mine feciſtis h̊ vos: Lũc pètrus

pctã vr̃a.ꝑ baptiſmũ. ¶ Ut cũ ve.tꝑa re.i.vltimi iudicij.tũc eniʒ
ad refrigeriũ btitudinis trãſferẽt̃ electi. Acõſpcũ dñi.m oꝛ/
dinationẽ eiꝰ. ⁊ ¶ Et mi.eũ ꝗ pꝛe.ẽ vo.ieſũ xpCjʒ.ad iudicandũ ſclm
pignẽ ĩ foꝛma humanitatis glioſa. v¶ Quẽ oꝑzʒ ꝗdẽ celũ ſuſci.i.in
terim ĩ celis ad dexterã pr̃is ſedere:vt dem̃ ẽ ſupꝛa.ca.i.

x ¶ Uſq; in tpa reſti.oĩuz.i.extremi iudicij ĩ q́ oĩa reducẽtur ad ſtatuʒ

oꝛdinatiſſimũ ſᷣm lineã dĩne iuſticie. y¶ Que lo.ẽ deꝰ ꝑos ſcõꝛuzʒ
ſuoꝛũ a ſecło.i.ab ãtiqͥ.⁊ nõ ſolũ de nouo. 30Woyſes gdẽ dixit. H
ↄni ad ꝓpoſitũ iducit ſcripturas ꝓphetaꝝ.a pᷣ in ſpali.d.Moyſes ꝗ/
dẽ dixit Deut?is. a m ꝓphetã ſuſcitabit vobis dñs deꝰ vr.qð
ſicut ibidẽ dem̃ fuit ĩtelligit᷑ pᷣncipalłr de xpoꝗ dr̃ ꝓpheta magnus.
Luce.⁊.Et deſcẽdit de iudeis ſᷣm carnẽ. Matth.i. b Tãq; me/
ipſum audietis.i.latoꝛẽ noni teſtamẽti.ſicut me veteris
c¶ Ois aĩa.i.oĩs hõ.⁊ ponit᷑ hic ꝑs pᷣncipał ꝑ toto. d Nuenoͤau.
ꝓphetã illũ.legẽ euãgelicã renuẽdo. e¶ Exterminabit᷑ de plebe.
i.de ſcõꝝ ſocietate.Conſequẽter ĩducit ſcripturas ꝓphetaꝝ ĩ qͥdam
gnãli.d. f¶ Et oẽs ꝓphete a ſamuele ⁊c̃.ſub illo eni ĩicepit regnuʒ
iſrł ⁊ iuda.vt pʒ.i. Reg.io.tꝑibꝰ vo regũ ⁊ deinceps fuerũt ꝓpheteꝗ

clariꝰ locuti ſũt de myſterio xpᷣi.vt ẽ ſupius oñſũ ĩ expoſitiõe pphaꝝ

g¶ Uos ãt eſtis fi. ꝓph̊.i.ĩ eoꝝ ſcripturis nutriti.

vñ de iſaia diẽ̃ Hiero.ꝙ vr̃ magis euãgeliũ qᷓ; ꝓphetiã texere.
h
ſionis. i ¶ Qõ e. ad pa.no.de futuro. 42

icẽs ad abꝛa/
abꝛabã deſcendẽte.vt pʒ ꝑoẽs ꝑtes oꝛbis ĩ ꝗgbus ſũt alig xpᷣiani⁊ ad
huc magis iĩplebit᷑ circa finẽ mũdiqñ oẽs ↄuertẽtur ad fidẽ xpi.

tte. i. vmiſ
n ſe.tuo bñ. oẽs fa.ter.qð ĩpletum eſt in xpᷣo ab curationis eius.

⁊ negtia vra.

m ¶ Uobis pᷣmũ deſuſcitans.i.manifeſtans. n ¶ Tilium ſu⸗

qꝛinter iudeos fuit natus ⁊ ↄuerſatꝰ. o Wiſit eũ bndicete

vobis.in ꝑſon a enĩ ꝓpꝛia pdicauit iudeis ⁊ multa beneficia cõ

tulit.moꝛtuos ſuſcitando.lepꝛoſos ſanãdo.cecos illuminando
⁊ hᷣ. pꝓ ¶ Ut cõuertat ſe ⁊c.ad hoc eni reqrit᷑ actus liberi ar/
bitri.vnde Aug.dicit. Qui creauit te ſine te. nõ iuſtificabit te
ſine te. ¶ In cap.ʒ.vbi dicitur poſtil. Si enim petrꝰ ſic ei reſpõ/
diſſet ſpem recipiedi aligd ab eis ſibi nõ dediſſet ⁊c ADDl.

en ⸗.— cet petr
oẽs familie terre. Noͤbis pꝛimũ )

deʒ ſuſcitãs filiũ ſũůum miiſit eůʒ

ne nõ ðdiſ/

miEn ſet ſpem claudo illi
bfñdicẽtẽ vob:vt ↄuertat ſe vnuſ recipiendialiqꝗd ab
quiſq; a nequitia ſnua. ¶ IIII. eo ꝓut verba plae
ſonant. non tñ ex B

Hanétibꝰ aut iſf
Oquẽtibꝰ autẽ ill ad po ſequit̃ ꝙ claudus

pulũ:ſuꝑuenerũt ſacẽr / ille nõ ſpaſſet ſe ali
dotes ⁊ magiſtratꝰ tem/ quid ab eis receptu
pli⁊ ſaducei:dolẽtes ꝙ docerent rum. chananea eni
pplm: ⁊ jnũciarẽt ĩihuʒ reſurre· lsaudiliet aono.
Phim:? ei Puz rein Nonẽ bonũ ſume/
ctõeʒ ex moꝛtuis: ⁊ iiecerũt ĩ eos re panẽfilioꝛumet
manꝰ:⁊ poſuerũt eos ĩ cuſtodiã mittere canib.qui
vſq; ĩ crãſtinſ.Erat aſt iaveſpa. rkanunli
Aullti aht eon ꝗ audierãt buʒ trãdi petitioneẽ ſa⸗
crediderũt: ⁊ factꝰ eſt numerus nihilominilla taq;
eoꝝ qnq; milia. Factũʒ ẽ qt icra erran lieeäle⸗
= Ace. „* — „ 1 1
ſtinuvt ↄgregarent pꝛicipes eoꝝ ua petitione vep

⁊ ſenioꝛes ⁊ ſcribe ĩirlem: ⁊ an⸗

nas pꝛinceps ſacerdotum: ⁊ cay ſimiliterpoſſet ĩ p/
phas⁊ iohes:⁊ alcxãder:⁊ quot poſito diciiõ glo. i/
terlinearis in ſuovi

quot erqt de genere ſacerdotali.
Et ſtatentes eos ĩmedio iterro
gabãt: In qᷓ vᷣtute aut ĩ quo no/ q

replerꝰ ſpũ ſcõ dixit ad eos. Pꝛi oeoteſigdternen

cipès ppli⁊ ſenioꝛes iſrł audite: tur excitatio geli.

ſi noͤs hodie diiudicamuri bñfà· Circa qðpꝛimo po/
cto hoĩs ĩfirmi in quo iſte ſaluus nitur onpier ZenS
factꝰ ẽ: nõtũ ſit oibus vobis ⁊ oĩ Pir act3t Lir⸗
plebi iſrgel:quia in noĩe ieſu chꝛi capmũ ſcienduʒ
ſti naʒareni quẽ vos crucifixiſtis gelns alianandoue
quẽ deus ſuſcitauit a moꝛtuis: alq ucovend 5
ſingulari amicitia.

pᷣmoãt elus ponit᷑ cũ dr̃. Loquẽtibꝰãt illis.ſ.ad ppłm.

Pr ¶ Supuenerunt ſacer. ⁊c. moti iuidia 2 xpʒ. s¶ Et ſaducei

do. ⁊c. Iſti ſpãliter.expᷣmũtur dolere.qꝛ negabant reſurrectio/
nẽmoꝛtuoꝛũ.vt hr ifra.⁊ʒ. t Et po.eosin cuſto.i.ĩ carcerẽ.

v¶ Uſq; ĩ craſtinũ.eo ꝙ i trãſierat hoꝛa ducedi eos ad iudieiũ
. ulti ãt eoꝝꝑ qaudi⸗
rediderũt in xpm. zʒD Et fa. ẽ

2 ? ponit᷑ excitatio boni eli.cũ dr̃. x
erãt vᷣbũ.ſ.petri pdcimũã. y
numer eoꝝ ꝗnq; milia.cũ pᷣcedẽtibꝰↄuerſis pᷣ ꝑpᷣdicatõeʒ pe
tri.⁊ ᷣm h fuerũt octo milia.qð vr veriꝰ.ſᷣm alios vero tria mi/
lia pdicta ca.2.in qᷓ̊ numero includũtur. a Parru at HMe
ↄñnr poni vtriuſq; celi ꝓſecutio.⁊ pᷣmo mali.ſcdᷣo boni.ibi.di
miſſi ſũt.Circa pᷣmũ pᷣmo ponit᷑ aploꝝ interrogatio.2? petri re
ſponſio ibi. Tũc petrꝰ.tertio ſuper pᷣdcã collatio.ibi.Uidẽtes

ãt.Circa pᷣmũ dr. Scm̃ ẽ ãt in craſtinũ vt cõgregarẽtur ⁊c̃.mul

ti enĩ ⁊ magni fuerũt ↄuocati.vt ex hoc apli magis terrerẽt ⁊iĩ
vbis ſuis caperent᷑.iõ ſubdit᷑. b¶ Et ſtatuẽ.eos in medioin
terrogabãt.ex diuerſis ꝑtibꝰ ad eos ſtupefaciendũ. Dð

ſaurute aut ĩ qͥ noie feciſtis hecvos.q.d.pʒ mãifeſte ꝙ bec
ec

malefici pꝑticeps. O ¶ Tüũc petrꝰ repletꝰ. hic ↄñr ponit᷑ rũſio
petri dicentis. e ¶ Pꝛincipes populi ⁊ ſenioꝛes audite.i.dili
genter veritatem attendite. ¶ Si nos hodie diiudicamur.
ei.ad iudiciũ trahimur. vt malefactoꝛes.⁊ accipit᷑ hic ſi ꝓ quia
quia ſic trahebant᷑. g ¶ In bnfacto hoĩs infirmi.i.ꝓ bñlicio
b Noruͦnroiboa renin neieieſurfi⸗
C2 ixiſtis. ꝑ milites pᷣſidis.⁊ hoc ex inuidia.
U¶Quẽ veꝰ ſuſci.a moꝛ.ex ſua oĩpotentia.

iſtis artib na ici ⁊ iſte curatꝰfuerat cũ eis detẽtus vt

careni quẽ vos

inſua rũſio

Matth is. cap.vñ

ne petri. ↄnter poni

Phpignonbit ci;

ih
Gugliut
ptckhin
igonnh

hibnoͤiter
altlugſi
Cltonetſient
lett' nſor,
woein Nodl/
ipoiqnieli⸗

nripeene
cordeit holun
ceßeluto⸗
athiin
ignonmnti
unisröidltin
ieiboſoleniſp⸗
otumegſibn⸗
1ho. 1Uee⸗
enire ſonit
Weni iſonit
CNicolnn 4
Mſcalnite
fſece bibto
ditstiicapni
i Nicarsane
niNiritihi
innrlloſupehi
erebandr.
Congog beie⸗
(intirelisicane

ulldt,agſtn
iitllgnbirenpen

ſienliunete
(oriſnplee
eincuctre,
—

(hisſnciwwaien
banteucftcüßfn
tuncito de
ulzebeſg
li
Meae eptüͤgfi
ſehniet
egfent,
nertepelosen
tiſgniinine
Ntnicoeosxeitdd
Ittrqtoſigiͤnn
ſicſleruuiteos
ſpſatfnpi
ſigetdenonig
nuenirther
niehoen⸗ nig
tründe⸗

1. NBiiaſti
Ulſinin

.

65 jepnifln

id meecnde

.

N. bubſpset
) eidhnſen

I abtonnti
n bermige
or choepeſſte
ſüneiäinen
B Prwig
I ſmieevin
not Winmdiͤg
Eerlnenenen
Pein fin

i nehenihinn
e: mern
i, uge
niurnptee

us nmint

bri amrütet
is Kn ⸗
hiungrn

o: zignihen

ſngirinan

Nitills adpn
did
eceneghanſimn⸗
evonoſriin
ornoncilenti
yuerſis Shican
cri mnaloe in

iur. iſe
monnul. co

4
rinteno

69
1(Wuüch,

6
6
4
4
7
1

=

4
ialmui,
iteigtmin
wetlntuln
Erlimituini
ſhhriun e
o

Actus aploꝝ

a ¶ En hoc.i.in fide ipſꝰ. bi¶ Iſte aſtat eoꝛã vobis ſanꝰ. vere ⁊
non ficte. Coñnr inducit ſcripturã ad ꝓpoſitũ.q̃ habet pᷣs.i⁊.d.

c (¶Dic eſt lapis ⁊c̃.q de xpo intelligit᷑ ad lram.ſicut ibidẽ decla/

raui ꝑ doctoꝛes hebꝛaicos ⁊ latinos.ꝙ eni lapis xpᷣs dicit᷑ in ſcri
ptura ve.te.pʒ Dañ.⁊.Lapis aũt ꝗ ꝑcuſſerat ſtatuã:factꝰ eſt ma

nus ⁊ ĩpleuit vniuerſam terrꝗ.qð ad lr̃am exponit᷑ de xpᷣo a do
ctoꝛibꝰ hebꝛeis ⁊ latinis. d

epꝛobatꝰ eſt a vobis edifican

ttbꝰ.i.a vobis ſacerdotibꝰ⁊ legis doctoꝛib ad q officiũ ſpectat

edificare pplʒ ĩ fide
zmoꝛibꝰ. e ¶ Qui
fcĩs ẽ in ca.an. ↄiun
gens iudeos ⁊ genti/
les tanqᷓ; duoꝰ parie

tes ivnã eccłiam:pꝑpꝑ

qð dicit Jo.io.Alias
oues hẽoq̃ nõ ſũt ex
B ouili:⁊ illas oʒ me

agdducere:⁊ fiet vnũ

mile 2 vn“ paſtoꝛ.
Et nõ ẽ in alio ali /

oꝛ dei ⁊ hoĩum.
bNiec eĩʒ aliud no.
eſt ſub celo ⁊c.i.res
ſignata ꝑ nomen ſal
nuatoꝛis nõ ẽ data al/
teri hoi.ſoli enĩ xpᷣo
datum ẽ ꝙ ſit deus
⁊ hõö. i¶ Uidẽtes
ãt. Pic ↄñter ponit᷑
ſuꝑ petri rñſionẽ ſa
cerdotũ collatio.⁊ pᷣ
ponit᷑ collatõis actꝰ.
2? effect. ibi. Et vo⸗
cãtes ⁊c̃.Circa pmũ
dicit. Uidẽtes autẽ
petri ↄſtãtiã ⁊ iohis
qꝛ in nullo ſtupebãt
terrebantur.
Compto ꝙ hoĩes

eẽnt ſine lr̃is.i carẽ/
tes ſciẽtia acꝗſita:⁊

tñ allegabãt ſcriptu
rã.vt viſum eſt.
¶ Zdiote.i.ſimpliceſ
pue induſtrie.

m Admirabantur.

eo ꝙ ignoꝛabãt cãzʒ

☛ —

.i.ſpũs ſancti vnctõeʒ qᷓ

uo.i.ꝑ aliquẽ aliuʒ/
64 Salek ipeẽme
iat

ĩ hoc iſte ãſtat coꝛã vobis ſanus.
Dic ðẽ lapis ꝗ repꝛobatꝰ ẽa vob
edificãtibꝰ:ꝗ factꝰ eſt ĩ caput an
guli:ct nonẽ in alio aliquo ſalùs.

Mẽc enĩ aliud nom̃ẽ ſub celo da

tũ hoĩbꝰ:i quo opoꝛteat nos ſal-
uos fieri. Vidẽtẽs aũt petri ↄſtã
tiã iohis:cõperto ꝙ hoĩes eẽnt

ſine litteris ⁊ idiõte: admirãban

tur: ⁊ cògnoſcebãt eos qm cum
ieſu fuerãt:hominẽ quoq; viden
tes ſtantẽ cũ eis ꝗq curatꝰ fuerat:
nihil poͤterãt cõtradicere. Juͤſſe/
rũt aut eos foꝛas extra cõciliũ ſe/
cedere: ⁊ cõferebãt adinuicẽ di/

cẽtes:Quid faciemꝰhoibꝰiſtis:

☛

Qũuoniã qdẽ notũ ſignũ factũeſt
ꝑeos oĩbus habittib? hierlm.
Manifeſtũ ẽ ⁊ nõ poſſumꝰ ne/

gare. Sed ne ampliꝰ diuulgetur

in pplm cõminemur eis nẽ vltra
loquant᷑ in noĩe ̊ ᷣlli boĩuʒ.Et
voͤcãtes eos: denũciàuerunt ne
oĩno loquerent᷑ neq; docerent in

noie ieſu. Petrꝰ vo ⁊ iohes re

ſpondẽtes:dixerũt ad eos.Siiu/

ſtü èſt in cõſpectu dei vos potiꝰ

audire q; deũ iudicate.õ Enim
poſſumꝰ quᷣevidimꝰ ⁊àudiuimꝰ⸗
nõ loqui. At illi cmminates di

docz de oĩb i. Jo. ¶D. n ¶ Etcognoſce /⸗

bant eos qm̃ cũ ihu fuerãt.ꝗ freq̃nter pᷣdicauerat in tẽplo:⁊ apli

erant cũ eo.
ratuz ab eis. p

lius ↄferre.

Poiem q́ʒ videntes ſtanteʒ cũ eis.ꝑfecte cu/

ihil poterãt ↄdicere.qꝛ dicere nõ poteraàt
ꝙ alius eſſet hõ ab illo claudo pᷣdicto.nec ꝙ non eẽt curatꝰvere
⁊ ꝓfecte.qꝛ vtrũq; falſum apparebat manifeſte.
q ¶ Juſſerũt ãt eos fo.ex cõ.ſece.vt in eoꝝ abſentia poſſent me/

re. r ¶ Quid faciemꝰ hoibꝰ iſtis. q-d. nõ poſſumP eos
ad moꝛtẽ velad carcerẽ ↄdẽnare. cã ſubdit᷑.
notũ ſignũ.i.miraculũ. t

1 Qm̃ ꝗdem
Factũ ẽ ꝑ eos.⁊ ſic ĩterficiẽdo vel

detinẽdo eos ↄcitabimꝰtotũ pplm ↄnos.Si qrat᷑ cur ñ credide
runt exquo ſignũ tam manifeſtũ viderũt.dicẽdũ ꝙ malicia eo/
rũ excecauit eos.ppter qð factũ illõ attribuebãt virtuti demo

nuz. ſicut ⁊ facta xpi M

rũ ejcit demonia.

minemur eis.pꝛecipiẽdo ſub pen

i⁊. In beelcebub pᷣncipe demonio/
5 ne amplius diuulget̃᷑ in pplIm com
oꝛtis. x ltra loquan

tur in noĩe hoc.ſ.nacareno. y¶ Ulli hoĩum. iudeo vl gentili.

Et vocãtes. Dicↄſequenter ponit᷑ collatiõis effectus que
phibitio ex parte ſacerdotum.cum dicitur. „
Deniͤ erũt ⁊c̃. ⁊ patet rõnalis rũſio apoſtoloꝛũ.cum ſub/
ditur. i iuſtũ eſt in cõſpectu dei
iudicate.q.d.non pote

„

ſum.licite. d¶ Que vidimꝰ.ſ.chbꝛiſti miracula ei reſurrecti

onem ⁊ aſcẽſionem.

e¶ Et audiuimꝰ.ipum venturũ ad iudi

ciũ.⁊ hoc ab angelis.vt patet ſupꝛa.ca.i.

¶ Mon loqui.maxime cum pꝛeceperit nobis hoc teſtificari. ſu⸗

pꝛa.i. capi.2 Luce vltimo.

P¶ Conue

U

5 ¶ Decreuerunt fieri.ex maxi

ei vos potiͤ audire q́; deũ
. ſtis hoc dicere cũ nullam auctoꝛitatẽ ha/
beatis pcipiendi niſi ab eo.ideocõcluditur. c ¶ Non eni poſ/

8 (At illi comminantes dimiſerunteos.⁊ fubditur cauſa. Non inue/

nientes quomodo punirẽt eos ꝓpter populũ.ex quo ꝑʒ ꝙ repꝛeſſi fue
runt ab hac punitiõe humano timoꝛe tãtum. 8 J

uia omnes cla

rificabãt id quod factum fuerat.confitentes boc eẽ factũ diuina vir/
tute.⁊ ſubditurcauſa. ¶ Annoꝛũ enim amplius quadragita erat
homo.⁊ ſic erat notus omnibus fuiſſe claudus per lõgum tempus.
Confeſſio etiã veritatis erat efficax in eo rõne etatis.exquibus appa

rebat factum illud eſſe diuina virtute. k

miſerũt eos:nõ iueniẽtes qũo pu

nirẽt eos ꝓpter pplm: qũia oẽs
clarificabat id qð factũ fuerat in
eo qð acciderat.Annoòꝛũ eni erat
ampliꝰ quadragita hõ:i quo fẽm
fuerat ſignũ iſtud ſanitat.Dimiſ
ſi aũt venerũt ad ſuos:⁊ annũcia

uerũt eis quãta ad eos pꝛincipes

ſacerdotuʒ ⁊ ſenioꝛes dixiſſent.
ꝗq cũ andiſſẽt:vnanimiter leuaue
rũt vocẽ ad deũ:⁊ dixerũt: Dñe
tu ꝗ feciſti celũ ⁊ traʒ mare ⁊ oia
q̃ i eis ſunt:ꝗ ſpũ ſcõ per os pꝛis
nii dauid pueri tui dixiſti: Quᷣa/
re fremuerũt gẽtes⁊ põpuli me

ditãati ſũt iania. Aſtiterunt reges

tre:⁊ pꝛincipẽs cõnẽnerũt ĩ vnũ
aduerſus dñʒ ⁊ aduſus xpᷣm eiꝰ:
Cõuenèrũt eni vere iciuitate iſta
aduerſus ſãctũ puerũ tuũ ieſum
quẽ vnxiſti:herodes ⁊ põtiꝰ pila

tus cũ gẽtibꝰ ⁊ ppłis iſri: facere

qᷓ mànotuaètoſiliũtuũ ðcreuèrũt
fieri.Et nůnc dñe reſpice ĩ minas
eoꝝ:&᷑t da ſᷣnistuis cũ oĩ fiducia
loq vᷣbũtuũieo ꝙ manũ tuã extẽ

das ad ſãitates ⁊ ſigna ⁊ pꝛodi/

gia fieri per nomen ſancti filijtui
ieſu. Et cuùm oꝛaſſent:motꝰ eſt
locus in quo erant congregati:

imiſſi aũt. Poſita pꝛo
ſecutione celi mali ex par
te ſacerdotum.hic conſe/
quenter ponitur pꝛoſecu
tio geli boni ex parte cre
dentium.⁊ hoc quãtũ ad
duo.ſ.quãtum ad deuotã
oꝛatõem.⁊ ſecũdo quatũ
ad ſanctã cõuerſatõem q̃ᷓ
ponitur ibi. Multitudĩs
aũt. Circa pꝛimũ dicitur:
Dimiſſi aũt.⁊ pʒ lr̃a vſq;
ibi. ¶ Unanimiter le /
uauerunt vocem.coꝛde ⁊
oꝛe deprecantes.⁊ oronẽ
ſuam fundãt pꝛimo ſuper
dei potentiam dicentes.
Dñe tu g feciſti ⁊c̃.ſcõo ſu

per eius gram. cum dicit.

Qui ſpũ ſancto⁊c̃.dixiſti.
de chꝛiſto pᷣs.⁊.qui intelli
gitur ad lr̃am ð chꝛiſto ẽt
ſm doctoꝛes antiquos he
bꝛeoꝛũ vt ibidem fuit de/
claratũ. m (Quare fre
muerunt gentes.i.gẽtileſ
n ¶ Et populi.i.iudei ĩ plu
rib tribub diuiſi. vtriq;
enim egerũt ad moꝛtem
chꝛiſti.pilatꝰ.n.⁊ milites
chꝛiſtũ crucifigentes fue

runt gentiles.iudas autẽ

ꝓditoꝛ ⁊ illi ꝗq cbꝛiſtũ tra
diderunt pilato fuerunt
iudei. o ¶ WMeditati
ſunt inania. dicitur autẽ
inanis meditatio quãdo
nõ habetur pꝛopoſitum:
ſed magis oppoſitũ. Iſti
enim crediderunt chꝛiſti
nomen extinguere ꝑ eius
moꝛtem.per quã fuit ma

gis exaltatum ⁊ gloꝛificatum eo ꝙ ad eã ſecuta ẽ ei reſurrectio aſcen

ſio.ſpiritus ſancti miſſio.⁊ apoſtoloꝛum conſtans pꝛedicatio.pꝛopter

quod ĩminente ſua moꝛte dixit. Nunc clarificatus eſt filius hominis
⁊ ſubditur.Et deus clarificabit eum in ſemetipſo.⁊ continuo clarifi/

cabiteum. p

Aſtiterũt reges terre. cilicet herodes ⁊ pontius pi
latus vt poſtea exponitur. ⁊ dicuntur reges a regnãdo.nam herodes

erat tetrarcha galilee.⁊ pilatꝰ pꝛocuratoꝛ iudee illuc a ceſare miſſus.

vt habetur Luce.3.

patrem. ſe

Et pꝛincipes.ſcilicet iudeoꝛum.
nerunt in vnum aduerſus dominum. ideſt aduerſus deum
taduerſus chꝛiſtum eius.ab eo miſſum in mundum.

pꝛopter hoc quicquid fiebat contra filium miſſum fiebat contra pa/
trem mittentem.⁊ ſic exponitur cum dicitur.

ideſt potentia tua. y

„*

t ¶ Conuenerunt enim vere ⁊c̃.⁊ patet ex dieris littefn vſ; ibi.
acere.iniqua volũtatę ex parte ipſoꝛum. x
t conſilium tuum. ideſt oꝛdinatio tua.
ma pietate ⁊ miſericoꝛdia ex parte dei

ue manus tua.

ex maxima charitate ⁊ obedientia ex parte haminis chꝛiſti.
Et nunc domine reſpice in minas eoꝛum.vt ipſis nõ terreamur.
Et da ſeruis tuis cum fiducia loqui verbum tuum. ⁊ ſubditur mo

7
us. In eo ꝙ manum tuam extendas ad ſanitates ⁊c̃.que ſunt verbi

diuini confirmatiua. Marci vltimo.Illi autem pꝛofecti pꝛedicaue/

runt vbiq; ⁊c. c

¶ Et cum oꝛaſſent motus eſt locus in quo erant

congregati.per terre motum ſubpedibus eoꝛum ſignificata fuit ex/
auditio petitionis eoꝛum. ſcilicet ꝙ gloꝛificatio nominis chꝛiſti per
terrenasporeſtates non impediret᷑. ⁊ e finaliter terrene poteſtates
chꝛiſti iugo ſubucerẽtur.quod adimpletum patet.quia tempoꝛe pſe⸗

cutionis eccleſie maxime creuit fides ⁊ nomẽ xpi.⁊ ipius iugo ſubmi
ſerüt colla multi pᷣncipes.maxime a tempoꝛe conſtantini.

a (Et repleti ſunt oẽs ſpuᷣ ſancto.paugmentunn caritatis ⁊ gratie.
bMultitudinis aũt credẽtiu. Pic ↄñir deſcribit᷑ credentiũ ↄuerſa/

tio ſancta.⁊ pᷣ generalr.⁊? ſpecialr.ibi.Joſeph.Circa pᷣmũ dicit᷑. Mul

titudinis aũt credentiũ erat coꝛ vnũ ⁊ aia.nã coniũcti erãt ad iuicem
caritate maxima. c ¶ Nec ꝗſqᷓ; eoꝝ q̃ poſſidebat aligd ſuũ eſſe dice
bat.ſibi vel ſue familie appꝛopꝛiãdo.⁊ ex hac ↄgregatiõe habuit oꝛtũ
oĩs religio. d ¶Et vir. ma.in ſignis ⁊ ꝓdigus virtute diuina factis.
e ¶ Reddebant apliteſtimoniũ.diuinis miraculis cõfirmatum.
fEt gra magna erat ĩ oĩ⸗
beillis.ſ.gra dei ad ſeipos

„ Er ₰ = P. &.
columi ſoʒ ad iuices iö Epleti ſũt oẽs ſpũ ſcõ: ⁊ loque/

Quarè poſuiſtii cõdetuo hãc rẽ:

Nu is. ideo ſubdit᷑. 3¶Et factus ẽ timoꝛmagnus. retrabens
alios a cõſimilibus.poc tñ dicit᷑ hic per anticipatiõem qꝛ pauci

adhuc ſciebant hoc factũ.qdð pʒ ex eius vxoꝛe poſtea veniente ?⁊c0

factũ penitꝰignoꝛante. a ¶ Surgẽtes at iuuenes amouerũt
eum ⁊c. Ex hoc aũt dicũt alig ꝗ ananias audies verbũ petripe/

nituit.⁊ moꝛs illa ſibiꝓ expiatõe culpe fuit.na petrꝰpuidit ꝙ re
ligioſi moꝛiẽtes ꝓpᷣetarij foꝛent eccliaſtica ſepultura carituri.
ſic nõ ꝑmiſiſſet ananiã ſepeliri.niſi penituiſſʒ cũ eſſet oꝛdinatoꝛ
ecclie.ſʒ gcꝗd ſit de

veritate. B nõvidet
valere.qꝛ nõ dicit h̊

ſubdit. g

h¶ Quotquot eni poſſeſſo
res agroꝝ ⁊c.⁊ pʒ l̃a.
i Coſephaũut. Pic ↄñter

ponit᷑ exẽplũ ĩ ſpãlið iſta
cõicatõe ſociali.⁊ diuidi᷑

in duas ptes.in ptem pᷣn/
cipalẽ ⁊ icidentalẽ.q̃ inci/

it in pᷣnꝰc.ſe.Circa pᷣmũ
P

Or̃. Joſephãt ꝗ cognoĩatꝰ
ẽE barnabas.Iſte ᷣm Vie
ro.i lib.illuſtriũ viroꝝ fu
it ille ꝗ cũ paulovocatꝰfu
it ad aplatũ.vt hr.ifra.izʒ.
Et fuit aliꝰ ab illo ioſeph
ꝗ cum mathia accepit ſoꝛ

tes.S.i.c.vt dr in hiſtoꝛia

ſcholaſtica.⁊ ̊ vr verũ qꝛ

ille cognoĩat barſabas.

iſte vo barnabas.⁊ qꝛ ille

eq; eniz
agſq; egens erat iter illos.
⁊ ſubdit᷑ cauſa.

fuit filiꝰ alphei ⁊ ſic de ga

lilea oꝛiũduſ.iſte vo dr cy
pꝛi.i.de cypꝛo nat.dfr̃.n.

gne leuites de q̃ tribunõ

videt᷑ fuiſſe alppeꝰ.
kA¶ Lũ heret agrũ vẽdidit

eũ.lʒ enĩ leuite nõ hẽrent

agros ĩ iudea.tñ poterãt
hẽre in alia terra.ꝑentes
güt iſtius tpe antiochi vl
alteriꝰ tyrãni fuerãt ad ĩ/

ſulam cypꝛi tranſlati vbi
agros licite poterãt hẽre
⁊ eos vẽdere. 1 ¶ Etat

tulit pciũ.intergruz nihil
ſibi rtinẽdo. m ¶ Et po.

dad pe. apo. vt inde puide

pciũ⁊ p

bant᷑ vᷣhu dei cñ fiducia. Multi
tudinis aũt credẽtiũ erat coꝛ vnũ
⁊ aia vna: nẽc quiſqᷓ; eoꝝ q̃ poſ/
ſigebat aliquid ſuũ eẽ dicebat: H
erãt illis oia cõmunia. Et vᷣtutẽ

magna reddèbãt apli teſtimoni/
um reſurrectiõis ieſu xpᷣi dñi nii:
⁊ gratia magna erat ĩ oibusillis.
NHẽq; eni quiſq; egens erat inter

illos. Quotquot èni poſſeſſoꝛes
agroꝝ aut domoꝝ erãt:venden/

tes afferebãt pᷣcia eoꝝ que vede/

bãt:⁊ ponebat ante pedes apo/

ſtoloꝝ. Dinidebat᷑ autẽ ſingulis
ꝓut cuiq; opꝰerat. Joſeph aut ꝗ
cognominatꝰ ẽ barnabas ab apo
ſtolis:qð ẽ interpꝛetatũ filius cõ
ſolatiõis:leuites cypriꝰgñe:cuʒ
haberet agrũ vẽdidit eſ:⁊ attulit
òſuit ante pedes aplłoꝝ.
Ir ant qdã noie ¶ V.
gananias cũ ſaphyra vxo
re ſua vendidit agrũ: ⁊
fraudauit de pᷣcio agri cõſciavxo

re ſua:⁊ afferẽs ꝑpꝑtem quãdaʒ ad

pedes aplłoꝝ poſuit.Dixit auteʒ
petrus ad ananiã. Anania cur tẽ
tauit ſathanas coꝛ tuñ mẽtiri te
ſpũi ſcõ ⁊ fraudare de pcio agri:
NMNoõnẽe manẽs tibi maebat: ⁊ vè/

Mõ es mẽtitùs hoibus ſèd deo.

Audiẽs ãtananias hvba:cẽcidit in loco ſacro vel nõ
⁊ expirauit.Et factꝰ ẽ timoꝛ ma ecviaekt nagil
gnus ſuꝑ oẽs ꝗ audierũt. Surgẽ Reciktonegindnda⸗
tes aſt iuuenes amouerũt enʒ Z? tus fuiſſz ad cimite⸗

efferẽtes ſepelieruũt. Factu ẽ aut

autẽ ad eaʒ. Quid vtiq; cõuenit

domino multitudo viroꝛum ac

mulierum: ita vt in plateas eijce
rent infirmos ⁊ ponerent i lectu

vbi fuerit ſepultꝰ. ſ.

riũ cõe. ꝓbabile vr

pacinz: ww vxoꝛ ſua ſciuiſſet.
quaſi hoꝛan triſ ſpaciuʒ: ⁊ vxoꝛ Alibi at ſepeliri pit
ipᷣius neſciẽs qð factũ fuerat iro ꝓpꝛietaru.
iuit. Dixit at ei petrꝰ: Dic mihi actũ ẽ aũt. Dic
mulier:ſitanti agruʒ vẽdidiſtis: ainr ponit᷑ pena vro
At illa dixit. Etiaʒ tanti. Petrus is.⁊ pʒ littera vſi;

ibi. c ¶ Sitanti

agrũ. vendidiſtis.i.

vob tentare ſpũm dñi? Eccè pe pꝓtanto pꝛecio ⁊nõ
des eoꝝ ꝗ ſepelierũt viruũtuũ ad maioꝛi.ꝛ⁊ expſſit pe/
oſtiũ:⁊ èfferẽt te. Cõfeſti cecidit gekvir annenn
añ pedes eiꝰ:⁊ expirauit. Intran eratin cöitate rñ⸗
tes aũt iuuenes iuenerũt illã moꝛ dit. d ¶ Etiam.i.
tuũ: ⁊ extulerũt ⁊ ſepelierunt ad certe. e ¶Tanti.
virũ ſuũ.Et fuctꝰẽ timoꝛ magn? Sci. f¶Quidyti
S a re tt e (HGHcõuenit vobis té.
ivniũſa ecclia:et ĩ oẽs ꝗq audierüt ſpm̃ oni hec.n. frau
B. Pẽr manꝰ aſt aploꝝ fiebãt ſi datio dr deitetatio.
gna ⁊ ꝓdigia multa in plebe. Et behentgabeia
Erat vnanimit᷑ oẽs ĩ pꝛticu ſalo hoticia occmſtonatr
mõis.Ceteroꝝ Atnemo gudebat illam fraudẽ grauit
ſeiũgere ill: z maͤgnificabat eos puniendo.tẽtare.n.
ppłs. Aagat augebatr credẽtiũi eſtexperimentũ ac/

cipere de aliquo.

g ¶ Ecce pedes eoꝛũ
g ſepelierũt virum

tuũ.id reuerſi de eiꝰ

ret᷑ cõitati ᷣm diſpoſitio-
nem eoꝛum. ¶ Ca. V. ”?YYMVUs
Ir aüut qdã. Pec ẽ ꝑs incidentalis ĩ q̃ occaſione ioſeph totũ
pᷣcium fidelłr cõicauit.ponit᷑ exemplũ de anania ꝗ ꝑ oppoſitũ
pPtez defraudauit.nã oppoſita iuxta ſe poſita mag eluceſcũt.
Et diuidit᷑ in duas ꝑtes.qꝛ pᷣmo ponit᷑ culpa.⁊ pena.ibi.Audiens au/
tem.Circa pᷣmũ dicit. Uir aũt gqdam ⁊c.⁊ patet littera vſq; ibi.

0ur tẽtauit ſathanas coꝛ tuũ mentiri te ſpiritui ſcõ. Pꝛomiſerant

eni deo oẽs de ſocietate illa viuere ſine ꝓpꝛio.⁊ ſic mentitus deo fuit
pꝓteʒ fibi appꝛopꝛiando.mentitẽt fuerat hoĩbus dicendoꝙ erat totũ
agri pᷣcium.ſicut pʒ per vbum vxoꝛis ſue infra dicentis.ꝙ ꝓ tanto pᷣ/

cio agrũ vendiderãt que erat ↄſcia facti. vt pꝛemiſium eſt. ⁊ per cõſe/
quens ꝓbabile videt᷑ ꝙ ipſa ⁊ vir ſuus cõuenerant in modũ loquẽdi

de iſta venditione ⁊ reſpondẽdi. p( Et fraudare depcio agri. reti⸗
nere enim ſibi ſoli qð eſt cõmune ⁊ occuilte.ẽ cõitatem defraudare.
q ¶ Mõne manens tibi manebat.ſ.ante votũ. x ¶ Et venũdatum in
tua erat poteſtate.q.d.tũc poteras agrũ vendere vel retinere.⁊ de p⸗
cio tuã volũtatẽ facere.nec aliꝗs coegit te votum facere ⁊ cõitatẽ iſtã
intrare. s ¶ Quare poſuiſti in coꝛde tuo hãc rẽ.i.dictam fraudem.
volebat eni de medietate pᷣci hẽre expẽſas cões.ſicut ⁊ ali.⁊ de alia
medietate viuere lautius in occulto. t on es mentitus hoĩbꝰ.

ſ.ſolum. u ¶ Sed.etiã.deo.vt patet ex pᷣdictis.
ecidit. ſubi
inationis gra/

x ¶ Audiens aũt. Hic ↄñter ponit pena. cuz dicik. y
to a deo ꝑcuſſus.trãſgreſſiones eni alicuiꝰlegis ſeu oꝛ

uiter ſunt in pᷣncipio puniẽde.vt lex firmetur ⁊ ali terreant᷑.⁊ hoc mõ

nadab ⁊ abiu filu aaron offerẽtes ignẽ alienũ.percuſſi fuerũta deoĩ
die ſuaꝝe cõſecrationũ.Leui.io.⁊ colligens ligna in ſabbato lapidatꝰ.

nundatum in tua erat poteſtate:

aE . ſepultura. Et
lis ac grabatis ut veniente petro eſferent te. punitaz
ſaltem vmbꝛa illius obumbꝛaret ſilipena. cetera pa⸗
òMõ tent vſq; ibi.
i ¶ Et factus ẽ timoꝛ

magnꝰ in vniuerſa eccłlia.i.in ↄuerſatõe credentiũ in xpᷣm retra
hens quélibet de ↄgregatiõea ſiłi trãſgreſſione. k
ꝗ audierũt hec.nã alu ꝗ nõ ponebant ſic bona ſua in cõi nihils
minꝰex h̊ facto fuerũt territi cogitantes ſeueritatẽ vltõis dine.

1 er manꝰ aũt.Poſtqᷓ; ſuꝑius poſita ẽ pᷣdicatio petri apud iu/
eos ſingulariter. Pic ↄnter ponit᷑ eiꝰpdicatio apud eoſdẽ cum

alus aplis cõiter. Et diuidit᷑ in duas ꝑtes.nã p deſcribit᷑ hec p

dicatio tanq; virtuoſa.⁊? ex H̊ oꝛi᷑ iudeoꝝ cõcitatio venenoſa.
ibi.Exurgẽs aũt.Circa pᷣmũᷣ oñditur aplłloꝝ pᷣdicatio virtuoſa ex
duob.ſ.ex miraculis eã ↄfirmantibꝰ ⁊ ex multiplicatiõe credẽ
tiũ ad exhoꝛtatõeʒ aploꝝ.⁊ hoc ẽ qd dr. Per manus aũt aploꝝ
fiebãt ſigna ⁊ pdigia multa in plebe.non dicit in pᷣncipibus.qꝛ

nõ credebãt.paucis exceptis ꝗ occulte xpᷣiani erãt.vt gamaliel

nicodemꝰ⁊ aliq alu. m ( Et erãt vnanimiter oẽs.ſ.apli.

n ¶ In poꝛticu ſalomonis. vbi erat locꝰ oronis ⁊ pdicationis.

eteroꝝ aũt nemo au.ſe cõ.illis.ficte.ſ.timẽtes penã q̃vene/
rat ſuꝑ ananiã ⁊ e vxoꝛẽ. p/S
ones ⁊ miracula q̃ fiebãt.⁊ qꝛ bona ꝓ malis ſuis pſecutoꝛibꝰred
debant.⁊ ſubdit᷑ demitiplicatõe credentiũ cũ dĩ̃. qWagl
aũt au.⁊c̃. ⁊ pʒ lr̃avſq; ibi. r ¶ Ut veniẽte pe.ſal.vm.illiꝰ ⁊c in

g] ponit᷑ dr̃ia petri ad alios aplos in opatione miraculoꝝ.nã al-

apoſtoli curabãt infirmos ꝑ tactum manuũ.ſiẽ dr.S.Per manꝰ

apłoꝝ ⁊c. Petrꝰaũt nõ ſolũ ꝑ tactũ.ſed ẽt ꝑvmbꝛã.qð eſtmaiu,
qðõ fiebat ad ondendũ ꝙ erat pᷣncipalis apls. Sciẽdũ tñ v ſicõ
ſiderent᷑ miracula ex ꝑarte virtutis actiue.vnũ non ẽ mai alio

tĩ o6s

.
iglnalefzetotg
Kriue

ed ma.eos pplus.ꝑꝑ curati/⸗

eun nenin

liprnt

ſiet

Glentdie Hfit⸗

Monptegeſte

gbiſctiptaic
ugeſoiuclt
ſpniuraplop
inncghop ige
Ntoib. Aſtene⸗
Clit eſngepeto⸗
Goleto b. Ki⸗
launit ateſeii

1

un diniſio bi.
(0öenlerutoat

Mchcitrede
ponid ptop tiu⸗

WNClptiozichri
irtclolalbentio
Angelusitg
(pcanteloltedn
cLibi Tnctpnt
fcuömädiEpur
Vpgitpeepo iͤ
ſtoti tirhi
lig ije ci illo
euſteſeas enunt

alteopgnegnt
Kuregieneioin
Wnkz.
feröſwair.
bſReheiägni,
ſnecicniennenti
urtütſaddatde
Alosiaceggüin
laabſteign
(Eoſteritanne

lbemtöbanit⸗

ͦtpſipnagige

ſützßzenpenin

eſteſentpenre

.

itltedinaſant
iugtetiin
fegtinnenge
lbepeſſetcen
ſfamgsoron
tarinnenie,
haſepbavi
nitde
inäirinei
tnlinnin

niei 4

nalergpe
nalfen Ne

ne
N
D qꝛol
— Peiannn virtut edini
Amaine ſeräctl minsanie cũ ſt Ac
nin ie⸗ d 3 lich curatio ſuſcitati eretur u ſint opa totaz vin lctus ap
uiſäitnn aueienr oabiralangnat Genre datoraspintutene or
tlin boĩ 2 vmb aius curael nckantid ſemn facra ne vnd ſbiant zuͤn
aleſe e hoie hens vi ꝛam q; rarel ſiↄſid pꝛoſi. ⁊ cij vnũ r. iaut qũo qui
wni exi ns virtut nchpꝑ verbů ebroſat vellan ent q; cn aren quo queke
lr n pein terpoſitiõe bergibite⸗ ävellangnid renn ad mo⸗ Ppeiitrena, o4 ſerent v caner⸗
ſiiid ü us.iõ irios gceepis a nihil eſt i im eſt ali ũ ſolo vbo o% duc tera. o temgloni Et. n (AX.
W tü fuiſſe ; di riple qR xps no ipſius. ſ⸗ ad pceder B m tio. Inierũ unc abt intrepide d Adueniés aũ
mnicnſ 14. Qui dixit Jo non legit ſed tm̃ p̃ᷣ ens ex nalefac rũt enĩ iſti but. Hic ↄñ docent Es aüt gqdan
1 Wheme opaqꝗᷓ icreati me curaſſe pᷣuatiol pid toꝛes publi i cõſiliũ oↄñter ites. Annüci am. g vi
¹ neſtin paq ego faci ĩ me quẽqᷓᷓ i ꝑ vmbꝛ uc arent m ublicos: ſt ũ ad red ponit a nüciauit ei vide.
dilatin faciet acio ipe ifi qᷓ; illo ꝛam ſiẽ verbo ſi utaue ſed vidẽ ucendũ poſtol uit eis ⁊c
nhſiſgn et ⁊ maioꝛa pe . . Tli E fi o ſimplici runt Ete lüͦ e lozꝝ caute 260.7
R ſien crrin hark, enkutpnus Earun oe
inch Uie: Pie batet itudovicin 6cur s ab R tiue pꝛome cit. Tunc icendũ e imentes ne iẽ
en üt. Dic ñt xugẽs agfferẽ vicinaꝝ ci rebat ꝗ ſuiſtis ĩ care aioꝛb cõi abut ma os vſi ſun ne la⸗
4 gninen tur ſ. ↄñter po . . tes e ciuit . gtz 27d 81cAr .— cõitat is agiſtrat? nt tant
wſutn ur ſacerdotũ ni tibus iĩ gro atü ierlʒ: æ docẽ cerẽ ſüt ĩ tẽ 6. atꝰ.nomẽ uz
M oenendin Zcita Exur imnnco:enfaben HD giſtraseh senc ĩ tẽplo ſtates endum Wnnennaceht
Knd citatiiundis hae. Exirge⸗ aut egenaiand ſeni Fiſrar⸗ chʒ RenEie abij taes rk
. Kiitͤtg agie vo e gcui ceps ſea 6o. ine vi ris: ⁊ qde 4/3 la vi. cui xit illo .
Mponii 4 aplos pdere luerũt duceo illo erat —— agcerdotũ ne lapid l. Cimebãt addduxit ex par cui⸗ cauſ. s ſine
6 Be tute diuĩa vi . manꝰ? i ti ſut 3 lo 7 ſis ſa s8 ſtat R t cũ plm Cimeban dicitu
6E nesese ntege ir⸗ icuſt iaplo elo ⁊ ini gaui uerut i cili adduxiſſe horfens Fenisa⸗E
Kimie 3 B fſid tegente. ? dñ odi 8 2 poͤſi iniece cé it eos pꝛĩ ↄcilio. E nxiſſet poſtoloꝝ ca c. Ex
ſtti tuo uũ hca.ĩ q̃ dñi a publi uerüt e cẽs pꝛiceps ſe .Et iterrö „Pinpta v cauſa f.
Ptuno nrdes tuoꝛ ꝑteſdi c.14. iꝑ no 3 ica. Angẽ t eos ne .Pꝛecipiẽ Pps ſac erro di ⁊ ſecuri olunta u⸗
neßſe pti tur aplo ucẽs ec s ianu alt ocere i 6pꝛecepi 3 di .6 Et i aſſiſtẽtia
– io.2? ca ca⸗ loqui eos diri 98 ca pleſti i noie i pimꝰ eos. Hic po t iterrog la
t Nſin pati ecaptoꝝ icre oquimini i ixit. Atẽ rcenr: 7 ſtis hierk ĩe iſto:ẽ vob Pic ponit rogaui
Enae daio di Er Eerro, vite Rnnniinte Plo le angaiancr orrez ed re/ Eraadrr, loꝝ ae
à e Sretio inl Kn⸗ rüt dilucn hi cũ audi bia vb ois iſtiꝰ. re ſu eſtra: pibn iedopꝛecepi
in den tio. ibi. Rn A uculoĩt udiſſẽt itra a 7 gpl 19. Reéſpõ ꝑ nosſãgui : pi ctoꝛitat ecepim⸗
e oꝛum di 2excuſ nies plu? doce ge ixeri s aut liin Noſe ali p
t neinigi Xacũ t pꝛinceps cl derd Sr edirẽ cporte din geſeſt Boieiden no
ſi minei ma adhuc ĩ aut. pꝛri iliũ ⁊ oẽs ſe rat: ↄuoc cerdo ĩ roꝝ ſuſci ib⸗ De oꝛtet x¶ Et ec anarateni. .
ſ ldite beni bior mi 27 miſerüt l1oꝛes gagnei cõ Kan iis uſeſen 4n patrũ ſalemn reerepleſis biern
lcRrüſicl rioſa capti iu/ rent᷑ t ad ca 11 iſre Pic pꝛici uſpẽden 6 vos ra pꝛece na veſtra. cõ
3 Ahömmazri niolacegrid : es 5 f.Cuʒ aũ rceré gel: pꝛicipẽʒ entes i li 8 pE cepta noſt ra. cõ
clid miracloſa li zü 9 uz aut veni Evt add altaui pẽʒ et ſe 8 ĩ lig tvltis ĩ noſtra V
o Mernchl ibi. An iberatio pto carc eniſſẽt mini uce tẽti uit dext gluatoꝛẽ mo. nos ⁊c is ĩtrodu 4
Noticig aetdct eoꝝc gelus aut „ reue ſi ere nõ in miniſtri tetiam Xtera ſua: 20 ded e in ⁊c̃.q.d.no ucere ſuꝑ
pffutigti lo. ibi. T a redu cerẽ ad ciauerüt a! Et illos: os ſumꝰ emiſſiõ gdaʒ pẽi homici es ſed ẽt ſtiz
13 Penintnunt Circa r unc ab wn e ez i . dicete * ſt m teſt loem 2 1 cidu nobi E crimẽ
Mnda rüpenam.em diligẽti uenimꝰ? 3: C pus ſcũ es hoͤn pctõꝝ:⁊ es. 3 Leencl
Een e enenz ianuas: ſntodes ſtauten, oi ediẽtibꝰ ſi dedit d v:et iri ic ↄſequẽ ndene
ſu J dotũ ⁊c. E a 4 raperiẽ 8 ſtantes 5 diſſ⸗ ibꝰ ſibi eus oĩb tur incre éter. poni
e gentiin der Pißengen iny ſer uenimꝰ. At at t neminez ĩ reill ãtur ⁊ cogi cũ andiſſe turi uplex. ſecu põſio.
DS ant de ſecta . mões tqt audierũ ez ĩ li os. Suraéc gitaba . et ibi. Surgẽ ũda poni
n müünuin ſaduceo erant Ci ma t gudier lio phari urgẽ bat iterfi vo eſt rgẽs ãt. pꝛi i⸗
— 6C unacen hen aa⸗ eengtt imotet ſrban lobpieeuonorege gcaz ke deit Kze⸗ verba⸗crg
. Genrzif 5 geluz. rſpm̃ CW leret. AI ij L = — onc . amali 9 i. I . aüt 10
4 ühen ifra. iõ 5. yt hĩ nüciaui et. Aduũᷣeni gebãt ð ill iüſñ oꝛabili leilégis di z3ͤ glo. in petrꝰ 2
Anp b nbin 23. ciauit eis: heniẽs an ill it foꝛas is vniůſe gis icat apli terlineari
miſht eglenſüͤrg auit eis: ga ecce vi güt qdaʒ Dixitq; ad bꝛeue ſe plebi: icarchaplerſerne 15
Eitin ſurrectionẽ ut gelo. i uidia ⁊ viriquo 3 tẽditẽ? ad illos. Vi hojes fi : Poibus rüt paſſi Nenn
ie H aplip̃dicab opo Leturi ſa 8 i iſ felle at iem ateg nen vert
Geſſone. ie laſti cos eräti ech goẽ i jeſt. . in p icabanti 8. 8 iſti ntriſio teſſim!
N ſ ica hi rãt ini qoẽ iuſtici in pᷣn? abant 8 J n — is: qad trnlione ſimt de
= araari melioꝛt iuditio y⸗ mhe aaneroeet⸗
ctioneen liber elus t. Hon lici:ho ublica. i. vſurpab ĩ ſcho bedi rüt es tanc ſolus 1i tit homi ile. nec ſic
R aüt estgimitanigii micide:latr carcere in ant. bece pe enc Kunerlagtgein nin iudici zinb ioduni
or dalnn n ruthnoet ratio ibi ee zen baS ꝛitatẽ pcipiẽdi agis q; hol a glo. cũ ñſionez. j ö magis vĩ
Eſz ᷣ Eapie * dueniẽs aũ ilis lib iuſmodi. 4 ens pri Edi hẽa hoĩbus. B non ſit q̃ data al r.
hridenſi ac ſi e 3 appenti ns ianuas iẽs aüt. Ci eratio. 22 i. vos ĩiteren um no. i. denn olRad B eſt ꝑ ſe magfaliſẽ i apli
ateig rmed Ee aE ndof. Angeins Reregniſpe⸗ inscolueruͤie⸗ Dranoic ſaräree.
er nmigt ni⸗ etnafer toipopen e iangas o no gentr warg ntareeke wonun obis falloſ 3 dteſlas ee nuias
norcri ene ncien ſc nopotui xpᷣi nondũ dubin auſas ita li nit Härera auit. ad e itãtis ⁊ triũ alio ſan⸗ u citauitiß⸗
in gi n ianuas ũ duo coꝛ otuit fieri vi eubiun wioeroe libere iEt remiſone h Sientia⸗ a Vobaͤtis ge ipſius. m quẽ
ninin til vr lr̃a zaperite haceſmal ouir eoran en ſtificari. pt ionẽ pe i dandain Dextra e e ¶ Et s
binttſli⸗ Merein ecl atte ſirutß tuit Bgolicnͤl nõ eeleutigd. . rrrnzlarue 2: nos ———— anntg lua voinz,
eſtinin niſt . * intrepi dee. Wee virtut itad tſpu boꝛum. ſ. vl. q.d. p teſtes. q andü ts 4: icut ð⸗
. odo ute p . ſi s ſanctꝰ reſurr ꝓpter Hh ꝛ nobis penitendi
uiugin, Sferuidiad im e hui. ſ. xpi eenenn en oploe onabilem iaecuoni iſta g logt ſionio:r miſli eecnter a te⸗
tücitf G erlatra tmle Mui cũ neq eſt in ienti. eplo. cipes ſace on recipiũ alegarnntche⸗ ſionis ſpũ deo.
nnu equeter letiõem audiſſenti pꝛeſenti . gere:tñ rdotũ di t. ideo ſi s in mali :2 eius ſpũs ſancti
rrrlin 87 iens a ponit᷑ di mandati nt intrau tip graz 2 4 ⁊⁊ tñ voleb iſſecabant̃ ubdir. r lis obſtin s virtute fi ti.
= enarenae⸗ cteliberationis e uenut vilucu der dacxetſati ioaeeener n 0 Cercum aͤnantenrart⸗
uiſiniͤinn Akincareere ad ee littera vig achmiratio cum aut e 0o un occultet gamalielis Ghere reenggurrr rati⸗
onti rentur. c ere vt ĩ cr erẽ vt add q; ibi. cum dicit̃ ic aalé hariſe tñ vt iudeo aꝛg vt dicit urgẽs au nõ poteran „Peim
,6eſ ter cetera aſtino ine ucerent f. Ad/ quẽdo . in H 2 peſſim cit glo.e ũt. Pic . tĩfrin-
gbGnii cuſtodien patent vſq; inde trahe tad hoc enĩ eo nalei Bi credebat a conſili erat diſci ponitur ſecũ
FN tvſ; ibi. 6 exierũ t euſt iciũ ⁊ c ue / ntia effi uſſit fo pLe . õem ⁊ ſpom̃ t. olo⸗
ſchibi. Sreeſeir odes ſtãte ondéna phetis cacioꝛ eẽt ꝛas ad bꝛe gis do. ho pm̃ æ angelũ.
m ¶ Ambigebã ũ clauſur 8.i. diligẽ⸗ dem eruditi. eis ei ſnĩ egis d Paerſicmig i. ſed nõ ſ.
tde illis evelcuſtodie nare. ſed Attẽdi eue eies fielt gis hẽbat auẽ e
. lis gd naz kie odie Ante hos. u ſace⸗ vtin rane es
naßfielet⸗i, UU debet. eſtis in on ob⸗
atis Dürincod vſmn ig ſana Snc citat.d. r cõ
ripas ioꝛd pit. ⁊ mitis . vt dicit
ꝛdanis dicen achtatib*
a ſe pꝛebe
VYV z rs

“

eis tranſitũ ꝑ arentem alueum. a ¶ Quiocciſus eſt ⁊ oès ⁊c.ꝑmili⸗ ſpectin hoc ꝙ grecis viduis nõadmĩ

ſtrabant᷑ ita bũ neceſſaria

. noral
cöanent

tes ad q̊ miſſos a fado pᷣſide ſyrie. b Poſt hüc extitit iu.gali.ĩ die · ſicut hebꝛeis. rA Conuocantes ãt. iz. multitudinem diſcipu ſtmi
bus pꝓfeſſionis.i.tꝑe quo ſinguli de iudea ibant ad ciuitatẽ ſuã vt ſe loꝛũ.nõ eſſe bene regibilẽ p eos in tꝑalibus abſq; detrimento in ttoſt
eſſe ſubditos ꝓfiterent romanoxꝝ. vt hr̃ Luc.. c¶ Et auer. ppim ſpũalibus. s ¶ Dixerũt non eſt equũ nos derelinquere vᷣbuʒ , clieſt

poſt ſe.affirmãs publice ꝙ illicitũù erat iudeis aline dñz cognoſcere

