Beñ.iʒ.ca. Similxr filios filiarũ q̃ ↄxerant in illa tribu.⁊ tales ſunt q̃i
filu.vnde de talibus verificat᷑ pphetia moyſi pᷣdicta.ſ.Qui dixit pf̃i
ſuo ⁊ matri ⁊c̃. Eo ꝙ ꝓpꝛu leuite.ſ.de genere leuitarum ꝑ maſculinã
lineam deſcendẽtes ſepauerũt ſe a pᷣdictis ↄſãguineis de tribubꝰalie
nis deſcendentibus in pᷣdictis duobꝰcaſibꝰvt deo adhererẽt ꝓut glo.
bp̃dicte teſtant᷑ ꝗbus lr̃a ↄſonat.vt dictũ eſt. KEE* LICA.
Nca.ii.vbi dr:Lacarus languẽs:dicit poſtil.ex hoc infirmi/
i tatem fuiſſe ꝑ nãm incurabilem.qꝛ infirmitas curabilis ꝓpᷣe
n dr languoꝛ. Burg.dicit ꝙ languoꝛ nõ dicit incurabilita/

tem. qꝛ lt⸗

intenſionẽ doloꝛis:qꝛ multi moꝛbi incurabiles ſunt parui doloꝛis vt

ptiſis hydropiſis ⁊c̃. Quidã aũt intenſiui doloꝛis ſunt ſicut febꝛes ⁊

huiuſmodi. Cuʒ igitur in ſcriptura languoꝛi additur magnitudo:lan/
guoꝛ pertinet ad incurabilitatem.magnitudo ad doloꝛis intenſionẽ.
Neodẽ ca.vbi dicitur.Collegerũt pon/
tifices ⁊ phariſei ↄciliũ:dicit poſtil.pontifices fuiſſe de tribu
— leui.phariſeos aũt vtplurimũ de tribu ſymeon:iuxta illam
ꝓphetiã iacob dicentis. Symeon ⁊ leui frẽs: vaſa iniꝗtatis bellãtia
in ↄſilium eoꝝ non veniet aĩa mea.Burg.foꝛtaſſe de tribu leui:ꝑ ma
gnam digreſſionem vult ſaluare leuitas vt diſtinguitur õ ſacerdotes
qui ab aaron deſcenderunt:dicẽs eos nunqᷓ; idolatraſſe:nec in moꝛte
xpᷣi cõſenſiſſe ꝙ ſi verum ẽ ſicut nõ credimus:rõnabile fuiſſet leuitas

vt ſic diſtinctosetiã a vindicta moꝛtis xpᷣi pꝛeſeruare:vel ſalteʒ ad fi

.qꝛ illi termino addit alius terminꝰſignificans magnitudinez. 2.
pali.2= 4. vbi dicit. Magnus languoꝛ.Ibi dico ꝙ magnus refert᷑ ad

m ¶ Et domus impleta eſt ex odoꝛe vnguen

dem xpᷣi pꝛe alus cõuerti qð factum nõ eſt. de cõuerſione enim

iudeoꝛũ legimus de ſacerdotibus cõuerſis.Act.4. multa turba
ſacerdotum obediebat fidei de leuitis nihil in ſpãli pꝛeſumo:
igit᷑ cõtra Burg.qꝛ fruſtra eos excuſat. Gap. CII.

popera facta in eiꝰvita.hic etiam declarat per ea que ĩ

eeius moꝛte ⁊ paſſione.ſecũdo de eiꝰ reſurrectione.2o.
ca. Una autem ſab⸗/

bat: lazaͤr; wvo vnd ergt ex diſcũbẽ barorutn. Pꝛima i
tib'cñ eo. Maͤria accepit libꝛi ratmoitichꝛiſti e
vnguẽti nardi piſticipcioſi: ⁊ vn caſionem. ſecundo
xit pedès ieſu: ⁊ ext᷑ſit pedes eiꝰ an —
capil ſuiſ:⁊ dom ipletaéex odoi cgpeimin cienn
ꝙ occaſio moꝛtlxpᷣi

fuit ĩuidia iudeoꝛum ex fama ⁊ gloꝛia xpᷣi. ideo diuidit in duas

qꝛ pᷣmo deſcribit᷑ eius fama ſiue glificatio.ſecũdo iudeoꝛũ infi/

delitas ⁊ obſtinatio.ibi.Cum aũttãta ſigna.Pꝛima ĩ duas.qꝛp
ponit᷑ eiꝰ glificatio ab hoĩe.⁊ꝛa deo patre.ibi. Nũc anima mea
turbata. Pꝛima ĩ tres.qꝛ pᷣmo ponit᷑ glificatio xpᷣi ab amicis fa.
miliaribus.⁊? a turbis vulgaribꝰ.ibi.Cognouit ergo turba.ʒ a
gẽtilibus.ibi.Erãt aũt gẽtiles.Pꝛima adhuc in duas.qꝛ pᷣ ponit
obſequiũ xpᷣi factũ ab amicis in generali.⁊ a maria i ſpali.ibi.
Maria ergo.In pᷣma pꝑte dj ſie:Jeſus ergo ãte ſex dies paſce.ĩ⸗

mediate enĩ poſt ſuſcitatõem lacari iudei diffinierunt occidere

xpᷣm:vt pᷣdictũ eſt.⁊ ideo receſſerat quouſq; appꝛopinquarʒ pa/

ſca in quo ĩmolabat᷑ agnus paſcalis.vt ſic xps qui eſt agnus vo

rus ĩmolaret᷑ pꝛo nobis ĩmediate poſt ĩmolationẽ agni paſcalis
figuralis:vt veritas figure ſuccederet. b
que eſt ꝓpe hierlʒ ad duo miliaria. Ubi lacarus fuerat moꝛtuꝰ
quẽ ſuſcitauit ihs.illuc enĩ venit vt ex memoꝛia miraculi ibidẽ
facti turba ppli moueret᷑ ad eũ honoꝛifice recipiendũ in hierlzʒ
ante ſuã paſſionẽ.ſic fuerat pᷣdictũ ꝑ Zachariã ꝓpham.o.Exul

ta ſatis filia ſyon:iubila filia hierlin:ecce rex tuus venit ⁊c.
c¶

EFecerunt aũt ei cenam ibi.hoĩes illius loci.⁊ fuit hec cena in
domo ſimonis lepꝛoſi:vt cõmuniter tenẽt doctoꝛes.fuerat ta/
men pꝛius a chꝛiſto curatus:ſed nomen remanſerat ad memo/
riam miraculi.Oꝛigenes autem dicit ꝙ illa cena fuerat ĩ domo
marthe.qdð pꝛobat ex eo quod ſubditur. d ¶ Et martha mini
ſtrabat. Sed põt dici ꝙ iſte ſimon erat vicinus marthe.⁊ ꝓppter

hoc ipſa miniſtrabat in domo eius.ſicut homines ſolẽt facerei
domibus amicoꝛũ ſuoꝛum.⁊ maxiime ꝓpter reuerentiaʒ ipſius

chꝛiſti comedentis ibidem. e ¶ Lacarus vo vnus erat exdi⸗

ſcumbentibus cum eo.inuitatus a ſimone.hoc autem factum

eſt ad declaratiõem veri miraculi de eius ſuſcitatione.

f ¶ Waria ergo. Hic deſcribit᷑ obſequiũ xpᷣo impenſũ a maria in

ſpeciali. ⁊ diuidit᷑ in tres.qꝛ p ponit᷑ marie deuotio.ſecũdo iude

indignatio.ibi.Dixit ergo vnꝰ.tertio eius repꝛehẽſio.ibi.Dixit

ergo ieſus. In pᷣma ergo parte dicit᷑ ſic. Maria g.ſ.ſoꝛoꝛ lacłari.

riſimile ꝙ eſſet aliquid groſſe materie.ſicut vnguenta cõmuni/
ter dicta.qꝛ indecens eſſet tale quid ponere ſuper caput homi⸗
nis ſedentis in menſa. Maria autem nõ ſolum vnxit pedes do
mini.ſed etiã caput.vt Matheus expꝛimit.⁊p.⁊ Marcꝰ.iꝗ.lʒ
hic omittatur.Et ideo dicendũ ꝙ hic vocat᷑ vnguentum liquoꝛ
pꝛecioſus de re aromatica expꝛeſſus.ſicut aqua roſaceaõ roſis
expꝛimit᷑. Aliter dicitur ꝙ fuit lachꝛyma fluens naturaliter de
arboꝛe aromatica. h ¶ Nardi.nomen eſt herbe nigre aroma
tice habentis ſpicas.pꝛopter hoc dicitur Marci.iꝗ. Nardi ſpi /
cati. ⁊ de illis ſpicis extrabebatur liquoꝛ pꝛedictus per artificiũ
vel naturã ſecũdum alios. i ¶ Piſtici. m Aug.nomẽ eſt loci
vbi creſcit herba vnde talis liquoꝛ expꝛimitur.ſed melius dici⸗
tur. Piſtici.i. fidelis. piſtis eniz grece fides eſt latine. Poc eſt di
ctum qꝙ ille liquoꝛ erat purus ⁊ verus non habẽs aliquid aliud
admixtum.nec ſophiſticatus.

k U.·Pꝛecioſi. quia valebat trecètos denarios. vt habetur Mar⸗
RFEFPLICA.

ci.iꝗ.cap.i.trecentos nümosvſuales.erat enim liquoꝛ ille refri
geratiuus ⁊ confoꝛtatiuus membꝛoꝛum ⁊conſolidatiuus ⁊ val
de odoꝛiferus. l t vnxit pedes ieſu ⁊ exterſit pedes eius

capillis ſuis oꝛdine conuerſo factum fuit qᷓ; hic ſcribatur.quia

pꝛimo lauit pedes ⁊ exterſit:⁊ poſtea vnxit.
ti. Ex quo patet pꝛe/
cioſitas vnguenti ⁊ deuotio marie expendentis rem taʒ pꝛecio
ſam in obſequiuʒ domini. Utrũ aũt iſta fuerit mulier de q̃ nat
rat Lucas.dcm̃ fuit.c.pᷣce. M

Eſus ergo. Poſtq; ioânes declarauit diuinitatem xpi

eius moꝛte ſunt facta.⁊ diuidit᷑ in duas.qꝛ pᷣmo deter

õ

enit bethaniã.

ccepit libꝛam. in quo notatur quantitas vnguenti.non ẽ ve

—
——

S=

==

—

=
☛
α – —
S
—
—
=

flfütin

SE

SE
—
=ℳ
S=
=

— —
S
2 =⸗
— -
S
=
—

=

=
—,.N5i
=

gſenlipnt

ſ
uan
ſeiibeili⸗
henin
onndum
rötiſoc
tichtſß
ſbciu.
Entloc
icpei
ſbebchit
oefſoeyen
ibci.
jinineko

=
S=

. 1
4

—

7

=—

4

=

=
=

Soe.
—

=ͤ⁊ -—

= f’=–
Se

—
S

6
4

=
=
. S

=

=☛=
—

S

SE
=
=
=SS

==

S=S

=

=

—,ieꝶP

=☛
=

7

S

S==
—☛

—
—

fttimm
tibphn

NlniicNite
Pftizfiennt⸗
Genclzatpiiu

Npeaieimuni⸗
(rrihnope
äkäwnek⸗
cepbeentie

illinigsoſecd
fitiguneganii
lcgtütſtineciti
PeCteifnumilun⸗
Ueninerptosaloe
iorlörzuui
iitwumntßi⸗
Gürmmeotinue
erne
Ridconid

(ltrkigunſuſfe

ſppicnüclomm
Dyßanndnig
Pfoueſlascüte
Nrviſehlane
tiſtelluſſcg
fenſeitaend

Alienſnnrisn

nſccipizüit,
Bfärei
Mſehdee le
niſbobſann

Ulnitäigeniͤcf

fnifiinchien
nnihhrglioee

itD.
niigun

ilck
iigiilii,

. ſtumnl

cſc

Potiur

NR Joannes

dn ¶ Dixit g. Vic ponik iude murmuratio.cũ dicitur. comedẽtẽ ⁊ bibẽtè ⁊ alia oꝑa facientẽ. Sꝑabãt etiã audire ipſũ refe
. nſa⸗ be nus exdiſ.eius iudas ſca.hᷣ drad driam alterius iude. rentẽ ſtatũ alteriꝰ vite:quẽ oẽs ſcire deſiderat.Et qꝛ i hoc gloꝛia xpi
llnnin N ¶ Qui erat eũ traditurꝰ.lʒ enipᷣ fuerit bonꝰqñ vocatus fuit ad Anifettaf. ve quo dolebãt pᷣncipes populi.ideo ſubditur.
ni aplatũ.vt.S.dcm̃ ẽ.tñ poſtea lapſus ẽ ĩ pctm̃.Qõ ãt dñs ĩ ſua ſo ſ¶ Cogitauerũt aũt pᷣncipes ſacerdotũ vt ⁊ lacarũ interficerent ⁊c.Ex
dlnnn cietate tolerauit eũ. dedit nobis exẽpium tolerãdi malos. qjuo pʒ eoꝝ malignitas.qꝛ volebãt ĩterficere illũ quẽ deus viuificaue
san d ¶ Qua. Byn. ñ ve.tre. de.i.vẽdit᷑.vñn vſus.de req vẽijt gr̃a nlla rat:ad occultãdũ miraculũ.Si aũt q̃rat᷑ q̃re magis lacarũ pſequebã
räſſſh Yẽit. hʒ eni ſenſũ paſſiui ſub voce actiua. e ¶ Et datũ eegẽið. tur qᷓ; cecũ illuminatũ.de quo dem̃ c.o.c.⁊ languidũ ſanatũ:de quo di
ae H dixit ſimulãs pietatẽ.ad oꝑiẽdũ ſuã cupiditatẽ.ꝑꝑqð ſubdit ctü fuit.s.c.Dicendũ ꝙ hoc erat qꝛ lacarus erat hõ nobilis ⁊ famoſus
b unn enãdgeliſta. ¶Di. HWH tigdeo miraculũ ĩ ipſo fa/
R nõ curabat. lz enim pulis eiꝰ iudas ſcariothis: gerat audiſſentq; vẽit ieſus hierlymã fſninum. Pic deſcribit ho
– ea poꝛtaret q̃ͥ dabꝗjõ ecũtraditurꝰ. Quare hoc vnguẽ⸗ acceꝑunt ramos palmaꝝ: ⁊ pꝛo noꝛ exhibit? xpo in turbe
ed nur xpozddandum tũnõ venijt trectis denarijs: ? cèſſerit obui ei: et clqmabant. obuiatiõe Etdiditidunſ
ni bat ſs retiebat u⸗ daͤth egenis. Dirit ant hoc: nõ Oſana: bdictus q venit in nöie goreſiulbdit pui, obuia⸗
iinettn bi ideo ſubditur. veegeni ptinebat ad eſ: qꝛ dñi rexiſrl. Et iucit ieſus aſellů: tiõis rõ.ibi.Teſtimoniũ
ntittie 8Ma fur erat ꝛlocu fur erat:⁊ loclos hñs eãq̃ mitte ¶⁊ ſedit ſuꝑ eũ ſicüt ſcriptũ ẽ. Nò G . In pᷣma pte dr ſic: In
e ctRteadbebeba: bant potabat. Dirirergo ieſus. litimerefillia forcccerextuo ve-. Eeueratnd iefeſiit d
nrh ſünn Kranos vNis epen Sinitẽ illa utid ie ſep ulture mee nit ſedẽſ ſuꝑ pullũ aſine. Hoc nõ es tenebant veire i bee
irntorßiheni di. vnde ſubdii. ſeruetillð. Pauꝑes.n. ſꝑ babe cognouerũt diſcipli eiꝰ pꝛimũ:ſj ruſalẽ ĩ ſolenitate paſce.

Ko , . „ „7 „ „ „„ . e — WDW — — „„ .
— h¶ Eaq mitte.i.x-po bitis vobiſcũ:mè aũt nõ ſemꝑ ha qñ glêꝛificatꝰẽ ieſus:tũc recoꝛda u¶ Luũ audiſſent qꝛ le.ve.

mirſdn barae ben bebit. Cognonit turba multa tiſut: qꝛ bec erqt ſcripta de eo: kla di
Grniriteg 2iſciplogn ei tad exindeis: qz illicé: venerut nõ bec fecerũt ei. Teſtimoniz ρ accipiebar agne:r uaba

iniam ooandi paupibus. Opter ieſum tm: ůͦt lazan vide hibebat turba: q erat cũ eo q la tur vſq;ad veſpam qrte⸗
Polg ete ¶ Poꝛtabat.i.off̃ rt:quẽ ſuſcitauit a moꝛtuis.Co ʒarũ vocauit de monumento: ⁊ decie diei:⁊ tũc imolaba

nſectösatieitng⸗ poꝛtãdi ⁊ puãdi hba, n eeeſ ſs ei „ „S 2 ur: vt hr Exo.iz. iõ xpᷣs
oniſtennins. Altauerutaut pꝛicipes ſacerdothj ſuſcitauit eamoꝛtuis. pptea ? iladie ett pierim vbt
MIDin Ibocifideliterage vt 7 laʒax iter ficerẽt:qꝛ multi ꝓ obuiã veit ei turba:qꝛ audierunt erat ĩmolandus tanq; ve
Dlenmeſmn ret. Ex B; pè ꝙ xpus pter illũ obibat ex iudeiſ: ⁊ crede eũun feciſſe H ſignũ. Rhaͤriſei ᷓ di⸗ rus agn ꝓ nobis:⁊ ſic ve
ene oiſcihulet vocle bat ileſuz. In craſtinu out turba perũtad ſemetipos. Hidẽè q; ni a icererie.
weifcefecpentlue Vi t. 1”c l l ScCeenei P
wrü gin Scienduz Etcy iſta ””ä marü. qo dina diſpoſitoe
teternnefni poꝛtatio pecũie ĩ via nõ ꝑtinetad pfectiõem:ſʒ xpᷣs ̊ faciẽdo ſu factũ eſt. ad deſignadũ victoꝛiã quã xpᷣs de hoſteĩ ꝓximo erat hĩturꝰ
Uinsloctiurhen ſtcepit pſonã infirmoꝝ eis ↄdeſcẽdens.ſicut fecir ſe abſcõdẽdo yñ antigꝗtus dabat᷑ ramus palme victoꝛi in certaminibꝰ.
nITIn ſeminat. Et pp hoc male arguũt illiq ex hᷣ loco dicũt ꝙ hre alij obſecro.q; petebt ab eo ſalutem. aReneiet g ve. In hoc lau⸗
aupllegintn mobilia in cõiad pfectõem ptineat. põt ãt hic qri q̃re psn dant ⁊ confiteni ei aduentũ.dicere enĩ poĩs nõ eſt ſuñ facere. ſed tm
en. Einrte ſit iudã poꝛtare pecuni pᷣdictã.cũ ſciret eũ latronẽ: Dicé du fater 1. o qn deü bñdicim / nõ euz bonü facim ſed tmmodo ei boni
nunichnsnntk, ane qñ fuit ſibi traditũ poꝛtddi officiũ latronon erat. ⁊ quis tatẽ fatemur ⁊ laudam.dicere aũt dei ẽ ſuũ facere:vᷣm dĩ pſalmo.
ardominsbur ps ſciret eũ futurũ latronẽ.tñ tradidit ſibi iſtud officiũ. qꝛ mi⸗ 3 Dixit 7 facta ſũt. ⁊ iõ qñ dens hoĩ bũdicit.ei beneficiuʒ impendit.
er unt, noꝛ erat inter aplos alios.ppqð vltim inter caa nanit vt patz be In noie dun:ritt dñs. nõ ſic aũt vẽit moyſes:ſed tmmodo Ei fu⸗
Pinnspfhnn⸗ Math.io.?⁊ Mar..talibꝰãt tpalia ſũt tradenda.maioꝛes ãt de vt hr̃ Peb.ʒ. Uelaliter. In noie dvni.i.a deo pfe miſſus ad explédum
r bẽt circa doctrinã ⁊ ſpũalia occupari.ppꝑ qð ipᷣmitia ecclia apti eius voluntatẽ. c¶ KRex iirłin hoc ↄfitent ei potentiã.tñ diminu
inmne anmn ſeptẽ diacones oꝛdinauerũt ſub eis ad tꝑalia admiſtrãda:vt ipi te:qꝛ credebãt ipᷣum regnaturũ tꝑalr ⁊ liberaturũ eos a tributo.ipſe
Naüsſicin a li liberi poſſent intẽdere oꝛatiõi ⁊ pꝛedicatiõi:vt hr̃ Act.õ. aut venit ad regnãdũ ſpũałr ⁊ ad liberãdũ totũ genꝰ humanũ a dia/
giicingn Dixit ; Dic ponit iude repꝛehẽſio.cũ dr̃. I ¶ Sinite illazʒ. bolo quod erat maius. ꝓpter hoc in pſalmo.ii⁊.vbi iſta laus pꝛedicta
nmtainniii ꝗA.d.non pẽtis cãm ſufficiẽtem murmurãdi.qꝛ egit opus bonũ. fuit.dicir᷑. Genedictus qui venit in nomine domini.deꝰdñs ⁊ illuxit
geinnhitin vVvnñ pʒ ꝙ iudas nõ ſolum murmurauit.ſʒ etiã ali diſcipuli:vt hĩ bisin quo expꝛimit᷑ eius diuinitas ⁊ regnũ ſpiritunaale.
ſe Driliue Matß. 26. 2 War.i. verũtũ qꝛ fuerũt incitati ꝑ iud: ⁊ iteruʒ d C t iuenit ieſus aſellum ⁊ ſedit ſuper eũ. Modũ autem T qualiter
umitsnolin moti pietate:iudas aũt cupiditate.iõ iohes ſolũ iudã noĩauit. ⁊per quẽ chꝛiſtus hunc aſellũ habuit:ſcilʒ ꝑ miſſionem diſcipuloꝛum
neſar noen m ¶ Ut in dis ſepulturemee fuet illud.nõ loꝗt᷑ de hoc qð iã erat euãgeliſta tranſit:q; ſufficiẽter fuerat expꝛeſſum ab aluis.ſ.Mathei.
Appnareſetci effuſũ. ſed de alio ſili.q.d. illud qð ꝓ ſepultura mea pᷣparabit:il 2ꝛ—ei. æ Marci.ii. el Blenr ſcriptum ẽ.Zach:..
mnöum ni lud reſeruabit:qꝛ nõ poterit illud in me expendere puentaacce f Noli timere filia ſyon ⁊c.hoc fuit expoſitũ Math. ꝛi.
rimita47 NO H leratõe reſurrectõis mee.qꝛ qñ venit ad monumtũ ad vngẽédũ g ec non cognouerüt diſcipuli eiꝰ pᷣmum.i.ꝓ tunc.qꝛ adhuc erant
iewainen coꝛp? dñiců: xpᷣs iã reſurrexerat:vt pʒ ifra.z0.ca. Mattheꝰ aüt ſimplices ⁊ illitterati. Sed quãdo gloꝛificatus eſt ieſus.i. poſt
ſatum expeſſi B dicit. Pꝛeuenit vngere coꝛpꝰmeũ in ſepulturã.⁊ idẽ reſurrectiõem ſuã quãdo fuit gloꝛioſus ſimł in anima ⁊ coꝛpoꝛe.tunc
uiunt expꝛimit᷑ obſcuriꝰ. cũ dr. Siniteillã vt ĩdiẽ ſepulture mee ⁊c. enim aperuit illis ſenſum vt itelligerent ſcripturas.vt habet᷑ Luce
mmenetkatriſt q.d. dimittẽda ẽ nũc facere:qð tunc faceret ſi poſſet.⁊ illud vn/ vltimo. i ¶ Teſtimonium. Dic ponitur dicte obuiatiõis ratio que
eur Mril guentũ tũc ſuabit in loco iſtiꝰnũc in me expenſi. qꝛ iudas ita fuit ꝓmulgatio ſuſcitatiõis lacari ipſis turbis per illos quipꝛeſentes
gricuic/ murmuràdo ⁊ alios ad ̊ incitando.cãm pietatis pᷣtenderat.iõ J ſueront in uſe taride ⁊ poceſtqnod dicienx.C eſtimonitun ergo bet⸗
tafn ngt hbãc excludit.d. n aupes.n.ſꝑ ha.vo.q.d.põt recupꝑare ad hibebat ſſ k l pariſei ergo. Diccòſequenter poniturppanit ſo⸗
mini in, benefaciẽdũ paupib':ſed nõ poterit recupare ad mnungendum rumtelns ine einalatio cum dicitur. Phariſei ergo dixerunt ad ſe
. ſiseflind, me coꝛpoꝛalr.pꝑp qõ ſegtur. 0O ¶ We aut nõ ſemp bebitis.ſ. metip⸗ os.i. inter ſe. firnnns. HM liri Unomodo
nfinin⸗ pñtia coꝛpali ad pitandũ in carne paſſibili qᷓ indiget tali vnctõe l ¶ idetis quia nihil ꝓficimus. Hoc exponit᷑ dupliciter. Uno .
nsnon Per h̊ patet aliqð opus minꝰnecium põt pponi magis necio de bono eelo. qꝛ aliqui de phariſeis in eũ crediderant:vt patuit upꝛa
zecirtt qñ iminet caſus ꝙ illud min neceſſariũ nõ poteſtals recupari. de nicodemo.ʒ. ca.⁊ iſti volebant alios retrabere a chꝛiſti perſecutõe
ung ſen/ p ¶Lognouit ꝗ tur. Pic ↄñter oñdit᷑ q̃literxpᷣs fuit honoꝛatus a quaſi dicerent.quãtuncũq; laboꝛauerimus ad eum impediendũ.ni⸗
almnen en turbis: 7 B6 duplr. p eũ viſitãdo.⁊:honoꝛifice ei obuiãdo.ibi. In hil tamẽ ꝓficimus.⁊ ideo videtur ꝙ ſit factũ diuinů. Cui ſimile fuit
unt. dteH craſtinũ. In pᷣ pte dĩ ſic.Cognouit turba multa ex iudeis q;ꝛ il dictum gamalielis retrahẽtis iudeos a perſecutiõe apoſtoloꝛũ.vt ha
gieſltct Gi lic eẽt. Bethania.n. erat ꝓpe bierlz ad vnã leucã. ⁊ iõ de facili betur Act.s.Diſcedite ab hominibus iſtis ⁊ ſinite illos: quoniaʒ ſi ex
nfutihh⸗ poterãt h̊ cognoſcere. q t ve.nõ ꝑꝑ ie.tm̃.ĩ hoc inuit᷑ du hominibus eſt ↄſilium hoc aut opus diſſoluet᷑: ſi aũt ex deo eſt.nõ po
zmer. N plex cã. vna ppter ipſũ ieſũ reuerẽter viſitãdũ.alia que ſubdit. teritis diſſoluere.ne foꝛte ⁊ deo repugnarevideamini.Alio modo er
nannn ; vt la. vide.quẽ ſuſci.a moꝛ. Sacta. n. mirabilia libẽter vu ponitur de malo elo quãtũ ad illos ꝗ non crediderant chꝛiſto.⁊ ideo
ſotnmn dent. mirabiliſſimũ ãt erat videre qᷓtriduanũ moꝛtuũ ſnſcitatu inuidia moti tali⸗ dicebant.
ilta P

¶ Ecce tot mũdꝰ poſt eũ abut.ſermo ẽ hyperbolicꝰ.ad exoͤmendü
qꝙ multi ſeqbant᷑ xpzʒ. b¶¶Erãt ãt. Pic ondit᷑ glificatio xpia gẽti/
libus.⁊ didit ĩ duas.qꝛ pᷣmo expᷣmit᷑ eoꝝ deuotio.ſcõo xpᷣi rñſio.ibi.
Ihs ãt rñũdit.In pᷣma pte djr ſic.Erãt at qdã gẽtiles ex his ꝗ aſcẽde
rant vt adoꝛarẽt ĩ die feſto.nã aliꝗ de gẽtilitate ↄuertebant᷑ ad ritũ
iudeoꝝ ꝗ dicebant᷑ ꝓſeliti.⁊ iſti tenebãt᷑ eẽ ĩ ſolẽnitate paſcali.ſicut
⁊ alu.dur.n. Bᷓ getiles.qꝛ remanebat eis nomẽ pᷣſtinũ.Alio mõ expo/
nit᷑ h̊ ⁊ meliꝰde gẽtilibꝰſʒ vitatẽ.qꝛ tẽplũ ꝓ ſuiſcitate habebat ĩ reue
rentia a gẽtilibꝰg erant ĩ
circuitu iudeoꝝ.vt hr.z.
Macha.3. ⁊ iõ mlti ð eis
aſcendebat adoꝛare ĩ hie
ruſalem.⁊ maxĩe ĩ ſolẽni/⸗
tate paſcali.nõ tñ admit/
tebãt᷑ ad eſum agni paſca
lis.niſi pꝰ dimiſſo ritu gẽ
tilitatis eẽnt circũciſi.vt
hr Exo.iꝛ.iſti igiẽ qꝛ au/
dierant xppᷣi miracula.iõ
volebãt eũ videre ⁊ eius
doctrinã audire.iõ ſubdi
tur. c ¶ Digacceſ. ad
phi.⁊c.qꝛ videbãt eũ mã
ſuetũ ⁊ pium.iõ pᷣus ei ex
poſuerũt ſuuz deſideriũ
d ¶ Méit phi. ⁊ di. andree.
qꝛ ãdreas pᷣncipalioꝛ erat
ipſo.cũ eẽt pᷣmꝰ xpᷣi diſci/
pulus:⁊ ꝑ eũ philipp?etia
fuerat ↄuerſus.vt dem̃ ẽ
ſupꝛa.c i.⁊ iõ volebat cir/

hil ꝓficimꝰ. Eccẽ mũdus totꝰpꝰ
eũ abijt. Erãt àũt qdã gẽtiles ex
his ꝗ aſcẽderãt vt adoꝛarẽt ĩ die
feſto. Hi ̊ aàcceſſerũt ad philip/
pũ ꝗ erata betſaida galilee: ⁊ ro
gabaͤt euz dicẽtes. Dñe volumꝰ
ieſũvidẽ. Nenit philippꝰ:⁊ dicit
qdree. Andreàs rurſũ ⁊ philip/
pꝰ dixerũt ieſu. Jeſus autẽ rũdit
eis dicẽs. Vẽit hoꝛa üt clarificeĩ
filiꝰpois. Amẽ amẽ dico vobis
niſi granũ frumẽti cadẽs ĩ terraʒ
moꝛtuũ fuerit ipᷣm ſolũ manet.
Siãt moꝛtuũ fuerit mitã fructũ
affert. Qui amat aiam ſua:pdẽt

ca ̊ agere de eiꝰↄſilio:⁊ maxime qꝛ foꝛte memoꝛ erat vbi xpᷣi dicẽtis

apłis Mathᷣ.io.In viã gentiuʒz ne abieritis.ꝑꝑ qð ipſi xpᷣo nolebat h
nunciare ꝓppocapite. e¶ Andreas rur.⁊ phi.dixe.ihᷣu.boc dĩna di/
ſpoſitiõe fm eſt.ad pᷣnoſticandũ ꝙ gentiles erãt in ꝓximo adducen/
diad fidẽ xpi pꝑ pꝛedicatõem aploꝝ. ¶ Beſus ãt ru. Hic ponit᷑ xpᷣi
rũſio.in q̃ p denũciat ſuã paſſionẽ.⁊ exhoꝛtat᷑ ad ei imitatiõem.ibi.
Qui amat aiam.Circa pᷣꝰ ſciendũ ꝙ xpᷣs rũdendo denũciatiõi ſibi fa
cte ð gẽtiliũ deuotiõe.pᷣnũciauit ſuã paſſionẽ.qꝛ ĩmediate poſt illam
gentiles erãt recipiẽdi ad fidẽ.⁊ G̊ eſt qdð drTĩ. g ¶ Uenit ho.vt clari/
ficetur fi.hoĩs. In paſſione ſua fuit clarificatꝰꝑ ſigna oñſa in ſolis ob/
fuſcatiõe.in terremotu ⁊ ſepulchꝛoꝝ aꝑtõe ⁊ veli tẽpli ſciſſione.Fuit
Et clarificat' i ſua reſurrectõe ⁊ aſcẽſione.ſᷣm ꝙ dr Phi.2. Hũiliauit
ſemetipʒʒ.ſegꝗt᷑. Pꝛopter qð ⁊ deꝰ exaltauit illũ ⁊ dedit illi nomẽ qð ẽ
ſupoẽ nomẽ.Suit ẽt clarificatꝰĩgẽtiliũ ↄuerſione ꝗ eiꝰ deitatẽ vbiq;
ↄfitẽt᷑.ppꝑ qð ibidẽ ſubdit᷑.Et oĩs ligua ↄfiteat᷑ ⁊c.Et qꝛ xpᷣ puidebat
iſta futura ĩ ꝓximo.iõ audies deuotõeʒ gẽtiliũ ꝗ iã erãt diſpoſiti ad
credẽdũ.dixit.Uenit hoꝛa ⁊c.ſicut aligs vidẽs meſſes diſpoſitas ad
collectiõʒ dicit:vẽit hoꝛavt mittãt᷑falces.verũtñ ꝑↄgruũ exẽplũ oñ
dit ꝙ moꝛs ei debebat pᷣuenire ↄuerſionẽ gẽtiliũ.d. MNiſi gra/
nũ ⁊c.qꝛ nõ facit fruct multiplicatõem.niſi ꝑ ſuã pᷣcedentẽ coꝛꝛuptio
né.ſic moꝛtuo xpᷣo quo ad ſuã humanitatẽ miłtiplicata ẽ fides ĩ genti
libꝰ.vñ ſiłe ẽ ac ſi xpᷣs expꝛeſſe dixiſſet.Iſti gẽtiles ꝗ mõ volũt venire
ad me poſt moꝛtẽ meã venient ad me ꝑ fideʒz. i
Pic hoꝛtat᷑ xpᷣs ad ſue moꝛtis imitatõem.Ad cuiꝰ ĩitellectũ ſciẽdũ q;
amare aliquẽẽ ei velle bonũ.⁊ ſi bonũ volitũ ſit ve ⁊ ſimpi bonũ.eſt
verꝰ amoꝛ ⁊ alr nõ.Sũt aũt qdam hoĩs bona q ſunt bona ſimpłr ⁊ va
q̃ ſunt bona ſpũalia.q̃dã aũt ſunt bona ᷣmꝗd.ſiẽ tꝑalia bõa coꝛpꝑalia
⁊ mũdi delectabilia.⁊ m Hq̊ Aug.exponit duplr hãc lĩr̃am. Pꝛimo ſic.
Qui amat aĩam ſuaʒ.ſ.ve q̊ ad ſpũalia. k ¶ Perdet eã in pñti non
foꝛmidãs ſuſtinere mala pñtis vite ꝓ xpo.vñ dicit Aug.Si cupis vi/
tam tenere cũ xpᷣo noli moꝛtẽ timere ꝓ xpo.In moꝛte.n.dr̃ quodamõ
aĩa ꝑdi qͥ ad pñtem vitã.qꝛ ſepat᷑ a coꝛpoꝛe.Alio mõ exponit᷑ ad ſenſũ
Zriũ.Qui amat aĩam ſuaz.ſ.nõ vere volẽdo ſibi delectabilia hꝰmũdi
Pergdet eã in futuro.qꝛ pᷣnabit᷑ vita btã.⁊ ᷣm hunc ſenſũ dicẽ Aug.No
li amare.ſ.aĩlam ĩ hac vita:ne perdas e ivita eterna.⁊ hec vltia expo
ſitio magis ↄuẽit textui.qꝛ ſeꝗt᷑.Qui odit aĩaʒ ſuã ĩ hoc mundo ĩ vitã
eternã cuſtodit eã.⁊ iõ qñ pᷣus dixit. Qui amat aĩaʒ ſuã.ſubintelligit
in ᷓB mũdo.⁊ qñ ſubdit᷑:Perdet eã.itelligi in futuro:⁊ ꝙ debeamus
ipᷣm imitari in paſſione:oñdit ꝑ rõneʒ.d. l ¶ Si gs mihi mi. me ſe/
quat᷑.q.d.rõabile ẽ ꝙ miſter ſequat᷑ dñm.⁊ cũ h̊ oñdit hꝰ ſeq̃le pᷣmiũ
ipſam.ſ.btitudinẽ᷑.d. m ¶ Et vbi ego ſum ⁊c.qꝛ xpᷣs inq;tũ ðs ẽ eẽn
ialr ipſa btitudo.⁊ qᷓ;tũ ad hũanitatẽ erat actu btũs in aĩa q̃ eſt pᷣnci/
palioꝛ ꝑs hoĩs.iõ ipſa aĩa aliqñ noĩat᷑ hõ.vt hr̃.io.ethicoꝛum.
n¶ Sigs mi.mi.obediẽdo mandatis meis. o ¶ Ponoꝛificabit euz
pr meus. Honoꝛ enĩ dat̃ hoĩ ab alus hoĩbus in vita pñti in teſtimoniũ
virtutis.ſed honoꝛ dat̃ hoĩbꝰa deoĩ glia celeſti in pᷣmiũ virtutis.

—

cꝗ. Et ꝗodit aiaʒ ſuò ĩ hᷣmũdo:i

Qui amat aiam.

¶ Nuncaĩa. Dic oñditur qliter xpᷣ glificatus ẽ apatre. Et di

uiditur in duas.qꝛ p ponit᷑ huius gloꝛie petitio.⁊? ſubdit᷑ ipſius
ꝓmiſſio.ibi. Uenit ergo.Circa pᷣmũ xpᷣs pᷣmittit ſue petitõioſtẽ
ſionem affectiõis nãlis ad declaratiõem vere huanitatis in ipo
dicẽs. Nunc aĩa mea tur.ẽc.Turbari enĩ aligꝗd dr q ↄmoueĩ.iõ
mare motũ dicit᷑ turbatũ.in xpo aũt ꝑs ſenſitiua dimittebatur

agere ꝙ erat ſibi ꝓpꝛiũ.iõ ĩminẽte paſſione affectꝰ ſenſitiuꝰ cõ/

mouebat᷑ timoꝛe ex boꝛꝛoꝛe nãli.⁊ hoc ẽ qð dr hic aĩe turbatio.

tñ iſta turbatio non
vitã etnꝗ cuſtodit eaʒ. Siꝗs mi crat 7 ronc. ſ magl
bimiſtrat me ſeq̃t. Et vbiſům. nemexreitate mdod
ego:illic ⁊ miniſter meꝰ erit. Si gdendum vitatẽ hu⸗
ꝗs mihi miſtraãuerit:honoꝛifica mane nãe.vt dem̃ ẽ
bit euʒ pĩ meꝰ. Nũcaia meà tur Recemebaa ninz
bata E. Et qd dicaʒ: Pꝛ ſaluifi⸗ ꝛalie afflictoes xpi
ca me ex hac hoꝛa. Sʒ ꝓpteã vẽi Et qꝛ dixerat alios
ĩ hoꝛà hãc. Pĩclrifica nométu imitari moꝛtẽ ſuaz
uʒ. Mnit & vor decelo dicens. cerer. elet ponen
Et clarificaui:⁊iten clarificaͤbo moꝛtẽ ſubire.qꝛ ni⸗
Turba & qͥ ſtabat ⁊ audierat: di hil mali ſentis ideo
cebat tonitrnũ eẽ factũ. Alij auüt¶Zrin voluit ondere
dicebant. Angel? ei locut?ẽ. Rñ Penenemrcasz
dit ièſus ⁊ dixit. Nõ ꝓptèr me h dũab eiꝰ imitatiõe
vox venit: pptẽr vos. Hũc iu/ p Halemn honort
dicium mũdi. Nunc pꝛinceps a apperitfi ſenlini
uum faciã hãc peti/

tiõez. X ti ſal.me ex hac ho.liberàdo me a paſſiõe ĩminẽte
verũtũ qꝛ ᷣm appetitũ rõalẽ ꝗ dñabat᷑ i eo volebat pati ꝑppr̃is
obedietiã.⁊ ꝑꝑ hũani gñis ſalutẽ.iõ alr logtł. ſ¶¶ Sʒ poh̃ve.
in ho.hãc.q.d.ad G̊ veni ĩ mundũ vt patiar ꝑꝑ pᷣdicta.iõ oꝛãdo
dicit. t ¶ Pf clari.no.tuũ.i.fac illud in relucet głia tui noĩs
ſſ.paſſionẽ filij ĩ q̃ ipſe pr̃ ẽ clarificatꝰ.⁊ ꝑ ↄñs filiꝰgẽ idẽ cũ prfe
in ſubã.qꝛ ꝑ paſſionẽ fili diuulgatã ꝑaploꝝ pᷣdicatõem.noticia
pfr̃is ⁊ filij ⁊ ſpũs ſci diffuſa ẽ ꝑ totũ oꝛbẽ. u¶ Uenit g. Hic po
nit᷑ glie petite pmiſſio.Et diuidit᷑ ĩ tres.qꝛ pᷣponit᷑ vox pr̃is gliã
ꝓmittẽtis.⁊? opinio turbe de illa voce varie ſentiẽtis.ibi.Tur/

be g. ʒ? expoſitio ꝓlate vocis.ibi. Rñdit ihs.Circa pᷣꝰ ſcienduʒ

ꝙ illavox fuit foꝛmata a tota trinitate cũ eiꝰopa ſint ĩidiuiſa.ve
rũtñ dr̃ vox pr̃is.qꝛ fuit foꝛmata ad repñtandũ ꝑſonã eiꝰ.⁊ hoc
ẽ qð dr᷑. Uenit g̊ vox de celo.a deo pr̃e mõ pᷣdicto. x Etcla.
qꝛ xpᷣs nõ clarificauit ſemetipᷣmvt pontifex fieret.vt dr Peb.ð.
ſed pr glificauit eũ pᷣ in miraculis in vita xpᷣi factis.
y¶ Et iteꝝ clarificabo.qꝛ poſtea clarificauit eũ in moꝛteꝑ ſigna
dĩnitatis oñſa reſuſcitando eũ ⁊ exaltãdo eũ ad celum.
3 Turba g. Hic ponit᷑ opio diuerſa de illa voce.i illa enĩ turba
aliꝗ erãt magl rudes ꝗ tin ſonũ vocis ꝑcepant nõ ſignificatiõe,z
⁊ q;tũ ad illoꝰ dr. Turba gq ſtabat ⁊ audiebat dicebat tonitruũ
fcm̃ eẽ.i.aligd ꝑ modũ ſoni ↄfuſi. a ¶ Alu ãt.mag ꝑſpicaces
intellexerũt articulatõzʒ vocis.⁊ iſti. b¶ Di. an. ci lo. ẽ. Crede
bant.n.eũ eẽ purũ hoĩem.⁊ iõ dicebãt angelũ ei loꝗ.ſicaliq in
ſcriptura dr̃ꝙ angeli ꝓphᷣis loqbant᷑. c ¶ Rñ.ihs. Pic poni/
tur expoſitio audite vocis.Et dĩdit᷑ in tres.qꝛ pᷣponit᷑ xpᷣi expo
ſitio.⁊ iudeoꝝ ↄdictio.ibi.Nos audiuimꝰ.ʒꝰ xpi rñſio.ibi.Ad/
huc modicũ.In pᷣ pte oñdit xpᷣs ꝙ nõ erat tonitruũ nec ſon cõ/
fuſus ſiẽ aliq credebãt.ſed vox dina ꝑꝑ iſtructiõʒ ppli circũſtan
tis. vt cognoſcerẽt ipᷣm ihm eſſe verů xpᷣm cui de celo dabat te⸗/
ſtimoniũ.⁊ G̊ ẽ qõ drĩ̃. d ¶¶ Nõ ꝑpꝑ me hecvox ve.qꝛ vox fit ꝑꝑ
inſtructiõem alicuiꝰ.xpᷣs aũt inſtructiõe nõ indigebat ſᷣm ꝙðs
ſiłr nec inq;tũ hõ.qꝛ ab ĩſtãti ↄceptõis cĩa ꝑfecte cognouitqͥ co/

gnoſcit os ſciaviſionis.iõ vox illa nõ ẽ facta ꝑꝑ eiꝰ iſtructõeʒ.qꝛ
ſciebat ſe ꝑ paſſionẽ glificandũ apr̃̃e. e¶ Sʒz pꝑp vos.i.ppter

inſtructõem vram. f ¶ Müc iu.ẽ mũ.i.iudiciũ diſcretiõis:qꝛ
tpe paſſionis xpᷣi diſcreti ſũt fideles credẽtes ab obſtinatis ꝑin/
fidelitatẽ.ĩ futuro ãt erit indiciũ ↄdẽnatõis infideliũ ⁊ pᷣmiatõ
nis credẽtiũ.vel aliter. Nũc iudiciũ eſt mũdi.i.p mũdo inq;tũ
ex dĩna ſnĩa mũdus a ptãte diaboli erepteſt ĩ paſſione xpi.ideo
ſubdit. g ¶ Nũc pᷣn.hꝰmũ. eucieĩ foꝛas.Diabolꝰ.n.h̊ drĩ mũdi

pᷣnceps.nõ ꝙ ſit dñs ſubſtãtie mũdi.ſʒ hoĩum mũdialr viuẽtiũ dN

inq;tũ ſe ſubuciũt ei ꝑpctm.dr aũt eiectꝰ diabolꝰ ꝑ paſſidnẽ xpi.
pꝑquã apta eſt ianua glie.⁊ ſic diabolus nõ põt impedire ſãctos
a ↄſecutione glłie.ſicut faciebat ante.tñ ꝑmittit᷑ tentare hoĩes
ad exercitium ⁊ meritũ eiectoꝛum.

☛m☛nrã =⸗C /-

S =—

N1

— —
=—

gifruiſe

= =

—
=–
= S=

= =
=8
S
=
=
S=

—
—

ſteniſſe
iceiiir
ti fets
Noluge
nſnofſgo⸗
enciiler
giftmetio
iwetbi
michani
egflarcds

=SS

S —

— —
S

1
1

4

—— =

— =e
S=

S=

—=-
S=
—,,

=
=

e

— =

ſrheſt
glchiicls

füthacititf
fſtdni 0

==

lckoepisae

mitMe
Aunlletigpu
uilgiteni
ſcheleigſtniater
iitiihnmnita

Monsezſihoimo

„

ſiſgpegmmet

ſſefleekoißa
uiciſelwetbe
ſGütnirie
1

MEkxaertlca⸗
e

nüitonatbei

15„

yigaaipin

igetieigigide

„

igiitligdirn
Hünituennin

=,=S G

tantneüidenide
ſtede⸗
pininteitel
Gfmetpogglinit
tieletemsn

enic⸗ nitöez

e N Dälne
llvennſerlan

funtirtiti

ficſeis
iggren

lltlitte

=e=

16. Neſukig
. n ſane
ölhe
di Mniim
in Münte
gi lng⸗
h Nosnii
d düntn
Punde
e Wm
fnappenie
umſcizi
itonethtſiin.
Miieoſeeren,⸗
arli. ſ
1htin itlni
lwdinäfenaſhn
tyis getic
chloricgnimne
ahi IDen
mnigimnini
eneknüstd
iitihaliupit
tnrcicſſolſciin
Unitmti cic
jenöte
nringöiſs
micauteinmwug,
Aiͦtoeitnn
eiluweeilln
cegehnmiftin
tuciebatdutn
1(üm r
minin
bit ngeli elntin
inmiginil
nöcummninn
ninutſie

Crke

ienönle

a ¶ Etego ſi exaltatus fue.a ter.ſ.in eruce vbi exaltat ẽ moꝛiens
igere debellãdoaereas ptãtes. Dicit᷑ ẽt in cruce exaltatꝰ.qꝛ xp 59§ẽD5H
meruit glificatiõem ⁊ exaltatiõeʒ ſui coꝛpoꝛis.⁊ ſubiecta ẽ ſibi
mltitudo gẽtiũ ꝑ fidẽ.vt hr̃ Phil.z. Pꝛopter qð ⁊ õs exaltauit

altatiöem. ſ.ſuã cru

d C Rñdit. Pic po/

e ¶ Nos audiuimus

netin eternüũ. Nole
legis iudei aliqñ ac

pss Jſa. 9. Et vocabi/

Joannes

illũ ⁊c.ſegt.Et oĩs ligua ↄfiteat᷑.qꝛ dñũs ihs xpᷣs ĩ glia ẽ dei pr̃is.

ia trahã ad meipm.Ex amoꝛe enii cruce onſo ad genꝰhu/
manũ hʒ vim attractiuã oium mentiũ. c¶ Hoc aũt dicebat

ſi.q̃ͥ moꝛ.eẽt moꝛi.Iſta ſunt vba euſgeliſte interpᷣtantis ꝗd xps
litelligeret ꝑilla ex/ H
cifixionem.
nit iudeoꝝ pdictio meip̃ʒ. Hoc àutẽ dicebat ſignifi⸗
arguẽtiũ ex eiꝰ moꝛ
te audita ꝙ ipſe nõ
eét xpᷣs.dicentium. 9 .—. e ei
mꝰex lege:qꝛ xpᷣs manet ĩ eternũ

ex legeqꝛ xpus ma⸗ Et quo tů dicis oʒ exaltari filiuʒ

cipiunt totũ vetus

teſtmm. r nõ ſolu gnn mẽ ĩ vobisc᷑. Amblaté dũ lncẽʒ
Glibꝛoſ moyſi gap habe:ut nõ vos tenebꝛe cõphẽ

pꝛopꝛiate dicũt lex.
ĩ ꝓphᷣis ãt fit mẽtio
ð eternitate xpᷣi. vt

dqãt.Et q oõbuůlat itenebꝛis neſcit

tur nomẽ eiꝰ admi/
rabilis:ↄſiliariꝰ:ðs
foꝛtis:pr̃ futuri ſe-/
culi. pᷣnceps pacis.
multiplicabit eius
ipiũ⁊ pacis ñũ erit fi

ſe ab eis. Cũ àt tata ſigna feciſſʒ
coꝛq eis:nõ crèdebat i eſ:vt ſer/
mo iſaiè ipleret᷑:queʒ dixit. Dñè
quis credidit audituinio? ⁊ bꝛà

al. chiũ dfii cui reuelatũ ẽ. Pꝛopte
teſtas ei ptãs eter 1722 Nin L. Wee Pir.
natt c Michee. . red nõ potert credẽ: qꝛ itpdixit
Eœt tu bethlecephꝛa .ꝗẽM
ta ⁊c.ſegt᷑.Exte mi

₰— . J

biegrediet ꝗ ſit dñatoꝛ in iſrł. ⁊ egreſſus eiꝰab initio a dieb? eter

nitat. tałat ꝑmanẽtia. vr ↄriari moꝛti.iõ arguũt. f¶ Et qũo

tu dicis oʒ ex.fi.ho.i.moꝛiĩ cruce.q.d.Si tu loq̃ris ð teipo ſeꝗt
wvtu nõ ſis xpᷣs ꝗ manet in eternũ. Si ãt loq̃ris de alio.dic nob
as eſt iſte filius hoĩs.lʒ aũt xpᷣs nõ vocauerit ſe ĩ iſto loco filium
hois.tñ cõit᷑ ſic ſe vocabat.⁊ iõ iudei repetẽdo vᷣba eiꝰᷣ addide/
runt. Si ãt qrat᷑ q̃tr iudei itellexerũt ꝙ xpᷣs ſuã futurã crucifi/

xionẽ vocaret exaltatiõem. Dicẽdũ ꝙ pꝓuerbiũ erat apud iude
os ꝙ crucifixio vocabat᷑ exaltatio.⁊ adhuc hoĩes tali mõ loq̃n/

di vtunt᷑.ſicut cũ 87 ipꝛecat᷑ alteri ſuſpẽſionẽ dicit ei.tu ſis in

altũ eleuat*&“ g¶Dixit geis ihs. Pic ponit᷑ xpᷣi rũſio ĩ q̃ comẽ
dat eos de aliqlicognitõe xpᷣiꝑ ſcripturas q;tũ ad eiꝰ eternita
tẽ.ſʒ oñdit eã ipfectã dicens. h¶ Adhuc modicũ lumẽ in vo
bis ẽ.qꝛ nõ itelligebãt moꝛtẽ xpᷣi ⁊ paſſionẽ ĩ humanitate ſtare

ſiłcũ deitatis eternitate.⁊ tñ vtrũq; ponit ſcriptura de xpᷣo.de

eternitate iã dem̃ c.de ei paſſione ſcribit᷑ Iſa.ꝭ.Tãq; ouis ad
occiſionẽ ducet ⁊c. Et ſz antiquos doctoꝛes hebꝛeoꝛũ totũ illð
caplʒ de xpᷣo ad lram itelligit᷑ ab illo loco ꝗ ponit capitulo pᷣce.

Ecce itelligit ſeruus me⁊c.ſiſr Dañ.9.expſſe pᷣdicit᷑ paſſio x-xpi.
Et poſt hebdomadas.2. occidetur EE iõ monet eos ad q̃rẽ

dũ ꝑfectã cognitõeʒ de xpᷣo dicẽs. i
ꝓficite. k¶ Dũ lucẽ hètl.ſ.me pntialr ꝗ ſũ lux illuminans ꝑ
Vitatẽ doctrine ⁊ lumẽgre. l ¶ Ut nõvos te.cõpꝛe.ſ.ignoꝛan
tie culſpe. mEt q ambu.iĩ te.ſpdictis. n ¶¶ Ne. à va. qꝛ
declinauit a rectitudine vie. o¶Düũ lu. ha.cre.ĩ lu.i.ĩ meipʒ.
Ut filu luc! ſitis.p imitatõeʒ ⁊ gre adoptõeʒ. ebee lo.
cie.⁊ abijt.qꝛ nõrecipiebãt eiꝰ doctrinã. xr ¶ Et abſcondit ſe
ab eis.eodẽ mõ ⁊ eiſdẽ cãis ſicut dcm̃ ẽ ca.SD.⁊.io.Sʒ ñ vr̃ veꝝ.
. ſupꝛa ſe abſcõdit.eo ꝙ vellẽt occidere eũ.hãt nõ dr̃ h.dicen
duũ ꝙ ipe videbat cogitatões eoꝝ ad ̊ tẽdẽtes.lz adhuc nõ ꝓ/

rupiſſẽt ĩ oꝑe.⁊ iõ voluit eos pᷣuenire ſe abſcõdẽdo.qꝛ nõdũ ve/

nerat hoꝛa paſſionis ſue. ſ ¶ Cuũ at. Hic ponit᷑ iudeoꝝ ĩfideli
tas ⁊ obſtinatio.Et diuidit᷑ ĩ duas.qꝛ pᷣ pᷣdicta obſtinatio ondit

⁊ a xpᷣo arguit.ibi. Is ãt clamauit. Pꝛĩa ĩ dnas.qꝛ pᷣ oñditur

obſtinatio nõ credẽtiũ.ze defect iudeoꝝ xpo credẽtiũibi. Ue/
ruũtñ ex pᷣncipibus.dic igit ĩ pᷣꝑte ſic euãgeliſta.Cũ ãt tãta ſig fe
ciſſet coꝛã eis.ĩ miracłis:ĩ doctrĩa:⁊ ĩ reuelatõe ſecretoꝝ coꝛdis

⁊ futuroꝝ ↄtingentiũ ꝑ q̃ declarata erqt eiꝰ diuinitas.

+* —

t¶õcre.ĩeũ.⁊ in iplete ſunt ꝓphaꝝ ſcripture eoꝝ obſtinatõ

huiꝰmũdi eijciet ſoꝛas. Etegoͤſi
exaltatꝰfuero a fra:oid trabha ad

cas qua moꝛte eſſet moꝛiturus.
NReſpõdit eiturba. Nòͤs audiui

hoĩs: Et qꝗsc iſte filiꝰ hois: Di-
xit &ᷣ eis ieſũs. Adhuᷣc modicũlu

quᷣo vadat. Dũ lucẽ hetis credi-
te ilucẽ: ut filij lucis ſitis. Hec lo
cütꝰẽ ieſus: ⁊ abijt ⁊ abſcoͤndit

mbu.i.in cognitione

nem pdicétiũ.⁊ B eſt qð d̃. u ¶ At ſᷣmoiſaie ꝓ.ĩple.li vtnõ tenet
Hhcaliter.ſed ↄſecutiue tm.qꝛ ex iudeoꝝ obſtinatiõe ipletio ſecuta eſt
iſaie ꝓphᷣe.d. x¶ Dñe gs cre.au.nr̃o.q.d.pauci valde.qꝛ de iudeis
pauci crediderũt ↄpatiue.⁊ bñ dicit auditui nr̃o.qꝛ ꝓphe nõ cognoue
runt myſteriũ xpi ꝑ viſũ rei in ſe.qꝛ adhuc erat futurũ.nec viderũt il/
lud i dina eẽntia.ſʒ tm̃ cognouerũt ꝑ reuelatõem.⁊ talis reuelatio ex
pte dei reuelãtl vocat᷑ locutio.ex ꝑte ꝓphe itelligẽtis vocat᷑ auditio.
Vy¶ Et bꝛachiũ dni cuireuelatũ ẽ.i.filiꝰ dei nãlis ꝗ eſt virtus oꝑatiua
M H pf̃is.ꝗ inquãtũ ðs oĩa fe/
iſaias. Excecànit ocloseoꝝ ⁊ i git hybuz. Erllita eſſet
dũrauitcoꝛ eoꝝ: utñ videot oun tebuͦ u boie⸗
Cum aiireee Zutt! gt oeun facerẽt ꝗeꝗd vellẽt. vbũ
lis: 7 no ſtelligat coꝛde: ⁊ couer bꝛachiuz ei diceret. In/
tant ſanẽ eos. Dẽc dixit iſaias ducit et ad euageliſta
qñ vidit gliq ei: ⁊ locut? de eo. 4 enkeresaporcr it
NVeérũtñ ⁊ ex pꝛicipibꝰmiticredi credere. bec ĩpoſſibilitaſ
deruntiĩ eh:H ꝓpter phariſeosñ nõò abſoluta ſʒ tm ex ſup
ↄfitebant᷑:vt de ſynagoga nõ eij Pontöccnppoſto he
2 . . L 1- „ H 1½ 3
ceret. Dilexerũt. n. gloꝛiq hoiuʒ inmalo. ſi de ali dicit
magis qᷓ; glia dei. Jeſus aũt cla ¶Iſte nõ pot illuz diligere
mauit et dixit. Qui credit ĩ mein dah; oluncatcz ſixa in
credit ĩ me: ſ ièũ ꝗ miſit me. Et odiocius.
vicermne: videt enz qimiſitme. Nnnetk Hiritutaine⸗
Ego lux imũdũ veni:vt oĩis qui tulũ mutata b Exce
creditimei tenebꝛis nõ manegt. ag eulos eoꝝ. ſubtra
Sr ſogandierit Pba meagnaäàn bédo lumé gre ꝑ eoꝛum
Et ſicgaliclerit vha mea nn maliciã qꝛ auertebant ſe
cuſtodierit: egon indico ei.IIõ abbacluce.
Eni vẽi vt indicẽ midũ:ſ̊ vt ſal/ c ¶ Et indurauit coꝛ eoꝝ.
uificẽ mſdũ. Quiſꝑnitine ⁊ nõ cq ad ſubtractiõem dine
ccipit ybamea: by giudiccrel. Porihem egt caegig taie
Sermò quẽ locutꝰ ſuʒ: ille iudi ratio ꝑ coꝛdis obſtinatio
nné. d It nõ vidcant
PPPttlillis. ſ. métalibus.
e ¶Etnõ intelli. coꝛ.⁊ ↄuer.⁊ ſanẽ eos.qꝛiſta ñ poſſunt fieri niſi gr̃a dei
puenieéte. f Mec dixit iſa.qñ vi.gliam eiꝰ. Poc addit euangeliſta.
qꝛ Iſa.õ.pᷣmittit vbis pᷣdictis de exaltatõe xpᷣi ⁊ glia.cũ dr᷑. Uidi dũm
ſedentẽ ſuꝑ ſoliũ excelſũ ⁊c. g¶ Uerũtñũ.Hic ondit᷑ defectꝰ iudeo
rũ xpᷣo credentiũ ꝗ imꝑfecti erãt in fide.qꝛ non ſolũ reqri credulitas
coꝛdis.ſed ẽt ↄfeſſio oꝛis ᷣm ꝙ dr Ro.io.Coꝛde eni credit᷑ ad iuſtitiã
