tio oculi hic accipit᷑ metaphoꝛice.oculꝰ enĩ erutꝰ nõ põt exire
i actũ videndi:⁊ ꝑ ↄñs ille bñ ſibi oculũ eruit ꝗ ipſũ ab actu vi
dendi ĩpudico ꝑ volũtatẽ repꝛimit.Alr exponit᷑ Oculꝰdexter
.i.viſitatio bona de gñe ſi ſit alicui occaſio ruine dz eã relinq̃/
re ⁊a ſe reſcindere.vbi gra ſi aligs vadit ad aliqð collegiũ mu/

lierũ cã pᷣdicationis vel ↄſili dandi.hoc eſt bonũ de gne.tñ ſi

ex hoc ꝑcipiat occaſionẽ ruine ſibi ĩminẽtis ꝑ oꝛtũ alicuius fa/
miliaritatis male vel tẽtatõis periculoſe.dʒ illud opꝰ bonum
de gůe dimittere.rõ aũt ſubdit᷑. Expedit enĩ tibi vtvnũ
membꝛoꝝ tuoꝝ pereat.pᷣdicto mõ.ſ.actũ illicitũ qᷓ;uis delecta
bile ðᷣſeredo.vłſi accipit᷑ pꝑ bono de gne meliꝰẽ illõ dimittere.

uã totũ coꝛpus.i.qᷓ; tota cõgeries bonoꝝ operũ per grauẽ

pereatoccaſione illius ꝑticularis boni.

ſi dextera man tua ſcãdalicat te.ſicut dictũ ẽ de oculo.

6
ml
ſic ð manu duplłr põt ĩtelligi. Uno mõ ſic.qꝛ ſiẽ occaſio ruine

ꝑtactũ ĩpudicũ abſcindẽda eſt phibẽdo talẽ tactũꝑvolũtatis

iperiũ.Alio mõ ſic ꝙ p manũ ĩtelligat bonũ opus de gñe qð ẽ

relinqnduʒ ſi ſit occaſio ruine.ſicut ſi aligs alicui mulieri det

&

*

—

, W

elemoſinã ⁊ ex hoeↄtrahat cũ ea familiarit perieuloſaʒ.dʒ pᷣmũ di

mittere qᷓ;uis ſit bonũ de gne.ne ꝑdat maius bonũ ↄtinentie.

n¶Dictũ ẽ aut ꝗcũq; dimiſerit vxoꝛẽ ſuã. Hic dat itellectũ cuiuſdã

Pmiſſi ĩ lege.iſ.de libelli repudij datione de quo ſcribitur Deut?:z4.
Si accepit hõ vxoꝛẽ ⁊ nõ iuenerit graʒ an oculos eiꝰ ppter aliquazs
feditatẽſcribat libellũ repudij quẽ dabit i manu illiꝰ ⁊ dimittet de
domo ſua.credebãt aũt iudei ꝙ hoc eẽt ſimpirx licitũ.ſʒ hoc ẽ falſũ.
qꝛ cũ ſᷣm totã vita ĩdiuiſibilitas ſit de rõne ↄiũctionis matrimonia
lis.vt dicet᷑ ĩfra.io.ideo
hoc ꝑmittebat᷑.non qꝛli
citũ ſʒ ad euitãdũ maiꝰ
malũ.ſ.vxoꝛicidiũ.minꝰ
enĩ malũ erat ꝙ vxoꝛes
dimitterèét qᷓ; ꝙ eas iter
ficerẽt.⁊ iõ non erat lici
tumvxoꝛẽ dimittere niſi

tuũ eat ĩ gehẽnã.Dcm̃ẽ aüt.ꝗcuũ/
q; dimiſerit vxoꝛẽ ſuã det ei libel/
li repudij.Egoat dico vobis.qꝛ
oĩis ꝗ dimiſerit vxoꝛẽ ſuã excepta
foꝛnicatiõis cã:facit e̊j mechari:

⁊ ꝗ dimiſſam duxerit adulterat. ppter foꝛnicationẽ. tũc
Iterũ audiſtis qꝛ demẽ antigs: eni licitũc eã dimittere
nõꝑiurabis:reddes aũt dñoiura ¶t ad cohabitationẽz

debiti redditioneʒ.ma/
net tñ viculũ ꝑ totã vitã.
⁊ iõ dicit ꝙ ſi dimiſſa nu
bat alteri cõmittit adul/
teriũ.⁊ ſilrꝗ eã duxerit.
o ¶ Iteꝝ audiſtis qꝛ dcm̃
eſt antigs non ꝑiurabis.
Dic dat ĩtellem̃ cuiuſdã
pᷣcepti pᷣme tabule quo
ꝓhibet᷑ piuriũ. Circa B;
aũt errabat iudei credẽ
tes ꝙ ſolũ iuramẽtũ mẽ
MB dapx et ꝓhibitũ.⁊ ꝙ iu⸗
ramẽtũ illicitũ eẽt ſeruãdũ.ſicut Act.⁊z.d ꝙ gdã iudei iurauerunt

mẽtatua. Egò aũt dico vobis nõ
iurare oĩo:neq; ꝑ celũ:qꝛ thꝛnꝰ
dei ẽ: neqʒ ꝑterraʒ:qꝛ ſcabellũ ẽ
pedũ eiꝰ:nẽq; ꝑ hierlymã:qꝛ ci/
uitasẽ magnireg. Meq; ꝑcapũut
tuũ iurarueris:qꝛ non potẽs vnũ
capillũ albũ facere aut nigrũ. Sit
aünt ſᷣmò vꝛ. eſtẽ. nõnõ. quod aũnt
his abundantius eſt:a malo eſt.

ſter ſe iterficere paulũ anteq; comederẽt vel biberẽt ⁊ credebant ſe
teneri ad ĩpletionẽ iuramenti.vñ Judic.9. Jepte ex ꝓmiſſione dño

fcã ĩmolauit filiã ſuã.vbi dñt cõiter doctoꝛes ꝙnõ placuit deo.Ex
quo pʒ ꝙ iuramẽtũ vel votũ de illicito fcm̃ nõ eſt obligatoꝛiũ.Silxr

—„12 „% — „

iuramẽtũ ĩcautũ qð fit ſine neceſſitate credebãt eẽ licitũ.ĩmo etiã

ꝑſe bonũ:ꝓpter h̊ ꝙ ſcribit᷑ Deut?s.Dũm deũ tuũ timebis.ſegtur.
Et ꝑ nomẽ illius iurabis.ſʒ hoc pʒ eſſe falſũ.qꝛ nomẽ tãte ſãctitatis
acciꝑe ſine cã ĩpoꝛtat irreuerẽtiã diuini noĩs. Qðõ aüᷣt dicit᷑ Deutꝛ o.
Per nomẽ illius iurabis.nõ eſt dem ꝓpter hoc ꝙ cõſuetudo iurãdi
ſit licita ſine neceſſitate.vt ipſi dicebãt ſed ad excludẽdãiurationeʒ
ꝑidola.vt ibidẽ dicit᷑.q in nullo caſu eſt licita.q.d.ſi occurrat neceſ/
ſitas iurãdi.tũc iurgbis ꝑ nomẽ dei ⁊ nõ ꝑ nomen idoli.ppter qð di
cit ſaluatoꝛ. p ¶ Ego aũt dico vobis no iurare oĩno.i.ex quacũq;
cauſa.qꝛ hec ẽ ĩcauta iuratio.ꝑ hoc tñ nõ excludit᷑ iuratioĩ neceſſita
te.qꝛ negatio ibi pᷣponit᷑ ſigno vli affirmatiuo qð eꝗpollet ſuo cõtra
dictoꝛio.poſtpoſita aũt eqpollet ſuo cõtrario.vnde non oĩs.valet.ꝗ/
dam non.oĩs non.valet.nullus.Hic aũt non dicit᷑:oĩno non iurare.
qꝛ eſſiet ſenſus ꝙ ĩ nullo caſu eſſet iurandũ:qð eſt falſũ.qꝛ glibet te⸗
netur ſuperioꝛi reꝗrẽti per iuramentũ dicere veritatẽ.aliter periret

yeritas iuſticie ĩ multis:ſed dicit᷑ hic. Nõ iurare oĩno.⁊ ideo nõ eſt

ſenſus ꝙ ĩ nullo caſu eẽt iurãdũ.ſed qñcũq; deeſt neceſſitas:nõ ergo
excludit᷑ omne iuramẽtũ:vt viſũ eſt:ſed excludit᷑ iuramẽtũ ĩcautũ.
⁊qꝛ nõ ſolũ icaute iurare ꝑ nomẽ dñi ẽ illicitũ.ſʒ etiãiurare ꝑcreatu
ras eodẽ mõ ẽ illicitũ:inq;tũ ĩ eis relucet vt diuina.iõ ſubdit.
Neq; ꝑcelũ qꝛ thꝛonꝰ dei eſt.i.pᷣncipalr ibi relucet głlia dei.
eqʒ ꝑterram qꝛ ſcabellũ eſt pedũ eius.i.infima creatura.ſicut
ſcabellum eſt iferioꝛ pars ſedis. s ¶Neq;p hieroſolymã qꝛ ciui

tas eſt magni regis.i.ipſius dei qui eſt rex regum:ad cuius cultum

erat deputata ciuitas hieroſolyma.

— —

t¶ Meq; ꝑcaput tuũ.qꝛ.ſ.ẽ opus diuinũ.nõ tuũ.qð ꝓbat dicẽs.
v¶ Qꝛnõ potes vnũ capillü albũ facere aut nigrũ. Uult dicere ĩoꝛibꝰ

iſtis. ꝙ ſicut ꝑ deũ nõ eſt iurandũ incaute ⁊ ſine necitate.ita nec per
ereaturas.qꝛ cum quelibet creaturaſit opus diuinum:qui iurat per

creaturam iurat perdeum.ſequitur.

x¶ Sit at ſermo veſter eſt eſt. nõ nõ. ſimpłraffirmandoveritatem †

negando falſitatẽ.⁊ pʒ ꝙ loꝗtur ĩ cõi modo loqndi ĩter hoĩes p hoc
qõ dicit: Sermo veſter ⁊c. Secus aũt eſtĩ caſu vbi regꝗrit᷑ veritasa
ſupioꝛi ꝑ iuramentũ.quodautez ſubditur. ?èòU

y¶ Quod aãthis abundãtiꝰ eſt:a malo eſt.qꝛ ſꝑ eſt ibi walũ culpe vel

ex ꝑte iurãtis q iurat ſine necitate:vt dcm̃ eſt:ſi aũt iuret ĩ necitate
reꝗſitus.tunc ſꝑ eſt ibi malũ pene a pꝑte requirentis.qꝛ ex ĩfirmita
te pumanaq̃ ẽãdã pena gnĩ humano ĩflicta ꝓcedit ꝙ hoĩes ũ credũt
ſibi mutuo ſimplici verbo abſq; iuramento.Silx ex pte reꝗrentis
aliqñ ẽ ibi malũ culpe:qũ.ſ.regrit inamentũ mencæitate.

„
d.

h¶ Diligite inimicos vꝛõs.bona.ſ.gratie ⁊ glie eis optãdo.alia vo nõ
ſunt eis optãda niſi in quadã gnãlitate:inq;tũ valẽt ad eoꝝ ſaluteʒ.
quod ſoli deo eſt notũ.qꝛ oĩbꝰ alus põt hõ bñ vel male vti.⁊ ideo cir
ca hoc nõ eſt determinate aliꝗd petẽdũ.ſeꝗtur.

¶ Bñfacite. bñfacere ẽ eſſcũs dilectõis.⁊ iõ ſicut tenemur diligere

inimicos q;tũ ad bona gratie ⁊ glie:ita tenemur ĩ effectu ſalutẽ eoꝝ
mõ debito ⁊ poſſibili pcurare. k ¶ Et oꝛate p pſequẽtibꝰ.optãdo
ſcʒ eis bona gratie ⁊ głie.Alia aũt bona ĩ ſpãli optare vel facere non

eſt necitatis:ſed ſuperogatiõis.Ad pᷣdicta aũt faciẽda etiã inimicis
ui ſolẽ ſuũ oꝛiri facit ⁊c̃.bñficia eĩʒ

hoꝛtatur nos exẽplodei. l
cõia nõ ſubtrahit malis hoĩbꝰ:qui tñ ei inqᷓ;tũ in eis eſt inimicantur
Arguit etiã hoc exẽplo gentiliũ ĩfideliũ:q ſuos amicos diligunt:et
eis bñfaciũt.ſi ergo ſupꝛa ipos mercedẽ btĩtudinis volumꝰ hr̃e:de/

bemꝰ plus ꝓpter deũ facere:dilectioneʒ etiã ad inimicos extẽdẽdo

mõ pᷣdcõ.⁊ h ẽ qd cõcludit in fine. m ¶ Eſtote ergo ꝑfecti.legẽ.ſ.

euãgelicã q̃ lex amoꝛis cõſeruãdo vt ſitis ꝑfclI. nit ad clare vidẽdũ:ſic mũdicia ocłi ĩtellcũalis ꝑ fidẽ ad clarà ſooſt
n ¶ Sicut pater veſter celeſtis ⁊c̃.ꝗ bñficia largit᷑ etiã malis hoĩbꝰ: dei viſionẽ diſponit.¶ In eo.ca. vbi dicit᷑ in poſtilla.Beatig lihorteſnz
ita ꝙ ꝓpter eoꝝ maliciã nõ deſerit bñficẽtiã circa ipſos.ita nec vos pſecutõeʒ patiunt᷑ ⁊c. (¶ Additio iin ifnahi
circa inimicos: modo tamẽ pꝛedicto intelligẽdo.qꝛ aliqñ eſt neceſſi n Alla videt᷑ fcã mẽtio ĩ l̃a circa hãc btitudinẽ de h tribite
tatis.⁊ aliquando ſupererogationis. . . uiuſmodi patiẽte letãter ſuſtineãt ꝑſecutões:Nõ.n. eü nſtaiͤzn
¶ In.c.ð.vbi or ĩ poſtilla.Pꝛima 8O btitudo d pauꝑtas ſpũs.¶ Addi. dixit: Beati ꝗq ꝑpſecutionez patiuntur letãter ſeu gangenter. ſʒ WN
Irca haꝝ bt ĩitudinũ declaratõeʒ quedã a ſanctis doctoꝛibu,j ſolũ btificauit pſecutõez patiẽtes ꝑꝑ iuſticiã: vt pʒ ĩ l̃a. Illud N
traduntur etia ad ſenſũ lr̃alẽ ꝑtinentia que vidẽtur abiuicẽ etiã qð ſegtur:Saudete ⁊ exultate ⁊c.refert ad ſeqͥntẽ beatitu gcheigif⸗

—

4 .

onis coꝛdis ẽ fides. iuxta illõ apłi petri. Side purificãs coꝛda.

coꝛdet. di⸗
UVndicia coꝛdis ſeu purificatio ſeꝗtur fidexs verã ſicut
effectus ſegturſuã cãm. Pꝛimũ.n.pᷣncipiũ purificati/

eoꝝ.Act.is. Nõ grecte dr ꝙ pᷣmiũ ↄuẽiẽs mũdis coꝛde ẽ viſio
dei enigmatica ꝑ fidẽ in pñti ꝓut ait poſtillatoꝛ:ĩ qͥ etiã vr̃ va/
riare modũ ſue expõnis ĩ hac ꝑte ſʒʒ quã pᷣmia hic ꝓmiſſa refe/
rant᷑ ad aliã vitã tm̃.melius ꝗ videret᷑ dixiſſe ⁊ magis ꝓpꝛie ꝙ
mũdi coꝛde ſüt illi q ꝑ vera fidẽ mũdant᷑ ſeu purificãt᷑.tales
n. de occultis ⁊ diuinis ſupꝛa modũ cõeʒ humanüũ illuſtrãtur:

iuxta illud. Plima ſupꝛa ſenſũ hoiĩs oñſa ſũt tibi.eccłiaſtici. 3.

gb'auenieter addit᷑ pᷣmiũ:cũ dr. Qm ipſi deũ videbũt.hñtibꝰ
n.talẽ mũdiciã ꝑ fidẽ ſʒ quã nũc ꝑ ſpeculũ ĩ enigmate deũ vi/
dẽt recte pmittit᷑ viſio ði ſimpłrq̃ ẽ facie ad faciẽ ſʒ auẽtẽ apli

32

pꝑipſũ alle.pꝰ.ad coꝛ.is. Nã ſicut mundicia oculi coꝛpalis diſpo

¶ Additio.

Audiſtis. Hic ↄñter ponit ĩtellcm̃ cuiuſdã pᷣcepti iudicialis.erra/ diſcoꝛdare. Nã Aug.in li.de ſermone dni in moͤte. attribuit be ilegtin
bãt enĩ ibidẽ iudei credentes ꝙ vindicta eẽt ppter ſe appetẽda.hoc atitudines hic enumeratas donis ſpũs ſci.Ambꝛoſius aũt ſuꝑ cffenn
eſt falſũ.qꝛ velle penã alicuiꝰ abſolute:nõ põt hr̃e rõem boni.ſʒ ſoli Lucã.attribuit btĩtudines ibi enumeratas q̃tuoꝛ virtutibus i eiſmnice
iqtũ appetit᷑ ppter aliud.ſ.ppter oꝛdinẽ iuſticie ſeruãdũ:vł ꝓpter cardinalibus.⁊ ſic btitudines huiuſmodi nõ diſtinguerẽéturne ſinthin
illius coꝛreptionẽ ꝗ deligꝗt.vel ꝓpter terroꝛẽ alioꝝ. vt vidẽtes talẽ virtutib ſeua donis:quod videtur inconueniens:cũ q̃dã enu ai gtc ie⸗
puniri a malis coerceant᷑:vel ppter aliqð hꝭ.Ubi ergo nullũ bonu merent inter btĩtudines:que nec ſunt virtutes nec dona.ſicut l ncgtlo
tale ex pena alicuius eſtimat᷑ euenire.ſʒ magis timet᷑ de ſcãdalo vel paupertas⁊ luctus. Sãctus Thomas voi pma ſecunde. arti uti ſmeocnan
de maioꝛi malo ſuſcitãdo.tũc tenet hõ deſiſtere a vindicta querẽda pmo. in coꝛpoꝛe.q.ſcõꝝ ſnias ↄ coꝛdans ↄcludit btitudines di eſ ini
⁊ hoc ẽ necitatis.ſi autẽ . ſtiguia donis ꝛ vir zczun—
citra talẽ caſũ deſiſtara Aũdiſtis qꝛ dictũẽ:oculũ ꝓ oclo tè inimicos vios. bñfacitè his ꝗq tutibnõ ſicutalij i i
vindicta qᷓrẽda ẽ ſuper/ . „ Berej Sti,/ babitus diſtictiab eſbi
is qdd vtri dentẽ ꝓ dente. Ego at dico vob oderũt vos.⁊ oꝛate ꝓ ꝑſequẽti/ eis. ed ſicut ac pene ,tie
erogatõis.⁊ q;ad vtrũ dł nieil j L1s. ſed ſicut actus iligin
q; dicit. b¶ Ego aut nõ reſiſtere malo.ſᷣ ſiquis ꝑcuſſe bᷣ ⁊2 caliniãtib vos: vt ſitis filij diſtinguuntab ha⸗ u if 4
dico vobis nõ reſiſtere rit te ĩ dexterã maxillã tuã:pᷣbe illi pꝛis vꝛi qĩcelis ẽ:q ſolẽ ſuũ oꝛiri bitib.Et qꝛ dona ie ne
malo.iſtud nõ reſiſtere 1. ei ĩ iudici facit ſup bo nal luit ¶ wiritſcĩ eminenti ffeg
ng no eiſtere 7 alterꝗ: ? ei ꝗ vulttecũ ĩ indicio facit ſuꝑ bonos ⁊ malos.⁊ pluit nine (Ctiri.
ĩ aliquo caſu ẽ pceptũ:⁊ õ . di / ſupiuſtos ⁊ ĩiuſt .n. diligii! ꝛ ſunt virtutib ſhus ni⸗
ĩ aliquo ↄſiliũ: vt viſũ ẽ.· ↄtẽdere:⁊ tunicq tu tollere: di ſuꝑiuſtos ⁊ iiuſtos.Si.n.diligit¶r¶ cardialibꝰ idcirco ſnen
⁊ aliqũ nõ reſiſtere eſſet mitte ei⁊ palliũ.Et qcũq; te anga eosq vos diligũt:quã mercedeʒ Ambꝛo exponens ningiin
malu an ehoe daret riauerit mille paſſus: vade cſillo habebitis: Hõne ⁊ publicani h Hrelinea udi⸗ itieni⸗
audacia malis homiĩb aſir peéti ſit?. Etſi iti pontas attribu⸗ ſeriſoe⸗
ſimplices opmendiret ⁊ alia duo. Qui aũt petit a te da ballt⸗ Et ſiſalutaueritis fratres it das virtutib ear unniie⸗
põt eoꝝ malicie ſine pe ei ⁊ vòlẽtimutnare ateneauerta veſtros tm̃: quid amplius faci inalibꝰ. Aug aüt &
ricu lo occurri. ris.audiſtis qꝛ dictũẽ:diliges p/ tis: Nõne ⁊ ethnici hoc faciunt: exponens btitudi/ unſlotnl
c WNaate iſe n ximũ tuũ:⁊ odio habebis inimi Eſtte ergovos ꝑfciĩ: ſicut ẽt pꝛ ſes iſeilutlis ppo I aari
.⸗ ſe . Ail r . — 2 ane .
ex reſiſtentia ſurgerer cũtuñ. Ego aũt dico vobis:diligi vĩceleſtis ꝑfcũs ẽ. CVI. fectioꝛlbno atett tnntfii
maiꝰ malũ.tunc dz hf̃e . . . „ ðMB buit eas donis ſpi mninliſgiu
aĩuzʒ pᷣparatuʒ ad ſuſtinendũ maiꝰ malũ ſibi illatũ q; ꝙ ex reſiſtẽtia ritus ſci.Cõſequẽter circa pᷣmia q̃ attribuunt᷑ huiuſmodi bti/ öctgbönawan
ſua ſuſcitaret maiꝰ ſcãdalũ ⁊ maius malũ.Exemplũ habemꝰ in hoc tudinibus videt᷑ inter ſcõs aliqua dꝛia.Ambꝛoꝰ eni ſup Lucã ii ffil flifhiii
ecclia nõ repetit decimas in terris ĩ ꝗgbꝰnõ ↄſueuerũt dari:ppter tenet huiuſmodi pᷣmia ad futurꝗ btitudinez ptinere.Augꝰ vo Enntirtnigutze
ſcandalũ euitãdũ.vnde pᷣelegit leſionẽ talis damni.ad euitãdũ pe/ in ſermone dñni.aſſerit ea ad pntẽꝑtinere vitã.Chꝛyſo.voĩ ſuis iiitiiligerigi
riculu maioꝛis mali.⁊ ſi ͥ facit eccłia multo foꝛtius dʒ h̊ facere nna homelus quedã dicit ad futurã ꝑtinere vitã:q̃dã vo ad pũtes: iſhthtshetnarfi
ſingularis perſona.Et eodẽ mõ ĩtelligẽdũ eſt qdð ſeꝗtur.Et ei g vult Sanctus Tho.vo.q.ea.arti.2.in coꝛ.q. coꝛdansſcõꝝ ſnias di Mercutinmnuir
tegũ in iudicio ↄtẽdere.Similr aliud vbũ qð ſegtur. = cit.ꝙ ſpes future btitudinis põt eẽ in nobis ꝓpter duo.pꝛimo nökttipiſne
((Aracuͤhte ngarlanerir re In caſu aũt vbi nõ occurrit tale ma pꝓpter aliquã pᷣparationẽ ad futurà btitudinẽ ꝑ modũ meriti. füititgtiicf
lũ:ſic ſuſtinere nõ eſt necitatis:ſʒ aliqñ ẽ ſuperogatõis.⁊ in aliqͥ caſu ſecũdo ꝑ quãd inchoationẽ future btitudinis impfectã vt in rgtti linr
eẽt malũ:vt in pᷣdcis eſt determinatũ autẽ pe.a te da illi. viris ſcis etiã in hac vita.Exemplificãdo dicit ꝙ aliter habet Phcheigngro⸗
ſempꝑ enĩ petenti dãdũ eſt.qꝛ dari dʒ res vel vbũ.ſᷣm ꝙ dicit Aug.qꝛ ſpes fructificatõis arboꝛis cũ vireſcit frõdibꝰ:⁊ aliter cũ iã pꝛi tcluttenicec
ſi iuſte petit nõ dzʒ ſibi denegari qð petit:ſi aũt irrõnabilr petit:dan / moꝛdia fructuũ ĩcipiũt apparere.Uñ in ꝓpoſito eaq̃ ponunt funmiittten
dũ eſt vbũ:docẽdo eũ de irrõnabilitate ſue petitõis.doctrina enĩ eſt tanqᷓ;pᷣmiapñ intelligi vel ipſa btitudo pfecta.⁊ ſic ptinet ad nirucſcircg
quoddã donũ bonũ. Uñn Aug.exponens h̊ vbũ dicit. Tunc.n.meliꝰ vitaʒ futurã.vel aliqua inchoatio btitudinis:ſicut eſt in viris (Pininſonni
aliꝗd dabis:cũ ĩiuſte petẽtẽcoꝛrexeris.⁊ eodẽ mõ expõit᷑ qd ſubdit ſcis etiã in hac vita.⁊ ſic ꝑtinet ad pñtẽ vitã.Nã regnũ celoꝛus yrpinitsſͤſi
C t voleti mutu.a te ne auertaris.mutuando ſi rõnabilr petit: vel vt dicit Aug.põt intelligi pfecte ſapĩe initiũ ſᷣm ꝙ incipitiĩ vi Uir inertst
rõnẽ reddẽdo ſi irrõnabilr petit. g ¶ Auiſtis. Hic dat intellcũ ris ſcĩs ſpũs regnare. Poſſeſſio etiã terre ſignificat affectũ bo ſitttußtigii
pᷣcepti de dilectõe ꝓximi:ſuꝑ quod fundat᷑ lex inq;tũ oꝛdinat ad ꝓ nũ aie regeſcentis ꝑ ſpem in ſtabilitate hereditatis eterne per igtnnit
ximũ:qꝛ in pcepto caritatis tota lex pendet ⁊ ꝓphete. In h aũt pꝛe/ terrã ſignificate.Conſolantur etiã in hac vita ſci:ſcũm ſpũm ꝗ ulili n
cepto iudei errabãt.Ex H̊ enĩ ꝙ pꝛeceptũ ẽ Leui.io.diliges amicuz paraclitus dicit᷑ participãdo.Saturãtur etiaʒ in vita illo cibo ktinn
tuũ ſicut teipᷣʒ.arguebãt a ↄꝛio ſenſu.ꝙ debebãt odire inimicũ.ſʒ B de quo dñs dicit. Cibus meus eſt vt faciã volũtatẽ patris mei RZ
eſt falſũ.q;ꝛ oĩs hõ ex caritate diligẽdus ẽ.inqᷓ;tũ ad imaginẽ dei cre· ¶qIn hac etiã vita ↄſequũtur hoĩes mĩaʒ dei ſilłr ⁊ purgato oculo ſarit ſer
atus eſt ⁊ capax ipᷣius ꝑ cognitõeʒ ⁊ amoꝛẽc.Amicitia enĩcaritatis fů mentis ꝑ donũ ĩtellcũs deus quodãmõ ꝑ fidẽ videri põt.Silr ieth “
dat᷑ ſuꝑcõicationẽ ſuꝑne btitudinis.⁊ iõ oĩs creatura itellcũalis qᷓ ᷓ zin hac vita ꝗ motꝰ ſuos pacificãt ad ſilitudinẽ dei accedẽtes imif pipi
actu vel potẽtia ẽ beata:eſt ex caritate diligẽda. Mali aũt hoĩes q; filu dei vocantur:tñ hec oĩa ꝑfectiꝰ erunt in pr̃ia.Pec ⁊ multa ii ſmundi
diu ſunt ĩ via ſunt ĩ potẽtia veniẽdi ad btĩtudinẽ.⁊iõ lzʒ eoꝝ malicia alia ad hanc mãm ꝑtinentia repies notabilr tradita in ſcõ tho ſune mnsde
ſit odiẽda.ipᷣatñ nã polis btĩficari ẽ diligẽda.⁊ G ẽ qd diẽ ſaluatoꝛ. ma.parte ⁊.q.alle. ¶ In eo.c.vbi dr in poſtilla.Beati mnndo nclcchi

r. annnt
I. ſtrinis
iotbrr
„ n
lmmbemihinize,

heinänezinnd

Nngentichie
mer itifnttr
NgAnlmtii
Linnobs Ninnunn
Nebeimeinsingfci
tiicdickgtint
rfötb'rtimii
Din goſtetir
ſuntogſocn tſene
beimtinigſinntnt

Gieinini fnginme

ineſgiict i
itnedendinömm
inberinſithni
mimnetutnd
nſrii wmimn
nindeiſktt
linöſtencnſti
Mlncitiuk
Pamnringiuenn
notchiimtnt

arolgnithri
einin Nh pi⸗

twſiltniie
niznun n
iiniennti,
,Se ornend M.
icoezbanm S6
iiſih .

den in

S=S.
S=
S=
S
5 —
= =
—

— —
— 2
=
—

=S
☛
—
= =—
S=.
— ==
— –

=ꝛ

—

EE
5

—
.
—=

—
=
——

i

.

ð

—

ca. Pen

¶Mattheug

dinẽ ĩ qͥ dr: Gti eritis cũ maledixerit vobis ⁊c. Necẽt ibi dr̃ꝙ
talia tolerẽt gaudẽter ſʒ exhoꝛtat᷑ eos ad yt gaudeãt:vñ me
liꝰvr hic dici ſʒ ſcm̃ Tho.q.vbi.S.ar.ʒ.ĩ rũſiõe ad.s.arg.ꝙ octa
ua btitudo ẽ firmita q̃dã oĩuʒ btitudinũ pᷣdcãꝝ:ac ſi dr̃et:Bti
gſic firmiter ſe hñt ad pᷣdcõs act btitudinũ:vt ab ipoꝝ iuſticia
n recedãt ꝑꝑ ꝑſecutões:⁊ iõ ĩ repꝛomittẽdo pᷣmiũ huiꝰ btitudi

nis redit ad caput.ſ.ꝙ harkmaobtirncieni, repꝛomiſſũ regnũ
celoꝝ:ſic ⁊ ĩ hac octaua ide repꝛomittit:vtĩtelligat᷑ huic octaue

btĩtudini oĩa pᷣmia
attribuitacß onun Ttẽdit nè iuſticiã vꝛaʒ
aliaꝝ firmitatẽ hi ę — I nn .
rchn eo. c. vbi dr· 2 faciai coꝛã hoĩbꝰvt vide
iĩpoſtilla. Et iõ pmi en Anpic Alioguinct
noꝛpẽa determiat cedẽ nõ hẽbit apud pꝛeʒ viz qice

¶ Additio.

qntiũ. An miradu vũ poſtillatoꝛ hũit vt iſte oꝛdo traſmuta/
ret᷑. Imponit.n. reũ foꝛe ↄcilio ei ꝗ iraſcit᷑:⁊ reu foꝛe iudicio ei
g dixerit racha:qð videt nullũ hr̃e füdamẽtũ ĩ la.Circa ĩtelle

ctũ tñ huius triplicis diſtictõis quã ſaluatoꝛ nr̃ hic poſuit ples

ſũt ⁊ diuerſe tã ſcõꝝ q; alioꝝ exponẽtiũ ſnĩe.put ĩ gloſa poſſẽt

—

hr̃i:ſalua tñ ſemꝑ ſcõꝝ ⁊ doctoꝝ reuerentia.iſte paſſus alr põt

exponi.Ad cuiꝰ euidetiã ſciẽdũ ꝙ G dcm̃ racha eſt hebꝛaicũ vt

biero.dic᷑:⁊ idẽ ſignificat qð vacuũ.Et põt duplxr itelligi.Ulno?ꝰ

idẽ dicit ꝙ hõ vacuus quo ad cerebꝛũ vel ĩtellem̃:⁊ ſic̃ chꝛyſo.

Dicit qᷓ;tũ ad ſenſũ vbi idẽ ẽ dr̃e fatue ⁊ racha:alioꝰ põt ĩtelligi

de vacuitate ſeu ĩopia tꝑaliũ facultatũ.Et iſto mõ accipit iudi.
ii.vbi legit:Cõgregatiq; ſunt iepte viri ĩopes.vñ vbi trãſlatio
nĩa hʒ iopes.hebꝛaica pitas hʒ reꝗn.qð eſt plale huiꝰ noĩs ſin/
gularis racha.⁊ iſto mõ ĩtelligẽdo nõ ẽ vocabulũ ↄtumelioſũ.
pole.n.ẽ hoiez eẽ ĩopẽ ſine aliquo vicio ſeu culpa ſui. Pꝛimo ãt
mõ itelligẽdo idẽ ẽ qð ſtultꝰ ſeu fatuꝰ.qð eſt manifeſte ↄtume/
lioſũ ſeu ↄuiciatiuũ. Uñ recteꝗ racha dixerit fri ſuo reus ẽ ↄci

lio. B eſtreqrit ↄgregatio iudicũ ad examinandũ ſeu ingreẽdũ
pcircũſtãtias facti pᷣdcõꝝ modoꝝ itelligẽdũ ſitᷣbũ pᷣſcm̃:ſi

pmo vt puniat:ſi vo ſcõo vt liberet᷑. Uñ ĩ hac triplici diſtictõe
ſaluatoꝛ nr̃ nobis ondit ꝙ iuſticia euãgelica abũdãtioꝛ dʒ eẽ ĩ
his q̃ cõmittũtur ĩ pximũ pluſq; iuſticia phariſeoꝝ ĩ tribꝰ pᷣ.in

; ꝙ reat iniuriãtis fcõ ſic homicide eqparet᷑ reatui eiꝰg occi/⸗
dit tm̃ ex ppoſito coꝛdis. Ugñ ſicut pᷣʒ phariſeos ꝗ occiderit reꝰ

erit iudicio.ſic s euãgeliũ.Oiĩs ꝗ iraſcit᷑ frĩ ſuo reꝰ erit iudicio.

⁊ꝰ qꝛcũ ꝗsvba pfert pximoq̃ pñt ĩtelligi ad ↄtumeliã dicta:lʒ

hẽéant aliũ ĩtellẽʒ q; pñt iĩtelligi ſine ĩiuria:nihilominꝰiqrẽda ſen

exaĩanda ſt.⁊ iõ.Qui dixerit racha reerit ↄcilio.ſad examinã

dũ quõ ðbeãt ĩtelligi.tertiũ ꝗ dixeritvba mãifeſte ↄtumelioſa

vt Fatue reerit gehẽne ignis:ĩ q̊ oñdit magna excellentia euã

gelice iuſticie reſpcũ phᷣiſaice. Illi.n.ĩ talibꝰvbis ↄdẽnabãt ſal
tẽad moꝛtẽvł grauẽ penã.Saluatoꝛvo ĩq;tũ caritati ↄꝛiãt eos
odẽnat ĩ gehẽnã ignis q̃ẽ maxima ⁊ noua ↄdẽnatio ⁊ ꝓpᷣe eua/

gelica. ſic æ regnũ celoꝝ ẽ maxima ⁊ noua repꝛomiſſio euãgeli
nis eterni gehẽne ſicẽ ⁊ pᷣmiũ regni celoꝝ ĩ antigs

documẽt minime iuenit᷑ ita clare traditũ. ¶ Replica.
Nca..vbi agit᷑ de btĩtudinibꝰ ſpãlr:cũ dr: GBti mũdo
coꝛde.poſtillatoꝛ dicit mũdicie coꝛdis ꝓ pᷣmio repꝛo
mittit᷑ viſio dei ꝑ fidẽ enigmaticã ĩ pñti ⁊ ꝑx aſpcm̃ facialẽ btifi
cuʒ ĩ futuro. Bur.putat ↄꝛiü huiꝰdemrare ⁊ arguit ſic.fides eſt

puiũ pᷣncipiũ coꝛdis mũdicie.igit᷑ nõ ſeqꝗt eã tanq; repꝛomiſſa.

añs pʒ p illud petri actu.is. Side purificãs coꝛda eoꝝ.ſed iſtud
argumẽtũ potiꝰvr̃ tẽtatiuũ q; demr̃atiuũ:qꝛ laboꝛat ĩ equocis.
Nã purificatio allegata fuit ſpũs ſcĩ ĩfuſio ĩ ſignoviſibili.⁊ fuit
fidei pcedẽtis teſtimoniũ vt clare hr̃ ex l̃a allegata:fides ãt ꝑ
illã purificatõez ↄfirmatã pceſſit illã purificationẽ nõ vt puri/

ficatõis pᷣncipiũ:ſʒ ſolũ vt tpe pᷣoꝛ.Nõ ãt oẽ pᷣus tꝑe ẽ pᷣncipiũ ?

cã poſterioꝛis:illa ãt fides ſic pᷣoꝛ tꝑe purificatiõe hic allegata
hũit ſuã mũdiciã coꝛdis pᷣuiã tanqᷓ; btitudinẽ de q̃ hic ſᷣmo:cui
müdicie illa viſio ꝑ fidẽ repꝛomittit. Nã ſi ẽ fides foꝛmatane
ceſſario pᷣſupponit ſuã foꝛmã tanqᷓ; pncipiũ q̃ eſt dcã mũdicia:
qð ſicpʒ. Nã fm apłs xps p fidẽ habitat ĩ coꝛdibꝰnr̃is:non aũt
hitat ĩ coꝛdibꝰ ſubditis pctis:igit reꝗritcoꝛdis mũdicia nõ vt
ſit illiꝰ purificatõis pᷣncipiũ:ſʒ vt ab hò purificatõe ſumat pᷣce/
detis purificatõis teſtimoniũ:ſecꝰẽ de fide ĩfoꝛmi ꝑ quã xpᷣs ñ
ihĩtat.ĩ puulis.n baptiatis mũdatio ab oꝛiginali pᷣcedit fidẽ
foꝛmatã. Pec igit᷑ fides pᷣcedit purificatõeʒ ꝑ Bur.allegatazʒ.
hec reſolutio materie pʒ ſi auẽtas ꝑ Bur.trũcati allegata debi

Nbiblus nr̃is coĩter hr ſic:Ois ꝗ iraſcit᷑ fri ſuo reꝰ erit
iudicio. ꝗ at dixerit frĩ ſuo racha reerit ↄcilio.⁊ ſuꝑ ta/
Elr̃aʒ v fũdari glo.oꝛ.⁊ ſnie ſcõꝝ doctoꝝ ð hac mã lo/
ñn mirãdu e:vñ poſtillatoꝛ hũit vt iſte oꝛdo trãſmuta/

te videat᷑.· Dicit.n. petrus ibi. Elegit de p os meũ gentesaudire eua
geliũ ⁊ credere.Ecce fides ex auditu ⁊ mũdicia coꝛdis ꝓ xpᷣi inhita/
tõe ꝑ fidẽ pᷣreꝗſita quã mũdiciã ipſa fides ſeꝗt᷑ tãqᷓ; ꝓmiſſa vt viſio
dei enigmatica put dicit poſtillatoꝛ:⁊ ſeꝗt ĩ loco allegato.Etꝗ nouit
coꝛda ðs teſtimoniũ ꝑhibuit dãs illis ſpm̃ ſcm̃ ſicut ⁊ nobis: ⁊ nihil
diſcernit ĩter nos illos fide purificãs coꝛda eoꝝ.Ex ꝗbus pʒ fidezʒ
icipietiũ pcedere fidẽ ꝑfectoꝝ:a claritatẽ vel mũdiciã coꝛdis ĩcipiẽ
tiũ pᷣcedere illa purificatõeʒ ꝑfectoꝝ:ſũt.n. gradꝰ hò virtutibꝰ iuxẽ
ſtat icipiẽtiũ pficiẽtiuʒ
⁊ pfectoꝝ:etia ſũt gradꝰ
illuminatõnũ hierarchi
caꝝ ⁊ tetrarchicaꝝ:ideo
ipñtimũdo coꝛdi ꝓmit/
titur illuſtratio viſionis
enigmatice q;ᷓ ꝑ fideʒ eſt:
W ”ä mundioꝛi coꝛdi clarioꝛ.
mũdiſſimo clariſſima.⁊ G̊ ſi in hac vita poni põt clariſſima ⁊ i futuro
ſim gradũ ſilr repꝛomittit᷑ mũdis coꝛdibꝰ viſio facialis.nec in mõ
dicẽdi poſtil.cecidit a mõ cõi ſue expõnis:qꝛ qᷓuis repꝛomiſſa noue
legis referat ad futuꝝ:tñũ repꝛomiſſoꝝ pᷣguſtationẽ nõ excludit:⁊ ita
reſoluit hãc mãm ſicut Thomas ↄcoꝛdado dicta ſcõꝝ doctoꝝ put
Bur. eü allegat circa pᷣmũ huiꝰ.c.¶ In eo ca.vbi dr: Gtĩꝗ ꝑpſecutõeʒ
patiũtur ⁊c̃.poſtillatoꝛ addit ꝑ modũ gloſe letãter:qꝛ ſi cũ triſticia ⁊
difficultate plus videt᷑ ad virtutẽ foꝛtitudinis qᷓ; ad btitudineʒ pti
nere.Circa qð rõnabilłr additũ arguit Bur.argumtũ ſuũ ↄſuetũ:he
reticis modernis familiare dicẽs: etãter nõ hr̃ in lr̃a.igit᷑ ⁊c.Et vt
poſtillatoꝛ nõ hẽat viã euadendi illud qõ ſeqt. Saudete ⁊ exultate:
Bur. exponit de hoꝛtatõe xpᷣi nõ de leticia paſſoꝝ:qð dr̃e modicũva
let:qꝛ illa exhoꝛtatio nõ hʒ reſpcm̃ ad actũ ſʒ ad pᷣmiũ ꝓmiſſũ vñ ⁊
ſi hic ĩ lr̃a nõ expᷣmit᷑.tñ hr̃ ex alio paſſu ſcripture:qꝛ letãter pati ꝑti
neat ad hãc btĩtudinẽ.qꝛ dr actu.s.Ibant apli gaudẽtes.etiã ſi debe
mus diſtiguere btĩtudines a donis ⁊ vtutibꝰ pᷣʒ actuũ excellẽtiã put
doctoꝛes cõiter diſtiguũt:dicẽtes ꝙ vtutũ actꝰ ſũt mõ humano.btĩ
tudinũ ãt mõ ſuphumano.ozhuiuſmodi ſubintelligere q; hec btitu
do ſi bz modũ ſuphumanũ ꝙ pati ſit gaudenter qꝛcũ agone pati eſt
modus humanꝰ.pꝑoñns vtutis actꝰ nõ btĩtudinis.¶ In eo.ca.vbi dr.
Qiuii iraſcit᷑ fri ſuo ⁊c. Poſtillatoꝛ attẽdẽs variã ſcõꝝ ⁊ alioꝝ in hac
pte expõnẽ poſuit ſuam.⁊ vt eet itelligibilioꝛ trãſpoſuit penas ex rõ
nabili oꝛdine ĩ quo puto eũ nõ eẽ repᷣpèſibilẽ. Bur.tñ ſᷣuato oꝛdine
penaꝝ ponit aliã expoſitionẽ ſatis cõpetentẽ.vtrobiq; eſt eadẽ veri
tas ſentẽtit᷑ cũ diuerſa tũ applicatione. ¶ Kaplm. VI.
4 Tengite ne iuſticiã veſtrã ⁊c̃. Poſtq; ſaluatoꝛ regulauit ho
6 *½ minis opatõeʒ.hic regulat ipſius affectõem.⁊ pᷣmo reſpectu
dDei. ſcõo reſpectu ꝓximi ibi ca.ſeq̃nti:Nolite.Pꝛima ĩ duas

lisẽ. Cũ èrgofad ełynã.nolituba
canere añ te:ſic hypocrite faciũtĩ
ſinagoꝗ ⁊ ivid vt honoꝛificentab
boĩbꝰ. Amẽ dicoͤ vob: recepunt

—
qꝛ pᷣmo regulat affectionẽ hoĩs excludẽdo aboperib eius intẽtionẽ
vane glie.ſcõo ſollicitudinẽ auaricie.ibi:Nolite theſauricare.Pꝛi
ma in duas.qꝛ pᷣmo dat intentionẽ ſuã in gnali.ſcõo applicat magis
i ſpãli.ibi:Cũ facis elemoſynã.Circa pᷣmà ptẽ aduertendũ ꝙ ᷣm ꝙ
dicit phs.2.ethicoꝝ.Bonũ ↄtingit vno mõ:malũ aũt oĩfariã.qꝛ ad
hoc ꝙ actus humanus ſit bonus regꝗrit᷑ bonitas gñis ⁊ circũſtãtiaꝝ.
ſʒ reddit᷑ malus ex quolibet defectu iſtoꝝ.⁊iõ nõ ſufficit ꝙ actio ſit
bona de gñe.ſʒ reqrit ꝙ fiat recta intẽtõe.bonitas.n.finis ẽ circũſtã
tia pᷣncipalis.⁊ iõ opus qᷓ;tũcũq; bonũ ĩ gñe:ſi fiat ĩtentõe vane głie.
reddit malũ.pꝑ qð dicit ſaluatoꝛ.Attẽdite.i.diligẽter ↄſiderare.
b ¶ Me iuſticiã veſtrã.i.opa bona de gñe ꝗcũq; fuerint illa.quia oĩa
ↄtinẽtur ſub iuſticia gñalr dicta. c (acintis coꝛaz hoibus vt vi
deamini ab eis.gliã.ſ.⁊ laudẽ humanã ex talibꝰq̃rẽdo. er ãt nõ
ꝓhibet᷑ ꝙ opera bona fiant coꝛã hoĩbusad ꝓximoꝝ edificationẽ ⁊
dei gliã.qð ẽ bonũ ⁊ meritoꝛiũ.vt ſupꝛa dem̃ c.ſʒ qꝛ hic loqꝗt᷑ ĩpfectis
ꝗ de facili ĩ vanã głiam efferũtur.ideo pſulit eoꝝ bona opera occul
tanda. ſupꝛa aũt loquebat᷑ pᷣlatis ꝗ ſunt in ſtatu pfectiõis.ppter qð
nõ eſt eſtimãdũ ꝙ de facili ferãtur ĩvanã głiazʒ.iõ dixiteoꝝ opera in
publicofiẽda:ad alioꝝ edificationẽ: Sic luceat lux veſtra:vt ſupꝛa
dem̃eſt. Aliꝗd eni bñ eſt cõſulenduʒ viris ꝑfectis:de quoꝝ ſecurita
teafidit᷑: qð nõ ↄſulẽdũ ĩpfcis ⁊ paruulis.de q̊ꝝ debilitate timet.
Amẽé dico vobis.i. firmiter ⁊ fidelr aſſero.
eceperũt mercedẽ ſuã exquo enim intẽtio fert᷑ ad hoĩes tm̃.nõ
eſt aliqd a deo iuſte expectãdũ. d¶ Eũ ergo ⁊c.Pic applicat ĩ ſpe
ciali. ⁊ pᷣmo excludit ĩtentionẽ vane gloꝛie ab opibus miſericoꝛdie.
ſcðᷣo ab actibus latrie.ibi.Et cuzʒ oꝛatis.tertio ab operibus penitẽtie
ibi:Cuʒ ieiunatis.Dicit ergo pᷣmo:Cum ergo facis elemoſynã noli
tuba canere ante te. hoc eſt ad laudẽ hoĩuz manifeſtare. Ad cuiꝰ itel
lectuz ſciẽduʒ q apud iudeos vtebant᷑ tubis.ſicut apud catholicos
cãpanis.⁊iõ ſicut videmus ꝙ ĩ aligbus locis pulſat᷑ cãpana ꝓ elemo
ſyna recipienda.ita apud iudeos ad hoc facienduz vtebantur tuba.
ſʒ hypocrite nõ faciebãt hoc pᷣncipalr ꝓpter paupeꝝ vocationẽ:ſed
magisad ꝓpꝛiã oſtentationẽ:vt pʒ in lr̃a.cuʒ dicit Otbonoꝛ ſicent
2

△◻

⁊c. Rõnẽ aũt phibitois ſubdit.Amẽ dico vobis receperũt mercedF
ſuã. Modũ ãt ↄueniẽtẽ faciẽdi elynã ſubdit cũ dicit.
a ¶ Te aũt faciẽte ełynã neſciat ſiniſtra tua.modus loqndi eſt qũᷣ ali/
d fit ſecrete:ꝑ H̊ inuẽs ꝙ talia ſũt faciẽda ꝑꝑ deũ tm̃.vñ ſubdiit.
b Et pr tuꝰ.ſ.ðs ꝗ ẽ pr oĩuʒ pcreatõeʒ.⁊ iuſtoꝝ ꝑgr̃e adoptõez.
c 1 ui videt ĩ abſcõdito.qꝛ ipſe ſolus videt itẽtionem coꝛdiũ.Red/
et tibi. d ¶ Et cũ oꝛatis. Pic ↄnr excludit idebitũ modum circa
actüũ latrie. Inter actus latrie actꝰ cõioꝛ eſt oro.⁊ iõ qð de ipſa hic dr̃.
denlus actib latrie in /
telligit. Jõ circa ofon ſis †+ ς r farizgre elvends
pᷣmo excludit idebituz mercede ſuã. Te Rt faciẽte elyna
neſciat ſiniſtra tua qd faciat dex/

oꝛãdi modũ.ſcõo ↄclu/ uni d.
dit modũ oebituz. ibi. tera tua:vt ſit elemoſyna tua iab
Sic aũt oꝛabitis.Pꝛi ſcõdito:⁊ pater tuꝰq vidʒ ĩiabſcõ
ma in duas.q; pᷣno ab qito reddet tibi.Et cʒ oꝛatis:nõ

actu oꝛãdi excludit va
ne glie ĩtẽtionẽ: ⁊ ſcõo
quoꝛũdã gẽtiliũ erroꝛẽ
ibi. Oꝛãtes aũt.Ad eui
dẽtiã pᷣme ꝑtis ↄſiderã
dũ ꝙ duplex eſt oꝛatio.
Quiedaʒ publica.q̃ fit a
miniſtris eccłie.⁊ iſta ñ
dz fieri ĩ occulto.ſʒ ma/
gis in palã in loco cõi.ſ.
eccłia coꝛã pplło.qꝛ ꝓto

eritis ſic hypocrite:ꝗ amãt iſma
gogis ⁊ i angulis plateaꝝ ſtates
oꝛare:vtvideant ab hoibꝰ.Amẽ
dico vob receperũt mercedẽ ſuã

ta cõitate offert. ⁊ iõ pplłs ĩ hoc ↄfoꝛmare ſe dz miniſtris ecclie iboſuz
deũ depcando ᷣm modũ ↄgruũ:⁊ ſibi połem. Nõ poſſent aũt ĩ hoc ſe
miniſtris eccłie cõfoꝛmare niſi pdicta or̃o miniſtroꝝ ecclłie fieret in
publico pᷣdicto mõ. vñ de tali oꝛone non logꝗtur hic ſaluatoꝛ: Alia eſt
ofo pᷣuata.⁊ talis magis dz fieri ĩ ſecreto duplici de cã. Pꝛima cauſa

qꝛ ofo ẽ eleuatio mẽtis ĩ deũ.mẽs aũt bumanacitiꝰ a melius eleuat
deũ qñ ĩ ſecretoloco hõ ↄſtituit᷑:⁊a tumultibus alioꝝ ſeparat᷑.Alia

cã eſt ad euitationẽ vane glie:q de facili ĩſurgit qñ oro ĩ publico fit.X

Beſt qð dicit ſaluatoꝛ.Cũ oꝛatis nõ eritis ſicut hypocrite ꝗ amãti ſy
nagogis ⁊ ĩ angulis plateaꝝ ſtãtes oꝛare.dicit. SGtãtes:vt magis ap/
pareãt ex mõ ſe hñdi.In ſynagogis ⁊ ĩ angulis plateaꝝ.ex rõne loci.
q; ſynagoga ẽ loc cõis vbi ↄueniebãt iudei ad audiẽdũ vbũ dei.vel
aliq̃ rõne huiuſmodi. ⁊ dr̃a ſyn qð eſt con.⁊ goge qð ẽ pplłs.qꝛ ibi cõ/
ueniebat ppls. Et ĩ angulis plateaꝝ.platee iſte dicebant᷑ atria qᷓ erãt
ꝓpe tẽplũ vbi ↄueniebãt hoĩes ad oꝛãdũ vel ad audiẽdũ doctoꝛes.⁊
iõ erat locꝰ coĩs.Cõſeqnter oñdit debitũ modũ oꝛãdi.cũ dicit.
e¶ Zu aut cũ oꝛaueris ĩtra ĩ cu.tuü.i.locũ ſecre.
ſ¶ Et clauſo oſtio.ne veniat multitudo ĩpediens eleuationẽ mẽtis in
deũ:⁊ moues ad elationẽ mẽtis. g ¶ Oꝛa pfeʒ ⁊c.⁊ pʒ lſa.
h¶ Hꝛãtes aũt. Hic excludit᷑ erroꝛ gẽtiliũ circa oꝛõnẽ.credebant.n.
gdaã gẽtiles ꝗ vocabatur ethnici ꝙ ex multiplicatõe vboꝝ ↄpoſitoꝝ
Toꝛõe aligd manifeſtaret᷑ ipſi deo qð pᷣus eẽt ſibi ignotũ.⁊ ꝑ ↄnñs mu
taret᷑ ad aliqd agẽdũ cuiꝰ pᷣus volebat ↄꝛiũ. Utrũqʒ illoꝝ ẽ erroneũ
q; ĩ deo nulla cadit mutatio vel ignoꝛantia:Hũc aut erroꝛẽ excludit

ſaluatoꝛ dicẽs. Oꝛantes aũt no.multũ loꝗ ſicut ethnici.ex quo pʒ
nõ ꝓhibet multiplicationẽ vboꝝ abſolute.ſed ad ill itentionẽ quã

habebãt ethnici.qᷓ eſt dicta.⁊ hoc eſt qd ſubdit.

¶ Putãt. n. ⁊c. Pñt tñ multiplicari vba in oꝛõne duplici de cã. Una
E vt ꝑ ſignificationẽ vboꝝ deuotoꝝ aĩus meliꝰ eleuet᷑ ĩ deũ.Alia cã
ẽ vt hõ in deũ eleuet᷑ nõ ſolũ mẽte.ſʒ etiã coꝛpali voce.ſᷣm illud pſal
miſte.Coꝛmeũ ⁊ caro mea exultauerũt ĩ deũ viuũ.nõ tñ põt dari ibi
regula certa:ſʒ dʒ hõ talibꝰ vbis vti ĩ oꝛõne qᷓ;tũ ꝑcipit hõ ꝙ faciant
ad deuotiõis excitationẽ.ðſi aũt econtrario ꝑcipiat ꝙ multiplicatio
vboꝝ diſtrahat mẽtẽ eiꝰ.dʒ ceſſare a vbis ⁊ oꝛare deũ affectibꝰ men
tis. Poc tñ ĩtelligendũ eſt in oꝛõne pᷣuata.vt dem̃ eſt.qꝛ oro publica

dʒ eẽ in vbis vt poſſit ꝑcipi ab alus.ſegtur. =èB
K ¶ Scit enĩ pr vr ⁊c.hoc addit᷑ ad excludendũ illoꝝ gentiliũ falſum
itellectũ ſᷣm quẽ putabant aliꝗd deo notificari de nouo.qꝛ oĩa ſcit
ab eterno. Sʒz q̃rit᷑ qre oꝛat᷑ deus exquo ꝑ oꝛõeʒ nihil ſibi manifeſta
tur.nec animus ei in aliq mutat᷑.⁊ iõ videt ꝙ fruſtra oꝛet᷑.Dicẽdũ
ꝙ pᷣdeſtinatio diuina eſt pᷣparatio gratie ĩ pñti ⁊ glie ĩ futuro.⁊ iõ cũ
ſit eterna ſicut ab eterno pᷣdeſtinauit aliquẽ ad btitudinẽ.ita pᷣoꝛdi/
nauit modũ ꝑ quẽ daret ſibi illã beatitudinẽ.ſ.ꝑ merita ſua ⁊ oꝛõez.
⁊iõ nõ fruſtra oꝛat deũ.qꝛ or̃o eſt illud ꝑ qð ex oꝛdinatiõe diuina dzʒ
ↄſeꝗ gratiã ⁊ gloꝛiã.⁊ eadẽ eſt rõ de oĩbus aluis bonis.qꝛ cadunt ſub
oꝛdine diuine pᷣdeſtinationis. ¶ Sic gvos oꝛabitis. Hic docet
ſaluatoꝛ modũ oꝛandi ↄuenientiſſimũ.Ad cuius ĩtellcm̃ ſciendũ ꝙ
oꝛatio ᷣm Damaſcenũ eſt petitio decentiũ a deo. In hac aũt oꝛatõe
expꝛimit᷑ qcqd decet hoĩeʒ petere a deo:⁊ ꝗacꝗd decet deũ dare hoĩ.
Et ſimilr oꝛdinatiſſime hoc deſcribit᷑.qꝛ illud qð maxime deſidera⸗
ri dʒ ab hoie ⁊ petia deo pᷣmo ponit᷑.⁊ qð dʒ peti ſcðario ĩ ſcõo loco

„

Tu aüt cũ oꝛaueris ĩtra ĩ cubicl,ʒ
tuſ: ⁊clauſò oſtiooꝛa prẽtuũiĩiab
ſcõdito: ⁊ pꝛ tuꝰ ꝗ vidʒ iabſcõdi

ſubſtantialem da nobis hodie: dansperinn⸗
—„Dieni bis debita noſtra: thu nõ petimus
dimitte nobis debita noſtra: aliqua ſanctitas ei
Deoee nonuo accreſcat.

ad eũ venire ꝑ graz ⁊ gliã.niſi ipſe pᷣmoveniat ad nos:vñ Aug.

a fic ↄnñr vſq; in finè.Illud aũt qð pᷣmo cadit ĩ appetitũ hois eſt
beatitudo:ſcõo illud ꝑ qð hõ beatitudinẽ ↄſeꝗtur.⁊ illud ſcoo
petitur.ibi. Siat volũtas tua.Circa pᷣmũ ↄſiderãdũ ꝙ btitudo

duplxr dicit. Uno mõ obiectiue.ſ.ipſa bonitas diuina in ſeipſa.
ꝑ cuius fruitionẽ efficimur bti.⁊ ideo bonitatẽ ipſã diuinã pꝛe
oĩbus amare debemus.⁊ ꝑ ↄñs gloꝛiã eius ⁊ honoꝛc pꝛe oĩbus
deſiderare.⁊ G̊ eſt qð petimPꝰĩ pᷣma petitõe.cũ dr.Pater noſter

gꝗ esi celis ſanctificet nomẽ tuum. Dicitur enin. ·
m (Pater. oiuz ge/
to reddettibi. oꝛãtes allteʒ nolite neralt roe creatio⸗
5 2 — dE. 1. . ltur
multũ loq:ſic ethnici faciſt. Pu n moſter. qꝛ eſtpr
tãt.n. ꝙ i imultiloꝗo ſuo exaundi ſpalis iuſtoꝝ pgra
ant. Nolite ergo aſſimilari eis. tiã adoptionis.

Scit.n.pàter vi qd opꝰſit vob.

añ qᷓ; petad en.Sic ergòvos oꝛa azna Paradnze
bitis. RPãter nõôſter ꝗq ès cel: ſan tentiã. eſt tñ ſpaͤli
ctifict nomẽtuuʒ. Adueniatre· moluuſtispglam.
gnũtuſ. Fiat volũtastua: ſicut ĩ letin eins relutern
celo ĩterra. Panẽʒ nim ſuper/ beatis per gloꝛiaz.

qꝛ hoc eſt ĩpołe.ſʒ ꝙ ſactitas qᷓ ei eternalr ĩeſt reculeat ampli

ĩ creaturis.⁊ pᷣmo ⁊ pᷣncipalr q̃rat᷑ in opibus humanis. ᷣm ꝙ di
cit apoſtolus.pᷣᷣad Loꝛ.io.Oia in gloꝛiã dei facite.Alia ẽ btitu
do dicta foꝛmalxr.q̃ eſt actus vltimate ⁊ ꝑfecte piũgẽs nos deoo
.ſ. viſio ⁊ fruitio.⁊ illud eſt qð ſcõo loco petimꝰ a deo.vt.ſ.ſimꝰ
genarrentud⸗ fit ĩ viſione btã.⁊ q̊ petimꝰcũ dicimꝰ

—

ſupꝑ Johem. Ille eni venit que gra dei puenit.⁊ Johᷣ.o.emo
põt venire ad me niſi prĩ ꝗ miſit metraxerit eü.

r ¶Regnũ tuũ.btitudo eni eterna bñ dicit regnũ.qꝛ ibi habet

plena ⁊ ꝑfecta copia oĩuz bonoꝝ.

„ —

8 (Fiat volütas tua. Hic ↄñter petit illud ꝑ qd poſſumus btitu

dinez ↄſeꝗ.⁊ hoc dicit᷑ duplłr.vno mõ directe ⁊ ꝑ ſe.alio modo
