pꝛimo tangunt᷑ mala ab alus illata.ſecundo mala volũtarie aſ/
ſum pta.ibi.Circuierũt in melotis.Dicit igitur ꝙ ꝑ fidemvnius
veri dei.Alij diſtenti ſunt.i.in toꝛmentis extenti.vt patzʒ.i.Ma
chabeoꝛum.⁊.2. de ſeptem fratribus.⁊ de pueris ad vbera ma⸗
trum ſuſpenſis,z. Machab. 6. ôMds

=
=

amuel. g ꝑꝑ fi

eſſe Z illud quod

(Dubrodigrns

cceperunt mulieres de

vit
ſche

N

do len

gin
eluiſ
orninn
ichz beg
nicgtn⸗
eg
g i⸗ ,
uteeſnnn
ſltaklenl
nohteßte
teikreinorn.
ſtis nuch
glgilätim⸗
6ciolysconp
ͤitegtpne⸗
ch7. be
4 Gatbetbin⸗
prthßstdeſi
ront ſt,
pe lon
lentercicitg
Gucieloniin
Uetkionetutun
äbiinninnen
elaga begit⸗
vertlue
züpelagin
ſen n
gegigedenun
niibrigcbſtien
febebeidebelug

„

=

–
=

☛ͤn

=☛ =
—. —
=

=
=
X

= =
E

S

tetiorgzbei

Nerclonnidn
Piann
ngutenban
detnoconengna
ſteſenrinloopt
ppſiptunenetho
ozbabicronebe
liſietboc prer
Pdeſetuſeu
aliſtaütfefag
Mösdineetcrdit
hitsfnpbm
iſtörsſontesd
Pölenenn⸗
1ſchltcind,s
ſüſpenonüinne
ahranigfun
Nöncitigte⸗
ſig ſtonncig⸗
Ntesgnlust
tbicnnen
eſfrsdond aſt
toyerdeodenn
nahacooeſe
llspenetpale
nhcaplpötne
eteſinen⸗
ſtferriaco⸗
hutſinertiöen
Khnoͤparr
lente⸗
1 Maghlitpbid
llunſcien

nd SSG ¶ Ad Hebꝛeo
Nehisn a Non ſuſcipiẽtes redemptiõem.i.liberatiõem a pñti pen —r
ennendi äs apñũtipenga. nant tñ etiã hec verba apli ᷣm alios ſic:vt cũ dr. Sides eſt ſubã ſpera
ace Wentihnne nr eſuttertiöemn. in futura gloꝛia. darũ re ꝝ:intelligat᷑ c ſubſiſtẽdi in nobis ꝑres Pnerdcnen gdeʒz ſunt
intide . bia Lobie 4 etzen 1. lcut pa e ſamſone. Judicum.io. ⁊ 8 bona futura:q ronabiłr ab hoĩe virtuoſo ſperari debẽt.ſ.btitudoq̃ ab P
gian lbemn to Kol g e Job. ig. d ¶¶Et vbera.ᷣ pʒ ð michea oiĩbus appetẽda.vñ in G qð dicit. Sꝑandaꝝ rexꝝ:excludunt᷑ res ſpe
ſtne ega aeni Pe it et Lchias. deg. vl roe ppoſitis filioꝛum rate q̃ tñ non ſunt ſꝑande.ſicut ſũt bona mũdana ſeu tꝑalia q̃ non du/
naebin ilrts ati fuerũt ab exactoꝛibꝰpharaonis.Exo.. cunt ad verã btĩtudinẽ. Bona aũt ad verã btitudinẽ ꝑtinentia ſubſi/
nwipriin e¶IIn Bn vineula crarcercs Ppz dehicremia. Piere z 2 ſtunt in nobis ꝑ ſpem qa fide gnãturvt in glo. Math.i.Et ſic cũ dicit.
rin Seni .. Pese t. ¶ Lapidati ſunt. pʒ de naboth. ʒ. Subſtãtia ſpandaꝝ reꝝ:ꝑ li ſubſtãtia intelligit Ades ifarztc
Nliglgntn Feégn-soc gacccckh DJ H aũt dr̃. Argumẽtũ nõ ap/
. zin eo dren ſut nõ ſuſcipiẽtes redẽptionẽ: vt egetes anguſtiatiafflicti: quibe di parentiu Bargumun iret
Wnn ſuntgz de iſaia gex melioꝛẽ inuenirẽt reſurrectionẽ. gnus nõ erat mdus: i ſolitudini ĩnop d pbatio enné
ſeeprorecmanaſ Alij ſᷣero ludibꝛia ⁊ ůᷣerbera ex· bus errãtes: ĩ mõtibꝰ ⁊ ſpelund appentiũ.i.q de ſe nõ hñt
ni ect'fuit cũ ſerra li · pti inſuꝑ ⁊ uincula ⁊ carceres liẽ ⁊i cauẽnis tre.Et hiòẽs teſtimo euidentiã ſʒꝑ fidẽp quã ĩ
des teltimo

—
=
EE
— —
=
—
=
E
a-
SEee⸗
RE

peiſicrch
emaingwinzi
ngit rr ilſicenin
Nmüſreriien
Wnnescineeinn
nvirmmmn.
Xnidei eſeziltiee
mluntcisntgte⸗
ſofrnettemngn
Cruntabehüiit
dict ſonatgnan
ſod is Aui nin

S

4

nenul acepiniI

niſimiaiibeniicn
iengnüerecheetnte
bnd tdeiſtslonrde
dedmele thande
el

Enipenthr
aamind dig den
oinbncvderin
dniaientwtüte
egetennuin
1.
vilim zdeettun
zubiniiseectigt;
ſacnintindelut
etdemulis hüinn
Turpenmmlenn
leerponirsdien
os Diccnleignin
miiloeuin
enmlerecnigi
ni eoſen inti
talunolenmnit
cdaraarigen n
ſacfscreröfnun
rde denirnichi

eſiptminnnn

. E E E . „ 32 „ TPremr „Pr= „
Fabacogen hraßen pidati ſunt: ſecti ſũt:ttiti ſũt:ĩ oc
de. 7fribus macha ciſioͤne gladij moꝛtuiſi unt. Circũ
beis gſecti ſũt ima/ ierũt i meloſipellibus capꝛinis:
nibus ⁊ ĩ aljs coꝛpo B
ris ꝑtibꝰ.vt patet.z. . ⸗ 2*
MWacha. 7. b Kentati ſũt. vt ad idolatriã inclinarent. ſicut
pz de mathathia ⁊ filus eiꝰ.i. Machabeoꝝ.= a de eleaçaro.=.
Machab.6. ⁊ de ſeptẽ fratribꝰ.ibidẽ.7. ¶ In occiſione gla/
du moꝛtui ſunt.quia nolentes ↄſentire idolatrie gladio ꝑcuſſi
ſunt. vt pʒ.. Mach.5.⁊. õÖ. ¶ Circuierũt in meloetis. Hic cõ
ſequenter oñdit ꝗd paſſi ſunt ꝑꝑp fidem in malis volũtarie aſſũ/
ptis. ⁊ reducunt᷑ ad tria.ſ.ad exterioꝛẽ cultum.⁊ qᷓ;tum ad hoc
dicit. Circuierũt in melotis. melota ãt eſtveſtis facta de pelle ta

xiqᷓ birſutaẽ ⁊ defoꝛmis.⁊ in tali hitu qᷓ;tum ad aliqd deſcribit

helias. 4. Reg.i.⁊ Joãnes baptiſta. Mat 33. ſecũdo reducunt

ad ꝑſone ſtatum.⁊ q;tũ ad hoc dicit. l. gentes. qdᷣ ſpãliter
pʒ in helia gꝗ in neceſſitate paſtus ẽ a coꝛuis ⁊ a muliere vidua.3.
¶ Anguſtiati. boc patz de helia fugiẽte iexabel. ʒ3.

KReg. i7. m
Reg.io.⁊ de dauid fugiẽte ſaul.i.Re 2Zi.⁊ infra vſq; ad finem
pᷣmi libꝛi.⁊ abſalon.z. Reg.i. fflicti laboꝛe coꝛpoꝛali.
vt hahet de heliag laſſus obdoꝛmiuit ſubter iunipeꝝ.ʒ.reg.iꝰ.

—

Puibus dignꝰ nõ erat mũdus.ꝑ hoc enĩꝙ fugiebant a ſocie/
t

te alioꝝ pʒ ꝙ hoĩes mundani nõ erant digni ſocietate illoꝛuz
VB culpaz mũdialem. 3? reducunt᷑ ad locũ.⁊ qtũ ad H̊ dicit.

p hn ſoli. er. in montibus ⁊ ſpelũ.⁊ in ca.ter. Spelunca eſt foſſa

facta ꝑ artem. Cauerna vo ꝑ nãm vel ex aliquo accidente. ſicut
de coꝛꝛoſioneaquaꝝ vel he.talia aũt loca inhĩtabãt pr̃es antiꝗ
vt eſſent in loco apto dine ↄtemplationi.ꝑꝑ qð phᷣs.i.politicoꝝ
poſtq; ꝓbauerat hoĩem eſſe aĩal ciuile.ſubiũxit ꝙ ille g refugit
cõeʒ habitationẽ hoĩuz vel ẽ beſtia vel melioꝛ hoĩe.qꝛ ſi bomo
refugiat hoc ꝓpter maliciã ſuã nõ potens cuʒ alus cohabitare

ꝓppter defectũ ſuuz in moꝛibꝰ cadit a dignitate humana i vitã
beſtialẽ.ſi aũt refugiat cõitatem hoĩum vt liberiꝰ vacet ↄtem/

platiõi dĩne.excedit cõem ſtatũ hoĩum.⁊ eſt qdam ðs ĩter alios
hoĩes ᷣm phᷣm. q ¶ Et hi oẽs.Pic ↄñr oñdit apłs qũo ⁊ qre ꝓ/
miſſiões ſunt eis dilate.d.Et hi oẽs teſtimonio fidei pꝛobati.vt
pʒz ꝑ pᷣdicta exſempla. r ¶Nõ acceꝑunt repꝛomiſſionẽ glie et᷑.
ſubdit cãm.d. s¶ Deo ꝓ nobis melius aliqd ꝓuidente vt

—

nõ ſine no.ↄſũmarent᷑.i.ad ꝑfectõem glie ducerent᷑ ſine nobis.

ex hoc enĩ ꝙ presveteris te.in lymbo exñtes ſil venerũt ad gliä

—

xpᷣm cũ aligbus ad no.te.ꝑtinentibꝰ.fuit maius gaudiũ vtro/

rũq;. Notandũ ꝙ alig ex hoc loco acceperũt occaſioneʒ errädi:

dicẽtes ꝙ nullus ĩtrabit ad gliam poſt finalem reſurrectiõem.
Sed h̊ ẽ contra aplłm dicentẽ.=.ad Coꝛ..Scimus enĩ qm̃ ſi ter
reſtris domꝰ noſtra hui hitatiõis diſſoluat᷑ ꝙ edificatiõem ha/
bemꝰex deo domũ nõ manufactã ſed eternã in celis.Ex quo pʒ
ꝙ aia a coꝛpoꝛe ſeparata ſtatim recipit᷑ in glłia niſi ꝑꝑ debitũ ali⸗
cuius pene tꝑalis retardet.ꝓpter qð cõſũmatio glie de q̊ loqui
tur hic apls põt referri ad pᷣmiũ eſſentiale.⁊ ſic nõ habuerũt eaʒ

pfes ve.te. ſine nobis qꝛ non hũerunt eã ante nouũ teſtm̃.vł po

teſt referri ad coꝛpoꝛis ſtolã que nõ dat᷑ gnãlr niſi poſt vniuerſa

lem reſurrectiõem.qᷓ;uis aliqbus data ſit ante ex ſpeciali puile/

gio: ⁊ B mõ patres veteris teſtamẽti ſiłr nõ cõſũmant᷑ in gloꝛia
ſine nobis.qꝛ ſancti veteris teſti ⁊ noui ſił accipiẽt gliaʒ coꝛpis.
¶ In capi.ii.vbi dicit᷑ in poſtilla.Sides eſt ſubſtantia.Ad cuius
intellectum ſciendum. Al
T D vlterioꝛẽ declaratõez quoꝛũdaʒ q̃ in hoc ca.ↄtinent

pter illa q̃ hic hẽnt᷑ in poſtilla quedã vident᷑ addenda.

— „.

tpᷣmo circa h qð dicit. Si

—

rum ⁊c᷑. Circa qd attendendũ ꝙ licet expõ poſtil.de hac diffiniti
one ſeu deſcriptiõe fidei quã apłs ponit:ſit ſatis vera.⁊ videt᷑ eẽ

ſumpta a ſcõ Tho.ſecũda ſcõe.q.A.arti.i.in coꝛꝑe qõnis.Expo/

DDITIO.

des eſt ſubã ſpandarum re/

nio fidi ꝓbati: naccẽperſt repꝛo nobis cuuart aſenlns de

miſſiõeʒ: ðo ꝓ noͤb meliꝰaliqd ꝓ gumẽtũ oñdit ↄnẽ in ſci/

uidẽtevt ñ ſine nob ↄſůmarent᷑. bilib. ¶ Conr circa h qð
“ dr. In B eni ↄſecuti ſũt te
„ „ ⸗ ä ſtimonium ſenes. Notan
dũ ꝙ cũ apłs loꝗĩ bebꝛeisqͥꝝ cõis ſtat pplłiqᷓdiu legẽ obſeruabat ſpĩ

ꝓſperitate fuit.⁊ cũ a pceptis dei declinaſſet i multas aduerſitates i

cidebat.ſic pʒ in hiſtoꝛius cõibꝰ ve.le.ꝓut in pᷣma ſecũde.q.9s. arti.õ.
in rñũſione ad 3 argumentũ.declarat᷑:iõ in pᷣmitiua eccłia hebꝛei ad
fidẽ ↄuerſi:ſic ad legalia obᷣuanda ex pᷣmeua ↄſuetudie inclinabant
credẽtes ipa eſſe necia cũ fide xpᷣi:ſic eſtimabãt ꝙ ad iuſtici fidei de/
bebant ſegꝗ aliqᷓ pñtia ⁊ viſibilia bona.⁊ ſpãliter redẽptio eoꝝꝑ a capti⸗/

uitate gentiũ.vñ ⁊ poſt paſſionẽ xpiꝗdam de diſciplis nondũ ꝑfecte

docti dicebãt.Luc.24.c.Nos ſperabamꝰ ꝙ ipſe eẽt redẽpturꝰ iſrł.⁊
iõ apud hebꝛeos ponere totũ pᷣmiũ fidei ĩ bonis futuri ſeculi:qᷓoĩno ĩ
pac vita nõ hẽnt᷑ nec ad plenũ vident᷑:erat eis durum ad credẽdum.
Vñ apis hũc erroꝛẽ intendẽs ab eis excludere dicit.In ̊ eni teſtimo
niũ ↄſecuti ſũt ſenes.ſ.in hac fide q̃ eſt de rebus ſperandis vt iam di/
xerat nõ de rebꝰ viſis ſeu iam adeptis ſeu in pꝛoximo adipiſcedis.Cõ
ſecuti ſunt in teſtimoniũ.ſ.iuſticiea deo.Senes.i.antiqui.Ad qð pꝛo/
bandum.ſ.ꝙ fides meritoꝛia pꝛopꝛie ſit de rebꝰſperãdis ⁊ nõ adeptiſ
inducit exempla.⁊ pꝛimo ponit vnũ exemplũ de fide.que ẽ de rebꝰ ñ
ſperãdis ſed iã exiſtentibꝰ.⁊ B cũ dicit. Side ĩtelligimꝰ.⁊? põit plura
exempla de fide que eſt de rebus ſpandis.ibi.Side plurimã hoſtiaʒ.
Circa pᷣmum dicit ſic. Fide ĩtelligimus aprata eſſe ſecula verbo dei.
¶ Ad quod ſcienduzʒ ꝙ credere mundũ eſſe a deo creatũ.ꝓut Geñ.i.
dicitur:licet ſit fides vera.non eſt tamẽ ſpandaꝝ reꝝ:ſʒ ẽ de rebꝰ iã
exñtibus:ideo ꝑ iſtam fidẽ ſolũ ñ legit a igs teſtimoniũ iuſticie fuiſi
ſe ↄſecutꝰ:ſʒ ꝑ fidem de rebꝰ ſperãdis:vñ notanter dixit.SFide intelli
gimus.nõ auteʒ dixit:Eide credimus hec.q.d.pec fides ꝑ quã mun/
dus credit᷑ fuiſſe creatus a deo in q̃ nõ includit᷑ aligd ſperandũ non
legit᷑ cmendari in ſacra ſcriptura.ſicut ſi aliquis dicat᷑ iuſtus eo ſolo
ꝙ credit mundum a deo eſſe creatũ:ſʒ fides illa qᷓ de rebꝰ ſperandis
elt ſepe in ſcriptura ↄmẽdat᷑:ꝓut pʒ per exẽpla ↄñr inducenda.Et pᷣ
de abel qui cõmendat᷑ in ſcriptura tanq; iuſtus dupliciter. Pꝛimo ꝑ
acceptionem munerũ ſuoꝝ cũ de eo dicit.Geñ.ꝗ. Reſpexit dũs ad
abel ⁊ ad munera eiꝰ.⁊? ꝑ H̊ ꝙ deus poſt moꝛtẽ dicitur audiſſe clamo
rem ſanguinis eius.Geñ.A.⁊ de h qð dicit ꝙ defunctus ad huc loqui
tur. ſclamando de terra.⁊? ponit exẽplũ de enoch ꝗ ↄmẽdat᷑ in ſcri/
ptura tanqᷓ; iuſtus ꝑ tranſlationẽ eius ad deũ. Ex quibꝰ duobꝰexem

plis apłs intendit oſtẽdere ꝙ ꝑ fidẽ de rebꝰſperãdis:⁊ nõdũ adept

antiqui ↄſecuti ſunt teſtimoniũ iuſticie fidei.eo ꝙ pᷣdci non legunt
aliqð opus meritoꝛiũ feciſſe:niſi ꝙ crediderunt verã fidẽ de ſperã/
dis. O ſi ↄ pꝛedicta dicat. Unde habet᷑ ꝙ abel credidit aliꝗd ſperã/⸗

dũ:ſiłr ⁊ enoch cum ſcriptura nihil circa hoc dicat de eis.Ad quam

tacitam qõnez rñdet dicẽs. Sine fide aũt impoſſibile ẽ placere deo.
Vnde qꝛ pᷣdicti duo legunt᷑ placuiſſe deo:vt pʒ per pᷣdicta:ſequit᷑ q
habuerunt fidẽ:ſʒ nõ de rebus adeptis cũ talia nõ legant᷑ habuiſſe ĩ
hac vita: de rebꝰ ſperãdis qdð eſt intentuʒ. ¶ Sed ꝰ h̊adhuc poſſet
gs dicere. vñ habet᷑ ꝙ ſine fide impoſſibile eſt placere deo. Ad quod
rñdet. Credere eniz opoꝛtet accedentẽ ad deũ:qꝛ eſt ⁊ ingrentibus
ſe remuneratoꝛ ſit. ¶ Pꝛo qͥ ſciendum qꝙ nãlis ratio dictat hoĩ ꝙ ali/
cui ſuꝑioꝛi ſubdat᷑ ꝑꝑ defectꝰ:quos in ſeipᷣo ſentit.in gbus eget adiu⸗
uari ⁊ dirigi ꝗ apð oẽs dr ðs: ꝓut ⁊ ſcõᷣe.q.⁊d.Ex q̊ ſequit᷑ ꝙ ſi gsadve
rũ deũ accedereintẽdit oz ꝙ credat ipᷣm deũ eſſe ſuꝑioꝛẽ illo ad ques
accedere intẽdit.⁊ ſic verificat᷑ illud ꝙ accedentẽ ad deũ oʒ credere

gqꝛeſt:oʒ ẽt ꝙ accedẽs ſperet ab illo adiuuariꝰ dirigi in futuro.als frui

ſtra ad talẽ ſuꝑioꝛẽ accederet.2⸗ ſic vificat᷑ oʒ accedentẽ ad deů cre
dere:⁊ ꝙ ingrentibꝰ ipᷣm.ſ.deũ remuneratoꝛ ſit. Ex ꝗbꝰꝓbat᷑ abel
⁊ enochꝗ iuſticie teſtimoniũ ↄſecuti ſũt fidẽ hũerũt de deo ꝑ qua ſꝑpa

uerunt ab eo remunerari quã remuneratiõem ĩ hac vitanõ hüerunt
qð eſ interumapll ad ſundanda diffinitisem: ſeudeſcriptignemmam H

4

ſupꝛadictã. Sed qᷓrendũ vr cũ iſta vba apli.. Sine fide aũt ĩpoſſibile regna ſʒs mũdũ:iuxta illõ pᷣma J0. .c. Decè victoꝛia que vincit mni.
eſt placere deo.⁊ credere oʒ accedentẽ ⁊c̃. cõiter ꝑtineant ad fidẽ:de q̃ᷓ mũduʒ fides vr̃a.Cuiꝰ rõ ẽ:Nã ille iuſtꝰg toꝛmẽta mundi vſq; ſn i
agit᷑:q̃re interpoſuit illa vba inter teſtimoniũ abel ⁊ enoch.⁊ teſtimo ad moꝛtẽ patiẽdo ĩmobiliter ĩ fide manet nõ ſolũ vnũ regnum Pnuin
niũ noe ⁊ ſequẽtiũ.Debuiſſet enĩ vł ppponere illa an oĩa teſtimonia vłplura vincit:ſʒ mũduʒ.Nõ.n.mũdus cõgregatꝰ ampli poſ⸗ fmnß
antiquoꝝ vł poſtponere ea poſt omniũ fideliũ teſtimonia. Ad quod ſet facere cõtra vnũ hbominẽqᷓ; ipſũ multipliciter toꝛquere⁊ in lode
dicẽdũ ꝙ rõ ẽquia ĩ duobꝰ ſolis pᷣmis.ſ.abel ⁊ enoch nõ legitur expᷣſſe terficere.⁊ ideo ſãctiꝗ iſta ſuſtinuerũt ſub fide totũ mũduʒ vi/ mMo, ſie
aliqua fides de re ſperãda.⁊ ideo ꝓbat eã ꝑ rõnẽ.In alus vo.ſ.noe ⁊ cerũt.ſuꝑando oĩa q̃ mũdus ʒillos poſſet facere.Et iõ ſũmma 6N Gne⸗
ſequẽtibꝰ iuenitur clariꝰ fides de re ſperãda vt pʒ in oibꝰ ſequentibꝰ. giſter hohiſtoꝛie noue. Luc.iz.c.dicit. Ne terreami ab illis goc⸗/ M ſallvinne
Et;̈ denoeg dilunid fu⸗ . “ cidũt coꝛpꝰ z po ſ ñ 2 W
turuʒ credidit ab eo eri 4 — . it ãpli t. S edegee,
prrenecan iurtn din. — Dẽoq; ⁊ nos QlII. nobis certamen: aſpicientès in ſararl ganaelte⸗ Pa gen
nã reuelationt.⁊ſic hũit tata hentẽes ipoſitaʒ ni auctoꝛemn fidei: ⁊ conſũmatoꝛc nhuũerut vbo nec ex: ſenlentune
fidẽ manifeſtaʒ de rebus bẽ teſtiũ: dẽponẽtes oẽ ieſum:qui pꝛopoſito ſibi gaudio licʒ ꝑ fidẽ vicerũt re Git i,
Permir E põdus ⁊ circunſtãs nos petũʒ h ſuſtinuit crucem confuſione con Kaglie: t vaine ñ 1 ici
a ſequunt᷑ in gbus iuenie Patiẽtiamcurramusad ꝓpõſitũ tempta: atq; in dextera ſedis dei mamuͤd plaegnach üntint
figes de reb ſperãdis: vt iſſẽt ↄgregata eos en ſtpa
pʒ intuẽti ꝑ ſinglła. Et ex ò zpdpotuiſſet ea vicre cfintteh
ponãt᷑ cetera:vt ĩpoſt.vſq; ibi.Et aljs pꝓphis ꝗq ꝑ fidẽvicerũt reẽ opa/ ſiẽilla pauca.vñ notanter dĩ de antigs.Per fidẽ vicerũt regna Gtadenz
ti ſunt iuſticiã. Circa qð attẽdendũ ꝙ fides antiqͥꝝ q̃ mãifeſtata fuit nõ mũdũ:ſʒde nouis dr̃. Pecẽ victoꝛia q̃ vincit mũdũ fides vr̃a H“ nihreibi
ſeu ↄfirmata ĩ ve.le.p miracula ſubuertẽtia aduerſarios coꝛpaliter ? ⁊ de iſta mã dem̃ fuit ĩ addi.ſuꝑpſal.⁊b. ſup illud vbũ.pec muta cliner ti⸗
liberantia pplm dei vt in egypto ⁊ in mari rubꝛo ⁊ hòin noua legepo/ tio dextre excelſi. Coñr ↄcludens apls pᷣmũ oncipale ĩtẽtuʒ ſuũ Mib,Oſenn
tius fuit oñſa vtpłimũ ꝑ mirabilem patientiã ſcõꝝ incruciatibꝰ acer dicit.Et hi oẽs teſtimõio fidei ꝓbati iuenti nõ acceꝑunt repꝛo/ eittütian
biſſimis ⁊ aſſiduis ꝑſecutiõibꝰ:ſm q̊s vere dicunt᷑ martyres.i.teſtes miſſionẽ ⁊c̃.qdð intelligit᷑ ſᷣm glo.de plena btitudine coꝛpis ⁊ aie ciieittosg
fidei q; qdem dr̃iam ĩter antiqs ⁊ nouos vr hic ĩnuere apłs qui de an · quã ſancti cõiter nõ accipiũt vſq; ad finẽ mũdi:vel de btĩtudine (ücblunſdſe
tiquis dicit. ꝑ fideʒ vicerũt regna ⁊c.obturauerũt oꝛa leonũ. Que aie tm̃ q ad poꝛes ꝗ nõ acceꝑunt ſtati vitã repꝛomiſſã etnã vſqq ireteiei
ola vſq; ibi.Alij vo diſtenti excluſiue ꝑtinent ad ſtatũ antiqͥꝝ:vbioĩia ad xpᷣm.Ex ꝗb oĩbus bñ ↄſideratis pʒ ꝙ rõ fidei in bonis ſperã Pnid an
iſta ⁊ pla ſilia legũt᷑.⁊ ſic ĩ illo ſtatu vtplimũ teſtioniũ fiði accipiebat dis ⁊ ĩuiſibilibꝰↄſiſtit.nõãt in bonis ĩ hac vita viſis ſeu iã adept! W Ctishoeröci
exvictoꝛia fidelium ⁊ liberatõe ppli deiviſibilr ⁊ miracłoſe fcis.Et h put ꝗdã hebꝛeoꝝ eſtimare videbant᷑.qð fuit intẽtum pncipale (pnsticndn
teſtioniũ ꝓpᷣe ꝑtiebat ad illũ ſtatũ ꝗ ꝑpꝑ eiꝰiĩꝑfectõʒ ꝑ ꝓmiſſiões tpaleſ huiꝰ.c.ꝓut dem̃ ẽ in pcedentibꝰ. ¶ In. e.c.vbi dr i poſt. Uidet· aenn
deducebat᷑ ad obuantiã pᷣceptoꝝ:vtĩpᷣꝰe.q o9.arti.vlt.ĩ coꝛpe qd/ ᷑᷑t alicui ꝙ deũ eſſe non ſit creditũ.) ITIO. (Dieſotn
nis. vñ ⁊ ppls ille ↄparat᷑ puero ſub pedagogo exñti.vt patʒ Galł ʒ.Et ¶ d Eum eẽ ꝓpe loq̃ndo nõ eſt articulus fidei:ſed pambu/ . 3logturo
iõ ſi pᷣncipales pr̃es antiꝗ teſti:vt priarche moyſes ⁊ ho:tꝑaliaoĩa cõ⸗ lum ad articulos.Fides enĩ pᷣſupponit cognitiõem nã/ uſtün
tempſiſſent nõ hr̃et locũ ipſoꝝ doctrina.Unde opoꝛtebat apð pplin lem.ſicut gr̃anãm.⁊ ꝑfectum pfectibile. CQRPPLICA. iſetttict
illum q talia bona pᷣcipue eſtimabat:ꝙ eoꝝ doctoꝛes tanqᷓ; bona ma-⸗⸗ Nca.ii. Bur. facit longã digreſſiõez. in q̃ intercetera po (Sin
gna illa eſtimãtes ſictꝑalibꝰbõis publice adhẽrẽt:vt ð eis pmiſſiöões i nit dr̃iam ĩter ſcõsno.⁊ ve.te.ꝑagere ſᷣm fidẽ⸗ pati: ſic ſie icerediſc
alus facerẽt ſiẽ magr pneroꝝ munuſcula puerilia ꝗbꝰ pueros ĩtẽdit Aaantig fuerüt in ſpera actiuoꝝ:noui ĩ ſpera paſſiuoꝝ. —
ꝓuocare ad aliqð vtuoſuz opꝰ facieduʒ illa aſſerit eẽ magna ⁊ maxi/ allegat Bur.ad id qð dixit circa pſal. Uoce mea ad dñũm pᷣmuʒz. . D ſ fi⸗
. me deſiderabilia: vt pea deducant̃᷑ ad opa vtuoſa.Et ideo deꝰ ꝗ oia ſed hoc ibi coꝛꝛectũ eſt.vide coꝛꝛectiõem ibidem ⁊c̃.) Ca.AII. 1 H duft
ſuis tẽpoꝛibꝰ⁊ locis ſuauiter diſpõit patribꝰ illiꝰ tꝑis bona tꝑalia cõ a Deoq; ⁊ccẽ̃.Poſtq; apłs ↄmẽdauit fidẽ ꝑ quã mẽbꝛavni⸗/ 1
muniter pſtabat q̃ſi in pᷣmiũ meritoꝝ:vt ex talibꝰ iduceret pplimn ad i ⁊x untur capiti.⁊ poſuit multa exẽpla fidei.h̊ ↄñter hoꝛtat M “
obſeruãtiã pᷣceptoꝝ q̃ erãt ĩ ſuis effectib potioꝛa. Quod aũt apłs in i. adoñdendũ fidẽ ꝑ oꝑpa exteriꝰ q̃ tenent᷑ ĩ coꝛde interiꝰ. e
pᷣdictis vbis.ſ.cũ dixit:ſer fidẽ vicerũt regna.loquat᷑ de patribꝰſeu ·Et diuidit᷑ ĩ duas ꝑtes.qꝛ pᷣoñndit q̃liter ſe debẽt here circa ma/⸗ 4 Elalac.
de iuſtis veteris teſtamẽtipʒ maifeſte explano ſſult̃e. Cũ. n. dixiſ. la. 2: qᷓtr circa bona. c.ſe. ibi Caritas frnitatis. Circa peſcidũ qp anech
ſet:Quid adhuc dicã de gedeõ dauid ſamuel ⁊ alus ꝓphetis:iĩmedia duplexẽ malũ.ſ.culpe ⁊ pene.⁊ iõ pᷣ oñdit q̃lr ſe debẽt hr̃e circa Uer ſign
te ſubiũ xit: Quip fidẽ vicerũt regna: vbimaifeſtũ ẽ ꝙ illud relatiuũ mala pene tolerãda.ꝛcq̃tr circa mala vitãda ibi. ꝛopt qo fmiſ hiſuli
g. refert ad ꝓphetas ⁊ alios ſupꝛadictos ꝗ oẽs ſũt de ãtiquo teſtõ. Si ſas. Pꝛia ĩ tres.qꝛ pᷣ inducit ad tolerandũ malũ pene ex? anti;ͦzĩp ſwataamg
auͦt cöõtra harguat de dauid fugietea ſaul a abſalon. Dicẽdum ꝙ da 2zexẽplo xpi.ibi. Aſpiciẽtes. auẽte ſcripture.ibi. Et obliti eſtis uaſſicl
uid de vtroq; aduerſãtiũ pᷣdictoꝝ tenuit victoꝛiã manifeſte ĩ hacvi Circa pᷣſciẽdũ ꝙ ſci dicunt᷑ teſtes dei.qꝛ facto ⁊ vbo glificatos n
ta. Si aũt de helia arguat᷑: dicẽdũ ꝙ nõẽ trahẽdus ĩ exẽpluʒ:qꝗa fuit peos.ſᷣm ꝙ dr Iſa.aA. Uere vos eſtis teſtes mei dicit dñs.Cõ/ ſüitfurgn
vnotm̃.⁊ hirũdo vna ᷣm Philo.pᷣethicoꝝ.nõ facit ver.nec docuit po gregatio ẽt ſcõꝝ dr nubes ꝑpꝑ vite faſtigiũ ⁊ doctrine ſtillicidiuzʒ Mͤſthltit
pulũ vt ꝓſpera mũdi deſpicerẽt:ſʒ vt ab idolatria declinarẽt. Et lga ⁊2cupie refrigeriũ.ꝑꝑ qð dr Iſa.oo.Qui ſunt hi g vt nubes vo⸗/ W
erat in regiõe decẽ tribuũ vbi oẽs erãt idolatre: ideo opoꝛtuit eũ fu, lant.pp qð apis de ſcĩs pr̃ibꝰp exẽpla virtutis nos mouẽtibꝰad fleftin
gere a cõſoꝛtio eoꝝ.De Jſaia aũt ⁊ machabeis nõ põt ſumi argumẽ/ tolerãtiã maloꝝ.vt pʒ ꝑpᷣdicta dicit ſic. Jõq; ⁊ nos.poſterioꝛes. glhogſihßre
tũ:cũ pſecutiões eoꝝ nõ legant᷑ in auctẽtica ſcriptura. Unde manife/ b ¶ Pẽentes tã.nu.ĩpo.te.i.ↄgregatiõem fideliũ ſcõꝝ ex? ſuo nos füffnütine
ſtũ ẽ ꝙ in ſupꝛadictis apls loqtur de iuſtis ꝗ fuerũt ſub veteri teſtö. exhoꝛtantiũ. c Deponétes oẽ põ.qᷓtũ ad pctm̃ ppetratum. bepzlia.
De his at ꝗ ſnb nouo teſtameto fuerũt.ſubdit.Alu vo diſtẽti ſüt non d ¶Etcir.nos pec.qᷓtũ ad occaſiões peccãdi. e lper pa. cur. Mneſirac⸗
ſuſcipietes redẽptionẽ: vñ bene dicit.alij vo.vt denotet ꝙ iſti de gbꝰ nõ ſolũ mala illata ſuſtinẽdo ſed ẽt voluntarie aſſumẽdo. nnfiienge
loquit᷑ ſũt ſub alio teſtamẽto.ſ.nouo quoꝝ:qᷓplurimi pᷣſertiʒ ĩ pꝛimi f (¶ Ad p.no.cer.ᷣcertamè eſt iuſticia dei. De quo ſcribit᷑ Eccle. W
tiua eccleſia ĩ qua pſonaliter erat apłs. Nõ iuenerũt redeptionem. ſ,. 4. Uſq; ad moꝛtẽcerta p iuſticia. g Alpiciétes. B iducit ad lecnrſizd
coꝛpoꝛalẽ: Ut melioꝛẽ iuenirẽt redptionẽ.ſ.ſpiritualẽ:de iſtis pꝛopße idẽ exẽplo xpᷣi q dʒ magis nos mouere ad patiam.qꝛ ipſe agnuſ Allediei pen
dicit. Lapidati ſũt:ſecti ſũt:in occiſiõe gladi moꝛtui ſunt:egẽtes:an iĩnocẽs ꝓ nobis paſſus e. dicit igit. Aſpiciẽtes oculo coꝛdis attẽ Mtkiseriſimni
guſtiati:afflicti. ola. n. iſtacotigerut ſcis in pmitiua eccleſia.ſequitur. te ↄſiderãdo. hb ¶ In au. fi. ꝛcö. im. dr enĩ auctoꝛ fidei inqtũ uuuthoeſ
Quib dignus nõ erat mũdus.qð põt dupliciter expõi.vł gꝗa mũdus ðs.ipſã fidẽ infundẽdo.dr ẽt auctoꝛ fidei.inqtũ hõ. ipſ fidẽ p uumn fd
no erat dignus. i. müdani vt tales hẽrent in cõſoꝛtio:vłꝗa illis ſäctis dicando.dr ẽt ↄſ ũmatoꝛ ipſius.fidẽ ꝑ miracla ↄfirmãdo ⁊ fidei fuienereban
mũda nõ erat dignꝰ.ſ.mũdana m illud ad Gal.õ. ca. Mundus mihi p̃miũ reddẽedo. ie ¶ Qui ꝓpoſito ſibi gau.ſu.cru. gaudebat enĩ Wummmlton
crucifixusẽ ego mũdo. Si aũt querat᷑ rõ dicte differẽtie ĩter vtrun / in ſupioꝛipte aĩe pp ipletiõem volũtatis paterne ⁊ ex fidelium ſcheſeg
G6lſtatũ eccleſie.ſantiquũ ⁊ nouũ.Dicẽdũ ꝙ duplexẽ: vna.ſ.q̃ pius redẽptõe ⁊ exſuicoꝛꝑis ꝓpinq̃ glificatõe. k ¶ Confuſione cõ Aulgmhllsinſn
fuit tacta ⁊ ſumit᷑ ex diuerſitate ppłoꝝ ſub diuerſis ſtatibꝰ pꝛedictis tempt ꝛtẽ maxie ↄfuſibilẽ volũtarie ſuſtinuit.Confuſie enetſngi
etacta umit ex i eppl rſis ſtatib’ i mpta.qꝛ moꝛtẽ maxie ↄfuſibilẽ volũtarie ſuſtinuit.Confuſio Nerſandü⸗
exiſtẽtiũ:pᷣmi eni erãt impꝑfecti:⁊ iõ ꝑ bona tꝑalia ⁊ viſibilia ducebã aãt appet ex q̃tuoꝛ.pᷣ ex loco qꝛ in ciuitatecelebꝛi.⁊? ex tꝑe.qꝛ paſ MIlſsſleifi
tur. Alij vo pfectiq cõtẽptis terrenis potiꝰ ſpiritualia deſiderabant: ſus ẽ in feſto paſcali q oẽs de terra ↄueniebãt in hierlm. 3 rõe ſeſinigſ
iuxta illud apſiad Phili. ʒ. Que retro ſũt obliuiſcẽs ad anterioꝛa me ſocietatis. qꝛ inter latrones paſſus é. 4 rõne pcedentis bono/ tonſcin
extedo:alia vo ratio põt ſumi ex pte pcedẽtiũ.illi vo nõdũ pfectiſeꝗ/ Eris Oppoſita. n. iuxta ſe poſta maioꝛa ⁊ minoꝛa vident᷑.vt dr.i. ue
bant᷑ veſtigia moyſi ⁊ alioꝝ patrum ꝗ ſupando vincebant hoſtes ⁊c. clencoꝝ.⁊iõ ex honoꝛeꝗ ei exhibitꝰfuerat ĩ hierlzʒ ĩ die palmaꝝ enpor
Iſti vo veſtigia xpᷣiq patiẽdo ⁊ moꝛiẽdo vincũt hoſtẽ:vnde de antigs maioꝛ fuit ofuſio paſſiõis q̃ſi imediate ſeq̃ntl.⁊ qꝛꝗ ſe humiliat nſti
Ppꝛie dicit. Nicerũt regna:gqa vicerũt egiptũ:chananeã idumeam⸗ exaltabit᷑.iõ ſegtur. I ¶ Atq; ĩ dex.ſe. dei ſedet.⁊ qꝛ ↄſideratio thimns
huiuſmõi:q̃ ſͦt regna ꝑticlłaria. Noui vo ꝓpꝛie dicunt vicere nõ ſolũ dñnice paſſionis nõ valet ſolũad patiẽtiã in aduerſis.ſed ẽt ad ꝑ B tanngtn

hnhene

n ſeuerantiã qᷓ plus o
r boni pmmim5 s oncdir ereſpicitiuturnitatemalirdi, „ ren
iſtenum ſuſtinuit aduerſus ſemetipᷣm gaogitaie euͦg talem paoalbus cit ad vitam beat. .
itd Dð’ð” H hrrdpotatorvin is deumelioſs 35 lenersernuiradcn hoineelſecti ic arguit ad ꝓpoſitum exvt
ermen in wb. ruis tẽplum dei ⁊c. ſubdit nini c.⁊ iteꝝ Mathᷣ —22 am medicina ẽ.medicina aũtizʒ tun iderandum ꝙ malu .
epee cit Gre. Si paſſi non fatigemini aĩs vri valet iſta ſide- abſolute. tamé ex cõſideratõe ei ⁊ boꝛꝛibilis ad ſumedu
ee cit Dre. i paſſio xpi ad ni aĩs vr̃is deficiẽtes.ꝑꝑc ceptabilis:⁊ ita dzʒ eſſ. ideratõe eiꝰfinis.i.f. ſumedum
1 Riiſfel nõ equo aio toleret memoꝛiã reuocet᷑ nihi tes. pꝑ qð di · ⁊ hocẽ c ita dʒ eſſe de penis in pᷣſenti ei. fkuture ſanitatis fit
lintgee nõ equo aio toleret. uocet nih k-FE. ⁊ hoc ẽ „ ir Or pen in pᷣſenti ex cõſideratiõe ſ 8 fit ac
K r en ??cäl geriadem vaet nen en⸗
W ſa. i. vſq; ad ſaguid ef 5cäa e er arnbeucfn ei vernatez. lzlic
9 lnntee. fuli ſagui ef ſeget. Rec carnalibꝰ hoĩbus qꝛ noẽ ſic m rei veritateʒ: lz ſiG
ſteiti . fuſionem. Keſtiti⸗ edet. Recogitate eni g non conſiderãt niſi vitã atez: lʒ ſic
1 gmämn ſtis aduerſus pctm̃ ſuſti Recògitate eni eũ q talem ß vitã carnalem. ideo ſe
dn e olin ni mer hest ahmn ec Atalen perapini peiſpkud⸗ vun: Aafurnro. TFincig
nrſen 1 (Etobliti eſtis. B letiplu cotre ictiõeʒ:ůt us lce Etinqut E itẽpoꝛẽ 6 7 pacatiſſi „ d (Sructu
ügm ritadee⸗ Feiini animis tiõez: uůt nõ fati rupʒz voluͦtatẽ ſua paucoꝛſ die néqe ſimuz.·i. beatitudi
ihnſtnn⸗ lerãdũ malũ pene Mõö ns veis deficientes. 6i erudiebatnos: titum r appe/
ihan aurtern H uſte anvſ ad ſaguinẽ reſti kic die did s Pene 1 recipiẽqo rere dkerſnmere
nluiſien ponit auẽtem. 2?len tes: ⁊oᷣbliti eſti epugnan plina ĩ pꝛeſetiꝗqdez videt᷑ Ediici Lddirut degiuchiciaen bo
loſiden, tauẽtem. z? ſen rꝗs filijs loe is ↄſolatiõis qvobᷣ 1pz0 Etiqdeʒ videt᷑ nõ eſſe btitudinẽ meret᷑.z. Lhi
Mæꝗ- ſum ipius. ibi. In di tãqᷓ filijs lo uit — S e gandij: ſed +— 2 Oelle mo. 4. er Z. LHi/
hinhtetiͤi ſciplina.aexiſti⸗ taq tiis loquit dicens: Fili mi *1 meroꝛis: põſte⸗ 3 4A. Repoſita eſt mihi
minsenmn plina. 3 ex iſtis ar noͤli negligere diſciplinã dñi i mi fructuʒ pàcatiſſimũ exe a autẽ coꝛona iuſticie
intund, guit. ibi. Oſi extra fatigen du diſciplinã dñi: néqʒ ed iz pàcatiſſimũ exercitâtis ꝑ . Ei⸗ .
litag diſciplinã. Circa pꝛi tiger dũ ab e l:nèq ea reddet iuſticie. Eꝛ tate p ꝛopter a remiſſas
inüfineidenn ciplinã. Circa pꝛi iger du ab eo arguen. Q icie. Mꝛõpt᷑ qð re Pic ↄnñterondi e
tin Wtlt mũ arguit eosꝗ vi eni diligit dñ guen.⸗Duem miſſas manꝰ ie 0 re rondit apls q̃li /
tieppniſicn arguit eosg vi⸗ „ 19 ſñis caſtigat: flagè lanꝰ? Z ſoluta genna eri ter ſe debẽt h
rzen Mchi debãt᷑ obliuiſci ſcri ut O z fili gat: flagellat aré 4 genus en bet here ad mala
röfceindengn ebãt obliuiſci ſcri mnẽ filiũ quẽ recipi gite: ⁊ greſſus re B. i culpe vitanda.⁊ diuidit ĩ
imie eſ pturã ve.te.iĩ q̃ erã ſciplinã p quẽ recipit. In di ge ctos facite pedi a. T diuidit ĩ
rtniisſnin ve. te. iqᷓ erät ſciplina ꝑſenerate t. In di bus vꝛis: uͦt no claudi i duas ptes qꝛuponi
Sä „ en ac, eOS I * claudic⸗ r 2p ponit ſuaz
irtnännin nutritl. . Et obliti vob offe erate Tanqᷓ; filijs ret:me icns s er monitiõem. 2. itiõi
. 1 Mage eſtis ↄſolatiõi „ ert ſe des? Qu „. 7 E imag aüt ſanet Sã „ 2 – . „ d * Monitiois
ecſbidiiggſ ed. innie te is.i co quẽ nõcõꝛipi .Quis eniʒ filiꝰ mini cũ oil .acẽ ſequi rõnem.ibi. Non eni acceſ
ui Ddn ſolantis. 2 empha/ quẽ nõcõꝛipiat pat᷑:O 2RA ini ci oibus ⁊ ſactimoniã:ſinẽ ſiſtis. Pꝛima adhuc ĩ ce
e4 tica locutio. diſciplinã e * noͤd ſiexk qua nèmo videbit oniꝗ: ſin- as. quia p ci vu⸗
altsſte ſline ecuc vobis tanch plinã eſtis: cuiꝰꝑticipes fci qua nemo videbit deũ.C as. quia p monet hominẽ
igmiggiine ¶ Que vobis tanq; ſüt oẽs: adulteri ꝑticipes fci plantes nẽꝗd deü. Contem peccanté.zenõpe 5
Gient filus logtur. d. p. oés: Q adulteri ⁊ nõ filij eſti 9negd deſit gratie dei: „ ibi *nôpecconte.
e. (Nyc s logtur. d. vvy. Deid . ilij eſtis uq radit e dei: ne i. Pacem ſegmini. Pꝛi
2 (Mac 3. mutant tñ aliqn,· eide patres ꝗqdẽ carni .qjua radix amaritndinis ſurſun moidif mini. Pꝛi⸗
ſaliinn zinn lin: ernditozes carnis noſtre germi ir amaritudinis ſurſumn o ici moneripmpecc
togsänmm ulü verba ſʒ ẽ eadẽ ruditoꝛes babuimꝰ:⁊ rèuereba germinãs impediat: 2. toꝛc peccatũ vitare cs
wnfnftigt ſnia. f (Eili mi Mun babuim: T réuereba inquinentur mi liat: 2 pèr illam ont tüvitare omiſſt
—— ime. imi mur eos RR inquinentur e nig onis quod conſiſtit iĩ
Pmoniierneſn. noli negligere diſci eos. Huʒ muůlto mag ob 3 ni 4 multi. NHe quis foꝛ bus pᷣmo in int duo/
a deſnſat plinã dñi.negligẽtes dicunĩ q̃ſi nõ eli pꝛophan: ut eſau ꝗq boni oꝑpandi 3
nbimnd, (tl Düärneghedir ipſa tanef bon qſnõ eligentes. riõ ille diſci it eſang bontoneeſeapter ge re⸗
AN ni negligit ꝗ ipſa tanq; bonã nõ eligi 8. ziõ ille diſciplinã bonũ operandũ ocdicſt. Pꝛopter
nk icbrer De adenrgegtoeeeenergni rkrinhurengſea
üne hn dit cãm. h Quem eni diligit dñ Du ab eo argueris. ⁊ ſub: reſt miſſa ſignificat generaliter ociũ vt pʒ. 4. de anima
jteneniſ coteinm i¶ Flagellat at oẽm filiũ quẽ git dũs caſti.retrahẽdoa . reſpectu mali tolerandiq̃ ſignifi aiter ociũ. ? cõſiſtit in debili
rſedebäthürtitnne Plecutiõe ↄcupie k uẽ recipit.ꝑflagella eni retr cupia. inititur totum d q̃ ſignificat᷑ ꝑ ſolutionẽ j6. debilitate
ſedehadärtfin ti⸗ . Dir. abit pöag e pondus.⁊ quãtum ad hoc dici genuũ.qꝛ ſuꝑ genu
numsliuifiii ſum pᷣdicte auẽtis. In i In diſciplina ꝑſeuerate. Vic poni ¶ Benua ſoluta erigere. i. ſoꝛtiki cdicit.
Ktäreedtaſſe, Nirekechfangeie⸗. genidirerat: Noli negligere anlini nrbnn rngerkrinerrifictt ad laboꝛẽ debitũ ſuſtinẽduũ
titubigiifn lis.iõ dicit.In diſciplina lent hatiaz chſeuerantis inſ in Et greſſus rectos facite pedibꝰ ſ cõmiſſionis.dicens. Mo
li mali enettnti deus. q vos coꝛꝛipii perſeuerate: tanq; filn. in flagel · exit ab extremis obli epedib vfis. rectü enieſt * SS
müpereteni .qn vos coꝛꝛipit. qð ondit ↄnter ꝑ q; filus vobis ſe offerr mis.obliquũ aũt quod exi ĩeſt cuius mediũ
peme ibioliis⸗ ¶ QAuis eni fili tz cꝛri lit pñter ꝑ ſimile. d. eſt qð non exit a limitibꝰr quod exit ab extremis.⁊ ideo opꝰ non
ee⸗ ⁊ dilecto. in i coꝛꝛipiat pr. q. d. nullus. loqndo de fili tibia q exit regulã recte rõnis. obliquum auũ op reciu
Kicr oii zdinaigi m ¶ ſi e diſciplinã eſtis Huelocndodeſilio io e ertegulitorentt greſiueckdletingr quod exit.⁊ ſicut
teſtesneideloisli dit in tres. qꝛ arguit ad in ã eſtis. Dic arguit ex pdictis „Sense 9rõnis recte claudicat i. lcat in greſlib. ſic operans
gütwoenieſtlitt rperietie induccds ibi. Deind' cõueniẽs ducendo. 2? exeplt lt nõ claudicãs ⁊c. Dãt ↄtingi n moꝛibc errat.iõ ſequitu
intbigtiitkaf endo.ibi. Ois aũt diſcipli res. 3* vtilitarẽ ↄſeqntem oñ ſiẽ ĩfirmitas coꝛpoꝛis cãtur ex inoꝛdi doꝛdiné rõnis reducnnt᷑
Umihdn veri filij dei facti plina. In pᷣma pte facit talẽ rõ oñ ex inoꝛdinatiõe actuũ ex inoꝛdingtõe hũoꝝ ſic ifi cuchnt.
imtisndeſhläſt . ij dei facti ſunt ꝑtici pma ꝑpte facit talẽ rõneʒ O linatioe actuu7 affectionũ. ũoꝝ. ſic ifirmitas aĩ
Wrwasnoeee gelloʒ. ſi ab ipa eſti pes diſcipline ipſius Oẽs nocentẽ vt ſollici ctionũ. h ¶ Pacẽ ſe. H ds dis
oc tnos oſtinn Kmfürg ab ipa eſtis abſoluti nõ eſtis veri fi Ptolerantiã fla vt ſollicite caueat ne in petm̃ ĩci e. h monet hoĩem i⸗
Nb:, lr àt e E veri fil . monet vitare pctã ſpũalia.2? 5 m ĩcidat. Et diuidit᷑ ir 11„
ſceii ſirer ionn cui⸗ ili mũdi ⁊ diaboli.⁊ B eſt qð dĩ ij dei ſed adulte · mũ ſciendũ pctà ſpũalia.2? carnalia.ibi nidit in duge, qa:. op
Nidoendg 2c. ? pz Ir̃a 2 B eſt qð dr. O ſi extra diſciplinã eſti mũ ſciendũ pctã pũalia coꝛꝛũ a. ibi. Ne gs foꝛni gech
Müdpani Penm expienti 3 lfa. n¶ Deinde pfr̃es. ̊ arguit ad i. ciplinã eſtis ad deũ.iõ dici pũalia coꝛꝛũpunt pacẽ foꝛnicatoꝛ. Circa pᷣ/
4 tie. Circa qð ſciẽ pfes.h̊ arguit ad id ⸗ . deũ.iõ dicit.Pacẽ ſegmini unt pacẽ ad ꝓximũ 2 ſ. .
lic. ene lem e ie. Circa qò ſciẽdum ꝙ duplex ẽ dr̃ia i em ꝑexẽpluz i ¶ E it. Pacẽ ſegmini. cauẽtes petm̃ iniuſti 127 ſanctimoniã
N⸗ maésiß duplex e dria inter fe H t ſan.cauẽtes pctã q̃ ſunt õ diui es petm iniuſticie:od HD
ntntieaſinmnitn mã : ſ. pũalem ꝗẽ ipᷣe ðs. Pꝛimaẽ pfem carna, ce⁊ ſcimoni ãq̃ ſunt ↄ diuinã reuerentiã vdu bò.
n ſʒ tm̃ coꝛpus diſponi ac qꝛ pater carnalis nõ gnũt ani ſcimonia. So vi. eũ. i nerentia. Sine .ſpa
edeolbib pater carni diſponit. ös aũt eam infundit.⁊iõ gnat ani th. 5. Bti pacifici: qn Eo vi. deũ. in celeſti gli ¶Sine qᷓ.(pa /
lee binn ercarnis. ös aũt dicit pr ſpũᷣ n infundit. iõ pr̃ nãlis dẽ 5. Btĩ pacifici:qm fili dei ſti glia. pꝑ qõ dr de pac
Apcinkfin qꝛ ille dicit᷑ verus pr cit᷑ p̃ ſpᷣs.⁊ ꝑↄñs veriꝰ hʒ rõner ãlis drẽ Mõ intrabit i illã aligd dei vocabunt᷑. Et de ſanctime pece. WMa
e e dicit ver 8.2 Pns veriꝰ hʒ rönem patri intra . HH ctimonia Apoc. zi
hninagte patris veriſſi rus pr̃ qui dat foꝛmã.Et ideo di zrönem patris. bʒz gram in pn᷑ la aligd coingnatüͦ. Et qe fine a poc.i.
Mn atris ver. mieſt maxime tolerã Et ideo diſciplina dei tanqᷓ; 3 gl in pñti.iõ ſegtur. n E fine pace ⁊ ſanctimõia mi 9
citrzoclottün pita. hoc eſt qõdĩ laxime tolerãda.qꝛ per hoe ei tanq; nulli deeſt. a 5 im ( Lontẽ. ne gd deſit gie dei ia null
e. iſi ra. rI qð dr. Dei de oc ↄſeruat᷑ ſpũ deeſt. qꝛ s patꝰ eſt eã dare.ſʒ hõ gd deſit gie dei. gra.n. dei
fniznootſctiii babuimꝰ. qꝛ qð dẽ̃. Deinde patres gꝗde c ſpuak ſe ab ipſa p oriũ paci are. ſz hõ peccãs deeſt ipſi g gfa.n. dei
nianct e .qꝛ pr debet filio d 2 zcarnis nr̃e eruditoꝛ ipla porin pacis ⁊ ſanctimoni a8deel ipſi gre ſubtrahẽs
eiinatiho pii⸗ oEt reuerebamur documẽtum ſicut ⁊ nutrim es ſed ẽt eiꝰoccaſio.iõ ſegtt onie.⁊ qꝛ nõ ſolũ vitandaẽ di &E
it inihit p¶ Num multom eos. acceptãdo eoꝝ diſciplina nentum. plantes ne aliqᷓ radi gtur. n¶ Meqᷓ ra. ama ſur. ger. i diſcoꝛdia
dbi un nagis obtéperabimt cipunga. plantes ne aliqᷓ radixodia rancoꝛi na ſur. ger. ĩpecliat.i. teẽ⸗
n ncnngitic ·ꝗ.d. ſic dz eſſe. Secũda dr̃i perabimus patri ſpũum ⁊ viu iꝓpediat pacẽ codij ⁊ rancoꝛis a coꝛde germinet ſi 6,
di .d. ſic dz eſſe. Secũda dr̃ia inter deũ i ſpũůum ⁊? viuem?. i pacẽ. o¶Et ꝑ illꝗ inqui.multi et ſurſum ĩ ope ꝗᷓ
ummn l ili ter carnalis inſtruit filiũ ter deũ ⁊ patrez carnalẽ eſt ingnatio mititudis. p Cmegsf ti.qꝛ ad ↄturbatõeʒ pacis ſeqꝗt
e ſad neſte zuerſandũ in bac ⁊ caſtigat ad aliqd tranſitoꝛiũ qꝛ pa catacarnalia q ſũt duo poti leꝗs foꝛnicatoꝛ. ↄnr monet vi egt
E guerſandũ in hac vita ꝗᷓ bꝛeuis ẽ.inſtruit ẽ oꝛiũ.ſ.ad ho/ ti q ſũt duo potiſſime.ſ.luxuri ir monet vitare pec
niu rbnit luntatis ſue:q̃ falli põt. deꝰaũ is ẽ.inſtruit ẽt r 3 one carnali.iõ dicit. i ia ⁊ gulaqᷓ ꝑpficiunt᷑ ĩ
tatis ſue:q falli põt.desaũt erudit fili tẽt ᷣm regulã vo ſtrum ſi dicit. Hegs foꝛnicatoꝛ.i.tẽplã ſiciuni ĩ delecta
cltnetetlle recipiendã. Inſtruit ẽ erudit filios ſuos ad eternã vitã rum ſit luxurioſus. q A i.ↄtẽplãtes diligẽter
erin eius diſciolinae Et ꝑ regulãvolũtat nos ad etern vitã ſus qui rurioſus. g. Aut ꝓphanus. i. ꝓcr erne gs ve
ichüinhie n eius diſciplinaẽ maxime recipiẽ atl ſue q̃ ifallibilis eſt.⁊ iõ is qui de vẽtre ſuo facit de is.i. ꝓcul a phano.iſte ẽ gulo
rzetienis citur hi xime recipiẽda acceptãda. eſte ⁊ iõ cigdit hõ in maioꝛa pctã.iõ i.⁊ de cogna templũ.⁊ qꝛe iſte gulo⸗
