deſignatur ꝙ.
annuli quinqʒ.
m

dulces ⁊ vtiles.
cutus eſt aaron.
rant ad oſtenden.
ſibi quaſi
nomine domini
21 .
Si peccauerit.
Tollet ſa
mis talia ver.

tem babylonicam.

Vec ſunt que.

Regiſtrum

„
=òð Zinnenta tus.
¶ Pꝛolog pꝛimus

Conſtat autem.
tata velaffida.

olatoꝛem templi.

no cuius.

“ nunt gxo.27:

vue ⁊ per hoc.
filius duel.

Quare frauda.
vt habetur Exo. iz.

4
Carnes vero.
rari competen ter.
loth ⁊ madia.
de ſunumo guclb⸗

ex deblto⸗
crificia moꝛtuus
Sex erunt.

Tibi dominoet.

Dixiqʒ vobis.
£

Auferet dominus.

modo quiuero.
Si enim cuſto.
rationabiliter.
ſeptimo anno.
oinnes doctoꝛes.
de iure nature.
fiebat ſimiliter:
Adiungat tibi.
re dauid.
p

rectas editiones.
dum de ipſa.
ſequitur cõcluſio.

vltra populſum,.
1 de circunciſiõe.

Utnitad habi.

dictum eſt de.
dan cum dicitur
cõmendat eos.
eſt reuocatio.

Y
Fratres mei.
Agentes pꝛedas.
i. Reg. 27.
poteſt dici.
epenki itaqz.

Cilegit ergo.

Dixeruntqz.
maſloth. hebꝛaice.
tatem. Poꝛꝛo.
ſui ꝛirecognitione.

piem ad cuius.
bonam ⁊c̃.

ſubditur. Et.

tium vr̃ ideo.

ciam fraty ioſeph.

loca in quibus.

feris ⁊ pꝛedonibus.

deſcendens.
pꝛohibitus dare.

ſecundaʒ opinionẽ.

„
Pplum ad cultum
Et dixit dauid.
recedendo.
Et exoſam

uaz in hoc calul.
Aa
tate illius.
tia vauid.
Loqui ſcriptura
nite ſalomonem
ſtitutum eſt.
¶ Mare enenen
¶ Sigura luteris
ideſt maledictio
tione ſalomonis
connenienter
achaba ſua
7 patet littera.
obſtinatio achab.
deo territus.

8d cõgreganduz

aliuis intraſſet.
ceperat regnare.
quaſi deſignans
miſſus doceret
Oixit; eſa.

Expoſitio.
notatur cum dicit.
ſimiliter.
dum in terram.
vocatur aliud.
bb

rex tyri. .
Nolite tangere
Accidit autem
Sec factus.
Silu merari.
c c
Reliqua autem.
vꝛiel fuit pater.
fedus inter.

Mutabo habitum

8 hec i injt

1 gcuusccominus

Pacificas vero.
¶ Incipit plogus.
in eo quedam,.

de ſua oꝛdinatione

ee

eternaz beatitndinẽ

huic pꝛopter.

ſimul loquerentur.

Et receſſerunt.
r pꝛincipalis.

legis domini:·
Et conſederunt.

ſiniſtram hominis.

miĩa ⁊ iuſticia
Tunc paratis

g 9
In diebus
idolatraſſe
oꝛnamentis ſuig
Non vereatur
Ita yvt nul.
hbb

ſunt in libꝛis

CIncipit pmns

⁊ rectum
maxime
i ipſa die

Oani tui
ſeruieris hoc.
uinis iudicus.

omnia opera

RKk

non remaneat.

eius cognitio
na gehenne
Donec deficiam

mini ideſtipſi

ll

in. 34. dicit

Quis poſuit.
mum de quodam

Nerui teſticuloꝛnz
homines per quos.

mm

tionem xpi

ꝓ dicitur ad.
li o non eſt.
quo pꝛecepit
non eſt nomen
nn

nocens eris

apbi nominantur
gitudo dierum
fixus ⁊ in
delirum J2
o0

cum dicit

UVidit omnes
rat.Quis eſt.
de ſe ipſo

debite punitiois H

pPpp
eius ſic eſt

Aſcendit deus
ſuper iſtum locum
nit dominus in ter
qui es ipſa veritas

future beatitudinis

Exaudi oꝛa.
effectuz fertilitatis
fuerit plenus
perſona xpᷣi

vi; per eſſentiaz

deſiderabilem
Quanta
Et anni eoꝛum
fecit mirabilia
685

ptis vſqz in

coꝛonari.
Gloꝛioſa dicta

ſuſcitare filios

s.

Cantate domino
xpᷣs bꝛachium
In via immacu
tꝑe ſᷣm
deſignat p bs. 5.
VV

puli cum

3. parte
deum 2?
tertius in oꝛdine
qð pꝛo mirabili

xk
toꝝ. ſ. per

Eram pacificus
perturbare
ſequuntur ideo
Beati omnes

via iniquitatis

puta.Qui

cludit See⸗

Tin vita n elrnnl 1.

E non btreribit

ael 3 in libꝛis
artium ẽ
2pꝛolem
deo tnerio.
22

tur. i. dignns

qᷓ;uis dauid

deo deſponſaa·
¶ Poſtilla veners

Jam.n.
22
gitur malus
ipſa eccleſia

Adgdiuro

Abſqʒ eo
bene ſeminata

2 *
eo ꝙ manus

eternam apud
ſuis Beñ. 37.

quenter accipitur

neceſſaria ſunt
aaaauas

Eiln ſapie

Et ltheſauricabit
in illa excoꝛs
Cum homine
.i. amicos
bbb
Falſe lingue
Nam que
Indiſciplinoſe
pater mittens

Illumino omnibus
cec

m datum

Sed eſt amicus

⁊ viuat:nunc
dictum eſt enim
duplicem cauſaz

veteris teſtamenti .
A4 .

¶ Incipit pꝛologus

iſaie illuminans

Sentes auteem

Pec dicit

minus Et

Ecce ego
nobis ⁊ filius
gendo regno
Et erit
LCE

qꝛ in pꝛimitiua

telligitur oꝛatio

fuga inhabitantiuz

nitatis facta

hoc falſum

OOD

vbi ſolent

paliter ideo

poſitoꝛes noſrr
babilonicam
ctum eſta
.AEE
2 Sitondendnm

hic ſermo
concluditur
Audite inſule

Aunia veni

ctificatio

N

ſuo

b.
Msgo

unr

Uidig nnu
kan hen
plreputanc⸗
1 populum
5

Haru

lurr tfin 6.

eexp
k n

Gacifeuetit
irthſin
lente. Etnonen

nigatuci

Ac
ichirch

iigtan
nileſcuſiet
nvrſ nhebet

utonnitis
“ Faeu

U.

goͤfuittn

Qlädnetni

ns lz

P D

Uebois ſchanr
P
Peſſuſcͤk
inaginanam
ſonſuma gßs
darefractane.
Neefutini.
n

UIlñetin

ſlitligor

. gmioi.
ensconſtanter

hrsuus
00
Mhüoponi
Ctocpaneen
Kiintcoant
chanan ennr⸗
Arauscli
Peberif iclen

ktertfins
ſndequn

ocalppf.
da Ni

kmmrcptn
leri
(erſaben
mentennzrii
inian, ſequi
NAR

lkhinin

Wuem
R

In indig natione
nunus cum cecilia
hil reputando
Ad populum iĩcre.
65

do ꝓpharũ
de cubili ſuo
bitur vfi ex
Pic ex pᷣdcis
lauerunt hec in
bP D
katis ga alig
Sacrificauerũt
metipfſũ iurauit
cente. Et nomen
migratis cũ

A3
2 dns reſpondit
i. xpi regis
mus R neceſſitate
Sed ⁊ ſi ꝑcuſſerit
moyſi vt habet
remouete
erat cuutas
regium ↄſiderans
Que habucrat
fendendi ⁊
1.1
Pic adinue.
nõ fuit in
Quibus ini.i.
zatus Luc.3.
us hoĩs videbatur
0 W
Ingreſſuſqʒ eſt
imaginariam
ſponſum a ꝓphůis
dure tractaue.
bec fint ini.

inn tm̃ ꝙ etiam
pidũ ⁊ lignoꝝ
Sando tibi
poreris conſtanter
dibus tuis
OOO

nibilo poni
octo quatuoꝛ
Et introduxit
dinem aperture
Aſpectus edi/

PP
NHoc ſacrificium
Pec dicit dñs
Et erit finis
iſta de qua
Apocalypſis
QQ

Et pꝛec epta
in mari
conuerſabantur
oꝛientem natiui.
feſtinãdi ſequitur

ſit incipienda
regnauerunt
cyro eſt onn
4 non octo
quaſi non potens
SS

menſã pꝛopter
Incipit expõ
ſtea ſu bdetur

icerentur conſola.

Super capita
TZ

laque lann eſt
cuit hoc regnum
Et dabo Snlte
leribus ⁊c.
eadem crude.
UU

Et deſcendit
quid non hoc
¶ In capi.i.
ſtrumenta
Et faciam
X ſ

Ltremoꝛis

puniendum
Neſciuit aũt
zacharie
dicitur in libꝛo
YVV

Petite a domino
bit. ſed erit
Burgen. autem
notatur ſecundo
ficium deo
22—
eum ſubditur
bus oꝛdmibus
Et applicuerunt
Et fecit
S&8&
Et cogitanit
pᷣmo ſcripſerunt
Qui autem
Lantl. 5.

322
Sed non poſt
Et hoc ita
cõſequẽèter iudas
gna mala

A
¶ Incipit poſtilla
ea que
fidem chꝛiſti
quando.ſ.
Ex hoc loco

B
lle qui offendit
dinem in qua
nos cc.

quid autem
Non mueni

operationis chꝛiſti
eſſet ſingularis
une macula
intellectum huius
Pec expoſitio

burgenſis falſum
Et pꝛimi nouiſſimi
mularios qui
Et vincam
ctcitss ꝓpꝛie

Abyr vnus

Tunc venit
uis pꝛeſertim
Et dederunt
Et ecce

§
ſanate appareat
liberando —
15. di.
Poc ge.
Rone vocat

Quia non
Pꝛeibis

Regiſtrum

ob ebꝛietatem ¶ In capt.
fernum ſpoliando Mar. vlti.
expoc nõ ad lucem
vt pꝛedictum eſt n.poteratis
ſecunda expoſitio Nos ſtulti
candum dixit malefaciendi
de magis Manere
Et clau.oſti. de ſua ſclètia
Yy7 QR
Appꝛopinquabat Occulta
Sed hec fuit ad
moꝛte xp̃i centis. Surgite
cationis eoꝝ ta eo ꝙ
redierat Ut non
RR
ctum manus me.i. meam
At omnis me. affligens
dinarie:qꝛ Non vt nos
vana ſermaneat
Que cogno. abſolute
1 S
hominum De carne
conuenit per ieſum
cum ſputo Neceſſarium
eoꝛum diſtinctio Pec cogitate
ab eo auferri Factus ſum
W X
OQnñ autem dei conſecutus
2 ſul ſum ad fidem
tem vtriuſq; Si ſanctoꝛum
finem mundi Sed in deo
2 videbitis Qui credit
U
In dubitatione vixit ſenſus
annũ imꝑpauit illuminantur
MNos die Inde fratres
impoꝛtat Quoniam ergo
moꝛe iacob quia nos
O% X
⁊ hoc modo habet necemm.
pus in quo Eſtautem

Z ideo erat
Non ſuſcipientes
mnerantlain

In hoc.i.
quia omnia fiunt
Et ſenioꝛees
Et reconciliabat
Lica quod

in die pentecoſtes
Loquebamur
Athenienſes
ſtina de quibus
doctrine pauli
&

¶ Incipit poſti lta
Inconſtans
pꝛopter quod
Unde vella
Sufferentiam

—
Et pietatibus
Si mandata
Sanctificam
Cariſſimi ⁊c.
Scimus qm̃
.
carnis ⁊ diaboli
Et cantabant
ſanguine martyrůͤ
pꝛopoſito
Melius eſt

metus cuius
oꝛe pſendo
⁊ pꝛimo quãtus
quantum poterat

tertio deſcribit

fides inuictum

SnzS

”s
ñ

4
„
7
–
V-⸗ 7
2
.
4
4
⸗
4
7
.
2
1
5
. 4
.
. 1
4
2
4
3 .
7 „
. 2 .

=èð
*
DM
7
– —
.
3
. *
4
7
+ ½
4
.
7
.

. 2
4
M „ »
.
4
/
. .
8
N
4 S
* . 3
2S?
5
5 .
*
“
2
. 4
.
4
, .
4 2
1
.
. P
. 4 .
.
.
.
—
* „
„S
5 . “
.
5 4. 5
S
4 1
7
„
— 4 4
1
„ 4
4 –
. “
èM
.
4 .
P
*
= * 4
4 1/ .
4
3 3 . 4
7
— R 4
= .
1
1.
4
4
. 7
.
14. 4
– * 6 4
„
4 = . A
“
9
.
. 2 9
. .
“ 2
1¹ 1
4
„
7 7
*
7
4
.
2 4
1 7
– .
17 . 7
7 * 4
1 *
D
32
X 7
2 *
8 .
5
.
4
1
1
6
2 4
„
7
.
7 4

—

. . = X

„ . . 8 4 .
. 3 5 . 4 5 /. 7 „ .
. . . . 7 7 4 = „ S 6
. 4
5

2 4 1 1 4 5
. . — . 6 — 7 4 8 * .
. . . .
. 2 ⸗ – *“
ð 5 7 — 4 4

. 5 .⸗ .
* 6 W 4
2 . WKrðð
R—M
4 7 4
5* S 17 4
* 4 .
. . . 5 4

—
ℳ .
. 2 .
64 4 3 . “
X 3 1
. X 4
= 1
— 7 1
. .
„

.
. . . .„
5 3 . .
. .
2 . 4 4 ⸗ „ . 4 . 4 NN 5 2 . 2
. 4 2 2= * . . 6 5 5 5 . . 5 5*
„ 3 ð . .M— .
. -
„

Pꝛohem

¶ Incipit poſtilla ſuper Mattheum fratris Nicolai
de

aigragelecien minoꝛum.
Aatuoꝛ facies vni. eab.
Scðm ꝙ ſcribit btũs Srego.ſuꝑ Ecech.
pꝛima ꝑte. Omel.ʒ. Qꝛꝑ faciẽ vnuſꝗſq;
cognoſcit᷑:recte ꝑ faciẽ notitia deſignat᷑.
L.ex aũt ſeu doctrina euãgelica lz ſitvna
qꝛ ab vnigenito filio dei data:⁊ ad vnũ fi
aęcoꝛdinata:vt videbit᷑ ĩferius:tñ q̃dru/
plici notitia excellit oẽm alia legẽ dat humanã ⁊ diuina.⁊ iõ
bñ de ipa dr. Quatuoꝛ facies vni.Ad cnius euidẽtia aduerten
dũ ꝙ cuiuſlibet legis cõueniẽter date ſunt quatuoꝛ ↄditiones
egis enĩ ppᷣuz eſt vitia extirpare:moꝛes ſeu actus hoĩuzʒ oꝛ/
dinare:inducere ad felicitatẽ:⁊ plane ac lucide tradere verita
tẽ. In his aũt q̃tuoꝛ ↄditiõibꝰ lex ſeu doctrina euãgelica excel
lit oẽm aliã legẽ diuinã ⁊ humana:vt patebit diſcurrẽdo ꝑ ſin/
gula. Pꝛima igit᷑ cõditio legis eſt ꝙ dzʒ vitia extirpare.ad B.n.
leges ſunt date:vt quos pꝛiuata caſtigatio cohibere nõ potuit
metu penarũ:q legibus ifligunt᷑: a maleficus retrahant᷑. Pꝛo
pter qdð dicit apłus.i.ad Thimo.i.c.Lex iuſto nõẽ poſita:ſʒ in/
iuſtis ⁊ nõ ſubditis:ĩpuis ⁊ peccatoꝛibus ſceleratis ⁊ cõtamia/
tis.pr̃icidis ⁊ mr̃icidis:homicidis ⁊ foꝛnicaris:maſculoꝝ ↄcu/
bitoꝛibus.plagiarijs:mẽdacibus ⁊ ꝑiuris:et ſigꝗd aliud ſane do
ctrine aduerſat᷑.In hac aũt extirpatõe vitioꝝ lex humana ĩue
nit᷑ defectiua.qꝛ nõ põt ꝓhibereoĩa mala.Cuius rõ ẽ.quia lex
cõitati pponit᷑ obſeruãda.in cõitate aũt pauci iueniunt᷑ virtu/
oſi ⁊ ꝑfecti:et ples imꝑfecti ⁊ defectuoſi.⁊ iõ ſicut pueris aliq̃
ꝑmittunt᷑ q̃ nõ ꝑmitterent᷑ viris ꝑfectis:ita ĩ legibus q̃ cõitati
ſeruãde imponunt᷑:aliqua mala minoꝛa ꝑmittunt᷑: vt maioꝛa
euitent᷑.ſicut lex ciuilis meretrices ĩ ciuitatibꝰ ꝑmittit:ne res
publica ppter ĩpfectionẽ multitudinis que caſtitateʒ obſerua
re non poteſt:diſſenſionibus que ꝓpter libidineʒ inſurgerent
ↄturbet᷑. Unde dicit Aug'.in li.de oꝛdine.Aufer meretrices a

ciuitatibus:⁊ oia cõturbabis libidinibꝰ. Uerũtamẽ iſta mala

que bono mõauferre nõ põt:relingt diuino iudicio punienda.
Vngde dicit Aug.pᷣede libe.arbi.Lex iſta que regendis ciuita/

tibus fert:multa cõcedit:atq; ipunita relingt:que per diuina⸗ʒ

ꝓuidẽtiã vindicant. Silłr lex moſaica diuinitus data aliqua
mala ꝑmittit.ſicut ꝑmiſit dare libellũ repudij:vt hĩ Deutero.
24.ne viri vxoꝛes ĩterficerẽt.⁊ tradere ad vſurã er᷑neis:ne fra
tres ꝓpꝛios grauarẽt:vt h Deute.⁊ʒ.Cuius rõ fuit.qꝛ lex illa
fuit data pplo rudi dure ceruicis ⁊ iꝑfecto:ideo ſũt eis ꝑmiſſa
aliqua mala minoꝛa vt euitent᷑ maioꝛa.pꝛopter quod ſaluatoꝛ
Matth.io.dicit iudeis de ꝑmiſſiõe libelli repudij.Ad duriciã
coꝛdis vr̃i permiſit vobis moyſes dimittere vxoꝛes vr̃as.Sic
igit pʒ ꝙ tam lex humana qᷓ; moſaica ꝑmittit aliqua mala.⁊ ſic
quãtũ ad ̊ eſt iꝑfecta.ſed lex euangelicanullũ malũ ꝑmittit:
tanqᷓ; pfectiſſima.ſed oĩa excludit:⁊ puniẽda pᷣdicit.ꝓpter qð
legiſlatoꝛ euãgelicus ieſus xpᷣs dic Matth.iz.Dico aũt vobis
ꝙ de oĩ verbo ocioſo qð locuti fuerint hoĩes ſuꝑterrã reddent
rõnẽ ĩ die iudicuj.ſi de oĩ verbo ocioſo:multo magis de nociuo.
⁊ ſi de verbo multo magis de facto.⁊ ſic pʒ pꝛimũ.videlʒ ꝙ lex
euãgelica pᷣcellit oẽm aliã legẽ in extirpatõe maloꝝ. Secũdo
ad legẽ ꝑtinet moꝛes ſeu actus humanos ad bonum oꝛdinare.
Unde dicit ph̊s.2.ethic. Intẽtio cuiuſlibet legiſlatoꝛis eſt ci/
ues facere bonos.In hoc quoq; iuenit lex humana defectiua.
qꝛ hõ nõ põt de ſecretis coꝛdiuzʒ iudicare.⁊ iõ nõ põt lex huma
na niſi de actibꝰexterioꝛibus oꝛdinare.vnde dicit.i.Reg.id.c.
Hõ videt ea q̃ patent:de aũt ĩtuet᷑ coꝛ.⁊ iõ ad legẽ diuinã ſolã
ptinet actus ĩterioꝛes oꝛdinare.Sʒ ⁊ lex moſaica ĩuenit᷑ ĩ hoc
defectiua.pꝓpter quod dicit᷑ a doctoꝛibꝰ antigꝗs ꝙ lex vetꝰ phi
bebat manũ nõ animũ.⁊ habet᷑ ĩ glo.ſuꝑ epiſtolã ad Phil.zʒ.c.
Quod dupl põt ĩtelligi. Uno mõ erronee:⁊ ſic ĩtelligebãt do/
ctoꝛes iudeoꝝ dicentes volũtatẽ malã nõ eſſe peccatũ niſi ali/

quo mõ exeat ĩ actü.vt pʒ ꝑ Joſephũ.iʒ.li.antigtatũ.Et qñar

guebat᷑ cõtra eos qꝛ ſcriptũ eſt Exo.⁊o. Nõ ↄcupiſces vxoꝛẽ ꝓ
ximi tui. Rñdebãt ſic.ꝙ hoc pᷣcepto nõ ꝓhibet᷑ ↄcupiſcentia

iterioꝛ ſ manifeſtatio exterioꝛ.q̃ſi diceret. Nõ cõcupiſces.i.ſi/

gna cõcupiſcentie nõ facies.vt amplexꝰ ⁊ oſcula vel ↄſimilia.
Sʒz h̊ manifeſte pʒ falſũ.qꝛ actus exterioꝛ nõ bʒ maliciã vel bo
nitate moꝛalẽ:niſi inq;tũ ꝓcedit ab actu ĩterioꝛi.qꝛ peccatũ ĩ
tantũ ẽ volũtariũ:ꝙ ſi nõ ſit volũtariũ nõ ẽ peccatuz.Alio mõ
itelligit᷑ pdictũ verbũ.ſ.ꝙ lex vetꝰ phibebat manũ nõ animũ
ſane ⁊ bñ.vʒ.ꝙ lexvetꝰĩ paucis ꝓhibebat aĩum ſeu ↄcupiſcẽtiã
interioꝛẽ.vʒ.in vitio mechie ⁊ auaritie tm.⁊ adhuc lʒ phiberet
in illis ↄcupiſcẽtiã.nõ tñ trãſgreſſoꝛibus ĩfligebat aliquã penã

hoc enĩ nec̃itas ſacre doctrine aboĩbꝰ doctoꝛibus aſſignat᷑.qꝛ hbõ ad

lum D
ꝛiõ in talibus ſuenit᷑ ipfecta. Lexat euãgelica tãq; pfectiſſima gña
liter ꝓhibet cõcupiſcẽtiã malã:⁊ cõcupiſcẽtibus indicit penã ĩfligẽ/

daã. ꝓpter qð ſaluatoꝛ Matth.s.dicit. Audiſtis qꝛ dictũ ẽ antigs.nõ

occides.ꝗ aũt occiderit reus erit iudicio.ego aũt dico vobis.qꝛ oĩs
giraſcit᷑ fratri ſuo reus erit iudicio.et eodẽe mõ dicit ĩ alus pᷣceptis.
Ex quopʒ ꝙ lex euãgelica nõ ſol oꝛdinat actus exterioꝛes:ſʒ gnãlx᷑
actus iterioꝛes.⁊ ſic pʒ ſecundũ. Tertio dico ꝙ ad legẽ pertinet ad
felicitatẽ hoĩes iducere.verũtamẽ lex humana nõ ĩducit niſi ad fe/
licitatẽ polliticã:q̃ eſt trãgllus ⁊ pacificus ſtatus ciuitatis ĩ vita iſta
moꝛtali.Hõ aũt ſᷣm intellectũ ꝗ eſt pars pꝛĩcipalioꝛ hoĩs:ĩmoꝛtalis
eſt.vt dr.io.ethic.⁊ ideo opoꝛtet ali felicitatẽ ex vitã iſtã aſſignare
Ad hãc aüt lex diuina oꝛdinat:quod nõ põt facere lex humana. per

Sewmlmreſee , „ „

q;dã btĩtudinẽ ſuꝑnãlẽ oꝛdinat᷑:ad quã per legẽſ .
tã dirigit. erütamẽ⁊ in hoc lex moſaica iuenit᷑ defectiua.qꝛ btitu
do ſuꝑnãlis nõ habet᷑ niſi ꝑgrãm ſᷣm ꝙ dr Ro.õ.Gr̃a dei vita eter

na.Pãc aũt gr̃am lex moſaica nõ dabat:ſʒ tm ad ipſam diſponebat.

Pꝛopter hoc dr̃ad Peb.ꝛ. Nihil.n.ad perfectũ adduxit lex:ſʒ hãc
perfectionẽ a chꝛiſto dãdã expectabat.ſᷣm ꝙ ſcribit Jo.i.Lexꝑ mo

yſen data ẽ:gr̃a ⁊ veritas ꝑieſuz xpᷣm facta eſt. Pꝛopter quod ſalus —

toꝛ in pꝛĩcipio euãgelice legis dicit Matth.A. Pniam agite:appꝛo
pinquabit.n.regnũ celoꝝ.Et ſic pʒ tertiũ. Quarto ad legẽ pertinet

veritatẽ plane ac lucide tradere.cuius rõ eſt.qꝛ lex ꝓponit᷑ multitu

dini intelligenda ⁊ ſeruanda.in multitudine aũt plures ſunt defici/

entes ingenio:⁊ pauci ſubtiles ⁊ igenioſi.ppter quod lexqᷓ multitu

dini ꝓponit᷑ dzʒ veritatẽ lucide ac plane tradere. In hoc aũt inuenit
lex humana defectiua.qꝛ ibi inueniunt multe obſcuritates ⁊ perple

xitates:quod pʒ ppter legũ multitudinẽ ac varietatẽ ⁊ mutationẽ:·

⁊ aliquaꝝ abꝛogationẽ:vt pʒ intuẽti iura ciuilia ⁊ cqnonica.Silret
in hoc deficit lex moſaica.qꝛ in velaminibꝰ ⁊ figutia tradit veritatẽ

de agibilibꝰ credendis. In cuiꝰfigura mopſes velata facie loqbat

ad pplim. vt hr̃ Exo.ʒ3. Pꝛopter qð dicit aplusi.Coꝛ.io.Oĩa i figu⸗
racõtingebãt illis.Sʒ lex euãgelica in hoc ĩuenit ꝑfecta.qꝛ veritas
q̃ in veteri teſtõ ĩ figuris latebat occulta:ꝑeuidentiã facti facta eſt
manifeſta.In cuius ſignũ in paſſione dñi qñ myſteria noue legis fu

erunt ipleta:velũ tẽpli ſciſſum eſt in duo media.Luce.⁊ʒ. Pꝛopter S

quod dicit ſaluatoꝛ Jo.id. Uenit hoꝛacũ iam nõ in puerbus loquax
vobis:ſʒ palam de pr̃e ãnũciabo vobis.Et ſegtur.Dicũt ei diſcipnli

„*

Ecce nücpalam loqris ⁊ ꝓpuerbiũ nullũ dicis.Et ſic pʒ quartũ.vʒ.qꝝ

lex euãgelica excedit oẽz aliã legẽ in tradẽdo plane aclucide verita
tem.de his quatuoꝛ pᷣdcis dr̃.pᷣs.is.Lex dñi.i.lex euãgelica que eſt

dñni Jeſu xpᷣi.ĩmaculata.qꝛ nullü vitiũ ꝑmittit.ꝰↄuertens aĩas.quia

actus interioꝛes aĩe perfecte oꝛdinat ⁊ diſponit.Teſtimoniũ dñi fi⸗

dele.qꝛ ad felicitatẽ ꝓmiſſaz efficaciter inducit.ſapiam pᷣſtans pare

uulis.qꝛ veritatẽ capabilẽ oĩbꝰlucide tradit. Igit᷑ ſicut pʒ ex pꝛedi⸗
ctis:lex euãgelica oẽm aliã legẽ excellit ĩ noticia quadruplici.ideo
faciẽ notitia deſignat.Ad cuius verbi vlterioꝛẽ intellectũ ſciẽdũ q
in verbo ppoſito notãtur quatuoꝛ cauſe huius euãgelice doctrine:

videlʒ cã effectiua pꝛicipalis.ſubiectiua ſeu mãlis.finalis.⁊ foꝛma⸗·

lis.Tres aũt pᷣme cauſe coĩcidũt in idẽ numero vt patebit.ideo no⸗
tant᷑ in hoc noĩe vni.Cà aũt foꝛmalis ſub facie quadruplici:cũ dici᷑

Quatuoꝛ facies.Ad euidẽtiã aũt pꝛimi aduertendũ ꝙ chꝛiſtus ſiue

deus incarnatus:qð idẽ eſt.qꝛ chꝛiſtus eſt nomẽ ſuppoſiti in duplici
nã:diuina videlz ⁊ humana:ipſe eſt cã efficiẽs huiꝰ euãgelice doctri
ne.PHuius rõ eſt.qꝛ ĩ oĩbꝰartibꝰ videmus ꝙ architectoꝛ ꝑ miniſtros
diſponit mãm:ſʒ per ſeipᷣm introducit foꝛmã:ſicut carpẽtatoꝛ ꝑ mi⸗/

niſtros facit lignoꝝ dolationẽ.ſʒ per ſeipſum ipſius domus vel na-

uis cõpaginationẽ.vt hr pᷣmetaph.Lexaũt vetus fuit diſpoſitio ad
nouã. Pꝛopter quod dr̃ ad GSal.ʒ.Lex pedagogus nr̃ fuit in chꝛiſto.

Et iõ lʒ vtrũq; teſtm̃ ſit a deo datũ:tũ vetus teſtm̃ fuit datũ ab ipſo

mediantibꝰ angelis:vt hr̃ expꝛeſſe Act.⁊.vbi drĩ de Mopyſe.Picẽg

ſibi diuinit reuela

cõueniẽter dr de ipſa verbũ aſſumptü.Quatuoꝛ facies vni.quia pex

fuit ĩ ecclia ĩ ſolitudine cũ angeloꝗ loqᷣbat᷑ eiĩ mõte ſyna:⁊cũ pribꝰ
nr̃is:ꝗ accepit verba vite dare nobis.Qꝛtñ ille angelus ĩpſona dei
loq̃bat Mopſi:iõ aliqñ noĩat᷑ angelus.aliqñ dñs ſᷣm ꝙ dicit beatꝰ

Grego.pᷣ.moꝛał.Ex quo pʒ ꝙ vetus teſtm̃ dedit dñs perminiſteriuz

angeloꝝ. Uñ Act..poſt verba pꝛemiſſa dĩ iudeis. Recepiſtis legẽ

in diſpõne angeloꝝ:⁊ nõ cuſtodiſtis. Sʒ nouuʒ teſtm̃ dedit dñs per

ſeipſũ icarnatũ. Pꝛopter qð Aug.in li.de ſermone dñi.exponẽs illõ

Matth.ꝰ.Et aperiẽs os ſuũ ⁊c̃.dicit.Tũc aperuit os ſuũ:quiin lege
veteri aperiebat oꝛa ꝓphaꝝ.Et h eſt qo dicit aplłs ad Heb.p. Mul
tifarie multiſq; modis olim deus loquẽs prib in ꝓphis:nouiſſime
diebꝰ iſtis locutꝰ eſt nobis in filio ⁊c̃.Pʒzʒ igit᷑ ꝙ chꝛiſt ẽ ca effectiua
huius euãgelice doctrine.Silr ipſe ẽ c ſubiectiua ſeu mãlis.Ad cu
ius euidẽtiã ſciẽdũ ꝙ idẽ ẽ ſubm̃ totius ſcie ⁊ ꝑtis:ſub alia tñ rõne.
qꝛ ſub rõne vniuerſali ẽ ſubm̃ totius ſcie.ſub rõne aũt determinata
aꝑticulari ẽ ſubm in parte.ſicutpʒ in phia nãli.ybi coꝛpus mabile

5

-Euroskala Offset

R

VierfarbSelector Standard*

Balancde Q

0

Focus

N

. Copyright 4/1999 VXyVMaster Gmbh wwW.yXymaster. com