autem mittuntur ad aliquacirca nos exequenda.⁊ ſic mittun/
tunt᷑ miſſione exterioꝛi.⁊ ſic pʒ q; oẽs ſũtĩ miniſteriũ miſſi.lʒ di
uerſimode.Iſtud aũt miſteriũ exercẽt angeli ꝑꝑ ſaluteʒ electo/
rũ:vt nã hũana q̃ eſt iferioꝛ ĩducat᷑ ad deũ ꝑ angelicã tanqᷓ; ꝑ ſu/
perioꝛc.ꝑꝑ G̊ ſubdit᷑. b ¶ ꝛopter eos ꝗ ca.he.ſa.ſᷣm eĩzʒ Dio⸗
nyſiũ bec ẽ lex dĩnitatis. vt infima ꝑ media reducant᷑ i ſupꝛema.

¶ Ad hebꝛeoſ.In.c.i.vbi dr i po.Mltipharie ⁊ꝛc.ADDITIO

D maioꝛẽ euidentiã q rũdã q̃ ĩ B.c.ↄtinent ſuꝑilla que
hẽntur ĩ poſtil.qdã videntur addẽda:circa q̃ pſupponen
ũ eſt ꝙ apłs ĩ ̊ loco ĩ dictis ſuis ĩnuit aligd qð fũdat᷑ ĩ
aliq̃ auẽte ſacre ſcripture vel ĩ dcĩs apð hebꝛeos auctẽticl: vt pa
tebit:vñ in q̊ qð dicit. Olim ðᷣs loq̃ns pr̃ibꝰ in ꝓph̊is.videtur ĩ/
nuere ꝙ añ aduẽtũ xpᷣi ꝑaliqð tpᷣs iã ceſſauerat ꝓphʒie.ſic̃.n.tra
dunt hebꝛeiĩ li?ꝗ dr̃ Joma ſuꝑ illud pſal.Signa nr̃a nõ vidimꝰ
iam nõ eſt ꝓphia ⁊c̃. Añ finẽtempli ſecũdi ꝑ.2=.ãnos qð tpᷣs cu
currit cũ paſſiõe xpᷣi ceſſauerãt młta ſigna ĩ tẽplo.ꝗbꝰ oñdebat᷑
ꝙ ðs acceptabat ſacrificia ibidẽ oblata.Silr ⁊ ceſſauẽat ꝓphia
qꝛ iã nulla ꝓphiaiter eos erat:ex ꝗbꝰrepꝛobatio illius ſtatꝰqdã/
mõ oñdebat᷑:qð apls intẽdens de h̊ hebꝛeos volẽs iſtruere dic̃.
Olim ðs loq̃ns pr̃ibꝰ.q.d.olĩ loq̃bat᷑ pr̃ibꝰ ðs in ꝓphis:ſʒ iã nũc
ceſſauit illa locutioadueniẽte ꝑfectioꝛi locutõe:qꝛ nouiſſime lo
cutꝰẽ noᷣ õs ĩ filio. Si ãt obiciat᷑ de Johe baptiſta:dicẽdũ ꝙ; ꝓ/⸗
phetia Johis ↄcurrit cũ tꝑe xpᷣi cuiꝰfuit pᷣcurſoꝛ ĩmediatꝰ.⁊ iõ ñ
ↄputãda int pphias antiqͥꝝ.Itẽ ĩ pdcis vbis oñdit idẽtitateʒ
illiꝰꝗ pribus lodbat᷑:cũ diẽ s ꝗ pr̃ibus ĩ pꝓphis lobat᷑ nouiſſi
me locuteſt ĩ filio:in qͥ innuit ipleri illõ Jſa.s⁊.Pꝛopterea cog
ſcet ppłs nomẽ meũ ĩ illa die:qꝛ ego ꝗ loqbar ecce aſſũ:put fuit
largi expoſitũ ĩ addi.ſuꝑ illð.c.Iſa.ĩ q̃ idẽtitate rfutant᷑ duo er/
roꝛes.ſ.manicheoꝝ ⁊ iudeoꝝ.Manichei.n.antiquũ teſtm̃ attri
buebãt malo pᷣnꝰ.nouũ vo bono.Judei ecõuerſoantiquũ teſtm̃
dicebãt eẽ a deo:nouũ ãt nõ.vñ vtrũq; erroꝛẽ refutãs aplus aſ⸗
ſerit pᷣdictã idẽtitatẽ.ſ.int᷑ illũ ꝗ oliʒ loqbat pribꝰ:⁊ illũ ꝗ diebuſ
iſtis logẽ nob.ſʒ pus ꝑ ꝓphas ⁊ nũc ꝑ filiũ ꝗ maioꝛ ẽ pphis.Ex qᷣ
emintia no.le.reſpectu veteris oñdit.Na ſiẽ ĩ oĩbꝰptãtibꝰ ⁊ ar
tibꝰoꝛdiat ille ꝗ ẽ ſuꝑioꝛ artifex ſeu pᷣſidẽs.pᷣncipalẽ ⁊ pfẽʒ actũ
opat᷑ ꝑſeipᷣm.ea vo q̃ diſponũt ad vltimã ꝑfectõeʒ oꝑat᷑ ꝑ mini
ſtros:ſicẽ nauifactoꝛ cõpaginat nauẽ ꝑ ſeipᷣm.ſʒ pparat mãm ꝑar
tifices ſubmiſtraàtes:ſj lex noua q̃ dataẽ ꝑ ipᷣm filiũ dei hoĩeʒ fa
cti ẽ ꝑfcã:lexãt vetꝰq̃ data ẽ ꝑ angelos ſeu ꝑ ꝓphᷣas eſt ĩꝑfecta:
qð ẽt hr̃ ex dcis hebꝛeoꝝ.vñ ſuꝑ illõ Ecc.i.Oĩavanitas.exponẽ

do li oĩa q̃dã glo.eoꝝ ſic.d.oĩs lex iſtiꝰtꝑis q̃ ĩ pñtivana eſt reſpe

ctu legis meſſie:que quidem glo.multum continet vitatis. Nã
ſicut medicina que non confert ſanitatem vana dicitur ſic lex
vetus q̃ nõ ducebat ab btitudinẽ vana diceret᷑ ſi nõ ſuꝑueniſſʒ
lex no.q̃ ab btitudinẽ ĩduẽ.Sʒ õpᷣdcã.iudei murmurãt dicẽteſ
ꝙ p auẽtẽ ſacre ſcripture ꝓbat᷑ ꝙ õs ðdit legẽveterẽ ꝑ ſeipᷣʒ.Le
git.n.ĩ datõe legl.Exo.⁊o.Locutuſq; ẽ dũs ſᷣmones hos.ↄñir ẽt
ĩexoꝛdio decalogi dr̃.Ego.n.ſũ dñs deꝰ tuꝰ:ex ꝗbꝰ vr ꝙ lex mo/
ſaica a deo imediate fuiſſʒ data nõ ꝑ angelũ.Itẽ intẽdũt ꝓbare
ꝑillõ qdð legit᷑ Exo.ʒ3. Loq̃bat᷑.n.dñs ad moyſẽ facie ad faciẽ ſiẽ
log ſolet hò ad amicũ ſuũ.Ex qͥ vr̃ ꝙ reuelatões facte ipſimoyſi
nõ ſolũ i datiõe legis:ſʒ ẽt in aljs erãt ĩmediate a deo:ſic.n.loꝗt᷑
hõ ad amicũ ſuũ.ſ.ĩmediate.Ex qͥ nitunt᷑ ↄcludere ꝙ lex data ꝑ
ſeipᷣm mopſen eẽt ꝑfectiſſima.Ad pᷣꝰdicẽdũ ꝙ ſ̃ʒ Gre.i.i.moꝛa.
ãgelꝰq moyſi appuiſſe legit mõ ãgel mõdñs mẽoꝛat:ãgelꝰ.ſ.ꝑꝑ
Hꝙ exteriꝰloqᷓndo ᷣuiebat.dũs dr qꝛ ĩteriꝰpᷣſidens loqndo effi/
caciã miſtrabat. Et attẽdendũ ꝙ ĩ ſerie decalogi in ù pᷣncipalia
legis pᷣcepta tradũt᷑.hec ſnĩa Gre.aꝑte demonſtrat᷑.p.n.logꝗt᷑ in
pſona dei cũ dic̃. Ego ſuʒ dñs ðs tuꝰ ⁊c̃.⁊ nõ ſint tibi dij alienipᷣ/
ter me ⁊c. In ꝗbꝰloqns loꝗt vt ðs.⁊ ſegt.Nõ aſſumes nomẽ dei
tui ĩvanũ ⁊c. In ꝗbꝰloq̃ns oñdit ſe aliũ eẽ a deo.nõ.n.dixit.õ
aſſumes nom̃ meũ ĩ vanũ ſʒ nom̃ dñi dei tui.⁊ ſic ĩ ſẽntibꝰ.Ad

ſecũdũ dicẽduz q ꝑ ̊ qð dr̃ Loãbat᷑ dũs ad mopſen facie ad faciem

nõ itelligit᷑ ðs loq̃ret᷑ moyſi imediate. Legit enĩ Deu.ꝭ.Sacie ad fa
ciẽ locutꝰẽ nob dns de medio ignis.ſ.toti pplo qð ſᷣm Aug.itelligitꝑꝑ
reꝝ euidẽtiã.⁊ q̊dãmõ dine maieſtatl pñtiã:ð q̃ dubitari nõ poſſit.In
moyſe ãt ꝑ G̊ qdð dr:ꝙ loq̃bat᷑ ei dñs facie ad facic.ĩtelligit᷑qdã eminẽſ
ↄtẽplatio qua moyſes familiari hẽbat q; ceteri ꝓphe.⁊ ſpãlrĩ ̊ ꝙ õs
loq̃bat᷑ ſibi ſic famiłr ꝙ qͥcũq; terroꝛe ĩpediẽte ſublato ↄceptꝰſuos ðᷣo
expᷣmebat ⁊ ei ꝰreuelatões plane recipiebat.⁊ G ſonat ꝓ ße ſiẽ logt hõ
ad amicũ ſuũ.ſ.abſq; troꝛe turbãte ſicalus ↄtigebat ꝓphʒiſ.vt pʒ dan.
io.c. ⁊ Job. 4.c.⁊ hò.oĩa iſta tñ ĩtelligũtcitra eẽntie oĩne viſionẽ.nã ſᷣʒ
aug.ſuꝑ Gen.ad lr̃am poſtqᷓ; de moyſe logtur locutꝰẽ dñs ad moyſen
facie ad faciẽ ⁊c.poſtea ĩ eodẽ ↄtextu ſbdit᷑.Oñnde mihi gliã tuã:ex q̊
pʒ ꝙ aliꝗd nõdũ videbat qð videre ðſiderabat.vñ licʒ poſtea ſʒ aug.
de vidẽdo deo moyſes eentiã vidit dĩnã.nõ tñ ĩ datiõe legis q data fu
it ꝑ angelũ:vt dem̃ ẽ.Ex h̊ igit᷑ ꝙ lex noua data ẽ ĩ filio ꝓut dem̃ ẽ:intẽ
dit apłs eminentiã eiꝰ ſuꝑ veterẽ legẽ oñdere.Et attẽdendũ ꝙ qꝛ ↄtĩ
git in hũanis eẽ alis filios ꝗ nõ ſuccedũt ĩ hditate pr̃na ꝑꝑaliqᷣs de/
fectꝰ.iõ ſubdit.Quẽ ↄſtituit heredẽ vniuerſoꝝ.q.d.filiꝰde qͥ agit᷑ ↄſti
tutꝰẽ hẽs a pre:⁊ nõ ſolũ ꝑticłr:ſʒ hẽs vniuerſoꝝ:qð ĩtelligit ſᷣm gl.re
ſpectu oium nationũ mũdi.nõ.n.ſolũ h̊ hr̃ditas extendit ſe ad iſrł.ſiẽ
antea dicebat᷑ in carmie moſaico.Pars dni ẽ ppls eiꝰ.⁊ iſrł hereditas

eius.ſed oẽs mũdi natões in hac hr̃ditate icludunt᷑ in qͥ aplłs tacite vr

alegnfe illud pſal.vbi de filio dr.dabo tibi gẽtes hereditatez tuã ⁊c̃.
q.d.apls hec filiatio de q̃ lo eſt illa de q̃ pᷣs.viliꝰmeus es tu:daboti
bi gẽtes hr̃ditatẽ ⁊c.⁊ qꝛ iſta ſᷣm nãm aſſumptã itelligunt᷑ q in tꝑe in⸗
cipit eẽ.iõ ſubiũgit illð qð ↄpetit filio tm ſᷣm nãm aſſumẽteʒ.d.Per
quẽ fecit ⁊ ſecula:qð cõpetit filio tmmõ ſᷣm deitatẽ.vt ĩ poſtil.⁊ ĩ hoc
vr allegare aplłs tacite illð Señ.i.ĩ pnecrea,.de.ce.⁊ ter.vbi ꝑ liin pᷣn
ĩtelligit illõ ꝑ quẽ õs fecit oĩa.ſicut dr ĩ pᷣs. Oia in ſapia feciſti:q̃ qdes
ſapĩa ſe hʒ ad creaturas.ſic ars in mẽte artificis exñs ad artificiata. ⁊
ſic ĩtelligũt alig expoſitoꝛes hebꝛeoꝝ dcm̃ vbũ.In pᷣnꝰ creauit ⁊c̃. Li
cet h̊ obſcure ⁊ ↄfuſe tradãt:ꝓut dem fuit in addi.ſuꝑ Seũñ.c.i.⁊ ſegꝗt᷑.
Qui cũ ſit ſplendoꝛ.Circa qð notandũ ſʒ gl.ꝙ qꝛ ad loqndũ digne de
deo lingua nõ ſufficit:nec ad ꝑcipiẽdũ pualet intellectꝰ:indeẽ ꝙ etiã
ipᷣm paulũ videmꝰq̃ſi in gbuſdam ifirmari.⁊ nõ itegra ꝓponentẽ exè
pla:vt cũ dicit.Quicũſit ſplẽdoꝛ pr̃is.tꝑalia.n.ĩtegra collatõe eternit
ↄpari nõ pñjt.cũ ĩ eternitate oĩa ſtant:ĩ tpalibꝰ ãt alia accedũt alia ſuc
cedunt. Querimꝰtñ coeua ĩ creaturis:vt ſplẽdoꝛ ignivel ſoli ꝑ q̃ coet᷑/
na in creatoꝛe.ſ.pſonã filij ad prem itelligamꝰ:qð ꝗqdẽ exẽplum aplii
ſcripturis hr̃ vñ ſapᷣ.⁊.de ipſa ſapia dr.Candoꝛ lucis eterne.⁊ qꝛ lʒĩ
creaturis ⁊ ſi iuenire poſſumꝰ aliq̃ coeua:nõ tñ gnãns ⁊ gnãtũ:in ꝗbꝰ
gnãns ſemꝑ pcedit ĩcreaturis.iccirco cũ aplłs dixiſſet. ocutẽ nobiſ
in filio:ne ex hoc prem filiũ pceſſiſſe ĩitelligeret᷑.iõ ſubiũgit. Qui.i.ᷣfi/
lius ẽ ſplẽdoꝛ glłie:ex intelligamꝰꝙ ſicut ꝓcedit ſplẽdoꝛ ab igne ſeu
a ſole:lʒ nõ pᷣcedat ab eo tꝑe:ſic filiꝰa patre ꝑ gnãtionem ꝓcedit.lʒ ab
eo tꝑe nõ pᷣcedat᷑:ſed ſit ſibi coeternꝰ:ſicut ſplẽdoꝛ coeuꝰ e igni vl ſoli.
⁊ ſic pʒ rõ q̃re hũit apłs addere iſtud exẽplũ.ꝗ cũ ſit ſplendoꝛ glie.ſ.ad
tollẽdũ occaſionẽ errorl:ne ex h̊ ꝙ dixerat. In filio.ĩtelligeret᷑ fili ꝰpa
tri ſucceſſiſſe ĩ tpe:ſicut in creaturis gnãns pᷣcedit tꝑe ſuũ genitũ.⁊ ſe/
quitur. Sigura ſube eiꝰ.Circa qð ſciẽdũ ꝙ licʒ in coꝛꝑalibꝰ oĩs imago
ſit figura.nõ tñ eorio:oĩs figura ẽ imago:vñ ĩ ꝓpoſito ſaluo ſemꝑme/
lioꝛi iudicio nõ vr necium ꝙ figura accipiat᷑ ꝓ imagine. ꝓut in poſtil.
ſed vt accipiat᷑ figura in ſua ppᷣa rõne.ſ.ꝓ aliq̊ qð termino vel tminis
includit᷑:put ẽ in ſpẽ q̃ litatis. Conſtat aüt figura ſic accepta ↄti⸗/
net totã q;titatẽ illius figure.vñ in ̊ exẽplo intendit apłs ondere:ꝙ
filius in diuis totã nãm ſeu ſubam vel eẽntiam pr̃is ↄpᷣhendit ꝑ gnã/
tiõʒ.ſicut figura totã qᷓ;titatẽ ↄphẽdit ꝑ ipam terminatã. 2 ſic ꝑ iſtud
exẽplũ excludit apls aliq̃̊s diſſilitudines q̃ ĩ pᷣdict! noĩatiõibꝰhẽntur.
imago.n.in filio regis.⁊ multo minꝰ ĩ dẽario ſeu ſtatua ñ ↄpᷣhedit nãzʒ
ſeu eéntiã vel ſubãm illius cuiꝰẽ imago vt ẽ mãifeſtũ:ſilr nec ſplẽdoꝛ
totã nãm ſolis ſeu ignis ↄpᷣhẽdit:figura ãt ↄpᷣhendit:vt dem̃ eſt totaʒ
nãm ſeu qᷓ;titatẽ figuratã ꝑ ipſam:vt circulꝰa q̃dratũ ⁊ h totũ ſpaciũ
in circulo ſeu q̃drato ↄtentũ figurãdo ↄpᷣhèedit ꝑfcẽ:ſed qꝛ ĩ dĩnis nõ ẽ
qᷓtitas dimẽéſionalis ſed pelagꝰſube ſeu eẽntie infinite.iõ ſubiũgit. SFi
gura ſube eius:̊ ẽ dicere figura dico ↄpᷣpendẽs ſubãm nõqᷓ;titatem.
⁊ ſic vr ĩitelligẽdũ illud Nu.iz.vbi dñs de moyſe ꝗ eſſentiã dĩinam ᷣm
Aug. vidit ĩ hac vita:ſic dic. Et figurã dñi ſic ĩtuet᷑.ſ.filiũ deiꝗ totã di
uinã eẽntiã ↄplectit᷑:ſiẽ figura totum ſpaciũ in ea ↄtentũ ↄpꝛehendit.
Si aũt ð pᷣdicta ꝗs dicat ꝙ figura ſupꝛadicto mõ ĩtellecta nõ põt dici
in dĩnis.tũ qꝛ figura ſicaccepta ꝓpᷣe ad qtitatẽ molis ꝑtinet.tũ qꝛ reʒ
finitã ſeu determinatã demõſtrat:cũ de ſui rõne ĩpoꝛtat incluſionem
in termĩo ſeu ᷣminis.Ad ̊ dicendũ ꝙ ſᷣm glo.illaq̃ de deo dicunt᷑ cuzʒ
religioſitate debemꝰ accipe.accipiẽdo.i.illa ptinent.excludẽdo illa
q̃ a deo ſunt aliena:ſiẽ in noĩe fili itelligimꝰ gnãtiõem.nõ aũt ſᷣm ſuc⸗
ceſſionẽ.⁊ in imagine ĩtelligimꝰverã repñtatiõem.nõ aũt lineamẽta
coꝛpalia ſeu attinentia que ĩ qlibet imagine creata ĩtelligũtur. vñ in
ꝓpoſito in h̊ ꝙ dicimꝰ figurã ſube intelligẽdũ ẽ totalem zꝛepiſiona

phoꝝ dicebãt de deo ꝙ ẽ ſpera itellectualis.cuiꝰcentrũ ẽ vbiq; ⁊ cir/
cũferẽtia ẽ nuſq;: vt ꝑ h̊ qð dicit. Sꝑa ĩtelligit᷑ figura in q̃rta ſpẽ q̃lita
tis accepta. Per h̊ ãt ꝙ dicit.Intellectualis amouet ab ea copeitatez
dimẽſionalem. Per h̊ ãt ꝙ dicit. Cuiꝰcentrũ ẽ vbiq; ĩtelligit᷑ ꝙ veſti ·

giũ dinũ in q̃libet re creata iuenit᷑:ſic eſt centrũ qð ẽ ꝓpᷣum veſtigiuʒ

ſpere. Per hãt ꝙ dicit. Et circũferẽtia ẽ nuſqᷓ;.ĩtelligitur ꝙ repntatio
cirſernc, enegrute den⸗
cit ab oĩmoda repᷣſenta/ — ppſz Ari
tiõe dei ĩ ifinitũ:ſicut cir/ Köp terea 4abucdãt ius 03
cũferẽtia ĩ finito diſtata obſeruare nos eꝗ q au-
cẽtro:qaũt ſequit. Poꝛ⸗⸗ 4 giuimꝰ: nẽ foꝛte ꝑefflua
i in orzinri, ⸗ m. Si eniꝗ agelos dict? ẽ ſer
. – 9 ₰— v=, . „ — . »
additoꝙ iſtud vr̃ füdari. mo fact . firmus: ditz Puarica
uer. zo. ybi agitur deq tio ⁊ iobediẽtia accepit iuſtã mer
3 V 9 1d 4 . „ „ R.
cedis retributionẽ:qũo nos effu

uſdã ad ſuſtẽtatõeʒ ſeu
gubernationẽ pncipaliuz
ptiũ mũdi ꝑtinẽtibus.d.

Quis aſcẽdit ⁊c.ꝗs ſit uſcitabit. i. ſuſtétabit terminos terre:ſubdit.Qð

ẽ nom̃ eiꝰ ⁊ qd ẽnomẽ fili eiꝰ ſi noſti:ex q̊ pʒ ꝙ illa q̃ ibi dicũtur ad ſu

ſtẽtatõz ſeu gubernatõʒ mũdi ꝑtinẽtia ꝑtinẽt ad filiũ.ſicut ad p̃e,: ¶ ¶ Efſugiemus.penã debitam. m l⸗
tẽ.i.ſi iobediẽtes fuerimus legi noue ĩ qua ſola ẽ ſalus vite eter⸗

Per h ãt ꝙ dicit Uerbo vᷣtutis ſue.metaphoꝛice vr̃ deſignare ſʒ glo.

facilitatẽ ↄtinẽdi oĩa ad modũ illoꝝ ꝗ ſine vllo laboꝛe vbo ⁊ digito

moutt aliquid vł efficiũt.ꝙ vo ſubdit᷑. Purgatõz pctõꝝ faciẽs:putĩ
glo. pꝑtinet ad xpᷣm ſz hũanitatẽ.ĩ q̃ crucis paſſionẽ ⁊ moꝛteʒ ꝑtulit p n ¶ QAue.ſ.lex noua.

quã a pctĩs nos purgauit:vt hĩ plene Iſa.⸗ʒ.Cetera exponãtur ꝓutĩ
poſtil.vſqʒ ibi.Cui.n.aliqñ ãgeloꝝ dixit.Viliꝰmeꝰ es tu:ego hodie ge/
nuite: qð poſſet dici:qð ñ ſolũ ãgeli.ſʒ ẽt hoĩes.⁊ aliq̃ creature qũq; ĩ
ſcriptura dicũtur fili dei.⁊ a deo gnãri.vt cũ dicit deut.ʒ2ʒ.Deũ ꝗ te
genuit dereliꝗſti.Et Job. 38. Quis ẽ pluuie pr̃.aut ꝗs genuit ſtillas ro
ris: vñ q̃łr ĩtelligat᷑ efficacia rõis apli ex ̊ dcõ pᷣs.Filiꝰmeꝰes tu:ego
ho.ge.te.hr̃ plene ĩ additõe ſuꝑ pᷣs ⁊?vĩ vbo pᷣdcõ:vide ibi. REPLI.

imenſitatis eentie ſeu ſube dine quã p gnatides infinita filius h a pa d le foꝛte peffluamꝰ.fluit.n. homo ꝑ penã coꝛpalẽ ʒz qy dr. 2.

tre:nõ aũt molis q;titatẽ ſeu aliquã fminoꝝ finitatem.⁊ iſto mõ gdaz Reg.iꝗ.Quaſi a dilabimur iĩ terrã que nõ reuertũt᷑.ſʒ vlteriꝰ

effluit ꝑ culpã.ſʒ ꝑeffluit.i.ꝑfecte fluit ꝑ eternã dãnationeʒ. qo

coõtingit nõ obſeruãtibꝰ xpᷣi legẽ iõ bñ dicit apłs. Ne foꝛte per/
effluamus.i.eternã dãnatione ĩcurramꝰ.quod ꝓbat ↄñr ꝑlegez
Si eni ꝗpangelos

veterẽ queẽ minoꝛis auctoꝛitatis.d. e
dictus ẽ ſermo.i.vetus lexq̃ data ẽ ꝑpangelum ĩ mõte mopſi.vt

pᷣdictũ eſt pcedenti ca. ¶ Factus eſt firmus.i.firmiter iiun⸗/

ctus ad cuſtodiẽdũ

õ mo ſalutẽ SEt oĩs pꝛeuarica⸗
giem ſi täntã neglexerimꝰ ſalutẽ tio. i. traſgreſſio legl

n , „ „OW 2 . W
Que cũ initiũʒ accepiſſet enarra peccatũ cõmiſſio/

. — P . „ 2 9
ri ꝑ dñm aͤb eis audierũt 1nos nis. qð ẽ cõtra pce/
ↄfirmata ẽ cõteſtante deo ſignis pia negating.
1 poꝛtentis ⁊ varijs virtutibꝰ? Aπobedietia i.
ſps ſci diſtributõib? ʒ ſuã voli
tatẽ. Mõ.n.ãgèl ſubiecit ðs oꝛbẽ affirmatiua.
Accep iuſtã mer/
cedis retributionẽ.

—

Sto ĩ multis locis.ſi ergo ita eſt. Quo nos.ſ.catholici.

i tãtã neglexerimꝰſalu/

i.penã debit ſᷣm qntitatẽ q̃litatẽ qiAie v pzʒ ĩveteri teſta

ne.q.d.nullo modo.⁊ ↄñter oſtẽdit apoſtolꝰ qualiter hec lexno

ua a xpo pᷣmo data capoſtolis ⁊ ꝑ apoſtolos publicata.dicens.
o (Cü initiü accepiſſet enarrari pdñm. ꝗ
aplis ĩ pᷣncipio eam dedit. p¶ Ab eisꝗ audierunt.a xpo.i.ab
ipſis apoſtolis⁊ als diſcipulis. q In nos cõfirmata ẽ.pꝑ pꝛe
dicationẽ ipſoꝑ. r ¶ Cõteſtante deo.i.cõfirmãte eoꝝ pdica/
tionẽ p miracula varia ⁊ multa.ſicut dr Mar.vlt.Dnocoopan/
te ⁊ ſermonẽ cõfirmante ſequentibꝰ ſignis.ſicut.n.ea q̃ ſubſũt

rõni cõfirmãtur ꝑ hoc ꝙ ad pᷣncipia ꝑ ſe nota reducuntur.ita ſi⸗

militer ea que excedũt facultatem ĩtellectus hũani.cuiuſmodi

— . Nca.i.ad bebꝛeos:Burgẽ.facit lõgã digreſſioneʒ ĩ q̊ nõ nul/ ſunt credibilia ſufficiẽter ↄfirmat q ad teſtimoniũ talis doctri

i la dubia ad expoſionẽ ire ipertinetia ponit de ꝗbus nõ iudi
co: qꝛ directe poſtil.nõ faciũt:ſʒ illõ diſſimulãdũ nõ ẽ ꝙ cũ

dvr ĩ eodẽ ꝙ filiꝰẽ ſplendoꝛ gloꝛie dei ⁊ figura ſubſtãtie eiꝰ: exponẽdo

illud. ↄ.Bur.nõ ẽ neciuʒ figurã accipi ꝓ imagine ꝓut ĩ poſtil:ſʒ ꝙ ac/
cipiat᷑ figura ĩ ſua ꝓpꝛia rõne.ſ.ĩeo qð termio vł termiĩs ĩcludit᷑ putẽ
qrta ſpẽs q̃litatis:ĩ qͥ apparzʒ Bur.nõ hẽre pꝓĩcõueniẽti deũ põere in
pdicamẽto.qꝛ põit aligd foꝛmaliter dictũ de deo ſᷣʒ ꝓpꝛiã rõnẽ eẽ q̃r
tã ſpẽm q̃litatis.ſ.figurã dei vł foꝛmã.B.n. Gur.faciẽs audet a foꝛtio

ri deũ ĩ pᷣdicamto ſubſtãtie põere:qð tñ ẽ ↄ mgꝗf̃um di. S. li. i. nec videt
Bur. aſſignare ꝓpꝛiã rõnẽ figure ꝓut ẽ q̃rta ſpẽs q̃litatis dicendo
termĩo vł terminis ĩcludit᷑:na ſic diceret rõnẽ mẽſurabił vłmenſure

ꝓut ipᷣe declarat:figurã totã quãtitatẽ ↄpᷣhendere ꝑↄũs mẽ urare:

ſʒ rõ mẽſure non ẽ ꝓpꝛia rõ alicuiꝰ qlitatis:ſʒ ẽ ꝓpꝛia rõ T intrin eca
quãtitatis vt pʒ ꝑoẽs phice loquẽtes:iõ q̃litas nõ ẽ ſjm ꝓpꝛiã rõneʒ

mẽſure q̃ntitatis:ſʒ ecõuerſo:ꝓpꝛia aũt fõ figure ⁊ foꝛme de qrta ſpẽ

qlitatis ẽ reſultatio ex oꝛdie ⁊ diſpõne ꝑtiũ totiꝰ.pʒ:qꝛ ad põnem illiꝰ
oꝛdinis ptium reſultat figura.⁊ ad mutationẽ eiꝰ mutat᷑ figura.⁊ ad
diuiſionẽ ptiũ ab ĩuicẽ deſinit eẽ figura.⁊ ſᷣm illã ꝓpꝛiã rõnẽ deo nul/
lo modo cõpetere põt nom̃ figure:qꝛ ĩ deo nec ẽ pars nec oꝛdo partiũ
vt fide tenemꝰ:potuit igit᷑ Bur.ſtare ↄtẽtus ĩ dicto poſtil.ꝗ exponit
figurã ꝑ imaginẽ nãalez diſtinguẽs ĩter imaginẽ nãlem ⁊ artificialez.
⁊ notãter imaginẽ ſubſtãtie dei dicit illã figurã:qꝛẽ eiuſdẽ ſubſtãtie
cũ pr̃e plꝰqᷓ; filiꝰ regis cũ rege ꝗ nõ hñt vna ſubſtãtiã.niſi vnitate ſpe/
cifica nõ numerali.dicit etiã. Bur.ſe docuiſſe circa pᷣs.⁊m qũo ex alle
gato h̊ paplum accipiat᷑ efficax rõ õ iudeos.cũ dr.Filiꝰ meꝰ es tu.ego
hodie genui te.ſʒ vide circa eundem pᷣs.coꝛꝛectum competens.
Ropterea abũdãtius. Poſtq; apoſtolus in ca.⸗

reuerẽtia ſit exhibẽda legi noue ab ipſo date.Et circa G̊ duo
cit.qꝛ pꝛimo ponit quãdã cõſequẽtiã.⁊ ſecũdo cõfirmat ipſam.ibi.
6. n. angelis. Cõſequẽtia talis ẽ. Lex vetus fuit data pangelos im/
mediate.vt dictũ ẽ ca.pᷣcedẽti.⁊ tñ fuit ſuſcepta a ppło iſrłcũ reuerẽ/
tia magna.ſᷣm ꝙ patet Exo.io.vbi dr̃ ꝙ ppls ante ſuſceptiõeʒ legis ꝑ
duos dies veſtimẽta lauit ⁊ a ꝓppꝛus vxoꝛibꝰ cõtinuit vt eẽt paratus
die tertio ad legẽ reuerẽter ſuſcipiẽdam.ſimiliter illa lex fuit diligẽ/
ter obſeruata.quia eius traſgreſſoꝛes puniebant᷑ moꝛte.ergo multo
fortiꝰ lex nouaq̃ data ẽ apoſtolis imediate a xpᷣoꝗ ẽ dñs angeloꝛuʒ ⁊
mediantibꝰ apoſtolis ĩ mũdo diuulgata ẽ ppᷣdicationẽ ⁊ cõfirmatio/

nẽ miraculoꝝ.ſuſcipiẽda ẽ cũ reuerentia ⁊ diligẽter obſeruãda ⁊ trãſ

greſſoꝛes magis puniẽtur.h̊ eſt igitur quod ↄcludit aplłs. Pꝛopterea
i.pꝛopter excellẽtiã leg nouea xpᷣo date. b ¶ Abũdantius opoꝛtzʒ
obſeruare nos.xpᷣianos. c ¶ Ea q̃ audiuimꝰ.a xpᷣo.ſ.⁊ apoſtolis.

t . aplm. II.
pcedẽti declarauit eminẽtiã xpᷣi.hic ↄñr ex B̊ oſtẽdit quanta

ne miracla facultatẽ totiꝰ nãe create excedẽtia a deo ppetrant᷑.

qꝛ cũ deus nõ poſſit eẽ teſtis falſitatis ꝑ ̊ ſufficiẽter oñdit ꝙ ta
lis doctrina merã ↄtinet vitatẽ.⁊ h̊ eſt qð dr. In nos ↄfirmataẽ

.ſ.lex euãgelica. Cõteſtãte deo.i.ofirmãte ipfã. s ¶ Signis

poꝛ.i.varij miraculis.Ad cuiꝰeuidẽtiam ſciendũ eſt miracła

p que ↄfirmata eſt iſta doctrina euãgelica ſunt triplici differẽ
tia.qꝛ aliq̃ ſunt que pñt fieri ꝑ nãm qᷓ;tũ ad ſubſtantiã facti. non
tñ q́;tum ad modũ fiédi.ſicut ſanatio febꝛis.aliqñ fit virtute na
ture.aliqn vtute medicine ipſam nãm adiuuãte.⁊tũc nõ eſtmi ⸗·

raculũ.q;ꝛ hʒ cm naturalẽ.ſanatio tñ facta iſto mõ fit ĩ tpe.qꝛ

nã non põt opari in inſtãti.ſi aũt ſanatio febꝛis ꝑfecta ĩ inſtanti

fiat. hoc nõ põt eſſe niſi virtute dina.ſicut ſocrus petri ſanata ẽ
a febꝛib'a xpo. yt ps Mathᷣ.S.⁊ talia miracula vocant᷑ hic ſigna.

Alia aũt ſunt qͥ nõ pñᷣt fieri ꝑ nãm nec qᷓ;tuʒ ad ſubãm facti nec

qᷓ;tum ad modũ fiendi.ſicut ẽ illuminatio ceci.⁊ ſanatio lepꝛoſi

⁊talia dicunt᷑ ̊ͥ ꝓdigia.⁊ dr̃ pdigiũ.q̃ſi ꝓcul a digito.i aliqd re
motũ ab oſtenſione vel cognitiõe hũanaqð ẽ ſupꝛa nãm huma/

nã.⁊ qᷓ;tum ad ſubãm facti ⁊ qtũ ad modũ fiendi.Alia aũt ſunt
q̃ nõ ſolũ excedũt nãm hũanã.ſed ẽt vident᷑ eẽ ↄ nãm.ſic ꝙ vir

go manẽs virgo pariat.⁊ ꝙ hẽns veꝝ coꝛpꝰp coꝛpa abſq; eoꝝ di
uiſione trà ſeat.ſiẽ ipſe xpᷣs intrauit ad diſcipłos ianuis clauſis

⁊oſilia.⁊ talia dicunt᷑ poꝛtẽta.⁊ dr̃ poꝛtentũ q̃ſi in longinquũ tẽ
ſum vel extẽſum.ad denotandũ rei magnitudiné.talibꝰ aut cõ⸗
firmata ẽ fides catholica.vt h̊ dr. Signis ⁊ poꝛtẽtis ⁊c.⁊ nõ ſolũ

iſtis ſʒ ẽt. t¶ Uarus vir.⁊ ſpi.ſã.di.vtutes h̊ dicũt fides ſpes

⁊ caritas.q̃s virtutes dedit ðs pᷣdicatoꝛibꝰ no.le.diſtributiones

ſpũs ſci ſũt dĩſiões graꝝ q̃ ſũt date aplis ad edificatiõʒ ecclie.ſiẽ

donũ linguaꝝ ⁊ ꝓphʒie ⁊ ↄſilia de ꝗbꝰloꝗt᷑ apłs.i.Coꝛ.iꝛ.iſta ãt
nõ dant᷑pdicatoꝛibꝰecclie ex ſuis meritſſʒ ex dina liberalitate.
iõ ſubdit᷑ p̃m volũtatẽ ſuã. u
dcãʒ ↄñtiã.ſ.ꝙ magis ẽ obediẽdũ legi noue datea xpᷣo qᷓ; legi ve
teri date ꝑ angelos.qꝛ dñiũ xpᷣi maiꝰẽ qᷓ; dñiũ angeloꝝ. Igit᷑ cir
ca h̊ duo facit.qꝛ pᷣoñdit dñiũ xpᷣi eẽ maius dñio angeloꝝ ꝑſeri
pturã.⁊? eã exponit de xpᷣo.ibi.Eũ ãt.Ad euidẽtiã pᷣmi notãdũ
duplexẽ ſtatꝰoꝛbis.vn?ꝰꝗ pᷣmꝰẽ ſᷣm gnãtõz ⁊ coꝛuptõʒad ele
ctoꝝ ꝓductiõʒ. Aliꝰſtatꝰ erit pꝰiudiciũ ĩ cefſabit oĩs talis traſ
mutatio.nũc ãt ita ẽ ꝙ lzI ſit idẽ oꝛbis qᷓtũ ad ſubãʒz nũc ⁊ pᷣiudi

ciũ.tñ nõ eſt ideʒ ſtatꝰvt viſũ eſt.⁊ iõ oꝛbis qdãmõ duplicat̃ ſm

iſt diuerſitatẽ ſtatꝰ.ita ꝙ dr oꝛbis pñs m ſtatũ ꝗ curritvſq; ad
iudiciũ.dr ãt oꝛbis futurom ſtatũ ꝗ erit poſt iudiciũ.Oꝛbis ãt
ſm ſtatũ pũtẽ ſubiectꝰẽ qdãmõ ipſis angelis.qꝛ miſterio eoꝛuʒ

mouenẽ᷑ coꝛꝑa celeſtia.⁊ ꝑ ↄñs trãſmutant᷑ iſta ĩferioꝛa ꝑipſos.

peccatũ omiſſionis
qð ẽ cõtra pꝛecepta

rrrrr

HN enĩ an. Boñir apls ↄfirmat

jedine
theeune
ſgienmnene⸗
gainihnmintti
ſee⸗ iſricort tbi

ntianen
nn d
lltcipntommn.
Pngels grtiand
hinfeennlata
frigemanone
ipeninorn
tigltißthtl
ſnecnglinoͤt
Pbienieſegt.
othochtic
neſigſſionse
rienvoͤſtigit
tiniösnteni
welorh flat
hisnctotirn
galinOntbei
fſecuegotnee
((Mruiritpem
MNatindens
Liciroinmoca
ſiinonsng
Pilanbiri
ecienoͤoee
Gangelminont'e
ſctinefrdicun
(Goprnetoren
ſoelamtiaffen
lefinotücni⸗
ſigopkni
bnſüglnicnnne
bolaeenongtig
Ultfachrennü
ſböͤfttiuier
ſig⸗ C
ſlcefl
ſnistſenoi⸗

ndtiüerpcie
ltatdfisßisſe
hnngelseſeil
mſohicre
igtlstactornft
fictcne pein
Bzkereſia,
nſtalenzee
liͤenebe

E

nhanpfunt
Morwlahe
Mtitänegennig

ignuchillimfinn

ſoknllintein

8

Cchſctnmmnn
egantienttatn⸗
Ginweifmnig
iciſmirarite
Wrr dinenn
ſgns ſarn aiſti
Nenwtaectanmit
ellecnsbämicliine
ieſfinmnittenn
urrceinaden
Spbſſtcimetti
tcödr Yunne,n
ninripfi
numſciendickont
Elcaſuntinipiidie
tüadſbientiſitn
febrsaliifttinen
nadianir ttiicfn
iſacn ſtoniͤſtice
rioſtbrsgionite
ſaun ſoons enivnn
nirankwenihein
tchnzalſbiniai
mtoctaitinnonn
iellunginit
nagelunmn
nodüfienti Aume
idenitinin ,
eng ennic
1diſctsinn
nenticſine
giminn
ntnaniie
itnnshpiifii
Niynnbniin
Peliunil

=☛
☛

—

——

☛trnr — ==

Se
=☛ͤ

—2
—
SSS
=
⁵£

=☛6
S=
=—ℳ

2

=

A

S
r
=

—

4

☛
SS
=

=S
— =ẽꝰ

1

S

1

–—

S=ꝛ
—=
=e⸗

7

S=ꝛ
=ꝛ
=☛6tTã

1

S
S

=

=

— ☛
=

=—
—

==
=
=
=

=

Csgblannden

¶ Ad Hebꝛeos

tilluminan?᷑ hoĩes de dinis. ola ãt ceſſabũt in iudicio. ⁊ ioꝛbis
futurꝰnõ erit angelis ſubiectſed ipſi xpᷣo.qꝛ tũc oĩa erũt ei ple⸗

ne ſubiecta nõ ſolũ q́;dtum ad dinitatẽ.ſed ẽt q;tum ad hũanita/

teum. vt magl videbit᷑ infra. dr igit᷑. Nõ enĩ angelis ſubiecit oꝛbẽ

tre futurũ.i.ſᷣm futurũ ſtatũ.De quo logmur.qꝛ de G̊ ſtatu apls

intẽdit loꝗ.ꝙ aũt oꝛbis ſm illũ ſtatum ſubiciat᷑ xpo ꝓbatꝑ ſcri

pturã.d. a ¶ Teſtat eſt ãt in qdã loco.i.in ps. b¶ Quis di.

ſic loꝗt icõi.qꝛ bec ſcriptura nota erat illiꝰ gbꝰſcribebat.ſilr ſcri

ptoꝛ eoꝝ. uid

Ehõ me es ei'ac. terre futuꝝ:de quo loqmur. Te

ſunt ipſi dauich .90Sα&. 2 —E
a ratſexaltarios ſtt éat in quodã loco quis di

hüane nãe in ipſa? cèêns. Quid ẽ hõ ꝙ memoꝛes eiꝰ

carnatõe. ⁊ iõ dicit. aut filiꝰ hois qm̃ viſitas eũ⸗ Mi

Quid eſt hõ ⁊c.q.d. ngiſtie e9 —
mocicnz ꝛqn nibii Nuiſti eñ paulomin? ab angelis:

reſpectunge dine glia honoꝛe coꝛonaſti eſ: ⁊ cõ/
ãgelice. ⁊ tmi memoꝛ ſtituiſtieũ ſuꝑ oꝑa manuũ tuaꝝ.

es eius ipm mirabi ·OQia ſubieciſti ſub pedibꝰeiꝰ. In

liter viſitado ꝛ tidi eo. n. ꝙ oĩa ei ſubiecit: nihil dimi

niẽdoi icarnatise. X ee.. 7
Karur. ¶ Wi, ſit nõ ſubiectũ ei. Mũc aũt nẽcdũ
nuiſti eũ paulominꝰ videmꝰ oĩa ſubiecta ei. Euũaũt ꝗ
A angelis Aniems ĩ modico qᷓ; ãgeli mioꝛatꝰ ẽ vide
. 9 „X* 1 , 2
in ipa incarnatione In-. ieſuʒ Ppter paſſione moꝛtis
fuit poſtea minoꝛa/ glia honoꝛe coꝛõatũ:ũt g19 di
abagellafie bal ꝓ oibꝰ guſtaret moꝛtẽ.Decebat
ione.qꝛ angeli nõſt eni eñ aué oia:“ 5Oig
iſis ndertegl. eni eũ ꝓptèr quẽ oĩa 1qucoia
Blo. ⁊ ho.co.eũ.ꝛ· .(
ꝑ meritũ paſſionis obtinuit głiam coꝛꝑis qð añ paſſionẽ ⁊ reſur
rectõem nõ fuit glioſũ ſʒ paſſibile ⁊ moꝛtale.ad ĩiplendũ noſtre
redẽptiõis myſteriũ.⁊ qꝛ extũc auẽtiue ſunt ei oĩa ſubiecta.ſᷣm
q dẽ Math.vl. dicẽs aplis poſt reſurrectiõem ſuã.Data ẽ mihi

ois ptãs in celo ⁊ ĩ terra.iõ ſegtur. f ¶ Et ↄſtitu.eũ ſuꝑ opera

ma.tua.Oia ſubieciſti ſub pedibꝰ eiꝰ.verũtñ qꝛ non oꝛᷣa ſunt ei
ſubiecta executiue.ſed Bᷓ̊; ↄplebit᷑ ꝑfecte in iudicio.ſeꝗtur.
unc aũt.i.tꝑe moderno qð currit vſq; ad iudicium.
Mecdũ videmus oĩa ſubiecta ei.ſ.q;tum ad executiõem.
i ¶ Eüuũ aũt ꝗ in modico.hq̊ ↄnir exponit pᷣdictã ſcripturaz de xpᷣo.⁊
idit̃ in duas ꝑtes.qꝛ pᷣ ponit expoſitiõem ſuã.⁊? remouet circa
B qndam dubitatõem.ibi.Decebat eni. Exponit g̊ pᷣmo auẽteʒ
pᷣdictã eo mõ quo ẽ expoſita in ꝑte pᷣcedẽti.d.Eũ aũt ꝗ ĩ modico
q́ᷓ; angeli minoꝛat eſt.i.ihm xpᷣm qui pluſqᷓ; angeli mioꝛatus c.
in paſſione vt dictum eſt. k ¶ Uidemus ieſum.ſic minoꝛatũ.
l¶ Pꝛopter paſſionẽmoꝛtis.i.merito paſſionis. m¶ Glia ⁊ ho
noꝛe coꝛonatũ.differt.n.honoꝛ ⁊ glia.qꝛ bonoꝛ ẽ exaltatio vnius
in teſtimoniũ vtutis q̃ ſi fiat in ſecreto vel coꝛã paucis dr̃ honoꝛ

ſed głia ppᷣe dicit᷑ talis honoꝛ exhibitꝰcoꝛã multis.vñ ſᷣm Am/

bꝛoſiũ głia ẽ clara noticia cũ laude.iõ dic t. Uidemꝰ ieſum glłia
⁊ honoꝛe coꝛonatũ.qꝛ ꝑ fidẽ firmiter tenemꝰipᷣm exaltatũ coꝛaʒ
multitudine ciuiũ ſuꝑnoꝝ.⁊ G̊ ex merito paſſionis:vt dictũ ẽ.⁊
qꝛ B̊ nõ fuit factũ ex nr̃is meritis.ſed ex dĩna gr̃a ⁊ liberalitate.
ið ſegtur. n ¶ Ut gra dei poibus guſtaret moꝛtẽ.⁊ dicit ꝓ oĩ
bus.qꝛ lʒ eiꝰ efficacia nõ ſe extendat niſi ad iuſtos:eiꝰ tñ ſufficiẽ
tia extẽdit ſe ad oẽs. o¶ ¶ Decebat eĩz. Pic ↄnñter remouet qo/
dam dubiũ ex pᷣdictis oꝛtũ.dixerat eni.i.c.ꝙ xpᷣs peminet ange⸗/
lis ſicut dñs pᷣuis ſuis.⁊ in B.c.dicit.ꝙ in paſſione fuit minoꝛatꝰ

ab angelis.⁊ ſic illud ſecũdũ videt᷑ repugnare pᷣmo dicto.q̃ſi re/
mouens hãc repugnãtiã apparentẽ ondit ꝙ xpᷣs q;uis ſit maioꝛ

angelis ⁊ actoꝛ nr̃e ſalutis.tñ cõuenienter paſſus ẽ.⁊ hoc oſtẽdit
triplici rõne. Pꝛima accipit᷑ ex ꝑte deipr̃is paſſionẽ filij oꝛdinã/

tis.⁊ ex pte fili ꝓ redemptione nr̃a paſſionẽ ſuſtinẽtis.ibi. Qui

eni ſanctificat.ʒ ex ꝑte nature humane redẽptiõe indigẽtis.ibi.

Nuſq; angelos. Pꝛima rõ talis ẽ. Deus pr eſt cã efficiens ⁊ fina/⸗
lis omniũ.? ꝑ cõſequẽs hꝭ ꝓuidentiam de oĩbus ea deducendo

ad finẽ debitum. ſed ſpeciali modo hʒ puidentiã de electis qui
deducunt᷑ ad beatitudinẽ ſuꝑnaturalem. ꝓpter qð pꝛedeſtina/
tio que eſt reſpectu electoꝛũ tantũ dicitur q̃dam pars ſpecialis

ipſius diuine ꝓuidentie.vt patet.i.ſententiaꝝ.igit᷑ cũ deus pat᷑

oĩa cõuenientiſſime faciat.qꝛ diſponit oĩa ſuaniter.vt dicit᷑ ſap.

S8.per conſequẽs redẽptio electoꝛũ per quã ipſi deducunt ad gilo

ria conuenietiſſime facta ẽ.modus aũt cõuenientiſſimus eſt vt

xps qui eſt ver homo ⁊ verus deus in hũana natura paſſus ẽ.vt

ſic nõ remãeat dedecculpe ſine decoꝛe iuſticie.⁊g ꝑ culpã auer
ſus a deo fuerat reduceretur ꝑ penã.Cõuenientiſſimuz eni erat

wqphanc penã ſuſtineret illeꝗ eſt deus ⁊ hoò:vt ſic puniret homoꝗ pec
cauierat:⁊ ſatiſfaceret deꝰ ꝗ poterat:qꝛ offenſa pmi hominis quãdam
infirmitatẽ ↄtinebat.hanc ant ſniam bꝛeuiter tangit apls.d.Decebat
enim eu.i.deum prem. p ¶·Pꝛopter quẽ oia ſunt finalr.vt dem eſt.
q ¶Et per quẽ omnia.ſunt efficienter. r ¶ Qui multos filios i glo/
riam adduxerat.i.in gliam adducere ab eterno diſpoſuerat.⁊ loꝗtur
hic de effectu pᷣdeſtinationis que nõ põt falli.Decebat enĩ deũ prem.
s ( Conſũmare.i.ad finẽ noſtre redemptiõis adducere.
t¶ Auctoꝛem ſalutis eoꝝꝑ.

qũi multos filios ĩ gliad adduxe Lieſum xpᷣm quiẽ auctoꝛ: *

. re35 M lalutis electoꝛum.
rat: auctoꝛẽ ſalutis eon ꝑ paſſiõ/ tn ¶ Perpaſſionẽ.qꝛ paſſio
ne cõſũmare.Qui.n.ſcificat ⁊ ꝗ ſua fuit cõueniẽs modus
ſcificãt:èx vno oẽs. Pꝛòpt᷑ qua nre redemptiõis.vtviſuʒ
Z118 e . eſt. x ¶ Qui eni ſancti/
cam nõn ↄfũdit᷑ frẽs eòs vocare ficat. Pic ponif ſecrncdla
dicẽs. Nũciabo nomẽ tuũ fribꝰ ratio qᷓ accipit ex pte xpᷣi
meis:i mediõ ecclie laudabote. paſſionẽ ſuſtinẽtis.x ẽ ta⸗
Et it. Ego ero fidẽs ĩeſ.⁊itqꝝ lis Xbus enimm vune
Eccè ego ⁊ pueri meuquos de/ einobiſcum. æ ↄñs caro
dit mihi 88. Qꝛ ergõ pueri colica noſtra a frater noſter. iõ
uerũt carni ⁊ ſanguini: ipe ſilr Rantcoigatinanira paſſi
Nririrarip oſſs n Rers S ili nobiſcũ.ita ↄueniens
riitauleciſc vt ndetBlin fuit vt coĩcaret nobiſcũ ĩ
et en ꝗ hebat moꝛt iꝑiuide dig paſſtionibus carnis. vt ꝑ
bolu: libaret eõs ꝗtimoꝛe moꝛ boc ipaſſibilitatez nobis
tis ꝑ totã vitꝗ obnoxij erqt pᷣuitu donarelho 44 igiasdi
ci z n —la abit S cit hic. Qui. n. ſäctificat.i.
ti. Nuſc;.n. ãgelos appᷣhedit:ſ xöus. p& Etd ſcificak
i.populus catholicus.
3 ¶ Ex vno oẽs.i.ex vno patre lz diuerſe.qꝛ ipſe eſt filius dei naturaliſ.
nos aũt fili ſumꝰ adoptiui. g oropteriua cãm.i.ꝑpꝑ cõicationeʒ
in nã ⁊ filiatiõe pᷣdicta. bNon cõfundit᷑.i.nõ erubeſcit.
c¶ Erẽs eos vocare.i.ipſos fideles quos vocat frẽs.d.pᷣs.⁊i. Nuncia/
bo nomẽ tuũ fribus meis ⁊c.ille eni ps.loꝗt᷑ de paſſione xpᷣi.vñ ibidezʒ
pᷣmittit. Soderũt manus meas ⁊ pedes meos.qð non põt intelligi de
dauid nec de mardocheo ð quo dicũt iudei moderni illũpᷣs.debereĩ/
telligi.ex qͥ̊ pʒ eoꝝ falſitas.qꝛ nec dauid nec mardocheꝰ fuerũt ſic cõ/
foſſi.⁊ iõ illa ſcriptura ad lr̃am itelligẽda ẽ de xpᷣoꝗ poſt paſſionẽ ſuaz
reſurgẽs a moꝛtuis nũciauit nomẽ dei pr̃is fribus ſuis.i.aplis.
d ¶ In medio eccleſie lauda.qñ in medio aplłoꝝ ⁊ alioꝝ diſcipuloꝛum
ſtetit ⁊ ꝑ. 0.dies de lege dei docuit.vt hĩ Act.i.ſegtur. e ¶ Et iteꝝ
ego ero fidẽs ĩ eũ.hec ſcriptura logꝗt de certa expectatõe reſurrectõis
ſue quã expectabat xpᷣs a deo pfe. ſ¶ Etiterũ. G ↄũ̃r ponit aliã au⸗
ctoꝛitatẽ q̃ h̃ Iſa.S.ad idem ꝓbandũ.ſ.ꝙ vxpᷣs debuit participare no/
biſcũ in paſſionibꝰcarnis.qꝛ vocat nos pueros ſuos.⁊ ꝑ ↄñs eiuſdẽ na
ture paſſibilis cũ ipſo. ãt illa auẽtas Iſa.ĩtelligat᷑ de xpo pʒ ꝑ illud
qð ibi pᷣmittit᷑oñm exercituũ ipᷣm ſanctificate in lapidẽ offenſiõis.⁊
petram ſcandali duabꝰ domibus iſrl.qꝛ gentibꝰ recipiẽtibus xpᷣm iu
dei ex magna ꝑte ſcandalixati ſũt ⁊ excecati.⁊ ſegtur ibidem. Liga te
ſtimoniũ ſigna legẽ in diſcipulis meis.⁊ qꝛ lex euãgelica dataẽ a xpᷣo
ipſis aplis ⁊ alus diſcipulis. tũc ſegtur illud qð hic ponitur.
rbrs ⁊pu.mei.q̃sð.mi.deus.pueri hic vocant᷑ fideles catholici
dati ipſi filio a deo pr̃e.ᷣm ꝙ ipſemet dicit Jo.iꝰ. Manifeſtaui nomè
tuũ hoĩbus quos dediſti mihi:tui erãt ⁊ eos dediſti mihi.̊ igit᷑ ſuppo
ſito arguit apłs.d. h ¶ M gpueri cõi.car.⁊ ſanguĩ.i.fideles cõicaue
runt xpo in nã paſſibili. i ¶ Et ipſe ſilr ꝑticipauit eiſdẽ ꝑ paſſioneʒ
carnis.B eni fuit decẽs. E Ut ꝑ moꝛtẽ de.eũ ꝗ hẽbat moꝛ.ĩperiũ.
i. diabolũ.hẽbat enĩ diabolꝰmoꝛt impiũ inq;tũ ex ꝑſuaſione ſua nã
humana ducta ẽad moꝛteʒ culpe.⁊ ex conſequẽti nãe.qꝛ per culpãnã
hũuũana icurrit moꝛiẽdi neceſſitatem. I ¶ Et liberaret.ſ. ipſe xpᷣus a
fuitute legis. m (Eosꝗ timoꝛe moꝛ.i.p legez veterẽ q̃ dura fuit.
qꝛ erat lex timoꝛis.dr enĩ timoꝛ moꝛtis.qꝛ E moꝛtis in fligebat.
n ¶ Per totaz vitã obnoxij.i.obligati. o ¶ Erãt ſeruituti.ab hac eni
fuitute cui eram obligati ꝑ legem liberanit nos xpᷣus ꝑ ſuã moꝛtem.
p ¶ Muſq; angelos. Hic ponit᷑ tertia rõ ꝗqᷓ accipit᷑ ex ꝑte nature redẽpti
one indigẽtis. nã indigẽs redẽptione ẽ nã intellectualis ſubiacẽs pec
cato remediabili.cuiꝰ ratio ẽ.qꝛ nã carens intellectu nõ põt peccare.
2 p ↄñs nõ ĩdiget redẽptõe.ſiłr nã humana ante lapſuz nõ ſubiacebat
peccato.⁊ iõ redẽptõe nõ indigebat lzʒ indigerz ꝑduciad btitudinẽ du
ce ſuꝑnaturali.nã etiã angelica poſt lapſum lzʒ ſubiacebat peccato.tñ
nõ indigebat redẽptiõe:qꝛ illud peccatũ eſt irremediabile.nũc aute⸗
ita eſt ꝙ natura humana aſſumptibilis eſt a verbo ad opus redempti
onis vt ſatiſfaciat natura que peccauit.a ideo humana natura aſſum/
pta eſta verbo ⁊ non angelica.⁊ hoc eſt quod dicit hic apoſtolus. Nuſ/
q enim angelos appꝛehẽdit.i.nullo loco ſacre ſcripture mnenitur
2z

natura angelica a ſuppoſito diunino aſſumatur.
a¶¶ Sed ſemẽ abꝛahe appꝛehẽdit.i.nãm humanã ſibi vniuit.ſficut ſu/
pꝛa ꝓbatum eſt ꝑ ſcripturã veteris teſtamẽti.ꝓpter h̊ ſequitur. .
1Ande ꝛ vebuit ibe xpᷣs. c ¶ Per oĩa fribꝰ ſimi. h ẽ q;tũ ad oẽs
ꝓpꝛietates nãe paſſibilis.qꝛ talia faciunt ad opꝰnfr̃e redẽptõis.nõ ãt
debuit aſſimilari eis qᷓ;tũ ad defectũ culpe.qꝛ B nõ valeret ad opꝰre⸗
demyrianis nfc, ſed magis ĩpediret. dU miſericoꝛs fieret.ꝑ B
enĩ ꝙ ipſe hũit nã
wobts. e¶ Et ſidelis põ
tifex ad deũ.ſeipᷣm miſe/
ricoꝛditer ⁊ caritatiue of/
ferendo ꝓ nobis.
E¶Ut repꝛopitiaret deli.

ppłi.ꝓ eis ſatiſfaciẽdo.
lez eo enĩ in quo paſſus
E ipſe.i.nã in q̃ paſſus ẽ q̃ eſt nã hũana. h
I deſerto.poſtea aboĩbꝰin ſua paſſione. i
auxiliari.i.a nã in q̃ paſſus ẽ ⁊ tentatꝰ hʒ qᷓq;dam aptitudinẽ ⁊ ꝓmpti⸗
tudinẽ ad deferẽdũ nobis auxiliũ ĩ paſſionibꝰ⁊ tẽtatiõibꝰ nr̃is.¶ Ad
euidẽtia huiꝰqð dem̃ eſt in hoc ca.⁊ in pcedẽti q̃rit᷑:vtrũ oĩa ſint ſubu
cienda xpᷣo ᷣm humanitaté in futuro ſeculo.⁊ arguitpᷣ ꝙ nõ.qꝛ crea/
tura intellectualis ſubicit᷑ xpᷣo ꝑ ↄfoꝛmitatẽ volũtatis ad ipᷣm.ſʒ ho
mines dãnati ⁊ angeli nunq; ei ſic ↄfoꝛmabunt᷑:qꝛ hẽbunt volunta
tem reſiſtentem ei qᷓ;dtum poterũt.ergo nunq; ei ſubucient᷑.Itẽ ſi an/
geli ſint ei ſubiecti:aut h̊ erit rõne nae aut rõne gre.non rõne nãae.qꝛ
nã humana in xpᷣo inferioꝛẽ angelica nã.qꝛ xpᷣs ᷣm ꝙ hõ fuit eiuſdezʒ
ſpẽi nobiſcũ.nec rõne gre.qꝛ bonis angelis data ẽgra ſᷣm ꝓpoꝛtionẽ
nãlium.ſᷣm ꝙ diffuſius tractat᷑.z.ſniaꝝ.⁊ ꝑ ↄns in eis ẽ maioꝛ gra qᷓ;
xpᷣo.qꝛ xpᷣs ſᷣm hũanã naturã inferioꝛ ẽ angelis. vt iã dictũ ẽ.⁊ ſᷣʒ hãc
nam é receptiuꝰ gratie ⁊ nõ ſᷣm dĩnam.ergo ⁊c̃. Cõtrariũ vr in lr̃a.qꝛ
dem̃ eſt ꝙ xpᷣo hol ſubuicient᷑ oia. Rñdeo in hac qõne ſunt erroꝛes /

ſemẽ abꝛahẽ appᷣbendit. AUñ de
buüit ꝑoĩa fribꝰſilari vt mipicòꝛs

rij.vnus ẽ Oꝛigenis ꝗ poſuit ꝙ oĩa ſic ſubicien xpᷣo ꝙ demones ⁊ ho

mines dãnati ſubicient᷑ xpᷣo ſᷣm confoꝛmitatẽ volũtatis.ga poſuit
ꝙpꝑaliqð tpᷣs certũ poſt iudiciũ demones ⁊ dãnati recipient᷑ ad pẽi/
tẽtiã ⁊ vlteriꝰ ad gloꝛiã.ſʒ hic erroꝛ dãnat᷑ ꝑillud qð h Math̊.⁊5.vbi
vnifoꝛmiter deſcribit᷑ eternitas pene dãnatoꝝ ⁊ gloꝛie beatoꝝ.ſᷣʒ ꝙ;
ibidẽ dr̃. Jbũt hi ĩ ſuppliciũ eternũ.iuſti aũt ĩ vita eternã.⁊ ideo pari
ratiõe qua dãnati dicerẽtur redire a pena.eadẽ ratione diceret᷑ ꝙ btĩ
poſſẽt cadere a gloꝛia.Aliꝰẽ erroꝛ negãtiũ ipſũ eſſe verũ hoĩeʒ.qꝛ ad
hoc ſequit ꝙ xpᷣo nihil ſubiciat᷑ q;dtũ ad hũanitatẽ.ſi eni vera hũani⸗/
tas nõ fuit iĩ xpo nihil ſubucit᷑ ei inq;tũ hõ. Poc aũt ſequit᷑ ad dictum
Arrij qui poſuit ꝙ vbũ aſſũpſit ſolã carnẽ hũanã ſʒ nõ aſſũpſit animã
ga vbũ ſupplebat locũ aĩe.⁊ ↄfirmabat illud ꝑ dictũ qð hr̃ Joh.i.capᷣ.
Uerbũ caro factũ ẽ.Ad h̊ aũt ſequit᷑ ꝙ xpᷣs nõ ſit hõ.ꝗa ꝙ aligs ſit hõ
nõ hẽns animã ẽ implicatio ↄtradictiõis.cum aĩa ſit foꝛma hoĩs.nec
