us ↄcluſionis qᷓ;uis non idẽ pᷣncipium: ideo ĩ talibus bñ diuer

ſificatur intellectus:ſed nõ ſcientia.Quia intellectus ẽ habitꝰ

pᷣncipioꝝ ſcientia vero concluſionum ex pꝛimo poſterioꝝ:pᷣn/
cipus enim exiſtentibus pluribus manet vna concluſio.ꝑ con/
ſequens vna ſcien/ .

ra mmiuneni hib, ſacerdotũna c cayppa ſcm̃
bituñ: vñ d ſi hir?“ Eſt vbũ dñi ſuꝑ ioãnẽ ʒacharie fi

acgfiti nnrab acti / liũ i deſerto.Et vẽnit ĩ oẽʒ regio/
ktat

ſolum ẽ materiali / egrio j rosniſſ ens .
ternoeſkicieter. id eniterie iremiſſionẽ peccatoꝝ ſi
Ariſto.circunloq̃n/ cut ſcriptũẽ in libꝛo ſᷣmonuʒ iſaie
do genus cie mate pꝛophete. Noxclamatis in deſer
alis dieit habitu⸗ toparate viã dñi:rectas facite ſe/
exactibꝰ nõ ab acti miea eio ie llic ſmnle hir:
bus: quiaactinum Mitasci .DO is vallis implebit᷑:⁊
reſpectu actꝰ ⁊ hĩtꝰ

ẽ potentia cũ obiecto tanquà due cãe partiales concurrentes
ad actum eliciendũ ex cuius actꝰ multiplicatione habitus fit
non tãquã a pᷣncipio actiuo ſed materiali:qꝛ actus non mouet
potẽtiaʒ ſed pꝛoducitur a potentia ⁊ obiecto cõcurrentibus.ſᷣʒ
Burgeñ.igitur fieret circulatio in cãis eiuſdẽ generis ꝓhibita
philoſophis:lumina igitur dicta ↄcurrunt in ꝓductiõe actuuzʒ

non vt pᷣncipia actiua:ſed vt obiecti oſtenſiua:ſicut lumen con

currit ad viſionem coloꝛis:viſionem tñ non efficit ſed ſoluʒ vi

— Benint pᷣdicatõez.Et circa hoc pꝛimo deſcribitur pᷣ⸗
dicatio pᷣcurſoꝛis.⁊? ipſius ſaluatoꝛis.ſequẽti ca.Circa pᷣmuʒ/
pᷣmittit pCᷣdicationis ioãnis tpᷣs.⁊⁊ſubdit᷑ pdicatiõis actꝰ.ibi.

ſibile in potentia:vt viſio fiat oñdit:⁊ ſic pertinet ad actum ſi
quã cauſalitatem habet.Ex quo igitur actus non habet cauſa
litatem actiuã ſed materialẽ reſpectu habitus. vt dictum eſt.
nec lumina illa efficiunt habitum. Nec valet quod Burgeñ.
ad ꝓbandũ inducit:ꝙ videlicet pᷣncipium effectiuum extrinſe
cuʒ aliqꝗd faciat ad ſpecificandũ hĩtũ.qꝛ vt dicit obiectũ diſtin
guit ⁊ ſpecificat habitũ.⁊ tamẽ ẽ pᷣncipiũ habitus extrinſecũ.
Ad hoc dico ꝙ obiectũ ſe ſolo nõ ẽ pᷣncipiuzʒ actiuũ reſpectu ha
bitus:ſed ẽ materiale:qꝛ mã circa quã habitꝰ vſatur:⁊ ſic diſtin
guit ⁊ ſpecificat:ſʒ actiuũ ⁊ motiuũ ẽ nõ reſpcũ hitus ſʒ poten/
tie.⁊ cũ ↄcurſu potẽtie ẽ actiuũ reſpectu act eliciendi.Ex iſtis
igit᷑ dictl falſis nõ bñ infert Burgeñ.ꝙ habitus ĩfuſus ⁊ acꝗſi
tus circa idẽ obiectũ ſint diuerſi ꝑpagens nãle ⁊ ſuꝑnaturale.
Nã ſuꝑnãliter illuminatus nãlit videt:ita ⁊ ſuꝑnaturaliter in
ſtruct nãliter ĩtelligit. Pec ãt opinio Burgeñ.⁊ſcĩ thome eſt

ↄtra btm̃ Augl.ʒ.de trini.ca.9.⁊ beatũ Ambꝛoſiũ de ĩcarnatõe

vbi.qᷓ ſnia ẽ: ꝙ differẽtia oꝛiginis nõ diuerſificat ſpeciẽ: ⁊ po
nũt exẽplũ de hoĩe creato ⁊ gnãto ꝗ ſunt eiuſdẽ ſpeciei. Uolẽs
videre huius opinionis pulchꝛaz deductõem videat ſcotũ cir
iſi4. vbi ſoluũt oĩa argumta opinionis oric. ¶ Ca. III.
Nno aũuũt ꝗntodecimo. Poſtq; deſcript eſt ſaluatoꝛis
A eorꝛt ꝑ ſuã incarnatiõem.hic ↄnr deſcribit᷑ eius ꝓgreſ/

Et venit in oẽm regionẽ.ʒꝰ pᷣdicatõnis fructꝰ.ibi.Et ĩterroga
bant eũ.Circa pᷣmù ↄſiderãdũ ꝙ tpᷣs pdicatõnis ioãnis deſcri/
bit᷑ ꝑ noĩa ⁊ tpᷣs ĩꝑatoꝛis tũc regnãtis ⁊ pꝛeſidis iudee ⁊ tetrar/
chaꝝ ⁊ ſacerdotù.ad oñdẽdũ certitudinem hiſtoꝛie ⁊ auctoꝛi

tatẽ pᷣdicatiõis ioãnis baptiſte: ſicut in ſcriptis autenticis ſo/

let fieri.cũ dr̃. Anno autẽ.is.ĩperij tyberi ceſaris.iſte tyberius
ſucceſſit octauiano auguſto ſub quo natPẽ xpᷣs.ſ.A⁊.ãno iperij
eiꝰ:⁊ ſilr ioßes baptiſta ꝑ dimidiũ ãnũ añ.Auguſtãt iperauit.
v. annis.ex quo pʒ ꝙ anno.is.tyberij iohes fuit.ʒo.annoꝝ.⁊ B
ẽtpᷣs debitũ pᷣdicationi.qꝛ tũc viget etas virilis.vñ ioſeph.ʒo.
annoꝝ erat qñ ſtetit coꝛã pharaone.Geñ.ai.⁊ ecechiel qñ ĩce/
pit ꝓphare.Ecech.i. b ¶ Pꝛocurãte põ.pi.iudeã. pilat iſte
nõ fuit iude ſed gentilis de territoꝛio lugduneſi oꝛtũdus ſᷣm

neʒ ioꝛdanis:pꝛedicãs baptiſmũ

Joſephũ:⁊ a romano ĩgatoꝛe fuit miſſus ad regedã iudeã te roma⸗
nis ſubiectam. c¶ Tetrarcha ãt galilee herode ⁊c. Romani vo

lentes frãgere iudeoꝛũ ſuꝑbiã ⁊ auferre ab eis rebellãdi occaſionezʒ

abſtulerũt ab eis nomẽ regiũ diuidẽtes regnũ ĩ plures ꝑtes que te⸗
trarchie dicebani. d ¶¶ Et lyſania abiline tetrarcha. Sloſa Bede
dicit ꝙ iſti tres hic noĩati.ſ.herodes.philippꝰ:⁊ lyſanias fuerũt filuj
herodis ſub quo natꝰẽ xpᷣs.⁊ ipſo moꝛtuo archelaꝰ ei filius ⁊ frater
pᷣdictoꝝ ſucceſſit eiĩ regno decẽ ãnis:quo accuſato apud ceſarẽ ⁊ miſ
äl ſoiĩ exiliũ apud viennazʒ
omnis mõs ⁊ collis humiliabit᷑. patoꝛ regnũ tribe fratri
Et erũt pꝛaua ĩ directa ⁊ àſperaĩ

Xe 1Sectg aig tetrarchias.Sed ꝙ iſte
vias planas:⁊ vidẽ bit omnis ca/ iyſanias fueritfillo be
ro ſalutare dei. Dicẽbat ergo ad roaiser nicloꝛuo gurei⸗
ſeribãtvr haneizaren?gah cis nõ habetur: quia nec
urbagd exibãtvt baptiʒarent ab Paſeb nec ſcholaſtica
pio. DHenimina viperaꝝ:ꝗs oſtẽ piſtoꝛia ponũt euũ ĩter fi⸗
det vobis fugereavẽtura ira? gFa lios berodis:ſed magis

cite ergo fructꝰ dignos penitẽtie: dicũt ipᷣʒ fuiſſe filiũ pto

bemus abꝛahaz. Dico eiʒ vobis: re filie ariſtoboli g de
qꝛ potens ẽ de de lapidibꝰiſtis ſu machabeis deſcẽderat.

ſcitare filiosabꝛahe. Jã.n.ſecun e ¶ Sub pꝛi. ſa. an. ⁊ cai.

, „ „ . „ „Die ₰
a radice arboꝛis voſttacit Oĩs laſtcabiſorie ſecerd
ergo arboꝛ nõ faciẽs fructũbonũ tium tunc nõ pcedebat
eici⸗ ⁊ in ignem mittetur. Et 65 genealogia digurn
it nteg tem generis ꝓut in lege
interrogabot enz turbe dicentes. fuerat ſtatutũ.ſed paſſis
a romanis vendebatur.

ita ꝙ non ſolũ ſingulis annis mutabatur ſũmus ſacerdos:ſed ẽt ali
quãdo in eodẽ anno.⁊ ideo aquintodecimo ãno tyberu q icepit pꝛe/
dicatio ioânis vſq; ad.is.annũ tyberu in à paſſus ẽ ieſus plures fue⸗

runt ſũmi ſacerdotes qᷓ; iſti duo.ſed qꝛ ãna erat ſümus ſacerdos qñ

ioãnes ĩcepit pᷣdicare ⁊ cayphas qñ paſſus fuit xpᷣs.iõ lucas de iſtis

duobtm̃ mẽtõeʒ fecit. ¶ Factũ ẽ ver.do.ſuꝑ io.per reuelatõeʒ
diuinà ꝑ quã habuit mãdatũ de pᷣdicatõe exequenda.
g ¶ Et venit hic ↄñr ponit᷑ pdicatõis actꝰ.⁊ pꝛimo qᷓ;tũ ad exhoꝛtatio
nẽ bõi.ſcõo q;tũ ad arguitõez mali.ibi.Dicebat ergo.Circa pᷣmũ dr.

Et venit ĩ oẽz regionẽ ioꝛdanis.qꝛ exiuit de deſto vbi pauci hitabit
⁊ venit ad loca magis habitata vt plures poſſent venire ad eiꝰ pᷣdi,
cationem ⁊ baptitari ab eo in ioꝛdane. h ¶ Pꝛedicãs baptiſmuz

penitẽtie. Bᷓ̊ expoſitũ ẽ Marci.i.ca.vſq; ibi. i ¶ Ois val. iple. Pec

auctoꝛitas qᷓ h̃ Ia.Ao.exponit᷑ a iudeis de reditu captiuitat baby

lonice.de q̃ pᷣdixit iſaias.vias tunc cõplanari ꝑ ̊ ꝙ valles eleuarẽt᷑

ad equalitatẽ planiciei ⁊ colles depꝛimerent᷑.vt ſic iudei de babylo/
nia reuertẽtes in iudeã poſſent de facili trãſire ꝑ viã.Sʒ qꝛ nec i ſcri

ptura ſacra neq; in aliq̃ hiſtoꝛia autẽtica iuenit᷑ eſſe ĩpletũ.iõ illa ſcri
ptura ſacra reducẽda eſt ad aliũ ĩtellectũ in aduẽtu xpᷣi adimpletũ:ꝑ
quẽ humiles qui ꝑ valles ĩtelligunt᷑ repleti ſunt bonis ſpũalibꝰ:⁊ ſu⸗
perbiꝗ ꝑ colles ĩtelligunt humiliatiſunt.ſicut.S.expoſitũ ẽ ca.i in
cãtico beate vginis.Alr etiã exponit᷑ hoc.qꝛ ſicut via coꝛꝑalis reddi

tur difficilis ad ambulandum ꝓpter ꝓfunditatẽ valliuʒ ⁊ eleuatio

nẽ colliũ:ita via ſpũalis qua deꝰ gradit᷑ ſuper coꝛda fideliũ ĩpeditur
pꝑ depᷣſſionẽ terrene cupiditatis ⁊ peleuationẽ mũdane vanitatis ⁊

vtrũq; ipedim̃tũ fuit amotũ ꝑ aduẽtũ xpᷣi ĩ multl.Pꝛimũ patuit in
gacheo ꝗ dixit dño.Ecce dimidiũ bonoꝝ meoꝝ dñe do pauꝑibꝰ⁊c.
vt hr̃ ifra.io.ĩ e matth̊.ꝗ dimiſſo teloneo ſecut ẽ xpʒʒ:vt legit.matth̊.

9. Patz ⁊ꝰ in mũdi pᷣncipibꝰquoꝝ colla ſũt ſubiecta xpᷣo.

k ¶ Et erũt pꝛa.ĩ di.i.coꝛda diſtoꝛta ꝑ iniuſticiã ꝑ eꝗtatè iuſticie recti

ficabũt. l ¶ Et aſꝑaĩ vi.pla.i.coꝛda 2 xpᷣm idurata mollificabũt:
ſiẽ pʒ de paulo ꝗ xpᷣm ꝑſequẽs a xpᷣo illuſtratꝰſtati ad mãſuetudinẽ
obegiẽtie fuit ↄuerſus.d.dne ꝗd mevis facere: Act.“*⸗·
m ¶ Et videbit oĩs caro ſalutare dei.i.xpʒ:⁊ accipit hic oĩs caro.i.oĩs
hõ.qꝛ alig de oĩbꝰ hoibꝰviderũt eũ iter hoĩes ↄuerſantẽ.Diuideba
tur enĩ tũc cõitas hoĩum ĩ duas ꝑtes.ſ.ĩ iudeos ⁊ gẽtiles.⁊ multi de
iſtis ⁊ ð illis viderũt eũ in mũdo ↄuerſãtẽ.Põt ẽt h vbũ ĩtelligi ð vi
ſu ſpũali qͥ vidẽt eũ ↄuerſi ad fidẽ catholicã ex oĩbꝰgẽtibꝰ totiꝰmũ/
di.videbũt ẽt eũ gnãlit᷑ oẽs i foꝛma humana i die iudici. n ¶ Dice
bat g̊. Hic ↄñr deſcribit᷑ actꝰ pᷣdicatõis qᷓ;ẽtũ ad rephenſionẽ mali.⁊
pʒ ſnia ex dictis Matthᷣ.ʒ.except q̃ ſequunt.Dicebat gqad turbas.
Pic accipit totũ ꝓ pte.qꝛ illud qð ſegt᷑ nõ dixit niſi phariſeis ⁊ ſadu
ceis ꝗ cũ alus veniebãt ad ioânẽ nõ ex deuotione ſz magis ex mali/
gnitate. vñ ſubdit. o ¶ Benimina vipaxꝑ.genimen ẽ neutri gene⸗
ris.⁊ dr a gigno.is.⁊ iõ filu nati ab aliq dicũtur ei gẽimina.vñ Mat
thei. ʒ. d . Pꝛogenies viperaꝑ. p (¶ Et ſterro.eum. Hic voͤt

bus pᷣdictis diuiſit per

pdicationis ioãnis fructus. Erat eni pdicatio ioãnis oꝛdinataad B
ꝙ ppls ad ſuſceptionẽ xpᷣi ppararet᷑ ⁊ vt xpᷣs mãifeſtaret᷑.Pꝛĩo g po/

nitur fructus pᷣdicationis eiꝰ qᷓ;ẽtũ ad pꝛimũ.=? q;tuʒ ad ⁊ ꝰ.ibi.E xi
ſtimãte ãt populo.Circa pᷣmũ ſciendum ꝙ ppls pparabat᷑ ad xpᷣi ſu/
ſceptionẽ per verã penitẽtiã q̃ apparet qñ hõ ꝑatus ẽ coꝛꝛigere vitaʒ
ſuam.⁊ B ondit᷑ hic eẽ factũ ad pᷣdicationẽ ioannis pꝛimo in vulgari
bus hoĩbus cũ dr.Et interrogabãt eũ turbe dicentes.Quid ergo fa
ciemꝰ.q.d.vitã nr̃am coꝛꝛigere parati ſumꝰ?. a ¶ Rñdens ãt dice

bat illis. Qui hʒ dua⸗ tu

nicas.i.veſtimẽtũ ſuper

fuũ. bDet ñ hñti.
Illa.n. terra ĩ q̃ erat ioã
nes calida ẽ ⁊ de cõi cur
ſu ſufficit vna tunica vł
vnũ veſtimẽtũ:⁊ ita ĩtel
ligendũ ẽ de alijs rebus
gbuſcůũq; q̃ ſuꝑfluũt cõ
ſiderata ↄueniẽti neceſ
fitate ſtatus ⁊ ꝑpſone. 2?
B; ondit᷑ in pedagioꝛũ 2
tributoꝝ collectoꝛibus.
cũ drTĩ̃. c ¶ Uenerunt
ãt ⁊ pu.tales.n.dicũtur
publicani:qꝛ ĩtromittũt
ſe de negocus ꝑtinẽtibꝰ
ad publicuz.
t ille dixit ad eos.
nihil apliꝰ ⁊c̃. Hoc autẽ
Dixit qꝛ collectoꝛes tali
um ſolét eẽ pꝛoni ad plꝰ
colligẽdũ qᷓ; ſit eis man

datũ:vt qð ẽ apli eis re
maneat.3? oñdit᷑ ĩ mili /

cibꝰ*:cum dicitur.

e¶ Interrogabãt ãt eũ æ

ites. gati ↄſilio eius

Edo. g eq; calũni

am ſaciatis.i.ñ ĩponati⸗

falſũ crimẽ diuitibus ⁊

potẽtibꝰvt occaſionem

extoꝛquẽdi bona eoruʒ

habeatis:qꝛ ꝑ aliã viãs a
talibꝰ bõa rapere ñpñt.

b¶ Loõtenti eſto.ſti. ve. q
dabã ĩ eis ab imꝑatoꝛi⸗/
bus ꝓ laboꝛe militũ quẽ

habent ſuſtinere in defe

minẽ᷑ ↄcutiatl.ſ.oppmẽ/
do panpes ⁊ eos deſpici

Quid ꝭ faciemꝰ: Rñdẽs aũt dice
bat ill. Quihʒ duas tunicaſ dẽt ñ
habenti: ⁊ q hʒ eſcas ſilr aciat.
Venẽꝛtãt ⁊ publicani vt baptiʒa
rẽt᷑:⁊ dixeĩt ad illũ. Magẽ ꝗd fa
ciemꝰ: At illè dixit ad eos. Nihil

apliꝰqᷓ; qð ↄſtitutũ ẽvob faciat.
Introgaͤbãt at eñũ ⁊ milites dicẽ

tes. Quid faciemꝰ ⁊ nos: Etait
ill. Neminẽ ↄcutiat᷑:neq; calũniã
faciatʒ:⁊ ↄtẽtieſtote ſtipẽdijs vꝛiſ

Exiſtimãtè ãt ppło:⁊ cõgitãtibꝰ
oĩibꝰicoꝛdibꝰſuis de ioãne:ne foꝛ
te ippe eẽt xpᷣs:rñdit ioãnes dicẽs
oĩbꝰ. Ego qdẽaqᷓ baptiʒo vos.

veniet at foꝛtioꝛ:cuius ñ ſũ dignꝰ
ſoluẽ coꝛꝛigiã calciamtoꝝ eiꝰ:ipᷣe

vos baptiʒz abit ĩ ſpũ ſãcto ⁊ igni.

Cuiꝰvẽtilabꝛũ ĩ manu eiꝰ:⁊ pur

gabit areã ſuã ⁊ ↄgregabit triticũ

ihoꝛꝛeũ ſi uü: paleasat oburet igni
iextiguibili.mlta qdẽ ⁊ alia exhoꝛ

tqs euaãgeliʒabat pplo. Herodẽs

qt tetrarcha cũ coꝛriꝑet᷑ ab illo de

perodiade vxoꝛe fais ſui:⁊ de oĩ/
bus malis q̃ feẽ herodes adiec ⁊

B ſuꝑ oĩa:⁊ icluſit ioqnẽ i carcerẽ
Fãctũ ẽqt cũ baptiʒaretois ppls
⁊ ieſu baptiʒato:⁊ öꝛate aꝑtũẽ ce
lu:⁊ ðᷣſcẽdit ſpũs ſcſs coꝛꝑali ſpẽ

nſione patrie:redditꝰ ãt quos hñũt multimi

lites ſuꝑhoies ſibi ſubditos hñt locũ ſtipẽdioꝝ:⁊ iõ debẽt eis eẽ con
tẽti.Ad tria ãt dicta ĩiducebat beatus ioãnes milites:qꝛ ſolent eſſe
pꝛoni ad vitia ↄria. i ¶ Exiſtimãte ãt ppło.Hic deſcribit᷑ fructus
pᷣdicatiõis ioãnis q́;tum ad xpᷣi manifeſtatõem.Et pᷣ manifeſtat᷑ ioã
nis teſtimonio.2? dei pf̃is ſigno ibi. Factũ Eaãt.ʒ enangeliſte ſcripto
ibi. Et ipe ieſus erat ĩcipiẽs.Circa pꝛimũ oñdit᷑ in ioãne doctrine ve
ritas in xpᷣi manifeſtatione.⁊? mẽtis ſtabilitas in herodis repᷣhenſi
one.ibi. Herodes ãt tetrarcha. Sniĩa pꝛĩe ꝑtis pʒ ex dictis Matth.

3.d. exceptis qᷓ ſequũt᷑. Exiſtimãte ãt populo.qꝛ aliqui eoꝛũ viderãt
⁊ alu fama publica audierãt mirabilẽ eius ↄceptũ oꝛtũ ⁊ vite ſcẽme

ritũ que ſupius ſũt declarata.⁊ ex his opinabant ipᷣm eẽ xxʒm.
k¶ Et cogitãtibus oĩbꝰ æc.nõ ſolũ cogitauerũt ſed etiã de hieruſalẽ
que erat metropolis:miſerũt iudei nuncios ſolẽnes ad ioãnẽ vt que

rerẽt ab eo ſi ipſe eſſet xpᷣs:vt habetur Jo.i.

¶ Wulta quidẽ ⁊ alia ⁊c.ex quo patet ꝙ nõ

—

ſcripta ſunt:ſed pauca reſpectiue.ſicut ⁊ de xpᷣo dicit Jo. vl. Multa
quidẽ ⁊ alia.⁊c. m ¶ Herodes aũt.hic deſcribit᷑ ſtabilitas mẽtis ĩ

ioãne:qui nõ timuit facinus herodis tetrarche arguere.⁊ ſnia hunius

pʒ ex dcis Matth.i4. Mar. 6. b. vbi factũ iſtud plenius pↄtinet᷑.

n ¶ Factũ ẽ aũt.hic deſcribit᷑ manifeſtatio xpᷣi ꝑ ſignũ datũ de celo a

deo patre cũ baptiʒaret᷑ a ioãne.⁊ pʒ ſnia ex dcis Mat.ʒ.g.⁊ Marci
pᷣmo.b.excepto quod hic addit. o ¶ Et oꝛante.in quo dedit xpᷣus
exẽplũ ꝙ in receptiõe ſacramẽtoꝝ dz mẽs hoĩuʒz eleuari ĩ deũ.
p.(¶ Etipſe ieſus.hic ↄñter deſcribitmanifeſtatio xpᷣi euangeliſte ſcri
pto.qui hic deſcribit eius gencalogiã: vt ſicut natiuitas eius eterna

fuerat manifeſtata verbo patris dicẽtis.tu es filius meꝰ.ſ.naturalis
ita natiuitas eiꝰ tꝑalis manifeſtaret ꝑ deſcriptionẽ genealogie. n

oĩa facta ⁊ dicta ioãnis

qua deſcriptione aſiderãdũ ꝙ ſicut ſupꝛa dictů ei plogo:mat⸗

theus oñdit qualr xpᷣs venit ad nos.iõ deſcribit genealogiã de

ſcendẽdo. Lucas vero qualr ꝑ xps reducimur ĩ deũ.iõ eã de/

ſcribit aſcẽdẽdo. ꝓpter quod eã terminatĩ ipſo deo.dicit ergo

Et ipſe ieſus eratincipiens quaſi ãnoꝝ triginta.ſᷣm Auguſti.
Chꝛiſo.tũc hẽbat.ʒo.ãnos cõpletos ⁊ ĩceꝑat.ʒi.⁊ ſʒ hoc ſic ĩtel⸗
ligẽda eſt hec littera. Erat ãt ieſus ãno.ʒo.incipiẽs.i.ĩcepat.ʒi.
⁊ ſᷣm hoc xpᷣs pᷣdicauit duobꝰ ãnis cũ dimidio.vᷣm alios vero

ſiẽ colũbaiipᷣm:⁊ vox ð celo feã
E. Tu es filiꝰ meꝰ dilcũſ: ite ↄpla/
cuit mihi. Et ipᷣᷣ ieſus erat icipiẽſ
q̃ſi annoꝝ trigita vt putabat᷑ fili⸗
ioſeph:ꝗ füuit heli:ꝗ fuit mathat:

gfuit leui:g fuit melchi:ꝗ fuit i⸗⸗

ne:qui fuit ioſeph:qui fuit matha
thie: q fuit amos:ꝗ fuit naũ:q fuit
heſſi:ꝗ fuit nagge:ꝗ fuit maath:
ꝗ fuit mathathie:ꝗ fuit ſemei:q
fuit ioſeph:q fuit iuda:q fuit ioꝗ
na:q fuit reſa:ꝗ fuit zoꝛobabel:q
fuit ſalathiel: qui fuit neri:ꝗ fuit
melchi:ꝗ fuit addi:q fuitthoſan:

gfuit belmadaʒ: ꝗ fuit her:q fuit

ieſu:ꝗ fuit helieʒer:ꝗ fuit ioꝛiʒ:q
fuit mathat:q fuit leui:qui fuit ſi-
meõ:ꝗ fuit iuda:q fuit ioſephb:q
fuit iona:ꝗ fuit heliachim:ꝗ fuit

melcha:q fuit mẽna:qui fuirma/

thatha:q füit nathꝗ:q fuit dauid:

qfuit ieſſe:ꝗ fuit obeth:ꝗ fuit bo

oʒ:q fuit ſalmõ: ꝗ fuit naaſõ:qui
fuit aminadab: qui fuit araʒ:qui

fuit eſron: qui fuit phares:quifu
it iude:qui fuit iacob:qui fuit iſa
ac: qui fnit abꝛahe: qui fuit tha/

re: qui fuit nachoꝛ: qui fuit ſa/
ruch: qui fnit ragau:qui fuit pha
lech: qui fuit heber: qui fuit ſale:

doctoꝛes quoꝛum
opinio cõius tenet
ihus tũc hẽbat.29.
annos cõpletos ⁊ iĩ
ceperat.ʒo.⁊ ſᷣm q̊
ſic intelligẽda h̊
littera. Erat ieſus
incipiẽs ãnoꝝ. ʒ0.
i.triceſimũ annũ ðᷣ
qͥ hẽbat.iʒ. dies. et
Fʒ H̊ xpᷣs pdicauit.
3. annis ⁊ dimidio
vſq; ad paſſionem
ſuã.is.ãno tyberi
io.ꝗ erat ſpõſꝰma/
rie cuius cãe ſupꝛa

expᷣſſe ſũt.ca.i.
ruifuitheli n
mattheo d ꝙ Jo
ſeph fuit filius ia⸗
cob.⁊ ibi iſta ↄtro/
uerſia ſoluta eſt.
ſ ¶ Qui fuit neri.
Patth. i. dicit e
ille ſalathiel fuit fi
lius iechonie. Ad
qõ dicẽdũ ꝙ verũ
eſt ꝙ lalathiel fuit
filiꝰnãlis iechonie

ſed fuit filius neri

adoptiuꝰquia moꝛ
tuo iechonia nerꝰ
adoptauit eũi fili/
um. ⁊ iõ Matthe?
a deſcribit genea/⸗

logiã xpᷣi carnalez

poſuit iechoniam.
Lucas ꝗ magis de

ſcribit genealogiã

ſpũalẽ ponit iſtum

neri. t Qui fuit nathã.ꝗ fuit dauid. iſto nathan dicũt ali
q ꝙ fuit filiꝰ dauid nãlis ð berſabee vt vr̃ dici.i.Paral.ʒ. ſʒ B;
vr eẽ ↄtra illud qð diẽ Salomon ꝓv.A.Ego fui vnigenit?⁊ te⸗
nellꝰcoꝛã mr᷑e mea.Ille.n.filius quẽ hũit berſabee ð dauid añ
ſalomonẽ ñ ↄputat᷑.qꝛ fuit moꝛtuꝰ icircũciſus:er G̊ S ſalo
mon dic ſe vnigenitũ mr̃is ſue vr̃ ꝙ nathan ñ fuit de berſabee
⁊ dauid.⁊ iõ dicũt aliꝗ ꝙ iſte nathan fuit nathan ꝓpheta quez
pp eminẽ᷑tiã ſãctitatis dauid adoptauit ĩ filiũ moꝛtuo eiuspf̃e
nãli:⁊ ſʒ B̊ põt dici ꝙ fuit filiꝰadoptiuꝰberſabee vxoꝛis dauid
et ᷣm G cõnumerat᷑ ĩter filios berſabee.i. Paral. 3. de alus at

tribꝰibidẽ noĩatl dicẽdũ ꝙ fuerũt filu vrie nãles ⁊ adoptiui fi

lij dauid qñ accepit matrẽ eoꝝ:⁊ ſic ſalomõ fuit vnigenit mfĩ̃i
ſue reſpcũ dauid.vt dr̃ ꝓv.A.Cã ãt q̃re lucas deſcribit xpʒ ð/

ſcẽder̃ a dauid ꝑ nathan vna fuit:qꝛ lz oẽs ſapiẽtes hebreoꝛuʒ

ↄcoꝛdit᷑tenerẽt xpᷣo öbere õſcẽdere ð dauid.aliꝗ tũ eoꝝ opina
bãt᷑ ipʒ deſcẽder̃ ab eo ꝑ nathã ꝑp excellẽtiã ſue ſcitatl ⁊ ꝓpbe
tie.Aluj vo ꝑ ſalomonẽ ꝑpꝑ dignitatẽ regiã ⁊ ſue excelletiã ſapi
Etie.ʒ vitatẽ ãt õᷣſcẽdit ꝑ vtrũq;:alr tñ.qꝛ pꝑ ſalomonẽ ðſcẽdit
ſʒ lineã nãlis gnãtõis:pꝑ nathã vo ſʒ linea legał gnãtõis:qꝛ na

thã fuit filiꝰ dauid adoptiuꝰvt pᷣdcm̃ ẽ:⁊ ioſeph ꝗq põit᷑ imedi

ate pꝰ xpʒ aſcẽdẽdo fuit filiꝰ peli adoptiuꝰſeu legal put pleni⸗
fuit ᷣclaratũ mathᷣ.i.Alia cãẽqꝛ lucas ðſcribit genealogiã put
ðʒ rducĩur vt pdcm̃ ẽ. Reduciur ãt ĩ deũ ꝑ vpʒ ĩqtũ efficiur

fili ði adoptiui. v

ui fu. booc tres fuer̃t imediate ſe ſeqꝗn/

tes hꝰnõis.ſ.filiꝰ.pr̃ ⁊ auꝰvt pleiꝰdeclatũ fuit math.i. xQui

fu. cha. Fʒz hie.⁊ ſʒ trãſlatõeʒ q̃ vtimur ñ ponit᷑ aligꝗs medid int
ſale ⁊ arphaxat:vt pʒ geñ.io.o.ãt iterpᷣtes ponunt iſtüchay
nã mediũ.⁊ ad ↄcoꝛdiã h põt dici ꝙ iſte chaynã fuit pr̃ ſalele

q ¶ Ut putabat fi.

N

titpret n

Ggotens 1 ge⸗/
rſceribi

Caneitißi
neioriho
uitim
Homnupieun⸗
n

kiifili
ſpöizbut

yſcloneic
mWeeſuncli

S.
—

E

S==

—
S=eE

S, = ⸗eö.
==

— =
= S=ꝛ =

E

=
S= 2

B

Mustiön
eitͤcend e
Euinefftln
rufhen
lekuenen
rlinr.
lltice ni
Mnrenoner⸗
ſikaüidone⸗
tupzopbocg⸗
egigbite
bigſtonndicir
twigapzfiuß
okeptispan
lmcucnit
Emanducanid
bfigt Diae
ellntm
4 . depti⸗

1

=

1

==

=
—

(iteüdizbo

ſhöroiytdie
heocearin
vigdpetige
Htofnen

= =
=S=

—
=

zuihnuͤfti

—
—
==

hllepeoati
gfiß di

=

=êüäe ===
E = =
= =- =
=
—
—
—
—

+ Se
= = =
= =.
E —
E
—
—
S=.

t ¶ Lnucas
kecheim gal ſiue adoptiu“ ar haxat vo pr̃ nãlis ip̃iꝰ ⁊vterq; prĩ p —— — D
nrinch Amnaricr Naucaoibſenbeo ſg Rinitser o an h poniꝭ ¶ deſcribit voeuiſſe ĩ galiles gnalt. in cillitate ſua natar eth ſpa⸗ .
nnenngen valde autẽtica. a Qui fu. dei. nõ o.qᷓ ſuo tpe erat liter. ibi. Et vẽit in nacareth. Circa pᷣ of. E innanefareth i⸗
inn matõʒ de limo terre zifuſione; noSee Gene S pfoꝛ ro qõ intrauerat poſt baptiſmu vt doceret ſl renee eſec c.
anli b anonn weſtnipeapdicatiepemnſtals. ie irt I in beute ſina miracula faciedi:de qᷓ ſpũ Dg. -Rega ra- puͤs belie
incn en i ſninir pdicgti⸗ ſaluatoꝛis.⁊ pᷣ deſcribit᷑ eius pᷣdicatio ꝑ Dnſtacnan et 5 n viuiſit ais muraculoſe veruͦt virt faciendi
den hi c2r la oa anoris miractu faciendo ⁊ bñficia cõferendo ſei:ſed iſta vtꝰe mannrnbelli inde⸗ faciebat miracula ad pees heli⸗/
i wiin circa ps deſcribit roꝛẽ futuri iudicij incutiendo ca.zi. Adhuc uit vt ipleret᷑ pphia I⸗ ũſit s ⁊ b. L ¶ In galileã. ibi.n.p pdica
n bcſcatiolalnato, Fift ä Pb es o e e derraneg ae dihr arn
. w paicalo ialut ifui ifni „ ðÿ mmDaeßeptalim ꝛc vt bĩ Ma
e eeg risb eißum ſeß.2: auntun chaynan:qui fuit arpha/ es mittete hic deoꝛſuʒ. Scriptũ th. 4. diẽ igii. m ¶Et
2èðsð
ten ſcipuloꝛuz. 9. ca fuit lamech: qui fuit mathuſale ꝗq te: utcõlſer s madauu de tizq voctrine miraculi.
Lircaßspeemittit fuiten ituu ſale q te:utcõſeruentte: ⁊ qꝛ in manibꝰ n¶Et veit nacareth. .
n ⸗ cap n uitenoch:qui fuit iareth:qui fuit tollẽt te:ne foꝛte offẽdasa n¶Et vẽit nacareth. Pic
õ xpipdicatio. 22 ex malalebel: ani fui g in tollẽt te:ne foꝛte offédas ad lapi ↄñter deſcribit ei doctri
n Wrimnn hoc ſequẽs aliquo/ lalalehel: qui fuit chaynan: qui dẽ pedẽ tuum. Et rñdẽs ieſij bi na in nacareth ciuitate
Pinn rum zuerſio. ca. ſe / fun enos: qui fuit ſeth:qui fuit illi.Dictũ ẽ.nõtentabis dömdell ſua: circa qõ eiꝰvoctrina
92 „ e I . S * 2 . — ⸗
lm Köe quenti.pꝛimaad/ qdam:qui fuit dei. IIII. tuu. Et oſumata oĩ tent el ßpmittit᷑.2½79 eu emlatio
d. zametnd⸗ pucĩ duas. qꝛ b de.··Eſũus aſtpl IIII. tuſ.Et ↄſũmata oĩ tentàtiõe:dia excitat᷑ibi. Et dicebant
d ſeunt⸗ ſeribitur idoneita Eſusaut plenꝰſpſj ſcõ:re Nbolus receſſit ab illo vſq; ad em eiiregeſtes hanr
4 ügnke pᷣdicatoꝛis.z exe/ greſſus ẽa ioꝛdãe: ⁊ age pus. Et egrẽèſſus eſt ieſus in vir/ dr. Et venit naçaret vbi
ei een(utiopclicatdidibi at iſpuͦ in deßt diebz tlite ſpligin aglilegz: is in vir/ erat nutrit. H ant of
(Denuif tiofaltoii intae r eabaka⸗ o diebꝰ? qᷓ tute ſpũs in galileàʒ: ⁊ fama exijt deſi trit. H aüt dr ad
lg ugerf greſſus ẽ ihßus. draginta:⁊ tẽtabat᷑ adiabolo.Et pervniuerſaʒ regionẽ de ill xijt deſignãdum ꝙ alibi fue
31 Kniig Idoneavo diſpõp· nibil maducanit i diebẽi o. Et pervniuerſaʒ regionẽ de illo. Et rat nat. ſiin bethleez. vt
un icatozisémacera agi ãdůcauit ĩ diebꝰ ill:⁊ ↄſũ ipſe docebat in ſynagogis eoꝛnʒz: Schca.. = M
n En tang earms in⸗ õ H 7 magnificabat᷑ aboibus. Et ve ttauit em 9ſuetu/
lin iang cétinü repmit . Si fili? di es: dic lapidihuic nit nazareth vbierat nu vł dinẽ ſuã die ſabbati ĩ ſy⸗ HM
1 cẽtiuũ repᷣmit᷑.ᷣm a ae e ni, . . zareth vbierat nutritus: 7 gꝗ. G erat locus oro
n oictt Pa; ekenis fine Et ſien gl Ulin ie intrautt ſcomoſuètudiné ſu die nis edoetrine egigabus
nien Roro Caſtigoco⸗ ſus. Scripth ꝛz noõin pane ſolo ſabbatlin ſynagogo: ſi eriIeE iudei m pceptuͦ leg ve
n aceraineann vuur hannorioinerbo vel. ett Sre k ge rrnle dareocbebärinoe
gur Drdin . Fen maid des, duůͤrit illi diabolus in mõtẽ excel· phete. Et utreuoluitlibꝝ: inentt bart aärlegcohſertin
Sũü Ei⸗ nerinioſe repꝛob õ ie or d oꝛbis locuʒ vbi ſcriptuʒ erat. Sßs dñi p Kr ſur e vens balic⸗
J. efficiar. 120 fe 1me o this: ⁊ qit illii. . AN LLO eret ſeipz vbo ſuo tih.
. + eo Tibi dabo praͤtẽ wunene e mnmif. cnageli Et teſtnonio octe wr,
3s ſanarẽ cõ imnege acig ict
Enn ſsihin aſhlerin naeit gloꝛiq illox:qꝛ mihi tradita ſunt: tritos coꝛqe pdicare captiuis re⸗ Küph 1 n nie
uitn Zpoſtea p pꝛedica et cui volo do illa. Tu ergo ꝓci miſſionẽ᷑:⁊ cecis viſuʒ: dimittẽ) Ga ri. erat. nõ a cau
inl Amnif eenlait. vñ ds ſi adoꝛaueris coꝛã Sen ſrg ionẽ: ⁊ cecis viſuʒ: dimittẽ9 Ha naopoſito. dꝛ ſciebat
n witae aulus anic; mit⸗ tuaoia. Etridés ieſ us virit ili⸗ Ua oe reninon anean decel nga de
i teref ad pdicandu Prſi e d ei e n Eee vth: ? diem retributiõis. ſun A P n
4 e Aratus ; y herur na ſer iſolilerles⸗ Et duri niſtro: æ ſedit. Et oinʒ inſynago niĩa mutant aliqt Eba:
äan Act. o. Ecce.n. oꝛat Mumim 2 ſtatuit eunʒ ſ ili erar jrsdgecog' eſſ = 5i lʒ ſit eadẽ ſnia. Lucas ã
ig wünnn poſtea ſubditur. Pinãꝗ tẽpli: ⁊ dixit illi. Si fili . Frentactlornh dene ieg eincge S rwras pat
ie an eeſcrtin oo: q; hodie iplcia Eetfaler aarezge⸗
ttrph lte vt poꝛtetn eũ ⁊c᷑.tertiũ ẽ victoꝛia tẽtationis.nõ.n. Frilſa F rtreſen AIſ Jſciédũ ꝙ iudei exbe/
ſitiſnin eſt ad pᷣdicandũ idoneꝰꝗ ſuccubit tentariotb Iln adti nõ.n. ctãatillaqᷓ ꝓmittũt᷑ eis Iſa.ca.pdcõ.ipleri pmeſſiã quẽ expectat füru
nid ziſonunna duntur de xpo ꝑ hoc ꝙ añ pdicatiõem intrauit in deſertaokent roginngatt mido tpalrscqducti iudeose cap tiuitate poſi
erſtnfni di ſolitarie aptũ ⁊ g ibi ieiunauit ⁊ triplicẽ demonis tẽtatiõeʒ de⸗ traſt teio rpoß xia glia ⁊ honoꝛe ſupoẽs getes. ſs qꝛ tps aduẽt xpi iſã
l toꝛibus alus.⁊ pzʒ ſnia pᷣdictoꝝ ex dictis Math̊ bi iſta ſũ meccme deducẽs:q;ꝛ huanitas xpᷣi oꝛganũ ei ſi dinitat ↄiũctũ:⁊
füridin d antnreehei⸗ paucis que ſequũtur. c a. vbiiſtaſut 5 noib mouebat ᷣm dĩnitat inſtinctůũ. ſ¶ Pꝛopt qõ vn.me. ab
gamfeg Eoantpil maducanir in dieb illis. Dic accipiſtur dies näles atplenitiglne⸗ plenitudine gfe. Ex B n. ꝙ huanitas xpi deitati diũ
futrnukumku q nihil manducauit de die nec de nocte. d ¶ Dic lapidi hui git plenitudinegre replet. m ꝙ dĩ Jo.i. Uidimeũ qſi vnigenituʒ a
runifüntnc, rhanis er. Die accipit ſingulare p plurali eo ns abi diens prepacnc mdis. Euã. pau. mi. me.i. hũilibꝰꝗbeſua doctri
E j' Exo.S.Uenit muſca grauiſſima.i.multi D 9 pficit no upbis. u anare cõ. coꝛ. ↄtritis ꝑ penitẽtiã dat᷑ gra 2
eriternnsn, WMWatß. 4. df. Di grauiſſima.i.multitudo muſcaꝝ.vnde ſanũs vulnera pctõ ¶Pꝛedi ritis ꝑ penitetia dat gia “
beei⸗d1) Math̃. 4. dr. Dic vt lapides iſti panes fiant. vnde ſings vutnera beron. p APec icare ca. remi.i.detẽtis ĩly'mboad
hri i iß ei Et duxit eũ diabolus ĩ montẽ excel.⁊ oñ.oĩa re na. Iſta tẽta⸗ as veſcedit cos ige eripuit. y ¶ Et ce. vi. i. gẽtilib excecatis per⸗/
lnmennen tio q̃ ponit q̊ ſcjoa Math̊.A.ponit᷑ tertia.q̃ . na. Jl ateta / roꝛẽ verã dei cognitõʒ: m ꝙ dixit Symeon ca.ij.ò xpᷣo. Lumẽ ad re
niſn, tum nobis „eieie Mis nechetekettan ver⸗ nit 7à ʒcer uelatõz gẽtiũ ꝛc. 3 Dimit. )fra. cc. a podere legiarelaxido dc à
= ctemnd eodẽ oꝛdine reſkrand a eraſunn yrfreanter⸗ diete ragbien naotler vpong mou oreiee diſcipulop: q nech nos
hoes hel eſt. Sʒ r S IIE= OE—απι HIni E ipoꝛtar̃ potuimꝰ. Sꝛedi. an. dñi ac. iſte n paſſio RKr
ee sterssecknecianaintaie menianann zeinnise eech bac BsePpetrerrnine a grren iac Meantetecie
dn der ige oecupi itate pᷣncipałr:alia de elatiõe.Et freqn b ¶ Et dieʒz retributõis.i. di iudicu:i⸗ neda pmipeccatl.
ſeni aonis vnũ vitiũ ex alio naſcit᷑ ⁊ ecouerſo:iõ Matheꝰvnã ra ſua ientint men Auopniancreiritnettnote
tl tmeiß⸗ Wentichwiah. H Auia nitm ſi ꝛctivolado illa. cre ſcripture ſunt teuereter cedtneimde vareeletekstani
üri gtgini⸗ Jo. S.Nõ.n. ptãtẽ hʒ ſup Benuce enendach:vehl libꝛis veter teſti ꝙ nullo mõ ſederẽt iuxta illos ſedẽdo ita alte ſicut
ietolſnhin Zes pmittit Sʒ occultũ iudiciũ ſuũ ad ibitũ ſuũ.ſʒ ſolũ inquãtũůũ illi ſunt poſiti.Ex quo pʒ illi xrpiani ſunt valde rephẽdedi nõ ſolũ
5ääl etli noutetii ſacra eusgelia ita trreuerenter
criitdln /, ꝓlis ⁊ ĩ ifirmitate ſui coꝛpis.yt hr̃ Job.i. g ¶ Et 5 moꝛte cractat⁊ irreuerẽti q; libꝛos getiliũ dãnatoꝝ. Alig etiã theologi di/
ieiothi rece ab illo. tãqᷓ; victꝰ. h¶ Uſq b. i. g Etſu. o te. Dia. cta eoꝝ cũ maioꝛi põdere ⁊ certioꝛi quotatione allegãt ĩ ᷣmõibꝰ ſuis
iiufin ii⸗ 1äse .. adin ſcpolis q;ᷓ dicta xpi apoſtoloꝛum. l
Giſtinn i ¶ Et egr. ihs. Deſcripta idoneitate pdicatõis. Rᷓ drlu.. „ a t ſech t. vt exponeret mature qꝗð ſtãdo legerat reuerẽter ⁊ deuote
16. Del neitate pᷣdicatõis.B ↄñter ðſcribit ſuz iſyne ä „DrtiI
executio pdic NRa aoni⸗ cribiẽ eEt oĩuzʒ ĩ ſyna. ocu. erat ĩten.ĩ eũ.qꝛ ĩ facie eiꝰ ꝗdã ful gre
executio pᷣdicatiõis.⁊ pᷣ qtũ ad ei doctrinã.⁊? qtũ ad doctrine Wocebarg noyititentiflattrahcbat. f rtaͤtvi aatllos ai bo

lpn
„ 4 ,0 * irmatõz. ibi. E 1 . , „ „ P — „ „ R aio”
.ibi. Et iſynagoga erat hõ bũs demoniũ.· Pꝛiaĩ duaʒ die impleta ẽ hec ſcriptura ⁊c̃.ſ.in ipſo:vt pʒ ex pᷣdictis.

¶ Et oẽs tcſtimonium illi dabãt. vʒ illa ſcriptura leo eẽtimpleta. naãli facultati intellectus cõfi in
4 roestc abar. vs hits criptare timpleta, näalike rmant᷑ eſſe vera per Mechle
b tmirabantun in verbis gratie.i.gratioſis. pᷣma pᷣncipia:ſic veritas illoꝝ que tranſerauthatitatefneſins li
c t dice ant. Hic ↄnter deſcribit᷑ emulatio ↄ eũ.Licʒ enĩ illidena tem ĩtellectusde ꝗbus erat doctrina xpi. confirmat᷑ per oper . ſn ii
gareth. p recepiͦſent vba ei reuerenter ⁊ gratioſe:vt dictum eſt.tñ po tionem miraculoꝝ que a ſolo deo poſſunt fieri. ⁊ iõ cũ necea⸗ ſin ec⸗
ſea moti ſunt g eũ ex inuidia deſpiciẽtes eũ ꝑꝑpauꝑtatẽparentũ.qꝛ turad cõfirmatiõem alicui doctrine oſtendit eſſe vera cũ de⸗ li l ſi
lʒ eſſent nobilesyt. ð.dictũ eſt. ca..tñ erãt paupꝑes. vndedicehat de⸗ teſtis eẽ non poſſit alicuiꝰ falſitatis.igit᷑ ad hoc ĩducunt᷑ hd . ſei ingtei
Herrur one nzett eitioſeph v 1 Matth. iz. g. Mor.. miracula in ſpãli. Pꝛimũ eſt de demoniaco curato Serachn aAS
.g. . it ibi. —2 2 iani vt ibi dr. . 1.9 „G raG — e e,
mushi d intantüiger 6 i. qꝛ erãt indignivt ibi dr. Unde ⁊ eo⸗ de ſocrupetria febꝛib curara bi Durgae ne agoga ter⸗ un
it ꝙ miracula eius dice . B , . . . vonüͦtur enn
nict eẽ falſa. ⁊ boc eſt qd eſt hec ſcriptura in aurib veſtris ritibꝰ ⁊ exeũt: Et diuulgabat᷑ fa⸗ im generali. ibi. cü poltn
ſubcitur. Et éρteſtimoniũ illi dabant: ? mað illo i oẽz locũ regiõis. Sur⸗ ſoloreupuiſſet. Sais
¶ Utiq; dicet mihi hůũ mirabant᷑ i vbis gꝛe: q̃ ꝓcedebäat gẽs aũſt ieſus ð ſynagoga ĩrroi es ghabout infir, N
ſilitudinem.i.obiectõe,z dſj9. . Dicéhit. Mons bPic i doni ſimoõi nagooga itroinit mos ac. Et pʒ ſnſa iiahine
aſilitudine ſumptꝗ. ve Oꝛe ipſi?: 7 dicẽbat. NHõnẽ hic ĩ domũ ſimõiſ. Socrꝰ aũt ſimõis iſtarusz partiu vſq; ſn
1Wegice cura teipᷣm. filiioſeph: Et aitillis. Atiq; di⸗ tenebat̃ magnis febꝛibꝰ: ⁊ roga/ ad finem cap.exdi Gkutinn
lcuteni medic ver citi cètis mihi hac ſilitudineʒ. Mdi uerüũt illũ ꝓea. Et ſtas ſupilla ipe mtapbifaſder gunnti
nalibent ine enes cecur teipſuʒ. Quãta audiuimꝰ rauit febꝛi⁊ dimiſitillã ⁊ ↄtinuo eodéodinequo mein
erneos ita diccbatei. ſi facta ĩcapharnaſ: fac ⁊ hic ipꝛia ſurges miſtrabatillis. Cuʒ qt ſol expoſlta. igſli
tu faceres vera miracu⸗ tua.Ait aũt.Amẽ dico vobis:qꝛ occidiſſʒ oẽs ꝗ hẽbãt ifirmos va Capitulum. V. Higintin
la citius faceres ea inter nemo ꝓpheta accept ẽ ĩ pꝛia ſua. rijs lãgoꝛibꝰ:ducebat illos ad Actum eſt ſtirchiife
inquos tuos ⁊ in ciui/ ir Sre di le ſ bat illos ad en autem. de/ nieppt
er tcnes mterekncos. In veritate dico vobis:multe vi at ille ſingulis manꝰ iponẽs cura ſcripta pdi niunicn, .
Sed ipleonter rdit due erqt i dieb helie ĩiſrl qũ clau bat eos.Exibãt t ðmõia amltis catione rpi ⁊ ei co/ iing
non dimittebat iter oos ſuʒ ẽ cel qnis tribꝰ: ⁊ mẽſibꝰ ſex: clamãtia ⁊ dicẽtia:qꝛ tu es fili di. finnarione. bie e. igt Eia
5 miral er iporerig cn fcꝗ eẽt fames mag ioĩtra:⁊ãd et icrepãs ñ ſinebat ealoq:qꝛ ſcie lalnerßoalcſn ti
ertae cein. nullallan miſſus helias: niſiſ ſa batißz cexpʒ. Fcqtoic egreſſus vumodipmn anmo a
ducitſacre ſcripture exẽ repta ſidonie: ad mulierẽ viduã. ibat i deſertũ locũ:⁊ turbe reqre- ðᷣſcribitur eoꝛũ vo⸗ cnkihn g
pla cũ ſubditur. Et muᷣltilepꝛoſi eratiiſrł ſub heli bat eũ ⁊ vcneĩtvſq; ad ipʒʒ:⁊ vᷣti catio ad diſcipula⸗ fnietj
g ¶ In veritate dico voß. ſe heta: iſi Ateſ yeneitvſchad ißz: 7 ötie tum xpi.ſecũdo eo/ iſeßß
In vericnteo co vok. ſeo Ppheta: æ nemo conmũclat) botillü ne diſcederet abeis. Qui- ruũ pmotioad apo:. fiſfih 0
bna belie in irtn clan⸗ Eniſinaamã ſyrꝰ. Et repleti ſunt boille ait. Qꝛ ⁊ alijſcĩtatibꝰoʒ me ſtolatum.ſeqntica. uca ſ
ſum eſt celũ.oꝛationibꝰ oc0ο ſynagoga ira haudiẽtes. Et cuãgelizaẽ regnũ ði:qꝛ iõ miſſꝰ ſũ b · ibi. Factu eſt au Dlinäniti n
belie. vt bt ꝭ. Regi7. ſurrexerũt ⁊ eicerũt illnʒ extra ci ¶Et erat pᷣdicãs i ſynagogꝗgalilee. tezin dle dus illis. ütnir
vbi iſta hiſtoꝛia diffuſe nitatẽ: ⁊ duxerũt illũ vſq;ad ſuꝑ/ ¶ Actuͤz ãt cũ le. Prꝛima in vugs qn igiitcf n
cractatqbicbꝛeuiterpe AMtE: T 1. u vicad ſuꝑ⸗ Actuͤʒz ẽqt cũturbe ir. V. ßßmo deſcribit vo⸗ itaͤ⸗ 4
nttar. ba Erad nulls elliũ mõtis: ſup quẽ ciuitas illoꝛi ſ ruerẽéti ei vt audir᷑t vbů catio verri calye iuin
illaꝝ miſſus ẽ helias. a. Lrat edificata: vt pcipitarent euʒ. Si. ip ſtabat ſecꝰſtagnũ adiunctis ſibi.ſecĩ ctäiſkcin
D erakit demte ſta Ibe autẽtrãſiens ꝑ mediũ illoꝛũ genezarʒzʒ. et vidit duaſ naues ſtaͤ⸗ —— fifnein.
iae in gentt 8 ſan, ibat. Et dẽſcẽdit in capharnaũ ci/ tes ſec? ſtagnũ:piſ. catoꝛes aut de uit ⁊viditieſus ſunai 1
tionem patiebaĩ interra uitatẽ galilee: ibiq; docebat illos ſcẽderãt ⁊ lauabant retia.Aſcẽn plicanum. Circaß,⸗ ſint
iſrlque debuiſſet ſibi eẽ ſabbatis Et ſtpebãt i doctrina dẽs aũt ĩ vnã nauiʒ q̃ erat ſimõis: mn diſene deſetii — ſ
afa. 1 E nntl le⸗ eiꝰ:qꝛ ĩpoteſtate erat ſermo ipſiꝰ rogauit eſaterra ducere puſill. catioteuconueyno fkinün
Rorum möcatuseſt . Et ĩ ſynagoga erat hõhũs demo Et ſedẽs docebat de nanicłla tur ſecundo conuerſo⸗/ kſt
eoꝑ ingratitudinẽ erga niũ immũdũ: ⁊ exclamauit voce baſ. At ceſſauitaũt loq:dixitadſi tũ Sfimmotio. ibl. n d
weheerenu⸗ iſrkoecli· magna dicẽs. Sine: qd nobis ? monẽ᷑. Dũciĩ altuʒ: ⁊ laxate retia Erfactun eſtem un di
Zat tarrieo, tibiieſu naʒarene? Aeniſti ꝑdeꝛ vꝛai capturã.Et rñdẽs ſimon di tumn Liſcapeimsz igku
fecerat bieroboam. nos. Scio te ꝗ ſis ſct dei. Et in xit illi: ꝛeceptòꝛ ꝑ totã noctẽ la dicitur ſic. Factuz nan 4
k¶ MNiſi naamã ſyrus. cu· crepauit illũ ieſus dicẽs. Obmu/ boꝛãtes nibil cepimꝰ:iĩ ꝓbo autẽ eſt autemaim eun aſt
s dicorl vanitet . teſce: ⁊ exiabeo. Et cũ ꝓieciſſet tuo laxabo rete: ⁊ cũ h̊ feciſſẽt cõ bee eaende Cice n
igas alis an enaridem Ulucd demoniũ imediũ:exijt ab il cluſet piſciũ mititudinẽ copioſã ne audiendi ipſuz. ihigiei
cũ dr. Per illum enĩ de⸗· O nibilq illi nocuit. Et factus ẽ MRupẽbat qt rete eoꝛũ. Et ſnueĩt ¶ Etipſe ſtabat ſe/ —
dit der ſalutẽ ſyrie:ꝛpvolt Pauoꝛ ĩoĩbꝰ:⁊ colloqbant adini ſocijs ꝗ erãtĩ alia naui vt venirét car gachnun gent, nane
mrantosueihte ne, cèdicctee Qu choe vbi; qeibo adipparet eos &t venerir ei erehe mane. üng
heliſco: vt betur ibidez. e ate vᷣtute iperat imüũdis ſpi pleueĩt abaſ nauiclas:itavt pene ioꝛdanis fluuius.? ginnins h
1¶Et repleti ſunt oẽs in MRR quia ibi extendun/ Nennmnd
ma c eedlag, nebat eis gentiles quos abominabant ſiẽ cnnes. nemagna aliquãdo vocat᷑ ſtagnũ.aliquãdo „ — ginan
reht: vt ps in ifa 16 ataterrzrcßoignn moꝛte vt illü interfice · re.ſᷣm modum loq̃ndi hebꝛaicũ quo oĩs ↄgre anonm na aq RNS “
tatis & eer eſen n ¶ Ipſe aut traſiens ꝑ me.il.ibat.virtute diuini· xocat᷑ mare ̃m illud Señ i Congregationen acfrune E R
dis 2 onath⸗ areienen di olebat Dicſtoſgt Beds cum nit maria. t ¶ Piſcatoꝛes autem deſcen. n retia none di 9
. „ E . 1. 7 . . Z.l .
