bltio ĩterioꝛis ↄcupiſcetie.vñ ibidẽ dr̃. Audiſtis qꝛ dem̃ ẽãtiꝗs.lon
mechaberis.⁊ ſubdit᷑.Ego ãt dico vob ꝗcũq; viderit mulierẽad cõ.
cupiſcẽdũ eã iã mechatus ẽ in coꝛde ſuo.⁊ ſilr intelligẽdũ ẽ de alis.
⁊ ſic pʒ ꝙ moꝛalia pcepta veteris legis nõ euacuãt᷑ q;tũ ad ſubſtãtiã
legis.ſʒ ſolũ q;ẽtũad ime
fectionẽ.ꝑꝑ qð dic apłs
.i. Coꝛ.iʒ. Cũ fcũs ſuʒ vir
euacuaui qᷓ erãt paruuli.
Statãt veteris legis cõ
parat᷑ puero ʒʒ ꝙ habet

Bal. erpedages WA A
fuit.pedagog aute ẽ di „),, . .
ctoꝛ pueri. Stat noue legl ↄpat᷑ viro ꝑfedto.⁊iõ ſic manet idẽ homo
Gßtũ ad ſubam ĩ pueritia ⁊ virili etate remota tin iꝑfectiõe pueritie.

Incipit epiſtola Pauli ad
Hebꝛzeos. (Cap. I.
Altipharie niultiſq;
moͤdis olim deuͤs lo⸗

ſicẽ de moꝛaliũ pceptoꝝ euacuatione. Judicialia at pcepta euacuã

tur tertio mõ.qꝛ adneniẽte lege gre ceſſat eoꝝ obligatio.poſſʒ tñ ali
quis pᷣnceps oꝛdiare ꝙ ſeruarent᷑ ĩ regno ſuo.ita tũ ꝙnon reputaret
ea eẽ obligatoꝛia ex lege moyſi.rõ ãt pdcĩ c.qꝛ iudicialia pcepta ꝑ ſe
⁊ directe nõ erãt oꝛdiata ad ſignificãdũ aliꝗd futurũ ſicut erat ceri/
monialia. ſz erãt oꝛdinata ꝑ ſe ⁊ directe adↄſeruãdũ oꝛdinẽ iuſticie ĩ
ppło iudaico.qꝛtñ ſtat illiꝰ ppli erat totꝰ figurał reſpcũ xpi:vt decit
apls.i. Coꝛ.io. In figura ↄtigebãt illis.ꝑ ↄñs ⁊ iudicialia pᷣcepta illiꝰ
pplłi erãt figuralia nõ directe ſʒ exↄnti. ⁊iõ ſi aligs ſuaret ea ex hoc
ꝙ tũc fuerũt ſtatuta.h̊ eẽt dicere ꝙ ſtatille adhuc durat. qð ẽ erro⸗
neũ ⁊illicitũ.ſi tũ aligs pᷣnceps vellet ea de nouo ſtatuere.poſſet lici
te.Cõſiderãdũ tñ ꝙ ilege noua iudicialia trãſierũt q;tũ ad eoꝛum ri
goꝛcẽ.qꝛ ſũt mag obᷣuada ex amoꝛe vtutis qᷓ; timoꝛe.qꝛ lex noua eſt
lex amoꝛis.ꝑꝑ qð dr.i.Jo.ꝗ.Perſcã caritas foꝛas mittit timoꝛeEt

ſic pʒ ex pᷣdcis ꝙ oĩa leg pcepta aliqͥ mõ ꝑ euãgeliũ euacuant᷑ ꝑꝑ qᷣ
diẽ apłs ad Ro.3.alloquẽs iudeos iĩ lege gliantes. Ubiẽ gliatio tua.

tu iudee ꝗ ĩ lege glłiaris.vt ſupꝛa pᷣmiᷣat Ro.ʒ.ca.Excluſa ẽ.i.euacu
ta. Segt᷑.Per quã legẽ factoꝛũ:q̃ſi diceret.õ.legẽ ãt fcõꝝ vocat
legẽ ve.nulla ãt res excludit ſe ipſa vel euacuat. Seꝗt᷑.Sed ꝑ legem
fidei.legẽ fidei vocat legẽ noua.ſic.n.euacuat ⁊ excludit veterẽ.Pa
tent igit᷑ tria pdcã in vbo pᷣmo notata.ſ.ĩꝑfectio legis moſaice.ꝑfcõ
legl euangelice.⁊ oꝛdo vtriuſq;. ¶ Ad maioꝛẽ ãt ſeqntiũ ⁊ pᷣdictoꝛũ
euidẽtiã qrit᷑.vtꝝ hec epła ſit Pauli apli.Et arguit᷑ p ꝙ nõ.qꝛ ĩ bac
epła nõ tenet᷑ modꝰ ſcribẽdiꝗ ĩ aljs eplis Pauli.pponẽdo nomẽ ſuũ
⁊ ſui aplat officiũ vt pʒ.ergo ⁊c.Itẽ qꝛ elegãtioꝛ ẽ ſtilusiĩ hac epła q;
in alis.Ad ↄtrariũ ẽ vſus ⁊ ↄſuetudo ecclie ĩ q̃ allegat᷑ iſta eplła taqᷓ;
ab aplo ſcripta. Rñdeo dicẽdo ꝙ ꝑꝑrões pᷣdcãs ab aliꝗb“ fuit opi/
natũ ꝙ hec epła nõ eẽt pauli.ꝑpꝑ qð alig dicebãt ꝙ erat eplaclemẽt
pape ⁊ martyris.⁊ mouebãt᷑ ad h̊ qꝛ ipſe ſcripſit atheniẽſibꝰeplam
p oĩa ↄſilem.Alij ãt dicebãt ꝙ erat Luc.euãgeliſte.⁊ mouebant᷑ ad
h.qꝛ ipſe e pᷣ ſcripſit grece.vt dr i plogo.Aluij at dicebãt ꝙ erat tertu
liani ꝗ fuit ppinquꝰ apłoꝝ tꝑi.Sʒ mõ idubitanter tenet᷑ ꝙ ẽ epla

pauli.qð ꝓbat᷑ inlłciplici rõc.pᷣ auc̃itate ecclie cꝰẽ talia dubia deter/

minare.in ſynodoãt niceno recepit ecclia iſtã epłaʒ tãqᷓ; ab aplo ſcri
ptã. 2? B idẽ ꝓbat᷑ ꝑ auẽitatẽ antiq̃ꝝ doctoꝝ ⁊ potiſſime btĩ dionyſu
a fuit diſcipls bti pauli. Iſte ãt in ſcriptis ſuis allegat dcã heple tãqᷓ;
decã pauli magr̃i ſui.ʒ G ꝓbat᷑ ex aucitate Chꝛyſo.ſuꝑeplaʒ iſtã dicẽ
tis ꝙ paulꝰ eã ſcripſit rome exiſtẽs.Poſtq;.n.biẽnio rome fuerat ꝑp
appellatõem factã ad ceſarẽ.de q̃ hr in actibꝰ aploꝝ.hũit licẽtiãtrã
ſeũdi in hiſpaniã ⁊ iudeos ibi vidit.⁊ poſtea romã rediẽs de illoloco
hãc epłam eis ſcripſit.vt dicit Chꝛyſo.ꝗ? pzʒ ꝓpoſitũ ex his q dicunt
vlti. ca.hꝰ eple.videlzʒ ꝙ miſſa fuit hec epla ꝑ timotheuʒ ꝗ fuit filius

ſpũalis Pauli apli.ꝰꝰ B idẽ arguit᷑ ex celo apli ad ſalutẽ iudeoꝛũ.de

q̊ celo dicit ad Ro.9. Optabã anathema eẽ ꝓ fratribꝰ meisꝗ ſũt co/
gnati meiex ꝗbꝰxpᷣs ᷣm carnẽ.ad Ro.ii.Quãdiu ꝗdẽ ego ſũ gentiũ
apłs miſteriũ meũ honoꝛificabo.ſi quo mõ ad emulãdũ ꝓuocem car
nẽ meã.i.iudeos.vt ſaluos faciã aliquos ex illis.iõ ñ ẽ aliquo mõ pꝛo

babile quin Paulus ſcripſ̃it iudeis ad eoꝝ ſaluteʒ.ꝗ tot alia ſcripſit

alys getib p ſalute earũdẽ.nulla ãt alia eplłla Pauli dr ſcripta hebꝛe
is niſi iſta. ⁊c.õ? ꝓbat᷑ ꝓpoſitũ ex celo Pauli apoſtoli ad euangeli/
cam veritatẽ.ex quo celo repᷣhẽdit Petrũ manifeſte.vt hr ad Gal.2.

Nücãt ita ẽ ꝙ ſicut neceſſariũ fuit eccleſiaſticã veritatẽ pᷣdicari ad

cõuerſionem fideliũ.ſic neceſſarium fuit eã ſcribi ad confutationeʒ
hereſuʒz ĩſurgẽtiũ. ꝓpt᷑qð Joãnes euãgeliũ ſuũ ĩcipit a natiuitate
xpᷣi eterna.qꝛ videbat hereſim hebionitarũ inſurgere.ꝗ dicũt xpᷣʒ an
te mariã nõ fuiſſe.Paulus ãt apls vidit tpᷣe ſuo hereſim nacareoꝛuzʒ
inſurgereꝗ dicũt eẽ neceſſariũ ad ſalutẽ ſeruare legem veterem.⁊ ni
miũ ĩualuit hoc dcm̃.ita ꝙ ẽt Petrꝰ aliq̃ mõ offẽdit ĩ obſeruatiõe le/
galiũ:ꝓpter quod Paulus ei reſtitit ĩ facie:vt dem̃ eſt.iõ nõ eſt viſile

in alus. hũ

quin Pautus apls aliqꝗd ſcriberet ↄuerſis de iudaiſmo.ad ↄfu

tationẽ huiꝰ erroꝛis.hoc ãt fit in hac epiſtola vt patebit domi/

no ↄcedẽte.⁊iõ tencdũ ẽ idiſcuſſe ꝙ iſta eplła fuit a Paulo apło

ſcripta.¶ Ad pᷣargumẽtũ pʒ ſolutio in ꝓlogo.nõ.n. erat aplłs
iudeoꝝ ſʒ gẽtiũ ſᷣm ꝙ ipſe dic t ad Gal.⁊.Creditũ ẽ mihi euan
geliũ pputuij.ſicut ⁊ petro circũciſionis ⁊c̃.⁊ iõ non ſcripſit i hac
eplła.q dirigebat᷑ indeis nomẽ ſui officui.ſilr nec nomẽ ꝑſone.qꝛ

ipe erat odioſus iudeis.vt pʒ ĩ actibꝰ aplłoꝝ in multis locis ꝑꝑ

qð epla fuiſſʒ minꝰ
recepta ab eis ſi no
men Pauli eẽt ibi
ppoſitũ. ¶ Ad ſcõʒs

quens patribus in pꝛophetis:
nouiſſime diebus iſtis locutus

eſt nobis in filio: quem conſti diccdũ ſtil ele⸗
tuit heredem vniuerſoꝛum: pe'r gSãtioꝛ. qꝛ quilibet
elegãti logt lĩiguã

pꝛopꝛiã qᷓ; alienam
Ipſe ãt Paulꝰ ſcripſit hãc eplłlam ſolã hebꝛaice.⁊ iõ loqt mag
oꝛnate. ¶ Sʒz 2 B; iſurgit vnũ dubiũ.qꝛ ꝑ infuſionẽ ſpũs ſci hit
donũ linguaꝝ ſᷣm ꝙ hr.i.Coꝛin.iꝗ.. SGrãs ago deo meo ꝙ oĩium
vrm lingua loquoꝛ.dona ãt ſpũs ſcĩ ꝑfecta ſũt.g ita pfecte loq̃
batur alia idiomata ſicẽ hebꝛaicũ.Dicẽdũ ꝙ; donũ linguarũ da/⸗
tũ ẽ aplis ad pᷣdicãdũ fidẽ xpᷣi oĩbꝰ pplis.⁊ iõ datũ ẽ BDonum
aplis ꝓut faciebat ad efficaciã pdicationis.ad h ãt nõ multum
facit oꝛnatꝰ vboꝝ:ſʒ aliqñ magis impedit.vt pʒ ꝑ aplum.i.ad
Coꝛ.⁊. Sermo meꝰ ⁊ pdicatio mea nõ ĩ ꝑpſuaſibilibꝰhumane ſa
piẽtie vbis ⁊c̃.⁊ iõ nõ ẽ miꝝ ſi Paulꝰ aplłus habuit aliquẽ oꝛna/
tů vboꝝ in hebꝛaica lingua ex humana acqꝗſitione quẽ nõ hũit
it tñ oĩa idiomata inq;tuzʒ valẽt ad efficacid pᷣdicãdi.
Ultipharie ⁊c̃.Sicut pᷣdcm̃ ẽ apłs bãc epi Ca.I.
4 olam ſcripſit aliquibꝰ ouerſis ad fidẽ xpᷣi de iudai
tnno volẽtibꝰßuare legalia cũ euãgelio.quaſi non ſuf/
Aiceret ad ſalutem gra xpᷣi.⁊ iõ in hac epla oñdit emi
nentiã ndui te.reſpectu veteris oñdẽs ꝙ vetꝰ ↄꝑat᷑ ad nouum

ſic diſpoſitio ad foꝛmã.⁊ ſicut ĩperfcm̃ ad ꝑfectũ.qð euacuaf=?

ceſſat adueniẽte ꝑfcõ.vt dr.i.Coꝛ.iʒ.Diuidit᷑ ãt hec epla ĩ duas
ptes.ſ.ĩ ꝓhemiũ ⁊ executõeʒ.⁊ ꝑs ponit᷑ ibi. Qui cũ ſit ſplẽdoꝛ
In pᷣma at pꝑte ꝓponit excellẽtiã.no.te.reſpcũ veteris extribꝰ
videlʒ ex tꝑe.ex legiſlatoꝛe.ex modi tradẽdi diuerſitate.Ora
tpᷣis tãgit᷑ ĩ hoc ꝙ ve.te.olim fuit traditũ.nouũ ãt diebꝰiſtis no
uiſſimis. gra ãt ꝑficit nãm.⁊iõ ſilis ẽ ꝓceſſus gfre.ſic ⁊ nãe ſuo
mõ.nũc ãt in cognitiõe nãli ꝓceſſus ẽ de cognitõe ↄfuſa ⁊ inde/
terminata ad determinatã ⁊ ꝑfecta:vt pʒ.i.phyſicoꝛũ.pꝑ hoc.
vt ibidẽ drpueri in pᷣncipio vocant oẽs viros patres.⁊ oẽs femi
nas matres.poſtea diſtincte cognoſcunt.⁊ ſic ſilłr eſt in cogniti
one ſupernaturali.qꝛ in ve.te.fuit cognitio ĩperfecta.ĩ nouo ãt
quod poſterius datũ ẽ veritas manifeſte reuelat᷑.Excellentia

ãt ex pte legiſlatoꝛis oñditur.qꝛ lʒ vtrũq; teſtm̃ ſit a deo datuʒ

vetus tñ tradidit ꝑ angelũ qui loquebat᷑ moyſi in perſona dei.
Act. 7. Pic ẽ moyſes ꝗ fuit in eccłia in ſolitudine cũ angelo qui
loquebatur ei in monte ſynai.nouum ãat teſtm̃ tradidit deus ꝑ
ſeipm.qꝛ per filium incarnatũ quiẽ vnꝰ deus cum patre.⁊ hec
excellentia no.te.ad vetus tangitur cuʒ dicitur. O deus olim
erat loquens patribus in ꝓphetis.in nouo autem teſta.locutus
eſt nobis in filio. Excellentia autem ex modo tradendi.eſt gaa
ve.te.tradituz eſt obſcure ſub velaminibꝰ ⁊ figuris.nouum ãt
teſtamentũ traditum eſt lucide ⁊ aperte.⁊ hoc notatur cum dr
Locutus eſt.ſ.plane ⁊ ſenſibili voce ⁊ humana.vnde Joan.is.
dictum eſt ipſi chꝛiſto ab apoſtolis.Ecce nunc palam loqueris
⁊ pꝛouerbium nullũ dicis. His dictis pʒ ſententia. Multipha⸗/
rie.i.per diuerſas figuras ⁊ velamenta in ſacrifics ⁊ ſacrame-
tis ⁊ hò que erant figure eoꝛum que ſunt facta tꝑe xpi.

b ¶ Wultiſq; modis.quia aliquando fit reuelatio per viſio/

nem coꝛpoꝛaleʒ.ſicut Dani. .Apparuerunt digiti manus ſcri/
bentis in pariete.aliquando per viſionem imaginariam.ſicut
dicitur Iſa. ö. Uidi dominum ſedere ſuper ſolium excelſũ ⁊c᷑.
Aliquando per viſionem intelle
dicitur in pꝛologo ſuper ps. c¶ Olim deus loquens.i.ab an/
tiquo ⁊ ex multo tempoꝛe paulatim aſſuefiendo vt creſcerent
homines in cognitione myſterioꝛum incarnationis ⁊ veritatis
ue per chꝛiſtum facta eſt.vt dicitur Joan.i. .R

d patribus in ꝓphetis ꝗbus angeli reuelabant occulta dini⸗

na.⁊ ipſi vlterius ppło denũciabant. e ¶ Nouiſſime diebus
iſtis i.tempoꝛe gratie ⁊ veritatis reuelate. ¶ Locutusẽ no
bis in filio.ſ. per filium incarnatum. g¶ Quem conſtituit he
redem vniuerſoꝛum.qᷓ;ẽtum ad naturam aſſumptam.eo enĩ ipo
ꝙ natura humana a verbo aſſũptaẽ in vnitate ſuppoſiti eo ipo
Atituta ẽ ſuper omnem creaturaʒ. h Ekper quem fecit ⁊ ſe.

lem tantũ.ſicut de dauid

1
,alturtri⸗
aiefle
gealaſi
ſſtiſt

—
SS. =⁵nr
☛ =
—
=
—

—
S

=
=ẽ
S =

—
—
—,—
=
=,=
SESS

—
==
S=

S= SS
—
S=
= —
☚ =
=. S=
= —
—

=—

—
=
=—

=ãa=—

rbepbretcot
äſnnseher
lceenoni ſete,
Giſtrtlnmnd
etſirlelietth
Rernencleſeumnel
Hiucneütiid

—

gteſftitidt
Ciruttticinnel
ſrgiſſeten i⸗
ieſtiriftogtegn
ſceniscuttig
ſeſtßlitanlgf
emnetz nöüͤfi
otoscilunceftin
ſccgllteſcienag
ſeeitfllntuneti
cgebeſgnnnpin
Hotitgetinegden
deiceᷓinegoſtarn

tolbettn ieie

ſovrtbineii
lopyppecageſubet
cfloctefenehe
liteinipottian
tüetche
mireaugftfli
Aulnefatthttre
lchemigieſe

glüderifte
Pochqponinnein

M nezitflii
—
ſſecedenerin

iniitenedin

fmichininin

fiietiſzſhoef
ſaitösinanit

tiedenergz dn.
ldeyeneri e

urin ſſi

W

Pdeiet
cfns,

lnanme
nntki
D
i
tbet
mnn dalliz
ſtiN
ritioſti⸗
rdrg qi
algintlgf
Pohriicrlen
unizin
inſiſnihibch
endeonehei
ngſüt ingſent;
igmniigni
1sadniidee
Nathitrönnin
H
buaſdiiping
Ausdabatlitin

Aaegſtinentitii
Altadefferiiti
depesdicend
Nſsaafitipidei
öcuigtlogenſnnes

töndarepincictnt
cet'ognictſa
Badſertücdenge
dinidii itbeethti⸗
nii bi Oniciſtheit
ereſpci eiensan
madid dinerſtue N
tü noniirdicbien

=S,ͦ’

—

4

5B—
E

*„ 1

Neſſusgfeſttnirl
4

decogiitoe,nn
ſtobrſcnin
stziſt
nt aſeſtrekn
gitoipefientin
.

ſeſtermneki Adn
nüggteſtüſttnon
bai nofſingenn
ſolitucine cinſh
nitteſtünnat
moensamn
deint Oun
õ
ernnoth nuimi⸗
inib'rſemnun,

☛ . = ES

=S
=ę

—
=
=

=,, —
☛ =

ES
S=

==
—

1
4

—
—
=
S
S=
Se
S=

mroih in
eminmn

Ad Hebꝛeos

culaqtũ ad naturã dininã. pater enĩ opatur p filiũ ſiẽ ꝑ arteZ.
qꝛ ſcðᷣm Aug filius ẽ ars oĩpotetis dei plena rõnibus oĩum vi /

uentiũ. Secula ſũt reuolutiones ⁊ ſpacia tepoꝛũ.qꝛapatre per
filiũ nõ ſolũ facta ſũt icoꝛꝛuptibilia ⁊ eternaa parte poft.ſed ẽt
coꝛuptibilia. a ¶ Quicũ ſit ſplẽdoꝛ.hic ponitur executio.in
qua declarat illud qð pmiſſum c.ſ.eminẽtiã no.te.reſpectu ve

teris.⁊ qꝛ differentia vtriuſq; teſtamẽti ex ꝑte tꝑis manifeſta
S ideo H̊ dimittit tanqᷓ; manifeſtũ. Sed ſcõm ꝓbat ⁊ declarat

Leminentlgerter
te legiſlatoꝛis. ⁊ x am feritæ ſe 1. Fe d e,
nns alia eminttia Jué keru . echa ladͤ cũſit ſplen
erit declarata q eſt Qoꝛ glie ⁊ figurꝗ ſubſtatie eius:
exmõ tradẽdi. Igi poꝛtãſq; oĩa vbò virtus ſue: pur

tur executio huiꝰ
epiſtole diuiditurĩ
duas ptes. qꝛ pᷣmo
onditur eminentia
latoꝛis no.te.ſecũuꝰꝰ H .
do oñdit᷑ qualxr ⁊ ꝑ que adherẽdũ ẽ ipᷣi legiflatoꝛi.⁊ no.legi.ſcõᷣa

gationẽ pctõꝝ faciẽs:ſedetd ðx
terã maieſtatis ĩ excelſis:tãto mẽ
lioꝛ qgelis effect?: quãto differẽ/⸗

pars icipit in pꝛĩcipio.ii.ca.ibi.Eſt aũt fides ⁊c̃. Circa pꝛimũ ad/

nertendũ ꝙ ve.teſta.traditũ ẽ ꝑ angelos ipſi moyſi ⁊ ꝑmoyſẽ ſa
cerdotibꝰ. ⁊ ꝑ ſacerdotes ipſi pplło.igit᷑ pꝛimo oñdit᷑ eminentia
xpᷣi legiſlatoꝛis reſpectuãgeloꝝ.ſcõo reſpectu moyſi.tertio re
ſpectu ſacerdotũ ve.te.ſecũda pars ĩcipit.ʒ.ca. Uñ factꝰ.ʒ.s.c.
Ois põtifex.Pꝛima adhuc ĩ duas ꝑtes diuidit᷑.qꝛ pꝛimo pᷣfert
ipᷣe xps ãgelis.ſcdᷣo ex hoc ↄcludit᷑ quãta reuerẽtia ſit exhibẽda
doctrine no.le.ſcdᷣa incipit ſequẽti ca. Pꝛopterea abũdantius.
Pꝛĩa adhuc diuidit᷑ ĩ duas ꝑtes qꝛ pᷣmo põit᷑ excellẽtia xpi ⁊ oñ
dit᷑ ꝙ ab ea ᷣficiũtãgeli.ſcõo ꝓbat᷑ vtrũq; ꝑ ſcripturã ve.te.ibi.
Cui.n.dixit aliqũ angeloꝝ. Excellẽtia aũt xpᷣi tãgit᷑ ĩ quatuoꝛ.
pᷣmo qꝛ ẽpr̃i coeternꝰ.ſecũdo qꝛ cõſubſtãtialis.tertio.qꝛ equał
ei ĩ ptãte.q̃rto qꝛ equałẽ eiĩ dignitate.ab iſtis aũt deficiũt ãge
li. Coeternitas aũt tãgit̃ ibi.Qui cũ ſit ſplẽdoꝛ.filiꝰ.n.ꝓcedit a

pf̃e vt ſplẽdoꝛa ſole ꝗ ſplẽdoꝛ ſoli coeuꝰ ⁊ eẽt eternꝰ ſi ſol eſſet

eternus.ſʒ nõ ſolũ filiꝰ dr ſplẽdoꝛ ſʒ ſplẽdoꝛ glłie.qꝛ gloꝛia ẽ cla/

ra noticia cũ laude.filius aũt ꝓcedit a patre ſicut noticia de no/

ticia.qꝛ filiꝰẽ ſapiẽtia genita.⁊ iõ d ſplẽdoꝛ gloꝛie.Cõſubſtãtia
litas aũt filu ad patrẽ tãgitur ibi. b ( Figura ſubſtatie eius.
⁊ accipit᷑ hic figara ꝓ imagine.filiꝰ.n.ẽ imago nãlis ipſi patris
hõ aũt ẽ quaſi imago artificialis. ꝓpter qð magl dr̃ ad imaginẽ
dei qᷓ; eiꝰ imago.ſicut aliterẽ imago regis ĩ filio ſuo nãli.⁊ in de/

nario ſeu ſtatua. filiꝰ igit᷑ ĩ diuinis ẽ imago nãlis.⁊ iõ dr imago

vel figura ſubſtãtie.i.eiuſdẽ ſubſtãtie cũ patre.⁊qꝛ illa ẽ idiuiſi
bilis.p ↄñs ẽ eadẽ ſubſtãtia numero ĩ pr̃e ⁊ filio.nõ ſic aũt ĩ rege
⁊ eiꝰ filio.qꝛ eſt eadẽ ſpẽ tm̃. Equalitas aũt potentie tãgitur ibi.
Poꝛtãs oĩa ⁊c̃.potẽtia.n.dei patris appet ĩ duobꝰ.pꝛimo ĩ crea/

turaꝝ ꝓductiõe ⁊ cõſeruatiõe.ſubtracta.n.eiꝰ ifluẽtia ĩ nibhilũ

redigẽtur.⁊ qꝛ pr ⁊ filiꝰ ſũt vna cã creature.igit᷑ ẽ cauſa ↄſeruãs
creature. ſicut ⁊ pater.⁊ hocẽ qð drĩ. c ¶ Portãſq; oĩa.i.ſuſtẽ/
tãs ⁊ cõſeruãs ĩ eſſe. d ¶ Uerbo virtutis ſue.i.ſno ĩpiovirtuo
ſo. qꝛ ſuũ dicere ẽ facere.ſcdᷣo apparet dei potẽtia ĩ iuſtificatiõe
ipioꝛũ.qꝛ nõ minusẽ iuſtificare ipiũ qᷓ; creare celũ ⁊ terraʒ ᷣm
Aug. In hoc aũt filiꝰ ẽ equalis patri.⁊ hoc ẽ qdð ſubdit᷑. Purga/
tiopẽ pctõꝛũ faciens.Equalitas aũt dignitatis tãgit᷑ cũ ſubdit
e¶Sedet ad dexterà maieſtatis in excelſis.qꝛ ſi hoc referat᷑ ad
diuinã nãm.eadẽ dignitas ẽ patris ⁊ filij ſicut eadẽ natura.ſi ãt
referat᷑ ad hũanã nãm ſic nõ ẽ ibi eq̃litas.qꝛ ſᷣm illã ẽ minoꝛ pa
tre.dĩ tñ etiã ſʒ hoc filiꝰſedẽs ad dexterã patris ꝑ modũ cuiuſ⸗
dã aſſociatõis inquãtũ hũana nã ẽ verbo cõiũcta.⁊ſic eadẽ ve/
neratiõe venerat᷑.Uel aliter dĩ ſedere ad dexterã ⁊c̃.i.ĩ potioꝛi
b' bonis.Et qꝛa q̃tuoꝛ pᷣdictis excellẽtus angeli deficiũt iõ cõ/
cludit de xpo. ¶ Tato melioꝛ ãgelis effectꝰ ⁊c̃.qꝛ ipſe dicit

ver deꝰ⁊ dñs cõſubſtãtialis pr̃i.ipſi aũt dicũtur ſerui. gCui

enĩ dixit aliqñ. Hic ↄñter ꝓbat de xpᷣo q̃tuoꝛ cõditiões pᷣdictas
excludẽdo eas ab ãgelis.⁊ pᷣmo ꝓbat hoc de cõſubſtãtialitate.
ſcðᷣo de eq̃litate potẽtie ibi.Et tu dñe ĩ pꝛincipio.tertio de coet᷑⸗
nitate.ibi. Jpi peribũt.quarto de dignitatis equalitate.ibi.Ad
quẽ aũt.Pꝛimũ aũt ꝓbat ꝑ quatuoꝛ auẽitates ve.te.ſcõᷣa ponit
ibi.Et rurſũ.tertia ibi.Et cũ iterũ.q̃rta ibi.Ad filiũ aũt.Ad eui/
dentiã pꝛimi aduertẽdũ ꝙ ea que ſunt fidei nõ pñt efficaciter ꝑ
rationẽ ꝓbari.qꝛ excedũt facultatẽ intellectꝰ nr̃i.⁊ iõ ꝓbatio ĩ
talibꝰ dʒ fieri ꝑ auctoꝛitatẽ diuinã q̃ nõ põtcõtinere falſitatẽ.⁊
iõ ꝑ ipſaʒ ẽ efficax ꝓbatio illis ꝗ recipiũt eã vt diuinã.iudei aũt
recipiũt ve.te.ſicut a deo datũ.⁊ iõ ꝓbatio apli efficaxc᷑.qꝛ ꝓce
dit ꝑ auctoꝛitatẽ ve.te. Ulteriꝰ cõſiderãdũ ꝙ licʒ ſacra ſcriptu/
ra habeat multiplicẽ ſenſũ.non tñ habet᷑ efficax argumẽtũ niſi
ꝑ ſenſuʒ lr̃alẽ.vt dicit Aug in epła ad Uincẽ.dona.qꝛĩ argumẽ

Sus hec auctoꝛitas qᷓ hic ĩ

oꝛbẽ tre: dicit. Et adoꝛẽt eſ oẽs

tiplicabik. bh

to ſemp eſſet fallacia equocatiõis vł amphibologie ppter ſenſuum

multiplicitatẽ.igit᷑ oñ̃dendũ ẽ auctoꝛitas ab apło iducta ĩtelligiẽ
ad lram de xpᷣo.qð pʒ ꝑillud qð habetur Act.A.ca.vbi apli ꝗq habue
rũt ĩtelligentiã ſcripturarũ ⁊ reuelationẽ ſpũs ſci exponũt illum ps.

Quare fremuerũt getes ⁊c̃.de xpᷣo pꝛedictũ.ſicut pʒ lrãz ituenti.⁊ ꝑ

tiꝰp̃ illis nomẽ hẽditauit. Cũᷣi.n.
dixit aliqñ qgeloꝝ filiꝰmeꝰ es tu:
ego hodie genui te: ⁊ růrſũ.Ego
ero illi ĩ pꝛẽʒ:⁊ ipᷣe erit mihiĩ filiũ
Et cũ itꝝ ĩtroducit pꝛiogenitũĩ

gnü nõ ſe extendebat ad

pñt dici eius filij ꝓpꝛie loquẽdo. ſiẽ nec artificiũ dr filiꝰartificis.tẽ

lz eoꝝ creatio poſſet dici q̃dã gnãtio large.tñ de ipſa non põt exponi

illud qdᷣ dr. Ego hodie genui te.qꝛ eoꝝ creatio fuit a pncipio mundi.
⁊ iõ traſierat ĩ pteritũ.⁊ iõ nõ põt dicivbũ pᷣdictũ niſi de dei filio.cuiꝰ

gnãtio nõ trãſit ĩ pteritũ.⁊ ſic ꝓbata ẽ ↄſubſtãtialitas pr̃is ad filium
inqᷓ;tũ nãlit᷑ ⁊ eternalr ab eo gignit᷑ ⁊ genit ẽ ex qͥ arguit idẽtitas nãe

in vtroq; ſaltẽ ĩ ſpecie.⁊ ꝑ ↄnñs idẽtitas nũerał.qꝛ nã dina non ẽ mul/
Er rurſũ.B idẽ pbat h̊ ꝑaliã ſcripturã.i.Paral.22.
q̃ lz ſit dcã de ſalomone tñ drð eo ꝓut fuit figura xpᷣi.⁊ iõ de xpᷣo in/
telligit᷑ ad lr̃aʒ.Ad cꝰ itellectũ ſciẽdũ ꝙ nihil põt e figura alicꝰ niſi ĩ
ſe ſit res aliqᷓ.illud.n.qð nihilẽ nõ põt aligꝗd figurare.⁊ iõ res que eſt

figura vlł ſignũ alic põt tripłr ↄſiderari.vno mõvt res tm.alio mõvt
ſignũ tm̃.ʒ mõvt res ⁊ ſignũ ſil.vt circulus pẽdẽs añ tabernã põt cõ

ſiderari ꝓut ẽcoꝛpꝰ rotũdũ tm.⁊? vt è ſignũ vẽditõis vini tm̃.tertio
vtroq; mõ.Eodẽ mõ dicẽdũ ẽ de ſalomone ꝗ fuit figura xpᷣi.qꝛ aliq̃

ↄueniũt ipſi ſalomoni m ſe.⁊ talia exponẽda ſũt de ipſo ad lr̃am et
nullo mõ de xpᷣo vt ꝙ depꝛauatꝰ ꝑmulieres factꝰẽ idolatra ⁊ ſimilia

Aliq̃ ãt dicũt᷑ ð ſalomõe ꝓut fuit figura xpᷣi tm.⁊ talia ſũt exponẽda

de ſolo xpᷣo ad lr̃am.ſic illð qð hr̃ pᷣs.ꝛi.Et dñabit᷑ a mari vſq; ad ma ⸗/

re.⁊a flumĩe vſq; ad terminos oꝛbis terraꝝ.qð nõ põt vificari de ſa⸗
lomone.c regnũ fuit ſatis paruũ.ſʒ tm̃ de regno xpᷣiꝗ eſt lapis abſci

ſus de mõte ſine manibꝰ.⁊ ĩpleuit vniuerſã terrã.Dan.⁊.⁊iõ in dᷣs pᷣ⸗
dicto ſub noſe ſalomonis deſcribit᷑ monarchia xpi.B ẽt P 6 illð qd
Adoꝛabüüt

ſegꝗt᷑ ĩ eodẽ pᷣs.Añ ſolẽ ꝑmãet nomẽ eiꝰ.⁊ illð qð ibidẽ dr. t
de ipſo ſemꝑq̃ ſoli xpᷣo ↄueniũt ⁊ nõ ſalomoni.Aliqua autem dicunt᷑

in ſcriptura ſacra de ſalomone vtroq; modo.videlz ſcõm ſe.⁊ vt fuit

figura xpᷣi ⁊ talia ſunt illaque impleta ſunt in vtroq; ad litteram.in

chꝛiſto tamen perfectius ⁊ in ſalomone minus perfece.⁊ talia expo

nuntur ad litteram non ſolum de ſalomone.ſed etiam de xpᷣo.⁊ per/
fectius qᷓ; de ipſo ſalomone.cuiuſmodi eſt auctoꝛitas.i.Paral.⁊⁊.qꝛ

ſalomon fuit filius dei adoptiuus per gratiam ſaltẽ in pᷣncipio regni

ſui.pp quod nathan ꝓpheta vocauit eũ amabilem dño.Chꝛiſtus aũt

filins eſt dei naturalis q ẽ filiatio ꝑfectioꝛ.et iõ per hãc filigtionẽ p/

„

bat apls ↄſubſtantialitatem filij ad patrẽ.cũ dicitur. i ¶ Ego ero

illi in patrẽ ⁊c. Dato ẽt ꝙ hecauctoꝛitas non poſſet exponi ad lr̃az de
xpᷣo.ſed tm̃ ſᷣm ſenſum myſticum.tamen eã bñ iducit apłs ad ſuum

ꝓpoſitũ.lz enĩ argumentũ efficax nõ hr̃ in ſcriptura ꝑ ſenſũ myſticũ

vt ſupꝛa dem̃ ẽ.ꝓpter qð ex ſolo ſenſu myſtico non ẽ arguenduz:tñ
ſi pꝛius hr̃ auctoꝛitas in ſenſu lr̃ali ad ꝓpandum ꝓpoſitum bene po
teſt alia auctoꝛitas adiungi in ſenſu myſticoad idẽ declarandum de
ↄgruo.⁊ B ẽ q dicit Aug.in eplła ad Uincẽ.dona.Quis ãt ipꝛudentiſ
ſime nõ nitatur aliqð in allegoꝛia poſitũ ꝓ ſe adducere niſi habear
⁊ manifeſta teſtimonia.q̃ꝝ lumine illuſtrẽtur obſcura.ſic gauctoꝛi/
tas pᷣdicta ĩducit̃ ab aplo ↄueniẽter ad ſuum ppoſitũ.Sʒ ; H̊ videt
ꝙ ibi logtur ꝑ modũ futuri.Ego ero illi ĩ prem ⁊c̃.gnãtio.n.filij eter⸗
nac᷑.⁊ ꝑ ↄnñs nõ ſpectat aliqð futuꝝ.ſiẽ̃ nectrãſit in pꝛeterituʒ ſiẽ ſu
pꝛa dẽʒ cẽ.Dicẽdũ ꝙ logꝗt᷑ in futuro ꝑꝑ incarnationẽ ptunc futurazʒ.ꝑ
quã nã humana erat ad filiatiõem eternã aſſumẽda.⁊ qꝛ hec aſſum
io fcã ẽ vtute diĩnitatis.iõ bñ dicit.Ego ero ⁊c̃.q.d.vtute dei fiet G.

k ¶ Et cũ ite.h̊ ad ppoſitũ oñdẽdũ iducit aliã ſcripturã ðᷣ illo pᷣs.Dñ

regnauit exultet.Ad c euidẽtiã ↄſiderãdũ ẽ ꝙ mag diẽ ĩ glo.ꝙ da⸗
uid feẽ hũc pᷣs.qñ reſtitutum eſt ei regnum poſt moꝛtem abſalon.et

dicit hunc eſſe titulum pſalmi. Pſalmus dauid quando terra eius
reſtituta eſt ei.⁊ ʒ hoc eſſet exponẽdus ad litterã de dauid.ſʒ dictuzʒ

ducit᷑ ab aplo de illo pᷣs.ẽ itelligẽda ad lrãʒ
de xpo. hoc etiã pz per pᷣs.qꝛ ibi dr̃. Ego hodie genui te.qð non põt de
dauid intelligi.ſʒ de filio dei.cuiꝰ generatio nõ trã ſit ĩ pteritus. Itẽ ꝑ
hoc ꝙ ibideʒ ſubdit᷑. Da
bo tibi gẽtes hereditatt
tuã ⁊ poſſeſſionẽ tuã ter/
minos terre.qð nõ põt in
telligi de dauid.cuius re

gẽtes ſed ad iudeos tm̃.
iterum regnum eiꝰ non
ſe extendebat ad termi/
nos terre.ſed tantum in
iudeaʒ q̃ẽ ꝑua terra.B etiã dicũt alig doctores hebꝛeoꝛũ ſuꝑ pᷣs.iſtũ
ꝙ ẽ de xpᷣo ĩtelligẽdũ.quod pleniꝰdeclaraui ſuper libꝛos pialmoꝝ.
Bigit᷑ ſupponẽs apls tàqᷓ; manifeſtũ illis ꝗbꝰ ſcribebat ꝗ erãt edocti
ĩ lege ⁊ ꝓphetis dic.Cui.n.dixit aliqñ ageloꝝ filiꝰ meꝰ es tu.ego ho/
die genui te.q.d.nũqᷓ;.qꝛ ãgeli nõ ſũt eiuſdẽ nãae cũ deo.⁊ ꝑↄñs non

magfri nõ videt᷑ veꝝ.pᷣ qꝛ i hebꝛaico iſte pᷣs. eſt ſine titulo.⁊? qꝛ tituli
ſũt q̃ſi claues ad itelligeédũ ea q ip̃s dicũt᷑.ps.ãtnõ loꝗtur de regno
dauid.ſʒ ſolũ de regno xpᷣi q ꝑfecte ei oĩa ſubijciẽtur.qð erit ĩ iudi/
cio.⁊ iõ hic pᷣs.adlram ẽ exponẽdus de regno xpᷣi.⁊ Gᷓ̊ ẽ qð dicit pau/

lus.Et cũ iteꝝ ĩtroducit pᷣmogenitũ ⁊c̃.i.ꝑ ſcripturã ſacram ipᷣm itro

ducẽdũ ad regnũ ĩ oꝛbẽ terre pdicit.Ex qͥ pz ꝙ hec ſcriptura nõ loꝗt
de aduẽtu xpᷣi pᷣ.qꝛ tũc venit cũ humilitate.⁊ iõ dixit tũc. Regnum
meũ ñẽ ð ̊ mũdo.Joan.is.ſʒ logt hic de ⁊z aduẽtu qũ veniet cũ glo/
ria in nubibꝰ ⁊ maieſtate
vt dẽ Matt.?z 4. ⁊ Daſ.
. Ecce ĩ nubibꝰ celi q̃ſi

. „ eP „ — „
filius hominis veniebat cit. Qui facit Igelos ſuos ſpus *

vſqʒ ad ãtiquũ dierũ pꝓ et miſtros ſuos flam ignis.Ad
uenit. ſegtur. Et dedit filiũ âſt. Thꝛonꝰ? tuꝰ ðs ĩ ſeculũ
eiptãtẽ ⁊ honoꝛẽ ⁊ ĩgnů. ſeculi: vᷣ ga eqta vga regni tui.

ptãs eius ptàs eterna qᷓ
nõ auferet᷑ ⁊c.⁊ iõ ð ipſo
in tali honoꝛe cõſtituto
dicit pr. Et adoꝛẽt eũ oẽꝰ
ãgeli ⁊c.ſʒ nr̃a lr̃a ſic hʒ.
Adorate eũ agelieꝰ
apoſtoli enĩ nõ ſẽꝑ cura-/ . . .
ern allegare ſcripturã de vᷣbo ad vbũ.ſʒ ſufficit eis acciꝑe ſenſum.
Ex hac.n.icripturaoñdit᷑ ſufficiẽtꝙ ĩ xpo ſit oĩna nã.qꝛ nulla nꝗ ado
ratur a tota nã angelicavt ſuꝑioꝛ niſi dina.⁊ iõ exquo ſcriptura B oñ/

ꝓptereã vnxit te deꝰ ðᷣs tuꝰ oleo
exultatõis pꝛe participibus tuis.

dit ꝙ filiꝰẽ ab oĩbꝰ ãgelis adoꝛãdꝰ.ꝑ ons oñdit ꝙ ipſe ſit deꝰ.⁊ ꝑ ↄvns

oñdit̃ deo pr̃i cõſubſtãtial.qꝛ diuina nã ẽ ĩdiuiſibil ᷣm ꝙ d Deut..
Audi iſrłdñs deꝰ nr deꝰvnꝰẽc.ſeqt᷑. a ¶ Et ad agelos ꝗdẽ dicit.i.qd
ptineat ad nãz angeloꝝ expᷣmit ꝑ ſcripturã.d. be Qui facit ange/

los ſuos ſpũs ⁊ miſtros ſuos flãmã ignis.q.d.lʒ angeli tãte excellen/
tie ſint ꝙ ſint ſpũalis nãe.nõ tñ ſũt idẽ ꝙ deꝰ.ſicut filiꝰ.ſʒ ſũt ſerui⁊

miſtri. nõ ſolũ ipz adoꝛãdo.ſʒ ẽt nobis ꝓpter ipſũ dãmõ miſtrando.
verũtñ qꝛ ſuũ mĩſteriũ i deũ referũt.iõ ĩ h dnᷣr ſicut flãma ignis q ſe/
per aſcẽdit ĩ altũ. c¶ Ad filiũ at. Dic adducit tertiã auẽtẽ ad ꝓbã
dũ ſuũ ppoſitũ.q̃ accipit᷑ de.ps..A.Ad cuiꝰ euidẽtiã ↄſiderandũ ꝙ

moderni iudeine cogant᷑ recognoſcere dinitatẽ xpᷣi exponunt hunc

ps de aſſuero.⁊ dñt ꝙ iſte pᷣs.fcũs ẽ amardocheo.ſʒ hoc pʒ falſũ.pᷣmo
p.ps.titulũ.qꝛ nõ ĩtitulat a mardocheo.ſicalig.ps.ititulani ab aſaph
ꝗ eos fecit:vt pʒ ĩ titulo pᷣs. 9.⁊ ĩ plibꝰalus locis.Iſte ãt pſalmꝰititu

latur a dauid:vt pʒ i hebꝛeo.hoc ẽt pʒ ꝑlr̃aʒ pſalmi ſeqntẽ.qꝛ iſte rex
de q pſalmꝰ hr̃ taq; deꝰ adoꝛãdꝰ ſʒ ꝙ ibidẽ dr̃ Cõcupiſcet rex deco
rẽ tuũ qm̃ ipᷣe ẽ dñs deꝰ tuꝰ⁊ adoꝛabũt eũ.⁊ trãſlatio PHiero.ſic hʒ.Et

adoꝛa eũ.ſi ãt iſta vba dicant᷑ de aſſuero rege.ſeꝗt ꝙ mardocheꝰ ĩdu
ceret totũ ppłʒ ⁊ potiſſimũ ipſã heſterad quã dirigunt᷑ vᷣba pᷣmiſſa f̃ʒ

expoſitõezꝭ eoꝝ ad adoꝛãdũ aſſuerũ ſicut deũ.qð manifeſte pʒ falſũ.

qꝛ ĩ eodẽ libꝛo d ꝙ noluit genua flectere coꝛã aman ne honoꝛeʒ dei
trãſferret ĩ hoĩem. G ẽt ps ꝑ trãſlationẽchaldaicã ſuꝑ pᷣs.iſtũ q̃ au/

tentica ẽ apud hebꝛeos.vbi.n.ĩ q̊ pᷣs.habemꝰ ſic. Specioſus foꝛma

pꝛe filus hoĩuz. diffuſa eſt gra in labijs tuis.chaldaicũ ſic hẽt. Pul/
chꝛitudo tua meſſia maioꝛ ẽ qᷓ; filioꝛũ hoĩum datẽ ſpũs ꝓphetie ĩ
labus tuis. Sic igit᷑ pʒ ex pᷣdictis ꝙ auctoꝛitas que hic ĩducit᷑ de il/
lo pᷣs.ĩtelligenda ẽ ad lr̃am de xpᷣo.h̊ ãt ſuppoſito ꝓbat᷑ per h̊ ipius
xp̃i diuinitas ⁊ ꝑ ↄns pↄſubſtantialitas eiꝰ ad patrẽ ⁊ diſtinctio in ꝑ
ſona.qꝛ ibi dr. Zhꝛonꝰ tuꝰ deꝰ in ſeculum ſeculi. d ¶ Pꝛopterea
vn x.te.de.tuꝰ.⁊ ſic pʒ ꝙ xpᷣs eſt vnctꝰdeus a deo vngente.iqꝛ filiꝰdei
in humana nã vnctꝰẽ plenitudine gre ⁊ cũ nõ poſſint eſſe plures dij
vt ſupꝛa dcm̃ ẽ.ex G̊ ſeꝗgtur ↄſubſtãtialitas pr̃is ⁊ filu.cetera q̃ ſunt
ex auctoꝛitate patẽt. e t tu dñe in pn.hic ↄñr ꝓbat eqlitatem
potẽtie ĩ filio ⁊ ĩ patre ⁊ bꝛeuiter trãſit.qꝛ ꝓbato ꝙ xpᷣs ſcjĩm nãm di
uinã ẽ ↄſubſtãtialis patri ꝑ ↄñs ſũt ꝓbate alie tres ↄditiones.ſ.equa
litas ptãtis dignitatis ⁊ durationis.potẽetia ãt dei relucet potiſſime
i creatione rerum de nihilo ⁊ eaꝝ ↄſeruatiõe.⁊ hoc nõ ſolum conue
nit deo pr̃i. ſed ẽt eiꝰ filio ꝗ ẽ eiuſdẽ nature cũ ipſo.⁊ iõ dicit ꝓpheta.
Et tu dñe ĩ pᷣncipio terrã fũdaſti.i.tu dñe pr̃ feciſti terrd de nihilo ⁊
cõſeruas ĩ ſtabilitate.⁊ G expᷣmit᷑ ꝑ ̊ ꝙ dr fũdaſti.⁊ qꝛ nulla creatu/
ra ĩferioꝛ ẽ ipᷣa terra.ſicut ĩ domo illud dr̃ füdamẽtũ qð ẽ ĩfimũ.ſʒ qꝛĩ
hoc ope coĩcat filiꝰ cũ pr̃e tãq; eiuſdẽ potẽtie.iõ dicit.In pᷣncipio.i.ĩ fi

lio ſiue ꝑ filiũ ꝑ quẽ opat᷑ pr̃ ſicut ꝑartẽ ſuã.vt.S.dcm̃ ẽ᷑. Q ãt filius

dicat᷑ pᷣncipiũ patʒ Joh̊.S.vbi xpᷣs iudeis qᷓrentibus ab eo.Quis es:
rñdit. Ego pᷣnꝰ ꝗ ⁊ loquoꝛ vobis. f
li.manꝰ ãt diuine potẽtie metaphoꝛice dicũt᷑ vtꝰ ſue potẽtie.noĩat᷑
celũ ⁊ terra q̃ ſũt extrema in creaturis vt ꝑ h̊ intelligãt᷑ creature me
die.qꝛ oĩs creatura a pr̃e ⁊ filio ſiłẽ ꝓducta ⁊ ↄuata.⁊ ſic pʒ equali⸗
tas potentie. g ¶ Ipſi peribũt.hic ↄñr apls pꝛobat filiũ pri coeter
nunm. ¶ Ad cuiꝰ euidentiam ſciendũ ꝙ ſicut tpᷣs ſegt motũ ⁊ mutati
onẽ.ita eternitas imutationẽ.ſolus aũt deus ĩmutabilis eſt per oẽm
modũ.iõ ipſe ſolus menſuratur eternitate eo modo quo põt ibi dici

angeli dei. Et àͤd angelos qdè di

Dilexiſti iuſticiã:⁊ odiſti iiqtatẽ

Et tü i pꝛicipio dñe terrã funda

topa manuũ tuarũ ſũt ce

men ſura.ꝙ enim in omni creatura ſit aliqua mutabilitas patʒ-
q angeli ſun mutabiles mactüͦ intelligsdi 2 volendi loquen
do de cognitiõc ⁊ affectione nãli.ſunt ẽt mutabiles de eſſe ad
non eẽ ſi dimittãtur a dĩna conſeruatione.Silr celi ſuperioꝛes
hoc mõ ſüũt mutabiles.⁊ ſᷣm hoc mutãtur qᷓ;tum ad ſitum.celi
autè inferioꝛes.ſ.ignis ⁊ ger cũ iſtis mõis mutationũ ſũt muta/

biles q;tum ad alterationẽ ⁊ generationẽc.⁊ per ↄñs alia elemẽ

ta ⁊ mixta ex eis. In oĩ ãt motu ⁊ mutatione eſt aliqua coꝛꝛu/

ptio ſcõm ph̊m. 4.
„ . ——— . iſi 77 3
ſti: ⁊ àa manuũ tuarũ ſunt celi. bhiſicoꝛũ, et ſcom
i pibant:t alit pr bis: Aug.ſtatꝰ ãt mũdi
J Ppi Ei⸗ unt:tu aut Pinane 3 18: W imutabitur in fine
oẽs vt veſtimẽtũ veteraſcẽt. Et qꝛcelum ceſſabit a
velſit amictũ mutabis eos?⁊ mu hon cietonbe,
2. — , — 2 B u aa que
tabunt: tu aſt idẽ ipe es ⁊ ãnitůi numerũ finalib oꝛ⸗
nõ deficiẽt. Ad quẽ aũt angeloꝝ dinatur. ⁊ pↄñs al/
dixit aliqñ:ſedè a dexti meis:do teratio⁊ gnatio in
nẽc pona inimicos tuos ſcabel· elemer!. berinins
4 - ₰ — 2 Wmer
lũ pedũ tuoꝝ:?: MNõne oẽs ſũt ad/ cöflagrationis pur
gabüt. ⁊iõ ſic dẽm

eſt.tam in celeſti coꝛpoꝛe qᷓ; in elementis erit mutatio:⁊ per cõ/
ſequens peribũt quodãmodoa ſtatu in quo modo ſunt.⁊ hoc ẽ
quod dicit.Ipſi peribũt.ſ.celi ſuperioꝛes ⁊ iferioꝛes.⁊ qꝛ nõ coꝛ
rũpentur qᷓ;tum ad ſubſtantiã.iõ ſubditur. h¶ Etvelut ami
ctum mutabis eos.ſicut enim ceſſante frigoꝛe mutatur veſtis
que erat contra frigus neceſſaria.non quidem tũc mutat᷑ ſicve
ſtis ꝙ coꝛꝛũpatur.ſed quia frigus ceſſat.ſic celi ⁊ elemẽta dicũ/
tur mutari.quia motus celi ⁊ alteratio elementoꝛum.que ſunt
ꝓpter generationem:vt.ſ.impleatur numerus electoꝛum quo

impleto ceſſabunt:manente tñ ſubſtãtia ⁊ elementoꝛum ⁊ce/

loꝛum.deus qt ſolus ẽ oĩno ĩmutabilis.vt iam dem̃ ẽ.ideo con/
cludit. i Ku auté idẽ ipſe es.i.per oẽm modũ ĩmutabilis ⁊
per cõſequẽs. K ( Anni tui nõ deficient.i.duratio tua.nõ ꝙ
in duratione diuina ſit aliqua ſucceſſio ſicut eſt in annis.ſed qꝛ
eternitas diuina in ſe ſimpliciſſima nõ põt appꝛehendi a nobis
niſi ex comꝑpatione ad tempus.⁊ ꝑconſequẽs ex ꝓpꝛietate tẽ/
poꝛum eã expᷣmimꝰ.Ex hoc pʒ coeternitas filij ad patreʒ.qꝛ ex
quo ſũt vnius ſubſtàtie.vt ſupꝛa pbatum ẽ.ſequitur ꝙ ipſis eſt
vnũ eẽ ⁊ eadem iĩmutabilitas.⁊ per conſequens eternitas.
¶ Ad quẽ.hic conſequẽter pbat apls equalitatem dignitatis
in chꝛiſto per auctoꝛitatem pᷣs.ioo.qui pᷣs.de xpᷣo ẽ itelligẽdus
ad lr̃am. Ad cuius euidentiam conſiderandum ꝙ iudei moder
ni aliqui dicunt ipſum debere intelligi de abꝛabam.⁊ ꝙ elea/
gar eius diſpenſatoꝛ fecit illum pᷣs.ad reddendum grãs deo de
victoꝛiaquã habuit abꝛaham contra illos reges.qui captinaue

rant loth nepotem ſuum ſecũdum ꝗyhabetur Gene.iõ. Sed

hot patet falſum ex titulo pᷣs.quia non intitulatur ab ipſo elea
car.ſed a dauid.ideo dicunt alu ꝙ eſt pᷣs.factus a dauid.⁊ non
loquitur de ipſo ſed de angelo ſuo.vt ſit ſenſus.Dixit dñs dño
meo ⁊c.Di.deus celi ãgelo me cuſtodieti.ſed hoc pʒ falſum.quia
ĩfra dicit᷑. Lu es ſacerdos ĩ eternũ ⁊c.qð nõ itelligendum de
angelo dauid.q;ꝛ ſacerdotiũ nõ ↄpetit angelis.⁊ iõ dicẽdũ qud

lr̃am eſt pᷣs.factus a dauid loq̃ns de xpᷣo:⁊ hoc pʒ ꝑ trãſlatõneʒ

chaldaicã:q;ꝛ vbi hr.dixit dñs dño meo.chaldaicũ ſic hʒ.Di/
xit dñs vbo ſuo ⁊c̃. Itẽ ꝑ illud qdð ſequit᷑.Ex vtero ante lucife/
rũ genui te.i.ex ſubſtãtia mea añ oẽʒ creaturã.hoc aũt non po/

teſt cõpetere niſi ſoli dei filio:gꝗ filiꝰẽ verbũ dei.Ex hoc igr ſup

poſito pʒ ꝙ apls bene inducit auctoꝛitatẽ huiꝰpᷣs.ad ꝓbandũ

eòlitatẽ dignitatis in xpᷣo:q̃ eſt in deo patre:introducens ver

bũ dei patris ad filiũ dicẽs ſibi. m¶ Sede adextris meis.i.
ad equalitatem dignitatis mee.ſic enim refertur ad chꝛiſtum
ſm diuinꝗm naturam ſicut ſupꝛa expoſitum ẽ eodẽ capi.ſequi
tur. nonec ponam inimicos tuos ſcabellũ pedũ tuoꝛuʒ.
hoc autẽ erit in iudicio futuro.quando oĩa ſubucientur qᷓ;dtum
ad executionem perfecte ipſi chꝛiſto.dicoautẽ qᷓ;tuʒ ad execu
tionẽ.qꝛ q;tum ad auctoꝛitatẽ oĩa iã ſunt ei ſubiecta.ſed de hoc
plenius videbitur. ¶ Sed inſurgit hic dubiuz.qꝛ videt᷑ ꝙ xpᷣs
nõ debuit ſedere ad dexteram dei patris in eternum.ſed tantũ
vſq; ad tẽpus determinatum.in quo oĩa ſibi ſunt ſubucienda.
quod videtur ĩpoꝛtari per hoc aduerbiũ donec. Dicẽduʒ ꝙ h
aduerbium donec aliquando tenetur finite.quando.ſ.ſignifi/
cat terminũ cui adiuũgitur.ſicut cũ dicitur ſede hic donec veni
am. ſenſus ẽ ꝙ in aduentu meo terminetur ſeſſio tua.aliquan/

do tenetur indeterminate. ⁊ tunc. non ſignificat talem ötermi
nationẽ.ſicut cũ dicitur iſte non penituit de peccatis ſuis dõec

= S=So
=

SS
SS=

S=

=:s
Sen.
S =
— —
——
—
—

S

hſhci
ſecilerointa
¶Meho. o
demnonen
Pcharipoſt
Aicſoents

ſiirigeſcin

Kienfübepdri⸗
tegtickniür
Unrhetriltd⸗
Gnnictrutie
ntcitfietii
giencegelhrſi
Pinlappbinte
hooſtcbnidepe⸗
Olmniobafani⸗
ſuitlruton
kiſobriflo

eiz boyunt
ylticintppbis

ighihshabir⸗
Velcureiflion
Cetppybroneneüi

Whnnſtiinii
ſnmiheopt

1

Mignelo non

ckitigdeononi
ſiftciidenni⸗
fßlaiwbßzd
Cſitnolereppee
Faricilegeſn
Mkſeßnerſvi⸗
ieſtnufnne

ffagſlhnifin
(epliſcine⸗

ſattjerocßzbehne

ſanccigenrt
nienfen

uinettänten

„

fnsanödureden

öcbbeinan
ultteſocreſcri

*

idndele.

ſhumg
laiür
Antdi e
eneSini
räzuni
domnumniiin

=
SS

=
=

—
SSe
=
—
=—
=
—
+—ͤ
=
= =
SE
—
=
S= -

Puz diſin
Nsenummming,
nqomocoſenre
nestifenacstgi
n. NEnrn
tefnenemunmnte
uqnidentüenntin
ſſeclltamin
oclenmnmamngen
rnumenscerpune
fitutelenenum
1s Kriumdezeiton
Noanmncäinnti
ſcinti duntommin
ſoſt ekinamath
nöhötanrrbenintn
ſeaniser Mini
mitnsſfünecenpar
ummiſemimpiſt
egunserni
lsequntunmocn
nißs. detvi tln
dermamgit Ki

=

icide kbuhm t
resdenamguden
1ilosfegescliefinn
Phekemnan
onmtinuumhet
s tuns lhſ
ſtſenis Deiden
ii el epzſlint
gooiitlin
tungelatſ
otheeyznit
neochlii
pii nrwnn
zarimnihrli
iyetünib

==.
S
☛ꝶ = —
— . —- S=

1

=

S-
—

ℳ
4 14

.

Ses
S=

☛t

S=

—
=
=

—

ini mi⸗
to creinan.
aunm
nimieienn⸗ e
wſminlet

—
S=

—

=

= =
—
—

1
41
1
4

=
==
=ͤ äãG

1

=

—
S=

S
2 =
— = —
a =ẽ
e = x.
— — ,S .F= =

=

=S

= —
—
—
=—
S=SSS
=

S= —
—

—

niſtratões:vl admi/
niſtratoꝛuj ſpũs.i.ſpi

äl l
ðð,
.ꝰ
ðð

L d Hebꝛeos

vixit.ſenſus :qꝛ nunqͥ penituit nec pẽitebit:qꝛ poſt moꝛtẽ non
ẽ locꝰpnĩe.iſto ⁊?⁊ mõ ponit᷑ ůaduerbiũ cũ dr̃. Sede a dex.meis
do. po.ini.tuos ⁊c̃.⁊ iõ ſenſus ẽ ꝙ nunqᷓ; ceſſabit ſedere ad eq̃li/
tatem deipr̃is. Pec ãt eq̃litas nõ ↄpetit angelis.iõ ſubdit apis.
a ¶ Mõne oẽs ſũt ad. ſpũs.q.d.ſic.ſic.n.in artificialibꝰ videmꝰ
alig pᷣcipiũt in oꝑib.i.architectonici ⁊ pᷣncipales.alig exequũt
impꝑata:ſic in ferioꝛes artifices mãm pᷣparãtes:tñ oẽs iſti dicũt
artifices.vt hr̃.i.metaphᷣ.ſicut ĩ angelis alig dicunt᷑ ſubſiſtere:
alig ãt exeg imꝑata
oẽs di ni 7 L reer H ee ,
rn es dicunt aumi miſtratöꝛij ſps ĩmiſteriũ miſſi p
pt᷑ eõs ꝗ hereditatẽ capiũt ſalu.
rituales ſubſtãtie ĩ
miniſteriũ miſſi.ſuꝑioꝛes.n.ãgeli mittũt᷑tĩ miſſiõe ĩterioꝛi me
dios ⁊ inferioꝛes illuminando oꝛdine hierarchico. Inferioꝛes
