tio.tertia autem ne
gatio facta eſt mul/
tis eum accuſanti/
bus ⁊ concurrenti/
bus ꝓpter pᷣdcã. ta/

men iter illos erat

pᷣncipalis vnus pᷣu⸗
pontificis.pꝛopter
uod iohes illũ ex/
pmit tacẽdo de aliſ
ideo ſubditur.
icit ei vnus ex
Fᷣuis pontificis co/
gnatꝰeiꝰ cuiꝰpetruſ
abſcidit auriculaʒ.
⁊ ideo acrius ceter
tionem adduxit fa/

u ¶ Mone ego te vidi in hoꝛto cum illo.quaſi diceret ſic.
x ¶ Iterum ergo negauit. Aliqui antem volentes excuſare pe⸗/
trlim dicunt ꝙ non negauit eum ex timoꝛe moꝛtis. Sed hoc

eſt contra verba domini ſupꝛa habita.ca.iʒ.vbi expꝛobꝛauitpe

tro. dicens. Animam tuam ꝓ me pones:qð fuit dictũ negatiue.
ſicut fuit ſupꝛa expoſitum.⁊ ideo patet ꝙ petrus negauit times

animam ſuam exponerepꝛochꝛiſto.

y¶ Et ſtatim gallus cãtauit.ſ.ſecũda vice:qꝛ poſt pꝛimam nega/
tionem ſemel cantauit gallus.ſed petrus timoꝛe perturbatus
non percepit.ſᷣm ꝙ fuit expoſitum. Mathei.?26.
3 ¶ Adducunt ergo ieſũ. Pic oſtenditur qualiter chꝛiſtus a iude/
is coꝛam pilato accuſatur. Et diuiditur in tres.quia pꝛimo de/
ſcribitur chꝛiſti pꝛeſentatio.ſecũdo pꝛeſentati examinatio.ibi.
Exiuit ergo.tertio innocẽtie chꝛiſti declaratio.ibi. Et cum hec
dixiſſet. In pᷣmaparte dicitur ſic. Adducũtergo ieſum acaypha
in pꝛetoꝛium.i.a domo cayphe pontificis ad domum pilati pꝛe/
ſidis:ad quem pertinebat iudicium in cauſa ſanguinis:⁊ locus
vbi iudicabat pꝛetoꝛium vocabatur. Aliqui autem libꝛi male
habent ad caypham.quia in domo cayphe iã erat chꝛiſtus.nul/
lus autem adducitur ad locũ in quo ẽ. Pꝛeterea ioãnes ſcripſit
in greco hoc euãgelium.⁊ iõ pꝛo veritate textꝰhabenda recurrẽ

dum eſt ad grecũ. In greco aũt ponitur acaypha.

a ¶ Erat autem mane. DPoc addit euangeliſta ad oſtendendum

quantum iudei ſitiebant ſanguinem ihu chꝛiſti.qui ſũmo ma/

ne querebant ſententiam de eius moꝛte dari.
b ¶ Et ipſi non introierunt in pꝛetoꝛium vt non cõtaminaretur.
ex ingreſſu domus hominis gentilis:⁊ tamen non timebant in/
quinari ex pꝛocuratione moꝛtis innocentis.ex quo patet eoꝛuʒ

ſuperſtitio vona. c ¶ Sed vt manduca

rent paſca.i.acimos

panes qui a iudeis comedebanturin paſcate per ſeptem dies.
non enim erat licitum illos comedere niſi perſonis mundis.⁊
ideo ꝑ paſcatis mãducationeʒz non intelligit᷑ hic comeſtioagni
paſcalis.vt male dicũt greci.quia illum comederant die pꝛece/
denti. d ¶ Exiuit ergo. Pic ponitur chꝛiſti examinatio.⁊ hoc
dupliciter. quia pꝛimo examinatur coꝛam iudeis. ſecundo ad
partẽ ſine ipſis.ibi. Introiuit ergo iterum. In pꝛima parte di⸗
citur ſic. Exiuit ergo pilatus ad eos foꝛas. Judei enim non au/
debant domum eius ingredi ne ſuas obſeruationes violarent.

ideo volens eis deferre exiuit ad eos.

„

e ¶ Et dixit quam accuſationem affertis aduerſus hominem
hünc: Uidebat enim eum ligatum in ſignum damnationis.
ideo querebat de cauſa.quia non erat conſuetudo romanis cõ/

=

=—
=; S=ẽ
—

—

-
SE
—.
—

=snnẽe

l

= =

—
=

☛
—

=
—

— —
— —

=,ͤe

=
=

—
—
— — —
= =
2 —– =
+☛D½4 —
= —
—
☛E —

= = = =
SSE=E = ☛
=
=
= =. =
— =
— — 0
— —
=—
S =

S = =

= =

2 ☛Se
==
S=Seo

S
= —
S„ —
2 e = =e=
— — —
2. =
= —☛à. =–

inlſtnere
meiithaxc

.

etes,

☛

7

Se
=

S= =
—

=
Eπ
S
—
—

oivoliet⸗

cöpo

ſöriaciütete

bütvinienitir

(enenlite⸗
necenbnni
ſſtocihittis;

ſicpngüeicitn
Gperontenrßß

efnoicröne
1

=

Plrmtoinbiin

Uunſtpiltſie

——

liadconen
nnn
gltſenu
lgepon.
Cinſen
uuegne
egümeino
ſigen
micſiniet
dſctöͤen,

=,=—
☚

=
=,‚Sẽös =

—
—

6

S=
S=

=
S=SS

Memimei et

—
—=

rciftenn
3 ſohqzebe

=
S =e
=
E

Köplii

☛
—

üigi

=S=

1

nn ſunin

nnuinn
. itſtun
„.. ls nii
Mez een
) grikag
ltm⸗
ſe ſenonench

loqeridcent⸗
unem Wensse
erindrenans
benaizfbienete
me göſitdcit,

ſo
emsuwren
en
cüumr nuiehitn
iinratsi
oneinutenmnn
fideclntani n
uigwtintn
tfsdm
õ
. Nigimmmnlin
ocnphei nene
ve Panntin/
=
gimracſnnn
ungiſte inin
enih hung⸗
morteden
nium nnman

17

õ

talem dñatiõem. qð pbat ↄnter.d. p¶S
re.me.mi.mei ⁊c̃.Oẽ enĩ regnũ tꝑale hʒ firmitateʒ non ſolũ ab

ſe defendẽdi.vt hr̃ Act.⁊5.Et ideo pilatꝰꝗ erat iudex ab imꝑa⸗/

toꝛe romano illuc miſſus voluit modũ romanoꝝ tenere.

a ¶ Rñderũt ⁊ dixerũt ei ſi nõ eẽt hic malefactoꝛ ⁊c̃.q.d.nos eiꝰ

actũ diligẽter exaiauimꝰ ⁊ inuenimꝰeij dignũ moꝛte.ac ſi dice/
rent.nõ ozʒ aliã exaĩatõez facere. b¶ Dicit geis pi.q̃ſi ĩidigna
tus ex eoꝝ rñſione:qꝛ ſciebat eos ipᷣm ꝑ ĩuidia tradidiſſe.vt hr
WMath. 27. C¶Accipite eũ vos ⁊ ſʒ le.ve.iu.q.d.ſi ſuffic vr̃a

exaiĩatio. ſufficiat ꝰ
vfa ſnia. Sciedun. affertis aduerſus boĩem bunc:
Parcada Manneea t NRñderũt 7 dixerũt ei. Si nõ eẽt
iudeiſ.ſz nõ poterät hic malefactoꝛ nõ tibi tradidiſſe
pꝓtalib inferre pe· m eü.Dicit & eis pilatꝰ. Accipi
na moꝛtis. roma t& e vos: ⁊ ſᷣm legẽ vꝛaʒ iudica
ni retiuerãt ſibi cãz ESE ede
ſanguis. iõ p hanc te eſj. Dixerũt iudei. Noòbis nõ
rñſionẽ inbibebat licʒz ĩterficere quẽq;. At ſᷣmõie/
inkerre xpo moꝛtł. ſu ipleret᷑ quẽ dixit: ſigniſicans ꝗᷓ
nana nere, moꝛte eẽt moꝛiturꝰ. Introͤinit S
ziõ renuerũt h̊ acci iteꝝ in ptoꝛiũ pilat? ⁊ vocauit ie
pere. dicẽtes. ſuʒ: ⁊ dixit ei. Cuů es rex iudeon:
ARobnsi dr NRñdit iẽſus.Atemetipᷣo hoc di
ecoitie miam cis: an alij dixerũt tibi ð me: Rnñ
iibẽter iudiciũ rece dit pilàtꝰ. Nuũqd ego iudeus ſũů/
piſſent. e Ut ſer Beés tuà ⁊ põtifices tradiderũt
ore ol giie acés te mihi. Quid feciſti Rüũqdit ie
moꝛtez uain aplis ſus. Regnu mẽeñ nõẽ de hoc mũ
Matpᷣ.zo. dixit do. Si ex hoc mũdo eẽt regnuʒ
aðncipibꝰ ſacerdo-) l
tũ traderet᷑ gẽtibſufſ

ad illudendũ ⁊ crucifigẽdum.⁊ hᷣ fuit ĩpletũ ꝑ h̊ ꝙ renuerũt iu/
diciũ ⁊ dimiſerũt ipᷣm pilatoꝗ erat gẽtilis iudicãduzʒ.⁊ ſnĩe exe
cutiõem ſuis militibꝰ. S
in ſecreto.Et diuidit᷑ in tres:qꝛ pᷣ ponit᷑ pilati ĩterrogatio.⁊? xpi.
rũiſio.ibi. Rñdit ihs. ʒꝰ pilati obiectio.ibi:dixit itaq;.Circa pᷣꝰ
ſciẽdum ꝙ iudeicũ tumultu irrõnabili petebãt moꝛteʒ xpᷣi.pꝑꝑ

Introiuit g̊. HPHic ponit᷑ exaĩatio xpᷣi

qð xpᷣs nõ rñdebat.ʒ illud Eccle.ʒ2. Ubi nõ eſt auditꝰnõ effun
das ſᷣmoné᷑.ꝑpꝑ qð matheꝰ⁊ marcus dicũt ꝙ cũ accuſaret a pnci
pibꝰ ſacerdotũ nihil rñũdit:pꝑ qð pilatus itrauit pᷣtoꝛiũ qð erat ĩ

Ddommo ſua. vt ibi xpᷣ magis pacifice exaĩaret er tumltũ iudeoꝝ

ꝗ nõ audebant itrare pᷣtoꝛiũ:vt dem̃ ẽ.xpᷣs aũt de tribꝰfuerat ac

cuſatus coꝛã eo.vt hrj Luc.23.hunc ĩuenimꝰ ſubuertentẽ gentẽ
noſtrã. ꝓhibentem dari tributa ceſari.⁊ dicentẽ ſe xpᷣm regez
eſſe.Pilatus aũt de duobꝰpᷣmis nõ curauit ingrere.qꝛ de pᷣ.ſ.de

ſubuerſione obſeruationũ legaliũ nõ curauit vtrũ eẽt verũ vel
falſum.qꝛ nõ erat iudeꝰſed getilis. Scoõᷣm cognouit eẽ falſũ per

famã publicã.qꝛ audierat xpᷣi rũſionem q̃ iudeis de hac mã rñ
derat: Math.zz. Reddite q ſunt ceſaris ceſari ⁊c. Sʒ detertio
dqõ videbat᷑ eſſe ↄ honoꝛẽ imꝑatoꝛis inqſiuit.ſ.de regno:qꝛ ĩ ʒpa-/
toꝛes romani nomẽ regiũ a iudeis abſtulerãt vt frãgerent eoꝝ

ſupbiã.⁊ tollerent rebellãdi occaſionem.⁊iõq̃ſiuit a xpᷣo.

8 Tues rex iu. eſt H ve qð tibi ĩponit.ſꝙ velis tibi vſur/
pare regnü: b¶ Rñdit i

ſeregnuf us. Pic ponit᷑ xpᷣi rñſio in q̃ pᷣaxa/
minauit pilati ĩterrogatõem.d. i ¶ Atemetipſo hoc dicis an

alij ⁊c.q.d.concepiſti hanc opinionẽ de me ꝑ teippſun.
K¶ Rũdit pi.nungꝗd ego iudeus ſum:q.d.ex me nõ cõcepi.qꝛ nõ
ſum iudeꝰ.⁊ ſic nõ poſſũ iueſtigare ex libꝛis iudaicis ꝗs debeat

eſſe rex eoꝝ.ſed ̊ ad ꝑitos legis ꝑtinet.ideoſubdit᷑.

I¶ Gens tua ⁊ pon.tra.te mihi.accuſantes te ſuꝑ hoc.
m ¶ Quid feciſti:q.d.videt᷑ ꝙ tu ſis in aliquo culpabilis.exquo

illiꝗ ſunt de gente tua ⁊ tãte auctoꝛitatis ſicut ſũt pontifices te

accuſant. n ¶ Rñdit ihs.Exaĩata ĩterrogatiõe pilati ih̊s pꝛi

morñdit ad qoõnem pᷣmo factã de vſurpatiõe regni tꝑalis.

o Regnů meũ non ẽ de ; mũdo.nõ enĩ negat ſe eẽ regẽ.ſʒ ma/
gis cõcedit.qꝛ ſᷣm vitatẽ ipſe erat rex regũ.verũtñ ad tollẽdum
occaſionẽ calũnie tẽperatſuã kera v nõ querit huiꝰ mũdi

ipo rege:cũ ſit vnꝰſolꝰhõ:ſʒ ẽt a mĩſtrlõ aduerſarioꝰꝓ ipo pugnã

tibꝰ.qð non q̃rebat xpᷣs.⁊ ſic patet ꝙ ſatiſfecit ad qõnẽ oñdẽdo

nõ qrebat ĩter iudeos tpalẽ dñatõʒ.verũtñ qꝛ ↄceſſerat ſe eẽ
regẽ.iõ ↄcludit. q ¶ Nũcãt re.me.ſñẽ hinc.i.qᷓ;tũ ad tꝑalia iſta

querẽda.Sed ↄ hoc videĩ quod dicitps.ꝗb. Rex oĩs terre deꝰ

meũ:miſtri mei vtiq; decertarẽt

Vitas: Et c hoc dixiſſʒ:iten exi

rabas latro. I. y

Si ex boc müdo eẽt

—

.

Woannes

demnare aliquẽ niſi pᷣus audirent aceuſatoem ſuã. ⁊ hret locũ

Ipſe aüt eſt ver deus ſicut verꝰho.ergo regnũ eiusẽ de hoc mundo.
Dicendũ ꝙ ̃m veritatẽ dĩnitatis oĩa ſunt ſubiecta xpᷣo.tñ qᷓ;dtum ad
humanitatẽ in pᷣmo aduentu ſuo nõ vẽit ad dñandũ tꝑaliter.ſed ma/
gis ad pᷣuiendũ ⁊ patiendũ.⁊ ſic patz ꝙ ſufficienter excludit illud qð
ſibi imponebat᷑ de vſurpatiõe regni iudee.qꝛ nõ fiebat qõ de ipᷣo niſi

inquãtum hõ ⁊ p ſtatu pñti in quo erat.ꝗ ad pᷣ? ei aduentũ ꝑtinebat.
r¶ Dixit itaq;. Pic ponit᷑ pilati obiectio.ſicut enĩ viſum ẽ xpᷣus in ſua

rñſione ↄceſſerat ſe eẽ regẽ.ſed dixerat regnũ ſuum nõ eſſe hinc.ideo
pilatꝰad plenũ verba eiꝰ
non intelligẽs accepit ꝑ
hoc ipᷣm eſſe regẽ alicuiꝰ
regni.de quo nõ itromit/
terẽt ſe romani.ſʒ ꝙ xpᷣs
bhoc ĩtelligeret regnum
celeſte ⁊ ſpale nõ intel/
lexit.⁊ iõ voluit ſcire ma
gis determinate.conclu/
dens ex vᷣbis xp̃ᷣi pᷣdictis.
8 Ergo rex es tu:q.d.ex
quo cõcedis te eẽ regem
regninõ ꝑtinẽtis ad dñi/
um ĩpatoꝛis declara ma/
is qð ſit illud regnũ.
t¶Rũdit ie.pᷣ ↄcluſiones
factã cõcedendo.d.
v¶ Tu dicis quia rex ſuz
ego.⁊ ita ẽ ̃m veritatezʒ.
Sed ↄſeq̃nter declarat
huiꝰ regni ↄditionem.d.
x ¶ Ego in hoc natus ſuz.
tempoꝛaliter.
Et ad hoc veni in mũ/
du.ꝑcarnis aſſumptõeʒz.
3 ¶Ut teſtimoniũ perhi⸗
beã vitati.docendo ⁊ radicãdo vitatẽ de diuinis in coꝛdibus fideliũ.

vt nõtraderer iudeis. Nũc aũtẽ
regnũ meuʒ nõ ẽ hic. Dixit itaq;
ei pilatꝰ. Ergo rẽxes tu: Rñdit
ie ſus. Tu dicis:qꝛ rex ſum ego.
Egò ĩ hoc natꝰ ſuũ:⁊ ad hoc veni
ĩ mũdũ:ut teſtimoniũ ꝑbibeã ve
ritati.O is ꝗqẽ ex vitate:auditvõ
cẽ meã. Dicit ei pilàtꝰ. Quid eſt

uit ad iudeos:⁊ dic eis. Egòͤnl⸗
la iuenio ĩ eo cãm. Eſt aͤſt ↄſue⸗
tudo vobis:vt vnũ dimittaʒ vo
bis in paſca. Nultis ergo dimit/
tã vobis regẽ iudeoꝛũ:Clama/
uerůnt rurſuʒ oẽs dicẽtes. Non
hũc ſed barrabꝗ.Erat auteʒ bar

a l tergerltate Unad deꝰeſt.nõ ſolũ ꝑcreatõeʒ.ſʒ ꝑ imita/

tionẽ ⁊ ſubiectiõem. b ¶ Audit vocẽ meaʒ.coꝛde credendo ⁊ oꝑe
obediẽdo.⁊ per ↄñs ĩ talibꝰ ſpũaliter ego regno.⁊ tale regnũ ĩ nullo

ipediebat iperatoꝛis romani dominiũ.de quo querebat pilatꝰ.
cG D

icit ei pilatus.ꝗd eſt veritas:nõ q̃rit diffinitiõem veritatis.ſʒ q̃
rit q̃ eſt illa veritas cuius virtute ⁊ ꝑticipatione hoĩes efficiuntur de
regno xpᷣi. Intellexit enĩ ꝑ hoc ĩ quodã gnãli aliqð dominiũ.exiſtens
e? cõem modũ hoĩuz.⁊ B ẽ veꝝ ſi ĩitelligat᷑ determĩate ⁊ magis in ꝑti
culari.qꝛ veritas diuina filio appꝛopꝛiat᷑.vitas ꝑ quã hoĩes in pᷣſenti
efficiunt᷑ de regno xpᷣi eſt dam impꝛeſſio ⁊ participatio vitatis diui /
ne.huius aũt queſtiõis pilatus non expectauit reſpõſionẽ duplici de
cauſa. Una eſt quia erat de regno ſpirituali:vt viſum eſt.ipᷣe autẽ nõ
habebat ſe intromittere niſi de tẽpoꝛalibus.⁊ ideo hoc aduertẽs di/
miſit illius queſtionis ꝓſecutionem. Alia cauſa fuit qꝛ iam ꝑceperat
chꝛiſti inocẽtiam ⁊ iudeoꝛũ maliciazʒ.ſciens ꝙ tradidiſſent eũ per ĩui
diam.Igit᷑ pꝛetermiſſa queſtione pꝛedicta voluit pꝛocedere ad eiꝰ li
beratiõem.vt ſtati patebit. d ¶ Et cũ hec dixiſſet. PHic cõſequẽter
ponit᷑ innocentiechꝛiſti declaratio.cũ enim pilatus vellet eum libera

re:vt dictũ eſt.occurrit ei ꝰmemoꝛie modus cõueniẽ᷑s liberatiõis ſue.

videlicet de cõſuetudine iudeoꝛũ qua dabat᷑ eis a pᷣſide in ſolẽnitate

paſcali vnus vinctꝰ in memoꝛià liberationis filioꝛuʒ iſrł de terra egy

pti. ⁊ ꝓpter hoc voluit chꝛiſtũ liberare ꝑ hunc modũ.⁊ pᷣmo ad hoc fa

„

Ego nullã in eo ĩuenio cauſam.ſ.dignam moꝛte.ſecũdo allegat cõ/
ſuętudinem:de cuiꝰ obſeruatiõe ſciebat eos eſſe cupidos.dicẽs.

Oendu allegat xpi innocentiam.dicens.
E

f¶ Eſtautem cõſuetudo ⁊c᷑.vultis ergo dimittã vobis regez iudeoꝛũ:

q.d. vos debetis hoc velle.Ad cuius intellectũ ſciendum ꝙ pilatus
volens chꝛiſtũ liberare poſuit eis ſub diſtinctione de liberatiõe chꝛi/
ſti vel barrabe ⁊ de nullo alio.vt magis expꝛimit Mathei.⁊⁊.Scie/
bat enim ꝙ cõſuetudinem ſuam nullo modo dimitterent.ex alia ꝑte
barrabaſ erat ita peſſimꝰ⁊ populo odioſus ꝙ firmiter credebat ꝙ eiꝰ
liberatiõem nullo modo vellent.⁊ ſic ꝑcõſequẽs liberatiõi chꝛiſti cõ
ſentirent. ſed ſacerdotes deceperũt populũ inducẽtes eũ ad petendũ
liberatiõz barrabe ⁊ nõ xpᷣi.⁊ hoc ẽ qd ſubdit᷑. g ¶ Tlamauerüt rur
ſuʒ ⁊c᷑.ſed barrabã.dimitte nobis. h¶ Erat ãt bar.la.ſ.publicꝰ⁊ fa
moſus.H addit euãgeliſta ad oñdendũ eoꝝ maliciã.ꝗ ad ꝓcuranduʒ
moꝛtẽ xpᷣi petierũt latronis publici liberatõez ↄ bonũ publicũ ⁊ Z iu⸗

ſtitiã. ¶ In. c.is.vbi dr ĩ poſtil.Et iõ ꝑ paſce manducatison nõ intel/

ligitur hic cõmeſtio agni paſcalis. DITIO.
MWMwmo manducatio paſce intelligi dʒ tm̃ de agno paſcali vt
. eclaratur in additõe ſuꝑ Mathei.2o.ca.vbi agit᷑ de tẽpoꝛe
cene di. videomin ihii. —“ EpPLICA.

☛☚

A1 bilatuj. Dic ↄnr

Nca.is.vbi dĩ.Et ipſi nõ introierunt pᷣtoꝛiũ ne ↄtaminaren/
tur ſed maducarent paſca. Poſtillatoꝛ dicit ꝙ intelligẽdum
eſt de mãducatõe panis acimi nõ paſcalis agni.GBur.opponit
ꝑſuã min quctetica ↄputatõem ⁊ diſgreſſionẽ quã ponit Mathᷣ.z6.
Et ſi intelligi deberet de eſuagni put Burg. vult rõ iohis euãgeliſte
valeret ↄ nicodemũ ⁊ alios ſepulture xpᷣiitendẽtes qꝛ fuiſſent ↄtami
nati ex tactu moꝛtui:pↄñs inhabiles ad mãducandum paſca ſic acce
ptũ.vñ de eis dicere opoꝛtuit.⁊ ipſi nõ ſepelierũt eũ ne ↄtaminarent
ſed mãducarent paſcha.
ſicq; falſificarẽt oẽs euã
geliſte. ⁊ puto ſi ↄputati
Bur. eẽt vera ꝙ nõ fuiſ/
ſent a iudeis ꝑmiſſi ſepe/
lire moꝛtuuz celebꝛitate
paſcali iã inchoata.q̃ ince
pit a veſpa ferie ſexte Fᷣz
Bur. ↄꝓputationem.
Capłem. .IAX.

ieſu:⁊ flagellauit.Et mi
litẽs plectẽtes coꝛonã ð

ſte purpurea circidederũt euʒ.
Et vèniebãt ad eſ: ⁊ dicebant.
Aue rex iudeoꝝ. Et dabãt ei ala
as. Exiůit iterũ pilatꝰ foꝛas:⁊.
dicit is. Eccè adduco vobis eũ

euageliſta ðſcri
rad paſſus ſit xps a gé/
tibũs. Paſſus ẽ ãt tria ab
eis.ſ.flagellatiõeʒ.illuſio
nẽ ⁊ crucifixionez. vᷣm ꝙ
pᷣdixerat ſaluatoꝛ Mat/
th̊. zo. Tradẽt eũ getibꝰ
ad illudendũ ⁊ flagellan
dũ ⁊ crucifigendũ.⁊ ideo
euãgeliſta p agit de illuſi
one ⁊ flagellatione.⁊? de
crucifixione.ibi.Cunc g
tradidit. Pꝛima ĩi duas.
qꝛ pꝛimo deſcribit᷑ chꝛi/
ſti flagellatio ⁊ illuſio.ſe
cundo circa hoc oſtendi

.„ *△ — * 9

tꝗs ſpinẽã coꝛon: ⁊ purpureunʒ
veſtimẽtũ: ⁊ dicit tis. Ecce hõ

Egõ. n. nõ inenio ĩ eocm. Rñ/
derũt ei iidei. Mos legẽ habemꝰ

tur pilati intentio.ibi.Exiuit iterum.Circa pᷣmuzʒ ſciendũ ꝙ pilat vi

dit ex clamoꝛe eoꝝ ꝙ nullo mõ poterat dimittere ihm oĩno liberum
cũ pace ipſoꝝ.ex altera ꝑte durũ erat ſibi inocẽtem ĩterficere.⁊ iõ ad

ſatiſfaciẽdũ eis fecit xpᷣm flagellari ⁊ illudi.⁊ H eſt qð dr: Cunc gᷓ̊ ap
pꝛehẽdit pilat ihm ⁊ flagellauit.nõ ꝑ ſeipm iĩmediate.ſed ꝑ milites

ſuos ⁊ miniſtros. b ¶ Et milites plectẽ.coꝛonã de ſpinis.i.de iũcis
marinis ad modũ ſpinaꝝ duris ⁊ acutis. c ¶ Impoſuerũt ca.eius.

tanq; volenti regnare ⁊ nõ potenti.qð fecerũtvt eoꝝ illuſio rñderet
iudeoꝝ accuſatioi. d¶ Et ve.pur. circun.eũ. Tali eniveſte vteban
turreges. e C t ve.ad eũ ⁊ di.⁊c̃.hoc totũ fcm eſt in illuſione. vñ

ſequit᷑. f¶ Et da.ei alapas.vt illuderent factis ſic illuſerũt ſignis
⁊ verbis. g ¶ Exiuit iterũ.Pic oñdit᷑ circa pᷣdcã pilati ĩtetio q̃ erat

bona q;tũ ad hoc.qꝛ pᷣdcã iuſſerat fieri vt iudei tali afflictõe xpᷣi eſſẽt
ſatiati.⁊ ſic ↄſẽtirẽt ĩ eiꝰ liberatõeʒ ſine moꝛte.tñ ꝑ hoc non excuſat᷑ a

toto.q; cũ eẽt iudex ſuꝑ eos.nõ debebat ei quèẽ ſciebat inocẽtẽ etiam
minimã penã ĩferre. Igit᷑ euãgeliſta circa ſeq̃ntia ſic ꝓcedit.qꝛ pᷣmo
declarat conatũ pilati ad xpᷣi liberatõez.z: iudeoꝝ reſiſtẽtiã ad eius
ↄdẽnatõez.ibi.Cũ ergo vidiſſent.In pᷣma igit᷑ ꝑte dicit᷑ ſic. Exiuit ite

₰

rũ pilatꝰ foꝛas.vbi iudei ſtabãt.qꝛ domũ eiꝰ igredi nõ audebãt.vt ſu.

ꝛa dictũ ẽ. h¶ Et dicit eis. pᷣmo allegãs xpi inocentiã.

i ¶ Ecce adduco eũ vobis foꝛas.poſtq; diligẽter exaiaui eũ ⁊ flagella/

ui ad vobis ſatiſfaciẽdũ.Ut cognoſcatis:qꝛ nullã in eo ĩuenio cãʒ.⁊
oñdit ipſius punitiõem factã vltracondignũ.cum dicit᷑.

k ¶ Exiuit ihs.ex pꝛecepto pilati. ¶ Poꝛtãs ſpineã coꝛonam ⁊c.

olebat enĩ pilat vt ſenſibił viderẽtq̃liter fuiſſet illuſus ⁊ flagella
tus.vt ſic mouerent᷑ ad cõpaſſionẽ. m ¶Et dicit eis ecce hõ.q.d.⁊

ſi in aliquo male egiſſet.tñ vltra cõdignũ punitꝰ eſt.⁊ iõ deberet vob

ſufficere. n ¶ Eum g. Hicponit᷑ iudeoꝝ reſiſtentia.Et h̊ duplr.p ꝑ
irrõnabilem clamoꝛc.⁊ ꝑ rõnem.ibi. Rnderũt iudei.In pᷣma ꝑte dr

ſic.Cũ g vidiſſent eũ põtifices ⁊ miſtri ſic flagellatũ ⁊ illuſũ ⁊ cogno/

ſcerent ꝙ pilatꝰſicvolebat dimittẽ ißm. ol¶Clamabãt.tumultuo
ſe ⁊ alios ad clamãdũ excitabant.d. p ¶ Trucifige cru.eũ.q.d.hec

pena nullo mõ nobis ſufficit.ſz petim ꝙ moꝛiat. q ¶ Dicit eis pi.
acci. ⁊c.Deriſoꝛie ⁊ indignãter h̊ dixit:qꝛ nõ hẽbant ptãtem iudicãdi

aliquẽ ad moꝛtẽ:vt.S.dcm̃ eſt.⁊ ẽ ſilis modus loq̃ndi.ac ſi dicerʒ. Si
hẽretis ptãtẽ dare moꝛtis ſnĩazʒ cito ⁊ ſine cã faceretis.ſed ego h̊ age
re nolo iõ ſeqt. r ¶ Ego enĩ nõ inue.ĩ eo cãm.dãdi talẽ ſniam.
naer unt videnes iudei ꝙ pilatꝰ nõ acgꝗeſcerʒ eoꝝ clamoꝛi.ince
perũt allegare rõnes alias qᷓ; ſupꝛa allegauerãt. Nõ eni illas audebãt

reiterare:qꝛ pilatꝰiã illas euacuauerat.⁊ iõ h̊ alið allegãt.Et pᷣ allegät

ipᷣm feciſſe ↄ legẽ dei.⁊? ↄ legẽ imꝑatoꝛis romani.ibi.Exindeq̃rebãt.

AVnc &̊ äppᷣhẽdit pilatꝰ

ſpinis ipoſuerũt capiti ei?: ⁊ vèů

foꝛas:vt cognoſcat᷑:qꝛ nulla iue
nio i eo cãm. Exiũit g ieſus poꝛ/

CLuũʒ gvidiſſent eũ põtifices ⁊ mi
niſtri claͤmabãt dicetes. Crucifi
gecrucifige ei.Dicit eis pilatůs
Accipite euʒ vos ⁊ crucifigite.

In öma igr pte allegat ſicut iudei. t ¶ Mos le bẽmſa deo da

tam in monte ſynai. u ¶ Et mlegè dʒ moꝛi.qꝛ Leui.?4. pci
pit ꝙ blaſphemioccidant᷑.⁊ tale crimẽ iponebãat ei.vñ ſegtur.

x ¶ Quia filiũdei ſe fecit. Ueruntñ xpᷣs hoc dicendo nõ blaſphe/

mauit. ſʒ vitatez dixit ⁊ ꝑ ſcriptura ꝓbatũ.vt ſupꝛa hitũ ẽ.cio.
yLuũ Saudiſſet pilatus hũc ſer.ma.timuit.nõ ꝑꝑ legẽ iudeoꝛũ

quã nò obſeruabat.ſed neveꝝ eẽt vt ihs ſibi oblatꝰ eẽt vere dei

filiꝰ.⁊ ſic f-m enoꝛme feciſſetipm flagellando.⁊iõ de G̊ voluit

ccit. Cũ & àudiſſet pilatꝰ huc ſer ſegt. 3 (Etingre.
fecit. C 3 Saudiſſet bllar. hac ſer eſt ĩ pꝛetoꝛiũ iterũ.
monẽ:mas timuit.Et igreſſus vtxeritatez magis
ẽpᷣtoꝛiũ iteꝝ:⁊ dicit ad ièſũ. Anñ poſſzcognoſcere er
es tu? Jeſus aũt rũſuʒ nõ dedit tumultũ iudeoꝛuʒ.
ei. Dicit S&i pilatꝰ?. Mihinõloqᷓ CEt dicit ad ieſuz
82 Her⸗ Itẽ heo eruciſiaè vñ es tu: pꝑ hoc q̃rei
ris. MHſꝗ qꝛ ptatẽ hẽo cruciſigẽ ſi eẽt exoꝛigie dina
te: ⁊ pttẽ hẽo dimittẽ te? ſndit fm veritatem.
ièſus. Mõ hẽrès ptatẽ aduſũ me b aens aüt rñſuʒ
vllam: niſi tibi datuz eet deſup. erargerilio edh p
2 i ir ei 1 getilis ⁊ idola/
pꝛopt᷑ea ꝗ me tradidit tibi mai tra ⁊ gnãtionẽ fili
pctm̃ bʒ. Et exiñ qrebat pilatꝰꝑdi dinis cape nõpoſſʒ
mittẽ eũ. Judeiaũt clamabãt di Z ga nolebat paſſi

cẽteſ. Si hũc dimiti nõès amicꝰ

HE O0 E qꝛ ꝓphatuʒ erat de
ceſanj. Ois. n. ꝗ ſe regẽ faͤcit: vdi co Iſaie. 3. Et ſicut
cit ce ſari. Pilatus aüutẽ cũ audiſ l, co ondente
ſet hos ſermones:adduxit fſoꝛꝛs ſeobmuteſcet c.
.7 „. P J. 77/ iõ volebat illud p/
ieſum: t ſedit pꝛo tribunali in ppeticũ implere.

lõco qui dicitur lichoſtratos: he c ¶ Dicit gei pilatus
rüt eiidei. Hos legẽ habemꝰ bꝛaice autem gabatha. Erat au
2 ſm lgẽ dz moꝛi:qꝛ filii deiſe

mi.nõ loq̊.mirabat
tem paraſceue paſce hoꝛàquaſi cũ eetin puͦcto libe
rationis velↄdẽéna/

tionis ſue.ſegtur. EMeſcis qꝛ ha.po.cc.q.d. mihi ſaltez de.

beres rñdere. e ¶ Rnditihs.nõ ad ipediendũ ſuã paſſioneʒ
ſed ad repᷣmendũ pilati iactantiã. f ¶ Mon ba.po.ad.me vllã
niſi tibi datũ eẽt deſuꝑ.i.a pᷣncipibꝰromanoꝝ.⁊ vlteriꝰꝑmiſſuʒ

a deo ꝗ ẽptãs ſuꝑioꝛ.Et ex ̊ arguit eiꝰpctm̃.qꝛ nõ accepat ptã⸗
teʒ a ceſare ⁊ a deo ↄdẽnandi ĩnoxios.ſed magi s liberaãdi eos.⁊

cũ hoc ondit pctm̃ iude ⁊ iudeoꝝ eẽ maius qᷓ; pctm̃ ipſi pilati.

qꝛ ad occiſionẽ xpᷣi iudas fuit mot cupiditate.iudei aũtiuidia

rancoꝛe.ſʒ pilat fuit mot hũano timoꝛe:vt magis patebit.⁊ H
Eqð drĩ. g ¶ Pꝛoptereaꝗ me tra.ti.ma.pec.hʒ.in q Euuslihee

catũ pilati.qꝛ maiꝰnõ dr̃ niſi ꝑↄpatiõem ad minꝰ. hEtex·
inde. Hic ↄñnr allegãt iudei xpʒ feciſſe ↄlegè imꝑatoꝛis.q;ꝛ viile
bant ꝙ pilatꝰ parũ erat motꝰeoꝝ pᷣdicta allegatõe.ſʒ volebat ie

ſum oino dimittere.⁊ B ẽ qdð dr.Exinde q̃rebat pilat dimittere
eũ.Uiderat enĩ pilat tanq; hõ aſtutus ꝙ xpᷣs rõabilr ↄuicerat
eũ de pctõ ſi eũ inocentẽ ↄdẽnaret.⁊ iõ qrebat occaſionẽ dimit/
tedi eũ.qð vidẽtes iudei clamabãt. Sihu di. nõ es ami.

ceſaris.i.nõ celas ꝓ honoꝛe ⁊ ſtatuto dñi tui cuſtodiendo.qð ar ·

guüt ↄñter. d. Dis enig ſe re.fa. d icit ceſari. Impatoꝛeſ

eni romani abſtulerãt a iudeis regiã dignitatẽ.ne hèrent rebel
landi occaſionc.Et iõ qcũq; inter iudeos dicebat ſe regẽ q̃liter
cũq;:videbat᷑ oꝛdinatiõem ipatoꝛis facere.xpᷣs aũt ↄceſſerat
ſe regẽ eẽ:vt pʒ ex pᷣdictis.⁊ iõ q;uis ſᷣm vitatẽ q regnũ nõ eẽtꝰ

dnium ĩpatoꝛis.vt ſupꝛa dem̃ ẽ.tñ hoc arguebãt apparenter.pi

honoꝛẽ.ideo ſegtur. ¶ ¶P

mEt ſedit ꝓ tribunali.i.in loco ſedis iudiciarie.
n ¶ In loco ꝗ ojr̃ lichoſtratos.i.lapidũ ſtatura.⁊ dr a lichos qð eſt
lapis.⁊ ſtratos qð eſt pauimentũ ſiue ſtratura.⁊ nomẽ grecuʒ.
Pebꝛaice aũt gabatha.qꝛ hoc nomẽ hebꝛaicũ idẽ ſignificat ſic

grecũ.Ille eni locꝰ erat ante domũ pilati.añ ęnĩ domos magna

toꝝ ſolet eẽ locus de lapidibꝰ ppparatꝰ. oc Erat ãt pa.qꝛ erat
feria oνma dies ſolénitatis paſcalis. dicebatãt feria ſexta pa
raſceue.i.pparatio:qꝛ illa die pparabant iudei cibaria ꝓ die ſab
batii qͥ nõ erat licitũ aligqd decoꝗ.vt hr̃ Exo.io. p ¶ Hoꝛa qſi
ſexta. Contrariũ vr Mar.is.vbi dr̃.Erat aũt hoꝛa tertia ⁊ cruci
fixerũt eũ.pᷣus aũt fuit iudicatꝰ qᷓ; crucifixꝰ. ⁊c.Dicendũ ꝙſʒ
vitatẽ erat tpᷣs mediũ int᷑ tertiã ⁊ ſextazʒ.mediũ ãt ab vtroq; ex/

tertiam.ioãnes vero per ſextam.

certius inqrere. v

— —,, = —

— –—

1

onẽ ſuaʒ ipedire.ʒ2

de ei taciturnitate

latus ãt nõ audebat ẽt ̃ʒ mimã apparentiã facere ð impꝑatoꝛis
onoꝛe. 5 ilatus ⁊c.adduxit foꝛas ieſuʒ.vt o
ic euidẽtiꝰ de facto inꝗreret.⁊ eoꝝ dem̃ falſuʒ onderet.

S=Scz — = = E
=

=ę =.

k☛ ͥ

——
=☛
E

tremo põt denoiĩari.⁊ iõ marcus expſſit illud tpᷣs mediũ ꝑ boꝛi

SES=
—=
—
—–
—
=

S=
= = R☛
S=S.S =
— Se=

=—

== =ã l,

gtocl pn

05

iis ſenntone

— =

=

ttigenn
ſteeceler
Cne
i De.
cecnie

17.

1

S==
S

☛

—
=

4

4
1

=

(ficncffioſe

beidtites
ihrnei
Putennt
ſerſcisie
erilmn

ohhit⸗
(rsoſbtiemn

ſigtgftenriniil
notitiblchaten
boeſeſleretrentaia
lotnoericcp
berinetiideditſi
Dycenonutiitere
enioislaui
Mußebocreehietl

(leſnventari⸗

uteirttiexji⸗
Cntſtivotnecne
ſehtinmenette
cr 1äErii
Mütihertnad
Kbinniocbent
Uötiniian
linitſenznor
.
ij nſ

=.

=
—☛r

edlcamaeinn
nterdingcntn

=☛ =
S S
=—

hmticgeeeft

=
— E

nlekctiger
fpun gag
ſtnit ien
ſmin
ſcdentesrö
imui
efnnmortse
ſchlaipetien
euti
ſinüſdane
ihmiimnt

=
=r

=
E
—

1

E
—
=

–—

Seaue—æ

=

SE
=
S

S S=
E-
E
—
S
S

—

4

— —
= † SES

e.

(Dneie
enhin
enifri
ſeegded
eanſlllleire⸗
Ullicngf

=
=

==
E

—
=e

dd Gi
ung ehnnt
1. ößporhrke
Piüni
Ume
he earg
tan runin
4 ae
n ſitüigin
orsſtnd
din digannit,
d otientitiin
((rkpau
Mmmortn
iteri anones

õ

Emisfi
citnkint ii
mmmennteln
Uimehniig
römuni
neigiingnugt
Nicntiegtiehn
mnteitnnn
unsglpil
tcfennuin

idginir in

4

——6 L.

Joannes

a ¶ Etdicit iudeis. allegãs pꝛo xpi liberatöe. b ¶ Ecce rex ve. x ¶¶ Dicebãt s pilato pontifices iudeoꝝ noli ſeribere rex iudeoꝝ. qꝛ vi

q.d. mirũ eſt ꝙ hunc hoĩez abiectũ ⁊ flagellatũ dicitis ſibi vel/
ſurpare regnũ iudeoꝝ. c Illi aũt clama.ſicut furibũdi.
Colle tol. cru. eũ.q.d.nõ poſſumus videre eũ.
icit eis pi.allegãs in crucifixione xpᷣi eoꝝ verecũdiã.dicẽs.
Regẽ ve.cru.q.d.exquo eũ regnare foꝛmidatis.⁊ iaʒ de hoc
uit famamagna. erit vobis verecũdia ſi moꝛte moꝛiat᷑ ſic abie
cta.vñ ⁊ poſtea pilatꝰ ſcripſit titulũ crucisad eoꝝ verecũdiam
Ihs naçarenus rex

indeop. g ¶Dixe ſexta: ⁊ dicitiideis. Eccè rex vz
udeoge Wpabe ſerta 7 dicit iüůdeis.Eccè rex vẽ

i

wndfege ceſa⸗ Illi aͤſt clamabant. Tolle tollè
rẽ. Exq pʒ ꝙ extůc crucifige eü. Dicit ẽis pilat?. ſGe
pperue ſilhiectioni gẽ vim crücifigã: Rñderũt poͤn
terunt venuciates tifices. Hõ habem regé nifice⸗
oĩalteri regie digni ſarem. Tũc tradidit eis illũ:ůt
tati. Patz et eoꝛuz crucifigeret. Suſcepunt ot ieſũ
obſtinario ad pci 2 eduxerũt. Et baiulãs ſibi cru-
renrarione cEr exittiti eũq dãcaluarie locuz:
öfe ſut ĩ ppetuũ bebꝛaice aũt golgatha. Abicru/
ſeißos ſubiectosſer cifixerunt eũ: ⁊ cũẽoalios duos
uituti. e hic ⁊ hinc: mediũaũt ieſũ. Scri
mapit agere euäãge Plit at T tituluʒ pilat?: 2 poſuit
liſta ð crucifixione ſuꝑcrucẽ. Eratat ſcriptũ. Jeſuſ
xpi. Et didit ĩ tres naʒarẽenꝰ rex ideoꝝ. Hũc & titů
qꝛßagit de cruciflu mitiiudeoꝝlegerũt: qꝛ ꝓpeci-
noneaſcles ie Uitatez erat loc? vbi crucifix? eie
ſus. ze de ſepultura ſus.Et erat ſcriptũ hebꝛaice gre
ibi. Poſt hoc ãt ro ⸗ ””́MUͤ
gauit. Pꝛia ĩ duas.

qꝛ p deſcribit ipam crucifixionẽ.⁊ agit de ↄſequentibꝰ ad ipᷣaz.
ibi. Sripſit aũt titulũ.Circa pᷣmuʒ ſciendũ ꝙ pilatꝰvidès ꝙ ꝑp
moꝛtẽ xpᷣiobligabàt ſe iudei ꝑpetue ſᷣuituti romanoꝝ timuit ſi
hoc refutaret ne accuſarer̃apud ceſarẽ:⁊ iõ motus timoꝛeimꝑa
toꝛis ⁊ fauoꝛe iudaici pplicui pᷣerat.⁊ agbus pecũias leuare ſpe
rabat: iuſtitiã dedit ſniam de moꝛte ĩnocẽtis.⁊ hoc ẽ qð dicit᷑.
Tunc ergo tradidit eis illum:ꝑ ſnĩam diffinitiuam.
It cru.tñ pꝛius lauit manꝰ ſuas iponens pctm̃ de moꝛte xpᷣi
iudeis ipis hoc recipiẽtibꝰ.vt h Math̊.⁊.qᷓ;uis nõ eſſet ꝑ hoc
excuſatꝰ ſcõᷣm veritatẽ. k ¶ Et baiulans ſibi crucẽ. Pꝛĩo enĩ
poꝛtauit eã:vt hic dr.tñ poſtea ĩueniẽtes ſimonẽ cyrenẽſem fe
cerunt ſibi poꝛtare crucẽ vt citius venirẽt ad locũ paſſionis:qꝛ
ihs ꝑtotã noctẽ pꝛecedentẽ afflictus fuerat.⁊ ideo lento gradu
incedebat. 1krin ĩ eũ ꝗ dicit᷑ caluarie locũ.Iſte locꝰ erat
ꝓpe ciuitatẽ hierłm.⁊ dicũt aliꝗ ꝙ dr̃ locus caluarie a caluaria
ade ibi ſepulti.ſed ̊ eſt falſũ.qꝛ ſepultꝰfuit ĩ ebꝛon.vt dr̃ Joſue
iꝗ.Sed ſic noĩat᷑ locus caluarie.qꝛĩ illo loco malefactoꝛes de/
capitabant᷑ ⁊ ſic pʒ moꝛt xpᷣi turpitudo ex ↄditiõe loci.⁊ ex mõ
moꝛtis.cũ dr̃. m¶ Ubicrucifixerũt eũ.Crucifixio.n.erat tur
piſſimũ genꝰ moꝛtis. n ¶ Et cũ eo alios duos hinc ⁊ hinc me/
diũ ãt ihm.Ex quo appꝑet turpitudo moꝛtis xpᷣi rõne ſocietatis.
qꝛ inter duos malefactoꝛes fuit crucifixus.h̊ factũ eſt ex iudeo
rũ itentiõe ⁊ dina oꝛdinatõe.tñ diuerſimode:qꝛ iudei ꝑ hoc in/
tendebant ĩducere ſuſpitõem ppło ꝙ ihs eẽt ꝑticeps ⁊ pᷣncipal
ĩ eoꝝ malefactis.Ex ĩtentiõe aũt diĩna factũ eſt hoc vt implere
tur ſcriptura Iſa. ʒ.Et cũ iniquis deputatus eſt.

oScripſit aùt. Pic ponunt᷑ qdã ↄñtia ad xpᷣi crucifixionem.⁊
ſunt tria:qꝛ pᷣmũ ꝑtinetad pilatũ.⁊? ad milites crucifigẽtes ie/

ſum.ʒvad pentes xpᷣi exñtes ꝓpe eũ.=ꝰ ponit᷑ ibi. Milites aũt
zvibi. Stabant aũt.Circa pᷣmũ ſciẽdũ ꝙ modus romanoꝝ erat

ſcribere cãm moꝛtis crucifixoꝝ ſuꝑ lignũ crucis.iudei aũt ↄ vo
luntatẽ pilati petierũt xpᷣm crucifigi.vt pʒ ex pᷣdictis.⁊iõ ꝑ talẽ
modũ ſcripſit titulũ vt redũdaret in verecũdiã eoꝝ.⁊ h̊ eſt qʒ
dr. Scripſit aũt ⁊ titulũ pilatus.ĩ quadaʒ charta tabule affxa.
p (Et poſuit ſuꝑ crucez.illã tabulã. q

rat aũt ſcriptũ ihs.
ĩ quo expꝛimit̃ nomẽ ꝓpum. r ¶ Nacarenꝰ.quo ad priam:qꝛ
ibi fuit nutritꝰ:vt dem̃ ẽ. ex iudeoꝝ.ĩ q̊ expᷣmit᷑ cã moꝛ
tis. t ¶ Punc ti.mul.iudeoꝝ legerunt.⁊ cã ſubditur. Quia
ꝓpe ciuitatẽ erat locus vbicrucifixus ẽ ihs.⁊ ideo multi de ciui
tate poterãt de facili illuc venire. u EEe erat ſcri.heb. gre.⁊
latine.vt oẽs ꝗ de diuerſis ꝑtibꝰoꝛbis ad feſtũ paſcale venerãt
poſſent illũ legere.Uenerãt enĩibi alig gentiles.vt.õ.dcm̃ ẽ ca.
iz. Et iõ titulus fuit ſcript in tribus linguis pᷣncipalibus.

¶ Et mi. ꝗdẽ

ebant ꝙ talis modus ſcribẽdi redũdabat in verecũdiã eoꝝ.⁊ maxi
me ꝑꝑ gentiles ꝗ hoc vbuʒ erãt repoꝛtaturi ad diuerſas ꝑtes oꝛbis.⁊
ideo voluerũt titulũ ſic coꝛꝛigere. -¶ Sed qꝛ ipſe dixit rex ſum iu
deoꝝ.hoc enĩ mõ non ſonaret in eoꝝ verecũdiam.

3 ¶ Rndit pilatꝰ qð ſcripſi ſcripſi. qð ſcripſerat ↄfirmãdo.nec foꝛtuitu

ſcm̃ eſt h:ſed dĩna poꝛdinatiòe:qꝛ hoc erat ante ꝓphetatũ.ꝑꝑ qð pᷣs.
ð.ꝗ loꝗtur de paſſione xpᷣi.⁊ duo pſalmi pᷣcedentes ſic intitulantur.
Necoꝛꝛũpas tituli inſcri
ptiõʒ.⁊ iõ titulus crucis
xpᷣi tripliciter deſcriptus
nõ fuit mutatꝰ.ſed magi
confirmatus. a ¶ Mili
tes aũt. Hic ponit᷑ ſecun/
dum ↄñs ad xpᷣi crucifixi
onem:⁊ ꝑtinet ad militeſ
g crucifixo xpᷣo diuiſerũt
ſibi veſtes ſuas.⁊ B ẽ qð
dr. Milites gcũ crucifi/
xiſſent eũ acce.veſti eiu,
Ex quo apparẽt duo.pᷣꝰ
eſt paſſionis xpᷣi ignomi/
nia.in hoc ꝙ nudũ eũ cru
cifixerunt qð non fit niſi
abiectis ⁊vilibus ꝑſonis.
ſcõm eſt crucifigentium
auaricia:qꝛ xpᷣi veſtes qᷓ;
uis eẽnt paꝝ valẽtes.tũ
ſibi rapuerũt. b ¶ Et fe
cerunt ⁊c.qꝛ erant q̃tuoꝛ
milites ipᷣʒ crucifigẽtes.
t tunicã.ſ.citra ꝑtes
ictas quã nõ diuiſerũt
ðð eo ꝙ erat inepta diuiſiõi
8pʒ ex eo qð ſubdit᷑. d ¶ Erat ãt tunica incõſutilis.i.ſine ſutura.

ce ⁊ latine. Dicbãt pilato põti
fices iudeoꝝ. Noli ſcribẽ rex iu⸗
deoꝝ:ſ̊ qꝛ ſpᷣe dixit:rex ſũ iſdeo
rũ. Rñdit pilatꝰ.Qð ſcripſi ſcri
pſi. Militẽs cũ crucifixiſſẽt eũ
acceꝑũt veſtimẽta eiꝰ ⁊ fecrũt
q̃tuoꝛ ꝑtes vnicuiq; militi ꝑteʒ
⁊ tunica.Eràt aũt tunica icõſuti
lis:deſüꝑ oↄtexta ꝑtotũ. Dix᷑rüt
adiuicẽ. Mõ ſcidamꝰ eã:ſi ſoꝛ
tiamuͤr de illa cuidſit. At ſcriptů
ra ipleret᷑ dicẽs. Paͤrtiti ſunt ve
ſtimẽta mea ſibi:⁊ in vèſtẽ meã
miſerũt ſoꝛtẽ.Et militẽs qdẽ hec
fecerũt. Stãbãt aũt iuxta cruceʒ
ieſu mẽ eiꝰ ⁊ ſoꝛoꝛ mris eiꝰmaria
cleophe ⁊ mãia magdalene.cũʒ
vidiſſʒ ů ibſ mẽeʒ ⁊ diſciplʒ ſtaͤtẽ c

e ¶ Deſupꝑↄtexta ꝑ totũ. Ex hoc dicũt alig ꝙ xpᷣs pcioſis veſtibꝰ vteba

tur.ſed Ehꝛay.dicit ↄriũ dicẽs ꝙ in paleſtina paupes ĩduebant talibꝰ
indumẽtis reticulato oꝑe factis ad modũ cilicioꝝ.⁊ hoc vr̃ verius.qꝛ
xpᷣs ↄmẽdauit vilitatẽ veſtimẽtoꝝ in iohde baptiſta. Math̊.ii. Quid
exiſtis in deſertũ videre hoĩem mollibꝰ veſtitum.q.d.nõ.⁊ pcioſtta/
tem ibidẽ repꝛobauit dicẽs.Eccegꝗ mollibꝰveſtiunt ĩ domibꝰregum
ſunt ⁊c̃. IJhs aũt cepit facere ⁊ docere:vt hr Act.i.⁊ iõ non ẽ veriſilłe ꝙ
vſus fuerit pᷣcioſis veſtibꝰ. f ¶ Dixerũt ⁊c̃.nõ ſcindamꝰ illã.quia
ptes nihil valuiſſent. g ¶ Sʒ ſoꝛtiamur de illa cuiꝰ ſit. Uñ patz ꝙ
ſuꝑ ſolã tunicã miſerũt ſoꝛtẽ.Sed vriũ vr̃ Mar.is.vbi d. Diuiſerũt
ſibi veſtimẽta eiꝰ mittẽtes ſoꝛtẽ ſuꝑeis ꝗd gs tolleret. Dicendũ ꝙ di/
ctum Marci dʒ diuiſiue iĩtelligi ſic: Diuiſerũt veſtimẽta eius.ſ.aliaa
tunica.a poſtea ſegt. Mittẽtes ſoꝛtẽ ſuꝑ eis.qð ꝑ ſynodochẽ dʒ ĩtelli
gi ſup eis.i.ſuꝑ aliqð eoꝝ.ſ.ſiꝑ tũic gꝗd ꝗs tollerz.i.ꝗs tollẽt illã tuni
cã. ſegt. d ſcri.ĩple.q̃ dic. pᷣs.⁊i. i ¶ Partitiſũt ve.mea ſibi.
ſ.alia a tunica ĩcõſutili. klEt ĩ ve.meã mi.ſoꝛ.i.ſuꝑ alia tunicã in/
cõſutilẽ.ex q̊ ẽt pʒ ꝙ xpᷣs ꝓpᷣe bẽbat plura veſtimeeaa.
h fe. ſ. ſic erat ſcriptũ pᷣs.pᷣdicto.hoc addidit euangeliſta
vt oñdat ꝓphiam ĩpletã ꝑ fcm̃ eoꝝ.pʒ etiã ꝑ pᷣdicta falſitas iudeoꝛũ

exponentiũ pᷣs.pᷣdictũ de ꝑſecutiòe quã hũerunt iudei ꝑamã:dicen/

tes ꝙ mardocheꝰfecit pᷣdem̃ pᷣs.qꝛ titulus pᷣs.ondit ↄriũ.qꝛ ille pᷣs.in/
titulat᷑ a dauid ⁊ nõ a mardocheo.Itẽ in pᷣnꝰpᷣs dicit. Longe a ſalute
mea vᷣba rugit mei.ſm vitatẽ hebꝛaicã ⁊ trãſlatiõem Piero.qð veri
ficatũ ẽ de paſſione xpᷣi.ꝗ nõ fuit liberatꝰ a paſſione q;uis de q̊ clama
ret ad pr̃em.ſicut.S.dcm̃ ẽ.i⁊.c.Pater ſaluifica me ex hac hoꝛa. Tpe
ãt mardochei iudei fuerũt liberati celeriter poſt oronẽ eoꝝ:qꝛ pᷣus li/
berati qᷓ; vẽiret tpᷣs ſtatutũ ĩterfectiõis eoꝝ. Itẽ ibidẽ ſubdit᷑. Sode/
runt manꝰmeas ⁊ pedes meos.qð nõ eſt ipletũ ĩ mardocheo nec ĩ ali /
q̊ iudeo illius tꝑis.ſʒ magis ecõuerſo ipſi iudei amã ⁊ filios ei cruciſi
xerũt. m ¶ Stabãt. Pic ponit᷑ ʒ ↄñs ad xpᷣi crucifixionẽ. ptinet
ad eiꝰ pentes:qꝛ xpᷣs in cruce poſitꝰ anteqᷓ; moꝛeret᷑ voluit mr̃i ſue de

cuſtodia ⁊ miniſtro ꝓpuidere.dans exemplũ alus vt ipſi ſint ſolliciti ĩ

pẽdere debitũ obſeqũ ꝑentibꝰ ſuis.⁊ G eſt qð dt. Stabãt ãt iuxta cru

cem ihu ⁊ẽ. Contrariũ aũt vr Luc.=ʒ.vbi dr. Stabãt aüt oẽs noti eiꝰ
a longe. Dicẽdũ ꝙ pᷣ fuerũt ꝓpe:vt h̊ dr:⁊ tũc xpᷣs hec vba dixit.ſʒ ꝓce

cedente paſſione ꝑpturbã ↄpꝛimentẽ ſe retraxerũt:ſʒ ꝙ dicit Luca⸗s

vel foꝛte iſte ꝑſone hic noĩate tanq; magis feruẽtes in amoꝛe xpᷣi ppĩ
quiſtabãt.ſiẽ dicit Johes.alie ãt multe ꝑſone erãt xpᷣo note qͥ pᷣtimo
rea longe ſtabãt.⁊ de illis log Lucas.dicit tñ ꝙ oẽs noti eiꝰſtabãta
longe.qꝛ multo plłes erant ſtantes a longe q; a ꝓpe. —
n ¶ Cũ vidiſſet ⁊c᷑. quẽ diligebat.ſ.iohem ꝗ ſcripſit qͥ euangeliũ.⁊ ꝑꝑ hᷣ
de ſe logtur tanq; de quodã altero:vt ſupꝛa dictũ eſt.

a ¶ Dicit mr̃i ſue mu.ecce filiꝰtuus.q.d.vſq; nũc fui tibiàd obſegũ.de

cetero iſte erit loco mei.Et nota ꝙ loq̃ns matri ſue de cruce nõ dixit
ei mater.ſed muliervocãs eà cõi noĩe.ne ex teneritudine noĩs mater/
ni ſi expꝛimeret᷑ aggrauaret᷑ aius virginis vidẽtis paſſionem filij.
Deingde dicit diſcipulo ec.ma.tua.q.d.deputo te ad eius obſegqum.
xilla hoꝛa ⁊c.in ſuã.ſ.curã ⁊ diligẽtiam. d ¶ Poſtea ſciẽs. Dic
git euãgeliſta de xpᷣi moꝛte.Et dĩdit᷑ ĩ duas.qꝛ pᷣponit᷑ ↄſũmatio per
moꝛtẽ.⁊: eius lanceatio poſtipᷣam.ibi.Judei g. Circa pᷣmũ ſciendũ ꝙ
Nunmmti⸗ nf̃e ſalutis con
ſũmanda erat ꝑ venera/ 2 = mzi ſng. .

ecce filtuꝰ.Deidẽ dicit diſcipu

rat apłs ad Peb.z. ⁊ hoc . . 1600
eſt qð dr hic.poſt ea ſux lo. Ecce mẽ tua.Et ex illa hoꝛa
ple que dicta ſunt. accepiteã diſcipulus iſuã. Po/

e¶ Scies ieſus qꝛ oĩa cõ.
ſũt.ſ.que ſcripta erãt de
xpo paſſuro.qꝛ pauca re⸗
ſtabant ante moꝛtẽ eius
iplenda.ſ.ei potatio q̃ in
mptu erat.vñ ſequit᷑.
