erũt moꝛtifera:ficut ſupꝛa plenius dictũ ẽ ĩ epiſtola ad galath.
2ꝛin epla ad Ro. Judicialib aũt tꝑe veteris teſta. tanq; ex lege

obligãtibꝰ.tꝑe vero noui te.ex alia obligatõe vt dcm̃ẽ.

a ( Scientes. Hic ↄñter ſoluit obiectõex pᷣdictã qt ad vim le

gis coactiuã q̃ ꝑ penas cohibet a malis.⁊ q;tũ ad hoc dicit. Sci⸗

entes hoc qꝛ lex iuſto nõẽ poſita.qᷓtũ ad viʒ coactiuã.qꝛ iuſt nñ

cohibet᷑ timoꝛe pene a malis.ſʒ virtutis amoꝛe.⁊ ſic eiꝰ volutas

legi ↄſona. ppter qð p legẽ nõ cogit᷑ qꝛ coactio violẽtiajĩ oꝛtat
ſʒ ſic lex poſita eſt hoibꝰmalis.ppter qõ ſupdit᷑. b ¶¶ Sʒ iiu⸗
ſiaininneogenreib rra rinn c¶ Et nõ ſubditſ.i.rebel-

libus ſuꝑioꝛibꝰ ſuis. d¶ Jmpus.agẽtibꝰ ↄ deũ.ſic ⁊ p oppoſi

tũ pietasvno mõ accepta idẽeſt qð cult dininꝰ. e¶ Et pctõ/
ribus. ex ĩfirmitate delinqᷓntibꝰ. f¶ Sceleratis.ꝗq peccàt ex
certa malicia. g E
patet vſq; ibi.
i¶ Mẽdacibꝰ. mẽdacio ꝑnicioſo.

o ¶ Qð.ſ.euãgeliũ. p
catoꝛi. q

incidẽter grãs agit deo de ſua vocatiõe ad fidẽ ⁊ apoſtolatum.
dicẽs. Grãs ago ei qui mecõfoꝛtanit in xpᷣo ieſu.ſcòm ꝙ dicitur
Act.9. Saulus ãt multo magis cõualeſcebat ⁊ confundebat iu
deos.⁊c. r ¶ Oꝛ fidelẽ me extimauit.i.iudicanuit.
8Ponẽs ĩ miniſterio apoſtolatꝰ t¶ Qui pᷣus blaſphem fui.
a mein/

ↄtra pſonã xpᷣi. tꝑſecutoꝛ ⁊ ↄtumelioſus.(
bꝛa eiꝰ.ꝑſecutoꝛ ĩ factis.ↄtumeliòſus in pbis. x

Et ↄtaminatis.pctis carnalibꝰ gnalr. cectca
Olagia.i. aſſuet! plagas ⁊ vbera alus inferre.
Et ſi ꝗd aliud ſane do/
ctrine aduerſat᷑. ob tale ꝗd eſt ꝑlegẽ pumẽdũ. I ¶ Que.ſſana
doctrina. m ¶ Eſt ſcõm euangeliũ.cui cõcoꝛdat ols veritas.
n Pbri beati dei.dicit enĩ glia ⁊c.qꝛ pꝛedicauit hãc gloꝛiam.
¶ Ereditũ ẽ mihi.tanq;; ipius fideli pᷣdi
rãs.qꝛ fecit mẽtionẽ de euãgelio ſibi credito.iõ

„ Efblasn;

=
S

—
—,
=—
=
=
=

= =–

liggfneere⸗
geloſuen
ceunſiͤe
.

=

=⸗=

= =
Se

B
biocretns
pincie
ttenitg
.

=s᷑ e
SZ

—
SS=

S
Se

==

= =

☛
SS

——
=
SZ
S
— =
=
S
S=

girityziß
1pärnegetr
cciettiöddeli h
ſdamin
nepſt
aliit
ſogoeogß
etoeifekeeag.
Ctoftitiguoniten
orelitinan wen

— —

= —
= =

— —
=
— =

7

—
=ꝛ

=
E

(Güneinülzhe
Anpnieni n

inieengeinceüinn
Cränmmittrnnl'/⸗
ſionthieſenptien
ftünſolcrinnttie
Mlend nehdä nile⸗
ſekſcing Inn
ſueitkeisnurdles.
denitnibi

„

chrintſnrnespo
Clnpgottiniöſibei
Imnöggteitaspp⸗
Mepgltntad.do
in. (Seinicttd
fnluntihiderfunr
onliglztiortpe
ſiineſſintorenpft
Wwieffni üSn⸗

mngiin 1cdust

laſcitrntitgis
hiſttſirinet dic
ufgintttincie
ui 4
hm ec O
adis
tntifibnit

(pmcztiumem

Woſcitnonbin

ſhanctliszffſci,

lpoldeingag.
Pnfnpeſteh

ſitrblngei

= -=—
S=

—
—
—
=
—
E. S Se

.-

= =
S⸗

bolinemtin
1 Cinireztte
ngtefnler
Cſfiſcnee⸗
ſenditinnae

—
—
—
—
—
Se
S=
=—
= =ẽ
=-
=2

.

Poſtpwolenic
Binceteisinotn
rapodopomnitgut,
nüoblanonet u
Giſievoctenenge
wemeücgwen

ſcöalgscenndatd

rnöordindacti

idiinſticiäiter orae

unrmoriſerſere
Noblgituetert⸗
minterbeieptun
eemn kinonntelgs
is gecfrennire
mmumtiluetobicgint
Eilisholichacn
ſneiunetzner
relbe Gefitit
Eeiineſti neni
nitöienmegir
ttiſenmdünn
mitligtt te
gücitnitcnctot
rnsltfttnigg
lcnöeſtnt⸗
6 tciſfn
tcünhrnin
1 ſmmmugi
Bmor in
conllinnt
==

— = = =

S,cS ==
S

=S==

4

ehrzdeiſi
onmim A.

4

k ¶ Ut in me pᷣmũ.i.pncipalr. l
ctam patientiã. m

dum. t¶ Scom pᷣcedẽtes ĩ te ꝓpphias.i.ſᷣm illud qð Earens

= =

nad

4

pꝛia hoium. e

(Einiſicii .

(Ad Timotheum

dei ↄſecutꝰſum.i.remiſſioneʒ peccatoꝝ. a ¶¶ Quia igno.feci.

qð eni ignoꝛter cõmittit᷑ faciliꝰ ignoicit̃ qᷓ; qõ ex certa malicia

ppetrat. b In icredulitate.i. falſe credẽs bñ agere.

CSupabundauit aũt gra dñi nf̃i.q.d.nõ ſoluʒ ſũ ↄſecutꝰ ab eo
reymiſſionẽ pctõꝝ.ſed et collatiöem donoꝝ ſuoꝛũ.ideo ſubdit᷑
d ¶ Cu fide ⁊ dilectõe.fidei enĩ ꝑcaritatẽ foꝛmate ↄnectunt᷑ alia
dona ad gram gratũ facientẽ ꝑtinẽtia. e¶ Eidelis ſ mo.i.ve
rus. f e! toĩacceptione dignꝰ.q; ẽ vtilis audiẽtibꝰ.⁊ ꝗs ſit il

le ſubdit. g ¶ Oꝛ
xps ihus venit ĩ hũc

mundü: i corne paſ- ↄſecut ſuʒ:qꝛ ignðöꝛãs feci ĩ icre

dulitat. Supabudaũit autẽ grã

ſibili. hBecca Quikate⸗
toꝛes ſalnos –— dñi nꝛi cij fidè ⁊ dilectiõe ei xp̃o
ſa bße ie wole. ieſu. Fidèlis pᷣmo ⁊ oi accptiõe
ceigatun. dign: qa xp̃s ihs venit i huc mũ
Quoau; p̃ᷣmꝰ ego dũ pctõꝛes ſaluos facere: quòꝛũ
ſum . nooꝛcine this Pꝛinmego ſü. Sʒ iõ miaz oſecut?
ratior Nr expok el ſuʒ:uũt ĩ me pꝛimũ òñderetxpᷣsie
peccauerũt ĩxps iz coꝝ q credituri ſüt illii vitã etnã.
ĩpſona ppa negrer Megi àſt ſecloꝝ ĩmoͤꝛtali iuͤiſi⸗
dtnint. bili ſolidẽo honoꝛ ⁊ glia ĩ ſecula
Quon pᷣm ego ſuz. leculoꝝ:amẽ. Hoc pcèptũ cõmẽ
ſic intelligat. ſ. intil do tibi fili timothee ſcðʒ pᷣccdẽn
leos ꝗð pctõ ad gras
rreuocãt᷑:q; hec reu

catio fuit ĩ paulovalde mirabit.ꝑpꝑ qð ĩ ecclia ſolẽnicat᷑. ſicli b⸗

mexcellẽtiã notat vocatõis hꝰ.⁊ huic ↄcoꝛdat lr̃a ſeq̃ns.cũ dr.
. Rps ihs oẽm patietiã.i.ꝑfe/⸗
Onderet. me mirabilr reuocando cum

eẽm ĩ actu ꝑſeqndi eũ in mẽbꝛis ſuis. n ¶ Ad ifoꝛmatõeʒ eoꝝ

ggredituri ſũt.vt nullꝰ ꝑꝑenoꝛmitatẽ peccati ſui deſpet ↄſequi

miĩam xpi.⁊ vlteriꝰ vitã eternã.iõ concludit vlteriꝰ-. o Re/
gi aũt ſeculoꝝ.i.trinitati eterne.eternitas enĩ q̃ ſimplx ẽ ĩdiuiſi
bilis nõ ↄpꝛehẽdit᷑ niſi ꝑcõꝑatõem ad tpᷣs infinitũ.qð deſignat
noie ſeculoꝝ. p¶ Jmmoꝛtgli.ad dr̃iam iouis ⁊ ſaturni ⁊ bòꝗ
fuerũt hoĩes moꝛtales. q¶ Inuiſibili.ad dr̃iam idoloꝝ q̃ fũt

de mã ſenſibili. r ¶ Soli deo.ꝑ G̊ enĩ nõ ſignificat᷑ in deo ſoli

tudo cũ in eo ſint tres pſone:ſed per h̊ fit excluſio oĩs glterius a
cultu deo debito.iõ ſubdit᷑.Et honoꝛ ⁊ glia ⁊c. s ¶ PVoc pꝛece

ptum. Bapis redit ad ꝓpoſitũ inducẽdo timotheũ ad reſiſtẽdũ

doctoꝛibꝰ falſitatis.d. Hoc pᷣceptũ cõ.tibi.tanqᷓ; fidelr adimplẽ

reuelauit mihi de te futurũ anq; oꝛdinarẽ te eßm. u¶ Ut mi
lites in illis.i. illos.i.pſeudo aplos. x ¶ Wilitiã bonã.eis vi
riliter reſiſtendo ⁊ eoꝶ falſitatẽ ↄfutando. y ¶Pens fidẽ.ſ.
rectã ⁊ firmã. s¶ Et ↄſciam bonã.ita ꝙ vita tua ſit doctrine

ↄfirmatiua. a ¶ Quã.ſ ↄſcigm bonã. b¶ Quidã repellen/

tes.ſciẽter malũ agẽtes. c¶ Circa fidẽ nau.i.ꝑierũt.abyſſus
eniĩ abyſſum iuocat.⁊ dicit naufragauerũt.qꝛ ſicut nauta patiẽs
naufragiũ perit ⁊ alij cũ eo.ſic tales a fide cadẽtes ĩducũt alios
ad ifidelitat. d ¶ Ex ꝗbeeſt hymeneꝰ ⁊ alexãder.noĩa ſüũt ꝓ/
. Quos tra.ſat.eos excõicando.⁊ ẽt vexationi
demonis ſubdendo.demões.n.ĩ inferno executoꝛes ſũt dine iu/

ſticie. ⁊ ct aliqũ ĩ H̊ mũdo ſiẽ d pᷣs.7. Miſit irã idignatõis ſue
i1ingignatiõeʒz ⁊ iram ⁊ tribulatiõem imiſſionẽ ꝑ angelos malos.
f(Ut diſcãt non blaſphemare.coꝛꝛecti ꝑ expientià pene.excõi⸗

catio enĩ ⁊ talis afflictio medicinalis ẽ. ¶ Pꝛima ad timotheũ.
Ca.i.vbi dr in poſt. Fabulis ⁊ genealogis.
inanes qᷓ ſepe ĩ thalmudicis doctrinis iueniũf: vt dictũ
fuit ſatis la rge ĩ additõibꝰ ſuꝑ Iſa.3 4. 2 Zach.ð. q qdez⸗
abule a doctrina phiſaica deſcẽderũt ſiẽ ⁊ totũ ipʒ thalmud int

q̊ͥs fabulas młta dicunt᷑ de tꝑe meſſie vẽturi fabuloſa q̃ potius

ſunt deridẽda qᷓ; audiẽda vt dr in li? ꝗ drĩ Canhedẽ:ꝙ tꝑe meſſie

germiaret tra ꝓmiſſionis panes coctos ⁊ foꝛmatos ac ſi eſſent ĩ

clibano.Silr ꝙ fra illa germinaret tpe meſſie veſtes ſericas ſᷣm

exigentiã cuiuſcũq; idui volẽtis:ex ꝗb fabulis multi eoꝝ icide
rũt erroꝛẽ credẽtes ꝙ xpᷣs nõvẽit:ex qͥ iſta ⁊ Rlia nõ fuerũt fcã

Obſeruatio ãt legaliũ lzʒ ſit erronea:ñ tñ ppᷣe d fabula.Hũit.n.

aliqũ vitatẽ realr. Pʒ etiã füdamẽtũ ĩ lr̃a.⁊ ſi nõ ſane itellecta.
traditões ẽt iudeoꝝ ꝗbꝰ irritũ faciebàt mãdatũ dĩnũ lʒz dicẽde

ſe erronee ſeu ꝑnitioſe nõ tñ fabule.Circa genealogias ĩ q̊ ſoco

dcãs:oſiderãdũ ẽ ꝙ iudei aſſerebãt ꝙ nullꝰ eẽt idoneꝰ ad docẽ/

olt. Fabu ADDITIO
Er fabulas in ̊ itelligẽde vident᷑ q̃dã fabnle friuole ?

dũ de lege dĩna niſi eẽt de tribu leui vel de tribu iſachar.De leui.n.le
git Deut. vlti. Docebũt iudicia tua iacob ⁊ legẽ tuã iirl.De iſachar vo
legit᷑.i.Paralłiꝛ.de filijs q; iſachar viri erud itiꝗ nouerãt ſingula tẽ/
poꝛa ad pcipicẽdũ ꝗd facere dʒ iſrl.vñ ex iſtis genealogis iudei nite⸗/
bani excludere paulũ ab idoneitate docẽdi legẽ dĩnã eo ꝙ nõ eſſetõ
aliq̃ pᷣdictaꝝ tribuũ.Sed de tribu beniamĩ ⁊ ilto foꝛtiꝰ excluderẽt
ſᷣm eos timotheꝰ⁊ titꝰ:qꝛ alienigene.Et ĩ ps.dr᷑.nõ fecit talr oĩ natõi:⁊
iudicia ſua nõ manifeſtauit eis:q̃ qdẽ genealogie dicũt᷑ itermiate:qꝛ
nõ ſunt determiĩiate ꝑ ſa/
cras auẽtes.Illas enizʒ au
ctoꝛitates qᷓs ad G̊ indu/
cunt mãifeſtũ ẽꝙ nõ ex/
cludũt alios a doctria le/
gis. ¶ In. e. c. vbi dr ĩ po/
ſtil. Que qõnes mag pꝛe
ſtant, i. lites 2 ↄtentiones.
ADDITIO.

tes ĩ te ꝓphᷣias:vt militès in illis
bonã militiaʒ hà bẽs fidẽ ⁊ bonã
ↄſciaʒ. Quᷣã qdas repellẽtes cir/
cà fidẽ naufragauerũt:x ꝗb' eſt
hymeneꝰ ⁊? alexõder quos tᷣdidi
ſathãe:hit diſcat ñ blaſphemare.

Bſecr igit pꝛimu CII. IP Oe orb. ue
jnz fieri ation gqõne? cc. m glo.
oinz fieri obſecrationes nõ ſo dintelligẽdũ eſt de

ꝛ6es: poſtulatões: gra
. — 12 2 K
rũ actiões ꝓòibus hoibꝰ:ꝓ rẽgi
boz oibus q ĩ ſublimitate ↄſtitu
ti ſut:dt quietã ⁊ traꝗllã vitq aga
min oĩ pietate ⁊ caſtuate. Hòc
.Q n. bonũ ẽ⁊ acceptũ coꝛã ſaluato

hereticis vel iudeis ſeu ðᷣ
pſeudo aplis:ſʒ t ð catho
licis auctoꝛib?ꝰꝗ nõ debẽt
itendere fabulis ſeu dubi
is q̃ magis pᷣſtãt qõnes.i.
lites diſputatiuas q; edifi
catiõem iuſticie dei.i.nõ
edificãt hoĩes in iuſticia
H peiqᷓ edificatio ẽ i fide q́ᷓ
gdem exhoꝛtatio apłi.facit ↄ młtos ꝗ dubia q̃ nec ad fidẽ nec moꝛes
nec ad expõnẽ alicuiꝰ paſſus ſacre ſcripture ſi ptinẽtia itroducũt ĩ do
ctrinis theologicis ⁊c. ¶ In.e.c.i.vbi dr in poſtil. Regi autem ſecu/⸗
loꝛum.i.trinitati eierne. GAXÜHaITi0.
N noie ſeculoꝝ vident iĩtelligi pũs ſeculũ ⁊ futurũ que gdes
ſecula ↄpꝛehendunt omnem duratiõem. Cap. II.
Bſecro igit᷑ ᷑ᷣmum.Pecè ſecũda pars huiepiſtole.in qua po
nitur actus ſecũdus ꝑtinens ad epiſcopũ.ꝗ eſt oblatiões oꝛa/
Vtionũ offerre deo.ſᷣm ꝙ dicit᷑ PHeb..Omnis pontifex ex ho/
minibꝰ aſſumptꝰ ꝓ hoibus cõſtituit᷑ in his q̃ ſũt ad deũ:vt offerat do
na ⁊ ſacrificia ꝓ peccatis.Igit᷑ ᷣmo iſtruit timotheũ de actu oꝛandi.
ſecũdo ppłm ſubiectũ ſibi.ibi. Nolo ergo.Pꝛima adhuc ĩ duas.qꝛ p⸗/
mo inſtruit eũ de actu oꝛzãdi.ſecũdo reddit rõnem ſui dicti.ibi. Poc
enĩ. Pꝛima adhuc ĩ duas.qꝛ pᷣmo docet oꝛãdi modũ.ſecũdo ꝓ ꝗbſit
oꝛandũ.ihi.ꝓ oĩbus.Circa pᷣmũ ſciẽdũ ꝙ ad actum oꝛandi tria reꝗrũ
tur. Pꝛimũ eſt acceſſusoꝛãtis ad deũ qui oꝛatur. ⁊ hoc fit ꝑ elcuatio/
onem mẽtis in deũ:qð fit ꝑoronem q̃ ſᷣm Damaſcenũ eſt aſcẽſus mẽ
tis in deũ.⁊ ſᷣm hoc dicit apoſtolus.Obſecro igit᷑ pᷣmũ oĩum fieri oꝛa/
tiões.⁊ ẽ ꝓpoſitio eiꝰ qð in oꝛatiõe petit᷑.qð fit dupliciter. Uno mõ
in generali:vt cum dicit᷑:deus adiuua me.⁊ quãtum ad ̊ dicit.Peti
tiões.Alio mõ in particulari:vt cũ petit᷑ aſſecutio alicuiꝰboni vel eua
fio mali determinati⁊ ſic dicit.Poſtulatiões.Tertiũ quod reꝗritur
eſt illõ ꝑ qð oro fit exaudibilis.⁊ hoc ẽ duplex.vnũ eſt ex pte dei.qð ẽ
eius ſanctitas:vel aliud ab eo ſanctificatũ.ſicut cũ dicit:ꝑ ſanctam re
ſurrectiõem tudã libera nos.vel aliqd huiuſmodi.⁊ ſic dicit.
h¶ Obſecrationes.i.per ſacras depꝛecatões.ꝓpter qð ĩ fine oꝛationũ
ecclie dici.per ieſuʒ xpᷣm dñũm noſtrũ.Aliud eſt ex parte oꝛãtis quod
eſt gratitudo de beneficijs acceptis.ille enĩ ꝗ de bũficio accepto oſtẽ/
dit ſe gratũ dign efficit vt aliud ſibi det᷑.⁊ q;tuʒ ad hoc ſibi dicit.Gra
tiarũ actiões. i ¶ Pꝛo oibus. hic ↄñter oſtendit ꝓ quibus ſit oꝛan/
dum.cũ dicit᷑ p omnibus hominibus.generaliter. —
B k ¶ Pꝛo regibꝰ ⁊ oibus ꝗ.iĩ ſublimitate oſtituti ſunt. ſicut ſunt pᷣncipes
⁊pꝛelati.pꝛo ꝗbus ẽ oꝛandum ſpecialiter.nam ex eoꝛũ bona diſpoſiti⸗
onę dependet bonũ cõmune.ideo ſubdit᷑. ..
I¶ Ut quietam ⁊ trangllam vitam agamꝰ.ſub regimine eoꝛum.
m·¶ In omni pietate.i.cultu dei debito:vt dictum eſt capi.pᷣcedenti.
n Et caſtitate.mẽtis.que eſt integritas fidei.⁊ coꝛpoꝛis.q̃ cõſiſtit in
repꝛeſſione carnalis cõcupiſcentie.Et notãdũ eſt ꝙ non ſolum ꝓ pꝛin
cipibus chꝛiſtianis ẽ oꝛandum.ſed etiam pꝛo infidelibus ſub quibus
manent xpiani.qꝛ per ̊ poſſunt xpoquiete ſeruire.ſic enim infoꝛma/
bat hieremias iudeos in captiuitatẽ babylonicã ductos dicens ex par
te domini. Querite pacẽ ciuitatis ad quaʒ trãſmigrare vos feci.⁊ oꝛa

e dominũ.quia in pace illius erit pax veſtra.
0

Poc enim.Hic cõſequẽter reddit ratiõem dicti.ſ.quare dicto mo⸗
oſit oꝛandũ.ſecũdo declarat dictum ſuũ.ibi. Unus enim.Circa pꝛi/
mum dicit. Hoc enĩ bonum eſt.i.vtile vobis tẽpoꝛaliter:vt oſtenſum
eſt. pEt acceptum coꝛam ſaluatoꝛe noſtro deo.i.meritoꝛiũ apud
ipfſum vite eterne. —

¶ Qui oès hoſĩes vult faluos fieri. Sed cũ oẽs non ſaluent᷑ videt̃ex h
ꝙ voluntas eiꝰ ſit inefficax vel dictũ apłi minꝰ verũ.ꝑꝑqð hoc dictũ
apłi tribꝰ mõis exponit᷑.vno mõ vt ſit ibi diſtributio accoõmodata:vt
ſit ſenſus:õs vult ſaluos fieri oẽs hoĩes ꝗ ſaluant᷑.qꝛ nullus fit ſaluus
quẽ nõ velit ſaluũ fieri. Secũdo mõ vt ſit ibi diſtributio ꝓ generibꝰ
ſinguloꝝ ⁊ nõ ꝓ ſingulis generum.ſicut cum dr:oẽ aĩal fuit in archa

noe.qꝛ de oibꝰgñibꝰ aĩalium fuerũt ibi aliq̃ indiuidua.⁊ ſic ðs de oi

bus ſtatibꝰhoĩum vult aliquos ſaluos fieri ⁊ ſaluat.Tertio mõ vt iĩtel
ligatur dictũ apli de volũ
tate dei ancedente ſʒ non
ↄſite.Et dicit᷑ volũtas añ/
cedẽs q̃ ꝗs vult aligd ab/
ſolute.Conſeq̃ns aũt qua
vult aligd cõſideratis cir
cũſtantus ⁊ cõditõibꝰ ꝑti
cularibꝰ.pᷣmo mõ vult iu
dex ciuitatis oẽs ciues vi
uere inq;tuʒ ſũt mẽbꝛa ci
uitatis.⁊ ſub iſta cõſidera
tione hoc ẽ bonum. ſi aũt
cõſideret᷑ aliꝗs vt fur vel
homicida ſic nõ vult enz
viuere.qꝛ nõ eſt bonuʒz.ſʒ
moꝛi.eo ꝙ turbat bonuz
cõe.⁊ G mõ deus vult oẽs
hoſes ſaluos fieri inq;dtuz
ſunt hoies ipſi capaces ꝑ
cognitiõem ⁊ amẽ. cõſi
deratis tñ aditõib pticu cioſa:ſ qð decet mulieres ꝓmit
laribꝰſm quas aliꝗ ſũtiu czca ſo de 3 böa. Muͦlier
ſti aliq peccatões.ſc vult tetes pietatẽ ꝑ oꝑa boa. Muller
m oꝛdinẽ ſue iuſticie ali in ſilẽtio diſcat:cũ òi ſubiectiõe.
qͥs ſaluos fieri ⁊ alis dã
nari.Sciẽdũ tũ ꝙq volun
tas fert᷑ in res ᷣm ꝙ in ſe ð
ſunt.⁊ iõ vult illud ſimpłr qð vult ꝓut exiſtit in re ̃ᷣm ſuas ↄditões ⁊
circũſtantias.iõ volũtas ↄñs eſt volũtas ſimplir dicta.añcedẽs vo ᷣʒ
qd.pꝑpꝑ qð ab aligb velleitas noĩat. b Et ad agnitõem veritatis.
euãgelice. c ¶ Uenire.ꝑ fidem foꝛmatã caritate. d Unus eni.
PHic ↄñi declarat dictũ ſuũ.ſ.ꝙ ðs velit oẽs ſaluos fieri mõ pᷣdicto.d.
Unꝰeniĩ deus.creatoꝛ oium hoĩumad ſuã ſimilitudinem.
e ¶ Unus ⁊ mediatoꝛ dei ⁊ hoĩum ꝗ paſſusẽ ꝓ ſalute oĩum qᷓ;tũ ad ſuf
ficiẽtiã.nõ tñ qᷓ;tum ad efficaciã.qð ꝓuenit ex defectu aliquoꝝ.ꝗbus
ter eoꝝ demerita nopficitgaſſio xpᷣi quãtum ad effectum.
f¶ Cuius.ſ.mediatoꝛis. geC?
qꝛ tpꝑe ve.te.ↄfirmatũ eſt ꝑ ꝓphas eiꝰ aduentũ denũciantes.⁊ tꝑe no
ui ꝑ ipſi pᷣdicatiõem multis miraculis ↄfirmatũ.⁊ ꝑ aplos pᷣdicãtes.
⁊ ĩ noĩe xpᷣi multa miracula faciẽtes. h ¶ In q;.ſ.teſtimõio pᷣdicãdo.
i ¶Poſitus ſumego pᷣdicatoꝛ ⁊ apłs.Eſtaũ tapłs nomẽ dignitatis ſiue
ſtatus.pᷣdicatoꝛ vo nomẽ act cõueniẽs ſtatui illi. ¶ Ueritatẽ di/⸗
co ⁊ non mẽtioꝛ.ĩ aliq. Woco⸗ gentiũ.ad quẽ ſpectat verũ dice/
re.doctoꝛ inquũã. m ¶ In fide ⁊ vitate.i.in his q̃ ꝑtinent ad fidem ⁊
moꝛes in ꝗboſiſtit vitas vite. n ¶ Nolo g. Hic pñr doczꝭ oꝛãdi mo
dũ q;tum ad pplm eppÿ ſubiectũ.⁊ pᷣmo qᷓ;tum ad viros.d.volo viros

re nrõ deo ꝗ dmẽs hoĩes vult ſal

vènire. AUnꝰ. n. d?: vn? ⁊ mèdia
toꝛ dei ⁊ hoĩuʒ hõxpĩpᷣs ihs:ꝗ de⸗

Cuiteſtioniũ tꝑibꝰ ſuis ↄfirma
tũ eſt:i quõ poſitꝰſuʒ egò pᷣdica/

tioꝛ:doctoꝛ gentiũĩ fide ⁊ vᷣitãt
ſãtes puras manꝰſin ira ⁊ diſ.

ptatiõe. Silr ⁊ mulieres ĩ habi
oꝛnato:cũ vᷣecũdia ⁊ ſobꝛietate.

oꝛare ĩ oĩ loco.⁊ non ſolũ in eccłia.ſed eti alibi oppoꝛtunitate habita.

o ¶ Leuãtes puras manꝰ.⁊ dicit puras ab opibꝰ iniꝗs.⁊ leuãtes vt ꝑ H̊
deſignet᷑ eleuatio mẽtis in deũ interiꝰ.motꝰeni aĩe interiꝰredũdat in
coꝛpus exteriꝰ. p¶ Sine ira.ad ꝓximũ.qꝛ oꝛãs dʒ hẽre coꝛ getuʒ.
q¶ Et diſceptatiõe.i.heſitatiõe ad deũ.nõ dubitãs de eius exauditõe.
dumodo tñ oꝛet pie ꝑſeueranter ⁊ ꝓ ſe.qꝛ ſi nõ ſtatim exaudiat᷑ in effe
ctu.exaudiet᷑ tñ tꝑe cõpetenti.⁊? q;ꝛtum ad mulieres.d. xr
mulieres.ſupple oꝛare volo. 6n habitu oꝛnato.i.decẽti ⁊ hone/
ſto. t ¶ Eũverecũdia.q̃ eſt pcioſum oꝛnamẽtũ in fronte mulieris.qͥ

caret frons meretricis. Piere.ʒ. Srons mulieris meretricis facta ẽ ti

bi.ꝗꝛ noluiſti erubeſcere. u ¶ Et ſobꝛietate.geſtꝰ decentis.
x¶ Oꝛnãates ſe. nõ curioſe.iõ ſubdit. y ¶Mõ ĩtoꝛtis crinib.i.criſpa
tis ⁊ capitibꝰ nõ velatis. ʒ ¶ Aut auroii.aureis oꝛnamẽtis.

9
K ⁊ manꝰ. b ¶ Uel veſte pcioſa.⁊iſta ſunt ĩitelligẽda vltra modũ
ſtatus aut pſone:qꝛ ſunt curioſitatis ⁊ incitãt ad peccatũ luxurie.
c¶ Sed qð decet mulieres.ſ.hẽre veſtes ſimplices ⁊ honeſtas.
d ¶ Pꝛomittẽtes pietatẽ ꝑ bona opa.ita ꝙ pecunia nõ expendaĩ ĩ tali

bus vanis ⁊ curioſis.ſed ĩ oꝑibus pietatis q̃ debẽt eſſe oꝛnamẽta mu/⸗

lieris. e ulier ĩ ſilétio diſcat.ſ.a pᷣdicatoꝛe ĩ ecclłia.⁊ a viro ſuo
in domo. f ¶ Lũ oĩ ſubiectione.i.hũilitate. gDocere aũt mu⸗

–—e „ „ * —

cõicurſu. h ¶ MHeq; dñnairi virũ.ſ.ſuũ. i

lieri nõ pmitto.q docere ẽ opꝰſapiẽtis.ſapia vo nõ viget ĩ mulieribꝰð
S; eſſe in ſilẽtio.ei nõ

uos fieri: ⁊ ãd agnitionẽ vᷣitatis
dit redẽptionẽ ſemetip̃m ꝓ oibꝰ.

toꝛ ⁊ apls. Aeritatẽ dico:nõmẽ

Aõlo gů viros oꝛare ĩ oĩ loco:le

bates ſe: nõ ĩ tòꝛtis crinibꝰa uͦt
auro at margaritis:vl vẽſte pᷣ/

Doͤcere aũt mlieri nõ ꝑmitto nẽę

Teſtimoniũ tẽpoꝛibꝰ ſuis ↄfirmatũ ẽ.

Silr 2

ut margaritis.affixis auro vel argẽto.vel ĩ veſtibꝰↄſutis circa col

¹

dicendo.ſed in nritis ꝛbonehi ei obediendo.qð declaratꝑᷣ

mũ hoĩem ⁊ feminã.d. k ¶ Adã enĩ pᷣm.i.pᷣ foꝛmatꝰẽ.Geñ.i.

I¶ Beide eua. Geñ.z=. ⁊ B de coſta ade.ad oñdendũ ꝙ vir eſt pci
piũ mulieris.qð pᷣfert ei qð eſt ex pᷣrcipio. m Etadã nõ ẽ ſe

duct.ſ.ĩ G ꝙ crederet eẽ verũ ᷣpentis dictũ. Eritis ſiẽ duj.fuit
tũ ſeductus ĩ Hͥ ꝙ ad exhoꝛtatiõem mlieris comedit de lignove
tito ne ↄtriſtaret eã.⁊ qꝛ credidit illã tranſgreſſionẽ nõ ſic eẽ pu
niẽdam. n ¶ Mulierãt ſe.in pᷣua.fuit.qꝛ dem̃ ſerpẽtis veruʒ

eẽ credidit.iſta tñ.?.

; dñarii vin: Eéi ſiletio. Adaz miap diſffuſus bera

eni pꝛimꝰ foꝛmatꝰ ẽ:deide eua:

Ueidee bit᷑ tũ ꝑ fili.gene.q.
⁊Zãdã nõẽ ſeductꝰ:mulier aũt ſe/ licerno ſabeere
ducta in pᷣuaricatiõe fuit. Salůa doctrinã quã ſibi ñ
bif aũtꝑ filioꝝ gñatiõeʒ: ſi yman cedo ſalabit nt
ſerit i fide ⁊ dilectione ⁊ ſcificů⸗ di aituecb cedet
,etione cũ ſobꝛietate.¶ II. ſibiĩ meritũ vite et⸗

f Jdẽlis ſᷣmo. Sigꝗs epů ne. p ¶ Si pmaͤſe
tftfũ deſiderat: bonũopus d iEtdile. gavi
õäü erga vix.
eſiderat.Opʒ ènĩ epʒʒ irrephẽ/ r¶ Et ſã cũ ſo. circa p

ſibilẽ eẽ:vniũs vxonj viꝝ:ſõbꝛiũ: pᷣuʒ ſbiectũ. Ca. III.
o:natũ:pꝛũdẽtẽ:pũᷣdicũ:hoſpitã Zae mno.
le: doctꝛẽ:nõ vinoletũ: nõ pcüſ/ Leiqiſtrui⸗
ſoꝛẽ:ſ̊ möͤdeſtũ:nõ litigiõſuũ:nòn ¶eur timothe de ttio

cupiduʒ:ſuẽ domui bñ p̃poſitũ: actu ad epʒ ptinẽte

filios bñtem ſubditos ciòĩcaſti geadiare blugn ec.
tate. Si quis aut domni ſue peſ / gas ptes. qꝛ pᷣponithᷣ
ſe neſ⸗ õ dei dili⸗ inſiructio inſtru
entiq habebit: Mon neophitũ: ctiõis rõ ibi. Hecti⸗/
gentig Pabch. . bi ſcribo. padhuc ĩ
duas.qꝛ p ponit᷑ in/

ſtructio de maioꝛi gradu.⁊? de mĩoꝛi. ibi.Diacones. Circa pᷣmũ
dicit. Fidelis ſᷣmo.i.verꝰ.⁊ qð ſubdit᷑ in aligbijg libꝛis:⁊ oĩ acce/
ptionẽ plenus.nõ eſt in libꝛis coꝛꝛectis. t ¶ Si gs epiſcopatũ
deſi. bo. opus deſiderat.q.d.nõ eſt deſiderãdus ppt᷑ offici digni

tatẽ.ſed ꝑꝑ ãnexũ laboꝛẽ ꝗ eſtoꝛdinatus ad honoꝛẽ dei ⁊ ꝓximi

ſalutẽ.vñ dr ab epi qð eſt ſupꝛa.⁊ ſcopos intẽtio.qꝛ dʒ ſemꝑ intẽ

dere ſaluti plebis ſibi cõmiſſe.dicũt aũt hic alig ꝙ ꝑ ẽatum in/

telligit ſacerdotiũ.qð eſtẽt officiũ intẽdẽdi ſaluti ppłi ſibi ↄmiſ
ſi:qꝛ imediate poſt agit de ſtatu diaconi:vt pʒ in lr̃a.⁊ nõ eſt viſi
mile ꝙ ſcribẽdo de ſtatu epi ſtatim trãſiret ad ſtatũ diaconi ſa/
cerdotio pᷣtermiſſo.Alij dicũt ꝙ timotheus erat factꝰ pᷣmas.eo

ecclia epheſina erat pᷣncipalis totiꝰ ꝓuincie.in q̃ erant multi
pp q apls inſtruit eum qlis ſit inſti
poꝛtet gepᷣm ⁊c.põt tñ conueniẽter

epᷣi ꝑ timotheũ inſtituendi.
tuendus in ẽm.d. uil eniétel
dici ꝙ inſtruit eũ de vtroq; ſub noie epi ſacerdotis officium cõ/

pꝛehendẽtis:q; ſicut ẽ dictũ.ad officiũ vtriuſq; ptinet ſupinten
dere ppło.magltñ extẽſiue adofficiũ epᷣi.ſ.in tota dioceſi ſua.ad

officiũ vo ſacerdotis ĩ pochia.ſic igit᷑ docet q̃lis ſit inſtituẽdus

vtroq; officio.d.Opoꝛtet gᷓ epᷣm irrepᷣhẽſibilẽ eſſe.i.ſine notabi .

li deſectu ⁊ itegre fame.Iſta tñ cõditio ⁊ alie ſeqntesmagis re/

lucere debẽt in ipo epᷣo q; in ſacerdote curato. x¶ Uniꝰ vxo/
ris virũ.ſ.poſt baptiſmũ.ſi enĩ ante baptiſmũ hũit vxoꝛẽ c moꝛ
tua fuerit.nõ pᷣiudicat ei ꝗn poſt baptiſmũ poſſit accipe vnã ali

qꝛ baptiſmus tollit illã irregularitatẽ:vt dicit᷑ ẽt in glo.
y¶ SGobꝛiũ.in cibis ⁊ potibꝰ. 3 Onatui moꝛibus.

a Pꝛudẽtẽ. ĩ agibilibꝰ. b (Pudicũ.i.honeſtũ ĩ extioꝛi geſtu.
c ¶ Hoſpita t.iĩ pietatl actu. d Doctoꝛc.i.habilè ad docẽduʒ
rone ſcie ⁊ facũdie. e ¶ NMõ vinolentũ.i.ad potatõem viniaſ-
ſuetũ. f ¶ Mõ ꝑcuſſorẽ.ex iracũdia. g ¶ Bz modeſtũ ꝑ re.·
ho litigioſũ.ita ꝙ nõ ſolũ ex ira nõ

pꝛeſſionem paſſionũ. 4 ite .
cutiat aliquẽ:vt dcm̃ eſt.ſed necẽt vbis iniurioſis contẽdat.

xime epᷣoꝝ ⁊ ſacerdotũ.infra.õ. Pẽntes alimẽta ⁊ gb tegamur
his ↄtenti ſimus. Bue domui bñ pᷣpoſitũ.i. diligentez de
bona ꝓuiſione domus

aut domui ſue peſſe neſcit.negligenter ſe hẽns circa eam.

o ¶ Qüo ecclie dei di. hẽbit:q.d.nõ eſt viſilłe.qꝛ qlibʒ nãliter in⸗
lioꝝ:vñ bꝛuta aialia nãli ĩſtinctua
Nõ neopbitũ.i.de nouo ↄuer·

clinat᷑ circa ꝓuiſionẽ vxoꝛis ⁊ fi
circa hocurã ſunt ſollicita.

1
= — — E

rit ĩ fide. erga deuʒ.

i ¶Mõ cupidũ.qꝛ victus ⁊ veſtitꝰ debẽt eẽ diuitie xpianoꝝ ⁊ ma

ESce
—, =„

e ue:⁊ maxie circa ꝓlem ĩ moꝛibꝰĩfoꝛma
dam.iõ ſubdit᷑. ¶ ¶ Eilios hẽntẽ ſub.i.reuerẽtes ⁊ obediẽtes.
m ¶ Eu oĩcaſtitate.⁊ n ſint ſicut filu heliꝗ doꝛmiebãt cũ mulie

ribus q̃ excubabãt ad oſtiũ tabernaculi.i. Reg.?x. n ¶ Sigs

,=, — =
= = = =

—
=
=
—
—
=ẽ
a. —
=

=
=
—
=☛☛
=
=
=
—
S=
—

alecufciſen
ſedſcciosgre⸗
Flinagenn
ſs. (Miur,
elcnzetuns
itoclineg
Ccteeniget
ileninſeniz
(Dtereneſte
fiſtaicoo
lcſeiſcezlld
hiſnntcbyla,
ltiſtpoeirteds
Giniumnonende⸗
imnitigiiehi
lionihanesee
usaereai

=
——
=ꝛ=e
S
= =
=
— füÄK — — ‚ ——— ——

—
—.——,,,/, — —

=
=
SS
SS=
—

—

¹

giſtirerinere
riſlaien
(Picioſtren
iſehc,iten
fſtti⸗, ſ

.

gfennter ibl

dagſeoeitefi
ſalpinn
linate
„ . 4
Aſeitntenzen
hinlenigeie

intinis
iitic
eſtcnmioff

encar ſat

=☛ͤ—m-
Se
Se.

☛ =
☛ =
— —
= — — =
— —
⸗ =ẽ¶, — * =
= -
—
=
=e
—
==

= =
=
—
—
=.
— 2
=
—,

=
= == =e
— —
S
.

ſG»==

==

=
E
⸗ —
=☛ SE
=SS. =
=
,⸗ SS
S. =
—= =
—
= 2 ☛Rne
=2 —
—
—
—

=S
=Zẽ=

e
= =
=
—
☛
—
—
-—
—

e Ad Timotheum I
36 Wmnpige ſumad fidem.⁊ dicit᷑ᷣa neos qð eſt nouũ ⁊ phitos qo eſt fides moſenſ , L. 1, ..
dſtent, al Kumnal ſuꝑbiam inerapſtn enelalte e les⸗ myſteriũ.tñ ipſo cõpleto in effectu cognouerũt nouo mõ.ſ.noticiaex/
WN Aiabol cd yncidat.idenriat allann na. banzn iudi perimætali ſeu intuitiua: vt declaratu fuit diffuſius ſupꝛa.Eph..
W ſui ſupbiam. icut diabol pp ſu ſupbiam fuirdetetrus. Yal edicatuͦ ent ge vanose ſhaliternpaulug Pab euit aols geriu.
montin à ( Opoꝛtet aüt ꝛillü teſti. ba. bonũ ⁊c i.ab infid gitctus. Bal.⁊2.Qui oꝑateſt petro in aplatu circunciſionis operatusẽ ⁊ mibi
urſain e eEinoinoppꝛobid ici Ranincoͤtempen i⸗ Aibus. inter gentes ⁊c. q Creditumẽ ĩ mũdo. nam a tẽpoꝛe apoſtoloꝛũ ĩ
tadeß hſein etiam eccleſie in quã redũdat contè ** 101ü ſie pſone. ſʒ omnibus mũdi partibꝰpᷣdicatũ fuit chꝛiſtimyſteriũ.⁊ ab aliquibus
inigien Erin laque dig. iein o is erane pti gi bgen geiin⸗ creditum. vt declaratũ fuit ſupꝛa plenius. Ro.io.
in temni. 6U Biaco iu ⁊ rancoꝛe illos a ꝗbus ꝑcipit ſecõ xr ¶ Aſſumptum eſt in glia.qꝛ chꝛiſtus ĩ coꝛpoꝛe gloꝛioſo reſurrexit.⁊ſic
Däktege temni. g sOic in celũ aſcẽdit.vt habeĩt
ami nes. p̊ ↄnr iſtruit ti ꝭ&g gthi ꝙ elaeo i s. ⸗ „ der
et motpeliveſtatumi nei ſubia elat i iuͦdicin incidit clia dei viui:coͤlüna firmämen Zerit elnen z vbidie
lnin noricpoe viaconi. Pn ii. Opʒ aut ⁊ illi teſtionin tũ vitat. Et manifeſte magnu ẽé tu denonocotrerſtum
tiini aersalenecrde, orent, ab his ꝗ foꝛis ſut: ut ñj pietatis ſacrm̃ qð manifeſſatũ ẽ ad fidem ADLDITIQ
– capᷣmũ dicit. Diaco o pꝛobꝛiũ icidat ⁊ ĩlaqueũ dia i carne:iũſtificatũ ẽ ĩ ſpũ: apphit Pon dicitur BD.
nes ſilr. ſuppie opo; boli. Diacões ſilr puͦdicos nõ bi qgelis: pdictũ ẽgetib: crè qitũẽ aaeorhitni
ſhingiin tet eẽ. h Fnar⸗ ligues: nõ multo vino deditos: in mũdo:aſſũptũẽ in glia. ¶IIII nerſü ĩtelligendũ de pe
Eini emanalsah⸗ no turpe lucꝝ ſectateſ:hbñtesmy Piůs autẽ manifeſte di pinãq̃ nouitatetpis. vñ gl.
uinng exterioꝛi geltu nri fidei 1 eſe Pur g. Et hi au — cit:qa i nouiſſimis tpibꝰ locde boer 1 arpectten
Eidleatan, E en tẽ pbẽt᷑ pꝛimũ:⁊ ſic miniſtrẽt niil oſſu Jor ad a fid;e nus hodie pontifexé: he/
Gücägan⸗ ͤbitinane⸗ a in P Pi eibiſtrsenü diſcedet qda 9 fide:attẽ ri ĩ theatro hodie ĩ ecclia:
3 . . . * e ſS , — „Wee E 22 2 . —
Nonmito vi de dicas:nõ detrabetẽs: ſobꝛias: li⸗ demonioꝝ ĩ hypocriſi lquẽtiuʒ tari.h̊ in glo.Exq pʒ ꝙ nõ
dephoc aukert ſen⸗ delẽs in oĩbꝰ. Diacoes ſint vniꝰ médaciũ: ⁊ càuteriatã hñtiũ ſuaʒ ſoaeurantsdlonging te⸗
ſus diſcretioisg re · Voꝛis viri:ꝗ filijs ſuis bñ pᷣſint: ↄſciam: ꝓhibentiũ nubere Abſti/ no on enidixitglo. oliz
Ari in eelemini⸗ ⁊ ſuis domib. Qüi. n. bñ miſtra nerea cibis quos de⸗ creãuit ad cathecuminꝰ hodie põti/
ris. HAIIIõ tur nerit: graduʒ bonũ ſibi acqrẽt: ? pcipiẽdũ cũgrãrũactiõe fidèlibꝰ fex:⁊ ſic de alus in ꝗbdif
pe lucruʒ ſectantes. multa fiduciã ĩ fidè qẽ in xpo i. n ferentia longinqᷓ poſſetĩ⸗
3en hendo oculũ magi, 4 cig! q ein 1p 9ie⸗ bis acognouerunt vitate. Qꝛ telligi. ſed heri ⁊ hodie qᷓ
Eaciea ad tpale bonũ q; ad ſu. Pẽc tibi ſcribo fili timõthee: ôiĩs creatura dei bonaé᷑: nibhil re ſunt difſerẽtie pteriti t⸗
— ſ— s miniſterun⸗. ſpans me vẽire ad 1 cito. Di au ijciẽdũ qð ci gꝛarũ actioe ꝑcipit. poꝛis ⁊ futuri bꝛeues tñ.
itozue m Habetes myite . t tardauero:vt ſciãs qũo opoꝛ; Sanctificãt.n.per verbuʒ dei ⁊I In religione aüt neophi⸗/
ido) th riũ fidei.i.cognoſcẽ . —T2 9 2 tus dicit᷑ vſq; ad annum
— qð e ſimplicib lai⸗ H 2. Capitulũ. IIII.
aigbmg besriic cis occultũ.vt poſſint eos docere. n¶ In oſcia pura.in tali do s// Piritus aũt manifeſte. Pecẽ quarta ps pncipalis. in qᷓ iſtruit
n i. ed ps pncip 4 S
(Sigsennn ctrinaqſtum nõattendedo.ſed honoꝛẽ diuinũ. o¶ Pi aũt p/ timotheum de alio actu ꝑtinẽte ad epᷣm.quiẽ docere ppliui.
etide eefinn ntänureaachabhlent miſterio ꝓbent᷑ de moꝛibꝰ fide. N. ⁊ diuidit᷑i duas ꝑtes.qꝛ pᷣmo excluditmodũ docẽdi erroneũ.
Badbonmiihn p uilü crimẽ hentes. q; debẽt eſſe integre fame. alr eoꝝ infa /2z·? ponit vbũ.ibi.Pec ꝓponẽs.Circa pmũ dicit. Spũs aũt.ſ.ſanctus.
GintitncgMenni mia ĩ dedecus ecclie redudaret. q¶ Wulieres. H inſtruit eũ Vmanifeſte dicit.i.reuelat mihi ⁊ alus ꝓut ſibi placet.⁊ dicit mãifeſte:
priigtmn de mulierib.d. Mulieres ſilłr ſupple oʒ eſfe. r ¶ Pudicas.i. qꝛ reuelatiões dĩne certe ſunt illis ꝗbꝰ fiunt. t ¶ Qꝛ in nouiſſimis
iiiſlinglfin non ſolũ caſtas interiꝰ.ſed etiã honeſtas in ſenſibꝰexterioꝛibꝰ.HG̊ tpibus.potiſſime circa tꝑa antipi. u ¶Diſcedẽt ꝗqdam.i.aliq̃ nota/
tntßziniinicfi enim ꝓpe ĩpoꝛtat pudicitia. s ¶ Mõ detrahẽtes. qdð freänter biles pſone. x¶ Afide.ſicut plenius dictũ fuit ſupꝛa.z. Theſſal.⁊.
retgftiduanit ↄtingit mulieribꝰ.ſʒ vxoꝛes miſtroꝝ ecclie debent p ceteris mo ſuꝑ illud vbuũᷣ.Qm̃ niſi venerit diſceſſio pꝛimũ ⁊c. y ¶ Attendẽ.ſpi/
Nenentſg u zibus vollere. 11Gobꝛias in cibo ⁊ potu⁊ veſtitu. u ¶Si ritihus.ſmalignis. 3 ¶ Erroꝛis.i.ducẽtib hoĩes in erroꝛem.
htirerftöninnt eles ĩ oibus.ſ.verbis ⁊ factis.Et reuertit᷑ addiacones.d. a (Et doctrinis demonioꝝ.in falſis ꝓphetis loquẽtiũ.ſicut enĩ ſalua/
nntmnitanmiſsſ iacones vnius vxoꝛis ſint viri.exponatur vt ſupꝛa. toꝛ pᷣmiſit diſeipulos in oẽm ciuitatẽ ⁊ locum qͥ ipe erat venturus.vt
ntäirtiannin y¶ Qui filis ſuis bene pꝛeſint eos in moꝛibus infoꝛmãdo. habet᷑ Luc.io.⁊ illi loquebant᷑ in ſpiritu ſcõ.ſic ⁊ antixpᷣs pᷣmittet ꝓ/
Ccertotscfein t ſuis domibus. vxoꝛem ⁊ familiã debite regendo. phetaſſuos loqntes ſpiritu diabolico.) b ¶ In hypocriſi.i.in ſancti/
mriſanintin ¶ Qui eni bene miſtrauerint.ĩ gradu diaconuj.. b Bradum tate ſimulata. cal oquenein enedacin. tn anetikatir ſilatiõez
intondictſun bonũů ſibi acgrent.i.merebunt᷑ ꝙ fiant ſacerdotes velepi. faciliꝰcredat᷑ mẽdacijs. d¶ Et cauteriatã.i.obſtinatã ĩ ardoꝛe ſue
eleſttſinin c ¶ Et multã fiduciã.ſ.habẽdi finaliter vitã beatam. mmalicie ⁊ ↄcupiſcentie.ẽ enĩ canteriũ ferrũ ignitũ quovꝛit̃ caro.⁊ ꝑ du
iſiitkiltent d n fice. i. fidẽ ieſu xpi. e ¶ Hectibi. Poſita ĩſtructõe de ritiã ferriĩtelligit᷑ obſtinatio ĩ malo.⁊ ꝑ eiꝰigneitatẽ ardoꝛ malignita
– gradibꝰecclie.hic aↄnter ponit᷑ iſtructõis rõ cũ dr. Pec tibi ſcri · tis ⁊ ↄcupiſcetie. e ¶ Pꝛohibẽtiñ nubere.q̃ſi q̊ ſit malũ p ſe.cũ deꝰ
– 1(M bo. qð ſubdif. f. Fili timothee.nõẽ detextu.ſʒ ẽ gloſa inter nuptias fecerit tãqᷓ; bõas.Geñ.2.⁊ eas appꝛobauerit Math.ꝭ.dimit/
hinniſnic linearis iſerta tex iꝑ ſcriptoꝛes. g ¶ Sperans me vẽire ac. tere tñ nuptias ꝑpꝑ ↄtinẽtiq fᷣnanda vt liberi deo fuiat᷑.eſt dimittere
ſtrafenit q.d. ſi alr de diſpoſuerit.ita ꝙ nõ poſſim te docere vbo de oꝛdi / minꝰbonũ ꝑpmaius. f¶ Abſtinerea cibis.tanqᷓ; ab imundis ꝑ ſe ⁊
nrieh natõe ecclie.doceã te ſaltẽ hoc ſcripto. h ¶ Ut ſcias quõ opoꝛ illicitis.qð tn eſt falſũ cũ ſint dei creature.oĩs ãt creatura dei ꝑ ſe bo
no teat te ĩ domo dei ↄuerſari ⁊c.i.eccłiam ↄuenicter regere ⁊ oꝛdi/ na eſt.põt tñ fieri aligs cibus malus alicui ꝑaccidens.vt qꝛ ꝓhibeĩ᷑ſi/
un! füleniti nare. i ¶ Colüna. recta ⁊ foꝛtis ad ſuſtinẽdũ. k ¶¶ Et firma/ bia ſupioꝛe.⁊ ſic aligꝗ cibi fuerunt illiciti iudeis tpe ve.te.qꝛ in lege p
e ii cin mẽtũ veritat.ſ.euãgelice quã eccłia ſuſtinuit firmiter etiã ĩ ꝑſe hibiti.Sed qꝛ talis abſtinẽtia ꝑtinet ad cerimonialia q̃ ceſſant inoua
ar tin in cutiõibꝰmaximis. l ¶ Etma. ma. pi. ſa.i.ſacrũ ſecretũ.ſ.ĩcar lege.vt dictũ fuit ſupꝛa.i.c.ideo talis obſeruatio nõ ẽ licita:vt obligãs
r ctinr natio vbi dĩni.qð dr̃ ſacrm pietat.ex maxiĩa.n.pietate ⁊ occulita ex veterilege.põt tñ hõ ab illis vel ab aligbus eoꝝ abſtinere alia rõj⸗
Eininni õäs ꝓ ſalute mũdi. nęæꝓvtpote ꝑꝑ maceratiõʒ ſue carnis:vel ꝑꝑ ↄᷣnatõʒ ſue fanitatis.
inſ enin m ¶ Oð ma. ẽ in car.ſ.aſſumpta.ꝑ G̊ enĩ ꝙ xpᷣs tactu ſue manꝰ ſal g ¶ Quos ᷣs cre.ad ꝑci.i.ad vtẽdũ. h Cuũ gra actio.de bñũficio dei.
inin uabat lepꝛoſos.⁊ vbo ſuſcitabat moꝛtuos:⁊ imꝑatiue tanq; ppa ĩ ¶ Fidelibꝰ.⁊ p.i. Biagco. ve ſeimigeliczn duj legalig ceſſaue⸗
ionteſi ſmn virtute. apparebat ꝙ vtus diĩnitatis ſub carne latebat runt. I ¶MRιäĩs ac. 1 pz ex gictis. ⁊ ſubdit᷑ rö.cũ d̃. m¶ BGancti:
Uinin Ng S n ¶ Fuſtificatũ ẽ in ſpũ.i. p ſpũm ſanctũ iuſticiã xpᷣi iuſtificanteʒ. enĩ ꝑ v.dei.i.ĩicarnatũ. n Et or̃o.ſ.fideliũ ꝗ gras agũt deo de cibo
Poſtiin m ꝙdicit᷑ Jo. is. Cũ venerit ſpũs veritatis:ille arguet mundn a veo ſibip̃ſtito.⁊ ſic cedit eis nõ ſolũ ad ſalutẽ coꝛpis.ſed ẽt anime.
hemn nn n de pctõ ⁊ de iuſticia ⁊ de iudicio.⁊ ſubdit᷑.de iuſticia vo.qꝛ ad pa o ¶ Hec ꝓponęs. Excluſo mõ docẽdi erronco.hᷣ ↄnr ꝓſegtur veꝝ do/
nenic i trẽ vado.tũc enĩ erat mittẽdusſpũs ſcũs in ſigno viſibili.ſ.poſt cẽdi modũ.⁊ pᷣqᷓtũ ad oẽs gnãlr.⁊? q;tũ ad alice pſonas ſpãliter.ibi.
gdamici aſcẽſionẽ xpi. Jo.7.Nõdũ enĩerat ſpᷣs datꝰ.qꝛ nõdũ erat ihs gli Senioꝛes.Docere vo ſupponit vitã virtuoſã ⁊ ſciam ſine ꝗbꝰactꝰ do/
eg 4 ficatus.ſpũs aũt ſcũs apparẽs in ſigno viſibili fuit teſtimoniuz cendinõ ẽ efficax.iõ apls p iducit timotheũ ad docẽdi actũ.⁊?advtu/
bilſicſ n euidẽs iuſticie xpi.⁊ ꝙ erat vnꝰ deus cũ patre.ſicut dixerat qd tis exercitiũ.ibi.Et exerce teipᷣm.ʒ:ad ſacre ſcripture ſtudiũ.ibi.Dũ
leaggſtieſ tunc declaranit ꝑetrus.vt pʒ Act.⁊. ꝓpter qð crediderũt tunc venio. Circa pᷣmum dicit. Pec ꝓponens.ſ.ꝙ nuptie ſunt bone ⁊ cibili
uii n tria milia. epparnie angelis. lʒz eni ante cognouerint xpi citi.vt pꝛedictum eſt. P¶ Fratribus.i. fidelibus.
ioetm⸗ . Tz

E onus eris miniſter iBu xpi. exequẽs eiꝰ doctrinam ⁊voluntates. 3 Juuẽculas vt ſoꝛoꝛes. vt cũ màſuetudie coꝛigant᷑. millò ps. nlmn e,
b ¶Enutritꝰvbis fidei.catholice. ci¶ Et bone doctrine. apoſtolice. S9.Qm̃ ſuꝑuenit maſuetudo ⁊ coꝛipiemur.verũtñ qꝛ talis mã ſimiu
dᷣ¶ Quam aſſecutꝰ es.ꝑgradũ epiſcopalẽ.nã epi ſunt ſucceſſoꝛes apłlo ſuetudo non dʒ eſſe nimis alliciẽs.ideo ſubditur. ſpttiteet
rum.vt dr in decretis.⁊i.di. ca.in nouo teſtö. e ¶ Ineptas aũt ⁊ani a ¶ In oĩ caſtitate.vt nec aliquo ſigno necverbo poſſit aligs epᷣm ifhfbiſt
les fabulas.i.q̃s anus ſolẽt narrare.⁊q;̃ ꝓ nihilo ſunt computande. notare de aliqua leuitate erga iuuẽculas. (¶LCa. V. iruictinn
¶ Deuita. talia enim in doctrina fidei non ſunt pponda. p/ AIduas honoꝛa. bec ẽꝗnta ꝑs huiꝰ epłe in qua timotheũ pſinhu
g¶ Et exerce teipʒʒ. Hic ↄnter inducit timotheũ ad virtutis exercitiũ. ¶ v ·¶ inſtruit de ꝗnto actu ad epᷣm pꝑtinẽte ꝗ eſt bona eccleſie Guttinln
dicẽs. Et exerce teipſum ad pietatẽ. ⁊ accipit H pietas dupliciter.yno. Xfidelr diſpenſare.q̃ diſpenſanda ſũt miſtris ecclłie ⁊ pau 6 let⸗
modo ꝓut pietas idem M . peribꝰ.nã eps pater ußſpii
erceniearalionoue boͤng eris miſterriibu Enutri. doctrie: iſta iillis. Hoc. n. fcs pereaa nt puun get
pietas ipoꝛtat ↄdeſcẽſio⸗ tus vᷣbis fidei ⁊ bone doctrine ⁊teipʒʒ ſaluũ facies:⁊ eos q teau xime eẽ ↄpatiendũ Hanitic,
nem ad ꝓximũ.qð ẽt ꝑti · qũã aſſecutꝰ es. Ineptas autẽ Z¶ diũt.Senioꝛeʒ ne icrepaueris:ſj paupibꝰviduis.⁊ iõ ie i
net ad epm tã in coꝛpali · gniles fabłas deuita. Exèrce aut obſecràvt pꝛeʒ. Juũuenesvt frẽs ðinſtruit timotheũ leiatn in
bus qᷓ; i ſpualibꝰ.⁊ ſubdit in⸗ dpietatẽ. Nã coꝛpali anus vt mrẽs: iuuẽculãsvt ſoꝛo de viduis. ze de ec, itgonten
