Aboĩ ſpe. ma. ab Oiĩbꝰ vobis. Spuͦʒ nolitè extigue
ſti. vos.nõ ſolũ eniʒ re:pꝛophias nolite ſpnere. O ig
abſinsi 3 hlo. gutẽ ꝓbate:qð boöͤnũẽ tenete:ab
eco dvSdb 6i ſpé mala abſtinete vos. Ipſe
pareti maliꝑpſca ſeifi E„
quſq; öclaretur vt integer ſpũs vꝛ ⁊ aia ⁊ coꝛpꝰſi
. siien. pa.i. Ne qrela ĩaduẽtu dñi nii ihn xpᷣi
actioꝛ a datoꝛpaci?. ſeruèt. Fidelis ẽ q vocauit vos:
k ¶Sactificetvos p ꝗ Etig faciet. Frẽs oꝛàte ꝓ nobis
oĩa. ad coꝛp⁊ giaz Galutate frẽs oẽs i oſclo ſacto.

ptinẽtia. ¶ Ut
hec oĩbꝰ ſcis fribus. Gꝛatia dñi
nꝛi ieſu xpᷣi vobiſcuʒ. Amen.
¶ Explicit epiſtola Pauli ad
Theſſalonicenſes pꝛima. ¶ In
cipit argumetũ in eplam ſcdðᷣam.
a Dtheſſalonicẽſes ſcdᷣaʒ
ſcribit epłaʒ apls:⁊ no/
tũ fac̃ eis ð tꝑibꝰ nouiſſi
is de aduerſarij deiectione.

perioꝛem aie ꝑtẽ.⁊

ſit ſperãdũ ſubdit.
ad fidẽ.ſ.deus.

nulli deficit q;tuʒ

titũ diaconẽ ⁊ oneſimũacolyth

ↄcluſio eple ĩ q̃ po/ νEEEn —₰*
ini ſuiretoͤmeh la⸗ Explicit argumentu. ¶ Incipit
tio. ⁊ alioꝛũ ſaluta⸗ epla PMauli ad Theſſa

lonicenſes ſcða. Cap̃.l.

oꝛate ꝛc.ĩoſculo ſa⸗ Auũlus ⁊ ſiluanus ⁊ ti

nec ꝓditoꝛio.ſicut

r¶ Adiuro vos ꝑ do.i.iniungo vobpꝑ ipᷣm. 8Ut le. epi. hec
oĩb ſcis fratrib.i.baptiſmate ſeificatl. t¶ Bfa do. no.ie. xpi
vo.ſupple ſit in pñti ⁊ glia ĩfuturo.Amen. ¶ In capi..vbi dr
ĩ poſtil. Sed iſtud non videtur conuenienter lneguia glo.
P

mittit ꝙ antichꝛiſtus fulminabit᷑. DITIO.
Entẽtia glo.tenẽda ẽ tãqᷓ; planioꝛ ᷣm ↄtinuatiõeʒ ad ĩ/
mediate pᷣdcã nõ obſtãtibꝰ obiectionibꝰ poſtillatoꝛis.
Intelligit. n. glo.hec vᷣba apłi.cũ dixerint.pax ⁊ ſecuri
tas tũc repẽtinꝰ ⁊c̃.de tꝑe illo ĩitercepto qð erit ĩter moꝛtẽ anti

ſẽ fur. qð tᷣs ↄtinebit.5.dies vt põt haberi Dañn.vlt. In iſtis
n.diebꝰ miniſtri ãtixpᷣi vidẽtes ſe euaſiſſe ab illo pᷣlio maximo
iq ãtixpᷣs ⁊ maxĩa ps exercitPꝰeiꝰ ꝑierat.eſtimabũtſe totalr eẽ
ex ꝑiculũ licʒ pᷣnceps eoꝝ ſit ĩterfcũs:ſiẽ ↄtingit multlꝗ poſtq;ᷓ
eripiũt᷑ ab aliq maxio ꝑiculocredũt ſe ab alus ꝑiculis eẽ ſecu/
ros.Nec h̊ ẽ cõeʒ doctoꝝ opinionẽ dicẽtiũ ꝙ moꝛtuo ãtixpᷣo

⁊ falſitate eiꝰ detecta oẽs gẽtes ↄuertẽt᷑ ad xpᷣm * H intelligit

poſt lapſũ. ꝗ.dierum pꝛedictorum. PLICA.
i magf iſupillopboqñ dixerit.pax ⁊ ſecuritas tunc rep‚
tinꝰ vẽit ĩteritꝰ.Naã glo.exponit h̊ de ſocus antixpᷣi.qui
exercẽtes diuerſos iocos ⁊c. Qðpoſtillatoꝛ diẽ ĩcõueniẽter dẽʒ
qꝛ eadẽ glo.pᷣmittit ꝙ ãtixpᷣs fulmiabit᷑ ⁊ maxĩa ꝑs exercitꝰeiꝰ
pibit cũ eo.Et iõ nõ ẽ viſiłe ꝙ remanẽtes debeant exercere lu
dos ĩ ſecuritate ſʒ eẽ ſub maxĩo timoꝛe ſiẽ filu ir choꝛe cuz ſua
ſocietate ꝑeũte:put hr Nũeri.io.Itẽ vr illa glo.eẽ ↄ mẽtẽ eccle

ſie ⁊ ſcõꝝ doctoꝝ ꝗ dicũt ꝙ moꝛtuo ãtixpᷣo ⁊ falſitate eiꝰ dete/

cta. oẽs gẽtes ↄuertẽt᷑ ad xpᷣm:⁊ ſic nõ remanebũt alig de ſecta
ãtixpᷣi. Gʒ burg. p glo. deaã certare vr aſſignãs tpᷣs. 45. dierũ ex
Dañ.vlt.qñ dcĩ antixpiani letabũt᷑.Sʒ h̊ nõ vr viſile qꝛ letanĩ

s bñ ſe hf u. d. Spm.ſ. deuotiõis
(¶Nolite exti. pĩmoderatã curà reꝑ tꝑalium.
d ¶ Pꝛophetias.i.expoſitiões ſcripturaꝝ ſacraꝑ. e

Adiuro vos ꝑ dñʒ üᷣt legar̃ epłla

a (Ita vt dig. ̃ſi diceret. digni eſtis dt h agamꝰ.

xpᷣi ⁊ diẽ iudicij de qͥ.ſ.die iudic ĩimediate añ dixerat.dies dñi

victoꝛes Iſaie...õ ãt ſic hoꝛꝛibiłr victi.ĩmo nec illũ hoꝛꝛoꝛẽ ſcien/
tes letari poterunt.ſʒ potiꝰtimere ſic ſupꝛa dcm̃ ẽ ĩ exẽplo choꝛe.ma
xime qꝛ videbũt oẽs gẽtes ↄuerſas cultũ dei ⁊ xpᷣi ꝑ eos ipeditũ reſu
mere.⁊ ſicñ videbũt ↄſolãtẽ nec ↄpatiẽtẽ.ſʒ oẽs aduerſari eoꝝ ma/
licie ꝑcaſũ antixpᷣi detecte.iõ hñt potiꝰ mãm triſticie qᷓ; gaudu. Nec
illi. 45. dies ꝑ burg.ↄficti ex daũ.vlti.put ipᷣe allegat hẽri clare vidẽ
tur.ꝗbꝰ tñ datis viſiſius ẽ ꝙ alij ꝗ metu ãtixpᷣi latuerant ĩtelligẽtes
hoꝛẽedã ꝑditionẽ ipius ⁊ ſui exercitꝰ. reſumẽèt gaudia ſublato tunoꝛe
q; illi ꝗ de exercitu ſic mi
ſerablr deiecto remanſe
rũt.Illi.n.habebũt mãʒ
gaudu.iſti ãt ñ niſi luctꝰ.

motheus eccleſie theſſalonicen
ſiũ in deo patre noſtro ⁊ dño ie

ſu chꝛiſto: gratia vobis ⁊ paxa de gꝗb dinare nẽo põt ni
deo patre noſtro ⁊ domino ibu ſi ꝓphã vl fili ppde.
chaiſto. Gratias agere debem? la an a gs epi,
ſe P deo pꝛô vobis frẽs ita ůt di⸗ lonicẽſes incipit.(¶
gnũ ẽ:qm ſuꝑcrſcit fides vĩia v/ Aul? ſiluanꝰ.
dbũdat caritas vniuſcuiuſq; vrʒ 1 ripit ſede
in inice: ita vt ⁊ noſißiĩ vobis gle ¶ la ad thella⸗

mur in ècclijs di pꝛo patiẽtiavia
et fidẽ ⁊ in oĩibꝰ ꝑſecutiõibꝰ vꝛis
et tribulatõibꝰ q̃s ſuſtinetis iĩ exẽ
plũ iuſti iudicij dei: ůt digne ha⸗
beamini ĩ regno ðipꝛo quo ⁊ pi ccis ĩpᷣncipio pcedentis
timini:ſi tũ inſtũ ẽapud deũ retri e. . rn geere⸗
. r ge 8 3 f S 1P 5*
buere retr butionẽ bis a vostnn uch hes verer atit⸗
ulat: ⁊ vobis ꝗ tibulaminireg apls reddit theſſalonicẽ
em nobiſcũ in reuelatiõe dñiieſu ſes beniuolos.ꝛ? cautos.
de celo cũ qgelis virtutis eiꝰ ĩ flã

dit᷑ in tres ꝑtes.ſ.ĩ ſaluta
tiont᷑.⁊ ꝓſecutioneʒ.ibi
Braͤs agere.⁊ ↄcluſionẽc.
ibi. Salutatio mea ĩ fine
eple.ſnia pꝛie ꝑtis pʒ ex

capi.ſe.ʒꝰ dociles ſiue do

5 ctos.ibi. Nos ãt.pᷣmũ faẽ
ma ignis datis vinqicta his qnõ dupir. ſgras agedobͤbo⸗

r ,. ES ee 2
nouůerũt deũ:⁊ ꝗ nõoöhediñt eus na eoꝝ ↄuerſatiõe.⁊ oꝛã/

exſe. q¶ Fres.)/ Scribit hanc eplłaʒ ab athenis p
hecẽ vltima ps .

gelio dñinꝛi ihu xpᷣi. Quᷣi penas
dabüti ititu e᷑nas a faciè dñi⁊ a
gla vᷣtutz ei:cuũ venerit glificarii
ſcis ſuis ⁊ admirabilł fierii oibꝰ g
crediderũt:qꝛ creditũ ẽ teſtioniũ
mm ſuꝑvos ĩ diẽ illo. In quo ẽt

do ꝓ melioꝛi ↄſũmatiõe.
ibi. In ẽt oꝛamꝰ. Circa
pꝙ dic. Srãs agere debe-
mꝰ deo.a qͥ ẽ oẽ bonum.

Sen. raguvthitn l.
ꝑ.i.oĩbꝰ hoꝛis qad hoc
oꝛdinatis. 3 Pzꝛovo.
fra.qꝛ bonũ diſcipłoꝝ re
dũdat in magiſtrum.
OQdm̃ ſuꝑ. fi.
ve.iĩtèéſiue firmiꝰ his q̃ ſũt fidei adherẽdo.⁊ẽt extẽſiue ea q̃ ſũt fidei
magl explicite cognoſcẽdo ⁊ ea vᷣbo ⁊ exẽplo ad alios dexiuãädo.
cC ¶ Et abũu.cari.iĩ affectu iterioꝛi ⁊ oꝑe exterioꝛi.] d¶ Ita vt ⁊ noſn
ipᷣi ĩ vos glo.i.in vob. e¶ In eccle.dei.pponẽdo alus ecclus vitaz⸗
vfram ꝓ exéplo.iõ ſubdit᷑. ¶ Pꝛo pa.vr̃a ſolida. 6Cr ſdelr
ma. h¶ Suſtinetis.ĩ exẽ.iuſti iu.dei.i.ꝑ ̊ ſẽſiblr apꝑebit iudiciũ
Dei eẽ iuſtũ patiẽtiã vr̃am pᷣmiãdo.iõ ſubdit᷑. i ¶ Ut digne habe.ĩ
regno dei ꝓquo ⁊ patimini.⁊ ꝑſecutoꝛes vr̃os punido.iõ ſubditur.
Si tñ iuſtũ ẽ.⁊ accipit᷑ ſi ꝓ qꝛ.qꝛ iuſtũ ẽ. l¶ Deũ retri.retribu
tionẽ.i.gehẽne penã. m¶Dis ꝗ vos tri.ꝑpſequẽdo. n ¶ Et vo.ꝗ
tribulamini. patièt ſuſtinẽdo. o ¶ Requiẽ no.ꝗ ſilr tribulamur.
⁊ iõ ſubdit᷑ retributiõis tpᷣs.cũ dr̃. p¶ In reuel. do. ie. de celo.i.qñ
manifeſte apparebit veniẽs ad iudiciũ.ſicut dẽ. Matth.⁊ 4. Sicut
fulgur exit aboꝛiẽte ⁊ apparet vſq; ad occidẽtẽ.ita erit aduentꝰ filui

hois. q (Cu angelis vtutis eiꝰ.ꝗ erũt executoꝛes dini iudicj.

r ¶ In flamma ignis dãtis vindictã.i.facientis. s ¶ His qui nõno.
deum.i.fidem eius nõ receperunt.ſicut ſunt pagani ⁊ iudei obſtina/
ti. t¶ Et quinon obediunt euangelio.ipſum opere adimplendo.

ſicnt ſunt mali chꝛiſtiani habentes fidem ſine operibus que moꝛtua

eſt. v¶ Qui penas dabunt.i.ſoluent.ſiue ſuſtinebũt.

. tin t . ni x ¶Afacie domini.i. per ſententiam ab oꝛe eius egredientem. quãdo
Ppꝰ moꝛtẽ ei credẽtes ſe eẽ ſecuros ĩ pace facient feſta ⁊ ↄuiuia

dicet repꝛobis.Ite maledicti ĩ ignem eternũ ⁊c̃. Matth.ꝛ5.⁊ electl.
Uenite benedicti patris mei.⁊ ideo ſubditur y¶ Cũ venerit glo/
rificari in ſanctis ſuis.i.dare eis gloꝛiam ſuam mirabilem.nam exce
dit intellectus creati capacitatem.i.Coꝛ.⁊.Oculus non vidit nec au/
ris audiuit ⁊c. 38Quia creditum eſt teſtimonium noſtrum ſuper
vos.i.quia credidiſtis illud quod teſtificati ſumꝰvobis pꝛedicando.
a ¶ In die illo.i.de die illo gloꝛificationis ſanctoꝛum.ita ꝙ liin tenet
hic materialiter.ſicut cum dicitur imago herculis ẽ in lapide.

b n ä. Pic ↄnñ̃r reddit theſſalõicẽſes beniuolos oꝛãdo p eoꝝ felicia

ↄſũmatiõe.d. In q̊.i.ꝓ quo.ſ.die gloꝛificationis obtinẽdo.

a ¶ Dꝛamus ſẽꝑ ꝓ vobis.exponat᷑ li ſempꝑvt ſupꝛa. b ¶ Ut dignet᷑
vos. i.faciat vos dignos. c icut vocaui
ad fidẽ.iõ ſubdit᷑. d ¶ Et ĩple.oẽz vo.bonitatis ſuæ.tũc.n.ĩplebit
oð deſideriũ electoꝝ. Rropeli qo coſtis ↄfeſſio Ro.io.Coꝛde
credit᷑ ad iuſticiã.oꝛe ãt ↄfeſſio fit ad ſalutẽ. f ¶In vtu. i. in ↄſtan/
tia martyruj ꝓ fide ipleat p vobis ĩ pnti.vt ſic nõ ſolũ habeatis aureo
laz ſcõꝝ oĩuzʒ cõem.ſʒ ẽt aureolã q̃ ẽ ꝓpꝛie martyrũ. g ¶ Ut clari

ficet᷑ no. do. no.ie.xpi ĩ vo.in palma martyrij vri.GB.n.mõ dr Jo. vltl.

.
9

de petri martyrio.Cũ ãt
ſenueris extẽdes manus
tuas ⁊c.⁊ ſubdit euange/
liſta exponẽdo. Hoc aũt
dixit ſignificãs q̃ moꝛte
eẽt clarificaturus deuʒz.
b ¶ Et vos ĩ illo.ipᷣm in pa
tria clare vidẽdo. Ca. II.
‚BPPOgamus autez
vos. Vic ↄñter
aoyvols reddit thef
falõicèſes cautos. Ciſca
qð ſciẽdũ ꝙ aliqui theſſa
lonicenſes credebãt dieʒ
iudicij eẽ ꝓpinquã.tum
vp tribulatiões qs ſuſti/
nebant.qꝛ xpᷣs in euange
lio dixerat eccłiaʒ maxi/
me tribulari appꝛopin
qqudãte die iudicij.vt pats
Matth.⁊ 4.ꝑꝑ qð time/
bant adhuc maioꝛes per
ſecutöes ĩcurrere.tuz qꝛ
apłlus dixerat in epłapꝛe
cedẽti. ca... Nos ꝗ viui/
mus qui reliquimur ⁊c̃.
obuiã xpᷣo.ſ.ad iudicinz äl
venisẽti vt dem̃ fuit.qð aliq theſſalonicẽſes male ĩtelligentes crede
paät illã obuiationẽ tꝑe pauli futurã eo ꝙ dixerat. Nos qui viuimus
ſił rapiemur ⁊c.ꝑꝑ qð aſſecurat eos de die iudicuj.longa diſtãtia red
dẽs eos cautos.vt nõ ocipiãt᷑ circa ̊ ex cuiuſcũq; doctrina. Et diui/
dit᷑ ĩ duas ꝑtes.qꝛ pᷣ remouet erroꝛc.⁊? docet vitatẽ.ibi.Qim̃ niſi.Cir
ca pᷣꝰ diẽ. Rogamꝰ vos frẽs.ꝑ aduẽtũ dñi.ad iudiciũ. kEt no.cõ.
ĩ ipʒ.tũc.n.electi ↄgregabũt᷑ ad eũ. Mat.⁊ Ubicũq; fuerit coꝛpus
illic ↄgregabunt᷑ agle. ¶ Ut non mo.a ve.ſẽé.i.a vo itellectu.
m¶ Neq; ter.qꝛ iſtat tribulatio maxiĩaq̃ pᷣdicta ẽ foꝛe ꝓpe diẽ iudicij.
n leq; pꝑ ſpi.ſ.malignũ trãſfiguratũ in angelũ lucis ⁊ aſſerentẽ vo
bis Zriũ.ſ.ꝙ dies iudicui ſit ppiqua. o ¶ Neq; ꝑ ſer.alicuiꝰ pſeudo
apli. p ¶Neqʒ p epłam ⁊c̃.nã aliqũ falſi apli ⁊ heretici mittebãt
eplas ſub noĩie voꝛũ aplłoꝝ xpᷣi ad fideliũ deceptionẽ vt ſupꝛa dcm̃ ẽ
aliomõ ſic.Neqʒ ꝑ eplam ⁊c̃.nr̃am pᷣcedẽtẽ. q ¶ Quaſi inſtet dies

8&am⸗ ſep vobis: vt dignet vos
voͤcatiõe ſua ðs ntẽ:⁊ ipleat oẽm
volũtatẽ bonitad ſue ⁊ öpꝰ fideiĩ

ihu xpᷣi ĩ vobis:⁊ vòs in illo:ſᷣm
gram dei nui? dñi ieſu xpᷣi. ¶II.
—DOgamꝰ aſt vos frẽs ꝑ
aduẽtũ dñi nꝛi ihu xpᷣi ⁊
nièé ↄgregationis in ißm
ut nõ cito moneaminia vꝛo ſẽſu
neq; tèrreaminineq; ꝑ ſpm̃ neq;
ꝑ ſermoͤnẽ: nẽq; ꝑ eplaʒ tanq; ꝑ
nos miſſaʒ: q̃ſi inſtet dies dñi.
Nẽ ꝗqsvos ſeducatvllo mõ.quᷣo
niaʒ niſivenerit diſceſſio pꝛimũ:
⁊ reüelatꝰfuerithomo pcti filiꝰp
ditiònis: q aderſat ⁊ extollit᷑ ſn/
pꝛa qð dẽ deꝰ aut qð colit ita
vt ĩ tẽplo di ſedeat oñdẽs ſe tan/

dñi.eo ꝙ ibi diximꝰ.Deinde nos ꝗ viuimꝰ ⁊c̃.⁊ qꝛ non fuit intellectꝰ

nj ꝙ dies iudici eẽt ꝓpinqua.vt ibi fuit dictuz. r ¶ Megs vos
ſeducat vllo mõ.ᷓ addit ad excludẽdũ oẽm deceptiõis modũ circa
mãm iſtã. s ¶ Qm̃.hᷣ ↄnᷣr docet circa diẽ iudicij vitatẽ de q̊ dicit.
ꝙ dno notabilia pᷣcedẽt.pᷣmũ ponit᷑ cũ dicit.Qm niſi venerit diſceſ
ſio pᷣmũ.qð exponũt aliꝗ de diſceſſione a romano iperio.qð floꝛebat

tpꝑe pauli.a q̊ receſſerũt qᷓſi oĩa regna negãtia ei ſubici ⁊ redditioneʒ

tributi.iã a multis ãnis illud ẽt ĩperiũ caruit ĩperatoꝛe pluribꝰãnis.
⁊ tũ nõ vẽit adhuc antixpᷣs.ꝗ tñ dʒ vẽire cõpleta illa diſceſſione.vt
videt᷑ apłs dicere ĩfra.Et tũc reuelabit᷑ ille iniquus ⁊c.ꝑꝑ qð alij ex/
ponũt de receſſu ab obediẽtia ecclie romane.a q̃ iã diu eſt ꝙ receſſit

grecia. Sʒ ſaluo melioꝛi iudicio mibi vr meliĩtelligẽdũ.de receſſu a
fide catholica.ſic exponũt aliꝗ.nõ tñ ĩtelligẽdo ꝙ oẽs ſinta fide ca/

tholica ſicut exponũt aliꝗ receſſuri.qꝛ durabit in aligbꝰvſqʒ ad finẽ
mũdi.ſʒ qꝛ maioꝛ ꝑs credẽtiũ diſcedet ab ea.qꝛ ſcõᷣm dem̃ ſaluatoꝛis
Matth.⁊ ꝗ.appꝛopinquãte ãtixpᷣi tꝑe abũdabit iniꝗtas ⁊ frigeſcet
caritas multoꝛũ.⁊ ꝑ ↄñs fides vera deficiet ĩmultis.⁊tũc veniet an
tixpᷣs fcã diſpoſitiõe ad receptioneʒ ipᷣius. Huicẽt dicto ↄcoꝛdat dẽʒ

abpli ĩfra.i. ad Timotſ. 4. vbi diẽ. ꝙ ĩ nouiſſimis tꝑibꝰ diſcedẽt qdas
a fide attẽdẽtes ſpiritibꝰerroꝛis.⁊ ſcðõᷣa ad eũdẽ.ʒ.In nouiſſimis die/

bᷣiſtabũt tꝑa ꝑiculoſa ⁊ erũt hoĩes ſeipſos amãtes ⁊c.ſegt᷑ ibidem.
Poiĩes coꝛꝛupti mente repꝛobicirca fidẽa.t ¶ Et re.fuerit.h̊ ponit
ſcõm notabile qð pᷣcedit diẽ iudicu.ſ.aduẽt antixpᷣi.cuiꝰ pᷣ ponit᷑ ſu/
perbie exceſſus.⁊? tpᷣs veniendia eiꝰcaſus.ibi.Et tũc reuelabit᷑.ʒꝰð

monis effectus.ibi. Cuiusẽ aduentus. Exceſſi us vero ſuperbie erit.
quia faciet ſe ſicut deũ adoꝛare.dicit igit.Et reuelatꝰ fuerit.i.mani/
nifeſte oſtenſus. v ¶ Homo peccati.i.totaliter deditus peccato.ſi

cut hõdeditus agriculture dr̃ bõ agri. x¶ Eiliꝰ perditionis.i.di/

ocatiõe ſua.ad gliam ſicut vocauit

vtuͤte:vt clarifſicet᷑ nomẽ dñi nꝛi

luͤſtratione aduẽtꝰ ſui:eũ chᷣiꝰ eſt

d. g
dr iniꝗtas in abſtracto ꝑꝑ exceſſum ſue malicie.ſicut hõ multũ

n

ctum. x (Eo ꝙ caxitatẽ veritatis.i.qꝛ veritateʒ euan elicã
q̃ẽ lex amoꝛis. y

eoꝛũ demerita. bę

dUt credant mendacio.qui repulerunt veritatem.

gnus perditione.ſicut.z. Rcg iz. dr. Filiꝰ moꝛtis.qꝛ dign moꝛ
y ¶ Quiaduerſatur ⁊ extollit᷑. loꝗtur de futuro ꝑmoduzʒ
pꝛeſẽtis ꝑꝑ certitudineʒ pꝛophetie. loquitur enim de antixpo
ꝓphetice. 3 ¶Supꝛa oẽ qð drĩ deus.q;tuʒ ad deos gentiliuʒ

te. P

qui dicũtur dij ſed non ſunt. a ¶ Aut quod colitur.q;tũ ad ſa

ctam trinitatem que colitur vt vnus verus deus.oẽm enim ta/
lem cultum exterminareconabit᷑.vt ipᷣe ſolus tãqᷓ; deus ab ho⸗/
minibus adoꝛetur. Sile dicitur Judith. 3. ð nabuchodonoſoꝛ

qui pcepit extermi
ℳ 9 2 — E „
qᷓ; ſit ðs. Mõ rẽtineſ ꝙ cũ adhuc reevripleſolas ar⸗
eſſẽ apud vos:hec dicebã vob: diceretur.
Et nuᷣnc qd detineat ſcit: üt reue b¶ Itavt intemplo
let᷑ i ſuo tꝑe. N myſtriũ iã oꝑà dei ſedeat. reedif-
r iniqtas: tantun 3 cato ab ipo ⁊ iudeis
tur iniqtat: taͤnth üt g tenʒ nuc te ſibi adherentibus.
næat:donec ð medio fiat. Et tũc ¶ Alu exponũt. inte/
reuelãbit ille iniquꝰ qůẽ dñs ihs plo.i.ſic ſeoſtendet
iterficiet ſpũ oꝛis ſui ⁊ dẽſtruetil acſi ipe ſit tẽplum
dei eo mõ ꝗᷣ huani/

tas xpi ẽ dei tẽplũ.

aduentꝰ ſ̃ʒ oꝑationẽ ſathane ĩ oĩ c ¶ mõ re.ꝙ ꝛc. q̃ſi

virtute et ſignis ⁊ pꝛodigijs mẽ diceret. noõ deberet
dacibꝰ ⁊ ĩ ſeductiõe iiqtad his delabia meoꝛiavfa.
e E = dEt nücgc ötine
ꝗ błłt: eõò ꝙ caritatẽ vitatis nõ ar. ique ſit c moꝛe
receperunt vt ſalui fierẽt. Jdèo ipiꝰ. e ¶ Scitis.
mittèt illis deus operatiöneʒ er ſeiebat n choia ſn⸗
D acic? tura a deo ſunt di⸗
roꝛis vt credant mendacio: vt ſpoſita determina⸗
iudicentur omnes qui non cre tis tpibꝰ vẽtura iõ
diderũt veritati: ſed conſenſerüũt ſnpcitir
iniquitati. NHos ſutem debemꝰ ¶ Utre in ſuo tpe.
S a deo diſpoſito. licz
autẽ antixps ſit vẽ/

turus perſonalr. venit tñ figuralr.ſiẽ dem fuit de antiocho il⸗

luſtri. Dañ.ii.ꝙ fuit figura atixpi.Et eodẽ mõ dĩ ð nerõe ꝗtũc

iperabat.⁊ pᷣm de romàis pᷣncipibꝰ mouit ꝑſecutõeʒ ecclie cuʒ
lã myſteriũ.i.figura. h ¶ Inigtatis.i.ãtixpᷣi qui

liberalis dr liberalitas. i ¶ J oꝑatuxr. ĩ nerone eccliam pſe
quente. kTm. ſupple reſtat. ¶ Ut quitenet nũc.ſ.ro/

manũ iperiũ vt exponũt alig. m ¶ Teneat donec de medio
fiat.i.donec deficiat romanũ iĩperiũ ꝑ diſceſſuʒ ab obedientia
ipiꝰ. Sʒ mihi vr meliꝰ exponi de diſceſſiõe a fide eccłie romãe.
ſupꝛadicta ſic.Tm̃ ſupple reſtat.Ut ꝗ tenzʒ nũc.fidẽ catholicã.

Teneat.eã firmit᷑ ĩ ꝑpſecutiõe neronis ⁊ alioꝝ tyrãnoꝝ ſequen/

tiũ.Donec de medio fiat.i.donec deficiat mõ ſupꝛadicto.
E tũc reue.ille iniquus.qꝛ ſiẽ ſupꝛadictũ ẽ deficiẽte ſic fide
apparebit ãtixps.iõ dr.Et tũc reuelabit᷑ ille iniquus.ſic ãtono
matice dictꝰx*. o ¶ Quẽ oñs ie.iter.ſpũ oꝛis ſui.qꝛ de madato
eiꝰ fulminabit᷑ ꝑ miniſteriũ michaelis archãgeli. p (Et de⸗
ſtruet. ĩ aia ⁊ cpꝑe. q Blluſtratiõe aduẽtus ſui.i.ĩ aduentu
ſuo claro. 1Kins ß ↄñi circa antixpᷣm ponit demõis effe

ct.hẽbit.n.antixpᷣs demonẽ᷑ pꝛiuatũ ꝗ a deo ꝑmiſſus faciet mł
ta miracula ad eius nutũ ꝓ ſubuerſione fideliuz. ⁊ hoc ẽ qð dĩ.
Cuiꝰẽ aduẽtus ſᷣm operationẽ ſathane ĩ oĩ vtute.i.tꝑali ptãte.
8 Eer ſignis ⁊ ꝓdigijs mẽdacibꝰ. nã aliqua fient per illuſionez

ſenſuũ a demone q̃ videbũtur eẽ ⁊ nõ erũt.⁊ aliqᷓ erũt res vere
ſicut demon ſuꝑ oues Job fecit ignẽ verũ deſcẽdere.dicũt᷑ tñ
ſigna mẽdacia.qꝛ fiẽt ad aſſertionẽ mẽdacj. t ¶ Et in omni
ſeductiõe iniquitatis.vtpote minis ⁊ ꝓmiſſis ⁊ alus modis ex
gſitis. v Poauzeri ude nhebebcorreroerue

t lal⸗
Jõ.i.pꝑ
ittet illis deus.i.mitti ꝑmittet.
perationem erroꝛis.i.ducentem in erroꝛem mõis dictis.

el Non receperunt.credẽdo. 3
ui fierent.qꝛ extra veritatẽ euãgelicã nõẽ ſalus. a

t iudicẽtur oẽs.ſ.iudicio cõdemnationis. os aũt.

Pec eſt tertia pars in qua reddit theſſalonicenſes dociles eos

moꝛibus infoꝛmãdo.⁊ pᷣmo q;tum ad operationem boni.ſcdᷣo
qᷓ;tum ad euitationem mali.ibi.Denũciamus.pꝛima in tres.q

pꝛimo de eoꝛum bono pꝛincipio gratias agit.ſecũdo ad perſeue
randum eos inducit. ibi. Itaq; fratres.tertio oꝛationes eoꝛum
petit. in pᷣncipio ſequẽtis ca.Circa pmum dicit. Nos autem de⸗
bem grãs agere.qꝛ bonũ diſcipuloꝛũ redũdat in magiſtrum.

.

kaaeh
otergrt,
(Ateſder.
6Woiſtutorri

—
—
+—,
=
=
——cf
——
—
—

epöckitonon
niͤſnſ,
00. N.
nntdi⸗
ſalSuundis
eſioncenes
lſtiofie⸗
Crfntetinoniu
laiois Mit⸗
1,oninchi
entichitenpote
Pundabit iniuin
uADDI.
Eaidite
cs (ironin
ſiluatoꝛis
thuippi⸗
ſareſcetinul
islegin ucis
Cerrifllushois
ſenispetsinue
ſieſcezatenn
Ugireſefifte
zuigo Co

iiſffuer,
ifehwen ſe
eannofti⸗

pnobiſſtun

hepe.
erdeiiih
Cpeunee.
Mun ſneipe
moadiſase
Nnſtoelafie
dechriti
lart
imſeii⸗ .
lingetirbe,

inprtiiſb,

üſciher en
nſerinhe
nspe⸗ ge
ilaſntat
W

bügniignn

lgnitenohn
ſentncre d
edeſeenha⸗⸗

¶ Ad Timothenz I.

inaan a ¶ Qelegerit vos de .ſua grfa. b ¶ Pꝛimitias in ſa. fuerũt. n. gabũdi ⁊ ocioſi. m ¶ Meq; gratis miducauimus panes.petentes
R de pᷣmis credẽtibꝰ ex gẽtilitate. c n ſancti. ſpus. p baptiſ nobis miniſtrari ab aliquo vrm. n Sed in laboꝛe ⁊ fatigatione.
uc a mũ ĩ q dat᷑ gra ſpũs ſci ſactifſicãs. OD ¶ Et in fide veri.i.in fide coꝛpoꝛali. o¶ Mocte ⁊ die operantes.ad acquirendum victuʒ no
W catholicaq ſola ẽ va. e ¶ In qua.ſ.fide. ECt .· vos per ſtrum. exceptis hoꝛis ad oꝛandum ⁊ docendum aptits.
dei hande euãgeliũ nr̃m.i.ꝑ noſtrã pᷣdication? euägelj. ge In acg.glo p¶ MNon quaſi non habuerimus poteſtatem. accipiendi ſumpta vo
zzed rie ⁊c.i.vt ꝑ ̊ gliaʒ acꝗratis. h¶ Itac. B 2ñir ad ꝑſeueraduz bis ſcõᷣm foꝛmaz euangelicam. Luce.io.vbi dicitur pꝛedicatoꝛibus.
RN eos ĩducit.d.Itaq; fres ſtate.firmi ĩ moꝛibꝰ⁊ fide. i ¶ Et te· Edentes ⁊ bibentes que apud illos ſunt. dignus eſt enĩ operari mer
iine nete traditões q̃s didiciſtis.a nob. k¶ Giue ꝑ ſer. vos pᷣnci cede ſua. q¶ Sʒ vi noſmetipos foꝛmaʒ daremꝰ vobis ⁊c̃.qꝛ ſi nos

e Me paliter docendo. . Pabentes poteſiatem ac
b uti Sined no gias agere deo ſemꝑ pꝛo vobis foꝛmã daremꝰvobis ad imitãduũ miendͤifapeue abſtunn
vob miſim vos do frẽs dilecti a deo: qꝙ elẽgeritvos nos. NHa ⁊ cũ eſſemus apudvos ſtro laboꝛe. multo mag!
cendo. Et qꝛ ad pſe ðs pꝛiniitids i ſalutẽ i ſcificàtiõe hoc denunciabamꝰ vobis:qm̃ ſi ailu ꝗnõ hñt talẽ poteſta

r antde neriduͤft booinch⸗ ſps ⁊i fidẽ vitat:i qua ⁊ vocauit ꝗs nõvult oꝑari:nec manducet. tem debẽt de laboꝛe no
noaolubditdeb voos p euzgeliunzz acaſitöegle Auiuim. n inter vos quoſdaz e recreratatat vin
i kei cãdo.d. m¶ JIppe dni nꝛi ieſu xpi. Itaq; frẽs ſtate ambulates igete:nihil oꝑantes: denũciamꝰ ⁊c.vt cũ ſill
el rifts at do. no . ie. ac pz et tenete traditiões qᷓs didiciſtis ſ curioſeagẽtes. His ũt ꝗ eiuſ/ tiooperantes.i. quieti ?ꝰ
wmni a Sectucha ach ſiuẽ ꝑ ſᷣmonẽ ſiue ꝑ eplaʒ niam. modi ſut: denunciamꝰ obſecra radung. orig
„ Wüd .2. vbi o ipoſt. Jbp aſt dñs ni ihbs ⁊ ðs ⁊ pꝛꝭng min dno ihᷣn xpᷣo: vt cſi ſilentio Duuãs panc.it hꝛopꝛio
joi 4 Ca.z=.vbi or̃ ĩpoſt. Fe n . ,X . AW N. EI! 1 laboꝛe acꝗſitũů. Maãdu/
ni⸗ ſnn OQꝛ vᷣm teſtimoniũ dilexit n08: 7 ðditↄſolatiõeʒ et⸗ oꝑpates ſuũ panẽ mãducẽt. Aos9 it non alienum.
4 Zingozis Mar, nã ⁊ ſpem bonã in ga:exhoꝛte᷑ aũt frẽs nolitẽ deficere bñfacien t Wos ainen. enoie⸗
e 24. ppꝛo a: 2£ X 2 “ . 8. ₰ or; circa dicta al u intelle⸗
. En⸗ te antixpi tempoꝛe coꝛda Hæ vsſirine ologe . tes Qbsn gon ôbedierit vᷣbo n depoligoliengete⸗
E) en abundabit iniqui ,/ /)½ ermonc bono. CIII. nꝛo:ꝑ eplaʒ buc notate: 2 nõ o dere ꝙ pauperib laboꝛa
i e 4 tas. A· DDITIO Eceterõ frẽsoꝛate pꝛo miſceamini cuʒ illo vt ↄfundat᷑. renõpotẽétibꝰ occupatl
r ſcnge — cũdũ te/ nobis üt ſᷣmo ði cuůrrat Et noͤlite q̃ſi inimicũ exiſtimare: negocys ſpualibꝰñ eent

mitdeir, ſtimoniuz Triges qjs&n S S. r I, Erssfnirenor frse e r n, adminiſtridi neceſſaru
inmn uiuatoꝛis et clqrificet ſiẽ t pð vos: zůt li· ſ coꝛꝛipitevt freʒ. Jpẽ at deus cupruo iopremoner
h ben ꝓpe aduẽtũ xpᷣi 2 beremur ab ipoꝛtunis⁊ mal hoi pacis dẽt vobis pacẽ ſempit᷑naʒ Uos aũt fratres. faculta
n r fides veficietmul by. Mon. n. oinʒ éfides. Fidélis in oĩ loco Dñs ſit cdibꝰ vobis. tembabentes.
ne tis. legit᷑.n. Luc.is. gſit ðs eſt ꝗq ↄfirmàbit vos⁊ cu/ Salutatiõo mea manu pauli:qð v¶ Nolite deficere bñfa

1dehdi Uerũtñ filius hoĩs 4. — Rinn ſſe,8 zſz;rn nemnet „P.1 ciẽtes.i.nolite deſiſtere
Mümmzn veniẽs putas inue/ ſtodiet a malo. Cõfidimꝰ dñt de ẽ ſignü in omniepla. Ita ſcribo. a beneficétia talibꝰ ꝑſo/

ſeei fünnt niet fidez in terra æ vobis frẽs i dño:qm qᷣcũq; pꝛè BGꝛa dñi nii ihn xpᷣi ci oibus vo nis. x¶ .. ſiquis non
Rendinigiri logt de perfſca file cipimꝰ:⁊ facitis:⁊ facietis.Dñs bis. Amẽ. ¶ Explicit epiſtola obedierit verbonĩo per.
1 t kut iglo Cea. II. aÄut dirigat coꝛda viaĩ caãritate di Pauliad TZbeſſalõicẽſes ſcda. epiſtola bunc notate. ſin

E
nſteſmuiceſaltin

d aiter apte et patiẽtia xpi. Denũciàmꝰ qᷣt vo ¶Incipit argumentu in eplam coꝛꝛipere. 7rnon
Orinewelt pãpetita theſ bis frẽs ĩ noie dñi nii ihu xpᷣi: ͤt ad Timothen pꝛimaʒ. cõmiſceamini cuʒ illo.ſo
Se ſalonicẽſibusorati ſubtrahaſ vos ab oi frẽ abulãte 2

Hogicaſtunsorari 5 abulate ¶ c Imotheü inſtruit ⁊ do / cietatẽ ei'vitado.
n tas recipeoca die inoꝛdinate 7 nõſcʒ traditionez Acer de oꝛdinatiõe epat? 54 Utofundatur, aſicre

=M Gi gni -id K ſ. „ „ H R EP., ſipiſcat a malo ſuuo.
ui iait deceteroftes qu accepunt anoh. ghini ſein/ a diaconij: 0is eccliaſtice diſci c Et noiite quaſi nimi
Arttünftit⸗ oꝛate ꝓ nob. inſtan quẽadmodum opoꝛteat imitarn pline:ſcribẽs ei a laodicia ꝑtychi cuʒ exiſtimare.qꝛ aſi vi

.

stiice nint deuote. nos qm̃ nõ inꝗèti fuimꝰ iter vos / cũ diaconẽ. ¶ Incipit epiſtola tiumodiendum ſit. natu

u cunngetg.. neq; gratis pané mducauimus uli ad timoſpe pꝛia. Cꝗ.I. rn giligend.
p Eurrat. ſne ipe, ab aliquo: in laboꝛe ⁊ fatigat Aulz apls huxpi ſech ctos ator..
— imetoadalias ge ne nocte ⁊ die oꝑantes: ne queʒ Qdũ iperiũ di ſaluatoris c¶ Det vobis pacẽ ſempi
e mnne enes am grauareme. Nonaſino ba p nii errpiieſuſpeinze⸗ femammnot egtater
i,eius declarätin. buerim ptate: ut noſmetipos timotbeo dilecto ſilio cumomnib vobis ipee
in Sicne s apoveeos ſenti per gram. gloꝛiaz ĩ
tignn iam fem̃ ẽ. Aibeab ĩpoꝛ.i.a pſeudo aplis impoꝛtũe fal/ futuro. e ¶ Salutatio. Pec è vltima ꝑs epleqẽ ↄcluſio vel confir
ſpreftlti i⸗ ſa ingeret by. t ¶ Et malis hoib. pdicationẽ euãgelij qlite- matio ꝑ ſignũ in fine eple ſcriptũ de manu Pauli.qd.n.ſupꝛa poſitũ
nriiſf ii cũq; impediẽtibꝰ*. v¶ Nõ.n. oiuʒ ẽ fidesi· nõdũ acceperunt ẽ. ſcriptũ erat pꝑmanũ notarij.ſz iſtud vltimuʒ de manu⸗ auli erat
. ignfn i oẽs fidẽ per meꝗ ſũt eam accepturi. x¶ Fidelis ãt deꝰ.ĩ pꝛo ſcriptũ.⁊ ſiłr faciebat in alus eplis ad certificãdũ illos ꝗabꝰmittebã.
noeitiin miſſis adimplendis. Cu nfirmabit vos. contra dece- tur ꝙ eẽnta Paulo directe.⁊ ad excludendũ eplas a pieudo apoſto
ininii ptiones pſeudo apoſtoloꝛũ. 3 2 — malo.ſ.iĩpatiẽ lis ſub noĩe Pauli ſcriptas.in ꝗbus finis non erat ſcriptus de manu
nötn. 6 tie in perſecutionibus tyrannoꝛũ. a ¶ Confidimus ãt de vo Pauli. ⁊ his dictis pʒ lra. ¶ In capi.ʒ.vbi dr̃ in poſtilla.In charitate
1 niiane bis in domino.i.de veſtra bona obedientia ad deum. dei erga omnes vt in glo. ⁊c. patientia chꝛiſti. ALD
1 ainn b m quecũq; pꝛecepimꝰa facitis ⁊ facietis.qꝛ non pꝛecipimꝰ q MWod dr ĩcharitate dei ᷣm glo.ĩtelligit᷑ ĩ charitate quãà deus
gigeſeiuni Aauctoꝛitate pꝛopꝛia ſed diuina.ideo ſubdit. c¶ Oñs nutẽ di⸗ dat ⁊ patiẽtia.xpᷣi.ſ.vt patiẽteꝰ ſit ſiẽ ⁊ xpᷣs patiẽs futt.
R 4 rigat coꝛda veſtra. ad implendum ſua mandata. d hn cari · (¶Ponill. Nico. öly. ſuꝑ eplaʒ Pauli ad timotheũ pᷣmã icipit/ Ca. I.
nii mtate vei.erga bomines. e Et patientia xpi. erga perſecuto⸗ fAulus aplb ieſu xpi. Hic incipit epla pꝛima ad timotbeũn
oclsilii ien, res veſtros. e¶ Denũciamus. hic conſequẽter infoꝛmat eos q̃ diuidit᷑ in duas ꝑtes.ſ.in ſalutatiõem.⁊ pꝛoſecutioneʒ
gamunnien ad euitationem mali.⁊ pꝛimo facit pꝛopoſitum.ſcõðo remouet ſſcða ibi. Sicut rogaui. In pꝛima parte ponit᷑ perſona ſa⸗
neiun falſum intellectum ibi. Uos autẽ.Circa pꝛimum dicit.Denu — rrsrexh uitchtu ad tria.ſ.q;tũ ad nomẽ ꝓppᷣuz.ibi. Pau
. is e- õ fratres in nomine dñi.i. ex eius auctoꝛitate. Ius.qtũ ad offm ibi.Apłs ihu xpi.⁊ qᷓtũ ad auẽcitatẽ officij.ibi cũ dr.
nnenii 8 Ut ſubtrahatis vos ab omni fratre ambulãte inoꝛdinate. Scoʒz iperiũ dei.ſicpʒ Acti.iʒ. Dixit ill ſps ſcũs. Segregatemihi bar
eſ umm declinando aboꝛdine legis nature ? legis ſcripte. qꝛ dr ps.i7. nabã ⁊paulũ ĩ opad qð aſſũpſi eos.opa vo trinitati ſt idiuiſa.pꝑ qð
dc ufinmn⸗ Kum peruerſo peruerteris. h ¶ Et nõ ſcõm traditionẽ quazʒ idẽẽ ĩperiũ triũ ꝑſonaxꝝ.⁊ iõ vna expᷣſſa alie ſbintelligũt᷑. 6 xpᷣi
nicn ift acceperunt a nobis.facto ⁊ verbo. EBpſienimſcitio perer ie.ſpei no.i.ꝑ quẽ ſpamꝰobtinere gliã.⁊? ponit᷑ ꝑſona ſalutata. cum
isiam, perientiam operis. 4 Quẽadmoduʒz opoꝛteat imitarinos. d̃ h Timotheo filio di.i fide.ad oñdẽdũ ꝙ erat filiꝰ eiꝰ ſpũalis
o a ſel⸗ in opibus veſtris. ¶ Qm̃ nõ inquieti fuimus intervos.i. va ænõ carnalis. 3 ponũt᷑ bona optata.cũ dr. Grà ⁊ miſericoꝛdia ⁊ pax.
n liN ’
iͦttiin

a ¶ Wia mione peto H J
c ¶ Et pax. in ↄoſecutiõe pmioꝝ. d¶ Adeo pa.ꝗ ẽ datoꝛ ⁊ auctoꝛ iſto
rum. e ¶ Et xpo ieſu.ꝗ q;tũ ad deitatẽ ẽ eadẽ pᷣncipalis cã cũ pre⁊
ſpũ ſcõ.⁊ q;tũ ad bumanitatẽ ẽ c inſtrumẽtalis ↄiũcta.ſic man eſt
oꝛganũ ↄiũctũ artificis.ſecuris ãt ſeꝑatũ.⁊ HB̊ mõ alie creature ſũt in
ſtrumẽta dei ſeꝑata. ¶ Siẽ ro.hic incipit hꝰ eple ꝓſecutio.Circa
qð ſciẽdũ ꝙ apls oꝛdinauit timotheũ epᷣm ecclie epheſine.⁊iõ ĩ hac
epla iſtruit eũ de his q ꝑtinẽt ad epᷣi offm.Ad qð ſpectant ſex actus
ſpãlit. Et ſᷣm B; pſecutio
he eple diuidit᷑ ĩ ſex ꝑtes
q̃ patebunt ꝓſequendo.
Pꝛimꝰ ãt actꝰ ꝑtinẽs ad
epᷣʒ ẽ extirpatio falſe do

ς 1 ,& eE 2
ĩfide: gia mi èt paxà vopie ⁊
xpᷣo ieſu dño nꝛo. Sic rogaui te
vt remaneres epheſi cũ irẽ i ma/
ctrine. ſic pediinenn re cedoniã:vt denũciares ꝗbuſdaʒ
motio pᷣoꝛ ẽ ĩ aliqͥ opere. alt 5Sr. itdere
ad ̊ ãt aplłs iducit timo nelizer Kagcſet⸗ nech itederent
theu iĩ B ca.i qd ĩ tres ar fablis gencalogijs iternungt:
tes diuidit.nã p ad bůũc qſtiones pᷣſtat magꝗ qᷓ; edificatio
actũ ĩduẽ.zꝛ icident do nẽ deiqẽ i fidẽ. Finis aũt pcepti
grãs agit. ʒ ad ꝓpoſituz & cqritas: de còꝛde puro: ⁊c ↄſcia
redit ibi. Hoc pᷣceptũ.pꝛi bona: fi dẽ nõ ficta. A qbꝰ 5
ma adbucĩtres. q; p idu bona: ⁊ fidẽ no ficta. Aꝗb/ꝗqdaʒ
cit timotheũ ad falſitat aberrqtes ↄuerſi ſũti vaniloqũ:
arli inoerd ſioletes eẽ legis doctoꝛes:nõ itel
1 . .₰J3. Te/ – 2. —
mouet obiectionem.ibi getes necq; 9 loquut:neq; de 94*
Scimãt. Circa pꝛimus b'affirmat. Scimũus aut qꝛ bõa
dicit. Siẽ rogaui te.o ti/ ł.⸗ è
motbee ſupple ſic facias.⁊ qd ſit illud de ꝗ rogauit. ↄũr ondit.d.
g ¶ Ut re.epheſi.ꝓ regimine ecclie. bede denũ.ꝗbuſdã.i.pſeudo
aplis. i ¶Me alr docerẽt. qᷓ tradidi epheſis. volebant. n. iſti falſi
apli iducerè epheſios ad obᷣuationẽ legaliu ⁊ traditiões iudeoꝛum
tãqᷓ;ᷓ neceſſarias ad ſalutẽ. k ¶ Meq; ĩtẽ.⁊c.i.vt denũciares audi/
toꝛibꝰ vt nõ itẽderẽt talibꝰ friuolis erroꝛibꝰ.iõ ſubdit᷑ ¶Fabuk
⁊ genealogus ĩter.dicũt᷑ ãt fabule ille ꝗbꝰn ſubeſt vitas.cꝗ erat obb/
uatio legaliũ q̃ tota fuit figuralis.figurãdo noui teſti ſtatuʒ.⁊ iõ iſto
cõpleto ceſſat illa obuatio.⁊.dicere ꝙ maneat ẽ dicere ꝙ ſtat? figu
ralis adhuc durat.⁊ ꝑp ↄũs ꝙ xpᷣi myſteriũ nõ ẽ ipletũ adhuc.qð non
ſolũ ẽ falſũ.ſʒ ẽt erroneũ.Dicũt᷑ ẽt fabule traditiões iudeoꝛũ ꝗbus
irritũ faciebãt dĩnũ mãdatuz. ̃ᷣm ꝙ ĩpꝛopꝑat eis ſaluatoꝛ Matth.i⸗j.
tãqᷓ; falſũ euidẽs ↄtinẽtes.Senealogie vo interminate ym aliqs hic
dicũt᷑ gnãtiões ade de alia vxoꝛe q; eua ex qͥ aliq iudei genealogias
multiplicabat. Sʒ qꝛ gloſe iudeoꝛũ ð iſta ſcda vxoꝛe nõ loquũtur.iõ
videt᷑ meliꝰ dicẽdũ ꝙ aliꝗ iudei falſo genealogicabant gnãtiones a

dauid deſcẽdẽtes.vt ꝑ h̊ excluderẽt ieſũ nacarenũ a dauid deſcẽdiſ
ſe.⁊ ꝑx ↄñs ↄcluderẽt ipᷣm verũ meſſiã nõ fuiſſe.quẽ ſcripture dicunt
a dauid deſcẽdere.Et dicũt᷑ iterminate.qꝛ ñ terminãt᷑ ad aligd cer

tũ veꝝ. m¶ Que qõnes magl pᷣſtãt.i.lites ⁊ 2tẽtões ĩter diſputã
tes. Quã edi.dei.i.edificiũ ſpũale vtutũ. o ¶ Que ẽ ĩ fide.i.
co edificij fides ẽ ſtabilimetũ ĩ qð pdicta nõ cõſtruũt ſʒ deſtruũt edi
ficiũ ſpũale. pꝓ¶ Finis ãt. Hic de pᷣdictis ſubdit apłs rõem.ſ.q̃re ñ
ſit attẽdẽdũ legalibꝰobſᷣuãtus ⁊ genealogus iterminatis.qꝛ non fa
ciũt ad ĩpletionẽ legis dĩne.ſʒ magl ad oppoſitũ.qꝛ lex oꝛdinat ad di
ligẽdũ deũ ⁊ ꝓximũ ad qð pᷣdicta nõ faciũt.ſʒ magl ipediũt.iõ dicit.

Finis ãt pcepti ẽ caritas.qð pʒ qꝛ pcepta pꝛĩe tabule oꝛdinant finalit᷑

ad dilectionẽ dei.pᷣcepta vᷣo ſcdᷣe tabule ad dilectõez ꝓximi.vt patʒ

Exo.2ꝛo.Alia vo pceptaq̃cũq; ſũt nõ ſũt niſi q̃da explicatiões iſtoꝛũ
⁊ 2ↄcluſiões ab eis deriuate.nõ tñ eodẽ mõ.qꝛ aliq̃ ſequũt᷑ ð neceſſi/
tate.aliq̃ vo nõ.Et ex ̊ ſegt ꝙ aliqᷓ de hò pceptis ſẽꝑ manẽt vt mo

ralia. alia vo tm̃ ad tpᷣs vt iudicialia ⁊ cerimonialia. q ¶ Be coꝛde

puro.qᷓ;tũ ad appetitũ ꝗ dicit᷑ hbic coꝛ.nã volũtas q̃ eſtappetitꝰ itelle
ctualis mouet alias aĩe potẽtias ad agẽdũ.ſicut coꝛ mẽbꝛa coꝛpoꝛis
ad operãdũ. r ¶ Et ↄſcia bona.qᷓ;tũ ad intellectũ bonũ.ẽ.n.ↄſcĩa
applicatio ſciẽtie ad aliquod ꝑticulare agibile.⁊ iõ quãdo ſcia recta
applicat᷑ ad bonũ oꝑabile dr̃ bona.eõvrio vo mala. Et fide non

ficta.i.va ⁊ ñ ſimulata.quã habebãt alig ſubdoli.fingẽtes ſe eẽ xpia
nos vt ſimplices deciperẽt ⁊ alios facerẽt capi.ſicẽ dĩ de toꝛquato in

legenda ſancti tyburtu. A gqb'gdã aberrãtes.i.declinãtes.
v ¶ Cõuerſi ſũt ⁊c.aſſerẽdo de legalib pᷣdictis⁊ traditiõib ꝙ neceſſa
riuũ ſit ea obſernari pꝰ aduẽtũ xpi. x ¶ Uolẽetes eé legis do.cũ non

fuerint adhuc ſufficiẽtes diſcipłi.iõ ſubdit᷑. y¶ Mon itelligen. c.

.i.nõ intelligẽtes cõcluſiones de ꝗbꝰ loquũt᷑ nec.ſcripturas ꝑ q̃s pꝛo
bare nitũtur. 5&£ cimꝰ.hic ↄñnr remouet obiectionem.qꝛ poſſet
aliquis obucere de legalibꝰ ꝙ fuerũta deo inſtituta:vt pʒ in Exo.et

Leuit.⁊ ꝑↄñs bona ⁊ ᷣuãda.Ad h̊ vo rñdet.Ad cuiꝰ intelligentiam

ſciẽdũ ẽ ꝙ lex bʒ vim duplicẽ.ſ.regulatiuaʒ ⁊ coactiuã .p igit᷑ ſoluit
obiectionẽ qᷓ;tũ ad pᷣmã.2=? qᷓtũ ad ſecũdã ibi.Sciẽtes hoc. Uis aũt

.in remiſſionepctõꝑ. b ¶ Gfa. ĩ apliatiõe meritoꝛum.

regulatina legis oꝛdinat hoĩes in bonuͤ. hols auͦt bonuz poteſt
aliquid dici dupliciten vno modo ſimplr ⁊ ᷣm oẽ tps.⁊ ſic vetꝰ
lex quãtũ ad pcepta moꝛalia oꝛdinabat hoies ad bonuʒ.ꝑꝑqo
oĩ tꝑe ſunt ſeruãda.Alio mõ dr aligd hoĩs bonũ ſcᷣm aliquod

tps determinatũ.ſicut vti leuibꝰ veſtimẽtis bonuʒ eſt hoiĩtpe
eſtiuali.non aãt hyemali.ꝑꝑ quod veſtimenta pꝛiora dimittun
tur ⁊alia accipiũtur.Et hoc modo lex vetus q;tuʒ ad pꝛecepta

cerimonialia oꝛdinabat hoĩes ad bonuʒz pꝛo tempoꝛe ve.teſti.
erant eni inſtituta

elex ſiqs ea legitimevtat᷑: ſciftts ad ſegutand us rhi
H qꝛ lex iuſto nõ poſita: ſẽq iin Popter quod ille te
ſtis: ⁊ nõ ſubdid:ipijs ⁊ pccòꝛibꝰ timonie ceſſant pi
ſceléra ⁊ ↄtaminatis:pꝛicidis ⁊ mnyſterio adiinie⸗
mꝛicidis:homicidis:foꝛnicarijs: io alie ſunt iſtiti⸗
maſcloꝝ ↄcubitoꝛibꝰ: plagiarijs rimonialia veteris
AO Ereen r Ali rimonialia veteris
mẽdacibꝰ piuris: ⁊ ſiqd alind legiſpᷣncipalia erat
ſan doctrie aduſat᷑:que ẽ ſcom oblatönes lacrifi
Euageliũ glie bti dei quod crẽdi cheiſt icruceoffe⸗
tũẽ mihi. GHias ago ei g mepfoꝛ rendũ ꝛ immolan,/
tauit ĩ xpᷣo ieſu dño nio:qꝛ fidẽlẽ dum.pꝛopterquod
me exiſtimauit poͤnes i miſterio ipſoiam oblets ꝛ i
Qui pꝛius bla ſp hem“ fui2 pſe/ ctas oblationes et
cutoꝛ ⁊ ↄtumelioſus:ſjmiaʒ vdði ſacrificia:et maxie
ô poſt publicatũ euã

gelium eſt ſignificare ꝙ oblatio chꝛiſti ĩ cruce ⁊ eius imolatio

nonduz ſit ĩpleta. quod ẽ falſũ. pꝛopter quod opoꝛtuit aliud la⸗
crificium inſtitui.quod eẽt ſignificatinũ oblationis xpi iaʒ eo

plete. ⁊ ſic xps inſtituit ſacrificiũ euchariſtie quod ẽ memoꝛia/
le paſſionis dñice.Luce.⁊2. Poc ẽ coꝛpꝰ meũ qð ꝓ vobis tra /

det᷑.̊ facite in meã ↄmemoꝛationẽ.⁊ ſicõ alus cerimonialibꝰ
ſuo mõ.qᷓ;ũ ãt ad iudicialia pceptalex nõ oꝛdinabat ad aliꝗd
figurãdũ ꝑ ſe ⁊ directe ſʒ ad modũ ſᷣuãdi iuſticia iter homies.
ppꝑ quod adueniẽte xpᷣo nõ ſũt euacuata vt moꝛtifera ſicut ce/
rimonialia q̃ pñt pᷣuari dũ tũ ñ ſeruẽt᷑ vt obligãtia ex legeilla.

qꝛ fuerũt iſtituta ad ſeruandũ iuſticiam inter hoĩes ꝓ ſtatu ve
teris teſtamẽti qui ẽ totꝰ figuralis reſpectu ſtatus none legis.

.i. Coꝛ.io. Oia in figura contingebãat illis.pꝑ qð pᷣcepta iudicia

lia ꝑ accñs fuerũt figuratiua.⁊ ideo ſeruare illa ex obligatione

veteris legis ẽ ſignificare facto ꝙ ſtatillius populi adhuc du/
rat.qð eſt falſuz.pñt tñ illa ſeruari ex rõne alia: vtpote ex noua
inſtitutõe eccleſie vel pꝛincipũ alicuiꝰ:vel hò.Sic igit᷑ diẽ apls

Scimus auũt qꝛ bona eſt lex ſiquis ea legitime vtat᷑.ſ.moꝛalibꝰ

pꝛo ſemꝑ:cerimonialibꝰ vſq; ad paſſionẽ xpᷣi.extunc eni fuerũt

moꝛtua.qꝛ nõ obligabãt vltra:poterãt tñ ſeruari:dũ tñ nõ pone

ret᷑ ſpes in eis.⁊ hoc vſq; ad publicationẽ euãgelu.ſed extũc fu⸗

