itelligẽdũ:reccurrẽdũ ẽ ad traditões phariſaicas ſeu talmudi -
cCcoas qs xpᷣs ĩtẽdebat ĩ ꝓpoſito repꝛobare.Ad cuiꝰeuidẽtiã ſciẽ⸗

mittẽdum eẽt pᷣceptũ de honoꝛatõe parẽtũ.vñ ad iſtũ paſſũ bñ

duu ꝙ circa mãz votoꝛũ vn libera talmudicis ẽ ↄpoſitꝗ ĩtitu

lat nedarin.i.vota:iĩ qͥ libꝛopla erronea ſcripſer̃t ſine aliq fulci
mẽto ſacre ſcripture:ĩter q̃ vnꝰ erroꝛ tałẽ.Tradũt.n.ꝙ ſiẽꝗlz⸗

pöt ↄſecrare bona ſua deo:ſic ꝙ fcã hò ↄſecratõe p votũ poſtea

ñ licʒ alicui talibꝰbonisvti niſiĩ ði obſequiũ.ſ.ĩ puitio altar vł

tẽpli ⁊ hò.ſic ꝗlibʒ põt ↄſecrare hona ſua ſinglariter:̊ ẽ reſpcũ

vni ꝑſone tm̃:vbi gra. Sigs dic alicui ꝓximo volo ſeu voueo

crata reſpcu illiꝰ hoĩs tm̃:ſic ꝙ nullo mõ põt eis vti:ac ſi eẽnt

ꝙ bona mea ſint ↄſecrata reſpẽu tui.tẽ dñt ꝙ illa bona ſint ↄſe

ſimplr deo ↄſecrata:dñns tñ illoꝝ bonoꝝ ⁊ etiã ali hoĩes qcũq;
pñt vtitalibꝰ bonis:ac ſi non eẽnt oſecrata ſʒ mere ppᷣa.Uotũ
ãt hòſm eos młtiplłr oꝛetenus expᷣmit᷑:⁊ ſpãlłr cuz vbis ſignifi/
cãtibꝰ aliquã rẽ ↄſecratã:ac ſi dicat aligꝗs.ſic tẽplũ ſic ẽ res mea

tẽ illa res ẽ ↄſecrata tãqᷓ; tẽpluʒ. Silr ſi dicat ſicut altare vł ſiẽ

coꝛbona ⁊ hꝗ. Silr ſi dicat munus ſit vłeſt talis res idẽ eſt iudi

ciuz.ĩtelligit.n.de munere deo oblato.Ex ꝗbꝰiĩferunt ꝙ ſi di⸗/

cat ꝗs pri ſuo.munus qðcunq; eſt ex me tibi ꝓderit.tẽ pr nullo
mõ põt vti aliq bono filui ſui:et filiovolẽte:⁊ pr̃e ĩ necitate exñ/
te. ⁊ B iõ ꝙ m traditõeʒ ſuã pᷣdcã oĩa bona filij ſui ſt ↄſecrata
rreſpẽu pr̃is. Uñ manifeſte phᷣiſei irrituʒ fecerunt mãdatuʒz dei
pp traditões ſuas:vt xpᷣs dicit.Naã ſᷣʒʒz illã traditiõem q̃ nullius
fundamẽti ẽ filius excuſaret᷑ a ſubuẽtõe pr̃is qõ eſt manifeſte
ↄdeipᷣceptuʒ. Uerbaãt euãgelij ſʒ pᷣdcã ↄſtruunt᷑ plane ⁊ ſine

ðᷣfcu ſic. Quicunq; dixerit pri vel mri qdcunq; eſt ex me tibi p/

Aerrit ⁊c.cuiꝰſenſus eſt qð filiꝰvouet vt ſit tãq; munus altari cõ
ſecratũ:ꝗcꝗd ſit de bonis ſuis pr̃i pderit:⁊ ſic filius talr vouẽs

nullo mõ põt ꝓdeſſe pr̃i ſʒ eos:qð eſt de directo ↄ pᷣceptuʒ diui
nuʒz:⁊ B; qʒ legit mar..c.Coꝛbona qð eſt donuzʒ qocnnq; ex me

tibi ꝓderit:⁊ vltra nõ dimittit! euʒ facere pr̃i ſuo aut mr̃i.Ex qͥ

pʒ ꝙ ñ pſuadẽdo phʒiſei ̊ dicebãt.ſʒ potiꝰcogẽdo:qð pʒ ex h̊ qð
diẽ· Nõ dimittit eũ.qꝛ ex vtute illius voti pᷣtẽſi iã ñ poterat fi/
lius ꝓdeſſe pri:⁊ ſic irrituʒ fiebat mãdatuʒz dei ꝑ ſuã falſã tradi
tionẽ.Et ſic iſte erroꝛ ñ pcedebat ex auaritia ſacerdotuʒz:ſʒ ex

eo ꝙ male ĩterpᷣtabãtur ſacrã ſcripturã ⁊ traditões ſuas dinis

pceptis pᷣferebät. ¶ In eodẽ ca.vbi dicitur in poſtilla. Iſtud

— eſt verum per ſynodochen. AD

Nos ĩtrat. Unad ſane ĩtelligẽdavba xpᷣi ĩ B loco ñ regrit

vt itelligãturꝑ ſynodochen:ſʒ ſufficit qð fiat ibi diſtributio
ſpẽb ſinguloꝝ:ſicut dr.Oẽ aĩal fuit ĩ arca noe:cuiꝰ ĩtellẽs cõi

terẽ ꝙ de q̃lz ſpẽ aĩaliũ fuit aliqð aĩal ĩ arca noe.Et in ꝓpoſito
de q̃lz ſpẽ ciboꝝ aliꝗd emittit᷑:licʒ aliqd ad nutritõeʒ retineaĩt

Szʒadhuc hoc nõ vr ſufficere ad amouẽdũ ſcãdalũ phariſeoꝝ

—

v7
4

i, —

a videbatur credere q eaq remanebãt ĩ coꝛꝑe poſſẽt hoĩeʒ coi⸗
gnare:aliogn nihil faceret ðᷣ eos ꝙcibꝰ ĩtrãs pos emitteret᷑ ĩ ſe
ceſſũ vłñ. Un meliꝰvidet᷑ dici ̃m hiero.ſ. ꝗcqꝗd ex alimento

gñat᷑ põtẽt ꝑcaloꝛẽ nãlẽ reſolui:⁊ ꝑ qͥſdã occltos poꝛos emitti.
Nca.ij.vbi agit᷑ de traditõibꝰ ſenioꝝ
ĩfirmãtibꝰ obpᷣuãti diuinoꝝ pceptoꝝ. bur.ĩ duob re
darguit poſtil.pᷣ.qꝛ vt dic expõ eiꝰ ñↄſonat lr̃e.⁊ vt diẽ

Eec expoſitio nõ videt valere ppter duo.pᷣmo qꝛ nõcõ
ſonat lĩe. ⁊: qꝛ pſuppõit falſuʒz. ppʒ de ſe lraz bñ aſpi
ciẽti:qð ẽt ipᷣe poſtil.videt᷑ fateri c dic. hec ẽ ↄſtructio
fectiua.vbi ꝗoſtructio deficit manifeſtum eſtꝙ lr̃a non bñ
at ſenſui ſibi dato.⁊? pʒ.pᷣmo qꝛ nuſq; inuenit hebꝛeos

um per ſyne — ADDIIIDO.
Ttenẽdũ ꝙ nõ dixit xpᷣs.Totũ qð ĩ os ĩtrat.ſʒ oẽ qð in

EPLICA tps ſui aduent ex aliquo ſigno celeſti. c

poſtil.pᷣſupponit falſuũ.ꝛimũ pbat ꝑ B qꝛ poſtil.dicẽ ↄſiructõem ir̃e

defectiuã:cũ dr̃. Munꝰ qocunq; ẽ ex me tibi pderit exqͥ arguit bur.

igit ſẽſus ei datus nõ ↄſonat Ir̃e.vbi dico hoc argumentũ venit ex
diſſimulatoe gramatice rethoꝛice ambaꝝ artiũ ignoꝛãtia.ſepe.n.in
ve.te.facit bur.mẽtõeʒ de grãmatica hebꝛeoꝝ.hic ãt gramaticã la /

tinoꝝ videt᷑ ignoꝛaſſe.eſt.n.in grãmatica apoſiopaſis defciua or̃o q̃̊

ſepe vtit᷑ ſcriptura.Eſt etiã ĩ rethoꝛica pᷣciſio coloꝛ vboꝝ: q̃ ſepe vtit
ſcriptura:⁊ coĩcidit cũ apoſiopaſi pᷣterq; ꝙ hic excuſat᷑ defcus figura
ibi oñdit᷑ oꝛnatꝰ rethoꝛi

gauerunt eum vt ſignum de celo vusex ofonis trücatõe.

oñderet eis.At illẽ rñdẽs ait illiſ.
s vlↄſtructio ẽ defectiua
igit ſenſus datꝰnõ ↄſonat lr̃e.lã ꝓ ↄſonatia hñdai lr̃a ſupplet᷑ qõp
figurã vel coloꝛẽ trücatũ cẽ.⁊: dicit bur.poſtil.pᷣſupponere falſũ ĩ eo

dicit iudeoꝝ ſcribas ⁊ ſacerdotes ꝑpꝑ auaritia feciſſe inter ceteras
traditões illã:ꝙ meliꝰẽ offerre deo q; ſubuenire parẽtibꝰ ⁊c̃.B dicit

bur. falſũ pᷣmo vt dicit nuſqᷓ; repit iudeos h̊ ſenſiſſe gnĩmo pᷣponde⸗/
rãt:elynã ſpõtaneis ſacrificus multo foꝛtiꝰ honoꝛẽ parẽtũ ⁊c̃.vbi di
co ꝙ ſi ↄna valeat añs ẽ mihi valde dubiũ ꝑꝑ dcã bti hiero.⁊ ꝓpter

glo. ſuꝑ math̊.⁊ mar.⁊ ſcholaſticã hiſtoꝛiazs:⁊ ꝑꝑ dicta alioꝝ doctoꝝ

quoꝝ multi ſciuerũt hebꝛaicũ:⁊ ↄcoꝛditer dñt ſicut poſtil.ꝗ ab eis re

cepit. Sʒ dato qᷓ;uis nõ ↄceſſo ꝙ iudeoꝝ ꝓceres ſicvt dicit bur.ſen /

ſiſſent.nõ tñ ſeꝗtur:igit᷑ ſic facerẽt vel docerẽt auaritia cecati.Nec
hodie eoꝝ docti docẽt vel faciũt id qõ ſentiũt: ĩmo poti ꝑ talmudi/
cas ⁊ erroneas doctrinas ſimplicẽ ppłʒ decipiũt ⁊verã lr̃az coꝛꝛũpũt

2Z dicit bur.dcm̃ poſtil.falſũ.allegat ad id ꝓbãdũ rabi.moy.egyp. ſa
tis bñ dicẽtẽ ſʒ nõ allegat bñ faciẽtẽ ꝗ traditõibꝰ hũanis diuina pᷣce

pta pᷣpõderat:⁊ ꝙ bur.nos vltra ĩ ſua expoſitiõe ad talmud remittit
⁊ libꝛũ quẽ noĩat redermi nihil aliõ ẽ q; fideles xpᷣi retrahere a ſcõꝝ

veris expõnibꝰ⁊ remittere ad videndũ vana ſcripta erroꝛibꝰ plena

pꝓut ipe bur.met teſtat᷑ ĩ mult locl.Necẽ cautũ ſimplices ſeſũ lłr̃alẽ
ſepe cupiẽtes hò erroꝛibꝰoccupare. ¶ In eodẽ.c.vbi dr̃. Oẽ qð itrat

ĩos ⁊c̃.Diẽc poſtil.ĩtelligẽdũ ſʒ ſinodochen.bur.fac̃ ĩutilẽ obiectionẽ

⁊ĩcidit ĩ id qð ĩpꝛobare putat. Dicit.n.ꝙ nõ oʒ dici ꝑ ſynodochen:qꝛ

nõ dr totũ qð ĩtrat ſʒ oẽ.diſtributio dʒ accipi vt dic ꝓ ſpẽbꝰſinguloꝛ

vt ſit ſenſus.de q̃libet ſpẽ ciboꝝ aligꝗd mittit ĩ ſeceſſuzʒ licʒ aligd ad
nutriẽdũ retineat᷑.nũc aũt ⁊ apud philo.⁊ theo.totũ vłe ⁊ oẽ ꝓ eodẽ
accipiunt᷑:ꝗ.n.dicit omne nihil excipit:ſic ⁊ ſiłr de toto vli ⁊ ſpãliter

oẽẽ totũ ĩ qtitate ſᷣm logicos.vñ reſolutio bur.q̃ diẽ de oĩ ſpẽ ciboꝝ

aliqd mitti idẽ eſt ſicut diceret debere ĩtelligi ſcdöam partem ⁊ ſic oẽ
capitur ꝑ ſynodochẽ quod voluit ĩpꝛobare.Sed mouet burgeñ.hic
dubiũ qꝛ per vtrãq; expoſitionẽ non videt᷑ tolli ſcãdalũ a phariſeis
⁊ ꝓpter hoc dubiũ diẽ allegãdo beatũ hiero.ꝙ vlłr debeat accipi ſic:
ꝙ quicqd intrat in os ⁊ ex alimento generat᷑:poteſt etiã per caloꝛem
naturalẽ reſolui ⁊ ꝑx occultos quoſdã poꝛos emitti.Sed illud videt᷑
fruſtra dici per bur.pꝛimũ qꝛ xpᷣs dicit.omne qð intrat ⁊c.per hoc no
luit nec curauit tollere ſcandalũ phariſeoꝝ qꝛ dixit. Sinite eos.ceci
ſunt ⁊ duces cecoꝝ.Sed ſolũ voluit ĩſtruere diſcipulos petẽtes.Et

nõ eſt veriſiłe ꝙ de illis occult! modis digerendi ⁊ egerendicurauit

diſcipulos inſtruere.ſed innuere argumento a maioꝛi.ſ.vt ſi impuxꝝ
nutrimenti qð in ſeceſſũ emittit non coinꝗnat:igit᷑ multo magis id
qð purũ ẽ nõ coinꝗnat iuxta illã regulã.Si id qð magis videĩ᷑ ineſſe
non ineſt:nec qð minus.ſed ſi ex cibis deberet hõ inꝗnari magis vi/
det᷑ hoc veꝝ de ĩpuris:quod tñ nõ eſt vt dr ĩ lfa.⁊ ſubintelligenduʒ ẽ
moꝛaliter.qꝛ ex his qᷓ̃ nãlia ſũt nec laudadus ꝗs eſt necvituperãdus.

ſi igi᷑ ꝑ nãlez digeſtionẽ vel ĩdigeſtionẽ ex puro vel ĩpurocibo gene
raret᷑ coꝛupt bumoꝛ vilẽ facies hoĩezʒ:ex hoc tũñ nõ dicit᷑ moꝛaliter

inquinari:qᷓuis naturaliter de qua hic nõ dicit᷑.. Caplin.VI.

erroꝛẽ iudeoꝝ ĩ lege.h̊ docet fůdatõeʒ eccłie gẽtiũ ĩ fide:vbi
pᷣ anpit ĩcarnatõis myſteriũ.ſcõo pᷣdicit redemptõis pᷣciũ.ibi.

Uenit ãt ihs ĩ ꝑtes.tertio ĩponit imitatõis exẽplũ.ibi.Tc ihs dixit
diſcipulis.Pꝛima in duas.qꝛ pᷣ myſteriũ ĩcarnatõis aꝑit᷑.ſcõo ex hoc

doctrina phariſeoꝝ nõ ſolũ ſic erronea.ſʒ ſic curioſa ⁊ iutilis exclu/
dit᷑ibi.Et cũ veniſſẽt diſcipuli eiꝰ.Circa pᷣmã ꝑtẽ aduertẽdũ ꝙ alig
ſcribe ⁊ phariſei omiſſo ſtudio legis ⁊ pphaꝝ ſtudebãtĩ mathemati/
cis:⁊ potiſſime ĩ aſtrologia.vñ ⁊ vſq; hodie alig eoꝝ ĩ hoc ſunt valde

curioſi. ⁊ qꝛ aſtrologi aliqũ volũt iudicare ꝑ ↄſideratõeʒ aſtroꝝ de i/

choatõe legũ ⁊ ſectaꝝ diuerſaꝝ.iõ ⁊ iſti paſtra volebãt pᷣnoſticare ðᷣ
aduẽtu xpᷣi.̊ᷣ ãt ẽ ĩpole qꝛ vᷣt celi nõ ſe extẽdit ad talia.lʒ ſe extẽdat

ad pᷣnoſticãdũ de futura diſpõne aeris:vt ſiccitate ⁊ pluuia ⁊ hòe B
cẽ qd dr̃.Et acceſſe.ad eũ phari.⁊ ſadu.tẽtãtes.iſ.ſi poſſẽt eũ ĩ aliq cape

Et rogauerunt eum vt ſignuz de celo oſtenderet eis.declarãdo.ſ.
¶ At ille reſpõdẽs ait illis

fcõ veſpe dicitl.i.aliqd pᷣdicere ð futura tpis diſpõne poteſtl ꝑↄſide/

ratõez celi.qꝛ ad h̊ bñ ſe extẽdit talis Cia ppqoſegtur. Seeni erit.

Argumentü igit bur. vi ⸗
det᷑ tentatiuũ cũ dr: ofFo

Tacceſſerunt ad eũ phariſei.In pᷣcedẽti.ca.xpᷣs repꝛobauit

„

a (Rubicudũ enĩ celu. talis eni diſpoſitio ceeleſtis ẽ ſignũ future ſe rent vel qd rñderent.ſʒ vt eoꝝ fideli ↄfeſſione ↄueniẽti ſolida lit
renitatis.qꝛ.ſ.ſic frequẽter ↄtigit.lʒ aliquando ĩpediat᷑. reent i fide. re Quẽ dicũt haſes terieturbe ilgareo qꝛ de Mithini
b¶ Et mane.ſupple dicere poteſt. c¶ Hodie tẽpeſtas.erit ſupple. ipſo erat varie opiniones ĩ pplo.iõ ſegt. 8 AI At illi dixerunt lgiungi
Ainiarreo ↄtigit ĩ coꝛuſcatõe ⁊ tonitruo:⁊ h eſt ſignũ tẽpe-/ alij iohez baptiſtã. Cui⸗ opinionis fuit herodes ⁊ ſui ſeaces: yt ſidicnig
ſtatis.pꝑ quod ſubdit. e ¶ Saciẽ ergo celi diiudicare noſtis.ĩq;tũ ð̊.xiſũ eſt. i . ca. t¶ Ali ãt heliã. ꝓter gelũ veritatis. igenn .
.ſ.facies celi ẽ ſignũ alicuiꝰ diſpoſitõis future ĩ elemẽétis. ve Alu vero hieremia. ꝓpter patiẽtiã ĩ aduerſis. l anibuina
f¶ Signa ãt tẽpoꝝ nõ poteſtis.i.ſigna tẽpoꝝ diffinitoꝝ ĩ pſcia dei de x Aut vnũ ex ꝓphᷣis.antigꝗs.ſ.ʒ ꝙ hĩ Luce...vbi dẽ ſic. p / ſpttileſidn
aduẽtu xpᷣi nõ poteſtis ꝑ talia diiudicare.qꝛ ſolũmõ depẽdẽt ex diui pheta vn de poꝛibꝰ ſurrexit.Opinio aũt oĩuz loq̃ntiũ de imoꝛ i gontue
latõe:⁊ ꝓpter G̊ aduẽtux & er voſne dicitf ſerenſ erit. ru- bis:canete a ferméto phariſeoꝝn Uurrectione fuit ꝙ eſ,
xpᷣi ↄſiderãdus ẽ vt dem Facto veſpe dici ſerenũ̃ erit. ru. bigisanete a fermẽto Pboarſſeok aia ſepata a coꝛsbe un 1
eſt ex dcis ꝓphaꝝ ꝗq hoc bicůndũẽ.n.celu.Et mane hodię . 7 4 uceoꝝ: Luᷣnc itel lexerut 92. ſit maioꝛis vtut q; . enn 8 ſco le
püert ex dinina reuela tẽpeſtas: rutilt. n. triſte celũ. Fa ñn dixerit cauẽdũa fermẽto panſ: 2Ziũcta tali coꝛpoꝛi fci
tiõe: ſicut br Dañ. 9.vbi cieʒz ergoceli diiudicare noſtis.ſi ſeda doctrina phariſeoꝝ ⁊ ſadu/ qlenuchabemꝛ z aifi
circa Hᷣ taxat bebdom nꝗ qt tpoꝝnõ poteſtis. Gñatiõ? ceoꝝ. Aenit autẽ ieſſᷣs ĩptes ce/ dĩ Sap. 9. oꝛ¹* Pügtht g
de determinate. ⁊ Senñ. Il!⸗ „ HHil H q coꝛumpit aggrra ſ timnni

40. vbi ſignux aduetus Mala adulta ſignũ qrit: ⁊ ſignñ ſaree philippi: ⁊ introgabat diſci uataiaz.vſily in
xpi ponit traſlatio regni nõ dabit einiſi ſignũ ione ꝓphete. pulos ſuos dicẽs. Quͤeʒ dicut ho reſurrectiõe hoics
iudeoꝝ ad alienigena,z: Et relict illis abijt. Et chz veniſſẽit mies eẽ filiũ hoĩs: At illi dixerüt. ert innoꝛia vtut.
s e eib herode e diſcipuliei trs fretũ: obliti ſunt Alij ioanẽ baptiſtq: alij at hellaz: miiora faccte n.
ra. B.5. expoſitüc ca.ixZ. panes accipe. Qui dixit illis. In/ alij võ hieremiꝗ: aut vnũ ex pꝛo/ tracula q; aliqe pio
b¶ Et cus veniſſent. Pic tuᷣemini ⁊ cauetea fermẽto phari phetis. Dicitillis ieſus. Ads alt pbetarũ fecerit.iõ
Zludie vostnd vhart, ſeoꝝ⁊ ſaduceoꝛnʒ. Atilli cogita⸗ quẽ me eé dicit? Rñdens ſimon aevade
ſeor vita diſcitioia bat iter ſe dicẽtes. quia panesnõ petrus dixit. Cuès xp̃s fllius dti xiſſet à moꝛtuis:
zĩutilẽ ſz ẽtmalã ⁊ pieu accepimꝰ. Sciẽs autem ieſus di viũi. Reſpõdẽens qt ieſus dixit ei. ſicmaioꝛa miracla
loſã. pp h̊ vocat eam fer xit. Qnuid cogitatis iter vos mo· SBẽéatus es ſimon bariona:qꝛ ca/ faceret q;añ feciſ
maiͦbocormhtozmali glcefideiqꝛ panes non habetis: rozX ſangnisnoreuelauittibi:ſed Gherodczderi
boc eſt quod dict. Mõdũ ĩtelligi ncq; recoꝛdamini pz meus quiin celis eſt.Et ego di dũ est iohes ba
¶ Intuemni. p diligentez qnq; panũ ⁊ qnq; miliũ hominu. co tibi: quiatu es petrus. ſuper ptiſta: vt habitü eſt
conſideratöez mètis. ⁊ quot cophinos ſupſiſtis. Neq; hanc petraʒ edificàbo eccleſiam ſihaa ſegtar.

8 gaete⸗ enento ſeptẽ panũ ⁊ q̃tuoꝛ miliũ hoium. meam: ⁊ poꝛte inferinon pꝛena/! Ceendirene ”M iigune
nec eſt miru ſi fermentũ quot ſi poꝛtas ſupſiſtis: Quare lebunt aduerſus eam. Et tibi da/ errant opinãdo fal egäcnoaſtirn
dicit bic doctrina coꝛnũ nõitèlligis. qꝛ nõ de pane dixi vo/ boclaues regni celoꝛum. Etqð/ ſnveme. vos ti nö ſmuſhi
mentuü accipit p feruez — . . . uil mecü fuiſtis liciemgi
fidei vt viſum eſt. quia eadem res ex dinerſis pꝛopꝛietatibus bene ie doctrinã freãnter audiuiſtis æ miracla tantavidiſſti. ugtl 6
ſignificat oppoſita ⁊ diſperata.ſiẽ leo aliqũ accipit ꝓ xpo. vt dicitur 3 Rñndes ſimõ petr vixit.petr tãcq; pncipalis ĩter alios pſe?x htt Cduin
Apoc.. Uicit leo de tribu iuda.⁊ hoc pꝑↄſtãtiã ⁊ audaci ĩaggrediẽ ꝓalis veditrñſůũ. a n es xppᷣs.qð ĩterptat᷑ vnct.⁊ ſicoſi⸗ tnnfiinne
do ardua ⁊ piculoſa. Aliqñ ãt accipit᷑ pdiabolo ppter crudelitatẽ.ỹs tet eiꝰ humanitatẽ in qᷓ vnct coleo gfe p alls. gtumntigehi
ꝙ dr. pe et.. Aduerſariꝰ veſter diabolus tanq; leo rugiẽs ⁊c᷑.ita eo b ¶ Filiꝰ dei.nãlis.ſ.?⁊ nõ adoptiuꝰ ſic alu.⁊ ꝑↄñs eiuſdezx nãe cũ miſnierirer⸗
dẽ mõ fermentũ ppcaloꝛẽ ĩcluſũ ſignificat feruoꝛẽ fidei: pppterãät deęo pr̃e:⁊ ſic ↄfitet᷑ vitatẽ dine nãe ⁊ humane ĩ eodẽ ſuppoſtto. i gl Neicii
coꝛuptõez doctrinã malã. I ¶ At illi cogitabatiĩtra ſe dicètes. ai c ¶ Uiui. addit ad driaz illoꝝ q colebani taq; di a getilib?yt (lcigeni
panes nõ accepimꝰ.q.d.ĩtra ſe.bñ cauimꝰ.qꝛ ab eis nullũ panẽ acce/ hercules iuppiter ⁊ ↄſiles.Fuit enĩ ãtiquoꝝ opĩo ꝙ qñ tales ex gſtnnineater,
pimus. Ex quo pʒ ĩtelligebãt fermẽtũ ad lr̃az.i.panẽ fermentatũ. cellẽtes pſone moꝛiebant᷑ qd vitã deoꝝ trãſferebãtur. Uñ. x. Aifſtenfian
pʒ etiã eoꝝ deuotio ad xpð qꝛ ſic ei iſepabilr adherebãt ꝙ obliti ſie Machab.ii. o ꝙ rex antiochꝰ ſcripſit de pr̃e ſuo moꝛtuo. Ppfe (iſſeiſninge
rãt accipe necia. m ¶ Sciens ãt ihs cogitatões eoꝛũ.tanq; deus. ño ĩterðos trãſlato nos volẽtes eos ꝗſt ĩregno nr̃o ſinetun tigeniciireir
n¶Quare nõ telligitis qꝛ ⁊c q.d. ex fcis meis pᷣcedẽtibꝰ ⁊ doctrina tu agere ⁊c̃. ad iſtas qf litates excludẽdas dixit petrꝰ. Deiviui. gtitizinliril
deberet ſic eẽ illuminati ꝙ vbũ meũ ĩtelligeret nonde pane mãli. d ¶ Rñdẽs ꝗt is. Hic ↄnr ad ↄfeſſionẽ deitatl ſubdit̃ collatio ſeſen S
qꝛ de poſſũ vobis ſufficienter puidere. qdð ꝓbat duplici exéploin ptãtl. e ¶ Btus es ſimõ bariona.i.filiꝰ ioãna. bar.n.idẽ ẽ qö (linh. ) i
quo. magnã młtitudinẽ ſatiauerat puo cibo vtpatuit. S. i4.⁊.i.ca.? filiꝰ.iona ãt ponit᷑ ꝑ diminutõez ſubtracta media ſyllaba ꝓ io/ ſaätiictes irn
hoc eſt qʒ dicit.õdũ ĩtelligitis c. ⁊ pʒ.ſegtur. annaq. vñ ibi opoſitio ex ĩtegro ⁊ coꝛrupto. UIñ bariona bicac ieen
o ¶ Zic itellexerunt ⁊c.ſ.mãaliũ ſʒ a doctrina phariſeoꝛũ q̃ vocat᷑ fer cipit ac ſi dicereĩ filiꝰ iohis.pꝑ B petrodr Johᷣ.vlt. ſimon iohis. (igi. G
mẽtũ rõe pᷣdcã. p ¶ Uenit aũt ihs. In iſta pte ondit ſe humane ſa r t h brũs.qꝛ ↄfeſſio vere fidei ducit ad btitudin. fn
lutis pᷣciũ ⁊ ᷣmo oñdit ſe dei ⁊ẽ poĩum mediatoꝛeʒ ⁊ 2? hoſuʒ redem f ¶ Caro ⁊ ſaguis ñ reuelauit tibi.i.hõ moꝛtalis nõ docuit te iſtä ſrkͤelitt
ptoꝛẽ ꝑ ſuã paſſionẽ.ibi.Et exide cepit iſs ⁊c. Circa pᷣmũ pᷣmoponit᷑ vitatẽ. geæ zopr meꝰ.⁊ ꝑↄũñs tota trinitas qꝛ idiuiſa ſũt oꝑxa urfe ine ſi
diſcipuloꝝ ↄfeſſio.??ex G̊ ſubdit᷑ ptãtis collatio.ibi. Rñdẽs ãt ihds. trinitatl ad ex. h (¶ Et ego dico tibi. ꝓte⁊ 6. Alpaſin
Circa pᷣmũ aduertendũ ꝙ mediatoꝛ ĩter aliq̃ dz pticipare extrema. i ¶ Qꝛ tues petrꝰ.i.ↄfeſſioꝛpetreve xpacẽfca.k¶Et ſuꝑ hac ilnirine
⁊iõ xpᷣsꝗ hẽbat duplicem nãmi vno ſuppoſito.ſ.diuinã ⁊ himanã. petrã.quã ſup xpz;. I Edificabo ecchiã meã. Et inimn den
vnã ſibi nãlẽ:aliã ꝓ nobis aſſũptã:erat vere dei mediatoꝛ ⁊ hoium: põte iferi.i.pſecutõestyrãnoꝝ ⁊ ĩſultꝰ tẽtatõe ſpũuʒ maligꝝ i en tei
2 pↄñs aptiſſimꝰ vt eẽt humane redemptõis pᷣciũ.Pãc ãt duplicẽ m ¶Nõ pᷣualebũt aduerſus eã.a va fide ſubuertẽdo.Exq pʒ ꝙ im iitii
nãʒ declarat ĩ ſeio:humanã ꝑ euidentẽ oñſionẽ.qꝛ dicebat ſe ⁊S om eccliañ ↄſiſtit ĩ hoibꝰrõe ptãtl vł dignitatl eccłiaſticevlłſclarl. i ellyend⸗
debat ſe filiũ hoĩs:aliã ex va ↄfeſſione petri ꝓ ſe ⁊ alus diſcipulis di · qꝛmlti pᷣncipes ⁊ ſũmi põtifices ⁊ alij iferioꝛes ĩuẽti ſũt apoſta in lnni,
uinã nãʒ ĩ eo cõfitentis.quã ↄfeſſionẽ tãqᷓ; veritatl expꝛeſſiuã appꝛo taſſe a fide.pp qð eccłia ↄſiſtit ĩ ilł pſonis ĩgbꝰẽ notitia va ⁊ tcõ n ini loni⸗
bat xpᷣs. Dic ig. Uenit ãt ihs ĩ ptes ceſaree philippi.Dicit᷑ ãt ceſarea feſſio fidei ⁊ vitat. n ¶ Et tibi dabo.ñ ſolũ ꝓ te.ſʒ ẽt ꝓ alus: ſezialtiñzr
philippi.qꝛ renouata ⁊ ampliata a philippo tetrarcha frẽ herodis.ex ſiẽ.n. ↄfeſſio petrierat ↄfeſſio alioꝝ.ita ptãs hec data petro ĩtel tin nivi
tũc noĩauit eã ceſareã ĩ honoꝛẽ ceſarl ꝗ dedit ei q̃rtã ptẽ regni vt re· ligit᷑ dari alus:lʒ petro pᷣncipali inqᷓᷓtũ erat alioꝝ capitane. fanlnu
fert Joſephꝰ.⁊ hitũ c.S.Dr etiã ceſarea philippi ad dꝛiazʒ alteriꝰq̃ dẽ oEianesegni celoꝝ. iſte claues ñ ſũt mãles ſʒ ptãs ſpũal ou⸗ fuſireneii
ceſarea paleſtina vbi coꝛneliꝰcẽturio mãſit.Act.io.⁊ iſta ciuitas an / plex.vnaẽ ptãs diſcernẽdi petm̃ anõpctõ:ſic ĩ veteri lege ſacen n füfſ
tiqtꝰdicta lachis:⁊ poſtea dan a fils dan eã occupantibꝰ:vt habe dote iudicabãt ĩterlepꝛã ⁊ ñ lepꝛã. Aduertẽdũ ẽt ꝙ lʒ bõnñ poſ Arrkinnin
Judiẽ.is.poſtea dcã ẽ ceſarea philippi:⁊ nũcpelneas ſeu palneas dr̃. ſit h bñ iudicare ſine ſcia.tñ ſcia nõ d clauis ſʒ ptas iudicãdſig RN
fiſta ãt ciuitate hitabãt getiles ⁊ ĩ ↄfinibꝰ eiꝰ:⁊ iõ ex G ꝙ xpᷣs q̊ myſte ſcĩam pᷣpitã.⁊iõ lzʒ ſcia nõ ſit clauis.tñ necio pᷣexigit᷑ ad debitũ i friſtnne
riũ ſue ĩcarnatõis reuelauit oñdit᷑ füdatio eccłie ĩ fide gẽtiũ.ſeg. vſũ huiꝰclauis.Alia clauisẽ ptas admittẽdiad regnũ vłexclu ꝗ N
q¶ Et ĩterrogabat diſcipulos ſuos.nõ ĩterrogabat ignoꝛãs ꝗd crede / dẽdiſʒ veꝝ indiciũ pᷣhitũ:q; ðbẽt idigni excludi a⁊ digni recii. i⸗
fogavar oncputos uos- no eroganc s”sͤlU M Mönte

d
niammnt

8
1
1

V enii

d. ſeninmm

61 ſetdenn

cügeüiſe⸗
ſalerttüt
ſwuten
iCin
dol gi
1 cmmtonti
dy ſnepit
umeiſin,
miwlutmundis
nchalsimnla
Geens.
an tristiſch
tbummeickiini⸗
chmitiätiin
itignorchoeien
Oor niſinttindi,
ſtdeyirlonmm
gſtingomnin⸗
lacnsdittr N
Gideimn ſttict
fivindnul

untuflt

1
6
„
„
.
8
6
4
e
1
ſe⸗
X77*
0

— —
=
— S E
☛ =S=— 2
22
— = E

—
☚
—.
S
— —
=
— —
— —
== =

—
=

unili

=

— —
=
Se

S
—
S
— =—
—

a ¶ Et quodcũq; ligaueris ⁊c᷑.qꝛ ſuppoſito hic ĩ terra debito vſu
clauis:deus illud appꝛobat in celis.aliter non.

ei

ti taz ignominioſe:

ſcãdalicarẽt ö eoꝝ

pᷣdicatione.ſʒ poſt/
qᷓ; reſurrexit a mo/

tuis hita ꝑfcã victo

ria moꝛt voluit B

publice pꝛedicari.
c ¶ Exide cepit. PDic
oñdit ſe eẽ mundi
redẽptoꝛeʒ ꝑ ſuam
paſſionc.⁊ G eſt qõ

dẽ. Exinde.i poſtq;

ſe oñderat hẽre ve
rã nãm diuinã ßm
quã eſt ĩpaſſibili??
humanã in qᷓ pote⸗

rat vere pati.

b¶ Tuncpcepit diſci.ſuis vt ne.di ꝙ ipſe eẽt xpᷣs.hocvr̃ eẽ ↄriũ
öeſt dem̃ ca.io.ꝙ miſit diſcipulos ad denunciandum aduzẽ bn glia pf̃i
tum ſuũ.Dicendũ ꝙ tũc denũciauerũt aduentũ eiꝰtanq; cuiuſ
dam ſacti ꝓphᷣea deo miſſi:⁊ iſtud nõ pᷣcipit᷑ hic taceri ſʒ poſtq;
cognouerãt h̊ diuinitatẽ ipiꝰ:vt pʒ ex ↄfeſſiõe pᷣdicta.pᷣcepit vt
ei diĩnitatẽ alijs nõ diulgarẽt ne vlgare hoĩes gviderẽt eũ pa

d (Cepitihs dñde · Couerſus dixit petro. Nade poſt

● H

Mattheus ß
eis pᷣmiũ future reſurrectòis qð ↄplebit i adutu xpᷣiad indicius:qe
tic reſurgẽt hoĩes ad vitã ĩmoꝛtalẽ.⁊ B ẽ qð dicit. Filiꝰ.n.hoĩs.i.xps
verꝰhö. a ¶entur eſt ad iudicium.,. «èUB
In glia pr̃is ſui.qꝛ ĩ foꝛma gloꝛioſa iudicabit. c ¶ Et tũc redder
vnicuiq; ⁊c.iuſtis gliam aie ⁊ coꝛꝑis.alus ãt penã vtriuſq;.Et vt ſint
de futura glia aĩe ⁊ coꝛpoꝛis magis certi.ꝓmittit eis ꝙ aliqbꝰ eoꝛuiz
oñßſdet in hac vita pñti:qð ondit in ſua tranſfiguratõe vt patebit ĩ co..
ſeqnti.⁊ B ẽ qð dicit. d ¶ Amen.i.fideliter. l
e¶ Sunt gdã de hic ſtãti
bus.ſ.petrꝰiacobꝰ⁊ ioon
nes.vt videbitur.
¶ Qui nõ guſtabũt moꝛ

. „ . „ .„. —

cũnq; ligaueris ſuꝑterrꝗ erit liga, ſuis. Siꝗs vüult poſt mevẽire àb
lũ ⁊ in celis:⁊ qðcuq; ſoluerſi Snegzer ſemetip̃ʒʒ.⁊ toͤllat crucè ſuã
terrã erit ſolutum ⁊ icelis. CuncZſcq̃t me.Qui.n. voluerit aiam
pcepit diſciplis ſuisvtnemini di ſuã ſaluꝗ facere:ꝑdet eã. Qũiaũſt g¶ Dõecvideãt filiũ hoĩiſ
Pgiderit aiaʒ ſuã ꝑpꝑ me ĩneẽtt eã.
Quũid.n.ꝓdeſt hoĩ ſi mũdũ vni/
erſſuʒ lucret᷑. aie vo ſue detrimẽ
multa patia ſenioꝛibꝰ ⁊ ſcribis tũ patiat᷑: Ant quã dabithõ ↄmu
⁊ pꝛĩcipibus ſacerdotũ: ⁊ òccidi. tationẽ ꝓ aia ſua: Filius.n. hoĩs
tèrtia die reſurgẽ. Et ſſumens venturus eſt ĩ gloꝛia patris ſuicũ
qgel ſuis.⁊ tünc reddet vnicuiq;
ſim opera eius. Amèn dico vo-
petro. Nade poſt bis: ſunt ꝗdã de hic ſtãtibus qnõ
me ſathanas ſcandalũès mihi.qꝛ

D

gent ꝙ oſeecz ieſnerps. Exin appentè eis ĩ foꝛma coꝛ/
poꝛis glioſa q̃ lẽ hẽbit ꝑꝰ
reſurrectiõʒ cũ adeptus
fuerit ptãtẽ regni.tũc.n.
dixit diſcipuł ſuis. MMHa⸗
the.vlt. Data ẽ mihi oĩis
poteſtas in celo ⁊ ĩterra
Kc.iõ.vbi dĩ ĩ poſtił·
inanh.

dẽ cepitieſus oñdẽ diſciplis ſuis.
qꝛ opoꝛteret eũ ire hieroſolymã.

eiſ petrꝰ:cepit icrepare euʒ dicẽg :
Abſit atẽ dñe: nõ erit tibi ̊: Qui

5 Ecrñ ſio ʒ expõ

aEe gF.. .
re diſcip. ſuis. qꝛ os Ie ſathanas ſcandalũès mihi. qꝛ guſtabunt moꝛtem: doͤnec vide/ ns poſtillator ñn
eum ire hieroſolx. non ſapis ca ꝗ dei ſũt:ſed ẽaq̃ ho/ ant filium hominis venientem in vr ptĩere ad ppoſitũ pe
qꝛ erat poꝛdiatusa minũ. Tic ieſus dixit diſcipulis regno ſſuo. (vII. tebat n. phiſeiſignn de
deo preꝙ ibi vpel M cCeloĩ q clararet᷑ tpᷣs xpᷣi
ret᷑ myſteriũ redẽ/ aduẽtꝰ.vt pʒ ex dciꝰs ſuis

ptõis nre:illõ ãt qd

nõ ſit neceſſitas ↄntis ẽ tũ ibi neceſſitas ↄnñtie. Modꝰãt nr̃e re
dẽptiõis ſubiũgit cũ dTĩ. e¶ ¶ Etmul.patia ſeni.⁊ ſcribis ⁊c.qꝛ
ab iſtis iudicatꝰẽ ad moꝛtẽ ⁊pſiditraditꝰ. f
tilibus ꝗ eũ crucifixerũt manibꝰ ppᷣis:vt h Jo.io.

g UlEt tertia die reſurgere h pdixit vt minꝰtriſtarent᷑ de ei moꝛ
te.Opoꝛtebat ãt iſta ĩpleri:qꝛa deo erãt poꝛdinata.

hbEt aſſumẽs eũ petrusg.iĩ ſecreto.ſ.qꝛ ĩferioꝛ nõ debet ſupioꝛsẽ

publice arguere. i ¶ Abſit a te dne.q.d.ĩdecẽs ẽ ꝙ tutà igmi
nioſe patiarſ. k¶ Qui ↄuer.i.facievſa erga petrũvt eũ de ſua
temeritate efficaciargueret. th⸗
nas.i.aduerſarie inq; ꝰ. iſtã icrepatõeʒ ſuã volebat ſalutẽ hũa
ni gnĩs dãmõ ĩpedire:⁊ ꝑ ↄnñs xpᷣo aduerſabat᷑ ꝗ erat hꝰ ſalut
us. Scãdalũ es mihi. ſcãdalũ ibi ĩpꝛopꝛie accipit:
qꝛ ſcãdalũ actiuũ ppᷣe dem ẽ dictũ alicuiꝰvłfcm̃ minꝰ rectuʒ pᷣ3
bẽs occaſionẽ ruine alteri. Scãdalũ ãt paſſiuũ.ẽ ruina alicuiꝰ
ex tali fcõ vl dicto.Neutrũ ãt potuit hr̃e locũ ĩ xpᷣo:⁊ iõ ſcãadalũ)

nucius. m ¶

haccipit pĩpedimẽto.q.d. Scãdalũ mihi es.i
me a ſalute mũdi ĩpedire.Cui rõ ſubdit᷑.
ea ꝗ dei ſũt.q̃rẽdo.ſ.iĩpedimẽtũ pᷣoꝛdinatõis diune.
o¶ Sʒ ea q̃ hoĩuzʒ.qꝛ illud qð dcm̃ ẽ petrꝰdicebat xpᷣo mot exaf

fectu hũano. p

plü. didit᷑ duas ptes.q; pᷣ fac qð dem̃ ẽ ꝓponẽdo.ſ.exẽplũ ſue
imitatõis.2e ꝓmittit ex B gliaʒ future r̃ſurrectõis.ibi.Filiꝰ.n.

hoĩs.dicẽ igił. q

ſeq̃ndo. r ¶ Abneget ſemetipʒ.i. affectũ hũanũ.nõ ſolũ meã
paſſionẽnõ ĩpediẽdo:ſʒ ẽt me ĩ B imitãdo. ſ¶ Et tollat crucẽ
ſuã.i.patſi ĩ aio volũtarie crucẽ poꝛtare in q̃ crucifigat᷑ igno
minioſe. Ad h̊ ãt rõnem iducit.d. t
fa.pdeteã.Hoc ãt põt dupłr ĩtelligi.pdere.n.hʒ duplicẽ ſignifi
catõem. Uno mõ idẽ ẽ qð amittere.⁊i iſto ſẽſu cũ dr̃ h. Perdet
eã.ſubĩtelligẽdũ c.ĩ alia vita.q.d.Qui.n.vo.ani.ſuã ſal.facere
i.delitus ⁊ voluptatibꝰ occupare ĩ hac vita:qꝛ B ẽ vitã ſuã ſal-
uare ſᷣm opionẽ carnaliũ.talis ꝑdet eã ĩ alia vita.qꝛ obligat ei
ad penã iferni. Alio mõ ꝑdere idẽ ẽ qð deſtruere:⁊ tũc cũ dr p/
det eã:ſubĩtelligii hac vita:⁊ẽ ſenſus.Qui.n.vo.ani.ſuã ſal.fa
cere qtũ ad meritũ vite eterne.Perdet eã.i.deſtruat coꝛpꝰla-/
boꝛibꝰ⁊ paſſionibꝰexponẽdo:exꝗbꝰſeꝗt᷑ ſepatio aĩe a coꝛpe.Et

Hẽ aiam pdere ſm eſtimatiõez falſã carnaliũ: lzs ſit ſaluare eẽ
imn vitate hm buͦc enſuvltim ſegtur. vel
ſuã pp me.̊ ẽ pꝑp deũ moꝛtẽ ſuſtinẽdo. x
tudine deo fruẽdo. Et qꝛaĩa cũ ſit ĩmoꝛtał ponẽda coĩbꝰcoꝛ⸗
ruptibilibr trãſitoꝛs:iõſpdit. yI Quid. n. pdeſt æc. q. d. ni
hil. ĩmo ptalia pdit multũ:qꝛ pdit illud qðẽ imoꝛtale ⁊ diuinũ
Filß. n. bois.qꝛ ĩuitauerat eos ad imitãdũ exẽplum
ue paſſis io neterrereni mote coꝛpali tranſitoꝛia pmittit

Dicere at ꝙ Bñ poſẽt cogſcere ꝑↄſtellatões ſideꝝ ſeu ꝑ faciẽ celi ni
hil videret ad ꝓpoſitũ facere.cũ ipſi ſuꝑnãlia ſigna petebãt:n ſigna
qF‚̃ſʒ curſũ tꝑoꝝ nãalẽ apꝑent. Uñ iſte paſſus meliꝰ expõit᷑ ꝑ chꝛy.ſup
math. vbi ſic ait. Sic g ĩ celo aliò ꝗdẽ ẽ ſignũ fenitat aliõ pluuie.ita
⁊i me putare oʒ.Nã nũcĩ pᷣaduẽtu ſignis q̃ ĩ terra ſũt opẽ:q̃ ãt ĩcelo
ſt ↄſeruãt᷑ tꝑi ſcõi aduẽtꝰ qñ vtutes celoꝝ mouebũt hec chꝛy.q gdẽ
ꝓpᷣe vr applicari ꝓpoſitovt pʒ ſeriẽ lr̃e bñ ĩtuẽti. ¶ In.e.c.vbi
ſtilla. Et iõ lzʒ ſcia ñ ſit clauis tñ necio pᷣexigi.ADDITIO.

poꝛdinatũ eſts deo kfallibilt euenit. qꝛ lico

Et occidi a geè/

—

Icet ſcientia diſcernendi peccatũ a nõ peccato ᷣm magiſtzʒ
in.4.di.is.ſit clauis.nõ tñ in hoc tenet᷑ cõiter a doctoꝛibus
ixit pe. va. poſt me ſatha H-Avytibideʒz tractatur. Nã ꝓut cõiter tenetur in ſacerdotis oꝛ
dinatione non infunditur habitus ſcientie de nouo ſed impꝛimitur
ſacerdotalis character:in quo fundant he due ptãtes.ſ.diſcernendi
⁊ ſoluendi ſeu ligandi:que gdemptãtes vnũ ſũtĩ radice ſʒ diſtignũt
penes eaꝝ actꝰ. Qõ ãt diẽ poſtillatoꝛ ꝙ ſcientia neceſfario pexigitur
ad debitu vſũ clauis.nõ videtur veꝝ.qᷓ;uis.n.claues eccleſie recie
nõ debeat niſi hñs ſcie habitũ ↄueniẽteʒ ſeu ſufficiẽtẽ ad executõe,z
tũ ẽ in te vis huius ptãtis:ex hoc tñ nõ ſegꝗtur:ꝙ ſi ſacerdos nõ habeat talẽ ſciam
uia nõ ſapis ꝙ nõ habeat claues.eẽt.n.maxime ꝑiculoſũ cuʒ q;plurimi ⁊ inume/
rabiles ſacerdotes curã aĩaꝝ hũtes talẽ ſciaʒ nõ habeant vt qttidie
oſtat ꝑ experientiã: ⁊ ſic tales nec ligarent nec ſoluerẽt.qð crudeliſſi

22

ücie. di. Pic ppõit xpᷣs ſue imitatõis exẽ x dict toꝛis dicen
ꝙſcia necio pᷣexigit᷑ ad debitũ vſuz clauiũ.nihil.n.eſt ſine eo q ne-/
ceſſario pᷣexigitur. Uñ videtur dicendũ ꝓut dem̃ c.ſ.ꝙ ſacerdos de
ↄgruitate veer hr̃e ſciaʒ ſufficientẽ nõ tñ de nec̃itate.⁊ ſic ſacerdos
a nõ habet talẽ ſciaz actualiter nec habitualiter põt tñ vti clauium
ptãte ſʒʒ quã ligat ⁊ ſoluit tãqᷓ; hñs diuinã ptãtẽ vt iudex eccłiaſticꝰ
qð intelligẽdũ eſt ſemꝑclaue nõ errante. EFPLI

—

N. c.is.dr. Signaãt tꝑum ſcire nõ poteſtis:

toꝛ ad ĩtẽtõzʒ bti Piero.gloſe oꝛdiarie:⁊ alioꝝ.Burgẽſis ätad

Sigs vult poſt me ve.meã doctrinã ⁊ fcã

Qui.n. vo. aiaz ſuã ſal.

qꝛ hò tpa aduẽtꝰxpᷣi ⁊ ſigna ñ dependẽt ex bis q̃icoꝛpibꝰ celoꝝ fieri

— — .

grü faẽ ſtrepitũ ĩponẽs poſtil.flʒ:ſʒf e. Na poſtil.ñ diẽ ſciaʒ necio 5
exigi ad ſuſceptõz clauiũ nec ad vſũ clauiũ:ſʒ declarãdo ſic diẽ ſciam

necio pᷣexigi ad legitimũ ⁊ debitũ vſũ eaꝝ.⁊ ſic burg.in fine hꝰcoꝛui

Quiãt ꝑdi. ani.
nueniet eã.ĩ btĩ Dicesymelagngieg *
ne tñ ñ errãte. vbi igr clauis errat certũ ẽvſũ ñ eẽ legitimũ:vtẽdo ůt·
auẽte diſcernẽdi abſq; ſcia ⁊ diſcretõe ↄmittit erroꝛ· Ad euitãdũ igr
erroꝛez neceſſario pᷣexigitur diſcretio que ſcia dici põt: nõ clauis.q
ſnia poſtil. bñ viſa nõ trucati. Qõ aũt diẽ burg.de idẽtitatẽ clauidi

* 9

radice:⁊ eaꝝ ſʒ act diſtictõe hʒ tractari li. 4. di.is. ig. Ca. ¶VII. .

tẽ.ð vita pñti recedẽdo.

veniẽtem ĩ regno ſuo..

DiriOc.

mũ eẽt opinari.̊ tñ manifeſte ſeq̃retur ex dictl poſtillatoꝛis dicent .r

PLICA.
expõit poſtilla

ducit expõnẽ chꝛyſo.⁊ ob h̊ abucit expõnẽ poſtil.ſine rõe q̃i eiuſde,z
paſſus ñ poſſint eẽ płes expões:fidei tñ vitate ꝑoĩa fuata.Cuzʒ.n. po
ſtil. diẽ ꝙ ſigna tpoꝝ ĩ dinapᷣſcia diffinitoꝝ nõ pñt ſciri ex his qiĩ cele
ſtib coꝛpibfiüt itelligit ẽt ſi fiãt pter curſũ cõeʒ nãe de qͥ rᷣ reddit

pft. ſz ex dĩna pᷣſcia. vñ ẽt celioꝛtũ hũert. ¶ In. e. c. vbi circa collatz
clauiũ poſtil.diẽ lzʒ ſcia ñ ſit clauis tñ necio pᷣexigit᷑ ð q dcõ burgma

ptoꝛij vẽit ad eãdẽ ſnĩaz cũ poſtillatoꝛe dicẽs vſũ clauiũ ſeꝗ clauẽ: ca

.ùẽæ⁷d⸗
ä

Tpolt dies ſex. Fundata eccllagentiuz i fide 1ĩ pcedenti.c.
bic poniti eiuſdeʒ fundatõis ↄfirmatio.Et diuiditur ĩ duas
ꝑptes.qꝛ p declarat gliã futurereſurrectõis. ⁊ 2? efficaciam
ſue paſſionis..ibi.Cõuerſantibus ãt. Pꝛocedit aũt Bmõ.oꝛdine.ſ.re
trogrado ad pcedens.c.vt ↄtinuet pᷣjn?ꝰ huius.c.ad finez pcedentis.
vbi ꝓmiſerat glłia future reſurrectõis.vt viſuz eſt. Pꝛima diuidit iĩ
puas ꝑtes.qꝛ p oñdit᷑ głia future reſurrectõis.ſcõo ex HB ſubdit ſolo
duplicis qõnis.ibi.Et interrogauerunt diſcipuli.Pꝛima in tres.q;
pad declaratõez future
reſurrectõis deſcribitur
xpᷣi trãſfiguratio.⁊: ſub ꝓ
iungit htrãſfiguratõis
teſtificatio. ibi. Et ecce
appuerunt.ʒ? circa q̊B po
nit᷑ diſcipuloꝝ ĩſtructio
ibi. Et deſcẽdentibꝰillis
Circa xpᷣi trãſfiguratiõʒ
euãgeliſta notat q̃ttuoꝛ:
vz tps determinatũ.cõ⸗
ſoꝛtiũ.locuz.⁊ modum.
Quãtũ ad tps dic ſic.Et
poſt dies ſex. ſ.a ꝓmiſſio
ne pcedenti diſcipuł fcã
qn dixit. Sunt qdã de h
ſtantibꝰc̃.Cõſiderãduʒ

.

Iãnẽ frẽʒ eiꝰ.⁊ dũüxit illos

ĩmontẽ

facies eiꝰ ſicut ſol.veſtimenta ãt
eius facta ſũt alba ſicut nix. Et ẽc⸗
ce apparuerũt illis movſes ⁊ he/
lias cũ eo loqentes. Rñdẽs autẽ

tñ ꝙ Luce. .. dr. poſt dies. S. qꝛ; mathe non ↄputat diẽ in qᷓ xᷣ fecit

eis ꝓmiſſionc.necvltimã ĩ q̃ trãſfiguratus ẽ:ſʒ ↄputat tm̃ tps iterme

diuʒ. ⁊ iõ ſ̃m vitatẽ ↄputãdo totũ tpᷣs a ꝓmiſſione facta vſq; ad trãſ/

figuratõeʒ:trãſfiguratio fuit ĩ octaua die. Rõ ãt h fuit:qꝛ iſta tranſ
figuratio facta ẽ ad onñdẽdũ diſcipulis glłiazʒ future reſurrectõis.illa
ãt erit ĩ octaua etate mundi.⁊ ꝑpꝑ h̊ figurata ẽ h̊ ꝑ octauã dieʒ. Pꝛia

mn. etas mũdi fuit ab adã vſq; ad noe.⁊a noe vſq; ad abꝛaham.ʒ ab

abꝛahã vſq; ad dauid.a dauid vſq; ad trãſmigratiõez babylonis

ᷣq tranſmigratiõe babylonis vſq; ad xpᷣm.o a xpᷣo vſq; ad fint mũ

di. Iſte ãt ſex etates accipiunt᷑ ſʒʒ diuerſos ſtatꝰ viuentiũ in B mũdo
Yat accipit᷑ ſᷣm ſtatum aĩaꝝ geſcẽtiuʒ ĩ ꝑadiſo.⁊ iõ incepit ab aſcẽſi

one dñi qñ eis celũ patuit.⁊ durabit vſq; ad iudiciũ.⁊ iõ ab aſcẽſione

pjii currit cũ z etate qᷓ;tũ ad ſiltatẽ tꝑis.Setas erit reſurgẽtiũ.⁊ ſic
pʒ ꝙ bñ ſignificat q̊ ꝑ octauã diẽ:⁊ ſic pʒ tpᷣs ↄueniẽꝰ htrãſfiguratio
nis. Cõſoꝛtiuz ãt notat᷑ cũ dTĩ. b¶ Aſſum.pe.⁊ iaco.⁊ ioãnẽc. Iſti.n.
tres ſunt aſſũpti ad vidẽdũ głiam future reſurrectõis ꝑp pᷣrogatiuã
eminẽtie ſpãlis ĩter alios.petrꝰ.n.pꝑ feruoꝛẽ fidei erat ĩter alios pᷣn

cipałppꝑ qð ⁊pᷣncipalr date ſũt ei claues ecclie.vt pʒ pᷣcedẽ.c. Joãne

aüt excellebat ĩ progatiua vginitat.pꝑ qð erat iter alios xpᷣo magis
familiaris. Jacobãt iter alios diſcipulos pᷣmus ſuſtinuit martyriuʒ

pp xpᷣm.vt hr̃ Act.iz.oſiderãdum tũ ꝙ btũs Ambꝛoſius ſupꝑ Lucaʒ

Aug.ſuper eplaz ad Gal.vident᷑ dicere ꝙ iacob'iſte ꝗ fuit ĩ tranſfi
guratiõe fuit ille iacobusꝗ pᷣ rexit eccłiaz hieroſolymitanã:⁊ ille nõ
fuit fr̃ ioãnis ⁊ filius cebedei:ſʒ filius alphei.Sʒ dicẽduzʒ ꝙ cũ textꝰ
expſſe dicat iſtũ frẽz ioãnis ⁊ per ↄñs filiũ cebedei ꝙ Aug.⁊ Ambꝛo
ſius nõ loquunt᷑ aſſerendo.ſʒ magis opĩonẽ alioꝝ referẽdo:ſi tũ loq̃
rent᷑ aſſertiue nõ eẽt curãdũ ð dictis eoꝝ qñ ſacra ſcrip.expᷣſſe dicit )

riũ ſicut H. Un Aug.ĩ eplłla ad Uincẽtiuz donatiſtã dicit de doctrina

ſctõꝝ q̃ eſt ex ſcripturã canonicã.Hoc genus ſcripturaꝝ ab illis q̃ ca
nonice noĩant᷑ diſtinguẽdum c.nõ.n.ex eis ita teſtimoniũ ꝓferẽduʒ
vt griũ ſẽtire ñ liceat:maxie vbi alr ſẽſerũt qᷓ;vitas ſe hẽat.nos ĩ illo
gfſe ſumus vt nõ dedignemur ẽt ab aplo dcm̃ ſuſcipere:ſi ꝗd aliõ ſa
nini deus illõ reuelauit.Cõſeq̃nter euqgeliſta deſignat locuz. dicẽs.
c ¶ Et duxit illos in montẽ excelſum.ad deſignandũ ꝙ illi ſũt apti ad

2teẽéplandũ celeſtia ꝗ eminẽt in cõtemplatiua vita. ſubdit autem.
Ad Seoꝛſum.ad denotandum ꝙ cõtemplatiui debent eẽ a tumultu

ſeculariũ ſegregati. Conſeq̃nter õſcribit trãſfiguratõis modũ dicẽs
eCE trãſfiguratꝰ eſt.nõ ꝙ mutauerit lineamẽta coꝛpoꝛisvel figurã

. . belarinai vult eius ĩmenſitatẽ:⁊ hoc eſt qdð ſubdit.
aia xpᷣi a pᷣn? creationis fuit gloꝛioſa ꝑ aptam viſionẽ ⁊ perfectã frui
tionem. Ueruntũ ex diuina diſpoſitõe fiebat vt głia aĩe nõ redũda/
ret ad coꝛpꝰ.vt ſic coꝛpus eẽt paſſibile ⁊ moꝛtale ad implendũ pᷣciuz

redẽptõis humane.Et eodẽ mõ ex diuina oꝛdinatõe factũ eſt vt glia
aĩe redũdaret ad coꝛpꝰin hoꝛa trãſfiguratiõis vt oſtenderet᷑ diſcipu

lis gloꝛia future reſurrectiõis.non tm̃ aĩe ſed coꝛpis.vt ſic aiarent᷑D ad
ſequẽdũ xpᷣm in acerbitate paſſionis ad qð eos ĩuitauerat ĩ ca.pcedẽ

ti. ⁊ ſic pzʒ ꝙ claritas illa in traſfiguratiõe fuit claritas głie qᷓ;tum ad
eẽntiã ſed nõ qᷓ;tum ad modũ.qꝛ fuit eiuſdẽ rõnis cũ illa claritate q̃
eſt in coꝛpoꝛibgloꝛioſis.ſed nõ fuit ibi ꝑmoduʒ q̃litatis pmanentis
ſicut ẽ in illis.ſed ꝑmodũ paſſionis trãſeuntis.⁊ iõ illa claritas nõ dʒ
dDici dos gloꝛie.qꝛ dos de ſua rõne impoꝛtat qualitatem ꝑmanenteʒ.

Twrxpoͤſt dies ſex aſſůpſit
ieſus petrũ⁊ iacobũ ⁊ io

xcelſu. ſeoꝛſuz. Itranſfi ⸗
guͤrat?eſt ante eos. Et reſplẽduit

EBt àudientes diſcipuli ceciderũt

petrus:dixit ad ieſũ:Dñe bonũẽ
nos bic ee: ſi vis faciamꝰ hic tria

i ¶ Rñdens aũt petrus. Hic poni

t reſplenduit facies eiꝰ ſicut ſol.Ad cuiꝰeuidentiã ↄſiderandũ ꝙ;

q¶Et acceſſit ihs.ad ↄſolãdũ eos.ſ. r s. familt
