ſenonetbe⸗

(lihſtennt

nptanunn
gbibthcinnttn
hniſchinhei

Ceyſnenenotgin

inititdicn

R hintt

eitgocthiiiad

uhkmnide,

onſichape
ſiij tn
ſceniligin
izonii os
lrtigdicete
miko dleipbe

hacit

riͤſi don⸗

gencnigtorone
f en

ſiſtniggtit,e

lclii
Miſtünſgter
hynian

ta

ie

i 4
in
Meaige⸗ adin
rs P
n; lep⸗ ſe
niſtin

durdeen
R
al.
a; uftie

1 un
5. zr ain

i ne

e1 Orinſen,
4 . 4
bifſe

i eßztleiz
i aehün

.. nödehithhen

tttegeftrinin
nürrnungit
oc'docitigengr
iſerniimt nieſe
tdardocn ziſi lin
Mnole Ninentne
igitereosenglacz
dl igſlenfdlite
mnisilüdocniine,
tösfndi

1
6

= =ũͤ üX
=

Nünglaneeihnntii

Penonis ndin
Biemtstiöſfeii

Fanrderei geldeni

rräſiraechigen
meeröͤſenpiſen e
mtü.Cöſcemcin
cbartamornaehti
dictignlori tidit
inlin tiſefutntii
cteſſcretenttn
ctinaquehpetin
1(z.berne
cisq rprmadlh⸗
AAöndridipien
ggfiamudeſcnif⸗
rtciſitebintſc,
Geis er mintuu
trainto ſethede
S

.vdocitſie
d

miiichtellun
nig ſcitiſe /

=
E

S

=S=
=SE=
—
—
—
SS

— —
=

—
=S.
—
ESS
— —
SEr
—
=S —
=☚
5

—
S
—

——
—
=—
=☛-
—
=
2=
=2
—
=

— —
S—S
— –=
— = —
S= —
— =
=—

—=
==

—
„ —
— =s ſ
— —w
—
=
S
— —
=S =0 —
E=
= =

ſitt

¶ Ad Hebꝛeos

igitur non debuit a chꝛiſto ſcribi.Sratia enim cũ ſit quedã ſpũa

lis qlitas mẽtis non eſt ſcriptibilis. Sed fundamentum huius

rationis erroneum eſt. quia tollit a chꝛiſto omnipotentiã poↄns

deitatem. Nam dicere chꝛiſtum aliquid non poſſe quod tamẽ
cõtraditionẽ nõ icludit.ẽ tollere oĩpotẽtiã:ſʒ q̃litatẽ ſpũalẽ expᷣ
mere ſigno ſenſibili.ſiẽ ybo vł ſcripto minꝰ ĩcludit ↄdictionẽ
qᷓ; preʒ ĩ voce ⁊ ſom̃ſactũicolũbe ſpẽ ſenſiblłr exhibere.igitur
bò qualitatẽ ſpũalem ſicut ẽgra ſcribere ⁊ ꝓnunciare ſenſibi/
liter nõ ẽ xpᷣo ĩpoſſi

ati ara lreidi⸗ 1 Abuͤt adez pꝛijiuſtl⸗
Bur adducte. a bP ficatiões culture: ⁊ ſem̃
ſe Cho reinit bai . ſecülare. Tabernaculu
coe. q. ios put bur. eni factũ ẽ pꝛimũi quo erãt cãde
allegat. voſtilk. igit labꝛa mẽſꝗ ⁊ ꝓpoſitõ panũ qͥ di

S . citür ſcã:poſt velamẽtũ aũt ſcõʒ
tabernaculũ quòd dicit᷑ ſcã ſcõꝝ
aureũ hñs thuribulũ:⁊ archã te/
ſtamẽti circũtectã ex oĩ ꝑte auro

a.
hb Abuit gdẽ.
oſtq; apo
ſtolꝰ oñdit dignita
tem ſacerdotij xpᷣi

reſpcũ ſacerdotupe ĩi qᷓ vꝛnà aurea bñs mãna:⁊ vᷣgã̊

teris legis ĩ gnali.c5 rMẽVMẽM
declarat hoc idem applicando magis in ſpali. Et diuiditur in
duas partes.quia pᷣmo declarat ppoſituz. ⁊2? pbat quoddam

in ſuo pceſſu ſuppoſitum.in pᷣncipio cap.ſe.ibi. Umbꝛam hnñns

lex. Pꝛima adhuc diuiditurin tres. quia pꝛimo tangit ea que
fuerunt circave.te.z oñdit eoꝝ ſignificatum ibi. Poc ſignan/
te.ʒ ex Gᷓ̊ arguit ad ꝓpoſitũ.ibi.Et iõ no.te.Pꝛima adhucĩdu

as.qꝛ pᷣmo tãgit eaq̃ fuerũt in veteri lege ĩ qdaz gnãli.⁊ꝰ ondit

ea magis ĩ ſpali ibi. Labernaculũ.n.Ad euidẽtia pᷣmi cõſiderã
dũ ꝙ oĩa q̃ ſũt in no.⁊ ve.te.oꝛdinata ſũt ad cultũ diuinũ.ad ta/
lẽ vo cultũ reddit᷑ hõ ineptus ſimpłr ꝑ pctm̃.⁊ apt per gr̃am.ſᷣʒ
gd vo ꝑ imũdiciaʒ coꝛꝑalem.Et iõ ſacr̃a noue legis q̃ ↄferunt
grãm ⁊ auferũt pctm̃ reddũt hoĩem ſimpłr aptũ ad cultũ dĩnũ
Illa ãt que erãt ĩ veteri lege grãm nõ ↄferebãt.ſʒ tm̃ quaſdaʒ
irregularitates ſeu ĩimũdicias coꝛꝑales tollebãt.pꝑꝑq̃̊s ꝓhibe/
bãtur hoĩes accedere ad locũ dini cultꝰ ⁊ ad cetũ fideliuzʒ ſicut
erat tactꝰ moꝛtui vłalicuiꝰ imũdi.ex ꝗbꝰ reddebat᷑ hõ ieptus
ad accedẽdũ ad locũ cultꝰ dini.talia ãt auferebãt᷑ ꝑ ſacr̃a vete/
ris legl.lʒ ꝑ ipᷣa grã nõ ↄferret᷑.ſiẽ diffuſiꝰ declaratũ ẽ ĩ pᷣncipio
hoopis.⁊ hoc ẽ qð dicit᷑ hic. Pabuit qdẽ ⁊ pᷣus.i.ve.te.
b¶ Juſti. cul.i.ſacr̃a auferentia diuini cultꝰ ĩpedimenta modo
pꝛedicto.verütamẽ iuſtificabãt ſᷣm ꝗd.iõ ſubdit.

Cc¶ Et ſcm̃ ſeclare.i.emundatõeʒz coꝛꝑalẽ.q̃ dr ſecularis.qꝛ pũs

etʒ in coꝛꝑalibꝰcõſiſtit.⁊ quia ſacramẽta illa nõ erãt duratura
niſi adts. dD ¶ CTabernaculũ enĩ. Hic ponit pᷣdicta magis ĩ

ſpãli.Et diuidit᷑ ivuas.qꝛ pᷣmo tãgit ĩ ſpãli ea q̃ ptinẽt ad taber

naculi moyſi diſpoſition᷑.ſcdõo ea q̃ pertinẽt ad ſacerdotü mini
ſtrationẽ.ibi. Dis vo. Ad itellectũ pꝛimi ↄſiderãdũ ꝙ taberna/
culũ mopyſi ſic erat diſpoſitũ.Parietes enĩ erãt de ꝗbuſdã aſfe/
ribꝰcooptis auro.tectũ vo tabernaculi erat q̃dã coꝛtina q̃tuoꝛ
coloꝛibꝰ depicta.altitudo tabernaculi erat decẽ cubitoꝝ.⁊ lati/
tudo decẽ.lõgitudo vo eiꝰ.ʒo.⁊ erat q̃dã coꝛtina iteriꝰ diuidẽs

longitudinẽ in ꝑtes inequales.qꝛ ex vna pte coꝛtine erãt dece,z

cubitoꝛũ tm̃.⁊ dicebat᷑ illa ꝑs tabernacli ſcmſcõꝛũ.in alia enizʒ
ꝑte erãt.⁊o.cubiti.⁊ dicebat᷑ illa ꝑs ſcã abſolute vłẽt ſcm̃.⁊ ſic
diſtinguebant᷑ due ꝑtes tabernacli ſiẽ in ecclus nr̃is choꝛus et
nauis.niſi ꝙ oppoſito mõ erãt ſite.qꝛchoꝛꝰ ĩ eccłlijs nr̃is vſus
oꝛiẽtẽ.ĩ tabernaclo vo moyſi ſcm̃ ſcõꝝ erat vᷣſus occidẽtẽ. Ulte

riꝰↄſiderãdũ ꝙ in ſcm̃ ſcõꝝ erãt tria.archa teſti.duo cherubin.

⁊ ꝓpitiatoꝛiũ.Apls ãt addit q̃rtũ.ſ.ꝙ ibi erat hturibulũ.qð ex
ponũt alig dicẽtes ꝙ ꝑ h itelligit᷑ altare ĩcẽſi. Sʒ G̊ pʒ falſũ ꝑ
textũ Exo.vlti.vbi dr ꝙ altare incẽſi erat in alia pte taberna
culi. B ẽt dicũt Joſephꝰ ⁊ Hiero.Et iõ dicẽdũ ꝙ ꝑ thuribulum
nõ ĩtelligit᷑ aliud.niſi ꝙ ibi erat ĩcẽſoꝛiũ ĩqͥ ſũmus ſacerdos in
trãs ſcm̃ ſcõꝝ ponebat icẽſũ vt nebla ĩde ↄſurgẽs ĩpediret alio
rũ aſpectũꝗ erãt ĩ alia ꝑte tabernaculi ne viderẽt ea q̃ erãt ĩtra
ſcm̃ ſcõꝛũ.Silr ĩ alia ꝑte tabernacliq̃ dicebat᷑ ſcã erãt tria.mè/
ſa ppoſitiõis ĩ latere aqlonari.⁊ eãdelabꝛũ aureũ ĩ latere auſtra
li.⁊ altare thymiamatis ĩ medio ↄtra diuidẽtẽ ſẽm ⁊ ſcm̃ ſcõrũ
Pꝛedictoꝝ ãt aſſignat᷑ duplex rõ.vna lr̃alis ⁊ alia myſtica lr̃a/
lis ẽ iſta. Tabernaculũ.n.iſtud erat oꝛdinatũ ad cultũ veri dei
creatoꝛis totiꝰ mũdi ĩ qͥ ſũt due ꝑtes.vna nob iuiſibił.videlicet
iſtud qð ẽ vltra celũ ſidereũ vbi ẽ hĩtatio ſpũaliũ ſubarũ.⁊ hoc
figurabat᷑ ꝑ illã ꝑtẽ tabernaculi q̃ dicebat᷑ ſãctũ ſcõꝝ ĩ q̃ erant
cherubi repñtàtia ãgelicã nãz.⁊ archa teſti clauſa.ad ðſignãdũ

aarõ q̃ frõduerat:⁊ tabulè teſti:

„

ꝙ rões eoꝛũ qͥ fiut ĩ ſecło viſibili ↄtinẽt᷑ clauſe ⁊ no hocculte in illo
ſecło ſupioꝛi.ſic rões effectuũ ĩ cãis ⁊ artificiatoꝝ ĩ artifice ↄtinẽtur
qdãmodo clauſe.⁊ G̊ ꝑ tria ĩ archa ↄtẽta.ſ.tabias q̃ repñtãt ſapientiã
q̃ dirigũt᷑ res humane.⁊ vgã aaron q̃ deſignat᷑ ptãs regimis ꝑ quam
coercẽt᷑ hoĩes a malł.⁊ mãna ꝑ qð deſignat᷑ vita humana.ꝑ ꝓpitiato
riũ vo qð erat q̃ſi loc dei.⁊ qꝛ ĩde rũdebat ſũmo ſacerdoti.ꝑ h̊ ðſigna
tur ipᷣe deꝰ głioſus ⁊ ſublimis pᷣſidẽs oĩbꝰ creaturis.⁊ ſic pʒ quõ ꝑ ſan
ctũ ſcõꝝ deſignãt᷑ ea q̃ ſũt ſupꝛa celũ ſidereũ nobis ĩuiſibilia.pꝑaliam
vero ꝑtẽ tabernacli q̃ di/
cebat᷑ ſcm̃ abſolute deſi
gnabat᷑ alia ꝑs mũdi.ꝑ
tectũ.n. tabernaculi qð
erat q̃daʒ coꝛtina varys
coloꝛibus diſtincta:deſi
gnabat᷑ celũ ſidereuzʒ va/
rus ſtellis oꝛnatũ.ꝑ cãde
labꝛũ ĩ qͥ erãt ſeptẽ lucer
ne.deſignabãt᷑ oꝛbes ſe
ptẽ planctarũ.ꝑꝑ B; erat
poſitũ ĩ ꝑte auſtrali quia
curſus planetarũ ĩ hemi
ſperio nr̃o ſꝑẽ ad auſtrü.
. per mẽſ vo vbi erant pa
nes ſuꝑpoſiti deſignabà elemẽta.ex ꝗbꝰↄſtituit᷑ ⁊ nutri᷑ hoĩum vi
ta.qꝛ ex eiſdẽ ſumꝰ ⁊ nutrimur.vt dr̃.2.de gnãtione.Deſignabat etiã
illa meſa ꝙ illi ꝗ ĩ altari deſeruiebãt creatoꝛi vniuerſe creaturede al
tario debẽt viuere. Rõ ãt allegoꝛica pᷣdictoꝛũ ẽ.qꝛ ꝑ illã ꝑtẽ taberna
culi q̃ dicebat᷑ ſcã deſignabat᷑ ve.te.in qͥ vitas dĩnoꝛũ erat latens ſub
velaminibꝰfigurarũ:ſic aſpect eoꝛũ ꝗ erãt intra ſcm̃ ſãctoꝝ erat int᷑
cluſus ꝑ coꝛtinã mediã iter vtrãq; tabernaculi ꝑtẽ vt dem̃ c. Per illã
vo tabernacli ꝑtẽ q̃ dicebat᷑ ſcm̃ ſcõꝝ ĩ q̃ erãt illaq̃ repntabant ſpũa
lia ⁊ dina vt dcm̃ ẽ.ſignificabat᷑ no.te.iĩ qͥ reuelata ẽ vitas dinoꝝ.ꝑꝑ
qð ĩ paſſiõe dñi ĩ q̃ ↄſũmatũ ẽ no.te.ſciſſa fuit illa coꝛtina que ꝓhibe
bat aſpectũ eoꝝ q̃ erãt itra ſcã ſcõꝝ.vt hr Luce.⁊ʒ. Pãc ãt expoſitio

ſuꝑ que erãt cheruůbi glie obum
bꝛãatiᷣ ꝓpitiatoꝛiũ:dẽ ꝗbꝰ ñẽ mõ
dicẽdũ ꝑ ſingula. His vᷣò ita cõ/
poſitis:ĩ pꝛioꝛi ꝗqdẽ tabernaculo
ſempꝑ itròibãt ſacerdotes ſacrifi-/
cioꝝ officia ↄſumãtes:i ſcðò aũt
ſełi qnò ſolłꝰ põtifex ñ ſinẽ ſaguie
quẽ offerret ꝓ ſua ⁊ ppli igꝛatia:
B ſignificãtè ſpᷣu ſcõ:nõdũ ꝓpala

nẽ ſcõaʒ ꝓſeꝗtur apls vt patebit i ſeq̃ntibꝰ. His viſis accedendũ eſt

ad lr̃am que tãgit tabernacli diſpoſitionẽ.d.Tabernaculũ.n.fcm̃ eſt

ab illa erat igreſſus tẽpli. e ¶ In erãt cã. diẽ cãdelabꝛa in plura⸗
li qꝛlz eẽt vnũ cãdęlabꝛũ tm̃.tñ hebat ſeptẽ lucernas que h dicũtur
cãdelabꝛa. f ¶ Et mẽ.⁊ ꝓpo.pa.qꝛ ſeptẽ panes erãt poſiti ſuꝑ men

pmũ.Tabernacim pᷣmũ rrect tabernaculi que dicebat᷑ ſcã.quia

ſam illã. tertiũ ãt qd erat ibi.ſ.altare ĩcẽſi omittit aplłs.qꝛ ̃ᷣm ꝙ ſeqꝗt

infra nõ ĩtendebat de iſtis dicere ꝑ ſingula. ſegtur. g Que dicit
ſcã.̊ᷣ̊ refert᷑ ad tabernacłm pᷣmũ.qꝛ ſiẽ dcm̃ ẽ illa ꝑs pᷣma tabernacu
li ĩ qua erãt iſta dicebat᷑ ſcã abſolute. Poſt ve.ãt.i.pꝰ coꝛtinaz
intermediã. i ¶ Erat ſᷣm ta.i.ſcdᷣa ꝑs tabernaculi. k ¶ Quod dr
ſcã ſcõ.au.ha.thu.⁊ ar.te.circũte.ex oĩ ꝑtę auro.qꝛ erat ð lignis ſethĩ
oꝑta auro intus ⁊ ex.vt hr Exo.⁊5. l ¶ In q̊ erat vrna aurea hũs
mãna.ſᷣm ꝙ vr Exo.io. m ¶ Et vga aaron que fron.ſᷣm ꝙ habet᷑.
Nu.i7. n ¶ Et ta.te.iſta eràt incluſa in archa.vt pdictum et.

o ¶ Suꝑque eràt cherubin glłie.i.glioſe facta.vl potiꝰqꝛ erant gloꝛie

dei cui deſeruiũt ãgeli ꝑcherubin ſignificatiua.vnde ſequitur.

p¶ Obumbꝛãtia ꝓpi.qð repũtabat locũ oĩnũ vt dictũ c.
q (De ꝗbe nõ ẽ mõ dicẽdũ ꝑ ſingla.qꝛ apls ꝓſegt᷑ illa bꝛeuiter.⁊ ſcõʒ

ſenſũ allegoꝛicũ tm̃.vt dẽm ẽ. x ¶ Dis vo. Vic apls deſcribit mini
ſteriũ ſacerdotũ in tabernaculo moyſi.Ad cuius ĩtellectù ſciendũ q;
intra ſãctũ ſcõꝝ ſolũ ſũmꝰſacerdos ĩtroibat in feſto expiatiõis tãtũ
In alia ãt ꝑte tabernaculi que dicebat᷑ ſca abſolute ali ſacerdotes ĩ
trabãt bis q̃libet die ad ꝑficiendũ ſacrifica.ĩmolatio.n.ſacrificioꝝ.
⁊oblatio eoꝛũ fiebãt extra tabernaculũ ſub diuo in altari holocau/
ſtoꝛũ.ſs ↄſũmatio ſacrifici fiebat in tabernaculo ꝑ cremationẽ incẽ
ſi in altari incẽſi.qꝛ ſacrificia illa nõ erãt accepta ex ſe.ſʒ tãtũ ex fide
⁊ deuotiõe offerẽtiũ.que fides ⁊ deuotio ſignificãt᷑ per incenſũ ⁊ hoc
E qð dr̃.his vo ita ↄpoſitis.i.diſpoſitis mõ pᷣꝗcõ. s In poꝛigdem
ta.i.ĩ ꝑte tabernaculi que dicebat᷑ ſcã. t ¶ Sẽꝑ.i.quotidie.
Introibut ſa ſacri offi Mumaͤtes Perematione iceſi xIn'ſe.
ãt.i.intra ſãctũ ſcõꝝ. y¶ Sebłin ãno ſo.põ.ſupple ĩtroibat.glo.di
h ꝙ pluries intrabat ĩ ãno.tñ ſine ſãguine.h̊ tũ non ĩuenit᷑ ſcriptum
ilege niſi ſolũ qũ mouẽda erãt caſtra.tũc.n.aaron ⁊ filij eiꝰ intrabãt.
vt inuoluerent ea que erant intra ſancta ſanctoꝛum.⁊ diſponerent le
uitarum onera.alias autem non legitur intraſſe aliquis niſi ſũmus
ſacerdos in feſto expiationis ad offerendum ibi coꝛam pꝛopitiato/
rio de ſanguine hoſtie ĩmolate ꝓ peccato populi ⁊ pꝛo peccato ꝓpꝛio
hoc eſt quod dicitur. 3 on ſine ſanguine ⁊c̃.hoc ſignante.hic
oſtẽdit quid ſignificabãt pꝛedicta.⁊ pᷣmo q;tuʒ ad ve.te.ſcõo qᷓ;dtum
ad nouũ.ibi.Chriſtus aſſiſtens.In pꝛima parte dicit ſic. .
a ¶ Poc ſignante ſpi.ſan.non ꝓpa.eſſe ſan.viã.qꝛ ſiẽ dẽm ẽ per hoc ꝙ
nõ patebat acceſſus ſacerdotibus ad ſcm̃ ſcõꝛum pſignabatuxr ꝙ via

veniẽdi ad celeſtia nõ erat patefcã.ſicut ẽ ĩ no.te.⁊ qꝛ ve.teſta.adhiic

phabebat curſum ſuũ qð ſignificabat᷑ ꝑ pꝛimã partẽ tabernaculi. vt
ocm c. Bᷓ; ẽꝗð ſubdit. a ¶ Adhuc ꝑꝛioꝛe taber.i.ve.teſt. habente

ſtatũ. Que para.i.figura. c¶¶ Eſt tꝑis inſtãtis.qꝛ ve.te.fuit
figura noui. hertacul iharebol⸗ e ¶ WMunera ⁊ ho. of.
q̃ nõ poſ.iux.ↄſci.pfe.facere.qꝛ in ve.te.quod fuit figura no.munera
oblata nõ auferebãt pctã vt pdictũ ẽ.Et cã ſubdit᷑. ſ¶ Seruiẽtẽ
ſolũmodo in cibis ⁊ potibꝰ.qð dr.qꝛ obᷣuationes legaliũ in ꝑte con
ſiſtũt in abſtinentia a ꝗ/
buſdam cibis ⁊ potibꝰin
lege pꝛohibitis.
Et in va. bap.i.abluti/
onibꝰ q̃ fiebant in emun
datione lepꝛoſi ⁊ in cõſi /⸗
milibus.oĩa.n.iſta erant
q̃dã pure coꝛꝑalia.⁊ iõ ñ
poterant mũdare cõſciẽ
tiã.ſʒ tin tollere quandã
imũdiciã coꝛꝑalẽ vł irre
gularitatẽ que dicuntur
iuſticie cꝗrnis.⁊ B eſt qd
pfr. be Et iuſti. carnis
vſq; ad tpᷣs coꝛꝛectionis
ipoſitis.i.vſq; ad tpᷣs no/
ue legis que coꝛꝛigit ve⸗
terẽ non a malo in bonũ
reducendo.qꝛ lex vetus
fuit bõa ⁊ iuſta.vt habe/
tur Ro.7. ſed ab impfe-
cto ad ꝑfectũ reducẽdo.
qꝛ ſicut puero quãdiu ẽ
ſub pedagogo ĩponũtur
aliqua opa bona ad aſſuefactionẽ vᷣtutis que tũ mutãtur adueniẽte
etate virili ĩ q̃ ꝑfectioꝛa oꝑa ei ĩponũturita ꝑ legẽ moyſi fuerüt ipoſi
ta legalia pplło iudaico vt exerceret ĩ cultu vniꝰ dei.qꝛ tũ erãt imꝑfe
cta.iõ ꝑ legẽ xpᷣi ad ꝑfectionẽ ſũt rducta.ꝑꝑqð apls Ga.ʒ.cõparabat
legẽ moyſi pedagogo ſub cuiꝰ diſciplina tenet᷑ puer qᷓ;diu ẽ puulus.
vt pleniꝰdeclaratũ ẽ i pᷣncipio hꝰ operis. i ¶ Ebꝛiſtus ãt aſſiſtens.
B ↄũñir exponit illud qð pᷣdictũ fuit de tabernaculo moyſi inq;tũ fuit
figura noue legis.Circa qð aplłs duo facit.qꝛ pᷣmo declarat ꝓpoſitũ.
2 ꝓbat quoddã ſuppoſitũ.ibi.Si.n.ſãguis.Circa pmũ ꝗnq; tangit.
pᷣmo dignitatẽ loci.qꝛ illa ꝑs tabernacłiq figurabat no.teſta.vocaba
tcur ſcm̃ ſãctoꝝ.ſcõo dignitatẽ miſtri.qꝛ ſolus ſũmꝰ põtifex illuc ĩtra/
bat. tertio modũ ĩtrãdi.qꝛ cũ ſãguine ĩtrabat.q̃rto tpᷣs ĩtrandi.qꝛ tm̃

tq eſſe ſcõꝝ viã adhũc pꝛioꝛe tab
naculo hñte ſtatũ. Quẽ pabola
Eſt tꝑis inſtãtis:iuxta quã mune
ra ⁊ hoſtie offerunt᷑: qᷓ nõ pñt iu
xta ↄſciam ꝑfectũ facere ſeruien

varijs baptiſmatibus ⁊ iũſticijs
carnis:vſq; ad tpᷣs coꝛꝛectiõis ĩ/
poſitis.Epᷣs autẽ aſſiſtẽs põtifex
futuroꝝ bonoꝝ per aplius ⁊ ꝑfe
ctiꝰ tabernaculũ nõ manufactũ:

guinẽ hircoꝛũ aut vituloꝝ: ſed ꝑ
ꝓpꝛiũ ſanguinẽ introinit ſemel ĩ
ſcꝗ:eterna redẽptiõe inuenta.Si
êni ſanguis hircoꝛũ ⁊ tauroꝝ ⁊
cinis vitulè aſꝑſus inqnatos ſan

ſemel in anno ꝗnto ad ꝗd itrabat.ſcʒ ad placandum ſibi deũ ⁊ popu/
lo. ꝛ? iſta ſignificãt ea q̃ ſunt in no.teſta.qꝛ xpᷣjs ꝗ eſt ſũmus põtifex in/⸗

trauit celuũ.qð deſignabat᷑ ꝑ ſanctũ ſanctoꝝ.vt ſupꝛa dcm̃ ẽ.⁊ ꝑ ꝓpꝛiũ
ſanguinẽ ad placãdũ nobis pr̃em.⁊ G ẽ qð dr.Chꝛiſtus aũt.Sciendũ

tñ ꝙ in B ca.ↄſtructio ẽ multũ ſuſpenſiua.Et iõ vt clarius ⁊ bꝛeuius

„ S — „

pꝓpcedã.ego ponã lr̃am.nõ ſᷣm iacet in libꝛo.ſʒ ſcõm oꝛdinẽ ſẽtẽtie.

Chꝛiſtus ãt aſſiſtens. Hic tãgitur dignitas miſtri no.te.qꝛ xpᷣs ẽ no/
men ſuppoſiti exiſtẽtis in natura duplici.ſ.dĩna ⁊ humana.Põtifex.

hic tãgitur nomẽ officij qꝛ xpᷣs ẽ pᷣnceps alioꝛũ paſtoꝛum.ſᷣm ꝙ dr.i.

pꝓpPetri.S.Cum apꝑuerit pꝛiceps paſtoꝛũ ⁊c.Aſſiſtens.i.ſp paratꝰad
ſuũ officiũ.ſ.ad interpellãdũ patrẽ ꝓ nobis.⁊ ad auxiliandũ nos con
tra ĩpugnatõeʒ hoſtis. Introiuit ſełi ſcã.i.ĩ celũ.vt patebit ĩfra.qðꝗ
dẽcelũ ẽ. Tabernaculũ ꝑãplius.i. valde ãplũ.ꝑꝑ iĩimẽſitatẽ bonoꝛũ
celeſtiũ.Et ꝑfectiꝰ qᷓ; fuit tabernaclm moyſi qõ fuit mobile ⁊ poꝛta/

bile de loco ad locũ.iſtò ẽ imobile ⁊ eternũ ſcõʒ ꝙ ꝑ Iſa.fuit pᷣdictuʒ

33. Oculi tui videbũt hierſin ciuitatem opulẽtã tabernaculũ qð ne/
quaq; trãſferri poterit.ibi eni loꝗtur de hiermceleſti. Non manufa
ctũ.i.nõ per hoĩeʒ.ſicut fuit tabernaclʒ moyſi per manum begeleel.

Et hoc quod ſubdit aplłs exponẽdo verbũ pᷣdictũ.Ideſt ñ hꝰ creatio

nis.i.humane factiõis.Tangit ẽt tpᷣs ĩtrãdi ibi.Semel.qꝛ totũ tem/
pus nõ ẽ niſi vnꝰ qnus reſpectu põtificatꝰxpᷣi.⁊ iõ exquo ſeł intrauit
ſẽꝑẽ ibi. Tãgit᷑ ẽt modus intrãdi cũ dr. Neqʒ ꝑ ſãguinẽ hircoꝛuzʒ.aut
vituloꝝ.ſiẽ intrabat pontifex veteris legis.Sed ꝑ ꝓpꝛiũ ſanguineʒ.

ꝓ nobis fuit effuſus in cruce.Tãgit᷑ ẽt ad ꝗd intrauit.cum dicitur.
Eterna redeptiõe iuẽta.qꝛ ꝑ hoc habemꝰeternã redẽptionẽ ꝑmodũ

ↄueni᷑tiſſimũ a xpᷣo ĩiuẽtũ.inqᷓ;tũ ſatiſfecit.qꝛ poterat inqᷓ;t deus.
ſoluit ꝗ debebat inq;tũ hö. k Si.n.ſãguis. Hic ꝓbat quoddaʒ
ſuppoſitũ circa vltimũ dem̃.ſ.ꝙ ſaguis xpᷣi fuit efficax ad nr̃am redẽ
ptionẽ eternã.⁊ facit talẽ rõem. Sãguis xpᷣi ex vnione ad ſuppoſituzʒ
dinum hʒò vtutem maioꝛè ad emũdationem aie qᷓ; ſanguis hircoꝛum
⁊ vituloꝝ ⁊ aqua luſtrationis ad tollendũ ĩmũdiciã coꝛpoꝛalem ſeu
lpedimentũ irregularitatis de quo pᷣdictuʒ ẽ. Ueritas ppoſitiõis hꝰ
pʒ.qꝛ ſanguis xpᷣi ex eius vnione ad ſuppoſitum diuinũ ↄbit quandã

tẽ: ſolumõi cibis ⁊ i potibus ⁊ in

ideſt nõ huiꝰ creatõis:neq; ꝑ ſã/

infinitatẽ vtutis.ſʒ pᷣdicta veteris legis tollebãt ĩmũdiciã coꝛ/
poꝛalẽ ↄctã ex tactu alicuiꝰ ĩmũdi ⁊ a dĩno cultu ĩpediente: vt
pʒ Nu.io.ꝗ̊ multo foꝛtiꝰ ſaguis xpᷣi mũdat aĩaʒ ⁊ reddit eã aptã
adſalutẽ eternã.⁊ G ẽ qð dr.Si.n.ſãguis hircoꝝ ⁊ tauroꝝ.̊ fi⸗
ebat in feſto expiatiõis. I ¶Et cinis vitule.aſꝑſus.qꝛ in aqua
luſtratiõis qᷓ̃ debebãt ĩmũdiaſpergi ponebãtur cineres vitule
cõbuſte.vt dr̃ Nu.io. m¶ Ingnatos ſãcti.ad emundationeʒ

carnis.qꝛ aiam mũdare nõ poterat. n ¶ Quanto magis ſan/
guis xpi emũdauit
ctificat ad emundationẽ carnis: conſciétid noſtram
8 d ab opibus moꝛt.i.
quãto mag ſanguis xpiꝗ ꝑ ſpm̃ pctiĩs qmoꝛtificant
ſanctũ ſemetipᷣm obtulit imacla aiĩam moꝛte culpe

tũ deo emũdauit ↄſciam nrãʒ ab P. te gebenne.
opibꝰ moꝛtis d ſeruienduʒ des αι νται0ο

id celen EN . viuenti.hoc dic ad
vineti: Et idẽo nouiteſti media oriaʒ illoꝛumꝗ pu
toꝛ Eꝛut moꝛte intercedẽte ĩ redẽ tant᷑ dij.ſʒ ſüt mnor⸗
te Ce “5cc“ tui vt iuppiter her/
ptiõònẽ eaꝝ pᷣuaricationũ qᷓ erant cules tha tagiralt

ſub pꝛioꝛi teſtõ repꝛömiſſione, tria ꝑ que ſanguss

muʒ.iõ dicitur. Immaculatũ.tertiũ eſt modꝰ offerendi qui pꝛo

ceſſit ex maxia caritate.qð notat᷑ cũ dr.Per ſpm̃ ſãctũ.Cuiaũt

facta ſit talis oblatio onñditur cũ dicitur. p ¶ Deo.ſ. patri.

q¶¶ Et iõ nouum teſtm̃.Pic ↄnter ex pꝛedictis que pertinentad

ve.teſta. ⁊ expoſitionẽ eoꝛum arguit ad pᷣncipale intentum.ſ.
ꝙ no.te.ſit excellentius ⁊ efficacius veteri.Et diuiditur ĩ duas
partes.qꝛ pꝛimo facit quod dictum ẽ.ſcõo pꝛobat quodda ſup/
poſitũ in ſua rõne ibi. Ubi enim teſtm̃ eſt.Circa pꝛimũ conſide

randũ ꝙ imediate pꝛedixit.ꝙ xpᷣs per ꝓpꝛium ſanguinẽ intra

uit celũ.⁊ ſic inuenit noſtram redẽptionem eternam.hoc autẽ
non poterat fieriin ve.teſta.Ex quo ſeꝗtur ꝙ illud teſtamentũ
factum eſt per chꝛiſtũ.⁊ per ↄſequens dʒ dici no.te.qꝛ illud qð
ſequitur pꝛecedẽs dr, nouũ reſpcũ illiꝰ.⁊ G̊ eſt qð ↄcludit aplus.
Et iõ no.te.media c.ſ.ipᷣe xpᷣs:ꝑ quẽ aũt modũ ſit mediatoꝛ ſub
dit. r t moꝛte ĩter.i xpᷣi moꝛte iterueniẽte ꝑ quã eius te
ſtamẽtũ ẽ ↄfirmatũ. s ¶ In redẽp.earũ pᷣua.q̃ erãt ſub pꝛioꝛi
teſtam̃to.i.q̃s ve.te.nõ poterat auferre.ſʒ ꝑ moꝛtẽ xpᷣi ſũt abla/
te. t ¶ Repꝛomiſſionẽeterne here.accipiãt.p efficaciã paſſi
onis. v¶ ¶ Qui vo.ſũt.ad ꝑticipãdũ ipʒ pꝑ vera fidẽ ⁊ ſacroꝛũ

no.le.ſuſceptionẽ.⁊ ſic pʒ ꝙ no.te.ẽ efficaciꝰ veteri.qꝛ mundat

aĩam ⁊cõfert gloꝛiã.ve.ãt te.tm̃ exteriꝰ mũdabat ⁊ tꝑalẽ here
ditatẽ ꝓmittebat. x ¶ Ubi.n. teſtm̃. Hic ꝓbat qð ſi uongit
ſ. ꝙ te.no.ſit ↄfirmatũ ꝑ moꝛtẽ xpᷣi.⁊ BG pbat duplr.ð p legẽ hu
manã.2? ꝑ legẽ dĩnã.ibi. Uñ nec pᷣꝰ.Circa pꝛimuʒ conſideran/
dum ꝙ ſcöm leges humanas ciuiles ⁊ canonicas teſtamentuzʒ
non habet robur quãdiu viuit teſtatoꝛ.quia tunc poteſt ſemꝑ
mutari.cum ſit vltima voluntas vite pñtis.ſed ĩ moꝛte confir/
matur.ita ſimiliter no.te.quod eſt pꝛopꝛie teſtamentũ chꝛiſtiĩ
ſua moꝛte fuit roboꝛatum. ꝓpter hoc tunc dixit.Conſũmatum
ẽ.vt habetur Joan.io.⁊ hoc eſt quod dicitur hic.Ubi eni teſta/
mentum eſt moꝛs neceſſe eſt intercedat.i.interueniat.Teſta
toꝛis ⁊c̃.⁊ patʒ littera. yꝓ ¶ Unde nec pꝛimum. hic pꝛobat idẽ
ꝑlegem dĩnam.in qua pꝛobatione pꝛimo ponit no.teſta.conue
nientiam cum veteri.ſcõᷣo eoꝛum dr̃iaʒ.ibi.Neceſſe eſt g. Circa
pꝛimum ſciendum ꝙ vete.te.quod fuit figura noui fuit cõfir/
matum per aſperſionem ſanguinis.vt habetur Exo.24. Et ſic
pʒ p legem diuinam ꝙ teſta.no.per effuſionezs ſanguinis ðbuit
confirmari vt figuratum coꝛꝛeſponderet figure.⁊ hocẽ qð djr̃.
Unde nec pꝛimum quidẽ.i.ve.te.quod fuit pꝛimůü.

5 ¶ Dedicatum eſt.i.confirmatum. Sine ſanguine.
a ¶ Lecto enim omni mandato legis ⁊c̃.hoc habetur Exo.⁊4.

vbi dicitur ꝙ populusteſtamentũ recepit ⁊ obligauit ſe ad obe
diendũ. ⁊ tunc moyſes ad confirmationem huius aſperſit ſan/
guinẽ. ⁊ hoc ẽ quod dicitur. b ¶ Accipiens ſanguinè᷑ vituloꝝ

c hircoꝛum cum aqua ⁊ lana coccinea ⁊ byſopo.Sʒ contra hoc

accipiãt gvoͤcati ſt efne hẽditatᷣ. xpiʒ efficaciaʒad
Abi.n.tſtm̃ ẽ moꝛſ nece ẽ intce pꝛedicta.pꝛimumẽ
dat teſtaton. Leſtm.n. i moõtuis ipſeofferens. l. xps
fi ſé. Alioqn nõd let: cuius meritũ ẽ effi/
ↄtirmatũe.Alioqn noduʒ valet: cacie infinite ꝑꝑ cõ
du viuit ꝗ teſtat? .vñ nec pꝛimũ iunctiõem ad diui⸗
qd fine ſaguie ðdicàtũ ẽ. Lectò ñ
2 —— . „ . . e
en 5 mãadato legis nie vtn metipʒ obtulit. 29
uerſo pplło:accipiẽs ſanguinem eſtmunus oblatuz
quod fuit ſanctiſſi/

icni

—

.

= =

SS
—
=⸗) -=
—
=
=
=-
=

7

iiͦn
atäͤlterte
iuttun.
icsſngun
cppele⸗ lich
ocſog lehe
miitconftna
jetumeti⸗
utemah
g tüclu⸗
Ananncci
Poſcnülul
Hetſoſt,q
geecrait.
dit ni.
ebüf ſtber
oorſi
aureßlter
liothenc⸗
neing.
enin
cbenechatiämi
aalie
lciporern
in
oppeotot
n ſeiſen
eisipeffitche
ummi
le

d

Sm =
—

„

—
=
—
— ☛

—

1

Se- =
=

—,=
=S. —
= e
= ——
S=

= =
==
= —
—
—

E
S

4

= —
=
=—
—

.

=
Se⸗

=
=ꝛ
==

S

e

= S=

=ẽ⁊
S=SS
—
=

Aprnstoneten
genittnonoteſt
Cnznigtidofi
ſitiitcbenucnl

(ocrarietnd
fyburkn d
(cüdoriEtüöfnüde
rmicdericeleſtiu

mödeitabernuant

leiſßzgelebont⸗a
clerecdſcianiü

(rinnonelegsen
Etpoüiſbetictebi
Oſreletiitmn
Mnorlegsſci⸗
tbtemntone
(iſſoiriitͤ
tiblettene
Mnſtiͤgiſß
iſdeigſohisſan
(hhli pltiri⸗
linitcelinh
ſteitbiſitn

luſitul (üvdi
Uhfepnobisiter
Epnobis. al.
fonotegfetig

hrcccnerſie⸗
lgemiͤat

ſocfe

S —,
—

iflläͤteiternf
darckeiterai
fatpitſce

barkiufeppi

Ffunnterae

4 +
= S
— ☛
= =⸗⸗
E S

☛

is derfennt,
d. Asntis
. (enftirte
in imintn
10 Mnmnth⸗
ANdc
. neizanu
en Atnunsdir
Alfiiſncn
etoc'ofannigi⸗
idi derälaikii
Gan. NCDanhe
Reäitsqteſetm
unzaciggtenn
Speneni Stdinitimte
iodhrnntl
Hiet Ciupnict
er iuningiinn
ptionemarnuniun
dſegurgiutetmmen

4

nsDzdieſnrclt
n cekehttnt
aütnwüſintint
teiteneniͤrcnice!
eanituiciihft
ene.; naintin⸗
e rchii gefi
iiz wmiftiſci⸗

6
4

4

e¶ Et oĩa vaſa mi.
¶ Sanguine ſiliter

gScõm le.mũ.di/

(Ad Hebꝛeos

poſſet aligs dicere.qꝛ Exo.24.nõ fit mentio niſi de ſanguine

vituloꝝ.Dicẽdũ ꝙ apls fuit ĩſtructꝰ in lege ⁊ ex vſu⁊ ↄſuetudi

ne ſciebat q̃liter talia fiebãt.ſ.ꝑ mixtionẽ ſãguinis hirci aque

vt ſanguis eẽt clarioꝛ.lana vero coccinea ⁊ hyſopꝰerat ibi quaſi

aſꝑſoꝛiũ ad ſanguinẽ aſpgẽdũ.Et ꝑꝑ h̊ moyſes tacuit iſta.qꝛ ñ

₰

erãt pᷣncipalia: tũ credẽdu ẽ apło ꝙ fuerit ita vt deſcribit.non

Aigia Exodo ſunt ſcripta.ſegtur. a ¶ I
ſtamẽti.i.confirma
tinus teſtamẽti.
d ¶ Qõ man. ad vos
de. ẽt tabernaclʒ3. x.

nõ ꝙ aſpßit tũc ta⸗ Gẽʒ pplʒ aſpèrſit dicẽs. Hic ẽ ſa⸗

bernaclin anoõddů guis teſti: quod mãdanuit advos
ne an de). Eti tabernaculuͦ ia vaſa
illud conſecrauitt. Miniſterij ſangũuie ſilr aſpſit. Et

oĩa pene ĩi ſaguine ſᷣm légẽ mun
dant. ⁊ ſine ſaguinis effuſiõe nõ
fit remiſſio. Meceſſe eſt & exẽpla
ria qdẽ celeſtiũ his mundari:ipᷣã
aut celeſtia melioꝛibꝰ hoſtijs qᷓ;
iſtis. Mon.n. ĩ manufacta ſcq ie/

gb' vtebãt᷑ ĩ taber⸗
naculo moyſi.

aſpſit ⁊c᷑.i.p aſperſi/
onem ſanguinis.

cit pene.qꝛ aliq̃ mi cu⸗ .
dabaturpignem.ſ. Ius irotut exeplaria veronm. ß in
illa qᷓ poterãt igneʒ ipm celũ:ut appeat nũc vultui di
ſuſtiner̃. vt h̃ Hu.. M

zi. expiatio tũ ꝓpetõnõ fiebat ſine effuſione ſanguinis.· Bẽ qoᷣ

dr. hb ¶Et ſine ſan.effu.nõ fit remiſ.qꝛ aĩalia ſacrificabãtur
ꝓpctis q ꝑ effũdebat᷑ ſanguis.i ſignũ ꝙ ꝑeffuſionẽ ſaguinis xpᷣi
fiẽda erat remiſſio pctõꝝ.q̃ ñ poterat ſãguie aialiũ fieri.ſʒ tm ſi
gnificari. i Ceceſſe ẽ g. Poſita ↄuenietia no.⁊ ve.te.q;tuʒ
ad ↄfirmationẽ ⁊ emũdatõem hG;̊ ↄnr ponit dr̃am.onñdẽdo pᷣmo
ꝙemũdatio no.te.ſit melioꝛ.⁊? ꝙ ẽ ꝑfectioꝛ.ibi. Neq; vt ſepe.
Circa pᷣmã pꝑtẽ dicit ſic. Neceſſe ẽ gexẽplaria gꝗdẽ celeſtium his
mũdari.i.tabernaculũ ve.te.qdð fuit q̃dãmodo exẽplar celeſtiũ
vt declaratũ c.S.ca.debuit mũdari talibꝰ hoſtus q̃ fiebãt ð aĩa⸗
libꝰ bꝛutis. k ¶ Ipa ãt cele. meli. ho.q;ᷓ iſtis.ſupple debuerũt
mũdari.Et iõ mũdati ſũt ſanguie xpᷣi. Sʒ diceres quõ ĩtelligũ/

tur mũdari celeſtia vbi nulla ſit macula.Dicẽdũ ꝙ; ſiẽ dicebat᷑

emũdari tabernaculũ nõ qꝛ hẽret in ſe aliquã maculã ſeuiĩmũ/
diciã.ſʒ qꝛ tollebant᷑ q̃da irreglaritates ꝗqbꝰ ĩpediebãtur hoĩes
accedere ad ſcũariũ.ita dñt mũdari celeſtia ꝑ xpᷣi ſãaguinẽ ⁊ ꝑ ſã
cramẽta noue legis ex eodẽ ſanguĩe hñtia efficaciã.ĩquãtũ pur
gãt pctã q pediũt ab igreſſuceleſtiũ.Et iõ dicit hoſtuis in plali.
qꝛ lʒ ſanguis xpᷣi ſit vna hoſtia:tñ eiꝰ efficacia nobis coĩcat᷑ per

varia noue legis ſacr̃a.⁊ ꝙ tabernaculũ ſãguĩe xpᷣi mũdatũ ſit

meliꝰ tabernaculo moyſi. declarat.d. I ¶ Nõ.n. i manufacta

ſcã ieſus ĩtroiuit.q̃le fuit tabernaculũ moyſi ab hoie factuʒ qð
fuit figura tabernacli celeſtis.vt pᷣdcm̃ ẽ.iõ ſubdit᷑. m ¶ Exẽ

plaria voꝛũ ſʒ ĩ ipʒ celũ.ĩtroiuit ieſus. n ¶ Ut appeatnücvul

tui dei ꝓ nobis.ſicut.n.põtifex legis ĩtrabat ſcã ſcõꝛũ vtappe/
res coꝛã ꝓpitiatoꝛio qð erat q̃ſi ſedile dei.ſic xpᷣs quãtũ ad hũa

nitatẽ ĩtrauit celũ nõ ad ;̊ ꝙ videret faciẽ dei patris de nouo

qꝛ vidit eã ab ĩſtãti ↄceptiõis.ſʒ qꝛ ei humanitas de nouo tran
ſlata fuit ad celũ vbi facies dei clare vr̃ a beatis.vt ꝑ ̊ coꝛam
deo pr̃e ꝓ nobis ĩterpellet repꝛeſẽtãdo humanitatẽ quã aſſum
pſit ꝓ nobis. 2

ad hoc adducit ſiſe.ibi.Et quẽadmodũ.In pᷣma pte facit talez
rõnẽ.Illa emũdatio q̃ nõ reiterat᷑ qꝛ ſemel fcã ſufficit ꝑfectioꝛ
Sẽqᷓ; illa q̃ reiterat᷑ pluries ꝑꝑ ſui imꝑfectionẽ.ſʒ illa emũdatio
q̃ fiebat a põtifice veteris legis in feſto expiatiõis quolibet an/
no reiterabat᷑.expiatio fcã ꝑ xpᷣm ſełtm̃ facta c.qꝛ eiꝰvnica paſ
ſio ſufficit ad deletionẽ oĩum pctõꝝ.gperfectioꝛ.⁊ B ẽ quod
dr. Neq; vt ſepe offerat ſeipᷣm.i.xpᷣs põtifex. p ¶ Quẽadmo
dũ põtifex.veteris legis. q ¶ Intrat in ſanc.ꝑ ſin.an.in ſang.
alieno.qꝛ alr ſequeret᷑ incõueniẽs.ſ.ꝙ xpᷣs pluries debuiſſet pa

„ „

ti a pncipio mũdi.ſicut ⁊ ſacerdos veteris legis ĩitrabat ꝑ ſingu

los qnos ſanctum ſanctoꝝ ꝓ expiatione pctĩ populi iſrgel.nũc
autẽ ita ẽ ꝙ ſicut pontifex veteris legis intrabat ſanctũ ſcõꝛuʒ

ꝓ pctõ ppli iſraelitici.ita xps paſſus ẽ ꝓ ſalute torius mũdi.qꝛ
incepit a pꝛincipio creationis.ſicut populus iſrła datione legfj.

Et ideo ſi xpᷣi oblatio eẽt iterabilis debuiſſet frequẽter pati ab

oꝛigine mundi.ſicut pontifex legis quolibet anno intrabat ſcã
a datiõe legis.⁊ hocẽ quod dicitur. ¶ ¶ Alioquin opoꝛtebat

ſubdit apis. s Nuncautem.i. tempoꝛe gratie. t ¶ Semeli
ſumatione ſeculoꝛuzʒ.i. in vltima etate in qua conſumatur myſteriuz
rxpi vV

pᷣm qq; libꝛũ.ſ.legl.
toẽz po.ꝗ legẽ ſuſceꝑat. C¶ Aſpſit dicẽs eſt ſanguis te

vituloꝝ ⁊ hircoꝝ cũ aq̃ lana coc
cinea ⁊ hyſopo:ipᷣʒ quoq; libꝝ ⁊

QQWu —

ſemel oblatus eſt ad mltoꝛum
exhaurienda peccata:ſecundò ſi

Meq; vt ſepe offerat.̊ ↄũñr oñdit ꝙ emun/
datio no.te.pfectioꝛẽ.Et diuidit᷑ ĩ duas.qꝛ p oñdit ꝓpoſitũ.2?2

x. Ad oeſtitutionem peccati per hoſtiam ſuã apparuit.ſeipᷣm
in conſpectu oĩum offerendo in cruce. x ¶ Et quẽadmoduʒ.hic ad
ducit ſimile ad ſuum pꝛopoſitũ.ſ.ꝙ ex peccato pꝛimi parentis ſtatu/⸗/

eum frequèter pati aboꝛigine mundi.⁊ quia hoc eẽt incouneniens.iõ
emeli cõ

tũ eſt ex diuina ſententia ꝙ homines ſemel moꝛiatur ⁊ poſtea in iudi

cio diuino manifeſte pꝛeſentabũtur.ſicut chꝛiſtus pꝛo ſalute hoĩum

in cruce moꝛtuus poſtea
apparebit in iudicio non
iudicandus.ſed magis ꝑ
ſuum iudicium fidelibꝰ

ꝓ nobis: Nèq;ʒ vt ſepe offerat ſe
metipᷣm:quᷣeadmodũ põtifex in-
trat in ſcã ꝑ ſingulos anos i ſan
guine alieno. Aliògn opoꝛtebat
eſ frequẽter pati ab oꝛigie midi
Hũc ant ſemel i ↄſimatiõe ſecu
loꝝ aàd deſtitutionẽ pctĩ ꝑ hoſtiã
ſuã apꝑuit.Et quẽadmoduʒ ſta
tutuʒ eſt hoibꝰ ſemel moꝛi:pòſt
hoc autẽ iudiciuʒ:ſic ⁊ chꝛiſtùs

dicitur. Et quẽadmodũ
ſtatutum eſt hominibus

nalis peccati.
y¶Poſt hoc autem iudi
cium.ſ.extremum.

tus eſt.in cruce nõ ex cõ

ex conditione moꝛtalis
nature quaʒz voluntarie
aſſumpſit.
a (Ad multoꝛũ exhauriẽ

ne peccato apparebit omnibꝰ ex
pectantibus ſe in ſalutem.

da peccata.qð dicit:qꝛ lzʒ paſſio xpᷣi ſe extendat ad delendum oia pec

cata qtũ eſt ex ſe.tamen aliqui ſe reddũt indignos. Et ideo dicit mił⸗
toꝛum ⁊ non oĩium.ſequitur. ecũdo ſine peccato apparebit.

q; in ſecũdo aduentu xpᷣs apparebit in foꝛma gloꝛioſa ⁊ ſine ſimilitu

ſuis eternam ſaluteʒ red
diturus.⁊ hoc eſt quod

ditione oꝛiginalis pecca
ti quod non cõtraxit.ſed

ſemel moꝛi.ratiõe oꝛigi⸗-

3 ic ⁊ xpᷣs ſemel obla/

dine peccati.in pᷣmo autez aduentu apparuit in foꝛma hominis moꝛ

talis hñs ſimilitudinẽ peccati ſcõm ꝙ dicit apłs Ro.S.¶ Ad maio/

rem euidentiam dictoꝛũ in hoc ca.q̃ritur.Utrũ ſãguis xpᷣi fuit obla -
tio deo acceptiſſima. Et arguitur pꝛimo ꝙ non.qꝛ effuſio ſanguinis
innocentis eſt coꝛam deo abominabilis.xpᷣus autem fuit innocetiſ·
ſimus.ergo ⁊c.Item illud quod habet ſimilitudinem cum ſacrifi
cus gentilium non eſt deo acceptuʒ. Sed oblatio ſanguinis inocẽtis

ẽ hò.ſm ꝙ dr in ps.Effuderunt ſanguinẽ innocentẽ ſanguinẽ filioꝝ
ſuoꝛũ ⁊ filiarum ſnarũ.quas ſacrificauerunt ſculptilibus chanaan.

ergo ⁊c̃. ¶ã Cõtra illud quod dr̃in lr̃a.Quanto magis ſanguis xpᷣi. ꝑ

ſpm̃ ſãctum ſeipſum obtulit imaculatum deo emundabit ↄſciẽtiam

noſtram. Rñdeo.nõ eſt ̊ intelligenduʒ ꝙ ſolus ſanguis xpᷣi fuerit

oblatꝰ pꝛo nobis.ĩmo totahumanitas ei. B pʒ ex auctoꝛitate ĩidu/
cta in qua dicit.obtulit ſemetipſum.fit tamẽ mentio in hac oblatõe

ſegregatim de ſanguine xpᷣi inq;tum fuit ſeparatus a coꝛpoꝛe.tamen
vtrũq; ẽ de oblationis itegritate. ppter quod in ſacramento altaris

quod eſt memoꝛiale ipſius oblationis conſecrat᷑ ſimul caro ⁊ ſãguis

tñ ſub ſpeciebus diuerſis.ſicut in illa oblatione fuit ſanguis ſepꝑpatus

a carne.Silxr aĩa xpᷣi fuit pꝛo nobis oblata inq;tum per paſſionẽ fuit

a coꝛpoꝛe ſeꝑata ad ſatiſſaciendum pꝛo nobis Joan.io. ĩam meã po

no pꝛo ouibꝰmeis.⁊ ſic pʒ ꝙ tota hũanitas pertinet ad vpᷣi oblatiõezʒ

ſeu ſacrificium. O ãt h̊ habeat ꝑfecte rõnem oblationis vel ſacrifi/

cij.pʒ.q; ſacrificium in lege fiebat triplici de cã pᷣad tollendum pec/
catum.pꝑpꝑ hoc in lege dicebantur aliqua ſacrificia pꝛo peccato.⁊ꝰ ad

grãm ↄſeruãda:pꝑꝑ hoc in lege dicebàtur alique hoſtie pacifice.ʒꝰ ad

boc ꝙ mens hominis pꝑfecte deovniret᷑ ꝑ amoꝛem.pꝑpꝑ hoc in lege of/

ferebatur holocauſtum quod totũ incendebatur ad honoꝛem diui/

nũ.iſta ãt tria ꝓpueniunt nobis a deo mediãte humanitate xpᷣi ꝓnob
oblata.qꝛ per hoc pctã nr̃a ſunt deleta.Act.i.Dilexit nos.⁊ lauit nos
a peccatis noſtris in ſanguine ſuo.⁊ gr̃a collata.Joã.i.Gratia ⁊ veri⸗
ritas ꝑ ieſum xpᷣm fcã eſt:⁊ poꝛta gloꝛie aperta in qua fit hominis ad

deuz vnio per fecta. pꝛopter hoc dicitur infra ſequenti ca. Pabemus

fiduciã per ſanguinem eius in introitu ſanctoꝛum.Et ſic pʒ ꝙ ſacrifi
cium xpi fuit ꝑfectiſſimum.qꝛ continet in ſe ꝑperfectiſſime virtutem
oĩum ſacrificioꝛum ſicut perfectio diuina ↄtinet in ſe vnitine et emi
nẽtius perfectiones oſum creaturarũ.Ad pꝛimum igitur dicendum
ꝙ effuſio ſãguinis xpᷣi põt referri ad duplex pᷣncipium. Unomõ ad
ipſos effundẽtes.⁊ ſic fuit deo abominabilis.⁊ ſic fuit pctm̃ grauiſſi
mũ.Alio mõ ad voluntatem ipſius xpᷣi patiẽtis ꝗ volũtarie ſe obtu/
lit paſſiõi excaritate maxima.⁊ ſic fuit deo acceptiſſima.⁊ hoc ſcõᷣo
modo habuit rationẽ oblatiõis ⁊ ſacrificij.nõ ãt pꝛimo modo.Ad ſe⸗
cundum patet ex dictis ꝙ oblatio ſanguinis innocentis ĩ ſacrificus
gentilium habet ſimilitudinem cum illis qui occiderunt xpᷣm.⁊ hoc
modo non habet rationem ſacrificu.vt dictum eſt.⁊ ideo non eſt ſi/
militudo ſacrificuj chꝛiſti ad ſacrificia illoꝛum.

=èòèòMWU

arcamt

tur ꝙ poti debem? puta *

tãq; ↄdicẽtẽ lr̃e. ꝭ. Reg.

¶ In capi. 9 vbi dicitur in poſtilla.Aureum habens rden 7

amenti ex omni parte auro. DDITIO
Narca teſtĩ q̃ erat in ſãctaſcõꝝ nihil erat ĩcluſũ.niſi tm̃ due
tabule lapidee quas ibi poſuerat moyſes.vt habetur expꝛeſ

illa arca.vt habetur Exo.io. ? Nume.i7/ REPLICA

n
ſaluare dcã ſcĩ Tho.⁊alioꝝ:nõ curat h̊ ſaluare vitatẽ lre.cui

tñ ille honoꝛ öbe

re nos ĩtẽtionẽ lr̃e nõ ĩtel
ligere qᷓ; ↄdicere. Hic ãt
plane dimittit lr̃am apli

lex futuroꝝ bonoꝝ non
ipam imaginẽ rex pꝑ ſin
gulos anos eiſdẽ ipis hoſtijs q̃s
offerũt indeſinẽter: nuůnq;ᷓ põt ac
dẽtès ꝑfectos facere. Aliògn ceſ
ſaſſẽt offerri:iõ ꝙ nullã hꝛent vl
tra ↄſciaʒ pcti cultoꝛes ſeł mũda
ti. Sèd ĩipᷣis cõmemoꝛatio pctõ
rũꝑ ſingłos qnos fit. Impoͤſſibi
le.n.ẽ ſanguĩe tauroꝛuʒ ⁊ hircoꝝ
anferri pctã. Jõ igrèdiẽs mũdũ
dicit. Hoſtiaʒ ⁊ òblationẽ nolũi
ſti:cöꝛpꝰ at aptaſti mibi. Polo
cauſtòmata ⁊ pꝛò pctõ ñ tibi pla
cuerunt. Tunc dixi. Eccevenio.

S.Nã h̊ d ꝙ in arca erat
vrna hñs mãna.⁊ virga
aaron q̃ floruit.ibi ãt dr.
ꝙꝙ nihil erat in arca niſi
due tabule ⁊c̃.q vr᷑ mani/
feſta ↄdictio.Circa quaʒ
draz laboꝛat duplr circa
locũ allegatũ de.3. Reg.
Vno mõ ꝙ lr̃ailla öbeat
itelligi pᷣncipalr.apli aũt
occaſionalr.qꝛ arca fuit
fcã vt tabule ibi repone/
rent᷑.ſʒ pꝰ vrna ⁊ vga oc/
caſionalr ĩ memoꝛiã ibi/
dem repoſite ſũt.alio mo
do q; fem̃ fuit quoddam
ſcãnũ appẽdiciũ ad latus
arce.ĩ q̊ vrna ⁊ vga repo-
nebãt᷑.Et iõ ampliꝰ dicit
illa fuiſſe in arca.nõ ꝙ in
triſecꝰ.ſed in appenditio
quod vnum cũ arca ceſe M
bat᷑.⁊ ſic qdã exponũt qð dĩ Deut.ʒi.ð li.legl.ones eũ ĩ later arce ⁊c̃

vt faciã deꝰ võlũtatẽ tuã. Suꝑi⸗
dicẽs:qꝛ hoſtias ⁊ oblationes⁊
holocauſtomata ⁊ ꝓ pctõ nolui/-

nẽtiã noui teſti.⁊ in ꝓbatiõe ſua dixit ꝙ ve.te.nõ auferebat
pctm.iõ iſtud qð ibi ſuppoſuit.h̊ↄſequẽter pbat.Et diuidit
in duas ptes.qꝛ pᷣ facit qdð dem̃ c.⁊? ↄpꝑat ſacerdotè no.te.ad ſacerdo
tẽ ve.te.ibi.Oĩs ꝗdẽ ſacerdos.pᷣmũ ꝓbat duplr.pᷣꝑ rõeʒ.⁊ꝑ ſcriptu
rã ibi. Jõ ĩgrediès pꝛia adhuc ĩ duas ᷣm duas rões qs ponit.ſecũda
ibi. Impoſſibile.n.c.Ad euidẽtiã pꝛie rõnis cõſiderãdũ ꝙ differunt
vmbra ⁊ imago ĩ G ꝙ; vmbꝛaẽ lõginq̃ᷓ ſilitudo rei.imagoãt ẽ ꝓpinq̃
⁊ expᷣſſa rei ſiłitudo.Et iõ ſacrificia veteris legis habuerunt rõnem
vmbꝛe reſpcũ bonoꝝ glie.qꝛ nõ pmittebat illa expᷣſſe.ſʒ ſub velamĩe
ꝓſpitatis terrene.ſacrificiũ ãt noue legis hʒ rõem imaginis.qꝛ ime/
