ĩgenerali tangit᷑:excitatur deſideriũ in legentibus ad perfecti verbuʒ diuinuz q;ꝛ verbum noſtrꝝ ĩmẽte multiplicat. Quot.n.ſunt
us cognoſcendũ. Scðo ex tali deſiderio homo laboꝛat ad ꝑfe / ibi ↄceptꝰ ꝑfecti vel foꝛmati.tot ſunt ibi vba.in deo ãt ẽ verbũ vni⸗
fectioꝛẽ cognitionẽ querendã.⁊ talis laboꝛ ẽ meritoꝛius.ʒ?ꝰ qi cum.qꝛ nõ põt ibi eẽ niſi vnicus conceptꝰ pfectiſſimus.Itẽ verbum
per hoc doctria magiſteruj ipſi deo reſeruat᷑.ꝗ vitatezʒ reuelat . unuS.3 Oer
. idẽ eſt qð ſubſtantia diuina.qꝛ non patitur admixtionẽ alicuiꝰ acci/
lel ſcriptoꝝ.i. euãgeliſtarũ. r¶ Tis diſpoſitio. in tꝑe
quilibet eoꝛum ſcripſit. ſ¶ Libꝛoꝛũ oꝛdinatio.i.quare euã
gelium matthei ſit pᷣmũ:Marci 2?⁊ ſic de alus. t¶ Jdeoa
nobis p ſingula nõ exponit᷑ vt ſciendi deſiderio collato.in fide
libus iſta legentibꝰ. v ¶ Et querentibꝰ.hoꝛũ perfectam co/
gnitionem. x¶ SF

eternũ.⁊ ſic pʒ aliqualiter ⁊?ꝰ.ſ.qualiter in diuinis ponatur verbuz
irca tertiũ ſciendũ ꝙ de rõne filiationis ꝓpꝛie dicte ẽ q ibi ſit p/
eſſus viuẽtis a viuẽte ſᷣm rõnem ſimilitudinis in idẽtitate nature
ed ſpecifica vł ĩ ppinquo genere.qð pʒ qꝛ ĩ rebꝰ inanimatis q;uis

dr̃ eᷣ filiꝰ. Silr ſi res nò viua pcedat a viuẽte.ñ iuenit᷑ ibi rõ filiati/
Explicit pꝛologus.

22 —— —

Npꝛincipio erat vbũ.Scõm ꝙ pʒ ex pꝛedictis intẽ ceſſus ſᷣm ſilitudinẽ nature.qꝛ pediculus pcedẽs ab hoĩe nõ dr̃ eiꝰ

tio beati ioannis eſt diuinitateʒ domini noſtri ieſu
chꝛiſti pꝛincipalit᷑ declarare.ad extĩguẽdũ hereſim
bebionitaꝝ extũc inſurgentẽ.qui dicũt xpᷣim puruʒ
per conſequẽs ante maria nullo modo fuiſſe. Et iõ ĩ
igelio ſic ꝓcedit.qꝛ pꝛimo diuinitatem chꝛiſti per rõeʒ

tur. ſed hoc contingit ex imperfectõe illius nature.que ꝑꝑ ſui limi/
tatõez ĩ pluribꝰ ſuppoſitl eẽ nõ põt vna numero exiſtens. Si igitur
diuinis ponai vbũ diſtinctũ ꝑſonalit᷑ a pᷣncipioa qͥ ꝓcedit Inas

in nobis ẽ accidẽs ⁊ quid trãſiens.qꝛ nõ ſpactu intelligimus.ſʒĩ deo

dẽtis ſeu cuiuſcũq; nature extranee.Eſtẽt verbũ ſp actu ꝑmanẽs.⁊

Fructus labo. ⁊ deo magiſteri doctrina ſer vnũ pcedat ab alio.ſic ignis ab igne.ñ tñ ignis ꝓduct ab alio igne

onis.ſicut artificiatũ ꝓcedit abartifice.ñ tñ dr eiꝰ filius.⁊ iõ requi
ritur ſicut dem̃ ẽ pceſſus viuẽtis a viuẽte. Itẽ ̊ nõ ſufficit niſi ſitp/

filius.ſʒ illeꝗ ꝓcedit ab eo ſilis ĩ ſpecie.Aduertendũ tũ ꝙnõẽ deꝑ
fecta rõne filiationis ꝙ nã ſpecifica ĩ patre ⁊ filio numero diſtingua

rei ſe hʒ vt mag patebit ĩfra.ↄnr oꝑs dicere ꝙ ĩ ipo ꝑpfecte inueniaf

rõ filiationis.qꝛ deꝰ ñ ſolũ ẽ viuẽs.ſed vita ꝑ eẽntiam. iõ vᷣbuz ĩ di⸗
uinis neceſſario ꝓcedit ſicut viuẽsa viuẽte.⁊ ĩ idetitate nature .no

ſolũ ſpecifica ſz numerali.Et ꝓcedit ẽt ſᷣm rõnem ſił itudinis.qꝛ de

rõe vbi ẽ ꝙ ſit pfecta ſilitudo illiꝰ cuiꝰẽ vbũ.⁊ iõ vbũ in diuinis ⁊ fi

qꝛ vba bti ioãnis ↄtinẽt/ ð i

nõ põt paucis vbis etiä

declaratõem pꝛĩe ↄcluſionis quꝗ idu

lius idẽ ſũt p oẽm modũ.pꝑ quod dicit Aug.é6. de trinitate. Cerbuz
ſolus fili accipit.⁊ eo dr vbuʒ quofili nis plibatis pcedẽdũeſtad
iducit Joànes ad ꝓbãdũ eternam

fili gnãtionem.vt pꝛedi
ctum eſt. nec dʒ Uigsad.
mirari ꝙ tm̃ ĩ iſtis ſteiit

¶ Incipit euãgeliſ ſecũ
dum Joanem. ¶ Cap.I.
ſniam maximã.ĩmo no

bis ĩcõpꝛehenſibileʒ.iõs verbum eràt apud deum: ?

mogdicũ öclarari. In rõ/⸗

neãt iſta beatꝰioannes ſupponit vnũ qð ab olbus ſupponit᷑ tãq; ma
nifeſtũ.ſ.ꝙ deꝰ ſit pᷣncipium ſimpir pᷣmum.⁊ per ↄñs ꝙ ſit ĩtellectua

lis nature. alr nõ haberet noticiam ſui ⁊ aliorũ:qð eſt icoueniens ma

ximũ.⁊ iõ ꝗcquid eſt ꝑfectionis ĩ natura ĩtellectuali totũ cõpetit ei
modo tñ ſupexcellenti. In nã ãt itellectuali ꝑfectionis eſt ꝙ ibi ſit
yerbũ.qꝛ hoc ↄpetit ei ĩq;tuʒ ẽ in actu perfecto.vt pʒ pꝑ pꝛedicta.g̊ͤ in

ipſo deo ꝓpꝛie ⁊ pfecte ẽ vbũ.Uerbũ ãt de ſua rõne dicit quid ꝓce
dens ab eo cuius ẽ vbũ.ſicut ↄceptus a ↄcipiẽte.Cũ igit᷑ vbũ ⁊ filius

idẽ ſint.ſeꝗt ꝙ ibi ſit generatio filij a patre.ex q ẽ ibi ꝓceſſus verbi

4
P ſͤ/jer⸗ T⸗ qꝙ pſona ẽ ĩtellectualis nature incõmunicabilis exiſtentia.vel potiꝰ
ſubſiſtentia. Uerbũ ãt in diuinis nõ põt eè accidẽs.vt pʒ ex pꝛedict
⁊ iõ oꝑʒ ꝙ ſit ꝗd ſubſiſtens in diuina natura.Eſt ẽt incõmunicabile
qꝛ nec intellectꝰ nec nã capit ꝙ ꝓcedẽs ſit idẽ per oẽm modũ cuʒ eo
a quo ꝓcedit.⁊.ideo qꝛ vbum in diuinis ꝓcedit pactũ realẽ.oꝑʒ

a dicẽte. Puiꝰ rõis ioànes ponit tãtümodo cõcluſionẽ omittẽès iſtaʒ

deductõeʒ.ſicut frequẽter faciũt philoſophi tãgẽdo ſolũmodo vnã

ꝓpoſitionẽ ſue rõnis.⁊ G̊ modo dicit ionnnes. a¶ In pᷣncipio erat
verbũ.i.in ipſo deo qui ab oĩbꝰ ſupponitur pꝛimũ pꝛincipiũ neceſſa⸗/
rio ẽ vbũ ꝓpꝛie dictũ.vt pʒ per pᷣdicta. b¶ Et vbum erat.hic ↄñr

bat patris ⁊ filu perſonalẽ diſtinctiõem. Ad cui intellectũ ſciẽdũ

ĩter ipᷣm ⁊ pᷣncipiũ a ̊ pcedit ſit diſtinctio realis ꝑ ꝓpꝛietates ſuas

aglteri icõmunicabiles.⁊ iõ cuʒ vtrũq; ſit ſubſiſtens incõmunicabile

in natura diuina.que eſt in ſupꝛemo intellectualitatis.ſegt ꝙ inter
vbũ ⁊ pᷣncipiũ a quoẽ vbũ ſit diſtinctio ꝑſonalis.Et hoc ẽ qð bꝛeuit᷑

tãgit ioãnes.dicẽs.Et verbũ erat apud deũ.Nulla enĩ res dr ꝓpꝛie
eęæèéẽ apud ſemetipſam.ſicut nec aligs ẽ ĩ ſeipſo.vt dr̃.4.phiſicoꝛum.?

iõ ĩter vbũ ⁊ pᷣncipiũ apud qð ẽ vbũ.ſ.pr̃em ẽ ꝑſonalis diſtinctio.nõ

——

enĩ vbũ ꝓcedit a patre per actõem tranſeũtẽ extra.ſed manentẽ in
tra.⁊ iõ vᷣbũ manet intra illud cuius eſt vbũ:tñ ab eo diſtinctũ.q̃ di/

ſtinctio pſonalis c.vt pʒ per pꝛedicta. c ¶ Et deus. Hic ↄñnñir ꝓbat

patris ⁊ fili cõſubſtãtialitatẽ.vbũ enĩ diuinũ eſt quid ſubſiſtẽs ĩ nã
dĩna vt pᷣdictũ ẽ.natura ãt diuina nõẽ multiplicabilis.qꝛ nullo mõ

põt eẽ niſi vna ⁊ ſimpliciſſima.⁊ iõ oꝑʒ ꝙ vbũ ⁊pᷣncipiũ aq ẽ verbuzʒ

ſint idẽ penitꝰ in nã cuis diſtinguãtur.vt pᷣdictum ẽ in perſona.⁊ B
ẽ qð dicit ioãnes.Et de erat vbũ.ita ꝙ li deꝰ ponat᷑ a pte pdicati.di
cẽdo ſic.vᷣbũ ẽ deꝰ.Noiĩa.n.⁊ vba trãſpoſita idẽ ſignificãt.q.d.ioan/
nes.q;uis vbũ ſit apud deũ.nõ tñẽ aliꝗd extranee nature.ſicut ẽver

„ % —

bũ nr̃m.ſʒ ẽ nature diuine q̃ indiuiſibilis ẽ.iõ ẽ eadẽ oĩo ĩ ipᷣo ⁊ i pre.

dD¶ Voc erat in pᷣncipio.Hic ↄñr declarat q̃rtum.ſ.coeternitas pr̃is

⁊ filu.Qõ enĩ ꝓcedẽs ſit poſteriꝰ duratiõe eoa q ꝓcedit hoc ↄtingit

multipłr. Uno mõ qꝛ pꝓducẽs ñ hʒ a pᷣncipio ſue durationis potẽtiã

ꝓductiuã ꝑfectã.ſicut hõ a pᷣncipio pueritie ñ hẽt potẽtiã generãdi

pfectã. ⁊ iõ eiꝰ filius neceſſario poſterioꝛ ẽ duratione.Alio mõ ↄtin /

git ꝑp modũ ꝓducendi.qꝛ qũ aligd ꝓducit᷑ per motũ.qui motꝰ eſt ĩ
tꝑe.opoꝛtet ꝙ ꝓductũ ſit poſteriꝰ ꝓducète duratione.qꝛ pꝛoductuzʒ
pꝛimo hʒ eẽ in illo iſtãti in quo terminat᷑ iſte motꝰ.Tertio mõ ↄtigit
B qñ aliqd ꝓducit᷑ libere ⁊ñ de neceſſitate nature.qꝛ tale agens põt
expectare ad pducẽdũ ſuũ effectũ.ſicut creature ꝓducũt᷑ a deo.cu/⸗
ius potẽtia ẽ ꝑfectiſſima.⁊ ſine tranſmutatione ⁊ motu.tñ ñ ſunt ei

coeterne.quia ⁊ ſi ab eterno potuit pꝛoducere creaturam vt dicunt

e ¶ Dia ꝑipſuz. Poſtq; euãgeliſta declarauit ipſius vbi eſſe ſeu gene

aliqui.tñ noluit.Nullo ãt iſtoꝛũ modoꝛum põt poni in diuinis ꝙ fili

us ſiue vbũ quod ẽ idem.vt pʒ per pꝛedicta.ſit poſterioꝛ patre.qꝛ in

diuinis nulla põt eẽ potẽtia ꝓductiua imperfecta.vt de ſe patzʒ. nec
verbũ in diuinis ꝓcedit per mutationem ⁊ motũ.qꝛ in diuinis non

babẽt locũ.ſᷣm ꝙ dicit btũs Jacobus.Apud quẽ nõ eſt trãſmutatio

nec viciſſitudinis obũbꝛatio. Itẽ filiꝰ ꝓcedit a patre de neceſſitate

nature qꝛ deꝰ neceſſario ĩtelligit ſe.⁊ ſic relingꝗt᷑ ꝙ filius ſit eq̃lis pfi
ĩ duratiõe.⁊ hoc ẽ qð bꝛeuiter dicit btũs ioãnes. Hoc erat ĩ pꝛicipio
apud deũ.hoc.ſ.verbũ de quo locutꝰ fuerat erat apud deũ a pꝛinci/
Earnitatis⸗ ſic pʒ quartũ qð de verbo dei fuerat ſupꝛa poſituzʒ.

Mpꝛicipiò erat verbum: unt: 2 ſine ij il.
Dð factũẽ ĩ io vita erat: ⁊ vitů

aüt ĩ diuinis idẽ eſt quod cõceptus ĩtellectꝰ

glias poté

niſi bonũ pꝓpꝛiũ.⁊ iõ nullã creaturã vłt ò necitate
ter ⁊ liber̃.⁊ ſic eã pducit.filiꝰãt ſiue vbũ i diuinis alr ꝓcedit
¶Et vita erat lux hominuz ·

rari. hicↄñter declarat ſuũ agere ſeuoꝑari. ⁊ diuiditurĩ duas.
Qꝛ pꝛio declarat hoc quãtũ ad oẽs creaturas ĩ generali.ſcõᷣo qᷓ

tũ ad hoĩes ĩ ſpãli:ibi.Et vita erat lux hoĩum. Pꝛimaĩ duasq;
pꝛimo declarat ꝓpoſitũ quãtuʒ ad ꝓducendi actũ.ſcõo qᷓ;=tum
ad pducendi modũ:ibi. Quod factu eſt. In pꝛia parte ondit ꝙ
actus ꝓducendi ipſiꝰ verbi ſe extẽdit ad oẽm creaturã in gene
rali.qꝛ creature ꝓducuntur a deo ſicut artificiata per artificẽ.

Hap. 7. Oium eſt. n. artifex ⁊c̃.cũ deus ſit agẽs ꝑintellectum.

qõ Zür Dducitur *
⸗. S PS erat in hoin aArté ſeu itellectuz
deus erat vᷣ̈bü. Poe erorin pzein pꝛoduciturꝑcõce⸗
cipio apud deum. mnia ꝑ ipʒ ptüartis ſeu itelle
facta ſunt:⁊ ſine ipᷣo fem̃ ẽ nihil. ctus.ſicut domusi

domo que è in gĩa.
7. metaph. Uerbũ

Oia ꝑ ipſum facta ſunt.Et qꝛ poſſet aligs credereꝙ hoc ſignũ
oĩa.diſtribueret ſolũ pꝛo creaturis coꝛpalibus.eo ꝙ ĩ pꝛicipio

Beñ.vbi agitur de pꝛima rerũ pꝛoductiõe.nõ fit mẽetio niſi de
coꝛꝑalibus creaturis.iõ ad hoc excludẽduʒ addit᷑.Et ſine ipo

factuz ẽ nihil.qꝛ etia ſpũales creature ſunt a deo ſicut ab effici
ente.Cõſiderãduʒz tñ ꝙ mãicheus di xit nihil hic teneri affir/
matiue.⁊ ꝑ hoc ſᷣm ipſuʒ ĩtelligũtur creature coꝛꝑales.que pa
rum hñt de entitate.⁊ ꝓpter hoc ſignificani hoc noie nihil.eo
mõ loquẽdi quo dicit ps.=.phyſi.ꝙ illud quod eſt modicuʒ

nihil reputat᷑. Sic igitur exponit manicheꝰ.dicẽs.Et ſine ipo
factum eſt nihil.i.ſine verbo facta ẽ corꝑalis creatura.qꝛ di/
cit ipſam eſſe factã a pꝛincipio malo.Poſuit.n.duo pꝛincipia

vnũ ſimpir bonuʒ. aliud ſimplir malũ.⁊ ab iſto dixit coꝛpaleʒ
creaturà ꝓcedere.ſʒ iſtud pʒ eſſe falſuʒ.q;ꝛ ens ⁊ bonuʒ cõuer/
tũtur.⁊ iõ quantũ hʒ coꝛꝑalis creatura de entitate.tm de bo/

nitate. ⁊ per ↄñs a pꝛĩcipio bono ꝓcedit. hoc etiam pʒ ex oꝛdie
rerũ ⁊ cõnexione earuz.qꝛ vniuerſi coꝛꝛuptibiles creaturas?

incoꝛꝛuptibiles videmus adinuicẽ cònecti ⁊ in vnũ oꝛdinari.
⁊ideo ↄcedendũ eſt eas ab vno pꝛincipio pꝛoduci.⁊i vnũ finẽ

reduci. ppter quod phs.iz.metaphy.ex cõnexione vniuerſip

bat vnitatẽpꝛimi pꝛĩcipij.dicẽs.Entia nolũt male diſpõi.nec

bona pluralitas pꝛĩcipatuũ. vnꝰ ergo pꝛinceps.Pluribꝰ etia,ʒ
alus modis erroꝛ manicheipoſſet ipugnari.ſʒ omitto ꝓpterp

lixitatẽ vitandã.⁊ diffuſius hʒ tractari.2.ſniaruz.Alij at dixe/

rũt ꝙ ꝑ nihil itelligit᷑ diabolus.quẽ dicũt eſſe ſine vbo factũ.
Sʒ hoc pʒ eſſe falſuʒ.q;ꝛ diabolus nõ eſt natura malus.ſi eniz

malũ eet integruz.ſeipᷣm deſtrueret.⁊ iõ natura ipſi bonaẽ ⁊
ideo fcã eſt a vbo a quo oia bona ꝓcedũt.Et ideo exponẽdũ⸗
li nihil ſicut expoſitũ eſt ſupꝛa. ¶ Qõ factu eſt ĩipſo.Oſtẽ/⸗
ſo ꝙ verbũ ſit cã pꝛoductiua rerũ.hic ↄñter oñditur ꝑ quem

modũ ſit cã earuz. Ad cuiꝰ itellectũ ſcienduzʒ ꝙ ſᷣm phᷣm.2.de

aia.quatuoꝛ ſunt gradus vite ſeu viuentiũ:vegetatiuũ.ſenſiti
uum:motiuũ ſᷣm locũ.⁊ intellectiuũ.Et inter iſtos gradus in/
tellectiuum tenet ſummũ locum.⁊ideo ea que ſunt in aliquo
gm moü intelligibilẽ ſunt in eopm moduʒ vitalẽ. Creature
aut pꝛeexiſtunt i verbo ſicut in conceptu artis vel ĩtellectus.

vt pʒ ex pꝛedictis.⁊ percõſequens ſunt in eoper modũ vite in
tellectiue.qꝛ ĩtelligere vᷣbi ẽ ſuũ eẽ:⁊ ſuũ viuere.⁊ hẽ qð dicit.

Qð fcm̃ ẽ ĩ ipo vita erat.qꝛ qdð fcmẽ ĩ re ex pꝛi erat ĩ vbo per

ideã.q̃ idẽ ẽ qð eẽntia dĩna ⁊ vita.Et ſic pʒ modꝰꝑquẽ creatu
re ꝓcedũta vbo.videlʒz ſic artificiata ab artifice vłab arte.pꝑ
qð diẽ̃ Boe.ʒ.de ↄſolatõe.Tu cũcta ſuꝑno Ducis ab exẽplo
pulcherrimipe. Mũdũ mẽte gerẽs.ſiliq; imagie foꝛ
glioꝰ exponit G̊ inq;tũ creature pexiſtũt ĩvolũtate vbi.
Ad cui itellectũ ſciẽdũ ꝙ ᷣm philoſophũ.i.de aĩa.illa dicũt

mia

viuentia q̃ mouẽt ſeipᷣa.̊ ãt maxie ↄpetit volũtati q̃ mouet

△

qq ꝓducit eas oĩo libere.p qð excluditur erroꝛ aliqͥꝝ philoſo

phoꝝ dicẽtiũ ipʒ deũ eas de necitate ꝓducere.qð pʒ falſũ.q·

volũtas ñ vult aliquid de nec̃itate niſi illud bonũ ad qð het
neceſſariã hĩtudinẽ. Uolũtas ãt dina cũ ſit ifinitañ bʒ neceſ
ſariã hĩtudinẽ niſi ad bonũ ĩfinitũ.⁊ nihil vult de neceſſitate
citate. ſʒ tm̃ otige

apfe.ſnaturali neceſſitate. g

re extra pducit a

4 gern diuini. vt ſupꝛa di
ctũ eſt.ergo oĩa ꝑ ipſuʒ ꝓducta ſunt.⁊ hoc ẽ quod dicit ioãnes

tias ad agendũ.⁊ iõ ea q̃ ſũt in volutate vbi dicũtur
vita ĩ ipo.Sic ãt de creaturis inq;tum depẽdent a volũtate
dei.⁊ ſic exponit᷑ illud.Qõ fcm̃ ẽ ĩ ipo vita erat.q; iſte creatu
re anteqᷓ; fierẽt. erãt ĩ volũtate vbi ad ꝓpducendũ eas vł non
ꝓducendũ.⁊ ſic pʒ modus ꝑ quem ẽ cã ꝓductiua creaturarùů

e

=

cireitiennte

iinetiitii
unlinn

Kttiuntpete

Cejrureimin
Maliticcgun
(rinnenel
mniſteſtin
Vrrtintrctien

ioltieincſ

4 0lilits

ſonwsbnnifren

teticbuskunene

fölerdinzintened
nekugerel
cbpodertunt no
ſcecgehenrernn
tmrenreinmnch
fniogifitläin
ſnichpeftenogn
ſſtunditärcbenidea
eirin lomoco e
Mwoeictanencift
ontortistatis.
Cutnerogtcinirn
Ekllfnenine
mierliere
nicenaeſcni⸗
Mmnteidersai
Pinendefcttinn
Ceniganuratafnut

—

(eraknanannie
ſloſendeipcnn

Gidonſipinen

ingeiſapnummtii

tboimiihnfen

ſcitſbeſtpnnn

cefbumznge⸗
ſtbrige

hieitoe
ine guunS

4
ſnigg a
rikeihtitt
urimneſa
Cwdtnhldene;
uutenneng
Xlgifemibein
Niglagrtek
unmnche Näbe
eedelsgamg
NN einet
prercinroenu
3 munlürmledſin
apkug Nt

„

rz in A .

atidiciteſeſneit
röctnmnniel
ntönmiN
i⸗nge
iui Etinn inftn
naitevengeinen
oE noc

orethtlatplii

imtnnſp li⸗
cetſiitint kin
„ 2 .
S

= –
— —

☚

e
A
Ue!
1

Oſtenſo qualiter verbũ ſe habet ad oẽs creaturas in generali.
pic conſequẽter oñditur qualiter ſe habet ad hoĩes in ſpeciali.
Ad cuius intellectũ ſciẽdum ꝙ aĩaliaq̃ ſunt infra hoĩes habẽt
aliqualẽ rerũ ſenſibiliũ cognitiõem.ſicut aſinus cognoſcit ſta
bulum ſuũ ⁊ pabulũ.⁊ dñm ꝓpꝛiuʒ.⁊ de ſilibus eſt ſile iudiciũ.

ſed ſola creatura itellectualis põt attingere ad cognoſcendum

ipᷣm deum.Eo enĩ ipſo ꝙ facta ẽ ad imaginẽ dei.eſtcapax ipſiꝰ

pcognitiõem ⁊ amoꝛẽc᷑.vt dicit Aug.iq.de trinitate.verütamẽ
cognitio dei⁊ amoꝛ

poſſunt dupir acciexqͥt lux hoium: ⁊ luxin tenebꝛis

dinoarachcieg lucet: 7 tènebꝛe eaʒ nõcompben
poſſunt héri ex na gderunt: Fuit homo miſſusa deo
turalibus. Alio mõ chi nomen erat ioãnes. Hic vè⸗
decognitiõe ⁊ amo H ””JMsſtü
re ſupernãli.⁊ pᷣmn l

+☛

littera iſta põt dupliciter expõi.ſ.ò cognitiõe nãli ⁊ ſuꝑnaturali

pPꝛimo igit᷑ exponit᷑ de cognitiõe naturali.ſicut.n.patet ex pꝛe

dictis.omnes creature ſunt ꝑ verbũ pꝛoducte.verũtũñ hůana

natura excellentioꝛ eſt ĩ cognitiõe ĩquãtuz virtute ĩtellectꝰ põt
ad dei cognitiõem attingere.effectꝰ in ipᷣm reducendo.ꝑ quem

modũ phᷣi hůerunt cognitiõem de deo. Oĩs autè cognitio fit in

aliq̊ lumĩe.⁊ iõ nã hũana ſuꝑ alias creaturas inferioꝛes ẽ a vbo

ſpecialiter illuſtrata. et hoc ẽ q dicit᷑. Et vita.i.ipſum verbum

quad eſt vita.vt patet ex pꝛedictis.
a¶ Erat lux hoĩum.inquãtum attingit ꝑ nãm ſibi datama ver/
boad altioꝛẽ cognitiõis gradũ.ſubdit aũt modũ.dicẽs.

tiam nõ poſſit eſſe foꝛma intellect? nr̃i.tñ intellectꝰagens quiẽ
Paientie aĩe.eſt q̃dam lux deriuata a diuina luce.⁊ iõ ꝑ ipim põt

õad diuina cognoſcẽda quodãmodo attingere.ᷣm ꝙ dicitur

pᷣs.4. Multi dicũt ꝗs oſtendit nobis bona.rñdet. Signatũ eſt

ſuꝑ nos lumẽ vulttui dne.q.d.in lumie ĩtellectꝰ agentis ĩpꝛeſ/
ſoa te aĩiabus humanis põt hẽri cognitio tue bonitatis. Et hoc

mõ lux diuina in tenebꝛis lucet inquãtum nã hũana de ſe eſt q̃
dam tenebꝛa.qꝛ ex ſe lumen nõ hẽt.ſed a vbo illuſtrat.eo ꝙ lu/
ce ab ipſo deriuata mõ pᷣdicto infoꝛmat᷑.verũtñ qꝛ talis cogni/
tio dei que hẽturex naturalibus eſt defectiua.ideo ſequitur.
c¶¶ Et tenebꝛe eã non cõpꝛehẽderũt.qꝛ lux diuina ſiue vbum qð

idem ẽ cognitiõe nãli ꝑ eſſentiã nõ videt᷑.qꝛ talis cognitio ẽ tan

tũmodo ꝑ effectusꝗ non adequãt virtutem pᷣme cauſe.ſed ĩ in/
finitum diſtãt ab ea.ideo ꝑ talem cognitiõeʒ nõ põt videri diui
na eẽntia.Alio modo exponit᷑ littera de cognitõe ſuꝑnaturali.
homoenĩ ad quendã finem ſuꝑnaturaleʒ oꝛdinat᷑:q excedit lu/
men naturalis ratiõis.ſᷣm ꝙ dicit aplłs.i.Coꝛ.⁊.Oculus nõ vi⸗/
dit.⁊ auris nõ audinit.nec in coꝛ hoĩs aſcendit q̃ pꝛeparaſti dili/
gẽtibte.Ad finc̃.n.incognitũ nõ põt homo moueri.qꝛ incogni
ta nõ poſſum diligere.ſᷣm Aug.⁊ ideo hõ ad finem ſuum ↄſeq̃n
dum indiget neceſſario illuſtratiõe ſuꝑnaturali.vt in finẽ vlti/
mum dirigat᷑.Deus aũt ꝑatus eſt hanc illuſtratõem hoĩbus da
re.qꝛ nã non deficit in neceſſarus.vt dicit᷑.ʒ.de aĩa.⁊ ſi hoc veꝝ

eſt de nã naturata. multo foꝛtiꝰ verũ eſt de auctoꝛe ipſius natůu/
re.ꝗ eſt natura naturãs.⁊ ideo ſi hõ faciat quod in ſe eſt. conuer

tendo ſe ad deu ꝑcognitiõem ⁊ amoꝛẽ ꝓut põt ex naturalibus
hẽri.deus ſupplet reſiduũ addẽdo nature ꝑfectiõem gr̃e illumi
nans eũ ſuꝑnaturali illuſtratiõe.⁊ hoc eſt qð dicit. Et vita erat
lux hoĩum.i.ipᷣm verbũ non deficit illuſtrãdo hoĩes ꝑ gr̃am in
cognitiõe ſuꝑnaturaliũ.Et lux in tenebꝛis lucet.i.in peccatoꝛi/
bus.qꝛ vbum q;tuʒ eſt in ſe illuſtrat eos luce gratie. Sed ꝙ ſũt
tenebꝛoſi.hoc ẽ qꝛ ſe ſubtrahunt ab influentia diuine lucis ſiue
verbi. ⁊ ideo ſegtur.Et tenebꝛe eã nõ cõpꝛehenderũt.qꝛ pecca/
toꝛes hanc lucem non cõſequuntur.non ꝓpter defectũ lucis.vt
dictum eſt.ſed ꝓpter pꝛopꝛium defectũ.

d Fuit homo. Poſtq;; euãgeliſta deſcripſit ſeu declarauit eter

nam verbi emanatiõem ⁊ ipſius operatiõem.hic ↄſequẽter de/

. „* „ „ „

clarat eius tꝑalem incarnatiõem.Et diuidit᷑ in duas ꝑtes.qꝛ p ⸗/

mo agitur de miſſione pᷣcurſoris.⁊ꝰ de aduentu redẽptoꝛis.ibi.

Erat lux vera.ꝛima in duas.qꝛ pᷣponitur cõmendatio pᷣcurſo

ris.ſecundo tollitur occaſio erroꝛis.ibi. Non erat ille lux. Cir/
ca pꝛimum commendatio pꝛecurſoꝛis ex quatuoꝛ deſcribitur.

Pꝛimo ex conditiõe naturali cum dicitur.Fuit homo ideſt vi /
uens vita hominis ſecundum dictamen recte rationis.⁊ ratio/

nabiliter pꝛecurſoꝛ ſaluatoꝛis fuit homo⁊ nõ angelus. qꝛ ſapĩa
diuina diſponit oĩa ſuauiter.vt dici Sapĩe.⁊.quia facit oĩa ſʒ

modũ ↄuenientẽ ⁊ decentẽ mouẽdo quãlibet rem ᷣm ꝙ nataẽ

moueri. Poſes aũt cõmuniter loquẽdo magis ſunt apti reciꝑe
doctrinã hoĩs q; angeli.tum ꝓpter ſimilitudinẽ nature.tum ꝓ

pter cõſuetudinẽ locutõis ⁊ vite que requirunt᷑ inter diſcipulũ ⁊ do/
ctoꝛc.Si autẽ aliqui doceantur ↄuenientius ab angelis:hoc eſt veꝝ
de excellẽtibus viris ⁊ a cõmuni hominũ vita ſegregatis.Aduentus
autẽ redẽptoꝛis ãnunciandus eratomnibus cõmuniter:non ſolũ ex

cellẽtibus.⁊ ideo pꝛecurſoꝛ aduentũ xpᷣi pꝛenuncians magis idonee

fuit homo q; angelus. verũtamẽ lz ioãnes fuerit homo ex cõditione
naturali:fuit tũ angelus abofficio ⁊ puritate virginali ſᷣm ꝙ dicit ſal
uatoꝛ Matth.ii.Hic eſt de quo ſcriptuʒ eſt.ſ. Malachie.ʒ.Ecce ego
nit in teſtimoniũ vt teſtimoniu,ʒ =. deſcribitur ioanis cõ⸗
phiberet de lumine: vt des crede mmsaatl rf. .
rẽt ꝑillũ. Hon erat ille lux: ſed ſt e Wiſſus adeo. qꝛ non
teſtimoniũ ꝑhiberet ð luie. Erat xenit pꝛopꝛio capite.De

* . „ — 4

bhac miſſiõe ioãnis dicũt
aliqui ꝙ fuit tiñ per iter /

ternã ĩſpirationé. ſed melius videt᷑ qcũ hoc fuerit per expꝛeſſaʒ dei

miſſiont᷑:⁊ exterioꝛẽ apparitionẽ.qꝛ ad ea que ſunt multũ ardua ſo
lent ꝓpheteſicmitti.vt pʒ ex decurſu veteris teſtameti. Myſteriũ
autẽ xpᷣi inter omnia fuit maximũ.qꝛ ad ipᷣm fuit oꝛdinatũ totũ vetꝰ
teſtamẽtũ:vt declaraui diffuſe ſuꝑ epłlam ad hebꝛe.⁊ideo nõ eſt ve/
riſimile quin ioãnes fuerit ad hoc miſſus per expꝛeſſaʒ miſſionẽ dei.
⁊ apparitionẽ exterioꝛc᷑:lʒ modus huius apparitiois nonſit ſcriptus.
multa enim facta ſunt circa myſteriũ xpᷣi que nõ ſunt ſcripta.vt hr in
fine huiꝰeuagelu. Hocidez vr inuere qð ipſe ioãnes dixit.vt hr ĩfra.

eo. ca. Qui miſit me baptiçare in aqᷓ ille mihi dixit.ſuꝑ queʒ videris
n. ſubdit ai 4 fſpüzdeſcendẽtẽ ⁊c.ꝭ:deſcribit᷑ cõmẽdatio ioãnis ex noĩe cũ dicitur.
b( Et lux in tenebꝛis lucet.Licʒ enim ipᷣm vbũ qð eſt lux ꝑ eẽn / f.

Lui nomen erat ioãnes.Iſtud nomen fuit ſibi impoſitũ nõ ex hu/
mana diſpoſitione.ſed diuina pꝛeoꝛdinatione.vt habetur Luce.i.⁊
ideo reſpondebat pꝛopꝛietati interne.ſcilicet plenitudini gratie. Jo/
nes enim interpꝛetatur:in quo gratia.⁊ ideo fuit idoneus ad pꝛecur/
rendum ante illum qui eſt auctoꝛ gratie.ſᷣm ꝙ dicitur infra.eodẽ ca.

Bratia ⁊ veritas ꝑ ieſum chꝛiſtum facta eſt.Simile inuenitur in ve/

teri teſtamento quia abꝛaham Iſaac ⁊ iſraelſic nominati ſunt ex di/

uina oꝛdinatione.ad deſignãdum eoꝛum pꝛopꝛietatẽ.Quarto deſcri
bitur eis cõmendatio ex offici nobilitate. cum ſubditnrnrr.
gBDHic venit vt teſtimoniũ perhiberet de lumine.i.de filio dei ĩ mun

dum veniente.hoc autem teſtimonium perhibuit pꝛedicãdo eius ex
cellentiam vt habetur infra.eodem capi.Ipſe ẽgꝗ poſt me venturꝰẽ.
cuius non ſum dignꝰvt ſoluam coꝛꝛigiã calciamenti eiꝰ. Similiterte
ſtimonium phibuit baptiçando in aqua.vt ꝑ hoc deſignaret illum ꝗ

erat venturꝰ baptiare in ſpiritu ſancto.ꝓpter qð foꝛma baptiſmi io/
ãnis erat in noĩe venturi.vt hẽtur Act.io.Sicut enĩ ꝓphete antigtuʒ
denunciabant aliquãdo futura non ſolũ verbis ſed etiã factis.Quod
patet de hieremia ꝗ poſuit cathenam in collo ſuo vt verbo ⁊ facto p/

nũciaret captiuitatè futurã regis ⁊ ciuitatis vt hẽtur.⁊2. Sic ioãnes

baptiſta pᷣdicãdo ⁊ bapticãdo ãnũciauit aduẽtũ redẽptoꝛis.Finis ãt

ſui offici tangitur.cũ ſubditur. h¶ Ut oẽs crederent ꝑ illũm.non
dicit ĩ illuz.qꝛ ad hoc finaliter pᷣdicabat.vt populus crederet in xpᷣm
venturũ.Notandũ etiã ꝙ illud qð dicit᷑ hic.Oẽs crederent ⁊c̃.refer
tur ad illud qð ſupꝛa dictũ eſt. Suit homo miſſus.qꝛ hic loquebatur

lon erat ille lux. PHic tollit occaſio erroꝛis.

vt ſupꝛa dictũ eſt. i tollit occ.
a dixerat de ioãne tot magnifica.poſſet ali

Ex hoc enim ꝙ euangel

generaliter iedde loquitur angelus.ſed ſolũ excellentibus
iſt

quis credere ꝙ eius aduentus ſufficeret ad ſalutem generis humani
ſicut ⁊ de ipſo multi ſunt opinati ipſum eſſe xpᷣm ꝓpter excelletiã ſue
ſdãctitatis. pꝓpter qð ſacerdotes iudeoꝛum miſerunt ab hieroſolymis

ĩterrogantes ſi ipſe eẽt xpᷣs.vt habet᷑ eodẽ ca.⁊ ideo euangeliſta oſten
dit ꝙ eius aduentus non erat ſufficiens ad ſaluandum bumanũ ge/
nus.dicens. Non erat ille lux.ꝗ poſſet mentes hoium luce gratie illu
ſtrare.ſed tantum erat pꝛecurſoꝛ huius lucis.ideo ſubditur.

k ¶Sed vt teſtimoniuz perhiberet de lumine. Modus autem teſti/

icandi iam pꝛedictus eſt in parte immediate pꝛecedenti. Sed con/
tra hoc videtur eſſe illud quod dicitur Eph.ꝭ.Eratis aliquãdo tene/
bꝛe.nunc autem lux in domino:⁊ ſic ratio lucis conuenit cuilibet iu
ſto:⁊ per conſequens ioanni.Dicẽdum qꝙ lux gratie dupliciter acci/
pitur in ſcriptura.Uno modo per eſſentiaʒ.⁊ ſic ſoli deo conuenit:⁊
appꝛopꝛiatur filio ĩ diuinis ſicut ⁊ alia que pertinent adnoticiam.⁊
ideo pꝛopꝛietas huiꝰ lucis de ioanne negatur.ſed de chꝛiſto affirma

tur. vt ſtatim patebit. Alio modo accipitur lux per participationeʒ.

⁊ hoc bene conuenit ioannia alus ſanctis.⁊ ſic loquitur apoſtolus in
auctoꝛitate pꝛedicta. l ¶ Erat lux vera. Poſtq; euangeliſta decla

rauit miſſionez pꝛecurſoꝛis.hic conſequenter agit de aduentu redẽ
ptoꝛis. Et diuiditur in tres.qꝛ pꝛimo oñditur neceſſitas huius ad/

uentus.ſecundo inde conſequens fructus.ibi.Quotquot auteʒ.ter-
tio veniendi modus:ibi.Et verbum caro factum eſt.Circa pꝛimum
conſideranduzʒ ꝙ ratio naturalis eſt defectiua in cognitiõe diuinoꝝ

qꝛ non attingit ad eoꝛũ cognitiõem niſi ꝑeffectus ꝗ diſtant a deo ĩ in/
finitũ. Itẽ reuelatio de diuinis ĩ veteriteſtõ erat imꝑfecta.qꝛ ſub ve/
laminib? figuris.ꝑꝑ qð añ xpi aduentũ hoĩes multipliciter errabãt
circa cognitionẽ diuinoꝝ. vt pʒ inſpiciẽti illius tꝑis decurſum.⁊ ideo
aduent xpi in mundũ fuit neceſſariꝰ ad illuminandũ hoies in cogni
tione diuinoꝝ ſᷣm ꝙ ipſemet dicit infra.i9.Ego in hoc natus ſuʒ ⁊ ad
boc veniĩ mundũ vt teſtimoniũ ꝑhibeã veritati.ideo videmꝰ ꝙ poſt

eius aduentũ idolatria ceſſauit qſi ꝑtotũ mũdũ.ſicut fuerat ꝑ cacha

riam ꝓphetã pᷣdictũ ca.
iʒ. Et erit in die illa dicit
dñs diſperdã noĩa idolo
ruz de terra. aũt xpᷣs
ſit lux ſufficiens ad taleʒ
illuminatiõem oñdit tri
plici ratiõe.pᷣma rõ ꝓce
dit ex lucis huiꝰveritate
⁊2 ex ipſiꝰ pũ tialitate.3
ex euidenti eiꝰ mãifeſta è
tiõe.ſcdᷣa tãgit ibi. In mundo erat.tertia ibi. Mũdus ꝑ ipſũ factusc᷑.
Circa pᷣmũ aduertendũ ꝙ aliquid dicit᷑ verũ tripliciter. Uno modo

minẽ venientẽ in hůnc mudũ. In

gnouit. In pꝛöpꝛia vẽit: ⁊ ſüi eũ
non recepunt. Quotquot auteʒ

qꝛ diſtinguit contra falſũ.ſecundo qꝛ diſtinguitur contra figurale in/

qtũ figura recedit a ꝑpfecta rei veritate.tertio q; diſtinguit᷑ cõtra ꝑti
cipans.qꝛ illud quod ẽ tale ꝑ ꝑticipatõeʒz deficit a ꝑfectione illius qð

eſt tale per eẽntiã.Lumen ergo rõnis naturalis in cognitõe diuinoꝝ
pᷣmo deficit a rõne vere lucis.qꝛ ⁊ ſi per eò philoſophi habuerunt de

deo aliquã cognitõem.fuit tamen admixta erroꝛibꝰmltis.ppter qð
dicit᷑ ad Ro.i.Cũ cognouiſſent deũ non ſicut deũ gloꝛificauerũt aut
gras egerunt.ſʒ euanuerunt ĩ cogitatõibus ſuis.⁊ obſcuratũ eſt inſi/
piens coꝛ eoꝝ.Et hoc pʒ in Ariſtotele.ꝗ inter alios philoſophos dici/

tur verius ſcripſiſſe.⁊ tamẽ in pluribꝰ deuiauit a veritate.ſicut patet
de mundi eternitate.de ĩtelligentiaꝝ numero ⁊ eaꝝ felicitate.quoꝝ
ꝓſecutõem cauſa bꝛeuitatis omitto. umẽ verocognitõis diuinoꝝ
qð fuit ĩ veteri teſtamento deficit a rõne vere lucis.qꝛ licet habuerit

veritatem abſq; admixtione falſitatis.tñ ipſa erat figuralis ⁊ quaſi
vmbꝛa veritatis. Lumẽ vero cognitiõis euãgelice tertio mõ deficit

a ꝑpfecta lucis vitate.qꝛ lz vera ⁊ aperta ſit.tñ eſt participata.Luxãt

diuina hoc mõ dicit᷑ vera qꝛ eſt lux ꝑeẽntiam.Et ex boc ſequit᷑ ꝙ ipᷣa

ſit ſufficiens ad oĩum illuminatiõem.qꝛ ꝙ eſt tale ꝑ eẽntiaʒ.ẽ canſa
oĩum alioꝝ:ſicut ignis ẽ cã caliditatis in oĩibus alus.vt hẽtur.2.me/⸗

thaphyſice.Talis aũt lux appꝛopꝛiat᷑ filio.vt dictuz eſt. ⁊ ſic pʒ pᷣma

rõ ſue efficacie ad illuminatiõem gr̃e.que tangit᷑.cuz dicit.Erat lux

va ſine falſitate ſine vmbꝛa.⁊ ſine ꝑticipatiõe.ſed lux ꝑ eẽntiazʒ.ideo

ſequit᷑. a ¶ Que illuminat oẽm hominẽ.quatum in ſe eſt.qꝛ ſialig
non ſunt illuminati.hoc eſt qꝛ ſe ſubtrahunt ab influentia lucis.põt
hoc eẽt intelligi de lumine nãlis rõnis q̃ ſe extendit ad oẽs etiã pecca⸗/

toꝛes.⁊ ẽ quedã ꝑticipatio diuine lucis.vt pʒ ex pꝛedictis.

b¶ Uenientẽ i hunc mundũ.ꝑ h̊ nõ eſt intelligẽdum ꝙ hoies añ fue /
runt ĩ alia vita vnde venerint ĩmundũ iſtũ.vel ꝙ aĩe fuerinta pꝛin ⸗
cipio mundi create.ſicut intellexerũt alig heretici. Sʒ euangeliſta
vtit᷑ tali mõ loquẽdiad denotandũ ꝙ aĩa intellectiua dat ab extrin/

ſeco ꝑcreatiõem.⁊ dr̃ hic ipſe hõ eodẽ mõ quo ꝑs pᷣncipalioꝛ rei dicit
ipa res.vt hẽtur.io.ethicoꝝ. c
ex pñtialitate. Ad cuiꝰ intellectũ ſciendũ ꝙ aligꝗd or̃ eẽ alicubi tripli
citer. Uno mõ per potẽtiã. ſicut rex ẽ in toto regno. Alio mõ ꝑpñtiã
ſicut rex ẽ in aula ſua.qꝛ oĩa q̃ ſunt ibipatent ei aſpectui. Tertio mõ

ꝑeẽntiam.ſicut rexẽ in loco ſuo determinato.cui ꝓpoꝛtionatũ ẽ coꝛ
pus eiꝰ.deus aũt pñs ẽ vbiq; hoc triplici mõ.qꝛ eius vtus ad oĩa ſeex
tendit.⁊ qꝛ oĩa ſunt nuda ⁊ apꝑta oculis eiꝰ.⁊ etiã qꝛ pñs ẽ vbiq; ꝑ eẽn ⸗
tiam.qð pʒ.qꝛ nõ ſolũ dat eſſe rebus.ſed eas in eſſe ↄſeruat ↄiungen⸗

pᷣncipia rerũadinuicẽ.hoc aũt non põt eſſe ꝑ aliqð qð ſit mediũ inter

ipᷣm ⁊ creaturã.qꝛ nulluzʒ ẽ tale mediũ.Et ideo oʒ ꝙ hoc faciat per ſe

ipſum vbiq; pñtialiter ⁊ ꝑ eẽntiam exiſtentẽ.⁊ ſic pʒ ꝙ cũ diuina lux

ſit idem qð ipſe deus.ꝙ ipſa ſit efficax ad pᷣdictam illuminatõem ꝑꝑ
ſuaʒ pñntialitatẽ.Et hec rõ bꝛeuiter tãgit.cũ dici᷑. In mũdo erat.no

°

an e eni mundi intelligit᷑ vniuerſitas creaturarum.
E nõ ſit euidens in ſe.ẽ tñ euidẽs ĩ ſuo effectu.ſ.in vniuerſitate cre/

aturarũ a deo ꝓductaꝝ.ex qᷓrum pulchꝛitudine ⁊ oꝛdine lux dina ẽt
põt in nãli rõne cognoſci.ſcõzʒ ꝙ dicitur Sap.iʒ.A magnitudine ſpe
ciei creaturarũ poterat creatoꝛ hoꝛum viſibilitercognoſci.ad Ro.i.
mnuiſibilia dei a creatura mundi.i.ab homine.per ea que facta ſunt
intellectacõſpiciuntur ⁊c.Et hec ratio tangit.cum dicitur. Et mun⸗
dus per ipum factus cẽ̃.qꝛ nomiĩe mundi omnis creatura intelligit᷑.vt

dictum eſt.que ducit in cognitiõem creatoꝛis ſicut effectus in cogni/
tionem ſue cauſe. e ¶ Et mundus eũ.Hic remouet quãdam obie/
etionem.qꝛ cõtra pꝛedicta poſſet obuci ꝑ hocꝙ videmꝰ młtos homi

nes non herecognitiõem dei.Et ipſe rũdet ꝙ h̊ non eſt ex defectu lu

f

lux vera:que illuminat omnẽ ho

muͤndo erat:⁊ mũdus pꝑèr ipſuʒ
factus eſt:ẽt mũdus eum non co

In müdo. Hic tangit᷑ = rõ ad idẽ

Et mundus ꝑ ipCʒʒ. Pic ponit᷑ ʒ rõ ad idẽ ex euidẽtia lucis dĩne.qꝛ

cis. ſed magis ex malicia hoium ab ea ſe auertẽtiũ.d. Et mudus

eũ nõ cognouit.Noĩe mũdi intelligũtur peccatoꝛes mundialr
viuètes.⁊ iõ aliter accipit᷑ mudus q; in ꝑte pᷣcedẽeti.qꝛ ibi acci⸗/
pit᷑ p eſſentus rerũ.hic pꝛo malicus houum. H
n pꝛopꝛia venit.i.in mundo quẽ ipſe fecerat venit ꝑ carnis
aſſumptõem.⁊ ſic fuit ibi nouo mõ.vel aliter.In ꝓpꝛia venit.i.
in iudeam que dicebat᷑ terra dei.vt patʒ in pluribus locis vete

ris teſtamenti. g ¶ Et ſui eum nõ receperũt.i.iudei. qꝛ in ve/

teri enainer⸗ dicũ
„ . ceig ors tur populus peculi
recepunt eum:dedit eis pot eſta⸗ aris ipſius dei. quia
. , . „,„ — .
in nomine eius. Qũᷣi nõex ſangui patiue crediderunt
nibus:nẽq; exvolũtate carnis:ne briſio⸗ſcndiung
qᷓ ex volũtate viri:ſed ex deoͤnati ſueratpdictuʒ ie.
ſunt.Et verbum caro factuʒ eſt: in lapidem offenſio
nis ⁊ in petram ſcã/

dali duabus do mibus iſrael. h¶ Quotquot autem recepe/
runt eum. Hic cõſequenter ponitur aduentuschꝛiſti vtilitas ſi
ue fructus.⁊ diuiditur in duas.quia pꝛimo oſtenditur pꝛopoſi⸗/

tum.ſecundo remouetur quoddam dubiũ.ibi.Qui non ex ſan/
guinibꝰ. Circa pᷣꝰ ſciendũ ꝙ ſicut vbum incarnatũ ẽ ve fili dei

nãlis.ita illi ꝗ fiũt mẽbꝛa eius ꝑ fidẽ foꝛmatã efficiunt filq ado

ptiui. ⁊ in hoc apparet vtilitas nobis pueniens ex ſuo aduetu.

⁊ eſt H quod dicitur. Quotquot ãt receperunt eum.credendo.

¶ Degit eis ptãtẽ filios dei fi.ꝑ regeneratõʒ baptiſmi.qꝗ nõ dat

niſi pfitẽtibꝰ fidẽ xpᷣi ꝑſe ſi ſint adulti.vel ꝑ aliũ ſi ſint ꝑuuli.

k ¶ Qui nõ ex ſanguinibꝰ. Pic cõſequẽter remouet dubiũ.quia
poſſet foꝛte aligs credere ꝙ hec generatio eẽt ꝑ modũ gnãtõis

carnalis.iõ hoc remouet.dicẽs.Qui nõ ex ſanguinibꝰ ⁊c. Licet

eni ſanguis in latino plurale nõ habeat.pʒ tamẽ ĩ greco.⁊ideo
trãſlatoꝛ vt ſequeret᷑ veritatẽ textus nõ curauit de regulis grã
matice tràſferes in plurali.Ex ſanguinibꝰ. Ad generationẽeni
carnalez ↄcurrit duplex ſanguis qꝛ ex parte matris requiritur
ſanguis menſtruus pꝛo materia:ex parte viri requiritunr ſemen
in quo ↄſiſtit virtus foꝛmatiua.hoc aũt ſemẽ reſiduũ alimẽti

ſanguinei.q; nutritiua miniſtrat mãm ipſi gnãtiue. hoc tñ reſi
duũ quod trãſit in ſemẽ dealbatũ eſt ꝓpter maioꝛẽ digeſtionẽ

Iſtos igit᷑ ſanguines excludit euãgeliſta a gnãtiõe ſpũali.dicẽs
eq; exvolũtate carnis
pcarnẽ hic ĩtelligit᷑ femĩa que paꝝ participat de rõne reſpectu
viri ꝓpter hoc noĩatur caro.Geñ.⁊2. Poc nũc os ex oſſibꝰ meis

Qui nõ ex ſanguinibꝰ nati ſunt. l

⁊ caro de carne mea.copula ãt maſcłli ⁊ femie reqꝗrit᷑ in carnali

gnãtione.ſic in oĩ alia actione nãli regrit᷑ ↄiũctio actiui paſſi/
ui. ⁊ hec copla maris⁊ femĩe exciudit᷑ a gnãtione ſpũali.cũ dici
tur. Neq; ex volutate carnis neq; ex voluntate viri. Aliter pöot
exponi:ita ꝙ ꝑ volũtatẽ carnis intelligat᷑ ↄcupiſcẽtia large lo⸗/
quẽdo de volũtate.pꝛout accipit ꝓ appetitu ſenſitiuo.ꝑ volun
tatẽ viri intelligat appetit ĩtellectiuꝰ.qꝛ vterq; appetitus con
currit in gnãtione carnali hoĩs.Appetitꝰ ſenſitiuus vt moues.
ĩtellectiuꝰ vt conſentiẽs.⁊ hoc remouet᷑ a gnãtiõe ſpũali.cũ di
citur. Neq; ex volũtate carnis ⁊c.quałr aũt fiat gnatio iſtaoñ/
ditur cũ diciẽł. m ¶ Sʒz ex deo nati ſunt.iĩquan tũ hoĩes a deo
recipiẽtes gratiã trabunt᷑ quodãmodo ad nãm diuinam: quia
per domũ gratie efficiunt᷑ conſoꝛtes diuie nature.vt babet.⁊.

Pet.i.Per queʒ maxima ⁊ pcioſa nobis pꝓmiſſa donauit.vt ꝑ

hec efficiamini diuie ↄſoꝛtes nature.Ex pꝛedictis pʒ ꝙ fili car⸗
nales ptrahunt quandã maculã ⁊ feditatẽ ex ocſeſn ati⸗
2
bũ caro factũ eſt. HPic ↄſequẽter onñdit modũ verbi ĩmũdũ ve⸗
nientis.qꝛ nõ venit vbi pᷣus nõ erat.ſed qꝛ nouo mõ ibi incepit
eſſe.ſicut rex ꝗ pᷣus eſt in aliq̃ ciuitate ꝑ ſui potentiã tm̃.qñ ve/⸗
nit illuc ꝑſonaliter ĩcipit eſſe nouo mõ.ſ.p ſui pntiam.ſic deꝰſi
lius ꝗ pᷣus erat ĩ mundo per potẽtiã pñtiã ⁊ eẽnti.vt pʒ per p/

nis.nõ ſic aũt filu ſpũales.ſed magis nobilitatẽ. n

dicta.venit ibi nouo modo.ſcilz ꝑ carnis aſſumptõem.⁊ hoc eſt

quod dicit᷑.Et verbum caro factũ eſt ⁊ hitauit ĩ nobis.Ex Bvyer

bo.verbũ caro factũ eſt. Euchites accepit occaſionem errandi

dicens:ꝙ ex verbo ⁊ carne facta eſt vna natura ſicut ⁊ vna ꝑſo⸗/
na.ſed hoc manifeſte patet falſum ⁊ impoſſibile.qꝛ illa natura
eẽt ↄpoſita ex verbo ⁊ natura hũana.⁊ ſic verbũ veniret in co/
poſitionem alterius. hoc aũt eſt impoſſibilie. quia omne quod
ↄponit᷑ alteri ẽaliquo mõ ĩ potentia.potentiadt nullomõ pot
eſſe in verbo cum ſit actus purꝰ.ergo ⁊c̃. Item ſi eſſet poſſibile
vnam nãm ex ambabus fieri.illa tamen nõ eſſet natura hbuma
na nec diuina.qꝛ natura cõpoſita ex duab non eſt aliqua illax
ſed aliquid aliud reſultans ex ipſis vt pʒ de mixto ex elemẽetis.

.
eiamnniſotizt

encige400

S=e
=

⸗
S=

— — —
— = — —
= = = =

=⸗
=

ſſpneneathone

mpltliut

iintnicinſe

(yenicideoſntt

ßſſſlfli.

Cineetcͤde⸗
ſelgennib
4
nurtdunanaß⸗
Pabnngiluimt
ennreltinmnit
Ieturanſtum
icngedeope
Euumhnnetdi
Gplietnöheb
ftebtciindpe
Pticfuffirſd
ſotnpſfinod
mmynliglnröͤt
Pitingperdo
ſhmnihernn
iigmipanh
innrlinneiſe
pltpoſtid.
Cnungeinnede
Puiietceogi
Einheſi
Melsigematc
hline
hilſthcteſenc
uninin⸗
ſeſccekig
ſnocloehnin
tlipniſnen
(enocodic
ueſtſbitnaa⸗
vſhſodenonin
ggignitont
ikicinege⸗
ttcaponli
Klentorre
lildretitc
ginemen
Mre g

—,2

— —

S==

—
— =—
S=
—

— —
= –
S—

—
S
—,

4

=.
S

=
