titiões fideliũ ĩplere vt

nõ ſic vileſcat qð pᷣſtat ⁊
vt ꝓlixioꝛi deſiderio et
poſtulatõis repetitione

meritũ eis accreſcat.Et

ſubdit᷑ rõ ĩpletõis.cũ dĩ
em mãdata ei cuſto
dimꝰ ⁊c̃.ipᷣe aũt cuſtodi

entibꝰ mãdata eiꝰvitaʒ

eternã ꝓmittit. Math.
io. Si vis ad vità ĩgredi

ſerua mãdata.⁊ fidelis

eſt adiplẽdo pmiſſa.Et
q̃ ſint ei màdgata ſubdit
dicés. k ¶¶ Et ; ẽmã/
datũ eiꝰ⁊c̃.̊ accipit᷑ ſin
gulare ꝓ plurali.qꝛ oĩa
mãdata eiꝰↄtinent in fi
de pꝑ dilectiõez operãte
Ro.iz. Plenitudo · g le/

gis ẽ dilectio. H ¶ Eg

Sᷣuat màdata ei.ꝑ dile
ctõeʒ adiplẽdo. miq̊n

illo manet.ſicut amãs ĩ
amaro etiä ecouero“
n ¶ Et in ̊ ſcimus qm̃ manet in nobis.dcõ modo. oDe ſpuͦ. Bep

mus: ⁊ in conſpectu eius ſuade/
bimus coꝛda noſtra. Quonim

ſi repꝛebẽderit noscoꝛ noſtrum:

maioꝛ eſt deꝰ coꝛde nꝛio: ⁊ nouit
oĩa.Cariſſimi:ſi coꝛ niaum nõre/

pꝛehẽderit nos: fiduciaʒ hẽmus

ad deũ:⁊ qcqd ptierimꝰ accipie
mus ab eo:qm mãdta eiꝰ cuſto
dimꝰ:⁊ea que ſũt placita coꝛã eo

facimꝰ. Et hòcẽ mãdatũ eius vt

credamusiĩ noie filij eiꝰ ihu xpi:
⁊ diligamꝰ alterutrũ: ſicut dedit

mãdatũ nobis. Etꝗ ſeruat mada
ta eiꝰ:i ills manet ⁊ ipe ĩeo. Et in
hõc ſcimꝰ: qm̃ manet i nobis dẽ

ſpũ quᷣẽ dedit nobis. ¶ III.
Alriſſimia: nolite oĩ ſpũi
credere:ſẽd ꝓbate ſpũs
ſi ex ðo ſint:quoniã muͤl
ti pſendò ꝓphe exierunt i mudũ.

In hoc cognoſcit᷑ ſpus dei. Ois

ſpirituᷣs ꝗ cõfitet ihuʒ xpʒ in car/

ſom. p.¶ Quẽ dedit nobis.ſi G̊ itelligat᷑ de btõ Jo.⁊ aluis aplis iſtõ
ſcire eſt ꝑ certitudinẽ dĩne reuelatõis.ſi aũt de alijs ẽ ꝑ ꝓbabilẽ con/

iecturã.vt dem eſt ſupꝛa.eodem ca.
1 Ariſſimi.hec ẽ ſcdᷣa pars pᷣncipalis tractatus heple.in qᷓ be· um.ita ecõuerſo bonitas eius q̃ ẽ ꝑcaritatè cauſat in itellectu iu

declarationẽ ↄfirmat ibi.Et nos vidimꝰ.Pꝛima ĩ duas.qꝛ pᷣ

(Lapitulü. IIII.

Jo. agit de verbi incarnatõe.⁊pᷣ vitat declarat. ſecũdo
2

C .
—

terminat vitatẽ.ſcdᷣo inducit ad caritatẽ ibi. Cariſſimi.Et qꝛ oppoſi/

ta iuxta ſe poſita magis eluceſcũt.iõ determinãdo veritatẽ ponit iu/

xta oppoſitã falſitatẽ. Et diuidit᷑ in duas ꝑtes.qꝛ pᷣ determinat vita
tem in ↄpatiõe ad docẽtes.ſcõo ad audiẽtes ibi.Ipſi de mũdo ſũt ⁊c̃.
Circa pᷣmũ dicit.
bus.inter q̃ incarnatio vbi eſt de maioꝛibus. s
modus aũt ꝓbãdi poſtea ponit᷑.ſʒ p ponit᷑ rõ ꝓpbãdi.cũ dr̃.

t¶ Qm̃multi pſeudo ꝓphe.i.multi doctoꝛes falſi de incarnatõe.
v¶ Exie.in mũ.ſebion ⁊ cherintꝰ.vt dem̃ eſt S.⁊ ſubdit᷑ modꝰ ꝓbatio

f ¶ Quazqui in mnudo.i.

g ¶ Ipſi. ſ̊ conſequenter determinat veritatem ex parte audientium.

nis. cũ dr̃. xl In H̊ͥ cognoſcit᷑ ſpũs dei.i.loquẽs de ſpũalibus ex in
ſpiratõe diuina. ꝓ ¶ Ois ſpũs ⁊c̃.ex deo c.i.loꝗtur ex inſpiratione
diuina.xpᷣs enĩ ẽ᷑ nomè ſuppoſiti in duplici natura.ſ.diuina ⁊ hũana.ĩ
dina ab eterno in humana ex tꝑe.Uenit igit᷑ in carnẽ humanã nãm
aſſumẽdo in vᷣgine.ſʒ venit in carne naſcendo de ea in carne aſſũpta.
⁊ ſic pʒ ꝙ veniſſe in carne includit veniſſe in carnẽ:qꝛ ſcõᷣm pᷣſuppõit
pᷣmũ.pp qð apłs magis expᷣſſit ⁊?ꝰ qᷓ; mũ 3 (Et ois ſpũs ꝗ ſolnit
ihm.ſicut ebion ⁊ cherintꝰ nęgãtes eius diuinitatẽ.⁊ oẽs male ſentiẽ
tes de incarnatõe vbi. a ¶ Ex deo nõ c᷑.i.nõ logꝗtur ex ſpũ diuino ſʒ
maligno.iõ ſubdit᷑. b Et h eſt antixpᷣs.nõ in ꝑſona ſʒ in figura.vt
dem̃ S̊.⁊.ca.⁊ ſic pʒ lr̃a ſequẽs cũ dr.de qͥ̊ audiſtis ꝛc. c ¶ Uos ex
deo eſtis filioli.p baptiſmũ regenerati. 6r viciſtis eũ.ſ.figura

lem ãtixpᷣm ↄfitẽdoihſjm xpᷣm eẽ deũ ⁊veꝝ hominẽ.vl. Uiciſtis eũ.ĩ.
mundũ deuincẽdo ↄcupiſcentiã oculoꝝ ⁊ carnis ⁊ ſuꝑbiã vite q̃ noĩe.
m maioꝛ ẽ g in vobis ẽ ſpi

mũdi intelligunt᷑ vt dcm̃ẽõ.z. ca. æ
ritus dei in qͥ viciſtis ↄcupiſcẽtias mũdi ⁊ nõ vtute ꝓppᷣa.

2— 2 „

bus mundanis ⁊ excitat concupiſcentias pᷣdictas.

Circa qð ſciendũꝙ ꝗlibet libẽt᷑ audit illõ ad qõ ꝓnitatẽ hʒ ⁊ oppoſitũ

abhoꝛꝛet.iõ hr̃tici ĩ doctrina ſua laxabãt hoĩb mũdãais delectabilia.

Holite oĩ ſpũi credere.i.oĩ loquẽti de ſpũali
(2. ꝓbate ſpũs.

t rione qucent exvilectionc velad nos.
a T

ſpiritus malignus.qui habitat in bomini

vt ſic facilius peruerterent eos circa credibilia. Et ̊ eſt q diccit

Ipſi.i.heretici.ꝗ ſunt figura ãtixpi. h ¶ De mũdo ſũt.i.que,.
yrentes huiꝰmũdi delectabilia.vñ dicit Augꝰin libꝛo de vtilita-
te credẽdi.hereticus ẽ gꝗ alicuius tꝑalis ↄmodi ⁊ maxime gloꝛie
baeiparun ſui gra falſas ac nouas opiniones gignit vł ſegtur.
i NIdeo de mũdo loquunt᷑.nã ex abũdatia coꝛdis os loquitur.
k ( Et muũdus eos audit. naz ad egq;̃ pdicant afficiX’. ¶ Nos
ex deo ſumus.regenerati. in ¶ Qui nouit deum.fide foꝛmata
ne veniſſe: ex deo ẽ. Et oĩs ſpũs dirnas acgeſcedo
ꝗ ſoluit ihm: ex deò nõ ẽ: et hic ẽ o¶Qui nõẽ ex doo

qtixpᷣs de quo audiſtis qm̃ vẽit: nõ audit nos:iʒ ma
Et nũc ij i mudo ẽ. Noöͤs ex deo gis abhoꝛꝛer doſtri
eſtis filioli: ⁊ iciſtis euʒ qm̃ mà cognoſcim iin
ioꝛ ẽ q ĩ vob eſt:qᷓ; qui i mundo. vitatis ⁊ ſpm erro
Ibpfſis de mundo ſt᷑: ideèo de mũ/ ris.i doctoꝛẽ ⁊ diſci
do loquunt᷑: ⁊ mũdus eos audit. pulũ vitar).⁊ docto

WH Aager 9 α i „— 1r167 diſciplz erroꝛis
Hõs ex deo ſumꝰ.Qui nouit de falſi q Tariſ. de

um ãaudit nos:qui nõ ẽ ex deo nõ clarata vitated vbi
audit nos. In hoc cognoſcimus ccarnatõe. fuerti
ſpum vᷣitan ſpũm erroris. Câ turad tructdu de
riſſimi diligamꝰnos iuicẽ: qa ca⸗ ſo ncivalt intt ·
I . 28 9 libꝛo pᷣncipalr intẽ/
ritas ex deo ?. Et dis diligit fra dit. vt pʒ ex pceſſu
trẽ ſuũ ex deo nat?ẽ: 7* cognoſcit libei nds tracran
QORins Silinir: cde do de alis. itermi⸗
deü. Qui 5 diigu n noni de ſcet de caritate. ad
um:qm̃ deus caritas eſt. In hoc gquã inducit h̊ qua -
apparuit caritas dei ĩ vob: qm̃ fi drupliciroõne. Dꝛi⸗
lin ſuũ vnigenith miſit des 1 mñ maſumit er ſigt
dum vt viudm p cn.n Hecari tezʒ oſegmur na iba
tas:ñ q̃ſi nos dilexerimꝰ deũ: ſèd oiuidit iter filioſ re
ipe pꝛioꝛ dilexit nos:⁊ miſitꝰ galcit dic.
iliij ſuũ ppitiationẽ Pr¶ Dili. nos inuicez
un pb . one pꝛo peccat qm caritaſ exdo c.i.
a deo ifuſa6.

9¶Etois ꝗ dili. frẽz ſuũ ex deo natꝰc qꝛ caritas ẽ qda ꝑticipatio
dine nature ĩ nob. t¶ Et cogſcit.̊ ponit᷑ rõ ſcõᷣa q̃ accipit᷑ exõi
cognitõe quã dẽmus appetere:a ſic hãc hẽmus ꝑcaritatẽ᷑.nam
ſicut malicia voluntatis ꝑ hitum vitioſum ꝑuertit rõnis iudici

diciũ rectũ.ꝑꝑ qð dicit᷑.i.Coꝛĩ.2.Aialis hõ nõ ſapit eaq ſunt ſpi
ritus dei. ſpalis aũt iudicat oĩa.⁊ hoc ẽ qð dicit᷑.Et cognoſcit
deum.ſſ. habẽs caritatẽ. v ¶ Qui nõ diligit.dilectiõe caritati
ua. x(¶ Nõ nouit deũ.ſ.noticia meritoꝛia. yQim̃ de ca/
ritas eſt.nõ eſt ꝑ ̊ itelligẽdũ ꝙ deſit caritas mouẽs imediate
voluntatẽ humandã ad actũ diligendi ſine habitu medio.vt vi/
detur ſentire magiſter ſniaꝝ.in.i⁊.di.pᷣmi libꝛi.qꝛ ſic tolleretur
ratio delectabilis ab actu diligẽdi.nam habit perficiens potẽ
tiam facit actum delectabilem..ethicoꝛum.Deus autem non
poteſt eſſe foꝛma perficiẽs potentiaʒ volũtatis create.ergo ⁊c̃. *
Similiter ratio meriti nam ſi in actu diligendi voluntas eſſet
tantummodo mota. ⁊ ſic non diligeret libere.nec per conſe
quens meritoꝛie.ideo tenetur ab oĩbus doctoꝛibus ꝙ deus mo
uet ipſam voluntatem ad actum diligendi meritoꝛium per ha-/
bitum caritatis infuſum.ſicut intellectũ ad actum credendi
per habitum fidei.Eſt igitur ſic intelligendum. Quoniam de/
us caritas eſt.ſ.increata.ſicut eſt bonitas ⁊ ſapientia.ad cuius
cognitionem rectam inclinat caritatis habitus. vt dictum eſft
ſupꝛa.Obiectum enim huius cognitionis non eſt verum abſo/
lute.ſed verum confuſe ſe habens appetitui recto. ideo ſubtra /
cta dilectione caritatiua que facit appetitum intellectiuum re-/
ctuʒz maxime circa deum nõ remanet talis cognitio.
3 ¶ In boc apparuit.hic ponitur tertia ratio que accipitur ex dei
Miſit deus filium ſuũ in mundũi.i.in humanitate aſſumpta
b ¶ Ut viuamus ꝑ eum.vita gf̃e quã in fluit nobis. ſicut caput in
fluit ſenſum ⁊ motuʒ mẽbꝛis ſuis. c ¶ Sed qm̃ poꝛ ipᷣe dile-·
xit nos.diligere enĩ eſt velle alicui bonũ.quicꝗd autem bonina
ture vl gratie sloiein nobis eſt vel pot eſſe.totum eſt a deoo
agẽte volũtarie. d Et miſit filiũ ſuũ ꝓpitiatõeʒ.i.hoſtiã per
quã deus pater nobis ppitius redderet᷑. e ¶ Pꝛo peccatlno
ſtris.ſ.tollendis ex hoc concludit intentumifdvd.

Tric
uurex?
rfn
vaben
nebonm
ſideted
nede
ſguceca
teqge
iliue
maſoone
habitus
euacuat
enteſta
nanet?
ſea cog
en
eErc⸗
boopfe
lurſie
nn
nus
ſupꝛa
e
pocip
Uira
nati
fern
min
ſaci
coi
ci.
char
mnine
ſtio⸗
rerbi
hoece
hees
nitar
tffect
ftut
itppe

⸗
(San
t !
line.
Poſtd
e
Ee
hobiſ
um
Ki
it⸗
mſti
dite
e
ſölube
8 Etn

fioyi
ſn u

( Joannis JI.

D ae¶ Cariſſimi 1c. ⁊ pz lra. b ¶ Deu. ̊ ponit᷑ quarta rõ que acci/
n lH pitur ex dina manſione in nobis.quã debemꝰ appetere ſũme.⁊
unte . banc facit caritatiua dilectio.nõ aũt viſio q̃ nõ habetĩ᷑ in pnti vi
. ta.⁊ eſt qð dicit.Deũ nemo vidit vnq;. Exo.33. Non videbit
Gn me homo ⁊ viuet.dicit tñ Aug ꝙ cõceſſum fuit paulo ⁊ moyſi
videre dĩnam eſſentiã.ſʒ h fuit in raptu ⁊ trãſitoꝛie ⁊ nõ manſi
X tarltnttne, Bi Berinebmanet neit awarlnam
AN ice. ine. eꝰ ĩ nob manet.ſicut amatũ in amã
aigi ea q̃ ꝗqdem manſio
ii enbnn varnte. 12 mis. Cariſſimi: ſi de' dilexit nos:
tinin babitus caritatis i Tnos debemꝰ alterutrũ diligere
wahmn habitus caritatis ñ ne n' alterutru! diligere.
eiscuatn nanen;, Dẽeum nemo vidit vnq;. SDi dili
ente ſtatu patrie.ſ,s. gamus inicẽ:deus in nob mat
Moini manet ⁊ perficitur gamus ein nencn nob nane
ifim ſed cognitiovie eaaa Tcaritas ecius inob ꝑfectae. In
uemini cuatur. boc cognoſcim?qm i eo maemꝰ:
iulmmn eſ arinser no ⁊ißpe in nobis:qm̃ de ſpũ ſcõ ſuo
emn is giecta e expõa deqdit nob. Et nos uůidim? ⁊teſti-
Cir tur ſiẽ ſupꝛa.2.ca. ficaanr: afff p ſit fili
IIn hoet cognoſci. ficamur:qm pter miſit fliſi ſu
n mus ꝛ. exponat vt ſaluatoꝛẽ mudi. Quſiſꝗs ↄfeſſus
lumitin 66e Aeca R fuerit qm̃ i ſus èſt filiꝰ dei: deůs
te dei 1 anet: ihe dee
Nan pꝓncipio huiꝰ capitu 1e0 manet: vie ĩ deo. Et nosco
prpti li tractauit de icaor, Shouun ⁊crẽdimꝰ caritati quaʒ
Noöun natiõe verbi. hiccõ bʒ de? ĩ nobis. Deus caritas ẽ:⁊
Asirmn natdnas,eßnno 9 maͤnet ĩ caritate ĩ dẽo manet: ?
enine: 53. epS eus i eo. In cari
aie do inducit ad dle, dei nobiſci: vt fiduciq habeam i
nicgin ctiõis actũ. ibi. de die iudicij:ꝗ ſicut ille ẽ: ⁊ nõs ſu
RKH Paeritee Rane, mus ĩ B mũdo.Cimòꝛ nõè i cari
— Aie nearnaude tate: ſ pfectâ caritas foꝛas mittit
R verbi cõfirmat er H
ni hoc qð conuerſatus fuit cũ verbo incarnato ⁊ opa eius vidit.⸗
H HBẽ qð dicit.Et nos ⁊ ali apłi. h¶ Uidimꝰ. videft.n.ei hũa
en nitatẽ ocułcoꝛpaliba ei diuinitatẽ ocuł mẽtalibꝰ.nõ ĩ ſe ſed ĩ
ſa effectibꝰſuis.ſiẽ vr cã ĩ effectu.viderũt.n.euzʒ faciẽtẽ miracula
cigct⸗ Ytutẽ totiꝰnãe create trãſcẽdẽtia.⁊ nõ ſolũ oꝛãdo ſic alu ſci.ſed

S ẽt ĩperãdo tãqᷓ; vtute ppᷣa. i ¶ Et teſtificamur.de viſu dicto
nitninn ö. k ¶ Am pr miſit filiũ ſuum. eiuſdẽ nãe ⁊ ptãtis cum eo.

tninslti ¶ Saluatoꝛc mũdi.ꝑ ſuã paſſionẽ i hũanitate aſſũpta.iõ cõclu
Gielcont dit. m ¶ Quiſgꝗs ↄfeſſus fuerit.coꝛde ⁊ oꝛe ↄfeſſiõe charita/
aiſmnß tiua. n¶ Qm ĩs.hõ verꝰ. O ¶ Eſt fili dei. ita ꝙ idẽ ẽ ſup /
Sahi poſitũ vtriuſq; nãe dine.ſ.⁊ hũane. p¶ Deiĩ eo manet.ꝑgra
göemn tiã. q¶ Et nos cognouimꝰ.verbũ ĩcarnatuʒz mõ pᷣdicto.
Di F¶ Et credi.chari.quã hʒ deĩ nob.i.⁊ credimꝰ ipᷣm ſpãlit᷑ hitare
ndinttit⸗ nobiſcũ ꝑcharitatẽ. 8¶De cha. ẽ. Hic ĩducit ad charitatẽ.
nccio ſenn vt magl moueat.pᷣ cõmèdat eã.⁊ad eã ĩuitat ibi.Nos g.Circa
ſctolcen pmũ cõmẽdat eã ð tribꝰ. Pꝛĩo qꝛ facit nos ꝑticipare deitatẽ.⁊
fcense 36 qõ dicẽ. Deus charitas c.ſ.ĩcreata. CKra ma.i cha.crea
Gamen, ta.q̃ ẽq̃dã ꝑticipatio charitat increate q̃ẽ deus. v ¶ In deo
eurampth ma.ſiẽ ꝑticipãs ĩ ꝑticipato. x¶ Et de.iĩ eo.ſiẽ ꝑticipatũĩ ꝑtici
Omnsſ pãte. Scõo qꝛ ↄ hoꝛꝛoꝛẽ futuri iudici dat ſecuritatẽ.⁊ h eſt qð
Ne e dr. y¶ In H pfe. ẽ ca. dei ⁊c. Amoꝛ.n. facofidẽ ð pñtia amati
6g lunn iõ ſubdit. ¶ Quia ſi. ille ẽ.ſ.bñfaciẽs ðcelo iuſtis ⁊ ĩiuſtis.
uumghh a ¶ Et nos ſu.ĩ ̊ mũ.p amoꝛe eius amicos ⁊ inimicos diligẽdo.
mantnt fm ꝙ dr̃ Mat.. Diligite inimicos vr̃os ⁊c.⁊ ſbᷣdit᷑. Ut ſit filu
Neninnd, pr̃is vri ꝗ ĩ cełẽ:g ſolẽ ſuũ oꝛiri facit ſuꝑ bonos ⁊ malos.⁊ pluit
nckin ſuꝑiuſtos ⁊ iiuſtos.Tertio qꝛ excludit timoꝛis fuilitatẽ.iõ dic.
RZl . b ¶ Timoꝛ nõ ẽ ĩ ca.qð ĩtelligit de buili timoꝛe ⁊ inq;tũ builis ẽ.
unft Cc ¶Sz pfecta ca.fo.mit.timo.Caritas ãt qcũq; excludit timoꝛẽ
eſin nilẽ. ⁊ iõ qð dr̃ hic. Caritas ꝑfectac.i.ꝑfectio caritatis ẽt mini
ivnt me hʒ timoꝛẽ excludẽ. d ¶ Qm̃ timoꝛ penã hʒ.i.timoꝛi fuili⸗
debet᷑ pena.qꝛ facit cauere pctm̃ ſolũmõ ne puniat.nõ ꝓpt᷑ de
4 mn teſtationẽ viti nec ꝓpt᷑ vitãdã offẽſã dei.ſiẽ młier hñs volũta⸗
D tatẽ adulterãdi abſtinet aliqũ timẽs a viropũiri. e¶ Qui ãt
nne timet hoc mõ. ſ ¶Mõẽ pfectĩca.i.nõ hʒ caritatẽ ipm pficiẽ
es . tẽ. Alio mõ exponit᷑ de timoꝛe initialiꝗ facit cauere pctm̃ parti
nche, ꝓpt᷑ penã ⁊ partim ꝓpt᷑ offenſã.tñ pᷣncipalit ppt offenſam dei.
rſhel . ⁊ hic timoꝛ dei inq;tũ reſpicit penã ſemꝑ minuit᷑ creſcẽte cari/
onbon tate.⁊ iõ cũ dr̃. Timoꝛ nõ ẽi caritate.ſi ubintelligit̃ ꝑfecta.
Nein g a Nos g. Pꝛemiſſa caritat! cõmẽdatiõe.hicↄſequẽter ĩiducit
ii ad caritatẽ hñdã.⁊pᷣ ad caritatẽ dei.d.Nos ̊ͤdiligamus deum
eun qm ac̃.exponat᷑ vt.S.eo.c.Conſequent᷑ inducit ad caritatẽ ꝓxi

tas dei.i.Bᷓ exigit dei caritas. y

mi dicẽs. h¶Sigs dixe. qm̃ dili. ⁊c. mèdax è.qꝛ dilectio ꝓximi in
cludit᷑ ĩ dilectiõe dei.⁊ ad hͥ iducit rõnẽ.d. i Anarns dili. frfem
ſuũ quẽ videt ⁊c̃. Ad critellectũ ſciẽdũ ꝙ duplłrẽ aliꝗd cꝗ dilectiõis.
Uno mõ ſiẽ id qð ẽ rõ diligẽdi.⁊ h̊ mõ bonũ alicuiꝰẽ cã diligẽdi ipᷣm.
nã vnũqðq; diligit᷑ inq;tũ bonũ.Alio mõ ſic id qð ẽ via q̃dã ad acꝗrẽ
dũ dilecti onẽ.⁊ B mõ viſio alicuiꝰẽ cã dilectiõis eiꝰ.nõ tñ ſic ꝙ ea rõ
ne ſit diligibile qꝛ ẽ viſibile.ſʒ qꝛ ꝑ viſionẽ hò ducit᷑ ꝗs ad dilectionezʒ
eiꝰ.igit᷑ nõ oʒ illud qðẽ magl viſibile ſit magis diligibile vel ꝙma.
gis diligat. ſʒz bñ ẽ illð qð
pus nohoccurrit ad dili/
gẽdũ.⁊ G; mõ arguit apłs
ꝙ ꝓximeo ꝙ ẽ mag no /
bis cognit occurrit mag
nob̃ diligẽdꝰ.ꝑꝑ qð ſi ali/
gs ꝓximũ ñ diligit argui
põt ꝙ deũ nõ diligat.nõ
qꝛ ꝓximſit magis diligẽ
dus. ſʒ qꝛ nob pᷣ occurrit
diligẽd vt dem̃ ẽ. vñ dic
Sꝛeg. omel. 37. Ex his qᷓ
animnouit ſurgit ad ĩco
gnita q̃ non nouit:vt ꝑ h
ꝙſcit notũ diligẽ diſcat
⁊ ĩcognita amare.⁊ ſic in
telligit᷑ qð dr H. Qui.n.ñ
diligit frez ſuũ quẽ videt
⁊ ſic occurrit ſibi pᷣ diligẽ
dus rõne ſilitudis ĩ ſpẽ.
Ecc.iʒ.Oẽ aĩal diligit ſi/
biſile ꝛc7. k ¶ Deu quẽ
nõ vi.⁊ ſic p non occurrit
diligẽd?. I ¶ Quõ pot
dili.q.d.nõ ẽ ꝓbabile.qꝛ
dilectio ꝓximiẽ q̃dã via
ad dilectõʒ dei.ñ tũ ſegt·
ꝓpter hoc ꝙ ſit maioꝛ kk
ꝑfectioꝛ. ſed magis ecõuerſo.nã illud qð ẽ pᷣus in via generationis eſt
poſterius oꝛdine pfectiõis.ſicut patet de pueritia ⁊ ſtatu virili.
m ¶ Et hoc mãdatũ habemus a deo. Mat.2z.vbi pceptũ de dilectio
ne ꝓximi cõiungit᷑ mãdato de dilectiõe deiie.
¶ In ca.A.vbi dr ĩ poſtilla:Qm̃ de caritas c.Nõ ẽ ꝑ hocĩtelligẽduzʒ
q deus ſit caritas mouens imediate volũtatt. A DDIT IQO.
Vãuis rõnes q̃̊s tãgit poſtil.ad oñdẽdũ ꝙ nõ ẽ itelligenduʒ ,
veũ eẽ caritatẽ mouẽtè ĩmediate volũtatẽ ad actũ diligẽdi ⸗
NIJmeritoꝛiũ ſine aliq̊ hĩtu medio ſint efficaces.⁊ cõit᷑ a doctoꝛi
boteneãt᷑. Tñ vidẽdũ ẽ ꝗd dicẽdũ ſit ad auẽtes ſcõꝝ pᷣcipue auguſti/
ni ex gbꝰvidet᷑ ꝙ deẽ illa dilectio q̃ hõ diligit ꝓximũ:vt ĩ.S.ð trini.
diẽ. ⁊ĩ.i.ð trini.ꝙ ita dictũ ẽ. De caritas ẽ.ſiẽ dr.De ſpũs ẽ:ſʒ mani
feſtũ ẽ ꝙ deeſſentialiter dr̃ ſpũs:g ⁊ caritas ẽ ipᷣe deeſſẽtialiter.Ad
q̃s auẽtes rũdẽdum ẽ ſᷣm ſcm̃ Tho.ſa ſe.q.2.arti.=.irñſiõe pᷣmi ar
gumẽti. ꝙ ipᷣa eſſentia dina caritas ẽ:ſiẽ ⁊ ſapiẽtia ẽ:⁊ ſiẽ bonitas eſt.
vñ ſiẽ bõi dicũt᷑ bonitate q̃ de ẽ:⁊ ſapiẽtes ſapiẽtia que de ẽ:qꝛ boni
tas q̃ foꝛmalr boni ſumẽ ꝑticipatio qᷓdã dĩne bonitatis:⁊ ſapia q̃ foꝛ
malr ſapiẽtes ſumꝰẽ ꝑticipatio dine ſapiẽtie:ita ẽt caritas q̃ foꝛmalr
diligimꝰ pximũ ẽ ꝑticipatio q̃dã diuine caritatis. Hic eni modus lo/
quẽdi ↄſuetus ẽ apud platonicos:quoꝝ doctrinis Aug. fuit ĩbut?
gqdãñ aduertẽtes ex vbis eiꝰſũpſerũt occaſionẽ errãdi.ᷣ ille. Ca. V.
n NVnis ꝗ credit. Pec ẽ tertia ꝑs pᷣncipalis tractatꝰhuieple.
in q̃ tractat beatus Joãnes de eterna verbi emanatõe.Et di
uidit᷑ in duas ꝑtes.qꝛ pᷣmo continuat ſe pᷣdictis imediate de
dilectiõe pximi.ſecũdo tractat de emanatiõe verbi.ibi. Hec ẽ victo
ria. Circa pᷣmuʒ dicit. Ois ꝗ credit. fide caritate foꝛmata.
¶ Quoniã ieſus.nacarenꝰ. p ¶¶ Eſt xppᷣs.i lege ⁊ pphetis ꝓmiſſus.
q ¶Ex deo natusẽ.ꝑ regenerationẽ baptiſmalẽ. r ¶ Et ois qui dili
git eũ g genuit.i. deũ g fideles ſuos filios fecit. s Diligit v euz ꝗ
natus ẽ ex deo.i.quẽcũq; fidelẽ.aliter nõ diligeret ſufficienterdeuʒ
niſi cuz eo diligeret mẽbꝛa eius.iõ ſubdit᷑. t ¶ In hoc cognoſcimꝰ
quoniã diligimus natos dei cũ deũ diligamus.nã dilectio dei inclu
dit dilectionẽ ꝓximi.vt dictũ ẽ.ſed qꝛ amoꝛ dei nõcẽoci ſus.operat᷑
enĩ magna ſi ẽ. vt dicit Gꝛego.omeł.2o.iõ ſubdit᷑. v¶ Et mãdata
eisꝰfaci.pbatio eni dilectiõis exhibitio ẽ opis. x ¶ Hec eſt enĩ cari
t mã.eiꝰcuſto.coꝛde retinẽdo
⁊ oꝑe adĩplẽdo.Et ne aligs ſe excuſet ꝑpꝑ difficultateʒ.hoc mouet di
cẽs. ʒ ¶Et mãda.eiꝰgrauia nõ ſũt.ſ.amãti.nã illa qͥ de nã ſui dura
ſunt ⁊ aſpera.amoꝛ dei ⁊ ſpes pᷣmu facit leuia.ideo ſubdii.
a ¶ Quoniã omne qð natũ ẽ ex deo.pꝑ fidẽ caritate foꝛmatam.
incit mundum.i.tentationes diaboli mundi ⁊ perſecutiones.

timoꝛẽ:qm̃ timòꝛ penã hẽt. Qui
aͤt timet: noöͤn ẽ ꝑfectꝰ i caritate.
Moͤs & diligam? deü qm̃ de pꝛi
oꝛ dilexit nos. Si ꝗs dixerit qm̃
diligo deũ: ⁊ frẽʒ ſuũ oderit:men
dax ẽ. Qui eni nõ diligit frẽʒ ſuũ
quẽ videt:dẽuʒ quẽ nõ videt qũo
poͤteſt diligere? Et hõöcmãdatuʒ
habemꝰ a deo:vt gꝗ diligit deuz:
diligat ⁊ fratrẽ ſuum. ¶¶V.
nis ꝗqcredit qm̃ ièſus
eſt xpᷣs ex dẽo natꝰẽ. Et
dis ꝗ diligit eñ g genuit:
diligit et e ꝗq natꝰ?ẽ ex eo. In hoͤc
cognoſcimꝰ:qm̃ diligimꝰ natos
dei cũ ðʒ diligamꝰ: ⁊ mãdàta eiꝰ
faciamꝰ. Hẽc ẽ eni caritas dei vt
mãdata eiꝰ cuſtodiamꝰ:⁊ mãd
ta eiꝰ grauia nõ ſũt.Quòniam oẽ
qð natũ ẽ ex ðo incit mundum.

.

a ¶ Et hec. Poſita ↄtinuatiõe dictis de dilectiõe ꝓximi.pic ↄñter de /
terminat de emanatiõe verbi. ⁊ pᷣmo ponit᷑ determinatio.ſecũdo de/
terminatiqis mãifeſtatio.ibi.Et ſpũs ẽ tertio manifeſtatiõis intẽtio

ibi.Et hoc ẽ teſtimoniũ. Circa pᷣmũ ↄtinuando ſe ad hoc qð dixeratĩ
mediate. Omne qo natũ ẽ ex deo vincit mũduʒ.oñdit ꝗd ſit illud qð
facit vincere.dicẽs. Et hecẽ victoꝛia q̃ vincit mũduʒ.i.facit vincere.
b ¶ Fides nfr̃a.de vbo dei.iõ ſubdit᷑. c¶ Quis ẽãt ꝗ vincit mũdum

niſi ꝗ credit.fide foꝛmata.

eiuſdẽ nature cũ eo.non

idẽtitate ſpecifica.qꝛ nã

dina nõ ẽ diuiſibil ſic hu
mana. ſʒz idẽtitate nume
rali.diſtinctꝰ tũ ĩ ꝑſona.

2 nã non patit᷑ nec rõ q

gignẽs nec genitus ab eo
ſint vnũ ĩ ſuppoſito.
¶ Hic ẽ. ſ.dei filiꝰeterna
liter a patre genitus.
f¶ Qui venit.i mũdũ.ad
nos ſaluãdũ. g ¶ Per
aquã.baptiſmalẽ.qꝛ ꝑta
ctuz ſue ſacratiſſime car
nis iĩ baptiſmo dedit vim
regeneratiuã aquis.
Et ſãguinc.effuſũ in pᷣ
ciũ nr̃e ſalutis. i¶ Jhs
xpᷣs.verꝰhõ ⁊ verꝰdeus.
kq(¶[¶Mõ ĩ aq̃ ſolũ.ſicẽ Joan
nes baptiſta cꝰ baptiſmꝰ
ſolũ lauabat coꝛpoꝛa.ſed
nõ auferebat pctã ſicẽ fac

d ¶ Am̃ ieſus ẽ filius dei.nãlis.⁊ ꝑ ↄns

et hẽ nictoꝛia que vincit muduʒ:
fides noͤſtra. Quis èſt auteʒ qui

vicit mudũ niſi ꝗ creditqm ieſus
filiꝰdei? Hic èſt ꝗ uenit ꝑ aqus
èt ſãguinè ièſus xpCᷣs. Mõ in aqua
ſolũ ſed i aqua ⁊ ſãguine. Et ſpi

ritũs èſt ꝗ teſtificat᷑: qᷣoniã xpᷣs

eſt vitas. Qm̃ trẽs ſũt g teſtimo
niũ dãt i celo:pater:verbũ:⁊ ſpi/

ritůᷣs ſcũs: ⁊ hi trés vnũ ſunt.Et
trs ſut ꝗ teſtimoniũ dat iterrg:
ſpiritũs ãqua:⁊ ſũguis:⁊ hi tres

vnũ ſut. DSi teſtimoͤniũ hoĩiuʒ ac/
cipimꝰ.teſtimoninʒ dei mai eſt:
Qm̃ h̊ ẽ teſtimoniũ deiqð maiꝰ

eſt: qm tèſtificatꝰeſt de filio ſuo.

Qũi credit ĩ filiũ dei: hʒ teſtimo/

niũ di ĩ ſe. Quiñ credit filio mẽe-/
aptiſno qacẽ facit eũ:qꝛ ñ crèdit ĩteſtimo
ſi eqnt redimendas ſuffi

baptiſmꝰ xpᷣi. l¶ Sʒz in
aq̃ ⁊ ſãguie.i.ĩ baptiſmo

ciẽte. m¶¶Et ſpũs ẽ.Pic ↄñter ponit᷑ dicte determinatiõis mani

feſtatio.⁊c qᷓdruplex.nõtñ ponũt᷑ h̊ ᷣm oꝛdinẽ tꝑis.vna fuit ꝑſpũs
ſci miſſionẽ ſuꝑ aplłos ĩ ſigno viſibili.ĩ teſtimoniũ ꝙ ihs ad dexterã
pfris głificatꝰẽ eiꝰnãlł filiꝰ.vnꝰcũ ipᷣo deꝰ.⁊ ð H̊ teſtionio pᷣdixit ſalua.
Jo.ij.Cũ ãt venerit paraclitꝰ quẽ ego mittã voba pr̃e ſpm̃ vitatl ꝗga
pr̃e ꝓcedit ille teſtimoniũ ꝑhibebit de me.⁊ G ẽ qð dr̃:Et ſpũs.ſ.ſcũs
n ¶ Eſtꝗ teſti. cuiꝰteſtioniũ nõ põt eẽ falſũ. o ¶ Qm vpᷣs eſtvi.i.dei.
pfris fili ꝗq ꝓcedit a pr̃e ꝑ modũ ĩtellectꝰ.⁊ ſic ẽ eivbũ.idẽ enĩ ẽ vbũ⁊
filiꝰ.ꝑꝑ hoc illa q̃ ꝑtinęt ad ĩtellectũ vt vitas ⁊ ſapiẽtia ⁊ h appꝛopꝛi
ant᷑ filio ĩ dinis. p ¶ Qm tres ſũt.Pic ponit᷑ ſecũda manifeſtatio q̃
ẽ ꝑ apertã viſionẽ.nã ipᷣa beata trinitas màifeſtat ſe beat qᷓ;tũ ad ꝑ
ſonaꝝ diſtinctionẽ.⁊ vbi emanationẽ a pr̃e.⁊ ſpũs ſcĩ ab vtroq;.⁊ B ẽ

qð dr.Qm̃ tres ſũt ꝗ teſtimoniũ dãt ĩ celo.vitatẽ manifeſtãdo.nã te

ſtimoniũ dare ẽ vitatẽ mãifeſtare. q ( Rat.igenitꝰ*. x ¶ Uerbũ
ab eo gẽitũ. s ¶ Et ſpuũs ſcũs.ꝓcedẽs a pre ⁊ vpo. t¶ Et hi tres
vnũ ſut.ĩ eſſentia.⁊ ſic vnꝰdeus ſuꝑ oĩa gloꝛioſus. v ¶ Et tres ſüt.
Pic ponit᷑ tertia mãifeſtatio q̃ ẽ ꝑ xpᷣi paſſionẽ ĩ q̃ aĩa xpᷣi fuit a coꝛꝑe
ſeꝑata.⁊ a coꝛpe moꝛtuo fluxerũt ſagnis ⁊ aq̃̊. Jo.io.diẽ igit.Et tres
grentimonli dãt ĩ terra.vitatẽ fili dei mãifeſtando.
x¶ Spũs.i.aia xpiĩ q̃ ad lymbũ patrũ deſcẽdit ⁊ eis ſe manifeſtauit:
oſtẽdẽdo ſuã deitatẽ ⁊ pr̃naleʒ ꝓpꝛietatẽ.extũc enim deũ clare vide
rũt.pꝑꝑ qð dñs dixit latroni. Luc.⁊3. Podie mecũ eris ĩ paradiſo.

yAq̃ ⁊ ſãguis.q̃ vitatẽ manifeſtãt in ecclłie ſacr̃is hñtibꝰefficaciã ex
ipſis. que ꝗdẽ ſacr̃a ↄferũt ĩ fide ⁊ ↄfeſſiõe trinitatl. z ¶ Ethitres
Si teſtimoniuz.

vnũ ſũt.qꝛ ↄueniũt ĩ aſſertiõe vniꝰveritatis. a
Pic ponit᷑ q̃rta manifeſtatio q̃ fuit ꝑ ſenſibilẽ vocem.nã ibaptiſmo
xpᷣi.⁊ eiꝰtrãſfiguratiõe audita fuit vox ſenſibił pr̃is dicẽtis de xpᷣo.
Hic ẽ filius meus dilectus.h̊ ſingulariter dr.ꝑ G̊ oñdens ꝙ ipᷣe ſolus
ẽ eiꝰnãlis filiꝰ.⁊ ꝑx ↄñs vn?cũ ipᷣoĩ nã ⁊ pſona diſtinctꝰ.ceteri vo ꝗ plu
rificant᷑ ſũt eiꝰfili adoptiui.dr̃ g. Si teſtimoniuzʒ hoĩum accipirmus.
accipit᷑ hic ſi ꝓ qꝛ.nꝗ teſtimoniuz hoĩum recipimus tanqᷓ; ſufficiens
ĩ rebꝰhũanis. Teſtimo dehmm Ecertuena ei nõ põt ſubeſſe
falſũ.ſiẽ ſubeſſe põt teſtimonio hoĩuʒ.⁊ ꝑ ↄñs ẽ magis credibile in re

bus dinis q; teſtimoniũ hoĩuʒ ĩ hůanis. c ¶ Qm̃ teſti.ẽð filio ſuo.
ĩtrãſfiguratiõe ⁊ baptiſmo.vt pᷣdictũ ẽ. dD ¶ Qui cre.ĩ fi.dei hʒ te
ſtimoniũ dei ĩ ſe.i effectũ illius teſtimonj. e ¶ Qui non credit fi

lio.doctrine eius acgeſcẽdo. f ẽdacẽ fac̃ euzʒ.ſ.deũ patrẽ ꝗ di
xit teſtificãdo. Hic ẽ filius meus dilectus.⁊ adiunxit. Ipᷣm audite.
vt habetẽ Mat.i⁊.iõ ſubditur. g

pʒ ex dictj. h¶ Et hoc ẽ. Pic ↄñter ponit pᷣdicte manifeſtationis
itẽtio.⁊ pᷣmo ex ꝑte dei teſtificantis.⁊:ex ꝑte Joãnis ſcribentis. ibi.

uia nõ credit ĩ teſtimonio.⁊

„

Pec ſcribo vobis.Circa pᷣmũ ſciẽdũ ꝙ pᷣdicte manifeſtatiõis:

tẽtio ex ꝑte deiẽ ꝙ hoĩes ꝑ H̊ ↄſequãt᷑ eternã vitaʒ.⁊ HG qõ dr̃.
Et hoc ẽ teſtimoniũ.i.intetio eiꝰſiue finis. i ¶ Qm̃ vitã eter⸗
nã dedit nobis deꝰ.Si enĩ accipiat᷑ vita beata foꝛmalrq ẽ viſio
⁊ fruitio dĩna.ſic dedit eã.ĩ pᷣſentiĩ ſpe ⁊ĩ futuroĩ re.⁊ de pᷣſenti

illis ꝗ iã ſũt ĩ beatitudine.Si aũt accipiat᷑ vita beata obiectiue.

ſic dei filiꝰrõne deitatis ẽ ipᷣa viſio beata pᷣncipalit᷑. ĩ cui ꝰaſpcũ

beati reficiũt iteriꝰ.⁊ rõne hũanitatis ſecũdario.ĩ cuiꝰaſpectu
reficiũt᷑ exteriꝰ.ſiẽ

Et hoc ẽteſtimoniũ:qm̃ üᷣit e⸗ anno.
nꝗ dedit nob de?: ⁊ hec vita in fi ditnob vita beataz
lio eiꝰ ẽ. Qui hʒ filium dei: habet qin degir nob filiu
itã: qui nõ hʒ filiũ dei:uůitã ñ hʒ. ſuũ veꝝ deũ ⁊ ve
vitã: qui nõ hʒ filiũ dei:uit ñ byʒ. uun miioͤſub dir*

Pẽc ſcribo vob vt ſciai᷑ qm vitã x

— = A e t hec vita in fi⸗
hẽtis eternã:ꝗ credi in noie filij lio ſuo eſt. (obiecti
dei. Et hec ẽ fiducia quã habemꝰ ue. I¶ Quibʒ fy
ad deũ:qa quodcũq; petierimus liven fidẽ carita
ſm volũtatẽ eiꝰ audit nos.Et ſci m Pabet vitam. ſ.
mũs:qꝛ audit nos:ꝗcquid petie / beatã ĩ ſpe.⁊ ſi hʒ fi
rimus. Scimũs:qm̃ hẽmus pe/ t digen ſtui⸗
titionce guas Po ſtulam?/ ab e0. n ¶ Qui non hz filiũ
Qui ſcit frẽʒ ſuũ peccare pctüm dei. boc mõ vlillo.
nõ ad moꝛtẽ: petat ⁊ dabit ei vita o¶ Uitã nõ bʒ. oſin
peccãti nõ ad moꝛtẽ.Eſt pẽcca/ ter.qꝛ ſicutaffirma
tu ad moꝛtẽ:ñ p illo dico vt roget tio ſegt ad affirma
Seee — G tionem.ita negatio
— 5 g1τι. f. 2 gatio
gqs. Ois iniqtas petm̃ eſt: ct Epec agd negationez.
catũad moꝛtẽ. Scimũs: qꝛois ꝗ p ¶ Pecſcribo. Pic
nat?ꝰẽ ex ðoñ pẽccat:ſj gñatiò dei ¶ Zñter ponit intẽtio
7„. n r5 ſ: Joãnis ſcribẽtis.⁊
2ſeruat eſ: ⁊ malignꝰ ñ taget eh: Sqᷓtuz ad bonũ ba
bẽdũ.ſecũdo qᷓ;tuʒ

ad iã habitũ.ibi.Scimꝰqꝛ. Pꝛima ĩ duas.ſᷣm duplex bonũ cõſe

quẽdũ.ſcda ibi.Et hec ẽ. Circa pᷣmũ ſciẽdũ ꝙ volũtas beati Jo
annis ↄfoꝛmis erat volũtati dei teſtificãtis.⁊ iõ ĩtẽdebat ꝙ illi

abeſcribebat ꝑ hoc vitã beatã ↄſeq̃rent᷑.iõ dic̃. HPec ſcribo ⁊c̃ꝗ
creditis.fide ꝑ dilectionẽ᷑ operãte. q ¶ In noie fi.dei.ſi tũ ꝑ/
ſeueretis. r ¶ Et hecè fidu. Hic põit ſecũdũ bonũ ↄſequẽdũ
ſ.oꝛationũ ſuaꝝ effectũ.⁊ pᷣ illð põit.ſcõo circa G̊ quãdã diſtin/

ctionẽ fac̃.ibi.Qui ſcit.Circa pᷣmũ dic᷑.Et hec eſt fiducia quã ha

bemad deũ.ſ.ad dei filiũ. s ¶ Quia qðᷣcũq; peti.ſʒ volũtatẽ
eiꝰ.ſ.bñplaciti. t ¶ Audit nos.nõ tñ ſꝑ ſtatĩ.ſʒ tꝑe cõpetenti.
v ( Et ſci. qꝛ au.nos ꝗcꝗd peti.qð ẽ ĩtelligẽdũ qñ petitio ẽpia p
ſe ⁊ pſeuerãs.his eni ↄcurrẽtibꝰſꝑ exaudit᷑.⁊ ſic ẽ ĩtelligẽdũ qð
ſubdit᷑. cimꝰac.qꝛ repetitio ẽ eiuſdẽ ad maioꝛẽ aſſerti
onẽ. y¶ Qui ſcit. Pic ↄñter circa petitioneʒ ꝓ pctõꝛibꝰfacit
quãdã diſtictionẽ.dicẽs.Qui ſcit fres ſuũ peccare pctm̃ non ad
moꝛtẽ.i.excludẽdo ipenitẽtiã finalẽ.q̃ ꝗs moꝛit᷑.⁊ ĩ pctõ moꝛta
li peccat. 3 ¶ etat.oꝛã.ꝓ eo. a(¶ Et da.ei vita.ſ.gre.qꝛ ta

lis pctõꝛ ĩ gr̃a moꝛiet᷑ de q̊ hoc ſci.tñ ꝙ ſit pctõꝛ nõ ad moꝛteʒ.⸗

ſciri nõ poteſt niſi ꝑ. diuinã reuelationem. b Eſtpeccatum
ad moꝛtem.ſ.finalis ĩpenitentia qua quis in peccato moꝛtali
moꝛitur. C¶ Non ꝓ illo dico vt roget quis.quia nõ cẽ oꝛãduʒ
ꝓ dãnatis.Et ſi ipo viuente ſciretur ꝙ eſſet de pᷣſcitis.ſimiliter
non eſſet pꝛe eo oꝛandum vt penam eternaʒz euaderet.pꝛout di

cunt aliqui. Poſſet tamen oꝛari ꝓ eo vt minus peccaret.⁊ ꝑcõ/

ſequẽs minus puniretur in inferno.ſed quia hoc neſcitur. quia
quilibet peccatoꝛ qᷓ;diu viuit poteſt redire ad gratiam.ideo ꝓ
omnibus peccatoꝛibus adhuc viuentibus eſtoꝛandũu.

d ¶ Omnis iniquitas.i. fanſgretſ diuinoꝝ pꝛeceptoꝛum que

continẽt equitatem iuſticie. e ¶ Peccatum eſt. moꝛtale.

f¶ Et eſt peccatum ad moꝛem ſiquis in eo perſeueret vſq; ad

inem vite incluſiue. g ¶ Scimus. Hic ponitur intentio bea
ti Joannis circa bonum iam habitũ.⁊ẽ duplex.ſecũdũ ponitur

ibi. Et ſcimꝰ. Intẽtio vo beati Joãnis ẽ aſſecurare filios deipꝑ

adoptionẽ de vitatione pctĩ moꝛtałſi voluerint ꝑ donũ gre qõ
iã habet.iõ dicit.Scimus ꝙ oĩs ꝗ natus eſt ex deo. per gratiam
baptiſmalem. h ¶ Nõ peccat. qdin in eo ſtat.⁊ intelligit᷑ de
pctõ moꝛtali.qð nõ põt ſtare cuʒ gra. i ¶ Sʒz generatio dei.i.

k Eätenmuend nnin in quodã eſſe diuino ſupnaturailt.
A tmalignꝰnõ tãget eũ.ĩdn
cẽdo ad moꝛtale pctm̃ niſi volũtarie clinet a ſtatu gre ſubicic
do ſe maligno ꝑ pctm̃ moꝛtale ex liberiarbitri ofectibilitate.

õſeruat eũ.quãtũ ẽ de ſe. l

en

ißmni

Ger
ſcnn
ſepcen
Culiͦf
lni
glitie
liſden
. E de
cſepel
ſiptite
guras.
se

Mſen

idei
hisſ

ditu
atſebi
(Er⸗
be⸗
pfüen
one
pfoe
mati⸗
nal
ie
fe
Pe⸗
lur⸗
tiuz
te
ſob
ltüet
die⸗
ſocſt
leris
latrie
nsg
geit
idde
pemm
UN

6

finsq
(us.
bite
h
mid
CLui
mobi

mine⸗
ſenne

hoo

iͤtce
nino
fegne
oſi⸗
llap
wüde

Nnöle
tizo
ſartffn
gialtſſm
miunen
Gnne;
Ab
orit nin
s abens
Pain
ſeiti,
erbonicde
unhen
itehell
Ag
fdeiſtig
ni egiti
Piti diin
cucisanid⸗
ßzwiüni
Ncienn
citpii
ſeligitich
ionitſn
Nirbſt
Nonmil
iginet
1lGn
ſheumn
oril
nöiritß
sſniie
Napu,
amnth⸗
Cnt
n n
Momgt
gott⸗
ee
ontote
ipn
floode⸗
mütß
agumm
Beliil
NHen
gi
eſtnci

(Goannis II.

—SG

a ¶ Scimus qm ex deo ſumus. Si hot referat᷑ ad apłosꝗ erant
igra pↄfirmati.⁊ de B ꝑ reuelationẽ certificati.iſtud poterãt ſci⸗
re ꝑcertitudinc.Si ãt referat᷑ ad alios iuſtos.ẽ ꝑ ꝓbabilẽ cõie/

cturã.ſiẽ dictũ ẽ.Sõ. b¶ Et mundus totꝰ.i.hoĩes i delectabili

bemũdi finẽ ſuu ponẽtes. In maligno.i.i malo igne cõcu
piſcẽtie. poſitꝰẽ. d ¶ Et ſcimꝰ. Hic ponit᷑ ſecũduʒ bonũ habi
tũ.ſ.dei cognitio.cũ dr.Et ſcimꝰqm filiꝰdei venit ĩ mũdũ.p.

æ ¶ Et dedit nopſenſũ vt cognoſcamꝰveꝝ deũ.h̊ eni dedit aplis

qñ aperuit illis ſen
ra he veie. Beimuͤs qn er deo ſum: mu
Alus autẽ fidelib? dus tot? i maligno poſit c.Et ſci
dat ſenſü cognoſcẽ mũs:qm̃ filius dei venit et dedit
di deũ ꝑ fide. quaz nobis ſẽſuʒ vt cognoſcamꝰ? deuz

ſaltem illã que ẽ ex

üͤerꝰdeꝰ T ſiita eterna: Filioli:cu/

bñs ſcit ſe hre illaz. erz ⁊Zſimũs vo filio eiꝰ. ic 6
/

auditu q;ᷓuis neſci L c
E. Ee cninaten ſtodite vos a ſimulacris. CEx⸗
ſim in vero fi „ 2 d, . .
io eiꝰ.ei adherẽtes plicit epla bti iohi kei mg .
pfidem Ayn vocß WIncipit argumẽeth i eplaʒ ein
gnouerut ſe eẽ ĩ bo dem ſecuüdam
ſidez caritare ſo vy Schadeo ad ſctãʒ fe⸗
matã. ⁊ hoc certitu -riir or oc
dinatr. alu vo iuſti minã ſcribit Vt eadem
coniectualiter. . ode omina no dubitet lz'is
gPicẽ ver de ſ. Wppellare:eiuſdẽq; filijs teſtimo
e ewats de niuʒ ꝙ ambulẽt i vitate phibet.
T 2 6 2„ — 6 . .
tur erroꝛ oĩiuʒ negã CEr plicit arguméth. C3 nci-
ite Johis apli ſecunda.

tiuz xpᷣi yerã deita
tẽ. h¶ Et vi.eter.

ola bti Joh und
Enioꝛ:electe domine

.ſ. obiectiue: yt pᷣdi Tatis ei quòs ego
d en doen S diligo itate:et non
ſtodite vos a ſimu/ A₰e) ego ſolꝰ h ᷓ oẽs ꝗ co⸗
lacris.i.a cultu ido/⸗ꝰ gſouerũt vitatẽ: ꝓPptèr vitatem

latrie. ꝑ hoc inſinu· quůe ꝑmanʒ i vobis: ⁊ ůobiſcum

dear⸗ cais vni ve erit ĩ eternũ. Sit ůobicũ gia mi⸗

ri dei inſeparabili
permanere.Amen. hhoc dicit᷑ ad pcedentiũ cõfirmationem.
¶ In ca.ð.vbi or̃ in poſtil.Qim oẽ qð natũ ẽ ex deo. ¶ A DDI.
) Irca hoc qð dĩ B. Pec ẽ victoꝛia q vincit mũduʒ fides
c

nira. attẽdẽdũ ẽ ꝙ apls ſupꝛa Peh.ii.diẽ ð ſcis ꝙ ꝑ fidẽ
yvinceft regna. vñ ↄſiderada ẽ dria int iſtas duas victo
rias q̃ fiũt ꝑ fidẽ:qꝛ ꝑ vnã dicunt᷑ vinci regna ꝑ aliã dr vinci mũ
dus.Ad qò ſciẽdũ ꝙ ãtig.ſ.pr̃es ſub ve.te.exñtes:ꝑ fidẽ vince/

bãt regna ſic moy ſes egyptuʒ:ioſue chanane:dauid idumeã ?
hòq̃ ſùt regna ꝑticularia.⁊ ̊ pʒ in biſtoꝛijs ve.te.ſed ſci ſub no.

te.ĩ pᷣmitiua eccłia exñtes:nõ ſolũ ꝑ fidẽ vicerũt regna: ſʒ etiã
mũdũ.⁊iõ de eis dr. Pecẽ victoꝛiaqᷓ vincit mũdũ fides noſtra.
Cuiꝰrõ c.nã ille iuſtꝰꝗ toꝛmẽta mũdivſq; ad moꝛtẽ patiẽdo im
mobilr i fide manet:nõ ſolũ vnũ regnũ vel plura regna vincit
ſʒ mũdũ.mũdus.n.cõgregatꝰnõ poſſet ampliꝰ facere ð vnũ ho
minẽ q; im multipłr toꝛqre ⁊ finalit ĩterficere:⁊ iõ ſci ꝗ iſta ſu
ſtinuerũt ꝑ fidẽ totũ mũdũ vicerũt.ſuperãdo oĩa q̃ mũdus õil
los poſſet facere.iur illud Luc.iz. Ne terreami ab illis ꝗ occi
dũt coꝛpꝰ:⁊ poſt ̊ nõ hñt ampliöꝰꝗd faciãt.Antiꝗ tũ ꝗ h doctri

nã nõ hũerũt explicitã vᷣbo nec exẽplo exꝑtã:la ꝑ fidẽ vicerunt

regna aliq̃ vt dcm ẽ:nõ tñ mũdũ ꝑ h̊ vicerunt:qꝛ foꝛte diceret
ꝙ ſi plura regna fuiſſẽt ↄgregata 9 eos nõ potuiſſẽt ea vincẽ ſiẽ
iUla pauca vicerũt.vñ notãt᷑ dr̃ ð illis ꝙ ꝑ fidẽ vicerũt regna nõ
mũdũ.ð nouis vo dr. Pec ẽ victoꝛia q̃ vincit mũdũ fides nr̃a.⁊
de iſta mã vide plenius ĩ additiõe ſupꝛadicta ad Peb.ii.
L Epiſtola Joannis ſecunda.
nioꝛ electe dñe. Poſtq; beatus Joãnes ĩ epłla pᷣma

tres ꝑtes.ſ.ſalutationẽ.ꝓſecutionẽ.⁊ cõcluſionẽ.ſe/

bi. Hauiſus ſũ. tertia ibi. Plura hñs ſcribẽ. In pᷣma ꝑte

notat᷑ p pſona ſalutãs.cuʒ dr. Senioꝛ. ⁊ Z rone etatis ꝓuecte⁊
ſtatus ſen offici.illi enĩꝗ tunc regebãt eccłias ſenes vel ſenio/
res dicebant᷑ rone diſcretiõis ⁊ maturitatis ĩ moꝛibus.int᷑ re

ctoꝛes vo eccleſiaꝝ ꝗ tũc erũt ĩ aſia. Joãnes erat pᷣncipalioꝛ.iõ
dr hic. Senioꝛ. Secudo notant᷑ ꝑſone ſalutate.cũ dr.

¶ Electe dñe ⁊ natis eius.erat enim magna ⁊ nobilis dña noĩ e

q(Et vobiſcũ erit ĩ eternũ.ꝑ gloꝛiã q̃ ẽ gra ↄſũmata.Tertio ꝑ.

cauẽdũ.⁊ ꝗ ſũt illi ſubdit. m

8S3. ſupple ic ĩ bono pſeueretis. t
tis.ĩ patria vbi totalr ſatigt appetitꝰ v ¶ Ois ꝗ pᷣcedit.i. p benei

it fideles generalłr. hic ↄnter ĩ duabus eplłis ĩ
ſtruit aliqᷓs ꝑſonas ſpãliter. Diuidit᷑ aũt hec epłla in

electa babens ꝓlẽ ⁊ familiã fidelem æ miſtros eccleſie ſuſtentabat.
m ¶ Quos ego dilige ĩ veritate.i.caritatiua dilectiõe abſq; fallacia ⁊

ſimulatiöe. n (¶Et nõ ego ſolus ſed ⁊ oẽs ꝗ cognouerũt veritatẽ.
.i.oẽs fideles ꝗ cognouerũt xpm ꝗ ẽ ipa Arac o ¶ Poopter verita
tẽ ſ.fidei ⁊ bone vite. pꝓ¶ Que ꝑmanet ĩ vobis.ꝑ gratiam. .
ponunt
optata bona.cũ dr̃. r ¶ Sit vobiſcũ gra.iuſtificis. s ¶ Miſeri⸗
coꝛdia.penã peccatis pᷣteritis debitam relaxãs. t ¶ Pax.i. eterna
H beatitudo appetitũ tota
ſericordi pùxa dẽo pãe: xp̃o lit quietas. v Ae
ipᷣu filio pais in vitate 7 caritate. .l ta vpoieeſu filio pa⸗
Hauiſũs ſũ valde:qm iuᷣeni de fi tris ĩ veritate ⁊ caritate
lijs tuis ãbulãtes i ſeritate: ſicut Nquã itelligit᷑ ſpũs ſcũs
mãdatũ accepimꝰa pꝛe. Et nuůnc cuicaritas appꝛohꝛiat
rogo te dña non taq; mãdatũ no
uñ ſcribẽs tibi:ß qð habuimꝰ ab
initio:uͦt diligam? alterutu. Et h
f . —
eſt caritas vt ambulemꝰ ſᷣm ma/
daàta eiꝰ. Hc eni ẽ màdatum: vt
qucẽadmodũ audiſtis ab initio in
eò ambules. qm̃ multi ſeducto/
res exierũt ĩ mũdũ. Qui nõn ↄfi/
tetur ihuʒ xpCʒ veniſſe i carnẽ:hic
g6 ſèductoꝛ ⁊ antichriſtꝰ. Nidłte
voſmetipſos nẽ ꝑdaiᷣ què oꝑati
eſtis:ſẽd üůt mercedẽ plenã acci/
pias.Ois qui pcedit⁊ nòn ꝑma/
net ĩ doctrina xpᷣi:deũʒ nõ habʒ.
Qui ꝑmãꝗet ĩ doctria: hic pꝛeʒ ⁊
filiũhʒ. Si ꝗs uenit advos⁊ hac
doͤctrinã ñ àffert:noͤlite reciꝑe eñ idat bonũ de pt⸗
ĩ domũ:nec aue eidixerit.Quͤi.n. . tascongra iad,
dicit illi ane: cõicùt oꝑibꝰ er? ma/ m inueni cc ambu⸗
lãtes.i.ꝓficientes.

