ditio. ſco denũciatio angeli.ibi. Apparuit aũt. Circa mũ dr. Sciů nis feſtũ. videt ee fictitii.tũ qꝛ hoc in nulla ſcriptura auctẽtirg nhg ,
eſtauũt cũ ſacerdotio fungeret᷑ ⁊c patri enim exiſtẽti ĩ loco ſancto.ſ. hr.tũ qꝛvt habet in libꝛis Regũ ⁊ Paralpoſt oꝛdinatõeʒ vigi⸗/ gieneni,
ĩ tẽplo ⁊ in diuino officio occupato. facta eſt diuina denũciatio de ꝓ tiq̃tuoꝛ ſacerdotũ vnꝰ erat ſũmꝰſacerdos ſupꝑ eos.non ſolůõpno untellern
le habẽda.ad denotãdũ ſcitate futura plis. anb iyp totu vira ſud. cita coiter fezẽ vſq; ad tpᷣs machabeon. nelan
t ¶ Soꝛte exyt.qꝛ diſtributões hebdomadaꝝ in ꝗbus ſucceſſiue de ĩqͥ greci ſuꝑ iudeos obtinuerũt dñiũ.⁊ tẽ ex cupiditate grecoꝝ NNN
bebãt vigitiquatuoꝛ lacerdotes miniſtrare.vt pdictũ eſt. fuerũt di · cambitõe iudeoꝝ aliꝗ ſ amotiõð ſacerdotio añ moꝛtẽ.⁊ ali in/ rntin
ſtribute ꝑ ſoꝛtẽ.vt habet᷑ . i. Paral.⁊4. — ſtituti.ſiẽ pʒ.?⁊. Machab.A.ca.ð iaſone ⁊ inenelao ⁊ liſimacho Mnine dnd
v ¶ Ut incẽſuʒ poneret ⁊c̃.Ex hoc loco dixerũt alig q cacharias fuit ⁊.iA.ca.de alchimo.⁊ eodẽ mõ poſtea fẽʒ ẽ qñ romani ceperũt krige

poͤtifex vel ſümus ſacerdos qꝛĩcenſũ ponere ſemel in anno ĩtra ſcem̃ iudeis dñari.qꝛ tunc erat venale ſacerdotiũ.vñ diẽ Joſeph'ꝙ
ſeõꝝ.i.iĩ feſto expiatõis ſoli ſũmo ſacerdoti erat licitũ.⁊ hoc videt di cayphas emit ſacerdotiũ vniꝰãni.potuit ẽt eẽ ꝙ iudei iter ſe oꝛ
cere btũs Ambꝛo.⁊ Beda ſuꝑ locũ iſtũ.⁊ tpᷣs ↄceptiõis pᷣcurſoꝛis vi ę· dinauejr̃t ꝑꝑ iſtas ↄtẽtões ⁊ ãbitões ꝙ ſacerdotiũ vniꝰ duraret

= =
Sez =s

— — —
= .
X S=
.
S —
S
S.

Sr
S

☛a =

ng oſiſ
⸗ e
. Ulne
ſn tii
ſt iſtien
e Gen
n am
nch⸗ N heige

—

==

4

=

S

4

— — —
— = =

ſrnisggn
npordee nti
sgbiniſrunnet
dalundelceninnan

5,

iwemdkuilltint

mosinbatciſigokk
nlidb hſünes
ti ſigineintſiſi
itmaumüigrauitfi
chgt annitiuff
niſgeercor ifngen
õ
nigeſcigfilgten
dig wteſbng
iin ngnatden
epro gai Niftt
ſiti Erminin
1r iieinin
atiei erinliii
wiickhtinn
utreäiſii
nguine ai

Et vocab nomẽ

iterptat᷑.in qͥ ẽ gr̃a.

nMõ bibet. erat.n. nacareus.i.ↄſecrat dño ꝑtotã

brus nõ iuſtificat᷑ hõ.vt hr Ro.3.ſz in opibus fidei caritate foꝛ/
mate ⁊ deuotõis. v ¶ Harare dño plebẽ pfectã.peuãgeli ſu

(¶Lucas

tim pannũ Ad des o Ambꝛoſi ? Bede dicédus pnon loquun

tur aſſertiue. a ¶Et oĩs multitudo ppli erat oꝛãs foꝛis hoꝛa

icéſi.qꝛ nõ erat licitũ ppło ĩgredi tẽplũ.ſʒ tm̃ atriũ.
bᷣ¶ Apparuit. Hic ↄñter deſcribit᷑ angeli denũciatio.⁊ pᷣmittit
cacharie ſtupefactio.cũ drĩ. c ¶Et cacharias turbatus ẽ ⁊c.ſ.
ex viſione angeli ĩſolita ⁊ ex fragilitate humana iuxta angelicã

ptãtẽ. ſicut de daniele legit᷑: Dañ.io.ꝑꝑ qð angelus ↄſolat fuit

eü dicẽs. d ¶ Me timeas cacharia.q.d.veni ad ↄſolatõeʒ tuã
ideo ſubdit᷑.

Cn eran er icenſuʒ poneret igreſſus ĩ teplu,ʒ
ter. n. deũ depcatuß dñi. Et oĩs mũltitudo poplierat

fuerat de aduentu oꝛans foꝛis hoꝛa icenſi. Apꝑũuit
meſſie ⁊ de hda p gait illi angelus dñi:ſtans a dexti
le. Et ideo angelus
vtrũq; ſibi denun /

ciat. dicés. tus ẽ vidẽs:⁊ timoꝛ irruit 1 upꝑeũ.
r Er vpo tua heli ·¶ Ait ant ad eũ angelus. Hẽe time/
ſabeth parlet tibi f ꝗg ʒacharia:qm̃ exaudita ẽ depᷣca

liũ. ⁊ dicit. Tibi. B

nãe fuit ibi vt'gre pariet tibi filiũ. vòcabis nomẽ
vtpdcm̃ eſt. Ange / eiꝰ ioqnẽ: ⁊ erit gaudiũ tibi ⁊ exual

lus ãt loq̃ns ioſepp tatio⸗ e We

xit pariet tibi. ſᷓ pa debũt. Erit. n. màgnꝰ coꝛaʒ dño:

riet abſolute. qꝛio 2 vinũʒ ⁊ ſicerã nõ bibẽt. Et ſpũ

ſeph nihil coopatꝰ ſqctò replebitadhuc ex vtero ma
tris ſue.⁊ multos filioꝝ iſr ł ouer
etioßeʒ. pnoĩatab tetad dñm deũ ipſoꝝ.Et ipſe pᷣce
angelo pꝑ ſcitatem det ante illũ i ſpũ ⁊ virtute helie:

ei ſuturã ⁊ offic/ ꝓ vt ↄũertat coꝛda patrũĩ filios: ⁊

pꝛietatẽ. Joßes.n. incredulos ad pꝛudẽèntiã iuſtoꝝ:

qꝛioßes xp mani· parre dño plebem ꝑfectã. Et di

gltaris icẽſi. Et ʒàcharias turba-

dicunt do aſtare ꝑ iugẽ ↄtẽplatõez. d ¶
tibi euãgeligare.ex parte dei cuius veritas

c¶ Quiaſto ante deũ.zy enim angeli mittãtur: miniſterium p ſalute
hominũ.vt habet᷑ Peh.i.tamen nõ recedũt a ↄtẽplatõe diuina.⁊ ſic

t miſſus ſü loꝗ ad te ⁊ hec
nõ põt ĩpediri.

e ¶ Et ecce eris tacẽs.ꝓpter incredulitatẽ tuã.tũ qꝛ anglus dedit ſibi
ſignũ reſpectu futuri ĩplẽdi.⁊ penã rõne icredulitatis pᷣterite.tot.n.
ſigna vitatl ↄcurrebãt: ꝙ cacharias nõ potuit diſcredere abſq; pctõ.
qꝛ angelus apparuit ei ĩ ſacro loco ⁊ exnti ĩ miniſterio diuino.nũcia/

mea ꝓceſſit ĩ diebꝰ ſuis. Et rẽſpõ
dẽs angelus dixit ei. egò ſum ga/⸗
bꝛiel qui aſto ante deuũ:èt miſſus
ſuʒ loꝗ ad te:⁊ h tibi euageliza/
re.⁊ eccẽ eris tacẽs ⁊ nõ poteris
logꝗ vſq;ĩ diẽ quo hec fiunt: ꝓ eo
ꝙꝓ nõcredidiſtivbis meis:q̃ iple/
bunt ĩ tꝑe ſuo.⁊èᷣrat plebs expe/
ctꝗs ʒachariã:⁊ miràbant᷑ ꝙ tar/
daret ipſe ĩtẽplo. Egreſſus qt nõ
poterat loꝗ ad illos. ⁊ cògnoue/

bat etiã ea que ꝑtinebãt
ad oĩum hoium ſalutẽ:æ
ad dei glia.ex ꝗb debe/
bat cacharie conſtare ꝙ
erat bonus angelus.⁊ p
ↄñs ꝙ erat verü dictum

eius cũ mẽtiri nõ poſſit.

⁊ĩ G̊ peccauit cacharias.
qꝛ credẽs ipſuʒ bonũ an/

gelũ ex pᷣdictis circũſtã/
tyjs.ꝗb ↄcurrẽtibus nõ

ꝑmittit angelo ſathane

vt trãſfiguret ſe ĩ angelũ
lucis.⁊ tamẽ nõ credidit
vbo eius.⁊ĩ G̊ peccauit.

rũt ꝙ viſionẽ vidiſſʒ ĩ tẽplo.⁊ ipße ¶ꝓbter qao punit fuit.
erat inuẽs illis: pmoſit mut et r raubleba exvecra⸗

fem̃ ẽ vt ipleti ſũt dies officij eiꝰ:

ↄcepit hèliſabethvxõ eꝰ: ⁊ occlta

bat ſe mẽſibꝰꝗnq; dicẽs. Quia ſic p
ſionẽ vidiſſet: tamẽ ne/

quferre oppꝛobꝛiũ meũ int᷑ hoies ſciebãt qualẽ. ex hoc.n.
ꝓ vyidebãt faciẽ eius mi

feẽ̃ mihi dñs i diebꝰ gbᷣ reſpexit

ℳ₰ℳ

In mẽenſe aqt ſexto:miſſũsẽ qge/

AJus gabꝛiel a deo ĩ cinitatẽ galilce

. e

feſtauit ꝑ quẽgr̃a ⁊ xit ʒacharias ad angelũ. Vndè h chi nomen naʒareth:ad virgineʒ

Vitas fcã eſt. vtha ⸗ ſciam: Egoẽniʒ ſuʒ ſenex.⁊ vxoꝛ

ber Jol/..
b¶ Et erit tibi gau / ̊
diũ.ĩ mẽte iteriꝰ. i¶ Et exultatio.exteriꝰ.dẽ.n.exultatio.q̃ſi

Eextra ſaltatio ⁊ B eſt ppᷣe qñ gaudiũ eſt tm̃ ĩterius ꝙ nõ põt bñ

ↄtineriꝗqn appeatexteriꝰ. E ¶ Et multi ĩ natiuitate eiꝰ gaude

bũt.ſm ꝙ dr ifra ꝙ ĩ oꝛtu eiꝰↄgratulabãatur vicini.⁊ nunc etii⸗

videmus ĩpletũ ꝙ dies ſue natiuitat nõ ſolũ feſtiuat᷑ ab oĩbus
eniente etiã a ſarracenis ⁊ aligbus alus.

rit eniĩ magnꝰcoꝛã dño. Uñ dicit ſaluatoꝛ Math.ii.ca.In/

ter natos mulieꝝ nõ ſurrexit maioꝛ iohe baptiſta. Z

t vinũ ⁊ ſicerã.i.quẽcũq; potũ iebꝛiatiuũ.

iõ ab oĩ ĩebꝛiatiuo abſtinuit.ſicut nacarei ĩ veteri lege tꝑe ſepa/

urgatöem oꝛiginalis pcti.⁊ ad opꝑatões boni meritoꝛeꝛ.
t multos filios iſrłouertet ad dñz.i.ad xpᷣʒ ꝑ ſuã pᷣdicatõeʒ

ias pcedet aduentũ xpᷣi 2?.ita iodes pᷣmũ pceſſit.

ticredulos.ſ.illos ꝗ pᷣus fuerãt ĩicreduli.

dicebant᷑ patres pplłi.ↄuerſi fuerunt ꝑ aplłos ad fidẽ chꝛiſti.
pꝛudẽtiã iuſtoꝝ.q̃ pꝛudetia nõ ↄſiſtit ĩ opibus legis exgq/

ſceptõez.qꝛ neminẽ ad ꝑfcmadduxerat lex.vt habet Peb..⁊

ꝓpter hoc illa lex dĩ lex timoꝛis.qꝛ ĩperfcõꝝ ẽ timoꝛe pene re
trahi a malis.Lex ãt euãgelica dicit lex amoꝛis.qꝛ perfectoꝝ

eſt retrabi a malis amoꝛe boni. x¶ Et dixit cacharia.pic oñ

Circapᷣmũ ſciendũ ꝙ cacharias vbis angeli nõ credidit.qdð oſtẽ

dtba ei.cũ dr. y ¶ Uñn B ſcia: ⁊ c icredulitatis ſubdii.
38 (Eao ſũ ſenex ⁊c᷑.q.d.tps gñandi ĩ me trã it. i ea tpᷣs ↄcipiẽdi

8 St rñdẽs angelus arguẽdo ei ĩcredulitatẽ.

vitaz ſuã.
ratõis ſue.vt habet Nu.s.c. o ¶ Et ſpũ ſcõ replebit᷑.qᷓ;tũ ad
R t ipſe pcedet an illũ ĩ ſpiritu ⁊ vtute helie.Pꝛimo ꝓpter ſili
Adinẽ vite.q;ꝛ vterq; vixit ĩ auſteritate victꝰ ⁊ veſtitꝰ. Scðo ꝓ
tter ſilitudinẽ ĩ veritate doctrine.q;ꝛ vterq; ↄſtãter vitia redar
guit etiã pſonaꝝ magnaꝝ. Tertio ppter ſiłitudinẽ officu.qꝛ fiẽ

rUt ↄuertat coꝛda patrũ in filios.ſ.patrũ veteris teſtamenti
ad diſcipulos xpᷣi. qꝛ płes de ſacerdotibus ⁊ ſenioꝛibꝰiudeoꝝ ꝗ

dit ⁊ceptio pᷣcurſoꝛis mirabilis ex punitõe icredulitatis ĩ pr̃fe.“7-
Puio ponit dicta punitio.ſcõo ſequens ↄſolatio.ibi.Et fem̃ eſt.

Ego ſũ gabꝛiel.ãgelus ſanctꝰ celãs ꝓ ſalute iſrł.vt br̃ Dañ.9.

deſponſatam viro cuinomẽ erat .

libus:quia ſignis audibilibus non potera

AA enmg. C tẽplũ:ſʒ atrium tm̃.
abijt ĩ domũ ſuã. hos t dies 8 Eimitabant tarde

ret.qꝛ oblatio incẽſi non
regebae tãtũ tpᷣs.
tcognouerůt ꝙ vi⸗

ſciebãt qualẽ.ex hoc.n.

rabilr mutatam ex collo
cutione cũ angelo.⁊ ipᷣm
logꝗ nõ potẽtẽ.ↄiectura/
bat ipᷣʒʒ habuiſſe viſionẽ.
Erripſe erat ilis innu.
en. ſcilicet ſignis viſibi

k ¶ Et fem̃ eſt. Pic ↄſequenter ponit cacharie cõſolatio nõ q;tum ad

loquele reſtitutionem.ſed qᷓ;tum ad fili ſibi pꝓmiſſi cõceptioneʒ.cuzʒ
dicit. Et fcm̃ eſt vt ĩpleti ſunt dies offici eius abit ĩ domũ ſuaʒ.quia

tota hebdomoda qua in tẽplo miniſtrabat ſacerdos ad hoc deputatꝰ
in templo manebat ⁊ nõ exibat ad ꝓpꝛia negocia ĩitentus ad diuina.
Et ex hoc inoleuit ↄſuetudo apud aliquos religioſos ſãcta ⁊ honeſta
iſ. ꝙ ille ꝗ eſt hebdomadariꝰ ꝑ totã hebdomada manet itra clauſtrũ

medius eſt ⁊ ſequeſter iter cuentũ ⁊ deũ.

n6 exiẽs ad exterioꝛa negocia:intentus ad diuina.quia illo tempoꝛe

¶ Koncepit heliſabethvxoꝛ eiꝰ ⁊ occultabat ſe menſibus ꝗnq;.dupli
ci de cauſa. Una qꝛ lz de ↄcepta ꝓle gauderet.tamẽ verecũdabatur
aliquantulũ eo ꝙ iã tranſierat tempus vacandi amplexibꝰcã pꝛolis
generãde.ſicut ſara dixit Geñ.is.ca. Poſtq; cõſenui ⁊ dñs meus ve/
tulus eſt voluptati operã dabo:q.d.nõ decet.Alia cauſa ẽ.qꝛ magis

vgliuit certificari de euẽtu rei anteq; ppalartet.
m ¶ In menſe aũt ſexto.dDeſcripto ↄceptu pᷣcurſoꝛis:hic ↄñter deſcri

bit᷑ ↄceptꝰ ſaluatoꝛis.circa qð pᷣ ponit᷑ angelica ſalutatio.⁊ꝰ marie cõ
ſolatio ibi. Que cũ audiſſet. 3filu ↄceptio.ibi.Dixit aũt maria.Cir
ca pᷣꝰ pᷣmittit᷑ tpᷣs ſalutatõis cũ dr. In mẽſe aũt ſexto.ſ.a ↄceptu pꝛe/

curſoꝛis.qꝛ fuit , in ſeptẽbꝛi circa finẽ mẽſis.ſaluatoꝛ aũt circa

finẽ marty. n

iſſus ẽ angelus gabꝛiel.ꝙ aũt hic ponũtur tot

noia pꝓpᷣa.ſ. angeli miſſi. vginis ad qu neteat ſpõſi ſui ⁊ loci:hoc

fuit ad oñdẽdũ certitudinẽ hiſtoꝛie o

que cauſe ex parte pueri.aliq̃ ex pte matris

Cui no.nacareth. B fuitvt
adĩpleret᷑ pphia Iſaie.ii.vbi dr.Egrediet᷑ virga de radice ieſe.⁊ flos
de radice eiꝰ aſcendet.vbi ſ̃m vitatẽ hebraicã hr.Et nacareus de ra
dice eius aſcẽdet. p¶Ad vir. deſpõſatã.⁊ q̊ diuinaoꝛdiatõe mul⸗
tiplici rõne factũ ẽ vt deſpõſaret᷑ anteq;; impᷣgnaret᷑.Et accipiũt᷑ ali/

⁊ aliq̃ ex parte noſtra.Ex

pte ãt pueri fuit cõueniẽs ipʒʒ de vᷣgine deſpõſata naſci.ne ab ĩfideli⸗/
bo tãq; illegitime natus abuceret᷑.vñ dicit Ambꝛo.ſuꝑ Lucã.Quid
herodi.ꝗd iudeis poſſet aſcribi.ſi natũ ex adulterio viderent᷑ ꝑpſeꝗ:
Scõðovt mõ ſueto ſcripturaꝝ genelogia xpᷣi ᷣſcriberet᷑ ꝑ viꝝ.Ter
tio vt partꝰvginis diabolo celaret᷑. Quarto vt puer natꝰa ioſeph nu
triretur. vnde ⁊ pater eius dictus cẽ.qꝛ nutritius eius fuit.Ex parte
vero matris accipiuntur alique cauſe. Pꝛimo q; per deſponſatõem
fuit imunis a pena lapidatiõis ne tãqᷓ; adultera calũniareta iudeis.

5
☚ S

“

Secũdo vt pꝑ ̊ ab ifamia liberaret᷑. vñ dicit Ambꝛoſi ſuꝑ Lucã ꝙ
deſpõſata eſt ne temerate virginitatl adureret̃ infamia.cui grauis
aluꝰ coꝛꝛuptele videret᷑ ingne pferre. Lertio vt vᷣginia ioſeph exhi/
bereĩ miniſteriũ.vt dicit Pier. Itẽ ex ꝑte nr̃a accipiũt gnq; cãe.Pꝛi
mo qꝛ ex teſtimonio ioſeph cõpꝛobatũ eſt certiꝰchꝛiſtũ ex vᷣgine na/
tũ.vñ dicit Ambꝛoſius ſuꝑ Lucã. Locupletioꝛ teſtis pudoꝛis mari/
tus adhibetur ꝗ poſſet dolereĩiuriã ⁊ vidicare oppꝛobꝛiũ ſi nõ agno
ſceret ſaccrm. Secũdo qꝛ ꝑ h̊ vba vginis virginitatẽ ſuã aſſerẽtis ma
gis credibilia reddunt᷑.
vñ dicit Ambꝛo. ſuꝑ Lu
cã.Fides marie vᷣbis ma
gis aſcribit᷑ ⁊ mẽdacij cã

remouer. culpã.n. obũ/ lus ad eam dixit. Aue grtia ple/

bꝛare voluiſſe mendacio na: dñs tech: bñde⸗ tuͤrmulierib?
videret inupta pᷣgnans. N— J. 1 6j 4
Caz aut meticdl deſpon Quͦechᷣ audiſſʒ:türbata ẽ ĩpᷣmo

ne eiꝰ:⁊ cogitabãt qlis eẽt iſta ſa/
lutatio. Et ait angelus ei. Nẽ ti/⸗
meas maria: iuèniſti.n. gRaʒ apðᷣ

ſata nõ hũit cũ cõiugu p⸗
miũ ⁊ gratia nuptiarum
ꝑtus ſit feminaꝝ:q̃ qdẽ
duo ptinent ad noſtre fi/
dei firmitatẽ. Tertio vt
tolleret᷑ excuſatio virgi
nibus qꝗᷓ ꝓpter ĩcautelã

es filiũ: ⁊ vocãbis nomẽ eiꝰ ieſü.
Riei icneteſS Hic èrit magnus:⁊ filiꝰ altiſſimi
uã ĩcurrunt ĩfamiã. vnñn vocabit᷑.Et dabit illi in? de
Ambꝛo. ſup L.ncd. 1on vocabit. Et dabit illi domin

decuit vᷣginibus ſiniſta ”l
opinione viuẽtibus velamen excuſationis relinꝗ.q ĩfamata quoq;
mater dñi videret᷑. Quarto ꝑ hoc deſignatur eccłia que cũ ſit virgo.
deſpõſata tñ eſt vni viro.vt dicit Aug.libꝛo de ſcã virginitate. Qui/
to qꝛ eo ꝙ mater dñi fuit deſpõſata ⁊vᷣgo.ĩ perſona ipſius ſimul vgi/
nitas ⁊ matrimoniũ honoꝛãtur ↄ hereticos alteri iſtoꝝ detrahentes
a ¶Dedomo dauid.hoc expᷣmitur ad oſtẽdenduʒ ꝙ chꝛiſtꝰ deſcendit
de ſemine dauid ſicẽ fuerat ꝑ ꝓphas pᷣdictũ.licet.n.ioſeph non fuerit
pf ſaluatoꝛis.tñ virgo maria de q̃ xpᷣs carnẽ aſſũpſit.fuit de eadẽ tri/
u cũ ioſeph.qð pꝓbat᷑ ꝑ hoc ꝙ mulieres ĩ hereditate pr̃na ſucceden/
tes nõ poterãt ↄtrahere mr̃imoniũ niſi cũ viris ſue trib ne fieret cõ
fuſio ſoꝛtiũ.vt hr ex dñi ſnĩa Nu.ʒõ. Btã virgo maria fuit vnica ioa/
chim pr̃i ſuo ſuccedens ei ĩ hereditate.ex quo ſegtur ꝙ ipſa ⁊ ioſeph
cui deſpõſata fuit erãt de eadẽ tribu.ſ.dauid. b ¶ Et igreſſus ãge.
ad eã. Bernar.ſuꝑ Miſſus ẽ.diẽ ꝙ igreſſus ẽ ĩ ſecreto cubiculo.vbi
clauſo ſupꝑ ſe oſtio oꝛabat preʒ ĩ abſcõdito.Si.n. conceptio pᷣcurſoꝛis

fuit denũciata pr̃i occupato ĩ ſacro offõ.vt pᷣdcm̃ cẽ.multo ꝓbabilius

ẽ ꝙ ↄceptio ſaluatoꝛis denũciata fuit vgini ĩ deuotõe ⁊ oꝛõne actua
liter exñti. c¶ Aue gra plena.qð exponit Hiero.ĩ ſᷣmone de aſſũ/
ptiõe.⁊ bñ plena.qꝛ ceteris ꝑ ptes pᷣſtat᷑ gra.marie vo tota ſiłſe ĩfu⸗
dit plenitudo gre. Itẽ iſta gra nõ ſolũ ipleuit eius mẽtẽ.ſʒ etiã vẽtrẽ
inqᷓ;tũ ſingulari gratia dei fem eſt vt ↄciperet ſaluatoꝛc.
d Dñs tecũ.nõ tm̃ ꝑ eẽntiã potẽtiã ⁊ pñtiã q̃lr eſt i oĩibus rebus.nec

guinibus.⁊ iĩtra viſcera virginis latuit nouẽ mẽſibus.
e¶ Bmñdicta tu ĩ mulieribus.i.pᷣ oĩbus mulieribus.i.oẽs mulieres bñ
dicẽtur ĩ te.ſicut ⁊ viri in filio. ¶ Que cũ audiſſet.Hic ↄũr ponit
vginis ↄſolatio de duobꝰ.pᷣmo de ↄceptiõe filij.ſcõᷣo de mõ ↄcipiẽdi.
ibi. Dixit ãt maria ad angelũ.Circa pᷣmũ ſciẽdũ ꝙ btã vgo ſolita erat
videre angelos.⁊iõ de apparitõe angeli nõ fuit admirata ⁊ turbata

ſʒ de ſalutatõe ĩſolita.qꝛ nihil mirabiliꝰẽvere humili qᷓ; ſua exaltatõ

iõ cũ btã vgo eẽt humillima.audiẽs ſalutatõeʒ tãte excellẽtie tur/
beata fuit nõ turbatõe icredulitatig ſicut cacharias.vt.S.dcim c.ſʒ tur
batõe admiratõis.iõ bñ drĩ̃. g ¶ Turbataẽ ĩ fmone eiꝰ.ſ.angeli.ñ
aũt ĩviſione. h Ercogiaban q̃lis eẽt iſta ſalutatio.ꝙ.n. turbata
fuit.vginalẽ vecũdiã humilẽ oñdit.ꝙ aũt cogitauit de iſta ſalutatõe
declarat pꝛudẽtiã maximã marie.⁊ iõ angelus eã ↄſolat᷑ dicẽs.
Ne timeas maria.de ſalutatõe iſolita.cuiꝰ cã ſubdit᷑.
nueniſti.n.grãm apud deũ.ñ ſolũ ꝓ te.ſʒ ꝓ toto humano gñe.iõ
ſubdit᷑. 1Mce ↄcipies ĩ vtero.qꝛ hec ↄceptio nõ ẽ fcã ꝑ aptionẽ
clauſtrivginalis.ſʒ ꝑvtutẽ ſpũs ſci ĩtravteꝝ vᷣgĩs coꝛpus filij foꝛmãt
m ¶ Et paries filiũ.vgo pmanẽs ĩ ꝑtu ſicut ⁊ i ↄceptu.
n ¶ Et vocabis nomẽ eiꝰ ihʒʒ.nõ dicit ĩpones.qꝛ q̊ nomẽ fuit ĩpoſitũ a
deo pfe. ᷣm ꝙ fuerat pᷣdcm̃ ꝑ Iſaiã ꝓphaz. oz. Uocabit᷑ tibi nomen

nouũ qð os dñi noĩauit.ſed iſtud nomẽ fuit diuulgatũ ꝑ angelũ ipſi

marie ⁊ ioſeph.⁊ ꝑeos aljs.Nomẽè etiã ĩpoſitũ ẽ ſᷣm ꝓpꝛietatẽ futu
rã.qꝛ ſalus humani gñis futura erat ꝑ ihʒ.⁊ Bẽ qð dixit angelus ipſi
ioſeph Mathᷣ.i. ocabis nomẽ eiꝰ ihʒ:ipſe.n.ſaluũ faciet ppłʒ ſuũ
a pctis eoꝝ. Ihs.n.ſalus ĩterpᷣtat᷑. o

Luce.7.c. Pꝛophᷣa magnus ſurrexit in nobis.

ioſeph:de döomo dauid: ⁊ nomẽ ſegeʒ dauid patris eius: ? regnã

virginis maria. Etigrèſſusange bhit i domo iacobi eterni: ⁊ regt
Eius nõ erit finis. Sixit ant maria

niãaʒ virũ nõ cognoſco: E rèſpon

deñ. Eccè ↄcipies i vtero ⁊ pari/

hoies.ſʒ etiã ſuꝑ angelos. t

vgo dicens.

ſolũ ꝑ grãz eo mõ quo eſt ĩſcis hoĩbus.ſʒ etiã ꝑ carnis aſſũptionẽ. qꝛ
coꝛpus diuinitati vnitũ fuit foꝛmatũ de btẽ virginis puriſſimis ſan /

. ic erit magnus.ſp.n.fuit
magnus ðs.ſʒ futurus erat magnus hõ ⁊ magnus ꝓpha.ſm ꝙ dicit

△

p (Et fili? altiſſimi vocabit᷑.i.ipſius dei a ſolus ẽ altiſſimus hõ
.Jn. altus é ĩiter creaturas coꝛꝑales.ſʒ angelus altioꝛ.s ãt ſolus
altiſſimus. Iſta ẽt filiatio dei accipit hic ꝑ nãʒ.ĩ oĩbus aũt alijs

qᷓ;Stũcũq; ſcis eſt tm̃ filiatio dei ꝑ adoption.
Et dabit illi dñs deus ſedẽ dauid. Contrariũ videt᷑ ꝑ hoc qdð
pabetur hiere.⁊z.de iechonia rege iuda.Scribe viꝝ iſtũ ſteri/

lem.nec erit de ſemine eius ꝗ ſedeat ſuper thꝛonũ dauid. Bea⸗/

ta aüt virgo maria de qua natus eſt iſs deſcendit de iechonia.
vt pʒ Math. p. qꝛ
ponit᷑ in xpi genea
logia. Dicẽdum ꝙ
hieremias logtur
de regno tẽpoꝛali
ipfſius dauid:ĩ quo
nullus poſtea re/
gnauit de ſemine

bit i domo iacobĩ eternũ:⁊ regni

ad ãgelũ: Quõmõ fiet iſtð: quo/

dẽs angelus dixit ei. Spũs ſcũs iechonie. qꝛ iohes
ſupꝑueniet in te: ⁊ virtůs altiſſimi pircanus ꝛalig aln
obũbꝛabit tibi. Jdeòq; ⁊ qðᷣ na/ Areſunſerin e
ſcet ex te ſetm vocaàbit filt? ði. Et dn denodle alealo
— E L anteherodeé aſcalo
Ecce heliſabeth cognata tua. ⁊ ipa nitã. nõ fuerunt de
ↄcepiet filiũiſea encctute ſug. Et hic rriu regia ſec de
mẽnſisẽ ſext? illi:qᷓ vocat᷑ ſterilis. tribu ſocerdotali.
menſisẽ ſext illi:qvocatĩ ſterilis poettagdeceai
de iechonia Fʒ car/

nem per virginem mariam non ſedit ſuper thꝛonum dauid lo

quendo de tempoꝛali regno.immo iſtud negauit coꝛam pilato.
dicens. Regnuz meum non eſt de hoc mundo. Johᷣ.is. tamen
in reſurrectione ſua accepit poteſtatem etiã inq;tum homo ſu⸗
per omnem creaturam. ſecundum ꝙ ipſe dicit Math. 28. Da⸗

ta mibi omnis poteſtas in celo ⁊ ĩ terra.inq;tum enim deusnõ
accepit aliquam poteſtateʒ de nouo ſiue ĩ tempoꝛe. Angelus at
hic loquitur de regno ſpirituali ⁊ celeſtiquod figuratum fuit
per regnum dauid tempoꝛale.ſicut ⁊ celeſtis hieruſalem per

tempoꝛalem. vnde ⁊ ſubditur.

¶ Et regnabit ĩ domo iacobi eternũ.i.ſuꝑ electoꝰ.de domo eni

abꝛabã ⁊ iſaac aligꝗ fuerũt repꝛobati ſic iſmael ⁊ eſau.ſ ĩ domo
iacob oẽs eiꝰ filij a ſcis doctoꝛib iter electos ſunt ↄputati.q; ⁊?

ſi aliq peccauerunt. pnĩaʒz egerunt. (¶ Et re. ei n erit fi. x-ps
.qn. nõ ſolũ ĩq;tũ hõ.ſj ẽt ĩqᷓ;tũ ðs regnabit ĩ eternũ non ſolũ ſuꝑ
Dixit ãt ma.ad ang.NHic pnter

ponit᷑ ↄſolatio marie quãtũ ad modũ ↄcipiendi.lʒ.n.crederet

firmiter vbũ angeli iplendũ de ↄceptõe filj ꝓmiſſi.qꝛ tñ ange/

lus ad plenũ nõ expᷣſſierat modũ ↄcipiendi.iõ de hoc qſiuit bt
v¶ Quõ fiet iſtud.tãqᷓ;.n.certa de fcõ.qrit ð mõ
fiẽdi.cuiꝰcã ſubdit᷑. x
pono.ʒ.n.ꝙ dñt doctoꝛes catholici btã vgo anqᷓ; deſponſaret᷑

ioſeph habuit obſeruãtiã caſtitat! vᷣginalis ĩ deſiderio.nõ tñ ſic
vonit expᷣſſe.ſʒ cũ poſtea deo oꝛdinãte eẽt ei deſpõſatag erat in
ſili ppoſito ſił emiſerũt votũ.

¶ Et rñdens angelus.ad de/
clarãdũ modũ ↄcipiendi. 3ʒ (Dixit ei. ſpuͦs ſãct? ſupueniet i

te.i.nõ ↄcipies humano mõſʒ diuino.qꝛ nõ vtute ſemini viri/
lis.ſʒ vtute ſpũs ſci.Et bñ dixit ſupueniet ĩ te.qꝛ pꝛius venerat

ſpũs ſactꝰ ſuꝑ vᷣginem adhuc ĩ vtero mĩis exntẽ eã ab oꝛiginali
purgãdo.vt coĩus dr̃.vel ſᷣm alios a pctõ oꝛiginali pᷣſeruãdo.ſʒ
Taceptõe fili dei ſupuenit ſpũs ſcus.i.iteꝝ venitad ↄferenduʒ
maioꝛẽ gr̃e plenitudinẽ q̃ nõ ſolũ ſcificauit mẽtẽ ſʒ etia ventre.

a ¶ Et vtus altiſſimi. i. dei filiꝰ q ẽ dei pr̃is ſapia ⁊ vtus. vtdĩ.iad
bübꝛabit tibi. qꝛ ĩ btã vgine ſub vmbꝛa carnis

Coꝛ.ic. b¶ Obů n
latuit vt' ditatſ. c ¶ IJoq; ⁊ qð naſcet᷑ ex te ſcm̃. diẽ ſcm abſo⸗/
lute abſq; determinatõe.qꝛ ſi dixiſſet ſcũsðs vel ſcũs hõ vłali⸗/
qd aſile nõ expſſiſſet ſcitatẽ eiꝰ ↄplete.qꝛ ĩ eoẽ ſcitas dina apu

mana.⁊ qcqꝗd ſcĩtatl põt cogitariĩ ãcũq; creatura.eminẽtiꝰ Ein

xpᷣo.iõ diẽ ſcm̃ abſq; determinatõe. ſicut etiã dñs dixit moyſi.
Exo.ʒ.Egoſũ ꝗ ſũ.ſic dices filijs iſrł.qui ẽ miſit me ad vos.vtꝑ

EB oñderet᷑ ꝙ plenitudo eẽndi ĩmo ĩfinitas ẽ ꝓpᷣa ipi dei.

d¶ Uocabitur filius dei.non adoptiuus ſicut alui.ſed naturali

Et ad maioꝛem aſſertionem declarat angelus dictü ſuum per
exẽplũ.cũ ſubdit᷑. e er ecce heliſabeth cognata tua ⁊ ipſa
ↄcepit filiũ ĩ ſenectute ſua.vt ꝗ ſipꝛa nãz ↄceptũ dederat ſteri/
li.daturꝰcrederet᷑ ⁊a vgini. f r bie menſis eſt ſextus illi. ſ.
menſi ĩ quo ipa ↄcepit. g ¶ Que vocat ſterilis.eiꝰ.n.ſterilitas
a tãto tpe iã erat nota ꝙ ſic vocabat᷑.veruntñ qꝛ iſtud exeplum

non eſt vſq; quaq; perfectum. quia maius eſt virginem conci⸗
pere q; ſterilem. ideoangelus inducit rationis efficaciaʒ ex dei
omnipotentia.cum dicitur.

¶ Qm viꝝ nõ cogᷣſco.i.nõ cogſcere p/

— — — —

—
2 = ʒę̃

MWhigeockn.
pniinp⸗
öfnienttone
i

c e

==
— –e S== -
— S= 2
— S=
— —
—
=S,=S=
SS
—
—

— = =☛Tea = =
=,=
SS
=S
— =
—
=
—
=—
=22

—
——
—

—
S S
=
=

S=e
S
=⸗à
S=
—
2 —
—

—
=
=
=
=
= — —
SS=
S=.
£ xJ
= -
—
=

„
1

umti
iteit
6icioti

=
S=
☛

SS

1,e

4

=
=S

=S
—
=
SES
=
=—
—
—=——
— — — —. — „ —r ̃ ̃ —————

Cngenigsdct
ſenenäuungin
Cfpnitäßrini⸗

—— =
=
=ꝛ=

= = =

==

=ͤ — =
=
öee
–

Aßhlugertattist

ſ hnn
finptlanirſt
((ooiznoranin

Geltigent
ſi

llitt dere

Auntiiuehli⸗
ſhiod'nos
Mäezwnlinann
Aſdetonis Nio⸗

—

6ſootginis fn

alltonsßmaten

1

Gffteplentofcie

ſlinenevi

ggecxetegpicn

üileritqnoaf

R

eüfſncigeltrüt

1

hſwehnöſtei

hlhonniznaloe
tllgepoſten
gtioptomi
ltiispiceran
Ctüſtnunntgn
nfemlesagne

— n⸗znn

y =
S= ==
SS

=ꝛ=

enlStreplenn
ſtaurenz ſibe
glunmngeel
Ctrng „

=
=

a

=
E
1S2
— 2=
—
1=..

. * , 8 ½ .
Ntirz ucas

elc „ „ i. J. ,.Wͤk „ „ „ „
M . 1 . 3 lefe 2* .„ „ „ „ ⸗ KNE„ „ „ „ „
enurgi Waianeritigo ſileanud enoétba i ſemm dieeſe dexcãtatio vginis.⁊ pꝛemittitur titulus cãtici.cũ dicit᷑. Et ait maria
Kecdlhzictui⸗ ionen iplicatt tücent bllte iuſmöi 1. qu icqd.n. dcli·hoc eni caticũ ſic intitulat᷑ qꝛ cãticũ marie noĩat.⁊ ſubdit ipm canti
Min 6 ctione nñ iplicat totuͦ e deo poſſibil e. cuiuſmõi ẽ vginẽ cõcipere. cuz. x¶ Wagnificat ꝛc̃. q̃ſi diceret maria.O eliſabeth tu me ma
Cmmmifte b ¶ Bixit t maria. Hicↄnr ponit᷑ fili dei ↄceptio.qꝛ maria cer gnificas.ſed ego totũ deo attribuens ipᷣm magnifico in ̊ cãtico.vbi
uent iare dezde mo ſiendlaſſeaſir eba rtore niees bu ßpmo ponit᷑ modus cãtici.ſecũdo ſubdit᷑ cã cantãdi ibi. Quia reſpe
ſierthnen militer. c¶ Ecce ancilla dñni.ſuꝑ qð vbũ dicit Berñ. Que ẽ it. Circa pᷣmũ declarat birginis tanq́; magna. cum dicit᷑. Ma
niuh tã ſublimis humilitasq cedere neſcit honoꝛibꝰ.ĩſoleſcere glia Snificac ſecnuo vtoen eatbt. d ienn men on ſae biamen
npe geieunk acieligit 7ancilläſenofat. d (Fiat mihi ſecůdũ tertio vt debita. cũ dicit. 3 ¶Dominũ. cui debeturlaus ⁊ bonoꝛ.
in tifactü é. qꝛ vtute 5 er e en e Ausotio ptiocida. ibi. E
e oina cepit filin,s. Q2 Erit ipole apud deñ oe wbů tauitĩ gaudio ĩfans ĩ vtero meo. exitauit ſpũs me'. qnta
NH eEt diſ abil. an. Dixit qt maria. Eccèancilla dni: Et betaq credidiſti: qm pficiẽnt vt recta. bi. n deo lalu
o nd pacto nũcio ⁊ filio fiat mihißʒ vbu tuü. Et diſceſſit eaqᷓ dicta ſũt tibi a dño.⁊ ait ma/ a n deo. rõe creatiõis.
e hnolchns ilis.) , Aln angelug. Erurgesat ma ria. AMagnificatani mea doml, be Salutarironerecre
ee eoſtchoeſeriptus gria i dieb ill. Abijt imoͤtana cum nuʒ. Et exultauit ſpſs me? in des ntionis. eo 1o
. Ecnegi⸗ pcurſoꝛis ⁊ ſalua — feſtinatõe ĩ ciuitatẽiuda: ⁊Titrauit ſalutari mèo. Quiã reſpexit hũi/ tis. qꝛ ſickuit ipine virgi
m birmt toꝛis ↄceptꝰ. H̊ ↄpr i domũ zacharie: ſalutauit eliſa litatẽ ãcille ſue.eccẽ.n. ex ̊ beatã nis ⁊ non alterius.
o⸗ D deeri riei, beth. Et factſè vt audiuit ſaluta-⸗ me dicẽt oẽs gñatões. Qui fecit ð¶ Quia reſpe.hu.ancil.
We H . „ ⸗ +* . 262 . . . g . . b „— 2ð 5 „
ss tcüdo ſalua, t0; miarie eliſabeth: exultauit ifs mihi maf q potesé: t ſeũz nomẽ deiii un
i nin tois ſequentica. ivtero eis. Et repletaé ſp ſancto ei. Etmibicödid eis pgeie ĩpꝛ cretiiie ina beneſt
tde ntunt Circa aeruz heirſo eliſabeth. exclamanit voce ma/ genies:timtibꝰ eſʒ. Feẽ potẽtiã ĩ recolit beneficia ſibi col
i. ein eleaeriaecac gna ? dixit. Bñdictatu iter mlie bꝛachio ſuo: diſperſit ſupèͤrbos latallnel⸗ ſecundo be-/
ed iianoen onnte fes uebrſr⸗ fructꝰ vetn unn mente coꝛdis ſui. Depoſũit potẽ do nater be tmin
ltinettennm tia. ibi. Maſit aut. Vnde hoc mihivt veniat mat dni tes de ſede.⁊ ẽxaltauit humiles. ei. tertio beneficia col⸗
gihuegninmt ettlaca deri 3 mei ad me: Ecce.n. Vt fcã EVorx Eſurientès ipleuit bonis: ⁊ diüi ⸗ lata populo iudeoꝛũ ſpe
Rrä ttumedieoctang. lutatois tue iĩquribꝰ meis: exul/ tes dimiſit inanes. Süuſcepitiſr i Seſecpiriſ⸗
npipecet hu Circa imütriaosss6 . reſpexit humilitatẽ ãcil .
tminätmtinn nũt᷑.pmũ e exultatio naſcituri infatis.=? ẽ inſpiratio matris. le ſue. quaſi diceret virgo beata. bene debeomagnificare æ laudare
Pſtrinnmtrint ibi. Et repletac. ʒꝰ decãtatio vᷣginis.ibi.Et ait maria. Mira / dominũ.Quia reſpexit humilitatem ancille ſue.qꝛ lʒ ex oĩibus vtu
eitiaws an bilis at exaltatio pueri naſcituri fuit ꝑꝑ pᷣſenti dñi ſui in vyte tibus fuerit diſpoſita ad cõceptiõem filu dei. ſpecialiter tamẽ hboc
uterctöhenin ro vginali.⁊iõ pᷣmittit᷑ aduẽtus marie.cũ dr̃. ſ¶ Exurgẽs ãt fuit ex humilitate. e¶ Ecce enĩ ex hoc beatã me dicent oẽs gene
maria.a gete deuotiõis ⁊ oronis que erat pꝛeuia oĩ voperibus rationes.i.iudei ⁊ gentiles.Ex oĩbus generationibus aliqui ſunt cõ
iiiwerwrm ſuis. h⸗ ut in mõtana.q;ꝛ loc vbi mãebat cacharias erat uerſi ad fidem qui ↄfitẽtur iſtam virginẽ heatã.hoc etiã patet ĩ ſar/
Niteinrl uin altioꝛ galilea aq receſſit maria. i ¶Cüũ feſtinatiõe.vt onde racenis. vnde in alchoꝛano machometi dicit de maria virgine. Ddi
ncenzintſtu ret ꝙ vgo ñ dʒ moꝛariin loco publico.nec ibi ↄhere colloquia xerunt angeli.O maria deus annũcigt tibi verbũ ex ipſo ⁊ erit no
4 Eertiti k¶ Et ſalu.eli.tũ qꝛ erat humillima.tũ qꝛ erat iunioꝛ.io pꝛius men eius ieſus filius marie.Et alipi imeodẽ libꝛo.Dixerunt angeli
. Ern ea ſalutauit. ⁊ qꝛ ad ei obſequiũ venerat. I ¶ Et fa.ẽ vt au. Omaria de vtiq; elegit te ⁊ puri icauit te.⁊elęgit te clarã ſuꝑ inu
Gnn ianninn ſalu.marie eliſa.exul.ĩfans ĩ vtero eius.congaudẽs ad pꝛeſen/ lieres ſeculoꝛum:⁊ multa alia ibi dicũtur ꝗd laudem virginis.
rind tiã dñi.̊ ãt duobꝰ mõis potuit fieri.ſʒ ꝙ dicit Aug Anomõ f¶ Quia fecit mihi magna.in ſanctificatõe:ſed maxima ĩ filij deicõ
SS * ſicꝙ ioãnesnondũ natus cognoſceret per ſpm̃ ſcm̃ dñm pꝛeſẽ ceptione. g ¶ Quipotens eſt. virtute enim potentie dei infinite
giiefinn tem in vtero vginis.⁊ ſᷣm hoc opoꝛtet dicere ꝙ in eo fuit acca facta ſunt hec. h¶ Et ſanctũ nomẽ eius.qꝛ ꝗcꝗd ſanctitatis põt
Sõ leratus vſus rõnis.Alio mõ ſic ꝙ ioannes nõ cognoſceret pᷣſen cogitari totũ eminentius eſtin eo. i ¶ Et miſericoꝛdia eius. Dic

tisnuem kfüfit
rnocoinin
ſicintisiotindin
itreiteireſdingel
(Eer rüdnsnebs)
lut eihisin ⸗
ino. rnöfutimn
mniselitihint

.

Se=

=
S=

4
4

SS=
—=

S

—

Niugn i
SE S
gilern g
4

Rcanim

e eibſ⸗4

ſe ie e
letrictiſiiii

ug ßni

tiam ſaluatoꝛis.ſʒ mater eiꝰq̃ habebat vſum rõnis.Illa tũ mo

tio pueri ⁊ exultatio fcã ẽᷣ a deo ad declarationem ſanctitatis
virginis ⁊ ꝓlis in ea exiſtẽtis.ſicut de beato franciſco legit᷑ q;
aues rõne carẽtes pᷣdicationẽ eius attẽte audiebãt:ac ſi verba
eius intelligerẽt.quod factũ ẽa deo ad appꝛobatiõem pᷣdicati
onis viri ſancti.neutrũ tũ modũ determiate aſſerit Augu.ſed
dicit ꝙ ſiue B mõ ſiue illo fcã fuerit dcã exultatio.attribuẽda
tñ ẽ diuino miraculo.⁊ G ſatis pʒ qꝛ nõ poterat fieri per nãm.
Aliqui ãt al expoſitoꝛes dicunt determinate ꝙ facta fuit di⸗
cta exultatio pꝛio mõ.vnde dic grecꝰ expoſitoꝛ.Pꝛopheta pa/
rente acutius videt.⁊ audit ſalutatq; ꝓphetatũ.⁊ ſubditur ibi
dem.Et inſinuauit gratia que nature ignota extiterant:reclu
ſus ventre miles agnouit dñm ac regẽ oꝛiturum:vẽtris tegmi
ne nõ obſtante myſtice viſioni.inſpexit enim nõ palpebꝛis ſed
ſpů. m ¶Et repleta ẽ.Hic ↄuᷣr deſcribitur inſpiratio mr̃is
que oſtẽditur cuʒ ſubdit᷑. n ¶ Exclamauit voce magna. iſta
magnitudo magis itelligendaẽ rõne deuotionis interioris q;
ſoni exterioꝛis. eneaicte tu iter mulieres.i.ſuper oẽs
mulieres.cuius rõ ſubditur. p¶Et benedictus fructus vẽ

o infinitatem bonitatis inq;tũ mater ẽ filu bõitatis in finite

tui.per h̊ enĩ ꝙ conceperat dei filiũ cotraxerat quodaãmo

Angelus àt ſalutans virginẽ ſupꝛa nõ dixit benedictus fructꝰ

ventris tui.quia virgo nondũ conceꝑat filiũ dei:ſed poſtea cũ
conſenſit tunc ↄcepit.vt ſupꝛa dictum eſt. q Et vnde hoc
mihi. Iſta eni non poterat ſcire eliſabeth niſi per reuelatiõem
ſpus ſancti. kaultauitingudioiniane ⁊c. Ipſa enim eli
ſabeth per ſpm̃ ſcm̃ cognouit ꝙ illa exultatio fuit ꝑp pꝛeſentiã
dñi in vtero vginali. ſ ¶ Et bea.q̃ cre.qꝛ ꝑaſſenſum fidei cõ/
cepit. t
nunciatẽ act per ſpiritũ ſanctũ mẽtẽ virginis illuſtrantem ⁊ eꝗ
imediate docẽtẽ. v¶ Et ait maria.bic ↄſequenter deſcribii

carnationis ad totum mundũ diffundit᷑.ideo ſubdit᷑. l
genies. ſ. omnium gentiũ. Uerütamen qꝛ liʒ beneficium incarnatio

¶ Perficiẽtur ea que dicta ſũt tibi a dño.per angelũ

recolit beata virgo beneficia exhibita toti mũdo.cũ dicitur. Et mi-
ſericoꝛdia eius.i.beneficium incarnationis quod ex mia dei factuzʒ
c.vnde petebat dauid. Oſtende nobis domine miſericordiam tus.
q.d.oſtendiſti potentiam tuã in creatiõe mũdi de nihilo:⁊ ſapientid
tuã ĩ mũdi gubernatiõe ſic oꝛdinata.⁊ iuſticiam tuã in peccatoꝛum
punitõe.ſicut in diluuio ⁊ ſubuerſione ſodome ⁊ gomoꝛꝛe.⁊ iõ oſt
de nobis domine mĩam tuã in fili tui incarnatione. kA pꝓge/
nie.ſ.iudeoꝛum.quia ſicut dicitur Joãnis..Salus ex iudeis ẽ᷑:qꝛ
incarnatio facta eſt in virgine iudea natione.ſed qꝛ beneficium in
n pꝛo

nis ſe extendat ad omnes q;tum ad ſufficientiã.nõ tamen qᷓ; tuʒ ad

efficaciam ſed tantum ad iuſtos.ideo ſubditur. m¶Timẽtibus

eum.ſcilicet timoꝛe filiali caſto. n ¶ Fecit potẽtiam in bꝛachio
ſuo.i.in filio ſuo qui vocatur brachiũ domini:ſa.sʒ. Brachiuz do
mini cui reuelatũ eſt. o Deſpexit ſuperbos.i.legiſperitos ⁊ ppa
riſeos qui fuerũt ſuperbi. be
ſilium dei.vt dicitur infra.⁊.ca.Et ipſi cum ceteris iudeis. ⁊z.ãno
apaſſione chꝛiſti fuerũt capti ⁊ captiuati per titum ⁊ veſpaſianum.
⁊ per oꝛbẽ diſperſi. ⁊ loquit᷑ hic virgo de futuro ꝑper modũ pꝛeteriti
ꝓpter certitudinem euentus ſue ꝓphetie. q (Depoſuit potẽtes
de ſede.i.iudeos qui erant potentes in lege ⁊ pꝛophetis. dimittens
eos ex ſuo demerito in pꝛofundo erroꝛis.ſᷣm ꝙ dicitur Ro.ii.Ceci
tas ex parte contingit ĩ iſrael. r¶Et exaltauit humiles.i.gẽtiles
humiliter ⁊ deuote pꝛedicationem apoſtoloꝛum ſuſcipiẽtes.⁊ ideo
ſubditur. ſ. Eſurientes impleuit bonis.qꝛ gentiles cuz magno
deſiderio:quod per eſurientẽ deſignatur: verbum dei receperunt.
t diuites dimiſit inanes.i.legiſperitos diuitus ſcripturarũ pus
repletos.dimiſit inanes per excecationem eoꝛum ⁊ falſum intelle
ctum ſcripturarum. v¶ Suſcepit iſrael puerum ſuuz. hic recolit
beata virgo beneficia exhibita populo iudeoꝛum ſpeci aliter ain

Jente coꝛdis ſui. ſpernentes con

, ;——⸗ . e& . 3966 n Se etet, 8S 1,„,, „ eeisde,
populo iſrael qð fuit beneficiũ illi populo collatumme u Ma 4 Et ſuperoĩa mõta. iudee diuulqa. Oĩd vxert Eelindle nn
illo. a KRecoꝛdat miſicoꝛdie ſue. Ad mo liberauerat. c1Et ſuperoia motg inde ulga. olg ver⸗ M igpe h
aaenenteserd ae lg filiũ ſuũ pribus antigs pmiſſũ ba hec.q facta inſolita⸗? mirabilia libẽtius narrantur. (mnihae
in carnẽ miſit. i ſubditur. be Sicut locutus ẽ ad patres noſtros d Et poſuerůͦt vaar auiemtnedemno enfantmagis ÿ in inmiin
Ee 3 ini eiꝰ. i memoꝛie cõmendâtur. P erit: dut
d ¶ In ſecula. qꝛ caro humana ꝑmanebit eternalr deitativnita. manus dñni erat cũ illo.i.vtus dei oꝑatina mirurnlonieinsan unti
e ¶ WManſit ãt maria.hic ptne natittita rſwrcvin
equẽter deſcribütur pnen ſuũ:recõdtꝰmipicõdie ſue oiĩa mõtana indee diuulgabãt oĩa enſon ergbn⸗ (
em gnori pann reipi Sicũůt locutꝰ ẽ ad pꝛes niĩos abꝛꝛ vba hec:⁊ poſuerũt oẽs qaudie ronabiliter coclu⸗/ uniin
oginẽ qb notatur cũ di · hãʒ ⁊T ſemini eius ĩ ſeculà. Mãſit rt icoꝛde ſuo dicetẽs. Quis pu⸗ debat᷑ magnitudo mus ſh,
citur. Manſit t maria ꝗutẽ maria cũ illa qaſi mẽſibꝰtri tas pueriſte crit: Et.n. man? dni buenifuturacoꝛaz nnin
cũᷣ llla cuzeliſabeth.n bo: reuerſa ẽ ĩ domũ ſuã.Eliſa/ erat cũ illo.⁊ ʒàcharias pater ei qgictum kachenſe⸗ igir
cuius aſo larioe obſe /pethaũt ipletũẽtps pariẽdi:⁊ pẽ replet eſt ſp ſãcto:⁊ ꝓphetanit Erit nmagncoj Aiupy
Nuaſi meſibus tribꝰ. perit filiũ.Et audierũt vicini⁊ cjdicẽs.Gñdictus dñs deũs iſräcl. duo. g Et ca⸗ it e
rt ſic pʒ mãſit vſq; ad gnati eius qa magnificanit dñũs qꝛ viſitauit Et feẽ redẽptiõeʒ pleb Gibitpanlonne ſnnnelimni
tps pt ſgbech. uni miſicoꝛdiã ſuã cũilla:⁊ ↄgratula ſue.Et erexit coꝛnu ſalutis nobis ratio. ců dicck rga “ nehiinn
ſneerticin⸗ concepi bãt ei. et faͤctůẽĩ diẽ octauo vene/ idomo dauid pueri ſui. Sicht lo charias pr̃ ei ĩple/ ſrgigl
onem eliſabeth. rüͤnt circucidere pueꝝ: ⁊ vocabãt cutꝰẽ ꝑos ſanctoꝝqa ſeculo ſunt . mssſpuͤſchaſu⸗ iundiiti
Et reuerſaẽ in domũ eũñ noiĩe pꝛis ſui ʒachariã.?trñdẽs pꝛophetaꝝ eius.Salũte ex inimi ains prherian nice d
acspleo ade Legi mater eiꝰ dixit. Nequaq;: ſ voca cis noſtris. ⁊ de manuoĩuʒ qode uine landis expſ fieniuhin
dieit vnce dicũt aliqui bit ioanes. ? dixeꝛt ad illa. Quia t nos. Ad faciẽnd mit icoꝛdi unz df. b. Bn⸗ Pilbeßmne
eipſa recepit pꝛecurſo· nemoẽ ĩcognatiõe tua ꝗ vocet H cĩ patribꝰ noſtris: ⁊ mémoꝛarite dict cc. in à canti⸗/ iltttiteen
rem ⁊ tenuit. Alig tamę noĩe. Innuebantãt patri eꝰ:quẽ ſtamenti ſui ſancti: Juſiurauduz netid ad rodepiu⸗ raakiict
doctoꝛes vt theobhilus vellet vocarieũ.⁊ poſtulãs pugil quod iurauit ad abꝛahaʒ patrem rem. ſcdo ptinẽtia uemnane
L Sec veliſaberh recel.· larẽ: ſcripſit dicẽs:ioãnèsẽ nomẽ noſtrũ: daturuʒ ſe nobis. At ſinẽ ad ipiuspcurſe i
