ſubſumit de calciametis:ita ego ſubſumo de diuitis ⁊ poſſeſ/
ſionibus q̃ ſũt honeſte ⁊ licite:igr ↄueniebat xpᷣ[ʒ fuiſſe diuitẽ ⁊
ꝓpꝛietariũ.ſicut burgeñ.arguit eũ calciatũ.ſʒ ↄñs ẽ ↄtra xpᷣip
feſſionem:dixit.n. Uulpes foueas hñt ⁊c̃.filius aũt hoĩs nõ hʒ
vbi caput ſuũ reclinet.ita ſubſumi põt de nuptus ⁊ multis alus
licitis ⁊ honeſtis.patet igitur pᷣncipiũ burgeñ.modicũ veritati⸗
hr̃e.Item ſi ꝓpter ↄuerſari cũ hominibus put allegat burgeñ.
baruch tertio.xpᷣs debnuit eẽ calciatꝰ.igit᷑ fuit calciatus anteqᷓ;
incarnatus.tenet ↄñtia:qꝛ illa conuerſatio cũ hoibus allegata
exponit᷑ ad litterã de ↄuerſatõe cũ iudeis in deſ̃to.aplus etiã
pburgeũ.allegatus ꝑ totũ capitulũ ꝓbat oppoſitũ intentiõis
ſue.qꝛ ꝓbat ibi auctoꝛitatibus ⁊ rõnibusa licitis abſtinendum
veris pᷣdicatoꝛibus:ſicut accipere ſumptus necarios ab hisꝗ/
bus pꝛedicant:vide boñ.in appologis.Nec valet rñſũ burgeñ.

4

pit ieſus facere ⁊ docere.⁊ puto ſuã gloſaz foꝛe erroꝛi ꝓpinquã:

Elius dicendũ eſt ſᷣm hiero.ſuꝑ math.dicentẽ ꝙ nõ reſerati ad argumẽtũ poſtillatoꝛis:qꝛ facit gloſã nouã illius dicti.Ce//

illud.ſ.dictũ intelligendum eẽ ſolũ de his que ſimpliciter ſunt

bona ſecũdũ legẽ naturalẽ ⁊ diuinã.qꝛ ſecũdũ illã gloſã xpᷣs nõ
feciſſet nec docuiſſet opera ſupererogatõis neq; cõdeſcẽſionis
neq; cõſilia.que nõ ſunt ſimpliciter bona ad legẽ naturalẽ ⁊ di
uinã ptinentia:als.n.nõ poſſent omitti ſine pctõ:qð falſum eſt:
vt patet math.ig. Melius aũt gloſat᷑ illud dictũ qð cepit ieſus
facere ⁊ docere.i.quicquid ad virtutẽ ⁊ auſteritatẽ vite ꝑtinet
qð xpᷣs docuit ipſe pꝛimo fecit.⁊ qꝛ nudipeditio auſteritatis eſt
⁊ apliꝰ pꝛecepit:ideo fecit:qð eſt argumentuʒ poſtillatoꝛis.ſed
huic ratõi burgẽ.dat inſtantiã dicẽs:chꝛiſtus pᷣcepit apoſtolis
In viã gẽtiũ ne abieritis.math̊.io.⁊ tamẽ ipſe trãſut ꝑ mediaʒ
ſamariã ⁊c. Hic dico ꝙ ĩſtãtia non valet.qꝛ nõ d Actu.p.ꝙ xpᷣ
docuit ꝗcqd fecit:ſed dr.quicꝗd docuit hoc pᷣmum fecit.⁊ fecit
que nõ docuit faciẽda.put aug.dicit.nõ eniʒ xpᷣs dixit.diſcite
a me moꝛtuos ſuſcitare:ſuper aquas ſiccis pedibus ambulare
non hoc dixit:ſed quid ait:Diſcite a me quia mitis ſum ⁊ bumi
lis.poteſt etiam dici ꝙ cuʒ chꝛiſtus tranſiret ꝑ mediã ſamariã

pmo ca.vbi dicit. Non ſũ dignus ſoluere coꝛrigiam

õũ H

*

—
E =

=— = =

eApöncti

—
=

Sð „

—
=

=
— £
—

S

—
☛

☛

=

=
S=

—
= S
=
=

Se
–——
—
S==
=
SS
—

S
=

=
= =
= S .
☛ S=
=

—
=
=
=
—
—

=

—
—
=—
=

SE
=
—
☛
—
S=
S=
—
—.

—

S=
= = S =S=
— =—
= =,=—
=
—
=☛

S=—
——
—
—
—
—=
—
–—
—

S=

— –
S
=
EE;A =
=

=
S=——
E
—
S
—

––
=

=
=
S
S=S

—
2

Ginatei

ſciccinte 1

l inefni e
ſoigwiehi

ifuingi

otitiniocd
gbonmasnten

fnonmumten
ſel tioneiege

— = ee
= = =☛ E =
= S:⸗ = -
E S 2* =☛ =
=☛ = —,—
——
=- = * —

Niſgencun.

*

hicitabnet

= S=ꝛ—
— S=eee
= .
=2
—2 =ẽ
—
—
= =
–
—
=
—

=
—,=

E
S

=
=

2=
=
—
=
S=
S==*&

„

—

Alfhetiiſtno

=Sz
=☛ B,r

elumneedei

ſcnrſe
ſſtcieſtebe
ſcetmmni⸗
ighbnei

WNEN
ſiſtigft
hunſinw
rndn
Ne⸗ d
Alagnen
4 Tirhi
liniti⸗

S=S =.
=

–g—

☛-

1

=
=
S-
=

⸗
=
SE-

==
—
=ẽ=

Se

=
S
S
E —,
⸗
==
S

— —
= S
=
=☛
E
=
—*⁊ł
E=

andieſgglee h
Renulinin
D Ain
Mhitcifnpte
teieeegniie

601
Kſeeen

täcsmnſitan

ueriſliiſeine
diceſſui

Nleimiteriin.

ſilmnsöfim
Nroithenit

rſeldictnietn

cirrſurifnt

roloosillsdr
eorininis minti
beng ſeinigt ut

uſcnsſun ſar.
ubamodecinnen
venichuttißfuitin
bitte lis itui
Gördemnpgstnlin
zübngiwtun
ninibespunnennß
igi fitglinm

Lentriociie

ces udf fti
librogin er⸗
nibas eln hin
ſumonsſrinthi
is ſel eiin
coaͦwuillt nn
oc; gennige
debogkinn
„

—
— — —

— —
—

en sn
me
urmiuhn

il

cãs aſſignatas i glo.auẽtl allegate:⁊ ſic xpᷣs etiã ſeruauit q occa
ſionalis fuit eius trãſitus ꝑ ſamariã nõ pᷣncipalr ĩtentus ad ibi

pdicãdũ.iõ mathᷣ.ij.dixit mulieri.Nõ ſũ miſſus niſi ad ouesq
perierunt dom iſrl.⁊ ſeqtur. Nõ eſt bonũ ſumere panẽ filioꝝ

⁊ 2dare canibus. ¶ In eodẽ ca. vbi dr. Celi aperti ſunt poſtil.ex ba nudauerũt tectũ.ſ.domꝰ in q̃ erat xpCᷣs.Ad cuiꝰ ĩtellcm̃ ſciendũ q

ponit de ſigno viſibili ſenſibili vel imaginaria viſionecõſidera

us xpᷣi ſpuůalẽ intui

tũ ſignificare celũ
pejũ allegati nõ lo

quũtur cũ pᷣciſione

reſtrigẽtes ſe ad ſo
lã ſpuũalẽ viſionem
xpi:cuiꝰ ſignũ repñ
tatiuũ in aere appa
ruit etiã iohi bapti

ſte ꝑꝑ id qð dr ioan

nis.p. Ipe baptigã

accepiſle de deo ſi
gnũ agnoſcẽdi bap
tigatuz. Nã ſi pciſe
de xpointelligeret
viſio ſpũalis illius

apertoisceli miruz

videreĩ ad quem fi
nẽ:cuz aĩa xpi vide

rit oĩaĩ verbo que

verbũ.ſicut igit nõ

opoꝛtuit dici aperi

ri celũ vt celũ vide
at:qꝛ ꝑfectioꝛ eſtvi

ſio oĩuz i verbo ; ĩ

ſpẽ ꝓpꝛia.itelligibi
lius igit videt᷑ dici

c ioannes viderit

imaginaria vel ſen
ſualiviſione ſic ege
chiel.ſuꝑ xpᷣm celũ
aperiri: ſicut vidit
ſpüz deſcendere ad
phibendũ teſtimo
niũ ð efficacia bap

tiſmi xpiꝑ qõ ape

rit ianua celi.vidit
inq; i hoc ſicut in ſi
gno repñtante.

¶ In eo. c.poſtil. pᷣ

ponderat opinionẽ
dicentiũ demones
non ſciuiſſe xpᷣm eẽ
deu: pꝑ ̊ qõ dr̃.pᷣꝰ
Coꝛin.⁊.Si eniz co
gnouiſſẽt nũq; dũʒ

glie crucifixiſſẽt.i.

iduxiſſent iudeos

ad crucifigendum.
burgeñ. aüt abycit

ronẽ dicens non
videt᷑ rõ etiã ſi no

uiſſent eum eẽ deũ

q̃re nõ iduxiſſẽt qꝛ

conant᷑ hoĩe trahe

re ad peccata maio

to.burg. autem non vult aliquod fuiſſe reale ſignũ ĩ aere: ſʒ ſoli

naũ poſt dies octo. ⁊ au
dituʒ eſt ꝙ i domo eẽt⁊
ↄuenerũt multi:ita vt nõ caperẽt
neq;ad ianuã:⁊ loqbat᷑ eis vᷣbũ.

Et venerunt ad euʒ ferentes pa/
ralyticuʒ: q a q̃tuoꝛ poꝛtabat.Et

b

cũ non poſſent offerre euʒ illi pꝛe

turba nudauerunt tectũ vbi erat
⁊ patefaciẽtes ſubmiſerünt gra/
batuʒ ĩ quo ꝑaliticꝰ iacebat.Cuʒ

aũt vidiſſet ieſus fidẽ illoꝝ:ait pa
ralytico. Fili dimittunt᷑ tibi pctã

tua. Erãt aũt illic qdaʒ de ſeribis
ſedentes ⁊ cogitãtes in coꝛdibus
ſuis. Quid hic ſic loꝗt: Blaſphe

mat. Quis põt dimitere peccata

niſi ſolus deꝰ: Quo ſtatiʒ cogni/

to ieſus ſpũ ſuo:qꝛ ſic cogitarent
itra ſe:dicit illis. Quid iſta cogita

tis ĩ coꝛdibusveſtris:Quidẽ fa/
ciliꝰ dꝛe palytico. dimittunt tibi
peccata tua:an dicere:ſurge tolle

grabatuʒz tnũ ⁊ qbula? At auteʒ

ſciatis:qꝛ filius hoĩs hʒ ptãteʒ in
terra dimittẽdi pctã: ait palytico.
Tibi dico ſurge:tolle gbatü tuuz

⁊ vade ĩ domuʒ tuã.Et ſtati ſur/

rexit ille: ⁊ ſublato grabato abijt

ide coꝛã oibꝰ:itavt mirarent᷑ oẽs

⁊ honoꝛificarẽt deum dicẽtes:qꝛ
nunqᷓ; ſicvidemꝰ.Et egreſſus eſt

rurſus ad mare.oĩſq; turbavẽie/
bat adeuʒ:⁊ docebat eos.Et cᷣʒ
pᷣteriret vidit leui alphei ſedẽtem

ad teloneuʒ: ⁊ ait illi.Seq̃re me.

Et ſurges ſecutꝰ ẽ euʒ. ⁊ factuʒ ẽ
cuʒ accũberetĩ domo illius multi

publicai ⁊ pctõꝛes ſil diſcũbebãt

cuz ieſu ⁊ diſcipulis eiꝰ.Erqt eiʒ
multi ꝗ ſeq̃bant᷑ eum.⁊ ſcribe ⁊

phariſei vidẽtes qꝛ manducaret
cuʒ publicanis ⁊ pctõꝛibus:dice

ra libẽtiꝰ:ſʒ burgeñ.potuit bñ videre rõnè multiplicem cur ad
crucifigendũ nõ ĩduxiſſent.Nã diabolꝰ ſciuit ꝑ moꝛtẽ xpᷣi ſuuʒ
pire iperiũ ⁊ hoĩeʒ ſaluari ⁊ regnũ xpᷣi exaltari ⁊c̃.q̃ qꝛ diabolo
pᷣiudicant ſciẽter ad ſui pᷣiudiciũ nõ conat᷑.vñ etſi trabit liben
ter hoĩes ad vicia:nõ tñ ĩ ſue ptãtis deſtructionẽ.⁊ ſic allegatũ

ðᷣaploẽ magl ad pꝓpoſitũ qᷓ; de hoĩbus malis de ꝗbꝰ burgeñ.
Njexponit:qꝛ nemo vtẽs rõe fibupſi nocere cupit.Ca.II.
* Titeꝝ ĩtranit ĩcapharnaũ poſt dies octo. Poſtq; de/
ſſcripta ẽ xpᷣi pᷣdicatio.hic ↄñter deſcribit᷑ ĩſurgẽs ex ea

iudeoꝝ emulatio.⁊ i qtuoꝛ caſib“.ſ.ĩ palytici curatõe.ĩ mat/
thei vocatõe.ĩ diſcipuloꝝ xpᷣi arguitõe.⁊ ĩ manꝰ aride ſanatõe.

ſeõa ꝑs ĩcipit ibi.Et cũ pᷣteriret vidit leui.ʒ ibi.Et erãt diſciuu

ibãt etiã cũ eo aptiꝗq ꝑeũ pbibiti erãt ad pᷣdicãdũ gẽtibꝰ ppter

T iterůz ĩtrauit caphar/

ſupplemẽtuʒ nouum a veteri:

liiohis.qrta ĩ pnꝰ ſeqnt.c.Cirea pᷣꝰ pᷣmittit᷑ emulatòis occaſio.ſcoo

emuloꝝꝑ puerſa cogitatio.ibi.Erãt at illic gdã de ſcribis.tertio ipᷣoꝝ
2futatio.ibi.Quo ſtatim cognito ihs.Iſte tres ꝑticule expoſite ſunt
Matßᷣ.o.ĩ pᷣnꝰ caplłi.h̊ excepto ꝙ ibi tacet᷑ modus offeredi ꝑalyticũ

domꝰĩ terra illa hñt plana tecta:⁊ ibi aſcẽdũt hoĩes cã recreatõis ad

ipſi xpᷣo ꝗ hic expᷣmit᷑.cũ dr̃. b¶ Et cũ ñ poſſẽt offerre eũ illi pᷣ tur/

bñndũ aerẽ ⁊ ↄfabuladũ adinuicẽ.qꝛ de tectovniꝰdomus põt ð facili

bat diſciplis eiꝰ. Quare cum pu/

blicanis ⁊ pctõꝛibꝰ mãducat ⁊ bi⸗/
bit magiſter veſter?: Hoc audito
ieſus ait illis. Mõ nece habẽt ſani
medico:ſijq male hñt. Mõ.n.vẽi

vocare iuſtos ſ̊ pctõꝛes.Et èrãt
diſcipuli ioãnis ⁊ phariſei ieiunꝗ

tes: ⁊ veniunt ⁊ dñt illi. Quare
diſcipuli ioânis ⁊ phariſeoꝝ.ieiu
nat tuiat diſcipli nõ ieiunãt: ⁊ ait

ilkieſus: MNunqd poſſunt filijnu/
ptiaꝝ qᷓ;ᷓ diu ſpõſus cuʒz illis ẽ ieiu
nare: Quto tꝑe hñt ſecũ ſpõſuʒ
nõ poſſunt ieiunare. Aeniẽt autẽ
dies cuʒ auferet ab eis ſpõſus: ⸗
tunc ieiunabunt i illis diebꝰ. Ne/

mo aſſumentuʒ pãni rudis aſſuit

vyeſtimentoveteri. Alioqn aufert

maioꝛ ſciſſura fit.Et nemo mittit
vinuʒ nouũ ĩ vtres veteres:alio/
gn dirüpit vinuʒ vtres:⁊ vinum
effundet: ⁊ vtres pibunt. Sʒ vi/

nuz nouũ vtres nouos mitti dʒ.
Et factůʒ ẽ iteꝝn cum dñs ſabbat
ambularet ꝑſata:⁊ diſcipuli eius

ceꝑunt pꝛegredi ⁊ vellere ſpicas.
Phariſei at dicebãt ei. Ecce ꝗqd

faciũt diſcipuli tui ſabbat: qð nõ
licʒ. Et ait ill. Muq; legiſt qꝗd fe/

cerit dauid qñ necitatẽ hũit ⁊ eſu
rijt ipᷣe ⁊ q cũ eo erãt:quõ ĩtroiuit

ĩ domũ dei:ſb abiathar pꝛicipe ſa
cerdotũ: ⁊ panes ꝓpõnis madu/
cauit quos non licebat edere niſi

ſolis ſacerdotibus ⁊ dedit eis qui

cũ eo erant:Et dicebat eis:Sab/
batum pꝛopter homineʒ factuʒ
eſt: ⁊ nõ homo ꝓpter ſabbatnʒ.
Itaq; dominꝰ eſt filius hominis

xyIjetiã ſabbati. ¶ III.

T introiuit iteruz in ſy⸗
nagogã: ⁊ erat ibi homo

S

trãſiri ad tectũ alteriꝰ.?
ꝓpter hoc dicit ſaluatoꝛ
Maat.io.Qõ ĩ aure audi

tis.i.ĩ ſecreto.pᷣdicate ſi

tecta.i.ĩ publicovbi ↄue

niüt hoĩes. ⁊ ĩ quolibʒ te
cto ẽvna clauſura:q̃ ape
ri q hoĩes ð domo aſcẽ
dũt ſuꝑ tectũ:et claudit

qñ deſcẽdũt.illi igi᷑ qui
poꝛtabãt iſtũ paraliticũb
nõ potẽtes igredi domũ
ĩq̃ xpᷣs erat ꝓpter turbã

q̃ nõ ſolũ erat itra domũ
ſʒ etiã ad oſtiũ:ꝑ aliã do/
mũ ↄtiguã poꝛtauerũt il
lũ paraliticũ ſuꝑ tectum

domĩ q̃ᷓ erat xpᷣs.⁊ apiẽ

tes clauſurà tecti pᷣdcãzʒ.

c Submiſerũüt. paraliti
cu ĩ lecto añ xpCᷣʒ.Cetera

expe nantur ſic expoſita
ſunt Matthei. 9.
dlEt cũ pᷣteriret. Hicð⸗

ſcribit emulatio iudeoꝝꝝ

Zxpᷣmĩ matthei vocati⸗

one. 1 pᷣmo ponit᷑ emulo
rũ murmuratio. ⁊ eoꝝ

2futatõ ibi. Poc audito
ihs. Circa pᷣꝰ dicitur.
e ¶ Uidit leui alphei.ma
theus.n. añ vocationẽ le
ti vocabat᷑:⁊ erat filiꝰ al
phei. Cetera exponãĩ ſicẽ
poſita ſunt Mat.9.

f¶ Et erãt diſcipuliiohdis

Hic deſcribit emulatio
iudeoꝝ ↄ xpᷣʒʒ ĩ diſcipulo

rũ xpᷣi arguitiõe:volẽtiu’ũ

retoꝛq̃re appentẽ defẽʒ.

licʒ nõ exũtẽ diſcipuloꝝ

xpᷣi ĩimagr̃m.⁊ ponũ du/
plex caſus.ſcõs ponitur.
ibi. Et factũ ẽ iterũ.pᷣmꝰ
caſus ẽ de ̊ ꝙ arguebãt
diſciplos xpᷣi eo ꝙ ñ̃ ieiu
nabat ſic diſcipli Johis
⁊ phʒiſei.ſed xpᷣs eos ↄfu/⸗
tat diſcipulos ſuo rõna
bilr excuſãdo.⁊ expõ lr̃e
pʒ ex his q̃ dcã ſi Mat/
thei. 9.ca. paꝝ ante me/
diũ capitulii.

g ¶Et ſcm̃ ẽ iteꝝ. Hic po/

nit᷑ ſcõs caſus qꝛ argue
bant xpᷣi diſcipulo eo ꝙ
euellebãt ſpicas ⁊ come

debãt ĩ die ſabbi.ſʒ xpᷣs ofutat eos excuſãdo ꝑ ſcripturasveterteſtĩ.
⁊ pz expõ huiꝰ lr̃e ex dcis matthei.i⁊.c.ĩ pnꝰ G excepto qð hic addit᷑.

h¶ S babiathar pᷣnci.ſacerdotũ.⁊ vr̃ ̊ falſuʒ.qꝛ pᷣnceps ſacerdotũ tẽ

erat achimelech. vt hr p.reg.22. Dicẽdũ ꝙ abiatar erat fili achime
lech.⁊ tẽ agebat ſacerdotiũſ bᷣpr̃e.verũtũ mag h expᷣmit᷑ abiathar qᷓ;
pr eiꝰ achimelech.qꝛ ĩterfcõ achimelech a ſaule abiathar filiꝰ eiꝰ fu

git ad dauid vt ibidẽ dr̃:a fuit ſociꝰitier ⁊ labor ipᷣiꝰ.⁊ ꝑꝰ

+

2
.-

noĩs ⁊ auẽt ſqᷓ; fuerat pr eiꝰ.ꝑpꝑ qð h̊ expᷣmit᷑tacito pr̃e..III
Titro.iteꝝ.Hic põit᷑ q̃rtꝰcaſus ð ſanatõe hũtl manũ aridã.
Ubi pᷣ põit᷑iuõoꝝ ĩſidiatio.⁊?⁊ eoꝝ ↄfutatõ.ibi.Et ait hoĩ.ter
tio eoꝝ obſtinatio ibi.Exeũtes ãt.Expõ max duax ptiũ pʒ ex dcis
Matthei.i⁊.vbi caſus iſte plenius ponit.hoc excepto.qð ſubdit᷑. G.

is maior!

pic ala ꝓ ipſo hoĩe.qꝛ eſt

t ¶ At illi tacebãt. ñ potẽ

lectũ huius deĩ qrit᷑ vt

ergo ⁊c̃.ꝓbatio minoꝛis

e¶ Nicz ſabbat bñfacere.an male. Circa qð ſciendů ꝙ alig ſunt act“
boni ĩ gne entis.ꝗ tñ ex ſe nõ hñt bonitatẽ in gñe moꝛis.ſicẽ edificare
domũ vel hò:⁊ talia nõ erãt licita ĩ die ſabbati.Aluj ãt ſunt act'bonii
guũe moꝛis pm ſe.ſicut ſunt oꝑa vtutũ.⁊ talia licita ſũt ĩ die ſabbati.ꝰ

gb erat ſanatio manꝰaride:q; erat op pietat.⁊ cũ hoc erat ad glias

dei manifeſtãdã inqᷓ;tũ fiebat miracloſe.⁊iõ de talib nulli dz eẽ du
biũ gn poſſint fieri ĩ die ſabbati.nõ ſolũ licite.ſʒ ẽt laudabilr.⁊ hoc ẽ

qð dr. Licet ſabbatis bñfacere ⁊c.qd.certum eſt oib ſic.

po ¶ Aiam ſaluã facere ⁊c.
.i. hoĩeʒ curare.⁊ accipbit pabens manũ aridã. ⁊obbᷣuabãt
eũ ſi ſabbaiᷣ curaret.vt accuſartt videbant t ei:
clamabãt dicẽtes. u es filiꝰdei.
⁊ vèhemẽterↄmiabat᷑ eis:ne ma ta eſt ſupꝛa in pꝛi·
nifeſtarẽt illuʒ. Et aſcẽdẽs ĩ mõ/ 4,

pᷣncipalioꝛ ꝑs hoĩs.⁊ pta ag cura er. vr ace
lẽ modũ loq̃ndi dr Exo. illũ.⁊ ait hoĩ hñti manſ aridam.

b. Oes aie q egreſſe ſunt Gurge ĩ mediũ. ⁊ dicit eis. Licẽt
ſabbai bñfacere an male: animaʒ
tes gdicere vbis eiv nec ſaluꝗ facere an ꝑdere: At illi tace
tñ volẽtes afiterivitat.. bãt.⁊ circũſpiciẽs eòs cũ ira:ↄtri
d ¶ Et circũſpiciẽs eoꝰ cũ
ira.· pp eoꝝ cecitatem poĩ. Extẽde manũ tua. ⁊ extẽdit
7 reſtitutac manꝰilli. exeñũtès aũt
ira fuerit in xpo. Arguii phariſei ſtati cũ herodianiſ ↄſiliũ

de femoꝛe iacob c.

ſtatꝰ ſuꝑ cecitate coꝛdis eoꝝ dicit
maliciã.Ad maioꝛeʒ ĩtel

pᷣꝙnõ.qꝛũ eniſi ouplex faciebat aduerſus eũ:quõeũ ꝑde
rẽt. Jéſusãt cũ diſcipulis ſuis ſe
ceſſit ad mare.⁊ mitaturba aga/

ira ᷣm doctoꝛes catholi
cos.ſ.ira ꝑ vitiũ ⁊ ira per
celũ.ſʒ neutra fuit ĩ xpo.

att is lilea ⁊ iudea ſecutaſ elj.⁊ ab hie/
qꝛ Greg dicit..moꝛaliũ
cpira pvitiũ excecat ocu

lũ mẽtis:ira per celũ ipʒ nẽ ⁊ ꝗ circatyꝝ ⁊ ſydonẽ multi/

turbat.ſz oculus mẽtis tudo magna audiẽtes q̃ faciebat

xpo nõ fuit excecat nec venerũt ad ei.⁊ dixit iſus diſci ⸗
turbat g⁊c. Iteʒ irn oꝛ oꝓnlis ſuis. vt ĩ nauicula ſibi deſer

ponit᷑ manſuetudini.vt

hr. 4. ethicoꝝ. ſ xp fuit Uixẽt ꝓꝑturbꝗ ne ↄpꝛimerẽt euʒ.
maxime mãſuet'.ꝗ̊ iraa Multos.n. ſanabat:ita vt irrue⸗

ißo nõ hũit locũ.Cõtra / rẽt ĩenz. vt illũ tãgerẽt quotquot
muori ita Circapicio i. .. Vt Ull tageret quotquot

eos cũ ira ⁊c. Dicẽdũ

ira ẽ appetit vidicte ꝑpꝑ illatã ĩiuriã ſibi vel alteri.vt hr̃.2.rhetoꝛice.
tał at vidicta põt appeti pᷣter oꝛdinẽ rõnis.⁊ ſic ẽ vitioſa ⁊ vocat᷑ ira

ꝑ vitiũ.de q̃ dr̃ Jacobi.pᷣ.Ira viri iuſticiã dei nõ operat᷑.Alio mõ põt

appeti ſz oꝛdinẽ recte rõnis.⁊ Gᷓ ẽ laudabile ſs ꝙ d pᷣs.?. Letabit

iuſtꝰcũ viderit vidictã ⁊c᷑. Illud.n.laudabilr appetit᷑ de qᷣ gs iuſte le
tat᷑. ⁊ talis cira ꝑ celũ.ſjm ꝙ dicit Aug.ſuꝑ Joh̊.⁊.c.elo domus dei
comedit᷑ ꝗq oiaꝑuerſa q̃ videt emẽdare cupit.⁊ ſi emẽdare ñ põt tole

rat ⁊ gemit.⁊ talis ira fuit ĩ xpo.vñ Joh.2.illud pᷣs.õs.Zelus dom

tue comedit me.ĩtroducit᷑ tanqᷓ; dem̃ de xpᷣo.Ad pᷣe dicendũ ꝙ ira ꝑ
celũ ĩ nobis aliq̃lr bñ turbat oculũ mẽtis.qꝛ potẽtie aĩe ſic ſe hñt ꝗ

vna ĩtẽſa ĩ actu ſuo alia remittit᷑.⁊ iõ mot ire ꝗ eſt in iraſcibili ꝑte q;
uis ſit moderatꝰ rõe.ĩpedit ĩtellcm̃ a ↄtẽplatõe vitatis.⁊ ſic or turba
re oculũ mẽtl.talis tũ turbatio nõ ẽ pctm̃.verũtũ ĩ xpᷣo nõ hũit locũ.
qꝛ vtute diuina q̃libet potẽtia ꝑmittebat᷑ agere illud qð erat ſibi ꝓ/

pꝛiũ ita ꝙ vna nõ ĩpediebat aliã ĩ actu ſuo.⁊ iõ ſiẽ gaudiũ fruitõis in
aia xpᷣi nõ ĩpediebat doloꝛẽ paſſionis ĩ ꝑte ĩferioꝛi:ſic ecõuerſo motꝰ

ire ĩ ꝑte ĩferioꝛi ĩ nullo ĩpediebat actũ mẽet ſiue rõnis.Ad ⁊ voicẽdũ
ꝙ ira q̃ eſt pᷣter rõnẽ opponit᷑ mãſuetudini.nõ ãt illa q̃ eſt moderata

rõne:qꝛ de rõne mãſuetudinis ẽ ꝙ faciat talẽ moderatõem.

e ¶ Exeũtes ãt phariſei. Hic deſcribit᷑ iudeoꝝ obſtinatio.qꝛ nec vbis

i nec fcĩs reſilierũt a malo ſuo.ſʒ maglobſtinati ſũt ĩcipiẽtes ma/
chinari ĩ moꝛtẽ xpi. f ¶ Cũ herodianis.̊ exponitur dupłx.qꝛ dñt
aliq ꝙ iſti herodiani fuerũtꝗdã iudei fingẽtes quãdã ſectã nouã di/
centes de herode aſcalonita ꝙ erat meſſias moti ex falſo intellectu
illiꝰ qð dr̃ Geñ.ↄ.Nõ auferet ſceptrũ de iuda.vbi dr̃ ꝙ ablatio re
gni a tribu iuõ erat ſignũ aduẽtꝰmeſſie.Iſte ãt herodes obtiuitr̃gnũ

illud cũ tñ eẽt alienigena.qꝛ pr eiꝰ fuit idumeus ſ̃ʒ ꝙ diẽ Joſeppus
⁊ ali hiſtoꝛiographi.⁊ qꝛ meſſiã ꝓmiſſũ illi itelligebant regnare tꝑa

liter.nec videbãt aliũ regnare tũc i iudea niſi herodẽ.iõ dixerunt eũ
cẽ meſſiã.cũ tñ ꝓph̊ia iacob pᷣdcã eẽt ſᷣm vitatẽ itelligenda de xpᷣo.ꝗ
nat fuit tꝑe dci herodis vt h Mathᷣ.⁊. Iſti igẽ hẽbãt occaſiõem pꝑſe
quẽdi xp[ʒ.eo ꝙ ipſũ eẽ xpCʒʒ ſic erat ſᷣs veritatẽ erat ↄriũ ſecte ſue.Alij
aũt dñt ꝙ iſti herodiani erãt milites herodis antipe ꝗ fuit filiꝰ pᷣdcĩ
herodis.⁊ dñabat᷑ ĩ galilea.nõ ſicut rex ſed vt tetrarcha:vt hr̃ Luc.

3.Et iſte ĩcarcerauit iohez.ex quo hẽbãt aliqᷓ; occaſionẽ ꝑſeqndi xpᷣsʒ

quẽ pᷣdicauerat iohes.⁊ex his pʒ malicia phariſeoꝝ qui cuʒ ꝑnerſis

boĩbe tractabãtↄſiliũ ad pꝓdẽedũ xpʒ· g¶s aüt cum diſcipulis

roſolymis ⁊ abidũea ⁊ trãſioꝛda

ſuis ſeceffit. boc expoſitum eſt Math.iz.
h

t dixit ihs diſcipulis ſuis vt ĩ nauicula ſibi deſeruirent 17,
oſtendẽs in ſe infirmitatemcarrſiis. en

i ¶ Quotquot habebãt plagas.i.ĩfirmitates vorieas.
k (Et ſpiritus immundi ⁊c.⁊ in hoc oſtẽdebat virtutem ſue dei
tatis. vtrunq; enim neceſſe eſt confiteri fuiſſe in chꝛiſto ſcilicet.
infirmitatem carnis ⁊ potentiam deitatis.⁊ ideo vtrunq; ma⸗

nifeſtabat chꝛiſtus in operibus ſuis.

l¶ Tu es fili dei . cõ
iecturalr loqbani.
m ¶Et vehemẽéter
cõminabatur eis.

babebũt plagas. ⁊ ſpũs imundi
cuʒ illuʒ videbant ꝓcidebãt ei:⁊

cuius cauſa aſſigna

mo. ca.

tẽ vocauit ad ſe quos voluit ipſe montẽ. Coſtc de
7 venerunt ad euz. feẽ vt eẽnt ſcripta eſtchꝛiſtib/
quodeci cũ illo.⁊ vt mittẽteos p dicatio per ſeipſuiz
dicare. ⁊ deditillptatẽ curãdi in- deſenbleun eimah
firmitates ⁊ eijciẽdi ᷣmõia.⁊ ĩpo icatio etiaʒ papo/
ſuit ſimoninomẽ petrꝰ.⁊ igcobũ ſtolos.⁊ pᷣmodᷣſcri
ʒebedei: ⁊ iodnẽ frẽʒ iacobi:⁊ ipo pir poteſaeis c
ſuit eis noia boanergès qð ẽ filij collationis exen.·
tonitrui.Et andreã ⁊ philippũ ? tio..ca.ibi. Et vo·

⁊bartholomeũ ⁊ mattheũ⁊ tho⸗

nmid vi⸗ alpheyig thadeſi ſi- Eircapꝛimuz pᷣmo
mãc iacobũ alphei vthadeũ v ſ⸗ poteſtas cõfertur.
monẽ chananeũ.æ iudã ſcarioth ſecundo dubiũ re
⁊ tᷣdidit illu:⁊ veniũt ad domſ. mouet᷑ ibi.Et veni
Etoↄucititen turba:ita vt ñ poſſet unt ad domũ.cir,.·
nʒ panẽ maducare. ⁊ cũ audiſſet e paimũ deſcribi
e electio apoſtolosã
imnro koſns eſt. Et ſcribẽ qui ab nacoad 1 poteſtas
bieroſolvmis deſcẽderãt dicebãt eis collata.⁊ pDtete
.. 10 vuns deſe erat dicebat ſentẽtia ex his quuue

the. io. hoc excepto. onner ges quod eſt filij tonitrui.
ſic enim vocati ſunt a chꝛiſto.quia in tranſfiguratione chꝛiſti
audierunt verbum dei patris dicentis de chꝛiſto.hic eſt filius
meus dilectus ⁊c.quod quidem verbum vocatur tonitruũ ſᷣm

illum modum loquendi Job.⁊c.ca.Cum vix paruam ſtillam
ſermonis eius audierimus:tonitruum magnitudinis illius gs
poterit intueri: p Et veniunt ad domum. Pic conſequen-·
ter remouetur dubium.ex hoc enim ꝙ contulerat poteſtatem

pꝛedicandi apoſtolis:poſſet aliquis credere ꝙ in perſona pꝛo/

pꝛia vellet a pꝛedicatione ceſſare.quod remouetur per boc
feruentius pꝛedicauit q; pꝛius. ⁊ iſte feruoꝛ pꝛimo oſtenditur
in generali.ſecundo in ſpeciali.ſequenti ca. Adhuccirca pꝛimũu

dictus feruoꝛ pꝛimo oſtẽditur.ſecundo irrationabilis locutio

mum dicitur.

ex hoc inſurgens repellitur.ibi.Et cum audiſſent ſui.Circa pꝛi⸗

q ¶ Et conuenit iterum turba.ad audiendum verbũ dei ab ipſo
⁊ipſe ita feruenter intendebat pꝛedicat õi ꝙ ipſe ⁊ diſcipuli ei

non habebant tẽpus manducandi.

α „

Tr¶ Et cũ audiſſent. Hic irrationabilis locutio inſurgens expꝛe/

dicto feruoꝛe repellitur.⁊ hoc in tribus caſibus.ſecundus poni
tur.ibi. Et ſcribe.tertius ibi.Et veniunt mater eius.Circa pꝛi/
mum ſciendum ꝓilli qui erant de cognatione ſua ex parte ma
tris videntes inſolitum feruoꝛem in eo.quia ſicut dictum eſt
pꝛopter feruoꝛem pꝛedicandi omittebat hoꝛam comedendi.
videbant etiam in vultu eius inſolitam claritatem ex virtu⸗

te diuinitatis pꝛocedentem. Item audiebant eum loquentem
de diuinis ardua ⁊ inſolita.⁊ per conſequens eis non intelligi/

bilia ideo credebant eum loqui ſicut arrepticium vel furioſuʒ:

ideo voluerunt eum tenere ⁊ ligare ne ſibi vel alus poſſet noe

re.⁊ iſti mouebantur pietate.Circa caſum ſecundum qui poni ·

tur cum dicitur. —,
8Et ſcribe. confiderandum ꝙ iſti moti contra chꝛiſtum inui/

dia ⁊ malignitate dicebant ipſum chꝛiſtum habere quendam
demonem pꝛiuatum alus demonibus ſuperioꝛem. per cuius
virtutem expellebat demones inferioꝛesa coꝛpoꝛibus obſeſ⸗

ſis ab eis. ⁊ ideo chꝛiſtus illorum ⁊ iſtoꝛum irrationabilia ver·

ba repellit.cum dicit.

S

Et aſcendens in

cauit duodecdim.

=

dicta ſunt Mat⸗

Se
ESSi
=
—

Elrſlani

=S☛==

——— .

= — —
—

Se
—

=
—
S.,.

— —
— †
=

=
S
—
—

☛n
S=
=☛Tͤ
—
=

S==

—=
S
—
☛ b

S
☛
=

S-

— =
—

e
+☛
=☛G

— =
r -
= —
☛ =
= =

=- =
—
nͤꝝ-
S=.
E
DW☛ ⸗

=ͤ
=
=- —

hen

.
4 *

fiemigi i

= =-

—
—
=2
=
= .
S=Se.
Se

S

Ser
=-

= =
= –
—
S.
—.- —„
☛=
—
=☛

Se
=
—
S
– — . . 2
=☛

INI GCEt cõuocatlillis tc qꝛ rönabity loqndo oñdit ſe non eẽ furio xps docuit aplos ſecrete. voluit paplos pdicari publice æ manikeſta
R ſu. ⁊ va ⁊ ſcã docẽdo.oñndit ſe nõ hr̃e demonẽ pᷣuatũ cũ ſit p̃ mẽ zm. b df eie plos ſecrete.voluit p aplos pᷣdicari publice ⁊ manifeſte
Ntdede cu. vt hr Jo . 8. ca. cetera patẽt ex bis qᷓ dicta ſũ th. ixv. 141 dr̃ eis Mathᷣ.io.Qõ ĩ aure auditis pᷣdicate ſuꝑ tecta.
n tinn dacij.vt hr̃ Joh.S.cCa.cetera patèet ex his q dicta ſůt Math.iz. i¶ Sigs hʒ aures audiẽdi.i.deſideriũ ĩtelligẽdi doctrinã xpᷣi.

8 tãdũ ſi ex affcũ carnali ad mr̃eʒ dimitteret vel ĩterrũperet pdi expõit ſic Beda.Si ſolerter oĩa q̃ valet bõa facere ac pximis ĩtima
Dee . catõem.⁊ ipe hoc yerbũ malignũ repulit rõnabiliter.vt patet reſtudet.aderit dĩna ietas d vohis in nri eſu altioaca iédi ſe
Wſe Nr ⸗- EA E Jeiruc pietas in p acapiẽdi ↄfe
8 2pbue dicaüme Mothiir⸗ ¶ Capłiin.IIII. ret ⁊ ĩ futuro retributòez eternã aduciet.⁊iõ Ert Etccicier vob
1 Nb A e ́JMUẽD m ¶ Qui.n. hʒ dabit illi.
e ee kermde . Auoniã beelzebub bʒ. ⁊ qꝛ in pꝛin eo eròt duodeci pabolã. Et dic. dqbue fide :graz er nſu
e Aadt in ſali. a cipe demonioũ eicit demonia. bat eis. Hobis datũé noſſe my⸗ dei graackgnanmnerkißer
n⸗ and deſcribit feruoꝛ p/ Et conũocatis eis:iĩ parabolis di ſteriũ regni dei:illis aũt ꝗ fon ſüt dtj. n 21 nõ bz. ſ.
dſ Aun Aicataia⸗ ernin cebat illis. Quõpõt ſathanas ſa/ i parabolis oĩa fiũt.vt vidẽtes vi fidẽa grãʒz q̃les erãt ſcri
Ne rges liee thanꝗ eijcere: Et ſiregnui ſe dini deãt ⁊ nõ videãt: ⁊ audiẽtesau⸗ beaphariſei. .
tee ſ tioni⸗. in pncipio.õ. 2. = . äl ielesan, „[Etiã qõ hʒ auferet̃ ab
deß ntc⸗ capłi.Circa pꝰ euã dat:non pot regnũ illud ſtare. Et diãt ⁊ nõ ĩtelligat:ne qn ↄuertat eo.qꝛ noticia legl quã hẽ
5 nt geliſta deſenihitß ſi domꝰ ſuꝑ ſemetipſã diſpartiat ⁊ dimittãt᷑ eis peccata.Et ait ill. bãt ablata fuit ab eis in/
e icateii, npõt domilla ſtare. Et ſi ſatba Meſcit pabola hc: Et quõoẽs chtu n valuit cis ac ſaluu⸗
o e igtvicebatſicé nas oſurrexit iĩ ſemetipſũ diſpar. parabolas cognoſcet, Quiſemi meruz iie vaͤnotdis nn⸗
di lsie regnũ dei.tertio cõ kitus eſt ⁊ non poterit ſtare.ſed fi nat: vᷣbũ ſeiat. Hiot ſt ꝗ circa viã dcm ſaluatorl Luce iz.
ini firmã; — neʒ hʒ. Nemo põt vaſa foꝛtis in / vbiſeminat᷑ vᷣbũ:⁊cuʒ audierit: c( Seru g ſciuit volũta
en Eerziti e dit b greſſus i domu diripere: niſi pꝛ) 2nfeſti veit ſathanas ?anufert vxbſi tedit miſeno fecit wopu
n negti dicationi? xpi ts ⁊ foꝛtẽalliget: ⁊ thc domũ ei diri⸗ qð ſeminatũ ẽ ĩ coꝛdibꝰ eoꝝ.⁊ hi p Et dicebat ſicẽ regnũ
bo enen modus. ſcdo pdica piet. Amẽ dico vobis qm oĩa di/ ſũt ſilr ꝗ ſuꝑ petroſa ſeminant᷑ q dei. Pic ↄñter deſcribit
itſ⸗ lnn oni eholi ane mittet filijs hoĩuʒ pctã ⁊ blaſphe ci audierĩt vᷣbũ:ſtati cuʒ gaudio xpᷣipᷣdicatõis fruct.ðp in
E& Ahiio ettis ba mie ꝗbus blaſphemauerũt.Qui accipiũt illud ⁊ ñ hñt radices ĩſe. eregbr Seiehaten

Omm. musie
oſa madni

T. anirigte eſſet ſingularis. Et reus erit eterni delicti:quoniã diꝰ liʒant᷑.⁊ alũ ſſc a ĩ ſpinis ſei catio ſiẽ pʒ in pabola p
Giſer Apmie renngiak reus erit eterni delicti:quonia di/ liʒzant᷑. 7 alij ſut ꝗ i ſpinis ſeiant. catio ſic pʒ in pabola pce
2 (rintrie iſta ꝑs diuidit᷑ G dux eqr. ſwirieß zm 251 Hanr. ! leiant. o uc Pzin
nani nril Ros aperit inte. cebot: ſpiritũ imudũ bʒ. Et veni DHi ſũt qꝗ vᷣbũ audiũt⁊ erũne ſecli ei ügrefneolg
icb umient lectus pabole apli, unt mater en⸗ Tfrẽs T foꝛis ſtates ⁊ deceptio diuitiaꝝ ⁊ circa reliqᷓ ceſſus.qꝛ pↄcipit timoꝛ
eibi Seolu Oul boßdicſtur mißunt ad eũvocãtes en. Et ſede ↄcupiſcentie itroeũtes ſuffocant dinox iudicioꝝ ⁊ ſignifi
mmünk elis bat circa euʒ turba: ⁊ dñtei. Ecce ¶ vbu: ⁊ ſine fructu effici. ⁊ bi ſt caipperbãqèad ipfom
t oib eni ibi nůͦ matertua 2 frẽstui foꝛis qrũtte. q ſup terrã bona ſeiati ſt: qaudi/ v . ructificant pnu⸗
nes nttuen 4 vet Etrñd is git. Que eſt EHE ul herbã. 1 q ex timoꝛe ceſ
iis pme ptes exxo Et rñdens eis ait. Que eſt mater unt vᷣbũ⁊ ſuſcipiũt. ⁊ fructificat ſat hõa malie: a icipitſe
omnsdechihi ſite ſunt Math.iʒ. mea ⁊ fratres mei: Et circũſpici vnũ triceſimũ.vnũ ſexageſimuʒ. exercere ĩ bonis.iõ ſcõo
tbenftmte reg eiſcenin gu ens eos ꝗ incircuitu eius ſedebäͤt Zvnũ cẽtiſimũ. ⁊ dicebat ill. Nũ/⸗ zepif pe⸗ ninopbafi
aen uſi crlſuri tur ait. coc mater meaæ fratresmei. qd vit licernavt ſuh modio po l i en eo granifituri⸗
nnboar tunc expoſuitt Qui. n. fecerit volitatẽ vi hic ſẽ nat aut ſub lecto: Nonne vt ſuh cũ dr. Seidẽ ſpica tertio
zinpcmimin H u me⸗ Eo mea mᷣ An. egelann pongf: Monn-glidd 1 dar rftamarno:
ns anikyungn cerna. Dic oñditur itẽucepit docẽad ma abſcõditũqð ñ mãifeſtet᷑:nec fcʒ icaĩ pplenũ frumentũ.
4 n. i ne ros 3 A o en 2 ree . ficat pplenũ frumentũ.
AiI voctrina euägelica re ⁊ ↄgregata ẽ ad ei tur coccultũ qð nõ veniat ĩ palã. Si cumdicitur.
— onrbe puleſcada Pa mita:ita vtĩnauiaſcẽ qs bʒ anresaudiẽdiaudiàt.Et di q Weinde plenum fru⸗,
wan irtemtile eplaes lcen dẽs ſedẽtimari:⁊ oĩsturbacirca cebat illis. Nidete qdaudias. In Wmtuz,: viciturad
e n lifutg e, mare ſup frq erat. dobateos qmẽſurameſi fuerii remetief vo cαectſo⸗ntuceſtho
ihe bẽ vt ĩ oẽʒz terra erri l p arabolis mita. dicebat illis i bis. ⁊ adijciet᷑ vobis. Qui.n.hʒ diſpoſitꝰ:vt de ſtatu gre
miain ret ſon/ pdicatiõis doctria ſua.Audite.Ecce exijt ſe dabit illi. ⁊ q noõn hʒ. tiam qð hʒ trqſeat ad gliã.iõ ſubdit
ösizt ne rgi milſ. ſ i minãs ad ſeminadũ.⁊ di ſemiat. auferet᷑ abeo.Et dicẽbat. Siceſt erein er e paureri J
omi aicädü: no tn ita aliud cecidit circa viã ⁊ venerunt regnũ deiquẽadmodũ ſi hõiaciat ¶eʒ.ſtipſe dñs abſcidẽdo
nibsaibe in diffuſe. 2B q õ. volucres celi comederũt illud. ſementẽ ĩ terrò ⁊ doꝛmiat:⁊ exur iuſtosð pñ'ti vita vt trad
nmmmn Naad enlt lure Aundſe cecidit ſuꝑ verroſabi gat nocte ⁊ die.⁊ ſemẽ germinet ad Ktiaz⸗ ahcik⸗
cMAnoneſ nſaa Doctriae ſi ſt terrã mitꝗ: f „ 1 at⸗i neſcirille m̃ adeſt meſſis.i.col
lica vʒillud hs. Ln ñ habuit terra mita 71 atexo⸗ Zicreſcat: dũ neſcit ille. AUltro.n. eriinnoriptia.
n ndet⸗ cerna pedibꝰ meis tũc. qmino habebat altitudinẽter tra fructificat:pꝛimũ herba deiñ Et dicebat cui aſſimi/
— abämär. re: ⁊ qñ exoꝛtꝰ ẽ ſol exeſtuauit. ⁊ ſpicã deiñ plenũ furmẽtũ ĩ ſpica. labimꝰ. Pic conſequen/
rudemnn ie (rdn moclio do eo ꝙ nõ hẽbat radiceʒ exaruit.Et Et cũ ex ſe ꝓduxerit fructꝰ ſtatim ter deſcribitur fructus
mnanndn DWH creile aliud cecidit ĩ ſpinas.⁊ aſcẽderůt mittit falcẽ:qm àdeſt meſſis.⁊ di peedkatisiocheiltigon
ung ng Ddoctrie ſuſpecte be ſpine ⁊ ſuffocauerht illud. fru ccbat. Cuiaſſimilabimregnũ di. eccleſie que deparuoſta
nn onmiß nerlcor Rbominuʒ ctũ nõ dedit. ⁊ aliud cecidit ĩ trᷣ aut cuiꝑabole ↄpabimꝰillð: Sic̃ tucreuit ad magnum. ſi
den ne vt aſp ca bonã ⁊ dabat fructũ aſcendentt gnũ ſynapis qð cũ ſeiatũ fueritin cut En be aexrorctis
imimn 6 delabꝛũ ponat.Sc̃ ⁊ creſcẽtẽ.⁊ afferebat vnũ trice Eraminꝰ?ẽoibꝰſemibꝰ q̃ſtitra.⁊ Matb. i. ca. exceptoqð
uſmn nre ĩpalã ⁊ publice do ſimũ.⁊ vnũ ſexageſimũ.⁊ vnum cum natum fuerit aſcendit ⁊ fit bicſubditur.
ntanu, ia dab cæẽteſimũ.Et dicebat. Qui bʒ au mains oibꝰ oleribꝰ: ⁊ fac ramos v E raliatwuͤltis ba
inumnmn ſesditͦ e gi lllã res audiẽdi audiat.Et cũ èſſet ſin magnos:itavt poſſint ſubvmbꝛa varduinprolit porerant

ius pabole aperit
itellcũs.ibi.Et cuʒ

aüt blaſphemauerit i ſpiritũ ſãctũ

nõ habebit remiſſionẽ ĩ eternũ:ſ

gulan:iterrogauerũt cũt hi ꝗ cuʒ

tenſiſe arn bEt veniunt mr̃ eiꝰ. Pic ↄnter ponit᷑ tertius caſus.ipo.n.pᷣdi/ 2 It pficere n ſolõ fibi idellias . CES
Neienise d cãte nuciatũ fuit ſibi ĩſidioſe ꝙ mr eiꝰ ⁊ fr̃es ſtabãt foꝛis ad tẽ ·. tal põt ꝓficere nõ ſol ſibi itelligedo ſʒ et alus ipſos

docẽdo.iõ ſubdit᷑. l ¶ In q̃ mẽſura mẽſi fuerit remitiet᷑ vob.qð

ſ tꝑales ſt:deide oꝛta tribulatõe
⁊ ꝑſecutõe ꝑꝑ vᷣbũ ↄfeſti ſcada⸗

eius aues celi habitare.Et talibꝰ

aſſilabim. Circa ðꝰ ſcie
dũ ꝙꝑ ſemẽ ĩtelligit pᷣdi

andire.qð exponit Theophilus dicẽs.Qm̃ turbe erãt ĩidocte a pſue/

tis noibus iſtruit eas ꝑ ſiłitudinẽ reꝝ ſenſibiliũ que erãt eis cognite.
Sʒ h̊ videt᷑ ↄdicere ei qð ſupꝛa dixit xpᷣs apłis eodẽ ca.Uobis datũ

eſt noſſe myſteriũ regni dei.illis ãt ꝗ foꝛis ſunt ĩ parabolis vt viden/

tes videãt ⁊ nõ videat.?⁊ Mathᷣ.iʒ. In parabolis loquoꝛ eis qꝛ vidẽ/
tes nõ vident ⁊c.Dicendũ ꝙ ſacra ſcriptura hoc hʒ ꝓpꝛiũ ꝙ ſub vna
lr̃a hʒ ples ſenſus:quoꝝ aliꝗ ſũt potẽtioꝛes ⁊ alu magis latẽtes.⁊ iõ ĩ
parabolis xpi turbe capiebat ſenſũ magis patẽtẽ nõ ãt latentẽ: ſʒ de

tali ĩtellcũ docebat xpᷣs

aplos ad ꝑtẽ.iõ ſubditur
a ¶ Beoꝛſũü aũt diſcipuli⸗
ſuis diſſerebat oĩa.ð tur
bis ãt pᷣdictũ eſt vt vidẽ/
tes videãt ⁊ nõ videant
i.capiãt ſenſũ magis pa
tentẽ:nõ aãtlatẽtẽ.
b¶ Et ait illis in illa die.
PHic ↄñter deſcribuntur
miracla doctrine xpᷣi cõ
firmatiua.⁊ pᷣmo õſcribi
tur miraclʒ fẽm in mari
ſcõo ĩ terra.in pꝛincipio
ſeqntis ca.ſnia pᷣme pꝑtis
pʒ ex his que dicta ſunt
Waath. S. Caplim. V.
C/ Tvyenerüt trãs
K fretũ.Hic pnter
deſcribũtur xpᷣi
miracula fcã in terra ad
doctrine ſue cõfirmatio
nẽ.⁊p deſcribit᷑ ömonia/
ci curatõ.⁊?filie archiſy
nagogi reſuſcitatio.ibi.
Et cũ aſcendiſſet ieſuꝰ in
nauim.pᷣma ĩ duas.qꝛ p
deſcribit curatio õᷣmoni
aci. ſcðᷣo deuotio ipſiꝰ cu
rati.ibi.Cũq; aſcẽderet.
Expõ pᷣme ptis pʒ ex di/
ctis Mathᷣ.S.paucis ex
cepꝑtis q̃ diſcurrẽtur.
»4 ccurit ei de mo.ho.
T ſpi.ĩmũdo.i.obſeſſus a
demone. Math.S. dr ꝙ
erãt duo.Ad qð dicẽduʒ
ꝙ zvitatẽ duo erant de
moniaci:vt diẽ Math̊.
ſʒ vnꝰ erat ſeuioꝛ altero
ĩ quo erat legio demonũ
vt dr ĩfra.⁊ iſte ſolus no
minat᷑ hic a marco ⁊ aliꝰ
tacetur.quia nõ erat ita
famoſus in malo.
e Et ſempꝑ die ac nocteĩ
monumentis.ſ.gentiliũ
dãnatoꝝ ſuꝑ quoꝝ aĩas

vᷣͥmones iã hẽbãt ptãtẽ.

aiõ habitabãt vbi coꝛpa
ecoꝝ erant ſepulta tanqᷓ;
phituri ptãtez ſuꝑ ea poſt
fer iudiciũ.

Et iterrogabat eũ qõ

tibi nomẽ eſt.interroga
uit ãt xpᷣs non qꝛ ignoꝛa
ret:ſed vt multitudo de
monũ ĩ illo hoĩe hittiũ
ex ↄfeſſione eoꝝ appare
ret. vnde ſubdiX.
g ¶ Legio mihi nomẽ eſt:

qꝛ multi ſumꝰ. Legioãũt

ꝓpꝛie dicit᷑ numerus de
terminatus armatoꝛum

multis pabolis loqbat᷑ eis vᷣbuʒ
ꝓut poterãt audire.ſine parabo
la aũt nõ loq̃bat᷑ eis. Seòꝛſum ãt
diſcipulis ſuis diſſerebat oĩa.Et
ait illis in illa die cũ ſero eẽt fem̃.
Tranſeamus ↄtra.Et dimitten/
tes turbã aſſumũt eũ itavt crat in
naui:⁊ alie naues erãt cũ illo.Et
facta ẽ pcella magna venti:⁊ flau/
ctus mittebat in nauiʒ:ita vt iple
ret᷑ nauis.Et erat ipſe ĩ puppi ſu
per ceruical doꝛmies ⁊ excitãt eñ.
⁊ dicũt illi. Magiſter:non ad te
pertinet qꝛ perimus:Et exurgẽs
cõminatus eſt vento:⁊ dixit ma/
ri. Tace obmuteſce. Et ceſſauit
ventꝰ:⁊ facta eſt trãquillitas ma
gna.Et ait ilł.Quid timidi eſtis:
Mecdũ habetis fideʒ. Et timuc/
runt timoꝛe magno.⁊ dicebãt ad
aler: Quis putas ẽ iſte:qꝛ vẽtꝰ

6

Tvenẽrũt trãſ fretũ ma
iris ĩ regionẽ geraſenoꝝ.
Et exeunti ei de naui ſtati èccur/
rit de monumentis hõ in ſpiritu
imundo:q domiciliũ habebat in
monumẽtis. Et neq; cathenis iã
quiſq; poterat eũ ligare:qm ſepe
cõpedibꝰ ⁊ cathenis vinctꝰ diru⸗/
piſſet cathenas ⁊ cõpedes ↄmi/
nuiſſʒ. nemo poterat eũ doma/

re.Et ſèmper die ac nocte in mo

numentis ⁊ in montibꝰ erat cla/
mans ⁊ concidens ſe lapidibus.
Vidẽs aſt ieſuʒ a longe cucurrit

TLadoꝛauit eũ:⁊ clamãsvoce ma
gna dixit:qd mihi⁊ tibiieſu fili ði

altiſſimi?: Adiuro te ꝑ deũ ne me
toꝛqueas.Dicebat eiʒ illi. Exi ſpi
ritus imunde ab hoie iſto. Et in/
terrogabat eũ. Quod tibi nomẽ
eſt! Et dicit ei. Legio mihinomẽ
eſt: qꝛ multi ſumus. Et depꝛeca/-
bat᷑ eũ multuʒ nẽé ſe expelleret e

regionẽ.Erat aũt ibi circa montẽ

grex poꝛcoꝝ magnus paſcens in

ggris. Et depcabant euʒ ſpiritus

in exercitu. ⁊ continet ſex milia ſexcentos ſexagintaſex.⁊ inde dicit
legio in demonibus qui militãt contra nos. h ¶ Et depꝛecabatur
eũ.ſ.legio demonũ. i ¶ Me ſe expelleret er regionẽ.i.e᷑ hoĩuʒ ha
bitatõeʒ.vñ ⁊ Luce.S.d in abiſſuʒ:locꝰ eni ĩferni debet᷑ demonibꝰ
piittunt᷑ tñ iter hoies hĩtare vſq; ad iudiciuʒ vt gloꝛioſioꝛ ſit electo

⁊æ mare obediũt ei : V.

r

rũ victoꝛia ĩ demonuʒ tẽtatiuʒ ſupatõe. k ¶ Cuq; aſcen. Die

deſcribit curati deuotio.q;ꝛ grat de bñficio ſibi collatovoluit.
ſeg xpᷣʒʒ. Ichs ãt. . ¶ Nõ admiſit euz.i.nõ recepit euʒ ad apla
tum vel diſcipulatum ꝑꝑ hoꝛꝛoꝛẽ pcedent paſſionis.Item ne
aſcriberetur demoni qð iſte facerzʒ ſi eẽt diſcipulus xpi.Ex hoc
loco accipitur ꝙ demoniaci ⁊ furioſi poſt curatiõeʒ nõ pmouèẽ

