ſum ⁊ motũ ⁊ connexionẽ mẽbꝛoꝝ.ſica capite xpᷣo ĩ coꝛp eius
mpſticũ fit ĩfluxꝰ gre ⁊ vtutũ.facis ↄnexionẽ fideliũ ⁊ mutuã
ſubuẽtionẽ ad oẽ opus bonũ.iõ dr. Ueritatẽ aũt.ſ.vite.iuſticie
⁊ doctrine. aVaciétes icaritate creſcamus in illo.i.in xpᷣo

2—

dr. t. moꝛte moꝛiet. aſilia. ad maioꝛem q; popꝑa bõa caritas meret᷑ augeri. vt aucta mereat᷑ ⁊ perfici.
Dedit dona.ſpũs ſci. e¶ Voĩbꝰ. in die pẽtecoſte b ¶ Ex quo.ſ.capite xpᷣo.

Ex quo. Totũ coꝛpus bac iren
foꝛtitudinis. d¶ Et ↄnexu. ꝑ vtutẽ caritatis. e¶ Per oẽz
iuctura.i.amicitiã ⁊ cõicationẽ ſidelium bonam.

—
— S

nec creatura aliq̃.

lios ãt paſtoꝛes.ad curam animarumum.q

ijnrnicgti

hcluerezpnno⸗
unnnne ges

sſettponit

eſfeocamaſ
Gens ileoſtbdi,

((oneißcent

ſnchiakitor⸗
ſtezletnumn
Apeatoſcie
cibiſmrcies⸗

ieqzinl
UVpis Aierpor

upſ Gonerie

Wrör ſosern

niuciſentestf
ſtgnigrierin
felttinlnin

ffheemg. o
i Gei
Kansſhüſon
ſontirerrde
Pinenintin

fhnictigvn
Niie.
hittſythsfn

fſnotüftenn
ſite niis
e ;iß
ſtrugnͤſii
Olpeinͤſein

Ttuplitumnord

fuibnetüie
nl guinin
n iuti⸗ B
onſt:N.

tütefföne

Weſtii

friſie,

uthiiee
fumnin
tnitnen
ſeri
Gokätadit
ſtifüͦte

AI .
ni fhoiti

= =
.

=S,

naee 8
nininſen

—

„
— = —
= = =
☛ l .,

=

—

S==

— ——
=2

—
—
—
— –—
=
—

—
—
+☛
=

—

—

—— ——
=. 5
—
⸗

—
—
=
=

— -
E

SS
—— —

— —
E

S= *
=

mürn
grii. Minen
leget amnntie
cins⸗ Cettuin

ck ſpſl
nio en
1go ſtin
n nn
bouten
Neretcin genn
mn ppdetwenmmng
latdeeistete
ntur dicediſincneg
ecleſednmitthntin
untindienhgeh
tinanmenuhten
Sipedetltqpcia
Cchumtnegenan
uun Netinting
fikasaunmarti⸗
DA aramminunt
umnatibis oliift
me. 1Mcine
nmib tict
feelaingunge
ntunſohmmtn
iſtsanchitinnd
ſcheugirnſeten
ettennintn

-——
—

onechi Geründ

inümnn
ſanis ninienn
tbecoftü iniiſt
cüm nulhnt⸗
nſtctiinn
niiſni

Jac. 3. g Obſcu.

ſpũ ꝗẽ vita mẽtis vr̃e.
né. 3

xim defraudat᷑. c iuitur.
d ¶ Qm̃ ſu.ĩuicẽ mẽ.ꝑꝑ qð debemꝰ nos mutuo iuuare.Cõſeq̃nt

rõis excedẽdo. i
ter excedat.tñ cito traſeat.ʒ?ꝰ qt ponit.d. h¶¶ Qui fura.an cõ
uerſionè de gẽtilierroꝛe. i ¶ Ja nõ fu. xpᷣianitatis tpe.

bo igno.

Ad Epheſios

a ¶ Subminiſtratiõis.i. p quã vnꝰ cõicat alteri bonũ qo habeta

xpᷣo. b ¶ Scõm ope.in mẽ. vniuſ.mẽbꝛi.qꝛ m gradus mem
bꝛoꝝ ecclie cõpetũt diuerſis diuerſi actꝰ.maioꝛes ⁊ minoꝛes.ſi
cut epis.ſacerdotibꝰ ⁊ religioſis ⁊c. c ¶Augmẽtũ coꝛpꝑis fac
ſ. influx pdcũs a xpo capite. d¶ PHoc igit. Poſtq; apls redu
xit epheſios ad ſuãdũ eccłie vnitatẽ.h̊ ↄnir eos ĩduc ad habẽdũ
moꝝ honeſtatẽ.⁊ p reſpcũ ſui.⁊? reſpectu ꝓximi.ibi.Pꝛopt᷑ qdð.

„

CLCirca pᷣꝰ iduẽ eos ad puritatẽ mẽtis ⁊ exterioꝛis ↄuerſatiõis.ꝑ

quã bñ diſponit hõ
l anget⸗. miſtraͤtoisbm obationéi meſu⸗
. riand ãbu.ſſii rã vniuſcuiuſq; mẽbꝛi augmẽtũ

⁊ gẽtes.fidẽ xpi nõ coꝛꝑis facit ĩ edificationẽ ſuiica/

bntes. Klinu⸗ ritate. Hòc igit᷑ dico ⁊ teſtificoꝛ i
taeletene dñno: uͤt ia no abuletis ſicut ? ge⸗
Eaĩalis ⁊ diabolica. tes qbuᷣlãt ĩ vanitate ſẽſus ſui:te

nebꝛisoͤbſcuratũ hñtes ĩtellectũ:
alien ti a vita dei ꝑ ignoꝛatiq q ẽ
i illis ꝑꝑ cecitatẽ coꝛdis ipoꝛũ:ꝗ

ha.itel.quia vitia ⁊
maxie carnis caãnt

⁊coꝛpis.Aliter põt exponi.Qui deſperantes ⁊c.l.de pꝛemio in
alia vita. Semetipos tradiderũt ipudicitie.ꝑꝑqð ĩ ꝑpſona taliũ
or̃ Sap.2. Nos ex nihilo nati ſumꝰ:⁊ pꝰ G̊ erimꝰ quaſi nõ fueri
mus.⁊c.venite g̊ ⁊ fruamur bonisq̃ ſũt ⁊c.ſegt᷑. Nullũ pꝛatum
ſit qð nõ ꝑtrãſeat luxuria nr̃a ⁊c̃.Et qꝛ pecũia miſtrat mãm ſeu
facultatẽ talibꝰvitus.iõ ſubdit᷑. n¶ In aua.pꝑ qu illicite acꝗ

rit᷑ pecuniag. Oo ¶ Uos ãt nõ ita di. xpʒ.i. euã eliũ xpi qð docz
vriũ. p¶ Si tñ illũ audi.iĩtellexiſtis. q¶ Et in ipo edocti
eſtis.nõ ſolũ ſpeculatiue.ſʒ ẽt pꝛactice. ic ẽvitas ĩ ieſu.

q cepit facere ⁊ docere.Act.i.iõ ſubdit᷑. s ¶ Deponite vos ſᷣʒ
pᷣſti. ↄuer.i.relingꝗte vitiaĩ ꝗbꝰ fuiſtis tꝑe gẽtilitat. x¶ Uete
rẽ ho.i.adã.ꝗ d̃ deponi qñ reſiſtit᷑ iclinatõi carnis coꝛꝛupte ab
adã zcte. l Auicorlin deſi. car.i.lz delectet᷑ ſʒ carnẽ.coꝛ
rũpit᷑ tñ vitus ᷣm mẽtẽ ⁊ct ſʒ carnẽ.dediti.n.carnalibꝰvitijs.
citiꝰ moꝛiũt᷑ ceteris. x¶Renouaminiãt ſpũ mẽtis vr̃e.i.in
t idu.nouũ ho.i.xp[ʒ ꝑ ipᷣiꝰimitatio
ui ſʒ deũ cre.ẽ.Fᷣʒ humanã nãʒ. ad iu.⁊ ſan.
vitatis.qꝛ nõ fuit i eo duplicitas aliq̃ velhypocriſis.i. Petri.2.
Qui pctm̃ nõ feẽ nec inuẽtꝰẽ dolꝰ ĩoꝛe eiꝰ. b(¶ Pꝛopt᷑ qð hic
ↄũr apls ifoꝛmat de moꝛibꝰ reſpcũ ꝓximi.ad quẽ ſe bñ hʒ hõ p

vitatẽ ĩ oꝛe.celũ bonuʒz ĩ coꝛde.largitatẽ ĩ manu ⁊ benignitateʒ ĩ

affectu. Pꝛimũ ponit.p.Pꝛopt᷑ qdᷣ deponẽtes mẽdaciũ.ꝑ qð ꝓ
ogꝗmini ve.ꝑ quã cũ eo recte viuitur.

ponit ⁊?ꝰꝰ.d. e¶ Iraſcimini.ira ꝑelũ q̃ nõ ẽ ↄ nãʒ.ſed õ eius
vitiũ.ſʒ qm̃ ĩ mẽſura rõis ð faciliexcedit᷑.ꝑꝑqð legit᷑ de Pla
tone ꝙ ſᷣuũ ſuũ peccãtẽ tradidit alteri puniendũ.ne ipßam men
ſurã rõis irat' excederet.iõ ſubdit᷑. ſ¶ Et nolite pec.mẽſurã
ol nõ oc.⁊c̃.q.d.ſi ira mẽſurã rõis aliq̃li

Magl ãt la.diligẽter ⁊ ſtrenue. I¶ Ut hẽat ⁊c̃.nõ ſoluʒ ad

ſufficiẽtiã ſuã.ſʒ ẽt ad releuãdã ꝓximi indigentiäã. m Ois

ſᷣmo.h̊ ↄñir ponit q̃rtũ.d.Oĩs ſᷣmo malus ⁊c.ex abũdãtia enim
coꝛdis os loq. Matth.iz.⁊ iõ ſermo malus nõ ꝓcedit de coꝛde
6 Vrnalbid⸗ exeat de oꝛe vro. o ¶ Bon“,

ſupple ſit. p¶Ad edifi.fidei.i.fideliũ.iõ ſubditur. q ¶ Ut der
gram audiẽtibꝰ.i.vt ſit eis gratꝰ.Et qꝛ dʒ hõ magl vitare offeſa dei
q; hoĩum.iõ ſubdit᷑. Tr¶Et noli.cõtri.ſpm̃ ſcm̃ dei.ipᷣm pctis vr̃is
ad iracũdiã ꝓpuocãdo. s ¶ In quo ſig.eſtis.per ſacramètũ baptiſ
mi ĩ q character ipꝛimit᷑. t ¶ In die redem. Licʒ eni dies redem
ptiõis humane gnãliter ſit dies paſſionis xpᷣi.qꝛ tñ in baptiſmo effe
ctus h paſſionis applicat᷑ plenarie cuilibet bapticato ſpaliter.iõ dĩ
tuc dies redẽptiõis ſue.Et qꝛ baptiſmꝰ dr noua regeneratio ⁊ ꝑↄnñs
totius malignitat abla/
noͤlite peccare. Sol ñ oͤccidat ſi tio. ſubditut. veMis
H rauauraritudo. ꝙq;;tũ ad rãco
iracũdiã vꝛaʒ. Holite locũ dare rem ꝛodium.
diabolo. Qũi furabat᷑ iã nõ furé x¶ Ira. qtuz ad vindicte
tur:magꝗ qt laboꝛet opando ma apbetitü. y Et indi/
niboſuis qð bonũ eſt: ut hẽat yj/ ſciei. 3 c Et clamot.
tribuat neceſſitatẽ patienti. Oĩis qtũad contẽtionẽcõtra
ſmo mãlus ex oꝛevio nõꝓcedat ꝓximum. ad Et bla⸗
Hz ſi quis boͤn ad edificationeʒ ſi henia cont deun.
dei:ũt det gĩaʒ audiẽtibꝰ. Et n? —„α.51vat avobis. ich

1 heuann vin dei deſpantẽs ſemetipᷣos tradiderũt lite ↄtriſtare ſpm̃ ſcm̃ dei ĩ quo ſi . nunomm mmalicia vt
ꝑignoꝛãtiã.q nõ ex ipudicitie: i opatoe imũdiciè oĩis gnatieſtis ĩ die redẽptiöoͤnis. Oĩis ſicgeneraliter omne vi·
cuſat. ſz mag aggra ĩ quariciã. Vòs aũñt nõ ita didici- amãaritudo ⁊ irà idignatiò ⁊ clã tium excludatur.⁊ p op/
nat nch er Rbin ſtis xps: ſitñ illi andiſtis ⁊ ĩ ipůS moꝛ ⁊ blaſphemia tollat a võbis vpoſetnm conelu dieut.
pꝛiã maliciã acqui ſtis xpʒ: ſitn illnuʒ audiſtis ⁊ ips moꝛz bla ſphemia tollat᷑ a vobis d Eſtote autem inuices
ſita. i ¶ Qui de. edocti eſtis ſictẽ vᷣitas in ieſu. cũ ð ĩ malicia. Eſtotẽ aũt iuicẽ be benigni.bona communi
ſperãtes ſe poſſe yi Depoͤnite vos Bm pꝛiſtinã ↄuer nigni:miſericoꝛdẽs:donãtes iui cando. e ¶ Miſericoꝛ
Baduannk aeelnid l 1 d Mirpo donauit vobis. ceuman iargen ⸗
dum nature.ppqꝰ mini aũt ſpũ mẽtis vꝛe: ⁊ induite eu dei ſicut filij cariſſimi: æ tes inuicem. offen ſas re/
tales ſe exponut i nouũ hoiez gßʒ deü creat? i i⸗ R ãbuͤlate ĩ dilectiõe: ſicut mittẽdo. ge. Sicut et
e eno rnlnk. ſticia ⁊ ſcitate vᷣitatis. Pꝛopteͤr ⁊chꝛiſtus dilexit nos: ⁊ tradidit anetito i kr.
k ¶ Semetipos tra. qð deponẽtes mẽdaciũ:lõqmini ſemetipſum pꝛo nobis oblatio- ſionem peccatoꝛum.,.
— ſnhone Vvitaté vnuſalq; cũ ꝓxio ſuo: ? nem ⁊ hoſtiam deo in bͤdoꝛem dior cab. 4. vbi dr in po
atez lenluum. nieé mé ſeimi Amitati 1 . il.x quo.iſ.capite xpo
aſpecboleliei am ſuůmẽ iuicẽ mebꝛa. Iraſcimi ſuauitatis. F oemicqtis gutem † torm. crhus actus⸗
ctibꝰimpudicis. ꝗMƷMũK 1A .
laen obe qhtü ad pᷣparationez operis. m ¶ Immü.oĩs.ſ.aie DOitũ coꝛpꝰ ſ.xpᷣi myſticũ 6pactus ppruté te c Kinmn n —

Ke Dfides ẽ vna:oẽs fideles efficiũt vnũ coꝛpꝰ:ẽt ꝑ fidẽ ifoꝛmẽ.
ſic coꝛpꝰ humanũ ẽt ſine ala eſt vnũ coꝛpis oꝛganici integri/
tate.?⁊ ↄnexũ ꝑ vtutẽ charitatq̃ ẽ foꝛma fidei ꝑ quã coꝛpꝰ ecclie aſſi
milat᷑ coꝛpꝑi oꝛgãico aĩato ꝑ oẽz iũcturã ſũmiſtratiõis.qꝛ ſiẽ ĩ coꝛpe
hũano oꝛganico ꝑ iũcturas diſtiguũ mẽbꝛa ſᷣm diuerſa officia.ſic in
coꝛpe xpᷣi myſtico diuerſa mẽbꝛa ecclie diuerſis oꝑatõibꝰdeputãt᷑ ðᷣ
q̃ ſõdit. Scõʒ oꝑationẽ imẽſura.vniuſcuiuſq; mẽbꝛi. REPLICA
–nca. 4. vbi apls pbat ↄnexionẽ mẽbꝛoꝝ ecclie ad vnum
caput qð ẽ xpᷣs.ita ⁊ poſtilł.exponit burg.aũt volẽs aliquid
ſpãlitat dicere dicit totũ coꝛpꝰ xpᷣi myſticũ cõpactũ ꝑ vtutẽ
inqᷓ;tũ fides ẽ vna oẽs fideles efficiũturvnũ coꝛpꝰẽt ꝑ fideʒ

infoꝛmẽ.ſicut coꝛpꝰ humanũ ẽt ſine aĩa eſt vnũ. Sed illa burg.addi

tio vr erronea.nã erroꝛ videt᷑ dicere xpᷣm foꝛe ꝑtẽ coꝛꝑis myſtici in/
aĩati.qꝛ per ſolã charitatẽ que ẽ foꝛma ⁊ aĩa fidei xpᷣs cõiungit᷑ mem
bꝛis ⁊ mẽbꝛa xpᷣo.fides enĩ infoꝛmis nõ facit aliquẽ eſſe mẽbꝛũ xpᷣi.
nec mẽbꝛũ eccłie:niſi ᷣm ꝗd vlł veriꝰ putridũ:qꝛ ꝑ fidẽ ĩfoꝛmẽ ꝗiqs
E in ecclia:ẽ in ea ſolũ nũero:non tñ merito.ſiẽ igit᷑ a ̃m quid ad ſim
plicit᷑ nõ valet argumẽtũ.ita ẽt ſcõᷣm fidẽ infoꝛmẽ nõ dr coꝛpꝰxpi cõ
pactũ niſi ſʒ ꝗd.ſiẽ hõ moꝛtuꝰ ñ dr hõ niſi cũ öterminatõe diſtrahẽte
jStote gimitatoꝛes.Poſtq; apls ĩſtruxit epheſios Ca.V.
i moꝛibus vbo.hic ↄñr idẽ facit ſaluatoꝛis exẽplo.⁊ pᷣ pponit
exẽplũ imitabile. d. Eſtote ergo imitatoꝛes dei ſiẽ fili cariſ
ſimi.quaſi dicat.aliter eſſetis fily degeneres.⁊ per conſequẽs a deo
repꝛobandi. k ¶ Et ambulate. hic cõſequẽter inducit epheſios ad
imitandũ xpᷣm qui ẽ exemplar veꝝ.⁊ pᷣmo ĩ feruoꝛe caritatis.ſcðᷣo in
decoꝛe ſanctitatis.ibi. Soꝛnicatio.tertio in ſplẽdoꝛe cognite vitatis.
ibi. Uidete itaq;.Circa pᷣmũ dicit.Et arnbulate in dilectione.pꝛoce/
dendo per bona opera ad augmentum caritatis. ¶ Sicut ⁊ xpᷣus
dilexit gos,li ſicut non impoꝛtat equalitatem.ſed quãdã ↄfoꝛmita/
té. m Ertradidit ſemetipᷣm ꝓnobis.quaſi dicat.ita debemus ĩ
neceſſitate ꝓ ſalute fratꝝ aĩas ponere. Oblationẽ ⁊ hoſtiam
deo.in cruce. o ¶ In odoꝛeʒ ſuauitatis.fuit enim illa oblatio deo
acceptiſſima.quia pceſſit ex maxima caritate. p ¶ Foꝛnicatio.hᷣ
conſequẽter inducit ad imitandũ chꝛiſti mundiciam.ſcõo circa hoc
remouet erroꝛẽ.ibi. Nemo vos ſeducat.Circa pꝛimũ dicit.Soꝛnica/

tio autem. que eſt concubitus ſoluti cum ſolutt.

a Et ois imũ.vt ꝑ ̊ icludãt᷑ ola ad vitiũ luxurie ptinẽtia. b¶ Aut
aua.i.imoderata ↄcupiſcẽtia pecunie.vñ drĩ auar q̃ſi auid eris.
cilec no.in vo.i.ſica talibꝰ ſitis elõgati ꝙ nõ poſſitis in alid notari
d ic decet ſan.i.xpᷣianos.ꝗ dicũt᷑ ſci q̃ſi ſãguine tincti.q; xpi ſan/
guine redẽpti. e ut tur.in diſſoluto geſtu. f¶ Aut ſtul.i tur
pi affatu. g ¶ Aut ſcuri.i. iocularitas. b¶ Que ad rẽ nõ ꝑti.i.ni⸗
hil valet.ſʒ mag nocet.ſi.n.dicat᷑ vbũ iocoſũ ꝑꝑcãʒ aliquã recreatio
nis honeſtã.nõ nocet.ſʒ mag valet ad recreationẽ ſpirituũ.yñ ⁊.A4.·
ethi.circa h̊ ponit᷑ a phᷣo
q̃dãvtus q̃dr eutropolia
q̊ aligs ſcit ↄuertere dcã
vłfcã ad ſolatiũ hõeſtũ.
i . magl gratia. actio/

„ 2 „ ⸗ „ .„ „ E
⁊ òͥ ĩmũdicia qut auaricia nc
noiet i vobis:ſiẽ decet ſcõs:aut
tuͤrpitudo:aut ſtłtiloqũ:aũt ſcur

vco a polb; oe biificus rilitas q àd rẽ nõ ꝑtinet: magis
acceptis.Cõſenter pꝛe/ inactõ. n. ſcitote ĩtelliaẽ
dcéz vition ponit cGim Sl an aeto Hoc.n.ſcitote itellig

tes ꝙ oĩs foꝛnicatoꝛ:aut imũdꝰ:
qut auarꝰ:qð ẽ idoloꝝ ſeruitꝰ:nõ
bhʒ hereditatẽ i regno xpi ⁊ dei.
MNẽemo vos ſeducat inanibꝰ ver⸗/
bis:ꝑꝑ hẽc.n.venit irã dii filiõs
diffidẽtie. Nolite effici partici/
pes eęoꝝ. Eraſ.n. aliqñ tenebꝛe:
nũc ant lůx i dño. At filij lůd abu

dicens. B.n. ſcitote iĩtelli
gẽtes.⁊ pʒ lr̃a B̊ excepto.
k¶ Aut aua.qð eſt idolo/
rũ ſᷣuitus.nõ ꝓpꝛie ſed ſi
militudinarie. q; de cen
ſu facẽ deuz ſuũ.ipᷣm cete
ris pponẽdo. l MMẽéo.
HB onr remouet erroꝛem.
dixerũt.n.alig g puidẽ
tia dei non ſe extedit ad
actꝰhumanos.iĩ qᷓ; ꝑſõa
or Job. ⁊?. Circa cardies
celi perambulat nec nr̃a
ↄſiderat.⁊ ꝑ ↄñs non pu
nit fcã hoĩum nec remu

te ⁊ iuſticia ⁊ vitaté. Dꝛobates
quid ſit bñplacitũ deo.Et nolite
coĩcare oꝑibꝰ infructuoſis tene/

. , d
nerat. Hũc erroꝛẽ remo bꝛaꝝ: mag aũt redarguite. Que
uet. o. Nẽo vos ſeducat eniiĩ occlto fiũt ab ip̃is:turpe ẽ⁊
ipani aaeenome; dicere. Oia aütẽ qᷓ arguũt: a luie
tédat ad act? humanos. Manifeſtànt. Oẽé.n. qð manife/

ſtat lumẽẽ. Pꝛoͤpt qð diẽ. Sur
gẽ ꝗ doꝛmis:⁊ exurgè a moꝛtuis
⁊ illuiabit te xpᷣus. Vidẽete itaq;
frés quo caute abuleti:nõ q̃ſi inſi
piẽtes: ̊ ut ſapiẽtes: redimẽtes
tp̃s:qm̃ diẽs mali ſũt. Nꝛõptea

ẽ multũ inane.qꝛ ſeq̃ret
ipᷣʒʒ multa ignoꝛare q̃ ſci
mus nos.qð ẽ icõueniẽs
ſic arguit phᷣs.i.de aia
empedoclodem.
m ¶ Pꝛopt hec enĩ.qꝛ ali
qui credebant deũ facta
hoĩuʒz ñ punir̃ nec remu
nerare. n (Uenit ira
dei.i. ei vĩdicta. oRn fi. dif.i.ſupillos ꝗ diffſidebãt ðᷣ dina remũera
tiõe.vt dẽʒ ẽ.⁊ tales vidẽt᷑ fuiſſe illiꝗ ꝑierũt i diluuio. p¶ Noli. S
effi. pti. eoꝛũ.in culpa.ne ſitis ſoc ĩpena. q ¶ Eratl.n.aliqñ te.i.ĩ⸗/
uoluti ignoꝛãtia tꝑe gẽtilitatis. Et diẽ tenebꝛe ĩ abſtracto.ad ðſignã
dũ magnitudinẽ erroꝛis.ſiẽ de hoĩe multũ largo dr ꝙ ẽ ipa largitas.
q·d.apls nõ ẽmiꝝ ſi tũc eratis iuolutienoꝛmibꝰ pctis. r ¶ Nunc
ãt.i.pꝰ ↄuerſionẽ vr̃azʒ ad xpʒʒ:eſtis. s¶ Lux ĩ dño.ꝑ claritatẽ gre ⁊
noticie.iõ ↄcludit. t ¶ Ut filij rAitbanenegll

vtutẽ. v ¶Eructꝰ.n.lucis.i.eius opꝰ. x ( Eſtĩoĩ bonitate.q̊ ad
ſeipm. y ¶Et iuſticia. quo ad ꝓpximũ. 3 Et vitate. quo ad deũ
fidel ei uiẽdo.iõ ſubdit. a Probitest iſtennerts.
b¶ Quid ſit bnplacitũ deo.ui.n. fideles diligẽter ingrũt iplere bene
placitũ dñoꝝ. AlEtnolitecoicate senocxenrechh pctõꝛibꝰ.ſzʒ ma
gis eos argnite. ðR ¶ Que enim.in occulto fiunt ab eis turpeẽ ⁊ di
cere.pꝑ qð pᷣdicãtes ↄ vitia turpia.nõ expᷣmũt ea directe.ſed ꝑ circũ

locutionẽ. ãt fideles ꝗ ſũt lux ĩ dño.vt dẽm ẽ.debeãt talia argue
f¶ Alumine. ve

re oñdit.d. e¶ Oiĩa ãtꝗ arguũt.tãqᷓ; repꝛob
doctrine. g ¶ Manifeſtant᷑. eẽ talia. Be.n g manifeſtat
lumẽ c.pticipatiue.inqtũ põit᷑ in luce.⁊ ad q̊ arguũt᷑ vitia.vt pecca
toꝛes eoꝛũ turpitudinẽ cognoſcẽtes reſiliãt ab eis vt fiãt lux ĩ dño.
i ¶ Pꝛopter quod dicit.ſ.ſpũs ſcũs pme. k¶ Surge qui doꝛmis. in
pctis marceſcẽdo. I ¶ Et exurge a moꝛ.ab infidelibte ſeꝑando ꝗ
I moꝛtui Matth.S.Dimitte moꝛtuos ſepeli gmoꝛtuos ſuos.
p

m Et illu.te xpᷣs.ꝑ fidẽ caritate foꝛmatã. n ¶ Uidete. Pic ↄñter
apls ĩducit epheſios ad imitãdũ xpᷣi ſapiẽtiã.q̃ ẽ ſapiẽtia dei patris.
vt dr.i.Coꝛ.i.d.Uidete itaqʒ fratres quõ caute ambuletis.ſocietates
pꝛauoꝝ declinãdo. o¶ Mõ q̃ſi inſipiẽtes.ꝗ talibꝰ ſe ĩmiſcẽt diſtin
guere neſciẽtes bonũ a malo. Sed vt ſapietes.ꝗ circa bona ⁊
mala optime iudicãt.illa ꝓſequẽdo.iſta fugiendo.in quacũq; enim
arte dr̃ ſapiens ꝗ bñ iudicat de pſequendis ⁊ vitandis ᷣm artem illã
ſicut ſapiens miles in arte militari dr ꝗ ſcit bñ iudicare de expedien
dis ad cõſecutionẽ victoꝛie ⁊ oppoſitis vitandis ⁊c̃. Et eodeʒ modo

late. gruᷣctꝰ.n.lucis ẽ i ò bonita

k (Et ſeipᷣm tradidit ꝓ ea.ex caritate maxima. l

ẽ in moꝛibꝰ. q¶ Redimẽtes tps.bonis opibus inſiſtẽdo pa
bita oppoꝛtunitate tꝑis. r ¶ m dies mali ſũt. i.qꝛ frequent

ex impꝛouiſo impedimẽta ſuperueniũt. s Epꝛoptereanoli
te fieri impꝛudẽtes.i.de futuris nõ ꝓuidẽtes.dicitur.n.pꝛudẽs
quaſi pꝛocul vidẽs.i.alonge ſibi.pꝛouidẽs ante factũ.⁊ ꝑ oppo/
ſitũ impꝛudẽs.verũtamẽè qꝛ hic accipitur pꝛudẽtia ĩ his queꝑ⸗/
tinẽt ad ſalutẽ.iõ ſubdit. t
pectatis remunerari.Et qꝛ vitia carnis obumbꝛãt intelligẽtiã.
. iõ ſubditur.

nolite fieri ipꝛudẽtes:ſ ĩtelligen

2 , † v„„ O ino. iriſj
tes q̃ ſitvolũtas dei.Et nolite in · xno. b vitiũ gule.

ebꝛiari vio iquò ẽ luxuri:ſj iplẽ yeEſt luxu. vi diẽ
ami ſpu ſcõ:loquctes vobiſmet ¶ Hiero. Uenterme
ip̃is ĩ pſalmis hymnis ⁊ cãticis eł nao declinat
ſpiritalibꝰ:cãtãtes ⁊ pſallẽtès in tereniʒ genitzli
coꝛdibꝰ viis dño gůàs agẽtes ſp ſũt mebꝛa ppiĩqua
ꝓ oibꝰ ĩ noĩe dñi nii ihu xpᷣi deo ⁊ex vicinitate mẽè/
⁊ pꝛi. Subiecti iuicẽ ĩ timoꝛ xpi. bꝛoꝝ deſignat ꝛo⸗/

Mulières viris ſuis ſubdite ſint 53 ß iyle ſpa ns.

. — — 7 4 * ¹ 3 iple. ſpu ſcõö.
ſicut dño qm vir caput ẽ mulicrſ:: qui dat᷑ ſobꝛis ⁊ ca
ſicut xpᷣs caput ẽ ecclie:ipᷣe ſalua nis. 0 war
toꝛ coꝛꝑis eiꝰ.Sʒ ſicut ecclia ſu adinuic eza Pninl

biectaẽ xpᷣo:ita ⁊ mulieres viris giis ſibüpſi.

ſuis ĩ oibꝰ. Viri diligitẽ vroꝛes b ¶ In pfal. ꝛbym⸗
vꝛas:ſicut ⁊ xpᷣs dilexit eccliã:⁊ nis ⁊c.vñ dr̃ Act. .
ꝙ repleti ſpũ ſacto

ſeipᷣůz tradidit pꝛo ea:ut ill ſcifi

idigeãâ I ceperũt loꝗ varijs
caret: mudãs e lauacro aque in linquis m namein

linguis magnalia

Vbõ vite:ůt exhibẽt ipe ſibi glio dei c¶Etpſal
ſã eccliã:nõ hñtẽ maculã:aut ru (coꝛ.vris dño.i.intẽ/
tionez he laudis ad

gã: aut aliqd huinſmõi: ſed vt ſit dim dirigendo.

ſcã⁊ imaculata. Ita ⁊ viri debẽt d¶Brãs agétes. qꝛ
diligẽ vxoꝛes ſuas vt coꝛpa ſua. gratitudo benefi⸗
61 2 gilivit Pei Gilz cij accepti diſponit
Qui ſuã vxoꝛẽ d iligit: ſeipʒ dili⸗ ad receptiõem alte
git. Mẽò.n.vnqᷓ; carnẽ ſuã odio rius. e¶ Subic⸗
habuit:ſᷣ nutrit ⁊ fouet eaʒ:ſicẽ ⁊ ctiinuicẽin ti.xpi.
xpᷣs ccliã:qꝛ mẽbꝛ ſum coꝛꝑis gẽtimoꝛ caſtus et
caritati annexus.
f¶ Mulieres. poſt/

qᷓ; apoſtolus ĩſtruxit de moꝛibꝰepheſios generalr.hic conſeq̃n/
ter idẽ facit qᷓ;tũ ad diuerſos ſtatꝰ ſpãliter.quoꝝ ꝑtes patebũt
ꝓſequendo.Pꝛimo igitur inſtruxit perſonas iũctas matrimo/
nio.⁊ pꝛimo vxoꝛes.d. Mulieres viris ſuis ſubdite ſint.eis ĩli⸗
citis ⁊ honeſtis obediẽdo.naturaliter enĩ iperfectioꝛa ſubdunt᷑
regimini ꝑfectoꝛũ.mulieres vero ſüt ĩperfectioꝛes viris quã/
tũ ad ſexum.quia feminaẽ mas occaſionatꝰ.⁊ qᷓ;tum ad intelle

ctũ.deficiũt.n.a viris in diſcretione.ideo ſubditur. gmnm

vir ẽ caput mulieris.a capite enim in quo vigentoẽs ſenſus de
pendet regimẽ totius coꝛꝑis.ſicut vpᷣs eſt caput ecclie que c eiꝰ
coꝛpus myſticũ. Uiri diligite. Hic ſecũdo inſtruit viros
dicens.Uiri diligite vxoꝛes veſtras.ꝓpter hoc enim mulier fa
cta ẽ de latere viri.qꝛ debet eẽ ſibi coniuncta per fidelem dile
ctionem. i ¶ Sicut ⁊ xpᷣs dilexit eccłiam.cuiꝰ ẽ caput.
t illam
ſanctificaret.a pctis mundando ſanguine ſuo. m¶ Mũdãs
eam lauacro aque.in baptiſmo per quem cõicatur xpᷣi paſſio
qᷓ;tum ad effectum.vt ſupꝛa dictumẽ᷑. n ¶ In verbo vite.nã
accedente vbo ad elementũ.fit ſacramentum. o¶ Ut exbi/

beret ipſe ſibi glioſam eccleſiam.tanqᷓ; ſponſam claritate fidei

⁊ moꝝ refulgentẽ.glia enim a claritate dr̃.quaſi claria.c.muta
ta in. g. p Khon habentèẽ maculam neq; rugam.i.peccatuzʒ
moꝛtale patẽs nec latẽs.Uel aliter. Nõ habentẽ ⁊c̃.i.mundaʒ
⁊ ſimplicẽ ſine ruga duplicitatis. q(¶ Ita ⁊ viri ⁊c.quia ſunt
vna caro.ideo ſubditur.Qui ſuaʒ vxoꝛem diligit ſeipᷣm diligit.
quia ſicut dicitur Matth.io.Itaq; iã non ſunt duo ſed vna ca/
ro. r ¶ Nemo eni. rõne vtens. Carnem ſuam odio ha/

buit.nam ⁊ ſanctus macerans eam nõ facit ex eius odio ſʒ amo

re.vt ſit ſubiecta ſpiritui ſicut debet eẽ.⁊ ſic reſurgat cum ſpiri/
tu immoꝛtalis.⁊ ſimiliter vir debet diligere vxoꝛem vnam car
nem ſecum exiſtentem. ¶ Sicut ⁊ xps eccleſiam.ſupple di
ligit. vA: mẽ.ſumꝰ corꝑis eiꝰ.ſ.myſtici nos oẽs fideles.

ed intel.q ſit vo.dei.a quo ex,.·

v¶ Et nolite ĩebꝛia.

x¶ OIn quo.i.ꝑqð.

.

n
S

etp⸗ 1
e reitqee

Vxlnee e
N eoſbt

lufnnſ

beriesgen
ineetcliͤn
gioſtof
imngntin
Gfentel

irigngfii
ſimmtſeniatld

nituftienl

nſteiünn

öͦtlſicneſ
clt orſgtl

curi ufp

„

W.
( weſenrim
6 ſſ
ſtve wohepbn

=
S

=

— — —
=
— = D

=

—
Se

=
E

— ☛= — —
SSe =.
E
5 S.
*
E.
—
S=2
—

(cNNOCeitit

znarrmiime

fphoſti ſeen⸗

Ufreein wbis
0DONT—

Utie Cneotbi

Fh,po Koclitcs
ccdci
NDetinte
poßzpen
deibcyanbeſudt

i thei hboe
(modotrlits

1ugliglete
Hinrimmitzoa
nrerdient diee

Alſſctdieinale

ſitatſeßterii
GCmmfecſtünato
Dſclinediesſtos
Nechitütinele
flaſtigeißrin
ningeig d
ftlſtdootenne
ſ
Uheon
b onfanuſ
Mosdeon

Cuſeunguiteb
.“ ſannin
Oobeite

—

ſedebeitbe
ſetibepfigine
Eflbaben
lſciguri
llkeueretie
ilts.
eſorcinitia
ifenunene
fegu rb
ecößfeszole

= £

6,=☛n —
=S =—

S
—
==

W
=—
S

=
Se

—,
S n

alkonefeng,

Ea

keſei aden

= —
=

—
—
—
=
—
— *
——
—,—
=S,.
E
=

S=
— —
=ͤü

—
E
Z

N
ece
WW
Gmnſci
lr
lgiü
Wisconmde
. nän

hihd
Ei
en an
e n
. Nl
leg n ür⸗

ded ietſtitne

4

–

glo e
uin wufni
. werier
ſ dünden.
bi dCͤzi
1n. minut
10 iin
vns gimm
beſosanmnihn
häin ſkftl
Gtpenonpinbn
zvinöſislbilie⸗
lverenipgicnnt
olüͤt iperftornufnt⸗
CAionut 1cemi,
neinnitin (
nincnongmtoͤtt
thselagntigt

r.
38 Sicut xpᷣo.ſeruitꝰ.n. introducta ẽ ꝑ pctm̃.⁊ ſic ẽ pena peccati.

Ad Epbeſios

a ¶ Decarne eiꝰ ⁊c.nam alig fideliũ ſunt infirmioꝛes.⁊ iſti dicũt
de carne eiꝰ:que ante reſurrectionem fuit paſſibilis ⁊ĩfirma.
b¶ Et de oſſibeiꝰ.qᷓ;tũ ad foꝛtioꝛesꝗ xpo ↄfoꝛmant᷑ in tolerãtia
aduerſoꝝ.ꝑoſſa.n.in ꝗbus ↄſiſtit robur coꝛpoꝛis.vtꝰ foꝛtitudis
deſignat. c ¶ Pꝛopter h̊ hõ relinquet pa.⁊ ma.ſ.qᷓ;tum ad co
habitatõezʒ. Iſtud fuit dem̃ Geñ.⁊2.de adã ⁊ eua.Coñr applicat
ad xpᷣm ⁊ ecctiã myſtice.cũ dr. d¶ Sacr̃m.i.ſacrum ſignum.
eEg xpᷣo ⁊ ĩ ec.Licet.n.filiꝰdei preʒ non reliqrit.qꝛ ſemꝑ eſt in
ſinu pr̃is.vt dr Jo.i.

tñ ſ̃ᷣm quandã appa 9. oS , „i „F vine
rentiã d prem reli/ ei de carne ei? ? de oͤſſib eius.
quiſſe. inqtũ appa- Eꝛopt᷑ h reliquet hõ pꝛeʒ ⁊ ma

ruit ĩ mũdoviſibilis trẽ ſuaʒ: ⁊ adherebit vxoꝛi ſue:⁊

ukform ſerinach erũt duo i carne vna. Saciz hoc
pmyſtenü incarna ⸗ Magnuc. Ego qt dico: i xpo⁊iec
tiõis ⁊ paſſionis ſue Clia. Nerũtũ ⁊ vos ſinglivnuſqſ
ſicut ſponſaz. ex Hq; vxoꝛc ſu ſicut ſeipᷣm diligat:
ſeerrieurha bꝛoho vxzaut timeat virũ ſuuz. VI.
2 pz. 7ro⸗ it Alij obedite paretibꝰ ve
timeat virũ timoꝛe ſtris i dño. Hoc.n.iuſtũ
apanſ ſecne H n e pꝛez tuum ?
in poſtil. Necno krẽ tuã:qð ẽ mãdatũ pꝛimũ i pꝛo
mine h oris. Amiſſiõe: vt bñ ſit tibi: ⁊ ſis lõgenꝰ

1o ſupꝑ terrã. Et vòs pꝛes nolite ad
g ꝝ noietur ivo iracũdiã pꝛouocare filios vĩos:

QName ine wubi Htzeducate illos ĩ diſciplia ⁊ coꝛꝛe
ede oe ptoe dñi. Sèrni obedite dñis cã
bil ⁊c. ¶ In.e.c.vbi 5 ⸗ = FOlzin
df in po. edimtes nalibꝰ cũtimoꝛ? tremoꝛeĩ ſim-/
. HPII. plicitatẽ coꝛdis vꝛi:ſict xpᷣo:nõ
Redimtes adoculũ ſeruietes:qᷓſiboĩbpla⸗
tps ʒ petꝝ

de tharanthaſia dupir legi. Uno mõ de tꝑe futuro ſic. Redim̃
tes tpᷣs.i.tꝑis oppoꝛtunitatẽ ad vacãdũ ⁊ ßuiendũ deo:etiã cuzʒz
ĩcõmodo tꝑali.tpᷣs.n.redimit ſᷣm glo.ꝗ dat de ſuo:vt deo vacet.
Lu.õ.Qui aufert q̃ tua ſũt ne rpetas ⁊ q̊ neceſſe ẽ.Qm̃ dies ma
li ſunt.i.multa occurrũt ĩpedimẽtaq̃ ĩpediũt hoiem ne poſſit dᷣo
vacare:⁊ dicũt᷑ dies mali ꝑꝑ malici ⁊ miſeriã hoĩum Mathᷣ.õ.
Sufficit diei malicia ſua.Alio mõ legit᷑ de tꝑe pᷣterito ſic. Redi
mẽtes.ſ.tpᷣs pᷣteritũ tanq; ꝗd caꝝ ⁊ pcioſũ.i.redimẽte ĩvno tꝑe
dð minꝰfeciſti in aliovt ſic ſitis dimidiãtes dies nõ ſiẽ maliꝗg nõ
dimidiant dies ſuos:ſʒ totũ diẽ in malo expẽdũt.bõiãt ſi aligd
diei expẽdũt ĩ malo.reſiduũ ãt expẽdũt ĩ bono.Nec mirũ ſimi⸗
nus feciſtis ĩ pterito. Qm̃ dies mali ſunt.i.młta occurrerũt ipe:
dimẽta.geñ.a⁊. Dies ꝑegrinatõis mee pauci ⁊ mali.Et qm̃ dieʒ
mali ſt. Pꝛoptea nolite ipꝛudẽtes fieri.i.idiſcreti.hec ille.¶ In
eo.c. vbi xr ĩ poſtil.de carne ei ⁊ de oſſib eius. ADDITIO.
y Aꝑ &̊ qð dr.de carne eiꝰ⁊c̃.glo.in cuiꝰ rei figura adaʒ ꝗ
— erat foꝛma futuri cũ ð coſta factã mulierẽvidiſſet dixit
damf.

Poc os de oſſibꝰmeis ⁊ caro de carne mea: ſic enĩ eua ð
agdam facta traxit ab eo carnẽ ⁊ oſſa:ita nos a xpo ĩſtituti ſumus
mnhoſſa.i.robuſti:alu vero vt caro.ſ.infirmi. ¶ Ca. VI.

e debeãt hẽre ad iuicem. ⁊ p inſtruit filios.d. Silij obe⸗
dite pentibꝰvfis in dño.i.in licitis ꝛ boneſtis. b ¶ Poc enĩ iu/
ſtü eſt. qꝛ fiu habent a pentibꝰeẽ incremẽtũ ⁊ documẽtũ.̊ etiã
ꝓbat ꝑ ſcripturã Exo.zz. i ¶ Ponoꝛa pr̃em tuũ ⁊ mrem tuãa.
nõ ſolũ ĩ reuerẽtia exhibẽda.ſed ẽt ĩ neceſſarus miniſtrãdis tꝑe
neceſſitatis. K ¶ Qõ eſt mandatũ pᷣmũ.nõ ſimplr: qꝛ manda

ta ad deũ oꝛdinãtia ſunt poꝛa.ſed ĩ illis nõ addit᷑ expꝛimẽdo ꝓ/ p

miſſionẽ remuneratiõis ſicut ĩ iſto.ideo ſubdit. l ¶ In ꝓymiſ

caſtigãdo.ne frangani deſꝑando.ſiẽ bacculꝰtoꝛtuoſus qñ nimiſ

ipetuoſe flectit aderigẽdũ. n¶ Sʒ edu.il.i.nutrite.iĩ diſcipli/
na ⁊ coꝛꝛeptõe dñi.i.ĩ moꝛibꝰ⁊timoꝛe dei. . 4
ſtruit puos ⁊ dños.⁊p̃ uoſ.d.Seruiob.dñis carnalibꝰ.qtũ.n.
aa aiam oẽs hoies ſũt liberi.qᷓ;tũ ad coꝛpꝰ alig ſũt liberi:⁊ alig

o Serui. H ↄñr ĩ⸗

ſuilis ↄditõis. p¶ Euũ timoꝛe.i.reuerẽtia:qð ẽt cõpetit filus.
Et tremoꝛe.qð ẽ ꝓpᷣum ſᷣuoꝝ.qꝛ ſubſunt flagellis dñoꝝꝑ.
nſimplicitate coꝛdis veſtri.i.abſq; fraude ⁊ dollo.

Deꝰ.n. actoꝛẽ mali pene.⁊ põt coꝛꝛigere pctã ſiẽ placet ſibi ꝑpe

maturꝗ dei: vt poſſii rèſiſtẽi di?
malo: èt i oĩbꝰ ꝑfecti ſtare. Staᷣ

f¶AIlu obedite parẽtibꝰ. Pic ↄnᷣr docet ꝑentes ⁊ filios q̃lit n

ius intellect?. o

nã uitutis vłaliã.aliqn etiã ĩmittit alicui malum pene nõ ꝑꝑ expia-
tionẽ culpe.ſed ꝑꝑ augmẽetũ meriti ꝑ exercitiũ humilitatis ⁊ patien
tie, aliqn ẽt ex caritate aliꝗs ſibi accipit fuitutẽ volũtarie.ſicut Pau
linus nolẽſis epᷣs in puitutẽ ſe tradidit tꝑe Uuãdaloꝝ ꝓ filiocuiuſdã

vidue.⁊ oĩbꝰ iſtis modis nõ ſolũ ſᷣuit᷑ hoĩ:ſed ẽt deo.inq;;tũ hõ patiè
ter ſuſtinet ſuitutẽ ſibi iflictã ex oꝛdinatiõe diuina vł aſſũptã volũ/
tarie ꝑp deuʒ. t ¶ Mõ ad oculũ fᷣuiẽtes.i in pnñtig dnoꝝ tm̃.ſʒ etiaz
in abiti . u ¶ Quaſi hoibꝰplacẽtes.tm̃. x 3 vt Pui xpi.volũ
tarie ſuſtinẽtes in B̊ oꝛdi
cẽtes:ſj vt ſeruixpᷣi faciẽtes volũ aene tbeie ſe
tate dei ex ammo C bona volun cerit bonu.l. . meritoꝛiuz.
tate ſeruietes:ſicut dño ⁊ nõhoĩ 3ꝭ¶oc cipiet. ĩmercede.
bo:ſciẽtes qm vnuſqſq; qdᷣcũq; a¶ Adño. in cui ptate ſüt

. 3 2 Düi ſicut ui. iõ ſubditur.
ſese . bonibor recipiet a dno: b ¶ Siue bᷣu ſiue liber. na
ſiue ſeruꝰ? ſine liber. Et võs dñi: cõditio ſᷣuitutis reſpectu
eadẽ facite ill remittẽtès minas: vite beate nulluz affert ĩ⸗
ſciẽtès qꝛ ⁊ illon⁊ v dñsẽ i celis beduñtũ. vũ dic Ambao.
et pſonꝗn acceptio nõ ẽapð deũ In dno bona bᷣuitꝰ ⁊ bõa
ꝑlonan acceptiono ẽéapð den. ſibertas eq̃ lãce appẽdũt
De ceterò frẽs ↄfoꝛtamini ĩ dvñno Secũdo inſtruit dños.d.
et ĩ potẽtia virtuts eius. Indnitẽ cſſei vos eadẽ facite
ari Bi. o aſs ſtare illis. ſupple uis vtentes
vos armnatn 19 di: v 4 oſſic ſtare eoꝝ ſᷣuitute rõabiłr ⁊ mo
adũſus inſidias diaboli:qm̃ nõẽ geſte. ideo ſubditur.
11. 2.*
nobis colluctatio aduſus carnẽ a ¶ Remit. mi. q. d. ñ ſolũ
et ſanguinẽ:ſj ãduerſus pꝛicipes remittetes verba qũ pee
et pttes: adſus miqi rectoꝛes carexfragilite vel ine
tenebꝛan hau: ſpirita lia negtie 25bera aſperg. ? ſubditur
i celeſtibꝰ. Pꝛoptea accipitè ar ratio. e¶ Scietes qm̃
⁊ illoꝝ ⁊ veſter dñs ẽ ĩ ce⸗
lis.pᷣſidẽs eq̃lłr dñis ⁊ ſer/
nis. f̃ ¶Et pſonaꝝ ac.
H nõ eſt apõ deũ.ita enĩ pu⸗
niet dñũm ſiẽ uũ.⁊ẽt gui.ceteris paribꝰ.qꝛ qᷓto ſtat altioꝛ tãto caus
guioꝛ.ꝑꝑ qð dĩ Sapᷣ.dõ.Potẽtes potẽter toꝛm̃ta.patiẽt. ge De ce.
Poſtq; apis iſtruxit epheſios ĩ cõi:⁊ poſtea ꝑſonas diuerſoꝝ ſtatuũ ĩ
ſpãli. ᷓ reuerti ad inſtruẽdũ eosĩ gnãli.⁊ didit᷑ ĩ duas.qꝛ pᷣ iducit eoſ
ad ſumẽdũ arma vtutũ gnãlr.⁊? deſcribit hec arma ſpãlr:ibi. State
. Circa pᷣedic.de cetero frẽs ↄfoꝛtamĩ in dño nr̃o.q.d.exq radicati
eſtis ĩ fide xpᷣi debetis ↄfidere de ipo.nã aſſiſtit fidelibꝰſuisĩ tẽtatõi⸗
bus ⁊ pᷣſſuris.verũtñ.qꝛ nõ dʒ hõ ſic ↄfidere de aſſiſtẽtia dei ꝙ omit/

tat facere qð põt.qꝛ B est tẽtare deũ iõ ſubdit᷑. h Indui.voꝰar.dei.

.i. vtutibꝰq̃ᷓ ſũt arma militũ xpᷣi. i t poſ.ſta.abſq; caſu moꝛtalis

vcti. k ¶ Ad.ĩſidias dia.qm̃ ſicut dicit Leo papa.Oiuʒ diſcutit cõ⸗
ſuetudines:vẽtilat curas:ſcrutatur affectꝰ:⁊ ibi q̃rit cãs nocendi vbi

quẽq; viderit ſtudioſius occupari. ¶ Quoniaʒ nõẽ nobis col. ad/
ner.carnem ⁊ ſanguinẽ.i.aduerſus hoĩesꝗ ſunt caro ⁊ ſanguis.⁊ ꝑ cõ/
ſequẽs viſibiles. m ¶ Sed aduerſus pᷣncipes ⁊ ptãtes.i.demones
ꝗ ſunt hoſtes ĩuiſibiles.Et dicit pᷣncipes ⁊ ptãtes.qꝛ angeloꝝ oꝛdines
non ſolũ ſunt ꝑgram:ſed etiã ꝑ nãm.⁊ ſic de ſingulis oꝛdinibꝰ cecide
runt aligꝗ.in gbus naturalia remanſerũt itegra.vt dicit Dionyſius.⁊
inferioꝛes obediũt ſuperioꝛib:vt magis poſſint nocere hoĩbus.⁊ per
pᷣncipes ⁊ ptãtes intelligunt᷑ alu oꝛdines demonum.
duerſus mũdi rectoꝛes.noĩie mũdi non ĩtelligĩ hic vniuerſitas
creaturaꝝ:que nõ regit᷑ a demonibꝰ.ſed a deo ⁊ angelis ſãctis ſibi mi
niſtrantibus.ſed ĩtelligitur vniuerſitas hominũ maloꝛuʒ. ſicut dicit
Jo.i.Munduseũ nõ cognouit.qui ꝑ demones regi dicunt᷑ inquantũ
per eos ad peccata mouent.pꝛopter qð ſubditur ad declaratiõem hu
¶ Tenebꝛarũ harum. dicunt᷑ eniz mali boĩes tene
bꝛe.qꝛ ſunt ĩuoluti tenebꝛis ignoꝛãtie ⁊ cupe.
¶ Tontra ſpiritalia nequitie.i contra ſpũs nequã ſiue malignos.hoc
etiã dicit᷑ ad oſtendendũ ꝙ ꝑ rectoꝛes mũdi hic demones ĩtelligunt᷑.

racelũ nominat᷑.in quo demones habitabunt vſqʒ ad iudicium.pꝛo/
pter quod aues celi nominãtur Matᷣ̊.iʒ.vbi dicit e aues celi come
derunt ſemẽ qð cecidit ſecꝰ viãäã. r ¶ Pꝛopterea accipite armaturã

ſione.q̃ ſegtur. Ut bñ ſit tibi ⁊c. Coñr inſtruit pr̃es.d. q ¶ In celeſtibus.i.in hoc aere caliginoſo ꝗ frequenter in ſacra ſcriptu/
m t vos pr̃es nolite ad iracũdiã pꝛo.fi.vros.eos nimis aſpere

dei. ſ. virtutũ. vt pdictum ẽ. s ¶ Utpoſſitis reſiſtere.inſultibus de/
monũ. t ¶ In die malo.i. in pᷣſenti vita vbi ĩminet tentationuʒ pu/
gna. u
P

tin oĩbus.ſ.ꝓſperis ⁊ aduerſis. x ¶ Perfecti ſtare.ita
non frangamini aduerſis nec eleuemini ꝓſperis
tate. PHicconſequenter apłs deſcribit arma virtutum magis in
ſpeciali.d.State g̊ ſuccincti lumbos veſtros.cingulo caſtitatis.vnde
Gregoꝛius omeł.32z. Lumbos enim pꝛecingimus cum carnis luxu

riam per continentiam coercemus. 85

W

ð

a ¶ In veritate.⁊ nõ ſimulatoꝛie tm̃.ſicut faciunt hypocrie.
Et indulti loꝛicã iuſticie.ſicut enĩ loꝛica oꝑit coꝛpꝰvndiq;: ſic iuſti
cigreddit debitũ vnicuiq;. c¶ Et calciati pedes.i.affectiones.
d ¶ In pparatiõem euãgelij pacis.i.vt ſitis pparati ad pᷣdicãdũ euãge
liũ xpᷣi.qð annuciat pacẽ eternã.Ad ſignificatõem huiꝰ dicit Mar.õ.
c. Miſſos ad pdicandum calciatos ſandalus.ꝗbus mũiunt᷑ pedes:ne
imediate tangãt terrã.⁊ nudi remanẽt in ꝑte ſuꝑioꝛi.qꝛ affectões pᷣdi

catoꝝ nõ debẽt ad terrena affici.ſʒ ad celeſtia.ſicut drĩ glo.ſuꝑ locuʒ

iſtũ. e¶ In oĩb. tetati
onũ inſultibꝰ. f Su⸗/
mẽtes ſcu.fi.q̃ ẽ ſubã ſpe/
randarũ reꝝ. g¶ In q;
poſſit oĩa tela ⁊c.firma.n.
fides de bonis celeſtibus
q̃ ſperant᷑ repellit ictꝰ de/
monũ quaſi ſcutum.
b ¶ Et galeã ſalut aſſumi
te.ſ.caritateʒ.qꝛ ſic galea
ſupꝛapõit᷑ tanqᷓ; cõplemẽ
tũ ⁊ ꝑfectio alioꝝ armoꝝ
ſic caritas ẽ pfectio aliaꝝ
virtutũ. Er gladiũ
ſpũs.i.datuʒz a ſpũ ſancto.
K¶ Quod ẽ vbuʒ dei.Ma
th.io. Non enĩvos eſtis ꝗ
logmini ſʒ ſpũs pr̃is vriꝗ
logtur i vobis.dr aũt ver
buz dei gladi:qꝛ ꝑcuſſus
cũ eo diuidit᷑ a mũdo.Et
qm bec armatura depen:
det ex dei gra. iõ ſubdit᷑.
¶ Per oẽm oꝛa. q̃ eſt ſim
plex petitio a deo.
m¶ Et obſecratõem.q̃ eſt
cũ expꝛeſſione rei ſacre ꝑ
quã petitio fit exaudibilł.
vt cũ dr.Per paſſionẽ tu /
am libera nos dñe.⁊ ho.
nOꝛãtes oĩ tꝑe. ad Bᷣ oꝛ
dinato. o ¶ In ſpũ.i.mẽ

te ſuccincti lumbos veſtros in
vitãte:⁊iduti lõꝛicam iuſticie:⁊

fidei in quò poſſit oĩa tela neqſſi
miignea extiguere: ⁊ galeã ſalun
aſſumite: ⁊ gladiũ ſpus qð ẽ ven

nẽ oꝛãntes oi tꝑe in ſpᷣuᷣ:⁊in ipᷣo
vigilãtes in ò inſtãtia ⁊ obſecra/
tiõe ꝓ pĩbꝰ ſcis ⁊ pꝛò me:ut det
mihi ſermo in aꝑtiõe oꝛis mei cũ
fiducia notũ facere myſteriũeuã
gelij:pꝛo quo legatiõe fũgoꝛ ĩ ca
thena iſta:ita vt i io audeã ꝓut
oʒ me loꝗ. At aſt ⁊ vos ſciats q̃
circa me ſũt:qd agà:oia vobᷣ no
ta faciett ychicꝰ cariſſimꝰ frat᷑ ⁊
fidelis miſter i dño: quẽ miſi ad
vos in hoc ipᷣʒʒ:vt cognoſcatis q̃
circa nos ſũt: ⁊ↄſolet coꝛda via.
Pax fribꝰ: caritas cũ fide a ðð
pꝛe nrõ:⁊ dñoͤ ieſuxpᷣo. Gꝛd cũ
oibus ꝗ diliguũt dũm nrm̃ ieſum

tez non tm vote. xpm in icòꝛꝛuptione. AAmen.
Ux mito viife neter ¶ LExplicit epla Pauli ad ephe
oꝛãdo ⁊ non remiſſe. ſios. T AIncinir a
q Joilnſtaneia bſene ſios. CIncip irargu memnz in
ranter. n Pꝛo oibus Neplaz ad P hilippéſes.
ſanctis. vt héant arma p/ Q P Dilippẽſes ſũt macedo
dicta gnãtr. 8Et pꝛ'o nes. Di accepto vᷣbovi
me.ſpãliter. t ¶ Ut deẽ 8 “ ä

mihi ſᷣmo in aptione oꝛise
mer.i ↄſtantia pᷣdicandi euãgeliũ xpi. u ¶ Pꝛoquolegatõe fungoꝛ
in cathena.nũc detent ꝰrome. x¶ Ita vt ĩ ipo audeã ⁊c.i.vt tribula
tiões q̃s ſuſtineo.in nullo me terreanta pᷣdicatione retrahẽdo.
¶ Ut aüt. Pec eſt vltima ꝑs huiꝰeplłe.⁊ eſt ↄfirmatiopᷣcedẽtiũ.ꝑ hoc

ꝙ apls eã miſit ꝑ dilectũ diſcipulũ:vt plenius poſſet ſignificare ſtatũ

apli epheſys: eos ĩ deo ↄſolari.⁊ G eſt qð dicit aplus.Ut aũt.⁊ pʒ lr,‚a

Et fidelis mi.in dno.i.in his que ſunt ad dñm.

Et caritas cũ fide.

vſq; ibi. 3
Ersel coꝛda vr̃a.vos in Wonog’fenindes ger hoꝛtamẽta.

b ¶ Pax fribꝰ.i.in xpᷣm credẽtibus:ſupple ſit. c
aliter fides eẽt infoꝛmis. d ¶ Adeo pr̃e noſtro.ꝗ eſt datoꝛ iſtoꝝ bo
noꝛum. e ¶ Et dno ihu xpᷣo.ꝑ quẽ ad nos ꝑueniũt dei dona.
¶ Gr̃a cũ oĩbus.gnãliter credẽtibꝰ. g ¶ In incoꝛꝛuptõe amen.i.ſic
maneãt in gra ꝙ non decidãt ab ea:ſed ꝑueniãt ad gliam q̃ eſt gra cõ/⸗
ſũmata.Amen. ¶ Explicit poſtilla Nicolide lyra ſuꝑepiſtolaʒ Pau

liad Epheſios. ¶ In ca. . vbi dicitur in poſtilla. Ut det mihbi ſermo
ADDITIO.

calciati pedes ĩpꝑationẽ eſãge/
lij pacis. In oibꝰ ſumẽtes ſcůtü

bũ deiꝑoẽm oꝛõeʒ ⁊ ꝑbſecratio⸗/⸗

yt bẽtur ca.ſe. vt eumveniret ad eos reuerẽtius ae magis carits

tiuę reciperet. Secũdo ponunt᷑ ꝑſone ſalutate.cũ dicitur.
i ¶ Omnibus ſanctis.i.per baptiſmũ ſanctificatis.

autentic amabile ⁊ reuerendũ:apoſtoli baptixabant innomie
xpᷣi:in ꝗᷓ tñ intelligit᷑ tota trinitas.qꝛ xpᷣs grece vnctus latine d.

⁊ ſic intelligit᷑ filius vnct.pr̃ vngens:⁊ ſpũs ſanctus vnctio.
¶Qui ſunt philippis.nomẽẽ ciuitatis ĩmacedonia quã edifica

tatis perſtiterũti fide: nec recepe alerandri magnii
runt falſos apoſtolos. Hos col uit. m 4 oia

Cu ep̃is

qudat apls:ſcribens eis a roma
de carcere per epaphꝛoditum.

dͤibus ſcis in xpoͤ ihu
ghi ſut philippis cuʒ
