mogenitũ.⁊ dr̃ pᷣmogenitus.nõ qꝛ poſt illũ maria alios filios habue/

rit.vt dicit Peluidus hereticꝰ:ſed qꝛ ante illũ aliũ ñ habuit. Unde

⁊ in lege filiꝰ vnigenit offerebat᷑ dño ⁊ redimebat᷑ taq; pꝛiogenitus
q; ab vno mẽſe redimebat᷑:vt habet᷑ Nu.ʒ.ca.⁊ tũc pᷣmogenit dice
t pã.eũ ĩuol.ꝑſeipaʒz. Ex Gq̊ pʒ⸗
falſitas q̃ ſcribit᷑ libꝛo de ifatia ſaluatoꝛis.ſ.ipſam obſtetrices habu
iſſe ĩ ꝑtu q̃ nõ reꝗruntur niſi ꝑꝑ aff lictõez mr̃is ĩ ꝑtuq̃ nõ habuit lo/
cũ ĩ vgine qꝛ peperit ſine doloꝛe.iĩmo cũ maximo gaudio ⁊ delectati/
oneę:⁊ iõ ꝑ ſeipſã pueꝝ natũ rcepit:iuoluit:⁊ reclinauit:vt hic dr.

o Et reclĩauit eũ ĩ pᷣſepio. Joſeph enĩ iillo itinere adduxerat ſecũ aſi

nũ ad poꝛtãdũ vxoꝛẽ pᷣgnatẽ ⁊ bouẽ ad vẽdẽdũ ĩ bethleẽvbi erat cõ
gregatio ppli magna.vt de pᷣcio ſolueret expẽſas ĩvia.⁊ illis duobus
aĩalibꝰ fec pᷣſepiũ iuxta ſe ĩ qͥ btãvgo reclinauit filiũ natũ.ſᷣm ꝙ fue⸗

rat pᷣdem̃ Abachuc.ʒ.ca.̃ʒ trã ſlatõez.0.quã ſegꝗtur officium eccle

ſiaſticũ.Dñe audiui auditũ tuũ ⁊ timui:ↄſideraui oꝑa tua ⁊ expatiiĩ

medio duũ aialiũ. Fuit.n. ꝓph̊e admiratõis pauoꝛ ꝙ ĩ loco ta humi

li reclinaret᷑ ſaluatoꝛ.vñ ſubdit᷑. p ¶ Qꝛ nõ erat ei locus i diuerſo

rio.Eſt eni diuerſoꝛiũ hoſpitalaria ad quã diuertütvenientes ab ex

ad hoſpitãdũ.ciuitas aũt bethleẽ tũc erat plẽa pplo ꝗqvenerat ad pᷣ/

dictã pfeſſionẽ:⁊ illi ꝗ erãt potẽtioꝛes occupauerãt loca maioꝛa.⁊ iõ

lz ioſe ph eẽt de nobili gñe vt pᷣdictũ c:nõ tñ erat de ditioꝛibꝰ:⁊ iõ ita
puũ locũ habuit ꝙ ſaluatoꝛ natꝰ ĩ pᷣſepio reclinatꝰ fuit ad ipletioneʒ
ꝓphᷣie pᷣdcẽ:⁊ ad dãdũ exẽplũ humilitatl ꝑfecte a qua ſaluatoꝛ ince
pit anatiuitate:⁊ eam cõtinuauit vſq; ad moꝛtes:in q̃ humiliauit ſe/
metipᷣm fcũs obed ẽs vſqʒ ad moꝛtẽ.moꝛtẽ àt crucis:ſᷣm ꝙ dicitur
Phil.2.ca. q ¶ Et paſtoꝛes. Hic ↄnir deſcribit᷑ angeloꝝ cãtꝰ exul/

tantiũ ĩ natiuitate ſaluatoꝛis.vbi pᷣ deſcribit᷑ natiuitatis huiꝰ denun

ciatio.⁊?ãgeloꝝ exultatio.ibi.Et ſubito fcã ẽ cũ ãgelo.ʒꝰ paſtoꝛuʒ ð/

uotio.ibi.Et fcm̃ ẽ.Circa pᷣꝰ pᷣmittit᷑ ꝗbus fcã ẽ dicta denũciatio.cũ
dicit᷑.Et paſtoꝛes erãt in regione eadẽ vigilãtes. Erãt.n.ſimplices
⁊ abſq; cautelis malicie ⁊ occupati ĩ officio ſcõꝝ patriarchaꝝ qui di/
cüitur fuiſſe paſtoꝛes Geñ. 7.talibꝰ ãt ſolẽt fieri diuine illuminati/
ones ⁊ ↄſolatiões ⁊ ñ hoĩbus in ſapiẽtia hꝰ mundi q ſtulticia ẽ apud
deũ occupatis.ſᷣm ꝙ dicit ſaluatoꝛ Matthᷣ.ii.Confiteoꝛ tibi p dñe

celi ⁊ terre qꝛ abſcõdiſti Ha ſapiẽtibus ⁊ pꝛudẽtibꝰ ⁊ reuelaſti ea par

uulis.iõ ſubdit᷑. x ¶ Et ecce ãge.do.ſte.iux.il.paratus ad reuelan/

dũ eis dina. ſ(¶Et cla.dei circũfulſit eos.nõ tm̃ exteriꝰin coꝛpoꝛe
ſʒ et iterius ĩ mẽte. t ¶ Et timuerunt.ex inſolita viſione:ſed ange
lus eos cõſolatur dicẽs.Nolite timere.cuiꝰ cã ſubditur.cũ dicitur.
Ecce enĩ euã.vo.gau.ma.qð erit oĩ po.ñ ſolũ iudeoꝝ ſʒ ẽt gẽtiliũ.
uia na.ẽ vo.ho.ſal.⁊ dic hodie:qꝛ q;uis eẽt nox erat tñ ꝑs diei na
turalis. vł alr ⁊ meliꝰ vt vr:qꝛ nox illa ex claritate dina pᷣdicta fuit
ita illuminata ac ſi eẽt dies clariſſimꝗ:ſᷣm ꝙ fuerat pᷣdictum pᷣs.iʒ.
Et no x ſicut dies illuminabit᷑. y ¶ Qui eſt xpᷣ dñs.Chꝛiſtꝰgrece
idẽ ẽ qð vnctꝰ latine.Antiꝗtus ãt ĩ veteri lege vngebant᷑ tm̃ reges ⁊
pontifices. Chriſtus aũt rexẽ ⁊ põtifex.⁊iõ bñ dr xpᷣs.i.vnctꝰ.nõ vn⸗
ctione humana ſed diuina.qꝛ in humanitate ꝓ nobis aſſumpta fuit

vncta deo patre.immo a tota trinitate plenitudine gre.ᷣm ꝙ dicit
ps.4. Unxit te de deus tuus oleo leticie pᷣ cõſoꝛtibus tuis:ꝑꝑ qð

B 3

dicitur Johᷣ.3.ca. ꝙ datus è ei ſpũs nõ ad mẽèſurã.ſ.alioꝛuʒ hominũ:
ſed ſᷣm oẽm plenitudinẽ nõ ſolũ ſufficiẽtie ſed ẽt redundãtie in oẽs
alios q;tum ad ſufficientiã:ſcõm ꝙ dicitur Johᷣ.i.Et de plenitudine
eius oẽs nos accepimus. a ¶ Et hoc vobis ſignũ ⁊c.ꝑ h̊ eni ꝙ aãge
lus ðdit eis ſignũ magne ⁊ humilitat ⁊ paupꝑtatis ſignificatũ fuit pa
ſtoꝛibus ꝙ nõ venerat ad regnandũ tẽpoꝛaliter:vt ſcribe iudeoꝛum
credebãt xpᷣm ventuꝝ. Põt ãt aliter dici ꝙ illud fuit pꝛopꝛiũ ſignũ
ſaluatoꝛis nati.Ad cuius intellectũ ↄſiderandũ ꝙ illa que fuerunt i
veteri teſtamẽto fuerũt
figure noui:vt dicitur.i.
Coꝛ.io. In veteri aũt te/
ſtamẽto duo ſaluatoꝛes
iudeoꝝ imperfecti tñ pᷣ/
ceſſert tãqᷓ; figur̃ ſalua
toꝛis ꝑpfecti ihu xpᷣi.pᷣmꝰ
fuit moyſes ꝗ liberauit
eos ð ſuitute egyptiaca.
vt habetur Exo.iʒ.ſecũ⸗
dus fuit cyrꝰ qui libera/
unit eos ð captiuitate ba
bylonica:vt habetur.i.
Eſdr.i.co.⁊ vterq; de no
uo natus fuit inuẽtus in
magna paupꝑtate:ſic̃ psʒ
de moyſe Exo.⁊.quẽ in/
uenit filia pharaõis po/
ſitũ in flumine in fiſcel/

Et höc vobis ſignũ. Inuenietis ĩ
fantẽ pãnis iuolutũ: ⁊ poſitũi pᷣ/
ſepio.Et ſubito factaẽ cũ angelo
multitudò militie celeſtis:laudã/

ſimis deo ⁊ ĩ terra pax hoibꝰ bo/
ne voluntatis.Et factuʒ eſt vt di
ſceſſerunt ab eis angelii celũ:pa/
ſtoꝛes loquebant᷑ adiuicẽ:Zran
ſedmꝰ vſq; bethleẽ: ⁊ videamus
hoc vᷣbuʒ quod factũ eſt quod fe
fecit dminꝰ ⁊ oñdit nobiſ.Etuᷣ

la iuncea. Silrð cyro dr̃ ĩ eccleſiaſtica hiſtoria ſuꝑ danielẽ ꝙ Aſtia

ges rex medoꝝ ⁊ ꝑſarum vidit in ſomnis vitẽ naſcẽtem de vtero fi
lie ſue totã aſiã occupantẽ:⁊ a iectoꝛibus fuit ſibi rñſuzʒ ꝙ viſio iſta
ſignificabat ex ea puerũ naſciturũ ꝗ occuparet regnũ medoꝝ ⁊ ꝑſa/
rum:ppꝑ qð timèes ne ipᷣe vłfiliꝰ ſuus ꝑ q̊ regno pᷣuaret᷑:dedit filiam
ſuã militi pauperi.⁊cũ h ẽt cũ filia ſua fcã fuiſſet pᷣgnans fecit tẽpꝰ
ptus ſui exploꝛari ⁊ pueꝝ natũ ſibi appoꝛtari quẽ tradidit cuidã mi
liti vt ſecreto interficeretur:ꝗ cõpatiẽs puero ipᷣm nõ ĩterfecit.ſʒ in
q́dã nemoꝛe pueꝝ foꝛtune dumiſit:ad quẽ q̃dã canicula paſtoꝛis re/
gis que erat iuxta nemus frequẽter veniebat ⁊ iᷣm lactabat: ⁊ pa/

ſtoꝛ pᷣdictus volẽs ſcire vbi canicula decliabat.iuenit puerum ita in

pauptate iacẽtẽ:quẽ accepit ⁊ tradidit vxoꝛi ſue nutriẽdũ.⁊ poſtea

factꝰẽ rex ꝑpſarũ atq; medoꝛũ ad liberatõem iudeoꝛuz:Cũ igit᷑ figu

ra ⁊ figuratũ debeãt hẽre coꝛreſpõdẽtiã:⁊ pᷣdicti duo ꝗ fuerũt figu
re xpii maxia pauptate ĩuẽti fuerit ĩ ſua natiuitate:ſignuʒ ↄueniẽs
⁊ coꝛꝛeſpõdẽs figure dedit ãgelꝰpaſtoꝛibꝰ de xpᷣi nati iuẽtiõe.d.
bᷣInuenietis ĩfã.pã.ĩuo.⁊ po.iĩ pᷣſe.Et credẽdũ ẽ ꝙ paſtoꝛes h ĩtel
lexerũt illuminatia deo. c¶Et ſub.fa.ẽ.Pic ↄnñir ponit᷑ ãgeloꝛuz
exultatio.cũ dr᷑. Et ſubito facta ẽcũ ãgelo.q tãqᷓ; pᷣncipalis int᷑ alios
nũciauerat xpᷣi natiuitat. d
mine militie deſignãt᷑ qꝛ ꝓ ſalute hoium cũ demonibꝰ pᷣliãt᷑ ſcðʒ ꝙ;
dr̃ Apocl.iz. Michael ⁊ ãgeli eiꝰ pᷣliabat᷑ cũ dꝛacone ⁊c̃.
e ¶ Laudãtiũ deũ.de xpᷣi natiuitate eo ꝙ ꝑ ipʒ ſciebãt deduci hoĩes
dg ſalutẽ quã deſiderãt.⁊ ruinã ãgeloꝛũ ꝑ q̊ reparandã.
¶ Et di. glo.ĩ ex.deo.qꝛ lʒ eius glłia vbiq; reluceat:maxie tñ in celo
empyreo vbi ẽ angeloꝝ ⁊ btõꝝ habitatio. g¶ Etĩter.pax ho.bo.
vo.i.hoĩbꝰ bonis.ꝑ bonitatẽ enĩ volũtatis dr̃ hõ ſimpłr bonꝰ magis
q; ꝑ bonitatẽ aliarũ potẽtiarũ aĩe:qꝛ volũtas mouet alias potentiaꝰ
ad actꝰ ſuos.⁊ iõ bonitas eiꝰ vel malicia in oẽs alias potẽtias redun⸗/
dat ſiẽ ĩfluẽtia cãe mouẽtis ĩ motis ab ipſa.malis ãt hoĩbꝰ nõ ẽpax.
m ꝙ dr Iſa.4S.Nõ ẽ paxĩpus dicit dñs.Ex G̊ ẽt vbo angeli patʒ ꝙ
iſta pax q̃ pᷣncipaliter ꝑ ꝓphas pᷣdicta fuit futura ĩ aduentu xpi.erat
pax ĩterioꝛ bone volũtatis:qꝛ ᷣm ꝙ dr̃ ꝓv.iz.ca.Non cõtriſtabit iu/
ſtũ ꝗqcqd ei acciderit.pax aũt tꝑalis que fuit in aduentu xpᷣi pacatis
oibꝰ gẽtib ſub iperio romano fuit figura h pacis pᷣncipalit᷑ĩtente.

iſtã dimiſſo grege iuerũt ad vidẽdũ puerum natum dicentes.
i ¶ Trãſeamꝰ vſq; bethleeʒ ⁊ videamꝰ G̊ vbũᷣ.i.puerũ natũ ꝑ vᷣba an/
geli nobis ſignificatũ. k¶¶Qõ fecit dñs.hoc non ẽ de textu.greci
enĩ ⁊ antiꝗ nõ hũt:fecit.ſʒ tm:qð dñs ondit nobis. l ¶ Et ve.feſti.
ex deſiderio vidẽdi xpᷣm pᷣncipalit.⁊ ſecũdario vt citius redirent ad
gregẽ quẽ ſine cuſtodia dimiſerãt. m ¶ Et iuenerũt ⁊c̃. ſicut ãge/
lus eis dixerat. n ¶ Nidẽtes.ãt cog.de ver.qꝛ nõ ſolũ fuerãt illu/
Ee exteriꝰ ſʒ ẽt ĩteriꝰ de cognitiõe vᷣbi ĩcarnati vt pꝛedictũ ẽ.

o Et oẽs ꝗ audierũt mirati ſũt.⁊ mã admiratiõis ſubdit᷑ cũ dr̃.
t de his.⁊ accipit᷑ ̊ ⁊ ꝓ ideſt.i.de his. q ¶ Que dcã erãt apa.
ad ipſos.ſicut ſuꝑius ẽ expſſũ. r ¶ Maria ãt ſer.om.ver.ᷓ̊ cofe.
ĩ coꝛ.ſuo qꝛ.pꝛudent᷑attẽdebat quomõ ꝓphetie ĩplebãt᷑ in puero na

to: ⁊ iſta collatio erat ei valde delectabilis ⁊ toti eccłie valde vtilis:
qꝛ ſᷣm ꝙ dicit Viero.in ſᷣmone de aſſumptione beate vᷣginis.Ipᷣapꝰ

12

tiũ duʒ ⁊ dicẽtiuʒ. Gloꝛia ĩ altiſ

nerũt feſtinãtes: ⁊ inᷣenerũt ma

ultitudo mil.ce.i.ãgeloꝛũ ꝗ no

t fem̃ ᷑. Pic ↄñr deſcribit᷑ paſtoꝛũ deuotio:qꝛ ſtati pꝰ viſionem

aſcenſionè filu ſui remã ſit ad tpᷣs in terris cᷣ apoſtolis vt eos
pleniꝰ ĩſtrueret de vbo ĩcarnato de quo erat pleniꝰedocta per
ſpm̃ ſcm̃.⁊ oĩa familiariꝰ viderat ⁊ tractauerat ꝑꝑqð meliꝰ ex
pꝛimere poterat:ſᷣm ꝙ dicit hieroꝰ.Quod meliꝰ nouimꝰ meliꝰ
⁊ ꝓferimꝰ. ſ¶ Et re.ſũt pa.redeũdo ad gregem ſuum.

t¶ Blorificãtes ⁊ lau.deuz.de bñficio toti mundo collato gnãli

ter ⁊ eis onſo ſpãliter.iõ ſubdit᷑. In oĩbꝰ q audierãt ⁊ viderãt.

v ¶ Et poſtqᷓ;. hic ponit᷑ debitꝰrituũs circa pueꝝ natũ.qꝛ ſcʒ ri⸗

tum veteris legis

riã ⁊ ioſeph ⁊ ĩfatẽ poſitũ ĩ pꝛeſe ðbebatcircũcidia
õä i teplo offerri. ⁊ iõ
pio. Vidẽtes aũt cosueĩt ð vᷣho ð agit ve eicircü⸗
qð dictũ erat illis ð puero h. Et ciſione.æꝛ deobula/
s gudierũt mirati ſt: et ð his one li Et voſtq;
qͥ dictà ertapaſtoꝛib ad ipſos. nlei ſunt bies.
Maria qt ↄſeruabat oĩa vᷣba h: poſtq; ↄſũmati ſůt
ↄferẽs ĩcoꝛde ſuo.Et ruerſi ſũt dies octo.hocerat

paſtoꝛes glificantes ⁊ laudanteſ

Hõõü circũciſioni:pꝛout
deñ ĩoib q gnlcra, 2 viderqt: ſi petur Hen. i. Uo⸗
cut dictũẽ ad illos. Et poſtq; ↄſũ luit aũt xps circun
Aatiſi Dies octo vf circucideret cidicuis no eetle
puer: vcatuʒ ẽnomẽ eiusieſus. Sl ubiertu heuno
Quod vocatũ ẽab agelo pꝛiuſq;ᷓ eritatẽ carnis hũa

ð ne. contra Mani/
cheũ ꝗ dixit ipᷣm deũ habuiſſe coꝛpus fantaſticũ.⁊ ↄtra Ualen
tinũ dicẽtẽ xpᷣm coꝛpꝰ de celo attuliſſe.⁊? vt appꝛobaret circũ/
cũciſionẽ quã deꝰ olim inſtituerat.ʒꝰ vt oñderet ſe eẽ de gener

abꝛahe ꝗ circũciſionis mãdatũ accepit.Señr.i⁊.⁊ facta ẽ repꝛo

miſſio de xpᷣo.A· vt iudeis excuſatõem tolleret de non recipiẽ
do eũ ſi eẽt ĩcircũciſus.?? vt obediẽtie vtutẽ nobis ſuo cõmen

daret exẽplo:pᷣceptü legis obſeruãs cui tñ non erat ſubiect.o:

vt qui ĩ ſilitudinẽ carnis peccati venerat remediuʒz q caro pec/
cati ↄſueuerat mũdari nõ renueret.⁊ꝛ? vt legis onus in ſe ſuſti⸗/
nens alios a legis onere liberaret:vᷣm illud al. . Miſit deꝰ

filiũ ſuũ fem̃ ſub lege vt eos ꝗ ſub lege erãt redimeret.

x¶ Nocatũ ẽ nomẽ eius Jeſus.ñ dicit ĩpoſitũ:qꝛa deo fuit ĩpoſi
tũ G̊ nomẽ:ſed ꝑãgelũ denũciatũ marie ⁊ ioſeph ⁊ ꝑipos aljs
diuulgatũ.Et qꝛ aliquis ĩfidelis potiſſime iudeus ꝙ GqB nomen
nõ fuiſſet conuenient᷑ ipoſitũ poſſet arguere:tum qꝛ Iſa.oz.dĩ
Vocabit᷑ tibi nomẽ nouum qð os dñi noĩauit.̊ ãt nomẽ Jhis
nõ erat nouum tũc.qꝛ ante ali fuerant noĩati h̊ noĩe:vt pʒ de
Jeſu filio ioſedech:⁊ de ieſu naue:⁊ ĩ genealogia xpᷣiq ðᷣſcribit
ca.ſequenti.vbi idem habet᷑. Item qꝛ Iſa.⁊.dr. Uocabitur no
mẽ eius hemanuel ⁊.S.dr. Voca nomẽ eius accelera ſpolia de

trahbe ⁊c.⁊.ↄ. Uocabitur nomen eius admirabilis:conſiliari
us.deus foꝛtis ⁊c̃.que nomina ſunt alia a nomine Jeſu.⁊ ſimi/

lia poſſunt induci de alus locis ſcripture:ideo dicendũ ꝙ hoc
nomẽ fuit pꝛopꝛie ĩpoſitum ei. Nomina eniʒ ſi bene imponan

tur ĩponi debent a ꝓpꝛietatibus rerum:⁊ hoc pʒ de nominibꝰ
generũ ⁊ ſpecierũ:de quibus dicitur.ꝗ.metaph̊. Ratio quas

ſignat nomen eſt diffinitio que deſignatpꝛopꝛiam rei naturaʒ.
Nomina autem ſinguloꝛum hominũ ſi bene imponantur im/⸗

poni debent ab aliqua pꝛopꝛietate eius cui imponit᷑ nomẽ:ali
quando a tꝑe:ſicut nomina aliquoꝛum ſanctoꝝ imponuntur
pueris natis in feſtis eoꝝ:vel a cognatõe:ſicut cũ filio ĩponitur
nomẽ patris:vel alic de cognatione eius.Aliqñ ab euentu ſiẽ
moyſes vocauit ſuos filios:vt habet᷑ Exo.⁊.Aliqñ aũt ex aliq
qualitate eius cui nomẽ imponit᷑:ſicut Geñ.⁊5. Pꝛimogenitꝰ
iſaac vocatus ẽ eſau:qð ĩterpᷣtatur rubeus velrufus.q; de vte
ro matris exiuit rufus ⁊ totus ĩ moꝛem pellis hiſpidus.Aliqũ

ex aliquo dono dei gratuito.ſicut Matth̊.is.dictũẽ petro. Tu

es petrꝰa ſuꝑ hanc ⁊c̃.⁊ Joan.i. Tu vocaberis cephas. igit ga
hoĩ xpᷣo hoc munꝰ gratie collatũ erat vt ꝑ ipᷣazʒ oẽs ſaluarẽt.iõ

vocatũ eſt cõuenienter nomen eius ieſus.i.ſaluatoꝛ vel ſalus.

⁊ hanc rõnem aſſignauit angelus ioſeph matth.i.d. Uocabis
nomen eius ieſum.ipſe enim ſaluũ faciet pplłm ſuuzʒ a peccatis
eoꝛum.Ad pꝛimũ dicendũ ꝙ h̊ nomen fuit nouũ in xpᷣo inqtũ
fuit ei ĩpoſitũ ab hac ꝓpꝛietate qꝛ ẽ oium ſaluatoꝛ q̃ nõ fuit in
aliquo pꝛecedenti:lʒ fecerint ſalutẽ ĩ aliqͥ fcõ ꝑticulari:ſic ieſu⸗
naue ſaluauit populuz iſirł hoſtes eius debellando:vt legituri.
libꝛo Joſue.⁊ita põt dici ð alus. Rõ aũt hꝰ noĩs hbemanuelqð
interpꝛetatur nobiſcum deus.includitur in nomine ieſu. Per

hoc enim ꝙ fuit nobiſcum per ſuam incarnatiõem fecit nobis
ſalutem.⁊ eodem modo poteſt dici de alio.quia ſaluauit nos in

tpᷣs determinatuz

ſtautelten
ſererdio
ſbafet

R CCivinſi

iciheiennt
lii anonmi⸗
timiigiri
ſogentizrihe⸗
luna⸗
Plecͤot
in Nkrt
Dhoſiun⸗
Mutiudn
(Pthde
ſiſctenretnio
f hh
i Noutirerqoz
ſpcinengutone⸗

——, — — ðêöᷓAA

WMitberprnöe

(iexntmuſalus
innexgiats
ſachi dectol.
gglegunde
ſelscönöbub⸗
Kin enitiſſt
fubamiltate
inlntolitodte
umurecpto
Aktiezninbien
Folnstüctii
linſahßen

.
chebecogur
—
iug riterjitl
ffti lthhe

tehdimnte

fincfonibgs

elgiesgin

8 ſoraris ſn

= =

utnitisen
t chrni
o. Linbernd⸗

6 Fitnnie

4

nnicgnet

ſeco Ne.

8 imſtcitynl
Rernteppohnnnn

PMoidenetſtticge

Gr eiihtſmin
bemtolleredeontg
ütefmninobsiig
itinonenrilit
Gentſeyctindan

1elegsorn

fniuda. Di
gecitfelnnen

eE

mretiolpbthin
weiſntinasgte
Amcenmd Ne
düncini bümi;
mmntinnbtweſ
ticriogunilti
aRiDhe
ttigiiſin
cisaaninbient
talutnonie ui
ihrmridndintiet
oninucnzſi itt
enm theßteinn
mn 4nenpi Kun⸗
icnatgupuun iin
ni ſbane mnmc
reinsgiinctiiin

7

aum inch ine

fernũ ſpoliando:⁊ ſic de tertio ⁊ ↄſimilibus. a ¶ Et poſtquã
impleti ſunt. Hic ↄnir agitur de pueri oblatione.vbi pꝛimo de v.

htuz ad id qõ erat
ſpale pꝛimogenitl.
cũ dr̃. bu

vt ſiſterent eũ.i.of

(¶Luc

as

ſcribit᷑ huiꝰ oblationis pᷣſentatio.⁊? pꝛeſentati receptio.ibi.Et
ecce hõ.ʒ: recepti cõmendatio.ibi.Et erat anna.Circa pꝛimuʒ
ſciẽdum ꝙ in lege veteri circa pueros natos duo fiebant ĩ tem
plo:vnũ erat generale oĩbus qꝛ ꝓ filio nato vel filia complet
diebus purificationis matris offerebat᷑ ſacrificiũ. vt habetur

Leuitici.iz.Aliud erat.ſpãle circa pꝛimogenitos.qꝛ erant con

⁊ redimebãtur: vt

Et , . „ „CE 2 ,„ 8 2
her eroa. hage dni. Quiâ oẽmaſculinũ adapi
genitus vt dem elt ens vulua ſactũ dño vocabit.Et
ſupꝛa:⁊ iõ vtrunq; ũᷣt darẽt hoſtiã ᷣʒ ꝙ dictũẽi lege
fuit fcm̃ circa eum

dñi:parturturũ aut duos pullos
colũbaꝝ.Et eccè hõerat ihieruſa
lẽcui nomẽ ſymeõ.Et hoͤmo iſte
iuſt? ttimoꝛatꝰexpectãs cònſola
tionẽ iſrael: ⁊ ſpiritꝰ ſãctꝰ?ratieo
St reſponſu accepita ſpũ ſacto: ñ

vt hic dr.⁊ pꝛimo

rũt illũ in hierlm

ferrẽt dño.cuiꝰcã

ſubditur. viſun ſe moꝛté: niſipꝛius videret
Aun emnaſenli xpᷣʒ dni.Et vẽniti ſ piritu itẽpluʒ
ua i. pꝛuno naſces Et cũʒ ĩiducerẽt pueꝝ ieſũ parẽteſ

cuiuſmõi erãt pꝛi /

betr Leuit.iꝛ. ex q pʒ qõ.ð.dictum ẽ depaupꝑtate marie ⁊ Jo/

eiꝰ vt facerẽt pᷣʒ ↄſuetudinẽ legis

mogeniti.2? q;tuz pꝛo eo:ètipſe accepit eũ in vlnas
ad illud qð erat ge ſuas᷑t bñdixit deuʒz et dixit. NMũc
dt. o Er vr dimittis ſeruutuſ dñe: bz vbuͦ tu
aret hoſtiam æc. um in pace. Quia viderunt oculi
H par urturüauri meiſalutaretuuʒ. Quod paraſti
vohallo colunba ante faciẽ oĩuʒ pploꝝ. Lumẽ ad
paupeꝝ: ſcõʒ ꝙ ha

ſeph. Scienduʒ ãt circa hoc ꝙ btã vgo nõ tenebat᷑ ad iſta que
dicta ſũt de purgatiõe:qꝛ Leuitl.iz.ſcribit. Mulier ſi ſucepto
ſemine peꝑit maſculuʒz ⁊c.⁊ iõ lex illa ligabat tm mulieres de
viri ſemine ↄcipiẽtes:qð ñ habuit locũ ĩ vgine.h̊ ẽt pʒ ꝑ h̊ qd h
dr.⁊ accipi᷑ de Exo.⁊ Leuit᷑.Oẽ maſculinũ ad aꝑiẽs vuluã ⁊c̃.
Erx quo pʒ ꝙ loꝗtur de maſculino ↄcepto ⁊ nato ꝑ aꝑtõnẽ clau
ſtri vᷣginalis.qð nõ habuit locũ ĩ btã vgine q̃ vgo ꝑmanſit ĩ con
ceptu ⁊ ꝑtu. Uerũtñ ſic eiꝰ filiꝰ circũcidi voluit ⁊ legalia obſer
uare ex ſua humilitate qᷓ;uis nõ teneret᷑:ſic btã virgo que fuit
humillima voluit obſeruare. e ¶ Et ecce hõ.hic deſcribitur
pi pᷣſentati receptio.vbi pᷣ deſcribit᷑ recipiẽtis ↄditio.cũ dr̃.
Et ecce hõ erat in hierm.in loco ſolẽni ⁊ ſacro:tuzʒ qꝛ ibi erat
diuinꝰcultus:tũ qꝛ ibi erat ſtudiũ legis ⁊ ꝓphetarum.,.
ui no.ſi. ex B pʒ eius fama:qꝛ int᷑ ſacerdotes erat famoſus
⁊noĩatus.pʒ ẽt eius ſancta vita.cũ drT̃. g ¶ Et iſte hõ iuſtus.
recte ſe hbabẽdo ad ꝓximũ. h¶ Et timoꝛatꝰ.quo ienn.
i¶ Expectãs ↄſo.iſrl.qᷓ;tũ ad fidei rectitudinẽ. k Et ſpũs
ſcũs erat in eo.qᷓ;tũ ad gr̃e plenitudinẽc.qꝛ ñ ſoluʒ habuit gram
iuſtificãtẽ: ꝓut habet᷑ cõit᷑a iuſtl.ſʒ ẽt q;tũ ad illuminationes
⁊ 2ſolatiões dĩnas ſpãles.iõ ſubdit᷑. l ¶ Et rñũſum accepit a
ſpũ ſcõ.in oronibus ſuis deuotis ad deũ:tũc.n.erat opinio cõis i᷑
apud itelligẽtes ꝙ ĩminebat aduẽtꝰ xpi ʒ ſigna a patriarchis
2 ꝓphetl data.⁊ iõ ſymeon de h̊ feruẽtius oꝛabat deũ ⁊ ĩorone
rnſuzʒ accepat ꝙ xpᷣm natũ videret ãtequã vitã pᷣſẽtẽ finiret.
xpᷣm ſicut eierat pmiſſum. n ¶ Et cuminducerent puerum
ieſũ.ad faciẽdũ q pdicta ſunt ſᷣm legẽ. o ¶ Et ipᷣe accepiteũ n
in vlnas ſuas.cum maximo coꝛdis gaudio.ſᷣm ꝙ dicitur puer. o
iʒ. Deſideriũ ſi cõpleat᷑ delectat aĩaz. ⁊? ponitur gratiaꝝ actio
cum dr. p¶Et benedixit deũ.gratias agẽdo ꝓ tãto bñficio.
q ¶ Et dixit. lunc dimittis ſeruum tuũ dñᷣe ⁊c̃.i.de cetero di
mittes me de hac vita tranſire in coꝛdis quite.
r ¶ Quia vi. ocu. mei ſalu.tu. letant᷑ enĩ volebat deſcendere ad
lymbũ patrũ exquo ſciebat ſaluatoꝛẽ natũ. s¶ Qõ para.añ
fa.om. po.i.coꝛã oĩbꝰ populis gbꝰmyſteriũ incarnationis ⁊ re
deptõis pᷣdicatũ ẽ ꝑ apoſtolos.pᷣm ꝙ d pᷣs.is.In oẽʒ terrã exi

ſiſterẽt eũ dño: ſicut ſcriptũẽ i le·⸗

filia phanuel de tribu aſer: h pceſ

quebatur deillo omnibus qui ex
pectabant redemptionem ifrael.

ciuitatẽ ſuaʒ noʒareth. uer aũt

1
m¶Et venit ĩ ſpũ ĩ teplũ.i.ꝑ reuelatõem ſpũs ſancti vt viderert m

uit ſonꝰ eoꝝꝑ. t ¶ Lumè ad re. gẽ.q̃ pus erroꝝ tenebꝛis tenebãt᷑
¶ Et gliam plebis tue iſrael.magna eſt enim glia iudeis ad fidem
xpi conuerſis ꝙ xpᷣs ̃m carnem natus ẽ de ipſis.ʒꝰ poniturparentũ
bñndictio cum dr̃. x ¶ Et erat pater eius.i.ioſeph qui meruit voca
ri pater chꝛiſti.eo ꝙ nutricius eius fuit. y ¶ Et mater. ſ.maria q̃
fuit mater eius vera. z ¶ Mirãtes ſuꝑ his q dicebãt᷑ ð illo.tũca
ſymeõe ⁊ pus a magl ⁊ paſtoꝛibꝰ ⁊ cacharia⁊ eliſabeth. adl Et bn-
dixit ill ſymeon.qᷓ;ui eni maria ⁊ ioſeph eẽnt maiores ſymeoneĩ ſã

Ee at hxk itateilte kn eratma⸗
egyprioꝛum. flioo / in vtero cõciperet. Et poſtc;ᷓ iole reuelationẽ gentiſ: T glöꝛiaz pble woachtu ad ſacercotibof
ani amand 86 ti ſũt dies purgatiois eiꝰ ſ ſegem bistue iſrael. Etérat pater ei? ſicili ad ques wectabat
offerebat in teplox moyſi: tulerut illi i bieruſales: vt/Imãter ei mirtes ſupꝑ bis q dice ſolu budiritſed er furu

ra pꝛedixit. b ¶ Ecce
poſit? ẽ hic in ruinam ⁊
in reſurrectõem multo/
rũ in iſrł.qꝛ in paſſione
xpᷣi que futura erat młti
iudei fuerunt excecati a
veritate cadentes.⁊mił/
ti fuerũt illuminati qui
pꝛius erant ſimplices ⁊
ignoꝛantes:vt patet de
apoſtolis quibꝰ poſt paſ/
ſionem xp̃i data eſt intel
ligentia ſcripturaruz. ʒ
ꝙ; dicitur Luce vltl. Et
tuncaperuit illis ſenſuz
vt intelligerent ſcriptu⸗
ras. C (Et in ſignuz.
ſcilicʒ federis iter hoies
4 deum. d Lui con⸗
tradicet᷑.a ſacerdotibus
⁊ legiſperitis ⁊ multis
alys. e (Et tuaʒz ipiꝰ
animã pertranſibit gla/
dius.i.doloꝛ paſſionis
eius pertranſibit animã
tuam per compaſſionez
Ex hoc dicit Piero.iĩ ſer

bãt ð illo.Et bẽnedixit illis ſyme
on:⁊ dixit ad mariã mẽeʒ eiꝰ.Ec⸗
cè poſitꝰẽ hiciruinã ⁊ ĩreſurrecti
onẽ mltoꝝi iſirl:èt ĩ ſignũcuᷣi õᷣdi/
cet.Ettũaʒ ipſiꝰaiaʒ ptraſibit gla
diꝰ:vt réuelent᷑ ex multiſcoꝛdibꝰ
cogitatões.Et èrat qna pphetiſſa

ſerat ĩ diebꝰ mult ⁊ vixerat cũ vi⸗
ro ſuo qnis ſeptẽ avirginitate ſua
Et hec vidua vſq;ad annos octo
ginta qᷓtuoꝛ:qͥ nõ diſcẽdebat detẽ
plo ieiünijs ⁊ obſecràtionibꝰ pᷣni
ens nocte ac die. Et hècipſa hoꝛa
ſuꝑueniẽs ↄfitebãt᷑ dño: ⁊ loque

Etſᷣt perfecerunt omnia ᷣm legẽ
domini:reuerſi ſunt in galileam ĩ

mone de aſſumptione beate virginis: ꝙ quia in parte impaſſibili
paſſa eſt.plus q; martyr fuit. ¶ Ut reuelentur ex multis coꝛdi.

cogitationes.li vt non tenetur hic cauſaliter.ſed conſecutiue ſeu cõ
comitatiue. Licet enim beata virgo ex paſſione fili maxime aff li/
cta fuerit.tamen in fide immobilis ⁊ firmiter ſtetit.alij auteʒ diſci/
puli qᷓ;tũcũq; ſolidi dicuntur dubitaſſe:⁊ circa hoc mutationes di/
uerſarũ cogitationũ habuiſſe quouſq; viderunt ipſum a moꝛtuis re
ſurrexiſſe.Aliter exponit Oꝛigines de reuelatõe occultoꝛum pecca
toꝛuʒ in confeſſione que per effectũ paſſionis in ſacramto penitẽtie
operantis ſanantur. g Et erat anna. PHic conſequenter deſcri/

bitur xpᷣi recepti confeſſio ſeu cõmendatio:vbi pꝛimo deſcribit᷑ per

ſona confitẽs ex noĩe cũ dicitur.Et erat anna.ſecũdo ex mentis ele/
uatione.cũ dicitur. Pꝛophetiſſa.⁊ ex cognatione.cum dicitur.Filia
phanuel de tribu aſer.⁊ expꝛimũtur pater ⁊ tribus ad declarandum
certitudinẽ hiſtoꝛie:⁊ foꝛte ad diſtictiõeʒ huius anne ab alus q̃ voca
bãtur hoc nomine.deſcribitur etiazsꝭ ab etatis maturitate.cuʒ dicit᷑.
Pec pꝛoceſſerat in diebus multis.⁊ a caſtitate in matrimonio ⁊ ãte

⁊ poſt.cũ dicitur.Et vixerat cũ viro ⁊cc. cõmendaturẽt ab oꝛationis
ſedulitate.cũ dicitur. h
ibi ſemper eſſet:ſed frequenter.ſicut de homine bñ frequẽtante ec/
cleſia dicitur cõi modo loquendi:talis ſemperẽ ĩ eccdig.
¶ Jeiunujs.quibus incẽtiuuzʒ carnis repꝛimitur. k ¶ Et obſecrati

ue non diſcedebat de templo.non

onibus.i.ſacris oꝛationibus quibus mens in deum eleuatur.
Seruiens nocte ⁊ die.i.valde frequenter:vel quia nõ erat ibi ĩter
ruptio ꝑ peccatũ moꝛtale auferens meritum pꝛedictoꝛũ.
t hec ipſa hoꝛa ſuperueniens.non a caſu vel humana diſpoſiti/
one:ſʒ ſpũs ſci reuelatione:ſicut dictum eſt de ſymeone.
Confitebatur dno.gr̃as agens de tato bñficio adimpleto.
t loquebatur de illo oibus ꝗ expectabant redẽptionẽ iſrl.annũ
cians eis natũ eẽ redẽptoꝛc̃. r vt ꝑpfecerũt oĩa ᷣʒ legẽ dñi.ſ.
maria ⁊ Joſeph nihil omittẽtes:qᷓ;uis ũ tenerẽt q ¶ Reuerſi ſüt
in galilea ciuitatẽ ſuaʒ naçareth.hic accipit᷑ galilea adiectiue: qꝛ na
garethẽ in terra galilee:ſicut ſupꝛa dem̃ ẽ de bethleeʒ q̃ vocat᷑ ciui/
tas iudea. vr ¶ Puer ãt creſcebat. Pic ↄñir deſcribitur pueri obla/

ti ꝓfectꝰ qᷓ;tũ ad coꝛpꝰ.cũ dr.Creſcebat.⁊ qᷓ;tũ ad aĩazʒ cũ d. Et ↄfoꝛ

tabat᷑.Aduertẽdũ tñ ꝙ in coꝛpoꝛe xpᷣi fuit augmẽtũ reale quãtitat!:
ſed in aĩa eius nõ fuit augmtum reale gratie ⁊ virtutis.quia Sram
4

4

b Wn die ſolẽni paſce.Ter in ãno debebant oẽs maſculi apparerei

D Et nõ cognouerũt pa
rentes eiꝰ ⁊c.Ad ſolẽni/

ſeoꝛſum a mulieribus in

vno comitatu ⁊ mulie/
res in alio:⁊ ſiłr reuerte/

Zin datiõe legis pceptũ

ut habet Exo.io.Pueri
ãt indifferẽter poterant
ire in comitatu viroꝛuz
aut mulieꝝ. ⁊ iõ ioſeph

mitatu mulierũ:⁊ eodeʒ

E

plenitudinẽ gratie habuit ab inſtanti ſue cõceptionis. ſed tum ad
oñſioneʒz in effectu magis apparebat ſᷣm ille creſcebat:⁊ ᷣm ꝙ vo

lebat. a Et ibant parẽtes eius.tanquã deuoti ⁊ religioſi.

bierlm coꝛã dño:ſᷣm ꝙ habetur Exo.2ꝛ3. ſ.in paſca pẽtecoſte ⁊ feſto

tabern aculoꝝ.ſed cũ illis qui erãt longe a hierſm cuiuſmõi erãt ga /
RKemanſit puer ie⸗/
ſus ĩ hierlzʒ.nõ a caſu vł obliuione ſed ſua volũtate ⁊ oꝛdinatione:vt
a pueritia oñderet gelũ

lilei diſpenſabat᷑ de duobꝰ vltimis feſtis. c

ſuũ circa ſpiritualia.

ſapientia: ⁊ gratia dei erat ĩ illo.
Et ibãnt parentes eius per oẽs
annos in hieruſalèm in die ſoleni
aſce. Etcum factus eſſet anno/

tateʒ vo paſce viri ibant

bantur vt magis religio⸗ le ernd nns m.
ſe ſolennicarẽt feſtuz abhieroſolymãa ſᷣʒʒ ↄſuetudinẽ diei
vxoꝛibus cõtinentes:ſicẽ
remaſit puerieſus ĩ bierleʒ:⁊ nõ
cògnouerũt parẽteſeiꝰ.Exiſtimꝗ
tes aũt illũ eſſe i comitatu:venẽ

fuit ꝙ cõtinerent ꝑ tres
dies ab vxoꝛib ſuis: ꝓ /

gnatos ⁊ notos.Et nõ iueniẽtes
co mitatu viroꝛũ exiſtia Et factũẽ poſt tridnũ inenerũt il/
uit eũ eẽ cũ maria in co/
modo maria credidit eũ
es in comitatu viroꝛuz. . OGGU
Uenerũt iter diei.⁊ cũ die ſequẽti quereret᷑ ĩ iſta comitiua ⁊ ĩ illa
nõ inuenerũt eũ:iõ tertia die redierũt in hierlʒ a q̃ receſſerãt ꝑ vnã
dietã:⁊ ſic qrta die inuenerunt eũ.⁊ q̊ ẽ quod ſubditur.

— — „ .

¶ Hoſt triduũ iuenerũt illũ ĩ tẽplo.nõ in theatro vel in foꝛo:vel ĩ lu

oſicut ſolẽt pueri inueniri.ſʒ ĩ loco oroni ⁊ doctrie ſacre deputato.

tupebãt.i.valde mirabãt᷑. uꝑ pꝛu.⁊ reſpõ.eiꝰ.qꝛ alias i/

Te n medio doctoꝝ.vt nelpoſſttgesg nudire ⁊ meliꝰ cũ eis ↄfertr᷑.
e⸗ i

celles dñium neſcit. l

tiöem. q

. —

—

auditũ fuerat ꝙ puer talis etat tã ſapient loqᷓret. k ( Et di.ma.

eius ad illũ:fili ꝗd feciſti nobis ſic. Joſeph ãt licʒ pater eius diceret

tñ nõ fuit auſus illũ arguere:cũ firmiter crederet ipᷣm eẽ dei filium:
ſed mr̃ ex maxia dilectiõe quã habebat ad illũ hoc fecit:qꝛ amoꝛ ex/
olẽtes querebam te.i.dolẽtes de abſẽ
tia tua:cuiꝰ pᷣſentia ẽ nobis dulciſſima.p G̊ moralr deſignat᷑ ꝙ xpᷣs
in doloꝛe dtririgis qrẽdus c.⁊ ſic inuenit᷑:niſi ꝑ peccatũ a nobis ab/

ſentet. m Et ait ad illos.Quid ẽ ꝙ me querebatis.ſ.inter ſan

guineos.q̃ſi diceret.magis querẽdus ſum ĩ occupatõe circa ſpũalia.
eſciebat qꝛ ĩ his q̃ patris mei ſũt oꝑz me eſſe.

iõ ſubditur. n ¶ m
magis eni afficiebat ad prem nãlem ⁊ eternũ qᷓ; ad matrẽ nalem ⁊

patrẽ putatiuũ. o ¶ Et ipſi nõ itellexerũt vᷣbũ.qꝛ nõ erãt adauc

aſſueti audire talia ab eo. p ¶Et deſcẽdit cũ eis.ad eoꝝ conſola/

nr̃e ↄfuſionẽ. xr ¶ Et mater eiꝰ conſeruabat oĩa vba hec.exponat
ſicut ſupꝛa. ſ¶ Et ieſus ꝓficiebat etate.⁊ iſte pꝛofectus erat realł
inquãtum erat a parte coꝛpoꝛis vt pꝛedictũ eſt. t ¶ Et ſapientia.
in chꝛiſto duplex ponitur ſapientia.vna diuina:⁊ hec non potuit au
geri vel diminui cum neceſſario ſit infinita.alia humana:⁊ hec poni

tur duplex in chꝛiſto:vna habitualis:⁊ iſta in chꝛiſto nõ fuit augmen

tata.qꝛ ab inſtanti ↄceptiõis habuit tãtam plenitudinẽ ſapiẽtie quã

ta poteſt cõferri nature humãe:alia exꝑimentalis que accipitur per
opꝑpationẽ ſenſuum.Et ſᷣm hoc dicunt aliqui ꝙ in xpo fuit ſapFientia
vel ſcientia acquiſita:qꝛ ĩtellectꝰ agens in chꝛiſto fuit eiuſdem natu/
re cũ alus hoĩbꝰ.⁊ iõ cũ non ſit ponẽdus ocioſus in eo habuit opera⸗/

tionem abſtrabendi ſpẽs intelligibiles a fantaſmatibus. ⁊ iſte ſpẽs

recipiebantur in intellectu poſſibili ipius:⁊ ſic ꝓfecit in tali ſapiẽtia
ſeu ſcientia accepta a ſenſibilibus.Aluij vero dicũt ꝙ nõ ꝓfecit ĩ tali

ſcientia qᷓ́;dtum ad habitum quia duo habitus eiuſdeʒ rõnis non pñt

eſſe ſimul in eodẽ intellectu.talis autẽ ſcientia axꝗſita nõ videt᷑ eẽ
alterius rönis qᷓ; infuſa circa idẽ obiectum:ſicut oculus miraculoſe
datus ẽ eiuſdem rõnis oĩo cum oculo dato vel generato per naturã
nec tñ ppter hoc intellectus agens in chꝛiſto fuit ocioſus:quia nõ ſo
lum in abſtractione ſpecierum intelligibiliũ neceſſaria eſt operatõ
itellectus agentis.ſed etiam in conſideratione ſᷣm habituʒ ſcientie.

iã pꝛius acquiſite:in qua ↄſideratione non abſtrahit de nouo ſpẽs.

ctu.ſic fuit ibi ꝓfectus quodãmodo inq́;dtum ſapientiam ſuam non

Si autem cõſideretur ſapientia xpᷣi q;tum ad oſtenſionem in effe/

tionis non poſſent eẽ ſimul?c. ¶ .
Abitus ſcientie infuſe non eſt idem ſpecie habitui ſcien

creſcebat ⁊ confoꝛtabatur plenꝰ

rum duodeciz: aſcẽdẽtibꝰ illis in

feſti: oſumatiſq;; dieb cũ redirẽt:
rũt iter diei: ⁊ reqrebat eũ iter co

regreſſi ſũt ĩ hierlin: reqrẽtes eũ.

lũ itẽplo ſedentẽi mdio doctoꝝ
audientẽ illos:⁊ iterrogantẽ eos

et ergt ſubditꝰ illis.ad nr̃am inſtructõnem ⁊ ſuperbie

itellcü

tantũ humanam ſed etiam diuinam magis odebat in ſuum
beneplacitů:⁊ ꝓut noſtre ſaluti expediebat:ſicut dictumẽ ſu·

pꝛa de ꝓfectu ipſius in gratia ? virtute. S
¶ In ca.z. vbi dicitur in poſtilla.Quia duo habitus eiuſdeʒ ra
DDITIO

tie acquiſite lzʒ ſint de eodem ⁊ circa idez obiectum. cuiꝰ
ratio eſt. Nã habitus non ſolum diſtinguuntur ſᷣm nãʒ

aut obiecta: ſed ét
Stupłbant aũt oẽs qui enʒ andi Iim piincipia acti⸗
ebant ſupèr pꝛudentia ⁊ reſpon/ ſentolſportognn
ſis eiꝰ. Et videntes admirati ſũüt. put habeĩ in pᷣma
Et dixit màter eius ad illum. Fi- Sesrdtti rin
li quid feciſti nobis ſic: Ecce pa. Uabitis ſien.

tertuus ⁊ ego dolentes quereba tiarũ diuerſifican⸗

mus te. Et ait ad illos. Quid eſt tur non ſolumm
q me querebat᷑: Meſciebaãtis qꝛ diuerſitatem obie
in his que patris mei ſunt opo- cmen ſe etid en
tet me eſſe:? Et ipſi non intellexe/ demonlſtratur eon
rũt verbum quod locutus eſt ad cluſiones ipſarum
eos. Et deſcendit cum eis ⁊ ve/ ſcientiap:ſicut bao,
nit naʒareth:⁊ erat ſubditus illis ——
Et mater eiuscõſeruabat omnia te erre halvens
verba hec ĩ coꝛde ſuo.Et ièſus ꝓ ſtratur per media
ficiebat etate ⁊ ſapientia ⁊ grati mathe maticacali
tia apud deum ? bomines. III. tenaturalis a e⸗

monſtrata per vtrãq; pᷣdictarum ſcientiaꝝ circa hoc ſit eadeʒ:
habitus tñ ſcientie talis ↄcluſionis diuerſificatur ſpecie ſᷣm di
uerſitatẽ harum ſcientiaꝝ ꝓut habet᷑ parte.⁊.q.allegata.Cuʒ
igitur pᷣncipiũ actiuuz habitus ſcientie acquiſite ſit lumẽ natu
rale intellectꝰ agentis:pᷣncipiũ vero actiuuzʒ habitus ſcientie iĩ

fuſe ſit lumen ſupernaturale:ſegꝗtur ꝙ tales duo hitus ſunt di /
uerſarum rationum.⁊ ſic poſſunt eſſe ſimul in eodem intelle,
ctu.Nec eſt ſimile de oculo miraculoſe facto ⁊c̃.pꝛout dicẽ po
ſtillatoꝛ. Nam res naturales diſtinguũtur ſpecie ʒ pᷣncipiain
trinſeca tĩ pᷣcipue ᷣm foꝛmam non t ſᷣm pᷣncipia extrinſeca.

ſicut ẽpᷣncipium efficiens. Ignis enim generatus ex alio igne

idem eſt ſpẽ igni generato ex reflexione ſolariuʒ radioꝝ:eo ꝙ
foꝛma ſpecifica vtriuſq; ignis cẽ eadẽ ſpecie:lʒ cã efficies ſit di //
uerſa.In habitib autẽ diuerſitas ſpecifica accipitur etiaʒ im

pᷣncipium extrinſecũ vt eſt pꝛincipium efficiens ſicut etiaʒ di
uerſificatur ᷣm obiectũ quod ẽ extrinſecũ.vnde credẽdũ ẽ q;
xpᷣs ꝓfecit in ſciẽtia acꝗſita.ſ.expimẽtali:nõ ſolum qᷓ;dtum ad

actũ ſed etiã quãtũ ad habitũ.Et hecẽ opꝑio quã ſcũs tho.veri
oꝛẽ eẽ aſſerit in hac materia.ꝭ.parte.q.iz.arti.2.in coꝛ.q. Que
quidẽ opinio magis ↄſonat littere.teſtatur.n.euãgeliſta ꝙ xps

ꝓfecit ſapia.Cũ igitur quelibet ſapia ꝓpꝛie dictaẽ habit ſegt

ꝙ ꝓfecit ĩ habitu ſapiẽtiali.Similiter pᷣdicta opinio eſt magis

cõſona rõni.nà nõ ſolũ eſt incõueniẽs dicere ꝙ intellect agens
in xpo eẽt ocioſus:ſed etiã ſi xpo deeſſet aliqua naturalis actio
intelligibi

.q̃ maxie pꝑtinet ad humanũ iĩtellcũʒREPLICA

mẽétalẽ ⁊ acqſitũ. Et arguit poſtil.qꝛ habitꝰ vterq; eſt

eiuſdem rõnis circa idẽ obiectũ.duo aũt accñtia eiuſdẽ ſpèi in

vnoſubiecto eſſe nõ pñt.qualxr igit᷑ illi habitus eẽnt in eodè in/

tellectu:hic burgen.ſumit certamẽ ꝓ ſcõ tho.dicẽs.ꝙ illi habi
tus nõ ſunt eiuſdẽ ſpẽi.qꝛ habitus nõ ſolũ diſtinguunt᷑ ꝑ obie
cta ſed etiã ᷣm pᷣncipia actiua taliũ habituũ.Sed hec burgen.

inuolutio ẽ contra cõem philoſophoꝛum ſcholam:ſecãtur eni

ſciẽtie quẽadmodũ ſecãtur ⁊ res:vt dicitur.3ʒ.de aĩa.Nihil.n.
pertinens ad cãm effectiuam ponit diſtinctõnem in ſcientgss·

quia alias ſcientia a diuerſis pᷣceptoꝛibus tradita caperet diſti

ctioneʒ quod falſuʒ eſt:nec valet quod de ſancto thoma addu/
cit ꝙ habitus diuerſificantur diuerſitate medioꝛũ.nam hocĩ/
pꝛobat Ariſto.i.poſte.Naʒ ðmõſtratio nõ variatur per media
ſed inpoſt vel latus ſubſumendo:vt dĩibideʒz in ca.augenĩ aũt
demõſtrationes. Nec valet qð adducit de medus mathemati
co ⁊ naturali.nã ſi eadẽ concluſio pꝛobatur per diuerſa media

Ié rotunditate ter
regꝗ demonſtratur per mediuz naturale. Unde licʒ ↄcluſio de

lis humane nature pꝑtinés.ſicut ẽ actio abſtractioni?

N. c.2=.vbi ieſus dicit pfeciſſe ſapietia.poſtil.excludit
vnã opi.dicẽtẽ q; nõ ꝓfecit ſᷣm habitũ infuſũ:ſed expi

eeſſntpe⸗
. nncgnt/
enitnmitu
iniribi⸗
Cfthr pecn⸗
ſtgutsh
cſwiptteni/
eficatr i5
Iockriap;
genecſenae

opotbabing

eittnöcbaei
e giucciun
ſcheenaeidi⸗
iongcicient
Alunntlinntie

MWliſiitpo

isſtnpctain
cſigtnfereth
cbelkmnig

uffrurint

l
Ghcbieci
llnneniten
ißrſttſzaeti

iunſupoteter

,

ikiclionöbii

lteſceobiegüͤſt
icnälteriluni
tbſſteſilii
muben Agzden
flipſtiediſ⸗
tetiplidehoiegg
ſtaehliigcpingn

Pizu

en Perrdenn
Jorel!
N icztimn
üngmdſ,

Arcbiecne
4
d⸗

fnpung
, Uen 8

fn Nrdkt

u
eſ ii

l fan

e nſt
lis Duutint

kung
II uttmit
temmmed
eſomnurn
me Dtelcru
Gannarheſten

bei Mergalegnd

mreguiſteſtlumig .

wmunzdabinsen
rpilesdtobinsſe

nin gnanmerth
Neheccheitfcit
Hecfictgimen
numefftennz ſanih
minſci nieotii⸗
miulinö ſinin
rickio itönnt
, r rie
gir nizindnt⸗
teſtuurnenitli
Geracntin

5

Sdoegitlus

eſerdigunnmtiel

imtirifin

ſebniain i ll
nbdihiünti
wlae

niirlei; l

= =

=
— —

—

Ptituinti
=
phito ug
bünhnun
Mchini elan

wunſen

=

„
6

=
—,,
=-
S=
=

=

=
=

—
==

⸗

V

4

EE
=tẽͥk

9

=
8 =☛tnà

=
=

—
—
—
E
— –
—
—
—
—
S=
= = = =
= S=

—
S E
er

nbtptitlu,
worlmuot

=
S=S,=
S==

=S=S½

— =

△Q½
= =- S
S

=E

=-
SSe

S

—

tia. Nec verũ ẽ qð .e
pᷣncipium actiuum imperjij tyberij ceſaris ꝓ
ſciẽtie acquiſite ett curantẽ pontio pilato iu/
lume naturale tel ded: tetrarchã qt galilee berode.
e ifuſe lumen ſu⸗ pb ilippoautẽ fratre ei⸗ tetrarcha
ꝑnaturale: qui b? Mturee ? traconitidis regiois: ⁊ ly
lumina ꝛſi ſint pꝛi ſania abiline tetrarcha.ſub pꝛici-

bus frequẽtatis B

ex boc non variatur ſcientia:qꝛ manet eadem 2cluſio quis di/

uerſimode ꝓbata:ſicut ſi eade concluſio.ſ.deus ẽ vnus.pbare

tur ratione ⁊ auctoꝛitate.ſ.ſacre ſcripture:vnum eẽt pᷣncipium

creditũ aliud ãt ratiocinatiuum:eadẽ tamen eſſet ſcientia illi⸗
