Ldulciter eos ↄſolãdo.ſegt᷑. ſ¶ euã.ãt ocu.ſu.ne.vidert ⁊c.

Et eſt ſimile de lumine elenante aĩlam pauliad videndũ in ra

ptu diuinã eẽntiã. qð fuit eiuſdem rõnis cũ lumine eleuãte ani

mas btõꝛum. Uerũtamen qꝛ non fuit in paulo per modũ quali

tatis ꝑmanentis.ſed ꝑ modũ paſſionis tranſeuntis:ideo exta/

li eleuatione ſiue viſione non fuit paulus btũs: qꝛ beatitudoi⸗

poꝛtat permanentiam.

. „

g ¶ Et ecce. Pic ponit tranſfigurationis teſtificatio.⁊pꝛimote⸗
ſtificatio hũana.ſecũdo diuĩa.ibi.Adhuc eo loquẽte.Pꝛima in

duas. qꝛ pꝛimo po⸗/
tabernacla:tibivnuz: moyſivnũ: nüteſtificatio emi
⁊ helie vnuʒ: Adhuc eò loquẽte: tentens. emns
eccenubes lucida obũbꝛauit eos tiü in nouoibi. Re
Eteccevox ð nube dicens.hiceſt Kondens tpetr.
11 e1 11,Q iH lcit ergo 0
filius meus dilectus in quò mibi moßſes do azecn

bene complacni. ipſum audite.
ei ibſis diſcipulis.
in faciem ſuam. ⁊ timuerunt val / hb¶ Loqntes cũ eo.

, „ „ TP
de.Et acceſſit ieſus ⁊ tetigit eos. tur .ncas ppii,

dixitqʒ eis. Surgite ⁊ nolite ti · mit. 9.ca. dicens g
mere Leůantes gutem oculos loquebant ců ieſu
de exceſſu queʒ ex⸗
pleturus erat ĩ hie

ruſalem:qui quidem exceſſus fuit in ſua paſſione in qua ſuſti/
nuit doloꝛem exceſſiuum ⁊ ignominiam exceſſiuã ꝓpter amo⸗/

rem exceſſiuũ ad nos. Ratio auteʒ quare moyſes ⁊ helias ma/

gis apparuerunt q; ali:fuit.qꝛ moyſes erat legiſlatoꝛ⁊ helias
maximꝰemulatoꝛ ꝓ honoꝛe diuino:Fᷣz ꝙ de eo ſcribit.ʒ. Regũ

io.capi.Zelo celatus ſum pꝛo dño exercituum.⁊ ideo per teſti
moniũ iſtoꝛum apparuit ꝙ; chꝛiſtus non erat diſſolutoꝛ legis vt
imponebant ſibi iudei:ſed magis adimpletoꝛ.ſimiliter nec bla
ſphematoꝛ dinini nominis vt imponebant ei iudei.q; dicebat

ſe filium dei.ſed magis cõfeſſoꝛ veritatis.Conſiderandum eti/

am ꝙ moyſes ⁊ helias non fuerunt ibi ſᷣm apparentiam fanta/

ſticam:ſed ſᷣm veritatem.quia helias fuit adductus ibi de loco
quodam eminenti ad quem fuerat raptus.vt habetur. 4. Re/
gum.ſecũdocapi.⁊ ſic apparuit ibiĩ anima ⁊ coꝛpoꝛe. Moyſes

ãt fuit adductꝰibi de lymbo ſctõꝝ patrũ:nõ qꝛ reſurrexerit:ſed
qꝛ aĩa appuit ibi ĩ quodaz coꝛpoꝛe ſibi adaptato ſicut apparent
angeli in coꝛpibꝰaſſumptis. Per ̊ ẽt oñdit ꝙ xpᷣs erat dñs vi⸗
te ⁊ moꝛtis:qꝛ hẽbat teſtimoniũ ab heliaꝗ erat adhuc viuꝰ:⁊a
moyſe ꝗ iam fuerat moꝛtuus. . “Z
it̃ teſtimoniũ apl
emintes ĩ nouo teſtamẽto.Ad cuius euidẽti ſciẽdũ ꝙ btitu/
do eẽntialr ↄſiſtit in aſpectu claro ipius diuinitatis ⁊ ꝑfcã eius

fruitõe.accñtalr aũt ↄſiſtit ĩ aſpectu humãitatis xpᷣi 7 delecta
tõe ↄñte:p quã ſicut ꝑ inſtrm̃ piũctũ diuinitati ſunt ſcĩ adducti

ad glłiã.Iſti ãt apli qadmiſſi fuerüt ad vidẽdũ craſt figurationẽ
xpᷣi ñviderũt ipſi dĩnitatẽ ſiẽ paulus ĩ raptu:ſʒ tm̃ e humani

tatẽ ĩ foꝛma glioſa:⁊ tñ ĩ ei aſpẽu fuert ſic delectati: voluiſſet

ibi ppetuo manere.pꝑꝑ qð dixit petrꝰ.Dñe bonũ ẽ nos hic eẽ.
Kk ¶ Taciamus hic tria tabernacula.ad manẽdũ.ſ.hic ↄtinue.
¶ Tibi vnũ ⁊c̃.nõ loꝗtur de tabernaculo faciendo ꝓſe ⁊ ſocjs
ſuis.qꝛ volebat cũ xpᷣo eẽ in ſuo tabernaculo:⁊ ſocij ſui cũ alis

duobꝰ. Lucas auteʒz dicit ꝙ loquebatur petrus neſciens quid
diceret.ſicut enĩ ex magnitudine paſſionis:vt timoꝛisvelamo

ris aliquis pꝛorumpit in aliqua verba ſine pᷣmeditatõe:ita ſilr
ex magnitudine deuotiõis ⁊ delectationis expte dixit petrus
illa vba:q̃ tñ nõ erãt rõabilia.qꝛ ĩ ſolo aſpectu humanitat xpi
nõ ↄſiſtit btĩtudinis eẽntia:vt iã dẽʒ ẽ:⁊ ideo illud nõ debebat
fufficere ꝓ finali btitudine. m ¶ Adhuc eo loquẽte. Hic po
nit᷑ teſtificatio diuina.ſiẽ. n. in baptiſmo xpᷣi ĩ quooſiſtit regna
tio ⁊ pᷣncipiũ vite ſpũalis apparuit tota trinitas.fiłiꝰ ĩ carne.pr
ĩ voce.ſpũs ſcũs ĩ ſpecie colũbe:ita ſiłr ↄueniẽs fuit ꝙ appꝑeret

ĩtrãſfiguratiõe ꝑ quã oñſus ẽ terminꝰ ſeu ꝑfectio vite ſpüalis.

videlz glia future reſurrectõis.⁊ ideo ſicut filiꝰ appuit ibiĩcar
ne decoꝛata tñ claritate gloꝛie:ita ſpũs ſcũs in lucida nube:per
quã ſignificata ẽ plenitudo vitatis ĩ xpi pᷣdicatõe.ppter qõ dẽs
E. Ipᷣm audite.pr ãt appuit ĩ voce.d. n ¶ Vic eſt filius meus

ſ. naturalis. alij autẽ ſunt adoptiui. o ¶ In q mihi bñ ppla/

cui.i.ĩ q̊ diuinũ bñplacitũ ↄplebit᷑ de redẽptiõe mundi.ſegꝗtur.
p ¶ Et audiẽtes diſci.ceci.in fa.ſuã. Poc ãt fcm̃ ẽ ad declaratiõʒ
hũane fragilitatis iuxta excellẽtiã diuine maieſtatis.
E tetigit eos.familr

paruerunt illis:H ẽ

de quoãt loquerẽè/

oꝝ g fuerunt

=

SS
=£
—
— –—
— —
☛G
—
—,,

fÄ—BB ——
=— = —
=S
=
— =
— = Se
— —

—
= — =

=

(fähires In
(ſhal ; 4

Wliinuet,
Vit ſpec⸗ S
Coly tu

Asizltir in
fhlpioinesbe

limn. e

hifugnätii⸗

firiunmtüiie
en ſonpptni
Eſnitiengcge
ekflibenggiine⸗
Pibictetinnt

„

üfiferdeni

=—

Augcnediſinii

cldiciinii
nnmdſepllictci
(iumvetöstiice

.

—
E

S
=☛n
=

4

—
=E

Mattheus

itex eulpa eoꝝ erat ! ꝑte. tioͤnolebat de B ihm
atate diuina ad babiliter.n. timebat cer ance er Krarer ſchtnenneran.
aliu iam receſſerit reducti volũtate diuin ni publice iterrogare:z mag pit ad aliud. inde ẽ poſtqᷓ in jndã toꝛ
N moyſes ⁊ helias iam rece aa ke deſcendeips Pievonii potuimꝰꝛc.qꝛ HH ali es RRSTèC.—
nninegen 0 fuerãt adducti. . Et it ꝛ2 pᷣcepit eis ił AC N1 u turbatiõis ⁊ iuie le2 li tuerüt demoniacũ rare. is
WN loca vnde fue io de viſione phabita. qꝛ pc ſuã:ne ali audi motu tin e:ex ab ſecutum noͤpotuer fidẽ ſicut granũ ſinapis
Ste Mcs iſcipuloꝝ ĩſtructio de viſion r reſurrectõeʒ ſuã:nea oꝛẽ in fide:ex ꝗ ume bis ſi huerit fidẽ ſie tretis i diee.
nmnſane diſcipuloꝝ iſt s diuulgaret añ reſurrec lixarent poſtea vi poꝛẽ in fi idelf. x¶ Dico vobis ſi h birtute. „ (Dicetis. i dice
ens bomewuppuiſſei as biErietonuerie P atinoniei ontibuietnanbine reizan ad naz iesne
eies pineappe nommole. bal Eriten onit᷑ ibi. Et cũ oteritis. 3 Wontib inr traſtuliſſe ad lr̃as:legũi .
iih vontt olbouplicio goͤnis oerpiie Orritt aucdie repoteritis. 3 ¶Won L tamaloeg H
Kiſcn 2 ol * . 2 — J * . , . 1 oͤtuo⸗ cit
Nalni beninſeraa ebaij capmna iſi ſo⸗ ad me Et incrèpanit illũ ieſus: ¶ fidei:vt mõt
„ agi rata phariſeis le iderunt: niſiſ S
infen iſpenieis ꝓhelias ſi nos neminem videru
n ſäft vᷣbebat veire circa

S S=S S=Z=
==

ratus & ⁊ cecos illũinaſſe.⁊ cõo
utabeod . 7 curatus ẽé ſe:acecosi
ieſum. Et deſcendentibus exijt ab eo demoniũ.
7 lum ieſum. Et deſcer
.—. . 2* ez . .⸗ 7
mundiↄſũmatõ

lia:ᷓ ñ pñt fieri niſivptu
ic accèſſerüt ſilia:qñ pñt fieri ni 1
cepitieſus dicẽs. puer exil * zr dire e motlad ali locuz alñ
tite i. illis de monte pcepit ieſus nec. diſcipliad ieſum ſeereto , e e. nan ſiẽ i terre
8 inni vt hr Malach. vl. illis ini dixeritis viſionẽ:donec uͤnt Quarenosñ potuimꝰ eijce enreteatnſcirt
nrin zisqeetiampide nAerkls r eſin got. Er .Y illu⸗ Dicit illis ehacchin Reicom ons B accipitur
idi dmz rit crecebat inc, fili⸗ gauerũt eñ diſcipli dicẽtes. e Nell⸗ Amenqůui thaphe
. mai müclppinceemn Aienolerkedienn ꝙ heliam icredulitateʒ viaʒ
i. Want rabant ni Quide lbe d
n ſee cito receſſerat æn
diiti⸗

1. methaphoꝛice.i. dial
pꝛimovenire: Atille rſñ dicòͤ vobis: ſi habueritis
il docnerat vlpdi opoꝛteat pꝛimovenire:
deil docnerat v
o. Ngrilee

õt dici mons pꝑ ſup/
ic. O9bot dici me ſupoẽs
. Sreen 5 ſynapis:dicèt montihuic ilios ſupbie: vt dr i Job
i qes ait eis. Deliâs qdẽ venturꝰc. Konnt anſibit: nihil ĩpole oe wibaſſſen
zin ſcri ges ait eis. Del icô at vobis: a trãſi hinc annb: vmHiin t. aeerenrecf. atige
e it Walar Vl . eſtituet oĩa Dico at vobis:q erit vobis Hocai ger ndeiki fcsfrnenteit corite ti
wlun ninʒ ſit Mec 1 reſtit enit: T non cognouc⸗ ëοn zieiuni. Cõnèrſan-⸗ fi tuiſſetis dixiſſe moti
Na rz ouertere . . S enit: ⁊ non cogn 82. nẽ ⁊Z ieium 1. C re 18115 pot — l. trãſi hic
ios larhns coꝛdapr̃um adi rſt eü: ſe d fecèêrunti eo q̃cũq; 9 ibus aüt eis ĩ galilea: dixi i. obſeſſo lüatico ⁊ tra⸗/
13 os. i6 qrebãt ĩétel rũt eñ: ſe cèt filius hois paſſurꝰ tibus aſt eis i gali 6duseſt i ma i. Hobleſſo lü eũdoꝛſic
Nanag, edreer ite ri; et filius hoĩs paſſurꝰ lliꝰ?hois tradẽ ia die ſiſſz. coꝛpe exeudoa
Nemnerti lectũ h qo ut eci jae is. Tuc itellexerũt diſcip õäs idẽt eũ:⁊ t᷑tia di iß ondit cãz qr ñ pot
tan 5 aduét b eis. Tüc ĩtellex rſPotoj hoĩium: ⁊ oͤcci ſivehemẽk. Bondi. re. ⁊ B ẽ qdᷣ
n iugtſorengri ligẽdus ei 5 Eabeis. iſta dixiſſet eis. n?. Et ↄtriſtti ſt vehemẽ runt euz eycere. ⁊2 B qoᷣ
ni xpm. Et ſaluatõ ĩoanne baptiſta di ſſit reſurget. Et ↄtriſtaͤti ſt ve 110 bᷣdit. a¶ Hoc at ge. ñ
mimegaſtign Mxpe- +tRι¼ de ioanne turbã: acceſſit reſurget. tcapharnañ:geceſſe⸗ ſbᷣdit᷑. a1 õ
ꝛeuit riderdu gꝛdei iſſet ad turbã: acceſſit re ſz veniſſẽt capharnan:acc eyuci. ni. votôez ienini.
zurenmttie bꝛeuit rñd FKt cuͦz veniſſet a cuz veniſſẽt capharnaũ: dpe · ¶eci. ni porõez ꝛ ieiuni.
Aennuſeſtd exipiꝰẽ aduent tcuʒ lutus añ euz3, 7 3venillet caphe ebat ad pe- foãt qᷓ eſt mẽtis eleua
l plex ipie ae iuͤ ifi 21 enibꝰ ꝓpuolutusa D, idragma accipiel ervi ſi Ofrotq eſt mẽtis 8
ſre ts noad iudiciu ĩ ad eũ hõg illio meo qꝛ rut ꝗ didragma 1: MWagiſterviſſf Oie u: 2 ieiuniũ ꝑ qᷣ
reguntinit nn nahuͤcpue Ad en Dñe miſerere filio mecF tru: 7 dixerunt ei: Magi teenn den giennuunqt
– hucie E8: Leeir e 7 dixerunt e lit. Etidm. Ert t caro ſt effect⸗
— niethelins i, pſo dicés: : 7 male Patit. Hq ſe trũ: 7 dixer mãꝗ. Ait. Etiim. Et refrenat itatẽ
ſc ene . „Putik. N ie g. k. Eriae?E ſdei tepcaritate
Gerdiſclnrts⸗ niet helia i, deis lunaticus?᷑: ⁊ ſiaquã.et ſoluit didrag nü uenit eñ ieſus fidei foꝛmate ci diuer
* dicãdo iudei Ecadit i ignẽ: ⁊ crebꝛoĩaquã. cü itraſſz i domü pᷣuenit eg Sciẽduz ẽt ꝙ ſẽ i diuer
ungen nimt 19herteco ag xpͤ5 Ecaditiigne: ⁊ crebꝛo ĩaqu chĩtraſſz i domũ pᷣ mö. Regeés Sciéduz ete ibus ad
Rln nertedo ad xp, pec li e diſcipulistuis.⁊ nõ po dicẽs. Quid tibi vẽ ſimõ. egeg ſis rebꝰcoꝛpoꝛalibus ad
nehäitiin 77 lſitatẽ antixpᷣi btůli eũ diſcipu xstels. 7n em dicẽs.Quidti Ue lcẽſũ lſis idis diuerſi angeli
—– fallutqte. B6qöS obtül euñ. Rñdens aute gbeaccipiũt tributũ vlc. 2 miſtradis diue wine i
Rr detegeẽdo: 2 B qaÿ tuerut curare eu. Rnden terreaꝗbacci lenis:? Et illö deoßponunt dinuero
rbifnapemninir deteg Helia, tuerute ñatio ĩcredula? ꝑ/ llijs ſuis: an ab alienis: Addbeo pponin tĩ diuer/
õ it. cDelia; agit. O gnatio icre . filijs ſuis:an ab⸗ ne —. ruz oꝛdinũ:ſic ẽt ĩ diuer.
igitänuh aae vermeſt in f. ieſus ait. O gñat biſcü. vſqʒ a filijs enis. Dixit illi ieſus. muz oꝛdinu ſi iuerſi de⸗
gde veture ſq; ero vobiſc id iri Abalienis. Dixit ill iſiſs tẽtatiõibꝰ di
zprinigriruonm de ꝛocs iudeig tunc quop . pue menesut ſaleneffeet bbeaberecis lncle raliavicun hagſun
nnſam r 06s iu dxpzccoss unduz iã pceſſit. ⁊ hůc „—agare andis aliꝗ de honoꝛ ät demon hẽbatvtutẽ tentẽ iu: 2 p ↄñs
rſn ſuenienkacrp⸗ aduẽt' rriiimn tcellis datari ſiẽ helias:⁊ bie Lalig ſpuͦ⸗ luxurie. Iſte iiworeffenaſ gofondieuni aürillis
uertent. Alius eadt es baptiſta g hüi 5 lias iã vẽit.i. io e. E is qð vitiũ potiſſime . Zouerlantib’'g it ſuã
õ nit ĩ ſpũᷣ helias.i.ioãnes ico qt vobis qꝛ belia i. de vitio carni⸗ ate ntas p talia ſupatur. iuidit in duo.qꝛ pᷣoñdit ſuã
pube. 2ꝛ. ei 4 bet Luce.i. emon de talib ten D Sptõis. diui⸗ it in due . icaciã. ibi
hẽqð dicit ſalunto ĩ ſpũ ⁊ vtute helie. vt hal bauerůt: qe demonde ſe eẽ pᷣciũ nr̃e redẽptõis.⁊ dii ſue paſſionis efficacia.ib
Irimmüpinn. anes baptiſta ꝗ vẽit ĩ ſpũ ⁊ iꝰ doctrinãnõ appꝛol odes Pic declarat ſe 2ex dam facto declarat ntiboat eis.i. ihu diſcipu
— ſn⸗ le ſpiri Nantilra un en nienrefauit n Kee baiſ n hitrgec eſtca vbi fizrar Piſtictuhvemonis n
mmi at de ert orgelaemtfe oſiliu ioreneltell da iririlki⸗ is. filius korncina on vt hẽtur Joan.iʒ —
niitimi E 6 fili/ hoĩs daſnbchs aen ipᷣm einit. zͤnis . trantis coꝛ inde Drktimmanagennitegen te ſuaß dixit reſurrectio
pirehäiiie, moꝛti adiudicat rponi⸗ o e gonis nbvone onis oe⸗ a iudeis etenaterni⸗ die eunetcümor erat‚dem. ta
= i ¶ Et cũ eicet. Nirop ibi. Tuc arr üca al xpi fiẽ el Eto e nn paſſione eius tere ertede ita erat dulcis ⁊ grata
dirhiitnti caſio. 2? qõnis i Se⸗ Ent admiſſiad ſecreta x daʒ nem ſuã ne in paſſie hemẽter.qꝛ eiꝰ ſocietas l
en deenn calio.z. qonis li vidẽtes ꝙ nõ eẽnta incurrerũt qᷓndaʒ 1. iſtati ſunt vehemẽter. qꝛ ĩaudita. qꝛ p paſ
hen dũ ꝙ alu diſcipuli vidẽtes 5 humanũ paſſi incurrerũt q̃n f (¶¶Et ↄtriſtati ſ iſtati ſunt paſſione eivau ᷓẽ libertas va:qꝛ ꝑ pa
kainmiin i aucaly uli dicti aliqð umg . ſ a.ſequẽti.⁊ iõ ex mirũ ẽ ſi ↄtriſta PSun iefficacia qᷓ ẽ li as declaratur:
pſonn n alun tres diſcipuli pdictiali. tclariꝰ videbit᷑ ca.ſee ſcer Eren veifſent Bonan paſſois ei efficge ibertas declaratur:
nminſrn hin is ⁊ iuidie.ſicut cl virtutẽ demones vẽiſſent.h̊ oñdit᷑ paſſiõ iberati: a iſta libertas Hd Caphar/
eEA motũ turbatõ Stia xpᷣi nõ hũerunt tantã vir iões afflictuz g tcu 5. itute diaboli liber eſ.qui di.accipiebãt.Capł
emaln ns Hh fcm̃ ẽꝙ in abſẽtia xpᷣi nõ hũerunt tant. lunatiões afflictuz xpi ſuma puitute diab u acceſ. qui di. accipiebe tributuz
chamnſent r pelisdi icẽ añ:⁊ ꝑp hoc quẽ ia ãt cã fuit ĩcredulitas pr̃i. ñ dr. Et cum veniſ ipalis in galilea.⁊ iõ ibi m iecta:⁊ quilibet ca/
Sergtuntien pellẽdi ſic an. ⁊ pꝑ hoc rare. Alia ãt cã uit: ⁊ B cũd 3) ncipalis in ga iudea erat ſubiecta: a quili “D
vinochn eis oblatũ bat: ſz xpᷣs adueniẽs ipᷣm i fuerat träſf na 4 ex pte romanoꝝ ꝗbusi idragma duplex 1-
aninfmng pfecte nõ credebat:ſʒ xpᷣs adueniẽ monte vbi fue tolligebant expte romanoꝝ a: vvalet didragma du autem va⸗
NN ap Goir bã: rediẽs de ici. n. de cã demon colle ſoluebat didragm bolos. obolus a,
e mut L er Erckpeneſetadin i homo ⁊c.duplici.n. de cãt Una pitane?ꝰdomſo 8 vncie ⁊ valet ſex obolo⸗ itane?ſoluebat an/
k Edöd . HIAcceſſit ad eũ home n magis qᷓ; alio tpe. Una dragmat eſtoctaua ps enſis:⁊ ſic glibz capil igi ex his que di
ſelcti figurat“. ke Elune affligit hoiem magis qᷓ; ſt:qꝛ pp mol us paruus turonenſis: 21 ſſunt colligi ex bis am
” aliqñ ym varietatẽè lune affligit famet᷑. Alia cã eſt:q; niũ: letq;tum vnus paruu iſes. iſta autem poſſunt ui didragnam
unlin aan n- a dei. ſ. ipſa luna infamef luna hz dniü: letqt luaſi. iz. turonenſes. iſta aut us. Iii igitur qtui diaraginan
Si⸗ erchelinunungan nonciidoet Leatun. rib, cunt Pavlas etcinrocirennevert de⸗ mentiõem de
wemnib ien eby eſtaptiyt in ipſo demon aligdo eüͦ 2burere vl ſub/ accipiebãt a quolibet capitanee. taeini alaciehkirnentidemd
tnumn g⸗ cerebꝝ eſtapti vrinzpo bolus volebat eũ bu iã dcẽ ſt. aecipiebät non ſoluit didragmã.nõ f tum eſt.
na ſ Wa ſer dit ĩ ignẽ.q;ꝛ diabolu li eũ ⁊c. Cãe hꝰiã deẽ ſt. Magiſter veſter non ſolui⸗ wpitaneis vt dictum eft.
l iſſ⸗ aſepeca B tobtuli eũ .B dixit 1 pp hb¶ Wagiſter ve iebant niſi a capitaneis “ „, . r.
uihif mergere ſi de milſiſſz. ſitio incredula ⁊ puerſa.l atiar aglis: eno accip. ceſt verum. qᷓ facta ert ĩ ei abſentia
ſ Wi, 1 ait.o gna — ſq;quo p 5 it etiam.q.d.ho S nne um ihs. ea qᷓ 4 „—R if.
denſee aen⸗ = ihs⸗ ri rõibꝰ dictis. o ¶ Uſqe uit illum ĩ ¶ Ait eti⸗ iſſet domũ puenit eum bat ipſum.ſequit. d
SS ipulos ? ꝑꝑ pr̃em pue p(Et increpauit illun Et cu intraſſet dom ñdit ꝙ nihil latebat ipſum. uit nõigrãs qd
ieie os. i. defectus ⁊ malitias veſt texijt ab eo.nõ aus ſibi pdicendo:⁊ in hoc oñe butů ꝛc. Hoc at iterro uz de veritat
zif tiflen, vos. i. defectus en Ueru. q (E x illa hoꝛa.qꝛ erx s terre a qui.acci.tributũ ⁊c.. infoꝛmaret euz de . . .
elc H 18 Eaffligentẽ eſt puer ex illa he tes diſci · IReges terr ſſione melius infoꝛ o vitatt.
iͤne ihe. (vemonẽ to. 1 Et curat eſt puere videntes diſci⸗ trñſurꝰ. ſed vt ex ſua rũſione i is. cludédo vitatt.
reſiſtere xpipcepto. re ¶ Tüc acceſſerũt.vide ieciſſenr ergt rñſurꝰ. ſec ib alienis. dixit illi ißs. clude .
enineh tuncno aſrireldems. Ue caioligeptuiiesei reto. p m ¶Etille dixit ab alienis. dixit
Peibiit puliq nõ potuiſſent curare pu acceſſerunt ad im ſecreto. p 1
i ene coꝛpoʒib obſeſſis. J0 acceſſerunt
,Etueng
. iuins

W

a ¶ Ergo liberi ſunt filu. Jße aüt xp̃s erat filiꝰ dei m nãm diuinã ⁊

ↄnñs nulli ſubiectꝰ.ſilr ſᷣm nãm huana erat filiꝰ dauid ⁊ pↄñs libera

tributo. Et ex H ſeꝗt caplig erant de eiꝰ familia eẽnt liberi. erü/⸗
tñ ne ſcandalicarent illi ꝗ colligebãt:voluit tributũ reddere.Ad cu
ius euidentiã ↄſiderandũ ꝙ ſcãdalũ aliqñ oꝛitur ex malitia q̃le fuit

ſcandalũ phariſeoꝝ:⁊ tale ẽ ↄtẽnendũ:ſicut dcm̃ eſt.s.i.capi.Aliqũñ
oꝛit᷑ exigrantia ⁊ tale ſcandalũ vitandũc. Salua tñ triplici vitate.ſ.

iuſtitie:vite:⁊ doctrine:⁊ tale erat iſtud ſcãdalũ:qꝛ illi g colligebant
tributũ erãt gentiles le/
gẽ ⁊ ꝓphas ignoꝛãtes:⁊
ppꝑ hoc ignoꝛabãt ꝙ xpᷣs
eẽt ĩmunis a tributo.tũ
qꝛ filiꝰdei ſᷣm nãm diui/
nã.tũ qꝛ filius dauid ſᷣm
humanũ:qꝛ nõ tenebãt᷑
talia ſcire.dare ãt eistri
butũ nõ eſt ð vitatẽ vite

ſcãdaliʒemus eos vade ad mare
⁊ mitte hamũ.⁊ èuʒ piſceʒ q pꝛi
mus aſcẽderit tolle. Et aꝑto oꝛe
eiꝰ iuenies ſtaterẽ.illũʒ ſumẽs da
eis ꝓ me⁊ te. cVIII.

Ergðò liberi ſunt filij. At autẽ nõ

di:ſic ĩ pꝓpoſito ex magnitudine hũilitat arguik magnitudo fe/

licitat.licʒ hũilitas ñ ſit maioꝛ ĩter alias vtutes:qꝛ illa q ſũt pᷣo⸗
ra gnãtiõe nõ ſunt maioꝛa ſimplxr. Itẽ qꝛ vtutes ſũt ↄnexe ꝛmꝗ
xime vtutes ĩfuſe q̃ ↄnexe ſũt ĩ gra ⁊ caritate.⁊ iõ q;tum creſcit
vna vtꝰĩ eodẽ hoĩe tãtũ creſcit altera ꝓpoꝛtõabilr ᷣm illõ qo⸗
foꝛmale ĩ virtute.ſicut digiti manꝰ eqlr creſcũt:licʒ ĩ ſe nõ ſint
eq̃les:ille aũt ꝗ hʒ maioꝛẽ hũilitatẽ loqᷓndo de va humilitateꝑ
ↄns hʒ ulias virtutes maioꝛes.⁊iõ ille ꝗg eſtmagis hũilis ẽ ma:

MNilla hoꝛa acceſſerũt di
cipuli ad ieſũ dicentes.
ꝗqs putas maioꝛẽ i regno celoꝝ:
Etaducãsieſus punluʒ:ſtatuit
eũ ĩmedio eoꝝ.⁊ dixit. Amẽn di
covbis:niſi ↄnerſi fueritis ⁊ ffi
ciamini ſicut paruuli:nõ itrabitis

iuſtitie:⁊ doctrie.iõ xpᷣs
voluit dare ꝑp ſcandalũ
vitãdũ.eadẽ rõne eccłia
ĩaliqb terris vbi nõ eſt
ↄſuetũ decimas dare nõ
repetit decias ad ſcãda/
lum vitãdũ:⁊ h̊ eſt qð di
cit chꝛiſtus.
b Ut aũt nõ ſcandalice
mꝰ eos va.ad ma.⁊ mit.
hãmũ.Ex qͥ ikte erat ita pauꝑ ꝙ; ñ hẽbat vñ poſſʒ ſoluere tribu/

tũ.ſegtur. c¶ Et eũ piſceʒ ⁊c.Ex qͥ pʒ ei diuinitas futura ↄtĩgẽtia
certitudinałr pᷣdicendo. d ¶ Illuz ſumẽs da eis ꝓ me ⁊ ꝓ te.ſtater
n. valet duplex didragma. X*&s eni voluit dare tributũ ꝓ ſe ⁊ ꝓ pe/
tro.qꝛ iam petrũ fecerat capitaneũ ſuꝑ alios apłos vt hr̃ pcedenti.c.
e Nillahoꝛa. Supꝑiꝰfũdata ẽ ecclia gẽtiũ ĩ fide (Ca.VIII.
B ↄñter fũdat᷑ ĩ moꝛibꝰ.⁊ diuidit᷑ ĩ tres ꝑteꝰ ſ̃stres ſtat diuer
. ſos in eccłia.Pꝛimo.n.deſcribunt᷑ virtutes actiuoꝝ.⁊ ⁊?: reli
u ↄtemplatiuoꝝ.ſeqnti ca.⁊ 3 platoꝝ.⁊o.ca.Pꝛima ĩ duas
qꝛ pᷣ deſcribit᷑ virtutũ fundamentũ.⁊? edificiũ deſuꝑ ↄſtructuʒ.ibi.
Etqꝗ ſuſceꝑit.Ad euidentiã pᷣme ꝑtis aduertendũ ꝙ ſaluatoꝛ deſcri

bendo vtutes actiuoꝝ ↄuenienter icipit ab hũilitate duplici de cã.

ð qꝛ eſt fundamẽtũ aliaꝝ virtutũ vt dictũ eſt.⁊ qꝛ hũit occaſionem
ex phabitis imediate ĩ pcedenti ca.dem̃ eſt.n.ꝙ ſaluatoꝛ aſſumpſit
ſecũ petrũ iacobũ ⁊ ioãnem alus dimiſſis ⁊ duxit cos ĩ montẽ ſeoꝛſũ
⁊ tranſfigurateſt añ eos:iõ ali aliqd humani paſſi motũ cuiuſdã in
nidie icurrerũt.Itẽ qꝛ ꝓ petro iuſſerat ſolui tributũ qð ſolũ a capita
neis colligebat᷑:iõ in q̊ eũ pᷣncipalẽ alus ↄſtituerat ⁊ capitaneum:pꝑ
qð alu aliqͥ mõ indignati.qꝛ nõ erãt adhuc ↄfirmati . miſſioneʒ ſpũs

ſanctii via poſiti cepunt iter ſe altercari de maioꝛitate ꝗs eoꝝ eſſet
maioꝛ.vt hr expᷣſſius Marci.9.⁊ poſtea dũ veniſſet ad domũ ihsq̃ſi

uit ab eis de qͥ in via diſputauerãt:⁊ tũc ipſi pᷣ vecũdia tacuerunt. vi/
dentes motũ ſupbie in eis depᷣhenſuʒ a ſaluatoꝛe:⁊ poſt paululũ fem̃
eſt qdᷣ hic deſcribit᷑ a Matheo.In illa hoꝛa.̊ eſt poſt tᷣs modicum
f¶cceſſerũt diſcipuli ad ihum. videntes ſe eẽ depᷣhẽſos ab ipſo de
ↄtẽtione maioꝛitatl.dicẽtes. g ¶ Quis putas maioꝛ ẽ ĩ regno celo
rũ.nõ fecerũt tũc qönem ꝗs eẽt maioꝛ ĩter eos de qͥ pꝛius ↄtenderãt
ſed ꝗs eẽt maioꝛ in eccłia militãte ꝑ meritũ:⁊ ꝗs ĩ ecclłia triũphante
prppmiũ.Et qꝛ in moꝛalibꝰ magis mouèt facta q; vba.iõ docẽs eos de
huüũilitate poſuit eis exẽplũ ſenſibile:⁊ G̊ ẽ qð dt̃. h ¶ Etaduocans
miſſus ĩ galliã pᷣdicauit lemonicẽſibꝰfidẽ catholicam.
¶ Statuit eũ ĩ medio eoꝝ.vt ab oĩbꝰ videret ⁊attẽte ↄſideraret᷑
kEt dixit amẽ.i.fidelłr. l¶ Dico vohis niſi ↄuerſi fueritis.ab ela
tõe.ſ.ſuꝑpbie ⁊ ãbitõe maioꝛitatl. m ¶ Et efficiami ſi pułi.i.hũiles
⁊ ſimplices ſine malitia pcti. n ¶ Nò intrabitis ĩ regnũ celoꝝ.de-
mones.n.abiecti fuerũt ꝑ ſuꝑbiã.⁊ iõ oʒ hoĩeg illuc venire ꝑ viã õriã
ſ.p hũilitatẽ.cõcludit ̊ intentũ dicẽs. o ¶ Quicũq; g hũiliauerit
ſe ⁊c.q.d.ille ꝗ erit hũilioꝛ:erit maioꝛ H̊ ꝑ gram:qꝛ hũilitas ẽ recta di
ſpoſitio ad gram ſuſcipiẽdã:ſᷣm qð dicit btũs Jaco.a.ca.Deꝰſuꝑbis
reſiſtit:hũilibꝰaut dat graxʒ.⁊ talẽt erit maioꝛ ĩ eccłia triũphãte.Ad
uertendũ tñ ꝙ ex G̊ nõ ſeqt ꝙ hũilitas ſit maxia virtutũ:qꝛ virtutes

ihus puulũ etate ⁊ malitia.ſ.btũm Martialem qꝗ poſtea a btõ petro

theologice ſũt maioꝛes qᷓ; moꝛales:vʒ fides:ſpes:⁊ caritas. Hũilitas

ãt eſtvirt moꝛalis. Et iteꝝ ĩ vtutib ꝰ moꝛalibꝰ pꝛudẽtia q̃ diligit alias
virtutes moꝛales:⁊ põit ĩ eis mediũ:ẽ maioꝛ alis.Et iteꝝ iuſtitia q̃ ĩ/

poꝛtat rectũ oꝛdinẽ ad alteꝝ:ẽ maioꝛ qᷓ; hũilitas:q̃ facit hoĩeʒ eẽ bñ

ſubditũ huic oꝛdini. Sʒ ꝓ tãto dr̃ ꝙ maioꝛitas ĩ regno coꝛꝛũdet hũi⸗

litati ſiẽ theſaur celeſtis diſpſioni theſauri terreni ꝑp deũ:vt hr̃ ifra

ſeqntica. Itẽ qꝛ ſic dem eſt hũilitas ẽ fundamtũ alianvtutũ.ſic ſex
magnitudine fũůdamẽti ꝓiecti arguit magnitudo edificij ſupꝑedificã

vẽit. actiue.ſ.pximũ ſcãdalicando.

aimelſto ⁊ pᷣmio
2 n ſtilitats eiß,
ſiceloꝝ. cſc ergo hu⸗ nô ꝑp hüilitaté tm̃
1regn lon Quicoq;ergo hu ſed pꝑ alias vtute
miliauerit ſe ſicut ꝑuulusiſte hic huilitati nexas
eſt maioꝛ iregno celoꝝ.Etquiſu ſũtẽt maioꝛes ipſa
ſceꝑit vnũ ꝑuulũ talẽ ĩnoĩe meo: bumilitate.
me ſuſcipit.Quioũt ſcãdaliʒaue Et a ſuſceperit.
rit vnũ de puſillis iſtis ꝗ ĩme cre edifici vtutii ſup
cr xpedit ei vt ſuſpendat᷑ mola bũilitatis fundam̃
aſinaria icollo eiꝰ ⁊ demergatiꝓ tũ. Iſtud ant edifi/
fudũ mar. Nèhb mũdoa ſcãdal. ciu aſiſtit ĩcõicati⸗
2, 5„ ve e one ad ꝓximũ: ⁊ B
NHece c.n.ũt vẽiãt ſ. cadala. Uen tingit dupkr. froͤe
tñ ueh hoĩꝑquẽ ſcãdalũvẽit. Si coꝛpoꝛis: ⁊ rõe aĩe.
qt manꝰtuavel pes tuꝰſcãdaliʒat is Srtagtuad
õ Aro aritatiua ad
te. abſcide eum ⁊ pꝛoijce abs te. hoiez expte oini⸗
vt ex notioꝛibꝰ pce

dat ad min nota:bona aũt coꝛpꝑis ſũt nobis magis nota.2. do/

cet cõicatiõem ad ꝓximũ ex ꝑte aĩe.ibi.Qui ãt ſcãdalicauerit.

Dicit g̊ b.Et ꝗ ſuſcepit vnũ puulũ talẽ.hũilem.ſ.⁊ fidelem.

q ¶ In noie meo.B ẽ ꝑp deũ ipm ad hoſpitiũ recipiedo ⁊ neceſſa
ria coꝛpis miſtrãdo:⁊ ꝑ h itelligunt᷑ oĩa alia bñficia q̃ ipendũt

pp deũ ex ꝑte coꝛpis. r ¶ We ſuſcipit.qꝛ vbi vnũ ꝑp alterũ
vtrobiq; tm vnũ:⁊ iõ ꝗ recipit ꝓximũ ꝑꝑ xpʒ dr̃ xp[ʒ recipe.exè
plũ hꝰ hẽmꝰ ĩ legẽda bti martini vbi dr.ꝙ xpᷣs ſe veſtitũ oñdit
illa ꝑte chlamydis quã btũs martinꝰdederat pauperiꝑp xpᷣm.

ſ¶ Qui aũt ſcãdalicauerit.Hic docet coĩcationes caritatiuã ad

ꝓximũ ex pte aĩe:q ↄſiſtit ĩ duobꝰ.pᷣ ne ꝓximo ĩfera nocumẽ/
tũ.⁊? vt ei pbeat᷑ bñficiũ.ibi.Uenit enĩ filiꝰ hois ſaluare.Pꝛi
main duas.qꝛ p admonet ne ꝓximuʒ ſcãdalicemus. ꝛ? ne euz
ↄtẽnamus.ibi.Uidete ne ↄtẽnatis. Pꝛima ĩ duas. qꝛ p docet
vitare ſcandalũ actiuũ.⁊? paſſiuũ.ibi.Si ãt manus tua Circa

₰

pᷣmũ aduertendũ ꝙ ſcãdalũ actiue dem̃ eſt dictũvel fem̃ minꝰ

rectũ pᷣbens occaſionè alteri ruine.ſcãdalicare igr aliquẽ ẽ face

re eũ ruere in pctin moꝛtale ex dicto vel facto ſuo malo:⁊ h̊ eſt
ꝓpᷣe ĩferre ei nocum̃tũ ex ꝑte aĩe.qð eſt recte ↄ caritatẽ.⁊ ideo
talis faciẽs aliũ ſic ruere ſi faciat ̊ de intentiõe ſeu ex aduertẽ
tia ſemꝑ peccat moꝛtalr etiã ſi factũ vel dciñ ex quo alius ruit
nõ eſſet de genere peccati moꝛtalis:ſicut dicẽs mendaciũ ioco
ſum mulieri ĩtentiõe ꝓtrahendi eã ad adulteriũ ẽ pctm moꝛta

le ex intentiõe finis.d.Qui ſcandalicauerit vnũ de puſillis.diẽ

aüt puſillis. qꝛ nullꝰſcandalicat᷑ paſſiue niſi inq;tũ puſillꝰ.i.pue
virtutis:qꝛ hõ pfecte virtutig ex dicto vel facto malo alterius
nõ ruit ĩ pctm̃.ſegtur. t ¶ Expedit ei vt ſuſpendat᷑ mola aſi/

naria ⁊c.loqtur euãgeliſta ad modũ terre paleſtinoꝝ ĩ q̃ ↄdẽna

ti ad moꝛtẽ ligato ſaxo ad collũ pᷣcipitabãt᷑ ĩ mare ſenſus eſt.
Expedit ⁊c.i.meliꝰ eẽt hoĩ moꝛi coꝛꝑalr qᷓ; ex malo exẽplo ſuo
facere aliũ ruere ĩ pctm̃ moꝛtale:q;ꝛ ex q̊ meret᷑ moꝛtẽ eternã qͥ
grauioꝛ ẽ moꝛte tꝑali:⁊ iõ ſegt. u Gieh mũdoa ſcãdalis.i.
mundanis hoĩbꝰqui nõ curant ſcandalizare pximos.

x ¶ Meceſie eſt enĩ vt veniãt ſcãdala.nõ eſt neceſſitas abſoluta

ſed tm̃ ex ſuppoſitiõe.ſi.n.hoĩes velint viuere mũdane.i.ĩ oĩbꝰ
voluntatẽ ſuã adiplere.neceſſario ſegturad h̊ ſcãdalum alioꝝ
qꝛ ũ foꝛmidãt ꝓximos ſcãdalizare. y ¶ Heruntñ veh hoi illi
i. ↄminatio pene eterne ſibi ifligẽde. Gler⸗ quẽ ſcãdaluzʒ
a ¶ Siãt man tua ⁊c. ·
qꝛ ſcãdalicare paſſiue ſpẽ pctm̃:qꝛ ẽ ruina ex dicto alteriꝰminꝰ
recto.iõ admonet puſillos vt excludãt a ſe occaſioneʒz ruine.d.
Siãt manꝰtuavl pes tnſcãdalicat te.i.tibi eſtoccaſio ruine in

per tactũ inhoneſtũ velper greſſum diſſolutum.

b Abſcide eũ.nõ qꝛ aliqdð mẽbꝝ coꝛpoꝛis ſit ãputaãdũ ad vitan

duʒ pctm̃.mẽbꝛa.n.coꝛpoꝛis ſunt a deo data.⁊ ideo nõ eſt ĩ ptã/

te alicuiꝰ pſone abſcindere ſibi mẽbꝛum :ſicut nec ſe occidere:
ſʒ ſꝑ hoc è illicitũ pſone ſingulari niſi in cãu:qñ.ſ.vnũ membꝝ

ꝓpter ſui coꝛꝛuptõeʒ eſt in ꝑpiculum totiꝰcoꝛpoꝛis:qꝛ vnicuiq;

ↄmittit᷑ cura ſanitatis ſui coꝛpoꝛis.iõ tunc licitũ ẽ ſibi per ſe vł

ꝑalium vnũ mẽbꝛum abſcindere ne ꝑeat totũ coꝛpus.⁊ eodes

=e
=

r

K

.

W

=

e
= –

=

= =

B
SS
—
=
—
=
—
—

ickttii
füſgeti t
ndes ge
ſini.
8
1
ec

er

—,

=

= =
=

11

=
E
—
S=
à

EE
= =.

=
-
=ͤ—
Se
£
—

S
—
☛ rℳ =
+☛

iſechnans⸗
lgammitblli
Pleknvietome
Alfitloqp⸗
aultiſfbhliusſen

=2 ==
= =
e

=

uipnckinagin

N

fipödi

iſnariaſte

ſting ninm

(c

inffigni

ſenmmnie
lmnpſentüt

tacltathent⸗
ſnibdeſteni⸗
ſfdeßeeſtehi
füninleſede

e gnn
lfe
N iien
—
tin
Cl. i fri
g n

B chnistfe⸗
le. fezeninni
Nizennen
ehnnnt
nbisſnagenttn
diiifſitlenn
Eihülenteiitn
Ghitükehihan
Arlübffitiini
Ghr gfinig
irizditß n
idictisſeſeſtict

daieronheinan

icttintzantn

neyrinoſſniun

tanifül ossſcn
ictigenen
Duimniduns gfe
biGütnmnsnul
Nneſ dininſin
Citiiegeifiniſr

ofelfenoinnen

ildoictaptn
Aadhlrniefgnn
nerit müneni
veniſinitini
—
teirtiipctitii
rnrplefng,it
itubii innſte
lröetnuoi in
õ
(Uepnütnh⸗
ſepkins
nntringenitnt

lin

. ( Mattheus

mõ licitũ eſt ei ꝗ tz locũ iuſticie publice ĩterficere hoĩez vł mu
tilare ꝑꝑ ↄſeruatiõem iuſticie:fſed ꝑꝑ peccatum euitandũ non

eſt alicui licitũ abſcindere ſibi aliqd membꝛũ.tũ qꝛ ꝑ hocñ ex/

cludit᷑ cõcupia interioꝛ in qua viget peccatuzʒ.tũ qꝛ ꝑ aliaz viã

põt melius obuiare pctõꝑ rõnem.ſ.⁊ liberũ arbitriũ cohiben/
do membꝝ a peccati exercitio:⁊ ſic drẽ manꝰabſcindi inquãtuzʒ

phibet᷑ ab illicito actu:qꝛ manus abſciſa nõ põt aliꝗd agere.⁊
eodẽ mõ exponendũ eſt de alys mẽbꝛis. Alr tñ põt exponi: vt

pꝑmanũ ĩtelligatur

auxriliatoꝛ in nego⸗. Böͤnutibiẽ ad vit igredi debilẽ

nis: qꝛ manu? r e .
anniargnnoge vel clauduʒ qᷓ; duas manꝰ vel du

p pedeʒ intelligat os pedes hñtẽ mittii ignẽ eternũ.

curſoꝛ gq curtit nad Et ſioclustu ſcqdaliatte: erue
negocia pagenda. eſj7 pice abste: Bomitibie vn

poculuz ↄſiliariꝰg

dirigit in agendis. oculũ bñteʒ iĩ vitã ĩtrare:q; duos
Amicitia at iſtoꝛũ oculos hñtẽ mittiĩ gehẽna ignis
quatucunch ſit vii Nicdetè ne ↄtẽnatis vnũ ex his pu

lis in tpalibꝰ.eſt ntñ lii 1. C 2 „ „1
in en afe are ſillis. Dico. n. vob: qa angelieoꝝ
mouẽda ſi ſit occa⸗ in celis ſꝑ vident faciẽ pꝛis mei q

ſio ruine ĩ ſpiritua in célis. Nnit.n. filihoĩs ſalua

libus pꝛopter boc re qð ꝑierat.Quid vobis vi Si

a Monů eſt tibi i. fuerint alicui cẽtũ oues ⁊ erraue/
meliuus. rit vna ex eis: nõne relinꝗt nõagi-

b¶ Ad vit ingrreki tanouẽi mõtibꝰ ⁊ vaditqᷓrere eaʒ

debilẽ vel clauduz q̃errauit- Et ſi oticerit vr iueni
ſicut.n. ſenti cap. dellan Et ſiptigerit vt iueniat
diẽ ſaluatoꝛ ꝙ vno

regnüceloꝝ g ↄti errauerũt. Sic nõ eſt volütas añ
net mẽbꝛa genita·⸗ “
lia ab illicito actu:

ſic dicitur hic claudus ꝗ ↄtinet pedè ab inoꝛdinato greſu.⁊ de

bilis ꝗq ↄtinet manũ ab illicito tactu:⁊ ſicut teſtimonio ſaluato
ris illa caſtratio q̃ eſt ꝑmẽbꝛoꝝ genitaliũ ↄtinẽtiã:ẽ meritoꝛia
⁊ laudabilis.ñ ãt illa q ꝑ membꝛoꝝ amputatiõem:ſici ppoſito
claudicatiovł õbilitas ſeu cecitas q̃ ẽ ꝑ cohibitõeʒ manꝰabilli
cito tactu ⁊ ocłi ab illicitoviſu:⁊ pedis ab illicito greſſu ẽ meri
toꝛia ⁊ laudabił ñ ãt illaq̃ eẽt ꝑmẽbꝛoꝝ pᷣuatiõʒ. cetera patẽt.

¶ Uidete ne ↄtẽnatis.HPic pſequẽter phibet ne pximũ ↄtẽna

mus:cuiꝰrõneʒ aſſignat:qꝛ q;tũcunq; hõ ſit ꝑuusĩ Z mũdo.tñ
hʒ ãgelũ aſſignatũ a deo ad ſui cuſtodiã.⁊ iõ ſi hoĩes tãtũ a deo
honoꝛant᷑ ꝙad eiꝰ imaginẽ ſunt facti.multo foꝛtiꝰa nobis ſunt
honoꝛãdi:⁊ Gẽ qð dicit.Uidete ne ↄtẽnatis.ſeꝗtur.

d ¶ Quia angeli eoꝝ.i.aſſignati eis. e¶ In celis ſpvidẽt faciẽ

pris.qꝛ q;tücunq; mittant᷑ ad tꝑaliũ reꝝ admiſtratõem.tñ ſẽp
deo inherẽt paptam viſionẽ. f ¶ Quiin celis ẽ. lʒ.n. deus ſit
vbiq; p eẽntiaʒ pſentiã ⁊ potentiꝗ.tñ ſpãlx dr̃ eẽ in celis vbi ad/
eſt btis per aptam viſionẽ. g ¶ Uenit eni filiꝰ hoĩs.Oſtenſo

ꝙ nõ eſt ꝓximo inferẽdũ nocumentũ ex ꝑte aĩe:hic oñdit ꝙ ei

bñficiũ impendendũ:⁊ pᷣmo ĩ affectu.⁊? in effectu.ibi.Si aũt

peccauerit.Pꝛimũ oñdit᷑ exẽplo ſaluatoꝛis qad ſalutẽ hoĩuum

deſcendit de celis.d.Uenit.n.filiꝰ hoĩs ſaluare qð ꝑierat:⁊ idu
cit ad hoc exẽplũ de illo ꝗ hʒ centũ oues:vna enĩ errãte dimit/

tit. 99. ⁊ vadit ad qrendũ illã qᷓ errauerat:⁊ cũ iuenit eã gaudet
ſpali gaudio de ĩuentiõe eiꝰ:nõ qꝛ magis diligat illã ſolã qᷓ;.99.

ſed qꝛ ſic dem̃ eſt hʒ ſpãlem rõnẽ gaudẽdi de inuẽtiõe ei quam
nõ hebat in alus.ſic de de reuerſione peccantiũ ad ſalutem hzʒ
ſpalem rõnẽ gaudu quã nõ hʒ de ꝑmanẽtibus ĩ iuſtitia:ceteris

tñ parib pmanẽtes ĩ iuſtitia ſunt magl dilecti deo. Poc ãt idu
cit ſaluatoꝛ ad ↄſiderandũ ꝙ ſiłr debemꝰ gaudere ĩ affectu de
ſalute ꝓximoꝝ.Cõſiderandũ ẽt ꝙ alia rõe aliqũ de magis dili

git peccatoꝛes reuertẽtes q; remanẽtes ĩ iuſtitia: ñ qꝛ peccaue
runt.ſʒ qꝛ ex pctõ cõmiſſo humilioꝛes efficiunt᷑ ⁊ ſanctioꝛes ⁊ i
bono feruẽtioꝛes. Unde dicit btũs Greg. in moꝛali.ꝙ pᷣnceps
militie plus eu militẽ diligit ꝗ poſt fugam foꝛtiter hoſteʒ pᷣmit
q; qui nunq; fugit nec vnq; aliqd foꝛtiter egit:⁊ eodẽ mõ eſt de
peccatoꝛe poſt penitentiam viriliter agente: ⁊ de iuſto tepido
in ſua iuſtitia pęrmanẽte. h (¶ Si aũt peccauerit. Hic ↄſeq̃n
ter oſtẽdit ꝙ debemꝰeẽ benefici ꝓximo ex ꝑte aie in effectu.
hoc dupliciter. defectꝰ eoꝛũ caritatiue coꝛꝛigendo.ſcõo offen
ſam miſericoꝛditer remittẽdo.ibi. Iterũ dico vobis.Ad euidẽ/
tiam pᷣmi aduertendũ ꝙ duplexẽ coꝛꝛeptio.vna q̃ eſt ad peccã

——

tis punitiõem ꝓpter cõſeruatõeʒ iuſtitie:⁊ iſta nõ oꝛdinat᷑ ſem

eq:amẽe dico vob: q; gaudet ſup
mõ dr caſtratꝰ pp eꝗ magis qᷓ; ſuꝑ nõagitanouẽq̃ñ

ideo pᷣncipaliter ẽ ad ↄſeruatiõem iuſtitie ⁊ terroꝛẽ alioꝝ.a talis coꝛ

reptio nõ ꝑtinet ad ſingulares ꝑſonas ſed ad iudicẽ ad quẽ pertinet

⁊ſeruare iuſtitiã inter hoĩes.⁊ ꝑꝑ hoc talis coꝛꝛeptio ẽ actus iuſtitie.
Alia eſt coꝛꝛeptio q̃oꝛdinat᷑ ad fris peccantis emẽdatiõem:⁊ hec eit
actus caritatis ⁊ ꝑtinet ad oẽs:qꝛ ſicut dr in eccleſiaſtico. Unicuiq;
mãdauit deꝰde ꝓximo.Et iõ ſicut glibet tenet ꝓximũ ex caritate di
ligere.ita tenet᷑ defect' eius caritatiue ad emẽdatiõem eius coꝛige
. MM e ſtam vhabilitez cre
5o*ιe f n olig & nor, lat ꝙ ex ſua cõꝛectõe ð/
pꝛe; Nm qul in celis . Nperegt beatſe eemẽedare. 25 tali
cauerit ĩte fratertuꝰ:vade ⁊ coꝛ/ toꝛ nõ de pᷣma:q eſtaciꝰ
ripe eũ ĩterte ⁊ ipʒ ſoli. Site añ inſtieic⸗gangitaute de
dierit: lucratꝰ eris frẽm tuuʒ. Si bitumodun cosꝛectio⸗
H e Hil enkunz. nis.d.Si aũtpeccauerit
ait nõ te audierit: adhibe tecum inte frtuus. Et ĩtelligiẽ
adhucvnũ vl duos:vtĩ oꝛe duo/ iſtsite dupliciter.vłqꝛ
rü vltrteſtiũ ſtetoẽ verb. ſſi te olulentt: vlch te ſolo
nõaũdierit eos: dic eccliè. Si ͤt cente peccauitdien.
2 UEeCH, Oc cecIIC. 1 os lederet vel coꝛã alus
èccliaʒ nõ audierit:ſittibi ſicẽth/ peccaret tũc nõ heret lo

nicus ⁊ publicanus.Amẽn dicõ cum illud qð ſubditur.

Icſict alliæaneritig ſipterrꝗ i ¶ Uade ⁊ coꝛꝛipe ipᷣmĩ/
vob q̃cũq; alligaueritis ſuꝑterrã erteißm ſoliig. ge pec

erũt ligata ⁊ ĩcelo:⁊ qͥcũq; ſolue cata publica ſunt in pu/

ritisg ſuꝑterrã erũt ſoluta⁊ icelo. blico arguenda. pm qðᷣ
Iterũ dico vob: qꝛ ſiduoͤex vob el.ad .lmot. . ſee⸗
zſorir ſin ire cantẽ coꝛã oĩbꝰargue v
Pleſeiſt ſuß rra o1 re chcunch ceteri timoꝛem habeãt.
petierit: tiet ill a pꝛe meogi celẽ ſed quando ſunt ſecreta
Abi em ſut duo Vl tres ↄglegati tũc hʒ locũ coꝛꝛeptio fra
in noie meo:ibi ſuʒ ĩ medio eoꝝ ternaq ẽ act'caritatis q
l dz fieri pᷣmo in ſecreto.
. H Cuiꝰ rõ eſt.ſit.n.medicꝰ
coꝛpoꝛalis ſi debito mõ ꝓcedat nitit᷑ inducere ſanitatẽ cũ minoꝛi di
ſpẽdio coꝛpis vt ſine mẽbꝛi abſciſione.⁊ ſi nõ poſſit tũc abſcindit mẽ
bꝛũ min nobile vt ↄſeruet᷑ magis nobile vel totũ coꝛpꝰ:ſic ille ꝗ frẽz
peccantẽ occulte coꝛꝛipit caritatiue dzʒ tẽtare ſi poſſit frẽz emẽdare

abſq; detrimẽto ſue fame:qꝛ fama ↄputat᷑ ĩiter maioꝛa bona hoĩs ci/

tra vtutes. ⁊ iõ coꝝigens frẽm dʒ q;tũ põt ↄſeruare eiꝰfamã.Alia cã
ẽqꝛ amiſſa fama vl leſa efficit᷑ hõ iuerecũdus ⁊ pꝑↄns minꝰa pctõ re/
trahit᷑ qᷓ; pus.Eſt g debitꝰ ꝓceſſus ĩ coꝛetione caritatiua vt hõ coꝛꝛi
gat frẽm ſuũ iĩter ſe ⁊ ipᷣm ſolũ:vt ſic eũ poſſit ſaluare cũ oĩmoda inte
gritate ſue fame:⁊ BG ẽ qdð ſegt᷑. k S te audierit lucrat eriꝰ frẽz
tuũ.eũ.ſ.cũ ĩtegritate fame ad ſalutè reducẽdo. ¶ Si aũt non te
audierit ⁊c.Q⁊.n.fama ẽ minꝰbonũ qᷓ; ſit bonavita.ſinõ poſſit ſᷣuari
bona vita fris ſine detrimẽtoſue fame.tũc ꝓcedendũ ẽad ſalutẽ bo

