eiꝰ ſedebit:Que qdẽ verba ⁊ ſilia lʒ non de ſede ſeu regno tpali
pncipaliter itelligãt put vᷣba Iſa.denotãt ibidẽ dicẽtis. Sede
bit in eternũ:nec.n.ↄcedẽdũ eſt ꝙ in regno tꝑali dauitico ieco/

—

nias a quo chꝛiſtus deſcendit habuit ſucceſſoꝛem pphetanteʒ hiere.

Z2. de ipſo ieconia. Nõ erit de ſemine ei? g ſedeat ſuꝑ thꝛonuz dauid.

cũ h̊ tñ ſtat ꝙ ſ̃m ĩtellectũ minꝰ pᷣncipalẽ ſen ſiguratiuũ què totꝰ po/
pulus ĩ cõi pncipaliter intẽdebat de regia dignitate et tꝑali q̃ xpo de
bebat᷑ ꝑ ſucceſſionẽ dauid talia verba ĩtelligunt᷑:pꝑ qð ſignificabatur

ſucceſſio ipſius xpᷣi hoĩs ĩ regno vli ſupꝛa cõeʒ creaturam iuxta illud

Data eſt mihi oĩs ptãs ince.⁊ in ter. Mat.⁊S.Rõauũthuius figurati/
ue locutionis ſeu duplicis intellectus talis eſt.Nã ſicut noſtra cogni
tio de imꝑfecto ad ꝑfectum naturaliter pcedit vt actũ eſt.ſic eo mõ
naturale ẽ nobis ex cognitione coꝛꝑaliũ ĩ ſpũaliũ cognitõem deueni
re. Inuiſibilia eni deia creatura mũdi ꝑ ea q̃ facta ſũt intellecta ↄſpi
ciũt.ad Ro.i.Qõ nõ ſolũ hʒ locũ in pur nãlibꝰſʒ etiã ĩ ſuꝑnaturalibꝰ
vt ĩ miſterus eccłie pᷣcipueĩ ſacris ꝗbꝰſacra ĩuiſibilia ꝑ ſignaviſibilia
tradũt᷑.⁊ iõ ex diuna poꝛdĩatõe vt ppls de ſenſibilibꝰad inſenſibilia
ↄnãli modo reduceret᷑ xᷣm quẽ ↄſtituit heredẽ vniuerſoꝝ ẽt ĩ regia

dignitate tempoꝛali legitimuz ipſius dauid ſucceſſoꝛem fecit. ſic vt
ius hereditarium in ipſo regno eidem pertineret ex tali ſucceſſione:

quam ꝗdeʒz ſucceſſionẽ tꝑalẽ ↄtẽporanei xpᷣi diligenter attendebant
vt teſtatur ſacra hiſtoꝛia.Naz apli ꝗ fuerũt ſuꝑ ceteros de myſterus
xpᷣi eruditi ẽt poſt reſurrectionem qñ iaz ipſius gloꝛia erat eis magis
manifeſta ab eo qrebant. Siĩ h̊ tꝑe reſtituturus es regnũ iſrł Acijl.i.
Qðõ ĩtelligit᷑ ad litterã de regno tpali credẽtes talem reſtitutõem ad
xpm. pertinuiſſe.nec xpᷣs pꝛotunc iſtum ĩtellectum figuratiuũ ſeu mi/
nus pᷣncipale ab eis excluſit expꝛeſſe:vt ibidẽ pʒ. SFoꝛtiꝰg ſciẽdumẽ
de ceteris ꝗ regnũ dei ignoꝛabãt.cũ igit᷑ ſucceſſio ĩ regia dignitate te/
poꝛali ad illu ẽt ꝗ ſᷣm famã publicãẽ filius ꝑtinet:vt ĩ pᷣmo pᷣſuppoſi/
to:nõ ad illum tm̃ ꝗ ſcõm veram gñationem nãlem tantũmõ deſcen
dit:ſeꝗtur ꝙ ꝓphete teſtantes ipſum foꝛe legitimũ ſucceſſoꝛẽ ĩ regno
dauid tꝑali ↄñter pᷣmõſtrabat ipſumã ſcᷣm fam publicã a dauid de
ſcenſurum qõ eſt intentum. Quarta ↄcluſio:ꝙ pᷣdictus deſcenſus xpᷣi
a dauid ſᷣm publicam famã ⁊ cõem populi eſtimatõem q̃ntum ad cõ
tempoꝛaneos pertinebat ſufficiter tradit᷑ per mattheũ euangeliſtã
cũ dr:Abꝛaam genuit Jſaac ⁊c̃.Et ↄuenientius per ioſephq; ſi ꝑſolã
virginẽ gloꝛioſaʒ huiuſmodi deſcẽſus traderet᷑.Pꝛima pars ↄcluſio

nis ꝓbat᷑:Nam oẽs ↄtempoꝛanei xpᷣi. exceptis pauciſſimis gbus my

ſteriũ virginitatis fuit reuelatum:credebant xpᷣm eſſe filium ioſeph
⁊ fama publica ̊ teſtabat᷑:vt patet ex iam dictis.Qui quidẽ ioſephð
directo genealogicat᷑ a Dauid per mattheũ:vt pʒ ĩ littera: Igit pma
pars ↄcluſionis vera. Scðõa vero ꝓbat᷑:nã ſi talis deſcẽſus ſᷣm publi
cã famà per virginẽ gloꝛioſã ðclararet᷑ ⁊ nõ per ioſeph opoꝛtuiſſet ꝙ
cõtempoꝛanei xpᷣi reputarẽt xpᷣm nõ deſcẽdere a ioſeph.⁊ cõſeq̃nter
crederẽt virginẽ gloꝛioſaʒ non legitime xpᷣm concepiſſe vel myſteriũ
virginitatis eẽt ſtatim eis reuelandum:quoꝛum pꝛimum eſſet falſiſ
ſimũ ⁊ derogatiuum honoꝛi ipſius beate virginis:que vt ab infamia
ſuſpicionis eſſet immunis diuina pꝛeoꝛdinatione fuit deſponſata:vt
ſci doctoꝛes tradũt. Scõm vero eẽt ẽt cõtra dictamen eiuſdem diui

ne pᷣoꝛdinationis q̃ virginitatẽ matris ex certis rõnibus:vt dictum ẽ

voluit eẽ occultã.⁊ ſic ſecũda pars concluſionis vera.Quinta cõclu⸗
ſio.ꝙ cõueniẽs fuit vt xpᷣigenealogia nõ tm̃ ̃m pᷣdictas filiatões:ſed
ẽt ſᷣm filiatõem legalem.ſ.ſᷣm adoptionem traderet᷑:vt Lucas tra/

dit in aca.ꝓbat᷑.Nam vt doctoꝛes dicũt ꝓut poſtillatoꝛ Luc.ʒ.tra⸗

ctat:licet oẽs ſapientes hebꝛeoꝝ concoꝛditer tenerent xpᷣm deſcen
ſuꝝ eẽ a dauid:aliqui tñ eoꝝ opinabãt᷑ ipuz deſcendere ab eo perna
than eiꝰ filiũ adoptiuũ ꝓpter excellẽtiam ſanctitatis ⁊ ꝓphie:alij ve
ro per ſalomonẽ ꝑꝑ dignitatem regiam ⁊ excellẽtiam ſapĩie.Scðʒ ve
ritatẽ aũtvt oĩo tolleret᷑ errãdi occaſio ꝑvtrũq; deſcẽdit per ſalomo
nẽ.ſ.ſᷣm lineã naturalis gñationis:per nathan vero ᷣm lineã adoptio
nis legalis.nathan.n.filius adoptiuꝰ fuit dauid.vñ conueniẽter Lu/
cas ſequitur lineam adoptiuam ꝑ nathan ⁊ qͥſda alios:vt nobis oſtẽ/
dat ꝙ ẽt ſᷣm lineaʒ adoptõis xpᷣs a dauid deſcẽdit:iccirco notãter pᷣ⸗
termiſit hoc verbũ genuit:⁊ loco eius vtit᷑ hoc verbo fuit. Sexta cõ/
cluſio.ꝙ; gñatio xpᷣivera a dauid ꝑ virginẽ gloꝛioſam deſcẽdens cum
expᷣſſione vginitatis archane qᷓ;tum ad fideles fide diuulgata certifi
cãdos pertinet:ſufficienter tradit᷑ per matth.i. Nam in pꝛedictoca.

poſtq; mattheus ſe expediuit de genealogia xpᷣi ſũmarie in pᷣmo ti.⁊

ↄñter ĩ ſingulari ꝑ extenſam ſucceſſionem.quà ſucceſſionez ĩ tres q̃
terdenas excertis cauſis myſtice ĩtellectis diuiſit ꝓut ĩ glo.oꝛ.ſuffici

enter tradit ſtatim ipſam mãʒz gnationis xpᷣi q̃ſi alio modo reſumẽs
ſubdit.xpᷣi aũt gñatio ſic erat:Cũ eẽt deſponſata mater Jeſu Maria

ioſeph añqᷓ; conuenirẽt ĩuẽta ẽ ĩ vtero hũs de ſpũ ſãctovbi manifeſte
tradit veritatẽ gñationis xpᷣi quã a dauid deſcendiſſe ĩtitulo pᷣmiſe/
rat per Mariam virginem non ex virili ſemine ſʒ ſpiritꝰ ſancti ĩſpi/

ratione ꝓceſſiſſe:cũ qͥ etiã oñdit eiꝰ virginitatẽ occultã eẽ illis tꝑibus

niſicui deꝰex cã voluit reuelare ſicioſeph.Colligit᷑ gexpᷣmiſſis ꝙ de
ſcenſus xpᷣi a dð ⁊ Abꝛaã in euangelio q̃drupliciter tradit. Nã aut ſᷣʒ
verã gñationẽ nãlẽ ⁊ hoc ſummarie qᷓ;tũ ſufficit ad certificãdos fide

les in communi de impletione pmiſſionũ q patribꝰ fuerũt facte:⁊ G

„ „ e e *
dupliciter qꝛ aut ſine miſteri virginitat reuelatiõe:⁊ ſic in titulo P
Matthei pꝛout in ſcõa concluſione:aut cum declaratione virginita
tis ſicut ibi. Seneratio auteʒ chꝛiſti ⁊c. Math.i.pꝓut in ſexta ↄcluſio
ne:aut p̃ʒʒ publicã eſtimatõeʒ. ⁊ hoc extẽſe ꝑ ſingula deſcẽdẽdo⁊ aſcẽ
dẽdo qð ſufficit ⁊ reqritur ad certificãdos xpᷣi ↄtempoꝛaneos de hoc
ꝙꝙ xpᷣs fuerat legitimꝰſucceſſoꝛ ipſiꝰ dauid:⁊ hoc dupliciter q; aut yʒ
lineã naturalis gñationis publice eſtimatã p ſalomonẽ quã matthe
tradit put ĩ qᷓrta ↄcluſione.aut ᷣm lineã adoptiua:⁊ ſic luc.ʒ.ꝓutiꝗn
ta cõcluſione.Quiꝗdem quadruplex deſcẽſus ĩ xpo ↄcurrit ꝓut tra/
ditio euãgelica narrat fideliter:⁊ hec ad murmuratiõis perfidoꝛum
cõpꝛimẽdas ⁊ admiratões tollẽdas fideliũ in pᷣdictis ſufficiãt ſᷣm lra
lẽ expoſitionẽ omiſſis tñ qᷓ;plurimis alus ĩ hac mãa doctoꝛibus tra/

ditis que ad myſticam ꝑtinent declarationem. REPLICA.

— .

Tqꝛ ð veteri teſtamẽto nõ plus reperit᷑ tactũ ꝑ burgẽſez:iõ
accedẽdũ ẽ ad nouũ ⁊c. In nouo teſtamẽto pᷣmo occurrit euã
geliũ matthei:ĩ cuius pᷣ ca.dr. Judas genuit phares ⁊ carã de
beatꝰ Pieronimꝰ dicit notãdũ iĩ genealo

—

anquẽ paſſuz exponẽ

gia ſaluatoꝛis nullã ſãctarũ aſſumi mulierũ:ſʒ eas tm quas ſcriptura
repꝛebedit. vt ꝗ ꝓpter peccatoꝛes venerat de peccatricibPnaſcẽs ⁊c.
SPoſtil. aũt ab ̊ dicto beati hiero.cũ reuerẽtia declinat motꝰex cer

—

tis rõibꝰ:q̃rũ pᷣma ẽ:qꝛ nõ videt᷑ rönabile mulieres rõe illa poniĩ ge⸗/

—

ne alogia ſaluatoꝛis qua rõe viri ex ea pᷣtermittunt.ſ.ochocias ioas ⁊
amaſias ꝓpter peccatũ pᷣtermittũt᷑:vt dicit idẽ btũs hiero.igit᷑ pꝛo/

pter peccata nõ ponũt᷑ ibi rõnabiliter mulieres. Itẽ vgo gloꝛioſa po⸗/
nit᷑ ipſa genealogia q̃ tũ ẽ ⁊ ſemꝑ fuit ſanctiſſima. Itẽ ga dicit btüs

hiero. ruth ? raab ĩ genalogia poſitas tãq; ꝑ ſcripturã ſacra repheſas
qð nõ videt᷑ verũ:ꝗa ſcriptura eas cõmẽedat. Raab cõmẽdat᷑: Joſue

2.⁊ponit᷑ ĩ cathalogo iuſtoꝝ ad heb.2.Qꝛ aũt dicta fuit meretrix nõ

fuit ratione vicuj ſʒ offici:qꝛ vbi nos habemꝰ meretrix hebꝛeus ha/

pet boſpita:vl fuit ei cognomẽ. Similiter ⁊ ruth cõmẽdat᷑ ĩ ſcriptu
ra. Ruth pᷣmo ⁊.3. Nec alicubi legit᷑ de illaꝝ duarũ mulierũ rephe/

ſiõe put btũs hiero.allegat.Exponit igit᷑ poſtillatoꝛ illũ paſſũ ſic ꝙ il

le mulieres ideo hic noĩant᷑:qꝛ viris ſuis fuerũt accidẽtaliter cõiun/
cte. nam que fuerunt pꝛimo ⁊ pꝛincipaliter coniuncte ſiue bone ſiue
male non hic nominantur: immo que inter illas quattuoꝛ fuit ma
gis famoſa peccatrix.i.berſabee directe nõ noĩat:ſ dĩ eaq̃ fuit vrie:
q̃ pncipaliter directius noĩari debuit ſi peccatũ rõ noĩationis fuit. In
pac re burgeñ.aſſumit beatũ hiero.i ſui ðᷣfẽſionẽ quẽ tñ ex leuibꝰcau

ſis cõſueuit ĩpꝛobare:vt pʒ ĩ multis locis ſui coꝛuptoꝛij.Et puto de/
fẽſionẽ burgen.bea.hiero.nõ placere:qꝛ maioꝛa incõueniẽtia cõtigũt

defẽſoꝛi qᷓ; defẽſo vt patebit.Dicit nãq; burgeñ.pᷣ ꝙ verba bea. hie.

ro.ſũt ſane ĩtelligẽda de peccatoꝛibꝰ ⁊ peccatricibꝰ finaliter penitẽti

p“ æ ſic iuſtificatis.⁊ tales dic fuiſſe illas qᷓttuõ mulieres ĩ genealogia

xpᷣi noiatas. Scdo dicit bur.ꝙ raab ⁊ ruth fuerunt famoſe pcccatri

ces:qꝛ natiões eaꝝ ĩ ſcripturis rephendunt᷑.ʒ?dicit ꝙ ⁊ ſi ille q̃ttuoꝛ

mulieres fuerũt ũiuſte nõ tñ fuerũt dicẽde ſcẽ ſalteʒ ĩ vita eaꝝ pꝓpter
pᷣcedẽtia peccata.Ex his tribꝰ dictis putat bur.accipere velle ſufficiẽ
tẽ rũſionẽ ad argumẽta poſtil.facta ⸗ bea. hiero. Sʒ certe ex ĩepte di
ctis apta rñſio fieri nõ põt.Nüũc aũt pᷣmũ dictũ ꝓpoſito ẽ ieptũ. Naʒ
multe mulieres patꝝ noĩatoꝝ ĩ ſcriptura ſũt rephẽſe tñ finaliter iu/
ſte:ſic ſarra rachel lya ⁊ cteere:iõ ſʒ pᷣmũ dictũ bur.q;plures ðbebãt

noĩari. Ceterũ ſi ſole qᷓ̃ttuoꝛ finaliter iuſtificate debebãt noĩari:ſeꝗt

qꝙ finaliter ĩpenitẽtes noĩari nõ debuiſſent:⁊ ſic acha ⁊ multi noĩari
nõ debebãt ꝑ argumẽtũ a ↄtrario ſenſu qð bur.ſepe grãdipẽdit.Nec

⁊? dictũ bur.ẽ aptũ ꝓpoſito.Na ſigꝗs ex mala fama natiõis deberet

dici famoſus pctõꝛ: maxime Job.gꝗ natiõe fuit gẽtilis:⁊ tñ ĩ ſcriptu/

ris dr̃ fuiſſe ſimplex ⁊ rectPꝰtimẽs deũ ⁊ recedẽs a malo ⁊ cetera q̃ de

eo dicũt᷑.Job.i.Poterãt ẽt ille due mulieres naturaliter facere que

erãt legis ſicut iob ⁊ nõ idolatrare. Uñn de gẽtilitate ad iudaiſmũ cõ
uerſas ſcriptura nõ repꝛehẽdit ſʒ magis ↄmẽdat:vt ꝓbat poſtillatoꝛ
Mec tertiũ dictũ videt᷑ ꝓpoſito cõuenire.Nã bea.hiero.ĩ hac vita in

ſtificatas ⁊ cũ finali iuſticia defüctas vtiqʒ ðᷣbuit dicere ſanctas nec

poc omittere ꝓpter pctã pcedẽtia ſiqua fuerũt:qꝛ petrũ pauluʒ ma/
theũ ⁊ magdalendã ⁊ ceteros vere ſanctos dicere catholicũ ẽ quoꝛum

tñ pctã ſacra ſcriptura cõmemoꝛat:ſʒ nõ illarũ.ſ.raab ⁊ ruth.Cũ igit

dicta burgen. put viſũ ẽſint ꝓpoſito ĩptinẽtia. reſpõſa ex eis accepta
yalere nõ pñt:idcirco cũ pꝛimũ arguit᷑ de tribꝰ regibꝰ ꝓpter pctm̃ pᷣ/

termiſſis:vñdet bur.ꝙ illi fuerũt finaliter ĩpenitẽtes:qð ĩ mulieribꝰ
nõ hẽt locũ:ſʒ oñſuʒ ẽ ſupꝛa pꝛimũ dictũ bur.vnde ſumitur illa reſpo
ſio nõ ee rationabile.nec ꝑↄſequẽs ſolutio.Ad ſecũdũ argumẽtuʒ de

btã virgie ſine pctõ ĩ genealogia poſita:reſpõdet bur.ꝙ ſecꝰẽ de btã
virgine quã neceſſe habuit euãgeliſta ponere ⁊ de illis mulieribꝰ q̃s
euãgeliſta volũtarie noĩauit⁊ ſine defectu potuiſſet ptermittere.Sʒ
puto beatü hiero.ſic nõ voluiſſe dicere:qꝛ illa reſpõſio plus inuoluit
qᷓ; ſoluit.nã dicẽs euãgeliſtã ꝓ ſola voluntate illas mulieres noĩaſſe
neceſſe habet dicere ꝙ ſine rõe.ꝙ ſi ſic fruſtra be.hiero.q̃rere t rönẽ
cuiꝰnõẽ rõ ſʒ voluntas. Nec eſt veriſimile ꝙ pꝛo ſola voluntate ꝗn

imo ex rõabili neceſſitate eas noĩatiʒ expᷣſſerat euangeliſta:qᷓ

rõnabilitas ĩfra oſtẽdet᷑. Ad tertiũ argumẽtũ poſtil.bur.reſpõ
det qð facit ꝓbe.hiero.qꝛ ĩ ſcriptura cõmẽdãt᷑ hoc ẽ argumè/
tũ iuſtificatiòis earũ finalis:ſed ꝑ hoc nõexcludit᷑ ꝗn pꝛius fue
rãt famoſe peccatrices vt dicit bur.cuiꝰ oppoſitũ tamẽ oſtẽſuʒ
ĩ coꝛꝛectiõe ſcõi dicti ſupꝛa:nec aliq̃ ſcriptura habet᷑ ꝙ ꝑſone

aliarũ vnq; fuerint rephenſibiles ſʒ potiꝰ ĩ ſcriptura cõmẽdan
tur vnde põt ſumi argumẽtũqð ẽ bur.ĩ veteri teſtamẽto valde

familiare ſed ipe ↄſueuit arguere ob aucẽte negatiue qð ñ valet
Pic arguit᷑ aũt ſimulcõſtructiue ⁊ deſtructiue ꝑ hoc ꝙ nõ legi
tur ꝙ ſint rephenſe ſed cõmẽdate.Arguo tamen ex dictis ↄtra

bur.aliter. Oĩs denoĩatio dʒ ſieri a pncipalioꝛi ⁊ dignioꝛi ſʒ fi⸗/
des ⁊ iuſticia ſũt dignioꝛa vicijs:igit᷑ noĩatio dʒ fieri potiꝰ a vir

tutibꝰ qᷓ; a vicuis:ſʒ ↄſtat ex ſcriptura raab ⁊ ruth fuiſſe virtuo
ſas.igit᷑ eaꝝ noĩatio dʒ potiꝰ ſumi a vtutibꝰ qᷓ;a pctis ſi q̃ pceſſe
rũt.Nã ĩ cõmemoꝛatõe ſcõꝝ:vtutũ fit mẽtio ðꝑ ſe vitioꝝ ãt ſi
q̃ fuerant ꝑ accidens ⁊ recitatiue.igit᷑ ille ſancte mulieres ĩ xpi
genealogia ſcã potiꝰ öbebãt noĩari ex ↄuerſiõe qᷓ; pꝛauitate trã
ſgreſſionis.nec illa tertia rõ poſtil.facit ꝓ beato hieronimo ꝓ/
ut bur.dixit:ſʒ otra ſpãliter:qꝛ dicit q̃s ſcriptura repᷣhendit:qð
nuſq; reperit᷑:ſed ↄꝛiũ:qꝛ vtrãq; ſcriptura cõmẽèdat notabiliter

ſatis.Poſtq; igit᷑ viſuʒ ẽ ꝙ bur.volẽs ꝓ be.Hiero.certare plus

eũ iuoluit.Cõſeqnter vidẽdũ ẽ quõ ʒ poſtil.irratiõabiliter mo
uetur duplxr.pᷣ dicit ꝙ nihil ꝑtinet ad rõnez genealogie piũctio

viri ⁊ mulieris ꝑ ſe vel ꝑ accidẽs:⁊ nihil refert:nã neceſſariũvi

det vxoꝛes ſecũdarias nõ pᷣncipales in huiuſmõi genalogia no
minari:q̃tenus ex tali noĩiatõe ondat᷑ veꝝ fuiſſe mrimoniũ ⁊ ni
hil illegitimitatis ĩterueniſſe.Qð aũt veꝝ matrimoniũ ſit ĩter
viꝝ ⁊ vxoꝛẽ pᷣncipalẽ nemo dubitat:nec ꝓlẽe ex eis ſuſceptã fo/

re legitimã:ꝓlẽ aũt ex occaſionaliter ⁊ ſecũdario ↄiũcta poſſet

ꝓbabiliter dubitare foꝛe legitimã:iccirco ĩ gñatõe ex pᷣncipali

2 ſe ↄiuncta ĩ tota genealo gia de muliere nulla fit metio:qꝛ

tibi ꝓlis legitimitas ẽ clara.ĩ gñatõe aũt ex occaſionaliter ↄiũ/

ctis nece fuit de mulieribꝰ fieri mẽtõeʒz:tũ vt ex hoc inuat᷑ ↄiun

ctõez fuiſſe legitimã:tũ vt onñdat᷑ plem ex ſic ↄiunctoꝝ gnatõe:

nullaʒ ĩcurrere notã. Neceſſariũ igit᷑ fuit ĩxpi genealogia h ob

ſeruare ne herodes aut alu xpᷣi ꝑſecutoꝛes velamẽ excuſatiõis
poſſent aſſumere q̃ſi natũ illegitime ꝑſequerẽtur:Rᷣ ẽ enim ra⸗
tio ſcõꝝ doctoꝝ de matris xpi öſpõſatiõe.Nec valet qð bur.=?

obycit 3 poſtil.rõneʒ de lya qᷓ fuit iacob pᷣter intẽtiõez iũcta.⁊

tñ nõ nominatur ĩ genalogia xpᷣi:qð tñ opoꝛteret ſi rõ poſtillato
ris valeret. Rñndeo ꝙ q;uis lya ↄiũcta fuerit pꝛeter eiꝰ intentio
nẽ:nõ tñ ex G̊ fuit vxoꝛ eiꝰ occaſionalis nec ſecũdaria:ſʒ pᷣncipa
lis ꝑꝑ ſequẽtem ratihabitõem. Rachel enim q;uis fuit plus di

lecta fuit tñ vxoꝛ ſecũdaria.⁊ iõ xpᷣs ſi fuiſſet natus ꝑ lineam ra
chel ſpaliter noĩari in genalogia debuiſſet ꝑꝑ rõnem pᷣdictam.

Sʒ qꝛ ꝑ lineã lyeq̃ fuit pᷣma ⁊ pᷣncipalis vxoꝛ xpᷣs nat eſt iccir/

co eã noĩari nõ opoꝛtebat. Cõfirmat᷑ hec rñſio:qꝛ ſᷣm magiſtrũ

in qrto di. 30.⁊ doctoꝛes.Erroꝛ ĩ ꝑſona piuncta dirimit ẽt ↄtra/
ctũ matrimoniũ niſi poſt ↄiũctionem interuenerit ratihabitio.
Cũ igit᷑ ĩ cõiũctiõe iacob ⁊ lye ĩteruenerit erroꝛ ꝑſone potuit le
gitime poſt ↄiunctõem eã refutare:qð tñ nõ fecit ſʒ potiꝰ ratuʒ
hñs factũ ꝓ ↄiũctione rachel vltro ſeruiuit.Et lya pᷣma ⁊ pnci
palis vxoꝛ fuit ꝑ ↄnñs nõ noĩanda.Sed finaliter in hac mã bur.
valde mouet᷑ poſtillatoꝛis excuſatõem:q̃ ſe excuſat de h̊ qdð
declinat hic dictũ beati hie.aſſerẽs õ pietatẽ militare ſanctoꝛuũ
opinionibꝰ ire iducẽs ad B canonẽ decretales.di.⁊o.Sʒ reue/⸗

raĩiqᷓ bur. excuſatõeʒ poſtillatoꝛis eiecit ipe magis venit ĩculpã
d.pſepe ꝗdẽ be.hiero.b.aug.ceteriſq; doctoꝛibꝰẽt ſine magna

rõne obuicit ⁊ ipſoꝝ dictis ĩfideliũ iudeoꝝ dicta anponit.Et ſi
aliqñ ꝓ ipſis certare videat᷑ ĩ odiũ id facere videt᷑ poſtillatoꝛis
ſalua pace:ꝗ nõ niſi ſcriptura aut rõne cogẽtibꝰ ĩterdũ a ſancto
rũ declinat ſũijſ.Nec id vt bur.aſſumit facit ) pietatẽ qꝛ hic ho
noꝛ hec reuerẽtia ſolis debet᷑ canonicis ſcripturis vt gcꝗd ĩ eis

reptũ fuerit ſine heſitatõe verũ eẽcredat᷑ vt dic be.aug.ĩð vni
co baptiſmo.ſcriptis aũt aljs ꝗbuſcũq; rõnabiliter ↄtradicere

licʒ dicẽte eodẽ aug.ĩ epła ad hiero.Alioꝝ ſcripta ita lego vt qᷓ
talibet ſcitate qᷓntaue doctria polleãt ñ iõ veꝝ putẽ:qꝛ ipſi ita ſẽ

ſerũt ⁊c.Et ĩ epła ad foꝛtũatũ dicit. Tales eẽ velle lectoꝛes ſuo
rũ ſcriptoꝝ q̃lis ipſe ẽ alioꝛũ.ĩ qͥ ſua ſcripta ceteris coꝛꝛigenda
ſubyucit ſicut ipᷣe alioꝛũ ſcripta vbi id certa rõ vel auẽtas exegit:
refutauit. Nec putãdũ hãc aug.humilitatẽ.b.hie.⁊ ceteris ſcis

doctoꝛibꝰ defuiſſe.Canon decretales. poſtillatoꝛẽ inductꝰpꝛo
ipo militat.dr nanq; i ipſo q̊uis maioꝛi rõniinitit᷑ eo maioꝛis au
ctoꝛitatis eiꝰ vba eẽ vidẽt᷑:igit᷑ poſtillatoꝛ ſi nulla temeritate ꝑ
motusĩterdũ ſanctoꝝ ſnias cũ reuerẽtia q̃ ſcis doctoꝛibꝰ debe

tur declinet melioꝛi rõe aut auẽte perſuaſus nequaq; debet ob

₰

1*.

õ

—=
S

—
S=

=
S==

cümlſot
yizaucelopoht

—=

— —,

.

SS=
-

8

—-,
= —„
=
=
—

dien e

=
S=
S=
= =r
—
= S=
☛

——
E
X
S=S
— E E
S=
2——

=
— =
=☛,—
=
S☛

ügintſtpſt

rtuiunec

Uenuntuerſ
tlit ceinii
Pkeigblcinecg

wiſfeſßigttatl

4
ſanfcclesen
littigetkerpubi

=

AIlhmeefnaniie
fechiifckegyi⸗

1„

fflagtweriudeg
ſirgnepliur
Gimicrſrpen
ßclücendoi
Aſenreoennone

(Wliniligczg
tüiitmuen

ſihlrerdfcteen

kiſitneznahen⸗

nueſttrtudb
hlennthen
Arfniueſkeccte

erßſiene⸗
Lehgn e
mneti
ueri n

—

—
S

— E
E
S =

=
E

Plhn keſpere
Emncönutnni
Sdinenme
hoſllimmitkiinn
fürezneier i
di wicnniſegie
ndeinfnägntin
ipepfuſeninmin
Eeymmmmmifte

Se

1.

==

4

= S

Miertsſſigie

nſeiücgn inngcn

kchiginlieerie

niterntainnninn
Etüerdorinu
merſcninengci⸗
ninigigeelgtt⸗
esſelgmectini
Neoreränrbiam
öe ſeeepnenn
wböter intiticzzitn
ficponenafͤpriln

Muitehlluftnee.

N

6

õ

lönecſccöcnnri
helenincniäfiie
iſniſannsglun
tiſſtg ünnin
Usneti
berfifogfnunt

MinduninmN

nincnenminienn
nertenmgeſet
Ptinöfatsſn
ſnnuuir Eeſnpnuſt
uffmitanhtni
aniecninn,
hietiſhiln
etilstin
Ciihentgei
gdocon
doop dt⸗ .
rcre ntiſth 1
Ncgui inn

4

6
.
6
17

—
— —
—
—

—☛

—,3
—
ES=

—
„*½

4,
1

S=

—
=

☛
=E

=

4

— =
=
—

„„-

13 qoni fieri ↄſue/
racne mmibi, 1 Zʒ; natus eet ißs II. .
viget᷑ ꝙ nö ampliꝰ in bethleẽ iude:in diebꝰ

Mattheus .

peca vitatl amoꝛe crimiari:qm ĩ his q̃ fidei nõ ſunt: nec ſacris
lfris obuiãt:neq; ſci:neq; ſcholaſtici doctoꝛes mutuũ ↄſenſũ ex

petũt:ſʒ ſibi mutno alus ⁊ alis rõnibꝰ pſuaſi ſine temeritatei/
mo vtilr pdicũt.¶ ¶ In eo.ca.vbi dr. Joſeph viꝝ marie.vbi oẽſ
doctoꝛes cõcoꝛdãt ꝙ ſufficiẽter deducit genealogia ꝑ ioſeph vi
ru marie q; ert ð vna triu xx. vbi bur. facit multa argummẽta
aliq ſatis copetetia nõ ſufficit declaratio gloſe ?⁊ octoꝝ. Jbe
igr longã digreſſionẽ facit in q̃ putat ſatiſfacere nõ ſolũ qrenti:

i poſtillatoꝛ facti Aherodis reꝗ: ecce magi
Zcludat. cũ. n. xpm ab oꝛiẽte venerũt hieroſolymaʒ
nie dabeaba ſeos dicẽtes: Abi ẽ qui nat ẽ rex iude
miſſa vtriſq; facta. Oꝝ;: Nidimus eni ſtellã eiꝰi oꝛiẽ/

non niſi auẽte ſcri· te: ⁊ venimꝰ adoꝛare eũ. Adiẽés

pturehabeat. igt ſo gqut herodes rex turbàtꝰ eſt: ⁊ ois
lü creditũ ẽ apð re⸗
cipiẽtẽ ſacꝝ cão.ſic
⁊ apud xpᷣianũ habet᷑ ſolũ auctoꝛitate gr ex ſol
fide.fruſtra igr bur. videt᷑ ta plixa digreſſiõe laboꝛaſie pᷣſertiʒ
cũ q̃tuoꝛ ſue ſuppoſitiões ⁊ ſex ↄclonescitra vł vltra ea q fidei
ſũt nihil ↄcludut.Nã ĩ pᷣma ſuppoſitiõe ſua dicð filatioe ⁊ ſuc,/
ceſſiõe ſ̃ᷣm foꝛmã vulgarè q̃ modicũ facad ꝓpoſitũ deducẽdũ.
Nã a coꝛobabel nulla apud catholicos nec puto apõ iudeos ha
bet᷑ hiſtoꝛia auctẽtica vñ talł fama vulgarl aucitatiue ↄfirmare
potuerit vſq; ad xpᷣm ⁊ parẽtes eiꝰ.⁊ ſi habet᷑:tñ q; i canone non
c.ea facilitate ↄtẽnit᷑ q̃ ꝓbat᷑ ſʒ regulà bti hierony. In.⁊? pᷣſup
poſito dic bur. dubiũ eẽ de äcũq; naliter genito: an ſit legitime
nat. In nihil dic ꝑtinens ad qõnis mote ſolutionẽ: q; ꝑ nullã
nãlẽcognitionẽ poſſumad legitimã xpᷣi gnatione ꝑuẽire: Et ꝓ
pter idẽ nõ valet ſuppoſitio ſua tertia:qꝛ teſtioniũ vł ꝓbatio ꝑĩ

ſtrumtũ ꝑtinet ad humanã ⁊ nalẽ cognitionẽ.⁊ qꝛ ð ſubſtãtia ĩ/

ſtrumẽtoꝝ ſüt teſtes ſic ad naãlis gnãtiõis cognitionẽ nõ pnt ho
neſti teſteſadduci:ita nec ĩſtrumta foꝛmari:imo teſteſꝗcũq; ad
ducerent eẽnt duby ex ſcõo ſuppoſito.Ex ilłigr tribꝰſuppoſitõ

nibꝰ nihil fidei affert niſi negatiue ꝙ videlʒ xpᷣi gnãtio non põt

heri ꝑ famã publicà nec ꝑteſtes ⁊ iſtrumẽta:nec ꝑ nãleʒ cogni/
tionẽ. ſuffeciſſʒ igr q̃rta ſuppoſitio ꝙ põt ſciri fidei auctoꝛitate
⁊ ad h̊ tẽdit pᷣma ↄcluſio bur.q aſſumit ꝓmiſſiões factas pr̃ibꝰ
⁊ teſtioniuʒ euiògelioꝝ:q̃ oĩa ſola fide recipimꝰ.ſcõᷣa ſua ↄcluſio
ſolũ ꝑtinet ad fideles:⁊ nõ niſi ꝓpter fide.⁊tertia ↄcluſio reſol
uit᷑ ad idẽ:qꝛ vult ex publica fama dicere ↄueniẽs xpʒ eẽ filiuz
dauid.ſʒ vnde fama niſi ex ꝓphis:ſʒ ꝗd ꝓphia niſi credamꝰ:ro
tũ igr reſoluit᷑ ĩ fide.ꝑ ↄñs apud ifidelẽ nihil facit.ꝑ pbatiões ð

ſcõ tho.ꝑ bur.ex ſua digreſſiõe ſũptas nõ ꝓbat᷑ iudeoꝝ ĩexcuſa e

bilitas:qꝛ nec ꝑ ſcripturã ꝓpter ĩterruptionẽa tꝑe oꝛobabel.
nec ꝑ famã ex ſcripturl ſufficiẽter factã ihʒ filiũ dauid foꝛe ſcir
poterãt:ſʒ aliũde:qð onñdere nõẽ pñtis ſpeculationis. Nec q̃rta
ↄcluſio niſi ꝑ reſolutionẽ ad fidẽ ꝓcedit. Silr ⁊ ꝗnta:qꝛ vtriuſ⸗

qlinee tã nalis qᷓ; adoptiue teſtioniũ nõ hẽmꝰ niſi ex ſcriptura:

teſtioniũ ãt ſcripture ad fidẽ reſoluit. Nüc ãt ſcriptura ve.teſt.
ĩ vtraq; linea õficit:qꝛ a coꝛobabel vſq; ad parentes xpi: vt pᷣdi/
ctuũ e aucitateʒ nõ hẽmꝰ.Credendũ ẽ igr matheo ⁊ luce ĩ vtraq;

linea ⁊ ecce fides.⁊ ad hoc finalr reſoluit bur.ſuã ꝗntã ↄcluſio

nẽ. Sʒz vnde mattheꝰ⁊ lucas tante facte ſũt auctoꝛitatl: niſi ex

aucte vniuerſalł ecclie teſte be.augl.ð adamãtũ dicentem.Nõ

crederẽ euãgelio niſi ecclie aucitas me cõmoueret:gꝗ igr credit
ecclie credit matheo.⁊ Luce:⁊ ſiccredit xpCʒʒ filiũ dauid ſcõʒ Py
miſſa facta pribꝰ.Et h ſũma ꝑ quã ſoluit᷑ qõ.ꝑ bur.ſic difficilr
ꝑtractata:ꝗ aut his nõ credit qͥniã nõ ex ſcriptura q iterrupta ẽ
circa genealogiaʒ:nec rõne nec fama ↄuincipoterit ⁊c. remane
bit dubiꝰdigreſſione burgen.nõ obſtãte. apitulũ. II.
AUm natꝰ ett ihs ⁊c. Pic ſcdᷣo oñdit euãgeliſta ipm ieſũ
eẽ veꝝ deũ ⁊ veꝝꝑ hoieʒ exilluſtratiõe celeſti.⁊ venera/
iõe regali. ⁊ diuidit᷑ ĩ duas ꝑtes.qꝛ p poni hꝰrei mãife

ſtatio. ⁊? ipſi xpi mãifeſtati ꝑſecutio.ibi:Quicũ receſſiſſẽt. Itẽ
pPiai tres.qꝛ p ponit᷑ xpᷣi ingſitio ollicita.ſcõo eiꝰĩuentio certa

ibi: Qui cũ audiſſent regẽ.tertio ei vadoꝛatio deuota.ibi:Et ꝓci
dẽetes. Pꝛima adhucĩ duas.qꝛ p ponit᷑ inꝗſitio xpᷣi ex deuotiõe

⁊iiſta factacẽ a magis.ſcõᷣo ponit᷑ ĩqſitio xpᷣi ex malignatiõe.⁊ HB

fuit ingꝗſitio herodis.ibi:Audiẽs aüt rex. Circa igqſitionẽ mago
ru qrentiũ xpᷣm natũ.euãgeliſta tria notat.videlzʒ natiuitat lo
cu.cu dic.Cuũ nat eẽt ihs ĩ bethleè iude.vt oñdat impletã eſe

pphetiã Michee. 5.yvt videbit ĩfra eodẽ ca.Addit qt iude.ad

̊; minia es ĩ pꝛicipibꝰ iuda.Exte

ſolũ auctoꝛitate mathei ⁊ luce.igr ex ſola

diſtictionẽ alteriꝰbethleẽ q̃ẽ ĩtribu cabulö. 2? notat tépꝰcũ dic: Jn

dieb perodis. ꝓphauerat.n.pr̃iarcha iacob Geñ.A9. Nõ auferetur
ſceptꝑ ð iuda ⁊ duxð femoꝛe ei donec veniat ꝗ mittẽdẽ ⁊c. vbitrã/
ſlatio chaldaica hẽt ſic:Donecvẽiat meſſias.vbi mãifeſte oñdit᷑ illo

tpꝑe xpʒʒ eẽ naſcituꝑꝝ:qñ ðᷣficeret rex ⁊ dux ð pplo iudeoꝝ.⁊ G ipletũ ẽ
ĩi herode.qꝛ vſq; ad trãſmigrationẽ babylonis habuerũt reges õ tri

bu iuda ⁊ poſtea duces.vt pʒ ð coꝛobabel:Eſdre.2=.⁊ ſic vſq; ad hero

dẽgꝗ fuit idumeꝰnatõe.⁊ ꝑↄns alienigẽa.ſʒ regnũ iudeoꝝ fuit ſibi da
tũa romanis ipatoꝛibꝰ.?
bier oͤſolym a cũ illo. Et cuͤn gre/ ci hoc adiutoꝛiũ ad ipſũ

acꝗrendũ.⁊ capto antigo

gos oẽs pꝛicipes ſacerdotũ⁊ ſcri no ibidẽ rgnãte. æ poſtea

bas ppli:ſciſcitabatur ab eis vbi
xpᷣs naſceret᷑.At illi dixerũt ei: in
bethleẽ iuð. Sic.n.ſcriptũ ẽꝑ ꝓ ſeph lilꝛo ant.
„„2 — Eð” igfteꝑ 65 ꝙdf. b (n
phaz: Et tu bethlectra iuda neq/ dleobeiodi⸗ regis.oñdi

iterfecto herodes occu/
pauit rgnũ.vt narrat Jo/

.n. exiet dux ꝗ regat pplłʒ meſiſr! tis. Tertio ſcriptura cir/

ca natitatẽ xpᷣi notat eui/

. aelceleſte ſignu. ppheta
tũ.n.fuerat ꝑ balaãẽ Numeri.? 4. Oꝛiet᷑ ſtella ex iacob ⁊ ↄſurget vir

ga ex iſrael ⁊c. Abi ondit᷑ oꝛtꝰ noue ſtelle apparent erat ſignũ xpᷣi
naſcent.⁊ iõ in hoꝛa natiuitat xpᷣi apparuit ſtella noua ĩ oꝛiẽtali ter
ra:vbi quonda hitauit balaà qͥ qdem terra ẽ ĩ parte oꝛietali reſpectu

hieruſalẽ.vt hẽtur ĩ eodẽ libꝛo Numeri. 23. æiõ iſti magi dicti ſũt ma
gi nõ a magica arte.ſʒ a magnitudine ſciẽtie.⁊ iõ dicti ſũt etiaʒ reges
qꝛ illo tꝑe philoſophi ſapiẽtes regnabãt. Iſti ergo vidẽtes nouã ſtel/

lam cognouerunt ꝑ diuinà inſpirationẽ ꝙ illa erat q pdicta fuerat P

balaã. iõ ſtatim mouerüůt ſe de locis ſuis vt venirẽt ad venerandũ
puerũ natũ.⁊ ſeqntes ſtellam venerũt in iudeam die.iʒ.qꝛ illa terra

vbi habitabat balaã nõ multũ diſtabat aiudea. ipſis aũt iudeã itrã
tibus ſtella diuina diſpoſitione diſparuit vt neceſe herent recurre
re ad ciuitatem regiam. videlzʒ hieruſale. ⁊ ibideʒ ingꝗrere de xpᷣo na
to.⁊ hoc factũ eſt a deo duplici de cauſa. Una pꝓpter ipſos magos. vt

abꝛius fuerãt cõmoniticeleſtiſigno ↄſirmarent᷑ etiadicto ꝓpheti⸗/

co ex doctoꝛum hebꝛaicoꝝ reſponſo.vtinfra patebit.Alia ca fuit p/
pter xpm.vt eiꝰ natiuitas ĩ ciuitate regia nũciaret.⁊ poↄñns iudei xpzʒ

—

non recipiẽtes inexcuſabiles hẽrent᷑. Per h̊ etiazʒ figurabat᷑ ꝙ fides
xpi erat a gentilibꝰdeuote recipiẽda.⁊ a iudeis ꝓ maioꝛi ꝑte ĩ infide
litate remanẽtib refutãda.qꝛ magi ꝗ getiles erãt ipm xpʒ deuote q̃;
ſierüt ⁊ iuentũ adoꝛauerũt.ſacerdotes at iudeoꝝ audietes xpin na-
tũ ꝑ celeſte ſignũ ĩ nullo moti ſũt ad ipᷣm qᷓrendũ ſeu venerandũ.diẽ
ig. c ¶ Uidimſtella eiꝰc. ⁊ pʒ ſ· eſus ꝑ pdicta. d ¶ Audies aüt

—

herodes. Dic ponit᷑ inqſitio herodis ex malignatiõe.⁊ pponit᷑ eifin-
gſitio de xpᷣo a iudeis.ſecũdo ab ipᷣis magis.ibi:Tüũc herodes.Dicit

Atared gecuranertl natũ ꝑ euidẽs celeſte ſgnũ.

pᷣncipes ſacerdotũ ⁊ ſcri.po.ſciſab eis ybi xpᷣus naſceret᷑.qꝛ.n.vole/

bat xpᷣm ꝑdere iõ voluit de loco natiuitatis xpᷣi diligẽter ingrere ab
ilłꝗ ſcripturas ꝓphetarũ pᷣdictas de xpᷣo nouerãt ⁊ genealogias de⸗
ſcẽdentes a dauid ſciebãt. h¶ At illi dixerüũt ei In bethleẽ iude.
Sit᷑.n.ꝑiti ĩ lege riderũt ꝑ ꝓpheti q b Michee.ð.q̃ nõ poteſt ex,.

poni niſi de xpᷣo.vñ ĩ eadeʒ auctoꝛitate vbi dr Exte egredietur ꝗ ſit

dnatoꝛ ⁊c. traſlatio chaldaica hẽt: Ex te egrediet meſſias.Ad euidẽ
tid igrpui pphetie vidẽdũ ẽ qualiter ſcribitur Michee.s.qꝛ videꝛ
c

—„

ĩ aligb di

iĩ eadẽ ciuitate.ſic freq̃nter fit mutatio a ↄtrario ĩ õriũ.⁊ tũc vocata

Eciuitas bethleẽ.i.domꝰ panis ꝓpter abũdatie euẽtũ.herodes aut
ignoꝛabat iſtã hiſtoꝛid.⁊ iõ nõ dixerũt.Et tu bethleẽ ephꝛata.qꝛ ne
ſciniſſet ꝗd eẽt dictu.ſʒ dixerũt: Tu bethlee terra iuda.i.q̃ ſita es in
tribu iuda ad differẽtià alteriꝰꝗqᷓ ſitaẽ in terra cabulon.ſicut pᷣdictuʒ

ſephꝰlibꝛo antigtatuz. pʒ

tur tep Hlinitu xpᷣinaſcẽ

Lurbatꝰeſt.nec miꝑ qꝛ eratalienigena. vtdictũ ẽ.⁊ iõ timebat ꝑ.
Pre regnũ. 1 nõ ſolũ ipe turbateſt: ſʒ feE toĩs hieroſolyma cũ il
lo. Hic accipit᷑ pars ꝓ toto.vñ omnis hieroſolyma accipit hic p illa
pte q̃ fauebat ſibi.ſicut cõiter dr qũ maioꝛesciuitat aligd faciũt
tota ciuitas facit.ſic ĩ ꝓpoſito illi ꝗ erãt ibidẽ maioꝛes ⁊ ĩ regalibus
officis aſſiſtẽtes illi cu rege turbati ſunt.ſegt. g ¶ Et ↄgregãs oẽ6ss

oꝛdare ab eo qð hic dr:ſcribit.n. Michee.ð. Et tu bethb
leem ephꝛata paruules ĩ milibꝰiuda exte.n. mihi egrediet ꝗ ſit dvna
toꝛ ĩ iſrael ⁊c.matheꝰ auũt euãgeliſta aliter ſcripſit.qꝛ debebat ſcribe
re rñſionẽ iudeoꝝ herodi factã. herodeſãt erat aliéigẽa ⁊ ignoꝛabat
ſcripturas ꝓphaꝝ.⁊iõ ſcribe ſibi rũdẽtes aliq̃ vpbaĩ auctoꝛitate ſcri
pta mutauerũt vt plani regi loq̃ret᷑.tñ eãdẽ ſniaʒ tenuerũt qð pʒ diſ
currẽti ꝑ ſingula.ſcribit.n.ĩ Michea ſic· Et tu bethleeʒ ephꝛata.ipſi
aüt rñderũt:Et tu bethleẽ terra iuda.cuiꝰrõ fnit.qꝛ iſta ciuitas anti
gtꝰvocata ẽ ephꝛata ab vxor̃ caleph.ſʒ poſtea ẽ ibi fca fames magna
tꝑe elimelech ⁊ noemi vxor ſue.ꝑꝑ quã famẽ iuerũt ad ꝑegrinàdũ ĩi
terrã moab.vt hr Ruth.i.trãſeũte at fame facta ẽ maxia abũdãtia

b

¶ Qui cũ audiſſẽt. Poſi

1.

ſuũ ↄſiliũ eos later.ſeqt.
mittes eos ⁊c.ſpon
det falſũ obſequz vt faci
liꝰeos decipiat.⁊ ad rede
undũ ad ipſum inducat.

obtulerũt ei munera:aũruʒ thus
⁊myrrhaʒ. Et rñſò accepto ĩ ſõ/

viã reuerſi ſũt ĩ regionẽ ſuã.Qũi
ci receſſiſſẽt: ecce angelłꝰ dñi ap/
paruit in ſomnis ioſeph dicens.
Gurge ⁊ accipe pueruʒ ⁊ mrem

ta ipſiꝰxpᷣi ingſitiõe ſolli⸗/
cita.hic ↄñter poni eiꝰ ĩ/
uentio certa.Diẽ igr.Qui
cũ audiſſẽt regẽ abierũt.
recedẽtes.ſ.de hieruſalẽ
vt irẽt vſus bethleẽ edo⸗/
cti ð G̊ ꝑ ꝓphetiã. di Et
ecce ſtella quã viðrãt ⁊c.
qꝛ.n.vt dictũ ẽ diſparue
rat vt xpᷣi natiuitas ꝑ ip/

. 7 . „

ſos in regia ciuitate publicaret᷑ ⁊ vt ꝓphetia de loco natiuitat xpᷣi ĩ/

pleta monſtraret᷑:iõ hoc peracto iterum eis apparuit.⁊ repletos gau
dio ad locũ ðterminatũ vbi puer erat ðᷣduxit.Ex pᷣdict pz ꝙ illa ſtel
la non erat de ſtell exiſtentibꝰ in oꝛbe.nec de ſtellis cometis:q̃ aliqin

apparent in ſupᷣma aeris ꝑte.qꝛ ille lucent tm de nocte.iſta ãt ð die.
Itẽ ex motu.qꝛ ille reuoluunt᷑ ſm motũ mobil pmi die nãli.iſta aũt

mouebat᷑ ſʒ ꝙ expediebat magoꝝ itiĩerationi. vñ in tredecĩ diebꝰnõ

eſt mota niſi a terra in qᷓ hĩtabat magi vſq; ad ciuitatẽ bethlec᷑.Ter/
tio h̊ apparet ex ſituqꝛ ſi fuiſſet ſita in oꝛbe ſeu etiã in ſupꝛema aer!

parte vbi generant᷑ comete nõ poſſet determinatũ locũ vbi erat pu⸗

er ondere ⁊ iõ pʒ ꝙ erat in ꝓpinqua aeris ꝑte. e( Et ꝓcidentes.
Hic deſcribit᷑ ipſiꝰxpᷣi inuẽti adoꝛatio deuota.ex qua pʒ ꝙ cognoue/
rũtipſi diuinitatẽ ꝑ diuina reuelationc.cũ.n.viderẽt pueꝝ pãnis vi

libꝰinuolutũ ĩ gremio pauꝑis mr̃is poſitũ nullũ regie dignitat hẽn/

tẽſignũ:non ẽ viſimile ꝙ talẽ reuerentiã ei expibuiſſeẽt niſi ĩ eo aliqdð
ſupꝛa hoĩeʒ cognoniſſẽt.⁊ B eſt qð dicẽ̃: Et ꝓcidẽtes adoꝛauerunt eũ.

adoꝛatiõe.ſ.latrie. f ¶ Et aptis theſaur ſuis.nõ ꝙ tũc apuerũt.ſ,ʒ

qꝛ pꝛi aꝑuerãt qn.ſ.õ terra ſua receſſerũt ⁊ inde munera appoꝛtaue
runt. 8 Anpeh⸗ ⁊ myrrhã.iſta tria obtulit ꝗlibʒ ipſoꝝ.tũ qꝛ ð ta⸗/
libꝰ faciebãt exenia reges arabũ.tũ qꝛ ꝑ aurũ ſignabÄͤt regiã dignita
tẽ.Per myrrhã hoĩs moꝛtalitatẽ.qꝛ myrrha ſolẽt inungi coꝛpꝑa moꝛ

tuoꝛũ.Per thus ipſi dinitatẽ.qꝛ thus ad honoꝛẽ diuinũ concremat.

Vel aliter ſᷣm alios obtulerũt auꝝ ad ſuſtẽtationẽ pauꝑis mr̃is ⁊ fi
lij.thus ↄ fetoꝛc᷑ loci.⁊ myrrhã ad ↄſolidandũ mẽbꝛa pueri. h¶Et
reſponſo accepto.ſ.ab angelo ex diuia reuelatiõ e i I Per aliã viã
reuerſi ſũt in regionẽ ſuã.ꝑacto.ſ.obſeqo qꝛ deſcenderunt ad mare ⁊
inde ꝑ nauẽ trãſ fretãtẽ in tharſis abierũt.pꝓpter qð herodes iratus
poſtea naues tharſẽſiũ incendit.ſᷣm ꝙ fuerat ꝓphetatũ ꝑ dauid. In
ſpũ vehemẽti ↄteret naues tharſis. k ¶ Quicũ receſſiſſẽt. Pic po
nit᷑ ipius xpᷣi nati ꝑſecutio.⁊ pᷣno deſcribit euangeliſta quoddã ance

dens ipſã ꝑſecutionẽ.ſecũdo ponit᷑ ipſa ꝑſecutio.ibi:Tũc herodeſ vi

dẽs.tertio ponit quoddã ↄñs ad ipſ.ibi.Defũcto herode.Circa igr pᷣ

mã partẽ ſciendũ ꝙ de puidẽs herodis pſecutionẽ futurã ꝑp angeluʒ
admõuit ioſeph vt pueꝝ in egyptũ poꝛtaret.Ad cuiꝰ intellectũ nõn⸗

vlulatꝰ multꝰ:rachel ploꝛãs fi-⸗

nis ne redirẽt ad herodẽ:ꝑ aliam

ci: ⁊ fuge ĩ egyptũ: ⁊ eſto ibivſ/
qᷓ;ᷓ; dũ dicã tibi. Futurũẽ eniʒ: vt
bherodes querat puerũ ad ꝑdẽdũ

qEt mittẽs ⁊c.ſeqꝗt᷑.

illi in pr̃ez ⁊ ipe erit
lios ſuos:⁊ nòluit cõſolari qa nõ

ſũt. Defũctò qt herode:ecce ãge⸗ enigit blalen
lus dñi apꝑuit i ſomnis ioſeph i dñot nro ihu xpᷣo
egypto dicens. Surge ⁊ accipe neoirtt
puerum matrem eius: ⁊ vade i vicens Cui n dixit
terraʒ iſrael. Defũcti ſũt enim q aliqñ angelox fili
querebant aiam pueri.Quicon/ mees tu⁊c iteru
ſurgens accepit pueruma mrem Eg gro ilihee
eiꝰ:⁊ venit in terrã iſrł. Audiens enangeliſta hic qo
Ppf. Oſee.ii. vt viſũ
c. pTüc herodes.

Pic ponit᷑ ipa pſecutio.herodes.n.vidẽs ſe eẽ illuſũ amagispꝓ

famã pueri creſcẽtẽ iratꝰẽ valde times pᷣncipatũ ſuũ pdere.⁊iõ
tũc occaſiõe ipſiꝰvoluit oẽs pueros ð bethleẽ ĩterficer ne puer
ſibi icognitꝰeuaderet:ſʒ fuit ĩpeditP ꝰab executiõe huiꝰfacti q; ci
tatꝰẽ ad curiã romanã ad petitionẽ ſuoꝛũ filioꝛũ ipʒ accuſatiũ.
⁊ iõ nõ fuit guſus tũc pueros ĩterficere ne cũ alus facinoꝛib ſu⸗
is accuſaret᷑ õ tãta crudelitate.Eũdo at romã ⁊ remanedo ĩcu
ria ⁊ redeũdo ĩ iudeã appoſuit annũ ⁊ plꝰ. ⁊ iõ fere pꝰduos ãnoſ
ad regnũ ſuũ reuerſuſ ⁊ ĩ regno ↄfirmatꝰ.qꝛ ſnĩaz ꝓ ſe ð filios hẽ
bat tũc adipleuit ð nece pueroꝝ qð pᷣus ↄceꝑat.⁊ B eſt qð dicit.
bimatu ⁊ ifra.ꝗ duo ani fere traſie/
rãt aboꝛtu ſtelle ⁊ magoꝝ iqſitõe. s¶ Lũc adi.ẽ qð diẽ pꝑ hier.
ꝓpham.zi. Uoxi .
um loci.⁊ ſic ñ accipit hic.aliqn ẽ nom̃ cõe ⁊ ſignificat excelſij⁊
ſic accipit᷑ hic ſʒ ꝙ pʒ HPie.ʒi.vbi dr.voxĩ excelſis.ſegꝗt.

chel plo.fi.ſuos.lʒ ãt iudas ñ ſit nat ð rachel ſʒð lya.ſic hĩ en.

29.tũ dr hic mr pueroꝝ ð bethleè qᷓ erat ſita ĩ ſoꝛte iude.q; ipſa
rachel ſepulta ẽ iuxta bethleẽ.vt hr Geñ.ʒð.⁊ iõ rõne ſepulture

dẽa ẽ m̃ ipſi bethleẽ ⁊ hĩtantiũ ĩ ea.⁊ iõ dr hic ploꝛar metapho

Et no. 91o. qꝛ ñ ſũt. ſbitelligit viuẽtes. ¶ De
fũcto herode.Pic ponit᷑ illð qð ẽ ↄñs ad ꝑſecutionẽ.qꝛ moꝛtuo
herode ꝗ pueꝝ pſeq̃bat᷑ angelꝰmõuit ioſeph vt puer ĩ terrã iſrt
repoꝛtaret᷑.ñ noĩauit ãt ãge öterminate vtex
ſiõe ãgeli ĩſtruẽtl eũ ð loco.ioſeph ex freqnti locutiõe cũ angelo

mag' oſolaret. ſeqẽ. z¶¶ Audies ãt ꝙ arche.⁊c. Ad euidẽtiã hꝰ

rice rõe pᷣdcã.

nondũ ſᷣm ꝙ refert Joſephꝰantigꝗtatiũ.io. Hero.moꝛiẽs ↄdidit
teſtm ĩ oꝛdiauit archelaũ filiũ rĩgni ſui ſuccẽoꝛẽ.ita tũ ꝙ coꝛonã
ſibi ñ ĩpõeret niſi ꝑ romanũ ĩpatoꝛẽ̃.ad accipiẽdũ igr diadema
vVẽit romã.ſʒ ⁊ frẽs ei philippꝰ⁊ hero.illuc vener̃t petetes pĩne

hr̃ditat ꝑtẽ:finalłr õᷣcreuit ĩpatoꝛ vt arche.hrᷣet medietatẽ regni
pr̃ni q̃ dcã ẽ iuõa.aliã ãt medietatẽ diuiſit ĩ dnas ꝑteſ ⁊vna ðdit
perodi.⁊ fcũs ẽ tetrãcha galilee.aliã ðdit philippo ⁊ fcũfẽtetrã
cha ituree ⁊ tracõitidis regiõis.vt tãgit Lu.ʒ. Igĩ aꝛ arche. fne
rat a pre ſbſtitut q;tũ i ſe fuit.iõ fauebat fciſa pĩe ꝑ að ioſepb

mihi ĩ filiũ .ad lrfaa,z

ox ĩ rama audita ẽ ⁊c. Rama aliqñ ẽ nom ꝓp

tãgelꝰaliquã cĩtatẽ öterminate vt exrñ 4

4 .
1

W

E

=

.
— —

⁶
.
„ 2 —
=

