tione cũ euãgelio ex ꝑfectiõe legis euãgelice.h̊ ↄnñter idẽ fac̃
ex ipfectiõe legis moſaice.Iſta tñ diuiſio non ẽ pᷣciſa.qꝛ i pᷣce
dentibus poſita ſunt aliq̃ de impfectiõe legis moſaice.⁊ ecõuerſo in

ſequẽtibꝰ aliqᷓ ponunt᷑ de ꝑfectiõe legis euagelice.ſed hec diuiſio ac

cipit̃ ſᷣm id qð pᷣncipalius intelligit.Et diuidit᷑ in duas ꝑtes.q;ꝛ pᷣmo
galathas increpat.⁊? ꝓpoſitũ declarat ibi.Qui ergo.Pꝛima adhucĩ

duas.qꝛ pᷣmo ꝓponit ſuã interpꝛetatiõem.⁊? interpꝛetatiõis ratöõem

ibi. Poc ſolũ.Circa pᷣmũ dicit.O inſenſati galathe ꝗs vos faſciauit.i.

adulando decepit. s ¶ Non obedire veritati.ſ.euãgelice p quã le/

galia ſunt excluſa.licʒ enĩ aplłs ſciret eos eẽ deceptos ꝑpſeudo aplłos
tamen querit ꝗs vos faſcinauit non ignoꝛãs ſed admirãs eoꝝ inſtabi
litatẽ.ſicut Señ.ꝭ.dicit᷑. Adã vbi es:nõ ex ignoꝛãtia.Sciendũ etiam
ꝙ faſcinatio aliqñ accipit᷑ ꝓ illuſione ſenſuũ qua aligs non aduertit
ea q̃ ſunt añ ipᷣm.⁊ ſic erat de galathis.qꝛ iniuriã factã xpᷣo per falſos
aplos ĩ prtia eoꝝ nõ aduertebãt.ideo ſubdit᷑. t¶ Ante quoꝝ ocu/
los xpᷣs is pſcriptus ẽ.i.ↄdẽnatus ꝑ falſos aplos.aſſerẽtes vobis q;
fides eiꝰ nõ ſufficit ad ſalutẽſine legalibus.⁊ ſic cõdẽnant eum tanqᷓ;

ĩpotentẽ ad ſaluãdũ.cũ tñ lex ꝓmittat de xpo vẽturo ipſũ foꝛe ſalua/

toꝛẽ.vt pʒ ꝑ auẽtẽ Hiere.pᷣcedẽti ca.ĩductã.lex.n.freq̃nter accipit᷑ ꝓ
toto veteri teſtõ. u ¶ Et in vobis crucifixꝰ.ꝑ eoſdẽ tanq; hõ purus
hoc.n.aſſerebãt a tꝑe apoſtoloꝝ aliꝗ pſeudo apli ſiue heretici.pꝓpter
qð Joſes in pᷣncipio ſui euãgelij ↄpulſus fuit eiꝰ diuinitatẽ declara/
re.vt dicit Hiero.ĩ ꝓlogo ſuꝑ Joh. x”¶ Poc ſolů. Hic ↄñter ponit
rõnem duplicẽ ĩcrepatõis.ſecũda ibi.Tãta.Circa pᷣmũ ſciendũ ꝙ in
pᷣmitiua eccleſia bapticatis dabat᷑ ſpũs ſactus ſub ſigno ſẽſibili per

deſtruxi.ſi.legalia q̊ docui debere reling. a Iterũ hee reedi.i.ob⸗

y¶ Ex opi.le. ſpi. ac.ſ.in ſigno viſibili.

crucifixꝰ. Hòc ſolũ avobisvolo

DIOtc qõ dr.per legẽ legi moꝛtuſum:ſᷣm glo.itelligit᷑ q ꝑlegẽ
Nvye.te. ſpũalr intellectã:moꝛtuꝰſum legi ne carnalr ĩ ea viuaʒ.

m (Hi lſüůt

ſpoſttlöem mannũ aploꝝ.ſiẽ pʒ Act.S.⁊ plibꝰals locis.ꝛ fic da

tus fuerat galathis ĩ fide xpᷣi bapticatl:ñ ãt ſic dabatobpᷣuãtibꝰ

legalia. ⁊ ſic poterãt aduertere ꝙ legalia nõ erãt ad ſalutẽ necia

niſi eẽnt pdcõ mõ faſcinati.⁊ Bẽ qð dicit. Poc ſolũ a vobisvolo
diſcere.i.audire.vt deceptio vr̃a appeat ex vra rñſione.
36 An ex au. fi.ſl. ex rece
ptiõe fidei xpi ꝑ baptiſmũ.q.d. mãifeſte pʒ ꝑ effectũ.ꝙ nõ pote/
ſtis negare vos ex fide xpᷣi recepiſſe.iõ cõcludit eoꝛum decepti/

a Gn. dcce.
A L. 2 c iJoiAr Sic ſtulti eſtis vt
piſtiſ⸗ an ex auditu fidei⸗ Sic ſtl cuͦſpirituce degen
ti eſtis vt cũ ſpũ ceꝑit:nũc carne litate recipietes im

ↄſũumamini.anta paſſi èſtis ſi

namini. anta pa! mediate doctrinaʒ
nè cã:ſitñ ſinè cã.Qui ; tribuit

euãgelicam q̃ ſpũał

e. 92 . eſt. b¶ Nüc car.
vobis ſpm̃ z obat vtutes ĩ vo cõ. ſuped voletes re
bis: x opibꝰlegis:an ex auditu cipe legaliũ obßua⸗
fidei: Sicut ſcriptũ èſt:abꝛahaʒ tõem.q dicunt iuſti
credidit deo ⁊ reputatuʒ ẽ illi ad cie carnis. heb. .. eo
„ E eg ꝙ tollebat q̃ſdaʒ ĩ/
iuſticiã. Cognoſcite S: qꝛ gꝗ ex fi mundicias ex imu/
de ſüt hi ſüt filij äbꝛahe. Rꝛoui/⸗ 2gaox tactu ꝓuenien
dẽs aũt ſcriptura:qꝛ x fide iuſti teent ex tactu moꝛ
zrog dg: Snſicicni⸗ icini:menſtruate.⁊
ſear ger 8 58: pnucian abꝛahe hò:ex gbeho redde/
qꝛ bñdicẽt ĩ tè oẽs gẽteg. JIgẽ ꝗ bar inpabilis ad in⸗/

Ex fide ſt:bñdicẽt cũ fidẽli abꝛa/ greſſum templi.

hã. Quicũq;ʒ.n.é᷑x oꝑibꝰ leg ſũt c ⸗ ——
„ . ⁸⁶ „ 2 Oe 42„
ſine cã fatuumẽ.ſic

erat de galathið. ppqðᷣ erãt increpãdi ſiẽ fatui.. Bẽ qð dicit.Cã

ta paſſi eſtis.qð exponit᷑ duplłr.Uno mõ de ꝑſecutõibꝰ q̃s p xp᷑
ſuſtinuerant. d b qs p xpo

aploꝝ dicte ſufferetie ꝑdiderãt meritũ ⁊ cũ h̊ incurrebãt pctm̃.
E S Si tñ ſine cã.i.ſi ꝓſeueretis ĩ erroꝛe.q.d.ſi abijciatiſ erroꝛè re/
cipietis iterũ graʒ bona moꝛtificata reuiuificantẽ. Alio mõ ex/

ponit᷑ de expẽſis qᷓs fecerat ꝓ pſeudo aplis.⁊ ſic paſſi fuerãt dã/
nũ in tꝑalibus ⁊ ſine vtilitate ſpũali.imo cũ detrimẽto bonoꝛũ

ſpũaliũ.⁊ G vr ſonare lr̃a.cũ dr. Tãta paſſi eſtis.i.pla dãna ĩ tꝑa⸗
libꝰ ⁊ ſpalibꝰbõis. f Qui g. Poſt galathaꝝ icrepatõez h ↄr
declarat apls ceſſatiõem legaliũ.ppeoꝝ iꝑfectiõem.Et didit᷑ ĩ
duas ꝑtes.qꝛ p G̊ declarat ꝑ rõnt᷑.⁊? ꝑ ſilitudis adaptationem.
c.ſe.Pꝛima adhuc in duas.qꝛ bᷣ ponit᷑ ro.⁊ꝰ ſoluit᷑ tacita qõ.ibi.

Quid igit᷑.Circa pᷣmũ facit talẽ rõnẽ.lla lex q̃ nõ iuſtificat.nec

bñdictiõem dei ↄfert.nec hereditatẽ affert:tanq; ipfecta ceſſat
adueniẽte lege iuſtificante.bñdictiõzʒ dei ↄferẽte.⁊ hereditates⸗
ẽt eternã afferẽte.ſed ſic ſe hʒ lex moſaica ad euãgelicã.g ⁊c. In
hac rõne ſic ꝓcedit ꝙ ſupponit maioꝛẽ tanq; manifeſte veraʒ.⁊

declarat minoꝛẽ qᷓ;tũ ad tres ei ptes.pᷣ pᷣmã.⁊?ſcõᷣam.ibi. Pꝛo/

uidens ãt.ʒ· tertiã.ibi.Frẽs.Pꝛimãa ãt declarat.iſ.ꝙ lexnõ iuſti
ficat.ſed fides xpi.d.Qui g tribuit vobis ſpm̃ ſanctuʒ.ſ.in ſigno
ſenſibili. g ¶ Et oꝑat᷑ vir.ĩ vo.i.miracula videntibꝰ vobis.de
quo certũ ẽ ꝙ ipſe eſt deꝰ.qꝛ talia fieri nõ pñt niſi vᷣtute dĩna.fa⸗
cit ne B. h¶Ex opi.le.an ex au.fi.i.ex receptõe fidei xpi.q.d.
manifeſte pʒ peffectũ ꝙ h̊ nõẽ ex merito legi.ſʒ ex merito fidei
qꝛ talia nöſit n ntibꝰ legẽ.ſʒ recipiẽtibꝰ fidẽ.⁊ ↄfirmat ꝑ ſcri
pturã.d. i ¶ Siẽ ſcri.ẽ. Señ.is.ca. k ¶ Ere.abꝛa.deo ⁊ re.eſt
ei ad iuſticiã.⁊ ſic ex fide xpᷣi vẽturi iuſtificatꝰ fuit:⁊ non exope/
ribus legis:que per magnum tempus poſtea fuit data.iõ cõclu/
dit. Eognognd ex fi. ſũt.credẽtes ꝑ fidẽ xpᷣi iuſtificari.
i.abꝛa.i.imitatoꝛes fidei ſue.⁊ ꝑ eũ iuſtificati ſiẽ ⁊ ipᷣe.
n ¶ Pꝛouidẽs ãt.̊ declarat᷑ z ps mĩoꝛis.ſ.ꝙ bñdictio dei nõ hĩr
ex lege ſed ex xpᷣi fide.d.ꝛouidẽs ãt ſcriptura.i.ðs auctoꝛ ſcri/
pture. Aurtie iſengentendemanerugen

pꝛedictum ẽ. p Pꝛenüũciauit abꝛabe. Geñ.22. ante datiõez
legis lõgo tꝑe. qʒ ¶ Benedicenturĩ te omnes gentes.quod i/
pletum eſt in xpᷣo ab abꝛahã deſcẽdente ſᷣm carnẽ.in quẽ exoĩbꝰ
gentibꝰaliꝗ credũt.⁊ pleniꝰĩplebit᷑ circa finez mũdi. r GBai
gex fi. ſũt. i. de nũero fideliũ. s ¶ Bene. cuͤ fi. abꝛa. qð nõ ↄue
nit legalia pᷣuantibꝰ.iõ ſubdit᷑. t ¶ Quicũq; enĩ ex ope le.ſũt.
aſſerẽtes ꝙ ſine illis oꝑibꝰnõ ẽ ſalꝰ. Sub ma ſuͦt gen puͦt

illa iĩplere ꝑꝑ qð dicit petrus Act.is. Poc è onꝰ qð neq; nos neq/

patres nr̃i poꝛtare potuimꝰ. Sed ↄvr eẽ Hiero.in expõne fidei.
Millos maledicendo ꝗ dicunt pcepiſſe deũ aliquid impoſſibile.
dicendũ ꝙ aliquid ẽ ĩpoſſibile dupliciter.vno modo ſimplicit⸗

—

. ine cã. i. ſine vtilitate pueniẽte.imocum
detrimento.minꝰ.n. dicẽdo plus ſiẽt.ꝑ deceptiõem eniʒ pſeudo

4 .
„*

=
2 =

= * E S= =2
=— £

ndtoip
ſouce

4 Mdeſe
leſſo
(benoeie

= —
–

S
—
—
S=
——
=
=—
=SEę
—
=
—

——
= —
= —–
=☚ —
—. — —
=S =
–—
— —
—. —

=☛
=S==
—
=S
==
—
E
=
.
—
=
—
—,
=ã —
—

ſiliaeredes,
Daoltient

ſeitſitd⸗

S

ſünhſoͤhie/
MWcietpiti

fortd

ſdalgſenen

eten.

H Cenui

hi,ginnnate
Ciopiasdigſc
Pletoolezzidee

ddr
tbernnödi
ſefruftlit⸗
hanſheiſ
Oniſolantes
rglcibernite
WN
Oniſtonctei⸗
ſendeitetep

.

nritethin
Mnoſpnrif

Ueln

=S
See=
==
ER

= =—
= =
— =ꝛ S
= — =
= = =
—. — — ce
S= R6
= =*
— —

S
— — —
— S= —
—
—
—
=
—
—

R
br ſhcbiat

—
= =
—- =
=⸗
— 2
. —
= =
—

S=

„ ſeciſnmn
ſitmithigdt
Nödegeatibi
ltue werinine
Cdereptööcnaiget
üöfnonntie
egdſiabrainient
reunifkcenti An
apls 1ſceſiin
imocüdemnint
pacſeſtisioetin
cor igſtcniend
Nſileucisadnr
Fnöſouiſ uni
lu eriniffn
iaſentmigien
deigfenriient

—

==

ſicaadeniglan
Vtmnäzmmihn
jtdechrn gann

bis hiütnenzif .

Gcnlaritenißſte
inöpätniffnen

lerſtechhieſiifi
mmoleg hlnnin
ſuth' ſiteni,
tuo
iſer rtmmtt
ſen innin

1* 71 4 4
rs ſde
etgeiiſfiii

nalpbilthn,
ee⸗ e

S

1

(Ad Galatbas

abſolute.⁊ ſic log Piero.alio mò qꝛ nò eſt bñ pole.ſicut de ly/

ra dicit ꝙ nõ põt ſonare qñ male ſonat.vt dicit.ꝭ..metaph̊.⁊ ſic
or̃ ꝙ iudeinõ poterãt ſeruare ppter difficultatẽ fuãdi.qꝛ nõ po

terant de facili ſeruare.⁊ iõ multi erãt trã ſgreſſoꝛes. aũt ta/
les ſint maledicti.ꝓbat᷑ ꝑ ſcripturã.Deut.2⁊7.

a ¶ Maledictus oĩs ⁊c.vt faciat ea.i.oꝑa ipleat.qð tñ pᷣdictinõ

aciebãt. Et vlteri'ad ꝓbãdũ ꝙ lex nõ iuſtificet ifert ſcriptura
bachuc.z.ca.d. b Juſtus ex fide viuit.vita gratie.
¶¶ Lexãt non eſt ex

Exerefitſtatua.p oib q ſcripta ſũt i libꝛo legis: vt
tantoor lexnõ eſſe faciat ea. Qm̃ qt i lege nemo iu-/
ex fide.qꝛ ilege ve ſtificat᷑ apud deũ:manifeſtũ ẽqꝛ
ſerins de credente iuſtꝰ ex fide viuit. Lex at nõẽ ex
P. n. ptinet ad legey fide g fècẽit ea:viuèt ĩ ill. ps
nouã in qᷓ ſca eſt ex noͤs redemit ð maledicto leg fa
picuio gedeo;, ctnob maledẽz: qa ſcriptu:
cictt 1 facto⸗ Maledẽs oĩs q pẽdet ĩ ligno: utiĩ
ri.lex aũt noua dvẽ głétib bñdictio abꝛahe fiẽt ĩ xpᷣo
lex fidei. Nec eſt x mhu: uᷣt pollicitatõeʒ ſpᷣs ãccipia
B itelligẽdũ ꝙ pr̃es

teris teſti fuerũt EÆ ne. —27 1
Unc hoĩs cõfirmatũ teſtm̃ nẽò ſꝑnit

ſine fide ſine q̃ ĩpoſ 1 .
ſibileẽ placere deo. aut ſuꝑoꝛdiat. Abꝛabẽ dẽeſt
e rei ase miſſioes: ⁊ ſemi . Mõ dicẽ ⁊ ſe
Nladeres nd huͦc⸗ mib qtimlt qſt i vnoꝛ r emi
runt fidẽ explicitiẽ. tuo ꝗẽ xps. Hoc alit dico teltim
ſicut pres noui teltt ↄfirmatũa deo q poſt q̃drigẽtoſ
1 8G vtne unre eſte ⁊ trigita ãnos facta ẽ lex: nõ irri
47Sea aeeriten tũ facit ad euacũãdã ꝓmiſſionẽ.
ſ. legis pcepta.

e¶ Uiuet in eis.qꝛnõ incurret penã moꝛtis qᷓ trãſgreſſoꝛibꝰ ĩfe

rebat᷑.⁊ iõ non dicit abſolute viuet.ſʒ viuetĩ eis.vita coꝛpali.vi
ta vo ſpũalis dat᷑ ꝑ fidẽ caritate foꝛmatã. fᷣ ¶ Rps nos re.de

maledicto legis.i.de penatrãſgreſſoꝛibꝰlegis debita nos abſol/

uẽdoa debito pᷣuandi eã.⁊ qꝛ fecit hoc ꝑ ſuã paſſionẽ ꝑquã lega⸗
lia ſunt euacuata.iõ ſubdit. g¶ Zac.ꝓ no.ma.i.ſuſtinẽs ꝓ no
bis penã moꝛtis:ſʒ nõ culpã.q̃ moꝛs iferebat maledictis ĩ lege.ſ.
ꝑ ſuſpenſionẽ i ligno. ꝛſcrip.eſt. Deut.⁊i. i ¶ Male⸗
dictꝰoĩs ꝗ penĩ li.⁊qꝛ ꝑ ſuam paſſonẽ meruit ꝓmiſſionũ facta⸗
rũ pr̃ibus ipletiõem.iõ ſubdit᷑. k ¶ Ut ĩ gẽtibꝰbñdictio abꝛa.
,N. ꝓmiſſa. I ¶ Fieret in xpᷣo ihu. pmiſſum eni erat abꝛabe ꝙ ĩ
ſemine eiꝰ bñdicerẽt᷑ oẽs gẽtes.Geñn.22z.qð impletũ ẽin xpᷣo de/
ſcendẽte ab ahꝛahã ſᷣm carnt. m¶ Ut pollicitatõem.i.pꝓmiſ
CF. n Spũs acci.ꝑ fidẽ.q̃ dat credentibꝰ in ipſum.
o Erẽs. PHic declarat᷑ tertia ꝑs minoꝛis ſupꝛapoſite.ſ.ꝙ beredi
tas eterna nõ dat᷑ ꝑlegẽ.ſed ꝑ xpᷣi fidẽ qꝛ ꝓmiſſio huiꝰheredita
tis facta fuit abꝛahe ꝑlongũ tpᷣs añ legis datiõem.vt declaraui
pleniꝰ Geñ.is.Si igit᷑ daret᷑ ex lege ã poſtea datacẽ.ſequeret̃ ꝙ
ꝓmiſſio illa ꝑ legẽ fuiſſet irritata.exqͥ nõ daret᷑ ex ꝓmiſſione.ſʒ
ex alia cã.hoc aũt ẽ incõueniẽs dicere de dina ꝓmiſſione diuino
iuramẽto firmata.q̃lis fuit iſta.ſicut pʒ Geñ.⁊⁊z.vbi reꝑit᷑ hec
ꝓmiſſio.⁊ addit᷑. Per memetipᷣm iuraui dicit dñs ⁊c̃.hãc autè
rõnem deducit apls diffuſe ⁊ aliquãtulũ intricate.d. Frẽs ſᷣm
hoiem dico.i.ꝑ factũ humanũ oſtendo ppoſitum.
Tamẽé hoĩs.q.d. licʒ hõ nihil ſit reſpectu dei. Tamẽ hoĩs con
irmatũ teſtm.in quo oꝛdinat de hereditate ꝓ filus.
q ¶ Nemo ſnit.i.iĩmobilr tz. antiꝗtus.n.hoĩes ĩ ſuis teſtis oꝛdi/
nabant de ſucceſſione hereditatis.⁊ adhuc fit in aligbus terris.
ꝛahe dicte ſunt pmiſſiones.ſ.dine ꝑ moduʒ teſti firmate.
vt poſtea patebit.iõ ſunt firme. s ¶ Et ſemini eiꝰ.ſ.xpo ĩ quo
implete ſũt ⁊ nõ in alio.ideo dicit᷑ ſemini in ſingulari.
t ¶ Voc aũt dico teſtamẽtũ.i.pꝛomiſſioneꝰ ille per modũ teſtam
ti ſunt confirmate:qꝛ iuramento diuino. D
u¶ Que poſt q̃dringẽtos ⁊tri.ãnoſ.Conſtruẽdaẽ ſic littera.ex
oſt q̃dringẽtos ⁊ trigita ànos.a tꝑe ꝓmiſſiõis facte abꝛahe.
x ¶ Facta eſt.i.data in monte ſynai. y ¶Mõ irritũ facit ad eua
cuadam ꝓmiſſionẽ.i.nõ euacuat ꝓmiſſionẽ abꝛahe factã q̃ſi ir
ritꝗ.qð tñ faceret ſi daretur ex lege.ideo ſubditur.
Nam ſi ex lege he. ſupple datł. a ( Zaz nõ ex ꝓmiſſione. qꝛ
daĩ ex alia cẽã. b¶ Abꝛabe aũt ꝑrepꝛomiſſionem/firmam.
¶ Donauit deus.ꝗnõ ex lege. d¶ Quid igf. Hic ↄñ̃r apls rñ/

mᷣoꝑ fidẽ. Frꝛès pᷣ ʒhoieʒ dico:tñ

2

det tacite qõni.Ex ᷣ eniʒ ꝙ apls dixit ꝙ ex lege nõ eſt iuſticia.nec be
nedictio.nec hereditatis cõſecutio.ſed ꝑ fidẽ que fuit ẽt in patribꝰ an
legem.iõ poſſet aligs querere:ad ꝗd lex moſaica fuit data:qꝛ videt B
fuiſſe fruſtra.⁊ hoc ẽ qð dicit᷑. Quid igit᷑ lex.i.ad ꝗd fuit vtilis.

e¶ Pꝛopter trãſgreſſionẽ: Pic rũdet ad queſtionẽ oñdens tripliceʒz le

gis vtilitatẽ.Pꝛima ẽ punitio peccatoꝛũ.qꝛ in lege determinatur cer/
te ⁊ graues pene ꝓdeterminatis peccatis.quaꝝ terroꝛe cohibebant
boĩes a peccatis vſq; ad tpᷣs legis euãgelice q̃ eſt lex amoꝛis.⁊ hoc eſt
qð dicit. Pꝛopter tranſ/
greſſionem.ſ.puniẽdam
repꝛimendam.
f¶ Poſita e lex donec ve⸗
niret ſemẽ.i.xpᷣjs de ſemi
ne abꝛahe. g (Eui ꝓ⸗
miſerat.i.in quo cõplede
erant pmiſſiones diuie.
Conſequẽter redit aplu⸗s
ad onñdendũ qliter ſit lex
data. d. h ¶ Oꝛdiata ꝑ
angelos.non eni fuit da/
ta imediate a deo.ſed per
angelü. vt habet Act. 7.
de moyſe. VHic ẽg fuit in
eccleſia ĩ ſolitudine cum
angelo qui loquebat ei i
monte ſynai.qꝛ tñ ille an
gelus ĩ pꝑſona dei loq̃bat
frequenter noiatur deꝰ ĩ
Exodo. i ¶¶ In manu
me.i.in ptãte xpi ad imi/
tandũ eam ꝓ voluntate
ſua tanqᷓ; dñs eius.vñ dt
Math.iz. Dns eſt filius
hois etiam ſabbati.
k ¶ Mediatoꝛ ãt vniꝰnõ
r eſt.ſed duoꝝ extremoꝛnz
q̃ cõiungit.Eſt enĩ xpᷣus mediatoꝛ dei ⁊ holum recõcilians hoies deo
patri.ſed qꝛ vnum extremũ eſt ſimpliciter ĩdiuiſibile.ſ.deꝰ.ideo ſub/
ditur. ¶ Deus aũt eſt vnꝰ.hoĩes autemmulti.faciũt tamẽ vnuzʒ
extremũ pervnitatem fidei. m ¶ Lex ergo.Pic ponit᷑ ſecũdavtili
tas que eſt hoĩum concluſio ſub peccato.qꝛ lex peccatũ onñdebat.nec
tamẽ gratiã iuſtificantem cõferebat.a⁊ ſic homines mouebant᷑ad de
ſiderandum aduentũ xpᷣi per quẽ erant iuſtificandi.dicit ergo apłus
interrogatiue.Lex ergo aduerſus ꝓmiſſa dei:q.d.nõ.qꝛ ſic deꝰ irrita
ret ſeipᷣm. Nec valet ſi obuciat᷑ de lege nouaa deo dataq tamen eua/
cuat veterè.qꝛ nõ ſic euacuat᷑ ꝑ noua ꝗn maneat in aliquo melioꝛi.ſ.i
re figurata que melioꝛẽ ipᷣa figura.ſic autẽ non ẽ in ꝓpoſito.quia dei
ꝓmiſſa de iuſtificatiõe ⁊ hereditatis cõſecutiõe nõ figurabant legeʒ.
ſed magis ecõuerſo.qꝛ lex figurabat ĩpletionẽ ꝓmiſſoꝛum.

Nã ſi è᷑ lege hẽditas:iã nõ èxp/
miſſiõe. Abꝛabe aũt ꝑ repꝛomiſ
ſionẽ doͤnauit deꝰ. Quid igi lex:
Pꝛoͤpt trãſgreſſionẽ poſita eſt
donec veniret ſemẽcuůi ꝓmibat:
oꝛdiata ꝑ anglos ĩ mànu media
toꝛis. Mediatoꝛ aũt vniꝰnõeſt:
dedant vn ẽ. Lẽx aduſus pꝛo/
miſſa dei: Abſit.Si.n.dãta eẽt
lex qͥ poſſʒ viuificare:vᷣè ex lege
eeét inſticia. Sʒ oclůͦſit ſcriptura
oĩa ſub pctõ:ũᷣt ꝓmiſſio ex fidẽ
ieſu xpᷣi daret᷑ credẽtibꝰ. Pꝛiũs
qt q;ᷓ vẽiret fides ſũb lege cuſto/
diebamur:ↄcluſi in eã fideʒ q̃re
nelanda erat. Itaq; lèx pedago
gonã fuit ĩ xpᷣo: ut ex fide iuſtifi/
cemur. At uͤbi venit fides: iã nõ
ſuůmſubpedagogo.Oẽs.n. filij
dei eſtis ꝑ fidẽ ixpᷣo ihu. Quicũ

n¶ Si enim data eſſet lex que poſſet viuificare.iuſticia infuſa que fa/

cit dignuz vita eterna. o ere crlege cet iuſen exmꝛolulcho⸗ .
ne abꝛahe facta.⁊ ſic per legè eſſet irritata. pꝓ ¶ Sed concluſit ſcri/
ptura.i.lex mopſi que eſt lex ſcripta.

—

q ¶ Omnia ſub peccato.inquãtũ peccatum oſtendebat nec mũdabat.
P¶ Ut ꝓmiſſio.de iuſtificatione ⁊ ꝑ cõſequẽs de hereditatis cõſecuti

one. s ¶ Ex fide ieſu xpᷣi.i.ꝑ fidem eiꝰ t ¶ Daret᷑ credentibꝰ.fi/
de foꝛmata que tẽdere facit in deũ. n ¶Pꝛius ãt. Vic ponit tertia
vtilitas q̃ eſt itroductio hoĩum ad fidẽ xpᷣi.ad quã lex vetus fuit que/
dam diſpoſitio inq;tũ lex illafuit figura noue legis.⁊ totus ille ſtatus
noui teſtamẽtifuit figuratiuꝰ.i.Coꝛ.io.Oia in figura ↄtingebãt illis.
figura vo ducit licʒ imꝑfecte ĩ cognitiõem rei figurate.⁊ h ẽ ꝙ dicit.
Pꝛius autẽ qᷓ; veniret fides.ſ.reuelata ⁊ explicita in euangelio.
Sub lege cuſtodiebamur.ſ.pcultum vniꝰ veri dei. ꝓConcluſi
in eam fidẽ q̃ reuelanda erat.Eſt enim eadem fides in nouo ⁊ veteri
teſtamẽto.ſed in veteri erat ĩplicita ⁊ figuxis velata.in nouo vero eſt
explicita ⁊ reuelata.ex quo ↄcludit. z̊ ¶ Itaq; lex pedagog nr̃fuit
in xpᷣo.i.diſponens ad xpᷣm ſicut pedagogus diſponit puerũ ad vtutẽ
tꝑe futuro habẽdam.ideo ſubdit᷑ Ueexttce bruelat,
Juſtificemur. iuſticia infuſa. C ¶ At vbivenit fides.i.tpᷣs fidei re
uelate. d Jã nõ ſumꝰ ſub pedago.i.ſub obſeruatiõibꝰ legalibꝰ.ſiẽ

puer adueniẽte etate adulta iã nõ ẽ ſub pedagogi diſciplina.ſed ſub

ſuꝑioꝛis doctrina.⁊ eadẽ rõne adueniente euãgelio ceſſant legalia.⁊
ſicut ĩ nãlibus ceſſat diſpoſitio ad ĩtroductõeʒ foꝛme.iõ ſubdit apls.
Omnes eni filu dei eſtis.adoptiui ꝑ fidem caritate foꝛmatam.
f¶ Quicũq; in xpᷣo bapticati eſtis xpᷣm induiſtis.i.ei confoꝛmes facti
eſtis.⁊ ſic nõ eſtis in ſtatu puerili imꝑfecto.ſed ꝑfecto qᷓ;tũ ad gr̃am
⁊ virtutem.nec ĩ G̊ ẽ diſtinctio rõne nationis.ↄditiõis auterue ideo

ſubdit. Nõ eſtiudeꝰneq; grec . aDẽ õäs 1
moctir rinae n . &s. n. vos vnũ eſtis in xpo aliqðo pᷣceptũð B de credè deũ velcredè deo:ců ̊ pᷣſupdgebat lbbft
Pa.coꝛpar iſbiß fides. b¶ Ergo abꝛa. ſe. eſtis. ſiẽ xpᷣs ẽſemẽ eiꝰ ad pcepta vecalogt tanq; ꝑ notũ eiꝗ hbʒ fide⸗ in flundgeler ſifuſife
4 Scdin p. ſibi factã. d ¶ Peredes. regni celeſtis.iĩ ꝓmiſſiõe enis gatiõe accepta ĩfuſſiõe fidei vt Best diooorti. imionezm Pui
cã de pmiſſiõis tra. itelligit᷑ pncipalr terra viuentiũ pmiſſa. argumẽti. ⁊ Bitelligit᷑ illud ad heb ii. Accedẽtem ad deuũ sm (gtiei
Pu enepi veclatgei. In. c. 3. vbi dĩ ĩ po. Le ãt ũ ẽ ex fide. dere ⁊c̃.vñ manifeſtũ ẽ in Bqof. Ons os tuoé vn .nibilp. ꝛche milebi
0 diẽ apls. Lex ãt nõ ẽ ex fide nõ vr ¶⸗ DITIO. eis ſed ſolũ ĩtimat᷑ ꝗs ẽ ꝗ loq̃bat᷑.ſ.dñs ðs ⁊c.hec oĩa bur beipir itoi
aeerponedanlami Nle nofrerg darz rert dected ꝙ vdicit ſibiipſi ⁊ foꝛtaſſis odiũ qͥ ferebat᷑ in poſtillatorn ziniſoön
Ois. „Dr. e.ve.mãifeſte dant pceptað crededis: at eũ h̊ͥ ⁊ alibi Zdictiõ itrare. . ,e ,biofn
Uttun deenk a bceptadc nebat eũ h̊ ⁊ alibi ↄdictiõem euitare. Kaini gn
iſrł ðs tnꝰ vn ẽ ĩ q̊ pcepto . — — eeeeeeeet „ 7 AJco t. poſt/ ſt e
dei vnitas expſſe Peit q;. n. in xpᷣo baptiʒati eſtis:xpᷣin pᷣuiẽtes.At vbi vẽnit plenitud q; apls öcla hoſſiß
credidanmiliter biini⸗ induiſi. Mõ e iudeꝰ neq; grecꝰ?: tpis miſit dẽofiliũ ſuñ fem exrrmu Nsz legaliup ceſſa, lnnan
. 3 X „ ſlneN TE 13 3 1 öné eleplne
nis inmlir zene ntellige nõ ẽßu⸗ neqʒ liber:nõ ẽ maſcul⸗ liere:fcem̃ ſüb lege: vt cos ꝗ ſub ßphrige fae nlilitn ſimms
cipirut. ſilr cuz dr aab neq feia.Oẽs.n.võs vnũ eſtis lege erãt redimere᷑t: uũt adoptõeʒ dinẽ. Et didit᷑i duaſ ginnigo
is. Pꝛophetaz ſuſcitabo: In po ihu. Si aut vos xpi: ſe · filioꝝ recipèm). Qm aͤut eſtis fi ptes yʒ duas ſilitu⸗/ ſnſke
qð itelligit ad lr̃aʒ j xñbo Mẽ abꝛahe eſtis ſcðʒ pꝛomiſſi? lij dei:miſit dſpũʒ filij ſui ĩ co dines. Fa ibi. Dicite Migoi
vtocim̃ eipcedenti addli 12 en:mii de puʒ tiii in 1 coꝛz mihi. p adhuc in.2. gtclitibe
H nem beredẽs. IIII. da via clamãté abba patèr. Ita qe ppoit ⁊ adaptatp lenrllil
8 *½ * 8 . . „ – — 2 9. N⸗ O. . 2 G. 777 in .
dite i. credite:i qᷓ manife d Jcõs aut. Quato tpe he cig nõe büdꝰ:ſʒ filiꝰ. Qũuod ſiftli mã ſilitudinẽ.z? ar ſitdſ
ſte mãdat᷑ e credat᷑ (ßpo e-- res puul e:nihil differt us: ⁊ hèresꝑ deũ. Sed tũc qdẽ guitgalathap ĩgra⸗ (Emanef
tũc vẽturo:⁊ B ẽ qʒ dĩẽ iinn a ſᷣno:cũʒ ſit dñs oĩuʒ: z ſubtů ignoͤꝛãtes deuz: his g nã nõ ſůmt titudinẽ.ibi. Sʒ tũc ritil
euãgelio Jo.5. ca. Si cre/ ho Hogsſaqs as finitſ Scee 3: his ꝗ nã nõ ſůnt gc. Hecãtpᷣ ſilitu (ttornen
deretlmoyſi crederetſfoꝛ toꝛib Tactoꝛib evſch id Pfinitũ̃ dij:ſeruieban. Nüc aũt cũ cogno do accipit᷑ ex huma ctorwbis
ſitan ⁊ mibi. q.d. mopſes tps a pĩe. Ità ⁊ nos chjeſſemus lerit deũ:ĩmo cgniti ſitis a deo na ↄſuetudine q̃ fi⸗ uhidi
mãdauit vt credat mihi paruuli ſũb elemẽt᷑ mũdieramꝰ qũo ↄuͦertimini iteꝝ ad infirma lius tener buire. ſiẽ hinbin
qð vificar ex pdicta auete— 7 J Einne idin puulus ſioſobait.
t fic⸗ ifeſtũ i le. ve. fuert data pceptað credẽdis. Necvalz dice liberat ab illis modis ſeruilibus. ſtat auͦtlegio fuit⸗ nnute rſi
ꝙfidesantic n erat explicita:q; fides ĩplicita mãifeſtũ eſt q ẽ fi puerilis. vt. ð. dictů ẽ. iõ fnitibivuir ſub multis obß us len⸗ ancl
eeitlöch dr. Juſtyex fide viuit: itelligẽdũ e fide ſimpli ſüpta ſiue libꝰa gbus liberamur ĩ nouo teſtõĩ qͥ eſt ſtatꝰqõnis e ge lega poinſt
ä iotedeaeng. ((.
Hloco lic vie ligẽda: vlr. n. apls pbare ꝙ ĩ le. ve.ſ.ĩ oꝑibꝰ ve.le. ẽ nihil di †. . tucine. 1. tẽ. he. par. iG.
neoiuſtificatapo veu go telligit biutticia abo 5dian“ n kna: a Enipil dif. a uo.ĩ ſtatu vite⁊ ſubiectõis mõ. g¶ Cü ſit do. oĩ. itie roͤſen
bat ex h̊ qð abachucdici 5 inſticia àbõ sdign, vita etno: qg. viPotetlappincj. h¶ Sʒz ſub tuto. ⁊ ac.c.ipᷣm caſtigãtibꝰ⸗
n nter q5 abachingoicit. zuſt ex fide viuit:nõ addẽs nec aſſignãſ repmentibꝰſicut uũ. i chaa pfinituͦt⸗ caſtigatibe⸗ cſiuengee
a 5 opꝰexti fẽʒ.Ex qͥ̊ pʒ ꝙ iuſticia iuſtificãs ẽ ex ſola fide.i.fũoꝛmata etatẽ adultã. k ¶ Ita 2 nos.. ſaei. 10 eiee cet e G
et alic ope extioꝛi:ſʒ in lege vr attribui vita nõ fidei ſʒ factis vt cũ iſtatu veteris teſti. m Selitrnntienactcemm.enetet nelnen
B6 nui fecerit ea viuet i illis qõ itelligit qr cũq;ʒ et faciet ſine fide. ?· i.ſub legalibꝰobſeruãtuijs.q̃ dicunt᷑ elemẽt eee nietes. Cchtöenßnt
qð diẽ apls.Lexãt nõ ẽ ex fide.i.iñ ꝓmittit vitã ex fide ſʒ ex opibꝰ ſcẽd obleniatlgd Dicunzelnerd-elc:⸗ icut ĩaddi/ nten
lecgl: a dcãm au? tit vità ex fide iʒ exop cẽdo puer incipit ab iſtis elemẽtis vt ſciat ean ſt ig ncntecne
egliqo vr ↄpdcum auẽtez abachuc. Ad qu orietatẽ tolled oʒ dice⸗ re. pcedẽte votpe dimiſſa hac occupatiõe ci acas daat. Pnalaen.
te ninaeß lagt de vird d ur liafoꝛnori ei ſine extrinſe / ita legales obſeruãtie fuerũt q̃dã fisure diſponeres ack pen vt iule
o ſonant vba. d. Juſtus ex fide ſua viuit. ia vo auctoꝛi dcmẽ. ppter q in ei aduẽtũ ſunt dimiſſe.ideo ſubdi . fnünonkfen
ndarn de⸗ vita m ꝗd.ſde euaſiõe a lapidatiõe ſeu occiſiõe vł ali/ n rrbt veni icirbanhi znenne of i. gaunn
ege dabantk traſgreſſoꝛib:? iõ nõ diẽ. Qui fecerit ea viuet velaliter. o¶ Plenitudo tpis.i.ĩ letiol, . Pteritiar dopfe arri
fimelt⸗ vmeriillis verieſeeur amagee zmigaliltiseepeeder difäni PAi iſt bo filin muttactu extmulicre. Heuſad dor ſalenei
pdcis duab auctoꝛitatib adiuicẽ ↄſideratl ꝓbat notabilr ſuũ ꝓpo/ pus ſumptü de virgine E. fitei⸗ muliere. q;tü ad coꝛ Gihenre
15 Aitum vt dem̃ c. Sʒ circa pᷣcã nõ vr pᷣtermiteda qᷓdaʒauẽtas thalmu ſᷣ q (Sactũ ſub lege. qꝛ voluit legalia ſcumeött
dica q̃ mãifeſte ↄſonat dict ſapli.̊. dict q hr ĩ libeꝗ dr machot: vbig s Teaimefe R0 ſut le. erat. legalib obſeruatue obligati. entorer
W 3 Birtiligirn Wl bi ablan põit ꝙ ſexcẽta.iʒ. pcepta data ſũt moy ta tado.fi.ſdei. HH manhran digatlocn. üulſiene
qð ĩtelligit᷑ nũerãdo ſᷣm oia pcepta q̃ ĩ pẽtateucho ↄtineni tã affir/ lis.⁊ hanc filiatiõem decl ens. prplun de er fuuuus na- ebüiga o
matiua ꝙ; negatit dd Sunriit liatiöem declarat ↄñter ꝑ effectũ.dicens alcl
pta ſup il⸗ d Snie gobir dit era. ienit dauid⸗ ⁊2ſtituit pᷣdca oĩa pce x¶ Qmt eſtis fili.i. vt bec filiatio mõſtraret. Wiſ tös nhnik
nemachla 70 Paſte it ĩ tabernaculo tuo xc. ſubdit᷑. Qui ĩigredii ſpm filij ſui.i ſpũm ſcm q vr ſpũs filu ſicut f d peecitob R
ctoꝛẽreqrũt doaerinſticire i ys i nditoconderant q̃ ̃m pᷣdẽʒ do vtroq;. 36In coꝛ. ve. ꝑ gre infuſionẽ Eelamchutecin lunreni
ↄfir diẽ ille doctoꝛ. ¶ Eir Jaias ntarchsitabe:nacivoci i vita btã. mare facientẽ ꝑcõfeſſiõem fidei. No io. Coꝛde eni creditad iu cgitn
ſup ſex. d. iſa Ambular kientteg⸗ ituit ea.ſ.illa pcepta moſaica oĩa ſticiã.oꝛe ãt ↄfeſſio fit ad ſalutẽ vel alr. Clamãtem.i. per ſignuz ſuri,ne
Hõ ii ans i iuſticus ⁊ loqᷓns eꝗtates.⁊ ſubdit. Ipᷣe ex/ ſenſibile oñdentẽ.ſiẽ Beß. 4. df. orſam marte ach b Peios mintiüſßzi
ad bĩtandũ in Acelſt. mreeſtieunc re achenle aerlnt mat ad me detra. In pᷣmitiua ccchabapsgatiodabar ſpüs 6 gntbon
. cans. mcelenid. nter dicit ille doctoꝛ. Cle ctus ſigno ſenſibili ſignificãte gr̃ami uſai ”
nit Micheas ⁊ cõſtituit ea.ſ. ci itOoCI E tus ĩ ſigno ſenſibili gnificãte gram infuſã menti.⁊ ꝑ ↄñs fili ach ſͤe
gd eſt bonũ tibi: 1 gd de ſpaicta Poentn ſup trib⸗.d. Mich. . Põ tiõem adoptiuã zpfnteateſibico-ſdente. b dapf ſi⸗ ulumpid
Aogeſteabularect deot aat Reni acere iudiciũ:⁊ diligere miam tendo deũ pr̃em.⁊ ponũt᷑ h̊ due dictões idẽ ſigẽntes hebꝛaica Uminſoifl
dicta.Coñr ille doctoꝛ di tribꝰ micheas deducit oĩa pᷣcepta.õ. vel potiꝰ ſyriaca.tñ ea cõit᷑ vtunĩ hebꝛei c F b bꝛea 4 who
Acta.⸗Cotülee toꝛ dicit. Rurſus iſa. ↄſtituit oĩa pcepta. d. Iſa.ꝭ.6 ſunt ꝓpinq̃̊. greca.licʒe hebꝛei. qꝛ lingua ſyra? hebꝛen ſinededeti
Cuſtodite indiciũ ⁊ facite iuſticiã qꝛ pꝛopinqᷓ eſt ſalus noſtra vt appa- ſ. ꝓpinq. ⁊ greca.licʒ ea vtant᷑ latini.ad ſigndũ ðs pr ↄuer lleneride
reat: ſicinillis duob; em eü cluduni oĩa ad ſalutè ꝑtinẽtia Lonſe⸗ bsvciudaiſino rgstilitargad figvairet in ideiconeiſone
nter diz ille doctoꝛ. vẽit abachuc ⁊ cõſtituit ea upwnätar iachuc Edicaiſcttaen, c¶ Itaq iã nõ eſt ſᷣu ſed filiꝰ.ſ.gcunq; (Sm
2 Julus er fice em vittet pzgerdicrisiſti doctotisaßs plrimas e ite⸗ õ d Q ſi fili. p adoptiöem. W
que ĩ lege moſaica cipiunt: q ——— * alus opibꝰexterioꝛibꝰ rũ ingratitudinẽc.p filiatiöem eni dei adoptiuã ermttetat a fißſavſin
xit no bñ intelligeret vba Rra ddg 00 ↄſonat ſnie aplilz foꝛte illeq di ¶Fuitute legis.vt pdictũ eſt. ⁊ is magna erat ĩgratitudo hanc fui Pntnſene
tes: vt pʒ de Chaiobe. äü tutè reciꝑe tanqᷓ; dei donũ eẽt inſicies ad faluté. terat maio ſteinie
i ca. ʒ. epłe ad galathas vbi dr. Lexnõ eſt ex fide oſtil. did ingratitudo in gẽtib ↄuerſis de idolatria.qꝛ ſic nõ erat nutriti ſnanofan
fidẽ eẽ credẽdoꝝ:lex aũt ẽ fcõp.iõ dicit ĩ le. ve.nõ ſaiſle vata Bot ſenantus legalib⸗ ſicut fuerãt couerſi ve iudeis. ideo v,. Eiken
Feebia veerensdis td ſolũ de agẽdis.burg.obuicit ꝑ q̊ ꝙ dicit.Audi h Pisgnarnransſmng ſonaveſtea. g ¶Ugnoꝛates deu. vex. iniini
iſr oe tuꝰvnus ẽqð eſt mãifeſtũ pceptũ de vnitate deicredẽda. Op diſunt idola. 1Se⸗ duj ſed ſolu fictione bominũ cuiuſmo⸗ ſkenetn
ſolri at hꝛaſaptl dl it bur. ſupꝛa Exo.=. c. in magna ſua digreſſio⸗ vr̃am erſone Sieltis rolsdiaibſt⸗ Afuc de en 4
n fecit 5 iudeos a lerentes hmũ pᷣceptũ eſt de credẽda vnita/ ti ſitis a deo.ꝗ õ m ¶ Immo cogni⸗ inteſft
icũ dr. Ego dũs deꝰtuꝰ. Cõtra q̊s ſiẽ dicit burg.nõ opoꝛtuit dare n Woconnentimnntirertin r imilrnin eegenacleinstſ dad hutn

lenc
—- „„- „ „ „ 2 „ 22 .
icd legales obyuatias:· q dicut elemẽra roe pdcà. a ifirma ⁊ egena. lege vultis e:falſis aplis acquieſecdo. I Tegem noͤlegiſtis. ill
e ierd tin NRnd iuſtificabãt nec gram inebat. ſic faciüt ſacra noue legf. bꝛos moyſi quiapud hebꝛeos ꝓpꝛie lex dicũt᷑ q.·d. videtur ꝙ nõ legi
rwincie Dicit ãt. Iteꝝ.nõ qꝛ añ ſuã zuerſionẽ legalia ßuaſſent. vt pdẽʒ ſtis. vel ſi legiſtis nõ ĩtellexiſtis. m ( Scriptũ ẽ.n. in locis pallega
Srinn c.ſʒ qꝛ tũc idola coluerãtꝗ cult erat illicit?. ſilr legaliũ ritus tis. na¶ Am̃ abꝛahã duos filios habuit.plures ãt habuit de cethu
Mndtrz ponẽedo ibi ſpẽ ſuã tanchee necariꝰ ad ſalutẽ. qð galathe facie· ra. vt pʒ Gen.25.ſed iſtos duos hic tm̃ expᷣmit apls.qꝛ de illis magis
llee bãt.iõ ſubdit᷑. a ¶ Dies obſ. apud iudeos celebꝛes.vt õcimà loquiitur ſcriptura.⁊ qꝛ faciüt ad ꝓpoſitũ.nõãt alu. o Unum de
N diẽ mẽſis pᷣmi ad accipiẽdũ agnũ paſcalẽ.⁊ h. b Et méſes. ancilla. ſ.iſmaelez. p¶ Et vnũ de libera.ſ.iſaac.Sciẽdũ tñ ꝙ agar
pgewvle meſü celchiabait iiddeineommcnia. c¶Et tꝑa. yt mater immaelis iiit vxoꝛopꝛabe. vt dictueſ Señ i? tainenſara
ps egreſſionis de . erat vxoꝛ eiꝰ pꝛincipalis
ES tomſe b athe cegena elemẽeta ꝗbonuovᷣnire tare vocẽ meã:qm ↄfũdòꝛ ĩvob üeabicebar Sz;g
Kinn 1.30 72 2 . 2 „ 1. „ E
ii meſe ſeptimo ꝛ. vuld: Dies obpᷣnaſet meſes: t Dicitẽ mihi ꝗ ſub lege vult eſſe. de ancilla m carnẽ nai⸗
ninif⸗ d ¶ Et annos.ſ.ſepti tpa: ⁊ qnõs. Limeòvoſ:ne ſoꝛte Egẽ nõlegiſtis: Scriptũ ẽni é i, modum naturalez.
ßts miannna dicchar ſine cꝗͥ laboꝛaueri ĩ vòbis.ſtõ qm̃ abꝛaha duos filios habuit: T ¶ Qui aut de liberatꝑ re
mit reniee te ſic̃ego:qꝛ ⁊ go ſiẽ vòs. rẽs ũnũ de ãcilla: ⁊ linũ de liba. Sʒ beomiſſioneʒ..dei adiu⸗
1 mhifth geſimü. q of iubile⸗ 8bſech mibil me leſiſt. Sei de 3 lla s õäü nantis nãm.qꝛ ſara erat
1 aſti us. q talis ob?ͥus Obiecrovos:nibil melel . ci de ancilla ʒz carné nat eg aut ſterilið. ⁊ cũ hoc traſierat
i niſintn⸗ tia erat ill illicita: tis alt q ꝑifirmitatẽ canis ena⸗ de liba:p repꝛomiſſioneʒ. Quůe in ea tps concipiẽdiqua/
Mtglehe, dAAdi. foꝛte gelizaui vobis iq pꝛidé: ⁊tẽtàtio ſũt ꝑ allegoꝛiã dictꝗ. Heéc. n. ſũt pirrre caren
. erieintilier. ns vꝛaʒ i carne mea nõ ſpuiſtis: duoteſta. Anu gdeĩ mõtẽ ſyna e1 Que ſunt pallegorias
e (Laboꝛauerĩ ĩvo. neq; reſpuiſtis:h ſiẽ angeluʒ dei i itutẽ gñans: qᷓ Eagar. Synda dicta. bʒ. n. ſacra ſcriptu
ngitte⸗ pᷣdicãdo vobis fidẽ excepiſtis me ſiẽ xpᷣʒ iʒ. Abiẽ n. mosẽ in arabia q ↄiſctꝰẽ ei qᷓ ra quadruplicẽ ſenſuz. ſ.
W catholicã.qnõ ꝓfi · S brſtudo via:? Leſtimõiſi.n. p- nũcéirleʒ: 2 ſèruit cu filiis ſnis. hiſioꝛicuʒ. qui per voces
4 inl cit dcõ mõ indaixã/ 8. ss . . x uchfilis ſuis. ſignificat᷑.⁊ myſticum ꝗ
mnzre tib iõ ſubdit. bibẽéovob:qꝛ ſi fiéri poſſz oclos Illa gut q ſurſũ ẽ irle ʒ. liba :q̃ ẽ prem ſignificatã intelli
rüni g ¶ Eſote ſiẽ ego. di vꝛos eruiſſet ⁊ dediſſet mihi. Er mnma.Scriptũẽ iz. Letàz ſte/ igitur. ⁊ hic eſt triplex.ſ.
ſsiiſfe mittétes legalia ſi· gõ inimicꝰ? vob fcũs ſũ veꝝ dicẽs ril q̃ nõ pan:erũpèclama q̃ nõ moꝛalis.qũ intelligit qꝗd
ubmunschftint ego dimiſi boekb- Foekaen, e 4 F Ie . E mag no agendũ ſit.Allegoꝛicꝰqũ
Cttr insfit pQꝛ ⁊ ego:ĩ erroꝛe vob: Emulant voͤsnõ bene: partun: qꝛmlti filij deßte maͤgis deſignut ad erckeauen⸗
i ſDuͤte fui. i¶ Siẽ vos. exclůdẽ vos volũt: vt illos emn q; ei? q bʒ viu. Moͤs aut frẽs bᷣm Anagogic .qñ ſignat᷑ ꝗd
Nd ſun fuiſtis. iõ ſie ſu coꝛ lemm. Bdnd õ iſaac ꝓmiſſionis filij ſůmꝰ. Sed in pr̃ia ſperandũ. Et hec
miciffii⸗ rect itaa vos coꝛi no ſp: ⁊ noõn tm̃ cũpns ſuʒ apud qũs tũc isq ſʒ carnẽ natꝰ fuerat bppt videriĩ hoc nomine
Pinititdeſftift gatis. k UIEfes. iSi nsi tafiee,, E, rane ſat uera hierlʒ.qð in ſenſu lr̃ali ſi/
1 (Ezeämg Poſt galhefu in vos. F iliöli mei quoſiteꝝ partu pſeqbat eugßʒ ſpʒ: ita nuc. ſed gniticat ſtatet iaes
näisnitiemfi crepatõem. aplus rio:donec foꝛmet᷑ xpᷣs in vobis. qd dicit ſcriptura: Eijeè ãcillꝗ ⁊ metropoliʒ. i moꝛali ani/
eminilteiuit ponit eoꝝ ↄſolato Aellẽ aſt eẽapud vosmõ⁊ mu filiũ eiꝰ. Nõenim heres erit filiꝰ mã fidelè. ĩ allegoꝛico et
Ninmnliti l honiion. ng . L cleſiam militante in ana
aöecitt tintn ni ſamaritani p “ —.N H gogico eccliam triũphã
mediponensn vinũ moꝛdificatiuũ ĩfũdẽs oleũ lèitiuũ.Circa qð ſcidũ q; apls teʒ.vnde uerſus.Littera geſta docet.quid SrSaas aliegorig Wod
niſe ideoſthiin magnas pꝑſecutiões ĩ coꝛpꝑe ſuſtinuerat anq; galathis pᷣdicaret. lis quid agas.quo tendas anagogia. t ¶ ec enim ſunt duo teſta/
taiglätohitn ⁊ B erat eis notũ.⁊tñ ñ reſpuerũt eũ tãq; hoĩeʒ abiectũ ⁊ paſſũ. mẽta.ſᷣm ſenſum allegoꝛicum. v¶ Unum quideʒ in monte ſyna.
letoipszennim ſʒ valde reuerẽt ⁊ caritatiue receperũt eũ.de qͥ cõmẽdat eos.v. qꝛ vetus teſtamentũ fuit ibi datum a deo.cuius in hoc fuit abꝛabam
aüermierzit⸗ Frẽs obſecro vos.ſupple necredatis exodio me vos icrepaſſe. figura. x¶ In ſeruitutem generãs.i.ſubijciens vᷣuituti legalium:
ſblege nmlit⸗ ſ ex amoꝛe.iõ ſubdit. ¶ Mihil me leſ. ſʒ ſupple bõa mihife qð fuit onus impoꝛtabile.vt dictũ c.S.ʒ.ca. Bartagnifnen
aiberbenitts ciſtis.vt poſtea expᷣmit᷑. m ¶ Scitis qꝛ ꝑ ĩfir.car.i.tribulatio ficatiue.fuit eni figura ſeruitutis legalis. ʒ ¶ SFyna enim mos é ĩ
bewlitdicichiei⸗ nes paſſus ĩ coꝛpe. n nãgelicaui vohiãpdẽ.i.ãtea.⁊ cad/ arabia.i.lʒ ſyna ſᷣm lr̃alem ſenſum multũ diſtet a hierim.tñ piũctꝰẽ
sgrmgiiſin uerbiũ tpis. o ¶ Et tẽ. ve.ĩ car. mea nõ ſpꝛe. HNic accipit᷑ tẽta ei ſm ſenſũ allegoꝛicũ.qꝛ ßuit legis enoten na ſſnificarn tũc
ane. tio ꝓ experiẽtia.tetare.n.ẽ expimẽtũ accipe.Eſt igit ſẽſus.nõ xvigebat in hierłm.vbi erat tẽplũ in quo offerebãt᷑ ſacrificia ⁊ exerce
ni e ſpꝛeuiſtis me paſſũ ĩ carne.licꝭ H̊ notũ voh fuerit ꝑ experientiXã. bãt᷑ legaliz noau enĩ erat ðſtructũ ꝑ romãos.qꝛ deſtructio illa fuit
1 1. 4 ne WMecrepein ſhdcarbez wez. q ¶ Eʒ ſiẽ ange. dei. hip⸗ pꝰpaſſionẽ apli.ꝗ paſſus fuit ſub nerone.tẽplũ vo fuit deſtructũ po⸗
ſantin ninin bolice logt ad maioꝛẽ expᷣſſionẽ reuerẽtie ſibi facte.ſʒ qm̃ retra ſtea veſpaſianitpe. a ¶ Et vᷣuit cũ filus ſiis.i.cũ iudeis ĩ uitute le
— ctierãt a bono ꝑ falſos apſos.iõ ſubdit. Kile bea. ve.i. gis. b Illa ãt q̃ ſurſũ c.ſ.eccłia q̃ ẽ. c ierlm allegoꝛice. que
dio rt⸗ bonũ initiũ vrʒ qͥ dicebamini bti.⁊ eratis ĩ ſpe. 84 Telſtimo dr ſurſum.qꝛ pꝛedicat ⁊ ꝓmittit bona celeſtia. d¶ Libera aſer⸗
Cn niũ.n.phibeo vobᷣ.ex viſu ⁊ auditu. t ¶ Qꝛ ſi fieri poſſʒ.ↄue/ uitute legis. Aineernfa p baptiſinii n. regenetariin n ex ea.
tſangus igi niẽtertñ. v¶ ODeulos vros eruiſſetis.licʒ.n. Gͥ facere poſſent f ¶ Scriptũ ẽ enĩ Iſa.4.de hac generatione ſecunda. g erarc
Abaptſd i abſolute nõ tñ bñ. põt et dici ꝙ ẽhyperbole.ad magis expᷣmen erilis que non paris.i.ecclłia de gentilibus collecta.que tꝑe veteris
mine , dũ caritatis affectũ quẽ ſibi oñderãt.ſʒ qꝛ incitati erãt ð eũ ſub teſti erat ſterilis ab operibus bonis. h ¶ Erumpe. in laudem di/
tente, n dit. rgo ini.vo.fa.ſũ veꝝ dicẽs vobᷣ.arguẽdo ð mal.q.d. uinà. i(¶¶Et clama.coꝛde ⁊ oꝛe ꝓ grarum actione. k ¶ Qꝛ multi
es iiſhi⸗ no me debetis ex h̊ min diligere.ſʒ magl.⁊ qꝛ ĩiducebãtur ad filu ðſerte.i.gẽtilitatis ad fidẽ xpᷣiconuerſe.que ante erat a deo deſer
ciclnpuft 6 p falſos aplos ſimulãtes ̊ facere ex galatharũ dilectõe.iõ ſub ta pꝓpter eius idolatriam. ¶ ¶ WMagis qᷓ; eius que hẽt virũ.i.ſyna/
