iiſ.cã efficiẽs. Circa 2ꝰ ↄſiderãdũ ꝙ pfectio ſufficiẽs ad pᷣdicati

onẽ euãgelu nõ ſolũ reſpicit ꝑſonã ꝓpꝛiã.ſʒ ẽt alias ꝑx quãdã re
dũdãtià q̃ ſũt ĩſtruẽde ꝑ ſanã doctrinã.tałlãt fuit apłloꝝ pfectio

collata eis a ſpũ ſcõ.nã ꝑ ſapiẽtiã ⁊ eloqntiã fcĩ ſũt aptiad pᷣdicã
dũ euãgeliũ ꝑ vniuerſũ mũdũ.⁊ G̊ notat᷑ cũ or. Repleti.Eccł.
ii. Si replete fuerĩt nubes ibꝛes effundẽt ſuꝑ terrazʒ.nubes iſte

ſũt apli de ꝗbꝰdr̃ Iſa. oo. Qui ſũt hi ꝗ vt nubes volãt.nubes iſte
fuerũt ſciẽtia ⁊ eloquẽtia replete.pꝑ qð effuderũt ſuꝑ vniuer/
ſam terrã imbꝛes euãgelice doctrine.vñ ⁊ ĩ qͥlibet ipoꝝ fuit im

pletũ qð dĩ Eccł.ʒ. Ipᷣe tãqᷓ; ibꝛes emittet eloga ſapietie ſue.⁊
ſic pʒ ⁊vꝰ.Circa tertiũ ↄſiderandũ ꝙ donũ ſpũ ſcĩ cõfirmãs ⁊ p

ficiẽs ad publicationẽ euãgelu.nõ ſolũ fuit datũ vni aplo ſʒ oĩ/

bꝰ.nec ſolis apłis ſʒ ẽt alus diſciplis ſiłexiſtentibus.ᷣm ꝙ dicit

HPHiero.in epła ad Paulinũ de oĩbꝰ ſacre ſcripture libꝛis. ⁊.i.ca.

ho libꝛi dr. Erat qt turba hoĩum ſił fere.iꝛo.⁊ G̊ notat᷑ cũ dicit᷑.
Oẽs.In qͥ epᷣmit᷑ cetꝰ ſuſcipiẽs ſpũs ſcĩ donũ.ᷣm ꝙ ſcribit᷑ in⸗
fra.=.ca.Et dũ cõplerẽtur dies pẽtecoſtes erãt oẽs diſcipłi pa/
riter ĩ eodẽ loco.⁊ fcũs ẽ repẽte ð celo ſonꝰtãqᷓ; adueniẽtis ſpi/

euãgelica ꝑ xpᷣm deũ ⁊ hoĩeʒ fuit data.vt pʒ ĩ euãgelio

Qui ſeptuagita quatuoꝛ qnos

tibꝰ euãgeliũ ſcribẽs grecis fideli

tiõe oſtẽdit:eũdẽq; ex tirpe dauid

lio:aĩaduertemus parit᷑ oia vᷣba

ritus vehemẽtis ⁊ repleuit totã domũ vbi erãt ſedẽtes.⁊ ſic pʒ pᷣmũ
pncipale.Circa ⁊ ꝰ vo qð ẽ euãgelui publicatio.qð ponit᷑ ibi.Et cepe/

rüt loꝗ.duo notãt᷑ ad ̊ neceſſaria.ſ.excluſio timoꝛis ⁊ onſio feruo/

ris.pᷣmũ notat᷑ cũ dr. Et ceperũt.ꝑ h̊ iſinnat᷑ manifeſte ꝙ añ loqꝗ non
audebãt. imo nec ẽt apparere.ſᷣm qð dr̃ Joan.⁊o.Cũ ſero eẽt die illa

vna ſabbatoꝝ ⁊ foꝛes eẽnt ⁊c.ſʒ recepto ſpũs ſcĩ dono qð foꝛas mit/

tit timoꝛt᷑.ſᷣm ꝙ dr.i.Jo.ꝗ.Perfecta caritas foꝛas mittit timoꝛem.

timoꝛ iſte fuit excluſus ab aplis ⁊ ↄſtantia eis data.vñ quilibet eoꝝ

potuit dicer illõ pCs.77.
Nunc cepi hec mutatio
dextere excelſi.qꝛ quili/
bet cepit habere ↄſtanti
am terroꝛe maloꝝ ſubla
to.⁊ B mutatio fuit dex
ter excelſi.dantis apłis
ↄſtãtiã pᷣdicandi.⁊vᷣ vo
.ſ.oñſio feruoꝛis notat
cũ dr. oqui.qui feruoꝛ
in actu pᷣdicandi recepto
ſpũᷣ ſcõ ſtatim fuit oſten/
ſus coꝛã iudeis vulgari/
bus.cũ dr infra.⁊.cap.qꝙ
petrꝰ feruẽter locutus ẽ
de xpᷣo.d.Uiri fratres li⸗/
ceat audẽter vobis dice
re ⁊cc.⁊ ſubdiũ.ibi.Quig
receperũt ſpᷣmones eius
bapticati ſunt.⁊ appoſi/
te ſũt in die illa aĩe circi/
ter tria milia.⁊?fuit oſtẽ
ſus coꝛã iudeoꝛũ pᷣncipi -
bꝰ.quibꝰpetrꝰ zioanne⸗
conſtater rũderũt infra
4A. capi. Non poſſum q̃
vidimꝰ ⁊ audiuimꝰ nõ lo
qui.poſtea fuit oſtenſus
et coꝛ gentibꝰ.vñ infra
.iʒ.iudeis ↄdicẽtibꝰeuan
gelice pᷣdicatiõi dr. Tũc
ↄſtanter paulus ⁊ barna
bas dixerũt.vohᷣopoꝛte/
bat pᷣmũ loꝗ vbũ dei.ſed
qm̃ repellitis illud ⁊ ĩdii
gnos vos iudicatis eter/
ne vite. ecce ↄuertimur
ad gẽtes.ſic enĩ nob pꝛe⸗
cepit dñs. Cui eſt honoꝛ
⁊ gloꝛia in ſecula ſeculo⸗
rum. Amen.
¶ Incipit ꝓlogus ſuper
Actus apoſtoloꝛum.
AUcas antiochẽſis ⁊c̃. In iſto ꝓꝑlogo ꝓcedit᷑ ꝑ hũc modũ.pᷣ po
nit Hiero.młtiplicẽ auctoꝛis notificatõeʒ.⁊? ĩ ſcribẽdo euã/
ęgeliũ ondit ippiꝰfidelitatẽ ibi. Hic ſpũ ſcõ iſtigãte ⁊c̃.qꝛ fide/
liter ſcripſit euãgeliũ.ʒ?ꝰ dic ꝙ ↄgruũ fuit vt ſcribẽdi actꝰ aplicos ha
beret ptatẽ.vñ dic.Cui ñ ĩmerito ⁊c̃.ꝗ? dicẽ̃ PHiero.ſe vitar ſᷣmõis ꝓli
xitatẽ.ibi.Qð legentibꝰ ⁊c. Qꝛ vo lucas fuit medicꝰ offõ.ꝰofficij ipiꝰ
oñdit vtilitatẽ ibi. Quẽ ita dina ⁊c̃.Iſta ſufficiãt de ꝓlogo iſto.ſupꝛa
n fere totꝰ exponit᷑ ĩ plogo ſuꝑ luca. Ae⸗
Rimũ ꝗdẽ.Pic ĩcipit lib actuũ aploꝝ.ĩ qͥ ſcũs lucas pᷣ ſe ↄi
nuat ad pcedẽtia.⁊ꝰ pſeꝗt᷑ ſᷣſequẽtia ibi. Et ↄueſcẽs.Pꝛe⸗
cedẽtiavo dcã ſcĩ luce ſe ĩ eiꝰ euãgel o.i q̊ icipiẽs a xpᷣi pcurſoꝛe. cepti
onẽ xpᷣi natiuitatẽ.ↄuerſatõeʒ ⁊ pᷣdicatõeʒ.moꝛtẽ ⁊ fſurrectõeʒ ⁊ aſcẽ
ſionẽ oclaruit.⁊ G ẽ qð dit. Pꝛiꝰ ꝗdẽ.i.pᷣ.ſ.ĩ euãgelio. ermonẽ
fe.ð oĩ.ñ dic oĩa.qꝛ oĩa fcà xpᷣi ũ pñt ꝑ ſingla ſcribi.pᷣm qð dr̃ Jo.vlti.
Sũt ãt ⁊ alia mlłta q̃ feẽ ihs.q̃ ſi ſcribãt᷑ ꝑ ſingla nec ipᷣʒ arbitroꝛ mũ
dũ caꝑe eos ꝗ ſcribẽdi ſũt libꝛos.ſʒ diẽ7. c ¶ De oĩ.qꝛ ð ꝑtinẽtibꝰad
xpᷣi ↄceptõez natiuitatẽ.vitã ⁊ moꝛtẽ reſurrectõʒ ⁊ aſcẽſionẽ aliq̃ ſcri
pſit. d¶ O the. B erat ꝗd epᷣus aſie cui ſcrippat euãgeliũ. vt pʒ ĩet
ꝓlogo.⁊ eidẽ ſcripſit hũc libꝝ. e ¶ Quece.ie.fa. do. ne ſilis eẽt ſcri
bis ⁊ phariſeis.de ꝗbꝰ dr̃᷑ ipꝛoperãdo Matth.⁊3. Dicũt enĩ ⁊ non fa/
ciũt. Bn. n. docere ⁊ male viuere nihil aliud ẽ qᷓ; ſe ſua voce dãnare.
f¶ Uſq; ĩ diẽ.aſcẽſionis ſue. g ¶ Qua pci.apo.ꝑ ſpm̃ ſcm̃.ꝙ.ſ.pᷣdica
rẽt euãgeliũ Matth.vlt.vt ſupꝛa allegatũ ẽ. h¶ Quos elegit.pꝛe
ceteris ad offm̃ apoſtolatꝰ*. i ¶ Aſſũptꝰ cẽ.de terra ad celum in ſua
humanitate. ſ̃m diuinitatè eniz que neceſſario ẽ vbiq; non ↄuenit ei
de loco ad locũ tranſire:aſſũptus eſt auteʒ a tota trinitate aſſũptõesʒ

te pꝑmanens:deo maluit ſernire.

etaß agẽs in bitbynia obijt plenꝰ
ſpu ſcõ:quo iſtigãte i achaie par

bus icarnationẽ dñii fideli narra

deſcẽdiſſe mõſtrauit.Cui nõ im/
merito ſcribẽdoꝝ actuũ aploꝛuʒ
poteſtas in miniſterio dat᷑:vt ðo
i deũ pleno:⁊ filio ꝑditiõis extin
cto: oꝛone ab aplis fcã:ſoꝛte do
minice electiõis numerꝰcõpleret
BSicq; paulus conſummationeʒ
aplicis actibus daret q;diu con
tra ſtimulum calcitrantem dñs
elegiſſet. Quod legentibus ⁊ re
quirentibus deum bꝛeui potius
volui oſtẽdere ſᷣmone:q; ꝓlixiꝰ
aliqd faſtiditibꝰ ꝓdidiſſe:ſciens
ꝙ oꝑanteʒ agricolã opoꝛteat pꝛi
mũ de ſſuis fructibꝰ edere.Queʒ
ita dinina ſubſecuta ẽ ga:vt non
ſolũ coꝛpoꝛibꝰ ſ etiã aiabꝰ: eius
ꝓficeret medicina. ¶ Incipit
liber Actuũ aploꝝ bti Luceeuã

— geliſte. (Laß. I.
p Rimũ qüidẽ ſᷣmonẽ feci
dẽ oibꝰ otheophile qᷣcè
it ieſus facere ⁊ docere: vſq; in
diẽʒ qᷓ pꝛècipiẽs apoſtolis ꝑ ſpiri
tiũ:ſactuʒ quõs elegit aſſũptùs ẽ.

illã faciẽte.q̃ in oĩbꝰeffectibꝰ pᷣncipalroꝑatur.⁊ẽt a ſeipo.nà coꝛpus
glioſum ſic ẽ in ptãte aĩe ꝙ obedit ei ad nutũ ad motũ localẽ.aſſum/
ptꝰẽẽt a nube pᷣſtãte ei obſequiũ. a Quib ⁊ pbuit ſeibm viuuʒ.
pereſurrectionẽ. b ¶ In mul. argu. de ſua reſurrectiõe faciẽtibus
fidẽé. c cher dies q̃draginta ap.eis.qð nõ ẽ ſic ĩtelligẽdũ ꝙ in iltł
q̃dragintà diebꝰfuerit continue cũ eis.ſʒ qꝛ in illo tꝑis ſpacio eis fre
quẽter apparuit. dD ¶ Loquẽs de regno dei.i.de btĩtudine celeſti.
U¶ Ad maioꝛẽ itellectũ dcõꝝ duo hic ſũt vidẽda.Pꝛiꝰẽ vtrũ reſurre
ctio xpᷣi debuit argumẽé
tis ꝓbari.Ad qð dicẽdũ
ꝙ argumẽètũ vno modo
E rõ rei dubie faciẽꝰ fidẽ
.i.certitudinẽ.qð eẽ non
põt niſi ꝓcedat ex pᷣnci⸗/
pys per ſe notis.ſicut fit
in ſciẽtus demõſtratiuis
⁊ alus.talibꝰargumenti⸗
nõ pᷣbuit reſurrectio xpᷣi
ꝓbari q̃ articulus fidei. . ⸗
de talibꝰ.n. nõ hr certitudo euidẽtie in pũti ſaltem de cõi curſu.Alio
mõ accipit᷑ argumẽtũ aliqð ſenſibile ſignũ.qð inducit᷑ ad manifeſta
tionẽ alicꝰ veritatis.qͥ noie argumẽti aliqñ vtit᷑ philoſophꝰ in libꝛis
ſuis.⁊ hoc mõ accipiẽdo argumẽtũ xpᷣs ſuã reſurrectionẽ declarauit
argumẽtis.inq;tũ ꝑ euidẽtia ſigna ſe vere reſurrexiſſe oñdit.qð fuit
neceſſariũ apłis fieri.pᷣ ꝑꝑ ſeipſos.eo ꝙ eoꝛũ coꝛda nõ erãt diſpoſita
ad credẽdũ de facili eiꝰ reſurrectiont.vñ dicit eis Luce vlti.O ſtul/
ti ⁊ tardi coꝛde ad credẽdũ ĩoĩbꝰ que locuti ſũt ꝓphete.⁊?ꝰ ꝑpꝑ alios vt
p hò ſigna eis oñſa eoꝝ teſtimoniũ de xpo efficacius redderet᷑.ſcõᷣm
illud.i. Jodã.i.Q audiuimꝰ ⁊ vidimꝰ nr̃is oclis ⁊ manꝰnfe ↄtrectaue
runt de vbo vite. teſtamur ⁊ annũciamꝰ vobis. Scõm è de q̃litate ·
, efficacia hò argumẽtoꝝ. Circa qd ſciẽdũ ꝙ va reſurrectio de qua fit
“ Bmo hicè reditꝰ eiuſdẽ hoĩs in nüerode moꝛte coꝛꝑali ad vitã gl io⸗
ſam.⁊ hoc fuit oñſũ in xpo tã ex ꝑte coꝛpꝑisqᷓ; ex pte aĩe.ex ꝑte enim
coꝛpis pᷣ fuit oñſum ꝙ xpi coꝛpꝰpoſt reſurrectionẽ fuit veꝝ coꝛpus⁊
ſolidũ.nõ coꝛpꝰ fantaſticũ vłraꝝ.ſic eſt aer.vłꝑ hoc ꝙ palpabile pꝛe
buit ipᷣm Luce vlt.Palpate ⁊ videte.quia ſpũs oſſa ⁊ carnẽ nõ habʒ
ſicut me videtis hr̃e.ſcõo fuit oſtenſũ ꝙ erat coꝛpꝰ humanũ ꝑ hocꝙ;
oñdit verã humanã effigiemoculis diſtinguibilẽ ab als effigiebus.
tertio fuitoñſũ ꝙ erat idẽ coꝛpus numero qð habuit pᷣus añ moꝛteʒz:
onñdendocicatrices vulnerũ. Luce vlt. Uidete manꝰmeas ⁊pedes
meos quia egoipſe ſum.⁊ Joh.⁊0.dicit thome.Infer digitũ tuũ huc
⁊2 vide manus meas ⁊ affer manũ tuã ⁊ mitte in latꝰmeũ.⁊ noli eẽ in/
credulus ſed fidelis. Similiter ex ꝑte anime iterato coꝛꝑi vnite veri
tatẽ ſue reſurrectiõis oñdit.⁊ hoc ꝑ oꝑa triplicis vitelpᷣꝗqdẽ ꝑ opꝰvite
nutritiue in hoc ꝙ cũ diſciplłlis mãducauit.vt hr̃ Luce vlti.Obtule/
rũt ei ꝑtẽ piſcis aſſi ⁊ fauũ mellis.⁊ cũ mãducaſſet coꝛã eis ſumẽs re
ligas dedit eis.⁊? ꝑ opa vite ſenſitiue.ĩ hoc ꝙ diſcipłis ad ĩterroga⸗
ta rũdebat ⁊ eos ſalutabat.ĩ q ſe oũdit videre ⁊ audire.ʒ?ꝰ ꝑoꝑa vite

Qſᷣibꝰ pᷣbuit ſeipſũ viuuʒ poſt
paſſiõeʒ ſuã ĩ multis ärgumen:
per diẽs quatragita appares eis:
7 loquèns ð regno dei. Et con
ueſcẽs pꝛecepit eis ab hieroſoly
mis ne diſcederẽt ̊ expectarent

ĩtellectiue ĩ hoc ꝙ cuz eis loquebat᷑ ⁊ de ſcripturis diſſerebat.Luce h

vlt. Hec ſũt vba que locutꝰ ſũ ad vos ⁊c̃.et reſurrexit ad vit glo

rioſaʒz ondit ꝑ q̊ ꝙ ad diſcipulos ianuis clauſis ĩtrauit.⁊ hoc ꝑ.doteʒ i¶¶ ¶

ſubtilitatis.vñ diẽ̃ Grego.omel.i⁊.Palpãdã carnẽ dñs pᷣbuit quam
ianuis clauſis ĩtroduxit.vt eẽ pꝰ reſurrectionẽ oñderet coꝛpꝰ ſuum
eiuſdẽ nãe ⁊ alteriꝰ glie.de efficacia iſtoꝝ argumẽtoꝝ dr̃ ab oĩbꝰ.ꝙ
Iʒz vnũ ꝑ ſe ſptũ vł duo nõ ſufficerẽt.tñ oia ſiłſũpta fuerũt efficacia
i ſuo genere ad mãifeſtãdũ vitatẽ reſurrectiõis dñice.⁊ cũ ad h̊ idu⸗
cta fuerit ab illo cꝰ ꝑfcã ſũt oꝑa.¶ Sʒ vlteriꝰpõt q̃rivtꝝ ĩ hac mani/
feſtatiõe fecerint certitudinẽ/euidentie vł adheſionis tm̃. Ad qð di
cũt aliꝗq ꝙ fecerũt certitudinẽ adheſionis tm.q̃lis ẽ ĩ his q̃ ſũt fidei.
de ꝗqbᷣẽ reſurrectio xpᷣi. Alij vo dicũt ꝙ fecerũt certitudinẽ euidẽtie
eo ꝙ talis manifeſtatio fuit ꝑ ſigna ſẽſibilia euidẽtia. Sʒ ſaluo meli
oꝛi iudicio mihi videt᷑ meliꝰdicẽdũ ꝙ xpᷣs põt duplr ↄſiderari.Uno
mõ inq;tũ hõ tm̃.⁊ ſic argumẽta pᷣdcã fecerũt certitudinẽ euidentie
de reſurrectiõe humane nãe.qꝛ ſic dcem̃ ẽ erãt euidẽtia ſenſibꝰ bene
diſpoſitis.ad qð reducit᷑ ẽt certitudo euidẽtie demõſtratiõis. Alioꝰ
põt conſiderari inq;tũ deꝰ ⁊ hõ ſiue deꝰhumanat.⁊ ſic argumèta pᷣ/
dicta de reſurrectiõe dei hoĩs nõ fecerũt certitudinẽ euidẽtie.ſʒ ad/
heſionis tm̃q ẽ fidei.qꝛ dĩnitas xpᷣi ⁊ ante reſurrectiõeʒ ⁊pꝰ nõ fuit
aliter cognita ab aplis.⁊ Gᷓ̊ videt᷑ manifeſte dicere btũs Greg.omel.
i. Thomas aliud vidit ⁊ aliud credidit. A moꝛtali ꝗppe hoĩe vide/
ri diuinitas nõ potuit.hoĩeʒ ꝗ̊ vidit ⁊ deũ ↄfeſſusẽ.d.dñs meꝰ ⁊ deꝰ
meꝰ.vidẽdo g credidit.qꝛ ↄſiderãdo verũ hoĩeʒ hũc deũ quẽ videre
nõ poterat exclamanit.licʒ g ꝑargumẽta pᷣdicta euidẽs fuerit aplis
illũ ꝗ dicebat᷑ ieſus naxarenꝰ vere reſurrexiſſe.nõ tñ fuit euidẽs.ſed

ſolũ creditũ deũ a moꝛtuis reſurrexiſſe.ſicut ⁊ creditũ fuit tm̃ ⁊ nõ E

ſcitũ illũ hoĩeʒ eẽ deũ.obiectũ ãt fidei ẽ ipſe deꝰnõ viſus.⁊ iõ articu
lus fidei ẽ aliqð nõ viſũ circa deũ.ꝑꝑ qð articulus fideiẽ deũ reſurre

xiſſe a moꝛtuis ⁊ nõ hoĩeʒ tm̃.ꝑp qdð dem ẽ ſupꝛa illa argumẽ

ta nõ fuerũt efficacia ad manifeſtãdũ euidéter reſurrectioneʒ
xpᷣi.ꝓut ẽ articulus.⁊ ꝑ pᷣdicta pʒ ſolutio ad rões vtriuſq; opini
onis alr ſentiẽtis. e¶ Et ↄueſcẽs.Poſtq; lucas ↄtinnauit ſe
ad dcã ĩ euãgelio.h̊ ↄur ꝓſegꝗt᷑ diceda in hoc libꝛo.ꝗ ſicut dictũᷣ
C.eſt de legis euãgelice ꝓmulgatiõe.Circa qð ↄſiderãdũ ſiẽ
coꝛpmobiie ſubin ẽ ĩ tota nãli philoſophia ſub röne abſoluta:
in partialibꝰ vo libꝛis ſub rõibꝰdeterminatis.vt in libꝛo de celo

zmũdo coꝛpus mo
pꝛomiſſionẽ pĩis qu audiſtis in bile ad ſtũ in libꝛo
quit ꝑ os meſũ:qꝗa ioanes quideʒ mobile ad konnag.
baptiʒauit qqua:vòs autẽ bapti its deꝰ ſub rõe abio
ʒabimini ſpũ ſãcto nõ poſt mul luta ſubiectũ ẽ in to
tos bos dies. Igiturqui conue i aArihtura⸗
nerant iterrogabant eũ dicẽtes: gmo de deo mubzo⸗
L nibus vo determi/
natisðẽ ſubiectuʒ in

libꝛis partialibus.vt oñſum fuit ĩ pᷣncipio Geñ.⁊ in alus ſequẽ
tibus libꝛis. In toto vo nouo teſtamẽto ſubiectũ ẽ vt redẽptoꝛ

ĩcõi.ſʒ ĩ libꝛis partialibus ſub rõnibꝰ magis determinatis.vñ

in euãgelio deus redẽptoꝛẽ ſubiectum vt legis euãgelice latoꝛ

In hoc ãt libꝛo vt eiuſdẽ legis per oꝛbẽ publicatoꝛ.pᷣmũ tamen

fecit per ſeipᷣm.ſcõm vo per aplos ad hoc miſſos.ꝑꝑ quod liber
iſte ab actibꝰapłicl noĩat᷑.Ad h̊ ãt ꝙ apli aliq; diſcipli eẽntad
hãc publicatiõez idonei pexigebat᷑ ĩ eis ſolidatio ⁊ perfectio ꝑ

donũ ſpũs ſci.quo eẽnt diuina notitia pꝛediti conſtãtes ⁊ eloqᷓn

tes ⁊ caritate feruidi.pꝑ quod liber iſte diuiditur ĩ duas ꝑtes.
qꝛ pꝛimo deſcribitur apłoꝛũ debita diſpoſitio.ſcõo per eoſdeʒ
euangelui publicatio.ſequenti cap.ibi.Stans ãt petrus.debi/
ta vero diſpoſitio apoſtoloꝛũ facta ẽ per ſpũs ſancti donum.vt
dictum eſt. ⁊ iõ pꝛimo deſcribitur pꝓmiſſio huius doni.⁊ expe
ctatio ꝓmiſſi ibi. Tunc reuerſi ſunt.tertio collatio expectati.i
pᷣncipio ſequẽtis ca. Pꝛima adbuc in duas.quia pꝛimo ponit᷑.
hec pꝛomiſſio.ſcdᷣocirca hoc mouetur queſtio.ibi.Igiturꝗ con

uenerant. Circa pᷣmum ſciendũ ꝙ lʒ ſanctus Lucas in fine euã

gelij ſui locutus fuerit de hac pꝛomiſſione.hoc fuit tamen bꝛe
uiter ⁊ ſuccincte.hic auteʒ tangit eam magis diffuſe.ppter qð
ab ea incipit ꝓpſecutionẽ dicendoꝛũ in hoc libꝛo.dicit ergo.Et
conueſcẽs.ſ.ieſus cum apoſtolis ſuis quibus recumbẽtibus ap

paruit in die aſcẽſionis.vt refert Marcus in fine euangelu ſui

dicẽs. Nouiſſime ãt recũbẽtibus illis vndecim apparuit illis
ieſus ⁊c. f ¶ Pꝛecepit eis ab hieroſolymis ne diſcederẽt.do
nec ꝑ ſpm̃ ſcm redderẽtur apti ad publicatõneʒ euangeli ideo
ſubditur. g¶ Sed expectarent pmiſſionẽ patris ⁊c̃. Jo.iA.
Paraclitus autem ſpũs ſanctus quẽ pater in nomine meo mit
tet.ille vos docebit omiiig.
¶ Qnuig ioãnes quidem bapticauit aqua.ſolũ.nam eius baptiſ
mus gram non cõferebat.
nõ fuerũt bapticati baptiſmo xpᷣiq ẽ in aqua.ſcõm ꝙ habetur.
Jo.ꝭ.Sed hoc non eſt conſonum dictis ſcõꝛum.nec etiam rõi.
dicit enim ſaluatoꝛ Joã.ʒ.Niſi quis renatus fuerit ex aqᷓ ⁊ ſpũ
ſancto non põt intrare in regnum dei.⁊ iõ poſt illam dñi ſniam
nullus factus ẽ mẽbꝛum xp̃i niſi per ſuſceptionẽ ſui baptiſmi.
vel alicniꝰ ſupplẽtis eius vicẽ.ſicunt ẽ baptiſmus ſanguinis ⁊ fla
minis.Pꝛeterea paulus apoſtolus vocatus ad fidẽ de mãdato
dñi fuit baptiçatus.vt hr̃ Act.o.Et idẽ tenendumẽ de alijs apo
ſtolis q;uis nõ ſit ſcriptum.qꝛ non oĩa xpᷣi facta ſunt ſcripta.vt

dictum ẽ ſupꝛa. Item qꝛ Joã.A.dicit᷑ ꝙ diſcipłi xpᷣi bapticabãt

⁊ nõ ẽ veriſile quin eẽnt bapticati eodem baptiſmo.vnde dicit
Augu.ad ſeleuciam ꝙ credibile eſt diſcipulos chꝛiſti eſſe bapti
gatos eius baptiſmo.vt haberet bapticatos ſeruos perquos ce
teros baptigaret.nec defuit humilitatis miniſter qui etiam pe
des eoꝛum lauit. vnde ſuper illud Joannis.iz. Qui lotus eſt
non indiget niſi vt pedes lauet.dicunt doctoꝛes aliqui ꝙ illa lo
tio intelligitur de ſacramto baptiſmi.igitur quod dr hic. Uos
autẽ baptigabimini ſpiritu ſancto.intelligendum eſt illud de

receptione ſpiritus ſancti in ſigno viſibili.de qua habetur capi

tulo ſequenti qui dicitur baptiſmus metaphoꝛice.eo ꝙ gratia
ſpiritus ſanctivunctio dicitur.i. Joan.⁊. capitulo:vnctio auteʒ
de liquidis eſtvt aqua.unde dicit gloſa Rabani ꝙ in quibuſdã
libꝛis ſichabetur. Uos autem vngemini ſpũ ſco.

pulis chꝛiſti ð regno eius adhuc carnalr ſẽtiebãt.vtpote nõdũ
recepta ſpũs ſcĩgra eſtimantes ipſum tempoꝛalr regnaturum

os t bapticabi. ſpũ ſcõ. Ex hoc loco dixerũt aliqui ꝙ apli

gitur. Hic circa dictamouetur queſtio.multi enim de diſci

—

eg leinißl

ciiqo⸗ſoee

ce dlo Flll
ſcliſpectenltor
ehveelosdeſ,
ieninit,

.
ſonis z d
ict⸗ ji

. in
ſeinaticetet
lengvecipslin
tiigtitmntſt
lepmmioupare,
8cDecſtuaſnün

in 1 ,B

S=

= +££☛

=1 = —

zalſe

hietcoptf w

(ſiſtituſtit
ſcebieinre
ͤdivenietigiu

fäiöſegni.
Eexecpenzs.

ſciunteſcelt⸗

iſaraittifo
Unbücnitntsgeo

(ſoznienui
n. NTie

eſin doſthdn
gniſihisoni
ſobeffwnion
enſcl tumni⸗
ſci poni; bin⸗
halnſatfient
rigligidnun
Kultiſthsaci
giilgur Tdeſ
Hotzpninenetin
ſicglccbrtintes
henibllgton
ſbern,ſcdbrie
ncliſchnüeſe
nttiloeutan
tengttie
uchnectlinii
rbienetibe
iiegfounginr
Nediamßeetit
Kltegadfac
ifliratoeie
hoizerite⸗
ſuoqfni fon
hitieſiageli
ſeipitnlliee
ern⸗
Pifgeheiai
4 finnt
eiihe,
ſeſpſtanti
nißieſidni
Naugzul
handingg
ſitiönn
ngihlinn

S=
= ☛⸗

=☛ –
Se.
=

oſbetiintte,
nags deteninnfz
mnegseriflieln⸗
Deſedlrtagniin
Cdocmiſos amte

ltigdichleir

— —
=

esſlägtt ſtig

ectticnſtithte⸗
ſedintiukitan
dihoſtoſcdert
biSensitens N
eherſpüsſencidenng
niſobtindniren
teniocolitoenenn
1duus. anupin,i
eneſtoibi ime
ſnens Ducnnirel
iſione weſuit umnt
mmags diſtle ge
nnboclibroditeg
Sniesſeuunbäſe,
msin fnecune

is Mdecin pprurli
olzmsneiatand
nblicnönezenneitn
miſſoneens td i⸗
erinnonnenn

n ſoii ntietgl
bevdireitzigipn
inagtn gin
aisötumettinn
jenuns fnenteti i,
itpplniſi
B

„ 6
4
ſn

ſſeptionifidimn

baptiſne hin
Nennsauftinnit

itenenilmiiß

S= =

—
—
—
—
—
=☛
—
—
=
=S) -
=.
=
S = .
— =
=S = = — S=S

—w
E —.
= 5
—
— =
S= S
2
— =
— =—

—
—
1
—
—
ð
=☛
SS
==
— —

—
=S =
=

—
☛⸗
= =
S
S⸗
—

1

¶ Actus aploꝝ

pꝓpter qð filu cebedei petierũt ꝙ vnꝰ ad dexterà eiꝰſederet.aliꝰ
ad ſiniſtrã. Matt.zo.⁊ regnũ iſrł tꝑale qð ablatũ erat a iudeis
ꝓromanos ſtati reſtituẽdũ.iõ q̃ſierüt. a ¶ Dñe ſi ĩ tꝑe B̊ ⁊c.⁊
qm hec q̃ſtio erat ſtulta repulit eã.d. b ¶ Mon ẽ ve.nol.⁊c.q.
d.nõ ꝑtinet ad vos Gᷓ ſcire nec q̃rere.ſic ⁊ petitionẽ filioꝛũ cebe
ei repulit vt ſtultã.d. Neſcit ꝗd petatis.ſʒ illud qð ſeꝗtur.ad

vos ꝑtinet.cũ ſubdit᷑. c ¶ Sz acci.⁊c.ad ↄſtãter ⁊ efficaciter

tue.ĩ ce.eun.illũ.ad
mirãtes de aſcẽſio/
ne tam gloꝛioſa.
¶ Ecce duo viri. i.

dageli ĩ ſpecie viroꝝ.

hb¶ In ve. al. ad deſi/
gnadũ ſolẽnitatẽ hꝰ

aſcẽſionis.ſᷣʒ ꝙ diẽ

Brego“. i ¶ Uiri
galilei.natiõe.ẽ enĩ
galilea quedã ꝑs iu

dee ð q̃ erãt apli ſal
t᷑ẽ ꝓ maioꝛi parte.
KQuid ſta.aſpi.in
celũ.q.d. Nõ expe/

ctate ꝙ ieſus apliꝰ
hitet coꝛꝑalr vobi/
ſcũ ſiẽ ãtea fecit.tñ

vigebitis eũ in fine

mũdi venietẽ ad iu
diciũ.iõ ſequitur.

¶ Sic ve. quemad.

yi. eũ euntẽ ĩi celuz.

.i.ſicut aſcẽdit ĩ foꝛ
ma hũanitatis glio
ſa.ſic veniet ad iudi
cãduz. m ¶ Tuc

re.ſũt.Poſtqᷓ; öſcri

pta ẽ ſci ſpũs ꝓmiſ/

ſio. B ↄñr ponit᷑ pmiſſi ↄueniẽs expectatio:q̃ ↄueniẽtia ex duo

euãgeliũ pᷣdicãdũ ꝑ oꝛbẽ vniuerſum.iõ ſubdit᷑. dD¶ Et eritis
mihi teſtes 27.
e ¶ Et c hec di. vi.il
lis ele.ẽ. pmodũ ſu
periꝰ dẽʒ ĩ pᷣncipio
beca. fCüq; in

Dñẽ ſi in tge h̊ reſtitues regnuʒ

iſrł: Dixit aũt eis: Mòn ẽ viʒ noſ
ſe tꝑa vel momẽta q̃ pat᷑ poſuit
in ſua poteſtate:ſẽd accipiet vtu
tezʒ ſuꝑuenieni ſpũs ſci in vos:
⁊T èritis mihi teſtes i hierłʒ ⁊ ĩ oĩ
iudea ⁊ ſamaria: ⁊ vſq; ad vlti/

muz kre: Et cůʒ h̊ dixiſſet: vidẽ/

tibꝰ illis eleuatꝰẽ: ⁊ nubes ſuſce/

pit eũ ab oculis eoꝝ.Cuͤmq; itue

rent᷑ i celũ eũteʒ illũ:è cce duo vi ⸗

ri aſtiterũt iuxta illos ĩ veſtib al/
bis:ꝗ ⁊ dixerũt: Viri galilei qũid

ſtatis aſpiciẽtes i celũ? Hic ieſus

qui aſſũptꝰ ẽ a vob icelũ ſic veni

et quẽadmodũ vidiſtis eñ eũteʒ iĩ

celu. Lſnc reuerſi ſũt hieroſoly/
mãaã mõte ꝗ vocat᷑ oliuetiquieſt

inxta hierʒ:ſabbati habens iter.

Et chñʒ itroiſſẽt ĩ cenaculũ:aſcẽ/

derũt vbi manebat petrꝰ ⁊ ioan/

nes ⁊ iacobꝰ:philippꝰ ⁊ thomas

bartholome? matheus:iacobꝰ
alphei ⁊ ſimòn ʒelotes ⁊ iuùdas

iacobi. Hi oͤmnes erãt ꝑſeueran/

bus onñdit᷑. Pꝛimũ ẽ ꝑſeuerãs oro.⁊ ?cẽ aplłici numeri reintegra
tio.q̃ ponit᷑ ibi.In diebꝰ illis.Circa pᷣꝰ dr. Tũc reuerſi ſunt in
hierim.ſicut fuerat eis dcm̃. Luce vlt. Uos ãt ſedete in ciuita
tate qaduſq; ĩduamini vᷣtute ex alto. n ¶ Amõte gꝗ vocatur
oliueti.vñ xpᷣs aſcẽdit ĩ celũ ⁊ vbi antixpᷣs fulminabit᷑.ſicut di
ctũ ẽ ſupꝛa.⁊.Theſſal.2z.ca. odl¶ Sabbati ha.iter.i.diſtans a
hierłʒ ꝑ mille paſſus ꝗ faciũt dimidiã leucã.⁊ dr hic iter ſabba
ti. qꝛ licebat iudeis ĩ ſabbato a ſua ciuitate vł loco tm̃ elõgari.
talis.n.ãbulatio magis erat ad recreatõem qᷓ; ad laboꝛẽ.ꝑꝑ qð

nõ erat ſabbati getẽ. p Et cũ itro.ĩcena.aſcen.Eſt aũt ce
naculũ ſolariũ.⁊ ſic pᷣꝰ aſcẽderũt ⁊ poſtea ĩtroierũt cẽacłʒ.⁊ ẽ fi/⸗

guratiua locutio.ſicut cũ dr᷑:moꝛiamur ⁊ĩ media armaruamꝰ.
Aſcẽderunt ãt diſcipłi duplici de cã.vna vt eẽnt ſecretiꝰ timẽ/
tes adhuc calũniã iudeoꝝ qᷓ;diu ñ eẽnt ꝑ ſpm̃ ſcm̃ roboꝛati.alia
vt ibi vacarẽt liberiꝰ oroni.ſiẽ poſtea ſubdit᷑.Hi oẽs ⁊c̃oñir po/
nũt᷑ aplłoꝛũ noĩa.⁊ pʒ vſq; ibi. q¶ Jacob alphei.ſ. filiꝰ ⁊ d

B; ad dr̃am pcedẽtis iacobi ꝗ fuit filiꝰ cebedei. r ¶ Et ſimon

gelotes.qð dr̃ ad dram ſimonis petri. s¶Et iu.ia.ſ.frat᷑.fuit

eni filiꝰ alphei. ⁊ dr iudas iacobi ad dr̃am iude ꝓditoꝛis.
t Pioẽs erãt ꝑſe. vna.i Alde; erſeiKgti enĩẽ vnitas coꝛdiũ
ĩ bono q̃ faẽ oronẽ exaudibilẽ. v

u. deuotis q̃ᷓ ſecute

fuerãt ieſũ a galilea.vt hrĩ matt.⁊ 7. xiEt ma.mr̃e ie.quã aſ
ſociabãt mulieres ille ex deuotõe.⁊ ĩter iſtas mulieres ⁊ maria
ponit᷑ ad dr̃aʒ ⁊ ad diſtinctiõeʒ.qꝛ iſta ſola erat mr ⁊ vᷣgo.
yEt fra.eiꝰ.i.alios de cognatiõe ieſu.q płes erãt ibi.⁊ dicunt
ei frẽs ᷣm modũ loquẽdi hebꝛaicũ qͥ illi de eadẽ cognatõe frẽs

dicunt᷑.vñ Geñ.iʒ.Abꝛahã loth nepotẽ ſuũ frẽm noĩauit dicẽs.

Neq̃ſo ſit iurgiũ ĩter me ⁊ te.⁊ iter paſtoꝛes meos ⁊ paſtoꝛes tu

os.frẽs.n.ſumꝰ. ʒ

R die.ilł.h̊ ↄñr ponit᷑ ſcõm diſpoſitiuuʒ

ad ſpũs ſci donũ.ſ.aplici nũeri reintegratio.Et diuidit᷑ in duas
ꝑtes.qꝛ pᷣad h iducit᷑ rõ.ꝛ? ſubdit᷑ executio.ibi. Et ſtatuerunt.
Pꝛia in duas.qꝛ pᷣ iducit petr ſcripturã ad ꝓpoſitũ.⁊? ↄcludit

itẽtũ ibi. Oꝑʒ g. Pꝛĩa adhuc ĩ duas.qꝛ pᷣpetrꝰ ſcripturã allegat

in gnãli iterpoſito iude caſu.=in ſpàli:ibi.Scriptũ eſt.n.Circa

pᷣmũ dr̃. In dieb iltis.i.in tpe medio ĩter aſcẽſionẽ dni ⁊ ptecoſten.
a Exurgens petrꝰ.tanq; ncipalis. Dixit.qð poſtea ſubdit᷑.ſʒ nũerus

exũtètiũ ibidẽ ĩterponit᷑.cũ drĩ. b¶ Erat ãt turba ho.ſiłfere centuz
vigĩti.nõ dr̃ fere eo ꝙ ſpũs ſcũs ꝗ ĩ luca loqbat dubitaret de numeri
certitudine.ſʒ ĩ B ̃uatur modꝰ numeratiũ ꝗ cũ Jodcädetema⸗
e

gno nũero.expᷣmũt magnũ numeꝝ cũ hac dictõe

re.ꝑ G̊ deſignãdo

wꝓillud qð deficit modicũ.ẽ q̃ſi nibil reputãdũ. vt hr.æ.phyſicoꝝ.et
ſubdit᷑ vbũ petri.cũ dr̃. c ¶ Uiri frẽs oꝑʒ ĩple.ſcrip.quã pᷣdi.ſpi.ſã.

teſ vnanimit᷑ ĩi oꝛone ci muůͦlieribꝰ d

⁊ maria matreieſu ⁊ fratribꝰeiꝰ.
In diebẽ illis exurgẽs petrus in
medio fratrũ:dixit:Erat aũt tur/

ba hoiuʒ ſimul fere cẽtũ viginti.

Viri fratres:opoꝛtet ipleri ſcri/

covbũ nõ poteſt eẽ falſũ.
Per os dauid.ſiẽ vide
bit.pte ſequẽti.ſʒ ĩterpo
nit᷑ caſus iude ꝓditoꝛis.
iõ ſubdit᷑. e ¶ Be iuda
g fuit dux eoꝛuz g ↄpᷣ.ie.
ui ↄnu.erat ĩ nobiꝰ.i.
vnꝰ.de.i⁊.aplis.matt.io.

pturã quaʒ pᷣdixit ſpũs ſcũs ꝑ sS g¶ Et ſoꝛ.ẽ ſoꝛ. ⁊c.i digni⸗

dauid dè iudaꝗ fuit duxeoꝝꝗq cõ
pꝛehẽderũt ieſũ ꝗq connumeratꝰ
erat in nob: ⁊ ſoꝛtit? ẽ ſoꝛtẽ mini
ſterij huiꝰ. Et hic quidẽ poſſedit
agrũ de mercede iniꝗtatis: ⁊ ſũſ
pẽſus crepuitmediꝰ⁊ diffuſa ſũt

tatẽ aplłicã quã nõ hũit a
caſu vł ꝑ ſoꝛtẽ.ſʒ ꝑ xpᷣi ele
ctõez.ſiẽ dr̃ Jo. bõ. Nõne
duodeci vos elegi ⁊ vnꝰ
ex vob diabol ẽ: Soꝛs
eni aliqñ accipit᷑ ꝓ ꝑte.⸗
ſic accipit᷑ h̊ qm̃ in ꝑtem

—2. ng⸗ aploꝛum vocatus eſt.
oĩaviſcera eiꝰ.Et nõtũ factuʒ eſt b 12 h gqdẽ poſ.⁊c.i.poſ/

oibus hitantib? hierlʒ: ita vt ap
pellarer̃ ager ille liguã eoꝝ achel
demãch:hoc eſt ager ſanguinis.
Scriptũʒ ẽ eni in libꝛo pſalmoꝝ
Fiãt cõmoꝛatio eoꝝ deſerta: ?
nõſit ꝗ inhabitet ĩ eal. Et epiſco
patuʒ eiꝰ accipiat alter. O poꝛtèt
ergo ex his vin ꝗq nobiſcũ ſũt ogre
gati ĩ oĩtꝑe quo itrauit ⁊ exiuit ĩ
ter noſ dnñs ihs icipiẽſa baptiſma
te iohis vſq;ʒi diẽ qua aſſumptus

diſpoſit. ⁊ ſic vr fuiſſe tractꝰ tꝑis ĩtermedi

ſideri fecẽ ab alus.qꝛ tri⸗
ginta denarios gb iniq̃
xpʒ vẽdiderat ĩ tẽplo pie

cit ex ꝗb' pᷣncipes ſacer/

dotũ emerunt agrũ ꝓ ſe
pultura ꝑegrinoꝝ.vt hr
Matt. 27. Aligꝗ ãt dicũt
ꝙ iudas fuit ibi ſepultꝰ.
⁊ ſic poſſedit agꝝ illũ.ſed
B non ẽ viſile.qꝛ pᷣncipes
ſacerdotũ erãt ĩtẽti circa
moꝛtẽ xpᷣi pcuräãdam ꝑꝑ
quod nõ ita cito emerũt
agrũ illü.nec ẽt ager ille
Eptꝰ ſtatĩ fuit ꝓ ſepłtura

* ex vbis Math. 27. Et

ꝓiectis argẽteis ⁊c.videt᷑ eadẽ die ſe ſuſpẽdiſſe.pꝑꝑ qð expoſitio pᷣma
melioꝛ vr̃. i ¶ Et ſuſ.cre.⁊c.vt pena rũderet culpe.Juſtũ.n.eratvt
viſcera q tãtã ꝓditionẽ ↄceperãt enoꝛmiter caderẽt. k¶Et no.fa

ctũ ẽ ⁊c᷑.ſ.enoꝛine fem̃ iude. I ¶ Itavt ap.

ager ille. ẽptꝰ de pcio ſan

guinis xpi. m ¶ Iingua eoꝝ. i.pncipũ ſacerdotũ ꝗ emerũt agrum
lllũ. Mat 27. äs vo ꝙꝙ ille due dictões agy
ſanguinis ĩ latino ſigntes nõ ſũt ꝓpᷣe hebꝛaice.ſʒ magis ſyriace.tamẽ
lingua hebꝛaica ⁊ ſyriaca ſũt valde ꝓpinque.vt diẽ̃ Hieroꝰ.in ꝓlogo
galeato.hoĩes ãt notabilr lr̃ati magis vtebãtur ligua ſyra q; hebꝛea
vñ ⁊ libꝛi eoꝛũ ꝗ ſũt er̃ bibliã ꝓ magna pte ſcripti ſũt in illo idioma
te lf̃is tũ hebꝛaicis qð de facili põt fieri.qꝛ lr̃e hic ⁊ ibi ſunt eiuſdem
nũeri ⁊ ſoni.differẽtes tiñ characteribꝰ.vt diẽ̃ PHiero.ĩ ꝓlogo galeato
o Scriptũ ẽ. Allegata ſcriptura dauid ĩ gnãli ⁊ iterpoſito caſu iude
Boñr ponit᷑ dcã ſcriptura ĩ ſpãli.dũ dr.Scriptũ c.n.in libꝛo pſalmo/
rũ.q dr̃ vnꝰ liber.ñ ab vnitate actoꝛis.qꝛ miti pſalmos fecerũt.vt dẽs
fuit ĩ pᷣncipio illiꝰlibꝛi.ſʒ ab vnitate collectoꝛis.q;ꝛ pſalmi a diuerſis
actoꝛibꝰↄpoſiti fuerũt collecti ꝑ eſdrã.vt cõir tenet᷑:⁊ ĩ vno volumie

repoſiti.vt ibidẽ fuit pleniꝰ declaratũ. p

iat cõ.eoꝝ ðſ.⁊c̃.hoc

ſfIcribit᷑ pᷣs.bõS.Et epᷣatũ eiꝰ accipiat alter.̊ ſcribit᷑ pᷣs.ios.vterq; tñ

pſalm ititulat᷑ a dauid.tãqᷓ; ab actoꝛe.Cõiũxit ãt btũs petrꝰ iſtas du
as auẽcitates ſil.qꝛ loquũt᷑ de pena ꝓ moꝛte xpᷣi ĩflicta.pᷣma.n.loqt᷑ de
pena ſacerdotũ moꝛtẽ xpᷣi ꝓcura tiũ.ſicut dem̃ fuit pleniꝰ ſuꝑ pſalmũ
illũ. Inpenã.n. moꝛt xpᷣi tẽplũ ⁊ ciuitas hierlʒ ↄbuſta fuerunt ꝑro/
manos ⁊ ſacerdotes ꝑtim ĩterfci ⁊ ꝑtim captiuati.⁊ G ẽ qð dauid pꝛe
dixit. Siat ↄmoꝛatio.i.hĩtatio.Eoꝝ deſᷣta ⁊c. Scõa vo loꝗturðõ pena
iude pditoꝛis ꝗ xpʒz vẽdidit pᷣncipibꝰſacerdotũ.ſic ibidẽ fuit dẽʒ.Iſto
pn. iuda ꝑ ſuſpẽſionẽ moꝛtuo.mathias ſucceſſit ei ĩi apłatũ.vt patebit
ĩfra.Aplatꝰvo epᷣatꝰ or.vñ ⁊ ipᷣi ſũt ſucceſſoꝛes aꝑloꝝ.ſᷣm ꝙ dĩ i ðcre

tis.⁊i.di.ca.ĩ nouo teſtamẽto.⁊ hocẽ qð dr̃.

q ¶Epiſcopatum eius

ſ.iude. Accipiat alter. r ¶ Ooxz g. Allegata ſcriptura ad ꝓpoſitum
HB ↄnr petrꝰↄcludit ĩtẽtũ.d.Opʒz gᷣad reintegrãdũ nũeꝝ apoſtolicuzʒ.
8 ¶ Ex his viris ꝗ nobiſcũ ſũt Pgatgln⸗ nouerunt conuerſatio

nem ieſu xpᷣi ⁊ eius opera. t

ncipiens a baptiſmate Joannis.

Non. n. legiĩ ieſus docuiſſe publice ⁊ miracula feciſſe niſi poſtq; ba

ptigatus fuit a ioãẽne. a ¶ Teſtẽ reſur.eiꝰ ⁊c̃.⁊ẽt alioꝛum ad fidem
chꝛiſti pertinẽtium.reſurrectio tñ expꝛimit᷑.quia ↄuerſatio xpi ⁊ mi/
racula qᷓ fuerũt ĩ palã coꝛã hoĩbꝰ nõ ſic indigebãt teſtimonio ſicut re
ſurrectio q̃ manifeſtata tm̃ aplis ⁊ alus diſcipłis fuit. b¶ Et ſtatu.
Poſita allegatione petri.hic ↄñr ponit᷑ executio fci.nã alij ſtatim ac/
quieuerũt eiꝰ dicto tãq; rõnabili.iõ dr̃.Et ſtatuerũt duos.iſtos nõ di
ſtinxerũt ab alis ꝑ ſoꝛtẽ.ſʒ ꝑ electionẽ tãq; magis notabiles ĩ ſciẽtia
⁊factoꝝ xpᷣi expientia. c¶ JZoſeph g voca.barſa.iſte ẽ ille ꝗ infra
vocat᷑ barnabas.vt aliꝗ
dicũt. d ¶ QAui cogno.
E iuſtus.ex euidẽtia ſãcti
tatis.q̃ rõnablr hic expꝛi
mit᷑ ne repulſus ab apo/
ſtolatu tàqᷓ; idignꝰ vide/
ret᷑.vñ cuʒ paulo poſtea
ad apoſtolatũ aſſũptꝰeſt.
in fra.iʒ.ca.vt ſilr dicunt
pᷣdicti.ſʒ meliꝰ videt᷑ di/
cẽdũ ꝙ fuerit aliꝰ.vt ple
niꝰ dicet᷑ ĩfra. ..ca.
e¶ Et oꝛantes dixe.tu do
mine ⁊c.lz enim iſtos ele
giſſent vt notabilioꝛes
alijs. vt dictum c. tamen
ignoꝛabãt ꝗs eoꝝ eẽt di /½ . ..
gnioꝛ ad aplatum. ꝑꝑ qð ſuꝑ ;̊ iploꝛauerũt dĩnũ iudiciũ ꝑtẽperatio
nẽ ſoꝛtiũ ðͤ dr̃ ꝓuer.io.Soꝛtes mittũtur in ſinum ſʒ a dño tẽpe
rãtur.
gnatus xpi.vt dicet᷑ infra.ꝗ.·ca.Et ſibi ppoſuit mathiã.p q oñdẽs ꝙ;
ad officia eccłiaſtica ũ ſũt hoĩes ex ↄſãguinitate ꝓmouẽdi.¶ Ad ma
ioꝛẽ hꝰ auẽcitatis itelligẽtiã q̃ritur hic.vtꝝ vti ſoꝛtibꝰ ſit licitũ.Ad qð
dicẽdũ ꝙ vti ſoꝛtibꝰ ẽ ex vario euẽtu ſeu diſpoſitione alicꝰrei ſenſibi
lis ꝓpoſite determinare aliqð dubiũ vł ĩcertũ:ſicut ex feſtucis ꝓpo
ſitis ꝑ ̊ ꝙ aliꝗs accipit bꝛeuioꝛẽ vł lõgioꝛẽ.ſeu in ꝓiectiõe taxilloꝝ
ex G ꝙ aligs pucit plura pũcta vł pauca.vł ex ↄſilibꝰaliqð dubium
ĩter hoĩes determinat᷑.⁊ ſi ̊ fiat ad alicuiꝰ reidiuiſionẽ inter hoĩes.
vt ꝑ ;̊ determinet᷑ gs quã ꝑtẽ accipiat vocat᷑ ſoꝛs diuiſoꝛia.ſi ãt hoc
fiat ad aligd determiate agẽdũ vocat᷑ ſoꝛs ↄſultoꝛia.igit᷑ ſi diſpoſitio
vel euẽtꝰſoꝛtiũ expectet᷑ a foꝛtuna tm̃.nullũ vitiũ ẽ.ſi mittãt᷑ ſoꝛtes
ad determinãdũ iter hoĩes ꝗs quã ꝑtẽ accipiat alicꝰrei.⁊ G ex cõi cõ
ſenſu cõmittit᷑ foꝛtune.cã tñ motiua põt eẽ pctm̃.vt ſi ꝑp cupiditatẽ
ꝓpꝛiã vł aliqð vitiũ nõ pñt ↄcoꝛditer alio mõ diuidere.Si ãt diſpo/
ſitio ſoꝛtiũ vłeuẽtꝰnõ expectetr᷑ ſolũ a foꝛtuna.ſʒ ab alia cã.h̊̊ ẽ dupli
citer.vno mõ a cã coꝛpoꝛali.vt a diſpoſitiõe ſtellarũ.⁊ ſic cũ actꝰ ſtel/
laꝝ ad h̊ ſe nõ extẽdat ſuꝑſtitioſũ ẽ ⁊ illicitũ.⁊ nõ caret occulto pacto
demonũ.alio mõqꝛ expectat᷑ euẽtꝰ ⁊ diſpoſitio ſoꝛtiũ a cã ſpũali diri
gente.⁊ B ẽ duplr.vno mõa demone.⁊ Bẽ illicitũ.qꝛ ĩcludit familia
ritatez ⁊ pactũ cũ demonibꝰ.alio mõ a deo expectat᷑ imediatevłme
diantibꝰãgelis ſcis.⁊ B nõ ẽ illicitũ ſcõʒ ſe ſi fiat cũ reuerẽtia debita.
vñ dr̃ ꝓuer.io.Soꝛtes mittũt᷑ ĩ ſinũ.ſʒ a dño tẽperãtur.põt tñ in hoc
pctm̃ qᷓdruplr incidi.pᷣmo ſi abſq; vlla necitate ad ſoꝛtes recurratur
hoc eni videt᷑ ad dei tẽtationẽ ꝑtinere.vñ dicit Anibꝛoꝰ ſup Lucam
Qui ſoꝛte eligit᷑ humano iudicio nõ ↄpᷣhdit᷑.⁊ ſi ꝗs ẽt ĩ neceſſita/
te abſq; reuerẽtia debita ſoꝛtibꝰ vtat᷑.vn ſuꝑ actꝰ apłoꝛum dicit Be
da. Siꝗ aliqᷓ neceſſitate ↄpulſi deũ putãt ſoꝛtibꝰ aploꝝ exẽplo eẽ cõ
ſulẽdũ.videãt hoc ipſos nõ niſi collecto fratrũ cetu ⁊ pᷣcibus ad deũ
fuſis egiſſe. ʒ? ſi dina oꝛacula ad terrena negocia ↄuertãtur.vñ dicit
Aug.ad inqſitiões ianuarij.His ꝗ de paginis euãgelicis ſoꝛtes legũt
⁊ ſi optandũ ſit ꝙ hoc faciãt potiꝰ qᷓ; ad demonia ↄſulẽda ↄcurrant
tñ mihi diſplicet iſta ↄſuetudo ad negocia ſecłaria ⁊ ad vite huius va
nitatẽ dina oꝛacula velle ↄuertere.A·? ſi in electionibꝰ eccliaſticis q̃
ex ſpũs ſcĩ inſpiratiõe fieri debent aliꝗ vtãtur ſoꝛtibꝰ.vñ dicit Be⸗/
da ſuꝑactꝰ apłoꝝ. Mathias ante pẽtecoſten oꝛdinãdus ſoꝛte q̃ritur
qꝛ nõdũ erat ſci ſpũs plenitudo in eccłia dei effuſa.ſeptẽ aũt diaconi
poſtea nõ ſoꝛte ſʒ electiõe diſcipłoꝛũ oꝛdinati ſũt.pꝑ hoc ꝓhibet᷑ rõ/

eſt a nob:teſtẽ reſurrctiõis eiꝰno
biſcũ fieri vnũ ex iſtis.Et ſtatue/

mathiam. Etòzates dixerũt:Tu
dñe ꝗq coꝛda noſti oĩuʒ: oſtende
quẽ elegeris ex his duobꝰvnũac
cipere locũ miniſterij hniꝰ ⁊ apo
ſtolatꝰ:de quo pᷣuaricatꝰ iudas
vt abiret ĩ locũ ſuũ.Et dederunt
ſoꝛtes eis.Et cecidit ſoꝛs ſuꝑma

nabiliter talis electio.extra de ſoꝛtilegis.ca.vlt.nõ tñ peccauerunt

apli eligẽdo matthiã pꝑ ſoꝛtes.qꝛ nõ erat phibituzʒ.⁊ qꝛ fecerunt hoc
familiari ↄſilio ſpũs ſcĩ qð nõ ẽ trahẽdũ ad ↄſequẽtiã.maxime qꝛ ho
mines nõ ſic vſi fuiſſẽt pᷣmittẽdo ofonẽ deuotaʒ.ſic enim licitũ erat
añ ꝓhibitiont.vt dem̃ ẽ.Secꝰ ãt ẽ ĩ tẽpoꝛalibꝰq̃ oꝛdinãtur ad terre
na diſponẽda.⁊ iõ in electiõe illoꝛũ pñt hoĩes vti ſoꝛtibꝰ.ſicut ⁊ĩ di/
uiſione rerũ tẽpoꝛaliũ vt pᷣdictũ ẽ.ſi vo neceſſitas aliq̃ alia ab electio
ne dignitatis eccłiaſtice imineat.licitũ eſt eũ debita reuerentia ſoꝛti
bus diuinũ auxiliũ ĩploꝛare.vñ dicit Augꝰ.in epła ad Ponoꝛatum.
Si ĩter dei miniſtros ſit diſceptatio qui eoꝛũ tꝑe ꝑſecutiõis maneãt
ne fuga oĩum.⁊ꝗ eoꝝ fugiãt ne moꝛte oĩium deſerat᷑ eccleſia.ſi hec
diſceptatio alłr nõ poterit terminari.qᷓ;tũ mihi videt᷑ gmaneant ⁊ g

runt dnos:ioſeph qvocat᷑ barſa/
bas: ꝗ cognominatꝰẽ iuſtus:

t dederunt ſoꝛtes eis ⁊c̃. Et patz ꝙ iſte ioſeph fuit co/

fugiãt ſoꝛte eligẽdi ſunt.⁊ hoc mõ vſi ſũt ſoꝛtibus viri ſci qui in
veteri ⁊ nouo teſtõ vſi fuiſſe ſoꝛtibꝰ legũtur.ſicut ioſue iudicio
ſoꝛtiũ puniuit achan. Joſue.⁊.Et ſaul in orone dephẽdit iona⸗
than filiũ ſuũ mel comediſſe.i.Reg.iꝗ.⁊ cacharias ſoꝛte exijt
vt incẽſũ poneret.Luc.i.⁊ ſic pʒ re ſponſio ad queſtionem.
¶ In ca.i.vbi dr in poſtill.Sed ſaluo melioꝛi iudicio mihi vide
tur melius diſtinguenduʒz.qꝛ xpᷣs põt duplłr ↄſiderari.
Um doctoꝛes dicũt ꝙ oĩa arguméta ADDITIO.

. umprs ſunt
fS1881* 9 ſ Efficacia ad manife
thiam: unaoleet 3 cu Tge ſtãdũ veritatẽ dñi/
cim ap I. ᷓꝗce reſurrectiõis.in/
Tcũʒ ↄplerent᷑ dies pẽ telligẽdu ẽcu teſti
tecoſtes:rat oẽs parit᷑ ĩ gaci engi ſcri⸗
1t9 3 arü ⁊ ãgeloꝛuz
e e o. Et fact . ien ene 5 . reuelatione.ꝓut in
celo ſonus tancq; aduementis ipt tertia pte. q. 55.arti.
ritus vehemẽétis: ⁊ repleuit totů : in coꝛpe qõnis.nõ
domũ vbièrat ſedẽtes. Et appa- eni alin ſignap euz
ruerũt ill diſpartite linge tanc; monne vigturf
ignis: ſeditq; ſup ſingulos eoꝝ: feciſſe ad certitudi
Et repleti ſũt oès ſpiritu ſancto: nẽ fidei inducẽdaʒ.
“ ⁊ hoc pʒ.nã licʒ coꝛ⸗
pus palpabile xpᷣu⸗

pᷣbuit ad ſenſũ.⁊ in humana effigie ab alis diſtinguibili.⁊ cum
ſiłibus oĩo cicatricibus manuũ ⁊ ped ũ.qꝛ tñ ſiłia coꝛpa virtute
angelica foꝛmari pnt.ideo talia in coꝛꝑe xpᷣi oſtenſa nõ ſufficiũt
ad certitudinèẽ fidei inducendam abſq; teſtimonus pᷣdict. Si⸗/
militer ea que fuerũt ex ꝑte aĩe iterato coꝛpoꝛe vnite talẽ certi
tudinẽ nõ inducũt.ſicut apparens mãducatio ⁊ collocutio ⁊
claratio ſcripturarũ⁊ hò:ſilia enim pꝛedictoꝛũ angeli hoĩbꝰap
parẽtes fecerũt.vt pʒ Geñ.c.io.⁊ exo.cap.iꝗ.⁊ in alus locis.vn/
de nec pꝛedicta oĩa q̃ ſenſibiliter apparebãt videntur ſuffeciſſe
niſi pp ſcripture teſtimoniũ ⁊ ãgeloꝛũ dicta recte intellecta et
applicata ad ea q̃ ſenſui apparebãt.⁊ iõ de xpᷣo cũ diſciplłis pꝛe/
ſentialr exñte ⁊ eis colloquète.legit᷑ Luce vlti.Aperuit eis ſen
ſum vt intelligerẽt ſcripturas.⁊ ibidẽ.O ſtulti ⁊ tardi coꝛde ad
credèdũ in oĩbus qᷓ locuti ſũt ꝓphete ⁊c̃.nõ enĩ dixit.O ſtulti ⁊
tardi coꝛde ad credendum ea qꝗᷓ palpatur ſeu ſentiuntur ⁊ hò.ſʒ
