GaXXXVI8_fol-4

–

SS
ð –— , —M
— . 77

* — . — g 5 = . 5 rrerrer ——= S — — . * 2 . S * — —
. s
1 5 —– . 2 5 .
. . — . . . . 5 . = . —
. . . RS g . ð

. 1 1 — 4 8
„ *
DJ 2
. 7 . — . . S
. . . .
4
. . .
8 “
. R , 8* 1
. . 1
. 4 5 4
7 . 4

4 . 4
D . .
2 2 . ð
* .
S . 4 * 6 „ 4 SS ⸗
MD
. „W, Ml
1 5
4 — S X .*
5 —S= . .
P *
4 , 1 — 7 . .
. 5 . 4
RWZ N*
. 8 2 “
—. — .
2
4 * . 14
— . 2 .
. . . ) —
. 1 . 6 7 . 4
3
1
7 8 .
1 4 . 1 5
△G 1 1 . *
4 Z. D . 4
“ . H—”ZßU
1 ⸗ . U
5 . R
. „= H
8 – S — . — „
1 N⸗ 5 . C
4 . — 4
— .
* 5 — —— —
* — —
.
. . 8 — 5 —◻ —
⸗ 8 „ — . —
. 4*
. X - — — R
. . 7 .
— .
—
. — . 2 . 22 —
. — 4 „RK
8 — — N
4 . 1 . —¶— 2
— — 28
D — SS
„ — „ — 4 R
4 2 — — l M
4 — * 4 2
8 – — *
. . . . S . *
—2— 3
. =— = . 3

D „ 4 . „*
⸗
. „ 5 — R
— * —
.
1 „
— . B 4
3 –— 4 „
. — . .
— J „. 6
7 2 3 — H 6
7 7. 2 —
2. 2 „
.
.
4 —– — 3 .
6 3 2 2
D D 1 .
4 £
4 .
— – 7
8 1 —
. X .
. SS 4 .
4 * 7
P . 2 .
. –
* „*
7 X 4
4
4 4
=
S .
DH
. — —

—,.,ꝰ— .s—
7
1
„*

. 2* 4
2
—
2 *
R 4
P 2 –
„ WZ
* J — „ * 73 *
.
— 1*
— .
. . .
1
5
. . 7
. 4

S 2
. „* — 7 ₰ . 4
* = † 5 . .* 2 .
S 2
— . 5
D * . 2
= „ 2 — — *
— X
5. * “
. 7 . 1 . 4 4
. — . . ”
„ 3 7 4 2£
§
— . — . 2

.
.dẽJð eh

Mꝛohemium

¶ Incipit poſtilla ſuper Mattheum fratris Nicolai
de inis fratrum minoꝛum.

VAatuoꝛ facies vni. erb.
Scõðõm ꝓꝙſcribit btüs Srego.ſuꝑ Ecech.
pꝛima ꝑte. Omel.z. Qꝛꝑ faciẽ vnuſꝗſq;
cognoſcit᷑:recte ꝑ faciẽ notitia deſignat᷑.
Lex aũt ſen doctrina euãgelica lzʒ ſitvna
qꝛ ab vn
Edinata: vt videbit᷑ iferius: tñ q̃dru/

plici notitia excellit oẽm alia legẽ datã humanã ⁊ diuinã. ⁊ iõ

bñ de ipᷣa dr. Quatuoꝛ facies vni.Ad cnius euidẽtiã aduerten

dũ ꝙ cuiuſlibet legis cõueniẽter date ſunt quatuoꝛ ↄditiones

Tegis enĩ ꝓpᷣuz eſt vitia extirpare:moꝛes ſeu actus hoĩuz oꝛ/

dinare:inducere ad felicitatẽ: ⁊ plane ac lucide tradere verita
tẽ. In his aũt q̃tuoꝛ ↄditiõibꝰlex ſeu doctrina euãgelica excel

lit oẽm aliã legẽ diuinã ⁊ humanã:vt patebit diſcurrẽdo ꝑ ſin/
gula. Pꝛima igit᷑ cõditio legis eſt ꝙ dz vitia extirpare.ad B.n.
leges ſunt date:vt quos pꝛiuata caſtigatio cohibere nõ potuit

metu penarũ:q̃ legibus ĩfligunt᷑: a maleficus retrahant᷑. Pꝛo

pter qð dicit aplus.i.ad Thimo.i.c.Lex iuſtonõẽ poſita:ſʒ in/
iuſtis ⁊ nõ ſubditis: ĩpus ⁊ peccatoꝛibus ſceleratis ⁊ cotamia/
tis. pr̃icidis ⁊ mr̃icidis:homicidis ⁊foꝛnicarijs:maſculoꝝ ↄcu/
bitoꝛibus.plagiarijs:mẽdacibus ⁊ ꝑiuris:et ſigꝗd aliud ſane do
ctrine aduerſat᷑. In hac aũt extirpatõe vitioꝝ lex humana ĩue
nit᷑ defectiua.qꝛ nõ põt ꝓhibereoĩa mala.Cuius rõẽ.quia lex

rart honl obſeruãda.in cõitate aũt pauci ĩueniunt᷑ virtu/

oſi ⁊ ꝑfecti:et płes imꝑfecti ⁊ defectuoſi.⁊ iõ ſicut pueris aliq̃

pmittunt᷑ qᷓ nõ ꝑmitterent᷑ viris ꝑfectis:ita ĩ legibus q cõitati

ſeruãde imponunt᷑:aliqua mala minoꝛa ꝑmittunt᷑: vt maioꝛa
euitent᷑.ſicut lex ciuilis meretrices ĩ ciuitatibꝰ ꝑmittit:ne res
publica ppter ĩpfectionẽ multitudinis que caſtitateʒ obſerua
re non poteſt:diſſenſionibus que ꝓpter libidineʒ inſurgerent

ↄturbet. Unde dicit Aug.in li.de oꝛdine.Aufer meretrices a
ciuitatibus:⁊ oĩa cõturbabis libidinibꝰ. Uerütamẽ iſta mala

que bono mõ auferre nõ põt:relingt diuino iudicio punienda.
Ungde dicit Aug.pᷣde libe.arbi. Lex iſta que regendis ciuita/

tibus fert᷑:multa cõcedit:atq; ipunita relingt:que per diuinazʒ

ꝓuidẽtiã vindicant᷑. Silr lex moſaica diuinitus data aliqua
mala ꝑmittit.ſicut ꝑmiſit dare libellũ repudij:vt h Deutero.
⁊24.ne viri vxoꝛes ĩterficerẽt.⁊ tradere advſurã erᷣneis:ne fra
tres ppꝛios grauarẽt:vt h̃ Deute.⁊3. Cuius rõ fuit.qꝛ lex illa
fuit data pplo rudi dure ceruicis ⁊ ĩꝑfecto:ideo ſũt eis ꝑmiſſa
aliqua mala minoꝛa vt euitent maioꝛa.pꝛopter quod ſaluatoꝛ
Matth.io.dicit iudeis de ꝑmiſſiõe libelli repudu.Ad duriciã
coꝛdis vr̃i permiſit vobis moyſes dimittere vxoꝛes vras.Sic
igit pʒ ꝙ tam lex humana q; moſaica ꝑmittit aliqua mala.⁊ ſic
quãtũ ad G̊ eſt iꝑfecta.ſed lex euangelica nullũ malũ ꝑmittit:
tanq; pfectiſſima.ſed oĩa excludit:⁊ puniẽda pᷣdicit. ꝓpter qð

legiſlatoꝛ euãgelicus ieſus xps diẽ Matth.iz.Dico aũt vobis
ꝙ de oi verbo ocioſo qð locuti fuerint hoĩes ſuꝑ terrã reddent

rõnẽ i die iudicij.ſi de oĩ verbo ocioſo:multo magis de nociuo.
⁊ ſi de verbo multo magis de facto.⁊ ſic pʒ pꝛimũ.videlzʒ ꝙ lex
euãgelica pcellit oẽm aliã legẽ in extirpatõe maloꝝ. Secũdo
ad legẽ ꝑtinet moꝛes ſeu actus humanos ad bonum oꝛdinare.
Unde dicit phs.2=.ethic. Intẽtio cuiuſlibet legiſlatoꝛis eſt ci/
ues facere bonos.In hoc quoq; iuenit᷑ lex humana defectiua.
qꝛ hõ nõ põt de ſecretis coꝛdiuzʒ iudicare.⁊iõ nõ põt lex hbuma
na niſi de actib exterioꝛibus oꝛdinare.vnde dicit.i.Reg.i.c.
Hõ videt ea q̃ patent:deꝰ aũt ĩtuet᷑ coꝛ.⁊iõ ad legẽ diuinã ſolã

ꝑtinet actus ĩterioꝛes oꝛdinare.Sʒ ⁊ lex moſaica ĩuenit᷑ ĩ hoc

defectiua.ppter quod dicit᷑ a doctoꝛib antiꝗs ꝙ lex vet' phi
bebat manũ nõ animũ.⁊ habet᷑ ĩ glo.ſuꝑ epiſtolã ad Phil.3.c.
Quod duplłi põt ĩtelligi. Uno mò erronee:⁊ ſic ĩtelligebãt do

ctoꝛes iudeoꝝ dicentes volũtatẽ malã nõ eſſe peccatũ niſi ali -
quo mõ exeat ĩ actũ.vt pʒ ꝑ Joſephũ.iʒ.li.antiqtatũ.Et qñar

guebat᷑ cõtra eos qꝛ ſcriptũ eſt Exo.⁊o. Nõ ↄcupiſces vxoꝛẽ ꝓ

ximi tui. Rñdebat ſic. ꝙ hoc pᷣcepto nõ ꝓhibet ↄcupiicentia
iterioꝛ ſʒ manifeſtatio exterioꝛ.q̃ſi diceret. Nõ cõcupiſces.i.ſi/
ga cocupiſcentie nõ facies.vt amplexꝰ ⁊ oſcula vel ↄſimilia.
Sʒz h̊ manifeſte pʒ falſũ.qꝛ actus exterioꝛ nõ bʒ maliciã vel bo

nitatẽ moꝛalẽ:niſi inq;tũ ꝓcedit ab actu ĩiterioꝛi.qꝛ peccatũ ĩ
tantũ ẽ volũtariũ:ꝙ ſi nõ ſit volũtariũ nõ ẽ peccatuz. Alio mõ

itelligit᷑ pᷣdictũ verbũ.ſ.ꝙ lex vetꝰ phibebat manũ nõ animũ

ſane ⁊ bñ.vʒ.ꝙ lexvetĩ paucis phibebat aium ſeu ↄcupiſcẽtiã

interioꝛẽ.vʒ.in vitio mechie ⁊ auaritie tm.⁊ adhuc lʒz phiberet
in illis ↄcupiſcẽtiã.nõ tñ trãſgreſſoꝛibus ĩfligebat aliquã penã

igenito filio dei data:⁊ ad vnũ fi

2iõin talibus ſuenit ipfecta. erat euãgelicatãcqᷓ plectiſſima gĩia

liter ꝓhibet cõcupiſcẽtiã mala:⁊ cõcupiſcẽtibus indicit penã ĩfligẽ⸗

da. ꝓpter qð ſaluatoꝛ Matth.ꝭ.dicit.Audiſtis qꝛ dictũ ẽ antigs.nõ

occides.ꝗ aũt occiderit reus erit iudicio.ego aũt dico vobis.qꝛ oĩs
giraſcit᷑ fratri ſuo reus erit iudicio.et eodẽ mõ dicit ĩalus pᷣceptis.
Ex quopʒ lex euãgelica nõ ſol oꝛdinatactus exterioꝛes:ſʒ gnãlx
actus iterioꝛes.⁊ ſic pʒ ſecundũ. Tertio dico ꝙ ad legẽ pertinet ad
felicitatẽ hoĩes iducere.verütamẽ lex humana nõ ĩducit niſi ad fe/
licitatẽ polliticã:q̃ eſt trãgllus ⁊ pacificus ſtatus ciuitatis ĩ vita iſta
moꝛtali.Hõ aũt ſᷣm intellectü ꝗ eſt pars pꝛĩcipalioꝛ hoĩs:ĩmoꝛtalis
eſt.vt dr.io.ethic.⁊ ideo opoꝛtet ali felicitatẽ ex vitã iſtã aſſignare
Ad hãc aũt lex diuina oꝛdinat:quod nõ põt facere lex humana.per

hoc enĩ nec̃itas ſacre doctrine aboĩbꝰ doctoꝛibus aſſignat᷑.qꝛ hõ ad

qi;da btitudinẽ ſuꝑnãlẽ oꝛdinat᷑:ad quã per legẽ ſibi diuinitꝰ reuela

₰

tã dirigi. erũtam in hoc lex moſaica ĩuenit᷑ defectiua.qꝛ btitu
do ſupꝑnãlis nõ habet᷑ niſi ꝑgrãm ſᷣm ꝙ dr Ro.o. Gjfa dei vita eter⸗
na.Hãc aũt gr̃am lex moſaica nõ dabat:ſʒ tm ad ipſam diſponebat.
Pꝛopter hoc dr̃ad Peb.ꝛ. Nihil.n.ad perfectũ adduxit lex:ſʒ hãc
perfectionẽa chꝛiſto dãdã expectabat.ſᷣm ꝙ ſcribit Jo.i.Lex ꝑmo
yſen data ẽ:gra ⁊ veritas ꝑieſuzʒ xpᷣm facta eſt. Pꝛopter quod ſalua
toꝛ in pꝛicipio euãgelice legis dicit Matth.A. Pniam agite:appꝛo
pinquabit.n.regnũ celoꝝ.Et ſic pʒ tertiũ. Quarto ad legẽ pertinet
veritatẽe plane ac lucide tradere.cuius rõ eſt.qꝛ lex ꝓponit᷑ multitu
dini intelligenda ⁊ ſeruanda.in multitudine aũt plures ſunt defici⸗
entes ingenio:⁊ pauci ſubtiles ⁊ igenioſi.ppter quod lexqᷓ multitu
dini ꝓponit᷑ dʒz veritatẽ lucide ac plane tradere.In hoc aũt inuenit

lex humana defectiua.qꝛ ibi inueniunt multe obſcuritates ⁊ perple

xitates:quod pʒ ppter legü multitudinẽ ac varietatẽ ⁊ mutationẽ:
⁊aliquaxꝝ abꝛogationẽ:vt pʒ intuẽti iura ciuilia ⁊ cqnonica.Silr et
in hoc deficit lex moſaica.qꝛ in velaminibꝰ ⁊ figutistradit veritatẽ

de agibilibꝰ credendis. In cuiꝰfigura moyſes velata facie loqbat

ad pptin. vt hr Exo.ʒ3. Pꝛopter qð dicit aplusi.¶.io.Oia ĩ figuę
ra cõtingebãat illis.Sʒ lex euãgelica in hoc ĩuenit᷑ ꝑfecta.qꝛ veritas
q in veteri teſtõ ĩ figuris latebat occulta:ꝑ euidentiã facti facta eſt
manifeſta. In cuius ſignũ in paſſione dñi qñ myſteria noue legis fu
erunt ipleta:velũ tẽpli ſciſſum eſt in duo media.Luce.⁊ʒ. Pꝛoptex
quod dicit ſaluatoꝛ Jo.iõ.Uenit hoꝛacũ iam nõ in ꝓpuerbys loquar
vobis:ſʒ palam de pre ãnũciabo vobis.Et ſegtur.Dicũt ei diſcipuli
Ecce nüũcpalam loqris ⁊ ꝓuerbiũ nullũ dicis.Et ſic pʒ quartũ.vʒ.q;
lex euãgelica excedit oẽz aliã legẽ in tradẽdo plane aclucide verita
tem.de his quatuoꝛ pᷣdcis dr̃.ps.is.Lex dñi.i.lex euãgelica que eſt

dũñi Jeſu xpᷣi.imaculata.qꝛ nullũ vitiũ ꝑmittit.ↄuertens aĩas.quia

actus interioꝛes aĩe perfecte oꝛdinat ⁊ diſponit.Teſtimoniũ dñi fi⸗
dele.qꝛ ad felicitatẽ ꝓmiſſazʒ efficaciter inducit.ſapĩam pᷣſtans par-
uulis.qꝛ veritatẽ capabilẽ oĩbꝰlucide tradit. Igit᷑ ſicut pʒ ex pꝛedi⸗
ctis:lex euãgelica oẽm aliã legẽ excellit i noticia quadruplici.ideo

cõueniẽéter dr de ipſa verbũ aſſumptü.Quatuoꝛ facies vni.quia pex

faciẽ notitia deſignat Ad cuius verbi vlterioꝛẽ intellectũ ſciẽdũ q
in verbo ppoſito notãtur quatuoꝛ cauſe huius euãgelice doctrine:
videlʒ ca effectiua pꝛicipalis.ſubiectiua ſeu mãlis.finalis.⁊ foꝛma/

lis. Tres aũt pᷣme cauſe coĩcidũt in idẽ numero vt patebit.ideo no.

tant᷑ in hoc noĩe vni.Cã aũt foꝛmalis ſub facie quadruplici:cũ dicit
Quatuoꝛ facies.Ad euidẽtiã aũt pꝛimi aduertendũ ꝙ chꝛiſtus ſiue
deus incarnatus:qð idẽ eſt.qꝛ chꝛiſtus eſt nomẽ ſuppoſiti in duplici
nã:diuina videlʒ ⁊ humana:ipſe eſt cã efficiẽs huiꝰ euãgelice doctri
ne.Huius rõ eſt.qꝛ ĩ oibꝰartibꝰ videmus ꝙ architectoꝛ ꝑ miniſtros
diſponit mãm:ſʒ per ſeipᷣm introducit foꝛmã:ſicut carpẽtatoꝛ ꝑ mi⸗/

niſtros facit lignoꝝ dolationẽ. ſʒ per ſeipſum ipſius domus vel na/

uis cõpaginationẽ.vt hrĩ pᷣmetaph.Lex aũt vetus fuit diſpoſitio ad
nouã.Pꝛopter quod dr̃ad Gal.ʒ.Lex pedagogus nr fuit in chꝛiſto.
Et iõ lʒ vtrũq; teſtm̃ ſit a deo datũ:tñ vetus teſtm̃ fuit datũ ab ipſo
mediantibꝰ angelis:vt hr̃ expꝛeſſe Act.⁊.vbi dĩ de Moyſe.Picẽg

fuit ĩ ecclia ĩ ſolitudine cũ angeloꝗ loqᷣbat᷑ ei ĩ mõte ſyna:⁊cũ pr̃ibꝰ

nr̃is:ꝗ accepit verba vite dare nobis.Oꝛtñ ille angelus ĩ ꝑſona dei
loqbat Moyſi:iõ aliqũ noĩat᷑ angelus.aliqñ dñs ſᷣm ꝙ dicit beatꝰ

Srego.pᷣ.moꝛal.Ex quo pʒ ꝙ vetus teſtm̃ dedit dñs per miniſteriuʒ
angeloꝝ. Uñn Act.7.poſt verba pꝛemiſſa drĩ iudeis. Recepiſtis legẽ

in diſpone angeloꝝ:⁊ nõ cuſtodiſtis.Sʒ nouuʒ teſtm̃ dedit dñs per
ſeipſũ icarnatũ.Pꝛopter qð Aug.in li.de ſermone dñi.exponẽs illð
Matth.ꝭ.Et aperiẽs os ſuũ ⁊c̃.dicit.Tũc aperuit os ſuũ:quiin lege

yveteri aperiebat oꝛa ꝓphaꝝ.Et h̊ eſt q dicit aplłs ad Peb.pᷣ. Mul

tifarie multiſq; modis olim deus loquẽs pr̃ibꝰ in ꝓphis:nouiſſime

diebꝰiſtis locutꝰ eſt nobis in filio ⁊c. Dʒ igi chꝛiſtꝰẽcq effectiua·
huius euãgelice doctrine.Silr ipſe ẽ cã ſubiectiua ſeu mãlis.Ad ceu·
ius euidẽtiã ſciẽdũ ꝙ idẽ ẽ ſubm̃ totius ſcĩe ⁊ ꝑtis:ſub alia tñ růõne.

qꝛ ſub rõne vniuerſali ẽ ſubm̃ totius ſcie.ſub rõne aũt determinata
ꝑticulari ẽ ſubm̃ in parte.ſicutpʒ in phia nãli.ybi coꝛpus mopile

vlr eſt ſubiectũ.coꝛpus aũt mobile aĩatũ in libꝛo de aĩa eſt ſubm̃: ⁊ i
libꝛis ſequẽtibus ad ipm.ita ſiłr illud quod eſt ſubiectu ĩ tota ſacra
ſcriptura ſub rõne gnãli dʒ aſſignari pꝛo ſubiecto:in parte ipius ſub
röone determinata ⁊ ſpãli.De ſubiecto aũt theologie duplex e opio.
UVuna ꝙ vps ẽ ibi ſubim̃ ſub rõne gnãli.et ſᷣm ̊ dicendũ eẽt ꝙ xps vt
ꝓmiſſus ſubm̃ eẽt ĩ veteri teſtõ.Et hoc manifeſte pʒ ex ꝓceſſu legis

⁊ pphaꝝ vt oẽs doctoꝛes dixerũt ꝙ vet teſtm̃ nõẽ niſi diſpoſitio ad

xpᷣʒ.Chꝛiſt aũt vt pñtialr exhibitẽ ſubm̃ ĩ nouo:vt pʒ ex pceſſu euã
geliſtaꝝ ⁊ aploꝝ.Alia ẽ opio de ſubõ ſacre ſcripture.ſ. ꝙ de ſub rõe
Deitatis ĩ cõi ẽ ſubm̃ ſacre ſcripture.⁊ ꝑ ↄns ſub rõne ſpali ẽ ſubm̃ le/
gis euãgelice: videlʒ deꝰ iquãtũ ĩcarnatꝰ:qðẽ idẽ qð xpᷣ.⁊ ſic redit
ad idẽ cũ pᷣma opione.ſ. xpᷣs ẽ nomẽ ſuppoſiti ĩ na duplici.ſ.hũana
1 diuina.Et ꝓpter Mattheꝰꝗ ẽ pᷣmꝰĩ oꝛdine euãgeliſtaꝝ ititulat
euãgeliũ ſuũ de xpᷣo tanq; de ſubo dicẽs.Liber gnãtiõis ieſu xpi⁊c.
Silr et alu euangeliſte nõ faciũt aliud niſi facta⁊ doctrinã dñi ieſu
xpᷣi tradere.Ex qͥ pʒ ꝙ xpᷣs ẽ ſubm̃.Tertio dico ꝙ xpᷣs eca finalis hꝰ
doctrine. Ad cuieuidẽtiã cõſiderãdũ ꝙ cuiuſlibet ſcie duplex eſt fi
nis. vn ĩtriſecus. ⁊ hic ẽ cognitio ꝓpꝛij ſubiecti.alius ẽ finis extrin⸗/
ſecus. et hic ẽ felicitas ad quã oĩs perfectio humana aliqlr oꝛdinat
Sic in pꝓpoſito euãgelice doctrine duplexè finis.vnus ĩtriſecus gẽ
cognitio ipius xpᷣi enigmaticaꝗᷓ ẽper fidẽ:et habeĩ in via.alius e fi⸗
nis extriſecus qui eſt cognitio eius clara per apertã viſionẽ:q̃ habet᷑
ĩpria. ⁊ boc ẽ qð dr Jo.zo. Pec aũt ſcripta ſunt vt credatis qm̃ ieſus
eſt xpᷣs filiꝰ dei.hic ẽ pᷣmꝰ finis.ſeꝗtur.Et vt credẽtes vità habeatis

in noie eius. hic ẽ ſecũdus. Igit᷑ pʒ ex pdictis ꝙ chꝛiſtꝰẽ cã efficiẽs.

mãlis ⁊ finalis huius doctrine euàgelice.et ideo iſte tres cauſe con/
currũt ĩ vnũ numero.et ideo bñ deſignant᷑ ſił ĩ hoc noĩe vni.⁊ de h
põt accipi qð ſcribit᷑.i.Jo. .PHi tres vnũ ſi unt. ſ. efficiẽs. ſubiectuz et
finis. Secudo ĩ vbo ꝓpoſito tãgit᷑ cã foꝛmalis ſub facie q̃druplici

— —

cũ dr.Quatuoꝛ facies vni.Ad cuiꝰ euidẽtiã cõſiderãdũ ꝙ duplexẽ

foꝛma ſcie.ſ.foꝛma tractandi.et foꝛma tractatꝰ. Soꝛma tractadi eſt
mogdus agẽdi. et iſte hʒ qᷓtuoꝛ facies.qꝛ glibet euãgeliſta qdruplicẽ

noticiã tradit de chꝛiſto. videlz noticia humanitatis ꝗᷓ figurat ĩ fa/
cie hoĩs.noticiã diuinitatis qͥ figurat᷑ in facie agle deſuper ipoꝝ ꝗᷓ/
tuoꝛ.noticiã etiã ſui ſacerdotij:q figurat᷑ in facie bouis:qui erat aĩal

imolaticiũ ĩ lege.noticiã etiã ſui regni:q notat ĩ leone ꝗẽ rex aĩaliũ.

Vel ĩ facie hoĩs noticiã ſue cõuerſatõis ⁊ natiuitat.iĩ facie bouis no
ticiã paſſionis.in facie leonis noticiã reſurrectiõis.in facie agle no/
ticiã ſue aſcẽſiõis.et ideo bñ dr ꝙ q̃tuoꝛ facies vni.De hoc aũt bene
põt exponi qõ dr ecech.i.Cũq;ʒ aſpicerẽ aĩalia apparuit rota vna hũᷣs
qtuoꝛ facies.Iſta aĩalia ſunt qtuoꝛ euãgelia ſen quatuoꝛ euãgeliſte
q aliqũ dñr q̃tuoꝛ:aliqũ vnũ.Lʒ. n. Mattheus pᷣncipalr verſet᷑ cix/

ca humanitatẽ. Joãnes circa dininitatem. ucas circa ſacerdotiũ.

Marcus circa regnũ.glibet tñ ipoꝝ iſta q̃tuoꝛ cõnderat. Uñ dicit
b. Bꝛego. ſuper Egech.omel.i.Si q̃ras qd Matthe circa ĩcarnatio/
nẽé dñi ſenſerit: hoc nimiꝝ qð Marc Lucas ⁊ Joãnes.et ſic de alus.
Et ſegtur.Quicꝗd ĩ vno ĩueneris:hoc ſimul ĩquatuoꝛ recognoſces.
Diẽc g. Cũq; aſpicerẽ aĩalia.i.q̃tuoꝛ euãgelia.q doctrina euãgelica
p alus doctrinis ẽ intẽte ac diligẽter ↄſiderãda.q ibi ↄſiſtit vita ᷣm
ꝙ ſcribit Jo.ð. Uerbaq ego loquoꝛ vobis ſpũs ſũt et vita. Pꝛopter
qð dr Jo.ꝭ.Scrutamini ſcripturas ĩ ꝗbꝰputatis vos vitã habere.qꝛ
ille ſunt q teſtimoniũ perhibẽt de me. Apparuit vna rota. Iſta rota
qẽ circularis figure ẽ doctrina euãgelica in q̃ cõiũgit᷑ finis pncipio.
..nã humanaq ſcribit᷑ vltimo facta.Señ.i.⁊ tñ in xpoꝗ eſt ſubiectũ
huiꝰ doctrine eſt cõiũcta ipſi deo. Itẽ circulus eſt figura ꝑfciſſima.
ꝓpter qo ſignificat legẽ euãgelicã in q̃ imꝑfectio cuiuſlibʒ alterius
legis eſt ſuppleta.Sʒ dicit᷑ hr̃e q̃tuoꝛ facies ꝓpter q̃druplicẽ noti

cia xpi quã deſcribit qlibʒ euãgeliſta. Et ſicapparet toꝛma tractädi

Foꝛma aũt tractat eſt diuiſio ſcie ꝑ libꝛos partiales. Iſta notificat

pq̃tuoꝛ pᷣdcãs facies.Ad cuiꝰ euidẽtiã cõſiderãdũ ꝙ partes alicuiꝰ

totius etherogenu debent adiuicẽ babere diſtinctõez: cõnexionez
et oꝛdinẽ.aliter nõ eẽnt partes actu.dDiſtĩctio aũt euangeliſtaꝝ q̃tu
oꝛ cõnexio ⁊ oꝛdo cõueniẽter deſignant᷑ i q̃tuoꝛ faciebꝰpdcis.Ad cu

iuus ĩtellcm̃ attendenda eſt bꝛeuiter viſio imaginaria Egech.pphe.

Videbat.n.q̃tuoꝛ facies ĩ vno coꝛpoꝛe.ita ꝙ coꝛpꝰerat q̃ſi rectũ ſicẽ

coꝛpus hois: hñs ſᷣm lõgitudinẽ q̃tuoꝛlatera vel ſupficies.et ideo ĩ
ſũmitate illiꝰ coꝛpoꝛis erant quatuoꝛ capita.ĩ qlibʒ latere erat ynũ

caput.ſ.caput hoĩs ĩ latere vel ſuꝑficie anterioꝛi.caput agle iĩ oppoſi
ta.ſ.ĩ poſterioꝛi ꝑte.caput leonis in dextera parte.caput bouis ĩ ſini
ſtra.Qõ aũt dr̃ Ecech.i. Sacies aꝗle deſuꝑipoꝝ quatuoꝛ.hoc ẽ quia

collũ agle eſt lõgius.et iõ caput agle ſuꝑeminebat alijs.⁊ ꝑcõſeqns

habebat illud coꝛpꝰ aſpectũ ad quatuoꝛ partes oppoſitas.qꝛ poſteri

oꝛa capitũ erant cõiũcta iterius:et anterioꝛa ſeu facies capitũ erant

ꝓmintia exterius.ſimilr ĩillo coꝛpoꝛe erant q̃tuoꝛ tibie:et nõ habe

bant flexionẽ magis ad vnã partẽ q; ad aliã.ſic ſi genu hoĩs eẽt flexi

bile eq̃literad oẽz partẽ ĩdifferẽter.et ꝓpter hoc dñr pedes eoꝝ pe

des recti.et accipit ibipes ꝓ tota lõgitudine a crure vſq; ad plantã

pedis. Ex pᷣdcĩs pʒ ꝙ illud aial poterat ire ad q̃tuoꝛ ꝑtes oppo
ſitas ſine ſui cõuerſione.q; habebat aſpectuz qd q̃tuoꝛ partes
oppoſitas ꝑ q̃ttuoꝛ facies.⁊ pedes ſimilr flexibiles eq̃iter ad
q̃tuoꝛ partes. Et B eſt quod dĩ in tex.ꝙ per qtuoꝛ partes illoꝝ
ibãt:nec reuertebãtur cũ ambularet.qꝛ per q̃tuoꝛ partes pote

rãt ambulare ſine illius coꝛpoꝛis cõuerſione. Ex iſtis apparet

diſtictio euãgelioꝝ:cõnexio et oꝛdo eoꝝ. Per hoc.n.ꝙ erat ca
pita diſticta apparet cuãgelioꝝ diſtictio. In capite.n.hois vel

facie deſignat euãgeliũ Matthei:qð pᷣncipalr̃ vſat circa hu/

manitatẽ. In facie agle euãgeliũ Joãnis:qð deſcribit pcipue
ipiꝰ diuinitatẽ. In facie bouis euãgeliũ Luce:qõ deſcribit xpi
ſacerdotiũ.In facie leonis euãgeliũ Marci:qdð deſcribit ipſi
regnũ.ſic ſupꝛa dcm̃ eſt.Uel aliter ĩ facie hoĩs gnãtio.in facie
bouis paſſio.in facie leonis reſurrectio.i facie agle aſcenſio.qꝛ
lz pdcã ab oĩbꝰ euangeliſtis ↄſiderẽt᷑:gꝗlibet tñ illoꝝ circa vnũ

vnncipali vſat.vt ſupꝛa declaratũ eſt. Similr in pᷣdcis faciebꝰ
penotat᷑ ↄnexio euãgelioꝝ.⁊ ideo illa q̃ᷓtuoꝛ capita erant ĩ vno

coꝛpoꝛe ↄiũcta⁊ ꝑ pns ꝓcedente vna facie alie ſeqbant᷑.qꝛ qð
in vno euãgelio narrat᷑: palia tria euangelia ꝓbat᷑.qꝛ ibi idem
factũ vel ↄlimile narrat᷑:ſicut Joãnes euãgeliſta ſolus narrat
illuiatõeʒ ceci nati.alij aũt narrant de multis alus cecis illuia
tis.qð ẽ eiuſdẽ ptãtis.Silr ĩpᷣdcis faciebꝰ apparet oꝛdo euãge
lLioꝝ.ſic.n.ſtabat illud coꝛpus hñs q̃tuoꝛ facies ĩ aſpectu ꝓphe
ꝙ facies hois erat ſibi directe oppoſita.facies leonis ad dexte
rã partẽ illiꝰaĩalis.facies aũt bouis ad ſiniſtrã.caput agle ĩ ꝑte

poſterioꝛi.qꝛ tñ collũ agle eſt lõgius ideo ſupeminebat ceteris

Ideo dr. SFacies agle deſuꝑ ipoꝝ q̃tuoꝛ.Iſto g mõ oꝛdinantur

euãgelia:q; pᷣmo ponit euangeliuʒ Matthei:ſicut facies hoĩs

pᷣmo opponebaĩ᷑ aſpectui ꝓphe.⁊ ſcõo loco euangeliũ Marci.
qꝛ dextera ꝑs poꝛ eſt qᷓ ſiniſtra.⁊ tertio euãgeliũ Luce.⁊ q̃rto
euãgeliũ Joãnis:q; facies agle erat in poſterioꝛi parte.Et hoc
eſt qo dicit Ecech.i.Similitudo vultꝰ eoꝝ facies hoĩs:⁊ faci/
es leonis a dextris ipoꝝ q̃tuoꝛ:⁊ facies bouisa ſiniſtris ipoꝛũ
q̃tuoꝛ:⁊ facies agle deſuꝑ ipoꝝ q̃tuoꝛ. Scõm.n.oꝛdinẽ euäge⸗/
lioꝝ ponit᷑ hic oꝛdo iſtaꝝ facieꝝ.Igit᷑ qꝛ euangeliũ Matthei
qð pᷣmo loco ponit᷑:in facie hoĩs figurat᷑:ideo de ipſo põt dici.
Aß faciẽ hoĩs ſimilitudo alteriꝰ hoĩs.hõ.n.eſt aĩal rõnale ma
ſuetũ ⁊ ciuile.et iõ ſignificat Mattheũ euãgeliſtã:ꝗ vixit ro/
nabilr mãſuete ⁊ ciuilr̃: nõ ciuilitate pollitica: ſʒ illa ciuilitate

q̃ efficimur ciues ſcõꝝ ⁊ domeſtici deũſi upꝑedificati ſuꝑ funda
mentũ apłoꝝ pꝓphaꝝ:ſᷣm ꝙ dicit aplus ad Ephᷣ.z. Dicit igit

Anñ faciẽ hois.qꝛ añ ↄſideratõeʒ euãgeliſte Matthei ſic obie⸗/
ctũ ꝓpꝛiũ eſt poſita ſimilitudo alteriꝰ hoiĩs.i.xpi:cuius pcipue
ↄſiderat humanitatẽ.⁊ bñ dr xps alter hõ:qꝛ fuit alter ab oĩb⸗
alus hoib: qꝛ omnes alij ꝓceſſerũt de radice peccati.iſte aute
ſolus ĩnocens: ꝑ quẽ ad iuſticiaz ſunt alu reducti.ſm ꝙ ſcribit
ad Ro.. Siẽ ꝑ vnius hoĩs inobediẽtiã peccatoꝛes ↄſtituti ſüt

multi:ita ꝑ vni hoĩs obediẽtiã iuſti ↄſtituent multi:hic ĩ pñti

ichoatiue ꝑ gras:et in futuro ꝑ gloꝛiã q ẽgra cõſmata.
8 xplicit pꝛ’obemtiuammm.
¶ Incipit epiſtola beati Hieronymi ad Damaſuʒ
papam in quatuoꝛ euangeliſtas.
Eatiſſimo MPape Damaſo: Hierony⸗
mus. Nouũ opus me facere cogis ex
a veteri:vt poſt exẽplaria ſcripturaꝝto/
to oꝛbe diſꝑſa:q̃ſi ꝗdã arbiter ſedea.⁊
qꝛ ĩter ſe variãt:que ſint illa que cugre

loſa pᷣſumptio iudicare de ceteris:ipʒ ab oĩbꝰ iudica
dũu:ſenis mutare linguꝗ:⁊ caneſcẽtẽ mũdũ adinitia
retrabere ꝑuuloꝛſ. Quis.n. doctꝰ pariter ⁊ idoct⸗
cũ ĩmanꝰ volumẽ aſſumpſerit:⁊ a ſaliuaquã ſemel
iĩbibit viderit diſcrepare qð lectitat:nõ ſtatim erum
pat ivocẽ me falſariũ:me clamas eẽ ſacrilegũ:q an
deãq aliqd ĩ vetibꝰ libꝛis addere: mutare:coꝛrigere:
Aduerſus quꝗ iuidiã duplex cã me cõſolat᷑:ꝙ ⁊ tu
ꝗ ſũmꝰ ſacerdos es fieri iubes:⁊ veꝝ nõ eẽ qð va/
riat etiqj maledicoꝝteſtimonio ↄpꝛobat᷑.Si.n. lati
nis exẽplaribꝰ fides ẽ adhibẽda:rñũdeãt ꝗbꝰ tot exe?
plaria pene quotcodices. Sin aũt veritas ẽ querẽ

da de pluribus:cur nõ ad grecqꝗ oꝛiginẽ reuertẽtes

ca cõſentiãt veritate decernã. Rius laboꝛ:ſed ꝑicu

—

=
=
=
SS
—

S=
☛
— —
=
S=
S=
S=

S
=☛ —
— —
SE
—
—
—
—
+=ͤ-
—☛nꝝ
—

=

=
= = = —
☛ =
S= e —
— –
– =

S
—

— = —
S =
=Sꝛ = =
—
—

—
S

gonfnspatan
lrlumapre

Unroeuseren

mitnlis mee⸗
Eulinnropon
Uuntinoins
benpuſerin
ſberiron
iſcchfnis

enanndtoin⸗
Modwonmnt
tunhits
ſoolaczgd
ibihntii⸗
fwicpies

—
S=S=
— -
,,
E

= ==

— =S=S —
S ==
S =

==

S E
e e

—
—*
—
⸗= = .
=
=☛

eſte
eegin
Elillarn
Hinlinii
iretleſch
ichig
Veutifttinn
Nnltöllen
Nermmht
uunfrczſifng

ſiriglensnn

4

=☛t.

as
=S=– =

Kinidicng,

cpſigonntrn
we Pogöatn
Dmnteſatſone
nenigriüllae
tnpolenninnh
cr ishiain

Cosbons fninen.

Sohnnalnin
mi:oehbin
Shöncſtiltinen
Noliäanßzilnanie
zdetigoifianipin
tnlsnr dug
mmi enmminztt

ð

mneſa

3
4

= —
—–——S

—
= —
—
— —
=

a

2
–w—
—
—
S— —
= =☛
—

=
——
—

—
—
=
—
—
— E
S

—
—
S
—
——
=
=

ꝛobemium

ea quevl avitioſis iterpᷣtibꝰ maledicta:vła pᷣſũpto/
ribus iperi emẽdata ꝑuerſius:vel a libꝛarijs doꝛ/
mitatibꝰ aut addita ſt:aut mutata coꝛꝛigimꝰ: Meq;
vo ego ð veteri diſputo teſtamẽto:qð a ſeptuagi/
ta ſenioꝛibus ĩ grecã linguã verſuʒ:tertio gradu ad

nosvſq; ꝑuenit. Non quero ꝗd aquila:qd ſymma/
chus ſapiant:q̃re theodotion iter nouos ⁊ veteres

mediꝰ icedat.Sit illa vᷣa iterpꝛetatio:quã apoſtoli
ꝓbauerũt. De nouo nunc loquoꝛ teſtamẽto:quod
grecũeẽn dubiũẽ:excepto apoſtolo Mattheo:qui
pꝛimus in iudea euãgelium chꝛiſti hebꝛaicis litteris
edidit. Hoc certecũin noſtro ſermone diſcoꝛdat.⁊
diuerſos riuuloꝝ tramites ducit.vno de fõtequerẽ/
quseſt. Pꝛetermitto eos codicesquosa Luciano
⁊ Heſitio nücupatoꝛes paucoꝝ hoĩuʒ aſſerit ꝑuerſa
ↄtẽtio:quibus vtiq; nec in veteriinſtrumento poſt
ſeptuagita iterpꝛetes emẽdare qd licuit:nec ĩnouo
ꝓfuit emẽdaſſe: cũ multaꝝ gentiũ linguis ſcriptura
ante trãſlata doceat falſa eſſe que addita ſunt. Igit
hec pᷣſens pꝛefatiũcula pollicet᷑ quatuoꝛtm̃ euange
lia:quoꝝ oꝛdo ẽ iſte: Mattheꝰ:Marcus.Lucas.
Joanes.codicũgrecoꝝ emendatacollatione:ſ̊ ve/
teꝝ que ne multũ a lectiõis latine ↄſuetudine diſcre/

parẽt:ita calamo iperauimus vt his tm̃ que ſenſu,ʒ

videbant᷑ mutare:coꝛꝛecij:reliq̃ manere pateremur
vt fuerat. Canones quoq; quos Euſebiꝰ ceſarien/
ſis epᷣs alexãdrinũ ſecutns ãmoniũ ĩ decẽ numeros
oꝛdinauit:ſicut ĩgreco habẽt expꝛeſſimus.Qð ſiqs
de curioſis voluerit noſſe que i euãgelijs vel eadeʒ
vel vicina vel ſolaſint:eoꝛũ diſtinctione cognoſcet.
Magnus ſiquidẽ hic ĩ noſtris codicibꝰ erroꝛ inole/
uit:dũquod i eadẽ re alius euangeliſta plus dixit.in

alio quia minus putauerit addiderũt.vel dů eundeʒ

ſẽſuʒ alius aliter expꝛeſſit ille qui vnũ e quatuoꝛ pꝛi/
mũlegeratad eius exemplũceteros quoq; eſtimaue
rat emẽdandos.vnde accidit vt apudnos mixta ſint
omnia:⁊ i marco plura luce atq; matthei. Rurſuʒ ĩ

mattheo pluraioqnis ⁊ marci.⁊ ĩ ceteris reliquoꝝ

quei alijs ꝓpꝛia ſunt iueniant᷑. Cũitaq; canones le/
geris ꝗ ſubiecti ſũt:ↄfuſionis erroꝛe ſublato:⁊ ſilia
oĩuʒ ſcies.⁊ fſinglis ſua queq; reſtitues. Incanone
pꝛio ↄcoꝛdãt q̃tuoꝛ: mattheꝰ.marcꝰ.lucas.ioqnes.
Inſcðo tres:mattheus: marcus:lucas: In tertio
tres mattheus:lucas:ioãnes: In quarto tres: mat

the?: marcus:ioqnes. Inqnto duo:mattheꝰlucas.
In ſexto duo: matthe? marcꝰ. In ſeptio duo:mat/
theus:ioãnes. In octauo duo.lucas:marcus. Jn

nono duo:lucasioãnes. In ðcimo ꝓpꝛia vnuſꝗſq;
que nõ habent᷑ ialijs ediderũt. Singulis vᷣo euãge/

lijs ab vno ĩcipiẽs vſq;ad finẽ libꝛoꝝ diſparnumerꝰ
accreſcit. Hic nigro coloꝛe pᷣſcriptꝰ ſub ſe habet aliũ

ex minio diſcoloꝛẽ numeꝝ:quiad decẽ vſq; ꝓcedẽs
idicatpꝛioꝛ numerusiquo ſit canone requirendus.
Cuʒ ergo aperto codice:verbi gratia illud ſiueillud
capituluʒ ſcire volueris cuius canonis ſit:ſtatim ex
ſubiecto numero doceberis:⁊ recurrẽs ad pꝛincipia
iqbꝰcanonũẽ diſtictaↄgeries:eodẽq; ſtatiʒ canone
ex titulo frõtis inuento:illũquẽ querebas numeruʒ
eiuſdẽ euãgelijꝗ ⁊ ipᷣe exiſcriptõe ſignat iuẽies:atq;
evicino ceteroꝝtramitibus iſpectis:quos numeros
eregione habeãt annotabis: ⁊ cum ſcieris recurres

ad volumĩa ſinguloꝝ:⁊ ſine moꝛa repertisnũeris quos
ante ſignaueras:reperies ⁊ locain quibus vel eadeʒ vel
vicina dixerũt.O pto vt in chꝛiſto valeas ⁊ memineris
mei papa beatiſſime. CIncipit alius pꝛologus.
ECLuresfuiſſe qui euangelia ſcripſerunt:lucas euã
geliſta teſtat dicens. Quoniã ꝗdem multiconati
aſl/unt oꝛdinare narrationẽ reꝝ que in nobis ↄplete
ſunt:ſicut tradiderũt nobis q abinitio ipſi viderũt ſermo
nẽ ⁊ miniſtrauerunt ei.⁊ ꝑſeuerantia vſq; ad pᷣſenstpᷣs
monimenta declarãt:quea diuerſis auctoꝛibus edita di/
uerſaꝝ hereſum fuere pꝛincipia:vtẽ illud iuxta egyptios
⁊ thomã ⁊ mathiã ⁊ bartholomeum duodecim quoq;
aploꝝ ⁊ baſilidis atqʒ appollinis ac reliquoꝝ quos enu/
merare longiſſimũeſt:cũ hectm̃ipꝛeſentiaꝝ neceſſe ſit di
cere:extitiſſe quoſdaʒ q ſine ſpũ ⁊ gůa deiconati ſũt maꝗ
oꝛdinarenarrationẽ q; hiſtoꝛie texere veritateʒ. Quibus
iure põt illud ꝓpheticũcoaptari: Aeh q ꝓferũt de coꝛde
ſuoꝗq ambulant poſt ſpiritũ ſuũ.qui dñt.hec dicit dñs.⁊
dñs nõ miſit eos.De ꝗbus ⁊ ſaluatoꝛieuangelio Joan/
nis loquit᷑:O mnesꝗ ante me venerũt:fures fuerũt ⁊ la
trões. Qui venerũtnõꝗ miſſi ſũt. Ipſe eiʒ ait. Aeniebãt
⁊ ego nõmittebꝗ eos. In veniẽtibꝰ pᷣſumptio temeritad
in miſſis obſequiũſeruitutis ẽ.Eccleſia aſt que dñi voce
ſupꝛa petrã fũdata eſt:quã itroduxit rex in cubiculũ ſuũ:

adquãꝑ foꝛamen deſcenſionis occulte miſit manũ ſuã

ſimilis damule hinnuloq; ceruoꝝq̃tuoꝛ volumina para
diſiinſtar eructuaãs quatuoꝛ ⁊ angulos ⁊ qnulos habet
ꝑquosq̃ſi archa teſtamenti ⁊ cuſtos legis dñilignis mo
bilibꝰ vebit. RPꝛimus oiuʒ mattheusẽ publicanꝰ cogno
mento leui:ꝗ euangeliũ in indea hebꝛeo ſermone edidit
obeoꝝ velmaxime cauſaʒ ꝗĩi ieſũcrediderũt ex iudeis:⁊
nequaq; legis vmbꝛa ſecedente euangelij veritatẽ ſerua/
bãt. Scðs marcus ĩterpꝛes apoſtoli petri ⁊ alexãdrine
eccleſie pꝛimuseps:q dñm ꝗdem ſaluatoꝛẽipᷣe nõ vidit:
ſed ea que audierat magiſtrũ pᷣdicantẽ iuxta fideʒ magis
geſtoꝝ narrauit qᷓ;oꝛdinẽ. Lertius lucasmedicꝰ natione
ſyrus antiocẽſis:cuius lausĩ euãgelio:q ⁊ ipſe diſcipu/
lus apli pauli in achaie bithynieq; ꝑtibꝰ volumẽ ↄdidit:
qued altius repetens:⁊ vtipſe in ꝓhemio ↄfitet audita
magis q;viſa deſcribens. Altimꝰ ioãnes apoſtolus eua

geliſta quieſus amauit plurimum:ꝗ ſuꝑpectus dñire/

cũbẽs puriſſima doctrinaꝝ fluenta potauit ⁊ ꝗ ſolus de
cruce meruit audire:Ecce matertua. Jscũ eẽt ĩaſia:⁊ i
tuc hereticoꝝ ſemina pullularẽt cherinthi:hebionis ⁊ ce/
teroꝝꝗqnegãt xpᷣmĩcarneveniſſe:quos ⁊ ipſe in epiſtola
ſuaantixpos vocat:⁊ aplus paulꝰ freqͥnt᷑ ꝑcutit:coact?
eſt ab oibus pene tũcaſie epiſcopis:⁊ multaꝝ eccleſiarũ
legatiõibꝰ: de diuinitate ſaluatoꝛis altiꝰſcribere: ⁊ ad ipʒʒ
vtita dicã deivbũ:nõtã audaciqᷓ; felici temeritate ꝓꝛũpe
re:vt eccleſiaſtica narrat hiſtoꝛia:cũ a fratribꝰcogeretur
vt ſcriberet.ita facturũſe reſpõdiſſe ſi idicto ieinnio in cõ
mune oẽs deñ depꝛecarent᷑. Quo expleto reuelatõe ſatu
ratus ĩillud ꝓhemiũ celo veniẽseructauit. In pꝛincipio
eratverbũ:⁊ verbũerat apud deñ:⁊ deꝰ erat verbũ:hoc
erat ĩ pꝛicipio apud deũ. Hec igit᷑ᷣquatuoꝛeuãgelia młto
añ pᷣdicta Eʒechielisquoq; volumen ꝓbat:ĩ quo pꝛima
viſio ita cõtexit᷑. ⁊ĩ medio ſilitudo quatuoꝛ aialiũ⁊ vultꝰ
eoꝝ. Facies hoĩs ⁊ faciesleonis ⁊ facies vituli ⁊ facies
agle. Rꝛima hois facies mattheſſignificat ꝗ q̃ſi ð hoĩe
exoꝛſus ẽ ſcribere. Liber gñatiõis ieſu xpᷣi filij dauid filij
abꝛabã. Scða marcũiquo voxleonis iperemo rugietis

audit᷑ Aoxclamãt ĩ deto pate viã dñi rectas facite ſemi

tas eiꝰ. Tertia vituli qeuãgeliſtãlucã a ʒahcaria ſacerdo
te ſupſiſſe initiũ pᷣfigurat. Quarta ioanẽ euãgeliſtã gaſſu
pũ pẽnis aqꝗle ⁊ ad altioꝛa feſtinãs ð vbo di diſputat.Ce

teraqᷓ ſequũt i eũdẽ ſenſũ ꝓficiũt. Crura eoꝝ recta ⁊ pẽna

tipedes.⁊ quocũq; ſpᷣs ibat:ibãt ⁊ ñ reuertebãt:⁊ doꝛſa
coꝝ plena oculł.⁊ ſcitille has lãpades ĩmedio diſcurrẽteſ
⁊Z rota ĩrotã:⁊ iſingul q̃tuoꝛ facies.vñ ⁊ apocalypſisio
Inis pꝰ expõnẽ vigitiq̃tuoꝛ ſẽioꝝ ꝗtenẽtescytaras ⁊ phy
. earen ex iu⸗
ea ⁊c̃. Hic ẽ pꝛi
mus ꝓlogus bti

ncipi⸗ argumentũ in euan⸗
geliuũ ßm Mattheum.

Piero.q pᷣponit᷑ euãge/
gelio maethei Qui gle. Attbeus er iudea ſicuti
klog nillluit i atuce m oꝛdine pꝛimus ponit n
es. In pᷣma pte deſcri enãgeliumiiudea pꝛim
bit euageliſte ſtat. ſco ⸗ euageliumiindea pꝛim
ſcribẽdi mod.ibi. Duo/ ſcripſit cuiꝰ vocatio ad dñʒ ex pu

blicanis actibꝰ fuit: důoni gene⸗
ratõe xpᷣi pꝛĩcipia pᷣſumẽs:vnius
cüius pꝛima circũciſio ĩcarne:al/
teriuůs cuius ſᷣm coꝛ electio fuit.

rum ĩ gnãtõe xpi.tertio
huidꝰeuãgelij mã pᷣncipa
lis.ibi.Quaꝝ oĩuz reꝝ.⁊
rto vtilitas huiꝰ oꝑis.

ibi quo euãgelio vyvti li . eder .
le eſt. In ma pie deſcri Eêr vtriſq;. n. pꝛibꝰ xpᷣs. Sicquẽ
bitur gbeliſt ex rone q̃ternario numerotrifoꝛmit᷑ poſi
tuun vdat:. ge itet alios Ttopꝛicipim acredédi fide in ele/
euangeliſtas pᷣmo dat'ẽ ctõistpᷣs poꝛꝛigẽs:et exelectione

a deo ad ſcribẽdũ euan/ .
geliũ ad inſtructioneʒ oĩum fideliũ.ſecundo deſcribit᷑ ex natione ⁊
patria. cuʒ dicit᷑. b¶ Ex iudea.qꝛ natione fuit iudeus:⁊ de iudea
natꝰ.q̃ qdẽ iudea pᷣmo ðcà ẽ terra chanaan.qꝛ poſt diluuiũ inibi hĩta
uerũt fil cham.ꝗbꝰ expulſis ꝑ filios iſrł tꝑe ioſue noĩata ẽ iudea a
tribu iude:q̃ erat pꝛincipalis ⁊ regia.tertio deſcribit q;tũ ad oꝛdineʒ
ĩter euãgeliſtas cũ dr. el Bickt pᷣmꝰ ĩ oꝛdine ponit᷑.iĩ oꝛdie.ſ.euq
geliſtaꝝ.ita ĩ iudea pᷣmus ſcripſit enangelig qnart⸗ deſcribit qtů
ad ſtatũ pᷣcedẽtẽ eiꝰ ↄuerſionè ad xpᷣs.ꝛ aũt erat publican.i.curã

hñs de publicis actibus.erãt enim tunc iudei tributar romanoꝝ.

⁊ iõ illi ꝗ colligebãt tributũ romanis mittẽdũ dicebant᷑ publicani.
hò cõiter ſũt cãpſoꝛes.⁊ pecuniaꝝ numeratoꝛes.Et qꝛ talia negocia
vix aut nũqᷓ; ſine peccato exerceri pñt vt dicit beat Bꝛeg ideo in
B pʒ gra diuina q̃ ex talibꝰ reuocauit mattheũ ad ſtatũ aplicũ ⁊ B ẽ
qð dicit.Cuius vocatio ⁊c̃.ſegtur. O ¶ Duoꝛũ ĩ gnatione.Hic tan
git᷑ modus ſcribẽdi quẽ tenuit euãgeliſta mattheus ĩ deſcriptõe ge/
nealogie xpᷣia q̃ icipit ſuũ euãgeliũ.Et pᷣmo tãgit᷑ modus ſcribendi
qᷓ;tũ ad radicẽ genealogie xpᷣi ꝗ ponit duos pes.vʒ.dauid ⁊ abꝛahã
q̃ſi radicẽ genealogie hui.ſicut pʒ ĩ pᷣncipio euãgelij.cũ dicit.Liber
grñationis ⁊c. Ratio ãt huiꝰ aſſignat᷑.qꝛ abꝛahà fuit pᷣmus ꝗ fidem
vni dei publice ↄfeſſus eſt.⁊ĩ ſignũ huiꝰ pᷣmo circũciſionẽ accepit:
q̃ fuit ſignũ diſtiguens fideles ab ĩfidelibus.Dauid ãt fuit pꝛimus
rex electꝰ a dño ſᷣm volũtatẽ dñi ad fidelẽ ppłʒ regẽdũ.ſᷣm ꝙ dr.pᷣ.
Regum.iʒ. Queſiuit dñs virũ iuxta coꝛ ſuũ ⁊c̃. Saul aũt lʒ pᷣmo fue
rit electꝰa dno. tñ nõ fuit ſᷣm coꝛ dñi ſʒ ᷣm exactioneʒ ppli. ꝓpter
qð dixit dñs ſamueli.p. Regũ.S.Audi vocẽ ppli petẽtis regẽ.ſ.ſuꝑ
ſeſegmr. on enĩ abiecerũt te ſ mene regnẽ ſuꝑ eos.⁊ hoc ẽ quod
dicit Hiero.Duoꝝ ĩ gnãtiõe xpᷣi pncipia pᷣſumens.i.an ſumẽs duos
boies vʒ abꝛahã:⁊ dauid q̃ſi pncipia ⁊ radices genealogie xpᷣi.ſeꝗt᷑:
e ¶ Uniꝰ cuiꝰ circũciſio ⁊c̃.i.ipius abꝛahe ꝗ pᷣmo accepit circũciſionẽ
yt dem̃ eſt. ¶ Alteriꝰ cuiꝰ ̃m coꝛ electio ⁊c̃.i.ipſiꝰ dauid ꝗ elect
pᷣmo fuit rex a dno.vt dem̃ ẽ. g ¶ Ex vtriſq;.n.pr̃ibꝰ xpᷣs.in B red/
dit᷑ cã pdicti.q.d.ꝓpter h̊ abꝛahã ⁊ dauid ponunt᷑ pᷣncipalr radix ge
nealogie vi geype naſci debebat ex pr̃iarchis ⁊ regibꝰ tanq; eis p/

D „

miſſus. ¶ Sicq; q̃terdenario. Pic tãgit modũ ſcribẽdi genea/
logiã xpᷣi q;tũ ad deductõeʒ ex pᷣdictis duobus pr̃ibus ſeu pᷣncipijs.
qꝛ euãgeliſta ponit tres quaterdenas. Una fuit i tꝑe ĩ quo ppłus eſt
gubernatus ꝑ iudices.ſcõa in tꝑe quo gubernatus eſt ꝑ reges.⁊ ter/
tia ĩ tpꝑe quo gubernat eſt ꝑ ſacerdotes ⁊ G eſt qõ dicit: Sicq; q̃ter/
denario trifoꝛmiter poſito.i.ĩ tribꝰ tꝑibꝰꝗbꝰ trifoꝛmiter guberna/
tus ẽ pplłs.ſeqtur. i Pꝛiĩcipiũ a credẽdi fide ĩ electõis tpᷣs poꝛri
gẽs.qꝛ pᷣma q̃terdena ĩcipit ab abꝛabã.ꝗ pᷣmus fidẽ vnius dei publi
ce ↄfeſſus ẽ ⁊ terminat᷑ ĩ dauid:ꝗ pᷣmꝰ electꝰẽ ĩ regẽ a dño.vt dem̃ ẽ.
k ¶ Et ex electõe vſq; ĩ trãſmigratõis diẽ dirigẽs.qꝛ ſcða q̃terdena ĩ/
cipit a dauid excluſiue.⁊ terminat᷑ ĩ ieconia filio ioſie in trãſmigra/
tiõe babylonis.ſeqt. I¶ Atrãſmigratõis die ⁊c̃.qꝛ tertia q̃terde⸗

— „ ☛

na ĩcipit a trãſmigratõe babylonis ⁊ terminat᷑ ĩ xppʒ.

alas adoꝛãtes agnũ ðvi.ĩtroduẽ fulgura atq; tõitrua:
⁊ ſeptẽ ſpũs diſcurrẽtes.⁊ mare vitreũ:⁊ q̃tuoꝛ aĩa
lia plena oculł dicẽs. Aĩal pꝛimũ ſile leoni ⁊ ſcðʒ ſile
vitlo.⁊ tertiũ ſile hoĩ.⁊ q̃rtũ ſile aqlevolãti.Et poſt
paululũ.plenaĩqt erãt ocuł ⁊ reqeʒ ñ hẽbãt die ac no
cte dicẽtia. Scũs ſcũs ſcũs dñs ðs ops:qꝗ erat.⁊ ꝗẽ.
⁊ q vẽturꝰẽ.Quibꝰcũci ꝑſpicue oñdit᷑:q̃tuoꝛ ðbere

tm̃ euãgelia ſuſcipi.⁊ oẽs apocrifoꝝ venias moꝛtu/

is magꝗ beretid qᷓ; eccliaſtid viuis canẽdas.

m Decurſa ac de⸗
1 er Ini Auig Rig; iri r curſam dicit.
