enarratã dimittẽs vocat euʒ filiũ dei.ſ.nãlez.nõ adoptiuũ.diuinaʒ

pto diuino vel ĩſtictu licitũ ẽ alicui ſe occidere vłmutilare ĩca
ſu.ſ.qñ videt rõe ſue vite vłalicuiꝰ mẽbꝛi ĩminere ſibi ludibꝛiũ
iↄtẽptũ dei.qꝛ dz negligere vitã ppꝛiã.mlto foꝛtius aliqᷓ; ꝑtẽ
ſui coꝛꝑis.ſʒ ad pꝛecauẽdũ ↄtẽptũů honor diuini.⁊ ̊ mõ dũt ꝙ
ſamſon ĩterfecit ſeipſũ ↄſiderans ꝙ philiſtei exercebãt in eo lu
dibꝛiũ ad laudẽ idoloꝝ ſuoꝝ ⁊ĩ diuinũ ↄtẽptũ.⁊ racias vt hr̃.⁊.
Machab.iꝗ.⁊ eodẽ mõ q̃dã mulieres ſancte leguntur ſibi na/ e
res ãputaſſe.ne ab ifidelibꝰ exerceret᷑ luxuria ĩ coꝛꝑibꝰ eaꝝ in

ad fidẽ erat ĩſtructus ĩ lege ⁊ ꝓphetis de xpᷣo teſtimoniũ phibetibu⸗
⁊ iõ a ꝓphᷣus de xpoĩcipit ſuũ euãgeliũ.ſubvno ↄtextu duas ꝓphia⸗ʒ

icut ſcriptuzʒ ẽ ĩ Iaia ꝓpheta.qꝛ licet ambo ꝓphete vno ſpiritu
ꝓphetauerit:Jſaias tñ pᷣncipalioꝛ eſt altero.iõ ſolus nominat᷑.et qꝛ

ↄtẽptũ dĩnũ.Sʒ iſtud dem̃ videt᷑ eẽ expꝛeſſeꝰ dem̃ ſaluatoꝛis auẽtas vltima cipſius iſaie.resãt donoĩat᷑ ꝗ fine. Itẽ qꝛ marcus bꝛeꝛ
Johᷓ.vlt. dicẽtis petro. Cũ eẽs iunioꝛ cingebas te ⁊ ambulabas

uitati ſtudebat vt dem̃ eſt in plogo. ¶ Suit ĩ deſerto ioãnes.Hic
vbi volebas.cuzʒ ãt ſenuerl extẽdes manus tuas ⁊ alius te cin/
get ⁊ ducet qͥ tuñ vis.⁊ ſubditur. Poc ãt dixit ſignificãs q̃ moꝛ
te clarificaturus eẽt deũ.ſuꝑ quẽ locuz dic Aug.ꝙ h ſat expᷣſſit
nõa ſeipſo ſʒ ab alio debere occidi ꝗ veſtigia ſeꝗtur chꝛiſti:⁊ eo
dẽ mõ dicedũ ð mutilatõe.rõ ẽt qͥ ĩducit ꝓ oppoſito ñvalet.qꝛ
lſzʒ itentio ifideliuʒ ſit exercere ludibꝛinz ĩ ſcis ad dei ↄtemptuʒ
tñ ex diuina oꝛdinatioe q̃ ex malis elicit bona oꝛdinat᷑ ad dei
glia ⁊ merituʒ electoꝝ.qð pʒ ĩ martyribus.ꝗ quãto maioꝛa lu/
dibꝛia ⁊ magl exꝗſita toꝛmẽta ſuſtinuerũt.tãto glłioſi de tyrã/ g
nis triũphauerũt ad tyrãnoꝝ ↄfuſionẽ ⁊ ꝓpꝛiũ meritum.⁊ dei
gliã ꝗ ĩ martyribꝰ triũphabat.Ex dciĩs pʒ ad pᷣmũ argumẽtũ ꝙ;
marcꝰ amputaſſe credit᷑ ſibi pollicẽ ĩſtictu ſpũs ſci.Et eodẽ mõ
dicẽdũ ad 2z 23. Ad ꝗvꝰdicẽdũ qð nõ eſt licitũ amputare ſibi
Virilia ꝓpter obſeruãtiã caſtitatis tumqꝛ q̊ nõẽ efficax reme⸗

ſte eſt oñdere reductõez peccatoꝛis ĩ deuʒ ꝑopus mediatoꝛis.⁊ iõ pᷣ
oñndit ꝑſonã mediatoꝛis.ſcðo reductõeʒ pctõꝛis.ibi.Et ſtati ſpũs ex/
pulit. Circa pᷣmũ mediatoꝛ oñdit᷑ duplr.pᷣmo vbo pᷣcuſoꝛis.ſecundo

dã vt hoĩes eẽnt diſpoſiti qꝗd xpi ðᷣ pxio vẽturi receptõeʒ.⁊ ſic loci cõ

Et pdicãs baptiſmũ ⁊c.̊ exponit᷑ duplr.vno mõ de bapti mo xpi
ute cuius dimittunt᷑ pctã.⁊ qꝛ tale baptiſmũ iohes dare ñ poterat

baptiſmuz penitentie ⁊c̃.ad baptiſmuz chꝛiſti futurum. Alio modo
exponit᷑ de baptiſmo ioannis.⁊ ſic bapticãs ⁊ pꝛedicans referuntur

viã hr melius remediũ.vʒ.ꝑconatũ liberi arbitrij reſiſtẽdo tẽ⸗
tatõibus cũ adiutoꝛio dei ᷣm illud.i.Coꝛ.io.Fidelis ðs eſtꝗq nõ
patietur vos tentari ſuper illud quod poteſtis:ſed faciet cum
tentatione pꝛouentuʒ vt poſſitis ſuſtinere. r
¶ Marciĩ ꝓlogo ſcõovbi dr ĩpoſtil.Rõ ẽt q̃ ĩducit᷑ p oppoſito
Ecrõ eſt valida ⁊ ↄſona auẽtibus ADDITIO

annis nõ dimitterent᷑ peccata:ſuſceptio tamen illius baptiſmi erat

dimittũtur pctã. h¶ Et egrediebat᷑ ad illũ omnis iudee regio ⁊c̃.
ideſt multi de illa regione ⁊ de hieroſolymis.⁊ eſt hyperbolica locu/
tio.ſicut in cõmuni mõ loqndi dicit᷑ de aliquo ſpectaculo:tota ciui/
tas vadit ad tale ſpectaculũ.licet aliqñ maioꝛ pars populi nõ vadat.

h pvicgeat᷑.i. Regũ.ʒi.vbi videt᷑ tenere cum hebꝛeis⁊
alus minus bñ ſetiẽtibus:ꝗ aſſerũt ꝙ ſaul poſſet ex·
ceuſar ab occiſione ſui:eo ꝙ timebat ne ĩ ipʒʒ ꝗ erat pᷣncipalis in
pplo fierẽt ludibꝛia ĩ ↄteptum dei:quã aſſertionẽ ſeu opinion?
ibidẽ recitat tanq; verã vel ſaltẽ tolerabilẽ:qð manifeſte ↄꝛiat᷑
his in hoe loco tenet q̃ manifeſte ſunt vera ꝓut pʒ legẽti ea qᷓ
hic ⁊ alibi a poſtillatoꝛe ponunt᷑ ꝛcc. REPLICA.
N ꝓlogo circa euãgelium ſcĩ marci poſtillatoꝛ mouet
qoõnẽ an ſit licitũ quẽq; ſeipᷣm mutilare.Et rũdet ꝙ nõ
niſi ĩterueniat ĩſtictꝰdiuinꝰ.⁊ addit ꝙ iudei ⁊ qdã xpᷣiani ĩ hoc

anis conuenienter factus eſt inioꝛdane flumine quia erat pꝛoteſta/
tio penitẽtie agende ꝑquã eſt trãſitus ad terrã viuentiũ.ſᷣm ꝙ dicit᷑
Math.ʒ. Penitentiam agite appꝛopinquabit enim regnum celoꝝ.
Et qꝛ pꝛedicatoꝛẽ decet auſteritas vite.ſcõᷣm ꝙ; dicit Paulus apoſto

9 00 —

alus pᷣdicauerim ipſerepꝛobus efficiar.⁊iõ ſubdic.
N erat ioannes veſtituspilis cameloꝝ ⁊c̃.ĩ quo oñdit᷑ auſteritas

t locuſtas ? mel ſilueſtre edebat. in quo oñdit᷑ auſteritas victus.

re ſine tali iſtictu ad pcauẽdũ ludibꝛiũ ⁊ cõtẽptũ honoꝛis dini iſte eſt enim cibus pauperum in terra illa. ”
ni:ſʒ illũ modũ dicẽdi repꝛobat poſtilla.⁊ excludit rõneʒ ei qꝛ m Er pꝛedicabat dicens veniet foꝛtioꝛ me ⁊c̃. hoc autem dicebat
ludibꝛia.⁊ tles ↄtẽptꝰðs ſcit ↄuertere ĩ bonũ patiẽt ⁊c̃. Pic pu ioãnes ad remouendum falſam opinionem populi.quia credebant
tat burg. poſtilla. velle iuoluere ĩ ↄdcõꝛus ↄmẽdãs illũ moduʒ ipſum eſſe chꝛiſtum. Ml
dicẽdi h. Sʒ diẽ eũ ſẽtire oppꝰ illiꝰ pᷣmi Regũ vlti.ſʒ diligẽter n¶ Cuius non ſum dignus pꝛocumbens ſoluere coꝛrigiam calciamẽ
Pplegeti q poſtil. ſẽtit ð ſaul ⁊ alus ſe ĩterficietibꝰ pʒ ꝙ burg. ei toꝛum eius. Math.z. dicitur. cuius non ſum dignus poꝛtare calcia
lalſũ ĩponit. poſtil.n.opinionẽ hebꝛeoꝝ ⁊ aliqᷓꝝ latinoꝝ ibi reci menta.potuit enim ioãnes vtrũq; dicere.mattheus tamen expꝛeſ-
tat . ſʒ finalr ĩ G̊ reſidet ꝙ btüũs aug.i.de ciuitate nullã pſonã ex ſit depoꝛtatõem:Marcus autẽ ſolutionem.tamen per vtrunq; idẽ
cuſat ſeſe occidẽtẽ:niſi iteruenerit dinꝰ ĩſtictus:ita de ſaul dici

Marſel ĩtelligitur.q.d.ioannes.tante excellentie eſt xpᷣs reſpectu mei ꝓnõ
põt ſi vie alie nõ ſufficiũt:vñ pʒ burg.fruſtra poſtil.notaſſe. ſum dignus ei exhibere etiã minimũ obſequiũ.nõ enĩ xpᷣs habebat

Fer deſcribitur ĩ ↄſimili habitu.pꝓut habet᷑.4. Reg.i.

nãaz in q̃ eſt idẽ pri oñdens. Sciendũ etiã ꝙ marcus an ↄuerſionem

ↄiungens.q̃ꝝ pᷣma ſcribit Malachᷣ.ʒ.ſcõa Iſaie.o.qrum ſtellcũs
— ex pᷣdcis ĩ ꝓlogo.verũtñ marcus hic ſolũ expᷣmit Jſaiã ꝓphaʒ.d.

ponit᷑ tractatus ſiue narratio.Circa qð ↄſiderãdũ ꝙ intẽtio euãgeli

fcõ ⁊ vbo dei patris.ibi.Et factuʒ ĩ diebꝰ. Circa pᷣmũ deſcribit locꝰ
vbi iohes pᷣdicabat.cũ dr. Suit ĩ deſto iohes.qꝛ pᷣdicabat pniaz agẽ/

ad pꝛeditationem ioannis ⁊ baptiſmum eius.quia licet baptiſmo io/

quedam pꝛoteſtatio agendi veram penitentiam de peccato:ꝑ quaz

lus.i.Coꝛ.9.Caſtigo coꝛpus meum ⁊ ĩ ſeruitutẽ redigo:ne foꝛte cum

ditio ↄgruebat ſue pᷣdicatõi.Aſpitas.n.ſti auſteritatẽ pnie õſignat

iõ ipᷣm pꝛedicabat dãduz per xpᷣm in ꝓximo venturuʒ.⁊ ſcõm hoc li
bapti cãs.refertur ad baptiſmum ioànis.⁊ quod ſegtur. Pꝛedicans

dſcõꝝ ĩ poſtilla allegatis:licet poſtillatoꝛ eaʒ rejcere iĩ ¶ Et baptiçabãtur ab illo in ioꝛdanis flumine.ꝑ illud enim flumen
i iſrael tranſierunt ad terram pꝛomiſſionis.ideo baptiſmus ioan

veſtitus.⁊ etiã qꝛ ioãnes veniebat in ſpũ ⁊ virtute helie.vt habetur

calciamenta poꝛtanda vel ſoluenda.qꝛ ſcribit Act.ð. Cepit ihs face/

re ⁊ docere.ipſe ãt diſcipulis ad pdicanduʒz miſſis ĩpoſuit ſine calcia/

tl icedere.vt hr̃ Luce.io.⁊ iõ nõ ẽ credibile ꝙ calciamẽt vteret᷑.

a ( Ego baptiꝑo vos aqᷓ.qꝛ baptiſmꝰ iohis lauabat tm coa.
b ¶ Ille vo bapticabit vos ſpũ ſcõ.qꝛ ĩ baptiſmo xpᷣi ꝓfert᷑ gr̃a ſpůs ſcĩ.
c ¶ Et fcm̃ ẽ. Pic ꝰñter oñdit᷑ mediatoꝛis ꝑſona teſtimonio dei pris.

cum bapticaret a ioanne.⁊ hoc eſt quod dicitur.

d ¶ In dieb'illis. ſ.ĩ gb' iohes bapticabat ⁊ pdicabat anteq; in carce

re clauderet᷑.

e UNenit ihds a nacaretb xieiꝗqcalciametoꝛſ eiꝰ. Eaò bapti
len illa enĩ ciuitate IGi9 calciamẽtoꝛũ eiꝰ.Egò bapti

fuit nutritus. vt habe,· Zalivos aqua:ill vo baptiʒabit

tur Luce. JX. vos ſpu ſcõ. Et factũ ẽ in diebůs
Er baptitat eſtaloße ilł. vnit ieſus a naʒareth galilee
iane Bis. n nohD baptizatus é aiodne ĩ ioꝛdane.
eret aliquo baptiſmate õ 72
genit tuad baptilnum Et ſtati aſcendens deaqua vidit
ioßis. pᷣmo vt illũ appꝛo celos apertos:⁊ ſpiritũ ſanctum

baret ⁊ ipʒ adeo oꝛdina tanq;ᷓ colũbã deſcendentẽ ⁊ ma/
tũ onñderet.õ malici ali
quoꝝ iudeoꝝ ꝗ dicebãt

uicti. 2..vt iohes ipſũ ee oplacui. Et ſtati ſpiritꝰ expulit eñ

xpᷣʒ ĩlege ⁊ ꝓphis ꝓmiſ. I deſertũ.et rat ĩ deſerto q̃dragi

ſũ pplis denũciaret.Sem c ioR/&r rir o. r.
dr Job. . Sʒ vt mani 1 dieb Xqdragita goritueit⸗
feſtet᷑ ĩ iſrł: ꝓpterea ve/ tabata ſathana. Eratqʒ ch eſtis
niczo inndun bapticanz uncelumtuſr barill. Roſic
⁊ ideo dixit de eo.Ecce ͤtradit? ioãnes: venit i. .
agnus dei ecce qui tollit gute tradit eoognes venit ie us!
peccatamundi.

t ſtati aſcendẽs de aq̃ vidit aptos celos ⁊ ſpũm tanq; colũ bã ⁊c.

In baptiſmo enim xpᷣi apparuit tota trinitas.pater in voce.ſpiritus
ſcũs ĩ colũbe ſpẽ ⁊ filiꝰi carne.Uerũtñũ caro vnita erat filio ĩ vnitate
ſuppoſiti.vox ãt ⁊ columba nõ hẽbãt vnitateʒ ſuppoſiti cũ pr̃e ⁊ ſpũ
ſcõ.ſʒ tm ĩ repñtatõe ſigni.⁊ cũ ꝑ taleʒ apparitõeʒ trinitatis baptiga
to chꝛiſto ſignificatũ fuit ꝙ baptiſmꝰ xpᷣi deberet ↄferri ĩ noĩe pr̃is⁊
filij ⁊ ſpũſſci.tñ ĩ pmitiua eccłia ad tempus collat fuit ĩ noĩe chꝛiſti.
vt hr Act.⁊.⁊.io.vt nomen chꝛiſti ĩ maioꝛi reuerẽtia hr̃et.Et ad ex/
cludendũ erroꝛez illoꝝ ꝗ vtuteʒ baptiſmi attribuebãt miniſtris.ᷣm

ꝙ br̃.i.Coꝛ.pᷣ.dicentes.Ego ſuʒ pauli.ego ãt apollo.ego vo cephe ⁊c̃.

ſʒ ceſſãtib'illis cauſis redut eccłia ad foꝛma pꝛedicta.

—

h ¶ Tu es fili me dilectꝰ. pꝛe ceterl.qꝛ filiꝰ es nãlali ãt adoptiui.

i ¶ In te cõplacui.ad ꝑficiendũ ĩ te opꝰ redẽptõis humane.Ad maio/
rẽ ĩtellectũ dictoꝝ põt q̃ri hic.vtrũ uenies fuit celum apiri chꝛiſto
bapticato ⁊ vocẽ pr̃is audiri. Arguit᷑ ꝙ nõ.qꝛ talis apertio nõ fuit ſᷣʒ
veritatẽ.cũ coꝛꝑa celeſtia ſint icoꝛꝛuptibilia.nec ſᷣm apꝑentiã tm̃.qꝛ

falſitas fuiſſet ĩ operibꝰ diuinis qð nõ cõuenit.Itẽ xpᷣo bapticato nõ

fuit aperta ianua celeſtis ſed in paſſione.cum ergo talis apertio celi

ſignificaret apertioneʒ btĩtudinis.videt᷑ ꝙ non debuit fieri chꝛiſto

bapticato.ſed ipſo paſſo. Itẽ vox patris ſuper xpᷣm erat quedã appꝛo
batio ſue pᷣdicatiõis.vnde Math̊.iꝛ.vbiſimilis vox facta eſt ſuper
ipſũ in trãſfiguratõe.addit᷑. Ipſũ audite ſed non pꝛedicauit ĩmedia

te poſt baptiſmũ.ſʒ poſt icarceratõez iohis.vt dr̃ infra.eodem ca.er/⸗
go ⁊c. Rñſio dicendũ ꝙ xpᷣs bapticatfuit a iohe nõ vt baptiſmo ĩdi
geret. ſʒ vt virtutẽ regenerãdi aquis conferret.⁊ vt teſtimonio ioan /
nis manifeſtaret᷑.vt dcm̃ eſt.⁊ ꝓpter vtrũq; cõueniens fuit celũ ape
riri ⁊ vocẽ patris audiri.qꝛ cũ teſtimonio ioãnis qdð erat humanum

fuit teſtimoniũ dei pr̃is ⁊ ſpũs ſãcti apparentiũ in voce ⁊ columba.⁊x
ſimiliter creature irrönabilis ⁊iſenſibilis teſtimoniũ per illã aper/

tionẽ celeſtẽ. Ites ↄueniens fuit d ſignificanduz virtutem baptiſmi

dandi per xpᷣm.per quẽ eſt introitus in regnũ dei ſcõm ꝙ dicit᷑ Johᷣ.
3. Niſi ꝗs renatus fuerit ex aqua ⁊ ſpiritu ſancto non põt introire in

regnũ dei.Ad pꝛimũ dicẽdũ ꝙ illa apertio nõ fuit in coꝛpoꝛe celeſti.

ſiʒ in aere.ſicut ſolet fieri in coꝛuſcatõe in quavidetur celum aperiri.

⁊ ſic dicunt homines vulgares.celũ aperit᷑ in coꝛruſcatõe.ſcriptura
aũt ſacra cõmuniter tenet modum loquendi vulgarem.nec fuit ibi

falſitas aliqua.qꝛ ſufficiẽs erat ad ſignificandũ apertionẽ ianue per

baptiſmũ.ſicut ſᷣʒ aliquos doctoꝛes columba illa nõ fuit va colũba.

T tamen non fuit ibi falſitas aliqua.rõne dicta.qꝛ ſufficiebat ad re/
pñtandũ vel ſignificãduz ſpm̃ ſactum.Ad ſecunduzʒ dicendum ꝙlʒz

per paſſionẽ xpᷣi ianua celi ſit aperta:q;tum ad remotionẽ ipedimẽti

generalis.qð erat ex peccato ade.tamen applicatur virtus paſſionis

qᷓ;tũ ad ſingulares pſonas beatitudinẽ intrãtes ꝑ baptiſmũ.perquẽ

icoꝛpoꝛãtur xpo ⁊ efficiũtur participes redẽptõis facte per paſſionẽ
⁊iõ ↄuenientius fuit celũ apꝑiri ĩ baptiſmo q; in paſſione.qꝛ ꝑ baptiſ/
mũ eſt imediate igreſſus ad btĩtudinẽ:vt viſũ eſt.Ad tertiũ dicendũ

nentẽ iipſo. ⁊ vox facta eſt de ce
ipm bumana fictöe adi lis. Tuůͦ es filius me?dilectus: itẽ

ꝙ lʒz xpᷣs ĩceperit pᷣdicare publice ⁊ cõiter poſt ĩcarcerationem
ioannis.vt dr.ĩfra.eodẽ ca.tamen ante icarceratiõem dictam
docuit ⁊ miracula aliqua fecit ⁊ diſcipulos habuit.vt habetur
Joh.=. 7.3.lz non ita publice pᷣdicauerit.ſicut poft.

k ¶ Et ſtatim ſpũs. Pic ↄnter.deſcribit᷑ reductio pctõꝛis in deũ

us mediatoꝛis. 1 pmo ꝑ ipſi pdicatõeʒ. 2? , paſſionis redẽ
ptionẽ.c.iꝗ. 32 reſurrectõis glificatõeʒ. c.ib. Circa pᷣmu ponit
pdicatio xpi ꝑ viã amoꝛis.ſ.cũ pᷣdicatõe curãdo:⁊ miracula fa⸗
ceiédo.⁊ pvia timo

galileã pᷣdics euãgeliũ regni dei ſis terroꝛez futuri

“ —— iudicij ĩcuticdo.c.

⁊ ppꝛopinqbit regnũ dei. De/ ppmittit᷑ xpi pdica⸗/
nitmini ⁊ credite euangelio. Et tioꝑſeipʒ tm. ſcoo

E, . õ cũ G̊ ꝑ diſciplos.⁊
pteriens ſecꝰmare galilee vidit ſi xs ĩcipit circa me⸗

mon; ⁊ andreã fꝛeʒ ei mittentes diũ tertu ca ibi. Et

retia i mare.Erant.n.piſcatoꝛes. aſcẽdẽs in mõtem.

Et dixit eis ieſus. Nẽite poſt me Adhuccirca pmuz

⁊ faciãvos fieri piſcatoꝛes hoĩu, to tchocr bpoalt
Et ꝓtinꝰrelicd retibꝰſecuti ſüt eſ. iudeoꝝ emulatio.
Et ꝓgreſſus inde puſillum vidit ſeqnti.c. Adhuccir
iacobũ ʒebedei ⁊ ioãneʒ fratrtem pmu pinittit p/
—SEEeden — dicatoꝛis ðbita diſ
eius.⁊ ipſos cõponentes retia in poſitio. ſcõo pdica⸗
naui ⁊ ſtatiʒ vocauit illos:Etrẽ tiõis executio. ibi.
licto patre ſuo zebedeo in naui a Kelternd⸗
2 11 3 1 Dti ſi elt iohes. tertio ſe⸗
cuʒ mercẽnarijs ſecuti ſunt euzʒ. gucaattg zr oet⸗
S ſio.ibi. Et pᷣteriens
ſecꝰ mare.q̃rto ↄuerſoꝝ ↄfirmatio ibi.Et ĩgrediũi capharnaũ.
Circa pᷣmũ ſciẽdũ ꝙ debita diſpõ pᷣdicatoꝛis ẽ moꝛtificatio car

nis:vt ſit ſubdita ſpũi:ſʒ ꝙ paulus dicit.i.Coꝛ.9.Caſtigo coꝛpꝰ

meũ ⁊ ĩ uitutẽ redigo.ne foꝛte cũ alus pᷣdicaueri ipſe repꝛobꝰ
efficiar.Et ſolitudo ↄtẽplatõis vt ibi hauriat᷑ qð poſtea pploꝑ
doctrinã effũdat᷑.⁊ lz xpᷣs talibꝰ nõ ĩdigeret cũ ĩ carne eiꝰ nulla
fuerit rebellio:⁊ ab iſtãti ſue ↄceptõis fuerit repletꝰ gra vtuti/
bus ⁊ ſciẽtis.verũtñ egit tlia pꝛebẽsalus foꝛmã ⁊ exeplũ.⁊iõpᷣ
pᷣmittit᷑ ſolitudo deſti.cũ dr.Et ſtati ſpi.expu.eũ ĩ deſtũ.q ẽ lo
cus apt ↄtẽplatiõi ꝑꝑ ſegregationẽ a tumultu ſcłariũ ſpũs aũt
iſte a quo dr̃ expulſus ĩ deptũ itelligit᷑ ſpũs diuinꝰ ⁊ etiã huma/
nus.qꝛ chꝛiſti volũtas erat oĩo ↄfoꝛmis volũtati diuine.⁊ ſeꝗt
maceratio carnis.cũ dr. l ¶ Et erat ĩ deſto.ao.diebꝰ. gbus
ieiunauit. vt h math. . m¶ Et tentabat᷑a ſathana.modus
ãt ⁊ oꝛdo huiꝰ tẽtatõis hic tacetur:ſʒ exᷣmitur Math.A4A.
n¶ Eratq; cũ beſtus.nõ tñ nocebant ei ſʒ magis applaudebant.
o ¶ Et angeli miniſtrabãt illi.p B ondebat᷑ dñs terreſtriũ ⁊ cele
ſtiü. p oſtq; aũt traditus ẽ. Pic ↄũter deſcribit᷑ xpi pᷣdica
tio.⁊ pᷣmo q;tũ ad tempus.cum dicit᷑.Poſtq; traditus eſt ioan/
nes ⁊c̃.ſicut enĩ ioãnes erat xpᷣi pcurſoꝛ.ita pᷣdicatio ipſius erat
pꝛeuia pᷣdicatiõi xpᷣi.⁊ ideo xps nõ pdicauit cõiter ⁊ publice an
teqᷓ; icarceraret iognnes finita ei pᷣdicatione.ſcõo q;tũ ad locũ
cũ ſubditur. q¶ Uenit ieſus ĩ galileã pᷣdicans euangeliũ ⁊c.
quare ãt ibi pᷣmo pꝛedicauerit loquendo de publica ⁊ coĩpᷣdica
tione Matthe expᷣſſit. .ca.circa medium.⁊ ibi eſt expoſituʒ.
r¶ Impletü eſt tẽpꝰ.ſ.redẽptiõis humane ꝑ ꝓphetas pꝛedicte.
8 (Et appꝛopinquauit regnũ dei.qꝛ ꝑchꝛiſtũ apta eſt ianua celi
t ¶Penitemini ⁊ credite euãgelio.qꝛ ſine penitẽtia pꝛeteriti de
licti ⁊ fide chꝛiſti ñ hr̃ vita btã. u Et pꝛeteriẽs. Hic ↄñterð
ſcribit᷑ pꝛedicatõis chꝛiſti fructꝰ.iſ.aliq ↄuerſio ad ipſũ.vʒ.pe/
tri ãdree iacobi ⁊ iohis.⁊pʒ lr̃a vſq; ibi. x( Et reli.pa.ſuoxe/
be.ĩ naui cũ mercẽnarus.dñr ãt h̊ mercẽnari aligꝗ hoĩes ꝗi piſ/
catõe iuuabãt cebedeũ ꝓ mercede.Sciẽdũ ãt ꝙ iſta vocatioð
q̃ loꝗt H̊ marc fuit illa q̃ vocati ſt pꝛedci ad diſcipulatũ chꝛiſti.
vlteriꝰ ad ꝓppᷣa negocia ñ reuerſuri.pꝰ.n.vocati fueràt ſalte tres
illoꝝ ad qᷓ;dã chꝛiſti familiaritatẽ.poſtea tñ reuerſi ſt ad ꝓpꝛia
negocia. ð qᷓ logẽ Johᷣ.p.c.dicẽs q; duo diſcipuli iohis baptiſte
audiẽtes eũ di.õ chꝛiſto.Ecce agnꝰ dei.ſecutiſt eũ.⁊ ibidẽ ſbdi
tur ꝙ ãdreas erat vnꝰ ex ilł duobꝰ.⁊ de altero dñt doctoꝛesꝙ
fuit iohes euãgeliſta.⁊ de vocatõe petri ibidẽ ſbdit᷑.iſta tñ vo/

4

catio ioßis ⁊ ãdree fuit ĩſtralr vbo iohis baptiſte.pncipalr aũt

chꝛiſti ĩſpiratõe.Si ãt q̃ratur quõ hoĩeꝰ ſcłaribꝰiĩplicati ad ſolũ

chꝛiſtivbũ relict oĩbꝰſeqbatur eũ.Dicẽdũ ꝙ humãitas chꝛiſti
iĩſtr̃m erat diuinitatis ↄiũctũ:ſicut manꝰ eſt iſtr̃m artificis.⁊io
ſicut vbũ chꝛiſti inq;tum vox mouebat aurẽ.ita inqᷓ;tũ inſtrn

mẽtum diuinitatis mouebat mentẽ.

—
=

—
e
,— — =

= — =

Ser—

— =
,
e

— = S=

E

=
S

==

— =
= S- = .-
=

—,— *
=

tleſe iol
fi in 1

= —
S=S
— — - — — — — GU—

/

2
S

E =
S ☛., =
— =
S = =
—. —
S
—. ——, — — 2— —

—
—
=
=
S
.D
— +–
—

—
S=
. = = .
— —
EE
—
S=
—

—
- — =
= —
S
=
= =

= Se
— —
S
S
= =
SS F
=☛ —
—. —
— S

—
2 =
S=
—
= -—
=— —
S-

S -
Se
E
=
S=
S⸗
=+☛st
—

7

hicüdaftin
fingreini

S
=
S=
SSA
S
S=
—
☛
—
=

Pemncfiiſen
hlkſtdenones;
etintinhiͤß

S

lienn Pbed

–

hunteceerz
ſoſcſeſcſeexo
NS

—

— —
==-
☛S
—-
=

E
Su

—
=

S=e=ꝛę

=
—
S==
=

tſ äh
s Pichtnn

me Arine
iz unnßſe

n moz
: oſtniſt
ni ün
. chem

Ccatrsinnnefatn
bibauni öſrtunt
icigeretcäianen
isſuentnepc it

Gifunitelinſ.

nipiegreiwi
eatumulandües
gi hisdiin eien

mnswieniinh

tenuaeiziihmar
Gerznimn Vn
teißnngsnutn

4 ſeleiſdte
Neziterdebicee

gihmuni
rrinitniſe⸗

ninin la.

cmaodetbicit

unme eefd
cini niii⸗

enat ii⸗

Slingiin⸗

S
Se⸗
S=

nem

—
. —☛ ð
—
—
=

*
—
—
—
=
—
=
=☛ =
— =
=Sͤ==
—

=S 1 e
—
S=S=
SS
=

—
= S=

=

E=SE

=
=

——

„
☛n

„☛
=
S S

eEt erat ĩ ſynago

.

a lEt igrediũt capharnaũ. Dic ↄuter ponit cöuerſoꝝ tõfirma⸗
tio ꝑ oꝑa miraculoſa.Et deſcribunt᷑ hic tria miraclła. Pꝛimũ ẽ

de demoniaco curato.⁊?ꝰ eſt de ſocru petri ſanata.ibi.Et ꝓtinꝰ

egredientes.tertiuʒãt de lepꝛoſo mundato ibi.Et venit ad eũ.
Circa pᷣmũ dr.Et ĩgrediebãtur capharnaü.i illa.n.ciuitate ĩ pᷣn

cipio ſue pdicationis pluries xpᷣs pꝛedicauit.⁊ multa miracula

fecit ꝑꝑ qð ee erutiatuet ciuitati.qꝛ ꝑ B̊ nõ fuerũt
ad deũve ↄuerſi. b ¶ E
bat eos. ſynagoga

n. Eloc vbi vueni Et ĩgèdiunt᷑ capharnaũ:⁊ ſtäůtim

etne et eſe ſabbatis iĩigreſſus i ſynagogã do⸗/
aũ doctrinã legis. cebat eos.Et ſtüpebat ſuꝑ doctri
maxime vlep⸗ ſar⸗ na eiꝰ.Erãt.n. docẽs eos q̃ſi ptã-
boebau teʒ hñs ⁊ nõ ſicut ſcribe. Et ᷑rat ĩ
iõ tali loco ꝛtpe do ſynagoga eoꝝ hõ ĩ ſpũ imundo.
cebat xps.qꝛ erant èt exclamauit dicẽs: Quid nobis
vconucn entts do tibi ieſu naʒarene? Nniſtiate
Et ſupebat ſup tpᷣs pdẽ nos. Sciò ꝙ ſis ſcũs dði.
doctrina eius.i.ad Et ↄminatꝰ ẽ ei ieſus dicẽs.O b/
mirabaͤtur.tuce le muͤteſce: ⁊ exi de hoĩe.èt diſcer/
ger pyba noii, pens en ſpus imũd exclamans
me docebat:tuz a: voce magna exijt ab eo. Et mira
doctrinã ſuã diui ti ſũt oẽs:itavt ↄqrerẽt int᷑ ſe dicẽ
nis oꝑib' ↄfirma tes. Quid nãẽ hoc? Que nàʒ do/
a; tyñ ſubdiꝗẽ. cctrina hec noua: Quiã ĩ ptãte ſpi
Srat. n. docens Por ſß Jia — E
eos qſi ptaãte; bis ritibꝰ imũdis iperat Tobediũt ei.
ſ. faciédi miracłla· Et ꝓceſſit rumoꝛ eiꝰ ſtati ĩ oẽʒ re
q ſtatim ondit x gionẽ galilee. Et pꝛõtinꝰ egrediè
cnn ců ſubliꝛ. tes de ſynagoga:veneruᷣnt in do
ga eoꝛuz hõ in ſ mũ ſimonis ⁊ anqree cũiacobo⁊
imundo.i.obſeſſu,s ioqne.Recũbebat ãt ſocrꝰ fimo/
avenonc. nis febꝛicitãs:⁊ ſtati dicũt ei ð illa

t lemauit. Et accedés eleuauit ed: appbeſa

naq erat aiaruʒ ſa⸗ anue“:* 681 *
lus ⁊ medicina.Et bꝛis:⁊ miniſtrabãt eis. Veſꝑẽè at

q; de ſalute hoium facto cũ occidiſſʒ ſol afferebãt ad

rcnet dͤta odes eũuũ oẽs male hntes ⁊ demonia ba
ſubditur. bẽtes: ⁊ erat oĩs ciuitas ogregata
g Ueniſtiãte t,s “
ꝑdere nos.i.dimi / M H
nuere ⁊ auferre ptãtẽ noſtra nocendi hoĩbus.
hb¶¶ Scio ꝙ ſis ſactus dei.i.chꝛiſtus ad ſalutẽ hoĩum miſſus.per
ꝓphᷣias.n. de xpᷣo dcãs q̃ determinauerãt tpᷣs locũ ⁊ modũ ve
niendiipſius chꝛiſti ᷑m ꝙ pleniꝰdeclarani ĩ q̃dã.q.de aduentu
meſſie.cõpletas ĩ eo ⁊ palias circũſtãtias ſciebãt ipſuz eſſe xpʒʒ
ĩ lege ꝓmiſſũ.vñ ĩfra.eodẽ ca.dr ꝙ nõ ſinebat eos loqꝗ.qm ſcie/
bãt eü . .. eẽ xpʒ ᷣm ꝙ expᷣſſe d Luce.a.verũtñ neſciebãt ipſũ
eẽ deũ.nec ꝑtentatõem chꝛiſti ĩ deſerto diabolus potuit ſcire
de xpᷣo vtrũ eèt dei filius ꝑ nãz hñs eãdẽ nãz numero cũpf̃e.lʒ
ad hũc finẽ tripłr eũ tẽtauerit vt dem̃ fuit pleniꝰ Math.A.Si
n. cognouiſſent demones ipCʒ eẽ deũ.nunq; ĩduxiſſent iudeos
ad ipʒʒ crucifigẽdũ.ſᷣm ꝙ dr̃.i.Coꝛin.ꝛ.ca.Si cognouiſſent nũ/
qᷓ; dũzʒ glie crucifixiſſent.Aliꝗ aũt doctoꝛes dñũt ꝙ nõ ſolũ non
cognouerũt demones ip[ʒ eẽ deũ.vt ocm̃ eſt.ſʒ nec etiã cogno/

uerũt certitudinalłr ipᷣm eè xpᷣm ĩ lege pꝓmiſſũ.ſʒ tm̃ h̊ cognoue

rüt dã ↄiectura ꝓbabili multũ q in loco ⁊ alis locis euãge/
li plibus noie ſcie expᷣmit.ſed pᷣmũ dcm̃ magis videt᷑ ↄſonum
textui ⁊ dictis ſcõꝝ. i ¶ Obmuteſce.ↄpellebat.n.xps demo

nes ad tacẽdũ de ipſo.ne veris falſa miſcerẽt.⁊ ne videret᷑ q̃re/

re teſtimoniũ ab ipſis.maxime qꝛ phariſei dicebãt ipʒ ĩ beelxe/

bub pꝛincipe demonioꝝ eucere demonia.vt h Math.iz.vbi

P phariſeoꝝ pleniꝰ excludit᷑ ſicut ibidẽ expoſui.

Et diſcerpens eũ ſpũs imũdus. ↄꝛiũ videt᷑ hẽri Luce.a.vbi
dr de iſto demone ꝙ exiuit ab illo ⁊ nihil ei nocuit.Dicendũ ꝙ
demones ab obſeſſis coꝛꝑibꝰſolẽt exire:nõ ſolũ cũ afflictõe coꝛ
poꝛis:ſʒ etiã cũ mutilatõe alicuiꝰmẽbꝛi.p hoc g̊ ꝙ lucas dicit ꝙ

nihil ei nocuit.ĩtelligẽdũ ẽ qꝛtũ ad mutilatõeʒ.qꝛ exiuit abſqʒ

mutilatiõe mẽbꝛi.qꝙ ãt dicit marcꝰ:diſcerpẽs eũ.ĩtelligẽdũ eſt

q;tũ ad afflictõeʒ.qꝛ licet ĩ exitu nõ mutilauerit eũ tũ multum

tſtati ſabbat igreſſus iſynagogi doce

manu eiꝰ:⁊ ↄtinuo dimiſit eaʒ fe

f

afflixit. boc idẽ habet Luce. 4. ybi dr. Et cũ pieciſſet illid demo/
niũ ĩ mediũ.ꝑ qð ĩtelligit᷑ obſeſſi afflictio.ibidẽ ſubdit᷑.Exiuit ab eo
nihilq; ei nocuit.ꝑ qð excludit᷑ mutilatio.

l¶ Que nã doctrina hec noua.qꝛ pᷣcept veter legꝗ addebat nouitatẽ

ↄſilioꝝ ⁊ etiã qꝛ nouo mõ ↄfirmabat doctrinã ſuã.ſ.ꝑ oꝑatõʒ miracu
loꝝ.⁊ iõ ſubdit. m ¶ Mꝛ ĩ pꝑtãte ſpiritibꝰ imũdis iperat ⁊c.Et ꝓti/
nus egrediẽtes. Hic ponit᷑ z ? miraculũ.⁊ diuidit᷑ ĩ duas ꝑtes.iĩ pᷣnci/
palẽ ⁊ icidẽtalẽ.⁊?ꝰ ibi. Ueſꝑe ãt fcõ.Circa pᷣmuʒ ddd.
. n ¶IEt ꝓtinus egrediẽteꝰ

dad ianuãꝗ. Et curauit multos qvye ſynagoga poſt xpip⸗

xabant᷑varijs languoꝛibus.⁊ dé/ aez girinanis
mõia mita eijciebat:t nõ ſinebat o 2 enerũt in domü ſi⸗
ea loq quoniaʒ ſciebãt eũ.⁊ dilũ/ mõis.vt ibi accipent re⸗
clovalde ſurgens egreſſusabiti cNrbolae drierug
deſertũ locũ ibiq; oꝛabat.Et ꝓ ſimonis febꝛicitans. lʒ

ſecut?ẽ euʒ ſimõ: ⁊ q cũ illo erat. enim virtute nature fe/

Et cũ iueniſſent enʒ dixerũt ei:qꝛ keigheſerrarinonei
oẽs qrũt te.Et ait illis. Eamus in eæã ſic ſubito. ita pfecte
ꝓximos vicos ⁊ ciuitates: vt ibi qilla mulier miſtrabat
pᷣdicẽ.Ad hoc.n.veni.⁊ erat pᷣdi eis.ex qͥ ondit iſta cura⸗

o n 1 re tio miraculoſa ad diſci/
casĩ ſynagogis eoꝝ⁊ ĩ oĩ galilea paatogesfinnations.

7 demonia eijcies. Et vénitad eũ ꝗq ¶ Ue ſpere aut fcõ. Dic

lepꝛoſus depcãꝗs eũ:⁊ genu flexo ponit᷑ pars ĩcidẽtalis. oc
dixit: Si vis potes me mũndare. caſione eniz huius ſana/
Jeſũs qt miſertꝰei extẽdit manũ tionis illig habebat ilir
ſuã ⁊ taãgens eſ aꝛit illi. volo. Mn ruteosad vpa ärétesre
9 rũt eos ad xpʒʒ qrẽtes re

dare. ⁊ cũ dixiſſet:ſtatim diſceſſit mediũ.⁊ hoc eſtiqdð dicit

ab eo lepꝛa:⁊ mũdatꝰẽ.Et cõmi 2 Ueſpere aũt facto.dicit

nãtꝰ ei.ſtatiq; eiecit illũ⁊ dic ei. aũt Theophilus erhon

. —P— — toꝛ ꝙ ita tarde adduxe/
Vide nemini dixeris:ſj vade oñn/ rät oga xpʒ. qꝛ illa di⸗/
dete pꝛincipi ſacerdotum ⁊ offer es erat dies ſabbati. et
pꝛo emundationetua: que pꝛece- cradebant curatses nö
pit moyſes ĩ teſtimoniuʒ illis. Et pati.q̃ finiebat᷑ in veſpe
egreſſus cepit pꝛedicare ⁊ diffa reillius diee.
mare ſermonem.ità vt iã nõ poſ/ r Et erat oĩs ciuitas cõ/
ſet manifeſte itroire ĩ ciuitatẽ.ſed Fregataad iangi nu!
foꝛis ĩ deſertis locis eẽ: ⁊ ↄuenie/ loqndi bypbolicus ſicut

bõot ad enʒ vndic;. (¶ III. ſp dictů eſt.

Et curauit multos.i.
oss ꝗ fuerũt ibi adducti

g erãt multi. aliter exponũ. Multos.i. lures de adductis quoꝝ fi ·
des ⁊ deuotio curationẽ merebat᷑. Et demonia milta euciebat

eodẽ mõ dupłr exponit᷑.i.oĩa vel plura.
v ( Et nõ ſinebat ea loqui.ex cauſis pꝛedictis. S
x¶ Am̃ ſciebãt eũ.iã dem̃ eſt q̃liter hoc ſit ĩtelligendũ. .
yEt diluculo valde ſurgens ⁊c̃.i hoc dãs exemplũ. vt pꝛedicatoꝛ et
mirabiliũ diuinoꝝ operatoꝛ debeat fugere populi applauſum. verũ
tñ qꝛ nõ debet omittere ſalutẽ aĩarũ.ideo ſubdit᷑.Eamus ĩ ꝓximos
vicos ⁊ ciuitates.vt ibi pᷣdicẽ.cetera patent. ⸗ .
¶Et venit ad eũ lepꝛoſus. Hic ponit᷑ tertiũ miraculũ de lepꝛoſo mu
dato.cuius fides expᷣmitur.cũ dicitur. —,.
a ¶ Si vis potes me mundare.ↄfitendo enĩ in xpᷣo diuinã potẽtiã me
ruit curationẽ.ideo ſubditur. b ¶ Jeſus autẽ miſertus eius exten
dit manũ ſuã tangens eũ.lʒ enim ſᷣm determinatiõeʒ legis ex tactu
lepꝛoſi ↄtraheret᷑ ĩmunditia:tñ hoc in xpᷣo locuzʒ non habuit.quia ex

„

tactu lepꝛam curauit. c¶ Ait illi volo.hic eſt punctꝰ.⁊ qdð ſubdii.

d ¶ Mundare. imperatiuũ eſt. vt ondat ſe per modum imperi lepꝛã

curare tanq; dũs creature. Et cõminatus eſt ei. ꝓhibendo ne
hanc curationẽ diuulgaret donec oſtendiſſet ſe ſacerdotibus:⁊ ſacri/
ficiũ in legepꝛeceptum pꝛo ſua emundatione obtuliſſet.legalia eni
hahuerunt curſum ſuum ⁊ obligationeʒ vſq; ad xpᷣi paſſionem:in qᷓ
oblatum eſt vnum perfectuʒ ſacrificius euacuatiuũ legaliuʒ. T ideo
vſq; tunc chꝛiſtus legalia ſeruauit.ſicut declaratuʒz fuit Matthei.y.
ſuꝑillud verbum. õ veni ſoluere legem ſed adimplere:⁊ ſimiliter
alus ſeruanda mandauit.vthic patet. GM—Wr
⸗ egreſſus cepit pꝛedicare ⁊ diffamare ſermonem ſcilicet poſt fa
ctam oblationem pꝛedicam. rr
g ¶ Ut iã nõ poſſz manifeſte ĩtroire ĩ ciuitatẽ. ꝓpter pᷣſſurã hoiuʒ ſibi
occurrẽtiũ ad querendum ſanitates ⁊ vidẽdũ miracula.

eE calciamentis manifeſtũ eſt eſſe decoĩ ¶CADDITLIO.

v boiuʒ ↄſuetudine:nõ ſolũ rudiũ ſeu ĩꝑfcõꝝ ſed etiã ſcõꝝ vt
pz de moyſe Exo.ʒ.ca.cui ĩ reuerẽtiã terre ſcẽ dĩ pꝑangelum.
Solue calciamẽta pe pedib tuis.Siltr de ioſue legit ioſue.ꝭ.Uñ ñ
eſt credibile ꝙ xpᷣs q nõ ſolitaria duxit vitã ſʒ cũ hboĩbꝰ ↄuerſatꝰẽ vt
baruch. 3. calciamẽtis vteret. Cõuenientiſſimũ.n.ẽ vt ꝗs cũ eis ꝗbꝰ
ↄuerſat᷑ ſaltẽ licitis ⁊ honeſtis cõuerſet᷑.vñ pᷣma ad Coꝛin.ↄ.Oibꝰ
oĩa fcũs ſũ.Nec obſtat illud qð poſtillatoꝛ allegat ꝙ xpᷣs ipoſuit di/
ſcipuł ad pdicãdũ miſſis ſine calciamẽtis ĩcedere.pᷣ qꝛ nõ oĩa q̃ ipſis
diſcipulis ad pdicãdũ miſſis ĩpoſuit xpᷣs ipe fuauit.pᷣceperat.n.eis.i
ciuitates famaritanoꝝ nõ ĩtraueritl.math̊.io.c.qð tũ ipe xpᷣs ñ ſᷣn
uit: vt hr̃ Joh.ꝗ.c.ſilr math̊.io. In viã gẽtiũ ne abierit.xpᷣs ãt abut
viã gẽtiuũ.vt pʒ matxh.is.vbi legi.Seceſſit ĩ ꝑtibꝰtyri ⁊ ſydonis.vñ
illud qð legit Actu.pᷣ.Cepit ihs facere ⁊ docere:ĩtelligit᷑ de his ſim
plr ſũt bona ᷣm legẽ nãlẽvel diuinã:ſeu de his qͥ ꝑtinet ad ꝑfectioneẽ
vite. Uſus ãt calciamẽtoꝝ de ſe necẽ bonꝰ nec malus ſʒʒ vtrãq; legẽ
pᷣdcãz.vñ ſʒ aug.de doctrina xpᷣiana.In oĩbus nõ vſus reꝑ:ſʒ libido
vtẽtis ĩ culpa c.ſcõo qꝛ illud qð d luc̃.io. Nolite poꝛtare perã nec cal
ciaméta.a doctoꝛibus ĩtelligit:nõ vt lr̃a ſonat:ſʒ figuratiue:vñ ĩ glo
ſa ibidẽ.vtrũq; de moꝛtui aĩalis coꝛio fit.vñ nihil moꝛtale vult eẽ in
illis s ad pᷣdicãdũ mittit. hec ĩ glo.q̃ qdẽ glo.nõ myſtica cẽſẽda ẽ: ſʒ
potiꝰ ſralis. Nã ceteraqᷓ xpᷣs ꝓhibuit diſcipulis ad pdicatõeʒ miſſis
ad lr̃aʒ ĩtellcã ſũt ĩpeditiua offic pᷣdicatiõis lq;tũ aliquã ſollicitudi
nẽ ſuꝑfluã ſecũ trahũt:ſicut eſt poſſidere aurũ ⁊ argent:ſʒ poꝛtare
ſacculũ vel perã ⁊ hᷣ.ſ.calciameta:manifeſtũ eſt ꝙ non ipediunt ad
itinerandũ:ſʒ potius expediũt.vñ dñs ꝗ iſrłitis exeuntibus de egy
pto ad feſtinatõez exeũdi ⁊ ambulãdi hoꝛtabat᷑ ĩ eſu agni paſcalis pᷣ
cipiebat eos hr̃e calciamẽta iĩ pedibꝰ:vt pʒ Exo.i.Cuius rõẽ:ne nu
dis pedibus ãbulãdo ꝑoffẽſionẽ lapidis vel hò ipedirent abitinere:
ex ꝗbus videt᷑ ſeq ꝙ xpᷣs nõ phibuit pᷣdicatoꝛibus malr calciamẽta:
ſiʒ itelligẽdũ ẽ put ĩ glo.allegata.B.n.pʒ.ifra.o.ca.manifeſte vbi xpᷣꝰ
diſcipul ad pꝛedicãdũ miſſis iubet calciari ſãdalus.vñ aug.de ↄſẽſu
euãgeliſtaꝝ diẽ ꝙ marcus dicẽdo calciari aliꝗd ̊ calciametũ myſti
ce ſignificatõis amouet.⁊ iõ nullã ↄdictõeʒ ĩcludit ſi vno loco calcia
menta diſcipulis phibeant᷑ ⁊ ĩ alio eiſdẽ pꝛecipiãtur.cuzʒ ſʒ myſticã
expõeʒ vtrũq; ſit veꝝ.Sigꝗs aũt ĩ tm̃ voluerit pteruire ꝙnullo mõ
calciamẽta itelligant niſi mãlłr:tẽ ex dcĩs apłi hẽbit ↄcoꝛdare ꝙ pꝛe
dicatoꝛes euãgelu debẽt habere calciamẽta.dicit Epheſ.vlt. State
gſuccincti ⁊c̃.⁊ ſeꝗtur.⁊ calciati pedes ĩ pꝛeꝑatõe euãgelu pacis:oʒ
Rdicere ꝙ tã ĩ dcis xpi ꝓbibẽtl calciamẽta diſcipulis q;ᷓ in dcis apli
pꝛecipiẽt pꝛedicatoꝛibꝰ calciari vtrobiq; ĩtelligant᷑ calciamentanõ
mãtr:ſʒ ſpũalr.tertio nã ↄſuetudo ecclłie vlis maximã hʒ aucteʒ.ipᷣa
.n. doctrina catholicoꝝ doctoꝝ ab ecclłlia auẽtẽ hʒ.dic̃.n.aug.in libꝛo
de vtilitate credẽdi. Nõ crederẽ euãgelio:niſi eccłia illud mihi tra
deret:ↄſtat aũt ꝙ ex ↄſuetudine ecclie vlis pꝛedicatoꝛes diuini vbi
mãlibus vtũtur calciamẽtl:nec ex ̊ repꝛehẽdunt᷑:niſi foꝛte illiꝗ ex
regła vłↄſtitutõe ad ̊ reſtrigũtur.cetera aũt nullo mõ tam gnãlr⁊
irrepꝛehẽſibiłr ̊ feciſſent ſi ex pᷣcepto chꝛiſti h̊ fuiſſet ĩterdẽʒ pꝛedi
catoꝛibus vt poſtillatoꝛ videt᷑ ſẽtire.qᷓrto qꝛ ex his vbis iohis bapti
ſte aug.ĩtellexit ad lr̃am qꝛ chꝛiſtus calciamenta mãlr poꝛtabat:vñ
dicit ĩ li.de vᷣbis dñi.De his calciamẽtis ꝗbus calciati ſumus cõfoꝛ/
tat me dominus ieſus:qꝛ niſi calciatus fuiſſet de eo iohes nõ dixiſſet
cuius nõ ſum dignus coꝛrigiã calciamenti ſoluere.ſubrepat ergo hu
mana pꝛeſumptio.d.Ego euãgeliũ ſeruo qꝛ nudo pede ambulo hec
ille. Eſt etiam alia ratio ad pꝛopoſitum:vide.ifra.ca.õ.in additione
ſecũda. ¶ In eodẽ ca.vbi dicit᷑ in poſtilla dicendũ ꝙ illa nõ fiunt in
coꝛpoꝛe celeſti:ſed in aere. DITIO.

—
—

Jone elemẽtoꝝ ſed ſpũalibus oculis celi aꝑti ſũt:ſicẽ Exech̊.
in pmo ſui voluminis aptos eſſe memorat:ſᷣm quã ſniam:
mnec in edepoꝛe celeſti nec in aere aptio illa fuit facta:ſed tm reſpectu
ſpſius chꝛiſti hc apertõeʒz ſpũalr ↄſiderãtis qð etiã modus loquèdi
euangeliſtaꝝ teſtat᷑:dici᷑ enim math.ʒ.Et ecce apti ſunt ei celi.vbi
chꝛyſo.Qõ coꝛpalraperitur oĩbapertũ eſt.ſimiliter.⁊ mar.dicit de
chꝛiſto tm: Uidit aꝑtos celos.quaſi ipſa apertio celoꝝ ad viſionem
xpᷣi referat.ſ.intellectualẽ:pꝛout xpᷣs baptiſmo iã ſanctificato vidit
apertũ eſſe celũ hoĩbus:qð tñ antea viderat fiẽdũ:vnde in hac aper/
tione m tho.in.ʒ.parte.q.⁊o.arti.s.ĩ coꝛpoꝛe q̃ſtionis.tria ſunt ↄſi⸗
derãda que pertinẽt ad efficaciã noſtri baptiſmi. pᷣmo quedã pᷣncipa
lis virtus ex qua baptiſmus efficaciã hʒ:que ꝗdẽ eſt virtus celeſtis
ſ.diuina:qð recte ſignificat᷑ ꝑ aꝑtionẽ celoꝝ.ſecundoad efficaciam
baptiſmi opat᷑ fides eccłie ⁊ eiusꝗ bapticat. Baptiſmus.n.eſt fidei
ſacr̃m:ꝑ fidẽ ãt cognoſcimꝰceleſtia q̃ ſenſũ ⁊ humanã rõnẽ exccdũt
ad qð ſignificàdũ aperti ſunt celi.tertio qꝛ per baptiſmũ aperitur no
bis itroitus regni celeſtis: ꝓut in poſtilla. ¶ In eodẽ ca.vbi or̃ ĩ po/
ſtil. Si. n.coguiſſẽt mões ipʒ eẽ deũ nũq; iduxiſẽtADDITIO.

.*

n dũ xpm etiam ſi cognouiſſent ipſũ eſſe veũ.Demones
Aenim cũ ſint in termino dãnatõis quãto ad maioꝛa pec
cata hoĩes trahere poſſunt tantũ ad illud magis conant᷑.⁊ iõ be
da in hoc loco loquẽs de diabolo ſic dicit. Non igit᷑ ideo iudeis
eũ crucifigere ꝑſuaſit:quia dei filium non eſſe putauit.Ex quo
patet ꝙ etiã ſi filiũ dei ipſũ eſſe putaſſet adhuc ꝑſuaſiſſetvt cru
cifigeret. dictũ at apoſtoli.p ad coꝛ. z. d. Si eni cognouiſſent
nunq; dñm gloꝛie crucifixiſſent ⁊c.nõ facit ad ꝓpoſitũ.loꝗtur
enim de hoibus ꝗ tanq; viatoꝛes q;tũcũq; viles ſint nonduʒ tũ
communiter attingunt ad terminũ dãnatõis. REPLICA.

¶ In c. ᷣmo vbi df tpoſtilla iõnõ credibile ccalciamẽr vteretu⸗ On vf rõ q̃re demones n iduxiſſẽt iudeos ad crucifigẽ

calciamenti ⁊c̃.poſtillatoꝛ hoc exponens dicit ꝑ hoc ſi/
grnificari vile obſequiũ.q.d.non ſũ dignus ei ĩ minimo
obſequiũ pꝛeſtare:nõ enĩ ad litteram chꝛiſtus calciamenta ſol

uẽda habuit ꝗ apoſtolis ne poꝛtarent ĩterdixit:qꝛ cepit ieſus fa

cere ⁊ docere ⁊c. Burgeñ.hoc dictũ egreferens foꝛtaſſe ppter
poſtillatoꝛẽ nudipedeʒcalciamentoꝝ vſũ grãdipendit:nõ attẽ
dẽs ꝙ ſcũs diony.ca.is.angelice hierarchie ſingulari myſterio
deſcribit angelos diſcalciatos vt oñderet ad diuinas illumina
tiões ſuſcipiẽdas ⁊ cõmunicaãdas nudipedes ec aptioꝛes.Attẽ
dat burgeñ.pꝛimũ eccleſie electũ ⁊ deputatũ rectoꝛeʒ moyſen:
nõ niſi nudipedẽ ad diuina ↄtẽplãda accedere potuiſſe.Exo.ʒ.

Et pphetax diſertiſſimũ iſaiã ad dei pceptũ nudipedẽ ĩceſſiſſe

Iſa.⁊=o.Et magiſtrũ vnicũ nudipedẽ ſediſſe.vt patet ex marie
penitentia que pedes ei lauit luce.7. Apoſtoloſq; calciatos nõ
fniſſe.⁊ qᷓ;uis omniũ illaꝝ reꝝ ſint ratões myſtice ꝑ doctoꝛes ⁊
gloſam aſſignate:veꝝ eſt tamẽ ad litterã illã ↄtigiſſe ⁊ moyſi⁊
Iſaie ⁊ aplis pꝛecepta fuiſſe:eccłie catholice vſus eſt ĩ picturis
⁊ imaginibus aliquoꝝ ſãctoꝝ depictis cũ calceis:imagines tñ
aploꝝ ⁊ xpᷣi nudipedes apparent q picture libꝛi laicoꝝ dicunt

7 reꝝ geſtaꝝ rememoꝛatiue.vñ burg.ſe ianiter fatigatĩ ↄmen

datõe calciamentox in ſigillatõeʒ poſtillatoꝛis:q̃ſi dixerit vel
ſenſerit euãgelicos pᷣdicatoꝛes ſub pᷣcepto xpᷣi aſtrictos ad abie
ctõeʒ calcioꝝ:quod tamẽ non ĩtendit:ſed dicit apłos phibitos.
ↄſtat aũt pdicatoꝛes vbi dei multa licẽter facere q̃ facere aplis

nõ licebat. ↄſtat enim aplos reliqſſe oĩa q̃ eoꝝ ſucceſſoꝛeꝰs nõ re

linquũt:ſed ꝗdã theſauricãt:ↄſtat etiã aplłos vota emiſiſſe:que

ſucceſſoꝛes eoꝛũ non emiſerunt.Cõſtat apoſtolos ĩ illatis cõtu

melus fuiſſe gaudẽtes:ſucceſſoꝛes eoꝝ iniurias acriter vidicã

tes.⁊ ſic de multis alis:fruſtra etiã burg.ſe fatigat ad ꝑſuaden
dũ xpᷣm inceſſiſſe calciatũ:qꝛ vt dicit ↄuenientiſſimũ fuit ſe cõ/
foꝛmare cũ his cum ꝗbus ↄuerſabat᷑ ĩ licitis ⁊ honeſtis: allegat

ad hoc aplzʒz.pᷣᷣ.Coꝛin.9.Oibus oĩa factus ſum. ⁊ ſicut burgeñ.
