ſilu quod ẽ ĩm utabile.vt dem̃ ẽ ca.õ.ſacerdotiũ ãt xpᷣi inſtitutum eſt
a deo.⁊ ſub iuramèto.vt pʒ per ſcripturà pᷣs.ioo.Jurauit dũs:⁊ nõ pe
nitebit eũ.tu es ſacerdos in eternũ.ſacerdotiũ aũt leuiticũ ſine iura-

aaron cũ filus ſuis de medio filioꝛũ iſr łvt ſacerdotio fũgãt᷑ mibi ⁊c. ⸗ aeud facfe J

⁊ibi nullũ iterponit᷑ iuramẽtũ diuinũ.ꝗᷓ ſacerdotiũ xpᷣi firmius tex
cellẽtius ẽ ſacerdotio leuitico.⁊ G ẽ quod dr̃ hic.Et qᷓtũ ẽ hoc ñ ſine
iureiurãdo.q.d.magnũ ẽ valde ꝙ ſacerdotiũ xpᷣi non ẽ inſtitutũ ſine
iuramẽto dino.qꝛ nõ ſic factũ ẽ de ſacerdotibꝰ veteris legis.pꝑ qõ ſe
quitur. d¶Alu quidẽ ſine iureiurãdo ſacerdotes facti ſũt.ſĩ vete
ri lege. e ¶ Dic ãt.i. xps. f¶ Cum iureiurãdo.ĩſtitutꝰꝰẽ.
g Bereck ippatre. h ¶ Qui dixit ad illũ.iurauit dñs ⁊c᷑.⁊ qꝛ ſacer
dos mediẽ iter deũ ⁊ pplłm.referẽs pplim in deũ ⁊ bñficia dei ad po/
pulũ.iõ qᷓ;to ẽ meliꝰ ſacerdotiũ xpᷣi.tãtomelioꝛa bũficia ꝑ ipſum pꝛo

mittunt᷑ pplo.⁊ B ẽ qð ſubdit᷑. i ¶ In tm̃ me.teſti.i.melioꝝ bonoꝝ

ſ.eternoꝝ.qꝛ noĩe teſti ᷣſignat᷑ aliqũ bonũ qð dat᷑ ꝑ teſtm̃.teſtantũ
ãt nouũ ꝓmittit bona celeſtia ⁊ eterna.quod ꝓpꝛie ẽ teſtamẽtũ xpᷣi.
iõ ſegtur. k ¶ Spõſoꝛ fcũs ẽ ieſus.ĩveteri ãt teſtamto ñ pmitteba
tur niſi bona tꝑalia.q̃ mẽtẽ hoĩs non quietant. I ¶ Et alij quidẽ.
Pic ↄñr ꝓbat ſacerdotiũ xpᷣi excellere ſacerdotiuz leuiticũ.ꝑ hoc ꝗð
dr in auẽitate pᷣs.pᷣmiſſa de xpᷣo.Tu es ſacerdos ĩ eternũ.⁊ diuidit᷑in
duas.qꝛ pᷣmo facit quod dictũ ẽ.⁊ *ex hoc concludit efficaciaz ſacer
dotij chꝛiſti.ibi. Unde ⁊ ſaluare.Circa pᷣmum ſciendũ illa q̃ ſunt
coꝛꝛuptibilia in coꝛpoꝛalibus multiplicantur in eadem ſpecie.ſicut
patet ad ſenſum.iſta autem que ſunt incoꝛꝛuptibilia nõ ſic multipli/
cantur.ſicut patzʒ ꝙ eſt vnicus ſol ⁊ vnica luna. In ſacerdotio autem ⸗ ₰△
leuitico fuerunt plures ſummi ſacerdotes ſibi inuicẽ ſuccedẽtes.qꝛ . ,
eleatłar ſucceſſit aaron ⁊ phinees ipſi eleacaro ⁊ ſic de alijs.in ſacer/ay.
dotio autem chꝛiſti eſt vnicus tantũ ſummus ſacerdos.ſchꝛiſtꝰ.aluſvjneèe
autem omnes non ſunt niſi miniſtri.ſᷣm ꝙ dicit aplus.i.Coꝛ. .Sic
nos exiſtimet homo vt miniſtros chꝛiſti ⁊ẽ ex ꝗbus pʒ ꝙ ſacerdotiũ
lenuiticũ fuit cõꝛuptibile ⁊ traſitoꝛiũ.ſacerdotiũ vo xpᷣi ĩcoꝛꝛuptibile
⁊ eternum. eternum autem excellẽtius eſt coꝛꝛuptibili.ergo ⁊c̃.⁊ B
eſt quod dicitur. Et alu quidem plures facti ſunt ſacerdotes.in lege
veteri.⁊ cauſa ſubditur. ” MM

*

1

biles. d ¶ Eoꝙ manet ĩeternũ ſempiternũ hʒꝭ
ſacerdotiũ. e ¶ Un ⁊ ſaluare. Pic ex pꝛedictis ↄcludit efficaciã ſa
cerdotijxpᷣi. effectꝰ.n.eternꝰñ põt ĩduci a cã tꝑali.ſʒ tĩ a cà eterna.⁊
iõ xpᷣs ꝗẽ ſacerdos ĩeternũ.põt dare ſalutẽ eternã.⁊ B ẽ qʒ dr̃. Unde
2 ſaluare ĩ ꝑpetuũ põt. Modus ãt ꝑ quẽ h̊ facit ẽ nãe excellẽtia ⁊ pie
tatis abũdãtia.pᷣ? pʒ.qꝛ lʒ hẽat nãm humanã ꝑ quã diſtat a pre.ẽ tñ
vynita nãe dĩne ꝑ quã indiſtàs ẽ ab eo.⁊ B tagit᷑ cũ drĩ. f ¶ Accedẽs
p ſemetipᷣm ad deũ. acce
dere eni ad aliquẽ nõ cõ
uenit niſi ei ꝗ aliq mõ di/
ſtat ab eo.xps ãt diſtat a

a ¶ Zacirco.ippꝑ boc. b ¶ . moꝛ. phi pmanere. cuz eént coꝛꝛupti⸗
Cc ¶ Pic at.i.xps. D
e

legẽ:idecircò ꝙꝙ moꝛte ꝓhiberent
pmanere:hic autẽ eõ ꝙ maneat

pfe m nãz humanã tm. in eternũ ſepiternũ bʒ ſacerdotiũ
2 B 5 opetit ei accede⸗ An 7 ſaluare i ꝑpetuũ põt acce
read parre verutn q; o; qg ꝑ ſemètipm ad deũ:ſemꝑ vi

eandẽ nãaʒ cũ pre.iõ acce
dit ꝑ ſemetipᷣm.G̊ ãt non
põt cõpetere alicui pure
creatur̃.⁊ qꝛ i xpᷣo E excel 3
lẽtia nãe dĩne.ſegꝗt᷑ ꝙ ſp
viuit.qꝛ ſẽꝑ vita dina eſt
eterna.⁊ Bẽ qð dr̃. Sẽꝑ .
viuẽs. excellẽtia ãt pietatistãgit᷑ cũ drĩ. g ¶ Ad iter.p nob.qꝛlz tã
te excellétie ſit ſicut dcm̃ ẽ.tñ ex ſua pietate ẽ aduocatꝰ nr̃. ᷣm qð dr̃̃.
.i. Jo.z. Aduocatũ habemapð pr̃em ieſũ xpm.iĩterpellat.n.ꝓ nobin
coꝛpe qð ꝓ nobis aſſũpſit.ipᷣm pfr̃i repᷣſentado.ſiłr in aĩia ꝑipᷣim nãle ð
ſideriũ de nr̃a ſalute expᷣmẽdo. h¶ alis eni. Poſtq; onñdit ſacer
dotij xp̃i excellẽtiã.Gᷓ ↄñr oñdit eiꝰ necitatẽ.pſcm̃ enĩ neceſſariũ ẽ ad
excluſionẽ impfectõis.ſacerdotiũ ãt leuiticũ fuit ĩꝑfcm̃.⁊ iõ necariũ
fuit ſacerdotiũ xpᷣi qdð ẽ ꝑfectũ.⁊ iõ oñdit pᷣ ꝙ gꝗcꝗd ꝑfectõis fuit in ſa
cerdotio leuiticototũ ẽ in xpo.⁊? qꝛ ab eo excludit᷑ ꝗqcqꝗò erat iperfe⸗/
ctiõis.ibi.Qui ñ hʒ neceſſitate.Circa pᷣꝰ ſciẽdũ ꝙ ĩ ſacerdotio ve.te.
regꝗrebat᷑ ſcitas.vt hr Leui.⁊i.Panes dei ſui offerũt.iõ ſcĩ erũt. Re/
grebat᷑ ẽt inocẽtia. Leuit.⁊⁊z. Cuſtodiãt pᷣcepta mea vt nõ ſubiaceãt
pctõ.ĩnocetia enĩ ẽ puritas a pctõ. Regꝗrebat᷑ ẽt ĩpollutio.Leuit.i.
Põ de ſemine aaron ſacerdotis ꝗ habuerit maculã nõ accedat offer
re ⁊c. Itẽ regrebat᷑ ſegregatio a coingnatis.Leuit.⁊i.Nõ ↄmiſceat
ſtirpẽ generis ſui vulgo gẽtis ſue.iſta at ꝑfectiſſime erãt in xpᷣo.⁊ G̊ ẽ
qd dr. Lalis.n. decebat vt nobis eẽt põtifex ſcũs.qꝛ xpᷣs abiſtãti ↄce
ptionis fuit ſcũs ſcõꝝ.Sãctũ eni idẽ ẽ qð applicatum ad dina.ꝑꝑ qð
ẽt res inaĩate ſi ad diuinũ cultũ applicẽt᷑ dicũt᷑ ſãcte.ſicẽ calix altare.
22ſilia. Pumanitas vo xpᷣi ab inſtãti ↄceptiõis fuit deo applicata in
vnitate ſuppoſiti.q̃ẽ maxia applicatio. i ¶ Innocẽes.h̊ ẽt maxime
cõpetit xpᷣo ꝗ pctm̃ nõ fecit nec iuetꝰẽ dolus ĩ oꝛe eiꝰ..vt hr.i.Petri.⁊.
K ¶ Impollutꝰ.i.ſine coꝛꝑali defoꝛmitate.qꝛ tal defoꝛmitas cãtur.vł
acã intrĩſeca.ſ.a defcũ vtutis foꝛmatiue.vlex defectu mãe.ꝑ quem
modũ ↄtingũt monſtra ĩ nã humana.ſʒ neutꝝ habuit locũ in xpo.qꝛ
coꝛpꝰ eiꝰ fuit foꝛmatũ vtute ſpũs ſcĩ que ẽ ĩfinita.mã at ſui coꝛpoꝛis
fuit puriſſimꝰ ſãguis btẽ vginis.alr cãtur öfoꝛmitas a cã extrinſeca
ſ.ꝙ aliꝗs ꝑꝑpctm̃ ſuũ pᷣuet᷑ mãu vł pede vł oculo.aut qꝛ malo regĩe
aligꝗs ꝑdit manũ oculũ vł pedẽ.qð ĩ xpᷣo nõ habuit locũ vt pʒ.
I¶ Segre. a pec.⁊ ſᷣm h̊ videt᷑ falſũ de xpᷣo qð dr̃ matth.9.diſcũbẽte
ieſu ĩ domo ecce multi publicani ⁊ peccatoꝛes veniẽtes diſcũbebant
cũ ieſu ⁊ diſcipłis ſuis.dicẽdũ ꝙ vxpᷣs venit tãq; medicꝰpctõꝝ.⁊ ideo
nõ debuit ſegregari a pctõꝛibꝰ qᷓ;tũ ad cohabitationez.⁊ iõ legit᷑ cuʒ
peccatoꝛibꝰ comediſſe ⁊ bibiſſe ⁊ tãq; pſſimꝰ medicꝰcõdeſcendiſſe
pꝑpꝑ eoꝝ ſalutẽ.fuit tñũ ſegregatꝰ a pctõribꝰ qᷓ;tũ ad participationẽ cuzʒ
eis in pctõ.qꝛ talis ſegregatio erat vtuoſa ⁊ ſaluti nr̃e accõmoda.non
ſic ãt ſegregatio pꝛima. m ( Et excelſioꝛ celis factꝰ.qꝛ ſʒ naturazʒ
diuinã excellit oẽz creaturã. n Bui non hʒ neceſſitatẽ. HPHic pñnr
excludit a xpᷣo ĩ ꝑfectões q̃ erãt i ſacerdotibꝰ ve.te.erat eni ĩpfectio
nis ꝙ ſacerdos ve.te.nõ ſolũ offerebat ſacrificiũ ꝓ pctĩs ppli in die
expiatõis.ſʒ etiã cũ hoc offerebat vitulũ ꝓ pctis ꝓpꝛus.Itẽ ĩꝑfectio
nis erat ꝙ hoc fiebat nõ tm̃ ſemel ſʒ plies.qꝛ vna oblatio nõ ſufficie/
bat ꝓ oĩibꝰpeccatis.ꝓpter ſui ĩꝑfectõeʒ.xpᷣs ãt tm̃ vnã obtulit hoſtiã
.ſ.coꝛpꝰ ſuũ ĩ cruce.nõ tñ ꝓ peccatis ꝓpꝛis ſʒ ꝓ alienis.⁊ hoc ẽ qð di/
citur hic.Qui nõ habet quotidie neceſſitatẽ ⁊c.⁊ pʒ lr̃a vſq; ibi.
ex.n.ↄſti.ho.ſacer.infir.ha.i.pnitatẽ ad peccãdũ.⁊ ſic peccabãt
aliqũñ ſicut ali hoĩes.nõ ſic aũt xpᷣs.pꝑ qð ſubdit᷑. p¶ Sermo aũt
iuriſ.⁊c.i.vpbũ dinũ loquẽs de ſacerdotio xpᷣi pſtituto ꝑ iuramẽtum
diuinũ.vt ſupꝛa dem̃ ẽ.oñdit ꝙ filiꝰ dei ẽↄſtitutꝰ ſacerdos no.te.qð
ẽpꝰ legẽ moyſi oꝛdine tꝑis ſed nõ oꝛdine dignitatis.Ad maioꝛẽ eui/
dẽtiã illiꝰvbi qð hĩtũ ẽ ĩ B ca.Qõ minꝰẽ a maioꝛe bñdicit.videt᷑ ꝙ;
nõ ſit veꝝ gnãliter.pᷣ qꝛ papa ↄſecra ab epᷣo hoſtieñ.⁊ tñ papa maioꝛ
ẽ ex ipſa ſua electione ẽt añqᷓ; oſecret᷑.⁊ archiepᷣs ↄſecrat᷑ a ſuffraga/
neis ipᷣo minoꝛibꝰ. In ↄriũ ẽ auctoꝛitas apli.qꝛ dicit illud eẽ verum
ſine vlla ↄd ictõe.dicẽdũ ẽ ꝙ circa h̊ͥ errauerũt gdã heretici ꝗg nomi

uẽs ad iterpellãndũ pꝛo nobis:
Talis.n. decebat vt nobis eſſet
ptifex: ſcus inocẽs:ipollüt? ſe⸗
grègat? a pctõꝛibus:⁊ excelſiõꝛ

ZJurauit

naͤtur pauperes de lugduno.qꝛ eni quilibet iuſtus maioꝛ quo
cũq; peccatoꝛe.iõ dixerũt ꝙ ſacerdos peccatoꝛ non põt bñdice
re iuſto ẽt puro laico.ſed ecõuerſo quilibet iuſtus ẽt purꝰ laicꝰ

ẽ ſacerdos verus ⁊ nullusaliꝰ.Sed hic erroꝛ ẽ nimis ꝑnicioſus
qꝛſi ſanctitas miniſtri ſit de neceſſitate ſacramenti. nulla erit
certitudo ĩ ſacramẽtis ecclie.qꝛ nullꝰſcit certitudinalłr eẽ ſe in
ſtatu gre.⁊ multo minꝰ põt hoc ſcire de alio.⁊per ↄñns de nullo

ſciretur vtrũ eẽt baptixatꝰ vel nõ.nec de quocũq; alio ſacramè

too eét aliqua certi
celis factꝰ. Qui nõn bʒ neceſſita nion iödienut
tẽ quotidie quẽadmodum ſacer iure propeigrignrch
dos pꝛiꝰ pꝛo ſuis delictis hoſti/ ritur de ipſogs vel
as offerre: deide pꝛo ppłi. Poc qualis ſit.qꝛ eiꝰ bo/
eni fecit ſemel ſe offerédo. Lèrxr nitas vemnalicia va
eniↄſtituit hoĩes ſacerdotesĩfir pꝛopꝛiã. ſed trac
mitatẽ hñtes:ſermò qt iuriſiurã ſolum agit in virtu
te alterius non va

di qui poſt legeʒ eſt: filiũ in eter

riat.bona enim ele
num perfectum. VIIII. moſyna datura bo

⁊ eodẽ modo deus confert bonũ ⁊ veꝝ ſacramentũ per malos
miniſtros.ideo dictũ apłi verum eſt.ſ.ꝙ minoꝛ a maioꝛe bñdi/
citur.qꝛ quilibet inſtitutꝰ miniſter xpi maioꝛẽ quocũq; alio in
quãtũ ẽ homo vel peccatoꝛ.Sed adhuc vna obiectio ẽ ð ſacer
dote coꝛpus xpᷣi cõſecrãte.⁊ nõ videtur ꝙ ſacerdos ſit aliquo
modo maioꝛ ipo.dicẽdũ ꝙ ſacerdos cõſecrat ißam mãm qua
maioꝛ ẽ.xps aũt inqᷓ;dtum deus ↄſecrat coꝛpus ſuũ.⁊ ſic pʒ pꝛo/
poſitum.Ad argumenta dicẽdũ ꝙ patẽt ex dictis.electꝰenim

* „ . —

in papã ſubmittit ſe volũtarie inqᷓ;tũ ẽ hõ.epᷣo hoſtieñ.inq;tũ

ẽminiſter dei.⁊ eodẽ modo archiepiſcopus ſuis ſuffraganeis.

¶ In ca.⁊.vbi dicitur in poſtil.Sed videtur alicui ꝙ iſtud ar/
gumentum non valet. CAD

patre pꝓpterea ſit maioꝛ filio.⁊ talis rõ multipir defic᷑
ſed rõ apoſtoli fundatur in hoc ꝙ abꝛaam apud iudeo⸗
erat maxime dignitatis inquantũ ipm abꝛahaʒ pꝛeponere vo/
lebant ipi xpᷣo.vnde Jo.S.cap. Nunquid tu maioꝛ es patre nr̃o

abꝛahaz. ¶ In eodẽ cap.vbi dicitur in poſtil. Tranſlato autes
ſaperdotio neceſſe eſt vt legis tranſlatio fiat. ADDITIO.
Oc quod dicit apłs. Trãſlato ãt ſacerdotio neceſſe eſt

tantia legis ⁊ ſacerdotij in gnãli ↄſiderata.qꝛ ſi ſic tota

P vt legis tranſlatio fiat.Non videtur fundari i cõcomi
eẽt trãſlata trãſlato ſacerdotio:qð ẽ falſũ.nã lexvetus etiã

le

tranſlato ſacerdotio manet quantũ ad moꝛalia.ſed ad veraz in

telligentiam dictoꝛũ apli videtur attendẽdũ ꝙ cerimonialia.
le.ve.vt ſunt ſacrificia ⁊ h:non poterãt ipleri ſᷣm ritũ moſaice
legis niſi ꝑ ſacerdotes de ſemine aaron:vt hr̃ Nu.i.a in alijs
qᷓ;plurimis locis.Silr iudicialia ad que ĩplẽda regrit᷑ auc̃itas
iudicis:nõ poterãt ĩpleri ſub eodẽ ritu niſi ꝑ ſacerdotes pꝛedi/
ctos apð ùs erat aucitas iudicialis.vñ Deut?zi.Loquẽdo ſcri
ptura de q dã negocio iudiciali ſic dic. Accedẽtq; ſacerdotes ſi
lu leui as elegerit dñs deꝰtuꝰvt miſtrẽt:ei ⁊ bñdicãt ĩ noĩe eiꝰ
ad vbũ eoꝝ oẽ negociũ pẽdet.Ex pʒ manifeſte ꝙ trãſlato ſa⸗
cerdotio ve.te.nece ẽ vt legis traſlatio fiat q;tũ ad cerimonia/
lia ⁊ iudicialia tm̃.nõ ãt qᷓ;tũ ad moꝛalia q̃ nullã depẽdẽtiã ha/
bebãt a ſacerdotio ⁊c̃. ¶ In eodeʒz capitlo.vbi dicitur in poſtil.
minus ⁊ꝛc. H CADDITIO.
Neodẽ.ca.vbi dr̃. Jurauit dñs ⁊c.Nõ vr̃ arguer aplłs ſo
lũ ex maioꝛi firmitate eiꝰ qð ſtatuit᷑ ſub iuramẽto.ſʒ cũ
Bẽt vr inuere qð iſtud ſacerdotiũ ſub iuramẽto firma/
tũ ẽ ſacerdotiũ xpᷣi.ex H̊ ꝙ myſteria xpᷣi ↄſueuerunt ĩ ſacra ſcri/
ptura ſub iuram̃to dĩno vallari.ↄſtat ꝙ cũ deꝰnũciaſſet abꝛa/
he ꝙ ĩ ſemine ſuo bñdicerẽt᷑ oẽs gẽtes.qð ĩtelligit ad lr̃aʒ ð xpᷣo
ibi ĩterpoſuit firmũ iuramtũ.Geñ.⁊⁊. Per memetipᷣm iurani
diẽ dñs ⁊c̃.De q iuram̃to apls agit.õ.ca.õ.Silr cũ de regno xpᷣi
ageret᷑ in pſal.ꝗ icipit. Memẽto dñe dauid ⁊c. Deus interpo⸗/
ſuit iuramẽtũ.d. Jurauit dñs vitatẽ ⁊ nõ fruſtrabit᷑ eum ð fru/⸗

ctu ventris tui.⁊c.Et ſic pʒ ꝙ ex interpõne iuramentiintelligi

dz qᷓ̊ ſacerdotiũ ad xpᷣyptinere.Et notãdũ ꝙ ĩ G̊ quolibet pꝛedi

ctoꝝ iuramẽtoꝛũ ſupaddit᷑ aliꝗd ad ſolẽnioꝛẽ iuramẽti firmita

tẽ ptinẽs.vñ Geñ.⁊⁊.nõ ſolũ dixit.Juraui dicit dñs.ſed addit
ꝑ memetippʒ iuraui ⁊c᷑. Et ĩ pᷣs.nõ ſolũ dicit.Jurauit oñs.ſed ad
dit.⁊ nõ penitebit eũ.Siłlr ⁊ in pᷣs. Memẽto dñe dauid.nõ ſo⸗

lũ dr. Jurauit dñs dauid.ſʒ addit ⁊ nõ fruſtrabit᷑ eũ.Queꝗdeʒ

additiões nõ ↄſueuerũt fieri ĩ ſacra ſcriptura ⁊ ĩ alus iuramẽt

o per malũ ßfuum

3 . DITIO.
Rgumẽtũ apli non fundat᷑ in hoc ꝙ ſi aligs eſt maioꝛ

himnfſepite,

uchſſiti
ſcſoc tkn
W

ſee
gochi
geü ptand
ſud

H Acboi
.

Wrtes ee
6
4

aluepe
ctede

h
gitficnrf

Cwinotn; b

ictigniiien⸗
ſpt nco
ſentbicr
1 ) dmiaol
omticee
Polige
eſcttvoittintn
bittſnebrbir
Gnnrenoſtothnmn
eflvefcutſneg
Giofeiiſtmnen
niößftlitimaine
ſamnſornierdbin
fnincheetnim
bimmotpotiettt
onicomnechictec
inieig nirq⸗
fohonechicteh
lo eeſee tniſ
gilagoicicplro⸗
gigerenl Nen
ſifariſirrröftl
Uctronlueniſa
ſunniziannn
ſinſwtände
6tenmeeenotn
Pfntllegsrnz
Renigtſonngeen
ſiggipſnng
tulgetireten

„
/

ſlbigilniͤzen

efüöſnritiben
attietetonin

xiſanoſtecri

ſtnpnggte

—. thleuitici⸗

(itmtöroft

fnpofathor
hnepoocnnſe
üpuino Popon
nlzihnclsdie
flihgeſton d

alingtiniͤt,e
nan⸗

lihtan

„„ 5 e
en e dinis ⁊cc. ¶ In eo.t.vbi dĩ i po. IcSa ,7
— S a ba ih eaffmnit dicsdaͤc patẽt⁊c. poꝛtat equalitatem fili ad patrem. vt ſupꝛa dictum ẽ in.i.ca.⁊ quia
nnntutſkii aeites eé ſacre ſeripture igb n⸗ e ADDITIO officium pontificis ẽcuſtodire ſacra. ideo ſequitur. 14 Ca. de
Emnnhie deu vtcivf. Bückic aia ne da hgi meg en c¶ Sanctoꝛũ miniſter. xpᷣs enim inqᷓ;tum hõẽ miniſter ſacroꝛuz. ſe
ſtanan l SMosbs Mad viesdn pbfaiccioporente eier edne chrrm ve Eactor inſon Iſto ar ſaora ſuc gr iin puſti gloꝛial
WR paſſiua. Actiuaẽꝑ quã aligd daĩ eece duplex. ſactiua ? ro que nõpoterat adminiſtrari itabernaculo veteris ſtameri ie
Ttali bñdictiõe deꝰ bñdi dat a bndicente ipᷣi ꝗ bñdicitur: tm̃ pfigurari.pꝑꝑ quod ſeqtur. d erabernaculi er anoc lirt
iiinn ferũtur aliq̃ bona.ſiẽ Beiht⸗ Biclixitcgelsden talr enel cõ deus ⁊ non homo.de quo livernacledf daakt Duc nne balanahn
R mitiplcz mini Be l e'. 2 ait. Creſcite ? in tabernaculo tuo.iſtud tabernaculũ nõ ẽ ſenabhomine neue fuſ
dikdtin nedictio ãt paſſiiua l tabernaculũ moyſi qð fe
en Ebquanihilaccre, pitulũ aũt ſnꝑ ea qᷓ di- legẽ munera:q xẽplari? vmbꝛe cit bexeleel. vt pʒ ĩ Exo.
N ſcit illig bñdicit᷑.ſ,5 C unt᷑. Calẽ habemꝰ põti deſeruiũt celeſtiũ:ſiẽ rñſũ ẽ moy e Mis enim vontiſcxad
uii riſto m3 denue dism a es aſedt i dextera ſe ſicũ ↄſmaret tabernaculuʒ. Vi Tenewrpont apenn V
upflnlan⸗ bñdicunt deũg bo gicter: Stah in celis ſcõn my- de inquit oĩa facito ſᷣm exẽplar: ⁊ diuiditur in tres.quia pᷣ
L noꝝ nr̃oꝝ nõ eget: ⁊tà bernacli veri:qð fixit quod tibi oñſuʒ eſt ĩ mõte. Nũc ia nmeenno
ſcõo ꝙ

noy ſſog ni eit: 9 7n5 b; O' Scier. § .
Taraliablaal dean hõ. Ois.n. põtifex ad of auteʒ melius ſoꝛtitus eſt miniſte nõ eſt miniſter ſacroꝛum
Rndckli. n licrio Añ nnmmnear Baſtins oſtituit rinquato ⁊ melioꝛis teſtamenti veteris teſtamti. ibi. Si
eſſe ẽ hũc hẽealiqd qð mediatoꝛ eſt: quod i melioꝛibus geſſet. z ondit ꝙ ẽ mini

htiiſctc
1 Gummm

=
S=

F tarſthnern
.

— =

letlerusnen

„ lwnni nes ãt q dant᷑ a ſa/ 1 4 ondit
—ſnnn cerdotibꝰ ſeu mini off. enne Pl ergo eet ſuꝑ traʒ nẽc repꝛomiſſionibus ſancitum eſt. K meliox ſacroꝛuz ibi.
voerntiin 3 wei regcn ceet acerdos:cũ eent:ꝗ offẽrẽt bᷣʒ Mam ſi illũd pꝛiꝰculpa vacaſſet: renaſtc innon
ſommentirn d pehnu modts „ „ M Aparte arguit ſic. Oĩs pon
ſominornmiese dicédi ĩquãtũ iĩ pſona dei ſeu eiꝰauctoꝛitate h̊ faciũt ſeu i 5 gAr. . tifexẽ miniſter aliquoꝛũ
— cãt᷑.⁊ de iſto modo benedicẽdi loquitur artſ⸗ K ntupte a Doce 3 Bbee rvcirnirader⸗ ſerotn erſein i zailicg
en ra nc.ꝛ. vbi apłs arguit ſacerdotiũ meichiſedech digni? vt ibidẽ dictu fui üͦ. vt ſupꝛa demm ẽ cap. 5. Chꝛiſtus atẽ põtifex
— t p eſacerdotio ninch. oltiſ vonis Binedit Agega ena Bi eer s ioc miniſſe Vnoed Zerornes Poc acſto
ſtius maioꝛe.è etiã maiꝰ minoꝛe:ſed abꝛ. Iñßi 5ßporE? c. p; edg. J i ergo eẽt.hic ↄñũr oñdit ꝙ xpᷣs
udten deficit ⁊ ponit aliud mediũ rõnis aplłi:videlicet ꝙ iudei repu- ris eltanetiacg pi peraliostneniſtrore epe ſacerdotes vete
— tabãt ipſum abꝛabã xpo dignioꝛ dicẽtes Jo. S. Ilũqd tu maioꝛ dr. Si ergo cetſup terra i.ſiſ⸗ teynnerachniiga ralia poc ego
eptofti ii es patre noſtro abꝛahã. Hic dico pᷣmoꝙ nõẽ pbabile i5 fecest i.ſi ſacrũ pertinẽs ad xpi myſteriũ
rs Dic õẽ ꝓbabile ꝙ mediũ ſe Sitis ſa⸗ . 8 nen in.
Chns iis ifnns poſtil. deficiat ſi pmoc noe pbabiles g ¶ Nec eet ſacerdos.i.eius ſacerdotiũ non eẽt neceſſariũ.
ens liſci ſtil. deficiat ſi regular teraſſumat᷑:Dicere ãt iuxta illud me⸗ eent qui . . arai.
Cenn gianginn 5äs8.e † eene uiolferettn legẽ munera. ſ.ſacerdotes veteris legis.
MiIn nüchkallit imagnitudine molis: ſed Pa Ade xemplari ⁊ vmbre deſeruint celeſtium. Dicuntur enim ſa/
Urdſtsicin q; fallit imagnitudine molis: ſed nec eti ĩ magnitudieptu cra veteris legis in ꝗbus deſeruiebãt ſacerdotes: v ium
noegſalscfnn tis. vnifoꝛmiter ſubſumédo. Dico 2 accepto medio Bur. ſi inq;tum imperfecte z obſcure iebãt ſacerdotes: vmbꝛa celeſtium
us nlihft Hen adhucſeruſie medid poſtit. Naſiuidelreputaueriit abꝛa emrnge eenccr anre ul repꝛeſentabant.ſicut vmbꝛa coꝛ.
umn tir hã maioꝛẽ xpᷣo:tũc ex medio poſtił.apłs cõcludit ĩtentũ ſic ſub/ niinperfecte fſiguram eieis repꝛeſentat. Dicuntur etiaz
dubnnene ſumẽdo:melchi rf. s cõcludit ĩtentũ ſic ſub- exemplar ce leſtiũ inq;tum erant quodammodo manuducẽtia in ce
nabdeepnenn umẽdo:melchiſedech ẽmaioꝛ abꝛahã.igit᷑ melchiſedechẽ ma itioné ipſo . ucetia in co
— r 2 Da iſedeché ma gnitionẽ ipſoꝛum.de ratione eniʒ exemplaris eſt pꝛioꝛitas reſt
nidmmaiatzdti ioꝛ qcũq; minoꝛe qᷓ; abꝛahã:ſed leui ẽ minoꝛ abꝛahã: „O TerloneEmz A Ppꝛioꝛitas reſpectu
uc nn L ꝛahã:igit᷑ ẽ mi /⸗ exemplati.ſed pꝛius aliquid dicitur dupl
1oſil Timſina noꝛ ipo melchiſedech. ¶ In ca. eodẽ vbi dr̃ Traſlatoſacerdo ti ſtra ir dupliciter. Uno modo ſʒ cogni
toſu. AM tio neceſſe ẽ vt trãſlatio legis fiat. Circa què paſſũ Bur ſionem noſtram.⁊ ſic ſacra veteris legis dicuntur exemplaria cele D
it endonwect cillud dictũ apłi nõ põt fũd ariſup⸗ comirärka leg 57 nrni iennde Deneinnioncale iatirtremdntecneme m ſimplr.
idemr mnariin ĩgenerali ↄſiderata:qꝛ ſi ſic.tũc trã i . nerſo. quia ipſa celeſtia ſunt exemplar eoꝛum que facta
öeſaliünilenmmel tũ ad moꝛalia etiã ſacerdotio trãſlato. Pic dico ꝙ burg Fanta k Munc autẽ melius ſoꝛtitus ẽ. Di õ
Hefalla zaß, Oo Jn urg. Fanià K ur. is ẽ. Hic ↄſequenter oñdit ꝙ xpᷣus mini
Anornin it ſiatur.putãs pᷣcepta moꝛalia oꝛiginalr eſſe de lege moſayca.qð ſterẽ melioꝛũ ſacroꝛũ.⁊ diuiditur in duas parte X 4
linninwis falſũ ẽ ⁊ doc. cõir dicẽtes ꝙ pᷣcept lia ſin 5 acroꝛũ.⁊ diuiditur in duas partes.qꝛ pꝛimo oſtendit
didiig annmi EN — ͤ— es ꝙ pᷣcepta moꝛalia ſunt de lege nůe. ꝓpoſitum.ſcõo reddit caãm dicti ibi.Qu ioꝛi ima igi
r vlenfmrrünte qᷓ;uis.n.in lege moſayca fuerint magis explicata.ex G̊ non ſegt t dicti ibi. Quanto melioꝛis. In pꝛima igi⸗
itigenfunum ſint illi legis oꝛia nalr. ſiẽ ſi gis explicata. ex H̊non ſegẽ tur parte concludit ex pꝛedictis ſit miniſt
ytbi ſn d ꝓ ſint illiꝰ legis oꝛiginalr.ſic ſili mõ quis pcepta moꝛalia ſint qꝛoñſum eſt ꝙ ipſe ſit miniſter aliquoꝛũ ſacroꝝ.itẽ onſũ ẽ ꝙ ipſe nõ
ldnrenfiuis in euãgelio magis extẽſa ⁊ explicata qᷓ; in lege moſaica:ex hoc ſit miniſter ſ⸗ en e Z. ite onſu e ꝙ pie n0.
neiglidunegt tñ nõ ſeqt e ſint oꝛigialr pcept moſaica: ex hoc ſit miniſter ſacroꝛũ veteris legis.ex qͥ ſeqtur ꝙ ipe ſit miſter melio D
a euagelice legisẽ igit ꝛcomitã ſacroꝝ.ſiẽ ⁊ ſuũ ſ 6 ,Pe it mner mellop
niigſenitefil tialegie r ſe gial pceptd eua acroꝝ.ſiẽ ⁊ ſuũ ſacerdotium meliꝰ pfectiꝰẽ.⁊ G ẽ qð dr. Nũc autem
dereni, cerdotu in gnãli.Nec valet qð Burg. arguit ðm SFſoꝛtitꝰ ẽmiſteriũ,i. melioꝛù EEHeqnor: inc autemn
denteni Hlib.qꝛilla nopereinet oꝛiginair 15 Burg. arguit mo meli ſoꝛtit? émiſteriũ.i.melioꝛũ ſacroꝛũ.⁊ G fuit offerendocarn
den n xalib. qꝛ illa nõ pertinẽt oꝛiginalr ad legẽ veterè.ſʒ ad legẽ na- ſuã ĩ cruce q̃ fuſ. ene wele E ee 1 ndocarnemn
Aattäglne ſre. 2 iõ ſunt ĩdiſr 7 e veterẽ.ſʒ ad legẽ na ſuã ĩ cruce q fuſt oblatio optima ⁊ cõuenientiſſima ſaluti nr̃e.qꝛ obla Z
eni ſeitiit . idiſpenſabilia.ſʒ cerimonialia ⁊ iudicialia perti/ ta fuit i itate 2: So ſan attafe⸗Arob!
irei tbidtiinit nentdirecte toꝛidinalrad vein Mmialia 7 iudicialia perti ta fin ex maxima caritate ⁊ deuotiõe.ſʒ ↄtra ̊ videt᷑ eẽ illud qð eſt
1 oꝛiginalr ad vetus teſtm̃.⁊ de illis gnãliter dixit pꝛedictũ.ſ.q; miĩſteriũ xpᷣi nõ ẽ circa aliq 4
manifeſetiin apls trãſlato ſacerdotio nece ẽ legè trãfferri nauter dieitt p ũ.ſ.ꝙ miĩſteriũ xpᷣi nõ ẽ circa aliqð terrenũ.caroãt xpi de ter D
rii, n Bor p⸗ fragile anguchtu ſuũ qð putauit ĩſoluble III. ra *5 in ofterte vrone oos e⸗ ſtanynenreevnne pͤong
ännld Aplm autem ſuper ea que dicũtur. Poſtqᷓ; aplis ſupius cti foꝛ pi. . qꝛ ẽ dĩnitati vnita.z?. puũs ſäãä⸗
ainrirn SpunatPer Ee . dit cti foꝛmata.⁊ ꝓpter hoc dicitur.Jo.ʒ.Qui de terre
N— eex . at de celo venit ſuper oẽs eſt. is. Di
, tu leuitici. ⁊ hoc ratione perſone ſacerdotis. Pic idem gat dece ickela agareſet g. 1 Quanro mnaioꝛis. Hic reddit
1Niſfinni ſ, oſtendit ratiõe offici ſacerdotalis. ⁊ diuiditur in duas partes aminſſteinn ſaterde weina iorn aiſnina
i 58 ritEdi raS. * Olu in artes. acerdotis ẽ reducere populũ in deũ adminiſtrãdo
miſbinnn qꝛpᷣmo oñdit hoc in generali.ſcõo magis in ſpeciali.ſcõᷣa incipit l diui ja medi vnantiif. i
. n prꝛincidiocap. ſeguetis/ ibi. Pabuit lie tiali. ſcöa incipit legem diuinam populo.quia ẽ mediatoꝛ dei ⁊ populi.⁊ ideo quanto
tiü ſubummeh i pꝛincipio cap.ſequẽtis.ibi. Pabuit quidem ⁊c̃ pꝛima in dues melioꝛis teſt imedi . õ
qniapꝛifno pꝛoponit intétum ſecu CROQr amenti mediatoꝛ eſt.tanto melius habet miniſterium.
oe ria iili tifex. In pꝛima parte pꝛoponit intentum ſuũ qᷓ; do i iſtue nmlin 3 is ſit. cuius adminiſtratoꝛ eſt
cide ez HPPe 1 n ſuũ q́;tum ad duo.pꝛi chꝛiſtus ꝓbat dupliciter. ſecũda pꝛobatio ponitur ibi. Nam ſi illud RMZ
eligitdlin muʒ ẽ modus dicendi.dicens ꝙ intendit hic ꝓcedere ſu ii peobatio tati Mam ſi illud.
Pirlh nte rie.⁊ hoc eſt quod dicit Dc p eſumma / Pꝛima pꝛobatio talis eſt. Illud teſtamentum quod pꝛomittit meli R
.2 H quod dicitur.Capitulum autẽ ſu Lapli neli irei ellg
Perenein . Hc-choceirqi Capitulum autẽ ſuper ea.⁊c.Caplin ra melius eſt.ſed teſtamentum nouuz ꝓmittit melioꝛa qᷓ; teſta. vet⸗
ioerepo enim d a capite.qꝛ ſicut in capite virtualiter continetur ꝗcꝗd ia pꝛomittit bo rituali Pteitg.
4Giln nenr b in coꝛ eud. Due iter conti geg quia pꝛomittit bona ſpiritualia ⁊ eterna.vt patet. Matth..x in mul
mntc den eientartaſen tamẽ ſoꝛmaliter ⁊ explicite.ita declaratio par tis als locis.vetus autem pꝛomittebat terrena.vt patet Jſa.i. Si
fuſtchien, aantur. See ularis vieitun qu cto aliqua ibi ſũmatiũ tra- audieritis me bona terre comedetis.⁊ h̊ eſt qõ dĩ hic ꝙ xpᷣs habʒ
Ginnn til. Secũdum in quo ponitur ſua intentio ẽ reſpectu dicẽ meliꝰmiſteriũ.Quã „6 qo meli ſanc. 5i. firma
Gneirumen donum. dꝛ intéditdi pomi tentioen tu dicẽ meli miſteriu. uãto ⁊ me.te.ẽ qð melio.repꝛo.ſanc.ẽ.i.firmatuʒ.
6, fſSrolbee doꝛum.qꝛ intẽdit dicere de dignitate huius põtificis.cuiꝰdigni illusd. Di j POe enaru;
inſblmiſß tas conſiſtit in nature excellentia in qua e eqenaits pr̃i.⁊ o nin Sennn eimenelennemnerateti Palioͤ de ꝛvinicſtu⸗
i Nduod ſihieu, b ¶ Calẽ habemus pontificem qui conſe cludit pꝛincipalem intentionemedt Bicenaonon Xirca ſmn
Midi it in dextera ſedis magnitudinis.i.patris cui iat ma/ it. quia pꝛi ſeſnam rati. .
e rſdis ue ra ledis mag i.patris cui appꝛopꝛiat᷑ ma/ duo facit.quia pꝛimo ponit ſuam rationem.ſecundo ꝓbat mi PR
n gnitudo ⁊ potentia ĩ diuini im ad derter patrisi Lelihob bonit luain rat ionem lecundo pbat minoꝛem
ninnni Sn 2 Hor tia dininis. Secer e enim ad dexter patrisi buius rationis . ſcripturam. ibi. Uituperãs. Rõ ſuatalis eſt. Per/
imni e ”JJMVUBUv SZ
gumtn
9

fectũ ⁊ ſine defectu melius eſt q; imperfectuʒ ⁊ defectuoſum.teſta/
mentum aũt nouum pfectũ ẽ ⁊ ſine defectu.vetꝰãt imperfectũ ⁊ de/
fectuoſũ.ſicut multipir declaraui in pᷣncipio huiꝰ operis.⁊ ꝑꝑ hoc ne
ceſſariũ fuit teſtamẽtũ nouũ ad tollẽdũ veteris teſtamẽti imꝑfectio
nẽ.⁊ boc ẽ quod dr. Nam ſi pꝛius illud a culpa vacaſſet.i.ſine defe/⸗
ctu fuiſſet.nõ põt hic accipi culpa ꝓ pctõ.qꝛ d Ro ⸗ Mandatum
ſanctuz ⁊ iuſtũ. a ¶ Non vtiq; ſci.i.te.no. b ¶ Locus ingquire⸗
ret᷑.qꝛ nõ fuiſſet neceſſariũ ſi pᷣmũ fuiſſet ſine defectu. c (Uitu⸗
perans. HPic ꝓbat mino.
rẽ.ſ.ꝙ ꝓpter ĩperfectio /
nem pꝛimi teſtamẽti ne
ceſſariũ fuit dari ⁊ꝰ.per
auctoꝛitatem que habet
Piere.zi.lz verba ſint ali
quo mõ mutata.qꝛ apls
allegat ipſam ᷣm trãſla/
tionẽ.ꝛo.⁊ in illa auctoꝛi
tate pᷣmo tangit᷑ cõditio
veteris te.⁊ ſcõᷣo ↄditio.
noui.ibi. Hoc eſt teſtm̃.
dicit igitur pᷣmo ſic. Ui/
tuperans enĩ eos dicit.i.
dñns ĩpꝛopando eisꝗ erãt
ſubveteri teſtam̃to.loꝗt
hieremiã id qð ſequit . —. .
d AEce dies veniũt dicit dñs ⁊ conſũmabo.i.perficiã.qꝛ no.te. tĩet
ectionem.vt ſupꝛa declaratũ eſt multiplir in pᷣncipio huiusoperis.
e¶ Super domũ iſrael⁊ ſuꝑ domum iuda.quia ad eos venit xps in
ppꝛia perſona.ſᷣm ꝙ ipſemet dicit Matth.ið.Non ſum miſſus niſi
ad oues que perierunt domꝰiſt rl. ſ¶ Teſtamẽtuz nouũ non ſcõm
teſtm̃ qð dedi patribꝰ eoꝛũ.qꝛ aliq̃ ve.te.ſunt caſſata per nouũ.ſ.ceri
monialia ⁊ iudicialia.diuerſimode tñ.vt ſupꝛa dem̃ eſt in pᷣncipio hꝰ
operis. g ¶ In die qᷓ appꝛehẽdi manũ ⁊c᷑.q ſicut puer ꝗ ꝑſe nõ põt
ire appꝛehẽdit᷑ ꝑ manũ.ſicut filu iſi flednctl ſüt de egyptovirtute di⸗/
uina.qꝛ nõ poterãt per ſe ire.ſequit᷑. h¶Qm ipſinõ pmãſerunt in
teſtamẽto meo.qꝛ ſtatim pꝰ publicationẽ mãdatoꝛũvbi dĩni fecerũt
ſibi vitulũ ↄflatilẽ vt pꝭ in gxo. i ¶ Et ego neglexi eos dicit oñs.
qꝛ ꝑꝑ pctm̃ vituli alig fuerunt occiſi ⁊ alu pꝑmiſſi ſunt cadere in alia
pctã.ꝑpꝑ q̃ perierunt in ſolitudine eoꝛum cadauera.⁊ ſic dr̃ eos negle
xiſſe inq;tuz dimiſit eos ſic perire.ſic res negligi dr q̃ ꝑire ꝑmittit᷑
K¶ ꝛ B ẽ teſtm̃. Hic tangitur ↄditiono.te.⁊ pꝛio q;tũ ad ei dationez
qꝛ datũ ẽ pᷣncipaliter iudeis ꝗbꝰ xpᷣs pꝛedicauit.⁊ hoc ẽ quod dicitur
Qꝛ bocẽ teſtm̃ ⁊c.lʒ eniĩ gẽtiles ſint admiſſi ad nouũ teſtm̃.hoc tamẽ
factũ ẽ ſicut inſeritur oleaſter in bonã oliuam.Fſᷣm ꝙ dicit apoſtolus
Ro.ii.2? tãgitur ↄditio no.te.qᷓ;tum ad tpᷣs dationis.cũ dicitur.
oſt dies illos dicit dñs.i.poſt curſum veteris teſtamẽti.ſicut ꝑ/
ectum eſt poſterius tꝑe qᷓ; ibſum impfectũ.⁊ ſicut magr̃ dat᷑ pᷣpeda
gogũ.Lex enĩ pedagognf fuit in xpᷣo.vt dicitur Gałʒ.tertio tangit
conditio noui teſtamèti qᷓ;‚tũ ad modũ dandi.cũ dr̃. m ¶ Dãdo le
ges meas in mentes eoꝛũ.fidem inſpirädo. n ¶ Et in coꝛda eoꝛuzʒ
ſupſcribam eas ꝑ caritatẽ foꝛmãdo.qui modꝰ docẽdiẽ ꝓpꝛiꝰ ipiꝰdei
.q.interiꝰ illuminãdo.⁊ ſic data ẽ lex noua aplis.qñ vpᷣs aperuit eis ſẽ
ſum vt intelligerent ſcripturas.⁊ qñ miſit eis ſpm̃ ſcm̃.hõ ãt põt aliũ
docere foꝛmãdo exteriꝰ ſigna ſenſibilia.vt voces ⁊ conſimilia ⁊ hoc
mõ data ẽ lex vetꝰ.vt hr̃ Exo.⁊o.Cunctꝰ ãt ppłs videbat voces ⁊ lã/
pades ⁊c̃. Dicit ãt leges meas ĩ plurali.qꝛ licʒ lex noua ſit vna.tñ ibi
ſũt plura pᷣcepta ⁊ ↄſilia a ſpũ ſcõ inſpirata.q̃rto tangit no.te.effica/
ciã.cũ dicit. o ¶ Et ero eis in deũ ⁊ ipᷣi erunt mihiĩppłm.qꝛlex no
uaẽ lex amoꝛis.qꝛ diuidit filios regni a filus ꝑditiõis. Et non
docebit vnuſgſq; pximuʒ ſuũ.̊ põt ĩtelligi dupłr. Uno modo de co
gnitiõe vie.⁊ ſic iſtud vbũ refert᷑ ad apłos.ꝗ oẽs iſtructi fuerũt ĩme/
diate a xpᷣo.⁊ nõ vnꝰ ab alio.vñ ⁊ Paulus ꝗ fuit poſterioꝛ dicit Gal.i.
MNotũ vobis facio frẽs euãgeliũ qð euãgelicatũ ẽ a me.qꝛ non ẽ ᷣm
hoĩem.neq; enĩ ab hoĩe accepiillud neq; didici.ſʒ reuelatõe ieſu xpᷣi
Alio modo põt ĩtelligi de cognitiõe pr̃ie.⁊ tunc refert᷑ ad oẽs beatos
ſpãliter poſt iudiciũ futurũ.qꝛ mõ ãgeli ſuꝑioꝛes illuminãt ĩferioꝛes
de his que ꝑtinẽt ad explenda miniſteria ꝑpꝑ electos.ſed ꝑacto iudi
cio ceſſabit talis illuminatio.⁊ hec expoſitio vltima magis cõcoꝛdat
littere. Sed qꝛ efficacia nouiteſtamẽti nõ ſolũ ſe extẽdit ad cognitio
nẽ.ſʒ ẽt ad pctõꝝ purgationẽc.iõ Ee⸗ q 2 ppitius ero iniqta

perãs.n. eos dicit. Eccè dies ve
niẽt diẽ dñs:⁊ ↄſũmabo ſüꝑ do
mũ iſrael ⁊ ſuꝑ domũ iuda teſtm
noun:nõ ſᷣm teſtm̃ qð feci pꝛibꝰ
eoꝝi diè qua appᷣhẽdi manũ eoꝝ
vt educerẽ illos de terra egypti!
qm̃ ipinõ ꝑmanſerũt ĩ teſtõ meo
7 egoé neglexi eos dicit dñs. Qꝛ
hòc ẽ teſtm̃ qð diſponaʒ domui

tibꝰ eoꝛũ.remittẽdo in pũñti. r ¶ Et peccatoꝛũ eoꝛũ iã nõ memoꝛa/
boꝛ.ad puniendũ in futuro. s ¶ Dicẽdo ãt nouũ. Hic ex pᷣdictcõ/

cludit pᷣncipale intentũ.exquo eni dñs per PHieremiã vocauit te.no.

cuiꝰ xpᷣs ẽ mediatoꝛ.vt pʒ ꝑ pᷣdicta.ſeꝗtur per ↄñs ꝙ pᷣcedens teſtm̃
dicaturvetꝰ.qꝛ nouũ dicitur reſpectuveteęris ⁊ hoc eſt quod dicitur.
Dicẽdo ãt nouũ.de teſtamẽto xpi. t¶ Ueterauit pᷣꝰ.i.oñdit ꝙ te/

2 — —

ſtamẽtũ pᷣcedẽs debeat dici vet.qð ãt yeteraſcit ꝓpꝛie menſuratur

nõ uůtiq; ſcdi lcꝰ inqreret᷑. Nitu

iſrł poſt dies illos dicit dñs dan

debuit ab eo deſcribi.
— 9* „ %„ W% —
Ecũdũ ſciñ Tho.pᷣſe.q.ios arti.i.ĩ coꝛpe.q.ex noua

ticulo.i.ij coꝛpoꝛe queſtionis. V
i 1 Nca.S.vbi mouet poſtil.q. UVtrũ lex no.debuit dari a

tꝑe.⁊ oẽ tale deficit ĩ tꝑe.vt hr.ꝗ.phiſicoꝛũ.iõ ſeꝗt q; ve. te.ſit
euacuatũ ꝑ nouũ.⁊ Bẽ qð ſbᷣdit᷑. v¶ Qõ ãt ãtiquat᷑ ⁊c.¶ Ad
euidentiã maioꝛẽ h qð dictũ ẽ ĩ ꝑte ĩmediate pcedẽti querit᷑
vtrũ lex noua debuit daria xpo in ſcriptis.Et arguit pꝙ ſic. qꝛ
ſcriptura deſuit memoꝛie in futurum.ſʒ lex xpᷣi erat duratura
vſq; in finẽ mũdi.ſᷣm illud Lu.⁊i.Celũ ⁊ terra trãſibũt.verba
ãt mea nõ trãſibũt.ꝗ videt᷑ ꝙ xpᷣs debuit doctrinã ſuã ſcribere
Itẽ lex vetfuit figura noue.vt hr ĩ ca.ſʒ lexvetꝰfuit ðᷣſcripta

deo m ꝙ habet
dòleges meas iĩmentẽ eoꝝ: ⁊ in Exo. ?24. dabo tibi
cecoupſcnibay cas: erd an tbalaa lan,
dꝛda eoy ſupicribas eas: 7 cro geas.a lege vman,
eis i deß: ipi erüt mihi in pplʒ. dataq ſcripſi. lex
Et nõ docłbit vnuſqſq; pxinnuʒ noua debuit ſcribi
ſuũ ⁊ vnuſgſq; frẽm ſuũ: dices rgactengntad
cognoſce dñʒ:qm oẽs ſcietmea Contra ſi xp aliꝗd
mioꝛe vſq; ad maioꝛẽc:qꝛ ꝓpitiꝰ ſcripſiſſet illud po⸗
ero iniqtatibꝰeoꝝ ⁊ pctõꝝ eòꝝ iã fichme pz eel cano
n memoꝛaboꝛ. Dicdòqt nouũ: pĩ rc: Kndene
vetauit pꝛius.Qð aut antiquat cèdũ ꝙ doctria xpi
⁊ ſeneſcit:ꝓpe interitũ eſt.¶¶ . noõ debuit ab eo de⸗
fffreribi. qꝛ excellétiſ-
ſimus modꝰ docen

di debet excellètiſſime doctrĩe.nũcãt ita ẽ ꝙ efficacioꝛẽ modꝰ
docẽdi vᷣbo qᷓ; ſcripto.qꝛ ſcriptura ñ ẽ niſivox moꝛtua.⁊iõ xpᷣoꝗ
ẽdoctoꝛ excellẽtiſſimꝰ ñ ↄueniebat modꝰ docẽdi ꝑ ſcripturã ꝗ
ipfectꝰ.ſʒ ſol ꝰmodꝰ docẽdi ꝑ vbũ ꝗẽ pfectiſſimꝰ.diſcipłis aũt
ſuis recedẽtiba tãta ꝑfectõe ↄueniebat doctrinã xpᷣi ſcribere
ppꝑ qð ſcripſerũt euãgelia ⁊ alios libꝛos no.te.ↄtinentes doctri
nã xpi.ſile hꝰiuẽit apð ãtiqͥs ph̊os.qꝛ aligꝗ ĩter eos excellentiſſi/
mi.ſpythagoꝛas ⁊ ſocrates dicũt᷑ nihil ſcripſiſſe:tñ diſciplłi eo
rũ dicũt᷑ młta ſcripſiſſe. ⁊? qꝛ ũ ẽ ↄueniẽs illũ doctoꝛẽ ſcribere
doctria ñ põt lr̃is ↄpꝛehẽdi.tal fuit xpᷣs ſᷣm ꝙ d̃ Jo vl. Sũt

ãt ⁊ alia mlta q̃ feẽ ieſusq̃ ſi ſcribãt᷑ ꝑ ſingla.nec ipᷣm mũdũ ar/
bitroꝛ cape eos ꝗ ſcribẽdi ſũt libꝛos.qð exponẽs Aug.dic.ꝙ nõ

E ĩtelligẽdũ ꝑꝑ exceſſũ qᷓ;titatl moł ſʒ vtutis.⁊ iõ xpᷣs ñ ðbuit
doctrinã ſuã ſcribere.qꝛ ſi eã ſcripſiſſʒ crederet᷑.ꝙ eiꝰdoctria ñ
pltineret qᷓ; q; illa ſcriptura pᷣtẽderet.ñ ſic ãt credit ꝑ ſcriptu
rã ſuoꝝ diſciploꝝ.⁊ maxĩe qꝛ ꝓfitẽtur ſe nõ ſcripſiſſe ad plenũ
doctrinã xpᷣi.vt pʒ ꝑ vbũ Joã.pᷣallegatũ.Cõſiderandũ tñ ꝙlʒs

xfps nõ ſcripſerit doctrinam ſuam in charta moꝛtua.ſcripſit tñ
eã in charta viua.ſ.in coꝛdibus ſuoꝝ diſcipuloꝛũ.vt pᷣdictũ eſt.
ſic erat ꝓphetatũ.ꝑ Pieremiã.vt pʒ in lr̃a.⁊ iſte fuit mod cõöue

niens ſcribẽdi hãc doctrinã.que iducit efficaciter ad vitã et᷑nazs
⁊ iõ debnit ſcribi pᷣmo in anima ĩtellectiua que habet ĩmoꝛtali/
tateʒ.ꝑpꝑ qõ dicit Paulus apoſtolus.z=.Coꝛ.3.ꝙ hec epła ſcripta
ſit in tabuł coꝛdis. Ad pꝛimũ pʒ ex pᷣdcis ꝙ ſcriptura diſciplłoꝝ

xpᷣi ſufficit ad memoꝛiã doctrine eiꝰ.Ad ſcõᷣm dicẽdũ ꝙ figura

⁊ figuratũ nõ oĩo aſſimilant.ĩmo opʒ q figura deficiat a figu⸗
rato.⁊ iõ lex vetꝰ que erat impfectioꝛ ⁊ cõſiſtebat in ſenſibilibꝰ
ſignis.fuit ᷣ deſcripta in tabulis lapideis.lex autẽ nona tanqᷓ;
perfectioꝛ fuit pꝛimo deſcripta non attram̃to.ſed ſpiritu deixi
ui in tabulis coꝛdis. vt dicit apoſtolus.z. ad Coꝛ..
¶ In ca.S.vbi dicitur in poſtil.Dicẽduʒ ꝙ doctrina chꝛiſti non
ALDDITIO.
ncipalr ẽ ipſa gra ſpũſſci:q̃ dat᷑ ꝑ fidẽ xpi fidelibꝰ que
gqjuuidẽ lex noua eſt indita hoĩ nõ ſolũ indicãs ꝗd ſit faciẽ
dũ:ſʒ etiã adiuuãs ad illud iplendũ.⁊ B ꝓbat ꝑ mitas auẽtes ſa
cre ſcripture ⁊ dcã ſcõꝛũ:vñĩ ſcriptura enãgelij nõ ↄtinent niſi
ea q ꝑtinẽt ad grazʒ ſpũſſci:vel ſicut diſpoſitiua quàtũ ad intelle

ctũ ꝑ fidẽ ꝑ quã dat᷑ ſpũſſcĩ gra:vel ſᷣm affectũ vt ſũt ea q̃ ꝑtinẽt

ad ↄtẽptũ mũdi ꝑ quã hõ fit capax gfe ſpũſſãcti vel quantuz ad
vſum ſpũalis gr̃e ꝑ opa virtutũ:ad q̃ mitiplicit ſcriptura no.te.
hoĩes exhoꝛtat᷑:⁊ ſũt ſcõᷣaria ĩ lege no.ð gboꝰopoꝛtuit fideles xpᷣi

ĩſtrui vᷣbis ⁊ ſcriptis.⁊ iõ lex no.pᷣncipaliter ẽ lex indita:ſecũda/

rio aũt lex ſcripta.vũ ſᷣm ̊ ad qõnem motã pꝑpoſtilł.dicẽdũ eſt
lex no.ſ.pᷣncipa en⸗ 6 ſolũ ñ debuit ſcribia xpᷣo.ſʒ nec ẽt potuit
ſcribi. Gfa.n.ſᷣm ſuã eẽntiã eſt quedã q̃litas mẽtis:que nõ ſcri

ptibilis nec etiã pnũciabił. Quãtũ vo ad ſecũdaria dicendũ ꝙ

lex no.eſt lex ſcripta.vt dcem̃ ẽ.⁊ de B̊ vide pleniꝰ ĩ pᷣdcã qõne:ar
CREPLICA

5 xpᷣo in ſcriptis. Circa eiꝰ ſolutiõez Bur. laboꝛãs ĩter ce⸗
tera dicit e lex no.pᷣncipaliter eſt ĩditamẽti.ſ.ipſa ga.

ercoufe
6eceigil?
anan
uuſanes zne
irgeſninoſtn
Hümethudn
ſtenntctcrreter,⸗

upe begltt ,,

gcetotigtetgf
nnfiil⸗
iihontiͤinnot
ſchalutetclhon
Uſinicſenzcon
gintmieitzant
itcneciiteer
egleriuskein

rciengecgten

Urkuymmifei
Autlitigthoic

lellohngeind⸗
Npecheigpi
Colittira

lcoſeninmeiu
Eſüſebre ien
Vörcapelbeczect
ſiutis 8
Hilbnictiſdns.
acilnoftuirine
