vſqhitraſ⸗ migrationis diẽ diriges ſcribit genealogei
atq;a trãſmigrationis die vſq; in xpi deſcẽdẽdo.Lu
xpʒʒ definiẽs: dẽcurſã aduẽtꝰ dñi cas aũt econtrario
oñdit gñatõeʒ:ẽt nũero ſatiſfaci aſcedẽdo.ſeg.
Es tpi:ut ⁊ ſe qð ectoñderet.cẽt n ume ro ſaliſ
di iſe opꝰmõſtrãs etiãiĩ his quoꝝ ĩihſic eſcrinſt
genꝰ poſuit xpᷣioꝑãta pꝛĩicipio te genealogiaʒptres
ſtimoniſñ negaret. Quan oium qterdenas ſatiſſe/
reptẽpᷣs. oꝛdo. numẽerꝰ: diſpoſi ſuirmumeros eon⸗
tiòvlrõ: quod fideineciuʒ ẽ deus ueniẽtes myſterio
xpᷣsẽ:qui fcũs ex muliere:factus xpi.qꝛꝑ q̃terdenã
ſublege:natus ex virgine:pãſſus ddoi Ainor
ĩcarne: oĩain cruce fixit: uttrium lex xpi decurrit
phõs eaĩſemetipᷣorèſurgẽs ĩcoꝛ ꝑq̃tuoꝛ euãgelia.⁊
lex moyſi q̃ decur/

rit per decem legis pᷣcepta.Per ternariũ vero ſignificaturmy
ſteriũ trinitatis qð fuit traditũ ĩvt raq; lege.ſʒ ĩ noua lege ma/
gis explicite.⁊ ſic pʒ q̃ltr euãgeliſta ſatiſfecit numero.Satiſfe
cit etiã tꝑi.qꝛ ꝑ tres qterdenas deſcripſit tres gnationes illiꝰ
ppłiĩ diuerſis tpibꝰ.ſegtur. o¶ Ut⁊ ſe qð eẽt oſtẽderet.q.
d.iĩ ſcribẽdo euãgeliũ xpᷣi mattheus oñdit ſtatũ ſuũ.q; ibide
öſcripſit vocationẽ ſuâ ex publicisactibꝰad ſtatũ apoſtolicũ
p ¶ Et dei opꝰ ĩ ſe mõſtrãs.qꝛ ĩ hoc ondit oꝑationẽ dei vocatis
ipſũ ꝑ ſuã miſericoꝛdiã. q ¶ Etiã ĩ his ⁊c. Poc ẽ dẽm ꝙ ſilr
in abꝛahã ⁊ dauid ꝗ electi ſũt a deo ab antid.vnad fidẽ alter
ad regnũ dei oꝑationẽ oñdit.Conſtrue g ſic lr̃az.Etiã non ne
garet. minus dicit ⁊ pl ſignat.i.concederet ſeu clararet.Te
ſtimoniuʒ xpi opantis.ſ.p gram.A pᷣncipio.i.ab antiqͥ. In his
quoꝝ genus poſuitxpi·i.eſcribẽdo genealogiã xpi. Et h fuit
ĩdauid ⁊ abꝛahã quos poſuit radices genealogie chꝛiſti.
r ¶ Quarum oiuz reꝝ ⁊c̃. In hac parte hbieronymus oſtendit in/
tẽtionẽ pꝛincipalẽ euãgeliſte matthei ſeu ſubiectũ ſui euange⸗/
lij.quia genealogiã oꝛdinate ab abꝛabã vſq; ad xpps deſcripſit:
vt oſtenderet ꝙ ipſe xpᷣs eſt verus homo ⁊ verus deusꝗ ſcom
humanitatẽ natus eſt de muliere paſſus ĩ cruce: vbi oĩa pecca
ta noſtra deleuit: ⁊ reſurgẽs a moꝛtuis nos ꝑ adoptionẽ in fili⸗
os dei regenerauit. ⁊ hoc eſt quod dicit:Quarum omnium re/
ruʒ ⁊c̃.in genealogia.ſ.xpᷣi deſcribttaꝛqẽꝛ.
sTempus.qꝛ ibi tria tẽpoꝛa deſc ibunt. vt viſůẽc.
Dꝛdo.qꝛ oꝛdinate tpa ⁊ pſone ĩ diuerſis tpibus deſcribunt.
umerꝰ.qꝛ ſub certo numero.i.ĩ tribꝰq̃terdenis ↄphẽdũt᷑.
BDiſpoſitio vel rõ.qꝛ rönabiliter diſponunt.
5ͤ fidei neceſſariũ eſt ⁊c᷑. Poc eſt dictuzʒ. ad hoc oĩa pdicta
ic ſũt oꝛdinate deſcripta:vt oñdat᷑ ꝙ xps ẽ vus ðs crederene/
ceſſariũ ẽ ad ſalutẽ ⁊ ꝙẽ verus hõ.vñ ſubdii. .
3 ¶ Qui factus eſt ⁊cc. quia onera legis voluit obſeruare.hoc aũt
accipit᷑ de epiſtola ad Gal. . “
a ¶ Paſſus in carne oĩa in cruce fixit.i.oĩa peccata noſtraĩcru⸗
ce deſtruxit. ⁊ accipit hoc de epiſtola ad Coł.=.vbi dĩ ſic.delẽa
quod aduerſuz nos erat cyrographuʒz decreti.i.obligationem
ad penã ĩferni.ſed illũ tulit de medio affigens illud cruci:⁊ eſt
locutio metaphoꝛica ad ſimilitudinẽ illius ꝗ deſtruxit aliqua
chartã vel obligatõez.qꝛ pfoꝛat eã vł coꝛrũpit.ſic xpᷣs ꝑ paſſio/
illud decretũ quo eramobligati gehene deſtruxit.ſegt.

b¶ Ut triũphans ea ĩ ſemetipſo.i.deuĩcẽs ĩ coꝛpxe ppo.
c ¶ Keſurgẽs ĩ coꝛpoꝛe ⁊c. Ad euidẽtiã huius lr̃e ↄſiderandũ ꝙ
pater ⁊ filius coꝛrelatiue dicunt᷑.relatiua aũt poſita ſe ponũut.
⁊ perẽpta ſe perimũt.igit᷑ qꝛ iudei noluerũt reciꝑe xpᷣ abꝛabe
⁊ ceteris pribus pꝓmiſſũ.ideo deſierũt eẽ filu abꝛahe.i.imita/
toꝛes ipſius ꝑ fidẽ.⁊ ꝑ ↄnñs abꝛahã ⁊ ceteri patres deſierüt eſſe
pr̃es eoꝝ.gẽtiles aũt ecõuerſo ad pᷣdicationẽ aploꝝ receperut

S==⸗

=
S-

E
— =
=
=
=£S
—

cyepon G

D =
S. = =.
S= =
S
= S
—w—
+ꝶ S=z

ſizeus⸗
elie len
ſeſlrans cer
gbms G

==
=☛Sg᷑=

==

S=Sꝛ —
—

=
,—
—

F-

=
=

nr. ne
ad
Npgunei
kaitüntnzi⸗
liguigpehi
gighaletide

=

== ☛.
—

S
=S
—
=
S=
=
—
—

èò
== = = = =. =
=
= SE
E = 2
E = = .
— —
S. ☛m rä = =

—
knunen 4
. tnment
* rdrent
Pighin
.

4

krpiii
* Pabeenisl

„ Armſir

nüperoſgnimn
Uleeßinnuerr
Ufecitumen On
Nrmesgininad
nſech eiſüin
icitſani ſͦgi
td uſtri grtt
togerwne etin
botl idengt
ntiM uſiti
xiſelitzdin
errſaudcnnl

e.

oicbann

R
nn,nlsdſnin
uſtegiſitur
inifift
orsutſc

sice ſionnd

ntsuginiti
ieOummmh

ini
SS
Pürmmnſi
vonunt. „,
n i,
ibti

(Pꝛohemium

fidẽ xpi.⁊ iõ ĩ loco iudeoꝝ a fide abꝛahe recedentiũ facti ſunt
fili abꝛahe.⁊ ſic paternitas q deſierat eſſe in abꝛahã ⁊ ceteris
pribus reſtituta eſt ꝑ filiationẽ gẽtiũ.ꝗ fcĩ ſunt imitatoꝛes eoꝝ
ꝑ fidẽ.⁊ ecõtrario ſibi filiatio reſtituta ẽ in ipſis credẽtibꝰ.reſti
tuta pᷣdicta pr̃nitate.qꝛ hec eſt nã coꝛrelatiuoꝝ.vt dem̃ eſt.⁊ B
eſt qð dicit Hiero. Reſurgẽs ĩ coꝛpoꝛe.ſ.xpᷣs.⁊ pᷣcipiẽs pᷣdicare
baptiſmũ penitentie ĩ omnes gentes factus ẽ reſtituens.
a ¶Nomẽ patris in patribus.ſcilicet antiquis.

b ¶ Filio. hoc eſt ad
honoꝛẽ filij. qꝛ B ce
dit ad honoꝛẽc xpᷣi.
cEEt filu nomẽ re/
ituẽs ĩ filus. i. in
gẽtibus. fidẽ reci⸗
pientibus.
d ¶ Patri. hoc ẽ ad
honoꝛẽ pfis eterni
e¶ Sine pᷣncipio ſi⸗
ne fine. qꝛ xpᷣs ᷣm
diuinitatez manet
ĩeternũ.

f¶ Oñdẽs vnũ deũ

ſe eẽ cuz pr̃e.ꝑ oꝑa
ſ.diuinitat q̃ egit.
qꝛ ꝓpꝛia operatio
vniuſcuiuſque rei
oñdit nãz eius.
g¶ Qꝛvnus eſt. ſ. ös
ꝗ eſt pr ⁊ filiꝰ qꝛ nõ
ſüt duo dij ſʒz vnus
deus.

hb¶ In quo euange⸗

lio. Pec eſt q̃rta ꝑs
huius pꝓlogi ĩ qua

iſta vtilitas ĩ gnãli
reſpcũ oĩuʒ fideliũ
ſecundooſtendit ĩ

ſpãli q;ẽtũ ad beatũ

Hiero.ibi.Nobis
eni ĩ hoc ⁊cc. In pꝛi/
ma ergo ꝑte oñdit

oñdit᷑ vtilitas hu/ 1 .
ius euangely mat/

NR, . 4 „ „„„ ,R . 3
poꝛe ⁊ pꝛis nonn in pꝛibꝰ filis.
t filij nomẽ patri reſtituẽs ĩ filijs
ſinè pꝛicipio ſine fine:oñdẽs Ünũ
ſecũ pꝛe eẽ qui vnus ẽ. In quo
euãgelio vtile ẽ deſiderãtibꝰ deü
ſic pꝛimà vel media vel ꝑfectaco
gnoſcere. vt t vocationẽ apli ⁊
ppv euãgelij ⁊ dilectiõnẽ deiĩ car
ne naſcẽtis ꝑ vniuerſa legẽtes ĩtel
ligat:atq; idi eo ĩquo rpheſi ſüt
⁊ appᷣhendere appetüũt recògno
ſcat. Nobis èniʒ i h ſtudiò argu/
mẽti fuit èt fidẽ facte reitràdere:
⁊ operãtis dei itelligẽdaʒ diligẽ/
ter eẽ diſpoͤſitionẽ qrẽtibuᷣs nõta
cere ¶ Explicit argumẽtũ.
Segtur ꝓlogusi Mattheuũu.
PAlttheus cũ pꝛimo pᷣdi/
caſſet euogeliũ iiudeavo
Ilẽs trãſire ad gentes pꝛi/

mus enangeliũ ſcripſit hebꝛaice

thei.et pᷣmo oñ̃dii qð fribus a qbus ibat ad memo/

riam reliꝗt. Sicut.n.neceſſe fuit
ad ↄfirmationẽ fideieuageliũ pᷣ/
dicare:ſic ⁊ cõtra hereticos ſcri/
bi. Cũ auᷣtẽ ples eugeliũ ſcripſe

vtilitas q;tũ ad q̃tuoꝛ qꝛ illi qui legunt hoc euãgeliũ ꝑfecte illi
pñt ꝑpendere mĩaʒ dei in vocatõe matthei ad ſtatũ apłicum.⁊
diligẽtiã apłi in ſcribẽdo euãgeliũ.⁊ dilectionẽ dei ex q̃ voluit
icarnari.⁊ ꝑfectionẽ humanã q̃ eſt ĩ ↄiunctõe ad deũ ꝑ fruitio/
nẽ.qꝛvoluit ſibi nãʒ humanã ↄiũgere ꝑ ipſius aſſũptionẽc.⁊ h ẽ

i ¶ Sic pᷣma vel media ⁊c.i.pᷣncipiũ mediũ ⁊ finẽ huiꝰ euãgelijiĩ

3 diẽ. In quo euãgelio vtile ẽ deſiderãtibꝰ deü.i.noticiã dei.

quo ↄoſiſtit pfectio. k

t ⁊ itelligãt vocationẽ apłi.in quo

ↄſiſtit ꝑfectio.qꝛ de hoc fit ibi mẽtio.
¶ Et opus euãgelu.q ipſe deſcripſit fidelr. B
m¶ Et dilectionẽ dei ĩ carne naſcẽtis qꝛ ex dilectõe voluit ĩcar
nari. ſegtur. n ¶ In qno epben ſüt.i. ad hoc vtile eſt euãge/

liũ hoc vt legẽtes ipʒ. o

Recognoſcãt ĩ eo.i.in xpᷣo eẽ.ſup/

ple id. In quo repᷣheſi ſunt ⁊ apphedere appetüt.i.ipſã diuini/

tatẽ cui nã noſtra ↄiũcta eſt in xpᷣo in vnitate ſuppoſiti ꝑ incar⸗

nationẽ ⁊ quã appꝛehẽdere q̃rimus per fruitionẽ.⁊ accipit᷑ ibi
iſte modus loquèdi de epla ad:Phił.zꝭ. vbi dic ſic apłs.Sequoꝛ
aüt ſiquo mõ appᷣhẽda ĩ quo ⁊ ↄpꝛehẽſus ſũ. .
Nobis.n. Pic tãgit᷑ motiuũ PHieronymi ad trãſferendũ ſeu
exponẽdũ matthei euãgeliũ.ſ.vt traderet certitudinẽ rei geſte
in euãgelio matthei.vbi oñdit᷑ vera diuinitas ⁊ vera humani/
tas ieſu xpᷣi.⁊ hoc eſt qð dicit᷑. Nobis enim ⁊c.i.rõnis motiue.

rgumentũ quedã ratio eſt.
n h ſtudio.i.ad ſtudẽdũ ĩ G̊ euãglio trãſferẽdo ⁊ exponẽdo
Et fidé. 2 pꝛo ideſt certitudinezʒ. .
8Lacte rei adere icenor xpᷣi ⁊ nõ tacere:ſed magis ſupple
declarare. t Querẽtibus.i.ſcire volẽtibus.
u Diſpoſitionẽ dei operãtis ĩ carne.ſ.aſſũpta.

+△½ * ☛½

XIntelligẽdã eẽ diligẽter. ẽ cũ magna diligentia ⁊ ſtudio.qꝛ
talibꝰ reuelat᷑ euãgelij ĩtelligẽtia ᷣm ꝙ dẽ ifra.7. Querite ⁊ iue
nietis.pulſate ⁊ aperiet᷑ vobis.

4ℳ

Attheus. Pꝛologus iſte diuidit ĩ duas partes. qꝛ pᷣmo
ſcriptoꝛ huius euãgelij manifeſtatur.ſcðo ſui euãgelj

auctoꝛitas declarat᷑.ibi.Cũ aũt płes. In pᷣma parte oñdit᷑ q ſcripſit
q pmus iĩter alios euãgeliſtas.vbi ſcripſit.qꝛ ĩ iudea.qualr ſcripſit.
qꝛ hebꝛaice.quare ſcripſit.vt veritas euangelu certa maneret apud
credẽtes in iudea a ꝗabus recedebat voles pdicare getilibus:iudeis
ꝓ maioꝛi parte in ifidelitate obſtinatis.hoc enim fuerat eis pᷣceptũ
a dſio ̃ᷣm ꝙ dicit᷑ Actl.iʒ. Uobis aũt opoꝛtebat pᷣmũ loqui verbum
dei ſed quoniã repuliſtis illud ⁊ vos idignos iudicaſtis eterne vite
ecce cõuertimur ad gẽtes.ſic enim nobis pᷣcepit deus.hac igitur de

rit: q̃tuoꝛ tm̃ hñt auctoꝛita teſti
moniũ.qꝛꝑq̃tuoꝛ mũdiꝑtes fidẽ
nũciqt trinitatis.⁊ ſũt q̃ſiq̃tuoꝛ ro

te iquadriga dñiquevehit eũ per

pᷣdicationẽ euagelij:⁊ genus hu⸗

manũqᷓdrifida moꝛte pemptũeo
riierat pᷣdicatõe viuificãdũ:vñ ⁊

alioꝝ eudgelia deciderunt:nec re
cepta ſũt:qꝛ nolebant pᷣfinitũnu/

meꝝcaſſari ꝓpter virtuteʒ ſacra
mẽti. Dẽſignatur etiã euãgeliſte
qᷓtuoꝛfiguris.q̃ nõ ſũt deceptoꝛie

ſed iocũdi myſterij ſibi conſcie.
Matthe ĩ hoie itelligit. qꝛ circa
humanitatẽ xpᷣipꝛicipalr imoꝛa/

tur. Marcus in leone.qꝛ agitde

reſurrectõe:Lucasi vitulo agẽs

de ſacerdotio. Joãnesiaqꝗla ſcri

bẽs ſacramenta diuinitatis. Xp̃s
vero quẽ deſcribũt homo fuit de
virgine natus: vitulus in imola/
tione.leo ĩ reſurrectiõe: aquila in
aſcenſione. Velin hoie humani/
tas: in vitulo ſacerdotiũ:i leone
regnũ:in aquila expꝛimitur diui/
nitatis ſacramẽtũ.

cauſa mattheus volens
trãſire ad ↄuerſionẽ ge/
tilium ſcripſit fidelibus
in iudea remanentibus
euãgeliũ.vt illuc cõcur/
rerent ꝓ certa regula ad
euitãdũ erroꝛes hereti⸗
coꝝ iſurgentiũ.⁊ hoc eſt
qð ſubdit᷑.
3 ¶Sicut enim ⁊c̃. pᷣdica
tione.i.ꝰfirmata euiden
tibus ſignis:vt dicitur

Larci vlt.
a ¶ Sic ⁊ cõtra hereticos

ſcribi.vt ceſſantibus mi
raculis poſſemus recur/
rere ad doctrinaʒ euàge
licã doctrinis ⁊ miracu⸗
lis ↄfirmatà.ſicut ad re
gulã certà hereſes inſur
getes ↄfutãtẽ.
b ¶ L aüt plures euange
lium ſcripſerint ⁊c. Hic
oñditur euangeliũ mat
thei autẽticũ.⁊ pmo oñ
ditur qð dictuʒ eſt.ſcõᷣo
declarat᷑qðdã ibi poſitũ
ibi. Deſignãtur. In pma
parte dicit᷑ ſic.ꝙ plures
ſcripſerũt euangeliũ.Et
aliqui ſcripſerũt ſub no
mine apoſtoloꝛũ ⁊ diſci
puloꝝ xpᷣi.ĩmiſcẽtes ei⸗/

dẽé falſitates. vt facilius

ſub noĩe apoſtoloꝝ fide
les deciperentur.Et ad

hoc euitãdũ quatuoꝛ euãgelia quoꝝ ſcriptoꝛes ſunt certi ⁊ noti:ſũt
ab eccleſia recepta ⁊ appꝛobata.Et hoc rõnabiłr.qꝛ numerꝰ quater
narius euãgelioꝝ fuit pfiguratus Exech.pᷣ.vt pꝛedictũ eſt.Sũt eniʒ
euãgeliſte quaſi quatuoꝛ rote ĩ quadriga dñi gbus poꝛtaĩ fides xpᷣi
per totũ mundũ.ſimilłr genus humanũ quadruplici moꝛte fuit ꝑʒm
ptũ in trãſgreſſione ade.pᷣmo moꝛte culpe.ſecũdo moꝛte nature.qꝛ
per hoc icurrimus neceſſitatẽ moꝛiẽdi.tertio moꝛte gehẽne.qꝛ ex B
oẽs deſcẽdebãt ad lymbũ vſq; ad liberationẽ per xpᷣj factã.quarto
moꝛte ciuilis pene.Eſt enim moꝛs ciuilis ſeruitus vel exiliũ per que
ſcindit᷑ aligs a cõitate.Per pctm̃ aũt genus humanũ erat eiectũ a ci
uitate celeſti ⁊ ſubditũ ſeruituti diaboli.igit᷑ ↄueniẽs fuit numerus

₰—

q̃ternarius euãgelioꝝ.qꝛ ꝑipſoꝝ pᷣdicationẽ genus humanũ qdrifi

—

da moꝛte perẽptũ ⁊ viuificãdũ deſign

at.
c Deſignant᷑ etiã. Hic declarat᷑ quoddã dictũ.vʒ q̃lr euangelia pᷣ

.

dicta fuerũt pᷣfigurata Ezech.pᷣ.Et patet ex pꝛedictis qualiter ĩ qua

tuoꝛ faciebus ſignificãtur quatuoꝛ euãgeliſte.⁊ ſic patet textus.

A3

oiuidit᷑ ĩ duas ꝑtes.qꝛ pᷣmo ſtabilit ſubm̃ ſuũ ſeu declarat. ſ.
xpʒ veꝝ eẽ hoĩezs ⁊ veꝝ deum.ſcõo determinat de redeptõe
nr̃ᷣa fcã p ipʒ qͥ icipit ĩ medio.ꝗ.c.ibi.Cũ audiſſet ihs ꝙ iohes tradi⸗/
tus eẽt. Iteꝝ pᷣma diuidit᷑ ĩ q̃tuoꝛ ſᷣm ꝙ q̃drupłr declarat xpʒ veru
deũ ⁊ veꝝ hoĩezʒ. Pꝛimo.n.declarat ̊ teſtimonio angelico ⁊ ꝓphe/
tico.ſcõᷣo ex illuſtratõe celeſti ⁊ veneratõe regali.tertio ex pᷣdicatõe
iohis ⁊ teſtificatõe dei pr̃is.qᷓrto ex demonis tetatöe aſco angelo/
rũ obſegꝗo ⁊ veneratidbe.
Incipite

Aber generatiõis ieſu xpi. Euãgeliũ ſm mattheũ ¶Cap.l.
.

ſcõa ĩcipit.c.ſequẽti.ter/
tia tertio.⁊ q̃rta quarto.
Pꝛima adhuc ĩ duas.qꝛ
pᷣmo oñdit vitatẽ huma/

ãgeliũbz Mattheũ.

ne nature. eius genealo 6) 1 dauid filij abꝛahã.
giam deſcribendo. ſcõᷣo Albꝛahã gennit iſa
veritatẽ diuine nature — Sõõ
modũ ſue ↄceptõis mi AuC.jſqac aut genuͤit
⁊ modũ ſue ↄceptõis . s, Jar ee
rabilẽ oñdedo.ibi. 5 iacob. Jacôͤb qt gẽuit iudã ⁊ frẽs

autẽ generatio. Pꝛima
adhuc diuidit in tres.qꝛ
ĩ deſcribendo genealogiã xpᷣi pᷣmittit quendã plogũ ſeu pᷣfationẽ.ſe
cũdo ponit eiuſdẽ genealogie deſcriptõez. ibi:Abꝛahã.tertio genea
logie deſcripte recapitulatõeʒ.ibi:Oẽs ergo gnatões.In pᷣma ergo
pte ititulat libꝛũ ſuũ a xpᷣi gñatõe dicens.Liber gñatõis.qꝛ ſcripſit
hebꝛaice.vt viſuʒ ẽ.modusãt hebꝛeoꝝ eſt denominare libꝛos ab eo
de quo tractat᷑ ĩ pncipio.ſicut dr liber Geneſis qꝛ in pᷣncipio tractat
de creatõe mũdi.Silr mattheꝰꝗ ĩcipit euãgeliũ a genealogia xpᷣi.iõ
ab ipᷣo denoĩat ſeu ĩtitulat ipʒ. Ratio aũt q̃re ĩcipit a genealogia xpᷣi
hec fuit.qꝛ iudei negabãt ihʒ nagarenũ eẽ veꝝ xpʒʒ.⁊ deſcẽdiſſea da
uid qꝛ galileus erat.ᷣm ꝙ dr̃ Johᷣ.⁊.Nungda galileavenit xpᷣs:q.d.
nõò.iõ ſubdit. Nõne ſcriptura dicit:Qꝛ ex ſemine dauid ⁊ de bethleẽ
caſtello vbi erat dauid venit xpᷣs:q̃ſi dicãt.ſic.⁊ ideo ex hoc volebãt
falſe ↄcludere ꝙ nõ eẽt vere xpᷣs nec ex ſemine dauid. Pũc igit᷑ er/
roꝛẽ volẽs mattheus excludere ĩ pᷣncipio euãgelui ſui onñdit ipʒʒ a da/
uigd deſcẽdẽtẽ ꝑ ipſius genealogiã.oñdit etiã eũ ĩ bethleẽ natũ.vt pʒ
ĩ pncipio ſequẽtis capłi.Cũ natus eẽt ißs ĩ bethleẽ iude.lzʒ fuerit in
galilea ↄceptꝰa nutritus.In deſcribẽdo aũt genealogiã ponit duos
pr̃es tanq; radices.vʒ.dauid ⁊ abꝛahã.qꝛ ad iſtos eſt fcã ſpãlłr pmiſ/
ſio de xpᷣo.Itẽ qꝛ dauid fuit pᷣncipalis ĩter reges.abꝛabã inter pr̃iar/
chas.xps aüt debebat deſcẽdere ex pr̃iarchis ⁊ regibꝰ. Pꝛeponitur
duüt dauid ipſi abꝛahã. Iʒ ſit poſterioꝛ ᷣm tpᷣs.ppter eminentiã regie
dignitatis.⁊ iteꝝꝑ vt ↄueniẽtiꝰ gnãtõis oꝛdo texat᷑.qꝛ ſic a radice vlti
mo nomiata ĩchoat᷑.dicit g̊. Liber gnãtõis.ſupplẽdũ ẽ.Vic eſt liber
ſz modũ hebꝛeoꝝ.vbi cõiter fit talis ſuppletio.vt pʒ Iſaie.pᷣ.c. Ui/
ſio iſaie fili amos.ſubitelligit.hec ẽ.⁊ eodẽ mõ ĩ plibꝰ alus locis.
bSnãtõis.ſ.tꝑalis.qꝛ gnãtionẽ xpᷣi eternã deſcribit iohes ĩ pᷣncipio
euãgeli ſui. c ¶ Iu xpi. ihs eſt nomẽ ꝑpſone.xpᷣs nomen nature.
Significat.n.duplicẽ nãz ĩ vno ſuppoſito.ſ.diuinã ⁊ humanã.
Eilu dauid ⁊c. Hoc eſt ĩtelligendũ ſᷣm nãm humanã tm̃.vñ dicit
apłs Ro.p.Qui fcũs ẽ ei ex ſemine dauid ſᷣm carnẽ.
e ¶ Abꝛahã ⁊c.Hic ĩcipit xpi genealogiã narrare.⁊ diuidit᷑ ĩ tres ꝑtes
Fʒz tres terdenas q̃s ponit iſta genealogia. Pꝛima icipit ab abꝛahã
⁊ terminatur in dauid ĩcluſiue.ſcõa a dauid excluſiue ⁊ terminat᷑ in
ieconiã filiũ ioſie ĩcluſiue.⁊ tertia ĩcipit a ieconia filio pᷣdcĩ ieconie
icluſiue.vt videbit᷑.⁊ terminat᷑ ĩ xpᷣm ĩcluſiue.ſcõa pars incipit ibi.
Dauid aũt.tertia ibi.Et poſt tranſmigrationẽ babylonis.In pᷣma g
ꝓcedit ſic:Abꝛahã genuit iſaac.nõ facit mentionẽ de iſmaeleꝗ fuit

filius abꝛahã.qꝛ ꝑ ipſũ nõ deſcẽdit xpᷣs.ſʒ piſaac erat ꝓmiſſus eius ei i 4 eßto .
Ek MNaaſon aũt genuit ſalmõ.ſalmon aũt genuit boot de raab.

aduẽtꝰ.ſ ꝙ ſcribit Geñ.⁊i.In iſaac vocabit᷑tibi ſemẽ.⁊ eadẽ rõe nõ

fit mẽtio de eſau.cũ ſubdit. ſ Iſaac aüt genuit iacob.qꝛ anteqᷓ;

eẽnt nati.iacob fuit a deo dilectus.vt ꝑ ipʒ deſcẽderet xpᷣs.vt habet
Malach.pᷣ. Jacob dilexi eſau aũt odio habui.Cõſiderãdum igit᷑
hic deſcribit genealogia xpᷣi deſcẽdẽdo.qꝛ mattheus voluit oñdere
aſſũptionẽ ifirmitatis nr̃e a deo.vt dicit Augꝰ de ↄcoꝛdia euãgeliſta

rũ.ecõtrario aũt Tucas deſcribit eã aſcẽdẽdo.qꝛ volebat oñdere re

ductionẽ humane nature ĩ deũ.⁊ ideo ĩcipit genealogiã xpᷣi poſt bap
tiſmũ:qꝛ poſt baptiſmũ reducimur ĩ deũ.ſeqtur.
g ¶ Jacob aũt genuit iudã ⁊ fratres eius.lʒ aũt xpᷣs de iuda deſcẽde/
rit.tñ frẽs eius cum eo noĩant᷑:qꝛ fuerũt pr̃s ppli iſraelitici ⁊ ab eis
duodecim tribus iſrłnoĩant.ſeꝗtur.
h Judas aũt genuit phares ⁊ zarã de thamar. Pieronymꝰ aũt red/
dens rõnẽ q̃re iſta thamar expᷣmit᷑ ſic dicit. Notãdũ ĩ genealogia ſal

uatoꝛis nullã ſcãꝝ mulieꝝ aſſumi.ſed eas tm̃ q̊s ſcriptura repᷣhen

dit.vt ꝗq ꝓpter peccatoꝛes venerat.de peccatricibꝰ naſcẽs oĩuzʒ pctã

deleret.vñ ⁊ ĩ ↄñtibus raab meretrix ⁊ ruth moabitis ponit᷑ ⁊ berſa

bee vxoꝛ vꝛie.hec Hieronym.ſʒ iſtud nõ videt᷑ ꝓbabili dẽʒ.qꝛ ipſe
ibidẽ dicit ꝙ ꝓpter h̊ reges tres de genealogia xpi tollũtur.ſ.ocho/

Abergña/ Cap. I.
uvnis ieſü xp̃i filij

cias. ioas. amaſias.qꝛ ioꝛã miſcuerat ſe filie ĩpyjſſime iecabelis

iõ filij eiꝰ vſq; ad quartã gnãtõeʒ de genealogia xpᷣi tollunt.ꝗ
nõ eſt ꝓbabile ꝙ ꝓpter pctm̃ ĩ xpᷣi genealogia noĩa mulieꝝ ex

pꝛimunt᷑.Itẽ qð dicit ibi nullã ſcãm mulierẽ poſitã ĩ genealo/

gia xpᷣi. pʒ falſũ de maria matre xpᷣiq ſanctiſſima ẽ ⁊ fuit. Item
qð dicit raab ⁊ ruth ibi expꝛeſſas ꝓpter pctm̃.nõ videt᷑ veruʒz.
ĩmo ꝓpter virtutis actũ. De raab enĩ ſcribit ꝙ ꝓpter virtutẽ
ſuſcepit exploꝛatoꝛes iſrlł.⁊ eos ſaluauit.vt pʒ Joſue.2=.ꝓpter

cognominat᷑ noĩe regis.vt petrꝰ rex vel hò. hebꝛei etiã dicunt

hoſpitatricẽ vbi nos habemꝰ meretricẽ. vt dixi pleniꝰ Joſue

2. ca. ſilr qð dr̃ de rutb moabitide ꝙ eã ſcriptura repꝛehendit
nõ videt᷑ verũ.ĩmo magis eã cõmendat.tũ qꝛ ſocrui ſue fidelr
adheſerat.tũ qꝛ eiecta gẽtilitate fidẽ vnius dei ſuſcepit:vt hĩ
Ruth.p.c.tũ qꝛ in viduitate caſte vixit.vt d Ruth.ʒ.ex vᷣbis
booz ad ipſa: Benedicta es filia a dño:⁊ pᷣoꝛc miſericoꝛd iã po
ſterioꝛe ſupaſti.q; nõ es ſecuta iuuenes pauꝑes ſeu diuites.tũ
qꝛ fuit optime fame.vñ ibidẽ ſubdit᷑. Scit oĩsppl a hitat ĩter
vꝛbis mee poꝛtas mulierẽ te eẽ vtutis. Salua igit᷑ btĩ Hiero⸗
nymi ⁊ melioꝛi ſnĩa.videt᷑ ꝙ meliꝰpõt dici ꝙ mulieres iſte hic
ſũt expꝛeſſe.qꝛ fuerũt viris ſuis ex gabus ↄceperũt accñtalr ↄiũ

cte:iſte aũt q̃ fuerũt pᷣme ⁊ pᷣncipales.ſiue bone ſiue male non

expᷣmũtur.ſed ſufficit expꝛeſſio viri.qꝛ vir ⁊ vxoꝛ ꝓ vna pſona
ↄputãtur.Qõ aũt pᷣdicte mulieres fuerũt accñtalr ↄiuncte. pz
ex textu biblie.qð omitto cã ꝓlixitatis vitãde.nec debet aligs
moueri ſi ego recedo in hoc a dictis Pieronymi.qꝛ dicta ſcõꝝ
nõ ſunt tãte auctoꝛitatis ꝗn liceat ſentire ↄꝛiũ ĩ his q̃nõ ſuntꝑ
ſacrã ſcripturã determinata. vñ dicit Aug in epla ad Uicẽtiũ

qö oniricaihalo
„10 , r,-Bne 5go illoꝛũ ꝗ ex fide
eiꝰ.iudas ãt genuit phares ⁊ ʒ3arã fererütnotabilem
de thamar. hares autẽ gennit actũ. vt hr̃ad beb.
eſrom:eſrom qt genuit arã. Arã xi. Qõ aũt diciime
aüt genuit aminadab:aminadab nenir non obſtor.
autem genuit naaſon. NHaàſon pſis cognomen .*
autem gennit ſalmon:ſalmonat iõ non opoꝛtuit ꝙ
genuit booʒ de raab Boͤoz autẽ eſſettalis fm re ſi⸗
cut aliqñ eõrio ali/
gs pauper ruſticus

de ſcripturis ſcõꝝ doctoꝝ. Hoc genus ſcripturaꝝ a canonicis

9

ſcripturis diſtiguẽdũ eſt.nõ enim ex eis teſtimonia ꝓferũtur
vt cõtrariũ ſentire nõ liceat.ſequitur.

i ¶ OPbares genuit eſrom.iſte phares cum iuda pr̃e ſuo ⁊ iacob
auo ſuo deſcẽdit ĩ egyptũ ⁊ ibi genuit eſrom.⁊ eſrom ara.⁊ ara

aminadab.⁊ aminadab naaſon.iſte aũt naaſon cũ pr̃e ſuo exit
de egypto.⁊ iõ fuit pᷣnceps ĩ tribu iuda ĩ deſto poſt pr̃eʒ ſuũ.
n. iſte aminadab fuit pᷣnceps tribus iude ĩ exitu de egypto.hĩr
Canti.pᷣ.vbi dr.Aĩa mea ↄturbauit me ꝓpter q̃drigas amina/
dab.Ad cuiꝰeuidẽtiã ↄſiderãdũ ꝙ liber Càticoꝝ ſᷣm doctoꝛes
hebꝛeos eſt de deo ⁊ eccłia iſrłeducta ꝑ ipʒ de egypto.in exitu
aũt iſrłde egypto dñs ſiccauit viã ꝑ mediũ maris rubꝛi:⁊ aque
ex vtraq; parte erãt alte ad modũ muri.ſicut habet᷑ Exo.iꝗ.⁊
ideo filij ir łtimebant ĩtrare.iſte aminadab pᷣnceps trib iude
cũ tribu ſua pᷣmus ĩtrauit poſt moyſen.⁊ ex hoc tribus iuda di/
gnitatez regni meruit. ⁊ iõ dr. Aia mea turbauitme ⁊c̃.qꝛ filu
iſrł vidẽtes aminadab pᷣcedẽtẽ cũ curribꝰ ſuis:admirati ſunt
ꝓpter eiꝰ audaciã.⁊ ſecuti ſũt eũ.igit poſt ipʒ aminadab filius
eiꝰ naaſon fuit pᷣnceps tribꝰ iude ĩ deſto.vt dr Nu.p..

Pic eſt vnũ dubiũ quõ iſta raab q̃ erat de gũe chananeoꝝ fuit
ↄiũcta ipſi ſalmon ĩ mrimonium.qꝛ erat ꝓhibitũ filus iſt rl ne
vllo mõ ↄheret cũ chananeis mr̃imonia:vt habet᷑ Deut?7.di
cẽdũ ad hoc ꝙ iſtud fuit pᷣceptũ eis ne ꝑ chananeas a cultu ve
ri dei auerterẽtur. ⁊ ad idola ↄuerterẽtur vt ibidez babet᷑.⁊ iõ
qn aliqua pſona ĩueniebat᷑ fidelis.⁊ ex fide veri dei aligd ma/
gnũ egiſſe.ſicut fecit iſta raab vt pdictũ eſt.tũc diſpenſabat vt
poſſet ↄiũgi ĩ mr̃imoniũ cũ filus iſrł.⁊ ꝓpter hoc iſta raab con/
iũcta eſt pᷣncipi nobilioꝛis tribus.ſ.iude.qꝛ ꝓ filus iſrł fecerat
magnũ actũ vtutis ĩ exploꝛatoꝝ ſaluatõe.

„ „

boogꝗ erat nobilioꝛ de ciuitate bethleẽ. licet enim eẽt ꝓhibi
tũ ĩ lege ꝙ nõ acciperẽt ĩ mr̃pimoniũ mulieres moabitidas.ꝓ/
pter qð eſdras fecit illas euci cũ filus ſuis a filus irł. vt habet
Eſdre.io. Ruth tñ moabitis ppter actũ vtutis ex diſpẽſatiõe
ↄiũcta eſt ipſi booc.qꝛ ſicut dem̃ eſt ꝓ fide vnius dei ſuſcipien

da religꝗt terra ſuã.⁊ venit in iudeã cũ ſocru ſua.Sʒ oꝛit dubiũ

quõ iſte boo genuit obeth ex ruth.qꝛa pᷣncipio ducatus ioſue

¶ Boog aüt genuit obeth ex ruth. Eodẽ mõ iſta ruth cõiũctaẽ

„

=
2 =
SS

—

SS.
—

=
=

— =—

=

Se⸗
=

E
= —
=
= =
— —
—
„ S. S=
—, =—

=
—,,wzpß P
E
S=

==
=
Enu
W S
—

—=
—
=

S=äe
SS.
=

ES
— —
—
—WKE

—
=
=☛

.

S=

=.
S
=
S5W
=
—

—

S

— =☚π t
==
=
=—

emuinmebent

eeõ .

„
.

ilin icnel

ienmniltbiſo⸗
ſotiriocuereg
ſbürtitngu⸗
Pguktcontrütt

—— e
=

tüttkibaüitg
(mnigii Koͤ

—

itſnteipſi

1

(uhlriigiep

6Prrpeätercun
niniocnereronen

1

Prikinnirrzu

ſchtnnigenume
ſiiigiaihr
anönwesttücſten
pefnsretiodecn

0

irzſtniteſin

—

Peiſctnchicn

7

gllünelirpftu
ſchltgennitann⸗

= =ꝛẽ

itneneſanch

nitgliſti. N

reittifnign

ifitentein
nelhrutptti
4

rtuegi

ſſeitirſpen

ritigieptin
heumitiiib
tunarel

☛
= S=
=
— —
=

S=
=
S=
Se
—
—
=e
E☛☛

Ephernc
ekeritiin
Endiiglen e,
Ciunnent
utücgeſocnnſete
nupdeiſtſaptn
undi Rutherſt
1Pemiſrtatin
ugesſel dinne
Nroiſppoegini
Gulnigi hiin
diigennlienciſc
neboneſttemen
rNpee
fütritakrüneng
ritide necdebaig
nnnindlutt

r züibsnitn
Pr inehluntine

Chanetenn
steſinonn Kin

micffeirich
ſon tcfona
enuſniſtircn
idefothihſi
deicuimdeentn
tprithrn
GCinu:fmun
nipdiſnon

==

1

☛ S=

=8à

S=

=S=—
☛

SS;

—

S=

ſiſon phet 4
Gabfemmi
Tethwn tbili

Se
mbmumrili

(Mattheus

qn.iſ.ſalmon accepit raab ⁊ in genuit boo. vſq; ad tps ĩ quo ce/
pit heli iudicare pplłzʒ.ĩ quo tꝑe iſta ruth venit cũ noemi ĩ iudeã
fluxerũt 32 .anni ⁊ plꝰ.vt põtpatere cõputãti tꝑa iudicũ inter,
medioꝝ.⁊iõ dicẽdũ ꝙ tres fuerũt boox ſibi ſuccedẽtes.auꝰ fili

us:⁊ nepos.pᷣmꝰ genitꝰẽa ſalmon de ipſa raab.⁊ tertius genuit

obeth ex ruth.⁊ qꝛ euãgeliſta volebat vſq; ad dauid vnã q̃ter/
denã tm̃ ponere.iõ iſtos tres ſiłr noĩatos ⁊ ſibi inuicẽ ĩmediate
ſuccedẽtes voluitvno noĩe ↄpꝛehẽdere. a ¶ Obeth aüt genu

it ieſle. Iſte ãt alio
H genuit obeth ex ruth: oͤbeth autẽ
meieſſe bi ponit. genuit ieſfe. Jeſſe aũt genuit da⸗
q de ipſo bic agii. uid regẽ:dauid aütẽ rex genuit ſa
put xps deſcencdit lomonez ex ea q̃ fuit vrie. Salo/
ab eo vr iheun mo aute genuit roboã: robod ãt
tur virga de radice genuit abiã. Abias qt genuit aſa:
ieſſe ⁊ flos de radi· aſa autem genuit ioſaphat. Joſa
ce eiꝰc᷑ ⁊iõ exnoie phat autem genuit ioꝛam:iòꝛam
taaat autez genuit oʒiam. Oʒias autẽ
pleta fuiſſe. genuit ioathan: ioathan autẽ ge⸗/
b ¶ Jeſſe aut gennit nuit achaʒ. Achaʒ autem genuit
dauicr ege Iſe ſe ezʒechiam: eʒcchias auteʒ genuit
alar in e te manaſſen. Maſſes uteʒ genu⸗
rũt ples ali reges.

9

qꝛ iſte fuit pᷣmꝰelectꝰ ĩ regẽ ſʒ hñplacitũ diuinũ.vt oñſuʒ c.ã.⁊
pp excelletiã ſcitatl ſue. c¶¶ Dauid ãt rexge.ſalomonẽc exeaqᷓ
fuitvꝛie.tacet᷑ nomẽ berſabee ⁊ expᷣmit᷑ vir eiꝰꝗ fuit iuſtꝰ bonꝰ.

vt pʒ.⁊. Reg.ii.⁊ vt oñdat ꝙ berſabee de q̃ fit aliq̃liter mentio
accidẽtaliter ↄiũcta ẽ ipſi dauid.ſꝑ moꝛtẽvꝛie. dO¶ Salomõ

aũt genuit roboã.ſub iſto roboã diuiſũ ẽ regnũ iudeoꝝ ĩ duo re/
gna. vt pʒ. 3. Reg.i⁊.qꝛ decẽ tribꝰ receſſerũt ab eo.⁊ adheſerũt
bieroboã.⁊ tũc dictũ ẽ regnũ iſrael.due aũt tribꝰq̃ remãſerunt
ipſi roboãdicte ſũt regnũ iuda. e ¶ Joꝛã ãt genuit ociã. ſicut
pʒ ex..reg.hic omittũt᷑ tres reges ſibi ſuccedẽtes.qꝛ ioꝛã genn
it ochociã ochoxias aũt genuit ioas.ioas ãt genuit amaſiã.ama
ſias aũt genuit ociã. Rõ aũt huiꝰẽ ſ̃ʒ Pieronymũ.q; ioꝛã acce/
pit vxoꝛè filiã ipuſſime iccabelis.iõ filij eiꝰvſq; ad q̃rtã gũatõeʒ
de genealogia dũi excludũt᷑ ⁊ maxiĩe qꝛ euãgeliſta volebat vnã

q̃terdenã ti ponere rõne iã pᷣdicta.iõ opoꝛtebat tres reges ex /

cludere.⁊ iſti tres rõne pᷣdicta ↄueniẽtiꝰ alys remouẽt᷑.ſegi.
f¶ Ecechias aũt genuit manaſſen.iſte ecechias nõ hẽbat heredẽ
qñ dictũ ẽ ei ꝑiſaiã ꝓphaʒ Iſa.38. Diſpone domui tue qꝛ moꝛie/
ris tu ⁊ nõ viues.⁊ tũc fleuit nõ timoꝛe moꝛtis.ſʒ ꝑꝑ defectũ ſe/
minis.timẽs ne xpᷣs de eo nõ naſceret᷑.⁊ iõ ipſo oꝛante cũ lachꝛy
mis additi ſũt vite ipſiꝰ ãni.is.⁊ tũc genuit manaſſen.ꝗq ꝗdẽ ma
naſſes licet pᷣ fuerit peſſimꝰ.qꝛ de eo ſcriptũ ᷑.. Reg ⁊i.ꝙ ipſe
ĩpleuit hirſin ſãguie ꝓphaꝝ vſq; ad os.ĩter qͥs iſaiã auũculũ ſu
uz ſecari fecit.ꝑꝑ qð ĩ captiuitatẽ ductꝰẽ. tñ finalr penituit ⁊ ad
regnũ ſuũ reductꝰ fuit.vt hẽtur.⁊.Paral.33. ca.ſegtł. g Ma
naſſes aũt genuit amon. Amõ ãt gẽuit ioſiã.ioſias iſte fuit opti/
mꝗ ĩ iuuẽtute ſua cepit q̃rere dñʒ.⁊ öſtruxit tẽpla idoloꝝ ꝑ to/
tũ regnũ ſuũ. h¶ Joſias aũt ge.iecho.⁊ frẽs eiꝰ ĩ traſ.baby.nõ
qꝛ adhuc eẽt trãſmigratio qñ geniti ſũt.ſʒ qꝛ iminebat.Noĩant᷑
aũt frẽs icchonie cũ eo.qꝛ ſiles ei fuerũt ĩ captiuatõe.ioachag ãt

g pᷣmꝰ regnauit pꝰioſia captiuatꝰẽ ꝑ regẽ egypti.vt hr. . NReg.
24 · Rex aũt egypti ↄſtituit regẽ loco ipſiꝰ fratrẽ eiꝰ eliachĩ mu
tato noie ipſiꝰ:⁊ vocauit eũ ioachiʒ vł iechoniã.⁊ iſte ẽꝗ dĩ h̊ ge

nit a ioſia quẽ captiuauit rex babylonis ducẽs ſecũ ĩ babylonẽ
ſz ĩ itiere remiſit eũ ſub iuramẽto ꝙ ei fideliter ſᷣairet.ſʒ iſte ioa
chiʒ. ꝗ.an.volẽs rebellare ab exercitu regis babylonis captꝰẽ

⁊occiſus. ⁊ cadauer eiꝰ ex hirlʒ piectũ.ſicut fuerat ꝑ hieremiã

pdictũ Piere. æz. Sepultura aſini ſepeliet᷑. ⁊ regnauit ioakin fi
lius eius ꝓ eoꝗ ſiłr dict ẽ iechonias.ſed alr ſcribit᷑ qᷓ;ᷣmꝰ.qꝛ pr

ceiꝰ ioachiʒ ꝑ.c.m.aliꝰ ãt ꝑ.k.⁊.n. ⁊ iſte regnauit tribꝰ menſibꝰ⁊

poſtea adduct'ẽ ĩ babylonẽ captiuꝰcũ mr̃e ⁊ nobilibꝰ de terra
inda.⁊ ↄſtitutꝰẽ ſedechias auũculus eiꝰ filiꝰioſie rex ĩ hirłʒ a re
ge babylonis.⁊.ii.anno.regni eiꝰqꝛ rebellauerat captꝰẽa rege

babylonis ⁊ excecatꝰẽ ⁊ ĩ babylonẽ ligatꝰ ductꝰ ⁊ hirim deſtru

cta:⁊ tẽplũ cõbuſtũ.vt hẽtur. 4. Reg.⁊5.Et ſic pʒ ꝙ frẽs iecho/

nie fili ioſie fuerũt captiuati ſicut ⁊ ipſe:ꝑꝑ qð noſant᷑ cũ ipſo.
iꝭ Et potrãſinigratõeʒ babylonis iechõias genuit ſalathiel. Iſte

iechonias a q ĩcipit tertia q̃ terdena nõ fuit iechonias filiꝰ ioſie
ſz nepos eiꝰ ꝑ.n.ſcriptꝰ.vt dictũ ẽ᷑.alr nõ eẽnt q̃tuoꝛdeciʒ ĩ iſta q
terdena vltia. k S

. .

alathiel aͤt genuit coꝛobabel: ⁊ iſte coꝛo

babel ẽ ille ſub qͥ traſmigratio redut de captiuitate. vt br.i. Eſdre.x
la¶ Zoꝛobabel ãt genuit abiud. Cõtrariũ videt᷑ i.Parał.ʒ.vbi dĩ ꝙ co
robabel genuit moſollã ananiã ⁊ ſalomit.Eſt dicẽdũ aliꝗs iſtoꝝ fju
it biomiꝰ.⁊ ſic dẽus ẽ abiud.qꝛ ples binomij ĩ ſacra ſcriptura iueniut
Ab iſto abiud vſq; ad ioſephinlla hiſtoꝛia i biblia reꝑit.ſʒ apð iudeos
fuerũt aliꝗ ſtudioſi ꝗ genealogias a dauid deſcẽdẽtes diligẽtiſſime
ſcripſerũt ꝑꝑ xpᷣs quẽ expectabãt a dõ deſcẽdere.⁊ ibi mati.potuit re
ſiduũ huiꝰgenealogie vider.vł ſi dicat ꝙ herodes illas ſcripturas coõ
bvnſſit ne liea rgia ab aljſ
diſtingueret. vt oñt alig
tẽ dicẽdũ ꝙ matt.hüũit ꝑ
reuelatõeʒ.qð nõ hũit ꝑ
ſcripturã.qꝛ apłi ⁊ euage
liſte nõ fuerũt minꝰ illu/

it amon:amon anteʒ genuit ioſi /
am. Joͤſias auteʒz genuit iechoni
am⁊ frẽs eiꝰ in tranſmigratione
babylonis.Et poſt tnſmigratiõʒ

babylonis:iechonias genuit ſa⸗ m rtüno tmu mia
lathiel. Salat hiel t geuit 3020/ Khan at genuit iacob. Cõ
babel:ʒòꝛobabel ãt gẽuit abiud. trariũ vr Luce ꝭ. vbi dĩ

ꝙ mathat genuit heli.⁊
heli genuit ioſeph. Dicé/
dũ ꝙ wathat ⁊ mathan
öſcẽderũt a dauid:ſʒ ma/
that ꝑ nathan ꝗ fuit filiꝰ

Abiud ãt gẽuit eliachi:eliachĩ qᷣt
gẽuit aʒoꝛ. Aʒoꝛ ãt gẽuit ſadoch:
ſadoch qt gẽuit achi. Achiãt ge⸗
nuit eliud:eliud qt gẽuit eleaʒar:

Eleaʒar qt gẽuit matthan: mat/ dea rriſttuc
than auteʒ genuit iacob. Jacob matthã ⁊ matthat hũert
vnã vxoꝛẽ ſucceſſiue q̃ di

cta ẽ Jeſcha.⁊ iſta a mathan ↄcepit iacob.⁊a mathat heli.ita ꝙ heli
⁊ iacob fuerf̃t frẽs vterini.ſʒ de duob fribꝰa dð diuerſimode deſcẽdẽ
tibꝰ. Peli ãt accepta vxoꝛe moꝛtuꝰẽ ſine ſemiĩe.⁊ iõ iacob fr̃ eiꝰ acce/
pit vxoꝛẽ fris ſui.vt ei ſuſcitaret ſemè ⁊ genuit ioſeph.ita ꝙ ioſeph fu
it filiꝰnãłipſiꝰiacob ⁊ ſic accepit eũ h̊ matt.Suit ãt filius heli legal⁊
ſic accepit eũ ĩ genealogia Lucas.vt pʒ i figura ſequẽti.

Katio ãt qᷓre Mattheꝰ oſcribit genealogiã xpᷣi ꝑ ſalomonẽ filiũ eiꝰ
naturalẽ hc.qꝛ deſcribit aſſũptõeʒ nr̃ humanitatis a deo.Lucasãt
Pnathan filiũ adoptiuũ qꝛ deſcribit reductõeʒ nr̃aʒ ĩ deũ q̃ fit ꝑgr̃as
adoptõis. n ¶ Jacobat genuit ioſeph viꝝ Marie ð q̃ natꝰẽ Jeſus
ꝗ⁊c̃.Cũ ioſephnò fuerit pr̃ Jeſu.vt hrifra.eodẽ.c.nõ videt᷑ eẽ ſufficiẽ
ter ꝓbatũ ꝑ iſtã genealogiã ſic deſcriptã ꝙ Jeſus filiꝰ Marie fuerit
de ſtirpe dauid.Dicẽdũ ꝙ ĩmo qꝛ Joſeph ⁊ Maria fuerũt ð eadẽ tri/
bu.qꝛ młier nõ poterat nuber̃ cũ viro ali iꝰtribꝰqñ ad ipſã Niehac be

reditas pr̃na. vt pʒ Numeri 36. de filiab ſaphaat. Btã ãt virgo ma/

ria fuit vnica ioachimpri ſuo.⁊iõ exlege cogebat᷑ viro ſue tribꝰnube

— — —

re.ppꝑ hoc ẽt iuit cũ ioſephĩ bethleẽ ciuitatẽ dauid.vt ꝓfueret eo
vt hr̃ Luce.z. Modũ aũt ꝑ quẽ fuerũt de eadẽ tribu:damaſcenꝰ de/ 9

ſcribit dicẽs ꝙ melchi hũit frẽʒ noie pãthera.ꝗ genuit barpãthera.?

3

go tacuit tenens firmiter ꝙ ſicut iſtud ſecretum fuerat reuela⸗/

tum ſancte heliſabeth. vt habetur Luce.i.ſic reuelaretur alus

competenti tempoꝛe ex beneplacitovoluntatis diuine. Simili
ger queriturquare ioſephnõ petiuit ab ea.· dicẽdũ ꝙ pꝛo nihilo
petiſſet. qꝛ ipſi marie ꝓ ſe dicẽti nõ credidiſſet.⁊ iteꝝ ex diuina

Hh; genuit ioachin ꝗ genuit btãz mariã.⁊ ſic btã maria ðᷣſcẽdita dauiddiſpẽſatõe hoc factũ ẽ.vt ꝑ reuelatõeʒ angeli ipſe ioſeph ita cer

pnathan ʒʒ damaſcenũ lib. ꝗ.ca:o. a Chꝛiſti aũt gñatio ſic erat.
Deſcripta genealogia xpᷣiĩ q̃ matth.ondit xpᷣi verã humanitatẽ.h̊ oñ
dit diuinitatem eius per

mogduz conceptionis eiꝰ auit genuit ioſeph viruʒ marie: de

mirabilem. ⁊ diuiditur „ n e .
in tres partes. quia pꝛi· qua nat? ihs ꝗ vocat xpᷣs.O es
mo ponitur beate virgi / itaq; gneratiões ababꝛahaã vſq;
nis mira impꝛegnatio. ſe qd danid generatiões q̃tuoꝛdeci:
cundo ipſins ioſeph di· nia ſ ad tnſmigratiõem
gna dubitatõ ibi. Joſeph 73 gquic vichagatninng Jeciz:
aut cũ eſſet iuſtus. tertio babylonis gnatioes qtuoꝛdecizʒ:
magna dubu certifica ⸗ Za t᷑nſmigratione babylonis vſ/
tlo ibi Do auten α, dBadxᷣͦghatioes qtuoꝛdecim.
giente Diert erho hi, Chꝛiſtiauté gñatio ſic erat: Cuʒ
ratio ⁊c.quaſi dicat ne eſſe et deſpoõſata mater ihu maria
credatur ꝙ ieſus ſit geni joͤſe eph: anteqᷓ ↄuenirẽt inent Ei
tus ex commixtione ma ero hñis dè ſpũ ſcõ. Joſeph at
ris eemn ce prſit ver o zeetiuſt⸗ Sesſletteti
dentes ⁊ ideo deſcribi Vireic 34 iult!: et e
modus mirabilis qui ſe/ ducere: voluit occulte dimittere
„gquitur. bEum eſſet eꝗ. Hec aſit eo cogitãte:ecce ãge/

i. Chꝛiſti. c
ſcilicet ſponſo Z
Antequam conneni/
rent. carnaliter ſcilicet
non quia poſt ↄuenerit.vt ĩ nuéta ẽ in
iuẽta inq; a ioſephꝗ curã vginis hẽbat. ᷑ᷣ De ſpũ ſcõ.iſtudrefert᷑
ad vbũ pᷣcedẽs.cũ dr. Pñs ĩ vtero.qꝛ h fuit vᷣtute ſpũs ſci.illud.n.ꝙ ĩ
gnatõe alioꝝ hoĩuʒ fit ꝑ vtutẽ ſeminis deciſi a pr̃e ⁊ receptia matre ĩ
mrice.fuit factùvtute ſpũs ſci ivgievtute cuiꝰex puriſſimis ſanguĩbꝰ
btẽ vginis fuit coꝛpꝰxpi foꝛmatũ.⁊i eodẽ ĩſtati aĩatũ.⁊ a vvo aſũptũ
qꝛ cũ ifinita ſit vtꝰ ſpũs ſcĩ põt oĩa opari ĩ iſtãti.Sʒ qrit qre iſta ↄ”cep

deſponſata oid gelꝰ?dñnᷣi apparuit i ſomnis ioſeph
uo.

dicẽs: Joͤſeph fili dauid noͤli ti .

R inõ fuit fcã anq; virgo deſpõſaret᷑ ipſi ioſeph.Dicẽdũ ꝙ beatꝰ

Anibꝛo ſuꝑ Lucà ad hoc aſſignat multas rõnes q aliq̃s accipio.p
enĩ iſtud fuit rõnabile ex ꝑte pueriqꝛ ſi cept fuiſſet an deſpõſatõezʒ
potuiſſet rõnabiliter a iudeis ſit᷑ illegitimꝰ repudiari ⁊ ñ ſic xpᷣs reci/
pi.ſcõo qꝛ puer ꝑꝑ ꝑſecutõeʒ herodis erat ĩ egyptũ poꝛtãdꝰ ⁊ repoꝛ/
tãdus.iõ ſpõſus Marie erat ad ̊ ⁊ ↄſilia neceſſariꝰ.Itẽ hoc fuit ex ꝑ

ò?

te vginis neceſſariũ.vt hret miniſtꝝ nõ ſuſpectũ.ſʒ ſibi ꝰiũctũvt ſpõ/

fũ.Itẽ hoc fuit rõnabile ex ꝑte nra.qꝛ ſi ꝑ thomã palpàtẽ cicatrices

xpᷣi certificati ſumꝰ mag de reſurrectõe xpᷣi qᷓ; ꝑ alioſ.ita ꝑ ioſepyh ma

gis certificati ſumꝰ de vginitate Marie.qꝛ doloſe ĩiurie fuiſſet motꝰ
ad vidicãdũ oppꝛobꝛiũ niſi ĩvgie cognouiſſʒ diuinũ ſacramẽtũ.Itẽ qꝗᷓ
rit᷑ hiccũ maria eet i deſpõſata ioſeph ⁊ ĩ domo eiꝰ. vt dicit Chꝛyſoꝰ
qre nõ acceſſit ad cognoſcẽdũ vginẽ. Dicẽdũ ꝙ moderat inſtoꝝ non
pficere mr̃imoniũ ꝑcarnalẽ copulã niſi pꝰ vacarẽt or̃oni ꝑ aliqð tpᷣs
ſploꝛãdo diuinã miſericoꝛdiã vt pʒ Tobie.4.Et tũc credit᷑ reuelatũ

₰

eẽ ipſi ioſeph ppoſitũ marie obuãda vgĩtate. lʒ.n. cogeret᷑ ad ma

trimoniũ phẽdũ ſz tꝑis illiꝰmodũ ꝑꝑ rõnes pᷣdictas.tũhẽbat vgini⸗

tatẽ ĩ deſiderio ⁊ ꝓpoſito. ſʒ votũ nõ expᷣſſit Cõtraxit igit mrimoniũ
cõmittẽs ſe diuĩe volũtati.⁊ tũc ex reuelatõe diuina credit᷑ ꝙ ioſeph

cognouit ppoſitũ marie.⁊ tũc ex cõi ↄſenſu vouerũt vginitatẽ.qꝛ vt

