litate me io ſubdi ſcoꝝ. Et habeo claues moꝛi ⁊i.

⁊ qũᷣe opoꝛtz fieri poſt h. Sacrã
mẽtũ ſeptẽ ſtellaꝝ quas vidiſti in
dextera mea: ⁊ ſeptẽ candelabꝛa

dit rationem.

pꝓ bᷣ ideʒ ſignificat

ð ſupꝛa of. Ego ſũ 92—2 r
Alpbato,t. Bilr aurea. Sẽptẽ ſtelle:angeli ſüt ſe⸗
exponat· auaſi vi. pté eccliap: ⁊ cdẽlabꝛa ſeptem:
porens azte lalna ſepteʒ ecchie ſur. ¶II.
. n her eime Tangelo epheſi eccleſie
tuus. in humanita ⸗ ſcribe: Hẽc dicit g tenet
te aſſumpta pꝛo ge N
neris humani ſalu⸗

nendiaſ

umenmizene

ſebundeſgi

ſtummwitn
Z
pyin 4
Nrngodi⸗
iuenitk
igeiſtt
Pacgiicdu
Neſtuſtn,
eunt ick
8tMung

.
.

.i. aſcribi ciues celeſtis regni.

regn

te ꝑꝑ qð nõ debes timere. hEt ecce ſum viuẽs ĩ ſecła ſecu
loꝛũ.qꝛ xpᷣs hõreſurrexit ad vitã ĩmoꝛtalẽ. i ¶ Et hẽo claues
moꝛtis ⁊ iferni.i.poteſtatẽ educẽdi inde iuſtos.qð fecit in ſua re
ſurrectione.⁊ ibi recludẽdi ĩpios.qð maxime faciet in iudicio
finali.dicẽs illud terribile vᷣbũ. Matt.⁊5.Ite maledicti ĩ ignẽ
eternũ.⁊c. ¶ Scribe g. H ↄnñr põit᷑ ſcribẽtl ĩfoꝛmatio.ĩ qͥ ẽt
tãgit᷑ mã hꝰlibꝛiĩ ddã gnali.cũ dr. Scribe q̃ vidiſti.i.appariti
onẽ i dictã. I ¶ Et que ſũt.i.tribulationẽ eccłie iã inchoatazʒ
⁊ circa finẽ mũdi magis ingraueſcẽtẽ.iõ ſubdit᷑. m ¶ Et que
oʒz fieri. in futurl tribulationibꝰ ad ꝓbationẽ electoꝝ.

n¶ Sacramẽtũ ſeptẽ ſtellaꝝ.i.ſacrũ ſecretũ ꝑipſas ſignificatũ

ð ↄnñᷣir expõit᷑.cũ dr̃. o Septẽ ſtel.ãge.ſũt ſeptẽ eccłiaruzʒ
i.epᷣi iarũ.vñ angelus ꝗ interpᷣtatur miſſus:ẽ hic nomẽ epiſco
palis officij.ſicut Malach.2. ca.dr. Labia ſacerdotis cuſtodi⸗
unt ſciam ⁊ legẽ ex oꝛe eiꝰ regrẽt.ãgelus enĩ dñi exercituuʒ ẽ.
epᷣs.n.ẽ ſacerdos pᷣncipalis in aliq̃ dioceſi.vnde ⁊ in lege ſupꝛe
mus iter miniſtros dei vocat᷑ ſacerdos ſümus. p ¶ Et ſepteʒ
cãdelabꝛa aurea ſeptẽ ecclie ſũt.nã ſicut cãdelabꝛa ſuſtentãt lu
minaria.ſic eccſie doctoꝛes ꝗ ſũt luminaria eccłe.de bonis ec/
cleſie debẽt ſuſtentari.⁊ dicũtur aurea.nã hoc dʒ ex caritate fi/
eri.q ꝑ aurũ ſignificatur.qꝛ ſicut aurũ excellit oĩa alia metalla
ſic caritas alia dei dona.i.Coꝛ.iʒ. Maioꝛ ãt hoꝛum ẽ caritas.
¶ Apocalipſis in ca.i.vbi dicitur in poſtilla.Et fecit nos regnũ
ADDITIO.

Exo.io.qñq; regale ſacerdotiũ.vt pᷣma Petri.⁊.qñqʒ

——

cerdotes vt h.hr̃.s.in additõe.i.Petri.⁊. Uide ibi.
/Tangelo epheſi æc. Sinito pemio. bic in. ¶ Qapi. II.
cipit tractatꝰ.Et diuiditur i duas ꝑtes.nã pᷣ infoꝛmant
„ ſeptẽ eccłie in ſpali.⁊ tota ecclia ĩ generali.ꝗ.ca.ꝛĩa
diuidit᷑ t ſeptẽ ꝑtes ſᷣm ſeptẽ eccłias.q̃ patebũt ꝓſequendo. In
pᷣma vo ꝑte ĩfoꝛmat᷑ ecclia epheſina.cuiꝰ pᷣmittit᷑ ↄmẽdatio.vt
meliꝰ recipiat᷑ ſequẽs coꝛꝛectio.q̃ ponit᷑ ibi.Sʒ hẽo aduerſum

te. In pᷣma pte dr̃.Et agelo epheſi eccłie.i.eiꝰ epo.ſicut pᷣdictũ ẽ

⁊ ita accipiat᷑ ĩi ſequẽtibꝰ.⁊ infoꝛmdo epᷣm ꝗ ẽ caput illiꝰ eccłie

infoꝛmat ppłm ſibi ſubditum. vt ex ſequẽtibus apparebit. Di

cũt ãt expoſitoꝛes cõiter ꝙ iſte fuit timotheꝰ pauli diſcipulus
quẽ ↄſtituit epᷣm ecclie epheſine.ſicut dem̃ ẽ ſupꝛa.i.Timoth.i.

tñ btũs ioãnes apłs erat ſuꝑoẽs epos aſie:cuiꝰ eccłias füdauit
7 Serdi hr in libꝛo illuſtriũ viroꝝ.tñ cõiter manebat epheſi.

r¶VPec dicit ꝗ hʒ ſeptẽ ſtellas ⁊c̃. exponat᷑ vt ſupꝛa.
cio oꝑa tua.i.appꝛoho. t ¶ Et laboꝛeʒ.i.tribulationeʒ ab
aduerſarijs fidei. v (Et pa.tuã.in tribulatiõe tibi ſuſcitata

ferni. Scribẽ ̊ qᷓvidiſti ⁊ què ſt

xEt quia non potes ſuſtinere malos.cũ eis cmunicando. ſed ma/

gis eos reijcis a conſoꝛtio fidelium ne coꝛũpã tur malis eoꝛum.
PVEt tentaſti eos.experimentum accipiẽdo de ipſis per vitam eoꝝ

⁊ doctrinam. Qui ſe dicũt apoſtolos eé.i.a xpᷣo miſſos ad do⸗

cẽedum pplm. a Et nõ ſunt. ſed magis ſubuerſoꝛes fideliuʒ qua
les erant ebion 2 cherinthus ⁊ ceteri heretici.qui tunc in aſia ſurre/
xerunt.⁊ ſilr pſeudo apli.ꝗ dicebant ſe miſſos ab aplis in hierlm ma

nentibus.ſ.petro ⁊ iacobo.⁊ ſub hoc pꝛetextu.falſo tñ.docebat obſer

uationem legaliũ ſimul
ſeptem ſtellas in dextera ſua: ꝗ
ambulat in medio ſeptem cande
labꝛoꝛum aureoꝝ.Sciò oꝑa tua li in pluribus locis.
⁊ laboꝛẽ ⁊ patiẽtia tuã:⁊ qa non beꝗſEtinueniſti eos men
potes ſuſtinere malos. Et tentä naſed et in vinege exte
ſti eos a ſe dicunt aplos eẽ⁊ non rius ſanctitatez ſimula
ſũt: ⁊ iuniſti eos mendaces. Et bat. vt ſimplices magis
pàticẽtiaʒ habes:⁊ ſũſtinuiſti pꝛo deciperent.

pter nomẽ meſ: ⁊ñ ðᷣfeciſti. S *Et batientia beo. itri⸗

bulationibus quas exci
habèo aduerſum te pauca:ꝙca nnorte te. .

ritatm tuam pꝛimam rèliquiſti. d¶ Et ſuſtinuiſti ꝑꝑ no/
Memõꝛ eſto itaq; vnde excide- men meü non ꝓpter ina
g. He. nem gloꝛiam.
ris: ⁊age pẽitẽtiꝗ: ẽt pꝛia oꝑa fac. e¶ Sed bẽo aduerſuste.
Sin auteʒ veni tibi ẽt monebo S
cãdelabꝛũ tuũ de loco ſuo:niſi pe
nitẽtiã egeris. Sèd h̊ hẽs: qꝛòdi wi. ed ho⸗
ſti facta nicolaitan: que ⁊ egoodi bedFicakierü dieif.
Qui habet aurẽ àudiat:qid ſpi/

vt meliꝰ poꝛtet᷑ cõmẽda

fectũ coꝛꝛigendũ.quod
ſuhait᷑ cũ dicitur.
f¶ Oe caritatẽ tuã pᷣmas.
i.opera caritatis q̃ habuiſti in pᷣncipio tue cõuerſionis. g Reliꝗ
ſti.ex hoc apparet qð ſupꝛadictũ ẽ.ſ.ꝙ vbũ dñi dirigit ad epᷣm non
ſolũ pꝛo ſe.ſed ẽt pꝛo pplło ſibi ſubdito.nã cũ timotheus eẽt pauli ſpe
cialis diſcipulus ⁊ pᷣdilectus.nõ ẽ veriſimile ꝙ ꝓceſſerit in ſpũalibꝰ
deficiendo.ſed magis ꝓficiẽdo.ꝑꝑ qð iſtud intelligitur de pplo ſibi
ſubdito.Cõſueuerũt eni ſuſtentare pauperes chꝛiſtianos feruenter ⁊
deuote.⁊ elemoſynã mittere fidelibus in hierim habitantibP?ꝰgꝗ ſuas
poſſeſſiones vendiderant ad ſuſtentationẽ chꝛiſto credentiuzʒ. vt pʒ
Act.ꝗ.⁊ refrigeratus erat ab hoc feruoꝛe.ideo nõ dicit᷑ ꝙ reliquerit
ſimpliciter caritatem.ſed pꝛimam.i.feruoꝛis gradum pꝛius habitũ.
ad quem reduciturcum dicitur. h ¶ Memoꝛ eſto itaq; vnde ex/

cideris.i.a quanto gradu caritatis. i ¶ Et age penitentiã. de omi/

ſione tanti boni. R ¶ Et pꝛima opera fac.i.ſic feruenteret deuote

ſicut pꝛius.Ex hoc patet ꝙ nomine angeli nõ intelligitur hic ãgelus
ſanctus cuſtos eccleſie epheſine.vt voluerunt aliqui dicere.nam an

l
n

eli ſancti non poſſunt ab aliquo gradu ſue perfectionis excidere.
ES ãt.ſupple te coꝛꝛigas. m
obedientia tua vt exponunt aliqui.ſed hoc non videtur bene dictũ
quia ſic culpa pᷣncipaliter retoꝛquetur in epᷣm ⁊ non in populũ.quod
ẽ impꝛobatũ.poſſet etiã dici ꝙ infrigidatio dicta pꝛime caritatis nõ

contigit tempoꝛe tanti doctoꝛis.ſ.timothei.ſed alterius ſibi ſuccedẽ
tis.nam illo tempoꝛe epiſcopi ſancti qui populs pꝛeficiebantur pᷣmi

ad toꝛmenta ducebantur.⁊ ſic frequenter mutabàtur. Illi eniʒ qui

ANtio ãt q̃re pplłs dei qũqʒ; dicit᷑ regnum ſacerdotale.vt dicunt ꝙ timotheus hic intelligitur angelus epheſi eccleſie.mouen
tuir ex hoc ꝙ circa illa tempoꝛa nullus eo excellentioꝛ iuenitur rexiſ-/

ſe eccleſiã epheſinam.⁊ hoc magis mouet ad oppoſitum.qꝛ tempoꝛe
pꝛelati excellentioꝛis minus cõtingũt defectus in eccleſia ſibi com/
miſſa.pꝛopter quod ſaluo melioꝛi iudicio magis videtur ꝙ fuerit ali
us a ſcõ timotheo. o e
boni ſamaritani pꝰvinũ moꝛdificatiuũ ffuce⸗ oleũ lenitiuuʒz. cũ dr.
Sʒ h̊ hẽs.ſ.bonũ ⁊ ↄmẽdatõe dignũ. p(Qꝛ odiſti feã nicolaita/

rũ.ñ dixit nicolaitas.ſʒ fctã.qꝛ ꝑſone ſũt ex caritate diligẽde.ſʒ eoꝛiz

vitia odio ſunt habẽda. Iſte nicolaꝰ fuit ĩ pᷣmitiua eccłia hũs valde
pulchꝛã vxoꝛc᷑.⁊ĩpoſitũ fuit ſibi ꝙ nimis celabat eã.pꝑꝑ qð ad oñdẽdũ
Zriũ cecidit ĩ peiꝰ vitiũ.ſʒ illõ poeticũ.Decidit ĩ ſcillã cupiens vitare
charibdim.expoſuit.n.vxoꝛẽ ſuã alus xpᷣianis.dicẽs erronee ſic vxo
res eẽ cõicãdas ſicut ⁊ alias res.Dicit᷑ in hiſtoꝛia ſcholaſtica liꝰ.ꝭʒ. ca.
io.ꝙ nicolaus ipᷣe vixit ſãcte ⁊ caſte.ſʒ ali incõtinẽtes q̊ dixerunt.
q¶ QAuihʒ aurẽ i. intellectum capacẽ. xr ¶ Audiat.i.mente capiat.
8 ¶ Quid ſpiritus dicat eccleſus. Ex hoc patet ꝙ lz ſermo dirigatur
hic pꝛimo eccleſie epheſine.tamen conſequenter dirigitur omnibus
alis per oꝛbem conſtitutis.vt dictum eſt ſupꝛa.

cũ euãgelio eſſe neceſſa-
riam ad ſalutem. vt pa/
tuit ſupꝛa in eplis Pan

ↄũir ſubdit᷑ coꝛectio.«
tio ſubdit᷑ ibi. Sed hoc

Sed hẽo aduerſũ te.de/⸗

¶ Ueniotibi.i.ad te puniendum.
Et mouebo candelabꝛum tuum ⁊c̃.ſubtrahẽdo ſubditos tuos ab

3 B hẽs.h̊ ↄnr ſubdit᷑ ↄmẽdatio.vt moꝛe

a ¶ Uincenti. mũdũ carnẽ ⁊ diabolũ. b Dabo ede.de ligno vi.⁊c᷑.
Iſtud lignũ xpᷣs ẽ.vt hr in fine hꝰ libꝛi.q fruũtur bti.na eius dinitate
reficiũtur iteriꝰ.⁊ eiꝰ humanitate exteriꝰ.ſᷣm ꝙ dicit Augu.ſuꝑ illud
Joan.io. Ingrediet᷑ ⁊ egrediet᷑ ⁊ paſcua inueniet. c¶ Et ange. hec
E ſcdᷣa ꝑs pᷣncipalis in qua ĩfoꝛmat᷑ ecclia ſm yrnenſis. cuiꝰ ponit hic
cõmendatio.cũ dr.Et agelo ſmyrne ecclłie.iſte fuit ſcũs policarpꝰᷣm
doctoꝛes cõir. dD Pec dicit pᷣmꝰ ⁊c̃.exponatux vt ſupa.
e ¶ Scio tri.tuã.i.appꝛobo ĩ ea tuã patiẽtiã. ¶ Et pauꝑtatẽ tuam.
in tpalibꝰ. g ¶ Sz di.
es.in ſpũalibus.
t blaſphe.⁊c.⁊ ñ ſũt.
z vitatẽ. i ¶ Sed ſũt
ſynagoga ſathane.qꝛ ſũt
obſtinati ĩ ſua infidelita
te n xpᷣm. ſᷣm.n.ꝙ dr ec
cliaſtice hiſtoꝛie li? 4.c.
iz.in ciuitate ſmyrneoꝝ
multi indei habitabant
g excitauerũt gẽtiles ad
pſequẽdũ grauiter xpia
nos.i q̃ ꝑſecutione pluri
mi nõ ſolũ fuerũt ſuis re
bus ſpoliati.ſʒ ẽt marty:
rio coꝛonati.ĩter q̊s bea
cpolicarpꝰ fuit in ignẽ
ꝓiectꝰ.⁊ cũ ignis eũ non
lederet. gladio ꝑcuſſus
migrauit ad dñʒ. iõ ſub/
dit᷑. k ¶ Mihil hoꝝ ti.
q. d. me ꝓptegete ꝑ mar
tyruij palmã trãſibis ad
gliaz. I ¶ Ecce miſ. eſt
diabolꝰ ⁊c.qꝛ ad hoc fa/
ciendum incitabit ifide
les. m ¶ Ut tent. i. p/
bemini ſicut aurũ in foꝛ
nace.iſta tñ ꝓbatio non
ẽ ex intentione diaboli.
qꝛ nõ intẽdit tribulato/
rũ bonũ.ſʒ ex intẽtione dei ꝗ ex malis elicit bona.⁊ ſic ex ſeuitia tyrã
noꝝ elicuit patientiã martyrũ ⁊ coꝛonã. n ¶ Et ha.tri.diebꝰ decẽ.

ritus dicat eccleſijs. VNicènti da

radiſo ði mei.Et aͤngelo ſmyrne
ecclie ſcribe. Hec diẽ pꝛimꝰ ⁊ no
uiſſimꝰ:ꝗ fuit moꝛtuus ⁊ viuit.
Scio tribulationẽ tuã èt pauꝑta
tẽ tuã:ſ diues es ⁊ blãſphemaij
ab his ꝗ ſe dicũt inðos eẽ⁊ ñ ſüt:
5mß̃ ſt ſynàgoga ſathane. Nihil ho
rum timeas q paſſurus es. Ecce
miſſurꝰ ẽ diabolꝰ aliquos ex vob
ĩ carcerẽ ᷣt tẽtemini:⁊ hãbebitis
tribulationẽ diebꝰ decez. Eſtoͤ fi
deł ſᷣſq; ad moꝛtẽ:⁊ dãbo tibi co
ronã vite.Qũuᷣi hʒ aurẽ audiat:qd
ſpũs dicat ecclłijs: Qui vicerit :ñ
ledetůra moꝛte ſecũda. Et ange
lo ꝑgami ecclie ſcribe: PHẽc dicit
ꝗ habet rumpheã ex vtraq; ꝑte
acutaʒ. Sciò vbi habitas: ubi ſe
des ẽ ſathãe:⁊ tenẽs nomẽ meũ:
⁊nõ negàſti fidẽ meã.&t i diebůs

Iſtud exponit᷑ multipłr. Uno mõ referẽdo ad tribulationẽ ecclie ge

nerabkr.cuiꝰ a doctoꝛibꝰ dicũtur eẽ decẽ tribulatiões q̃ᷓ ſigntur hic ꝑ
decẽ dies. Alio? vt ꝑ decẽ dieꝝtribulatiõeʒ ĩtelligat᷑ tribulatio ꝑfe
cta.qꝛ denariꝰẽ numerꝰꝑfectꝰ ⁊ pᷣmꝰlimes nũeroꝝ.qꝛ numeri ſequẽ
tes ſũt replicatiões denarij ⁊ ꝑtiũ eiꝰ.vt dr.ʒ.phiſicoꝝ.vndecim enĩ
E vnũ ⁊ decẽ.⁊ duodecĩ duo ⁊ decẽ.⁊ ſic vſq; ad viginti que ſũt bis ð/
cẽ.triginta ter decẽ.⁊ ſic ↄñter.Alio mõ applicãdo ad decẽ.pᷣcepta ð/⸗
calogi.q.d.tribulatio eccłie durabit.qᷓ;diu obſᷣuatio pᷣceptoꝝ decalo
gi.qð ẽ vſq;ad finẽ mũdi.Poſſet ẽt alłr ſaluo melioꝛi iudicio exponi.
vt ꝑ decẽ dies intelligãt᷑ decẽ ãni.ſᷣm illud Ecech̊.4.Diẽ ꝓ anno de⸗/
di.qꝛ foꝛte tm̃ durauit ꝑſecutio ſmyrnẽſis ecclie. o¶ Eſto fi. i. fir/
m'in fide. p ſq; ad moꝛtẽ.ꝓ ipa tolerãdã. q ¶¶ Et dabo tibi
coꝛonã.vi.i.vbi moꝛs nõ hʒ locũ. r ¶ Qui hʒ aurẽ.expõat.vt ſupꝛa
vſq; ibi. s Mõ le.a moꝛ.ſcõa.i.ab in ferno.ꝗ dr̃ moꝛs ſcõa.ĩfra.i.
Et age.hec ʒ ꝑs.iĩ q̃ ponit᷑ ifoꝛmatio ꝑgamenſis ecclie.c pᷣ ponit
cõmẽdatio de bono vt meliꝰ recipiat᷑ coꝛectio de malo.q̃ ponit᷑ ibi.
Sed hẽo.Circa pᷣmũ dr.Et agelo ꝑgamẽſis ⁊c.i.btõ policarpo.vt di⸗
cũt cõir doctoꝛes. v ¶ Pec di ꝗ bʒ rumgheã ⁊c.i.gladiũ exvtraq;
pte acutũ.ſicẽ̃ dem̃ .i.ca.⁊ expoſitũ. x cio vbi ha.ſ.ĩ bono tribu
latiõis.iõ dr̃. p- Cè
ſecutionẽ eccłie. 3 (Et te.no.meũ.moꝛibꝰ fide. a
ſti fidẽ meã.in ꝑſecutiõibꝰ ⁊ tormẽtis. b ¶ Et. ꝓ ideſt.
c ¶ In diebe illis ãti. teſtis meꝰ. Ille martyr ſpãliter noĩatur. qꝛ verbo
ſuo ⁊ exẽplo alios ad martyriũ aĩauit. 8 Sea hẽo. B ↄñir ponitur
coꝛꝝectio de malo.cũ dr.Sed hẽo aduerſũ tę pauca.ſ.pctã coꝛꝛigẽda.
e ¶ Habes illic.i. in ecclia pergamẽſi. f l⸗

tnõ nega

Tenẽétes doc. balaaʒ .c̃.

Hec hiſtoꝛia hr. Nu.⁊.vbi dĩ ꝙ balac rex moabitarũ ex doctria ba⸗

laam miſit pnellas pulchras ꝓpe caſtra hebꝛeoꝛũ.vt earũ pulchꝛitu
dine hebꝛei ꝗ eràt luxurioſi allicerẽtur ad idolatriã.⁊ ſic deus offen
deretur cõtra totũ pplm.Dicũt ergo hic alig expoſitoꝛes ꝙ ĩ eccłia ꝑ
gamenſi tũc erãt aliꝗ vbo ⁊ exẽplo alios inducẽtes ad foꝛnicationeʒ
tanq; licitã ⁊ ad comedendũ de idoloꝛum ſacrificus ad eoꝛum vene
rationem.Dicũt etiã ꝙ cũ hoc erant aliꝗ tenẽtes ⁊ docentes erroꝛem

Nicolai ſupꝛa poſitum.Sed hoc nõ v idet᷑ veruʒ.qꝛ ſi ſic fuiſſet.non

diceretur in textu. Habeo aduerſũ te panca.ſed multa.Poꝛpter qð
melius videtur dicendum ꝙ in ecclia pergamenſi erat tantuʒ erroꝛ

bo edere de ligno vite:qð ẽ ĩi pa/

bo mãna abſcõditum:⁊ dabo illi

bi ſe. ẽ ſatha.i.eiꝰ ptãs ifideles inducẽdo ad ꝑ/

è

Nicolai apud aliqs.vt dr̃ ĩ textu.⁊ doctrina balaà iducit᷑ tm̃ pꝛo

ſiłitudine vł exẽplo.⁊ ſm h̊ ſaluo melioꝛi iudicio.ſic ẽexponen

da lr̃a. Pẽs illic tenẽtes doctrinã balaã ⁊c.nõ re ſʒ ſilitudĩie.ſic

hõ largꝰꝑ quãdã ſilitudinẽ dr alexãder.Et ꝙ iſte ſit intellectꝰ
videtur ex hoc ꝙ ſegturinfra. g

colai erroncam. ſicut dictum eſt ſupꝛa. hSimilr pniam
age. ſicut dictum ẽ
II. . . figelia lſupꝛa epheſine ec-
illis antiphas teſtis meus fidelis cleſte derelictapꝛi⸗

ꝗqocciſus ẽapðvosvbi ſathanas
habitat. Sed hẽo aduſuste pau
ca:qꝛ haͤbes illic tenentes doͤctri
nã balaã q docebat balac mittere

macaritate.
i iq mi.i.ſi in ali
quo neglexeris hec

NAR niã tibi cito.ĩ finali
ſcãdalũcoꝛqꝗ filijs iſr łedere ⁊ foꝛ iudicio:qð ẽ valde
nicari:ita habes ⁊ tu te nẽtes do ꝓpinquũeternita/
ctrinà nicolaitaꝝ. Siliter penitẽ —
„ – * , 1 . 94 E . „ 9 le . .
tiã age:ſi quò minꝰ:ueniaʒ tibici Pouiſſima boꝛac.

to:⁊ puᷣgnabo cũ ilłi glãdio oꝛis l¶EF
mei. Qui hãbet aurẽ audiat: qad illis.in erroꝛe obſti
ſpus dicat eccleſijs. Vincenti da
tẽtia illa hoꝛꝛibili.
ite maledictiĩ ignẽ
eternũ ⁊c̃. mat.2ꝛ5.
ui hz aurẽ. ex /

calculũ cãdidũ: ⁊ ĩ calculo nomẽ
nouum ſcriptuʒ quoꝗ nemo ſcit
niſi qui accipit.Et qgelo thiatyre n CR

eccleſie ſcribe: Déc dicit fili? dei ponalur. vt ſupie
ꝗ hàbet ocłos tãq; flãmã ignis: o ¶ Uincenti dabo
⁊ bedes ci ſiles auricalco. MNoui mãna bſconchitli.
Ipa t déë 7 cgritat6 miſtêri mänag figurale coꝛ/
ραtα idézcäritatevmiſteri poꝛale ⁊ manifeſtũ
um 7 patietiq tugz: 70ρ tua no datü fuit filus iſrli
uiſſima plura pꝛioꝛibꝰ. Sèd hẽo deſerto. Exo.ib. ſʒ
verum mãna ipe
chꝛiſtus. ſcðz ꝙ ipe

dicit Joan.õ. Amẽ dico vobis non dedit vobis moyſes panem
de celo ſed pater meus dat vobis panem de celo veruʒz. Et ſub
ditur. Ego ſum panis vite ⁊c. hoc eſt mãna celeſte quod beatoꝰ
reficit interius ⁊ exterius.vt pꝛedictum eſt. ⁊ dicitur abſcondi/
tum hominibꝰ vite pꝛeſẽtis.ſcõᷣm ꝙ dicitur pᷣs. 29o. Quã magna
miultitudino dulcedinis tue dñe quã abſcondiſti timẽtibꝰ te.

p ¶ Et dabo illi calculum candidum.i.coꝛpus dote claritatis de
coꝛatũ.quod dr calculus ſiue lapillus.qꝛ eſt terreuz a dominio

ſicut ⁊ lapis. q ¶ Et in calculo nomẽ nouum ſcriptuʒz.qꝛ tũc
quilibet beatus mãifeſte ⁊ coꝛpoꝛaliter per dotes coꝛpoꝛis glo
rioſe erit aſcriptus ciuilitati celeſtium. r Auod nemo ſcit
niſi qui aecipit.ſcõᷣm ꝙ dicitur.i.Coꝛ.⁊.Oculus non vidit ⁊ au⸗
ris non audiuit ⁊ in coꝛ hominis non aſcẽdit que pꝛeparauit deꝰ
diligentibus ſe.ĩmenſitas enim illius dulcedinis non ẽ cogno/
ſcibilis a viatoꝛibus.ſed a compꝛehenſoꝛibus ꝗ iã acceperunt.

8¶Et angelo. Pec eſt pars pꝛincipalis in qua infoꝛmatur thiaty

renſis eccleſia. Et diuiditur in tres partes.quia pꝛimo ponit᷑
eius cõmendatio. Secũdo maloꝛuʒ repꝛehenſio.ibi.Sed hẽo.

Tertio bonoꝛũ a malis diſcretio ibi. Uos autem.Circa pᷣmũ di

ciĩtur.Et angelo thiatyre eccleſie.qui ab aliꝗbꝰ dicitur fuiſſe ſã
ctus hireneus.qui nõ ſolum iſtam eccleſiam:ſed ⁊ multas alias
vita ⁊ doctrina illuſtrauit:⁊ vſq; ad lugdunũ.que ẽ galloꝛũ ciui
tas peruenit. Sed hoc nõ videtur ꝓbabiliter dictum: pᷣmoqꝛ
nõ fuit cõtempoꝛaneus beato Joanni.qui videtur ſcribere epi
ſcopis ſibi cõtẽpoꝛaneis.floꝛuit autem hireneus ſub Comodo
aurelio.vt dicit Pieronymus ĩ libꝛo illuſtriuʒ viroꝛum:qui ce
pit imperare anno domini.isz. Secundo quia nõ eſt veriſimi
le ꝙ epiſcopus tãte vite ⁊ voctrie ĩ eccleſia ſua permitteret illa
que infra ſcribũtur: ꝓpter qð ſaluo melioꝛi iudicio videtur.mi
hi ꝙ fuerit alius minoꝛis excellẽtie ⁊ Joanni cõtempoꝛaneus
tũc regẽs eccleſi thiatyrenſem. t e⸗ dicit filius dei na ⸗
turalis.qui ẽ xpᷣs.ceteri ſũt filu adoptini. v ¶ Qui habet ocu
los ⁊c̃.exponat᷑ vt ſupꝛa.pᷣ.ca. HNoui.per appꝛobationem.
y¶Opera tua.in effectu. E fidem.in intellectu.
a ¶Et caritatem. in affectu. t miniſterium. ſeruiendo
deo deuote. c ¶ Et patiẽtiã tuã.ĩ tribulatiõe. d (Et oꝑa
noniſſima plu.pᷣoꝛi.ꝓcedẽdo.iſ.de bono in meli.· 4
e¶ Sʒz ha. Pↄnr arguit ſuos defectus.qui notantur cuz ſubdit.

Habes ⁊ tu tenẽtes doctri
nã nicolaitaruz.q̃ſi dicat mãifeſte.ſiẽ balac tenuit doctrinam
peſtiferasꝭ balaã.ſic apud te ſunt aliqui tenentes doctrinaʒ Ni⸗

coꝛꝛigere. k Ue

t pugnabo cuz

natis. m ¶ In gla
dio oꝛis mei.i.ĩ ſen/

eevoer,
ſeluſer

Miudtl

nen di

ciletünn

tei cfon

lnigf

elett
ligurdeen
eſtonun

ſeernideſt⸗

(abinpenefan

Mciq no
Sianöͤcoge

oicnd
liinfiieſ.
linti
Nottectn
Crrlilie
geptpeiget
romopcin
Gſbiie
ren ni
lilani iſien
eedei di
i dernte
ſenos obin
Nlitcadnnen
ſchertelkene
fnertopein
üczürpen
Einine
urcicncia
ſlsp.
buhr
mrimtennt,
ſwoobner.
(icheniͤre⸗
ennesipſt
ſatose
(egoſäſa
tnllocogitn
lihlorgliäi
innlseos

hernbige
nüſegites
Enetannnit,
tincießtig
Niodiccbit
ſle Nrig⸗
ſun in
wtinipi
mäifnit
Dabd
azt⸗

. ¶ Apocalipſis

iſſe fardenſè ebm. et
e aſſlerũt ci lia illa fuiſſe ſardenſẽ epm. 1
—- uit ſtũs mellito.quẽ aſſerũt circa tꝑa liaſtice biſtoꝛie. 5. li⸗
. ſtti ierẽ iexabel. certu è ôâlla que3 fuit ibidé mart rio ↄſũmatũ hoc na Rfihi fuit eunucꝰ. ꝑꝑ
W aCns mrni lier e⸗ Naringrtanis rattl an n aenun lu coꝝ enersts B eibi cſch diuirate Rrccnſ
W Suchbeeag deulcata 4. Reg 5. Et dicũt alig . t gnũ celoꝛi caſtitatẽ cõſeruãdo. ni. Et dato ꝙ cũ iſtis que ibi dicũ
been le edibꝰeq ꝑ ↄculcata.. Reg ſicut pᷣmiſſum eſt talẽ haberet gnuũ it expectãs aduẽtũ dñi.Et dato ꝙ cũ iſtis ꝛũ dictũ. ſed
nNen p nõẽ veriſile ꝙ vir ta bon ſicut p ſſa. vel foꝛte aliquis um regeſcit exp ⁊ epᷣs.hoc tũ nõ ẽ ad firmaãdũ eo tunis
tntnn Rrne Etiicedi uitalia alta Kdbern ulfostealia dednainn u beet. Nanatalaes , viuas 2 moꝛtuu
Nernnnn Vroꝛa. r idicedt ng nat᷑ noĩe mulebꝛi pp molliciez carnalis magis ad ↄriũ.·nã in textu bait. Horn et de pplo ſibi ſubdito.qnia
☚ erete ereaueter boͤmollis zeffeminei in en. es.qð de ta ſcõ epo nõ videt᷑ vi culpa ſi Bbaitor ſgaack .
nenin vitn. vñ 2 frec falſe tñã. c ¶ Pocere.erroꝛem. in platũ. a tpe ſci plati ſo
k Bee eoiel ooberen 4 ſardis ſcribe: Dèc dicit qui babet inbi⸗ bpio ubito viua
e e . — △ * . 59 . a1 . . . ri. p 2
in erſed ſer ine, aduſus te pauca: qꝛ permiti mu ſ ſpiritus dei: ⁊ ſeptem ſtel —.———ʒ
lunn⸗ i.ſimp 4 ſe di it P heten ſeptem 1 ia : quia nèmẽ det᷑ meli dicẽ u
(Sin ¶ Komicari. dicss lierẽ ieʒabel quẽ ſe det : las. Sciò opera tug: aula nenne rit alius eps ſardenſis ꝗ
Gürinn eCoꝛnicaſorce⸗ doͤcere ⁊ ſeducere ſi eruos meos: habes ꝙviuas:⁊ mòꝛtuꝰ es.Eſtò nõ fuit tãte ſeitatio hoin, .
oncgemt boces licn erroner fòͤꝛnicari ⁊ maduůcare de idolatid igilans coͤnfirma cetera que tůc nieſicttr vez ſihꝛa
celn fomlcatöez ſimpli Et dediilli tᷣs vt penitẽtiã age vigi a erat. Hon èni inuenio Seanatereli mur bat,
nunndicnifg ꝛmica 2 ſcari Atur Ec ic; pcedit᷑. qꝛ p
danin erlcta, Tieln ret: ⁊? nõ vult beitere a foꝛnicatio ob⸗ tuaplena coꝛã deo meo. In Sierrobcho zenar
Dpinqniemnt itelligitur de erro⸗/ ne ſua. Eccẽ ego mitto ea i lectũ: Ente . habe q̃liter acceꝑis ⁊ au coꝛũ ↄmẽdatio.ibi. Sʒ
cmi o m re micolai qui tuc ant᷑ cũ ea ĩ tribulàtiõe men 4: 7 penitẽtiâz qge. Eg. Circa pᷣmũ dr̃.
vmm hant᷑ cũ ea i enitẽtiaz ag H
ncln. vigebat. vt ſupꝛa Tqui mec ſi pniâz ab opibꝰ dieris: ⁊ ſeruã: ⁊ pe aʒ ad m ¶Dec dicitg bz ieptez
puifimnte dictum eft. maxima erũt: niſi pniazab opib⸗ Siergo nõ vigilauer: veniaʒ ad ſladent vniteilirate⸗
(enne r müde de ſuis egerint: et Rlios ei kc ticia te tacq; fur: vneſcies q hoꝛaveniã us velty aſſiſtentez.
Akiinuf fio in voner en⸗ ĩ moꝛtè:èt ſciẽt oẽs ecclie ꝗʒ 90 qe. Sèd hẽs pauca noĩa in ſar 2e ſeptẽ ſtel.i.vniuer/
ns n idoloꝛũ. atrnõ eſſ, in . coꝛda: ? dabo adte. & auerũüt viſtimẽta ſua: ltatẽ epop. vt dcm̃ c & i.
nnen ülcclcünic roe ſcĩ / ſã ſcrutãs enes TcOꝛ ſua. o disq ñ inꝗnauerũt viſtin zga di⸗ in. cio opa tua.
ſnnn dali ſimplicii. Äjm vicniq; vium bm oba lug. ⁊ambulabũt mecũ i albis:qa uia nibil latet me.
Emddng docet apoſtolus bis aͤſt dico ⁊ ceten qui thiat yre i ſüt. Qui vicerit ſic: veſtiet ve pe ꝛno. bes viii. ſan
rſatiſe i. Coꝛ. .cafͤl. Dis aut dico 7 ce hent doctrinaz gni ſüͦt. Qui :Znoͤn ðlebo nom ?l tẽ apparẽtẽ ⁊ famã.
gemüti mn 4 diilli tem- ſtis: uůicũq; no he ſe ; eni albis: 2 noͤn = ctitatẽ ap .
Niiu; g (Et dediilli tem · e tis:quict uerüſt altitudi ſtimen öfiteboꝛ nom̃ q¶ Et moꝛ.es. ſpũalr ſᷣm
1Ditzri pus vt pe ageret. · Hãc q non cognoue ſ dicut:nõ eiꝰ de libꝛo vite: ⁊ cõfitẽ jangel vitaté. Aionen
n c era ina. nẽ ſathane usgan 6 een eiꝰ coꝛã patre meo ⁊ coꝛã ange
G. ſub it pᷣ . „„ 1.
1 nemiun bp n ego mittaz Mittam ſuꝑ vos alin
nim wwonti

itionẽ defectuñ i te
X8. * cognitionẽ defectuũ
. 6audiat:ꝗqd ſpus ⁊tuo grege. 8 (Et cõ.
betis tenet dnecveniã eiꝰ. Qi bet aurẽ audiat: ⸗ ernolrege. Lrrcs.
eã ĩ lectũ. inferna? id quòd hetis tenetẽ Nente vii dicat ecclijs.Et Brio Ppiladſet⸗ Laer i aſ 3 Que
minsfignnn pene. de dẽ Iſaie Et a vicẽerit ⁊ cuſto diert ſ phie cccleſie ſcribe: Hec dic ſe moerftppis eniortact
wſetnnii 4. Detractaéad ðꝑa mea:daͤbo illi ptãteʒ ſuꝑ ctus ⁊ verus quᷣi habet clanẽ da liad pctà labit᷑.niſi exẽ/
dmiſtinii inferos ſnbbiatn gẽtes: I reget e38 ĩvga ferrea: † uid:quᷣi aperit ⁊ nemo claudit: plo ⁊ vbo latoꝛuz mne⸗
deſeno nn/ ↄcidit cadauer ti F S Eſfe; „ν. G ego A HPe j5 ope k. 5 eni inue.
venmmnmi ſubterte ſternertur tqq; vàs g li liger ſſe r ce claudit ⁊ nemo herit⸗Sils e e⸗ 5 eiplecra. g.
☛ tinea: ⁊ operimẽtũ accepia pꝛe meo:ct dal 6 audi ra ſua. Ecc?᷑ dedi cozam ſt magis defectiua.
obönftm tuũ erũt vermes. l matutinã. Qni bẽtàurẽ au um apertum quod nẽmo pote xn me uͤbar liter ac/
deceorenzdii⸗ ¶ Etqui mechan/ . dicat ecclijs. V 5 icaʒ hẽs vir/ is 1 audieris.ſ.doctri
n i dſpũᷣs modicaʒ cepis ⁊ a
u celeſeqrolduf tur cũ ea. c angelo ecclie II. nã xpᷣiꝑ eiꝰaplos ve
eſt dicinn end lisipne⸗ Tangelo 2 r t ſerua.oꝑe achen
Nrösgien n tribula . cömiſſione maloꝛuz.
murpszollund EE — . ſione bonoꝝ ⁊ cõmiſſione .
ondintmit axumng erunt. in llios eius. -. do. 3 (Et pniamage. deo mihon bUeniã ad te ĩ moꝛte.
— Engaenirer aenegercht in pñti vita. . met filios eins. a ¶ Sig iolligcefertecircar moꝛtis dSzhes. Honr ponit
1remansunmin miſi peni terficiã ĩ moꝛ.ſ.gebena. Cãq; fur. qꝛ nibil ice ia dis ꝗ non inqnaue
cſtteneuztmntn ¶miſipenit . n (Interficiã ĩ moꝛ.ſ.g L(Tãqᷓ; fur.q ñ dr. Sʒ hẽs pauca noia in ſardis ꝗ non inqnaue
t imitatoꝛes ipſiꝰ . dẽ modo occultum. ?datio paucoꝝ. cũ dr̃. Sʒ itoꝛũ tuoꝛũ macłataẽ ꝑ pctm
onum ngiid 32&* t c manifeſte quo . — ſce tias. omeda 2 zul tudo ſubditoꝛũ tuoꝛu * E 8
ewns tſciẽt oẽs ec.tũ inãs ⁊ puniens cõcupiſcen ut veſtimẽéta ſua.q.d. multitu 1 ti. ⁊ p albedinẽ veſtis
rgtescnf 0662 ſcru. re. 2 coꝛ. examinãs ⁊ pun pe. rut veſtiméta ſua. d. v. multi ctm̃ maculati.⁊ ꝑ
n et diegere, S rir e Krg etaaniatrikenzentnaiezirni⸗
. re⸗ „₰„ . „ — . „ο . „ » ſt 9 . 2 e ietu .„e
Nalsnmnfiiin o liã iuſtis. x bisat. H pon. nittéd o. ibi. Etg intelligitur l d ſ¶ Qui vicerit ſic v ie veſtie
N nä ipis 7glia intis. r. nãdo.⁊ pᷣmiũ ꝓmitted o. rũ apud deũ.iõ ſubditur. irné diabolũ. ſtola gloꝛie ve
Citgpennnunn, lis. ⁊ p eos ſpaliter ĩfoꝛmãde it illi ſubdii. naruaß ſiq; vicerit mundu carnẽ ⁊ diabolũ.ſtolas er vite. dei
erinisnricc aſnalis, peos ſpalite b ãt dico ⁊ ſüt illi ſub o⸗spvoolu iſti.ſed qcũq; vicer eius de libꝛo vite. ãt liber vite. dei
llcedinisnorech ſcerit. Circa pᷣmũ dr̃. Uo at dico? inã iegabel. L H lebo nomẽ eius de libꝛ 4* mnalr ſaluabit.
uten cerit. Circa! ac.i. nõ recipiũt doctri ias ebionis tur. g (Et non de . lr delet᷑.qꝛ finalłr ſa
ubusgii thhn . uicũq; nõ ha.do.hãc.i.nõr bauerũt ſuꝑbias ebionis gE in quo nullus ſcriptus ſimplr deleĩ. ihieratierente,
muinſonmnmmtin Et nõ cog.alti. ſathane.i.nõ appꝛobauerũ pi ei dini pꝛedeſtinatio.in q ando cadit a iuſticia. ⁊ reſcribig
nan t Eπ nocog-altafata ixerũt dreuerẽtiã pſone rpi ei d dr tamen delerim gd quane ſit chꝛiſtianus.
esin n ⁊ cherinthi.ꝗ ſuꝑbia elati dixerũtvre euãgeluj ſui eiꝰ diuinita/ Et cõ.no.eius.i.ꝙ vere ſit c tangelo. phila/
angb, mm Sire B filibroſinſtrin viros. vU Ha ens Auiaver as Kerhonarn deſtatn. ine uit auadr atus de
zanen tẽ declarauit. vᷣm Pdr erroꝛis.ſ.pſeudo aploꝝ:ꝗ el lphie.Dicunt expo itoꝛes com o.ꝙ fuit homo ſacris lit/
ynumnſti i dicũt. tagit vitatio alterierroꝛis. ſ.pſeud. d põdus ĩpoꝛ delphie. ice hiſtoꝛie libꝛo. 3. caplo. ꝙ fuit ho tionẽ
ig n duũ dicũt.h̊ tãgit᷑ vitatio alt tionẽ legaliũ.q vĩ põdus ĩpoꝛ delx .4. eccleſiaſtice hi fideichꝛiſti declarationẽ
mdd MNs io dicebãt eẽ neceſſariã obſᷣua ĩaãgel'apparẽs ei i dicitur. 4 intelligens: multa ſcripſit ad fi e ni
– gello diccbat ee neceſſariãot ines vl poti agel apparẽs is valde intelligens: multa ſcripſi ditur. qinia pꝛimo po
ameiin . . tũ ad h̊ diẽ̃ Joã 0 on mit. ſup teris vale ionem. Sic ergo pꝛocedi ibi. Ec
mleiß n abile. Ict. .. v chtůͦ ad ſ vie ſeudo apii. x ¶Hon infidelium confutationem. Sice indelium conuerſio. ibi.
Nerdinn di dmodũ dicũt pſeudos ſi apli dicunt vo· ⁊ infidelin io. ſecundo per ipſum indelium conuerſio .
ternmn pſona xpᷣi.Quẽa ionẽ legis. qð õdus falſi aplł . eius cõmendatio.ſeci PE Hi erit.Circa pꝛimũ d HM
num i vos alind veege eirate eus Acawonn nr otertio pꝛemij armicſo it cnideih ſanctus ſanctoꝛũ.Dañ.
mnansſn bis eẽ iponẽdũ. enete. firmit. a ¶ Donec ve. I¶ Hec dicit ſanctus ⁊ verus. nvis perieeo vita.
ndt los pᷣdicatã. 3 Ereenn pᷣmiũ pmittẽdo.d. . ia. Ego ſum vis veritas ⁊ v intellectum ſcri
tnuſtei in ros aplos i. ↄnr pᷣdictos ĩfoꝛmat.pᷣt 4 ⁊ ipſa veritas.Jo. 4. go n⸗ ſtatem aperiendi intellectui
ns t vi. Hↄnir pdictos iĩfo⸗ li. cEt cu. vſqq; i o. . dauid.i.poteſtatem ape japerit 2 ne
ouisniel, diciũ. bᷣ ErA ſdi carnis ⁊ diaboli. . 9 Qui habet claue; it illis ſenſum. ·. n Quiape
,tupeminnni Et ꝗ vicerit.tẽtatiões mũ H d qꝛ ihs cèpit facereet m ice.24. Aperuit illis ſenſum. c. tu ſcriptura
ſuſen Geunn gyrc ad moꝛté med Kor .i finali iudicio pturarum. Luce. 4 llus poteſt impedire ab intellectu ſcri ſe rec
idicon fint᷑.i.vſq; a . abo illi po. ſuꝑ ge. i ninak iue claudit ⁊c.quia nu us poteſt sintelli ere niſi ipſo
, ieſtfin ĩqͥ ꝑfecti iudi eEEPO.Ti ibili iuſticia. . ¶ Scio opa tua.i.a 0bo0. Mõne. clau põt. i.
QDiteg gas. uc petõꝛes i infernũ retrũdent. hi⸗ na. i. coꝛ aptũ. ad ſcripturas ĩt. ¶ Qui mo.hẽs vir.quaſi dicat.qꝛ
. figu.cõ.qꝛ tũc pctõꝛes ĩ in t da.illi ſtel.ma.i. trĩe vitate. x 4 Hi tꝑis recõpen ⸗
non, ig a hz filiꝰ hʒa pr̃e. i ibe impedire a doctrie vita tis alus epis illins tp
niler affemeco ol enig neflgeno. ui Haher alren dedi tibi grãm miraculoꝝ ſalin meigalne excellenti.
n E pus glioſũ dote clar Lapitulum. II. ſani tibi in intellectu ſacrarum criptur
ſenn g exponatur vt ſupza 8. Dicũt expoſitoꝛes aliqui ꝙ iſte ſar
uct⸗ , —— CXTangelo ecclie ſardis.
e itcn ₰ℳ

—

t Fuaſti vbũ meũ ope ⁊ doctria. b ¶Et nõ nega.no. meũ pſe⸗
cutiõe fideliũ. c ¶ Ecce dabo. Hic ponit ↄñter ĩfideliũ zuerſio 8*
ipᷣm. in gioceſi.n.ſua multi habitabàt iudeiquoꝝ plures pei doctri
nã fueruùt ↄuerſi.⁊ hoc ẽ qð dr. Ecce dabo de ſynagoga ſathane.i.ali/

quos de iudeis.qꝝ ↄgregatio dr ſinagoga ſathane ꝓillo tꝑe.qꝛ pere/

Sic ergo pꝛoceditur.ꝗa pꝛimo ponitur culpe repꝛehenſio ſecſ⸗
do ſalubꝛis mõitio.ibi.Suadeo tibi.tertio pꝛemij pꝛomiſſio.ibi
Qui vicerit. Circa pꝛimũ dicitur. y
biũ hebꝛaicuz.⁊ ſigt idem quod vere.pꝛopter quod attribuitur

ec dicit amen.aduer/

chꝛiſto.qui dicit de ſeipſo Joan.iꝗ. Ego ſum via veritas ⁊ vita.

ſurrectionẽ xpᷣi ⁊ aſceſionẽ ad celos ⁊ pdicationẽ aploꝛũ manebãt in 3 Teſtis fidelis. paterne maieſtatis.ſecũdũ ꝙ dicitur Joan.3.

infidelitate. d ui dicũt ſe iudeos eẽ ⁊ nõ ſũt.hebꝛei enĩ vocati
ſũt iudei a iuda priarchaa qͥ deſcẽdit xpᷣs ᷣm carne.⁊ iõ poſtqᷓ; nega⸗
nerũt xpᷣm.nõ remanſit
in eis res huiꝰ noĩs.ſʒ in
xpianis cõfitẽtibꝰ xpᷣʒ ð
tribu iuda veniſſe.circũ
cũciſi ſpũ ⁊ non carne.ſᷣʒ
ꝙdẽ Ro.z. Nõ enimꝗ
i manifeſto iudeꝰẽ neq;
q̃i manifeſto ĩ carne eſt
circũcifio.ſʒ ꝗ in abſcon
dito iudeꝰẽ.⁊ circũciſio

tutẽ: ⁊ ſẽruaſtivbũ menm: ⁊ non

de ſynagoga ſathane ꝗ dicut ſe iu
deos eẽ ⁊ nõ ſũt:ſi. mẽtiunt᷑.Eccẽ
faciã illos vt veniat ⁊ adoꝛt᷑t ãte
pedes tuos:⁊ ſciènt qꝛ ẽgo dilexi
te. Qm̃ pᷣuaſti vᷣbũ patiẽtie mee:

Beiindn . ⁊ egò ſeruabo te ab hoꝛa tẽtatio
e ¶ Ecce faciã illos vtve. e s oni n
hdo. ante pedes mmos. nis qͥ vẽtura ẽ ioꝛbẽ vniuſum ten

q; plures de iudeis vt di tare habitãtes in tra:Eccè venio
ctum ẽ ↄuerſi fnerũt ad cito. Cene quod hẽs ſit nemo ac
xpen pumliantes Eco, cipiat coꝛonã tuã Quͤi vicerit fa
raʒ 0 . . YIIE „27 3% . .
drato. (Ei ſcient. à Liam illi colunaz iteplo deimei:
illuminationé fidei. et foꝛas non egrediet᷑ ampliꝰ. Et
g ¶ Quia ego dilexi te. p/ ſe cribam ſuꝑ eũ nomen dei mei ?
mouenco non lolu ad li nomẽ ciuitat dei mei noueirlm⸗
eme Aortcadeen que deſcẽdit de celo a deo meo:
epᷣalẽ dignitatem. vEGrr. W0 OE8S!
hQm̃ fua.ver.pa. mee. Thome men nouũ. Qui het aurẽ
. Tro eopene⸗ b ors audiat:quid ſpus dicat eccleſijs.
i ¶ Et ego ᷣua.te ab hoꝛa 5 5 be:
lemattgis vetrain Et angelo laodicie ecclłie ſcribe
vninerſumoꝛbẽ.ꝑ impe/ s
ratoꝛes romanos dñiantes toti oꝛbi ⁊ vbiq; fidẽ catholicã ꝑſequen/
tes. Sʒ ↄhoc videtur.nã iſta ꝑſecutio iam fuerat ſub duobꝰimꝑato

ribꝰ.ſ.nerone ⁊ domitiano.vt hr ĩ legẽda bti ioannis euãgeliſte.ꝗ de n

pᷣcepto domitiani fuit miſſus ĩ exiliũ in inſulazʒ q̃ drĩ pathmos.in qua
ſcripſit hũc libꝛũ.⁊ eodẽ ãno domitianꝰ ĩterfectꝰ fuit.Dicendum ꝙ
Iz perſecutio xpᷣianoꝛũ ꝑ iſtos imꝑatoꝛes trãſiſſet.tñ maioꝛ erat futu
ra paliqͥs alios ſequẽtes.de q̃ logtur h̊ Joãnes ꝑ modũ futuri.⁊ anqᷓ;
ꝓveniret iſte fuit aſſũptꝰ a dño.iõ ſubdit᷑. k ¶Ecce ve.ci.ad te acci/
piendũ. ¶ ¶ Tene qð hẽs.i.gram tibi datiã. m¶ Ur ne.accipiat
coꝛonã tuã.cadẽtibꝰ eni aliꝗbꝰa iuſticia ĩ pñti.ali eis ſubꝛogantur.ſi
cut pʒ ĩ legẽda.ꝗo.martyrũ.qꝛ vno ex eis cadẽte.clauiculariꝰ ſubro/
gat fuit ⁊ eiꝰ coꝛonã accepit. n Aui vi. B ↄñr ponit᷑ pꝛemu pmiſ
ſio.iſtud tñ pᷣmiũ videt᷑ es augmẽtũ gratie ĩ pñti tꝑe.Dicit igi᷑.Qui
vicerit.malignũ.

petrus ⁊ ioãnes ⁊ igcobꝰcolũne dicuntur.Sal.⁊. p ( In teplo dei
mei.i.in eccłia militãte.vt patebit ex ſequẽtibꝰ. q¶ Et fo.nõ egre.
aãplius.ꝑ apoſtaſiã nec ꝑ excõicationẽ. x ¶ Et ſcrib ſuꝑeũ nomen
dei mei.qꝛ tales in ſcriptura dicũtur dij. ps. Si. Ego dixi dy eſtis.qð ex
ponẽs ſaluatoꝛ Joã.io.ca.dicit.illos ad qͥs fcũs ẽ pᷣmo dei deos dixit.
repᷣſentãt enĩ ĩ ecclia ꝑſonã dei. silEt no.ciui.dei mei noue hieriʒ
i.eccłie militãtis.qð pʒ ex h̊ qõ ſubdit᷑. t¶ Que deſcẽ.de ce.a deo
nieo.nã ecccłia militãs regit᷑ ⁊ oꝛdinat᷑ a ſpũ ſcõ.Notãdũ vo ꝙ xpᷣus
inq;tũ hõ loꝗt hic nominas deũ ſuũ ⁊ nomẽ meũ nouũ.qꝛ d xpᷣianꝰa
xpᷣo.qð nomẽ nõ hũit a pᷣncipio lz vocatꝰ fuit ieſus ĩ circùciſione.Lu
ce.⁊.ſed pꝰ baptiſmũ ĩter hoĩes vocatꝰẽ xpᷣus.⁊ ſilr eiꝰ fideles a pᷣnci/
pio nõ fuerũt vocati xpᷣiani.ſʒ tm̃ diſcipli.poſtea fide diffuſa vſq; in
anthiochiã fideles ibi multiplicati pᷣ vocati. ũt xpᷣiani.vt hr̃ Act.ii.
v ¶ Qui hʒ aurẽ ⁊c.exponat᷑ vt ſupꝛa. x¶ Etãgelo laodicie.hec è ſe
ptima pꝑs pᷣncipalis in q̃ ſcribit epo laodicèſi.quem aligꝗ expoſitoꝛes
aſſerũt fuiſſe ſcm̃ ſegarẽ.hoc allegantes ex.ꝭ.libꝛo eccłiaſtice hiſtoꝛie
23. ca. Sed ſalua coꝝ reuerentia non noĩatur ibi epᷣus.ſʒ ſacerdos et
martyr.⁊ ibi dr ꝙ laodicie regeſcit.plures ãt alij ibidẽ noĩati ſub no
mine epi expᷣmunt᷑.Dato tñ ꝙ fuerit laodicie epᷣus.nõ hr̃ ꝓpterhoc
pꝓpoſitũ.ſed magis vt videtur oppoſitũ.nam illud qð ſegtur ĩ textu.
qꝛ tepidꝰes ⁊ nõ calidus nec frigidus incipiaʒ te euomere exoꝛe meo
nõ videtur cõueniẽter ſibi applicari.qꝛ ex feruoꝛe caritatis obtinuit
palmã martyruj.nec ẽt pplo ſibi ſubiecto.rationibus pᷣdictis in conſi/

milibus articulis. Jõ ſaluo melioꝛi iudicio dico ꝙ fuit alius minoꝛix

pfectiõis exiſtens.tũc enĩ vt pdictumẽ ſancti epiſcopi frequẽter occi
debãtur vel in exiliũ mittebãtur.⁊ ſuccedebãt eis aln minus deuoti

negaſti nomẽ meum.Eccè dabo

emere a me aurũignitũ ꝓbatum: f ¶

Quod ſcimus loquimur ⁊ quod vidimus teſtamur. a ¶ Qui
eſt pꝛincipiũ creature dei.nã omnia per ipſũ facta ſũt ⁊ ſine ipſo

factũ ẽ nihil. Joh.i.

Pꝛc dicit amẽ tèſtis fidel ⁊ verꝰ b ¶ Scio operatua.
säs „eé ſupple imperfe⸗
qui ẽ pꝛĩcipiũ creature dei. Scio
oꝑatua:qꝛ nq; frigidꝰes nq; ca c¶ Quia neqʒ frigi⸗
lidꝰ. Atinꝗ frigidꝰ eẽs aut calidꝰ ne ts Gulläs tral
Sed quia tepid es ⁊ nec frigid deehene imo
nec A9. jeipiꝗ . „ „ eqʒ cali
nec calid icipiaʒ te euomereex dus.ĩ implens pꝛe⸗
oꝛe meo:quũia dic ꝙ diues ſuz cepta mea ferugꝛe
locupletatꝰ ⁊ nulliꝰegeo:⁊ neſcis

17 Srn Lili qꝛ tepidus es.i.tar/
quia tu es miſer 7 miſe rabilis 2 Ausad Pontlabeid
paũꝑèt cecꝰ nudꝰ. Sũaðo tibi oſus ⁊ ocioſus.

vt locüplex fias: T ueſtimentis al ergiae en
bis iduar:ut ñ appareat cõfuſio minale. naʒ ocioſi⸗
nuditas tue: ⁊ còllyrio iungeocu tas omniũ vitioꝛuʒ
