gire cupietes. Quiq plura. Ita pꝛes vii crebꝛa bꝛo aſſumit ſibi honoꝛẽ ſed qui vocatur a deo tãq; aaron. Quarto ex mõe vocimv aiceo:

vocationis ſue.cũ drTĩ̃. O ¶ Gegregatus in euãgeliũ dei.ꝑ vbuz eni n ve ſanttn n

„
SS* iirri, “

ſi antea cognouiſſemus. Sic autem vos de generis

̃x carnalis natiuitas filios vos faciat eſſe ſanctoꝛũ.

rimit queſtiones vt neutrum eoꝛũ ſua iuſticia ſalutẽ

7 grauiter deliquiſſe. Judeos quidem ꝙ ꝑ pꝛeuari

lacra. Atroſq; etiam ſimiliter veniam conſecutos:
equales eſſe veriſſima ratione demõſtrat:pꝛeſertim
cum in eadem lege pꝛedictum ſit ⁊ iudeos ⁊ gentes
dd chꝛiſti fidem vocandos eſſe. Quamobꝛem viciſ/⸗

Ad Romanos

Mos die noctuq; colſna nubis igniſc; pceſſit: ut no C· Poſtilla lcolai de lyra ſuper epiſtolam ad Romanos.¶ Cap. I.

ñaAuulus ſeruus Jeſu xpᷣi ⁊c̃. Hec epiſtola diuiditur in tres
p Pptes.ſ.iĩ ſalutationẽ:narrationẽ:⁊ ↄcluſionẽ᷑.cdᷣa ibi. Pꝛi
Hmü quidẽ gratias ago.tertia ibi.iõ.ca. Ei aũt qui potens ẽ.
ꝛima adhuc in tres.qꝛ pᷣmo deſcribitur ſalutàs ꝑſona.
2 7 eccłia ſalutata.ibi.Oibus qui ſũt Rome.ʒꝰ bona optata.ibi. Gra

deſcriptio.z: cuiuſdã dicti declaratio.ibi.Quod ante ꝓmiſerat. Per
UMUG ſona vero ſalutãs pꝛinio

P-e-I inie ops Hei“ anl deſcribitur exnoĩie. cum
CIncipit epla bti Pauli apli dicit. Paulus.pᷣmo eniz

ad'Romanos. Kap. I. vocat' fuit ſaulo. Act.:8,
Auͤlus pᷣuuſ iẽ ſu xpᷣi 85 Polervocatis Penig
₰ thi euͤggeliuz dei qð ſulio⸗ Actſiz. ic iacobvo
uInn pꝛomiᷣat ꝑ ꝓphe
tas ſuos i ſcripturis ſcis ð filiò
ſuo ꝗ factuᷣs ẽ ei ex ſeie dauid ſʒ
carnẽ:q pᷣdéſtinatus ẽ filius dei

rat domꝰ iſrł:cũ vos canes potiꝰqᷓ; hoĩes appellaue

deibñficia narraueridũ: tqto maion vos crimis reos vel
luctatꝰẽcũ angelo.vt di
ctü fuit plenius Geñ.32.

zᷓ feciſtis: ip 5— EE e. Rie Et ſimon vocat ẽpetrꝰ
la q̃feciſtis: ⁊ io oꝛequo paulo añ ob necem aduſa i virtute ſᷣm ſpm ſcificàtiõis ex exofeſſione dininitatis
rioꝝ dño cãtauerai:ſimlacra vobis fieri popoſciſtis rẽſurrectione moꝛtuoꝝ ièſuxpi xpᷣo. Matth ib. Scõo
Illis oculis qbus venerãdo deũ ĩnube veli igne cõ dñi nꝛi:ꝑ queʒ accepimꝰ gratiã Krümi evlligione euin

ſpicẽ ſolebas: ſimulacra ituebamini. Mãna quoqʒ

ig faſtidio fuit: 7 3s. ſu xpᷣi.i.verꝰxpᷣianꝰ.ʒꝰ e
vobis faſtidio fuit:⁊ ſemꝑ in deſto cõtra dñũm mur pr ver xplan 3: ex

offici dignitate. cum dr. Aocat⸗ apls.⁊ qꝛ apoſtolatus ẽ excel
lentioꝛ ecclłie ſtatus ad quẽ nullus aſcendit recte niſi a deo vocatus

uocatiõe dñʒ irritauerũt:vt oẽs i heremo moꝛerent
nec plus ex ſenioꝛibꝰ eoꝝ qᷓ; duo hoĩestrã repꝛomiſ

ſpũs ſancti fuit ſegregatus a cetu apoſtoloꝝ alioꝛũq; diſcipuloꝛum

apoſtolatũ.pᷣus tñ vocnu fuerat di fidem Act.9. eMNuod ate
e En nn — miſerat. Pic ↄñr declaratur duplex dictũ.⁊ pmo declaratur pmũ.
mg iudicaret:ꝙ dñmxpᷣmp ꝛophetaruz ſemper vo Fo ſcõm.ibi.Per quẽ accepimus.Pꝛimũ ãtẽ.qꝛ dixerat. Segrega
bis vocibus repꝛomiſſũ nõ ſoluʒ ſuſcipere noluiſtis tus in euãgeliũ dei.iõ declarat quale ſit illud euãgeliũ.i.bonum nũ/
ſedetiamorre peſſinapereniſti Queʒ vt nos co utooacchantdenerd Oer Pppetan noeemnſprnte ſene⸗
onin ſtatim credidim e- nobis de 0 aneane ſicut pʒ Piere.zi.Ecce dies veniũt dicit dñs ⁊ feriam domuiiſrł⁊ do
uerit pꝛedicatũ.vnde pꝛobat ꝙ idolis ſeruiuimꝰ nõ muiiuda fedus nouum nõ ſᷣm pactũ qð pepigi in die illa cum pfibus
obſtinatiõi mẽtis ſed ignoꝛãtie deputandũ.Qui.n. vfis qua appꝛehẽdi manuum coꝛũ vt educerẽ eos de terra egypti.ſʒ
cognitum illico ſequimur: olim vtiq; ſequeremur:

hoc erit pactũ qð feriã cũ domoiſrl.⁊ ſequit᷑. Dabo legẽ meaʒ in vi/

gelio cõtentam nõ tradidit criptura.ſed verbo ſuo ⁊ ſpũ ſancto ð ce
lo miſſo impᷣſſit illam coꝛdibꝰaploꝝ ⁊ alioꝛũ diſcipuloꝛum/ſed ipſi
poſtea ſcripſerũt ad memoꝛiã futuroꝛũ.⁊ iõ dĩ Iſa.Ao. Conſolami/
ni ↄſolamini popule me dicit dñs deꝰ vr:loquimini ad coꝛ hierlzʒ.qꝛ
ſicut dictũ ẽ lex noua ſcripta fuit ſuꝑ hoium coꝛda.z? oũdit quale ſit
euãgeliũ iſtud ex ſubiecto.cũ drĩ̃. g¶ De filio ſuo.qui ẽ vn de cũ
patre ab eterno ⁊ verus hõ ex tꝑe.ideo ſubdit. h¶ Qui fact eſt ei
ex ſemine dauid ſᷣm carnẽ. Non eni dei filius vł ipe xpᷣs põt dici fa/
ctus abſolute.qꝛ ſuppoſitũ fili ẽ eternũ ſicut ſuppoſitũ patris.põt ta

nobilitate iactatis quaſinon moꝛum imitatio magis

Deniq; eſau ⁊ iſmael cũ de ſtirpe ſintabꝛabe:mini/
me tamen in filijs reputantur.NHis taliter altercanti
bus apoſtolus ſe mediuʒ interponens ita partiuʒ di

meruiſſe cõfirmet:ambos vero populos ⁊ ſcienter

c.⁊ẽ vnita ad ſuppoſitũ diuinũ.⁊ hoc in tpe. 11 Qui pᷣdeſtinateſt
filius dei in virtute.i.in equalitate potẽtie cũ deo pr̃e.Ad cuius ĩtel

cationeʒ legis deuʒ inbonoꝛauerint:gentes vero ꝙ

S ch cognitum de creatura creatoꝛem vt deũ debuerit, lenl ſciendũ ꝙ pᷣdeſtinatioẽ eterna dei oꝛdinatio de agendis ĩ tẽpo

re ꝑgram eius.eſt enĩ pparatio gre in pnti ⁊ gloꝛie ĩ futuro ꝓpter qð
impoꝛtat anteceſſionẽ reſpectu pᷣdeſtinati.filius at in natura diuina
ẽcoetern pr̃i.⁊ ſic nõ põt dici pᷣdeſtinat.ſʒ in humana natura poſte/
rioꝛẽ pr̃e que vnitaẽ deitatiĩ tꝑe.⁊ hec vnio facta ẽ ex dei pᷣdeſtina/
tione.aliter eius deitati de nouo aliꝗd accideret.quod ẽ impoſſibile
⁊ eſt ex eius mera gratia.pꝑ quod cadit ſub pꝛedeſtinatiõe diuina.⁊
iõ ſicut hec ꝓpoſitio:hõ factus eſt deus vel filius dei.eſtvera.ita⁊ 6
xpᷣus ſʒ ꝙ hõ pᷣdeſtinatus ẽ eẽ filius dei:qui in natura diuina eqlis ẽ

venerari:gloꝛiã eius in manufacta mutauerint ſim

ſim eos humilians ad pacem ⁊ ↄcoꝛdiã cohoꝛtatur.
Explicit pꝛologus.¶ Incipit argumenti.
Omani ſunt partis italie. Hi pꝛeuenti ſunt
a falſis apoſtolis: ⁊ ſub nomine dominino
ſfPFtri ieſu chꝛiſti in legem ⁊ pꝛophetas erãt in
i. Hos reuocat apoſtolus ad veram ⁊ euange/

foꝛte aliquis crederet ꝙ deſcẽdiſſet de dauid per vtutem generati/
uam ſicut ali:quod eſt falſum.qꝛ de eo deſcendit tm̃ ſᷣm coꝛpulentã
ſubſtantiam de vgine aſſumptam ⁊ vtute acfiua ſpũs ſancti foꝛma/

d illud quod pᷣdicit.Qui pdeſtinatus ẽ filiꝰdei

ä tuoꝛũ.hoc refertura ui atus ẽ
licam fidem:ſcribens eisa coꝛinthio. tute. i. in equalitate potẽtie. vt dictũ ẽ.q apparuit in xpo ex re

in virtute.i.in equa appart
ſurrectione moꝛtuoꝛũ ad quã regꝗritur potẽtia infinita ꝑ quã ſe ⁊ ali
os moꝛtuos ſuſcitauit. m ¶ Jeſu xpᷣi dni nr̃i.i.a ieſu xpo dño nr̃o.B
ponitur genitiuus ꝓ ablatiuo. n . Per quẽ ac. gra. aplatũ. Pic
declarat ſcõm dictum.i.qliter acceptus ẽ ad apoſtolatuin.ſch eſum

Explicit argumentum.

ſiõis itrarẽt. Sʒ ad antiqua replicamꝰ:cũ etiaʒ ſi illa ad pdicandũ per oꝛbẽ euangeliũ xpi. Actl.iʒ.⁊ tunc vocatus fuit ad
minime feciſſetis:de hoc ſolo nemo vos dignos ve

catus fuit iſrł ex eo ꝙ vi ⸗
dit dñʒz.vel potiꝰex eo ꝙ

—

17.
/ vtα reenrn. Aod

72 K9 V oen ner n
2
7 ðð

eribꝰ eoꝝ ⁊ in coꝛde eoꝛũ ſcribam eã. Eps enĩ legem nouã in euen·

mẽ dici factus cũ öterminatiõe.ſ.hõ ſʒ carnẽ.qꝛ nã humana xpᷣi fcũ

patri in potentia. k¶ Scõm ſpm̃ ſanctificationis.hoc referturad
illud quod pᷣmittitur. Qui factus ẽ ei ex ſemine dauid ᷣm carnẽ: ne

tam qvginẽ ſanctificauit ⁊ ĩpꝛegnauit. l¶ Ex reſurrectione moꝛ

2

.
3
*

C.

xpᷣm quiẽ mediatoꝛ dei ⁊ hominũ.⁊ ideo dona ſpũs ſaneti veniũt ad

hoies ꝑ ipᷣm.Dictũ ẽ ãt ſupꝛa ꝙ hec vocatio facta fuit ꝑ ſpm̃ ſanctũ.
Ex quo ſegtur ꝙ mediãte xpo apoſtolat cõceſſus fuit paulo.iõ dic᷑.
Per quẽ accepimꝰgram ⁊ apoſtolatũ.⁊ iũgit hec duo ſimul.qꝛnã no
deficit in neceſſarus ſed cũ foꝛma ſubſtãtiali dat ꝓpꝛietates que ſũt

neceſſarie in oꝑibꝰↄgruentibꝰipᷣi foꝛme.⁊ multo magis actoꝛ nature

nõ deficit in neceſſarijs.ppter qð ↄcedẽs dignitatẽ apoſtolicã ſimul
dat gr̃am ad exequendũ ↄueniẽter offm̃ ꝑtinens ad illã dignitatem:
niſi ſuſcipiens obicẽ ſibi
Hangt. abedis
idei.i. parat ſũ tot —ae 4
ieeibae egetibꝰ pꝛo noie eii qbuͦs eſtis

lit᷑ me exponere obſego 4 oc en Qgon
fidei. ba In oib geti vos vocati ieſu xpᷣi: diĩb ꝗ ſunt
bus. i. vt fides dilatetur rome dilèctis dei vocan ſanctis.
r non ne eins. i. B vobis 7 par a deo patre
ad gliam noĩs chꝛiſti. dñõ nio ieſu xpᷣo. Rꝛimũ gdez

In gbe. ſ. fidelibus.
eEſtis ⁊ vos vocati ad

a ga eſt hec vocatio.

h¶ Sãctis.i. xpianis qui

in

gꝛas ago deo meoꝑ ieſum xpᷣm
Hise vos vocnti pꝛo oĩbꝰ vobis:qꝛ fidẽs via an/
idẽ ipu rpi..a ieſu xpo niciat ĩ vniuerſo muũdo. Teſtis
Oibg ſunt Rome. HB
ↄñir expᷣmunt᷑ pſone ſalu
tate.cũ dicit.Oĩbꝰg ſũt
rome.nõ gnũãliter.ſʒ fide
lib. iõ ſubditk. g ¶ Di⸗
lectis dei.i.a deo vocat!.

meo ĩ euãgelio filij eiꝰ: ꝙ ſind i⸗
termiſſõe memoꝛiã vii facio ſp
i oꝛonibꝰ meis: obſécrãs ſi qᷣo
mõtãdẽ aliqũ pꝛoſpeꝝ iter habe
aʒ ĩ volũtate dei veniẽdi advos
Deſidero eni vidère vos vt ali/
gd ipartia rvobis gůe ſpũalis ad

ſunt ſanctificati ꝑ baptiſ
mũ. i¶¶ Hra vob ꝛ pax.
hic expꝛimũt᷑ optata bo/
na que ſũt bona ſimprr. 8
pp qð abſolute pñt optaxi alijs ⁊ ſibi.⁊ h̊ ſunt gra in pñti ⁊ glia in fu/
turo.iõ ſubditur. kEt pax. appetitus.n. hoĩs nõ põt totaliterꝗ/
etari niſi in glia. l ¶ Adeo pre.qui eſt datoꝛ gratie ⁊ gloꝛie.
Eronon oieſu xpo quié vn deuscũ̃ ipſo cſic dato: gratie ꝛ gkie
ſicut ipſe. n ¶ Pꝛimũ ꝗdeʒ gratias ago deo meo.Hic ↄñter ponit
narratio in qua explicatur intẽtio aplłi:que eſt mendare graʒ dei ꝑ
quã rome erãt vocati ad fidem aliqui iudei ⁊ aliqui gentiles oñden
do ꝙ vtriq; ad ſalutẽ indigebãt gra dei.qꝛ ſcientia acquiſita nõ ſuffi
ciebat gẽtibus ad ſalutẽ.neq; obſeruatio legis iudeis.qð pʒ ex hoc ꝙ
iſti ⁊ illi ꝓlapſi fuerant in hoꝛꝛibilia vitia.ꝓpter qð egebãt xpᷣi gr̃a
p quam ſaluarent᷑.⁊ pᷣmo hoc oñdit apoſtolus.⁊ꝰinſtruit eos ĩ moꝛi/

bus ca.iz.Pꝛima in duas.qꝛ pꝛimo aufert a romanis credẽtibus di⸗/

ſcoꝛdie mãz 2? inducit eos ad caritatisconcoꝛdiã..ca.Materia vo
dDiſcoꝛdie erat.qꝛ ↄuerſi de iudaiſmo pᷣferebãt ſe gẽtilibꝰex moſaice

OS legis ſuſceptione.⁊ ecõuerſo gentiles indeis ð ſcientie acquiſitione.

ꝓpter quod oñdit eos pꝛimo filłr egere gra dei ſine pᷣrogatiua aliqua
añ conuerſionem ad xpᷣi fidem. ſcõo poſt conuerſionẽ᷑.ſcõa incipit ĩ
tertio ca. ante mediũ.ibi.Quid ergo.Pꝛima in duas.pᷣmo apoſtolus
affectũ ſue caritatis ad ipſos oñdit.⁊? vitia eoꝛũ arguit.ibi. Reuela
tur. Pꝛima adhuc in duas.pꝛimo enĩ oñdit ſe habere caritatẽ ad eos

gras agẽdo de eoꝛũ bona inchoatione dicens.Pꝛimũ quidem.i.pꝛin

cipaliter. gria ago deo meo. cui bonũ hoĩs pᷣncipaliter ẽ at
tribuendũ. p¶Quia fides vr̃a annũciat in vniuerſo mũdo.Ciui/

tas eni romana tũc toti mũdo dñabatur.ꝓpter qð de oĩbus mundi
partibꝰ ibi veniebãt nũcu qui bonã ↄuerſationè fidelium rome exi
ſtentiũ referebãt in diuerſis ptibꝰoꝛbis.quod ad dilatationẽ fidei et
ad dei głiam faciebat:quã apłs querebat. q¶¶ Teſtis enĩ mihi eſt
deus. hic ſcdᷣo oñdit idẽ ꝓ ipſis oꝛando deuote dicẽs.Teſtis enĩ mi/

hiẽ de. frequenter ipa ipſis oꝛabat ſecrete:pꝑ qð teſtẽ de H̊ non

habebat niſi deũ. n ¶ Cui buio in ſpũ meo.⁊nõ in obpuãtus legali
bus. ſ¶ ſine intermiſſione memoꝛiã vri facio ſpꝑ in oronibus
meis.MNõ eſt per hoc ĩtelligendũ ꝙ apoſtolus pꝛo ipſis oꝛaret conti/

tinne.ſed quia quotienſcũq; oꝛabat. t

t ¶ Obſecrans.i.per rem ſacram depꝛecãs vt oꝛatio ſit magis exaudi

bilis.ſicut cum dicimus.Percrucem ⁊ paſſionẽ tuã libera nos dñe.
¶Si quo mõ tandẽ aliquando ꝓſperum iter habeam ⁊c. Hec foꝛſi
tan fuit vna cauſa appellationis ad ceſarem. Actl. ⁊.vt ſic videret
fideles rome exiſtẽtes. x ¶ Deſidero eniz vos videre.Hic reddit
cãm ſui dicti.ſ.quare diſiderabat venire ad romanos ⁊ aſſignat ad B
triplicem cãm.pᷣma eſt ad augmentatiõem ſui meriti ⁊ eoꝛum ꝑ ſuã
pꝛedicationem.⁊hoc eſt quod dicit. Deſidero eni videre vos vt ali/
quid vobis impartiar gratie ſpiritualis.i.vt per pꝛedicationeʒ meã
efficiamini deuotioꝛes.⁊ ſic in vobis augeatur gratia dei. L
Ad confirmandos vos.in fide ⁊ bõis operibus. ꝭ¶ Id eſt ſimul
cõſolari ĩ vobis.quaſi dicat.per hoc habebim adinuicẽ cõſolationẽ

Tapłatũ ad Üedidũ fideiĩ Zĩbꝰ

eni mihi eſt deꝰ cüi ſeruio in ſpũ

per fidem mihi ? vobis cõem. ⁊de dilatione ſui aduetus guir te

excuſat dicens. Noloãt vos ignoꝛare fratres quia ſepe ppoſut
venire ⁊c.⁊ patz ex pꝛedictis littera. a¶ Gr 1

pꝛeter iudeos grecos ⁊ latinos. b¶¶ Sapientibus.i.iſtructis
in lege ⁊ philoſophia. c¶ Et inſipientibuis.i.illitteratis ho⸗
minibus. d bitoꝛ ſum. ad pꝛedicãdum eis euageliuʒ

ceevn officio apoſtola/
ↄfirmãdòs vosidèſt ſil ↄſolari tug e Itachs
vobis p eã q inuicẽẽ fidẽ vꝛam ex pame mheulit
atq; meã. NHolo aũt vos ignoꝛa habuerim rhabei
re frẽs:qꝛ ſepe pꝛopoſui venire impedimentuʒ exe

ad vos ⁊ ꝓhibitꝰ ſũ vſq;ʒ adhuc

bis qui rome eſtis

Vt aliquẽ fructũ habeã ivobis ſi euangelitare.i. pꝛe
cut ⁊ ĩ ceteris gẽtibꝰ. Oꝛẽcis ac icare euangeliuz.
barbaris ſapiẽtib èt iſipiẽtibus licz autem reddere
debitoꝛ ſu: itq; qð ĩ me pꝛõptũ tatie tenie nocen,
ẽ ⁊ voͤbis ꝗ rome eſtis cnageli/ lus non peccauitin
ʒare. Moõ.n.erubeſco euãgeliu,ʒ boc omnibgen/
NVirtuũs. n. dei ĩ ſalutẽ oĩcredẽ aibus nonpꝛeclicn⸗
ti: iideo pꝛimuʒ ⁊ greco. Juſti redaditio caditiß
cià.n.dei i eo reuelat᷑ ex fide ĩ fi pꝛecepto afirmati
dẽ:ſicut ſcriptũ eſt. Juſtus aũt uo qõñ obligat ad
ex fide viuit. Reuẽlatur eniz irà ſemper.ſed onpoꝛ/

dei de celo ſuper omnẽ ipietatẽ apoſtolus fecit.
g Mon eniz erube

ſco euãgeliũ.Hic aſſignatur tertia cauſa ex honoꝛabilitate offi
cij dicens. Non eni erubeſco euangeliũ.i.pꝛedicationem euã⸗

geli qꝛ hoc eſt honoꝛificum ⁊ ſanctum.ideo ſubditur.

h¶ Uirtus eni dei.i.euangelium eſt dei virtutis cõtentiuum.
i¶ In ſalutem omni credenti:tamen q;tum ad effectum ꝓficit
k ¶ Judeo pꝛimum ⁊ greco.per hoc nõ⸗

olum credentibus.
ẽ intelligendum ꝙ apud deum ſit perſonarum acceptio.ſed h̊
dicitur.quia iudei per noticiam legis ⁊ pꝛophetarum ⁊ greciꝑ

cognitionem creaturarum.que eſt quedam ſcala ad aſcenden/

dum ad deum per cognitionem ⁊ amoꝛem:habebant quandaʒ

diſpoſitionẽ pꝛe ceteris gentibus ad ſuſcipiendum euãgeluve
ritatem quod cõtinet iuſticiam perfectam. ꝓpter quod ſubdi/

tur. I ¶Juſticia enim dei in eo reuelatur.i.in euangelio ma

mikeſte traditur. m ¶Ex fide in fideʒz.i.ex fide infoꝛmi pce/

dendo ad fidẽ foꝛmatã.lʒ eni ſit idem habitus tñ dicitur infoꝛ
mis ſine caritate exiſtens ⁊ ſuꝑneniente caritate foꝛmatus.qꝛ
per hoc actꝰ eius efficit᷑ meritoꝛius vite beate.⁊ talis foꝛmata
fides viuificat ⁊ iuſtificat pfecte.ſicut ſcriptũ ẽ Abachuc.2.Ju
ſtus ãt ex ⁊c. n ¶ Reuelat᷑ enĩ.Poſtqᷓ; apłs affectũ ſue cari/
tatis erga romanos ondit.hic ↄñir vicia eoꝛuz arguit.⁊ diuidi/
tur in duas.qꝛ pꝛimo arguit vicia gentiliũ.⁊ iudeoꝛũ.ca.ſequẽ

ti. Pꝛima in duas.qꝛ pᷣmo arguit vicia eoꝛũ.ſcðᷣo ↄcludit inten

tũ.ibi.Qui cũ iuſticia dei.Pꝛima adhuc ĩ tres.qꝛ pꝛimo argnit
eoꝛũ vicia ↄtra deũ.ſcõo in ſeipſum.ibi.Pꝛopter quod tradidit

ʒ in ꝓximum ibi.Et ſicut nõ ꝓbauerunt.Pꝛima in duas.quia

pᷣmo arguit eoꝝ cecitatem.ſcõᷣo peccatoꝛũ inde ſequentiũ gra/

uitatez. ibi. Et mutauerunt.Pꝛimũ aũt ondit ʒ hoc ꝙ romani

vigebant rõne ⁊ induſtria naturali.vnde dicit Uegetius libꝛo

dere militari, omaniqueſierunt dominium toti terre ⁊ oꝛ/

bis nõ multitudine populi nec foꝛtitudine coꝛpoꝛali. ſed ſapiẽ/

tia cõſulum ⁊ pꝛudentia militari.ppter quod ex cognitiõe nãli

4 „ —

ſibi data poterãt cognoſcere vnũ ſolũ deũ verũ latria colẽdũ:

quod ſi feciſſent tanqᷓ; de bonis naturalibus deo gratidediſſet

eis cognitiõem ſui ſuꝑnaturalẽ quam neceſſariũ eſt habere ad
ſalutem. ſicut pʒ de coꝛnelio Actj.io. Sicut enim coꝛpoꝛe diſpo

— –—

ſito⁊ oꝛganicato per nãm infundit᷑ a deo aĩa.ſic talis ſupernatu
ralis noticia homini diſpoſito per modũ pꝛedictum.⁊ ſicut de/
ficiente natura in oꝛganigatione pꝛedicta nõ infũditur anima.

ſic homini indiſpoſito noticia fidei denegatur.ſic enim fuit de
romanis qui de cognitione naturali deo ingrati ſupbierũt.et

ex conſequenticecitatem mentis incurrerũt ⁊ grauia peccata
cõmiſerũt.ꝓpter qð puniẽdi erãt ex iuſticia diuina.⁊ hoc ẽ qoð
dicit. Reuelatur enĩ.i.certitudinaliter expectatur.

4 E dei.i.iuſticia ⁊ vindicta. Sup oẽʒ ĩpietatẽ.ſ.otra deum.

n. pietas cult deo exhibit.pᷣm Tulliũ. ꝑ oppoſitũ ĩpieta⸗

¶Brecis ac barbaris.
Pic aſſignatur ſecũda cauſa que eſt redditio debiti dicens.Sre
cis ac barbaris.i.hominibus ignote lingue cuiuſmodi ſunt oẽs

quẽdi. f ¶ Et vo

4
õ

tunitate habita. d

.

Viſohiat

iunin CEuntie
(yeſtlarſnplerti,

—

ð

C(da

=

ſrhti
1ligicidrn
a
fiigcait

Cid

=n,
—
=— -
=
+☛
—
—

„„ „

S=
=
—
X
=S
– =SẽH
.⸗—
— — — —— — —— — — ”

= =
=
= = =ͤ g
— — SS
= =
S.
E
= ☛n –☛
— — —
— —

ur ien
(culidfre 1
pteont

mtiigiöſtai,
ien fiſatwei
ldgtiennftz,
angiticog,
onitodeiindi
alr. Saliſ⸗
iglpoatigeuimi

4 17

e

inicohninan

intklinitbein

hlrbooſeniz

ttietdibgene⸗

Mepen
tite⸗

*

ſickii⸗
hlriti

Se.

ennſee
vaühſterneiue
kinnmnkftüih
ulinimine

W J1:
Kr
retzrenei a Ertmiläoin Ad Romanos
0 8 o Andoꝛtatveidtemoti. a ¶Et iiuſticia hominũ.i. peccatum natur Qꝛcõmutauerät vitatédei in médaci n idolts I5e
iconden contra ꝓximũ cũ quo iuſteẽ vinendũ. b¶ Eoꝛũ ꝗ vitatẽ dei colẽd n g ¶Mcõmutauerũt vitatè dei in mẽdaciũ.i.in idolũ ipᷣʒ
in H ininſticia detnente UMeritas eni dina qtuʒ ẽ in ſe parata eſt ſe bsidrnerentutt mnifenn al votiecrron⸗ imundiciam.
d ac. are m icia hoſs impedit in eis hãc manifeſtatio- ſecula.i.ab oĩbus ſemꝑ glorificãdus SFrscoltrmmatinenin
SH nẽ.⁊ ſic quodmodo detinet eam.ſicut ĩpediẽs curſum aque d dictiẽ. Scda ſpẽs peccati cõ 6e n nntio Punin
ʒM eam detinere.qð declarat ↄnñr dicens. c ¶ Quia qð notũ eſt e.“ ſpẽs peccaticõtra naturã ẽ ſodomia qᷓ trãſit in aliã ꝑſo
widing, dei.i. in cõditionibus diuinisper rõem naturalẽ cognitis eculuf nam in ſexu tñ idebito.⁊ h tangit᷑ cũ dĩ. I¶ ¶ Pꝛoptereg tradi.il.de
gin modi ſunt eẽntialia attributa.vt ſapitia bonitas ⁊ ſimilia. nn inpaſſiones ignominie.i.valde ignominioſas. m ¶ Maz fe. eo.
li d tel in uta.nalem vſum.vnaaltera polluendo. n ¶Silr aüut 1 maſculi
im nehn illis.ſhoĩbus roma zgivi H . vnꝰ alterũ polluendo.
n en nis. eUderems ⁊ iiũſticiã hoĩuʒ eð qvᷣitatẽ ðdi paſſiões ignominie. Nã feit eo ¶Exarſerunt i de. ſnis.
ng illis manifeſtauit. i iuſticia detinẽt: qꝛ qð nötuʒ eſt ru imutauerũt naturalẽ vſũ ĩ el yvebementi eni ardoꝛe
nie inin bairer madus velemänifeſth iüͤlis. De.nilt vſũ gqtra naturã. Silr ãutẽ ⁊ cegir. lcatmer⸗ me
6 S mant 5 nani . ,, 4 — *₰½ 1 „II 21 . . p tmer.i.pu
. dicitk. ſ ¶Inuiſi manifeſaui Inuiſibiliã.n. ipi maſculi relicto naturali vſu feie nitiontẽ. qQuã opoꝛ
bilia eni ibſiug:at, ſe acreatura mũdi ꝑ eà q̃ facta exarſerũt in dſiderijs ſuis in inę/ Miti. decuut.
r n tributa dei eentia ſũt itellcta aſpiciunt: ſepiternã uicẽé: maſculi ĩ maſclos turpitu- tesd ſemetipſis recipiẽ
ds unt lia que ſunt nobis quoq;ʒ ciꝰ virtꝰ ⁊ dinitas: itã vt dinẽe g. ink es. deo pinittente iudi⸗
s n inuiſibilia iĩpñti ſĩ ſint iexcnſabiles: ꝛc cganoni inẽ oꝑantes: ⁊ mercedẽ quaʒ cio ſuo iuſto.Tertia ſpẽ
M nktu ꝛ eius eentia eo h ſa⸗ excni iles:qꝛ cũ cognouiſ opoꝛtuit erroꝛis ſuii ſemętiſis beccatiↄtra nãʒ ẽquado
l⸗ — non cognoſcunt᷑ co et deũnõ ſicůt deü glificauerũt recipiẽtęs.Et ſicůt ñᷣ ꝓbauerut exercet᷑ ĩ ſpẽ aliena.ſ.coi
n gnitione ituitiua. aut gꝛaſegerut:z euanueruti co deũ bĩe in noticia: tradidit illzs eu? biʒ beſtus. pp qð vo/
nn WAcreatura müun gitatib inig ſtie ei hꝛè in noticia: tradidit illõs cat᷑ beſtialitas· ⁊ eſt peſſi
l um di. ab hoie g ſic no Sge uis obſcuratüẽ iſi⸗ de in repꝛobũ ſenſuʒ ſt faciant mũ.⁊ cõiter dr vitiũ ino
uſti cuun minat᷑ eo ꝙ bʒ quã Pi⸗ eoꝝ. icétes eni ſe eẽ ſa ea qnõ ↄueniũt: repletòs oi ini · minabile. ꝑꝑ qð apls ta/
ii, che dam ſilitudinecuz pliétes: ſtlti facti ſũt. Et mutaue qtate malicis: foꝛnicqᷣtiõe: anäri cetoe ina checie ls loete
mn omnicreatutabet Ft glig icoꝛꝛuptibil dei in ſilitů cia: neqtiaplenos inidia bomici dasepitcedenen.⸗
en itg enim eecũnõ viuẽ dine imaginis coꝛꝛuptibil hboĩs: dijs ↄtẽtiõè dõlo ma nntate ſi Eer vbe vei
dl ſmake tib: vilere cũ arbo voͤl ꝛꝛuptibil hois: qijs atẽtiõè dolo malignitate ſu ſ¶Et ſiẽ ñ ꝓba. deü hre.
i ee ribus.ſentirecͦani ⁊volucꝝ⁊ quadrupedũ ⁊ ſpẽ ſurrones dᷣtractoꝛès dèo odibi Hic ↄñr arguit pecta eo
1 dui malib:itelliger ců tůz. Pꝛopt qtradidit illos ðs les ↄtumẽelioſos ſuꝑbos elatos ru 1 Xunn P peccata
„ as angelis. ⁊ m omnis ĩ deſiderià coꝛdis eoꝛũ in imũdi iuẽtoꝛèsmaloꝝ parẽtibꝰnõ obẽ Aniſis. =comiſſionis
denſie intin alia creatura ſenſi ·cjzʒ:tut ↄtumelijs afficiãt ce iuetoꝛesmaloꝝ paretib/ no obe ibi. Parẽtibꝰinobedien
liäigrienen bilis ppter boiem ſug ii ſ imelijs afficit coꝛpa dliẽtes iſipiẽtẽs incõpoſitos ſine tes. Circa pᷣmũ tãgit pec
cmn Enibn facta ſt. vt diffufe lua in ſemetipis. Qꝛ cõmutùne affectiõe àbſq; federe ſinè miſe- cata obis dicens. Et ſiẽ
immm tractat reg omi. rit vᷣitatẽ dei ĩ mẽdaciũ: ⁊ colue ricoꝛdia.Quicuʒ iuſticiã deico nõ ꝓbauerũt deũ habeĩr̃
”M”VMV SBred colne ricozdig. ich; inſticig deico in noticia. .
gämitcina; i. ba per ead rũt 7 ᷣierũt creature potius q gnouiſſént: nõ intllexerut: qm runtdedeinotici.
umtga fkacta ſunt. i. crea/ ro potiùs q;ᷓ gnouiſſent:nõ intellexerũt: qm̃ runt dedei noticia.
mum turaes. 1(Intel, creatoꝛi ꝗ ẽ bñdictꝰ i ſecula mẽ quitalia agunt:digni ſůnt moꝛte t TCradidit illos.i.tradi
eeneghenmne lecta cõſpiciunt. ſiẽ Pꝛoptèa tradidit illos deus in nõ ſoͤli ꝗ ea faciũt:ſj tiã qui cõ⸗ pmiſit. v In repꝛo.
ſantmtlgttn cãp effectum. æ ſic ſfſenſum..i. in huerſum in⸗
mermtidm Pbiloſophi cogno⸗ H icii nen itecanco
aelmh muerüt deu. HSempiterna q;z er' vte.i potẽtia ẽõ dictis z boc fit ꝑ malũ hituz acqſitũ . en itgte ſurpeiſina.
dte 1evini encnpine eigereanuastechoet Dact acne⸗ riie cgreninoRertdnltenenecee des
erum inmmn urcye vnica afimplex infinitg. m ERa vt ſint iercuſa de dz vti rd ſintillaexplicati gnli o. V K epletopoiiniq, ppter

ↄtẽptu ipius.iõ ſubdit᷑. n ¶ Qꝛcũ deũ cogno.rõe nali.mõp/ auerſionẽ a deo q̃ẽ in oĩ pctõ. 3 ¶ Walicia. ꝑꝑ ↄuerſionẽ idebitã

n = SAlananveu glocogiritesc ipꝛoportnobiliter ad creaturã.⁊? magis explicat in ſpaãli.d. oꝛnicatiõe.ſeqndo
nientecnntuefmi pAut gr ons e ſuꝑ oia glilicadus. ↄcupiſcẽtiã carnis. b ¶ Auaricia. ſequẽdo ↄcupiſcentiã oc .
oene⸗ ut grẽas egerũt. de cognitione nãli a deo ſibi de ia. tu rarlcia. cqusdo Zeijniſcentia ocnloꝛuz:
grütebene tliſmn qSedeua decognitionena ec dat C egtia.qᷓ;tũ ad ſuꝑbià vite.nequã.n. dr̃ a neque ſuphbenĩ
SNe lanuerũt ĩ cogi.ſuis.ſuꝑbiẽtes ð ißpa. ¶ Et obſcu. rgtri a . a nequeo neꝗs.ſuꝑbꝰenĩ
arceiie ut. ſt. coꝛ eo. i cogi. us. tes ð ipa. 1 ¶ Et obſcu. qð nequit attingere rõe ſibi debita aſſeꝗ niti᷑ ex ſuꝑpia. dD ¶ Pl
ſr d n. coꝛ eo. iuſto dei iudicio ꝑꝑ ſuꝑbià eoꝝ. icẽétes. n. ſe ee nos inuidia.q̃ ſeꝗt ex ſuꝑbia. Eſt. n. triſticia d. 19. O LPle
Holißblfnii ſa.ĩ tꝑalibꝰ. t¶ Sulti fa. ſt.ĩ ſpũalibꝰ n.e ee nos inuidia.q̃ ſegt ex ſuꝑbia.Efſt.n.triſticia de bono alieno inq;tum
E . .t(Br ſt.ĩ ſpũalibꝰ v¶ Et mu.glo. GBoñr ſtimat boi diminttinunã.. a dE 81
Sðõ arguit peccati grauitatẽ Sté idolatriam eſtimat ppai boidiminutiuũ. e Momicidus atẽ. que ex iuidiz
Atiiü:intanu rimi mertiz §i . . . 2 ꝛiunt᷑.ſicut pʒ de cayn ꝗ fratrẽ ſuũ ꝑ vba iniurioſa occidit.vt dict
j ximũ pctm̃è in genere.qꝛ eſt pᷣmuʒ pᷣceptum pꝛime tabule.⁊ nõ fuit Beñ. . f¶ Dolo mali.talia raraces qu no audet facenema

ci cMM 7222 — „ ⸗ 2 „ —„ . „ — .
ſici ne vnã idolatriã incurrerũt ſed multiplicẽ.Audierunt eni ꝙ nifeſte.⁊? tãgit pctm̃ oꝛis.dð. g¶ Suſurrones.q occulte nitũt per

AimadH HLtpe nabuchodor ais aert ne ioſfctirre ar niafi mn oꝛi
venmt dinn in, ſerat per holofernẽ. Judith.i.pꝑqð ad dilationẽ ſui iperij ſtatu i denigrates. differ red: errne rceocculte aicli ea
enrinlenii eerüut oẽs deos diuerſarũ gentiũ coli. vnde dicit Leo papa ĩ ſer/ mraren grares diſſer in n. uſurro ꝛDetracte: fine in vn intgditſe
inincin hene mone aploꝝ petri ⁊ pauli:ꝙ ciuitas romana cũ oĩb pene domi k Koötumelioſos Licc nigtarefamd, 10 Beggoibilegnolz victe.
endedetCan naret᷑ gentibꝰ oĩ 5 —Pe Lotun lus oppꝛobꝛia. Il Sunꝑbos. ð magni
— naret᷑ gentibꝰoĩum ſeruiebat erroꝛibꝰ.⁊ h eſt qð dr̃ hic.Et mu ſe iactãtes Se . mẽtes agns
= tauerũt gliam incoꝛꝛuptibilis dei.i.honoꝛẽ ſoli deo debitum. maloꝝ.vbis mał n eelatrliohirmere AlJnustoꝛes
N FEAznſiſminsimasinisconupribilis hois qꝛ cultuͦlarrie ſoli plicatpera omillonis cu elebeisr iae Eötenentb
Nenuleil . d debitũ erhibuetui ſoniperculi apiurib aiſs qui ſuerunt parẽtibꝰ carnalibꝰ:eo ꝙ hñt ab eis eẽ ⁊ nutrimẽtũ.⁊ parẽtihꝰ ſpũali
gidi aesaitt iles. - ¶ Et volu. m ꝙ dr Iſa.= alig ado bus.eo ꝙ bũt ab eis regimẽ ⁊ documẽtũ. p ¶ Inſipiẽtes. eo ꝙ nõ
nmniet rabãt talpas ⁊ veſpꝑtiliones. 5 ¶Et q̃drupedũ.ſicut egypty recipiũt a parẽtibꝰ documẽtũ.⁊ exↄſequẽti. Amncõpoſitos. i
aſrüihte colebaãt bouẽ. a ¶ Et ſᷣpẽtũ. ſiẽ babyl lebãt 5. 4 ſequeéti. q & Incopoſitos. in
eg ſ Dañ. i 4. Et iſtas i pẽtũ. ſic babylonij colebt draconẽ. actu bitu⸗ eſtu. r. ¶¶ Abſq; fede.i.ſine fidelitate amicitie ad ali/
Snt gn Deicje Vi as idolatrias ⁊ alias mitas receperũt romani.yt os. ¶ Sine mĩa. ad paupes ꝛ afflictos. t ¶ Qui cu iuſticiã dei.
nntſii ℳ . n bie F. b Pꝛopter qð.hic ↄnr arguit pctã que fiũt ĩ ppꝛiũ bhic aplłs ↄcludit ĩtentũ ex pᷣdictis.ex à enĩ erãt ſic culpabiles.ſegꝗt᷑ q
mmtißti nn õ maxime inquinat. q; ĩ coꝛpꝰ redũ/ erãt dãnabiles niſi fuiſſent adiuti gra dei.iõ dicit. Qui cum iuſticiã
Ctanitn itin e vayine vitiictranaendò epeſimu cui tres ſũt ſpts dei.i. deũ eẽ inſtũ. vognouiſletroe nali..n.ois ĩtellectꝰ nã
venmn ic ſeis negali elmaé mollities qus alias pract Phrios polluit clamãt. isnellrerüt vcrctankictacztzerbeeu wrk,.
lon n Tradi isitoi of. Pꝛopt q iapecratſidolatric inciu ſu. dictũ ẽ. p¶m ꝗ talia agũt.hoꝛꝛibilia. 3¶ Digni ſũt moꝛte. nõ
uni h oeſicken os Ne lihadipmiſicin deni pcedẽtis peccati. ſolũ tpali ſʒ ẽteterna. a ¶ mõ ſo.ꝗ fa.ea.digni ſũt hac pena.
riſtruoini Znd eIn in eare ad oſeauedu foraliter vpꝛif concu b ¶ Sʒ ẽt g oſẽ. fa. ⁊x iſti ſũt fauẽtes 2 pfſtãtes auxiliũ ⁊ illiꝗ tenẽt coꝛꝛi
inantntg t cotuine Rteia lciã.i.vſq; in imũdicias maximas. gere ⁊ tacẽt. Et coꝝectio duplex ẽ᷑.vna fraterna ad quã oẽs tenent
. ai cotumelus afficiat coꝛꝑa ſua.in h enĩ valde vilipẽditur ñtũ ad ſpſʒ ꝓ tꝑe debito ⁊ loco ⁊ alus circũſtatujs debit Furrerib —

Alia ẽ coꝛꝛectio punitiõis ad quã tenẽ oẽs ſupioꝛes exofficio ſuſce / dit eos ĩculpa ⁊ bena getilib ſiłes. ⁊? ͥ ad aligd peioꝛes.ibi. Si mniuumi
pto.⁊ B coꝛꝛectio ñ ſolũ ẽ ꝑꝑ emẽdatõem peccàtis ſʒ magis ꝑꝑ bonu ãttu iude. 3 qͥ ad aligd melioꝛes.in pᷣncipio ſequẽtis ca.Pꝛĩa mune ge
cõe.ꝑꝑ qð ñ dz ſuꝑioꝛceſſare a tali coꝛꝛectiõe ꝑꝑ obſtinatiõez ſeu pe adhuc ĩ duas.qꝛ p circa ꝓpoſitü oñdit vitatẽ.⁊? remouet qͥrun tlruſe
ioꝛatõez peccãtis ſiẽ fit ĩ coꝛꝛectiõe fr̃na q̃ tm oꝛdinat᷑ ad emẽdatio/ dã erroꝛc.ibi.Exiſtimas.ꝛimũ oũdit duplicirõe.pᷣmaẽ quia ee une
nẽ fratris.ſʒ punire dz obſtinatũ ẽt moꝛte ſi expediat ꝓ bono reibu/ apud gẽtiles idolatria reputabat᷑ meritoꝛia ⁊ foꝛnicatio licita eet tt
blice. Qm dictũ ẽ ĩ B ca. ꝙ pꝑ peccatũ idolatrie tradiditdeꝰ gẽtiles ? ppꝑ qð talia publice agebàt.iudei vo p legẽ a deo ſpalit ſibi data ſaſeinhmnie
petã luxurie viliſſima ⁊ plura alia deteſtabilia.¶ Pꝛopt᷑ qð ad maio cognoſcebaͤt ãbo eẽ ꝓhibita ꝑꝑ qõ ĩ manifeſto a talib abſtine in itseitnea
rẽ dcõꝝ euidẽtiã q̃ri᷑ vtꝑ vnũ peccatũ poſſit eẽ alteriꝰ peccatipena. bat ne ſᷣm legè punirẽtur:in occulto tũ hecopabant᷑.ꝑꝑquodĩ ipglei⸗
Etarguit᷑ ꝙ n. p qꝛ pene . pctõeratgentilib mmgila
ingefua de r vo ſentiunt faciẽtibus. II. nignitas diãd pniaʒ te adducit: tcs cio ifine pee uſihe fnel
r iEeinſtunet adeder⸗ Rpt as iercuſabilis Scvim aut duritiätuaz T ipeni apis a am n at
Rgo ꝛc Itẽ pene ſũt es & hõ: oĩs qui iudicas tẽs coꝛ thèſaurizas tibiir ĩ diẽ agunt digni ſunt iufmttn
cte vt heas hoĩes addu/In quo.n. alteꝝ iudicas: teißßm ire ⁊ reułlatõis iuſti iudicij dei: moꝛte. ↄcludit. ꝑꝑ iiummn
sd hon anagt e 2dénas. Eadé. n. agis ſudicas ꝗ reddet vnicuiq; ſᷣm oꝑa eius. nod ler Wibilis ngalten
peccatũ ñ reducit hõ ad Scimꝰ ᷑n qm iudiciũ dei ẽ ſᷣm his qdẽʒ ꝗ ʒ patictia boniopis i tu iude getiliter nei iene
bonũ vtutis ſʒ magis ad vitateʒ ĩ eõs ꝗ talia agut. Exiſti glia 2 honoꝛc 7 icoꝛꝛuptione q vilués ꝗ iudicas te/ ii Nbuie
oppoſtü. àacLotrarus ms aũt hoco hõ ꝗ indicas eos retibꝰ vitq etern: his aũt ꝗ ſuͤnt merarie getiles. et eairlg⸗
eeen eninert fnr qtalia agit facis ea:qꝛtu ffu exotẽtiõe ⁊ qui nõ acqẽſcut vᷣ· a aabit In geni lilnhiito
alia pctã enoꝛmia. Rũ/ gies iudiciñ dei: An diuitiůs bo tati:credũt qt iniqtati:irà ⁊ idi c¶ Scim n. Pponi nisiug
deon vener⸗ vollun lo⸗ nitaͤtis eiꝰ paàtiẽtic ⁊ lõganimi gnatio triblatio ⁊ aguſtiai oẽm tur⸗ ro lzn inter
qui dupſr.ſ.ꝑ ſe ⁊ ꝑ acci / tꝗtis còntẽnis? IJgnoꝛãs qm be anim⸗ inis is 1 pctã manifeſta ⁊ oc ecte
ecaRgraf ritis contenis: Jgnoꝛas qmbe animaz boininis opanis malu lta ſit diſtintio ſſiiechin
petm̃ ᷣm ꝙ egredit᷑ a vo . GſGtũ ad humanuz niiſen ;
lũtate.ſic enĩ bʒ rõez culpe.ppꝑ qð ſi nullo mõ ẽ volũtariũ ñ ẽ pctm̃.? iĩudiciũ pꝑ qð tm̃ puniũi mãifeſta.tũ q;tũ ad diuinũ iudiciũ ñ ẽ ienio
B mõ vnũ peccatũ ñ põt eẽ pena alteriꝰ peccati.qꝛ de rõne peneẽ ih diſtinctio. 2 punit ſecreta ſiẽ ⁊ mãifeſta:eo ꝙ ei nihilẽ occł/ iſptupale,
ſit Z volũtatẽ.⁊ ſic manifeſtũ ẽ ꝙ ꝑ ſe loquẽdo pctm̃ ñ põt eẽ pẽa pe tũ.i.Regũ.i 6. Põ videt ea qᷓ patẽt. de ãt ĩtuet̃ coꝛ.⁊ iõ iudei ꝗ . Ean
cati. Per accidẽs ãt peccatũ põt eẽ pena peccati tripłr.pᷣ expte cãed ſilia pctà faciebãt ĩ occulto erãt ſiłr puniẽdi ſic ⁊ gẽtiles facien gſehean.
remouet phibẽes cãe enĩ iclinãtes ad peccatũ ſi ũt paſſiones inoꝛdina tes talia ĩ mãifeſto. ſic hr ppoſitũ.ſ.ꝙ iudei ſiles gẽtilibꝰerãat. nnſtm
te. tẽtatio diaboli.⁊ alia hò q̃ ipediũt᷑ px diuinũ auxiliuzʒ:qð iuſte ſub/ bꝰ rõis ponit vᷣtutẽ.d.Scimꝰ.n.qm̃ iudiciũ deiẽ ſᷣm vitatẽ.i.ſʒ Hincilſrüu
trahit᷑ pꝑ peccatũ.⁊ talis ſubtractio hꝰ peccati pẽa.⁊c a deo g iuſte egtatẽ iuſticie. d n eos ꝗ ta.agunt.publice vł occulte. Wll
retrahit auxiliũ ſuũ ab ĩgrato.a ſic pctm̃ ſequẽs pꝑ ſubtractõeʒ dini / e¶⸗ xiſtimas ãt.̊ remouet circa dcã duplicẽ erroꝛc᷑.⁊? remo/ (palrgiuuch
ni auxilu p accidẽs dr̃ pena pcedẽtis peccati.⁊ B; mõ loꝗt᷑ apls dicẽs. uet ibi. Nõ.n.ẽ acceptio.q pᷣmꝰc.qꝛ alig ipunitatem attribue Hmieni nin;
HPꝛopt᷑ qð tradidit eos de ĩ deſideria coꝛdis eoꝝ ⁊c.q; ſubtrahendo bat ſibi ex dilatiõe punitiõis dĩne q̃ſ eẽnt oblita pctã ſua. B re figeſtſitctz
ſuũ auxiliũ ꝑmittũt᷑ peccatoꝛes vinci apaſſionibꝰ ſuis ⁊ demonũ ten mouet tàqᷓ; erroneũ.qꝛ G̊ puenit ex dei patiẽtia:q̃ ↄcedit pctõ/ lureto⸗
tatiõibꝰ. Alio mõ põt eé pẽa ex pte ſubſtãtie actꝰpeccatiꝗ afflictõe, ribꝰ tpᷣspenitẽtie.vt ſi ñ peniteãt appareat eoꝝ ↄdẽnatio magj —
iducit.⁊ B ſiue ſit act interioꝛ.vt pʒ in ira ⁊ iuidia q̃ notablr affligüt iuſta.⁊ ſilr perſeuerantium pᷣmiatio in bono.hancſt iam dedu 6leog iuſin
ipᷣʒ iratũ ⁊ inuidũ.ᷣſiue ſit actꝰ exterioꝛ:ſiẽ aliq grauibꝰ⸗ laboꝛibꝰ dã / cit apls diffuſe. d.Exiſtimas ãt hoc erronee. O bhomoꝗ (deigoferepti⸗
nis oppꝛimũt᷑ aliqñ vt expleãt actũ peccati.Fᷣm illud Sap̃..Laſſati iudicas ⁊c.i.o tu iudee qui iudicas gentiles temerarie.vt dem̃ (Noeſtagepb
ſumꝰ ĩ via inigꝗtatis.ʒ? mõ ex pꝑte effectꝰ ↄſequẽtis.⁊ his duobꝰ mõis eſt. g ¶ Quia tu effugies iudiciũ dei:.i.eiꝰ punitionẽ pp pene 4 1 ſleſuſi
vltimis vnũ pctm̃ ñ ſolũ ẽ pena pcedẽtis peccati ſʒ ẽt ſui.Ad pᷣꝰ pʒ dilationem.q.d nõ ſic erit.ſed magis contrariũ.q;ʒ tu abuteris (anmrde
ꝓcedit de pctõ ſʒ ſe ↄſiderato.Ad ⁊?ꝰ dicẽdũ ꝙ H punitio q aliꝗ per / tꝑe mie tibi dato ad penitẽdũ.iõ ſubditur. h¶MAn diuitias. lidliſöſries⸗
mittũt᷑ a deo ĩ alia pctã ruere:ad bonũvtut oꝛdinat᷑.⁊ qũq; ad bonũ i.abundantiam. it vonitatis eius. qua a malis non ſubtra eulünffihmge
peccãtiũ.ſ. cũ pꝰpctm̃ hũilioꝛes ⁊ cautioꝛes reſurgũt.ſꝑ ãt oꝛdinaĩ ad pit bona nature. k ¶Et patientie. qua differt illationẽ pene. flnſedelad
bonũ alioꝝ ꝗ videntes tales de pctõ ĩ peti ſic ruere:magis refoꝛmi l ¶ Et longanimitatisg.qua diu expectat cõuerſionẽ hominuma ini iiſgut
dãt peccare. ¶ In ca.i.vbi dr ĩ poſtilł. Segregatus ĩ euãgelium dei. malo culpe. m¶ Contemnis.q.d.ſic impunitatem tibiarro/ neſtotei
AQAlplicit ſegit apls fuiſſe ſegregatꝰ. Uno mõlADDIPIOgando. nIgnoꝛas qm̃ benignitas dei.te tolerüis. ſiei
„ vtero ſynagoge ſeu doctrine phariſeoꝝ coꝛpe ⁊ mẽte:de oe Ad penitenitam te aaciuciretuzi ſ aeinſtincrtd ſuos ad EEiril
B intelligit illud gałi. ca. Qui me ſegregauit ab vtero mfis bonũ a malis nũqᷓ; aufert penit quaÜdiu ſunt in via. ſed ipſi re klicinn
mee.i.ſynagoge. Alio mõ ſegregat legit᷑ ab alus aplisũ mẽte ſʒ coꝛ pellunt eos⁊ ſic remanẽt in fecibꝰ ſuis.ideo ſubditur. luie 6
poꝛe.vñ acti.iʒ.c. Segregate mihi barnabã ⁊ ſaulũ in opꝰad qð aſſũ p ¶ Secundũ ãt duritiã tuã.quia nõ cedit diuino inſtinctui.dui/ nime e
pſi eos ⁊c. ¶ In.e.c.i.vbi dr ĩ poſt. Jõ declarat᷑ qle ſit iſtð euãgelium. rũ eni in coꝛpoꝛalibus dr quod nõ cedit tãgenti.⁊ ad ſilitudinẽ i hi
IVUãgeliũ fuit pluribꝰ expᷣſſe pꝓmiſſuʒ. Iſa. ADDIVIO byius dicit coꝛ durũ quod nõ obedit ĩſtiganti ad bonum. uſrie N
ai capi. vbi dr. Pꝛimus ad ſyvon dicet. Ecce aſſum.⁊ hierlʒ q Thbeſauricas tibi iram.i.accumulas tibi penã. r ¶ In die finr heniß
Heuãgeliſtã dabo. put fuit ibidẽ ĩ additiõe declaratũ ⁊c.¶ In ire.i.vltionis eterne. ſ ¶ Et reuelatio.iuſti iudicu dei.tuc.n. ſoun nmtͤi
vbi dicitur in poſtilla. Ad obediendum fidei.ADDITIO reuelabütur ſecreta coꝛdis veſtri. t Qui reddet vnicuiq; nin
DOc qõ dr ;̊ ad obediendũ fidei vr ↄtinuari cũ pcedẽtibꝰ ⁊ ſe ßfm opera eius.ſ.bonis pꝛemia.ideo ſequitur. v ¶ His quidẽ ſicun ⸗
quẽtibꝰ ſiẽ intelligẽdo.Apoſtolatũ in oĩibꝰ gentibꝰ ad obedi qui ᷣm patientiã boni operis.i.illis qui patiẽtia deivſi ſunt ad re nnſeſiönt
