vater Velcte ubito ad tactũ dñice veſtis ſaxũ illð ſubterfugit zfſtar wperementihe reti⸗ Biegrent d millos piſceo ceperont. ſetdn
0Et de arnaum.vt impedęret alus doctrinam ſacrã ꝛec Fonentennlosgebiceneg gievd
ug ili le nogareth erant indigni. p ¶ Et ſtupebãt in doctrina eiꝰ. Wrererto⸗ er lar ipalveſatn Fn i Diligenti⸗ D u tit f
4 en . 4 enms sennenagarienr dparet rſrquten Aàa ¶ Rüpebat᷑ ãt rete eoꝝ.Ex pzdrpler miraculc:danon ſolu unii
Wwus. a A/ 1 . equenter deſcribit doctrine cepant magnã mititudinẽ piſciũ ſu ſolitũ: poſſibilẽ innerged
xpᷣi cõfirmatio per miracula xpᷣi: ſicut eniʒ illa qu ant magnã mititudinẽ piſciũ ſupꝛa modũ ſolitũ:⁊ poſſibilẽ ee
Fere enn xpi: ſicut eniz illa quoꝛü cognitio ſubeſt ꝑ viã bũanã.ſ ẽt illa młtitudo tenebaĩ ĩ rete rupto.io ſubdii. nmnen,

”M

ſanenmt

. Cnalnie⸗

e mti

me bannitn

biſrit
mines
montii,
ba aofmai⸗
1 Coſwenint
ſi Kientr
tde el
„4 Memmdrn
—
g mtinm
i. vin
antcaer
un gumt
un ſenm
ndi mt
i Nuinſ
tanenone
ine mmt.
1ch wnmn
vii Nutrie
(Seten
astnn,

ini⸗ artlenn
1, rennt

. ſtusfuis

ſenti,

*

a ¶¶Qõ euz vi. ſi. pe.
pꝓci.ad ge. ieſu. pꝑꝑ
pᷣdicta miracula fa
cta. d. b Exia
me dñe qꝛ hõ pctõꝛ⸗

ſũ.rputabat.n.ſe ĩ/

dignũü pñtia taʒs ſcẽ
pſone. c¶ Stu /

poꝛ. n. cir. euz.i. ad

miratio magna ꝑp

fcã xpᷣi inſolita.

d ¶ Et ait ad ſi. ißs.

ipᷣm ↄſolando.

e¶ Noli ti. ex H.i. de
cetero. f (Ham

eris ho.ca.ꝑ ſanam

Doctrinaʒz trahẽdo

ad vita btãʒ.verbũ

n. dei hämo piſca/

toꝛis ↄꝑat᷑.qꝛ ſic hã
mꝰũ capit piſcẽ ni/
ſi ab ipſo capiat᷑ ſic
nec vbum dei capit
hoĩez ad vitã einazʒ
niſi ipʒ vbüů mente
ipſi capiat. ge Et

ſubdu.ad ter.na.re

mon petrus ⁊ alug
erãt cũ eo.Et lʒ an/
dreas h̊ ñ noĩet.tñ
itelligit ibi fuiſſe vʒ

ꝙ diẽ Aug. vt hi ex At. E
iße ſedebat docẽs. Et erant pha-
riſei ſedentes ⁊ legis doctoꝛes q
venerãt ex omni caſtello galilee
⁊ iudee ⁊ hieruſalẽ:⁊ virtus do/
minierat ad ſanandum eos. Et
ecce viri poꝛtantes in lecto hoĩeʒ
gerat paraliticꝰ?: ⁊ q̃rebãt eũ ifer

verbis Math. 4. 2
Mar.i.dicũt tũ ali

gwiſti ñ ſecuti fue

rüt xpʒ tẽ ei total-
iheredo:ſʒ cã reue/

rẽtie aliq;tulũ ſecu

ti ſũt eũ aſſociãdo:
ad ꝓpa tñ ruerſuri.
ſz poſtea vocati ſũt

n reuerſuri ãpli ꝰad

pꝓpa.de q̃ vocatiõe

logt Math. 2 mar
cus.Aluvo dicũt

iſta vocatio ð q̃ h lo
gtur lucas eſt eadẽ
cũ illað q̃ logt ma/
the?⁊ marcꝰ.qꝛ vo/

catiſt ſimpłr ad ſo
cietateʒz xpi. ⁊ B vr

vi.qꝛ h dr: relictis
oĩb ſecuti ſũt eũ.g

modloqndi ꝓpᷣe ñ
2uẽit niſi adherẽti
bus xpᷣo totalr. IJt=

qꝛ h d petro a xpo.

Exh̊ iã erlhoĩes ca

piẽs.i.ð ceto vaca hᷣ

pdicatõi. ⁊ tali mo
loqndi vtũt math.

⁊ marc ꝗſᷣm alios

deſcribũt vocatiõz

eoꝝ ſimpir adherẽ

do xpᷣo abſq; reuer

ad ꝓppꝛia.

Et fa. . Pic Znr
d eſcribit vocatoꝛ

ↄfirmatio ꝑ opa mi

raculoꝝ ⁊ õſcribüt

h duo miracła.Pꝛi

mũ ẽ de lepꝛoſo ſa ⸗/

nato.⁊?e palytico
curato.ibi.Et fcin ẽ

ĩivna dien. Sniap/⸗
me ꝑtis pʒ ex dictis

tua. Et ceperũt cogitare ſcribe?
phariſei dicentes. Quisẽ hic qlo
quit᷑ blaſphemias:? Quis põt di/

¶ Lucas

mergerent. Oð chm videret ſy⸗
mõ petrꝰ ꝓcidit ad genua ieſu di

cẽs. Exi a mẽ dñe qꝛ hõ peccator
ſũ. Stupoꝛ eĩz circũdederat eñ ⁊
oẽs ꝗcũ illo erat in captura piſci-
um quã ceperãt. Silr aũt iacobũ

Tioãneʒ filios ʒebedei:ꝗ erãt ſo⸗
cij ſimonis. Et aitàd ſymoneʒ ie

ſus. Moͤli timere: ex ̊ iam hoies

F

eris capiẽs.Et ſubdůctiſad terrã
nauibꝰ relici oĩbꝰ ſecutiſũt eũ.Et
factũʒ ẽcũ eẽtĩ vna ciuitatũ:⁊ ec⸗

ce vir plenꝰ lepꝛa vidẽs ieſũ ⁊ ꝓci
desĩ faciẽ ſuã rogauit eum dicẽs.
Dñe ſi vis potes me mũdare.Et

extẽdẽs manũ tetigit eum diccs.
Aolo.mũdare.Etofeſti lepꝛa di
ſceſſit ab illo. Et ipſe pᷣcepit illi vt
nemini diceret: ſ vade oñdete ſa

cerdoti:⁊ offer ꝓ emũdatiõe tua

ſicut pᷣcepit moyſes ĩ teſtimoniiũ
illis. Perqbulabat aũt mag mo
ð illo:⁊ ↄueniebãt turbe młte vt
audirẽt ⁊ curarẽt ab ifirmitatibꝰ
ſuis. Ißé ant ſecedebat ĩ deßtũ ⁊

oꝛabat. Et factuʒ ẽ in vna dieꝝ:⁊

re ⁊ ponere ante eũ.Et nõ iueniẽ

tes qua parte illũ aferrẽt pᷣturba
aſcẽderijt ſupꝛa tectũ: ⁊ ꝑ teglas
ſũmiſerũt eũ cũ lecto in mediũ an
te ieſuʒ.Quoꝝ fidẽ vt vidit ieſus cal
2 caꝗtes manibꝰ.Quidaʒ aũt phari/
ſeoꝝ dicebat illis. Quid faci qð

dixit. Hõ remittũtur tibi pecca

mittere peccata niſi ſolus ðs: VUt

cognouit aũt ieſus cogitatões eo
rũ:rñdẽs dixit ad illos. Quid co⸗/

gitatiſ mala ĩ coꝛdibꝰ vꝛis:Quid

E faciliꝰ dicere:dimittunt᷑ tibi pec
cata tua:an dicei ſurge ⁊ ãäbula-
Vt aũt ſciatis qꝛ filiꝰ hoĩs hʒ po/
reſtatẽ in terra dimittẽdi peccata
git paralytico. Tibi dico ſurge:
tolle lectũtuũ:⁊ vade ĩi domũ tu/
am. Et cõfeſtiʒ ↄſurgẽs coꝛã illis
tulit lectũ ĩ quo iacebat:⁊ abijt in
domũ ſuã magnificãs deum. Et
ſtupoꝛ appꝛehẽdit oẽs: ⁊ magni
ſicabãt deu. Et repleti ſũt timoꝛe
dicentes:qꝛ vidimꝰ mirabilia ho
die. Et poſt hec exijt ⁊ vidit pu-
blicannz nomine leui ſedentẽad
teloneũ ⁊ ait illi. Seque me.Et

relictis oibus:ſurgens ſecutus è
eum. Et fecit ei ↄuiuium magnũ
leui ĩ domo ſua:⁊ crat turba mul
ta publicanoꝝ ⁊ alioꝛuʒ quicum
illis erant diſcumbẽtes. Et mur⸗
murabant phariſei ⁊ ſcribe eoꝛũ:
dicẽtes ad diſcipulos eius. Qua/
re cum publicanis ⁊ peccatoꝛibꝰ

manducatis ⁊ bibitis: Et reſpõ

densieſus dixit ad illos. Mõeget
quiſani ſunt medico: ſed ꝗq male

habẽt. Hõ eni veni vocare iuſtoſ
z peccatoꝛes ad penitentiã. At il

li⸗ dixerũt ad euʒ. Quare diſcipuli
iodnis ieiunant frequẽter ⁊ obſe
crationes faciũt:ſimiliter ⁊ pha/

riſeoꝝ:tui autem edũt ⁊ bibunt:

Quibꝰipſe ait. Nũquid poteſtis
filios ſpõſi duʒ cũillisẽ ſpõſus fa

cere ieiunare? Aeniẽt aũt dies ⁊
cũ ablatus fuerit ab illis ſponſuſ:
tũc ieiunabũt in illis diebꝰ. Dice/⸗

bat aũt ⁊ ſilitudineʒ ad illos.QOꝛ

nemo cõmiſſurãma nono veſti⸗

mẽto mittit in veſtimentũvetus:

alioquin ⁊ nouuʒ rũpit ⁊ veteri

nõ cõuenit cõmiſſura a nouo.Et
nemo mittit vinuʒ nouũ in ytres
veteres:alioquin rüpet vinũ no/

uum vtres: ⁊ vinũ effundetur ⁊
vtres peribũt. Sed vinũnouũ in
vtres nouos mittẽdũ ẽ:⁊ vtraq;
oſeruat. Et nẽmo bibes vet'ſta⸗
tiy
Actũẽ ſt i ſabba/¶ VI.

to ſecũdo pꝛimo cũtranſi
ret ꝑ ſata vellebãt diſcipu
i eius ſpicas:⁊ mãducabãt ↄfri/

nõ licet in ſabbatis: Et reſpõdenſ
ieſus ad eos dixit. Hec hoc legi/

ſtis qð fecẽ̃ dauid:cũ eſuriſſet ipſe
⁊ ꝗ cũillo erãt:qũo intrauit in do

mũ dei ⁊ panes ꝓpoſitiõis ſũpſit
⁊ maducauit: ⁊ dedit hisq cum
ipſo erant:quos nõlicet mandu/
care niſi tm̃ ſacerdotibus: Et di/

cebat illis:qꝛ dñs ẽ filiꝰ hoĩs etiãs
ſabbati. Factuʒ eſt autẽ ⁊ in alio

ſabbato: vt intraret in ſynagogã
⁊ doceret.Et erat ibibõ ⁊ manꝰ
eius dextera erat arida.O bſerua

bãt at ſcribe ⁊ pharilei ſi ĩ ſabba

to curaret vt iuenirẽt vnde accu/
ſarẽt euʒ. Ipſe vero ſciebat cogi⸗
tationes eoꝛum:⁊ ait bominiqui

habebat mannʒ aridam Surge:

⁊ ſta in medium.] Et ſurgens

ſtetit. Ait autem ad illos ieſus.
Interrogo vos ſi licet ſabbato

lt nouũ:dic̃.n.vetũs meliꝰẽ.

MWoat. 8. 2 War. i. g. ex
cepto qo ſegt. i ¶ Ipe
at ſe.ĩ de.locũ.ad oñden
dũ ꝙ pᷣdicatõvbi dini dʒ
fugere ppli applauſuʒ: 2
retrahere aliqñ ſe amlti
tudine vt vacet ofoni.
k ¶ Et fa.ẽ. DVic deſcribiĩ
de palytico curato mira
culũ qð fcm̃ fuit ĩ caphã/
naũ.vt hr Mar. 2. Et pʒ
ſnia hꝰ ꝑtis qᷓ;dtũ ad cura
tiõʒ ꝑalytici ex dcis MO⁊
tB. 9. a. q;tũ ad pñtatõö,z
dicti palytici Mar..a.
Q omittunt᷑ ĩmatheo ⸗ga
marco ſupplet. I ¶ E
poſt hec exit. Pic ↄvnter
oõſcribit᷑ vocatio mathei
⁊ p deſcribit᷑ iſta vocatio
2? deſcribit murmuran/
tiũ ↄꝓfutatio.ibi. Et mur/
murabãt.ſnia pꝛie ꝑt pʒ⸗
ex dcis Matthᷣ.ꝗ.b. ⁊.c.
mi Ermur. Dicoſerd⸗
ſcribit malignãtiũ ↄfuta
tio. ⁊ B; in tribꝰcaſibꝰ. 2“2
ponit᷑ ibi.At illi dixerůt.
tertiꝰ ĩ pᷣnꝰ ſeq̃ntl ca.Pꝛi
mꝰcaſus ẽ qꝛ phiſei mur
murabãt ð cõicatiõe xpᷣi
cũ pctõꝛibꝰĩ cibo ⁊ ĩpotu
quã murmuratiõeʒ xpᷣs
oũñdit irrõnabilẽ:⁊ pʒ ex
dcis Mathᷣ.o.b.⁊ caſus
ẽ ꝙ arguebat diſcipulos
xpi qꝛ ñ ieiabãt ſic phi
ſei? Jo.diſcipli.ſʒ xpſeoſ
excuſabat rõnabilr. ⁊ pʒ
ſnia ex dcis Mathᷣ.o.ca.
hBexcepto. nRa ne.cõ.
a ve.no. ⁊c.ↄmiſſura idẽ
cẽqð iũctura.⁊ dr̃q ↄ qð ẽ
ſil ⁊ mitto is.q̃ſi ſił mit/
tere. Illa. n.qᷓ 2iügũt᷑ ſil
mittüt. o UEt ne.bi.
ve: vi.ſ.ꝰↄſuetudinarie.
Etirae
q ¶Diẽc.n. ve.me.c.qꝛ ma
giſapit ſibiꝑꝑ ↄſuetudi⸗
nẽ bibẽdi.qꝛ ↄſuetudo ẽ
q̃dã na.ſʒ paulatie aſſue
faciẽdo ad bibẽdũ nouũ
tãdẽ efficit᷑ ſibi ſapidũ ⁊
eomõ hoibꝰ ↄuerſ ð no-
uo ad vitã ꝑfectiõis opa
icõſueta ſt᷑ eis difficilia.
lz paulatie aſſuefaciẽdo
efficiũt᷑ eis facilia ⁊ dele
Lctabilia C. VI.
Actũ ẽ at.hic po
nit᷑ ttiꝰ caſus: a
cribe ⁊ phiſei arguebit
yxpʒ ⁊ diſciplos eið viola
tõe ſabbati.⁊ Bi duplici
caſu.2 põit᷑.ibi.cim eſt
ãt in alio ſabbato. Snia
ãt iſtaꝝ duaꝝ ptiũ pʒ ex
dcĩs Matth̊.i⁊. vbi iſti
duo cãus ponũt᷑ eodẽ oꝛꝛ
dine à B: exponũt᷑ eodẽ
mõòõ excepto qõ ſequitur.
¶ Et ait hoĩ ꝗ hẽbat ⁊cc.
PHoc ãt feẽ xpᷣs vtmiracu
lů eſſet euidentiꝰ⁊vt ma
nifeſtius argueretur co
citas malignantium.

„

.

a ¶ Joſi aũt repleti ſunt inſipientia.i.irrationabili iracundia.cũ mag!

eberent eẽ grati de bñficio diuino. b ¶ Et colloquebãtur adinui
cem ꝗdnaʒ facerent de ieſu.iã enĩ tractabãt de moꝛte ipſius.ſed xpᷣs
noluit moꝛi añ tps pfinitum a pre:vt implerent᷑ ſcripture ꝓphaꝝ de
ignominioſa eiꝰ moꝛte. c ¶ Factum ẽ aüt in dieb illis. Poſtq; de⸗
ſcripta ẽ vocatio pluriũ ad xpᷣi diſcipulatũ.hic ↄñter deſcribit ꝓmo/
tio aliquoꝝ ex illis ad apłlatum.⁊p deſcribit᷑ dicta ꝓmotio.⁊ꝰ ꝓmo⸗/
toꝛum inſtructio.ibi.Et deſcẽdens ihs de monte.Circa pᷣꝰ dicit᷑. SFa
ctum caũt ⁊c.ꝑ hoc oſtẽ
dit xpᷣs ꝙ ꝓmotioni ali/
quoꝝ ad ſtatũ dignitati⸗
in ecclłia dei debẽt oꝛati
ones ðᷣuote pᷣmitti.ideo
ſubditur. d ¶ Et elegit
duodecim ex ipſis quos
⁊aplos noĩauit.ꝗb' ſuc /
cedunt epi in ecclia dei.
e¶ Simonẽ quem cogno
minauit petrũ. Ante cõ/
uerſionẽ eni vocatus eſt
ſimon. ſed poſtea muta/
tum ẽ nomẽ eius.Et ex
H inoleuit cõſuetudo ꝙ
qñ aliꝗs creat᷑ in bapam
mutat nomen eius.
f acovi alphei.i. filiuz
alphei.⁊ iſte vocatus eſt
iacob' iuſtus ⁊ fr̃ dñi.qꝛ
eratei valde ſilis ĩ facie
⁊ in liniamentis coꝛpꝑis.
g ( Gudam iacobi.i.frẽm
iacobi. h¶Et deſcen
dens ⁊c. Hic ↄñter poſt
electiõem aploꝝ ponit᷑
inſtructio de oꝑibus ꝑfe
ctiõis.qꝛ ꝓmoti ad gra/
dum maioꝛẽ debẽt here
maioꝛẽ cognitiõem.Li
cet aũt ſᷣmo xpᷣi ſequẽs factꝰ fuerit magne multitudini.tñ xpᷣs ſᷣmo/
nem ſuũ ad aplos pꝛincipalr dirigebat.Dubitat᷑ tñ hic vtrũ iſte ᷣmo
fuerit idẽ cũ illoꝗ a Mattheo deſcribit᷑.ꝭ.c.Et dicũt aliq ꝙ ſic.tũ qꝛ
bic ⁊ ibi eodẽ mò incipit.cũ dr̃. Beati pauꝑes ⁊c.⁊ eodẽ mõ termina/
tur.cũ dicit᷑.Oĩs ꝗ audit ᷣmones meos ⁊ facit.verſus finẽ huiꝰ ca.⁊
Mathᷣ.⁊.in fine.Item qꝛ illaqᷓ ponunt᷑ hic fere ibi ponunt᷑.Alus aũt
vr oppoſitũ.tũ qꝛ hic d.Et deſcendẽs ieſus de monte.Mathᷣ..dici/
tur. Uidens ieſus turbas aſcendit in montẽ. Itẽ hic d. Stetit i loco
campeſtri ⁊c.ibi aũt dr̃.Et cũ ſediſſet acceſſerũt ad eum diſcipuli eiꝰ.
Et aꝑiens os ſuũ docebat eos ⁊c̃.Et ideo iſte ſermo ⁊ ille vident᷑ dif/
ferre q́;tum ad locũ.qꝛ iſte ᷣmo videt᷑ eẽ factus in terra plana ⁊ cam/
peſtri. Alius aũt in monte. Item quãtuʒz ad faciendi modũ.qꝛ iſte vr

benefacẽ an male: aĩaʒ ſaluꝗ facẽ
an ꝑdẽ: Et circũſpectis oĩbꝰdixit
hoiĩ.Extẽde manũ tuã.Et exten/
dit: ⁊ reſtituta ẽ manꝰeiꝰ. Ipiaſit
repleti ſũt ĩſipiẽtia:⁊ colloqbant᷑
adiuicẽ ꝗd nã facerẽt de ieſu. Fa
ctũ ẽ àutẽ illis diebꝰ exijt i mõtem
oꝛare ⁊ erat ꝑnoctãs ĩ oꝛõne dei.
Et cũ dies factꝰ eẽt vocauit diſci/

ipis quos ⁊ apłos noĩauit:ſymo
nẽ quẽ cognoĩiauit petꝝ ⁊ ãdreaʒ

⁊ bartholomeũ: matthenʒ ⁊ tho
mam: iacobuʒ alphei: ⁊ ſymonẽ
qui vocatur ʒelotes:⁊ iudam ia/
cobi:⁊ iudam ſcariothqui fuit ꝓ
ditoꝛ. Et dẽſcẽdens cum illis ſte
tit in loco campeſtri ⁊ turba diſci
puloꝛũ eiꝰ: ⁊ multitudo copioſa
plebis aboĩ iudea ⁊ hieruſaleʒ ⁊
maritima ⁊ tyri ⁊ ſidonisꝗ vene

eſſe factus a xpo ſtando.alius aũt ſedẽdo. Item qꝛ multa ĩ illo ponũt

que hic omittunt᷑.vt pʒ intuẽti.Qui vult tenere pᷣmã opinionè põt di
cere ad iſta qᷓ vident᷑ oriari.dicendo ꝙ xpᷣs pꝛimo aſcendit cacumen
montis ad eligendum apoſtolos:⁊ ibi docuit eos de aliquibus ſeden/
do ſᷣm ꝙ dicit Mathe.ſed poſtea deſcẽdit ad aliquã ꝑtẽ montis pla

nioꝛẽ q hic dicit᷑ campeſtris.vt ibi cõnenientiꝰ doceret multitudinẽ

⁊ hoc ſtando.ſᷣm ꝙ hic dr aũt or ꝙ hic multa omittunt᷑ q i alio po
nunt᷑ nõ obſtat.qꝛ euangeliſte nõ ſemꝑ vnifoꝛmiter referũt idẽ fcm̃
xpi vel dcm̃.⁊ qð vnꝰ omittit alius ſupplet.vt ſic ↄueniãt.⁊ cũ hoc ſpã
lia ⁊ ſingularia dicãt.Qui aũt vult tenere ſcõam opinionẽ põt dicere
ad pᷣvalterius opinionis.nõ eẽ incõueniẽs ꝙ duo ſᷣmones a xpᷣo facti
diuerſis tꝑibꝰ eodẽ mõ incipiant ⁊ terminent᷑ ⁊ eandẽ mãm ſaltẽ pꝛo
magna pte cõtineãt. His pᷣmiſſis ꝓcedendũ eſt ad diuiſionẽ.qꝛ p de/
ſcribit᷑ iſtructio xpi directa pᷣncipalr aplis.⁊? cõiter facta turbis.ca.
S.Adhuc pᷣ ponit᷑ dicta inſtructio.⁊ eius ↄfirmatio.ca.ſequẽ.Pꝛima
in tres.qꝛ pᷣ in mone pᷣmittit᷑ q̃ſi quedam pᷣfatio.⁊? ſubdit᷑ ipſa inſtru
ctio.ibi. Et ipſe eleuatis oculis.qʒꝰifertur itenta cõcluſio.ibi.Oĩs qui
venit ad me.Circa pᷣꝰ deſcribit᷑ locus.cũ dr̃.Et deſcẽdens cũ illis ⁊c̃.
⁊ faciendi modꝰ.cũ dicit. Stetit in loco.⁊ expoſitio pʒ ex dictlᷣm du
plicem opinionẽ:⁊ aſſiſtens pplłs.cũ dr̃. Et turba diſcipuloꝝ ⁊c̃.⁊ cãe
aduentꝰ.cum dr.Qui venexat:vt audirent eũ ⁊ ſanarent᷑.quãtum ad
illos ꝗ erant infirmi. i ¶ Quia virtus de illo exibat ⁊ ſanabat oẽs.
nõ eſt intelligẽdum ꝙ aliq̃ virtꝰ exñs in xpᷣo tranſiret ad alios eades
nũero.ſed iſte exitꝰ intelligi inquãtũ effectꝰ exut a cã.qꝛ virtꝰ dĩna
exiſtẽs in xpᷣo faciebat ſanitatesi infirmis.Qualiter aũt humanitas
xpᷣi ad hoc oꝑabat᷑.dictum fuit Marci..ca.
k ¶ Et ipſe eleuatis oculis. Hic ↄñter deſcribit᷑ ip̃aiſtructio.⁊ pᷣ de acti

plos ſuos: ⁊ elegit duodẽcim ex

frẽʒz eiꝰ:iacobũ ⁊ ioãnẽ: philippũ

bus btĩtudinum.2? de actibꝰ virtutũ.ibi.Sed vobis dico. Pꝛi
ma in duas.qꝛ pᷣmo inducit ad actus beatitudinũ.ſcõo retrabit
ab actibus vitioꝝ contrarioꝝ.ibi. Ueruntñũ vehvobis. Scoõm
opinionẽ illã que dicit eundẽ ſermonẽ hic deſcriptũ.⁊ Math.
5. tres pᷣme btitudines hic poſite exponant᷑ ſic expoſite ſunt ibi
dem.hoc addito ꝙ ſecũda btĩtudo h̊ poſita ẽ intelligendað eſu
rie iuſticie.ſicut ibi ponit. Beati qui eſuriũt ⁊ ſitiũt iuſticiã ⁊c̃.
Quarta ãt beatitudo hic poſita que ibi ponitur octaua.non eſt

. 4 . ppꝛie bearirndoo
rãt vt audirẽt eũ:⁊ ſanarent᷑a lan cenda.ſs ofirmatõ
. pcedentium. vt ibi
goꝛibus ſuis. Et ꝗ vexabantura dcm̃ fuit. Secudu
ſpiritibꝰ imundis curabant. Et ¶opinionez ali q di
oĩs turba querebat eſtangere qà cit ina bmonez ali
virtus ð illo exibat ⁊ ſanabat oẽs n le direni
Et ipſe eleuatis oculis in diſcipu/ cit ad quatuoꝛ vir⸗
loſ ſuos dicebat. Beati paupereſ tutesq vident op⸗
quia veſtrum eſt regnum dei. De bonte terrene ſeu
atiqui nünc eſt uritis: quia ſatůra/ maua Borkfei
bimini. Beatiqni nũc fletis:qꝛ ri libꝛo de conſolatio
debid. Beatieritis cũ vos oderit ne vocat falſam vl
hoĩies ⁊ cũ ſeparauerit vos ⁊ ex mẽdacem felicita⸗/
ꝛ0 bzauerit: eieceri 3 v5 tem. P qs ꝗqdeʒ vir
pꝛobꝛauerit: ⁊ eiecerit nomẽ viʒ tutesoᷣuenit ad ve
tanq; malũ ꝑpꝑ filiñ hois. Haude ram beatitudinez
te iĩilla die ⁊ exultate:ecce.n.mer Beatitudo eni ter
ces veſtra multaẽin celo. Secũů⸗ bun dartatvanim
qum hec.n. ſaciẽbt ꝓPphetis pa/ bonoꝛũ. que freqn
tres eoꝝ. Nerũtũ ve voͤbis diniti tereſtoccaſio mul ⸗
bᷣ q beẽtis ↄſolationeʒ vꝛam. Ve toꝛũ maloꝛum. iõ
voͤbis ꝗ ſaturati eſtis:qꝛ eſuriẽtiſ ſaluatoꝛ inducitad
. 212 .oppoſitũ.cuz dicit.
De vobis ꝗ ridetis nũc qꝛ lugebi l¶ Beati pau. ꝛacci
tis ⁊ flebitis. Aẽ cũ bñdixerit vo pit᷑ hic pauꝑtas vo
c luntaria pꝑ quã qs

contemnit ⁊ abucit a ſe bona tempoꝛalia quãtũ poteſt fieri bo

no modo.vt homo liberius vacet oꝑibus vite cõtemplatiue.

m ¶ Quia veſtrũ eſt regnum dei.ſ.in ſpe ⁊ poſtea erit veſtrum in
re.ſcõᷣo cõſiſtit in hoc ꝙ bene ſit homini quãtuz ad coꝛpꝰ.vide/⸗
licet ĩ cibis ⁊ potibꝰ.⁊ huiuſmõi carnis delectabilibꝰ.⁊ ideo ſal/
uatoꝛ inducit ad oppoſitum.dicens. “c
n ¶ Beati qui nunc eſuritis. abſtinentes a pꝛedictis delectabili/
bus quãtum bono modo põt fieri vt caro redigat᷑ in puitutem
aiĩe.vt ſic pᷣcipiant conſolatiões diuine.ideo ſubdit.
o ¶ Quia ſaturabimini.inchoatiue ĩ pꝛeſenti vita pcipiẽdo pꝛe//
dictas cõſolatiões.ſed ꝑfecte in patria.ſᷣm ꝙ dicit᷑ pᷣs.io.Satia
boꝛ cũ apparuerit glia tua.tertio ↄſiſtit in tempoꝛali iocundita
te inepta.ad cuiꝰ oppoſitum inducit.dicens. D

p¶ Beati qui nunc fletis.conſiderãdo ꝙ tempus pꝛeſentis vite

non eſt niſi luctꝰ a triſticie.tum rõne culpe ſine cuius cõmiſſio/
ne vita pꝛeſens nõ poteſt tranſire ſaltẽ quãtum ad culpã venia

lem.tuz rõne dilationis gloꝛie.ſcõm qð dicitur Cant.. Nücia/

te dilecto qꝛ amoꝛe langueo.quarto cõſiſtit in fauoꝛe hoĩum ⁊
laude.ex ꝗbus frequenter homines ſuperbiũt ⁊ in alia vitia ca

dunt.ideo inducit ad contrarium. .⸗ .
q¶ Beati eritis cũ vos oderint homines ⁊c̃.non ꝙ aliꝗs debeat

—

odiũ hominũ querere ⁊ affectare.ſʒ qꝛ timoꝛe buiꝰ odij nõ de/

bet veritatem vite iuſtitie ⁊ doctrine dimittere.
r Scõm hoc eniʒz faciebãt ꝓphetis.ſ.veris.vt pat ð hieremia:

quem ꝓpter veritatem ab eo dictã reputanerũt ꝓditoꝛem ⁊ eu

incarcerauerũt. ⁊ tandem lapidauerũt. vt dcũt aliꝗ ⁊ de Jſaia

„

8¶ Uerũtamen. Pic ↄſeq̃nter retrahit ab actibꝰ vitioꝝ dicẽs.

cum ſerra ſecauerunt.⁊ de multis alus.

t¶ Ueh vobis diuitibus. diuitus abutẽtibus.verũtamen quia

multi bene vtunt᷑ diuitjs.ſᷣm ꝙ dicit᷑ Eccle.ʒi. Btũs vir diues

q inuentus eſt ſine macula ⁊c. ⁊ beatꝰ Ambꝛo.dic. Siẽ diuitie
impedimenta ſunt repꝛobis.ita pꝛobis ſunt adiumẽta virtutis.
ideo ſubdit᷑. v ¶ Qui habetl hic ↄſolatõʒ vr̃az.abutetes diiu
tus ad vite voluptatẽ. x¶ Ueh vobis ꝗ ſaturati eſtis.i pñti.

y ¶ OQꝛ eſluriet!. ĩi futuro. 3 ¶Ueh vobis qui nũc ridetſ.p iepta
letitiã ad petm moꝛtale declinantẽ.ᷣm ꝙ dr ꝓuer.2. Quiletat

cũ male fecerit exultãt ĩ rebꝰpeſimis. a ¶ Ueh cũ bñ. vob
oẽs hoĩes.p applauſum taleʒ nutrientes vos in malis.im qdj
ps.9. Laudat᷑ peccatoꝛ ĩdeſiderus aie ſue ⁊ iniquꝰ benedicit.

—

S=

=
S =
S
S=S=
S=—
=
☛
—
—

=

—

— Se
= S
S—

E =–—
S=
☛E
= —
—
—
☛„28e
—
—

— =
S

=
=-

-=
☛r e =
☛ =
— =
☛
=
—
— —

=

.tot 0

S

=
E
=
„. S

=SS= =
=
☛ 2½ =
=
=
—
S=e
S.
Se—
☛
—
—

— —
Se =

6umrtin
eontin

ate ſe

Kritſints

ſipncbtig,en
gtnfincde
eſtureſonge

☛
(mrepelünin
ſethontrenn
Menpctünmn.
ſistbin .
binnetonerit
rlufitkene
aüfngtii
itaſhmin
Uetſencali⸗

ufartive
nüengn,
uliſinrennn
ſaktrifife⸗
n

lnneiti .

4

eyz ngt
en H
Imtent
ung Ranle
ant
n nip
dit c⸗
1.De wümor
mment D
uti dun
I bce
lunmuna
onlin gnätiekſen
togbusuecheme
lnbetpptenetntnn
doninigningAmn
msdetathihtit⸗
entezegrtt A
rintaro eiginfin
l
einceni funghitt
mnufngdiſeid
itrintenpgen d
ctdiegs
idogtennsheiti⸗
veclpeineineil
eliigim taffn
Snceintnſſi
chat nie i⸗

õ

=

n
l
etgint Mi
rnedinine
islwishtin⸗

7

e

tirenunaii,
Lerü Kon
islls
mutisals gint

Uing

(¶ Lucas

a (Scöz hec eni faciebãt popßis. ſfalſis g ad hñduz ppli applau

ſum ꝓphetabãt falſuz.ſicpʒ.ʒ. Reg.⁊⁊.de ſedechia ꝗ fecit ſibi
coꝛnua ferreaad ꝓphetandũ falſa nõ ſolũ vbis.ſed ẽt factis.ſiẽ
phᷣe vivbis ⁊ fcis aliqũ pa pphabãt. b¶ Sʒz di. vo. Dic ↄñr
inducit ad actꝰvirtutũ.⁊pᷣ q;tũ ad vtutes q ꝑficiũt appetitũ.=ꝰ
q;tum ad vtutes q pficiunt intellectũ.ibi. Dicebat ãt illis. Illa
ʒdiſtinctio tñ nõ ẽ pᷣciſa ſed a pᷣncipalioꝛi ꝑte:qꝛ ĩ q̃libet ponũtur

aliq ptinentia ad ꝑfectiõem intellectꝰ voluntatis. Circa pꝛi/

mum dicitur.
c¶¶ Diligite limicos

ꝓr̃os. phiſei ⁊ legiſ-/

piti circa hoc erra/
bant dicẽtes. ꝙ ſiẽ
amicus ẽ diligẽduʒ
ita inimicus odien/
dus.quẽ erroꝛeʒ re
mouet ſaluatoꝛ di⸗
cens.Diligite ⁊c̃.qꝛ
lz vitiũ eoꝝ ſit odi/
endũ.nã tn ẽ diligẽ

da. Scienduz tũ q

diligere ẽ velle ali⸗
9 cui bonũ. Triplex
aũt ẽ genus bonoꝝ

qꝛ q̃dã ſunt ſpũalia

gque ſunt bona gre?
gloꝛie.⁊ quãtũ ad h
oẽs tenemur inimi/
cos diligere optan/
do eis bona gfe:ꝗ/
bus hõ non põt ma
le vti.⁊ iõ tenemur
ea velle ẽt inimicis
qꝛ oĩs hõ ex carita/
te ẽ diligẽdus.Alia
ſũt bona nature:vt
foꝛtitudo coꝛpoꝛis
ſanitas:ſubtilitas /
genn . Eranſeinilig.
ia aüt ſunt bona
foꝛtũe.ſ.diuitie ho/
noꝛes ⁊ ſiłia.⁊ iſtis

duplicib?bonis pñt

hoies benevti ⁊ ma
le.pꝑ qð talia nõ te
nemur iimicis vel/

le niſi inqtũ faciũt
ad eoꝛum ſalutem.

d ¶ Bnfa. his g vos
ode. Beneficetia ẽ

———
₰ℳ

effect?dilectõis ⁊ iõ

bis omnes homines. Secunduʒ
hec enim faciebant pꝛophetis pa
tres eoꝛum. Sed vobis dicòè qui
audid. Diligitè inimicos veſtros

benefacite his qui vos oderunt.

Benedicitẽ maledicentibus vo/
bis: ⁊ oꝛte pꝛo calumniantibus
vos. Et qui te percutit in maxil/
lam:pꝛebe ⁊ alteraʒ: ⁊ ab eo qui
aufert tibiveſtimentum:etiaʒ tu

nicam noli pꝛohibere. Omni au
tem petẽti te tribue: ⁊ qui aufert

què tua ſunt ne repetas. Et ꝓut
vultis vt faciant võbis homines
⁊ vos facitè illis ſimilit. Et ſi di⸗

ligitis illos qi vos diligunt qů e
vobis eſt gratia: Nam ⁊ pecca⸗

toꝛes diligentes ſe diligunt. Et ſi
benefeceritis his qui vobis bene
faciũt: que vobis eſt gratia: Si

quidem ⁊ peccatoꝛes hoc faciũt

Et ſi mutuum dederitis hisaꝗ/
bus ſperatis recipere:que gratia
ẽ vobis: Maʒ ⁊ peccãtoꝛes pec/
catoꝛibus fenerantur:vt rẽcipiãt
equalia. Heruntamen diligite ini

micos veſtros:benefacite:⁊ mu

tůum date: nihil inde ſperantes:
⁊ erit mèrces veſtra multa:⁊ eri

tis filij altiſſimi:quia ipᷣe benignꝰ

eſt ſuper igratos ⁊ malos. Eſtõ

pꝓpoꝛtõat᷑ ei ſiẽ effectꝰſue cãe.⁊ iõ tenemur

bñfacere iimicis ĩ hisq̃ ſpectãt ad eoꝝ ſalutẽ ꝓ loco ⁊ tꝑe ⁊ aluʒ
circũſtãtus debitis ↄcurrẽtibꝰ.nõ ãt tenemur ĩ alus:⁊ qꝛ eſt qd

— —

dam beneficiuʒ qð a quolibetqᷓ;tũcunq; pauꝑe põt exhiberi ⁊
ꝓtinet ad ſalutẽ.ſ.oꝛare ꝓ ſalute aĩarum.⁊iõ iſtud beneficium
ꝓ loco ⁊ tpe ⁊ alus circũſtantjs tenemur exhibere ẽt inimicis.
ideo ſubdit᷑. e ¶ Benedicite maledicẽtibꝰ vobis.impꝛecan/
do eis bona gratie ⁊ gloꝛie. .
1 toꝛate ꝑcalũniantibus vos.optando eis dicta bona.

8 ¶Et ꝗ pcutit te in maxillam pᷣbe illi ⁊ alterã.iſtud non ẽ intelli
endũ ſemꝑquãtum ad effectũ exterioꝛem.vñ ⁊ xpᷣs in maxil/
a ꝑcuſſus.vt hẽtur Jo.is.non obtulit aliã.ſed magis pꝑcutiẽtẽ

ſe caritatiue coꝛꝛexit dicẽs.Si male locutꝰſum:teſtimoniũ phbi
be de malo.ſi ãt bene cur me cedis:ſed ẽ intelligẽdũ ſᷣm pᷣpara/
tionẽ ai.pᷣm ꝙ dicit Augu.lib.de ſᷣmone dñni in monte.qꝛ hõ dzʒ
hẽère aĩum pᷣparatũ ad ſuſtinẽdum pꝑcuſſionẽ in illa maxillaan
q; ſuſcitaret ſcandalũ vel aliꝗd aliud ↄcaritatem.

vona miſerät. ge

.

ep̃i ⁊ ſacerdotes curati.⁊ G̊ ẽ qð dr̃.

B

riétem.ſi nõ pauiſti occidiſti.als eſt ſuperogationis.

—

k Etg aufert q̃ tua ſunt nõ repetas.ſ.in iudicio.⁊ B̊ intelligẽdũ è imn
pparatiõem aĩ.ſicut dem̃ eſt de auferente veſtimentum.
l ¶ Et ꝓur vultis vt faciãt vobis hoĩes ⁊c.G̊ intelligitur de velle röna

bili ⁊ oꝛdinato tm̃. m
necitatis ẽ pᷣcepti.ĩ alys ſuꝑerogatõis.
mõ.

la.qꝛ talis dilectio ñ pcedit a caritate q̃ ſe extẽdit ad oẽs hoĩes.⁊ iõñ

te ergo miſericoꝛdes:ſicut ⁊ pa⸗
ter veſter miſericoꝛs eſt. Moͤli⸗
te iudicare ⁊ nõ iudicabimi. No

lite ↄdẽnare ⁊ nõↄdẽnabimi. Di

mittite: ⁊ dimittemi. Daͤte ⁊ da⸗
bit vobis. Mẽſuraʒ bonã ⁊ ↄfèr

16 ⁊ codgitata ſuꝑefflüẽtẽ dabũt

i ſinũ vĩʒ. Eddẽ ꝗppe menſura qᷓ
mẽſi fneritz:remetiet᷑ vobis. Di⸗
cebãt t illis ⁊ ſilitudinẽ. Nunqd
põt cecꝰcecũ ducère: Nõnẽè ãboi
foueam cadũt: Non ẽ diſcipuᷣlus
ſuꝑ magiʒ:ꝑfẽctꝰ aũt oĩſ erit:ſi ſit
ſicut magiſter ciꝰ.Quid aũtvidèſ
feſtucã i oculo fris tui:trabẽ autẽ
q ĩ oculo tuoẽ nõ cõſideras: Aut
quo poteſ dicere fri tuo:frat᷑ ſine
eijcià feſtucã ð oclotuo:ipᷣe ĩocu
lotno trabẽ ñvidðs: Hypochꝛita

eijce pmũ trabẽ ð oclo tuo ⁊ tẽꝑ

ſpiciesvt educas feſtucã de oclo
fris tui. Nõ ẽ.n.arboꝛ bonaqͥ faẽ

fructꝰ malos: neq; arboꝛ mala fa

ciens fructum bonũ. Anaqueq;
enĩ arboꝛ de fructu ſuo cognoſci

tur. Neq;.n. de ſpinis colligũt fi-
cus:neq; de rubo vindemiãt vuã
Boͤnus homo de bonotheſauro
coꝛdis ſui pꝛfert bonũ:⁊ maluſ

homo de malo theſauro pꝛofert
malũ.Ex abũdantia.n.coꝛdis os

opa pietatl. c ¶ Et fertã. qᷓ̃t ſ ad böan

ẽ meritoꝛia. p Et ſi bñ
feceritlac.eodẽ mõ expo
nendũ ẽ qꝛ bñficentia è
effect dilectiois.vt pᷣdi/
ctũẽ. qEt ſi mu.de/
de.eodem mõ exponen/
dũc. xr ¶ Naʒ ⁊ peces
tões peccatõibꝰ fenerat

¶Et vos facite illis ſiłr. Iſtud facere in caſu
lus ſi n ¶ Et ſi dili.il.q vos di.tim/
ue vo.e gra.i.merces a deo reddẽda ĩ e᷑na vita.q.d.nul/

i. Daͤt mutuü.qð P3 ex B .

uod ſubditur.
trecipiãt eq̃lia.nõ
vltra ſoꝛte.ſʒ mutuũ eqᷓ
le ſi voluerit petere.
t ¶ Uerũtñ dili.ini.vr̃os.

H eſt iaz expoſitũ ſupꝛa.

uEt mutuuz date nihil
inde ſperãtes.i.nihil ex

ſoꝛtẽ nec ſᷣuitiũ nec alið.

ſed excaritate q eſt pᷣnꝰ
⁊ rõ merendi apud deuzʒz
ideo ſubditur.

t erit mer.ve.mul.⁊

eritis fi.altiſſimi.qꝛ ſola
caritas diuidit int᷑ filios
regni ⁊ ꝑꝛditionis.

y¶ Eſtote mileri.ſicut ?ꝰ

pr ve.⁊c.deꝰ eni releuat
miſerias nr̃as non expe/
ctando aliꝗd a nobis.ſʒ
pꝑp ſuã bonitatem.ſic hõ

dz moueri ad releuãdũ

miſerid ꝓximi ꝑꝑ amo/
rem bonitatis diuine.

z Nolite iudicare. qlit

aũt iudicium ſit pctůũm

dem̃ fuit Math. 7. capi.
a ¶ Date ⁊ da. vo. ſ. honũ

nãe foꝛtue gre ⁊ gliẽ. dũ
tñ datio fiat ex caritate.
⁊ iõ ſubdiX᷑. b ¶ ZDHẽ/

ſurã bonã.qᷓ;tũ ad bona

foꝛtũe q̃ aliqũ ↄferũt x
de.ſic ſãitas ⁊ hq̃ ẽt aliqũ

ↄferunt᷑ ꝑp oꝑa pietatis. d ¶ t coagitatã.q;tum ad bona gratie.

adẽ ꝗp.mẽ.⁊c.qꝛ

ſᷣm ꝙ opꝑa pietatis ſũt maioꝛa.⁊ retributio dĩna. Iſta tñ maioꝛitas nõ
ẽ attẽdenda ſꝑ ſᷣm magnitudinẽ oꝑis exterioꝛis.ſʒ magᷣm magnitu

dinẽ ĩterioꝛis affectꝰ.vñ ⁊ Mar.i⁊.viduaq̃ miſit duo minuta ĩ gaco
philatiũ ᷣm teſtimoniũ ſaluator dr̃ plꝰmiſiſſe qᷓ; miti diuites ꝗq maſ
icebat at illis. Hic añter inducit ſaluatoꝛ exꝰ
ad vtutes ꝑficiẽtes ĩtellectũ.q̃ ſũt ſapiẽtia de dĩnis ⁊ ſcia de hanis i.
eßti oꝛdinãt᷑ ĩ deũ.⁊ iſte vtutes potiſſime reqrunt᷑ i platis ⁊ rectoꝛibꝰ

e ¶ Et ſupꝑefflu.q;tũ ad bona glie.⁊ iõ diẽ apls.i.ad Zhi.ꝗ. Pietas aaald
ola valz.ꝓmiſſionẽvite q̃ nẽẽ bñs ⁊ future. f

alioꝝ cuiuſmõi futuri erãt apli⁊ alij xpᷣi diſcipuli:⁊ eoꝝ ſucceſſoꝛes.ſ.

ſapiẽétia. i

ati. ⁊ B ẽ qð dTĩ̃. h¶MNugd põtce.i.carẽs ſcia
tia. i ¶ Cecũ du.i.ignoꝛãtem dirigere.q.d.nõ.iõ ſubditur.
õne ãboĩ fo.ca.i.in tranſgreſſionẽ ⁊ pctm̃.q.d.ſic. Unde Grego.

ĩpaſtoꝛali.Cũ paſtoꝛ ꝑ abꝛupta gradit᷑:ñs eſt vt grex ad pcipitiũ ſeqᷓ
ẽ diſci.ſu.ma.⁊ iõ nõ ẽ mirũ ſi ipʒ ſeq̃t.vñ ſegt᷑

tur iõ ſegt. l & 4 t. vñ ſer
Derfe. aut ois erirfſiſit ſiẽma:ei qeſt amler bono magfo eritpfe

nheng rim h ¶ Qui aufert tibi veſtimẽ. aut tunicã. noli phibere.eo mõ ĩtel m güt oĩs .ein. . eE
uge iiiſi ligendũ eſt ̃m pparatõem aĩ in caſu cõſilłi.nõ aũt in caſu in duo ctus ᷣm vitatẽ.ſiꝗt malo eritꝑfcũs ʒʒ qᷓdã trãſumptiõʒ.eo mõ loqn/
i nni bi, ex tali ꝑmiſſione nutriret᷑ rapiẽs in malitia ſua.imo in tali caſu di vt dr̃...metaph̊. Sicãt tranſferẽtes ⁊ ad mala dicimꝰcalũniatoꝛẽ
en anrminl, nõ eſſet bonũ ſuſtinere niſi ꝑꝑ ſcãdalũ vel aliqð aliud maiꝰ ma/ pꝓfectũ ⁊ latronẽ ꝑfectũ.qm̃ ⁊ bonos dicimꝰ ipſos ⁊ latronẽ bonũ ⁊ ca
wos i i ini,/ lum euitädum. i ĩ aut petenti te tribue.ſ.donũ vel vpuʒ lũniatoꝛem bonũ.Et qꝛ pᷣlatus ⁊ rectoꝛ malus nõ hũt frontẽ coꝛigẽ
ug, e ſᷣm ꝙ dicit Aug.qꝛ ſi irrõabiłr petat tribuẽdum ẽ eivbũ onden di.ideo ſubditur. 2 Baic autemnides feſtucam in oculo fratris
pwwe⸗ ſiriten, do ꝙ irrõnabilr petat.⁊ tunc ſiẽ dicit Aug. Melius.n.ei aliddq tui:hoc expoſitum eſt Matth̊.⁊.capi. J ssl
ohög nr0 dabis cũ iniuſte petẽteʒ coꝛexeris.ſi aſt rõnabilr petat tribuẽ 00* Bonus hõ de bono theſauro coꝛdis ſui.qui theſaurẽ ſcia ⁊ virtꝰ.
4 mmhaſeer duʒ ẽ ei donũ qð petit.⁊ ſi fit in neceſſitate extrema poſitꝰ talis p¶ Pꝛofert bonũ.ꝑ doctrinã ſanam ⁊ vitã exẽplarennm.
ins nkt datio cadit ſub pcepto.vñ dicit btũs umbꝛo. Paſce fame mo / q ¶ Exabundantia.n.coꝛdis os logtur.qꝛ ſʒ ꝙ dicit᷑.iperiarmenias.
zie leti

SS

. .

ibe inficerent habitato , Gctede
. ——— . exciuitates. ne ex cadaueribꝰ inficerent habitatoꝛes Srtleide
Uoces ſuntnote.i.ſigna eaꝝ paſſionũ q̃ ſũt ĩ aĩa.Et qꝛ mali rectoꝛes raerarn.r ¶ Miſericoꝛdia mot ſup e. tum qꝛ erat vidua. aleeal
loc icarios xpᷣi. ideo ſubditur. . 5 hẽbat aliuʒz filiũ a quo poſſetin ſenectute ſuſtentari. enintnittin
dicunt ſe eſſe vicarios xpi. ideo ſubditun itas nõ cedet vobis tum qꝛ nõ hebat aliuzʒ ſolataerig ee
Quid aũt vocatis me ne ⁊c.q.d.talis auctoꝛitas nõ cede. Noli flere.q.d.cito conſolata eris. „„ icen
a ¶Quid aüt HS b ¶ Omnis g venitad me. q it tetigit loculũ.i.feretrũ. Ad hoc enĩ tetigit vtoñ⸗ ſeraniſone
ad vtilitaté. ſed magis ad danationeʒ. õſequẽter inducit ad r. ¶ Etacceſſit ⁊ tetigit loculũ.i.fere rat inſtrm diuinitatis etia liluiiti⸗
ſaluatoꝛ pmiſit ſuã inſtructionem.hic cõ gn Ca. V eret ꝙ coꝛpus ſuũ dinitati vnitũ e 3 in . a
Polki eius csſrnatioz. patet lr̃a ex dictis Math̊.7. Ca. n Ealie 2olenied mò aũt coopandiad hoc dictum fuit güntnt
6 Umaüt impleſſet. Coſtq; deſcripta ẽ xpi inſtr netio⸗ bic e⸗ Mar. F. ſ¶Et ce. log.· vt maifeſte apperetq eratsereſuſcita gunn
2 ienrer Poni⸗ eiuſdẽ inſtructiõis cõfirmatio.⁊ pᷣ ſig de⸗ irnſ ns e e menctel mafnmi,
bili. 2 facto iuiſibili. ibi. v. e. ſie ſericördia motꝰ ſu eam dirit illi. magolegit wone
uaeboreela, waur an drorneedie tcanr engnio tlegraiee P⸗
turqdaz miractla acta dñue ⁊ non facit qᷓ dico⸗ aß tabãt ſteteruũt. dã moꝛtuum. qꝛtũ Uizngb't
tur q̃daz miracula facta Die d me ⁊ audit ſmones me/ culũ.Hi aũt ꝗ poꝛtabãat ſt logqnonporefatſ min
coꝛsturbis »tcoꝛi diſei venitad mexæ Et ait. Adoleſcẽſ: tibi dico ſurge on poterat ceiſ
pulisioddis ie abpo O ſrie e ieoi E rel editꝗ erat mortuꝰ: ⁊ cepit errensgtumn⸗ ni⸗ n i
ioiaule ve lilis ſit. Silis e “ : 7 dedit illimatri ſue. Ac/ appẽter. t Cunig ſſihſcl
nunt᷑ duo miracula.pᷣvꝰẽ ſiq fodit i altũ: ⁊ poſuit funda- loqui: ⁊ dedit illũ matri ſue.⸗ Ster t ſpun
oni mũꝗq fodit i altu:⁊? ponꝝ⁊ meA it aſt oẽſ timoꝛ:⁊ magnifica/ ꝓp.ma.ſur.in nob. itieci e⸗
de bᷣuo centurionis ſana i ſupꝛ. AInß t cepit aſũt oẽſ timoꝛ: ? 4 õ timmi N
cenriio etrã. Jnudatõe aũ el cqãi.ille magnꝰ ppha N
to.⁊?oe filio vidue reſu metu upꝛap 2 illi: T iñ̃ bat deũ dicẽtes: Qꝛ ꝓpheta ma/ de quo dẽ Dent. i ibees
ſcitato.ibi. Et fcm̃ ẽ de feꝗᷓ illiſũ ẽ fiumẽ domni il 112n 5 frit ĩnobis: 1 qꝛ ded viſi⸗ beta ſuſeire rtanz ſ
etsierfurganzs potuit e tra. enannſn⸗ ns Ti webe ſuã. Et exijt bic õmo i Welbmedio gen mr
pz ex uͦtur. erat ſup petra.Quiqt au in i oq 7 oõẽz circa re/ trum ſuoꝝ ⁊c̃.qð ĩ/
ceptis que ſequutur. 2 ſilis hoĩ edificqti ſ ſu vniüſã iudeq ð eo: ⁊ oẽʒ rcare⸗ imnmmnſuon ec ghi rh.
. ſſilis ẽ hoĩ edificãti domũ ſuã S,Er, ſci / telligitur de xpo in eeerte
6krar moꝛitur / exilla fac: ſilisẽ hoĩ edific t iĩquã illi - gionẽ. Et nũciauerũt ioãni di etis pꝛo (Eltſlnz,
mi mitare niſiper rym ſupterra ſine füdam̃to: ianzzili l eid oib⸗ his. Et ↄuocauit du eco rens urt⸗
eenenar illt heioſus ſns . in dom lomag dr. os ð diſciplis ſuis woannec:ami 26 Erg ei ilr Srne
i. carus ⁊ dilectꝰ.⁊ pꝑ 1Zm zütibleſſetoi ſit ad ieſũ dicẽs. Lu es qvẽtur o cis ſaluato?e (nittſigee 1
8 cane. eſſet oia vba ſita enoniſ tedo eis ſaluatoꝛc. rt
vocat᷑ eius filiꝰ Johᷣ.4. Am autip Li⸗ liũ expectamꝰ: Cũqtueniſ tedo eis ſaluatoꝛẽ gtüntcrtſe
ebis: ‚ecs analiũ expecta x ¶ Et nücia. ioãni. Gſinh
ca. ʒʒ Chayſoſtomũ.Alij ſuaĩ aures plebis:intra- esan aliũe direrut: Joanes ba/? Pic ↄnter ad ofir⸗ Itmag
tidicunt fuir alis ni/ nit capharnaſj. cturois ſerad eu viri dixerſt: J ſ. Tu eſ matiõz doctrie xwi fnticch
raculũ ab iſto. etia alia uſdã u, male habes erät ptiſta nuſitnoſad te diceſ. Cueſ matiez octri Prnrck
ſona curdeapic i aũt cuiuſda ſᷣuꝰ male babẽs erat Sturꝰ es: analiuʒ expectamꝰ? ponũt miraculaco unceh
perſona curata hic ⁊ ibi. aiſt c ro: q illi Erat pcioſus. Et cũ ꝗ vẽturꝰ es:an aliuʒ expe ram diſcipulis ioa/ Gipnngincn
bie bleni aicerur. moõitur:g illi rat hcioſus. Etcũ g vet aüt ltos curauit a nis kacta cu ſubdl⸗ piunſüi
fiber ngeniczen audiſſet de ieſu: miſit ad eũ ſenid G i r epen ſpiritibꝰ nls face kee ipſaYat i
indeoꝝ. Mattß. S. res iundeoꝝ rogãs eũ vt uenir 4 antit viſij. curauit mul/ clsßffhint
r . — — 4 0oc eecr jg. auit viſu. boꝛa cura 4 ſäRenn
dEmergeceleadenis. ſal ſeruũ eiꝰ.At illi cũ neniſ/ malis:⁊ cecis muli noauit vin. tos ⁊c.⁊ per hocrñ/ ſegetpſgtn p
ſed nõ eſt intelligẽdũ in ſaluaret ſeruũ ei bant eü ſollicite Etrñdẽs dixit illis. Eſtes renũci tos ꝛc aperhe n/ in ſes
H Stad i ant eũ ſollicite trin andiſtſa vigiſfis dit qõniioãniso ag
pſona ꝓpꝛia.ſʒ qꝛ acceſ/ſẽt ad ieſum rogaban illi ate ioãni que audiſtis ⁊ vidiſtis. dens ipſe eet ve⸗ leept iitr
ſit pamicos ⁊ nücios. d dicẽtes ei. qꝛ dign?ẽ vt hoc illi p/ a zceci videt: clandiabulant: le- rus xps ꝑ miracula EPraptitc
eiz Parnics facin faci ſeg Diligit eni gẽtẽnoſtrã: ⁊ ſy Qꝛceci vidẽt: claudibulant: ſoli diuie vtuti pooℳ: mumnlus d
muns quodamocdo pnoſ. ueg ig e Gelen bis. J proſi mũdant:ſurdi audiũt moꝛ ibilia. ideo ſubdit Pirertrin it
beniret ogã ipſe edificauit nobis. Je pre „ S. . 1 ſibilia. ideo ſubdi eouhna
tchraret ni ſs ae baten illis. Etch i ñ lõöge tui eargi Paubes uaseligani E en airi ſeii
Atcctt nö e A eits esee at ? qchq;n er. lis ⁊c. Conſequẽter eufteun
Faanen⸗ ifaeati eet a domo: miſit 63 enz erni⸗ n me tanz diſceſſiſſẽt nun ponit iohis cõmen Cfüremnt
um. vt pz e) ſSDaiicos dicens. oli vexa IIN— — „ EEel io:cum dicitur. ſegteteei
ihoc petierutpter cen· Mõ. n. ſuz dig eipʒ nõ ſũ di turbas: Quid exiſtisi de magis eni voluitio Pmiictioi
turionis intentionẽ cre· itres: ꝓpter qð ⁊ meipᷣʒʒ nõ ſũ di Arſdiné ve Sz eyncömendarei lleiieni
. Be chbie . ine veto agitataz. Dʒỹ iInem cõmendar lui beyiter
dentis ſolo vbo olſet. (nñ arbitrat? vt ueirẽ ad te: dic dere⸗: Arũdinẽ vẽto agitataʒ. S 3 Aontiainpio⸗, Meunen
v nu? ollibꝰ abbſentia diſcipul ntedcdhic
