legant᷑ trãſtuliſſe mõtes de loco ad locũ.tamẽ legunt maioꝛa feciſſe
ſicut ẽ ſuſcitare moꝛtuos ⁊ illuminare cecos.⁊ ↄſilia.q̃ nõ pñt fieri ni
ſi vtute diuina.euerſio ãt mõtiũ ⁊ pᷣcipitatio eoꝝ ĩ mari aliqñũ fit vtu
tute nãe.ſicut pʒ ĩ terremotun. x(Et oĩa q̃cunq; petieritis ĩ oꝛõne
dũ tñ oꝛõ ſit ꝓ ſe ad ſalutẽ ⁊ pſeuerãs. N Eredétes accipietis. qꝛ;
oĩs talis oꝛõ ſpexaudit᷑.lʒ aliqũ exauditõ differat᷑.vt dẽʒ ẽ.S.⁊.ca.
3 (¶Et cũ veniſſet ĩ tẽplũ.Poſtq; ſacerdotes ĩpugnauerũt xpᷣi famã ⁊
gloꝛiã.hic ĩpugnãt eiꝰ doctrinã.⁊ diuidit᷑ in duas.qꝛ pᷣmo ponit eoꝝ
ipugnatio.ſcõo ponit᷑ ipiꝰ xpᷣi cauta euaſio.ibi. Rñdens ieſus dixit
Dicit g. Cũ vẽiſſet in tẽplũ.i.ĩ atriũ tẽpli vbi ↄueniebãt hoĩes ad oꝛã
dũ ⁊ verbũ dei audiẽdũ vt ſupꝛa dictũ eſt. a ¶ Acceſſerunt ad euʒ
docentẽ pᷣncipes ſacerdotũ ⁊ ſenioꝛes.Ex q pʒ ꝙ nõ venerũt ex igno
rãtia ſʒ ex malicia. b¶ Dicẽtes ĩ q̃ ptãte hec facl. Aliq exponũt hõ
miraclłlis a xpᷣo fcis.q̃ſi dicerẽt.tu ñ faclvᷣtute dĩna.ſʒ arte magica.vñ
ſupꝛa dicebãt.iz.ca.In beelcebub pᷣncipe demonioꝝ eucit ᷣmões.ſʒ
hH ñ vr̃ veꝝ.qꝛ illa die ñ legit᷑ aliqð miraclʒ feciſſe ĩ tẽplo.iõ ĩtelligi
meliꝰde actu docẽdi quẽ exercebat actualr.⁊ B ſignificat cũ dr.Ac/⸗⸗
ceſſerũt ad eũ docẽtẽ.⁊ iõ fecer̃t ſibi duplicẽ qõeʒ ad terrẽdũ eũ ⁊ ad
capiẽdũ.Pꝛima fuit.In q̃ ptãte hec facl.i.q̃ auẽte doces populus.qꝛ
auẽtẽ docẽdi ĩ tẽplo hẽbãt ſacerdotes ⁊ leg doctoꝛes ad h̊ aſſignati
a pᷣncipibꝰ ſacerdotũ ⁊ nõ alij.Epᷣs ãt neutrã auẽteʒ hẽbat.ſcõᷣa qõ ẽ
c ¶ Quistibi dedit hãc ptatè.q;ꝛ ptãtẽ docẽdi nõ hẽbat a ſacerdotibꝰ
nec ab ipatoꝛe ſbiecti.⁊ ſica nullovidebat᷑ hr̃e:ſed magis ſibi
vſurpare. ðdD ¶Rñdẽs ihs ⁊c̃. Pic ponit᷑ xpᷣicauta euaſio.qꝛ q̃ſi re
tũdẽs clauũ clauo.ꝓpoſuit eis aliã qõnez:p quã coacti ſũt recedere
abſq; xpᷣi rñſiõe.qõ ãt iſta fuit. e Banai mũ iohis vñ erat e celo
i. ex diuina oꝛdinatöe. ſ An ex hoĩb. i. ex humana fictöde.
tilli cogitabãt ĩtra ſe.vi.ſ.rñdẽdi.ſʒ nõ hẽbãt.ꝑpꝑquod ſeꝗgtur.
i dixerimꝰ e celo.i.ex diuina oꝛdinatñde.
dicet nobᷣ ⁊c. q̃re nõ receperat baptiſmũ iohis ſʒ magl ſpꝛeuerãt.
ilr teſtimoniũ ioannis de xpo e ipſi audierãt ꝑ nuncios adlobem

ð SIbvbo rõnabili.⁊ B duplr.

miſſos. vt br Jo. ö. aal Siat dixerimexboib c expũana ficte mãadatopꝑ. f¶Et fodit in ea toꝛcular. dando doctrin pppe

bᷣ ¶ Cimemꝰ turbã.ne.ſ.lapidet nos tãqᷓ; blaſphemos.cuiꝰrõ ſi ubdit.

4 .

/2 veꝝ.⁊ p ↄñs vᷣba ei ⁊ fcã ex iſpiratõe diuina. “”
e (Et rũdentes ihu dixerunt neſcimꝰ. Ait illis ⁊ ipſe nec ego ⁊c. ex ſui
.n. taciturnitate ↄpulſi ſũt a ſua petitõe ceſſare.Sʒ qrit hic q̃re non
rñũdet eis manifeſte.qꝛ ſtati poterat dicere ꝙ ipſe ñ hr̃et auctoꝛitateę
docẽdia ſacerdotibꝰ vela ceſare.hẽbat tñ imediate a deo pre quod
eratmai⸗ ſar nulti p; õss
phete legutur imediate jilli. Si aͤutẽ dixerim ex hoib:ti⸗
muia doctan dhne mentürba. OmnS. n. bebant
cerdotũ. Dicẽdũ ꝙ licet ioànnẽ ſiẽ ꝓphetaʒ. Et rñdentes
poetpc mo rñũdere: ieſu: dixerũt. Heſcimꝰ. Ait ill ⁊
noluit tñ vuplici de ci. ipſe. NHec ego dico vobis ĩiq̃ ptã/
ꝛima quia pꝛedixerat ipe. mecege dieo! 2 AO
Marth.v. Nolite ſactuz te hec facio. Quid gt vobis videĩ
dare canibus nec marga Hoͤmo qdã habebat duos filios
itng ponere an kancob, Laccèdens adpꝛimũz dixit. Fili.
illi ãt erant ĩ malicia ob, S qo hadie opari ĩ vinezᷓ meam.
ſtinati. ⁊ ideo nõ erãt di vade hodie opari 1vineg meam
ni vt eisperita manife. Jlleat rñdes ait. Molo. Poſtẽa
gni vt ei? verita? manife Illegt alt. riOO. Solte
ſtaret. ſcõo qꝛ chꝛiſtus ꝗt pnia mot? abijt. Accẽdẽs gt ad
voluit oñndere kacto i alten diritſilt. At ille rñdẽs ait.
cet vti cantelis cat „ rn iSir QNüiig ers
las maloꝝ iſidiantiĩ bo EO dſie ⁊nõiſit. Quis ex duob⸗
nis. H̊ mõ paulus poſuit fecit volũtatẽ pꝛis: Dicũt ei. Pꝛi
dinenſione; inter mhari mꝰ.Dicit illis iẽeſus. Amẽn dico
eum occidere.vt hr̃ Act. „ obis qꝛ p ublicanin 3 e, 4.
23. appellauit ad ceſa pᷣcedẽt vos iregno dei. NVnit. n.
rẽ ne traderet᷑ iudeis in ad vos iodnes i viꝗ luſticie. 7 n0
irlin. Act.5. ccxédidiſtis ei. Publicani aute
Nuid ãt vobis videt meretrices crediderũt ei.vos aũt
PHPicxps oſtendit iudeoꝰ detes nec pniaʒ hüiſtis poſtea
ↄtẽptoꝛes ſue maieſtati Videtes nec pniaʒ buiſtis polteg.

pmo qꝛ legẽ a deo receptã nõſeruauerunt.ſecũdo q legiſlatoꝛc xpᷣʒ
ipugnauerũt.ibi. Põ erat pr̃familias.Circa pᷣmũ dicitſii.

fad imaginé dei factus 2 ppter humanitatez aſſumptã. Iſti duo fi

pplm ꝗ icepit anoe.iudeiãt ab abꝛahã vel ab ipſo heber.vñ vci ſunt
hebꝛei:g heber fuit lõge poſterioꝛ ipſo noe.ſegtur.

X„

i ixit hmo.i. gẽtili pplo. k ¶ Cili vade hodie oꝑari ĩ vineã meã
.i. fac dleſzles⸗ deus deſtitit hoĩes icitare ad bonũ ꝑ occultos

iſtictus. l ¶ Ille aũt rñdẽs ait nolo.qꝛ gẽtiles p totũ mũdũ ad ido
latriã declinauerunt. m (Poſteaãt penitentia motꝰ abut. qꝛ gẽ
tiles ad pꝛedicꝗtõez chꝛiſti ⁊ aploꝝ credentes opa penitẽtie humilr
¶ Accedens ãt ad alteꝝ.ᷓ eſt ad iudaicũ pplin.

0 (Diri ſiłr.pabꝛahã ⁊ alios patriarchas ⁊ moyſen ꝙ.i.facerẽt opa y?
iuſticie. p ¶ At ille rñdẽs ait eo dñe.qꝛ iudei obligauerũt ſe ad ſer 3

uiẽdũ dnopꝑ ſuſceptionẽ legis.vñ dixerũt Exo.? 4. Cũcta q̃ locutꝰẽ

dñs faciemꝰ. qi¶ Et nõ iuit. qꝛ iudei legẽ ſuſceptã nõ obuauerũt. a ¶ Dixerũt itra ſe Hẽ heres.qꝛ de ipo verã noticiã habuerüt. vt

ſʒ ad idolatriã ⁊ ꝓphaꝝ occiſionẽ.⁊ ad ĩfinita mala declinauerunt.
vt hf̃ libꝛo Judicũ.⁊ libꝛo reguũ. r ¶ Quis ex duob fecit volũtatẽ
pfis:dũt ei pᷣmꝰ.nõ.n.potert alr rũdere.qꝛ minꝰmalũ ẽnõ ꝓmitte/
re q; ꝓmiſſũ ñ ſßuare. s ¶ Diẽ illis ihs.ex rñſione eoꝝ ↄfutãs eos.
t ¶ Amẽ dico vobis.qꝛ publicãi ⁊ meretrices pᷣcedẽt vos in regno dei.
q.d.nõ ſolũ gẽtiles ſʒ peſſimi de gẽtibꝰerũt maioꝛis meriti apud deũ
qße vos.qꝛ ſᷣm Hiero. Simulata ſcitas duplexẽ iniꝗtas.⁊ h̊ vitiũ po/

V¶ Uenit.n. ad nos iohes ĩ via iuſticie.qꝛ opera ꝑfectõis faciebat.⁊

x Et nõ credidiſtis ei.opa eiꝰ imitãdo ⁊ doctrinã ei audiẽdo.
Vy¶ DPublicanit ⁊ meretrices crediderũt ei.ad pᷣdicatõeʒ eiꝰ pniam
agẽdo. 3 ¶Uos aũt vidẽtes. iſtoꝝ. ſ.penitẽtiãX.
ugatio peccati ſacerdotũ ⁊ phariſez.
bAi parabolã. PHic ↄſequẽter oñdit q̃liter ipſi iĩxy”ugnauerũt xpᷣm
legiſlatoꝛc ⁊ diuidit̃᷑ in duas.qꝛ pᷣmo ad oñdendũ ꝓpoſitum ꝓponit
quãdã parabolã.ſcdᷣo cõfirmat ſuũ ꝓpoſitum ꝑ ſcripturã.ibi.Dicit
illis ihs nunqᷓᷓ legiſtis.Circa pᷣmũ dicitſſic.
e¶ Põ erat prfamilias.Iſte hõ ps eſt rõnibus pᷣdcĩs ꝗ dr̃ pr̃familias
2ſic gubernat totã creaturã ſic prfamilias gubnat ſ pᷣditos ĩ domo.
d ¶ Qui plãtauit vineã.domũ.ſ.iſrłᷣm ꝙ d Iſa.)ð.Uinea dñi exerci
tuũ domus iſrael eſt. e ¶ Et ſepẽcircũdedit ei.ſ.clauſuraʒ legis⁊

.

xit.ſequitur.

— 1

aringinexpiſnii nectar ndrlegt E e

c Des eni babebant.i.reputabat. d.Johez ſicut pphᷣam. ſem.ſ. g Et edificauit turrim. ſteplu in hi rlin. q erat edificatũ ad

modũ turris.vñ tẽplũ dicit᷑ turris Michee.ꝗ.Et tu turris ne
buloſa ⁊c. h Et locauit eã agricolis.videlicʒ ſacerdotibus
⁊ pꝛincipibus ꝗ habẽt officiũ ſeruãdi cultũ diuinũ ⁊ iuſticiã in
hoĩbus. r peregre ꝓfectus eſt.nõ qꝛ mutet locũ cumſit
vbiq; pꝛeſens.ſed qꝛ dimittit hoĩes agere ſcõm libertatẽ arbi⸗

triy. ſcõm ꝙ dicit
vtcrederetis ei. Aliã paràbolam Eccle.i. Deus ab

initio cõſtituit ho⸗

audite. Dõ èᷣrat paterſamilias ꝗ mins ꝛreliquit ei‚ö5
plantauit vineã.⁊ ſepẽʒ circide/ imanu ↄſilij ſui.

ditei. foditi eatoꝛcular. difi k EKum ant .
caunt tur. Xloõcanit e agricolis. quaſſet. qꝛ poſt le⸗
⁊ peregrè ꝓfectus ẽ.Cuʒ aüt ths gem ſuſceptã debe

fructunʒ appꝛopinqſſet: miſit ſer bant facere fructũ

uos ſuòs ad agricolãs.vt ãccipet bonoꝝ opeʒ.

fructus eiꝰ. Etagricolẽ appbeſis iſit us ſnoß

SOe er ren t rig. i. pmos pphas.
ſeruis ei: aliſim ceciderũt: aliüm m. Ad amicolas .

occiderũt:aliũʒ vo lapidauerũt. ad reges ⁊ ſacerdo
Iten miſit alios ᷣuos plures pꝛi/ tes paincipaliter ⁊

GHuili ad alios eis ſubie⸗
oꝛibus. ⁊ fecerunt illis ſimiliter. ctos ↄnter.

Moͤniſſime aũt miſitad eos filiu, n ¶Cit acciperent
ſuü dicẽs. Nerebũnt᷑ foꝛte filiun, fructus.ꝑpᷣdicati/

eſj agricle ãtviderèg filiſi. Di- onèé ſuã eos ad fru·
meũ. agricle qt vidẽtẽs filiſ. Di/ on bono open

xerũt int ſe. Hicẽ heres veitẽ occi reducendo.
dameſ:⁊ hebim?hereditatẽ ei?. o ¶ Et agricoleappᷣ
Eta ppᷣhẽſũ eũ eieceĩt ex vineẽ x henſis ſerniscins⸗
occiðrũt.Cü ergo venerit dñs vi qe reges multi aſa
. e cerdotes pphetas
nee ꝗd faciet agricol ill aiunt illi. ſibi miſſos a dno

turpiter ppꝛehẽde

rũt ⁊ ĩcatcerauerũt ac occiderũt.⁊ B ẽ qð ſubdit᷑.

pp(Aliü ceciderũt. ſicut iſaiã ꝗ ſerrare ſnie u lertacr eecto
öqdã hẽbat duos filios. hõ iſte ipſe òs. ꝗ drĩ bõ ppter ̊ ꝙ bõ manaſe regis iuda q ¶ Aliũ occiderũt.ſicut amos:que oſias
deangine veiſ⸗ umirarc⸗ bteelof vecte per timpoꝛa tranſfixit. MAliũ vero lapidauerũt: vt
lu ſũt duo ppli.gẽtiles ⁊ iudei. h¶ Et accedẽs ad pᷣmũ.i.ad gẽtilẽ Een migtahder rex iuda lapidare iuſſit ĩter tẽplũ ⁊ altare.

Aten miſit alios ſeruos plures pꝛioꝛibus. multiplicado.ſ.p/
coꝛrectõeʒ ppli. 1 t¶ Et fece ill ſilr. eos.ſ.occidẽdo:
ĩ tãtũ ꝙ ĩpleuerũt hierlʒ ſanguine ꝓpharũ vſq; ad os.vt dĩ. 4.
Regũ.zi. v¶ Nouiſſime aũt miſit ad eos filiũ ſuũ.ꝓ nobis
incarnatũ.dicens. x ¶ erebuntur foꝛte filiũ meũ.hoc non
dicit᷑ qꝛ de ignoꝛaret cõtemptũ quẽ iudei facturi ert xpo.ſjp
hoc expꝛimit᷑ qꝗd deberet fieri.ac ſi diceret. Uerebuntur filiuz
Pegtei reuerentia deberent habere.

gricole autem.i. ſacerdotes ⁊ legiſperit·
Uigdentes filiũ.i.dñm ihᷣm xppʒʒ opera diuinitatis facientẽ?
omnia que pꝛedicta erant de ipſo adiplentez. —

iã dicct᷑. b¶ Tlenite occidamꝰ eũ ⁊ habebimus bereditatt.

ꝓpter hoc tractauerunt de moꝛte eiꝰ:ne occaſione xpᷣi venirẽt

romani ⁊ auferrent eis locum ⁊ gentẽ.vt hr̃ Joh.ii.⁊ ſic occide
rũt eũ vt pacifice poſſiderẽt ciuitatẽ ⁊ tẽplũ.ↄtrariũ tñ accidit

eis.quia per hoc in vindictam moꝛtis chꝛiſti perdiderunt locũ
⁊gentẽ:qꝛ per titum ⁊ veſpaſianũ deſtructa eſt ciuitas ⁊ tẽplũ.

tiſſime vigebat ĩ ſacerdotibꝰ ⁊ leuitl.Et ad declaratõeʒz ſui dc ſbᷣdit. c ¶ Et appꝛehenſũ eum eiecerunt extra vineã ⁊ceciderũt.quia

raprbeni ⁊ captiuatus.

chꝛiſtus extra ciuitatem hieruſalem crucifixus eſt.

iteꝝ qꝛ xpᷣʒ annũciabat ꝗ ẽ ipſa iuſticia ſẽpiterna.vt hr̃ Dañj.ꝰ9. d¶ Cuʒ ergo venerit dominus vinee quid faciet agricolis illis:

venit dominus ad iudicandum ⁊ vindicandum illud factum

quando ex eius oꝛdinatione venit contra eos exercitus ro/
ec penitẽtiã habuiſtis. ad imitationẽ eoꝝ. Ex quo ſeꝗtur aggra/ e ¶ Aiunt illi malos male perdet ⁊c. Lucas vero iſta verba re⸗

fert quaſi a chꝛiſto dicta:⁊ ſacerdotes di xerunt contrariũ.Ab/

ſit vt habetur Luce zo0.Dicendum ꝙ nõ eſt contradictio.quia

in turba illa erant aliqui qui conſentiebant doctrine chꝛiſtiet

illi dixerunt malos male perdet.vt hic dicit Mattheus hac
reſponſioneʒz quaſi appꝛobando tanq; veram chꝛiſtus repetit

vt dicit Lucas.et tunc conſequenter ſacerdotes videntes ꝙ
erat dictum contra eosdixerũt. Abſit. malos autem dominus
perdidit quando ciuitatem et templum per romanos deſtiu

— —

—,,ĩwr—

T=

—
—

—2 —

—
==
— =ꝰ
S=ꝛ Se

=

= =
—
— =ä

Dyuliſephatdis

—
— ☛. —
—

=ͤ ==

— , ☛m S=
S S=

eenentere
Gluti
.

=
SE
=
=SS=
S=
=ẽ

——,
= =
— E
=
S=⸗
=ẽ
—.
=
—
—

ERE-
—

. =—

e
S
B
—

=
=—
=S =

—
—

tlrictarica
Hhopeca
Ga
lpeicroi
erpendcet
lilnrzne
obtnano
Ntomihr
fntezcnzte
fgtbas
ne(Dee

ſitznuct

☛
=
EE
=Se

= *
= =

—
S=

„ 7

=
E
S
Se
=

„ℳ ,11,

SE—-
EEAS
S

1

=
=ẽ=
—
=ãae—
— =

1

=
=
S
=

4

=

—
S=
EZ

=

51ͦ2

SSS=
SS

== =

SSS

SSS
E==
=

E—
=
=
S=

SeS
=
S = = £
—

uutideilinz

S
=

itordigei
Aezminen

ſictercd⸗
cogporeri
mmanitate,

bitllicih

—

SE
= =

E
E
=
=☛-
=
EE
=

—

—
SES
2--
— =
—
=

—
=S
S
E=
— =
— = —
= =
S==
☛

E
=
=
E —.
—,
=—☚
=
R —

= =
=

E

-

S=

=
—- =

— 4
—
. —
S
=
⸗

unit
tn. Alsczi
r. Wane,
d 1n
Dwr oeſiasth
Mü
l oEp
it Niis
ſeni Anrpnt
thi cunnſe
Küll. ſbi nisri
ecdſti.
fnci entefun
eit ſotmegis
Wüäenlytum
riuſitientihin
Ninisliſtt
tſceril ilte al
örifiglef
Geersflüiſien
gurſoreflüüntinn
Geideifunnaing
roem Vatoni,
legcen.
endtiiiin
viniiſ
eitdebeine i
eſrauiiei
nittihii Ann
coscheiſihen

ℳ

ieninn
uucküini

¶ Et vineã ſuam locabit alus agricolis.qꝛ xpvᷣ eccleſiam ſuam
regsd tradidit aplis ⁊ alus diſcipulis: 7
b el

¶ Adño factuz eſt

lapidẽè angularẽ Ehari pᷣcioſũ ⁊c̃.⁊ ex auẽte cõcludit᷑ repꝛoba

h¶ Auferet a vobis regnũ dei.i.regimẽ eccie.
i ¶ Et dabit gẽti ⁊c.i.aplłis ⁊ eoꝝ ſucceſſoꝛibbus.
k ¶Et ꝗ ceciderit ſuꝑ lapidẽ ⁊c.ille ãt cadit ſuꝑ lapidẽ ꝗ credẽs

attheus

niũᷣt dicit dñs ⁊ ſuſcitabo verbũ bonũ qð locut ſũ ad domũ iſrł⁊ iu
da.i diebꝰ illis germinare faciã dauid germẽ iuſtũ ⁊ faciet iudiciũ ⁊
⁊iuſticiã ĩ terra.⁊ B ẽ nomẽ qð vocabũt eũ dñs iuſtꝰnr. In hebꝛaico
vbi habet᷑ bic dñs.ponit᷑ nomẽ dñi tetragrãmaton.qð nullomõ põt
dici de aliquo niſi de deo vero.cuʒ ergo iſta auẽtas ſᷣm oẽs doctoꝛes
etiã hebꝛaicos expoſita ſit de xpo:ſegtur ipᷣm eẽ veꝝ deũ.Itẽ Jſa.9.
dr. Paruulus natꝰẽ nobis.ſegtur.Et fcũs eſt pᷣncipatus ſuꝑ humeꝝ
ciꝰ⁊ vocabit᷑ nomẽ eius admirabilis cõſiliariꝰ. deꝰ foꝛtis. pz futuri

ui reddãt ei fructũ tpibu ſuis.qꝛ ad pᷣdicatiõeʒ eoꝝ credi
dit multitudo gẽtiũ. c ¶ Dicit illis ihs. Hic confirmat para /
bolã ſuã ꝑ ſacrã ſcripturam. dðD ¶ Munqᷓ; legiſtis in ſcripturis
iipᷣs.q.d.vos ꝗ eſtis legiſperiti deberetis h̊ ſcine.
Lapidem quẽ repꝛobauerũt edificãtes ⁊c̃.Ad lr̃am dicit᷑ de
edificatõe tẽpli ſalomonis.ꝗ ꝗdè lapis plłies oblatꝰẽ ĩ edifica

tge qens porcot “ H ſeculi.pᷣnceps pacis.que
erenien es reiect· Malos male ꝑdet. ⁊ vineã ſuàʒ ciẽti fructus eiꝰ.Et quᷣi ceciderit etizaneras fen belecg⸗
tqirepꝛobat/ ab locabit alijs agricolis. qreddant ſupꝑlapideiſtũ ↄfriget: ſůper quẽ welugit ee rhorei eanit
edificantibus.vlti eifructũtꝑibꝰ ſuis. Dicillis i ſus vo ceciderit:ↄteret en. Et cuʒ àůun nuinitate ſicut de huma/
moaut poſttus eſ MHũqᷓ; giſtis i ſcripturis. Lapi diſſent pꝛicipes ſacerdotũ ⁊ pha/ nitate:amlſte alie auẽte,
ebin pa d&quérepꝛobauerũtedificõtes. riſeiparabolas eius: cognouerſt Aurernend Bindtci g
rietes tepli.r de ij bicéfactus ĩcaputãguli: A dño de ipſis diceret. Et querentes hααρροαQenine

factüzʒ eiſtud.⁊ ẽ mirabile ĩ ocul eum tenere timüͦerunt turbas.
niis. Jõ dico vobis.qꝛ auferet à quoniam ſicut pꝛophetam eum notitiam detꝑe ⁊ ſignis
vobis regnũ dei.⁊ dabit᷑ gentifa- habebant. XNII. ſuiaduentus. ita noticid
calu. 1 exs . “” ffſcripturas habuerunt
na poꝛdinatiõe q ꝛ l tüac eins diuinitarez.
lapis iſte figurabat xpʒʒ ꝗ multotiẽs ⁊ multipłr repꝛobatus eſt Cõſideraãdũ tñ ꝙ aliqd cognoſcit᷑ ĩ habitu.cuiꝰ tñ cognitio actualis
apᷣncipibus ſacerdotũ.⁊ tñ factus ẽ in caput anguli cõiungens iĩpedit᷑ ꝓpter aliquã paſſionẽ vel habitũ ĩpedientẽ.ſicut dicit phᷣs.T.
iudeos ⁊ gentiles.q̃ſi duos parietes ĩvnà eccliã.q ãt xpᷣs dicai ethicoꝝ.ꝙ incõtinès differt ab ĩtẽperato ꝑ hoc ꝙ bʒ eſtimationem
lapis ĩ ſcriptura habeĩ᷑ Dañ.=. Lapis ꝗ pcuſſerat ſtatuã factu, verã nõ ſolũ in vli quã etiã hʒ itemperatus.vt ꝙ foꝛnicari eſt malũ.
eſt mons magnus: ⁊ ipleuit vniuerſam terrã.Qð etiam ſit la/ cũ nõ peccet ꝑ ignoꝛãtiã ſʒ etiã hʒ eſtimationẽ verã ĩ particulari.⁊ p
pis angularis habet᷑ Iſa.is.Ecce ego mittã ĩ fundamentl ſyon boc differt ab ĩtemperato.⁊ tñ adueniente paſſione coꝛꝛũpit eſtima
tio vera ꝑticularis.qꝛ paſſione vicẽte iudicat nũc foꝛnicandũ.ita ꝙ
paſſio ĩpedit actualẽ ↄſiderationem veram in particulari. ſi paſſio
ſempꝑ duraret ſemꝑ ſic iudicaret.Eodẽ mõ dicẽdũ ẽ ꝙ iudei hüerũt
verã eſtimatiõeʒ de xpᷣo ⁊ in habitu ⁊ĩ actu in pᷣncipio:ſʒ qũ incepitꝰ
rit ſuꝑ lapid ecos pᷣdicare excitati fuerũt ↄtra eũ paſſionib ire rãcoꝛis ⁊ ĩuidie.ꝗ/
peccat ꝑ lubꝛicitatẽ carnis ſeu alus pctis.⁊ iſte cõfringet᷑.ſʒ nõ bus paſſionibus ĩpediebant᷑ ab actuali ↄſideratõe vitatis pᷣhabite öᷣ
cõminuit᷑.qꝛ nõ peccat taʒ grauiter ſicut ille ꝗ peccat peccato xpᷣo.iõ machinati ſũt ĩ eimoꝛtẽ.ſicut ⁊ icõtinẽs ꝓpter paſſionẽ con/
ifidelitatis. l Super quẽ vo ceciderit ↄteret eũ. ſuper illůũ cupiſcibilis eligit foꝛnicari.qð tñ alias refugeret.Conſiderãdũ tñ ꝙ;
vero cadit lapis ĩ quo inuenit᷑ peccatũ ĩfidelitatis.Et iſte con illa notitia quà habuerũt de xpᷣo ꝑ ſcripturas pphaꝝ non erat certa
teritur.qꝛ ex pondere diuini iudici grauiſſime punitur. ceertitudine euidẽtie.tũ qꝛ talis certitudo ſolũ habet᷑ per demr̃atẽ eʒ

lo ſcribit ĩ ps. irmai
iſtud.qꝛ illud nõ fu
it a caſu. ſʒ ex diui/

tio iudeoꝝ. g¶ Ideo dico vobis.ꝗ xpᷣm repꝛobatis.

m ¶Et cũ audiſſent pᷣncipes ſacerdotũ. PHic ponit᷑ ↄclo huiꝰ ca. vel ſenſů.tũ qꝛ pꝓphetie pñt aliqñ varie exponi.⁊iõ erat magis noti⸗/

,

n ¶ Etquerentes euʒ tenere.ſ.ad occidenduʒz.
0o

pꝛimo ꝙnõ per illud quod dicit.pCoꝛ. z. Si eĩiʒ cognouiſſent ¶ In ca.ꝛi.

vbi oñditur obſtinatio ſacerdotũ.qꝛ audientes doctrinã eius cia ꝓbabil ⁊veriſilis piecture.vel ſʒ alios erat ibi certitudo adherẽ
n fuerunt ↄtriti.ſʒ magis ad occidendũ euʒ ĩcitati. tic q tñ põt ĩpediri in actu mõ pᷣdicto. Per dicta pñt ſolui argumẽta
K* ad vtrãq; ꝑtẽ.qꝛ illa argumenta q̃ ꝓbant ꝙ habuerunt noticiam de
xpᷣo itelligẽdũ eſt de notitia habituali.pᷣdicto modo.Alie aũt aucto/
ritates q̃ dicũt ↄtrariũ loquunt᷑ de actuali cognitione applicante ad
opus que fuit ipedita ꝓpter paſſionè ĩuidie ⁊ rancoꝛis.vt dictũ eſt.
i. vbi dr ĩ poſtil.in q̃ ptãte Bᷓ fac.i.q̃ auẽtę doces populum.
maioꝛẽ haꝝ qõnũ declaratõeʒ attẽdẽ DDITIO.
dũ ẽ ꝙ auẽtas docendi apud hebꝛeos duplex erat:qꝛ aut ſᷣm

Timuerunt turbas ex quo pʒ ꝙ ſolo timoꝛe retracti fuerũt
ab eius moꝛte. ¶ Occaſione dictoꝝ in hoc ca.q̃ri᷑ vtrum iudei
cognouerit ieſuʒ naçarenuʒ eſſe xpᷣm ſibi ꝓmiſſum.Et arguit

nunq; dũm gloꝛie crucifixiſſent ⁊c̃. Iteʒ Act.ʒ.dicit Petrꝰ lo
quens iudeis. Scio frẽs ꝙ ꝑ ignoꝛantiã feciſtis ſicut ⁊ pꝛĩicibes
vri. Itẽ Luce.⁊3.dicebat ihs in cruce.Pr᷑ dimitte illis qꝛ neſci riuatòeʒ gñis:vt ĩ ſacerdotibus iuxta illud aggei.⁊.ca.In
unt ꝗd faciunt. ¶ Cõtrariũ arguit᷑ ꝑ illud qd habet̃ Joãnis is. terroga ſacerdotes legẽ.aut ſᷣm graduatõeʒ:ſic cũ gꝗs accipit gradũ ĩ
Nũcãt viderũt ⁊ oderunt me ⁊ prez meũ.qð aũtvidet᷑ maniſe ſcĩa abalio graduato habente ad hoc ptãtẽ.⁊ tales erãt illi.⁊o.viri ꝗ
ſte cognoſcit.Itez ſuꝑillud quod dcm̃ ẽ ĩpſenti ca. Agricole vi oꝛdinarie iudicabant pplm.vt in li.thalmudicoꝗ dicit᷑ chanhedrin
dentes filium:dixerunt intra ſe. Hic eſt heres.dicit Pieroꝰ. tractat᷑:⁊ qꝛ pᷣncipes ſacerdotũ hãc queſtionẽ mouentes ſciebãt x-pʒ
Manifeſte ꝓbat dũs his vbis iudeoꝝ pᷣncipes.nõ ꝑ ignoꝛãtiãs nõ deſcendere ꝑ lineã maſculinã ab aaron ſacerdote:⁊ ꝑ ↄs nõ ha⸗/
ſs p inuidiã dei filiuz; crucifixiſſe. ¶ Reſponſio. Dicendũ ꝙ in bere auctoꝛitatẽ docendi ſacerdotalẽ.iccirco dimiſſo q̊ mẽbꝛo circa
pplo iudeoꝝ aliꝗ erãt maioꝛes ſciẽtes ſcripturas legis ⁊ ꝓpha ſcõm querebãt.ſ.Quis dedit tibi hãc poteſtatẽ:qꝛ talis poteſtas ab
ruʒ.aliꝗ autez minoꝛes ſicut laici ⁊ vulgares tantũmõ ſcientes ipſiſmet ſenioꝛibꝰ⁊ ſacerdotibus ↄcedẽda erat ⁊ nõ ab alio. Abĩpa/
illud qð eſt de neceſſitate ſalutis.vt pᷣcepta decalogi ⁊ hò que toꝛe.n.nõ ꝑtinebat talis licentia ĩpetrari.qð pʒ ex B.nã cũ xpᷣs Luc.
debent ſciri ab oĩbus.ſʒ ſubtilitatẽ ſcripturaꝝ ⁊ dicta ꝓpharũ ⁊o.ca.⁊ ifra.⁊2.rñdiſſet phariſeis.q̃ ſũt dei date deo.ex h̊ nõ fuerũt
ignoꝛãtes. Itẽ ꝙ xpᷣs erat verus hõ:pphᷣa ſcũs ⁊ deus ĩ vnitate idignati herodiani ꝗ ibi erãt.ſʒ potius ↄtenti de rñſione xpᷣi.Sʒ con
ſuppoſiti.Dñt ergo aligꝗ ⁊ bene q;tuʒ ad hoc ꝙ minoꝛes ppli iu ſtat ꝙ doctrina diuine legi nõ ẽ ceſaris ſʒ dei.hoc aũt pʒ ꝑ cõmuneʒ
deoꝝ nõcognouerũt ihm eſſe xpᷣm.nec q;tũad diuinitatẽ ne doctrinã eoꝝ ſᷣm quã nullus recipiebat:nec hodie tꝑe captiuitatis
qᷓ;tũ ad humanitatẽ.qꝛ lʒ cognoſcerẽt eũ eſſe boĩemveꝝ tũůnõ eox auctoꝛitatẽ docendi legeʒ recipiunt ab aliquo pᷣncipe quis ſint
cognoſcebãt illũeẽ hoĩeʒ ſeu ꝓpham ꝗ erat a deo pꝛomiſſus ſiẽ ſubiecti:⁊ iõ ex his qõnibus tacite ſeipſos gloꝛificabat ⁊ xpᷣm vilipẽ
xpᷣs.Cuiꝰ rõ eſt qꝛ ignoꝛabãt ſcripturasq̃ loquunt᷑ de xpᷣi diuini debãt.q̃ſi dicerẽt nullã põt hr̃e poteſtatẽ docẽdi niſi a nobiſmetipis
tate.⁊ illas q̃ loquũtur de determĩatione tpis ⁊ de ſignis ſui ad g ſumus doctoꝛes legis.vñ xpᷣs in ſua cauta rũſione nõ ſolũ eis ſilen
uent.ſs maioꝛes cognouerũt eũ eẽ veꝝ pphᷣasʒ a deo ꝓmiſſuʒ ⁊ tiũ ipoſuit.ſʒ etiã ipſoꝝ erroꝛeʒ expꝛobꝛauit.Errabãt.n.in h̊ ꝙ nul⸗
miſſũ.qꝛ ſciebãt ſcripturas loq̃ntes de tpe ſui aduentus.⁊ de ſi lam poteſtatẽ docendi attribuebãt deo:ſʒ hoĩbus aut ex deriuatiõe
gnis.q o a videbãt ĩ eo ĩpleri.nõ tñ vt iſti dicunt coguerunt ipʒ generis vel graduatiõe ꝑſone.vt dem̃ eſt.vñ xpᷣus oſtendit eis ꝙ eſt
eẽ deũ.⁊ ſm hoc loꝗtur apls in auẽte pᷣallegata.qꝙ ſi cognouiſ alia auctoꝛitas docẽdi pᷣter illas ⁊ illis altioꝛ.ſ.ex deo.⁊ iõ querit de
ſent nunq;; dñzʒ glie crucifixiſſẽt.q.d.nunqᷓ; cognouerũt ei di / baptiſmo Joãnis ĩ quo noua doctrina fuit diuulgata vtruʒ eſt et ex
ninitatẽ. ſʒ hoc nõ videt᷑ ↄuenienter dem̃.qꝛ ſi ſcripture deter deo an ex hoibus:in quo icludit᷑ ꝙ poſſibile eſt aliquã doctrinã eſſe
minate loquunt᷑ de tꝑe ſui aduẽtꝰ.Dañ.ↄ.In hebdomadibꝰil ex deo tm̃.ſicut pʒ ð baptiſmo Johis:⁊ ꝑ ↄis remanebãt ↄfuſi:eo ꝙ
abbꝛeuiat ⁊ de ſignis ſui aduentꝰ ſiẽ eſt tranſlatio regni.vt h pſupponebàt ꝙ oĩs auẽtas docẽdi erãt ab hoib mõ pᷣdcõ.iſ In eo.c.
Geñ.40. Et modus eius adueniẽdiĩ pauꝑtate ⁊ humilitate.vt vbvbi djr poſtil. Judei ab abꝛaha vłipᷣo beber. ADDITIO.
hbĩ Zach.9.vt dcm̃ eſt ĩpᷣcedẽti ca.ita expᷣſſe vel expᷣſſius loquũ
tur ſcripture ꝓphaꝑ de ei diuinitate. Hiere.ʒʒ.Ecce dies ve-

X

¶os plras hebꝛaica: vt ipemet poſtillatoꝛ tradit Hencnii.

po Ebꝛei non dũr ab abꝛabam ratione ppꝛu noĩs vt manifeſte

. .

*

Diceret᷑ ab abꝛahã iciperet ab aleph qð nõ eſt veꝝ ſʒ icipit ꝑ ayn.nec

etiã dñũr hebꝛei ab heber:qꝛ ſi ſicãamonite⁊ moabite ꝗ de loth deſcẽ/

dunt. ſilr iſmaelite ⁊ madianite ꝗ deſcẽdũt ab abꝛahã.ſilr ⁊ edomite
q deſcẽdunt de Iſaac oẽs dicerent᷑ hebꝛei cũ omnes pᷣdci deſcẽdant

ab beber vt manifeſtũ eſt ĩ lra Seneſis.ii.⁊.is.⁊ in alus.ſed hec deno
minatio accipit᷑ ab abꝛahã nõ rõne ꝓpꝛu noiĩs ſʒ alia rõne.Ad cuius
euidentiã attendendũ ꝙ ĩter meſopotamiã ⁊ terrã ꝓmiſſionis tran
ſit fluuiꝰeuphꝛates.ꝗ cũ ſit magnus ⁊vnus de q̃tuoꝛ fluminibꝰpara
diſi:vt habet̃ Gen.⁊=.c.iccirco ĩ limitatõibus terre ꝓmiſſionis vocat
fluuius ſimpłr nõ expᷣmẽdo nomẽ ppꝛiũ qð eſt euphꝛatesvt hr̃ Exo.
23. vbi dr. Ponã terminos ⁊c.Adeſerto vſq; ad fluuiũ intelligit de
euphꝛate ꝗ terminabat terrã ꝓmiſſiõis ex parte meſopotamie:vt pʒꝭ
ibidẽ: ⁊ qꝛ abꝛahã natus fuit ĩ meſopotamia vbi thare prĩ eiꝰ ⁊ al co
gnati ſeruiebãt idolis:⁊ ide adductus fuit diuina directõe in terraʒ⸗
chanaã vbi ſegregatus ad cultũ diuinũ edificauit altaria dño ĩuocãꝰ
nomẽ eius vt hr̃ Geñ.iz. Iccirco abꝛahã veniens ĩ terrã ꝓmiſſionis
pebꝛeus vocabat᷑ i.tranſfluuialis. Peber.n.cũ ayn ſcripta bebꝛaice
tranſfluuialis ſignificat:⁊ ideo ſicut illiꝗ veniũt de partibus vltra/
mõtanis cõiter vltramõtani dñr: ſic abꝛabã i init io ſue vocatiõis ad
fidẽ in terra pmiſſionis exñs hebꝛeus vocabat᷑:hocẽ trãſfluuialis:
vñ Geñ.iꝗ. Uenit vnus de his ꝗ euaſerãt ⁊ nunciauit abꝛae hebꝛeo
qð idẽ eſt dicere.vt ſi dicat abꝛae trãſfluuiali.Ex ꝗbpʒ ꝙ aobꝛabam
dictus ẽ hebꝛeus:eo ꝙ ex ꝑtibus trãſfluuialibus ĩ terrã ſcãz venit:⁊

gqꝛ iſta tranſpoꝛtatio fuit fcã in pᷣncipio ſui acceſſus ad fidẽ vel ſalteʒ
ſue publicationis iõ ide cogminatus ẽ cũ ſua poſteritate qᷓia pᷣncipio
ſue fidelitatis:que ꝗdẽ rõ põt haberi ioſue.⁊ ꝗ.vbi ſic. Hec dicit dñs

trãſ fluuiũ habitauerũt pres vr̃i ab initio thare pater abꝛabam ⁊ na/
choꝛ ſeruierũt dus alienis.⁊ ſeꝗtur. Tuli prem vrjm abꝛahã de meſo
potamie finibꝰvbi ĩ hebꝛeo habet. De heber fluum.i.de traſfluuio⁊
adduxi eũ in terrã chanaã.vbi.ſ.ſegregatus a parẽtibus idolatris ſe

publicauit diuino cultui maãcipatũ. Ex pᷣdictis pʒ qᷓre iſmahelite edo

mite ⁊ hò nõ dũr hebꝛei lz deſcendãt ab abꝛaha. Nã illi ſoli ꝗ ſequũt

abꝛabã ĩ ſepatõe ab idolatria ⁊ cognitõe dei hebꝛei debent dici tãq;

ſeqntes rõnẽ illius denoĩatõis.⁊ hoc eſt qð ſeꝗtur in pallegata auẽte
ſ.ioſue.? 4. vbi loq̃ns de trãſpoꝛtatõe abꝛae a ꝑtibus trãſfluuialibꝰ

2— „

ſubiũgit. Multiplicauiq; ſemẽ eius ⁊ dedi ei iſaac nullã faciens mẽ

tionè de iſmahele ⁊ alus.ↄñter dicit de iſaac.Illiq; dedi iacob ⁊ eſau

Dedi montẽ ſeir.iacob vo ⁊ fili eius deſcẽderunt in egyptũ.Ex ꝗbus

pʒ ꝙ illi tmmõ noĩandi ſunt tranſfluuiales ꝗ deſcendunt ab abꝛabꝗ
piſaac ⁊ iacob alus excluſis ratione pꝛedicta. ¶ In eodeʒ ca.vhi dĩ
poſtilla. Lapidẽ quẽ repꝛobauerũt edificãtes ⁊c.ADDITIO.
ndamentũ hui expõnis quÄ dicit lr̃alẽ ẽ fictitiũ ſeu fabu

pꝛobatus ĩ edificio:⁊ deĩde ĩ caput anguli collocat:lʒ magiſter hiſto
riaꝝ hoc videat᷑ dicere:vñ rabbi abꝛahã hebꝛeus ꝗ iter alios expoſi
toꝛes hebꝛeoꝝ magis vr ſeꝗ l̃alẽ ſenſũ hoc nõ exponit de lapide mã
li: ſzʒ de ſpũali.dicit.n.ꝙ lapis iſte ẽ ppls iſrliticus ꝗ repꝛobata gẽti/
bus ĩ captiuitate exñs ĩ poſteꝝ erit caput oĩum nõ virtute pꝓpꝛia.ſed
a dño factũ ẽ iſtud:cuiꝰexpõ:lzʒ falſa ſit ĩ hoc ꝙ dicit ꝙ pyls ille ꝗq mõ

captiu eſt eritſublimatꝰ ꝓut ipᷣe credit tꝑe ſui meſſie: tũ hj̃ in dictis
ſuis qðdã vex.ſ.ꝙ hec lr̃a non tractat de edificatõe tẽpli ſalomonis.

Silr ra.ſa.exponit hanc auctẽ dictã de xpo:vñ tenendũ ẽ ꝙ ad lr̃aʒ
lapis iſte eſt xpᷣs ꝗ dicit᷑ lapis abſciſus ſine manibꝰ dañ.⁊.ca.vt etiaʒ

aplus petrꝰ exponit Act.4. Nõ.n.eẽt xpᷣi argumentũ efficax ſi ex ſẽ
ſu myftico ſumeret᷑ ꝓput dicit Augu.ↄtravincentiũ donatiſtã.⁊ quia

ipſemet poſtil.reuocat illa q̃ i hoc loco poſuit de ſenſu ir̃ali iſtius ver
ſuis pſalmiſte ĩ expoſitione illius pᷣs.vbi de hoc largius tractat:ideo
iſta ad pꝛeſens ſufficiant ¶ In eodem ca. vbi dicitur in poſtil. Sed
pocnon videtur connenienter dictum. ¶ ADDITIO.
Anc qõn᷑ diſputat.ſ.tho.i.ʒ.pte.q.⁊.arti. .ĩ coꝛ.qpnis ſub
. foꝛma pᷣdicta.vñ in ſolutõe pᷣncipali tenet oandẽ opinioneʒ
quã hie poſtillatoꝛ conat᷑ ipꝛobare:q̃ ꝗqdẽ ĩpꝛobatio nõ vr rõnabilis.

Ad cuio declaratõez attẽdendũ ꝙ lʒ oĩaq ĩ ſacris ſcripturis credẽda
tradunt᷑ ſint a fidelibꝰ tàcq; va certiſſime ãplectenda cũ ſint a deo re/

nelata cuiꝰ teſtimoniũ fidele eſt:q̃dã tñ de his q̃ ibidẽ etiam expᷣſſe

tradunt᷑ ſunt exponenda talr vt nõ credant᷑ ſub ꝓpꝛia vᷣboꝝ ſignifi/

catõe:eo ꝙ ſi ſic accipent᷑ repugnarent rõi nãli:ſeu etiã alteri auctoꝛi
tati diuine.vbi gra licʒ de deo ĩ ſcripturis ſacris dicant᷑ expᷣſſe aliqua
vba q; in ppᷣa ſignificatõe ſignãt illiꝰ loealẽ motdõeʒ ſeu altercatõem
vel paſſionẽ ⁊ ho:vt cũ dr̃ in pſona dei.Deſcẽdit deus vt videret ciui
tatẽ. Señ.is.c.Silr Exo.3ʒ.ca.Deſcendi vt liberarẽ eũ de manu egy⸗
ptioꝝ q̃ locutões ĩ ꝓpᷣa ſignificatõe ſignãt deũ localr moueri.Silr
⁊ alibi ſepe legit᷑ deũ iratũ fuiſſe vel penituiſſe ⁊ ho:nullo mõ tamen
talia ſub ꝓpꝛia ſignificatòe ſunt credenda de deo:cũ manifeſte rõni
nãli repugnt q̃ deũ penit ĩmobilẽ atq; imutabilẽ demõſtrat.Silx

rui rò eſtq; abꝛahã ĩcipit ab aleph lr̃a:beber vop ayn: io ſi bebꝛe⸗

loſũ:nuſcq;.n.legit᷑ ĩ ſcripturis auctẽticis ꝙ hoc ↄtigiſſet iedi
ficatione templi ſalomonis.ſ.ꝙ aliꝗs lapis pluries fuiſſet re

mutoꝛ:vñ oʒ hec ⁊ ſilia de deo ĩtelligi nõ ĩ ꝓpꝛia vboꝝ ſignifi/

catione ſed trãſlatiue ſeu metaphoꝛice:ꝓut ambꝛoſius decla⸗

rat ĩ ſcõo libꝛo de trinitate.Silr ↄtingit ſᷣm opinionẽ hebꝛeoꝝ

circa ea que ĩ ſcripturis ſacris ve.te.tradũtur denotãtia deita⸗

tẽ xpᷣi.dicũt.n.oĩa talia nõ in ꝓpꝛia ſignificatõe eſſe ĩtelligenda

ſed ſiłitudinarie ſeu metaphoꝛice.quoꝝ motiuũ eſt qꝛ credũt

ꝙ deü ĩcarnari ĩplicat ↄpoſitionẽ ſeu nãaꝝ ↄfuſionẽ in deo que

manifeſte ſũt ĩpoſſibilia cũ ſint ↄtra ſimplicitatẽ diuinã:⁊ hoc

ↄtingit eis nõ ſolũ antigs ſz modernis:eo ꝙ non pñt capere ſeu
ĩtelligere habitudinẽ nature aſſũpte ad vbũᷣ ſ̃ʒʒ verã catholicã

traditionẽ. nec de hoc videt᷑ eẽ multũ mirãdũ:cũ hereticiq nõ
ſolũ auẽtes ve.te.recipiũt ſʒ etiã noui ĩ quo expᷣſſius myſteriũ

deitatis xpᷣi tradit᷑ qᷓ;ĩ antiquo:vt cũ dicit.Ego ⁊ p̃vnũ ſumus

vel anteq; abꝛahã fieret ego ſũ ⁊ ho.ĩ ꝗbus vbis⁊ ſilibus clariꝰ

expꝛimit᷑ deitas xpᷣi:ſʒ hoc nõ obſtãte deitatẽ xpᷣi negare conã/
tur ꝑuerſe exponẽtes pᷣdictas auctoꝛitates vt arrius ⁊ ſabelliꝰ
⁊ eoꝝ ſequaces.Ex ꝗbus pʒ manifeſte ꝙ lzʒ ſcripture ſacre pꝛo/

phetaꝝ que mẽtionẽ expꝛeſſã faciũt de dininitate xpi ſint ſatiꝭ

euidentes ad hò myſteriũ fidelibus oñdenduũ.nõ tamè ex bis

ſumit᷑ argumentũ efficax ad hoc vt pᷣncipes iudeoꝝ habuiſſẽt

cognitionẽ de eius diuinitate.hoc enim myſteriuz tm excedit
capacitatẽ humanàã ꝙ raro vel nunq; ſine auxilio diuino itelli

gi poſſet hoc eſt ꝙ petro expꝛeſſe ↄfitenti deitatẽ xpᷣi dicendo.

23 au?tez ſacre ſcripture dicentẽ Malach. z. ea. Ego dñs ⁊nõ

—

—

Tu es filius dei viui. Mathᷣ.is.xppᷣs rñdit.Caro ⁊ ſanguis non

reuelauit tibi ⁊c. Ex quo pʒ ad myſteriũ ĩica rnatiõis ĩtelligedũ
ſeu veraciter ↄfitẽdũ reuelatio diuina reqrit᷑ ꝓpter eius ſũmã

excellentiã:ſecus eſt de alus ↄditiõibus xpᷣi in ꝓphetis antiqs

ↄtentisvt de tẽpoꝛe ſui aduẽtus ⁊ de ſignis eiuſdẽ.ſimilr devir
tutibus ipſius xpᷣi ⁊ de eius excellentia reſpectu alioꝝ pphᷣaꝝ

⁊ de modo adueniẽdi ⁊ hò.n talia in ꝓpꝛia ſignificatõe poſſůt

⁊ eius opinio nõ videt᷑ rõnabilis ex tribus.pᷣmoqꝛ pꝛeſupponit
falſum.ſ.ꝙ auctoꝛitates antig teſtamẽti ſole ſufficiũt ad cogẽ/
dũ hebꝛeos ipſos recipiẽtes vt cognoſcãt deitatẽ xpᷣi:cuius op/

poſitũ pʒ ex dictis.ſcõo qꝛ exẽplũ qð inducit de icontinẽte cuiꝰ

actualis cognitio particularis ſeu oſideratio ipedit᷑ ſen coꝛũ/

pit̃ ppter paſſionẽ ĩminentẽ. vt habet᷑ in..ethi.non videt᷑ ad

ꝓpoſitũ facere.nà ĩcontinens ſempꝑ habet eſtimationẽ verã in
vninerſali:adueniẽte tñ paſſione coꝛrũpit eſtimatio vera par/

ticularis:ſʒ in ꝓpoſito vtraq; eſtimatio eſt particularis ſeu ſin

2 „

gularis. Si enim pᷣncipes iudeoꝝ eſtimaſſent xpᷣm eſſe deũ an

teq; p paſſionẽ ĩpediretur hòↄſideratio:ita ꝙ crederẽt ipſum
nõ eẽ deũ ꝓut opinatur poſtillatoꝛ manifeſtũ eſt ꝙ vtraq; bax
eſtimationũ eſt ſingularis ſeu particularis cũ ĩ vtraq; eſtima/
tione xpᷣs ſupponit᷑ vt ſubiectũ q̃ eſt pſona ſingularis:tunc igit
aut ſimul ⁊ ſemel eſtimauerũt xpᷣm eẽ deũ ⁊ non eẽ deũ q ſunt
ↄtradictoꝛia:⁊ ꝑ ↄñs ĩeſtimabilia circa idezʒ:aut pᷣmushabitus

totaliter coꝛrũperet᷑ ⁊ tñ remaneret in eis actualis ↄſideratio

ſm quã ipſũ iudicarẽt hoĩem puꝝ:cuius oppoſitũ di cit de icõ/
tinenti.ſ. ſemp remanet iĩ eo vera eſtimatio ſaltẽ ĩ vniuerſa⸗
li. vt phᷣus ĩ eodẽ loco manifeſte oñdit.⁊ ſic exẽplũ non facit ad
pꝓpoſitũ.tertio qꝛ hec opinio non cõſonat ſacris ſcripturis quie

accipi. nõ enim excedũt cõmunẽ humane intelligẽtie capacita
tẽ:⁊ ſic pʒ ꝙ obiectio poſtillatoꝛis ĩ hoc paſſu eſt inalida. Silr

—

—

—

—

circa hecallegantur:nã in parabola rpᷣi cum agricole dixiſſent

Pic eſt heres.non poteſt rationabiliter intelligi ꝙ ipſi eſtimaſ
ſent eũ heredem in diuinitate:eo mõ quo apłus ait ad hebꝛep.
Quẽ ↄſtituit heredẽ vniuerſoꝛum.Nullacnĩ amentiaad tataʒ
põt cõiter deuenire iſaniã vt credat diuinã maieſtatez; i ꝓpꝛi⸗
perſona ſuperare.cõis.n.ↄceptus eſt etiã apud idolatras ꝙ de
ſeu dy tranſcendunt omnes poteſtates. vnde ridiculũ eſſet di⸗
cere ꝙ eoipſo ꝙ bᷣncipes illi credebant ipſuzʒ eẽ heredeʒ.ſ.deũ

vex:auderent eũ ĩterficere:hoc etiã videt᷑ ↄtra opinioneʒ ipſiꝰ

poſtillatoꝛis met:que dicit ꝙ quãdo eum iterficere voluerunt
iam nõ eſtimabant ipſuz deũ eẽ pꝓpter ĩpedimentum paſſionis
inuidie ⁊ hᷣ:⁊ ſic iã nõ dicerent de ipſo. Hic eſt heres:opoꝛtet
igit᷑ dicerevt per hoc ꝙ dicebãt hic eſt heres ĩtelligebãt ꝙ erat
homo tante excellentie ꝙ poterat vocari filius dei nõ ꝑ natura
ſed per ſpalem adoptionẽ ſen excellentiã reſpectu ꝓphetarum
alioꝝ quod verificat᷑ de xpᷣo etiã ſm humanã natur oſidera/
to: contra quẽ nõobſtante tãta excellentia potuerũt eſtimare
vt eum poſſent ſuperare ſicut ⁊ alios antea miſſos:nazʒ magis?
minusnõ variãt ſpecieʒ ſᷣm ph̊ʒ. Sily auẽtas bti petri dicetis
Act.ʒ. Scioꝙ per ignoꝛantiam feciſtis ſicut ⁊ pꝛincipes veſtri

vfr facere ↄtra opinionẽ poſtil.nã ſs eũ debuiſſet dicere p odiũ
vel ĩuidiã feciſtis.hec.n.fuit cã pᷣncipalis ſui erroꝛis ſm poſtil.
mag q; ignoꝛãtia.ſᷣm vero pᷣma opinionẽq eſt ſacti tho.becau

——

S = e
=S,ã ==n S.

=

.

=

= –
=
—

—,
e
S=—= —
= = —
S —, —
=. —
— —
=nã =

= = = = =— — =—
= = =
5 SSS =ẽ S= = —
S= = = = =
= = –☛ =1
— — Se-
— — —
— — — —

=
S=. —

—
S
=.
S

=2
=täe= =S
=
S-=

SS
S=
=2
E-
2S=
— ☛
Se
—
—
—
—

=
=
—
—
S
—
——=
=S6£e=
—

S
=

= =
=
= =
— =☛
— —
SS=
E

„

E—
E

igeſtn
litierß
Coanninor

S

1

☛D
—
—☛-
—
=

=
—

S

otiraren⸗

ngkugfi
ſcgceneſeder
inppſclana e⸗

fnier,mitiͤti⸗
Puhe

eücicſefer

=
= – —-
=ẽ =ẽ.,
= Sai.
— =—
=
= S
= =—

S=

. =
Se
E =
=☛ =
—
E—
= Se
=
S:

=
= e
= =

E☚U
==

=
☛T

=
— =
Se ᷓ-
=

— —
: e
E
=
Se —
S=⸗ SSe
— 2
=
n
—

E
-

=
E
—
—

=
S
=
S-.

EEÆECRͤ-
— =
—, —
= =
=. —

SS

=
E
EE E
—

—
E

—
—
=
—==
2 8
— = = Se.
S
=

—

=
—
=
=

rozo⸗

H

gideni init
fchezicene zei
nmſengtiatk
inenſioru
kenndeltifidir
nichk mpeſnni
huſehiſt Pnizin

ſnsciſefnihne

tunſranting
mmcigtcligäigt
maiſbleſffcünte,
Citdeitatiſicis
jinducitdeioninant
ſen noizotlnn

. 4 4 . .

Wüpicſimtofa

4 . . 2 ⸗*
moeſtomolnsa⸗
* 7 44 4 7
7
mioituqttand

——

* fte
.

.

ſin ei ſefreng

Güegan SM

zeſimnlliſin

aom otlie
lnluuctimncniin

8

dicini mucfeni ,
* s D

eti idi
tes nceiiil
ntiplzceht
jnitei iie
veuminfonen

rriinan
ſo.
Gſelige,
nifluſcin
anünhin /,
jbummni nn ,
entitolni,

1,
1

mleiniſe 8,
lr mitvhiſe
toſatti, 4
igernſen
n eſicntns i,

„

—
= —

4
4

E=

=
Seoo

4
8

= =

= –

=—

S=àä

—

1
1

E
S=

—
=

Wide

=
= = ==

⸗

6
“

(Mattheus

etoꝛitas ꝓpꝛie ſonat.eo enĩ ꝙ habuerat ignoꝛãtiã de xpᷣo.ſ.de

ei diuinitate auſi ſũt ipſũ ĩuadere tãq; hoieʒ purũ:cui cõſonat
