m ¶ In illo tpe rñdẽs.hic ↄñter ponit᷑ denotoꝝ ↄmẽdatio:⁊ circa de· duobꝰmaxie nutrit᷑ dilectio.pᷣmiũ ãt amoꝛis ſubiũgit cũ di(. ngifüiggrzin⸗
uotionẽ pᷣmo ponit᷑pᷣncipiũ motiuũ.⁊ꝰ ipᷣm mediũ ibi.Oia mihi tra e ¶ Et lĩue.re.aĩa.ve.qꝛ ſʒ ꝙ dic Aug.li?ꝰↄfeſ. Inatũ ẽ coꝛ mmneu Pirhlindicgt⸗
dita ſunt.Circa pᷣmũ aduertẽdũ ꝙ poſſet ab aliquo q̃ri q̃ fuit cã ꝙ iu donec regeſcat ĩ te.q qdẽ ges hic ichoat᷑:ſʒ ĩpr̃ia pficiet:vbica fünirttinileg
dei lr̃ati ⁊ ĩ pplo famoſi ꝓ maioꝛiꝑte in infidelitate remãſerũt.ſim/ ritas ↄſumat᷑:⁊ ne ex iugo leg euãgelice aliꝗ terreãt᷑ iõ ſubdit᷑ ſchheir lörütde
plices aũt ⁊ illr̃ati ad fidẽ vocati ſunt. Puic qõni tacite rñdet xppᷣs ꝓꝑ f ¶ Jugũ.n.me.ſua.⁊c.qꝛ ſᷣm ꝙ dr.i.Jo..Mãcdata ei grauiañ N
modũ diuine laudis dicẽs. n ¶ Lõfite.ti.pr.i.ad głiã tuã declaro. qð exponẽs Aug.dic.ſ.amãti.¶ In ca.ii.vbidr ĩ poſtilla.⁊ iripeitſthn
XÆM⸗ bondiſti pec-myſteri idei. p ¶ Aſapientibꝰ ⁊ pꝛuden iõ alr dicẽdũ ꝙ iohdes nõ dubitauit de pᷣdcis. ¶ Addi. J ſchaeiitenn
tibus.i.ĩ ſapia humana cõfidẽtibus.⁊ iſti ſunt ſapiẽtes ĩ oculis ſuis Ec rõ poſtillatoꝛis nõ videt᷑ ↄſona lr̃e ſeq̃nti cum dicit WN
tm̃.ſʒ nõ ſimpłr. q¶Et reuelaſti ea paruulis.i.humilibꝰ.⁊ ſic pʒ. Euntes renũciate iohi q̃ audiſtis ⁊ vidiſtis ⁊c. Si eni fiifnmiie
cã a ꝑte credentiũ fuit eoꝝ humilitas.q̃ ad ſapiam diſponit.vt dicit 8nõ ꝓponebat hãc qõnẽ ꝓpter ſe.ſʒ tm̃ ppter diſcipulos fſtiagfebſan
. pꝓuer.ii.Ubi humilitas ibi ſapia.exꝑte aũt nõ credentiũ fuit eoꝛu, cũ hoc nõ latebat xpᷣm ꝗ cogitatõeshoĩuzʒ ꝑfecte cognoſcebat ſarbgiasne
ſupbia q̃ eſt ĩtellcũs excecatiua.ſʒ ex ꝑte dei cà fuit ſimplex volũtas ſupꝑfluũ ⁊ ĩptinẽs videt᷑ dicere. Renũciate iohi.iohes.n.ð hof lsſit gigie
diuina.⁊ hoc eſt qð ſubdit. lenne neſitplacii ante te. Qõ eni certus erat:ſʒ potiꝰ debuiſſet dicere.Attendite q̃ audiſtis ⁊ vi iigeiniis
alig ſint electi.⁊ aliq repꝛobati.bñ põt aſſignari cã ĩ gnãli etiã ex ꝑte iſtis.dirigẽdo vba ſua diſcipulis qui hoc indigebant vt dicit fintnſeß
dei.vt ĩ electis apꝑeat dei miſericoꝛdia.in alis aũt eiꝰ iuſticia.qꝛ ſiẽ poſtillatoꝛ.nõ ãt iohes.ſʒ melioꝛi iudicio ſꝑ ſaluo ad hãc admi iſiſtie i⸗
ad gloꝛiã regis terreni ⁊ decoꝛẽ ſui regni non ſolũ ꝑtinet aula ĩqua ratõeʒ tollendã alr poſſet dici.Pꝛo cuius declaratõe attẽden/ chihntee nd
ſtrenui milites honoꝛant᷑.ſʒ etiã patibulũ in ̊ male factoꝛes puniũõ⸗ dũ ꝙ nõ eſt ĩicõueniens:vt ꝗs ſciẽs aliquã veritatẽ certituding ſchien ſon
tur.ſic ad gloꝛiã dei nõ ſolũ ꝑtinet pᷣmiatio beatoꝑ.ſʒ etiazʒ punitio liter ꝑ vnũ modũ vlterius ꝓficiat ſciendo eãdẽ veritatẽ ꝑ aliũ ligite e
repꝛoboꝝ. In ſpãli tamẽ nõ põt aſſignari rõ ex pꝑte dei quare iſtũ eli modũ:lʒz ſcõs modus ſciẽdi nõ ſit ita ꝑpfectus ſicut pᷣmus.qð pʒ ſeinſ
gat ⁊ illũ dimittat.niſi eius ſimplexvolũtas.vñ dicẽ Augꝰ.ſuꝑ Joheʒ ex hoc.nã xpᷣs ꝗ nõ ſolũ ſᷣm ſciam ĩcreatã:ſʒ etiã ſᷣm ſcĩaz ĩfuſã iiſgte niſe
Quare illũ trahat. illũ ãt dimittat noli velle diiudicare ſi non vis oia cognouit vt cõiter tenet᷑:ᷣm tñ ſciaʒ acqſitã.ſ.expimẽtale mi⸗ .“R 4
errare. s ¶ Dia mihi tradita ſunt. Hic ponit᷑ pdicte vocatõis me legit ꝓfeciſſe Luc.z. Jeſus pficiebat ſcia ⁊ etate ⁊c. Silr dicẽ gimittini
diũ.xpᷣs enĩ mediatoꝛ eſt dei ⁊ hbominũ.debitus ãt eſt ꝓceſſus vt ab dũ eſt ꝙ lz iohdes certitudinalr cognouiſſet xpᷣm p diuinã reue N
extremo ĩextremũ ꝓcedat᷑ ꝑmediũ.⁊ iõ oĩs pceſſus gre deriuat᷑ ad latõem ⁊ꝑ ſpm̃ ſcm̃ ſub foꝛmaviſibili deſcẽdẽtẽ ⁊ hᷣ.adhuc tñ tuneintig
nos per xpᷣm.⁊ hoc eſt qð diẽ. Oĩa mihi tradita ⁊c̃.qð verũ eſtĩ xpo. poterat ꝓficere ĩ ipſius cognitõe exꝑimentali hoc ẽcũ ꝑ exꝑi/ ti mlnn⸗
qꝛ ᷣm naturã diuinã bʒ eẽa patre.⁊ ꝑↄñs poſſe.lʒ habeat idẽ eẽ nu/ entiã hr̃et ꝙ opa ipſius xpᷣi manifeſte coꝛreſpõderẽt hisqð eo nid⸗ niri
mero ⁊ poſſe cuz ipᷣo.⁊ ſic oĩa ſunt ſibi tradita a pr̃e ab eterno.ſᷣm ãät ĩ ppbeticis ſcripturis pᷣnoſtificata fuerunt:iuxta illud Joh̊.io. gini ſgeſin
nãm humanã oĩa tradita ſũt in ptãte xpᷣi ⁊ dñio a deo patre. Sʒ G̊ ca.Operaq̃ ego facio teſtimoniũ perhibẽt de me:ſʒ cũ quelibʒ W
ĩtelligendũ eſt duplr.vno mõ q;tũ ad auẽtẽ.⁊ ſic oia creata ſunt ſibi cognitõis ꝑfectio ſit appetibilis ſeu deſiderabilis pᷣſerti cogni gfeite

E

—
—
—
=.
—.—
==£ =
S=- =Se S
= — EE
E = —
= =
— – ,ER

fümt
en eniin

cfie

am
U

nsihotiiii,
oKtündeieläkkiſeͤ

Gcndiniordnſann
iwaalkt eicgctit
Orttentri⸗

fitietfeſi II
iiggiztifnnme

ne iu wileinit

ailerananei

weited. aden
cdenci win
iitmoisſhini
Choriſßiſfüfi,
rlcenigentiii
Cyaifiifn
birnitreftill

eitoubrſini

4 its

.
reeti Nr ,

„ „
hoiiz ſetli

micirtiihen
re Zunctrili
gikrt ulgin ⸗
drbilnn

—

M
1
9

4

tio xpᷣi:ideirco iohes nõ dubitàdo de xpᷣoane᷑t xpᷣs:ſed potius
deſiderãdo hr̃e ipſius cognitõeʒ experimẽtalẽ ex oꝑib quã id

hüerat ex reuelatõe diuina dicebat.Es tu an aliũ expectamꝰ.HG̊ᷣ
eſt dr̃e deſidero te cognoſcere eẽ xpᷣm ex operibꝰ ꝑte factis ſiẽ
teiã cogui ꝑ ĩſpirationẽ ſeu diuinã reuelationẽ. vñ notãter diẽ
eudgeliſta. Cum audiſſet iohes oꝑa xpᷣi ⁊c.lz enĩ viderat xpᷣm
ipſũ vere cognouerat vt dem̃ ẽ:nõ tñ viderat oꝑa xpᷣi pᷣſertim
illaqᷓ teſtimonium de ipſo perbibebãt.ſ.miracula. Ad qð xpᷣs
6

tanqᷓ; ſciens cogni/
Renunciate ioãni ſata ſabbato: diſcipli aut
q audiſtis ⁊vidiſti –Al ei eſuriẽtes ceperũtvel⸗
Pa rendn * no lere ſpicas ⁊ mãducare. Phari/
te ioßiq vidiſtisꝛ l5 ſei ant vidẽtes dixerũt ei: Ecce di

ſcipuᷣlitui faciũt qð nõ licet eis fa

foꝛte hoc videret
cere ſabbat. At ille dixit eis: Mõ

ſufficere:ſed dixit:

Que vidiſtis ⁊ au / legiſti fecêrit danid añ e
ea q̃ audierat a ht ⁊ q ueo eroat. quomo itrau
ꝓphᷣis ꝑipᷣm fiẽda in domũ dei ⁊ panes ꝓpõnis co/
videbãt p ipʒ iple· medit:quos nõ licebat eiedere ne
endic Leci vi q; his ꝗ cũ eo erãt:niſi ſolis ſacer
lãt c. Pec.n. mira dotibus: Aut non legiſtis ĩ lege:
. 4 *II. . g „*
cula ĩ ppꝛia foma qꝛ ſabbatis ſacerdotes ĩ templo
eseei⸗ in Pprris ſabbatũ violãt:⁊ ſinẽ crimie ſũt:
aticinis. vñ Iſa. . DS sõä nrn
2.ca loquens de Vlco gut vobis: qtẽplo maioꝛẽ
xpᷣo ait: Deꝰ venit

⁊ ſaluauit nos.ſeꝗt.Tũc apient᷑ ocłi eoꝝ.ſilłr iſaie.i.Ad annũ
ciãdũ ſeu euãgelicãdũ pauꝑibꝰ miſit me.ex ꝗb pʒ ꝙ xpᷣs ĩ hac
rñſione ſatiſfaciebat õſiderio iohis recte oꝛdinato circa cogni
tionẽ xpᷣi oñdẽdo ꝙ opa ſua ⁊ miracula coꝛrñũdebãt vaticinijs
ꝓphᷣaꝝ:⁊ ſic poterat de xpᷣo notitiã exꝑimẽtalẽ hr̃e ex operibꝰ
de quo ia hũerat noticiã diuinit reuelatã. ¶ KReplica.
N. c.ii.vbi agit᷑ de qõne iohis baptiſte ad iſ̊m de q̃ po
AMtilla. dicit cũ q̃ſtio ſit dubitabilis ppõ nõ mouet᷑ ĩ ꝑpſo
na iohis ꝗ fuit ꝑ diuinà reuelationẽ ⁊ occultã viſioneʒ
certificat“: ſʒ mouet ĩ pſ'ona diſcipuloꝝ iohis heſitãtiũ:ſʒ bur/
geñn.dicit talr dcm̃ nõ eẽ ↄſonũ lr̃e q̃ dicit rĩdẽdo.eũtes renun/
ciate iohi.q rũdet ioãni nõ diſcipulis eiꝰ.Ad qð põt dici duplr.
Pꝛimo ꝙ remiſit xpᷣs diſcipulos ad ioheʒ vt ex relatiõe diſci/
puloꝝ heſitãtiũ iohes mãz acciꝑet eos pleniꝰ ifoꝛmãdi.⁊ dici
põt ꝙ xpᷣs tenuit modũ curialẽ:nã directe rñdendo ad diſcipu
loꝝ heſitationẽ qua nouit viſus fuiſſet heſitationẽ eoꝝ redar/
guiſſe:qð curiale nõ fuiſſet circa legatõeʒ iohis factã.Curiali/
tas igit᷑ vr̃ tã ex ꝑte q̃rẽtis qᷓ; ex ꝑte rũdẽtis dũ ⁊ iohes ĩ ſua ꝑſo
na ĩcredulitatẽ diſcipuloꝝ nõ ðtegeret: ⁊ xpᷣs ſiccurialr qrẽti

rndit ne icredulitatẽ legatoꝛis icrepare videret᷑ cũ ad foꝝ ioãè/
nis ꝑtinerẽt. Mõ aũt dicẽdi bur.quẽ hic addit mita ĩcõueniẽè/
tia ↄtigũt.pᷣmũ qꝛ ponit ioheʒ ꝑ diuinã reuelatõez de xpᷣo ⁊ de

his q̃ de ipo erãt ſcripta certitudinalr ⁊ ſufficiẽter ĩſtructũ:⁊ tñ
qð iohdes petiuit ampliꝰĩſtrui.ex ⁊e.eni ꝑte ĩfert oppoſitũ pᷣme
ptis:qꝛ bñ ſegꝗtur:ille petit de.a. ↄclłone ꝑfectiꝰĩſtrui.igit pfecte
ñ fuit iſtructꝰ:cuiꝰ oppoſitũ diẽ bur.addẽs ꝙ ſcõs modꝰ ſciẽdi
nõ ſit ita ꝑfect ſicut pᷣmꝰ.ex quo pʒ ioheʒ pius q̃ſiſſe curioſa qᷓ

vtilia ſicut logica ſᷣm cõmentatoꝛc.⁊.metaphy.non eſt ſcia ſʒ

modus ſciedi.qꝗ igit᷑ eẽt ꝑfecte ĩſtructꝰĩ theologia ⁊ poſt q̃reret

ſcire logicã curioſus veniret iudicandus.⁊vꝰ ĩcõueniẽs.qꝛ bur

geñ. dicit dñʒ nr̃ʒ idʒ pfeciſſe ſcia exqſita ꝑ exꝑientiã.⁊ hoc vr
dubiũ.Naã ſi xpᷣs aliqd didiciſſet ꝑ exꝑientiã qʒ pᷣus vel q̃liter
pus nõ nouit:ſegꝗtur ꝙ nõ fuit ab ĩſtãti ↄceptõis ſue omniſciẽs.
qð eſt ſcõs doctoꝛes ⁊ magrm li.z.di.iꝗ.ſʒ.iʒ.di.exponit quõ
itelligit xpᷣm ꝓfeciſſe nõ vt bur.vult.tertiũ quod bur.ponit
iohez baptiſtã mouiſſe ſui ex ꝑte qõnẽ:vt eũ quẽ ſciret eẽ xpᷣj p
diuinã reuelationẽ ⁊ ſenſibilẽ oñſionẽ etiã ſciret ꝑ miraculoꝛũ
opꝑatõeʒ videt᷑ abſurdũ:qꝛ iudei ñ ita plene docti de xpᷣi aduẽ
tu cũ peterẽt ſigna audierũt:Gnatio pᷣua ſignũ q̃rit.matthᷣ.iz.

⁊ ſic iohes videt᷑ ad gnãtõez pꝛauã ptinere:eo ꝙ ab infallibili
vitate doct ſingularia ſigna ⁊ fallibilia q̃rit ̃ᷣm burgeñ.qð ab

ſurdũ dicere videt᷑.cõfirmat᷑ qꝛ poſt mediũ ſciẽdi ĩfallibile ſi

verũ diceret burgeñ.iohes q̃ſuiſſet mediũ ſciẽdivalde fallax
opationẽ miracłoꝑ.Nã ⁊ pꝛaui antixpᷣiani dabũt talia me/

dia nõ ad ĩſtruẽdũ ſʒ ad fallẽdũ vt diẽ btũs aug. z. de ciui.dei.c.
iz. .Sz. qõnũ.q. ð.⁊ qᷓpłima alia q̃ ↄtigũt huic ſingularitati.

reſtituta eſt ſanitati ſicut altera

der

Nillo. oſtq; poſita ẽ ↄfirmatio dubitãtiũ.e. ¶ Cap.XII.
pcedẽti vt pʒ ĩ diſcipulis iohis.hic ↄñr ponit còfutatio ĩpu/
. Sãatiu.ſ.phariſeoꝝ.⁊ diuidit᷑ in q̃tuoꝛ ꝑtes.qꝛ alig ipugna/
bãt iſjm xpᷣm rephẽdẽdo eiꝰ vitatẽ q̃i o legẽ agentẽ.alig calũniãdo
ei bonitatẽ.opa diuia vtute fcã demoniaterilencclo ibi
Salij tẽtãdo ei ptãtẽ. pꝑ h̊ qrebãt ſigna de celo.ibi:Tũc rũdebãt ei
gdã de ſcribis.alu ĩſidiando eius aſſũpte ifirmitati.ibi.Adhuc eo lo
quete.Pꝛima adhuc ĩ duas.qꝛ pᷣmo repᷣhẽdũt eiꝰ vitatẽ ĩ ſuis diſci
pulis.ſcõᷣo ĩ ꝑſona ꝓpꝛia
ibi. Et cũ ide tranſiſſet.
In pᷣma gpꝑte repᷣhẽèdũt
eü de h ꝙ diſcipuli eius
trãſeuntes die ſabbati ꝑ
blada vellebãt ſpicaset
ↄfricãtes mãducabant
grana.q̃ſi ↄ legẽ agerent
ex xpᷣi doctrina.ↄſiderã
dũ tñ ꝙ non arguebant
cos agere õ legẽ q̃ſi rape
rent alienuz. qꝛ licitum
erat itrare ſegetẽ ꝓximi

hic. Si ant ſciretis qdẽ.miicoꝛ⸗
diã volo ⁊ nõ ſacrificiũ:nũqᷓ;ↄde
mnaſſetis inòcentes. Dòͤminus
enieſt filius hois etiã ſabbati.Et
cũidẽ traſiſſet venit in ſynagogs
eoꝝ.Et ecce hõ hñs manũaridã:
⁊ interrogabant eũ dicentes.Si
licet ſabbatis curare:vt accůᷣſa⸗
rent eũ. Ipẽ aü dixit illis. Quis
erit exvobis hõꝗ habeat ouẽvnã

i 4 ccomedere.nõ tñ mete
⁊ ſiceciderit hec ſabbai i foueg: re falce. vt h Deut? 23.
nõne tenebit ⁊ leuabit eqͥ: Quã/ qꝛ violabant ſabbatũ.

qʒ pceptũ erat in lege ꝙ
cibaria ppararent die pᷣ
cedẽti ⁊ nõ ĩ die ſabbati.
vt hr̃.Exo.id. Ipi ãt pᷣpa
rabãt ſibi cibũ ſpicas fri
cãdo.⁊ h ẽ ꝙ ſubdii.
S Z b ¶ Diſcipuli tui fa.qð nõ
licet eis facere ſabbatis.ſʒ xpᷣs rũdet eis oñdẽdo ꝙ nõ faciebãt ↄle
ge.qꝛ aligd qð ẽ lege ꝓhibitũ bñ efficit᷑ licitũ ppter necitatẽ ĩminẽ/
tẽ.ſicut dauid ꝗ legit᷑ ſãctus manducauit panes ꝓpõnis ſibi datos a
ſacerdote in necitate:⁊ tñ ĩ lege erat pᷣceptũ ꝙ ſoli ſacerdotes come
derent.ꝗ ſacerdos ĩde nõ repꝛobat᷑ ꝙ dedit alus:nec etiaʒ dauid ꝙ
comedit cũ viris ſuis.ex qͥ pʒ ꝙ necitaꝰ faciebat aliꝗd licitũ qð aliaꝰ
eet illicitũ.ſicĩ ꝓpoſito.dato ꝙ ñ eẽt licitũ fricare ſpicas ĩ die ſabba
ti tñ fiebat licitũ ꝑꝑ nec̃itatẽ famis:⁊ G ẽ qð diẽ ſaluatoꝛ phariſeis.
one legiſtis.vos ſupple ꝗ debitis ſcire legẽ.
Quid fecerit dauid. quẽ tñ reputatis ſanctum.
OQuõ ĩitrauit ⁊c̃.⁊ B fcm̃ hr̃.pᷣ. Reg.⁊i.cetera patẽt ex dcĩsvſq; ibi.

to magis melioꝛẽ hõoue: Itaq;
licet ſabbatis bñfacere.Cuncait
hoĩ.Extẽde manũtuꝗ.Et extẽdit

f¶ Aut nõ legiſtis. vbi ponit᷑ alia rñſio.qꝛ ſacerdotes ĩ die ſabbati in

teplo manualr opabant᷑.qꝛ ĩimolabãt aĩlalia ðo oblata ⁊ excoꝛiabãt.
⁊ hoſtias lauabãt ⁊ ↄſiłia.⁊ tñ nõ violabãt ſabbatũ qꝛ talia oꝑa erat

oꝛdinata ad dei cultũ.⁊ G eſt qð dicit ſaluatoꝛ.

g Sacerdotes ĩ tẽplo ſabbatũ violãt.i.manualr oꝑpaini.
hb ¶ Et ſine crimiĩe.qꝛ ẽt erat pᷣceptũ a dño ꝙ talia oꝑa facerẽt ĩ ſabba

to.⁊ eadẽ rõne apli vellẽtes ſpicas ĩ die ſabbati ⁊ comedẽtes ex pᷣce/
pto xpᷣi nõ peccabãt.qꝛ meliꝰ eſt ipſi xpᷣo obedire qᷓ; victimas ĩ tẽplo
offerre.⁊ G ẽ qd dicit ſaluatoꝛ. i Rico aũt vo.qꝛ tem.ma.ẽ hic.ſ.
ego cuius auẽte B̊ faciũt ſũ maioꝛ.⁊ ĩ hoc etiã ipe oñdit ſuã deitatẽ.
vñ ſeq. k ¶ Biſt ſciretis.i.ĩtelligeretis id qð ſcriptũ eſt Oſee.ꝭ.
Miſericoꝛdiã volo ⁊ nõ ſacrificiũ.ex quo oñdit᷑ ꝑdcm ꝓph̊ᷣe ꝙ oꝑa
miſericoꝛdie ſunt magis accepta deo qᷓ;victime.

—

Nunqᷓ; cõdẽnaſſetis ĩnocentes.i.diſcipulos meos ĩ neceſſitate fa/
mis de licẽtia mea ſibi pᷣdicto mõ ſubueniẽtes.⁊ ꝙ poſſet eos licen/
tiare oñdit m¶ Dñs eni eſt ⁊c.qꝛ obſeruantiã illã poterat muta/

re.ſicut pʒ ꝙ ĩ nouo teſtõ auctoꝛitate eiꝰ mutata eſt.

. — „ —

n¶ Et cũ inde trãſiſſet. Pic ponit᷑ ↄfutatio eoꝝ ꝗ repᷣpendebãt eius

veritatẽ in ꝓpꝛia ꝑſona.⁊ pᷣmo ponit᷑ eoꝝ ↄfutatio.⁊ ex boc oꝛiens
machinatio ibi:Exeũtes aũt phariſei. Circa pᷣmum ↄſid erãdũ q ad
repᷣpendendũ eũ ꝓpoſuerũt ei qõnẽ malicioſe.vtꝝ licitũ eẽt ſabba
to curare.qꝛ ſi nõ curaret arguerẽt eũ de ĩpotẽtia.ſi aũt curaret.de
ſabbati trãſgreſſione.⁊ hoc eſt qð dicit᷑: Interrogabãt eũ ⁊c.ſeqtur:
taccuſarẽt eũ.aliq dcõꝝ modoꝝ. Mar.3.⁊ Luc.5.dr ꝙ ipe xpᷣs
ĩterrogauit eos.Dicẽdũ ꝙ n vↄriant.qꝛ pᷣiterrogauerũt eũ malitioſe
vt dem̃ ẽ.Et h ſcribit Mattheꝰ.Poſtea ãt ſtatuto hoĩe ifirmo ĩ me/
dio q̃ſiuit a phiſeis ſi licʒ ſabbo curare.q̃ſi repetẽdo qõnẽ ab eis mo
tã añq; ſolueret eã.⁊ G̊ z 7 ſcribũt Marcꝰ⁊ Lucas:qð tacuit Mat/
theꝰa omittũt illud pᷣmũ qð iße expᷣſſit.ſegt. p ¶ pſe at dixit eis.

vbi xpᷣs ſoluit qõnẽ pᷣmo verbo.oñdẽs ꝑ locũ a minoꝛi ꝙ licitũ erat

ſanare hoĩez ĩ die ſabbati.qꝛ bꝛutũ aĩal lapſũ ĩ foueã licitũ erat ĩ die
ſabbati exhere:gmlto foꝛtiꝰ hoĩez g melioꝛ eſt cũ ſit ad imaginẽ dei
factus ſi ĩ ifirmitatẽ ceciderit licitũ eſt ſabbato curare.⁊ G ẽqð dr̃.

q ¶ Quis erit ex vobis:apʒ ex dciĩs.ſcðo ſoluit qõnẽ fcõ.hoĩeʒ hñtem

manũ aridam ſanando. x ¶ Tüc ait hoĩ ꝛc.ꝛpzy.

S )

ũc oblatꝰ

= 2 * . .,₰ W . 2 . 2* V 2 See * Teseen gtaer ien iirt,
xeuntes aũt. Dic ponit᷑ ipſoꝝ phariſeoꝝ ↄ chꝛiſtũ machinatio. Cctue.c. 9. b ¶ Jeſus aüt ſciès. Pic ponit᷑ calnie ↄfutatio.Et “
ken chꝛiſti anites decitetto oons Imalicia obſtinati prr pᷣmo ondit ꝙ miracula q̊ faciebat nõ poteràt attribui ſpũi ma pſeuch
rõnẽ nõ pñt ↄpeſci.⁊ ideo phariſei nõ potentes chꝛiſto rñdereꝑ rõez ligno. 2? opoꝛtebat ea attribuere ſpũi diuino.ibi. Aut facite tlingg
iceperũt cogitare aduerſus eum fraundem. arboꝛẽ bonã. Pꝛima ĩ duas.q; pᷣmo oſtẽdit ꝓpoſitũ prõnẽ.: itnicnie 3
pNeſus aũt ſciens.ſ.machinatiões eoꝝ.qꝛ nihil latebat ipſũ. iſtoꝝ calũniãtiũ dãnatõez. ibi. IJceo dico vobis. Pꝛimũ ondit hii
c ¶ Keceſſit ĩde.nõ qꝛtimeret moꝛtẽ.ſʒ qꝛ futurũ erat vt aligꝗ ifirmi qtuoꝛ rõnib.pᷣma rõ raus iſipdemonæ aliquan eyciebat icchnitinie
chꝛiſtiani nõ auderet ſtare ĩ ꝑſecutõe.iõ ne fuga eoꝝ iputaret᷑ ĩ pec alios ſegtur ꝙ diuiſio eſſet ĩter eos. ſic nõ poſſet ſtare diu po gintiui
catũ. voluit oñdere facto ꝙ fugere ꝑſecutionẽ aliqñ eſt licitũ.ſicur teſtas diaboli.⁊ ex h̊ ſegtur aduentꝰ xpᷣi ꝑqueʒ ptas demonis VD
5. plenius dictuʒ eſt ca. Penteelſerrnndact ei .
io.ſequitur. – 5D , glis oi% ſeigbtagudiétes dirêrut. Dic nõ boceſt qð dicit. cctnin
daEr ſecuti ſũt multi in/ Erxẽũtes aut p hariſei ſiliü facie ſei aute audiẽtes BNa Pi n c ¶ Oẽ regnů diui⸗ ſcni
i mi. er eo ꝙ viderãẽt bat aduerſus eñ quõ ꝑderent eũ. eijcit demones niſ in dee zebud ſ ꝛtraſe deſolabi ieti
pᷣdom boĩes ſanati. Jeſusat ſciẽſrecèſſit ide: ⁊ ſeeau pPꝛicipe demonioꝝ. Jeſus auteʒ tur ac.xpʒ lia.ſca Hüurin
e ¶Et enrzuit eos oẽs. ex Rſũt eij mũulti. curauit eos oẽs. ſciẽs cogitatões eoꝝ dixiteis. Oẽ dRent aorbeelge nimun,
uo pʒ e benignitas.qꝛ e Ee= Eeaſtoſe / EF Eiee 52 Rini F: WTTA
= clazaindets buͤficin Et peccpiteis nèmãifeſtu eu face reg nuͤz diniſuzatraſe veſolabit. bub eycio demões lui.
ſanitatũ eis ipẽdit. rLét: vt adipleret qð dcem̃ẽ ꝑiſaii ⁊Tois ciuitas vel dom diuiſa cõ fi. ve. aͤ euciüt: qꝛ iſſeete
¶Et pcepit eisi ſanall. ꝓphãz dicẽtẽ. ecce půermeꝰ quẽ traſe nõ ſtabit. Et ſiſathanas ſa/ noõ ſoluz xps eicie⸗ uminn
Ee manifeſtũ eũ face· elegi:dilectůs meꝰ ĩquo bñ ↄpla thanꝗ ejcit: aduerſus ſe diuiſus bat demones. ſʒ et ißiiin
rẽt:phariſeis eũ manife S1 oͤna ſpi ſſi . quõ ergo ſtabit regnũ eius:Et diſcipuli xpᷣi ĩ noeie ilrc
ſtãdo.nõ qꝛ moꝛtẽ time/ cuit aĩie mee. Ponã ſp 33 meüſn L. quo ergo ltab gim eiué: ei.nõ ſolũmõ di⸗ ſlin
ret.vt dcm̃ẽ.ſʒ vt oñnde-/ Peu:⁊ ingiciũ gẽtib? nüciabit. nõ ſiego ĩ beelʒebůb eijcio demdes: ſcipuli:ſʒ etiaz alig nie P
ret ꝙ ſicut aliqñ ẽ licitũ ↄtẽdet:neq; clamabit: nʒ audidt fili vꝛii quo eijciũt. Jdeòipiiu⸗ iudei ꝗ nõ erãt xpi iifi
ĩ pſecutõe fugere.italici aliqsĩ plateis vocẽ eiꝰ. Harundi dices vii erũt. Siautẽ ego in ſpᷣ diſcipuli. hm dĩ igingt
tũ ẽ ſe occultare ad cedẽ zara noofriger: 7 linuũz fumi d eücio der ] „5„ Mar. 9. Uidimus ienieſi .
magnitudinẽ ſue poten · g98 nõ extiguet: donẽc eijciatad võs regnuʒz dei. Aut quõ potẽſt eyciẽtẽ demoniag ſin
tie. ⁊ B; ↄfirmat dcõ JIſa. victoꝛiq iudiciũ: ⁊ ĩ nòĩe eius gẽé gſq; intrare i domũ foꝛtis:⁊ va,/ ns ſegtur nos. non luime
b er traãſlationez. vo. tes ſperabũt. Tunc oblatꝰ? eide ſaeiꝰ diriꝑe:niſi pꝛiusalligauæerit poterat autẽ iudei tuimkn
Ecce puer meꝰ.i.xps. e „ 9 foꝛts: . dicere capli face⸗ .
moniũ hñs:cecꝰ?⁊ mutꝰ: ⁊ curaꝰ foꝛtẽ:Et tunc domuʒ illius diri ⸗

rẽt miracula virtu

fuit puer ĩ foꝛma fui. Olnm C EI — runde ecene
Eiecraue elegi. hoc uit eiſ: ita vt loqᷓret ⁊ videret. Et piet. Quinon eſt mecum contra temagica cuz eent ſni
5 uplicat d ogaenan. ſtupẽbat oẽs turbe: ⁊ dicebaänt. mẽ eſt:⁊ quinon congregatme⸗ Andllreed li Eueni
pſe fuit electꝰ ad ꝑficiẽ 5 i fli A . mn ſ ſce vohig⸗ tſi dr̃et᷑ de aplis nNnk
ot nreredeptois · Hugd bic eſt fili? dauid: hari cum ſpargit. JIdẽo dico vobis: Pxpus docliteos Cikifnin
nullus alius qꝛ ꝑ nullu artẽ magicã:tñ nõ iſſennimmſn
aliũ poteratita ↄpetẽter fieri. k ¶ Dilectꝰmeꝰ ac. H̊ dĩ metaphoꝛi poterat dici de eis qnõ erãt ei diſcipli. cũ gͤeucerẽt demones füml ni,
ce de deo:ad expmẽdũ magnitudinẽè pr̃ne dilectõis ad filiũ ſic apud ĩ noĩe xpᷣi: vt dcm ẽ:nec poterat h̊ attribui ſpũi malig vt viſũ ẽ ſeimninoobl
hoĩes ille ꝗ multũ diligit᷑ dr hri coꝛdi. I ¶Ponã ſpuz me.ſu.euʒ. ſili ꝑↄñs nec eiectio demonũ facta pꝑ xpᷣm.⁊ Bẽ qð dr. Et ſi ego gunntnnale,
qꝛ ſpũs ſcũs regeuit ſuꝑeũ ĩ humana nã.vt hr̃ Iſa.ii.Egrediet᷑ virga in beelcebub eucio demones filij vri i. apłi:ig erãt de ſeie iude⸗/ nikligrnüe⸗
de radice ieſſe ⁊c.ſeꝗtur.Et regeſcet ſupꝑ eũ ſpũs ſapie ⁊c̃. opx. vel alij iudei ꝗ nõ ſeq̃bant᷑ xpᷣm:in q̊ eciut:q.d.cũ nõ poſſi igliflnüion
m ¶ Et iudi.gẽ.nũciabit. 2xpᷣs futuꝝ iudiciũ nũciauit hoĩbꝰ p ſuã p / tis hec attribuere niſi virtuti diuine:pↄñs nec eiectio facta ꝑ ſicen pſtdel
dicationẽ. vt hr̃ ifra. Silr ĩ iudicio futuro ſnĩaz iudici feret ĩ huma me:vt pʒ ex dcis.ſequit. e ¶ Hõ ipi iudices vri erũt. de apłis fligneſen
nitate.qꝛ ĩ eadẽ foꝛma ĩ q̃ iudicatẽ coꝛã pilato:ĩ ea ſedebit ĩ iudicio pʒ ꝙ erũut iudices.i.aſſeſſoꝛes xpᷣi in iudicio.vt hr infra.io.Cuʒ eeſtechiged⸗
hoc excepto:ꝙ tũc apparebit ĩ foꝛma głioſa.⁊ G̊ ẽ qð dr Actu.pᷣ. PHic venerit filius hoĩs ĩ ſede maieſtatis ſue ſedebitis ⁊ vos ſup ſe / ſegitigebſnt
ieſus ꝗ aſſumptẽ a vobis:ſic veniet.ſ.ad iudiciũ:ſicut vidiſtis eum des duodecim iudicãtes duodeci tribꝰ iſrł. Si autẽ accipiat ꝓ Ahhzmeritdang
aſcedetẽ.i.ĩ foꝛma humanitatis glioſa:in q̃ aſcẽdit ĩ celũ.ſege. iudeis nõ ſequetibꝰ xpʒʒ:q tñ euciebãt demonesiĩ noĩe ei:ſic di bedͦnücſ
n Cho ↄtẽdet.ſ.vt vidicet᷑. vt pʒ ex pᷣdictis.qꝛ ꝑſecutõeʒ phariſeõ cunt iudices alioꝝ nõ credẽtiũ.qꝛ ex facto eoꝝ ali oñdent᷑ cõᷣ micgttiugn
declinauit humilr abſq; ↄtẽtõe o ¶ Meq;ʒ clamabit. vt.ſ.liberet᷑. demnabiles.qꝛ nõ crediderunt in xpᷣm:cuius deitas declarata ſfrntinclri
ſiẽ patuit in ſua paſſione. p ¶meq; audi.ali.in pla.vo.eius.qð pʒ fuit ꝑ miracula iĩ virtute eius fcã. „. üigfifnefenti⸗
ex ſua taciturnitate coꝛaʒ pilato.q; ̊ fuerat pᷣdcm̃ Jſa.dʒ.Siẽ agnꝰ ¶ Si aüũt egoĩ ſpũ dei ecio demones. ſiẽ ↄcluſũ ẽ ex pᷣdcĩis. iigfmmiinmi
coꝛã tõdẽte ſe obmuteſcet:⁊ nõ aperuit os ſuũ. g CHBgit pue. i vos re. dei.i. xps cuiꝰregnũ erata ðo ꝓmiſſũ. Iſa. ohoihlorſtide
Parücinsdliand tinh rũdinẽ q̃ſſatã ĩtelligit᷑ ppłs iudaicꝰ ↄ. Regni eiꝰnõ erit finis.⁊ iſtud regnũ expectabãt iudei.tñi hᷣ (Ponolntätenthi
a fide ⁊ pietate vacuus. r( Et li.fumi.nõ extiguet.ꝑ h itelligüt erãt decepti.qꝛ credebãt iſtud regnũ tꝑale:quẽ erroꝛæ excluſit ſfflerondſcen
gẽtiles ĩ gbus claritas rõnis nalis erat extincta ꝑↄſuetudinẽ peccã xpᷣs dicẽ Jo.is.Regnũ me.nõẽ de h̊ mũ.tertiã rõnẽ ponit ibi ientiiinetin
di:remanęete fumo volũtatis malefaciẽdi.vult ergo dicere ꝙ xpᷣs ꝓꝑ h¶ Aut quõ põt ꝗſq; intrare in do. foꝛtis.i.diaboli. de aͤ ſcribit ifiuſqutlgeß
foꝛtitudinẽ deitatis noluit reſiſtere iuõis ⁊ gẽtilibꝰeũ crucifigẽtib?ꝰ Job.ai. Nõ ẽ ptãs ſupꝑ terrã que ei ↄparetur. Domus aut eius tegelgtdepiͤe
qꝛ iudei crucifixerũt liguis ſuis ipʒʒ iiuſte accuſãdo.gẽtiles vo mani eſt homo obſeſſus in quo habitat ſicut in domo. Puſticfzenti

==
=

bus ipzcrucifigedo⸗ ꝛmilites pilatiꝗ erãt gẽtiles h̊ͥ fecerunt.vt h ĩ ¶ Et vaſa eius diripe. vaſa aüt ſũt hoĩes peccatoꝛes:ꝗa xpo di gleſimnieil

Jo. io. Segt᷑. Donec euci.ad victo.iudiciũ.i.donecveniat ad ripiunt᷑:qn de ptãte demonis p ipᷣm eripbiunt. linaffnnmig
exequẽdũ extremũ iudiciũ:in quo manifeſtabit᷑ ſua victoꝛia. TCunc k iſi pᷣus alligauerit foꝛtẽ.i.diabolũ.q.d. cũ iſta feceri:vt pʒ ttuon
enĩ inimici eius ponent᷑ plenarie ſub pedibꝰ eius:vt hr̃ in ps.S.Oĩia ſequit᷑ꝙ ipᷣe diabolus ſit ꝑ me alligatus.Ex quo ↄcludit ꝙ ipe Wſcllemniſt
ſubieciſti ſub pedibꝰ eiꝰ. Etf no.eiꝰgẽ.ſperabũt.qꝛ ad pᷣdicatio ſit ve xpᷣs.qꝛ in aduentu xpᷣi ptãs demonis erat diminuenda Pfüͤtlien
nẽ apłoꝝ gẽtiles ad fidẽ ↄuerſi ſũt: iudeis ꝓ maioꝛi ꝑte ĩ ĩfidelitate zarcenda.quartã rõem ponit ibi.Quinon eſt mecũ. ⁊talis eſt. niſlenen
remanẽtibꝰ. v¶ Tüc oblat/ẽ. Pic ↄnñter ponit᷑ ↄfutatio calũnian Volũtas eius ꝗ obedit alicuiẽ ↄfoꝛmis volũtati illius cui obe Pirgie m
tiũ xpᷣi bonitaté: attribuẽdo eiꝰmiracula ſpi maligno.⁊ pᷣmo ponit dit ſaltẽ in facto.⁊ ideo ſi xpᷣs in virtute demonis faceret mira ſenſiti dn
eoꝝ calũniatio.⁊=? calũnie ↄfutatio ibi. Ißs ãt ſcies.Circa pᷣmũ po/ cula ſeqret ꝙ xpᷣs ⁊ demõ eẽnt cõcoꝛdesi factis.hocaũt patet figee
nit᷑ euidẽs miraculũ de eiectõe demonis ceci ⁊ muti:nõ qꝛ talia ſint falſũ.qꝛ facta xpᷣi ⁊ doctrina erãtad retrahendũ hoĩes a pecca nennet
ĩ demone foꝛmalr: ſʒ effectiue.qꝛ hoĩeʒ quẽ obſederat cecũ ⁊ mutũ tis.facta aũt demonis ſunt ad diſtrabẽdũ hoĩes ꝑpctm̃.ex duo lſnihnſi
effecerat.⁊ ideo ipſo eiecto homo loquebat᷑. ſeguit᷑ ꝙ xps nõ operabat᷑ ĩ virtute demonis. ⁊ hoc eſt qð dicit. üri
x¶ Et ſtupebat oes turbe. admirãtes diuinã virtutẽ in xpᷣo. 1Aui noeſtmech 0 coꝛdi fcö volutate. nn i
y¶Ect dice. nüꝗd hicẽ fi.dauid:q̃ſ di.ſic.qꝛ hicẽ xpᷣs nobis pmiſſus m ¶ Cõtra meẽc.⁊ hꝗ eſt diabolus.vt patet ex dictMis. diginiic
de ſeie dauid. 3 ¶ Phariſei aũt audiẽtes.turbas.ſ.ↄfitẽtes ipʒ eẽ n¶¶ Et ꝗ nõ ↄgregat mecũ.ſi.fideles ad vnitatẽ fidei reducẽdo. Dingeuenute
xpᷣm pprer euidẽtia facti. ¶ Dixerũt. hic nõ eucit demo.ni.ĩ be. o ¶ Spargit. ⁊ hic ẽ diabolus ꝗ diuerſas ſectas ⁊ hereſes ⁊ ſcilſ / tinance
pꝛin. demõioꝝ.qꝛ enĩ factũ mirabile negare nõ poterãt: ideo modũ mata q;tũ põt ĩtroducit. p ¶ Jõ dico vobis. Declarata pha⸗ nsmin
faciẽdi calũniabãt:dicẽtes ipʒʒ ꝑ aliquẽ demonẽ ſupioꝛẽ ſibi famlia riſeoꝝ falſitate.hic ↄnñr oñdit grauitatem pctĩ ipſoꝝ.Ad cuius ieſincri
rẽ ⁊ puatü ecere demones iferioꝛes de coꝛpoꝛib obſeſſoꝝ.ſic.s.di euidentiã aduertendũ ꝙ phariſei ⁊ legiſperiti ex coſideratioe glueil

Ei
S
☛
S
S=

,8t Whli
i
iin’ i

E

Se

H
4
4
4

—

=.
—

——

—
2 ☛n„ͤ-
==

1 nüene

n kund
8din, Wr
GN1 vengco
ume ſwndk
bes. Bimin
od

ninge
igltiigeun
ſxagcinthipnid⸗
fnfüigigiti⸗
mnnicrirtdii⸗

. 4

rs ſelelhin en
rinb itGiatſt
tbitdenmiii
icelirptri ii,
õ

mnmmesſe kiitii

=

aiegii numni

ngülenin

uſarin d
=
n trante
zDMonns eiid, 69
mmann e,

6

C

emme

(Mattheus

opatõis xpᷣi ⁊ ex ↄſideratõe ſcripturaꝑ.in gbus de aduẽtu xpᷣi
erat tps õteriatũ.vt hr Dañ.o.⁊ ↄſiłi pᷣmo cognouerũt ipʒ eẽ
xpʒ.vt hr ifra.⁊i.Agricole vidẽtes filiũ dixert ĩtra ſe.h ẽ he/
res.⁊ gloſa ibidẽ dic ꝙ pᷣmo coguerũt ipʒʒ eẽ xpʒʒ ſʒ vitatẽ.qꝛ tñ
icepit vitia eoꝝꝑ rephẽdere ⁊ 3Z ſimulatiõeʒ eoꝝ publice pᷣdica/
re.iõ ↄceperũt odiũ ⁊ ĩuidiã ↄtra ipʒ.ex ꝗbꝰ excecati a pᷣma no/
ticia ceciderũt ĩ erroꝛcẽ.qꝛ talia ꝑuertũt iudiciũ rõnis rectũ.⁊

extũc ĩceperũt oĩa fcã
voꝛacẽ et potato/
rẽ.⁊ pctõꝝ amicũ.
⁊ ĩ tãtã inſaniã ꝓꝛu
perüt ꝙ miracla q̃
nullo mõ poterãt fi
eri niſivᷣtute diuina
ðᷣmõi attribuebãt.
vtpz ex dcĩ. ⁊ lʒ pꝰ
eẽt graue peccatũ.
tñ erat ſolũ blaſphe
mia ↄtra eiꝰ huma/
nitatẽ.ſʒ tñ fuit in/
cõpabilr grauiꝰ. qꝛ
erat ei diuinitatẽ
vnde talis blaſphe
mia eſt pctm̃ ĩ ſpm̃
ſcm̃.qꝛ ẽ ĩpugnatio
vitat agnite. qꝛ ſiẽ
viſü ẽ ipſi pᷣmo vita
tẽ coguerũt de xpᷣo:
ſed excecati errore
⁊ inuidia impugna
uerüt.⁊ talis erroꝛ
cãt ex malicia ñ ex
cuſat.⁊ B ẽqð dic̃.
a ¶ Oẽ pcm̃.pcedẽs

9

pP qð fit remiſſio pctõx

eiꝰ ĩterpᷣtari ĩ malũ.⁊ pᷣmo vocauerüũt eũ

òͤẽ pctm̃ ⁊ blaſphèmia rèmittet᷑
hoibꝰ. ſpus àũñt blaſphemie nõ re
mittet. Et gcũq; dixèrit vbůõ fi
liũ hoĩs: remittet᷑ ei:q aũt dixerit
ʒ ſpm̃ ſcm̃:nõremittet᷑ ei:neq; in
B ſeculo neq; i futuro.Aũut facite

arboꝛẽ bonã ⁊ fructũ eius bonũ:

aut facitè arboꝛẽ malã:⁊ fructuʒ
eiꝰ malũ.Siqdẽ ex fructu arboꝛ
agnoſcit. Rꝛogenies vipaꝝ quõ
poteſtis bona loq cũ ſid mali:?Ex
dbũdãtia.n.coꝛdis os loqꝗt. Boͤ/⸗

nus hõ de bono theſauro ꝓfert
bona:⁊ malũs hõ de malo tbeſa⸗

nro ꝓfert mala. Dicõ aũt vobis:

qm̃ oẽ vᷣbũ ocioſũqð locuti fue/

rint hoĩes reddẽt rõnẽ de eoi die
iudicij.Ex verbis.n.tuis iuſtifica

ſ.ex igratia ⁊ ifirmitate. b ¶ Etblaſphe. ex talibꝰ pcedẽs.
emit.hoiĩ.i.remiſſibile ẽ pcm̃ de ſe.qꝛ directe ñ obuiat pᷣnꝰ

ſicẽ obuiat pctm̃ ĩ ſpm̃ ſãctũ.cuiꝰ ſex ſũt

ſpẽs:ſpatio.pᷣſũptio.obſtinatto.finał ipnĩa.iuidẽtia fr̃ne gre.
ipugnatio vitatis agnite. Cuiꝰ ſufficiẽtia ſicaccipit᷑ ſ̃ʒ ꝙ remo
uet᷑ ab hoĩe pᷣncipiũ ꝑ qõ fit remiſſio pcti.⁊ B ↄtigit triplłr.Uno
mõ exꝑte ipᷣius dei.alio mõ ex ꝑte donoꝝ ipſiꝰ.alio mõ ex ꝑte
pctĩ ipfiꝰ.Ex ꝑte ipſi dei pᷣncipiũ ꝑ qð remittit᷑ pctm̃ẽ ipſa dei
mĩa.⁊ hec tollit ꝑ deſpatõeʒ.ſic fecit cayn.Alio mõ timoꝛ iudi
cioꝝ dei eſt pᷣncipiũ ꝑ qð aliꝗs reſilit a pctõ.⁊ hic tolli ꝑpſum
ptõeʒ ꝑquã aliꝗs pᷣſumit ↄſeꝗ głiã ſine meritis q;tũcũq; agat
male. Ex parte aũt donoꝝ dei duo ſũt q̃ maxime faciũt hoiem

retrahi a pctõ.pᷣmũ eſt

vitatis cognitio.⁊ hec tollit᷑ ꝑhoc ꝙ ali

gs vitatẽ agnitã ipugnat.⁊ ſic viã ſalutis a ſe ſcienter repellit.
⁊v eſt gr̃e diuine collatio.⁊ hec repellit᷑ ab hoĩe q;tũ eſt in ſe ꝑ
luidentiã fr̃ne gre.⁊ nõ accipit᷑ ̊ iuidentia frĩᷣne gre ꝓut aliꝗs
iuidet fratri ſuo.vel alicui ſingulari ꝑſone.ſʒ qñ ẽ tãta malicia
ĩ eo ꝙ diſplicet ſibi de gra dei creſcẽte ĩ mũdo.Ex ꝑte peccati
vero duo ſunt q̃ retrahũt hoĩeʒ a pctõ.vnũ eſt turpitudo actus

cõmiſſi ex cuiꝰ ↄſideratõe ſolet hõ penitere.⁊ hoc tollit᷑ ꝑx fina⸗/

lẽ ipenitẽtiã.nec accipit᷑ ̊ͥ finalis ĩpenitẽtia ꝓut ẽ peccati cir/
cũſtãtia.ſ.qua aliꝗs ĩ pctõ moꝛtali moꝛit᷑.ſʒ qñ aliꝗs tãte mali
cie ẽ ꝙ eligit de pctõ ſuo nũqᷓ; penitere.ita ꝙ nõ vellet ꝙ deus

daret ſibi gr̃az penitẽd

i. bꝛeuitas delectatõis q̃ in peccato

c.ex cuiꝰↄſideratõe ſolet hõ ſᷣm electionẽ pctm̃ refugere.⁊ hec
tollit᷑ ꝑ obſtinationẽ qñ.ſ.hõ firmat ꝓpoſitũ ĩherẽdi oĩo pctõ.

——

Ex pᷣdictis aũt pʒ ꝙ pctm̃ in ſom̃ ſanctũ ita irremiſſibile dicit᷑.
2de difficili ẽ remiſſibile.⁊ ̊ eſt qd ſubdii. S
Spüs aut blaſphemie nõ remittet᷑. Dicit᷑ aũt ſpũs blaſphe
mie qñ aligs ex certa malicia blaſphemat vꝰ deuzʒ ſicut erat in
ꝓpoſito qũ miracłla diuinitus fcã attribuebãt diabolo vt viſũ
eſt ⁊ erat qdã ſpẽs pctĩ in ſom̃ ſcm̃ q̃ tacta eſt.vʒ.ĩpugnatio ve/
ritatis agnite.Et ꝑ eaq̃ dcã ſũt apꝑet ſnĩa illiꝰquod ſegtur.
e ¶ Et ꝗcũq; dixerit vᷣbũ ↄtra filiũ hoĩs.vult dicere ꝙ blaſphe⸗/

mia q̃ erat ↄ humanit⸗

Enõ erat ſic irremiſſibilis ſiẽ illaq̃ erat

ↄtra diuinitatẽ. f¶ Aut facite. Oñſo ꝙ miracula a xpᷣo fcã

nõ poterant attribui ij᷑

bi demoni. ↄñter oñdit ꝙ opoꝛtebat ea

attribui diuine virtuti

. Ad cuius euidẽtiã ſciendũ ſᷣm ꝙ dicit

Hiero.lʒ vtute magica poſſint aliqᷓ miracula fieri:tamen illa
ptinẽt ad curioſitatẽ tm̃ ⁊ vanitatẽ. ſicut ſimõ magus faciebat

ſtatuas ambulare log

ridere.⁊ cõſiłia.vt hr̃ in itinerario cle/

mẽtis.ſʒ illa q̃ ſũt ſalubꝛia vt curatio lãguidoꝝ.illuminatio ce
coꝝ ⁊ huiuſmodi nõ pñt magicis artibꝰ fieri.⁊ iõ oʒ talia attri/

bui diuine virtuti.talia aũt faciebat xp̃s.xiò ex h ↄcludit ꝙ miraeu
la ſua erãt vtute diuina fcã.⁊ eſt qð dicit.Aut facite arboꝛẽ bonaz
⁊ fructũ eius bonũ.Arboꝛ.n.hic accipit᷑ pᷣncipiũ ipſoꝝ opeꝝ.fructꝰ
autem ipſa opera.ĩter aüt arboꝛẽ ⁊ fructũ ſemꝑ eſt ſimilitudo.quia
arboꝛ bona fructũ bonũ ꝓducit.ergo qꝛ opera miraculoſa q̃ᷓ xpᷣs fa/
ciebat nõ erãt curioſa ⁊ vana ſʒ ſalubꝛia.concludit ꝙ pncipium per
q talia faciebat erat ſcm̃ ⁊ bonũ.⁊ hocẽ qð dicit. Aut facite arboꝛc
bonã ⁊ fructũ eiꝰ bonuʒ.quaſi diceret.ex bonitate operum que ego

ben: ⁊ t vᷣbistuis cõdẽnaberis.

ℳ

facio poteſtis ꝑpendere
ꝙ virt' ꝑquã ego facio
nõẽ mala ſʒ bona.

Tüũc rñderũt eiqdaʒ de ſcribis ⁊ g¶ Aut facite arboꝛẽ ma

phariſeis dicẽtes: Magiſter vo/⸗
lumꝰa te fignũvidere.Quirñdẽs
ait illis. Onàtio mala ⁊ adultera
ſignüm qrit:⁊ ſignũ nön dabit ei
niſi ſignũ ioͤne ꝓphete. Sicũůt.n.

lã ⁊ fructũ eiꝰ malũ.iq̃ſi
diceret.ex oꝑibq̃ fiunt
per artẽ magicã cũ ſint
mala vana ⁊ curioſa po⸗/
teſtis ꝑpẽdere ꝙ fiunt
virtute maligna.

fuit ionasi vẽtre ceti tribꝰdiebꝰ? b ¶ Hꝛogeniesviperaꝑ.

tribꝰ noctibꝰ: ſic erit filius hoĩsĩ
coꝛde terre tribꝰ diebꝰ ⁊ tribꝰ no
ctibꝰ. Viri niniüite ſurgẽti iudi/
cio cũ gñatõe iſta ⁊ ↄdẽnabũt eã:
qꝛ pniaʒ egerũt in pᷣdicatõe ione.
Et ecce plus qᷓ;iona hic.Regina
auſtri ſürget in iudicio cũ gñatõe
iſta ⁊ ↄdẽnabit eã:qa venita fini/
bꝰtre audirè ſapiaʒ ſalomõis.Et
ecce plùs q; ſalomõ bic. Cũ dᷣnt

Poſtq; oñdit eoꝝ falſi/
tatẽ.onñdit huiꝰ falſitat
radicẽ.radix.iſ.iſta erat
ſuidia ⁊ odiũ qꝛ lʒ phari
ſei pᷣmo cognouerũt xpCᷣʒ
vt dem̃ ẽ.tñ tm̃ odiũ cõ
ceperũt erga eũ ex G̊ ꝙᷓ
repᷣhẽdebat vitia eoꝛũ
ꝙ oĩa fcã eius iterpᷣtabã
turĩ malũ ad diffaman/
dũ ipʒʒ.⁊ hoc ẽ qð dicit:
Pꝛogenies viperarum.
qꝛ venenũ ĩuidie exvr̃is
parentibtraxiſtis ꝗ pſe
cuti ſũt ꝓphas ex iuidia

⁊ vos ex eadè rõe ꝑſegmini me.ꝑpꝑpqoſ bᷣdit. i ¶ Quõ poteſtis bo.
loꝗ ⁊c̃.q.d.nõ poteſtis de me bona loꝗ ĩuidia ꝓhibẽte ⁊ ideo ſubdit᷑.
¶ Ex abund. enicoꝛ.os loꝗt᷑.qꝛvbũ exteriꝰẽ ſignificatiuũ ĩterioꝛis
pt.⁊ iõ ſubdit. l ¶ Bon hõ de bo. theſauro.i.de bonqvolũtateqᷓ
ſic theſaurꝰ abſcõditꝰ latet ĩteriꝰ ĩ mente.ꝓfert bona.vba.ſ.⁊ facta.
m Et malus hõ de malo theſauro.i.de mala volũtate.ꝓfert mala.
qꝛ ↄꝛie cauſe habent ↄtrarios effectus.Et ne crederent talia verba
remanere iĩpunita.ideo ſubdit. n¶ Dico aũt vobis qm̃ omne vbũ
ocioſũ.⁊ mlto foꝛtiꝰ ſi fuerit nociuũ ⁊ blaſphematoꝛiũ q̃le erat vvũ
phariſeoꝝ.tale reddet eos cõdẽnabiles ĩ die iudicij.ꝑp qð ſeꝗtur.

o ¶ Ex vbis.n. tuis iuſtificaberis.ð ſi fuerint ſcã ⁊ bona ⁊ bonitati mẽ/

tis ↄſona. pꝓ¶¶ Et ex vbis tuis ↄdenaberis.ſ.ſi fuerĩt mala ⁊ pᷣdcis
ↄtraria. q ¶ Tuc rñderũt ei ꝗdã. Hic ponit᷑ ↄfutatio tẽtãtiũ eius
ptãtẽ.⁊ diuidit᷑ in tres partes.quia pᷣ ponitur eoꝛũ confutatio.ſcõo
denũciat᷑ eoꝝ condẽnatio.ibi. Uiri niniuite.⁊ tertio eoꝝ excecatio.
ibi.Cũ aüũt ĩimũdus ſpũs.Circa pᷣmũ ſciendũ ſᷣm ꝙ dr Luce.ii.aliꝗ
volẽtes xberiri pi ptãtẽ petebãt ſibi ſigna fieri ĩ coꝛpoꝛibꝰ celeſti

bus.qð petebãtn

ex deuotõe.ſʒ magis ex curioſitate ⁊ calũniatõe

⁊ hocẽ ꝙ dicit᷑. r¶ Magiſter volumusa te ſignũ videre.nõ qð/

ſʒ de celo.vt habet᷑ Luce.ii.Qui rñdẽs

—⏑ —

=

ut idigni ꝓpter eoꝝ curioſitatẽ maliciã.

ait illis.
nãtio mala.q;ꝛ ex ꝑſecutoꝛibꝰ ꝓphaꝝ deſcẽderãt.
St adultera. qꝛ patres eoꝝ idolatre fuertt.
ignũ q̃rit.de celo.ſ. x¶ Et ſignũ nõ dabit᷑ ei.de celeſtibus.qꝛ

gnũ habebũt.⁊ hoc eſt quod ſubdit. 3ʒD¶ Sicut eniĩ fuit ionas.⁊ ps

y Miñ ſig. io. pphe.q.d.terreniſũt ⁊ ĩfimi.ꝓiõ de terra⁊ infimis ſi/
a

¶ Uiri niniuite.Hic expᷣmit᷑ eoꝝ ↄdẽnatio.qꝛ gentiles pctõꝛes ege
runt penitentiã ad pᷣdicatõez ꝓphetarũ.⁊ phariſei obſtinati ſunt in
pᷣdicatiõe xpᷣi.ꝗ tũ erat dñs ꝓphaꝝ.⁊iõ ex fcõ illoꝝ apparebit ↄdẽ/
natio iuſtaiſtoꝝ.⁊ hoc eſt qð dicit. Uiri niniuite ſurgent ĩ iudicio ⁊c.
hoc eſt dcm̃.ex fcõ eoꝝ apparebit iuſta cõdẽnatio iſtoꝝ.ſeqꝗt.

b ¶ Regina auſtri.i.regina ſaba.de q̃ habet᷑.ʒ. Reg.io.Et dicit᷑ hec
regina auſtri.qꝛ regnũ eius eſt ĩ auſtrali ꝑte reſpcũ irln.
c¶ Surget ĩ iudicio.̊ eſt ex fcõ ſuooñdet iſtoꝝ iuſtaↄdẽnatio.
dð¶ Oꝛ venit a finibus terre.i.a longings ptibus.

Audire ſapiẽtiã ſalomonis.qꝛ nõ fuit niſiſolũ figura xpi.
Et eccce pluſqᷓ; ſalomon hic.i.xpᷣs pñtialr poſitus.cuius pᷣdicatio

nem iudei ↄtempſerũt. g (Cü aũt imũdus. Hic ponit᷑ eoꝝ exce/
catio ⁊ poſſeſſio a diabolo.Ad cuiꝰeuidentiã ſciendũ ꝙ ptãs diaboli
fuit eiecta quodãmõ a pplo iudaicop legis datõeʒz q̃ excludebat cul
tũ demonũ.⁊ ĩducebat adcolendũ vnũ deuʒ veꝝ.⁊ ſic eiectus tran
ſiit ad poſſidendũ plenius gentiles ſine lege⁊ ꝓphax oꝛaculis viuẽ
tes.⁊ ideo eos tenebat ĩ idolatria ſubiectos.ſʒ adueniente xpᷣi Haics

N

tione ⁊ apłoꝝ:iudei pꝓ maioꝛi ꝑte fuerunt ĩcreduli.gentiles at deuo
te fideʒ xpᷣi ⁊ aploꝝ acceperunt.⁊ ſic diabolus eiect ab eis ꝑ fidem
xpi reuerſus eſtad poſſidenduz pplzs iudaicuz erroꝛe excecatuʒ. ⁊ ſic
fcã ſt nouiſſima hui ppli peioꝛa poꝛibꝰ.qꝛ ſtat ppli iudaici peioꝛ eſt
mõò q fuerit a pncipio an legeʒ datã. hoc eſt g̊ quod dic: Cuʒ ãt ĩimun
