ind rnit ERurlani xpᷣi reſurrectionè ſe alit nõ credituꝑ eůä. Aſta duo noĩa ſi ↄiũgit.qꝛ ſimon fuit nomẽ eiꝰ pᷣmũ.petroãt erat no
u⸗ nnie l¶ Rũdit thomas.nõ ſolũ coꝛde credendo ſʒẽt oꝛe ↄfitendo.qꝛ iné ſibi de nouoa xpo ipoſitũ.vt ſupꝛa declaratuʒ ẽ ca.i.ſequitur.
ctiotchin ern vtrũq; reqrit᷑ ad ſalutẽ vt frequẽter dem ẽ ſupꝛa. m ¶ Ons a ¶ Et alij ex diſci.eiꝰ duo.iſtos ũ expᷣmit noĩatiĩ.qꝛ erãt minoꝛes.ꝙ ãt
Ecin meus ⁊ deꝰ meꝰ.In ̊ maàifeſte ↄfitet᷑ deitatẽ ĩ xpᷣo ↄtra ꝑfidiã tot noĩa ꝓpꝛia hic expꝛimit.̊ ẽ ad maioꝛẽ expᷣſſioneʒ rei geſte.
ninna ſit⸗ arriani. Supꝛa.n.bñ vocauerãt ipm ieſũ dñm.ſʒ nõ vocabãt eũ b ¶ Dicit eis ſimon pe.va.piſca.Erãt enĩ paupes.⁊iõ ad ꝓcurandũ ne
vſwinn l deũ expſſe.licʒ dixerint aliq̃ pba ꝑ que eiꝰ deitas põt ĩtelligi:vt ceſſaria vite licite poterãt redire ad exercẽdũ negociũ qð ſine pctõö
ccntioben N patuit ex ſupꝛadictis. Sʒ thomas hic fcũs ꝑfectioꝛ ĩ cognitiöe poterat exerceri. Mattheꝰãt nõ redijt ad tractãdũ negociũ telonei.
ni iceoſen i pꝰxpᷣi reſurrectionẽ manifeſtatã ↄfeſus ẽ ibm deũ eſſe qꝛ vix aut nũqᷓ; põt ſine pctõ fieri.pꝑ qð paulus artẽ ſcenoſactoꝛiam
ta ſie 1S. it ei ie. qꝛ vi.me thoma credidiſti.Contrariũ vr ꝑ h̊ qð dẽ didicit:vt cũ neceſſitas occurreret vł vtilitas ecclie de laboꝛe ſuo vi
elgticn 6 ad hep.ii. Fidesẽ ſubſtantia reꝝ ſperãdaꝝ argumẽtũ nõ appa/ ueret.vt hr̃ ĩ actibꝰapłoꝝ.⁊o.ca. c Et exie. ⁊ aſcẽ.ĩ na.alienã eis
enk uſi e rentiũ.⁊ ſic pʒ ꝙ fides ſaltẽ qᷓ;tù ad actũ ñ põt eẽ ð̊ viſis. Utrũ accõmodatã vł locatã ſeu alio mõ licito adeptã.qꝛ a pᷣncipio ſi ne vo⸗
müͤhain ãt poſſit eẽ de eis q́;‚tũ ad habitũ nõ ẽ pñtis ſpeculationis.dDicẽ cationis nauẽ ⁊ retia reliquerãt. dð ¶ Et illa no.nihil pꝛẽ. fem̃ eſt
itis 50 ne dũ ꝙ thomas aliud vidit ⁊ aliud ce arganitaravictit yäylt captio ſequẽs manifeſte miraculoſa appareret. e ¶Wone aut
lrommnla ⁊ deitatẽq̃ in pn'ti videri nõ põt credidit. o ¶ Bti qui non vi fcõ ſte.ie.ĩ lit.nõ apparuit ſupaqua ſzi terra ſolida.ad ondenduʒ
tieliim G derũt ⁊ cre. In q̊ cõmendat alioꝛũ pꝛõptitudinẽ ad credẽdũ.et dpliꝰnõ erat cũ eis ĩ fluctibꝰ vite coꝛꝛuptibilis ſz magis traſierat ad
m bonnnſic in h̊ ſtat ↄſolatio nr̃a q nõ vidimꝰ a tñ credimꝰp doctrinã xpᷣi ⁊ ſtatũ vite imoꝛtalis. ſ¶¶Mõ tn cog.c. Siẽ eni ſupꝛa dcm̃ ẽ coꝛp
nikekeiſiſe apłoꝛũ xpᷣm vidẽtiũ ad nos deriuatã. Sʒ huic dicto vr̃ vprium glioſum ẽ totalr ĩ ptãte aie.⁊iõ ſʒ ꝛceptũ aĩe põt viſũ dinermode
riig heliil qð dr̃ Luce.io. Btĩ oculiꝗ vident q̃ vos videtis.Dicẽdũ ꝙ du / ĩImutare:⁊ pↄns cognoſci vłnõ cognoſci. g ¶ Diẽ ꝛcnungd pul
nn in 6 plex btitudo. Una rei qͥ ↄſiſtit pᷣncipalr in aſpectu ⁊ fruitiöe mẽtariũ hẽtis.i.aliqd qð poſſit decogꝗ ⁊ comedi. h ¶Rñderũt ei
inmoninn deitatis ⁊ ex ↄnti in viſione humanitatis xpᷣi: vt dem̃ ẽ ca.io.?ẽ 0b6 nõ. Credebãt.n.eũ aliquẽ mercatoꝛc ꝗ vellet piſces einere⸗
logisi e hac btitudine intelligit᷑ vbũ Luce.Alia ẽ btitudo ſpeiq bri p i Wicit eis mit. in dex. na. rete gine Hdeteenuainalkie lectum
de iregile, ſenti. ⁊ iſta ↄſiſtit imerito futur ptitudinis.⁊ iõ beatioꝛẽ q̊ mõ futurũ vt ad ↄna habeãt aium magis attentũ. H̊ ¶ Miſerůt ergo
4 S ꝗ plus meref.plꝰ ãt meret᷑ ꝗ credit ñ vidẽs qᷓ; vidẽs pᷣdicto mõ ⁊ iã nõ valebãat illud trahere pᷣ multitudine piſciũ.Ex à pʒ ꝙ piſces
pet —R T:£ꝛic ĩtelligit᷑ vbũ xpᷣi. Quinõ viderũt.G̃ ãt dem̃ licʒ ſit veruʒ.tñ illi fuerũt miraculoſe adducti.vł vtute dina de nouo foꝛmati.q; to/
ninlult, qᷓ;tũ ad pᷣmã ꝑtẽ nõ valet ad ꝓpoſitũ qꝛ apli quibꝰ xpᷣs lobat ta nocte ibi q̃ſierãt ⁊ nihiliuenerãat. ¶ Hicit g. Dic ↄnir ponit xpi
hin Gtncti) Tuce.io.nõ erãt beati in re.ꝑꝑ qð dicẽdũ ꝙ illud Tuce.io.ĩtel apparẽtis cognitio. Circa q ſciẽdũ ꝙ puritas mentis ⁊ coꝛꝑis maxi
ſnnini, ligit᷑ de viſione xpᷣi in pntia moꝛtali.que fuit multũ deſiderata me diſponit hoiem ad cognitionem dinoꝝꝑ.⁊ iõ ioãnes ꝗ ceietis pu/
utfeid

ſeꝑatã. f¶ Stetit ie. ĩ me.vt poſſet ab oĩbꝰvideri. g ¶ Et

dixit eis pax vobis. ſicut pꝛius exponat. h ¶ Deinde dicit

do.in iſta tertia oñdit humane nature vitatem. cum aplis comeden
do. In hacãt apparitiõe deſcribẽda ſic ꝓcedit ioãnes.qꝛ pᷣ ondit ꝗd

rioꝛ erat tãqᷓ; virgo citius alus cognouit xpᷣm.tũ ex ↄſideratiõe mira
culi facti.tũ qꝛ xpᷣs pᷣmo ei ondit ſpẽm cognoſcibilẽ. ꝑꝑ ſua puritatẽ.
2 B ẽ qð dr.Dicit ergo diſcipulus ille quẽ diligebat ieſus.i.ioãnes.
a ¶ Petro. Erat.n.ſibi familiaris.vt dem̃ ẽca.pcedẽti.⁊ iõ pꝛimo ape
ruit ei ↄceptũ ai. b¶ ñs ẽ. Sic eni vocabãt xpᷣm añ paſſionẽ.vt
ſupꝛa dem ẽ. c ¶ Simon pe.cũ au.qꝛ dñs ẽ:tunica ſuccinxit ſe.vt
cũ maioꝛi reuerẽtia accederet ad xpzs. D¶ Erat.n.nudus.i.paruʒ
veſtitꝰ: vt eẽt expeditioꝛ ad piſcatõis opꝰ. e ¶ Et miſit ſe ĩmar.vt

citiꝰ veniretad Xpza 5/
notiõe. Hic dicit Beda Pl ſ= s Bili c ieſus
gtücns venit ad pen diſcipul⸗ ille quẽ diligebat ieſus
pꝛa aqs bulando.ſit fe petrò. Dñs eſt. Simopetr cuʒ
cerat pus.ſz magis pedi audiſſet qꝛ dñũsẽ: tunica ſucciĩxit
rancoatdd Se , ſe. Ert. n. nudus ⁊ miſitſẽ ima
ꝙnatãdo venerit. qꝛ tũc re. Alij auͦt diſcip uli nanigio ve.
nerũt. Mõ.n. lõnge ert aterra:
ſpů qſi cubitis ducẽtis trahẽtes re
te piſciũ. Ut & deſcẽderũnt iter

tunica ſuccinxit ſe vt ad
xpᷣm veniret.qð nõ feciſ
rꝗ viderũt pꝛunas poſitas: ⁊ pi

ſet ſi natãdo venire vel
let:nec ẽt peditãdo ꝑ ꝓ/
fundũ aque.qꝛ diſtabãt

a terra qſi cubit ducẽti⸗

vñ nõvr ꝙ in tãto ſpacio ieſus.Afferte de piſcibus quos

a morid ele eepꝛcdidiſtis nũc. Aſe cẽdit ſimõ pẽ
Bnaküne ge 5. illa erat tr?: ⁊ traxit rete iterra plenũ ma
tãta ꝙ in ea nauis pote· gnis piſcib cetu qnq̃gintatribꝰ.
rat currere qᷓ erat ſeptẽ Et cũ tqti eent: noẽ ſciſſum rete.
Ponn min dir z. Dicit isieſus. Denite pꝛidete
piſces magni ⁊ r̃tia ⁊ alia Et nemo audebat diſcubẽtin 1
nauis iſtrumenta.ꝑꝑ qd terrogare ei tu ꝗs es: ſciẽtẽs qꝛ
magis vr ꝙ petr' dni me ovñs eſt. Et venit ieſus ⁊ accepit

moꝛ quẽ feruẽter dilige/
ar ehſtine bulatlonis
uꝑ aqs qñ ad xpᷣm vene “M
rarc ſitt hee fererit. fAlu ãt di. na. ve.qꝛ nõ erãtita feruidi ſi⸗
cut petrꝰ. g ¶ Nõ eni lõ.erãt a ter.ſʒ qᷓſi cubi.du.trahẽtes rete pi/
ſciũ. In B allanal rõ q̃re cito venerũt pꝰ petꝝ.ſᷣm expoſitionẽ Be⸗
de aſſgnat᷑ rõ q̃re petrꝰ miſit ſe ĩ mare.qꝛ ꝑp paruã diſtãtiã ſine na/
Brie venire. Alia tñ expoſitio pbabilioꝛẽ:vt pʒ ex pᷣdictis.

panẽ ⁊ da bat eis: ⁊ piſcem ſilr.

Ut goõſcẽ.ĩ terrã vi.pꝛunas poſitas ⁊ piſcẽ ſupꝑpoſitũ.ij.illispꝛunis
i¶ Et panẽ.non ſuꝑ pꝛunas poſitũ.ſʒ ibi paratũ ꝓ refectõe eoꝝ. Iſta
enĩ dina vtute fuerũt de nouo foꝛmata ad maioꝛẽ diſcipuloꝛũ cõfir/
mationẽ ĩ fide reſurrectiõis xpi. k ¶ Dicit eis ie. affer.ð piſ.q̊s pᷣn
didiſtis nũc. Samiliarit eis loꝗt᷑ tãq; diſcipłis ad ↄfirmãdũ vitatez
ſue reſurrectiõis. Aſcẽdit ſimon pe.⁊tra.⁊c̃.piſcibꝰ.is3.nume
ruũ ⁊ magnitudinẽ expmit ad declarationẽ miraculi ex tãta captiõe.
⁊iteꝝ ex retis integritate.cũ ſubdit᷑.Et cũ tati eẽnt nõẽ ſciſſũ rete.

m Biẽ eisic. ve pea Inuitat eos dulcitad comedẽdũ ſecũ.qꝛ cũ eis

tũc comedit ad declaratõem ſue reſurrectõis.lz nõ expꝛimatur bie.
tionis certitudinẽ quã habebãt de ipo.pꝑquod ſubditur.
Scientes qꝛ dñs c.⁊ ideo fruſtra feciſſent de hoc queſtionem.

p¶ Et venit ieſus ⁊ accepit panẽ ⁊ dabat eis ⁊ piſcẽ ſiłr.i.eo mõ diui /

debat eis ⁊ diſtribuebat ſic añ paſſionẽ.ad declarãdũ ſuã reſurrecti
onẽ.Dicũt enĩ aliqui doctoꝛes ⁊ ſatis ꝓbabilit᷑ ꝙ ſic diuidebat ciba/
ria ſola manu ſicut aliꝰ cũ cultello.⁊ ĩ cognouerũt eũ cũ alus ſignis
ſicut ⁊ diſcipłi cognonerũt eũ ĩ fractiõe panis.Luce vltimo.
apoe iã tertio. Hic ponit᷑ huius apparitionis epilogatio.cũ dr.hoc
iam tertio manifeſtatꝰ ẽ ieſus. Uidet᷑ ꝙ deberet dici q̃rto.qꝛiam ali
as tres apparitiones deſcripſerat:vt pʒ ex pdictis. Dicendum ꝙ lr̃an
ſequẽs h̊ ſoluit.cũ dr. tte ſuis. ⁊ ſic pʒ ꝙ tm̃ enumerat h̊
apparitiões factas apłis. Pꝛima ãt apparitio quã deſcripſit fuit ſoli
marie magdalene.iõ nõ enumerat᷑ B.põt ẽt alr dici ꝙ li tertio refe/
rat᷑ ad diẽ apparitiõis.due ãt pꝛime facte ſũt ĩ vna die.alia facta ẽ in
die octaua.iſta ãt facta ẽ poſtea. Si ãt ↄſiderẽt᷑ iſte tres apparitiões
aplis facte. pꝛima declarat xpᷣi dĩnitateʒ.dãdo ſpm̃ ſcm̃.ſecunda re/
ſurgẽtis.idẽtitatẽ.vulnerũ cicatrices ondẽdo.ʒ humane nature ve/
ritatẽ comedẽdo. ſ ¶ Cüũ ergo pꝛandiſſẽt. Pic cõſequẽter deſcri/

bit euãgeliſta ꝗd xpᷣs exhibuit duobꝰ diſciplłis pᷣdilectl.Et pꝛimoꝗd

exhibuit petro.⁊? ꝗd exhibuit ioàni.ibi.Et cũ hoc dixiſſet. Pꝛima in
duas. qꝛ pᷣmo cõmittit᷑ petro ſ ecclłiam vniuerſalẽ regiminis offm̃
⁊“ ei pᷣdicit᷑ ſuũ martyriũ.ibi.Amen amen dico tibi.Circa pꝛimũ ſci
endũ ꝙ xpᷣs cõmittẽdo petro paſtoꝛale offm̃ ipᷣm ter examinauit de
dilectione. qꝛpaſtoꝛes eccłie debẽt deũ pᷣceteris hoib diligere.Ter
ẽt cõmittit ei offm paſcẽdi.qꝛ paſtoꝛ eccłie dz ſubditos paſcere tripli

cit ei iteꝝ: Simõioannis diligis
pi me: Atille. Etiaz dñetu ſcis qꝛ
ſcẽ ſuꝑpoſitũ: ⁊ panẽ.Dicit ẽis

as. Amẽ amẽ dico tibi: cũ eſſes

n ¶ Et ne.au.diſcum.inter.eũ tuꝗs es.nõ ꝑꝑ foꝛmidinẽ ſʒ ꝑꝑ cogni/

ci pabulo. ſ. vitatis verbo. vite exẽplo. tẽpoꝛali ſubſidio. hoe C

quod dr. Cum ergo pꝛandiſſent.refecti beneficio oĩbuscõiter
exhibito. t ¶ Dixit ſimoni petro ieſus.volens ei bñficiũ ſpe⸗

ciale conferre. v ¶ Simon iodãnis.i.filiꝰ ioãnis. x¶ Dili ·

gis me plus his.q̃ſi expꝛeſſe dicat.ille ꝗ eligitur ad officiuʒ pꝛe
lationis debet deũ diligere p ceteris.qꝛ ſm ꝙ dicit beat Greg.
Tiñ debet excedere actionẽ populi vita pᷣſulis quantũ diſtata

grege vita paſtoꝛis.⁊ iõ videtur ꝙ ille ꝗ aliquem eligit ꝗd tale

officiũ tenet᷑ ſemg
Pẽõc iãtertio manifeſtatꝰẽ ieſus eæligere melioꝛc᷑. nõ
—o— re e tamẽ itelligii meli
diſcipulis ſuis:cũ reſurrexiſſeta oꝛ lr̃atioꝛ yl aſtuti⸗/
moꝛtuis. Cuʒ pꝛàndiſſent: di oꝛ. ſed ille qoibcõ
xit ſimonipetro ieſus. Simõ iõ itionibus penſatl
melioꝛ ẽ ad tale offi

Inis diligit mẽ plus bis: Dicit
di. Etiaʒ dñe:tu ſcis qꝛ amo te.
Diẽ ei: Paſce agnos meos:Di

cium.ad honoꝛem
dei ⁊ eccleſie vtili⸗

eligens vel pꝛomo

— rr AeE nens n attédit ad
amo te. Dic eiiteꝝ. Paſce ags bhonoꝛẽ dei ⁊ vtilita
meos.Dicit eitertio. Simõ 100 em ecleſte ſic ñ
Igꝗa o= Seriſtatoé6 petr r iudiciu diuinuʒ
nis amas me⸗ otriſtat eben euadere.ꝙ autẽ ßʒʒ
9₰2 Dixit eite rtio amas me: 7 di decretalez extra. ð
cit ei. Dñe tu oĩa noſti:tu ſcis qꝛ electõne. Cũ nobiꝰ
olim. ⁊ ca. Cũ dile⸗

gmote. Dic ei. Paſce oues me

. ſufficientẽ. hocẽ ß
iumioꝛ cigebas te ablabas vbi iudiciũ hamantun
volebaſ: cũàut ſenueris extẽdes pas talis nõẽ puni
man tuas ⁊ ali te cinget: ⁊ důͦ endus tn in mitnr
cetquotu nõ vis. Hoc aut dixit gmmittüt humão iu

ʒ᷑AAitcio icoꝛzecta pꝑ.
maioꝛa mala vitanda.q̃ tũ dĩno iudicio ſunt coꝛꝛigenda.vᷣm ꝙ
dicit Aug.i.li.de libero arbitrio.K y ¶Dicit ei ẽt one tu ſcij qꝛ
amo te.non dicit plus qᷓ; ali.ſed abſolute rñdet.qꝛ exꝑtus pꝛo

pꝛie fragilitatis in xpi negatione.nõ fuit auſus vltra ſe efferrei

xpᷣi dilectione.ſed quatitatem ſue dilectionis poſuit in iudicio
xpi qui ſecreta coꝛdiũ intuet᷑.ſequit᷑. 3 ¶ Totriſtat'c pe.quia

dixit ei 3 amas me.nõ fuit indignat ꝑꝑ vba xpᷣi replicantisto

tiens petitionẽ de dilectione.q̃ſi indignaret petrde h̊ ꝙ nõ ac
quie ſcebat ſibi xps pᷣmo vbo.ſed fuit turbat eo ꝙ ſciebat eum
ſcire ẽt oĩa futura.ꝑꝑ quod timuit ex tali replicatione ne chꝛi/
ſtus vellet ſibi pꝛedicere aliquem caſum ſuũ futurum:ſicut ſu
pꝛa. ca.i3. aſſerente petro. Aiam meam pꝛo te ponam.ſtatim p/

dixit ei ſuam negationem futuram.⁊ ideo merito timuit petrꝰ.
¶ Dixit ei dñe tu oĩa noſti tu ſcis quia amote.

pPpter quod. a xit 1 1
q.d. tu ſcis omnia pntia ⁊ futura.⁊ ideo tuſcis ꝙ nũc te diligo.

ſed quid ſit mihi futurũ neſcio.ſed tu ſcis. b Dicitei paſce

oues meas. ante bis dixerat. Paſce agnos meos. qꝛ in fidelib
tres ſunt gradus.ſ.incipientiũ pꝛoficientiuz.⁊ perfectoxꝝ.·illiꝗ

cit petro ſuum martyriũ.qꝛ pꝛelati eccleſie debẽt tantã carita/⸗
tẽ habere vt parati ſint ſe moꝛti exponere ꝓ grege.quod hic ex/
pꝛimit xpᷣs loquẽs petro para volice.Amè amen dico tibi cum

eẽs iunioꝛ cingebas te.i.ab aliqibꝰſupꝑfluis te reſtringebas:ta

mẽ h̊ erat p volũtate tuꝗ.ab alio nõ ↄpulſus.iõ ſubdit᷑. Et ãbu
labas vbi volebas. d¶ Lũ ãt ſenueris.i.imminẽte moꝛte.
e¶ Extẽdes ma.tu.ꝑ ̊ deſignat ꝓmptitudo petri ad martyriũ
tolerãdũ. f ¶Et ali te cinget. Fuit.n. poſit in cruce cũ choꝛ
dis ligatꝰ ⁊ nõ clauis affixꝰ:vt longioꝛ eet ipius cruciatꝰ.⁊ HB vo
catur hic cinctura. gEt ducet qͥ tu nõ vis.Eſt.n.iĩ boĩe diij
plex appetitꝰ.ſ. ſenſitiuus ⁊ ĩtellectiuus.⁊ vterq; aliqũ noiatur

voluũtas large loquẽdo qꝛ ſolus appetit itellectiuꝰ ꝓpꝛie dicit

volũtas.lz at appetit ĩtellectiuus in petro eẽt pꝛomptad mar

tyrium.tñ appetitus ſenſitiuus refugiebat.qꝛ morsẽ vltimuʒ

.

terribiliũ.⁊ eodẽ mõ fuit in xpᷣo ſicut dem̃ẽ ſupꝛa.iꝛ.ca.⁊ iõ diẽ.

5* ducet quo tu nõ vis.ire.ſ.ᷣm appetitum ſenſitiuum.
martyrio petri.ſcripſit enĩ hoc euangelium poſt petri martyri
qð pʒ ex ̊ ꝙ euangeliũ ſcripſit pꝰreditũ ſuũ de iſula hathmos
pꝰ moꝛtẽ domitiani iperatoꝛis:vt dem̃ ẽ ſupꝛa ĩ ꝓlogo huieua/

gelij. Petro ãt paſſus ẽ ſub nerone imꝑatoꝛe.ꝗ diu ante domiti

tatem ᷣm iudiciuz
eligentis. aliter aut

cti. ſufficit eligere

ſunt in duobus pꝛimis gradibus dicũtur agni.⁊ illi qui ſunt in
tertio oues noĩantur ⁊c. c¶ Amen amen dico tibi. Dic pꝛedi

ocãt dixit. Hec ſũt vba euangeliſte exponentis vba xpi de

=☚ä — — = —
—☛n
S=

⸗–—

— =Sw—, =ẽ —

= = e S=Z

EE

=
— —– =
S. = —
£☛ =
—

—
—
☛ —
= =
— = —
= —,
—
—
—
—
—,

— = —

SE
S =
=
—
S

— =
— S=
—
—
Seo .
= S
„α
—
—

=
= S
—
— = =,ꝰ,
=ẽ —
* =⸗, —
=
=

iwonmru ſe

ſirun dſrt

nbſene /
ribnitonee,
redias

Wliſouei

chrliſenfccbt
oſoͤhen i
eTuetabatice
tirsaniinhi
cttlai ipie

iſemlineb

ſiekitge dig

Veytſpudeneck

nelnonfian

eeboniedtgil

nefrnocatieer,
ſcin hdiei
ſcigoinesnden

in Airocir

Cchionesſnuin
Pvoticbolltonis
Neigfefümwenae
tögüͤdeiri
bginn
Ktinkr gos
Mlntnizninleg
onngdemme
ilngufnton
ſmhacsdttü⸗
ntrtirini⸗

6

lugnifnn⸗

,2

Glcckmpheiſen

(elfkletllscccie

ectihlntionisde
iwticitl

inſenhiin

ſefnenpennte

kn ſceglde

iheclo un if
geititaptzter⸗
hflirtobeiſfe
leierfenes

— —

WNS lle

ilun

4

= S=ẽ - =
S=e =S.v =ꝛ = ‚SS=Tẽ –—
= = Se
=
S.

S==
=☛ =—
S=e
—
S=
=

— —
+☛r
=——

Pegen
a N
W id
0d nench

n fitin,

ſſimih
lciinn
fiunnen
Winücwn

—

dn

ſaninin
rſicaen⸗
nöfunnis inken
ediccnanisotun
i. Ceirin
tigniſn ahe
ſütmube wN
tarui gunt
iniifemi
emngoepen
oinnoſinſafin
ctonninin

4

6
4

.

imnſis NMn
Enammmniti
euleienhnn,
64
mer mtlli

1 o

S

1

de e

dD
e

(Pꝛologus

anum imperautt. a BSignificans qua moꝛte clarificatu//
rus eẽt deũ. Martyriũ enĩ petri oꝛdinatũ fuit ad dei gliam.

b ¶ Et cũ G̊ dixiſſet. Pic oñditur quid xpᷣs cõtulit ioãni.Et diui

ditur in duas.qꝛ pꝛimo ponit᷑ cõmèedatio diſcipłi.⁊? ſui euange
li.ibi. Hic ẽ diſciplus.Pꝛima in duas.qꝛ pꝛimo ponit᷑ cõmẽda
tionis occaſio.⁊? ipſa cõmendatio.ibi.Dixit ei ieſus.Circa pꝛi/

mü ſciẽdũ ꝙ occaſioilliꝰ fuit vbũ petri querẽtis de ioãne.quod

expꝛimit᷑.cũdr.Et cũ ̊ dixiſſet.ſ.ieſus petro ĩponẽs paſtoꝛale
officium ⁊ ſue paſſi Mrotdle

eſignificasquͦa moꝛte clarificatu
Sicut enĩ in vete ⸗· Tus eet den. Et cũ hoc dixiſſʒ di⸗
riteſtamẽto pphe cit ei. Seq̃re me. Conuerſus pẽ
te Egniſtenlaͤr ali trus vidit illũ diſcipulũ quẽ dili/
vpian ti gebat ieſus ſequenté: q T rec
Silr xpᷣs poſtquaz buit i cena ſuꝑpectꝰ eiꝰ:⁊ dixit.
vbo impoſuerat e Dñe ꝗs ẽ q tradette: Hũc & cüʒ
tro paſtoꝛaleoffici vidiſſet petrꝰdicit ieſu. Dñe:hic
ſu mantyrium ice aut qd: Dicit di ieſus. Sic en ſo
pit ire. tunc dixit lo manere donec veni 3. Quid
betro Seaͤre me⸗ adteTu me ſequẽ. Exijt & ſer/
Polob⸗ pꝛedictis mno iſte er fres: qꝛ diſ⸗ cip uilus il
Lſic ꝑ illã ſequelã

Aü ſignificabat idem quod pꝛius petro p vba expᷣſſerat.

Qui ⁊ recubuit ĩ cena ſupꝛa pectꝰ eiꝰ ⁊cc̃. Per hoc at pʒ ꝙ iſte
fuit ioãnes qui ſcripſit iſta.nõ ad ſui iactantiã.ſʒ ad onñdẽdũ pe
tri excellẽtiã.cui xps cõmendauit eccłliaʒ magis q; ioãni.q;uis
eẽt ita familiaris ſibi. f¶ Büc ergo cũ vi.pe.dixit ieſu.do/
mine hic ãt qd. Diligebat enĩ petrꝰ ipm ioannẽ ſpeciali dilecti/
one.vt ſupꝛa dem̃ ẽ ca.pᷣcedenti.⁊ ideo volebat eũ habere ſociũ
in pꝛelationis officio ⁊ martyrio.iõ dixit.Dñie hic ãt ꝗd: quaſi
diceret.bonũ eẽt ꝙ iſte adiũgeretur mihi ſociꝰ gDiẽ ei ie.
Poſita occaſione ex vbis petri.ↄñr ponit᷑ bñficiũ collatũ ioan
ni.cũ drĩ̃. h¶ Sic eũ volo manere.Occaſione hꝰvbi dixerũt
aliqui ꝙ ioãnes nõ ẽ moꝛtu ſʒ cũ enoch ⁊ helia tranſlatꝰ ad pa

radiſum.Aluj ãt dicũt ꝙ in ſepulchꝛo ſuo iacet doꝛmiens.ex B

accipientes ſignũ.ꝙ in ſepulchro eiꝰ vr̃ quedã ſcaturitio mane
ꝑmodũ ebullitionis ſurgere.⁊ dicunt hi ꝙ hoc cãtur ex anheli
tu eius.verũtamen qꝛ ſtatutum ẽ hoĩbꝰ ſemel moꝛi.vt dicitur
ad Hebᷣ.o.iõ dicũt ipᷣm circa finem mũdi pꝛo xpᷣo paſſurũ.ꝓpt
hoc ſequitur. i ¶ Donec veniam.ſ.in fine mũdi ad iudiciũ.
ſziſta ĩpꝛobat Aug.p B qꝛillud quod hic dr̃a ſaluatoꝛe de ioãne
ponitur tanqᷓ; pꝛiuilegiũ ſeu bñficium ſpãle ioãni ↄceſſum.ſʒ
vo dicta eoꝝ hoc non eẽt veꝝ.ĩmo eẽt magis ioãni detrimẽtuʒ
ſi tãdiua dina fruitione retardaret᷑ alus aplis ĩ głlia exiſtentibꝰ
Pꝛopter qð dicẽdũ ꝙ xpᷣs reſpondet ad verba petri petentis
eum habere ſociũ in platione ⁊ martyrio dicens.Sic euʒ volo
manere.q̃ſi diceret.nolo eũ moꝛi per martyriũ nec ĩ hoc me ſe
qui.necẽt volo eũ ſequi me qᷓ;dtum ad pᷣlationis offm̃ in regimi/

ne yniuerſalis ecclie tecũ.ſed magis volo eũ occupari in quie/
ete cõtẽplationis.Donec veniam.nõ ad iudiciũ in fine mundi.

ſed ad vocãdũ eũ ad głiam celeſteʒ ð ſtatu huiꝰ mũdi.habetur
enim in legenda ſanctiioãnis ꝙ xpᷣs apparuit ei circa finẽ vite
ſue vocans eum ad gliam. k¶ Quid ad te.qꝛ ad petꝝ nõ per
tinebat ſcire ꝗd deus oꝛdinabat de ioanne ĩ futuꝝ ſicut dictuʒ
E apoſtolis Actl.i.Nõẽ vr̃jm noſſe tꝑa vel momenta que pater
poſnit ĩ ſua ptãte ⁊c̃.ſed tm̃ ꝑtinebat ad ipᷣm vbo xpᷣipꝛompte⁊
humiliter obedire.iõ ſubdit. Tu me ſequere. ¶¶ Exuti ſer
maiſte ĩter fratres.ſ.apoſtolos ꝗ erãt vniti caritate fraterna.
m¶ Oꝛ diſcipul ille nõ moꝛit᷑. DPũc.n.itellectũ ↄceperũt exver
bis xpᷣi.ſed ſtatim excludit᷑ iſte intellectꝰ.cũ dicitur.
n ¶ Et nõ dixit ieſus.qꝛ non moꝛit᷑.qꝛ ſcõm veritatẽ moꝛtuꝰfuit
vt ſupꝛa dem̃ ẽ in plogo huiꝰ euãgelj. o¶ Sed ſic eum volo

manere. hocẽ nõ p martyriũ me ſeꝗ.tũ qꝛ ĩ eo fuerat pꝛompti/⸗
tudo animi ad tolerãdũ martyriũ qñ fuit piectus in feruentis
olei dolium.iõ illud pꝛo martyrio ab eccłia colitur.quia ſcõm

ꝙ dicit btũs Aug.libꝛo de nuptis ⁊ cõcupiſcẽtia.Nõẽ ipar me
ritũ patientie ĩ ioãne qui paſſus nõ ẽ a in petro qui paſſionem
luſtinuit
anguftia ⁊ doloꝛe: vt dictũ fuit ſupꝛa ĩ ꝓlogo hꝰ euangeluj.⁊ ſu/
pꝛa ꝓxime. q ¶ Picẽ di. Poſita cõmendatiõe diſcipłi. hᷣ po/
nit᷑ cõmendat io ſui euãgelui.Et diuidit᷑ ĩ duas qꝛ pꝛimo ponit᷑
euãgelij cõmendatio.⁊? tollitur erroꝛis occaſio.ibi.Sũt ⁊ alia
multa. In pᷣma ergo ꝑte vr ſic.Hic ẽ diſciplłs ille.ſ.ioannes ð qͥ

Explicit euãgeliũ ſᷣm Joannẽ.

puerſus petr vidit.cc.qꝛ ceꝑat ire poſt xpᷣʒ ficut ⁊ petrus.

Donec veniã aſſumẽs aĩaʒ eiꝰ a coꝛꝑe abſq; tũ

ſaluatoꝛ imediate ante locut. xr¶ Qui teſtimonium pꝑhibet de
his.ſupple ꝗ vidit ⁊ audiuit.ꝓpter ꝙ ei teſtimoniũ ẽ efficax.ꝑꝑ qð
in pncipio ſue pꝛime epiſtole dicit.Qð audiuimꝰ.qð vidimus oclis
nxis.qð perſpeximus.⁊ manus nr̃e cõtrectauerũt de vbo vite.⁊ vita
manifeſtata eſt ⁊ vidimus ⁊ teſtamur. ſ ¶ Et ſcripſit B. Mos
n.erat ãtiquoꝛũ ꝙ illi ſcriberẽt hiſtoꝛiam qui vidiſſent.ppter qð di
citur hiſtoꝛia ad hiſtoꝛin qð ẽ videre.⁊ iõ ioannes qui audiuit verba
xpi ⁊ facta eiꝰ vidit.ↄueniẽtiſſime potuit ſeribere. t¶¶ Süt autez
H ⁊ alia. Hic tollitur erro/
ris occaſio.qꝛ poſſet foꝛ
te aliquis credere ꝙ ni/
hil aliud eẽt veꝝ de xpᷣo
niſi qð ẽ ſcriptũ ĩ B euan
gelio ⁊ alijs de xpᷣo:⁊ hoc
tollit cũ or.Sũt ãt ⁊ alia
multa q̃ fecit ieſus.q̃ͥ ſcri
pta nõ ſũt.Cuiꝰ cꝗ ſubdi
tur.cuz dr̃. ue ſi
ſcri.ꝑ ſin.qᷓ;tũ ad fcã ꝑti/
cularia ⁊ ↄditiões ⁊ cir/
cũſtantias eoꝝ ⁊ virtutẽ
x¶ Mec ipʒ ar. mun.i. ho
mines hꝰ mũüdi.
y¶ape poſ.eos qui ſcri.
ſunt libꝛos.Scã.n.⁊ vba⸗
ä xvbi n ſũt hoĩs tm̃.ſʒ dei:
qꝛ illa humanitas erat oꝛganũ dinitat.⁊ iõ nõ pñt ad ꝑplenũ ab hoĩibꝰ
explicari aut ẽt ↄpᷣhedi.qð pʒ ex hoc ꝙ a pᷣncipio ecclie ceperũt ſan⸗
cti ⁊ doctoꝛes libꝛos ſcribere ad explanationẽ vboꝝ ⁊ factoꝛũ xpᷣi:C
adhuc ad plenũ ñ ſũt elucidata.ĩmo ſi mũdꝰ duraret ꝑ mille millia
qnoꝛũ ⁊ ſꝑ ſcriberẽt᷑ libꝛi nõ elucidarẽt᷑ ad plenũ.qꝛ ſicut dem̃ ẽ.fcã
ſũt ⁊ dicta deiq ſũt nob incomphẽſibilia ꝑꝑ eoꝛũ excellẽtiã reſpectu
ĩtellect nr̃i.⁊ iõ debemꝰ ſubingare ⁊ captiuare in obſequũ xpᷣi intel/
lectũ nr̃m. vt ei aſſentiẽtes ꝑ fidẽ queẽ in enigmate.tandẽ veniamꝰ
ad cõtẽplandũ facie ad facic.pꝛeſtante oño nro ieſu xpᷣo.ꝗ cũ patre ⁊

le nõ moꝛit. Et nõ dixit Ei ieſus.
nõ moꝛit:ſ̊ ſic eůz volo manere
donec veniaz: qd adte: Hicẽ di
ſcipuůlus ille ꝗq teſtimoniũ ꝑhibʒ
de his: et ſcripſit hec. Et ſcimꝰ
qꝛ veꝝẽ teſtimoniũ eiꝰ.Sũt aũt
⁊ alia mlta q fecit ieſus:q̃ ſiſcri
bant᷑ ꝑ ſingula nc ipᷣm arbitroꝛ
mundum capere poͤſſe eos qui
ſcribendi ſunt libꝛos.

ſpũ ſancto viuit ⁊ regnat in ſecula ſeculoꝛum. Amen.

¶ Hoſtilla fratris Nicolai de lyra oꝛdinis fratrum minoꝛũ ſuꝑ euã
geliü Joaänis finit. ¶ Incipit phemium eiuſdem in epiſtolis Pauli.
LCce deſcripſieam tibi tripliciter
Pꝛouer.⁊z. Qõ vbũ de ſapiẽtie õſcriptõe dr̃. Sapiẽtia
pau li apli pᷣncipalr ↄſiſtit in cognitiõe dñi nr̃i ieſu xpi ꝓ
roegdéptione humani generis paſſi.pꝑ qð dicit Paulus.i.
ad Coꝛ.⁊.Nõ iudicaui me aliꝗd ſcire ĩter vos niſi tm̃ ieſũ xpᷣm ⁊ hũc
crucifixũ. PHanc ãt ſapientiã deſcripfit triplr.ſ.lr̃is hebꝛeis.grecis.⁊
latinis.ſicut pᷣfiguratũ fuerat in deſcriptiõe tituli crucis ꝗ ſcriptꝰfu/
it hebꝛaice.grece.⁊ latine.ſicut hr Joã.io.Per G.n.ꝙ ĩ tribꝰ linguis
fcã fuit h̊ deſcriptio figuratũ fuit fidẽ xpᷣi crucifixi ꝑ totũ oꝛbeʒ foꝛe
gnãliter publicãdã.quod potiſſime impletũ fuit ꝑ doctrinã Pauli
apli ⁊ ſcripturã.pꝑ quod potuit dicere vbũ pᷣaſſumptũ.Ecce deſcri⸗/
pſi ⁊c̃. In quo notãt᷑ qᷣttuoꝛ cãe hꝰapli doctrine.ſ.effectiua.ſubiecti/
ua.finalis. ⁊ foꝛmalis.Circa pᷣmũ ẽ notãdũ ꝙ lz paulus fuit ſcriptoꝛ
hꝰ doctrine.qð notat᷑ cũ dr.Ccce deſcripſi.hoc tñ fuit miniſterialit᷑:
xpᷣs ãt pᷣncipaliter.ꝑꝑ quod dicit ad Gal.i.Notũ vobis facio fratres
euãgeliũ xpi quod euãgelicatũ eſt a me:qꝛ nõẽ ſʒ hoĩem.neq; enim
ego ab hoĩe accepi illud neq; didici ſʒ ꝑ reuelationeʒ ieſu xpᷣi.⁊ iõ qꝛ
xpᷣo reuelãte ⁊ dictante hac doctrinã deſcripſit.ↄueniẽter dicere po
tuit vbũ baruch.qpð hr̃ PHiere.ʒd.Exoꝛe ſuo loquebat᷑ ad me quaſi le
gens ĩ libꝛo oẽs ᷣmones iſtos ⁊ ego ſcribebam in volumine attramẽ
to. Baruch qui ĩterpᷣtat᷑ bñdictꝰ figura fuit apłiꝗ ↄſecutꝰ ẽ mĩam⁊
bñdictionẽ dei. Hieremias vo qui ĩterpᷣtat᷑ excelſus deo.ie um xpᷣm
figurauit quẽ deꝰ pr exaltauit ⁊ dedit illi nomẽ qõ eſt ſuꝑoẽë nomen:
vt dr̃ phil.⁊=.⁊ ideo bñ potuit dicere paulus aplus de xpᷣo.Ex oꝛe ſuo
loqᷣbat᷑ ad me q̃ſi leges in libꝛo.i.diſtincte ⁊ aꝑpte mihi renelando.et
ego ſcribebã ſᷣ̃m eiꝰ reuelationem in volumine attramẽto.eplas.n.
ſuas ſaltẽ aliq̃s vł ꝓ aliqua ꝑte eaꝝ manu ꝓpꝛia ↄſcripſit.vũ in fine
pᷣme epłe Coꝛ. dicit. Salutatio mea manu pauli.ſupple ſeripta eſt. D
enĩ mõ fignabat eplas ſuas ꝑ notarium cõſcriptas ne ſub noĩe eius
epłe a falſis aplis ſcripte a fidelibꝰ reciperẽtur. Circa ⁊?ꝰ ſciendũ ꝙ
ſicut in philo ſophia nãli coꝛpꝰ mobile eſt ſubiectü ſub rõe abſoluta
⁊ in partialibꝰ libꝛis ſub rõnibus determinatis.vt coꝛp mobile ad
ſitũ in libꝛo celi ⁊ mundi.⁊ coꝛpus mobile ad foꝛmam in libꝛo de ge⸗
neratione ⁊ coꝛꝛuptione.ſfic deus ſub ratione abſoluta ẽ ſubiectum ĩ
ſacra ſcriptura. in ptibus vero eiꝰ fub determinatis rõnibꝰ.vt in ve/⸗
teri teſtamento.ſub ratione creationis ⁊ gubernationis.⁊ ĩ nouo ſub
rõne redemptionis in generali. In epiſtolis vero pauli ſub ratione
magis determinata.ſ.ſub rõne redemptionis per ſuã paſſionem. iõ
Pauilus.i.ad Coꝛ.i.ꝛedicamꝰ xpᷣm crucifixũ:iudeis gdẽſ. andalu,
2

gentib àt ſtulticiã: ipſis ãt vocatis iudeis atq; grecis filiuz dei xpᷣm

„ – — —

ctinua rãgit᷑ cũ dr. Eam.ð qua dicit Actl.iʒ. Nos vobis eã annũciamꝰ

q̃ ad pres nr̃os repꝛomiſſio fcã eſt de xpᷣo ꝓ ſalute mũdi paſſuro.Cir/

ca tertiũ cõſiderandũ ꝙ cã finalis hꝰ doctrine ẽ vtilitas totiꝰ ecclie
ã̃ notat᷑ cũ dr. Tibi.i.ad vtilitatẽ tuã quia per hanc doctrinã intelle
ctam ⁊ oꝑe adimpletã hr vita gre in pnti ⁊ glie in futuro.de quo põt
accipi quod dr puer.3. Pꝛecepta mea coꝛ tuũ cuſtodiãt.longitudinẽ

eni dierũ ⁊ annos vite ⁊ pacẽ apponét tibi Dicit annos vite. q;tũ ad
vitã gre.⁊ longitudinẽ dierũ q;tũ ad vit glłie que eternitatẽ ĩcludit
nõ hʒ nomen: nec alicuiꝰ erit:qꝛ nulliꝰ noie titulat᷑.

a pte poſt.⁊ pacẽ.i.getem appetitꝰ.qꝛ de rõe finis vltimi ẽ ꝙ quietet
totalr appetitũ. Circa 4.ſ.cãm foꝛmalẽẽ ſciẽdũ ꝙ duplexẽ foꝛma
octrine.ſ.foꝛma tractatꝰ foꝛma tractandi.Soꝛma tractandiẽ mo
dus agẽdigꝗ triplex apud philoſophos.ſ.diffinitiuus.diuiſiuus.⁊ ꝓ
batiuꝰ. ⁊ B triplici mõ vtit aliũde apls.vnde ĩ epła ad heb.fidem diſ
finit dicẽs. Fides ẽ ſubſtãtia reꝝ ſperãdaxꝝ argumẽtũ nõ appa rẽtiũ

ſitr. i. Coꝛ. iz. gram diuidit dicẽs. Diuiſiones ât grarum ſunt:idẽ aut

ſpuũs ⁊ ſubdit.Alij qꝗdẽ per ſom̃ dat᷑ ᷣmo ſapientie ⁊c.ſiłr.i.Coꝛ.is.ex
xpi reſurrectione ꝓbat reſurrectionè gnãlem moꝛtuoꝛũ eẽ futuraʒ.

ſicut poſſibile ẽ ĩ tali mã. ⁊ pec foꝛmalis cã tangit᷑ cũ or. Criplr.de
põt accipi qð dr̃ Eccl.ꝗ. SFuniculus triplex difficile rũpitur.Soꝛma

vo tractatꝰↄſiſtit ĩ diuiſiõe doctrine. Dinidit᷑ ãt tota doctrina itres
ptes ſᷣm ꝙ tribus pcipuis gẽtibꝰ ſcribit.p Romanis qui pcellebant

alias gentes in potentia. 2? grecis qui pꝛecellebàt alias gentes ĩ ſapi
entia. tertio hebꝛeis quipꝛecellebant in diuine legis noticia. Roma
nis tm̃ ſcripſit vnã epiſtolã q̃ͥ p exponet᷑ ſic ẽ pᷣma reſpcũ aliax. ·
¶ Poſtilla Nicolai de lyra ſup ꝓlogũ ĩ epiſtolãad NRomanos.
Omani ⁊c̃. In hoc bꝛeui ꝓlogo adopendioſam manife/
1- ſtationẽ dicẽdoꝛũ in ſubſeq̃nti epiſtola tria breuiter tan
“ gunt᷑.qꝛ pꝛĩo deſcribũtur illi qbus epła illa ẽ deſtinata ⁊

quare ſcripta ẽ c motiua.ibi. Pos reuocat apłus.ʒtangit᷑ loc a quo
tranſmiſſa.ibi. Scribẽs eis a coꝛintho. Pꝛima ꝑs diuidit᷑ in duas.
q; pꝛimo deſcribũtur a regione ſiue patria.ibi. Partis italie.⁊? de
ſcribũtur a religione falſa.ibi. Hi puenti ſũt a falſis apłis.vbi circa
ceptionẽ tria tangũt.pᷣ deceptoꝛes.ibi.A falſis apoſtolis.⁊?foꝛma
öceptionis.ibi. Sub noĩe dni nr̃i ieſu chꝛiſti.ʒe mã in qua erant ðce
pti.ibi. Quia in legẽ ⁊ ꝓphetas erant inductiq;ẽtum. ſ.ad obſeruãtid
legalium ⁊ cerimoniarũ legis.ꝗbus tũ xpᷣs finè impoſuit.Circa cãm
finalẽ duo tangũtur.qꝛ pꝛimo ponitur reuocatio ab erroꝛe falſitati
ibi. Dos reuocat apłus.⁊? inuitatio ad cognitionẽ veritatis.ibi.Ad
veraʒ ⁊ euãgelicã veritatẽ.ex qua bꝛeui diuiſione ſatis patet partes
ꝓlogi. Circa vero tertiam partẽ que tangit locũ a quo tranſmiſſa eſt

epiſtola altercatio ẽ ⁊ doctoꝛũ ſaltẽ verbalis cõtronerſia.nam dicit

Paimo ab athenis ciuitate grecoꝛũ ſit tranſmiſſa romanis quos
nõ ipſe nõ petrus vel aliquis duodecim apoſtoloꝛuʒz pꝛimũ inſtruxit
ſz quidã iudeoꝛũ credẽtiũ ꝗ fide xpᷣi ab aplis pcepta veniẽtes romã
vbi pᷣnceps oꝛbis reſidebat que apud hieroſolymaʒ didicerãt roma

nis euãgeligauerũt. Oꝛigenes vo dicit eã miſſam a coꝛintho:cui con

ſonat finis pñtis ꝓlogi.cũ dr.Scribẽs eis a corintho.⁊ ꝓ iſto induci
tur quod ſcribit apls ca. vlt.pñtis epłe. Cõmendo vobis pheben ſo/

roꝛẽ nf̃am que ẽ in miniſterio ecclie queẽ chencris.chẽcris vero vt
dicit Oꝛigenes loc dr coꝛintho vicinus.ĩmo poꝛtus ipſius coꝛinthi.

parũ auctoꝛitatũ cõflictus diſſolui põt vt dicat᷑ pauluũ ptẽ epłe ſcri/
pſiſſe athenis.coꝛinthi vo ꝑfeciſſe atq; eaʒ inde romanis deſtinaſſe.

C ncipit pfatioſ⸗ ci Pieronymiĩ oẽs eplas ſci Pauli.
Rimũqrit᷑:quare poſt euãgelia q̃ ſupplem̃tũ le

. 1 gis ſunt:⁊ iqbꝰnobis exẽpla ⁊ pᷣcepta vinẽdiple
Iniſſime digeſta ſunt: voluerit aplłs has eplas ad

ſingulas ecclias deſtinare: Hac aũt cꝗ factuʒ videt᷑:vt.ſ.

initia naſcẽtis ecclłie nouis cauſis exñtibꝰ pᷣueniret: ⁊ vt

pñtia atq; oꝛiẽtia reſecaretvitia:⁊ poſt futuras excludẽt

q̃ſtiões:exẽplopꝛophetaꝝ:ꝗ poſt editq legẽ moyſiiqua

oĩa deimãdata legebant᷑:nibilominꝰtñ doctria ſua redi

uiua ſempꝑ ppli cõpꝛeſſere pctã:⁊ ꝓpter exẽplũ vinẽd
bæꝛos ad naazʒ etiã memoꝛiq traãſmiſerũt.Heide q̃rit᷑. Cur
nõ aãpliꝰ qᷓ; decẽ epłas ad ecclias ſcripſerit: Decem ſunt

enĩ cũ eaq dicit᷑ ad hebꝛeos. Nã reliq qᷓtuoꝛ ad diſciplos

ſpãlr ſũt poꝛꝛecte: vt oñderet nouũ nõ diſcreparea veti
teſtamẽto:⁊ ſe ↄ legẽ nõ facere moyſi:ad numeꝝ pꝛimo
rũ decalogimãdatoꝝ ſuas eplas ðᷣſtiauit: ⁊ quot ille pᷣce
ptis a pharaõe iſtituit libatos:totidẽ bic eplis a diabo

⁊ Bĩ pᷣncipio ꝓlogi.cũ dr̃. Romãi.⁊ ponit᷑ cã finalis vel

deã tm̃ deꝰ. Nos de egy virtutib⸗
berati mare ſicco ꝑtraſiuim⸗ pede:cũ inimicos nꝛos

ntib at ſiulticiq ipnis at voc iz dei rlm Aidolatrie pnitute edocetacqſitos. gtal
dei vᷣtutẽ ⁊ dei ſapiẽtiã hec igit᷑ ſapientia doctrine pauli q ẽ cã ſubie dolatrie nitu do eta aſitos Hã T duas tabu

las lapideas duoꝛũ teſtamẽétoꝝ figur hũiſſe virieru
ditiſſimitradiderũt. Eplaʒ ſane qͥ ad hebꝛeos ſcribit

Adã pauli nõ eſſe ↄtẽdũt:eo ꝙ nõ ſit eiꝰ noĩetitulata:
ꝓpter ſᷣmonis ſtiliq; diſtàtiã:ſj aut barnabe iuxta

tertullianũ:aut luce iuxta quoſdã:vel certe clemẽtis

diſcipuli aploꝝ ⁊ epiromane ecclie poſt aplosoꝛdi

nati.Quibꝰrñdẽdũ eſt:ſiꝓpterea paulinõ erit:qꝛ eiꝰ

Qð ſi icõueniẽs abſurdũq;ẽ:ipᷣiꝰmagis eẽ credẽda
ẽ:qtãto doctrie ſue fulget eloqo. Sed qm̃ apud he/
bꝛeoꝝ ecclias q̃ſi ðᷣſtructoꝛ legis falſa ſuſpitiõe habe
bat᷑:voluit tacito noie de figuij legis ⁊ vᷣitate xpired
dẽ rõn᷑:ne odiũ noĩs ĩ frõte pᷣtitnlati vtilitateʒ exclu
deret lectõis. Mõẽ ſane miꝝ ſieloquẽtioꝛ videat i ꝓ/
pꝛio.i.hebꝛeo qᷓ; i ꝑegrio.i.ĩgreco.quo cet᷑e eple ſũt
ſcripte pᷣmõe.Mouet ẽt quoſdã q̃re romanoꝝ epla

ipꝛimo ſit poſita:cũ eã nõpꝛio ſcriptã rõ manifeſtet.

MHã hanc ſe ꝓficiſcẽtẽ hierlymã ſe cripſiſſe teſtat᷑:cuʒ
coꝛĩthios ⁊ alios iã añ vt miſteriũ qð ſecũ poꝛtaturꝰ

erat colligerẽt:lris adhoꝛtatꝰ ſit. AUñ ⁊ itelligi qdaʒ

volũt ita oẽs eplas oꝛdinatas:vt pꝛĩa poneret᷑ q;uis
poſterioꝛ fuerit deſtinata: vt ꝑ ſingulas eplas gradi
bꝰo ad ꝑfectioꝛa vẽiret᷑.Romanorũ nãq; pliq; tãru/
des erãt:vt nõ ĩtelligerẽt dei ſe ga ⁊ nõ ſuis meritis
e ſaluatos:⁊ ob hoc duo ĩiter ſe ppliↄflictarẽt.idcir
co illos indigere aſſerit coꝛꝛigi: vitia gẽtilitat pꝛioꝛa
cõmemoꝛãs.Coꝛithijs aũt iã dicit ſcie gꝛaʒ eſſe ↄceſ
ſaʒ: nõtã oẽs icrepat qᷓ; cur peccãtesñ ierepauerũt

repᷣhẽdit:ſicut ait:Audit᷑ iter vos foꝛnicatio. Et ite
ruũ.Cõgregadvobis cũ meo ſpũtradẽ bmõi ſathane.
In ſcðdᷣa vo laudat᷑: ⁊ vt magis ac mag pꝛoficiãt cõ-/
monent᷑. Galathe vo iãnulliꝰ criminis arguũt᷑:niſi

Htĩ ꝙ callidiſſimis pſeudo aplis crediderũt. Ephe
ſij ſane nulla rep̃hẽſiõe:ſᷣ̊ multa laude ſũt digni:qꝛ fi/

dẽ aplicã ſeruauerũt. Philippẽſes ẽt mito mag col

laudant᷑ ꝗ nec audire quidẽ falſos aplos voluerunt.

Theſſalonicẽſes nibilominꝰin duabꝰ eplis oi laude

ꝓſeꝗt᷑:eo ꝙ nõ ſolũ fidẽ icõcuſſã ſeruauerit vᷣitatis:
zĩ pſecutõe ciuiũ fueritↄſtũtes etiq ĩuẽti. Coloſſeſes
aũt tales erãtvt cũabaplo viſi coꝛꝑalr nõ fuiſſet hac

laude digni hẽrent᷑. Et ſi coꝛꝑe iqt abñs ſſi:ſj ſpũ vo

biſcũ ſũgaudẽs ⁊ vidẽs oꝛdinẽ vim. De hebꝛeis vᷣo
qd dicẽdũẽ quoꝝ theſalonicẽſes ꝗ plimũ landati ſt
imitatoꝛes facti eẽ dñr: ſicut ipᷣe ait.Et vos frẽs imi
tatoꝛes facti eſtis eccliaꝝ deiq ſunt iindea.Eadẽ.n.
paſſi eſtis ⁊ vos a ↄtribulibus vꝛis: qͥ ⁊ illia indeis.
Apudipᷣos quoq; hebꝛeos eadẽ cõmemoꝛat dicẽs.
Nã ⁊ victis cõpaſſi eſtis:⁊ rapinã bonoꝝ vꝛoꝝcuʒ
gaudio ſuſcepiſtis: cognoſcẽtes vos hĩe melioꝛem
7 manentem ſubſtantiam.

C Incipit pꝛologus ſpãlis ĩ eplamad Romanos.

DO mani ſũt ꝗ ex iudeis ⁊ getibꝰ crediderũt.
r. Di ſuꝑba ↄtẽtione volebãt ſe alterutrũ ſuꝑ
pronẽ. Hã iudei dicebãt. Nos ſumꝰ ppls di
os ab initio dilexit ⁊ fouit:nos circũciſi ex genere

E

abꝛabe ſcã deſcẽdimꝰ ex ſtirpe:⁊ notꝰ retroapudiu

egypto ſignis dei ⁊ virtutibꝰ li⸗

grauiſſimi fluctꝰ iuoluerẽt. Mobis pluit mana dñs

li in deßto: ⁊ q̃ſi filijs ſuis celeſte pabuli miniſtrauit.

—
= —⸗=

⸗ 0 S
S= —— =
— — —
=SS

= –
S= S=
=2Ä
S —
— =
— —
——–
— —

—
= —
= =
— FñYu Aeed⸗
— =
=
☛
—
—
—

— £E
= —=
—,—
=rà
—
—
—
——
+—

Neenizinrin
eetcictb
Ennat G
fneſceſeiz⸗
ſencenegdin

“ lepocronnwn
(Eiinonrpeſt

eMmltrman
tNederipn

ſhanininoe
tnnlioſe
ſchrrogonſe
ſluconns

4

ofin,ui
ornicno

ebrältn.
gooidadd

inosmin
ndickut

Ceſüdinig⸗

mkorest

ſiechjeſee

Ploswon

Ueplsbr

Vanentan.

7
4

ai CN
Ar ſbfn
biis ſift

=

—

4
1
79

==

Pnmintn

1

intutt

1

menen ℳ

1.

eötünc D

bies ĩ iuio iter oñderet.Atq;ʒ vt ceta eiꝰcirca nosimẽ
iia bñficiataceamꝰ:nos ſoli digni fuimꝰ dei legẽ acci
D Rrvoc'etloctiei⸗ ancre:cinſche ngnoleol
tatẽ. In q̃ lege nobis ꝓmiſſus ẽ xpᷣs:ad quos ẽt iße tia vobis ⁊ pa .·Pꝛima adhuc ĩ duas.qꝛ pᷣmo ponit᷑ ꝑlone ſalutantis
ſe veniſſeteſtat? dices. NHon veni niſiad oues q ptie peſenptioteninil⸗ dante

rit. Equũ ne ẽ vt idola hodie deſerẽtes qbᷣab ini⸗
tio deßuiſtis nobis cõparemini:⁊ nõ poti ĩ pꝛoſelito
trũ locũ exlegis auẽtate ⁊ ↄſuetudie deputemini: Et d
poc ipʒ nõ merebamini:niſiqꝛ larga ſemꝑ deiclemẽę
tia voluit vos ad nĩaʒ imitationẽ admittere Gẽtes pꝓ
eni ecõtrario rñdebat. Quanto.n. maioꝛa erga vos

eẽèé mõſtrabiſ. Semꝑ.n.his oĩbꝰextitiſtis igrati. Nãa
ippᷣis pedibꝰ qbꝰaridũ mare trãſiſtis:ludeba añ ido/

muraſtis: ad egyptũ vñ vos manuvalida eiecerat re

dire cubiẽtes. QDui zeg vꝛi 1 iõs bene dici. Uocatꝰ apls.ſ.a deo.ſᷣm illud Peb.ꝭ.ca. Nec quiſquã ,
