pncipali? iducebi

ad obſeruãtiã legis ex timoꝛe ⁊ eodẽ mõ in nouo teſtamẽto be/
ne fit metio de timoꝛe.ſʒ pᷣncipalius de amoꝛe.vnũquodq; aũt

tio de dilectöne:ti ego vado nõ potes me mõ ſeꝗ:

apncipalioꝛi vł euidẽtioꝛi noĩat᷑.pꝑꝑ qð vet teſtm̃ dr lex timo

ris.nouũ at lex amoꝛis.Cõſequẽter onñdit modũ diligẽdi.d.

b¶ Sicut dilexi vos ⁊c̃.i.gratuite ⁊ efficacit᷑ ⁊ recte.ſic eni x-pus

dilexit nos.qꝛ i dilectiõe nos pᷣuẽit.vt dr̃.i. Joã.i.Pꝛioꝛ dilexit
nos.⁊ ſic gratuite.Aiaʒ ẽt ſuã ꝓ nobis poſuit.⁊ ſic efficaciter di/
lexit:hac ẽt dilectionẽ ad nr̃am btĩtudinẽ oꝛdinauit.⁊ ſic dile/
xit nos recte.⁊ G mõ debemꝰ nos inuicẽ diligere. c ¶ In hoc
cognoſcẽt oẽs qꝛ diſcipli mei eſtis ſi dilectionẽ habueritis adiĩi/
uicẽ. Sola eniĩ caritas diſtinguit int filios regni ⁊ filios ꝑditio/
nis. vt dicit Aug.ij.de trinitate. dðD¶ Dixit ei ſimon. Supius
declarauit xpᷣs defectũ diſcipli ipʒ ꝓdituri.hic ↄñr oñdit defe
ctũ diſcipłi eũ negaturi.⁊ pᷣmo ondit᷑ hꝰonſionis occaſio q̃ fuit
iactãtia petri de ſua ↄſtãtia ⁊ fidelitate.Ep̃s eni dixerat.Quo
ego vado vos nõ poteſtis venire mõ.iõ petrus feruidus petijt
ſtatima xpo. e ¶ Dne q̊ vadis.q.d.oĩbꝰ mõis volo te ſequi.

¶Ruqdit ieſus. repmẽdo ei pᷣſumptionẽ. g ¶Quo egovado

nõ potes me mõ ſeꝗ.qꝛ adhuc erat ipfectꝰ ad tolerãdũ ↄſtãter
moꝛtẽ ꝓ xpo.ſicut patuit ꝑ ſequẽtẽ eſfectũ. h¶ Sequeris ãt
poſtea.qꝛ finaliter ꝓ xpᷣo crucẽ gaudẽter ſuſtinuit.

te ſeg mõ:q d.ĩmo poſſũ.HG oñdit ꝑ factũ. iam meã ꝓte
ponã.nõ dixit mẽdaciũ.qꝛ ꝓtüc ſiccogitabat facere anteqᷓ; di
mitteret xpʒ. m ¶ Rndit ei ieſus.pdicẽs eiꝰdefectum.
nAiam tuã ꝓ mepones:q.d.nõ ſic erit. o ¶ Amen amẽ di/
co tibi nõ cãtabit ⁊c. Marci.iA.dr.ãteqs gallus bis voceʒz dede
rit.ſʒ hc ↄtrouerſiã ſolui Matth.26. ¶ Querit᷑ vtꝑ ccẽaĩ ca.
deſcripta in qua xps coꝛpus ſuũ diſcipłis ſuis tradiditin ſacra/
mento fuerit facta luna.iA.exiſtẽte.Et arguit᷑ p ꝙ non.pꝑ illud
qð dicit ioãnes in pᷣncipio huiꝰ ca.Ante dièẽ feſtũ paſce.cuiꝰpꝛĩa
dies erat luna.iꝗ.qꝛ tũc incipiebat paſca.gilla cena de q̃ logt
loãnes fuit añ lunã.iꝗ.Itẽ infra.is.ca.dicit ioãnes ꝙ iudei nõ
itrauerũtpᷣtoꝛiũ pilati.vt nõ ↄtaminarent᷑.ſʒ vt mãducarẽt pa

i¶ ¶ Dicit eipetrꝰ. ppᷣe fragilitatis iexptꝰ. nõ poſſũ

ſca. in veſpe illiꝰdiei q̃ paſſus ẽ xpᷣs.mãducauerũt agnũ paſcaa

lem.ipᷣiãt tenebãtur ex lege comedere illũ luna.ia.g cũ cena

pᷣdicta fuerit ĩ veſꝑe pᷣcedẽtis diei.pʒ ꝙ fuit luna.iʒ.Cõtrariuʒ

dicit btũs Hiero.videlʒ q xpᷣs illa cenã fecit luna.iꝗ.⁊ paſſus
E luna.is.exiſtẽte.Rñſio.Greci dicũt ꝙ iſta cena facta fuit lu/
na.iʒ.pꝑauctoꝛitates allegatas ĩ arguẽdo ꝓ iſta pte.⁊ dicunt ꝙ
xpᷣs puidẽs tpᷣs ſue paſſionis futuꝝ illa die qua imolabat᷑ agnꝰ
paſcalis vt ĩmolatio agni veri coꝛꝛũderet ĩmolationi agni figu
ralis.iõ poccupauit comedere agnũ paſcalẽ ꝑ vnũ diẽ.Et dicũt

ↄnir ꝙ xpᷣ coꝛpꝰ ſuũ in pane fermẽtato ↄſecrauit.qꝛ ĩi domibus

eoꝝ nõ iueniebat᷑ panis acimꝰ vſq; ad.iꝗ.lunã.Sed dictũ eoꝝ
Edtra vitatẽ euãgelj. qꝛ Matth.26.dr ꝙ pꝛima die agimoꝛum
acceſſert diſcipłĩ ad ihʒ dicẽtes. UVbi vis paremꝰ tibi comeder

paſca. Itẽ. Luce.⁊z. Uenit ãt dies acimoꝝ ĩ q̃ neceſſe erat occi

di paſca.⁊ miſit petꝝ ⁊ ioãnẽ.d.Eũtes pate nobis paſca vt man
ducemꝰ.Ex ꝗbᷣpʒ manifeſte ꝙ illa cena fuit die agimoꝝ.⁊ per
ↄſequẽs luna.iꝗ.exiſtẽte.Et ex G ſegt᷑ ꝙ xpᷣs ↄſecrauit ĩacimo
pane.qꝛ illo tꝑe nõ ĩueniebat᷑ panis fermẽtat ĩ domibꝰ iudeo/
ruʒ ſʒ pceptũ legis ꝑ.⁊.dies.vt hr̃ Exo.iz.Sʒ greci in tãtãveſa
niã ꝓruperũt ꝑꝑ defenſionẽ ſui dicti q; negãt textũ euãgelij.di
ceẽtes alios euãgeliſtas falſũ ſcripſiſſe q;tũ ad diẽ hꝰ cene.⁊ ꝑꝑ
h ioãnes euãgeliſta qui ſcripſit poſterioꝛ ſcribẽs hãc cenã eos
coꝛꝛexit.d.Ante diẽ feſtũ paſce ⁊c.vt ſupꝛa allegatũ ẽ. Sed ad
dictum iſtud ſequitur deſtructio totius ſacre ſcripture.⁊ ꝑↄñs
totiꝰ fidei catholice.cũ ſacra ſcriptura ſit regula fidei.Fʒ ꝙ ſcri

ſui ꝑte ↄtineat falſũ:eadẽ rõe poterit dici ab aduerſarij fidei ꝙ ĩ nul

la ſui ꝑte hẽat certitudinem vitatis.Pꝛeterea fides catholica tenet

eugeliſtas ſcripſiſſe nõ a ꝓpꝛio capite.ſʒ ſpũs ſcĩ inſpiratiõe.vñ dic

btũs petr ſcdᷣa canonica.i.ca. Spũ ſctõ inſpirati locuti ſũt ſci dei ho
mines.nullũ ãt falſũ põt eẽ a ſpũ ſcõ.⁊iõ dicere ꝙ euãgeliſte in aliqͥ

loco ſcr

ipſerũt falſũ ẽ erroneũ.Et iõ ꝑꝑ pᷣdicta dixerũt aliꝗ ꝙ xpᷣus

comedit agnũ paſcalẽ debito tꝑe ſz legẽ videlʒ luna.iꝗ.vt dictũ ẽ.

ſequen t poſtea. Dicit éi petrꝰ:
Quarẽ non poſſũ te ſeq modo:
Aiaʒ meã ꝓ te ponã.Rñdit ᷑iie
ſus. Aiʒ tuq me pones. Amẽ
amẽ dico tibi:nõ cantabit gallus
donec

Sed iudei circa moꝛtezʒ
xpᷣi ꝓcurandũ intenti et
occupati illa die n come/
derũt paſca.ſed tardaue
runt ꝑ vnũ diẽ ᷣm ꝙ dxr.
Jo. io.qꝛ iudei nõ intra/
uerũt pᷣtoꝛium pilati illa
die qua paſſus ẽ xpus ne
cõtaminarẽtur ⁊ ipedirẽ

ter meneges. (IIII.
U tur a comeſtiõe paſce.vt

ſupꝛa allegatũ ẽ. Sed iſtud dictũ nõ ↄſonat cum vbis marci euageli
ſte dicẽtis ca.iꝗ.Et pᷣma die acimoꝛũ qñ paſca ĩmolabdt dicũut ei di

ſcipłi.Quo vis eamꝰ ⁊ paremꝰ tibi vt manduces paſca.Ex qͥ vr̃ ꝙ ea

dẽ die qᷓ ali imolabãt agnũ paſcalẽ.eadẽ die xpᷣs imolauit agnũ.⁊ ſic

cenã diſciplis ſuis fecit luna.iꝗ.exñte.Ad pᷣmũ dicẽdũ ꝙ paſcale fe

ſtũ apð iudeos ĩcipiebat a veſpe dieiĩqᷓ it feſtinn
apud eos incipit a veſpe vnius diei ⁊ durat vſq; ad veſperã diei ſeqn

„ 00%

luna erat.iꝗ.dies ãt feſtiuuꝰ

tis.ſᷣm ꝙ dr Leuit᷑.⁊3. A veſpꝑe in veſperã celebꝛabitis ſabbata vra.⁊
ſic dies ſolẽnis paſce erat luna.is.ꝑꝑ qõ eũdẽ diẽ quẽ ioãnes noiauit
ãte die feſtũ paſce ꝑp diſtinctõem nãliũ dieꝝ.marcꝰ noĩauit pmum
diẽ agimoꝝ.qꝛa veſꝑa pcedẽtis diei icipiebat comedere acima.Qnñ
g̊ᷣdr ꝙ luna.iꝗ.exiſtẽte erat pᷣmꝰ dies ſolẽnitatis paſce.Dicẽdũ ꝙ ñ
E veꝝ.ſʒ in fine illiꝰ diei ĩcipiebat pᷣmꝰ dies ⁊ durabat vſq; ad veſpe/
rã diei ſequẽtis.⁊ ſic pꝛia dies ſolẽnitatis paſcalis celeberrima erat

luna. is.

vt pʒ Leuitl.3. Mẽſe pᷣmo.iꝗ.die menſis ad veſperã paſca

dñi ẽ. ⁊.i.die menſis hꝰ ſolnitas agimoꝝ dñiẽ. ſeptem dieb acima
comedetis.dies pᷣmus erit vobis celeberrimꝰ ſanctuſq;.Ad ſcõʒ di⸗

cẽdũ q;

illud paſca qõ debebãt comedere iudei ĩ die paſſionis xpiñ

itelligit̃ de comeſtione agni paſcalis.q; illud paſca comederãt ĩ ve
ſpera pcedẽtis diei.vt dictũ ẽ.ſed ĩtelligit᷑ de panibꝰacimis quos de/

bebãt comedere.⁊.diebꝰ ↄtinuis.⁊ nõ debebãt comedi niſi ab hoibꝰ

mũdis ⁊iõ nõ introierũt domus hoĩs gentilis ne ipedirẽtur acome/
ſtione ipſoꝛum. ¶
pedes diſcipuloꝛum. 2
3ZE H ꝙ pedes diſciplłloꝝ lauabantur.ñ ſeꝗt ꝙ heẽbãt lutoſos

ncapi. iʒ. ybi dicitur in poſtil. Et cepit lauare

5„ .

9⁹

pedes nec ꝙ diſcalciati icederẽt. Mos.ñ.erat vt itinerãtiũ
pedes lauarẽt᷑:vt pʒ Señ.is.ca.vbi cũ abꝛaham angelos ſibi
oceurrẽtes q̊s hoĩes eẽ credebat iuitauit pᷣ offerebat eis aquã ad pe/
des lauãdũ dicẽs.Afferã puſillũ aq̃ ⁊ lauẽt pedes vr̃i ⁊ quieſcite ⁊c.

⁊ ſic de alus ſilłibꝰ.q̃ qdẽ lotio pᷣncipalit᷑ fiebat ĩ remediũ laſſitudinis
q̃ itinerãtibꝰ ſepe ↄtigůt. ¶ In eo.ca.vbi dr ĩ poſtilla.Sʒ ꝓ tanto

— —

dẽ P mã

aĩe ppe

datũ nouũ ab effectu.q; aiam renount. ¶.ADDITIO
Edue rões aſſignate ꝑ poſtilł.ad q̊ ꝙ mãdatũ de dilectõe p/
ximi hpoſitũ dicat᷑ nouũ ñ vident᷑ ſufficer᷑. Pꝛia.n.rõ q̃ ſumi
tur ex renouatiõe aie ĩ lege noua nõ vr᷑ valere.nã renouatio
fit ꝑ graz a deo infuſaz mediãte vtute ſacroꝝ q̃ ad h̊ iſtrumẽ

talr opat᷑ ſʒ quã gra ĩ aia d nona creatura:quã ꝗdẽ nouitatẽ ẽt par /⸗
uuli vſum rõis nõ hñtes:nec ꝑ ↄñs actũ dilectiõis in baptiſmo acꝗ/
rũt. VUn valde ĩpꝛopᷣe dr̃ ꝙ mãdatũ dilectiõis aĩiam renouat:cãlitas
enĩ pᷣncipalis hꝰ renouatiõis ſoli deo attribuit᷑ tãq; pncipali agenti.
ſacr̃o ãt regnãtionis tãqᷓ; inſtr̃o. Uñ Aug.ſuꝑ Joã.dicit ꝙ tanta vis
ẽaque vt coꝛpꝰ tãgat ⁊ coꝛ abluat.Uñ ſᷣm iſtã ↄſiderationẽ pꝛopꝛie

dicere

t. Sacr̃m nouũ do vobis.loquẽdo de ſacr̃o baptiſmi qͥ aĩa re/

nouat᷑.=aãt rõ quã ĩducit ad hanc nouitatẽ ſumptã a dr̃a noui ⁊ ve/
teris teſti nihil vr facere ad ꝓpoſitũ.nã lʒ verũ ẽ ꝙ lex euãgelica pᷣn
cipaliꝰ iducit ad ſui obuationẽ ꝑ amoꝛẽ qᷓ; ꝑ timoꝛẽ h̊ intelligiturꝑ
amoꝛẽ dei.⁊ ſic ſᷣm poſtilł.ad ̊ deſignãdũ debuiſſet dicere. Mãda
tũ nouũ do vobis vt diligatis deũ.p amoꝛẽ enĩ dei lex euãgelica ĩdu
cit ad ſui obᷣuantiã. Uerba ẽt euãgeluij q̃ i loco nouitatẽ mãdatite
ſtãtur nõ faciũt ĩ B mẽtionẽ de his que ĩiducunt ad obſᷣuationẽ legis
ſeu mãdati. Uñ ad declarationẽ nouitatis hꝰ mãdati vlteriꝰ vr ali⸗/
quid dicẽdũ.Ad cuiꝰ euidẽtiã attẽdendũ ẽ ꝙ ſᷣm Tho.in pꝛima ſecũ
de.q.ios.ar.ꝗ.ĩcoꝛꝑe qõis.Lex noua q̃ ẽ lex libertatis ſupꝛa pᷣcepta

addit⸗

ſilia q̃ ĩ optiõe eiꝰ cui dant᷑ ponũtur.in ve.at lege que erat lex

ſuitutis nõ dabãt᷑ cõſilia ſed tm̃ pcepta que neceſſitatẽ ĩpoꝛtant.vñ
de duobus pᷣceptis charitatis in ꝗbus tota lex ⁊ ꝓphete pendent:vt

matth.

22. ca. Ea que ſũt de neceſſitate ſalutis ĩplẽda in ve.le.ad ple/

nũ cõtinètur.de pꝛĩo.n.dr Deute..ca.Diliges dũñm deũ tuum ex to

to coꝛd

etuo.⁊c.de ſcõo vo pᷣcepto.Diliges ꝓximũ tuũ – teipᷣm

1

Zeui.i9.ca.Ea vo q̃ ad perfectionẽ ĩpletionis pᷣdictoꝝ pᷣceptoꝛum dicit:nõ dabatur ofilia: ſʒ tm pcepta:B at dem̃ èlram veteris uiturii
ptinẽt ĩ lege noua ex ↄſilis ↄtinẽt:qð de pᷣpʒ cũ dñs cõſuluit.matth. legis q diſtinguit ĩ mult! locis pcepta a ↄſilis.Dicit᷑ nãq; puer. ſauehti
i9. Si vis ꝑfectꝰ eẽ vade ⁊ vẽde oĩa q̃ hẽs ⁊ da pauꝑibꝰ ⁊c.In qͥ cõſi p. Deſpe xiſtis oe ↄſiliũ meũ.⁊ ibideʒ. Cuſtodi legẽ atq; ↄſiliuʒ chttetn
lio ᷣm doctoꝛes eaq ꝑtinẽt ad ꝑfectõeʒ dilectiòis dei ꝑmodũ conſi · ⁊ ſic de alus. Scõʒ dem̃ Burgẽ.ẽ ꝙ oĩia de necitate ſalutis per⸗ igrin don
li ponũt᷑.De ⁊? vo ea q̃ ꝑtinẽt ad ꝑfectõneʒz dilectiõis ꝓximi potiſſi tintia ad ipletionẽ pᷣceptoꝝ charitatis in ꝗbꝰtota lex pẽdet hetöſtnie
ine cõtinẽt in B qõ dic̃. Diligatis iuicẽ ſicut dilexi vos:q ſic pʒ. Nã pꝓpbete ad plenũ cõtinent in veteri lege.ſʒ ̊ dem̃ vr õplanam i gſenition
mod dilectõis xpᷣiad diſcipulos ſeu ad humanũ gen attigit ſůmuz lram Matth.ð.vbi dr. Niſi abũdauerit iuſticia vra pluſq;ᷓ ſcri nſbiaiß
gradũ pfectõis dilectõis ꝓximi tripłr. pᷣmofᷣm extęſionẽ:quato eniz baꝝ ⁊c. Nõ intrabit in regnũ celoꝛũ.vbi glo. Juſticia illoꝝ ma uinirn
e dilectio ꝓximi ad ples extẽdit᷑ tãto vr eẽ magis pfecta.Extẽdit aũt data moyſi: ipletio illoꝛũ iuſticia xpi:illa a pena liberat. iſta ſal⸗/ 4 ſietals
e NV. xps hac dilectõeʒ nõ ſol ad amicos vel ei cõiunctos ꝓpter nãlisco- uat.⁊ ifra. Madatũ xpᷣi nõ ẽ oↄriü legi:ſed latiꝰ i ſe lege cõtinẽs aioni 4
gnatõis aut ciuilis vinculũ.ſʒ etiã ad inimicos ꝓ ꝗb'etia in paſſione genino iraſcit. nõ occidit.ſed nõ ecõtra: tolle irã ⁊ homicidiuz ⸗ uonini
oꝛauit:vt Lu. 23.ca. de q̃ extẽſione docuerat aplos mathᷣ.s.ca. Dili nõ fit: illa eni ſi pſeruabat a pena ſenſus:nõ tñ a pena dãni.ideo Sn ſneſ
gite inimicos vros.2? qͥ ad itenſion.quãto.n.aliqd ĩtenſi amat᷑ tan obſeruantia veteris legis nõ ſufficiebat ad ſalutẽ ſine expꝛeſſio age
to faciliꝰ maioꝛa ꝓpter ipſũ còtẽnũt᷑ Cõtẽpſit ãt xps ꝓpter dilectio ne xpᷣi ſupaddita: vetera eni ⁊ noua pcepta eadẽ ſũt m ſubam: ncſ
nẽ ꝓximoꝝ nõ ſolũ exterioꝛa bona vłẽt q̃dã coꝛpalia ĩterioꝛa exxo ſʒ differũt ᷣm maioꝛc minoꝛẽ expᷣſſionẽ ⁊ vtilitatẽ ſʒ. b. Aug. Gini dre
nẽdo coꝛp ſuũ laboꝛib ⁊ pſecutiões maxias tolerando.ſed ẽt aiam i deciui.ei.ca. a6. ap. retra.ca iz. Tertiü dictũ Buge. ea hngtbe
ſuam ꝓ eis ponẽdo qð ſummũ gradu ꝑfectiõis circa hꝰ dilectiõis in q̃ ad pfectionẽ ipletiõis pceptoꝛũ ptinẽt:in lege noua in conſi⸗ ninun 4
tẽſionẽ obtinet. Jux illõ Jo.is.ca. Maioꝛẽ hac dilectõez nemo hʒꝛc. lus cõtinẽtur.ſʒ h vr falſũ.nã ſtat aliquẽ perfectiſſime deũ di⸗ ni ifi
30°m effectũ:q;to.n. maioꝛa bõa ꝓrimis p dilectiõez impẽdimꝰ tan ligere:g tñ nõ vedidit oĩa ſua ⁊ dedit paupꝑibus put exẽeplificat e dis
to pfectioꝛ dilectio eẽ vr. Largitc.n.xpᷣs ꝓximis ſeu humano gene btũs Aug pꝛio.de ciui.cap.io.de paulino epo Noleſi.⁊ Burgẽ. gocgen
ri bona ſpuũalia ⁊ dĩna ſupꝛa nãzs ⁊ rõez exntia.ſ.doctrinã dinoꝝ ⁊ ſa idẽ vult.S.ca.ix.ĩ coꝛꝛuptoꝛio p.iccirco ſine obſeruãtia ↄſilioꝛũ nſae G
cram̃toꝝ iſtitutiõem ⁊ hq bonoꝝ collatio ad ſingularẽq́;dã per xpipõt ꝗs eẽ ꝑfectdei amatoꝛ. Ceteꝝ ſi pfectio obſeruantie di L iſpben .
fectiõem fraterne dilectiõis vr ꝑtinere cũ ꝑ ̊ bona hõ vltio fini cõ lectionis ꝓximi potiſſime cõtinet᷑ in eo qð h̊ dr. Diligatis iuicẽ eitſah⸗
iſgit ĩqͥ ſuma hoĩs pfectio cõſiſtit:q qdẽ ſpũalia bona cum non vni ſic dilexivos:ꝓut Burgẽ.dic:tũc ſegtur illud foꝛe dem ꝑmodũ Nggoe
tm vł ouobꝰ ſʒz toti multitudini exhibita ſũt ẽ ꝑfectioꝛ dilectio ſcom ↄſili.cũ tñ dicat᷑ in lr̃a:madatũ nouũ.Sʒ Bur. B volẽs euade igſngti
effectũ.vñ iuxta ſnĩaʒ phi. Bonũ gẽt ꝑfectiꝰẽ ⁊ dinius q; bonũ vniꝰ re diẽ ꝙ oʒ itelligi ſolis aplis madatũ:cõitati at fideliũ ſit coſi ſkinnhi
ÿ Ex ꝗb' manikfeſte pʒ ꝙ i B qõ diẽ xpᷣs.Diligatis ĩuicẽ ſic dilexi vos: lium. ſed h̊ vr irrõnabiliter dcm ⁊ in nulla ſcriptura fundatũ. uiſcllfit
docuit aplos dilectiõis ꝓximi pfectionẽ in ſüũmo gradu qᷓ ſub conſi· ſʒ fundat᷑ ſup falſa imaginatõe:imaginat᷑ enĩ ꝙ vpCs dilexit noʒ klutend,
lio cadit:nõ.n. ad pᷣmiſia de necitate ſalutis ĩ libet caſugꝗstenetur. in ſũmo gradu pfectiõis:intẽſiue:extẽſiue:⁊ effectiue.ad quem ſmigfemnitt
Vñ Aug.in encheri.ſuꝑ illõ matth.ꝭ.Diligite inimicos vros dicit.p/ gradũ diligẽdi qꝛ nõ põt hõ de cõi lege ꝑtingere:iccirco xps euʒ rEnſnet o
fectoꝝ ſit iſta ꝛ filio dei. Ex ꝗbſeꝗtur ꝙ H̊ͥ mãdatũ ꝓpᷣe dĩ nouũ: nõ pꝛecepit:nõ enĩ xpᷣs pcepit alicui ſĩpoſſibile:hʒ igitur vt dicit e pſteeht
ĩ ãtiqᷓ.n.minime talis mõus dilectõis repit᷑.ſi ãt dicat᷑ ꝙ ᷣʒ H̊ͥ debuiſ Bur. vim cõſilij nõ pꝛecepti cuʒ dr. Diligatis inuicẽ ſicut dilexi ntgefüim fng
ſet dicere.Cõſiliũ nouũ do vohᷣ.nõ ãt mãdatũnouũ cũ pꝛedicta ñ ca vos.:ſed idẽ argumẽtũ Ede aplis ſiẽ de alus:nemo enĩ exeis ad ſchelchgffpi⸗
dãt cõiter ſub pꝛecepto vt dcm̃c.ſʒ ſub cõſilio.Ad h̊ dicẽdũ ꝙ lʒ iſia ſummũ gradũ ꝑfectõis ꝑtingere potuit ĩtẽſiue extenſiue ⁊ efe ßioniſctdn⸗
qtũ ad cõem ſtatũ hoĩuz ñ cadãt cõiter ſub pꝛecepto.ad ſtatũ autẽ ctiue.Oppoſitũ eni hꝰ dãnat᷑ ĩclemẽtinis.ad nrʒ.de hereticis. Nilinenlimne
aploꝝ ſub pꝛecepto ceciderũt inq;tũ fuerũt deputati ad edificatio· Un ẽt neq; aplis eẽt maãdatũ pari rõe qua ceteris nõ ẽ madatũ Ienitpiutni
nẽ totiꝰ vlis ecclie.Jux illud ad Ephe.A.·Alios ꝗdẽ aplos:alios aat c tñ oppoſitũ dicit Bur. Pꝛo Burgẽ. igit᷑ ⁊ ſuoꝛum imitatoꝛũ funliſöcſtn
paſtoꝛes ⁊ doctoꝛes ad cõſi i mationẽ ſcõꝝ ĩ opꝰ miſterij ⁊ ed i ficatio d eſolatione dico ꝗꝙ Bur. deceptus ẽputãs eẽ ſilitud inẽ curren frigigfnetin
nẽ coꝛpis xpᷣi.ſ.ecclie.Et iõ ꝓpᷣe hec vba eis dirigunt᷑ ꝑ modũ pꝛece · tẽ qttuoꝛ pedibꝰ.Scõm eni eundẽ Bur.in multis locis nulla iltlgcigiiscee
pti.ſ.Mãdatũ nouũ do voð.qꝛ qð alus cõiter ẽ cõſiliũ.apłis ẽ pꝛece ſilitudo dʒ vlłr accipi:qꝛ iã nõ eẽt ſiłitudo ſed identitas.iccirco inſnnſidon
ptũ qð ẽt illi mõ eis cõgruẽte pfecte ipleuerunt. vt ex geſtis eoꝝ pʒ. particularit᷑ accepta h ſilitudo.Siẽ dilexi vos:nõ cogit Burg. ntitaninezbi
Si vlteriꝰ qrat᷑ q̃litcõſilia ad ᷣmũ pᷣceptů charitatis ptinẽtia nõ fu ad dicẽdũ manifeſtũ pꝛeceptũ foꝛe cõſilium.qꝛ non ſequit᷑:dili ntmunehinn
erũt data aplis ſub pꝛecepto ſiẽ ⁊ pꝛedicta.cũ ad cõſilia vtriuſq; pꝛe/ gatis ſiẽ dilexi.ſʒ ego dilexi in ſümo gradu pfectionis. igitur et tciumnniat⸗
cepti eadẽ rõne tenerẽtur. Dicẽdũ ꝙ hò cõſilia.ſ.ad pᷣmũ pᷣceptuʒ ꝑꝓ vos.ſiẽ ñ ſeqtur.ſicut ſe hʒ ſenſus ad ſenſibilia ita intellect ad Pſinicichit
tinẽtia iã obuabãt᷑ ab aplis.vñ matth.io.ca.Ecce nos reliqmꝰ oĩa⁊ intelligibilia. ſʒ ſenſus ꝑcipit ſua ſenſibilia mãliter. g intellect⸗ ſilge, derisan
ſecuti ſumꝰ te. In abiectiõe enĩ oĩium tꝑaliũ ⁊ ſeqla xpᷣi ꝑfectio dine itelligibilia.totũ antecedẽs ẽ verũ vñs ĩpoſſibile:ſicut enizvlt ſchectenrſeeöra
dilectõis.⁊ ꝑ ↄñs ↄſilia ad illud pᷣceptũ ꝑtinẽtia ↄtinẽtur iuxta illð accipiẽdo ſiłitudines multi lapſi ſunt in ꝑiculoſos erroꝛes:ita tgttittuntluge
pallegatũ. matt.io.ca. Sivis pſect ec ⁊c.vñ ñ reſtabat niſi vt ĩfoꝛma ⁊ ioachin abbas arguebat ex illa ſilitudine. Pf oꝛo vt fideles tiftiediſnti
rent᷑ pfectõe ipletiõis ſcõi pcepti.vt dẽm eſt. ¶ In eodeʒca.vbi ſint vnũ ſicut ego ⁊ tu vnũ ſumus:ſed fideles nõ pñt eẽ vnũ ni/ tegeüent
dr in poſtil. Querit᷑ vtꝝ cena ĩ hoc capło deſcripta. ADDITIO. ſicollectiue. sperſone dine nõ ſunt ĩ cõi eẽntia.ſed collectiue. g lnernp
Ec qõ piſputat᷑ ⁊ ad plenũ vt credo declaratur in additione erroꝛ dãnatur:ex.de ſie um. tri. fi. catholica.Daãnam An btus ißine gtls
ſuper matth.6. capi. vide ibi. QRFPLICA SBreg. aliter exponit illud madatũ q́ᷓ Bur. Dicit. n. Diligite iui fütimetinen
HHcaplo.iʒ. vbi dr Cepit lauarepedes. Poſtillatoꝛ dicit lu· cẽ& ſicut ego dilexi vos:Gᷣ ẽ amatę inuicẽ ad quod amauivos:ſic Rhihfin
i toſos:qꝛ nudipedes ibãt. Burgen. ſe oppõit hic ſic Mar.õ. igſt᷑ accipit ſilitudo qᷓ ad terminũ amoꝛis.qꝛ amoꝛ dei erga nos inatei in
M.xide ibi coꝛꝛectũ.Qõð hic ſpãliter dicit de abꝛaham gobtulit oꝛdinat᷑ ad gram ⁊ gliam.ita ⁊ nr amoꝛ inuicẽ:ct q;uis ßm iten miſilentiil
ungelis pedũ loturam pꝛout dicit̃ Sene.io.iũctaauẽte beati Diony. ſiuum modũ nõẽ nobis poſſibile xpo aſſimilari i dilectione.tñ lätninigie
is. angelice hierarchie ẽ ̊ Burgen. qꝛ ibi dicitur angelos ſemperap/ in extẽédendo ad oẽs ẽt hoſtes poſſibile é: imo nõ difficile. quia iſenmnzetdi⸗
paruiſſe nudos pedes. ¶ In eodẽ ca. vbi dicitur. Mandatũ nouuʒ de diligendis inimicis nẽo vnc in vitate poterit ſe excuſare vt Aroni
do vobis. Moſtillatoꝛ illius nouitatis dat duplicẽ rõem:vna ẽ ꝙ dẽ vult btũs Aug in ſermone cõi.Eſt igit᷑ pꝛeceptuʒ charitatis ſi iint K
nouũ ꝑp aĩe inouationẽ:alia qꝛ dr̃aʒ noue legis a veteri ĩſtituit. Hur extenſuʒ nouũ ⁊ leue reſpectu ꝓximi:multoat leuius reſpectu kafimiſe
gen hic facit cauillationẽ ↄtra rõem vtrãq;. Cõtra pᷣmã.qꝛ ſacr̃a ino dei: qꝛ volũtas ſequendo rectꝗ rönem in deo nihil reꝑire pot ulicin n et
uãt aĩaz inſtrumẽtalr.deꝰ pᷣncipalr:iõ ꝑp ĩnouatõem aie poti ðbuit niſi diligibile:qꝛ nõ niſi bonũ.ĩmo optimũ:ꝑↄñs ſuper oĩa dili etnlie nemn
dici ſaccm nouũ do vobis.Hic dico ꝙ aliud ẽ ĩnouare aĩazʒ effectiue gendũ.opoꝛtuit igit᷑ Burg.aliũ hr̃e reſpectũ qñn circa.⁊0.· capi. ili eanime⸗
aliud foꝛmalr:deꝰ effectiue renouat:⁊ ad idẽ genꝰ cãe reducit᷑ ĩſtttm Exo.dixit pᷣceptũ ð dilectõe eẽ arduiſſimũ.vide ibi Ca. XIIII ii ſtetn
qð ẽt efficit ſuo mõ.ſed gr̃a a charitas foꝛmalr renouãt aĩaʒ. Pec ãt Tait diſciplis ſuis. Poſtq; ꝗ̊ xpᷣs confoꝛtauit diſcip 6 5 itiutlein
gra ⁊ charitas p deũ ĩfundũturĩ baptiſmo.ꝑ quã tanq; ꝑ ꝓpꝛiaʒ foꝛ ſuos exeplis.hic ↄfoꝛtat eos vbis.Et diuidit᷑ ĩ duas.qꝛ tiiſnüe
mã meriti mãdati noui fit ipletio. Innouatur igit᷑ aĩa effectiue ꝑcha põ cõfoꝛtat eos deſolationẽ ipſoꝝ de chꝛiſti moꝛte.2. nin gtindin
ritatis ĩfuſionẽ.ĩnouat᷑ ãt foꝛmalr ꝑ mãdati executionẽ.q̃ fieriñ pöt ↄtra deſolationẽ ĩ tribulatiõe pꝰ moꝛtẽ chꝛiſti eis iminẽte.cap. ſiinttel
ſine hituillo ĩfuſo.Eſt igit᷑ cauillatio Burg.tẽtatiua.pꝑtractio ẽt ſcõ ſe.Ego ſum vitis vera.Pꝛima ĩ duas.qꝛ pꝛio ↄſolaĩ᷑ viſcipulos uſcünglumt
rõnis ẽ quedã tẽtatiua cauillatio. Nã dr̃a noue legis ⁊ veteris teſtĩẽ de ſua moꝛte rõibꝰ ſũptis ex ꝑte diſciploꝛũ remanętiu.⁊=. foni⸗ iinitnnolt
timoꝛ ⁊ amoꝛ.Opa.n.legis erant ſᷣuilia ⁊ q̃ſi mercenaria:oꝑa ãt grfe be ſumptis ex pte xpᷣi dimittẽtis eoꝛũ conſoꝛtiũ.ibi.N on turbe incentien
amoꝛoſa.⁊ iõꝗ ſub lege erãt dicebãtur vᷣui:qãt ſub gra dicunt᷑ filu ? tur coꝛ vrm. Pꝛia ĩtres.qꝛ p ↄſolatur remanẽtes ꝓmittẽdo Si un ſiſchnb
amici. Mãdata illis data fuerũt deſpotica. Iſtis ãt ſũt data regalia acceſſum ad patrẽ ꝑ ipᷣm.⁊? pmittẽdo eis ſpũs ſciĩ donü.ibi. Si n kenti
⁊ politica.qꝛ deꝰ illis mãdata dedit vt huis:iſtis vt filus liberis ⁊ ami diligitis. 3ʒ? pmittẽdo eis ſuü reditũ.ibi.Nõ relinquã ehba ſie tin
cis:ex q̃ dr̃a bñ accipi nouitas mãdati.Eaãt q Burgen.ponit ad de ma ĩ tres.qꝛ pᷣmo ꝓponit intẽtũ.⁊ manifeſtat ppoſitü. bi. tnſbteſen
clarandũ mãdati nouitatẽ nõ ſũt multũ ꝓbabilia. Dictũ eiꝰ pꝛimuzʒ q vado ſcitis.3 dubiũ remouet ibi.Dicit ei philippiis. Circapꝛ nlallkmnit
Eqꝙ nouitas illa attẽdit̃ penes ↄſilia ſuꝑaddita. Nam ĩ veteri lege vt mũ ſciẽdũ pꝛedixerat eis iude ꝓditionẽ ⁊ petri negationem Kinnelen

= =

==
—

=
=

E f

Uulhlinz
iehrhiite
Mügötniüftit
enmuluſcimte
Wmnigigeeſ
mineteſinni
egngrriinge
Miggiöinicin
etthanenoeigt
nititchmeennir
Wnsdeliin
egnucenttäin
Kigitſoanar
epetiscetinliäin
Dmnin mliln
Emteſtina
idütiwmirg,
auugfeameg
Nienſbiunek
niblanäimin
mnrirgacſecnt
ſecd ſattesninintn
ticitinuft⸗
nuinl tmnn

—

=

rueunitne,
gignnntie⸗

bitiimii

Joannes

⁊ ſui abſentiã ⁊ moꝛtẽ.que oĩa erãt eis turbatiõis mã.iõ dicit.
b¶Hiõ turbet̃coꝛ ve.ꝑꝑ pꝛedicta. Qõ ãt alig libꝛi hñt hic.ſeq;
foꝛmidet.nõ ẽ de textu.ſʒ ĩfra.eodẽ ca.ponit᷑ vt videbitur.
reditis in deuzʒ ⁊ in me credite.ĩ quo expᷣmit ſuã deitatẽ ma
nifeſte. alr cõſequẽtia nõ valeret. O ¶ In do. pa. mei mãſio⸗/
nes multe ſunt.Domꝰ pr̃is hic vocat᷑ głia celeſtis.ĩ qua ſũt mul
ti gradus ⁊ diſtinctiões.qꝛ qᷓ;uis ſit idẽ obiectũ btĩtudinis.nul
lam diuerſitatẽ hñs.tñ ex ꝑte beatoꝛum ẽ diuerſitas in ꝑticipã
do iſtud obiectũ ſᷣʒ

vanergremeri og Taͤtt diſcipulis ſuis. H
clari?a fruunt pfe ¶türbetr᷑ coꝛ vꝛm. Crèdiis
ctiꝰſᷣm maioꝛitatẽ ideũ:⁊ ĩme credite.In
hitus caritatisg ſa vomo pꝛis meimãſiones multe
citaan capace o' ſt. Si qu min? dixiſſem vobis
iecti btitudinis. . 18
e¶ Siomi. dix. vo. qꝛ vadò parare vobis locũ.Et ſi
ꝗ.d. ſi in celeſti baa abiero ⁊ pparauero vobis locũ
tirudine eet aliad itenveniò ⁊ accipia vosad me/
ſum vieere vobis. ißim: ut vbi ſum ego ⁊ vos ſitis.
fQuia va. pa. v0o. Et quoego vado ſcitis:ẽt vi ſci
boũ. no Eneceſſe tis. Dicit eithomãs: Dñe neſci⸗
ꝙwO vada ad pꝛeparä mo quo vadis. Et aſo poſſumꝰ
dum.qꝛ in deo ẽ bo m is ae⸗Er inohc
nitas pfecta eterna Viꝗ lcire. Dicit eiielus. οI
lis. zct imutabilit via: ? vèritas ⁊ vita. Memo ve
⁊multipliciter par
ticipabił a beatis.

Numerꝰẽt electoꝛũ ⁊ terminus meritoꝛum ẽ eternaliter ⁊ imu
tabiliter pᷣdeſtinatꝰ.⁊ ſic totũ paratũ ẽ ab eterno.ᷣm ꝙ dicit
matth.25. Poſſidete ꝑatũ vobis regnũ a cõſtitutiõe mũdi.ſed
huic expoſitioni vr repugnare qð ſegtur.Et ſi abiero ⁊ pꝛepara
nero vobis locũ.ꝗ vr ꝙ iret ad pꝛeparãdũ.Dicendũ ꝙ btitudo
vł locꝰ ipius nõ ĩdigebat aliqua pꝛeꝑatione.vt dem̃ c.⁊ ſic loq/
tur ſaluatoꝛ in lr̃a pꝛecedenti ipſi ãt electi indigẽt pꝛeꝑpatione
ad Gq̊ ꝙ poſſint bitudinẽ cõſeꝗ.qꝛ lʒ ſint ab eterno pꝛedeſtinati
tn beatitudinẽ nõ cõſequunt᷑ niſi mediate gra q̃ dat᷑ tempoꝛa/
literin pñti.qñ g dicit ſaluatoꝛ. g ¶ Si abiero ⁊ pꝛe.vo.lo.nõ
itelligendũ ꝙ ĩ glia celeſtialiqd aſcendẽdo pꝛeꝑauerit:ſed qꝛ
ꝑaſcenſionem ſuã donuʒ ſpũs ſcĩ fidelibꝰ miſit.ꝑ quod pꝛepa/
rãtur ad cõſecutioneʒ btitudinis. h¶ Iterum venio ⁊ acci

piam vos ad meipſum.Ex hoc verbo dixerunt aliquiheretici

ꝙ electi nõ aſſumunt᷑ ad gliam vſq; ad diem iudicuj.⁊ tunc pꝛi
mo aſſument᷑ qñchꝛiſtꝰ veniet iteruʒ in foꝛma humana.ſᷣm ꝙ
dicit Actſ.i. Pic ieſus qui a vobis aſſumptus eſt ſic veniet ⁊cc̃.
ſed hoc eſt expꝛeſſe cõtra dcm̃ apłi Phil.i.Cupio diſſolui ⁊ eẽ
cuz chꝛiſto.⁊.2z.ad Coꝛ..Scimꝰqm̃ ſi terreſtris domꝰ nr̃a habi
tationis huius diſſoluat:habemꝰ domuʒ nõ manufactã in ce⸗
lis.Ex ꝗbus pʒ ꝙ aĩa exuta acoꝛpoꝛe nõ habens ipedimentuʒ
culpe vel pene tempoꝛalis debite.ſtatim euolat ad gloꝛiam.
VHoc etiã pʒ rõne.qꝛ talis aĩa per gratiam quã hʒ digna eſt glie
⁊ nõ habet impedimẽeta ꝓpꝛie perſone nec totiꝰ nature.qꝛ illõ
impedimẽtũ per xpᷣi moꝛtẽ fuit ablatũ.⁊ ſic intelligi pparaſſe
beatitudinis locũ inq;tum per moꝛtẽ ſuã amouit ĩpedimentũ

nature.⁊aſcẽdens ad celos miſit donũ gr̃e que ãbo erãt neceſſa

ria ad cõſecutionẽ głie.Sciẽdũ igit᷑ ad intelligendũ verbũ xpᷣi

cũ dr. Iterum venio ⁊c̃.ꝙ chꝛiſtus dupłr venit ad accipiẽdum

fideles.vno mõ ad accipiẽdũ eos ad beatitudinẽ aĩe.⁊ ſic quot/
tidie venit ad eccłias accipiendo a coꝛpoꝛibꝰ aias ſanctas ⁊ trãſ
ferendo ad gliam. iſte tũ aduẽtus nõ ẽ in pꝛeſentia coꝛpꝑali.alio
modo veniet in fine mundi coꝛꝑaliter ad aſſumendum fideles
ad beatitudinẽ anime ⁊ coꝛpoꝛis ſimul.⁊ qᷓ;dtum ad hoc verum
vbuʒ illoꝛũ ꝙ fideles nõ aſſumãtur ad beatitudinem vſq; ad
diẽ iudici.intelligẽdo de beatitudine coꝛpoꝛis ⁊ aie ſimul.hoc
tñ eſt intelligendũ de cõi lege.qꝛ aliqui ſancti ex pꝛiuilegio ſpe

ciali ſũt iã in beatitudine eterna anima ⁊ coꝛpoꝛe.qꝛ ſalteʒ hoc

pie crediturde beata vgine. i ¶ Ut vbi ego ſum ⁊ vos ſitis.
dicit ego ſum.quia ante paſſionẽ ſuã iaʒ erat beatꝰ pfecte ĩqtũ
deus.⁊ inq;tũ homo quo ad aiam. kEt quo egovado. Hic
manifeſtat quod dixerat.ſ.ꝙ ꝑ ipſum habebàt acceſſuʒ ad pa/
tre.qꝛ ipſe ẽ via ſcom humanitatẽ.⁊ pater ẽ terminꝰ.ipſe auteʒ
de vtroq; inſtruxerat.ideo dicitur.Et quo egovado ſcitis.ſ.ad
patrem. I¶ Et viam ſcitis.via per quam iuit xpᷣs fuit moꝛs
ipiꝰ.ipſe ãt xpᷣs vel ſequela ipſius quod ꝓ eodẽ hic accipit᷑.ẽvia

per quam alu veniũt ad patrẽ.⁊ de his oĩbus diſcipulos inſtru
xerat. licz nõ intellexiſſent ad plenum. ꝓpter quod ſubditur.

„

m ¶ Dicit ei thomas domine neſcimꝰ quovadis ⁊ quomodo poſſumꝰ
viam ſcire.⁊ ſic negat ſe ſcire vtrũq;.ſ.viam ⁊ terminum. ꝓpter qð
videtur dictum eius verbo chriſti eſſe contrariũ.dicẽdum ꝙ non ẽ
inconueniens vnum ⁊ideʒ ſciri ⁊ ignoꝛari diuerſimode.Cognitio.n.
hbumana ꝓcedit de imperfecto ad perfectũ.vt habetur.i. Phyſico/
ruʒ. c ideo illud quod ſcit᷑ in generali ⁊ confuſe bene ignoꝛaturĩ par
ticulari ⁊ determinate.ſic erat in ꝓpoſito.qꝛ xpᷣi doctrinã in quodã
generali ⁊ confuſo acceperãt.⁊ ſic xpᷣs dicit eos ſcire.determinate ãt
2 perfecte adhuc neſcie⸗
bant.⁊ ſic thomas nega⸗
uit ſe ſcire. ppter qð xpᷣs
magis explicat in parti/
culari. n ¶ Ego ſũvia
ſcõöm humanitatẽ.qꝛ ea
que geſſit ĩi humanitate
ſũt via perduceẽs nos ad
gloꝛiam. o Et vitas
⁊ vita.licʒ enim chꝛiſtus
inquãtum homo ſit via
beatitudinis.vt dictum
C.tamen inqua ntũ deus
ẽbeatitudinis terminꝰ.
ſicut ⁊ pater quia eadem
ẽ eẽntia ⁊ bonitas ambo
rum.in cuius viſione cla
ra ⁊ perfecta fruitiõe cõ/⸗
ſiſtit beatitudo.⁊ iõ dici
tur veritas ratione viſio
Mß niis. vita rõe fruitionis.⁊
ꝙ ſit via rõe humanitatis oñdit.d. p ¶ Nemo venit ad patrẽ niſi
per me.i.ĩ me credẽdo ⁊ opexę imitãdo.ꝙ;ẽt ſit terminus beatitudi
nis ſicut ⁊ pr oñdit.d. q ¶ Si cogno.me.pfecte qᷓ;tum ad deitatẽ.
r Et pa.me. vtiq; cogno.qꝛ p ⁊ filius vnum ſunt in deitate.
ſ¶ Et amodo cog.eũ.i.a tꝑe paſſiõis.qꝛ poſt paſſionẽ immediate ape
ruit illis ſenſũ vt itelligerẽt ſcripturas vt h᷑ Luce vltl.⸗ Fern ba

nit ad patrẽ niſi ꝑme.Si cogno
uiſſetis me:⁊ patrẽ meũ vtiq; co
gnouiſſes.Et amodòè cognoſcen
eñ ⁊ vidiſtis eÜʒ. Dicit ei philip/
pꝰ.Dñie oñdẽ nobis pꝛeʒ ⁊ ſuffi
cit nobis.Dicci ieſus.Tãto tꝑè
vobiſcũ ſũ⁊ nõ cognouiſtis me:
Philippẽ ꝗ videt me: vidẽt ⁊
patrẽ. Quũò tu dicis oñde nobis
pꝛeʒ: Mõ crèdisqꝛ ego ĩ patre ⁊
pꝛ in me: Hèrbaq̃ ego loquoꝛ
vobis a meipſo nõ loquoꝛ.
gt ime manẽs ipe facit oꝑa.Hõ
creditisqꝛ ego i pꝛe ⁊ pꝛime ẽ:

buerunt plenioꝛẽ cognitõnem de myſterio trinitatis. t¶ Et vidi/
ſtis eũͥ.q; vidẽdo xpᷣm viderunt ſuppoſitũ fili in quo ẽ nã dina queẽ
idem quod pater.⁊ ſic in filio quodãmodo pater viderãt.Aliter ex
ponitur. Uidiſtis eũ.i.audiſtis.vt hr̃ Exo.o. Ppls videbat voces.
vbi accipit᷑ videre ꝓ audire.Si queratur vbi apoſtoli audierant vo
cem pr̃is.dicẽdũ q audierãt cũ rũdit xpᷣo.clarificaui ⁊ iterũ clarifica
bo.ſicut pꝛedictũ ẽ ca.iz.Aliqui ẽt illoꝝ vocè patris audierant ĩ trãſ
figuratione.ſ.petrus.iacobus ⁊ ioãnes.vt habet᷑ Matth.i⁊. Sð
„Dien ei philippus. Hic xpᷣs remouet dubiuʒz ex verbis ſuis exoꝛ/
tum.Et diuiditur in duas.qꝛ pꝛimo remouet dictum dubiuʒ.2? pꝛo
bat ꝓpoſitum.ibi.Uerba que ego.dixerat enim ꝙ apoſtoli cognoue
rant patrẽ ⁊ viderant.ideo credidit philippus ꝙ pater poſſet videri
oculis coꝛpoꝛalibꝰſicut ⁊ filius.iõ ſtatim dixit. x Dñne oñde no/
bis patrẽ ⁊ ſufficit nobis.q.d.credo verbo tuo.ſed patrẽ videre deſi
dero. y¶Dixit ei ieſus.oñdendo qualr pr̃ videt᷑.qꝛ nõ videt᷑ ocu/
lis coꝛpoꝛalibus nec oculis mentis viſione intuitiua in hac moꝛtali
vita.niſi a chꝛiſto hoĩe.ideo ſequitur. z8¶ Tãto tempoꝛe vobiſcũ
ſum. ⁊ non cognouiſtis me.q.d.magna ruditas eſt ꝙ tãdiu doctrinã
ęã audiſtis ⁊ adhuc ita parum me cognoſcitis ſm deitatt.
a hilippe qui videt me.ſcdõm deitatem. b Dirder rpatrẽ me⸗
uz. Sicut enim pater nõ videtur niſi in beatitudine.ſic nec filius in
ſua deitate.quia illa viſio eſt merces.⁊ quia talis non eſt homini cõ/
cedenda in via.ideo ſubdit. c ¶ Quomodo tu dicis oſtẽde nobis
prem.qꝛ oculis coꝛpoꝛalibus nõ eſt viſibilis cũ ſit ſpũs.vt ſupꝛa di/
ctum ẽca.A.nec oculis mentalibus videt᷑ in pñti.vt dictum eſt.⁊ io
debet ſufficere habere noticiam fidei de eo. ꝓpter qõ ſubdif᷑.
d¶Nõ credis qꝛ ego ĩ patre ⁊ prĩ in mec̃.q.d.iſtud debes credere.et
ſufficit tibi ad ſalutẽ. e erba que ego loquoꝛ. Remota du/
bitatiõe philippi ꝑ G̊ ꝙ in pñti de pr̃e ⁊ filio non hr̃ noticia niſi fidei.
hic ↄñr oñdit ꝙ debeãt credere.⁊ G̊ declarat duplr.pᷣpꝑ ſuã doctrinã
q̃ erat autẽtica.qꝛ ſicut lingua xpᷣi ab aia mouebat᷑ ad loquẽdum de
cõceptu aĩe.fic aia eius in oĩbꝰ regulabat᷑ ab ipſa deitate.⁊ iõ vbum
eius in nullo deuiare poterat a vitate.pꝑ quod tali doctrine ðöbebãt
firmit᷑ aſſentire.⁊ G ẽ qð dr. Uerba q̃ ego loquoꝛ vobis a meipᷣo nõ lo
quoꝛ.i.ab humãitate tm̃:ſʒ a deitate mõ pᷣdicto. ẽt pʒ ex mũdicia ?
pfectiõe doctrine xpᷣi ᷓ nõ põt eẽ maioꝛ.intantũ ꝙẽt ſine miraculis
dignũ eẽt ei credere.⁊? q ꝓbat ꝑ oꝑa diuinitꝰ facta ad teſtimonium
vitatis doctrine xpᷣi.q̃ ſũt efficaciſſimũ argumentũ vitatis.vt freãn⸗
ter patuit ex ſupꝛadictis.⁊ Hẽ quod drĩ. f i me manẽs
ipe facit opa.SFiliꝰ.n.⁊ pater ſunt vnum in virtute oꝑatiua ex q̃ fie
bant miraculoſa opera. g 6creditis q; ego in patre ⁊ pater ĩ
me᷑.qualr pf ſit ĩ filio ⁊ ecouerſo dictum eſt ſupꝛa calo
2

aterãt ĩ me mants

a ¶ Alioquin pꝓpter opa ipa credite.q.d.ſi vba nõ inducũt vos ad cre· filij dei ꝑ adoptoeʒ.pꝓpter quod chꝛiſtus gerebat curam de eis
dendũ:oꝑa miraculoꝝ totã nature vtutẽ tranſcendentia debẽt vos ſicut den 7 . id vos. no
ad hoc inducere.ʒ? pbat ̊ idẽ ex oꝑibus que fecit xpᷣs ꝑ apoſtolos. lũ ſpũaliter conſolãdo.ſʒ ẽt coꝛꝑaliter viſitando ⁊ in fine cõfir

qꝛ nõ ſolum ĩ pꝓpꝛia pſona miracula fecit.ſʒ ẽt per apoſtolos.⁊ per mado. quod fecitxp̃ᷣs pꝰ reſurrectionẽ ſuã apparens apoſtolis

pʒ ꝙ vtus ꝑfecta faciendi miracula erat in xpo inq;tũ nõ ſolũ per ſe ꝑ.40. dies ⁊ lo iẽs eis de regno dei ante ſuã aſcẽſionẽ. vt habe
ſʒ ẽt ꝑ hoĩes ſimplices ⁊ illiteratos miracula faciebat.⁊ q̊ ẽ quod drTĩ. tur Act.i. v ¶ Adhuc modicũ ⁊ mundus me iã ñ videt.quia

os autẽ vide/

b¶ Amen amẽ dico vobis qui credit.⁊c. Et bñ dicit.Qui credit.qꝛ ſi / modicũ tꝑis erat vſq; ad tpᷣs ſue ier d⸗ aſpectus ſue

cut xps faciebat miracula ꝑ G̊ ꝙ eiꝰhumanitas erat deitati ↄiuncta humanitatis ſubtrabendus erat aplis. x
in vnitate ſuppoſiti.ſic ne. Poſt reſur
apoſtoli taciebant en in. Aliöqn ppter opa ipſa credite. videi me: qꝛ egõ viuo ⁊ vos vi ſronseni n fuit
ſnenn e. mgone Amẽ amẽ dico vobis:q creditĩ uͤetis. In illd die vos cognoſcet ſed ſolü aplis c ali⸗
hoꝛũ faciet. Poc pʒ pꝛio me:oꝑaq̃ ego facio ⁊ ipe faciet: qꝛego ſu ĩ pꝛic meo: ⁊ vos i me: is diſciplis.vt habe

in doctrina. plures enin maiôza hoꝝ faciet: qꝛ go ad ⁊ egð ĩ vobis.Qui hʒ mandata tur Joã.0. Et ſub⸗/

uerſi ſũt ad fideʒ ꝑ pᷣdi/ 4 —Hñ De 1eil & Rili i dit᷑ c ſue reſurrec
ein aplor hperpee patrẽ vado. Et qdᷣcũq; pètierii mea ⁊ uàt ea: ill ẽq diligit me. tionis eu vieit.

dicationè xpi qp eos cõ bpꝛẽz i noie meo hoc faciã:vt glo Quiaũt diligit me: diliget a pie y¶ Quia ego viuo.
uerſa ẽ multitudo gẽtiũ. rificet᷑ pꝛ ĩ filio. Si ꝗqd petieritis meo:⁊ego diligã en: ⁊ mãifeſta q.ð.lʒ moꝛiar ex in/

per pdicatõez ãt xpi au i nomine mèo hoc faciã. Si dili bo eimeipʒ. Dicit i iudas:nõil/ firmitate carnis. tñ

ci iudeoꝝ.Itẽ qꝛ apli pᷣ/ ir! jAS B ari er g ar 5 a reſurgavtute deita
deaͤne Jbohans p gitis me madta mea ſᷣnate. Et le ſcariothis.Dñẽ qꝗd factũẽ: q: tig que ſp vinit.

bĩ Act. =.xpᷣs aũt pdica, egò rogabo patrẽ: ⁊ daliũ ꝑacliti manifeſtatures nobis teip̃m ⁊? ʒ Et vos viuctis.
uit in vna ſola lingua. ſ. dabit vobis: ut maneat vobiſcũ nõmũdo: Rñdit iẽſus:⁊ dixit ei B dicit aſſecurido

dcn nnc iomerdi nõ põt acciꝑe:qꝛ nõ vidẽt eũ nèc uabit: pà mè diliget euʒ: 7 ad ii. captbomasboc

ſus niſi ad oues qᷓ perie/ ſcit eñ. Aos aüt cognoſcet᷑ euz: ¶eũuʒ veniemꝰ: ⁊ mãſionẽ apð eũ timẽs dixit. Eam
rũt domiſrl. nec ẽcõtra qꝛ apð vos manebit: ⁊ ĩ vbis faciemꝰ. Qũui nõ diligit me ſer· z moꝛiamur cũ ipo
illud quod ſupꝛa dcm eſt erit. MHõ rèliquãvos oꝛphanos: mões meos nõpuat. Et moͤnẽ vt ibidem expoſitů

tanie, keeigringel vèniã ad vos. Adhuc mòdicũ? quẽ audiſtis nõ ẽ meꝰ:ſj ei q mi die vos sore

hebꝛea. qꝛ ſolu iudeis p. jeternũ rnneerenrde tgbn diligit mẽ ᷣmonẽ meü ſer eos. qꝛ timebaͤt mo

in parte ſicut ibidẽ den mMũdus me iã nõ videt. Vòs aũt ſit me pais. Hec locutꝰ ſũ vobis qꝛ cc. Poſt reſurre

fuit.⁊?ꝰ ꝑʒ i miraculis.qꝛ ctionem enĩ habue

apoſtoli maioꝛa fecerüt. ⸗ iiit plenioꝛem noti
magnũ enĩ reputatũ fuit ꝙ infirmi ſanabãtur ad tactum fimbꝛie ve ciam de myſterio trinitatis:vt dem̃ ẽ eodẽ ca. b¶Et vos in
ſtimentoꝛũ xpᷣi.vt hr Marci.o.ſed maius videt᷑ ꝙ ad tactũ vmbꝛe me ⁊ ego in vobis.nõ ꝑ eẽntie vnitatẽ ſicut pĩ eſt in filio ⁊ econ/

petri ſanabatur. vt hr Actl..Subdit᷑ ãt cã quare apoſtoli tãta erant uerſo.ſed ꝑ mutuã dilectionẽ.ſicut amans ẽ in amato ⁊ ccõuer

facturi.cuʒ dicitur. ðD ¶ Quia ad patrẽ vado.quia maioꝛa öbebãt ſo. c ¶ Qui hʒ mãdata.Hic reddit cãm hꝰ bñficu collatiapo
fieri ppeffuſionẽ plenitudinis ſpũs ſci.q effuſio ñ öbebat fieri añ aſcẽ ſtolis ⁊nõ mũdo:vt pʒ ex dictis.hec cã ẽ dilectio ⁊ obedientia
