ſideratii v añ tha ſoli deo rius ciuitat: ⁊ qrtus ſa. Già dñi litin ktia q nz iura tractant. Dis ſtris. In hac aut epi (utu
cognitů. Dicit igr. Ei a=t nai ieſu xpᷣi cũ oibꝰ vobis amen. ndaniu And goſiliũ velut ſtolapßmittit aglls mii i
gpotés eſt vos ↄfirmare Ei aüt qui potẽsẽ vos firma/ Into oco vgin 990 1 d ſalutatiõem.2? ꝓſe lens
iderfinei, grig itera neͤieſu ki:5) reuelatiöez myſte eſcanlicentia diſputat. Septio Inſalntatioe veo Ptcngl
cipit᷑ ex fine heptis.iteri’ ne ieſn xpi: pʒ reuelatt ſc pà·atq;; octauo loco de attödẽdovi In ſalutatiõe vero Neeloini
aſtruat cũ ſeqntib alus. rij tpibꝰ eternis taciti qð nic pi atq; oc lieribꝰ velado capite: triaponit. Ppꝛimu; i in
n nnen int tefactiié ſcriptuͦras pꝛoppay: ris c mulierib velado capite: en pſone ſa utatec. u i
dicatõem. qð tñ eſt xpiott 2 F d öoͤbeditõezʒ ac ſacrõꝝ coĩone pᷣcipit. Mono dicẽſ. Paulus vog ſthen in⸗
actoꝛis ideo ſubdit. Sʒ pceptũ et᷑ni deiqꝗd obeditoeʒ loco emlatio qᷓ dinſitate donoꝝ tus apls r vo buu? enlnili
Et. p i. hꝛedica fidei ĩ cũci gẽtibꝰcogniti ſoli ſa loco emlatioq diũͦſitate nois pauli. 1 moduſ Hun ſtſzſun
sSAErp. RKredics fideiicicegetib cögnitiſoli ſ ſpũaliũ naſcebat ſub exẽplo mẽ nois pauliamoduſ lcſtobes⸗
tiõem ihu xpi.quẽ e piẽti deo ꝑie ſũxpᷣʒ:cui honõꝛ et Suaim ce ſtigat. Decimo ſue vocatõis ad apo wiſc ii
actoꝛẽ euãgelj: i¶ Se gloꝛia in ſeculã ſeculoꝛũ amen. bꝛoꝝ ⁊ coꝛꝑisca lgat. 1. ſtolatuz ponunt. S. arun
cũduʒ re.my.i.ſacri ſecre Erplicit epiſtola Pauli ad reſurrectõis ſpes multis argu ica ad Romanos. gitbäntton
ti redẽéptiõis nr̃e qd eſtt ¶Erplicit epiſtola mẽt ⁊ rõib appꝛobat᷑. Altio de y ¶ Per volütatem umebcribi⸗
euãgelio reſeratũ.ꝑꝑ qd MRomanos. êẽ colligédis ad ne ceſſitatẽ ſcõꝛuz dei.ſ.ꝑ voluntatem haimanin
70.ĩterpᷣtes vbi Iſa.bz (¶ Incipit pꝛologus in pꝛimaʒ collig is ad necellugte ficgtig buplaciti. mali vo mniſpelner
n'ja tranſlatio.Et nacabi. epi lam. Loꝛinthioo. Noie caritatis cura vl edi lcatio plati ſunt ꝑeius vo gain
2 „56 . „12 4 r1 „2 ₰ 2 oriif . ar 2 i: ri „ li
2Aliari've⸗ ſnont ſu2 „ tſiſtola pꝛia adco/ cultui onit. Juelerſs biopen tnemiſſ meſten unlinn
ri ſeculi pᷣnceps pacis. ſic rithios mitas cas di / ce q aut vt gr nid l⸗ pe a deo pmittuni in nſimniſ
traſtulerũt. Et vocabiĩ ucrſaſq; cõplectitur. ex ſuꝑioꝛib aut hñt: lʒ ꝓpꝛiast’ e Noio. udntßie
norneci nagt alu en Quarũpartẽ relatio puulas actões. CExplic ꝓlog?. (Etſoſthenes fGS unrd
. R ibꝰ eter = n e eee AIncibit granme n. er. hunc aũt aplus ien⸗
gegner kl l tñ co⸗ ne frin cogn it apls. Partim C3 neip 2 Kb nenndeie. 1 ſeci ponit in ſaluta lgi eenoe
gniti. v ãt eternis tpibꝰ ipoꝝ coꝛithioꝝ ſüt liis indicate. õ ſi lo audie⸗ tõe.qꝛ detulerat ad tüefrisbi⸗
qꝛ etfnitas qᷓ vralteo, NMNõnullas voꝓ officij ſui cura: bi e P r iub⸗ eũ vefect corſthio tanmmd
Syobisniſi popatéeszad Aut oꝛdiat: aut emẽdat: varijs rüt vbu vitad: 7 ſub⸗ rum tanch ad eug aimtſtmmn
a nobis niſi ꝑ ↄpatõezad ↄut oꝛdlat: ,2. — e n üaAVAerſi ſunt multifarie q ꝓdeſſe poterat ⁊vo lDiumbtn
nüc pa.. (tpe noue legiſ. telqguẽtibꝰ. Mã apð eos pꝛimũ falſis aplis. Qi polez dai crederẽt ipʒ ſoſthe Ccpnertidun
m Abper ſcripturas ꝓphᷣa curat᷑ diſſẽſiõis vitiuʒ: qð miulti ſa eloquẽtia:alij ſecta legis lnd nẽ hoc feciſſe nõ er letindieinii
riü. aplisreſeratas. Luc. loꝝ vnitatẽ itulerunt ce idncti ſũt. Dos reuocat apls caritate ſed alia cã lleninid
t illis ſenſũvt in· pſendo aploꝝ vnitatẽ itulerunt ce iducti ſut. Dos reuocat aritate ſochglio 7 taid
ralanlr illie ſeaſüptin, Prci je: jͦ nois ad verã fidem ⁊ euãgelicam ſa ideo apls poſuit i;3 hifla h
telligerẽt ſcrivturas. ſcindẽtes ecclie:vt pꝛopꝛij nols 90 ve ſcribens eis ab ephe/ lſalutatõe coꝛithio chtiſiglinke
n ¶ Secundũ p.et. vei.iyz facerẽt ſectatoꝛes:qð his expꝛo pientiam: icribens eis lu ſuſ. rũ tandoptanté ſa Aiſiyiint
oꝛdinẽ eiꝰ.qꝛ eternałr di bꝛat vᷣbis apłs. Hocãt dico:qð ſoꝑ timotheum diſcipulu nu. lutẽ eoꝝ:vt pꝑ Boñ uhin itein,
ſpoſnit fienda in tte. Ee z½ Aſei dẽ ſuʒ/ ¶Explicit argumentum. geeret ꝙ ſoſthenes iincligbosperf
oAd obeditõem fi.ĩ cũ⸗ vnuſqſq; vẽʒ dicit. Ego ꝗdẽ ſuʒ 0 ipit epiſtola ad Coꝛinthi caritate fina motr? eniihnike⸗
ctis gẽtib.i.vt cũcte gen pauli:ego aut apollo:ego voce ¶Incip tep ¶ Cab. IJ. detulerat ad ipum piſtsegtn
tesobediãt nde;. ferk phe:ego aſt xpᷣi. Et obliqᷓ hoꝛũ benns iene vonat prs ie defect? corinri⸗ (Worirdi
itlad aosdieit Mib⸗ ſe diẽ ſocẽ noiuz metione: vrml) rpi velctare deie Seanna ee anzin
eteris taciti. q ¶ CPer to magis erubeſcãt id facere ſub 4 5 ſtbenes fz eccliẽ a ¶Eccleſieei i Üoß miicgi⸗
ie. xpʒ.ꝗẽ mediatoꝛnr̃ ad falſoꝝ aploꝝ noibꝰ:qð Et ſi ſub Y onene hi: ſcifica’d egatiõi fidelium. itſeozagtde
regduceduʒ nogi denn. pauli ⁊ petri fiẽt noĩe diſi plicẽt. agecden nolbe bꝗa neeſtcaeintln nisſerhn
aövencrenat tcſtumi Beda cu ei iduciĩ q pine obli · irpo ieſu vocas: dineliem enmenaen nn
Stut ſexhibita.ĩ xpᷣo eniz t reuerẽtie vxoꝛẽ ſibi nõ erubnit bi ingotar vome um 1n. e Noeetis ſanend arinn
hoie ſt oẽ uutes acharij facere de nouerca. Qð facinꝰ lʒ xp̃ᷣi in mniloco ipſoꝛum deé; r Pgfaz dine voca ugtiſenſt⸗
mata. M Et glia d ho, foꝛnicationẽ appellauerit apls: ſtro. Gꝛatia voͤbis 72 ars iſto Konisvenet Gd catie
nreronr ar eyhiveß t ita ↄdenauit vti vltiõeʒ fcian patre noſtro: ⁊ dño ieſu chꝛiſto Gira g0 Fun aen
go boi coꝛ Ei ange Z S . . runt nomenmind nagann
lihalt Rigeene⸗ lie nos pticipes faciat ꝗ cuz E 7 ſn ſcõ viuit ⁊ ienn ichrumad ſaͤe len habl:gureen Ga vi iwi ers a wa
tkt 2 amẽ. ¶ In. c. is. vbi or ĩ poſt. Tpibꝰetnis taciti. Et in tota dioceſiideo ſubdit᷑. iſdr⸗ noſtro. WNN
reMati ſecula ſer loꝛ ome. I Jn. cxlc. vbi of ipoſt⸗ DlI. inriſditõi epi ⁊ alioꝝ illius eccleſie miniſtrox. f ¶Ernoſtro. ülſenni
“ zuſe ſuo tpẽ ꝑipᷣm xpᷣm ſuikrerielatlie anbei, g6 Varerltoponi ben QAuarin giorin fnturo Iqparpficitur. R
Ab core eraras teſtiicati: vrin glo. I¶ Poſtillaftis Saphn kappetit' ibi terminat ſiue quietaĩ. verütñ qꝛ hec bona ſunta ſodee erno⸗
N E ſunpᷣm eplam panliad Connebios: C-apin. . d l ſicut ab actoꝛe ideo ſubdit. ie A deo pre nro. qꝛ eſt tin nrcn
Aulus vocatus aple. Dic incipit ſa ps eplaꝝ pauli aplłi in deo ſolo ſicut ab acto n.ſed fideliũ tm p gratie adoptionen. aeng kd
tci it ſcribere rece.in pᷣcedẽti.n.epła pᷣſcripſerat omanis p92 eroium ꝑcreatioem. lelin —M inenonahp⸗
1 laline roinidit ionas ptes qr5 ſcribit aligbus eccleſus.⁊?2 E ¶ Et dno ieſu xpo.qui eſt mediatoꝛnoſtre ſalutis. Güinenn

(Ad Coꝛinthios I.

H
ee „ H„ „ , i de rg — õ —— HD ⸗ . . .
R a Bratias ago. Dic ↄnter pſeqtur apo ſu intentiõem ſeutra plandis. ac¶ Significatu eſt. Dic ↄnterapls aperit ſue monitiõis
nite ctatũ eplarem: in ꝗᷓ apls p gratias agit de bonis coꝛinthioꝝ: vt intentiõem.ad ̊ eni monuerat eos de caritate ⁊ ncoꝛdia vt ↄuenien
Mr ah libentiꝰ accipiãt eiꝰ coꝛꝛectiõem.⁊=? ꝓcedit ad eoꝝ inſtructiõe, tiuse ret diſcoꝛdiã ipſ litã. i icit. Siqnifiratiä senimi
lanen oEid 5 e r G .ee cO nn tius argueret diſcoꝛdiã ipſoꝝ auditã.ideo dicit. Significatũ ẽ eni mi
fiari ibbi. Obſecro aut vos. Circa pmũ dicit. Sratias ago deo meo. lzʒ pide vobis frẽs mei caritatiue eos alloqtur vtcoꝛꝛectio eiꝰ meli ſu⸗
nmnin enl ſit de oium. tn dr ſpali deus bonoꝝ ꝑ fidem ꝛ deuotiõem. ſcipiat. b¶ Ab eis ꝗ ſunt cloes.ſm aliquos nomẽ matrone deuo⸗
i b¶ Semp .i in oĩbus hoꝛis mihiad oꝛandũ cõgruis ⁊ deputatis. tein cuius domo płes fideles manebãt.Fm alios ẽ nomẽ loci ppe co/
nid K Pꝛo vobis. ſicut pꝛo fils cariſſimis. „. „ hrinthu vbi hĩtabat fideles de ↄtentõe coꝛithioꝝ dolẽtes.⁊ ſi p mõ ac/
ſ nn d n gatia deigoataeſt vobis.i.ppter gram vobis datam.· cipiat:vl ⁊? ſoſthene erat ĩ illa ſocietate:a q̃ fuit miſſus ex bono celo
ee EIn chꝛiſto ihu. i. ss “” hboc denunciare aplo. Qꝛ
ort W a plenitudie gratie Bãas âgo 80 ſéper pꝛ5ͤ 2 äl tẽtiões ſũt ĩ 2 2
n einsm coi Jo.i. Bias àgo do meo ſeper pꝛdv ta. Sitis aſt pfecti icõdẽ ſenſu: Taneteretprumtrroejg
wn De plenitudine ei bis ĩ gꝛa dei data vob in xpõ r in eadẽ ſcia. Sig nificatü e eni etionio cHocdt
do heper os accepimus. ieſu:qꝛ i oibꝰ diuitẽs fci eſtis in mihi de vob fꝛes meiab his qui co.i. ref. J
gfnu er ſ eAI HH„Sc irig. es bhis qui dico.i.refero. d 5
Nhn⸗ nn fC ☚ ange. illo:i di vVbo Oi ſcia:ſiẽ teſti⸗ ſunt cloes:quia cõtentiões ſunt vnuſgſq; ve.di.Ego ꝗdẽ
n iideniteg fcl eſtis. Moniũ xpi ↄfirmatuʒ ĩ vob: ita iter vos. Doc aũt dico: ꝙ vnuſ · ſum pauli ꝛc. glibet eniz
vig Münt Diuit ut nibil voh d ſit ĩ vlla aaa: exx· — ncoiabat ſe ab illo a q́̊ ba/
. ſihihe iabundantes. ur Fot dent i vlla ga ex gqſq; vaʒz dicit: Ego qdẽ ſũ pauli: ptigat erat:q̃ſi baptiſmꝰ
Won en nalloi nillenn. pectatib reuelatõeʒ dninꝛ ieſu ego autẽ apollo: ego vVo cephe: vnieſſet maioꝛis effica⸗
r nn ib oib lobant. Bird et ↄfirmabit vos vſq; i fi· ego at xpi. diuiſs ẽxpᷣe: Nũqd cie qᷓalteriꝰ cũ tũ oẽ de⸗
e fcenibaprifatig né ſine critmnnc:i diẽ aduet, dni panl'cruciſixcvob: aut inöie veraheno larearhor ul
on ipoſitiõem manuũ nãi ieſu xp̃ .. Fidelis de? p quem pauli baptiʒati eſi. Gꝛqſagòðo wdr Job. ipaue vide
one m aublop dabat vonñ vocgtieſtl i ſocietatẽ filij eiꝰ ieſu meo ꝙ neieʒ vim baptiʒani niſi ris ſpum ſcm deſcẽdentẽ
e luinguan vr bo iacti xpii pñi ni. Obſecròqtvos fiég criſpũ ⁊ cain:ne qꝗs dicat ꝙ i noie ⁊ manẽtẽ ſupeuz hẽg ba
n bus in plibus locis. vaize i! Fi ſe Jirſ npu cequn ne dgs vlcqr ꝙ inoic icat in ſpuͦ ſ⸗ 7 iõ
un Wn Jel dicit inoiĩ vbo. Pnomẽ dñi nii ieſu xp̃i ũt idipſũ meo baptiʒzati eſt. Baͤptizaui jt Pi ifat in ſpͦ ſancto. ⁊ iõ
iane Uel dicit in oĩ vbo — 5 i ſi 7 bſe iſn „ „won. P „ P zam at baptiſmnõ hʒ efficaciazʒ
ioN (kr qꝛ abũdabat ĩ vpis dicat oes: ⁊ ñ ſinti vob ſcima· ⁊ ſtephane domũ:ceteꝝ neſcio aminiſtr..ſed a ſolo x-po.
n voceeeiiproterqpad eititrandnm
. ZRZũ nòô pferi necoꝛdieggeeng JèUVMWẽdÿ erroꝛẽ coꝛinthioꝝ fuiti⸗
n en niſt pcedat exhituſcie ideo ſubdit, k Inoi ſcia itelli troductũ in grecia:cti qdaz po eſtachaia: in qᷓ eſt coꝛintbus vt bapti
Sn ei gentia ſcripturarũ ad ſalutẽ ꝑtinentiũ.hoc tn intelligedũ eſt de cgaret in hac foꝛma.ſ.Bapticat᷑ ſeruꝰ ihu xpᷣi ⁊c.ſed ceſſante erroꝛe ecc/
i n 4 mngioꝛib illius ecclie ad quos ſpectabat docere. .⸗ cleſia cõiter bapticauit ſub hac foꝛma.Ego baptico te in noĩe pr̃is ⁊c.
ka ¶ Sicut teſtimoniũ xpi.i.7ʒ 2coꝛdid ad eiꝰeuãgeliũ.qð ſupple. in qͥ melius expꝛimit᷑ foꝛma baptiſmi a xpo tradita Math.vlt. Doce
N 8 m Confirmatũ eſt ĩ vobis.i.firmiterradicatũ,alr nõ eſſet recta ce oẽs gentes bapticantes eos in noĩe pr̃is ⁊c̃.qꝛ in foꝛma ecclie expꝛi/
Nor. tcr ſcientia ſi a xpi teſtimonio diſcoꝛdarert. mit pſona baptigätis miniſterialr. cũ dr̃. Ego te baptico.vt vidẽt᷑ ver
n ¶ Iia vt nihil vobis deſit in vlla gra.⁊ in oſtendit gratie per⸗ ba xpᷣi ſonare. e ¶ Diuiſus ẽ xpᷣs. Dic ↄñter aplus ponit rõnem ſue
. 8 fectiõem. oc Expectatibus reuelatiõem do. no. ie.xpi.ĩ die monitiõis.ſ.ꝙ diſſenſiones non debẽt eẽ inter eos. Et pᷣoñdit hoc in
.1 ſuhmi iudicij q reuelatio bonos faciet beatos ĩre.ſed expectatio hꝰre/ baptiſmo.⁊ in doctrine vbo.ibi.Nõ in ſapia verbi. Pꝛima adhuc in
che⸗ n uelatiõis facit eos btõs in ſpe. Iſa. zo. Beatioẽs g expectat enz. duas.qꝛ pᷣ ponit ſue monitiõis rõnem.⁊? excludit a ſe ſuſpitiõem.ibi.
16 ce ⁊ iõ de tali expectatiõe coꝛithioꝝ apls gras agit deo. ⁊ ꝙ hec ex· Sratias ago deo meo. Circa pᷣꝰ oic̃.Diuiſus ẽ xpᷣs:q.d.vr̃ ſeꝗ ex vbis
e Muii pectatio nõ ſit vana:ſed eſt auxilio dei firma.ideo ſubdit. vr̃is ꝗ maioꝛẽ efficaciã vniꝰbaptiſmo qᷓ; baptiſmo alteri attribuitis:
m nen p¶ Qui⁊ ↄfirmabit vos vſq; ad finẽ ſine crimine.i.ſine pecocato q ſolus xpᷣs bapticat interiꝰ.vt dictũ eſt.⁊ ideoſi baptiſmatibꝰpluriũ
erbo rm moꝛtali.q; heccatum veniale non põt et a ꝑfectis oĩnovitari. varias virtutes attribuit:ſegtur ꝙ xpᷣs ſit diuiſus:alr opando in ba
ic cmf q In die aduẽt do.no.ie.xpi.poc dicit.qꝛq ſine crine ĩ die moꝛ ptiſmatibꝰa diuerſis miniſtris.Et ad maioꝛẽ intelligẽtiã ſciẽdum ꝙ er nofa-waIüO-
tiheit tis iuenit:in die iudicij ſine crine pnᷣtabit᷑.⁊ pᷣdicta ↄfirmat per/⸗/xps in baptiſmo duplicẽ hzʒ virtutẽ ꝓpᷣam.vna eſt dĩna.qua cũ patre Me
1 anut⸗ fidelitatẽ dei.d. r idelis ðs ꝑ quẽ vocati eſtis.ſ.ad fide rſpa ſancto mundat interiꝰa peccato.⁊ hec ptãs nulli creature cõica/
Emſe Konee ⁊ ſic nõ deficiet vobis in auxilio vt nõ ꝑueniatis ad gliam. Sed ri potuit.ſicut nec deitas.alia cõpetit ei ᷑ᷣm nãm humanamq̃ drĩ ptůs

W ſini⸗ põt hic qri quõ apłs de coꝛinthijs tanta dicat pconia,cũ ſtatĩ pp excellẽtie in ſacr̃is.⁊ cõſiſtit in q̃tuoꝛ.Pꝛimũ eſt ꝙ ſolus xpᷣs inſtituit ⸗

pmu . 81 nt. 1 ata ?7? mafieret in ecclia.ſ.ꝙ tot baptiſmata crederẽt᷑ quot miniſtri. pꝓpter
contẽta q̃ eſt gr atia. cres nigta: nõ cõtenta qᷓ eſt reſurrectionis qð ſubdit. f Mungd pau.cru.ẽ ꝓ vo.q.d.nõ.qꝛ baptiſmꝰnõ hʒ effi
arle Git⸗ glia. ⁊ ideo p agit de ſacris.2 de gratis.izꝛ.ca.ʒ? de gloꝛia reſur · caciã a paſſione alicuiꝰ ſancti niſi ſolius xpᷣi.pꝑꝑ qð eiꝰ efficacia non dzʒ
eifen Sr rectiõis.ið.ca. Dꝛ ima adhuc in tres.qꝛ pᷣ agit de pꝑtinentibusad alteri attribui. g ¶ Aut in noĩe pauli baptiati eſtis.q.d.nõ.ſed tm̃ *
gobe gntin ſacrm baptiſmi.⁊ cũ hoc de mõ docẽdi:eo ꝙ ſcribit᷑ Marc.vlt. in noſĩe xpi:qꝛ de xpo dr Act.A. Nec enĩ aliud nomẽ eſt ſub celo datů
Gen Docete oẽs gẽtes baptigantes eos ⁊c. ⁊? agit de ſacco mrfimonn hoibꝰ ĩ quo opoꝛteat nos ſaluos fieri. Sz2 B vr eẽ illð qð dẽ Math.
fiien ſlo⸗ 4 c2 de ſacfo euchariſtie.S.ca.Circa pᷣmũ ſciendũ iter coꝛin· vlt. Docete oẽs gẽtes baptiçantes eos ĩ noĩe pr̃is ⁊ fili ⁊ ſpũs ſciĩ.⁊ ſic
49997 lirn thios erat diſt enſio ꝑp baptiſtas ⁊ doctoꝛeſ.qꝛ bapticati abvno nõ erãt hoĩes bapticãdi ĩ noĩe ſoliꝰxpi.ſʒ ĩ noĩe totiꝰtrinitatl.Ad qð di
1de . e, aplo pᷣferebãt ſe bapticatis ab alio q̃ſi baptiſmꝰ hẽret efficacia cẽdũ ꝙ in pᷣmitiua ecclia nomẽ xp̃i erat odioſũ młtis:pcurãtibꝰRᷣ iu/
. a miniſtro.aliꝗ etiaʒ doctrinã phoꝝ verbis oꝛnatã reputabant deis ĩ ſua malicia obſtinatis.ꝑꝑ qð vt nomẽ xpᷣi amabile ⁊ venerabi⸗/
hriſ⸗ u magis efficacẽ doctrina aploꝝ talibus carente.Et ideo circa le reddereĩ apli bapticabãt in noĩe xpᷣi.vt hr Act.S.⁊ ̊ fecerunt ſpãli
— duo facit aplłs.q; p remouet aplus ↄtentiõem.⁊ cõtentõis cãazʒ. oꝛdinatõe ſpũs ſci.verũtũ ĩ noie xpᷣi tota trinitas ĩtelligit.qꝛ xpᷣs idẽ
is c. 5. Pꝛima ĩ tres.qꝛ p ponit ſuã admonitõem.⁊=? aperit eius int ẽqð vnctꝰ.⁊ ſic ĩtelligit p̃ vngẽs.⁊ ſpũs ſcũs.qui ẽ ipa vnctio.Poſtqᷓ;
in r il e tionẽ. ibi. Significatũ eſt. ʒ? admonitiõis rõnem.ibi. Diuiſus ẽ ãt nomẽ xpᷣi ſcm̃ ẽ magnũ ⁊ celebꝛe ĩ gẽtibꝰeccłiavtit᷑ foꝛma a xpᷣo ĩſti
roſen⸗ xp̃ᷣs.Circa pᷣmũ admonet ees gratioſe vt eiꝰ admonitio magis tuta bapticãdo ĩ noĩe pa.⁊ fi.⁊ ſpũs ſci.tñ illiꝗ ſic ẽt bapticãt᷑i noĩe xpᷣi
Gemeinn⸗ 3 recipiat:admonet eiʒ eos hũiliter.d.Obſecro.⁊ non pcipio.⁊ ẽèt bapticãt᷑.qðnomẽ ĩ noĩie filij ĩtelligit.igr̃ qꝛ xpi nomẽ ⁊ ei paſſio ⁊ nõ
umhali⸗ caritatiue dicẽs. t¶ Frẽs. qo eſt nomẽ amoꝛis.⁊ etiã reueren alteriꝰↄferũt efficaciã baptiſmo.iõ ꝗ hãc efficaciã alis tribuũt xpᷣm
N ter. d. u¶ Per no.do.no.ie. xpi. ⁊ etiam vtiliter. qꝛ admonet didũt. h¶ Gra. ago. ↄnr apls excludit a ſe ſuſpitõzʒne foꝛte crderẽt
ginſpanet 4 eos de vnitate ⁊ concoꝛdia ᷣuanda ĩter eos de vita pariter ⁊ do aligꝗ hãc diniſionẽ ex ipſo hũiſſe occaſiont᷑.d.Gr̃as ago deo meoꝙ ne

ſtea ſubdat ꝙ inter eos erãt ſciſmata.Ad qð dicendũ illa ſciſ-

mata nõ erant cõia.ſed erãt ibi multi boni ⁊ litterati ac caritate

cCoõiuncti:i gbus verificabat᷑ verbũ apłi.vñ dr infra.ꝙ aligꝗ coꝛin

thioꝝ dicebant. Ego aũt ſum xpi:⁊ iſti non faciebãt contentõeʒ
baptiſtas. qꝛ totã efficaciã baptiſmi xpᷣo attribuebant.
Obſecro aũt. Hic ↄñter apls incipit eos inſtruere.⁊ diuidit᷑ ĩ
duas pꝑtes.q; p inſtruit eos de ſacr̃is.⁊? de gbuſdã alus.iõ.c.Cir
ca pmũ ſciendũ ꝙ in ſacr̃is tria ſunt.ſ.ipᷣm ſacrjm.⁊ res ſignata ⁊

ctrina.ð. x ¶ Ut idipſuʒ dicatis omnes ⁊c.ita ꝙ i verbis ⁊ fa
ctis veſtris non appareat aliqua diſcoꝛdig. .

¶ Sitis ãt ꝑfecti in eo.ſen. de agẽdis. ʒ ¶Et ĩ ea. ſcia. de ↄtẽè

ſacr̃a.Scõm ꝙ effectũ ſacri ꝗ eſt caracter potuit cõferre ſine ſacr̃o/ſi
aũt de gra que ẽ effectus ſacri logmur dat᷑ a ſolo deo pꝛincipalr.a xpᷣo
vo hoĩe miniſterialr tm̃:tñ pᷣncipalius ceteris miniſtris.qꝛ eſt inſttm
deitatiↄiunctũ.Tertiũ ẽ ꝙ virtus paſſionis ei oꝑaĩt in baptiſmo ⁊ in
alus ſacr̃is.Quartũ ꝙ ad eius iuocatiõem ſacr̃a conferunt᷑.hanc aũt

ptãtem excellẽtie maxime qᷓ;tum ad ̊ vltimũ potuit miniſtris ↄfer/
re.ſ.ꝙ in eoꝝ noĩbus cõferret᷑ baptiſmꝰ.ſed tñ cõicare noluit ne ſciſ/

mint vĩr̃ z bapticaui niſi criſpũ ⁊c̃.paucos.n.bapticauẽat ⁊ illos ſignãt
noiat.qꝛ ð ilłñ erãt ꝗ illã diſionẽ faciebãt. iſ

nat. 1 lilla diſione faci ap. ãt ⁊ ſte. do.i.eiꝰ ðᷣ
familia. keTeteꝝ ne.⁊c.G̊ adiũgit ne foꝛte aligꝗs aliꝰcũ iſtis ab eo

4

fuiſſet bapticatꝰde q̊ nõ aduerterat. eo q memoꝛia hoĩum labilis eſt:
⁊ ſic ſalſitas vbis ei ĩiponeret᷑ a falſis aplis.Conſequẽter aſſignat cãʒ
qre paucos baptiauit.d. a ns eni mi.me xps ba.ſed euaãgelica/
re. Sʒ B vr eẽ qò dẽ Math̊.vlt.Euntes ᷓ docete oẽs gẽtes baptixã⸗
tes eos ⁊c.⁊ ſic apli a xpo miſſi fuerũt ad baptigandũ ſic ad docẽdum.
Ad qõ dicẽdũ ꝙ lz xps miſerit aplłos ad vtrũq;.tñ pᷣncipalr ad docen
dũ.⁊ iõ ꝑ ſeipſos pdicabãt.ꝑ miniſtros ãt inferioꝛes vt freqntiꝰ bapti
cabant:cuiꝰratio ẽ.qꝛ virtus vel ſapia baptigãtis nihil oꝑat in baptil⸗/
mo.pꝑpꝑ qð nõ refert ꝑ mi/
niſt rũ maioꝛẽ vł minoꝛẽ
bap ticari.virtꝰ ãt ⁊ ſapĩa
pᷣdicantis młtũ valde cõ
ferũt ĩ pᷣdicatiõe.⁊ iõ apli
gꝗ maioꝛes erãt circa pᷣdi/
catõem ſe magis occupa
bant exẽplo xpi ꝗ ꝑ ſeipᷣʒʒ
docebat:⁊ ꝑ ſuos diſcipu⸗/⸗
los bapticabat. vt hr̃ Jo.
A4. bu NMõ i ſapia. Dic
oↄnter repꝛobat ↄtẽtõem
coꝛinthioꝝ ex ꝑte doctri
ne.qꝛ eoꝝ aliq doctrinazʒ
pſeudo apłoꝝ oꝛnatã ver
bis ⁊ rõnibꝰ hũane ſapie
pᷣferebãt doctrine aploꝝ S .G
xpᷣi:q̃ non erat ĩ foljs vboꝝ ſed ĩ vtute ſpũs ſcĩ.ꝑꝑ qð apls p oñdit mo
dũ illuzʒ nõ eẽ ↄueniẽtem doctrine xpᷣi.⁊?ꝰ declarat ſe non fuiſſe vſum
tali mõ docẽdi.c.ſe.Circa pᷣmũ ponit intentũ.dð. Non in ſapia ⁊c.⁊ ↄti
nuat᷑ cũ pcedẽti lr̃a ſic.qꝛdixerat. Non.n.miſit me xpᷣs baptixare ſed
euãgelicare.i.euãgeliũ pᷣdicare.Nõ in ſapĩa vbi.i.in ſapia mũdana q̃
bis oꝛnatis ⁊ rõnibꝰſumptis ex apꝑpentibꝰ ſᷣm ſenſũ initit᷑.illa aũt q̃
ſunt fideiexcedũt hũanã rönem ⁊ ſenſũ.⁊ iõ ille modus docẽdi nõ eſt
ↄueniẽs doctrĩe fidei.Sʒ ) ̊ vr eẽ młti doctões catholici.vt Aug.
⁊alij doctrĩa fidei vſi ſũt rõibꝰhũanis ⁊ vbis oꝛnat.Ad qð dicendũ
aliõẽ docẽ ĩ doctria vᷣbi:⁊ alið vti ſapĩa vbi ĩ his qſt fidei.qꝛ docere
in ſapia vbi ẽ qn accipi hũana ſapĩa ꝓ pᷣncipali radice doctrine.vt ſo
lũ ꝗqs appꝛobz qð ſapia mũdana ↄtinet.⁊ ẽ fidei coꝛꝛuptiuũ.vtiaũt
ſapia vbi eſt ſuppoſitis fundamẽtis fidei ſi q̊ vera ĩ dictis phoꝝ fidei
accõmodata repiant᷑ ĩ obſeqũ fidei aſſumere.⁊ Gẽ bonũ ⁊ meritoꝛiũ.
vñ dicit Aug.lib. z. de doctrina xpᷣiana. Siq̃ vera nr̃e fidei accõmoda

èni miſit me xpᷣs baptiʒãe ſj euã
geliʒzare: nõ ĩ ſapia vhi: utn eua⸗
cuet cruxxpᷣi. Nerbũʒ. n. crucis
PBeũtibꝰ qdèʒ ſtülticia ẽ: his aſt
ꝗq ſalui fiũt.i.nobis dei virtůs ẽ.
Scriptũ ẽ.n. Perdã ſapiàm ſa
piétiũ:⁊ pꝛudẽetiʒ pꝛudetinʒ łe-
ꝓbabo: Abi ſapies? vbi ſcribã:
vbiiqſitoꝛ hui? ſccli? Mõnè ſtul⸗

pbi dixerũt nõ ſolũ foꝛmidãda nõ ſunt.ſed ẽt ab eis tanq; ab iniuſtis ,

Hic ↄñter manifeſtat ppoſitum.⁊pᷣ ex ꝑte doctri
ne. 2? ex pte docẽtiũ ibi. Uidete.ꝛima in duas.qꝛ pᷣmo ponit ſuam
ꝓbatõʒz.⁊? ꝓbatõis manifeſtatõʒ.ibi.Quoniã ⁊ iudei.Eirca poſciẽdũ
A idẽ modus nõcõuenit oĩ doctrie.vt dr.⁊.metha.⁊.i.ethicoꝝ.Mo
ꝭdus enĩ ꝓcedẽdi ꝑ demonſtratões nõ ↄpetit rhetoꝛice ſed geometrie
xecõuerſo ꝑſuadere nõ ↄpetit geometrie ſʒ rhetoꝛice:vt ibidẽ dr̃.⁊ ſi⸗/
milr ſi aliꝗs ĩ nã intellectuali.vtpote angelica demonſtratõibꝰ geo/
mmetricis vti vellet. incõueniẽter ꝓcederz.qꝛ nõ ſunt applicabiles niſi
mãe coꝛpali.Ex his foꝛmat᷑ talis rõ.Ille modus docẽdi nõ ẽ ↄueniẽs
alicui doctrine ꝑ quẽ deſtruit id qð eſt in ea pᷣncipale.ſic ẽ in ꝓpoſito.
qꝛ pᷣncipale in doctrina fidei ẽ ſalus ꝑ fidẽ xpᷣi crucifixi.pꝑꝑ qð apls di/
cit.ĩfra.ſe.ca. Nõ iudicaui me aligꝗd ſcire int᷑ vos niſi tm̃ ieſuʒ xpᷣm cru
cifixũ.ĩniti vo pᷣncipalr ſapie verbi ẽ deſtruere ſalutẽ factã ꝑ crucem
fßi. vt dicet᷑ ſtatim. ⁊ B ẽqð dicit apłs. Nõ in ſapiaverbi miſit me xpᷣs
euãgelicare. Ut nõ euacuet᷑ crux xpᷣi.i.fides paſſiõiserꝰ.qꝛ ↄtinet aliq̃

poſſeſſoꝛibus in noſtrum vſum vendicanda.
ir nõ euacueĩ

d̃̊8e,zvident᷑ hũane ſapie ipoſſibilia.vt ꝙ s moꝛiat᷑ ⁊ oſilia.⁊ aliq̃ viden

tur huic ſapĩe ↄria vt ꝙ aligs moꝛtẽ ⁊ ↄfuſionẽ nõ refugiat.ſed magl
ad h̊ volutarie ſe offerat ⁊2ſiłia:pꝑꝑ qð ſapientibꝰ mundi ſtulta videt᷑
Ddoctrina fidei.⁊ iõ ſubdit᷑. d
nis xpi. e ¶ Pereuntibꝰꝗdẽ.i.infidelibꝰſᷣm mundanã ſapiam tm̃
ſentientibꝰ. ¶ Stulticia. eſt rõnibꝰdictis.

g¶ Dis aũt ꝗ ſalui fiunt.i.fidelibus. h Uirtus deiẽ.qꝛ ꝑ crucem

aduerſarius eoꝝ diabolus deuictꝰc.⁊ qꝛ expiunt᷑ ĩ ſe virtutẽ xpᷣiĩ vo

luptatũ carnaliũ repꝛeſſione.⁊ ſic ĩpleta eſt ſcriptura IJſa.⁊0.
¶ Perdã.i.deſtruã. k¶ Sapiẽtiam ſa.i.ſtultam oſtendã ſciam hu
manitus iuentã ad vitatẽ euãgelij ↄꝑpatã.⁊ dicit ſapiazʒ.qᷓ;tũ ad cogni

tiõem de ſpeculabilibꝰ.

ſiquẽ aliũ vꝛm baptiʒaueri. Mõ

tꝗ fecit deꝰ ſapiaʒ hui/ mungl. eſt de ſapientluseſt hominib

—

lI¶ Et pꝛu.qᷓ;tũ ad noticiã de agibilibꝰ.pp

qð xpᷣs ad aplatuzʒ nõ vocauit phos.ſed ſimplices:ne ꝓfect fidei xpᷣi/

ane aſcriberet humane ſapiẽtie.ſed dĩne.ideo ſubditur.

mundane initentes. Ubi ſcriba.i.pit in lege.qð refert᷑ ad do/
ctoꝛes iudeoꝝ. o Ibi ingſitoꝛ hſeculi:i.pſperitatũ hꝰmũdi:qð
refert᷑ ad vtroſq;.q.d.nullꝰ talis aut rarus ẽĩ vocatiõe fidelium xpi.
Pec aũt ſcriptura ab illo loco. Ubi ſapiens:vbi ſcriba ⁊c̃.accepta eſt
de Iſa. 33. c. 'm trãſlatõem.o. vbi lʒ ſint alia vbaqᷓ; ĩ traſlatõe nr̃a.

m ¶ Ubi ſapiẽs: ꝗ alta ſpeclabilia ſcrutat᷑.qð refertad gẽtes ſapiẽtie

3 Mos aũt. xpiani. a

tũ eſt eadẽ ſnia: vt pʒ intuẽêti.exceptoʒ: vbi dr. Ubi inaſitoꝛhꝰ
ſeculi.ꝓ quo ĩ trãſlatione nr̃a ponit. Ubi doctoꝛ ꝑuuloꝝ:eadeʒ
tñ eſt ſnĩa.qꝛ ꝑuuli ſolent inſtrui de his q̃ ꝑtinẽt ad moꝛalẽ vitã
ſtatus pñtis.ideo ſubdit. p ¶ Moõne ſtul.fe.ðs ſa.hꝰ mũdi.q.
d.ſic.qꝛ demõſtrauit ſtultã faciẽdo qð ĩpoſſibile iudicabat.⁊qꝛ
de ſapiẽtibus hꝰmũdi nullos aut paucos in pᷣn elegit p pᷣdicati
one euãgelij.cuiꝰrõ aſſignat᷑.cũ drĩ. q ¶ Nã qꝛin dei ſa.i.exco
gnitiõe creaturarũ q̃ ſunt qddã dei ſpeculũ. r ¶ Mõ co.mũ.i.
. darre ſapiẽtes mundi.

Ra qꝛ i dẽi . apia non coͤgnouit ſcl Per ſebmunc.
mũdꝰꝑ ſapiaʒ deuʒz:placuit deo ius i.ĩ cu

abe den.e 2ius cognitöem duẽ
ꝑ ſtulticiã pᷣdicatõis ſaluos facẽ ſpecuiũ creaturaꝝ.
credẽtes. Qm̃ idei ſigna pe n Roi.Qu
ſit : ſſa pigz Irſz cũ cognouiſſẽt deũ
tut: 1greci ſap i5 qrut. Nos au nõ glificauerũt aut
tẽ pᷣdicàmꝰ xpʒ cruciſixſ:indeis gfas egert. ſz eua⸗
gdẽ ſcandalũ:gẽtibꝰ auteʒ ſtulti nuerũt in cogitatio
ciam:ipſis auteʒ vocatis iudéis nibſuis. vobſcura
tũ eſt inſipiens coꝛ

atq; grecis:xpᷣm dẽi virtuteʒ: ⁊

D L eoꝝ ⁊c.iõ ſubditur.
dei ſapiâm. Quiã quod ſtultuʒ

u ¶Placuit deo per
ſtul. pdi.ſa.fa.cre.i.
ꝑaliũ modũ qᷓ; ꝑſa
. pientiã phoꝝ.ſ.per
pᷣdicatõʒ crucis qð phᷣi ſtultũ reputabãt.pꝑ defectũ intellectuſ
eoꝝ.multo enĩ ẽ rõnabiliꝰ credere alicui ꝓpoſitiõi ꝓpoſiteꝑſu/
ſcitatiõz moꝛtui vel aliꝗd hò de quo certũ ẽ ꝙ non põt fieri niſi
a deo:g non põt eſſe teſtis vłↄfirmatoꝛ falſitatis:qᷓ; cuicũq; ni
hũana rõne ꝓbate que põt deficere.in h eni egit ſicut doctoꝛ be
niuolus ꝗ vidẽs diſcipulos nõ cape vitatem ab ipſo ꝓpoſitam ꝑ
vnã viaz ꝓcedit ad aliãä. x ¶ Quoniã ⁊ iudei. Pic ↄnter apls

manifeſtat ſuã ꝓbatiõem.ſ.ꝙ initi ſapie verbi nõ ↄuenit doctri

ne fidei.qꝛ euacuat ſalutẽ ꝑcrucem xpi.d.Quoniã ⁊ iudei ſigna
petunt.Hex enĩ iudeoꝝ data fuit iĩ terroꝛe dĩne ptãtis.Exo.ꝛ0.
⁊ ideo a quocũq; afferente doctrinã aliquam petebat ſigna di⸗/
uine virtutis ad eius ppatõem. p ¶ Et greci ſapiẽtiã querũt.
erant enĩ imbuti ſciẽtus phicis que per rõnes ꝓcedunt.⁊ideo
nipil recipe volebant.niſi ratione ꝓbaretur.
ꝛedicamꝰ xpᷣm crucifixũ.eſt autem
pᷣs nomẽ ſuppoſiti duplicẽ nãm hentis.diuinã ab eterno:⁊ bu/
manã ex tpe.ppꝑ qð illud qð ẽ ppᷣuʒ cuilibz nãe de iſto ſuppoſito
dr vere:ita qð eſt ibi cõicatio idiomatũ.ſicut enĩ hec ẽ va ð xpo
ꝙ hic hõ creauit ſtellas.ita iſta:deus crucifixus eet.

b Judeis ꝗ.ſcã i.occaſionẽ ruine nõ ex nãrei pᷣdicate ſed ex in/

—

deoꝝ cecitate:ꝗ xpᷣʒ expectabãt ⁊ adhuc erpectãt vẽturũ in ma
xima ptãte. ⁊ iõ ↄſiderantes infirmitatẽ carnis aſſũpte accepe/
runt occaſionẽ ruine negãtes ip ⁊ manentes in ſua ĩifidelitate
2tñ pphete eis declarauerunt vtrũq;.ſ ptãtem ⁊ infirmitatem

venturi xp̃i. Zach.ↄ.Exulta ſatiꝰ filia ſyon:iubila filia irlʒ:ece R ſhiaipntitsfnn

Plonblonit
Wuaeonint

(Geräbeneſev
fumnien
euitmn

rex tuꝰ venit tibi iuſtus ⁊ ſaluatoꝛ. ⁊ ipſe pauper. per hoc enim
ꝙ dicitur. Rex iuſtus et ſaluatoꝛ.oñdit᷑ eius ptãs.ꝑ hoc aũt qð

ſubdit᷑:⁊ ipſe pauꝑ.oñditur eius aſſumpta infirmitas.ſunt etiã

multe alie pphetie q̃ loquũt᷑ de aduentu xpᷣi cuʒ ptate magna:c

alie de eius aduẽtu ĩ infirmitate ⁊ paſſibilitate.⁊ pᷣme vt in plu/

ribus referunt᷑ ad aduentũ xpᷣi ad iudiciũ.Fe vo ad aduẽtũ eiu/

in carne.verũtñ ⁊ in iſto aduentu pᷣ venit in ptãte miraculoꝝ ꝗ⸗
bus declarata fuit eius dĩnitas ſicut pꝑ paſſibilitate eius carnis
hũanitas.⁊ ſic eoꝛũ ſcandalũ non fuit datũ ſed acceptũ.Scien⸗

m tñ ꝙ hanc ruinãiudeoꝝ ex ↄſideratiõe infirmitatis xpip/

erbũ enĩcrucis.i.pᷣdicatio paſſio/ceſſit odiũ ⁊ inuidia ↄ xpᷣm.eo ꝙ publice pᷣdicabat ↄvitia eoꝛuʒ.
2 ſic cognitio quã hẽbant de xpo ꝑimpletiõem pꝓphetiarũ fuit

in eis obſcurata.⁊ tũc ceperunt ſcripturas puerſe interptari. vt

off ifra ſe. c. ⁊ pleniꝰfuit dictũ Mathᷣ.zi. c¶ Gẽ. at ſtu. ſtultü. n.

videbat᷑ eis dicẽ deũ fuiſſe mõtuũ.qꝛ neſciebãt vtrãq; nãzʒivno

ſuppoſito ↄſiderare· qd xppiãi credũt ⁊ ↄfitẽt tãqᷓitatẽopib di

uinis teſtificatã ⁊a vis pphᷣis pnunciatã:in ꝗbenon põt eẽ falſi/
tas.ideo ſubdit᷑. dBoſis aũt vocatis.ſ.ad fidẽ xpᷣi.
udeis atq; grecis.i.ſudeis atq; gentibus indifferenter.
hꝛiſtũ dei virtutẽ.ſupple eſſe pꝛedicamus. S
Et dei ſapientiam. maxima eni dei virtus ⁊ eius ſapientia ap
paret ĩ xpᷣi crucifixione.nã hoc mõ ↄueniẽtiſſime factaẽ hbuma
ni generis redẽptio.vt ille ꝗ erat debitoꝛ ſatiſfaceret rõne hua⸗
nitatis aſſumptę ⁊ redimeret ꝗ poterat rõne deitatis adiücte.

io ſubdit᷑. h¶ Qꝛ qð ſtultũ eſt dei.i.dicit᷑ de deoᷣm erroꝛe ge

tiliü. vt dictũ eſt. i ¶ Sapientius eſt hoĩb.i. continet maio /
rem ſapiam q; ab hoĩbus poſſit capi adplenũ.

ginliunn

seſle.
mmii ſo un

Grs i pbi
Eſberetetan.⸗
Cpmionpteetit

ſmnplce⸗

ſſoeetro tio
ta,digentet
itpearri aſtontie
ittzpertogto

heseentſnelit

urſcioleggni
opicti opom

(Miierplebeh

ftoebilbeepot
Piotentpam⸗
lunne ſteni n
liegitiotetes
ntſithpanci
ntoriigcite⸗
elpistſinoa;⸗
Eeſbepoſttaam
Ultutieceegtce
oinamoppotin
uncicegtdsldo⸗
lendichideſen⸗
Trtipshftitlertn
ſeniſmntche⸗

((lrögkeigiscn
4 7 AAö
ſſetmugshäie

ſtidronne,

Plitenihrer

B=

— = =
— —= S — =
2= S

–Rj

ſni
erdi deicinte
fmmnfliunszdi
ribaiigſene
ninſieſedinöar
dOitc⸗
ütinnwedineguisen
Baneſer ins Alnt
eren.
Ciem dönancſtdr
ommüſanaiten⸗
”
nnenöernüniitnt
õ
õ
miq Ntüeniin

ſaſſece
nöfün —
o⸗ cieung ,in

en odctieltln
tnſniln ii
iudiniciſfriin
möenin ſen
ſatin in

D
um,

ſcemnieie
gntiute⸗
mti in

Nlini⸗

m' Et ignobilia mũdi.i.hoĩes de plebe humili.

O¶ At eaq̃ ſunt. reputationis magne in hoc mundo.

q(¶ Ut nõ gliet oĩs caro.i.nullus hõ eleueĩ ꝑ ſuꝑbiam in ↄſpectu
cxji.ſed magis hũiliet ꝑꝑ qdð modus docẽdi ĩ hũilitate ↄueniẽs ẽ

uEt iuſtitia. impotentiã. x

Ad Coꝛinthios I.

Et as infirmu dei.i.qð videĩ infirmitatẽ attribuere deitati
vt ꝙ deus paſſus ſit et moꝛtuus. b¶ Soꝛ. ẽ ho. i. ↄtinet maxi
mã vtutẽ.qꝛ deitas paſſa ẽ nihil ſʒ hũanitas tm.cuiꝰmeritũ rõe
deitatis cui adiũcta eſt efficaciã hũit ad redimẽduz genꝰhũanũ
qð tota hũana nã nõ potuit facere. lidete eteni. Pic ↄnñr
ondit ꝙ modus docẽdi ꝑ ſapiam vbi nõ ↄuenit fidei catholice
rõne ſumpta ex ꝑte docentiũ.modus.n.docẽdi dʒ ↄfoꝛmari ſcie
docẽtis.pᷣmi vo vtpote apli ⁊ alij xpᷣi diſcipulip maioꝛi ꝑte care
bant hac ſcia:g ꝛc.
qꝛ pᷣmis ðbẽt ceteri

* α, 1. 9 . 9
2foꝛmari.hꝰꝗ rõniſ èt qð ĩfirmũ ẽ dei:fòꝛtiꝰẽ hoĩbꝰ.

vpponit minoꝛez. 22 Yidqéte. n. vocatõez viam fzes:
defectꝰ mũdane ſa⸗ qꝛ nõn milti ſapiẽts bᷣm carneʒ:

pientie ĩ dcis docto nõ multi potẽtes:nõ multi noͤbi
ribꝰ ſuppletiõz.ibi.

les:ſʒ qͥ ſtůlta ſt mũdielegit deꝰ:.

Ex ipᷣo.Circa ᷑mũů v·⸗ i cebit t.
dicit. didere dier utↄfüdat ſapicẽtes:⁊ ifirman mn⸗
vocatõem vraz fra di elegit ðs vtofũdat foꝛtia:èt igs
Feelviliggter ou⸗ bilia mũdi ⁊ ↄtẽptibilia elegit ðs
tionis veſre. 2 ca qnõ ſit: vt ea giuzt deſtrüͦe⸗
dᷣ¶ Qnia nõ młti.vo Tetilt i gliet oĩs caro 1 ↄſpectu
atlu vos ꝑ ſuam eius.
pᷣdicationem. ieſu: q fàct? nobis ſapiaèt inſti
ell Sapietes i. pi ⸗ ieſu:q factꝰẽ nobis ſapia èt inſti

cia ⁊ ſãctifictio ⁊ redẽptio: uᷣt
quẽadmodũ ſcriptũ eſt:q gliat
ANi domino gloꝛief. (II.
T ègo cũveniſſẽ ad vos

cis lr̃is exercitati.
qꝛ ꝓ maioꝛi ꝑte erãt
illr̃ati ⁊ ſimplices.
vñ de petro ⁊ iohe

urt perei antias fies: vèni nõ in ſublimi
ciohiſoperto oo
mines eènt ſine lit

teris ⁊ idiote admirabant᷑ ꝛc. f ¶ Non multipotẽtes. ſʒ pau/
peres victũ ppᷣis manib acꝗrentes. g Mõ multi nobiles.
ſed ruſtici ex plebe hũili.dicit aũt nõ młti.qꝛ aliꝗ de ſapiẽtibus
lratis ⁊ nobilibꝰ ⁊ potentibꝰa pᷣnꝰ crediderũt ⁊ fidẽ pᷣdicauerũt
ſicut nicodemꝰ:gamaliel:paulus:⁊ manaen herodis retrarche
collactane.ſic enĩ ꝓ maioꝛi ꝑte pᷣmi credẽtes fuerũt ſimplices
Zilliterati ⁊ ipotẽtes nę fides hũane attribueret᷑ ĩduſtrie vlł po
tentie.ſic aliꝗ lʒ pauci ↄꝑatiue fuerunt lr̃ati ⁊ nobiles.ne fides
aſcriberet᷑ ignoꝛãtie ⁊ ruditati.ſicẽ ⁊ de lege machometi quã nul
lus ſapiẽs ⁊ latus a pᷣncipio recepit.ſed tm̃ hoĩes rudes ⁊ carna
les gbus ꝓpoſuit carnalia ꝗbꝰ hoĩes aſſentiunt de facili ⁊ fretꝰ
multitudine coegit ceteros ad receptiõem ſue legis.d.ſe miſſuzʒ
a deo in armoꝝ potẽtia ⁊ nõ ĩ miraculis. h ¶ Sʒ q̃ ſtulta ſunt
mundi elegit ðs.i.hoies illr̃atos ⁊ ſimplices ꝗ reputabant᷑ idio/⸗/
te vt dictũ ẽ de petro ⁊iohe. i ¶ Ut ↄfundat ſapiẽtes.i.oſtẽè⸗
dat eos ↄfuſibiles abſcõdendo ab eis ꝑꝑ ſuꝑbiã ſuã celeſtiamy
ſteria qᷓ ſimplicibꝰreuelauit. k ¶ Et infirma mũdi elegit ös.
i.hoĩes ipotẽtes ſᷣm mundũ.p. l¶ Ut ↄfundat foꝛtiq.i.foꝛtes
= ꝑ ſuã foꝛtitudinẽ cõſequunt᷑ ſalutem.

nEt ea que non ſunt.i.homines nullius reputatiõois.
. —„ „ . —„ . „ ». .
PDeſtrueret.i.ad hũilitatẽ reduceret.ſicut pʒ in ↄſtantino ĩpa
toꝛe q beato ſilueſtro xpᷣi vicario officiũ ſtratoꝛis exhibuit.

fidei doctrine. r ¶ Ex ipo ãt. Pic ↄñter ne pᷣdicatoꝛes euãäge

lu vilipẽdent vt abiecti oñdit ꝙ defectſapientie mũdane ⁊ po

tentie ſupplebat᷑ ĩ ipſis.ſ.ex vᷣtute dei cuiꝰ inſtr̃a erant aplłi.⁊ iõ
totũ attribuẽdũ è ſibi ſicut pᷣncipali agẽti.⁊ ẽ tãte potẽtie ꝙ oẽz
defectũ põt ſupplere.⁊ h̊ eſt qð dicit. Ex ipᷣo aũt.i.ex vtute ipſiꝰ
dei. ſ¶ Uos eſtis in xpᷣo ihu.i.facti xpi membꝛa ꝑ fidẽ ⁊ cari/
tem. t ¶ Qui factꝰẽ nob ſapi — oẽm ignoꝛatiã.

ignobilitatẽ.qꝛ ꝑ gram ſanctificantẽ ↄiungimur deovbi ẽ maxi
ma nobilitas.⁊ ꝑ redẽptiõem xpᷣi liberamur a uitute peccatiqᷓ
ẽmaximavilitas. y ¶ Ut quẽ.ſcri.ẽ Piere.ꝰ. 3 (Auiglia⸗
tur in dno gloꝛiet᷑.⁊ nõ in potẽtia vel ſapia carnali ⁊ humana.qꝛ
Ptalia nõẽ hoĩum vocatio ad fidẽ ⁊ ſalutẽ.ſed ꝑ dei gram.vt di/
ctũ eſt. ¶ Pꝛima ad coꝛinthios.i.ca.vbi dr in ꝑoſtilla.aulus
pvocatus aptpts. AALPDTI O.
Ecũdum glo. Pic alłr incipit q; ad romanos:qꝛ alia ca ẽ

⁶*

ôDSDOic qᷓ; ibi.hic enĩ nõ vocat ſe ſᷣuũ ſicut ibi:qꝛ potiꝰerat h
vt ẽdum auẽte ↄ ſuꝑbia coꝛinthioꝝ apud s viluerat apls: diẽ

—

ſibilibꝰ pumane ſapie vbis: ſed

Exipᷣo aſt vos èſtis ĩ xp vtůte dei. Sapiẽtiq aut loqmur

hMõ ẽ ĩ ꝑſuaſi.hu.ſa.vbis.i.rhetoꝛice loquẽdo. i¶ S

aplo loquebat. k Q

t ſanctificatio ⁊ redẽptio.ꝰ

etiã ꝑ volũtatẽ dei ↄpſeudoapłos:ꝗ nec miſſ ſunta deo nec veꝝ ẽqð
dicunt. hec in glo. ¶ In eoca. vbi dr in poſtil. Ubi doctoꝛ guuloꝛuʒ.
ſa.ʒ33. Pec auẽtas hic hẽtur:vbi ẽ lr̃atꝰ. .A DDIT/IO

i· pybi vba legis, ponderãs vbi doctoꝛ paruuloꝝ: Et in B̊ qð dr.
Abi ẽ lr̃atus itelligit᷑ phs ſʒ glo.vbi dic. Ubiẽ vba legis pon
derans:intelligit ppᷣe phᷣiſeus ⁊ ſcriba ꝗ vba legis potiuſq; mente le/

gis ponderaãt. vñ Math.iz.c. Curari hoĩem in ſabbato dicebat eè il-
licitũ vᷣba legis ponderãtes nõ mentẽ.In h̊ aũt qð dicit. Ubi doctoꝛ
paruuloꝛum intelligitur
legiſperitꝰ qui dr̃ doctoꝛ
puuloꝝ:qꝛ ad Gal.ʒ. Lex
pedagogus noſter fuit in
T ego cuů veiſſẽ.
OHiñi ſo gs ſit mo⸗/
dꝰↄuẽies fidei doctrie.hᷣ
2ↄũr oñdit ſe illo mõ vti:
didit᷑ in tres.qꝛ p oſten
dit ſe nõ fuiſſe vſum apð
coꝛinthios aliqᷓ excellen
tia ſeculari.?? ondit aꝑðᷣ
quos vtebat᷑ hq̊ mõ doct᷑/
di.ibi. Sapiam loꝗmur.
3 aſſignatur rõ dicti.ibi.
Que ⁊ logmur.Circa pᷣꝰ
dicit. Et ego cũ veniſſem
dqad vos frẽs.i.ad pᷣdican/
dũ vobis fidẽ catholicã.
b ¶ Ueni nõ in ſublimita/
te ſmõis.vtedo vbis rhe
toꝛicis c¶Aut ſapie.
vtẽdo rõnibus phicis. ⁊
ſubdit᷑ cauſa.

tate ſermonis aͤſt ſapie annũciaſ
vobis teſtimoniũ xpᷣi. Mõ eni iu
dicaui me ſcire aliqd itervos ni
ſiieſũxpᷣm:⁊ hunccrucifixũu.Et
Ego ĩ infirmitate timoꝛe ⁊ tre
moꝛe multo fui apð vos:è᷑t ſer/
mo meꝰ apᷣdicàtio mea:ñĩꝑſũᷣa

ĩ oñſione ſpũs èt vᷣtut:vt fidẽs
vꝛa nõ ſit ĩ ſopictia hoiuʒ:ſed in

iter ꝑfect os Sapiaʒ vo ñ hui⸗
ſecli naii hui ſecli ꝗ de
ſtrünt: loqmur di ſapiâz imy
ſteriõq abſcõdita᷑:quã pᷣdẽſtia
uit ðs añ ſecla ĩ glòꝛiã nrãʒ:quã
nemò pꝛincipiũ buiꝰ ſecli coguůit

d ¶ Mon enĩ iudicaui me ſcire aliꝗd ⁊c.i.nõ oñdi me ſcire niſi groſſa ⁊
