
auctoꝛitas apli dicentis.Si cognouiſſent ⁊c̃.nunq; dũm gloꝛie

ipſũ fuiſſe dũm glie.Et notãdũ ꝙ hec ignoꝛãtia nõ excuſat pᷣn

crucifixiſſent. quod denotat manifeſte ipſos nunq; cognouiſſe

cipes iudeoꝝ a crimine.ſʒ magis aggrauat cũ eẽt quodamodo

ignoꝛãtia affectata. Nã lʒ non attigiſſent ex ſcripturis ꝓphaꝝ

ad cogſcẽdũ xpᷣi diuinitatẽ.eo ꝙ ſcripture de h̊ loq̃nte ſũt dã
mõ exponibiles vt dem̃ e:debuiſſent tñ aſſentire ſue doctrine

Hᷣm quã filiũ dei ſe eẽ fatebat.tenebãtur eniʒ dicere ⁊ obedire

rxypoiĩ lege ꝓmiſſo iuxta illõ Deut:.is.Pꝛophaʒ ſuſcitabit ti.⁊c᷑.

Ipſum audies.qð ĩtelligit᷑ de xpo ad litterã:⁊ ſic eius deitatezʒ
tenebãtur credere tanq; ab eo dogmaticatã ⁊ ꝑ miracula ↄfir/
matã: m ioh.ij. dicitur. Si nõ veniſſem ꝛ locutus eis fuiſſẽ
pctm̃ nõ habuiſſent.nũc aũt excuſationẽ nõ hñt ⁊c̃. Fuerũt.n.
ipediti ab acꝗeſcẽdo doctrine xpᷣi ꝑ iuidiã ⁊ odium ipᷣſius:⁊ ſic
nec hitualr nec actualr crediderũt ipſũ eẽ deũ.nã ꝑ ſcripturas
antiq̃s de deitate loquentes nõ oĩo ↄuicebãtur vt dem eſt:nec

etiã ꝑdoctrinã xpᷣi de ſe hoc teſtãtur ipediẽtibus rãcoꝛis ⁊ odij

paſſionibus:ſicut.n.hõcõiter natus eſt credere ſuo amico:ſic ⁊
diſcredere inimico.Ex ꝗbus bñ attentis ſequiturcoꝛrelarie ꝙ;
catholicus diſputãs cũ hebꝛeis vel eis pꝛedicãdo ꝑſuadens de
imyſterijs xpᷣi nõ debet conari ad pbandũ deitatẽ xpᷣi ex ſacris

ſcripturis ab eis acceptis.Poſſẽt.n.hoc declinare ꝑ varias ex/

poſitões vt etiã poſtillatoꝛ dicit ĩ hoc.c.ſʒ potiuseſt ꝓcedẽdũ

ad ꝓbãdũ ꝙ ipſe ſit verus xpᷣs in lege ꝓmiſſus ꝗ eſtaudiendu,⸗
ccui eſt obediẽdũ ex pᷣceptodiuino:quo oñnſo deitas xpᷣi faciliꝰ
ꝓbaturꝑ doctrinã noui teſtamenti a xpᷣo diuulgatã:⁊ iſte etiã
eſt ꝓceſſus ſciẽtificus.qꝛ ſᷣm ph̊m in.pᷣ.ph̊ycoꝝ.Cõnãle eſt no

nabile eſt.nã ⁊ ſi ꝑuerſi dottoꝛes hebꝛeoꝝ male ſcripturã exponen/
tes ⁊ heretici ex pꝛauitate voluntat ĩtelligere nolentes xpCʒʒ dixerint
nõ eẽ deũ:ex hoc nõ ſegꝗtur ꝙ ex ſacra ſcriptura nõ poſſet efficaciter
oñdi xpᷣm eẽ deũ:nã peruerſa ſcripture expoſitio auẽteʒ ſcripture nõ
minuit:ſicut negato pᷣmo pᷣncipio pᷣncipiũ ipſum non eſt minus veꝝ.
gnimo remanet neceſſarie vitatis:ſʒ ſic ꝓteruiẽtes ĩdigẽt ſenſu ⁊ pe
na.quarto meta.nec poſtillatoꝛ vult ꝓbationem ex ſacra ſcriptura
dicere ſic efficacẽ:vt ſufficere poſſit fideli ⁊ ifideli pꝛaue ⁊ coꝛrupte
voluntati.nã vbi voluntas erroꝛis ſe tenet ↄ rectã rõnem:ibi ꝑtinax
pugna eſt ̃m.b.hylindiũ do.io.de trinitate.cum enim ſcripture xpᷣi
deitatẽ ſonãtes ꝑ auctẽticos hebꝛeoꝝ doctoꝛes bñ exponũtur here/
tici ⁊ ali ↄtra rationem ⁊ auẽtem eas exponentes fidẽ facere doctis
⁊ pncipibus non potuerũt niſi volũtate pꝛaua pᷣcedète:cum hoc ſtat
eos ex auctoꝛitate ſciuiſſe chꝛiſtũ eẽ deũ:⁊ ſi voluntas ſic depꝛauata
iudiciuzʒ recte rationis abſoꝛbuiſſet:ex hoc non fuiſſent excuſati ꝓut
pꝛetendit burg.ſicut nec incontinens excuſatur a peccato ſi in actu
venereo ratio dicat᷑ abſoꝛta.nec tertiũ dictũ burgeñ.valetvbi ſacra
ſcriptura plane dicit aligd ad fidẽ moꝛes pertinẽs.ibi fides debet
adhiberi:vt dicit beatus Aug.ii.de ci.ca.ʒ.Cuʒ igitur ſacra ſcriptura
ꝓut auctentice a doctoꝛibus hebꝛeoꝝ exponit᷑ clare dicit xpᷣm foꝛe
deumiei fides eſt accõmodanda. Nõ igitur apud doctos ⁊ pꝛincipes
iudeoꝝ ad id ſciẽdũ neceſſaria erat ſpecialis reuelatio:ſed ſufficere
potuit fides acquiſita nõ ipedita perpꝛauam voluntateʒz. nec burg.

ꝓpbat ſuũ ꝓpoſitũ per ea que dicebãtur petro:q;ꝛ petrus ante miſſio/

bis a magl notis ad minus nota pcedere. REPLICA.
N.c.⁊i.vbi poſtil.dicit hebꝛeos dictos ab heber.burg.
obucit: cuiꝰobiectio coꝛrecta ẽ gen.io.⁊.i⁊. ¶ In eodẽ
c. vbi dicit᷑ lapidẽ quẽ repꝛobauerũt ⁊c̃.quẽ paſſuʒ ex/
ponit poſtillatoꝛ ꝑ figurã de lapide mali ĩ edificio templi:put
ſcolaſtica hiſtoꝛia narrat:ſʒ exponit de xpᷣo tanq; figurato pᷣnci
palr ĩtento.ſʒ burg.vult narrationẽ illã eẽ fictã ⁊vult pᷣmã lr̃a/⸗
lẽ expoſitõem eſſe de xpo:ſi burg.accipit pᷣmã ꝓ pꝛincipalr hoc

—

nõ negat poſtillatoꝛ.ſed ꝙ; figura ſit ficta nõ ꝓpbat ſufficienter
burg.p rabbi abꝛahã ꝗ minoꝛis ẽ auctoꝛitatl apud ſcãm eccłiã

qᷓ́; colaſtica hiſtoꝛia.iĩmo plus fictũ videt᷑ ꝙ ille rabbiexponit

lapidem de populo iſrłitico.Alieãt expõnes adductenon ſunt

lr̃ales ſʒ figuratiue.Opoꝛtet igit᷑ aliq; aſſignare figurã q̃ ⁊ ſi fi

cta foꝛet:qꝛ tñ nihil hʒ abſurditatispctm̃ nõ videtur ↄmitti:qꝛ
nõ oĩs fictio pctm̃ ẽ:pʒ Exo.. c.in.2.coꝛrectoꝛio. ¶ In eodẽ.c.
vbi regrit poſtillatoꝛ:an doctoꝛes ⁊ pᷣncipes iudeoꝝ nouerant
xpᷣm lege pmiſſũ ⁊c̃. Recitat etiã opiniones rüdã dicentiũ

ꝙnouerũt eũ eſſe veꝝ meſſiã ⁊c.ſʒ nõ nouerũt eũ eẽ deũ. Pãc
tñ opinionem poſtillatoꝛ repꝛobat optimis rõnibus.burg aũt

dicit ſcm̃ tho.tenere opinionem illã quã repꝛobat poſtillatoꝛ:
⁊iõ ꝓ ſãcto tho.certãs magnã facit cõmotõeʒ q̃ ſtat ĩ cert dcĩs.
pmũ qꝛ iudei antig ⁊ moderni nõ potuerunt:nec hodie pũt vi/
dere ⁊ itelligere modũ vnionis nature humane ad vbum ſine
ↄpõne ⁊ nãaꝝ cõfuſione:igr nõ potuerũt e cognoſcere deũ nec
eiusdeitatem.⁊z?ꝰ dcm̃ ſicut heretici male exponentes ſcriptu
ras negant xpi deitatẽ:ſic nõ eſt miꝝ ꝙ hebꝛei ꝓpter falſas ex/

nẽ ſpũſſancti fuit ideota ignoꝛãs ſcripturas de deitate xpᷣi loquẽtes.

⁊ideo petro fuit facta ſpecialis reuelatio ꝓut dicit auctoꝛitas allega

—

ta.ſecus ẽ de pᷣncipibꝰ ⁊ de doctoꝛibus iudeoꝝ.Ad falſificandũ etiã

hoc tertiũ dictũ burg.valet ſcõᷣa queſtio plogi doctoꝛis ſubtilis:ſed
quartũ dictuʒ videt᷑ ↄtradicere ſcõo.Nam burg.fundat.⁊ dictum
ſuꝑ falſa expoſitõe littere ſonãtis deitatem xppᷣi ex ea ↄcludẽs ꝙ per
Sd ſcripturã a iudeis receptã nõ põt efficaciter ꝓbari xpᷣm eẽ deũ:
Nunc aũt tpᷣs ſui aduentus in ſcripturis ita fuit occultatuz in cõpu/

tatione hebdomadaꝝ a Daniele deſcriptaꝝ ꝙ nõ ſolũ apud hebꝛe/

os ꝗnimo apud catholicos doctoꝛes in expoſitione multa eſt diuer

ſitas. Silr ⁊ paſſus de geñ.⁊ alus locis ſonantes tpᷣs aduent chꝛiſti

hebꝛei antiꝗ ⁊ moderni exponũt coꝛrupte:igit᷑ nõ põt ſumi argumè/
tũ efficax ex ſcriptura de xpᷣi aduentu ſicut nec de eius deitate:quod
eſt oppoſitũ quarti dicti.⁊ foꝛtaſſe ex ſcripturis planius ⁊ efficacius
argumentũ põt ſumi de xpᷣi deitate qᷓ; de ſui aduentus tꝑe:qꝛ autem
habemus hebꝛeoꝝ expoſitoꝛes de pᷣmo:de ſcõo aũt nõ:ꝓpter igitur
burg.ĩepta dicta nõ debuit dicere opinionẽ poſtillatoꝛis irrõnabilẽ.
Quãtũ ad ⁊ꝰ articulũ dico ꝙ poſitio poſtilla.eſt multum rõnabilis
qꝛ fundat᷑ ſuꝑ expoſitionẽ littere apud doctoꝛes hebꝛeoꝝ auctẽtica
trãſlatõe chaldaica ⁊ceteris q̃ rõnabiliter nullus.iudeus ĩtelligens
audet negare:ſed ſigs negat nõ facit hoc rõcinãdo:ſʒ ꝓteruiẽdopꝛa
uitate affectõis qð nõ facit ꝓbationẽ apud vtẽtes rõne minus effica
cẽ ꝓut ſupꝛa dcm̃ eſt ĩ pbatòe ſcõi dicti burg. Qno ad tertiũ articulũ
dico ꝙ argumẽta burg. ↄtra poſtil.nõ valẽt.non pᷣmũ.qꝛ falſe repoꝛ
tat poſtil.q̃ſi dixerit ꝙ ſola auctoꝛitas lr̃e ſufficiat.nã poſtil.non fun/

dat ꝓbabilitatèẽ poſitiõis ſue ſup nuda littera q̃ ſicut dicit burg. va/

poſitões hoc idẽ negãt.tertiũ dcm̃ ꝙ myſteriũ deitatis xpᷣi nõ

põt iĩtelligi ſine ſpali reuelatõe. pbat h qꝛ dẽʒ fuit petro math.
is.Caro ⁊ ſãguis nõ reuelauit tibi.q̃rtũ dcm̃ tpᷣs aduẽtꝰ xpᷣi ⁊c̃.
que ĩ ſcriptura de xpᷣo tradunt᷑ nõ excedunt cõmunẽè itelligẽtie

capacitatẽ.ſicut eius diuinitas.Ex ꝗbus dictis conat᷑ burg.cõ/

cludere ꝙ opinio poſtillatoꝛis eſt irrõnabilis ⁊ obiectio eius ʒ
oppoſitã opinionẽ iualida. Pic pᷣmo vidẽdũ ẽ de irroabilitate
illoꝝ q̃tuoꝛ doctoꝝ burg.ſcõo de rõnabilitate opionis poſtilla

toꝛis.tertio de obiectionũ valoꝛe ↄtra opinionẽ oppoſitã.Quo

ad pᷣmũ articulũ videt᷑ pᷣmũ dem̃ burg.valde irrõnabile:qꝛ ex
eo ſegtur nullũ xpᷣianü cognoſcere xpʒʒ eẽ deũ.ꝓbat᷑ ex dcõ ſuo.

pᷣmo qꝛ nullus xpianus põt intelligere modũ vnionis bumane

nature ad vbũ:igit᷑ ᷣm üllationẽ burg.nullus xppᷣianus põt ſcire
xpz eſſe deum:antecedens eſt beati leonis pape dicentis.Deũꝛ
hoĩeʒ ĩ vnã ↄueniſſe ꝑſonã niſi fides credat ſermo nõ explicat.
excedit.n.⁊ multũ ſupereminet humane rõis facultatẽ:⁊ cete/
ra que de hac ieffabili vnione ſancti doctoꝛes ſentiũt. Illatio ẽ
burg. ↄñs aũt falſiſſimũ:qꝛ chꝛiſtiani non modo xpᷣm ſciunt eẽ
deũ:ſed etiã ita tenaciter huic ſnie adherẽt vt ſanguinem ꝓ ea
effundere ſint parati:ſtant igit ſilł:ꝙ iudeoꝝ ſapiẽtes ⁊ ſi cogno
ſcere nõ poterãt xpᷣi deitatẽ ex mõ incarnatõis:poterãt tñ ſcire

rie põt ⁊ coꝛũpi ⁊ exponi:ſʒ fundat ſicut dem̃ eſt ſuper auctoꝛitatibꝰ
iudeoꝝ quos declinare eoꝝ docti nõ cõſueuerũt.⁊?ꝰ burg.argumen

tũ eſt ſophiſma pertinens ad vicũ ſtraminiũ.putat enĩ burg.ꝙ quia
xps eſt ſuppoſitũ ſingulare:ꝙ iudei vel alij nõ poſſent de eo habere
eſtimatiõeʒ in vli.qð falſum eſt:qꝛ de vnico ſuppoſito poſſunt multa

vniuerſalia demõſtratiua ↄcludi:videlicet ꝙ ſoꝛ.eſt riſibilis:coꝛpo/
reus ſenſibilis ⁊c. Non ſolum in pꝛedicamentis qualitatis:ſed etias
q;titatis.non aduertit burg.auice.ꝭ.meta.ſue ꝗ dicit g omne vniuer
ſale reſpectu ſubiecti ĩ quo eſt ſingulare eſt:qꝛ omne receptũ recipit
pꝓmodũ recipiẽtl:vniuerſale igit᷑ ↄparatũ ad ĩtellectũ ſingulare eſt:

⁊ tamẽ de tali eſt ſcia ppꝛie dicta que eſtↄſideratio ĩ vniuerſali cum

qua ſtat ignoꝛãtia ĩ particulari ſicut exẽplificat poſtil.de ĩcõtinenti.

Eſt igitur exemplum illud bene ad pꝛopoſitum. ſic igitur docti iu/

deoꝛum habuerunt eſtimationẽ veram de chꝛiſti deitate in vniuer
ſali:particularis autem eſtimatio fuit pꝛopter odium illius perſone
pꝛepedita. Similiter tertium argumentum burg. concludit ſolum

deeactuali eſtimatione in ſingulari:de qua apoſtolus dicit. Si cogno

ex ſcripture teſtimonio put poſt dicet᷑.nec ⁊?ꝰ dictum burg.rõ

uiſſent ⁊c̃.non autem concludit de vniuerſali conſideratione pꝛece

dente paſſiones excecantes ſᷣm quam dixerunt. Vic eſt heres.Per

idem diciturad omnes auctoꝛitates adductas pꝛo opinione.ſ.tho.
Nam ignoꝛantia de qua loquitur beatuspetrus ſimiliter ⁊ paulus
itelligitur ignoꝛãtia affectata quo ad doctos iudeoꝝ: ꝓut etiã burg.
dicit in notabili:ſed ignoꝛantia affectata non ꝓcedit pꝛimo ex ratio

£

nis erroꝛe ſʒ volũtatis pꝛauitate puertẽde iudiciũ rõnis circa parti

burgenñ. rõnes in ↄtrariũ minime valere.

culare cuius vniuerſale non erat putvult exemplum de icontinẽte:

vñ patet rõnes poſtillatoꝛis ꝓ ſua poſitõe nõ eẽ en 3 N,
D 5

ETrũdẽs ihs.oſtq; oſtendit iudeos iuſte repꝛobatos tanq; ſic.n. pᷣcepit nobis deus.⁊hocẽ qð dr. Tuc ait ſᷣuis ſuis.i.apłis ule⸗
coõtemptoꝛes diuine maieſtatis. Hic ↄnter oſtẽdit cos iuſte ſuis ⁊ alus diſcipulis ꝑ diuinã reuelatiornẽz. innaſto d⸗⸗
recpꝛobatos tãq; ↄdictoꝛes diuine vitatis. cui contradixerüt xr ¶ Nuptie ꝗdẽ parate ſunt.i.myſteria xpi ipleta ſunut. “ ctuolzn in
tripłr. pᷣmo ipſa refutãdo.ſcõᷣo ipſã ĩpugnãdo.ibi.Tunc abeũte pha ſe¶ Sʒ ꝗ inuitati erãt.ſ.iudei.vt viſuʒ eſt. t ¶ Mon fue. digni ninn
riſei.tertio ↄtrariũ erroꝛẽ amplexãdo.ibi. Cõgregatis aũt phariſeis. ꝓpter ſuã icredulitatẽ. v¶ Ite ergo ad exitus viar iad vil⸗ inniii
pᷣmũ oñdit p parabolã ĩuitatoꝝ ad nuptias ⁊ nolentiũ venire.⁊ ideo perſionẽ gentiũ. x¶ Et quoſcũq; inueneritis vocate adnu. nllh
ipſis repꝛobatis: ali ſüt vocati.ĩ ꝗ deſignat᷑ vocatio iudeoꝝ ad fidẽd qꝛ nullus volẽs fidẽ catholicã recipe repellendus eft. 6 aͤlinlei ſi
ixe vicebüi a repellentes iuſte a deo repꝛobati ſunt.⁊ gentiles yꝓ ¶ Et egreſſi ſerui eius in vias ↄgrega.oẽs quos inuene. bonos antnen
oco eoꝝ merito ſuntvo òMUM 2 malos. qꝛ ĩ ecclia i
iudeoꝛum repꝛobatio di iten ĩparabolis eis dicẽxs viaꝝ: quoſcũq; inueneritis vo/ 301 uenlet ſ ſenu ll
gna. ſcõo gengiu vocatio Bimile factuẽ regnü ce/ cate ad nuptias.Et ègreſſi pᷣni eiꝰ Niptie diſeuͤbern. iiiſlithil
bengnaihl i ſer loꝝ hoĩ rẽgi:ꝗ fecit nuptias filio in vias ↄgregauerũt oẽs quos in / q fides catholica ruce,
Bile icheſtregnäce 1u0. Et miſit ſeruos ſnõs vocare uenerũt malos ⁊ bonos: ⁊ iplert diffuſa per obez ſualen
loꝝ i.ſtat eccłe milität: innitatos ad nuptias: ⁊ nolẽbot ſut nuptie diſcũbentiũ. Intraͤuit a Untremk at rer Uinit
e¶ Hoi regi g fecit nupti venire. Iterüʒ miſit alios ſeruos qt rexvt videret diſcũbentes.èt vi vt videret diſcuͦbe tihinn
a6 Hdho nroi larpei ige dicẽs. Dicite inuitatis. Eccè pꝛã/ it ibi hoĩeʒ non veſtitũveſte nu/ tes. diſcernendo.ſ. nntt
Nreſnaiecchk Rtriüphan diũ men paraui:thauri mei ⁊ alti ptiali.Et ait illi. Amicè quõ huc etas vemer ita nenſui
te. q; ifra dr c'ui voca ⸗/ lia occiſa ſunt ⁊ oĩa parata:veni/ itraſti⸗ nõ habẽs veſtẽ nuptialeʒ: 6t vunlir genofalt nighi
uerut ad nuptias honos tead nuptias. Illi aũt neglexerüt At illẽ obmutnit. Tuͤnc dixit rex intrabit in futuro müpli
EH HH àbierũt:alius in villã ſuã:alius miniſtris.Ligaͤtis manibꝰ ⁊ pedi iudicio.ſpecialłr in imnna
iuent c ibipõn bs ve vero ad negociationẽ ſuã. Relig b ei mittit eſitenebꝛas exterio õ ll
ſtẽ nuptialem.⁊ ppter S vero tenuerũt ſeruos eius:⁊ con res:ibi erit fletꝰ ⁊ ſtridoꝛ dentiũ. mineno veſtitü ve ii⸗
ciectusarctieb:3 xts tumelijs affectos occivrũt. Rex Muͤlti aũt ſunt vocati:pàuci vᷣo ſte nuptiali.ĩſta ve Perpeſictqa
taes Eei beiencin, vo atchaudiſſetiratus eſt: er miſſis elecri. X&betes pbariſeiofils ianie de; nt
nicu malis: ſy ſol boni. exercitibus ſuis perdidit hmici/ iniẽ rũt vt cãꝑẽt eũ ibᷣmõe.Et mit tinfitonreumta, 4 Tikon
nullus eti ibi receptus dagillos. ciſitatéillon ſuccedit tũt èi diſciplos ſnosch herodia- ditöis- vrvie Ang. ee
5 gtef e Riſtaa nnpti Tuͤnc ait ſᷣuis ſuis. Nuptie qdeʒ nis dicetes. Mãg ſcim?qꝛ vergr Dicit auteʒ veſñns (hirpilimd
itelligi hi lramatio parate ſunt: ſed qu inuitatierant es ⁊ viaz dei in venitate doces. èt aebe in unne he iitcgiif
filio ſno qñ nãs bumanä· aea indutus xpe etiil
ulanit naje dine i „g ads r. F .— iptias venit: (llei
copulauit nãe dine in ſuo ſuppoſito.q gdẽ nuptie celebꝛate ſt ivtero qñ excaritate incarnari voluit.ſegtur. c Umice quõ huc inieni
v Pali dequs xpᷣs exut tanq; ſpõſus ꝓcedẽs de thalamo ſuo. itraſti.vocat᷑ aũt amicꝰ pctõꝛ ꝑpꝑ nãʒ.q ad imaginẽ dei fcã eſt. ? Mpwboii
d Et miſit ſeruos ſuos Tocare iuitatos ad nuptias. iſti luitati ſ ut in ppter fidẽ ĩfoꝛmẽ q̃ dei donũ ẽ.licʒ nõ ſufficiat ad ſalut. (neznaluo
ſeign Hats elexy in C ꝓmiſſio de icarnatõe xpl vt pʒ Geñ. pe d ¶ At ille obmutuit. qꝛ nullus põt rijgere deo.ſʒ ꝓpꝛia arguẽte ſiyk NTenis
nult. 5ͤ auferet ſceptrũ de inda 26.7 Deut. is. Pꝛophaʒ ſuſcitabo ↄſciẽtia ↄuĩcit ⁊ mutꝰ efficit. eKc dixit rex miniſtris.i. Ccrnec; n
eis de medio fratrũ ſuoꝝ ⁊c. Seruigüt g miſſi ſũt ad vocãdũ innita angelis executoꝛib diuine iuſticie. ¶ Ligatis manibꝰ ⁊ pe –
tos iſtos fuerũt ꝓphe ꝗ clarius denũciauerunt ea de xpoq obſcuriꝰ dibꝰ.qꝛ poſtmoꝛtẽ ñ põt pctõꝛ bonũ oparinec ad ſalutẽ reuerii . ſitelſen
Anonta legeerbonnopa eerno expectare xpᷣi aduẽtũ. g ¶ Mittite eũ ĩ tenebꝛas exterioꝛes. Tenebꝛe.n.iterioꝛes ſũt üii ncn
⁊ tendere ĩ ipʒ p fidẽ ⁊ bona opa e ¶ Et nolebãt venire. q; nolebät tenebꝛe mẽtales qs ſolũ hñt mõ pctõꝛes.tenebꝛe vero exterio ſeinine ſn
vbis ꝓphᷣaꝝꝑ obedire.vt pʒ ex decurſu libꝛi Regũ ⁊ Paraß. res ſũt tenebꝛe coꝛpoꝛales q̊s cũ pᷣdictis babebunt poſt moꝛtẽ. annn
f Eter miſit alios ſeruos ⁊c. Iſti ſerui ſcᷣo miſſi fuerunt illi qui de q in ifernũ detrudẽtur ꝑ diuinã ſnĩiam. ſin Eta
ꝓpĩquo denũciauerũt aduẽtũ xpᷣi.vt iohes baptiſta ⁊ diſcipuli xpi h ¶ Jbi erit fletus ⁊ ſtridoꝛ dentiũ.hoc ſupꝛa expoſitũ ẽ cat iʒ3. ſnicencrcen
miſſi ab eo ĩ oẽm ciuitatẽ ⁊ locũ quo ipᷣe erat venturꝰ.vt hr̃ Luce.io. i ¶ Multi aũt ſũt vocati.ſ.ad fidẽ catholicom.,. M Uinhnn .
g¶ Ecce pꝛãdiũ meũ paraui.vʒ. ſacr̃a ecclie ⁊ doctrinã.ꝗbꝰ reficitur k ¶ Pauci veroelecti.ſ.ad gloꝛi.qꝛ pauci ſũt.ſ. paratiue reſpe ſin
aig. 7 potiſſime ſacr̃o euchariſtie.ĩ quo dat᷑ nobis caro xpᷣii cibũ ſã ctu illoꝝ qui ſunt vocati ad fidezʒ. l¶ Tüc abeũtes phariſei —
guis ci lpotu. b Tauri mei ꝛ altil occiſa ſũt.tauri ſũt pᷣcepta Pic oſtendunt᷑ iudei ↄtradictoꝛes diuine veritatis ipſã impu/ iunatit
moꝛalia. altilia cõſilia ſupaddita. i ¶ Illiãt neglexerunt.q; iulei gnãdo.et diuidit in tres partes.qꝛ pᷣmo ĩpugnauerunt xpᷣm de tindn
pᷣdicationẽ xp̃i ⁊ apłloꝝ ↄtẽpſerũt.q;ꝛ pauci cõparatiue de iudeis cre veritate iuſticie.ſcõoðõ veritate doctrine.ibi.In illo die.tertio H nigifiyf
diderũt.Cã aũt huius fuit cupiditas reꝝ tꝑaliũ.ppter hoc eni ſacer de veritate vite.ibi. Phariſei autẽ audientes.Pꝛima in duas. urüͤßrie
dotes ↄſpirauerũt ĩ moꝛtẽ xpi ne pderẽt ciuitatẽ ⁊ tẽpleim.ĩ quo ꝗdẽ qꝛ pᷣmo ponit phariſeoꝝ fallax interrogatio. ſcðo ipſius xpi ve nnnktiön
tẽplo auriebãt pecuniã ppli.vt viſũ eſt.c.pcedenti ſub obtentu cultꝰ ra reſponſio.ibi. Cognita aũt ieſus nequitia eoꝝ. Circa pꝛimus ſanſfiffode
diuini.⁊ hoc eſt qð ſubdit᷑ k (Et abierunt aliꝰĩ vinã ſuã.alius in aduertendũ ꝙ phariſei malicioſe ↄſpirabãt ↄtra xpᷣm. quoꝛus tihngtigitr
negociationem ſuã. ſer laboꝛeʒ vinee ĩtelligitur oĩs occupatio coꝛ malicia pᷣmooſtendit᷑. hoc quadrupłr. pᷣmo ĩ boc qð dr. nſtldi
poꝛalis circa terrena ipedies diuina. Per negociatõeʒ vo occupatio m ¶ Conſiliũ inierũt.vt ex collocutõe cõmnni melius ꝑpende/ fn ner
mentalis circa talia. l¶Religvo tenuerunt ᷣuos eiꝰ ⁊ atumelu rent q̃liter poſſent eũ decipere.ſcdᷣo cuʒ dici. W
affectos occiderunt. qꝛ io des baptiſta ab eis eſt ĩcarceratz occiſus n¶ Ut caperent eũ in ſermone. qꝛ nõpoterãt eũ capere in malo uſintoninng
ſur acobns frater ioãnis ⁊ ſtephan? aln diſcipuli xpᷣin ſil pppete ope.⁊qꝛ faciliꝰ capit᷑ hõ in vbis qᷓ; i factis.tertio cũ ſubdii. hltticci
e Setenn. m ¶ Rex aũt cũ au.ira.ẽ.qꝛa deo merito ꝓ o¶ Et mit.ei diſci.ſuos.i.hoies xpᷣo incognitos ſᷣm eſtimatiõe, nciſeſttiſe
talib ſunt punitt. nEt iſſis exerci. ſuis.ſ.exercitu romanoꝛũ eoꝝ. vt coꝛam ipſis andacius loqueretur. ⁊ laxaret linguamad ſiufäineh
ſub pꝛincipib tito ⁊ veſpaſiano ꝗ ex diuina oꝛdinatõe venerũtꝰtra aliquid dicendũ. vnde poſſet capi.q̃rto cũ ſubdit. S Urfrenpittr
ierin t anobnerriß aone ergiarthomieigas ilnos. pf 8 herodianis. Iſti. n. herodiani erant milites herodis.qꝛ muhnin
ſũt trucidati ⁊ captiuati de indeis vſq; ad decies cẽtũ milia: vt dicit legit i fiit facte Foferia rro an paſſionẽ ſuã. v de herode N
Joſephus i libꝛo de iudaico bello. legit ꝙ ipe erat ĩ irlin cũ exercitu ſuo ĩ die paſſiõis.qꝛ venerati Regeiien
tciui.illo. ſuccẽdit.qꝛ tũ chierlin ſuccſa t téplũ in ae. irlʒ pp ſolẽnitatẽ paſchalẽ.ſic ẽ milites herodis miſſi ſũt cũ di/ Pgectinitti
rcr ait ſeruis lli J ener n uccéſa e: ⁊ tẽplũ in eaa. ſcipulis phᷣiſeoꝝ. vt diſcipuli poſſent eũ capere ĩ ſermone.⁊mi/ uiſiif .
¶ Lic ait ſeruisi lis. Hic Pur de cribit vocatio gẽtiuʒ benigna.qꝛ lites ſtati enteßot tinirer „192 mali Phpſe Pol
iudeis repellẽtibꝰ fidẽ xpᷣi ab aplłis pᷣdicatã.apli de mãdato dnit i raperent eivt punirer in coꝛpe Sic ergopʒ a mal ſllme
„ ran cioſe agebant ↄtra eũ verbo.q; pᷣcõmendant eũ verbis:vt faci nen
fſtte ieh

xpᷣi ad pᷣdicatõeʒ aploꝝ.⁊ B ẽ qð dr̃ Act.iʒ.vbi Paulus loq̃ns indeis ſibi facere qõnẽvt videbit᷑.di ſei
8 . , *

ſierũt ad pᷣdicandũ gẽtibꝰp totũ mũdũ.⁊ ipᷣi deuote ſuſceperũt fidẽ lius ĩducãt eũ ad dicendũ aliꝗd ↄptãtẽ ceſaris veanu⸗ volebãt
tis illud ⁊ idignos vos iudicat ereme vite.ecce ↄuertimur ad gẽtes tnõẽ tibi curaðaliqĩ q̊ͥ appet tua iuſticia. ⁊ ſic eũ ↄmẽdãt: iann

initin
A I
d bicne
o Wrone
Snk
. Merigti
o Keumiäüie
i wm⸗
1
. wflstan
, A, . 24
üiit
N däimen
gerittu

Awint.

er. (Craain

zäninagnidiſie

nöſffcintadtini
jeredeng gunt
Ticdiunntnmin
(Drenui-
iogeninecatnuir
nörestenebrewne

”

um. „
eipuegoitiic⸗

=

Tickeinhit
dinne ſeinohii⸗
õ
moigegen .
Crineibi plodn
mdicnes dnin

ngnio ie

SE
SRE

==

= ½
= =
SS
=
—

☚
= =

—
—
—
—
—
—
=

S

=

(Matthenus

A.

licʒ fallaciten de vitate vite doctrine ⁊ iuſticie⸗q.d.nõ dimittes
timoꝛe cuiuſcũq; hoĩs ẽt ĩpatoꝛis dr̃e vitatẽ.⁊ tũc ꝓponũt qõ/
nẽ bꝛigoſazʒ apud eos dicẽtej. a ¶ Licet cen. da.ce.an ñ. Iſta
qõ habuit oꝛtũ a tꝑe natiuitat xpi.qꝛ

acta iudea.q ẽ ĩ medio terre habitabilis ⁊ ĩiſta deſcriptiõe
oẽs ibãt ad ciuitates de ꝗbꝰ erãt oꝛiũdi.vt pfiterent ſe reddi⸗/
turos tributũ ceſari.tũc ſurrexit gdã noĩe indas natõe galileꝰ.

dicebat H̊ eſſe iu

cgnacrer ane noͤeſttibicura de aliquo. Hõ eiʒ
dñz i terris. ſʒ ſolũ reſpicis pe rſonã hoĩuʒz. Dic ergo
deũgicel ẽ mul · nobis:qd tibi videt. Licèt ceſuʒ
eaiearr g ſeyi dariceſariaut nõ: Cognitaautez
ldeffet zolidtig ieſus neqtia eonait. Quidmeté⸗
tatũ. ⁊ ex tẽalig bu tatis hypocrite:?:O ſtenditẽ mihi
ic opioni adher̃bãt numiſma cẽſus.At illi oͤbtulerũt
raopio iat . ei denariũ.Et ait illis ieſus. Cüiꝰ
bhonoꝛe ipſi dei v eſt imago hec ⁊ ſupſcriptio/ Di
debat. erioali aſ · Ccuũt ei. Ceſanj. Cuc dit illis. Red/
ſerebat: ꝙ erat liii dite ergoq; ſunt ceſaris ceſari:⁊ q
tuͦ daſe tihuti nn Ut dei deo. Etaudientes mirati
dnepfle mülitaba ſt: ⁊ relicto eo abierũt. In illo die
⁊ ab hoſtibꝰ⁊ a la/ ccceſſerũt ad eũ ſaduceiqꝗ dicũt ñ
goni veſcach eẽè reſurrectiõeʒ: ⁊ iterrogauerůt
uabat riuſtitid. enz dicentes. AMagiſter moſes
bãcãt qõnem mali dixit: ſigs moꝛtuꝰ fuerit ñ habẽs
cioſe ꝓpoſuert xpo filiũ:vt ducat fratereiꝰvxoꝛẽ illiꝰ.
ſioicerz ieeltei Tſuſcitet ſemen fratri ſuo.Erant
deimjipatolt ſtat di aut apud nos ſepté fratres: ⁊ pꝛi-
ceret eẽ licitũ vide mus vxoꝛe ducta defunct?c ⁊ nõ
reĩ eẽ ni libertati habẽs ſemen reliꝗt vxoꝛẽ ſuaʒ fri
pplłi ⁊ dino honõðiTT. l
ſic icurrerz maliuo

lẽtiã ppli. b¶ CLogni.at ie.neꝗ. Pic põit᷑ xirũſio. Pꝛiorũdet

ad eoꝝ itẽtõzʒ. ¶ Quid me tẽ.hy.q.d.ñ q̃ritlvitatẽ addiſcere
ſz me i vbis caꝑe.⁊ ꝑꝑ h̊ vocat eos hypocritas qꝛ aliõ pᷣtẽdebãt.
⁊ alið ĩtẽdebãt.Cõſeq̃nt᷑ rñdet ad qõnẽ. Bndttemi nũ.
cẽ.i.nũmũ ꝗ datanue ꝓ cẽſu iĩꝑatoꝛi. e ¶ At illi obtu. ei de. qꝛ
iſte nümꝰꝗ dabat᷑ ꝓãnuo cẽſu a qlz capitaneo domPꝰualebat.io.
nũmos vſuales.⁊ iõ vocabat᷑ denaribꝰ ⁊ erat de argento.

¶ Cuiꝰẽ imago ⁊c̃.qꝛ imago ceſaris erat ĩpꝛeſſa ĩ illo denario ⁊

nomẽ ei in circuitu. g¶ ¶ Tunc ait illis red.⁊c̃.qꝛ reddere de
bitũ oibꝰẽ bonũ ⁊ iuſtũ.nõeſtãt ĩcõueniẽs nec ↄdictio ꝙ hõ ſit
ſubditꝰhoĩ ĩ tꝑalibꝰꝛ deo ĩmediate in ſpũalibꝰ:⁊ maxĩe qꝛ iura

uerãt iudei ſuare fidelitatẽ ⁊ reddere tributũ romãis a tpꝑe põö

peiꝗ iudeã fecit tributariã romanis:⁊ audiẽtes mirati ſũt ⁊ re
licto eo abierũt fiẽ ↄfuſi. h
ipugnauerũt xpᷣm iudei ĩ vitatẽ doctrine ad quãꝗ ptinet reſurre

ctio moꝛtuoꝝ qͥ ẽð articuł fidei.⁊ pᷣ circa Bipõit᷑ iudeoꝝ ĩterro
gatio.⁊? xpᷣi rũſio.ibi. Rñdens ãt ihs.Circa pᷣꝰaduertẽdũ q i

ter iudeos ꝗdã erãt ꝗ vocabant᷑ ſaducei ꝗ recipiebãt tm ꝗnq; li
bꝛos moyſi ⁊ dicebãt aiam hoĩs moꝛtale:⁊ ꝑ ↄñs negabãt reſur
rectõz ſᷣm ꝙ Joſephrefert deiſtis.⁊0.li.antigtatũ.⁊ magr̃ ĩ hi
ſtoꝛijs.vbi pleniꝰtangit᷑ diuerſitas q̃ erat ĩ ſectis iudeoꝝ.qð pp

bꝛeuitatẽ omitto.Iſti q mouerũt qõnẽ q̃videbat᷑ eis ĩſolubił.⁊

pp h̊ videbat᷑ eis reſurrectio moꝛtuoꝝ ĩpolis.Et põit᷑ caſus de

mliere q̃ öſpõſata ẽ ſeptẽ fribꝰ ſucceſſiue:qꝛ qũ aligs moꝛiebat
ſine filio fr eienebat᷑acciꝑevxoꝛẽ ad ſuſcitãdũ ſem̃ frĩ ſuo ita
ꝙpmfiliꝰ natꝰñ aſcribebat᷑ gnãnti ſʒ moꝛtuo frĩ:ſᷣm ꝙ ſcribit
Deut. 25.iſta gmlier ſineę ꝑle ſuſcepta moꝛtua ẽpꝰoẽs frẽs:⁊ iõ
ꝓponũt qõnẽ xpᷣo. S reſurrectõe g cuiꝰerit vxoꝛ õ ſeptẽ.
q. ĩpolłeẽ ꝙ det᷑ alicui eoꝝ determinate.cuiꝰ cã ſubdit᷑.
oneari eã.⁊ ꝑ ↄnñs eadẽ rõne ſi debeat aſſignari vni
⁊alteri.Idẽ nõ vr̃ poſſibile ꝙ det᷑ ſeptẽ fribꝰſił.qꝛ ẽʒ legẽ moy

ſiꝙ duo fres ſil ↄiungant vni mulieri mrimonialr ⁊ ex iten

dunt ocludere ꝙ ĩpoſſibile ſit aĩaʒ imoꝛtalẽ eẽ ⁊ hoĩeʒ fſurgere

I¶ Ruñndens ãt ie.Pic ponit xpᷣi rñſio.vbi tria facit poꝛdinc.qꝛ
pᷣoñdit eoꝝ erroꝛẽ:⁊ erroꝛis cãm.d. m Erratis.in h̊ ſupple
reſurr⸗ ¶ Meſciẽtes ſcripturas.Ipſi eni
nõ recipiebãt ſcripturas ꝓphaꝝ in ꝗb fit expꝛeſſa mẽtio de re
ſurrectiõe moꝛtuoꝝꝑ:vt hĩ Dañ.i⁊.Multi domiũt in puluere

ꝙ reſurrectiõem negatis. n ¶ N

vabuite natuntat! ꝓut hr Luc.⁊.Ceſar au/
uſt' pcepit vt deſcriberet᷑ vniuerſus oꝛbis.⁊ hec deſcriptio õ

dedabꝛaha ðs iſaac⁊ ðᷣs iacob⸗

tuo:⁊ in tota aiatua:⁊ in tota mẽ

nillo die. Hic ↄnter oñdit᷑ quöà

ter pꝛoponitur queſtio.

terre euigilabũt ?. Et ecech.ʒ. Sactaẽ ſup me manus dſi 2= Etex

ignoꝛãtia iſtaꝑ ſcripturaꝝ ꝓcedẽbat erroꝛ eoꝝꝑ.⁊ cã tãgit᷑ cũ ſ bdit᷑

o¶ Meq; vtutè dei.ſi.n. bñ ↄſideraſſẽt vtutẽ de
facere.qdð ipi hẽbãt nece ↄcedere exqͥ recipiebãt libꝛos moyſivbi fit
expꝛeſſa mẽtio de creatiõe mũdi.non negarent ꝗn poſſet reſuſcitare
moꝛtuos. ſcõo ſoluit argumẽtũ eoꝑ.d. pꝓ ¶ In reſurrectõe.n.neq;
nubent.i.viri nõ accipientvxoꝛej. q Meq; nubentur.i.mulieres

.

nõ accipient᷑ a viris.qꝛ hoĩes nõ reſurgent ad vitaz carnalẽ cibis yve

nereis ytentem.
ſuo. Silr ſcðᷣs ⁊ tertius:vſqʒ ad
ſeptimũ. Nouiſſime aũt oium ⁊
mulier defücta ẽ. In rèſurrectiõe
ergocuiꝰ erit de ſeptẽ vxoꝛ:Oẽs
eni hbabuerũt eã. Rñdẽs anteʒ ie/
ſus ait illig.Erraàtis neſciẽtèg ſcri
pturas:neq; vᷣtutẽ dei. Inreèſur/⸗
rectõe.n.neq; nubẽt neq; nubẽt᷑.
ſẽꝗ erũt ſicut angeli deiĩcelo. De
reſurrectõe ãt moꝛtuoꝝnõ legiſti ſ.
qð dem ea do dicẽte vob: ego ſũ

dei. 2ſic pʒ eoꝑ argumé/
tũ nihil ↄcludere:qꝛ illa
icõueniẽtia ad q̃ deduce
bant nõ ſequunt᷑ niſi ex
les venereoꝝ ſint ĩ reſur
rectõe.qð pʒ eẽ falſuzʒ.ʒ
cõſfirmat vitatẽ reſurre/

dicentis Exo.ʒ.

Qñ.n. dñ ꝓtulit hecvba
illi priarche erãt moꝛtui

= — En coꝛpoꝛalr.cũ g aligs nõ
nõẽ ðs mõtuoꝝ.ſʒviuẽtiũ. Etau vogirresoreinoernes

diẽtesturbe mirabat ĩ doctria eiꝰ vel eiꝰ qð ẽ nihilqð ideʒ
Pburig⸗ ei at audiẽteſ ꝙ ſilẽtiũ ipo Ea⸗ crearere ad dens re
ni is ↄuènerſiti vnſ: ¶ latio realis qͥ nõ põt fun
i r 6 ſaduc Os nenerut ivnn: 7 dari in nihilo.oʒ g& iſti
ogauit eu vn ex eis leg doctoꝛ priarche aliqͥ mõ eent.⁊
tẽtãs èu 3. Magi: qᷣ ẽmõodatuʒ iõ cum non viuerẽt vita
magnũ i lege: Ait illi i ſus. Dili⸗

coꝛpoꝛali.ſeꝗt ꝙ aia ad/
ges dñm deü tuum ex toto coꝛde bucvinebat:æ pone i/

ſtruit᷑ deſtructo coꝛpoꝛe.

te tua. Hoc ẽ maximũ ⁊ pꝛimum ⁊ponsſegturꝙ reſurre

r¶ Sʒ erüt ſiẽ angeli dei.
viuẽtes viſione ⁊ fruitõe

ctiõis auẽtate ſcripture

Ego ſuz de abꝛahbã ⁊c.

iq põt aliqd ex nibilo

ſuppoſitõe ꝙ actꝰ carna

moꝛtalis erat.q̃re nõ de/

ctio erit:qꝛ aia ñ põt eẽ gꝑ

fecte getata nec btã niſi

vniat᷑ cũ eoꝛpe.ad cniꝰ vnionẽ hʒ ĩclinatõez nãlẽ. Cõſiderandũ tũ ꝙ

ſaluatoꝛ bñ accepiſſet auẽtem magis expᷣſſa de imoꝛtalitate anime?æ D
futura reſurrectõe:auẽtatẽ.ſ.pphᷣaꝝ vt viſũ eſt:ſʒ illa nõ recipiebat

a ſaduceis:⁊ iõ non fuiſſʒ efficaxↄ eos. t ¶ Phariſeiãt. Pic ↄñter

oñdit q̃liter ixpugnauerũt xpᷣmi veritate vite ĩ hoc ꝙ ppoſuerũt ſihſdi

qõnem tẽtatiuã de pᷣmandato legis. Circa qð pᷣ ponũ coꝝ interroga
tio.ſcõᷣo ponit᷑ xpᷣi rnſio.ibi.Ait illi ihs.Circa pᷣmum d ſic. Phariſei
aut ⁊c̃. Licet.n.ipſi eẽnt ᷣrij ſaduceis in opione de aĩe ĩmoꝛtalitate

⁊ de moꝛtuoꝝ reſurrectõe vt viſũ eſt:tñ ↄueniebãt cum eis in chꝛiſti

perſecutiõe:⁊ ideo audientes ꝙ ſilentium ĩpoſuiſſet eis.

u¶ Conuenerũt in vnũ.ad inuadendũ ipm xpma

.

nerũt ĩ magna multitudine ad magis eũ terrẽdũ.

2

x¶ Et interrogauit eum vnus ex eis:vt ſi ↄfuſus eẽt ſolus videret᷑ cõ

fũdi.ſi aũt viceret oẽs viderent᷑ ꝑ eũ viciſſe:ſᷣm ꝙ dicẽ Chꝛyſoſtomꝰ.

y¶ Tentans eũ.cape.iſin ſmone.Marc at vr oriũ dicere.iz.ca.vbi
dẽ ꝙ xps dixit iſti legis doctoꝛi qᷓrenti de pᷣ maàdato legis: non longe

es a regno dei.Dicendũ ꝙ iſte in pᷣnꝰ venit mala intẽtiõe cũ alus:ſed

poſtea audita xpᷣi rũſione va:pẽituit ⁊ xpi riſionẽ appꝛobauit.diccs.
Magiſter ĩ vitate bñ dixiſti ⁊c̃.vt h Marci.iz.⁊ tunc xpᷣs vidẽs eiꝰ

lio mõ:⁊ ad iᷣm ve

penitentiã intulit ba pꝛemiſſa.dicẽs. Non longe es a regno dei ⁊c.

Simile aũt habet᷑ Jo.⁊.ca.vbi dr ꝙ pᷣncipes ⁊ phariſei miſerunt mi/

niſtros vt cõpꝛehenderent ieſum. Illi autẽ audientes chꝛiſti pꝛedi/

catiõem penituerũt:⁊ ſic ad pᷣncipes redierũt:⁊ cũ quererẽt ab eis q̃/

re nõ adduxiſſẽt eũ rñderunt:nunqᷓ; locutus ẽ ſic homo.Conſequen

5

ritatis qð eſt maius ſicut ⁊ caritas eſt maioꝛ virtus ipᷣa fide.
al¶ Ait illi ieſus. Hic ponit᷑ chꝛiſti reſponnſnſnſio.

—

datũ.hic tria ſunt videnda de ipſo pꝛecepto caritatl.pꝛimũ eſt qua/

plendum.Circa pꝛimum ſciendum ꝙ iſtud pꝛeceptũ ĩ quatuoꝛ locis

— —

tuuz ex toto coꝛde tuo ⁊ ex tota anima tua ⁊ ex tota foꝛtitnudine tuag.
⁊ hic Matthe.⁊⁊.vbi dimittitur foꝛtitudo.⁊ duobus alus gꝗdditur
vnuz ꝙ deus diligatur ex toto coꝛde ⁊ ex tota anima ex tota mẽéte.

Magiſter quod eſt mandatum magnũ in lege:credebat enim ꝓ
atim reſponderet de mandato pꝛimo pꝛime tabule. Non habebis
deos alienos:⁊ tunc habuiſſet argumẽtum contra eum de pceptoca
b ¶ Diliges dominũ deum tuũ ⁊cc̃.hoc eſt pꝛimum ⁊ maximum man/
liter ſit intelligendum.ſecũdo qualiter ſit ᷣmum.tertio qualiter im

traditur in ſcriptura.ſ.Deut.õ.vbi ponunt᷑ tria.Diliges dominũ de’“a

Marcit.iz. ponunt᷑ iſta tria ⁊addit᷑ rtũ.ſex totavtute qdð idè ců terant ſcriptur negare.Ccõſiderandũ tñ iudei moderni diui Oge tetnt
D einomnrigatie tocgir Ech? Luc io.hr niſi ꝙ dr nitatẽ xpᷣi negates dicũt pdict auctatem dictã eẽ ad iram de iſuen
ibi ex oibviribtuis qð idẽ ẽ cũ eo qð dr̃ exvirtutevłex foꝛtitudine. abꝛabhã: ⁊ elieger diſpẽſatoꝛ dom abꝛahe fecit hũc pſalmum ſetſuet
2 ſic pʒ ꝙ qttuoꝛ iſta ſunt de rõe iſti vpcepti.ſ.diligere deũ ex toto coꝛ ages deo glas de victoꝛia qua hũit abꝛahã de gnq; regib: vt h ina
rc de:ex tota mẽte:ex tota aia:⁊ ex tòta foꝛtitudie. Cuiꝰ rõ Sadi iger⸗ Beñ.i· poſt qua victoꝛia appuit dñ abꝛae.dicẽ. Nolitimere ntelgone
c actꝰ volũtatis.duplex ẽ ãt actꝰipſius.vnꝰc elicit t alter ĩpatꝰ.Act abꝛaha ego pꝓtectoꝛ tu ſum merces tua magnanimis. Dicüt ſie in
àt elicit ẽ ꝗ ĩmediate egredit᷑ ab ipſa volũtate:⁊ iſte act tagit cũ d̃. ͤwelie er logi ſic. Dixit dũs.i.de celiꝗẽ dñs oĩum. Onomeo mnnanei
Diliges dñzʒ deũ tuũ ex toto coꝛ.tuo.i.ex tota volũtate:qꝛ ſic ex coꝛde abꝛabã. Sede a dextris meis ⁊c.· q; ↄfoꝛtauit eü vt viſü ẽ pmit 4 infi
oꝛikmorngaclaligsptes .’ ſide v tenugre uiſi
cõpis:ita volũtasmounet iʒ 4 4 T aße ſmile Etnemo erat dere Hbuz. ne iaepo aeirs.
1 alins potẽtias aie. act'ãt mandatuʒ. Secůndũ aut ſimile ? 1 nemnd borer tci ced n3 falſa.p ꝑ titulũ pᷣs. giun n
ĩpat volutat ẽact'alte huic. Dili es primũtuũ ſiẽteipʒ. neq; auſus fuitꝗlcexi la die euʒ vbipõit. ps. dauid R lni ußß
ri potẽtie mote ad ſuuʒ In his duoͤbus madatis:vniuer ”l dpli?introgare. III. Et in hebꝛeo. qðnõ ii mnie
actũ ꝑ ipſa volũtatẽ ꝑyo ſa lex pẽdet ⁊ ꝓphete. Cõgrègan AInc lſus locutusẽad vonit ips factisab ſisle
rats Nifoiinats aita aut phariſeis interrogauit eos ie⸗/ Aturbas ⁊ ad diſcipulos ahetTunpo eede 4 uinmnn
riedu his üt fidei zac ſus dicens: Quid vobis videtur ſuos dicens. Super cathedram Ex vtero an lucife “ nin
ſe

,. — * r 12 .4½ ( = „ .
meditãdũ ð deo dilecto. de xpᷣo:cius filius eſt: Dicũt ei. moyſi ſederunt ſcribè ⁊ phariſei. ru genuite. qonon

riſte actus ſignificat ca Danuid. ait illis. Quõergo dauid ODia Eergo qcũq; dixerint vobis: bõt dici de abꝛahã in
bdit. J te. ibi 7α&hSeeſſm † ri ce bm operàâ ver ſit genit' ex vte⸗ ſtinſi
Babdi Jntofan Eim ĩ ſpũ vocàteũ dñm dicens. Dixit ſeruate t Heue hn opera vero ſodelve ſubi daaacgqg ithuih
tellectu. vlteri Pvolüuta dis dno meo ſedẽ a dextij meis: eoꝝnolite facere. Dicunt eiz ⁊no luciferu van müdii ſnmnngh
tẽ mouet appetit' ſenſi/doͤnec ponaʒ inimicos tuos ſca- faciũt.Alligant ꝗt onera guia?⁊ creatiõʒ.ſz ſolu põt ſn e⸗
diu wrezioꝛmei ſupioꝛi bellũ pedũtuoꝝ: Si ergo dauid poꝛtabilia ⁊ imponũt ibumeros Liſear de filio or. Wufni
. 6 — LCi: „ 2 —2 6 3 4 b Or. P .0,
pti a ſc ha unie novàocat eſ dñm: quõ filius eius ?. boiuz: digit aute ſuo nolunt ea tm es ſocerdos ei. mtim
“ H qð non põt vificari (en

ita volũtas appetitũ ſen DòGUMUU U ü —.ꝗ pot h⸗
ſitiuũ: vt hr.2.de aĩa. ciſte actꝰ notat cũ dr. Et in tota aĩa.paiĩam.n.̊ᷣ õ abꝛahã ꝗ nõ fuit ſacerdos:⁊ dato ꝙ fuiſſet: ti ſacerdotiuʒ ei ((Magpiee
itelligit ꝑs ſeſitiua ſᷣm ꝙ ſcribit Beñ.pᷣ.Scũs ẽ hõ ĩ aĩaz viuentẽ.i.vi nõ potuiſſet fuiſſe eternũ.ſʒ ſolũ xpᷣi ſacerdotiũ ẽ eternũ. (in ſplienn
tã aĩalé ⁊ ſen ſibilẽ coꝛpi dãtẽ: vt diẽ gloſa.vlteriꝰ ꝑ volũtatẽ mouef C. ⁊⁊.· vybi dr iĩ poſtil. Qꝛ aĩa ñ põt pfcẽ eẽ getata.ADDITIO. Vglllhen
potentie motiue ⁊ executiue ad oꝑadũ ex dilectõe:⁊ Bᷓ̊ notat᷑ cũ ſubł· Erſfecta hoĩs btitudoꝗ ẽ in viſiõe dĩne eeẽntie pncipalr᷑ 4 iitnchne
Bmũ Qaſiſtit ĩ aĩa qͥ non depẽdet a coꝛpoꝛe.vñ ſine coꝛpoꝛe pᷣt Wbeheade⸗

dit᷑.Ex tota foꝛtitudine tua.vł ex oĩb virib tuis.qð idẽ ẽ.pʒ g pᷣmũ / . 10 .
tirca z99ſiderãdũ ꝙ aliꝗd or pᷣmũ duplr. Uno mõ oꝛigine. ⁊ ſicil ⸗ aia eẽ btã: vti p ſe.q.4. articulo..iĩ coꝛ.q.lʒ veruʒ ẽ ꝙ (ponittar
2 aqᷓ ſũt ĩpfectioꝛa pᷣoꝛa ſũt ĩ illis q̃ pcedut de potẽtia ad actũ.vt dr̃.g. pfecti hẽbit aia ſuã ꝓpam oꝑatiõem ĩ q̃ felicitas oſiſtit cuʒ ſit trfflcn
metha. Alio mo dr aligd pᷣmũ dignitate ſeu pfectiõe.hoc g̊ ſcõoo mõ vVnita ſuo coꝛpꝑi głioſo qᷓ; ſepata:⁊ hoc denotãt vba Aug.iꝛ. ſuꝑ ecgirnio
m8mitatis mãdatũ de dilectõe ði dicit pmũ.q; oꝛigine dilectio primi Beñ. ad lr̃am ſi recte itelligãtur. Silr dicẽdũ ẽ ꝙ aĩa ſepata in ichklbini.
poꝛẽ ᷣm ꝙ dic beat Johᷣ.pcanonica.ca. . Quinõ diligit fre; ſuus viſione diuine eẽntie totalr geſcit ex ꝑte appetibiliscũ hʒ illõ ſehignertite
quẽ videt.deũ quez non videt quõ põt diligere:⁊a ſic pʒ 2?ꝰ. Circa ter qð ſuo ſufficit appetitui:lʒ nõ totalr geſcit ex ꝑte appetẽtis: qꝛ (itMiumunphi
tiũ ↄſiderãdũ ꝙ totũ ⁊ pfectũ idẽ ſũt.vt hr. ꝭʒ.phyſi.⁊ iõ diligere ðuʒ illud bonũ nõ poſſidet ᷣm oẽm modũ q poſſiderevellet:vñ coꝛ ſonfuntekes
ex toto coꝛde ⁊ ex tota aĩa.⁊ ſic ð alus.eſt diligere ex pfecto coꝛde vel poꝛe reſũpto btitudo nõ creſcit intẽſiue ſʒ extẽſiue tmvt ĩqõne Girehirſbipb
ex pfecta aĩa.⁊ ſic ð alus.Perfectũ ãt dr̃ aligd dupłr. Uno mõo qñ ni pallegta. nec ẽ necium ꝙ deductio iſta ĩtelligat ĩ vbis ſaluatto· lgidegoſtoilinte
