tis pcederet per.zz.dies.ad quod ſeq̃ret ipſi celebꝛarent pa ⸗
ſca ſuü ex obligatione pᷣcepti infra bꝛeue tẽpꝰ in quolibet men
ſe totius anni. Hoc autem apparet manifeſte falſũ ex vſu eoꝝ

ſemper enim faciunt eodem tempoꝛe.⁊ iõ patʒ ꝙ computant

per ãnos ſolares ſicut ⁊ nos.licꝭ enim incipiãt ipᷣi menſes a lu/
nationibus. tamen tertius ãnus apud eos habet.iʒ.lunatiöes
ita ꝙ per eboliſmos faciunt equationem tempoꝛis.⁊ ſic cõpu/
tant ꝑ annos ſolares ſicut nos.dato tamẽ ꝙ cõputarẽt per an

nos lunares nihilominꝰ haberet᷑ ppoſitũ nr̃ʒʒvtvidebit᷑. Scõo
vidẽdũ ẽ quot annos continẽt hebdomade pᷣdicte.⁊ pʒ ꝑ hoc.
qꝛ ſi multiplicentur.7.per.vo.reſultant.Aoo.⁊ ſic.20. pꝛedi/
cte hebdomade continent annos.Aoo. Tertio videndum eſt
a quo anno incipiat computatio iſtarum hebdomadarũ.Et di

cũt aliqui iudei ꝙ incepit ab.ii.anno regis ſedechie qñ deſtru/

ctum ẽ pᷣmũ tẽplũ.Alu dicũt ꝙ incepit a pᷣmo anno darij regis
medi.qꝛ illo tꝑe dixit iſta angelus danieli.Aluj dicũt ꝙ incepit

a reditu captiuitat ſub coꝛobabel duce.ãno.⁊=.cyri reg pſarũ.
Alu dicũt ꝙ incepit a ſcòo ãno regni artaxerxis qũ miſſus ẽ ne

emias ad reedificandũ ciuitatem ſanctã. Que autẽ iſtarũ opi/

nionũ ſit vera ⁊ aliqꝝ ĩpꝛobationem omitto ppter ꝓlixitatem

vitãdã.qꝛ iſtud diffuſe ſcripſi ſuper danielem.⁊ ſcõm omnes
iſtas tres cõputationes habebit᷑ ſufficienter pꝛopoſitũ.ſ. ꝙ tps

aduent xpii ſit pteritũ qð pʒ qꝛ angelus determinate aſſignat
490.ãnos vſq;quo ĩpleatur viſio ⁊ ꝓphetia ⁊ vngatur ſanctus

—

— — —— — — S. —
=☛t²eh = ☛r = —= =

ſcõxꝑ.i.chꝛiſtꝰ. Sʒ q̃litercũq; ĩcipiant᷑ anni ſolares vłlunares ⁊

vbicũqʒ incipiat᷑ ↄputatio ̃ʒ pꝛedicta.qꝛ ĩferiꝰ non põt accipi

qᷓ; in ſcõo ãno artaxerxis.totũ tñ tẽpꝰ pꝛedictũ iã diu ẽ pꝛeteri

tũ.⁊ ͥ ſufficit ad ppoſitũ nr̃5ʒ. Si ãt aliꝗs velit pleniꝰ videre q̃
liter iſte nũerꝰ ãnoꝛũ pꝛedictꝰ ipletꝰ ẽ Ppartes ſingłas ⁊ qualr
in medio hebdomade vltime paſſus ẽ chꝛiſtꝰ ⁊ cetera q̃ faciũt

ad expoſitõeʒ hꝰ textꝰ.põt recurrere ad id qð ſcripſi ſuper Da

nielẽ.vbi iſta diffuſe tractaui.⁊ cõtraria dicta vt potui ipꝛoba
ui. Uerũ hic volo remouere quãdam ſolutionẽ falſaʒ quã dat
Rabbi Salamon ad rõeʒ pᷣdictã dicẽs ꝙ ille.⁊o.hebdomade
nõ ↄtinẽt tpᷣs pꝛeciſum vſq; ad chꝛiſti aduetũ ⁊ paſſionis eius
myſteriũ.vt pꝛedcm̃ ẽ.ſʒ ↄtinẽt tẽpus pꝛeciſum a deſtructione
pmi tẽpli vſq; ad deſtructõem ſcõi ꝑ tituʒ ⁊ veſpaſianuʒ.d.Et
o.pꝛeciſe hebdomade ſũt.i.pꝑfinite. Suꝑ ppłʒ tuũ ⁊ ſupvrbé
ſcãm tuã.anq;vẽiat ꝑfecta captiuitas ipᷣoꝝ q̃ fcã ẽ ꝑ romanos

cõburẽtes ciuitatẽ ⁊ templũ ⁊ eyciẽtes inde pplm iudaicum.

UVt cõſumet᷑ pꝛeuaricatio.i.vt deſiſtãt a pꝛeuaricationibcaſti
gati ꝑ pᷣdictam captiuitatem ⁊ afflictionẽ ⁊ ðᷣleatur iniquitas
eoꝛum ſcilʒ per captiuitatem ⁊ aflictioneʒ pꝛedictã q̃ ẽ eis pꝛo
pena.vt dicit.Et adducat᷑ iuſticia ſempiterna.i.vt in eternum

iuſtificẽtur ꝑ pᷣdictaz captiuitatem. ꝓ peccatis penam toleran

do. Ut ſic finalr ĩpleat᷑ viſio ⁊ ꝓphetia.i.viſiones de xpo ꝓmiſ
ſe ꝑ ꝓphetas.Et vngat᷑ ſcũs ſcõꝝ.i.archa dñni ⁊ vaſa ſactuaruj.
q̃ recuꝑabũtur ꝑ meſſiaʒ in fine hꝰ captiuitatis iudeoꝛũ vẽtu/
rũ.vt dicit. Sed quãtũ debeat durare iſta captiuitas.nõ dr.⁊ ꝑ
ↄñs determinatus aduẽtus xpᷣi ipius h̊ nõ diffinitur.Qualiter
dt exponat lr̃am ſequẽtẽ h̊ omitto.tum qꝛ nõ neceſſariuʒ ad
ꝓpoſitũ.tũ qꝛ diffuſe tractaui hoc ſuꝑ Danielẽ.Qõ ãt iſta expo
ſitio ſit falſa ⁊ extoꝛta facta per eos.pʒ ꝑ lr̃am pᷣcedentẽ.vbi dr
ꝙ angelus gabꝛiel venit ꝑꝑ or̃onem danielis oꝛantis ꝓ libera
tione ppłi ad declarandũ exauditionem ſue petitionis.⁊ iõ nõ

ſolũ nunciauit ei liberationem de captiuitate babylonica.ſʒ ẽt

perfectã liberationem fiẽdà per xpᷣm de q̃ pᷣncipalr daniel oꝛa

bat. ⁊ iõ dicere ꝙ ãgelus veniebat ad denüciandũ danieli ꝑfe/

ctaʒ liberationẽ ſui ppli.⁊ nullũ certuz tpᷣs liberationis fiẽde ꝑ

xpᷣm. B ẽ valde abſurdũ ⁊ pcedẽti lr̃e vriũ.qꝛ ãgelus nõ vẽiſſet

ad cõſolationẽ danielis.ſed magl ad ei deſolationem.Itẽ qð
dicit ꝙ p captiuitatẽ ĩ qua ſũt deſiſtant a puaricationibꝰ.G̊ ma

nifeſte ẽ falſũ.qꝛ ſuꝑ oẽs getes intẽdũt ſoꝛtilegys ⁊ augurijs.vt

ſciũt illiꝗ nouerũt fcã illoꝝ.⁊ tñ iſta maxime ꝓhibẽtur in lege
dĩna. ſicut pʒ ĩ Deut?⁊ Exo.⁊ in pluribalus locis veteris teſtĩ.
Itẽ ꝙ dicit impleri viſiones ꝓphaꝝ ꝑ merita eoꝝ.ẽↄ id qð dr
Deut? 9. Scito ꝙ; nõ ꝑp iuſtificationes tuas dñs deus tuus de

derit tibi terrã hãc optimã in poſſeſſionẽ ⁊c̃.⁊ multo minus ꝑp

iuſtitias eoꝝ eſt iplenda ꝓmiſſio.⁊ maxime:q; deeo ſcribitur
Jſa.S.Et erit in lapidem offenſionis ⁊ petrã ſcandali duabꝰdo

mibꝰ iſrł ⁊c. Itẽ ꝙ dicit ꝑ vnctionẽ ſcĩ ſcõꝝ intellige vnctionẽ
arche ⁊ ſanctuaruj q̃ recuperabũtur ꝑ meſſiam regẽ.hoc ẽ con

tra illud quod dr Hier.ꝭ.Cũqʒ multiplicati fueritis ⁊ creueri/
tis in terra iſrł in diebꝰ illis ait dñs.non dicẽt vltra archa teſti
dñii.neqʒ aſcendet ſupꝛa coꝛ neqʒ recodabunt illiꝰ neqʒ viſita/
bũtur nec fiet vltra.hoc ẽ dictũ ꝙ cerimonie veteris teſtĩ oĩo
ceſſauerunt poſt paſſionẽ xpᷣi.extũc enim fuerũt moꝛtue pluri

o bus èt alus modis argumẽtaui ſuꝑ danielem ↄtra pᷣdictũ erro

rem.ſed iſta ad pñũs ſufficiant. Itẽ ꝓbat᷑ tpᷣs aduẽtus xpᷣi eẽ pᷣ/

teritũ.p id Dañ.z.vbi drĩ ꝙ nabuchodonoſoꝛ vidit ſtatuã ma/
gnã h ãt ſtatue caput ex auro puriſſimo ⁊ optimo fuit.pectus

ãt ⁊ bꝛachia ex argento puro.venter ⁊ pedes eius ⁊ femoꝛa ex
ere.tibiei ãt ferree ⁊c̃.ſequit.Abſciſus eſt lapis de monte ſine
manibus ⁊ pcuſſit ſtatuã in pedibus eius ferreis ⁊ fictilibus ⁊
cõminuit eos.er hanc ãt ſtatuã deſignãt᷑ quatuoꝛ regna ma
gna ſibi in oꝛbe ſuccedẽtia.ſᷣm ꝙ dan jel diuinitꝰ inſpirat ibi/
deʒ expoſuit.pᷣmũ ẽ regnũ chaldeoꝛũ.quod ſignificat ꝑ caput
aureum.vt ibidẽ dr̃.ſcòᷣm ẽ regnũ perſarũ.quod ſignificat᷑ per

argentũ.quod ſubiecit ſibi regnũ chaldeoꝛum.q ẽ regnũ gre/

coꝛũ ſeu alexãdri.qdð ꝑ es ſignificat᷑.qð ſubiecit ſibi regnũ ꝑſa

rum. quartũ ẽ regnũ romanoꝛũ.quod ꝑ ferrũ deſignat᷑ qdᷣ ſub
iecit ſibi regnũ grecoꝛũ ⁊ alia regna mundi.ſic ferrum domat

oĩa alia metalla.ꝑ lapidẽ aũt abſciſum de monte ſine manibꝰ
deſignat᷑ ipe xpᷣs ieſus ſiue regũ eius.cui ſubiciendum erat ro
manoꝛum ĩperiũ.vt pꝛedicit᷑. Iſta ãt pſenius declaraui ſupꝑ Da
nielem.ſed pono hic bꝛeuiter.ꝙ in pᷣdicta expoſitione oẽs ex/
poſitoꝛes tam catholici qᷓ; hebꝛeoꝛũ cõcoꝛdant.Tunc hoc ſup
poſito arguo ſic. OQꝛ in pᷣdicta ꝓphia expᷣmitur ꝙ ille cui ſub/
uciendũ erat regnũ romanoꝛũ erat ipſe chꝛiſtus.cũ hoc igitur

ĩpletũ ſit tꝑe cõſtãtini ⁊ ſilueſtri pape.quo tpe romanũ ĩperiũ

per fidem veram ſubiectum eſt ieſu filio virginis marie.pʒ ꝙ;

ipſe ẽ verus xpᷣs ⁊ meſſias.Poſtq; ãt pbatũ ẽ tẽpus aduẽtus xpᷣi p/
teritum ꝑ ſcripturã canonicã.hoc idem ẽt ꝓbatur ꝑ gloſas ⁊ dca do
ctoꝛũ hebꝛeoꝛũ apud eos autentica.vñn Jſa.vlt.dr. Anteq; ꝑarturi⸗
ret peꝑit.gloſa hebꝛeoꝝ.Qaẽ ateq; natus fuiſſet ille ꝗ i uitũteʒ vlti/
mã redegit natꝰ fuit redemptoꝛ.g ante natiuitatem titi ꝗ ciuitatem
öſtruxit:ppłz captiuauit ⁊ ſeruituti expoſuit.intantũ ꝙ dabàtur tri/
ginta iudei ꝓ nümo argenteo.vt dicit Hugo flor.fuit natiuitas ipiꝰ
xpᷣi. Poc idẽ pʒ per tranſlationẽ chaldaicã ibide.Adhuc nõ erit eive
niens anguſtia ⁊ redimetur.⁊ adhuc nõ venit ei tremoꝛ cũ doloꝛibꝰ
ꝓpter partü reuelabit᷑ rex meſſias.doloꝛ eni ⁊ anguſtia partꝰ expꝛi
mũt maximã calamitatẽ quã ſuſtinuerũt iudei in obſidione titi ⁊ve
ſpaſiani.ergo ante obſidionem illã ⁊ miſeriã illam venit xpᷣs.̊ con
cedunt multi apud eos.dicũt tñ ꝙ ipſe chꝛiſtus natꝰ ſit in die deſtru
ctionis templi. Sed cum ab illo tꝑe uderit e5 anni qrit᷑ ab ipſis
vbi ſit ipſe chꝛiſtus.⁊ vbi per tm̃ tẽpus fuerit.Et dicunt aliqui ꝙ ipᷣe
cum angelis viuẽs in eo modo quo moyſes vixit.Ao.diebꝰ ĩ monte
ſynai ⁊ expectat pꝛeceptũ dñiad ſe oñdendũ.Alij dicũt ꝙ eſt vitra
montes caſpios expectans pꝛeceptum dñi de liberatione ppłi.Alij
dicunt ꝙ vadit per mundum ſicut pauper ⁊ lepꝛoſus ⁊ humiliatus
ꝓpter peccata populi.ſᷣm ꝙ dicitur Iſa.ʒ.Et nos reputauimus euʒ
q̃ſi lepꝛoſũ ⁊c̃.qͥuſq; appareat ex pꝛecepto dñi in vtute ad liberatio⸗
nẽ filioꝝ iſrł de ſᷣuitute ⁊ miſeria in q̃ ſunt.talis aũt varietas onñdit
manifeſte ꝙ dem̃ eoꝛũ qᷓ;dtum ad hocẽ ficticiũ.ſed veꝝ ẽ quo adhoc
ꝙ tẽpꝰ aduẽt chꝛiſti iam diu eſt pꝛeteritũ. Item ideʒ pʒ ꝑ quandam
traditionẽ apud eos autẽticã ⁊cõtinet᷑ in qͥdà libꝛo qui apud eos vo
cat᷑ liber iudicũ oꝛdinaꝛioꝛũ traditꝰ a domo helie.i.a diſcipłis eius.
Per.õooo.ãnos.erit mũdꝰ.zooo.vanitatis.⁊ooo.legis.⁊ooo.meſſie
Ad intellm hꝰẽ ſciendũ ꝙ hebꝛei dicũt hoc fuiſſe dem a filio mulie
ris ſareptane quẽ ſuſcitauit helias ꝗ ẽt poſtea habuit ſpm ꝓphetie.7-
ꝓphetauit de duratiõe mũdi ꝙ duraret.vt dem̃ eſt. õooo.annoꝛum.,.
Zooo.ãt dicũt tẽpus vanitatis:qꝛ a pᷣncipio mũdi vſqʒ ad vocationẽ
abꝛahe.qꝛ dcm̃ ẽ ei a dño.Egredere de terra tua ⁊c̃.Señ.iz. mundus
defluxerat in vanitate pctõꝝ.pᷣ per luxuriã.vt pʒ tẽpoꝛe noe.ꝑꝑ qð
fcm̃ ẽ diluuiũ.qꝛ oĩscaro coꝛꝛuperat viam ſuã.⁊= per idolatriaz poſt
diluuiũ.qm̃ circa natiuitatẽ abꝛahe totꝰ mũdus erat idolatrie dedi
tus.ipſe ãt pᷣ auſus ẽ publice vnũ creatoꝛem ⁊ deñ pꝛedicare.vt dicit
Joſephus.i.libꝛo antiqtatũ.⁊ iſtud tẽpus durauit per.⁊ooo.annox.
7.23. qꝛ abꝛahã habuit.7S.annos qñ vocatꝰẽ.extunc ãt ĩcepit tpus
legis.qꝛ lex nõ dat᷑ niſi ppło adunato per abꝛaham ãt incepit populꝰ
adunari ſub fide vniꝰ dei ⁊ ad legẽ ſuſcipiendã diſponi.ppter quod
abꝛahe data ẽ lex circũciſionis ad diſtinctionem illius populi ꝗ erat
legem accepturus ab alus pplis.ab illo ãt tꝑe.ſ.a vocatione abꝛabe
vſqʒ ad natiuitatẽ chꝛiſti fluxerũt.⁊ooo.annoꝝ.niſi ꝙ deficiunt ⁊9.
Si igit᷑ accipiantur.⁊=ʒ.qui ſuperabũdant vltra.⁊ooo.pꝛedicta que
dicũtur tẽpoꝛa vanitatis.habebimꝰ.ꝗooo.annoꝝ a pncipio mundi
vſqʒ ad natiuitatẽ chꝛiſti.niſi ꝙ deficiuntꝗnqʒ anni:Si igit᷑ quinqʒ
anni ꝗbus chꝛiſtus latuit in egypto ppter perſecutioneʒ herodis.iũ

gaãtur pꝛecedẽtibus.ita ꝙ dies meſſie incipiant cõputa ri ab illo tein
poꝛe quo de egyptoẽ reuerſus.habebimꝰ de pncipio mũdiqᷓtuoꝛ mi

lia annoꝛũ vſqʒ ad dies meſſie.ſ.⁊ooo.vanitatis.⁊ooo.legis ſᷣm pꝛꝗ.
phetiam pꝛedictã.Utꝝ aũt dies chꝛiſti debeat tm̃ durare per.⁊ooo:
ãnoꝝ vel plus vł minꝰ.nõ me intromitto.quia finem mũdi determi
nandum dicere non intendo:ſed ſufficit mihi ſcõm pꝛedictam tradi
tionem iudeoꝛum ꝙ tempus aduentuschꝛiſti ſit pꝛeterituʒ ex quo
iam dictum eſt ꝙ tranſierunt a pᷣncipio mundi.ꝗooo.ãnoꝛum.quia
a pꝛincipio mundi ipſi computant. ooo.et.ↄo.annos.vſqʒ ad annuzʒ
domini.iʒoo.quo pꝛeſens opus fuit ſcriptum.Item oſtendo pꝛopo/
ſitum per rationem ex ſcriptura ſumptam:conſiderando enim pꝛo
ceſſum veteris teſtamenti apparet ꝙ q;diu filij iſrł fuerunt ſeruien
tes deo fuerunt in ſtatu pꝛoſpero.⁊ ſi aliquando fuerunt captiuati ꝰ
afflicti.hoc fuit pꝛopter peccatum populi illius.nunc autem itaẽ ꝙ

ante captiuitatem babylonicam fuerunt idolatre peſſimi ⁊ occiſo/

res pꝛophetarum eos a peccatis pꝛohibentium.intantum ꝙ repleue
runt ciuitatem hierin ſanguine pꝛophetaꝝ vſqʒ ad os.vt dicit. .
Reg.Et multa alia fecerunt pꝛopter que captiuitati ſunt in baby-lo
nia. ⁊ illa captiuitas non duranit niſi per. o. annos. Cum autem ca/
ptiuitas in qua ſunt nunc durauerit per annos.iꝛʒ5.nec adhuc appa
ret eoꝛum liberatio de pꝛoximo.opoꝛtet eos concedere ꝙ peccatum
pꝛopter quod tandiu captiuati ſunt fuit maius qᷓ; pctã pꝛecedentia
captiuitatem babylonicam.cum pena debeat reſpondere peccato.
boc autem non poteſt dici niſi pꝛopter illud grauiſſimum peccatum
quo chꝛiſtum eis in lege ⁊ pꝛophetis ꝓmiſſum negantes ⁊ perſequ·
tes crudeliter occiderunt.quia poſt reditum captiuitatis babyloni/
ce nõ legutur idolatraſſe ⁊ ꝓphetas occidiſſe ⁊ tanta crimina berbe
traſſe in alis ſicut ante.⁊ ideo rationabiliter non poteſt aſſignari
cauſa tante captiuitatis ⁊ miſerie niſi illa que dicta eſt.ſ.qꝙ non co/
gnouerunt tempus viſitationis ſue.vt Luce.⁊9.hoc autem dicit

Ra. Moyſes in libꝛo iudi. oꝛdinarioꝛũ. Jeſus naçaren viſus Eeſſe
meſſias ⁊ interfectꝰẽ ꝑ domũ iudicij.⁊ipſe fuit cã ⁊ ꝓmeruit vt de/

ſtruerg iirł ĩ gladio. Itẽ doctrina aliqᷓ declarat᷑ va.⁊ G̊ dupłr. Uno

mõ ꝑ reductionẽ ad pꝛicipia euidẽtia.⁊ B mõ declarat vitas eoꝛum

ſi tale miracim vł ſcm dĩnuʒ ppetrat᷑ ad declarationẽ alicuiꝰ doctri
ne. ſufficiẽt cõcludit᷑ ppoſitũù.ſ.talẽ doctrinã eẽ verã.⁊ G̊ mõ declara

q̃ ſubiacẽt facultati nãlis ĩtellectꝰ.Alio mõ ꝑ dĩnũ teſtimoniũ.ſ.qũñ
ad cõfirmationẽ talis doctrine fit tale miraculum de quo certu e ꝙ
nõ põt fieri niſi vtute dĩna.ſicut è ſuſcitatio moꝛtui.illuminatio ce⸗
ci ⁊ cõſiłia.Cõſtat igit᷑ ꝙ nullo mõ de põt eè teſtis falſitatis.⁊ ideo

ta ẽ vitas eoꝝ q̃ excedũt ĩtellectꝰ facultatẽ.ſic pʒ B mõ declarata

vitas ꝗq dcã ẽ ꝑ moyſen ioſue ⁊ cõſiles. Nũc ãt ita ẽ ꝙ oꝑa dina ſũůt
multa valde:⁊ manifeſte fcã ſũt ad declarationez chꝛiſti ⁊ doctrine

ei ſuoꝛũ.vt pʒ ꝑ ſcriptoꝛes veriſſimos ⁊ famã publicã vſqʒ nunc

cõtinuatã q in talibꝰ faciũt ſufficientẽ fidẽ.ſicut firmiter tenemus

Ariſtotelẽ fuiſſe phʒʒ ⁊ Platonẽ.⁊ tñ nõ hẽminde aliã ꝓbationẽ niſi

p famã publicã. igit᷑ ẽt ſic fuit de doctrina xpᷣi.B ẽt pʒ ꝑ libꝛos apud

iudeos autẽticos. Scribit. n. in quodã libello ꝗ apud eos ĩtitulat᷑de

põt hr̃e vtutẽ ad agẽdũ aliqð oriuʒ honoꝛi dino.ſʒ magis od id qu.d

eſu naçareni gnãtiõe ꝗ lepꝛoſos mũdauit a claudum ex vtero ma
tiris ſue ſtare fecit ⁊ moꝛtuũ ſuſcitauit ⁊ multa alia q fieri non pote
rant niſi vtute dĩna.dicit᷑ tñ ibidez ꝙ talia fecerat vtute nois tetra

graãmaton.qꝛ ꝗ ſciret illud debito mõ ꝓnũciare poſſet vtute illiꝰ mi

racula facere.vt in eodẽ libꝛo dicit. Ihs ãt nacarenꝰ ꝓnũciationem
illiꝰ noĩs didicit.vt ibidẽ dr̃ ꝙ in tẽplo dñi lapidẽ ſuꝑ queʒ ſteterat
archa dñi antigt inuenit ĩ quo erat ſcriptuʒ tale nomè expoſitũ.vo
cat᷑ ãt expoſitio illius noĩs deſcriptio ⁊ determinatio q̃liter debeat
ꝓnũciari.lʒ ãt H̊ͥ dem̃ nõ ſit verũ.tñ ex ̊ cõtra iudeos hrĩ argmetuʒ
ꝙ nomẽ dñi tetragrãmaton qðo ẽ iter alia noĩa ſãctiſſimũ ſᷣm eos nõ

ẽ honoꝛi dino cõſonũ.Cũ igit᷑ dicũt ꝙ vtute illiꝰ nois ieſus nacarenꝰ

tio arguũt ex eo qð ſubditur.⁊ fluent ad eum oẽs gẽtes.qꝛ nõ oẽs gẽ

fecerat miracula.opꝑʒ eos cõcedere ꝙ doctrina xpᷣi ad cui⸗ confirma
tionem faciebat talia miracula non erat falſa nec honoꝛi diĩno con

traria. ſz magis cõſona.cũ S docuerit ſe eẽ verü deü verũ xpᷣma deo
miſſũ ⁊ verũ hoĩem.ſeqꝗt ꝑ ↄns ꝙ iſtud ſit veruʒ.alr ſeq̃ret᷑ ꝙ ipe fu

iſſet falſus pꝛopheta ⁊ aſcriberet ſibi blaſphematoꝛie dinitateʒ.⁊ ꝙ
ad cõfirmationé iſtiꝰ falſitatis fuiſſẽt fcã va miracula vtute dĩni no
minis ſãctiſſimi.⁊ tũc deꝰ in cuiꝰ vtute talia miracula fierent.q̃ alia

vtute fieri nõ pñt:eẽt teſtis falſitatis.qð ẽ incõueniẽs.¶ Itẽ pnũcia
tio cuiuſlibet noĩs non põt talia facere.ſʒ ſolus deꝰ talia fecit ⁊ facit

ad inuocationẽ ſui noĩs ⁊ vtutis.ſi igit xps virtute noĩs pᷣdicti fecit
pᷣdicta.opʒ cõcedere ꝙ illa fecit virtute dĩna.⁊ ꝑ ↄns ꝙ doctrina eiꝰ

ad cuiꝰ ↄfirmationẽ talia fecit fuit vᷣa.cũ deꝰ nõ poſſit eẽ teſtis falſi
tatis.vt ſupꝛa dem̃ cẽ.hec ẽt ⁊ alia videt dicere Joſephꝰ expꝛeſſe qui
fuit maxim hiſtoꝛiograph iudeoꝛũ.⁊ apud eos autẽticꝰ.dicit.n.ſic

libꝛo.is.antigtatũ deſcribẽs tꝑa tyberij ceſaris.ſub quo paſſus ẽ ihs

Fuit iſdẽ tꝑibꝰ ieſus ſapiens vir.ſi tũ eũ virũ noĩare fas e.erat enim
mirabiliũ operũ effectoꝛ.⁊ doctoꝛ eoꝛũ hoĩum ꝗ libẽter audiũt ea q̃

va ſũt:⁊ multos ꝗdẽ iudeoꝛũ ⁊ multos ex gẽtibꝰ ſibi adiũxit.xpᷣs:hic
erat.hũc accuſatiõe pꝛimoꝛũ nr̃e gẽtis viroꝛũ cũ pilat in cruce agẽ

.dũ decreuiſſet.nõ deſeruerũt eũ hi ꝗ ab initio dilexerãt eũ.apparuit

i eis iterũ viuus ſᷣm ꝙ dĩnit' inſpirati ꝓphete vł hec vł alia de eo
ĩ mirabilia miracula futura eẽ pᷣdixerãt. Itẽ q ſcriptura dicit aliꝗd
futurũ ⁊ determinat tpᷣs modũ ⁊ locũ.⁊ ſi oĩa iſta ↄcurrãt in vnum.
manifeſte pʒ ꝙ illud qð fuerat pdem̃ ẽ adimpletũ.ſacra ãt ſcriptura
pdixerat aduentũ xpᷣi.vt pʒ in multis locis.determinauit ẽt tpᷣs ve/
niẽdi.videlʒ qñ fieret traſlatio regni.vt hr̃ Señ.A9.Nõ auferet᷑ſce/

ptrũ de iuda ⁊c.ſiłr locũ naſcẽdi ⁊c. Michee.ð.Et tu bethleeʒ ⁊c̃.ſi ⸗

milr modũ viuẽdi.ſ.ꝙ xpᷣs ĩ pauꝑtate viueret.Zac h.o9.Ecce rex tuꝰ
venit iuſtꝰ ⁊ ſaluatoꝛ ipſe pauꝑ ⁊c. determinauit ſcriptura modum
moꝛiẽdi.ſ.ꝙ in humilitate ⁊ patiẽtia ex ꝑte ipſius ꝑſone xpi.ſʒ ĩ cru/
delitate maxima ex ꝑte ipſoꝛũ occidẽtiũ eũ.vt hr̃ Iſa.v⸗ʒ.Tãqᷓ; ouis

ad occiſionẽ duct ẽ ⁊c.cũ ãt hec oĩa manifeſte ſint adimpleta ð ie-
ſu naçareno.rõablłr ↄcludit᷑ ꝙ ipᷣe ſit verꝰ xpᷣs.¶ Sʒ cõtra H̊ arguũt

iudei multiplr. p Eid qðᷣ hbĩr Iſa.=.vbi logtur de tꝑe aduentus xpi.d.
Erit ĩ nouiſſimis dieb ꝰpᷣparatꝰmõs domdñi ĩ vtice mõtiũ ⁊c̃. ſegt.

Cõflabũt gladios ſuos ĩ vomeres.⁊ lãceas ſuas in falces.nõ lenabit

gens cõtra gentẽ gladiũ.nec exercitabũt᷑ vltra ad pꝛeliũ.Ex his enĩ
foꝛmãt quadruplex argumẽtũ.¶ Pꝛimo ex G.Erit in nouiſſimis di/
eb. Jeſus ãt nõ fuit ĩ nouiſſimis diebꝰ.qꝛ poſt natiuitatẽ eius fluxe
runt multa tꝑa.igit᷑ nõ fuit xpᷣs cuiꝰ aduentꝰ ꝓmittit᷑ in nouiſſimis
dieb. ¶ Scðo ex eo qõ ſubdit᷑ ꝙ mõs domꝰ dñi erit in vertice mõ/
tium. Mõs enĩ ille dr̃ mõs ſyon.vbi fuit templũ edificatũ.ſʒ mons
ille ĩ aliquo nõ ẽ eleuatꝰ.ergo adhuc nõ venit xpᷣs.vnde occaſiõe hꝰ
vbi dicũt aliꝗ doctoꝛes hebꝛeoꝛũ ꝙ dñs dʒ poꝛtare mõtẽ thaboꝛ et
mõtẽ ſynai ⁊ mõtẽ carmeli ad locum vbi ẽ hierlłʒ ⁊ ſuꝑ verticẽ iſtoꝝ
mõtiũ ponere mõtẽ ſyon.̊ ãt nõdum ẽ adimpletũ.ergo ⁊c. ¶ Ter/

tes crediderũt in ieſuʒ naçarenũ nec adhuc credũt.igit᷑ nõ fu/
it chꝛiſtꝰ. ¶ Quarto per id quod ſubdit᷑.Nõ leuabit gẽs contra
gentẽ gladiũ ⁊c̃.qꝛ nõ ceſſauerũt bella per oꝛbẽ.vt pʒ maifeſte
2 maxime qꝛ pꝰ moꝛtẽ ieſu ĩ iudea fuerũt bella atrociſſima te
titi ⁊ veſpaſiani.igit ipſe nõ fuit ve chꝛiſtꝰ.¶ Ad pꝰ dicẽdũ ẽ ꝙᷓ
dies nouiſſimi dicũt᷑.ſ.dies meſſie ĩ ſacra ſcriptur a qᷓ;q; ſʒ do/
ctoꝛes hebꝛeoꝛũ debẽt ad minꝰ durare ꝑ.zooo.anoꝛũ. vt pʒ ex
pꝛedcis. ⁊ nõ ſolũ dies meſſie dicũt᷑ dies nouiſſimi.ſʒ ẽt aliq̃ te/

poꝛa ipſũ chꝛiſtũ pꝛecedẽtia.vt pʒ Geñ.ꝗ.vbi pr̃iarcha iacob

diryxit filus ſuis. Cõgregamini vt annũciè qͥ vetura ſũt in nouiſ⸗
ſimis diebꝰ. ⁊ ibidẽ nõ ſolũ denũciat de aduentu chꝛiſti. ſed de
multis alus q̃ ipleta ſũt a tꝑe regũ iſrł ⁊ iudicũ. vt pʒ lr̃az ituen

ti. ⁊ct ſcðõᷣm expoſitoꝛes hebꝛeoꝝ.⁊ iõ nõ valet pᷣdcm̃ argum̃tũ.

¶ Ad ſcõʒ argumtũ ẽ dicẽdũ ꝙ eleuatio mõtis ſyon ñ itelligit

m localẽ eleuationẽ. vt ĩtelligũt iudei.ſʒ ſz nobilitatẽ ⁊ ſigno
rũ magnitudinc.ᷣm ẽt ꝙ diẽ̃ Ra.Sa.magnꝰ doctoꝛ apud eos

B; ẽ dictu ꝙ tãta ſigna ⁊ maioꝛa ðbẽt fieri in aduẽtu xpiĩ mõte

ſyon q; i pdcis alus mõtibꝰ. ⁊ Bᷓ̊ pʒ ipletũ ꝑieſũ nacarenũ g illu
minauit cecũ natũ ⁊ ſanauit lãguidũ i pbatica piſcina.⁊ multa
alia miracula fecit ibi. Ibidem ẽt ſpm ſcm̃ aplłis dedit.qð fuit

maximũ miracłʒ. qꝛ hoĩes idiote ⁊ ſimplices habuerũt noticiã

pfectã ſcripturarũ ⁊ loq̃bãtur idiomata oĩuʒ linguarũ.Si aũt
diceret̃ ꝙ hec ſolutio ſumat᷑ ex euãgelio.⁊ iõ nõ ẽ efficax cõtra
eos nec valet.qꝛ ad ꝓbãdũ aliꝗd iudeis oꝑʒ vti ſcripturis apð

eos autẽticis ĩ rĩdẽdo eoꝛũdẽ dcis.dico ꝙ h̊ nõ opʒ ſꝑ.Itẽ non
ſolũ euãgeliſte ſcribunt xpᷣ miracula feciſſe va.ſʒ ẽt doctoꝛes

hebꝛeoꝛũ.vt pʒ ex pᷣdictis.ꝑꝑ qð iſta ſolutio hʒ efficaciã ex eo⸗/
ruʒ libꝛis. ¶ Ad ʒꝰ ẽ dicẽdũ ꝙ ibi ẽ diſtributio ꝓ generibꝰ ſin/
guloꝛũ ⁊ nõ ꝓ ſingulis generũ.ſic dr ꝙ oẽ aĩal fuit in archa noe
qꝛ de ſingłis ſpeciebus aĩaliũ fuerũt ibi aliq̃ indiuidua ĩ archa

noe. Silr de oĩbꝰ gentibꝰ aliꝗ crediderũt in xpo.vt pʒ ꝑ diffu/
ſionẽ fidei in toto oꝛbe:Aliter põt dici ꝙ oĩs in ſacra ſcriptura

ponit᷑ ꝓ multis aliqñ ⁊ freqnter.ſiẽ hr.z. Regũ.ix.Dixit abſa/
lon.⁊ oẽs viri iſrł meliꝰ ẽ ↄſiliũ.Certũ ẽ enĩ ꝙ ibi nõ erat oes vi

ri iſrłpñtes ſʒ multi.⁊ ſicẽ in ꝓpoſito.q;ꝛ multiↄuerſi ſũt de gẽ
tibꝰ ad fidẽ catholicã ẽt tꝑe apłoꝝ.qꝛ in oẽz terra exiuit ſonus

eoꝛũ.ſ.pᷣdicatiõis ⁊ annũciatiõis fidei xpᷣiane.¶ Ad quartũ eſt

dicẽdũ ꝙ circa tꝑa chꝛiſti fuit pax diuturna in toto oꝛbe.⁊ ma/

xime in iudea quod pʒ ex hoc.quia iminente natiuitate chꝛiſti

pacificatis oĩbus regnis ⁊ ſub imperio romano redactis pꝛece/

ptũ fuita ceſare auguſtovt deſcriberetur vniuerſus oꝛbis.⁊ ab

illo tꝑe vſq; ad. 4o. annuʒ poſt paſſionẽ xpᷣi qñ inceperüt iudei.

rebellare romanis non leguntur aliqua bella notabilia fuiſſe
in iudea.nec iudeos vſos fuiſſe armis.qꝛ terra illa cuſtodieba
tura militibꝰ romanis.⁊ ideo phabileẽ ꝙ tũc ꝑp diuturnitatẽ
tꝑis pacis iudei ĩſtrumẽta ꝗbus pᷣus vtebãtur in bellis mutaue
runt ĩſtrumta agriculture apta.ſicẽ ſenſibłr videm fieri in ter/

ris vbi ẽ pax diuturna.⁊ iõ dr̃ in auẽtate pꝛedicta.Conſflabunt
gladios ⁊c̃.qð ãt ſubdit᷑.Nõ leuabit gẽs cõtra gẽte ⁊c.nõ ipoꝛ

tat pacis eternitatẽ.ſʒ diururnitatẽ.vbi ãt habemꝰ:vltra ĩ he/
bꝛeo hr̃.Aad.que dictio nõ ſignificat eternitatẽ.vt pʒ.ꝗ. Reg.
6. vbi nos habemꝰ. Et vltra nõ venerũt latrones ſyrie in terrã
iſrł. In hebꝛeo hr.Aad.vł aa.⁊ tñ certũ ẽ ꝙ ibi n ĩpoꝛtat eter

nitatẽ.qꝛ frequẽter poſtea ſyri inuaſerũt ⁊ depᷣdati ſũt terraʒ

iſrł.ſʒ ĩpoꝛtat diuturnitatẽ tꝑis ad lõgũ tẽpꝰ.hoc ẽ ne illis acci

dat ſi cut accidit illis às ĩ ſamariã deduxit heliſeꝰ.oe ꝗbꝰẽ ibi

Smo.¶ Quinto arguũt ibi iudei ↄtra adnentũ chꝛiſti.ꝑ hᷣ qõ bĩ
Iſa.ii.Egrediet᷑ vga de radice ieſſe ⁊c.vbi ſcriptura loqtur de
aduẽtu xpᷣi ẽt ſcðm oẽs doctoꝛes hebꝛeoꝛũ ⁊ catholicos.ſeg tur
ibidẽ. Habitabit lupꝰcũ agno ⁊ pardus cũ hedo accubabit. et
ſeꝗtur ibidẽ.Delectabit᷑ infans ab vbere ſuꝑ foꝛamè aſpidis.
⁊ in cauerna reguli ꝗ ablactat fuerit manũ ſuã mittet.Dicunt
ſic iudei ꝙ ĩ aduẽtu chꝛiſti aĩalia ſilueſtria debẽt ſe domeſtica
re ſic ꝙ pacifice habitabũt cum aĩalibus naturaliter manſue/
tis.⁊ alalia venenoſa non nocebunt hoĩbus vel pueris.ĩmo ſe
cure infãtes cũ eis ludent. hoc ãt non ĩpletũ vt pʒ ad ſenſuz.
igitur nõ venit chꝛiſtus.Ad hoc eſt dicẽdũ ꝙ ibiẽ locutio meta
phoꝛica.qꝛ ibi noĩantur hoĩes noĩbus animaliũ.Sile hr Geñũ.
49. vbi dr. Benianim lupus rapax ⁊c.⁊ ibidẽ. Neptalim ceruꝰ

eymiſſari. Et ibidẽ: Dan coluber in via.Et igit᷑ dicẽdũ ẽ in ppo

ſito ꝙ indei ⁊ gentiles N pᷣus erant ad inuicem nociui ⁊ odioſi
pacifice ſił habitabũt ↄuerſi ad fidẽ chꝛiſti.vt dr Act. . Mul

titudinis credentiũ erat coꝛ vnũ ⁊ aĩa vna.⁊ tamen illo tẽpoꝛe
fuerunt ad fideʒ chꝛiſti conuerſi aliquigentiles. vt pʒ eodẽ li:
Et eodẽ modo exponendũ ẽ de pueris quod ſeꝗtur ⁊ de anima

libꝰvenenoſis.qnia ſimplices ⁊ pueri non leduntur ab eis ꝗ an

ↄuerſioneʒ ad fidez chꝛiſti erant veneno infidelitatis ⁊ ꝑfidie

*

.

— - „ — - — — —w
==
—

= =.
* S

—— — —, —

— —

— —
SE

S=S.
—

D0 — —

— —

e.

leſus ẽ. ꝓpter qð barbari vidẽtes hoc admirates dicebat ipſuzʒ
eẽ deũ.vt pʒ ibidẽ.Sexto arguũt ꝑ id qð hr̃ deut? ʒo.Si ad car

¶Apochalꝓypſis

yepleti.Qð àt talis modus loqᷓndiſit ĩpᷣdicto cap. Iſa.pʒ ꝑid qð

pᷣmittit᷑ ibi.qꝛ ſtirpẽ ieſſe docat virgã.ſiłlripᷣm ieſuim vocat flo⸗

rẽ.cũ dic᷑.Et flos de radice eiꝰ aſcẽdet ⁊c.Et ſiłr cum ſubiungit

Erit iuſticia cingulũ lumboꝝ eiꝰ⁊ fides cictoꝛiũ renũ eiꝰmani

feſte hr ꝙ ibi cingulũ ⁊ cinctoꝛiũ metaphoꝛice accipiũt᷑.Et hec
oĩa patẽt ꝑ trãſlatõeʒ chaldaicã q ſic hʒ.Exibit rex de filijs eſa.
⁊ meſias de filuis filioꝝ eiꝰ.ſegt᷑.Et erũt iuſti circuz circa ei.⁊ fi⸗

deles adherẽtes ei.⁊ erit iuſticia cingulũ lũboꝝ eiꝰ ⁊ fides cicto

riũ renũ eiꝰ.vbi nos habemꝰ.Hitabit lupuſcũ agno. ibi ſegt. Et

pax ĩ diebus eius multiplicabitur.Ex quo pʒ ꝙ ẽ locutio ineta-

phoꝛica.põt ẽt dici ꝙ adipletũ ẽ ad lr̃aʒ in fidelibus xpᷣi qꝛ fere

manſuete facte ſũt freqnter coꝛã fidelibus xpᷣi eoꝝ deuoꝛatiõi
expoſite.ſilłr beſtie venenoſe nõ poterãt eis nocere.vt eis ſalua

toꝛ ꝓmiſerat in euangelio.dedi vobis vᷣtutẽ calcãdi ſuꝑ ſerpen

tes ⁊ ſcoꝛpiones ⁊c̃.⁊ Act.zS.dr ꝙ paulus ꝑcuſſus a viꝑa ĩ nullo

dines celi fueris diſſipatꝰ ide retrahet te dñs deꝰ ruꝰ ⁊ aſſumet

22

atqʒ ĩtroducet te ĩ terrã quã poſſederũt pr̃es tui cc.ex B ibi ar /

guũt cũ ſimꝰ diſꝑſi ꝑ totũ mũdũ ⁊ ñ cõgregati:ſeq ꝙ ñvenerit
xpᷣs.Ad hoc dicendũ qð hoc fuit ipletuʒ ĩ reditu eoꝝ de capti
uitate babylonica. Sʒ ↄ hoc argut ꝑ id qð hr̃ Ece.ʒ9ↄ.Scient
ꝙ ego dñs eoꝝ eo ꝙ trãſtuleri eos i natões.⁊ cõgregaueriʒ eos
ſuꝑterrã ſuã ⁊ nõ dereliqueriz quẽcũqʒ ex eis ibi. Multi.n.de/

relicti ſũt ðᷣ captiuitate babylonica et aſſyrioꝝ. qꝛ noẽs reuerſi
ſũt.igr̃ tũc nõ fuit ipletũ tpᷣs xpᷣi.Ad hoc dicendũ ꝙ nulli fuert

ibi derelicti ꝗ voluiſſent reuerti.qꝛ cyrꝰꝗ erat monarcha ĩ oĩbꝰ
illis regnis dedit licẽtiã gnãlẽ oĩbus reuertẽdi ĩmo.ẽt munera

dedit reuertẽtibꝰvt pʒ Eſdre.i.⁊ iõ in ̊ ipletũ ẽvbũ Ecechielis

⁊ ipſiꝰ Mopſi.qꝛ nullusderelict ẽ ibi qvoluerit reuerti.illi aut
aꝗ noluerũt facti ſũt idigni dino bñficio.Aliter põt dici ſicꝙ pᷣdi

ihm ſʒ ꝙ exponit Johᷣ.ca.ii.vbi dicit ꝙ cayphas ꝓphetauit ꝙ

arguũt iudei ꝑ id qð hr Zach.o Et oꝛiẽs nomè eiꝰ.

is erat moꝛiturus ꝓ gente ⁊ nõ tm̃ ꝓ gente:ſʒ vt filios dei qui
erãt diſperſi cõgregaret ĩ vnũ.nullus ãt ex hãc cõgregatõeʒ de/
relingt ꝗ velit ĩtrare qꝛ nlli clauditgremiũ ate Beneime
ranſlatio

cta cõgregatio põt iĩtelligi ꝑ fidẽ ⁊ caritatẽ q̃ͥ cõgregatioẽ ꝑ xpʒ

ĩ cõᷣo aduentunpparere ĩ tantavirtutẽ ꝙ poſſit oĩa terrena ſibi ſuby
cere ⁊ eos liberare ⁊ regnũ eoꝝ reſtituere.ꝓpᷣter quod èt xppi diſcipłr
poſt eius reſurrectõezʒ q̃rebant Act.i.Dne ſi ĩ tpꝑe hoe reſtitues regnuᷣ
iſrael:-¶ Alu aũt ppter ſcripturasqᷓ manifeſte loquũt᷑ de xpᷣo ⁊ de hu
manitate ⁊ de paſſione eiꝰ ꝓpter illas q̃ loquunt᷑ de eius eminẽtia.
⁊ poteſtate expectãt duos meſſias vnũ ꝗ dicit᷑ filiꝰioſeph.⁊iſte ẽ paſ/
ſurus ⁊ occidẽdus aliũ ꝗ dr filiꝰdauid ꝗ ſuſcitabit filiũ ioſeph meſſiã
⁊ reſtituet regnũ iſrael ⁊ ad hoc ſaluandũ ponunt diuerſas ſcripturaſ:
Sed iſtud dictum nõ habet auctoꝛitatez in ſcripturis licʒ eni plures
dicti ſint meſſie ſiue vncti.qð idẽeſt.participatione.vt dauid ⁊ ſaul ⁊
gdam aluj.nullus tũ ĩ ſcriptura ad ſalutẽ populi dr venturus niſi vnꝰ
tẽ iſtud dem̃ ꝓ tãto hʒ aliquã apparẽtiã ꝓquãto ĩpletuʒ ẽ de xpᷣo ꝗ
uit filiꝰ ioſeph putatiuꝰ.⁊ ſic vocatꝰ vt pʒĩ euãgelio.⁊ ẽt filiꝰ dauid
Fʒ carnẽ.vt pʒ ex pᷣdictis.¶ Decimo arguũt per id quod hr̃ Iſaie.ʒo.
Erit lux lune ſicut lumen ſolis ⁊ lumen ſolis erit ſeptẽpliciter ſiẽ lux

ſeptem dieꝝ ĩ die q̃ alligauerit dñs vunln ppli ſui ⁊ percuſſuraz plage

eiꝰ ſanauerit.cũ igit᷑ aduẽtꝰxpᷣi expectet᷑ ad ſalutẽ ppłi.igr i aduentu
eiꝰ mutatio coꝛpoꝝ celeſtiũ fiet.cũ hec nõ ſitadhuc facta.videt᷑ ꝙ p/
miſſio de aduẽtu xpᷣi adhuc nõ ſit ĩpleta.¶ Ad hoc dicẽduʒz ſiẽ ⁊ ad p
cedẽs argumẽtũ ꝙ loꝗt᷑ de aduẽtu xpᷣi ad iudiciũ.tũc.n.ĩnouabunt ⁊
mutabunt᷑ quodãmõ coꝛpoꝛa celeſtia.⁊ tũc ſanabit᷑ vulnꝰ ppli ⁊ ꝑcuſ/
ſura plage eiꝰ.qꝛ tũc deſtruet᷑ moꝛtalitas ꝑ petm̃ pᷣmoꝝ parentũ indu
cta.qꝛ oẽs hoĩes reſurgẽèt ad vitã imoꝛtalẽ.¶ Undecimo arguũt.per
id qð hr Iſaie.ꝭ3. Uidebit ſemẽ lõgeuũ ⁊c.⁊ pᷣs.D8S8.Ponã ĩ ſeculũ ſecłi
ſemẽ eiꝰ.Jeſus ãt naçarenꝰnõ legit᷑ filios habuiſſe.ergo non fuit xpᷣs.
Ad boc ẽ dicẽdũ ꝙ bʒ ⁊ habuit filios ſpũ ales.⁊ talis filiatio ſibiobe
bat᷑ ꝑ fidẽ ⁊ ſacramẽta.nõ aũt ꝑ carnalẽ ꝓpagationẽ q̃ ſꝑ hʒ feditatẽ

còiunctã. vñ ſuꝑ illõ Geñ.i. In iſaac vocabit᷑ tibi ſemẽ. glo. hebꝛeoꝝ
Ois ꝗ cõfeſſus fuerit duo ſecula vel deos vocabit᷑ tibi ſemẽ.vocan

ãt hic duo ſecula.tpᷣs legis ⁊ tpᷣs xpᷣi.Illi g ẽt ꝗ ꝑ fidẽ cõfitent᷑ xpᷣm.ſũt
ſemẽ ⁊ filij xpᷣi. Wnocfeetn arguũt per id qð hr̃ Ecech̊. vltimo.vbi
deſcribit᷑ quoddã tẽplũ mirabile ⁊ magnũ ĩ terra iſrł ediſicãdũ.⁊ hoc
dicũt ĩ aduentu xpᷣi cõplẽdũ.hoc ãt nõ ẽ fcm̃.igi ⁊ꝛc.¶ Ad hoc ẽ dicen

dũ ꝓꝙſcriptura ibi logꝗt᷑ ſub metaphoꝛa de domo celeſti de q̃ ſupꝛa di.

nũt chaldaica ſic hʒ. Meſſias nom̃ eiꝰ.Ex quo pʒ ꝙ de xpᷣo ĩtel

ligit ⁊ ſeꝗt᷑ ĩ eadẽ auetoꝛitate.Et edificabit tẽplum dno.Jeſus
ãt nõ edificauit aliqð tẽplũ dño.igit᷑ nõ fuit xpᷣs.¶ Ad hoc ẽ di/
cendũ ꝙ hec auctoꝛitas ĩtelligit᷑ de ſcõo templo edificato ꝑ co/
robabel.vt dicit Ra.ſa.doctoꝛ eoꝝ.⁊ iõ ex hoc ↄtra nos nõ hũt
argumẽtũ.ſʒ dato ꝙ ĩtelligat de xpᷣo ad ſrf̃am ẽ dicẽdũ ꝙ ipe edi

ficauit tẽpluz de lapidibꝰ viuis ⁊ ſpũalibꝰ. vʒ.de ipſis fidelibꝰ.⁊

tał edificatio debebat᷑ pſi xpᷣo q̃ ẽ ꝑfectiſſima.vñ ſuꝑ illõ Sen.

ris nil eſt reſpectu domceleſtis.Illa ppᷣe edificat᷑ ex lapidibus
viuis.vʒ. ex fidelibꝰ ĩ pñti cõpaginatis ad iuicẽ ⁊ cõglutinatis ꝑ

gram.⁊ ĩ futuris ꝑ głiam.vbi hr̃ gloſa hebꝛaica ꝙ patriarcha ia

cob vidit dei domũ edificandã ĩ terris ⁊ domũ dei ĩ celis.iõ dic̃.
Mõẽ̃ hic aliud ⁊c̃.¶ Octauo arguũt ꝑ id qð hr̃ PHiere.⁊z.Ecce
dies veniüt dicit dũs ⁊ ſuſcitabo dõ germẽ iuſtuʒ ⁊c̃.qð de xpᷣo
ĩItelligit:vt ẽ ſupꝛa allegatũ.⁊ ſubdit᷑ ibidẽ.In diebus illis ſalua
bit̃ iuda ⁊c. Sʒ nũq; acciderũt tot miſerie filijs iſrł.ſiẽ poſt paſ/
onẽ xpi.pʒ ĩ deſtructðe ciuitatis ⁊ templi.ꝗnõ fuit vere xpus.

CAad hoc dicẽdũ ꝙ iã nõ erãt filij iſrł ⁊ iuda ꝓpᷣe loqᷓndo.qꝛ erãt
u

erſi a deo.qꝛ xpᷣm negauerũt ⁊ occiderũt ꝓpter qð ĩ illa miſe/
riã venerũ iõ ex illa miſeria magis cõcludit ꝓpoſitũ.ſiẽ pʒ
ex pꝛedictis. Illi ãt ꝗ erãt vere filij iſrael.⁊ ꝗ.ſ.xpᷣm receperant
ſaluati ſũt ꝑ ipᷣm nõ ſolũ ſpũałr qᷓ;tũ ad anias.ſʒ ẽt qᷓ;tuʒ ad coꝛ

pus coꝛꝑalr.qꝛ ſ̃s ꝙ dr ĩ ecclłiaſtica hiſtoꝛia.ĩminẽte deſtructõe

ciuitatis irim ꝑ titũ ⁊ veſpaſianũ admoniti ſũt fidelesꝗ erant
ĩ iudea per angelum vt tranſirent in regnũ regis herodis agrip/
pe ꝗ erat cõfederatus romanis.⁊ ſaluati ſũt ĩbona pace.⁊ ibi ha
bitabant cõfidẽter.¶ Aliter põt dici ad auctoꝛitatem pᷣdictam
hieremie.qꝛ illi ſũt ꝑfecti de rego xpᷣi.de quo ibi logtur qui iam
ſunt in gloꝛia celeſti.⁊ illi habitant oĩo cõfidenter ⁊ ſunt ꝑfecte
ſaluati. ¶ Mono arguũt ꝑid qð hr̃ Dañ.7. Aſpiciebaʒ ĩi viſione
noctis ⁊ ecce ĩ nubibꝰceli q̃ſi fili Poĩs veniebat.Scõʒ oẽs expo/
ſitoꝛes iudeoꝝꝑ ⁊ catholicoꝝ logꝗtur ibi de aduẽtu xpᷣi. Jeſus ãt

28. Non ẽ hic aliud niſi domꝰ dei ⁊c.i.dom q̃ edificata ẽ in ter /

nacçarenus nò venit ĩ nubibꝰ nec ĩ tali peæeſtate q̃lis ibideſcri/

bit.ergo nõ fuit xpᷣs.¶ Ad hoc dicẽdũ ẽ ꝙ ſcriptura logꝗt de du
blici aduentu xpi.ſ.in mundũ ⁊ ad iudiciũ pᷣmꝰ aduentꝰ deſcri/
dit cũ humilitate. ſecũdus cũ poteſtate. Daniel ãt loqꝗt de ſcõᷣo
aduẽtu vñ ibidẽ ſegtur. Donec thꝛoni poſiti ſunt.Et ibi.dicit̃.

Judieiũ ſedebit ⁊ aperti ſũt libꝛi.iudei aũt excecatineſciũt ad/

aẽ tũ duplicẽ diſtiguere.⁊ iõ errãt młtipłr.qꝛ alig expectãt xpᷣʒ

Explicit feliciter.

ctuʒ ẽ. Et hoc pʒ per id quod in fine Ecech.cõcludit᷑.Et nomẽ ciuitan
ex illo dię dñs ibidẽ. Hoc ẽt pʒ per multa alia que ponunt᷑ ĩ l̃a.qꝛ ibi

deſcribir̃ fluuius hñs ligna pomifera ex vtraqʒ ꝑte facientia fructus

quolibet menſe.⁊ habentia folia nunq; defluentia.que nullo modo vi
dent᷑ verificari ad litteram. Pocet videtur per dcm̃ Ra.Sa.docto⸗
ris hebꝛeoꝛum dicentis ꝙ de hieruſalem ſuperna locute ſũt ſcripture
in fine Ecech.¶ Hec igitur ſunt que arguũt iudei ⁊ quedam alia que
dimitto.tũ ꝑꝑ ꝓxilitatẽ vitàdã.tũ qꝛ ẽt ſolutões eoꝝ patèt ex pᷣdictis
Et ſic patet tertiũ pᷣncipale quod erat determinãdũ ĩ iſta queſtione.
videlicet ꝙ tẽpꝰ aduentus xpᷣi ſit pꝛeteritum. ¶ Ultimo ſoluendum
eſt argumentum ꝙ fiebat ĩ oppoſitũ ĩ pꝛincipio queſtionis.vbi dice/
bat᷑ ꝙ ſi pdicta de fide catolica poſſunt ꝓbari ꝑſcripturã a iudeis re/
ceptam.non ẽveriſile quin illiꝗ ſunt iter eos ſtudioſi hoc ꝑcepiſſent.
⁊ Pↄñs ſuũ erroꝛẽ reiiaen.Sa hoc ẽ dicẽdũ ꝙ multi iter eos lit/
terati ꝑceperũt ⁊ a tẽpoꝛe xpᷣi.ſcut pʒ de Natanaele Nicodemo Ga/

maliele ꝗ fuerũt doctoꝛes ⁊ peritii lege.ſiłr de Paulo aplo ⁊ Apollo. .

⁊ multis alijs.vñ Joh̊.iz.dicit᷑.Et de pᷣncipibus multi crediderũt is
eum.ſed ꝓpter phariſeos nõ ↄfitebãtur ne de ſynagoga expellerent᷑.
dicebãtur tunc pᷣncipes ſacerdotes ⁊ legis doctoꝛes. Multi etiã po/
ſtea legiſperiti hoc ꝑceperũt ſicut dcm ẽ de Joſepho.⁊ idẽ poſſet dici
de multis aljs. Multiautẽ auertunt᷑ a fide xpᷣi triplici de cã.vna eſt
ꝓpter timoꝛẽ penurie tꝑalis.qꝛ ſemꝑ fuerũt cupidi ⁊ ĩ lege eoꝝ ſemꝑ
ꝓmittit abũdãtia tẽpaliũ.iõ ſupꝛa modũ abhoꝛꝛct ↄtrariũ.alia cauſa

eſt. qꝛ a cunabulis ĩ odis xpᷣi nutriũtur ⁊ legi xpᷣiane ⁊ xpicolis male.

dicũt in ſynagogis oĩ die.Illa ãt ad que hoĩes ſunt aſſuetia pueritia.
ſunt quaſi in naturam conuerſa ⁊ per conſequens auertunt iudicium
iĩtellectus a veritate cõtraria.Tertia cã eſt ꝓpter difficultatem ⁊ alti
tudinẽ eoꝝ q ĩ fidecatholica ꝓponunt᷑ crededa.ſicut ẽ trinitas perſo
naꝝ ĩ diuina nꝗ.⁊ due nature ĩ vna ꝑſona xpᷣi.⁊ ſacramentuz euchari⸗/
ſtie.q̃ nullo mõ poſſunt capere ⁊ iõ reputàt nos tres deos colere ⁊ cre/
dere. In ipſo ẽt ſacramẽto euchariſtie reputãt nos peſſimos idolatraſ
ſiẽ ꝑ exꝑientiã couerũt illiꝗ freq̃nter de iſtis cũ eis ↄtulerũt.⁊ iõ a fi.
de catholicꝗ ꝓtalibꝰ auertũt᷑ ⁊ ples iã bapticati ad vomitũ reuertũt.
Et ſic eſt finis. Laus deo. H

Poſtilla clariſſimi doctoꝛĩs Nicolai de lyra.oꝛdinis fratrũ Minoxꝝ
ſuꝑ vetus ⁊ nouũ teſtamẽtũ cũ libello quodã pulcherrimo ab eodes
edito cõtra iudaicã ꝑfidiã.Ac etiã cũ additionibus ⁊ replicatiõibus

Aenetijs opere ⁊ ſi umptibus Octauiani Scotit
Modoetiẽſis.M.cccCC. LxXNπ. Sexto Jd ſextilis.

4
Pꝛima vacat.

ſum ſed foꝛmoſa.
phos Uates.
ERerſidis vel rex.

mnitudie naſi

Nolo vt offen.q

Et obtrectatoꝛum.
Aut aliter.
poꝛeitatis: et
licet ſol ſit.
credendi. hec.
in alijs.vnde.
urno maxime.
Adam vero.

pꝛeter intentionez.

eſt rationabile.
ram in egypto.
iridis vt habetur.
e
dentiam 7 eius.
exiſſet illeſus.
quod poſſideri.
ſaltem habeam.
pernirulpſe.

u non inten.
Et dominus bene.
gentium deſcen.
iſaie ⁊ oſee.
ei poſt iura

8
tos redigere.
In. ca. 35.
ra. Mathei. 26.
nem. ¶ In eo.
em vonec.

⁊ inde habita.
diuina ſententia
Jacob ⁊ ceteros.
Ecee po.fi.

nme hor
2 tempoꝛe abꝛahe
Atribus ante.
ꝙ miniſterio.
4 per iſtam.

ex vna parte
ad eoꝛum deſtru
pꝛimum dicitur.
⁊ ſic daretur.
uunq; re.

erga pꝛoximos.
cõmunis non.
dinem ⁊? verſis
