credit᷑.ioſeph adhuc vgo erat.Cuiꝰ rõc.qꝛ cũ xpᷣs ĩ paſſione ſua nulli
mfr̃ez fuãdã tradidit niſi vgini:nõ ẽ ꝓbabile ꝙ añ cõceptü dũ adhuc

eẽt iuuẽcula traderet᷑ alicui niſi pgini cuſtodiẽda. g ¶ Joſeph auüt
Pic ponit᷑ ioſeph digna dubitatio.emiſſo aũt voto pᷣdicto angelꝰga⸗/

bꝛiel venit ad vginẽ ignoꝛãte ioſeph.⁊ ipꝛegnata ẽ de ſpũ ſcõ.vt hẽtur
Luce.i.⁊ ſtati ð licẽtia ioſeph abijt ad cognatã ſuã.ſ.ſcãʒ Heliſabeth:
vt ei pᷣgnãti ſuiret.⁊ natũ filij ſui pᷣcurſoꝛẽ viderʒ.⁊ ibi mãſit tribꝰmẽ
ſibꝰ vſq; ad pactã pcurſoꝛis natiuitatẽ ipſa aũt redeũte vidit ioſeph

vteꝝ ei grauidũ.⁊ ĩcurrit ex q̊ vehemetẽè ſuſpicionẽ. nec fuit mix ꝑpꝑ

marie lõgã abñtiã.ex altera pte tm̃ tenebat de marie ſcitate vt dicit
Cbhbꝛyſoꝰ ꝙ ſibi videbat᷑ ipoſſibile ea cecidiſſe. h Cü geet iuſtꝰno
luit eã traducere.i.ꝓpalare.qꝛ nõ erat cert de crie.⁊iõ. Nolu,
it occulte dimitter̃ eà.ne foꝛte ex oppoſita ꝑte faueret ſibi ĩ crie ⁊ bũ
v fjf ꝙ occulte.ne ſi ĩ pala eã relinqret neſciret rũdere determĩate cãz

odimittedi e h qrẽtibꝰ.cũ hẽret argiumta ſibi iſolubilia exvtraq; ꝑte
vvt viſu e. ¶ Sʒ qrit᷑ q̃re maria ñ dixitei diuinũ ſecretũ. Eſt dicẽdũ
P. talia nõ fũt reuelãda.niſi qᷓtũ ſe extẽdit volũtas diuĩa.⁊ iõ btã vir ⸗

fra dicek. e ¶ Inuẽéta in vtero bũs.

tificaret ꝙ de cetero nullo mõ dubitare poſſet. k ¶ Hec aũt
eo cogitãte.hic ponit᷑ ipſi ioſeph dubitãtis magna certificatio
⁊ diuidit᷑ in duas ꝑ
nagez tes. qꝛ p ponit᷑ eius
mere accipere mariam coniuge,ʒ certificatio qᷓ;tũ ad

tuam. Quod énim in ea natum ttellectuʒ. ⁊ ſecũdo

eſt:dẽ ſpiritn ſancto eſt. Paͤriet oſtẽdit bec certifi/
qautem filium: ⁊ ůocabis nomen tio p effectuz ibi.
eius ieſum. Ipſe ènim ſaluuʒ fa⸗ rrhn onen n
ciet populum ſuum a peccatis pꝛimoad certifica/

eoꝛum.Hc autem totum factũ tionemipſius poni

eſt: vt adimpleretur quod dictuzʒ tur teſtimonium

—12 1 HHõ 255 angelicum, ſecun,
ce vgo ĩ vtero habebit ⁊ parict fi confirmationẽ pꝛo

liuʒ T ocabit᷑ nomẽ eiꝰhemãnel: ducit᷑ teſtimoniuʒ

8 6 interpᷣtatũ nobiſcum deus. bꝛopheticum ibi.
qð interptatũ nobiſcum deus cainem torum

Exurgẽs aſt ioſepha ſomno feẽ

— ald OoeP„ factum eſt. Ad eui
ſiẽ pꝛecepit eiãgelꝰdñi: ⁊ ùccepit dentiaz pꝛime par

ↄiugẽ ſus:ẽtñ cognoſcebat eqẽ do tis aduertedum ꝙ
nec peperit filium ſuum pꝛimo/ magnum maluz fu
enttür Tvocanit nom̃ eivieſunmm. iſſet ſi ad modicaʒ
Peeatam virginem

O qqqeque de ſpiritu ſan
cto conceperat dimiſiſſet. ideo cum adhuc de hoc deliberaret
certificatus eſt per angelum anteq; ab ea diſceſſiſſet. ⁊ hoc eſt
quod dicitur. Pec autem eo cogitante ecce angelus domini ap

paruit in ſomnis ioſeph.qꝛ anima clauſis ſenſibus exterioꝛibꝰ
ad recipiendum reuelationem magis eſt apta. quia tunc non
eſt per occupationem ſenſuum exterioꝛum impedita.ſequitur.
l oſeph fili dauid ⁊c.quia de Chꝛiſto volebat loqui qui erat

pꝛomiſſus ipſi dauid.ideo de ipſo dauid memoꝛiam facit.
m Noli timere accipere mariam coniugem tuam.non ad car/
nalem:copulam:ſed ad cohabitationem cum ea ⁊ deuotam mi/
niſtrationem. ſubditur ratio. n & Quod enim in ea natum

eſt.non dicit ex ea.quia natiuitas in vtero eſt quando fetus ani

matur.⁊ illa erat cõpleta.ſed adhuc natiuitas ex vtero tempo-/
re debito expectabatur. o ¶ De ſpiritu ſancto. miraculoſe

facta eſt conceptio.non interueniente adulterio.ſequitur.

p Pariet filium.ſcilicet quando erit natiuitas ex vtero.
q ¶ Et vocabis nomen eius Jeſum.ideſt ſaluatoꝛem.ideo ſubdi
tur. r Ipſe enim ſaluum faciet populum ſuum a peccatis

coꝛum. In hoc autem oſtendit angelus eum verum hominem

in partu virginis verum deum in ſalute populia peccatis. quia

nullus poteſt ſaluare a peccatis niſi deus. ſ ¶ Hoc autem
totum factum eſt vt adimpleretur ⁊c̃. Hic ad certificationem

noſtre fidei adducitur ad hoc teſtimonium propheticum. vn/

de iſta ſunt verba euangeliſte ſcribentis.non angeli loquentis.
Volebat enim oſtendere in hoc completam eſſe pꝛophetiam
Iſa.⁊. Ecce virgo ⁊c.ſequitur. t Et vocabitur nomen eius
Hemanuel quod eſt interpꝛetatum nobiſcum deus. Per hoc
oſtenditur veritas deitatis ⁊ humanitatis in Chꝛiſto.prius eni⸗
erat nobiſcum deus per eſſentiam potentiam ⁊ pꝛeſentiam. ſi⸗
militer erat per gratiam nobiſcum quantuʒ ad ſanctos patres
ergo li nobiſcum impoꝛtat hic ſpecialem vnionem que fa /
cta eſt per noſtre humanitatis aſſimptionem. u⸗ Exur/
gens autem a ſomno. PHic ponitur ipſius ioſeph certificatio per
effectum. quia exurgens a ſomno certificatus de virginitate
marie ad mandatum angeli. x¶ Accepit coniugem ſuam.

p
1

tanquam dominam ſuam ei obſequioſe miniſtrando.

t non cognoſcebat eam.quod exponunt aliqui de cognitio/
aciei. dicentes ꝙ ex pꝛeſentia chꝛiſti in vtero virginis tanta
erat claritas in eius facie ꝙ ioſeph non poterat eam cognoſce/
re.ſicut dicitur de claritate faciei moyſi ex conſoꝛtio ſermonis
domini. quia nonpoterant intendere in eam fili iſrael. vt babe
tur.2. Corin. Aliter exponit Pieronymus de cognitione car
nalis copule.quia cum ea vouerat virginitatem. vt dictum
eſt. ſequitur. zʒ ¶ Donec peperit filium ſuumpzʒimogentum.

H
17

“

“ motendcaun

Se==

S

— ð i
=
=
=

==

“““

=-

= –=
= =—

==

=
= =
=

—
=

Se
E

rueien
D

=S—––‧w

————
—, == 5
=
= =
- = SS =
— S- 2
= =ͤ 2 E
— =
—
S
—
=—
—
—

=

= öa

=

S.-
=
—
—
— SS—
— =2
S
=
—
— —
=
=
—

SS=
= = =
S=
§ S =
S
—2
—
S=
—
—

ſtmnaiticßf
iynaigle
ticonnanoe
Vifeiturgvzi
Eebgtſcpa
nina Matbe
—

S=
=

1

S

. e

S=S
S
==

—
E
=

=ꝛ
—

=
B

= S=

☛

4

=

1

=
SSS

. 112

tubieronin

ſnwiterpobe

=

=
=

croesfinalter
lenatplp

=
—

☛

=

==

5

=
=
SS
=
==
—
S=
2
—

E
==
S=
S=

gatdebi
Mpeccno⸗
innfneſcin
ſinlcſfcaater
ippeccance
elterpenitite
iſtcivene
ngöſct
Uefenurpien
ietinnt
hnrbirser
Engonegduue
ſtludeinn
fi⸗rimiegici
iilrdeherthe
(ludeſcheſonn
(itlononſtce
tonſilononi⸗

1

=
=

—
=
=

=

—

S=

. =

9

=

SSu
=—

=

7
4

=

=SSe
E
=
=

=

S=ß

1

N

— S

S=e =zoͤ

1
1

=

=
=ͤ
=

imnapungtichl

,ſefmitnenin

(ilſifcner denen
rietttiggneing
(ijnatefei

=
S=S S
=ꝛ
—
—,.
—
—
=
=
—
—
=
–——,—

-=

S.
—= = E
—
=☛
E

S=.
. , —

E -
=- =

— —
☛ =-=

=

—
S
—

=☛
=

E

. 2

8. Mbcand

Gedehint
Wrdebeedelten

deadiceltſetchee

keccenngelodenn

üsſenſbisenetd

õ
uminpecieſen
towwebalegnin
tlnenonaniet

”

maunentdannn

Cmmntu
oeſuncit

Gninnzser u
pimn inm ul
Eacdultero n
utinitist,in
ctſalumnenintn
llunſuni
se

Gmnümmſfrinn

omm ngllen⸗

Gemmeſite

Enuchinid

ſamdat ,en
weſonun

S

vigetur pꝛobabilit iulJ. AI ””
Entẽtia hieronimi ſane ĩtellecta nõ videt̃᷑ impꝛobari aͤc

Ex hoc locodixit eluidius hereticus ꝙ maria licet a ioſeph non

fuit ⁊ alios filio ſpepit:qð arguit ex hoc qdð dicit hic:Nõ cogno
ſcebat eam donec peperit ⁊c. ergo poſt partũ cognouit. Ite ex H

qðõ ſubditur: Pꝛimogenitũ.qꝛ pᷣmogenitus nõ dicitur niſi reſpe

ſit cognita ante partũ chꝛiſti:tñ poſt eius partum ab eo cognita

ctu alioꝝ filioꝝ ſecundo genitoꝝ. Poc ẽt ꝓfirmat᷑ qꝛ Joh. z. le

AE

daitheng

eb k

eni xps deſcẽdita dauid niſi ꝑmatrẽ gloꝛioſã:nõ aũt ꝑioſeph.Qbar
ylteri obucit de raab ⁊ ruth nihil facit ↄtra hiero.imo ꝓ eo. ꝓbatc n.

ipſaꝝ finalẽ inſticiã.ex quo nõ ↄcludit᷑ ꝗn pus peccatrices fuiſient ꝓ

ut maniſeſte fuerũt:qð manifeſte facit ad ſniĩazʒ hiero.ↄfirmandã.vt
dictũ ᷑. Nõ aũt aſignata p noſtillatoꝛẽ circa noiatõem haꝝ mulieꝝ

nõ videt᷑ valere.dicit.n.ꝙ iſte mulieres hic expᷣſie fuerüt viris ex ꝗ/

gitur chꝛiſtũ fratres habuiſſeſʒ hoc nõ valet.qꝛ ſicut dictuz ẽ bus ceperũt occaſionaliter ſeu accidẽtaliter ↄiuncte ⁊c.q̃ gde rõ ex
duobꝰvider iſufficiẽs. Pꝛimoq; H̊ ẽoĩno ĩpꝑtines ppoſito. Nihil.n. vi

marig ⁊ ioſeph virginitatẽ vouerant. Itẽ beata virgo fuiſet in

gratiſſima ſi tãto ac tali filio nõ fuiſſet contenta. Itẽ ioſeph qui

dicitur ſanctus.ſceleratiſſimus ⁊ pſumptuoſiſſim fuiſſet ſi tẽ

plũ ſpirit ſancti ſpeciale habitaculũ dei violare ac polluere

pꝛeſũpſiſſet. Ad pꝛimũ ergo dicẽdũ ꝙ hec dictio donec aliqñ ſi

gnificat tẽpus determinatũ.quo trãſacto fit aliqd. ſicut dicit

Iſte nõ comedit donec eſſet hoꝛa ſexta.hoc ẽ ĩitelligẽdũ ꝙ pple
ta ſexta. comedit. ⁊ ſic nõ accipit hic. Alio modo accipit᷑ p ſem/

..ſicut ĩ pᷣs. habet᷑ de chꝛiſto. Sedea dextris meis donec ponã
inimicos tuos ſcabellũ pedũ tuoꝝ.nõ ẽ ſic ĩtelligẽdũ ꝙ qñ ini/
mici eiꝰ erunt poſiti ſub pedibꝰ eiꝰtꝑe iudicij.ꝙ tũc dimittat ſe
der e ad dexter patriſ.immo eternaliter ſedebit.⁊ hoc mõ acci
pit hic donec cũ dicit᷑. Nõ cognoſcebat eã donec ⁊c̃. Ad ſecũ/

dũ dicẽdũ ꝙ xpᷣs pᷣmogenitꝰ filius virginis dicit᷑.nõ qꝛ alij fue
rũt poſt ipſũ.ſed ꝗa nullũ peperit ante euʒ. ⁊ hoc mõ accipiebat᷑
in lege vbi pcipiebat᷑ ꝙ pᷣmogenit deo offerret᷑ ⁊ ſi aliqua mu
lier pariebat vnicũ tãq; pꝛimogenituʒ offerebat illuʒ. Ad terti

——

uʒʒ dicẽdũ ꝙ in euãgelio fratres xpᷣi noĩant cognati ei germa/

ni.ꝗa de eadẽ cognatiõe ſic abꝛahã ⁊ loth dicunt᷑ fratres. Geñ.

izʒ. vbi dr. le ſit iurgiuʒ ĩter me ⁊ te fratres enĩ ſumus.⁊tñ loth
erat nepos eiꝰ.Etſſic patet pꝛopoſitum.,.

In ca pꝛimo. Mathei vbi dicitur in poſtilla Sed iſtud non
pꝛobabiliter dictů. CADDITIO

rõnabiliter ꝑ obiectões poſtillatoꝛis.Ad cuius intelle
ctum attendẽdum ꝙ peccatoꝛes pñũt intelligi duplici/

ter.ſ.peccatoꝛes finaliter impenitẽtes de ꝗbus in pᷣs. Deficiat
peccatoꝛes a terra ⁊c.vł peccatoꝛes ꝗ ꝑ peniteti ĩ fine iuſtifi/
cant᷑.ſicut ibi. Non veni vocare iuſtos ſʒ peccatoꝛes.ſ.ad peni/

tẽtid. Matth. 9.ca. ⁊ de his loqt hiero. cũ dicit. Qui ꝑꝑ peccato
res venerat.ſ.ppꝑ peccatoꝛes finaliter penitẽtes.ꝑꝑ tales.n.xpᷣs

ttim venit ſm efficaciã. nõ ãt ꝑꝑ peccatoꝛes finaliter ĩpenitẽtes
pp qs nõvenit efficaciter ſʒ ʒ ſufficietiã tm̃ vtẽ manifeſtũ. Itẽ

attendendũ.ꝙ peccatrices in genealogia xpᷣi noĩate ſunt huiuſ

mogi. .finaliter penitẽtes.fuerũt enim ĩ peccato ſatis famoſe

⁊ðindead iuſticiã ↄuerſe.ſic ꝙ de eaꝝ iuſticia finali rõabiliter

ſit pſumẽdum qð ſic pʒ. Nã thamar cũ eẽt chananea.ſiłr ⁊ ra-
ab idolatre fuerũt.vñ eaꝝ nationes ĩ ſcripturis ſacris ſepe de

idolatria rephendũtur.vt ĩ qᷓ;pluribus locis ſacre ſcripture re/

pit. Ruth moabites ex genere repᷣhẽdit᷑ ĩ ſcriptura.vi pʒ.Ber /

ſabee fuit notoꝛie adultera.de iuſtificatõe aũt raab ⁊ ruth ſa/

det᷑ facere ad rõnẽ genealogie ꝙ occaſioaliter ſeu accidẽtalitervlex
iĩtentione.ſeu ꝑ ſe vir ⁊ vxoꝛ ↄiungant᷑.Scdo.nã lpa pᷣma vxoꝛ iacob
ex q̃ xpᷣs deſcẽdit occaſionaliter ⁊ pᷣter ĩtẽtum ſeu accidẽtaliter fuit
iucta ipſi iacob ſicut thamar ipſi iude.ſicut pʒ Gen.ʒS.ca.⁊ tñ nõ no

miatur expſſe ſicut illa. Excuſatio ãt poſtillatoꝛis de B qʒ ↄtradicit
hiero.nõ videt᷑ ſufficies.pᷣ qꝛ qᷓ;uis liceat aliquo mõ ſentire ↄtraria eo

rũ q̃ pꝛoferunt᷑ a ſaãctis doctoꝛibus ꝓut pʒ ex auctoꝛitate augl.ꝑ ipſũ
allegata non tñ expedit pᷣſerti vbi eoꝝ dicta poſſent rõnabiliter ſal
uari vñ ĩ talibus bʒ locũ ſnia apli.i.Coꝛ.o.c.Oia mihi licent ſʒ nõ oĩa
expediũt.ꝙ aũt nõ expediat nec ſit oĩo ſecuꝝ hiero.⁊ ſilibꝰ ſanctdo/
ctoꝛibꝰ ecclie ĩ expoſitõibus ſacre ſcripture ↄdicere ſatis pʒ ĩ decret

i.c.decretales.di.⁊o.vbi hr̃ ꝙ diuinaꝝ ſcripturaꝝ. tractatoꝛes i ſacra

rũ ſcripturaꝝ expoſitiõibus romãis põtificibꝰpponũt᷑.ꝙ ãt hier. ſit
de nũero taliũ ſatis ẽ diuulgatũ ĩ eccleſia dei ⁊ het iſoecretis di.iꝗ.
ca. Scꝗͥ romana.vbi ĩter opuſcula ſanctoꝛũ patrũ q̃ ĩ ecclia catholica
recipiũt fit expᷣſſa mẽtio ð opuſculis beati hie.vñ ↄdicere talibꝰlʒ ñ
ſit hereticũ:poſſet tamẽ dici ĩpiũ.eſt.n. donũ pietatis ᷣm qð donuzʒ
ſeĩ ſũt honoꝛãdi nec ↄdicẽdũ:ſcripturis eoꝛũ ſiue ſint ĩtellecte ſiue
nõ:vbi nõ iueniũt᷑ ꝗ fidẽ aliꝗd aſſerere:vt pʒ ꝑ aug.ĩ ſco de doctria
xpiana ꝓut allegat᷑ ⁊ iſcõa ſcõe.q.iꝛi.arti.pᷣĩ rnſiõe adtertiũ agum tũ.
¶In eode ca. vbi dr ĩ poſtilla:qꝛ ioſeph ⁊ maria fuert ex eadẽ tribu.
Irca genealogiã a matheo traditã.ñ ſolũ ( ADDITIO
ĩfideliũ ſeu hereticoꝝ vehemẽs murmuratio ſʒ ⁊ fideliũ ñ
mmhmoglica admiratõ ↄſurgit.Illi.n.temerarie calüniates:iſti

vo tĩoꝛoſẽ admirſtes freqnẽter qͥrut:cũ itẽtio euãgeliſte ĩ huinſmõi

genalogia circa hoc pncipaliter vſet᷑ vt xpʒʒ ex dauid ⁊ abꝛaã.tꝭ cãnẽ
deſcẽdetẽ oñ dãt quõ ð q ꝑ deſcẽſũ ioſeph virũ marie ab ipſis dauid

⁊ abꝛad nos iſtruere itedit.Alienũ.n.a fide totaliterẽ xp¶ʒj ex ſemine
ioſeph deſcẽdiſſe. Un ſtãt ſimul ꝙ beata vgonõ deſceèdiſſet a dauid
⁊ ↄũs nec xpᷣs ⁊ tñ ioſephõ ipo deſcẽderat:q̃ gdẽ qõ ĩ glo.oꝛ.mouet
vbi ſic:ꝗd ad xpᷣʒ generatio ex dauid öducta ad ioſeph cũ xpᷣs ñ ex ſe

mine ioſeph:Cui ꝗqdẽ qõni glo.ſic rñdet.Nõ ẽↄſuetudo ſcripturarũ
oꝛdo mulierũ ĩ generatiõibꝰ texat᷑.et iõ ñ ꝑ mariã ſʒ ꝑ ioſegh ĩducit

cuũ de vng ⁊ eadẽ ioſeph ⁊ maria tribu fuerũt. Uñn ⁊ eã q̃ſi ꝓpinquꝗ co

gebatur acciꝑe ĩ vxoꝛẽ ne tribꝰ ĩ aliã ſe ↄfunderet. Uñ etiã ſimul tã

gquam deyna ſtirpein ꝓfitebãtur ĩ betlehem:cum ſinguli in ſuas pꝛo
fitebantur ciuitates hec in glo. Math.i.Et idem in alia glo. Lu/

ce.3.ſub alijs verbis:quam ſentetiã ſequit poſtillatoꝛ ⁊ ceteri expoſi
toꝛes litterales qs vidi ĩhac mã. Sʒ his nõ obſtãtibus qm̃ nõ ceſſat

gium ꝓpulſare.qð.n.pᷣſupponit᷑ ĩ glo.ꝓ hac rñſione.ſ.nõ eẽ aſſuetũ ĩ

tis pʒ in poſtilla.de iuſtificatõe aũt thamar pʒ Seſi 38.ca.eo

poſt ei vdenatõeʒ ꝑ iudã fuit ab ea iuſtificata.ex qͥ pᷣſumi dʒ eiꝰ
inocæétia. Silr de berſabee iuſticia ſatis hẽtur. 3. Reg.i.ca. vbi
ſupꝑ ſucceſſione ſalomonis in regno poſt dauid ipſa dicebat re
gi. ꝙ niſi ſalomon ſuccederet eſſent ille ⁊ ipſa pccõꝛes.hoc ẽ di/
cere ꝙ niſi ſalomon ſuccederet iudicaret̃ Berſabee adultera a

populo.vt ibidẽ exponit᷑.vñ a ſenſu ↄꝛio.qꝛ ſalomon ſucceſſit

ſegt mĩr̃eʒ purgatã ab illo pctõ.vñ tales q̃ p peccatriceſ.⁊ ↄñter
iuſte fuerütoↄueniẽter ponũt᷑ ĩ genealogia ſaluator.ꝗ vt pctõ/
res iuſtificaret venerat. Un nõnter hiero.dic. Nullã ſcãʒ mu/
lierẽ poſitã ĩ genealogia xpᷣi.nõ.n.dixit nullã iuſtã mulierẽ qꝛ pᷣ

dicte q̃ttuoꝛ iuſte fuerũt.lʒz ſcẽnõ debuiſſent dici ſaltem in vita

ipſaꝝ pꝑ pctã pᷣcedẽtia.⁊ ſic vᷣba hiero.ſũt ſane ĩtelligẽda: qua

ſniaz videt᷑ tenere ambꝛoſi ſuꝑ lucã:vbi de iſta mã tractãs dicẽ

Nepuderet eccleſiã ex pctõꝛibꝰↄgregari.cuzʒ dñs de pctõꝛibuſ

naſceret᷑. Ex à pʒ rñſio ad obiectõeſpoſtillatoꝛis.Nã qð obucit

de illis trib'regib'g fuerunt ſublati a genealogia xpᷣi ꝑꝑ petm̃
ioꝛã ꝗ miſcuit ſe filie ĩpijſſſime ieʒabel illud nõ facit ad ꝓpoſitũ.

Nã ioꝛã nõ penituit de illo pctõ vel ſalteʒ non legit̃᷑ penituiſſe:

nec hj aliq̃ rõ vñſtalis pnia pſumat᷑.vñ merito fili ioꝛã vſq; ad

Irtã generationè de genealogia xpᷣi tollũt ꝗ nõvenit ad ſalunn

dos efficaciter pctõꝛes ipenitẽtes.vt dictũ ẽ.ſecꝰaũt de muli/⸗

ribꝰ iuſtis ſupꝛadictis. Qõ aũt obucit 2..de mfe xpᷣi q̃ ponit ĩ eiꝰ
genealogia ⁊c̃.nõ facit ad ppoſitũ.Piero.enĩ logtur de mulie

ribꝰ q̃s ponit euãgeliſta ĩ hac genealogia volũtarie.ſ.ꝙ potuiſ/

ſet omittere eas ⁊ nullã de eis facere mẽtionẽ.ſicut omiſit no/

minare ſarrã ⁊ rebeccã.⁊ huiuſmõi.ex q̃ omiſſione nullus defe
ct occurreret in hac genealogia.qꝛ ſufficeret expᷣſſioviroꝝ tm̃:
ſec'ẽ de vgie gloꝛioſa cuiꝰ expſſa nominatio fuit neceſſaria.Nõ

ſcripturis oꝛdinẽ mulierũ texere:nõvidet᷑ ſtare ꝑꝑ tria.pᷣmũ qꝛ ↄꝛiũ
huiꝰiuenit᷑.i.Paral.z=.vbi ĩ genealogia filioꝛũ iſrael ⁊ ſpecialr ieſſe ĩ/

terponit mulieres.iſ.ſarma ⁊ abig aila gbꝰↄnter ſuã texit genalogia:

vt ibidẽ pʒ.= nã dato ꝙ ̊ nõ eẽt aſſuetũ in ſcripturis vt glo.dicit: B

hbret loc ũ vbi ꝑ parentes maſculos tm gnatio poſſet deduci vſq; ad

illũ ꝗ genealogiçari ĩtẽdit᷑.qð eſt cõe ceteris hoĩbus:ſʒ vbi genealogi
catur talis ꝗ parẽtẽmaſculũ nõ habuit.vt ẽ ſolꝰxpᷣs:oſuetudo huiuſ
modi ñ debuit hẽre locũ cũ ſubeſt cã manifeſtaↄtrariũ faciẽdi neceſ
ſitas igitur vꝛgebat vt mulier ĩ genealogia illiꝰ texeretur cuiꝰ gñatio
ſm carnẽ nõ poterat deduci niſi ꝑ mulierẽ. In ꝓpᷣa eniz mã poſſʒ oñ

di ꝙ euãgeliſta pᷣtermiſit cõeʒ oꝛdinẽ obſeruare ꝑpꝑ ſingularitatẽ ex
cellẽtie xpᷣi. Nã ceter̃᷑ genealogie ĩ ſacra ſcriptura tradite ↄſueuerũt

intitulari ab illo a quo oꝛiginẽ deducunt ñ autem ab illo in queʒz ter/

minum ſeu finem accipiunt. Unde geñ.36. Pe ſunt generationes

eſau.⁊ Nu.3ꝭ. Pe ſũt generationes aaron ⁊c̃. In quibus tituli genea/⸗

tionis a pᷣmis parentibꝰaccipiunt᷑:nõ aũt ab vltimo ĩ quẽ terminãt

quã ↄſuetudineʒ ſi euãgeliſta obſeruaſſet potiꝰ dixiſſet.libergnatio/
nis dauid vł abꝛahe qᷓ; liber gñationis ieſu xpi:ſʒ talẽ ↄſuetudinẽ ob/
ſeruare nõ curauit ꝑp excellẽtiã ſingularẽ ipſi xpᷣi.pari mõ nõ debu
iſſet curare deobſeruatiõe ↄſuetudis ĩ nõ texendo oꝛdinẽ mulierũ:⁊

B ꝓp excellẽtiã dignitatl matris xpᷣi:nec valet dicere ꝙ ĩgenealogis
allegatis nõ intendebatur accedere ad aliquẽ vnũ pᷣncipalẽ. ſʒ ſolũ

multiplicationẽ a pᷣmo parẽte deſcẽdentẽ oñdere.Na ruth vltimo

vbi dauid pᷣncipaliter intẽdit᷑ genealogicari:nõ intitulat᷑ genealogia

a dauid quẽ itẽdit.ſʒ aphares a quo ĩtẽdit:dic.n.he ſũt gñatões pha/

res ⁊c.ʒ ꝰna ſicut ðᷣduxit euãgeliſta genealogiã vſq; ad ioſephviꝝ ma

rie potuiſſet deducere vſq; ad ioachĩ patrẽ marie vt dicendo. Bar/

panthera genuit ioachim patrẽ marie de quanatuseſt ieſus qui ⁊c.
MNõ.n.minꝰↄſuetũ ẽ ĩ genealogus introducere patrẽ talis kininech:

—

troducere talis femine virũ. Uñ etſi vtrũq; ſit iſuerũ ꝑomum tñfie
ret rectus deſcẽſus ad xpᷣm.ꝑ ⁊?ꝰ aũt minime.Qõ etiã ſcõo ↄtinetur
in glo.ſ. ioſeph. ⁊ maria de eadẽ tribu fuerãt:⁊ ideo eã q̃ſipꝓpinquã
cogebat᷑ acciꝑe ne tribus ĩ aliã ſecõfũderet nõ ſatiſfecit queſtioni ꝓ
pter duo.Pꝛimo qꝛ h̊ aſſertio videt᷑ eẽ de genere apocryphoꝝ qi ſa⸗
cra ſcriptura nullũ hñt fũdamẽtũ. Uñ ⁊ talia eadẽ facilitate hHtenũ
tur qua appꝛobãt᷑ iuxta doctrinam hiero.⁊? nã poſito ꝙ maria eet
eiuſdẽ tribus cũ ioſeph:ex ̊ nõ ſequeret᷑ ipſã oſcẽdiſſe a dauid.Cri
bꝰ. n. iuda diuidit᷑ ĩ multas familias pᷣter familiã dauid. Deſcẽdẽtes
n. ð carã fratre phares ſũt de tribu iuda:nõ tñ deſcẽdũta dauid.Si
militer cũ ieſſe habuerit multos filios ⁊ filias pᷣter dauid ↄtigere po
tuit ab illis multos deſcẽdereꝗ ꝗdẽ nõ ſolũ eẽnt de tribu iuda ſʒ etiã
de familia ieſſe ⁊ bethleemitarum: ⁊ tñ tales nõ deſcenderent ꝑ da
uid.Cũ igit illa lexq̃ iubet acciꝑe ꝓpinquã non cogat accipꝑe ꝓpinq;
eiuſdẽ familie:ſʒ ſufficit ꝙ ſit ppingtas ĩ eadem tribu:ne hereditas
vniꝰ tribꝰ ĩ aliã trãſeat:vt patet ad iĩram. Nu.vlti. Jõ ex hac ꝓpinꝗta
te quã glo.vult ĩtroducere nõ habemꝰ neceſſariũ ꝙ maria deſcẽdat
a dauid:ſʒ ſolũ ꝙ ſit de tribu iuda:ex quo nõ habetur ĩtẽtũ. Qð autẽ
ʒeẽcõtinet᷑ ĩ glo.ſ.ꝙ ſimul ĩ bethleeʒ ambo cõiuges ꝓ fitebant: ex qᷣ
vult ↄcludere ꝙ vterq; eẽt de familia dauid:nõ videt᷑ valere ꝓpter
duo. Pꝛimo nã ſʒz magiſtrũ hiſtoꝛiaꝝ dubiũ ad litterà an mulieres
pꝓfiteri tenebant᷑ ĩ illa deſcriptione de q̃ agit Luc.=.an ſolũ viri. Uñ
nõ habet᷑ efficax argumẽtũ de hoc ꝙ btã vgo ꝓfiteret i bethleẽ: ſʒ ꝙ
ioſeph põtãs ſecũ ↄiugẽ vt obſeqũ partus appꝛopiquãte nccitate ei
ĩpẽderet ꝓfitebat᷑.Cõſirmat᷑ aũt opinio illa ꝗ tenet ꝙ ſolũ viriꝓfite
ri tenebàt ꝑ illud math.i2.vbi agit de ſolutiõe tributi ꝑ xpᷣm. Ibi.n.
apparet manifeſte ꝙ tm̃ capita domoꝝ ſeu familiaꝝ cenſũ ceſari tri
buebãt ⁊ nõ alij de familia ſeu domo.Uñ ꝓ petro tm̃ q caput alioꝛũ
erat ſolui mãdauit tributũ nõ ꝓ alus apłis:vt hẽt᷑ ĩ glo.ibidẽ.⁊ nazx
dato ꝙ btã virgo teneret᷑ ꝓpfiteri ĩ bethleeʒ ex hoc nõ ſeꝗt ipſa deſcẽ
diſſe a dauid. Naã potuit deſcẽdere ð ieſſe ꝗg erat betheleẽ emitanꝰꝑ
alios filios ipſius ieſſe pᷣter dauid:⁊ ſic teneret᷑ ibideʒ ꝓfiteri ſicut ⁊
ioſeph:nõ tñ ex hoc ꝙ a dauid deſcẽderet.Queſtio igit᷑ pꝛefata minꝰ
ſufficiẽter ſoluta remanere videt᷑.⁊ ſic admiratio pᷣdicta ĩ ſuo ſtat vi/
goꝛe. Maioꝝ tñ ſemꝑ reuerẽtia ſalua doctoꝝ ſeuex poſitoꝝ. vlteri
us videt᷑ h̊ aliꝗd eẽ dicẽdũ:ad cuiꝰ euidẽti pſupponẽda ſũt q̃dã ve/
ra generalia:deĩde ſubiũgede ſũt alique ↄcluſiones ad ꝓpoſi tü. Pꝛi

mo pᷣſupponit᷑ ꝙ filiꝰ ꝓut ĩ bonis paternis ſuccedit tripliciter poſſet

dici.pᷣ ſᷣm verã generationẽ naturalẽ ſᷣm quã filiꝰ plerunq; ſuccedit
pr̃i nõ ſolũ ĩ bõis naturalibꝰ coꝛꝑis:vt bona ↄplexiõe ſeu habitudine
coꝛpali put legit᷑ geñ.õ.de gigãtibꝰq potẽtes viros ĩ ſeculũ genuerũt
.i.magnos coꝛpe ⁊ robuſtos ſʒ ẽt ĩ bonis aĩe ut ĩ virtutibꝰ.qnq; ſecũ
dũ naturalẽ iclinationẽ fili ſuccedũt ſuis genitoꝛibꝰ ꝓut aptitudinẽ
ad certas virtutes aliꝗ hñt a natura ſaltẽ ᷣm aptitudinẽ ⁊ ichoatio/
nẽ vt ĩ pᷣma ſcõe.q.ʒ.arti.p.ĩcoꝛpoꝛe.q.Uñ caſſiodoꝛꝰĩ quadã epiſto
la:Laudabilis vena ſuã ᷣuat oꝛiginẽ ⁊ fideliter poſteris tradit q̃ ĩ ſe
gloꝛioſa trãſmiſſiõe ꝓmeruit.Adqð facit illõ Joh̊.S.c.ſi filj abꝛae
eſtis ⁊c. Scðo dr filiꝰ alicuiꝰẽt ille quẽ nõ genuit naturaliter:ſʒ tãtũ
Fᷣm famã publicã ⁊ cõeʒ ppli eſtimationè illiꝰ dr filiꝰ:qð ↄtingit cum
vxoꝛ alicuiꝰfiliũ parit quẽ ñ ex marito habuit:reputat tñ ĩ pplło ſine
odictione ſui mariti filiꝰ:ꝗ ꝗqdẽ filiꝰ.lʒz ĩ bonis ſupꝛa dictis nõ hẽat na
turaliter ſuccedere tali ficto pr̃i:ſuccedit tñ ciuiliter.ñ ſolũ ĩ bõis mi
noꝛib foꝛtune vt ĩ diuitus:ſʒ etĩ nobilitate ſeu claritudine qᷓ maioꝛa
ſũt ſeu magis deſiderabilia bona ſaltẽ ad magnaĩos qᷓ; diuitie. Ho/

mines enim huiuſmodi pꝛopter honoꝛes ⁊ generis claritudines ob/

ſeruãdas iacturã ĩ ceteris rebꝰ foꝛtune patiũt᷑:vt ĩ pᷣma ſcõe.q.2=.ar.
z. arguẽdo. Hec aũt ſucceſſio ꝑ iura cõia ſeu cõeʒ gẽtiũ ↄſuetudinẽ
patet qᷓ dictãt ut ille ꝗ ꝓ filio legitimo alicuiꝰſᷣm famã publicã hr de
bet ſibi ſuccedere ĩ generis nobilitate ⁊ huiuſmõi.Tertio djr filiꝰ ali
cuiꝰẽt ille ꝗ neutro pᷣdictoꝝ modoꝝ ðſcẽdit ſʒ ꝑ legalẽ adoptionẽ tã
tũ ẽ ab aliquo ĩ filiũ aſſũptꝰ:q qdẽ filiꝰ tali pr̃i hʒ ſuccedere ſaltẽ i mi
noꝛibzʒ rebus foꝛtune:vt ĩ diuitus ꝓut iura volũt cõia.Que ꝗdẽ tres
ſucceſſiones ſeu filiatiões ſupꝛadicte qñq; ↄcurrũt ĩ eadẽ ꝑpſona:quã
doq; ĩ tribdiſtinctis:vt ſatis patet. Scõo ſuppõit᷑ ꝙ filiatio ʒ verã
generationẽ naturalẽ ſpãliter cũ a remotis parẽtibꝰ ꝑ lõgã parẽtele
lineã ſucceſſiu ĩ tẽpoꝝ antiq̃ diuturnitate deſcẽdit a nemiĩe ẽ ĩfalli/
biliter cognoſcibilis niſi ꝑ diuina reuelationẽ ſeu ſacrã ſcripturã di/
uinitꝰ traditã.̊ iductiue ꝓbat᷑. Nã ꝙ aligs ſit filiꝰalicꝰ ſᷣm verã ge/
nerationẽ naturalẽ ꝑ experietiã ſenſuale:q̃ᷓ ꝓpꝛie ſingularia cogno/
ſcũt᷑ haberi nõ põt niſi foꝛte a parẽtibꝰ:vtputa a matre q̃ de ̊ poſſet
certioꝛẽ noticiã hr̃e:cũ ceteri hoĩes ⁊ ẽt pater certã noticiã xꝑimen
talẽ de Gᷓ̊ coĩter nõ hẽant. Mater vo etſi certã noticiã exꝑimẽtalẽð
filio ſuo:cuiꝰ pr̃is ſit ſᷣm verã generationẽ hẽat:nõ tñ talẽ noticiã de
viro ſuo nec de ſeipſa.⁊ multominꝰ de antigꝗs parẽtibꝰ viri ſui nec ſu
is ꝑ lineã parẽtele aſcẽdẽdo ꝑ experiẽtiã hr̃e põt.Pari igit rõe ↄſtat
ꝙ apud neminẽ põt eẽ expimẽtalis cognitio de aliquo vtrũ deſcen/

dat a certo remoto ꝓgenitoꝛe mõpᷣdicto. Fama ãt publica ſeu cois

eſtimatio ppli q;tũcũqʒ ſine zdictiõe ĩ pplo ſit extẽſa ĩ fallibile

cognitionẽ nõ cauſãt:ſimiliter nec teſtes vel legitima documè⸗
ta ſeu ĩſtrumẽta:cũ oĩa huiuſmodi ſint fallibilia: vt frequẽeter:
pʒ: ⁊ct ĩ ſacris hiſtoꝛus teſtiũ fallacia nõnũq; reꝑit᷑ pcronicas
ẽt antiquoꝝ q̃ ĩ ſacris ſcripturis non ſunt inſerte:noticia huiuſ⸗
modiĩfallibilis hr̃i nõ poteſt cũ taliũtertitudo certitudinẽ q̃ ꝑ
famã publicã hr̃ non excedit:ut ẽ manifeſtũ.Siłr nec ꝑ aliquazʒ
verã ſciam naturalẽ ſeu liberalẽ artẽ ̊ ẽ cognoſcibile. ut pʒ ĩtu
enti: Reſtat ̊ boc tm̃ ſit cognoſcibile ꝑ diuinã reuelationẽ ſe
cũdũ quã pphᷣe.ut ait gre.qñq; de pᷣterito:qnq; ð futuro vatici
nãt᷑.Et iſto modo moyſes de noe ꝓphare cenſet᷑ de q dic genuiſ
ſe tres filios ⁊ huiuſmodi.Tertio pᷣſupponit᷑ q ut aligs ſit filiꝰ
alteriꝰ ſᷣm coẽm eſtimationẽ ⁊ famã publicã tm̃ vel ᷣm adopti
onẽ legalẽ ̊ poteſt aliter cognoſci qᷓ; ꝑ diuinã reuelationẽ.pba
tur. Nam per teſtes idoneos vel legitima documẽta vel croni/
cas antiquoꝝ auctenticas. talis filiatio ſufficienter poteſt pꝛo
bari vt de ſe patet.Quarto pꝛeſupponit᷑ ꝙ miraculoꝛuʒ dei que
dam ſunt ad fidei confirmationem ⁊ talia debent eſſe manife
ſta.Alia vero ſunt miracula q̃ non per ſui manifeſtationem ſed
per fidem habentur.⁊iſta debenteſſe occulta: vt fides eoꝛum
magis ſit meritoꝛia.vt ẽ ſacramentũ altaris ⁊ virginis partus.
UVeritas iſtius pꝛeſuppoſiti patet in tertia ꝑte.q.20.arti.p.in re
ſponſione ad ſecũdũ argu. Pis pᷣſuppoſitis pᷣma ↄcluſio ſit iſta.
ꝙ xpᷣs put ex pᷣnoſticis ꝓphaꝝ hr̃ habuit eẽ filiꝰdauid ⁊ abꝛaã
ſ̃m verã generationẽ naturalẽ.⁊ ſicconueniẽs fuit hoc ꝑ ſacra
euangelicarum doctrinarũ traditioneʒ teſtificari.Pꝛima pars
ꝓbat᷑.nam de ꝓmiſſione facta abꝛae.Señ.⁊.ca.legitur.Bene
dicent in ſemine tuo oẽs gentes terre.quod exponit aꝑoſtolus
ad Gal. 3.ca. In ſemine ꝗ eſt xpᷣs.In pᷣs.autẽ de ꝓmiſſione facta
dauid dr.De fructu ventris tui ponamſuper ſedem tuam.que
verba manifeſte denotant veram filiationem naturalem.Ille
pn.ꝗ ſecũdũ famã publicã tm̃ huiuſmodi filiꝰ reputaĩ alicuius
non vere dr de ſemine eiꝰ nec de fructu vẽtris ſui.vt ẽ manikfe/⸗
ſtũ. Et inde etiã eſt ꝙ cũ ex tali filiatione in laudabili vena filij
parẽtibꝰ in virtutibus ſuccedunt vt in pꝛimop̃ſi uppoſito dictũ
E: idcirco pꝛincipales virtutes regie q̃ de ipſo dauid leguntur at
tribuebant᷑ ꝓphie q̃ſi per modũ ſucceſſionis deberi.xpo.de da
uid enĩ legit᷑ fuiſſe in in oĩbꝰ vus ſuis pꝛudenteʒ ſeu ſapientem
.i. Reg.iS. Similiter ꝙ fuit faciens iudicium ⁊ iuſticiam omni
populo.z. Reg.S. Que quidem virrutes quaſi per modum ger⸗
minarie ſucceſſionis pꝛedicantur a hieremia chꝛiſto cõuenire.
Vngde hiere.⁊ʒ.ca. Suſcitabo dauid germen iuſtum ⁊ regna/
bit rex ⁊ ſapiens erit.⁊ faciet iudicium ⁊iuſtici in terra. Unde
licet altioꝛi ⁊ exccllentioꝛi modo chꝛiſtus habuit virtutes qᷓ;
dauid ⁊ ceteri ſancti.vtin tertia parte.q.ꝛ.arti.2.in reſponſio/
ne ad ſecundum arg. Necipſe chꝛiſto per ſucceſſionem a dauid
debebantur: pꝛeſertim cũ multi ꝓgenitoꝛes non eiuſdẽ lauda/
bilitatis ĩter dauid ⁊ xpᷣm interfuerunt.Denotat᷑ tamẽ per pꝛo
phetam in verbis pꝛedictis ꝙ xpᷣo etiam pertinebat ſucceſſio ĩ

talibus virtutibꝰ ſ̃m verã generationẽ naturalem bumanã: in
quantuʒ erat ex vero ⁊ ꝓpꝛiogermine ipſius dauid ꝓut in pꝛi/

mo pꝛeſuppoſito fuit tacium. Secunda pars concluſionis pꝛo
batur. Nam illa que in vaticinjs pꝛophetarũ ĩueniuntur tra/
dita xpᷣo in euangelus ꝓ maioꝛi ⁊ pꝛincipali ꝑte impleta ee ex
plicantur Mat.i.Ut adimpleretur quod ſcriptum eſt per pꝛo/
phetam ⁊c. Et ſic de qᷓplurimis q̃ ĩ pꝛoceſſu euangelioꝝ ſimi⸗/
libus leguntur. Concluſio ſecũda.ꝙ xpᷣm ᷣm verã generatione

naturalẽ a dauid ⁊ abꝛaã deſcendiſſe ſufficienter traditur quã/

tũ ad fideliũ infoꝛmationẽ ſpectat per matheũ in pꝛimo titulo
ſui euangelu dicentez. Liber generationis ieſu xpi fili dauid
fili abꝛaã.Er ſi de genealogia xpᷣi nihilampliꝰ tradidiſſet.pba/
tur. Nam ex ſolis iſtis vbis manifeſte aſſerit euangeliſta xpᷣm
a dauid ⁊ abꝛaã deſcendiſſe per verã generationẽ naturaleʒ ſʒ
talis aſſertio eſt ſufficiens teſtimoniũ apud fideles ad hoc oſtẽ
dendum etiam ſi nihil amplius de hoc declaraſſet. Igitur con/
cluſio vera.ↄñtia de ſe patet.⁊ aſſumptum ꝓ pꝛimaꝑte pbatur.
Nã eſto ꝙ filiꝰdici poſſet ẽt illeꝗ tm̃ ſ̃s fama publicꝗ ł legitimã
adoptionẽẽ filiꝰ vt ĩ pᷣmo pᷣſuppoſito:nũqᷓ; tñ ab aliqᷣ dr genera/
riꝗ p᷑ᷣ famã Hadoptionẽ ſit eiꝰ filiꝰ.lʒ.n.pr̃ dicat ſʒcurã:etatem
ſen geniturã ⁊ hᷣ:⁊ ꝑ ↄñs filiꝰ tanq; ei coꝛꝛleatiuꝰ.gnãre tñ ſeu

4

gnãtio ñ eodẽ mõ equocat᷑.Cũ igit᷑ dicẽ. Liber generationis ihu

xpᷣi manifeſte loꝗt degenealogia q̃ ẽ ꝑ viã generatiõis.ñ ãt de il

laq pʒ famã ladoptionẽ tm̃ dr. Calis.n. filiatio ñ ꝑ gnãtionẽ ſzʒ
ꝑaliũ modũ ꝓcedit. Scða vo ꝑsaſſũpti ꝓbat᷑. Nazʒ apõ fideles
euãgelia xpᷣi recipiẽtes fideliter filiatio pᷣdicta ꝑ illa vba tituli
ↄpꝛobat᷑.ã ſi ̊ ñ eẽt veꝝ nec titulꝰille vitatẽ ↄtieret.qðabſit
a fidelium coꝛdibus co gitare.cũ ſᷣm aug.Si vnũ falſũ in ſacra

=‚—

EE—
= S=ZS

= =

=

itecin unnife
Gitchietittoac
arllunas

fergi aolrep⸗

Ptionadries
legginſpenetesd

Wntinucesdi⸗

ektunifenüvi
Nunmiclitadiceb
eudiniüdnpl
Gthlimbmacg
Galitmcpilcpo i.

wirbnflütebe
ß

—= 2
-
=ꝛ
2
=—
=
—
—
☚

rgotitnas
fergsſcneſtefindern

ſſhinemmsöe⸗
n

finnpnenelss

„

ſil eeſeithhi
g

Vftennalerindan
4

fenppielinrighe

9

fihehetasgeil

1

finpſr ehue

iſnnn N
tominala
i dehent ſenn;
Aummnſetnnne
Ncltnetſddg nn
tmtſignugn

Alſeſrte
ttii inn
mnisfütkacger
zeſtſenipin
Ninalg
degont ggſt
Anedepniſorie
ſiperſtennne

2
==

1

tonemmunre.

Ciflenepori ar
wimsſuienet⸗
neinlonablientn
primoöſagpoſtren
eiodanidlgnn
ndeben ode
demezſeuſzinn
Ciciumtinſtcänen
Scnaſernocng
nenischiocin

Crmen uſnm e

tuſtcänum h
õ
47anizin nif
Miuetſomnn
otsnncuſtih
õ
mnenürtriict
Snmuraenbumti
Gſusduit ui
A ascrrlini
obemiigimmn

.

nigrührun
d puneſſeſt
Neſi aunphhe
minſwigen,
Fcenomunn
nutheinhunnn
Nno ii
mplinnuitli

E

.

=

=
=—,,—-
=2

1

= =

=

4
7

ſetaungi
meratone unng

poc ſcelsnl

=—

—

4

=

—
=
—
S
— =

—
—
= =ͤ ds

=—
„— —
2 =—
= 2
2 —
=
—
=— 2
S See
—— EE

3
S

—

1

¶Mattheus

ſcriptura eſſet repertum tota eius auctoꝛitas infirmaret᷑.Apð
ifideles aũt ꝗ euãgeliũ negt vel de ſui veritate dubitãt nec to
ta genealogia ſequẽs ſufficit ad q̊ eis pbãdũ.Talesa fide alie/
ni verbis euãgeliſtaꝝ nõ pᷣſtàt fidẽ.⁊ iõ totã illã lineã negabũt
niſi foꝛte hebꝛeiꝗ auctoꝛitate veteris teſtamẽti aliquã parteʒ
genealogie mattheinõ hñt recipere.ſ.vſq; coꝛobabel vel eliud
⁊ huiuſmodinõ vltra:cũ apud eos de ceteris hiſtoꝛia auctẽtica
nõ habeatur.Sic igit᷑ tota genealogia ꝑ extẽſionẽ ĩ euangelus
tradita nõ ſufficit ad ↄuincẽdos ĩfideles de B; ꝙ xpᷣs a dõ deſcẽ
dit. ⁊ ſi ꝑ ioachĩ ⁊ mariam fieret deſcenſus.vñ apls.i.ad thimo.
i. phibet genealogijs intedere.vbi glo.dicit.ꝙ ĩfideles hẽbant
genealogias ꝗbus narrat᷑ xp[ʒʒ deſcediſſe a dauid.vñ ſicut apud
tales nõ ſufficit illa narratio ĩ euãgelijs ↄtẽta de genealogia xpᷣi
qᷓ;tũcunq; extẽſa tradat᷑ ad veram gñationem naturalem eius
oñdẽdam.ſic apud fideles ſola verba tituli ſufficiũt ad hoc fũ/
dandum. q qdez rõ includit᷑ in verbis aug. ð fauſtum maniche
uʒz voletẽ ꝓbare xpᷣm ñ eẽ filiũ dauid cũ nõ eèt ↄceptꝰex ioſeph
ad quẽ ſeriẽ generatõis Mattheꝰ pducit.vbi aug.ſic ait.Sic g
nos credimꝰ ẽt mariã fuiſſe ĩ cognatõe dauid:qꝛ ſcripturis cre/
dimus:q̃ vtrunq; dñt.ſ.xpᷣm ex ſemine dauid eẽ ſcõm carnem
⁊ eius matrẽ Mariam virginẽ eẽ.Pec ille.Si tñ q̃rat᷑ q̃ ſit vti
litas ſeu neceſſitas tradẽdi tꝗ extẽſa genealogiã vbi ſolus pᷣmꝰ
titulus ſufficit.Ad hoc rñũdet᷑ per ſequètẽ tertiã ↄcluſionẽ.Ter
tia ↄcluſio ꝙ ↄueniẽs fuit.vt xpᷣs ẽt ſᷣm publicã famam ⁊ cõem
ppli eſtimatõez a dauid deſcẽderet.⁊ hoc ↄſonat antiqͥꝝ ꝓphe/
tie traditõibꝰ. Pꝛima pars ꝓbatur.nã hoc fuit ↄueniẽs dupli/
citer.pᷣmo ad fideliũ in cõi xpᷣm illo tꝑe recipiẽtiũ inſtructõem
⁊vad ↄfutatõem infideliũ xpᷣm nõ recipietiũ.pᷣꝰpʒ ſic.nã ꝓut in
ſcdᷣa ſecũde.q.i.ar.⁊.in rñũſione.ʒ.ar.hr.Cognitio fidei in hoĩbuſ
opoꝛtuit vt ab ĩperfecto ad ꝑfectuʒ pcederet:⁊ iõ xpᷣs fuit pus
cognitꝰ ſub rõne ſaluatoꝛis in cõi ẽt apud electos qᷓ; cognoſcere
tur eẽ de ⁊ homo.In pᷣma.n.vocatõe aploꝝ Joã.i.Andreas di
cebat iuenimꝰ meſſiã.i.xpᷣm:ſʒ poſtea chꝛiſto interrogãte.Uos
quẽ me eẽ dicitl.petrꝰrñdit.Tu es filiꝰei.mat.io.ca.Ex quovi
det᷑ ꝙpᷣus ſequebant᷑ ipſum tanqᷓ; xpᷣm anqᷓ; cognoſcerent eiuſ
deitatẽ. Ulteriꝰẽt tãq; minus plene infoꝛmatis de fide ſue dei
tatis eiuſdẽ dicebat aplis. Tãto tꝑe vobiſcũ ſũ ⁊ non cognoui/
ſtis me.Joã.iꝗ.ca.Silr ⁊ pari rõne pᷣus xpᷣs fuit cognitꝰ tanqᷓ;
filiꝰ ioſeph qᷓ; cognoſceret᷑ eẽ ſine pr̃e ĩ terris.nõ.n.ſolum apud
emulos ꝗ ipſum ſpernẽtes dicebãt.Noõne filiꝰ fabꝛi ẽ. Mat. iz.
ca.ſʒ ct apud ſimplices diſcipulos ⁊ cognatos cõiter filiꝰ ioſeph
reputabat᷑ anqᷓ; miſteriũ virginitatis eẽt diuulgatũ.In talium
enim pꝑſona euãgeliſta dicebat.Nõ cognouerunt parentes eiꝰ
Luc.2.ca. Uñ nõ ſolũ ſimplices.ſeu idiote ꝓut apli fuerũt ĩpᷣn

cipio:ſʒ etiã nathanaelꝗ ſcõm glo.peritiſſimus ſcripturaꝝ erat

cũ audiuit a philippo. Joã.i.Quẽ ſcripſit moyſes ĩ lege ⁊ ꝓpphis
inuenimꝰ ihm filiũ ioſeph a nacareth nõ fuit admiratꝰ de hoc
ꝙ xps eſſet filiꝰ ioſeph ſʒ de hoc ꝙ a nacareth eẽt cum de beth⸗/
lehẽ ſpectabat᷑ meſſias.Et qð magis attẽtiõe dignum ẽ ꝙ ipſa
eadẽ beata vᷣgo huiꝰ myſterij diuini ſuꝑ oẽs ↄſcia iſtů modũ lo/

quẽdi obſeruabat.d.Ego ⁊ pater tuꝰ dolẽtes q̃rebamꝰte.Luc.

2. Ex q ſeqtur ꝙ ad iĩſtructõem fideliũ ĩ cõi xpᷣm veniẽtẽ ĩ mun
do receperũt ↄueniens modus fuitvt eis pñtaretur pᷣus ſub ra
tiõe regis.ſ.meſſie fili dauid ſine reuelatöe myſterij deitatis ⁊
virginitatis matris qᷓ; ꝙ eis a pᷣncipio oĩa iſta archana reuela/
rent᷑:ſic.n.ꝓceſſerũt ab ĩperfecto ad pfectũ ꝗ eſt modꝰ omni/
bus ĩ cõi maxime ↄnãlis.Scõm ꝓbat᷑.Na ſi xpᷣs ſcõm verã ge/
neratõem nãlẽ tm̃ a dauid deſcẽdiſſet.⁊ nõ ſcõm famã publicã

⁊cõem ppli eſtimatõeʒ.hoc nõ ſufficeret ad refutãdos infide/

les pᷣcipue hebꝛeos ꝗ ex illa ſtirpe tm̃ ſaluatoꝛẽ ſpectabãt.vt au
ctoꝛitates ſacre ſcripture teſtant᷑.⁊ xpᷣs eos exhoꝛtãdo dicebat
Scrutamini ſcripturas.Joã.ꝭ.ca. Un ſic eũ rõabiliter ignoꝛaſ/
ſent a dauid deſcẽdiſſe:pᷣſertim cũ cõis fama ⁊ ppli eſtimatio B;
nõ teſtaret᷑ redderent᷑ excuſabiles.Nõ.n.ipſi tenebant᷑ cogno/
ſcere verã gũatõem nãlẽ xpᷣi ſcdðm quã a dauid deſcẽdit.Talis
eni icognoſcibilis ẽ niſi ꝑ diuinã reuelatiõeʒ:vt ĩ ſcdo ſuppoſito
fnit onſũ.Diuina tñ ſcriptura ĩtẽdit eos inexcuſabiles reddere
vñ glo.ſup illud Mat.2=.Ubiẽ ꝗ natꝰẽ. Cõfuſio iudeoꝝ ẽvt xpᷣi
natiuitatẽ a gẽtilibꝰ diſcãt.⁊ ſi nõ credũt inecuſabiles ſũt.hec ĩ
glo. Cõueniẽs igit᷑ modus fuit vt ẽt xpᷣs ſcõᷣm publicã famama
dð deſcẽderet:⁊ ſic ipſũ refutãtes ſaltẽ ſub rõne ſaluatoꝛis ſpe/
ctati ĩ cõi recipere ĩexcuſabiles eẽnt qð ẽ itentũ.Scõa vo pars
cluſionis ꝓbat.lã ꝓphe ꝑpmodũ ſucceſſionis ipſiꝰ dõ xpo re
giã dignitatẽ attribuebãt.ſa.o.c. Suꝑ ſoliũ dauid ⁊ ſuꝑ regnũ
