE
tre iude machabei.⁊ de ioãne eupolemuj.ſed cognatio hic accipitur pre. x¶ Ut ſi.ti.⁊c.qꝛ ꝑ h̊ cuacuat᷑ timoꝛ ᷣuilis ꝗqñ ẽ in cari/ tnlſliern
ppinquitas generis.qꝛ nullus fuerat ſic vocatus de cognatione eli / rate. y ¶ Ettu puer. Vic ↄnr expᷣmit ĩcanticoq̃ ptinẽtad pᷣ/ rchſihte
ſabeth aut mariti eius. x ¶ Innucbãt ãt patri eius.per ſigna viſi curſoꝛẽ.dirigẽs ad ipʒ ᷣmonẽ.Si ãt q̃rat᷑ q̃re ad ipᷣm ſᷣmoneʒ ſnüſtfnen
bilia ex quo pʒ ꝙ non tãtũ erat mutus.ſed ẽt ſurdus.Si enim potu/ dirigeret.cũ puer adhuc nõ ĩtelligeret. dicũt alig ꝙ vtute ſup lthmüiſpe
iſſet intelligere verba que melius ⁊ bꝛeuius expꝛimunt mentis con / nãliĩtelligebat patrẽ loquẽtẽ.ſic ĩtelligit xpᷣm in vtero mfſis Kitihienfi
ceptuʒ queſiuiſſent ab eo per vba ⁊ nõ per alia ſigna. y oãnes exiſtẽtẽ.vt pᷣdictũ ẽ.Alu ãt dicũt ꝙ ſic loq̃dat᷑ puero.ñ ꝑꝑ eius alhftalt
ẽ nomen eius.i.hoc nomen non impono ſed impoſitũ eſta deo. itellectõem ſʒ ꝑꝑ alioꝛũ iſtructõeʒ de myſterio ĩcarnatõis qui . kföe
3 (Et mirati ſunt.Hic cõſequenter deſcribitur populi admiratio ex hẽébãt vſũ rõis. 3ʒ ¶ Mꝛopheta alti. voca. Cõtra hoc vj illu lreſftaten
mirabilibus que videbant circa puerũ natũ ⁊ parentes eius.videli ioh.i.ca.q iohes baptiſta negauit ſe eẽ ꝓphetã.Ad qð dicẽdů: W
cet ex mirabili conuenientia patris ⁊ matris in nomine pueri.⁊ lo ꝙ verũ rñdit ſʒ itẽtionẽ q̃rẽtiũ.qꝛ q̃rebãt ſi eẽt vnꝰde antiqs nullgſenn
quela reddita patri.ideo ſubdit᷑. a ¶ Apertum ẽ aũt ilico os eius. ꝓphetſ.vt helias heliſeꝰ vłhò.vt pʒ ibidẽ.⁊ ſʒ vitatẽ nonerat gitcrinf⸗
per confeſſionem enim fideiĩ ſcripto quà verbo facere non poterat vn de ill.Alrẽt dr ꝙ negauit ſe eẽ pphetã tin.qꝛ fuit ppheta? limitzin
meruit liberari.ſicut ꝓpter verbum dubitatõis demeruerat ligari. pluſq; ppheta ſʒz teſtimoniũ ſaualtoꝛis Mat.ii. tin
int

ci⸗ ſſin⸗

anuft
ai de
gerion
fitrilgindin
mane daritfi
tſutmrn Mttn
hedici e 0
an ſion
(emaullin

nſtunimmdinin
Sdehntwünſen
i etcntiinf,
r etincnüpptent⸗
fieliter inn
cä
neteti
ctenis tehnen nn
morite nen

ſ

gnẽtũ coꝛpoꝛis.
gre ? vtutis. k

es dei pr̃is.ꝑ faciẽ enĩ deſignat᷑ noticia ᷣm Gꝛeg.ſuper Exechi⸗
elẽ.Ea ãt que ad noticiam ꝑtinẽt i dĩnis filio appꝛopꝛiãtur.

b¶ Parare vias eiꝰ.ꝑ pᷣdicationẽ xpᷣʒʒ annũciãdo.⁊pꝑ baptiſmũ
aſſuefaciẽdo.qꝛ hoĩes ꝑ baptiſmũ ioãnis diſponebãt᷑ ad facili

us recipiẽdũ baptiſmũ xpi. c ¶ Ad dã.ſciẽtiã ſalut plebi eiꝰ
.i.ad pᷣdicandũ ſalutẽ fiẽdã per xpᷣm. d ¶ Per viſcera miſe⸗/
ricoꝛdie dei nr̃i.i.ꝑĩtimã ⁊ occultã dei miᷣicoꝛdiã facta ſũt h

e ¶ Oꝛiens ex alto.

.i.ex ſinu patris in
faciẽ dñi parare vias eiꝰ.Ad dã-⸗

minare his qui in igcle dmnp. .B
tenebꝛis.i.pribꝰin dàz ſcictiã ſalutis plebi eiꝰ:in re/
lymbo exiſtentib?“ miſſionẽ peccatoꝝ eoꝝ. Per vi⸗
goFpoil. ſcera mipicoꝛdie dei noſtri:ĩ ꝗbꝰ
nẽ ſuã ad ilios de· Viſitauit nos oꝛiens ex alto. Illu
ſcendit. g ¶ EEt

vmbꝛa moꝛtis.i.viuẽtibꝰadhuc in B mũdo quiè quedã vm/

bꝛa moꝛtis quos illuminauit xpᷣs ꝑ ſeipᷣm pᷣdicãdo ⁊ apoſtolos

poꝛbẽ ad pdicãdum mittẽdo.vt habetur Marci vlt.

Huer autẽ creſcebat. Pic cõſequẽter deſcribit᷑ pcurſoꝛis na
ti ꝓfectus ⁊ cõuerſatio.cũ dr.Puer ãt creſcebat.qᷓ;tum ad au/

„

2 vtutis. KEt erat in deftis. q́;tũ ad ꝑfectionẽ conuer/
ſationis.ibi enĩ habitauit vſq; ad tpᷣs ſue pꝛedicatõis.vt contẽ

plationi liberiꝰ vacaret diuinã ſapientiã hauriẽdo.quam po/

. ₰ –— 9*

ſtea effudit pᷣdicãdo.⁊ vt viuẽs in deſtis vitã auſteram duce/
ret.⁊ ne ex cohabitatiõe cũ peccatoꝛibꝰ in tumultu populi ma/

culã aliquã ĩ fama vel vita cõtraberet. ¶ Uſq; in diẽ oſtẽ

ſionis ſue ad iſrł.qð factũ ẽ ãno.is.imꝑu tyberu ceſaris:tũc.n.

exut de deſertis ad pᷣdicandũ pplis. vt habetur infra.3. ca.
¶ Luce ca.i.vbi dr̃ in poſtilla. Ideo ſaluo melioꝛi iudicio vide
tur meliꝰ dicẽdũ eů fuiſſe ſimplicẽ ſacerdotẽ ADDITIO.
Ententia abꝛoſij ⁊ bede videt᷑ ꝓbabilioꝛ:nõ obſtãtibꝰ
his q̃ ꝑ poſtillatoꝛẽ obuciũt᷑.Ex his.n.q̃ ab euangeliſta
tradũtur ĩ G loco ſatis onditur cacharia fuiſſe ſummũ
ſacerdotẽ.Ad cuiꝰ euidẽtiã ſciẽdũ:q ĩcenſũ de qͥ euãgeliſta h̊

facit mentiõem:nõ dʒ ĩtelligi de cõi ĩcẽſo:qð in q̃libet die bis

cõcremabat᷑ ĩ altari ĩcenſi:vt hẽtur Exo.zo.qð gdẽ incenſũẽt
per ſimplicẽ ſacerdotẽ adminiſtrabatur:ſed intelligendũ ẽ de
incenſo illo qð ſemel in ãno.ſ.in feſto expiatiõis tãtũ ꝑ ſũmum

ſacerdotẽ in ſcãſanctoꝝ adminiſtrabat᷑:qð quideʒ incenſuzʒ lʒ

eẽt eiuſdẽ ſpeciei cũ alio cõi.tñ q;tũ ad eius admiſtrationẽ in
tẽplo a cõi incẽſo differebat in multis:⁊ ſpaàliter in tribus.iPꝛi
mo.ſ.in ̊ ꝙ qũ ſummus ſacerdos ĩ pᷣdicta die illud incenſum
miſtrabat nulli erat licitũ eẽ in tabernacło:donec ſũmꝰ ſacer/

dos inde egrederetur:vt hẽtur expreſſe leuit.iꝛ.vbi tractans

quo ſũmꝰſacerdos ĩtrare deberet ĩ ſcã.⁊ exponere ſuꝑ ignẽ aro

mata: ⁊ aſpgere ſãguinẽ ⁊ hͥ ſubdit.Nullꝰ hoĩuz ſit ĩ taberna/

culo:qñ pontifex ĩgredit᷑ ſãctuariũ ⁊c̃.donec ĩgrediat.qð ð alio

incẽſo tidiano minime legit᷑. Et iõ euangeliſta notãt᷑ dixit ꝙ

oĩs młtitudo ppłi eratoꝛãs foꝛis hoꝛa ĩcenſi.In qͥ oñdit᷑ ꝙ ho
ra iſtiꝰ icenſi oĩs multitudo debebat eẽ foꝛis.ſ.er̃ tabernaculũ
ſeu tẽplũ:ꝙ ꝑtinebat ĩ icenſo diei expiatõis tm̃.Scõo qꝛ iicen
ſo hꝰ feſtiuitatl erat ſingulare:ꝙ nullꝰ admiſtraret rite niſi cũ
igne ab altari holocauſti accepto.alioꝗn põtifex erat reꝰ moꝛte
tpali: ꝓut de filjs Aaron Nadab ⁊ Abiu Leui.io.legit.⁊ ide

SE:qꝙ leuit.ca.pᷣallegato:vbi de ſolẽnitate feſti expiatõis agit᷑ p/

mittit᷑ ibidẽ. Locutꝰẽ dñs ad moyſen pꝰmoꝛtẽ duoꝝ filioꝛum

aaron qñ offerẽtes ignẽ alienũ ĩterfci ſũt ⁊c.q.d.cõminatoꝛie
qillaq̃ ibi pcipiebant᷑ opoꝛtebat ſᷣuari ne ↄtigeret ipᷣi aaron ſi

cut ⁊ filus ſuis ſupꝛadict ĩ admiſtratõe ĩcẽſi:ꝛ ĩifra declarãs:;
iſtud ꝑiculũ ſpãliter erat referẽdũ ad offm̃ ppᷣũ ĩcẽſi illiꝰ feſti
ſubiungit:Aſſũptoq; thuribulo qð de pꝛunis altarl ĩpleuerat ⁊
hauriẽs mãu thymiama ĩ ĩcenſü ⁊c̃.vapoꝛ opiat oꝛaculũ qð ẽ
ſuꝑ teſtimoniũ.i.ſup archã:⁊ ñ moꝛiat᷑.Ex q̊ pʒ ꝙ ſũmus ſacer
dos iĩ officio hᷣ ĩcenſi ĩ die expiatõis erat maxie aſtrictꝰ ad ceri
monialia eiꝰ rite celebꝛãda.ſub pena ſubite moꝛt tꝑalis:ſic de
nadab ⁊ abiu.Et iõ hoꝛa ĩ q̃ iſtud ĩcenſũ adminiſtrabat pplus
attete aſpiciebat oꝛando deũ ꝓ ſũmo ſacerdote ne piclitaret᷑ ĩ
illo offõ:vt ⁊ ipi cũ eis expiarẽt᷑.vñ notãt᷑ dic euãgeliſta.Et oĩꝰ
multitudo ppli erat oꝛãs foꝛis hoꝛa icenſi. Non eniĩ ĩ ceteris di

ebeqñ bis ĩ die ĩicenſũ ↄcremabat᷑ ꝑ ſimplicè ſacerdotẽ:creden

duũ ẽ ꝙ oĩs multitudo ppłi ↄueiſſet ad oꝛãdũ:eẽt enĩ valde one

roſũ.Silr notãter diẽ euãgeliſta:hoꝛa ĩcenſi:nõ faciensmenti

onẽ de imolationibꝰ ⁊ diſtillatiõibꝰ ⁊ ceteris officus in illo ce/

er inu ie altiſſimi vocaberis. pibis eni añ

(EE cõfoꝛtabat᷑ ſpũ.q;tum ad augmẽtuʒ

a ¶ Pꝛeibis. n. ate faciẽ dñi.i.ãte filiũ dei qẽ ſimilitudovel faci

lebꝛãdis ꝑꝑ rõem pᷣdictã:gꝗa in illo officio icenſi pcipue ↄſiſtebat p⸗
dictũ piculũ ſacerdotale. Poc idẽ pʒ ex eo qð dr infra. eodem ca.Et
erat plebs ſpectãs cachariã ⁊ mirabãt᷑ ꝙ tardaret. Non.n. veriſile
vr ꝙ plebs ſpectaſſet ſimplicẽ ſacerdotẽ in officio ĩcenſi qͥ tidiani:qð
bis q̃libet die admiſtrabat᷑.Tertio qꝛ ſiẽ diẽ poſtillatoꝛ:̊ icen ſum
ſ. feſti expiatiõis nõ exponebat᷑ ꝑ modü oblatiõis ſeu ad adolenduz
ſiẽ qtidianũ.ſʒ ſolũ vt nebula ↄſurgẽs opꝑiret oꝛaculũ.vt pʒ Leui.c.
all. qd denotat euageliſta cũ dic. Ut ĩcenſũ poneret.nõ.n. dixit ĩcen
ſum offerret. ſicut.S. eo.
ca. Sacerdotes dei iĩcen
ſũ offerét. necẽt dixit:vt
adoleret.ſicut Exo.ʒo.
loqns de qtidiano ĩcẽſo
dic. Et adolebit icenſuʒ
ſuꝑ eo aaron ſuaue fla/
grãs ⁊c.ſʒ tm̃ dixit:vt ĩ
cenſũ põeret:vt denota/

minarè his qi tenebꝛis ⁊ vmbꝛa
mõꝛ ſedẽt:ad dirigẽdos pedes
nrõs ĩ viꝗ pacis. Puẽr qt creſce⸗
bat ⁊ ↄfoꝛtabat᷑ ſpiritu:⁊ erat in
deſertis vſq; ad diẽ onſionis ſue
ad iſrgel —AlAliI.
ðð frreet ꝙ R;̊ ĩicenſũ nõ admi/
u: ſzʒ tm ponebat᷑ röne pꝛe

niſtrabat᷑ ꝑ modũ oblatiõis ſeu ad adolẽdũ
dicta. Itẽ notãter dixit euãgeliſta vt ĩcenſũ poneret igreſſus ĩ tẽplũ
dni ⁊cc.in q oñdit᷑ ꝙ poſitio hꝰ incẽſi erat ſibi debita ex ĩgreſſu tem /
pli dni:nõ rõe ↄſumptõis ſacrificu.ſʒ ad tuitõez ſacerdotl ſanguinẽę
ĩtra ſãctũſcõꝝ aſꝑgẽtl q̊ incenſũ ponebat᷑.qð ẽ ſingulare ĩ ſũmo ſa/
cerdote ⁊ ĩ feſto expiatõis.vt dcm̃ ẽ.Ex ꝗbꝰ manifeſte pʒ:ꝙ officiuz
hꝰ ĩcenſi:de qͥ euageliſta loꝗt᷑:ptinebat tm̃ad ſũmũ ſacerdotem:ad
quẽ ſolũ offm̃ feſti expiatiõis ꝑtinebat:vt leuit.ca.allł. Itẽ pʒ ꝑ hoc
qð hẽt᷑ eodẽ ca.vbi ſic.Et fcm̃ ẽ vt ĩpleti ſũt dies offici ei abit ĩ do
mũ ſuꝗ.ſingulare.n.erat ĩ ſũmis ſacerdotibꝰ.vt ꝑ ſeptẽ dies an feſtũ
expiatiõis ſeparẽt a ꝓppꝛus domib ⁊ habitarẽt ĩcert cenaclis tẽpli
vt deo deuotiꝰmãciparent:vt habet᷑ expᷣſſe in Talmud ĩ libꝛog iti
tulat᷑: Joꝛaa.i.dies expiatiõis.ſ.vbi tractat᷑ pᷣncipalr de h̊ feſto:q̃ q/
dẽ ſeꝑatio ̃ʒ eos hʒ fundam̃tũ Leuitl.2i.vbi de ſũmo ſacerdote ad
lr̃aʒ tractãs dicit.Et ñ egrediat᷑ de ſcĩs.vbi hebꝛaica vitas hʒ:de ſan
ctuario:qd ĩtelligit᷑ de tꝑe celebꝛatõis h feſti. Deceteris ãt ſacerdo

tibꝰ nõ legit᷑ ſiłe.⁊ ſic manifeſte pʒ ꝙ cacharias erat ſũmꝰ ſacerdos.
eo ꝙ icenſũ ponebat ĩ feſto expiatòis qᷓ poſitio ſoliſũmo ſacerdoti

ptinebat.Et ſic ſnĩa ſcõꝝ.ſ.Ambꝛoſij ⁊ Bede ſũt valide:cui ↄcoꝛdat
magfj hiſtoꝛiaꝝ.⁊ nullꝰ ſcõꝝ doctoꝝ oppoſitũ aſſerere vr. Itẽ ⁊ inec
cleſis hꝰ regiõis in officio matutinali natiuitatl btĩ Joãnis baptiſte
expᷣſſe legit᷑ ꝙ h poſitio ĩcenſi fuit ĩ die expiatiõis.Eſt ẽt maxie con
ſonũ rõni:ꝙ ↄceptio pᷣcurſoꝛis xpᷣi ꝗ ad dãdã ſciẽtiã ſalut plebiĩ re
miſſionẽ pctõꝝ venerat:ĩ die exceptiõis ꝗ ĩ memoꝛiam remiſſionis

pcciĩ vituli agebat᷑ fuiſſet ãnũciatꝰ.⁊ ↄñr ↄceptio xpᷣi die imolatiöis

agni paſchal:qñ ẽt xpᷣs paſſus annuciata fuiſſet.Cũ.n.ãnũciatio p
curſoꝛis fuit ĩ die expiatiõis.ſ.io.luna mẽſis ſeptimi.cꝰ ↄceptio fuit
ꝑaliqs paucos dies pꝰ qñ.ſ.cacharias reuerſus fuit ad domũ ſuã: ſe
quit᷑ ꝙ ſextꝰ mẽèſis a dcã ↄceptiõe finiret᷑ ĩ.i ꝗ. luna pᷣmi menſ fere
qñ agnꝰ ĩmolabat᷑. Utꝝ.n.h.iA.luna ↄcurriſſet cũ.S.kalẽdas apꝛil:
ꝓut ig hiſtoꝛiaꝝ dicẽ vłnõ:nõẽ multũcurãdũ.Nã cõputatio feſti
uitatũ in lege ãtiq̃ ſolũ reſpiciebat mẽſes lunares.Ad illud ãt quod
obucit poſtillatoꝛ de G̊ qð nõ fuit fcã mẽtio ꝙ igreſſus eẽt cacharia⸗
niſi ad iponẽdũ tm̃ ĩcẽſũ ⁊c̃.dicẽdũ ꝙ; ꝗqaĩ adminiſtratiõe ĩcẽſi pci ·
pue ↄſiſtebat.piclm ſũmi ſacerdotis ĩ illo feſto:q̃ rõne ⁊ multituco
ppli ĩ illa boꝛa ſpãaliteroꝛabat vt dem̃ cẽ.Iccirco de illo officio tmjmo

do fecit mẽétõem:ñ ãt de aſpſione ſaãguinis ĩ q̃ nõ ↄſiſtebat eodẽ mõ

piculũ tale:lʒ ẽt credẽdũ ẽ ꝙ celebꝛaſſet aſpſioneʒ ſanguĩs.⁊ fec oĩa

glia ad hòofficiũ ptinẽtia:q̃ tũ euãgeliſta ptermiſit:nõ curãs tracta

reniſi de incẽſo:ĩ ̊ tpe ppłs oꝛabat.⁊ ãgelꝰapparuit.Ad alið qð obij

cit de Bᷓ; qð dr̃.Apparuit ei angelus ſtans a dextris altaris ĩcenſi ⁊c̃.

dicẽdũ ꝙ poſito ꝙ illud altare nõ ſit intra ſcãſcõꝝ ſʒ ĩtra ſcã tm̃: ex

p ñ ſeꝗt᷑ ꝙ cacharias nõ ĩtraſſet ſcãſcõꝝ:ſʒ ꝙ ãgelꝰ apparuit ei ĩtra

ſcã.Ad aliud ãt qdð dic: illud ĩcẽſũ.ſ.feſti expiatiõis ñ ponebat ad .
offerendũ:ſʒ vt nebula ↄſurgẽs oꝑiret oꝛaculũ ⁊c̃.dicẽdũ ꝙ B ẽ veꝝ
ſʒ mag faẽ j eũ:vt dictũ ẽ.Ad h̊ ãt qð dicit vlteriꝰ ꝙ pᷣter illuʒ igreſ

ſum qð pꝑtinebat ad ſũmũ ſacerdotè tm̃ qtidie ĩtrabant ſacerdotes

miĩoꝛes ⁊c̃.dicẽdũ ꝙ veꝝ ẽ:ſʒ cacharias ĩtrauit vt ſũmꝰ ſacerdos ad
ponẽdũ ĩcenſũ ꝑtinẽs ad diẽ expiatõis vt iã dem̃ cẽ.Ad aliud qð diẽ
ꝙ vf eẽ fictitiũ vt ſũmꝰ ſacerdos eèt ille i cui hebdomada cadebat
expiatõis feſtũ ⁊c.dicẽdũ ꝙ veꝝ ẽ Gᷓ̊ nõ eẽ auctẽticũ ſʒvitas hꝰnõ re
grit᷑ ad veritatẽ ſentẽtie Ambꝛoſij ⁊ Bede ſupꝛadicte: ſʒ tm̃ regrit
ꝙ eẽnt plures ſacerdotes ſił⁊ ũ vnꝰ tm̃:qð ẽt ĩ tẽplo p poſſet ↄcedi.
Nã in illa oꝛdiatõe quã fecit dauid de ſacerdotibus:vt vr.i.palipo.
24· ſatis patzʒ. O ſadoch erat ſummſacerdos inter filios eleacar.
achimelech inter filios ithamar.⁊ ſic erãt duo ſũmi ſacerdotes ⁊ põ
tifices lʒ poſtillatoꝛ vr̃ diſſentire huic. Sʒ gꝗegꝗd ſit de tẽplo pᷣ ſaltẽ ĩ

tẽéplo ſcõo pᷣſertĩ vᷣſus finẽ manifeſte pʒ erãt plures ſummi ſacer⸗
daotes ſił.Nã ĩ paſſiõe xpᷣi marci.c.idr ꝙ illiqvenerãt ad capiẽdũ

52

xp fuerãt miſſia ſummis facerdotibꝰ. x ſic pʒ ſi ↄcurrebant plu/ etoꝛitatis in qda leetiõe de ànũciatione vᷣginis h̊ vba ↄtinent enrfil
res ſacerdotes ĩ vnũ:qͥꝝ glibet poterat celebꝛareĩ feſto expiatõnis Miſſus fuit gabꝛiel ad virgineʒ ⁊ anteq;ᷓ ad virginẽ pueniſſet giͤſi
ſz ad eligédũ ꝗs eoꝝ miſtrarz puidebat᷑ p ſoꝛtẽ qa foꝛte glibet rtra 21uenit veũ vgincis illapſü viſcerib. ⁊ dinã maieſtatem vgina ienltlie
hebat ſe a celebꝛatõe illiꝰ diei timoꝛe picli ſupꝛadicti.vñ euageliſta lis venttris bꝛeuitate ↄcluſã.⁊ĩfra.poſt pauca ſubdit.deniq; 6 Curlun
dic. Soꝛte exut vt ĩcẽſũ poneret. Nõ.n. dixit vt ſacrificaret vł boꝛls archagelus non ait. Aue gra replẽda ſʒ plena:necveniet in teſʒ in Netehon
cæént pncipalia ĩ illo officio:ſz poſitiõez icẽſi cõmemoꝛat.vt inueret dũs tecum. Pec ĩ pcedẽtilectõe:que ꝗdẽ aſſertio veritati euã . fiſein
piculu qᷣ ab officio retrabebãt᷑ poſſz tillud vbuʒ. Soꝛte exyjt: vtg/gelice manifeſte repugnat.Teſtat᷑n. euãgeliſta ãgelum pſalu in vun
dam dicunt referri ad pᷣmam electiõeʒ çacharie in pontificatumq̃ tatõem vgini dixiſſe. Ecce ↄcipies in vtero. ex q́ pʒ e ↄceptio ncnanin
foꝛte per ſoꝛtem fuerat ⁊c. rpii vtero ẽt pſalutatõeʒ fuit futura:ñ gañ pᷣdictã ſalutatõeʒ fe Anennt
¶ In eodem ca. vbi dicitur ĩpoſtilla. quia fuit cõceptus in ſeptem ĩ vtero ꝛccpit cũ tał ↄceptio nõ fuerit niſi ſel. Legit᷑ et ifra. lu⸗ nn nini⸗
bꝛis menſe. ÿMV DDTTIO. ce.=. de xpᷣo:ꝙ vocatũẽ nomẽ eiꝛ ieſus qð vocatũ ẽ ab ãgelo pᷣ/ nn fortan
Wedictũ ẽ pcedẽti additiõe.pcurſoꝛ ↄceptꝰ fuit circa mediũ uſq; i vtero ncipet᷑. Ex qͥ pʒ manifeſte qũ agelus dixit beate n uenn
y mẽſis ſeptimi. ⁊ pↄñs ſaluatoꝛ circa mediũ menſispᷣmilo vgini. Uocabis nomẽ ei ieſũ.nõdũ ↄcept era: ĩ vtero xppsſed ſcnbe⸗
Duédo de mẽſib lunaribꝰ ꝗbtũc feſta regulabãt᷑. ↄſtat ꝙ ſalutatio pceſſit pdcãm vocatõem:gqñ vgo fuit ſaluta finn
¶ In eodẽ ca.vbi dicitur ĩ poſtilla. Licet enim Joſeph non fuerit ta nõdũ ↄcept erat xpᷣs ĩ vtero:qð manifeſte euacuat pᷣdictaʒ ſündin un
ſaluatoꝛis pater. ADDITIO aſſertõem. Pꝛzobatões qt qs pdicta lectio ĩducit:nihil faciunt ſnnl
Ek pac mã fuit large tractatũ ſupꝛa in additione Mattheipᷣ. ad ꝓpoſitũ ſuũ oñdendũ:qꝛ cũ dicit:GOfa plẽa.intelligit᷑ de gra nin s
. A(A vbi agitur de genealogia xpᷣi. vide ibi. iuſtificatiõis ſeu ſcificatõis q̃ ſ fuit in vgine.ſilłr cũ dicit.dñs lſch 4
¶ In eo.c.vbi dr ĩ poſtil. Mlieres bñdicẽt ĩte. CADDI. tecũ.ſ.cum H ↄſtat ꝙ erat replẽda ꝑ ↄceptõnem vbiiĩcarnati. ftigin 6
Elivr dici z greg i glo vbiſic. Atriaz iytriſcp bidicut ve 10 ãagelus ad eã poſt ſalutatõem qrentẽ qũo fiet iſtud ait. Spi icl⸗
Nut.n. p vnũ ⁊ vnã feminã ⁊ mr̃eʒ pctm̃ ſil⁊ triſticia:ſic ⁊ nũc rit ſcũs ſuꝑueniet ĩ te.qð ſonat de futuro.ſiłr.Et vtus altiſſi/ uſtoſb
p vnã⁊ vnũ bñdictio fuocata ẽ: ⁊ leticia ad ſinglos ẽ ꝓfuſa. mi obübꝛabit tibi. qo ſilr de futuro ſonat.vñ ſi ĩ dcis antiquo/ ſgugſlent
¶ILo ca. vbi or ĩpoſtil. Qm viꝝ ñ cognoſco. ¶ADDI TIO. rũ doctoꝝ inueniat vba pꝛia facie ſont e erat cũ beata Plhlet
MπWet eniq; nri doctoꝛes tradunt de ꝓpoſito btẽ vginis circa vgine an miſſionẽ ageli ſeu an ſalutatõem? hò intelligeda ſüt nißeriun
T vginitatẽ: ſiłr ⁊ de eiꝰ voto ſint tenẽda tãq; va:vba tũ beate vm gram habitualẽ ſeu ſcificatõem mẽtis vginis.nõ ãt ſᷣm vbi tn ſi
– vginis dicentis.Qm̃ viꝝ nõ cognoſco.ſñ vidẽt᷑ q̊ dicer. nec diuini incarnatiõem:alr.n. ↄdicerent euãgelice vitati vt dem̃ netigifß
ex eiſdẽ vbis vr h ſeꝗ.poſſibile enĩ ẽ ꝙ aliq̃ vgo nõ cognoſcat viruz c.quã gdẽ lectõem tãq; erroneã ⁊ euagelice vitati ĩicõſonam iĩ (oßönodof
cõit᷑ loqᷓndo ſeu ĩtelligendo de viri cognitõe:q tñ ñ habeat ꝓpoſituz ecclłia Bur. cui ad pñs ĩdignꝰ ⁊ ĩmeritꝰ dina tñ ꝑmiſſione pᷣſũ: Aliſeptfffff
nec votũ vᷣginitatis. Sʒ pᷣdicta vᷣginis vba ꝑaplius videni enuclian coꝛꝛexi.⁊ ad cõfoꝛmitatẽ euãgelice vitatis ⁊ ſnĩie ſcõꝝ doctoꝝ tün ſncugi
da.Ad qð ſciendũ ꝙ ſᷣm Aug.in libꝛo ð moꝛibus ecclie. ⁊ ẽtãtiquos ſub vbis ad ̊ ꝑtinẽtibꝰ reduxi:ſubmittẽs tñ me ⁊ q̃cũq; mea ihigiffiite,
phᷣos vtutes multipłr ↄſiderãt᷑.vno.ſ.mõ ꝓut ſunt exẽplares.⁊ſicꝑ ſacroſancte ſedis aplice determinatõi ⁊ coꝛꝛectiõi ⁊ cuiuſcũq; (giglilucor
tinent ad deũ ĩ quo pᷣexiſtũt oĩum reꝝ rõnes.Alio mõ ꝓut ſũt politi veriꝰ ſentiẽt ⁊c. ¶ In eo.ca.i.vbi dr ĩ poſtilla.Quia lʒ ex oĩbꝰ Eſtiselſetbi
ce. ſic ptinẽt ad hoĩem inqtũ recte ſe bʒ ĩ rebꝰ humãis gerẽdis:de fuerit diſpoſita ad conceptionem filu dei: ſpecialiter tamen ſihtericb
ab vtutibꝰ. ſ. politicis phᷣi cõit᷑ tractãt:ĩter qᷓs vtutes.ſ.politicas et fuit ex humilitate. DDITIO Niamneildubi
exẽplares:q̃dã medie iterponunt᷑.ſ.vtutes purgatoꝛie:quie ptinent Atio q̃re vtus humilitat magis fuit diſpoſitiua ad co⸗ ſgwoſconeertt
ad illos ꝗ vtutes politicas trãſcendentes ĩ diuinà ſi ſitudineʒ conatr⸗ ceptionẽ qᷓ; alie vtutes Beda declarat dicẽs. Dicebat (ytenaiſbid
tendere. Sunt ét ſup B vtutes purgatiaũq dicunt vtutes iã quoda ¶eni yt ſiẽ ꝑ ſuꝑbiã pᷣme parẽtis moꝛs itrauit i müdum Cgetgoinsdiet
modo aſſequẽtiũ dĩnã ſilitudinẽ q;tuʒ ĩ hac vita poſſibile ẽ:q̃ a ppo itaꝑ humilitatẽ marie vite ĩitroit pãderet᷑.Et nõ ſᷣʒ Greg.ſuꝑ ckoningot
I.7.ethi. vtutes heroyce dicũt i.dĩne.ſᷣm quã ↄſideratiõem dicunt illud. Beatã me dicét.nõ ãt beatã ſe appellat ĩianivexata głia Gficktpha
tpantia purgati aĩ attigit᷑:cũ iã ꝗs tm̃ aſſegt᷑ dinam ſilitudinẽ: vt ſed ſacro tacta ſpiritu que futura ſunt pꝛophetauit c. Eepriritfde
terrenas cupiditates neſciat.Et ſm hũc modũ vginitas vr attribuę· ¶ In eodem ca.vbi diciturĩ poſtilla. Aliter etiam diciturq;ne Elltnciſo⸗
enda beate vgini:ſic.ſ.vt terrenas cupiditates cupiſcentis nedũ ñ gauit ſe eſſe ppham tantum. (QADDITIO. ihnilefßfe⸗
habeat ſeu pponat vł voueat nõ hj̃e ſed etiã vt eas penitus neſciat. —⸗ Literẽt poſſet dici ꝙ negauit ſe eẽ pꝓpham.ſillũ de q̃ eeligrizhi
qð eſt altiꝰ⁊ pfectiꝰqᷓ; vginitat ꝓpoſitũ hfr̃e ſeu fouere.⁊ hãc ſniam Deut.is.ca.legit.Pꝛophetã ſuſcitabo eis ⁊c̃.qð ĩtelli⸗ tliateit
ppᷣe ſonãt ipi vba cũ diẽ. Uiꝝ nõcognoſco.q ꝓpꝛie ptinet ad vgini gitur ad litterã de xpo:ð quo pᷣncipalr querebant ſacer Prmiſiden
tatem purgati aĩ.ſ.heroycã que ꝗdem diſtinctio vtutũ quadriptita dotes ⁊ leuite.vt Johʒis.i.põt haberi ⁊c̃. EPLICA (Mickirde
tractatur ad plenum in pᷣma ſcðe.q.õi.arti..ĩ coꝛpoꝛe queſtionis. Inðca.euãgeluij luce poſtillatoꝛ dicit qꝛuũdã etiã ſctõꝝ e
¶ In eodem ca.i.vbi dicitur ĩ poſtilla. Uerũtamen ga iſtud exem t ſniam eſſe ꝙ cacharias pr̃ iohis fuerit ſũmꝰ ſacerdos. ün
plum non eſt vſquequaq. DDITIO. –ARcui ſnie adherz burgeñ. poſtillatoꝛem ꝗ tz riũ.⁊ qᷓ inſiin
Oc exemplũ eſt ſatis pfcm̃ iterrogatõis vᷣginis marie: ipſa uis hvarietas opinionũ de ſacerdotio cacharie nõ vr multũ fa ligſbitos .
h .·n. vt dictũ eſt nõ qᷓrebat de fcõ:ſed de mõ fiendi.ſ.vtꝝ oꝛdi cere ad ſenſũ lr̃e:qꝛ ſiue cacharias poſuerit incenſũ vt ſũmus ei nur
ne nãli ↄceptura erat vl ſupnãli.⁊ iõ cum ãgelus ei inducit ſacerdos:ſiue vt ſimplex: ſufficit hoꝛa ĩcenſi fuiſſe ionẽ annũ ann
exemplũ de ↄceptiõe ſterił q̃ eſt ſuꝑnãlis ſufficiẽt᷑ erat vgo edocta ciatũ ꝑ ãgelũ:tñ veriſile ẽ cachariã nõ fuiſſe ſũmuz ſacerdotes tc nbie
de mõ fiendi qõð erat.ſ.miraculoſũ ꝑ oipotentiam diĩnã.⁊ iõ ſubdit: maxie:iõ qꝛ tpe dñij grecoꝝ ⁊ romanoꝝ ſup iudeos ſummum Rhenen
ga nõ e ipoſſibile ⁊c. ¶ In eo.ca.vbi d in poſti la. Sed poſtea cuʒ ſacerdotiũ vedebat᷑ iõ dicit Joſeph cayphã ſũmũ ſacerdotiũ imunnan
aſſenſit tunc concepit:vt ſupꝛa dictum eſt. ADDITIO. emiſſe: n àt veriſile ꝙ cacharias cũ eẽt iuſtꝰ hò nct ſimonia/ ſitnn ſiin
AJAgetur poſtillatoꝛ ſentire ꝙ cõceptio fili dei fuit facta ſta- cos fecerit vłappꝛobauerit. Ea ãt q̃ burgeñ.ꝓ cõfirmatõc ſue R Rice uein
v iim cum beata virgo dixit: Siat mihi m verbuʒ tuũ anõan opinionis narrat vidẽt ficta:qꝛ ex ſcriptura füdamẽtũ no hñt i ſcniun
tea. ?7 eſt vera 2 cõis opinio doctoꝝ. Un magr 1.3. di. z. dicit pmũ qð dicit ꝙ tpe ĩcẽſi ĩ die expiatõis tm̃ ppls foꝛis oꝛabat:ñ f ngſöge
pPoſt cõceſſũ ſeu ↄſenſũ virginis ſcẽ ſpũs ſcũs peruenit in ipſam ſᷣm pbat. qꝛ poterãt ſingłis diebꝰ tꝑe incẽſi foꝛas oꝛare.nec ⁊ di/ mnnionel
verbũ dñi. ⁊ infrapotentiã dei verbi receptiuã pparãs ſimul aũt ? ctũ burgeñ.fũdat᷑ iĩ ra ꝑp e allegata:dicit.n. ꝙ fili aaron fue/ inlb fit
generatiuã. Silr ſanctus Tho.in. 3.pte.q.ʒo. arti. .in coꝛpe.q.inter runt puniti ꝑꝑ exceſſũ factũ ꝑ eos ĩ feſto expiatiõis.nã ex litte miſtnti
alias rõnes qua⸗ aſſt ignat qre fuit ↄueniẽsvginẽ annũciari pangelũ ra põt hẽri oppoſitũ ꝙ peccatũ illoꝝ nõ fuit factũ in die expia . ſlüta
Una eſtvt oñderet᷑ eſſe qddã ſpale matrimoniũ ĩter filiũ dei ⁊ bu/ tionis qꝛ ponere incẽſum illa die veri ptinebat ad ſũmum ſa/ wiffnin
manã naturã.vñ pannũciationeʒ ſ pectabat᷑ ↄſenſus virginis quem cerdotẽ.qꝛ ſolꝰ illo die ĩtrauit in ſcãſcõꝛũ:filu ãt aaron nõ fue/ litimug
expꝛeſſit dicendo. Ecce ancilla oni ⁊c. que regꝗrebat᷑ ad illud ſpůale rũt ſũmi ſacerdotes:ſʒ ſimplices.vt pʒ ex eoꝛũ conſecratione: ſeanlene⸗
matrimoniũ.ſ.iĩcarnationis ĩter filiũ dei ⁊ pumanã naturam. Bern. ⁊xveſtitõe leui.S.i nihil ad eos de poſitiõe ĩcẽſi illiꝰ.fuit igitur aemume
etiã ſuper miſſus 6. home.A.oñdẽs ſ enſ⸗ usv̈ginis regrebatur ex erroꝛ eoꝝ ĩ quotidiana poſitõe ĩcẽſi ꝑ ſimplices ſacerdotes fiẽ/ nuldei
diuina oꝛdinatiõe ad ĩcarnationẽ verbi diuini qſi alloquẽs vginem di:in qᷓ qꝛ ↄ pᷣceptum dñi fuerũt ebꝛu ⁊ vſi igne alieno phibito hſsanfn
in pſona humani gener ſic ait. Statim liberabimur ſioſẽt!.⁊ infra puniti ſũt.vt colligit᷑ Leui.io.nec illud piculũ moꝛtis cõmina Huſknecn
eã alloquens dicit. Rñnde itaq; citius angelo:imo pangeluz dño fe⸗/ tũ eſt ipſi aaron ⁊ filus eiꝰ reſiduis ꝗ eoꝝ ſucceſſoꝛibꝰ p ſolo fe/ X
ſpõde. verbũ ꝓfer tuũ ⁊ ↄcipe diuinũ:emitte trãſitoꝛiũ.⁊ amplęgte/ ſto expiatiõis:ſʒ in oĩ miniſterio qõ coꝛã dño facere debi üt finſt
re ſempiternũ. Ex quo patet ꝙ ex mẽte Bernardieſt ꝙ dum beata i dĩↄñnter vbi ſupꝛa h ẽ ꝙ locutꝰẽ dñs: Sanctificaboꝛ inſisg ſiͤdan
virgo ptulit verbum ſuum vel ſaltẽ in vltimo iſtãti platiõis ↄcepit appꝛopinquãt mihi.i.q ĩ tabernaclo faciũt aliqð offm̃ ſacerdo lfeto
verbũ eternum. Sed fuerunt qdã ab huiꝰ veritate deuiãtes ꝗ vidẽ tale.ad obiurgãdũ aũt vicia punitoꝛũ ſubdit᷑ ↄñter. Uinũ ⁊ oẽ tent
tur aſſeruiſſe ꝙ incarnatio ver bi diuinipᷣceſſit ſalutationeʒ euãgeli ¶qð ĩebꝛiare põt ñ bibet tu ⁊ filu tui qñ intrabitis tabernaclm NN
cam. Uñ ĩ gbuſdã eccleſusetiã cathedralibus ⁊ aljs nõ modice au/ teſtimonij nejfoꝛte moꝛiami ſubitelligit ſiẽ filu tui puniti ſüt inn

E

=S.
——

—

———
—
—
S=
E
= = — =
— = =
—– =

=
—
= =

=
=
=
— S=e — —
— -=-

= S=
=
S.
S
S ==
S. ,
S—-
S

D

=
S

1

=

4

—
— =–.
4 —
☛ =
—
—
—
— —
E

S
S
S
—.—
—
—
S
=

—
E
S

4

E

Aladilctnii⸗
iglaintlei
unfaärſttänat
hchenſtn
nentigin ſnftlns
eümdilt eini
oſonn piſiign
eſnigdegi
unniem Pinnicit
nnüsſftntie
mnenigelceiti,
ienigelce finniinn
hent dintimnitri
eftanstftelirde

1

=

H

E = ☛ = —

eministintiine

öi tconerötgie
idfigoſnluge
nfindei eetlimem
(M.
gis in diiint

enndeclundese
itisosittuiini
Chüteri Stnßen
ierpelltiminus
nintophennti

an
eſ
Aol

mnehtigte
bent⸗ ſighe
Unndik ilif
fvpsſn ini
5 wKilucngi
Cotocrhuntnifi
swirtinnſ ni/
rbornvenifnieen⸗
iinoͤftiſeſſnmict/
nnor i linin
npemhiſniinn
cicatuſ Niin
äͤbanri einnn
öbu⸗ brin
S
einei ſentmnnn
rrminn hi

Gt.
Gfonckt

—–

circularit. e

(Lucas

ob ebꝛietatẽ ⁊ ignẽ alienũ.iõ ſegtur. Ut habeatis ſcitiã diſcer
nẽdi int ſcm̃ ⁊ ꝓphanũ.ſ.ignẽ offerendũ.Coõſtat igit᷑ illũ ĩgreſ⸗
ſum tabernacli ñ ſolũ fieri ĩ die expiatõnis nec ſcientiã diſcer

nẽdi eẽ neceſſariã ſolũ die illo.pʒ igitur ꝙ ea q̃ burgeñ ꝓ ſua

opinione adducit explana lra ñ habẽtur:ſʒ potiꝰ oppoſitum.
Et ꝙ diẽ bur.plures ſił fuiſſe ſũmos ſacerdotes ñ hẽetur ex lr̃a

ꝑ eũ allegata:ſʒ potiꝰ oppoſitũ.nec valet qð allegat ex euange/

lio plures fuiſſe ſũmos ſacerdotes.qꝛ ꝓut dcm ẽ hoc ꝓceſſit
ex auaritia roma/

Barrteenant Actũsz ẽ autẽ in diebe illis
ſümuz ſacerdotiũ/ Exijt edictũa ceſare augu/
aromãis: ⁊ roman ſto:ꝛut deſcriberet vniuer
vraͤpli reberent) ſus oꝛbis. Hẽec vᷣſcriptio pꝛia ſcꝗ
beideruür g etet Eapyide ſyrie cyrino. Et ibat eſ
gacharia non puta Vt Pfiterent ſinguli ĩ ſua cinitate
tur veriſimilis. Aſcẽdit autẽz ⁊ ioſepha galilea
n canl oae de ciuitate naʒaret ĩ iudẽaʒ ciuita
nis ponit exepis dauid q; vocat bethleẽ: eo ꝙ eſ
ceptio ſterilisnõ ſet ð domo ⁊ familia dauid:ut ꝓ
vſq;quaq ſile: vt ĩ fiteretůr cum maria deſpõſata ſi/
gt poſtil. Burgen. bi vxoꝛe pꝛegnante. Factum èſt
at die ipz exẽplum eſſentibi: ſpleti ſi
ſufficere ad vgini autem cuz eſlent ibi ipleti lunt di
iterrogatõez:q̃nd Ees vt pareret. Et pẽperit filiũ ſu/
facto:ſʒ ð modo fi J

endiqſiuit:̊ tñ ñ vr verũ:qꝛ vᷣgo pᷣus de facto ⁊ de modo fuit
ſufficiẽter ĩſtructa q ãgelus dixit.Spũſſãctꝰ ſuꝑuẽiet ĩ te ⁊c̃.
Exẽplũ igit᷑ ñ fuit poſitũ ad docẽdũ vᷣginẽ de aliquo:nec vgo
ſupſit exẽplũ illud ꝓ doctria:ſʒ p ſolatio:qꝛ alias ſequeret᷑ ꝙ
vgo viſitas eliſabeth iuiſſet ad pbãdũ exẽpli dativitatẽ:qdð fal
ſũ ẽ:⁊ beatũ Amb. ſuꝑ lucã.ꝗ dicẽ vginẽ viſitaſſe ñ q̃ſi icertã
de nücio:nec q̃ſi dubitãtẽ de exẽplo:ſʒ q̃ſi letã ꝓ voto religio/
ſazʒ pꝛo officio nec vt vbũ ãgeli mulieris in atteſtatiõe ꝓbaret.
¶ In eodem ca.vbi dr̃ de ioãne.Tu puer ꝓpha ⁊c. Poſtillatoꝛ
obicit.q;ꝛ ioànes dixit ſe ñ eẽ ꝓphetã.i.ꝓcul fantẽ ſicut antiꝗ
tus:qꝛ qdð dixit digito monſtrauit:vł alr negauit ſe ꝓphetã tm̃
qꝛ fuit pluſq; pphᷣa. Burgẽ. ãt alr ſoluit di cẽs ꝙ negauit ſe il⸗
luz ꝓphetã:de qͥ dr̃ Deutꝰ is.qð ad lr̃aʒ de xpᷣo exponit᷑.Sʒ vr

ꝙiuxta burgẽ.ſolutionẽ ñ ſatiſ feciſſet q̃rẽtibꝰ neq; q̃ſtioni:qꝛ

cũ pᷣ dixiſſet.Nõ ſũ ego xpᷣs.de qͥ vt diẽ burgẽ.expo nit᷑ illud.
Deut: allegatũ:ð ̊ ñ qſierũt ãpliꝰ:ſʒ cũ audierũt ꝙ ñ eẽt xpus
neq; helias q̃ſierũt ꝗd g ſalteʒ ꝓpha es tu:ñ igi᷑ queſierũt de
ꝓpbeta ꝓmiſſo ĩ Deut? put burgen.vult. 4. II.

4 oꝛtꝰ ſaluatoꝛis.⁊ p ðᷣſcribitur ſaluatoꝛis oꝛtꝰ.⁊? debitꝰ

uer aũt creſcebat.Circa oꝛtũ ſaluatoꝛis pᷣ deſcribit᷑ tpᷣs.⁊? lo

N cus ibi.Et ibãt oẽs. ʒ? vginis pꝑt.ibi. Sactũ ẽ at. ꝗ? angeloꝛum

cãt ibi. Et paſtoꝛes erãt.Circa pᷣmũ drĩ. b¶¶ Exut edictuzʒ a

ceſare auguſto. Pic onñdit᷑ tpᷣs natiuitat xpiq natꝰẽ anno.2z.

auguſticeſaris ꝗ noĩatꝰ fuerat auguſtꝰ ab augẽdo.qꝛ notabilit
auxit ĩperiũ romanũ.⁊ ꝑꝑ ̊ ĩ diebꝰ ſuis alus gẽtibꝰĩperio rõa/
no ſubiect fuit ĩ oꝛbe pax vniuerſał.iõ mãdauit. c Ee de
ſcriberet᷑ vniuerſus oꝛbis.vt ꝑ ̊ ſciret᷑ q̃liter terr̃ diuerſe eẽnt
populate ⁊ quãta tributa ſingule poſſent reddere.vt ſic tribu/

tis ĩidebitis nõ grauarẽt.⁊ ſciret᷑ ꝑ quẽ modũ ſingule terre ſub

ĩperio romão meliꝰ regerẽt.Ex h̊ ẽt pʒ ꝙ xpᷣs nat fuit tꝑe ma

xidme pacis.ſiẽ fuerat pnũciatũ a pphetis.pᷣs.⁊i.Oꝛiet᷑ ĩ diebꝰ

eius iuſticia ⁊ abũdãtia pacis. Ite Jſa.⁊.Nõ leuabit gẽs ↄtra
gentẽ gladiũ.⁊.9.Uocabit᷑ nomẽ eiꝰ admixrabilis ↄſiliariꝰ.deꝰ
foꝛtis.pr̃ futuri ſeculi.pᷣnceps pacis. d¶ Pec deſcriptio pꝛi/
ma. Dicit᷑ ãt pᷣma q;tũ ad gnãles deſcriptöes oꝛbis.qꝛ añ iſtaʒ
hũ fuerũt alie deſcriptões partiales.ſicut pʒ.⁊.Regũ.⁊4. ⁊.i.
Paral.zi.de numeratõe ppli ⁊ deſcriptõe quã fecit ioobð mã
dato dauid. Dicit᷑ ẽt pꝛia ſᷣm alios qᷓ;tũ ad alias ꝑtes eiuſdem
deſcriptõis.qꝛ ſyria ẽ ĩ medio terre habitabilis.⁊ iõ ibi fuit in/
choata iſta deſcriptio.vt ide denũciaret᷑ fieri ĩ alys puincus

guſt

. fecerat yrie ad ipᷣaʒ regẽdã. f-

u. ci. Dic deſcribit natiuitas ſaluatoꝛis qᷓ;tũ ad locũ.quia

iſta deſcriptio pᷣcepta erat fieri ĩ pᷣncipalibꝰ ciuitatibꝰ.⁊ ibi con

ueniebãt ꝗ ibi habuerãt oꝛiginẽ.vt ſic deſcriptio fieret nõ ſo/
lü ᷣm numeꝝ ꝑſonaꝝ.ſʒ ẽt ſz determinatõem genealogiaruʒ.
vt ſciret numer determinat nobiliũ ⁊ ignobiliũ.⁊ B E qð dẽ.

9Aſcẽdit ãt ⁊ io.a ga.ĩ qua manebat. h(¶ J

qꝛ nõ èrat ei locus in diuerſoꝛio.

vigilanteſ: ⁊ cuſtodiẽtes uigilias
noctis ſuper gregeʒ ſuum. Et ec

Et dixit illis angelus:nolite time

gaudiuʒ magnũ quod erit omni

bat.dato ꝙ nullus ſequeret. n

tũ eſt ãt. Deſcripto oꝛtu pᷣcurſoꝛis. Hic ↄñr ðſcribi᷑

Wrtitus.ibi.Et poſtqᷓ; cõſũmati ſũt.ʒ? pueri ꝓfectus.ibi.

pꝛeſide ſyrie cyrino.hũc.n.cyrinũ ceſar au/
t ibãt oẽs vt pfite.

Et ibãt oẽs vt pfiterẽtur ſinguli ĩ ciuitatẽ ſuã. pfitebãturãt dupli/
citer ſe eẽ ſubiectos romano iĩperio.ſ.ſcripto.qꝛ eoꝛũ noĩa ſcribebãt
de mãdato ĩpatoꝛis.⁊ẽt fcõ:qꝛ ſoluebãt cẽſũ iperatoꝛi.ꝑꝑ qð in nũ⸗/
miſmate cenſus erat imago ĩꝑatoꝛis:vt habet Matth̊.⁊2. c.
n iudeam ciui.da. Ju/

deaʒ h̊ accipit᷑ adiectiue.qꝛ bethleem ẽ q̃dã ciuitas in regno iudee ⁊

vyocat᷑ ciuitas dauid:qꝛ inde oꝛiundus fuit.vt habet᷑.i.Regl.is.
i ¶ Eo ꝙ ect ð do.⁊ fa.da.vt pʒ ꝑ genealogiã deſcriptaʒ ca.ſequẽti.⁊

fi.cũ ma.ſibi deſ.vxo.p/
gnãte.ipſa eni erat de ea
dem tribu cuʒz ioſeph. ⁊
ſucceſſerat ĩ hereditate
paterna:iõ iuit ad ꝓfitẽ
dũ cũ eo.lʒ eẽt partui p/
piqua. h; ẽt diuina diſpè
Leznum cc ſatiõe fem̃ ẽ vt ſic xpᷣus
cé angelus domini ſtetit iuxta il naſceret᷑ ĩ bethleeʒ ſicut
los:⁊ claritas dei circunfulſit il Aar balctu Michee. .
c rinm S in Et tu bethleem effrata
los:⁊ timuùerunt timoꝛe magno puulus es i milibz iuda
ex te mihi egrediet᷑ ꝗ ſit
dominatoꝛi iſrl:⁊ egreſ/
ſus eius ab initio a die⸗/

pplo: q; nit vobis hodie ſalua ndleut icoirde
toꝛ ꝗ ẽſt xpᷣs dũs ĩ ciuitate dauid t⸗

um pꝛimogenitum: ⁊ pannis eũ
iuoluit:⁊ reclinauit èũ in pᷣſepio

Et paſtoꝛes erãt in regione eadẽ

re.Eccè enim euangeliʒo vobis

ſcribit᷑ vginisꝑtus.cum
”MUD dDdf'fi. m (Et pe. fi. ſu. /
