f¶Et audierunt.PHic ponit᷑ fructꝰpᷣdicti teſtimonu.⁊ diuidit᷑ in res men cõſonat tuo noĩ.qꝛ ille qui ẽ vere obedies eſt filius gre ſpi / mtrinmiciki
qꝛ ponit᷑ fructꝰ ſequẽs ex ioãnis teſtificatiõe.⁊: ex diſcipuli cõuerſi ritꝰ ſancti:qui per colũbã deſignatur. x¶⸗ vocaberis ce iͦgih bbi
pdicatiõe.ibi. Erat ãt andreas.ꝭꝰ ex xpi vocatõe.ibi.In craſtinũ. Sru phas.i.capitaneꝰ.⁊ idem ſonat hoc nomen petr.q; fundamen/ —
ctus aũt pᷣmꝰ fuit ↄuerſio diſcipuloꝝ ioãnis ad xpum.q fuit inchoata tum habet quodãmocdo ꝓpꝛietatẽ capitis.vñ Math. ib quado nnigineitne
piohem inquãtũ diſcipuli teſtimoniũ eiꝰ reuerẽter audierũt.⁊ tanq; dictũ eſt ei a xpo.Tu es petrꝰ ⁊c.nõ fuit noĩs noua impoſitio.ſʒ ſebremnerie
veriſſimũ executi ſunt ĩ oꝑe ⁊ hoc eſt qõ dicit. Et audierunt eu duo nominis pᷣus ĩpoſiti coõmemoꝛatiovel ↄfirmatio.qꝛ bic ſibi fuit linenif
diſcipuli loqntẽ ⁊ ſecutiſunt ieſũ.deſiderãtes ei adherẽ ⁊ ei doctri impoſitũ ſᷣm aug.Aliq tũ alij dicunt ecõuerſo. tüc fuit ſibi⸗ gunmict
nã audire.ſʒ iſta cõnerſiocõſũmata eſt per ipſũ xpᷣm.vnde ſubditur. poſitum.ſed h̊ pdictũ fuit ſibi ĩponendũ.ꝓpter quod dicit᷑. Cu ietdus An⸗
g Loͤuerſus aũt ieſus.ex ſua benignitate mia. bUidens eos vocaberis q̃ſi loquẽs de futuri nois impoſitiõe. Notandũ etias titri⸗ *
ſeq̃ntes ſe dicit eis.Quid q̃ritis.q.d.paratꝰ ſuʒ ad voluntatẽ veſtrã. ꝙ mutatio noiĩs facta a deo ſemꝑ facta ẽ ex aliqua gia ſpali qua Srtenetai
nec petit hoc ex ignoꝛãtia vt aliꝗd addiſcat ſed vt ex eoꝝ reſponſiõe a deo ↄſecutꝰẽ ille cuius nomẽ mutat. ſicut iacob vocat iſrk ſipenncishan
cõuenientius eos dirigat.ſicut Heñ.ʒ.dixit dũs:Adã vbi es.vt ex ſua eo ꝙvidit dnñm.Señ.ʒ2.Et abꝛã vocateſt abꝛabã qñ facta fuit (AEm linrͤe
rũſione ↄuenientiꝰargueret ipʒ. ſegt. i ¶ Qui di.ei rab. qð dr iter? ſibi ꝓmiſſio de ſemine ĩ q̃ bdicende erãtoẽs gentes terre ili nti
tatũ magr.Iſtud qð dr iterpᷣtatũ magr.nõ ẽ de vbis eoꝝ.ſʒ ẽ vbũ euia Señ.i⁊.⁊ eodẽ mõ hic ſimon vocat eſt cephas ex h̊ ꝙ vocatus l an och
geliſte interpꝛetantis nomè hebꝛaicũ:quod ẽ rabi.vñ dixerũt. Rab/ fuit ad xpi fidẽ ⁊ vocãdus de ꝓximoad aplatum ? pncipatum ſni Nans
bi vbihabitas:qᷓrentes domũ eius tanq; ſtudioſi diſcipuli vt poſſent apłloꝝ.⁊ Math.io.vocateſt petr. qõᷣ idẽ ẽvt dem̃ eſt ꝑp fidelẽ? nmnnn
frequẽter cũ ea ⁊ ab eo inſtrui. ¶ Bicit eis venite ⁊ videte.libera xpi ↄfeſſionem.q̃ dixit.Tu es xps fili dei viui. Sed zilud as kinnmdn
liter cõdeſcẽdens petitiõi eoꝛũ. Sed qꝛ dictum ẽ de domo xpᷣihic.vi dicit᷑ h de vocatiõe petri ⁊ andree.videĩ illud eẽ qꝗð hĩ Math. n nEmn
detur contradicere ei qd dicitur Mathei.S. Silius hoĩs nõ habz vvboi A. Ambulans ihs iuxta mare galilee vidit duos frẽs ſimonẽg zimanne⸗
caput ſuũ reclinet.Dicendũ ꝙ ĩ Mattheo dicit᷑ nõ habuiſſe ꝓpꝛium vocatur petrꝰ.⁊ andreã frẽz ei mittẽtes rete in mareꝰ vocautt Sauemni
domiciliũ.nõ tamẽ negatur quin habuerit ſicut hoſpes domũ accõ⸗ eos.ex quo pʒ ꝙ fuerũt vocati de naui.Dicẽdũ ꝙ vocati fuerrüut ſen irnntet
modatã ꝓ tẽpoꝛe ad manendũ.Sic eni frequenter fuit ĩ domomar/ ad fidem ⁊ ad xpi aliqlem familiaritatẽ iuxta ioꝛdanẽ ᷣm mo/ –W di
the. ⁊ eodem modoad tẽpus manſit ppe ioãnem poſt baptiſmũ ſuu, dum ꝗ hic ſcribit᷑.ſed poſtea ſupmare galilee fuerüt vocati ad enncaden
rationibꝰ pꝛedictis tamẽ in hoſpitio lieno.quod patet ex hoc ꝙ nõ aplatum.⁊ideo tũc relictis retibus ⁊ naui ſecuti ſunt eünõam⸗ ſiniernkͤ
erat de loco illo:ſed de nacaret ſequiti. Wencrüte viderũt vbi plius ad ꝓpᷣa reuerſuri. y ¶ In craſtinũ. Hic ñter ponii fru W
maneret.ſicut hoſpes:vt dictũ eſt. m ¶ Et apud eũ manſerunt die ctꝰ pueniẽs ex xpᷣi vocatõe.⁊ diuidit᷑ in duas. qꝛ p deſcribit ipi iliinne
illo.audiẽtes verba vite ab eo Dorn autẽ erat q̃ſi decima.i.p⸗ philippi vocatio.⁊? ex hoc ſequẽs nathanaelis ↄuerſio.ibi. In/ ſeſtlgnmm
pe veſperam.ex quo patzʒ ardoꝛ eoꝛu ad audiendũ chꝛiſtum. quia cũ uenit philippꝰ.Circa pᷣꝰ ſciendũ ꝙ xpps venit ad baptiſmũ iohʒi enmigiſthß
hoꝛa veſpertina ſoleãt hoies reuerti ad ꝓpꝛia domicilia.tamẽomni/ vt virtutẽ regenerãdi tribueret aquis.⁊ baptiſmum ioanniset getluerſanf
bus dimiſſis mãſerunt cũ ipſo vſq; in craſtinũ deſiderio audiẽdi ipʒ. eius doctrinam appꝛobaret:et vt chꝛiſto per ioannis teſtimoni lluntihngrt
o¶Erat aũt andreas. DHic ↄſequẽter ponitur fructus pꝛoueniens ex unm latüu in xpᷣi pñtia ppls ipᷣm cognoſceret.ꝑꝑq xpᷣs ad tps mo icengen
diſcipuli cõuerſione.quia audita xpᷣi doctrina ſtatim iuit ad queren / ratus eſt ppe locũ illum:vt ſupꝛa dictũ eſt.⁊ iõ hoc peracto vo/ ſittiein dede
dũ fratrem ſuum ad audiendũ ieſũ xpᷣm ⁊ hoc eſt quod dicitur. Erat luit redire in galileã vbi fuerat nutrit.⁊ in illo reditu vocatus fntikfeſtet
aũt andreas ⁊c̃.ſecuti fuerant eũ.ſ.xpᷣm. Nomen autem alterius di / cphilippꝰ.⁊h̊ ẽ qð dicit᷑ h.In craſtinũ ãt.ſ.poſt vocatõʒ petri. kuezſeniif
ſcipuli hic tacet.quia modus ſcribẽtiũ eſt tacere ꝓpꝛias laudes.vel ſolui exire in galileam.ſi eni mãſiſſet ꝓpe ioꝛdaneʒ poſti; btügſntnle
ſaltẽ loqui de ſe ſicut de alio.ſicut ĩfra.vlt.ca.dicit Joannes euãgeli uit cognitꝰ a pplo.oẽs cucurriſſent ad eũ ⁊ dimiſiſſent iĩoanem blklteſiͤctie
ſta de ſeipſo: Hic eſt diſcipulus ille ⁊c.nõ expᷣmendo nomen ſuũ.⁊ oo qð pʒ ex effectu.qꝛ duo expᷣncipalioꝛib diſcipulis ioanis ſecuti digiftnnne
dẽ modo loquit᷑ hic.quia pꝛobabiliter credit᷑ ꝙ ipſemet fuerit cĩ an ſunt iam eũ:vt dictum eſt.⁊ ideo volẽs deferre ioãni ⁊ dareno/ mnlecſtanier
drea.qꝛ circunſtantias loci ⁊ tꝑis deſcribit quaſi ille ꝗ pꝛeſentialiter bis exemplũ fugiẽdi applauſum ppli inde receſſit.ſequitur. Alimediinn
vidit.Põt etiaʒ aliter dici ꝙ ſolus andreas noĩatur eo ꝙ antiquioꝛ a ¶ Et inuenit philippũ.nõ a caſu vel quaſi ignotũ.ſed ex ſua poꝛ uſninmn len
⁊ pꝛincipalioꝛ erat.vnde ⁊ hãc pꝛerogatiuã habuit ꝙ fuit pꝛimꝰ xpi dingtiõe:vt eũ vocaret ad fidem ⁊ illuminaret.vñ ſequik. .. (innaimnt
diſcipulus.quia de duobus pᷣmo adherẽtibus xpᷣo ipſe fuit pꝛincipa / b( Et dicit ei ieſus ſeq̃re me.O aüt philippus ſecut Eeü ſtatim ndketeenbe⸗
lis ⁊ pᷣmus.ſicut ⁊ ſteppanus fuit pᷣmus martyr.ſegtur. ccredens.nõ eſt mirũ.qꝛ vox xpᷣi nõ ſolũ hẽbat vim monédi au⸗ irlfiſene
p ¶ Inuenit hic pꝛimũ fratrem ſuũ ſimonẽé. non inuenit eũ acaſu.ſed ditum ſed ẽt aium. põt ẽt ꝓbabiliter dici ꝙ philipperat aam W
diligenter queſitũ.deſiderans habere eũ fratrẽ in religione fidei ſi · edoctꝰ de xpᷣo ab andrea ⁊ petro.vñ ſubdit᷑.Erat nüͤt pbiliens Uti enien
cut ⁊ in ꝓpinquitate carnali.ↄtra illos qui ꝓpꝛios amicos retrahüt a bethſaida ciuitate andree ⁊ petri.q̃ſi reddat᷑ ratio quare ati; gliffifgech u
abigreſſu religionis. vñ ſequitł. q ¶ Et dicit ei ⁊c.xpᷣs.i.vnctus.qꝛ ſecutꝰ eſt chꝛiſtum ex hoc ꝙ erat de villa andree ⁊ petri.ex quo nizgnnltin
xpᷣs eſt rex ⁊ ſacerdos vnctus in humananatura plenitudine gre.ſii pꝓbabile eſt ꝙ docuerãt ibſum. òM grchſrfn
4

Oinnne..
8 aa „„5 e . „£+ ⸗„ 2% — + „ . .
uee a Inuenit philippꝰ. Hic ponit ↄᷣr nathanaelis ↄuerſio.q on/ li diſtantia.ꝙ xpᷣs eos nõ poterat videre oculo coꝛꝑali.nec aliqs aliꝰ
n dit᷑ ᷣmo ĩchoata ꝑ philippuũ.⁊ ſcõo ↄſũmata ꝑ xpᷣm.ibi.Uidit erat pñs ꝗ potuiſſet ei referre.⁊ iõ ꝑꝑ hoc ſignũ ⁊ pcedens nathanael
ufiän ieſus.Circa pᷣmũ ↄſiderddũ ꝙ philippꝰa xpo iſtruct iuit ad q ſtatim cõfeſſus ẽ ipſum eẽ xpᷣm.vnde ſequitur.
Kuuned rendũ nathanaelẽ ffez ſuũ.deſiderãs eũ hr̃e frẽʒ ĩ fide ſicut in o Riqdit ei nathanael ⁊ ait: Rabbi tu es ⁊c̃.rex iſrl.i.ille ꝗ expectat
ͤliene carne. hoc ẽ qð dr B.Inuenit philippꝰ nathanaelẽ.ñ a caſu iue vt ſit rex iſrł.Expectãt.n.oẽs iudei meſſiam tꝑalem regẽ futurũ.⁊ H
Agi nit eü ſʒ diligẽter qſitů: vt dem̃ c. Iſte at nathanael erat hõ lr̃a / mõò videt log iſte nathanael.qꝛ nõ hẽbat adhuc cognitiõem ꝑfectazʒ
tus edoct ĩlege pꝓphet!. iõ philippꝰ qᷓ;uis eẽt parũ littera ⸗ de xpᷣo.MNõ.n.videt᷑ intellexiſſie tũc ipſius diuinitatẽ.qꝛ non dixiſſet.
ſi Düä tus a pᷣncipio:tũ iã erat ĩſtructꝰa xpᷣo ĩ ſcripturis leg ⁊ ꝓꝑphaꝝ lo Tu es rex iſrl.ſʒ poti mũdi.Et ꝑ hoc qð dic. Tu es filius dei.nõ fuit
n N qntib de ipo.iõ an/ “ pfeſſus dinitaté. ſiẽ po/
n nũciãdo xpᷣʒ fri ſuo 5 6 feſſ tate nc po
“ XHSIrIE ili at! Sſti-Rüdie „ Sirit oj ea ↄfeſſus ẽ eã petrꝰ.d.
ch. D quẽ ſciebat lr̃atũ ĩ/ õ nathangel: 7 menoͤſti. HNñdit ieſus: ⁊ diritei. Zues xpᷣs filiꝰ dei vin
mnſ ud cepita teſtimõiole dicit ei. Quẽʒ ſcripſit moyſes ile Pꝛinſq; tẽ philipp Vocareteuz MWath. i. 2 pp hanc con
ei tne gis a2 pꝛophetarum ge ⁊ ꝓphẽte:iuenimũsieſuʒ filiũ eſſes ſub ficu vidite: Rñdit einã feſſionẽ dictuſeſt btũs a
ni b Miſcripſt mo loſepha naʒareth. Et dixit ei na- thanael:⁊ ait. Rabbi:tu es filius ¶xpo.ſed ĩtellexit hãc fili
ndD oin leger vocbe thanael. A naʒarèth põt aliquid dei:tu es rex iſrl. Rñdit ſus ? agri dan e
na Señ penult. Non boni eſſe. Et dicit i philippus. dixit ei.Q⁊ dixi tibi vidite ſubfſi ait ieſus. Hic ponit᷑ ter /
wa aufereĩ ſceptrůde Neni ⁊ vide. Nidit ieſus natha/ cu credis:maiꝰ his videbiſ.ẽ᷑t diẽ tium ſignũ qõ eſt reuela
m ad iuda ece Deut: is. nael venientẽé ad ſe: t dicit deeo: ei.Amẽamen dicö vob: videbid tioocculti futuri. Mo/
o en Seopham ſuſcila. E iſraelita: i càef ααπρατςn.s⅜ςια dus. n. cognitiõis hůane
den dri, bus vris ⁊c.q ad lit nõ eſt. Dicit ei nathanael. Unde deſcẽdẽtes ſupꝛa filiũ hois. II. ctiõem ducatur oꝛdina/
Re en teraͤde xpo ſi itelli tei:vt patet.i.phyſi. Et qꝛ

en uith

gẽda:vt pʒ ꝑ pᷣdcã.
c ¶ Et ꝓphe.Oẽs enĩ ꝓ
pꝓphetie pᷣncipalr oꝛdinabant. d

(Joannes

nuenimus ihßz. q. d. hoc

Be de xpᷣo leggi tur.qꝛ ad xpᷣs oẽs eoꝝ

gẽa perficit nãm.ideo cõ
ſimilis oꝛdo ẽ in cognitiõe gre.qꝛ pᷣ eſt imꝑfectioꝛ ⁊ poſtea ad ꝑfectio
nem deducit᷑.ꝑꝑ qð xpᷣs im nathanaelẽ iam xpᷣm cogſcentẽ q;tũ ad

mi nomen ↄgruũ eſt ꝓphis.qꝛ ꝓmittunt meſſia ſaluatoꝛẽ.hoc ẽt gfe excellentia:vlteri ducit eũ ad cognoſcẽdũ ſuã diuinitatẽ ꝑ obſe/
ug nomẽ ponit᷑ expꝛeſſe de xpᷣo.Abacuch vlt.Egoãt i dño gaude quiüũ angeloꝝ ſibi exhibẽdũ tãqᷓ; ſuꝑioꝛi.Nulla.n.nã eſt ſuꝑ angelicã
Weobetatſfiu⸗ bo ⁊ exultabo ĩ deo ieſu meo.⁊ in apocriphis Eſdre.Et erit poſt niſi dina.⁊ hoc ẽ qð dr. Rñdit ieſus ⁊c.Credis me eſſe xpᷣm.qᷓ;tuzʒ ad
n. 1na annos hos ⁊ moꝛieĩ᷑ ieſus filius meꝰ ⁊ ↄuertet᷑ ſeculum. excellentiã gre. q ¶ Maius his videbis.cognoſcẽdo virtutẽ diui/
nenen gſee e¶Eiliů ioſeph. Philippꝰh̊ loqtur ſʒ cõeʒ modũ loqndi.qꝛ pu/ ne ſubſtãtie. xr Et dicit eis.ſ.philippo ⁊ nathanaeli.
Z tabatur eius filiꝰ: vt b Luce.ʒ. Voc etiã cõſonat ſcripture qᷓ ſ¶ Amen amẽ di. vo. amẽ. idẽ eſt gd fidełxr.⁊ ideo vbi duplicatẽ ſignũ
nöferosſorint clamat vbiq; xp̃ʒʒ deſcendere de ſtirpe dauid.de cuiꝰ tribu erat maxime certitudĩis ⁊ firmitatis. t ¶ Uidebiti ce.aꝑtũ ⁊ angelos
Grrlzimroche ioſepb ꝑꝑ qð ⁊ xpi genealogia ꝑ ipſũ ↄputatur:vt pʒ Matth.i. deiaſcendentes ⁊ deſcẽ.ſupꝛa fi.hoĩs.i obſequm diuinitatis i hũana

„ . „„
E

——— eeenent en
. 1

eSiitie ſa ui ſup Matth. ſ¶ Anaxareth. Locus etiã iſte cõſonat ſcri geli in ſpecie viroꝝ. Siltr in reſurrectõe viderũt aplłi angelos ſtantes
irnierticugtt pture loqnti de xpo Iſaie.ii.vbi dicit᷑ ſic ̃m hebꝛaicã veritatt. ſupꝛa ſepulchꝛũ xpᷣi.⁊ in paſſione apparuit angelus de celo ↄfoꝛtans
n iarixttu Egrediet virga de radice ieſſe.⁊. naçare de radice ei aſcendet.⁊ eũ.Luc.⁊2.Querit᷑ ẽt hic q̃re nathanael nõ fuit vocat ad apłatũ cũ
r cimtigt ideo nathanael vidẽs hanc conſonãtiam ſtatim rũdit. a xpᷣo ſuꝑalios fuerit cõmẽdatus:vt pʒ ex predictis.Dicendũ ꝙ xpᷣs
mkcioi enl g Anacareth põt aliꝗd boni eẽ.affirmatiue ſᷣm Aug.aliter ex / voluit pᷣmos fundatoꝛes eccłie ſimplices hoĩes eligere:ne pᷣꝰ ↄuerſio

*
1,0 *
1. „A

ciceeſttitt

⁊ Luce.ʒ. Quãuis enĩ nõ fuerit pater xpᷣi.fuit tũ ĩ matrimonio

ↄiunctus matri eiꝰ q erat eiuſdẽ tribus. ꝓut diffuſius declara
ſ.

ponitur hoc ᷣm Chꝛy.negatiue ⁊ dubitatiue.qꝛ ſicut dem̃ ẽ iſte
nathanael erat legiſpitus. ⁊ ideo vidit ꝙ duo pᷣnõ hẽbant calũ
niam.ſ.nomẽ ꝓpꝛinzʒ qð ẽ ieſus.⁊ genꝰ.ſ.dauid ſed de loco vide

nã latentis.Si aũt qrat᷑ vbi hoc viderũt:põt dici in aſcẽſione xpᷣi:vt
hr Act.i.Cũq; intuerent᷑ in celũ euntẽ illũ:ecce duo viri ⁊c̃.i.duo an/

hoĩum ad fidẽ humane ſapientie aſcriberet᷑ ſed dine.⁊ ꝑꝑboc iſte na/
thanael ⁊ nicodemꝰ.de quo hẽtur infra.3.ca.nõ ſunt inſtituti apli.qꝛ
erãt hoĩes litterati:fuerũt tñ a pᷣncipio ad fidẽ vocati:ne ſi a pᷣncipio

P xpᷣm.vbi xpᷣs oſtendit ſe verũ eſſe meſiaʒ ꝓmiſſum ex tribus tes:vt pʒ ꝓceſſuz ſuũ in hac mã bñ aduertenti.Silr circa felicitatẽ ñ

amcin batur eſſe ᷣ ſcripturam Michee..vbi expꝛeſſe dicit᷑ xpᷣm na/ os fuiſſent ſimplices crederent᷑ ꝑ oppoſitũ ꝑignoꝛantiam decepti.
— ſciturũ in bethleem.Et tu bethleẽ ephꝛata ꝑuulus es in milibꝰ Poſtq; vo fides catholica fuit radicata.paulus vocat eſt ad aplatũ
ee — iuda ex te mihi egrediet᷑ ꝗ ſit dominatoꝛ in iſrł.⁊ egreſſus eius c;uis eſſet litteratus. Unde dicit᷑.i.Coꝛ.i.videte vocationem veſtrazʒ
eſun ab initio a diebꝰ eternitatis.ppterꝙ legis ſcribe rñderũt hero fratres qꝛ nõ multi ſapites. M
mninrim di q̃renti vbi xpᷣs naſceret: bethleẽ erat natiuitatis ſue loc· ¶ In ca.i.ioãnis vbi dicit᷑ in poſtilla.Et hoc patet in Ariſto.qui inter
i daiün vt habet᷑ matthᷣ.=. Et dictũ ſuũ ↄfirmauerunt per ſcripturam alios philoſophos videt᷑ verius ſcripſiſſe cẽc. ADDIIIO.
ntn pᷣdictã Michee.. ⁊ ppter hboc nathanael cõceſſis duobꝰ pᷣmßſlis Icz Ariſtoteles nõ demr auerit mũdi nouitatẽ. nõ tamen
un;iainnn tanq; mãifeſte veris.qᷓrit dubitatiue de tertio dicẽs.A nacaret I ↄcludit cõtrariũ:ſed ᷣm mentẽ eiꝰ hoc tãq; ꝓblema neu
vtnniſ nn põt aligꝗd boni eẽ:⁊ qꝛ philippus nõ erat ꝑfecte inſtructus ideo trũ reliquit:vt pʒ ꝑ rõnes eius in de cela⁊ mũdo ituenti
imni duxit eũ ad ieſum.vt ab ipſo pleniꝰaudiret.ꝓpter qð ſequitur.⸗ in quo non videt᷑ a veritate deuiaſſe. Nã cũ philoſophica
iinusgfii hDicit ei philippꝰ:veni ⁊ vide.i.adiſce ab eo. Notandũ hic ꝙ iueſtigatio ſolũ rõni nãli innitat᷑ ſᷣm quas mundũ incepiſſe non eſt
bunrli 1 ſm veritatẽ euãgeluij xpᷣs natus fuit in bethleem.vt hẽtur Ma ſcibile nec demonſtrabile:ꝓut ſãctus Tho.plene tradit ĩ pᷣma parte
tiuin thei.z. ?⁊ Luc.2. ſicut fuerat pdictum ꝑ ꝓphetam.ſed cõceptus q.Aé.arti.z. in coꝛpoꝛe.q.Iccirco nõ demonſtrando mũdi nouitatez
Gns tllint fuit nutritꝰin nacareth.vt habet᷑ Luc.2=.⁊.q.⁊ ꝓpter hoc voca nõ deuiat a roe. Silr circa intelligẽtias ſeꝑatas conatꝰẽ adinuenire
ripggund tura ꝓphetis nacçareus.⁊ ſic pʒ cõcoꝛdia pꝑphetarum. numerũ coꝛñdentẽ numero celeſtiũ motuũ:ꝑ hoc nõ excludens ꝗn
Crtcviſe i¶ Nidit ieſus. Hic deſcribit᷑ cõuerſio nathanaelis conſũmata plures poſſint eẽ ſubſtantie intellectuales ſeparate oꝛbes nõ mouen
mn 6 1 ſignis: qꝛ legiſperiti ſigna qrebant:vt dr.i. Coꝛ.i. Judei ſigna pe⸗ vr a vitate deuiaſſe. Nam in pꝛimo⁊ vlt. eth. vbi de felicitate tractat
mmüi n, tunt. ⁊ in pluribus locis in euãgelio petierũt ſigna a xpo.:po non loquitur niſi de felicitate politica ſeu de felicitate ſpeculatiua.
— J nitur ibi. Heſpõdit ieſus tertiũ ibi. Reſpõdit nathanael.Pꝛi in hac vita ꝑnaturam haberipõt:nõ aũt de ſelicitate upnuioe ab⸗
dimmun mum ſignũ fuit manifeſtatio occulti pꝛeſentis.ſ.ĩtẽtõis coꝛdis apls.i.Coꝛ.⁊.ca.⁊ etiã Iſa.õ.Qõ oculus nõ vidit ⁊c.Calis eni üci
tnſeſlelßn ⁊puritatis cõſcientie ipſiꝰ nathanaelis.que nõ poterãt eſſe no tas ſpeculatiõem nãlem trãſcendit.¶ In eo.ca.i.vbi dicit in poſtil a.
o entoni ta niſi virtute diuina.⁊ hoc eſt qdð dicit̃ hic:Vidit ieſus natha ¶ Slenũ enim opponitur vaocuo. WDDITIO.
wrrr afi naelvenientem ad ſe.non ſolum vidit exterius.ſed etiam vidit Ec diſtĩctio poſtillatorlde plẽo ⁊ vacuo ñ bñ vr ↄſonare rõni
Nlne ie coꝛ ipſius interius.vnde ſequitur. ec ꝓpoſito adaptari:*pꝓ. Nã lz vacuũ opponat pleo:nõ tñ
lun ie r dixit de eo.Ecce vere iſraelita ĩ quo dolus nõ eſt.qꝛ ſine j· tot mõis dr̃ vacuũ ſiẽ dr plenũ:nã vacuũ oppõit᷑ plẽo ꝑ mom pᷣuatois
lumnn tentiõe doli ⁊ falſitatis vẽiebat:vt veritatem cognoſceret. pᷣuatio ãt ſiẽ cecitas ñ dr̃ tot mõis ſicviſus.Scõm pʒ. Nã ſʒ illa diſtin
a nns ¶ Dixit ei nathanael. Hic ponit 2?ꝰ ſignũ qð eſt reuelatio occul ctiõeʒ nõ eẽt diſtinguẽdũ inter plenitudineʒ gre vniꝰ ſancti ⁊ aliã:de
zouihin Hire, ti pteriti.videns ãt nathanael ꝙ ↄditõez ſue mẽtis expꝛeſſerat dlz.n.ſctõꝝ verũ ẽ dicere ꝙ nõ patit᷑ virtutis defectũ cũ oẽs virtuteſ
innaſ i⸗ q̃ſiuit vñ ipſaz ſciebat.d. m ¶ Un me noſti. Rũdit ieſus ⁊ di ſint cõnexe.Nec dicendũ vr ꝙ in ſanctis ſit vacuitas gre.eo eoꝛũ
iſadi⸗ xit ei.per reuelatiõem alteriꝰocculti. n ¶ Pꝛiuſqᷓ; philippꝰte gratia non redũdat ad coꝛpſicvt ſupnãliter Zcipiat. Sed ad declara
iiſ eitn l vocaret cũ eẽs ſub ficu vidi te.i.cognoui ꝓpoſitũ coꝛdis tui.Ad tionẽ huiꝰattẽdendũ ẽ ꝙ łʒ in ſacraſcriptura multis diuerſis attri⸗
eſiunmn lfaz pus locuti fuerãt adiuicè de xpo ipᷣe ⁊philippꝰ ſub ficuĩta / buat plenitudo gratie ſeu ſpũs:nõ tamẽ vnifoꝛmiter ſeu equaliter in

ſingulis intelligẽda eſt huiuſmõi plenitudo ſed ĩ alibet eoꝝ expꝛimi

— „ „—

tur vel ſaltẽ innuit illud reſpectu cuiꝰ talis plenitudo gre attribuai:

verbi gra:cũ legit᷑ de beſeleel Exo.ʒi.ca. Repleui eũ ſpũ dñi ⁊c. Jbi ⸗

dem ſubiungit᷑. In oĩ oꝑe.ad excogitandũ:in qͥ declarat᷑ ꝙ talis ple/
nitudo refert ad oĩa artificialia ꝑfecte diſponẽda ſeu exercẽda.Cuzʒ
aut legit᷑ de Stephano Act.i.Plenus gra ⁊ foꝛtitudine:ibidẽ decla/
ratur ad ꝗd referẽda eſt hec plenitudo.ſ.ad faciẽda ſigna ⁊ ꝓdigia ⁊

ad foꝛtitudinẽ martyrij exercendã.Similxr cũ dicit de btã virgine.

Plena gra. Luce.z. Re
ferenda ẽ illa plenitudo
ſeu extendẽda ad tätaz
plenitudinẽ vt decebat
genitricez fili dei. Dece
bat.n.fecũdãa eſſe gratijſ
q̃ actoꝛẽ gre nõ ſolũ i mẽ
te ſed in ventre aplecte/ .
batur. Uñ in glo.ſuꝑillud verbũ gra plena.q.d.q̃dã arra ⁊ dos ſpõſi
onditur ꝙ fecũda ſit gratus.Cũ aũt de aplis dr. Repleti ſũt oẽs ſpũ
ſancto. Act.z. cap.talis plenitudo ſeu repletio extendenda ẽ ad hoc
ꝙ eẽnt ſufficientes ad fůdandã fidem xpᷣi vlr in oꝛbe ꝑ plenitudinẽ
fidei ⁊ charitatl ⁊ donũ linguarũ ⁊ huiuſmõi ꝓut ibidẽ declarat᷑ per
ſigna viſibilia hãc inuiſibilem plenitudinẽ demonſtrantia.Cuz aũt
de xpo diceret᷑.Plenum gfr̃e ⁊ veritatis:extendenda eſt talis pleni/
tudo pꝓut decet filio dei naturali vnigenito:q̃ qdem extenſio etiam
ſᷣm humanitatem ineffabilis eſt quodãmodo infinita tanq́; nonad
menſurã data:vt infra.3. ca.Quam ꝗdem extenſiõem plenitudinis
gratie xpi euãgeliſta ſatis inuit cũ ſubdit.Quaſi vnigẽiti a patre:ſu/

—

ſut ichana galilee: et erat

eſt aũt ieſus ⁊ diſcipuli eiꝰ ad nu

per qð verbũ Augu.dicit.Suꝑ oẽm nãm ⁊ cõſeruoꝛũ nroꝛum clari /
tatem euãgeliſta menteʒz erigens ad ipᷣm nos bonoꝝ ꝓduxit verticẽ

.q.d.euãgeliſta:nõ vt ꝓphete aut alterius hõis vel angeli alicuiꝰſu/

perioꝛũ virtutũ:ſed quaſi ipſi dnñatoꝛis ipſius regis:ipius nãlis filu

vnigeniti.hec Aug. ¶ In eodem cap.vbi dicit᷑ in poſtilla.Cuiꝰnon
ſum dignus vt ſoluã eius coꝛigiã calciamenti. ¶ ADDITIO.
E hac materia.ſ.de calciamẽtis xpᷣi:vide ſupꝑꝛa in additione
NMarci ᷣmo: vbi de hoclarge tractatur. I¶ REPLICA.
DOãnis pᷣmo ca.vbi dr̃ Mũdus ꝑ ipᷣm factꝰc.Poſtillatoꝛ di/

. numero ⁊ felicitate ⁊c̃. Burge.aſſumit Ariſt.ĩ ſui defenſiõe
agſſerens eũ non erraſſe:qꝛ initebatur roni naturali m qu mũdum
incepiſſe nõ eſt ſcibile.relinquit igit᷑ tãq; pblema neutrum:ſed miꝝ
de Burgeñ. ꝙ ſe opponit ſchole pariſienſi ſine neceſſitate ⁊ ſine rõe.
venerabilis.n. Suielmus eps pariſienſis cũ ſchola ibideʒ phibẽt ca/
tholicos cũ Ariſtotele in his erroꝛibꝰ⁊ alij in ſuis libꝛis repertis ſen
tire.⁊ pꝛeſertim qꝛ ᷣm Ariſ.Omne veꝝ vero cõſonat:ſuũ aũt ꝓble/
ma qð dicit neutrum nõ cõſonat ei qð catholice ẽ veꝝ.igit᷑ ꝓblema
ſuũ falſum.Item ipſe idem Ariſ.in multis locis ꝓbat ⁊ putat demõ/
ſtrare ſtatum in cauſis. Stadum igit᷑ erit in oĩ genere cãrum in aliq̃ᷓ
pma cã in genere cãꝝ finalis ⁊ efficientis. Apud Ariſ.aſſignat᷑ vnus
pnceps in.iz.meta.quem in.S.Phyſi.nominat pᷣmum motoꝛez.Ab
hoc ꝗdeʒ ente dicit deriuatũ cũctis eſſe.⁊ celũ ⁊ totã nãm depende/
re.vnũ igitur ſolũ ab Ariſ.ponit᷑ independens.⁊ quãuis ſᷣm beatum
Augu.pᷣmo de trini.difficile ſit plene intelligere creatõem ſᷣm viam
nãlis cognitõis:nõ eſt tñ ipoſſibile ſuppoſitis pᷣncipuis ⁊ dictis phoꝝ

⁊ alus ſiłlibus. Nec ꝑ rõnes abducoꝛa veritate vt ſentia cum Ariſto.

mũdi creatõem foꝛe ꝓblema neutrũ ſine erroꝛe:qꝛ oẽs rõnes poſſi/
biles fieri ↄ veritateʒ fideiſũt ſophiſte. Dicit.n.btũs Pylariꝰ.iꝗ.de
trini. Reſpuit captioſas ⁊ iutiles qõnes phʒie fides ↄſtans nec huma
naꝝ ineptiaꝝ fallacus ſuccũbens:ſpoliuz ſe pꝛebet veritas falſitati.
Wirum igit᷑ de Burgeñ.ꝗ Ariſtotelem veritatem dubitantẽ ppter
tales rõnes captioſas dicit non erraſſe:quãuis eniz per demonſtra/

tiõem veritas aliqua non ſit ſcibilis pꝛopter ſophiſma.tamen ſine er

roꝛe non dicitur dubitabilis ⁊ neura.
Neodẽ ca. vbi dr: Plenũ gre ⁊ veritatis.Poſtil.volens de/
clarare differetiã plenitudinis gre xpᷣi ⁊ alioꝝ dicit plenũ op
AA[PY ponitur vacuo.iccirco quot mõis or̃ vnuʒ tot ⁊ reliquum ⁊c.
Burg. dicit illa diſtinctiõem nõ ↄſonare rõni.ſecũdo dicit eã ꝓpoſi/
to nõ bñ adaptari.Pꝛimũ oſtendit ex eo ꝙ plenũ ⁊ vacuũ opponunt
pᷣuatiue.Pꝛiuatio vo nõ dr tot modis quot habitꝰ.PHic dico pᷣ an/

tecedens ẽ falſum ⁊ ↄſeq̃ntia non valet.Nã ſᷣm modũ gradualis ha/

bitus accipiunt mõi graduales pᷣuationes:habitu enĩ ſimplr pfecto

opponit᷑ puatio ſimptr:bĩtui aut ꝑtiali opponit᷑ partialis puatio.ã

ſicut vnꝰ eſt magis ſciẽs qᷓ; alius:⁊ ſicut vnꝰ eſt magisvidens qᷓ; aliu⸗ʒ

ita vn eſt magis ignar alio ⁊c. Patet igit᷑.qꝛ dato ꝙ plenũ ⁊ vacuũ
opponerent᷑ pᷣuatiue adhuc quot modis dr̃ vnũ tot modis dicit᷑ ⁊ re/⸗

liquũ:antecedẽs aũt eſt ) Ariſt..phyſicoꝝ ꝗ vult vacuũ potius eẽ

ens phibitũ q; puatiuũ.Nã ſi eſſet puatiuũ.eſſet locus carens cõten
to cũ aptitudine hẽndi:ꝓut dixerunt antig quos repꝛobat Ariſ.ybi

T die terti nuptiẽ facte

agter ieſu ibi. Nocatus

cit Ariſtoteleʒ erraſſe de mundi eternitate:intelligentiaruzʒ
b

4

ſupꝛa. Quo ad 2 Burg. vult oſtendere ꝙ poſtilla. diſtinctõem
talẽ non bñ applicat ex eo.qꝛvr dicere Bur. Fm illã applicatõeʒ
nõ eſſe diſtinguendũ inter ꝑlenitudineʒ vni ſancti ⁊ alteriꝰ:qꝛ
nullus ſanctꝰ virtutis patit᷑ defectũ cũ vᷣtutes ſint ↄnexe Bur.
ſic replicat q̃ſi poſtillatoꝛ nõ intellexerit vel ĩtelligere nolnerit
Nã poſtillatoꝛ loquẽs de defectu virtutis nõ loꝗtur de hĩtu:ſʒ
de gradu. Oibus.n. vtutib'ſil ↄeurrẽtibꝰin vno ᷣm nãm hituuʒ
ſtat defectꝰ in oibꝰſᷣm gradũ:⁊ H oʒ Bur.ↄcedere niſi velit incei

“M dere cum Begar.i
„ . ec, 2 . „ 5 a P
ptias. Et deficiéte vino: dicitmã. Llernt a4 orn. de
ei ieſüũs. Quid mibi tibi eſt mu gsnõoõ poſſit pficer
lier: NHõduůʒ venit hoꝛa mea. Dicũ tm ipſe Burg. di
(txperxpiméeta,
liter pfeciſſe Luc.

2z. Carẽs igit᷑ aliquo gradu quẽ tũ poſſet hẽre ſᷣm illã carentiaʒ
⁊ pꝛiuatiõem poteſt dici vacuꝰ:ſi ſaltẽ vacuũ ⁊ plenũ ſint pᷣuati/
ue oppoſita ꝓput Bur. vult. . ¶ Caplin II.

Tdie teria ⁊c. Quoniam ad eſſe ſequitur operaricim
omnia ſint determinata ꝓpꝛio opere:vt dicitur.4.me/
taph̊.ideo poſtq; euangeliſta oſtẽdit diuinitatem chꝛi /

ſti per eternam emanationem a patre.hic conſequenter decla/
rat eam in oꝑe.ſcilicet ꝑ opa miraculoſa q̃ ſũt diuine vtutisma
nifeſtatiua.qꝛ trãſcẽdũt vᷣtutẽ totiꝰ nãe create.Et didit᷑ ĩ tres

q; pᷣmo ponunt᷑ opaq fecit xps iter hoĩes ↄuerſãdo.ſcõoq̃ fecit
moꝛiẽdo.iz.ca.tertio q̃ feẽ reſurgẽdo.⁊o.ca.Pꝛima in duas.qꝛ

pᷣmo ponit᷑ op diuinuzʒ quãtum ad mutatiõem nature.ſecũdo

quantũ ad effecctũ gratie.ſequẽticapi.ibi.Erat homo. Pꝛima
adhuc in duas.qꝛ pᷣmo ponitur opus miraculoſuʒ coꝛã diſcibu/

lis vt in fide firmentur.ſecũdo coꝛã turbis vt cõuertantur.ibi.

Poſt hoc deſcẽdit.Pꝛima in tres.qꝛ pᷣmo ponitur miraculi oc ·
caſio.ſecũdo eius perpetratio.ibi.Erãt autem.tertio ipius pꝛo⸗/
batio.ibi.Et dixit eis ieſus Circa pᷣmũ ſciendũ ꝙ occaſio huiꝰ
miraculi fuit defectꝰvini in nuptus.⁊ ideo enãageliſta deſcribit
ipſas nuptias quãtũ ad eaꝝ circũſtantias dicens. Et die tertia
ſcilza vocatõe philippi ⁊ nathanaelis fris eiꝰ.⁊ ſic notat᷑ tẽpus.
¶Ruptie facte ſunt in chana galilee.⁊ ſic patet locus. Chana
Ein quedam villa eſt ſita in galilea.
c⸗

t erat mater ieſu ibi. Uocatꝰ eſt autẽ ieſus ⁊ diſcipuli eius

1

ad nuptias. Licet autẽ alu plures fuerint ĩ iſtis nuptus.tamen
ieſus ⁊ mater eiꝰ⁊ diſcipulieius expꝛeſſius nominant᷑.qꝛ nõ fit
hic mentio de nuptus niſi ratiõe miraculi ibidẽ perpetrati.qð
fuit factũ per matris interpellatiõem ⁊ per ipᷣius ieſu operatio/

nem ⁊ ad diſcipuloꝛum cõfirmatiõem.Et per hoc etiam exclu/
ditur erroꝛ eoꝛum ꝗ dicũt nuptias eſſe peccatuzʒ. quia ſi nuptie

eſſent illicite ieſus ⁊ mater eiꝰ nõ fuiſſent in illa ſocietate.Dici/

tur etiã cõmuniter ꝙ iſte nuptie fuerüt ioãnis euageliſte.a qui
bus eum chꝛiſtus vocauit ante cõſũmatõnem matrimonij per
copulam carnis.Ex hoc ĩ eccleſia obſeruat᷑ ꝙ ante carnalèẽ co/

pulã põt licite alterconiugũ ĩtrare religionem. Hoc aüt videt᷑
per dictum Hieronymi ĩ pꝛologo.vbi dicitur ꝙ chꝛiſtus voca/
uit eum de nuptus nubere volentem.ex quo videtur ꝙ nuptie
fuerũt ſue.quia chꝛiſtus nõ legit᷑ in alus nuptus fuiſſe.hoc etiã
videtur per hoc ꝙ mater ieſu erat ibi.tanquã in nuptus nepo/
tis ſui. Non enim ẽ veriſimile ꝙ ipᷣa veniſſet niſi multum atti⸗

nuiſſet ſibi.ſicut iuit ad heliſabeth cognat ſuam.feſtinãterta⸗
men:vt habet᷑ Luce.z.qꝛ ſcõm ꝙ dicit Ambꝛoſius nõ libenter

ſtabat in publico.ſed magis in oꝛatiõis ſecreto.
d ¶Et deficiente vino. Hic tangit᷑ occaſio miracuilil.
e¶ Dicit mater ieſu ad eũ vinum nõ habet.ſcilicʒ ad ſufficientiã

non tamẽ ipᷣum inuitauerat ad miracula ante etaté perfectam
q; non decebat vt videbitur. ſ ¶ Et dicit ei ieſus quid mihi

⁊ tibi eſt mulier:Cum chꝛiſtus maximã reuerẽtiam matri ſ ne
detulerit.mirũ videtur ꝙ ſic extranee matri ſue reſpõdit.ideo
dicit Augu.ꝙ facere miracula ei cõpetebat ſcõm diuinã natu/

ram quã a matre nõ habuit.ideo pᷣdicto modo reſpõdendo ma

tri oſtendere voluit ꝙ in hoc non tenebat ei obedire.q; in na ⸗
tura diuina nihil habuit a matre.nec per cõſeques cuin ea ali⸗

quod eſſe cõmune.ideo dicit. Quid mihi ⁊ tibiẽ mulier:quaſi
dicat.virtutẽ facidi miraculaa te nõ habeo.ſed qꝛ bumanitao/
tez in q̃ paſſus eſt traxit a mre. iõ addidit. g ¶ Mondũ venit
hoꝛa mea.i.tpᷣs patiẽdi in natura quã habeo a te:⁊ tuncte reco

gnoſcam ⁊ tibicõdeſcẽdam.vñ ⁊ tic eam recõmẽdauit qoan⸗

xcoꝛde enim puſſſimo voluit pᷣuenire totalẽ defectũ ne appa/
reret confuſio.ideo inuitauit filiũ quem ſciebat ad hoc poten /
tem.ſicut a ᷣncipio edocta fuerat per angelũ ⁊ ſpiritũ ſanctuzʒ:

ne e

Gefre

h
lrierüthtl
ionetctontco
ſtctuncenn⸗
entorituſenit

14

toctnmnptdrctur.

(Wisckonopappe

nin gereöptae

WnNened
(lreſtocuns
f(nzlognen
mCeiubtpei

Naigefctnroke

unmunnte
ſtugtenthmn
eiennrizon

nriinir i
Mpnnnobtden
Cchufweppnne

htteroctedn

S —
=
=

— = ==
. ☛
=
S:⸗
S.

— —
. -
— S=
= SS.

= = ——
===
— = öMS=
E S

S.

tiileſuf
ingiin⸗
igekfgcotſepo
hglebeentn
Pfnipeſtsrin⸗
„i
icimenine
aftqginde

–
—

S==

1

=
S=
2

e
=

=
SE=

= =
= =

1

=
S

4 elitenapnin

=

nogigſen
lcepanuls, e
ſe hti
iſcroezen
tmnieren

==, =e=
—

4

=

—
=
S e
— ☛ S=e=
= e =—
=S =
= =
☛ S=
=— ——
=☛ =ꝰ

nd

umhii
ncktnnn
Monemnen
Nenin
wbtiſinint
Beſeween, aul

. ſte ſag .

nttcrennum
obeenuigmnan
Gausnplefli
u miai

—

4

cionn
öeberot⸗
niretel

=–
=

¶ Joannes

ni: vt habet᷑ ifra. io. Secũdũ Chꝛyſo. aliter exponit᷑ qꝛ ᷣm iöᷣm
beata virgo ex pietate mota voluit poccupare tẽpus debitum

faciendi miraculum.Illud eni miraculũ inter miraculachꝛiſti

erat pᷣmũ ⁊ ad cõfirmatiõem diſcipuloꝛũ:vt dĩ infra eodẽca.⁊
ideo debuit eẽ notũ ibidẽ exñtibus ⁊ gratũ ipᷣis ↄuiuàtibꝰ.hoc

aũt magis fuit eo ꝙ factũ eſt poſt vini totalẽ defectũ qᷓ; ſi antea
fuiſſet fſactum.⁊ quia mater ieſu voluit pꝛeuenire totalẽ defe/
etuʒ.vt pꝛedictum eſt:ideo dixit illi ieſus Quid mihi ⁊tibi eſt
mulier. quaſi dice/

ret. ſcire tᷣus apti ir matgreis miniſtrig P &
ad miracula faciẽ/ eit Matv miniſtris. OQðcunq;
danõẽ mibi ⁊ tibi dixerit vobis facite. Erànt auteʒ
cõe.ſed mipi ſolicõ ibi lapidee hydrie ſex poſite ſcðᷣʒ
uẽit. ppterqð ſub. purificationẽ iudeoꝛũ: càpietes.
dit. Nõdum venit

boꝛa meai. temp?“ ſingule metretas binas vl ternas

conueniens ad fa/

ciendũ miraculu, aqᷓ. Et iplederũt eas vſq; ad ſum
mihi ſoli notuz. xx mum. Et dicit eis iefſus. Haurite
hoc aũt ꝙ dẽ: hoꝛa 4 n
mea. dicut gaa be · Nuc: fertè architriclino. Ettule
retici dclpſciliãſte rũt. Ut auteʒ guſtanit architricli
facta xpi ⁊ aloꝝ naquã vinũ factũ: ⁊ non ſciebat
boĩuz ſubiacent fa vñ eet miſtri autẽ ſciebãt ꝗ hauſe
to ſideꝝ. ſʒz H ẽ fal⸗ rit aquã vocat ſpoͤſuiz architriclli
ſu nõ ſolũ de xpo ſſ· it qquꝗ vocat ſpoſuʒ architricli
Et de oĩ hoĩe. qꝛ vir

tus inllectualis nõ eſt alligata oꝛgão coꝛpali.⁊ ideo non eſt ſub
iecta cuicunq; actioni coꝛpoꝛali pꝛopter quod ĩfluxus ſideruzʒ

nõ ptigit directe ad ipᷣm.ſʒ tantũmõ indirecte.inqᷓ;tuʒ impꝛeſ⸗

ſio facta ĩ appetitu ſenſitiuo redũdat quodãmodo ad appetitũ
intellectiuum:vt dicitur.ʒ.de anima.ſed hoc nõ eſt ꝑmodũ ne/
ceſſitatis.qꝛ homo ꝑ appetitum intellectiuũ põt moueri ad cõ/
trarium. ꝓpter qð Ptolemeꝰqui fuit magnus aſtrologus dicit
in centilogio. Sapiens dnabit᷑ aſtris.qꝛ non ſequit᷑ appetitum
ſenſualitatis.ſed dictamẽ recte ratiõis.⁊ ideo exponendũ eſt.
Nõdum venit hoꝛa mea.i.hoꝛa cõueniẽs faciendi miraculum
a me ſolo cognita.Et huic cõſonat littera ſequẽs.qꝛ mater ieſu
ex eius reſpoſione nõ oſtendit petitiõem ſuã repulſam.ſſed cõ/
uenienter dilatam.vnde ſequitur. a ¶Dicit mater eius mi
niſtris.qui ſeruiebant in nuptys. b¶ Quodcũq; dixerit vo/
bis facite.expectãs hoꝛa cõuenienti a filio ſuo cognita ipletio/
nem petitiõis ſue. c¶ Eraͤt autẽ. Hic conſequẽter ponit᷑ mi/

raculi perpetratio.Et deſcribit᷑ veritas miraculi ex pluribꝰ cõ

ditionibus.pᷣmo ex parte vaſoꝛũ.cum dicit᷑.Erant aũt ibi lapi/
dee hydrie ſex poſite ſcõᷣm purificationẽ iudeoꝛũ.Ex traditiõe
enim ſenioꝛũ iudei vaſa frequẽter lauabãt ⁊ purificabãt.ſcõm
ꝓdicit Marci.⁊.⁊ ideo ad hoc faciendũ erãt ibi poſite ille hy

drie.qꝛ erãt vaſa ad reponẽdũ aquã ꝓ huiuſmodi purificatiõe

facienda.⁊ ex hoc miraculũ fuit euidentiꝰ.qꝛ ſi fuiſſet aqua cõ/
uerſa in vinũ ĩ vaſis vinaris.poſſet credi ꝙ illud vinũ pꝛeexti
tiſſet ibidẽ. deIC
Metretaq̃da menſura eſt continens deceʒz ſextarios:vt dicit

Iſidoꝛꝰ.io.etymologiaꝝ.Sed cuiꝰquantitatis erat ſextarius

non eſt certũ.quia nõ eſt eiuſdẽ quantitatis in diuerſis terris.
in eadẽ etiã terra variatur in diuerſis villis. Iſidoꝛus tñ dicit.
is.etymologiaꝝ.ꝙ ſextariꝰ continet duas libꝛas tm̃.⁊ ſᷣm hoc
eſt valde paruus. e ¶ Dicit eis ieſus.i.miniſtris.
f¶ Implete hydrias aqua.qꝛ aligꝗd de aq̃ ibi pus poſita aſſũpſe
rant ad purificatõeʒ vaſoꝝ.ideo iuſſit ieſus ſuppleri qð fuerat
amotũ.vnde ſubdit᷑. gꝗ
per hoc etiã fuit miraculũ euidentius ꝙ aqua appoſita fuit de
nouo.⁊ ꝑ miniſtros ꝗ ſciebãt totalẽ defectũ vini.quia cũ imple
te fuiſſent:aqua ↄuerſa eſtin vinũ virtute diunna.

b¶ Et dixit eis ieſus. Dic cõſequẽter poni miracłi facti appꝛo/

batio. voluit enĩchꝛiſtus ꝙ ille ꝗ pᷣncipalioꝛ erat inter cõuiuas
p de vino illo guſtaretvt ex ↄmẽdatõe illiꝰmiraculũ notiꝰfierʒ
pꝑꝑqõð dr̃. iſer ferte archi.dj eĩz architriclinꝰab archos qð
eſtpᷣnceps ⁊ tricliniũ qð eſt locus vbi homines ſedẽt in cõuiuio
qꝛ antiquit comedebãt ſedẽtes in lectis. ppter hoc in ſcriptu/
ra dicunt comedentes accũbere vłrecũbere.locus eniʒ vbi fie
bant oꝛdines lectoꝛũ ad ſedendũ vocatur hic triclinium.⁊ ideo
architriclinꝰ non ẽ nomen pꝓpꝛium.ſed ſignificat illũ qui pᷣnci/
paliter ĩter cõuiuas ſedebat.⁊ ꝓbabile ẽ ꝙ fuerit aliquis ſacer
dos illius tẽpoꝛis quiſtabat ĩ nuptus ad benedicẽduʒ ⁊ad oſtẽ

dendũ q̃lit debebãt pcedere ſm legẽ ⁊ ſtatuta ſenioꝛũ.ſegtur.
E¶ Utãt gu.ar.aquã vi.fa.i.mutatã in vinũ. I¶ ¶ Et non ſcie.

Dicit èis ieſus. Implete hydriùs

apiẽtes ſingule metretas binas vłternas.

gEt impleuerũt eas vſq; ad ſmuz.

vñ eẽt.i.ꝑ virtutẽ xp̊i. m ¶ Winiſtriãt ſcie.q hau.aquãa.ad ſuppl⸗
dum vini defectum ex pᷣcepto chꝛiſti. n ¶ Uocat ſponſum archi⸗
triclinus.quaſi ad arguendũ eum.vñ ſubditur. o Et dicit ei oĩs
homo.pꝛudẽteragens. pPꝛimum.i.in pꝛincipbio.

q¶ Bonũ vinum ponit.i.apponit ipis cõuiuãtibus.qꝛtune ſenſus eſft

viuax.⁊ põt diſcernẽ vini bonitatẽ ⁊ acceptare.nõ ſic ãt pᷣebꝛietates
ideo ſubditur. r¶ Et cũ inebꝛiati fuerit.tunc id qð deteri eſt.ap/
ponit ipſis ↄuiuãtibꝰqꝛ tũc neſciũt diſcernere inter bonũ ⁊ malum.
¶ Zu aüt ſernaſtivinuz
bonuʒ vſq; adhuc.q.d.iĩ⸗
pꝛudenter feciſti ↄriuz.
iſte tũ ignoꝛanter loque
batur vt pᷣdictũ eſt.
oc fecit. Pic ponit᷑
miracli ꝑpetrati ↄcluſio
qꝛ hoc miraculũ pa xpo
factũ ẽ ad manifeſtãduʒ
veritatẽ diuinitatis ĩeo
latenteʒ.⁊ ad fidem alio
rũ cõfirmandũ.⁊ hoc eſt
qð dicitur. Poc fecit ini/
tium ſignoꝛũ ⁊c.qꝛ iſtud
fuit pᷣmũ miraculum ab
ipſo factũ:vt plenius vi -
debitur ĩ fine hui? ca.
u ¶Et manifeſtauit glo/
᷑frrrrrriiam ſu m. i. diuinitatis
potentiã. x¶ Et crediderũt in eũ diſcipuli eiꝰ.qꝛ alig de nouo cre
diderũt in eũ.⁊ illiꝗ pᷣus crediderãt vt andreas ⁊ ali:vt dictuʒ eſt.p
hoc in fide ſolidati fuerũt. ꝓ ¶ Poſt hoc deſcẽdit.Poſita ĩmutati
one nature coꝛã diſcipulis:hic idem oñdit᷑ coꝛã turbis.nõ ꝓ tunc fa⸗
cta.ſed qꝛ pᷣdicit᷑ in poſterũ fienda vt videbit.Et diuidit᷑ in duas.qꝛ
pmo oſtendit᷑ ppoſitũ.⁊? ex hoc ſequẽs fructꝰ declarat᷑.ibi. Cum ãt
eſſet hieroſolymis. Iſta ĩmutatio nãe eſt ſuſcitati coꝛpoꝛis ſui quã H̊
pᷣnũciat ſe facturuʒ in ſua reſurrectõe.Et diuidit᷑ in tres.qꝛ p ponit᷑
huiꝰdenũciatiõis occaſio.⁊? ſubiũgit ipſa pᷣnunciatio.ibi. Rñderũt
g. 3 pnunciatiõis ĩterpꝛetatio.ibi.Dixerũt g.pᷣin duas.qꝛ pᷣ tinuat
