th. i9. c. vide ibi. In eodẽ ca.v i d in poſtil. Qualr ãt itel/ nẽ.ita ꝙ poſt laboꝛẽ in agro regrit᷑ ab eo laboꝛ in domo.⁊ ſi ĩoi/ Fginnnid
4 Srda ſit dem Gre. Maioꝝ diſcretõi dimitto ac. ¶ ADDITIO. bus fᷣuus obediat. nõ tñ ꝓpter hoc tenet᷑ ſibi fgratiari dũs.nec faninemnin
Erba bti Hre. vbi dicit añ diẽ iudic.ĩtelligẽda ſũt ac ſi dicat ¶ Suus in ſupbia dʒ eleuari. qꝛ ad hoc tenebat᷑ excõditiõe fuiiu uiſhnd
vV añ diẽ paſſionis xpᷣi. In paſſiõe.n.fuit dãmõ iudiciſ mundi tis.⁊ ex q̊ cõcludit xpᷣs ꝙ apli de bonis operibꝰnõ debent ele/ ltn,
rta illud Johʒis.is.c. Nũc iudiciũ ẽ mũdii R EPLICA. uari. ſed magis humiliari. ideo ſubditur. d ¶ Dicite ſeruiin/ ſein n
ca.is.tangit poſtillatoꝛ de mr̃imonu indiſſolubilitate.Sʒ nutiles ſumꝰ.qꝛ ſᷣm veritatem nulla vtilitas puenit deo de bu/ intnir e
.i/ Burg.ſe opponit ꝑeaq poſuit Deut.⁊ 4.?⁊ Mathei.i⸗.ſed vi nis operibus.ſed ſolum ipſis operaàtibus. NN
gde coꝛ. Math. io. Caplin. VII. elErf ſi eſt. Pic cõſeãnte FF jne roi pdicteofi Aulgg d od
ger m. . V⸗ 6 actũ eſt. Hic cõſeq̃nter ponit᷑ doctrine xpᷣi pᷣdicte ↄfirma r eſe
ait ad diſcipulos ſuos. Poſtq; ſaluatoꝛ oſtendit ꝙ peccato tio ꝑopera miraculoſa in ſanatiõe decè lepꝛoſoꝝ. cum ſubdit. tticirn

res penitẽtes ſunt benigne recipiẽdi.Hic cõſequẽter oſtẽdit fᷣ ¶ Occurrerüt ei de.vi.lep.qꝛaudierã 5 é mirahiliberii.
SS rolee DeC vi. lep. erãt famã de mirabilibxp i.
ꝙ ſunt caute nutriẽdi. Circa qð pᷣmo ponit᷑ infoꝛmatio xpᷣi be g¶ Qui ſteterũta longe.tum ꝓpterxpᷣi reuerentiã.tuz qꝛ nõ de/ Almen
ido ſubdit᷑ ppariſeoꝛũ interrogatio maligna.ibi. Interroga bebãat appꝛopinquare ſanis hominibne eos inficerent. Ce

züpiz wiäc
3 Küfuct
e: Mſt,
1a enſi
Nei i. ee
Whmigte
fipphire
¹ Kntmenen
Peene Wncnd
de en
1nlige inftnn

AVMnD
Enobis ſden Aenn
uelnithgincta
ien ſottslnnmiede
Hicir etitgetnd
Uarela diononnan.
Cumrtfm' ſnmni⸗

grii negleiins e

SNltestan
z ingitiͦfdiin

entsſciſalgtit⸗
i marini ſinne
cubginunidihiin
mne onitie

4,NRA

. „„1 4 4 6
cbch trihenenicn .

en it ſaßte 4
pinmtetcdani ſil
wbiift .

7
itei⸗ Cng

NS
„ 194 et

4

benbtonnnmf
veoleen
erniiiini,
doe nang 4
— a000 n
onache (dorn,
bcian

4
6
8

1

Gng Na

ctü duʒ irent mũů

f(Kegreſſus ẽ. tä⸗

44 6 .
Adinitan

S

S

1

: 1

m

40
lus Md

¶ Lucas

Aa (¶Etleuauerũt vo.ſua.ex magno deſiderio ſanitatis.

te onñdi. vos ſacer. Lex.n. pᷣcepit Leui.iꝗ. vt emũdati a le

tes debebãt iudicare vtrũ talis eẽt vere curat.⁊ erat:qꝛ ꝓ ſua
emũdatiõe tenebat᷑ offerre ſacrificiũ determinatũ in lege.Le/
galia aũt tũccurſũ ſuũ hũerunt.vñ ⁊ xpᷣs ea ſuauit.vt pʒ ei cir
cunciſione ⁊ oblatiõe in tẽplo ⁊ imolatiõe agni paſcalis.⁊ ideo
illos q̊s a lepꝛa ſana

ura rf, 2 leuauerũt voceʒ dicẽtès. Jeſu
pceptoꝛ:miſerẽ nẽi.Quos vt vi⸗

dati ſunt. ex fide ? dlit dixit. It oñdite vos ſacerdo
obecentiad. xp; tibꝰ. Et factu eſt du irẽt: mudati:

datẽ:règreſſusẽ cũ magna voce

fectiue. eAIUn? 1 O1 õ
magnificãs deũ.Et cecidit i faciẽ

aut ex illis vt vidit

mudat Rſuun ante pedes eiy gias ages. Et hic
xpiimputans. Erat ſamaäritanus. Rñdẽsaũt ie/

ſus dixit. Mõne decẽ mũdati ſüt:

DWHZ uEgafus gies Heg 7 Bain vbi ſunt?· Mõẽ inuentꝰ ꝗ
agens. gαπρ rediret: daret gloꝛiã ðᷣo niſi hic
Aanc-Regen alienigẽa. Et ait illi. Surge vade
erüt a rege aſſyrio qꝛ fides tuate ſaluũ fecit. Int᷑ro/
rũ ĩ ſamariã ⁊ alia gatꝰ auteʒ a phariſeis qñ venit re

ciuitates terre illiꝰ

captiuatis inde iu / gnũ dei:rñdẽs eis dixit. Mõ vẽni/

deis ⁊ traſlatis ĩi aſ et regnũ deicũ obſeruatiõe: neq;
yrios. vt hẽtur. 4. dicent ecce hic aut ecce illic. Ecce
Regi.iſtiſama eni fegnu bei itta vos ẽ. Et gitad
Ren colel diſcipulos ſuos. Neniẽt diẽs qñ
cũ eis ſicut nec cuz Et nõ videbi.Et dicẽt vobis. Ec

alus getilibe vt hk ce hic ⁊ecce illic. Nolitè ire:neq;

Rit Sephgd ſectemi. Mãʒ ſiẽ fulgur coꝛuſcãs
tanꝰ. innuii ꝙ alu de ſub celo ĩ eaqᷓ ſub celo ſũt ful/
noemerantlucki get: ita erit fili ?hominis ĩ die ſua.
nec reuerſi ſu Bimn Sn ß, en 6.
gr̃as agendũ. qꝛ de Pꝛimüau te 03 illũ mlta Patn „
cLeptia ſacerdotib? repꝛobaria gnãtiõe hac. Et ſicut
gb'ſe repntauerrlt

Aactrii xpᷣi ⁊ miraculis ðᷣtrabebãt ſᷣm eoꝝ ĩfoꝛmatõeʒ attri
uerũt ſuã ſanatiõz obrᷣuãtie legis ⁊ nõ vtuti xpᷣi:lʒ a pᷣnꝰ fidełr
⁊ deuote petiuiſſẽt ab eo ſanari.ideo ſubdit. h ¶Nõ eſt iuẽtꝰ
A rediret ⁊ daret głiaz deo niſi h̊ aliẽigena.⁊ ĩ G̊ figuratũ fuit ꝙ

gentiles vẽturi erãt deuote ad fidẽ xpᷣi.iudeis remanẽtibꝰĩ ſuo

erroꝛe. i¶ ¶ Inter. ãt. Deſcripta ĩſtructiõe xpᷣi bẽigna.h̊ ↄnter
ponit᷑ pᷣiſeoꝝ ĩterrogatio maligna.xpᷣs.n.ĩ ſuis ſᷣmonibꝰfreq̃n
ter fecerat mentõʒ de aduetu regni dei.vt pʒ expᷣdictis ĩ B euã
gelio ⁊ i alus.⁊ iõ phiſei ꝗ doctrinã xpᷣi deridebãt.vt dcm̃ ẽ ca.pᷣ
cedenti.irriſoꝛie ab eo qrebãt. k¶ Oñ ve. re.dei.q.d.aũq;ve
niat regnũ de qͥ loq̃ris occupabit te moꝛs crucis.ſʒ dñũs tãq; pa⸗
tiés nõ dedignatus ẽ eis rñdere rõnabilr ⁊ mſuete.dicens.
Non ve. re. dei cũ ob. ꝑ aduẽtum qut regni dei ĩtelligit̃aduẽtꝰ
xpᷣi ad iudiciũ.qꝛ vẽiet tãq; rex ad iudicãdũ.UVẽèit ãt ad iudiciũ
duplxr vnoꝰ? ꝑticłr.ſ.ĩ moꝛte cuiuſizʒz.qꝛ q̃lis vnuſqſq; ĩ moꝛte re/
perit᷑.talis in iudicio extremo pñũtabit᷑.ſ.in ꝑte electoꝝ vel dã

natoꝝ.Alio mõ vłr.⁊ ſic vẽiet ad iudiciũ in fine mũdi.⁊ neuter

aduẽtus ẽ cũ obſeruatiõe tꝑis.qꝛ nihil incertiꝰẽ hoꝛa moꝛtl.de
tpe etiã futuri iudici dixit apłis Act.i.Non eſt vrum noſſe tꝑa
vł momẽta.⁊ multo foꝛtiꝰ illud tpᷣs eſt incertũ alus ᷣm ꝙ dicit
Aug. Illud vbum oium calculantiũ digitos geſcere iubet.
(Fiec⸗ dicent ⁊c.i.nõ poſſunt dicere certitudinałr ⁊ determi
nate tpᷣs aduentus xpᷣi ad iudiciũ.vñ ⁊ illiꝗ voluerunt ̊ deter /
minate dicere.vt abbas ioachim ⁊ qdã alij iuenti ſunt falſũ di/
xiſſe. qꝛ tpa ab eis determĩata trãſierunt. n ¶ Et ait ad diſci/
pulos. Hic ↄñter ponit᷑ diſcipuloꝝ infoꝛmatio de aduentu xpᷣi
ad indiciũ.vt ppter ĩmenſitatẽ ꝑſecutionuʒ nõ credãt cito xpᷣʒ
veturum ad iudiciũ.nec ꝓpter pacem credãt de longe vẽturuʒ
ſed ſemp ſint pꝑati ad eũ expectandũ.⁊ hoc eſt qð dicitur.

doMNUenient dies qñ deſideretis videre vnũ dieʒ fily hois.i diẽ
Extremi iudic.ꝗ erit vnꝰ.⁊a iuſtis deſiderãdus.q;ꝛ tũc a malis

dicentes ie. pceptoꝛ mi.noſtri.i.ſolo vbo potes curare nos.

pꝛa ſacerdotib ſe offerẽt. ⁊ B duplici de cà. vna erat qꝛ ſacerdo-

ẽ

pꝛeſentis

vite liberabũtur ⁊ ad requiẽ glie tranſferent᷑.ᷣm ꝙ dicit᷑ ĩ⸗

fra.⁊i. Pis aũt fieri incipiẽtibus reſpicite ⁊ leuate capitavra:qmap/
pinquat redeptio reſe exponẽs Gre.dicit. Leuate capitaveſtra

i.exhilarate coꝛda.

p (Et nõ videbi.niſi poſt mitas tribulatiões.

q¶Et di.vo.ec.h̊ ⁊ ecce illic.qꝛ añ aduẽtũ xpᷣi ad iudiciũ ſurgẽt multi

factũẽ in diebꝰ noe:ita eritiĩ diebꝰ
filijs hoĩs. Edebont ⁊ bibebat:
vxoꝛes ducebãt: ⁊ dabant ad nu

ptias:vſq;ʒ in diẽ qua itrauit noe

pſeudo ꝓphe ⁊ mlti pſeudo xpᷣi. r ¶ Mo. ire. aſſentiẽdo tali doctrie.
ã ſicut fulgur co.⁊c.q.d.aduẽtus xpᷣi ad iudicium nõ erit ãbiguꝰ
erit de facto.ſed erit ita clarꝰ⁊ manifeſtus ꝙ nullus poterit dubi

tare. iõ ſubdit᷑. Ita erit fi

lius hoĩs in die ſua.

t Pꝛimũ oʒz il. mul. pati.

In pᷣeniʒ aduẽtu vẽit in

hüilitate ⁊ a pauclcogni

tus ⁊ a mit deſpectꝰ re

in archã:⁊ venit diluuiũ ⁊ ꝑdidit

oẽs. Siltr ſicũt fem̃ ẽ in diebꝰloth
Edebãt ⁊ bibebãt:emebãt ⁊ v
debat:platabãt ⁊ edificabant: qᷓ
die aüt exijt loth a ſodomis pluit
ignẽ ⁊ ſulphur de celo: ⁊ oẽs ꝑdi
dit. Secſiduʒ h̊ erit qᷓ die filiꝰpo/

mis reuelabit. In illa hoꝛag fue
rit itecto ⁊ vaſa eiꝰ i domo:ne de
ſcẽdat tollere illa:⁊ qiagro ſilrñ
redeat retro. Mẽoꝛes eſtòtevxo
ris loth. Quicũq; qůᷣeſicrit aiam
ſuà ſalnã facere ꝑdèt illa. Et qui⸗
cũq; ꝑdiderit illa:viuificabit eam

Dico vobis:i illa nöcte erũt duoĩ

lecto vno:vnꝰaſſumet᷑ ⁊ alter re

linquet᷑. Due eruũtmolẽtesi vnuʒ
vna aſſumet᷑ ⁊ altera reliquetur.
Duo iagro:vnusaſſumetur ⁊ al

ter reliquet᷑. Rñdẽtes dicünt illi.

Abi dñe⸗/Qũi dixitill. Vbicũqʒ
fuerit coꝛpus:illuc cõgregabun/
XVIII.
NIcebãt aũt ⁊ ꝑabolq ad

N tur ⁊ aquile.

vacabit alicui ĩtendere ne
bus iudicis pparere.

pꝛobatus. ſʒ ĩ 2? aduẽtu
veniet mãifeſt a glioſu,⸗

in ptãte oꝛbẽ iudicaturꝰ
ſʒ qꝛ tps illius aduẽtus ẽ
incertũ.vt pᷣdem̃ ẽ.iõ in/

ducit ad ̊ duplexexem

plum. Pꝛimũ ẽ de tꝑe di

luui, vt h Geñ.⁊.qð no

tat᷑ cum dicit.

uEt ſicut fcm̃ẽ ĩ diebꝰ

noe. qꝛ homies illiꝰ tꝑis

erãt ĩ ſecuritate nihil ti /

mẽtes quouſq; di uuiuz

ſubito ſubmerſit oẽs ex/
cepto noe.⁊ his ꝗ cuʒz eo

eräat in archa. Scõm exẽ

plumðẽ de te ſubuerſio
nis ſodomoꝝ. vt hr Ge/
ne.io.qð notat᷑ cũ dicit᷑.

x ¶ Si.ſiẽ fa. ĩ die. loth.

terrã illã. yAlg
bec erit qᷓ die fil. ho.re.i.
Hoies erũt in ſecuritate

⁊c.qꝛerãt ĩ ſecuritate vſ
q; ad illã hoꝛaz q̃ dũs ꝑ
ignez ⁊ ſulphur deſtruit
y¶ Scom

nihil timẽtesð futuro iu
dicio vſq; ad illud tpᷣs q
xpᷣs i humanitate glioſa
mãifeſte videbit᷑ veniẽ
ad iudiciũ. ʒD In illa
die g fu.ĩ te.⁊c.i.tũc non

cijs tpalibꝰ.qꝛ optebit ſubito eũ ↄſpecti
a ¶ Memoꝛes eſto.vx.loth.q̃ nõ hũit ſpaciũ

reſpiciendi retro.ſed ſtati ↄuerſa fuit in ſtatuã ſalis.vt hr Geñ.io.ſic
nec tũc hoĩes hẽbũt ſpaciũ ſpiciẽdi retro.i.ſpaciũ ĩtendẽdi alicui ne

gocio.ſʒ oꝑtebit eos ſtatim ↄpere ↄſpectibꝰiudicis. b
ſierit ani.ſuã ⁊c.i.timoꝛe moꝛtis deficiet a fide ĩtribulatõe antixpᷣi q̃
Perget illã.ꝑ eternã dãnatiöem.
d Et ꝗcũq; ꝑdi.illã.peligens moꝛi qᷓ; cadere a caritate fidei.
Uiuificabit eã. merendo vitã eternã.

pᷣcedet iudiciũ. c
le. vno ⁊c.G̊ expoſitũ eſt Math.24.

rentes xpᷣo venieti ad iudiciũ
cũ illis in nubibꝰ obuiã xpᷣo in aera.

Quicũq;qᷓ

f In illa no. erũt duo in

3.2 Rñqdẽetes di.illivbi dne.i.
quo aſſument᷑. h¶Qui dixit illisvbidq; fuerit coꝛpꝰ.i.xpᷣs q iudica
bit in foꝛma hũana glioſa. Erongrevbunzeaqiei ſanet occur

(LCaplm. .VIII.

3 Simłrapiemur

Icebat aũt ꝑabolam. Poſtq; ſaluatoꝛ oũdit ꝙ pctõꝛes peni/
tentes ſunt benigne recipiẽdi ⁊ caute nutriedi.hic ↄũter oſtẽ
Adit ꝙ ſunt deuote inſtruẽdi.⁊ diuidit᷑ in duas.qꝛ pᷣmo deſcri
bit᷑ chꝛiſti inſtructio.⁊? inſtructiõis cõfirmatio.ibi. Sactũ eſt auteʒ.

Circa pᷣmũ ſciendũ ꝙ deuotio potiſſime ↄſiſtit in oꝛatiõe que eſt aſcẽ
ſus mentis ĩ deũ.ᷣm Damaſcenũ.de qua ſaluatoꝛ hic inſtruit pꝛeſen/
tes diſcipulos.ꝗ i erant ad deũ cõuerſi.⁊ ꝑ cõſequẽs futuros ad euʒ
pꝓpenitẽtiam cõuertẽdi.pᷣmo ergo ſaluatoꝛ oſtenditoꝛatiõis efficaciã
ſecũdo inducit diſcipulos ad martyrij tolerantiã.ibi.Aſſumpſit aũt.
⁊ pʒ oꝛdo.qꝛ eleuatio mentis ĩducit ad cõtemptũ vite pꝛeſentis.Pꝛi/
ma in duas.in ꝑptem pᷣncipalem ⁊ incidẽtalẽ.ſecũda ibi.Et interroga
uit. Circa pᷣmũ ſciendũ ꝙ ad efficaciã oꝛationis duo maxime faciunt
videlicet inſtantia ⁊ humilitas.pꝛimo ergo docet oꝛare inſtanter.ſe/
cundo humiliter.ibi.Dixit autem ⁊ ad quoſdam. Pꝛimum oſtendit
per ſimilitudinem vidue que per impoꝛtunitatem pꝛecum obtinuit
effectum. dicit ergo:Dicebat autem ⁊ parabolam.i.ſimilitudinẽ vi/

due que poſtea ſequituur..

Quoniã oz ſempꝑ oꝛare.li ſemꝑ nõ ipoꝛtat ↄtinuitatem tꝑis.qꝛosʒ ⁊ oꝛantem iuxta ſe publicanũ deſpiciendo. ꝭ ¶ Jeiuno bis in
ofonem ĩterrüpi tꝑe doꝛmitiõis ⁊ aliqꝝ aliarũ neceſſitatũ.ſʒ ĩpoꝛtat

inſtantiã or̃onis tꝑibꝰ hoꝛis ad h̊ ↄgruis.vñ dicit glo. Bede ſuꝑ iſtũ
locũ.Dicendũ ẽ eũ ſemꝑ oꝛare ⁊ nunqᷓ; deficere ꝗ canonicis hoꝛis ro⸗

gare nõ deſiſtit.Conſequẽter inducit ſimilitudinẽ.d.

—

bNudex ꝗdã.nõ expꝛimit᷑ eius nomẽ.qꝛ nõ erat deo cognitus ꝑap/

a ebarss a nib ti⸗ .„c
æeUindi.me ð ad.meo.
faciendo iuſtitiãõ meam.
f¶ Et nol.ex ſua malitia.
qꝛ bñ poteat. ⁊ ex officio
facẽ tenebat. g
multũ tpᷣs.qꝛ illa vidua
frequẽter ſuã petitõem
repetebat.Ex q̊ pʒ iniu/
ſtitie diuturnitas ĩ iudi/
ce. b ¶ Poſt hec ãt di

¶ Per

xit ĩtra ſe.victꝰ pᷣcũ ĩpoꝛ/

tunitate. i ¶ Et ſi deũ
nõ timeo ⁊c̃ i.ſi ñ ꝑꝑdeũ
neq; ꝓpter hoĩies moue/
ar ad faciendũ iuſtitiazʒ
illi vidue. K

ꝓiĩdicabo illꝗã.faciẽdo ei

iuſticiã. I ¶ Ne ĩ nouiſ.

veniens ſuggillet me.i.
ſuggerẽdo offendat ſua
ipoꝛtunitate.ex qᷓ apꝑet
motꝰ ad faciendũ iuſtiti
am nõ ꝑꝑ amoꝛẽ iuſtitie

Eñ q-ꝛ
moleſta eſt mihi hec vi.

ℳ—

ui deũ nõtimebat.ſ.offendere.

t ho. nõ re.ſ.eos publice ſcãdaligare.⁊ ſubdit depꝛecatio vidue.

illos qm̃ öz ſemꝑ oꝛare ⁊ nõdefi
cere:dicẽs. Judẽx ꝗdã erati q̃dã
ciuitate:ꝗ deũ nõ timebat:⁊ hõi/

eũ dicẽs. Nidica mè de aduũſario

Poſt hec autẽʒ dixit intra ſe. Et

neʒ nõ reuerebat᷑. Nidua qt q̃dã
erat in ciuitate illa ⁊ veniebatad

meo. Et noͤlebat ꝑ muͤltũ tẽpus.

ſi deũ nõ timèéo nec hoieʒ reuere/

oꝛitñ qꝛ moleſtà ẽ mibi h̊ vidua

vidicabo illã:nè i nouiſſimo veni
Es ſuggillet me.Ait aũt dñs.Au

dite qd iudex iniqtaſ dicit. Deus
autẽ nõ faciet vidictã electoꝝ ſuo

rũ clamatiuʒ ad ſe die acnocte:⁊

patiẽtiã hẽbit ĩ illis? Dicò aũt vo

bis:qꝛ cito faciet vindictã illoꝛũ.

ſed ad vitatõem ſue mo

leſtie. m¶ Deus ãt nõ
fa.vin.⁊c.i.ſi iudex iniꝗ
tatis ꝑꝑ pᷣcũ inſtantiã fe
cit vindictaʒz.deusꝗ ne/
ceſſario ẽ iuſtiſſimꝰ.non
faciet vindictã electoꝛũ
ſuoꝝ exñtium ĩ pᷣſſura ⁊
tribulatione: n (Cla
mãtiũ die ac nocte.i.oꝛã
tiũ inſtãter ꝓ ſua libera/
tione ⁊ declaratiõe dĩne
iuſtitie.q.d.młto plꝰ ex/
audiet taliũ pᷣcũ inſtan/

tiam. Sʒz illud qõ drẽ hic

de orone electoꝝ.videt᷑
eſſe qſi Zillõ qð dẽ Ma
thei..oꝛate ꝓ ꝑſequen/
tibus ⁊ calũniãtibꝰ vos.
Ad qð dicendũ ꝙ ad bo/
nos pꝑtinent bona ſpũa/
lia ⁊ eterna:q̃ ſũt ſimpli/
citer bõa optare ſuis ꝑſe

cutoꝛibꝰ.⁊ hoc mõ ꝓ eis

oꝛare.ſed qꝛ pene tꝑales

ſunt queda medicine.qꝛ

valent ad emẽdatiõem
vite ⁊ declaratõem dĩne
iuſtitie.ideo ad ſctõs bñ

ptinet petere a deo B̊ mõ

Vrũtñ filiꝰ hoĩs veniẽs: putas

iuèniet fidẽ ĩ terra: Dixit aut⁊ d

quoſd qiĩ ſe ↄfidebat tanqᷓ iuſti
Laſpꝑnabant᷑ cetos gabolã iſtã di

cẽs. Duo hoiĩes aſcèndebat in tẽ

plũ vt oꝛarẽt:vnꝰ phariſeꝰ ⁊ alter

publicanꝰ. RPhariſeꝰſtani Hapð
ſe oꝛabat.Dẽus gꝛas agotibi:qꝛ

nõ ſuʒ ſicut ceti hoĩuʒ:raptoꝛes:

iniuſti:adulteri: velut etia hic pu
blicanꝰ.ieiunõ bisi ſabbato: deci

mas dò oium q poſſdeo. Et pu

blicanus a lõge ſtãs nolebat nec
oclos ad celũ leuare:ſʒ ꝑcutiebt
pectꝰ ſuũ dicẽs.Dẽus ꝓpitiꝰeſto

mihi peccatoꝛi. Amẽ dicòͤ vobis

deſcẽdit hic iſtificatꝰĩ domũ ſuã
abillo:qꝛ oisꝗ ſe exaàltat humilia

bitlir: ꝗ ſe humiliat exaltabitũr.

Afferèbat aũt ad eũ ⁊ ifantes:vt
eostãgeret.Qð cũ viderẽt diſci/

puli icrepabãt illos. Jeſus aũt cõ

uocãs illos dixit. Sinite pueros

deo! Eindicti de ſuis ꝑſecutoꝛibus.nõ ex motu
ire:ſed ex celo iuſtitie. o ¶i

ico aũt vobis qꝛ cito faciet vindictam

illoꝝ.lʒ enĩ aliqũ tardare videat᷑ ſm humanũ iudiciũ.tñ ſᷣm vitateʒ
nõ tardat.qꝛ oĩa oꝑatur ſᷣm diſpoſitionẽ ſue ſapiẽtie infinite.

p

4q41 .
ꝛmata caritate.

erũtamẽfilius hoĩs veniens.ſ.ad faciẽdũ vindictam.
utas iĩueniet fi. ĩ ter.q.d.parũ iueniet reſpectiue.loqndo de fide
0 r ¶ Dixit aũt. Picↄñter oñdit ꝙ eſt hũiliter oꝛã

duʒ oſtẽdens ꝙ hũilitas eſt deo grata.⁊ pᷣonñdit hͥ verbo.⁊? facto.ibi.
Afferebãt aũt.Pꝛimũ facit ꝑ parabolã publicani ⁊ phiſei.dicens.
¶Duo hoĩes aſcendebãt in tẽplum.qꝛ ad lr̃am erat in alto ſituʒ.ſ.in

nonte moꝛia. vt hẽtur. z. Paral. 3. tl 1
u ¶ Alter publicanus.i.publicis negocus ĩtentus.q̃ de cõi curſu impli

Inus pha.apparẽs iuſtus.

cant ad peccatů. x ¶ Phariſeus ſtãs.ecce iactantia.qꝛ ſtabat vt ab

alus videret᷑ oꝛare.⁊ irreuerentia cũ in oꝛãdo deberet ſe pſternere.

y¶ Deus gratias ago tibi:qꝛ non ſum ſicut ceteri hoĩum raptoꝛes ⁊c̃.

Iſte nõ ꝓpꝛie oꝛauit.ſed maglſe iactauit de iuſtitia alios ↄdemnãdo

a

ſabbato.i.in hebdomada.q̃ ſic denoĩatura die dignioꝛi.
ecimas do oĩuz q poſſideo.phᷣiſei eni decimas miĩmoꝛũ.vt
rute ⁊ mẽte⁊ cimini ad quas nõ tenebant᷑:vt dicũt aliq dabant
vt ceteris iuſtioꝛes apꝑerent:vt dictũ eſt.ðö. blE

Et publica⸗

nus a longe ſtans.Ecce dei timoꝛ.q̃ſi nõ eſſet dignus appꝛopin/

quare. c¶ Molebat necocu. ad celum leua. ecce pudoꝛ quaſi

pꝛo peccatis pᷣteritis nõ audens celum reſpicere.

véire ad me:⁊ nolite vetare eos.

Taliũẽ.n.regnũ dei.Amen dico

vob:qcũq; ñ acceꝑit regnũ di ſiẽ
puer:nõ ĩtrabit i illud. Et iterr/

gauit eũ ꝗdã pꝛiceps dicẽs. Ma⸗/
giſt bõe:qd faciẽs vitã et᷑nã poſſi

debo:Dixit ãt ei ieſus. Quidme

dicis bonũ: Nẽo bonꝰ niſi ſolus

deꝰ. Mãdata noſti. nõ occides:
non mechaberis:nõ furtũ facies:
non falſum teſtimoniũ dices: ho

noꝛa patreʒ tuum ⁊ matrẽ. Qui
ait. Hec omnia cuſtodiuia iuuẽ/
tute mea. Quo audito ieſus ait il

li. Adbuc vnũ tibi deeſt. Omia
gquecũq; habes vẽde ⁊ da paupe

ribus:⁊ habebistheſauꝝ icelo:

⁊ veni ſequere me.His ille audi/

tis ↄtriſtatus ẽ qꝛ diues erat val/

de. Videns autẽ ieſus illuʒ triſtẽ

factuʒ: dixit.ꝙ difficile qui pecu/

nias habent in regnum deiintra/
büt. Facilius eſt eniʒ camelũ per
foꝛamen acus tranſire qᷓᷓ diuiteʒ
intrare in regnum dei. Et dixerũt

quiaudiebant.Et quiſ poteſt ſal

uus fieri: Ait illis. Què impoſſi/

bilia ſunt apud hoĩes: poſſibilia

4

ſunt apud deũ. Ait autẽ petrus.

Ecce nos dimiſimus omnia:⁊ ſe

cuti ſumꝰ te. Qui dixit eis.Amẽ

dico vobis:nemo eſt qui reliquit
domũ aut parẽtes aut fratres aut

vxoꝛemagut filios ꝓpter regnuzʒ
dei: ⁊ non recipiat multo plurai

hoc tempoꝛe:⁊ in ſeculo futuro
vitaʒ eternam. Aſſumpfſit auteʒ
ieſus duodecim: ⁊ ait illis. Ecce
aſcẽdimꝰ hieroſolymã⁊ ↄſũma/
bunt᷑ oĩa q̃ſcripta ſunt ꝑ ꝓphetas

d ¶ Sed pꝑcutiebat
pe.ſuuzʒ. ccce doloꝛ

de peccatl ↄmiſſis.

e¶ Deus ppiti eſto

mihi peccatoꝛi. ec/
ce vera ⁊ pura ↄfeſ

ſio. ⁊ iſta faciũt ad
peccatoꝛũ remiſſio

nem.ideo ſegtur.
Anc tlic⸗

Amẽ .i. fideliter.
Dico vobis. —
eſcendit h. de

8
domo dei q̃ erat in

monte.yt ſupꝛa di /

ctü eſt. h. Juſti
ficatus ab illo.i. pꝛe
illo remanente ĩ fe

cibus ſuis.cuiꝰcau

ſaſubditcuz dicit᷑.

uia omnisq ſe

exaltat.ꝑ ſuꝑbiazʒ.
k ¶DHumiliabit. per
penã.

peccatoꝛũ cõfeſſio/
nem.

cut eni ĩ ſtatera ma

teriali vna ꝑte de-
pꝛeſſa.altera eleuas
tur ⁊ ecõuerſo.ſici
ſtatera diuie iuſti /

tie decretũ eſt. vtꝗ
eleuant ꝑ ſuꝑbiazʒ

in pᷣſenti vita:depꝛi
mant᷑ ꝑ penã ↄfuſi

bilẽ i futura:⁊ ecõ/

uerſo g ſe hüiliant
in pᷣſenti ꝑꝑ deü.in
futuro ad gliaʒ ele

uabuntur.

n¶ Afferebãt ãt. hic
cõſeq̃nter fcõ ondi
tur ꝙ humilitas ẽ
ðo grata ⁊ accepta

ꝑ h̊ ꝙ pueros xpus
amicabiliter rece⸗/

pit. ⁊ pʒ ſnia ex dcii

o ¶ Et interrogauit.
Pec ẽ ꝑs icidenta

in q̃ᷓ ponũt duo in/

cidentia.ſecũdũ ponit ibi.Ait aũt petrus.Circa pᷣmũ ſciendũ ꝙ

.—

qꝛ ieſus ĩmediate dixerat de pueris:taliũ eſt regnũ celoꝛũ.⁊ in

hoc ꝑabolice loquebat᷑ per pueritiã intelligẽs humilitateʒz ⁊i/

nocentiam. Ideo gꝗdaʒ legiſperitus qui vocat hic pᷣncepseo

erat diues.vt patzꝭ ex ſequètibus petit ab eo ꝗd faciendo habe

ret regnũceloꝛum.q.d.dicas mihi plane ⁊ apꝑte abſq; parabola.

ad debeo facere ad cõſeq̃ndũ regnũ celeſte.⁊ H mõ xpʒs eirñdit
⁊ pz ſnia ex dcis Math.io.vſq; ibi. p ¶ Que ĩpo.ſũt apud ho.

—

poſ.ſũt apõ deũ.qꝛ ad regnũ celoꝝ ñ pñt hoĩes ptigere ꝓpa vtu

te.ſʒ ꝑ auxiliũ dine gre. q

q ¶ Ait ãt pe.h̊ ponit 2 vicidẽs.qꝛ; p-
trꝰa xpo imediate audierat:qᷓ; difficileꝗ pecũias hñt regnũ dei

iĩtrabũt.iõ qᷓſiuit a xpᷣo q eſſet ſui ⁊ alioꝝ remũeratio.q; oia ter/

rena reliq̃rãt ꝑꝑ xpᷣm.⁊ pʒ xpᷣi rñſio ex dictis Mathei.ig. .
r ¶ Aſſum.ie.Poſtq; ſaluatoꝛ oñdit oroni efficaciã. oñteridu
cit diſcipulos ſuos ad martyry tolerãtiã ex? ſui.pʒ ſnia ex dict

Math.⁊o.except q̃ ſequũt. ſ ¶ Conſũma.oĩa q ſcri.ſunt ⁊c.

16Etgꝗſe
hũiliat.per veram

tabitur.in gliapre
muneratiõem. Si⸗

—

=
—,ä
—
=C

— ==
-=n

— —
S=
=
—
=—

—
—
=
S
G ene
—
—
S
—

— =
— =

—
— — S=
S=

= –
=SS=
S=S=
S=

S
=S,o—
S=
=
—

jiinei oa
bieruo⸗
ſtebnnn

2 —

—

4

= —
— —
S=

=ꝛ –
—

= =
ESE

4. 19
EZeiß

) totine
eneohcto
rilthin
Rigttiͤnral
ſoetationet

hãj- =

gibniitii

op decibi⸗
etſocher⸗
4fototodbl,

boellsnuti

fsitade,
igeſustbiep
Oplſabat hieno⸗
Schzenideuit

ſnecebitech

unltoineete
olagurineti

heſleche
fhzoteeſil
lloobbiencotp⸗

— —

poc luninri

giceeid tuniut

1

geſiorlaloare
tſioſttibice;
ti
lahtauigeod,
tsſenſead

tbol⸗

ileiniſto
ſechuitbi⸗
ſutuechei
Cnn
nn we
tdpinih
mindigun⸗
urinun
inepsenrn
ſeacitſeract
itorfſlciteri
Rtigedinesn
unrinn

toobe⸗ 0

kpoporer
Spcinßei⸗

=.M
ES

chnop eagof
oſiglieſie

=
=

füinihmign

Pulliorünzbe
veeeroeb
pimni

nand

ſ
and eit

ni e

in, Wnna
— cbsſieen
banl i

9
6

Ormi
uhe Itrt
ict Wng

leuncy hin

—
SS

ỹ˖ỹv
ESE

==à

E

8
6

S

Guel ectwice

n n
mmnid;
Ckeniſtren
Gülfuge
ehantr
miint

iti
nipec⸗
ühe
,
tdneni
oeſtſl nm
npoft an
caſen
Nſtiu min
intſe ninin
ſticn
Nn
ne roh
iumno en
un
Ee ſe⸗
md OCung
obens uizi⸗
ii
, dernöliuklin
einhidr

„ „ lic 4 6
n itiine
4

ni. 1 ienß

tedenin

aiſt hol
orinn i,

ſfürgebn

ies
Mti

i⸗/
ingt

ge pphete ſcripſerut de panione xpᷣi futura vt pʒ Jſa. ʒ. Dañ.
a UE

(Lnucas

9. in multis alis locis. t ipſi nihil hoꝝ intellexerũt.tũ

qꝛ adhuc erãt rudes ⁊ impfecti.tũ qꝛ xpᷣs frequẽter eis ꝑaboli/

ce loquebat᷑.⁊ iõ neſcierunt ſi tůc parabolice loqueretur.

b ¶ Fa. E. Poſtqᷓ;ᷓ porita ẽ xpᷣi iſtructio de efficacia or̃onis ⁊ de to

8

ide ĩcedebat.vt ps
math.z0:manio.

Nripta ẽ ↄvᷣſio pctõ

chei. Et diuidit in

vuo. qꝛ p deſcribi/

dubulabat hierico.

pPluries veniſſe ad

leratia paſſionis.hic ↄñter deſcribit᷑ dicte doctrine ↄfirmatio ꝑ
opus miraculoſũ.ʒ ꝙ ſcribi᷑ Mar.vlt.Sermonẽè ↄfirmãate ſe/

pto. SFactũ ẽ aũt cũ
appꝛopinqrz ieſus do filjo ho „3,2 , .
Dierico.i. ppe hieri de ſlio hoie T rodeten geribus:
co adhuc exiſteret uludet: ? flagella it: 72 puet:
qꝛ ſʒ vitatẽ ñ acce · Zpoſtqᷓ; flagellauerit occidẽt eũ:
debat ad hierico.ſʒ

7 die ktia reſurget. Et ipi nihil ho
rũ ĩtellexerũt.Et erat vᷣbũ iſtð ab
Ca. ſcõditũ ab eis:⁊ ñ ĩtelligebãt q̃ di
eZigre. iß.
olic de · ret hierico:cecꝰ qdã ſedebat ſecꝰ
vidꝗ mẽdicãs.Et cũ audiretturbã

rai nãli.hic vñter 4* Atnt
Deribitin ꝑticula Ptereũtẽ ĩterrogabat quid h̊ eẽt.
ri..in ↄuerſione a¶ Dixerũt aüt ei: ꝙ ieſus naʒarenꝰ

trãſiret. Et clamauit dicẽs. IJhu

2 remotio duby. icrepabãt eũ vttaceret. Ipſe vo
ibi. Hocillis audiẽ mlio magis clamabat: fili dauid
hue clca ba v'. miſcrẽ mei. Stas aſtieſus inſſit

illuadduciad ſe. Et cũappꝛopin

Scz ea q dicta ſüt qſſet: iterrogauit illũ dicẽſ. Quid
inne bredetigen. tibi vis faciaʒ: At ille dixit. Dñe
non ſeatur inedia Vt videꝗ. Et ieſus dixit ei. Reſpi
non ſegtur imedia . ◻⸗ .
te poſt illuminatio ce. Fides tuate ſaluũ fecit.Et cõ/

nẽ ceciqᷓ facta fuit feſti vidit:⁊ ſeqnebat᷑ illũ magni

in egreſſu ißs ahie ficans deũ.Et ois plebs vt vidit
co. lnoſt egreſſů̃ dedit laudẽ deo. (XIX.
eius ab hierico?ꝛ p 2EE
greſſũ p alia loca re Tigreſſus pambulabat
lls fnit iiie hierico. Et eccè vir noĩe
licut i mltis alojs . P 7
locis in euãgelio dr zacheus: ⁊ hic pꝛicẽps

cuũdez locũ: in iſto q̃rehat videre ieſuʒ qs eẽt: ⁊ non
RHM ſerec aeciie hipotẽrat pᷣturba qꝛ ſtatura puſillꝰ
“ nraenſ. ci.· exrgqt. Et pcurrẽs aſ⸗ cedit ĩ arboꝛẽ
¶ Etecce vir neie ſycomoꝝ vt vidẽt eũ: qꝛ ide erat

gache. Expꝛimit H trãſiturꝰ.Et cũ veniſſet ad locũ:

nomẽeÿqꝛ dignuß

eneerph ↄuerſionis facilitatem.⁊ pp cõuerſi pfectionem.

b

ipmſanandu. n
vñ ſubdit. o ¶ Ecce dimidiũ bonoꝝ meoꝝ dñe do paupibꝰ.

Pꝛinceps erat publicanoꝝ.i.pᷣmꝰ iter illos ꝗ vacabãt publi/

cis actibꝰ.ſ.exactõibꝰavectigalibꝰleuãdis ⁊ deferẽdis q̃ cõiter

— —

õä q̃ ĩ ei ꝰvocatõe apꝑet maioꝛ dei miſericoꝛdia.
noõ fuit anar in retinẽdo.qꝛ ꝑatꝰfuit reddere q̃druplũ defrau/

t ipſe diues.qꝛ auarꝰfuerat in acꝗrẽdo.ſed poſt ↄuerſioneʒ
ueab eo. ¶ Et q̃rebat videre ieſum ex deuotiöe.
Et no poterat pꝛe turba.ex qͥ pʒ deuotio pplariũ ad xpCᷣi.ſeꝗt᷑.

¶¶ Suſpiciẽs ihs.i.appꝛobãs deuotõem illiꝰ. k¶ Quia ho. in

do. tua oz ſmne manere.i.ĩ domo mãli ꝑp refectiõem xpᷣi ⁊ ſuoꝛũ

diſcipuloꝝ.⁊ ad oñdendũ benignitatẽ peccatoꝛi reuertẽti.⁊ in

domo ſpũali ↄſciĩe ꝑ gre infuſionẽ. l¶ Et cum viderẽt oẽs.i.
phiſei ⁊ alu malignãtes. m urmurabãt.⁊ Gᷓ irrõnabilxr.

tans ãt cacheꝰ.ad obediẽdũ dno ꝓmptꝰ.

ℳ

nõ dicit dabo in futuro.qꝛ erat ꝑat ſtatim dare.ex h ẽt pʒ ꝙ nõ

qꝛ nullus rõnabilr murmurare ſi medicꝰviſitet egrotuʒ ad

ia bona ſua erãt male acqſita.qꝛ de illis nõ poſſet elemoſynaz
cere. p¶Et ſi ꝗd aliquẽ defraudani red.q̃dru. Lex enĩ in
aligb' pcepit reſtituere duplũ.⁊ in aligbqdruplũ.⁊ in aligbus
Antuplũ.vt pʒ Exo.⁊z.⁊ iõ ꝑ hoc qð hic expꝛimit᷑ reſtitutio me/

facere.

dia.intelligũtalie due extreme.ſegtur. q ¶ Eoꝙ ⁊ ipefil.ſit

abꝛahe. dicit h glo. Bede: Fili aut abꝛahe cacl eus dr. nõ qꝛ de
ei ſtirpe geit. qꝛ eiꝰ fid ẽ imitatꝰ:vt ſic ille terrã domũq; pr᷑⸗
Hã beſeruit: ita iſte bona ſua ꝑtiẽda pauꝑibꝰ relirat.⁊ ſic vr di/

ccere ꝙ nõ fuit iudeꝰ natõe.ſʒ gètili

quẽtibꝰſignis.⁊ pʒ ſnĩa ex dictiõ. Math.⁊o.⁊ Mar.io.hoc exce

cebant᷑. Factũ ẽ aũt cũ appꝛopiqᷓ

erat publicanoꝝ:⁊ipᷣè diues. Et

dies ãgeloꝝ. 3

s.qꝛ oẽs iudei natõe de ſtirpe abꝛa

he deſcẽderãt. Idẽ vr̃ dicere Ambꝛo.dicẽs.ache exigu merit ſicut

ppls nationũ ⁊c̃.Aliꝗbꝰãt alus vr oriũ.qꝛ ſupꝛa drĩ ꝙ murmurabant

de xpᷣo ĩtrãte domũ cachei eo ꝙ ad hoĩem pctõꝛẽ diuertiſſet.apud iu

deos enĩ lõge abominabilius fuit ĩgredi ad gẽtiles qᷓ; ad iudeos pctõ

res.pꝑ qð petrꝰẽt pꝰ aſcẽſiõʒ xpi ꝑ reuelatõʒ fuit pᷣmõitvt abſq; tali
abomĩatõe ĩgredẽt domũ coꝛnelu.vt hr. Act.io.Et iõ ſi cache fuiſſʒ
gẽtil mag hũiſſẽt occaſiõs murmurãdi eo ꝙ ad hoĩeʒ getilẽ divtiſſʒ

ſuſpiciens ièſus vidit illũ: dixit

dd eũ.ʒachee feſtinãs deſcẽde:qꝛ

boͤdie ĩ domotua oʒ me manere.

Et feſtinas deſcẽdit: ⁊ cxcepit il

lũ gaundẽs.Et cũvidèrẽt oẽs mũr

murabat dicẽtes ꝙ ad hoĩeʒ pctõö

rẽ diuertiſſet. Stas aͦt ʒacheus
dixit ad ieſuʒ. Eccè dimidinʒ bo⸗
noꝝ meoꝛũ dñe do panꝑibꝰ: ⁊ ſi
qdualiqᷣẽ ðfraudaui reddo qdru
plũ.Ait ieſus ad eũ.Oꝛ hodie ſa/
luſ domuihuic factaẽ:oρατâ̈
filiꝰ ſit abꝛahe. Venit.n.filiꝰhoĩs

querẽ ⁊ ſaluũ facẽ qð ꝑierat. Hec

illis audiẽtibꝰ adijciẽs dixit para/
bolaͤ:o ꝙ eſſet ꝓpe hieruſalẽ: ⁊
qꝛ exiſtimarẽt ꝙ cõfeſti régnũ dei
manifeſtaret᷑. Dixit ̊. Põqdam
nobilis abijt in regionẽʒ lõginq;
acciꝑe ſibi regnũ:⁊ rẽuerti. Vo/
catis autẽ decẽ ſeruis ſuis: dedit
eis decem mnas: ⁊ ait ad illos.

Negociaminidüůʒ venio. Ciuès
autẽ eius oderant eũ:⁊ miſerunt
legationem poſt illum dicentes.

Nolumus hũc regnare ſuꝑ nos.

Et factũ eſt vt rediret accepto re

gno:⁊ iuſſit vocàri ſeruos quibꝰ

dedit pecuniam:vt ſciret quantũ

quiſq; negociatus eſſʒ. Aenit aũ
teʒ pꝛimus dicens.Domie: mna
tua decẽ mnas acgſiuit.Et ait illi

Euge bone ſerue quia in modicò

falſo tñ. t¶ O cõ.re.dei ma.⁊ vocat᷑ Gre

„ „„ „%½

⁊ ṽ ꝓbabile ꝙ hac cãm
ſue murmuratõiſ expᷣſſiſ
ſẽt ad coloꝛãdũ murmu
ratiõʒ ſuã tãq; rõnabilẽ.
itẽ ex H qdð cache dixit.ſi
qd aliquẽ öfraudaui red
do qdruplũ.illa.n.lex fu
it data iudeis ⁊ nõ gẽtili
bᷣ. ⁊ nec ad eã tenebant
gentiles ĩ aliq.ſʒ ſolũ ad
ſimplũ niſi foꝛte ĩ aliq̃ ca
ſu excircũſtãtia fci.⁊ iõ
illã legẽ igrabant.pꝑ qð
cache ꝗ illã ſciuit ⁊ ʒ eã
facẽ voluit vr fuiſſe iuðꝰ
anvocatõʒ ſuã.necvalet
ſiꝰ h arguat᷑ ꝙ h̊ dr pᷣn/
ceps publicãoꝝ:qꝛ ⁊ ma
the?ꝰpublicanꝰ fuit.ꝗ tñ
iudeꝰfuit natõe.vñ ⁊ euã
geliũ ſuũ ſcripſit hebꝛai/
ce ſʒz ꝙ diẽ. b. Pie.ĩ ꝓlo
go ſupmatheũ. r Pec
il.au. Poſtq; ðᷣſcripta eſt
vocatio cachei.h ↄñir po
nit᷑ fmotio dubi qð p re
moueĩ vbo.⁊vſcõ.ibi.Et
his dcĩꝰs pᷣcedebat.Cirea
pᷣſciẽdum ꝙ iudei ⁊ ẽet
apli de ragno xpᷣi carnalx
ſẽtiebãt añ eiꝰ aſcſionẽ
credẽtes eũ i regs dauid
tꝑalr regnatuꝝ.vñ Act.
i.petierũt a xpᷣo.Dñe ſi ĩ
tpe h̊ rſtitues r̃gnũ iſrl:
vñ ⁊ fili cebedei creden
tes eũ ſic regnaturũ peti
erũt ꝙ vndad dexteram
ſuã ⁊ aliꝰad ſiniſtrã ſede
ret. ⁊ iõ qꝛ appꝛopiqᷓbat
xpᷣs vſus hierlʒz credebat
eũ ſblimãdũ cito ĩ regeĩ
fgia ciuitate.⁊ G; ẽ qð dr̃.
ſ¶Eo qeét ꝓ.hi.⁊ qꝛ exi.

gnũ ðᷣi regnũ ipſiꝰdauid.vñ

?.i.paral.⁊9. Sedit ſalomõ ſup ſoliũ dñiĩ regẽ ꝓ dauid pf̃e ſuo ⁊c.⁊ iõ
ad hãc falſã eſtiatõzʒ remouẽdã ꝓpõit ꝑpabolã.ad oñdẽdũ ꝙ ĩ paduẽ/
tu ñ venerat ad regnãdũ tꝑalr.ſʒ magl ad paticdũ.⁊ ĩ aduẽtu reuer
tet᷑ ad iudicãdũ ſic rex excellẽtiſſimꝰ.tẽregnũ ſuũ oĩbꝰ mãifeſtaturꝰ

iõ ſubdit᷑. u

fgnũ ſuũ. a

õg.no.i.xpᷣs hõ natꝰſʒ carnẽ de ſemie dauid regl.
x¶Abut i re. lõ. i. qd celũ ẽpyreũ ꝑ ſuã aſcẽſionẽ. y ¶ Ac. ſi. re. ſup oꝛ/
t re.ſ.ĩ fine mũdi ad iudiciũ.tcẽ.n.mãifeſtabit᷑ oĩbꝰ
o.ãt de..ſuis.i.fidelibꝰvniuerſis.q̊ꝝ vniuerſitas

nũero dẽario deſiãt.qꝛ ẽ pᷣmPꝰlimes nũeroꝝ.vñ ⁊ nũeri ſeãntes ſt re
plicatiões ipſius ⁊ ꝑtiũ eiꝰ.2zo.n.ſunt bis.io.⁊.ꝭʒo.ter.io.⁊ ſic ↄñter.

b ¶ Dedit eis de.mna.i.vniuerſitatẽ bonoꝝ ſuoꝝ.diuerſimode tñ.qꝛ
dedit vnicuiq; plus vłminꝰ ſᷣm ꝓpᷣam vtutẽ. c
yenio.qꝛ tpᷣs meriti currit vſq; ad diẽ iudici.ĩ q tpe ᷣs dat dona ſua
ad h̊ ꝙ multiplicent᷑ ꝑ fructus bonoꝛũ operũ.

egociamini dũ

d ¶ Liues aũt eius

oderãt illũ. Ciues iſti ſunt iudeiꝗ ꝓ maioꝛi ꝑte ĩ odiũ xp̃i ſũt firmati.
e ¶ Et miſe.lega.poſt illũ di.nolumꝰ hũc regnare ⁊c̃.qꝛ poſt aſcẽſionez
xpi ad celos iudei conati ſunt deſtruere fidẽ catholicã in ꝗ incipit re/
gnũ xpᷣi.q ↄplebit ⁊ manifeſtabit᷑ in fine mundi. f ¶ Et factů eſt
vt rediret.ſ.ad generale iudiciũ. g ¶ Iuſſit vocari ſer. qbus dedit
pecuniã. qꝛ opoꝛtebit oẽs cõparere añ indicem ad reddendũ de oĩbꝰ

receptis ab eo rönem. h

enit aũt pꝛimus.qꝛ tunc electi de ſuis

merit ſecuri parati erũt aſtare iudici. i ¶ In modico fuiſti fidelis.
ꝛ bona etiã ſpũalia qᷓ̃ habentur in vita pꝛeſenti modica ſũt reſpectu
bonoꝝ celeſtium que expectantur in vita futura.

a ¶ Eris ptatem hẽns ſupꝛa io.ciuitates.i. gaudebis de felicitate oĩuz

a h tuà doctrinã vel exemplũ vite tue ↄuerſi ſunt ad bonũ.
bEt t᷑tiꝰvẽit.q; lʒ mali refoꝛmidẽt vẽire ad ↄſpectũ iudicis.tñ opoꝛ
tebit eos ibidẽ repñtari. c¶ Ecce mna tua quã ha.re.ĩ ſu.Sudariũ
ãt eſt pãnus in qᷓ iuoluunt᷑ coꝛpoꝛa moꝛtuoꝝ.⁊ iõ mna ĩ ſudario repo
ſita ſignificat donũ deia bonis opibus ocioſum tanqᷓ; moꝛtuum.

d ¶ Timui eni.iſte timoꝛ ñ ẽ niſi puſillãimitas bñ agendi. e

hòõ au.es.lʒ.n.mõ tpᷣs ſit mĩe.ĩ iudicio tñ erit tpᷣs rigoꝛi iuſtitie.

f¶ Tol. qð ñ po.⁊ metlqð

nõ ſeminaſti.qꝛ a platis

ecclie nõ ſolum reqrunt
bona in ꝑſona ppa.ſed ĩ

ſubditis eoꝝ quos tenẽ/

tur inducere ad bonũ.⁊
ſnia huiꝰ pʒ pleniꝰex di/
ctis Matthᷣ. 25. vſq; ibi.
g ¶ Uerütñ inimicos me

os.i.iudeosꝗ poſt aſcen/

ſionẽ xpᷣi conati ſũt fidẽ
catholicaz deſtruere. vt
ſupꝛa dictũ eſt.
bAdaducite huc ⁊ ĩterfi
cite qꝛ.A.⁊.ãno pꝰ paſſi/
onez xpi ciuitas hierlm
fuit deſtructa.⁊ ppls iu/
deoꝝ occiſus ꝑ titũ ⁊ ve/
ſpeſianũ.In fine ẽt mun
dioẽs repꝛobi gnalr qui
ſunt inimici xpi ſenten/
tia moꝛt eterne ſunt in/
terficiendi. iEt his
dictis. Pic ↄñter oſten/
dit facto qð ðᷣclarauerat
vbo. In pabola at ĩmedi
ate pᷣcedenti duo decla/
rauerat.vnũ ptinens ad
ſuã paſſionẽ.aliud ad ci/
uitatis hieroſolymitane
deſtructiõem. igit᷑ p fcõ
oſtẽdit pᷣꝰ.⁊ 2 v.ibi. Et
cũ appꝛopinqᷓuit videns
ciuitatẽ fleuit. Pꝛima di
uiditur in tres. qꝛ p de/
ſcribit᷑ xpi humiliatio ⁊?
ppli deuotio.ibi. Eunte
at illo. 3? phiſeoꝝ malig/
tio.ibi.⁊ ꝗqdã phariſeoꝛũ
Circa pꝰ dicit᷑ ſic.Et his
dictis pcedebat aſcẽdẽs
hieroſolymam.vbi erat
paſſur.pʒ ꝙ pdixerat fa
cto oñdens ꝙ erat ꝑatiſ/
ſimꝰ ſe humiliare ⁊ obe/⸗
dir̃ vſq; ad moꝛtẽ ↄtẽpti
biliſſimã ⁊ acerbiſſimazʒ
⁊ iõ humilxr voluit illuc
venire ſedẽs ſuꝑ pulluʒ
aſine:ſicut fuerat pᷣdcm̃
Zach.oↄ.cetera patẽt ex
dictis Math.⁊i.

K ¶ Eunteãt illo. Dic po/

nit᷑ ppli uotio.⁊ pʒ ſnĩa

¶̃ Quia

fuiſti fidel:èris ptãtẽ hñs ſupꝛa

decẽciuitates.Et alt᷑ venit dicẽs:

Dñe:mnatua fecit quiq; mnas.
Et huic ait.Et tu eſto ſuꝑ quĩq;
citates.Ettèrtiꝰ vẽit dices. Dñe
eccè mna tua quã habui repoſitã
ĩ ſudario. Zimuiènite qà hõan/
ſterꝰ es:tollis quod nõ poſuiſti:

⁊ metis qð nõ ſemiĩaſti. Dixit ei.

De oꝛe tuo te iudico ſᷣue nequã.
Sciebas qꝛ ego bõ auſterꝰ ſum:
tollẽs qð nõ poſui:⁊ metens qð
nõ ſemĩiaui.Et q̃re nõ dᷣdiſti pecu
niã meã ad mẽſam:⁊ ego veniẽs
ci vſuris vtiq; exegiſſem illð:E
aſtantibus dixit. Auferte ab illo
mna:⁊ date illi ꝗ decẽ mnas hʒ.
Et dixerũt ei.Dñe:hʒ ðcẽ mnas
Dico aũt vobis:qꝛ hõi hñti dabi
tur ⁊ abũdabit:abeo aſit ꝗq nõ hʒ
⁊ qð hʒaufereturab eo. Nerũtñ
inimicos meoͤs illos q noluerunt
me regnare ſuꝑ ſe adducitè huc⁊
iterficite ante me. t his dictis:pᷣ/
cedebat aſcẽdẽs hieroſolymam.
Et factũ eſt cũ appꝛopiquaſſʒ ad
betphage ⁊ bethania ad mõtẽ q

vocat᷑ oliueti:miſit duos diſcipu

los ſuos dicẽs. Ite in caſtellũqð
ↄtra vos ẽ. In quod itroeũtes in
uenietis pullũ aſine alligatuʒ:cui
nemo vnq; hominũ ſedit. Solui
te illũ:⁊ adducite.Et ſiꝗs vos in
terrogauerit quare ſoluitis: ſic di
cetis ei. Qꝛ dñs oꝑam eiꝰ deſide/
rat.Abierũt aũt qui miſſi erant:⁊
inuenerũt ſicut dixit illis ſtatẽ pul
lũ.Soluẽtibus aũt illis pulluʒ:di
xerũt dñi eius ad illos. Quid ſol/
uitis pullũ: At illi dixerũt. Quia

ex dictis Math.2i.excepto qð ſubditur. I¶ Supoibus qᷓs vi. vir.

ex ſuſcitatõe.n
nem. vt hr J
m ¶ Et ꝗqdam
uidia enĩqi
rant. ideo

ari quã plures viderãt fuerũt moti ad iſtã deuotio
etiã ex alus xpᷣi miraculis
leoꝝ. Pic ↄñter deſcribit᷑ phᷣiſeoꝝ malignatio.
pm ↄceꝑant deuotiõem ppli ad xpᷣm videre nõ pote
krüt. n MWagiſter increpa diſcipulos tuos.q.d.talẽ
pplauſum nõ debes ſuſtinenas o¶ Quib'ipſe ait. rönabilr
ſe excuſando ⁊ ꝓphetando de futuro. p

ico vobis qꝛ ſi hi tacue

rint lapides clamabũt.⁊ B fuit ĩpletũ in ſua paſſione qn diſcipulis pᷣ
timoꝛe iudeoꝝ tacentibꝰ laudem xpᷣi:lapid es ſciſſi ſũt.vt hr Math.
27. q̃ſi phibẽtes teſtimoniũ ſanctitatis ipſiꝰ xpᷣi moꝛientis.ꝑꝑ qð cen
turio ⁊ alij gentiles ꝗ erãt cũ eo viſis tot ſignis ſanctitatem xpᷣi ↄfeſſi
ſunt dicẽtes. Uere filius dei erat iſte:vt hẽtur ibidem.
q ¶ Et vt appꝛopinq̃uit. Pic ↄñter oñdit facto futuram ciuitatis hie/
roſolymitane deſtructiõem.in h̊ ꝙ fleuit ex cõpaſſione ꝑꝑ mala ſuꝑ

.

ciuitat ⁊ pplin futura.⁊ qꝛ ſemꝑ in deo cuʒ mia currit iuſtitia.
ideo in xpᷣo pᷣoñditur dulcoꝛcõpaſſionis.⁊? rigoꝛ vltionis. 3? in

pᷣncipibꝰiudeoꝝ malũ obſtinatõis.⁊ ibi.Et igreſſus.ʒibi.ꝛi
r ¶ Uidés ciui.ſ.hierlzʒ ĩq̃ diu viguerat
