ad credẽdũ in oĩbus qͥ locutiſũt ꝓphete.exqᷣ pʒ ꝙ ſufficiẽtia ar
gumẽtoꝛũ reſurrectiõis dñice pᷣcipue ↄſiſtebat ĩ auẽte ſcriptu
rarum bñ itellectarũ.⁊ ad eaq̃ ſenſui apparebãt appplicataruʒ
Cõſtat ãt ꝙ vitas nõ pcipit᷑ ꝑfecte niſi ex auẽitate ſacraruʒ ſcri
pturaꝝ.⁊ talia nõ cant certitudinẽ euidẽtie:ſʒ fidei tm̃.⁊ ſic ps
ꝙ loquẽdo de xpᷣo ẽt inqᷓ;tũ hõ.argumẽta pᷣdicta non fecerunt
certitudinẽ euidẽtie de reſurrectione humane nature.qꝛ ſicut
dem̃ ẽ talia nõ erãt euidẽtia ẽt ſenſibꝰ bñ diſpoſitis niſi mediã
te ſacraꝝ ſcripturarũ auẽte mõ pᷣdicto.cꝰaucitat certitudo nõ
trã ſcẽdit certitudinẽ fidei.q̃ tũ certitudo ſufficit in pꝛopoſito
⁊ eſt magis meritoꝛia qᷓ; certitudo euidentie. )Capitulũ.II.
cũ complerẽtur. Pꝛemiſſa pmiſſione ⁊ expectatide
debita ſpũs ſci.hic ↄnñr ponitur adimpletio ꝓmiſſi.et
diuidit᷑ ĩ duas ꝑtes.qꝛ pᷣmo deſcribit᷑ hec adimpletio.
2? adimpletionis admiratio ibi.Erãt ãt.Circa pᷣmũ notat᷑ im
pletionis tpᷣs.cũ dr.Et cum complerẽtur dies pẽtecoſtes.i.qui
quagĩta dies.a penta.qð ẽ qnq;.⁊ coſte qð ẽ decẽ.ꝗnquageſima
nãq; dies a paſcate celebꝛis erat apud iudeos in memoꝛiã be/
neficij date legis.q̃ fuit data in monte ſynai.Exo.⁊o.quinqua/
geſima die a pᷣncipio egreſſionis de egypto.⁊ ↄuenient illa die ĩ
fuſum fuit aplis ſpũs ſcĩ donũ.ꝑ qð lex euãgelica impꝛeſſa fuit
⁊ firmiter radicata ĩcoꝛdibꝰ eoꝝ. h Erant omnes pariter
in eodem loco.pariter coꝛpoꝛe ⁊ animo. i ¶ Et factusẽ repẽ/
te ſonus de celo tanqᷓ; ſpiritus vehementis.i.venti vel tonitrui
non tamen apoſtoli ⁊ ali cuʒ eis exiſtentes fuerunt territi deo
irplen⸗ ſignũ ꝙ dabat᷑ eis ſpũs ſcũs ꝗ ẽ ↄſolatoꝛ coꝛdiũ.

k¶Et repleuit totam domum. inſolita claritate.
¶ bi erant ſedentes.i.manentes.eo modo quo dicit᷑. Deutꝰ.
⁊Z. Et ſediſtis in cadeſbarne multo tempoꝛe.i.manſiſtis.apoſto
ſtoli enim tunc erant in oꝛatione.vt pꝛobabiliter crediturexp/
cedentibus vbi dicitur ꝙ erant perſeuerantes in oꝛatione.que
non fit cõiter ſedendo.ſed magis flectendo genua vel ſtãdo.
m aopanuerunt io vii l reroccni orposſbas

n. ¶Diſpartite lingue tanquã ignis.ad ſignificandũ ſigno viſibi

li exterius inuiſibilem gratiam ſancti ſpũs receptam interius
per quã eſſent feruidi in amoꝛe dei.⁊ loquentes in omnibus lin
guis ad publicationem euangelu..ideo ſubditur.

„

—⸗ —

SESE-

r §.d — 2122

— —
=☛ S=

—
=- ==

—= —2
—
☛nr —,
—„ —
—
—

— — =—
—
.Pt—0
=–
—,.
=S-=
= .
—,f
=☛R
—
S=

=
=
—
—
S=—
—
—
—

7

= =—
— S
———

=

= — — — —
E
— = *
— = —
Sa —
=
=S D
=
=

= =
2 =
—
—

— =
=
S=
—

=
=
S =
D =
—„. =
= =
SS S=

=
—
=
—

= —
S

iungtegech⸗

= =
= =

rholettn

6 Saibeberent
ireceic l
ſcrunt ni li
eftiotüinos
gteritt o
hicnestbial
ſcritdettiſi
e; ſitigre
ernlnapn
ſpenicctinee
eeoniztditeſfe
Piibryitfi ſmni
ſrüitrenüiunin
Aienümegs de⸗
ſotipo reuerena;
ſglrenebuttin
giconpehnn
reiſclentnid

—
— — ☛
=

=
= =—

—
SS

uNtoguprn⸗
igtpemecches.

d(onanezde
oe. ſhpüsſcie
benitoteplor
lucontummgo'ti
enitmaam
icide. (C
ſiftengtpſſünt⸗
Egnegorüingb'ſ
nunplunb'als
Eüiaſtennin
lineſatppignen
a. dEpe
Gäfrine
Dlrgimmmie
Ulenioenigint
laieſachn
ltiggitidoofie
nnnrieponlic fi
füpieopeſen
biurpalcriope

agtopetiſcii

ſgizrepnlet
Cpponik hcieat
img idtuge
itſitrſhig,
4 cäpn
atetice,

1munine, n
arri 4
i
ninuhmmnſen
luunide
Kthiſtond
unrbſd
ldeß
aſcße

ſen gi

N: iſttini

. auolkirt⸗
üenhi
ianiſlinnnin
Amioſen nüſfi
rſinaneffn⸗

Mocemntetſin

itnenotebloanin
Picmümgtii
chieinaleleen
Nedit ticenn ifii
dcnegeintlene
depſocidicler⸗
lurfäihm
Olhiiumtiote

=

=

nöenidirte

15

imſnſenimmgh
lte erze ſtcinn

=

ninzacunmiom
edunmmennngn
phidihrſtsniſnei
ocmitr onintn
tmcoſffctingi
idmnte, CMin
pmiſtonettheetn
atimpkeni
ibiiberntinen
itirjninii
ur diespitaſſei6
zedetigtunt
edele ht,
uianinm

deuoti. cExoi

E.qꝗ ↄuenerant ĩ hie

ſeſſionũ quas ibi ac

d ¶ Cacta autez hac

lingue ſũt ꝓpique. vtẽ ſupꝛa dcm̃. g

poꝛa. q¶ Sz Bẽ. Bᷓ̊ ↄnñ̃r petrꝰ declarat vitatẽ.

¶ Actus aploꝝ ̃̃ͦͦ́Udͥ

a ¶ Et ceperũt loqui varus linguis. km g dicit hic glo. apli nõ ſo

lũ loquebãtur ⁊ itelligebãt oĩa idiomata.ſʒ ipis loquẽtibus in
vno idiomate quodcũq; eẽt illud.oẽs audiẽtes qᷓ;tũcunq; eẽnt
diuerſoꝝ idiomatũ ĩtelligebãt ꝗlibet idioma ꝓpꝛiũ vᷣtute diui

na ̊ faciẽte.ſic.n.ꝑ rebellionẽ ad deũ diuiſe ſut lingue.Geñ.ii.

ita ꝑ ĩfuſionẽ ſpũs ſcĩ ſũt vynite. b ¶ Erant ãt.Hic ↄnñr ponit

ſequẽs hꝰ dcĩ admiratio.qꝛ nõ fuerat viſum ſimile vłlauditum

iõ dr. Erãt in hierim habitãtes iudei viri religioſi.i.ĩ cłtu dĩno
natõe que ſub celo. cepẽrũt loq varijs linguis put

rulalé rõne feſti. u⸗ ſpiritꝰ ſcũs dabat eloꝗ ill.Erant

dei eni captiuati ꝑ auſt ĩ hierlin hitqtes iudei viri re/
ſalmanaſar regẽ aſ ligioſi ex oͤmni natiõe ꝗᷓ ſub celoẽ
Frioꝛü no rediet ¶ Facta aſſt hac voce ↄuenit muͤl
in iudeã.ſiẽ dictum . Zuenit muͤl⸗
fuit Oſee. Gilr ca titudo ⁊ mẽte ↄfuſac:quòniã au/
ptiuati ꝑ regẽ chal diebat vnuſꝗſq; lingua ſua illos
deox no realerunt loquẽtes. Stupebãat qtoẽs ⁊ mi-
licetei redeũdi. ſed rabãtur dicẽtes: Hoõne ecce oẽs
remãſerunt multi iſti ꝗ loquunt᷑ galilei ſũt: Et qũo
amoꝛe filioꝛũ quos nos audiuimꝰ vnuſꝗſq; linguaʒ

ibi genuerãt. ⁊ voſ · naaz ĩq̃ nati ſumꝰ? PBarthi? me/

quiſierãt detẽti.ſiẽ di⁊ elamite ⁊ q hitãt meſopota/

dictuz fuit.i.Eſdre miq:iudeã ⁊ cappadociã:põtũ ⁊
Silr multi captiua gſiꝗ:phrigiã ⁊ paphiliã: egyptů:
antio hi e d T ꝑtes lybie:q ẽ circa cyreneʒ:⁊
etib⸗ vẽditi remã aduene romãi iů di quoqʒ⁊ ꝓſeli
ſerũt.verũtamẽ ali ti:cretes ⁊ arabes audiuimꝰ eos
quieoꝛũ magis de· loquẽtes nĩis liguis magnalia di

noti po reuerẽtiaz OStnpebat aũt oẽs: ⁊ mirabãt᷑ ad

tẽpli veniebant ali · =bbebe 3TII. 3
ädo in hierłʒ ma mice dicẽtes: Quidnã vult B eẽ⸗
xime ĩ ſolẽnitatib?* Alij aüt irridẽtes dicebant: quia
magnis. quaꝝ vnoa muſto plẽi ſũt iſti. Stãs aũt pe/

ergt pentecoſtes. trus ch un gecielenauirpoceſns;
voce. ſ. ſpũs ſcĩ ve/⸗

hemẽtis vł ap łoꝝ ⁊ alioꝛũ cũ eis exiſtentium deuzʒ voce magna

laudantium ꝗ pᷣ tioꝛe ducti non audebãt loqui.

e ¶ Cõuenit mul:a mẽte cõfuſa cẽ.i.ſtupefcà ⁊ admirata.⁊ ſubdit

cã cũ dX̃. ¶ Am̃ audiebat vnuſꝗſq; ⁊c.q; tale miraculum

nũüqᷓ; fuerat viſũ vl auditũ.⁊ pʒ l̃a.in q̃ noĩant᷑ hitatoꝛes diuer

ſaꝝ regionũ in ꝗbꝰ ſũt diuiſa idiomata totalr.ſicut in iudea.et
roma ⁊ pluribꝰ alus.vłĩ ꝑte ſicut lingua picardica ⁊ gallica di/
ſtinguũr.⁊ ſic erat ĩ meſopotamia q̃ ẽ ꝑs ſyrie.⁊ iudea quarum
Dudeidqz lilli ð tribu

iuda. hEt pꝓſeliti.i.ↄuerſi de gẽtilitate ad iudgiſmum.

i ¶Alu ãt irridẽtes.credẽtes eos ebꝛioſos eẽ. k ¶¶ Stãs autẽ.

Poſita ↄfirmatiõe apłoꝝ ꝑ donũ ſpũs ſci.h̊ ↄñir ponit᷑ ꝑ eos pu

blicatio euãgelu.licʒ ãt ꝑ oẽs aplłos publicatũ fuerit euãgeliuzʒ

in diuerſis ptibꝰmũdi.lucas tñ ꝓſeꝗt᷑ tĩ pᷣdicatõeʒ petri ⁊ pau
i.tũ qꝛ iſti duo fuerũt iter alios pᷣcipui.tũ qꝛ fcã iſtoꝛuz vidit.et
maxiĩe pauli.cꝰ fuit ĩdiuiduꝰ comes.ſicut dic Pieroꝰĩlibꝛo illu/
ſtriũ viroꝝ:⁊ ſic reſiduũ hꝰ libꝛi ĩ duas ꝑtes diuidit᷑.qꝛ pᷣ deſcri

bitur pᷣdicatio petri.⁊ 2 pauli.ca.iʒ.Pꝛima ĩ duas.qꝛ p ponit p.

dicatio petri fcã iudeis.⁊? gẽtilibꝰ.ca.io.Pꝛima adhucĩ duas.

I pꝑtẽ pᷣncipalẽ ⁊ incidẽtalẽ.q̃ ĩicipit ca.õᷣ. Pꝛima adhuc ĩ duas.

qdꝛp̃ ponit᷑ pdicatio petri vᷣbo.2? fcõ adiũcto miraculo ſe.capi.

Pꝛima ĩ duas.qꝛ p petrꝰ remouet eſtimationẽ falſam.⁊?decla
rat vitatẽ.ibi.Sʒ G ẽ.Circa pᷣꝰ dr. Stãs ãt petrꝰ.ↄſtãter⁊ intre
pide. I¶ Cuũ vndecim aplis eleuauit vocẽ ſuã.vt loqueretur
magis autẽtice. m ¶ Uiri iudei.ꝗ hẽtis noticiã ſcripturarũ.
⁊ maxime. n ¶ Qui habi.hierłm.ĩ q̃ tůc vigebat ſtudiũ leg
⁊ ꝓphetarũ. o¶ õ.n.ſicut vos eſtiatis.erronee.
1

—

t ho. diei tertia.tũc.n.ĩcipiebãt cõedere ho/

p Ki ebꝛu ſüt cũ . 9
mines hoꝛa ſexta.⁊ maxie iudei ꝗ erãt mag! tẽperati.eo q erãt
cultoꝛes vniꝰdei.⁊ potiſſime ĩ hierlʒ vbi vigebat ille cultꝰ.dic

igit.Cũ ſit hoꝛa diei tertia.q.d.adhuc nõ ẽ comedẽdi ⁊ bibẽdi
6. 2 dinidit ĩi duas
ptes.qꝛ pᷣ hic ponit᷑ declaratio.⁊? audiẽtiũ ↄuerſio.ibi. Pis au/
ditis. Pꝛĩa ĩ duas.qꝛ pᷣ petrꝰ declarat ꝓpoſitũ ꝑ iohelis bum

2⁊ ꝑdauid dcm̃.ibi. Uiri iſraelite.Circa pᷣmũ allegat ſcripturã
q̊br̃ in pᷣncipio tertij ca. Jobel ꝓphete ſm ſignationeʒ vitatis

Eqð dictũ ẽ ꝑ ꝓphetaʒ iohel. Et

g ¶ Et mani.nã occulta coꝛdis nr̃itũc mãifeſta erüt. h

R

tũ p auc̃itatẽ.⁊ diuidit᷑ in duas ꝑtes ſᷣm duplicẽ eius auctoꝛitatem.ſe

hebꝛaice.vt ibidẽ dixi.Circa qð ſciẽdũ ꝙ ãgeli apparẽtes in aſcenſio⸗
ne xpᷣi eã declarãtes ſił denũciauerũt aduetũ eiꝰ ad iudiciũ.dicẽtes
VHic ieſus ꝗ aſſũptꝰẽ a vob ſic veniet ⁊c̃.ſic expoſitũ ẽ ſupꝛa.Datiovo
ſpũs ſcĩ in ſigno viſibili fuit manifeſta tio glłie xpiad dexterã pr̃is aſ/
ſũpti.ſᷣm qð dr̃ Joã.⁊.Nõdũ erat ſpũs ſcũs datꝰ.qꝛ nõdũ erat ieſus
glificatꝰ.⁊ iõ iohel ꝓpheta ſil pᷣdixit effuſionẽ ſpũs ſci ⁊ ſigna pcedẽ/
tia diez iudicij. In hac igit᷑ eiꝰ auc̃itate pᷣ denũciat᷑ pᷣmũ cũ dr.

r ¶ Et erit ĩ nouiſſi.diebꝰ.i.ĩ diebꝰ noui teſti ꝗ dicũt᷑ nouiſſimi.eo ꝙ ñ

ſuccedet aliud teſtm̃.ꝑp
qð dr ĩfra.i.Jo.⁊. Filioli
nouiſſima hoꝛac.⁊ Pebᷣ.
i. Nouiſſime dieb' iſtis
locutꝰ ẽ nobin filio ⁊c̃.

⁊locutaẽ eis: Niri iſdei⁊ q bita
tis hierlʒ vniũſi:hoc vob notum
ſit:⁊ guribus ꝑcipite verba mea.

Mõ ènizʒ ſiẽ vos eſtimat: hidbꝛij indaz de huͦ meo
„ . ℳ „ . „ „ „ „ 5 C
ſut: cñ ſit hoꝛa diei ftia. Sed hoc . Ra. Sa. ſup Jobelem.

Supꝑ oẽm carnẽ.i.ſuper
oẽz hoĩeʒ.c coꝛ erit tene
rũ ad modũ carnis.i.non
obſtinatũ i pctis.⁊ ad B ĩ
duẽ aucitatezʒ Ecech.36.
Auferã coꝛ lapideũ ð car
ne vr̃a ⁊ dabo vobis coꝛ
carneũ.dic ẽt idẽ doctoꝛ
B iplẽdũ tꝑe meſſie.⁊ĩ H
dicit veꝝ.ſʒ errat dicens
futuꝝ qð de pᷣterito ẽ im
pletũ.Coꝛda vo aplłoꝛuz
erãt tenera ꝑ deuotionẽ
⁊ diſpoſita ad ſpũs ſcĩ re
ceptionem.vt pʒz ꝑ pᷣdcã.
Põt ⁊ alr exponi.Super
oẽʒz carnt᷑.i.ſuꝑ iudeos et
gẽtiles idifferẽter.ſic̃ hr ĩ
fra.io.ꝑꝑ qð dr̃ Ro.io.
Non ẽ diſtinctio iudei et
greci.nã idẽ dñũs oĩum di
ues ĩ oẽs ꝗ ĩuocãt illum
abũdãter dando eis ſpm̃
ſcm̃. t ¶ Et ꝓphe.filij
H vri ⁊ filie vre.i.ĩdifferent᷑
dabit᷑ ſpůs ſanctꝰ ꝑſonis vtriuſq; ſexꝰ.vñ ⁊ cũ aplis fuerũt mulieres

erit ĩ nouiſſimis diebus dicit dñs
effũdãm de ſpũ meo ſuꝑ oẽz car
nez. Et pꝛophabut filij vꝛi filie
vĩꝛe:iuuenes vꝛi viſiões videbũt:
⁊ ſenioꝛes vꝛi ſõnià ſõniabũt.Et
quũidẽ ſuꝑ ſeruos meos ⁊ ãcillas
meas ĩ diebꝰ illis effundã de ſpũ
meo⁊ ꝓphabũt: ⁊ dabò ꝓdigia
ĩ celo ſurſũ⁊ ſigna ĩ terra deoꝛſũ:
ſangůie ⁊ ignèʒ ⁊ vapoꝛẽ fumi.
Soͤl ↄuertet᷑ in tenebꝛas ⁊ lunà ĩ
ſaguinẽʒ: antèqᷓ; veniat dies dñi
magnus ⁊ manitféſtus. Et Erit:
oĩs ꝗqcũq; iuocauerit nomen dñi
ſaln?erit. Viri iſraelite audite vᷣ/
ba H̊. Ihʒ naʒarẽ nüviꝝ appꝛoba
tũa deo ĩ vob vtůͦtibꝰ ⁊ pꝛodigijſ
et ſignis que fècit deus ꝑillům

iĩdie petecoſtes.vt pʒ ex pᷣdcĩs q̃ receperũt ſpm̃ ſcm̃ cũ eis.dt ẽt Actl.

Zi.ꝙ philippo erãt q̃ttuoꝛ filievpgines ꝓphetãtes.⁊ð viris Act.iʒ.dr.
Erãt ĩ ecclia q̃ erat antiochie ꝓphete ⁊ doctoꝛes ⁊c̃. uuenes
vr̃i ⁊c.i.hoĩbꝰ cuiuſlibʒ etatl dabit ſpũs ꝓphetie. x ¶ Söõnia ſom.
i. reuelatiões dĩnas ĩ ſõnis habebũt.ad qᷓs ꝑcipiẽdas tũc aĩa magis ẽ
diſpoſita ꝑꝑ getationẽ ſenſuũ exterioꝝ ſicẽ pleniꝰ ĩ pncipio libꝛi pſal/
moꝝ dixi. y?¶ Et ꝗde ſuꝑ ſer.meos ⁊ãcil.gnãlit.n.iĩ pmitiua ecclia
oĩbꝰ baptigat ꝑ ĩpoſitionẽ manuũ aploꝝ dabat᷑ ſpũᷣs ſcũs ĩ ſigno viſi
bili. vt pʒ Act.io.⁊ pluribꝰ alus locis.⁊ adhuc dat᷑ iuiſiblłr oĩbꝰ bapti
catis niſi obex ponat᷑. 3 Ee dabo. H̊ poni᷑ denũciatio ſignoꝛũ diẽ
iudicij pᷣcedẽtiũ.cũ dr.Et dabo ꝓdigia ĩ celo ſurſũ.⁊ ſigna ĩ terra de/
oꝛſũ.ſᷣm ꝙ dr Lucę.⁊i.Erũt ſigna ĩ ſole ⁊ luna ⁊ ſtellis ⁊ ĩ terris pᷣſſu/
ra gẽtiũ ⁊c. a ¶ Saͤguinẽ.nã ꝑſecutio antixpᷣi pcedet aduẽtũ xpᷣi ĩ
q̃ fundet᷑ ſãguis inocẽtiũ. b¶ Et ignẽ.ſ.ↄflagratiõis pᷣcedẽtẽ aduẽ
tũ iudicis. cBol ↄuer.in tene.nõ ſᷣm rẽ.ſʒ ſᷣm apparẽtiã.qꝛ nu/
bibus denſis abſcõdet᷑ eilumẽ. d ¶ ERt luna in ſanguinẽ.ſilr ſᷣm
apparẽtiã.ſiẽ rubea videt᷑ qñ ecclypfis patit᷑. e ¶ Anteq; ve.dies
dñi.i.dies ſui iudicj. f agnꝰ.nã oẽs ibi comparebunt.
Et erit. nõ
* iudicuʒ ſʒ añ.ꝓphete enĩ loquẽtes de vno tꝑe trãſeũt ad aliud.
D

uicũq; iuocauerit nomẽ dñi.fideliter ⁊ ꝑpſeueräter.
aluus erit ſalute eterna. Ro.io.Coꝛde credit᷑ ad iuſticiã.oꝛe aũt
còfeſſio fit ad ſalutẽ. l¶ Uiri iſraelite. B ↄñr petrꝰ declarat ꝓpoſi/

i

cũda ibi.Nõ enĩ dauid. Pꝛima ĩ tres.qꝛ pᷣmo auctoꝛitas introducit᷑.

⁊x ad ꝓpoſitũ applicat᷑.ibi. Uiri fratres.ʒꝰ intentũ ↄcludit᷑ ibi.Dex/

tera igit᷑.ꝛima adhuc ĩ duas.qꝛ pᷣ itentũ ꝓponit᷑.?ꝰ auctoꝛitas ĩdu/
citur ibi. Dauid eni.Circa pᷣmũ excitat attẽtionẽ audiẽtium.d. Uiri
iſraelite.ad quos miſſi fuerũt ꝓphete. m ¶ Audite vba hec.q̃ non
ſunt deridẽda ſʒ magis attẽte audiẽda cũ ſint ꝓphetꝗꝝ oꝛacula.Con
ſequẽt᷑ ꝓponit xpᷣi moꝛtẽ ⁊ reſurrectionẽ.d. n ¶ Jeſum naçarenũ
virũ appꝛobatũ a deo ĩ vobis.i.coꝛã vobis. o ¶ Uirtutibꝰ. i.oꝑibꝰ
vtuoſis. t ꝓdigus.i.miracuł maioꝛibꝰ.vt ĩ reſurrectiõe moꝛ
tuoꝛũ ⁊ 2ſilibꝰ. q ¶ Et ſignis.ſ.minoꝛibꝰ vt ĩfirmitatũ curatiõibꝰ.
P¶ Que fecit deus.ſ.tota trinitas. s (erillü.i.ꝑ hominẽ chꝛiſtũ

inqᷓtũ enĩ humanitas erat oꝛganũ diuinũ diuinitati ↄiũctũ.ſicut ma vt dr Jo.2. Nõdũ erat ſpũᷣs dat qꝛ nõdũ erat ieſus glificatꝰ.iö. (kin enn
ns ſuomoeaftikics oeand. an medio vjri ſicut ſcitis.q.d.ſic ↄcludit.deęxtera igit᷑ dei.i.eius potetia. g¶Exaltat. ad cele gtngn
ẽ euidẽs ꝙ nõ poteſtis negare. bicden diſe leerirora⸗ ſtia. h t ꝓmiſ. ſpuͦs lci accepta. q̃ ſedit àd dexterã patris ininſzb
ꝓ mũdi ſalute ex maxia caritate.iudas tñ tradidit eũ ex cupiditate srreroe ti inimu he og Sedcaderrisineisit. Etr ntioigtet⸗
⁊ malignitate q᷑ꝶ auctoꝛ nõ ẽ deus. c¶ Per manꝰiniquoꝝꝑ affigen/ i (Effudit hũc.ſpi. Kk- ue vos videtis. linguis igneis. iliamune
tes interemiſtis.ſ.pꝑ manꝰmilitũ pilati ꝗ gẽtiles erant ⁊ idolatre. St auditis. in varys linguis. erat eni ſigna ſen ſibilia. ad deſt ncii, ſ.
d¶ Quẽ de ſuſcitauit ſolutis doloꝛibꝰ ĩferni.qᷓtũ ad ipm.eo ꝙ ipſuz gnãdũ ſpm ſcm̃ habitãtẽ ĩcoꝛdib eoꝛũ. Sciedũ at ꝙ ſic mira Hety lupi
nõ leſerũt.⁊ q;tũ ad pres ſcõs q̊s inde abſoluit qᷓuis eni ibi nõ ſenti· cula fiebant a tota trinitate ſic a cã pᷣncipali ⁊ ab bumanitate huilh zirp
rent penã ſenſus.hẽbant —. „ xgfiſcut acainſtru nigait
tñ bena oaniineznme in medið vꝛi ſicut ſcitis:hũc defi lũbi eiꝰ ſedere ſuꝑ ſedẽ eiꝰ: pꝛoũi träsſipaaraneili iün bi
.———— mẽtis nitò ↄſilio ⁊ pſciẽtia dei traditu, des locut⸗ ẽ de reſurrectiõe xpᷣi: geẽdũ ẽ de hac ifuſi⸗ nin
afflictiuuz. ſcõm illð pꝛo ꝑ manus iniquoꝝ:affigẽtes itere 2 neh; derelict?ẽ in iſerno:neq; one ſpus ſci. liud
ner.iz. Spes q viffertur miſtis. Qũñẽ ðs ſuſcitauit ſoluñ caro eiꝰ vidit coꝛꝛuptionẽ. Hunc mi nndeni wicbo ieai
lcrtags unpollbite doloꝛib' inferni: iuxta qð ĩpoſſi ieſũ reſuſcitauit ðs:cuiꝰoẽs nos ad ppoſitü que bi ſtegiittch
Arneindl. etinerins bile erat teneri illü ab eo. Daüid teſtes ſumꝰ. Dextera igit di exal pᷣs. i09. qui pialmꝰ thiiglund
enĩ pctm̃ aliqð ↄxerat.s eni dicit in eũ. Rꝛouidèbã dñũm tatꝰ:⁊ ꝓmiſſiõẽ ſpũs ſci accepta ad ſr̃am Eeelligil 0 ſenhe
ad oe petm deſtuendus coꝛq me ſemp:qm dextrisẽ mi a pĩe: effudit hũc quẽʒ vos vide xpo. vt ibigez diſſu eantii
venerat. [¶Dauic.n. Hij ne ↄmouear. ꝛopter hoc le tis ⁊ auditis. Hõ èni dauidaſcen igif̃. Non enim da ſrienvint⸗
B in incncit rrerinre⸗ eñ exultauit lingua dit ĩ celos. Dicit ãutẽ ipſe. Dixit uid alcedit incelos ſnrdinitl
dauid ad ꝓpoſitũ q̃ hẽt᷑ tatũ ecoꝛ men ⁊exultauit ingug ce 108. Dicit aute iple. Dixit uid aſcé it in celos ier
ps. is. ⁊ intelligit de xpo mea:iſuꝑ ⁊ caro mea rẽgeſcet in dñjs dño meo ſedè a dexti meis: ſ kuit ſepult aine⸗ m nnn
ad lfam. licut ibidez futt ſpè. Qm̃ nõ dereliqũes aiaʒ me donec ponaʒ inimicos tuos ſca ne lciraitiple ve tuinur,
6 Giceain cor aʒ ĩ inferno: nec dabis ſanctũtůũ bellũ pedũ tuoꝛũ. Cèrtiſſime ſci cpꝛiſto. liſhͤ
me ſp. nã aia xpi abiſtan vidère coꝛꝛuptioneʒ. Motas mi at ergo ois domꝰ iſrl qꝛ: - dnuz oDixit dñs. f. iIn llnni
ti creationis hũit conti· hi feciſti vias vite: replébis mę eũ⁊ xpᷣm ſecit ðs hũc le ſü quem PDñno meaer klis Areän
nueelari noiuideri iocuditate cuz facie tua. Airi frã vos crucifixiſtis. Dis qr audit eni phaĩ viuinir Wufn
ee rs noner tres:licat audenter dicẽ ad vos cõpũcti ſũt coꝛde:⁊ dixerũt ad pe xpᷣi. Matth. 22. qꝛ 1fCEnmmin
Ex hoc.n.ꝙ humanitas de pꝛiarcha dauid:qm̃ defüctus truʒ ad reliquos aplos. Quid ſi eẽt hõ purꝰdauid (anin.
xpi erat oꝛgan diuinita ſepultꝰc:⁊ ſeplchꝝ eiꝰapð faciemꝰ viri frẽs?: NPetrꝰ aũt ad nõ vocaret e dnm uui
tis cõiunctũ.vt dem̃ ẽ ñ . or. 5 illos: pniam inqũit agite: ba pbti ũeet filiꝰ ei nalis hiſerentans
niſi ſʒ volũtatẽ vitatis. Pheta igit cũ eſſet ⁊ ſciret qꝛ iure zet vnuſaqſq; vemn noie ieſu xpᷣi adoptiuus.ſicut da Pnteranün
pꝑ quod nullus inoꝛdi/ iurando iuraſſet illi vs de fructu in remiſſionẽ peccatoꝝ vioꝛuʒ: uid ⁊ ali ſancti. ioletit hii
natus mot potuit inſur q ( Sede a dextris daſeſrc⸗
gere ĩ xpo ex iniurus ſibi . . „ „. = ſnſe s „ meis.i.ad equalita ostſarn
illatis. aut ex quibuſcũq; alus cãis.⁊ qꝛ hoc erat ale xpᷣi cã ᷣlectatõis tem patri ſcõm diuinitatẽ ⁊ in potioꝛibꝰ bonis ſm humanita MWEneſüie
ſpũalis. ideo ſubditur. i ¶ Pꝛopter boc letatum ẽcoꝛ meum.inte, tem. r Donec ponã ⁊c̃. Der hoc nõ ẽ intelligẽduʒ ꝙ xpᷣsde dglnlia
rius. K IEt exultauit lingua mea. pꝛũpens exterius in laudẽ di beat aliqn dimittere ſeſſionẽ ad pr̃is dexteram. qꝛ li donec ali ł 9 Diteumend
uinam. ſicut dr. Luce.io.In ipſa hoꝛa exultauit ieſus in ſpiritu ſãcto quãdo tenet finite.ſ.q ſignificat terminũ eius cui cõiũgitur. eociobee i
Inluper ecoro mea. ab aĩa ſeparata. m Requieſcet.in ſepul/ vt cũ dr. Sedete hic donec veniã.aliquãdo vero indiffinite.vt miitft itii
chꝛo. n ¶ In ſpe.i. certa reſurrectionis expectatione. cũ dr.Iſte nõ penituit donec vixit ⁊c.i.nũqᷓ; qꝛ poſt moꝛtè peni gennmn.—
o ¶ Quoniam non derelinques animam meam.a coꝛpoꝛe ſeparataz. tere nõ potuit.⁊ B mõ tenet᷑ cũ dr. Sedea dextris meis donec (uiiegn⸗
. pIn inferno.i.in ſanctoꝛum lymbo.in qua fuit per triginta nouem ponã inimicos tuos ſcabellũ ⁊c̃.i.tibi totalr ſubiectos.ſi.n.acci Mirsprenini
hoꝛas tãtum.ſ.ab hoꝛa nona ferie ſexte in qua fuit ſeparata a copoꝛe piatur ypᷣs ſm diuinã nãm oĩa ſuntei ſubiecta ab eterno ſcõm ſigodlere
vſq; ad diluculuz diei dominice in quo ſcõm cõmunioꝛem opinionẽ fiendoꝛum diſpoſitionem.non tñ q;tum ad executionẽ.ſʒ ſolũ Gonucnod
fuit coꝛpoꝛi reunita.ideo ſubditur. q ¶ Nec dabis.i.dari ꝑmittes intpe in quo hũt eẽ.ſi vero conſideretur qtũ ad naturäa hbuma ce nitti
r ¶ Sanctum tuum. ſi. coꝛpus meum ſanctificatum mã.ſic oĩa ſunt ei ſubiecta auctoꝛitatie a pᷣncipio ĩcarnatiõis ex eg
8 ¶Hidere coꝛuptionem.i.putrefactionem vel incinerationem.ſi ta vnione ad verbũ.executiue vero oĩa erunt ſubiecta in fine mũ Eirngirnt
men accipiatur coꝛꝛuptio pꝛo moꝛte.ſic fuit ibi coꝛꝛuptio.qꝛ coꝛpis di.cum in oĩbꝰ exercebit ſuã volũtatẽ.bonos pᷣmiãdo ⁊ malos (docNt tin
chꝛiſti fuit vere moꝛtuum per ſeparationem anime a coꝛpe.vtruũq; puniẽdo:⁊ ſiẽ ſcabellũ teritur pedibꝰ ⁊ eis ſupponit᷑.ita mali/ ſodetilig S
tamen manſit diuinitati vnitum. ſcilicet anima exiſtens in lymbo ? cõterentur in penis ⁊ ſupponẽt᷑ xpᷣo ſᷣm humanitatem.q perpꝑ lfrnplcge
coꝛpus iacens in ſepulchꝛo. t ¶ Notas mihi feciſti vias vite.per des deſignat᷑.ꝓpter qð concludit. ertiſnn ergo ſciat FTilnctnn
accelerationem reſurrectionis mee. v Replebis me iocundita omnis domus iſrael abſq; heſitatiõe aliqua. t¶ Quia ⁊ do febenagn
te. quia reſurrexit in coꝛpoꝛe gloꝛioſo quod fuit pꝛius paſſibile ⁊ moꝛ minum eum ⁊ chꝛiſtum fecit deus.i.tota trinitas. ſitödeſier
tale.⁊ ſic habuit materiam iocunditatis ex ſui coꝛpoꝛis gloꝛificatõe. v¶ Punc ieſum. humanitatem eius vniendo verbo ⁊ ad patris tetgich
x¶ Cum facie tua.i.cum clara viſione eſſentie diuine quã habuit aia dexterã exaltãdo. x¶ Quẽ vos crucifixiſtis. per ignoꝛãtiam (plennnemn 4
chꝛiſti ab inſtanti creationis ſue.ideo dicitur.Cum facie tna.i.cuʒ vi gdeʒ qᷓ;tum ad populum communem. ſed per inuidiam ⁊ mali ſiatler
ſione faciei tue iam pꝛius habite. y Viri fratres. Hic cõſequen/ cigꝗm qᷓ;tum ad pᷣncipes ſacerdetum. ”ÿUMq gianinat h
ter dicta auctoꝛitas ad pꝛopoſituz applicatur. oſtendẽdo ꝙ non log y [Pis autẽ auditis. Poſtqᷓ; eſt poſita petri pꝛedicatio.bic con nipſgtenn
tur de perſona dauid.ſed de perſona chꝛiſti. cuʒ dicitur. Uiri fratres ſequèter ponitur auditoꝛum conuerſio.⁊ ſecundo eoꝛum ↄuer em edo⸗
i.iſraelite ſicut ⁊ ego. ieentaucenterotcere ad vos.tanquã ſatio. ibi. Erãt ãt. Circa pᷣmum dicitur. His ãt auditiscompun dith
verum manifeſtum. a ¶ De patriarcha dauid quoniam defun/ ctiſũt coꝛde.de xpᷣi moꝛte. 1Eroirerütashariebeare. . nult
ctus ⁊ ſeputtus eſt.vt patet.ʒ. Regum.z. b Et ſepulchruʒ eius a ¶ Penitẽtiã agitę.pctã pᷣterita deteſtãdo alr ponereĩ obex ſpi nüanenl
eſt apud nos.in quo iacuit pertanta tempoꝛa coꝛpus eius quod pu⸗/ ritui ſãcto. b¶Et bapticet vnuſqſq; vrm ĩ noie ieſu chꝛiſti. n uncl.
trefactionem paſſum ẽ ⁊ incinerationem.pꝛopter quod dicta aucto- hac enun foꝛma bapticauerũt in pꝛimitiua ecclłia cõſilio ſpũs mi atbi
ritas intelligi non poteſt de ipſo.ideo conſequenter oñditur ꝙ intel ſancti. vt nomẽ chꝛiſti qð erat apud iudeos contemptum ⁊ odi ſtunſmntcin
ligẽda eſt de xpᷣo.cũ dr̃. ꝛopheta cũ eet. dñi.⁊ ſciret q iure oſum.amabile redderetur ⁊ venerandum.quo facto redutecꝛ niutmin
iurãdo ⁊c᷑.ſicut hr pᷣs.iʒi.Jurauit dñs dauid vitatẽ ⁊c.qð pᷣncipalr ĩtel cleſia ad foꝛmam achꝛiſto inſtitutam Matth. vlti. Baptican⸗ einktlrin
ligit᷑ de xpᷣo deſcẽdẽte a dauid ſᷣm carnẽ.vt dem̃ fuit ibidẽ.iõ ſubdit᷑ tes eos ĩ noĩe pris ⁊ filij ⁊ ſpũs ſci.verũtamẽ ĩ noĩe xpi ĩtelligit (
dD ¶ ꝛouidẽs lo.ẽ de reſur.xpi. in auc̃itate pꝛedcã q in ipſo ĩpleta eſt. tota trinitas.xpᷣs enĩ grece dr̃ vnctlatine.⁊ ſic in noĩe xpi itelli tcennan
vt pʒ ex dictis.iõ ſegtur. e ¶Meq; dere.c c.⁊pʒ littera. gitur pater vngens ⁊ filius vnctus ⁊ ipſa vnctio que eſt ſpritus nſ a
Berteraigi⸗ dei.pic cõcludit᷑itẽtũ de collatione ſcĩ ſpiritus adeo. ſanctus. Bnreneifftonempeceneorum veſtroemm ge ba ien Gnöͤpoe
irca qð ſciẽdũ ꝙ hec collatio nõ erat ĩplẽda ante chꝛiſtiaſcenſionẽ ptiſmus delet omnia peccata q;tum ad penam ⁊ culpam. ln

ſi n tli
ke Ponhtgi⸗
n enn
. ſonannn

gscäiten
. 6fürpllenn

nnct
1Dtüttn
l.

6 Durdiefi
n 00 oi
1 Ksinemng
D iſtinmn
e nhrg
ſeädiztn
d Döwergtin,
flkchi
. tnödfti
D Koptingſenn
„ utahlei
Gecenn
nesindenl

Nib'bonisfen nnt

einteligiczgin
degtenmn glw
rminieizanicigin
õ
Uniiantnin
edendemsnesd
jtotalzbingintl
iſubitubennnin
um dentminißi
õ
eainciolnni

munt ſnbiecnnſnn

wos mnühme
eb ſhniin
nbaumminmnifif

ſmrort
niſne
E C—

b

obis.n.c

S accipietis do.ſpṹs ſci. q tuũc dabat bap
b

nerantes.h̊ ↄñr po

nit᷑ ↄuerſoꝝ cõuer

ſatio cũ dr̃. Erãt at
ꝑſeuerãtes ĩ doctri
na aploꝝ. qᷓ;tuʒ ad
fidẽ ⁊ moꝛes.
b¶ Et cõica. fra.pa.

tůũ qꝛ quotidie cõi/
cabãt.tũ qꝛ cões ci/

bos ſiẽ ⁊ cetera cõ/

munia hbabebant⸗
Eiebataͤt oĩ ale.
.i.Oĩ hoĩi. ðnolĩ-ando

totũ a ꝑte dignioꝛi.
HTimoꝛ. tũ ꝑꝑ p/

dicationẽ petri.tuʒ

ꝑp miracula que ꝑ
aplos fiebaͤt. iõ ſub
ditur. Multa q̊q;

pꝛodigia 2c.
Berer qui crede
t. in xpm.

m Erant pariter.ĩ

ſignuz caritatis.
n Ehe oĩa cõia ĩ
ign

ũ fraternitatis
4 ex hoc oĩs religio

habuit exoꝛdiũ in

qᷓ nõ licʒ hre ꝓpꝛiũ.

0 Poſſeſſiões qᷣq;.

Lagros 2 vineas.

t ſubſtã. i. peco

q ¶ Ueédebant. vt oõ
pᷣeio cõir oĩbus pui

deret᷑.tñ ſᷣm ĩdigẽ

tias eoꝛum.
¶ Quotidie quo
pduràtes vnanimi
ter ĩ tẽplo. vbi erat

locꝰorĩonis quo ad

oẽs.⁊ pꝛedicatiõis

quoad aplos.
er

ca do.pa. in reditu

ſuo de tẽplo. t¶ S

frangẽtes cir

¶ Actns aploꝝ

lliꝑ ipoſitõem manuũ aploꝝ.vt hr̃ ĩfra.io.ca.⁊.io9.
n. repꝛo. pᷣdcã ſcã p iobelem ꝓpheta. vt dcm̃ ẽ ſupꝛa
cetera patẽtvſq; ibi. c
ca.q̃ ꝓ maioꝛi ꝑte remãſit ĩ infidelitate obſtinata. D
poſite ſũt ad numeꝝ fideliũ. e
pʒ ex p̃acis. f ¶ E

aluamini a ge. iſta pꝛaua.ſ.iudai⸗

n die illa. ſ. pẽtecoſtes. vt

x ECircit tria milia.ĩ ſignũ hꝰ baptixationis fie
bat ãtiquitꝰbaptiſmꝰ gnãlis ĩ die pẽtecoſtes. g

⁊ àccipietis donuʒ ſpũs ſci.Vòᷣ

bis.n.ẽ repꝛomiſſio ⁊ filijs viis

⁊ oibꝰꝗ lõge ſũt quoſcũq; aduo
cauerit dñs ðs nẽ.Alijs etiãver/
bis plimisteſtificatꝰc: ⁊ expoꝛta
bat᷑ eos dicẽs. Saluaminia gña
tiõe iſta pꝛaua. Qui g receꝑunt
ſermonẽ eiꝰ baptiʒati ſunt: ⁊ ap
poͤfite ſut ĩ die illa aie circiter triẽ
milia. Erant aũt ꝑſeuerãtesiĩ do
ctrina aplłoꝝ ⁊ cõicàtiõe fractõis

panis ⁊ oꝛõibꝰ. Fiebat añt oĩ aie

timòꝛ. Multa quoq; pdigia ⁊ ſi-
gna ꝑ aplos ĩ irlem fiebãt: ⁊ me
tus erat magnꝰ ĩ vniuerſis. Oẽs
ètiã ꝗq credebãt erant parit᷑: ⁊ ba
bẽbãt oia coia. Poͤſſeſſiones ⁊

ſubſtãtias vẽdẽbãt ⁊ diuidebãat il

la oibꝰ ꝓut cuiq; opꝰ erat.Qũuo⸗/
tidie quoq; ꝑdurãtes vnanimit᷑ ĩ
tẽplo:⁊ frangẽtès circa domos
panẽ ſuͤmebat cibũ ch exultatõe

⁊ſimplicitat coꝛdis: collaudan
tẽs deũ:⁊ hntès grãʒ ad oẽʒ ple/

bẽ. Dñs aͤſt gugebat qui ſalüi fie
bãt quotidiè in idip̃ůʒ. ¶ III.
Etrãᷣs aut ioãnes aſcẽ
debãt ĩ tẽplũ:ad hoͤꝛam
oꝛõis nonã. Et ꝗqd uir

q erat claudus exvtero matij ſue

baiulabat᷑: qẽ põebat quotidie
ad poꝛtã tẽpli qᷓ dicit᷑ ſpecioſa uᷣt

peteret elemoſynãꝗ ab itroeũtibꝰ

. umebãt cibũ cũ exultatõe. mentis in deũ.
4 t ſimplicitate coꝛdis.i.ſine plica doloſitatis ⁊ ſimłationi.

x¶Collaudantes deum de beneficus acceptis.
thabentes gratiã ad oẽm plebẽ.vt ſic de qlibet eoꝛũ poſſet

dici qð de ſcõ ſebaſtiano legit᷑. Neceſſe erat vt quẽ deus tanta y
prfuderat grã aboĩbns amaretur. 3 (Bus autem augebat.
ſupple numerum eoꝛũ. a¶ Q
fidei catholice. b¶ Qua
ſed etiam in alus diebus ſequẽtibꝰ. c
„ n apoſtolice doctrine.

Quotidie. ⁊ non ſolum ĩ die pentecoſtes. 1 1
nidipſum.i.in vnio tate bene eſſet admiradũ.ſed ſic nõ ẽ.ꝑꝑ qð ſubditur.
eus abꝛaham ⁊ deus iſaac ⁊ deus iacob. Utitur hoc modo.loq̃n
quia communis erat apud iudeos in aſſertionibus veritatis. vt
miraculo.⁊ diuiditur in tres ꝑtes.qꝛ pꝛimo ponit᷑ oꝑa/
tio miraculi.ſcõo pꝛedicatio petri.ibi. Uidẽs ãt petrꝰ.
ertio excitatiogeli.ſe. capi. Circa pꝛimũ notatur hoꝛa.cũ dici/

tur. Petrus ãt ⁊ ioãnes aſcẽdebãat in templum.i.in atrium mũ
doꝛũ quod erat ofonis locus. e ¶ Ad hoꝛam oronis nonam.
tribus enĩ hoꝛis in die oꝛabant iudei.vnde dr Dañ.o.ꝙ daniel

tribus tempoꝛibin die oꝛabat contra hierłm.ſ.mane.hoꝛa no/ e ¶ Judicãte illo.ſ.pilato. f

na. ⁊ veſpe. f¶ Et quidã vir qui eratclaudus ex vtero mĩr̃is

ſue ex quo miraculũ fuit enidẽtius qᷓ ſi fuiſſet claudus ex ali̊ gaſtis.⁊ dicit ſanctum ⁊ iuſtum a
ainlabatur.qꝛ nõ ſalũ erat claudus.ſʒ ẽt

accidentalr. g ¶ B
ſic ↄtract ꝙ nõ poterat incedere. h¶ Quem ponebãt quot / h

tidie ⁊c. Iſta vt dicũt aliqui ẽ illa poꝛta quazʒ ediłicauit ioothban
rex iuda ſublimiſſima.z. Paralł.⁊4. ſed ſi itelligebãt de poꝛta Luce.⁊3.

ticatli ſigno viſi

Stap

rãt at ꝑſe

doc Caapitulum. III. 3
Etrus ãt.hic ↄñr deſcribitur pᷣdicatio petri. ihet? R
patet ex decurſu veteris teſtamenti. a
loꝛificauit filium ſuum ieſum.eum reſuſci

eadem numero quã edificauit ioathan.non eſt verum. nam illa fuit

cõbuſta per chaldeos.4. Reg.vlti.potuit tñ alia ĩ eode loco reedifi

cari ad ſilitudinẽ pꝛĩe ⁊ retinuit nomẽ antiquũ. i ¶ Ut peteret ele
moſyn am.ſicut ↄſuetũ ẽ talibꝰqui non pnt lucrari victum ſuuũ.cete

ra patẽt vſq; ibi. R

eſpice in nos.i.cõſidera nos pauges nihil

tibi dare valẽtes.vt dicũt aliqui. 2 videtur hec glo.in terliearis dice/
re.ſed ſaluo iudicio melioꝛi videtalr dicẽdũ.ſi enĩ petrꝰ ſic ei reſpon
diſſet.ſpem recipiendi aliquid ab eis ſibi nõ dediſſet ſed magis con /

in tẽplũ. Js cũ vidiſſet petꝝ ⁊ io
Inẽ incipiẽtes itroire ĩtẽpluʒ ro/
gabatvt elemoſynã acciꝑet. In/
tueës aũt i eũ petrꝰ cũ ioãne dixit:

NReſpice ĩ nos.At illè itendebat
ieos: ſꝑpans ſe aliqd accepturuʒ

abeis. NPetrꝰ aũt dixit. Argentu
⁊auꝝ nõẽ mihi: qð aſt habeo hᷣ
tibi do. In noĩè ihu xpᷣinaʒareni
ſurg ⁊ ãbula.Et appᷣhẽſa manu
eiꝰ dextera alleuanit eü: ⁊ ꝓtin⸗
ↄſolidatẽ ſunt baſes eiꝰ ⁊ plãtẽ.
Et exiliẽs ſtetit bulabat:⁊ in/
trauit cũ illis ĩ tplum:aãbulãs ⁊
exiliẽs ⁊ laudãs deũ.Et vidit oĩs
ppls eũ qbulantẽ ⁊ laudãatẽ deũ.
Cognoſcebãt ãt illu:ꝙ ipe erat ꝗ
ad elemoſynã ſedebat ad ſpecio
ſaʒ poꝛtã tẽpli.Et ipleti ſunt ſtn
poꝛe ⁊ extaſi:ĩ eo qð ↄtigerat illi.
Cũ tenerẽt aũt petꝝ ⁊ioannẽ:cu
currit oĩs ppls ad eoſ ad poꝛticũ
q̃ appellabat᷑ ſalomõis ſtupẽtes

Aicdes qſt petr:rñdit ad pplʒ. ¶Etplate.i pedes vſeß

Viri iſràelite qd miramini ĩ hoc
aut nos ꝗd ituemini q̃ſi nrã vᷣtu
te aut pietate fecerimꝰhunc abu
lare: Dé abꝛabã ⁊ ðs iſaac ⁊ ðs
iacob:ðs pꝛʒ nꝛòꝝ glificauit filiũ
ſuũ ihᷣʒ:quẽ vòs qꝗdẽ tradidiſtis
⁊ negàſtis añ faciẽ pilatiiũdican

te illòͤ dimitti. Voͤs aut ſcm̃ ⁊ in

ſtü negaſtis:⁊ pẽtiſtis viruʒ ho/

trariũ.⁊ tũ ſubditur.

¶ At ille intendebat in
eos ſperãs ſe aliquid ac
cepturũ abeis.iõ dicen/
duʒ ꝙ petrus ⁊ iodnes
qui erãt valde miſericoꝛ
des reſpexerũůũt eũ clemẽ
tibus oculis cogitantes
ſibi melius dare qᷓ; pete
bat.iõ dixit ei petrꝰ. ARe
ſpice in nos.nõ in nr̃a.ꝑꝑ
quod ſubditur.
m Argentũ ⁊ aurũ nõ ẽ
mihi.memoꝛ illius pᷣce/
pti. Nolite poſſidere au
riu ⁊ argẽtũ ⁊c.vt dic glo.
n ¶ Quod ãt habeo hoc ti
bi do.quod enim ꝑ ami⸗/
cos poſſumus.quodam/
modo per noſipſos poſſu
mus.oↄ.ethicoꝛum.ſani/
tatẽ ãt illà poterat petrꝰ
dare virtute domini ſui.
⁊ amici ieſu xpi.iõ ſubdi/
tur. o ¶ In no. ie. xp̃i.
.i. in virtute eius.
p ¶ BSurge ⁊ ãbu.neutrũ

eni ante poterat.
4er ꝓtinꝰↄſo.ſũt baſes
ei.i.crura ⁊ tibie ꝗbꝰ ini
titur coꝛꝑis pondus.

ad vltimã ſuperficiem.
8 ¶Et exiliens ſtetit ⁊ am
bulabat. In qͥ ondit᷑ cu/
ratio ꝑfecta ⁊ in inſtanti

uã ſolꝰdeꝰ põt facere.
Ee intrauit cũ illis ĩ tẽ
uũ. vt redderet deo gra
tias de tanto bñficio.ce:
terg patẽt vſq; ibi.
v ¶ Ad poꝛticũ q̃ appella/
bat᷑ ſalomonis. Poꝛticꝰ
enim illa quaʒ fecit ſalo
mon in templo fuit per

Qidés aũt. hic ↄñr

chaldeos combuſta. ſ. 3 p reditũ captiuitatis bevante ĩ eodẽ loco

fuit alia reedificata retinẽs nomèẽ ãtiquũ.

ponit᷑ exhoꝛtatio petri.in qua pᷣmo arguit iudeoꝛũ iniquitateʒ.ſcõᷣo
eos inducit ad veritatẽ.ibi.Et nũe fratres.Circa pᷣmum dicit.

¶ Uiri iſraelite ꝗd miramini ⁊c. quaſi noſtra virtute aut pietate fe
cerimus.ſic habent libꝛi coꝛꝛecti.Ad faciendum eni aliquod bonuʒ
uiſaluĩ fiebant. per receptionẽ requirũtur facultas ⁊ bona voluntas que per vtutem ⁊ pietatẽ deſi

gnant᷑ quaſi dicat petrus.Si feciſſemus hoc noſtra poteſtate ⁊volũ

eſt omnipotens. b
tando ⁊ collocando ad dexteram ſnam.

didiſtis.pilato ad interficiendum.hoc en

deuspatrũ noſtroꝛuz. ꝗ

Queʒ vos quidem tra

im fecerant pꝛincipes in
quibꝰ erat totus populus virtualiter. sernegni⸗ ãte faciem
pi oicenco non babanns vegen nigee arem. Jo. ig.

centem.vt habetur ibidem. g

os autem ſanctum ⁊ iuſtuʒ ne

u .ſupple debere ieſuʒz.ſ.inno⸗/
olute. quia ſanctus ⁊ iuſtus eſt

antonomatice. vnde dicitur. Sanctus ſenctoꝛuzʒ. Dañ.9.

=

¶ Et petiſtis virum homicidam. ſcilʒ barrabam qui pꝛopter ſediti
onem quandam in ciuitate ⁊ bomicidium miſſus erat in carcerem.

uctoꝛẽ vo vite.coꝛpalis ⁊ ſpũalis.qð xpᷣo ↄpetit ſcõʒ eiꝰ dĩnitatè.

nẽ de ſuſcitauit. ꝑ

anteigh humanitate aſſũpta.
uã oiĩpotẽtiaã. OD¶ uiꝰ nos teſtes ſumꝰ.nõ tm̃ duo vłtres ad ſuffi

cientiã.ſʒ multo plures ad ſupabundãtiã. e¶¶Et in fide nois eius

hũc quẽ vos videtis.nũc ſanũ ⁊ incolumẽ.
¶ Cõfirmauit.ĩ ſanitate. h ¶Nomẽ eiꝰ.i.
i ¶ Et fides ⁊c̃.nã ĩuocatio ſine fide efficax non
t nũc frẽs. Hic ↄni iducit eos petrꝰad vitatẽ.⁊ pꝛio rõne

ſe claudũ ⁊ ipotẽteʒ.
iuocatio noĩs xpᷣi.
eẽt. k
2 ſcripture allegatione.
ibi. Moyſes.Circa pꝛiꝰ
dicit.Et nũc fratres.dul
citer eos alloꝗt᷑.vt vbuʒ
eiꝰ magis recipbiat.
I¶ Scio qꝛ p ignoꝛãtiã fe
ciſtis ſicut ⁊ pncipes vr̃i.
Alia tñ fuit ignoꝛãtia h
⁊ ibi.nazʒ pᷣncipes ꝗ erant
latiꝑ ſcripturaꝰ que pꝛe
dicte erãt de xpo ⁊ ꝑ eiꝰ
oꝑa cognouerũt pᷣð ieſu

nacareno ꝙ ipe eẽt xpᷣs ĩ

lege ⁊ ĩ ꝓphetis ꝓmiſſus
ſiẽ dcm̃ fuit pleniꝰ ſuper
illõ Mat.zi.Pꝛio autez

agricole dixerũt h̊ eſt he

res.ſʒ qꝛ icepit pᷣdicareꝰ
eoꝝ vitia publice conce
perũt ↄtra eũ inuidiaʒ ⁊
odiũ.⁊ ſic in eis fuit ſub
uerſa dcã noticia.qꝛ coꝛ/
ruptio affectionis coꝛꝛũ
pit iudiciũ rõnis.⁊ in au/
gmentũ malicie decepe/
rũt ppłm ſimplicẽ indu/

cẽtes eũ ad petẽdũ moꝛ/

tẽxpi. Matth. 27. Pꝛin⸗

cipes aũt ſacerdotũ ⁊ ſe

nioꝛes ꝑſuaſerũt populo
vt peterẽt barrabã.ieſuzʒ

vo ꝑderent.⁊ ſic patʒ

ignoꝛãtia pᷣncipum fuit
multo grauioꝛ qᷓ; popula
riũ. m¶Deus ãt gꝗ pᷣ/
nũciauit ꝑ os oiuzʒ pphe
tarũ ⁊c̃.dicit ãt os in ſin/
gulari ad deſignãduʒz ꝙ
oẽs ꝓphete vno ſpũ ſunt
locuti.⁊ paſſionẽ xpᷣi oẽs
litteraliter vl miſtice pᷣ/
dixerunt. nBie im/

f( Et noſtis.ante fuiſ/

micidã donari vob:auctòꝛẽ vᷣo
vite iterfeciſtis. Quẽ deꝰ ſuſcita
uit a moꝛtuis:cuiꝰ nõs teſtes ſu/
mus:⁊i fidè noĩs eiꝰ hunc queʒ
vos vide ⁊ nöſtis:ↄfirmauitno

mẽ eiᷣs:⁊ fidẽs que ꝑ eñ eſt de
dit ĩtegrꝗ ſanitatẽ iſtꝗ ĩ cõſpectu
oĩium veſtruʒ. Et nunc fies ſcio

quià ꝑ ignoꝛatiaʒ feciſtis:ſicut ⁊
pꝛincipes vꝛi.Deꝰ aut ꝗ pᷣnũcia⸗/
uit ꝑ os oĩium ꝓphetaꝝ pati xpCʒj
ſun:ſic ĩplèuit. Bẽitèminiigitur
⁊ cõułrtimi:vt delèant᷑ peccata
vꝛa: vt cuʒ venerit tꝑa refrigerij
a cõſpẽectu dñi miſerit eſ ꝗ pꝛe/
dicatꝰ ẽ vob ihuʒz xp̃ʒ:quẽ opoꝛ/
tet ꝗdẽ celũ ſuſciꝑe vſq; ĩ tẽpòꝛa
reſtitutiõis oiuʒ que locutꝰẽ deꝰ
ꝑ os ſactoꝝ ſuoꝝ a ſeculo ꝓphe/
tau. Moyſés qdẽ dixit. Qm pꝛò
phetã ſuſcitabit vob dñs de vꝛ
ð fribusvꝛis:tãq;ᷓ mèipGʒ audied
iuxta oĩia quecũq; locutus fuerit
vob. Erit aſt:oĩsaia què nõ au/
dierit ꝓphetã illũ extermiabit᷑ de
plèbe. Et omnès ꝓphetea ſamu
el ⁊ deinceps ꝗ locuti ſũt anũcia/
uerũt dies iſtos. Voͤs aut eſtis fi
lij ꝓphetaꝝ ⁊ teſtamẽti:qð diſpò
ſuit deꝰ ad pꝛes vios:dicèns ad
abꝛabhã: Et ĩ ſemie tuo bñdicent᷑

pleuit.nã malis actibꝰ hoĩuz vtit᷑ ad honũ.ſũt enĩ ab eo inq;tũ actꝰ.

o¶ Penitemini igit a pctis vfis. p

Et cõ. ad xpʒz. t deleã.

